Об утверждении Правил рассмотрения вопроса о реализации приоритетного права и принятия по нему решения
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 мая 2018 года № 192. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июня 2018 года № 17067.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 29.06.2018.
В соответствии с пунктом 2 статьи 46 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 14.03.2024 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила рассмотрения вопроса о реализации приоритетного права и принятия по нему решения.
2. Департаменту недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерство юстиции Республики Казахстан направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2) и 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К.Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
_________________Ж. Қасымбек
24 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
__________________Б. Султанов

Басым құқықты іске асыру туралы мәселені қарау және ол бойынша шешім қабылдау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 18 мамырдағы № 192 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 маусымда № 17067 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 46-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 14.03.2024 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Басым құқықты іске асыру туралы мәселені қарау және ол бойынша шешім қабылдау қағидалары бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Жер қойнауын пайдалану департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
_______________ Ж. Қасымбек
2018 жылғы 24 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_________________Б. Сұлтанов

28 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
__________________К. Масимов
30 мая 2018 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 18 мая 2018 года № 192
Правила рассмотрения вопроса о реализации приоритетного права и принятия по нему решения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила рассмотрения вопроса о реализации приоритетного права и принятия по нему решения (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 46 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок рассмотрения вопроса о реализации приоритетного права и принятия по нему решения.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 14.03.2024 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Во вновь заключаемых и ранее заключенных контрактах на недропользование государство имеет приоритетное право перед любыми лицами и организациями, включая лиц и организации, которые обладают преимущественными правами на основании законов Республики Казахстан или договора на приобретение отчуждаемого права недропользования (доли в праве недропользования) и (или) объектов, связанных с правом недропользования, по стратегическому участку недр, а также выпускаемых в обращение на организованном рынке ценных бумаг акций и других ценных бумаг, являющихся объектами, связанными с правом недропользования по стратегическому участку недр.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 14.03.2024 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. В интересах Республики Казахстан приоритетное право реализуется на основании решения компетентного органа через национальный управляющий холдинг или национальную компанию в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок рассмотрения вопроса о реализации приоритетного права и принятия по нему решения
4. Компетентный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления заявления на выдачу разрешения на отчуждение права недропользования (доли в праве недропользования) и (или) объектов, связанных с правом недропользования, по стратегическому участку недр, а также выпускаемых в обращение на организованном рынке ценных бумаг акций и других ценных бумаг, являющихся объектами, связанными с правом недропользования, по стратегическому участку недр (далее - Заявление), направляет запрос в национальный управляющий холдинг или национальную компанию для подготовки заключения (в произвольной форме) о предварительной заинтересованности либо отсутствии заинтересованности в приобретении права недропользования (доли в праве недропользования) и (или) объектов, связанных с правом недропользования.

2018 жылғы 28 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік Комитетінің төрағасы
___________ К. Мәсімов
2018 жылғы 30 мамыр
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 18 мамырдағы
№192 бұйрығымен
бекітілген
Басым құқықты іске асыру туралы мәселені қарау және ол бойынша шешім қабылдау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Басым құқықты іске асыру туралы мәселені қарау және ол бойынша шешім қабылдау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 46-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және басым құқықты іске асыру туралы мәселені қарау және ол бойынша шешім қабылдау тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 14.03.2024 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Жер қойнауын пайдалануға арналған жаңадан жасалатын және бұрын жасалған келісімшарттарда мемлекеттің Қазақстан Республикасы заңдарының немесе шарттың негізінде басым құқықтарға ие тұлғаларды және ұйымдарды қоса алғанда, кез келген тұлғалар мен ұйымдар алдында стратегиялық жер қойнауы учаскесі бойынша жер қойнауын пайдаланудың иеліктен шығарылатын құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді, сондай-ақ ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында айналымға шығарылатын, стратегиялық жер қойнауы учаскесі бойынша жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілер болып табылатын акцияларды және басқа да бағалы қағаздарды сатып алуға арналған басым құқығы болады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 14.03.2024 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Қазақстан Республикасының мүдделері үшін басым құқық Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құзыретті органның шешімі негізінде ұлттық басқарушы холдинг немесе ұлттық компания арқылы іске асырылады.
2-тарау. Басым құқықты іске асыру туралы мәселені қарау және ол бойынша шешім қабылдау тәртібі
4. Құзыретті орган стратегиялық жер қойнауы учаскесі бойынша жер қойнауын пайдаланудың иеліктен шығарылатын құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді, сондай-ақ ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында айналымға шығарылатын, стратегиялық жер қойнауы учаскесі бойынша жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілер болып табылатын акцияларды және басқа да бағалы қағаздарды сатып алуға рұқсат беру туралы өтініш (бұдан әрі – Өтініш) келіп түскен күннен бастан 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұлттық басқарушы холдингке немесе ұлттық компанияға жер қойнауын пайдалану құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді сатып алуға алдын ала мүдделілігі немесе мүдделілігінің болмауы туралы қорытынды (еркін нысандағы) дайындау үшін сұрау салу жібереді.

Заявление подается в соответствии с приложениями 2 и 3 Правил оказания государственных услуг Министерства энергетики Республики Казахстан "Переход права недропользования и (или) объектов, связанных с правом Недропользования, утвержденных приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 29 мая 2020 года № 214 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20776).
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 14.03.2024 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. В случае поступления заявления на выдачу разрешения на переход права недропользования и (или) объектов, связанных с правом недропользования на участке, включающем крупное месторождение твердых полезных ископаемых и (или) являющемся стратегическим участком недр, либо если предполагаемый переход этих прав и объектов затрагивает интересы национальной безопасности, Компетентный орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения такого заявления и прилагаемых к нему документов, предусмотренных пунктами 2 и 3 статьи 45 Кодекса, направляет их в Комитет национальной безопасности Республики Казахстан для рассмотрения на соответствие требованиям национальной безопасности.
6. При рассмотрении вопроса о реализации государством приоритетного права заявление лица, направленное в компетентный орган, не подлежит отзыву или пересмотру после его подачи в компетентный орган в течение трех месяцев.
7. Если в период рассмотрения заявления изменяются условия о цене перехода права недропользования (доли в праве недропользования) и (или) объектов, связанных с правом недропользования, или о порядке ее уплаты, заявитель письменно уведомляет компетентный орган о таком изменении. В этом случае срок рассмотрения заявления исчисляется заново со дня уведомления. В отсутствие такого уведомления компетентный орган рассматривает заявление по существу с учетом условий о цене перехода права недропользования (доли в праве недропользования) и (или) объектов, связанных с правом недропользования, и о порядке ее уплаты, первоначально указанных в заявлении.
8. Национальный управляющий холдинг или национальная компания в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения запроса направляет в компетентный орган заключение о предварительной заинтересованности либо отсутствии заинтересованности в приобретении права недропользования (доли в праве недропользования) и (или) объектов, связанных с правом недропользования.

Өтініш Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 29 мамырдағы № 214 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20776 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің "Жер қойнауын пайдалану құқығының және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілердің ауысуы" мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларының 2 және 3-қосымшаларына сәйкес беріледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 14.03.2024 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Егер жер қойнауын пайдалану құқығының және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілердің ауысуына рұқсат беруге арналған өтініш пайдалы қатты қазбалардың ірі кен орнын қамтитын және (немесе) стратегиялық жер қойнауы учаскесі болып табылатын учаскеде жер қойнауын пайдалану құқығына қатысты берілсе не егер мұндай құқықтар және объектілердің болжалды ауысуы ұлттық қауіпсіздік мүдделерін қозғайтын болса, Құзыретті орган осындай өтінішті және оған қоса берілетін Кодекстің 45-бабының 2 және 3-тармақтарында көрсетілген құжаттарды алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде ұлттық қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарау үшін оларды Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетіне жібереді.
6. Мемлекеттің басым құқығын іске асыруы туралы мәселені қараған кезде тұлғаның құзыретті органға жіберген өтініші құзыретті органға берілгеннен кейін үш ай ішінде кері қайтарып алуға немесе қайта қарауға жатпайды.
7. Егер өтінішті қарау кезеңінде жер қойнауын пайдалану құқығының (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестің) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілердің ауысу бағасы туралы немесе оны төлеу тәртібі туралы шарттар өзгеретін болса, өтініш иесі құзыретті органды осындай өзгеріс туралы жазбаша хабардар етеді. Бұл жағдайда өтінішті қарау мерзімі хабарланған күннен бастап қайта есептеледі. Мұндай хабарлама болмаған жағдайда құзыретті орган бастапқыда өтініште көрсетілген, жер қойнауын пайдалану құқығының (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестің) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілердің ауысу бағасы туралы және оны төлеу тәртібі туралы шарттарды ескере отырып, өтінішті мәні бойынша қарайды.
8. Ұлттық басқарушы холдинг немесе ұлттық компания сұрау салуды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдалану құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді сатып алуға алдын ала мүдделілігі немесе мүдделілігінің болмауы туралы қорытындыны құзыретті органға жібереді.

Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 14.03.2024 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случае представления заключения об отсутствии заинтересованности в приобретении права недропользования (доли в праве недропользования) и (или) объектов, связанных с правом недропользования, либо не представления заключения в срок, установленный в пункте 7 настоящих Правил, заявление, указанное в пункте 4 настоящих Правил, рассматривается в порядке, установленном статьями 44 и 45 Кодекса.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 14.03.2024 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае предварительной заинтересованности национальный управляющий холдинг или национальная компания в течение 1 (одного) месяца со дня поступления запроса предоставляет в компетентный орган заключение о приобретении (отказе от приобретения) отчуждаемого права недропользования (доли в праве недропользования) и (или) объектов, связанных с правом недропользования.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 14.03.2024 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Компетентный орган в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения заключения о приобретении (отказе от приобретения) отчуждаемого права недропользовании (доли в праве недропользования) и (или) объектов, связанных с правом недропользования, от национального управляющего холдинга или национальной компании принимает решение о реализации государством приоритетного права.
В случае предварительной заинтересованности компетентный орган может запрашивать от заявителя дополнительные сведения и материалы, необходимые для принятия решения о реализации государством приоритетного права.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа и.о. Министра энергетики РК от 14.03.2024 № 117 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В случае принятия решения о реализации государством приоритетного права, компетентный орган определяет национальный управляющий холдинг или национальную компанию в качестве приобретателя в интересах государства отчуждаемого права недропользования (доли в праве недропользования) и (или) объектов, связанных с правом недропользования.
13. На основании решения компетентного органа о реализации государством приоритетного права национальный управляющий холдинг или национальная компания в течение пяти рабочих дней обращается к лицу, намеревающемуся произвести действия по отчуждению права недропользования (доли в праве недропользования) и (или) переходу объектов, связанных с правом недропользования, с предложением о начале переговоров о порядке и сроке реализации приоритетного права.

Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 14.03.2024 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Жер қойнауын пайдалану құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді сатып алуға мүдделiлiктің болмауы туралы қорытынды берiлсе немесе осы Қағидалардың 7-тармағында белгiленген мерзiмде қорытынды берілмеген жағдайда, осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетiлген өтiнiш Кодекстiң 44 және 45-баптарында белгiленген тәртiппен қаралады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 14.03.2024 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Алдын ала мүдделілік болған жағдайда, ұлттық басқарушы холдинг немесе ұлттық компания сұрау келіп түскен күннен бастап 1 (бір) ай ішінде құзыретті органға иеліктен шығарылатын жер қойнауын пайдалану құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді сатып алу (сатып алудан бас тарту) туралы қорытынды береді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 14.03.2024 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Құзыретті орган ұлттық басқарушы холдингтен немесе ұлттық компаниядан иеліктен шығарылатын жер қойнауын пайдалану құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді сатып алу (сатып алудан бас тарту) туралы қорытынды алған сәттен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде мемлекеттің басым құқығын іске асыруы туралы шешім қабылдайды.
Алдын ала мүдделілік болған жағдайда құзыретті орган мемлекеттің басым құқығын іске асыру туралы шешім қабылдау үшін өтініш берушіден қосымша мәліметтер мен материалдар сұратуы мүмкін.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің м.а. 14.03.2024 № 117 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Мемлекеттің басым құқығын іске асыруы туралы шешім қабылданған жағдайда құзыретті орган ұлттық басқарушы холдингті немесе ұлттық компанияны иеліктен шығарылатын жер қойнауын пайдалану құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілерді мемлекет мүддесіне сатып алушы ретінде айқындайды.
13. Мемлекеттің басым құқығын іске асыруы туралы құзыретті органның шешімі негізінде ұлттық басқарушы холдинг немесе ұлттық компания бес жұмыс күні ішінде жер қойнауын пайдалану құқығын (жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлесті) иеліктен шығару және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығымен байланысты объектілердің ауысуы бойынша әрекеттер жүргізуге ниеттенген тұлғаға басым құқықты іске асыру тәртібі мен мерзімі туралы келіссөздерді бастау туралы ұсыныспен шығады.

14. В случае принятия решения об отказе реализации государством приоритетного права, заявление, указанное в пункте 4 настоящих Правил рассматривается в порядке, установленном статьями 44 и 45 Кодекса.

14. Егер мемлекеттің басым құқығын іске асырудан бас тарту туралы шешім қабылданса, осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген өтініш Кодекстің 44 және 45-баптарында белгіленген тәртіппен қаралады.