Об утверждении норм времени и расценок на проведение работ по государственному геологическому изучению недр
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 29 мая 2018 года № 402. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июня 2018 года № 17074
В соответствии с подпунктом 19) статьи 64 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) нормы времени на проведение работ по государственному геологическому изучению недр согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) расценки на проведение работ по государственному геологическому изучению недр согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 5 мая 2011 года № 124 "Об утверждении норм времени и расценок на проведение работ в области государственного геологического изучения и мониторинга недр" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актах за № 6990, опубликован в "Казахстанская правда" от 9 июля 2011 года № 215-216 (26636-26637).
3. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.

Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған уақыт және баға нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 29 мамырдағы № 402 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 маусымда № 17074 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 64-бабының 19) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған уақыт нормалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған баға нормалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. "Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу және мониторинг саласындағы жұмыстарды жүргізуге арналған уақыт және бағалау нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2011 жылғы 5 мамырдағы № 124 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6990 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2011 жылғы 10 тамызда № 358-359 (26753) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.

5. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Исполняющий обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Р. Скляр
"СОГЛАСОВАН"
Министр труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
__________ М. Абылкасымова
30 мая 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр оборонной и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
______________ Б. Атамкулов
30 мая 2018 года
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 29 мая 2018 года № 402
Нормы времени на проведение работ по государственному геологическому изучению недр
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие нормы времени на проведение работ подготовительного периода к полевым работам, проектирования, предполевой подготовки и полевых геологосъемочных работ с поисками полезных ископаемых (далее – нормы времени) содержат нормы времени и затраты труда исполнителей, выполняющих геологические исследования в области государственного геологического изучения недр в Республике Казахстан. Данные нормы времени и затраты труда предназначены для определения единичных и комплексных расценок, используемых для определения сметной стоимости работ на объектах комплекса геологосъемочных работ масштабов 1:200 000 и 1:50 000, выполняемых за счет средств республиканского бюджета.
2. При разработке нормативных показателей использованы следующие данные и материалы:
данные хронометража выполнения отдельных операций при проведении съемок геологического содержания;
соответствующие инструкции и методические указания по производству региональных геологических исследований, геологосъемочных работ, а также отдельных видов работ с учетом их организационных и технологических связей;
фактические данные и статистические исследования в организациях отрасли.
Раздел 1. Нормы времени на проведение работ подготовительного периода к полевым работам, проектирования, предполевой подготовки и полевых геологосъемочных работ с поисками полезных ископаемых.
Глава 2. Подготовительный период и проектирование, предполевая подготовка. Полевые работы (аэровизуальные, наземные геологические, поисково-съемочные и поисковые маршруты).
Параграф 1. Нормы времени и затраты труда на подготовительные работы
3. В настоящем параграфе приведены нормативные материалы для расчета единичных сметных расценок на подготовительные работы:
1) сбор фондовых, архивных и опубликованных материалов по территории (объекту) исследований и смежным территориям;

5. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрінің
міндетін атқарушы
Р. Скляр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақтан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
_____________ М. Әбілқасымова
2018 жылғы 30 мамыр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақтан Республикасының
Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрі
________________ Б. Атамқұлов
2018 жылғы 30 мамыр
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2018 жылғы 29 мамырдағы
№ 402 бұйрығына
1-қосымша
Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған уақыт нормалары 1-тарау. Жалпы ережелер.
1. Осы дала жұмыстарына, жобалауға, дала жұмыстары алдындағы дайындық және пайдалы қазбаларды іздестірумен геологиялық түсіру жұмыстарына дайындық кезеңі жұмыстарын жүргізуге арналған уақыт нормалары (бұдан әрі – уақыт нормалары) Қазақстан Республикасындағы жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу саласында геологиялық зерттеулерді орындайтын атқарушылардың еңбек шығындарынан және уақыт нормаларынан тұрады. Осы уақыт нормалары және еңбек шығындары республикалық бюджет қаражаты есебінен орындалатын 1:200000 және 1:50000 масштабтарындағы геологиялық түсіру жұмыстары кешенінің объектілеріндегі жұмыстардың сметалық құнын айқындау үшін пайдаланылатын жеке дара және кешенді бағалауды айқындауға арналған.
2. Нормативтік көрсеткіштерді әзірлеу кезінде мынадай деректер мен материалдар пайдаланылған:
геологиялық мазмұндағы түсірілім жүргізу кезінде жеке операцияларды орындаудағы уақыт межелеудің деректері;
ұйымдастырушылық және технологиялық байланыстары ескеріле отырып, өңірлік геологиялық зерттеулер, геологиялық түсіру жұмыстарын сондай-ақ жекелеген жұмыс түрлерін жүргізу жөніндегі тиісті нұсқаулықтар мен әдістемелік нұсқаулар;
сала ұйымдарындағы статистикалық зерттеулер және нақты деректер.
1-бөлім. Дала жұмыстарына, жобалауға, дала жұмыстары алдындағы дайындық және пайдалы қазбаларды іздестірумен геологиялық түсіру жұмыстарына дайындық кезеңі жұмыстарын жүргізуге арналған уақыт нормалары
1-тарау. Дайындық кезеңі және жобалау, дала жұмыстары алдындағы дайындық. Дала жұмыстары (аэровизуалды, жер үсті геологиялық, іздестіру-түсіру және іздестіру бағыттары)
1-параграф. Дайындық жұмыстарына арналған еңбек шығындары және уақыт нормалары
3. Осы параграфта дайындық жұмыстарына бірыңғай сметалық бағаларды есептеу үшін нормативті материалдар келтірілген:
1) зерттеу аумағы (объектісі) бойынша және аралас аумақтар бойынша қор, мұрағат және жарияланған материалдарды жинау;

2) систематизацию сведений, извлеченных из источников информации (фондовых, архивных и опубликованных материалов);
3) ознакомление с коллекциями по территории (объекту) исследований и смежным территориям;
4) предварительное комплексное дешифрирование аэроснимков (далее - АС) и космоснимков (далее - КС).
Параграф 2. Сбор фондовых, архивных и публикованных материалов по территории (объекту) исследований и смежным территориям
4. Материалы (информация) собираются в фондах и архивохранилищах в библиотеках, в региональной базе данных или в открытых материалах Интернета.
5. Содержание работы:
подготовительно-заключительные операции. Операции, связанные с обслуживанием рабочего места. Согласование с организацией, владеющей архивными материалами, на получение соответствующих документов для их использования. Ознакомление с картотекой. Составление перечня необходимых источников информации, представленных в виде первичных текстовых описаний, таблиц, графиков, фотоизображений, картографических материалов (схематические карты, карты, схемы, разрезы). Оформление заказа на получение выбранных источников информации и их получение. Просмотр (предварительное изучение) источников информации с целью выписки из них необходимых данных (или копирование выбранных файлов на дискете);
выборки чертежей для их копирования или оформления заказа на ксерокопирование (фотографирование) текста, таблиц, чертежей. Выписка текста и таблиц (или сохранение выбранных файлов на дискете),
выборка чертежей или оформление заказа на ксерокопирование текста, таблиц и чертежей (картографических материалов). Сдача источников информации в хранилище (библиотеку).
6. Исходя из конечного результата труда, нормы установлены на сбор информации посредством выписки текста и таблиц из бумажных носителей или сохранение собранной информации на электронных носителях; выборки чертежей (картографических материалов), оформления заказов на ксерокопирование или фотографирование текста, таблиц чертежей.
7. Сбор информации проводится одним геологом (гидрогеологом и т.д.) при долевом участии начальника геологического (гидрогеологического и т.д.) отряда, задолженного на соответствующих подготовительно-заключительных операциях и операциях, связанных с обслуживанием рабочего места, и согласовании с организацией, владеющей архивными материалами, на получение соответствующих документов для их использования.
8. Измерителями, на которые установлены нормы, приняты:
при сборе информации посредством выписки текста – 100 нормально заполненных машинописных страниц (лист бумаги размером 297х210 мм) текста с выпиской в среднем 15 страниц;

2) ақпарат (қор, мұрағаттың және жарияланған материалдардан) дерек көздерінен алынған мәліметтерді жүйеге келтіру;
3) зерттеу аумағы (объектісі) және аралас аумақтар бойынша топтамалармен танысу;
4) аэросуреттерді (АС) және космосуреттерді (КС) алдын ала кешенді дешифрлау;
2-параграф. Зерттеу аумақтары (объектілері) және іргелес аумақтар бойынша қор, мұрағаттағы және жарияланған материалдарды жинау
4. Материалдар (ақпарат) қорлардан және мұрағат қойма кітапханалардан, аумақтық деректер базасынан немесе Интернеттің ашық материалдардан жиналадыы.
5. Жұмыс мазмұны. Дайындау – қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Тиісті құжаттарды қолдану үшін оларды алуға архив материалдарын ие ұйыммен келісім жүргізу. Картотекамен танысу. Бастапқы мәтіндік сипаттамалар, кестелер, графиктер, фото бейнелер, картографиялық материалдар (сұлбалық карталар, карталар, сұлбалар, тіліктер) түрінде ұсынылған қажетті ақпарат көздерінің тізімін құрастыру. Таңдап алынған ақпарат көздерін алуға тапсырыс рәсімдеу және оларды алу. Қажетті деректерді (немесе дискетте таңдап алынған файлдар көшірмесін жасау) жазып алу мақсатында ақпарат көздерін қарап шығу (алдын ала зерттеу); мәтінді, кестелерді, сызбаларды ксерокөшірмеге (фотосуретке түсіруге) тапсырыс ресімдеу немесе сызбаларды таңдау үшін көшірме жасау. Мәтін мен кестелерден (немесе дискетте таңдап алынған файлдарды сақтау) үзінділер жазып алу, сызбаларды таңдау немесе мәтіндерді, кестелерді және сызбаларды (картографиялық материалдарды) ксерокөшірмеден өткізу үшін тапсырыстарды ресімдеу. Қоймаға (кітапханаға) ақпарат көздерін тапсыру.
6. Еңбектің түпкілікті нәтижесі негізінде мәтінді және кестені жазбаша тасығыштардан жазып алу немесе жиналған ақпаратты электронды тасығыштарда сақтау арқылы ақпарат жинау, сызбаларды (картографиялық материалдарды) таңдау, мәтінді, кестелерді, сызбалардың ксерокөшірмесін жасау немесе фотосуретке түсіру тапсырмаларын ресімдеу нормалары белгіленген.
7. Геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) отряд басшысының үлестік қатысуымен ақпарат жинауды бір геолог (гидрогеологпен және т.б.) жүргізеді, ол тиісті дайындық – қорытынды операцияларға және жұмыс орнында қызмет көрсетуге байланысты және материалдарды пайдалану үшін тиісті құжаттарды алу үшін мұрағат материалдарын ие ұйымдардың келісімі бойынша операцияларға енгізілген.
8. Нормаларға белгіленген өлшеуіштермен келесіде қабылданған:
мәтінді жазып алу арқылы ақпарат жинау кезінде – орташа 15 бет үзіндісі бар мәтіннің машинкда жазу беттерінің (парақ көлемі 297х210 мм) 100 қалыпты толтырылған мөлшері;

то же, таблиц – 100 страниц при среднем количестве заполненных граф 10 и значимых строк 20 в каждой таблице с выпиской в среднем 10 страниц;
при сборе информации посредством оформления заказов на ксерокопирование (фотографирование) текста, таблиц, чертежей – 100 заказов на бланке установленной формы;
при сборе текстовой или табличной информации в электронном виде – 100 нормально заполненных страниц текста шрифтом Times New Roman, размером 14 с сохранением на электронном носителе в среднем 15 страниц;
при выборке рисунков, чертежей, фотографий для их сканирования на сменный электронный носитель формата А 4 – 100 просмотренных графических изображений;
при выборке материалов из Интернет – 100 просмотренных страниц с сохранением на электронном носителе в среднем 10 страниц.
9. Нормы времени на сбор информации всеми способами указаны в таблице 16 согласно приложению 2 к нормам времени на проведение работ по государственному геологическому изучению недр.
10. Затраты труда (в человеко-сменах) основного исполнителя работы – геолога (гидрогеолога и т.д.) – численно равны нормам времени сбора информации в таблице 16 согласно приложению 2 к нормам времени. Затраты труда начальника геологического (гидрогеологического и т.д.) отряда составляют – 0,04 человеко-смены на принятый измеритель.
11. При отклонениях от принятых значений измерителя нормы времени приведены в таблице 16 согласно приложению 2 к нормам времени и затраты труда основного исполнителя корректируются коэффициентами (далее - К). В случаях, когда количество выписываемых страниц на 100 страниц текста или таблиц больше принятого в измерителе на каждые 20%, нормы умножаются на К=1,15, в случаях когда выписываемых страниц меньше принятого в измерителе применяется понижающий коэффициент К=0,85. При расчете затрат труда начальника отряда коэффициент не применяется.
Параграф 3. Систематизация сведений, извлеченных из источников информации
12. Систематизация сведений ведется в электронных картотеках, позволяющих хранение, подбор, группировку, сортировку (поиск) и выдачу объектов информации по одному признаку, положенному в основу составления картотеки. Каждая запись в электронной картотеке соответствует только одному объекту информации (полевая, лабораторная документация, чертежи и так далее). Внесение информации в электронную картотеку осуществляется путем ввода в компьютер заранее подготовленных регистрируемых документов, их ксеро - или фотокопий. Переносятся лишь опорные описания, отличающиеся максимальной полнотой данных.

сол сияқты, кестелер – орташа 10 бет үзіндісі бар әр кестеде 20 маңызды жолы бар және 10 толтырылған бағандары бар орташа сан мөлшерінде 100 бет;
мәтінді, кестелерді, сызбаларды ксерокөшіру (суретке түсіру) тапсырмаларын ресімдеу жолымен ақпаратты жинағанда – белгіленген нысан бланкісінде 100 тапсырма;
электронды түрде мәтіндік немесе кестелік ақпаратты жинағанда – Times New Roman қаріпімен 100 қалыпты толтырылған мәтін парақтары, өлшемі 14 электронды тасығышта орташа 15 бет сақтаумен;
суреттерді, сызбаларды, фото суреттерді А4 форматындағы ауыстырмалы электронды тасымалдағышқа сканерлеу үшін таңдағанда – 100 қаралған графикалық бейнелер;
Интернет желісінен материлдар таңдағанда – 100 қаралған беттер, электронды тасымалдағышқа орташа 10 бетті сақтаумен.
9. Барлық амалдармен ақпаратты жинаудың уақыт мөлшерлері жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге арналған уақыт және баға нормаларының (бұдан әрі – уақыт және баға нормалары) 2 қосымшасына сәйкес 16 кестеде көрсетілген.
10. Негізгі жұмыс орындаушысы геологтың (гидрогеологтың және т.б.) еңбек шығындары (адам - ауысымда) – сан жағынан ақпаратты жинау уақытының мөлшерлемелеріне тең уақыт және баға нормаларының 2 қосымшасына сәйкес 16 кестеде. Геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) отряд басшысының еңбек шығындары - қабылданған өлшеуішке 0,04 адам – ауысым құрайды.
11. Қабылданған өлшеуіш мәндерінен ауытқыған жағдайда уақыт мөлшерлері (уақыт және баға нормаларының 2 қосымшасына сәйкес 16 кесте) және негізгі орындаушының еңбек шығындары (К) коэффициенттерімен түзетіледі. Жазып алынатын беттердің сан мөлшері мәтін мен кесте қабылданған өлшеуіштен 100 бетке көп болған жағдайларда мөлшерлеменің әр 20 пайызына К=1,15 көбейтіледі, жазып алынатын өлшеуіште қабылданған сан мөлшерден аз болған жағдайда төмендетілген коэффициент К=0,85 қолданылады. Отряд басшысының еңбек шығындарын есептегенде коэффициент қолданылмайды.
3-параграф. Ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді жүйеге келтіру
12. Мәліметтерді жүйге келтіру электронды картотекаларда жүргізіледі, олар картотеканы құрастыру негізіне салынған бір белгі бойынша объект ақпараттарын сақтауға, келістіруге, топтастыруға, сұрыптауға (іздеуге) және беруге жағдай жасайды. Электронды картотекадағы әр жазба тек бір ақпарат объектісіне (далалық, зертхана құжаттамасы, сызбалар және т.с.с.) сәйкес келеді. Электронды картотекаға ақпарат енгізу компьютерге алдын – ала дайындалған тіркелетін құжаттарын, олардың ксеро – немесе фото көшірмелерін енгізу жолымен жүзеге асырылады. Деректердің максимал толықтығымен ерекшеленетін тірек сипаттамалар ғана көшіріледі.

13. Содержание работы:
подготовительно-заключительные операции. Операции, связанные с обслуживанием рабочего места. Отбор обязательного минимума индивидуальных показателей для каждого объекта информации. Выработка порядка размещения информации в электронной картотеке. Внесение информации в электронную картотеку. Конвертирование существующей информации, если это необходимо. Сортировка электронной картотеки. Запись архивного файла на сменный электронный носитель.
14. Систематизация сведений выполняется одним техником-геологом (техником-гидрогеологом и т.д.) при долевом участии начальника геологического (гидрогеологического и т.д.) отряда, задолженного на соответствующих подготовительно-заключительных операциях и операциях связанных с обслуживанием рабочего места.
15. Нормы установлены в зависимости от объекта нормирования (текстовые описания, таблицы, чертежи). Вследствие этого измерителем, на который установлены нормы, приняты 100 карточек размером 207*147 миллиметра.
16. Затраты труда (в человеко-сменах) основного исполнителя работы – техника-геолога (гидрогеолога и так далее) – численно равны нормам времени систематизации сведений приведены в таблице 17 согласно приложению 2 к нормам времени. Затраты труда начальника геологического (гидрогеологического и т.д.) отряда составляют – 0,05 человеко-смен на выбранный измеритель.
Параграф 4. Ознакомление с коллекциями по территории (объекту) исследований и смежным территориям
17. В подразделе приведены нормы на ознакомление исполнителей с петрографическими и минералогическими коллекциями, коллекциями ископаемых органических остатков и образцов полезных ископаемых, гербарием.
18. Ознакомление с коллекциями проводится в музеях или иных хранилищах, где эти материалы соответствующим образом систематизированы.
19. Содержание работы:
подготовительно-заключительные операции. Операции, связанные с обслуживанием рабочего места. Получение у администрации разрешения на ознакомление с коллекциями. Ознакомление с системой размещения (хранения) и поиска коллекций. Поиск нужных коллекций. Извлечение ящиков с нужными образцами из ячеек стеллажа (шкафа). Собственно ознакомление с образцами, включая выписку названия образцов и адресов их отбора. Установка ящиков с образцами в ячейки стеллажа (шкафа).
20. Нормы времени установлены на одного исполнителя (начальника партии, начальника отряда, геолога, гидрогеолога и так далее) и указаны в таблице 18 согласно приложению 2 к нормам времени.
21. Затраты труда (в человеко-сменах) одного исполнителя работы – численно равны нормам времени ознакомления с коллекциями приведены в таблице 18 согласно приложению 2 к нормам времени.

13. Жұмыс құрамы. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Әр ақпарат объектісі үшін жеке көрсеткіштердің міндетті минимумын іріктеу. Электронды картотекада ақпаратты орналастыру тәртібін жасап шығару. Электронды картотекаға ақпарат енгізу. Егер ол қажет болса қолданыстағы ақпаратты ықшамдау. Электронды картотеканы сұрыптау. Мұрағаттық файлды ауыспалы электронды тасымалдауышқа жазу.
14. Мәліметтерді жүйеге келтіру геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) отряд басшысының үлестік қатысуымен бір техник – геологпен (техник – гидрогеологпен және т.б.) орыналады, ол сәйкес дайындау – қорытынды опреацияларға және жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операцияларды атқарады.
15. Мөлшерлемелер мөлшерлеу объектісінен (мәтіндік сипаттамалар, кестелер, сызбалар) тәуелді орнатылған. Осының салдарынан мөлшерлемелер орнатылған өлшеуішпен өлшемі 207*147 мм 100 карточка қабылданған.
16. Негізгі жұмыс орындаушысы - техник - геологтың (техник - гидрогеологтың және т.б.) еңбек шығындары (адам - кезеңде) – сан жағынан мәліметтерді жүйеге келтірудің уақыт мөлшерлеріне тең (уақыт және баға нормаларының 2 қосымшасына сәйкес 17 кестеде). Геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) отряд басшысының еңбек шығындары - қабылданған өлшеуішке 0,05 адам –ауысым құрайды.
4-параграф. Зерттеу аумақтары (объектілері) және іргелес аумақтар бойынша топтамалармен танысу
17. Бөлімшеде орындаушылардың петрографиялық және минералогиялық топтамалармен, органикалық қалдықтар қазбаларының топтамаларымен және пайдалы қазбалар үлгілерімен, гербаримен танысуға мөлшерлемелер келтірілген.
18. Топтамалармен танысу мұражайларда немесе осы материалдар сәйкес түрде жүйеге келтірілген өзге қоймаларда өндіріледі.
19. Жұмыс құрамы. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Әкімшіліктен топтамалармен танысуға рұқсат алу. Топтамаларды орналастыру (сақтау) және іздеу жүйесімен танысу. Қажетті топтамаларды іздеу. Сөре ұяшықтарынан қажетті үлгілері бар жәшіктерді шығарып алу. Үлгілермен жеке танысу, соның ішінде үлгілердің атауларын және оларды жинау мекен – жайларын жазып алуды қоса. Үлгілері бар жәшіктерді сөре (шкаф) ұяшықтарына орнату.
20. Уақыт мөлшері бір орындаушыға (партия басшысы, отряд басшысы, геолог, гидрогеолог және т.б.) орнатылған және 18 кестеде (уақыт және баға нормаларының 2 қосымшасына сәйкес) көрсетілген.
21. Бір жұмыс орындаушының еңбек шығындары (адам – ауысымда) – сан жағынан топтамамен танысудың уақыт мөлшерлемелеріне тең (уақыт және баға нормаларының 2 қосымшасына сәйкес, 18 кесте).

Параграф 5. Предварительное комплексное дешифрирование аэроснимков и космоснимков
22. Под комплексным дешифрированием понимается геологическая, геоморфологическая, гидрогеологическая, инженерно-геологическая, геоэкологическая расшифровка содержания АС и КС. Все материалы предварительного дешифрирования являются вспомогательной основой для выбора участков полевой заверки предполагаемых однотипных площадных геолого-структурных объектов, зон разломов, зон метасоматоза, жильных образований, геофизических, геохимических, гидрогеологических, геоморфологических, геоэкологических аномалий, а также выбора точек размещения горных выработок, участков детальных исследований, уточнения наземных и авиадесантных маршрутов.
23. В подразделе даны нормы на предварительное комплексное дешифрирование контактных отпечатков материалов аэросъемок, аэрофотосхем и космических съемок, результаты которого используются, главным образом, в процессе проектирования геолого-разведочных работ (далее – ГРР). Полевое и окончательное дешифрирование материала аэрокосмо снимков (далее – МАКС) включено в содержание работы при проведении полевых исследований и камеральной обработки материалов и, поэтому отдельно не нормируется.
24. Нормы установлены при условии, что контактные отпечатки выполнены на полуматовой фотобумаге в черно-белом варианте, достаточно контрастны, без технических дефектов; МАКС систематизированы.
25. Содержание работы (с применением зеркально-линзового стереоскопа):
подготовительно-заключительные операции. Операции, связанные с обслуживанием рабочего места. Привязка снимков к топографической карте. Привязка к снимкам (нанесение на кальку) нужного первичного наземного фактического материала ранее проведенных исследований. Контурное и структурное дешифрирование снимков. Изучение типов выделенных рисунков фотоизображения. Подробное дешифрирование снимков с выделением всех возможных объектов дешифрирования. Выявление контуров (объектов), не поддающихся дешифрированию. Измерительное дешифрирование по одиночным снимкам и на стереофотограмметрических приборах. Составление карты предварительного комплексного дешифрирования аэроснимков и космоснимков с легендой. Сопоставление данных дешифрирования разных дистанционных съемок и съемок разного времени, а также с фактическим геологическим материалом предшествующих геологосъемочных работ. Составление предварительной карты геологической интерпретации данных дешифрирования аэроснимков в масштабе проводимых работ.
26. Предварительное дешифрирование снимков проводится одним геологом (гидрогеологом) при долевом участии начальника геологического (гидрогеологического и т.д.) отряда, занятого на соответствующих подготовительно-заключительных операциях и операциях, связанных с обслуживанием рабочего места.

5-параграф. АС және КС алдын – ала кешенді дешифрлау
22. Кешенді дешифрлау деп АС және КС құрамын геологиялық, геоморфологиялық, гидрогеологиялық, инженерлі-геологиялық, геоэкологиялық мағынасын ашу болып түсіндіріледі. Алдын – ала дешифрлаудың барлық материалдары бір түрлі аудандық геологиялық – құрылымдық объектілердің, жарылу аймағы, метасоматоз аумақтарының, желілік пайда болулар, геофизикалық, геохимиялық, гидрогеологиялық, геоморфологиялық, геоэкологиялық өзгерістердің болжамды дала белгілеу участкелерін таңдау, сонымен бірге тау – кен қазбаларының, бөлшекті зерттеу участкелерінің орналасу нүктелерін таңдау, жердегі және әуедесантты бағдарларды нақтылау үшін көмекші негіз болып табылады.
23. Бөлімшеде аэро таспаға түсіру суреттерінің, аэрофотосұлбалардың және космостық таспаға түсіру материалдарының байланыс іздерін алдын – ала кешенді дешифрлауға мөлшерлемелер берілген, олардың нәтижелері басты түрде ГБЖ жобалау процесінде пайдаланылады. Дала және АКТМ қорытынды дешифрирлауы дала зерттеу жұмыстарын жүргізгенде және материалдарды камералды өңдегенде Жұмыс құрамына кіргізілген, және сондықтан жеке дара мөлшерленбейді.
24. Мөлшерлер келесі шартпен орындалғанда орнатылады; байланыс іздері ақ – қара нұсқада жартылай жылтыр фотоқағазда орындалған, жеткілікті рееңді, бойында техникалық ақаулықтар жоқ; АКТМ жүйеге келтірілген.
25. Жұмыс құрамы (айналы – линзалы стереоскопты пайдаланумен). Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Топографиялық картаға суреттерді жалғау. Суреттерге (қалыпқа салу) қажетті бұрын өткізілген зерттеулердің бастапқы жердегі нақты материалын жалғау. Суреттердің контурлы және құрылымды дешифрирлануы. Фотобейненің бөлініп көрсетілген суреттерін зерттеу. Дешифрлаудың барлық мүмкін болатын объектілерін белгілеумен суреттерді егжей – тегжей дешифрирлау. Дешифрлауға келмейтін контурларды (объектілерді) айқындау. Жеке дара суреттер мен стереосуретөлшеуіш құралдар бойынша өлшеуіш дешифрирлау. Аңызы бар аэросуреттер мен космосуреттердің алдын – ала кешенді дешифрлауының картасын құрастыру. Әр түрлі қашықтық суреттерінің және әр түрлі уақытта жасалған суреттердің дешифрлау деректерін, сонымен қатар бұрын жасалған геологиялық таспаға түсіру жұмыстарының нақты геологиялық материалдарымен салыстыру. Жүргізілетін жұмыстар масштабында аэросуреттердің дешифрлау деректерінің геологиялық түрлендіру, алдын – ала дайындалған картасын құрастыру.
26. Геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) отряд басшысының үлестік қатысуымен суреттерді алдын – ала дешифрлау бір геологпен (гидрогеологпен және т.б.) жүргізіледі, ол сәйкес дайындау – қорытынды опреацияларға және жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операцияларды атқарады.

27. Нормативные материалы представлены в таблицах 19 и 19-1 согласно приложению 2 к нормам времени.
28. Учитывая продольное и поперечное перекрытие снимков, подлежащая дешифрированию площадь принимается в размере 50 % суммарной площади снимков.
29. При предварительном дешифрировании дополнительно тех же АС и КС, выполненных в цветном, спектрозональном, многозональном или синтезированном вариантах, нормы времени приведенные в таблице 19 согласно приложению 2 к нормам времени увеличиваются на 15 %.
30. В случаях выполнения дешифрирования аэровысотных и космических снимков (обладающих высоким разрешением на местности) и применением многократно увеличивающих приборов к указанным в таблице 19 согласно приложению 2 к нормам времени, нормам применяются следующие поправочные коэффициенты:
для снимков масштаба 1:100 000-1:200 000 К=1,5;
для снимков масштаба 1:1000 000 К=2,0.
31. Затраты труда (в человеко-сменах) основного исполнителя по предварительному комплексному дешифрированию АС и КС – геолога (гидрогеолога) I категории – числено равны нормам времени выполнения этой работы приведенные в таблицах 19 и 19-1 согласно приложению 2 к нормам времени. Затраты труда начальника геологической (гидрогеологической и т.д.) партии или начальника отряда составляют 0,01 человеко-смены.
Параграф 6. Нормы времени и затраты труда на проектирование работ
32. Проектирование – научно-производственная работа, итогом которой является проект и смета, стоимость составления которой определяется сметно-финансовыми расчетами (далее - СФР).
33. Проект – документ, обосновывающий постановку конкретных работ, их перечень и объем, методику (технологию) и технические условия проведения. Он может уточняться (дополняться) и изменяться в зависимости от полученных результатов. Однако основой составления проекта являются материалы подготовительных работ.
Разработка проекта включает:
составление графической части проекта;
составление текстовой части проекта;
внесение исправлений и изменений по предложениям, принятым при рассмотрении проекта на совещании научно-технического или ученого совета организации (предприятия) и после экспертизы.
34. В подразделе приводятся нормативные материалы только на составление графической и текстовой частей проекта. Сметная стоимость работы по внесению исправлений и изменений в проект определяется СФР.
Параграф 7. Составление графической части проекта
35. Нормативными материалами охвачено составление графической части проектов на съемки геологического содержания и поиски полезных ископаемых.

27. Мөлшерлеме материалдары уақыт және баға нормаларының 2 қосымшасына сәйкес 19 және 19 – 1 кестелерде ұсынылған.
28. Суреттердің бойлық және көлденең жабылуларын ескере отырып, дешифрлауға жататын аудан суреттердің қосынды ауданының 50 пайыздық өлшемінде қабылданады.
29. Сол АС және КС қосымша алдын – ала дешифрлағанда, олар түрі түсті спектроаумақтық, көпаумақтық немесе синтезделген нұсқаларда орындалған, уақыт мөлшерлемелері (уақыт және баға нормаларының 2 қосымшасына сәйкес 19 кестеде) 15 % ұлғаяды.
30. Аэробиіктіктік және космостық суреттерді (жергілікті жерде жоғары рұқсат етілгендікке ие болатын) дешифрлауды орындаған жағдайларда және уақыт және баға нормаларының 2 қосымшасына сәйкес 19 кестеде көрсетілген көп есе үлкейтетін құралдарды пайдаланғанда мөлшерлемелерге келесі түзету коэффициенттер қолданылады: 1:100 000-1:200 000 масштабтағы суреттер үшін К=1,5; 1:1000 000 масштабтағы суреттер үшін К=2,0.
31. АС және КС алдын – ала кешенді дешифрлау бойынша негізгі жұмыс орындаушысы – І дәрежелі геологтың (гидрогеологтың және т.б.) еңбек шығындары (адам - кезеңде) – сан жағынан осы жұмысты орындаудың уақыт мөлшерлемелеріне тең (уақыт және баға нормаларының 2 қосымшасына сәйкес 19 және 19,1 кестелерде). Геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) партия немесе отряд басшысының еңбек шығындары - 0,01 адам –ауысым құрайды.
6-параграф. Жұмыстарды жобалауға уақыт мөлшері және еңбек шығындары
32. Жобалау – ғылыми - өндірістік жұмыс, оның нәтижесі жоба және смета болып табылады, оны құрастыру құны сметалық – қаржылық есептермен (СҚЕ) анықталады.
33. Жоба – құжат, ол нақты жұмыстар қойылымын, олардың тізімін және көлемін, әдістемесін (технологиясын) және өткізудің техникалық шарттарын дәлелдейді. Ол алынған нәтижелерге тәуелді нақтылануы (толықтырылуы) және өзгертілуі мүмкін. Алайда жобаны құрастыру негізі алдын – ала дайындау жұмыстарының материалдары болып табылады.
Жобаны әзірлеу келесілерден тұрады:
жобаның графикалық бөлігін құрастыру;
жобаның мәтіндік бөлігін құрастыру;
жобаны мекеменің (кәсіпорынның) ғылыми – техникалық немесе ғылыми кеңесі мәжілісінде қарастырғанда және сараптамадан кейін қабылданған ұсыныстары бойынша түзетулер мен өзгертулер енгізу.
34. Бөлімшеде жобаның тек графикалық және мәтіндік бөліктерін құрастыруға ғана нормативті материалдар келтіріледі. Жобаға түзетулер мен өзгертулер енгізу бойынша жұмыстың сметалық құны СҚЕ анықталады.
7-параграф. Жобаның графикалық бөлігін құрастыру
35. Нормативті материалдармен геологиялық құрамы бар таспаға түсірулерге және пайдалы қазбаларды іздеулерге жобаның графикалық бөлігін құрастыу қамтылған.

36. Графическая часть проектов в зависимости от разновидности проектируемых работ представляется определенным набором чертежей, перечень и исполнители которых указаны в таблице 20 согласно приложению 3 к нормам времени.
37. Составление перечисленных в таблице 20 согласно приложению 3 к нормам времени, чертежей выполняется при долевом участии начальника геологической (гидрогеологической и т.д.) партии, задолженного на соответствующих подготовительно-заключительных операциях и операциях, связанных с обслуживанием рабочего места.
38. Чертежи представленные в таблице 20 согласно приложению 3 к нормам времени № 1-4, 20 составляются на готовой бланковой основе;
№ 5-10, 12-16, 19 – на готовой топографической основе в масштабе работ;
№ 11 – на готовой топографической основе в масштабе работ в рамке одного топографического листа масштаба 1:50 000;
№ 17, 18, 21, 22 – на миллиметровке.
39. Содержание работы (вне зависимости от вида чертежей):
подготовительно-заключительные операции. Операции, связанные с обслуживанием рабочего места. Изучение и анализ собранных и систематизированных источников информации, включая отдешифрированные материалы аэро, космоснимков (МАКС), по территории (объекту) исследований и смежным территориям с необходимым отбором и обобщением нужной информации. Разработка условных обозначений (кроме составления схемы предварительного комплексного дешифрирования МАКС). Нанесение в карандаше на составляемый чертеж соответствующей нагрузки, изображаемой условными обозначениями, с последующим закреплением ее тушью рабочим черчением. Вычерчивание тушью рабочим черчением рамок и зарамочного оформления, включая условные обозначения. Раскраска (при необходимости) чертежа цветными карандашами.
40. При составлении предварительных карт (геологической, гидрогеологической, инженерно-геологической) в содержание работ дополнительно включаются:
монтаж карт ранее выполненных съемок, приведенных к масштабу работ; переинтерпретация геофизических материалов с учетом геологических (гидрогеологических и др.) данных и результатов дешифрирования МАКС;
переинтерпретация материалов предшествующих геохимических работ;
составление и вычерчивание тушью рабочим черчением одного геологического (гидрогеологического, инженерно-геологического) разреза.
41. При составлении схемы предварительного комплексного дешифрирования МАКС в дополнение к указанному в п. 60 вводится: уточнение и дополнение системы условных обозначений, обобщение результатов предварительного дешифрирования отдельных снимков, включая увязку результатов дешифрирования.

36. Жобаланатын жұмыстардың алуан түрлілігіне тәуелді жобалардың графикалық бөлігі белгілі сызбалар топтамасымен ұсынылады, олардың тізімі және орындаушылары уақыт және баға нормаларының 3 қосымшасына сәйкес 20 кестеде көрсетілген.
37. Уақыт және баға нормаларының 3 қосымшасына сәйкес 20 кестеде атап көрсетілген сызбаларды құрастыру геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) партия басшысының үлестік қатысуымен орындалады, ол сәйкес дайындау – қорытынды опреацияларға және жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операцияларды атқарады.
38. Уақыт және баға нормаларының 3 қосымшасына сәйкес 20 кестедегі № 1-4, 20 сызбалары дайын бланкті негізде; № 5-10, 12-16, 19 – жұмыс масштабында дайын топографиялық негізде; № 11 – 1:50 000 масштабтағы бір топографиялық парақ шеңберінде жұмыстар масштабында дайын топографиялық негізде; № 17, 18, 21, 22 – миллиметр өлшеуіште құрастырылады.
39. Жұмыс құрамы (сызба түрлеріне тәуелсіз). Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Жинақталған және жүйеге келтірілген ақпарат көздерін зерттеу және талдау, соның ішінде қажетті ақпаратты таңдап алған және жалпылама қажеттілігімен зерттеу аумақтары (объектілері) және бөлек аумақтар бойынша дешифрланған аэро, космо суреттер (АКТМ) материалдарын қоса. Шартты белгілеулерді жобалау (оған АКТМ алдын – ала кешенді дешифрлау сұлбаларын құрастыру жатпайды). Құрастырылып жатқан сызбаға қарындашпен сәйкес жүктемеде, шартты белгілермен бейнеленетін әрі қарай оны тушпен жұмыс сызуына бекітумен белгілер салу. Негізгі белгілерді қоса тушьпен жұмыс сызуымен жақтаулар және жақтаудан тыс рәсімдеуді салу. Түрлі – түсті қарындаштармен сызбаны бояу (қажет болған жағдайда).
40. Алдын – ала дайындалған карталарды (геологиялық, гидрогеологиялық, инженерлі – геологиялық) құрастырғанда жұмыс құрамына қосымша келесілер қосылады: жұмыстар масштабына келтірілген бұрын орындалған түсірілімдердің карталарын монтаждау; АКТМ дешифрлау нәтижелерін және геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) деректерді ескере отырып геофизикалық материалдарды қайта түрлендіру; алдыңғы геохимиялық жұмыстар материалдарын қайта түрлендіру; бір геологиялық (гидрогеологиялық, инженерлі – геологиялық) тілікті құрастыру және жұмыс сызуымен, тушьпен сызу.
41. АКТМ алдын – ала дайындалған кешенді дешифрлау сұлбасын құрастырғанда 60 т. көрсетілгендерге қосымша келесілер енгізіледі: шартты белгілердің жүйесін нақтылау және толықтыру, жеке дара суреттердің алдын – ала дешифрлау нәтижелерін жалпылау, соның ішінде дешифрлау нәтижелерінің байланыстарын қоса.

42. Нормами учтено, что проектируемые разновидности работ обеспечены материалами обязательных опережающих исследований и сопровождаются геофизическими и геохимическими работами, регламентированными действующими методическими нормативными документами.
43. Измерителями, на которые установлены нормы, приняты:
при составлении чертежей №, № 1-4, 20, 21 приведенные в таблице 20 согласно приложению 3 части 1 к нормам времени – 1 чертеж размером 15*20 см (3,0 дм2);
при составлении чертежей №, № 5-7, 9-16, 19 – 1 чертеж по площади соответствующей 1 номенклатурному листу топографической основы, на которой составляется карта (схема);
при составлении чертежа № 8 – 1 чертеж в масштабе работ на 10 км2 территории исследований;
при составлении чертежей № 17, 18 – 1 чертеж размером 15*30 см (4,5 дм2);
при составлении чертежа № 22 – 1 чертеж размером 10*15 см (1,5 дм2);
44. Нормы на составление графической части проектов представлены в таблицах 21-45 согласно приложению 2 к нормам времени и расценкам и приемлемы для каждой разновидности проектируемых работ, выполняемых только по одному проекту.
45. Норма времени на составление обзорной карты (одного чертежа № 1 размером 3,0 дм2) равна 0,81 смены.
46. Нормы времени на составление регистрационной карты прямых признаков изучаемого полезного ископаемого (рудной формации) в масштабе 1:1 000 000 – одного чертежа № 11 (1 номенклатурный лист) – равны нормам времени на составление регистрационной карты полезных ископаемых (таблица 29 согласно приложению 3 к нормам времени и расценкам).
47. Для составления чертежа № 19 при проектировании геологического доизучения площадей (далее – ГДП) или гидрогеологического доизучения площадей (далее – ГГДП) на одном номенклатурном листе топоосновы используются нормы времени, указанные в таблицах 38-40 согласно приложению 3 к нормам времени и расценкам с коэффициентами 0,92 ГДП и 0,86 ГГДП. Затраты труда начальника геологической или гидрогеологической партии не изменяются.
48. Для составления чертежей №№ 6, 7, 10, 12-16, 19 в случае проектирования геологической съемки (далее – ГС), гидрогеологической съемки (далее – ГГС), ГДП, групповой гидрогеологической съемки (далее – ГГГС) или ГГДП на нескольких номенклатурных листах топоосновы берутся нормы времени из таблиц 24-27, 30, 31, 33-35, 38-40 с учетом изложенного в п. 68, которые умножаются на поправочные коэффициенты приведенных в таблице 42 согласно приложению 3 к нормам времени. При расчете затрат труда начальника геологической или гидрогеологической партии коэффициенты, указанные в таблице 42 согласно приложению 3 к нормам времени, не применяются.

42. Мөлшерлемелермен жобаланатын жұмыстардың алуан түрлілігі міндетті алдын – ала болатын зерттеулер материалдарымен қамтамасыз етілген және қолданыстағы әдістемелік нормативті құжаттармен ретке келтірілген геофизикалық және геохимиялық жұмыстармен еріп жүргізіледі.
43. Мөлшерлер орнатылған өлшеуіштермен келесілер қабылданған:
№, № 1-4, 20, 21 (уақыт және баға нормаларының 3 қосымшасына сәйкес, 20 кесте, 1 бөлік) сызбаларын құрастырғанда – 15*20 см (3,0 дм2) өлшеміндегі 1 сызба;
№, № 5-7, 9-16, 19 сызбаларын құрастырғанда – карта (сұлба) құрастырылатын топографиялық негіздің 1 тізімдеме парағына сәйкес келетін аудан бойынша 1 сызба;
№ 8 сызбасын құрастырғанда – зерттеу аумағының 10 км2 жұмыстар масштабында 1 сызба;
№ 17, 18 сызбаларын құрастырғанда – 15*30 см (4,5 дм2) өлшеміндегі 1 сызба;
№ 22 сызбасын құрастырған – 10*15 см (1,5 дм2) өлшеміндегі 1 сызба;
44. Жобалардың графикалық бөліктерін құрасыруға мөлшерлемелер уақыт және баға нормаларының 2 қосымшасына сәйкес 21-45 кестелерде ұсынылған және тек бір жоба бойынша орындалатын жобаланатын жұмыстардың әр біреуі үшін алуан түрлілігімен қол жетімді.
45. Шолу картасын құрастыруға уақыт мөлшерлемесі (3,0 дм2 өлшеміндегі №1 бір сызба) 0,81 ауысымға тең.
46. 1:1 000 000 масштабында зерттеліп жатқан пайдалы қазбаның (кендік пішіннің) тікелей белгілерін тіркеу картасын құрастыруға уақыт мөлшерлері - №11 бір сызбаның (1 номенклатуралық парағы) – пайдалы қазбалардың тіркеу картасын құрастыруға кететін уақыт мөлшерлемелеріне тең (уақыт және баға нормаларының 3 қосымшасына сәйкес 29 кесте).
47. Топонегіздің бір тізімдеме парағында АГӘҚЗ немесе АГГӘҚЗ жобалауда №19 сызбаны құрастыру үшін 0,92 АГӘҚЗ және 0,86 АГГӘҚЗ коэффциенттерімен уақыт және баға нормаларының 3 қосымшасына сәйкес 38 - 40 кестелерінде көрсетілген уақыт мөлшерлемелері пайдаланылады. Геологиялық немесе гидрогеологиялық партия басшысының еңбек шығындары өзгермейді.
48. Топонегіздің бірнеше тізімдеме парағында ГТ,ГГТ, АГӘҚЗ, ТГГТ немесе АГГӘҚЗ жобалау жағдайында №№ 6, 7, 10, 12-16, 19 сызбаларды құрастыру үшін 68 т. баяндалғандарды ескере отырып 24-27, 30, 31, 33-35,
38-40 кестелерінен уақыт мөлшерлемелері алынады, олар түзету коэффициенттеріне көбейтіледі (уақыт және баға нормаларының 3 қосымшасына сәйкес 42 кесте). Геологиялық немесе гидрогеологиялық партия басшысының еңбек шығындарын есептегенде уақыт және баға нормаларының 3 қосымшасына сәйкес 42 кестеде көрсетілген коэффициенттер қолданылмайды.

49. Затраты труда (в человеко-сменах) основного исполнителя работы по составлению конкретного чертежа (см. таблицу 20 согласно приложению 3 к нормам времени и расценкам) численно равны норме времени на составление этого чертежа в п. 65, 66, таблице 21-45 согласно приложению 3 к нормам времени. Затраты труда начальника геологической (гидрогеологической и т.д.) партии составляют 0,04 человеко-смены.
Параграф 8. Составление текстовой части проектов
50. В подраздел включены нормативные материалы на составление текстовой части проектов на проведение съемок геологического содержания и поисков полезных ископаемых.
51. Текстовая часть проектов на проведение любой разновидности ГРР состоит из следующих разделов:
геолого-экономическая характеристика территории (объекта) исследований;
обзор, анализ и оценка ранее проведенных исследований;
геологическая, гидрогеологическая,
геохимическая и геофизическая характеристики территории (объекта) исследований;
методика проектируемых работ;
охрана недр и окружающей природной среды;
перечень, объем и условия проведения проектируемых работ.
52. Содержание работ:
подготовительно-заключительные операции. Операции, связанные с обслуживанием рабочего места. Просмотр и обобщение ранее изученных перед составлением графической части проекта источников информации. Выбор и обоснование методики проектируемых работ и определение их объемов. Написание разделов проекта, включая составление таблиц с данными для установления сметной стоимости (объем работ, состав и затраты труда исполнителей, наименование и количество приобретаемых и изготавливаемых материалов).
53. Работа выполняется одним геологом (гидрогеологом) при долевом участии начальника геологической (гидрогеологической) партии, задолженного на соответствующих подготовительно-заключительных операциях и операциях, связанных с обслуживанием рабочего места.
54. Нормами учтено, что проектируемые разновидности работ обеспечены материалами обязательных опережающих исследований и сопровождаются геофизическими и геохимическими работами, регламентированными действующими методическими нормативными документами.
55. Измерителями, на которые установлены нормы времени, приняты:
при составлении текстовой части проектов на съемки геологического содержания, кроме геолого-минерагенического картирования (далее - ГМК) – 1 номенклатурный лист топографической основы в масштабе работ;
при составлении текстовой части проектов на съемки геологического содержания на ГМК – 1 номенклатурный лист топографической основы в масштабе 1:50 000;

49. Нақты сызбаны құрастыру бойынша (уақыт және баға нормаларының 3 қосымшасына сәйкес 20 кестені қараңыз) негізгі жұмыс орындаушысының еңбек шығындары (адам - ауысымда) – сан жағынан осы сызбаны құрастыруға уақыт мөлшерлемелеріне тең (уақыт және баға нормаларының 3 қосымшасына сәйкес 21 – 45 кестелер, 65, 66 т.). Геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) партия басшысының еңбек шығындары 0,04 адам -ауысымды құрайды.
Параграф 8. Жобаның мәтіндік бөлігін құрастыру
50. Бөлімшеге геологиялық құрамы бар тісірілімдерді және пайдалы қазбаларды іздеуді жүргізуге жобалардың мәтіндік бөлігін құрастыруға нормативті материалдар кіргізілген.
51. ГБЖ кез келген түрін жүргізуге жобалардың мәтіндік бөлігі келесі бөлімдерден тұрады: зерттеу аумағының (объектісінің) геологиялық – экономикалық сипаттамасы; бұрын өткізілген зерттеу жұмыстарын шолу, талдау және бағалау; геологиялық, зерттеу аумағының (объектісінің) гидрогеологиялық, геохимиялық және геофизикалық сипаттамасы; жобаланатын жұмыстардың әдістемесі; жер қойнауын және қоршаған табиғат ортасын қорғау; жобаланатын жұмыстарды өткізу тізімі, көлемі және шарттары.
52. Жұмыс құрамы. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Жобаның графикалық бөлігін құрастыру алдындағы ақпарат көздерін қарап шығу және жалпылау. Жобаланатын жұмыстардың әдістемесін таңдау және дәлелдеу және олардың көлемдерін анықтау. Жоба бөлімдерін жазу, соның ішінде сметалық құнды орнату үшін деректері бар кестелерді құрастыруды қоса (жұмыс көлемі, орындаушылардың құрамы және еңбек шығындары, сатып алынатын және жасап шығарылатын материалдардың атауы және сан мөлшері).
53. Жұмыс геологиялық (гидрогеологиялық) партия басшысының үлестік қатысуымен бір геологпен (гидрогеологпен) орындалады, ол сәйкес дайындау – қорытынды операцияларға және жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операцияларды атқарады
54. Мөлшерлермен келесілер нақтыланған; жобаланатын жұмыстардың түрлері міндетті алдын – ала зерттеулер материалдарымен қамтамасыз етілген және қолданыстағы әдістемелік нормативті құжаттармен реттеліп отыратын геофизикалық және геохимиялық жұмыстармен еріп жүреді.
55. Уақыт мөлшерлері орнатылған өлшеуіштермен келесілер қабылданған:
геологиялық құрамды таспаға түсіруде жобалардың мәтіндік бөлігін құрастырғанда, геологиялық – минерагендік картаға түсіруді (ГМКТ) қоспағанда – жұмыс масштабында топографиялық негіздің 1 тізімдеме парағы;
ГМКТ геологиялық құрамды таспаға түсіруде жобалардың мәтіндік бөлігін құрастырғанда – 1:50 000 масштабында топографиялық негіздің 1 тізімдеме парағы;

при составлении текстовой части проектов на съемки геологического содержания на поисковые работы – 10 км2 территории, на которой проектируются эти исследования.
56. В таблицах 46-51 согласно приложению 4 к нормам времени, приведены нормы времени на составление текстовой части проектов на съемки геологического содержания ГС, ГДП, гидрогеологическое картирование (далее – ГГК), ГМК, а также на поисковые работы. Нормы времени на составление текстовой части проектов на совместные съемки определяются путем применения коэффициентов комплексирования к сумме норм времени на выполнение этой работы при съемках, входящих в комплекс:
для совместных съемок гидрогеологии (далее – ГГ), геологическая съемка дочетвертичных и четвертичных образований гидрогеологическая инженерно-геологическая (далее – ГГИ), Гидрогеологическая инженерно-геологическая геологическая съемка рыхлых четвертичных образований (далее – ГИЧ), гидрогеологическая геологическая съемка рыхлых четвертичных образований (далее – ГЧ), гидрогеологическая инженерно-геологическая (далее – ГИ) коэффициент комплексирования – 0,70;
для совместных съемок типа ГС+ГГК – 0,85; для совместных съемок типа ГДП + гидрогеологическая съемка (далее – Г) или ГДП + инженерно-геологическая съемка (далее – И) – 0,75.
57. В случае проектирования любых съемок на нескольких номенклатурных листах (в том числе групповые съемки) к нормам времени на составление текстовой части проектов соответствующих разновидностей съемок применяются поправочные коэффициенты (таблица 52, согласно приложению 4 к нормам времени и расценкам).
58. Затраты труда (в человеко-сменах) основного исполнителя работы по составлению текстовой части проектов численно равны нормам времени на выполнение этой работы (таблицы 46-51 согласно приложению 4 к нормам времени и расценкам). Затраты труда начальника геологической (гидрогеологической и так далее) партии – 0,15 человек-смены.
59. Для упрощенного определения стоимости работ, в частности при проектировании работ в два этапа, затраты на подготовительные работы и проектирование могут определяться по укрупненным нормам в человеко-месяцах на весь перечисленный выше комплекс работ по составлению проектно-сметной документации (за исключением ознакомления с коллекциями и предварительного комплексного дешифрирования). Нормы времени и состав отряда определены на основании анализа проектно-сметной документации на работы по проведению съемок геологического содержания. Затраты устанавливаются на весь комплекс работ, включая сбор и изучение фондовой и опубликованной литературы и картографического материала, анализ выполненных работ, составление текстовой и графической частей проекта, составление расчетной части и сметы, машинописные и чертежно-оформительские работы и внесение изменений и исправлений по предложениям, принятым при рассмотрении проекта на заседании Совета и после проведения экспертизы.

іздеу жұмыстарына геологиялық құрамды таспаға түсіруде жобалардың мәтіндік бөлігін құрастырғанда – осы зерттеулер жобаланатын аумақтың 10 км2.
56. Уақыт және баға нормаларының 4 қосымшасына сәйкес 46-51 кестелерінде ГТ, АГӘҚЗ, ТГКТ, ГМКТ, Г, И, сонымен бірге іздеу жұмыстарына геологиялық құрамды таспаға түсіруге жобалардың мәтіндік бөлігін құрастыруға уақыт мөлшерлері келтірілген. Біріккен таспаға түсірулерде жобалардың мәтіндік бөлігін құрастыруға уақыт мөлшерлері келесі кешенге жататын таспаға түсіру кезінде осы жұмысты орындауға уақыт мөлшерлемелерінің сомасына өтеу коэффициенттерін пайдалану жолымен анықталады: ГТ, ГГЗ, ТСГЗ, ТСГ, ГИ біріккен түсірілімдері үшін өтеу коэффициенті – 0,70; ГТ+ТГКТ түріндегі біріккен түсірілімдері үшін - 0,85; АГӘҚЗ+Г немесе АГӘҚЗ+И түріндегі біріккен түсірілімдері үшін – 0,75.
57. Бірнеше номенклатуралық парақтарында (соның ішінде топтық түсірілімдер) кез келген түсірілімдерді жобалаған жағдайда таспаға түсірудің алуан түрлеріне сәйкес келетін жобалардың мәтіндік бөлімін құрастырудың уақыт мөлшерлемелеріне түзету коэффициенттері қолданылады (уақыт және баға нормаларының 4 қосымшасына сәйкес 52 кесте).
58. Жобалардың мәтіндік бөлігін құрастыру бойынша негізгі жұмыс орындаушысының еңбек шығындары (адам - ауысымда) – сан жағынан осы жұмысты орындауға кететін уақытының мөлшерлемелеріне тең (уақыт және баға нормаларының 4 қосымшасына сәйкес 46-51 кестелер). Геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) отряд басшысының еңбек шығындары - 0,15 адам – ауысым.
59. Жұмыс құнын анықтауды жеңілдету үшін, соның ішінде екі кезеңде жұмыстарды жобалағанда дайындау жұмыстарына және жобалауға шығындар жобалық – сметалық құжаттама құрастыру бойынша жоғарыда атап өтілген барлық жұмыс кешеніне (осыған топтамалармен танысу және алдын - ала кешенді дешифрлау кірмейді) адам – айларда ірілендірілген мөлшерлемелер бойынша анықталуы мүмкін. Уақыт мөлшерлемелері және отряд құрамы геологиялық құрамы бар таспаға түсірулерді өткізу бойынша жұмыстарға жобалық – сметалық құжаттамаларды талдау негізінде анықталған. Шығындар жұмыстардың барлық кешеніне орнатылады, соның ішінде қор және басып шығарылған әдебиетті және картографиялық материалды жинау және зерттеу, орындалған жұмыстарды талдау, жобаның мәтіндік және графикалық бөліктерін құрастыру, есептік бөлікті және сметаны құрастыру, машинамен басу және сызба – рәсімдеу жұмыстар және ҒТК жобаны қарағанда және сараптама жүргізгеннен кейін қабылданған ұсыныстар бойынша өзгертулер мен түзетулер енгізу.

Затраты времени и состав отряда на работы подготовительного периода и проектирования обосновывается проектом в зависимости от характера работ и сложности условий, но они не должны превышать 3 отрядо-месяцев (18 человеко-месяцев).
Состав отряда и затраты труда на 1 месяц подготовительного периода и проектирования составляют:
Начальник отряда – 0,5 человеко-месяцев;
специалист (геолог, гидрогеолог, геофизик, экономист) I категории – 3,0 человеко-месяца;
специалист (геолог, гидрогеолог, геофизик) II категории – 1,5 человеко-месяца;
техник (геолог, гидрогеолог, геофизик) II категории – 1,0 человеко-месяц. Всего – 6,0 человеко-месяцев.
Параграф 9. Нормы времени и затраты труда на предполевые работы
60. В настоящем разделе приведены нормативные материалы на составление карт (схем) и прочих материалов, неохваченных разделом "Проектирование", но являющихся необходимыми для качественного выполнения полевых работ.
51. К подготовительным работам относятся также рекогносцировочные наземные маршруты и составление рабочей опорной легенды, сметная стоимость которых определяется СФР.
62. В зависимости от разновидности проектируемых работ в предполевой период составляется определенный комплект карт (схем), перечень, масштаб и исполнители которых представлены в таблице 53 согласно приложению 5 к нормам времени.
63. К прочим материалам предполевых работ относятся:
сводные каталоги буровых скважин, колодцев, шурфов, родников, проявлений экзогенных геологических процессов (далее – ЭГП);
сводные таблицы минерализации и химического состава подземных вод, водообильности водоносных горизонтов (комплексов);
сводные таблицы физико-механических свойств литологических (петрографических) типов горных пород. Работа выполняется техником-геологом (техником-гидрогеологом).
64. Составление чертежей указанные в таблице 53 согласно приложению 5 к нормам времени и прочих материалов выполняется при долевом участии начальника геологической (гидрогеологической и так далее) партии, задолженного на соответствующих подготовительно-заключительных операциях и операциях, связанных с обслуживанием рабочего места.
65. Чертежи приведенные в таблице 53 согласно приложение 5 к нормам времени составляются на готовой топографической основе, прочие материалы – на готовых бланках таблиц или каталогов.
66. Содержание работы (вне зависимости от вида графических или табличных материалов). Подготовительно-заключительные операции. Операции, связанные с обслуживанием рабочего места. Изучение и анализ собранных и систематизированных фондовых, архивных и опубликованных материалов по территории (объекту) исследований и смежным территориям с необходимым отбором и обобщением нужной информации.

Дайындық аралығы мен жобалау аралығының уақыт шығындары және отряд құрамы жұмыс сипатына және жағдайлар күрделілігінің тәуелді жобамен дәлелденеді, бірақ олар 3 отряд – айдан аспау керек (18 адам – ай).
Дайындық аралығы және жобалауға отряд құрамы және еңбек шығындары 1 айға келесіні құрайды:
Отряд басшысы – 0,5 адам - ай; І дәрежелі маман (геолог, гидрогеолог, геофизик, экономист) – 3,0 адам – ай; ІІ дәрежелі маман (геолог, гидрогеолог, геофизик) – 1,5 адам – ай; ІІ дәрежелі техник (геолог, гидрогеолог, геофизик) – 1,0 адам – ай. Барлығы – 6,0 адам - ай.
9-параграф. Дала жұмыстарының алдындағы жұмыстарға уақыт мөлшерлері және еңбек шығындары
60. Осы бөлімде "Жобалау" бөлімімен қамтылмаған, бірақ дала жұмыстарын сапалы орындау үшін қажетті болып табылатын карталарды (сұлбаларды) және өзге материалдарды құрастыруға нормативті материалдар келтірілген.
61. Дайындау жұмыстарына сонымен бірге рекогносцирлеу жердегі бағдарлар және жұмыстың тірек аңызын құрастыру жұмыстары жатады, олардың сметалық құны СҚЕ анықталады.
62. Жобаланатын жұмыстардың алуан түрлеріне тәуелді дала жұмыстары алдындағы аралықта белгілі карталар (сұлбалар) жиыны құрастырылады, олардың тізілімі, масштабы және орындаушылары уақыт және баға нормаларының 5 қосымшасына сәйкес 53 кестеде ұсынылған (5 қосымша).
63. Алдындағы дала жұмыстарына басқа материалдарға келесілер жатады: бұрғылау ұңғымаларының, құдықтардың, шурфтардың, бұлақтардың, ГАЭ көріністерінің жинақ каталогтары; жерасты суларының, сулы көкжиектердің (кешендердің) сулылығының минералдылығының және химиялық құрамының жинақтау кестелері; тау жыныстарының литологиялық (петрографиялық) түрлерінің физико – механикалық қасиеттерінің жинақтау кестелері. Жұмыс техник – геологпен (техник – гидрогеологпен) орындалады.
64. Сызбаларды (уақыт және баға нормаларының 5 қосымшасына сәйкес 53 кесте) және өзге материалдарды құрастыру геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) партия басшысының үлестік қатысуымен орындалады, ол сәйкес дайындау – қорытынды операцияларға және жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операцияларды атқарады .
65. Сызбалар (уақыт және баға нормаларының 5 қосымшасына сәйкес 53 кесте) дайын топографиялық негізде, өзге материалдар – дайын кесте немесе каталогтар бланктарында құрастырылады.
66. Жұмыс құрамы (графикалық немесе кестелік материалдардың түріне тәуелсіз). Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Зерттеу аумағы (объектісі) және іргелес аумақтар бойынша жинақталған және жүйеге келтірілген қордың, мұрағаттың және басылып шыққан материалдарды зерттеу және талдау, мұнда ақпарат қажетті таңдаудан өтеді және қажетті ақпарат жалпыланады.

67. При составлении чертежей в содержание работы дополнительно вводится: разработка условных обозначений;
нанесение в карандаше на составляемый чертеж соответствующей нагрузки, изображаемой условными обозначениями, с последующим закреплением ее тушью рабочим черчением;
перенос результатов предварительного дешифрирования МАКС;
вычерчивание тушью рабочим черчением рамок и зарамочного оформления, включая условные обозначения и разрезы;
раскраска (при необходимости) чертежа цветными карандашами.
68. Измерителями, на которые установлены нормы времени, приняты:
при составлении чертежей - 1 чертеж по площади соответствующий 1 номенклатурному листу топографической основы, на которой оставляется карта (схема);
при составлении сводных каталогов – 10 страниц при количестве вписываемых объектов информации на каждой странице, равном 15;
при составлении сводных таблиц – 10 страниц при количестве строк на каждой странице, равном 20.
69. Нормы времени на составление карт (схем) и прочих материалов в предполевой период указаны в таблицах 54-64 согласно приложению 5 к нормам времени.
70. Затраты труда (в человеко-сменах) основного исполнителя работы по составлению чертежей приведены в таблице 53 согласно приложению 5 к нормам времени численно равны нормам времени на выполнение этой работы в таблицах 54-64, согласно приложению 5 к нормам времени. Затраты труда начальника геологической (гидрогеологической и т.д.) партии – 0,04 человеко-смены.
71. Затраты труда (в человеко-сменах) основного исполнителя работы по составлению сводных каталогов или сводных таблиц численно равны нормам времени на выполнение этой работы приведены в таблицах 63, 64, согласно приложению 5 к нормам времени. Затраты труда начальника геологической (гидрогеологической и т.д.) партии – 0,04 человеко-смены.
Параграф 10. Нормы времени и затраты труда на полевые работы
72. Нормативные материалы представлены на следующие разновидности полевых работ:
аэровизуальные маршруты;
наземные маршруты при съемках геологического содержания и поисковых работах;
геологическое картирование масштаба 1:5 000 при поисковых работах;
наземные поисковые маршруты;
полевая камеральная обработка материалов.
73. Нормы рассчитаны на выполнение перечисленных работ в полевой период, регламентируемый соответствующими климатическими условиями, при пешем передвижении исполнителей в процессе проведения наземных маршрутов, без учета так называемых "холостых ходов" к началу маршрута и после его выполнения, а также связанных с устройством баз и подбаз.

67. Сызбаларды құрастырғанда жұмыс құрамына қосымша өзге келесілер енгізіледі: шартты белгілерді жобалау; шартты белгілермен бейнеленетін құрастырылып жатқан сызбаға қарындашпен сәйкес жүктемелер салу, оны әрі қарай жұмыс сызбасымен тушьпен бекіту; АКТМ алдын – ала дешифрлау нәтижелерін тасымалдау; тушьпен жұмыс сызбасымен рәсімдеудің жақтауларын және жақтаулар сыртын салу, соның ішіне шартты белгілерді және тіліктерді қоса, сызбаны түрлі – түсті қарындаштармен бояу (қажет болған жағдайда).
68. Уақыт мөлшерлері орнатылған өлшеуіштермен келесілер қабылданған:
сызбаларды құрастырғанда - карта (сұлба) қалатын топографиялық негіздің 1 номенклатуралық парағына сәйкес келетін аудан бойынша сызба;
жинақтау каталогтарын құрастыруда – әр бетке 15 тең ақпарат объектілерін енгізу сан мөлшерлемесінде 10 бет;
жинақтау кестелерін құрастырғанда – әр бетте жол саны 20 тең 10 бет.
69 Карталарды (сұлбаларды) және далаға шығу алдындағы аралықта өзге материалдарды құрастыруға уақыт мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 5 қосымшасына сәйкес 54-64 кестелерде көрсетілген.
70. Сызбаларды құрастыру бойынша негізгі жұмысты орындаушының еңбек шығындары (адам – ауысымда) (уақыт және баға нормаларының 5 қосымшасына сәйкес 53 кестені қараңыз) сан жағынан осы жұмысты орындауға кететін уақыт мөлшеріне тең (уақыт және баға нормаларының 5 қосымшасына сәйкес 54-64 кестелер). Геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) партия басшысының еңбек шығындары – 0,04 адам – ауысым.
71. Жинақтау каталогтарын және жинақтау кестелерін құрастыру бойынша негізгі жұмысты орындаушының еңбек шығындары (адам – ауысымда) сан жағынан осы жұмысты орындауға кететін уақыт мөлшеріне тең (уақыт және баға нормаларының 5 қосымшасына сәйкес 63, 64 кестелер). Геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) партия басшысының еңбек шығындары – 0,04 адам – ауысым.
10-параграф. Дала жұмыстарына уақыт мөлшері және еңбек шығындары
72. Нормативті материалдар келесі дала жұмыстарының түрлеріне ұсынылған:
аэровизуалды бағдарлар;
геологиялық құрам және іздеу жұмыстарында тісірілімдер кезінде жердегі бағдарлар;
іздеу жұмыстары кезінде 1: 5000 масштабында геологиялық картаға түсіру;
жердегі іздеу бағдарлары;
далада материалдарды камералды өңдеу.
73. Мөлшерлемелер далалық аралықта тізбектеліп аталған жұмыстарды орындауға есептелген, олар жердегі бағдарларды жүргізу процесінде орындаушылардың жаяу қозғалысында сәйкес климаттық шарттармен реттеледі, мұнда бағдар басына және оны орындап болғаннан кейін, сонымен бірге базалар және кіші базалар құрылғыларымен байланысты "бос жүрістер" есепке алынбайды.

74. Нормы предусматривают, что полевые работы проводятся на местности с абсолютной высотой до 1500 метров при температуре воздуха на рабочем месте от +5 до +30оС, крутизна склоновых поверхностей до 35о, скорости ветра до 14 м/с, пешем передвижении по сухим грунтам с грузом до 20 кг.
75. При выполнении работ на местности с абсолютной высотой более 1500 метров нормы времени корректируются коэффициентами, указанными в таблице 65 согласно приложению 6 к нормам времени.
Параграф 11. Аэровизуальные маршруты
76. Количество, протяженность (в км) и направления аэровизуальных маршрутов обосновывается проектом работ, исходя из их целевого назначения, всестороннего изучения и анализа материалов предшествующих исследований.
77. Аэровизуальные маршруты выполняются производственной (летной) группой в количестве 4-х исполнителей: начальник геологической партии или начальник отряда, совмещающий обязанности штурмана, два специалиста (геологи), один техник (геолог), совмещающий работу фотографа.
78. Аэровизуальные маршруты делятся на обзорные (рекогносцировочные) и картировочные. Процесс их проведения состоит из двух организационно обособленных и технологически законченных частей: собственно аэровизуальные маршруты (наблюдения) и обработка результатов аэровизуальных маршрутов.
79. Обзорные собственно аэровизуальные маршруты проводятся на высоте 300-400 метров при скорости полета 120-150 (в среднем 135 км/час), картировочные – на высоте 100-250 метров при скорости полета 80-100 (в среднем 90 км/час). Оптимальная продолжительность одного полета 4 часа.
80. Собственно аэровизуальные маршруты выполняются на арендованных самолетах и вертолетах в соответствии с действующими правилами эксплуатации воздушных судов для аэровизуальных работ.
81. Содержание работы при собственно аэровизуальных маршрутах:
подготовительно-заключительные операции, операции, связанные с обслуживанием рабочего места. разработка условных обозначений, кодов и сигналов, просмотр АС под стереоскопом, нанесение на топооснову (фотосхему) линии маршрута, опорных ориентиров по маршруту, а также нужных для работы данных, полученных в периоды подготовительных и предполевых работ. Непосредственные аэровизуальные наблюдения, фиксируемые нанесением условных знаков на маршрутную карту (аэрофотосхему), записями в дневнике (полетном журнале) или на ленте магнитофона, фотографированием перспектив и важных объектов.
82. Содержание работы при обработке результатов аэровизуальных маршрутов:
закрепление тушью на маршрутной карте (аэрофотосхеме) элементов наблюдения, расшифровка сокращений и условных обозначений в дневнике и на маршрутной карте (аэрофотосхеме), перенос записей с ленты магнитофона в дневник (в случае использования этой аппаратуры), заполнение журнала аэровизуальных наблюдений.

74. Мөлшерлер көрсетілген дала жұмыстары жергілікті жердің абсолют биіктігі 1500 м дейін, жұмыс орнында ауа температурасы +5 - тен +30о С – ге дейін, беткейлік беттердің тіктілігі 350 дейін, жел жылдамдығы 14 м/с дейін, 20 кг дейінгі жүкпен құрғақ топырақ бойынша жаяу қозғалуды көздейді.
75. Абсолют биіктігі 1500 м асатын жергілікті жерде жұмыстарды орындағанда уақыт мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 65 кестеде көрсетілген коэффициенттермен түзетіледі.
11-параграф. Аэровизуалды бағдарлар
76. Аэровизуалды бағдарлардың сан мөлшері, созылмалығы (км – мен) және бағыттары жұмыс жобасымен, олардың мақсатты тағайындалуынан, жан – жақты зерттелуінен және бұрын өткізілген зерттеу жұмыстарының материалдарын талдаудан дәлелденеді.
77. Аэровизуалды бағдарлар 4 орындаушысы бар сан мөлшердегі өндірістік (ұшқыш) топпен орындалады, топ келесілерден тұрады: геологиялық партия немесе отряд басшысы, ол штурманның міндеттемелерін біріктіреді, екі маман (геологтар), бір техник (геолог), таспаға түсірушінің жұмысын біріктіреді.
78. Аэровизуалды бағдарлар шолу (рекогносцирлі) және картаға түсіру болып екіге бөлінеді. Оларды өткізу процесі екі ұйымдастырушылық ерекше және технологиялық маңызды бөліктерден тұрады; аэровизуалды бағдарлардың өзі (бақылау) және аэровизуалды бағдарлар нәтижелерін өңдеу.
79. Шолу аэровизуалды бағдарлардың өзі ұшу жылдамдығы 120-150 (орташа 135 км/сағ) болғанда 300- 400 м биіктікте өткізіледі, картаға түсіру бағдарлары ұшу жылдамдығы 80-100 (орташа 90 км/сағ) болғанда 100- 250 м биіктікте өткізіледі. Бір ұшудың оңтайлы ұзақтылығы 4 сағат.
80. Аэровизуалды бағдарлардың өзі қолданыстағы аэровизуалды жұмыстар үшін әуе кемелерін пайдалану ережелеріне сәйкес жалға алынған ұшақтарда және тік ұшақтарда орындалады.
81. Аэровизуалды бағдарлардағы жұмыс құрамы. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Шартты белгілерді, кодтарды және белгілерді жобалау. АТ стереоскоп астында қарау. Топонегізге (фотосұлбаға) бағдар сызықтарын, бағдар бойынша тірек бағыттарды, сонымен бірге дайындық және дала жұмыстары алдындағы аралықта алынған жұмысқа қажетті деректерді салу. Тікелей аэровизуалды бақылаулар, олар бағдар картасына (аэрофотосұлбаларға) шартты белгілерді салумен, күнделікке (дала журналына) немесе магнитофон таспасына жазба жазумен, болашағы бар жерлерді және маңызды объектілерді фото суретке түсірумен белгіленеді.
82. Аэровизуалды бағдарлар нәтижелерін өңдеуде жұмыс мағынасы. Бақылау элементтерін бағдар картасында (аэрофотосұлбада) тушьпен бекіту, күнделікте және бағдар картасында (аэрофотосұлбада) қысқартуларды және шартты белгілерді ашып жазу, магнитофон таспасынан жазбаларды күнделікке аудару (осы құрылғыны пайдаланған жағдайда), аэровизуалды бақылау журналын толтыру.

83. Нормативные материалы представлены для каждой части процесса проведения аэровизуальных маршрутов с учетом всего вышеизложенного.
84. При расчете сметной стоимости работ на собственно аэровизуальные маршруты учитываются затраты, связанные с арендой и эксплуатацией воздушного судна, а также доплаты персоналу производственной (летной) группы, выполняющему эту работу.
85. Затраты на перегон воздушного судна с аэродрома базирования к месту работы и обратно обосновываются проектом работ на транспортировку грузов.
86. Нормативные материалы указаны в таблицах 66-68 согласно приложению 6 к нормам времени и расценкам
87. Нормы времени выполнения 100 км собственно аэровизуального маршрута (наблюдения) равны 0,185 смены (обзорный маршрут) и 0,278 смены (картировочный маршрут), в том числе:
полетное время соответственно 0,11 смены и 0,16 смены.
88. Затраты труда каждого исполнителя в производственной (летной) группе, проводящей аэровизуальные маршруты, численно равны нормам времени выполнения этой работы приведены в таблицах 66-68, согласно приложению 6 к нормам времени.
Параграф 12. Наземные маршруты при съемках геологического содержания и поисковых работах
89. В параграфе приводятся нормативные материалы на проведение наземных геологических маршрутов, количество, протяженность (км) и направление которых определяется проектом работ на основе тщательного изучения и анализа материалов предшетсвующих работ и дешифрирования МАКС.
90. Нормативные материалы установлены под типовые составы производственных (маршрутных) групп в указанных таблицах 69-71, согласно приложению 4 к нормам времени, обеспечивающих выполнение определенного объема исследований и связанных с ними работ (изучение и описание объекта наблюдения, отбор образцов и проб, земляные работы, бурение скважин ручным комплектом типа бура-геолога).
91. Наземные маршруты, проводящиеся производственной группой, руководимой геологом, выполняются при долевом участии начальника геологической партии или начальника поисковой партии, задолженного на соответствующих подготовительно-заключительных операциях и операциях, связанных с обслуживанием рабочего места.
Параграф 12.1. Наземные геологические маршруты
92. Подраздел представлен нормативными материалами на наземные геологические (поисково-съемочные) маршруты при съемочных работах масштабов 1:1 000 000 – 1:25 000, наземные геологические поисково-съемочные маршруты при поисковых работах масштаба 1:10 000 (на "открытых" территориях и наземные геологические маршруты по составлению опорных стратиграфических (литологических) разрезов, которые выполняются производственными группами определенного состава (таблицы 69-71, согласно приложению 6 к нормам времени и расценкам).

83. Жоғарыда аталғандардың барлығын есепке ала отырып нормативті материалдар аэровизуалды бағдарларды жүргізу процесінің әр бөлігі үшін ұсынылған.
84. Аэровизуалды бағдарлардың өзіне жұмыстардың сметалық құнын есептегенде әуе кемесін жалға алу және пайдаланумен байланысты шығындар, сонымен қатар осы жұмысты орындайтын өндірістік (ұшқыш) топ құрамына қосымша құн төлеулер ескеріледі.
85. Әуе кемесін аэродромнан жұмыс орнына шоғырландыру және кері қайтаруға шығындар жүктерді тасымалдауға жоба жұмыстарымен дәлелденеді.
86. Нормативті материалдар уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 66-68 кестелерінде көрсетілген.
87. Аэровизуалды бағдардың (бақылаудың) өзіндік 100 км орындаудың уақыт мөлшері 0,185 ауысымға (шолу бағдары) және 0,278 ауысымға (картаға түсіру бағдары) тең, соның ішінде ұшу уақыты сәйкесінше 0,11 ауысым және 0,16 ауысым.
88. Аэровизуалды бағдарларды өткізетін өндірістік (ұшқыш) топта әр орындаушының еңбек шығындары сан жағынан осы жұмысты орындаудың уақыт мөлшеріне тең (уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 66-68 кестелер).
12-параграф. Геологиялық құрам және іздеу жұмыстарында таспаға түсіруде жердегі бағдарлар
89. Бөлімде жердегі геологиялық бағдарларды өткізуге нормативті материалдар келтіріледі, олардың сан мөлшері, ұзақтылығы (км) және бағыттары АКТМ дешифрлау мен бұрын өткізілген жұмыстардың материалдарын мұқият зерттеу мен талдау негізінде жұмыс жобасымен анықталады.
90. Нормативті материалдар өндірістік (бағдарлы) топтардың түрлі құрамдарына орнатылған (уақыт және баға нормаларының 4 қосымшасына сәйкес 69-71 кестелер), олар белгілі зерттеу көлемін және онымен байланысты жұмыстарды (бақылау объектілерін зерттеу және сипаттау, үлгілер мен сынамаларды алу, жердегі жұмыстар, бұрғы – геолог түріндегі қолдық жинақпен ұңғымаларды бұрғылау) орындауды қамтамасыз етеді.
91. Геологпен басқарылатын өндірістік топ өткізетін жердегі бағдарлар, геологиялық партиясы басшысының немесе іздеу партиясы басшысының үлестік қатысуымен орындалады, ол сәйкес дайындау – қорытынды операцияларға және жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операцияларды атқарады.
12-параграф. Жердегі геологиялық бағдарлар
92. Бөлімше 1:1 000 000 – 1:25 000 масштабтарын таспаға түсіру жұмыстарында жердегі геологиялық (іздеу – түсіру) бағдарларына, 1:10 000 масштабында белгілі құрамдағы (уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 69-71 кестелер) өндірістік топтармен орындалатын тірек стратиграфиялық (литологиялық) тіліктерді құрастыру бойынша жердегі геологиялық бағдарларға және "ашық" аумақтарға) іздеу жұмыстарында жердегі геологиялық іздеу – таспаға түсіру бағдарларына нормативті материалдармен ұсынылған.

93. Содержание работы общее для всех разновидностей наземных геологических маршрутов:
подготовительно-заключительные операции, операции, связанные с обслуживанием рабочего места, просмотр аэрофотоснимков под стереоскопом, ориентирование на местности, подчистка естественных обнажений горных пород, географическая, геоморфологическая и высотная привязки начального пункта маршрута и объектов наблюдения по маршруту, радиометрические исследования (в случае проведения), просмотр и сокращение образцов и проб, корректировка записей в полевой книжке (дневнике), написание выводов по маршруту, регистрация образцов и проб в соответствующих журналах.
94. В зависимости от разновидности наземного геологического маршрута в содержание работы дополнительно включается:
при проведении геологических маршрутов в процессе съемок и поисковых работ: общий осмотр объекта наблюдения (естественных обнажений горных пород, ЭГП и др.);
проходка копушей (при необходимости);
изучение и описание объектов наблюдения (включая зарисовку и фотографирование, отбор образцов и проб горных пород, этикетирование и упаковку образцов и проб, поисковую оценку проявлений полезных ископаемых, перемещения исполнителей в пределах объекта наблюдения, связанные с его изучением);
геологическая документация копушей; непрерывное геологическое и геоморфологическое изучение и описание местности по маршруту между объектами наблюдения с проверкой результатов дешифрирования МАКС, интерпретацией геофизических данных, фиксированием особенностей фотоизображения горных пород и структурных элементов; непрерывное прослеживание по долинам и руслам рек (ручьев) обнаруженных обломков руд и горных пород со следами околорудных изменений с изучением и описанием горных пород в русловом аллювии; указание мест заложения канав и шурфов;
отражение и закрепление тушью на маршрутной карте (аэрофотоснимке) точек наблюдения, установленных границ, элементов залегания, геологических символов, мест находок ископаемых органических остатков, раскраска цветными карандашами контуров и нанесение тушью знаков литологии на маршрутную карту;
при проведении маршрутов по составлению опорных стратиграфических (литологических) разрезов: общий осмотр естественных обнажений горных пород по маршруту;
непрерывное изучение и описание естественных обнажений горных пород (включая определение азимута и угла наклона хода, зарисовку и фотографирование, отбор образцов и проб, их этикетирование и упаковку, проверку результатов дешифрирования МАКС, фиксирование особенностей фотоизображения разновидностей горных пород и структурных элементов);
закрепление тушью на маршрутной карте (аэрофотоснимке) местоположения разреза горных пород;
пересчет видимых мощностей слоев (пластов);
вычерчивание тушью рабочим черчением абриса и колонки с вынесением всех необходимых данных;
при проведении съемок рыхлых четвертичных образований на территории с широким распространением торфа, глинистых и песчаных горных пород вместо проходки копушей в маршруте предусмотрено бурение скважин ручным комплектом типа бура-геолога и их геологическая документация.

93. Барлық жердегі геологиялық бағдарлар үшін жұмыс құрамы жалпы болады. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Стереоскоп астында аэрофотосуреттерді қарау. Жергілікті жерге бағдарлау. Тау жыныстарының табиғи жалаңаштануларын тазарту. Географикалық, геоморфологиялық және бағдардың бастапқы бекеті мен бағдар бойынша бақылау объектілерінің биіктікті байланысы. Радиометриялық зерттеулер (өткізген жағдайда). Үлгілер мен сынамаларды қарап шығу және қысқарту. Дала кітапшасында (күнделігінде) жазбаларды түзету. Бағдар бойынша қорытындылар жазу. Сәйкес журналдарда үлгілер мен сынамаларды тіркеу.
94. Жердегі геологиялық бағдардың алуан түрлілігіне тәуелді жұмыс құрамына қосымша келесілер қосылады:
Таспаға түсіру және іздеу жұмыстары процесінде геологиялық бағдарларды өткізгенде: бақылау объектісін жалпы қарап шығу (тау жыныстарының табиғи жалағаштануын, экзогенді геологиялық процестерді (ЭГП) және т.б.); үңгімені өту (қажет болған жағдайда); бақылау объектілерін зерттеу және сипаттау (соның ішінде бояуды және суретке түсіруді, тау жыныстары үлгілерін және сынамаларын алуды, үлгілер мен сынамаларды этикеткалауды және қораптауды, пайдалы қазбалар көріністерін іздеп бағалауды, зерттеумен байланысты бақылау объектісі шеңберінде орындаушылардың орнын ауыстыруды қоса); үңгңмелердің геологиялық құжаттамасы; бақылау объектілерінің арасында бағдар бойынша жергілікті жерді үзіліссіз геологиялық және геоморфологиялық зерттеу және сипаттау және АКТМ дешифрлау нәтижелерін тексерумен, геофизикалық деректерді түрлендірумен, тау жыныстарының және құрылымдық элементтерінің фотобейнелерінің ерекшеліктерін белгілей отырып; су алқаптары мен арналары (жылғалар) бойынша тауып алынған кендер мен тау жыныстарының бөлшектерін үздіксіз бақылау, оларда кенге жақын өзгерістер іздері бар, жылалы аллювиде тау жыныстарын зерттеумен және сипаттаумен; кандар мен шурфтар жатыстарының орнын көрсету; бағдар картасында (аэрофотосуретте) бақылау нүктелерін, орнатылған шектерді, жатыс элементтерін, геологиялық белгілерді, қазбалы органикалық қалдықтардың табылған орындарын көрсету және тушьпен бекіту, контурларды түрлі – түсті қарындаштармен бояу және бағдар картасына литология белгілерін тушьпен салу;
тірек стратиграфиялық (литологиялық) тіліктерді құрастыру бойынша бағдарларды өткізуде: бағдар бойынша тау жыныстарының табиғи жалаңаштануын жалпы қарап шығу; тау жыныстарының табиғи жалаңаштануларын үзіліссіз зерттеу және сипаттау (соның ішінде жүріс азимутын және еңіс бұрышын табуды, бояу және фото суретке түсіруді, үдгілер мен сынамаларды алуды, олардың этикеткалануы мен қорапталуын, АКТМ дешифрлау нәтижелерін тексеруді, тау жыныстарының және құрылымдық элементтердің алуан түрлілігінің фото бейнесі ерекшеліктерін белгілеуді қоса); бағдар картасында (аэрофотосуретте) тау жыныстары тіліктерінің орналасуын тушьпен бекіту; көрінетін қабаттар (пласттар) қалыңдықтарын қайта есептеу; барлық қажетті деректерді шығарумен абриса мен бағандарды жұмыс сызуының тушымен сызып шығу;
Шымтезек, сазды және құмды тау жыныстарының кең тараған аумақтарында дымқыл төртінші сатылы түзілулерге таспаға түсіру жұмстарын жүргізгенде копуш өтулерінің орнына бағдарда бұрғы – геолог түріндегі жинақпен ұңғымаларды қолмен бұрғылау және олардың геологиялық құжаттамасы алдын – ала көзделген.

95. Нормативными материалами учтен отбор следующих образцов и проб горных пород:
при проведении геологических маршрутов в процессе съемок дочетвертичных и четвертичных образований и поисковых работ:
геологические образцы; сколки горных пород для изготовления шлифов (аншлифов);
образцы рудных обломков и обломков горных пород-спутников; образцы горных пород на микрофлору и микрофауну;
пробы горных пород для определения их абсолютного возраста, химического и минералогического состава, штуфы;
при проведении геологических маршрутов по составлению опорных стратиграфических (литологических) разрезов:
образцы и пробы горных пород, перечисленные выше, а также палеонтологические и палеоботанические образцы и пробы на палеомагнитный анализ;
при проведении геологических маршрутов в процессе съемок рыхлых четвертичных образований: пробы на палинологический, гранулометрический и минералогический анализы;
образцы рудных обломков и обломков горных пород-спутников из русловых аллювиальных образований.
96. Наземные геологические маршруты выполняются при следующих условиях:
"привязка" объектов наблюдения – визуальная;
проходка копушей, подчистка естественных обнажений, расчистка мест выхода родников или устройство водоотводных канавок – по рыхлым немерзлым горным породам;
площадь сечения копушей – 0,16 м2, глубина – 0,5 м;
диаметр бурения скважин – 30 мм, средняя глубина – 3,0 м, масса бурового комплекта – 15 кг, грунты немерзлые;
отбор образцов и проб горных пород – вручную при помощи молотка и зубила;
обозначение образцов и проб, их регистрация – на готовых бланках этикеток установленной формы.
97. Нормативные материалы указаны в таблицах 72-74 (согласно приложению 6 к нормам времени и расценкам).
98. Затраты труда (в человеко-сменах) каждого исполнителя в производственной группе представлены в таблицах 69-71, согласно приложению 6 к нормам времени, проводящей наземные геологические маршруты, численно равны нормам времени на выполнение этой работы. Затраты труда начальника геологической партии – 0,1 человеко-смены.
Параграф 13. Геологическое картирование масштаба 1:5 000 при поисковых работах
99. Геологическое картирование проводится на "открытых" (обнаженных) территориях, где коренные горные породы выступают на поверхности повсеместно, а понижения в рельефе, если они заполнены рыхлыми четвертичными образованиями мощностью в несколько метров, невелики по размерам и их наличие не препятствует выяснению геологического строения территории.

95. Нормативті материалдармен келесі тау жыныстарының үлгілері мен сынамалары ескерілген:
Төртінші сатылыққа дейін және төртінші сатылы түзілулер процесінде және іздеу жұмыстарында таспаға түсіру процесінде геологиялық бағдарларды жүргізгенде: геологиялық үлгілер; шлифтарды (аншлифтарды) дайындау үшін тау жыныстарының бөлшектері; тау кесектерінің үлгілері және таудың жолсерік – жыныстар бөлшектері; микрофлора және микрофаунаға тау жыныстарының үлгілері; абсолют жас мөлшерін, химиялық және минералогиялық құрамын анықтау үшін тау жыныстарының үлгілері, шурфтар;
тірек стратиграфиялық (литологиялық) тіліктерді құрастыру бойынша геологиялық бағдарларды жүргізгенде: бұрын аталып өткен тау жыныстарының үлгілері және сынамалары, сонымен қатар палеонтологиялық және палеоботаникалық үлгілері және палеомагнитті талдау үлгілері;
дымқыл төртінші сатылы түзілулердің таспаға түсіру процесінде геологиялық бағдарларды жүргізгенде: палинологиялық, гранулометриялық және минералогиялық талдауларға сынамалар; тау кесектерінің және арналы аллювиальды түзілулерден тау жынысты – жолсеріктер кесектерінің үлгілері.
96. Жердегі геологиялық бағдарлар келесі шарттарда орындалады:
бақылау объектілерін "жалғау" – визуалды;
копуштардың өтуі, табиғи жалаңаштануларды тазалау – дымқыл мұз қатпаған тау жыныстары бойынша;
копуштардың аудан қимасы – 0,16 м2, тереңдік – 0,5 м;
ұңғымалар бұрғылауының диаметрі – 30 мм, орташа тереңдік – 3,0 м, бұрғылау кешенінің салмағы – 15 кг, мұз қатпаған топырақтар;
тау жыныстарының үлгілерін және сынамаларын алу – балға мен найза көмегімен қолмен алу;
үлгілер мен сынамаларды белгілеу, оларды орнатылған үлгідегі дайын бланкты жапсырмаларға тіркеу.
97. Нормативті материалдар уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 72-74 кестелерде көрсетілген.
98. Жердегі геологиялық бағдарларды өткізетін өндірістік топта (уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 69-71 кестелерді қараңыз) әр орындаушының еңбек шығындары (адам – ауысымда) сан жағынан осы жұмысты орындаудың уақыт мөлшерлеріне тең. Геологиялық партия басшысының еңбек шығындары – 0,1 адам – ауысым.
13-параграф. Іздеу жұмыстарында 1:5 000 масштабында геологиялық картаға түсіру
99. "Ашық" (жалаңаш) аумақтарда геологиялық картаға түсіру жүргізіледі, онда тамырлы тау жыныстары барлық жерлердің беткейлерінде шығады, ал жер бедерінде төмендеулер, егер олар қалыңдығы бірнеше метр дымқыл төртінші сатылы түзілулермен толтырылған болса, өлшемдері бойынша үлкен емес және олардың бар болуы аумақтың геологиялық құрылымын анықтауға кедергі келтірмейді.

100. Работы выполняются производственной (съемочной) группой в таблице 75, согласно приложению 4 к нормам времени при поисковой партии, начальник которой задалживается на этой работе в виде долевого участия только на соответствующих подготовительно-заключительных операциях т операциях, связанных с обслуживанием рабочего места.
101. Приведенный в таблице 75 согласно приложению 6 к нормам времени состав исполнителей обеспечивает выполнение всего комплекса наземных визуальных исследований, включая отбор определенного количества образцов и проб.
102. Содержание работы:
подготовительно-заключительные операции, операции, связанные с обслуживанием рабочего места, общая рекогносцировка территории с проверкой на местности данных, полученных в результате проектирования работ и предполевой подготовки и отраженных на предварительной геологической карте, визуальные геологические наблюдения, сочетаемыми с необходимыми геоморфологическими и гидрогеологическими исследованиями и дешифрированием аэрофотоматериалов:
географическая, геоморфологическая и высотная привязки начального пункта маршрута и объектов наблюдения по маршруту;
подчистка естественных обнажений горных пород (при необходимости);
их непрерывное изучение и описание с зарисовкой и фотографированием, отбором образцов, проб горных пород и проб воды, включая измерение температуры воды и воздуха, этикетирование и упаковку;
картирование (прослеживание и отображение на карте) стратиграфических, литологических, интрузивных контактов, элементов тектоники, даек и жил, зон и горных пород, несущих оруденение, элементов рельефа;
интерпретация геофизических и геохимических данных;
фиксирование особенностей фотоизображения разновидностей горных пород и структурных элементов; измерение расхода воды из родников; получение общей характеристики распространения подземных вод по данным, собранным по их естественным выходам на поверхность. Радиометрические исследования (в случае их проведения). Закрепление тушью на маршрутной карте точек наблюдения, элементов залегания, установленных границ (контактов), геологических символов, находок органических остатков и так далее. Раскраска цветными карандашами контуров и нанесение тушью знаков литологии на маршрутной карте. Просмотр и сокращение образцов и проб. Корректировка записей в полевой книжке (дневнике). Написание выводов. Регистрация образцов и проб в соответствующих журналах.
103. Нормативными материалами учтен отбор следующих образцов и проб горных пород: геологические образцы горных пород, их сколки для изготовления шлифов (аншлифов);
образцы горных пород на микрофауну и микрофлору;
палеонтологические и палеоботанические образцы;
пробы горных пород на определение их абсолютного возраста, химического и минералогического состава; штуфы.

100. Жұмыстар іздеу партиясынмен өндірістік (таспаға түсіру) тобымен (уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 75 кесте) орындалады, олардың басшысы сәйкес дайындау – қорытынды операцияларға және жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операцияларды атқарады.
101. Уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 75 кестеде келтірілген орындаушылар құрамы үлгілер мен сынамалардың белгілі сан мөлшерін алумен бірге барлық жердегі визуалды зерттеулер кешенін орындауды қамтамасыз етеді.
102. Жұмыс құрамы. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Жобалау жұмыстарының және дала жұмыстарына дайындалу нәтижелерінде алынған және алдын – ала дайындалған геологиялық картада көрсетілген жергілікті жерде деректерді тексерумен аумақтың жалпы көрінісі. Визуалды геологиялық бақылаулар, олар қажетті геоморфологиялық және гидрогеологиялық зерттеулермен және аэрофотоматериалдарды дешифрлаумен үйлесімді: бағдардың бастапқы жоғарғы бекеті және бағдар бойынша бақылау объектілерінің географиялық, геоморфологиялық және биіктікті жалғауы; тау жыныстарының табиғи жалаңаштануларын тазалау (қажет болған жағдайда); олардың үздіксіз зерттелуі және сурет салмен және фото суретке түсірулерімен, үлгілерін алумен, тау жыныстары сынамаларын және су сынамаларын алып сипаттау, соның ішінде су және ауа температурасын өлшеумен, жапсырма жабыстыру және қораптау; стратиграфиялық, литологиялық, интрузивті байланыстарды, тектоника, сығылмалар мен тастамырлар, аумақтар мен тау жыныстары элементтерін, жылжымалы құрылыстардың, жер бедерінің элементтерін картаға түсіру (бақылау және картада көрсету); геофизикалық және геохимиялық деректерді түрлендіру; тау жыныстары мен құрылымдық элементтердің түр өзгерістерінің фото бейнелерінің ерекшеліктерін белгілеу; бұлақтардан су шығындарын өлшеу; жер бетіне табиғи шығулары бойынша жинақталған деректер бойынша жерасты суларының жалпы таралу сипаттамаларын алу. Радиометриялық зерттеулер (оларды жүргізген жағдайда. Бағдар картасында бақылау нүктелерін, шөгінділер элементтерін, орнатылған шекараларды (байланыстарды), геологиялық белгілерді, табылған органикалық қалдықтарды және т.б. тушьпен бекіту. Бағдар картасында литология белгілерін тушьпен салу және шекараларды түрлі – түсті қарындаштармен бояу. Үлгілер мен сынамаларды қарап шығу және қысқарту. Дала кітапшасында (күнделігінде) жазбаларды түзету. Қорытындыларды жазу. Сәйкес журналдарда үлгілер мен сынамаларды тіркеу.
103. Нормативті материалдармен келесі тау жыныстарының үлгілері мен сынамалары ескерілген: тау жыныстарының геологиялық үлгілері, шлифтарды (аншлифтарды) дайындау үшін олардың кесектері; микрофауна және микрофлораға тау жыныстарының үлгілері; палеонтологиялық және палеоботаникалық үлгілер; абсолют жас мөлшерін, химиялық минералогиялық құрамын анықтау үшін тау жыныстарының сынамалары; штуфтар.

104. Геологическое картирование проводится при следующих условиях: "привязка" объектов наблюдения – визуальная;
отбор образцов и проб горных пород – вручную при помощи молотка и зубила;
обозначение образцов и проб, их регистрация – на готовых бланках этикеток и журналов установленной формы.
105. Нормативные материалы указаны в таблицах 76, согласно приложению 6 к нормам времени.
106. Затраты труда (в человеко-сменах) каждого исполнителя в производственной группе, проводящей геологическое картирование (см. таблицу 75, согласно приложению 6 к нормам времени), численно равны нормам времени на выполнение этой работы в таблице 76, согласно приложению 6 к нормам времени. Затраты труда начальника поисковой партии – 0,10 человеко-смены.
Параграф 14. Маршруты при поисках шлиховым методом
107. Источником получения шлихов является современный русловой аллювий, подмываемый рекой (ручьем), рыхлые четвертичные образования, слагающие поймы, надпойменные террасы, конусы выноса в условиях юной или омоложенной гидросети.
108. Нормативные материалы разработаны под типовой состав производственной (маршрутной) группы, состоящей из двух исполнителей: геолог и рабочий на геологосъемочных и поисковых работах. Маршруты выполняются при долевом участии начальника геологической партии или начальника поискового отряда, задолженного на соответствующих подготовительно-заключительных операциях и операциях, связанных с обслуживанием рабочего места.
109. Указанный состав производственной группы обеспечивает отбор и промывку определенного количества проб (таблица 77, согласно приложению 6 к нормам времени и расценкам).
110. Содержание работы:
подготовительно-заключительные операции, операции, связанные с обслуживанием рабочего места, просмотр аэрофотоснимков под стереоскопом, ориентирование на местности, оценка геолого-геоморфологической обстановки. Выбор места отбора проб, географическая, геоморфологическая и высотная привязки места отбора проб и других точек наблюдения, проходка (при необходимости) копушей для отбора проб, отбор проб, изучение и описание материала проб с отбором, этикетированием и упаковкой образцов обломков горных пород, геолого-геоморфологическое изучение и описание места отбора проб, включая необходимые зарисовки, устройство места для промывки проб, подноска проб к месту их промывки, промывка проб, включая отмучивание, перемещение исполнителей в пределах рабочего места, связанные с геолого-геоморфологическим изучением объекта наблюдения, отбором и промывкой проб, сушка шлихов, изучение шлихов после из сушки (грубый отбор магнитной фракции, просмотр шлиха под лупой, реакция на оловянное зеркало), пересыпка шлихов в бумажные капсулы (пакетики), этикетирование шлихов, непрерывное геоморфологическое изучение и описание местности по маршруту между пунктами отбора проб с ведением наблюдений за основными геологическими элементами, отражение и закрепление тушью на маршрутной карте пунктов отбора проб и других точек наблюдения, установленных границ, контактов и т. д. раскраска цветными карандашами контуров и нанесение тушью значковой нагрузки на маршрутную карту, написание выводов по маршруту. Просмотр и сокращение образцов. Корректировка записей в полевой книжке (дневнике), регистрация шлихов и образцов в соответствующих журналах. Изготовление бумажных капсул (пакетиков).

104. Келесі шарттарды геологиялық картаға түсірулер жүргізіледі: бақылау объектілерін "жалғау" – визуалды; тау жыныстарының үлгілерін және сынамаларын алу – балға мен найза көмегімен қолмен алу; үлгілер мен сынамаларды белгілеу, оларды орнатылған үлгідегі дайын бланкты жапсырмаларға тіркеу.
105. Нормативті материалдар уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 76 кестеде көрсетілген.
106. Геологиялық картаға түсіруді өткізетін өндірістік топта (уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 75-кестені қараңыз) әр орындаушының еңбек шығындары (адам – ауысымда) сан жағынан осы жұмысты орындаудың уақыт мөлшерлемелеріне тең (уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 76-кесте). Іздеу партиясы басшысының еңбек шығындары – 0,10 адам – ауысым.
14-параграф. Түпшаймалық әдісімен іздеудегі бағдарлар
107. Түршаймалықты алу көзі қазіргі кездегі өзенмен (бұлақпен) шайылатын арналы аллювий, дымқыл төртінші сатылы түзілулер, сабақтас жайылмалар, жайылмалар үстіндегі террасалар, жаңа немесе жаңартылған гидрожелі шарттарында шығыңқы конустары болып табылады.
108. Нормативті материалдар өндірістік (бағдарлы) топтың түрлі құрамына ыңғайластырып жобаланған, топ екі орындаушыдан тұрады: геолог және геологиялық таспаға түсіру және іздеу жұмыстарында жұмысшы. Бағдарлар геологиялық партия басшысының немесе іздеу отрядының басшысының үлестік қатысуымен орындалады, ол сәйкес дайындау – қорытынды опреацияларға және жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операцияларды атқарады.
109. Өндірістік топтың құрамы белгілі сынамалардың (уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 77-кесте) сан мөлшерін алу мен жууды қамтамасыз етеді.
110. Жұмыс құрамы. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Стереоскоп астында аэрофотосуреттерді қарау. Жергілікті жерде бағдар алу. Геологиялық-геоморфологиялық жағдайды бағалау. Сынама алу жерін таңдау. Сынама алу орны мен өзге бақылау нүктелерінің географиялық, геоморфологиялық және биіктіктің жалғасуы. Сынамалар алу үшін копуштарды өту (қажет болған жағдайда) Сынамаларды алу. Сұрыптаумен сынамалар материалын зерттеу және сипаттау, жапсырмалар жабыстыру және тау жыныстары кесек бөлшектері үлгілерін қораптау. Сынамаларды алу жерін геологиялық – геоморфологиялық зерттеу, соның ішінде суреттеулер. Сынамаларды жуу үшін орынды құру. Жуу жеріне сынамаларды жақындату. Сынамаларды жуу, соның ішінде суға салып қоюды қоса. Бақылау объектісін геологиялық – геоморфологиялық зерттеумен, сынмаларды алу және жуумен байланысты жұмыс орнының шеңберінде орындаушылардың орын ауыстыруы. Түпшаймаларды кептіру. Түпшаймаларды кептіріп болғаннан кейін зерттеу (магнитті фракцияның қатал талдауы, лупа астында түпшаймаларды қарап шығу, қалайы айнасына реакция). Түпшаймаларды қағаздан жасалған капсулаларға (пакеттерге) салу. Түпшаймаларға жапсырмалар жабыстыру. Үзіліссіз геоморфологиялық зерттеу және негізгі геологиялық элементтерге бақылау жүргізумен сынама алу бекеттерінің арасында бағдар бойынша жергілікті жерді сипаттау. Сынама алу бекеттерін және өзге бақылау нүктелерін, орнатылған шекараларды, байланыстарды және т.б. бағдар картасында көрсету және тушьпен бекіту. Бағдар картасына белгісі бар жүктемелерді тушьпен салу және контурларды түрлі – түсті қарындаштармен бояу. Бағдар бойынша қорытындылар жазу. Үлгілерді қарап шығу және қысқарту. Дала кітапшасында (күнделігінде) жазбаларды түзету. Сәйкес журналдарда түпшаймаларды және үлгілерді тіркеу. Қағаздан жасалған капсулаларды (пакеттерді) дайындау.

111. Маршруты при поисках шлиховым методом выполняются при соблюдении следующих условий: "привязка" мест отбора проб и других точек наблюдения – визуальная; объем одной пробы – 0,02 м3; промывка проб в лотке; глубина копушей – до 0,5 м; площадь сечения – 0,16 м2, грунты не мерзлые; расстояние подноски проб к месту промывки не более 10 м; промывка проб – до "серого" шлиха; сушка шлихов – на малом огне костра в совочке из черной жести; обозначение проб, образцов и их регистрация – на готовых бланках этикеток и журналов установленной формы.
112. Нормативные материалы представлены в таблице 78 согласно приложению 6 к нормам времени и расценкам.
113. Затраты труда (в человеко-сменах) каждого исполнителя в производственной группе, проводящей маршруты при поисках шлиховым методом численно равны нормам времени на выполнение этой работы приведены в таблице 78, согласно приложению 6 к нормам времени. Затраты труда начальника геологической партии или начальника поискового отряда – 0,10 человеко-смены.
Параграф 15. Маршруты при поисках методом геологического обследования
114. Работа проводится на готовой геологической основе путем детального визуального изучения геологического строения участков, на которых ранее установлены косвенные или прямые признаки полезных ископаемых.
115. Маршруты выполняются производственной (маршрутной) группой приведены в таблице 75, согласно приложению 6 к нормам времени при долевом участии начальника геологической партии или начальника поискового отряда, задолженного на соответствующих подготовительно-заключительных операциях и операциях, связанных с обслуживанием рабочего места.
116. Содержание работы: подготовительно-заключительные операции, операции, связанные с обслуживанием рабочего места, просмотр аэрофотоснимков под стереоскопом, ориентирование на местности, общий осмотр объекта наблюдения, подчистка естественных обнажений горных пород, географическая, геоморфологическая и высотная привязки начального пункта маршрута и объектов наблюдения по маршруту, изучение и описание объектов наблюдения (включая зарисовку и фотографирование, отбор образцов и проб, их этикетирование и упаковку, поисковую оценку проявлений полезных ископаемых, выявленных предыдущими исследованиями и открываемых в процессе проведения маршрута, перемещения исполнителей в пределах объекта наблюдения, связанные с их изучением), непрерывное изучение (с поисковой точки зрения) и описание местности по маршруту, корректировка (в необходимых случаях) геологической карты, радиометрические исследования (в случае их проведения), отражение на маршрутной карте с закреплением тушью точек привязки наблюдения, установленных границ, линии маршрута и других элементов, написание выводов по маршруту, корректировка записей в полевой книжке (дневнике), регистрация образцов и проб в соответствующих журналах.

111. Түпшаймалар әдісімен іздеуде бағдарлар келесі шарттарды сақтағанда орындалады: сынамаларды алу орнын және өзге бақылау объектілерін "жалғау" – визуалды; бір сынама көлемі - 0,02 м3, ыдыста сынамаларды жуу; копуштар тереңдігі – 0,5 м дейін; қима ауданы – 0,16 м2, топырақтар қатпаған; сынамаларды жуу орнына жақындату қашықтығы 10 м аспайды, сынамаларды жуу – "орташа" түпшаймаларға дейін, түпшаймаларды кептіру – қара темірден жасалған қалақшада кіші от үстінде; үлгілерді, сынамаларды шартты белгілеу және оларды тіркеу – дайын бланк жапсырмаларында және орнатылған үлгідегі журналдарында.
112. Нормативті материалдар уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 78-кестеде келтірілген.
113. Түпшаймалық әдісімен іздеудегі бағдарларды жүргізетін өндірістік топта әр орындаушының еңбек шығындары (адам – ауысымда) сан жағынан осы жұмысты орындау мөлшерлемесі уақытына тең (уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 78-кесте). Геологиялық партия басшысының немесе іздеу отряды басшысының еңбек шығындары – 0,10 адам – ауысым.
15-параграф. Геологиялық тексеру әдісімен іздеулерде бағдарлар
114. Жұмыс дайын геологиялық негізде участкелердің геологиялық құрылымын бөлшектеп визуалды зерттеу жолымен жүргізіледі, осы участкелерде бұрын пайдалы қазбалардың жанама немесе тікелей белгілері орнатылған.
115. Бағдарлар геологиялық партия басшысы немесе іздеу отряды басшысының үлестік қатысуымен өндірістік (бағдарлы) топпен (уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 75-кесте) орындалады, олар сәйкес дайындау – қорытынды операцияларға және жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операцияларды атқарады.
116. Жұмыс құрамы. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Стереоскоп астында аэрофотосуреттерді қарау. Жергілікті жерде бағдар алу. Бақылау объектісін жалпы қарап шығу. Тау жыныстарының табиғи жалаңаштануларын тазалау. Бағдардың бастапқы бекеті мен бағдар бойынша бақылау объектілерінің географиялық, геоморфологиялық және биіктікті жалғаулары. Бақылау объектілерін зерттеу және сипаттау (соның ішінде сурет салу мен фото суретке түсіруді, үлгілерді және сынамаларды алуды, оларға жапсырмалар жабыстыру мен қораптауды, бұрынғы зерттеу жұмыстарымен айқындалған және бағдарды өткізу процесінде ашылатын пайдалы қазбалар көріністерінің іздеу бағасын, зерттеумен байланысты бақылау объектілерінің шеңберінде орындаушылардың орын ауыстыруын қоса). Бағдар бойынша жергілікті жерді үздіксіз зерттеу (іздеу көз қарасынан) және сипаттау. Геологиялық картаны (қажет болған жағдайда) түзету. Радиометриялық зерттеулер (оларды жүргізген жағдайда). Бағдар картасында тушьпен бекіту арқылы бақылау байланыс нүктелерін, орнатылған шекараларды, бағдар сызықтарын және өзге элементтерді көрсету. Бағдар бойынша қорытындылар жазу. Дала кітапшасында (күнделікте) жазбаларды түзету. Сәйкес журналдарда үлгілер мен сынамаларды тіркеу.

117. В процессе проведения маршрутов отбираются геологические образцы горных пород, их сколки для изготовления шлифов (аншлифов), штуфы.
118. Маршруты выполняются при следующих условиях: "привязка" точек наблюдения – визуальная; отбор образцов и проб горных пород – вручную при помощи молотка и зубила; обозначение образцов и проб, их регистрация – на готовых бланках этикеток и журналов установленной формы.
119. Нормативные материалы представлены в таблице 79 согласно приложению 4 к нормам времени.
120. Затраты труда (в человеко-сменах) каждого исполнителя в производственной группе, проводящей маршруты при поисках методом геологического обследования (см. таблицу 75, согласно приложению 6 к нормам времени), численно равны нормам времени на выполнение этой работы (таблица 79, согласно приложению 6 к нормам времени). Затраты труда начальника геологической партии или начальника поискового отряда – 0,10 человеко-смены.
Параграф 16. Наземные гидрогеологические и инженерно-геологические маршруты
121. Основой для проведения наземных гидрогеологических и инженерно-геологических маршрутов масштаба 1:200 000 является готовая геологическая карта масштаба, соответствующего масштабу выполняемых съемок или крупнее.
122. Содержание работы по проведению наземных гидрогеологических маршрутов при съемках геологического содержания приводятся в таблицах 80, 81, согласно приложению 6 к нормам времени, только нормы времени на проведение этих маршрутов масштабов 1:100 000, 1:50 000 и 1:25 000.
123. Затраты труда (в человеко-сменах) каждого исполнителя в производственной группе, проводящей гидрогеологические и инженерно-геологические маршруты (см. таблицу 69 согласно приложению 6 к нормам времени и расценкам) численно равны нормам времени выполнения этих работ (таблицы 80 и 81, согласно приложению 6 к нормам времени). Затраты труда начальника (гидрогеологической, инженерно-геологической) партии – 0,10 человеко-смены.
Параграф 17. Полевая камеральная обработка материалов
124. В подразделе представлены нормативные материалы на полевую камеральную обработку результатов съемок геологического содержания с поисковыми маршрутами или без них, собранных в периоды предполевых и полевых работ, а именно:
ГС и ГГС дочетвертичных и четвертичных образований с поисковыми маршрутами;
ГС и ГГС рыхлых четвертичных образований с поисками шлиховым методом;
ГДП и ГМК при изучении дочетвертичных и четвертичных образований с поисковыми маршрутами;
ГГ и ГГИ дочетвертичных и четвертичных образований с поисковыми маршрутами;
Г, ГГГС, ГЧ, ГИЧ, ГИ, И;
ГГДП;

117. Бағдарларды өткізу процесінде тау жыныстарының геологиялық үлгілері, олардың шлифтарды (аншлифтарды) дайындау үшін сынықтары, кесектері алынады.
118. Бағдарлар келесі шарттарда орындалады: бақылау нүктелерін "жалғау" – визуалды; тау жыныстарының үлгілерін және сынамаларын алу – балға мен найза көмегімен қолмен алу;үлгілер мен сынамаларды белгілеу, оларды орнатылған үлгідегі дайын бланкты жапсырмаларға тіркеу.
119. Нормативті материалдар уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 79-кестеде келтірілген.
120. Геологиялық қарап шығу әдісімен (уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 75-кестені қараңыз) іздеулерде бағдарларды жүргізетін өндірістік топта әр орындаушының еңбек шығындары (адам – ауысымда) сан жағынан осы жұмысты орындауға (уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 79-кесте) кететін уақыт мөлшерлемелеріне тең. Геологиялық партия басшысы немесе іздеу отряды басшысының еңбек шығындары – 0,10 адам – ауысым.
16-параграф. Жердегі гидрогеологиялық және инженерлі –геологиялық бағдарлар
121. Жердегі гидрогеологиялық және инженерлі – геологиялық бағдарларды өткізу үшін негіз орындалатын таспаға түсіру масштабындағы немесе одан ірі масштабтағы дайын геологиялық карта болып табылады.
122. Осы бағдарларды өткізу бойынша жұмыс құрамы гидрогеологиялық зерттеу жұмыстарын жүргізуге уақыт мөлшерлемелерінде келтірілген, олар 05.05.2011 жылы № 124 Қазақстан Республикасының Индустрия және жаңа технологиялар Министрінің – Қазақстан Республикасының Премьер – Министрі Орынбасарының бұйрығымен бекітілген. Мұнда тек 1:100 000, 1:50 000 және 1:25 000 (уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 80, 81-кестелер) масштабтарының бағдарлары келтірілген.
123. Гидрогеологиялық және инженерлі – геологиялық бағдарларды өткізетін (уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 69-кестені қараңыз) өндірістік топ ішіндегі әр орындаушының (адам – кезеңде) еңбек шығындары сан жағынан осы жұмыстарды орындауға кететін уақыт мөлшерлеріне тең (уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 80 және 81-кестелер). Партия басшысының еңбек шығындары (гидрогеологиялық, инженерлі-геологиялық) – 0,10 адам – ауысым.
17-параграф. Материалдарды далада камералды өңдеу
124. Бөлімшеде дала алдындағы және дала жұмыстарында жинақталған іздеу бағдарлары бар немесе оларсыз геологиялық құрамды таспаға түсіру нәтижелерін далада камералды өңдеуге нормативті материалдар ұсынылған, соның ішінде:
төртінші сатылыққа дейін және төртінші сатылы түзілулерді ГТ және ТГТ іздеу бағдарларымен;
түпшаймалар әдісімен іздеулерде дымқыл сатылы түзілулердің ГТ және ТГТ;
іздеу бағдарларымен төрінші сатыға дейінгі және төртінші сатылы түзілулерді зерттегенде АГӘҚЗ және ГМКТ;
іздеу бағдарларымен төрінші сатыға дейінгі және төртінші сатылы түзілулердің ГТ және ГГИ;
Г, ТГГТ, ТСГ, ТСГИ, ГИ, И;
АГГӘҚЗ;

геологического картирования масштабов 1:10 000 и 1:5 000 при поисковых работах.
125. Нормативные материалы установлены под типовые составы поисково-съемочных (съемочных) партий или производственные группы (таблицы 75 согласно приложению 6 к нормам времени), 82-87 согласно приложению 7 к нормам времени, обеспечивающие выполнение определенного объема работ (составление, дополнение, уточнение и рабочее оформление предусмотренных инструкциями полевых карт и др.).
126. Полевая камеральная обработка материалов геологического картирования масштабов 1:10 000 и 1:5 000 при поисковых работах выполняется производственной группой, приданной поисковой партии (см. таблицу 75 согласно приложению 6 к нормам времени).
127. Измерителем, на который установлены трудовые нормы, приняты:
при полевой камеральной обработке материалов съемок геологического содержания масштабов 1:200 000 – 1:25 000 – 1 номенклатурный лист топографической основы в масштабе работ;
при полевой камеральной обработке материалов съемок геологического картирования масштабов 1:10 000 и 1:5 000 в процессе поисковых работ - 10 км2 территории, на которой проводится геолкартирование.
128. Содержание работы независимо от разновидности съемок:
подготовительно-заключительные операции, операции, связанные с обслуживанием рабочего места, дополнительное изучение, обработка и сокращение рабочих коллекций образцов горных пород, просмотр собранных органических остатков с полевым определением. Корректура полевых книжек, этикеток, соответствующих журналов и каталогов по результатам дополнительного изучения каменного материала и полевых анализов, составление ведомостей проб и образцов, оформление заказов на сторонние лабораторные исследования, упаковка проб и образцов в ящики и отправка их по назначению, дополнительное дешифрирование и интерпретация МАКС, геофизических и геохимических материалов с учетом вновь полученной информации, обработка, уточнение и увязка всех полевых наблюдений, их анализ и сопоставление, составление геолого-геоморфологических профилей, дополнение и уточнение предварительных обязательных карт, рабочее оформление полевых карт и схем, составление краткого полевого отчета (записки) с описанием новых данных по всем целевым вопросам, текущая административно-хозяйственная и подсобно-вспомогательная работа.
129. При полевой камеральной обработке материалов ГС, ГГС, ГМК, ГДП, ГГ и ГГИ с поисковыми маршрутами в содержание работы дополнительно включается:
составление предварительных частных стратиграфических (литологических) колонок и геологических разрезов по опорным естественным обнажениям и горным выработкам (буровым скважинам);
составление предварительных корреляционных схем;
изучение рудных и других штуфов;
окончательная обработка шлихов и их минералогическое изучение, включая заполнение карточек анализов шлихов.

іздеу жұмыстарында 1:10 000 және 1:5 000 масштабтарды геологиялық картаға түсіру.
125. Нормативті материалдар белгілі жұмыс көлемін (құрастыру, толықтыру, дәлдеу және дала карталарының ережелерімен алдын – ала ескерілген жұмыс рәсімдеулер және т.б.) орындауды қамтамасыз ететін іздеу – таспаға түсіру (түсіру) партияларының немесе өндірістік топтардың түрлік құрамына (уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 75-кесте), уақыт және баға нормаларының 7 қосымшасына сәйкес 82-87 кестелерде орнатылған.
126. Іздеу жұмыстары кезінде 1:10 000 және 1:5 000 масштабтарының геологиялық картаға түсіруінің материалдарды далада камералды өңдеуі іздеу партиясының өндірістік тобымен орындалады (уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 75-кестені қараңыз).
127. Еңбек мөлшерлемелері орнатылған өлшеуішпен келесілер қабылданған:
1:200 000 – 1:25 000 масштабтарындағы геологиялық құрамы бар тісірілім материалдарын далада камералды өңдегенде – жұмыс масштабында топографиялық негізі бар 1 тізілім парағы;
іздеу жұмыстары процесінде 1:10 000 және 1:5 000 масштабтарында геологиялық картаға түсірудің тісірілім материалдарын далада камералды өңдегенде – геологиялық картаға түсіру жүргізіліп жатқан аумақтың 10 км2.
128. Жұмыс құрамы таспаға түсіру алуандылығына тәуелсіз. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Тау жыныстарының жұмысшы үлгілер топтамасын қосымша зерттеу, өңдеу және қысқарту. Дала анықтамалары бар жиналған органикалық қалдықтарды қарап шығу. Дала кітапшаларын, жапсырмаларын, сәйкес журналдарды және каталогтарды тас материалдарын және дала талдауларын қосымша зерттеудің нәтижелері бойынша түзету. Үлгілер мен сынамалардың құжаттамаларын құрастыру, зертхана зерттеулерін құрастыруға тапсырыстарды рәсімдеу. Жәшіктерге үлгілер мен сынамаларды қораптау және тағайындалған жерлерге жөнелту. Жаңа алынған ақпараттарды ескере отырып АКТМ, геофизикалық және геохимиялық материалдардың қосымша дешифрирлануы және түрлендірілуі. Барлық дала бақылауларын өңдеу, дәлдеу және байланыстыру, оларды талдау және салыстыру. Геологиялық – геоморфологиялық беттерді құрастыру. Алдын – ала жасалған міндетті карталарды толықтыру және дәлдеу. Дала карталарын және сұлбаларын жұмысшы рәсімдеу. Барлық мақсатты сұрақтар бойынша жаңа деректерді сипаттаумен қысқаша дала есеп беруін (жазбасын) құрастыру. Ағымдағы әкімшілік – шаруашылық және қойма – қосымша жұмыс.
129. ГТ, ТГТ, ГМКТ, АГӘҚЗ, ГГ және ГГИ материалдарын іздеу бағдарларымен далада камералды өңдегенде жұмыс құрамына қосымша келесілер қосылады: алдын ала жеке дара стратиграфиялық (литологиялық) бағандарды және тау қазбалары мен тірек табиғи жалаңаштанулары бойынша (бұрғылау ұңғымалары) геологиялық тіліктерді құрастыру; алдын – ала корреляциялық сұлбаларды құрастыру; кен және өзге кесектерді зерттеу; түпшаймаларды қорытынды өңдеу және олардың минералогиялық зерттелуі, соның ішінде түпшаймалардың талдау карточкаларын толтыруды қоса.

130. Нормативные материалы приведены в таблицах 88-92 согласно приложению 7 к нормам времени.
131. Нормы времени на полевую камеральную обработку материалов совместных съемок геологического содержания ГГ, ГГИ, ГЧ, ГИЧ, ГИ определяются путем применения коэффициентов комплексирования (таблица 93, согласно приложению 7 к нормам времени) к сумме норм времени на выполнение этой работы при съемках, входящих в комплекс.
132. Затраты труда (в человеко-сменах) каждого исполнителя в партии или в производственной группе, проводящих полевую камеральную обработку материалов съемок геологического содержания (см таблицы 82-87, согласно приложению 7 к нормам времени), численно равны нормам времени на выполнение этой работы (таблицы 88-92, согласно приложению 7 к нормам времени). Затраты труда начальника поисковой партии при геолкартировании - 0,1 человеко-смены.
133. Для полевой камеральной обработки материалов съемок геологического содержания, выполнявшихся на нескольких номенклатурных листах топоосновы, используются нормы времени, указанные в таблицах 88, 89, 91, согласно приложению 7 к нормам времени, к которым применяются коэффициенты приведены в таблице 94, согласно приложению 7 к нормам времени.
Параграф 18. Камеральная обработка материалов съемочных работ
134. В разделе приводятся нормативные материалы на промежуточную (между полевыми сезонами) и окончательную камеральную обработку исходных данных съемок геологического содержания:
ГС и ГГС дочетвертичных и четвертичных образований с поисковыми маршрутами;
ГС и ГГС рыхлых четвертичных образований с поисками шлиховым методом;
ГДП дочетвертичных и четвертичных образований с поисковыми маршрутами;
ГГ и ГГИ с поисковыми маршрутами;
Г, ГГГС, ГЧ, ГИЧ, ГИ, И;
ГГДП;
геологическое картирование масштабов 1:10 000 и 1:5 000 при поисковых работах.
135. Нормативные материалы представлены только на собственно камеральную обработку собранных данных согласно содержанию работы.
136. В камеральную обработку материалов входит также апробация и приемка результатов работы промежуточного камерального периода и рассмотрение окончательного отчета на заседании Совета соответствующей организации, а также передача на хранение первичной документации. Сметная стоимость этих работ определяется СФР.
137. Нормативные материалы разработаны под типовые составы поисково-съемочных (съемочных) партий или производственной группы, состав которых приведен в таблицах 75 согласно приложению 6 к нормам времени и расценкам, 82-87 согласно приложению 7 к нормам времени (с исключением рабочих). При этом категории специалистов устанавливаются по таблице 71-1 согласно приложению 6 к нормам времени.

130. Нормативті материалдар уақыт және баға нормаларының 7 қосымшасына сәйкес 88-92-кестелерде келтірілген.
131. ГГ, ГГИ, ГЧ, ГИЧ, ГИ геологиялық құрамы бар біріккен таспаға түсірулердің материалдарын даладағы камералды өңдеуге уақыт мөлшерлемелері кешенге кіретін таспаға түсірулер кезінде осы жұмысты орындауға уақыт мөлшерінің қосындысына кешендеу коэффициенттерін қолдану жолымен (уақыт және баға нормаларының 7 қосымшасына сәйкес 93-кесте) анықталады.
132. Геологиялық құрамы бар (уақыт және баға нормаларының 7 қосымшасына сәйкес 82-87-кестелерді қараңыз) таспаға түсіру материалдарына далада камералды өңдеуді жүргізетін партия немесе өндірістік топтың әр орындаушысының еңбек шығындары (адам - ауысымда), сан жағынан осы жұмысты орындаудың уақыт мөлшерлемелеріне (уақыт және баға нормаларының 7 қосымшасына сәйкес 88-92-кестелер) тең. Геологиялық картаға түсіру кезінде іздеу партиясы басшысының еңбек шығындары - 0,1 адам – ауысым.
133. Топонегіздің бірнеше тізімдеме парақтарында орындалған геологиялық құрамы бар таспаға түсіру материалдарын далада камералы өңдеу үшін коэффициенттер пайдаланылатын (уақыт және баға нормаларының 7 қосымшасына сәйкес 94-кесте) уақыт және баға нормаларының 7 қосымшасына сәйкес 88, 89, 91-кестелерінде көрсетілген уақыт мөлшерлемелері пайдаланылады.
18-параграф. Таспаға түсіру жұмыстары материалдарын камералды өңдеу
134. Бөлімде геологиялық құрамы бар таспаға түсірулердің бастапқы деректерін камералды аралық (дала мезгілдерінің арасында) және қорытынды өңдеудің нормативті материалдары келтіріледі:
іздеу бағдарларымен төртінші сатылыққа дейін және төртінші сатылы түзілулердің ГТ және ТГТ;
түпшаймалар әдісімен іздеулермен дымқыл төртінші сатылы түзілулердің ГТ және ТГТ;
іздеу бағдарламаларымен төртінші сатылыққа дейін және төртінші сатылы түзілулердің АГӘҚЗ;
іздеу бағдарламаларымен ГГ және ГГИ;
Г, ГГГС, ГЧ, ГИЧ, ГИ, И;
АГГӘҚЗ;
іздеу жұмыстары кезінде 1:10 000 және 1:5 000 масштабтарын геологиялық картаға түсіру.
135. Нормативті материалдар тек жұмыс құрамына сәйкес жинақталған деректерді камералды өңдеуге ғана ұсынылған.
136. Материалдарды камералды өңдеуге сонымен бірге сынап көру және аралық камералы периодтың жұмыстар нәтижелерін қабылдау және сәйкес мекеменің ҒТК қорытынды есеп беруді қарастыру, сонымен қатар алғашқы құжаттарды сақтауға тапсыру кіреді. Осы жұмыстардың сметалық құны СҚЕ анықталады.
137. Нормативті материалдар іздеу – таспаға түсіру (таспаға түсіру) немесе өндірістік топтың түрлі құрамдарының астына жобаланған, оларың құрамы уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 75-кестеде, уақыт және баға нормаларының 7 қосымшасына сәйкес 82-87-кестелерінде келтірілген (онда жұмысшылар есепке алынбайды). Мамандардың осы дәрежесінде мөлшерлемелер уақыт және баға нормаларының 6 қосымшасына сәйкес 71-1-кестесі бойынша орнатылады.

138. Измерителями, на которые определены нормы времени, приняты:
при камеральной обработке материалов съемок ГС, ГДП, Г, ГГДП, И – 1 номенклатурный лист топографической основы в масштабе работ;
то же, геологического картирования при поисковых работах – 10 км2 территории, на которой выполнялось геолкартирование.
139. Нормами времени, представленными в таблицах 95-100 согласно приложению 8 к нормам времени, охвачена только окончательная камеральная обработка материалов одноименных съемок. При проведении совместных съемок (ГГ, ГГИ, ГЧ, ГИ, ГИЧ) используются эти же нормы, но с учетом коэффициентов комплексирования (таблица 101, согласно приложению 8 к нормам времени).
140. Нормы времени на промежуточную камеральную обработку материалов съемок устанавливаются по таблицам 95-100 (согласно приложению 8 к нормам времени).
141. Нормы времени на геологическое картирование при поисковых работах представлены в таблице 102 согласно приложению 8 к нормам времени.
Параграф 19. Промежуточная и окончательная камеральная обработка материалов геологической съемки, гидрогеологической съемки и геологического доизучения с поисковыми маршрутами
142. Содержание работы при промежуточной камеральной обработке материалов:
подготовительно-заключительные операции, операции, связанные с обслуживанием рабочего места, дополнительное изучение и обработка собранного коллекционного материала, систематизация данных химико-аналитических и других исследований (включая материалы предшетсвующих работ), обработка этих данных с широким использованием МАКС, дополнение новыми данными полевых книжек (дневников), каталогов, колонок, разрезов, проведение нужных специализированных исследований (литолого-фациальных, литолого-стратиграфических и т.д.) с составлением предварительных вариантов дополнительных и вспомогательных карт (схем), дополнение и уточнение с учетом полученных данных полевой геологической карты, карт и схем локальных площадей поисковых работ и объектов предварительной оценки, исследования закономерностей размещения полезных ископаемых, дополнение и уточнение опорной геологической легенды, составление развернутой программы предстоящего полевого периода, составление в авторском виде окончательных обязательных карт, схем и других графических приложений по участкам, работы на которых завершены, написание отдельных разделов (подразделов) отчета по завершенным объектам и темам, составление докладной записки о результатах поисков полезных ископаемых, текущая административно-хозяйственная и подсобно-вспомогательная работа.

138. Уақыт мөлшерлемелері анықталған өлшеуіштермен келесілер қабылданған:
ГТ, АГӘҚЗ, Г, АГГӘҚЗ, И таспаға түсіру материалдарын камералды өңдегенде – жұмыстар масштабында топографиялық негіздің 1 тізілімдеме парағы;
сол сияқты іздеу жұмыстарында геологиялық картаға түсіру – геологиялық картаға түсіру орындалған аумақтың 10 км2.
139. Уақыт мөлшерлемелері уақыт және баға нормаларының 8 қосымшасына сәйкес 95-100-кестелерде ұсынылған, бір атаулы таспаға түсірулердің материалдарын камералды өңдеу ғана қамтылған. Біріккен таспаға түсірулерді жүргізгенде (ГГ, ГГИ, ГЧ, ГИ, ГИЧ) дәл сол мөлшерлемелер пайдаланылады, бірақ кешендек коэффициенттері есепке алынады (уақыт және баға нормаларының 8 қосымшасына сәйкес 101-кесте).
140. Таспаға түсіру материалдарын аралық камералды өңдеуге уақыт мөлшерлемелері коэффициенттерді пайдаланумен 95 – 100-кестелері (уақыт және баға нормаларының 8 қосымшасына сәйкес) бойынша орнатылады.
141. Іздеу жұмыстары кезінде геологиялық картаға түсіруге уақыт мөлшерлемелері 102-кестеде (уақыт және баға нормаларының 8 қосымшасына сәйкес) ұсынылған.
19-параграф. Іздеу бағдарламаларымен ГТ, ТГТ және АГӘҚЗ материалдарды аралық және қорытынды камералды өңдеу
142. Материалдарды аралық камералды өңдеуде жұмыстың мазмұны. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Жинақталған топтама материалды қосымша зерттеу және өңдеу. Химиялық – сараптаманың және өзге зерттеулердің (бұрынғы жұмыстардың материалдарын қоса) деректерін жүйеге келтіру. АКТМ кең пайдаланумен осы деректерді өңдеу. Дала кітапшаларын (күнделіктерін), каталогтарын, бағандарын, тіліктерін жаңа деректермен толықтыру. Қосымша және көмекші карталардың (сұлбалардың) алдын – ала нұсқаларын құрастырумен қажетті арнайы зерттеулерді (литолого – фациалды, литолого – стратиграфиялық және т.б.) жүргізу. Даланың геологиялық карталарын, іздеу жұмыстарының жергілікті аудандарының карталары мен сұлбаларын және алдын – ала бағалау объектілерін алынған деректерді есепке алып толықтыру және нақтылау. Пайдалы қазбаларды орналастыру заңдылықтарын зерттеу. Тірек геологиялық аңызды толықтыру және нақтылау. Алдағы дала аралығының толық бағдарламасын құрастыру. Жұмыстар аяқталған участкелер бойынша авторлық түрде қорытынды міндетті карталарды, сұлбаларды және өзге графикалық қосымшаларды құрастыру. Аяқталған объектілер және тақырыптар бойынша есеп берудің жеке бөлімдерін (бөлімшелерін) жазу. Пайдалы қазбаларды іздеу нәтижелері туралы баяндама жазбасын құрастыру. Ағымдағы әкімшілік – шаруашылық және қойма – көмекші жұмыс.

143. Содержание работы при окончательной камеральной обработке материалов:
подготовительно-заключительные операции, операции, связанные с обслуживанием рабочего места, обработка материалов последнего полевого сезона, окончательная обработка, увязка и обобщение полевых, лабораторных и литературных материалов, а также материалов проведенных на данной территории поисковых, разведочных, специализированных, изыскательских и эксплуатационных работ, прогноз перспектив территории исследований и отдельных объектов в ее пределах на обнаружение месторождений полезных ископаемых и оценка прогнозных ресурсов соответствующей категории профилирующих для данной территории полезных ископаемых, окончательное дополнение и уточнение обязательных карт, опорной геологической легенды, разрезов, геологических схем и других материалов, связанных с проведением буровых и горных работ, и составление их чистовых авторских оригиналов, написание текста отчета и текстовых приложений к нему, текущая административно-хозяйственная и подсобно-вспомогательная работа.
144. Сметная стоимость составления вспомогательных (специальных) карт и схем, перечень которых определяется соответствующими нормативными документами и проектом работ, устанавливается СФР.
145. Затраты труда (в человеко-сменах) каждого специалиста в геологической партии, проводящей окончательную камеральную обработку материалов ГС, ГГС, ГДП в таблицах 82-84, согласно приложению 7 к нормам времени численно равны нормам времени на выполнение этой работы приведенные в таблицах 95-97, согласно приложению 8 к нормам времени.
146. При отклонениях от принятых значений измерителя нормы времени и затраты труда корректируются коэффициентами таблица 94, согласно приложению 7 к нормам времени.
147. Для определения норм времени на промежуточную камеральную обработку материалов ГС, ГГС и ГДП используются нормы времени, указанные в таблицах 95-97 согласно приложению 7 к нормам времени и п.165, к которым применяют коэффициенты:
К=0,66 таблица 95 и 97, согласно приложению 8 к нормам времени п.165;
К=0,79 таблица 96, согласно приложению 8 к нормам времени п 165.
Параграф 20. Промежуточная и окончательная камеральная обработка материалов съемок геологической, гидрогеологической, инженерной геологической, групповой гидрогеологической
148. Содержание работы при промежуточной камеральной обработке материалов:
подготовительно-заключительные операции, операции, связанные с обслуживанием рабочего места, дополнительное изучение и обработка собранного коллекционного материала. Систематизация и обобщение данных опытных, химико-аналитических и других исследований, обработка всех данных с широким использованием МАКС. Внесение дополнений и изменений в полевые книжки (дневники), каталоги, колонки, полевые карты, схемы, разрезы и т.п. по результатам лабораторных, опытных и других работ. Дополнение и уточнение гидрогеологической (инженерно-геологической) легенды, составление в авторском виде окончательных обязательных карт, схем и других графических приложений по участкам, работы на которых завершены. Написание отдельных разделов (подразделов) отчета по завершенным объектам и темам, текущая административно-хозяйственная и подсобно-вспомогательная работа.

143. Материалдарды қорытынды камералды өңдеуде жұмыс құрамы. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Соңғы дала мезгілінің материалдарын өңдеу. Соңғы өңдеулер, жалғастырулар және дала, зертхана және әдеби материалдарын, сонымен қатар осы аумақта іздеу, барлау, арнайы жасалған, іздеу және пайдалану жұмыстарын өткізген материалдарды жалпылау. Зерттеулердің келешегі бар аумақтарына және пайдалы қазбалардың кен орындарын айқындау шекараларындағы жеке объектілеріне болжам жасау және пайдалы қазбалардың осы аумағы үшін сәйкес профилденетін дәрежелерінің болжамды қорларын бағалау. Бұрғылау және тау – кен жұмыстарын жүргізумен байланысты міндетті карталарды, тірек геологиялық аңыздарды, тіліктерді, геологиялық сұлбаларды және өзге материалдарды қорытынды толықтыру және нақтылау, және олардың таза авторлық түпнұсқаларын құрастыру. Есеп беру мәтінін және оған мәтіндік қосымшаларды жазу. Ағымдағы әкімшілік – шаруашылық және қойма – көмекші жұмыс.
144. Көмекші (арнайы) карталарды және сұлбаларды құрастырудың сметалық құны, олардың тізілімі сәйкес нормативті құжаттармен және жұмыс жобасымен анықталады, СҚЕ орнатылады.
145. ГТ, ТГТ, АГӘҚЗ (уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 82-84-кестелер) материалдарын қорытынды камералды өңдеуін жүргізетін геологиялық партияда әр маманның еңбек шығындары (адам – ауысымда) сан жағынан осы жұмысты орындауға уақыт мөлшерлеріне тең (уақыт және баға нормаларының 8-қосымшасына сәйкес 95-97-кестелер).
146. Өлшеуіштің қабылданған мәндері ауытқуларында уақыт мөлшерлері және еңбек шығындары коэффициенттермен түзетіледі (уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 94-кесте).
147. ГТ, ТГТ және АГӘҚЗ материалдарының аралық камералды өңдеуіне уақыт мөлшерлерін анықтау үшін 95-97 кестелерінде (уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес) көрсетілген уақыт мөлшерлері пайдаланылады, оларға келесі коэффициенттер қолданылады: К=0,66 (уақыт және баға нормаларының 8-қосымшасына сәйкес 95 және 97-кесте); К=0,79 (уақыт және баға нормаларының 8-қосымшасына сәйкес 96-кесте).
20-параграф. Г, ТГГТ, АГГӘҚЗ, И таспаға түсіру материалдарын аралық және қорытынды камералды өңдеу
148. Материалдарды аралық камералды өңдеуде жұмыс мазмұны. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Жиналған топтама материалды қосымша зерттеу және өңдеу. Тәжірибе, химиялық – сараптама және өзге зерттеулер деректерін жүйеге келтіру және жалпылау. АКТМ кең пайдаланумен барлық деректерді өңдеу. Дала кітапшаларына (күнделіктеріне), каталогтарына, бағандарына, дала карталарына, сұлбаларына, тіліктеріне және т.с.с. зертхана, тәжірибе және өзге жұмыстар нәтижелері бойынша толықтырулар мен өзгертулер енгізу. Гидрогеологиялық (инженерлі – геологиялық) аңыздарды толықтыру және нақтылау. Жұмыстар аяқталған участкелер бойынша авторлық түрде қорытынды міндетті карталарды, сұлбалар және өзге графикалық қосымшаларды құрастыру. Аяқталған объектілер және тақырыптар бойынша есеп берудің жеке бөлімдерін (бөлімшелерін) жазу. Ағымдағы әкімшілік – шаруашылық және қойма – көмекші жұмыс .

149. Содержание работы при окончательной камеральной обработке материалов:
подготовительно-заключительные операции, операции, связанные с обслуживанием рабочего места, обработка материалов последнего полевого сезона, окончательная обработка, увязка и обобщение полевых, лабораторных и литературных материалов, завершающая совместная интерпретация результатов, полученных разными методами и разновидностями работ (съемкой, ландшафтно-индикационными, геофизическими, гидрохимическими, горно-буровыми, опытными, режимными, изотопными, изыскательскими, разведочными), окончательное дополнение и уточнение обязательных карт, разрезов, схем и других материалов, связанных с проведение буровых и горных работ, гидрогеологической (инженерно-геологической) легенды и составление их чистовых авторских оригиналов, написание текста отчета и текстовых приложений к нему, текущая административно-хозяйственная и подсобно-вспомогательная работа.
150. Сметная стоимость составления вспомогательных (специализированных) карт и схем, перечень которых определяется соответствующими нормативными документами и проектом работ, устанавливается СФР.
151. Затраты труда (в человеко-сменах) каждого специалиста в гидрогеологической (инженерно-геологической) партии, проводящей окончательную камеральную обработку материалов съемок Г, ГГГС, ГГДП, И приведенные в таблицах 86, 87, согласно приложению 7 к нормам времени и численно равны нормам времени выполнения этой работы в таблицах 98-100, согласно приложению 8 к нормам времени.
152. При отклонении от принятых значений измерителя нормы времени и затраты труда корректируются коэффициентами в таблице 94, согласно приложению 7 к нормам времени.
153. Для определения норм времени на промежуточную камеральную обработку материалов съемок Г, ГГГС, ГГДП, И используются нормы, указанные в таблицах 98-100 согласно приложению 8 к нормам времени, к которым применяется коэффициент:
К=0,86.
Параграф 21. Промежуточная и окончательная камеральная обработка материалов совместных геологической съемки дочетвертичных и четвертичных образований гидрогеологической, геологической съемки дочетвертичных и четвертичных образований гидрогеологической
инженерно-геологической, гидрогеологической геологической съемки рыхлых четвертичных образований, гидрогеологической инженерно-геологической геологической съемки рыхлых четвертичных образований, гидрогеологической инженерно-геологической
154. Содержание работы при камеральной обработке совместных съемок определяется содержанием работы при промежуточной или окончательной обработке материалов совмещаемых съемок, составляющих совместные съемки.

149. Материалдарды қорытынды камералды өңдеуде жұмыс құрамы. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Соңғы дала мезгіліндегі материалдарды өңдеу. Дала, зертхана және әдеби материалдарды қорытынды өңдеу, жалғастыру және жалпылау. Әр түрлі әдістермен және жұмыс түрлерімен (таспаға түсірумен, ландшафтты – индикациялық, геофизикалық, гидрохимиялық, тау – бұрғылау, тәжірибе, тәртіпті, изотопты, зерттеу, барлау) алынған нәтижелерді қорытынды біріккен түрлендіру. Қорытынды толықтыру және міндетті карталарды, тіліктерді, сұлбаларды және өзге материалдарды нақтылау, осы материалдар бұрғылау және тау жұмыстарын жүргізумен, гидрогеологиялық (инженерлі – геологиялық) аңыздарға және олардың таза авторлық түпнұсқаларын құрастырумен байланысты. Есеп берудің мәтінін және оған мәтіндік қосымшалар жазу. Ағымдағы әкімшілік – шаруашылық және қойма – көмекші жұмыс.
150. Көмекші (арнайы) карталарды және сұлбаларды құрастырудың сметалық құны, олардың тізілімі сәйкес нормативті құжаттармен және жұмыс жобаларымен анықталады, СҚЕ орнатылады.
151. Г, ТГГТ, АГГӘҚЗ, И (86, 87 кесте, 7-қосымша) таспаға түсіру материалдарына қорытынды камералды өңдеуді жүргізетін гидрогеологиялық (инженерлі – геологиялық) партияның әр маманының еңбек шығындары (адам – кезеңде) сан жағынан осы жұмысты орындаудың уақыт мөлшерлеріне тең (уақыт және баға нормаларының 8-қосымшасына сәйкес 98-100-кестелер).
152. Өлшеуіштің қабылданған мәндері ауытқуларында уақыт мөлшерлері және еңбек шығындары коэффициенттермен түзетіледі (уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 94-кесте).
153. ГТ, ТГТ және АГӘҚЗ таспаға түсіру материалдарының аралық камералды өңдеуіне уақыт мөлшерлерін анықтау үшін 98-100 кестелерінде (уақыт және баға нормаларының 8-қосымшасына сәйкес) көрсетілген уақыт мөлшері пайдаланылады, оларға келесі коэффициенттер қолданылады: К=0,86.
21-параграф. ГТ, ГГЧ, ГЧ, ГИЧ, ГИ біріккен таспаға түсіру материалдарын аралық және қорытынды камералды өңдеу
154. Біріккен таспаға түсірулерді камералды өңдегенде жұмыс мазмұны біріккен таспаға түсіруді құрастыратын біріккен таспаға түсірулердің материалдарын аралық және қорытынды өңдегенде жұмыс мазмұнымен анықталады.

155. Для расчета норм времени на окончательную камеральную обработку материалов совместных съемок используются коэффициенты комплексирования в таблице 101, согласно приложению 8 к нормам времени, применяемые к сумме норм времени на выполнение совмещаемой съемки, входящей в совместные съемки.
156. Принцип установления затрат труда (в человеко-сменах) каждого специалиста в комплексной партии, проводящей окончательную камеральную обработку материалов совместных съемок. При этом состав партии (без рабочих) принимается по таблице 85 согласно приложению 7 к нормам времени (для ГГ и ГГИ) и таблице 86 согласно приложению 7 к нормам времени (для ГЧ, ГИЧ и ГИ).
157. Для определения норм времени на промежуточную камеральную обработку материалов совместных съемок используются значения норм времени на промежуточную камеральную обработку материалов одноименных съемок с применением коэффициента комплексирования приведены в таблице 101, согласно приложению 8 к нормам времени.
Параграф 22. Окончательная камеральная обработка материалов геологического картирования масштабов 1:10 000 и 1:5 000 при поисковых работах
158. Содержание работы:
подготовительно-заключительные операции, операции, связанные с обслуживанием рабочего места, окончательная обработка, увязка и обобщение полевых, лабораторных и литературных материалов, а также материалов, полученных при проведении на данной территории специализированных и изыскательских работ, окончательное дополнение и уточнение обязательных карт (геолого-литологической карты и карты фактического материала), геологической легенды, разрезов и составление их чистовых авторских оригиналов, написание соответствующего раздела в отчет о проведенных поисковых работах.
159. Сметная стоимость составления вспомогательных (специальных) карт, перечень которых определяется соответствующим нормативным документом, устанавливается СФР.
160. Затраты труда (в человеко-сменах) специалиста в производственной группе, проводящего окончательную камеральную обработку материалов геологического картирования указано в таблице 75, согласно приложению 6 к нормам времени, численно равны нормам времени на выполнение этой работы, таблица 102, согласно приложению 8 к нормам времени. Затраты труда начальника поисковой партии – 0,20 человеко-смены.
161. В целях упрощения расчетов (в случае типового состава камеральных работ), сметная стоимость камеральной обработки полевых материалов может определяться в проценте от сметной стоимости полевых работ. Затраты на камеральные работы в этом случае устанавливаются на весь комплекс камеральных работ:
геохимические, геофизические, горнопроходческие, буровые и другие (включая промежуточную и окончательную обработку полевых материалов, составление отчета и чертежно-оформительские работы, в том числе с применением компьютеров) в процентах от сметной стоимости полевых работ на объекте без затрат на работы по временному строительству. Нормы затрат на камеральные работы определяются в зависимости от категории сложности геологического строения (рассчитывается как средневзвешенная) и удельного веса затрат на горнобуровые работы, таблица 103, согласно приложению 8 к нормам времени.

155. Біріккен таспаға түсіру материалдарын қорытынды камералды өңдеуге уақыт мөлшерлемелерін есептеу үшін кешендеу коэффициенттері пайдаланылады (уақыт және баға нормаларының 8-қосымшасына сәйкес 101-кесте), олар біріккен таспаға түсірулерге кіретін біріккен таспаға түсірулерді орындауға уақыт мөлшерлемелерінің сомасына қолданылады.
156. Біріккен таспаға түсіру қорытынды камералды өңдеуді жүргізетін аралас партияның әр маманның еңбек шығындарын (адам – ауысымда) орнату ұстанымдары дәл сол сияқты. Сонымен бірге партия құрамы (жұмысшыларсыз) 85-кесте (уақыт және баға нормаларының 8-қосымшасына сәйкес) (ГТ және ТГТ үшін) және 86-кесте (уақыт және баға нормаларының 8-қосымшасына сәйкес) (ГЧ, ГИЧ және ГИ үшін) бойынша қабылданады.
157. Біріккен таспаға түсіру материалдарын аралық камералды өңдеуге уақыт мөлшерін анықтау үшін кешендеу коэффициенттерін қолданумен (101 кесте, 8 қосымша) аталмыш таспаға түсіру материалдарын аралық камералды өңдеуге уақыт мөлшерлерінің мәндері қолданылады.
22-параграф. Іздеу жұмыстары кезінде 1:10 000 және 1:5 000 масштабтарының геологиялық картаға түсіру материалдарын қорытынды камералды өңдеу
158. Жұмыс құрамы. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Қорытынды өңдеу, дала, зертхана және әдеби материалдарды, сонымен қатар осы аумақта арнайы және іздеу жұмыстарын жүргізгенде алынған материалдарды жалғастыру және жалпылау. Міндетті карталарды (геологиялық – литологиялық карталарды және нақты материал картасын) қорытынды толықтыру және нақтылау, геологиялық аңызды, тіліктерді және олардың таза авторлық түпнұсқаларын құрастыру. Іздеу жұмыстары өткізілгені туралы есеп берудің сәйкес бөлімін жазу.
159. Көмекші (арнайы) карталарды құрастырудың сметалық құны, олардың тізілімі сәйкес нормативті құжаттармен анықталады, СҚЕ орнатылады.
160. Геологиялық картаға түсіру (уақыт және баға нормаларының 6-қосымшасына сәйкес 75-кесте) материалдарын қорытынды камералды өңдеуді өткізетін өндірістік топ маманының еңбек шығындары (адам – кезеңде) сан жағынан осы жұмысты орындауға тиесілі (уақыт және баға нормаларының 8-қосымшасына сәйкес 102-кесте) уақыт мөлшерлеріне тең. Іздеу партиясы басшысының еңбек шығындары - 0,20 адам – кезеңде.
161. Есептеулерді жеңілдету мақсатында (камералды жұмыстардың түрлік құрам жағдайында), дала материалдарын камералды өңдеудің сметалық құны дала жұмыстарының сметалық құнынан пайызбен анықталуы мүмкін. Осы жағдайда камералды жұмыстарға шығындар камералды жұмыстардың барлық кешендеріне орнатылады: геохимиялық, геофизикалық, тау өтпелі, бұрғылау және басқалары (соның ішінде дала материалдарын аралық және қорытынды өңдеу, есеп беруді және сызба – рәсімдеу жұмыстарын құрастыру, оның ішінде компьютерді пайдаланумен) уақытша құрылыс бойынша жұмыстарға шығындарсыз объектіде дала жұмыстарының сметалық құннан пайызбен. Камералды жұмыстарға шығындар мөлшерлері геологиялық құрылым (орташа өлшенген ретінде есептеледі) және тау бұрғылау жұмыстарына (уақыт және баға нормаларының 8-қосымшасына сәйкес 103-кесте) шығындардың меншікті салмағына тәуелді анықталады.

162. В случае определения затрат на камеральные работы прямым расчетом не применяется.
Глава 2. Горно-разведочные работы. Нормативная часть
163. В подразделе даны нормы времени на наиболее распространенные виды и способы проведения горно-разведочных работ при геологосъемочных работ (далее – ГСР) масштаба 1:200 000 и 1:50 000 на территории Республики Казахстан.
164. В основу разработки норм времени и затрат труда, зависящих от крепости пород, положена классификация пород, приведенная в таблице 19 (согласно приложению 3 к нормам времени и расценкам).
165. Нормы времени определены применительно к глубинам и поперечным сечениям копушей, расчисток, канав и шурфов. Формы и размеры поперечных сечений горноразведочных выработок определяются проектом.
166. В содержании работ указан комплекс основных рабочих процессов, учтенных нормами.
167. Нормами не учтены и предусматриваются дополнительно:
изготовление ляд, устройство предохранительных ограждений шурфов, канав, очистка от снега участка работ, демонтаж воздухопроводных и водопроводных труб, вентиляторов и так далее.
168. При расчете затрат времени принят 7-часовой рабочий день на поверхностных работах и в шурфах на глубине до 5 м, свыше 5 м принят 6-часовой рабочий день.
169. Норму времени на проходку канав и шурфов глубиной, превышающей один интервал, но не достигшей следующего, следует принимать по соответствующей глубине выработки. Например, при глубине канавы 3,8 м – по интервалу 0-4 м; при глубине шурфа 12 м норму времени на первые 5 м принимать по интервалу 0-5 м, остальные 7 м – по интервалу 5-20 м.
170. При отклонении фактических условий производства горных работ от расчетных к нормам времени применяются поправочные коэффициента, приведенные в таблице 1 согласно приложению 1 к нормам времени.
171. При производстве работ в зимний период времени на открытом воздухе и в необогреваемых помещениях к нормам времени применяются коэффициенты, приведенные в таблице 2 согласно приложению 1 к нормам времени.
172. При выполнении работ в местностях, не отнесенных к температурным зонам (вне зоны), а также в высокогорных районах, в которых отрицательная температура воздуха может иметь место в любое время года, к нормам времени применяются коэффициенты таблицы 3 согласно приложению 1 к нормам времени.
173. Поправочными коэффициентами, приведенными в таблицах 2, 3 согласно приложению 1 к нормам времени учитываются:
стесненность движений рабочих теплой одеждой;
понижение видимости и неблагоприятные условия, затрудняющие работу (ветер, снегопад, туман, обледенение обуви, материалов, инструментов и тому подобное);
дополнительные затраты времени на периодическую очистку рабочего места и оборудования от снега и льда;
изменения в технологических процессах, вызванных низкой температурой.
Необходимость применения коэффициентов в каждом конкретном случае обосновывается проектом на производство геологоразведочных работ.

162. Тікелей есептеумен камералды жұмыстарға шығындарды анықтаған жағдайда қабылданбайды.
2-бөлім. Кен – барлау жұмыстары. Мөлшерлемелік бөлім
163. Бөлімшеде Қазақстан Республикасы аумағында 1:200 000 және 1:50 000 масштабтың ГТТЖ таукен – барлау жұмыстарын өткізудің анағұрлым кең тараған түрлері мен амалдарына уақыт мөлшерлері берілген.
164. Уақыт мөлшерлері және еңбек шығындары жобалауларының негізіне, олар жыныстар қаттылығына тәуелді, жыныстардың топтастырылуы жасалған, ол 19-кестеде келтірілген (уақыт және баға нормаларының 3-қосымшасына сәйкес).
165. Уақыт мөлшерлері копуштардың, тазалаулардың, қарықтар және шурфтар тереңдіктеріне және көлденең қималарына қатысты анықталған. Тау – кен барлау қазбаларының көлденең қималарының пішіндері мен өлшемдері жобамен анықталады.
166. Жұмыс құрамында мөлшерлермен ескерілген негізгі жұмыс процесстерінің кешені көрсетілген.
167. Мөлшерлермен ескерілмеген және қосымша алдын – ала келесілер көзделеді: лядтарды дайындау, шурфтар, қарықтар айналасын сақтандыру құрылғыларымен қоршау, жұмыс участкесін қардан тазарту, су өткізгіш және ауа өткізгіш құбырларды, желдеткіштерді және т.б. бөлшектеу.
168. Уақыт шығындарын есептегенде 5 м дейін тереңдікте жұмыстың жер бетінде және шурфтарда 7 – сағаттық жұмыс күні қабылданған, 5 м асатын тереңдікте 6 – сағаттық жұмыс күні қабылданған.
169. Бір аралықтан асатын тереңдігі бар, бірақ келесісіне жетпеген қарықтар мен шурфтарды өтуге уақыт мөлшерлемесін қазбаның сәйкес тереңдігі бойынша қабылдаған жөн. Мысалы, қарық тереңдігі 3,8 м болғанда 0 – 4 м аралық бойынша; шурф тереңдігі 12 болғанда алғашқы 5 м уақыт мөлшерлері 0 - 5 м аралық бойынша қабылдау, ал қалған 7 м – 5 – 20 м аралық бойынша қабылдау.
170. Тау – кен жұмыстары өндірісінің есепті шарттардан нақты шарттары ауытқығанында уақыт мөлшерлеріне түзету коэффициенттері қолданылады, олар 1-кестеде (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес) келтірілген.
171. Ашық ауада және жылытылмайтын бөлмелерде қыс мезгілінде жұмыстарды өндіргенде уақыт мөлшеріне 2-кестеде (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес) келтірілген коэффициенттер қолданылады.
172. Температуралық аймақтарға (аймақтан тыс) жатпаған жергілікті жерлерде, сонымен қатар кез келген жыл мезгілінде ауа температурасы теріс болатын таулы аймақтарда жұмыстарды орындағанда уақыт мөлшерлеріне 3-кестедегі коэффициенттері (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес) қолданылады.
173. 2, 3-кестелерде (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес) келтірілген түзету коэффициенттерімен келесілер ескеріледі: жылы киіммен жұмысшылардың қозғалысына келетін ыңғайсыздықтар; жұмысты қиындататын көру қабілетінің төмендеуі және қолайсыз жағдайлар (жел, қар жауу, тұман, аяқ – киімнің, материалдардың, құрал – жабдықтардың мұздауы және т.б.); жұмыс орынын периодты түрде тазалауға және жабдықтарды қар мен мұздан тазалауға қосымша уақыт шығындары; төмен температурамен шақырылған технологиялық проецесстердегі өзгерістер.
Әр нақты жағдайда коэффициенттерді қолдану қажеттілігі геологиялық барлау жұмыстарының өндірісіне жобамен дәлелденеді.

174. Общий поправочный коэффициент, учитывающий одновременное действие различных факторов, определяется перемножением соответствующих коэффициентов.
Параграф 1. Копуши
175. Технические данные: площадь поперечного сечения копушей 0,16 м2 и 0,24 м2, глубина до 0,8 м. Проходка осуществляется вручную с выкладкой породы в кучки. Если выкладка породы в кучки не предусматривается, к нормам времени необходимо применять поправочный коэффициент 0,85.
176. Содержание работ. Подготовительно-заключительные операции. Операции, связанные с обслуживанием рабочего места. Подготовка места для закладки копуша (удаление камней, кустарника и другие), рыхление, выкидка и выкладка породы в кучки, заготовка и установка бирок. Переход и перенос инструмента к другой выработке на расстояние до 100 м.
177. Нормы времени на проходку копушей вручную в рыхлых породах и нормы затрат труда приведены в таблицах 4, 5 (согласно приложению 2 к нормам времени)
Параграф 2. Расчистки
178. Расчистка – площадная разработка верхнего слоя горных пород до
100 м2 на глубину до 1 м с целью обнажения коренных пород или планировки площадки технического назначения.
179. Технические данные: Нормы времени на откидывание горной массы вручную на расстояние до 3 м и по вертикали до 1,5 м одинаковы.
В связи с этим в нормах времени на производство расчисток первая перекидка горной массы, осуществляемая с копанием или взрывным рыхлением пород, учтена по нормам времени на проходку канавы на глубину до 1 м, а последующие перекидки – по нормам времени на перекидку разрыхленной горной массы.
Ручная расчистка целесообразна при количестве перекидок горной массы не более трех.
180. Работы по производству расчисток без предварительного рыхления пород выполняются с помощью лопаты, кайла, лома.
181. Содержание работ:
подготовительно-заключительные операции, операции, связанные с обслуживанием рабочего места, подготовка площади расчистки (разметка контура, удаление камней, кустарника и пней), послойный съем породы с перекидкой в отвал за пределы контура расчистки, формирование профиля расчистки.
182. Нормы времени на производство расчисток вручную без предварительного рыхления пород приведены в таблице 6, нормы затрат труда – в таблице 7 согласно приложению 2 к нормам времени.
183. Технические данные производства расчисток бульдозером. Толщина снимаемого слоя пород за один проход бульдозера до 10-15 см. Глубина расчистки до 1 м. Дальность транспортирования горной массы в отвал – до 30 м. При производстве расчисток по скальным породам под площадки для технических сооружений дальность транспортировки горной массы увеличивается до 50 м.

174. Әр түрлі факторлардың бір уақытта әсер етуін ескеретін жалпы түзету коэффициентіне сәйкес коэффициенттер қосындысымен анықталады.
1-параграф. Копуштар
175. Техникалық деректер: копуштардың көлденең қимасының ауданы 0,16 м2 және 0,24 м2, тереңдігі 0,8 м дейін. Өту жыныстарды төмпешіктерге үйумен қолмен жүзеге асырылады. Егер төмпешіктерге жыныстарды үю алдын – ала көзделмеген болса, онда уақыт мөлшеріне 0,85 түзету коэффициентін қолдану қажет.
176. Жұмыстар құрамы. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Копушты (тастарды, өсімдік түптерін және т.б. алып тастау) салу үшін орын дайындау, қопсыту, лақтыру және төмпешікке жыныстарды үю, жазбаларды дайындау және орнату. Қашықтығы 100 м дейін өзге қазбаға құралдарды өткізу және тасымалдау.
177. Бос жыныстарда қолмен копуштарды өтуге уақыт мөлшерлері және еңбек шығындарының мөлшерлері 4, 5-кестелерде (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес) келтірілген.
2-параграф. Тазартулар
178. Тазарту – техникалық тағайындау ауданын жоспарлауға немесе түпкі жыныстарды жалаңаштау мақсатында 1 м дейінгі тереңдікке 100 м2 дейін тау жыныстарының беткі қабаттарын аудандық жобалау.
179. Техникалық деректер: көлденең бойынша 3 м дейін қашықтыққа және тік бойынша 1,5 м дейін қашықтыққа қолмен тау салмағын лақтыруға уақыт мөлшерлері бірдей.
Осыған байланысты тазартуларды өндіруге уақыт мөлшерлерінде тау массасын қазумен немесе бос жыныстарды жарумен жүзеге асырылатын бірінші лақтыру 1 м дейін қарықты өтуге уақыт мөлшерлері бойынша ескерілген, ал кейінгі лақтырулар – бос тау массасын лақтыруға уақыт мөлшерлері бойынша ескеріледі.
Қолмен тазалау үшеуден аспайтын тау массасын лақтыру санында жөн болады.
180. Жыныстарды алдын – ала қопсытусыз тазалау өндірісі бойынша жұмыстар күрек, кайлалар, сындырғыш көмегімен орындалады.
181. Жұмыстар құрамы. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Тазалау ауданын дайындау (жиекті белгілеу, тастарды, бұталарды, діңгектерді алып тастау). Тазалау жиегінің шегінен тыс төмпешікке лақтырумен жынысты қабат – қабат бойынша шешу. Тазалау профилінің қалыптасуы.
182. Жыныстарды алдын – ала қопсытпай тазалау өндірісіне уақыт мөлшерлемелері 7-кестеде (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес) келтірілген.
183. Бульдозермен тазалау өндірістерінің техникалық деректері. Бульдозердің бір рет өтуіне шешілетін жыныс қабатының қалыңдығы 10 – 15 см дейін. Қазу тереңдігі 1 м дейін. Қазбаға тау массасының тасымалдау қашықтығы – 30 м дейін. Жартасты жыныстар бойынша қазбаларды өндіргенде техникалық құрылыстар үшін аудандар астына тау массасын тасымалдау қашықтығы 50 м дейін ұлғаяды.

184. Расчистка без предварительного рыхления пород производится бульдозером мощностью 79 или 118 кВт на базе трактора Т-100 или Т-130.
185. Содержание работ. Приведение бульдозера в рабочее состояние. Срезка растительного слоя за один-два прохода на глубину до 15 см. Перемещение горной массы с выгрузкой, с подъемом и опусканием отвала во время хода, возвращение бульдозера порожняком. Формирование профиля расчистки.
186. Расчистка с предварительным рыхлением пород производится бульдозером с рыхлителем типа ДП-26С мощностью 119 кВт (160 л. с.) на базе трактора Т-130.
187. Содержание работ:
приведение агрегата в рабочее состояние, рыхление породы продольными проходами бульдозера с рыхлителем при глубине рыхления за один проход до 0,5 м.
Перемещение горной массы за пределы расчистки с подъемом и опусканием отвала и рыхлителя. Повороты агрегата.
188. Нормы времени на производство расчисток бульдозером без предварительного рыхления пород приведены в таблице 8 согласно приложению 2 к нормам времени, с предварительным рыхлением пород – в таблице 9 согласно приложению 2 к нормам времени, нормы затрат труда – в таблице 10 согласно приложению 2 к нормам времени.
Параграф 3. Канавы (траншеи)
189. Нормы времени установлены при следующих значениях параметров открытых выработок:
ширина по полотну – в зависимости от способа проходки:
вручную – до 0,6 м;
с предварительным взрывным рыхлением – до 0,8 м;
бульдозером – 3,5 м (по ширине отвала бульдозера);
глубина – до 6,0 м;
угол откоса бортов – от вертикального до естественного (60-56о);
глубина задирки скальных пород по полотну выработки (добивка дна выработки) – до 1,0 м.
190. Технические данные. Проходка канав (траншей) вручную производится только при глубине выработки до 3,0 м. При большей глубине выработку следует проходить с механизированной выдачей горной породы в бадьях.
При проходке вручную выкидка горной массы за бровку выработки непосредственно в процессе копания пород производится до глубины выработки 1,5 м. При большей глубине горная масса выкидывается по уступам (полкам), располагаемым через 1,5 м, а с последнего уступа (полка) – за бровку выработки. По мере выкидки у бровки бермы очищается берма шириной не менее 0,5 м, а на полках пришивается борт. Нормами учтена откидка горной массы бровки в объеме 1,5 м3 на 1 м длины выработки.
191. Нормами предусмотрена разработка пород естественной плотности и влажности. Разработка ранее разрыхленных неслежавшихся пород II-IV категорий нормируется по нормам для предшествующей категории (на одну категорию ниже).

184. Жыныстарды алдын ала қопсытпай қазу Т-100 немесе Т-130 тракторлары базасында 79 немесе 118 кВт қаттылығы бар бульдозермен өндіріледі.
185. Жұмыстар құрамы. Бульдозерді жұмыс күйіне келтіру. 15 см дейін тереңдікке бір – екі өтуге өсімдік қабатын кесу. Жүріс кезінде тиеумен, көтерумен және түсірумен тау массасының орнын ауыстыру, бульдозерді қайтару. Қазу профилін қалыптастыру.
186. Жыныстарды алдын ала қопсытумен қазу Т-130 тракторы базасында 119 кВт (160 л. с.) қуатымен ДП-26С түрімен қопсытумен қазу.
187. Жұмыстар құрамы. Агрегатты жұмыс күйіне келтіру. Бір өтуге 0,5 м дейін қопсыту тереңдігінде қопсытуы бар бульдозермен көлденең өтумен жыныс қопсытулары.
Қопсытқыш пен қазғышты көтеріп – түсірумен тазалау шеңберінен тау массасының орнын ауыстыру. Агрегаттың бұрылулары.
188. Жыныстарды алдын ала қопсытусыз бульдозермен қазуды өндіруге уақыт мөлшерлері 8-кестеде (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес), алдын – ала қопсытумен жұмыстар 9-кестеде (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес), еңбек шығындарының мөлшерлері – 10-кестеде (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес) келтірілген.
3-параграф. Қарықтар (траншеялар)
189. Уақыт мөлшерлері ашық қазбалардың келесі параметр мәндерінде орнатылған:
беткей бойынша ені - өту амалына тәуелді:
қолмен – 0,6 м дейін;
алдын – ала жару қопсытуымен – 0,8 м дейін;
бульдозермен – 3,5 м (бультозер қазғышының ені бойынша);
тереңдігі – 6,0 м дейін;
жиектердің қисықтық бұрышы – тіктен табиғиға дейін (60-56о);
қазба беткейі бойынша жартасты жыныстардың қазылу тереңдігі (қазба түбін соққылау) – 1,0 м дейін.
190. Техникалық деректер. Қолмен қарықтар (траншеялар) өту қазбаның тереңдігі тек 3,0 м дейін болғанда өндіріледі. Одан асқан тереңдікте қазбаны ыдыстарда тау жыныстарын механикалық берумен өткен жөн.
Қолмен өткенде қазбаның бүйір шетіне жыныстарды тікелей қазу кезінде тау массасын лақтыру қазбаның 1,5 м тереңдігіне дейін өндіріледі. Үлкен тереңдікте тау массасы кертпештер (сатылар) бойынша лақтырылады, олар 1,5 м сайын орналасады, ал соңғы кертпештен (сатыдан) қазба бүйір шетіне лақтырылады. Мөлшерлермен тау массасын 1,5 м2 көлемде қазбаның 1 м ұзындығына лақтырылуы ескерілген.
191. Мөлшерлермен табиғи тығыздығы мен күрделілігі бар жыныстарды жобалау алдын - ала көзделген. Жатып үлгермеген II-IV дәрежелердегі бұрын қопсытылған жыныстарды жобалау алдындағы дәрежелер үшін (бір дәрежеге төмен) мөлшерлер бойынша мөлшерленеді.

192. Инструмент для ручной проходки канав: лопата (I категории пород), лопата с частичным применением кирки (II категория пород), лом или пневматический отбойный молоток (III-IV категории пород).
193. Проходка канав (траншей) без предварительного рыхления пород.
Содержание работ:
подготовительно-заключительные операции, операции, связанные с обслуживанием рабочего места, подготовка места для заложения выработки (удаление камней, кустарника и другие), разметка контура выработки, копание породы, перекидка горной массы к уступу и с уступа на уступ, выкидка на поверхность, выравнивание стенок, зачистка дна выработки и бермы.
194. Нормы времени и затрат труда на проходку канав (траншей) без предварительного рыхления пород приведены в таблицах 11, 12 (согласно приложению 2 к нормам времени)
195. Проходка канав (траншей) экскаватором.
Технические данные:
нормы времени предусматривают применение универсальных гидравлических одноковшовых экскаваторов, оборудованных унифицированной обратной лопатой, как наиболее соответствующих условиям проходки канав (траншей).
В соответствии с принятой степенью агрегирования нормообразующих факторов нормы времени сформированы по трем размерным группам одноковшовых экскаваторов: 2, 3 и 4.
Во второй размерной группе (вместимость ковша до 0,3 м3) для нормирования как наиболее представительные выделены экскаваторы с мощностью двигателя 44 кВт; в четвертой (0,8-1,35 м3) – экскаваторы мощностью 95 кВт.
Нормами времени предусмотрено, что одноковшовый гидравлический экскаватор с ковшом вместимостью до 1 м3 обслуживается одним машинистом; с ковшом большей вместимости – двумя рабочими: машинистом и помощником машиниста.
196. Проходка канав экскаватором без предварительного рыхления пород.
Содержание работ:
при применении одноковшового экскаватора, установка экскаватора у забоя, разработка породы с перемещением вдоль канавы и с очисткой ковша. переходы экскаватора от канавы к канаве, отодвигание негабаритных глыб в сторону, очистка мест погрузки горной массы в транспортное средство и дна выработки.
197. Нормы времени и затрат труда на проходку канав (траншей) с применением одноковшового экскаватора без предварительного рыхления пород приведены в таблицах 13, 14 согласно приложению 2 к нормам времени.
198. Проходка канав (траншей) бульдозером без предварительного рыхления пород.
Технические данные. В соответствии с принятой степенью агрегирования нормообразующих факторов

192. Қарықтарды қолмен өту үшін құралдар: күрек (I дәрежелі жыныстар), кирлерді жарым – жартылай пайдаланумен күрек (II дәрежелі жыныстар), тескіш немесе пневматикалық соққылы балға (III-IV дәрежелі жыныстар).
193. Жыныстарды алдын – ала қопсытпай қарықтарды (траншеяларды) өту.
Жұмыстар құрамы. Дайындау - қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Қазба үйінділері үшін (тастарды, бұталарды және т.б. алып тастау) орын дайындау, қазба жиегін белгілеп шығу. Жыныстарды қазу, тау массасын кертпештен және кертпештен кертпешке лақтыру, жер бетіне ату. Қабырғаларды түзеулеу, қазба түбін және бермдарын тазалау.
194. Жыныстарды алдын – ала қопсытпай қарықтарды (траншеяларды) өтуге уақыт мөлшерлері және еңбек шығындары 11,12-кестелерінде (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес)келтірілген.
195. Экскаватормен қарыстарды (траншеяларды) өту.
Техникалық деректер. Уақыт мөлшерлері әмбебап гидравликалық бір шөмішті экскаваторларды пайдалануды алдын – ала көздейді, олар үйлесімді кері күрегімен жабдықталған, ол қарыстарды (траншеяларды) өту шарттарына анағұрлым сәйкес деп есептелінеді.
Мөлшер пайда болу факторларды қабылданған агрегаттау дәрежесіне сәйкес уақыт мөлшерлері бір шөмішті экскаваторлардың үш өлшемді топтары бойынша құрастырылған: 2, 3 және 4.
Екінші өлшемді топта (шөміш сыйымдылығы 0,3 м3 дейін) анағұрлым жақсы деп мөлшерлеу үшін 44 кВТ қозғалтқыш қуатымен; төртіншіде (0,8 – 1,35 м3 - 95 кВТ қуаттылығы бар экскаваторлар бөлініп шығарылған.
Уақыт мөлшерлерімен келесілер алдын – ала көзделген, бір шөмішті гидравликалық, шөміш сыйымдылығы 1 м3 дейінгі экскаваторға бір жүргізушінің қызметі көрсетіледі; үлкен сыйымдылығы барда – екі жұмысшымен: жүргізушімен және жүргізуші көмекшісімен қызмет көрсетіледі.
196. Жыныстарды алдын – ала қопсытпай экскаватормен қарықтарды өту.
Жұмыстар құрамы. Бір шөмішті экскаваторды қолданғанда. Забой маңында экскаваторды орнату. Қарыс бойында орын ауыстырумен және шөмішті тазалаумен жынысты жобалау. Қарыстан қарысқа экскаватордың өтулері. Үлкен емес кесектерді бір жаққа қарай жылжыту. Көлік амалына және қазба түбіне тау массасын жүктеу орнын тазарту.
197. Жыныстарды алдын – ала қопсытпай бір шөмішті экскаваторды пайдаланумен қарыстарды (траншеяларды) өтуге уақыт мөлшерлері және еңбек шығындары 13, 14-кестелерінде (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес) келтірілген.
198. Жыныстарды алдын - ала қопсытусыз бульдозермен қарыстарды (траншеяларды) өту.
Техникалық деректер. Мөлшерлеме түзетін факторларды қабылданған агрегаттау дәрежесімен сәйкес.

В первой группе наиболее представительны и соответствуют условиям производства канавных работ бульдозеры с двигателем мощностью 79 кВт (108 л. с.) на базе трактора Т-100, во второй – бульдозеры с двигателем 118 кВт (160 л. с.) на базе трактора Т-130; для использования с рыхлителями наиболее приемлемы бульдозеры второй группы и третьей группы мощностью 132 кВт (180 л. с.) на базе трактора Т-180.
Содержание работ. Приведение агрегата в рабочее состояние. Разработка породы и перемещение горной массы с выгрузкой, с подъемом и опусканием отвала во время хода, возвращение бульдозера порожняком. Формирование выездной траншеи.
199. Нормы времени и затрат труда на проходку канав (траншей) бульдозером без предварительного рыхления пород приведены в таблицах 15, 16 согласно приложению 2 к нормам времени.
Параграф 4. Засыпка горных выработок
200. Технические данные. Нормы времени на засыпку горных выработок предусматривают использование горной массы, выданной при их проходке и расположенной при ручной засыпке – на расстояние ручной перекидки (до 3 м), при засыпке бульдозером – на расстояние до 5 м от бровки выработки. Засыпка вручную производится слоями по 0,3 м с послойным трамбованием ручными трамбовками. При засыпке выработок без трамбования к нормам времени применяют коэффициент 0,8. При механизированной засыпке нормы времени установлены для бульдозера мощностью 78 квт (108 л. с.).
201. Нормы времени и затрат труда на засыпку горных выработок приведены в таблицах 17, 18 согласно приложению 2 к нормам времени.
Глава 3. Разведочное бурение
202. Настоящие нормы времени на проведение разведочного бурения (далее – нормы времени) содержат нормы времени и затраты труда исполнителей, выполняющих геологические исследования в области государственного геологического изучения недр в Республике Казахстан.
203. Данные нормы времени и затраты труда предназначены для определения единичных и комплексных расценок, используемых для определения сметной стоимости работ на объектах комплекса геологосъемочных работ масштабов 1:200 000 и 1:50 000, выполняемых за счет средств республиканского бюджета.
204. Нормы времени и затраты труда разработаны на следующие виды буровых работ:
вращательное механическое колонковым и бескерновым способами передвижными и самоходными буровыми установками с поверхности земли и из подземных горных выработок;
комплексами технических средств со съемными керноприемниками типа снарядов ССК и КССК;
комплексами технических средств с гидротранспортом керна;
с применением шнеков с обязательным отбором проб;
бескерновое для сейсморазведочных работ;
ударно-канатными станками при разведке россыпных месторождений, а также всех месторождений, кроме россыпных;
колонковым и бескерновым способами с применением пневмоударных машин;
ручное бурение скважин;
а также, на:
вспомогательные работы, сопутствующие бурению скважин;
монтаж, демонтаж буровых установок и их перемещение на новую точку;
удорожание работ в зимних условиях.

Бірінші топта анағұрлым өкілді және қарысты жұмыстар өндірісін шарттарына сәйкес келеді, бульдозерлердің қозғалтқыш қуаттары Т – 100 тракторы базасында 79 кВТ (108 л.с.), екінші топта – Т – 130 тракторы базасында қозғалтқышы 118 кВт (160 л.с.) бульдозерлары; қопсытқыштармен пайдалануға анағұрлым үйлесімді пайдалану үшін екінші топ пен үшінші топта Т – 180 тракторы базасында 132 кВт (180 л.с.) қуатымен.
Жұмыстар құрамы. Агрегатты жұмыс күйіне келтіру. Жынысты жобалау және жүріс кезінде тау массасын жүктеумен, көтерумен және түсірумен орын ауыстыру, бульдозерді тартқышпен орнына қайтару. Жүру траншеясын қалыптастыру.
199. Жыныстарды алдын – ала қопсытусыз бульдозермен қарыстарды (траншеяларды) өтуге уақыт мөлшерлері және еңбек шығындары 15, 16-кестелерде (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес) келтірілген.
4-параграф. Тау қазбаларын көму
200. Техникалық деректер. Тау қазбаларын көмуге уақыт мөлшерлері қазу кезінде шығарылған және қолмен көмудің қасында орналасқан тау массасын пайдалануды алдын – ала көздейді, қолмен лақтыру қашықтығында (3 м дейін), бульдозермен көмгенде – қазбадан 5 м дейінгі қашықтықта. Қолмен көму 0,3 м бойынша қабаттармен өндіріледі, оны қолмен нығыздап қабат – қабатпен нығыздайды. Нығыздамай қазбаларды көмгенде уақыт мөлшерлеріне 0,8 коэффициентін қолданады. Механикалық көмуде уақыт мөлшерлері қуаттылығы 78 кВт (108 л.с.) бульдозер үшін бекітілген.
201. Тау қазбаларын көмуге уақыт мөлшерлері және еңбек шығындары 17, 18-кестелерде (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес) келтірілген.
3-тарау. Барлаулық бұрғылау
202. Осы барлау бұрғылауын жүргізуге уақыт мөлшерлері (әрі – қарай – уақыт мөлшерлері) Қазақстан Республикасында жер қойнауларын мемлекеттік геологиялық зерттеу саласында геологиялық зерттеу жұмыстарын орындайтын орындаушылардың уақыт мөлшерлерінен және еңбек шығындарынан тұрады.
203. Осы уақыт мөлшерлері және еңбек шығындары республикалық бюджет есебінен орындалатын 1:200 000 және 1:50 000 масштабтарының геологиялық таспаға түсіру жұмыстары объектілерінің кешенінде жұмыстардың сметалық құнын анықтау үшін пайдаланылатын бірлік және кешенді бағалауларды анықтау үшін тағайындалған.
204. Уақыт мөлшерлері және еңбек шығындары келесі бұрғылау жұмыстарының түрлеріне жобаланған:
айналмалы механикалық бағаналы және жынысөзексіз амалдармен, жылжымалы және өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларымен жер бетінен және жерасты тау қазбаларынан;
ССК және КССК түріндегі алынып – салынбалы жынысөзек қабылдағышпен техникалық амалдар кешенімен;
жынысөзек гидрокөлігімен техникалық амалдар кешенімен;
сынамаларды міндетті алумен иірмені пайдаланумен;
сейсмикалық барлау жұмыстары үшін жынысөзексіз;
шашылымды кен орындарын барлағанда соққылы – арқанды білтектермен, сонымен бірге шашылымды кен орындарды қоспағанда барлық кен орындарын;
пневмосоққылы мәшинелерді пайдаланумен бағаналы және жынысөзексіз амалдармен;
қолмен ұңғымаларды бұрғылау;
сонымен бірге:
ұңғымаларды бұрғылаумен қатар жүретін қосымша жұмыстарға;
бұрғылау қондырғыларын жинау және бөлшектеу және оларды жаңа нүктеге орнын ауыстыру;
қыс мезгіліндегі жағдайларда жұмыстардың қымбаттауы.

205. Нормы на бурение и другие виды работ представлены отдельными главами. Каждая глава содержит нормы времени, поправочные коэффициенты к ним, нормы затрат труда.
206. При расчетах норм времени на проведение полевых работ принята 40 часовая шестидневная рабочая неделя. В случае пересчета норм времени на 36-часовую шестидневную рабочую неделю, при производстве работ в горных районах с абсолютными высотами более 2300 метров, нормы времени, приведенные в таблицах, умножаются на коэффициент 1,11.
207. В составе работ указан комплекс основных рабочих процессов, отражающих типовой перечень операций, который в конкретных условиях может изменяться без корректировки норм.
В типовом составе учтены: прием и передача смены, ежесменное техническое обслуживание и техническое обслуживание № 1 (по СТОИР) – система технического обслуживания и ремонта оборудования, обслуживание ДВС, инструктаж рабочих, технический надзор и контроль за выполнением работ.
208. Численный и квалификационный состав инженерно-технических рабочих (далее – ИТР) на обслуживание буровых работ принят в соответствии с типовым составом геологических организаций по должностям инженерно-технических работников (начальник участка, инженер по буровым работам, инженер-механик (энергетик), буровой мастер, техник-механик).
Численный состав смены буровой бригады принят в соответствии с ЕНВ по видам буровых работ, наименование профессий и разряды работ приняты в соответствии с единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих.
Затраты труда приведены в человеко-днях на 1 станко-смену бурения в зависимости от типа буровой установки, ее привода, глубины бурения, диаметра скважины, режима работы буровой установки, вида бурения.
209. Затраты труда геологического персонала по документации скважин учтены в нормах на бурение:
с применением комплексов с гидротранспортом керна;
с применением шнеков с отбором проб;
ударно-канатными станками при разведке россыпных месторождений.
В остальных случаях затраты геологического персонала по документации скважин определяются по нормам.
210. В затратах труда ИТР учтены (долевое участие) начальники геологических партий.
211. Нормами учтено перемещение исполнителей только в пределах рабочего места. Перемещение исполнителей с одного рабочего места на другое, подход или подъезд к рабочему месту при проведении полевых работ общего характера и передвижения, связанные с возвращением к месту базирования после выполнения работы, нормируются отдельно.

205. Бұрғылауға және жұмыстың өзге түрлеріне мөлшерлер жеке бөлімдермен ұсынылған. Әр бөлім уақыт мөлшерлерінен, оларға арналған түзету коэффициенттерінен, еңбек шығындарының мөлшерлерінен тұрады.
206. Дала жұмыстарын жүргізуге уақыт мөлшерлерін есептегенде 40 сағаттық алты күндік жұмыс аптасы қабылданған. Абсолют биіктіктері 2300 м асатын таулы аймақтарда жұмыстарды өндіргенде уақыт мөлшерлерін 36 – сағаттық алты күндік жұмыс аптасына қайта есептеген жағдайда кестелерде келтірілген уақыт мөлшерлері 1,11 коэффициентіне көбейтіледі.
207. Жұмыс құрамында негізгі жұмыс процестерінің кешені көрсетілген, ол операциялардың түрлік тізілімін көрсетеді, ол нақты шарттарда мөлшерлерді түзетпей өзгеріп отыруы мүмкін.
Түрлік құрамда келесілер ескерілген: кезеңді қабылдау және тапсыру, ай сайынғы техникалық қызмет көрсету және №1 (ЗЖКТҚҚ бойынша) техникалық қызмет көрсету – жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу жүйесі, ДВС қызмет көрсету, жұмысшыларды ережелермен таныстыру, жұмыс орындалуының техникалық бақылауы және қадағалануы.
208. Бұрғылау жұмыстарына қызмет көрсетуге ИТҚ сандық және біліктілік құрамы инженерлі – техникалық қызметкерлердің (участке басшысы, бұрғылау жұмыстары бойынша инженер, инженер – механик (энергетик), бұрғылау шебері, техник – механик) лауазымдары бойынша геологиялық ұйымдардың түрлік құрамына сәйкес қабылданған.
Бұрғылау блигадасы кезеңінің сандық құрамы бұрғылау жұмыстарының түрлері бойынша УМБ сәйкес қабылданған, мамандықтар атауы және жұмыс разрядтары "Бірлік жұмыстар мен жұмысшылар мамандықтарының тарифті – топтастыру анықтамасына" сәйкес қабылданған.
Еңбек шығындары бұрғылаудың 1 білдек – ауысымда адам – күніне келтірілген, олар бұрғылау қондырғысының түріне, оның жетегіне, бұрғылау тереңдігіне, ұңғыма диаметріне, бұрғылау қондырғысының орнату тәрітібіне, бұрғылау түріне тәуелді келтіріледі.
209. Ұңғымалар құжаттамалары бойынша геологиялық қызметкерлердің еңбек шығындары бұрғылау мөлшерлерінде ескерілген:
жынысөзек гидрокөлігімен кешендерді пайдаланумен;
сынамаларды алумен иірмені пайдаланумен;
шашыранды кен орындарын барлағанда соққылы – арқанды білтектермен.
Қалған жағдайларда ұңғымалардың құжаттамалары бойынша геологиялық қызметкерлердің шығындары мөлшерлер бойынша анықталады.
210. ИТҚ еңбек шығындарында геологиялық партия басшылары (үлестік қатысуы) ескерілген.
211. Мөлшерлермен орындаушылардың тек жұмыс орны шеңберінде орын ауыстыруы ескерілген. Бір жұмыс орнынан келесі жұмыс орнына орындаушылардың орын ауыстыруы, жалпы сипаттағы дала жұмыстарын өткізгенде жұмыс орнына жақындау немесе көлікпен жақындау және жұмысты орындап болғаннан кейін шоғырлану орнына қайтып оралумен байланысты қозғалыстар жеке мөлшерленеді.

Глава 4. Организация труда
212. Нормы времени разработаны исходя из применения наиболее эффективных методик, техники, технологии и организации труда и учитывают комплекс производственных процессов, необходимый для проведения соответствующих видов работ.
213. Нормы на бурение и другие виды работ определены :
на 1 м скважины (физический измеритель) – нормы времени;
на 1 станко-смену (расчетный измеритель) – нормы затрат труда, транспорта.
На проведение монтажно-демонтажных работ нормы приведены на 1 монтаж, демонтаж буровой установки с учетом ее перемещения на 1 км.
На перемещение буровой установки на расстояние, свыше учтенного в нормах, нормы времени приведены на 1 км пути.
214. Нормы времени на бурение стационарными и передвижными буровыми установками с поверхности земли и из подземных горных выработок определены в расчете на круглосуточный режим работы, на бурение самоходными буровыми установками предусмотрена работа в одну, две и три смены.
215. Нормы разработаны с учетом следующих нормализованных организационно-технических и технологических условий:
нормы рассчитаны для стандартного параметрического ряда бурового оборудования. Группы скважин по номинальной глубине приняты в соответствии с определенными стандартом классами буровых установок. Принятые диаметры бурения соответствуют стандартам на породоразрушающий инструмент;
буровая бригада укомплектована необходимым составом рабочих соответствующей квалификации;
буровая бригада обеспечена в соответствии с действующими нормами и правилами, необходимым оборудованием, приспособлениями и инструментом, контрольно-измерительной аппаратурой, транспортными средствами, материалами, защитными приспособлениями;
используется рациональная технология бурения для конкретных геолого-технических и организационных условий;
работа проводится в соответствии с принятым годовым фондом рабочего времени, рассчитанного исходя из режима работы буровой установки.
216. Нормализованные условия проведения работ, относящиеся к отдельным видам работ, приведены в соответствующих главах.
217. Для снабжения скважин материалами и водой на всех видах бурения предусмотрен автомобильный транспорт, при проведении монтажно-демонтажных работ – автомобильный и тракторный.
Нормы затрат производственного транспорта учитывают технологическое обслуживание буровых работ внутри участка, независимо от его размеров.
Нормы затрат производственного транспорта при монтаже, демонтаже буровых установок учитывают перемещение их на расстояние до 1 км. При перемещении на расстояние, свыше учтенного в нормах, предусмотрен транспорт по перевозке на каждый последующий км.
При проведении буровых работ в горных районах с абсолютной высотой свыше 1500 м к нормам времени применяются следующие поправочные коэффициенты, учитывающие снижение производительности, при работах на абсолютных высотах:

4-тарау. Еңбекті ұйымдастыру
212. Уақыт мөлшерлері анағұрлым тиімді әдістемелерді, техниканы, технологияны және еңбекті ұйымдастыруды пайдалануды негіз етіп жобаланған және оған сәйкес жұмыс түрлерін өткізу үшін қажетті өндірістік процесстер кешенін ескереді.
213. Бұрғылауға және жұмыстың өзге түрлеріне мөлшерлер келесідей анықталған:
ұңғыманың 1 м (физикалық өлшеуіш) – уақыт мөлшерлері;
1 білтек – кезеңге (есептік өлшеуіш) – еңбек, көлік шығындарының мөлшерлері.
Құрастыру – бөлшектеу жұмыстарын жүргізуге мөлшерлер 1 км орын ауыстыруды ескере отырып бұрғылау қондырғысының 1 құрастыру, бөлшектеу жұмысына келтірілген.
Мөлшерлердегі есепті қашықтықтан асатын қашықтыққа бұрғылау қондырғысының орнын ауыстырғанда уақыт мөлшерлері жолдың 1 км келтірілген.
214. Тұрақты және жылжымалы бұрғылау қондырғыларымен жер бетінде және жерасты тау қазбаларында бұрғылауға уақыт мөлшерлері тәулік бойындағы жұмыс тәртібі есебінен анықталған, өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларымен бір, екі және үш ауысымда жұмыс жасау алдын – ала көзделген.
215. Мөлшерлер келесі мөлшерленбеген ұйымдастырушылық – техникалық және технологиялық шарттарды есепке алып жобаланған:
мөлшерлер стандартты бұрғылау қондырғысының бұрғылау қатары үшін есептелген. Номиналды тереңдік бойынша ұңғыма топтары бұрғылау қондырғыларының белгілі стандартты санаттарына сәйкес қабылданған. Бұрғылаудың қабылданған диаметрлері жынысты бұзатын құрал стандарттарына сәйкес келеді;
бұрғылау бригадасы тиісті біліктіліктері бар қажетті жұмысшылар құрамымен жабдықталған;
бұрғылау бригадасы қолданыстағы мөлшерлермен және ережелермен сәйкес қажетті қондырғылармен, бұйымдармен және құралдармен, бақылау - өлшеуіш аппаратурамен, көлік амалдарымен, материалдармен, қорғаныс амалдарымен қамтамасыз етілген;
нақты геологиялық – техникалық және ұйымдастырушылық шарттар үшін бұрғылаудың тиімді технологиясы пайдаланылады;
жұмыс уақытының қабылданған жылдық қорына сәйкес жұмыс өткізіледі, ол бұрғылау қондырғысының жұмыс жасау тәртібінен есептелген.
216. Жеке жұмыс түрлеріне жататын жұмыс жүргізудің мөлшерленген шарттары сәйкес бөлімдерде келтірілген.
217. Бұрғылаудың барлық түрлерінде ұңғымаларды материалдармен және сумен жабдықтау үшін автокөлік алдын – ала көзделген, автокөлікті және тракторлы – құрастыру – бөлшектеу жұмыстарын жүргізу.
Өндірістік көліктің шығын мөлшерлері оның өлшемдеріне тәуелсіз участке ішінде бұрғылау жұмыстарына технологиялық қызмет көрсетуді ескереді.
Бұрғылау қондырғыларын құрастыру, бөлшектеу кезінде өндірістік көліктің шығын мөлшерлері олардың 1 км қашықтыққа орын ауыстыруын ескереді. Мөлшерлерде есептелгеннен алшақ қашықтыққа орын ауыстырғанда әр келесі км орын ауыстыру бойынша көлік алдын – ала көзделген.
Абсолют биіктігі 1500 км асатын таулы аймақтарда бұрғылау жұмыстарын жүргізгенде уақыт мөлшерлеріне келесі түзету коэффициенттері қолданылады, олар абсолют биіктіктерде жұмыс жасағанда өндіргішіктің төмендеуін ескереді:

1501 – 2000 м – 1,05
2001 – 3000 м – 1,10
3001 – 3500 м – 1,18
3501 – 4000 м – 1,25
4001 – 4500 м – 1,33
свыше 4500 м – 1,45
218. В основу разработки норм времени, расхода породоразрушающего инструмента, бурильных, колонковых труб, промывочной жидкости (зависящих от крепости и состояния буримых пород) положено распределение типичных представителей пород по категориям. Классификации горных пород приведены в приложении 1 – на вращательное механическое бурение, в приложении 5 – на бурение с применением шнеков, в приложении 7 – на бурение при разведке россыпных месторождений, в приложении 7 – на ударно-канатное бурение при разведке всех месторождений, кроме россыпных, в приложении 8 – при бурении с применением пневмоударных машин.
219. Элементы работ, не перечисленные в содержании, но являющиеся неотъемлемой их частью, особой оплате не подлежат.
220. В основу разработки норм расхода алмазного породоразрушающего инструмента, норм времени на бурение с использованием снарядов со съемными керноприемниками положена классификация горных пород по трещиноватости приведены в таблице 5, приложению 1 к нормам времени.
221. Основные расходы по статье "Износ" определяются исходя из норм расхода бурильных труб и элементов их соединений, норм износа бурового, вспомогательного инструмента и малоценного инвентаря, количества в комплекте и первоначальной стоимости указанных предметов.
222. Основные расходы по статье "Амортизация" определяются исходя из:
перечня бурового оборудования;
нормативного коэффициента за резерв;
действующих норм амортизационных отчислений на полное восстановление основных фондов;
годового фонда рабочего времени, приведенного в тексте каждой главы.
223. Основные расходы по статье "Услуги" включают:
затраты на проведение технического обслуживания № 2 и 3 и текущий ремонт оборудования, инструментов, приборов, применяемых при производстве геологоразведочных работ (в соответствии с положениями СТОИР);
затраты на проведение капитальных ремонтов оборудования,
затраты производственного транспорта, занятого обслуживанием геологоразведочных работ внутри участка, независимо от его размеров.
Основные расходы на техническое обслуживание и текущий ремонт бурового оборудования определяются исходя из его балансовой стоимости, годового фонда рабочего времени и нормативного коэффициента затрат на текущий ремонт и техническое обслуживание.
Аналогично определяются основные расходы на проведение капитальных ремонтов, для расчета которых используется нормативный коэффициент затрат на капитальный ремонт.
Нормативные коэффициенты затрат на техническое обслуживание № 2 и 3, текущие ремонты, а также на капитальный ремонт устанавливаются предприятием.
Основные расходы по производственному транспорту определяются исходя из норм затрат транспорта, приведенных в отдельных главах и стоимости 1 машино-смены транспортных средств. Характеристика применяемых транспортных средств (грузоподъемность, норма пробега в смену, транспорт общего назначения или повышенной проходимости, категория условий эксплуатации – дорожные условия) обосновываются проектом.

1501 – 2000 м – 1,05
2001 – 3000 м – 1,10
3001 – 3500 м – 1,18
3501 – 4000 м – 1,25
4001 – 4500 м – 1,33
4500 м – 1,45 аса
218. Жыныстарды бұзатын құрал, бұрғылау, бағаналы құбырларының, шаю сұйықтықтары (бұрғылау жыныстарының беріктігі мен күйіне тәуелді) шығындарының уақыт мөлшерлерін жобалау негізіне дәрежелер бойынша түрлі жыныстар өкілдерін үлестіру жатады. Тау жыныстарының топтастырылуы айналмалы механикалық бұрғылауға – 1 Қосымшада, иірмені пайдаланумен бұрғылауға – 5 Қосымшада, шашыранды кен орындарын барлау бұрғылауына – 7 Қосымшада, барлық кен орындарды барлағанда соққылы – арқанда бұрғылауға (шашыранды кен орындарын қоспағанда) – 7 Қосымшада, пневамосоққылы мәшинелерді пайдаланып бұрғылауға – 8 Қосымшада келтірілген.
219. Мазмұнда атап өтілмеген жұмыстар элементтері, бірақ олардың ажырамас бөлігі болып табылатындар ерекше төлемге жатпайды.
220. Алмазды жыныс бұзатын құралдың шығын мөлшерлемелерін жобалау негізіне, алынып – салынбалы жынысөзек қабылдағыштары бар снарядтарды пайдаланып бұрғылауына уақыт мөлшерлеріне жарықтылығы бойынша (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес 5-кесте) тау жыныстарының топтастырылуы жатқызылған.
221. "Тозу" бабы бойынша негізгі шығындар бұрғылау құбырлары және олардың жалғасы элементтері шығындарының мөлшерлерінен, бұрғылау, көмекші құралдардың тозу мөлшерлерінен және аз құнды заттар мөлшерлерінен, топтамадағы сан мөлшерден және аталған заттардың бастапқы құнынан анықталады.
222. "Амортизация" бабы бойынша негізгі шығындар келесілердің негізінде анықталады:
бұрғылау құрылғысының тізімі;
қор үшін нормативті коэффициенті;
негізгі қорларды толық қалпына келтіруге қолданыстағы амортизациялық салымдардың мөлшерлері;
әр бөлімнің мәтінінде келтірілген жұмыс уақытының жылдық қоры.
223. "Қызметтер" бабы бойынша негізгі шығындар келесілерден тұрады:
№ 2 және 3 техникалық қызмет көрсетуді жүргізуге және геологиялық барлау жұмыстарын өндіргенде (ЗЖКТҚҚ ережелеріне сәйкес) қолданылатын құрылғылардың, құралдардың, жабдықтардың ағымдағы жөндеулеріне шығындар;
жабдықтардың толық жөндеу жұмыстарын өткізуге шығындар;
участке өлшемдеріне тәуелсіз, участке ішінде геологиялық барлау жұмыстарына қызмет көрсетумен айналысатын өндірістік көліктер шығындары.
Бұрғылау қондырғысына техникалық қызмет көрсетуге және ағымдағы жөндеу жұмыстарына негізгі шығындар оның баланстық құнынан, жұмыс уақытының жылдық қорынан, ағымдағы жөндеу жұмыстарына және техникалық қызмет көрсетуге нормативті шығындар коэффициентінен анықталады.
Дәл солай толық жөндеу жұмыстарын жүргізуге негізгі шығындар анықталады, оларды есептеу үшін толық жөндеу жұмыстарына нормативті шығындар коэффициенттері пайдаланылады.
№2 және 3 техникалық қызмет көрсетуге, ағымдағы жөндеу жұмыстарына, сонымен қатар толық жөндеу жұмыстарына нормативті шығындар коэффициенттері кәсіпорынмен орнатылады.
Өндірістік көлік бойынша негізгі шығындар дербес бөлімдерде келтірілген көлік шығындарының мөлшерлерінен және көлік амалдарының 1 мәшине – ауысым құнынан анықталады. Пайдаланылатын көлік амалдарының сипаттамалары (жүк көтергіштігі, бір кезеңде жүріп өту мөлшері, жалпы тағайындалуы бар көлік немесе жоғары өту қабілеттілігі бар көлік, пайдалану шарттарының дәрежелері – жол шарттары) жобамен дәлелденеді.

224. Вспомогательные работы выполняются силами буровой бригады с использованием технических средств, применяемых для бурения, с привлечением в необходимых случаях дополнительных трудовых и материальных ресурсов.
225. Основные расходы по вспомогательным работам, сопутствующим бурению, определяются исходя из норм времени, норм основных расходов на 1 станко-смену бурения.
226. При выполнении таких работ, как искусственное искривление, проработка скважины, разбуривание цементного моста, расширение ствола скважины, к затратам, добавляются затраты на породоразрушающий инструмент, промывочную жидкость, бурильные трубы и элементы их соединений.
227. При выполнении таких работ, как установка пробки, цементирование обсадных труб, постановка цементного моста, тампонирование глиной, цементом, БСС, крепление скважин, установка фильтров, к основным расходам, дополнительно включаются затраты по материалам (цемент, глина, взрывчатые материалы, тампонажные смеси, обсадные трубы, пробка и другие), расход которых обосновывается в проекте.
228. Основные расходы на монтаж, демонтаж и перемещение буровых установок определяются исходя из норм времени, норм основных расходов на 1 станко-смену бурения без учета затрат по производственному транспорту.
229. Дополнительно, определяются затраты по материалам, лесоматериалам и транспорту. Затраты по транспорту включаются в статью "Услуги".
230. Аналогично рассчитываются основные расходы по перемещению буровых установок на расстояние, свыше учтенного в нормах.
231. При производстве работ в зимних условиях дополнительно определяется число станко-смен, выполняемых в зимних условиях исходя из календарного графика производства буровых работ и продолжительности отопительного периода.
232. По видам работ, на которые отсутствуют нормы или имеются нормы в выпуске, но работы выполняются в геолого-технических и организационных условиях, отличающихся от принятых в справочнике и обуславливающих повышенный износ инструмента и оборудования или требующих привлечения дополнительного состава работающих и расходования материальных средств, сметная стоимость определяется по сметно-финансовому расчету.
К таким работам и условиям относятся:
бурение вращательным способом при поиске и разведке строительных материалов твердосплавными коронками диаметром более 93 мм в породах выше VIII категории;
бурение скважин вращательным способом средним диаметром выше 350 мм;
ударно-канатное бурение скважин диаметром более 478 мм;
бурение скважин с продувкой сжатым воздухом;
бурение скважин на термальные воды и пар;
производство взрывных работ в скважинах;
бурение с оснований плотов и платформ, сооружаемых при буровых работах на воде;
строительство вышек на высоких фундаментах, установка противовыбросовой аппаратуры при бурении скважин на жидкие, газообразные и другие полезные ископаемые и все сопутствующие работы;
проведение различного вида испытаний и исследований скважин (гидрогеологических, геофизических и другие) при разведке на жидкие, газообразные полезные ископаемые, а также при проходке скважин без промывки для инженерно-геологических исследований;
обустройство разведочных и поисковых гидрогеологических скважин (расширение скважин, установка фильтров, водоподъемных устройств и так далее), передаваемых в эксплуатацию или для проведения стационарных наблюдений;
ликвидационное тампонирование скважин при бурении в зонах действующих горных выработок и в других необходимых случаях;
доставка грузов от базы партии, экспедиции до участка работ в горных условиях, при резкопересеченном рельефе, в заболоченных местах;
перегон с участка на участок свои ходом самоходных буровых установок без буровой бригады, исходя из затрат времени на перегон и стоимости машино-смены автомобиля, на котором смонтирована буровая установка;
монтаж, демонтаж бурового оборудования с полной разборкой и перевозкой в условиях резко расчлененного горного рельефа.

224. Көмекші жұмыстар бұрғылау үшін пайдаланылатын техникалық амалдарды пайдаланумен бұрғылау бригадасының күштерімен, қажет болған жағдайларда қосымша еңбек және материалды қорларды жұмылдырумен орындалады.
225. Бұрғылаумен қатар жүретін көмекші жұмыстар бойынша негізгі шығындар уақыт мөлшерлерінен және есептелген бұрғылаудың 1 білдекті – ауысым негізгі шығындар мөлшерлерінен анықталады.
226. Жасанды майыстыру, ұңғыманы өңдеу, цементті көпірді қайта бұрғылау, ұңғыма аузын кеңейту секілді жұмыстарды орындаған кезде алдын – ала көзделген шығындарға жыныстарды бұзатын құралға, шаю сұйықтығына, бұрғылау құбырларына және оларды жалғаушы элементтерге шығындар қосылады.
227. Тығын орнату, тіреу құбырларын цементтеу, цементті көпірді қою, сазбен, цементпен, БСС тығындау, ұңғыманы нығайту, сүзгіштерді орнату секілді жұмыстарды орындағанда сәйкес анықталған негізгі шығындарға қосымша материалдар бойынша (цемент, саз, қопарғыш материалдар, тығындауыш қоспалар, тірек құбырлары, тығын және т.б.) шығындар қосылады, олардың шығындары жобамен дәлелденеді.
228. Бұрғылау қондырғыларын құрастыруға, бөлшектеуге және орын ауыстыруға негізгі шығындар уақыт мөлшерлеріне және есептелген бұрғылауға 1 білдекті – ауысымда негізгі шығындар мөлшерімен анықталады, оның ішіне өндірістік көлік бойынша шығындар кірмейді.
229. Қосымша, материалдар, ағаш материалдары және көлік бойынша шығындар анықталады. Көлік бойынша шығындар "Қызметтер" бабына кіреді.
230. Дәл осылайша мөлшерлерде алдын – ала ескерілген қашықтықтан асатын қашықтыққа бұрғылау қондырғыларының орын ауыстыруы бойынша негізігі шығындар есептеледі.
231. Қыс мезгіліндегі жағдайларда жұмыс өндірісі кезінде бұрғылау жұмыстары өндірісінің күнтізбелік кестесінен қыс мезгілінде орындалатын білдекті – ауысым саны және 10 Қосымшада келтірілген жылыту аралығының ұзақтылығы қосымша анықталады.
232. Мөлшерлері жоқ жұмыс түрлері бойынша немесе шығыста мөлшерлері бар, бірақ жұмыстар анықтамада қабылданған айрықша болатын және құрал мен жабдық тозуының жоғары қызмет көрсетілуі немесе қосымша жұмыс құрамын және материалдық шығын амалдарын талап ететін геологиялық – техникалық және ұйымдастырушылық шарттарда орындалатын жұмыс түрлері бойынша сметалық құн сметалық – қаржылық есебі бойынша анықталады. Осындай жұмыстарға және шарттарға келесілер жатады:
VIII дәрежеден жоғары жыныстарда, диаметрі 93 мм асатын қатты құймалы бағанасы бар құрылыс материалдарын барлағанда және іздегенде айналмалы әдіспен бұрғылау;
орташа диаметрі 350 мм асатын айналмалы әдіспен ұңғымаларды бұрғылау;
диаметрі 478 мм асатын ұңғымаларды соққылы – арқанды бұрғылау;
қысылған ауамен үрлеумен ұңғымаларды бұрғылау;
ыстық суларға және буға ұңғымаларды бұрғылау;
ұңғымаларда жару жұмыстарын өндіру;
суда бұрғылау жұмыстары құрастырылатын негіздер мен платформалар бастамасынан бұрғылау;
жоғары іргетастарда мұнаралар құрылысы, сұйық, газ тәрізді және өзге пайдалы қазбаларға ұңғымаларды бұрғылағанда шығарындыларға қарсы аппаратураларды орнату және солармен қатар жүретін барлық ілеспе жұмыстар;
сұйық, газ тәрізді пайдалы қазбаларға барлау жасағанда, сонымен қатар инженерлі – геологиялық зерттеу жұмыстары үшін шаюсыз ұңғымаларды өткен кезде ұңғымаларға әр түрлі сынақтар мен зерттеулер (гидрогеологиялық, геофизикалық және т.б.) жүргізу;
пайдалануға немесе тұрақты бақылауларды жүргізу үшін берілетін гидрогеологиялық барлау және іздеу ұңғымаларын жабдықтау (ұңғымаларды кеңейту, сүзгіштерді орнату, су көтергіш құрылғыларын орнату және т.б.);
қолданыстағы тау қазбалары аймақтарында бұрғылағанда және өзге қажетті жағдайларда ұңғымаларды тарату тығындау;
батпақталған жерлерде, күрт қиылысқан жер бедерлерінде, таулы жерлерде жұмыс участкесіне дейін партия, экспедиция шоғырланған жерге жүктерді жеткізу;
бұрғылау өздігінен бригадасыз жүретін бұрғылау қондырғыларын өз жүрісімен бір участкеден екінші участкеге айдау, бұрғылау қондырғысы құрастырылған, автокөліктің мәшине – ауысым құнынан және айдауға уақыт шығындары алынады;
кенет бөлшектелген таулы жер бедерлері бар жағдайларда толық бөлшектеумен және тасымалдаумен бұрғылау қондырғыларын құрастыру, бөлшектеу.

233. В нормах, кроме затрат на основной вид работ, учтены затраты на технологически связанные с ним работы, выполнение которых является обязательным в соответствии с действующими инструкциями, методическими указаниями и другими нормативными актами.
Содержание работ приведено перед таблицами норм времени (выработки).
234. Нормами не учтены расходы по износу спецодежды, спецобуви и предохранительных приспособлений, выдаваемых работникам в соответствии с действующим положением. Они определяются сметно-финансовым расчетом исходя из действующих на предприятии нормы выдачи бесплатной спецодежды, спецобуви и предохранительных приспособлений, из стоимости по цене поставщика (с начислением транспортно-заготовительных расходов) и включаются в основные расходы по статье "Износ".
Глава 5. Вращательное механическое бурение
235. В данное главе приведены нормы на бурение скважин вращательным механическим способом стационарными, передвижными и самоходными буровыми установками с вращателем шпиндельного и роторного типов с поверхности земли колонковым и бескерновым способами, с использованием снарядов со съемными керноприемниками типа ССК и КССК с применением алмазных, твердосплавных коронок и долот различного типоразмера.
236. Нормы времени дифференцированы по диаметру породоразрушающего инструмента:
при колонковом бурении от 59 до 151 мм;
при бескерновом бурении – от 59 до 346 мм и по классу буровой установки.
Нормы затрат труда, транспорта, отдельных видов материальных затрат усреднены по диаметру породоразрушающего инструмента и даны для следующих градаций диаметра бурения: для вращательного колонкового – до 132 мм;
для бескернового – до 132 мм; от 133 до 250 мм; от 251 до 350 мм.
237. Применительно к классу буровой установки определены группы скважин по номинальной глубине. Распределение скважин по группам глубин приведено в таблице 1 согласно приложению 12 к нормам времени.
238. В соответствии с показателями таблицы 1 согласно приложению 12 к нормам времени по каждой группе скважин определяется их средняя глубина. Норма времени для средней глубины принимается исходя из того, что к интервалу 0-25 относятся скважины глубиной до 37,5 м; к интервалу 0-100 – глубиной от 37,6 до 149 м; к интервалу 0-200 – глубиной от 150 до 249 м и так далее.
239. Затраты времени на работы, не включенные в комплекс работ по бурению (крепление обсадными трубами, тампонирование скважин и специальные исследования в скважинах) определяются по нормам "Вспомогательные работы, сопутствующие бурению скважин".

233. Мөлшерлер анағұрлым тиімді әдістемелерді, техниканы, технологияны және еңбекті ұйымдастыруды пайдалануды негіз етіп жобаланған және бұрғылау жұмыстарын жүргізгенде қажетті өндірістік процесстер кешенін ескереді.
Жұмыс құрамы уақыт мөлшерлері (жасап өтулер) кестелерінің алдында келтірілген.
234. Мөлшерлермен арнайы киімдердің, арнайы аяқ – киімдердің және сақтандыру амалдарының тозуы бойынша шығындары ескерілмеген, олар қызметкерлерге қолданыстағы ережелерге сәйкес беріледі. Олар сметалық – қаржылық есептен жеткізуші бағасы бойынша құннан (көліктік – дайындау шығындарды қосумен) кәсіпорында қолданыстағы тегін арнайы киім, арнайы аяқ – киім және қорғаныс амалдарын беру мөлшерлемелерінен алынады және "Тозу" бабы бойынша негізгі шығындарға қосылады.
5-тарау. Айналмалы механикалық бұрғылау
235. Осы бөлімде жер бетінен бағаналы және жынысөзексіз амалмен тұрақты, жылжымалы және өздігінен жүретін айналмасы бар шпиндельді немесе роторлы түрдегі бұрғылау қондырғыларымен айналмалы механикалық әдіспен ұңғымаларды бұрғылауға мөлшерлер келтірілген, онда ССК және КССК түрлеріндегі алынып – салынбалы жынысөзек қабылдаулары бар снарядтар қабылданады, алмазды, қатты құймалы бағаналар және әр түрлі түр өлшемдегі қашаулар пайдаланылады.
236. Уақыт мөлшерлері жыныс бұзғыш құралдың диаметрі бойынша дифференциалданған: бағаналар бұрғылауында 59 – дан 151 мм – ге дейін; жынысөзексіз бұрғылауда – 59 – дан 346 мм – ге дейін және бұрғылау қондырғысының санаттары бойынша.
Еңбек шығындарының, көліктің, материалдық шығындардың жеке түрлерінің мөлшерлері жыныс бұзғыш құралдың диаметрі бойынша орташа етіп алынған және бұрғылаудың келесі градация диаметрлері үшін берілген: айналмалы бағаналар үшін – 132 мм – ге дейін; жынысөзексіз үшін – 132 мм – ге дейін; 144 – тен 250 мм – ге дейін; 251 – ден 350 мм – ге дейін.
237. Бұрғылау қондырғының санатына қатысты номиналды тереңдік бойынша ұңғымалар тобы анықталған. Топтар бойынша ұңғымаларды үлестіру 1-кестеде (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес) келтірілген.
238. 1-кесте (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес) көрсеткіштеріне сәйкес ұңғымалардың әр тобы бойынша олардың орташа тереңдігі анықталады. Орташа тереңдікке уақыт мөлшерлемесі 0 - 25 аралығына 37,5 м дейінгі тереңдігі бар ұңғымалар жатады, 0-100 дейінгі аралыққа – 37,6 – дан 149 м дейінгі тереңдіктегі ұңғымалар жатады; 0 – 200 аралыққа тереңдігі 150 – ден 249 м дейінгі ұңғымалар жатады және тағы басқалар.
239. Бұрғылау бойынша жұмыстар кешеніне кірмеген жұмыстарға (тірек құбырларымен бекіту, ұңғымаларды тығындау және ұңғымаларда арнайы зерттеу жұмыстары) уақыт шығындары "Ұңғымаларды бұрғылаумен іргелес жүретін көмекші жұмыстар" мөлшерлер бойынша анықталады.

240. При бурении искусственно направленных и многоствольных скважин к нормам времени на вращательное механическое бурение применяются поправочные коэффициенты пп. "е", "ж", таблицы 2 по приложению 12 к нормам времени и расценкам.
241. Сметная стоимость бурения многоствольных скважин, включая вспомогательные работы, сопутствующие бурению, проводимые из основного ствола, определяются по нормам, установленных для ствола скважины наибольшей глубины.
242. Организационно-технические и технологические условия бурения, учтенные нормами времени на вращательное механическое бурение:
угол наклона скважины к горизонту при среднем диаметре скважин до 132 мм составляет 80-90о, свыше 132 мм - 90о;
бурение производится в немерзлых породах;
годовой фонд рабочего времени принят 1224 станко-смены при бурении стационарными и передвижными буровыми установками; 915 и 610 станко-смен при бурении самоходными буровыми установками с поверхности земли и 1071 станко-смен при бурении из подземных горных выработок.
категории пород приняты в соответствии с классификацией горных пород по буримости, приведенной в таблице 17, приложению 12 к нормам времени.
243. При обоснованных в проекте отклонениях от принятых технических и организационных условий бурения скважин к нормам времени применяются поправочные коэффициенты, приведенные в таблице 2 приложению 12 к нормам времени.
244. Нормы времени на колонковое бурение скважин стационарными и передвижными буровыми установками, включая самоходные с вращателем шпиндельного типа с поверхности земли таблица 3, приложению 1 к нормам времени.
Содержание работ:
операции, связанные с обслуживанием рабочего места – подготовительные работы перед спуском снаряда (перемещение колонкового набора к устью скважины, надевание элеватора на трубу колонкового набора, спуск колонкового набора в скважину, постановка колонкового набора на подкладную вилку, надевание элеватора на свечу, подъем элеватора по свече, постановка элеватора в замок с наворачиванием свеч и спуском снаряда на длину свечи, повтор операции с каждой свечой до нужной глубины), спуск бурового снаряда на заданную глубину, заключительные работы после спуска, постановка бурового снаряда на забой скважины (соединение ведущей бурильной трубы с колонной бурильных труб, включение бурового насоса, снятие подкладной вилки, включение соответствующей скорости вращения шпинделя, установка установка соответствующего давления на забой, спуск бурового снаряда с вращением до забоя), углубка скважины, взятие керна, подготовительные работы перед подъемом снаряда (остановка вращения и подачи, увеличение количества промывочной жидкости, промывка скважины от шлама), подъем бурового снаряда (выключение промывочного насоса, постановка бурового снаряда на подкладную вилку, отвернуть ведущую трубу, одеть элеватор, поднять буровой снаряд на длину штанги, отвернуть штангу, опустить штангу на настил, опустить элеватор, повторять операции до полного подъема бурового снаряда), заключительные работы после подъема снаряда, выемка и укладка керна в керновые ящики;
ежесменное техническое обслуживание и техническое обслуживание № 1 (по СТОИР) бурового и вспомогательного оборудования и инструмента;
замена буровой коронки, снабжение скважин водой, материалами и реагентами для приготовления промывочной жидкости, керновыми ящиками и другими материалами;
приготовление, замена и контроль качества промывочной жидкости; ведение технической документации.

240. Жасанды бағытталған және көп оқпанды ұңғымаларды бұрғылағанда айналмалы механикалық бұрғылаудың уақыт мөлшерлеріне 2-кестедегі (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес) "е", "ж" тт. түзету коэффициенттері қолданылады.
241. Көп оқпанды ұңғымаларды бұрғылаудың сметалық құны, соның ішінде бұрғылаумен іргелес жүретін көмекші жұмыстарды қоса, олар негізгі оқпанда жүргізіледі, анағұрлым терең ұңғыманың оқпаны үшін орнатылған мөлшерлер бойынша анықталады.
242. Айналмалы механикалық бұрғылауға уақыт мөлшерлерімен ескерілген бұрғылаудың ұйымдастырушылық – техникалық және технологиялық шарттары:
ұңғыманың орташа диаметрі 132 мм дейін болғанда ұңғыманың көкжиекке еңіс бұрышы 80-90о, 132 мм жоғары - 90о құрайды;
бұрғылау қатпаған жыныстарды өндіріледі;
тұрақты және жылжымалы бұрғылау қондырғыларымен бұрғылағанда жұмыс уақытының жылдық қоры 1224 білдек – ауысымда қабылданған; жер бетінен өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларымен бұрғылағанда 915 және 610 білдек – ауысым және жерасты тау қазбаларынан бұрғылағанда 1071 білдек – ауысым жыныстар дәрежесі 17-кесте, уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес келтірілген бұрғылау бойынша тау жыныстарының топтастырылуларына сәйкес қабылданған.
243. Ұңғымалар бұрғылауларының қабылданған техникалық және ұйымдастырушылық шарттарынан жобада дәлелденген ауытқулар болғанда уақыт мөлшерлеріне 2-кестеде (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес) келтірілген түзету коэффициенттері қолданылады.
244. Тұрақты және жылжымалы бұрғылау қондырғыларымен, соның ішінде жер бетінен өздігінен жүретін айналмалы шпинделі бар бұрғылау қондырғыларын қоса ұңғымаларды бағаналы бұрғылауға уақыт мөлшерлері (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес 3-кесте).
Жұмыс құрамы: жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар – снарядты түсіру алдындағы дайындық жұмыстар (ұңғыма аузына бағаналы жинағының орнын ауыстыру, бағаналы жинағының құбырына элеваторды кигізу, ұңғымаға бағаналы жинағын түсіру, төсеніш ашаға бағаналы жинағын орналастыру, шырақ элеваторды кигізу, шырақ бойынша элеваторды көтеру, шырақтарды бұраумен элеваторды құлыпқа орнықтыру және шырақ ұзындығына снарядты түсіру, әр шырақпен қажетті тереңдікке дейін операцияларды қайталау), тапсырылған тереңдікке бұрғылау снарядын түсіру, түсіргеннен кейін қорытынды жұмыстар, бұрғылау снарядын ұңғымана тығындап орнату (жетекші бұрғылау құбырын бұрғылау құбырларының қатарларымен жалғастыру, бұрғылау сорғышын іске қосу, төсеніш ашаны шешу, шпиндельдің сәйкес айналу жылдамдығын қосу, тығындауға сәйкес қысымды орнату тығындауға дейін айналумен бұрғылау снарядын түсіру), ұңғыманы тереңдету, жыныс өзек алу, снарядты көтеру алдында дайындық жұмыстары (айналу және берілісті тоқтату, шаю сұйықтығының сан мөлшерін ұлғайту, шламнан ұңғыманы жуып - шаю), бұрғылау снарядын көтеру (жуу сорғышын іске қосу, төсеніш ашасына бұрғылау снарядын орнату, жетекші құбырды бұрау, элеватор кигізу, штанга ұзындығына бұрғылау снарядын көтеру, штанганы бұрау, настилге штанганы жіберу, элеваторды жіберу, бұрғылау снаряды толық көтерілгенше операцияларды қайталау), снарядты көтергеннен кейін қорытынды жұмыстар, жынысөзек жәшіктеріне жынысөзекті алу және салу; бұрғылау және көмекші құралдың ай сайынғы техникалық қызмет көрсетулері және №1 (ЗЖКТҚҚ бойынша) техникалық қызмет көрсетілуі; бұрғылау бағанасын ауыстыру, ұңғымаларды сумен, материалдармен және шаю сұйықтығын дайындау үшін реганттермен, жынысөзек жәшіктерімен және өзге материалдармен қамтамасыздандыру; шаю сұйықтығын дайындау, ауыстыру және бақылау, техникалық құжаттамаларды жүргізу.

245. Колонковое бурение скважин комплексами технических средств для бурения со съемными керноприемниками типа ССК и КССК. Нормы времени разработаны с учетом технических данных съемных керноприемников, технологических и организационных условий, приведенных в таблице 4, приложению 1 к нормам времени.
246. Классификация горных пород по степени трещиноватости приведена в таблице 5, приложению 1 к нормам времени и расценкам.
247. Бурение в породах VI-XI категорий осуществляется специальными алмазными коронками:
для ССК59: К-01, К-01-2, К-02, К-08;
для ССК-76: КАСК-4с, КАСК-К, КАСК-3, К-110-1,2;
расширитель РСА-I, РАСК;
для КССК-76: К-16, К-18, К-31, К-41, 17-А4 и расширитель – типа РЦК;
бурение производится в немерзлых грунтах;
промывка осуществляется водой, малоглинистыми растворами с эмульсионными добавками;
максимальная частота вращения бурового снаряда, об./мин:
для ССК 59, 76 - 1500;
для КССК-76 - 1000;
предельная осевая нагрузка на коронку, даН;
для ССК-59, 76 - 1700; 1800;
для КССК-76 - 2000;
расход промывочной жидкости, л/мин:
для ССК-59, 76 - 15-30, 25-70;
для КССК-76 - 30-100;
классификация горных пород по категориям, принятая за основу при расчете норм времени приведена в таблице 17, приложению 1 к нормам времени и расценкам;
нормы времени дифференцированы по степени трещиноватости пород: монолитных и слаботрещиноватых;
трещиноватых;
сильнотрещиноватых и разрушенных.
248. Содержание работ:
бурение скважин, извлечение и укладка керна в ящики; ежесменное техническое обслуживание и техническое обслуживание № 1 (по СТОИР) бурового и вспомогательного оборудования и инструмента;
снабжение скважин водой, материалами и реагентами для приготовления промывочной жидкости, керновыми ящиками и другими материалами;
приготовление и замена промывочной жидкости, ведение технической документации.
249. Нормы времени на колонковое бурение скважин с поверхности земли самоходными буровыми установками с вращателем роторного типа таблица 8, приложению 1 к нормам времени.
Содержание работ:
бурение скважин; извлечение и укладка керна; техническое обслуживание, ремонт и чистка бурового и вспомогательного оборудования и инструмента;
снабжение скважин водой, материалами и реагентами для приготовления промывочной жидкости, керновыми ящиками и другими материалами;
приготовление и замена промывочной жидкости.

245. ССК және КССК түріндегі алынып – салынбалы жынысыөзек қабылдағыштарымен бұрғылау үшін техникалық амалдар кешенімен ұңғымаларды бағанасын бұрғылау. Уақыт мөлшерлері алынып – салынбалы жынысөзек қабылдағыштарының техникалық деректерін, технологиялық және ұйымдастыру шарттарын ескерумен жобаланған, олар уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес 5-кестесінде келтірілген.
246. Жарықтылық дәрежелері бойынша тау жыныстарының топтастырылуы уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес 5-кестесінде келтірілген.
247. VI-XI дәрежелі жыныстарда бұрғылау арнайы алмаз бағаналармен жүзеге асырылады:
ССК59 үшін: К-01, К-01-2, К-02, К-08;
ССК-76 үшін: КАСК-4с, КАСК-К, КАСК-3, К-110-1,2;
кеңейткіш РСА-I, РАСК;
КССК-76 үшін: К-16, К-18, К-31, К-41, 17-А4 және кеңейткіш – РЦК;
бұрғылау мұз қатпаған топырақтарда өндіріледі;
шаю сумен жүзеге асырылады, аз сазды қоспалармен құрамында эмульсиялық қосындылары бар;
бұрғылау снарядының максимал айналу жиілігі, айн./мин:
ССК 59, 76 үшін - 1500;
КССК-76 үшін - 1000;
бұрғытәжға шекті осьтік жүктеме, даН;
ССК-59, 76 үшін - 1700; 1800;
КССК-76 үшін - 2000;
шаю сұйықтығының шығыны, л/мин:
ССК-59, 76 үшін - 15-30, 25-70;
КССК-76 үшін - 30-100;
уақыт мөлшерлемелерін есептеу кезінде негіз ретінде қабылданған дәрежелер бойынша тау жыныстарын топтастыру уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес 17-кестеде келтірілген;
уақыт мөлшерлері жыныстардың жарықтылық дәрежелері бойынша дифференциялданған: монолитті және әлсіз жарықталғандар;
жарықталғандар;
қатты жарықталғандар және қирағандар.
248. Жұмыс құрамы: ұңғымаларды бұрғылау, жынысөзекті жәшіктерден алу және салу; бұрғылау және көмекші құралдың ай сайынғы техникалық қызмет көрсетулері және №1 (ЗЖКТҚҚ бойынша) техникалық қызмет көрсетілуі; бұрғылау бағанасын ауыстыру, ұңғымаларды сумен, материалдармен және шаю сұйықтығын дайындау үшін реагенттармен, керн жәшіктерімен және өзге материалдармен қамтамасыздандыру; шаю сұйықтығын дайындау, ауыстыру және бақылау, техникалық құжаттамаларды жүргізу.
249. Ротор түріндегі айналмасы бар (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес 8-кесте) өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларымен жер бетінен ұңғымаларды бағаналы бұрғылауға уақыт мөлшерлері.
Жұмыс құрамы: ұңғымаларды бұрғылау; кернді алып шығару және орналастыру; техникалық қызмет көрсету, бұрғылау және көмекші қондырғыны және құралды жөндеу және тазарту; ұңғымаларды сумен, материалдармен және шаю сұйықтығын дайындау үшін реагенттермен, керн жәшіктерімен және өзге материалдармен қамтамасыздандыру; шаю сұйықтығын дайындау және ауыстыру.

250. Нормы времени на бескерновое бурение скважин стационарными, передвижными и самоходными буровыми установками с поверхности земли таблица 9, приложению 1 к нормам времени и расценкам.
Содержание работ: бурение скважин;
ежесменное техническое обслуживание и техническое обслуживание № 1 (по СТОИР);
ремонт и чистка бурового и вспомогательного оборудования и инструмента;
снабжение скважин водой, материалами для приготовления промывочной жидкости и другими материалами;
приготовление промывочной жидкости;
ведение технической документации.
251. Нормы времени на колонковое бурение скважин из подземных горных выработок таблица 10, приложению 1 к нормам времени.
Содержание работ:
бурение скважин, извлечение и укладка керна в ящики, ежесменное техническое обслуживание и техническое обслуживание № 1 (по СТОИР) бурового и вспомогательного оборудования и инструмента;
снабжение скважин водой, материалами и реагентами для приготовления промывочной жидкости, керновыми ящиками и другими материалами;
приготовление и замена промывочной жидкости;
ведение технической документации.
252. Нормы времени на бескерновое бурение скважин из подземных горных выработок таблица 11, приложению 1 к нормам времени.
Содержание работ:
бурение скважин, ежесменное техническое обслуживание и техническое обслуживание № 1 (по СТОИР) бурового и вспомогательного оборудования и инструмента;
снабжение скважин водой, материалами и реагентами для приготовления промывочной жидкости и другими материалами;
приготовление и замена промывочной жидкости;
ведение технической документации.
Глава 6. Вспомогательные работы, сопутствующие бурению скважин
253. В данном разделе приведены нормы времени на выполнение работ, связанных с углубкой скважины, но не вошедшие в технологический комплекс бурения скважин: промывку скважины;
проработку ствола скважины;
установку пробки в скважину;
цементирование колонны обсадных труб;
постановку цементного моста;
тампонирование скважин глиной;
тампонирование скважин заливкой глинистым или цементным раствором;
тампонирование скважин быстросхватывающимися смесями;
разбуривание цементного моста;
крепление скважин обсадными трубами и извлечение их при вращательном бурении;
расширение скважин;
опрессовку колонны обсадных труб;
искусственное искривление скважин;
кернометрию;
отбор газокерновых проб из угольного пласта;
исследование газоводоносных, газоносных угольных пластов и пород; дефектоскопию;
установку фильтров в скважины и их извлечение.

250. Жер бетінен тұрақты, жылжымалы және өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларымен (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес 9-кесте) ұңғымаларды кернсіз бұрғылауға уақыт мөлшерлемелері.
Жұмыс құрамы: ұңғымаларды бұрғылау; бұрғылау және көмекші құралдың ай сайынғы техникалық қызмет көрсетулері және №1 (ЗЖКТҚҚ бойынша) техникалық қызмет көрсетілуі; бұрғылау бұрғытәжін ауыстыру, ұңғымаларды сумен, материалдармен және шаю сұйықтығын дайындау үшін реганттармен, керн жәшіктерімен және өзге материалдармен қамтамасыздандыру; шаю сұйықтығын дайындау, ауыстыру және бақылау, техникалық құжаттамаларды жүргізу.
251. Жерасты тау қазбаларынан (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес 10-кесте) ұңғымаларды бағаналы бұрғылауға уақыт мөлшерлері.
Жұмыс құрамы: ұңғымаларды бұрғылау, жынысөзекті жәшіктерден алу және салу, бұрғылау және көмекші құралдың ай сайынғы техникалық қызмет көрсетулері және №1 (ЗЖКТҚҚ бойынша) техникалық қызмет көрсетілуі; бұрғылау бұрғытәжін ауыстыру, ұңғымаларды сумен, материалдармен және шаю сұйықтығын дайындау үшін реагенттермен, жынысөзек жәшіктерімен және өзге материалдармен қамтамасыздандыру; шаю сұйықтығын дайындау, ауыстыру және бақылау, техникалық құжаттамаларды жүргізу.
252. Жерасты тау қазбаларынан ұңғымаларды жынысөзексіз бұрғылауға уақыт мөлшерлері (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес 11-кесте)
Жұмыс құрамы: ұңғымаларды бұрғылау, бұрғылау және көмекші құралдың ай сайынғы техникалық қызмет көрсетулері және № 1 (ЗЖКТҚҚ бойынша) техникалық қызмет көрсетілуі; бұрғылау бағанасын ауыстыру, ұңғымаларды сумен, материалдармен және шаю сұйықтығын дайындау үшін реагенттермен, жынысөзек жәшіктерімен және өзге материалдармен қамтамасыз ету; шаю сұйықтығын дайындау, ауыстыру және бақылау, техникалық құжаттамаларды жүргізу.
6-тарау. Ұңғымалар бұрғылауымен іргелес жүретін көмекші жұмыстар
253. Осы бөлімде ұңғыманы тереңдетумен байланысты жұмыстарды орындауға уақыт мөлшерлері келтірілген, бірақ олар ұңғымаларды бұрғылаудың техникалық кешеніне кірмеген: ұңғыманы шаю; ұңғыма аузын өңдеу; ұңғымаға тығын орнату; бекіту құбырлары бағандарын цементтеу; цементтік көпірді қою; сазбен ұңғыманы тығындау; ұңғыманы сазды немесе цементті қоспамен тығындау; тез байланысатын қоспалармен ұңғыманы тығындау; цементті көпір қайта бұрғылау; ұңғыманы бекіту құбырларымен бекіту және айналмалы бұрғылауда оларды алып шығу; ұңғымаларды кеңейту; бекіту құбырлар бағандарын нығыздау; ұңғымаларды жасанды майыстыру; кернометрияны; көмір қатынан газды – кернді сынамаларды алу; сулы, сумен қаныққан көмір қаттарын және жыныстарын зерттеу; дефектоскопия; ұңғымаларда сүзгіштерді орнату және оларды алып шығару.

254. Затраты времени на выполнение перечисленных вспомогательных работ определяются по таблицам данной главы приложению 2 к нормам времени, как дополнительные к затратам времени на бурение.
255. Нормы времени приведены раздельно для условий бурения с поверхности земли и из подземных горных выработок.
256. Вспомогательные работы могут выполняться силами буровой бригады с использованием технических средств, применяемых для бурения, а также с привлечением дополнительного состава работающих и материальных средств (искусственное искривление скважин, кернометрия, отбор газокерновых проб из угольного пласта, исследование газоводоносных, газоносных угольных пластов и пород, дефектоскопия).
257. Определение расхода дополнительных материалов (цемент, обсадные трубы и тому подобное), износа специальных инструментов и приспособлений (керноскопы, отклонители, газокернонаборники и тому подобное), услуг специального оборудования (цементирующий агрегат, дефектоскопическая станция и тому подобное), а также затраты транспорта по их доставке производится в проекте с учетом конкретных геолого-технических условий проведения работ.
258. Промывка скважин таблица 18, приложению 2 к нормам времени.
Содержание работ:
спуск колонкового набора и колонны бурильных труб до конечной глубины промывки;
промывка скважины при помощи бурового насоса;
подъем колонкового набора и колонны бурильных труб.
259. Проработка (калибровка) ствола скважины таблица 19, приложению 2 к нормам времени.
Содержание работ:
чередование расширения или повторного бескернового бурения отдельных участков ствола ранее пробуренной скважины долотом или толстостенной специальной коронкой, смонтированными на жестком колонковом снаряде (длиной не менее 6 м), со свободным спуском снаряда на колонне бурильных трубна ненарушенных участках ствола скважины с нормальным диаметром и траекторией подъема снаряда.
260. Установка пробки в скважине (таблица 20, приложению 2 к нормам времени и расценкам).
Содержание работ:
подготовка (сборка) пробки и соединение ее с колонной бурильных труб;
спуск пробки на колонне бурильных труб в заданный интервал;
закрепление пробки в стволе скважины; отсоединение пробки;
подъем колонны бурильных труб.
261. Цементирование колонны обсадных труб таблица 21, приложению 2 к нормам времени.
Содержание работ:
промывка скважины нормируется по таблице 18, приготовление цементного раствора;
оборудование устья скважины заливочной головкой;
соединение ее с нагнетательной линией бурового насоса или цементировочного агрегата;
закачивание цементного раствора в скважину, спуск разделительной пробки;
продавливание цементного раствора в затрубное пространство нагнетанием промывочной жидкости поверх пробки;
демонтаж и промывка заливочной головки и нагнетательной линии.

254. Атап өтілген көмекші жұмыстарды орындауға уақыт мөлшерлері осы бөлімнің кестелері бойынша (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес) бұрғылауға қосымша уақыт шығындары ретінде анықталады.
255. Жер бетінен және жерасты тау қазбаларынан бұрғылау шарттары үшін уақыт мөлшерлері бөлек келтірілген.
256. Көмекші жұмыстар бұрғылау бригадасы күшімен, бұрғылау үшін пайдаланылатын техникалық амалдарды пайдаланумен орындалуы мүмкін, сонымен қатар қосымша жұмысшылар мен материалдық амалдарды жұмылдырумен (ұңғымаларды жасанды майыстыру, кернометрия, көмір қаттарынан газды – кернді сынамаларды алу, сулы, сумен қаныққан көмір қаттарын және жыныстарын зерттеу, дефектоскопия).
257. Қосымша материалдар (цемент, бекіту құбырлары және тағы сол сияқты) шығынын, арнайы құралдар мен бұйымдардың (керноскоптар, ауытқығыштар, газдыкернтоптамалары және тағы сол сияқты) тозуын, арнайы қондырғылар қызметтерін (цементтейтін агрегат, дефектоскопиялық бекет және тағы сол сияқты) анықтау, сонымен қатар оларды жеткізу үшін көлік шығындары нақты геологиялық – техникалық шарттарда жұмыстарды өткізуді ескеріп жобада өндіріледі.
258. Ұңғымаларды шаю (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес 18-кесте).
Жұмыс құрамы: бағаналы топтамасын және бұрғылау құбырларының бағандарын шаюдың шеткі тереңдігіне дейін түсіру, бұрғылау сорғышының көмегімен ұңғыманы шаю; бағаналы топтамасын және бұрғылау құбырлары бағандарын көтеру.
259. Ұңғыма аузын өңдеу (калибрлеу) (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес 19-кесте).
Жұмыс құрамы: қашаумен немесе қалың қабырғалы арнайы бағаналыдан бұрын бұрғыланған ұңғыма аузының жеке участкелерін кезектеп кеңейту немесе қайта кернсіз бұрғылау, ол қатты бағаналы снарядына (ұзындығы 6 м кем болмайтын) құрастырылған, снарядтың қалыпты диаметрімен және көтерілу троекториясымен ұңғыма аузының бұзылмаған участкелерінде бұрғылау құбырларының бағанында снарядты еркін түсірумен.
260. Ұңғымада тығын орнату (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес 20-кесте).
Жұмыс құрамы: тығынды дайындау (құрастыру) және оны бұрғылау құбырларының бағанымен жалғау; тапсырылған аралыққа бұрғылау құбырларының бағанында тығынды түсіру; тығынды ұңғыма аузында бекіту; тығынды ажырату; бұрғылау құбырлары бағандарын көтеру.
261. Бекіту құбырлары бағандарын цементтеу (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес 21-кесте).
Жұмыс құрамы: ұңғыманы жуып - шаю (18 кесте бойынша мөлшерленеді), цемент қоспасын дайындау; ұңғыма оқпанын құйма бастиекпен жабдықтау; бұрғылау сорғышының немесе цементтейтін агрегаттың қысу желісімен оны жалғастыру; ұңғымаға цемент қоспасын кашайттау, бөлгіш тығынды босату; тығын үстінен шаю сұйықтығын айдаумен қуыс кеңістікті цемент қоспасымен қысу; бөлшектеу және құю бастиегін және айдау желісін жуып – шаю.

262. Постановка цементного моста таблица 22, приложению 2 к нормам времени.
Содержание работ:
приготовление цементного раствора, оборудование устья заливочной головкой;
закачивание цементного раствора в скважину, спуск разделительной пробки; нагнетание промывочной жидкости под давлением;
снятие заливочной головки;
промывка нагнетательной системы от цементного раствора.
263. Тампонирование скважин глиной таблица 23, приложению 2 к нормам времени.
Содержание работ:
подготовка тампонажного материала;
доставка его на забой скважины в два приема;
двукратный спуск трамбовочного снаряда на колонне бурильных труб; послойное трамбование глины с конечной толщиной каждого слоя 1,0 ми двукратный подъем промывочного снаряда на колонне труб.
264. Тампонирование скважин заливкой глинистым или цементным раствором таблица 24, приложению 2 к нормам времени.
Содержание работ:
приготовление раствора;
спуск колонны бурильных труб на заданную глубину;
закачивание раствора до излива его из устья скважины, подъем колонны бурильных труб, промывка системы от остатков раствора. Заливка скважины глубиной более 300 м производится снизу вверх порциями раствора, с одновременным заполнением не более 300 м ствола с последующим подъемом труб на высоту этого интервала.
265. Тампонирование скважин быстросхватывающимися смесями (далее - БСС) таблица 25, приложению 2 к нормам времени.
Содержание работ:
загрузка БСС в контейнер;
спуск контейнера на колонне бурильных труб;
выгрузка (выдавливание) БСС в интервале тампонирования;
подъем контейнера;
спуск шнекового затирочного тампонирующего устройства на колонне бурильных труб;
тампонирование участка ствола (затирка смеси в стенки скважины);
подъем тампонирующего устройства.
266. Разбуривание цементного моста.
Содержание работ:
этот вид работ полностью аналогичен процессу бескернового бурения пород IV категории по буримости на соответствующих интервалах глубин. В связи с этим нормы на разбуривание цементного моста принимаются равными нормам на бурение скважин без отбора керна в указанных выше условиях
267. Крепление скважин обсадными трубами и извлечение их при вращательном бурении таблица 26, приложению 2 к нормам времени.
Содержание работ:
1) при спуске труб:
проработка ствола скважины (объем операции обосновывается проектом, затраты времени определяются по нормам таблицы 18);
подбор, замер труб, калибровка резьбовых соединений, подноска труб к скважине;
оборудование устья скважины и троса лебедки такелажными и крепящими приспособлениями (универсальная головка, клинья и т.д.);
свинчивание и спуск колонны труб, задавливание башмака колонны в забой;
демонтирование приспособлений;

262. Цемент көпірін қою (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес 22-кесте).
Жұмыс құрамы:
цемент қоспасын дайындау, оқпанды құйма бастиегімен жабдықтау; ұңғымаға цемент қоспасын айдау, бөлгіш тығынды босату; қысым астында шаю сұйықтығын айдау; құю бастиегін шешу; цемент қоспасынан айдау жүйесін шаю.
263. Сазбен ұңғымаларды тығындау (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес 23-кесте). Жұмыс құрамы: тығындау материалын дайындау; оны екі жүріспен ұңғыма забойына жеткізу; бұрғылау құбырлар бағанында тығындау снарядын екі рет түсіру; сазды екі қабатты тығындау оның әр қабатының ақырғы қалыңдығы 1,0 м және құбырлар бағанында шаю снарядын екі рет көтеру.
264. Сазды немесе цементті қоспамен құймамен ұңғыманы тығындау (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес 24-кесте).
Жұмыс құрамы:
қоспаны дайындау; тапсырылған тереңдікке бұрғылау құбырлар бағанын түсіру; қоспаны ұңғыманың сағасынан төгілгеніне дейін айдау, бұрғылау құбырлар бағанын көтеру, қоспа қалдықтарынан жүйені жуып – шаю. Тереңдігі 300 м асатын құбырды толтыру қоспа үлестерімен төменнен жоғарыға қарай өндіріледі, сонымен бірге 300 м аспайтын оқпан толтырылып, әрі қарай осы аралықтағы биіктікке құбырлар көтеріледі.
265. Ұңғымаларды тез жабысатын қоспалармен (ТЖҚ) тығындау (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес 25-кесте).
Жұмыс құрамы: ТЖҚ контейнерге жүктеу; бұрғылау құбырлар бағанында контейнерді түсіру; тығыздау аралығында ТЖҚ түсіру (қысу); контейнерді көтеру; иірмені тегістеу тығыздау құрылғысын бұрғылау құбырлар бағанымен түсіру; саға участкесін тығыздау (ұңғыма қабырғаларына қоспаны жағып тегістеу); тығыздаушы құрылғыны көтеру.
266. Цемент көпірді қайта бұрғылау.
Жұмыс құрамы: осы жұмыс түрі сәйкес тереңдік аралықтарында бұрғылау бойынша IV дәрежедегі жыныстарды кернсіз бұрғылау процесімен толығымен ұқсас. Осыған байланысты цемент көпірін қайта бұрғылауға мөлшерлер жоғарыда көрсетілген жағдайларда кернді алмай ұңғымаларды бұрғылау мөлшерлеріне тең деп қабылданады.
267. Бекіту құбырларымен ұңғымаларды бекіту және оларды айналма бұрғылауда көтеріп алып шығу (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес 26-кесте).
Жұмыс құрамы:
1) құбырларды түсіргенде:
ұңғыма сағасын өңдеу (операция көлемі жобамен дәлелденеді, уақыт шығындары 18 кесте мөлшерлері бойынша анықталады);
құбырларды іріктеу, өлшеу, резьбалық байланыстарды калибрлеу, ұңғымаға құбырларды жақындату;
такелажды және тіреуіш бұйымдармен (әмбебап бастиек, сыналар және т.с.) ұңғыма сағасын және шығыр арқанын жабдықтау;
құбыр бағандарын бұрап босату және түсіру, забойға баған табанын басу;
бұйымдарды бөлшектеу;

2) при извлечении труб:
установка гидравлического домкрата;
оборудование устья скважины и троса лебедки такелажными и крепящими приспособлениями;
извлечение труб домкратом и лебедкой (с расхаживанием);
развинчивание колонны и укладка труб;
демонтирование домкрата и других приспособлений.
Расширение скважин:
однократное или многократное разбуривание кольцевого забоя скважины исходного диаметра до достижения проектного диаметра скважины;
проработка ствола скважины нормируется отдельно по нормам таблицы 19, приложению 2 к нормам времени.
Нормы времени на расширение скважин определяются по нормам на бескерновое бурение долотом проектного диаметра с учетом поправочных коэффициентов при расширении:
1) на последующий диаметр - 0,50;
2) через один диаметр - 0,60;
3) через два диаметра и более - 1,00.
268. Опрессовка колонны обсадных труб.
Содержание работ:
установка заливочной головки на колонне обсадных труб;
присоединение ее к нагнетательной линии бурового насоса;
опрессовка колонны с выдержкой;
демонтаж оборудования.
Норма времени на 1 опрессовку обсадных труб - 0,22 станко-смены.
269. Искусственное искривление скважин таблица 27, приложению 2 к нормам времени.
Содержание работ:
1) при использовании неизвлекаемых (стационарных) клиньев:
подготовительные работы на поверхности земли (подготовка снаряда к спуску в скважину);
спуск клина в скважину на колонне бурильных труб и подъем освободившейся колонны;
ориентирование клина в скважине;
раскрепление клина;
отбуривание нового ствола по скосу клина;
бурение ниже скоса несколькими рейсами с набором кривизны и стабилизацией нового ствола на всем интервале искривления. При забуривании выше основного забоя нового ствола в многоствольных скважинах добавляется операция по установке пробки искусственного забоя нормируется по таблице 20, приложению 2 к нормам времени - установка пробки в скважине;
2) при использовании отклоняющихся снарядов однократного и непрерывного действия:
подготовка к спуску и ориентирование отклонителя на поверхности;
спуск отклонителя на колонне бурильных труб;
ориентирование и раскрепление отклонителя в скважине;
бурение пилот - скважины малого диаметра;
забуривание (расширение) ствола скважины нормального диаметра в новом направлении с набором кривизны;
бурение нового ствола с его стабилизацией несколькими рейсами на всем интервале искривления до получения керна полного диаметра.
270. Кернометрия таблица 28, приложению 2 к нормам времени. Содержание работ:
разборка и чистка керноскопа; сборка отбурочного снаряда; подготовка и сборка ориентатора;
сборка керноскопа;
спуск керноскопа в скважину на колонне бурильных труб;
постановка на забой и выравнивание забоя; нанесение ориентированной метки; выдержка ориентатора на забое скважины;
подъем керноскопа;
извлечение специальной коронки и ориентирующего стержня;
просушивание ориентирующего стержня и помещение его в контейнер;
оформление документации. Выбуривание, срыв, подъем и извлечение керна с ориентированной меткой производится в процессе дальнейшего бурения скважины.

2) құбырларды көтеріп алып шыққанда:
гидравликалық домкратты орнату;
такелажды және тіреуіш бұйымдармен (әмбебап бастиек, сыналар және т.с.) ұңғыма сағасын және шығыр арқанын жабдықтау;
домкратпен және шығырмен құбырларды алып шығу (жүрумен);
бағандарды бұрандамалардан босату және құбырларды жинау;
домкрат және өзге бұйымдарды бөлшектеу.
Ұңғымаларды кеңейту: ұңғыманың жобалық диаметріне қол жеткізгенше ұңғыманың бастапқы диаметрінің сақиналы кенжарды бір ретті немесе көп ретті қайта бұрғылау (19 кесте мөлшерлемелері бойынша бөлек мөлшерленеді, уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына).
Ұңғымаларды кеңейтуге уақыт мөлшерлемелері кеңейтудегі түзету коэффициенттерін есепке алып жобалық диаметрді қашаумен кернсіз бұрғылауға мөлшерлемелер бойынша анықталады: а) келесі диаметрге - 0,50; б) бір диаметрден кейін - 0,60; в) екі диаметрден кейін және одан аса - 1,00.
268. Бекіту құбырларының бағандарын қысу.
Жұмыс құрамы: бекіту құбырлар бағанында құйма бастиегін орнату; оны бұрғылау сорғышының айдау желісіне жалғастыру; ұстаммен бағанды қысу; қондырғыларды бөлшектеу.
Бекіту құбырларын 1 қысуға уақыт мөлшерлері - 0,22 білдек – ауысым.
269. Ұңғымаларды жасанды майыстыру (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес 27-кесте).
Жұмыс құрамы:
1) қайта шығарылмайтын (тұрақты) сыналарды пайдаланғанда:
жер бетінде дайындау жұмыстары (ұңғымаға түсіруге снарядты дайындау);
бұрғылау құбырлары бағанында ұңғымаға сынаны түсіру және босаған бағанды көтеріп шығару;
ұңғымада сынаны бағдарлау;
сынаны үлестіру;
сына қимасы бойынша жаңа оқпанды бұрғылау;
Түзетудің барлық аралығында жаңа оқпанның қисықтығы және тұрақтылығы жинағымен бірнеше рейстармен қисықтан төмен бұрғылау. Көп оқпанды ұңғымаларда жаға оқпанды негізгі забойдан жоғары бұрғылағанда жасанды кенжар тығын қондырғысы бойынша операциялар қосылады (20 кесте бойынша мөлшерленеді, уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес – ұңғымада тығын орнату);
2) бір ретті және үзіліссіз әсер ететін ауытқитын снарядтарды пайдаланғанда:
беткейдегі ауытқығышты түсіруге және бағыттауға дайындау;
бұрғылау құбырлары бағанымен ауытқығышты түсіру;
ұңғымада ауытқығышты бағдарлау және босату;
кіші диаметрдегі алғашқы – ұңғыманы бұрғылау;
қисықтық жинағымен жаңа бағытта қалыпты диаметрдегі ұңғыма оқпанын қайта бұрғылау (кеңейту);
толық диаметрлі кернді алғанға дейін қисаюдың барлық аралығында бірнеше рейстармен оны тұрақтандырып жаңа оқпанды бұрғылау.
270. Кернометрия (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес 28-кесте).
Жұмыс құрамы: Керноскопты бөлшектеу және тазалау; бұрғылаушы снарядты құрастыру; бағдарлауышты дайындау және құрастыру; керноскопты жинау; бұрғылау құбырлар бағанымен ұңғымаға керноскопты түсіру; кенжарға қою және кенжарды түзету; бағдарлаушы белгіні салу; ұңғыма кенжарында бағдарлауышты ұстап тұру; керноскопты көтеріп шығару; арнайы бағанасы және бағдарлаушы өзекті алып шығу; бағдарлаушы өзекті кептіру және оны контейнерге орналастыру; құжаттамаларды рәсімдеу. Қайта бұрғылау, үзу, бағдарлаған белгісі бар кернді көтеру және көтеріп шығару ұңғыманы әрі қарай бұрғылау процессінде өндіріледі.

271. Отбор газокерновых проб из угольных пластов в таблице 29, приложению 2 к нормам времени.
Содержание работ:
подготовка газокернонаборника (далее - ГКН) к работе;
спуск ГКН на колонне бурильных труб;
бурение по углю с ограничением проходки за рейс до 0,5 м;
подъем ГКН на колонне бурильных труб;
извлечение приемной кассеты из ГКН.
272. Исследование газоводоносных пород, газоносных угольных пластов и пород таблица 30, приложению 2 к нормам времени.
Содержание работ:
подготовка испытательного и измерительного инструмента к работе;
присоединение газового счетчика к сальнику-вертлюгу, установка циркулярно-противовыбросовой головки; промывка скважины нормируется отдельно по таблице 18, приложению 2 к нормам времени;
спуск испытательного инструмента на колонне бурильных труб;
испытание пород и пластов; измерение их газовых параметров;
отбор проб воды и газа;
подъем испытательного инструмента на колонне бурильных труб.
273. Дефектоскопия бурильных труб и подъемного инструмента в процессе бурения скважин.
Содержание работ:
подготовка и настройка приборов, подготовка поверхностей труб и оборудования, проведение измерений, запись результатов, демонтаж приборов.
Норма на дефектоскопию бурильных труб в процессе бурения - 1 приборо-смена на 100 станко-смен бурения скважин.
274. Установка фильтров в скважины и их извлечение таблица 31, приложению 2 к нормам времени.
Содержание работ:
подготовительно-заключительные операции, связанные с обслуживанием рабочего места; забивка деревянной пробки в нижнюю часть отстойника и ее извлечение;
прикрепление направляющих фонарей для центрирования фильтра и снятие их; спуск фильтра на заданную глубину и подъем его;
закрепление и раскрепление обсадных труб над устьем буровой скважины (фильтры, устанавливаемые на колонне обсадных труб);
техническое обслуживание буровой установки;
документация.
Дополнительно в состав работ включаются:
1) при установке фильтров "впотай" - установка сальника на надфильтровой трубе и подъем бурильных труб;
2) при установке фильтров с гравийной засыпкой - спуск и подъем труб, по которым засыпается гравий, подсчет потребности количества гравия, засыпка гравия;
3) при установке фильтров в скважину, незакрепленную обсадными трубами - проработка ствола скважины;
4) при установке фильтров в скважину, закрепленную обсадными трубами - подъем обсадных труб с целью обнажения рабочей части фильтра и закрепление их над устьем скважины (подъем обсадных труб производится с помощью гидравлического домкрата и лебедки буровой установки);

271. Көмір қаттарынан газды кернді сынамаларды алу (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес 29-кесте).
Жұмыс құрамы: жұмысқа газкернжинақтағышты (ГКЖ) дайындау; бұрғылау құбырлар бағанымен ГКЖ түсіру; рейсіне 0,5 м дейін өтуді шектеумен бұрыш бойынша бұрғылау; бұрғылау құбырларының бағанында ГКЖ көтеру; ГНЖ қабылдағыш таспаны шығарып алу.
272. Газдысумен қаныққан жыныстарды, газбен қаныққан көмір қаттарды және жыныстарды зерттеу (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес 30-кесте).
Жұмыс құрамы: жұмысқа сынаушы және өлшеуіш құралды дайындау; сальник – вертлюгаға газ есептегішін жалғау, айналма – шығаруға қарсы бастиекті орнату; ұңғыманы жуып – шаю (18 кесте бойынша бөлек мөлшерленеді); бұрғылау құбырлау бағанымен сынаушы құралды түсіру; жыныстарды және қаттарды сынақтан өткізу; олардың газ параметрлерін өлшеу; су және газ сынамаларын алу; бұрғылау құбырлар бағанында сынаушы құралды көтеріп шығару.
273. Ұңғымаларды бұрғылау процесінде бұрғылау құбырларының және көтеру құралының дефектоскопиясы.
Жұмыс құрамы: жабдықтарды дайындау және ретке келтіру, құбырлар мен жабдықтардың беткейлерін дайындау, өлшеу жұмыстарын жүргізу, нәтижелерді жазып алу, жабдықтарды бөлшектеу.
Бұрғылау процессінде бұрғылау құбырлары дефектоскопиясына мөлшерлер - 1 жабдық – ауысым ұңғымаларды бұрғылауға 100 білдек – ауысымда.
274. Ұңғымаларға сүзгіштер орнату және оларды алып шығару (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес 31-кесте).
Жұмыс құрамы: жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты дайындау – қорытынды операциялар; тұндырғыштың төменгі бөлігіне ағаш тығынды нығыздау және оны алып шығару; сүзгішті орталықтандыру және оларды шешу үшін бағыттаушы шырақтарды бекіту; тапсырылған тереңдікке сүзгішті түсіру және оны көтеру; бұрғылау ұңғымасының сағасы үстінде беріктеу құбырларын бекіту және босату (бекіту құбырлары бағанында орнатылатын сүзгіштер); бұрғылау қондырғысына техникалық қызмет көрсету, құжаттама.
Қосымша жұмыс құрамына келесілер қосылады:
1) “впотай” сүзгіштерін орнатқанда – сүзгіш үстіндегі құбырда сальникті орнату және бұрғылау құбырларын көтеріп шығару;
2) гравийлі сеппесі бар сүзгіштерді орнатқанда – гравий себілетін құбырларды түсіру және көтеріп шығару, гравий сан мөлшерінің қажеттілігін есептеу, гравиді көму;
3) беріктендірілмеген бекіту құбырларымен ұңғымаға сүзгіштерді орнатқанда – ұңғыма оқпанын өңдеу;
4) бекіту құбырларымен беріктендірілген ұңғымаға сүзгіштер орнатқанда – сүзгіштің жұмыс бөлігін жалаңаштау мақсатында бекіту құбырларын көтеру және оларды ұңғыма сағасы үстінде бекіту (бекіту құбырларын көтеріп шығару гидравликалық домкрат және бұрғылау қондырғысының шығыры көмегімен өндіріледі);

5) при извлечении фильтров, установленных "впотай" - спуск бурильных труб и соединение их с замком фильтра.
Нормы времени на установку и извлечение фильтров приведены в табл. 31, 32, 33, нормы затрат труда специалистов и рабочих на выполнение вспомогательных работ – в таблице 34 по приложению 2 к нормам времени и расценкам.
Глава 7. Монтаж, демонтаж и перемещение буровых установок
275. В данной главе приведены сметные нормы на монтаж, демонтаж буровых установок и их перемещение на новую точку бурения.
276. Сметные нормы рассчитаны на физический измеритель - 1 монтаж, демонтаж и перемещение буровой установки до 1 км. При перевозке на расстояние свыше учтенного в нормах - на 1 км перевозки, при монтаже, демонтаже буровых зданий - на 1 буровое здание. Нормами учтены следующие условия:
тип буровой установки (передвижная, самоходная);
тип бурового здания - брусчатое;
тип буровой вышки - металлическая башенного типа, мачта.
277. В нормах на монтаж, демонтаж учтен тракторный транспорт для перевозки буровой установки, здания и различных грузов на расстояние до 1 км.
278. При перемещении буровых установок на расстояние свыше 1 км (учтенного нормами на монтаж, демонтаж) дополнительно рассчитываются затраты на каждый километр перевозки по нормам, приведенным в таблицах затрат труда и транспорта на расстояние, свыше учтенного в нормах.
279. Нормами на перевозку буровых установок, на расстояние свыше учтенного в нормах, учтено сопровождение в пути перевозимых грузов, дополнительные отцепки, прицепки.
280. В нормах, кроме перевозки буровой установки, учтена перевозка глиномешалки, емкостей для промывочной жидкости, бурового инструмента и других вспомогательных грузов.
281. Соответствие буровых установок глубинам буримых скважин устанавливается с учетом диаметра бурения по схеме, приведенной в таблице 35 приложению 3 к нормам времени.
282. Нормы приведены на следующие виды монтажа - демонтажа и перемещения буровых установок на новую точку:
1) монтаж, демонтаж и перемещение буровых установок с мачтами, смонтированными на полозьях вместе со зданием. Перевозка осуществляется одним блоком, без разборки.
Нормы приводятся для глубин от 25 м до 800 м.
В случаях, когда для скважин глубиной до 800 м буровая установка перевозится с разборкой, условия перевозки обосновываются в проекте, затраты определяются сметно-финансовым расчетом.

5) “впотай” орнатылған сүзгіштерді көтеріп шығарғанда – бұрғылау құбырларын түсіру және олардың сүзгіш құлыпымен жалғастыру.
Сүзгіштерді орнатуға және көтеріп шығарып алуға уақыт мөлшерлері 31, 32, 33 кестелерде келтірілген, көмекші жұмыстарды орындауға мамандардың және жұмысшыларды еңбек шығындарының мөлшерлері – 34 кестеде (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес) келтірілген.
7-тарау. Бұрғылау қондырғыларын құрастыру, бөлшектеу және оларды бұрғылаудың жаңа нүктесіне орнын ауыстыру
275. Осы бөлімде бұрғылау қондырғыларын құрастыруға, бөлшектеуге және оларды бұрғылаудың жаңа нүктесіне орнын ауыстыруға сметалық мөлшерлер келтірілген.
276. Сметалық мөлшерлер физикалық өлшеуішке есептелген – 1 құрастыру, бөлшектеу және 1 км дейін бұрғылау қондырғысының орын ауыстырылуы. Мөлшерлерде алдын – ала ескерілген қашықтықта тасымалдағанда – 1 км тасымалдау, бұрғылау ғимараттарын құрастырғанда, бөлшектегенде – 1 бұрғылау ғимаратына тең. Мөлшерлермен келесі шарттар алдын – ала ескерілген:
Бұрғылау қондырғысының түрі (жылжымалы, өздігінен жүретін);
Бұрғылау ғимаратының түрі – білеу тәрізділер;
Бұрғылау мұнарасының түрі – мателдық мұнара түріндегі, мачта.
277. Құрастыру, бөлшектеу мөлшерлемелерінде бұрғылау қондырғысын, ғимаратты және әр түрлі жүктерді 1 км дейінгі қашықтыққа тасымалдау үшін трактор көлігі ескерілген.
278. 1 км асатын қашықтыққа бұрғылау қондырғыларының орнын ауыстырғанда (құрастыру, бөлшектеу мөлшерлемелерімен ескерілген) мөлшерлерде ескерілгендерден асатын қашықтыққа көлік және еңбек шығындары кестелерінде келтірілген мөлшерлер бойынша тасымалдаудың әр километріне шығындар есептеледі.
279. Мөлшерлерде ескерілген қашықтықтан жоғары қашықтыққа бұрғылау қондырғыларын тасымалдауға мөлшерлермен тасымалданатын жүктерге жолсерік болу, қосымша шешулер, қыстырулар ескерілген.
280. Бұрғылау қондырғысын тасымалдаудан басқа мөлшерлерде саз араластырғыш, сұйықтықтарға арналған ыдыстарды, бұрғылау құралын және өзге көмекші жүктерді тасымалдау ескерілген.
281. Бұрғылау қондырғыларының бұрғылау ұңғымаларының тереңдіктеріне сәйкестігі 35 кестеде (уақыт және баға нормаларының 3-қосымшасы) келтірілген сұлба бойынша бұрғылау диаметрін ескерумен орнатылады.
282. Мөлшерлер келесі құрастыру – бөлшектеу және жаңа нүктеге бұрғылау қондырғыларын орын ауыстыруға келтірілген:
1) Құрастыру, бөлшектеу және мачталары бар бұрғылау қондырғыларының орнын ауыстыру, олар ғимаратпен бірге табандарда құрастырылған. Тасымалдау бөлшектеусіз бір блокпен жүзеге асырылады.
Мөлшерлер 25 м- ден 800 м – ге дейінгі тереңдіктері келтіріледі.
Тереңдігі 800 м дейінгі ұңғымалар үшін бұрғылау қондырғысы бөлшектеп тасымалданатын жағдайларда тасымалдау шарттары жобада дәлелденеді, шығындар сметалық – қаржылық есеппен анықталады.

2) монтаж, демонтаж и перемещение передвижных буровых установок с башенными вышками.
Нормы приведены для следующих вариантов:
2-1) без разборки бурового здания;
с разборкой буровой вышки;
без разборки буровой вышки (двумя блоками);
2-2) с разборкой бурового здания;
буровая вышка разбирается по секциям, буровой агрегат - блоками;
буровая вышка разбирается по деталям, агрегат - блоками.
Нормы приведены для глубин от 500 до 2000 м.
Перевозка глиномешалки, бурового инструмента и других вспомогательных грузов учтены нормами на монтаж, демонтаж буровой установки как перевозка дополнительных блоков.
3) Монтаж, демонтаж и перемещение самоходных буровых установок.
Нормы приводятся в зависимости от типа буровой установки и ее транспортной базы для глубин от 25 до 1000 м.
4) Монтаж, демонтаж агрегатов в подземных горных выработках.
5) Перевозка буровых зданий. Нормы даны для условий перевозки с разборкой и без разборки бурового здания.
283. Монтаж, демонтаж и перемещение передвижных буровых установок с мачтами, смонтированными вместе со зданием (один блок)
Условия проведения работ:
Передвижные буровые установки с мачтами, смонтированные на собственной транспортной базе, на одном основании с буровым зданием, перевозятся буксированием одним блоком без разборки. Глиномешалки, емкости, буровой инструмент и другие вспомогательные грузы учтены в нормах, как перевозка дополнительных отдельных блоков.
Содержание работ:
разбивка мест расположения буровой установки, очистной системы и привышечных сооружений;
выравнивание поверхности площадки с раскидыванием грунта и срезкой неровностей;
устройство и разборка циркуляционной системы;
установка и стаскивание металлических емкостей;
устройство бутобетонных фундаментов;
разборка бурильной колонны; установка и извлечение направляющей трубы;
размещение передвижной буровой установки на подготовленной площадке;
подъем мачты, центровка ее, закрепление;
устройство заземления установки и электрооборудования, проверка и приведение в рабочее состояние талевой системы;
настилка пола;
установка глиномешалки;
заполнение отстойников промывочной жидкостью или технической водой;
разгрузка бурового агрегата;
после демонтажа буровой установки подготовка емкостей, глиномешалок и другого оборудования к транспортировке;
прицепка, отцепка блоков; перемещение буровой установки на расстояние до 1 км;
погрузка и разгрузка бурового инструмента и других грузов с укладкой на транспортные средства;
сопровождение буровой установки с перевозимым оборудованием и инструментом;
выполнение в пути необходимых работ;
засыпка котлованов и траншей после окончания бурения;
установка репера;
выравнивание почвы после перевозки.

2) Мұнаралы мұнарасы бар бұрғылау қондырғыларын құрастыру, бөлшектеу және орын ауыстыру.
Мөлшерлер келесі нұсқалар үшін келтірілген:
а) бұрғылау ғимаратын бөлшектеусіз;
бұрғылау мұнарасын бөлшектеумен;
бұрғылау мұнарасын бөлшектемей (екі блоктармен);
б) ғимаратты бөлшектеумен;
бұрғылау мұнарасы секциялар бойынша бөлшектенеді, бұрғылау агрегаты – блоктармен бөлшектенеді;
бұрғылау мұнарасы тетік бөлшектер бойынша бөлшектенеді, агрегат – блоктармен бөлшектенеді.
Мөлшерлер 500 – ден 2000 м дейінгі тереңдіктер үшін келтірілген.
Саз араластырғышты, бұрғылау құралын және өзге көмекші жүктерді тасымалдау қосымша блоктарды тасымалдау ретінде бұрғылау қондырғыларын құрастыру, бөлшектеу мөлшерлерімен ескерілген.
3) Өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларын құрастыру, бөлшектеу және тасымалдау.
Мөлшерлер 25 – тен 1000 м дейінгі тереңдіктер үшін бұрғылау қондырғысының түріне және оның көліктік базасына тәуелді өндіріледі.
4) Жерасты тау қазбаларында агрегаттарды құрастыру, бөлшектеу.
5) Бұрғылау ғимараттарын тасымалдау. Мөлшерлер бұрғылау ғимаратын бөлшектеумен және бөлшектеусіз тасымалдау шарттары үшін берілген.
283. Ғимаратпен бірге құрастырылған (бір блок) мачталармен жылжымалы бұрғылау қондырғыларын құрастыру, бөлшектеу және орын ауыстыру.
Жұмыстарды жүргізу шарттары:
Бұрғылау ғимаратымен бір негізде өзінің көлік басазында құрастырылған мачталары бар жылжымалы бұрғылау қондырғылары бөлшектелмей бір блокпен тартумен өндіріледі. Саз араластырғыштар, ыдыстар, бұрғылау құралы және өзге көмекші жүктер мөлшерлерде қосымша жеке блоктарды тасымалдау ретінде ескерілген.
Жұмыс құрамы: бұрғылау қондырғысының, тазалау жүйесінің және мұнара құрылыстарын орналасу орындарын бөлу; топырақтарды лақтырумен және түзу емес жерлерді кесумен алаң беткейлерін түзету; айналым жүйесін орналастыру және бөлшектеу; металдан жасалған ыдыстарды қондыру және жылжыту; бутобетонды іргетестар құрылғысы; бұрғылау бағанын бөлшектеу; бағыттаушы құбырды орнату және көтеріп алып шығу; дайындау алаңында жылжымалы бұрғылау қондырғысын орналастыру; мачтаны көтеру, оны ортаға орналастыру, бекіту, қондырғы және электр жабдығының жерлендіру құрылғысы, талды жүйені жұмыс күйіне тексеру және келтіру; еденді төсеу; саз араластырғышты орнату; шаю сұйықтықтарымен немесе техникалық сумен тұндырғыштарды толтыру; бұрғылау агрегатын жүктеу; бұрғылау қондырғысын бөлшектегеннен кейін ыдыстарды, саз араластырғыштарды және өзге жабдықтарды тасымалдауға дайындау; блоктарды жалғау, ажырату; 1 км қашықтыққа дейін бұрғылау қондырғыларының орнын ауыстыру; көлік амалдарына жинаумен бұрғылау құралдарын және өзге жүктерді тиеу және түсіру; тасымалданатын жабдықтары және құралдары бар бұрғылау қондырғысына жолсерік болып отыру; жолда қажетті жұмыстарды орындау; бұрғылау аяқталғаннан кейін үңгірлерді және траншеяларды көму; реперді орнату; тасымалдағаннан кейін топырақты тегістеу.

Нормы затрат труда, времени и транспорта на монтаж, демонтаж и перемещение буровых установок приведены в таблицах 36, 37, 38 приложению 3 к нормам времени.
284. Монтаж, демонтаж и перемещение передвижных буровых установок с башенными вышками без разборки бурового здания
Условия проведения работ:
При перемещении буровых установок без разборки бурового здания нормы приведены на следующие условия производства работ:
1) при перемещении на новую точку буровая вышка разбирается по секциям, буровой агрегат разбирается отдельными блоками, буровое здание перемещается без разборки;
способ перемещения условно обозначен в таблицах - с разборкой буровой вышки и агрегата;
2) при перемещении на новую точку буровая вышка перемещается без разборки (буровой агрегат перемещается вместе с буровым зданием - один блок);
способ перемещения условно обозначен в таблицах двумя блоками.
Перемещение глиномешалок, емкостей, бурового инструмента и других вспомогательных грузов учтены в нормах, как перевозка дополнительных отдельных блоков.
Содержание работ:
разбивка мест расположения буровой установки очистной системы и привышечных сооружений;
выравнивание поверхности площадки с раскидыванием грунта и срезкой неровностей; устройство и разборка циркуляционной системы;
установка и стаскивание металлических емкостей;
устройство бутобетонных фундаментов;
разборка бурильной колонны; установка и извлечение направляющей трубы;
для варианта "1)" - буровая вышка разбирается по секциям;
для варианта "2)" - буровая вышка перевозится без разборки в горизонтальном положении;
монтаж, демонтаж бурового агрегата, перевозка бурового здания без разборки;
устройство заземления буровой установки и электрооборудования;
заполнение отстойников приготовленной промывочной жидкостью;
регулирование бурового агрегата;
после демонтажа буровой установки подготовка оборудования к транспортировке;
перемещение буровой установки на расстояние до 1 км; прицепка, отцепка трактора в пути, их сопровождение;
засыпка котлованов и траншей после окончания бурения; установка репера; выравнивание почвы после перевозки.

Бұрғылау қондырғыларын құрастыруға, бөлшектеуге және тасымалдауға еңбек, уақыт шығындарының мөлшерлемелері 36, 37, 38 кестелерде (уақыт және баға нормаларының 3-қосымшасына сәйкес) келтірілген.
284. Бұрғылау ғимаратын бөлшектемей мұнаралы мұнарасы бар жылжымалы бұрғылау қондырғыларын құрастыру, бөлшектеу және тасымалдау
Жұмыстарды өткізу шарттары:
Бұрғылау ғимаратын бөлшектемей бұрғылау қондырғыларының орнын ауыстырғанда мөлшерлер төмендегі жұмыстар өндірісінің шарттарына келтірілген:
1) бұрғылаудың жаңа нүктесіне орнын ауыстырғанда мұнара секциялар бойынша бөлшектенеді, бұрғылау агрегат жеке блоктармен бөлшектенеді, бұрғылау ғимараты бөлшектелмей тасымалданады; тасымалдау амалы бұрғылау мұнарасын және агрегатын бөлшектеумен кестелерінде таңбаланған;
2) жаңа нүктеге тасымалдаған кезде бұрғылау мұнарасы бөлшектелмей тасымалданады (бұрғылау агрегаты бұрғылау ғимаратымен бірге тасымалданады – бір блок), тасымалдану амалы екі блоктары бар кестелерде шартты белгіленген.
Саз араластырғышты, ыдыстарды, бұрғылау құралын және өзге көмекші жүктерді тасымалдау қосымша блоктарды тасымалдау ретінде бұрғылау қондырғыларын тасымалдау мөлшерлерімен ескерілген.
Жұмыс құрамы: бұрғылау қондырғысының, тазалау жүйесінің және мұнара құрылыстарын орналасу орындарын бөлу; топырақтарды лақтырумен және түзеу емес жерлерді кесумен алаң беткейлерін түзету; айналым жүйесін орналастыру және бөлшектеу; металдан жасалған ыдыстарды қондыру және жылжыту; бутобетонды іргетестар құрылғысы; бұрғылау бағанын бөлшектеу; бағыттаушы құбырды орнату және көтеріп алып шығу; "а)" нұсқасы үшін – бұрғылау мұнарасы секциялар бойынша бөлшектенеді; "б)" нұсқасы үшін – бөлшектелмей көлденең күйде тасымалданады; бұрғылау агрегатын құрастыру, бөлшектеу, бұрғылау ғимаратын бөлшектемей тасымалдау; қондырғы және электр жабдығының жерлендіру құрылғысы, дайындалған шаю сұйықтығымен тұндырғыштарды толтыру; бұрғылау қондырғысын бөлшектегеннен кейін жабдықтарды тасымалдауға дайындау: км қашықтыққа дейін бұрғылау қондырғыларының орнын ауыстыру; жолда тракторды жалғау,
талды жүйені жұмыс күйіне тексеру және келтіру; еденді төсеу; саз араластырғышты орнату; шаю сұйықтықтарымен немесе техникалық сумен тұндырғыштарды толтыру; бұрғылау агрегатын жүктеу; бұрғылау қондырғысын бөлшектегеннен кейін ыдыстарды, саз араластырғыштарды және өзге жабдықтарды тасымалдауға дайындау; блоктарды жалғау, ажырату; 1 км қашықтыққа дейін бұрғылау қондырғыларының орнын ауыстыру; көлік амалдарына жинаумен бұрғылау құралдарын және өзге жүктерді тиеу және түсіру; жолда тракторды қосу, ажырату, жолсерік болып отыру; бұрғылау аяқталғаннан кейін үңгірлерді және траншеяларды көму; реперді орнату; тасымалдағаннан кейін топырақты тегістеу.

Нормы времени, затрат труда и транспорта на монтаж, демонтаж и перемещение передвижных буровых установок с башенными вышками без разборки бурового здания приведены в таблицах 39-44 приложению 3 к нормам времени
285. Монтаж, демонтаж и перемещение буровых установок с башенными вышками с разборкой и сборкой бурового здания
Условия проведения работ:
Нормы приведены для следующих условий:
буровая вышка разбирается по деталям, по секциям, буровой агрегат - на отдельные блоки, буровое здание перевозится с полной разборкой.
Содержание работ:
разбивка мест расположения буровой установки, очистной системы и привышечных сооружений;
выравнивание поверхности площадки с раскидыванием грунта и срезкой неровностей;
устройство и разборка циркуляционной системы;
установка и стаскивание металлических емкостей;
устройство бутобетонных фундаментов;
разборка бурильной колонны;
установка и извлечение направляющей трубы; сборка, разборка металлической вышки по деталям;
монтаж, демонтаж бурового агрегата - отдельными блоками;
оснастка трактора, затаскивание отдельных блоков и частей агрегата на подготовленные фундаменты и основания;
обвязка насосов. Полная сборка и разборка бурового здания;
устройство заземления буровой установки и электрооборудования; установка глиномешалки;
заполнение отстойников приготовленной промывочной жидкостью;
регулировка бурового агрегата; после демонтажа буровой установки подготовка емкостей, глиномешалок и другого оборудования к транспортировке;
погрузка, разгрузка с укладкой деталей буровой вышки, отдельных блоков бурового агрегата и разобранного бурового здания, бурового инструмента на транспортные средства;
перемещение на расстояние до 1 км;
прицепка, отцепка в пути тракторов, сопровождение;
засыпка котлованов и траншей после окончания бурения;
установка репера;
выравнивание почвы после перевозки.
Нормы времени, затрат труда и транспорта на монтаж, демонтаж и перемещение буровых установок с башенными вышками с разборкой и сборкой бурового здания приведены в таблицах 45-50 приложению 3 к нормам времени.
286. Монтаж, демонтаж и перемещение самоходных буровых установок с вращателем роторного типа.
Содержание работ:
разбивка мест расположения буровой установки, очистной системы, привышечных сооружений;
выравнивание площадки;
устройство и разборка циркуляционной системы;
заполнение отстойников промывочной жидкостью;
установка и извлечение направления;
монтаж, демонтаж буровой установки; установка и стаскивание металлических емкостей;
разборка бурильной колонны для транспортировки; погрузка и разгрузка оборудования и инструмента на транспортное средство с укладкой;
приведение самоходной буровой установки в состояние, позволяющее производить перевозку;
переезд самоходной буровой установки и сопровождение в пути грузов на расстояние до 1 км; засыпка котлованов и траншей после окончания бурения; установка репера;
выравнивание почвы после переезда.

Бұрғылау ғимаратын бөлшектемей мұнаралы мұнарасы бар жылжымалы бұрғылау қондырғыларын құрастыруға, бөлшектеуге және тасымалдауға уақыт мөлшерлері, еңбек шығындарының мөлшерлері 39 – 44 кестелерде (уақыт және баға нормаларының 3-қосымшасы) келтірілген.
285. Бұрғылау ғимаратын бөлшектеумен және құрастырумен мұнаралы мұнарасы бар бұрғылау қондырғыларын құрастыру, бөлшектеу және тасымалдау.
Жұмыстарды өткізу шарттары:
Мөлшерлер келесі шарттар үшін келтірілген: бұрғылау мұнарасы тетік бөлшектер бойынша, секциялар бойынша бөлшектенеді, бұрғылау агрегаты – жеке блоктарға бөлшектенеді, бұрғылау ғимараты толық бөлшектеумен тасымалданады.
Жұмыс құрамы: бұрғылау қондырғысының, тазалау жүйесінің және мұнара құрылыстарын орналасу орындарын бөлу; топырақтарды лақтырумен және түзеу емес жерлерді кесумен алаң беткейлерін түзету; айналым жүйесін орналастыру және бөлшектеу; металдан жасалған ыдыстарды қондыру және жылжыту; бутобетонды іргетестар құрылғысы; бұрғылау бағанын бөлшектеу; бағыттаушы құбырды орнату және көтеріп алып шығу; тетік бөлшектер бойынша металдан жасалған мұнараны құрастыру, бөлшектеу; жеке блоктармен - бұрғылау агрегатын құрастыру, бөлшектеу; тракторды жабдықтау, дайындалған іргетастар мен негіздерге агрегаттың жеке блоктарын және бөлшектерін алып келу; сорғыштарды орау. Бұрғылау ғимаратын толық құрастыру және бөлшектеу; қондырғы және электр жабдығының жерлендіру құрылғысы; саз айналдырғышты орнату; шаю сұйықтықтарымен немесе техникалық сумен тұндырғыштарды толтыру; бұрғылау агрегатын ретке келтіру; бұрғылау қондырғысын бөлшектегеннен кейін ыдыстарды, саз араластырғыштарды және өзге жабдықтарды тасымалдауға дайындау; көлік амалдарына бұрғылау құралын, бөлшектелген бұрғылау ғимаратын және бұрғылау агрегатының жеке блоктарын, бұрғылау мұнараларының тетік бөлшектерін жинаумен тиеу, түсіру; 1 км қашықтыққа дейін орнын ауыстыру; жолда тракторды қосу, ажырату, жолсерік болып отыру; бұрғылау аяқталғаннан кейін үңгірлерді және траншеяларды көму; реперді орнату; тасымалдағаннан кейін топырақты тегістеу.
Бұрғылау ғимаратын бөлшектеумен және құрастырумен мұнаралы мұнарасы бар бұрғылау қондырғыларын құрастыруға, бөлшектеуге және тасымалдауға уақыт мөлшерлері, еңбек шығындарының мөлшерлері 45 – 50 кестелерде (уақыт және баға нормаларының 3-қосымшасы) келтірілген.
286. Айналмалы ротор түріндегі өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларын құрастыру, бөлшектеу және тасымалдау.
Жұмыс құрамы. бұрғылау қондырғысының, тазалау жүйесінің және мұнара құрылыстарын орналасу орындарын бөлу; алаңды түзету; айналым жүйесін орналастыру және бөлшектеу; шаю сұйықтықтарымен тұндырғыштарды толтыру; бағыттаушы құбырды орнату және көтеріп алып шығу; бұрғылау қондырғыларын құрастыру, бөлшектеу; металдан жасалған ыдыстарды орнату және сүйрету; тасымалдау үшін бұрғылау бағанын бөлшектеу; жинақтаумен көлік амалына жабдықтарды және құралдарды тиеу және түсіру; тасымалдауды өндіруге жағдай жасайтын күйге өздігінен жүретін бұрғылау қондырғысын келтіру; өздігінен жүретін бұрғылау қондырғысының орнын ауыстыру және 1 км дейінгі қашықтыққа жүктерге жолда жолсерік болу; бұрғылау аяқталғаннан кейін үңгірлерді және тарншеяларды көму; реперді орнату; тасымалдағаннан кейін топырақты тегістеу.

Нормы времени, затрат труда и транспорта на монтаж, демонтаж и перемещение самоходных буровых установок с вращателем роторного типа приведены в таблицах 51-55 (приложению 3 к нормам времени и расценкам).
287. Монтаж, демонтаж бурового оборудования в подземных горных выработках.
Содержание работ:
монтаж и демонтаж бурового агрегата и оборудования;
погрузка, разгрузка бурового оборудования и инструмента;
установка направлений;
укладка настила;
устройство и разборка циркуляционной системы;
установка репера.
Нормы времени, затрат труда и транспорта на монтаж, демонтаж бурового оборудования в подземных горных выработках приведены в таблицах 56-58 приложению 3 к нормам времени.
288. Перевозка буровых зданий на новую точку
Условия проведения работ. Буровые здания используются при бурении стационарными и передвижными буровыми установками круглогодично и при бурении самоходными буровыми установками - в зимнее время. Сборка буровых зданий производится из готовых элементов.
Нормы времени приведены для следующих условий производства работ:
1) перевозка буровых зданий с разборкой и сборкой,
2) перевозка буровых зданий без разборки.
1). Перевозка буровых зданий с разборкой и сборкой
Содержание работ: подноска материалов и приспособлений, установка оснований; сборка сруба здания, прокладка пазов паклей или мхом; настилка полов и потолка, утепление потолков; установка оконных и дверных рам; подготовка и оснастка приспособлений для разборки бурового здания; разборка бурового здания; изготовление дополнительных венцов для замены негодных элементов; погрузка и разгрузка материалов для здания; перевозка материалов на 1 км, сопровождение в пути.
Нормы времени, затрат труда и транспорта на перевозку буровых зданий с разборкой и сборкой приведены в таблицах 59-61 приложению 3 к нормам времени и.
2). Перевозка буровых зданий без разборки (один блок).
Содержание работ: прицепка и отцепка блока (здания) к трактору, перемещение блока на расстояние до 1 км, сопровождение грузов в пути.
Нормы времени, затрат труда и транспорта на перевозку буровых зданий без разборки (одним блоком) приведены в таблицах 62-64 (приложению 3 к нормам времени и расценкам).
Глава 8. Бурение геологоразведочных скважин комплексами технических средств с гидротранспортом керна
289. В данной главе приведены сметные нормы на бурение геологоразведочных скважин комплексами технических средств для бурения с гидротранспортом керна (далее - КГК) стальными и легкосплавными бурильными трубами, самоходными и передвижными буровыми установками с подвижным вращателем, на монтаж, демонтаж и перевозку буровых установок на новую точку.

Айналмалы ротор түріндегі өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларын құрастыруға, бөлшектеуге және тасымалдауға уақыт мөлшерлері, еңбек шығындарының мөлшерлері 51 – 55 (уақыт және баға нормаларының 3-қосымшасы) кестелерде келтірілген.
287. Жерасты тау қазбаларында бұрғылау қондырғыларын құрастыру, бөлшектеу.
Жұмыс құрамы: бұрғылау агрегатын және жабдықтарын құрастыру және бөлшектеу; бұрғылау жабдығын және құралын тиеу және түсіру; бағыттарды орнату; төсенішті төсеп салу; айналым жүйесін орналастыру және бөлшектеу; репперді орнату.
Жерасты тау қазбаларында бұрғылау қондырғыларын құрастыруға, бөлшектеуге уақыт мөлшерлері, еңбек шығындарының мөлшерлері 56 – 58 (уақыт және баға нормаларының 3-қосымшасы) кестелерде келтірілген.
288. Жаңа нүктеге бұрғылау ғимараттарының орнын ауыстыру.
Жұмыстарды өткізу шарттары. Бұрғылау ғимараттары тәулік бойы тұрақты және жылжымалы бұрғылау қондырғыларымен бұрғылағанда және қыс мезгілінде өздігінен жүретін бұрғылау қрндырғыларымен бұрғылағанда пайдаланылады. Бұрғылау ғимараттарын құрастыру дайын элементтерден өндіріледі.
Уақыт мөлшерлері келесі жұмыс өндірістерінің шарттары үшін келтірілген:
1) бөлшектеумен және құрастырумен бұрғылау ғимараттарын тасымалдау,
2) бөлшектеусіз бұрғылау ғимараттарын тасымалдау.
1). Бөлшектеумен және құрастырумен бұрғылау ғимараттарын тасымалдау.
Жұмыс құрамы: материалдар мен бұйымдарды жақындату, негіздерді орнату; ғимарат кесінділерін құрастыру, мүк немесе паклдер паздарын төсеу; едендер мен төбені төсеу, төбелерді бекіту; терезе және есік жақтауларын орнату; бұрғылау ғимаратын бөлшектеу үшін бұйымдарды дайындау және жабдықтау; бұрғылау ғимаратын бөлшектеу; жарамсыз элементтерді ауыстыру үшін қосымша сабақтарды дайындап шығару; ғимарат үшін матреиалдарды тиеу және түсіру; 1 км материалдарды тасымалдау, жолда жолсерік болып жүру.
Бөлшектеумен және құрастырумен бұрғылау ғимараттарын тасымалдауға уақыт мөлшерлері, еңбек және көлік шығындарының мөлшерлері 59-61 (уақыт және баға нормаларының 3-қосымшасы) кестелерде келтірілген.
2). Бөлшектеусіз бұрғылау ғимараттарын тасымалдау (бір блок).
Жұмыс құрамы: тракторға блокты (ғимаратты) тіркеу және ажырату, 1 км дейінгі қашықтыққа блоктың орнын ауыстыру, жолда жолсерік болып жүру.
Бөлшектеусіз бұрғылау ғимараттарын тасымалдауға уақыт мөлшерлері, еңбек және көлік шығындарының мөлшерлері 62-64 (уақыт және баға нормаларының 3-қосымшасы) кестелерде келтірілген.
8-тарау. Керн гидрокөлігімен техникалық амалдар кешендерімен геологиялық барлау ұңғымаларын бұрғылау
289. Осы бөлімде болат және тез тұтанатын бұрғылау құбырларымен, қозғалмалы айналмасы бар өздігінен жүретін және жылжымалы бұрғылау қондырғыларымен керн гидрокөлігімен (КГК) бұрғылау үшін техникалық амалдар кешенімен геологиялық барлау ұңғымаларын бұрғылауға, жаңа нүктеге бұрғылау қондырғыларын құрастыруға, бөлшектеуге және тасымалдауға сметалық мөлшерлер келтірілген.

290. Общие положения, не предусмотренные в данной главе, следует принимать по главе 1.
291. При определении затрат на вспомогательные работы, сопутствующие бурению, используются нормы.
292. Для материально-технического снабжения при бурении предусмотрен автомобильный транспорт, на монтаж, демонтаж и перемещение буровых установок на новую точку - автомобильный и тракторный.
293. В нормах затрат производственного транспорта учтена доставка воды на скважину (1 машино-смена на 1 станко-смену).
294. В настоящих нормах не учтены и рассчитываются дополнительно затраты на ликвидационное тампонирование скважин, вывозку керна со скважины и перевозку балков (вагон-домиков).
295. Организационно-технические и технологические условия:
годовой фонд рабочего времени принят: для передвижных буровых установок 1224, 915, 610 станко - смен и для самоходных буровых установок 915, 610 и 305 станко - смен;
конкретный годовой фонд рабочего времени обосновывается проектом, исходя из условий производства, организации и объема работ;
нормы времени на бурение приведены в станко- сменах на 100 м скважин. Нормы определены для вертикальных скважин передвижными и самоходными буровыми установками с подвижным вращателем с поверхности земли;
диаметр бурения до 92 мм;
категория пород - I-IV. При бурении в породах более высоких категорий сметная стоимость на бурение определяется путем составления временных проектно-сметных норм.
Классификация горных пород по категориям приведена в таблице 17 приложению 2 к нормам времени.
296. Для расчета затрат времени скважины группируются по следующим интервалам: 0-50, 0-100, 0-300. При этом, к интервалу 0-50 относятся скважины глубиной до 75 м, к интервалу 0-100 - глубиной от 75 до 149 м, к интервалу 0-200 - от 150 до 249 м.
297. При отклонении от принятых организационно-технических и геологических условий к нормам времени применяются поправочные коэффициенты, предусмотренные в таблице 65, приложению 4 к нормам времени.
298. Содержание работ при вращательном механическом бурении с гидротранспортом керна:
подготовка к забуриванию;
углубка скважины; наращивание бурильной колонны;
прокачивание системы промывки до полного выноса кернового материала и шлама;
подъем и спуск колонны бурильных труб;
замена буровой коронки;
ежесменное техническое обслуживание и техническое обслуживание № 1 (по СТОИР) бурового и вспомогательного оборудования и инструмента;
очистка керноприемного устройства от шлама;
укладка керна в керновые ящики; ведение геологической и технической документации;
изучение керна и составление геологического разреза по скважине.

290. Осы бөлімде алдын – ала ескерілмеген жалпы ережелерді 1 бөлім бойынша қабылдаған жөн.
291. Бұрғылаумен қатар жүретін көмекші жұмыстарға шығындарды анықтағанда мөлшерлер пайдаланылады.
292. Бұрғылау кезінде материалдық – техникалық жабдықтау үшін автокөлік, жаңа нүктеге бұрғылау қондырғыларын құрастыруға, бөлшектеуге және тасымалдауға – автокөлік және тарктор көлігі алдын – ала көзделген.
293. Өндірістік көлік шығындарының мөлшерлерінде ұңғымаға суды алып келу ескерілген (1 мәшине – ауысым 1 білдек - ауысым).
294. Осы мөлшерлерде ескерілмеген және ұңғыманы тарату тығындауына, ұңғымадан кернді алып шығуға және бағандарды (вагон – үйшіктер) тасымалдауға қосымша шығындар есептеледі.
295. Ұйымдастырушылық техникалық және технологиялық шарттар:
жұмыс уақытының жылдық қоры келесі деп қабылданған: 1224, 915, 610 жылжымалы бұрғылау қондырғылары үшін білдек – ауысымда және өздігінен жүретін бұрғылау қондырғылары үшін 915, 610 және 305 білдек - ауысым;
жұмыс уақытының нақты жылдық қоры өндіріс шарттары, жұмыстың ұйымдастырылу және көлемі негізінде жобамен дәлелденеді;
бұрғылауға уақыт мөлшерлері ұңғыманың 100 м білдек – ауысымда келтірілген. Мөлшерлер жер бетінен қозғалмалы айналмасы бар жылжымалы және өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларымен тік ұңғымалар үшін анықталған;
бұрғылау диаметрі 92 мм дейін;
жыныстар дәрежесі - I-IV. Одан асатын дәрежелерге ие болатын жыныстарда бұрғылау жұмыстарын жүргізгенде бұрғылауға сметалық құн уақытша жобалық – сметалық мөлшерлерді құрастыру жолымен анықталады.
Дәрежелер бойынша тау жыныстарының топтастырулары 17 кестеде (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасы) келтірілген.
296. Уақыт шығындарын есептеу үшін ұңғымалар келесі аралықтар бойынша топтастырылады: 0-50, 0-100, 0-300. Сонымен бірге мұнда 0-50 аралығына 75 м дейінгі тереңдіктегі ұңғымалар, 0-100 аралығына – тереңдігі 75 – тен 149 м-ге дейінгі ұңғымалар, 0-200 аралығына – 150 – ден 249 м- ге дейінгі ұңғымалар жатады.
297. Қабылданған ұйымдастырушылық – техникалық және геологиялық шарттардан ауытқыған жағдайда уақыт мөлшерлеріне түзету коэффициенттері қолданылады, олар уақыт және баға нормаларының 4-қосымшасына сәйкес 65-кестеде алдын – ала көзделген.
298. Керн гидрокөлігімен айналмалы механикалық бұрғылауда жұмыс құрамы: бұрғылауға дайындау; ұңғыманың тереңдетілуі; бұрғылау бағанын өсіру; керн материалы мен шламның толық шығарылғанына дейін шаю жүйесін айдау; бұрғылау құбырлар бағанын көтеру және түсіру; бұрғылау бұрғытәжін ауыстыру; бұрғылау және көмекші қондырғының және құралдың ай сайынғы техникалық қызмет көрсетулері және №1 (ЗЖКТҚҚ бойынша) техникалық қызмет көрсетілуі; шламнан керн қабылдаушы қондырғыны тазарту; кернді керн жәшіктеріне салу; геологиялық және техникалық құжаттаманы жүргізу; кернді зерттеу және ұңғыма бойынша геологиялық тілікті құрастыру.

Нормы времени, затрат труда и транспорта на колонковое бурение скважин с гидротранспортом керна приведены в таблицах 66-68 (приложению 4 к нормам времени и расценкам).
299. Нормы на монтаж, демонтаж и перемещение буровых установок на новую точку при бурении с гидротранспортом керна приведены для самоходных и передвижных буровых установок.
300. Содержание работ:
подготовка площадки на точке бурения скважин, установка автоприцепа-емкости, отсоединение прицепа, размещение буровой установки на точке, подготовка пульта управления к работе, подъем и закрепление мачты, установка гидравлического домкрата, монтаж системы промывки, разгрузка стеллажа бурильных труб, отсоединение фиксаторов, демонтаж домкратов, разъединение циркуляционной системы, опускание и закрепление мачты, погрузка труб и стеллажа, отсоединение прицепа-емкости от буровой установки, подготовка буровой установки к переезду и перемещение буровой установки на 1 км.
301. Содержание работ при перемещении буровых установок на расстояние свыше учтенного в нормах:
сопровождение в пути, отцепки, прицепки перевозимых блоков.
302. Нормы времени, затрат труда ИТР, рабочих и транспорта на монтаж, демонтаж и перемещение буровых установок на новую точку при бурении с гидротранспортом керна приведены в таблицах 69-73, приложению 4 к нормам времени.
Глава 9. Бурение с применением шнеков
303. В данной главе приведены нормы на бурение скважин с применением шнеков при обязательном отборе проб и образцов.
304. При бурении с применением шнеков без отбора проб следует пользоваться нормами времени, приведенными в главе "Бескерновое бурение скважин для сейсморазведочных работ".
305. При необходимости крепления скважин обсадными трубами затраты времени определяются по нормам, приведенным по главе "Вспомогательные работы, сопутствующие бурению скважин". Стоимость обсадных труб определяется отдельным расчетом.
Глубина бурения до 50 м.
Диаметр шнеков до 175 мм.
Классификация горных пород приведена в таблице 78, согласно приложению 5 к нормам времени.
Годовой фонд рабочего времени принят 610 станко-смен.
Транспорт автомобильный.
306. При отклонениях от принятых технических и организационных условий бурения скважин к нормам времени применяются поправочные коэффициенты, приведенные в таблице 74, согласно приложению 5 к нормам времени и расценкам.
307. Нормы времени, затраты труда и транспорта на бурение скважин с применением шнеков приведены в таблицах 75-77, согласно приложению 5 к нормам времени и расценкам.
Содержание работ:
бурение скважин; отбор проб и образцов в интервалах, предусмотренных проектом; снабжение скважин необходимыми материалами и инструментом; ежесменное техническое обслуживание и техническое обслуживание № 1 (по СТОИР) бурового оборудования и инструмента. Ведение технической документации.

Керн гидрокөлігімен ұңғымаларды бұрғытәж бұрғылауға уақыт мөлшерлемелері, еңбек және көлек шығындарының мөлшерлері 66 – 68 кестелерде (уақыт және баға нормаларының 4-қосымшасы) келтірілген.
299. Керн гидрокөлігімен бұрғылағанда жаңа нүктеге бұрғылау қондырғыларын құрастыруға, бөлшектеуге және тасымалдауға мөлшерлер өздігінен жүретін және жылжымалы бұрғылау қондырғылары үшін келтірілген.
300. Жұмыс құрамы: ұңғымаларды бұрғылау нүктесінде алаңды дайындау, ыдыс автосүйретпесін орнату, сүйретпені жалғау, нүктеде бұрғылау қондырғысын жайғастыру, жұмысқа басқару пультін дайындау, мастаны көтеру және бекіту, гидравликалық домкратты орнату, шаю жүйісін құрастыру, бұрғылау құбырлар сүресін жүктемелеу, белгілегіштерді ажырату, домкраттарды бөлшектеу, айналма жүйесін ажырату, мачтаны түсіру және бекіту, құбыр және сүрені жүктеу, бұрғылау қондырғысынан ыдыс – сүйретпесін ажырату, бұрғылау қондырғысын көшуге дайындау және 1 км бұрғылау қондырғысының орнын ауыстыру.
301. Мөлшерлерде есептегеннен жоғары қашықтыққа бұрғылау қондырғыларының орнын ауыстырғанда жұмыс құрамы: жолда жолсерік болып жүру, ажыратулар, тасымалданатын блоктарды жалғау.
302. Керн гидрокөлігімен бұрғылағанда жаңа нүктеге бұрғылау қондырғыларын құрастыруға, бөлшектеуге және тасымалдауға уақыт мөлшерлері, ИТҚ, жұмысшылардың және көліктің еңбек шығындары уақыт және баға нормаларының 4-қосымшасына сәйкес 69 – 73-кестелерде келтірілген.
9-тарау. Иірмені пайдаланумен бұрғылау
303. Осы бөлімде сынамаларды және үлгілерді міндетті алуда иірмені пайдаланып ұңғымаларды бұрғылауға мөлшерлер келтірілген.
304. Сынамалар алмай, иірмені пайдаланумен бұрғылағанда "Сейсмобарлау жұмыстары үшін кернсіз ұңғымаларды бұрғылау" бөлімінде келтірілген уақыт мөлшерлерін пайдаланған жөн.
305. Ұңғымаларды беріктеу құбырларымен бекіту қажеттілігі туындаған жағдайда уақыт шығындары "Ұңғымаларды бұрғылаумен бірге жүретін іргелес жұмыстар" бөлімі бойынша келтірілген мөлшерлер бойынша анықталады. Беріктеу құбырларының құны жеке есептеулермен анықталады.
Бұрғылау тереңдігі 50 м дейін.
Иірме диаметрі 175 мм дейін.
Тау жыныстарының топтастырулары 78 кестеде (уақыт және баға нормаларының 5-қосымшасына сәйкес) келтірілген.
Жұмыс уақытының жылдық қоры 610 білдек – ауысым деп қабылданған.
Көлік – жеңіл мәшине.
306. Ұңғымаларды бұрғылауға қабылданған техникалық және ұйымдастырушылық шарттардан ауытқығанда уақыт мөлшерлеріне
уақыт және баға нормаларының 5-қосымшасына сәйкес 74-кестеде келтірілген түзету коэффициенттері қолданылады.
307. Иірмені пайдаланумен ұңғымаларды бұрғылауға уақыт мөлшерлері, еңбек және көлік мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 5-қосымшасына сәйкес 75-77-кестелерде келтірілген.
Жұмыс құрамы: ұңғымаларды бұрғылау; жобамен алдын – ала көзделген аралықтарда сынамалар мен үлгілерді алу; ұңғымаларды қажетті материалдармен және құралдармен жабдықтау; бұрғылау және көмекші құралдың ай сайынғы техникалық қызмет көрсетулері және №1 (ЗЖКТҚҚ бойынша) техникалық қызмет көрсетілуі. Техникалық құжаттамаларды жүргізу.

Глава 10. Бурение сейсморазведочных скважин
308. В данной главе приведены сметные нормы в натуральном выражении на бескерновое бурение сейсморазведочных скважин самоходными буровыми установками с вращателем роторного типа:
УРБ-2А-2, УРБ-2,5А, УГБ-1ВС, УШ-2Т, УШ-2ТВ.
Нормы времени учитывают следующие условия:
глубина бурения с применением долот - до 100 м; шнеков - до 50 м;
диаметр бурения 112- 175 мм;
очистка забоя скважины водой, глинистым раствором и сжатым воздухом;
диаметр бурильных труб - 60,3 с предельной длиной свечи (шнека) для соответствующей буровой установки.
309. Нормы времени дифференцированы по технологии и организации (сезонности) проведения работ следующим образом:
при работе в зимний период времени;
при работе во все периоды времени, кроме зимнего.
Классификация горных пород принята в соответствии с таблицей 17 согласно приложению 1 к нормам времени. Для уточнения классификации пород по буримости по каждому отдельному району работ составляется своя эталонная коллекция, в которой категории пород по буримости должны подтверждаться соответствующим актом.
310. При отклонениях от принятых условий нормы времени корректируются с учетом поправочных коэффициентов в случаях, предусмотренных таблицей 79, приложение 6, а при бурении сейсморазведочных скважин с применением шнеков к нормам времени таблица 82, согласно приложению 6 к нормам времени, применяются коэффициенты таблицы 74, согласно приложению 5 к нормам времени, глава 7 "Шнековое бурение".
311. При повторном использовании сейсморазведочных скважин в случае разбуривания их в связи с обвалом стенок применяются следующие нормы времени, таблица 80, согласно приложению 6 к нормам времени и расценкам:
для пород I-III категории - нормы для I категории;
для IV-V - нормы для II категории;
для VI-VIII - нормы для IV категории.
312. Годовой фонд рабочего времени принят 915, 610 и 457 станко-смен.
313. При необходимости крепления скважин обсадными трубами затраты времени определяются по нормам времени "Вспомогательные работы, сопутствующие бурению скважин". Затраты на крепление скважин обсадными трубами определяются сметно-финансовым расчетом.
314. Для материально-технического снабжения буровых работ, проводимых в труднопроходимых районах предусмотрен тракторный транспорт, для остальных районов - автомобильный. Нормы затрат транспорта учитывают обслуживание буровых работ внутри участка, независимо от его размера.

10-тарау. Сейсмикалық барлау ұңғымаларын бұрғылау
308. Осы бөлімде айналмалы ротор түріндегі өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларымен сейсмобарлау ұңғымаларын кернсіз бұрғылауға нақты түрде сметалық мөлшерлер келтірілген: УРБ-2А-2, УРБ-2,5А, УГБ-1ВС, УШ-2Т, УШ-2ТВ.
Уақыт мөлшерлері келесі шарттарды ескереді:
Қашауларды пайдаланумен бұрғылау тереңдігі - 100 м дейін; иірменікі- 50 м дейін;
Бұрғылау диаметрі 112- 175 мм;
Сумен, сазды қоспамен және қысылған ауамен ұңғыма кенжарын тазарту;
Бұрғылау құбырларының диаметрі – сәйкес бұрғылау қондырғысы үшін шырақтың (иірменің) шекті мүмкін болатын 60,3 с ұзындығымен.
309. Уақыт мөлшерлері келесі түрде жұмыстарды жүргізудің технологиясы және ұйымдастырылуы (мезгілдігі) бойынша дифференциялданған:
қыс мезгілінде жұмыс жасағанда;
барлық мезгілдер аралығында, қысқы мезгілді ғана қоспағанда, жұмыс жасағанда.
Тау жыныстарының топтастырылуы 17 кестеге (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес) сәйкес қабылданған. Әр жеке жұмыстар аудандары бойынша жыныстардың топтарын нақтылау үшін өзінің жеке эталондық топтамасы құрастырылады, онда бұрғылау бойынша жыныстар дәрежесі сәйкес актімен расталып отырылу керек.
310. Қабылданған шарттардан ауытқыған кезде уақыт мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 6-қосымшасына сәйкес 79-кестемен алдын – ала көзделген жағдайларда түзету коэффициенттерімен түзетіледі, ал иірлікті пайдаланумен сесмобарлау ұңғымаларын бұрғылағанда (уақыт және баға нормаларының 6-қосымшасы 82-кесте) уақыт мөлшерлеріне 74-кестенің (уақыт және баға нормаларының 5-қосымшасы), "Иірмені бұрғылау" бөлімі түзету коэффициенттері қолданылады.
311. Қабырғалардың құлауымен байланысты қайта бұрғылау жағдайларында сейсмобарлау ұңғымаларын қайта пайдаланғанда келесі уақыт мөлшерлері қолданылады (уақыт және баға нормаларының 6-қосымшасына сәйкес 80-кесте);
I-III дәрежелі жыныстар үшін – I дәрежеге арналған мөлшерлер;
IV-V үшін – II дәрежеге арналған мөлшерлер;
VI-VIII үшін – IV дәрежелерге арналған мөлшерлер.
312. Жұмыс уақытының жылдық қоры 915, 610 және 457 білдек – ауысымдар деп қабылданған.
313. Беріктеу құбырларымен ұңғымаларды бекіту қажеттілігі жағдайында уақыт шығындары "Ұңғымаларды бұрғылаумен іргелес жүретін көмекші жұмыстар" бөлімінде келтірілген уақыт мөлшерлері бойынша анықталады. Беріктеу құбырларымен ұңғымаларды бекіту шығындары сметалық – қаржылық есептермен анықталады.
314. Қиын өтетін аумақтарда жүргізілетін бұрғылау жұмыстарының материалдық – техникалық жабдықтауы үшін тракторлы көлік алдын – ала көзделген, ал қалған аумақтар үшін – автокөлік көзделген. Көлік шығындарының мөлшерлері участке өлшеміне тәуелсіз, участке ішіндегі бұрғылау жұмыстарына қызмет көрсетулерін ескереді.

315. Бескерновое бурение скважин для сейсморазведочных работ с применением долот.
316.Содержание работ:
бурение; спуск и подъем снаряда;
подготовительно-заключительные работы, связанные с подъемом и спуском бурового снаряда;
очистка забоя скважины промывочной жидкостью (сжатым воздухом);
отбор шлама, удаление пробок;
смена бурового долота;
наращивание бурильных труб, ежесменное техническое обслуживание и техническое обслуживание № 1 (по СТОИР); снабжение водой, материалами для приготовления промывочной жидкости и другими необходимыми материалами и инструментами; ведение геолого-технической документации.
317. Нормы времени на бескерновое бурение скважин для сейсморазведочных работ с применением долот приведены в таблицах 80, 81, согласно приложению 6 к нормам времени и расценкам.
318. Бурение скважин для сейсморазведочных работ с применением шнеков
319. Содержание работ:
бурение;
наращивание колонны шнеков;
очистка и проработка скважин;
подготовительно-заключительные работы, связанные с подъемом колонных шнеков;
подъем колонны шнеков;
ежесменное техническое обслуживание и техническое обслуживание № 1 (по СТОИР) бурового оборудования и инструмента;
снабжение скважин необходимыми материалами и инструментами; ведение геолого-технической документации.
320. Нормы времени на бескерновое бурение скважин для сейсморазведочных работ с применением шнеков приведены в таблице 82, согласно приложению 6 к нормам времени.
321. Нормы затрат труда и транспорта приведены в таблицах 83-85, согласно приложению 6 к нормам времени.
Глава 11. Ударно- канатное бурение скважин
322. В данной главе приведены сметные нормы на бурение скважин ударно-канатными станками с электродвигателем и двигателем внутреннего сгорания. Сметные нормы разработаны для двух условий:
1) при разведке всех месторождений, кроме россыпных;
2) при разведке россыпных месторождений.
По диаметру бурения сметные нормы приведены для групп скважин:
диаметром до 273 мм;
диаметром 273 мм и более.
323. Затраты на вспомогательные работы, сопутствующие бурению (кроме работ, предусмотренных в данной главе) определяются по нормам.
324. Производственный транспорт на бурение принят автомобильный, при монтаже, демонтаже и перемещении буровых установок - тракторный.
Параграф 1. Ударно-канатное бурение при разведке всех месторождений, кроме россыпных
325. Технико-технологические и организационные условия:
глубина скважин - до 200 м;
диаметр бурения под обсадные трубы, мм: 168, 219, 273, 325, 377, 426, 478;

315. Қашауларды пайдаланумен сейсмобарлау жұмыстары үшін ұңғымаларды кернсіз бұрғылау.
316. Жұмыс құрамы: бұрғылау; снарядты түсіру және көтеру; бұрғылау снарядын түсірумен және көтерумен байланысты дайындау – қорытынды жұмыстар; шаю сұйықтығымен (қысылған ауамен) ұңғыма кенжарын тазарту; шламдарды алу, тығындарды алып тастау; бұрғылау қашауын ауыстыру; бұрғылау құбырларын өсіру, ай сайынғы техникалық қызмет көрсетулері және №1 (ЗЖКТҚҚ бойынша) техникалық қызмет көрсетілуі; шаю сұйықтығын дайындау үшін сумен, материалдармен және өзге де қажетті материалдармен және құралдармен жабдықтау; геологиялық-техникалық құжаттаманы жүргізу.
317. Сейсмобарлау жұмыстары үшін кернсіз ұңғымаларды бұрғылауға уақыт нормалары қашауды қолданумен уақыт және баға нормаларының 6-қосымшасына сәйкес 80, 81-кестелерде келтірілген.
318. Иірмені қолданумен сейсмобарлау жұмыстары үшін ұңғымаларды бұрғылау.
319. Жұмыс құрамы: бұрғылау; иірменің бағаналарын күшейту; ұңғымаларды тазалау; бағаналық иірмені көтеруге байланысты дайындық-қорытынды жұмыстар; бұрғылау және көмекші құралдың ай сайынғы техникалық қызмет көрсетулері және №1 (ЗЖКТҚҚ бойынша) техникалық қызмет көрсетілуі; геологиялық және техникалық құжаттаманы жүргізу.
320. Иірмені пайдаланумен сейсмобарлау жұмыстары үшін кернсіз ұңғымаларды бұрғылауға уақыт мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 6-қосымшасына сәйкес 82-кестеде келтірілген.
321. Еңбек және көлік шығындарының мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 6-қосымшасына сәйкес 83-85-кестелерге келтірілген.
11-тарау. Ұңғымаларды соққылы – арқанды бұрғылау
322. Осы бөлімде электр қозғалтқыштарымен және іштен жану қозғалтқыштарымен соққылы – арқанды білтектерімен ұңғымаларды бұрғылауға сметалық мөлшерлер келтірілген. Сметалық мөлшерлер екі жағдайлар үшін жобаланған:
1) бос кен орындарды қоспағанда барлық кен орындарын барлағанда;
2) бос кен орындарын барлағанда.
Бұрғылау диаметрлері бойынша сметалық мөлшерлер келесі ұңғымалар тобына келтірілген:
Диаметрі 273 мм дейін;
Диаметрі 273 мм және одан аса.
323. Бұрғылаумен қатар жүретін көмекші жұмыстарға шығындар (осы бөлімде алдын – ала көзделген жұмыстарды қоспағанда) мөлшерлер бойынша анықталады.
324. Бұрғылауға өндірістік көлік автокөліктік деп, бұрғылау қондырғыларын құрастырғанда, бөлшектегенде және тасымалдағанда – тракторлы көлік деп қабылданған.
1-параграф. Шашыранды кен орындарды қоспағанда барлық кен орындарын барлағанда соққылы – арқанды бұрғылау
325. Технико-технологиялық және ұйымдастырушылық шарттары:
ұңғыма тереңдігі - 200 м дейін;
беріктеу құбырларының астына бұрғылау диаметрі, мм: 168, 219, 273, 325, 377, 426, 478;

углубка за рейс принята для пород I-IV категорий - 1 м, для пород V-VI категорий - 0,5 м;
годовой фонд рабочего времени - 915 и 610 станко-смен;
нормы времени на бурение приведены без учета крепления обсадными трубами;
затраты времени на крепление рассчитываются по нормам приведенным в таблице 96, согласно приложению 7 к нормам времени ам;
расход обсадных труб обосновывается в проекте;
стоимость обсадных труб определяется по сметно-финансовому расчету;
классификация горных пород по буримости приведена в таблице 104 согласно приложению 7 к нормам времени.
326. Содержание работ:
сборка и подготовка бурового снаряда, собственно бурение, ежесменное техническое обслуживание и техническое обслуживание № 1 оборудования и бурового инструмента, снабжение скважин технологическими материалами и водой, ведение технической документации.
327. Нормы времени на ударно-канатное бурение скважин при разведке всех месторождений, кроме россыпных приведены в таблице 86, согласно приложению 7 к нормам времени.
Параграф 2. Ударно-канатное бурение при разведке россыпных месторождений
328. Для данного вида предусмотрено бурение станками с электродвигателем - БУ-20-2УШМ, УГБ-3УК, УГБ-4УК и "Амурец-100" с двигателем внутреннего сгорания.
329. Технические, технологические и организационные условия бурения:
бурение производится в талых породах I-IV категорий. Классификация горных пород приведена в таблице 104 согласно приложению 7 к нормам времени и расценкам;
вес бурового снаряда подбирается в соответствии с твердостью породы и мощностью бурового станка, бурение ведется с одновременным креплением скважин обсадными трубами;
весь выжелоненный материал поступает в промывку на промывочных установках;
нормы времени приведены через 20-ти метровые интервалы для скважин, глубиной до 100 м (0-20, 0-40, 0-60, 0-80, 0-100);
в зависимости от требований к интервалам опробования углубка за рейс принята 0,20 и 0,50 м. При увеличении углубки за рейс вводятся поправочные коэффициенты (таблица 88, согласно приложению 7 к нормам времени и расценкам), которые применяются к нормам времени при углубке за рейс 0,5 м;
годовой фонд рабочего времени: 1224, 915, 610 и 305 станко-смен.
При бурении с креплением скважин обсадными трубами нормы приведены в соответствии с диаметром обсадных труб ( тр.). При бурении без крепления нормы указаны по диаметру долота ( д.).

бір рейсте I-IV дәрежелі жыныстар үшін тереңдету – 1 м деп, V-VI дәрежелі жыныстар үшін - 0,5 м деп қабылданған;
жұмыс уақытының жылдық қоры - 915 және 610 білдек - ауысым;
бұрғылауға уақыт мөлшерлері беріктеу құбырларына бекітуді есепке алмай келтірілген;
бекітуге уақыт шығындары уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 96-кестеде келтірілген мөлшерлер бойынша есептеледі;
беріктеу құбырларының шығындары жобада дәлелденеді;
беріктеу құбырларының құны сметалық – қаржылық есептеулер бойынша анықталады;
бұрғылау бойынша тау жыныстарының топтастырылулары уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 103-кестеде келтірілген.
326. Жұмыс құрамы: бұрғылау снарядын құрастыру және дайындау, бұрғылау жұмыстарының өзі, жабдықтың және бұрғылау құралының ай сайынғы техникалық қызмет көрсетулері және №1 техникалық қызмет көрсетілуі, ұңғыманы технологиялық материалдармен және сумен жабдықтау, техникалық құжаттаманы жүргізу.
327. Бос кен орындарды қоспағанда, барлық кен орындарын барлау кезінде ұңғымаларды соққылы – арқанды бұрғылауға уақыт мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 86-кестеде келтірілген.
2-параграф. Шашыранды кен орындарын барлау кезінде соққылы – арқанды бұрғылау
328. Осы түр үшін БУ-20-2УШМ, УГБ-3УК, УГБ-4УК электрқозғалтқыштары және "Амурец-100" іштен жану қозғалтқышы бар білдектермен бұрғылау алдын ала көзделген.
329. Техникалық, технологиялық және бұрғылаудың ұйымдастырушылық шарттары:
бұрғылау I-IV дәрежедегі еріген жыныстарда өндіріледі. Тау жыныстарының топтастырулары уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 104-кестеде келтірілген;
бұрғылау снарядының салмағы жыныс қаттылығы мен бұрғылау білтегінің қуатына сәйкес үйлестіріліп алынады, бұрғылау ұңғымаларды беріктеу құбырларымен бір уақытта бектіу жұмыстарымен қатар жүреді;
барлық алынған материал жуып – шаю қондырғыларына жуып – шаю үшін келіп түседі;
уақыт мөлшерлері тереңдігі 100 м (0-20, 0-40, 0-60, 0-80, 0-100) дейінгі ұңғымалар үшін 20 метрлік аралықтар арқылы келтірілген;
сынап көру аралықтарының талаптарына тәуелді бір рейске тереңдеу 0,20 және 0,50 м деп қабылданған. Бір рейске тереңдеу ұлғайған жағдайда түзету коэффициенттері енгізіледі (уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 88-кесте), олар бір рейсте 0,5 м тереңдеуде уақыт мөлшерлеріне қолданылады;
жұмыс уақытының жылдық қоры: 1224, 915, 610 және 305 білдек - ауысым.
Беріктеу құбырларымен ұңғымаларды бекітумен бұрғылағанда мөлшерлер беріктеу құбырларының диаметрлеріне сәйкес келтірілген. Бекітусіз бұрғылағанда мөлшерлер қашау диаметрі бойынша ( қ.) көрсетілген.

330. Нормы времени на бурение станками БУ-20-2УШ в талых породах с креплением обсадными трубами приведены в таблице 89, согласно приложению 7 к нормам времени и расценкам.
331. Нормы времени на бурение станками "Амурец-100" в талых породах с креплением обсадными трубами приведены в таблице 90, согласно приложению 7 к нормам времени.
332. Нормы времени на бурение станками УГБ-ЗУК, УГБ-4УК в талых породах приведены в таблице 91, согласно приложению 7 к нормам времени.
333. При отклонении от принятых условий к нормам времени применяются поправочные коэффициенты, приведенные в таблице 87, согласно приложению 7 к нормам времени.
334. Содержание работ:
сборка и подготовка бурового снаряда, собственно бурение с креплением обсадными трубами и углубкой на 1 цикл опробования, отбор проб и извлечение обсадных труб, ежесменное техническое обслуживание и техническое обслуживание №1 (по СТОИР) оборудования и бурового инструмента, снабжение скважин технологическими материалами и водой, ведение технической и геологической документации, предварительная камеральная обработка материалов.
Параграф 3. Вспомогательные работы, сопутствующие бурению скважин
335. Тампонирование скважин глиной
Содержание работ:
подготовка глиняных шариков и доставка их на забой скважины;
спуск трамбовочного снаряда на колонне бурильных труб;
трамбование глины;
подъем трамбовочного снаряда на колонне бурильных труб.
336. Нормы времени на тампонирование скважин глиной приведены в таблице 92, согласно приложению 7 к нормам времени.
337. Торпедирование скважин (разбивка негабаритов в скважинах при помощи зарядов ВМ)
Содержание работ:
подъем обсадных труб над забоем на 2-3 м (согласно паспорту буровзрывных работ для предохранения башмака обсадной колонны);
отход рабочих на безопасное расстояние;
приготовление заряда и спуск торпеды в скважину;
постановка деревянной пробки; отход взрывника на безопасное расстояние; присоединение проводов к взрывной машине, производство взрыва;
выход бригады из укрытия, подход к станку и подготовка к работе; разбурка завала породы после взрыва (2-3 м породы III категории);
крепление обсадными трубами до забоя (2-3 м).
338. Нормы времени на торпедирование скважин приведены в таблице 93, приложение 7.
339. Отбор проб грунтоносом на канате, нормы времени приведены в таблице 94, согласно приложению 7 к нормам времени)
Содержание работ: подготовка грунтоносов;
сборка инструмента; соединение с канатом;
забивка грунтоноса в породу;
подъем грунтоноса, отбор и документация пробы;
разборка инструмента.
340. Крепление скважин обсадными трубами и их извлечение
Содержание работ:

330. Еріген тау жыныстарында беріктеу құбырларымен бекітумен БУ-20-2УШ білдегімен бұрғылауға уақыт мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 89-кестеде келтірілген.
331. Еріген тау жыныстарында беріктеу құбырларымен бекітумен "Амурец-100" білдегімен бұрғылауға уақыт мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 90 кестеде келтірілген.
332. Еріген тау жыныстарында УГБ-ЗУК, УГБ-4УК білдегімен бұрғылауға уақыт мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 91-кестеде келтірілген.
333. Қабылданған шарттардан ауытқығын жағдайда уақыт мөлшерлеріне түзету коэффициенттері қолданылады, олар уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 87-кестеде келтірілген.
334. Жұмыс құрамы: бұрғылау снарядын құрастыру және дайындау, беріктеу құбырларын бекітумен және сынап көрудің 1 циклына тереңдеумен бұрғылаудың өзі, ай сайынғы техникалық қызмет көрсетулері және №1 (ЗЖКТҚҚ бойынша) техникалық қызмет көрсетілуі, ұңғыманы технологиялық материалдармен және сумен жабдықтау, геологиялық және техникалық құжаттаманы жүргізу, материалдарды алдын – ала камералды өңдеу.
3-параграф. Ұңғымаларды бұрғылауда жалғаспалы жүретін көмекші жұмыстар
335. Ұңғымаларды сазбен нығыздау
Жұмыс құрамы: сазды шариктерді дайындау және оларды ұңғыма кенжарына жеткізу; бұрғылау құбырлар бағанында тығындау снарядын түсіру; сазды тығындау; бұрғылау құбырлар бағанынды тығыздау снарядын көтеріп шығару.
336. Ұңғыманы сазбен тығындауға уақыт мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 92-кестеде келтірілген.
337. Ұңғымаларды тығындау (ВМ зарядтарының көмегімен ұңғымаларда бейгабариттерді бөлшектеу)
Жұмыс құрамы: кенжар үстінде беріктеу құбырларын 2- 3 м көтеру (бұрғылау – жару жұмыстарының төлқұжатына сәйкес беріктеу бағанының табанын сақтандырғышы үшін); жұмысшылардың қауіпсіз жерге дейін кейін шегінуі; зарядты дайындау және ұңғымаға тарпеданы түсіріп жіберу; ағаш тығынды қою; жарғыштың қауіпсіз жерге дейін кейін шегінуі; сымжелілердің жарғыш мәшинеге жалғау, жаруды өндіру; бригаданың жасырынған қауіпсіз жерден шығуы, білдекке жақындауы және жұмысқа дайындығы; жарылғаннан кейін жыныс үйінділерін қайта бұрғылау (ІІІ дәрежелі жыныстың 2-3 м); кенжарға дейін беріктеу құбырларымен бекіту (2-3 м).
338. Ұңғымаларды тарпедалауға уақыт мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 93-кестеде келтірілген.
339. Арқаны бар топырақ көтергішпен сынамалар алуға уақыт мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 94-кестеде келтірілген.
340. Беріктеу құбырларымен ұңғымаларды бекіту және оларды көтеріп алып шығу
Жұмыс құрамы:

1). Крепление скважины трубами при муфтовом соединении:
подбор труб, проверка резьбы и калибровка, навинчивание труб, постановка и снятие хомутов, спуск колонны в закрепленный участок, посадка колонны в незакрепленную часть скважины, оснащение станка забивной бабой и работа ею, постановка и снятие забивной головки, очистка скважины перед спуском колонны и после посадки труб.
2) Крепление скважин трубами при сварном соединении:
подбор труб, калибровка стыков, постановка и снятие хомутов, спуск колонны в закрепленный участок, посадка колонны в незакрепленную часть скважины, оснащение станка забивной бабой и работа ею, очистка скважины.
3) При извлечении труб с помощью лебедки станка:
извлечение труб из скважины (с их расхаживанием), постановка и снятие хомутов, отвинчивание труб или оказание помощи сварщику при газовой резке труб; переноска труб на расстояние до 20 м, укладка труб в штабель, сборка и разборка талевого блока.
4) При извлечении труб с помощью домкратов:
укладка швеллеров на шпалы у устья скважины, установка домкратов и опробование их, постановка и снятие хомутов, извлечение труб из скважины с расхаживанием, отвинчивание труб и оказание помощи сварщику при газовой резке труб, относка труб на расстояние до 20 м, укладка труб в штабель, сборка и разборка талевого блока.
341. Нормы времени на крепление скважин обсадными трубами и их извлечение из скважин приведены в таблице 96, согласно приложению 7 к нормам времени.
342. Нормы затрат труда ИТР и рабочих на бурение скважин ударно-канатными станками приведены в таблицах 97, 98, согласно приложению 7 к нормам времени.
343. Нормы времени на ударно-канатное бурение скважин глубиной 0-50 м буровыми установками УГБ-50М и УГБ-1ВС при разведке всех месторождений, кроме россыпных, приведены в таблице 103, согласно приложению 7 к нормам времени.
Параграф 4. Монтаж, демонтаж и перемещение буровых установок ударно-канатного бурения
344. Содержание работ:
перед установкой станка - выравнивание площадки;
укладка рамы из брусьев;
установка станка на раму и закрепление его растяжками, по окончании бурения отсоединение бурового снаряда и инструмента от канатов, наматывание канатов на барабан, соединение кабеля, подводящего электроэнергию от станка;

1). Муфталық байланыста құбырлармен ұңғымаларды бекіту: құбырларды іріктеу, бұранданы мен калибрін тексеру, құбырларды бұрау, қамыттарды орнату және шешіп алу, бекітілген участкеге бағандарды түсіру, ұңғыманың бекітілмеген бөлігіне бағандарды отырғызу, соққышпен білдекті жабдықтау және онымен жұмыс жасау, соққыш бастиегін орнату және шешіп алу, бағанды түсіру алдында және құбырларды қондырып болғаннан кейін ұңғымаларды тазалау.
2). Пісіріп жалғағанда ұңғымаларды құбырлармен бекіту: құбырларды іріктеу, түйісулерін калибрлеу, қамыттарды орнату және шешіп алу, бекітілген участкеге бағандарды түсіру, ұңғыманың бекітілмеген бөлігіне бағандарды отырғызу, соққышпен білдекті жабдықтау және онымен жұмыс жасау, ұңғыманы тазарту.
3). Білдек шығыры көмегімен құбырларды көтеріп алып шығуда: ұңғымалардын құбырларды көтеріп алып шығу (олардың жүрісімен), қамыттарды дайындау және шешіп алу, құбырларды бұрап алу немесе құбырларды газбен кескенде пісірушіге көмек көрсету; 20 м дейінгі қашықтыққа құбырлардың орнын ауыстыру, штабельге құбырларды жатқызу, негіз блогын құрастыру және бөлшектеу.
4). Домкрат көмегімен құбырларды көтеріп алып шығуда: ұңғыма аузында шпалдарға швеллерлерді бүктеп салу, домкраттарды орнату және оларды сынап көру, қамыттарды орнату және шешіп алу жүріп ұңғымалардан құбырларды көтеріп шығару, құбырларды бұрау және құбырларды бұрап алу немесе құбырларды газбен кескенде пісірушіге көмек көрсету, 20 м дейінгі қашықтыққа құбырлардың орнын ауыстыру, штабельге құбырларды жатқызу, негіз блогын құрастыру және бөлшектеу.
341. Беріктеу құбырларымен ұңғымаларды бекітуге және оларды ұңғымалардан көтеріп алып шығуға уақыт мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 96-кестеде келтірілген.
342. Соққылы – арқанды білдектермен ұңғымаларды бұрғылауға ИТҚ мен жұмысшылардың еңбек шығындарының мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 97, 98-кестелерде келтірілген.
343. Барлық кен орындарды, шашырандыларды қоспағанда, УГБ-50М және УГБ-1ВС бұрғылау қондырғыларымен 0-50 м тереңдігі бар ұңғымаларды соққылы арқанды бұрғылауға уақыт мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 103-кестеде келтірілген.
4-параграф. Соққылы – арқанды бұрғылаудың бұрғылау қондырғыларын құрастыру, бөлшектеу және тасымалдау.
344. Жұмыс құрамы: білтекті орнатар алдында – ауданды тегістеу; бағандардан жақтау салу; жақтауға білтекті орнату және оларды созғыштармен бекіту, бұрғылау аяқталғаннан кейін арқандардан бұрғылау снарядын және құралын ажырату, барабанға арқандарды орау, білтектен электр энергиясын келтіретін сымжеліні жалғау;

1) при монтаже:
подноска и укладка рамы под станок, установка монтажного мостика, подъем мачты, укрепление мачты станка растяжками;
крепление станка к фундаменту;
установка ограждений;
пробный пуск;
2) при демонтаже:
отключение станка от электросети, открепление станка от рамы фундамента, спуск мачты, подготовка станка, инструмента и оборудования к транспортировке, установка репера, прицепка станка к трактору, перевозка станка (трактором или своим ходом), погрузка оборудования и инструмента, отцепка станка и установка на новой точке, сопровождение грузов при перевозке.
345. Содержание работ при перевозке ударно-канатных буровых установок на 1 км свыше расстояния, учтенного в нормах:
осмотр, проверка транспортных средств;
сопровождение буровой установки, оборудования и инструмента;
выполнение необходимых работ в пути для обеспечения нормальной транспортировки установки с оборудованием.
346. Содержание работ при перемещении буровых установок по разведочной линии;
перетаскивание буровой установки, оборудования и бурового инструмента на точку заложения новой скважины;
монтаж буровой установки и подготовка к бурению;
демонтаж буровой установки и подготовка к перемещению на следующую точку заложения скважины;
установка репера.
347. Нормы времени на монтаж, демонтаж и передвижение буровых установок ударно-канатного бурения приведены в таблице 99, нормы затрат труда на монтаж, демонтаж и перемещение буровых установок по разведочной линии приведены в таблицах 100-102, согласно приложению 7 к нормам времени.
348. В нормах учтена перевозка передвижной электростанции, емкостей и бурового инструмента.
349. При производстве монтажа, демонтажа в зимнее время нормы времени увеличиваются за счет дополнительного времени на обогрев рабочих. Поправочные коэффициенты на зимние условия работ приведены в главе "Удорожание работ в зимних условиях".
350. Нормы времени на монтаж, демонтаж буровых установок УГБ-50М и УГБ-1ВС приведены в таблице 99-1, согласно приложению 7 к нормам времени.
Глава 12. Бурение разведочных скважин с применением пневмоударных машин
351. Настоящий раздел содержит нормы и нормативы времени на бурение скважин с поверхности земли колонковым и бескерновым способами с применением пневмоударных машин.

1) құрастырғанда, білдек астына жақтау алып келу және төсеу, құрастырушы көпірді орнату, мачтаны көтеру, созғыштармен білтек мачтасын беріктеу; іргетасқа білдекті бекіту; қоршауларды орнату, сынамалық іске қосу;
2) бөлшектегенде, электр желісінен білтекті ажырату, іргетас жақтауынан білтекті шешіп алу, мачтаны түсіру, білтекті, құралды және жабдықтарды тасымалдауға дайындау, реперді орнату, тракторға білтекті жалғау, білтектің орнын ауыстыру (трактормен немесе өз күштерімен), жабдықты және құралды жүктеу, білтекті шешу және жаңа нүктеде орнату, тасымалдау кезінде жүктерге жолсерік болу.
345. Мөлшерлемелерде алдын – ала көзделген қашықтықтан 1 км асатын қашықтыққа соққылы – арқанды бұрғылау қондырғыларын тасымалдағанда жұмыс құрамы: көлік амалдарын қарап – шығу, тексеру; бұрғылау қондырғысына, жабдықтарға және құралға жолсерік болып отыру; жабдықтары бар қондырғыны қалыпты тасымалдануын қамтамасыз ету үшін жолда қажетті жұмыстарды орындап отыру.
346. Барлау желісі бойынша бұрғылау қондырғыларының орнын ауыстыруда жұмыс құрамы; жаңа ұңғыма болатын нүктеге бұрғылау қондырғысын, жабдығын және бұрғылау құралын жылжыту; бұрғылау қондырғысын құрастыру және бұрғылауға дайындау; бұрғылау қондырғысын бөлшектеу және келесі ұңғыма болатын нүктеге тасымалдау; реперді орнату.
346. Соққылы – арқанды бұрғылаудың бұрғылау қондырғыларын құрастыруға, бөлшектеуге және тасымалдауға уақыт мөлшерлемелері 99 кестеде келтірілген, барлау желісі бойынша бұрғылау қондырғыларын тасымалдауға еңбек шығындарының мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес 100-102-кестелерде келтірілген.
347. Мөлшерлерде жылжымалы электр бекетін, ыдыстарды және бұрғылау құралын тасымалдауға мөлшерлер ескерілген.
348. Қыс мезгілінде құрастыру мен бөлшектеуді өндіргенде уақыт мөлшерлері жұмысшыларды жылытуға қосымша уақыт есебінен ұлғаяды. Қыс мезгіліндегі жұмыс шарттарына түзету коэффициенттері "Қыс мезгілінде жұмыстардың қымбаттауы" бөлімінде келтірілген.
349. УГБ-50М және УГБ-1ВС бұрғылау қондырғыларын құрастыруға, бөлшектеуге уақыт мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 7-қосымшасына сәйкес 99-1-кестесінде келтірілген.
12-тарау. Пневмасоққылы мәшинелерді қолданып барлау ұңғымаларын бұрғылау
350. Осы тарау пневмасоққылы мәшинелерді қолданып бағаналы және кернсіз амалмен жер бетінен ұңғымаларды бұрғылауға уақыт мөлшерлері мен нормативтерінен тұрады.
351. Бөлімге СКБ-4, СКБ-5 шпиндель түріндегі, УРБ-2,5А ротор түріндегі және УРБ-2А2 қозғалмалы түрдегі айналмасы бар сериямен шығарылатын өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларымен ұңғымаларды бұрғылауға уақыт мөлшерлері қосылған.

352. В главу включены нормы времени на бурение скважин серийно выпускаемыми самоходными буровыми установками с вращателем шпиндельного типа - СКБ-4, СКБ-5, роторного типа – УРБ-2,5А, подвижного типа – УРБ-2А2.
353. Нормы времени приведены для интервалов бурения 0-50; 50-100 и 100-150 м, диаметры бурения – 105, 113 и 125 мм.
354. Затраты времени на работы, не включенные в комплекс работ по бурению (крепление обсадными трубами, тампонирование скважин и специальные исследования в скважине) определяются по нормам, приведенным в главе 4 "Вспомогательные работы, сопутствующие бурению скважин".
355. Организационно-технические и технологические условия бурения, учтенные нормами времени на пневмоударное бурение:
угол наклона скважины к горизонту составляет 80-900;
бурение производится в немерзлых породах;
годовой фонд рабочего времени принят для самоходных буровых установок 915 и 610 станко-смен с поверхности земли.
356. Категории пород приняты в соответствии с классификацией горных пород, приведенной в, таблицы 115, 116, согласно приложению 8 к нормам времени.
357. Нормы времени на колонковое бурение скважин самоходными буровыми установками с вращателем шпиндельного типа с поверхности земли приведены в таблице 107, на бескерновое – в таблице 108 согласно приложению 8 к нормам времени.
358. Содержание работ:
спуск бурового снаряда, углубка скважины, наращивание бурового снаряда, подъем бурового снаряда из скважины, извлечение керна и смена породоразрушающего инструмента, укладка керна в ящики, ежесменное техническое обслуживание и техническое обслуживание № 1 (по СТОИР) бурового и вспомогательного оборудования, снабжение скважин материалами, ведение технической документации.
359. Нормы времени на колонковое бурение скважин самоходными буровыми установками с вращателем роторного типа с поверхности земли приведены в таблице 109, на бескерновое – в таблице 110 (согласно приложению 8 к нормам времени и расценкам).
360. Содержание работ:
спуск бурового снаряда, углубка скважины, наращивание бурового снаряда, подъем бурового снаряда из скважины, извлечение керна и смена породоразрушающего инструмента, укладка керна в ящики, ежесменное техническое обслуживание и техническое обслуживание № 1 (по СТОИР) бурового и вспомогательного оборудования, снабжение скважин материалами, ведение технической документации.
361. Нормы времени на колонковое бурение скважин самоходными буровыми установками с подвижным вращателем с поверхности земли приведены в таблице 111, на бескерновое – в таблице 112 согласно приложению 8 к нормам времени.

352. Уақыт мөлшерлері 0-50; 50-100 және 100-150 м бұрғылау аралықтары, 105, 113 және 125 мм бұрғылау диаметрі үшін келтірілген.
353. Бұрғылау бойынша жұмыстар кешеніне кірмеген (беріктеу құбырларымен бекіту, ұңғымаларды тығыздау және ұңғымалардағы арнайы зерттеулер) жұмыстарға уақыт шығындары "Ұңғымаларды бұрғылаумен іргелес жүретін көмекші жұмыстар" бөлімінде келтірілген мөлшерлер бойынша анықталады.
354. Бұрғылаудың ұйымдастырушылық – техникалық, технологиялық шарттары пневмосоққылы бұрғылауға уақыт мөлшерлерімен ескерілген.
көкжиекке ұңғыма еңісінің бұрышы 80-900 құрайды;
бұрғылау қатпаған жыныстарда өндіріледі;
жұмыс уақытының жұмыс қоры өздігінен жүретін бұрғылау қондырғылары үшін жер бетінде 915 және 610 білдек – ауысым деп қабылданған.
355. Жыныстар дәрежесі тау жыныстарының топтастыруларына сәйкес қабылданған, олар уақыт және баға нормаларының 8-қосымшасына 115, 116-кестелерінде келтірілген.
356. Шпиндель түріндегі айналмасы бар жер бетінен өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларымен ұңғымаларды бұрғытәж бұрғылауға уақыт мөлшерлемелері 107 кестеде, кернсіз бұрғылауға – 108 кестеде келтірілген (уақыт және баға нормаларының 8-қосымшасына сәйкес).
357. Жұмыс құрамы: бұрғылау снарядын түсіру, ұңғыманың тереңдеуі, бұрғылау снарядын өсіру, ұңғымадан бұрғылау снарядын көтеру, кернді алып шығу және жыныстарды бұзатын құралды ауыстыру, жәшіктерге керндерді салу, бұрғылау және көмекші құралдарына ай сайынғы техникалық қызмет көрсетулері және №1 (ЗЖКТҚҚ бойынша) техникалық қызмет көрсетілуі, ұңғымаларды материалдармен жабдықтау, техникалық құжаттамаларды жүргізу.
358. Ротор түріндегі айналмасы бар жер бетінен өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларымен ұңғымаларды бағаналы бұрғылауға уақыт мөлшерлері 109 кестеде, кернсіз бұрғылауға – 110 кестеде келтірілген (уақыт және баға нормаларының 8-қосымшасына сәйкес).
359. Жұмыс құрамы: бұрғылау снарядын түсіру, ұңғыманың тереңдеуі, бұрғылау снарядын өсіру, ұңғымадан бұрғылау снарядын көтеру, кернді алып шығу және жыныстарды бұзатын құралды ауыстыру, жәшіктерге керндерді салу, бұрғылау және көмекші құралдарына ай сайынғы техникалық қызмет көрсетулері және №1 (ЗЖКТҚҚ бойынша) техникалық қызмет көрсетілуі, ұңғымаларды материалдармен жабдықтау, техникалық құжаттамаларды жүргізу.
360. Қозғалмалы айналмасы бар жер бетінен өздігінен жүретін бұрғылау қондырғыларымен ұңғымаларды бағаналы бұрғылауға уақыт мөлшерлері 111 кестеде, кернсіз бұрғылауға – 112 кестеде келтірілген (уақыт және баға нормаларының 8-қосымшасына сәйкес).
361. бұрғылау снарядын түсіру, ұңғыманың тереңдеуі, бұрғылау снарядын өсіру, ұңғымадан бұрғылау снарядын көтеру, кернді алып шығу және жыныстарды бұзатын құралды ауыстыру, жәшіктерге керндерді салу, бұрғылау және көмекші құралдарына ай сайынғы техникалық қызмет көрсетулері және №1 (ЗЖКТҚҚ бойынша) техникалық қызмет көрсетілуі, ұңғымаларды материалдармен жабдықтау, техникалық құжаттамаларды жүргізу.

362. Содержание работ:
спуск бурового снаряда, углубка скважины, наращивание бурового снаряда, подъем бурового снаряда из скважины, извлечение керна и смена породоразрушающего инструмента, укладка керна в ящики, ежесменное техническое обслуживание и техническое обслуживание № 1 (по СТОИР) бурового и вспомогательного оборудования, снабжение скважин материалами, ведение технической документации.
363. Типовой перечень работ и нормы времени на их выполнение при монтаже-демонтаже и обустройстве буровых установок определены. Нормы времени, связанные с монтажом и демонтажом передвижных компрессорных установок, пневматических линий и шламоулавливающей системы, приведены в таблице 114, согласно приложению 8 к нормам времени. Численный и квалификационный состав сменного звена буровой бригады приведен в таблице 113, согласно приложению 8 к нормам времени.
Глава 13. Ручное бурение скважин
364. Бурение скважин ручным ударно-вращательным комплектом с креплением скважин трубами:
определение мощности и границ различных литологических слоев с описанием литологического состава грунтов, фиксацией глубины залегания водоносных горизонтов и водоупоров, измерение уровня воды измерение уровня воды в скважине. Отбор проб грунта и воды для производства лабораторных определений и анализов. Закрепление буровых скважин столбами. Ведение полевого журнала. Сводка древесной растительности на пункте бурения, планировка площади. Устройство бревенчатой треноги, установка и разборка треноги и оборудования (для скважин глубиной более 10 м).
Перевозка комплекта ручного бурения на участке работ с производством погрузочно-разгрузочных работ. Перемещение по разведочной линии комплекта бурения, треноги, проб грунта и воды.
Работы проводятся отрядом в составе двух рабочих 2 и 3 разряда при долевом участии начальника отряда и инженера по буровым работам.
365. Бурение скважин мотобуром с креплением трубами. Определение мощности и границ различных литологических слоев с описанием литологического состава грунтов, фиксацией глубины залегания водоносных горизонтов и водоупоров, измерением уровня воды в скважине.
Отбор проб грунта и воды для производства лабораторных определений и анализов. Закрепление буровых скважин столбами. Ведение полевого журнала.
Сводка древесной растительности на пункте бурения, планировка площади.
Монтаж и демонтаж установки и ее техническое обслуживание. Перевозка на участке работ и перемещение по разведочной линии комплекта бурения, проб воды и грунта.

362. Бұрғылау қондырғыларын құрастырғанда – бөлшектегенде және жабдықтағанда жұмыстардың типтік тізімі және оларды орындауға уақыт мөлшерлері келтірілген. Жылжымалы компрессорлық қондырғыларды, пневматикалық желілерді және шлам қарпығыш жүйені құрастырумен және бөлшектеумен байланысты уақыт мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 8-қосымшасына сәйкес 114-кестеде келтірілген. Бұрғылау бригадасының кезеңдік буынының сандық және біліктілік құрамы уақыт және баға нормаларының 8-қосымшасына сәйкес 113-кестеде келтірілген.
13-тарау. Ұңғымаларды қолмен бұрғылау
363. Ұңғымаларды құбырлармен бекітумен соққылы – айналмалы топтамамен қолмен бұрғылау. Әр түрлі жер қабаттары бар қабаттар шектерін және қалыңдықтарын топырақтардың жер қабаттарын сипаттаумен, сумен қаныққан көкжиектерді және су тіректерінің жатыс тереңдіктерін белгілеумен, су деңгейлерін өлшеумен, ұңғымада су деңгейлерін өлшеумен анықтау. Зертханалық анықтамалар мен талдауларды өндіру үшін топырақ және су сынамаларын алу. Бағандармен бұрғылау ұйғымаларын беріктеу. Дала журналын жүргізу. Бұрғылау бекетінде ағаш өсімдіктерін жинақтау, ауданды жоспарлау. Бөренелі үшаяқты құрылғысын орнату, үшаяқтыны және жабдықты орнату және бөлшектеу (тереңдігі 10 м асатын ұңғымалар үшін).
Жұмыс участкесінде қолмен бұрғылау кешенін тасымалдау, онда тиеу және жүк түсіру жұмыстары өндіріледі. Барлау желісі бойынша бұрғылау топтамасын, үшаяқтыны, топырақ және су сынамаларының орнын ауыстыру. Жұмыстар құрамында 2 және 3 разрядтағы екі жұмысшының отрядымен жүргізіледі, онда отряд басшысының және бұрғылау жұмыстары бойынша инженердің үлестік қатысуы болады.
364. Беріктелген құбырлармен мотобұрғылаушымен ұңғымаларды бұрғылау. Әр түрлі жер қабаттары бар қабаттар шектерін және қалыңдықтарын топырақтардың жер қабаттарын сипаттаумен, сумен қаныққан көкжиектерді және су тіректерінің жатыс тереңдіктерін белгілеумен, су деңгейлерін өлшеумен, ұңғымада су деңгейлерін өлшеумен анықтау
Зертханалық анықтамалар мен талдауларды өндіру үшін топырақ және су сынамаларын алу. Бағандармен бұрғылау ұйғымаларын беріктеу. Дала журналын жүргізу.
Бұрғылау бекетінде ағаш өсімдіктерін жинақтау, ауданды жоспарлау. Қондырғыны құрастыру және бөлшектеу және оған техникалық қызмет көрсету. Жұмыс участкесінде тасымалдау және су және топырақ сынамаларын бұрғылау топтамасының барлау желісі бойынша орын ауыстыру.
365. Уақыт мөлшерлері және еңбек шығындары 117, 118 кестелерде (уақыт және баға нормаларының 9-қосымшасына сәйкес) келтірілген. Жұмыстар құрамында 2 және 3 разрядтағы екі жұмысшының отрядымен жүргізіледі, онда отряд басшысының және бұрғылау жұмыстары бойынша инженердің үлестік қатысуы болады.

366. Нормы времени и затрат труда приведены в таблицах 117, 118 согласно приложению 9 к нормам времени. Работы проводятся отрядом в составе двух рабочих 2 и 3 разряда при долевом участии начальника отряда и инженера по буровым работам.
367. Классификация горных пород по буримости приведена в таблице 119 согласно приложению 9 к нормам времени и расценкам.
Глава 14. Удорожание работ в зимних условиях
368. В данной главе приведены сметные нормы на удорожание работ при бурении скважин в зимних условиях, которые включают затраты на заготовление, погрузку и разгрузку топлива для отопления буровых зданий, обогрев буровых бригад, работающих на открытых площадках и на работах по расчистке снега у мест бурения скважин, у стеллажей и подъездных площадок у буровых вышек.
369. Для расчета затрат по зимнему удорожанию буровых работ определяется количество станко-смен, приходящихся на бурение в зимний период времени, исходя из календарного графика производства буровых работ и продолжительности отопительного периода, указанного в приложении 9 "Деление территории Казахстана по температурным зонам".
370. При этом количество станко-смен принимается на бурение и на вспомогательные работы, включая исследования, откачки и технологические простои, связанные с цементированием скважин, проводимые в зимнее время. Сметные нормы приведены на 1 станко-смену.
371. При производстве монтажа, демонтажа и перевозок буровых установок и зданий в зимнее время нормы времени на выполнение этих работ увеличиваются за счет учета времени на обогрев рабочих.
Поправочные коэффициенты, учитывающие увеличение норм времени на монтаж, демонтаж и перевозку буровых установок в зимний период времени, приведены в таблице 120 согласно приложению 10 к нормам времени.
372. При выполнении монтажа, демонтажа и перевозок буровых установок в местностях, не отнесенных к температурным зонам, а также в высокогорных районах, где отрицательная температура воздуха может иметь место в любое время года, поправочные коэффициенты, учитывающие увеличение затрат времени при производстве работ в зимний период времени, приведены в таблице 121, согласно приложению 10 к нормам времени.
373. Нормы затрат труда и транспорта на удорожание буровых и вспомогательных работ в зимних условиях приведены в таблицах 122, 123, согласно приложению 10 к нормам времени и расценкам.
374. Деление территории РК на температурные зоны приведено в таблице 124, согласно приложению 10 к нормам времени.
Раздел 2. Геофизические работы
Глава 1. Геофизические исследования в скважинах
Параграф 1. Общие положения

366. Бұрғылау бойынша тау жыныстарының топтастырулары 119 кестеде келтірілген (уақыт және баға нормаларының 9-қосымшасына сәйкес).
14-тарау. Қыс мезгілінде жұмыстардың қымбаттауы
367. Осы бөлімде қыс мезгілінде ұңғымаларды бұрғылағанда жұмыстардың қымбаттауына сметалық мөлшерлер келтірілген, олар дайындау, бұрғылау ғимараттарын жылыту үшін отындарды тиеу мен түсіруге, ашық алаңдарда және ұңғымаларды бұрғылау орындарында, төсеніш орындарында және бұрғылау мұнараларының жерасты алаңдарында қар тазалау бойынша жұмыс жасап жүрген бұрғылау бригадаларын жылытуға шығындардан тұрады.
368. Бұрғылау жұмыстарының қысқы қымбаттаулары бойынша шығындар есебі үшін қыс мезгілі аралығында бұрғылауға келетін білдек – ауысым саны анықталады, ол "Температуралық аймақтар бойынша Қазақстан аумағын бөлу" 9 қосымшада көрсетілген жылыту аралығының ұзақтылығы мен бұрғылау жұмыстарын өндірудің күнтізбелік кестесінен алынады.
369. Сонымен бірге білдек – ауысым саны бұрғылауға да және көмекші жұмыстарға да қолданылады, соның ішінде зерттеу жұмыстары, айдаулар және қыс мезгілінде өтетін ұңғымаларды цементтеумен байланысты технологиялық тұрып қалулар. Сметалық мөлшерлер 1 білдек – ауысымға келтірілген.
370. Қыс мезгілінде бұрғылау ғимараттарын және қондырғыларын құрастыруды, бөлшектеуді және тасымалдауды өндіргенде осы жұмыстарды орындауға уақыт мөлшерлері жұмысшыларды жылытуға уақытты есептеу есебінен ұлғаяды.
Қыс мезгілінде бұрғылау қондырғыларын құрастыруға бөлшектеуге және тасымалдауға уақыт мөлшерлері ұлғаюын ескеріп отыратын түзету коэффициенттері 120 кестеде келтірілген (уақыт және баға нормаларының 10-қосымшасына сәйкес).
371. Температуралық аймақтарға жатқызылмаған жерлерде, сонымен бірге биік таулы аймақтарда, ол жерлерде ауаның теріс температурасы кез келген жыл мезгілінде орын алуы мүмкін, бұрғылау қондырғыларының құрастырылуын, бөлшектенуін және тасымалдануын орындағанда қыс мезгілінде жұмыстарды өндіргенде уақыт шығындарының ұлғаюын ескеріп отыратын түзету коэффициенттері уақыт және баға нормаларының 10-қосымшасына сәйкес 121-кестеде келтірілген.
372. Қыс мезгілінің шарттарында бұрғылау және көмекші жұмыстардың қымбаттауына еңбек және көлік шығындарының мөлшерлері уақыт және баға нормаларының 10-қосымшасына сәйкес 122, 123-кестелерде келтірілген.
373. ҚР аумағын температуралық аймақтарға бөлу уақыт және баға нормаларының 10-қосымшасына сәйкес 124-кестеде келтірілген.
2-бөлім. Геофизикалық жұмыстар
1-тарау. Ұңғымалардағы геофизикалық зерттеулер
2-параграф. Жалпы ережелер

375. В сборнике сметных норм и нормативов содержатся нормы времени, нормы затрат труда на геофизические исследования в структурно-картировочных, гидрогеологических скважинах, скважинах, бурящихся на уголь, руду и другие виды минерального сырья, при геологической съемке, а также специализированные работы методом инклинометрии скважин геофизических исследований в скважинах (далее - ГИС).
376. Нормы и нормативы разработаны на следующие геофизические методы и виды работ, нашедшие широкое производственное применение в практике геологоразведочных работ:
электрические методы – кажущегося сопротивления, естественных потенциалов, скользящих контактов, вызванных потенциалов, боковой токовый каротаж, микрокаротаж, градиента естественных потенциалов;
ядерно-геофизические методы – гамма-каротаж, гамма-гамма-каротаж, плотностной гамма-гамма-каротаж, селективный гамма-гамма каротаж, нейтрон-нейтронный каротаж на быстрых и медленных нейтронах, рентгенорадиометрический каротаж, импульсный нейтрон-нейтронный каротаж, спектрометрический нейтронный гамма-каротаж, спектрометрический нейтронный активационный каротаж, спектрометрический гамма-каротаж, нейтронный гамма-каротаж;
электромагнитные методы – каротаж магнитной восприимчивости, диэлектрический каротаж, электромагнитный каротаж;
акустический каротаж;
кавернометрия;
инклинометрия;
наклонометрия;
термометрия;
резистивиметрия;
расходометрия;
отбор образцов пород боковым стреляющим грунтоносом или гидравлическим пробоотборником.
377. Количественные значения норм времени установлены для условий, которые характеризуются:
выполнением работ исправными средствами труда;
выполнением работ численно и квалификационно укомплектованными коллективами согласно содержанию работы, обслуживаемому оборудованию и машинам, правилам охраны труда и техники безопасности;
рациональными для разновидностей работ и условий их выполнения формами организации труда и производства, а также технологией.
378. Основной производственной единицей, выполняющей геофизические работы, является геофизическая или каротажная партия (отряд).
379. Ответственным лицом за проведение работ является начальник партии, под руководством которого выполняется весь комплекс работ (то есть в нормах учитывается его долевое участие): составление программы; организационно-подготовительные работы; полевые и все сопутствующие работы: составление отчета.
На должность начальника партии назначается наиболее квалифицированный специалист-геофизик.
Основными исполнителями работ являются геофизики, техники-геофизики, водители. Далее конкретно по каждому виду работ в нормах представлен состав исполнителей.

375. Сметалық мөлшерлер және нормативтер жинағында құрылымдық – картаға түсіру, гидрогеологиялық ұңғымаларда, көмірге, кенге және өзге де минералды шикізаттың түрлеріне геологиялық таспаға түсіру кезінде бұрғыланатын ұңғымаларда, сонымен қатар ұңғымаларды инклиметрия (ҰГЗ) әдісімен жасайтын арнайы жұмыстарға уақыт мөлшерлері, еңбек шығындарының мөлшерлері келтірілген.
376. Мөлшерлер және нормативтер геологиялық барлау жұмыстарының тәжірибесінде кең өндірістік қолданыс тапқан келесі геофизикалық әдістерге және жұмыс түрлеріне жобаланған:
электрлік әдістер – болжамды кедергінің, табиғи потенциалдардың, сырғымалы байланыстардың, шақырылған потенциалдардың, бүйірлі токты бұрғытәж, микробұрғытәж, табиғи потенциалдар градиенті;
ядролық – геофизикалық әдістер – гамма-бұрғытәж, гамма-гамма-бұрғытәж, тығызды гамма-гамма-бұрғытәж, селективті гамма-гамма бұрғытәж, жылдам және баяу нейтрондарда нейтрон-нейтронды бұрғытәж, рентгенорадиометриялық бұрғытәж, импульсті нейтрон-нейтронды каротаж, спектрометриялық нейтронды гамма-бұрғытәж, спектрометриялық нейтронды белсенді бұрғытәж, спектрометриялық гамма-бұрғытәж, нейтронды гамма-бұрғытәж;
электромагнитті әдістер – магнитті сезімталдық бұрғытәжі, диэлектрикті бұрғытәж, электромагнитті бұрғытәж;
акустикалық бұрғытәж кавернометрия;
инклинометрия;
еңіс өлшеу;
термометрия;
резистивиметрия;
шығын өлшеу;
бүйірден ататын топырақ тасымалдағыш немесе гидравликалық сынама алумен жыныстар үлгілерін алу.
377. Уақыт мөлшерлерінің сандық мәні келесілерді сипаттайтын шарттар үшін орнатылған:
жұмыстарды жөнделген еңбек амалдарымен орындау;
жұмыстарды сан жағынан және біліктілік жағынан жұмыс құрамына сәйкес жабдықталған ұжыммен орындау, қызметкерлер жабдықтар мен мәшинелерге қызмет көрсетеді, еңбек қауіпсіздігі мен қауіпсіздік техника ережелерімен танысқан;
жұмыс түрлері және жағдайлары үшін тиімді еңбек ұйымдастырулары және өндірісі, сонымен қатар технологиясы.
378. Геофизикалық жұмыстарды орындайтын негізгі өндірістік бірлік геофизикалық немесе бұрғытәж партия (отряд) болып табылады.
379. Жұмыстарды өткізуге жауапты тұлға партия басшысы болып табылады, оның басшылығының астында жұмыстардың барлық кешені орындалады (яғни, мөлшерлерде оның үлестік қатысуы ескеріледі): бағдарламаны құрастыру; ұйымдастырушылық – дайындық жұмыстары; дала және онымен қатар жүретін барлық жұмыс түрлері; есеп беруді құрастыру.
Партия басшысының лауазымына анағұрлым білікті геофизик – маман тағайындалады.
Жұмыстарды негізгі орындаушылар геофизиктар, геофизик – техниктер, жүргізушілер болып табылады. Әрі қарай нақты әр жұмыстың түрі бойынша мөлшерлерде орындаушылардың құрамы ұсынылған.

380. Нормы времени разработаны исходя из применения наиболее эффективных методик, техники, технологии и организации труда и учитывают комплекс производственных процессов, необходимый для проведения соответствующих видов работ. Содержание работ приведено перед таблицами норм времени (выработки).
В нормах, кроме затрат на основной вид работ, учтены затраты на технологически связанные с ними работы, выполнение которых является обязательным в соответствии с действующими инструкциями, методическими указаниями и другими нормативными актами.
Каждый раздел включает условия работы, содержание работы, в которых указаны сведения, касающиеся разновидностей работ, помещенных в разделе, нормы времени на выполнение физического показателя работы (1 м скважины) и нормативные затраты труда исполнителей по должностям и профессиям на физический показатель работ.
Наименования профессий рабочих и должностей руководителей, специалистов и других служащих, тарифные разряды и категории к ним устанавливаются в соответствии с Единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих и Типовых квалификационных характеристик должностей работников, занятых в организациях геологической отрасли.
Нормы времени разработаны с учетом времени по обслуживанию рабочего места и времени на отдых и личные надобности.
381. Проектирование геофизических исследований в скважинах осуществляется в соответствии с действующими инструктивными и другими нормативными документами.
Параграф 2. Организация труда
382. Нормы настоящего сборника разработаны исходя из применения наиболее эффективных методик, техники, технологии и организации работ и учитывают комплекс производственных процессов, необходимый для проведения соответствующих видов работ.
При определении норм времени учтены следующие организационно-технические условия работ:
геофизические исследования проводятся в пробуренных с поверхности вертикальных скважинах, подготовленных ко времени прибытия каротажного отряда в соответствии с техническими условиями на подготовку скважин для проведения геофизических работ;
отряд (партия) обеспечен исправным комплектом приборов, аппаратуры и оборудования, транспортными средствами, основными материалами, защитными приспособлениями и спецодеждой, а также нормативным количеством ИТР и рабочих;
заявки на геофизические исследования поступают равномерно и обеспечивают полную загрузку рабочего времени отряда (партии);
общими геофизическими исследованиями масштаба 1:500 (1:200) охватываются скважины на всю глубину; потери на забое и на обсаженных интервалах скважины отсутствуют;
эталонирование и градуирование аппаратуры на базе выполняется один раз в месяц в соответствии с действующими техническими инструкциями;
технологические перерывы и простои отсутствуют;
работы проводятся при температуре выше + 5оС.
Режим труда и отдыха исполнителей работ регламентируется Трудовым Кодексом Республики Казахстан.

380. Уақыт мөлшерлері анағұрлым тиімді әдістемелерді, техниканы, технологияны және еңбекті ұйымдастыруды пайдалану негізінде жобаланған және сәйкес жұмыс түрлерін өткізу үшін қажетті өндірістік процесттер кешенін ескереді. Жұмыстар құрамы уақыт мөлшерлері (жасап шығу) кестелерінің алдында келтірілген.
Мөлшерлерде негізгі жұмыс түріне шығындарынан басқа онымен технологиялық байланысқан жұмыстарға шығындар ескерілген, оларды орындау қолданыстағы ережелерге, әдістемелік нұсқауларға және өзге нормативті актілерге сәйкес міндетті болып табылады.
Әр тарау жұмыс шарттарынан, жұмыс құрамынан тұрады, олардын тарауларында орналастырылған жұмыстардың алуан түрлігіне қатысты мәліметтер, жұмыстың физикалық көрсеткішін (1 м ұңғыма) орындауға уақыт мөлшерлері және жұмыстардың физикалық көрсеткішіне лауазымдар мен мамандықтар бойынша орындаушылардың мөлшерлеме еңбек шығындары көрсетілген.
Геологиялық салада ұйымдастырумен жүрген жұмысшылар мамандықтарының және жетекшілер, мамандар және өзге қызметкерлердің лауазымдарының атаулары, оларға тарифтік разрядтар және дәрежелер жұмыстардың Бірлік тарифті – біліктілік анықтамасымен және қызметкерлер лауазымдарының түрлік біліктілік сипаттамаларына сәйкес орнатылады .
Уақыт мөлшерлері демалыста және жеке қажеттіліктерде уақытты және жұмыс орнына қызмет көрсету бойынша уақыттарды ескеріп жобаланған.
381. Ұңғымаларда геофизикалық зерттеулерді жобалау қолданыстағы ережелерге және өзге нормативті құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Параграф 2. Еңбекті ұйымдастыру
382. Осы жинақтың мөлшерлері анағұрлым тиімді әдістемелерді, техниканы, технологияны және еңбекті ұйымдастыруды пайдалану негізінде жобаланған және сәйкес жұмыстар түрін өткізу үшін қажетті өндірістік процестер кешенін ескереді.
Уақыт мөлшерлерін анықтағанда келесі ұйымдастырушылық – техникалық жұмыс шарттары ескерілген:
геофизикалық жұмыстар жер бетінен бұрғыланған тік ұңғымаларда жүргізіледі, ол геофизикалық жұмыстарды жүргізу үшін ұңғымаларды дайындауға техникалық шарттарға сәйкес каротаж отряды келу уақытына дайын тұрады;
отряд (партия) жөнделген жабдықтар, аппаратура мен қондырғылар, көлік амалдары, негізгі материалар, қорғаныс амалдары және арнайы киімдер кешенімен қамтылған, сонымен бірге ИТҚ және жұмысшылардың мөлшерлеме сан мөлшерімен қамтамасыз етілген;
геофизикалық зерттеулерге өтініштер біркелкі түседі және отрядтың (партияның) жұмыс уақытының толық жүктелуін қамтамасыз етеді;
1:500 (1:200) масштабындағы жалпы геофизикалық зерттеулермен барлық тереңдікке ұңғымалар қамтылады; забойда және ұңғыманың отырғызылған аралықтарында жоғалтулар болмайды;
аппаратураны эталондау және градуирлеу базада қолданыстағы техникалық ережелерге сәйкес айына бір рет орындалады;
технологиялық үзілістер және тұрып қалулар болмайды;
жұмыстар + 5о С жоғары температураларда өткізіледі.
Жұмыс орындаушыларының еңбек және демалыс тәртібі Қазақстан Республикасының Еңбек Кодексінде реттеледі.

383. Исследования выполняются геофизической партией в составе одного или нескольких отрядов, оснащенных комплектами аппаратуры, оборудования, транспортными средствами и материалами.
Отрядом называется первичное производственное подразделение, организуемое для выполнения работы с помощью одного комплекта оборудования и аппаратуры.
384. В качестве натуральной единицы работ принят один метр исследуемой скважины, на котором выполняются измерения геофизических параметров, и километр пробега автотранспорта для переездов.
385. За расчетную единицы времени принята отрядо-смена, в течение которой один геофизический отряд выполняет норму выработки, установленную на семичасовой рабочий день.
386. При проведении работ в скважинах наклонного бурения, а также при температурах, отличающихся от принятых организационно-техническими условиями, применяются поправочные коэффициенты таблицы 1-4, согласно приложению 1 к нормам времени.
Поправочные коэффициенты по пп 8 и 9 таблицы 3 согласно приложению 1 к нормам времени распространяются на все виды полезных ископаемых.
При выполнении инклинометрии, термометрии и РРК отдельным выездом каротажного отряда поправочные коэффициенты к нормам времени за наклон скважины таблица 1, согласно приложению 1 к нормам времени и применяются на весь интервал исследования.
При проведении инклинометрии через 100 м к нормам времени таблица 13, гр. 17, согласно приложению 3 к нормам времени применяется поправочный коэффициент 0,5.
При проведении ГИС в масштабе 1:200 нормы времени на инклинометрию следует брать по таблице 13 (согласно приложению 3 к нормам времени и расценкам).
Затраты времени на ядерно-физические исследования в скважинах при отдельном выезде определяются по таблицам 13, 14 (согласно приложению 3 к нормам времени и расценкам).
387. При производстве исследований в горных районах к нормам времени применяются следующие поправочные коэффициенты: с абсолютной высотой 1501-2000 м – 1,05; 2001-3000 м – 1,10; 3001-4000 м – 1,25; 4001-4500 м – 1,33; свыше 4500 м – 1,45.
388. Для учета независящих от каротажного отряда сверхнормативных затрат времени при выполнении каротажных работ в скважинах используется "коэффициент за отклонения от нормализованных условий" КН, применяющийся при:
осложнениях в исследованиях из-за технического состояния скважин;
неравномерном предъявлении скважин под ГИС;
осложнениях с транспортировкой каротажного отряда (распутица, затрудненный подъезд к скважине);
выполнение ГИС каротажным отрядом только на одном объекте и невозможности использования на других объектах;
работе с аппаратурой БКР-3 с одновременной регистрацией трех параметров и более.
Коэффициент КН определяется в соответствии с параметром "а" для одного отряда или "А" для нескольких отрядов (таблица 5, согласно приложению 1 к нормам времени и расценкам Часть 4). Значение параметра "а" и "А" рассчитывается как отношение нормативных затрат времени на объем геофизических исследований в скважинах, включающих поправочные коэффициенты за наклон скважин, низкие температуры и за работу в горных районах, с учетом переездов к календарному (годовому) фонду рабочего времени (305 отрядо-смен). Параметр "а", рассчитанный для одного отряда, является одновременно и коэффициентом КН.
Значение параметра "А" определяется как сумма значений по объектам работ.
Коэффициенты отклонения от нормализованных условий (КН), а также коэффициенты производительной загрузки (КПЗ) рассчитываются экспедициями, осуществляющими геофизические исследования в скважинах, по каждому геофизическому отряду, исходя из объемов работ и затрат времени на всех объектах геологоразведочных работ за предыдущий год и утверждаются вышестоящей организацией. Для вновь организуемых отрядов КН и КПЗ рассчитываются по проектным данным.

383. Зерттеулер геофизикалық партиямен орындалады, оның құрамында бір немесе бірнеше отряд болады, олар аппаратура, жабдықтар, көлік амалдары және материалдар топтамасымен жабдықталған.
Отряд деп алғашқы өндірістік бөлімше аталады, ол жабдықтар мен аппаратураның бір топтамасының көмегімен жұмыстарды орындау үшін ұйымдастырылған.
384. Жұмыстардың табиғи бірлігі ретінде зерттелетін ұңғыманың бір метрі қабылданған, оларда геофизикалық параметрлердің өлшенуі орындалады, және жүріп өтулер үшін автокөлік жүрісінің километрі алынады.
385. Уақыттың есептік бірліктері үшін отряд – ауысым қабылданған, оның аралығында бір геофизикалық отряд жеті сағаттық жұмыс күніне орнатылған жасап шығу мөлшерін орындайды.
386. Еңісті бұрғылау ұңғымаларында жұмыстарды өткізгенде, сонымен қатар ұйымдастырушылық – техникалық шарттармен қабылданған температуралардан ауа температурасы өзгеше болғанда түзету коэффициенттері қолданылады (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес 1-4 кестелер, 4 бөлім, 1 тарау).
8 және 9 тт, бойынша 3 кестенің түзету коэффициенттері (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес, 4 бөлім, 1 тарау) пайдалы қазбалардың барлық түрлеріне таратылады.
Инклинометрияны, термометрияны және РРК орындағанда каротаж отрядының дербес шығуында ұңғыма еңісі үшін (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес 1 кесте, 4 бөлім, 1 тарау) уақыт мөлшерлеріне түзету коэффициенттері зерттеудің барлық аралығына қолданылады.
100 м кейін инклинометрия өткізгенде уақыт мөлшерлеріне (уақыт және баға нормаларының 32-қосымшасына сәйкес 13 кесте, 17 топ, 4 бөлім, 1 тарау) 0,5 түзету коэффициенттері қолданылады.
1:200 масштабында ҰГЗ жүргізгенде инклинометрияға уақыт мөлшерлемелерін 13 кесте (уақыт және баға нормаларының 3-қосымшасына сәйкес, 4 бөлім, 1 тарау) бойынша алған жөн.
Дербес шығуда ұңғымаларда ядролық – физикалық зерттеуге уақыт шығындары 13, 14 кестелер бойынша анықталады (уақыт және баға нормаларының 3-қосымшасына сәйкес , 4 бөлім, 1 тарау).
387. Таулы аймақтарда зерттеулерді өндіргенде уақыт мөлшерлеріне келесі түзету коэффициенттері қолданылады: 1501-2000 м абсолют биіктікпен – 1,05; 2001-3000 м – 1,10; 3001-4000 м – 1,25; 4001-4500 м – 1,33; 4500 м жоғары – 1,45.
388. Ұңғымаларда каротаж жұмыстарын орындағанда бұрғытәж отрядына тәуелсіз мөлшерлемелерден жоғары уақыт шығындарын есептеу үшін "мөлшерлеме шарттарынан ауытқу коэффициенті" КН келесі жағдайларда қолданылады:
ұңғымалардың техникалық күйлеріне байланысты зерттеулердің күрделенуі;
ҰГЗ астында ұңғымаларды біркелкі емес ұсынғанда;
Каротаж отрядын тасымалдауды кейінге қалдыру (шиеленісілер, ұңғыма жақындауға қиындатылған жолдар);
каротаж отрядымен ҰГЗ тек бір объектіде орындау және өзге объектілерде пайдалану мүмкінсіздігі;
үш және одан көп параметрлерді бір уақытта тіркеумен БКР-3 аппаратурасымен жұмыс жасау.
КН коэффициенті "а" параметрімен сәйкес бір отряд үшін немесе "А" бірнеше отрядтар үшін анықталады (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес 5 кесте, 4 бөлім, 1 тарау). "а" немесе "А" параметрінің мәні ұңғымаларда геофизикалық зерттеулер көлеміне мөлшерлеме уақыт шығындарының қатынасы ретінде есептеледі, оның ішіне ұңғыма еңісі, төмен температура және таулы жерлерде жұмыс жасаған үшін түзету коэффициенттері кіреді, және жұмыс уақытының қорына (305 отряд – кезең) күнтізбелік көшулер (жылдық) есептеледі. Бір отряд үшін есептелеген "а" параметрі бір уақытта КН коэффициенті болып табылады.
"А" параметрінің мәні жұмыстар объектілері бойынша мәндердің қосындысы ретінде анықталады.
Мөлшерлеме шарттарынан ауытқу коэффициенттері (КН), сонымен қатар өндірістік жүктеме коэффициенттері (КПЗ) ұңғымаларда геофизикалық зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын экспедициялармен, әр геофизикалық отряд бойынша жұмыс көлемдері мен уақыт шығындары негізінен алдыңғы жылдың барлық геологиялық барлау жұмыстары объектілерінде есептеледі және осы ұйымдастырумен бекітіледі. Жаңадан ұйымдастырылып жатқан отрядтар үшін КН және КПЗ жобалық деректер бойынша есептеледі.

389. Если каротажный отряд кроме геофизических исследований в скважинах выполняет и другие геофизические работы (скважинная геофизика, магниторазведка, гравиразведка и др.) при расчете КН следует учитывать нормативные затраты времени на все виды выполняемых работ.
390. На опытно-методические работы ГИС коэффициент КН не распространяется.
391. В случае использования двух каротажных установок при расчете КН учитываются суммарные нормативные затраты времени обеих установок.
392. Затраты времени на профилактику определяются по нормативным затратам времени ГИС без учета коэффициента КН
393. При КН ≤ 0,7 затраты времени на профилактику дополнительно не предусматриваются.
394. Коэффициент производительной загрузки КПЗ определяется по таблице 5 согласно приложению 1 к нормам времени в соответствии с параметрами "а" и "А" и удельным весом выездов. Удельный вес выездов определяется как частное от деления нормативных затрат на выезды к нормативным затратам времени на геофизические исследования скважин на объекте без КН
395. Численность геофизического отряда приведена в соответствии с коэффициентом производительной загрузки КПЗ (таблицы 20, 21, согласно приложению 4 к нормам времени и расценкам).
396. Затраты времени на выезды определяются по таблице 6 согласно приложению 1 к нормам времени в соответствии с предусмотренными проектом средними расстояниями до скважин, средним числом выездов на скважины, видом транспорта и группам дорог. Если по средним расстояниям до скважин, числу выездов или условиям транспортировка скважины на обслуживаемых партией объектах образуют отдельные группы, затраты времени на выезды определяются раздельно для каждой группы и потом суммируются.
397. Затраты времени в отрядо-сменах на геофизические исследования определяются исходя из установленных проектом комплекса и объема общих исследований в масштабе 1:500 (1:200), комплекса и объема детализационных исследований в масштабах 1:200, 1:50, 1:20, количества отбираемых образцов пород, средней глубины скважины, среднего числа скважин, с учетом поправок за наклон скважин и температуру.
В тех случаях, когда по комплексу исследований, средней глубине скважин или числу выездов скважины на объекте образуют отдельные группы, затраты времени определяются раздельно для каждой группы и затем суммируются.
В соответствии с назначением скважин, установленными проектом средними глубинами их, средним числом выездов на скважину определяются затраты времени на выполнение основного комплекса исследований.
К затратам времени по основному комплексу исследований добавляется время на выполнение остальных, предусмотренных проектом видов общих исследований.
При средней глубине скважин (или глубине исследований), не совпадающей с глубинами, приведенными в таблицах норм времени, принимается норма времени, соответствующая глубине, ближайшей к указанной в таблицах. При средней глубине скважин, совпадающей с серединой интервала глубины, принимается норма времени, соответствующая большей глубине скважины.
Затраты времени на виды (методы) работ, не вошедшие в основной комплекс либо входящие в него, но не предусматриваемые проектом, определяются по таблицам 7, 8 согласно приложению 2 к нормам времени, и 13, 14 согласно приложению 3 к нормам времени, нормативов на дополнительные исследования, при этом нормы времени на выполнение основного комплекса соответственно увеличиваются или уменьшаются на величину этих затрат.
Если в таблицах норм времени общих или детализационных исследований по какому-либо виду минерального сырья отсутствуют нормы на проектируемый метод геофизических работ, необходимо пользоваться аналогичными таблицами по другому виду минерального сырья. Затраты времени на общие исследования суммируются с затратами времени, необходимыми на выполнение предусмотренных проектом комплекса и объема детализационных исследований.
Если количество выездов превышает предусмотренное нормативами, нормы времени следует принимать по максимальному количеству выездов, за исключением случаев, предусмотренных п. 44.

389. Егерде каротажды отряд ұңғымаларға геофизикалық зерттеулерді және басқада геофизикалық жұмыстарды орындайды (ұңғымалы геофизика, магниттібарлау, гравитациялық барлау және т.б.) КН есебі кезінде барлық жұмыс түрлеріне уақыттың нормативті шығынын есепке алу керек.
390. ҰГЗ тәжірибелі - әдістемелік жұмыстарына КН коэффициенті таратылмайды.
391. Екі каротаж қондырғыларын пайдаланған жағдайларда КН есептегенде екі қондырғының да мөлшерлеме уақыт шығындарының қосындылары ескеріледі.
392. ҰГЗ мөлшерлеме уақыт шығындары бойынша алдын – ала жұмыстарға уақыт шығындары КН коэффициентін есепке алмай анықталады.
393. КН ≤ 0,7 болғанда алдын – ала жұмысқа уақыт шығындары қосымша көзделмейді.
394. Өндірістік жүктеме коэффициенті КПЗ "а" және "А" параметрлеріне және шығулардың меншікті салмағына сәйкес 5 кесте бойынша анықталады (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес, 4 бөлім, 1 тарау). Шығулардың меншікті салмағы мөлшерлеме шығындарды КН коэффициентісіз объектілерге ұңғымаларды геофизикалық зерттеуге шығулардың мөлшерлеме уақыт шығындарына бөлуден анықталады.
395. Геофизикалық отрядтың сан мөлшері өндірістік жүктеме коэффициентіне КПЗ сәйкес келтірілген (уақыт және баға нормаларының 4-қосымшасына сәйкес 20, 21 кестелер, 4 бөлім, 1 тарау).
396. Шығуларға уақыт шығындары 6 кесте бойынша (уақыт және баға нормаларының 10-қосымшасына сәйкес 4 бөлім, 1 тарау) ұңғымаға дейін жобамен алдын ала көзделген орташа қашықтықпен, ұңғымаларға шығулардың орташа сан мөлшерімен, көлік түрлері және жолдар топтарына сәйкес анықталады. Егер ұңғымаға дейін орташа қашықтықпен, шығулардың сан мөлшерімен немесе ұңғыманы тасымалдау шарттарымен объектілерге қызмет көрсететін партиялармен жеке топтар түзілетін болса, шығуларға уақыт шығындары әр топ үшін бөлек анықалады және кейін бір – біріне қосылады.
397. Геофизикалық зерттеулерге отряд – кезеңдерде уақыт шығындары жобамен орынталған кешен және 1:500 (1:200) масштабында жалпы зерттеулер көлемі, 1:200, 1:50, 1:20 масштабтарында бөлшектеп зерттеу кешені мен көлемі, алынатын жыныстар үлгілерінің сан мөлшері, ұңғыманың орташа тереңдігі, ұығымалардың еңіске және температураға түзетулерді ескеріп ұңғымалардың орташа сан мөлшері негізінде анықталады.
Зерттеу кешені, ұңғымалардың орташа тереңдігі немесе ұңғыманың шығу сан мөлшері бойынша объектіде жеке топтар құрған жағдайларда уақыт шығындары әр топ үшін жеке анықталады және кейін қосылады.
Ұңғыманың тағайындалуына сәйкес, олардың орташа тереңдіктерімен жобамен бекітілген, ұңғымаға шығудың орташа сан мөлшерімен зерттеулердің негізгі кешенін орындауға уақыт шығындары анықталады.
Зерттеулердің негізгі кешені бойынша уақыт шығындарына қалған, жобамен алдын – ала көзделген жалпы зерттеулер түрін орындауға уақыт қосылады.
Уақыт мөлшерлемелері кестелерінде келтірілген тереңдіктерге сәйкес келмейтін ұңғымалардың орташа тереңдігінде (немесе зерттеу тереңдігінде) кестелерде көрсетілген ең жақын тереңдікке сәйкес келетіндер қолданылады. Тереңдік аралығының ортасымен сәйкес келетін ұңғымалардың орташа тереңдігінде ұңғыманың үлкен тереңдігіне сәйкес келетін уақыт мөлшерлемелері қолданылады.
Негізгі кешенге кірмеген не болмаса оған кіретін, бірақ жобамен алдын – ала көзделмеген жұмыстар (әдістемелер) түріне уақыт шығындары 7, 8 кестелер (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес, 4 бөлім, 1 тарау) және қосымша зерттеулер мөлшерлемелерінің 13, 14 кестелері (уақыт және баға нормаларының 3-қосымшасына сәйкес, 4 бөлім, 1 тарау) бойынша анықталады, сонымен бірге негізгі кешенді орындауға уақыт мөлшерлемелері сәйкесінше ұлғаяды немесе осы шығындар шамасына азаяды.
Егер жалпы немесе бөлшектелген зерттеулердің уақыт мөлшерлемелерінің кестелерінде қандай да болмасын минералдық шикізат түрі бойынша жобаланып жатқан геофизикалық жұмыстар әдісіне мөлшерлемелер болмаса, минералды шикізаттың өзге түрі бойынша ұқсас кестелерді пайдалану керек. Жалпы зерттеулер үшін уақыт шығындары жобамен алдын – ала көзделген кешенге және бөлшектелген зерттеулер көлеміне қажетті уақыт шығындарымен қосылады.
Егер шығулардың сан мөлшері мөлшерлемелермен алдын – ала көзделген сан мөлшерлерден асатын болса, уақыт мөлшерлемелерін шығулардың максимал сан мөлшерімен қабылдау керек, осыларға 44 т. алдын – ала көзделген жағдайлар жатпайды.

Суммарные затраты времени на выполнение общих и детализационных исследований в одной скважине средней глубины умножаются на общее число запроектированных скважин или на число скважин в данной группе, а также на поправочный коэффициент за эталонирование и профилактику в зависимости от выполняемого комплекса работ: для методов КС, ПС, ГК, ГГК-П, кавернометрия – 1,085, те же и ядерно-физические методы – 1,134, при выполнении одного метода – 1,04.
Под суммарным интервалом детализации понимается сумма всех интервалов детализации, исследуемых за один выезд каротажного отряда. Нормы времени, приведенные на суммарный интервал детализационных исследований, не зависят от количества интервалов детализации.
398. Суммарные затраты времени (в отрядо-сменах) определяются как частное от деления затрат времени на выполнение общих и детализационных исследований в скважинах, а также затрат времени на выезды – на предусмотренный проектом суммарный поправочный коэффициент на отклонение от нормализованных условий КН.
399. В нормы времени на выполнение основного комплекса и исследований одним методом при отдельном выезде масштабов 1:500 и 1:200 включены затраты времени на следующие виды работ:
подготовительно-заключительные работы на базе партии (отряда): получение задания и оформление необходимой технической документации, подготовка каротажной станции к выезду на скважину, заправка их на АЗС, проверка оборудования, аппаратуры и кабеля при получении из аппаратурного цеха, получение радиоактивных источников, специальных материалов для прострелочных работ и сдача их после проведения исследований, получение неокончательно снаряженных грунтоносов и перфораторов на специальных складах, погрузка вручную на средства передвижения, разгрузка и сдача аппаратуры и оборудования, окончание предварительной обработки каротажных кривых (без обводки);
подготовительно-заключительные работы на скважине:
установка каротажной станции; погрузка и разгрузка аппаратуры и оборудования вручную, установка блок-баланса на устье скважины, монтаж и демонтаж схемы с первичным присоединением и конечным отсоединением груза и скважинного прибора;
монтаж и демонтаж средств откачки промывочной жидкости с определением глубины ее статического уровня;
проверка схемы и настройки станции, проверка кабеля на утечку и обрыв в конце работы, определение цены первой метки, установка скважинного прибора в устье скважины и подъем его из устья после окончания работы; промывка, чистка скважинной аппаратуры и оборудования;
проявление, проверка, предварительное оформление каротажных кривых и составление необходимой документации;
замер удельного сопротивления промывочной жидкости поверхностным резистивиметром;
настройка гироскопического инклинометра, запуск гироскопа, перенос инклинометра для контроля в ствол и его установка в стволе;
при прострелочных работах:
разметка опасной зоны, ее обозначение и тому подобное;
разметка и промер кабеля на скважине;
пересоединение скважинных приборов – извлечение прибора из устья скважины, отсоединение кабеля, проверка кабеля и приборов на утечку, присоединение нового прибора, определение цены первой метки, вкладывание и извлечение источника радиоактивного излучения, установка прибора в устье скважины;
спуск и подъем каротажного кабеля без замера;
замер параметров, определяемых основным комплексом ГИС, или исследования применяемым методом, включая установленные Технической инструкцией перекрытия, контрольные измерения, калибровку (эталонирование) скважинной аппаратуры на скважине;
замер одним зондом кажущегося сопротивления (КС).
в случае использования потенциала самопроизвольной поляризации его регистрация выполняется одновременно с замером зондом КС;
замер рассеянного гамма-излучения пород (ГГК-П) одновременно с регистрацией естественной радиоактивности пород (ГК);
замер других параметров, определяемых основным комплексом;
оперативный анализ материалов по законченной бурением скважине, вскрывшей полезное ископаемое.

Орташа тереңдігі бар бір ұңғымада жалпы және бөлшектелген зерттеулерді орындауға қосынды уақыт шығындары жобаланатын ұңғымалардың жалпы санына көбейтіледі немесе осы топтағы ұңғымалар санына көбейтіледі, сонымен қатар орындалатын жұмыстар кешеніне тәуелді эталондауға және алдын – алуға түзету коэффициентіне көбейтіледі: КС, ПС, ГК, ГГК-П, кавернометрия әдістері үшін – 1,085, сол сияқты және ядролық – физикалық әдістер үшін – 1,134, бір әдісті орындағанда – 1,04.
Бөлшектеудің қосынды аралығы деп бұрғытәж отрядының бір шығысына зерттелетін бөлшектеудің барлық аралықтарының қосындысы деп түсіндіріледі. Бөлшектеу зерттеулерінің қосынды аралығына келтірілген уақыт мөлшерлемелері бөлшектеу аралықтарының сан мөлшерлеріне тәуелсіз болады.
398. Уақыт шығындарының қосындысы (отряд – кезеңде) ұңғымаларда жалпы және бөлшектеу зерттеулерін орындауға уақыт шығындарына, сонымен бірге шығуларға уақыт шығындары - КН қалыпты шарттардан ауытқуға жобамен алдын – ала көзделген қосынды түзету коэффициентіне бөлу ретінде анықталады.
399. 1:500 және 1:200 масштабтарының жеке шығуларында зерттеулерді бір әдіспен зерттегенде және негізгі кешенді орындауға уақыт мөлшерлемелеріне келесі жұмыс түрлеріне уақыт шығындары қосылған:
Партия (ортяд) базасында дайындық – қорытынды жұмыстар: тапсырма алу және қажетті техникалық құжаттарды рәсімдеу, ұңғымаға шығу үшін бұрғытәж бекетін дайындау, оларды АЖБ толтыру, жабдықтарды, аппаратураны және аппаратуралық цехтан алғанда сымжеліні тексеру, рабиобелсенді көздерді, ату жұмыстары үшін арнайы материалдарды алу және оларды зерттеу жұмыстарын орындап болғаннан кейін қайта тапсыру, соңғы емес жабдықталған топырақ тасымалдағыштарды және арнайы қоймалардан перфораторларды алу, тасымалдау амалына қолмен тиеу, түсіру және аппаратураны және жабдықты қайта тапсыру, бұрғытәж қисықтарының (қоршамай) алдын – ала өңделуінің аяқталуы;
ұңғымада дайындау – қорытынды жұмыстары:
бұрғытәж бекетін орнату; қолмен аппаратураны және жабдықтарды тиеу және түсіру, ұңғыма сағасында блок – балансты орнату, алғашқы жалғаумен сұлбаны құрастыру және бөлшектеу және соңғында жүкті және ұңғыма жабдығын ажырату; статикалық деңгей тереңдігін анықтаумен жуып – шаб сұйықтығын айдау амалдарын құрастыру және бөлшектеу, жұмыс соңғында үзілуге және тесілуге сымжеліні тексеру, бірінші белгі құнын анықтау, ұңғыма сағасында ұңғыма жабдығын орнату және оны жұмыстар аяқталғаннан кейін сағадан көтеру; ұңғыма аппаратурасын және жабдықтарын жуып – шаю, тазалау; бұрғытәж қисықтарын айқындау, тексеру, алдын – ала рәсімдеу және қажетті құжаттамаларды құрастыру; беткейлі резситивиметрмен жуып – шаю сұйықтықтарының меншікті кедергісін өлшеу; гироскопиялық инклинометрді ретке келтіру, гироскопты іске қосу, бақылау үшін инклинометрді оқпанға орын ауыстыру және оны оқпанда орнату; ату жұмыстарында: қауіпті аймақты белгілеу, оны шартты таңбалау және т.с.с.;
ұңғымада сымжеліні белгілеу және өлшеу;
ұңғыма жабдықтарын жалғау – ұңғыма сағасынан жабдықты шығару, сымжеліні ажырату, сымжеліні және жабдықтарды ағып кетуге тексеру, жаңа жабдықты жалғау бірінші белгі құнын анықтау, радиобелсенді сәулелену көзін қосу және алып шығу, ұңғыма сағасында жабдықты орнату;
өлшеусіз бұрғытәж сымжелісін түсіру және көтеру;
ҰГЗ негізгі кешенімен анықталатын параметрлерді өлшеу немесе қолданылатын әдіспен зерттеулер, соның ішінде орнатылған жабудың техникалық ережелерін, бақылау өлшеулерін, ұңғымада ұңғыма аппаратаурасын калибрлеуді (эталондауды) қоса;
болжамды кедергіні бір сондпен өлшеу (БК).
өздігінен поляризациялану потенциалын пайдалану жағдайында оның тіркелуі БК зондымен өлшеумен бір уақытта орындалады;
жыныстардың шашыранды гамма – сәулеленуін өлшеу (ГГК-П) жыныстардың (БК) табиғи радиобелсенділігін іркеумен бірге орындалады;
негізгі кешенмен анықталатын өзге параметрлерді өлшеу;
пайдалы қазбаларды ашқан ұңғыманың аяқталған бұрғылауы бойынша материалдарды жедел талдау.

400. Нормы времени на выполнение дополнительных методов общих исследований (масштаба 1:500, 1:200) содержат затраты времени на:
пересоединение скважинного прибора, спуск и подъем кабеля без замера;
замер соответствующего параметра, включая установленные Технической инструкцией перекрытия, контрольные измерения, калибровки (эталонирование) скважинной аппаратуры на скважине.
401. Нормы времени на отбор образцов пород боковыми стреляющими грунтоносами устанавливают:
зарядку боковых стреляющих грунтоносов, установку бокового грунтоноса в защитную трубу, оснащение его пиропатроном, проверку кабеля и оборудования на отсутствие тока, спуск на глубину 50 м и проверку целостности цепи, установку на глубине отстрела, регистрацию кривой токового каротажа (или другого параметра) в масштабе 1:50 в интервале прострела, производство одного выстрела (включения) независимо от числа одновременно стреляющих камер, извлечение из бойков образцов пород и их установка.
402. В нормы времени на геофизические исследования методом индукционной наклонометрии аппаратурой НИУС-I входит время на обязательную запись кавернограммы.
Нормы времени на отбор образцов пород гидравлическим породоотборником ПГ-10 рассчитаны на отбор 100 образцов пород с учетом нормы времени на привязку к угольному пласту методом БТК.
В нормы времени на выполнение детализационных исследований включены затраты времени на выбор интервала детализации и режима регистрации в каждом интервале, спуск прибора до нижней границы нижнего интервала детализации, замер в нижнем интервале детализации с привязкой к ближайшей метке кабеля, подъем без замера до второго интервала детализации, замер во втором интервале детализации и т. д., подъем прибора без замера от последнего интервала детализации до устья скважины;
пересоединение скважинных приборов при использовании методов, которые не применяются при исследованиях в общем масштабе.
403. Нормы времени на специальные гидрогеологические исследования включают:
подготовительно-заключительные операции на базе, на скважине;
восстановление, стабилизация, замер динамического уровня (при дебитометрии скважины);
запуск насоса (компрессора) производство откачки (нагнетания), определение дебита откачки, замер динамического уровня жидкости;
засолка промывочной жидкости (для резистивиметрии скважины):
расчет необходимого количества соли, засыпка ее в солилку с последующим подсоединением к резистивиметру и конечным отсоединением от него; равномерное засолонение столба промывочной жидкости в интервале исследования;
замер кривой равномерности засолки;
ожидание опреснения (засолонения) промывочной жидкости;
оперативный анализ полученных материалов каротажа.

400. Жалпы зерттеулердің қосымша әдістерін орындауға уақыт мөлшерлемелері (1:500, 1:200 масштабының) келесі уақыт шығындарынан тұрады:
ұңғыма жабдығын қайта жалғау, өлшеусіз сымжеліні түсіру және көтеру;
сәйкес параметрді өлшеу, соның ішінде орнатылған жабудың техникалық ережелерін, бақылау өлшеулерін, ұңғымада ұңғыма аппаратаурасын калибрлеуді (эталондауды) қоса.
401. Бүйір ататын топырақ тасымалдағышпен жыныстар үлгілерін алуға уақыт мөлшерлемелері келесілерді орнатады: бүйір ататын топырақ тасымалдағыштарды зарядтауды, қорғаныс құбырына бүйір топырақ тасымалдағышты орнатуды, оны пирооқтықтармен жабдықтау, сымжеліні және жабдықты ток жоқтығына тексеру, 50 м тереңдікке түсіру және шынжырдың бүтіндігін тексеру, ату тереңдігіне орнату, ток бұрғытәж қисығын 1:50 масштабында ату аралығында тіркеу (немесе өзге параметрді), бір уақытта ататын камераларға тәуелсіз бір атуды (іске қосылуды) өндіру, бүйірлерден жыныстар сынамаларын алу және оларды тиісті жерлерге орнату.
402. НИУС-I аппаратурасымен индукциялық еңіс өлшеу әдісімен геофизикалық зерттеудің уақыт мөлшерлемелеріне кавернограмманы міндетті жазуға уақыт кіреді.
ПГ-10 гидравликалық сынама алулармен жыныстар үлгілерін алуға уақыт мөлшерлемелері жыныстардың 100 үлгісін алуға есептелген, оның ішінде БТК әдісімен көмір қатына жалғауға уақыт мөлшерлемелері есепке алынған.
Бөлшекті зерттеулерді орындауға уақыт мөлшерлемелеріне әр аралықта тіркеу тәрібімен және бөлшектеу аралығын таңдауға, бөлшектеудің төменгі аралығының төменгі шегіне дейін жабдықты түсіруге, сымжелінің жақын белгісіне жалғаумен бөлшектеудің төменгі аралығында өлшеуге, бөлшектеудің екінші аралығына дейін өлшеусіз көтеруге, бөлшектеудің екінші аралығында өлшеуге және т.б., бөлшектеудің соңғы аралығынан ұңғыма сағасына дейін өлшеусіз жабдықты көтеруге уақыт шығындары қосылған; жалпы масштабта зерттегенде пайдаланылмайтын әдістерді қолданғанда ұңғыма жабдықтарын қайта қосу.
403. Арнайы гидрогеологиялық зерттеулердің уақыт мөлшерлемесі келесілерден тұрады:
базада, ұңғымада дайындау – қорытынды операциялар;
динамикалық деңгейді қалпына келтіру, тұрақтандыру, өлшеу (ұңғыманың дебитометриясы кезінде); сорғышты (компрессорды) іске қосу, айдауды өндіру (жүктеуді), айдау дебитін анықтау, сұйықтықтың динамикалық деңгейін өлшеу;
жуып – шаю сұйықтығын тұздау (ұңғыманың резистивиметриясы үшін): қажетті тұздың мөлшерін есептеу, тұз салғышқа оны төгу, әрі қарай оны резистивиметрге жалғау және оны соңында одан ажырату; зерттеу аралығында жуып – шаю сұйықтығы бағанының біркелкі тұздануы; тұздану қисық біркелкілігін өлшеу; жуып – шаю сұйықтығының тұзсыздануын (тұздылануын) күту;
алынған каротаж материалын жедел талдау.

404. Нормы времени усреднены: на геофизические исследования – по скорости записи в интервале разреза скважины, на спускоподъемные операции – по диаметру скважины; все усреднения выполнены только для скважин соответствующего назначения.
405. Интервалы детализации распределены равномерно по разрезу скважины:
детализация выполняется в соответствии с принятой интервальностью бурения (в среднем через 250 м, в скважинах на воду через 500 м); средняя величина единичного интервала детализации пересечений твердых полезных ископаемых 8 м.
406. При одновременной регистрации нескольких геофизических параметров за один спуск или подъем принимается единый укрупненный норматив времени, соответствующий затратам времени на регистрацию наиболее трудоемкого параметра.
407. В состав работ ИТР каротажного отряда (партии) при обработке материалов ГИС входит: предварительная подготовка, увязка, копирование и монтаж кривых ГИС, построение геологической колонки по каротажу; качественное выделение продуктивных горизонтов в разрезе скважины без количественных определений; построение сводного геолого-геофизического разреза со снятием копий и так далее.
408. Обобщающая обработка материалов ГИС по законченным разведкой участкам с составлением раздела о каротажных работах к геологическому отчету с подсчетом запасов нормами времени не учтена. Затраты времени на эти работы определяются согласно основным положениям по составлению проектов и смет на геологоразведочные работы.
Затраты на количественное определение, а также выявление на полях угольных шахт и разрезов малоамплитудных тектонических нарушений по материалам каротажа предусматриваются отдельным сметно-финансовым расчетом сверх установленных нормативов на камеральные работы.
Параграф 3. Геофизические исследования в скважинах структурно-картировочного бурения и в гидрогеологических скважинах
409. В таблицах 7, 8, согласно приложению 2 к нормам времени представлены нормы времени на общие геофизические исследования масштаба 1:500 (1:200) в структурно-картировочных и гидрогеологических скважинах.
Нормы времени даются в отрядо-сменах на исследования скважин различной глубины раздельно на основной комплекс и на каждый дополнительный метод и вид работ при различном числе выездов на скважину.
410. Даны нормы времени на специальные гидрогеологические работы методами дебитометрии скважин и резистивиметрии в отрядо-сменах на исследования 1000 м скважины при различных способах возбуждения скважины (дебитометрия, таблица 9, согласно приложению 2 к нормам времени и в зависимости от числа регистрируемых кривых (резистивиметрия) (таблица 10, согласно приложению 2 к нормам времени и расценкам).

404. Уақыт мөлшерлемелері келесілерге орташа алынған: геофизикалық зерттеулерге – ұңғыма тілігі аралығында жазу жылдамдығы бойынша, түсіріп – тиеу операцияларына – ұңғыманың диаметрі бойынша; барлық орташа мәндер тек арнайы белгіленген ұңғымалар үшін орындалған; бақылаулардың соңғы пайызы қоланыстағы әдістемелік нұсауларға сәйкес орнатылған.
405. Нақтылау аралықтары ұңғыма тілігі бойынша бірқалыпты бөлінген: бөлшектеу қабылданған бұрғылаудың аралығына (орташа әр 250 м сайын, судағы ұңғымаларда әр 500 м сайын ) сәйкес орындалады; қатты пайдалы қазбалардың қимасын нақтылау аралығы бірлігінің орташа шамасы 8 м.
406. Бір түсіру немесе көтеруде бірнеше геофизикалық параметрлерді бір уақытта тіркеген кезде, бірыңғай іріленген уақыт мөлшерлемесі қолданылады, ол анағұрлым еңбек сыйымдылығы көп параметрді тіркеу уақыты шығындарына сәйкес келеді.
407. Каротажды отрядтың (партияның) ИТҚ жұмыс құрамына ҰГЗ материалдарын өңдегенде, келесілер кіреді: ҰГЗ қисықтарын алдын ала дайындау, жалғау, көшіру және құрастыру, каротаж бойынша геологиялық бағанды құрастыру; сандық анықтауларсыз ұңғымалар тілігінде өнімді көкжиектерді сапалық бөліп көрсету; көшірмелер түсірумен геология – геофизикалық тіліктің жинағын құрастыру және т.б.
408. Барлау аяқталған участкелер бойынша қор есептемесі бар геологиялық есепке каротаж жұмыстары бойынша бөлімді құрастыра отырып, ҰГЗ материалдарын жалпылама өңдеу уақыт мөлшерлемесі ескерілмеген. Осы жұмыстарға уақыт шығындары геологиялық барлау жұмыстарына жобалар мен сметалар құрастыру бойынша негізгі ережелерге сәйкес анықталады.
Сандық анықтамаға шығындар, сонымен қатар каротаж материалдары бойынша көмір шахталарының өрістері мен тіліктеріндегі әлсіз амплитудалы тектоникалық бұзушылықтарды анықтау камералды жұмыстарға белгіленген мөлшерлемелерден асыра, жеке сметалық – қаржылық есептемемен қарастырылады.
3. Құрылымдық – карталық бұрғылау ұңғымаларында және гидрогеологиялық ұңғымалардағы геофизикалық зерттеулер
409. 7, 8 кестелерде (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес) құрылымдық – карталық және гидрогеологиялық ұңғымалардағы 1:500 (1:200) масштабта жалпы геофизикалық зерттеулерге уақыт мөлшерлемелері көрсетілген.
Уақыт мөлшерлемелері әр түрлі тереңдіктегі ұңғымаларды зерттеуге отряд – кезеңдер бойынша, негізгі кешеннен бөлек және ұңғымаға шығу реті әр түрлі болғанда, әрбір қосымша әдіс пен жұмыс түріне бөлек беріледі.
410. Отряд – ауысымдарда 1000 м ұңғыманы ұңғыма қозуының әр түрлі амалдарында (дебитометрия, (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес) және тіркелетін қисығының (резистивиметрия) санына тәуелді (10 кесте, уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес) болғанда, дебитометрия және резистивиметрия әдістерімен арнайы гидрогеологиялық жұмыстар жүргізуге уақыт мөлшерлемелері берілген.

411. Нормы времени на детализационные исследования масштаба 1:200 в гидрогеологических скважинах таблица 11, согласно приложению 2 к нормам времени рассчитаны на детализацию 1000 м скважины при различном суммарном интервале детализационных исследований в каждой скважине и различной средней глубине интервалов детализации раздельно на каждый метод и вид исследований.
412. Состав, содержание и условия производства работ приведены в "Общих положениях".
413. Нормы затрат труда по тарифно-квалификационной и должностной группе исполнителей даны в таблицах 20 и 21 согласно приложению 4 к нормам времени в соответствии с коэффициентом производительной загрузки КПЗ.
414. Перечень основного оборудования и аппаратурно-технических средств представлен в таблице 12 согласно приложению 2 к нормам времени.
Параграф 4. Геофизические исследования в скважинах на уголь, руду и другие виды минерального сырья
415. В таблицах 13, 14, 15 согласно приложению 3 к нормам времени приведены нормы времени на общие геофизические исследования масштаба 1:500 (1:200) в скважинах, бурящихся на уголь, руду и другие виды минерального сырья.
Нормы времени в отрядо-сменах рассчитаны на исследование 1000 м скважин различной глубины раздельно для основного комплекса и на каждый дополнительный метод и вид работ при различном числе выездов на скважину.
416. Нормы времени на детализационные исследования масштабов 1:50 и 1:20 в отрядо-сменах рассчитаны на детализацию 1000 м скважины при различном суммарном интервале детализационных работ в каждой скважине при различной средней глубине интервалов детализации раздельно на каждый метод и вид исследований таблицы 16, 17 согласно приложению 3 к нормам времени.
Нормы на отбор образцов пород с помощью боковых стреляющих грунтоносов и ПГ-10 даются на 100 образцов пород.
417. Состав, содержание и условия производства работ приведены в "общих положениях".
418. В случае проведения инклинометрических работ в скважинах наклонного бурения с интервальностью, отличающейся от приведенной в организационно-технических условиях, к нормам времени таблицы 13 согласно приложению 3 к нормам времени применяется коэффициент 1,05 на каждый последующий выезд каротажного отряда для скважин соответствующей глубины.
419. Нормы затрат труда по тарифно-квалификационной и должностной группе исполнителей даны в таблицах 20 и 21 (согласно приложению 4 к нормам времени и расценкам) в соответствии с коэффициентом производительной загрузки КПЗ.

411. Гидрогеологиялық ұңғымаларда (11 кесте, уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес) 1:200 масштабты бөлшектеп зерттеуге уақыт мөлшерлемесі, әр ұңғымадағы нақтылап зерттеудің түрлі қосынды аралығында және әр зерттеудің түрі мен әдісіне бөлек, бөлшектеу аралығының әр түрлі орташа тереңдігі жағдайында 1000 м ұңғыманы бөлшектеуге есептелген.
412. Жұмыс өндірісінің құрамы, мазмұны және шарттары "Жалпы ережелерде" келтірілген.
413. Тарифтік – біліктілік және орындаушылардың лауазымды топтары бойынша еңбек шығындарының мөлшерлемелері КПЗ өндіргіштік жүктеме коэффициентіне сәйкес, 20 және 21 кестелерде (у уақыт және баға нормаларының 4-қосымшасына сәйкес) берілген.
414. Негізгі жабдық және аппаратура – техникалық құралдар тізімі 12 -кестеде (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес) ұсынылған.
4. Көмір, кен және минералды шикізаттың өзге түрлерін ұңғымаларда геофизикалық зерттеулер
415. 13, 14, 15 кестелерде (уақыт және баға нормаларының 3-қосымшасына сәйкес) көмір, кен және минералды шикізаттың өзге түрлері бұрғыланатын ұңғымаларда 1:500 (1:200) масштабты жалпы геофизикалық зерттеулерге уақыт мөлшерлемелері келтірілген.
Уақыт мөлшерлемелері әр түрлі тереңдіктегі отряд – кезеңдер бойынша, негізгі кешеннен.
Отряд – ауысымдардағы уақыт мөлшерлемесі әр түрлі тереңдіктегі 1000 м ұңғыманы зерттеуге бөлек және ұңғымаға шығу реті әр түрлі болғанда, әрбір қосымша әдіс пен жұмыс түріне бөлек қарастырылған.
416. Отряд – ауысымдарда 1:50 және 1:20 масштабтарды бөлшектеп зерттеуге уақыт мөлшерлемесі әр ұңғымадағы нақтылап зерттеудің түрлі қосынды аралығында және әр зерттеудің түрі мен әдісіне бөлек (16, 17 кестелер, уақыт және баға нормаларының 3-қосымшасына сәйкес), бөлшектеу аралығының әр түрлі орташа тереңдігі жағдайында 1000 м ұңғыманы бөлшектеуге есептелген.
Бүйірлі ататын топырақ тасығыштар және ҚҚ – 10 көмегімен жыныс үлгілерін алу мөлшерлемесі 100 жыныс үлгісіне беріледі.
417. Жұмыс өндірісінің құрамы, мазмұны және шарттары "Жалпы ережелерде" келтірілген.
418. Ұйымдастырушылық – техникалық шарттарда келтірілгендерден, 13 кестедегі уақыт мөлшерлемесіінен өзгеше (уақыт және баға нормаларының 3-қосымшасына сәйкес, 4 бөлімге сәйкес), аралықты икемді бұрғылау ұңғымаларында инклинометриялық жұмыстарды жүргізу жағдайларында, тиісті тереңдіктегі ұңғымаға каротаж отрядының әрбір шығуына 1,05 коэффициенті қолданылады.
419. Тарифтік – біліктілік және орындаушылардың лауазымды топтары бойынша еңбек шығындарының мөлшерлемелері КПЗ өндіргіштік жүктеме коэффициентіне сәйкес, 20 және 21 кестелерде (уақыт және баға нормаларының 4-қосымшасына сәйкес) берілген.

420. Перечни основного оборудования и аппаратурно-технических средств приведены в таблицах 18, 19 согласно приложению 3 к нормам времени раздельно на черные металлы, цветные металлы, радиоактивные элементы, редкие и рассеянные элементы, химическое сырье и стройматериалы, уголь, геологосъемочные скважины, дифференцированные по типам каротажных установок и применяемым комплексам.
Глава 2. Электроразведка
Параграф 1. Общие положения
421. Нормы времени (выработки) и затрат труда приведены на следующие методы и виды электроразведочных работ:
естественного электрического поля (далее - ЕП);
метод заряда (далее- МЗ);
электропрофилирования (далее - ЭП);
вертикального электрического зондирования (далее - ВЭЗ);
вызванной поляризации (далее - ВП);
магнитотеллурического зондирования (далее - МТЗ, КМТЗ, ГМТЗ);
зондирования становлением электромагнитного поля (далее - ЗС, ЗС-ЗИ, ЗС-МП);
частотного электромагнитного зондирования (далее - ЧЗ-ВП);
низкочастотный индуктивный метод незаземленной петли (далее - НП) с измерением фазово-частотных характеристик;
переходных процессов (МПП);
камеральные работы
422. Для выполнения электроразведочных работ организуются электроразведочные партии в составе одного или нескольких отрядов, оснащенных комплектами аппаратуры, оборудования, транспортными средствами и материалами, организационно являющимися самостоятельными производственными единицами или входящими в состав комплексных экспедиций и партий.
Электроразведочным отрядом называется первичное производственное подразделение, организуемое для выполнения работ одним из электроразведочных методов с помощью одного электроразведочного прибора, станции, лаборатории или комплекта аппаратуры.
423. В качестве натуральной единицы измерения выполненной работы принимается 1 км2 площади съемки или 1 км профиля, на котором выполнены физические наблюдения в количестве, предусмотренном настоящими нормами, при определенных организационно-технических условиях производства работ (измерения исследуемых параметров, заземления электродов, устройства питающей установки, сеть наблюдений, категория трудности, размеры установки и т.д.)
Физическим наблюдением (физической точкой) в методах ЕП, МЗ, ВЭЗ, ВП, НП, МПП называется законченный комплекс измерений на координатном пункте наблюдений.
Для остальных методов (МТЗ, КМТЗ, ЗС, ЭС, ЗС-ЗИ, ЗС-МП, ЧЗ-ВП) понятие физического наблюдения дается в соответствующих разделах.
Повторные наблюдения, выполненные на координатном пункте без перемещения (повторной размотки) всей установки, в число физических наблюдений не включаются.

420. Негізгі жабдық және аппаратура – техникалық құралдар тізімі 18-19 -кестелерде (уақыт және баға нормаларының 3-қосымшасына сәйкес), қара металдар, түсті металдар, радиобелсенді элементтер, сирек және шашыранды элементтер, химиялық шикізат және құрылыс материалдары, көмір, каротаж қондырғыларының түрлері мен пайдаланылатын кешендері бойынша дифференциалданған геологиялық таспаға түсіру ұңғымалары бөлек келтірілген.
2-тарау. Электр барлау
1. Жалпы ережелер
421. Уақыт мөлшерлемесі (жасап өтулер) және еңбек шығындары келесі электр барлау жұмыстарының әдістеріне және түрлеріне келтірілген:
табиғи электрлік өрістің (ЕП);
зарядтың (МЗ);
электрпрофилдеу (ЭП);
тік электрлік зондау (ТЭЗ);
шақыртылған полярлау (ШП);
магнитотеллургиялық зондау (МТЗ, КМТЗ, ГМТЗ);
электр магнит өрісінің қалыптасуымен зондтау (ЗС, ЗС-ЗИ, ЗС-МП);
жиіліктік электрмагнитті зондтау (ЧЗ-ВП);
жерге қосылмаған ілмешектің (НП) төмен жиілікті индуктивті әдісі, фазалық – жиілікті сипаттамаларды өлшеумен;
өтпелі процестер (МПП);
камералды жұмыстар
422. Электр барлау жұмыстарын орындау үшін, бір немесе бірнеше отрядтары бар электр барлау партиялары ұйымдастырылады, олар аппаратура, жабдықтар топтамасымен, көлік амалдарымен және материалдармен қамтылған, ұйымдастырушылық жағынан дербес өндірістік бірлік болып табылады немесе кешенді экспедиция және партия құрамына кіреді.
Электр барлау отряды деп алғашқы өндірістік бөлімшелер аталады, олар бір электр барлау әдісімен, бір электр барлау жабдығы, бекет, зертхана немесе аппаратура топтамасы көмегімен жұмыстарды орындау үшін ұйымдастырылады.
423. Орындалған жұмыстың табиғи бірлік өлшемі ретінде таспаға түсірудің 1 ш2 немесе профильдің 1 ш қабылданады, оларда осы мөлшерлемелермен алдын – ала көзделген мөлшерінде, жұмыс өндірісінің (зерттеліп жатқан параметрлерді өлшеу, электродтарды жерлендіру, қоректендіру қондырғысының құрылғысы, бақылау желілері, қиындық дәрежесі, қондырғы өлшемдері және т.б.) белгілі бір ұйымдастырушылық – техникалық жағдайларында нақты бақылаулар орындалған.
ЕП, МЗ, ТЭЗ, ВП, НП, МПП әдістерінде нақты бақылау деп (нақты нүктелер) координатты бақылау бекеттерінде аяқталған өлшеу кешендері аталады.
Қалған әдістер үшін (МТЗ, КМТЗ, ЗС, ЭС, ЗС-ЗИ, ЗС-МП, ЧЗ-ВП) нақты бақылау ұғымына түсінік тиісті тарауларда беріледі.
Барлық қондырғының орнын ауыстырмай (қайта тарқату), координатты бекетте орындалған қайта бақылау, нақты бақылаулар есебіне кіргізілмейді.

424. За расчетную единицу времени принята отрядо-смена, в течение которой один электроразведочный отряд выполняет норму выработки в физических наблюдениях, установленную на 7-часовой рабочий день при 40-часовой шестидневной рабочей неделе (для полевых условий). Камеральная обработка материалов производится при пятидневной 40-часовой рабочей неделе.
425. Нормы времени рассчитаны на выполнение электроразведочных работ в следующих нормализованных технологических и организационно-технических условиях:
обеспечение электроразведочного отряда комплектом исправной аппаратуры и приборов, необходимым оборудованием, снаряжением и транспортными средствами, основными материалами, а также необходимой документацией на заданную работу;
использование серийно выпускаемых электроразведочных приборов, аппаратуры и станций с соответствующим комплектом других видов аппаратуры и оборудования, освоенных и внедренных в производство;
укомплектованность отряда рабочими и инженерно техническими работниками;
получение качественных полевых материалов, отвечающих требованиям действующих инструкций;
время проведения работ - летний период при средней дневной температуре воздуха до +30оС.
426. При проведении электроразведочных работ в ненормализованных условиях к нормам времени применяются поправочные коэффициенты, приведенные в таблице 1 согласно приложению 1 к нормам времени.
427. При необходимости одновременного использования нескольких поправочных коэффициентов последние перемножаются и полученное произведение применяется к соответствующим нормам времени.
Параграф 2. Организация работ
428. Нормами предусматриваются четыре категории трудности, каждая из которых содержит характеристику условий производства полевых электроразведочных работ. Отнесение всего района работ партии (отряда) или отдельных профилей к той или иной категории трудности производится по совокупности следующих основных факторов:
орогидрографии местности, условий передвижения и вида применяемого транспорта.
I категория трудности. Работа проводится на участке равнинной местности, рельеф слаборасчлененный, с отдельными возвышенностями, крутизна склонов которых не превышает 10о, в том числе:
в лесостепной и степной зонах на территории, до 20 % залесенной, занятой строениями или до 50 % занятой пашнями и неубранными посевами;
в полупустынной и пустынной зонах на территории, до 20 % занятой закрепленными песками и барханами.
Перемещение аппаратуры (станции) и оборудования с отработанного пункта наблюдений на следующий производится на автотранспорте по профилю с объездами, составляющими до 20% расстояния между пунктами.
II категория трудности. Работа выполняется на участке слабохолмистой местности с развитой сетью неглубоких оврагов и водотоков при наличии отдельных возвышенностей, у которых крутизна склонов не превышает 20о; в том числе:
в лесостепной и степной зонах на территории, до 40 % залесенной, заболоченной или занятой строениями, или до 70 % занятой пашнями, неубранными посевами (огородами);
в полупустынной и пустынной зонах на территории, до 20 % занятой незакрепленными песками и барханами.
Перемещение аппаратуры и оборудования с отработанного пункта на следующий производится на автотранспорте, который движется с пониженной скоростью или с объездами, составляющими до 70% расстояния между пунктами наблюдения.
III категория трудности. Работа выполняется на участке сильно пересеченной местности с развитой сетью глубоких оврагов, водотоков, наличием отдельных возвышенностей, у которых крутизна склонов не превышает 25о; в том числе:
в лесостепной и степной зонах на территории, до 70 % залесенной, заболоченной, занятой строениями или более чем на 70 % занятой пашнями и неубранными посевами;
в полупустынной и пустынной зонах на территории, до 40 % занятой незакрепленными песками и барханами;
в поймах рек, поросших кустарником с незамерзшими старицами, протоками и водоемами;
на территории, до 60 % используемой под поливное земледелие или покрытой незамерзшими солончаками.
Перемещение аппаратуры (станции) и оборудования с отработанного пункта на следующий производится на автотранспорте повышенной проходимости, который движется с пониженной скоростью или передвигается с большими объездами, составляющими свыше 70% расстояния между пунктами наблюдения
IV категория трудности. Работа выполняется:
на участке горной местности, в пределах которого отдельные возвышенности имеют крутизну склонов до 30о;
в местности полностью покрытой лесом с буреломом со сплошными зарослями кустарника;
в полупустынной и пустынной зонах на территории сплошного распространения незакрепленных песков и барханов;
на площадях, полностью используемых под поливное земледелие.
Перемещение аппаратуры (станции) и оборудования, с отработанного пункта на следующий производится с помощью гусеничного транспорта либо авиатранспорта.

424. Уақыттың есептік бірлігіне отряд – ауысым алынған, оның аралығында бір электр барлау отряды 40 сағаттық алты күндік жұмыс аптасындағы (далалық жағдайларда) 7 сағаттық жұмыс күніне белгіленген нақты бақылаулар мөлшерлемесін орындайды. Материалдарды камералды өңдеу бес күндік 40 – сағаттық жұмыс аптасында жүргізіледі.
425. Электр барлау жұмыстарын орындауға уақыт мөлшерлемелері келесі қалыптасқан технологиялық және ұйымдастырушылық – техникалық шарттарда есептелген:
электр барлау отрядын жөнделген аппаратура және жабдықтар кешенімен, қажетті жабдықтармен, бұйымдармен және көлік амалдарымен , негізгі материалдармен, сонымен қатар тапсырылған жұмысқа қажетті құжаттамамен қамтамасыз ету;
сериямен шығарылатын электр барлау жабдықтарды, аппаратура және өндірісте игерілген және енгізілген өзге аппаратура мен жабдықтар түрінің тиісті кешені бар бекеттерді пайдалану;
отрядтың жұмысшылармен және инженерлік техникалық қызметкерлермен толықтығы;
қолданыстағы нұсқаулар талаптарына жауап беретін сапалы далалық материалдарды алу;
жұмыстарды өткізу уақыты – жаз кезеңі, ауаның күндізгі орташа температурасы +30оС дейін.
426. Қалыпсыз жағдайларда электр барлау жұмыстарын жүргізгенде, уақыт мөлшерлемесіне 1- кестеде келтірілген (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес) түзету коэффициенттер қолданылады.
427. Бірнеше түзету коэффициенттерді бір уақытта пайдалану қажеттілігі кезінде соңғылары көбейтіледі және алынған еселік тиісті уақыт мөлшерлемесіне пайдаланылады.
2. Жұмыстарды ұйымдастыру
428. Мөлшерлемелермен күрделіліктің төрт дәрежесі қарастырылады, олардың әрқайсысы далалық электр барлау жұмыстарының өндірістік шарттары сипаттамаларынан тұрады. Партияның (отрядтың)немесе дербес профильдердің барлық жұмыс ауқымын бір немесе өзге қиындық дәрежесіне жатқызу келесі негізгі факторлар жиынтығы бойынша жасалады: жергілікті жердің орогидрографиясы, қолданылатын көлік түрі мен қозғалу шарттары.
Күрделіліктің I дәрежесі. Жұмыс жазықтық жер учаскесінде жүргізіледі, жер бедері әлсіз бөлшектелген, дербес төмпешіктері бар, олардың жартас тіктілігі 100 аспайды, соның ішінде:
орман алқапты және далалық аймақтарда, 20 пайызға дейіні орманды, құрылыс салынған немесе 50 пайызға дейінгі жерді егістіктер және жиналмаған егін алып жатқан;
жартылай шөл сахара және сахара аймақты аумақтарда, 20 пайызға дейінгі жерді құм және бархандар басқан.
жұмыс орындалып болған бақылау бекеттен келесіге аппаратураны (бекетті) және жабдықты көшіру автокөлікпен, екі бекет арақашықтығы 20 пайызға дейін құрайтын айналып өту арқылы жүзеге асырылады.
Күрделіліктің IІ дәрежесі. Жұмыс жартас тіктілігі 20 0 аспайтын, жеке төмпешіктерде су ағыстары бар және терең емес сай желілері дамыған төбешікті учаскеде орындалады, соның ішінде:
орман алқапты және далалық аймақтарда, 40 пайызға дейін орманды, батпақтанған немесе құрылыс салынған, немесе 70 пайызға дейінгі жерді егістіктер және жиналмаған егін (бақшалар) алып жатқан аумақтарда;
жартылай шөл және сахара аймақтарда, 20 пайызға дейінгі жерді бекітілген құм және бархандар алып жатқан аумақтарда.
жұмыс орындалып болған бақылау бекеттен келесіге аппаратураны және жабдықты көшіру, бақылау бекеттерінің арақашықтығы 70 пайызға дейін құрайтын айналып өту немесе төменгі жылдамдықпен қозғалатын автокөлік арқылы жүзеге асырылады.
Күрделіліктің IІІ дәрежесі. Жұмыс терең сай, су ағыстары бар, жартас тіктілігі 25 0 аспайтын, жеке төмпешікті дамыған желілер қиылысқан учаскеде орындалады, соның ішінде:
орман алқапты және далалық аймақтарда, 40 пайызға дейін орманды, батпақтанған немесе құрылыс салынған, немесе 70 пайызға дейінгі жерді егістіктер және жиналмаған егін (бақшалар) алып жатқан аумақтарда;
жартылай шөл және сахара аймақтарда, 20 пайызға дейінгі жерді бекітілмеген құм және бархандар алып жатқан аумақтарда;
өзеннің жайылма алқаптарында, бұталар өскен қатпаған ескі арналарында, ағындар мен су қоймаларында;
60 пайызға дейінгі мөлшері суармалы жер шаруашылығымен пайдаланылатын немесе қатпаған сортаңдақ жерлер.
жұмыс орындалып болған бақылау бекеттен келесіге аппаратураны (бекетті) және жабдықты көшіру төменгі жылдамдықпен қозғалатын немесе бақылау бекеттерінің арақашықтығы 70 пайыздан жоғары болатын үлкен айналып өту арқылы жүретін шапшаң жүрдек автокөлікпен жүзеге асырылады.
Күрделіліктің IV дәрежесі. Жұмыс келесі жағдайларда орындалады:
таулы аймақты учаскеде, оның шегіндегі кейбір дербес биіктіктердің жартас биіктігі 300 дейін;
толығымен орман басқан, бұталар өскен жергілікті жерлерде;
жартылай шөл және сахара, жерді бекітілмеген құм және бархандар толық алып жатқан аумақтарда;
суармалы егін шаруашылығына толығымен пайдаланылатын аймақтарда.
жұмыс орындалып болған бекеттен келесіге аппаратураны (бекетті) және жабдықты көшіру шынжыр табанды көлікпен не болмаса әуе көлігімен жүзеге асырылады.

429. При проведении работ в условиях IV категории трудности и необходимости прокладки подводящих проводов от генераторной (и приемной, в случае необходимости) установки к питающей линии, незаземленной петле (приемной линии), затраты времени на прокладку двух-четырехпроводных подводящих линий по местности, соответствующей категории трудности, определяются по нормам времени приведенным в таблице 2 согласно приложению 1 к нормам времени.
430. Нормы времени рассчитаны на состав работ, включающий производство физических наблюдений и их обработку.
431. Затраты времени в отрядо-сменах на выполнение электроразведочных работ, необходимых для решения геологического задания, определяются исходя из суммарного объема квадратных (погонных) километров основных и детализационных площадей (профилей) съемки, или из суммарного объема физических наблюдений по нормам времени в соответствии с запроектированными условиями производства полевых работ.
432. При определении объемов электроразведочных работ в случаях наличия на участках съемки болот, озер, обрывов, рек, осыпей, застроенных территорий и т.д., допускается (при условии обеспечения решения поставленных геологических задач) уменьшение количества точек наблюдений на каждый квадратный (погонный) километр съемки, но не свыше 10% количества, предусмотренного данными нормами.
В случае, когда участки, на которых невозможно проведение электроразведочных съемок, составляют более 10% на каждый квадратный (погонный) километр, эти участки подлежат исключению из общего объема работ.
433. В случаях, когда длина применяемой линии АВ или петли не совпадает с приведенными в настоящем сборнике, следует пользоваться нормами для наиболее близких по длине (размерам) линий АВ (петель). При применении питаюшей линии с длиной АВ (размером петли), имеющей среднее значение между соседними величинами АВ (петли), следует пользоваться нормами для меньшей АВ (петли).
Пример: для ВЭЗ с разносами АВ=625 м принимаются нормы, предусмотренные для АВ=500 м, для ВЭЗ с АВ=630 м - нормы, предусмотренные для АВ=750 м.
434. В тех случаях, когда проектное число физических наблюдений на 1 км2 (км) отличается от числа, предусмотренного настоящими нормами, нормы времени для соответствующих условий производства работ подлежат корректировке пропорционально запроектированной густоте точек наблюдений на 1 кв. км. (пог. км.) путем умножения нормы времени на соответствующие коэффициенты, кроме случаев.

429. Күрделіліктің IV дәрежесі жағдайында жұмыс жүргізгенде және генераторлы қондырғыдан (және қабылдағыштан, қажет болған жағдайда) қоректендіру желісіне, жерлендірілмеген ілмешекке (қабылдағыш желісіне) өткізетін сымжелілерді төсеу қажеттілігі туғанда, қиындық дәрежесіне сәйкес, жергілікті жер бойынша екі – төрт өткізгішті келтіру желілерді төсеуге уақыт шығыны, 2 кестеде (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес) көрсетілген уақыт мөлшерлемесі бойынша анықталады.
430. Уақыт мөлшерлемесі нақты бақылаулар жасау және оларды өңдеуден тұратын жұмыс құрамына есептелген.
431. Отряд – ауысымда геологиялық тапсырманы шешуге қажет электр барлау жұмыстарын орындауға кететін уақыт шығындары негізгі және нақтыланған түсіру аудандарының (профильдердің) шаршы шақырым қосынды көлемімен немесе далалық жұмыстарды жүргізу шарттарымен жобалануына сәйкес, уақыт мөлшерлемесі бойынша нақты бақылаудың жалпы көлемі негізінде анықталады.
432. Таспаға түсіру учаскелерінде батпақтар, көлдер, жартастар, өзендер, үйінділер, құрылыс аумақтары және т.с.с. болған жағдайларда электр барлау жұмыстарының көлемін анықтау кезінде, таспаға түсірудің әр шаршы шақырымындағы (ұзына бойына) бақылау нүктелерінің сан мөлшерін азайтуға (құрастырылған геологиялық тапсырмаларды шешуді қамтамасыз ету жағдайларында) жол беріледі, бірақ осы мөлшерлемелермен көзделген мөлшерден 10 пайыздан аспау керек.
Әр шаршы шақырымда (ұзына бойына) электр барлау түсірілімдерін жүргізу мүмкін болмайтын учаскелер 10 пайыздан асса, осы учаскелер жұмыстардың жалпы көлемінен алып тасталынады.
433. АВ пайдаланылатын желі немесе ілмешек ұзындығы осы жинақта келтірілгендермен сәйкес келмеген жағдайларда, АВ желілерінің (ілмешектерінің) ұзындығы (өлшемі) бойынша анағұрлым жақын мөлшерлемелерді пайдаланған жөн. АВ (ілмешек) көршілес шамалары арасында орташа мәнге ие болатын АВ ұзындығы бар (ілмешек өлшемімен) қоректендіру желісін пайдаланғанда, кіші АВ (ілмешек) үшін арналған мөлшерлемемен пайдаланған жөн.
Мысал: АВ=625м ВЭЗ үшін АВ=500м үшін алдын – ала көзделген мөлшерлемелер қолданылады, АВ=630м ВЭЗ үшін АВ=750 м үшін көзделген мөлшерлемелер қолданылады.
434. В 1км2 (км) нақты бақылаулардың жобалық сан мөлшері осы мөлшерлемелермен алдын – ала көзделген сан мөлшерінен өзгеше болған жағдайларда, жұмыс өндірісінің тиісті жағдайлары үшін, уақыт мөлшерлемелері 1 шаршы шақырым. (қума. ш.) бақылау нүктелерінің жобаланған тығыздығына аталған жағдайлардан басқа, уақыт мөлшерлемелерін сәйкес коэффициенттерге көбейте отырып, пропорционал түзетілуі тиіс.

Пример: требуется определить норму времени в отрядо-сменах на 10 км съемки при работе методом ВЭЗ с разносами АВ=100 м. в местности 1 категории трудности по сети 200*25 м. Ближайшая норма дана для сети 250*25 м и составляет 67,5 отрядо-смены на 10 кв.км. съемки (на 1600 физических наблюдений). В этом примере количество точек основных наблюдений для сети 200*25 м на 10 км. кв. съемки составит: (1000:25)*(1000:200)*10=2000 ф.т. Поправочный коэффициент к норме времени равен 2000 ф.т.:1600 ф.т.=1,25. Норма времени для сети 200*25 м. будет равна 67,5отр.см.*1,25=84,38 отрядо-смены.
435. Неполный состав рабочих или инженерно технических работников, необеспеченность оборудованием или транспортными средствами либо выполнение работ рабочими не тех разрядов (не той квалификации), которые предусмотрены тарифно-квалификационной сеткой, а также недостатки в организации труда и производства не могут служить основанием для изменения норм.
436. При определении норм времени взяты наиболее характерные для практики электроразведочных работ расстояния между пунктами наблюдений и профилями, определяющие масштаб съемки.
437. К подсчитанному объему расчетных единиц прибавляется соответствующее число отрядо-смен на профилактику и на перемещение базы партии (отряда) внутри района работ.
Проектное число отрядов электроразведочной партии определяется делением суммарного числа отрядо-смен на установленную продолжительность полевых работ в рабочих днях.
438. Для проверки и профилактического обслуживания электроразведочной аппаратуры и оборудования в полевой период устанавливаются следующие нормы времени на профилактику, независимо от сменности работ:
при работе по методам ВЭЗ (с электроразведочной станцией), ЧЗ-ВП, НП, МТЗ, КМТЗ, ГМТЗ, ЗС, МПП, ВП, и МЗ - 2 отрядо - смены в месяц (поправочный коэффициент к нормам времени 1,085);
при работе по методам ЕП, ЭП, ВЭЗ (с переносной аппаратурой) и МЗ с аппаратурой АЭ-72 - 1 отрядо-смена в месяц (поправочный коэффициент к нормам времени 1,04);
439. Время, необходимое на перебазировку партии (отряда) внутри района работ (с одного участка на другой), рассчитывается в проекте в зависимости от расстояний переездов: на первые 100 км задалживается 1 отрядо-смена, на каждые последующие 100 км прибавляются нормы времени из таблицы 3 согласно приложению 1 к нормам времени.
440. Данными нормами не учтены и обосновываются дополнительно затраты на:
выполнение контрольных и крестовых наблюдений;
проведение опытных и опытно-методических работ;
метрологическое обеспечение;
топографо-геодезическое обслуживание электроразведочных работ;
бурение скважин для устройства заземления (в методе ЗС);
отбор образцов горных пород и руд для определения их электрических свойств;
содержание базовой радиостанции и строительство радиомачты, полевой электростанции и доставку к ней горючего.
Параграф 3. Метод естественного электрического поля и метод постоянного тока
Параграф 3.1. Метод естественного электрического поля

Мысалы: таратулары АВ=100 ТЭЗ әдісімен жұмыс жасағанда, таспаға түсірудің 10 ш-на отряд – ауысымда жергілікті жер қиындығы 1 дәрежелі, 200*25 м жүйе бойынша уақыт мөлшерлемесін анықтау талап етіледі. , 250*25 м жүйеге жақын мөлшерлеме берілген және таспаға түсірудің 10 ш.ш. 67,5 отряд – ауысымды (1600 нақты бақылаудың) құрайды. Осы мысалда таспаға түсірудің 10 ш ш. 200*25 м жүйе үшін, негізгі бақылау нүктелерінің сан мөлшері келесіні құрайды: (1000:25)*(1000:200)*10=2000 ф.т. Уақыт мөлшерлемелеріне түзету коэффициент 2000 ф.т.:1600 ф.т.=1,25-ке тең. 200*25 м. жүйе үшін уақыт мөлшерлемесі 67,5отр.см.*1,25=84,38 отряд – ауысымға тең болады.
435. Жұмысшылардың немесе инженерлік - техникалық қызметкерлердің толық емес құрамы, жабдықпен немесе көлік амалдарымен қамтамасыз етілмеуі, не болмаса өзге разрядтағы (өзге біліктіліктегі) жұмысшылардың жұмысты орындауы, соңғылары тарифті – біліктілік торымен алдын – ала көзделген, сонымен қатар еңбекті және өндірісті ұйымдастыру кемшіліктері мөлшерлемелерді өзгертуге негіз бола алмайды.
436. Уақыт мөлшерлемелерін анықтағанда, электр барлау жұмыстарының тәжірибесіне үшін анағұрлым тән, таспаға түсірудің масштабын анықтайтын бақылау бекеттері мен профильдер арасындағы қашықтықтар алынған.
437. Саналған есептік бірліктердің көлеміне алдын – алу және партия (отряд) базасын жұмыс аймағының ішінде орын ауыстыруға сәйкес отряд –ауысым саны қосылады.
Электр барлау партиясының жобалық отрядтар саны отряд – ауысымның қосынды санын жұмыс күндеріне белгіленген далалық жұмыстардың ұзақтығына бөлумен анықталады.
438.Далалық кезеңде электр барлау аппаратурасы мен жабдығын тексеру және алдын – алу қызметін көрсету үшін, жұмыстардың ауысымдылығына қарамай, алдын – алу қызметіне келесі уақыт мөлшерлемелері белгіленеді:
ВЗЭ (электр барлау бекетімен), ЧЗ-ВП, НП, МТЗ, КМТЗ, ГМТЗ, ЗС, МПП, ВП, және МЗ әдістері бойынша жұмыс жасағанда, айына 2 отряд-ауысым (уақыт мөлшерлемелеріне түзету коэффициенті 1,085);
ЕП, ЭП, ТЭЗ (тасымалданатын аппаратурамен) және АЭ-72 аппаратурасымен МЗ әдістері бойынша жұмыс жасағанда – айына 1 отряд – ауысым (уақыт мөлшерлемелеріне түзету коэффициенті 1,04);
439. Жұмыс аймағы ішінде (бір учаскеден екінші учаскеге) партияны (отрядты) қайта шоғырландыруға қажетті уақыт жобада көшіп – қону арақашықтғына қарай есептеледі: бірінші 100 километрге 1 отряд –ауысым салынады, әр келесі 100 километрге 3- кестедегі уақыт мөлшерлемесі қосылады (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес).
440. Осы мөлшерлемелермен келесілер ескерілмеген және төмендегілерге шығындар қосымша негізделеді:
Бақылау және қиысу бақылауларын орындау;
тәжірибелік және тәжірибелік - әдістемелік жұмыстарды өткізу;
метрологиялық қамтамасыз ету;
электр барлау жұмыстарына топографо-геодезиялық қызмет көрсету;
жерлендіру (ЗС әдісінде) қондырғысы үшін ұңғымаларды бұрғылау;
электрлік қасиеттерін анықтау үшін, тау жыныстарының және кендердің үлгілерін алу;
базалық электрбекетін ұстау, далалық электрбекет пен радиомачта салу, оған жанар – жағар май жеткізу.
Параграф 3. Табиғи электрлік өріс әдісі және тұрақты ток әдісі Параграф 3.1. Табиғи электрлік өріс әдісі (ТӨ)

441. Нормы времени на метод ЕП предусматривают проведение работ с аппаратурой типа АЭ-72 по следующей технологии:
способом потенциала с одной и двумя приемными линиями;
способом градиента.
442. Нормами учтены нормальные условия измерения разности потенциалов и устройства заземления электродов. В случаях осложненных условий измерения разности потенциала и осложненных условий заземления электродов к нормам времени таблица 4, согласно приложению 2 к нормам времени) применяются поправочные коэффициенты, приведенные в таблице 1 согласно приложению 1 к нормам времени. К осложненным условиям измерения разности потенциалов относятся измерения ∆U при неустойчивых токах ПС, к осложненным условиям заземления электродов – заземления в скальных породах, осыпях и сушенцах.
443. Состав работ:
устройство заземлений неполяризующихся электродов;
производство наблюдений;
запись результатов наблюдений и построение графика ЕП.
444. Нормы времени приведены в таблице 4, нормы затрат труда – в таблицах 5 и 6, перечень и количество аппаратуры и основного оборудования – в таблице 7, нормы транспорта – в таблице 8 согласно приложению 2 к нормам времени,
Параграф 3.2. Метод заряда
445. Нормы рассчитаны на работу методом заряда с измерением характеристик первичного электрического поля (МЗ ЭП), в том числе и его мелкомасштабной модификации (ММЗ ЭП) со станциями ВПС-63, СВП-74, аппаратурой "Диапир", ЭВП-801, АЭ-72; с измерением характеристик вторичного электрического поля (МЗ ВП, ММЗ, ВП) со станциями ВПС-63, СВП-74, аппаратурой "Диапир" ЭВП-801 в режиме зарядке короткопериодными разнополярными импульсами тока и со станциями ВП-Ф, ЭВП-203; с измерением характеристик магнитного поля (ММЗ МП) с аппаратурой типа "Лазурит".
446. Для метода заряда с измерением характеристик первичного электрического поля нормы рассчитаны на работу способом потенциала с одной и двумя приемными линиями и способом градиентов потенциала; с измерением характеристик вторичного электрического поля (заряд ВП) – способом градиентов.
447. Для метода заряда с измерением характеристик магнитного поля нормы рассчитаны на измерение амплитуд трех компонент магнитного поля относительно одной точки с известными значениями (знак фазы) поля
448. Нормами предусмотрены нормальные условия измерения разности потенциалов и заземления питающих электродов. В случае трудных условий измерения и осложненных условий заземления электродов к нормам времени применяются поправочные коэффициенты, приведенные в таблице 1согласно приложению 1 к нормам времени.

441. ТӨ әдісіне уақыт мөлшерлемесі келесі технология бойынша АЭ–72 түріндегі аппаратурамен келесі технология бойынша жұмыстарды өткізуді көздейді:
бір немесе екі қабылдау желілерімен потенциал тәсілімен;
градиент тәсілімен.
442. Мөлшерлемелермен потенциалдар айырмасын және электродтарды жерлендіру құрылғысының қалыпты өлшеу шарттары ескерілген. Потенциалдар айырмасын өлшеу және электродтарды жерге қосу шарттарының күрделенуі жағдайында (уақыт және баға нормаларының 2-қосымшасына сәйкес, 4 кесте, , 4- бөлім, 2 -тарау) уақыт мөлшерлемелеріне 1- кестеде келтірілген (уақыт және баға нормаларының 1-қосымшасына сәйкес, 4- бөлім, 2 -тарау) түзету коэффициенттері қолданылады. Потенциалдар айырмасын өлшеудің күрделену шарттарына ПС тұрақсыз токтарда ∆U өлшеу жатады, электродтарды жерге қосудың күрделену шарттарына – таулы жыныстардағы, үйінділерде және құрғақ жерлердегі жерге қосу жатады.
443. Жұмыстар құрамы: өрістенбейтін электродтарды жерге қосу құрылғысы; бақылаулар өндірісі; бақылау нәтижелерін жазу және ЕП графигін жасау.
444. Уақыт мөлшерлемелері 4 кестеде, еңбек шығындарының мөлшерлемелері – 5 және 6 кестелерде, аппаратура және негізгі жабдықтардың тізімі және сан мөлшері – 7 кестеде, көлік мөлшерлемелері – 8 кестеде келтірілген (уақыт және баға мөлшерлемесіне 2- Қосымша).
Параграф 3.2. Заряд әдісі (ЗӘ)
445. Мөлшерлемелер бастапқы электр өрісінің (МЗ ЭП) сипаттамалары өлшеу арқылы, оның ішіне ВПС-63, СВП-74 бекеттерімен, "Диапир", ЭВП-801, АЭ-72 аппаратурасымен оның ұсақ масштабты түрі де (ММЗ ЭП) кіреді; қысқа аралықты әр түрлі өрісті ток импульстарымен зарядтау тәртібінде ВПС-63, СВП-74 бекеттерімен, "Диапир" аппаратурасымен екінші электрлік өріс (МЗ ВП, ММЗ, ВП) сипаттамаларын өлшеумен және ВП-Ф, ЭВП-203 бекеттерімен; "Лазурит" түріндегі аппаратурамен магнит өрісінің (ММЗ МП) сипаттамаларын өлшеу арқылы заряд әдісімен жұмыс жасауға есептелген.
446. Бірінші электр өрісінің сипаттамаларын өлшеумен зарядтау әдісі үшін мөлшерлемелер бір немесе екі қабылдау желілерімен потенциал тәсілімен және потенциалдар градиенттерінің тәсілімен, екінші ретті электр өрісі (ВП заряд) сипатын – градиенттер тәсілімен өлшеумен жұмыс жасауға есептелген.
447. Магнит өрісі сипаттамаларын өлшеумен заряд әдісі үшін мөлшерлемелер өрістің белгілі мәндерімен (фаза белгілері) бір нүктеге қатысты магнит өрісінің үш құрамдас бөлігінің амплитудаларын өлшеуге есептелген.
448. Мөлшерлемелермен потенциалдар айырмасын және қоректендіргіш электродтардың жерге қосылуын қалыпты өлшеу шарттары көзделген. Уақыт мөлшерлемелеріне өлшеудің күрделенген жағдайында және электродтардың жерге қосылу шарттары қиындағанда, 1- кестеде келтірілген (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 1- Қосымшаға сәйкес) түзету коэффициенттері қолданылады.

449. Условия заземления определяются числом электродов, заземленных на конце "В" питающей линии таблица 9, согласно приложению 3 к нормам времени.
450. При площадной съемке МЗ ВП, ММЗ ВП способом градиентов нормами предусмотрена работа с одновременным измерением на двух (при использовании станций всех типов) приемных установках.
451. Устройство и ликвидация питающей линии производятся силами полевого отряда, выполняющего основной вид работ. Нормы времени на устройство и ликвидацию питающей линии определяются по таблице 28 согласно приложению 4 к нормам времени и 17 согласно приложению 3 к нормам времени.
452. Состав работ:
Подготовительно-заключительные работы на участке:
опознавание профиля (пикета) наблюдения;
разгрузка - погрузка аппаратуры, оборудования и снаряжения; установка, проверка и подготовка аппаратуры к работе;
размотка-смотка проводов подводящих и приемных линий (кроме устройства и ликвидации питающей линии и проводов подводящей линии от места стоянки станции (аппаратуры) и точки наблюдения в условиях 4 категории трудности, таблица 2, согласно приложению 1 к нормам времени;
устройство и ликвидация заземлений приемной линии.
Производство измерений: пропускание тока, выполнение осциллографической записи или визуальных отсчетов разности потенциалов первичного электрического поля (МЗ ЭП, ММЗ ЭП) или разности вызванных потенциалов ∆U ВП и силы тока вторичного электрического поля (МЗ ВП, ММЗ ВП); измерение амплитуд трехкомпонентного магнитного поля (МЗ МП); вычисление отношения разности потенциалов к силе тока, построение графиков.
453. Состав работ по устройству и ликвидации питающей линии: разгрузка и погрузка оборудования и снаряжения, размотка (смотка) проводов к удаленному заземлению на заданную длину;
монтаж-демонтаж электродов заземления "В" на "бесконечности" на поверхности земли таблица 28, согласно приложению 4 к нормам времени, изготовление и установка электрода "А" в скважине на одну точку заряда и извлечение его таблица 17, согласно приложению 3 к нормам времени. В случае установки в скважине (или в разных скважинах) более одного заряда к нормам времени таблица 17, согласно приложению 3 к нормам времени применяются коэффициенты:
при установке 2 зарядов – 1,15;
при установке 3 зарядов – 1,20;
при установке 4 зарядов – 1,30.
454. Нормы времени приведены в таблицах 9-17, затраты труда - в таблицах 18-20, перечень и количество аппаратуры и основного оборудования - в таблице 21, нормы транспорта - в таблице 22 согласно приложению 3 к нормам времени.

449. Жерге қосу шарттары "В" қоректенуші желі соңына (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 3 қосымша, 9 кесте) жерге қосылған электродтар санымен анықталады.
450. Градиенттер тәсілімен МЗ ВП, ММЗ ВП алаңдық таспаға түсіруде мөлшерлемелермен бір уақытта екі қабылдағыш қондырғыларда (барлық түрдегі бекеттерді пайдаланғанда) бір уақытта өлшеу жұмыстары көзделген.
451. Қорек желілерін құрастыру және тарату негізгі жұмыс түрлерін орындайтын далалық отряд күшімен жүргізіледі. Қорек желісін құрастыруға және таратуға уақыт мөлшерлемелері 28 кесте бойынша (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 4 қосымшаға сәйкес) және 17- кесте бойынша (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 3 қосымшаға сәйкес) анықталады.
452. Жұмыстар құрамы:
Учаскедегі дайындау – қорытынды жұмыстар: бақылау профилін (пикетін) айқындау; аппаратураны, жабдықтарды және саймандарды тиеп - түсіру; аппаратураны орнату, тексеру және жұмысқа дайындау; келтіретін және қабылдайтын желілердің сымжелілерін шешу – орау ( қорек желілері мен бекет (аппаратура) тұрағы мен бақылау орнынан қиындықтың 4-дәрежесі жағдайында жеткізуші желі сымдарын құрастыру және жоюдан басқа (2 кесте, Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 1 қосымшаға сәйкес, 4 -бөлім, 2- тарау); қабылдау желілерін жерге қосу және тарату.
Өлшеулерді жүргізу: ток өткізу, осциллографиялық жазбаны немесе басапқы электрлік өрісінің (МЗ ЭП, ММЗ ЭП) потенциалдар айырымын немесе екінші ретті электр өрісінің (МЗ ВП, ММЗ ВП) ток күшін және ВП ∆U шақырылған потенциалдар айырымын көзбен есептеулерді жазу; үш құрамдас бөлшекті магнит өрісінің (МЗ МП) амплитудаларын өлшеу; ток күшіне потенциалдар айырмасының қатынасын есептеу, графиктер жасау.
453. Қоректендіру желісін құрастыру және тарату бойынша жұмыстар құрамы: жабдықтарды және саймандарды тиеу және түсіру, берілген ұзындықтағы шалғай жерге қосуға сымжелілерді шешу (орау); жер бетінде "шексіздікте" "В" жерге қосу электродтарын құрастыру – бөлшектеу (28 кесте, Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 4 қосымшаға сәйкес), ұңғымада бір заряд нүктесіне "А" электродын дайындау және қондыру және оны жер бетіне алып шығу (17 кесте, Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 3- қосымшаға сәйкес). Ұңғымада (немесе әр түрлі ұңғымаларда) уақыт мөлшерлемесіне қатысты бір зарядтан артық орнатқан жағдайда (17 кесте, Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 3- қосымшаға сәйкес) мына коэффициенттер қолданылады: 2 зарядты орнатқанда – 1,15; 3 зарядты орнатқанда – 1,20, 4 зарядты орнатқанда – 1,30.
454. Уақыт мөлшерлемелері 9 -17 кестелерде, еңбек шығындары – 18 – 20 кестелерде, аппаратура және негізгі жабдықтардың тізімі мен сан мөлшері – 21 кестеде, көлік мөлшері – 22 кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 3 –Қосымшаға сәйкес) көрсетілген.

Параграф 3.3. Метод электропрофилирования
455. Нормы рассчитаны на работу с аппаратурой: типа АЭ-72 и типа АНЧ по схемам установок: симметричных – AMNB, AA’MNB’B и AA’A” MNB”B’B, односторонних, трехэлектродных - AMN (B → ∞), AA’MN (B’ B → ∞) и AA’A”MN (B” B’ → ∞), комбинированных трехэлектродных – AMN (C → ∞) MNB AA’MN (C’ C → ∞)MNB’B, односторонних дипольных – A’AMN, A”A’AMN, A”’A”A’AMN, двухсторонних дипольных – A’AMNBB’ и A”A’AMNB’B”, срединного градиента (далее - СГ); с аппаратурой типа ЭРА по методике бесконтактного измерения электрического поля (далее - БИЭП) с незаземленными рабочими линиями с установками срединного градиента (заземленной, емкостной или индуктивной питающей линией) и дипольной по схеме A’AMN.
456. Нормами предусмотрены нормальные условия измерения разности потенциалов и устройства заземления электродов. В случае трудных условий измерения ∆U и осложненных условий заземления питающих электродов к нормам времени применяются поправочные коэффициенты, приведенные в таблице 1 (согласно приложению 1 к нормам времени и расценкам).
457. Условия измерения разности потенциалов характеризуются следующими признаками:
нормальные – измерения ∆U при низком уровне помех;
трудные – измерения ∆U выполняются при наличии индустриальных помех, явлениях неустойчивой поляризации, длительном процессе становления поля, интенсивных проявлениях естественных земных токов, уровень помех соизмерим с уровнем полезного сигнала; на точке производится не менее трех повторных замеров.
458. Условия заземления питающих электродов:
нормальные – заземления производятся в низкоомных рыхлых отложениях с применением 1-3 электродов на разносе АВ/2;
осложненные – заземления производятся в галечнике или в почве, промерзшей на глубину до 0,5 м с применением 4 и более электродов на разносе АВ/2.
459. При выполнении работ с установкой срединных градиентов (далее - СГ) с аппаратурой АЭ-72 и АНЧ, при раскладке провода линии АВ полупетлей к нормам времени применяется коэффициент 1,25.
460. Состав работ (к таблицам 23, 24, 25 26, 27, согласно приложению 4 к нормам времени. Подготовительно-заключительные работы на профиле: разгрузка и погрузка аппаратуры, оборудования и снаряжения; проверка и подготовка аппаратуры к работе; размотка (смотка) проводов подводящих, питающих линий (кроме линии "бесконечность").
Работа на точке: устройство заземлений, проверка питающих линий на утечку, производство наблюдений на одной, двух, трех или четырех питающих линиях – в зависимости от схемы установки, вычисление кажущихся сопротивлений и построение графиков.

Параграф 3.3. Электропрофилдеу әдісі (ЭП)
455. Мөлшерлемелер келесі аппаратураларда жұмыс жасауға есептелген: АЭ-72 түріндегі және АНЧ түріндегі, қондырғылар сұлбалары бойынша: симметриялық – AMNB, AA’MNB’B және AA’A” MNB”B’B, бір жақты, үш электродты - AMN (B → ∞), AA’MN (B’ B → ∞) және AA’A”MN (B” B’ → ∞), аралас үш электродты – AMN (C → ∞) MNB AA’MN (C’ C → ∞)MNB’B, бір жақты екі өрісті – A’AMN, A”A’AMN, A”’A”A’AMN, екі жақты екі өрісті – A’AMNBB’ және A”A’AMNB’B”, электр өрісін жанаспай өлшеу әдісі бойынша (БИЭП) ЭРА түріндегі аппаратурамен орташа градиентті (СГ) жерге қосылмаған жұмыс желілерімен орташа градиенттерді орнатумен (жерлендірілген, сыймдылықты немесе индуктивті қоректендіру желісімен) және A’AMN сұлбасы бойынша екі өрісті.
456. Мөлшерлемелермен потенциалдар айырымы және электродтардың жерге қосу құрылғысының қалыпты өлшеу шарттары көзделген. ∆U күрделі өлшеу шарттары жағдайында және қоректендіру электродтарының күрделендірілген шарттарында, уақыт мөлшерлемелеріне 1 кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 1- қосымшаға сәйкес) келтірілген түзету коэффициенттері қолданылады.
457. Потенциалдар айырмасының өлшеу шарттары келесі белгілермен сипатталады:
қалыпты – кедергілердің төмен деңгейінде ∆U өлшеу;
қиын – индустриялық кедергілер болғанда, тұрақсыз полярлық құбылыстарда, өріс қалыптасуының ұзақ процесінде, табиғи жер токтарының қарқынды көріністерінде ∆U өлшеулері орындалады, кедергілердің деңгейі пайдалы белгі деңгейімен өлшенеді; нүктеде кем дегенде үш қайталанатын өлшеулер жүргізіледі.
458. Қоректендіруші электродтарды жерлендіру шарттары:
қалыпты – жерге қосу төмен омды шөгінділерде, АВ/2 таратуда 1-3 электрод қолданылып жүргізіледі;
күрделендірілген – жерге қосу қиыршықтаста немесе 0,5 м дейін қатқан топырақта, АВ/2 таратуда 4 және одан көп электродтар пайдаланумен жүзеге асырылады.
459. АЭ-72 және АНЧ аппаратураларымен орташа градиенттерді (СГ) құра отырып, жұмыстарды орындағанда, жартылай ілмешектерде АВ желі жетегін таратқанда, уақыт мөлшерлемесіне 1,25 коэффициенті қолданылады.
460. Жұмыс құрамы (23, 24, 25 26, 27 кестелеріне, Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 4 қосымшаға сәйкес). Профилде дайындау – қорытынды жұмыстар:
аппаратураларды, жабдықтарды және саймандарды тиеу және түсіру;
аппаратураны жұмысқа тексеру және дайындау;
келтірілетін, қоректендіргіш желілер сымжелілерін шешу (орау) ("шексіздік" желілерін қоспағанда).
Нүктедегі жұмыс:
жерге қосу, қоректендіргіш желілердің жылыстап кету жағдайын тексеру, бір, екі, үш және төрт қоректендіргіш желілерде қондыру схемасына байланысты, кедергіні есептеу және графиктерді құрастыру.

461. Устройство и ликвидация линии "бесконечность" производится силами полевого отряда, выполняющего основной вид работ.
462. Состав работ разгрузка и погрузка оборудования и снаряжения; размотка и смотка проводов линии "бесконечность", устройство и ликвидация заземления электродов.
463. Нормы времени приведены в таблицах 23 – 28, нормы затрат труда – в таблицах 29 – 31, перечень и количество аппаратуры и основного оборудования – в таблице 32, нормы транспорта – в таблице 33 согласно приложению 4 к нормам времени.
Параграф 3.4.Метод вертикального электрического зондирования
464. Нормы рассчитаны на работу с аппаратурой АЭ-72 и типа АНЧ, со станциями СГЭ-72 и ЭРСУ-71.
Нормами предусмотрены нормальные условия изменения разности потенциалов и устройства заземления электродов. В случае трудных условий измерения ∆U, осложненных и трудных условий заземления электродов к нормам времени применяются поправочные коэффициенты, приведенные в таблице 1 (согласно приложению 1 к нормам времени.
465. Условия измерения разности потенциалов характеризуются следующими признаками:
нормальные – измерения ∆U при низком уровне помех (∆U более 0,3 мВ);
трудные – измерения ∆U при высоком уровне помех, соизмеримом с уровнем полезного сигнала (∆U менее 0,2 мВ).
Визуальный способ:
измерения ∆U производятся при наличии индустриальных помех, неустойчивой поляризации, при длительном процессе становления поля, интенсивных проявлениях естественных земных токов;
необходимо не менее трех повторных замеров на последних трех разносах.
Осциллографическая регистрация: запись ∆U осложнена длительным процессом становления поля и высоким уровнем помех, обусловленных вариациями теллурических токов;
характеристика условий измерения разности потенциалов определяется по рабочим лентам на трех последних разносах.
466. Характеристика условий заземления электродов:
нормальные условия – заземления производятся в низкоомных рыхлых отложениях (сопротивление поверхности пород до 100 Омм) с применением электродов в количествах, предусмотренных таблица 34 согласно приложению 5 к нормам времени;
осложненные условия – заземления производятся в песках, галечнике, почве, промерзшей на глубину до 0,5 м (сопротивление поверхностных пород от 100 до 600 Омм), с применением электродов в количествах, предусмотренных в таблице 34 (согласно приложению 5 к нормам времени и расценкам Часть 4, раздел 2).
Трудные условия предусматриваются только при ВЭЗ с разносами АВ=4000 м (АВ/2=2000 м) и более: заземления производятся в сыпучих песках (дюны, барханы), конгломератах, почве, промерзшей на глубину свыше 0,5 м (сопротивление поверхностных пород свыше 600 Омм);
при необходимости для устройства заземлений предусматривается рытье канав или шурфов, применение электродов длиной до 2 м в количествах, соответствующим нормальным условиям заземления, определяемых по таблице 34, или электродов длиной до 1 м в количествах, предусмотренных в таблице 34 согласно приложению 5 к нормам времени для трудных условий.

461. "шексіздік" желісін орнату және жою жұмыстарының негізгі түрлерін орындайтын далалық отряд күштерімен жүргізіледі.
462. Жұмыстар құрамы жабдықтар мен саймандарды тиеп - түсіру; "шексіздік" желі сымжелілерін шешу және орау, электродтарды жерге қосуды жүргізу және жою.
463. Уақыт мөлшерлемелері 23-28 кестелерде, еңбек шығындарының мөлшерлемелері – 29 – 31 кестелерде, аппаратура және негізгі жабдықтардың тізімі және сан мөлшері – 32 кестеде, көлік мөлшерлемелері – 33 кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 4 Қосымшаға сәйкес) келтірілген.
Параграф 3.4. Тік электрлік зондтау әдісі (ВЭЗ)
464. СГЭ-72 және ЭРСУ-71 бекеттерімен АНЧ түріндегі және АЭ – 72 аппаратурасымен жұмысқа есептелген мөлшерлемелер.
Мөлшерлемелермен потенциалдар айырымы және электродтардың жерге қосу құрылғысының қалыпты өлшеу шарттары көзделген. ∆U күрделі өлшеу шарттары жағдайында және қоректендіру электродтарының күрделендірілген жерге қосу жағдайында, уақыт мөлшерлемелеріне 1- кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 1- қосымшаға сәйкес) көрсетілген түзету коэффициенттері қолданылады.
465. Потенциалдар айырымын өлшеу шарттары келесі белгілермен сипатталады:
қалыпты – кедергілердің төмен деңгейінде ∆U өлшеу (∆U 0,3 мВ аса);
қиын – кедергілердің жоғары деңгейінде ∆U өлшеу, пайдалы белгі деңгейімен тең өлшенеді (∆U 0,2 мВ кем).
Көзбен қарау тәсілі: ∆U өлшемдері индустриялық кедергілер , тұрақсыз полярлаулар, өріс қалыптасудың ұзақ процесінде, табиғи жер токтарының қарқынды көріністері болғанда жүргізіледі; соңғы үш таратуда кем дегенде үш қайта өлшем жасау қажет.
Осциллографиялық тіркеу: ∆U жазба өріс қалыптасуының ұзақ процесімен және теллуриялық токтар вариациялармен шартталған жоғары деңгейлі кедергілермен күрделенген;потенциалдар айырымының өлшеу шарттарының сипаттамасы соңғы үш таратудағы жұмыс таспалары бойынша анықталады.
466. Электродтарды жерге қосу шарттарының сипаттамасы:
қалыпты шарттар – жерге қосу төмен омды бос шөгінділерде (жыныс беттерінің кедергісі 100 Омм дейін) 34 кестеде қарастырылған сан мөлшердегі электродтарды қолдана отырып жүргізіледі (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 5- Қосымшаға сәйкес);
күрделенген шарттар – жерге қосу 0,5 м дейін тереңдікке қатқан құмдарда, топырақта, қиыршық тастарда 34 кестеде қарастырылған электродтар санын қолдана отырып, жүргізіледі (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 5 –қосымшаға сәйкес, 4-бөлім, 2-тарау).
Қиын шарттар тек ТЭЗ кезінде АВ=4000 м (АВ/2=2000 м) және одан жоғары таратуларда қарастырылады: жерге қосу (беттік жыныстардың кедергісі 600 Омм жоғары) 0,5 м артық тереңдікте қатқан бос құмдарда (дюндар, бархандар), конглометраттарда, топырақта жүргізіледі; қажет болған жағдайда жерлендіру құралдары үшін ор немесе шурфтарды қазу, 34- кесте бойынша анықталатын жерге қосудың қалыпты шарттарына сәйкес келетін мөлшерде ұзындығы 2 м дейінгі электродтарды қолдану немесе қиын жағдайлар үшін, 34- кестеде қарастырылған мөлшерде ұзындығы 1 м дейінгі электродтарды қолдану (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 5- Қосымшаға сәйкес, 4- бөлім , 2- тарау)қарастырылады.

467. Нормы времени для ВЭЗ рассчитаны на конвейерный способ работ, т. е. на такую организацию труда, при которой после отработки точки ВЭЗ производится смотка провода только части питающей линии, равной расстоянию между точками наблюдений. В случае необходимости полной смотки проводов питающей линии (по условиям местности, при выполнении контрольных, крестовых и параметрических ВЭЗ) к нормам времени (таблица 35, согласно приложению 5 к нормам времени и расценкам Часть 4, раздел 2) применяется коэффициент 1,25. Последнее особо обосновывается в проекте работ.
468. Работа методом ВЭЗ со сгущенными разносами питающей и приемной линий выполняется до АВ=2000 м. В этом случае к нормам времени применяются следующие коэффициенты:
для АВ до 300 м (количество основных замеров 30) - 1,5;
для АВ до 500 м (количество основных замеров 31) - 1,4.
для АВ до 1000 м (количество основных замеров 33) - 1,3.
для АВ до 2000 м (количество основных замеров 35) - 1,2.
469. При выполнении работ методом ВЭЗ по схеме AMN (B→ ∞) нормы времени на устройство (ликвидацию) линии "бесконечность" определяются по таблице 28 согласно приложению 4 к нормам времени и расценкам.
470. Содержание работы.
Работы на центре ВЭЗ:
разгрузка и погрузка аппаратуры, оборудования и снаряжения;
установка, проверка и подготовка аппаратуры к работе;
размотка приемных и питающих линий и устройство заземлений;
проверка линий на утечку, подготовка аппаратуры к перемещению по окончанию работ на точке;
демонтаж приемных линий;
смотка проводов малой питающей линии.
Работы на разносе: размотка (наращивание) провода питающей линии или перемещение рабочих с разноса на разнос; устройство заземлений электродов; ожидание замера; ликвидация заземления.
Производство измерений: при визуальном способе - взятие отсчетов и запись их в журнал, производство необходимых повторных измерений, вычисление кажущихся сопротивлений и построение рабочей кривой ВЭЗ, проверка линии на утечку; при осциллографическом способе – запись и градуировка каналов, фотообработка осциллограмм, анализ, первичная обработка и документация лент, вычисление кажущихся сопротивлений, построение кривой ВЭЗ.
471. Нормы времени приведены в таблицах 35 и 36, нормы затрат труда – в таблицах 37-41, перечень и количество аппаратуры и основного оборудования – в таблице 42, нормы транспорта – в таблицах 43-45 согласно приложению 5 к нормам времени.
Параграф 3.5. Метод вызванной поляризации
472. Нормы рассчитаны на работу методом ВП по способам срединных градиентов (далее - СГ), градиентов (далее - Г), электропрофилирования (далее - ЭП) и вертикального электрозондирования (далее - ВЭЗ) со станциями ВП-62, ВПС-63, СВП-74, аппаратурой "Диапир", ЭВП-801;
с измерением переходных характеристик (далее - ПХ) и производных вызванной поляризации (ПВП) со станциями и аппаратурой типа СВП-74, "Диапир", ЭВП-801; по способу электропрофилирования (далее - ЭП) с дипольной установкой по схеме A’AMN с изучением ранних стадий ВП (РС-ВП) с аппаратурой типа С-003; по способам СГ, ВЭЗ и с измерением фазово-частотных характеристик с установками срединных и внешних градиентов (ФСХ ВП СГ и ФЧХ ВП ВГ) со станциями ВП-Ф и ЭВП-203.

467. ТЭЗ үшін уақыт мөлшерлемелері жұмыстың конвейерлі тәсіліне есептелген, яғни ТЭЗ нүктесін істеп болған соң, бақылау нүктелерінің арақашықтығына тең қоректендіргіш желінің сымдарын орау жүргізіледі. Қоректендіргіш желінің сымдарын толық орау қажет болған жағдайда, (жергілікті жер жағдайы бойынша, бақылау, қиысу және параметрлік ТЭЗ орындауда) уақыт мөлшерлемелеріне 1,25 коэффициенті қолданылады (кесте 35, Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 5- қосымша, 4 бөлім, 2- тарау). Соңғылары жұмыстар жобасында ерекше дәлелденеді.
468. ТЭЗ әдісі бойынша жұмыс қоректендіргіш және қабылдау желісінің қалың таратуларында АВ=2000 м дейін орындалады. Осы жағдайларда уақыт мөлшерлемелеріне келесі коэффициенттер қолданылады:
АВ үшін 300 м дейін (негізгі өлшемдердің сан мөлшері 30) - 1,5;
АВ үшін 500 м дейін (негізгі өлшемдердің сан мөлшері 31) - 1,4.
АВ үшін 1000 м дейін (негізгі өлшемдердің сан мөлшері 33) - 1,3.
АВ үшін 2000 м дейін (негізгі өлшемдердің сан мөлшері 35) - 1,2.
469. AMN (B→ ∞) сұлбасы бойынша ТЭЗ әдісімен жұмыстарды орындағанда, "шексіздік" желісін қондыру (таратуға) уақыт мөлшерлемелері 28 -кесте бойынша анықталады 28 (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 4- Қосымшаға сәйкес).
470. Жұмыс мазмұны.
ТЭЗ орталығындағы жұмыс: аппаратураны, жабдықты және сайманды тиеп - түсіру; аппаратураны тексеру және жұмысқа дайындау; қабылдау және қоректену желілерін шешу және жерге қосу; желідегі жылыстап кетуді тексеру, нүктеде жұмыстар аяқталғаннан кейін, аппаратураны орын ауыстыруға дайындау; қабылдау желілерін бөлшектеу; аз қоректендіргіш желі сымдарын орау.
Тарату жұмыстары: қоректендіргіш желі сымдарын тарату(өсіру) немесе жұмысшыларды таратудан таратуға ауыстыру электродтарды жерге қосу; өлшеуді күту; жерлендіруді жою.
Өлшеулер жүргізу: көзбен көру тәсілімен – есептеулерді алу және оларды журналдарға жазу, қажетті қайталау өлшемдерін жүргізу, болжамды кедергілерді есептеу және ТЭЗ жұмыс қисығын тұрғызу, желідегі жылыстап кетуді тексеру; осциллографиялық тәсілде – арналарды жазу және градуирлеу, осциллограммаларды фотоөңдеу, талдау, таспаларды бастапқы өңдеу және құжаттау, болжамды кедергілерді есептеу, ТЭЗ қисықтарын тұрғызу.
471. Уақыт мөлшерлемелері 35 және 36- кестелерде, еңбек шығындарының мөлшерлемелері – 37-41 кестелерге, аппаратура және негізгі жабдықтардың тізімі және сан мөлшері – 42 кестеде, көлік мөлшерлемелері – 43-45 кестелерде келтірілген (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 5- Қосымшаға сәйкес).
Параграф 3.5. Шақырылған полярлау әдісі
472. Мөлшерлемелер орташа градиенттер (СГ), градиенттер (Г), электрпрофильдеу (ЭП) және тік электр зондау (ВЭЗ) тәсілдері бойынша, ВП-62, ВПС-63, СВП-74 бекеттері, "Диапир", ЭВП-801 аппаратурасымен; өтпелі сипаттамаларды (ПХ) және шақырылған полярлау туындыларды (ПВП) бекеттермен және СВП-74, "Диапир", ЭВП-801 түріндегі аппаратуралармен өлшеумен; С-003 түріндегі аппаратурамен ВП (РС-ВП) ерте сатыларын зерттеумен, A’AMN сұлбасы бойынша дипльді қондырғымен электропрофильдеу (ЭП) тәсілі бойынша; СГ, ВЭЗ тәсілдері бойынша және ВП-Ф мен ЭВП-203 бекеттерімен сыртқы және орта градиенттердің (ФСХ ВП СГ және ФЧХ ВП ВГ) қондырғыларымен фазалық – жиілік сипаттамаларды өлшеу арқылы ВП әдісімен жұмыс істеуге есептелген

473. При выполнении работ по способу ЭП с зарядкой до 3 мин. на 1 физическое наблюдение к нормам времени с зарядкой 2 мин на 1 физическое наблюдение таблица 50, согласно приложению 6 к нормам времени применяется коэффициент 1,2.
474. При выполнении работ по способу ВЭЗ с зарядкой до 3 мин при замере на одном разносе питающей линии к нормам времени с зарядкой до 2 мин при замере на одном разносе таблица 51, согласно приложению 6 к нормам времени применяется коэффициент 1,15.
475. Нормами предусмотрены нормальные условия измерения разности потенциалов и заземления питающих электродов. В случае трудных условий измерения DUВП, осложненных и трудных условий заземления электродов к нормам времени применяются поправочные коэффициенты, приведенные в таблице 1 (согласно приложению 1 к нормам времени и расценкам).
476. Условия измерения разности потенциалов DUВП характеризуются следующими признаками:
нормальные – измерения DUВП производятся при низком уровне помех, не превышающем 10 % от величины DUВП;
трудные – измерения DUВП выполняются при наличии индустриальных помех и интенсивных проявлениях естественных земных токов; влияние помех превышает 10 % от величины DUВП;
необходимо производить три и более повторных замеров DUВП на точке.
477. При наблюдениях в гармоническом режиме с аппаратурой ВП-Ф, ЭВП-03 физическое наблюдение включает:
1) калибровку измерительного канала;
2) измерение параметров электрического сигнала в приемной линии.
Измерение состоит:
способ ВП-СГ – из 3-5 замеров z ВП на одной из рабочих частот (f = 0,07-9,7 Гц). При работе на частотах f = 0,07-0,15 Гц и f = 0,3 Гц к нормам времени применяются поправочные коэффициенты 2,5 и 1,6 соответственно.
способы ФЧХ ВП СГ – по 3-5 замеров на каждой из предусмотренных методикой совокупности частот (ФЧХ ВП СГ – f – 0,3-19 Гц, ФЧХ ВП СГ – f – 0,3-312 Гц).
478. Условия заземления при работе со всеми типами станций определяются числом электродов, заземленных на конце питающей линии таблица 46, согласно приложению 6 к нормам времени.
479. При площадной съемке способом срединных градиентов нормами предусмотрена работа с одновременным измерением на двух (при использовании станций всех типов) и трех (только при использовании станций ВП-Ф и ЭВП-203) приемных установках.
480. При выполнении работ по способу ВП-ЭП с односторонней или трехэлектродной и комбинированной установками, и по способу ВП-ВЭЗ с установками AMN(B→∞) нормы времени на устройство линии "бесконечность" определяются по таблице 28 согласно приложению 4 к нормам времени. В случае выполнения работ ВП-ВЭЗ неконвейерным способом или со сгущенными разносами питающей и приемной линий следует руководствоваться пп. 494 и 495.

473. 1 нақты бақылауға 3 мин дейінгі зарядпен электрпрофильдеу (ЭП) тәсілі бойынша жұмысты орындағанда, 2 мин зарядпен 1 нақты бақылауға уақыт мөлшерлемесіне 1,2 коэффициенті қолданылады (50 кесте , уақыт және баға мөлшерлемесіне 6 -Қосымша, 4- бөлім , 2- тарау ).
474. 3 мин дейінгі зарядпен ВЭЗ тәсілі бойынша жұмыстарды орындағанда, қоректендіру желісін бір таратуда өлшегенде, уақыт мөлшерлемесіне 1,15 коэффициенті қолданылады (51- кесте, уақыт және баға мөлшерлемесіне 6 –Қосымшаға сәйкес).
475. Мөлшерлемелермен потенциалдар айырымы және қоректендіргіш электродтарды жерге қосудың қалыпты өлшеу шарттары көзделген. DUВП қиын өлшеу шарттары жағдайында және электродтарды жерлендірудің күрделендірілген және қиын жағдайында, уақыт мөлшерлемесіне 1- кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 1- қосымшаға сәйкес, 4 бөлім, 2 тарау) көрсетілген түзету коэффициенттері қолданылады.
476. DUВП потенциалдар айырмасын өлшеу шарттары келесі белгілермен сипатталады:
қалыпты –DUВП өлшеуі кедергінің DUВП шамасынан 10 пайыздан аспайтын, төменгі деңгейінде жүргізіледі ;
қиын – DUВП өлшеуі индустриялық кедергілер болғанда және табиғи жер токтарының қарқынды көріністерінде орындалады; кедергілердің ықпалы DUВП шамасынан 10 пайыздан асады; нүктеде үш және одан көп қайталанатын DUВП өлшемдерін жасау керек.
477. ВП-Ф, ЭВП-03 аппаратурасымен үйлесімді режимде бақылау жасағанда, нақты бақылаулар келесілерден тұрады:
1) өлшеу арнасының калибрленуі;
2) қабылдау желісінде электр дабылының параметрін өлшеу.
Өлшеу төмендегілерден тұрады:
ВП-СГ тәсілі –жұмыс жиелігі бірінде (f = 0,07-9,7 Гц) z ВП 3-5 өлшемнен .
f = 0,07-0,15 Гц және f = 0,3 Гц жиіліктерде жұмыс жасағанда, уақыт мөлшерлемесіне сәйкесінше 2,5 және 1,6 түзету коэффициенттері қолданылады.
ФЧХ ВП СГ тәсілдері – әдістемемен қарастырылған әрбір жиіліктер жиынтығында (ФЧХ ВП СГ – f – 0,3-19 Гц, ФЧХ ВП СГ – f – 0,3-312 Гц) 3-5 өлшемнен.
478. Бекеттердің барлық түрлерімен жұмыс жасағанда, жерге қосу шарттары қоректендіруші желінің ұштарында жерге қосылған электродтар санымен анықталады, олар (46 -кесте, Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 6- қосымша).
479.Орташа гредиенттер тәсілімен алаңдық түсіру кезінде, мөлшерлемемен екі (барлық типті бекеттерді пайдалана отырып)және үш(тек ВП-Ф және ЭВП-203 бекетін пайдалану кезінде) қабылдау қондырғысында е бір уақытта өлшейтін жұмыс қарастырылған.
480. Бір жақты немесе үш электродты және аралас қондырғылармен ВП-ЭП тәсілі, және AMN(B→∞) қондырғыларымен ВП-ВЭЗ тәсілі бойынша бойынша жұмыстарды орындағанда, "шексіздік" желісі қондырғысына уақыт мөлшерлемесі 28- кесте бойынша анықталады (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 4- қосымша). ВП-ВЭЗ жұмыстарын конвейерлі емес тәсілмен немесе қоректендіруші және қабылдаушы желілердің тығыздалған таратуларымен орындаған жағдайда, 494 және 495 тт. басшылыққа алған жөн.

481. При выполнении работ по способу срединных градиентов (СГ), градиентов (Г), при раскладке провода линии АВ полупетлей к нормам времени применяется коэффициент 1,25.
482. Состав работ:
Работы на профиле (точке):
разгрузка и погрузка аппаратуры, оборудования, снаряжения;
подготовка аппаратуры к работе;
размотка и смотка проводов подводящих, приемных и питающих линий (кроме линии "бесконечность" и проводов подводящей линии от станций (аппаратуры) в условиях IV категории трудности);
устройство заземлений; определение сопротивления линии АВ омметром; ликвидация заземлений.
Производство измерений:
выполнение осциллографической записи или визуальных отсчетов значений разности потенциалов DU ПР’ DU ВП (zВПt) и t; вычисление параметров, кажущихся поляризуемости и сопротивления и построение графиков.
483. Нормы времени приведены в таблицах 47– 59, нормы затрат труда – в таблицах 60 – 64, перечень и количество аппаратуры и основного оборудования – в таблице 66, нормы транспорта – 65 (согласно приложению 6 к нормам времени и расценкам).
Параграф 3.6. Магнитотеллурические методы
484. При работе методами МТЗ, КМТЗ, ГМТЗ измеряются пять компонент электромагнитного поля – Ех, Еу, Нх, Ну, Нz.
При наблюдениях применяются измерительные установки, состоящие из двух заземленных линий Ех, Еу и трех магнитометров Нх, Ну, Нz, или индукционных датчиков ИДх, ИДу, ИДz из комплекта станции ЦЭС-2. Длина приемных линий 0,2-1,0 км. Используется легкий провод типа ПВР (ГПС МПО). Заземления осуществляются с помощью неполяризующих электродов, изготовленных из батарей типа ГРМЦ, либо 165-У по "Инструкции ЦЭС-2". Точкой наблюдения МТЗ считается место расположения магнитометров и ближних электродов приемных линий. Магнитометры устанавливаются в неглубоких ямах или специально оборудованных павильонах. Ориентация измерительных установок производится при помощи буссоли с точностью до 0,50
485. Нормы рассчитаны на работу методами магнитотеллурического зондирования (МТЗ), комбинированного магнитотеллурического зондирования (КМТЗ) и глубинного магнитотеллурического зондирования (ГМТЗ) со станциями ЦЭС-2.
486. Физическим наблюдением в методах МТЗ и ГМТЗ называется законченный комплекс измерений одной полевой станцией на одном координатном пункте в диапазоне частот, предусмотренном проектом, выполненный в соответствии с требованиями действующей технической инструкции.
487. Физическим наблюдением в методе КМТЗ называется законченный комплекс измерений одной полевой станцией на одном координатном пункте одновременно с законченным комплексом измерений на базисном пункте базисной станцией, выполненный в соответствии с требованиями действующей технической инструкции в диапазоне частот, предусмотренном проектом:

481. Орташа градиенттер (СГ), градиенттер (Г) тәсілі бойынша жұмыстарды орындағанда, АВ желісі сымдарын таратып салуда уақыт мөлшерлемесіне 1,25 коэффициенті қолданылады.
482. Жұмыс құрамы :
Профильдегі (нүктеде) жұмыстар: аппаратураны, жабдықты, саймандарды тиеп - түсіру; аппаратураны жұмысқа дайындау; жеткізетін, қабылдайтын және қоректендіретін желілердің сымдарын тарқату және орау ("шексіздік" және IV күрделілік дәрежесі шарттарындағы бекеттен (аппаратурадан) жеткізілетін желілер сымдарынан басқалары); жерге қосу құрылғысы; АВ желісінің кедергісін оммертмен анықтау; жерге қосылғандарды жою.
Өлшеулер жүргізу: DU ПР’ DU ВП (zВПt) және t потенциалдар айырмасының мәндерін көру арқылы санау немесе осциллографиялық жазбасын орындау; болжамды полярлау және кедергілену параметрлерін есептеу және графиктер жасау.
483. Уақыт мөлшерлемесі 47– 59 кестелерде, еңбек шығындарының мөлшерлемелері – 60 – 64 кестелерде, аппаратура және негізгі жабдықтардың тізімі және сан мөлшері – 66 кестеде, көлік мөлшерлемелері – 65 кестеде келтірілген (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 6 -қосымша).
Параграф 3.6. Магнитотеллуриялық әдістер
484. МТЗ, КМТЗ, ГМТЗ әдістерімен жұмыс жасағанда, электр магнит өрісінің бес құрамдас бөліктері өлшенеді – Ех, Еу, Нх, Ну, Нz.
Бақылау кезінде өлшеу қондырғылары пайдаланылады, олар Ех, Еу екі жерге қосылған желіден және Нх, Ну, Нz үш магнитометрлерден тұрады немесе ЦЭС-2 бекет топтамасындағы ИДх, ИДу, ИДz индуктивті бергіштерден тұрады. Қабылдау желілерінің ұзындығы 0,2-1,0 ш. ПВР (ГПС МПО) түріндегі жеңіл сым пайдаланылады. Жерге қосулар полярланбаған электродтардың көмегімен жүзеге асырылады, олар ГРМЦ түріндегі батареялардан, не болмаса 165-У "ЦЭС-2 нұсқаулығы" бойынша жасап шығарылған. МТЗ бақылау нүктесі болып магнитометрлердің және қабылдау желілері жақын электродтарының орналасу орны саналады. Магнитометрлер таяз шұңқырларда немесе арнайы жабдықталған павильондарда орнатылады. Өлшеу қондырғылардың бағыты 0,50 дейін дәлдікпен буссоли көмегімен жасалады.
485. Мөлшерлемелер магнитотеллуриялық зондтау (МТЗ), аралас магнитотеллуриялық зондтау (КМТЗ) және терең магнитотеллуриялық зондтау (ГМТЗ) әдістерімен ЦЭС бекеттерінде жұмыс жасауға есептелген.
486. МТЗ және ГМТЗ әдістерде нақты бақылау деп - жиілік диапазонда бір координатты жердегі бір далалық бекеттің аяқтаған өлшеу кешені аталады, ол жобамен қарастырылған, қолданыстағы техникалық ережелер талаптарына сәйкес орындалған.
487. КМТЗ әдісінде нақты бақылау деп – бір координатты жердегі, бір далалық бекеттің аяқтаған өлшеу кешені мен дәл сол кезде базалық жердегі базалық бекеттің базалық жобамен қарастырылған жиелілік өрісінде, қолданыстағы нұсқау талаптарына сәйкес орындап, бірге аяқтаған өлшеу кешені саналады.

законченный комплекс измерений двумя полевыми станциями на двух координатных пунктах, выполненный одновременно с законченным комплексом измерений на одном базисном пункте, приравнивается к двум физическим наблюдениям, а тремя, четырьмя, пятью и так далее полевыми станциями – соответственно к 3, 4, 5 и так далее физическим наблюдениям;
при проведении синхронных измерений (КМТЗ) одной базисной и одной полевой станциями к нормам времени применяется коэффициент 1,2; коэффициент увеличивается на 0,05 на каждую полевую станцию.
Время на перебазировку базисных станций настоящими нормами не предусмотрены и обосновываются в проекте работ.
488. Нормы предусматривают следующие нормализованные организационно-технические условия производства работ:
режим регистрации магнитотеллурических вариаций; сложность магнитотеллурического поля; количество регистрируемых компонент магнитотеллурического поля; категория трудности; расстояние между точками наблюдения.
489. Нормы составлены для следующих режимов регистрации магнитотеллурического поля: МТЗ-В-С-Н (0,1-1000 с), МТЗ-В-С (0,1-10 с), одновременно с МТЗ-В (0,1-1 с), МТЗ-С (1-10 с), МТЗ-Н (10-1000 с) отдельно.
490. Нормами учтено количество регистрируемых компонент – пять (Ех, Еу, Нх, Ну, Нz), при регистрации четырех компонент к нормам времени применяется К=0,9.
491. Нормами предусмотрено следующее количество регистрируемых магнитных лент в каждом диапазоне в зависимости от сложности магнитотеллурического поля:
нормальное поле – 2 магнитные ленты;
осложненное поле – 3 магнитные ленты;
сложное поле – 4 магнитные ленты.
Нормальное магнитотеллурическое поле определяется следующими признаками:
четко выраженной нелинейной поляризацией;
преобладанием смеси отдельных цугов квазисинусоидальных вариаций;
амплитуда высокочастотных помех не превышает % средней амплитуды вариаций данного диапазона;
ветровые помехи и помехи от микросейм отсутствуют;
импульсные помехи не превышают 10-20 ед. шкалы ЦЭС и регистрируются не чаще чем 1-2 раза в зоне;
Осложненное магнитотеллурическое поле:
нелинейная или эллиптическая поляризация с соотношением осей не более 1:10;
вариации сложной формы, характеризующиеся наложением колебаний различных периодов;
амплитуда высокочастотных помех достигает 20 % средней амплитуды вариаций измеряемого диапазона;
ветровые помехи, помехи от микросейм не превышают 10 ед. ЦЭС;
импульсные помехи достигают 50 ед. и регистрируются до 5-7 раз в зоне.
Сложное магнитотеллурическое поле:
квазилинейная поляризация поля;
видимых вариаций требуемого диапазона не отмечается;
амплитуда помех превышает вышеуказанные оценки;
регулярно регистрируются мощные импульсные помехи.

Бір базалық жердегі Екі координатты жердегі екі дала бекеттерімен бір уақытта орындалып, аяқталған өлшеу кешені екі нақты бақылауға теңестіріледі, ал үш, төрт, бес және т.б. дала бекеттерімен – сәйкесінше 3, 4, 5 және т.б. нақты бақылауларға теңестіріледі.
Бір базалық және бір дала бекеттерімен синхронды өлшемдер (КМТЗ) жүргізгенде, уақыт мөлшерлемесіне 1,2 коэффициенті қолданылады, коэффициент әр дала бекеті үшін 0,5-ке артады.
Базалық бекеттерді қайта шоғырландыруға уақыт осы мөлшерлемелермен қарастырылмағанн және жұмыстар жобамен негізделеді.
488. Мөлшерлемелер жұмыс өндірісінің мөлшерленген ұйымдастыру – техникалық шарттарын қарастырады:
Магнитотеллуриялық вариацияларды тіркеу тәртібі; магнитотеллуриялық өріс күрделігі; магнитотеллуриялық өрістердің тіркелетін құрамдас бөлшектерінің саны; күрделілік дәрежесі; бақылау нүктелері арасындағы қашықтық.
489. Мөлшерлемелер магнитотеллуриялық өрісті тіркеудің келесі тәртіптері үшін құрастырылған: МТЗ-В-С-Н (0,1-1000 с), МТЗ-В-С (0,1-10 с), МТЗ-В (0,1-1 с) бірге, МТЗ-С (1-10 с), МТЗ-Н (10-1000 с) бөлек.
490. Мөлшерлемелермен тіркелетін құрамдас бөлшектердің саны ескерілген – бес (Ех, Еу, Нх, Ну, Нz), төрт құрамдас бөлшектерді тіркегенде, уақыт мөлшерлемесіне К=0,9 қолданылады.
491. Мөлшерлемелермен магнитотеллуриялық өріс күрделілігіне тәуелді әр диапазонда тіркелетін магнит таспаларының келесі сан мөлшерлері көзделген:
қалыпты өріс – 2 магнит таспа ;
күрделендірілген өріс – 3 магнит таспа ;
қиын өріс – 4 магнит таспа .
Қалыпты магнитотеллуриялық өріс келесі белгілермен анықталады:
анық көрінетін сызықты емес полярлаумен;
квазисинусоидалды вариациялар дербес цугтары қоспаларының көп болуы;
жоғары жиілікті кедергілердің амплитудасы осы диапазондағы вариациялардың орташа амплитудасының % аспайды;
жел кедергілері және микросейм кедергілері жоқ;
импульсті кедергілер ЦЭС межесінің 10-20 бірлігінен аспайды және аймақта 1-2 есе сирек тіркеледі;
Күрделендірілген магнитотеллуриялық өріс:
сызықты емес немесе эллиптикалық полярлау, осьтер қатынасы 1:10 –нан аспайды;
күрделі үлгі вариациялары, әр түрлі аралықтардың толқындарымен сипатталады;
жоғары жиілікті кедергілердің амплитудасы өлшенетін диапазон вариациясының орташа амплитудасының 20 % жетеді;
жел кедергілері, микросейм кедергілері ЦЭС межесінің 10-20 бірлігінен аспайды;
импульті кедергілер 50 бірлікке жетеді және аймақта 5-7 ретке дейін тіркеледі.
күрделі магнитотеллургиялық өріс:
өрістің квазисызықты полярлануы;
талап етілетін диапазонның көрінетін вариациялары байқалмайды;
кедергілер амплитудасы жоғарыда көрсетілген бағалардан асады;
қатты импульсті кедергілер үнемі тіркеледі.

492. Нормами учтена продолжительность записи (регистрации) на 1 магнитную ленту типа А-43-046Б длиной 375 м:
МТЗ-Н – 7,8 час;
МТЗ-С – 1,67 час;
МТЗ-В – 0,4 час.
При проведении глубинных магнитотеллурических зондирований (ГМТЗ) на станциях ЦЭС-2 к нормам времени МТЗ применяется коэффициент = 1,74.
Нормы предусматривают трехсменную работу при измерениях на точках МТЗ. Распорядок дня устанавливается в зависимости от суточного хода интенсивности вариаций магнитотеллурического поля. Запись вариаций МТ поля следует проводить в наиболее благоприятный период для каждого региона. При проектировании работ необходимо учитывать статистические данные о появлении вариаций регистрируемых периодов.
493. Состав работ:
подготовительно-заключительные работы на базе партии (отряда), получение задания; подготовка аппаратуры, оборудования, снаряжения, транспорта, изготовление электродов, погрузка-разгрузка оборудования и снаряжения, сдача полевых материалов (магнитограммы, полевые журналы).
Подготовительно-заключительные работы на точке наблюдения: установка станций;
разгрузка-погрузка оборудования и снаряжения;
размотка (смотка) и прикопка проводов диполей MN;
устройство заземлений на их концах;
копка и засыпка ям;
установка и снятие магнитометров и индукционных датчиков; бурение скважины ручным буром на глубину 2 м для ИД и ликвидация ее;
размотка (смотка) и прикопка кондукторов для подключения датчиков поля; установка и запуск бензоагрегата, периодическая заправка его бензином; регламентная проверка аппаратуры на точке наблюдений, подготовка станции к переезду на следующий пункт. Для синхронных МТЗ – установка антенны, радиосвязь с базовым пунктом и проверка синхронизации. Проведение измерений (регистрация МТ-поля), наблюдение вариаций с целью оценки характера поля и выбора рабочих режимов регистрации;
тестовые записи АК (автокомпенсация) и градуировка каналов;
рабочие регистрации вариаций МТ-поля в каждом частотном диапазоне;
смена магнитных лент;
документация магнитограмм;
просмотр всех записей при воспроизведении и анализ их качества.
494. Для проверки и профилактического ремонта аппаратуры и оборудования в полевой период устанавливаются следующие нормы времени на профилактику в зависимости от сменности работ: 2 отрядо-смены при трехсменной работе.
495. Для проведения работ по определению частотных характеристик, эталонирования и записи каналов на идентичность предусматривается 3,5 отрядо-смены в месяц при трехсменной работе.
Настоящими нормами не учитываются и обосновываются в техническом проекте, исходя из фактических данных прошлых лет по району проектируемых работ или по аналогии с районом, обладающим тождественной геоэлектрической характеристикой разреза, и с учетом широты местности, дни отсутствия среднепериодных вариаций магнитотеллурического поля или дни с квазилинейной его поляризацией.

492. Мөлшерлемелермен ұзындығы 375 м, А-43-046Б түріндегі 1 магнит таспаға жазба (тіркеу) ұзақтығы ескерілген:
МТЗ-Н – 7,8 сағат;
МТЗ-С – 1,67 сағат;
МТЗ-В – 0,4 сағат.
ЦЭС – 2 бекеттерінде терең магнитотеллуриялық зондтауды (ГМТЗ) өткізгенде, уақыт мөлшерлемесіне 1,74 коэффициенті қолданылады.
Мөлшерлемелер МТЗ нүктелердінде өлшемдер жасағанда, үш ауысымдық жұмысты көздейді. Күн тәртібі магнитотеллуриялық өрістің вариациялар қарқындылығының тәуліктік жүрісіне тәуелді белгіленеді. МТ өрісі вариацияларын жазуды әр аумақ үшін анағұрлым жайлы аралықта өткізген жөн. Жұмыстарды жобалағанда тіркелетін аралықтар вариацияларының пайда болуы туралы статистикалық деректерді ескеру керек.
493. Жұмыстар құрамы:
партия (отряд) базаларында дайындау - қорытынды жұмыстар, тапсырма алу; аппаратураны, жабдықтарды, саймандарды, көлікті дайындау, электродтарды дайындау, жабдықтарды және саймандарды тиеп - түсіру, дала материалдарын тапсыру (магнитограммалар, дала журналдары ).
Бақылау нүктесінде дайындау - қорытынды жұмыстары: бекеттерді қондыру; жабдықтар мен саймандарды тиеп - түсіру ; екі өрісті сымжелілерді шешу (орау) және MN сымдарын көму; олардың ұштарын жерге қосу; шұңқырларды қазу және көму; магнитометр және индуктивті бергіштерді орнату және шешу; ИД үшін 2 м тереңдікке қолмен бұрғымен ұңғыманы бұрғылау және оны жою; өріс бергіштерін іске қосу үшін, кондукторларды шешу (орау) және қазып орнату; бензоагрегатты орнату және іске қосу, оны бензинменмезгіл-мезгіл толтырып отыру; бақылау нүктесінде аппаратураны тізбекті тексеру, келесі мекенге бекетті көшіруге дайындау. Синхронды МТЗ үшін – толқын жинағышты орнату, базалық бекетпен радио байланыс жасау және синхрондауды тексеру. Өлшем жүргізу (МТ өрісін тіркеу), өріс сипатын бағалау және тіркеудің жұмыс тәрітібін таңдау мақсатында вариацияларды бақылау; АК (автоөтемақы) тест жазбалары және арналарды градуирлеу; МТ өрістің әр жиілікті диапазонда вариацияларын жұмысшы тіркеу; магнит таспаларын ауыстыру; магнитограммаларды құжаттау; жаңғыртуда барлық жазбаларды қарап шығу және олардың сапасын талдау.
494. Аппаратураны және жабдықтарды далалық кезеңде тексеру және алдын – алу жөндеуін жүргізу үшін, жұмыс ауысымына байланысты алдын – алуға келесі уақыт мөлшерлемесі беріледі: үш ауысымды жұмыста 2 отряд – ауысым.
495. Жиілікті сипаттамаларды анықтау бойынша жұмыстарды жүргізу, эталондауды және арналарды сәйкестікке жазу үшін, үш ауысымды жұмыс кезінде айына 3,5 отряд – ауысым көзделеді.
Осы мөлшерлемелермен ескерілмейді және техникалық жобада жобаланатын жұмыстардың ауданы бойынша өткен жылдардағы нақты деректер немесе геоэлектрлік тілік сипаттамасына ие ауданға ұқсату негізінде және жергілікті жердің кеңдігі ескеріліп, магнитотеллуриялық өріс орта кезеңдік варияциялардың болмау күндері немесе оның квазисызықты полярлау күндері негізделеді.

Примечание. Дни отсутствия среднепериодных вариаций актируются в отрядо-сменах только при наличии подтверждающих это магнитограмм с записью 0,5-1 ч через 2 ч в течение рабочего дня.
Настоящими нормами предусматривается один рабочий день в месяц на партию (отряд) для производства круглосуточных наблюдений вариаций магнитотеллурического поля с целью определения рационального графика производства полевых работ. Эти дни добавляются к общей расчетной продолжительности полевых работ в отрядо-сменах в проекте.
496. Нормы времени на работу методом МТЗ в отрядо-сменах на 1 физическое наблюдение приведены в таблицах 67-68; нормы затрат труда – в таблицах 69-70;
перечень и количество аппаратуры и основного оборудования – в таблице 71; нормы транспорта – в таблице 72 согласно приложению 7 к нормам времени.
Параграф 3.7. Методы электромагнитного зондирования и профилирования
497. Метод зондирования становлением электромагнитного поля (ЭС, ЭС-ЗИ, ЗС-МП). Нормы рассчитаны на работу методами ЭС, ЗС-ЗИ и ЭС-МП с использованием электроразведочных станций типа ЦЭС-2, ЦЭС-3, Прогресс-2СЭ и генераторных установок типа ЭРС-67 т УКЭ-50.
498. Физическим наблюдением в методах ЭС и ЗС-ЗИ (измерения в ближней, промежуточной и дальней зонах) называется законченный комплекс измерений одной или двух (Ех, dBz/dt), в соответствии с проектом работ, составляющих электромагнитного поля, выполненных на одном координатном пункте одной электроразведочной станцией от одного источника возбуждения электромагнитных колебаний при неизменном положении одной питающей установки.
В соответствии с этим на работу методами ЗС и ЗС-ЗИ за одну отрядо-смену принята расчетная единица времени, в течение которой электроразведочный отряд, состоящий из одной бригады электроразведочной станции и одной бригады генераторной группы, выполняет норму выработки, установленную на семичасовой рабочий день.
499. Нормы рассчитаны с учетом следующих нормализованных технологических и организационно-технических условий производства работ: вида зондирований и технологии выполнения, условий устройства питающей установки отдельно для методов ЗС и ЗС-ЗИ, условий регистрации сигналов становления поля; продолжительности разнополярных токовых импульсов; категории трудности; расстояния между точками наблюдения; летнего периода работ.
500. За расстояние между точками наблюдения принято расстояние между центрами соседних приемных установок.
501. Нормами учтены следующие условия устройства питающей установки при работе методом ЗС:

Е с к е р т п е. Ортакезеңдік вариациялардың болмаған күндері оны жұмыс күні ішінде 2 сағаттан кейін 0,5 – 1 сағат жазбасы бар растаушы магнитограмма болғанда, отряд – ауысымда актіленеді.
Осы мөлшерлемелермен далалық жұмыстарды жүргізудің тиімді кестесін анықтау мақсатында, магнитотеллуриялық өрістің вариацияларын тәулік бойы бақылау үшін, партияға (отрядқа) айына бір жұмыс күні қарастырылады. Бұл күндер жобадағы отряд-ауысымның далалық жұмыстарының ұзақтығы бойынша жинақтық есептемесіне қосылады.
496. Отряд – ауысымдағы МТЗ әдісімен істелетін жұмыста 1 нақты бақылауға берілетін уақыт мөлшерлемесі 67 – 68 кестелерде; еңбек шығындарының мөлшерлемесі – 69-70 кестелерде; аппаратура және негізгі жабдықтардың тізімі және сан мөлшері – 71 кестеде; көлік мөлшерлемесі – 72 кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемесі 7- Қосымшаға сәйкес ) көрсетілген.
Параграф 3.7. Электромагнитті зондтау және қалыпқа келтіру әдісі.
497. Зондтау әдісі электромагнит өрісіне айналу (ЭС, ЭС-ЗИ, ЗС-МП). Мөлшерлемелер ЦЭС-2, ЦЭС-3, Прогресс-2СЭ түріндегі электр барлау бекеттерін және ЭРС-67 т УКЭ-50 түріндегі генератор қондырғыларды жұмыста пайдалана отырып, ЭС, ЗС-ЗИ және ЭС-МП әдістерімен жұмыс істеуге есептелген.
498. ЭС және ЗС-ЗИ (жақын, аралық және алыс аймақтарда өлшеу) әдістерінде нақты бақылау деп жұмыстар жобасына сәйкес, бір немесе екі (Ех, dBz/dt) өлшеулердің аяқталған кешені аталады, олар электрмагнит өрісін құрайды, бір қоректендіргіш қондырғының өзгермейтін күйінде электрмагниттік ауытқулардың бір қоздырушы көзінен бір координет нүктеде бір электр барлау бекетімен орындалғандар.
Осыған сәйкес, ЗС және ЗС-ЗИ әдістерімен бір отряд – ауысымдағы жұмысқа уақыттың есептік бірлігі қабылданған, оның аралығында электр барлау бекетінің бір бригадасынан және генераторлы топтың бір бригадасынан тұратын электр барлау отряды жеті сағатық жұмыс күніне белгіленген өнім мөлшерлемесін орындайды.
499. Мөлшерлемелер жұмыс өндірісінің келесі қалыптастырылған технологиялық және ұйымдастырушылық – техникалық шарттары ескеріліп есептелген: зондтау түрі және орындау технологиясы, дербес ЗС және ЗС-ЗИ әдістері үшін қоректендіру қондырғысын орнату шарттары, өрістің қалыптасу белгілерін тіркеу шарттары; түрлі полярлы ток импульстарының ұзақтылығы; күрделілік дәрежелері; бақылау нүктелері арасындағы қашықтық; жұмыстардың жазғы кезеңі.
500. Бақылау нүктелерінің арасындағы қашықтық деп көрші қабылдау қондырғыларының орталықтарының аралық қашықтықтары саналады.
501. Мөлшерлемелермен ЗС әдісімен жұмыс жасағанда, қоректендіру қондырғысының келесі қондыру шарттары ескерілген:

нормальные условия – производство работ с токами до 30А, устройство заземлений на концах питающего диполя АВ длиной до 3 км путем забивки электродов длиной 1 м в количестве до 70 штук на концах диполя или размотки питающей петли (Q) со стороной квадрата до 500 м, монтаж питающей установки (АВ, Q) в 1-2 провода (нитки).
осложненные условия – производство работ с токами от 30 до 50А, устройство заземлений на концах питающего диполя АВ длиной до 3-4 км с помощью забивки электродов длиной 1 м в количестве более 150 штук, или забуривания шнеков (более 4 шнеков на глубину свыше 15 м), либо размотки питающей петли (Q) со стороной квадрата более 1 км, монтаж питающей установки (АВ, Q) в 5-6 проводов (ниток).
трудные условия – производство работ с токами свыше 50А, устройство заземлений на концах питающего диполя АВ длиной 4 км и более с помощью забивки электродов длиной 1 м в количестве более 150 штук, или забуривания шнеков (более 4 шнеков на глубину свыше 15 м), либо размотки питающей петли (Q) со стороной квадрата более 1 км, монтаж питающей установки (АВ, Q) в 5-6 проводов (ниток).
особо трудные условия – производство работ с токами свыше 80А, монтаж питающей установки в 7-10 проводов длиной (периметром) свыше 4 км.
502. Нормами учтены следующие условия устройства питающей установки при работе методом ЗС-ЗИ:
нормальные условия – длина питающего диполя до 4 км, питающая линия монтируется в 1-2 нитки провода ГПМП, устройство заземлений концов диполя АВ посредством забивки электродов длиной 1 м в количестве до 70 штук, работа проводится одной генгруппой с токами до 30А;
осложненные условия – длина питающего диполя 8-10 км, монтаж питающей установки в 3-4 нитки провода ГПМП, устройство заземлений концов диполя АВ посредством забуривания шнеков в скважины глубиной 2,5-3 м в количестве до 10 штук, работа проводится одной генгруппой ЭРС-67 либо УГЭ-50 с токами 30-50А.
трудные условия – длина питающего диполя более 12 км, монтаж питающей установки в 4-5 ниток провода ГПМП, устройство заземлений концов диполя АВ посредством забуривания шнеков глубиной свыше 15 м в количестве более 4 штук, работа проводится одной генгруппой ЭРС-67 либо УГЭ-50 с токами более 50А.
503. Нормами учтены следующие условия регистрации сигналов становления поля магнитной и электрической составляющих электромагнитного поля для методов ЗС и ЗС-ЗИ:

қалыпты шарттар – 30 А-ге дейінгі токтармен жұмыс істеу, диполь ұштарында 70 дана, ұзындығы 1м болатын электродтарды қағу немесе квадрат жағымен 500 м дейінгі (Q) қоректендіру ілмешегін тарқату жолымен, ұзындығы 3 ш дейінгі АВ қоректендіруші диполь ұштарында жерге қосу құрылғысын қондыру, 1-2 сымды (жіпті) (АВ, Q) қоректендіргіш құрылғыны қондыру.
күрделендірілген шарттар – 30 дан 50 А-ге дейінгі токпен жұмыс істеу, диполь ұштарында 150 дана, ұзындығы 1м болатын электродтарды қағу арқылы немесе шнектерді бұрғылаумен (15 м асатын тереңдікке 4 шнектен аса), не болмаса 1 ш аса квадрат жағымен (Q) қоректендіргіш ілмешекті тарқату жолымен, ұзындығы 3-4 шақырымға дейінгі АВ қоректендіруші диполь ұштарында жерге қосу құрылғысын қондыру, 5-6 сымды (жіпті) (АВ, Q) қоректендіргіш қондырғыны құру.
қиын шарттар – 50 А-ден жоғары токпен жұмыс істеу, диполь ұштарында 150 дана, ұзындығы 1м болатын электродтарды қағу арқылы немесе шнектерді бұрғылаумен (15 м асатын тереңдікке 4 шнектен аса), не болмаса 1 ш аса квадрат жағымен (Q) қоректендіргіш ілмешекті тарқату жолымен, ұзындығы 4 шақырым және одан да аса болатын АВ қоректендіруші диполь ұштарында жерге қосу құрылғысын қондыру, 5-6 сымды (жіпті) (АВ, Q) қоректендіргіш қондырғыны құру.
ерекше қиын шарттар – 80 А-ден жоғары токпен жұмыс істеу, ұзындығы (периметрі) 4 ш. асатын 7-10 сымды қоректендіру құрылғысын қондыру.
502. Мөлшерлемелермен ЗС-ЗИ әдістерімен жұмыс жасағанда, қоректендіру қондырғысының келесі орнату шарттары ескерілген
қалыпты шарттар –қоректендіргіш дипольдың ұзындығы 4 ш дейін, қоректендіргіш жері ГПМП сымының 1-2 жібінен құрастырылады, 70 дана болатын ұзындығы 1 м электродтарды қағу арқылы Ав диполінің ұштарын жерге қосу құрылғысы орнатылады, олар ұзындығы 2 м 70 данаға дейінгі сан мөлшерде енгізу амалдары арқылы жүзеге асырылады, жұмыс 30 А-гек дейінгі ток күшімен бір гентоппен жүргізіледі;
күрделендірілген шарттар – қортендіргіш диполь ұзындығы 8-10 ш; қоректендіргіш қондырғы ГПМП сымының 3-4 жібінен құрастырылады, АВ диполінің ұштарын жерге қосу 10 данаға дейінгі, тереңдігі 2,5-3 м болатын ұңғымаға шнектерді бұрғылау амалдары арқылы орындалады, жұмыс бір 30-50 А токтармен бір ЭРС-67 немесе УГЭ-50 гентоппен жүргізіледі.
қиын шарттар – қоректендіргіш диполь ұзындығы 12 ш-нан асады, қоректендіргіш қондырғы ГПМП сымының 3-4 жібінен құрастырылады АВ диполінің ұштарын жерге қосу 4 данадан аса, тереңдігі 15 м-ден асатын шнектерді бұрғылау амалдары арқылы орындалады, жұмыс 50 А токпен бір ЭРС-67 немесе УГЭ-50 гентоппен жүргізіледі.
503.Мөлшерлемелермен ЗС және ЗС-ЗИ әдістері үшін электр магнитті өрісті құрайтын өрістің магнитті және электрлік қалыптасу белгілерін тіркеуде келесі шарттар ескерілген:

нормальные условия – измерения ведутся на рабочих ослаблениях 24-36 дБ, амплитуда длиннопериодной теллурической помехи не превышает 1/10 рабочей шкалы ЦЭС-2, соотношение "сигнал-помеха" не менее 5/1, число накоплений сигналов не менее 30;
осложненные условия – измерения ведутся на рабочих ослаблениях 18-12 дБ, амплитуда теллурической помехи не превышает 1/5 шкалы ЦЭС-2, соотношение "сигнал-помеха" не менее 3/1, число накоплений сигналов не менее 60;
трудные условия – измерения ведутся на рабочих ослаблениях 6-0 дБ, амплитуда теллурической помехи достигает 1/3 шкалы ЦЭС-2, соотношение "сигнал-помеха" не менее 2:1, число накоплений сигналов не менее 120.
Измерение горизонтальной составляющей электрического поля Еу и магнитных составляющих dB/dt и dBz/dt также относится к трудным условиям регистрации.
504. Нормами учтены виды зондирований:
зондирование в ближней зоне источника;
зондирование в дальней зоне источника.
При проведении работ в промежуточной зоне используются нормы дальней зоны.
505. Нормами учтены работы методом ЗС по взаимно встречной методике по профилю одновременно двумя станциями ЦЭС-2 совместно с генераторной установкой ЭРС-67 или УГЭ-50.
506. Нормами учтены работы методом ЗС-ЗИ по методике зондирований по одному профилю от одного закрепленного источника одновременно двумя станциями. При работе большего количества станций совместно с одной генераторной установкой к нормам времени применяется коэффициент, приведенный в таблице 1 согласно приложению 1 к нормам времени.
Примечание. При проведении работ по технологическим схемам, предусматривающим применение нескольких коэффициентов к нормам времени за ненормализованные условия, при расчете применяется один минимальный коэффициент.
507. В состав работ, учитываемый настоящими нормами, входят:
подготовительно-заключительные работы на базе партии (отряда); получение задания; подготовка аппаратуры, оборудования, снаряжения (в том числе изготовление электродов) и транспорта;
погрузка аппаратуры, оборудования и снаряжения, а также разгрузка их по возвращении на базу;
сдача полевых материалов (журналы, магнитограммы и так далее) по окончании рабочего дня;
полевые наблюдения на ЦЭС-2:
опознавание пункта наблюдения на местности; разгрузка оборудования и снаряжения;
установка станции, установка, запуск бензоэлектрического агрегата, периодическая заправка его горючим, подключение его к станции и прикопка соединительного кабеля, проверки и подготовка станции к работе;
размотка (смотка) приемной петли и приемной линии;
проверка на утечку, их прикопка, установка (снятие) электродов на линии MN;
размотка (смотка), прикопка кондукторов, подключение-отключение датчиков поля;
монтаж-демонтаж антенны, подготовка аппаратуры к измерениям;
запуск станции, наблюдения за уровнем помех магнитотеллурического поля, радиосвязь с генгруппой, проведение пробных пусков, градуировка каналов, проведение записи на магнитную ленту просмотр записанной информации, ведение необходимой полевой документации, демонтаж всей измерительной установки, бензоэлектрического агрегата, кабелей, кондукторов; закрепление точки на местности, определение планового положения пункта наблюдения, погрузка оборудования и снаряжения.
Одновременно с монтажом приемной установки или заблаговременно проводится монтаж питающей установки АВ, устройство заземлений. Параллельно с работой станции ведется работа генераторной установки, в состав которой входит: опознавание пункта наблюдения, инструментальная разбивка линии АВ или петли q, установка генераторной группы, устройство заземлений, проверка линии на величину сопротивления заземления, монтаж-демонтаж антенны, прогрев генгруппы, проведение радиосвязи со станциями, пуск пробных токовых импульсов, проведение рабочих пусков прямоугольных импульсов тока, ведение регистрации величины тока и сопротивления заземления в полевом журнале. Кроме того, проводится демонтаж установки, в том числе заземлений, смотка питающей линии, сбор аппаратуры и снаряжения, закрепление точки на местности, определение ее планового положения и переезд; предварительная оценка качества полевых материалов и составление отчета о результатах полевых работ.

қалыпты шарттар – өлшеулер 24-36 дБ жұмысшы әлсізденулерде өткізіледі, ұзақ периодты теллургиялық кедергі амплитудасы ЦЭС – 2 жұмыс межесінің 1/10 аспайды, "белгі – кедергі" қатынасы 5/1 кем емес, дабылды жинақтау саны 30-дан кем емес;
күрделендірілген шарттар – өлшеулер 18-12 дБ жұмысшы әлсізденулерде өткізіледі, ұзақ периодты теллургиялық кедергі амплитудасы ЦЭС – 2 жұмыс межесінің 1/5-н аспайды, "белгі – кедергі" қатынасы 3/1 кем емес, дабылды жинақтау саны 60 кем емес.
қиын шарттар – өлшеулер 6-0 дБ жұмысшы әлсізденулерде өткізіледі, ұзақ периодты теллургиялық кедергі амплитудасы ЦЭС – 2 жұмыс межесінің 1/3-н аспайды, "белгі – кедергі" қатынасы 2:1 кем, дабылды жинақтау саны 120 кем емес.
Еу электр өрісінің және магнит құраушыларының dB/dt және dBz/dt көлденең құраушысын өлшеу де тіркеудің қиын шарттарына жатады.
504. Мөлшерлемелермен зондтау түрлері ескерілген:
Негіздің (көз) жақын аймағында зондтау;
негіздің шалғай аймағында зондтау .
Аралық аймақта жұмыстарды өткізгенде, шалғай аймақтың мөлшерлемелері қолданылады.
505. Мөлшерлемелермен ЭРС-67 немесе УГЭ-50 генераторлы қондырғымен бірге екі ЦЭС бекеттермен бір уақытта профиль бойынша қарама – қарсы әдістеме бойынша ЗС әдісімен жұмыстар ескерілген.
506. Мөлшерлемелермен бір уақытта екі бекетпен бір бекітілген көзден бір профиль бойынша зондау әдістемесі бойынша ЗС-ЗИ әдісімен жұмыстар ескерілген. Бір генераторлы қондырғымен бірігіп көп бекет жұмыс жасағанда, уақыт мөлшерлемесіне 1- кестеде (уақыт мөлшерлемесіне 1-қосымшаға сәйкес) келтірілген коэффициент қолданылады.
Е с к е р т п е. уақыт мөлшерлемесіне бірнеше коэффициентті пайдалануды көздеген технологиялық сұлбалар бойынша жұмыстарды жүргізгенде, бейқалыпты шарттар үшін, есептеу кезінде бір минималды коэффициент қолданылады.
507. Осы мөлшерлемелермен ескерілетін жұмыстар құрамына келесілер кіреді:
партия (отряд) базасында дайындау - қорытынды жұмыстар; тапсырма алу; аппаратураны, жабдықтарды, саймандарды (соның ішінде электродтарды дайындау) дайындау, көлікті дайындау; аппаратураны, жабдықтарды және саймандарды тиеу, сонымен қатар оларды базаға қайтып оралғанда түсіру; жұмыс күні аяқталысымен, далалық материалдарды тапсыру (журналдар, магнитограммалар және т.с.с.);
ЦЭС-2-де далалық бақылаулар:
жергілікті жерде бақылау бекетін анықтау;
жабдықтар мен саймандарды түсіру;
бекеттерді орнату, бензоэлектрлік агрегатты орнату, іске қосу, оған әлсін-әлсін жанар - жағар май құю, оны бекетке қосу және байланыстырғыш сымжеліні көму, бекетті тексеру және жұмысқа дайындау;
қабылдау ілмешегін және қабылдау желісін тарқату (орау);
ағып кетпеуін тексеру, оларды көміп қою, MN желісінде электродтарды орнату (түсіру);
кондукторларды тарқату (орау), көму, өріс бергіштерін іске қосу - ажырату;
толқын жинақтағышты құрастыру – бөлшектеу, аппаратураны өлшемдер жасауға дайындау;
бекеттерді іске қосу, магнитотеллуриялық өріс кедергілері деңгейін бақылау, гентоппен радиобайланыс, алғашқы сынамалы іске қосуларды жүргізу, арналарды градуирлеу, магнит таспаға жазба жасау, жазылған ақпаратты қарап шығу, қажетті дала құжаттамасын жүргізу, барлық өлшеу қондырғысын, бензоэлектрлік агрегатты, сымжелілерді, кондукторларды бөлшектеу; жергілікті жерде нүктені бекіту, бақылау нүктесінің жоспарлы орналасуын анықтау, жабдықтарды және саймандарды тиеу.
Қабылдау қондырғысын құрастырумен бірге немесе оның алдында АВ қоректендіруші қондырғының, жерге қосу құрылғысының құрастырылуы жүргізіледі.Бекет жұмысымен қатарластырылып, генератор қондырғысының жұмысы жүргізіледі, оның құрамына келесілер кіреді: бақылау нүктесін айқындау, АВ желісін немесе q ілмешегін құралды бөлу, генераторлы топты орнату, жерге қосу, желіні жерге қосу кедергісі мөлшерін тексеру, антенна құрастыру – бөлшектеу, гентопты жылыту, бекеттермен радиобайланыс өткізу, сынама ток испульстарын іске қосу, токтың тік бұрышты импульстарын іске қосу, дала журналында жерге қосу кедергісі мен және ток шамасы тіркеуді жүргізу. Бұдан басқа, қондырғыны бөлшектеу жүргізіледі, оның ішінде жерге қосу, қоректендіргіш желілерді орау, аппаратура және саймандарды жинау, жергілікті жерде нүктені бекіту, оның жоспар бойынша орналасуын анықтау және көшу; далалық материалдардың сапасын алдын – ала бағалау және далалық жұмыстардың нәтижелері туралы есеп жазу.

508. Монтаж-демонтаж питающего и приемного диполей или петель, создание заземлений с помощью забивки электродов или забуриванием шнеков, а также заливка заземлений соляным раствором или водой производится независимо от остальных операций и не должны задерживать общего цикла выполняемых работ на пункте наблюдения.
509. Многоразносные зондирования (без повторной разметки генераторной рамки), наряду с установкой "петля в петле" рассматриваются как отдельное ф. н. (для каждого приемного диполя) с поправочным коэффициентом 0,64 к нормам времени.
510. При использовании регистрирующей аппаратуры "Импульс", проводящее накопление на малых временах (до 4*10-3с) в одноточечном режиме к нормам времени (таблица 74, согласно приложению 8 к нормам времени и расценкам) прибавляются 0,2 отрядо-смены.
511. Нормообразующие факторы метода ЗСМП с восьмиканальными станциями "ЦЭС-3", "Прогресс-2СЭ", и генераторными группами "ЭРС-67", "УГЭ-50" слагаются из нижеследующего.
512. Физическим наблюдением в методе ЭСМП называется законченный комплекс измерений становления поля одного источника возбуждения электромагнитных колебаний при 8-канальной его регистрации (8 точек наблюдения), выполненный при неизменном положении питающей установки для данной приемной расстановки регистрирующих каналов.
513. Нормы времени рассчитаны на выполнение электроразведочных работ с двойным рабочим комплектом генераторных и приемных петель.
514. Нормами времени учтены следующие нормализованные условия измерения разности потенциалов:
нормальные условия – запись до 40 разнополярных импульсов;
осложненные условия – запись от 40 до 80 разнополярных импульсов;
трудные условия – запись более 80 разнополярных импульсов.
Продолжительность импульсов выбирается в зависимости от геоэлектрической характеристики разреза и подразделяется:
до 10 сек;
от 10 до 30 сек;
от 30 до 60 сек;
свыше 60 сек.
515. Нормы времени приведены для метода ЗСМП с 8-канальными станциями, прописывающими процесс становления поля на одной чувствительности станции, и длиной (периметром) питающей установки, равной 6 км.
516. К нормам времени применяются следующие поправочные коэффициенты за ненормализованные условия производства работ:
при 12 рабочих каналах – 0,8;
при 16 рабочих каналах – 0,6;
при 24 рабочих каналах – 0,45;
при длине питающей установки от 4 до 8 км – 0,9;
при длине питающей установки менее 4 км – 0,8;
при длине питающей установки от 8 до 12 км – 1,1;
при длине питающей установки более 12 км – 0,9;
при 2-кратном профилировании – 0,95;

508. Қоректендіргіш және қабылдағыш диполь немесе ілмешектерді құрастыру – бөлшектеу. Электродтарды қағумен немесе шнектерді бұрғылаумен жерге қосу, сонымен қатар жерге қосу құрылғысына тұзды ерітінді немесе су құю өзге операцияларға тәуелсіз жүргізіледі және бақылау нүктесінде орындалатын жұмыстардың жалпы циклын тежемеу керек.
509. Көп таралмалы зондтау (генератор жақтауын қайта белгілемей) "ілмешек ілмешекте" қондырғысымен қатар уақыт мөлшерлемелеріне 0,64 түзету коэффициентімен дербес ф.н. ретінде қарастырылады (әр қабылдағыш диполь үшін)
510. Аз уақытта (4*10-3с дейін) бір нүктелі тәртіпте жинақтауды жүргізетін "Импульс" тіркеу аппаратурасын пайдаланғанда, уақыт мөлшерлемелеріне (кесте 74, уақыт және баға мөлщерлемесіне 8-қосымша, ) 0,2 отряд – ауысым қосылады.
511. "ЦЭС-3", "Прогресс-2СЭ" сегіз арналы бекеттер және "ЭРС-67", "УГЭ-50"ЗСМП генераторлы топтармен ЗСМП әдісінің мөлшерлеме түзетін факторлары келесілерден құралады.
512. ЭСМП әдісінде нақты бақылау деп 8 арналы тіркеуде (8 бақылау нүктесі) электромагнит толқындарының бір қозу нүктесінен қалыптасатын аяқталған өлшеу кешені аталады, ол тіркеу арналарының осы қабылдау қойылымы үшін қоректендіргіш қондырғының өзгертілмейтін күйімен орындалған.
513. Уақыт мөлшерлемесі генераторлы және ілмешекті қабылдаушы екі е селік жұмыс топтамасымен электр барлау жұмыстарын орындауға есептелген.
514. Уақыт мөлшерлемесімен потенциалдар айырмасын келесі қалыпты өлшеу шарттары ескерілген:
қалыпты шарттар – 40 дейінгі әр түрлі өрісті импульстарды жазу;
күрделендірілген шарттар – 40- тан 80-ге дейінгі әр түрлі өрісті импульстарды жазу;
қиын шарттар – 80-нен аса әр түрлі өрісті импульстарды жазу.
Импультардың ұзақтылығы тіліктің геоэлектрлік сипаттамаларына тәуелді таңдап алынады және келесілерге бөлінеді:
10 сек дейін;
10 – нан 30 сек дейін;
30 – дан 60 сек дейін;
60 секундтан жоғары.
515. Уақыт мөлшерлемелері 6 шақырымға тең қоректендіргіш қондырғының ұзындығымен (периметрімен) және бір сезімтал бекетте өрістің қалыптасу процесін жазатын 8 арналы бекеттері бар ЗСМП әдісі үшін келтірілген
516. Жұмыс өндірісінің бейқалыпсыз шарттары үшін, уақыт мөлшерлемесіне келесі түзету коэффициенттері қолданылады:
12 жұмыс арналарында – 0,8;
16 жұмыс арналарында – 0,6;
24 жұмыс арналарында – 0,45;
қоректендіру қондырғысының ұзындығы 4 – тен 8 ш.дейін – 0,9 кезінде;
қоректендіру қондырғысының ұзындығы 4 ш. аз – 0,8 кезінде;
қоректендіру қондырғысының ұзындығы 8 – ден 12ш. дейін – 1,1 кезінде;
қоректендіру қондырғысының ұзындығы 12ш аса – 0,9;
2-еселік профильдеуде – 0,95;

при 4-кратном профилировании – 0,9;
при 6-кратном профилировании – 0,86;
при 8-кратном профилировании – 0,81;
при 10-кратном профилировании – 0,77;
при 12-кратном профилировании – 0,74;
517. Нормы времени в отрядо-сменах на физическое наблюдение, проводимое методом ЗС при нормализованных условиях в ближней и дальней зонах, приведены в таблицах 73-75 согласно приложению 8 к нормам времени.
518. Нормы времени в отрядо-сменах на физическое наблюдение, проводимое методом ЗС-ЗИ при нормализованных условиях в ближней и дальней зонах, приведены в таблицах 76-77, ЗСМП – в таблице 78.
519. Нормы времени таблицы 73 согласно приложению 8 к нормам времени даны для расстояния между точками наблюдения 0,25, 0,5, 1, 2, 3, 4, 5 км, переезды входят в состав работ; при шаге наблюдений более 5 км затраты на переезды определяются сметно-финансовым расчетом, исходя из рассчитанного в проекте количества отрядо-смен на переезды.
520. Нормы затрат труда в человеко-днях на одну отрядо-смену при работе методами ЗС и ЗС-ЗИ приведены в таблицах 79, 81, ЗСМП – в таблице 80, 82 согласно приложению 8 к нормам времени.
521. Перечень и количество аппаратуры и основного оборудования приведены в таблицах 85, 86, нормы транспорта – в таблицах 83-84 (согласно приложению 8 к нормам времени.
522. Метод частотного электромагнитного зондирования (ЧЗ-ВП) (частотные зондирования, вызванная поляризация) предназначен для детальных поисковых электроразведочных работ на нефть и газ.
Метод основан на измерении амплитуд и многочастотных (двух и трех частотных) фазовых параметров электрического и магнитного низкочастотных полей, создаваемых заземленной прямолинейной питающей линией. Измерения выполняются в диапазоне частот от 0,07 (или 0,019 Гц) до 1 кГц. Возможно измерение пяти компонент электромагнитного поля на поверхности земли: Ех, Еу, Нх, Ну, Нz.
Для комплексного изучения электропроводности и вызванной поляризации геоэлектрического разреза измеряют ортогональную компоненту электрического поля Еу.
В качестве датчиков поля используются заземленные диполи длиной от 0,1 до 0,5 км, диполи заземляются металлическими (стальными или медными) электродами. Для измерения магнитных компонент используются многовитковые петли из кабеля КСПВ и индукционные датчики из комплекта станции ЦЭС-2.
Нормы времени предусматривают две модификации метода ЧЗ-ВП:
профилирование с постоянным разносом между источником и приемником поля;
профильно-площадные измерения на площади от закрепленного источника поля.

4-еселік профильдеуде – 0,9;
6-еселік профильдеуде – 0,86;
8-еселік профильдеуде – 0,81;
10-еселік профильдеуде – 0,77;
12-еселік профильдеуде – 0,74;
517. Алыс және жақын аймақтарда қалыпты жағдайларда ЗС әдісімен жүргізілетін отряд – ауысымдағы нақты бақылауға уақыт мөлшерлемесі 73 – 75 кестелерде келтірілген (уақыт және баға мөлшерлемесіне 8 –Қосымшаға сәйкес, 4- бөлім , 2- тарау ).
518. Алыс және жақын аймақтарда қалыпты жағдайларда ЗС-ЗИ әдісімен жүргізілетін нақты бақылауға отряд – ауысымдағы нақты бақылауға уақыт мөлшерлемесі 76-77 кестелерде, ЗСМП – 78- кестеде келтірілген (уақыт және баға мөлшерлемесіне 8- қосымшаға сәйкес, 4 -бөлім, 2- тарау ).
519. 73- кестенің уақыт мөлшерлемесі (уақыт және баға мөлшерлемесіне 8- қосымшаға сәйкес, 4 -бөлім , 2- тарау ) 0,25, 0,5, 1, 2, 3, 4, 5 ш бақылау нүктелерінің арасындағы қашықтықтар үшін берілген, көшіп – қонулар жұмыстар құрамына кіреді; бақылау қадамы 5 ш-нан артық болғанда, жобадағы отряд – ауысымның көшу есебі санына сәйкес, көшіп – қону шығындары сметалық – қаржылық есеппен анықталады.
520. ЗС және ЗС-ЗИ әдістерімен жұмыс жасағанда, бір отряд – ауысымға адам – күн есебіндегі еңбек шығындарының мөлшерлемесі 79, 81- кестелерде, ЗСМП – 80, 82- кестелерінде (уақыт және баға мөлшерлемесіне 8- қосымшаға сәйкес, 4- бөлім , 2 -тарау ) келтірілген.
521. Аппаратура және негізгі жабдықтардың тізімі және сан мөлшері 85, 86- кестелерде, көлік мөлшерлемелері – 83-84 -кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемесіне 8- қосымшаға сәйкес, 4- бөлім , 2 -тарау ) келтіріледі.
522. Жиілікті электр магнитті зондтау әдісі (ЧЗ-ВП) (жиілікті зондтау, шақырылған полярлау) мұнай және газды нақтылап іздеу- электр- барлау жұмыстарына арналған.
Әдіс амплитудалар мен электрлі және магнитті төменгі жиілікті өрістердің көп жиелікті (екі және үш жиілікті) фазалық параметрлерін өлшеуге негізделген, олар жерге қосылған тік сызықты қоректендіруші желілерімен түзілген. Өлшеулер 0,07 (немесе 0,019 Гц) бастап, 1 кГц дейінгі жиіліктер аралығында орындалады. Жер бетінде электромагнитті өрістің бес құрамдас бөліктерін өлшеу мүмкін: Ех, Еу, Нх, Ну, Нz.
Электр өткізгіштікті және геоэлектрлік тіліктің шақырылған полярлануын кешенді зерттеу үшін, Еу электр өрісінің құрамдас бөлшегінің ортогоналін өлшейді.
Өріс бергіштері ретінде 0,1 ден 0,5 ш-ға дейін ұзындығы бар жерге қосылған дипольдер қолданылады, дипольдер металдан жасалған (болат немесе мыс) электродтармен жерге қосылған. Магнитті құрамдас бөлшектерді өлшеу үшін, КСПВ сымжелісінен көпорамды ілмешектер және ЦЭС – 2 бекет топтамасынан индуктивті бергіштер пайдаланылады.
Уақыт мөлшерлемелері ЧЗ – ВП әдісінің екі модификациясын көздейді:
негіз және өріс қабылдағыш арасында тұрақты таратумен профильдеу;
бекітілген өріс көзінен ауданда профильді – аудандық өлшеулер.

Нормы рассчитаны на работу методом ЧЗ-ВП с использованием станций ЭВП-203 (ЭИН-204) и генераторных установок ЭРС-67 или УГЭ-50.
Нормы предусматривают следующие нормализованные организационно-технические условия производства работ:
условия устройства питающей установки, условия измерения разности потенциалов, категорию трудности, максимальную продолжительность токового импульса, расстояние между точками наблюдения.
За расстояние между точками наблюдения принято расстояние между центрами соседних приемных установок.
Характеристика условий производства работ методом ЧЗ-ВП по категориям трудности приведена в п. 8 "Общих положений" настоящего Сборника.
Нормами учтены следующие условия устройства питающей установки:
нормальные условия – производство работ с токами до 30А, устройство заземлений на концах питающего диполя АВ длиной до 3 км путем забивки электродов длиной 1 м в количестве до 70 штук на концах диполя или размотка питающей установки (АВ)в 1-2 провода (нитки);
осложненные условия – производство работ с токами от 30 до 50А, устройство заземлений на концах питающего диполя АВ длиной до 4 км с помощью забивки электродов длиной 1 м в количестве 150 штук (или до 4 шнеков на глубину до 15 м), монтаж питающей установки (АВ) в 3-4 провода (нитки);
трудные условия – производство работ с токами свыше 50А, устройство заземлений на концах питающего диполя АВ длиной свыше 4 км с помощью забивки электродов длиной 1 м в количестве более 150 штук или забуривания шнеков (более 4 шнеков на глубину свыше 15 м), монтаж питающей установки (АВ) в 5-6 проводов (ниток).
Нормами учтены следующие условия измерения сигналов частотного зондирования:
нормальные условия:
Разброс величин фазового параметра при повторных измерениях и при средних значениях накопления (4-8 периодов) не превышают 3-5 единиц цифрового табло (0,03-0,050). Оператор может уверенно определить среднее значение фазового параметра с погрешностью ±1 единица табло.
осложненные условия:
Разброс величин фазового параметра при повторных измерениях и при средних значениях накопления (4-8 периодов) достигает нескольких десятков единиц, но помеха стационарная и эффективно подавляется большим количеством накоплений (32, 64, 128, 256 периодов).
трудные условия:
Разброс величин фазового параметра при повторных измерениях и при средних значениях накопления (4-8 периодов) достигает нескольких десятков единиц, в отдельных случаях свыше сотни единиц. Помеха нестационарная и увеличение накоплений не приводит к радикальному повышению стабильности повторных отсчетов. В этих условиях оператор использует методику выжидания достаточно длинных пауз между участками действия нестационарной помехи. Регистрация не менее 16 значений фазового параметра, измеренных во время отсутствия помехи, оценка которой возможна по грубому стрелочному прибору, измеряющего амплитуду сигнала.
Физическим наблюдением в методе ЧЗ-ВП называется законченный комплекс измерений амплитуды сигнала и одного фазового параметра в выбранном диапазоне частот, выполненный на одном координатном пункте одним измерителем совместно с одной генераторной установкой для одной из компонент электромагнитного поля. В соответствии с этим на работы методом ЧЗ-ВП за одну отрядо-смену принята расчетная единица времени, в течение которого электроразведочный отряд, состоящий из одной бригады электроразведочной станции (измерителя) и одной бригады генераторной группы, выполняет норму выработки, установленную на семичасовой рабочий день.
Нормы рассчитаны на один отряд при условии, что генераторная установка обслуживает одновременно две полевые станции (измерителя).

Мөлшерлемелер ЭВП-203 (ЭИН-204) бекеттері және ЭРС-67 немесе УГЭ-50 генераторлы қондырғыларды қолдана отырып, ЧЗ – ВП әдісімен жұмысістеуге есептелген .
Мөлшерлемелер жұмыстар өндірісінің келесі қалыпты ұйымдастырушылық – техникалық шарттарын көздейді: қоректендіргіш қондырғылардың орналасу шарттары, потенциалдар айырмасын өлшеу шарттары, күрделілік дәрежесі, ток импульсінің максималды ұзақтығы, бақылау нүктелері арасындағы арақашықтық.
Бақылау нүктелерінің арасындағы қашықтыққа көршілес жатқан қабылдау қондырғылары орталықтары арасындағы қашықтық қабылданған.
Күрделілік дәрежелері бойынша ЧЗ – ВП әдісімен жұмыстарды орындау шарттарының сипаттамалары осы Жинақтың "Жалпы ережелер" 8 т. келтірілген.
Мөлшерлемелермен қоректендіру қондырғысының келесі құрылыс шарттары ескерілген:
қалыпты шарттар – 30 А-ге дейінгі токтармен жұмыс істеу, диполь ұштарында 70 дана, ұзындығы 1м болатын электродтарды қағу немесе1-2 сымды (жіпті) (АВ) қоректендіргіш құрылғыны тарқату жолымен, ұзындығы 3 ш дейінгі АВ қоректендіруші диполь ұштарында жерге қосу құрылғысын қондыру .
күрделендірілген шарттар – 30 дан 50 А-ге дейінгі токпен жұмыс істеу, АВ қоректендіруші диполь ұштарында 150 дана, ұзындығы 1м болатын электродтарды қағу арқылы немесе шнектерді бұрғылаумен (15 м асатын тереңдікке 4 шнекке дейін) ұзындығы 4 шақырымға дейінгі жерге қосу құрылғысын қондыру, 3-4 сымды (жіпті) (АВ) қоректендіргіш қондырғыны құру.
қиын шарттар – 50 А-ден жоғары токпен жұмыс істеу, АВ қоректендіруші диполь ұштарында 150 дана, ұзындығы 1м болатын электродтарды қағу арқылы немесе шнектерді бұрғылаумен (15 м асатын тереңдікке 4 шнектен аса), ұзындығы 4 шақырымнан артық болатын жерге қосу құрылғысын қондыру, 5-6 сымды (жіпті) (АВ) қоректендіргіш қондырғыны құру.
Мөлшерлемелермен жиілікті зондтау дабылдарын өлшеудің келесі шарттары ескерілген:
қалыпты шарттар:
Қайта өлшеулерде және жинақтаудың орташа мәндерінде (4-8 аралық) фазалық параметр шамаларын тарату сандық таблоның 3-5 бірлігінен аспайды (0,03-0,050). Оператор фазалық параметрдің орташа мәнін ±1 табло бірлігі қателігімен дәл анықтай алады.
күрделендірілген шарттар:
Қайта өлшеулерде және жинақтаудың орташа мәндерінде (4-8 аралық) фазалық параметр шамаларын тарату бірнеше бірлік ондығына жетеді, бірақ кедергі тұрақты және жинақтың үлкен мөлшерімен тиімді басылады (32, 64, 128, 256 аралықтар).
қиын шарттар:
Қайта өлшеулерде және жинақтаудың орташа мәндерінде (4-8 аралық) фазалық параметр шамаларын тарату бірнеше бірлік ондығына жетеді, дербес жағдайларда жүзден аса бірліктерге жетеді. Кедергі тұрақты емес және жинақтың ұлғаюы қайталама санаулардың тұрақтылығын радикалды арттыруға әкеп соқпайды.Бұл жағдайда оператор тұрақсыз кедергілердің әрекет ету участкелерінің арасында жеткілікті ұзақ үзілістерді күту әдісін пайдаланады. Кедергілер болмаған уақытта өлшенген фазалық параметрдің кем дегенде 16 мәнін тіркеу, оны дабыл амплитудасын өлшейтін жабдық көмегімен бағалау мүмкін.
ЧЗ – ВП әдісінде нақты бақылау деп дабыл амплитудасы өлшемінің аяқталған кешені және бір координат бекетінде бір өлшеуішпен электр магнит өрісінің топтамаларының бірі үшін бір генераторлы қондырғымен бірге орындалып, таңдап алынған жиіліктер диапазонындағы бір фазалық паратметр аталады. Осыған сәйкес ЧЗ-ВП әдісімен жұмыстарға бір отряд – ауысымға уақыттың есептік бірлігі қабылданған, оның ішінде электр барлау бекетінің (өлшеуішінің) бір бригадасынан және генератор тобының бір бригадасынан тұрады электр барлау отряды жеті сағаттық жұмыс күніне белгіленген өнім мөлшерін орындайды.
Мөлшерлеме генераторлы қондырғы бір уақытта екі дала бекеттеріне (өлшеуішін) қызмет ететін жағдайда бір отрядқа есептелген.

При проведении измерений по профильно-площадной методике от закрепленного источника к нормам времени применяется коэффициент 0,80.
В состав работ, учитываемый настоящими нормами, входят:
подготовительно-заключительные работы на базе партии (отряда): получение задания; подготовка аппаратуры, оборудования, снаряжения и транспорта; изготовление и подбор неполяризующихся электродов; загрузка оборудования, аппаратуры и снаряжения, а также разгрузка их по возвращению на базу; сдача полевых материалов (журналы, магнитограммы и т. п.) по окончании рабочего дня;
полевые наблюдения.
Подготовительно-заключительные работы на точке (пункте) наблюдения:
1) для полевой станции – опознавание пункта наблюдения;
установка станции;
разгрузка-погрузка оборудования и снаряжения;
размотка (смотка), при необходимости прикопка приемной линии MN;
с устройством на ее конце заземлений;
размотка-смотка кондукторов и подключение датчиков поля к аппаратуре;
устройство антенны для связи с генераторной группой; подготовка аппаратуры после окончания измерений на точке к переезду на следующий пункт;
демонтаж антенны;
закрепление точки и определение ее планового положения;
2) для генераторной группы – опознавание пункта наблюдения, инструментальная разбивка линии АВ;
установка генераторной группы, устройство антенны; монтаж-демонтаж питающего диполя;
подготовка аппаратуры после окончания измерений на точке к переезду на следующий пункт;
закрепление точки, определение ее планового положения; погрузка оборудования и снаряжения на транспортные средства.
Производство измерений (регистрация параметров электромагнитного поля):
проверка, настройка и подготовка аппаратуры к работе;
радиосвязь станции с генераторной группой;
включение ГГ тока на различных частотах последовательно, начиная с самой высокой, калибровка измерений;
рабочее измерение амплитуды и значение фазового параметра на каждой частоте с накоплением и осреднением измеряемых величин;
измерение ГГ амплитуды тока и фазового параметра в питающей линии АВ;
визуальные наблюдения помех при отключении генераторной группы; оценка оператора величин разброса повторных измерений;
обработка данных на точке, построение кривой.
Нормы времени в отрядо-сменах на физическое наблюдение, проводимое методом ЧЗ-ВП при нормализованных условиях со станциями ЭВП-203 и ЭИН-204, приведены в таблицах 87-88 согласно приложению 9 к нормам времени отдельно;
при ненормализованных условиях нормы времени определяются путем перемножения нормы, приведенных в таблицах 87-88 согласно приложению 9 к нормам времени на поправочные коэффициенты из таблицы 1 согласно приложению 9 к нормам времени.
Нормы затрат труда в человеко-днях на одну отрядо-смену при работе методом ЧЗ-ВП приведены в таблицах 89-90, согласно приложению 9 к нормам времени.
Перечень и количество аппаратуры и основного оборудования – в таблице 91, нормы транспорта – в таблице 92, согласно приложению 9 к нормам времени.

Профильді – ауданды әдістеме бойынша бекітілген көзден өлшеулер жүргізгенде, уақыт мөлшерлемелеріне 0,80 коэффициенті қолданылады.
Осы мөлшерлемелермен ескерілетін жұмыстар құрамына келесілер кіреді:
партия (отряд) базасында дайындау - қорытынды жұмыстар; тапсырма алу; аппаратураны, жабдықтарды, саймандарды (соның ішінде электродтарды дайындау) дайындау, көлікті дайындау;полярланбаған электродтарды іріктеу, аппаратураны, жабдықтарды және саймандарды тиеу, сонымен қатар оларды базаға қайтып оралғанда түсіру; жұмыс күні аяқталысымен дала материалдарын тапсыру (журналдар, магнитограммалар және т.с.с.);
далалық бақылаулар
Бақылау нүктесінде (бекетінде) дайындау – қорытынды жұмыстар.
1) дала бекеті үшін – бақылау нүктелерін белгілеу; бекеттерді орнату; жабдықтар мен саймандарды тиеп - түсіру; шешу (орау), қажет болған жағдайда MN қабылдау желісін оның ұштарындағы жерге қосу құрылғысымен көму; кондукторларды шешу – орау және аппаратураға өріс бергіштерін қосу; генератор тобымен байланысу үшін, толқын жинақтағышты қондыру; өлшеу нүктесінде келесі бекетке көшу үшін өлшеулер аяқталғаннан кейін аппаратураны дайындау; толқын жинақтағышты бөлшектеу; нүктені бекіту және оның бірқалыпты орналасуын анықтау;
2) генераторлы топ үшін – бақылау нүктесін белгілеу, АВ желісін құралдармен бөлу; генераторлы топты орнату, толқын жинақтағышты қондыру; қоректендіргіш екі өрісті құрастыру – бөлшектеу; өлшеу нүктесінде келесі бекетке көшу үшін өлшеулер аяқталғаннан кейін аппаратураны дайындау; толқын жинақтағышты бөлшектеу; қоректендіргіш дипольді құру-бөлшектеу,нүктені бекіту және оның бірқалыпты орналасуын анықтау; жабдықтарды және саймандарды көлік амалдарына тиеу.
Өлшеулерді жүргізу (электр магнит өрісінің параметрлерін тіркеу):
аппаратураны тексеру, ретке келтіру және жұмысқа дайындау; бекеттің генератор тобымен радиобайланыс жасауы; ГГ токты бір қалыпты әр түрлі жиіліктерде ең жоғарғысынан бастап, біртіндеп қосу, өлшемдерді калибрлеу; амплитуданы және әр жиілікте орташа өлшенетін шамалардың және жинақтаудың әр жиіліктегі фазалық параметр мәнін өлшеу; Ав қоректендіруші желіде ГГток амплитудасы мен фазалық параметрдің өлшеу; генераторлы топты ажыратқан кезде, кедергілерді көзбен бақылау; қайталану өлшемдерінің тарату шамалар операторын бағалау; нүктеде деректерді өңдеу, қисықтарды тұрғызу.
ЭВП-203 және ЭИН-204 бекеттерімен қалыпты жағдайларда ЧЗ – ВП әдісімен жүргізілетін нақты бақылауға отряд – ауысымдағы уақыт мөлшерлемелері 87 – 88 -кестелерде жеке келтірілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 9 –қосымшаға сәйкес, 4 бөлім, 2 тарау); қалыпты емес жағдайларда уақыт мөлшерлемелері 87-88 кестелерде келтірілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 9 -қосымшаға сәйкес, 4 бөлім , 2 тарау ) мөлшерлемелерді 1- кестедегі (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 1 -қосымшаға сәйкес, 4 бөлім , 2 тарау ) түзету коэффициенттеріне көбейту жолымен анықталады.
ЧЗ – ВП әдісімен жұмыс жасағанда, бір отряд – ауысымға адам – күн еңбек шығындарының мөлшерлемелері 89 – 90 (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 9 –қосымшаға сәйкес, 4 бөлім , 2 тарау) кестелерде келтірілген.
Аппаратура және негізгі жабдықтардың тізімі және сан мөлшері – 91- кестеде, көлік мөлшерлемелері – 92- кестеде, (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 9 –қосымшаға сәйкес, 4 бөлім , 2 тарау ) келтірілген.

523. Низкочастотный индуктивный метод незаземленной петли с измерением фазово-частотных характеристик (НП)
Нормы рассчитаны на измерение частотных характеристик со станцией ЭВП-203.
Нормами предусматривается отработка группы профилей при одном положении петли. Профили располагаются внутри петли параллельно одной из сторон, минимальное расстояние от профиля до стороны петли 100 м; наблюдения проводятся по всей длине профиля.
На каждой точке производится калибровка измерительного канала и измерение параметров электрического сигнала в индуктивном датчике. Измерение состоит из 3-5 замеров на каждой из предусмотренных методикой частот: съемка на 9 частотах в диапазоне от 1,2 до 312 Гц; на 6 частотах – от 9,7 до 312 Гц;
на 3 частотах – от 78 до 312 Гц.
Состав работ:
разгрузка-погрузка оборудования и снаряжения, подготовка аппаратуры к работе, монтаж-демонтаж генераторной петли и проверка генераторной петли на утечку, производство наблюдений и ведение необходимой полевой документации.
Нормы времени приведены в таблице 93, нормы затрат труда – в таблице 94- 96, перечень и количество аппаратуры и основного оборудования – в таблице 97, нормы транспорта – в таблице 98.
524. Метод переходных процессов (далее - МПП):
Нормы по методу переходных процессов с использованием аппаратуры МПП-3 БАПП-1 рассчитаны на работу в однопетлевой модификации; с использованием аппаратуры "Цикл-2" и "Импульс-Ц" – в модификации совмещенных петель; совмещенных и соосных петель – по способу ЗМПП.
Нормами предусматривается отработка с одной стоянки от одной до четырех физических точек при неконвейерном или конвейерном способе смотки-размотки проводов петель.
Условия измерения наведенной ЭДС индукции (переходного процесса) характеризуются следующими признаками: нормальные – уровень помех не превышает 20 % амплитуды полевого сигнала, количество накоплений 1-100 (аппаратура "Цикл-2") до 200 (аппаратура "Импульс-Ц"), количество повторных замеров на 50 % измеряемой переходной характеристики до 3. Измерения с отклонением от этих условий считаются осложненными (при медиане 3 или 5 для "Импульс-Ц"). В тех случаях, когда нормами времени не учтены осложненные условия измерения переходного процесса, к нормам времени применяется коэффициент 1,2 (ЗМПП в совмещенной модификации с аппаратурой "Импульс-Ц", МПП с аппаратурой БАПП-I).
На каждой петле измерения производятся на всех временных задержках, необходимых для получения временной характеристики измеряемой ЭДС, предусмотренной проектом работ (измеренные величины относятся к центру генераторно-приемной петли).
Состав работ:
разгрузка-погрузка оборудования, снаряжения;
подготовка аппаратуры к работе;
размотка-смотка проводов петель;
калибровка аппаратуры;
проверка петель на утечку;
производство наблюдений, ведение необходимой полевой документации.
Нормы времени приведены в таблицах 99-103, нормы затрат труда – в таблицах 104-106, перечень и количество аппаратуры и основного оборудования – в таблице 107, нормы транспорта – в таблице 108 согласно приложению 11 к нормам времени.
525. Метод переходных процессов.
Нормы по методу переходных процессов с использованием аппаратуры МПП-3 БАПП-1 рассчитаны на работу в однопетлевой модификации; с использованием аппаратуры "Цикл-2" и "Импульс-Ц" – в модификации совмещенных петель; совмещенных и соосных петель – по способу ЗМПП.
Нормами предусматривается отработка с одной стоянки от одной до четырех физических точек при неконвейерном или конвейерном способе смотки-размотки проводов петель.
Условия измерения наведенной ЭДС индукции (переходного процесса) характеризуются следующими признаками: нормальные – уровень помех не превышает 20 % амплитуды полевого сигнала, количество накоплений 1-100 (аппаратура "Цикл-2") до 200 (аппаратура "Импульс-Ц"), количество повторных замеров на 50 % измеряемой переходной характеристики до 3. Измерения с отклонением от этих условий считаются осложненными (при медиане 3 или 5 для "Импульс-Ц"). В тех случаях, когда нормами времени не учтены осложненные условия измерения переходного процесса, к нормам времени применяется коэффициент 1,2 (ЗМПП в совмещенной модификации с аппаратурой "Импульс-Ц", МПП с аппаратурой БАПП-I).
На каждой петле измерения производятся на всех временных задержках, необходимых для получения временной характеристики измеряемой ЭДС, предусмотренной проектом работ (измеренные величины относятся к центру генераторно-приемной петли).
Состав работ:
разгрузка-погрузка оборудования, снаряжения;
подготовка аппаратуры к работе;
размотка-смотка проводов петель; калибровка аппаратуры;
проверка петель на утечку;
производство наблюдений, ведение необходимой полевой документации.
Нормы времени приведены в таблицах 99-103, нормы затрат труда – в таблицах 104-106, перечень и количество аппаратуры и основного оборудования – в таблице 107, нормы транспорта – в таблице 108 согласно приложению 11 к нормам времени.

523. Жерге қосылмаған ілмешектің фазалық – жиілікті сипаттамаларын (НП) өлшеумен жүргізілетін төменгі жиілікті индуктивті әдіс.
Мөлшерлемелер ЭВП-203 бекетімен жиілік сипаттамаларын өлшеуге есептелген.
Мөлшерлемелермен ілмешектің бір күйінде профильдер тобын өңдеу алдын ала көзделеді. Профилдер жақтардың біріне параллель ілмешек ішінде орналасады; профильден ілмешек жағына минимал қашықтық 100 м; бақылаулар профильдің барлық ұзындығы бойынша өткізіледі.
Әр нүктеде өлшеу арнасын калибрлеу жүргізіледі және индуктивті бергіште электрлік дабылдың парамтерлерін өлшеу жүргізіледі. Өлшеу әдістемемен қарастырылған жиіліктер дің әрқайсысында жасалатын 3- 5 өлшемнен тұрады, 1,2 – ден 312 Гц-қа дейінгі диапазонды 9 жиілікті таспаға түсіру, 6 жиілікте – 9,7 -ден 312 Гц –қа дейін, 3 жиілікте – 78- ден 312 Гц-қа дейін.
Жұмыстар құрамы: жабдықтар мен саймандарды тиеп - түсіру; аппаратураны жұмысқа дайындау; генераторлы ілмешекті құрастыру – бөлшектеу; генераторлы ілмешектің жылыстап ағуына тексеру; бақылаулар жүргізу; қажетті дала құжаттамасын жүргізу.
Уақыт мөлшерлемелері 93- кестеде, еңбек шығындарының мөлшерлемелері – 94, 95- кестелерде, аппаратура және негізгі жабдықтардың тізімі және сан мөлшері – 97 -кестеде, көлік мөлшерлемелері – 98- кестеде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 10 -қосымша, 4 бөлім , 2 тарау ) келтірілген.
524. Өтпелі процестер әдісі (МПП)
Мөлшерлемелер МПП-3 БАПП-1 аппаратураларын қолдана отырып, өтпелі процестер әдісі бойынша бір ілмешекті түр өзгерісте жұмыс жасауға есептелген; біріктерілген ілмешектердің түр өзгерістерінде "Цикл-2" және "Импульс-Ц" аппаратураларын пайдаланып; ЗМПП тәсілі бойынша- біріктірілген және соосьті ілмешектер.
Мөлшерлемелермен ілмешектердің сымжелілерін бей конвейерлі немесе конвейерлі орау – шешу тәсілімен бірден төртке дейінгі нақты нүктелерді бір тұрақтан істеп шығу көзделеді.
ЭДС индукциясын келтіріп өлшеу шарттары (өтпелі процес) келесі белгілермен сипатталады: қалыпты – кедергілер деңгейі далалық дабыл амплитудасының 20 пайызынан аспайды, жинақталу сан мөлшері 1-100 ("Цикл-2" аппаратурасы) 200-ге дейін("Импульс-Ц" аппаратурасы), қайталану өлшемдерінің сан мөлшері - өлшенетін өтпелі сипаттаманың 50 пайызына – 3-ке дейін. Осы шарттардан ауытқыған өлшеулер күрделенген деп есептеледі ("Импульс-Ц" үшін 3 немесе 5 медианада). Уақыт мөлшерлемелерімен өтпелі кезеңнің күрделенген шарттары ескерілмеген жағдайларда, уақыт мөлшерлемелеріне 1,2 коэффициент қолданылады (ЗМПП "Импульс-Ц" аппаратурасымен біріктірілген, МПП, БАПП-I аппаратурасымен біріктірілген модификацияда ).
Өлшеудің әр ілмешегінде ЭДС өлшенетін уақытша сипаттаманы алу үшін, қажетті барлық уақытша тежелулерде өндіріледі, олар жұмыстар жобасымен алдын – ала көзделген (өлшенген шама ілмешектің генераторлы – қабылдағыш орталығына жатады).
Жұмыс құрамы:
жабдықтарды, саймандарды тиеп - түсіру;
аппаратураны жұмысқа дайындау;
ілмешек сымдарын орау - шешу;
аппаратураны калибрлеу;
ілмешектердің кемуін тексеру;
бақылау жүргізу, қажетті дала құжаттамасын жүргізу.
Уақыт мөлшерлемелері 99-103- кестелерде, еңбек шығындарының мөлшерлемелері – 104-106- кестелерде, аппаратура және негізгі жабдықтардың тізімі мен сан мөлшері – 107- кестеде, көлік мөлшерлемелері – 108- кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 11-қосымшаға сәйкес, 4 -бөлім , 2 -тарау ) келтірілген.
525 Өтпелі процестер әдісі.
МПП-3 БАПП-1 аппаратураны пайдалана отырып, өтпелі процестер әдісі бойынша мөлшерлемелер бір ілмешекті жұмысына есептелген; онда "Цикл-2" және "Импульс-Ц" аппаратуралары пайдаланыланылып – біріктірілген ілмешек модификациясында; ЗМПП тәсілі бойынша- біріктірілген және соосьті ілмешектер.
Мөлшерлемелермен ілмешектердің сымжелілерін бей конвейерлі немесе конвейерлі орау – шешу тәсілімен бірден төртке дейінгі нақты нүктелерді бір тұрақтан істеп шығу көзделеді.
ЭДС индукциясын келтіріп өлшеу шарттары (өтпелі процес) келесі белгілермен сипатталады: қалыпты – кедергілер деңгейі далалық дабыл амплитудасының 20 пайызынан аспайды, жинақталу сан мөлшері 1-100 ("Цикл-2" аппаратурасы) 200-ге дейін("Импульс-Ц" аппаратурасы), қайталану өлшемдерінің сан мөлшері - өлшенетін өтпелі сипаттаманың 50 пайызына – 3-ке дейін. Осы шарттардан ауытқыған өлшеулер күрделенген деп есептеледі ("Импульс-Ц" үшін 3 немесе 5 медианада). Уақыт мөлшерлемелерімен өтпелі кезеңнің күрделенген шарттары ескерілмеген жағдайларда, уақыт мөлшерлемелеріне 1,2 коэффициент қолданылады (ЗМПП "Импульс-Ц" аппаратурасымен біріктірілген, МПП, БАПП-I аппаратурасымен біріктірілген модификацияда ).
Өлшеудің әр ілмешегінде ЭДС өлшенетін уақытша сипаттаманы алу үшін, қажетті барлық уақытша тежелулерде өндіріледі, олар жұмыстар жобасымен алдын – ала көзделген (өлшенген шама ілмешектің генераторлы – қабылдағыш орталығына жатады).
Жұмыс құрамы:
жабдықтарды, саймандарды тиеп - түсіру;
аппаратураны жұмысқа дайындау;
ілмешек сымдарын орау - шешу;
аппаратураны калибрлеу;
ілмешектердің кемуін тексеру;
бақылау жүргізу, қажетті дала құжаттамасын жүргізу.
Уақыт мөлшерлемелері 99-103- кестелерде, еңбек шығындарының мөлшерлемелері – 104-106- кестелерде, аппаратура және негізгі жабдықтардың тізімі мен сан мөлшері – 107- кестеде, көлік мөлшерлемелері – 108- кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 11-қосымшаға сәйкес, 4 -бөлім , 2 -тарау ) келтірілген.

Параграф 3.8.Камеральные работы
526. Камеральные работы электроразведочной партии (отряда) имеют своей целью составление окончательного отчета по результатам выполненных полевых работ и должны проводиться в полном соответствии с действующими техническими инструкциями по электроразведке.
527. Отчет по геологическим результатам электроразведочных работ должен содержать текстовую часть и необходимые графические и табличные приложения.
Содержание отчета и иллюстрирующих его картографических материалов определяется в каждом конкретном случае техническим проектом работ.
528. В состав камеральных работ входит:
составление календарного плана камеральных работ;
сбор, изучение фондовых и литературных геологических и геофизических материалов по району работ, составление картотеки и аннотации на просмотренные работы;
систематизация и полная, окончательная обработка, комплексная интерпретация и геологический анализ первичной полевой документации;
составление, уточнение, редактирование и корректура геоэлектрических разрезов, структурных карт, схем и т. д., т. е. всех графических приложений к окончательному отчету;
составление результативных отчетных графиков, геоэлектрических разрезов, геолого-геофизических карт, физико-геологических моделей (ФГМ) исследованного района и текста окончательного отчета по работам партии (отряда), составление паспортов и актов передачи перспективных участков I категории (ПГУ-1) и каталога перспективных участков II категории (ПГУ-2);
оформление отчета, перепечатка текста, вычерчивание графического материала, размножение его в необходимом количестве экземпляров, переплетные работы;
защита и утверждение отчета в установленном порядке, и сдача его в геологический фонд в текстовом и электронном варианте.
529. Продолжительность камерального периода определяется видом, (методом) работ, объемом работ, выраженным в физических наблюдениях, и трудностью обработки полевого материала.
Продолжительность камерального периода определяется по нормам времени таблиц 109, 110 согласно приложению 12 к нормам времени с учетом метода работ и физического объема наблюдений, выполняемых отрядом за каждый месяц полевых работ, и умножения полученной продолжительности камерального периода, выраженной в отрядо-месяцах, на коэффициент сложности обработки полевого материала.
1) Простой электроразведочный материал обусловлен простым геоэлектрическим разрезом участка работ т. е однотипным геоэлектрическим разрезом (как в горизонтальном, так и в вертикальном направлении), отсутствием существенных естественных и искусственных помех, не требует дополнительных приемов обработки. Интерпретация качественная или простая количественная. Коэффициент сложности – 1,0.

Параграф 3.8. Камералды жұмыстар
526. Электр барлау партиясының (отрядының) камералды жұмыстары орындалған дала жұмыстарының нәтижелері бойынша қорытынды есеп беруді құрастыру мақсатына ие және электр барлау бойынша қолданыстағы техникалық ережелерге толық сәйкестікте өткізілу керек.
527. Электр барлау жұмыстарының геологиялық нәтижелері бойынша есепнама мәтіндік бөлім мен қажетті графикалық және кестелік қосымшалардан тұру керек.
Есепнама мазмұны мен оны суреттейтін картографиялық материалдар әр нақты жағдайда, жұмыстардың техникалық жобасымен анықталады.
528. Камералды жұмыстар құрамына келесілер кіреді:
камералды жұмыстардың күнтізбелік жоспарын құрастыру;
жұмыс аумақтары бойынша қордағы және әдеби геологиялық және геофизикалық материалдарды жинау, зерттеу, қаралған жұмыстарға картотека құру, аңдатпа жазу;
алғашқы далалық құжаттарды жүйеге келтіру, материалдарды толық және ақырғы өңдеу, геологиялық талдау жасау және кешенді интерпретациялау;
яғни геоэлектрлік тіліктерді, құрылымдық карталарды, сұлбаларды және т.с.с. , яғни барлық графикалық қосымшаларды қорытынды есеп жасауға дайындап құрастыру, нақтылау, редакциялау және түзету;
тексерілген аумақтың нәтижелі есептік графиктерін, геоэлектрлік тіліктерді, геолого – геофизикалық карталарды, физика – геологиялық үлгілерді (ФГҮ) және партия (отряд) жұмыстары бойынша қорытынды есеп мәтінін құрастыру, 1 дәрежелі (ПГУ-1) келешегі бар учаскелердің төлқұжаттарын және өткізу актілерін жасау және ІІ дәрежелі (ПГУ-2) келешегі бар учаскелердің каталогтарын құрастыру;
есепнаманы рәсімдеу – мәтінді қайта теру, графикалық материалды сызу, оларды қажетті дана мөлшерінде көбейту, тігу жұмыстары;
белгіленген тәртіпте есепнаманы бекіту және қорғау , оны қағаз бетінде және электронды тасымалдағыштарда геологиялық қорға тапсыру.
529. Камералдық кезең ұзақтығы бақылауда нақты көрсетілген жұмыс түрлерімен (әдістерімен), жұмыс көлемдерімен және дала материалын өңдеу қиындығымен аныталады.
Камералдық кезең ұзақтығы 109-110 кестенің уақыт мөлшерлемелері бойынша (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 12- Қосымшаға сәйкес, 4- бөлім , 2- тарау ), онда дала жұмыстарының әр айында отрядпен орындалатын жұмыс әдісі және нақты бақылау көлемі ескеріледі, және де дала отряд – айлар бойынша берілген, алынған камералды кезең ұзақтығы дала материалын өңдеу күрделілігінің коэффициентіне көбейте отырып, анықталады.
1) Қарапайым электр барлау материалы жұмыс участкесінің қарапайым геоэлектрлік тілігімен, яғни бір түрлі геоэлектрлік тілікпен (көлденең, тік бағытта бірдей), маңызды табиғи және жасанды кедергілердің болмауымен шартталған, өңдеудің қосымша амалдарын талап етпейді. Түрлендіру сапалық немесе қарапайым сандық. Күрделілік коэффициенті – 1,0.

2) Средней сложности электроразведочный материал по трудности обработки занимает промежуточное положение между простым и сложным. Интерпретация количественная средней сложности или качественная, но с дополнительными расчетами. Коэффициент сложности – 1,1.
3) Сложный электроразведочный материал обусловлен неблагоприятным геоэлектрическим разрезом участка работ, т. е. многослойным сложнодислоцированным геологическим разрезом, резко изменяющемся как в горизонтальном, так и в вертикальном направлении, наличием существенных помех искусственного или естественного происхождения, требует трудоемких способов обработки. Коэффициент сложности – 1,2.
530. Затраты на применение новых, нетрадиционных способов качественной и количественно интерпретации, позволяющих существенно увеличить объем и качество извлекаемой информации в решении поставленных проектом задач, могут определяться сметно-финансовым расчетом.
531. Продолжительность камеральной обработки полевых материалов и сметные расходы на топографо-геодезические работы, выполненные при полевых электроразведочных исследованиях, настоящими нормами не предусмотрены и должны рассчитываться по нормам на топографо-геодезические работы.
532. Затраты труда на камеральную обработку материалов электроразведочных работ приведены в таблицах 111-122 согласно приложению 12 к нормам времени.
Раздел 3. Магниторазведка
Глава 1. Общие положения
533. Нормы времени рассчитаны на следующие виды магниторазведочных работ:
магниторазведка с наземными магнитометрами по предварительно подготовленной сети пунктов наблюдений, передвижение пешее;
наблюдение магнитных вариаций;
камеральные работы.
534. Настоящие нормы времени на проведение геофизических работ (далее – нормы времени) содержат нормы времени и затраты труда исполнителей, выполняющих геологические исследования в области государственного геологического изучения недр в Республике Казахстан. Данные нормы времени и затраты труда предназначены для определения единичных и комплексных расценок, используемых для определения сметной стоимости работ на объектах комплекса геологосъемочных работ масштабов 1:200 000 и 1:50 000, выполняемых за счет средств республиканского бюджета.
535. Нормы времени и затраты труда разработаны на наиболее распространенные виды и способы геофизических работ при ГСР масштаба 1:200 000 и 1:50 000 на территории Республики Казахстан.
536. Нормы времени разработаны исходя из применения наиболее эффективных методик, техники, технологии и организации труда и учитывают комплекс производственных процессов, необходимый для проведения соответствующих видов работ. Содержание работ приведено перед таблицами норм времени (выработки).
В нормах, кроме затрат на основной вид работ, учтены затраты на технологически связанные с ними работы, выполнение которых является обязательным в соответствии с действующими инструкциями, методическими указаниями и другими нормативными актами.
Каждый раздел включает условия работы, содержание работы, в которых указаны сведения, касающиеся разновидностей работ, помещенных в разделе, нормы времени на выполнение физического показателя работы (1 м скважины, 1, 10 или 100 км2 площадной съемки или на соответствующее количество км профильной съемки) и нормативные затраты труда исполнителей по должностям и профессиям на физический показатель работ.
Наименования профессий рабочих и должностей руководителей, специалистов и других служащих, тарифные разряды и категории к ним устанавливаются в соответствии с единым тарифно-квалификационным справочником работ и профессий рабочих и типовых квалификационных характеристик должностей работников, занятых в организациях геологической отрасли.
Нормы времени разработаны с учетом времени по обслуживанию рабочего места и времени на отдых и личные надобности.

2) Орташа күрделіліктегі электр барлау материалы өңдеу қиындығы бойынша қарапайым және күрделі өңдеу арасында. Интерпретация сандық немесе сапалық, орташа күрделілікте, бірақ қосымша есептеулермен. Күрделілік коэффициенті – 1,1.
3) Күрделі электр барлау материалы жұмыс участкесінің қолайсыз геоэлектрлік тілігімен шартталған, яғни көп қабатты қиын бөлшектелетін геологиялық тілікпен, ол көлденең де, тік те бағыттарда күрт өзгереді, маңызды табиғи және жасанды кедергілердің болуымен қатар, өңдеудің үлкен көлемді тәсілдерін талап етеді. Күрделілік коэффициенті – 1,2.
530. Сандық және сапалық интерпретацияның жобамен қойылған міндеттерді шешуде алынатын ақпараттың көлемі мен сапасын едәуір ұлғайтуға жағдай жасайтын, дәстүрлі емес, жаңа тәсілдерін қолдануға кететін шығындар, сметалық – қаржылық есептеулермен анықталуы мүмкін.
531. Дала материалдарын камералды өңдеу ұзақтығы және орындалған дала электр барлау зерттеулеріндегі топограф-геодезиялық жұмыстарға кететін сметалық шығындар, осы мөлшерлемелермен көзделмеген және топограф-геодезиялық жұмыстарға арналған мөлшерлемелер бойынша есептелу керек.
532. электр барлау жұмыстары материалдарын камералдық өңдеуге кететін еңбек шығыны 111-122-кестелерде көрсетілген (уақыт және баға мөлшерлемесіне 12 –Қосымшаға сәйкес, 4- бөлім, 2 -тарау).
3-тарау. Магниттік барлау
1. Жалпы ережелер
533. Келесі магниттік барлау жұмыстарының түрлеріне уақыт мөлшерлемелері төмендегідей есептелген:
Жердегі магнит өлшеуіштермен алдын ала дайындалған бақылау бекеттерінің желісіндегі магниттік барлау, жаяу қозғалу;
Магнитті вариацияны бақылау;
Камералды жұмыстар.
534. Геофизикалық жұмыстарды жүргізуге осы уақыт мөлшерлемелері (әрі қарай – уақыт мөлшерлемелері) Қазақстан Республикасында жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу саласында геологиялық зерттеулерді орындаушылардың уақыт мөлшерлемелерінен және еңбек шығындарынан тұрады. Осы уақыт мөлшерлемелері мен еңбек шығындары республикалық бюджет амалдары есебінен орындалатын, 1:200 000 және 1:50 000 масштабтардағы геологиялық түсіру жұмыстары кешені объектілеріндегі жұмыстың сметалық құнын анықтау үшін пайдаланылатын бірлік және кешенді бағаларды анықтау үшін белгіленген.
535. Уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары Қазақстан Республикасының аумағында 1: 200 000 және 1: 50 000 масштабтарда ГТЖ кезіндегі анағұрлым көп тараған геофизикалық жұмыстар түрлеріне және амалдарына жасалған.
536. Уақыт мөлшерлемелері анағұрлым тиімді әдістемелерді, техниканы, технологияны және еңбекті ұйымдастыруды пайдалану негізінде жасалған және тиісті жұмыс түрлерін өткізу үшін қажетті өндірістік процесттер кешенін ескереді. Жұмыстар құрамы уақыт мөлшерлемелері (жасап шығу) кестелерінің алдында келтірілген.
Мөлшерлемелерде негізгі жұмыс түріне шығындарынан басқа, онымен технологиялық байланысқан жұмыстарға кететін шығындар ескерілген, оларды орындау қолданыстағы ережелерге, әдістемелік нұсқауларға және өзге нормативті актілерге сәйкес міндетті болып табылады.
Әр тарау жұмыс шарттарынан, жұмыс құрамынан тұрады, оларда тарауда берілген жұмыстардың алуан түрлілігіне қатысты мәліметтер, жұмыстың физикалық көрсеткішін (1 м ұңғыма, 1, 10 немесе 100 ш.ш аудандық таспаға түсіру немесе профильді таспаға түсірудің тиісті ш мөлшері) орындауға арналған уақыт мөлшерлемелері және жұмыстардың физикалық көрсеткішіне орындаушылардың лауазымдар мен мамандықтар бойынша мөлшерлеме еңбек шығындары көрсетілген.
Геологиялық салада ұйымдастырумен жүрген жұмысшылар мамандықтарының атаулары мен басшы , мамандар және өзге қызметкерлердің лауазымдарының атаулары, оларға берілетін тарифтік разрядтар және санаттар Жұмысшылардың мамандығы мен жұмыстарының бірыңғай тарифтік – біліктілік анықтамалығымен және геология саласы ұйымдарында қызметпен айналысатын қызметкерлер лауазымдарының типтік біліктілік сипаттамаларына сәйкес белгіленеді.
Уақыт мөлшерлемелері жұмыс орнына қызмет көрсету, демалыс және жеке қажеттіліктеріне бөлінген уақыттар ескеріліп жасалған.

537. Приведенные в документе значения числовых показателей (глубина, расстояние и дрогое), для которых указано до, следует принимать включительно.
538. Элементы работ, не перечисленные в содержании, но являющиеся неотъемлемой их частью, особой оплате не подлежат.
539. При расчетах норм времени на проведение полевых работ принята 40 часовая шестидневная рабочая неделя. В случае пересчета норм времени на 36-часовую шестидневную рабочую неделю, при производстве работ в горных районах с абсолютными высотами более 2300 метров, нормы времени, приведенные в таблицах, умножаются на коэффициент 1,11.
При расчетах норм времени на проведение камеральных работ принята 40 часовая пятидневная рабочая неделя.
540. В затратах труда ИТР учтены начальники геологических партий.
541. Нормами учтено перемещение исполнителей только в пределах рабочего места. Перемещение исполнителей с одного рабочего места на другое, подход или подъезд к рабочему месту при проведении полевых работ общего характера и передвижения, связанные с возвращением к месту базирования после выполнения работы, нормируются отдельно.
542. При других условиях выполнения работ (отличных от указанных в п. 574) затраты должны рассчитываться путем составления сметно-финансового расчета (далее – СФР).
Объемы работ, условия их проведения, категории проходимости, сложности геологического строения и другие факторы обосновываются геолого-методической частью проекта.
Глава 2. Организация труда
543. Количественные значения трудовых норм установлены для условий, которые характеризуются:
выполнением работ исправными средствами труда;
выполнением работ численно и квалификационно укомплектованными коллективами согласно содержанию работы, обслуживаемому оборудованию и машинам, правилам охраны труда и техники безопасности;
рациональными для разновидностей работ и условий их выполнения формами организации труда и производства, а также технологией.
544. Основной производственной единицей, выполняющей геофизические работы, является геофизическая или каротажная партия (отряд).
Ответственным лицом за проведение работ является начальник партии, под руководством которого выполняется весь комплекс работ (то есть в нормах учитывается его долевое участие): составление программы;
организационно-подготовительные работы; полевые и все сопутствующие работы:
составление отчета.
На должность начальника партии назначается наиболее квалифицированный специалист-геофизик.
Основными исполнителями работ являются геофизики, техники-геофизики, водители. Далее конкретно по каждому виду работ в нормах представлен состав исполнителей.

537. Құжатта келтірілген сандық көрсеткіштердің мәндері (тереңдік, қашықтық және т.б.), олар үшін алдында көрсетілген, қосымша қабылдаған жөн.
538. Мазмұнда атап өтілмеген жұмыс элементтері, бірақ олардың ажырамас бөлігі болып табылатындар, ерекше төлемге жатпайды.
539. Дала жұмыстарын жүргізуге уақыт мөлшерлемелерін есептегенде, алты күндік 40 сағаттық жұмыс аптасы қабылданған. 36 сағаттық алты күндік жұмыс аптасына уақыт мөлшерлемелерін қайта есептеген жағдайда, абсолют биіктігі 2300 метрден асатын таулы аймақтарда жұмыс істегенде, кестелерде келтірілген уақыт мөлшерлемелері 1,11 коэффициентіне көбейтіледі.
Камералды жұмыстарды өткізуге уақыт мөлшерлемелерін есептегенде, 40 сағаттық бес күндік жұмыс аптасы қабылданған.
540. ИТҚ еңбек шығындарында геологиялық партия басшылары ескерілген.
541. Мөлшерлемелермен жұмыс орны шеңберінде ғана орындаушылардың орын ауысуы ескерілген. Бір жұмыс орнынан екінші жұмыс орнына орындаушылардың орын ауыстыруы, жалпы сипаттағы дала жұмыстарын жүргізгенде және жұмысты орындаған соң, орналасқан жерге қайтып келумен байланысты қозғалып отырулар жеке мөлшерленеді.
542. Жұмыстарды орындаудың өзге жадайларында (579 т. көрсетілгеннен өзгеше) шығындар сметалық – қаржылық есеп (әрі қарай – СҚЕ) жолымен есептелу керек.
Жұмыс көлемдері, оларды өткізу жағдайлары, өту дәрежесі, геологиялық құрылым күрделіліктері және өзге факторлар жобаның геологиялық - әдістемелік бөлігінде негізделеді.
2. Еңбекті ұйымдастыру
543. Еңбек мөлшерлемелерінің сандық мәні келесілерді сипаттайтын шарттар үшін белгіленген:
жөнделген еңбек құралдарымен жұмыстарды орындау;
Сан және біліктілік жағынан қалыптасқан ұжымдардың жұмыс мазмұнына, жабдықтарға және машиналарға қызмет көрсету, еңбек және техника қауіпсіздігін қорғау ережелеріне сәйкес жұмыстарды орындауы;
еңбек және өндірісті ұйымдастыру, сонымен қатар технологиямен оларды орындау шарттары және жұмыс түрлері үшін тиімді үлгілерімен.
544. Геофизикалық жұмыстарды орындайтын негізгі өндірістік бірлік геофизикалық немесе каротаж партиясы (отряды).
Жұмыстарды жүргізуге жауапты тұлға партия басшысы болып табылады, оның басшылығымен жұмыстың барлық кешендері (яғни, мөлшерлемелерде оның үлестік қатысуы ескеріледі) орындалады: бағдарламаларды құрастыру; ұйымдастырушылық – дайындау жұмыстары; дала және онымен бірге жүретін жұмыстар: есеп жазу.
Партия басшысының лауазымына анағұрлым біліктілігі мол геофизик – маман тағайындалады.
Негізгі жұмыстардың орындаушылары геофизиктар, гефизик – техниктер, жүргізушілер болып табылады. Әрі қарай әр жұмыс түрі бойынша анағұрлым нақтырақ мөлшерлемелерде орындаушылар құрамы ұсынылған.

545. Нормы разработаны для выполнения работ в нормализованных организационно-технических условиях - для съемочных работ – сезонный характер работы, одно сменность.
546. Для выполнения магниторазведочных работ организуются магниторазведочные партии в составе двух или нескольких отрядов или отдельные отряды, оснащенные комплектами аппаратуры, оборудования, транспортными средствами и материалами и организационно являющиеся самостоятельными производственными единицами или входящие в состав комплексных экспедиций и партий.
547. Магниторазведочным отрядом называется первичное производственное подразделение, организуемое для выполнения магниторазведочных работ одним оператором одним прибором.
548. В качестве натуральной единицы работ принят квадратный километр съемки, на котором выполнены физические наблюдения в количестве, предусмотренном настоящими нормами, при определенных нормообразующих факторах и в соответствии с действующей Инструкцией по магниторазведке.
549. К таким факторам относятся: категория трудности, способ регистрации результатов наблюдений, способ передвижения по профилю, период проведения работ (таблица 1, согласно приложению 1 к нормам времени и расценкам).
550. Физическим наблюдением называется комплекс работ, выполненный на координатном пункте одним оператором одним магнитометром.
551. За расчетную единицу времени принята одна отрядо-смена, в течение которой один магниторазведочный отряд выполняет норму выработки в физических наблюдениях, установленную на семичасовой рабочий день.
552. Нормы времени разработаны для следующих организационно-технологических условий:
обеспечение полевого магниторазведочного отряда комплектом исправной аппаратуры и приборов, прошедшими метрологические поверки, необходимым оборудованием, снаряжением и транспортными средствами, основными материалами, а также необходимой документацией на заданную работу;
использование серийно выпускаемых магнитометров с соответствующими комплектами других видов аппаратуры и оборудования, освоенных и внедренных в производство;
укомплектованность отряда типовым составом рабочих и инженерно-технических работников;
проведение работ летом, при температуре воздуха, не превышающей 30оС, а зимой – не ниже – 9оС;
выполнение съемки в различных категориях местности (I-IV).

545. Осы жинақ мөлшерлемелері анағұрлым тиімді әдістемелерді, техниканы, технологияларды және жұмыс ұйымдастыруларын пайдаланудан және сәйкес жұмыс түрлерін өткізу үшін қажетті өндірістік процестер кешенін ескеріп жобаланған.
Мөлшерлемелер ұйымдастырушылық – техникалық қалыпты шарттарда жұмыстарды орындау үшін – таспаға түсіру жұмыстары үшін – жұмыстың мезгілдік сипатына, бір ауысымдылыққа жасалған.
546. Магниттік барлау жұмыстарын орындау үшін, магниттік барлау партиялары ұйымдастырылады, оның құрамында екі немесе бірнеше отрядтар немесе аппаратура, жабдықтар, көлік амаларымен және материалдармен жабдықталған жеке отрядтар ұйымдастырылады және олар ұйымдастырушылық жағынан дербес өндірістік бірліктер болып табылады немесе кешенді экспедиция және партияның құрамына кіреді.
547. Магниттік барлау отряды деп бірінші өндірістік бөлімшелер аталады, олар бір оператормен бір жабдықпен магниттік барлау жұмыстарын орындау үшін ұйымдастырылады.
548. Жұмыстардың табиғи бірлігі ретінде таспаға түсірудің шаршы шақырымы қабылданған, онда белгілі бір мөлшер түзетін факторларда және магнит барлау бойынша қолданыстағы Ережелерге сәйкес, осы мөлшерлемелермен көзделген сан мөлшердегі нақты бақылаулар орындалған.
549. Осындай факторларға келесілер жатады: қиыншылық дәрежесі, бақылау нәтижелерін тіркеу амалдары, профиль бойынша қозғалып отыру амалы, жұмыстар өткізу аралығы (1 кесте, уақыт және баға мөлшерлемесіне 1- қосымшаға сәйкес, 4 бөлім).
550. Физикалық бақылау деп бір оператормен бір магнит өлшеуішпен координатты бекетте орындалатын жұмыстар кешені аталады.
551. Уақыттың есептік бірлігі деп бір отряд – ауысым қабылданған, ол аралықта бір магниттік барлау отряды жеті сағаттық жұмыс күнімен белгіленген физикалық бақылауда жасау мөлшерін орындайды.
552. Уақыт мөлшерлемелері келесі ұйымдастырушылық – технологиялық жағдайлар үшін жобаланған:
далалық магниттік барлау отрядын метрологиялық тексеруден өткен, жөнделген аппаратура және жабдықтар топтамасымен, қажетті жабдықтармен, бұйымдармен және көлік амаларымен, негізгі материалдармен, сонымен қатар тапсырылған жұмыс үшін қажетті құжаттамамен қамтамасыз ету;
сериямен шығарылатын магнит өлшеуіштерін өндіріске енгізілген және игерілген аппаратура мен жабдықтардың өзге түрлерінің тиісті кешендерімен пайдалану;
жұмысшылардың және инженерлі – техникалық қызметкерлердің түрлік құрамымен отрядтың жабдықталуы;
ауа температурасы 300С аспайтын жаз мезгілінде жұмыстарды өткізу, ал қыс мезгілінде – 90С;
жергідікті жерлердің әр түрлі дәрежелерінде таспаға түсіру жұмыстарын орындау (I-IV).

553. При выполнении магниторазведочных работ в особых (ненормализованных) условиях к нормам времени применяются соответствующие поправочные коэффициенты, приведенные в таблице 2 (согласно приложению 1 к нормам времени и расценкам).
При необходимости одновременного использования нескольких поправочных коэффициентов последние перемножают и полученное произведение применяют к соответствующим нормам времени.
554. Нормами времени предусматриваются четыре категории трудности, каждая из которых содержит характеристику условий производства работ.
I категория трудности. Работа производится на равнинной, степной или лесостепной местности, в пределах которой крутизна склонов не превышает 10о, на территории, где не более 20 % площади заболочено, залесено, занято строениями; в районе, где не более 50 % занято пашнями или неубранными посевами (огородами).
II категория трудности. Работа выполняется на слабохолмистой, степной или лесостепной местности с развитой сетью неглубоких оврагов, водотоков, при наличии отдельных возвышенностей с крутизной бортов и склонов до 20о;
на территории, где до 40 % площади заболочено, залесено, занято строениями; на участках, до 70 % занятых пашнями или неубранными посевами (огородами); на льду водоемов.
III категория трудности. Работа проводится на сильно пересеченной местности с развитой сетью оврагов, водотоков при наличии отдельных возвышенностей с крутизной берегов и склонов до 25о;
в поймах рек с незамерзшими старицами, протоками и водоемами, поросшими кустарником; в районах, где 70 % площади занято массивами пашен и неубранных посевов (огородов);
на территории до 60 % занятой не замерзшими солончаками, пухляками, заболоченными и залесенными участками или поливными культурами и строениями;
в пустыне, занятой не менее чем на 40 % незакрепленными песками, на льду водотоков.
IV категория трудности. Работа выполняется в горной местности, в пределах которой отдельные возвышенности имеют крутизну склонов до 30о; в районах, занятых крупными массивами поливных культур;
на территории сплошного распространения незакрепленных барханных песков; в местности полностью покрытой лесом с буреломом и сплошными зарослями кустарника.
555. Неполный состав ИТР и рабочих в отряде, необеспеченность оборудованием или транспортными средствами, выполнение работ ИТР или рабочими не тех категорий (должностей) или квалификаций, которые предусмотрены Инструкцией по магниторазведке и Тарифно-квалификационным справочником, а также недостатки в организации труда и производства не могут служить основанием для изменения норм времени.

553. Магниттік барлау жұмыстарын ерекше (мөлшерлемеген) жағдайларда орындағанда, уақыт мөлшерлемелеріне 2- кестеде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 1- Қосымшаға сәйкес) келтірілген түзету коэффициенттері қолданылады.
Бірнеше түзету коэффициенттерін бір уақытта пайдалану қажеттілігі туындағанда, соңғылары көбейтіледі және алынған еселіктер тиісті уақыт мөлшерлемелеріне қолданылады.
554. Уақыт мөлшерлемелері күрделіліктің төрт дәрежесін көздейді, олардың әрқайсысы жұмыс өндірісі шарттарының сипаттамасынан тұрады.
Күрделіліктің I дәрежесі.
Жұмыс жазықтық, орман алқапты және далалық аймақтарда, олар шегінде жартас тіктілігі 100 аспайды, 20 пайыздан аспайтыны батпақты, орманды, құрылыс салынған, 50 пайыздан артық емес жерді егістіктер және жиналмаған егін алып жатқан (бақшалар) аумақта жүргізіледі;
Күрделіліктің IІ дәрежесі.
Жұмыс төбешікті, орман алқапты және далалық аймақтарда, су ағыстары бар, терең емес сай желілері дамыған, бүйірлері құламалы, тіктілігі 20 0 дейінгі жартас, 40 пайызға дейін орманды, батпақтанған немесе құрылыс салынған, 70 пайызға дейінгі жерді егістіктер және жиналмаған егін (бақшалар) алып жатқан аумақтарда, су тоғандарының мұздарында жүргізіледі;
Күрделіліктің IІІ дәрежесі.
Жұмыс терең сайлы, су ағыстары бар, жағалаулар тіктілігі мен жартастылығы бүйірлері құламалы жеке төмпешікті жерде, өзеннің жайылма алқаптарында, бұталар өсіп қатпаған ескі арналарында, ағындар мен су қоймаларында, 70 пайызы егістіктер және жиналмаған егін (бақшалар) алып жатқан жерлерде, аумақтың 60 пайызға дейінгі мөлшерін қатпаған сортаңдақ жерлер, батпақты және орманды учаскелер немесе суармалы жер шаруашылығы мен құрылыстар алған жерде; шөл және сахара, жерді бекітілмеген құм және бархандар толық алып жатқан аумақтарда, су тоғандарының мұздарында жүргізіледі;
Күрделіліктің IV дәрежесі.
Жұмыс таулы аймақты учаскеде, оның шегіндегі кейбір дербес биіктіктердің жартас биіктігі 300 дейін; суармалы егін шаруашылығына толығымен пайдаланылатын, жерді бекітілмеген бархан құм толық алып жатқан аумақтарда; толығымен орман басқан, бұталар өскен жергілікті жерлерде;
555. Отрядта ИТҚ және жұмысшылардың толық емес құрамы, жабдықпен немесе көлік амалдарымен қамтамасыз етілмеуі, өзге санаттағы (өзге лауазымды) ИТҚ не жұмысшылардың Магниттік барлау нұсқаулығы және Тарифтік-біліктілік анықтамалығымен қарастырылған жұмыстарды орындауы, сонымен қатар, еңбек пен өндірісті ұйымдастыру кемшіліктері мөлшерлемелерді өзгертуге негіз бола алмайды.
жұмысшылардың толық емес құрамы, жабдықтармен немесе көлік амалдарымен қамтамасыз етілмегендігі, Магнит барлау бойынша ережелер және тарифті – біліктілік анықтамамен алдын ала көзделген дәрежелерден тыс (лауазымдар) немесе біліктіліктер ИТҚ немесе жұмысшылармен жұмыстарды орындау, сонымен қатар еңбекті және өндірісті ұйымдастыру жеткіліксіздіктері уақыт мөлшерлемелерін өзгерту үшін негіз бола алмайды.

556. Для периодической проверки и профилактического обслуживания приборов и оборудования в течение полевого сезона устанавливаются две отрядо-смены в месяц. Учет данных затрат производится умножением норм времени без учета профилактики на коэффициент 1,085.
557. Время на перебазировку внутри района работ (с одного участка на другой) определяется в проекте в зависимости от расстояний переездов: при расстоянии до 100 км задалживается одна отрядо-смена, на каждые последующие 100 км прибавляются нормы времени из таблицы 3 согласно приложению 1 к нормам времени.
558. Нормы учитывают производство наблюдений, обработку полевых материалов и составление отчета о результатах полевых работ.
559. Нормами не учтены и обосновываются дополнительно затраты на:
разбивку пунктов опорной сети;
топографо-геодезическое обеспечение геофизических работ;
метрологическое обеспечение аппаратуры и ее доставку на поверочные полигоны или в специализированные организации;
определение физических свойств горных пород;
содержание базовой радиостанции и строительство радиомачты, полевой электростанции и доставку к ней горючего;
Глава 3. Магниторазведка с наземными магнитометрами
Передвижение пешее
560. Нормы времени рассчитаны на работу с наземными магнитометрами при пешем передвижении по предварительно подготовленной сети пунктов наблюдений для наиболее характерных расстояний между пунктами наблюдений и профилями таблицы 4, 5, 6, согласно приложению 1 к нормам времени.
561. В состав и содержание работ, предусмотренных настоящими нормами, входят:
подготовительно-заключительные работы на базе партии (отряда): получение задания, аппаратуры, кассет, снаряжения;
проверка комплекта энергопитания;
сверка оператором своих часов с часами МВС;
укладка аппаратуры в ящики;
погрузка аппаратуры и снаряжения на транспортные средства и разгрузка их по возвращении на базу;
передача кассет начальнику отряда по окончании рабочего дня, сдача аккумуляторов на подзарядку;
подготовительные работы на участке:
разгрузка аппаратуры, снаряжения;
подготовка магнитометра к работе;
включение магнитометра;
выполнение наблюдений на контрольном пункте;
запуск таймера текущего времени;
проверка оператора на немагнитность;
подготовительные работы на профиле:
опознавание начального профиля и пикета;
набор служебной информации (даты, номера профиля, начального пикета, шага съемки, реального времени);
работа на профиле:
команда оператора помощнику о начале движения;
перемещение между пикетами и производство измерений (с остановкой или без остановки на пункте наблюдения);
ориентирование на местности;
контроль за показаниями магнитометра; выполнение съемки в той же последовательности до конца профиля;
переход на следующий профиль;
заключительные работы на профиле (участке):
перезапись информации, контроль записи; выключение магнитометра; укладка прибора и снаряжения в ящики для транспортировки на базу (лагерь).

556. Дала мезгілі кезеңінде жабдықтар мен құрылғыларды аралық тексеру және алдын – ала қызметін көрсету үшін айына екі отряд – ауысым белгіленеді. Осы шығындарды есепке алу үшін, уақыт мөлшерлемелерін алдын – алуды есепке алмай 1,085 коэффициентке көбейтеді.
557. Жұмыстар ауданы ішінде қайта шоғырландыруға уақыт (бір учаскеден екіншісіне) жобада қайта көшу қашықтығына тәуелді анықталады: 100 ш дейінгі қашықтықта бір отряд – ауысым қойылады, әр келесі 100 шақырымға 3- кестеден уақыт мөлшерлемелері қосылады (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 1-қосымшаға сәйкес, 4 –бөлім, 3-тарау).
558. Мөлшерлемелер бақылау өндірісін, дала материалдарын өңдеу және дала жұмыстарының нәтижелері туралы есепнама жасауды қарастырады.
559. Мөлшерлемелермен келесілер ескерілмеген және қосымша шығындар келесілерге негізделеді:
тірек желісінің бекеттерін бөлу;
геофизикалық жұмыстардың топографиялық-геодезикалық қамтамасыздандырылуы;
аппаратураның метрологиялық қамтамасыздандырылуы және оларды тексеру полигондарына немесе арнайы ұйымдарға жеткізу;
тау жыныстарының физикалық қасиеттерін анықтау;
базалық радиобекеттер мазмұны, және радиомачта құрылысы, дала радиобекетін құрастыру және оған жанар – жағар май жеткізу;
3. Жерүсті магнитметрмен магниттік барлау Жаяу жүріс
560. Уақыт мөлшерлемелері бақылау бекеттері мен профильдері арасындағы анағұрлым тән қашықтықтар үшін бақылау бекеттерінің алдын – ала дайындалған желісі бойынша жаяу жүріп отырғанда, жерүсті магнитметрмен жұмыс жасауға есептелген (4,5,6 кестелер, Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 1- қосымшаға сәйкес).
561. Осы мөлшерлемелермен алдын – ала көзделген жұмыстар құрамы және мазмұнына келесілер кіреді:
Партия (отряд) базасында дайындау – қорытынды жұмыстар: тапсырма алу, аппаратураны, кассеталарды, саймандарды қабылдау; энергия қорек топтамасын тексеру; оператордың өз сағатын МВБ сағаттарымен салыстыру; жәшіктерге аппаратураны жинақтау; көлік амалдарына аппаратураны және саймандарды тиеу және базаға қайтып оралғаннан кейін оларды түсіру; жұмыс уақыты аяқталысымен, отряд басшысына кассеталарды беру, қайта зарядтауға аккумуляторларды тапсыру;
Учаскедегі дайындық жұмыстары: аппаратура, саймандарды түсіру учаскедегі дайындық жұмыстар; жұмысқа магнитметрді дайындау; магнитметрді іске қосу; бақылау бекетінде бақылау жұмыстарын орындау; ағымдағы уақыт таймерін іске қосу; оператордың магниттелмегендігін тексеру;
профильдегі дайындық жұмыстар: бастапқы профиль және пикетті табу; қызметтік ақпаратты теру (күні, бастапқы пикет профилінің нөмірі, таспаға түсіру қадамының, нақты уақыттың);
профилде жұмыс жасау: қозғалыс басталуы туралы оператордың көмекшіге бұйрық беруі; пикеттер арасында қозғалып отыру және өлшеулерді жүргізу (бақылау бекетінде тоқтаумен немесе тоқтаусыз); жергілікті жерде бағдарлау; магнитметр көрсеткіштерін бақылау; профильдің соңына дейін сол тізбекте таспаға түсіруді орындау; келесі профильге өту;
профильде (участкеде) қорытынды жұмыстар: ақпаратты қайта жазу, жазбаны бақылау; магнитметрді сөндіру; жабдықты және саймандарды базаға (лагерьге) тасымалдау үшін, жәшіктерге жинап салу.

562. В нормах времени не учтены затраты на производство контрольных наблюдений; количество их определяется техническим проектом, а затраты времени – по соответствующим нормам времени, приведенным в настоящем сборнике.
563. Затраты труда, перечень и количество аппаратуры и основного оборудования на производство магниторазведочных работ и нормы транспорта на полевые магниторазведочные работы приведены в таблицах 7, 8, 9 (согласно приложению 1 к нормам времени и расценкам).
564. Первичная обработка материалов проводится в процессе полевых работ и включает: обработку полевых наблюдений, введение поправок, обработку вариограмм МВС и введение поправок за вариации, построение первичных графиков по профилям и карт, подсчет средней квадратической погрешности и написание предварительного отчета.
Глава 4. Наблюдение геомагнитных вариаций
565. Нормы рассчитаны на наблюдение геомагнитных вариаций с использованием в качестве магнитовариационной станции (МВС) специализированных станций или магнитометров с режимом автозапуска.
566. В состав и содержание работ по наблюдению геомагнитных вариаций входит:
подготовительно-заключительные работы:
получение задания; установка станций; подготовка МВС к работе;
запуск МВС по выверенным часам;
ввод станции в режим;
настройка и контроль работы МВС; оформление и сдача лент записи вариаций;
производство наблюдений:
периодический контроль за работой МВС и режимом питания;
контроль времени МВС по сигналам точного времени; регистрация помех, погодных условий, температуры;
фиксирование переключения диапазонов; оценка качества полученных материалов.
567. Затраты труда, связанные с наблюдением геомагнитных вариаций, приведены в таблице 10, перечень и количество аппаратуры и основного оборудования – в таблице 8 согласно приложению 1 к нормам времени.
Глава 5. Камеральные работы
568. Камеральные работы магниторазведочной партии (отряда) проводятся с целью составления окончательного технического отчета о геологических результатах геофизических работ. Выполняются они после завершения полевых работ в камеральный период в полном соответствии с действующими инструкциями по методам.
569. Окончательный отчет составляется и оформляется на основании результатов камеральной обработки всех материалов в соответствии с действующей инструкцией о содержании и порядке составления геологических отчетов; должен содержать текстовую часть и необходимые графические и табличные приложения. Содержание окончательного отчета и иллюстрирующих его материалов определяется в каждом отдельном случае техническим проектом работ.

562. Уақыт мөлшерлемелерде бақылау қадағалаулар жүргізу шығындары ескерілмеген; олардың сан мөлшері техникалық жобамен, ал уақыт шығындары – осы жинақта келтірілген уақыт мөлшерлемелері бойынша анықталады.
563. еңбек шығындары, аппаратура және магниттік барлау жұмыстарын жүргізуге арналған негізгі жабдықтардың тізімі және сан мөлшері және далалық магниттік барлау жұмыстарына қажет көлік мөлшерлемелері 7, 8, 9 кестелерде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 1 –қосымшаға сәйкес) келтірілген.
564. Материалдарды алғашқы өңдеу далалық жұмыстар процесінде өткізіледі және келесілерден тұрады: дала бақылауларын өңдеу, түзетулер енгізу, МВБ вариограммасын өңдеу және вариацияларға түзетулер енгізу, профильдер мен карталар бойынша бастапқы кестелерді тұрғызу, орташа квадраттық қателіктерді қайта есептеу және алдын алу есепнамасын жазу.
4. Геомагнитті вариацияларды бақылау.
565. Мөлшерлемелер арнайы тағайындалған бекеттердің магнитвариациялық бекеті (МВБ) ретінде немесе авто іске қосу тәртібінде магнит өлшеуіштерді пайдаланумен геомагнитті вариацияларды бақылауға есептелген.
566. Геомагнитті вариацияларды бақылау бойынша жұмыс құрамына және мазмұнына келесілер кіреді:
дайындық – қорытынды жұмыстар: тапсырманы алу; бекеттерді орнату; жұмысқа МВБ дайындау; салыстырылған сағаттар бойынша МВБ іске қосу; бекеттерді режимге енгізу; МВБ жұмысын ретке келтіру және бақылау; вариациялар жазбасының таспасын рәсімдеу және тапсыру;
бақылауларды жүргізу: МВБ жұмыстарын және қорек режимін аралық бақылау; дәлме - дәл уақыт белгілері бойынша МВБ уақытын бақылау; кедергілерді, табиғат жағдайларын, температураны тіркеу; диапазондар айырып – қосуларын белгілеу; алынған материалдар сапасын бағалау.
567. Геомагнитті вариацияларды бақылаумен байланысты еңбек шығындары 10 кестеде келтірілген, аппаратура және негізгі жабдықтардың тізімі және сан мөлшері – 8 кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 1 –қосымшаға сәйкес) келтірілген.
5. Камералды жұмыстар
568. Магниттік барлау партиясының (отрядының) камералды жұмыстары геофизикалық жұмыстардың геологиялық нәтижелері туралы қорытынды техникалық есепнамасын құрастыру мақсатында өткізіледі. Олар далалық жұмыстар аяқталғаннан кейін, камералды аралықта, қолданыстағы әдістер бойынша ережелерге толық сәйкестікте орындалады.
569. Ақырғы есепнама геологиялық есепнама құрастыру тәртібі және мазмұны туралы қолданыстағы ережелерге сәйкес, барлық материалдарды камералды өңдеу нәтижелері негізінде жазылады және рәсімделеді; ол мәтіндік бөліктен және қажетті графикалық және кестелік қосымшалардан тұру керек. Ақырғы есепнама және оның көрнекті материалдарының мазмұны әрбір жеке жағдайда жұмыстардың техникалық жобасымен анықталады.

570. Обработка результатов наблюдений с магнитометром подразделяется на два этапа:
текущую (в полевой период) и камеральную.
571. Текущая обработка материалов проводится в полевой период и включает: обработку лент и вычисление ∆Т, введение поправок, обработку вариограмм МВС и введение поправок за вариации, построение первичных графиков по профилям и карт, подсчет средней квадратической погрешности.
572. Камеральные работы по составлению окончательного геологического отчета включают:
составление календарного плана камеральных работ;
сбор, изучение и анализ фондовых и литературных геологических и геофизических материалов по району работ;
обобщение и анализ материалов по изучению магнитных свойств горных пород;
систематизацию первичной документации, окончательную обработку материалов;
составление и уточнение промежуточных и окончательных карт, графиков, схем, разрезов, построение карт магнитного поля в графиках и изолиниях DТ;
выполнение различных преобразований (трансформаций) и других расчетов, построение карт трансформированного поля;
проведение геологической интерпретации с учетом результатов всех геологических и геофизических работ, выполнявшихся ранее на площади исследования, построение схемы геологического строения района;
составление текста окончательного отчета по работам геофизической партии, отряда;
оформление отчета – печатание текста, вычерчивание графического материала, тиражирование его в необходимом количестве экземпляров.
защита отчета в установленном порядке, и сдача его в геологический фонд на бумажных и электронных носителях.
573. Дополнительный состав работ при применении новых более совершенных методов обработки материала предусматривается в каждом конкретном случае проектом, и затраты определяются сметно-финансовым расчетом.
574. Продолжительность камерального периода определяется объемом работ, выраженным в квадратных километрах (координатных точках), масштабом съемки и трудностью обработки полевого материала, независимо от того, проводятся полевые работы круглый год или в течение одного полевого сезона таблица 11, согласно приложению 2 к нормам времени.
575. Для полевой магниторазведочной партии, объединяющей несколько отрядов с различными типами магнитометров, продолжительность камерального периода определяют суммированием отрядо-месяцев камеральной обработки материалов, установленных для каждого отряда.
576. Для продолжительности камерального периода на магниторазведочные работы, выполняемые в районах с большими градиентами магнитного поля более 1000 нТл/км или при объеме расчетов глубин свыше 300 определений, устанавливается поправочный коэффициент за сложность обработки 1,2.

570. Магнитметрмен бақылау нәтижелерін өңдеу екі кезеңге бөлінеді: ағымдағы (дала аралығында) және камералды.
571. Материалдарды ағымдағы өңдеу дала жұмыстары аралығында жасалады және келесілерден тұрады: таспаларды өңдеу және ∆Т есептеу, түзетулер енгізу, МВБ вариограммаларын өңдеу және вариациялар үшін түзетулер енгізу, профильдер және карталар бойынша бастапқы графиктерді тұрғызу, орташа квадраттық қателіктерді есептеу.
572. Ақырғы геологиялық есепнама құрастыру бойынша камералды жұмыстар келесілерді құрайды:
камералды жұмыстардың күнтізбелік жоспарын құрастыру;
жұмыс аумақтары бойынша қордағы және әдеби геологиялық және геофизикалық материалдарды жинау, зерттеу және талдау;
тау жыныстарының магниттік қасиеттерін зерттеу бойынша материалдарды жалпылау және талдау;
алғашқы құжаттарды жүйеге келтіру, материалдарды ақырғы рет өңдеу;
аралық және қорытынды карталарды, графиктерді, сұлбаларды, тіліктерді құрастыру және нақтылау, графиктерде және DТ изосызықтарда магнит өрісі карталарын тұрғызу;
әр түрлі түрлендірулерді (түр өзгерістерін) және өзге есептеулерді орындау, өзгертілген өріс карталарын құрастыру;
бұрын зерттеу алаңдарында орындалған барлық геологиялық және геофизикалық жұмыстар нәтижелерін есепке алып, геологиялық түрлендірулерді өткізу, аумақтың геологиялық құрылым сұлбаларын құрастыру;
геофизикалық партия, отряд жұмыстары бойынша қорытынды есепнама мәтінін құрастыру;
есепнаманы рәсімдеу – мәтінді теру, графикалық материалды сызу, оларды қажетті дана мөлшерінде көбейту.
белгіленген тәртіппен есепнаманы қорғау және оны қағаз бетінде және электронды тасымалдағыштарда геологиялық қорға тапсыру.
573. Материалдарды өңдеуде жаңа анағұрлым жетілдірілген әдістерді пайдаланғанда, жұмыстардың қосымша құрамы жобамен әрбір нақты жағдайда көзделеді, және шығындар сметалық – қаржылық есептеумен анықталады.
574. Камералды кезең ұзақтығы шаршы километрлермен (координатты нүктелерде), таспаға түсіру масштабымен және дала материалын өңдеу күрделілігімен берілген жұмыс көлемімен анықталады, дала жұмыстарының жыл бойында жүруіне немесе бір далалық кезеңде жүргізілуіне тәуелсіз (11 кесте, Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 2- қосымша).
575. Әр түрлі магнитметр түрлерімен бірнеше отрядтар біріктірілген далалық магниттік барлау партиясы үшін камералдық кезең ұзақтығын әрбір отрядқа белгіленген, материалдарды камералды өңдеудің отряд – айларын қосумен анықтайды.
576. 1000 нТл/ш аса магнит өрісінің үлкен градиентті аумақтарында немесе тереңдік есептерінің көлемі 300 анықтаудан жоғары болғанда орындалатын магниттік барлау жұмыстарының ұзақтылығы үшін, өңдеу күрделілігі үшін, 1,2 түзету коэффициенті белгіленеді.

577. Затраты труда на камеральную обработку полевого материала топографо-геодезических работ настоящими нормами не предусмотрены.
578. Затраты труда на камеральные магниторазведочные работы таблица 12, согласно приложению 2 к нормам времени рассчитаны для вышеуказанного обязательного состава работ без учета машинного времени ЭВМ.
579. Сметную стоимость обработки полевого материала с применением ЭВМ определяют прямым сметно-финансовым расчетом.
Раздел 4. Опробовательские работы
Глава 1. Общие положения
580. Опробование представляет собою комплекс специальных работ, направленных на получение информации о составе и (или) других свойствах опробуемого объекта. Конечной целью проведения любых региональных, поисковых и разведочных работ является именно опробование, хотя сметная стоимость опробовательских работ невелика по сравнению с общей стоимостью геологоразведочных работ.
581. Настоящий сборник содержит нормы времени на наиболее распространенные виды и способы опробования твердых полезных ископаемых.
582. Методика проведения опробования твердых полезных ископаемых и горных пород определяется требованиями, изложенными в действующих инструкциях и методических указаниях, а виды, способы и объемы работ обосновываются проектом, исходя из задач, поставленных геологическим заданием.
583. В зависимости от целей проведения опробовательских работ укрупненные нормы сгруппированы в шести разделах:
химическое опробование;
минералогическое опробование;
технологическое опробование;
техническое опробование;
геофизическое опробование;
Кроме того, в данную часть включены нормативные материалы на полевые работы общего назначения:
геологическую документацию горных выработок;
геологическую и инженерно-геологическую документацию (изучение) керна горных пород;
пешие переходы и переезды производственных групп и перегоны транспортных средств при проведении полевых работ.
584. Настоящие нормы времени на проведение опробовательских работ (далее – нормы времени) содержат нормы времени и затраты труда исполнителей, выполняющих геологические исследования в области государственного геологического изучения недр в Республике Казахстан.
585. Данные нормы времени и затраты труда предназначены для определения единичных и комплексных расценок, используемых для определения сметной стоимости работ на объектах комплекса геологосъемочных работ масштабов 1:200 000 и 1:50 000, выполняемых за счет средств республиканского бюджета.
586. Нормы времени разработаны для работ, имеющих массовый характер распространения, исходя из применения наиболее эффективных методик, техники, технологии и организации работ и учитывают комплекс производственных процессов, необходимый при проведении соответствующих видов геологоразведочных и сопутствующих работ.

577. Топографтық – геодезиялық жұмыстардың дала материалдарын камералды өңдеуге еңбек шығындары осы мөлшерлемелермен алдын – ала көзделмеген.
578. Камералды магниттік барлау жұмыстарына (12 кесте, Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 2 -қосымша) еңбек шығындары ЭЕМ мәшинесінің жұмысын есепке алмай, жоғарыда көрсетілген міндетті жұмыс құрамы үшін есептелген.
579. ЭЕМ пайдалана отырып, далалық материалды өңдеудің сметалық құнын тікелей сметалық – қаржылық есеппен анықтайды.
4 Бөлім. Сынау жұмыстары
1. Жалпы ережелер
580. Сынап көру арнайы жұмыстар кешені болып ұсынылады, ол сынап көріліп жатқан объектінің құрамы және (немесе) өзге қасиеттері туралы ақпарат алуға бағытталған. Кез келген аймақтық, іздеу және барлау жұмыстарын жүргізудің ақырғы мақсаты сынап көру болып табылады алайда, сынап көру жұмыстарының сметалық құны, геологиялық барлау жұмыстарының жалпы құнымен салыстырғанда аса үлкен емес.
581. Осы жинақ анағұрлым көп тараған қатты пайдалы қазбаларды сынап көрудің түрлері мен амалдарының уақыт мөлшерлемелерінен тұрады.
582. Қатты пайдалы қазбаларды және тау жыныстарын сынап көруді жүргізу әдістемесі қолданыстағы ережелерде және әдістемелік нұсқауларда баяндалған талаптармен анықталады, ал жұмыс түрлері, амалдары және көлемі геологиялық тапсырмада қойылған тапсырмалар негізінде жобамен дәлеледенеді.
583. Сынап көру жұмыстарын өткізу мақсаттарына тәуелді ірілетілген мөлшерлемелер алты бөлімде топтастырылған:
химиялық сынап көру;
минералогиялық сынап көру;
технологиялық сынап көру;
техникалық сынап көру;
геофизикалық сынап көру;
Сонымен бірге, осы бөлімге жалпы тағайындаулары бар дала жұмыстарына мөлшерлеме материалдары енгізілген:
тау қазбаларының геологиялық құжаттамасы;
тау қазбалары кернінің геологиялық және инженерлі-геологиялық құжаттамасы (зерттеу);
өндірістік топтардың жаяу жүрістері және өтулері және дала жұмыстарын өткізгенде, көлік амалдарын айдау.
584. Сынап көру жұмыстарын жүргізуге осы уақыт мөлшерлемелері (әрі қарай – уақыт мөлшерлемелері) Қазақстан Республикасында жер қойнауларын мемлекеттік геологиялық зерттеу саласында геологиялық зерттеулерді орындайтын орындаушылардың уақыт мөлшерлемелерінен және еңбек шығындарынан тұрады.
585. Осы уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары республикалық бюджет амалдары есебінен орындалатын 1:200000 және 1:50000 масштабтарындағы жұмыстардың сметалық құнын анықтауда пайдаланылатын бірлік және кешенді бағаларды анықтау үшін тағайындалған.
586. Уақыт мөлшерлемелері жаппай мол сипатқа ие жұмыстар үшін жобаланған, ол анағұрлым тиімді әдістемелерді, техниканы, технологияны және еңбекті ұйымдастыруды пайдалануды негіз етіп жобаланған, және де сәйкес жұмыс түрлерін өткізу үшін қажетті өндірістік процесстер кешенін ескереді, соңғылары, сәйкес геологиялық барлау және қатар жүретін жұмыстар түрлерін жүргізуге қажетті болып келеді.

587. В основу разработки норм времени на работы, зависящие от крепости пород, вещественного состава и разнообразия физического воздействия на разрушение пород, положено: отнесение пород к той или иной категории по классификации типичных представителей рыхлых пород таблица 112, единой классификации горных пород по буримости таблица 113 согласно приложению 7 к нормам времени и классификации горных пород по буримости для вращательного механического бурения скважин приведена в части "Разведочное бурение", таблица 17, согласно приложению 1 к нормам времени, классификации промывистости песков таблицы 114, 115, классификации типичных представителей горных пород по дробимости таблица 116 согласно приложению 8 к нормам времени.
588. Нормы времени корректируются в следующих случаях:
при производстве опробовательских работ с отклонениями от горнотехнических условий, принятых при разработке нормативов, к нормам времени применяются коэффициенты.
При производстве работ в зимний период времени на открытом воздухе и в неотапливаемых помещениях к нормам времени применяются коэффициенты, приведенные в таблице 2 согласно приложению 1 к нормам времени.
При выполнении работ в местностях, не отнесенных к температурным зонам (вне зоны), а также в высокогорных районах, в которых отрицательная температура воздуха может быть в любое время года, к нормам времени применяются коэффициенты, приведенные в таблице 3 приложение 1.
нормами учтены переходы между опробуемыми выработками на расстояние до 400 м. При переходах между опробуемыми выработками на расстояние свыше учтенных в нормах к нормам времени применяются коэффициенты, приведенные в таблице 4 согласно приложению 1 к нормам времени.
589. При одновременном действии нескольких факторов, учитываемых коэффициентами, соответствующие коэффициенты перемножаются.
590. Необходимость применения коэффициентов в каждом конкретном случае обосновывается проектом на производство геологоразведочных работ.
Глава 2. Организация труда
591. Количественные значения трудовых норм установлены для условий, которые характеризуются:
выполнением работ исправными средствами труда;
выполнением работ численно и квалификационно укомплектованными коллективами согласно содержанию работы, обслуживаемому оборудованию и машинам, правилам охраны труда и техники безопасности;
рациональными для разновидностей работ и условий их выполнения формами организации труда и производства, а также технологией.

587. Жыныс қаттылығынан, заттық құрамға және жыныстардың бұзылуларына физикалық әсер етудің әр алуандылығына тәуелді жұмыстарға уақыт мөлшерлемелерін жобалау негізіне келесілер салынған: бос жыныстардың (112 кесте) қарапайым өкілдерінің топтастырулары бойынша сол немесе өзге дәрежелерге жыныстарды жатқызу, бұрғылау бойынша (113 кесте) тау жыныстарын топтастыру және ұңғымаларды айналма механикалық бұрғылау үшін, бұрғылау бойынша тау жыныстарын топтастыру ("Барлау бұрғылау" бөлімінде келтірілген, 17- кесте, уақыт және бағамөлшерлемелеріне1 –қосымшаға сәйкес, 3 Бөлім), құмдарды жуу бойынша топтастырулары (114, 115 кесте), үгіту бойынша кәдімгі тау жыныстары түрлерін топтастыру (116 кесте, уақыт және баға мөлшерлемелеріне 8 –қосымшаға сәйкес, 5 Бөлім).
588. Уақыт мөлшерлемелері келесі жағдайларда түзетіледі:
сынап көру жұмыстарын өндіргенде, мөлшерлемелерді жобалағанда қабылданған тау техникалық шарттардан ауытқуларымен, уақыт және баға мөлшерлемелеріне 1- кестеде (1 -Қосымша) келтірілген коэффициенттер қоланылады.
Ашық ауада қыс мезгілінде және жылытылмайтын бөлмелерде жұмыстарды жүргізгенде уақыт мөлшерлемелеріне 2- кестеде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 1-қосымша, 5 Бөлім) келтірілген түзету коэффициенттері қолданылады.
температуралық аймақтарға жатқызылмаған (аймақтан тыс) жергілікті жерлерде жұмыстарды орындағанда, сонымен бірге жоғары таулы аймақтарда жұмыстарды орындағанда, ол жерлерде теріс ауа температурасы кез келген жыл мезгілінде болуы мүмкін, уақыт мөлшерлемелеріне 3 кестеде (1 Қосымша, 5 Бөлім) келтірілген түзету коэффициенттері қолданылады.
Мөлшерлемелермен қашықтығы 400 м дейін болатын сыналатын қазбалар арасында өтулер ескерілген. Сыналатын қазбалар арасында өтулер кезінде ескерілген мөлшерлерден жоғары қашықтықтар болатын болса, уақыт мөлшерлемелеріне 4 кестеде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 1 -қосымша, 5 Бөлім) келтірілген коэффициенттер қолданылады.
589. Коэффициенттермен ескерілетін бірнеше факторлар бірдей уақытта әсер еткен жағдайда, сәйкес коэффициенттер қосылады.
590. Әр нақты жағдайда коэффициенттерді пайдалану қажеттілігі, геологиялық барлау жұмыстарын жүргізгенде жобамен дәлелденеді.
2-бөлім. Еңбекті ұйымдастыру
591. Еңбек мөлшерлемелерінің сандық мәні келесі шарттарды сипаттайтын жағдайлар үшін белгіленген:
жөнделген еңбек амалдарымен жұмыстарды орындау;
жұмыс мазмұнына, қызмет көрсететін жабдықтар мен мәшинелерге, еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелеріне сәйкес, жұмыстарды сан жағынан және біліктілігі жинақталған ұжымдармен орындау;
жұмыс түрлері үшін және оларды орындау шарттарының тиімді еңбекті ұйымдастыру үлгілері және өндірісі, сонымен қатар технологиясы.

592. Основной производственной единицей, выполняющей горнопроходческие работы, является геологосъемочная партия (отряд), в составе которого находится группа для выполнения данной работы.
Ответственным лицом за проведение работ является начальник партии, под руководством которого выполняется весь комплекс работ (то есть в нормах учитывается его долевое участие): составление программы; организационно-подготовительные работы; полевые и все сопутствующие работы: буровые, опробовательские и так далее; составление отчета и подготовка к изданию листов геологической карты и объяснительной записки к ней.
На должность начальника партии назначается наиболее квалифицированный специалист-геолог.
В зависимости от объема и характера работ в составе съемочной партии могут быть организованы специальные отряды: буровой, горнопроходческий, опробовательских работ и так далее.
Основными исполнителями работ являются геологи, техники-геологи, мастер горный, машинист буровой установки, рабочие, водители. Далее конкретно по каждому виду работ в нормах представлен состав исполнителей.
593. По видам работ, на которые отсутствуют нормы, сметная стоимость определяется путем составления сметно-финансовых расчетов (СФР).
594. При расчете норм времени (выработки) приняты следующие значения при 5-ти дневной и 6-дневной 40-часовой рабочей неделе соответственно: продолжительность рабочей смены (час) – 8 и 7.
595. В каждом разделе, за исключением геофизического опробования и вспомогательных работ при опробовании, выделяются три вида работ, осуществляемые различными способами:
отбор проб из боков или забоев выработок, из массива, из скважин, из штабелей или отвалов добытой горной породы;
обработка проб, отобранных из коренных пород, заключается в измельчении, грохочении, перемешивании и сокращении начальных проб, и доведении пробы до массы, необходимой для анализов, а отобранных из россыпей - в промывке проб и их концентрации;
отбор и обработка проб, а иногда отбор, обработка и исследования пробы.
596. Содержание работы, приведенное в части 5, определено исходя из рациональной организации работ, но в зависимости от конкретных условий, может частично изменяться без корректировки норм.
597. Нормами времени кроме операций, указанных в содержании работ, учтено:
получение и сдача (уборка) инструмента и приспособлений, подготовка и уборка рабочего места, инструментов и других предметов к работе;
прием и регистрация проб;
перемещение проб и других предметов в пределах рабочего места (к устью выработки или к месту складирования на открытых работах);
время, необходимое для соблюдения правил техники безопасности, осмотр рабочего места и приведение его в безопасное состояние;
проверка и наладка оборудования;
наладка освещения при подземных работах;
профилактический и текущий ремонт оборудования и механизмов на рабочем месте;
производственный инструктаж рабочих, технический надзор и контроль за выполнением работ;
получение задания и сдача результатов работы;
перемещение отходов в отвал;
ведение геологической документации в соответствии с требованиями инструкций и методических материалов.
Глава 3. Химическое опробование

592. Кен өту жұмыстарын орындайтын негізгі өндірістік бірлік геологиялық таспаға түсіру партиясы (отряды) болып табылады, оның құрамы осы жұмысты орындаудағы топ мамандарынан тұрады.
Жұмысты өткізуге жауапты тұлға партия басшысы болып табылады, оның жетекшілігінің арқасында жұмыстың барлық кешені орындалады (яғни, мөлшерлемелерде оның үлестік қатысуы ескеріледі: бағдарламаны құрастыру; ұйымдастырушылық – дайындау жұмыстары; дала және қатар жүретін барлық жұмыстар: бұрғылау, сынап көру және т.б.; есепнама құрастыру және геологиялық карта және оған түсіндірме жазбасының беттерін басып шығаруға дайындау.
Партия басшысының лауазымына анағұрлым біліктілігі жоғары геолог – маман тағайындалады.
Жұмыс көлеміне және сипатына тәуелді таспаға түсіру партиясының құрамында арнайы отрядтар ұйымдастырылған болуы мүмкін: бұрғылау, кен өтуші, сынап көру жұмыстарының және т.б.
Жұмыстарды негізгі орындаушылар: геологтар, техник – геологтар, тау-кен шебері, бұрғылау қондырғысының жүргізушісі, жұмысшылар, жүргізушілер. Әрі қарай әр жұмыстың түрі бойынша мөлшерлемелерде нақты орындаушылардың құрамы ұсынылған.
593. Мөлшерлемелері жоқ жұмыс түрлері бойынша сметалық құн - сметалық – қаржылық есептеулер (СҚЕ) құрастыру жолымен анықталады.
594. Уақыт мөлшерлемелерін (жасап өтулерді) есептегенде, 5 – күндік және 6 – күндік 40 – сағаттық жұмыс аптасында сәйкесінше келесі мәндер қабылданған: жұмыс кезеңінің ұзақтығы (сағ) – 8 және 7.
595. Әр бөлімде, тек геофизикалық сынап көруді және сынап көруде көмекші жұмыстарды қоспағанда, жұмыстың үш түрі бөлінеді, олар әр түрлі амалдармен жүзеге асырылады:
Қазбалардың бүйір қабырғаларынан немесе забойларынан, массивтен, ұңғымадан, штабелдерден немесе өндірілген тау жыныстарының үйінділерінен сынамалар алу;
Түптамыр жыныстардан алынған сынамаларды өңдеу, оны ұнтақтау, дүрсілдету, араластыру және бастапқы сынамаларды қысқарту және талдау үшін, қажетті салмаққа дейін сынаманы жеткізу кіреді, ал шашылымдардан алынған сынамаларды жуып – шаю және оларды топтап байыту;
Сынамаларды алу және өңдеу, ал кейбір кезде сынаманы алу, өңдеу және зерттеу.
596. 5- бөлімде келтірілген жұмыс құрамы жұмысты тиімді ұйымдастырудан анықталып шыққан, бірақ нақты шарттарға байланысты, мөлшерлемелерді түзетпей, ішінара өзгеруі мүмкін.
597. Жұмыс мазмұнында көрсетілген операциялардан басқа, уақыт мөлшерлерімен келесілер ескерілген:
құралдарды және бұйымдарды алу және тапсыру (тазалау), жұмыс орнын, құралдарды және жұмысқа қажетті өзге заттарды дайындау және жинау;
сынамаларды қабылдау және тіркеу;
сынамаларды және өзге заттарды жұмыс орны шеңберінде орын ауыстыру (қазба аузына немесе ашық жұмыстарда қоймалау орнына);
қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау үшін қажетті, жұмыс орнын қарап шығу үшін қажетті, уақыт және жұмыс орнын қауіпсіз күйге келтіру үшін уақыт;
жабдықтарды тексеру және ретке келтіру;
жерасты жұмыстары кезінде жарықты ретке келтіру;
жұмыс орнында жабдықтар мен механизмдерді алдын ала және ағымдағы жөндеу;
жұмысшыларды өндірістік ережелермен таныстыру, техникалық бақылау және жұмыстың орындалуын қадағалау;
тапсырма алу және жұмыс нәтижелерін тапсыру;
қалдықтарды үйіндіге ауыстыру;
ережелер және әдістемелік материалдар талаптарына сәйкес, геологиялық құжаттамаларды жүргізу.
3. Химиялық сынап көру

598. В настоящей главе приводятся нормы на отбор:
задирковых проб;
точечных проб;
проб из керна буровых скважин; групповых проб.
Параграф 1. Отбор задирковых проб
599. Условия работы. Отбойка проб осуществляется ручным способом с помощью зубил, клиньев, лопат, кайл и машинно-ручным способом - отбойными молотками. Работы ведутся в открытых и подземных горных выработках. В вертикальных и наклонных горных выработках – с деревянных настилов (полков). В подземных выработках опробуются вертикальные поверхности, в открытых – горизонтальные (реже вертикальные). Категории опробуемых пород с I по XX. Минимальная ширина задирки 0,20 м.
600. Содержание работы. Осмотр и расчистка мест отбора проб. Выравнивание поверхности забоя в местах отбора проб. Разметка контура задирки. Расстилка, очистка и уборка брезента. Разработка пород (отбойка) и выемка полезного ископаемого. Зачистка и замер площади задирки. Разбивка крупных кусков породы. Манипуляции с инструментом. Перемещение и закрепление полков. Сбор проб на брезенте и упаковка их в мешки. Маркировка проб. Передвижение между опробуемыми забоями на расстояние до 400 м.
601. Нормы времени представлены в таблице 5 согласно приложению 2 к нормам времени, нормы затрат труда – в таблице 7 согласно приложению 2 к нормам времени.
Параграф 2. Отбор точечных проб
602. Условия работы. Разработка пород (отбойка проб) осуществляется ручным способом с помощью зубил и машинно-ручным способом - отбойными молотками. Работы ведутся в открытых и подземных горных выработках. В вертикальных и наклонных горных выработках – с деревянных настилов (полков). В подземных выработках опробуются вертикальные поверхности, в открытых – горизонтальные (реже вертикальные).
Точки отбора проб размещаются по сетке на площади рудного тела до 2 м2. Масса частичной пробы, отбитой в одной точке, должна быть при пробах обычной массы не менее 100 г, а при пробах малой массы - 15-20 г.
603. Содержание работы. Осмотр и расчистка мест взятия проб. Выравнивание поверхности забоя в местах отбора проб. Разбивка сетки и разметки точек отбора проб. Расстилка, очистка и уборка брезента. Пуск воздуха. Разработка пород (отбойка). Манипуляции с инструментом. Сбор проб на брезенте и упаковка их в мешки. Маркировка проб. Перемещение и закрепление полков. Перемещение между опробуемыми забоями на расстояние до 400 м.
604. Нормы времени представлены в таблице 6 согласно приложению 2 к нормам времени, нормы затрат труда – в таблице 7 согласно приложению 2 к нормам времени.

598. Осы бөлімде келесі сынамалар үшін мөлшерлемелер келтіріледі: шашыранды сынамалар; нүктелік сынамалар, бұрғылау ұңғымалары керндерінен сынамалар, топтық сынамалар.
Параграф 1. Шашыранды сынамаларды алу
599. Жұмыс шарты:
Сынамаларды соғу қолмен тістіктер, клиндер, күректер, кайлдар көмегімен және мәшинелі – қолды амалмен, соққылау балғаларымен жүзеге асырылады. Жұмыстар ашық және жерасты таулы қазбаларда жүргізіледі. Тік және еңісті тау қазбаларда – ағаш төсеніш (сүрелер). Жерасты қазбаларында тік беттер, ашықтарда – көлденең (сирек тірк) беткеулер сынамаланады. Сынап көрілетін жыныстар дәрежесі I – ден XX дейін. Қуыстың минимал ені 0,20 м.
600. Жұмыс мазмұны:
Сынамалар алынатын жерді қарап шығу және тазалау. Сынамалар алынатын жерлерде забой беткейлерін түзеу. Қуыс контурын белгілеу. Брезентті жаю, тазалау және жинау. Жыныстарды игеру (соғу) және пайдалы қазбаны алу. Қуыс ауданын тазалау және өлшеу. Жыныстардың ірі кесектерін сындыру. Құралдармен жұмыс жасау. Сүрелердің орнын ауыстыру және бекіту. Брезенттегі сынамаларды алу және оларды қапшықтарға салу. Сынамаларды таңбалау. Қашықтығы 400 м болатын сыналатын забойлар арасында қозғалып отыру.
601. Уақыт мөлшерлемелері 5- кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 2 –қосымшаға сәйкес), еңбек шығындары мөлшерлемелері – 7- кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 2 –қосымшаға сәйкес) келтірілген.
Параграф 2. Нүктелі сынамаларды алу
602. Жұмыс шарты:
Жыныстарды жобалау (сынамаларды соғу) қолмен тістіктер көмегімен және мәшинелі – қолмен – соққылау балғасы көмегімен жүзеге асырылады. Жұмыстар ашық және жерасты таулы қазбаларда жүргізіледі. Тік және еңісті тау қазбаларда – ағаш төсеніш (сүрелер). Жерасты қазбаларында тік, ашықтарда – көлденең (сирек тірк) беткейлер түзіледі.
Сынамалар алу нүктелері тор бойынша 2 м2 дейін кен денесі ауданында орналасады. Бір нүктеде соғылған жартылай сынама салмағы қарапайым салмақты сынамалардан 100 гр кем болмауы керек, ал аз салмақты сынамаларда – 15 – 20 гр-нан кем болмауы керек.
603. Жұмыс мазмұны:
Сынамалар алу орнын қарап шығу және тазалау. Сынамалар алынатын жерлерде забой беткейлерін түзеу. Тор бөлу және сынамалар алу нүктелерін белгілеу. Брезентті жаю, тазалау және жинау. Ауа жіберу. Жыныстарды игеру (соққылау). Құралдармен жұмыс жасау. Брезенттегі сынамаларды алу және оларды қапшықтарға салу. Сынамаларды таңбалау. Қашықтығы 400м болатын сыналатын забойлар арасында қозғалып отыру.
604. Уақыт мөлшерлемелері 6 -кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 2 –қосымшаға сәйкес), еңбек шығындары мөлшерлемелері – 7- кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 2 –қосымшаға сәйкес) келтірілген.

Параграф 3. Отбор проб из керна буровых скважин
605. Условия работы. Работы проводятся в помещении или на открытом воздухе. Отбирается керн целиком или его часть (при диаметре бурения 76 мм и более). Отбор части керна осуществляется ручным способом – специальными зубилами, машинно-ручным способом – с помощью керноколов и машинным способом – на камнерезном станке (диаметр алмазного круга 300-400 мм, мощность электродвигателя 3,2 кВт).
606. Содержание работы:
очистка места под брезент. Расстилка, очистка и уборка брезента. Разметка керна. При отборе части керна: укладка керна на плахе между ножами кернокола или камнерезном станке; раскалывание керна вручную на плахе, керноколом или распиловка на станке. Маркировка дубликатов проб. Укладка дубликатов проб в ящик. Разбивка крупных кусков породы. Манипуляции с инструментом. Сбор и упаковка проб в мешки. Маркировка проб. Перемещение ящиков с керном в пределах рабочего места.
607. Нормы времени представлены в таблице 8 (согласно приложению 2 к нормам времени и расценкам), нормы затрат труда – в таблице 9 согласно приложению 2 к нормам времени.
Параграф 4. Отбор групповых проб
608. Условия работы. Отбор части рядовых проб осуществляется методом сокращения.
609. Содержание работы:
взвешивание рядовых проб. Определение средней массы групповых проб. Определение части рядовой пробы для составления групповой пробы. Отбор части рядовых проб. Объединение частей трех-пяти рядовых проб в групповую. Взвешивание групповых про. Упаковка групповых проб.
610. Нормы времени на отбор групповых проб представлены в таблице 10 согласно приложению 2 к нормам времени, нормы затрат труда – в таблице 11 согласно приложению 2 к нормам времени.
Параграф 5. Обработка проб
611. В настоящей главе приводятся нормы на обработку начальных проб с использованием одностадиального и многостадиального цикла дробления – измельчения; обработку начальных геохимических проб; обработку лабораторных проб; обработку (сокращение) рядовых проб; обработку валовых проб.
612. Условия работы (при обработке начальных проб). Расчет массы при сокращении проб производится по формуле Q=Kd2 кг, где Q – масса пробы, d – размер наиболее крупных частиц в пробе, мм, K – коэффициент неравномерности распределения минеральных компонентов в породе (таблица 12, согласно приложению 3 к нормам времени и расценкам).

Параграф 3. Бұрғылау ұңғымалары кернінен сынамалар алу
605. Жұмыс шарты:
Жұмыстар бөлмеде немесе далада жүргізіледі. Толығымен немесе оның бөлігінің керні алынады (бұрғылау диаметрі 76 мм және одан көп болған жағдайда). Керн бөлігін алу – қолмен, арнайы тістіктермен, мәшинелі - қолмен - керн шаншу көмегімен және мәшине амалымен - тас кескіш білтекте (алмаз шеңберінің диаметрі 300-400 мм, электрқозғалтқыштың қуаты - 3,2кВт) жүзеге асырылады.
606. Жұмыс мазмұны:
Брезент астынан орын тазалау. Брезентті жаю, тазалау және жинау. Кернді белгілеу. Керн бөлігін алғанда: керн тесуші немесе тас кескіш білтек пышақтары арасында плахта кернді орналастыру; плахта қолмен, керн тескішпен немесе білтекте үгітумен кернді тесу. Сынама түпнұсқаларын белгілеу. Сынамалар түпнұсқаларын жәшіктерге орналастыру. Жыныстардың ірі кесектерін бөлшектеу. Құралдармен жұмыс жасау. Сынамаларды қапшықтарға жинау және қорапқа салу. Сынамаларды таңбалау. Керні бар жәшіктерді жұмыс орны шеңберінде орын ауыстыру.
607. Уақыт мөлшерлемелері 8 -кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 2-қосымшаға сәйкес), еңбек шығындары мөлшерлемелері – 9 -кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 2 –қосымшаға сәйкес) келтірілген.
Параграф 4. Топтық сынамаларды алу
608. Жұмыс шарты:
Қатарлы сынамалар бөлігін алу қысқарту әдісімен жүзеге асырылады.
609. Жұмыс мазмұны:
Қатар сынамаларын өлшеу. Топтық сынамалардың орташа салмағын анықтау. Топтық сынамаларды құрастыру үшін, қатар сынамалардың бөлігін анықтау. Қатар сынамалар бөлігін алу. Үш - бес қатарлы сынамалар бөліктерін топқа біріктіру. Топтық сынамаларды өлшеу. Топтық сынамаларды қорапқа салу.
610. Топтық сынамаларды алуға уақыт мөлшерлемелері 10- кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 2-қосымшаға сәйкес), еңбек шығындарының мөлшерлемелері – 11- кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 2-қосымшаға сәйкес) келтірілген.
Параграф 5. Сынамаларды өңдеу
611. Осы бөлімде ұнтақтау – ұсақтаудың бір кезеңді және көп кезеңді циклын пайдаланумен бастапқы сынамаларды өңдеуге; бастапқы геохимиялық сынамаларды өңдеуге; зертхана сынамаларды өңдеуге; қатарлы сынамаларды өңдеуге (қысқартуға); жалпы мол сынамаларды өңдеуге мөлшерлемелер келтірілген.
612. Жұмыс шарты (бастапқы сынамаларды өңдегенде):
Сынамаларды қысқартқанда, салмақ есебі келесі өрнек бойынша өндіріледі Q=Kd2 кг, мұнда Q – сынама салмағы, d – сынамада анағұрлым ірі бөлшектің өлшемі, мм, K – Жыныста минералды құрамдас бөлшектердің біркелкі емес үлестірілу коэффициенті (12- Кесте, Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 3-қосымшаға сәйкес).

Минимально допустимые массы сокращенных пород при различных значениях К указаны в таблице 13 согласно приложению 3 к нормам времени. Конечный размер частиц материала лабораторной пробы 1 мм, масса ее не более 1 кг.
613. Обработка начальных проб с использованием одностадиального цикла дробления-измельчения (комплексная система обработки начальных проб)
Условия работы. Максимальный размер частиц исходных проб - 70 мм. Машинное дробление материала проб до 2-5 мм, машинное измельчение на истирателе до 0,074 мм. Масса лабораторной и аналитической пробы до 0,5 кг.
614. Содержание работы. Взвешивание исходных проб. Одновременное машинное дробление, перемешивание и сокращение проб. Машинное измельчение проб. Упаковка и маркировка проб. Продувка механизмов воздухом после обработки каждой пробы и очистка емкостей.
615. Нормы времени на обработку начальных проб с использованием одностадиального цикла дробления-измельчения на установке АП представлены в таблице 14, (согласно приложению 3 к нормам времени и расценкам), нормы затрат труда – в таблице 15 согласно приложению 3 к нормам времени.
616. Обработка начальных проб с использованием многостадиального цикла дробления-измельчения
Условия работы. Способ работы – машинно-ручной. Максимальный размер частиц исходной пробы 70 мм. Дробление проб до 1 мм машинно-ручное (дробилка щековая – 100*150 мм, (80*150 мм), дробилка валковая – 200*125 мм). Грохочение проб машинное (грохот вибрационный) – 400*800 мм). Перемешивание и сокращение проб – ручное. Масса лабораторной пробы – до 1 кг.
617. Содержание работы. Взвешивание пробы. Ознакомление со схемой обработки проб. Стадиальное дробление проб, контрольное грохочение после каждой стадии дробления-измельчения с последующим перемешиванием и сокращением материала проб. Упаковка проб и дубликатов в мешочки. Маркировка проб. Продувка механизмов воздухом после обработки каждой пробы.
618. Нормы времени на обработку начальных проб с использованием многостадиального цикла дробления-измельчения представлены в таблице 16, нормы затрат труда – в таблице 17 согласно приложению 3 к нормам времени.
619. Обработка начальных геохимических проб
Условия работы. Масса исходной пробы 0,3 кг. Максимальный размер частиц исходной пробы до 20 мм. Дробление материала проб до 1 мм ручное (в ступах), машинно-ручное (дробилка щековая - 100х150 мм, дробилка валковая 200х125 мм), перемешивание и сокращение материала проб ручное или машинное дробление, перемешивание и сокращение (агрегат АП).

К әр түрлі мәндерінде қысқартылған жыныстардың минимал рұқсат етілген салмағы 13 -кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 3-қосымшаға сәйкес) көрсетілген. Зертханалық сынама материалы бөлшегінің соңғы өлшемі 1 мм, оның салмағы 1 кг аспайды.
613. Ұнтақтау - ұсақтаудың бір кезеңді циклын пайдаланумен бастапқы сынамаларды өңдеу (бастапқы сынамаларды кешенді өңдеу жүйесі)
Жұмыс шарты: Бастапқы сынамалар бөлшектерінің максимал өлшемі- 70 мм. Сынамалар материалының мәшинелі ұнтақтауы 2 - 5мм дейін, жонғышта мәшинелі ұнтақтау 0,074мм дейін. Зертханалық және сараптама сынамалар салмағы 0,5 кг дейін.
614. Жұмыс мазмұны: Бастапқы сынамаларды өлшеу. Бір уақытты мәшинелі ұнтақтау, араластыру және сынамаларды қысқарту. Сынамаларды мәшинемен ұнтақтау. Сынамаларды таңбалау және қорапқа салу. Әр сынаманы өңдеп болғаннан кейін, ауамен механизмдерді үрлеу және ыдыстарды тазалау.
615. Ұнтақтау - ұсақтаудың бір кезеңді циклын пайдаланумен бастапқы сынамаларды өңдеуге уақыт мөлшерлемелері 14- кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 3-қосымшаға сәйкес), еңбек шығындарының мөлшерлемелері – 15- кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 3-қосымшаға сәйкес) келтірілген.
616. Ұнтақтау - ұсақтаудың көп кезеңді циклын пайдаланумен бастапқы сынамаларды өңдеу.
Жұмыс шарты:
Жұмыс амалы – мәшинелі - қолмен. Бастапқы сынаманың максимал өлшемі 70мм. 1 мм дейін сынамаларды ұнтақтау мәшинелі - қолмен (бетті ұнтақтағыш – 100*150 мм, (80*150 мм), осьті ұнтақтағыш – 200*125 мм). Сынамалардың мәшинелі дүрсілдеуі (дірілді дүрсіл) – 400*800 мм). Сынамаларды араластыру және қысқарту – қолмен. Зертхана сынамасының салмағы– 1 кг дейін.
617. Жұмыс мазмұны:
Сынаманы өлшеу. Сынамаларды өңдеу сұлбасымен таныстыру. Сынамаларды кезеңді ұнтақтау, әр ұнтақтау - ұсақтаудың әр кезеңінен кейін бақылаушы дүрсілдеумен, әрі қарай араластырумен және сынама материалын қысқартумен. Сынамаларды және түпнұсқаларды қапшықтарға салу. Сынамаларды таңбалау. Әр сынаманы өңдегеннен кейін, ауамен механизмдерді үрлеу.
618. Ұнтақтау – ұсақтаудың көп кезеңді циклын пайдаланумен бастапқы сынамаларды өңдеуге уақыт мөлшерлемелері 16- кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 3-қосымшаға сәйкес), еңбек шығындарының мөлшерлемелері – 17- кестеде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 3-қосымшаға сәйкес) келтірілген
619. Бастапқы геохимиялық сынамаларды өңдеу. Жұмыс шарты. Бастапқы сынама салмағы 0,3 кг. Бастапқы сынама бөлігінің максимал мөлшері 20 мм дейін. Қолмен 1 мм дейін сынама материалын ұнтақтау (сатыларда), мәшинелі - қолмен (шекті ұнтақтағыш - 100х150 мм, осьті ұнтақтағыш 200х125 мм), араластыру және сынамалар материалдарын қысқарту, қолмен немесе мәшинемен ұнтақтау, араластыру және қысқарту (агрегат АП).

620. Содержание работы:
ознакомление со схемой обработки проб. Взвешивание проб. Дробление-измельчение проб с контрольным грохочением. Перемешивание и сокращение материала проб. Упаковка проб и дубликатов. Маркировка проб. Очистка оборудования после обработки каждой пробы.
621. Нормы времени и затрат труда на обработку начальных геохимических проб приведены в таблице 18, 19 (согласно приложению 3 к нормам времени и расценкам).
622. Обработка лабораторных проб:
Условия работ. Масса исходной пробы до 1 кг. Максимальный размер частиц исходной пробы до 1 мм. Измельчение материала до крупности 0,074 мм или 0,045 мм машинное.
623. Содержание работы:
измельчение лабораторных проб до аналитических. Контрольное грохочение проб. Упаковка и маркировка проб. Промывка, продувка, очистка оборудования после обработки каждой пробы.
624. Нормы времени и затрат труда на обработку лабораторных проб приведены в таблицах 20-26 согласно приложению 3 к нормам времени.
625. Обработка валовых проб:
Условия работы. Крупность исходного материала 150 мм. Дробление до 25 мм и грохочение материала проб ручное или машинно-ручное с прерывистым технологическим процессом (дробилка щековая -100х150 мм, грохот вибрационный - 400х800 мм) или машинное с непрерывным технологическим процессом (дробилка щековая - 160х250 мм, грохот вибрационный - 400х800 мм). Перемешивание и сокращение материала проб ручное. Масса отбираемой пробы 200 - 250 кг.
626. Содержание работы:
грохочение исходного материала проб. Дробление надрешетного материала. Перемешивание и сокращение с отбором проб. Взвешивание или замер объема отобранных проб. Упаковка и маркировка проб.
627. Нормы времени и затрат труда на обработку валовых проб приведены в таблицах 27, 28 согласно приложению 3 к нормам времени.
Параграф 6. Отбор и обработка проб
628. В настоящей главе приводятся нормы на отбор и обработку проб: минеральных солей; желваковых фосфоритов; шлама буровых скважин; валовых проб из массива и из добытой горной породы; групповых проб.
629. Отбор и обработка проб минеральных солей.
Условия работы. Раскалывание керна осуществляется перпендикулярно оси с помощью зубил, молотков и кувалд на образцы длиной по 15 см. Высверливание проб машинно-ручное (на сверлильных станках – мощность электродвигателя – 0,55 кВт). Грохочение на ситах с отверстиями до 1 мм. Измельчение ручное (в ступах). Перемешивание и сокращение проб ручное. Масса отбираемых аналитических проб и дубликатов до 100 г.

620. Жұмыс мазмұны:
Сынамаларды өңдеу сұлбасымен таныстыру. Сынамаларды өлшеу. Бақылау дүрсілімен сынамаларды ұнтақтау - ұсақтау. Араластыру және сынамалар материалдарын қысқарту. Сынамаларды және түпнұсқаларды қорапқа салу. Сынамаларды таңбалау. Әр сынаманы өңдегеннен кейін, жабдықты тазалау.
621. Геохимиялық сынамаларды өңдеуге уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 18, 19- кестелерде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 3-қосымшаға сәйкес) келтірілген.
622. Зертхана сынамаларын өңдеу
Жұмыс шарттары:
Бастапқы сынама салмағы 1 кг дейін. Бастапқы сынама бөлігінің максимал өлшемі 1 мм дейін. Материалды 0,74 мм ірілігіне дейін немесе мәшинемен 0,045 мм ұнтақтау.
623. Жұмыс құрамы:
Зертхана сынамаларын сараптама сынамаларына дейін ұнтақтау. Сынамаларды дүрсілдетуде бақылау. Сынамаларды таңбалау және қораптау. Жуу, кептіру. Әр сынаманы өңдегеннен кейін, жабдықты тазалау.
624. Зертхана сынамаларды өңдеуге уақыт мөлшерлері және еңбек шығындары 20-26 -кестелерде (Уақыт және баға мөлшерлемелеріне 3-қосымшаға сәйкес) келтірілген.
625. Жалпы мол сынамаларды өңдеу
Жұмыс шарты:
Бастапқы материал ірілігі 150 мм. Ұнтақтау 25 мм дейін және үзінді технологиялық процеспен сынамалар материалын қолмен немесе мәшинелі - қолмен (шекті ұнтақтағыш -100х150 мм, дірілді дүрсіл - 400х800 мм) немесе мәшинелі үзіліссіз технологиялық процеспен (шекті ұнтақтағыш - 160х250 мм, дірілді дүрсіл - 400х800 мм) дүрсілдету. Араластыру және сынамалар материалдарын қысқартуы қолмен. Алынып жатқан сынама салмағы 200 - 250 кг.
626. Жұмыс мазмұны:
Сынамалардың бастапқы материалын дүрсілдету. Тор үстіндегі материалды ұнтақтау. Араластыру және сынама алумен қысқарту. Өлшеу немесе алынған сынамалар көлемін өлшеу. Сынамаларды таңбалау және қорапқа салу.
627. Жалпы мол сынамаларды өңдеуге уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 27, 28- кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 3 –қосымшаға сәйкес) келтірілген.
Параграф 6. Сынамаларды алу және өңдеу
628. Осы бөлімде сынамаларды алуға және өңдеуге мөлшерлемелер келтіріледі: минералды тұздардың; жалбырлы фосфориттердің; бұрғылау ұңғымалары шламының; массивтен және өндірілген тау жыныстарынан жалпы мол сынамалардың ,топтық сынамалардың .
629. Минералды тұздардың сынамаларын алу және өңдеу
Жұмыс шарты:
Ұзындығы 15 см-ден болатын үлгілерге тістіктер, балғалар және зілбалғалар көмегімен оське перпендикуляр етіп кернді тесу жүзеге асырылады. Сынамаларды бұрғылап тесу мәшинелі - қолмен (тесу станоктарында – қозғалтқыш қуаты – 0,55 кВт). Саңылауы 1 мм дейін електерде дүрсілдеу. Қолмен ұнтақтау (сатыларда). Сынамаларды араластыру және қысқарту қолмен. Алынып жатқан сараптама сынамалар мен түпнұсқалар салмағы 100 г дейін.

630. Содержание работы. Сушка керна. Замер керна. Высверливание лабораторных проб. Укладка керна в ящики, контрольное грохочение лабораторных проб. Измельчение надрешетного материала проб. Взвешивание проб. Перемешивание и сокращение лабораторных проб с отбором аналитических проб и дубликатов. Парафинирование дубликатов проб. Упаковка и маркировка проб. Очистка оборудования после обработки каждой пробы.
631. Нормы времени и затрат труда на отбор и обработку проб минеральных солей приведены в таблицах 29, 30, согласно приложению 3 к нормам времени.
632. Отбор и обработка проб желваковых фосфоритов:
условия работы. Пробы отбираются из буровых скважин диаметром 348 мм при помощи грунтоноса. Грохочение материала проб машинное (грохот 400*800 мм), дробление проб – машинно-ручное (дробилка валковая 200*125 мм). Сокращение проб – ручное (начальных – дор 300 г, лабораторных – до 100 г, аналитических – до 50г. Измельчение проб – машинное (в истирателях) – до 0,074 мм.
633. Содержание работ:
отбор проб из керна буровых скважин. Затаривание проб. Взвешивание, Сушка проб. Взвешивание проб после сушки. Мокрое грохочение проб. Сушка проб. Раздельное дробление, грохочение и сокращение материала проб по классам +0,5 и -0,5 мм с отбором лабораторных проб. Раздельное измельчение лабораторных проб с отбором аналитических проб. Очистка оборудования и стола для сокращения проб после обработки материала проб каждого класса. Упаковка проб и дубликатов в пакеты.
634. Нормы времени и затрат труда на отбор и обработку проб Желваковых фосфоритов приведены в таблицах 31, 32 (согласно приложению 4 к нормам времени и расценкам).
535. Отбор и обработка проб шлама буровых скважин:
условия работы. Масса исходной пробы шлама до 5 кг. Прбы сушатся на железных противнях до воздушно-сухого состояния. Контрольное грохочение – на ситах с отверстиями 3-5 мм. Перемешивание и сокращение шлама – на желобчатом делителе. Измельчение проб до 1 мм – ручное и машинно-ручное (в истирателях).
636. Содержание работы. Отбор проб шлама из отстойника, и загрузка их в тару. Сушка проб. Контрольное грохочение. Взвешивание подсушенного материала. Перемешивание и отбор проб. Упаковка и маркировка проб
637. Нормы времени и затрат труда на отбор и обработку проб шлама приводятся в таблицах 33, 34 согласно приложению 4 к нормам времени.

630. Жұмыс құрамы:
Кернді кептіру. Кернді өлшеу. Зертхана сынамаларын тесу. Кернді жәшіктерге салу, зертхана сынамаларын бақылаушы дүрсілдету. Сынамалардың тор үстіндегі материалдарын ұнтақтау. Сынамаларды өлшеу. Араластыру және сараптама сынамалары мен түпнұсқаларды алумен зертхана сынамаларын қысқарту. Сынамалар түпнұсқаларын перефинирлеу. Сынамаларды таңбалау және қорапқа салу. Әр сынаманы өңдегеннен кейін, жабдықты тазалау.
631. Минералды тұздардың сынамаларын алуға және өңдеуге уақыт мөлшерлемелері мен еңбек шығындары 29, 30- кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 3 –қосымшаға сәйкес) келтірілген.
632. Жалбырлы фосфориттердің сынамаларын алу және өңдеу
Жұмыс шарты:
Сынамалар топырақ сорғыш көмегімен 348 мм диаметрлі бұрғылау ұңғымаларынан алынады. Сынамалар материалдарын дүрсілдету мәшинелі (дүрсіл 400*800 мм), сынамаларды ұнтақтау– мәшинелі - қолмен (қалтылдақ ұнтақтағыш 200*125 мм). Сынамаларды қысқарту – қолмен (бастапқыларды – 300 г дейін, зертханалық – 100 г дейін , сараптамалық – 50 г дейін. Сынамаларды ұнтақтау – мәшинелі (ұнтақтаушыларда) – 0,074 мм дейін.
633. Жұмыс мазмұны:
Бұрғылау ұңғымалары кернінен сынамалар алу. Сынамаларды жинақтау. Өлшеу, Сынамаларды кептіру. Кептіргеннен кейін сынамаларды өлшеу. Сынамалардың ылғал дүрсілдеуі. Сынамаларды кептіру. Бөлек ұнтақтау, дүрсілдету және зертханалық сынамаларды алумен +0,5 және - 0,5 мм санаттары бойынша сынамалар материалдарын қысқарту. Сараптама сынамаларын алумен зертхана сынамаларын бөлек ұнтақтау.Әр санаттағы сынамалар материалдарын өңдегеннен кейін, сынамаларды қысқарту үшін, жабдық пен оқпанды тазалау. Сынамаларды және түпнұсқаларды пакеттерге салу.
634. Жалбырлы фосфориттердің сынамаларын алуға және өңдеуге уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 31, 32- кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 4 –қосымшаға сәйкес, 5 -бөлім) келтірілген.
635. Бұрғылау ұңғымалары шламының сынамаларын алу және өңдеу.
Жұмыс шарты:
Шламның бастапқы сынама салмағы 5 кг дейін. Сынамалар темір ыдыста ауа – құрғақ күйге дейін кептіріледі. Бақылаушы дүрсілдету – 3-5 мм саңылаулары бар електерде. Шламды араластыру және қысқарту – науалы бөлгіште. Сынамаларды 1 мм дейін ұнтақтау – қолмен және мәшинелі - қолмен (ұнтақтаушыларда).
636. Жұмыс мазмұны:
Тұндырғыштан шлам сынамаларын алу және оларды ыдыстарға салу. Сынамаларды кептіру. Бақылаушы дүрсілдету. Кептірілген материалды өлшеу. Сынамаларды араластару және іріктеу. Сынамаларды таңбалау және қорапқа салу.
637. Шлам сынамаларын алуға және өңдеуге уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 33,34 кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 4 –қосымшаға сәйкес ,) келтіріледі.

638. Отбор и обработка (сокращение) валовых проб из массива:
условия работы. Отбор проб ручным способом с помощью кайл, и лопат или машинно-ручным способом с помощью перфораторов (энергия ударов 64 Дж.). Дробление материала проб ручное до 25 мм. Перемешивание и сокращение проб ручное. Масса отбираемой пробы 200-250 кг.
639. Содержание работы. Разработка пород и выемка полезного ископаемого. Погрузка проб в вагонетки или тачки. Доставка проб на рабочую площадку. Дробление крупных кусков. Перемешивание, сокращение и отбор проб. Упаковка и маркировка проб.
640. Нормы времени и затрат труда на отбор и обработку валовых проб из массива приведены в таблицах 35, 36 согласно приложению 4 к нормам времени.
641. Отбор и обработка (сокращение) валовых проб из добытой горной породы.
Условия работы. Дробление материала проб ручное до 25 мм. Перемешивание и сокращение проб ручное. Масса отбираемой пробы 200-250 кг.
642. Содержание работы. Выемка пород с разработкой их при отборе проб из отвалов и штабелей. Доставка проб на рабочую площадку. Дробление крупных кусков. Перемешивание, сокращение и отбор проб. Упаковка и маркировка проб.
643. Нормы времени и затраты труда на отбор и обработку (сокращение) валовых проб из добытой горной массы приведены в таблицах 37, 38 согласно приложению 4 к нормам времени.
644. Отбор и обработка групповых проб
Условия работы. Отбор части рядовых проб осуществляется с помощью зубила и кувалды. Дробление проб машинно- ручное (дробилка щековая - 100х150 мм). Перемешивание и сокращение проб ручное. Максимальный размер частиц групповых проб 5 мм. Начальная масса групповых проб 50-70 кг. Масса обработанной пробы 10 кг.
645. Содержание работы. Взвешивание рядовых проб. Определение средней массы групповых проб. Определение части рядовой пробы для составления групповой пробы. Отбор части рядовых проб. Объединение проб по группам. Взвешивание групповых проб. Обработка групповых проб. Упаковка и маркировка проб.
646. Нормы времени и затрат труда на отбор и обработку групповых проб приведены в таблицах 39, 40 согласно приложению 4 к нормам времени.
Глава 4. Минералогическое опробование
647. В настоящей главе приводятся нормы на: обработку (концентрацию) проб на концентрационном столе, отсадочной машине и винтовом сепараторе; обработку (промывку) шлиховых проб на лотке, бутаре и гидровашгерде; отбор и обработку проб протолочек.

638. Массивтен жаппай мол сынамаларды алу және өңдеу (қысқарту).
Жұмыс шарты:
Кайл және күрек көмегімен қолмен немесе перфораторлар көмегімен мәшинелі – қолмен сынамалар алу (соққылар энергиясы 64 Дж.). Қолмен сынамалар материалдарын ұнтақтау 25 мм дейін. Сынамаларды араластыру және қысқарту қолмен. Алынатын сынама салмағы 200-250 кг.
639. Жұмыс мазмұны:
Жыныстарды игеру және пайдалы қазбалар қазып алу. Вагоншықтарға немесе қол арбаларға сынамаларды тиеу. Жұмыс орнына сынамаларды жеткізу. Ірі кесектерді ұнтақтау. Араластару, қысқарту және сынамалар алу. Сынамаларды таңбалау және қорапқа салу.
640. Массивтен жалпы мол сынамаларды өңдеуге уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 35,36- кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 4-қосымшаға сәйкес) келтірілген.
641. Өндірілген тау жыныстарынан жалпы мол сынамаларды алу және өңдеу (қысқарту).
Жұмыс шарты:
Қолмен сынамалар материалдарын ұнтақтау 25 мм дейін. Сынамаларды араластыру және қысқарту қолмен. Алынып жатқан сынама салмағы 200-250 кг.
642. Жұмыс мазмұны:
Үйінділерден және штабельдерден сынамаларды іріктеп алғанда, игеру үшін жыныстарды қазу. Жұмыс орындарына сынамаларды жеткізу. Ірі кесектерді ұнтақтау. Араластыру, қысқарту және сынамаларды алу. Сынамаларды таңбалау және қорапқа салу.
643. Өндірілген тау массасынан жалпы мол сынамаларды алуға және өңдеуге (қысқартуға) уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 37,38- кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 4-қосымшаға сәйкес) келтірілген.
644. Топтық сынамаларды алу және өңдеу.
Жұмыс шарты:
Қатар сынамалардың бөлігін алу тістіктер және зілбалға көмегімен жүзеге асырылады. Сынамаларды ұнтақтау – мәшинелі - қолмен (шекті ұнтақтағыш - 100х150 мм). Сынамаларды араластыру және қысқарту қолмен. Топтық сынамалар бөлшектерінің максимал өлшемі 5 мм дейін. Топтық сынамалардың бастапқы салмағы 50-70 кг. Өңделген сынама салмағы 10 кг.
645. Жұмыс мазмұны:
Қатардағы сынамаларды өлшеу. Топтық сынамалардың орташа салмағын анықтау. Топтық сынамаларды құрастыру үшін, қатардағы сынамалар бөлігін анықтау. Қатар сынамалар бөлігін іріктеп алу. Топтар бойынша сынамаларды біріктіру. Топтық сынамаларды өлшеу. Топтық сынамаларды өңдеу. Сынамаларды таңбалау және қорапқа салу.
646. Топтық сынамаларды алуға және өңдеуге уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 39, 40 -кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 3 –қосымшаға сәйкес) келтірілген.
4-бөлім. Минералогиялық сыннан өткізу
647. Осы бөлімде келесілерге мөлшерлемелер келтіріледі: сынамаларды айырып алу үстелінде, тұндыру мәшинесінде және винттік айырғышта өңдеу (байыту), науада, бұрғы ыдыста және гидровашгерде шлих сынамаларын өңдеу (жуып – шаю), ағым сынамаларын алу және өңдеу.

648. Обработка (концентрация) проб на концентрационном столе
Условия работы. Концентрация проб производится на концентрационных столах с площадью деки до 0,5 м2.
649. Содержание работы. Взвешивание проб. Концентрация проб. Выгрузка концентрата. Сушка, взвешивание и упаковка концентрата. Уборка хвостов. Очистка оборудования после обработки каждой пробы.
650. Нормы времени и затрат труда на обработку проб на концентрационном столе приведены в таблицах 41, 42 согласно приложению 5 к нормам времени.
651. Обработка (концентрация) проб на отсадочной машине
Условия работы. Концентрация проб производится в отсадочных двухкамерных машинах (площадь камеры 0,08 м2).
652. Содержание работы. Взвешивание проб. Концентрация проб. Выгрузка концентрата. Сушка концентрата. Взвешивание концентрата. Маркировка и упаковка концентрата проб.
653. Нормы времени и затрат труда на обработку проб на отсадочной машине приведены в таблицах 43, 44 согласно приложению 5 к нормам времени.
654. Обработка (концентрация) проб на винтовом сепараторе
Условия работы. Концентрация проб производится на поисковых винтовых сепараторах с наружным диаметром желоба до 250 мм и на разведочных сепараторах с диаметром желоба - 500 мм.
655. Содержание работы. Взвешивание проб. Загрузка проб в бункер сепаратора. Концентрация проб. Выгрузка концентрата. Сушка концентрата. Взвешивание концентрата. Маркировка и упаковка концентрата.
656. Нормы времени и затрат труда на обработку проб на винтовом сепараторе приведены в таблицах 45, 46 согласно приложению 5 к нормам времени.
657. Обработка (промывка) шлиховых проб на лотке
Условия работы. Промывка проб и доводка шлиха ручная на лотке. Подноска проб к месту промывки выполняется подсобным рабочим, в обязанности которого входит также выгрузка эфелей из зумпфа и смена воды в нем. В зимнее время для подготовки и подноски топлива, очистки проб от снега, оттаивания проб, заготовки льда и снега для воды, подогрева воды и отопления рабочего помещения дополнительно предусматривается подсобный рабочий. Время работы подсобных рабочих в нормы на обработку шлиховых проб не входит.
658. Содержание работы. Подготовка к промывке проб. Промывка проб. Выгрузка "серого" шлиха (лабораторной пробы). Доводка "серого" шлиха до "черного" (до аналитической пробы). Сушка шлиха. Очистка инструмента после обработки каждой пробы. Упаковка и маркировка шлиха (аналитической пробы).
659. Нормы времени и затрат труда на обработку шлиховых проб на лотке приведены в таблицах 47, 48 согласно приложению 5 к нормам времени.

648. айырып алу үстелінде сынамаларды өңдеу (байыту)
Жұмыс шарты:
Сынамаларды айырып алу 0,5 м2 дейін деки ауданды айырып алу үстелінде жүргізіледі.
649. Жұмыс мазмұны:
Сынамаларды өлшеу. Сынамаларды айырып алу. Өнімді түсіру. Өнімді кептіру, өлшеу және қорапқа салу. Қалдықтарды жинау. Әр сынаманы өңдегеннен кейін, жабдықты тазалау.
650. Айырып алу үстелінде сынамаларды өңдеуге уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 41, 42- кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 5 –қосымшаға сәйкес) келтірілген.
651. Тұндыру мәшинесінде сынамаларды өңдеу (айырып алу).
Жұмыс шарты:
Сынамаларды айырып алу екі камералы тұну мәшинелерде жүргізіледі (камера ауданы 0,08 м2).
652. Жұмыс мазмұны:
Сынамаларды өлшеу. Сынамаларды айыру. Өнімді түсіру . Кептіру. Айырып алғанды өлшеу. Айырып алынған сынаманы таңбалау және қорапқа салу.
653. Тұндыру мәшинесінде сынамаларды өңдеуге уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 43, 44 -кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 5-қосымшаға сәйкес) келтірілген.
654. Винтті айырғышта сынамаларды өңдеу (айырып алу)
Жұмыс шарты:
Сынамаларды айырып алу винттік айырғыштарында жүргізіледі, оның желобының сыртқы диаметрі 250 мм дейін және барлау айырғыштарында желоб диаметрі – 500 мм.
655. Жұмыс мазмұны:
Сынамаларды өлшеу. Айырғыш бункеріне сынамаларды жүктеу. Айырып алғанды түсіру. Айырып алғанды кептіру. Айырып алғанды өлшеу. Айырып алған сынамаларды таңбалау және қорапқа салу.
656. Винттік айырғышта сынамаларды өңдеуге уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 45, 46- кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 5 –қосымшаға сәйкес) келтірілген.
657. Науада шлихті сынамаларды өңдеу (жуып – шаю).
Жұмыс шарты:
Науада қолмен сынамаларды жуып – шаю және шлихті жеткізу. Жуып – шаю орнына сынамаларды келтіру көмекші жұмысшымен орындалады, оның міндеттеріне зумпфтан эфелдерді жүктеу және ондағы суды ауыстыру кіреді. Қыс мезгілінде отынды дайындау және жеткізу үшін, қардан сынамаларды тазалау үшін, сынамаларды еріту, суға қар мен мұзды дайындау, суды жылыту және жұмыс бөлмесін жылыту үшін, қосымша көмекші жұмысшы көзделеді. Көмекші жұмысшылардың жұмыс уақыты шлих сынамаларын өңдеу мөлшерлемелеріне кірмейді.
658. Жұмыс мазмұны:
Сынамаларды жуып – шаюға дайындау. Сынамаларды жуып – шаю. "Сұр" шлихті түсіру (зертхана сынамасын). "сұр" шлихті "қара" түске дейін жеткізу (сараптама сынамасына дейін). Шлихті кептіру. Әр сынаманы өңдеп болғаннан кейін, құралдарды тазалау. Шлихті қорапқа салу және таңбалау (сараптама сынаманы).
659. Шлих сынамаларын өңдеуге уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 47, 48- кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 5 –қосымшаға сәйкес) келтірілген.

660. Обработка (промывка) шлиховых проб на бутаре:
Условия работы. Промывка проб ручная на бутаре (размер загрузочной головки 700х500 мм, длина бутары 2,0 м). Доводка проб ручная на лотке.
Подноска проб к месту промывки выполняется подсобным рабочим, в обязанности которого входит также выгрузка эфелей из зумпфа и смена воды в нем. В зимнее время для подготовки и подноски топлива, очистки проб от снега, оттаивания проб, заготовки льда и снега для воды, подогрева воды и отопления рабочего помещения дополнительно предусматривается подсобный рабочий. Время работы подсобных рабочих в нормы на обработку шлиховых проб не входит.
661. Содержание работы:
подготовка к промывке проб. Загрузка и промывка проб. Выгрузка "серого" шлиха. Доводка на лотке "серого" шлиха до "черного". Сушка шлиха. Маркировка и упаковка шлиха. Очистка оборудования и инструмента после обработки каждой пробы. Уборка эфелей.
662. Нормы времени и затрат труда на обработку шлиховых проб на бутаре приведены в таблицах 49, 50 согласно приложению 5 к нормам времени.
663. Обработка (промывка) шлиховых проб на гидровашгерде.
664. Условия работы. Промывка проб машинно-ручная на гидровашгерде с размером рабочей площади 700х3500 мм. Доводка шлиха ручная на лотке.
Подноска проб к месту промывки выполняется подсобным рабочим, в обязанности которого входит также выгрузка эфелей из зумпфа и смена воды в нем. В зимнее время для подготовки и подноски топлива, очистки проб от снега, оттаивания проб, заготовки льда и снега для воды, подогрева воды и отопления рабочего помещения дополнительно предусматривается подсобный рабочий. Время работы подсобных рабочих в нормы на обработку шлиховых проб не входит.
665. Содержание работы. Подготовка к промывке проб. Промывка проб. Доводка "серого" шлиха до "черного". Сушка шлиха. Выгрузка и откатка крупной гальки в отвал. Очистка оборудования и инструмента после обработки каждой пробы. Упаковка и маркировка шлиха.
666. Нормы времени и затрат труда на обработку шлиховых проб на гидровашгерде приведены в таблицах 51, 52 (согласно приложению 5 к нормам времени и расценкам).
667. Отбор и обработка проб протолочек
668. Условия работы. Пробы отбираются массой до 5 кг и 5,1 - 10,0 кг из открытых или подземных выработок путем отбойки нескольких кусочков (сколков) с 1 м2 площади. Измельчение проб до 1 мм ручное (ступка) или машинно- ручное (дробилка щековая - 100х150 мм, дробилка валковая - 200х125 мм). Грохочение проб ручное или машинно- ручное (грохот вибрационный - 400х800 мм). Промывка проб ручная (на лотке). Массы отбираемых лабораторных проб при массе начальных проб до 5 кг - 50г; 5,1 - 10,0 кг - 100г.

660. Бұрғы ыдыста шлихты сынамаларды өңдеу (жуып – шаю)
Жұмыс шарты:
Бұрғы ыдыста қолмен сынамаларды жуып – шаю (жүктеу бастиегінің өлшемі 700х500 мм, бұрғы ыдысының ұзындығы 2,0 м). Науада сынамаларды қолмен жеткізу.
Жуып – шаю орнына сынамаларды жеткізу көмекші жұмысшымен орындалады, оның міндеттемелеріне зумпфтан эфелдерді жүктеу және ондағы суды ауыстыру кіреді. Қыс мезгілінде отынды дайындау және жеткізу үшін, қардан сынамаларды тазалау үшін, сынамаларды еріту, суға қар мен мұзды дайындау, суды жылыту және жұмыс бөлмесін жылыту үшін қосымша көмекші жұмысшы көзделеді. Көмекші жұмысшылардың жұмыс уақыты шлих сынамаларын өңдеу мөлшерлемелеріне кірмейді.
661. Жұмыс мазмұны. Сынаманы жууға дайындау. Сынаманы жүктеу және жуу. "Сұры" шлихты шығару. Шлихты астауда "сұрдан" "қараға" дейін доводкалау. Шлихты кептіру. Шлихті қаптау және таңбалау. Әрбір сынаманы өңдегеннен кейін, құрылғылар мен құралдарды тазарту. Эфельді тазарту.
662. Бутарда шлиховты сынаманы өңдеуге кеткен уақыт нормасы және еңбек шығыны 49, 50 -кестелерде көсетілген ( уақыт және баға мөлшерлемелеріне 5 -қосымшаға сәйкес)
663. Гидровашгерде шлиховты сынамаларды өндеу (жуу).
664. Жұмыс шарты. Гидровашгерде сынама машиналық-қолдық әдіспен жуу жұмыс алаңы 700х3500 мм өлшемімен. Шлихты астауда доводкалау.
Сынаманы жуу орнына әкелуді қосалқы жұмысшылар орындайды, эфель мен зумпфа түсіру және ондағы суды ауыстыру олардың мідеттеріне кіреді. Қыс уақытында жанармай дайындау және әкелу, сынаманы қардан тазарту, сынаманы еріту, қар мен мұзды суға дайындау, жұмыс орнына жылыту жүйелеріне суды жылыту үшін қосымша қосалқы жұмысшы қарастырылады. Шлиховты сынамаларды өңдеу нормасына қосалқы жұмысшылардың жұмыс уақыты кірмейді.
665. Жұмыс мазмұны. Сынаманы жууға дайындау. Сынаманы жуу. Шлихты астауда "сұрдан" "қараға" дейін доводкалау. Шлихты кептіру. Жұмыр тасты түсіріп қайырмаға тасмалдау. Әрбір сынаманы өңдегеннен кейін құрылғылар мен құралдарды тазарту. Шлихті қаптау және таңбалау.
666. Бутарда шлиховты сынаманы өңдеуге кеткен уақыт нормасы және еңбек шығыны 51, 52- кестелерде көсетілген ( уақыт және баға мөлшерлемелеріне 5- қосымшаға сәйкес)
667. Сынама протолочкасын өңдеу және іріктеу.
668.Жұмыс шартты. Ашық және жер асты өңдіру қопару арқылы 1 ауданнан массасы 5 кг және 5,1-10,0 кг сынамалар іріктеледі. Сынаманы 1мм дейін ұнтақтау қолмен немесе машина-қолма (ұсатқыш жақты-100х150 мм, ұсатқыш валковты-200х125 мм). Қолмен және машина-қолмен (вибрациялық тарсыл 400х200 мм). Қолмен сынаманы жуу (астауда). Бастапқы сынама салмағы 5 кг болғанда, іріктелген зертханалық сынама салмағы- 50г; 5,1 кг-10,0-100г дейін.

669. Содержание работы:
осмотр и очистка места отбора проб. Отбор проб. Взвешивание проб. Измельчение проб с контрольным грохочением. Отбор лабораторных проб. Промывка проб с получением искусственных шлихов. Сушка шлихов. Упаковка и маркировка шлихов. Уборка хвостов проб. Очистка оборудования после обработки каждой пробы.
670. Нормы времени и затрат труда на отбор и обработку проб протолочек приведены в таблицах 53-58 (согласно приложению 5 к нормам времени и расценкам).
Глава 5. Технологическое опробование
Параграф 1. Отбор проб
671. При технологическом опробовании полезных ископаемых в открытых и подземных горных выработках используются:
бороздовый, задирковый, валовый, секционный отбор проб;
из буровых скважин - отбор проб из керна;
из выкидов горных выработок - отбор проб вычерпыванием или квартованием.
672. В настоящей главе приводятся нормы на: отбор валовых проб из массива и добытой горной породы; о
тбор валовых проб из выкидов горных выработок.
673. Отбор валовых проб
Условия работы. Отбор проб ручным способом с помощью кайл и лопат или с помощью перфораторов (энергия удара 64 Дж). Дробление крупных кусков вручную с помощью кувалды.
674. Содержание работы:
разработка породы и выемка полезного ископаемого. Погрузка проб в транспортные средства. Доставка проб на рабочую площадку. Дробление крупных кусков. Замер объема проб. Упаковка и маркировка проб.
675. Нормы времени и затрат труда на отбор валовых проб без применения буровзрывных работ приведены в таблицах 59, 60 согласно приложению 6 к нормам времени;
с применением буровзрывных работ – в таблицах 61, 62 согласно приложению 6 к нормам времени, из добытой породы – в таблицах 63, 64 согласно приложению 6 к нормам времени.
676. Отбор секционных (бороздовых) проб
Условия работы. Отбойка проб осуществляется ручным способом с помощью зубил, клиньев, кайл, лопат и машинно-ручным способом – отбойными молотками (энергия удара 29,5 Дж, частота удара – 25 с-1). Сечение секций (борозд) 40*40 см.
677. Содержание работы. Выравнивание поверхности забоя в мсетах отбора проб. Разметка контура (секции) борозды. Расстилка, очистка и уборка брезента. Разработка пород и выемка полезного ископаемого (отбойка проб, зачистка и замер борозд). Манипуляции с инструментом. Сбор проб и их упаковка. Маркировка проб.
678. Нормы времени и затрат труда на отбор секционных (бороздовых) проб приведены в таблицах 65, 66 согласно приложению 6 к нормам времени.

669. Жұмыс мазмұны. Сынама іріктеу орнын тазарту және тексеру. Сынама іріктеу. Сынама салмағын өлшеу. Елеуішті бақылап отырып, сынаманы ұңтақтау. Зертханалық сынаманы іріктеу. Жасанды шлихты алуымен сынаманы жуу. Әрбір сынамадан кейін құрылғыларды тазарту.
670. Бутарда шлиховты сынаманы өңдеуге кеткен уақыт нормасы және еңбек шығыны 53, 58- кестеде көсетілген ( уақыт және баға мөлшерлемелеріне 5- қосымшаға сәйкес)
5-бөлім. Технологиялық сынамалау
Параграф 1. Сынама алу
671. Пайдалы қазбаларды ашық және жерасты таулы қазбаларда технологиялық сынамалауда пайдаланылады: соқа аударған із, қырнама, жалпы, сынаманы секциялық алу; бұрғылау ұңғымаларынан – керннен сынама алу; таулы қазбалар шығару – сынамаларды сарқу немесе ширектеу.
672. Осы бөлімде: массивтен жалпы сынама алу және таулы қазбалар шығарудан жалпы сынама алу нормалары көрсетіледі.
673.Жалпы сынамалар алу
Жұмыстар шарты. Кайл және күректің көмегімен немесе перфораторлар (соққы күші 64 Дж) көмегімен қолдық әдіспен сынама алу. Ірі кесектерді қол әдіспен, кувалданың көмегімен ұсақтау.
674. Жұмыс мазмұны.
Жыныстарды өңдеу және пайдалы қазбаны шығару. Сынамаларды транспорттық құралдарға тиеу. Сынамаларды жұмыс алаңына жеткізу. Ірі кесектерді ұсақтау. Сынама көлемін өлшеу. Сынамаларды қаптау және таңбалау.
675. Бұрғылау- жару жұмыстарын қолданусыз жалпы сынамаларды алуға кететін уақыт нормалары мен еңбек шығындары 59, 60- кестелерде көрсетілген (5 –бөлім, уақыт және бағалар нормаларына 6- қосымшаға сәйкес); Бұрғылау-жару жұмыстарын қолданумен – 61, 62- кестелерде (5-бөлім уақыт және бағалар нормаларына 6- қосымшаға сәйкес), алынған жыныстардан – 63, 64- кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 6 -қосымшаға сәйкес).
676. Секциялық сынамалар (бороздовых) алу
Жұмыстар шарты. Сынамаларды қопару қолдық әдіспен кескіш, клинь, кайл, күрек және машиналық-қолдық әдіспен – кен балғаларымен (соққы күші 29,5 Дж, соққы жиілігі – 25 с-1) жүзеге асырылады. Секцияларды тілу (соқа аударған із) 40*40 см.
677. Жұмыстар мазмұны. Сынама алу орындарында кенжары үстін тегістеу. Соқа аударған із контурын белгілеу (секциялар). Брезентті төсеу, тазалау және жинау. Жыныстарды өңдеу және пайдалы қазбаларды шығару (сынамаларды қопару, соқа аударған ізді тазарту және өлшеу). Жұмыс жабдықтарымен манипуляциялау. Сынамаларды жинау және оларды қаптау. Сынамаларды таңбалау.
678. Секциялық (соқа аударған із) сынамаларды алуға кететін уақыт нормалары мен еңбек шығындары 65, 66- кестелерде көрсетілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 6- қосымшаға сәйкес).

679. Отбор проб из выкидов горных выработок
Содержание работы:
раскайловка выкида. Отбор проб. Замер объема отобранных проб. Замер объема валунов и крупной гальки. Упаковка проб в тару или загрузка на лоток. Очистка мерных емкостей от материала предыдущей пробы.
680. Нормы времени и затрат труда на отбор проб из выкидов горных выработок приведены в таблицах 67, 68 согласно приложению 6 к нормам времени.
Параграф 2. Обработка проб
681. В настоящей главе приводятся нормы на рудоразборку горной породы с отбором проб из выделенных фракций и обработку (промывку) проб рыхлого керна буровых скважин.
682. Рудоразборка горной породы с отбором проб из выделенных фракций
Условия работы. Грохочение машинно- ручное на грохоте (400х800 мм) с отверстиями сита 40 мм. Додрабливание ручное не более 10% исходного материала. Рудоразборка производится по внешним (макроскопическим) признакам.
683. Содержание работы. Установка грохота. Доставка проб. Взвешивание исходного материала. Грохочение. Сушка проб. Рудоразборка надрешетного материала. Додрабливание крупных кусков с последующим грохочением. Сокращение материала проб. Отбор проб из выделенных фракций. Взвешивание отобранных проб. Упаковка и маркировка проб. Очистка оборудования после обработки каждой пробы.
684. Нормы времени и затрат труда на рудоразборку горной породы с отбором проб из выделенных фракций приведены в таблицах 69, 70 согласно приложению 6 к нормам времени.
685. Обработка (промывка) проб рыхлого керна буровых скважин
Условия работы. Промывке подвергаются пробы керна, полученного при колонковом бурении. Промывка проб на лотке. В зимнее время для подготовки и подноски топлива, очистки проб от снега, оттаивания проб, заготовки льда и снега для воды, подогрева воды и отопления рабочего помещения в состав бригады вводится дополнительно один подсобный рабочий. Время на выполнение этих работ в нормы на обработку проб не входит. Доводка проб, содержащих благородные металлы, производится до"черного" шлиха, а содержащих редкие металлы до "серого" шлиха.
686. Содержание работы. Промывка проб. Доводка проб. Сушка и "отдувка" золота из шлиха. Упаковка концентрата. Смена воды в зумпфе. Подсчет содержания золота на 1 м и по скважине.
687. Нормы времени и затрат труда на обработку (промывку) проб рыхлого керна буровых скважин приводится в таблицах 71, 72 согласно приложению 6 к нормам времени.

679. Таулы қазбалар шығарудан сынама алу.
Жұмыстар мазмұны. Шығаруларды кайлмен ұру. Сынама сұрыптау. Сұрыпталған сынамалар көлемін өлшеу. Қойтастар мен ірі жұмыр тас көлемдерін өлшеу. Сынамаларды ыдыстарға салу немесе астауға тиеу. Өлшеу ыдыстарын алдыңғы сынама материалдарынан тазарту.
680. Таулы қазбалар шығарудан сынама алуға кететін уақыт нормалары мен еңбек шығындары 67, 68- кестелерде көрсетілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 6 -қосымшаға сәйкес).
Параграф 2. Сынамаларды өңдеу
681. Осы бөлімде тау-кен сынамаларын белгіленген фракциялардан, бұрғылау ұңғымаларынан борпылдақ сынама алу және өңдеу (жуу) арқылы рудалық талдауға кететін нормалар көрсетілген.
682. Белгіленген фракциялардан сынамаларды сұрыптаумен тау-кен сынамаларын кендік талдау.
Жұмыстар шарты. Тас електе машиналық-қолдық елеу (400х800 мм) елеуіш тесіктері 40мм. Қолдық әдіспен ұсақтау шығатын материалдан 10%-дан аспайтын. Кендік талдау сыртқы (макроскопикалық) сипаттары бойынша жүргізіледі.
683. Жұмыстар мазмұны. Елеуішті орнату. Сынамаларды жеткізу. Шығатын материалды өлшеу. Елеу. Сынамаларды кептіру. Темір тор үстінде қалған материалды рудалық талдау. Ірі кесектерді әрі қарай ұсақтап, елеу. Сынамалар материалдарын қысқарту. Белгіленген фракциялардан сынамаларды талдау. Сұрыпталған сынамаларды өлшеу. Сынамаларды қаптау және таңбалау. Сынаманы әрбір өңдегеннен кейін, құрылғыларды тазалау.
684. Белгіленген фракциялардан сынамаларды сұрыптауда тау жыныстарын кендік талдауға уақыт нормалары мен еңбек шығындары 69, 70- кестелерде көрсетілген (уақыт және бағалар нормаларына 6 -қосымшаға сәйкес).
685. Бұрғылау ұңғымаларының борпылдақ кернінің сынамасын өңдеу (жуу).
Жұмыстар шарты. Бағандық бұрғылауда алынған керндер сынамалары жуылады. Сынамаларды астауда жуу. Қыс мезгілінде жанармайды дайындау және жақындату, сынамаларды қардан тазалау, сынамаларды еріту, су үшін мұз бен қарды дайындау, жұмыс ғимартын және суды жылыту үшін, бригада құрамына қосымша бір қосалқы жұмысшы енгізіледі. Осы жұмыстарды орындау сынамаларды өңдеу нормаларына кірмейді. Құрамында бағалы металлдары бар сынамаларды жетілдіру "қара" шлихқа дейін жасалады. Ал сирек металдары барлар "сұры" шлихқа дейін.
686.Жұмыстар мазмұны. Сынамаларды жуу. Сынамаларды жетілдіру. Кептіру және шлихтан алтынды "үрлеу". Концентрат қаптамасы. Шұңқырда суды ауыстыру. 1 м және ұңғыма бойынша алтын құрамын есептеу.
687. Бұрғылау ұңғымаларынан борпылдақ сынама алу және өңдеуге (жуу) уақыт нормалары мен еңбек шығындары 71, 72- кестелерде көрсетілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 6- қосымшаға сәйкес).

Параграф 3. Опробование золотосодержащих пород
688. В настоящей главе приводятся нормы на опробование золотосодержащих пород: отбор проб; обработку (промывку) начальных проб, отобранных из выкидов горных выработок, на приборе РОП-2, на установках ПОУ-4М, ПОУ-6, МПД-6И, ППГ-15М; обработку (промывку) начальных проб, отобранных из выкидов горных выработок и из шлама буровых скважин, на установке ПОУ4-2М; обработку (промывку) начальных проб, полученных при ударно-канатном бурении, на лотке и на установке "Проба-2М", обработку (доводку) лабораторных проб.
689. Отбор проб
Пробы золотосодержащих пород отбираются из выкидов и из буровых скважин.
690. Обработка (промывка) начальных проб на приборе РОП-2
Условия работы. Промывка и доводка проб ручная. Объем лабораторных проб 500 см3.
691. Содержание работы. Подготовка к промывке проб. Промывка проб. Съем шлиха. Доводка шлиха (лабораторной пробы). Сбор концентрата. Сушка концентрата. Упаковка и маркировка концентрата. Очистка прибора после обработки каждой пробы.
692. Нормы времени и затрат труда на обработку (промывку) начальных проб приводятся в таблицах 73, 74 согласно приложению 6 к нормам времени.
693. Обработка (промывка) начальных проб на установке ПОУ-4М
Условия работы. Объем лабораторных проб 500 см3, аналитических проб - 5 см3. Промывка материала проб машинная. Доводка шлиха (лабораторной пробы) машинная на доводочном сепараторе.
694. Содержание работы:
настройка установки. Равномерная подача материала проб на установку. Промывка материала проб. Выгрузка крупной гальки с уборкой ее в отвал. Съем шлиха. Доводка шлиха (лабораторной пробы). Сбор концентрата. Сушка и упаковка концентрата (аналитической пробы). Маркировка концентрата. Очистка установки и сепаратора после обработки каждой пробы.
695. Нормы времени и затрат труда на обработку (промывку) начальных проб на установке ПОУ-4М приведены в таблицах 75, 76 согласно приложению 6 к нормам времени.
696. Обработка (промывка) начальных проб на установке ПОУ-6И
Условия работы. Объем лабораторных проб 500 см3, аналитических проб - 5 см3. Промывка материала проб машинная. Доводка шлиха (лабораторной пробы) машинная на доводочном сепараторе.
697. Содержание работы:
настройка установки. Равномерная подача материала проб на установку. Промывка материала проб. Выгрузка крупной гальки с уборкой ее в отвал. Съем шлиха. Доводка шлиха (лабораторной пробы). Сбор концентрата. Сушка и упаковка концентрата (аналитической пробы). Маркировка концентрата. Очистка установки или прибора после обработки каждой пробы.

Параграф 3. Құрамында алтын бар сынамаларды сынамалау
688. Осы бөлімде құрамында алтын бар сынамаларды сынамалау нормалары көрсетілген: сынамалар алу; РОП-2 құралы, ПОУ-4М, ПОУ-6, МПД-6И, ППГ-15М қондырғыларында таулы қазбалар шығаруларынан сұрыпталып алынған бастапқы сынамаларды өңдеу (жуу); ПОУ4-2М қондырғысында, таулы қазбалар шығаруларынан және бұрғылау ұңғымаларының шламдарынан сұрыпталып алынған бастапқы сынамаларды өңдеу (жуу); Астауда және "Проба-2М" қондырғысында, күштік-канаттық бұрғылауда алынған бастапқы сынамаларды өңдеу (жуу), зертханалық сынамаларды (аяқтау) өңдеу.
689. Сынамаларды сұрыптау
Құрамында алтын бар жыныстар сынамасы шығарындылардан және бұрғылау ұңғымаларынан сұрыпталады.
690. РОП-2 қондырғысында бастапқы сынамаларды өңдеу (жуу)
Жұмыстар шарты. Сынамаларды жуу және қолдық әдіспен аяқтау. Зертханалық сынамалар көлемі 500 см3.
691. Жұмыстар мазмұны. Сынамаларды жууға әзірлеу. Сынамаларды жуу. Шлихты алып тастау. Шлихты аяқтау (Зертханалық сынама). Концентратты жинақтау. Концентратты кептіру. Концентратты қаптау және таңбалау. Сынаманы әрбір өңдегеннен кейін, құрылғыларды тазалау.
692. Бастапқы сынамаларды өңдеуге (жуу) уақыт нормалары мен еңбек шығындары 73, 74-кестелерде көрсетілген (уақыт және бағалар нормаларына 6- қосымшаға сәйкес).
693. ПОУ-4М қондырғысында бастапқы сынамаларды өңдеу (жуу).
Жұмыстар шарты. Зертханалық сынамалар көлемі 500см3, аналитикалық сынамалар – 5 см3. Сынама материалдарын жуу машиналық әдіспен. Шлихты аяқтау (Зертханалық сынама) аяқтау сепараторында машиналық әдіспен.
694. Жұмыстар мазмұны. Құрылғыны күйге келтіру. Құрылғыға сынама материалдарын біркелкі беріп тұру. Сынамалар материалын жуу. Ірі жұмыртасты үйіндіге жинақтау арқылы түсіру. Шлихты түсіру. Шлихты аяқтау (Зертханалық сынама). Концентратты таңбалау. Құрылғы мен сепараторды сынаманы әрбір өңдегеннен кейін тазарту.
695. ПОУ-4М құрылғысында бастапқы сынамаларды өңдеуге (жуу) уақыт нормалары мен еңбек шығындары 75, 76- кестелерде көрсетілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 6- қосымшаға сәйкес).
696. ПОУ-6И құрылғысында бастапқы сынамаларды өңдеу (жуу).
Жұмыстар шарты. Зертханалық сынамалар көлемі 500см3, аналитикалық сынамалар – 5 см3. Сынама материалдарын жуу машиналық әдіспен. Шлихты аяқтау (Зертханалық сынама) аяқтау сепараторында машиналық әдіспен.
697. Жұмыстар мазмұны. Құрылғыны күйге келтіру. Құрылғыға сынама материалдарын біркелкі беріп тұру. Сынамалар материалын жуу. Ірі жұмыртасты үйіндіге жинақтау арқылы түсіру. Шлихты түсіру. Шлихты аяқтау (Зертханалық сынама). Концентратты таңбалау. Құрылғы мен сепараторды сынаманы әрбір өңдегеннен кейін тазарту.

698. Нормы времени и затрат труда на обработку (промывку) начальных проб на установке ПОУ-6И приведены в таблицах 77, 78 согласно приложению 6 к нормам времени.
699. Обработка (промывка) начальных проб на установке ППГ-15М
Условия работы. Разработка песков производится бульдозером.
700. Содержание работы:
разработка на рудном дворе и транспортировка песков к установке. Промывка проб песков на установке. Съем и доводка шлихов. Очистка оборудования после обработки каждой пробы.
701. Нормы времени и затрат труда на обработку (промывку) проб на установке ППГ-15М приведены в таблицах 79, 80 (согласно приложению 6 к нормам времени и расценкам).
702. Обработка (доводка) лабораторных проб
Условия работы. Доводка проб – машинная на центробежном сепараторе. Объем лабораторных проб – 500 см3. Объем аналитических проб – 5 см3. Выделение ("отдувка") золота ручное.
703. Содержание работы:
подготовка к доводке проб. Доводка лабораторных проб (шлихов). Сушка концентрата (аналитической пробы). Выделение ("отдувка") золота из концентрата. Упаковка и маркировка концентрата проб. Очистка оборудования после обработки каждой пробы.
704. Нормы времени и затрат труда на обработку (доводку) лабораторных проб приведены в таблицах 81, 82 согласно приложению 6 к нормам времени.
Глава 6. Техническое опробование
705. В техническое опробование входят следующие виды работ: опробование на стройматериалы; опробование при определении физико-технических (горнотехнических) свойств руд и горных пород.
Параграф 1 Опробование на стройматериалы
706. В настоящей главе приводятся нормы на следующие виды работ:
обработку валовых проб при опробовании песка и гравия; обработку рядовых проб при опробовании песка и гравия;
обработку проб песков для строительных целей;
обработку проб глинистых пород для грубой керамики;
обработку проб при полевом определении гранулометрического состава и объемной массы песка, гравия и щебня;
отбор и обработку монолитов скальных пород;
отбор и обработку проб каменных строительных материалов для определения выхода облицовочного и блочного камня;
отбор и обработку проб каменных строительных материалов с определением выхода товарного камня.
707. Обработка валовых проб при опробовании песка и гравия
Условия работы. Машинный способ работ. Грохочение материала проб на вибрационном грохоте (рабочая площадь 0.6 м2) с выполнением операций сокращения проб вручную. Объем исходных проб 3-5 м3. Масса отбираемых проб из продуктов грохочения до 10 кг.

698. ПОУ-6И құрылғысында бастапқы сынамаларды өңдеуге (жуу) уақыт нормалары мен еңбек шығындары 77, 78- кестелерде көрсетілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 6- қосымшаға сәйкес).
699. ППГ-15М құрылғысында бастапқы сынамаларды өңдеу (жуу).
Жұмыстар мазмұны. Құмдарды өңдеу бульдозермен жүзеге асырылады.
700. Жұмыстар мазмұны. Кен алаңда өңдеу және құмдарды құрылғыға тасымалдау. Құрылғыда құм сынамаларын жуу. Шлихтарды түсіру және доводкілеу. Құрылғыны сынаманы әрбір өңдегеннен кейін тазарту.
701. ППГ-15М құрылғысында бастапқы сынамаларды өңдеуге (жуу) уақыт нормалары мен еңбек шығындары 79, 80- кестелерде көрсетілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 6- қосымшаға сәйкес).
702. Зертханалық сынамаларды өңдеу (жуу)
Жұмыстар шарты. Сынамалар доводкісі – орталықтан тепкіш сепараторда машиналық әдіспен. Зертханалық сынамалар көлемі – 500 см3. Аналитикалық сынама көлемі – 5 см3. Алтынды шығару ("үрлеу") қолдық әдіспен.
703. Жұмыстар мазмұны. Сынамаларды доводкіге әзірлеу. Зертханалық сынамаларды доводкілеу (шлихтарды). Концентратты кептіру (аналитикалық сынаманы). Концентраттан алтынды шығару ("үрлеу") қолдық әдіспен. Сынама концентратын қаптау және таңбалау. Құрылғыны әрбір өңдегеннен кейін, сынаманы тазарту.
704. Лабораториялық сынамаларды өңдеуге (доводкілеу) уақыт нормалары мен еңбек шығындары 81, 82- кестелерде көрсетілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 6 -қосымшаға сәйкес)
6-бөлім. Техникалық сынамалау
705.Техникалық сынамалауға келесі жұмыстар түрі кіреді: құрылыс материалдарына сынамалау; кендер мен тау жыныстарын физико-техникалық (тау-кен техникалық) анықтауда сынамалау.
Параграф 1. Құрылыс материалдарына сынамалау
706. Осы бөлімде келесі жұмыс түрлеріне мөлшерлемелер көрсетілген: құм мен қиыршықтасты сынамалауда жалпы сынамаларды өңдеу; құм мен қиыршықтасты сынамалауда кезекті өңдеу; құрылыстық мақсаттарда құм сынамасын өңдеу; Кедір-бұдыр керамикаға саз балшықты жыныстар сынамаларын өңдеу; құм, қиыршықтас және үшкіртастың көлемдік салмағын және гранулометрикалық құрамын далалық анықтауда сынамаларды өңдеу; таулы жыныстар тұтастығын сұрыптау және өңдеу; қаптаушы және блоктық тастың шығуын анықтау үшін, тасты құрылыс материалдардың сынамасын сұрыптау және өңдеу; тауарлық тас шығуын анықтауға тасты құрылыс материалдарының сынамасын сұрыптау және өңдеу.
707. Құм мен қиыршықтасты сұрыптауда жалпы сынамаларды өңдеу
Жұмыстар шарты. Жұмыстардың машиналық әдісі. Вибрациялық елегіште (жұмыс алаңы 0,6м2) сынамаларды қолдық әдіспен қысқарту операциясын орындау арқылы сынамалар материалын елеу. Сынамалардың шығыс көлемі 3-5м3. Елеу өнімдерінен сұрыпталатын сынамалар массасы 10 кг дейін.

708. Содержание работы:
грохочение материала проб. Сушка продуктов грохочения. Замер объема продуктов грохочения по классам крупности. Сокращение с отбором проб из продуктов грохочения. Загрузка проб в тару. Взвешивание проб. Упаковка и маркировка проб.
709. Нормы времени и затрат труда на обработку валовых проб при опробовании песка и гравия приведены в таблицах 83, 84 согласно приложению 7 к нормам времени.
710. Обработка рядовых проб при опробовании песка и гравия
711. Условия работы. Грохочение и сокращение материала проб ручное. Масса отбираемых проб из продуктов грохочения 5-10 кг.
712. Содержание работы:
сушка проб. Взвешивание исходных проб. Грохочение материала проб. Взвешивание продуктов грохочения по классам крупности. Перемешивание и сокращение продуктов грохочения с отбором лабораторных проб. Взвешивание отобранных проб. Упаковка и маркировка проб. Очистка оборудования после обработки каждой пробы.
713. Нормы времени и затрат труда на обработку рядовых проб при опробовании песка и гравия приведены в таблицах 85, 86 согласно приложению 7 к нормам времени.
714. Обработка проб песков для строительных целей
Условия работы. Масса исходных проб 40-100 кг. Сушка проб естественная и искусственная. Избирательное измельчение проб до 5 мм. Масса лабораторных проб 2-5 кг.
715. Содержание работы:
подготовка к обработке проб. Перемешивание и сокращение проб. При необходимости - стадиальное избирательное измельчение проб и стадиальное перемешивание и сокращение проб. Отбор лабораторных проб. Упаковка и маркировка проб.
716. Нормы времени и затрат труда на обработку проб песков для строительных целей приведены в таблицах 87, 88 согласно приложению 7 к нормам времени.
717. Обработка проб глинистых пород для грубой керамики
Условия работы. Масса исходных проб 40-100 кг. Сушка проб естественная или искусственная. Избирательное измельчение проб до 5 мм. Масса лабораторных проб 3,0 - 5,0 кг.
718. Содержание работы:
подготовка к обработке проб. Сушка проб. Стадиальное избирательное измельчение проб. Стадиальное перемешивание и сокращение проб. Грохочение проб. Отбор и взвешивание лабораторных проб (надрешетного и подрешетного материала). Упаковка и маркировка проб. Уборка "хвостов" проб.
719. Нормы времени и затрат труда на обработку проб глинистых пород для грубой керамики приведены в таблицах 89, 90 согласно приложению 7 к нормам времени.

708. Жұмыстар мазмұны. Сынамалар материалын елеу. Елегіш өнімдерін кептіру. Елегіш өнімдері көлемін ірілік санаты бойынша өлшеу. Елеу өнімдерінен сынамалар сұрыптау арқылы қысқарту. Сынамаларды ыдысқа тиеу. Сынамаларды өлшеу. Сынамаларды қаптау және таңбалау.
709. Құм мен қиыршықтасты сұрыптауда жалпы сынамаларды өңдеуге уақыт нормалары мен еңбек шығындары 83, 84- кестелерде көрсетілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 7 -қосымшаға сәйкес).
710. Құм мен қиыршықтасты сынамалауда қатардағы сынамаларды өңдеу.
711. Жұмыстар шарты. Сынамалар материалын елеу және қысқарту қолдық әдіспен. Елеу өнімдерінен сұрыпталатын сынамалардың салмағы 5-10 кг.
712. Жұмыстар мазмұны. Сынамаларды кептіру. Шығатын сынамаларды өлшеу. Сынамалар материалын елеу. Елегіш өнімдері көлемін ірілік санаты бойынша өлшеу. Сынамаларды өлшеу. Сынамаларды қаптау және таңбалау. Құрылғыны сынаманы әрбір өңдегеннен кейін тазарту.
713. Құм мен қиыршықтасты сұрыптауда қатардағы сынамаларды сұрыптауға уақыт нормалары мен еңбек шығындары 85, 86- кестелерде көрсетілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 7 -қосымшаға сәйкес)).
714. Құрылыстық мақсаттарда құмдар сынамаларын өңдеу.
Жұмыстар шарты. Шығару сынамаларының салмағы 40-100 кг. Сынамаларды кептіру табиғи және жасанды. Сынамаларды таңдап ұсақтау 5мм дейін. Сынамалардың лабораториялық салмағы 2-5кг.
715. Жұмыстар мазмұны. Сынамаларды сұрыптауға дайындау. Сынамаларды араластыру және қысқарту. Қажеттілік бойынша – сынамаларды саты бойынша таңдап ұсақтау және сынамаларды қысқарту. Зертханалық сынамаларды сұрыптау. Сынамаларды қаптау және таңбалау.
716. Құрылыстық мақсаттарда құм сынамаларын сұрыптауда уақыт нормалары мен еңбек шығындары 87, 88- кестелерде көрсетілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 7 -қосымшаға сәйкес)).
717. Кедір-бұдыр керамикаға саз балшықты жыныстар сынамаларын өңдеу
Жұмыстар шарты. Шығару сынамаларының салмағы 40-100 кг. Сынамаларды кептіру табиғи және жасанды. Сынамаларды таңдап ұсақтау 5мм дейін. Сынамалардың зертханалық салмағы 3,0-5,0кг.
718. Жұмыстар мазмұны. Сынамаларды сұрыптауға дайындау. Сынамаларды кептіру. Сынамаларды саты бойынша таңдап ұсақтау. Сынамаларды саты бойынша араластыру және сынамаларды қысқарту. Сынамаларды елеу. Зертханалық сынамаларды сұрыптау және өлшеу (темір тор үстіндегі және темір тор астындағы материал). Сынамаларды қаптау және таңбалау. Сынамаларды "қалдықтардан" жинау.
719. Кедір-бұдыр керамикаға саз балшықты жыныстар сынамаларын өңдеуде уақыт мөлшерлемелері мен еңбек шығындары 89, 90- кестелерде көрсетілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 7 -қосымшаға сәйкес)).

720. Обработка проб с полевым определением гранулометрического состава и объемной массы песка, гравия, щебня
Условия работы. Классификация горной породы осуществляется на ручном или механическом грохоте (400х800 мм). Основные размеры отверстий сит:
1) для щебня, гальки и крупного гравия - от 100 до 40 мм;
2) для среднего и мелкого гравия - от 40 до 5 мм;
3) для песка - от 5 до 0,15 мм.
Допустимое засорение материала каждого класса более мелкой фракцией - до 5%. При машинно-ручном способе работ отдельные операции выполняются вручную.
721. Содержание работы:
доставка проб. Взвешивание проб. Грохочение исходного материала. Замер объема продуктов грохочения мерными ящиками по классам крупности и взвешивание их. Укладка крупного камня в штабеля. Откатка продуктов грохочения. Подсчет результатов исследования.
722. Нормы времени и затрат труда на обработку проб с полевым определением гранулометрического состава и объемной массы песка, гравия, щебня приведены в таблицах 91, 92 (согласно приложению 7 к нормам времени и расценкам).
723. Отбор и обработка монолитов скальных пород
Содержание работы:
зачистка места выемки монолита. Разметка контура монолита. Выбуривание монолита;
бурение шпуров по периметру отделяемого монолита;
раскайловка и отбор монолита. Перемещение монолита к месту обработки. Замер монолита. Скалывание породы вокруг монолита до полного обнажения его боковых поверхностей и придание ему правильной геометрической формы. Упаковка и маркировка монолита. Погрузка монолита на транспорт.
724. Нормы времени и затрат труда на отбор и обработку монолитов скальных пород приведены в таблицах 93, 94 (согласно приложению 7 к нормам времени и расценкам)
725. Отбор и обработка проб каменных строительных материалов с определением выхода облицовочного и блочного камня
726. Условия работы. Пробы отбираются из опытных карьеров. Бурение шпуров осуществляется с помощью перфораторов (энергия ударов 64 Дж). Расстояние между шпурами 10-20 см.
727. Содержание работы:
осмотр и расчистка уступа. Разметка линии шпуров. Разбуривание камня. Откалывание глыб с применением клиньев, пунчетов и кувалд. Отвалка глыб. Погрузка и откатка глыб на разборочную площадку. Разметка крупного камня на блоки. Разметка линии шпуров. Обуривание камня шпурами и выкалывание блоков. Грубая обтеска и пассировка блоков. Сортировка оставшегося после отбора блоков камня по фракциям (бутовый камень, щебень и мелочь) с укладкой в штабеля. Обмер и маркировка блока и негабаритного камня. Определение процента выхода блоков.

720. Құм, қиыршық, үшкіртастың көлемдік салмағын және гранулометрикалық құрамын далалық анықтауда сынамаларды өңдеу
Жұмыстар шарты. Тау-кен жыныстарының классификациясы қолдық әдістегі немесе механикалық елеуіште жүзеге асырылады (400х800м). Елеуіш тесіктерінің негізгі көлемдері:
1) үшкіртас, галька және ірі қиыршықтас үшін – 100 ден 40 мм дейін;
2) орташа және ұсақ қиыршықтас үшін – 40 тан 5 мм дейін;
3) құм үшін – 5 тен 0,15мм дейін.
Әрбір кластағы материалдың ұсақталу фракциямен бітелудің шекті мәні -5 % дейін. Жұмыстардың машиналық-қолдық әдісінде жекеленген операциялар қолдық әдіспен орындалады.
721. Жұмыстар мазмұны. Сынамаларды жеткізу. Сынамаларды өлшеу. Шығатын материалды елеу. Елеу өнімдерін ірілік классы бойынша өлшегіш қораптармен өлшеу. Ірі тасты қатарынан жатқызу. Елеу өнімдерін тасып шығару. Зерттеу нәтижелерін есептеу.
722. Құм, қиыршық тас, үшкіртастың көлемдік салмағын және гранулометрикалық құрамын далалық анықтауда сынамаларды өңдеуде уақыт нормалары мен еңбек шығындары 91, 92- кестелерде көрсетілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 7 -қосымшаға сәйкес).
723. Таулы жыныстар тұтастығын сұрыптау және өңдеу
Жұмыстар мазмұны. Тұтастықты шығару орындарын тазалау. Тұтастық контурын белгілеу. Тұтастықты бұрғылау; алынатын тұтастық периметрі бойынша шпурларды бұрғылау. Тұтастықты өңдеу орнына ауыстыру. Тұтастықты өлшеу. Тұтастықтың жан-жағындағы жыныстарды оның үстін толық тазартқанша және дұрыс геометриялық форма беру үшін уату. Тұтастықты қаптау және таңбалау. Тұтастықты транспортқа тиеу.
724. Таулы жыныстар тұтастығын сұрыптау және өңдеу уақыт нормалары мен еңбек шығындары 93, 94- кестелерде көрсетілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 7 -қосымшаға сәйкес)).
725. Қаптаушы және блоктық тастың шығуын анықтау үшін, тасты құрылыс материалдарының сынамасын сұрыптау және өңдеу
726.Жұмыстар шарты. Сынамалар тәжірбиелі кеніштерден сұрыпталып алынады. Шпурларды бұрғылау перфоратордың көмегімен жүзеге асырылады (соққы кұші 64 Дж). Шпурлардың арасындағы қашықтық 10-20 см.
727. Жұмыстар мазмұны. Ойықты қарау және тазарту. Шпурлар сызықтарын білгілеу. Тасты бұрғылау. Клинь, пунчеттер мен кувалда көмегімен үйіндіні қашаулау. Үйіндіні ысырып тастау. Үйіндіні тарату алаңына тиеу және тасып шығару. Ірі тасты блоктар бойынша белгілеу. Шпурлар сызығын белгілеу. Тасты шпурлармен сырттан бұрғылау және блоктарды қағу. Блоктарды кедір-бұдыр тегістеу және енжарлату. Сұрыптаудан кейін қалған тас блоктарды фракциялары бойынша сұрыптау (кесек тас, қиыршық тас және ұсақтар) қатарынан жатқызу. Блоктар мен ірі емес тасты өлшеу және таңбалау. Блоктардың шығу пайызын анықтау.

728. Нормы времени и затрат труда на отбор и обработку проб каменных строительных материалов приведены в таблицах 95, 96 (согласно приложению 7 к нормам времени и расценкам).
729. Отбор и обработка проб каменных строительных материалов с определением выхода товарного камня
730. Содержание работы:
ручная ломка камня в карьере или канаве с помощью ломов и кувалд;
при использовании буровзрывных работ - бурение шпуров, отпалка и разбивка камня. Транспортировка камня на рабочую площадку. Разбивка глыб на габаритный камень. Отвалка камня. Сортировка и укладка камня в штабеля, а мелочи - в кучи. Проверка штабелей по габаритности и качеству камня. Замер штабелей. Маркировка. Определение процента выхода товарного (габаритного или делового) камня.
731. Нормы времени и затрат труда на отбор и обработку проб каменных строительных материалов приведены в таблицах 97, 98 согласно приложению 7 к нормам времени.
Параграф 2. Опробование при определении физико-технических (горнотехнических) свойств руд и горных пород
732. В настоящей главе приводятся нормы на следующие виды работ:
отбор образцов горных пород;
грохочение горной породы с отбором проб;
отбор и обработку проб с полевым определением объемной массы и коэффициента разрыхления руд и горных пород;
отбор и обработку монолитов рыхлых пород из буровых скважин.
733. Отбор образцов горных пород
Условия работы. Отбор образцов производится ручным способом. Объем образцов не менее 400 см3 с одной или более ровными плоскостями.
734. Содержание работы. Осмотр и расчистка места отбора образцов. Переход между местами отбора образцов. Отбор ориентированных образцов. Замер образцов. Замер элементов залегания и маркировка плоскости. Упаковка и маркировка образцов.
735. Нормы времени и затрат труда на отбор образцов горных пород приведены в таблицах 99, 100 согласно приложению 7 к нормам времени.
736. Грохочение горной породы с отбором проб
Условия работы. Грохочение горной породы машинно-ручное на грохоте (400х800 мм). Перемешивание и сокращение проб ручное.
737. Содержание работы. Установка грохота. Доставка проб. Грохочение горной породы. Сушка проб. Перемешивание и сокращение с отбором проб из продуктов грохочения. Взвешивание отобранных проб и дубликатов. Упаковка и маркировка проб. Очистка оборудования после обработки каждой пробы.

728. Тасты құрылыс материалдарының сынамасын сұрыптау және өңдеу уақыт нормалары мен еңбек шығындары 95, 96- кестелерде көрсетілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 7 -қосымшаға сәйкес)).
729. Тауарлық тас шығуын анықтауға тасты құрылыс материалдарының сынамасын сұрыптау және өңдеу
730. Жұмыстар мазмұны. Кеніште немесе жырада лом мен кувалданың көмегімен тасты қолдық әдіспен сындыру; бұрғылау-жару жұмыстарын пайдалануда – теспені барлау, отпалка және тасты ажырату. Тасты ысырып тастау. Тасты штабель бойынша сұрыптау және жатқызу, ұсақтарды-үйіндіге. Штабельдерді тастың ірілігі және сапасы бойынша тексеру. Штабельдерді өлшеу. Таңбалау. Тауарлық (габаритті немесе іскерлік) тастың шығу пайызын анықтау.
731. Тауарлық тас шығуын анықтауға тасты құрылыс материалдарының сынамасын сұрыптау және өңдеу уақыт нормалары мен еңбек шығындары 97, 98- кестелерде көрсетілген (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 7 -қосымшаға сәйкес)).
Параграф 2. Кен және тау-кен жыныстарының физико- техникалық (тау-кен–техникалық) қасиеттерін анықтау кезінде сынамалау.
732. Осы бөлімде келесі жұмыс түрлеріне мөлшерлемелер келтіріледі: тау-кен жыныстарының үлгілерін іріктеу; сынамаларды алумен бірге тау-кен жыныстарын дүңгірелеу; кен және тау-кен жыныстарының қопсыту коэффициентін және көлемдік салмағын далалық анықтаумен қоса сынамаларды іріктеу және өңдеу; бұрғылау ұңғымаларынан бос жыныстар монолиттерін іріктеу және өңдеу.
733. Тау-кен жыныстарының үлгілерін іріктеу
Жұмыс шарты:
Үлгілерді іріктеу қолмен жүзеге асырылады. Бір немесе анағұрлым тең жазықтықтарда үлгілер көлемі 400 см3 кем болмайды.
734. Жұмыс мазмұны:
Үлгілерді іріктеу орнын қарау және тазалау. Үлгілерді іріктеу арасында орындарды ауыстыру. Бағытталған үлгілерді іріктеу. Үлгілерді өлшеу. Жазықтықты таңбалау және жатқан жердегі бөлшектерін өлшеу. Үлгілерді қораптау және таңбалау.
735. Тау-кен жыныстары үлгілерін іріктеуге уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 99, 100 кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 7 -қосымшаға сәйкес)) келтірілген.
736. Сынамаларды іріктеумен бірге тау-кен жыныстарын дүңгірелеу.
Жұмыс шарты:
Тау-кен жыныстарын електе (400х800 мм) дүңгірелеу машиналық тәсілмен жүзеге асырылады. Сынамаларды араластыру және қысқарту қолмен жүргізіледі.
737. Жұмыс мазмұны:
Електі орнату. Сынамаларды жеткізу. Тау-кен жыныстарын дүңгірелеу. Сынамаларды кептіру. Дүңгірелеу өнімінен шыққан сынамаларды іріктумен қоса араластыру және қысқарту. Іріктелген сынамалар мен түпнұсқаларды өлшеу. Сынамаларды таңбалау және қораптау. Әр сынаманы өңдегеннен кейін қондырғыны тазалау.

738. Нормы времени и затрат труда на нрохочение горной породы с отбором проб приведены в таблицах 101, 102 согласно приложению 7 к нормам времени.
739. Отбор и обработка проб с полевым определением объемной массы и коэффициента разрыхления руд и горных пород
Содержание работы:
проходка выработки вручную или с дополнительным обуриванием шпурами. Выдача породы на площадку. Замер выемочного пространства. Перемешивание и сушка породы до воздушно-сухого состояния. Замер объема породы мерными ящиками. Взвешивание. Определение коэффициента разрыхления пород
740. Нормы времени и затрат труда на отбор и обработку проб с полевым определением объемной массы приведены в таблицах 103, 104 согласно приложению 7 к нормам времени.
741. Отбор и обработка монолитов рыхлых пород из буровых скважин
Содержание работы. Подготовка к спуску грунтоноса на забой. Спуск грунтоноса на забой и задавливание его в породу. Отрыв монолита с подъемом его на поверхность. Вынос стакана грунтоноса. Извлечение монолита. Обработка поверхности монолита. Маркировка монолита.
742. Нормы времени и затрат труда на отбор и обработку монолитов рыхлых пород из буровых скважин приведены в таблицах 105, 106 согласно приложению 7 к нормам времени.
Глава 7. Геофизическое опробование
Параграф 1. Рентгенорадиометрическое опробование
743. В настоящей главе приводятся нормы времени на следующие виды работ: рентгенорадиометрическое опробование в естественном залегании; рентгенорадиометрическое опробование по керну.
744. Рентгенорадиометрическое опробование в естественном залегании
Содержание работы. Подготовка прибора к работе (прогрев). Установка рабочего режима прибора. Приведение забоя в безопасное состояние. Выравнивание и очистка места опробования от пыли и грязи. Разметка сети опробования. Эталонирование аппаратуры. Определение фона на месте опробования. Измерение по точкам опробования. Контрольное опробование для оценки воспроизводимости результатов. Проверка стабильности работы аппаратуры. Обработка и интерпретация результатов наблюдений.
745. Нормы времени и затрат труда на производство рентгенорадиометрического опробования в естественном залегании.
746. Рентгенорадиометрическое опробование по керну
Содержание работ:
подготовка прибора к работе (прогрев). Установка рабочего режима прибора. Очистка и обмывка керна от грязи и пыли. Эталонирование аппаратуры. Определение фона на месте опробования. Измерение по точкам опробования. Контрольное опробование для оценки воспроизводимости результатов. Проверка стабильности работы аппаратуры. Обработка и интерпретация результатов наблюдений. Перемещение ящиков с керном.

738. Сынамаларды іріктеумен тау жыныстарын дүңгірелеуге уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 101, 102 кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 7 -қосымшаға сәйкес)) келтірілген.
739. Кен және тау-кен жыныстарының қопсыту коэффициенті және көлемдік салмағын далалық анықтаумен қоса сынамаларды іріктеу және өңдеу.
Жұмыс құрамы:
Өндірілген кенді қолмен немесе шпурлармен қосымша бұрғылау арқылы өткізеді. Алаңға жынысты беру. Қазылатын кеңістікті өлшеу. Әуе–құрғақ күйге дейін жынысты араластыру және кептіру. Өлшеу жәшіктерімен жыныстар көлемін өлшеу. Өлшеу. Жыныстар қопсыту коэффициентін анықтау.
740. Көлемдік салмақты далалық анықтаумен қоса сынамаларды іріктеуге және өңдеуге уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 103, 104- кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 7 -қосымшаға сәйкес)) келтірілген.
741. Бұрғылау ұңғымаларынан бос жыныстар кесектерін іріктеу және өңдеу.
Жұмыс құрамы:
Кен жеріне топырақ тасымалдағышты түсіруге дайындық. Кен жеріне топырақ тасымалдағышты түсіру және оны жынысқа тығыздау. Кесекті бөліп жер бетіне көтеру. Топырақ тасымалдағыш стақанын шығару. Кесекті шығару. Кесек бетін өңдеу. Кесекті таңбалау.
742. Бұрғылау ұңғымаларынан бос жыныстар кесектерін іріктеуге және өңдеуге уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 105, 106 кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 7 -қосымшаға сәйкес)) келтірілген.
7-бөлім. Геофизикалық сынамалау
Параграф 1. Рентгенорадиометриялық сынамалау
743. Осы бөлімде келесі жұмыстар түріне уақыт мөлшерлемелері келтіріледі: табиғи күйде рентгенорадиометриялық сынамалау; керн бойынша рентгенорадиометриялық сынамалау.
744. Табиғи күйде рентгенорадиометриялық сынамалау.
Жұмыс құрамы:
Жабдықты жұмысқа дайындау (қыздыру). Жабдықтың жұмыс тәртібін орнату. Кен жерін қауіпсіз күйге келтіру. Сынамалау орнын шаң мен балшықтан тазалау және тегістеу. Сынамалау желісін белгілеу. Аппаратураны эталондау. Сынамалау орнында күйді анықтау. Сынамалау нүктелері бойынша өлшеу. Нәтижелерді жаңғыртуды бағалау үшін бақылап сынамалау. Аппаратура жұмысының тұрақтылығын тексеру. Бақылау нәтижелерін өңдеу және талдау.
745. Табиғи күйде рентгенорадиометриялық сынамалауды өндіруге уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 107 – 109 кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 8 -қосымшаға сәйкес)) келтірілген.
746. Керн бойынша рентгенорадиометриялық сынамалау.
Жұмыстар құрамы:
Жабдықты жұмысқа дайындау (қыздыру). Жабдықтың жұмыс тәртібін орнату. Кернді шаң-тозаңнан және балшықтан тазалау және жуу. Аппаратураны эталондау. Сынамалау орнында күйді анықтау. Сынамалау нүктелері бойынша өлшеу. Нәтижелерді жаңғыртуды бағалау үшін бақылап сынамалау. Аппаратура жұмысының тұрақтылығын тексеру. Бақылау нәтижелерін өңдеу және талдау. Керні бар жәшіктердің орнын ауыстыру.

747. Нормы времени и затрат труда на производство рентгенорадиометрического опробования по керну приведены в таблицах 110-111 согласно приложению 8 к нормам времени.
Глава 8. Полевые работы общего назначения
Параграф 1. Геологическая документация горных выработок
748. Нормативными материалами охвачена геологическая документация разведочных канав (траншей), шурфов (дудок), подземных горизонтальных горных выработок.
749. Содержание работы:
подготовительно-заключительные операции. Операции, связанные с обслуживанием рабочего места. Привязка (географическая, геоморфологическая, высотная) местоположения горной выработки, включая измерение наклона поверхности и азимута направления. Спуск-подъем лестницы и ее закрепление – раскрепление (при глубине канавы или шурфа более 1,5 м). Спуск-подъем инструмента и других необходимых для документации предметов. Общий осмотр горной выработки с предварительным выделением геологических интервалов (пачек). Зачистка боков, почвы (дна) или кровли. Собственно документация:
послойное изучение и описание вскрытых горных пород;
отбор геологических образцов и сколков для изготовления шлифов (аншлифов), образцов на микрофауну и макрофлору, проб на гранулометрический, минералогический, химический анализы, штуфов; этикетирование и упаковка образцов и проб; радиометрические исследования (в случае их проведения); зарисовка развертки горной выработки с нанесением пунктов отбора образцов, проб и всех других элементов документации. Подъем из горной выработки образцов и проб. Закрепление тушью на топооснове (аэрофотоснимке) местоположения горной выработки. Пересчет элементов залегания и мощностей слоев (пластов). Просмотр и сокращение образцов и проб. Корректировка записей в полевой книжке (дневнике) и пунктов отбора образцов и проб на зарисовке. Регистрация образцов и проб в соответствующих журналах.
750. Документация горных выработок проводится по интервалам в 1,5 м при условии, что привязка горной выработки глазомерная (визуальная), отбор образцов и проб – с помощью молотка и зубила, обозначение образцов и проб, их регистрация – на бланках этикетов и журналов.
751. Работа выполняется производственной группой, состоящей из двух исполнителей:
геолога II категории и рабочего на геологоразведочных работах 3 разряда, совмещающего в случаях проведения радиометрических исследований профессию радиометриста 3 разряда. В виде долевого участия на соответствующих подготовительно-заключительных операциях и операциях, связанных с обслуживанием рабочего места, задалживается начальник геологической (гидрогеологической и т.д.) партии или отряда.

747. Керн бойынша рентгенорадиометриялық сынамалау өндірісіне уақыт мөлшерлемелері және еңбек шығындары 110 – 111 кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 8 -қосымшаға сәйкес)) келтірілген.
8-бөлім. Жалпы тағайындау бойынша далалық жұмыстар.
Параграф 1. Тау-кен өндірісінің геологиялық құжаттамасы
748. Мөлшерлеме материалдарымен барлау арналардың (траншеялардың), шурфтардың (үрлегіштердің), жерасты көлденең тау-кен өндірісінің геологиялық құжаттамасы қамтылған.
749. Жұмыс құрамы. Дайындау-қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Көлбеу беткейлерді және бағыт азимутын өлшеуді қоса алғанда тау-кен өндірісінің орналасуын байланыстыру (географиялық, геоморфологиялық, биіктікті). Баспалдақты түсіріп - көтеру және оны бекіту - ажырату (арық немесе шурф тереңдігі 1,5 м асатын болса). Құралдарды және құжаттамаға қажетті заттарды түсіріп - көтеру. Геологиялық аралықтарды (пачкаларды) алдын-ала бөлумен тау-кен өндірісін жалпы қарау. Бүйір бұрыштарды, топырақты (түбін) немесе табанын тазалау. Құжаттаманың өзі: қазылған тау-кен жыныстарын қабат бойынша зерттеу және сипаттау; шлифтарды (аншлифтарды) дайындау үшін геологиялық үлгілерді және сынықтарды, микрофауна және микрофлораға арналған үлгілер, түйіршіктердің ірілік құрамы, минерологиялық, химиялық талдауларға, штуфтар сынамаларын іріктеу; үлгілерді және сынамаларды заттаңбала жабыстыру және қораптау; радиометриялық зерттеулер (оларды жүргізген жағдайда); құжаттаманың сынамалары мен барлық өзге бөлшектері және үлгілерді іріктеу бекеттерін көрсете отырып, тау-кен өндірісінің жаймасын суреттеу. Үлгілерді және сынамаларды тау-кен өндірісінен шығару. Тау-кен өндірісінің орналасқан орнын топо негізде (аэрофотосуретте) бояп салып бекіту. Қабаттар (қаттар) қалыңдығын және жатқан жеріндегі бөлшектерін қайта есептеу. Үлгілер мен сынамаларды қарау және қысқарту. Суреттеген кезде үлгілер мен сынамаларды іріктеу бекеттерін және дала кітапшаларындағы жазбаларын (күнделігінде) түзету. Тиісті журналдарда үлгілерді және сынамаларды тіркеу.
750. Егер тау-кен өндірісін байланыстыру көзбен өлшенген (визуалды), үлгілер мен сынамаларды іріктеу – балға мен кескіш көмегімен, үлгілер мен сынамаларды белгілеу, оларды тіркеу – жапсырма бланктары мен журналдарында жүзеге асырылған жағдайда тау-кен өндірісінің құжаттамасы 1,5 м аралық бойынша жүргізіледі.
751. Жұмыс өндірістік топпен орындалады, топ екі орындаушыдан құралады: ІІ санаттағы геолог және 3 разрядты геологиялық барлау жұмыстарын орындаушы жұмысшыдан, соңғысы радиомтериялық зерттеулер жүргізген жағдайларда 3 разрядты радиометрист кәсібін қатар алып жүреді. Тиісті дайындау-қорытынды операцияларда және жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операцияларда үлестік қатысу түрінде геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) партия немесе отряд бастығы қатыстырылады.

752. Нормы времени на геологическую документацию горных выработок приведены в таблицах 117-119 (согласно приложению 9 к нормам времени и расценкам).
753. Затраты труда (в человеко-сменах) каждого исполнителя в производственной группе, проводящей геологическую документацию горных выработок (см. п. 175), численно равны нормам времени на выполнение этой работы таблицы 117-119, согласно приложению 9 к нормам времени. Затраты труда начальника геологической (гидрогеологической и т.д.) партии или отряда – 0,15 человеко-смен при документации 100 м.
Параграф 2. Геологическая и инженерно-геологическая документация (изучение) керна горных пород
754. Документация керна горных пород проводится на месте проходки буровой скважины или в кернохранилище. (Документация керна горных пород в кернохранилище относится к подготовительным работам. При документации отбор образцов и проб проводится только с разрешения администрации).
755. Содержание работы (вне зависимости от вида документации и места е проведения):
подготовительно-заключительные операции. Операции, связанные с обслуживанием рабочего места. Общий осмотр керна горных пород с предварительным выделением геологических интервалов (пачек). Собственно документация:
послойное изучение и описание горных пород; отбор, этикетирование и упаковка образцов и проб;
радиометрические исследования (в случае их проведения);
зарисовка керна с нанесением пунктов отбора образцов и проб. Пересчет элементов залегания и мощностей пластов (слоев). Просмотр и сокращение образцов и проб. Корректировка записей в полевой книжке (дневнике) и пунктов отбора образцов и проб на зарисовке. Регистрация образцов и проб в соответствующих журналах.
756. В зависимости от места проведения документации или ее вида в содержание работы дополнительно к указанному в п. 181 включается:
при документации на месте бурения скважины:
географическая, геоморфологическая и высотная привязка устья буровой скважины;
парафинирование образцов (проб);
закрепление тушью на топооснове (аэрофотоснимке) местоположения устья скважины;
при документации в кернохранилище:
отыскание по плану кернохранилища ящиков с керном горных пород нужной буровой скважины;
переноска ящиков в помещение, где будет проводиться изучение керна и их раскладка;
вскрытие и закрытие ящиков;
переноска их в кернохранилище и укладка их на стеллажи;
при инженерно-геологической документации:
определение твердости и крепости скальных и полускальных горных пород полевыми ускоренными методами; определение сопротивления микропенетрации, влажности и консистенции связных и полусвязных горных пород.

752. Тау-кен өндірісін геологиялық құжаттауға уақыт мөлшерлемелері 117 – 119 кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 9 -қосымшаға сәйкес)) келтірілген.
753. Тау-кен өндірісінің геологиялық құжаттамаларын жүргізетін (117 т. қараңыз) өндірістік топтағы әрбір орындаушының еңбек шығындары (адам – ауысым-кезекте) саны жағынан осы жұмысты орындауға кететін уақыт мөлшерлемелеріне тең (117 – 119- кестелер, уақыт және баға мөлшерлемелеріне 9 -қосымшаға сәйкес). Геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) партия немесе отряд бастығының еңбек шығындары 100 м құжаттама болғанда жағдайда 0,15 адам – ауысым-кезекке тең.
Параграф 2. Тау жыныстары кернінің геологиялық және инженерлі-геологиялық құжаттамасы (зерттелуі)
754. Тау жыныстары кернінің құжаттамасы бұрғылау ұңғымасы өткен жерде немесе керн қоймасында өткізіледі. (Керн қоймасында тау жыныстар кернінің құжаттамасы дайындық жұмыстарына жатады. Құжаттама кезінде үлгілер мен сынамаларды алу тек Әкімшілік рұқсатымен өткізіледі).
755. Жұмыс құрамы (құжаттама түріне және оны өткізу орнына тәуелсіз). Дайындау – қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар. Геологиялық аралықтарды (пачкаларды) алдын – ала бөлумен тау жыныстары кернін жалпы қарап – шығу. Құжаттаманың өзі: тау жыныстарды қабатты зерттеу және сипаттау; үлгілерді және сынамаларды алу, заттаңбалау және қораптау; радиометриялық зерттеулер (оларды жүргізген жағдайда); үлгілер мен сынамалар алу бекеттерін көрсетумен кернді суреттеу. Қаттар (қабаттар) жатыстары мен қабаттары элементтерін қайта санау. Үлгілер мен сынамаларды қарап шығу және қысқарту. Суреттеуде үлгілер мен сынамаларды алу бекеттерін және жазбаларын дала кітапшаларында (күнделігінде) түзетулер. Қажетті журналдарда үлгілерді және сынамаларды тіркеу.
756. Құжаттаманы жүргізу орнына немесе оның түріне тәуелді 181 т. көрсетілген жұмыс құрамына қосымша келесілер енгізіледі:
ұңғыманы бұрғылау орнында құжаттау жасағанда: географиялық, геоморфологиялық және биіктікті бұрғылау ұңғымасының аузын жалғау; үлгілерді (сынамаларды) парафиндеу; ұңғыма аузының орналасу орнында топонегізде (аэрофотосуретте) тушьпен бекіту;
керн қоймасында құжаттау жасағанда: қажетті бұрғылау ұңғымасының тау жыныстарында керні бар жәшіктерді керн қоймасының жоспары бойынша іздеп табу; кернді зерттеу және оны сұрыптау жүргізілетін бөлмеге жәшіктерді тасу; жәшіктерді ашу және жабу; оларды керн қоймасына қайта тасымалдау және оларды сөрелерге қою.
инженерлі – геологиялық құжаттау жасағанда: даланың жылдамдатылған әдістерімен жартасты және жартылай жартасты тау жыныстарының қаттылығын және беріктігін анықтау; микропенетрация кедергісін, ылғалдылық және байланысқан және жартылай байланысқан тау жыныстарын анықтау.

757. В процессе геологической документации отбираются геологические образцы и сколки горных пород для изготовления шлифов (аншлифов), образцы на микрофауну и микрофлору, пробы горных пород на гранулометрический, минералогический, химический анализы, штуфы. При инженерно-геологической документации берутся образцы (пробы) горных пород на массовые анализы из каждой их петрографической разности.
758. Документация керна горных пород проводится при следующтх условиях: привязка устья буровой скважины – глазомерная (визуальная);
отбор образцов и проб с помощью молотка и зубила;
переноска ящиков с керном горных пород – на расстояние до 30 м; обозначение образцов и проб, их регистрация – на готовых бланках этикеток и журналов установленной формы;
определение твердости и крепости скальных и полускальных горных пород – с помощью эталонных молотков – прочномеров, а связных и полусвязных горных пород – с помощью микропенетрометров.
759. Работа по документации керна горных пород выполняется производственной группой из двух исполнителей:
геолога (гидрогеолога) II категории и рабочего на геологосъемочных и поисковых работах 3 разряда, совмещающего в случае проведения радиометрических исследований профессию радиометриста 3 разряда.
760. При документации керна горных пород в кернохранилище в работе принимает долевое участие подсобный рабочий 1 разряда, задалживающийся на перемещении ящиков с керном.
761. Во всех случаях в виде долевого участия на соответствующих подготовительно-заключительных операциях и операциях, связанных с обслуживанием рабочего места, предусматривается начальник геологической (гидрогеологической и так далее.) партии или отряда.
762. Нормы времени на документацию керна горных пород приведены в таблицах 120, 121 согласно приложению 9 к нормам времени и п. 187.
763. Затраты труда (в человеко-сменах) каждого исполнителя в производственной группе, проводящей документацию керна горных пород (см. п. 181), численно равны нормам времени на выполнение этой работы (таблицы 120, 121, согласно приложению 9 к нормам времени. Затраты труда начальника геологической (гидрогеологической и т. д.) партии или отряда - 0,14 человеко-смен. Затраты труда подсобного рабочего 1 разряда при документации в кернохранилище – 0,40 человеко-смен.
Параграф 3. Пешие переходы и переезды производственных групп и перегоны транспортных средств при проведении полевых работ
764. В процессе проведения полевых работ приходится выполнять так называемые "холостые ходы" (передвижения), например, к началу наземного маршрута (профиля) и после его окончания. Протяженность таких ходов во многом определяется освоенностью (обжитостью) территории исследования и организацией производства конкретной разновидности работ, поэтому предусмотреть заранее затраты времени на эти передвижения как постоянную величину практически невозможно.

757. Геологиялық құжаттама процесінде геологиялық үлгілер және шлифтар (аншлифтар) дайындау үшін, тау жыныстарының кесектері, микрофауна және микрофлораға үлгілер, түйіршік өлшеуіш, минерологиялық, химиялық талдауларға, штуфтар сынамалары алынады. Инженерлі – геологиялық құжаттама кезінде олардың әр петрографиялық алуан түрлілігінен жаппай мол талдауларға тау жыныстарының үлгілері (сынаманлар) алынады.
758. Тау жыныстары керндерінің құжаттамасы келесі шарттарда өткізіледі: бұрғылау ұңғымасы аузын байлау – көзбен өлшеу; балға мен тістік көмегімен үлгілер мен сынамалар алу, тау жыныстары керндері бар жәшіктерді 30м қашықтыққа дейін ауыстыру; үлгілер мен сынамаларды белгілеу, оларды тіркеу – дайын заттаңба бланктарында және орнатылған үлгісі бар журналда тіркеу; Жартасты және жартылай жартасты тау жыныстарының қаттылығын және беріктігін анықтау – эталонды балға – беріктік өлшеуішпен анықтау, ал байланысқан және жартылай байланысқан тау жыныстарын – микропенетрометр көмегімен анықтау.
759. Тау жыныстары кернінің құжаттамалары бойынша жұмыстар өндірістік топпен орындалады, топ екі орындаушыдан тұрады: 2- санаттағы геологтан (гидрогеологтан) және 3- разрядты геологиялық барлау жұмыстарының жұмысшысынан, соңғысы радиомтериялық зерттеулер жүргізген жағдайларда, 3- разряд радиометрист кәсібін қатар алып жүреді.
760. Керн қоймасында тау жыныстары кернін құжаттағанда, жұмыста 1- разрядты көмекші жұмысшы үлеспен қатысады. Ол керні бар жәшіктерді орын ауыстыруға жалданады.
761. Барлық жағдайларда тиісті дайындық – қорытынды операцияларда, жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты жұмыс операцияларда үлестік қатысу түрінде геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) партия немесе отряд басшылары көзделінеді.
762. Тау жыныстары кернінің құжаттамасына уақыт мөлшерлемелері 120, 121- кестелерде (уақыт және баға мөлшерлемелеріне 9 –қосымшаға сәйкес) келтірілген.
763. Тау жыныстары кернінің құжаттамасын жүргізетін өндірістік топтағы әр орындаушының еңбек шығындары (адам - кезеңде) (185 т. қараңыз), осы жұмысты орындаудаға қажетті уақыт мөлшерлемелеріне тең (120, 121- кестелер, уақыт және баға мөлшерлемелеріне 9-қосымшаға сәйкес). Геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) партия немесе отряд басшысының еңбек шығыны – 0,14 адам – кезең. Керн қоймасында тау жыныстары кернін құжаттағанда, 1 -разрядты көмекші шығыны -0,40 адам – кезеңді құрайды.
Параграф 3. Өндірістік топтың жаяу жүрістері және көшулері және дала жұмыстарын жүргізгенде транспортты көшіру
764. Дала жұмыстарын жүргізу процесінде "бос жүрістер" (қозғалыстар) деп аталатындарды орындауға тура келеді. Мысалы, жердегі бағдардың басына (профиліне) және ол аяқталғаннан кейін. Осындай жүрістердің созлымалығы көбіне зерттеу аумағының меңгерілгендігіне және жұмыстардың нақты түрлерінің өндірісін ұйымдастыруымен анықталады, сондықтан тұрақты шама ретінде осы жүрістерге уақыт шығындарын алдын – ала көздеу тәжірибе жүзінде мүмкіндік тудырмайды.

765. В свете изложенного и по причине того, что "холостые ходы" не относятся к технологическому процессу, а связаны с организацией производства, нормирование их проводится отдельно в зависимости от вида передвижения, используемых транспортных средств, категории проходимости местности, группы дорог и других нормообразующих факторов.
766. Раздел объединяет нормативные материалы для расчета единичных сметных расценок на передвижение производственных групп определенного состава пешком, на моторной лодке типа "Казанка" или легковом автомобиле типа "УАЗ", а также на перегон моторной лодки и автомобиля к месту базирования.
767. Состав производственных групп при пеших переходах и переездах на транспортных средствах определяется типовым составом производственных (маршрутных или других) групп, выполняющих собственно полевые работы, и вместимостью используемого транспортного средства.
768. Применение указанных в п. 188 транспортных средств для перевозки производственных групп допустимо в случаях, когда минимальное количество исполнителей в группе (без водителей) составляет 4 человека при переездах в автомобиле и 2 человека – на моторной лодке.
769. Содержание работы:
подготовительно-заключительные операции. Операции, связанные с обслуживанием рабочего места (транспортного средства). Собственно пеший переход исполнителей по целине с переноской приборов, инструмента и других необходимых предметов массой не более 20 кг на 1 человека или собственно переезд исполнителей на транспортном средстве по дорогам или по водному пути с перевозкой необходимого груза, масса которого лимитируется грузоподъемностью автомобиля или моторной лодки с учетом массы перевозимых пассажиров. Ориентирование на местности с помощью топографической карты и компаса.
При перегоне транспортных средств перевозка грузов не предусматривается.
770. Нормы времени на переходы и переезды производственных групп приведены в таблицах 123-125, согласно приложению 9 к нормам времени.
771. Характеристика групп дорог приведена в таблице 126, согласно приложению 9 к нормам времени.
772. Затраты труда (в человеко-сменах) каждого исполнителя в производственной группе, выполняющих пешие переходы или переезды на транспортных средствах, численно равны нормам времени на проведение этой работы таблицы 123-125, согласно приложению 7 к нормам времени. Затраты труда начальника геологической (гидрогеологической и так далее) партии или отряда – 0,05 человеко-смены.
Глава 9. Исследования с использованием космических методов дистанционного зондирования Земли

765. Аталғандарға сай және "бос жүрістер" технологиялық процеске жатпау себебінен, және де олар өндірісті ұйымдастырумен байланысты болғандықтан, пайдаланылатын көлік амалдарының жүріс түрлерінен, жергілікті жердің өту дәрежесінен, жолдар тобынан және өзге де мөлшерлеме түзететін факторларға тәуелді болуына байланысты, жеке өткізіледі.
766. Бөлім жаяу, "Казанка" түріндегі мотор қайығында немесе "УАЗ" түріндегі жеңіл автокөлікте, сонымен қатар шоғырлану орнына мотор кемесін және автокөлігін айдауға анықталған құрамның өндірістік тобын қозғауға бірлік сметалық есептеулер есебі үшін мөлшерлеме материалдарын біріктіреді.
767. Жаяу жүргенде және көлік амалдары жүрістерінде өндірістік топтар құрамы өндірістік топтардың (бағдарлы немесе өзге) бірлік құрамымен және пайдаланылатын көлік амалдарының сыйымдылығымен анықталады, біріншілері дала жұмыстарын орындайды.
768. Өндірістік топтарды тасымалдау үшін, 188- тармақта көрсетілген көлік амалдарын пайдалану келесі жағдайларда рұқсат етілген: топта орындаушылардың аз сан мөлшері (жүргізушісіз) автокөлікпен тасымалданғанда төрт адам құраса және моторлы қайықта екі адам болған жағдайда қолданылады.
769. Жұмыс құрамы.
Дайындау – қорытынды операциялар. Жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты операциялар (көлік амалының). Тың жерлер бойынша бір адамғы жабдықтарды, құралдарды және салмағы жиырма килограмнан аспайтын салмақта өзге қажетті заттарды арқалаумен орындаушылардың жаяу жүрісінің өзі немесе тасымалданатын жолаушылар салмағын ескеріп, автокөлікпен немесе мотор қайығының жүк көтергіштігімен өлшенетін салмақпен қажетті жүкті су жолымен немесе көлік амалдарымен жолда тасымалдаумен орындаушылардың тасымалдануының өзі. Топографиялық карта немесе компас көмегімен жергілікті жерде бағдарға шалу. Көлік амалдарын айдағанда, жүктерді тасымалдау алдын ала көзделмейді.
770. Өндірістік топтардың өтулері мен тасымалына уақыт мөлшерлемелері 123-125- кестелерде, уақыт және баға мөлшерлемесіне 9-қосымшаға сәйкес келтірілген.
771. Жол топтарының сипаттамасы уақыт және баға мөлшерлемесіне 9-қосымшаға сай, 126- кестеде келтірілген.
772. Өндірістік топтағы жаяу жүруде немесе көлік амалдарында (193, 194 тт. қараңыз) тасымалдауды орындайтын әр орындаушының еңбек шығындары (адам - кезеңдерде), сан жағынан осы жұмыстарды орындаудағы уақыт мөлшерлемелеріне тең (123-125- кестелер). Геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) партия немесе отряд басшысының еңбек шығыны – 0,05 адам – кезеңде.
2-Бөлім. Жерді дистанциялық зондтау ғарыштық әдісін қолдана отырып зерттеу

773. Построение на участке работ региональных карт и разрезов изучаемой территории по космическим снимкам, полученным со спутников АО "Казахстан Гарыш Сапары", тематическим картографом ЕТМ+ "Landsat-7", радиометром MODIS, ,многоспектральным радиометром АSTER и других со сканирующими спектрорадиометрами заданного разрешения в различных каналах видимого и тепловых диапазонов, что обеспечивает геологическое моделирование в региональном и заданных кондиционных масштабов для выяснения соотношений разрывных и складчатых структур с поверхностью - построение схемы современной геодинамики на основе дешифрирования космических снимков в видимом и тепловом диапазонах и построение цифровой модели перспективных объектов подземных вод, углеводородных полезных ископаемых и твердых полезных ископаемых в масштабе от М 1:100000 до М 1:5000.
774. Комплексная интерпретация объемной цифровой модели плотности теплового излучения и показателя относительной водонасыщенности на глубинах от поверхности Земли до 6 и более км с полной геологической интерпретацией горизонтальных срезов и вертикальных разрезов, учитывающей данные сейсмических, гравиметрических, магнитометрических и буровых работ с выделением объектов, благоприятных по термо- флюидо- и геодинамическим критериям для формирования перспективных объектов .
Выявление структуры поля теплового излучения с классификацией его элементов по форме, соотношениям со структурными и гидрогеологическими этажами, по направлениям векторов теплового излучения, по вероятному механизму тепломассопереноса (кондуктивному либо конвективному).
Для выяснения соотношений разрывных и складчатых структур с поверхностью - построение схемы современной геодинамики на основе дешифрирования космических снимков в видимом и тепловом диапазонах и цифровой модели рельефа масштаба М 1:100000 до М 1:5000.
Дешифрирование в поле теплового излучения и объемное картирование разрывных нарушений и зон трещиноватости с классификацией разрывов по отношению к тепловым векторам (теплым или холодным зонам) и к флюидным потокам (восходящие, нисходящие). Выделение граничных зон-изоляторов.
Выявление элементов поля теплового излучения, связанных со слоистостью и, при наличии разрезов по скважинам – прослеживание границ литолого-структурных комплексов.
Выявление структурно-тектонических ансамблей, характерных для эталонных полей и выделение участков с подобной структурой как объектов поисков новых перспективных полей.
Глава 10. Аэро-и (или) космический сейсмологический мониторинг с целью получения комплексной геологической информации и создания геологических карт

773. Жұмыс учаскесінде "Казахстан Гарыш Сапары" АҚ спутнигінен қабылданған ғарыштық түсірулерді пайдалана отырып, зерттеу аумағының өңірлік карталарын және бөліктерін құрастыру, тематикалық картограф ЕТМ+ "Landsat-7", MODIS радиометрімен, көп спектрлі АSTER радиометрі және де басқа сканерлік спектрорадиометрмен және әртүрлі көрінетін арналарда және жылы диапазондарда белгіленген рұқсаты негізінде, жарылған және бүкпе құрылымдардың жоғары бетпен салыстырылуын анықтауда өңірлік және белгіленген кондициялық масштабта геологиялық модельді құрастыру.
Көріністі және жылы диапазондағы ғарыштық түсірілімдер негізінде бүгінгі заманғы геодинамика сызбасын құрастыру, 1:100000 масштабтан 1:5000 масштабқа дейінгі жерасты сулары, мұнай-кен және қатты пайдалы қазбалар үмітті объектілерінің сандық моделін құрастыру.
774. Үмітті объектілерді құрастыруда термо-флюид және геодинамикалық критериялар бойынша қолайлы объектілерді көрсете отырып, сеймологиялық, гравиметрлік, магнитометрлік және бұрғылау жұмыстарының деректерін ескеретін, көлденен кесінді және тік тіліктің толық геологиялық интерпретациясымен жер бетінен 6 ш және одан да жоғары тереңдіктегі суқанықтық көрсеткіші мен жылу шашу тығыздығы көлемдік сандық үлгісінің кешенді интерпретациясы.
Жылу тарату бағыты, жылу алмасу мүмкін механизмі(кондуктивті немесе конвективті)бойынша, құрылымды және гидрогеологиялық қабаттардың қатысымен, форма бойынша оның элементтері классификациясымен жылу шашу өрісінің құрылымын анықтау.
Жер бетімен жарылған және бүкпе құрылымдардың арасын анықтауда – көріністі және жылы диапазондағы ғарыштық түсіру дешифрированиясы негізінде және 1:100000 және 1:5000 масштабтағы рельефтің сандық моделі негізінде бүгінгі заманғы геодинамика сызбасын құрастыру.
Жылу тарату өрісінде дешифрлендіру жүргізу, жарылу бұзылуларында және жылу векторы (жылы және суық зонды) мен флюид ағысына (жоғары және төмен) қатысты үзілулер классификациясы бойынша жарық аймақтарында көлемді карталау жүргізу. Зон-изоляторларының шекарасын анықтау.
Эталонды өрістерге тән құрылымдық-тектоникалық ансамблдерді анықтау және перспективасы бар жаңа іздеу нысаны ретінде осындай құрылымды учаскелерді белгілеу.
3-Бөлім. Қажетті кешенді геологиялық ақпарат алу мақсатында және геологиялық картаны құрастыруда Аэро және (немесе) ғарыштық сейсмологиялық мониторинг

775. Аэрокосмический сейсмологический мониторинг недр представляет собой систему наблюдений за состоянием недр с использованием аэрокосмических данных дистанционного зондирования Земли для обеспечения безопасного использования недр, предупреждения техногенных землетрясений и аварий на территориях интенсивной добычи полезных ископаемых в целях учета и контроля рационального и комплексного использования недр, эффективного использования государственного фонда недр, своевременного выявления их изменений, оценки, предупреждения и устранения возможных негативных процессов.
776. Аэрокосмический сейсмологический мониторинг недр является составной частью единой государственной системы мониторинга состояния окружающей среды и природных ресурсов, в том числе производственного мониторинга (мониторинга воздействий) при отслеживании нормативов качества недр.
Аэрокосмический сейсмологический мониторинг недр проводится в природных и природно-техногенных системах, включая горнорудные районы, нефтегазоносные провинции, бассейны подземных вод, месторождения полезных ископаемых, в том числе подземных вод, водоносные комплексы и горизонты, водоупорные толщи, геологические тела с протекающими в них геологическими процессами, геофизические, сейсмические, гравитационные и другие поля, участки недропользования и водопользования подземных вод, загрязнения недр, горные выработки и водозаборы.
Глава 11. Нормы времени на проведение гидрогеологических исследований (съемочные работы) и мониторинга недр (мониторинг подземных вод)
777. Настоящие нормы времени на проведение гидрогеологических исследований (съемочные работы) и мониторинга недр (мониторинг подземных вод) (далее - нормы времени) содержат нормы времени и затраты труда исполнителей, выполняющих гидрогеологические исследования в области государственного геологического изучения недр в Республике Казахстан. Данные нормы времени и затраты труда предназначены для определения единичных и комплексных расценок, используемых для определения сметной стоимости работ на объектах государственного мониторинга подземных вод и гидрогеологических съемок масштаба 1:200000, выполняемых за счет средств республиканского бюджета.
778. При разработке нормативных показателей использованы следующие данные и материалы:
1) данные хронометража выполнения отдельных операций при проведении работ по мониторингу подземных вод, гидрогеологической и инженерно-геологической съемке, проведенного в различных организациях, выполняющих работы по государственному заказу для Комитета геологии и недропользования;

775. Аэрокосмостық сейсмологиялық жер қойнауы мониторингі - жер қойнауын қауіпсіз пайдалануда, Жердің нақты аэрокосмостық дистанциялық зондысын пайдалана отырып жер қойнауының жай-күйіне жүйелі бақылау жүргізуден, техногендік жер сілкінісінің алдын ала болжамына, жер қойнауын кешенді және тиімді пайдалануда есеп пен қадағалау мақсатында пайдалы қазбалардың қарқынды өндірісі кезіндегі территорияларда апаттарға, мемлекеттік жер қойнауы қорын тиімді пайдалануына, олардың өзгерісін уақытында анықтауда, баға беруде, ескертуде және қолайсыз процесстерді қажеттілігінше жоюда қадағалау жүйесінен тұрады.
776. Аэрокосмостық сейсмологиялық жер қойнауы мониторингі - табиғи ресурстар және қоршаған ортаның жай –күйі мемлекеттік жүйесі мониторингісіні құрамы бөлімі болып табылады. Соның ішінде, жер қойнауы сапасының нормативін қадағалап отырғанда өндірістік мониторингісі (әсер ету мониторигісі).
Аэрокосмостық сейсмологиялық жер қойнауы мониторингі – табиғи және табиғи-техногендік жағдайларда, соның ішінде: тау-кен аумағында, мұнай-газ провинцияларында, жерасты сулары бассейндерінде, су кешендері мен көкжйектерінде, су қысымды қабаттарда, геологиялық процесстер өтіп жатырған геологиялық денелерде, геофизикалық, сейсмологиялық, гравитациялық және басқа да беттерде, жер қойнауын пайдаланушылардың учаскелерінде және жерасты суларын пайдалануда, жер қойнауының ластануында, кен өндірістерінде және су тоғандарында жүргізілінеді.
4-Бөлім. Гидрогеологиялық зерттеулерді (түсіру жұмыстары)және жер қойнауы мониторингі (жерасты сулары мониторингі) жүргізуге арналған уақыт мөлшерлемелері
777. Осы мөлшерлемелер (бұдан әрі – уақыт мөлшерлемелері) Қазақстан Республикасында мемлекеттік геологиялық жер қойнауларын зерттеу саласында гидрогеологиялық зерттеу (түсіру жұмыстары) және жер қойнауы мониторингі (жерасты сулары мониторингі) жұмыстарын орындайтын орындаушылардың еңбек шығындары мен уақыт мөлшерлерінен тұрады. Осы уақыт мөлшерлері мен еңбек шығындары бірлік және кешенді құндарды анықтауға арналған. Олар республикалық бюджеттің ақша амалдары есебінен орындалатын 1:200000 масштабындағы гидрогеологиялық таспаға түсіру және жер асты суларына мемлекеттік мониторинг жасау объектілерінде жұмыстардың сметалық құнын анықтау үшін пайдаланылады.
778. Мөлшерлегіш көрсеткіштерді жобалаған кезде келесі деректер және материалдар пайдаланылған:
1) Геология және жер қойнауын пайдалану Комитеті үшін мемлекеттік тапсырыс бойынша жұмыстарды орындайтын түрлі ұйымдармен жүргізілген жер асты сулар мониторингі, гидрогеологиялық және инженерлі–геологиялық таспаға түсіру бойынша жұмыстарды жүргізгенде жеке операцияларды орындаудағы уақыт межелеу деректері;

2) фактические данные и статистические исследования в организациях отрасли.
779. Нормы времени и затраты труда разработаны на следующие виды работ:
1) мониторинг подземных вод: измерения уровня воды в одиночной горной выработке (буровой скважине, колодце, шурфе);
2) измерения глубины наблюдательных скважин;
3) измерения температуры воды в одиночной горной выработке;
4) совместные измерения уровня и температуры воды в одиночной горной выработке;
5) измерения температуры изливающейся воды или воды в водотоках;
6) измерения напора фонтанирующей воды из самоизливающей буровой скважины;
7) измерения расхода изливающейся воды или воды в водотоках;
8) отбор проб воды из водотоков (водоемов), одиночной буровой скважины, колодца, шурфа или проб изливающейся воды;
9) инспектирование режимных наблюдений;
10) переезды и переходы исполнителей при проведении работ между объектами изучения;
11) обследование колодцев, бесхозных гидрогеологических скважин и родников.
780. Формирование и обработка банка данных мониторинга подземных вод в информационно-компьютерной системе государственного мониторинга подземных вод ГЕОЛИНК (далее - ИКС ГМПВ (ГЕОЛИНК)):
формирование и ведение банка данных государственного мониторинга подземных вод (ГМПВ), обработка информации с использованием баз данных (далее - БД) системы ИКС ГМПВ (ГЕОЛИНК), работы, связанные с изучением состояния и использования подземных вод, обследование эксплуатационных водозаборов подземных вод из буровых скважин (первичное и повторное).
780. Нормы времени разработаны исходя из применения наиболее эффективных методик, техники, технологии и организации работ и учитывают комплекс производственных процессов, необходимый для проведения соответствующих видов работ.
Каждый раздел включает условия работы, содержание работы, в которых указаны сведения, касающиеся разновидностей работ, помещенных в разделе, нормы времени на выполнение физического показателя работы (1 измерение, 1 проба, 1 километр (далее - км) маршрута) и нормативные затраты труда исполнителей по должностям и профессиям на физический показатель работ.
Наименования профессий рабочих и должностей руководителей, специалистов и других служащих, тарифные разряды и категории к ним устанавливаются в соответствии с единым тарифно- квалификационным справочником работ и профессий рабочих и типовых квалификационных характеристик должностей работников, занятых в организациях геологической отрасли.
Нормы времени разработаны с учетом времени по обслуживанию рабочего места и времени на отдых и личные надобности.

2) сала ұйымдарының нақты деректері және статистикалық зерттеулер.
779. Уақыт мөлшерлемері және еңбек шығындары келесі жұмыс түрлеріне жобаланған:
1) жер асты суларының мониторингі:таудың бірлік қазбадан (бұрғылау төтелінен, құдықтан, шыңыраудан) су деңгейін өлшеу;
2) бақылау төтелдерінде тереңдікті өлшеу;
3) бір тау қазбасынан су температурасын өлшеу;
4) бір тау қазбасында су температурасын және су деңгейін бірге өлшеу;
5) ағып жатқан су немесе ағын сулардың температурасын өлшеу;
6) өздігінен ағып жатқан бұрғылау төтелінен атқылап жатқан су қысымын өлшеу;
7) ағын сулардағы су немесе ағып жатқан судың шығынын өлшеу;
8) ағын сулардан (су қоймаларынан), дара бұрғылау төтелінен, құдықтан, шыңыраудан су сынамаларын немесе ағынды су сынамасын алу;
9) тәртіп бақылауларын инспекциялау;
10) зерттеу объектілер арасында жұмыстарды жасау кезінде орындаушылардың қоныс аударуы және көшулері;
11) құдықтарды, иесіз гидрогеологиялық төтелдерді және бұлақтарды тексеру;
780. АКЖ ЖАСММ (ГЕОЛИНК) жүйесінде жер асты сулары мониторингі деректер банкін өңдеу және қалыптастыру: жер асты суларының мемлекеттік мониторинг (ЖАСММ) деректер банкін жүргізу және қалыптастыру; АКЖ ЖАСММ (ГЕОЛИНК) жүйесінің деректер қорын (ДҚ) пайдаланып ақпараттарды өңдеу, жер асты суларының жай-күйін және пайдалануын зерттеумен байланысты жұмыстар, бұрғылау төтелдерінен жер асты суларының пайдаланылатын су қақпаларын тексеру (алғашқы және қайта).
780. Осы уақыт нормалары анағұрлым тиімді әдістемелерді, техниканы, технологияны және жұмыстарды ұйымдастыруды қолдану негізінде жобаланған және сәйкес жұмыс түрлерін жүргізу үшін, қажетті өндірістік процестер кешенін ескереді.
Әр бөлім жалпы қағидалардан тұрады, оларда бөлімде орналастырылған жұмыс түрлерінің әр алуандылығына қатысты мәліметтер, жұмыс орындалуының физикалық көрсеткішінің уақыт мөлшерлері (1 өлшем, 1 сынама, бағдардың 1 километрі (бұдан әрі - км) және жұмыстың физикалық көрсеткішіне лауазымы және мамандығы бойынша орындаушылардың еңбек шығындарының мөлшерлері көрсетілген. Жұмысшылар және басшылар лауазымдары, мамандар және басқа да қызметкерлердің мамандықтарының атаулары, оларға тарифтік дәрежелер және санаттар геология саласындағы мекемелерде жұмыс атқаратын қызметкерлердің лауазымдарына біріңғай біліктілік сипаттамасына және жұмыстар мен жұмысшылар мамандықтарының біріңғай тарифті-біліктілігіне сәйкес бекітіледі. Мөлшерлемелер жұмыс орнында қызмет көрсету және демалу уақыты мен жеке қажеттіліктер бойынша уақыт есептемелерін ескеріп жобаланған.

782. Приведенные в документе значения числовых показателей (глубина, расстояние), для которых указано до, следует принимать включительно.
Нормами времени, кроме затрат на основной вид работ, учитываются затраты на технологически связанные с ним работы, выполнение которых является обязательным в соответствии с инструктивными положениями и методическими указаниями.
783. В подготовительно-заключительные операции включены:
- выдача и получение задания на выполнение конкретной работы, материалов, разных документов, включая технологические;
- ознакомление с работой и технологической документацией, включая выполнение необходимых выписок и выкопировок;
- инструктаж о порядке выполнения работы и безопасному ее проведению;
- заточка и правка инструментов в начале работы;
прием и сдача инструмента, разных документов и выполненной работы.
784. К операциям, связанным с обслуживанием рабочего места, относятся;
необходимые перемещения орудий и предметов труда в пределах рабочего места;
их осмотр (проверка), замена изношенного инструмента и других предметов;
заточка затупившегося инструмента в период выполнения задания;
подналадка и смазка орудий труда после выполнения работы;
уборка рабочего места.
785. Элементы работ, не перечисленные в содержании, но являющиеся неотъемлемой их частью, особой оплате не подлежат.
786. Для полевых работ принимаются следующие условия их проведения:
- температура воздуха на открытом рабочем месте от + 50 до + 300 С;
- абсолютная высота местности до 1500 метров (далее - м);
- крутизна склоновых поверхностей до 35 градусов;
- пешее передвижение по сухим твердым грунтам с грузом до 20 килограмм (далее - кг);
- скорость ветра до 14 м/сек.
787. При выполнении работ в условиях к нормам времени применяются поправочные коэффициенты.
788. При расчетах норм времени на проведение полевых работ принята 40 часовая шестидневная рабочая неделя. В случае пересчета норм времени на 36-часовую шестидневную рабочую неделю, при производстве работ в горных районах с абсолютными высотами более 2300 м, нормы времени, приведенные в таблицах, умножаются на коэффициент 1,14.
789. При расчетах норм времени на проведение камеральных работ (в том числе по формированию и ведению БД ГМПВ) принята 40 часовая пятидневная рабочая неделя.
790. В затратах труда ИТР учитываются начальники гидрогеологических партий.
791. Нормами учитываются перемещение исполнителей только в пределах рабочего места. Перемещение исполнителей с одного рабочего места на другое, подход или подъезд к рабочему месту при проведении полевых работ общего характера и передвижения, связанные с возвращением к месту базирования после выполнения работы, нормируются отдельно.

782. Құжатта келтірілген сандық көрсеткіштердің мәндері (тереңдік, қашықтық), олар үшін "дейін" деп көрсетілген. Оларды қосымша қабылдаған жөн.
Уақыт нормаларында негізгі жұмыс түріне кететін шығындардан өзге, онымен технологиялық байланыстағы жұмыстар шығындары ескерілген. Оларды орындау жабдықтық ережелерге және әдістемелік нұсқауларға сәйкес міндетті болып табылады.
783. Алдын ала дайындау–қорытынды операцияларына келесілер қосылған:
- нақты жұмысты орындауға тапсырма, материалдар, түрлі құжаттар, оның ішінде: технологиялық құжаттарды беру және алу;
- жұмыспен және технологиялық құжаттармен танысу, оның ішінде: қажетті үзінділерді және көшірмелерді түсірулерді орындау;
- жұмыс жүргізу реті және оның қауіпсіз өтуі туралы нұсқамалар;
- жұмыс басында құралдарды қайрау және жөндеу; құралды, түрлі құжаттарды және орындалған жұмысты қабылдау және тапсыру.
784. Жұмыс орнында қызмет көрсетуге байланысты операцияларға келесілер енгізілген: жұмыс орны ширегінде еңбек жабдықтары мен құралдарының қажетті орын ауыстырулары; оларды қарап шығу (тексеру), тозған құралды және өзге де жабдықтарды ауыстыру; тапсырма орындау мезгілінде өтпей қалған құралды қайрау; жұмысты орындап болғаннан кейін, еңбек құралын майлау және ретке келтіру; жұмыс орынын тазалау.
785. Мазмұнда тізімделіп көрсетілмеген, бірақ, оның ажырамас бөлігі болып табылатын жұмыс элементтері ерекше төлемге жатпайды.
786. Дала алқабы жұмыстары үшін оларды жүргізудің келесі шарттары қабылданған:
- ашық жұмыс орнында ауа температурасы + 5о-тан + 30о С–ге дейін;
- жердің абсолюттік биіктігі 1500 м–ге дейін;
- тау беттерінің тікжарлығы 350–ке дейін;
-құрғақ қатты топырақта жаяу жүргенде жүк салмағы 20 кг–ға дейін;
- жел жылдамдығы 14 м/сек–ке дейін.
787. тармақта ескерілген шарттардан өзге шарттарда жұмысты орындауда, уақыт мөлшерлеріне түзету коэффициенттері қолданылады.
788. Уақыт мөлшерін есептеуде дала алқабында жұмысты өткізу үшін, 40 сағаттық алты күндік жұмыс аптасы қабылданған. 36–сағаттық алты күндік жұмыс аптасына уақыт мөлшерін қайта есептеген жағдайда, абсолют биіктігі 2300 метрден асатын таулы аймақтарда жұмыс жасағанда, уақыт мөлшерлері кестеде келтірілген, 1,14 коэффициентке көбейтіледі.
789. Камералды жұмыстарды жүргізуге уақыт мөлшерлерін есептегенде (соның ішінде ЖАСММ ДБ жүргізу және қалыптастыру бойынша), 40 сағаттық бес күндік жұмыс аптасы қабылданған.
790. ИТҚ еңбектерінің шығындарында гидрогеологиялық партиялардың басшылары ескерілген.
791. Мөлшерлермен орындаушылардың орын ауыстырулары тек жұмыс орны ширегінде ғана ескерілген. Орындаушылардың бір жұмыс орнынан келесісіне орын ауысуы, жалпы сипаттағы дала алқабындағы жұмыстарды жүргізген кезде жұмыс орнына келу немесе көлікпен келу және жұмысты орындап болғаннан кейін шоғырлану орнына қайтумен байланысты қозғалулар жеке мөлшерленеді.

792. При других условиях выполнения работ затраты должны рассчитываться путем составления сметно-финансового расчета (далее - СФР).
792. При установлении трудовых норм учитываются нормообразующие факторы, определяющие время выполнения конкретной работы и ее трудоемкость.
793. Объемы работ, условия их проведения, категории проходимости, сложности гидрогеологического строения и другие факторы обосновываются геолого-методической частью проекта.
Приложение 1
к нормам времени на
проведение работ по
государственному
геологическому изучению недр
Нормы времени на проведение системных региональных геологических исследований, геологосъемочных работ, поиска и оценки полезных ископаемых
Таблица 1
ТИПЫ ТЕРРИТОРИЙ
по степени изученности (геологической, поисковой, гидрогеологической, инженерно-геологической, геофизической, геохимической)
Тип территории по степени изученности
Характеристика типа
1 2
1
Территория в стадийном порядке полностью покрытые съемками геологического содержания более мелких масштабов, чем проектируемые, и обеспеченные соответствующими картами и сопровождающими их материалами, регламентируемыми действующими нормативными документами. Проведены опережающие или сопровождающие съемки геофизические и геохимические исследования. В пределах территории поисковые, поисково-оценочные и разведочные стадии работ не выполнялись.
2
То же, но на части (до 30 %) территории проведены поисковые, поисково-оценочны и разведочные стадии работ или некоторые из них, выполненные в соответствии с требованиями к такого рода работ.
3
Территории в стадийном порядке покрытые съемками геологического содержания: полностью более мелких масштабов, чем проектируемые, и частично более крупных масштабов. Обеспечены соответствующими картами и сопровождающими их материалами, регламентируемыми действующими нормативными документами. Проведены опережающие или сопровождающие съемки, геофизические и геохимические исследования. На более 30 % территории выполнены поисковые, поисково-оценочные и разведочные стадии работ или некоторые из них. Могут быть материалы по месторождениям полезных ископаемых
Таблица 2
КАТЕГОРИИ
сложности геологического строения местности при изучении дочетвертичных и магматических четвертичных образований
Категория сложности
Характеристика категорий
осадочных горных пород
вулканогенно-осадочных горных пород
вулканогенных горных пород
интрузивных горных пород
метаморфических горных пород
1 2 3 4 5 6
1
Толщи горных пород, резко различающихся, залегающие горизонтально или полого-наклонно. Особенности картируемых геологических подразделений выдержанные
-
-
2
Толщи горных пород, резко различающихся, залегающие полого-наклонно или собранные в простые складки. Особенности картируемых геологических подразделений не выдержаны, но имеются маркирующие горизонты
Однородные интрузивные массивы простого петрографического состава
-
3
Толщи горных пород сходного состава с нечеткими геологическими границами. Складчатость простая. Немногочисленные разрывные нарушения. Возможны интрузивные массивы
Однородные интрузивные массивы сложного петрографического состава. Имеются немногочисленные разрывные нарушения, дайки, жилы
-
4
Толщи горных пород фациально изменчивы. Складчатость сложная, Многочисленные разрывные нарушения. Имеются интрузивные массивы, дайки и жилы
Разновозрастные интрузивные массивы разного петрографического состава. Имеются разрывные нарушения, многочисленные дайки и жилы
Толщи горных пород низкой степени метаморфизма (фация зеленых сланцев). Складчатость простая. Немногочисленные разрывные нарушения
5
Толщи горных пород смятые в сложные складки, осложненные многочисленными разрывными нарушениями и прорванные большим количеством интрузивных тел
Толщи горных пород, прорванные большим количеством интрузивных тел. Множество разрывных нарушений
Разновозрастные интрузивные массивы близкого петрографического состава. Значительное количество разрывных нарушений, даек и жил.
Толщи горных пород средней степени метаморфизма (фации эпидот-амфиболитовая и амфиболитовая). Складчатость сложная. Многочисленные разрывные нарушения
6
-
-
-
Разновозрастные и многофазные интрузивные массивы разного петрографического состава. Большое количество разрывных нарушений, даек и жил.
Толщи горных пород высокой степени метаморфизма (фация гранулитовая и эклогитовая) или породы, подвергшиеся диафторезу, или интенсивно гидротермально и метасоматически измененные породы. Складчатость сложная. Большое количество разрывных нарушений, даек и жил
Таблица 3
КАТЕГОРИИ
сложности геологического строения местности при изучении рыхлых четвертичных отложений
Категория сложности
Характеристика категории
Границы картируемых геологических подразделений
Особенности картируемых геологических подразделений
Неотектонические движения, гравитационные и криогенные деформации
1 2 3 4
1
В основном совпадают с геоморфологическими границами
Выдержаны
Не затрудняют изучение геологического строения
2
То же
Не выдержаны
То же
То же
Выдержаны
Затрудняют изучение геологического строения
То же
Не выдержаны
То же
3
В основном не совпадают с геоморфологическими границами
Выдержаны
Не затрудняют изучение геологического строения
То же
Не выдержаны
То же
То же
Выдержаны
Затрудняют изучение геологического строения
То же
Не выдержаны
То же
Таблица 4
КАТЕГОРИИ
сложности гидрогеологических условий местности
Категория сложности
Характеристика категории
1
Преобладают выдержанные по простиранию и мощности водоносные горизонты (комплексы). Подземные воды преимущественно пластовые в литологически однородных горных породах. Химический состав подземных вод сравнительно однородный. Количество естественных и искусственных водопроявлений невелико.
2
Преобладают не выдержанные по простиранию и мощности водоносные горизонты (комплексы). Подземные воды в основном пластовые в литологически неоднородных горных породах. Химический состав подземных вод неоднородный. Естественные и искусственные водопроявления развиты умеренно.
3
Разные типы подземных вод со сложной взаимосвязью. Карстовые подземные воды. Химический состав подземных вод весьма неоднородный. Близкое (преимущественно до 5 м) залегание грунтовых вод при невыдержанном их уровне. Широко развиты естественные или искусственные водопроявления, заболоченность, верховодка.
Таблица 5
КАТЕГОРИИ
сложности инженерно-геологических условий местности
Категория сложности
Характеристика категории
1
Преобладают литологически однородные породы. Геоморфологические условия простые, однородные. Уровни грунтовых вод выдержаны по площади. Современные экологические геологические процессы не развиты.
2
Преобладают литологически не однородные горные породы. Геоморфологические условия неоднородные. Уровень грунтовых вод испытывает значительные колебания. Современные экзогенные геологические процессы имеют незначительное распространение. Деформации существующих сооружений редки и незначительны.
3
Литологически неоднородные горные породы. Геоморфологические условия сложные. Уровень грунтовых вод имеет значительные колебания. Современные экзогенные геологические процессы развиты широко. Деформации существующих сооружений часты и значительны.
Таблица 6
КАТЕГОРИИ
сложности геоморфологических условий местности
Категория сложности
Характеристика категории
1
Равнинная слаборасчлененная местность с однообразными формами рельефа (рельеф песчаных пустынь, молодых морских равнин и т. д.). Террасы малочисленны и легко прослеживаются. Генетические типы четвертичных образований ясно выражены в формах рельефа.
2
Местность с рельефом, образованным в течение нескольких эрозионных циклов. Террасы многочисленны, в большинстве случаев хорошо выражены и выдержаны. На водораздельных пространствах сохранились фрагменты древней гидросети и простые формы ледниковой деятельности (кары, короткие троги). Местность с рельефом, образованным в основном процессами выветривания, развевания, карстообразования или неотектоники. Гидросеть развита слабо.
3
Местность с эрозионным рельефом древнего происхождения. Возможно широкое развитие древних погребенных долин. Имеются признаки перераспределения речной сети. Местность расположена вдоль границ устойчивого поднятия. Местность с широким развитием ледниковых форм.
Таблица 7
КАТЕГОРИИ
сложности ландшафтно-геологических условий местности
Категория сложности
Характеристика категории
1

792. Жұмыстарды орындаудың өзге жағдайларында (12 т. көрсетілгендерден ерекшелер) шығындар сметалық қаражат есебін құрастыру жолымен есептелу керек (бұдан әрі – СҚЕ).
792. Еңбек мөлшерлерін бекіткенде мөлшер түзетін факторлар ескерілген, олар нақты жұмыстың орындалу уақытын және оның еңбек сыйымдылығын анықтайды.
793. Жұмыс көлемдері, оларды жүргізу жағдайлары, өту дәрежесі, гидрогеологиялық құрылым күрделілігі және өзге де факторлар жобаның геолого-әдістемелік бөлігімен дәлелденеді.
Геологиялық таспаға түсіру
жұмыстарын жүргізуге уақыт
мөлшерлемелеріне 1-бөлім
1-қосымша
1 Кесте
Зерттелу (геологиялық, іздеу, гидрогеологиялық, инженерлі – геологиялық, геофизикалық, геохимиялық) дәрежесі бойынша АУМАҚ ТҮРЛЕРІ
Зерттелу дәрежесі бойынша аумақ түрі
Түр сипаттамасы
1
2
1
Аумақ кезеңдік тәртіпте, жобаланатындарға қарағанда анағұрлым ұсақ масштабтарда геологиялық құрамды түсірімдермен толық жабылған, және қолданыстағы нормативті құжаттармен реттелетін сәйкес карталармен және олармен бірге жүретін материалдармен қамтамасыз етілген. Геофизикалық және геохимиялық зерттеулердің алдын немесе қатар жүретін тісірімдер өткізілген. Аумақ шеңберінде іздеу, іздеу – бағалау және жұмыстардың барлау кезеңдері орындалмаған.
2
Сол сияқты, бірақ аумақтың бір бөлігінде (30 % дейін) іздеу, іздеу – барлау және жұмыстардың барлау кезеңдері немесе олардың кейбіреулері өткізілген, осындай жұмыстардың талаптарына сәйкес орындалған.
3
Аумақтар кезеңдік тәртіпте, жобаланатындарға қарағанда анағұрлым ұсақ масштабтарда, және жарым – жартылай анағұрлым ірі масштабтағы геологиялық құрамды түсірімдермен жабылған. Қолданыстағы нормативті құжаттармен реттелетін сәйкес карталармен және олармен бірге жүретін материалдармен қамтамасыз етілген. Геофизикалық және геохимиялық зерттеулердің алдын немесе қатар жүретін тісірімдер өткізілген. Аумақтың 30 % артық көлемінде іздеу, іздеу – бағалау және барлау жұмыс кезеңдері немесе олардың кейбіреулері орындалған. Пайдалы қазбалар кен орындары бойынша материалдар болуы мүмкін.
2 Кесте
Төртінші сатылыққа дейін және магмалық төртінші сатылы шөгінді қабаттарды зерттегенде жергілікті жердің геологиялық құрылымы күрделілігінің ДӘРЕЖЕЛЕРІ
Күрделілік дәрежесі
Дәреже сипаттамасы
Шөккен тау жыныстары
вулканогенді-шөккен тау жыныстары
Вулканогенді тау жыныстары
Интрузивті тау жыныстары
Метаморозды тау жыныстары
1
2
3
4
5
6
1
Тау жыныстардың қабаттары күрт айырмашылықты, көлденең немесе еңісті жатады. Картаға түсірілетін геологиялық бөлімшелердің ерекшеліктері ұстанымды
-
-
2
Тау жыныстарының қабаттары, күрт ажыратылады, еңісті немесе қарапайым қыртыстарға жиналып жатады. Картаға түсірілетін геологиялық бөлімшелердің ерекшеліктері ұстанымсыз, бірақ таңбалайтын көкжиектер бар.
Қарапайым петрографиялық құрамды біркелкі интрузивті массивтер
-
3
Анық емес геологиялық шектермен ұқсас құрамды тау жыныстарының қабаттары. Қатпарлық қарапайым. Көп емес үзінді бұзылулар бар. Интрузивті массивтер мүмкін.
Күрделі петрографиялық құрамды біркелкі интрузивті массивтер. Көптеген үзінді бұзылулар, орамдар, өрімдер бар.
-
4
Тау жыныстарының қабаттары фациальды өзгеретін. Қатпарлық күрделі, Көптеген үзінді бұзылулар. Интрузивті массивтер, орамдар және өрімдер бар.
Әр түрлі петрографиялық құрамды әр түрлі жас мөлшердегі интрузивті массивтер. Үзінді бұзылулар, көптеген орамдар және өрімдер бар.
Тау жыныс қабаттары метаморфизмнің төмен дәрежесі (жасыл тақтатастардың фациясы). Қатпарлық қарапайым. Аз үзінді бұзылулар бар.
5
Тау жыныстар қабаттары күрделі қатпарларға езілген, көптеген үзінді бұзылулармен күрделендірілген және интрузивті денелердің үлкен сан мөлшерімен жыртылған.
Тау жыныстарының қабаттары интрузивті денелердің үлкен сан мөлшерімен жыртылған. Үзінді бұзылулардың сан мөлшері өте көп.
Жақын петрографиялық құрамды әр түрлі жас мөлшердегі интрузивті массивтер. Үзінді бұзылулардың , орамдардың және өрімдердің маңызды сан мөлшері.
Метаморфизмнің орта дәрежесінің тау жыныстар қабаттары (эпидот-амфиболитті және амфиболиттті фациялар). Қатпарлық күрделі. Көптеген үзінді бұзылулар.
6
-
-
-
Әр түрлі петрографиялық құрамды әр түрлі жас мөлшердегі және көпфазалық интрузивті массивтер. Үзінді бұзылулардың, орамдардың және өрімдердің сан мөлшері көп.
Метаморфизмнің жоғары дәрежесінің тау жыныстар қабаттары (фация түйіршікті және эклогитовті) немесе диафторезге немесе қарынды гидротермиялыққа шалдыққан жыныстар және метасоматикалық өзгертілген жыныстар. Қатпарлық күрделі. Үзінді бұзылулардың, орамдардың және өрімдердің сан мөлшері көп.
3 Кесте
Дымқыл төртінші сатылы шөгінді қабаттарды зерттегенде жергілікті жердің геологиялық құрылым күрделіліктерінің ДӘРЕЖЕЛЕРІ
Күрделілік дәрежесі
Дәрежелер сипаттамасы
Картаға түсірілетін геологиялық бөлімдердің шектері
Картаға түсірілетін геологиялық бөлімдердің ерекшеліктері
Неотектоникалық қозғалыстар, гравитациялық және криогенді деформациялар
1
2
3
4
1
Көбіне геоморфологиялық шектермен сәйкес келеді
Ұстанымды
Геологиялық құрылымды зерттеуді қиындатпайды
2
Сол сияқты
Ұстанымсыз
Сол сияқты
Сол сияқты
Ұстанымды
Геологиялық құрылымды зерттеуді қиындатады
Сол сияқты
Ұстанымсыз
Сол сияқты
3
Көбіне геоморфологиялық шектермен сәйкес келмейді
Ұстанымды
Геологиялық құрылымды зерттеуді қиындатпайды
Сол сияқты
Ұстанымсыз
Сол сияқты
Сол сияқты
Ұстанымды
Геологиялық құрылымды зерттеуді қиындатады
Сол сияқты
Ұстанымсыз
Сол сияқты
4 Кесте
Аймақтың гидрогеологиялық шарттар күрделігінің ДӘРЕЖЕЛЕРІ
Күрделілік дәрежесі
Дәрежелер сипаттамасы
1
Таралу және қалыңдық бойынша ұстанымды сулы көкжиектер (кешендер) басымдырақ. Жерасты сулары литологиялық біркелкі тау жыныстарында басымды қатты. Жерасты суларының химиялық құрамы салыстырмалы біркелкі. Табиғи және жасанды су көріністерінің сан мөлшері көп емес.
2
Таралу және қалыңдық бойынша ұстанымсыз сулы көкжиектер (кешендер) басымдырақ. Жерасты сулары негізінен литологиялық біркелкі емес тау жыныстарында басымды қатты. Жерасты суларының химиялық құрамы біркелкі емес. Табиғи және жасанды су көріністері бір қалыпты дамыған.
3
Күрделі өзара байланысы бар жерасты суларының әр түрлі түрлері. Карстты жерасты сулары. Жерасты суларының химиялық құрамы біршама біркелкі емес. Топырақ суларының ұстанымсыз деңгейінде жақын жатуы (5 м дейін басымдырақ). Табиғи және жасанды су көріністері, батпақтану, қалқыма сулар кең дамыған.
5 Кесте
Аймақтың инженерлі – геологиялық шарттар күрделіліктерінің ДӘРЕЖЕЛЕРІ
Күрделілік дәрежесі
Дәрежелер сипаттамасы
1
Литологиялық біркелкі жыныстар басымды. Геоморфологиялық жағдайлар қарапайым, біркелкі. Топырақ суларының деңгейлері аудан бойынша ұстанымды. Қазіргі заманның экологиялық геологиялық процестері дамымаған.
2
Литологиялық біркелкі емес тау жыныстары басымды. Геоморфологиялық жағдайлар біркелкі емес. Топырақ суларының деңгейі маңызды ауытқуларға ұшырайды. Қазіргі заманның экзогенді геологиялық процестері маңыздығы аз таралуға ие. Бар құрылымдардың деформациялары сирек және маңыздылығы аз.
3
Литологиялық біркелкі емес тау жыныстары. Геоморфологиялық шарттар күрделі. Топырақ суларының деңгейі маңызды ауытқуларға ие. Қазіргі заманның экзогенді геологиялық процестері кең дамыған. Бар құрылымдардың деформациялары жиі және маңызды.
6 Кесте
Аймақтың геоморфологиялық шарттар күрделілігінің ДӘРЕЖЕЛЕРІ
Күрделілік дәрежесі
Дәрежелер сипаттамасы
1
Әлсіз бөлшектелген жазық аймақ, жер бедерінің пішіндері біркелкі (құм сахараларының, жас теңіз жазықтықтарының және т.б. жер бедері). Террасалар көп және жеңіл байқалады. Төртінші сатылы шөгінді қабаттардың генетикалық түрлері жер бедері пішіндерінде айқын байқалады.
2
Бірнеше эрозионды циклдар ішінде түзілген жер бедері бар аймақ. Террасалар көп, көп жағдайларда жақсы көрінеді және ұстанымды. Су бөлгіш кеңістіктерде көне гидрожелі үзінділері және мұздық қызметтің (каралар, қысқа трогтар) қарапайым пішіндері сақталған. Негізінен желдену, жайылу, краст түзілу немесе неотектоника процестерімен түзілген жер бедері бар аймақ. Гидрожелі әлсіз дамыған.
3
Көне шығу тегі бар эрозионды жер бедері бар аймақ. Көне көмілген алқаптарының кең дамуы мүмкін. Өзен желісін қайта үлестіру белгілері бар. Аймақ берік көтерілу шектерінің бойымен орналасқан. Аймақта мұз пішіндерінің дамуы кең тараған.
7 Кесте
Аймақтың ландшафтты-геологиялық шарттар күрделілігінің ДӘРЕЖЕЛЕРІ
Күрделілік дәрежесі
Дәрежелер сипаттамасы
1

Плотность расположения ландшафтно-физиономических контуров (количество контуров на одном номенклатурном листе топографической основы, на которой составляется ландшафтно-индикационная карта) – не менее 60 или разнообразие ландшафтно-физиономических контуров (количество типов контуров на 1 топографическом листе) – менее 10.
2
То же, соответственно 60-90 или 10-15
3
То же соответственно более 90 или более 15
Таблица 8
КАТЕГОРИИ
сложности составления стратиграфических или гидрогеологических колонок
Категория сложности
Характеристика категории
1
Количество стратиграфических или гидрогеологических подразделений – до 10
2

Ландшафтты – физиономиялық контурлардың орналасу тығыздығы (ландшафтты – индикациялық карта құрастырылған топографиялық негіздің бір тізімдеме парағындағы контурлардың сан мөлшері) – 60 кем емес немесе ландшафтты – физиономиялық контурлардың әр алуандылығы (1 топографиялық бетте контурлар түрлерінің сан мөлшері) – 10 кем емес.
2
Сол сияқты, сәйкесінше 60-90 немесе 10-15
3
Сол сияқты сәйкесінше 90 аса немесе 15 аса
8 Кесте
Стратиграфиялық және гидрогеологиялық бағандарды құрастыру күрделілігінің ДӘРЕЖЕЛЕРІ
Күрделілік дәрежесі
Дәрежелер сипаттамасы
1
Стратиграфиялық және гидрогеологиялық бөлімшелердің сан мөлшерлері – 10 дейін
2

То же, 11-15
3
То же, 16-20
4
То же, более 20
Таблица 9
КАТЕГОРИИ
проходимости при пеших переходах производственных групп в процессе полевых работ
Категория проходимости
Характеристика района
1
(хорошая)
Районы степные со слабо расчлененным или холмистым рельефом; речные долины, саи и балки хорошо проходимы.
2
(удовлетворительная)
Районы с пересеченным рельефом с относительными превышениями до 300 м, с крутизной склонов до 20°. Редколесье, кустарники, слабозаболоченные территории, высокогорные равнины, распаханные площади.
3
(плохая)
Районы предгорий, без ледников и труднопроходимых скалистых гребней, с относительными превышениями до 600 м, с крутизной склонов свыше 20°, каменные осыпи (курумы), лесистые, сильно заросшие склоны. Районы с интенсивно развитой сетью оврагов (адырники), водотоков, с ирригационной и мелиоративной сетью. Районы пустынные с полузакрепленными и незакрепленными песками.
4
(очень плохая)
Районы с горным рельефом, труднопроходимыми пильчатыми и скальными гребнями и ледниками, островерхими вершинами, часто с обрывистыми склонами, опасными перевалами, ущельями без дорог, бурными горными реками, залесенными склонами с густым подлеском.
Примечания. 1. При пешем передвижении по застроенным территориям (города,
деревни, поселки и т. п.) категория проходимости приравнивается к 1.
2. При пешем передвижении по грунтовым дорогам в процессе
изучения любой местности категория проходимости приравнивается к 1.
Таблица 10
КАТЕГОРИИ
сложности проектирования поисковых работ
Категория проходимости
Характеристика района
1
Поисковые работы на перспективных площадях в пределах территорий с известными месторождениями полезных ископаемых
2
Поисковые работы в пределах территорий, где предшествующими исследованиями установлена возможность обнаружения месторождений, подтвержденная наличием перспективных проявлений полезных ископаемых или их прямых поисковых признаков
3
Поисковые работы на ранее опоискованных территориях в результате переоценки геологического строения, а также вследствие обнаружения на соседних территориях продуктивных толщ, фаций, структур или открытия на них перспективных проявлений полезных ископаемых, приуроченных к геологическим телам и структурным элементам, протягивающимся в пределы изучаемой площади
Таблица 11
КАТЕГОРИИ
обнаженности горных пород при проведении наземных съемочных и поисковых маршрутов
Категория обнаженности
Характеристика района
1
Местность, где обнажения коренных горных пород занимают менее 20 % длины маршрута
2

Сол сияқты , 11-15
3
Сол сияқты, 16-20
4
Сол сияқты, 20 аса
9 Кесте
Дала жұмыстарының процесінде өндірістік топтардың жаяу жүруде өту ДӘРЕЖЕЛЕРІ
Өту дәрежесі
Аймақ сипаттамасы
1
(жақсы)
Аз бөлшектелген немесе төмпешікті жер бедерлері бар далалы аймақтар; өзен алқаптары, сайлар мен бағандар жақсы өтіледі.
2
(қанағаттанарлық)
Қатынас биіктігі 300 м дейін, беткей тік жарлығы 20° дейін қиылысқан жер бедерлері бар аймақтар. Сирек масақтылық, бұталар, әлсіз батпақты аумақтар, жоғары таулы жазықтықтар, орылған аудандар.
3
(нашар)
Тау жоталарының аймақтары, мұздықтарсыз және қиын өтілетін таулы қырларсыз, қатынас жоғарылауы 600 м дейін, беткей тік жарлығы 20° жоғары, тас қорқымдары (курумдар), орманды, қаты өсіп кеткен беткейлер. Жыралар (адырлар), ағын сулар желісі қарқынды дамыған аймақтар, ирригационды және жер өңдеу желісімен. Жартылай бекітілген және бекітілмеген құмдары бар шөлді аймақтар.
4
(өте нашар)
Таулы жер бедері бар аймақтар, қиын өтілетін ара тәрізді және беткейлік қырлар мен мұздықтармен, үшкір шыңдарымен, жиі құлама жарлары бар беткейлерімен, қауіпті өткелдерімен, жолсыз аңғарлармен, толқынды тау өзендерімен, қалың орманы бар ағаштары көп беткейлерімен.
Ескертпе. 1. Жауя қозғаланда құрылыс салған аумақтар бойынша (қалалар, ауылдар, және т.с.с.) Өту дәрежесі 1 теңестіріледі.
2. Кез келген жерді зерттеу процесінде топырақ жолдары бойынша жаяу қозғалғанда Өту дәрежесі 1 теңестіріледі.
10 Кесте
Іздеу жұмыстарын жобалау күрделілігінің ДӘРЕЖЕЛЕРІ
Өту дәрежесі
Аумақ сипаттамасы
1
Атақты пайдалы қазбалары бар кен орындардың аумағы шеңберінде келешегі бар аудандарда іздеу жұмыстары.
2
Алдыңғы зерттеулермен пайдалы қазбалардың келешегі бар көріністерінің болуымен немесе олардың тікелей іздеу белгілерімен расталған кен орындарды табу мүмкіндігі бар аумақтар шеңберінде іздеу жұмыстары.
3
Геологиялық құрылымды қайта бағалау нәтижесінде, сонымен қатар зерттелетін аудан шеңберінде тартылатын, геологиялық денелер мен құрылымдық элементтерге қиыстырылған пайдалы қазбалардың келешегі бар көріністерінде өнімді қабаттар, фациялар, құрылымдар немесе ашылулардың көршілес аумақтарында табу нәтижесінде бұрын іздеу жұмыстары өткізілген аумақтарда іздеу жұмыстары.
11 Кесте
Жердегі және іздеу бағдартарын өткізгенде тау жыныстарының жалаңаштану ДӘРЕЖЕЛЕРІ
Жалаңаштану дәрежесі
Аумақ сипаттамасы
1
Түбірлі тау жыныстарының жалаңаштануы жүріс ұзындығының 20% кем алып жататын жерлер
2

То же, 20-60 %
3
То же, более 60 %
Таблица 12
КАТЕГОРИИ
сложности геологического изучения объектов
Категория сложности
Характеристика района
1
2
1
Горные породы простого минералогического состава, неизмененные
2
Горные породы сложного минералогического состава, неизмененные
3
Горные породы, затронутые процессами метаморфизма, коры выветривания с выраженной зональностью
4
Горные породы сложного минералогического состава, трудно диагностируемые; коры выветривания с невыдержанной зональностью
5
Горные породы ороговикованные, мигматизированные или скарнированные
6
Горные породы, подвергшиеся глубокой гидротермально-метасоматической переработкой; рудные тела сложного минералогического состава или строения
_________________
Примечание. 1. Под "объектом" понимается естественное обнажение горных пород или геологический разрез, вскрываемый горной выработкой (буровой скважиной).

Сол сияқты, 20-60 %
3
Сол сияқты, 60 % аса
12 Кесте
Объектілерді геологиялық зерттеу күрделіліктерінің ДӘРЕЖЕЛЕРІ
Күрделілік дәрежесі
Аумақ сипаттамасы
1
2
1
Қарапайым минералогиялық құрамы бар тау жыныстары
2
Күрделі минералогиялық құрамы бар тау жыныстары
3
Метаморфиз процестерімен қозғалған тау жыныстары, желдену қабықтары айқын аумақтылықпен
4
Күрделі минералогиялық құрамы бар тау жыныстары, қиын қаралатын; желдену қабықтары ұстанымсыз аумақталақпен
5
Қабыршақталған, мигматизацияланған немесе түбінен кесілген тау жыныстары
6
Терең гидротермальді-метасоматикалық қайта өндіруге шалдыққан тау жыныстары; руда денелері күрделі минералогиялық құрамды және құрылымды
_________________
Ескертпе. 1. "Объект" деп тау қазбаларымен ашылатын (бұрғылау ұңғымасымен) ашылатын тау жыныстарының немесе геологиялық тіліктердің табиғи жалаңаштануы қабылданады.

2. Категория объекта повышается на одну при количестве границ пачек горных пород более 9 на 100 м разреза.
Под "границей пачек"понимаются стратиграфические, литологические, петрографические и тектонические границы.
3. Категория объекта повышается на одну, если на 1 м разреза приходится более пяти разновидностей горных пород или наблюдается прожилково-вкрапленная минерализация.
4. Категория объекта повышается на две, если применимы одновременно второе и третье примечания.
Таблица 13
КАТЕГОРИИ
промывистости горных пород (ручные работы)
Категория промывистости
Характеристика района
1
Песок и алеврит. Гравийник, дресва, галечник или щебень с заполнителем из песка (до 50 % породы), супеси (до 30 %), суглинка (до 20 %) или глины (до 10 %). Песок с включением гравия, дресвы или щебня.
2
Гравийник, дресва, галечник или щебень с заполнителем из глинистого песка (40-50 % породы), супеси (более 30 до 50 %), суглинка (более 20 до 40 %) или глины (более 10 до 30 %). Супесь с включениями (до 50%) гравия, дресвы, гальки или щебня
3
Гравийник, дресва, галечник или щебень с заполнителем из суглинка (более 40 до 50 % породы) или глины (более 30 до 50 %). Суглинок с включениями (до 50 %) гравия, дресвы, гальки или щебня
4
Глина с включениями (до 50 %) гравия, дресвы, гальки или щебня
Таблица 14
ОПРЕДЕЛЕНИЕ КАТЕГОРИИ
сложности комплексного дешифрирования МАКС
Баллы сложности фактора
Факторы, влияющие на сложность дешифрирования, и их характеристика
структурные особенности толщ горных пород
литологические особенности горных пород
геоморфологические особенности территории
гидрогеологические особенности грунтовых вод
степень развития ЭГП на территории
1 2 3 4 5 6
1
Горизонтальное или полого-наклонное залегание
Выдержанные
Элементы рельефа в основном совпадают с геологическими границами
Глубина залегания и минерализация пространственно мало изменчивы
Развиты слабо
2
Простая складчатость, осложненная немногочисленными разрывными нарушениями
Невыдержанные
Связь между рельефом и геологическими границами устанавливается не всегда
То же, но изменчивы
Развиты умеренно
3
Сложная складчатость, многочисленные разрывные нарушения
Сильно изменчивые
Элементы рельефа не совпадают с геологическими границами
То же, но исключительно изменчивы
Развиты широко
Категория сложности комплексного дешифрирования МАКС устанавливается исходя из суммы баллов сложности каждого фактора:

2. 100 м тілікке 9 аса тау жыныстарының шет жиындарының санында объект дәрежесі бір дәрежеге жоғарылайды.
"Шет жиындары" деп стратиграфиялық, литологиялық, петрографиялық және тектоникалық шектер түсіндіріледі.
3. егер 1 м тілікке тау жыныстарының алуан түрлерінің бесеуінен асатын мөлшері келетін болса немесе сарғыш – сеппелік минералдану байқалса объект дәрежесі 1 дәрежеге жоғарылайды.
4. Бір уақытта ескертпенің екінші және үшінші қолданылған болса, объект дәрежесі екі дәрежеге жоғарылайды.
13 Кесте
Тау жыныстарының (қолмен жасалатын жұмыстар) шайылғандық ДӘРЕЖЕЛЕРІ
Шайылу дәрежесі
Аумақ сипаттамасы
1
Құм және алеврит. Қиыршық тас , ұсақ тас , құмнан толтырғыштары бар малта тастар немесе қиыршық тастар (жыныстың 50 % дейін), құмақтар (30 % дейін ), саздақтар (20 % дейін) немесе саздар (10 % дейін). Қиыршық тас , ұсақ тас немесе қиыршық тасы бар құм.
2
Қиыршық тас , ұсақ тас , сазды құммен толтырылған малта тастар немесе қиыршық тастар (жыныстардың 40-50 % ), құмақтар (30 аса - 50 % дейін), саздақ (20 – аса 40 % дейін) немесе саздар (10 – аса 30 % дейін). Графий, ұсақ тас , малта тас немесе қиыршық тас (50 пайызға дейін) қосылған супесь.
3
Саздақтан (40 аса – 50 % дейінгі жыныстары) немесе саздан (30 – аса - 50 % дейін) толтырғышы бар қиыршық тас , ұсақ тас , малта тас немесе қиыршық тас. Қиыршық тас , ұсақ тас , малта тас немесе қиыршық тас қосылыстары бар (50 % дейін) саздақ.
4
Қиыршық тас , ұсақ тас , малта тас немесе қиыршық тас қспасы бар (50 % дейін) саз
14 Кесте
АКТМ кешенді дешифрлау күрделілігің АНЫҚТАУ ДӘРЕЖЕЛЕРІ
Фактор күрделілігінің балдары
Дешифрлау күрделілігіне ықпал ететін факторлар, және олардың сипаттамасы
Тау жыныстары қабаттарының құрылымдық ерекшеліктері
Тау жыныстарының литологиялық ерекшеліктері
Аумақтың геоморфологиялық ерекшеліктері
Топырақ суларының гидрогеологиялық ерекшеліктері
Аумақта ЭГП даму дәрежесі
1
2
3
4
5
6
1
Көлденең немесе жартылай еңісті жатыс
Ұстанымды
Жер бедерінің элементтері негізінен геологиялық процестерге сәйкес келеді
Жатыс тереңдігі және минерализация кеңістікті аз өзгереді
Әлсіз дамыған
2
Қарапайым қатпарлылық, аз үзінді бұзылулармен күрделендірілген
Ұстанымсыз
Жер бедері мен геологиялық шектер арасында байланыс әр уақытта орнатылмайды
Сол сияқты, бірақ өзгереді
Қалыпты дамыған
3
Күрделі қатпарлылық, көптеген үзінді бұзылулар
Қатты өзгергіш
Жер бедерінің элементтері геологиялық шектермен сәйкес келмейді
Сол сияқты, бірақ ерекше өзгереді
Кең дамыған
АКТМ кешенді шифрлаудың күрделілік дәрежесі әр фактордың күрделілік балдарының қосындысынан орнатылады:

1 категория – сумма баллов 5-7
2 категория – сумма баллов 8-11
3 категория – сумма баллов 12-15
Таблица 14-1
Категории сложности территории по сложности дешифрирования космо и аэрофотоматериалов
Категория
Характеристика сложности дешифрирования
1 2
1
(простая)
На космо и аэрофотоснимках отображается более 60 % объектов картирования. Равнинные территории с хорошо устанавливаемыми дешифровочными признаками и индикаторами объектов картирования.
2
(удовлетво-рительная)

1 дәреже – 5-7 балдар қосындысы
2 дәреже – 8-11 балдар қосындысы
3 дәреже – 12-15 балдар қосындысы
14 – 1 Кесте
Космо және аэроматериалдарды дешифрлау күрделігі бойынша аумақ күрделілігінің ДӘРЕЖЕЛЕРІ
Дәреже
Дешифрлау күрделілігінің сипаттамасы
1
2
1
(қарапайым)
Космо және аэрофото суреттерде картаға түсіру объектілерінің 60 % көбі бейнеленеді. Дешифрлау белгілері және картаға түсіру объектілерінің индикаторлары жақсы орнатылған жазық аумақтар.
2
(қанағаттанарлық)

На космо и аэрофотоснимках отображается от 30 до 60 % объектов картирования. Равнинные и горные территории с удовлетворительно устанавливаемыми дешифровочными признаками и индикаторами объектов картирования.
3
(сложная)
На космо и аэрофотоснимках отображается до 30 % объектов картирования. Равнинные и горные территории, в пределах которых затруднительно устанавливать дешифровочные признаки и индикаторы объектов картирования.
Таблица 15
Поправочные коэффициенты к нормам времени на полевые работы, учитывающие отклонения от условий, принятых при проведении работ
№ п п
Условия применения коэффициентов
Коэффициенты
1 2 3
1
При работе в высокогорной местности на отметках более 1500 м над уровнем моря:

Космо және аэрофото суреттерде картаға түсіру объектілері 30 – дан 60 % дейін бейнеленеді. Дешифрлау белгілері және картаға түсіру объектілерінің индикаторлары қанағаттандыратын деп орнатылған жазық және таулы аумақтар.
3
(күрделі)
Космо және аэрофото суреттерде картаға түсіру объектілері 30 % дейін бейнеленеді. Дешифрлау белгілері және картаға түсіру объектілерінің индикаторларын орнату қиын болатын жазық және таулы аумақтар.
15 Кесте
Жұмыстарды өткізуде қабылданған, шарттардан ауытқуды ескеретін дала жұмыстарының уақыт мөлшерлемелеріне түзету коэффициенттері
№ п п
Коэффициенттерді пайдалану шарттары
Коэффициенттер
1
2
3
1
Теңіз деңгейінің үстінде 1500 м аса белгілерде жоғары таулы жерлерде жұмыс жасағанда:

3,02
2
Текстовое описание, таблицы, чертежи
2,47
*Примечание:
В расчете норм времени и затрат труда учитывать поправочные коэффициенты,
учитывающие время по сбору геологических материалов при слабой сохранности
отчетов прошлых лет. Принимается для отчетов периода до 1950 года – коэффициент
1,3; для отчетов за период 1950-1970 гг. – 1,2; за период 1970-1990 гг. – 1,1; за период
с 1990 года – 1,0.
Таблица 18
Нормы времени
на ознакомление с коллекциями по территории (объекту) исследований и смежным территориям
в сменах на 1 коллекцию
Номер строки
Вид коллекции и количество образцов в коллекции
Норма
1 2 3
1
Петрографическая коллекция, 100 образцов

3,02
2
Мәтіндік сипаттама, кестелер, сызбалар
2,47
*Ескертпе:
Уақыт мөлшерлемелері мен еңбек шығындарын есептеуде түзету коэффициенттерін ескеру. Олар өткен жылдардың есеп берулерінің нашар сақталуында геологиялық материалдарды жинау бойынша уақытты ескереді. 1950 жылға дейінгі аралықтағы есеп берулер үшін – коэффициент 1,3, 1950-1970 жж. аралықтарындағы есеп берулер үшін – 1,2; 1970-1990 жж. аралық үшін . – 1,1; 1990 жылдан бастап аралықта – 1,0 коэффициент қолданылады.
18 Кесте
Зерттеу аумақтары (объектісі) және көрші аумақтары бойынша топтамалармен танысуға кететін уақыт мөлшерлемелері
1 топтамаға кезеңдермен
Жол нөмірі
Топтама түрі және топтамадағы үлгілердің сан мөлшері
Мөлшерлеме
1
2
3
1
Петрографиялық топтама, 100 үлгі

Оценочная карта*/; 1:1 000 000; 1:500 000
Геолог
(гидрогеолог) I категории - 1
5
Карта фактического материала ранее проведенных исследований; 1:200 000; 1:50000; 1:25 000
Геолог
(гидрогеолог) - 1
6
Предварительная геологическая карта с проявлениями полезных ископаемых; 1:200000
Геолог I категории- 1
7
Предварительная геологическая карта поверхности; 1:50 000; 1:25 000
То же
8
Предварительная геологическая карта поверхности; 1:10 000; 1:25 000 (для "открытых" территорий)
То же
9
Регистрационная карта полезных ископаемых; 1:200 000; 1:50 000; 1:25 000
Техник-геолог I категории - 1
10
Предварительная геолого-геофизическая карта основного уровня изучения; 1:1 000 000; 1:200 000; 1:50 000
Геолог I категории - 1
11
Регистрационная карта прямых признаков изучаемого полезного ископаемого (рудной формации); 1:200 000
Техник-геолог I категории - 1
12

Бағалау картасы*/; 1:1 000 000; 1:500 000
І дәрежелі геолог
(гидрогеолог) - 1
5
Бұрын өткізілген зерттеулердің нақты материалдар картасы; 1:200000; 1:50000; 1:25000
Геолог
(гидрогеолог) - 1
6
Пайдалы қазбалар көріністері бар Алдын - ала жасалған геологиялық карта; 1:200 000
І дәрежелі геолог - 1
7
Беткейлердің Алдын - ала жасалған геологиялық карта; 1:50 000; 1:25 000
Сол сияқты
8
Беткейдің Алдын - ала жасалған геологиялық картасы; 1:10 000; 1:25 000 ("ашық" аумақтар үшін)
Сол сияқты
9
Пайдалы қазбалардың тіркеу картасы; 1:200000; 1:50 000; 1:25 000
І дәрежелі техник-геолог - 1
10
Зерттеудің негізгі деңгейінің Алдын - ала жасалған геолого-геофизикалық картасы; 1:1000 000; 1:200 000; 1:50 000
І дәрежелі геолог - 1
11
Зерттелетін пайдалы қазбаның (рудалық үлгіпішінің) тікелей белгілерін тіркеу картасы; 1:200 000
І дәрежелі техник-геолог - 1
12

Предварительная гидрогеологическая карта; 1:200 000; 1:50 000
Гидрогеолог I категории - 1
13
Предварительная геоморфологическая карта; 1:200 000; 1:50 000; 1:25 000
Геолог (гидрогеолог II категории - 1
14
Предварительная инженерно-геологическая карта; 1:200 000; 1:50 000; 1:25 000
Геолог (гидрогеолог I категории - 1
15
Предварительная ландшафтно-индикационная карта
Геолог
(гидрогеолог) II категории - 1
16
Схема предварительного комплексного дешифрирования МАКС
Геолог
(гидрогеолог) I категории - 1
17
Предварительная сводная стратиграфическая колонка
Геолог I категории - 1
18
Предварительная гидрогеологическая колонка
Гидрогеолог I категории - 1
19
Схема расположения предполагаемых опорных (ключевых) участков и разрезов, наземных и аэровизуальных маршрутов, мест заложения горных выработок и т. д.; 1:200 000; 1:50 000; 1:25 000
Геолог
(гидрогеолог) – 1 категории - 1
20

Алдын - ала жасалған гидрогеологиялық карта; 1:200 000; 1:50 000
І дәрежелі гидрогеолог - 1
13
Алдын - ала жасалған геоморфологиялық карта; 1:200 000; 1:50 000; 1:25 000
І дәрежелі геолог
(гидрогеолог) - 1
14
Алдын – ала жасалған инженерлі-геологиялық карта; 1:200 000; 1:50 000; 1:25 000
І дәрежелі гидрогеолог
(геолог) - 1
15
Алдын – ала жасалған ландшафтты-индикациялық карта
ІІ дәрежелі геолог
(гидрогеолог) - 1
16
АКТМ алдын – ала кешенді дешифрлау сұлбасы
І дәрежелі геолог
(гидрогеолог) - 1
17
Алдын – ала жасалған жинақтау стратиграфиялық бағанша
І дәрежелі геолог - 1
18
Алдын – ала жасалған гидрогеологиялық бағанша
І дәрежелі гидрогеолог - 1
19
Болжамды тірек (негізгі) участкелер мен тіліктердің, жердегі және аэровизуалды бағдартардың, тау қазбаларының жатыс орындарының және т.б. орналасу сұлбасы; 1:200 000; 1:50 000; 1:25 000
Геолог
(гидрогеолог) - 1
20

Схема типизации территории исследований по сложности ее геологического строения (гидрогеологических или инженерно-геологических условий); 1:1 000 000; 1:500 000
Геолог
(гидрогеолог) - 1
21
Проектные типовые или индивидуальные геолого-технические разрезы буровых скважин
Геолог
(гидрогеолог) II категории - 1
22
Проектные типовые разрезы шурфов, канав (траншей)
Геолог
(гидрогеолог) II категории - 1
*/ Оценочная карта отражает степень соответствия полноты информации ранее проведенных исследований задачам проектируемых съемок геологического содержания.

Геологиялық құрылым күрделілігі бойынша зерттеу аумағының түрге бөліну сұлбасы (гидрогеологиялық немесе инженерлі-геологиялық шарттар); 1:1 000 000; 1:500 000
Геолог
(гидрогеолог) - 1
21
Бұрғылау ұңғымаларының жобалы түрлі немесе дербес геолого-техникалық тіліктері
ІІ дәрежелі геолог
(гидрогеолог) - 1
22
Шурфтардың, қарғылардың (траншеялар) жобалық түрлі тіліктері
ІІ дәрежелі геолог
(гидрогеолог) - 1
*/ Баға беру картасы геологиялық құрамы бар жобалау түсірілімдерінің бұрын өткізілген зерттеу тапсырмаларының ақпарат толықтығының сәйкестік дәрежесін көрсетеді.

Примечание. Составление чертежей выполняется при долевом участии начальника геологической (гидрогеологической и др.) партии, задолженного на соответствующих подготовительно-заключительных операциях и операциях, связанных с обслуживанием рабочего места (п. 14, 15)
Таблица 21
НОРМЫ ВРЕМЕНИ
на составление схемы геологической (гидрогеологической, инженерно-геологической, геохимической или геофизической) изученности территории исследований или обеспеченности МАКС, смена

Ескертпе. Сызбаларды құрастыру геологиялық (гидрогеологиялық және т.б.) партия басшысының үлестік қатысуымен орындалады, жұмыс орнына қызмет көрсетумен байланысты (14,15 т) операцияларда және сәйкес дайындау – қорытынды операциялардан алынған.
21 Кесте
АКТМ қамтылғандық немесе зерттеу аумағын геологиялық (гидрогеологиялық, инженерлі – геологиялық, геохимиялық немесе геофизикалық) зерттелгендік сұлбаларын құрастыруға УАҚЫТ МӨЛШЕРЛЕМЕЛЕРІ, кезең

Предварительная минерагеническая карта; 1:200 000
Геолог I категории - 1
5
Схема гидрогеологической интерпретации геофизических данных; 1:200 000, 1:100 000, 1:50 000
Гидрогеолог I категории - 1
6
Погоризонтные гидрогеологические карты; 1:200 000
То же
7
Предварительная карта гидрогеологи-ческого и инженерно-геологического районирования для мелиоративного строительства; 1:200 000, 1:50 000
То же
Таблица 54
Нормы времени
на составление схемы геологической интерпретации геофизических данных при ГС, ГГС или ГДП дочетвертичных и четвертичных образований, смена

Алдын – ала дайындалған минерагеникалық карта; 1:200 000
І дәрежелі геолог - 1
5
Геофизикалық деректердің гидрогеологиялық түрлендіру сұлбасы; 1:200 000, 1:100 000, 1:50 000
І дәрежелі гидрогеолог - 1
6
Көкжиекті гидрогеологиялық карталар; 1:200 000
Сол сияқты
7
Жер өңдеу құрылыс үшін алдын ала дайындалған гидрогеологиялық және инженерлі – геологиялық аумақтау картасы; 1:200 000, 1:50 000
Сол сияқты
54 Кесте
Төртінші сатылыққа дейін және төртінші сатылы түзілулерді ГТ, ГГТ немесе АГӘҚЗ геофизикалық деректердің геологиялық түрлендіру сұлбаларын құрастырғанда уақыт мөлшерлемелері, кезең

100-2000
0,29
0,33
0,50
1,00
Таблица 17
Классификация горных пород по буримости для вращательного механического бурения скважин
Категория горной породы
Горные породы, типичные для каждой категории
1 2
I
Торф и растительный слой без корней; рыхлые: лесс, пески (не плывуны), супеси без гальки и щебня; ил влажный и иловатые грунты; суглинки лессовидные; трепел; мел слабый.
II
Торф и растительный слой с корнями или с небольшой примесью мелкой (до 3 см) гальки и щебня; супеси и суглинки с примесью до 20 % мелкой (до 3 см) гальки или щебня; пески плотные; суглинок плотный; лесс; мергель рыхлый; плывун без напора; лед; глины средней плотности (ленточные и пластичные); мел; диатомит; сажи; каменная соль (галит); нацело каолинизированные продукты выветривания изверженных и метаморфизованных пород; железная руда охристая
III
Суглинки и супеси с примесью свыше 20 % мелкой (до 3 см) гальки или щебня; лесс плотный; дресва; плывун напорный; глины с частыми прослоями (до 5 см) слабосцементированных песчаников и мергелей, плотные, мергелистые, загипсованные, песчанистые; алевролиты глинистые, слабо-сцементированные; песчаники, слабосцементированные глинистым и известковистым цементом; мергель; известняк-ракушечник; мел плотный; магнезит; гипс тонкокристаллический, выветрелый; каменный уголь слабый; бурый уголь; сланцы тальковые, разрушенные, всех разновидностей; марганцевая руда; железная руда окисленная, рыхлая; бокситы глинистые
IV
Галечник, состоящий из мелких галек осадочных пород; мерзлые водоносные пески, ил, торф; алевролиты плотные глинистые; песчаники глинистые; мергель плотный; неплотные известняки и доломиты; магнезит плотный; пористые известняки; туфы; опоки глинистые; гипс кристаллический; ангидрит; калийные соли; каменный уголь средней твердости; бурый уголь крепкой; каолин (первичный); сланцы глинистые, песчано-глинистые, горючие, углистые, алевролитовые; серпентиниты (змеевики) сильно вывет-релые и оталькованные; неплотные скарны хлоритового и амфибол-слюдистого состава; апатит кристаллический; сильно выветрелые дуниты; перидотиты, кимберлиты, затронутые выветриванием; мартитовые и им подобные руды сильно выветрелые; железная руда мягкая, вязкая; бокситы
V
Галечно-щебенистые грунты; галечник мерзлый, связанный глинистым или песчано-глинистым материалом с ледяными прослойками; песок крупнозернистый и дресва, ил плотный, глины песчанистые, песчаники на известковистом и железистом цементе; алевролиты; аргиллиты; глины аргиллитоподобные, весьма плотные, плотные, сильно песчанистые; конгломерат осадочных пород на песчано-глинистом или другом пористом цементе; известняки; мрамор; доломиты мергелистые; ангидрит весьма плотный; опоки пористые, выветрелые; каменный уголь твердый, антрацит; фосфориты желваковые; сланцы глинисто-слюдяные, слюдяные, тальково-хлоритовые, хлоритовые, хлорито-глинистые, серицитовые; серпентиниты (змеевики); выветрелые альбитофиры, кератофиры; туфы серпентинизированные, вулканические; дуниты, затронутые выветриванием, кимберлиты
VI
Ангидриты плотные, загрязненные туфогенным материалом; глины плотные с прослоями доломита и сидеритов; конгломерат осадочных пород на известковистом цементе; песчаники полевошпатовые, кварцево-известковистые; алевролиты с включением кварца; известняки плотные, доломитизированные, скарнированные; доломиты плотные; опоки; сланцы глинистые, кварцево-серицитовые, кварцево-слюдяные, кварцево-хлоритовые, кварцево-хлорито-серицитовые, кровельные; хлоритизированные и рас-сланцованные альбитофиры, кератофиры, порфириты; габбро; аргиллиты слабоокремненные; дуниты, не затронутые выветриванием; перидотиты, затронутые выветриванием; амфиболиты; пироксениты крупнокристалли-ческие; тальково-карбонатные породы; апатиты; скарны эпидото-кальцитовые; колчедан сыпучий; бурые железняки ноздреватые; гематито-мартитовые руды; сидериты
VII
Аргиллиты окремненные; галечник изверженных и метаморфических пород (речник); щебень мелкий без валунов; конгломераты с галькой (до 50 %) изверженных пород на песчано-глинистом цементе; конгломераты осадочных пород на кремнистом цементе; песчаники кварцевые; доломиты весьма плотные; окварцованные полевошпатовые песчаники, известняки; каолин агальматолитовый; опоки крепкие, плотные; фосфоритовая плита; сланцы слабо окремненные, амфибол-магнетитовые, куммингтонитовые, рогово-обманковые, хлорито-роговообманковые; слабо рассланцованные альбитофиры, кератофиры, порфиры, порфириты, диабазовые туфы; затронутые выветриванием: порфиры, порфириты; крупно и среднезернистые, затронутые выветриванием граниты, сиениты, диориты, габбро и другие изверженные породы; пироксениты, пироксениты рудные; кимберлиты базальтовидные; скарны каль-цитосодержащие, авгито- гранатовые; кварцы пористые (трещи-новатые, ноздреватые, охристые); бурые железняки ноздреватые, пористые; хромиты; сульфидные руды; мартито-сидеритовые и гематитовые руды; амфибол-магнетитовые руды
VIII
Аргиллиты кремнистые; конгломераты изверженных пород на известковистом цементе; доломиты окварцованные; окремненные известняки и доломиты; фосфориты плотные, пластовые; сланцы окремненные; кварцево-хлоритовые, кварцево-серицитовые, квар-цево-хлорито-эпидотовые, слюдя-ные; гнейсы; среднезернистые альбитофиры, кератофиры; базальты выветрелые; диабазы; порфиры и порфириты; андезиты; диориты, не затронутые выветриванием; лабрадориты; перидотиты; мелко-зернистые, затронутые выветри-ванием граниты, сиениты, габбро; затронутые выветриванием гра-нито-гнейсы, пегматиты, кварцево-турмалиновые породы; скарны крупно и средне-зернистые, кристаллические, авгито-гранатовые, авгито-эпидотовые; эпидоты; кварцево-карбонатные и кварцево-баритовые породы; бурые железняки пористые; гидрогематитовые руды плотные; кварциты гематитовые, магнетитовые; колчедан плотный; бокситы диаспоровые
IX
Базальты, не затронутые выветриванием; конгломераты изверженных пород на кремнистом цементе; известняки карстовые; кремнистые песчаники, известняки; доломиты кремнистые; фосфориты пластовые окремненные; сланцы кремнистые; кварциты магнетитовые и гематитовые тонкополосчатые, плотные, мартито-магнетитовые; роговики амфибол-магнетитовые и серицитизированные; альбито-фиры и кератофиры; трахиты; порфиры ок-варцованные; диабазы тонкокристаллические; туфы окремненные, ороговикованные; затронутые выветриванием липариты, микрограниты; крупно- и среднезернистые граниты; гранито-гнейсы, гранодиориты; сиениты; габбро-нориты; пегматиты; березиты; скарны мелкокристаллические авгито-эпидото-гранатовые; датолито-гранато-геденбергитовые; скарны крупно-зернистые, гранатовые; окварцованные; амфиболит, колчедан; кварцево-турмалиновые породы, не затронутые выветриванием; бурые железняки плотные; кварцы со значительным количеством колчедана; бариты плотные
X
Валунно-галечные отложения изверженных и метаморфизованных пород; песчаники кварцевые сливные; джеспилиты; затронутые выветриванием фосфатно-кремнистые породы; кварциты неравно-мернозернистые; роговики с вкрапленностью сульфидов; кварцевые альбитофиры и кератофиры; липариты, мелкозернистые граниты, гранито-гнейсы и гранодиориты; микрограниты; пегматиты плотные, сильно кварцевые; скарны мелкозернистые, гранатовые, датолито-гранатовые; магнетитовые и мартитовые руды, плотные с прослойками роговиков; бурые железняки окремненные; кварц жильный; порфириты сильно окварцованные и ороговикованные
XI
Альбитофиры тонкозернистые ороговикованные; джеспилиты, не затронутые выветриванием; сланцы яшмовидные кремнистые; кварциты; роговики железистые, очень твердые; кварц плотный; корундовые породы; джеспилиты гематито-мартитовые и гематито-магнетитовые
XII
Совершенно не затронутые выветриванием монолитно-сливные джеспилиты, кремень, яшма, роговики, кварциты, эгириновые и корундовые породы
Приложение 13
к нормам времени на
проведение работ по
государственному
геологическому изучению недр
Таблица 18
Нормы времени на промывку скважин
(в станко- сменах на 1 промывку)
Номер
строки
Глубина
промывки, м
Бурение скважин
с поверхности земли
из подземных горных выработок
Диаметр скважины, мм
до 132
свыше 132
до 132
1 2 3 4 5
1

100-2000
0,29
0,33
0,50
1,00
17 Кесте
Ұңғыманы айналмалы механикалық бұрғылау үшін бұрғылау бойынша тау жыныстарын топтастыру
Тау жынысының дәрежесі
Әр дәреже үшін түрлі тау жыныстары
1
2
I
Шымтезек және тамырлары жоқ өсімдік қабаты; бос: лесс, құмдар (қорыссыз), тасмалтасыз және тасшақпасыз құмдақтар; дымқыл ұйық және ұйықты топырақтар; лесс түрлі саздақтар; трепел; әлсіз бор.
II
Шымтезек және тамырлары бар немесе азғантай ұсақ тасмалта мен тасшақпа (3 см дейін) қоспасы бар өсімдік қабаты; 20 пайызға дейін ұсақ тасмалтасы және тасшақпасы (3 см дейін) бар құмдақтар және саздақтар; тығыз құмдар; тығыз саздақ; лесс; бос әксаз; қысымы жоқ қорыс; мұз; орташа тығыз саздар (таспалы және иілімді); бор; диатомит; күйелер; тасты тұз (галит); атқылаған және метаморфизді желдену жыныстардың толық каолинизацияланған өнімдері; жосалы темір кені
III
Тасмалта және тасшақпа боралары (30 см дейін) 20 пайыздан жоғары қоспасы бар құмдақтар мен саздақтар; тығыз лесс; тасқиыршық, қысымды қорыс; әлсіз цементтелген құмтастар мен әксаздардың (5 см дейін) жиі қабаттасуымен саздар, тығыз, әксазды, гипстелген, құмтасты, сазды құмайттастар, әлсіз цементтелген; құмтастар, сазды және әктасты цементпен әлсіз цементтелген; әксаз; әктас – бақалшақтастар; тығыз бор; магнезит; жұқа кристаллды гипс, желденетін; әлсіз тас көмірі; сұр көмір; талькті тақтатастар, бұзылған, барлық түрлерде; марганцті кен; қышқылданған, бос темір кені; сазды бокситтер.
IV
Шөгінді жыныстардың борлы тасмалталарынан тұратын малтатас; мұз қатқан сулы құмдар, ұйық, шымтезек; сазды тығыз құмайттастар; сазды құмтастар; тығыз әктас; тығыз емес әктастар және доломиттер; тығыз магнезит; кеуекті әктастар; туфтар; сазды опоктар; кристаллды гипс; ангидрит; калийлі тұздар; орташа қаттылығы бар тас көмір; берік сұр көмір; каолин (алғашқы); сазды тақтатастар, құмтасты – сазды, жанатын, күлді құмайттастар; серпентиниттер (жылантастар) қатты желдетілген және тальктелген; тығыз емес хлоритті және амфибол – слюдистті құрамды скарндар; кристаллды апатит; қатты желдетілген дуниттер; перидотиттер, кимберлиттер, желдетуге ұшыраған; мартитті және оларға ұқсас кендер қатты желдетілген; жұмсақ, тұтқыр темір кені; бокситтер.
V
Тасмалталы – тасшақпалы топырақтар; мұзды қабаттары бар құмтасты – сазды материалдармен немесе сазды материалдармен байланысқан қатқан малтатас; ірі түйіршікті құм және тасқиыршықтар, тығыз ұйық, құмтасты саздар, әктасты және темір цементтегі құмтастар; құмайттастар; сазтастар; сазтастыларға ұқсас саздар, аса тығыз, тыңыз, қатты құмтасты; шөгінді жыныстың конгломераты, құмтасты – сазды немесе өзге кеуек цементте; әктастар; мәрмәр; әксазды доломиттер; аса тығыз сазтас; қарапайым опоктар, желдетілген; қатты тас көмірі, антрацит; жалбырлы фосфориттер; сазды – слюдянды, слюдянды, талькті – хлоритті, хлорлы – сазды, серицитті тақтатастар; серпентиниттер (жылантастар); желденген альбитофирлер, кератофирлер; серпентинизацияланған турфтар, вулкандық; дуниттер, желдетуге шалдыққан, кимберлиттер.
VI
Тығыз сазтастар, туфогенді материалмен ластанған; доломит және сидериттер қабаттары бар тығыз саздар; әктасты цементте шөгінді жыныстардың конгломераты; полевошпатты, кварцты - әктасты құмтастар; құрамында кварцы бар құмайттастар; тығыз, доломитизацияланған, крандалған әктастар; тығыз доломиттер; опоктар; сазды тақтатастар, кварцты - серицитті, кварцты-слюдянды, кварцевты-хлоритті, кварцты-хлоритті-серицитті, жабынды; хлоритизацияланған және сланцталған альбитофирлер, кератофирлер, порфириттер; габбро; әлсіз кремиленген сазтастар; желдетуге ұшырамаған дуниттер; желдетуге ұшыраған перидотиттер; амфиболиттер; ірі кристаллды пироксениттер; талькті-карбонатты жыныстар; апатиттер; эпидото-кальцитті скарндар; себілмелі колчедан; танаулы сұр теміртастар; гематито-мартитті кендер; сидериттер.
VII
Кремиленген сазтастар; атылған және метаморфрзға ұшыраған жыныстардың (өзенді) малтатас; қойтастары жоқ толқынды тасшақпа; құмтасты – сазды цементте атылған жыныстардың (50 пайызға дейін) тасмалталарымен конгломераттар; кремнилі цементте шөгінді жыныстардың конгломераттары; кварцтя құмтастар; аса тығыз доломиттер; кварциалған полевошпатты құмтастар, әктастар; агальматолитті каолин; берік, тығыз опоктар; фосфоритті тақта; әлсіз кремийленген, амфибол-магнетиттелген, куммингтониттелген, мүйізтасты – алдамшы, хлоритті-мүйізтасты алдамшы тақтатастар; әлсіз тақтатасталған альбитофиртер, кератофиртер, порфирлер, порфириттер, диабазды туфтар; желденуге ұшыраған: порфирлер, порфириттер; ірі және орташа түйіршікті, желденуге ұшыраған граниттер, сиениттер, диориттер, габбро және өзге де атылған жыныстар; пироксениттер, кенді пироксениттер; базальт түріндегі кимберлиттер; құрамында кальци бар скарндар, авгито- гранаттылар; кеуек кварцтар (жарықтары бар, танаулы, жосалы); танаулы, кеуек сұр теміртастар; хромиттер; сульфидті кендер; мартито-сидеритовті және гематитовті кендер; амфибол-магнетитовті кендер.
VIII
Кремийлі сазтастар; әктасты цементте атылған жыныстардың конгломераттары; кварцталған доломиттер; кремнийленген әктастар және доломиттер; тығыз, тақталы фосфориттер; кремнийленген, тақтатастар; кварцты-хлоритті, кварцты-серицитовті, кварцты-хлоритті-эпидотовты, слюдянды; гнейстер; орташа түйіршікті альбитофирлер, кератофиртер; желдетілген базальттар; диабаздар; порфирлер және порфириттер; андезиттер; диориттер, желдетуге ұшырамағандар; лабрадориттер; перидотиттер; борко-түйіршікті, желденуге ұшыраған граниттер, сиениттер, габбро; желденуге ұшыраған гранитті-гнейстер, пегматиттер, кварцты-турмалинді жыныстар; ірі және орташа түсіршікті скарндар, кристаллды, авгито-гранатты, авгито-эпидотовты; эпидоттар; кварцты-карбонатты және кварцты – баритті жыныстар; кеуек сұр теміртастар; тығыз гидрогематитті кендер; гематитті кварциттер, магнетитті; тығыз колчедан; диаспоралы бокситтер.
IX
Желденуге ұшырамаған базальттар; кремнийлі цементте атылған жыныстардың конгломераттары; крастты әктастар; кремнийлі құмтастар, әктастар; кремнийлі доломиттер; кремниленген қатты фосфориттер; кремнийлі тақтатастар; жұқа қатты, тыңыз, мартитті – магнетитті, мүйізтастар амфибол – магнетитті және серицитизацияланған магнетитті және гемагнетитті кварциттер; альбитофирлер және кератофирлер; трахиттер; кварцталған порфирлер; жұқа кристаллды диабаздар; кремнийленген, мүйізтасталған туфтар; желденуге ұшыраған липариттер, микрограниттер; ірі және орташа түйіршікті граниттер; гранитті -гнейстер, гранодиориттер; сиениттер; габбронориттер; пегматиттер; березиттер; боркокристаллды авгито-эпидото-гранатты скрандар; датолито-гранатты-геденбергитті; ірі түйіршікті, гранатты скарндар; кварцталған, амфиболит, колчедан; кварцты-турмалинді жыныстар, желденуге ұшырамаған; тығыз сұр теміртастар; колчеданның маңызды сан мөлшерімен кварцтар; тығыз бариттер.
X
Атылған және метаморфозды жыныстардың қойтасты – тасмалталы шөгінділері; кварцты құймалы құмтастар; джестақталар; желденуге ұшыраған фосфатты –кремнийлі жыныстар; кедір – бұдыр түйіршікті кварциттер; сульфиттердің қосындысымен мүйізтастар; кварцты альбитофирлер және кератофирлер; липариттер, түйіршікті толқынды граниттер, гранитті-гнейстер және гранодиориттер; микрограниттер; тығыз пегматиттер, қатты кварцталған; бор түйіршікті, гранатты, датолитті - гранатты скарндар; магнетитті және мартитті кендер, тығыз мүйізтас қабаттарымен; кремнийленген сұр теміртастар; тастамыр кварцы; қатты кварцталған және мүйізтасталған порфириттер.
XI
Жұқа түйіршікті мүйізделген альбитофиртер; желденуге ұшырамаған джеспилиттер; кремнийлі яшма түріндегі тақтатастар; кварциттер; теміртасты мүйізтастар, өте қатты; тығыз кварц; корунотті жыныстар; гематитті-мартитовты және гематитті-магнетитті джеспилиттер.
XII
Мүлдем желденуге ұшырамаған көп қабатты – құймалы джеспилиттер, кремень, яшма, мүйізтастар, кварциттер, эгириновті және корунотивті жыныстар.
Геологиялық таспаға түсіру
жұмыстарын жүргізуге уақыт
мөлшерлемелеріне 3-бөлім
2-қосымша
18 Кесте
Ұңғымаларды шаюға уақыт мөлшерлемелері
(1 шаюға білтек – кезеңде)
Жол нөмірі
Шаю тереңдігі , м
Ұңғымаларды бұрғылау
жер бетінен
жерасты тау қазбаларынан
Ұңғыма диаметрі , мм
132 дейін
132 аса
132 дейін
1
2
3
4
5
1

0,12
0,15
Таблица 78
Классификация типичных представителей горных пород
по буримости (шнековое бурение)
Категория горной породы
Типичные представители горных пород для каждой категории
1 2
I
Растительный слой и торф с небольшой примесью гальки и гравия, иловатые грунты. Лессовидные рыхлые суглинки, рыхлый лесс, трепел.
II
Рыхлые пески и песчано-глинистые грунты с примесью (до 10%) мелкой гальки и гравия. Глины ленточные, пластичные, песчаные. Диатомит. Сажи.
III
Песчано-глинистые грунты с примесью (10-30%) мелкой гальки, щебня и гравия. Рыхлые мергели, плотные глины и суглинки, слежавшиеся лесс, мел слабый. Сухие пески, уголь бурый, плывуны.
IV
Песчано-глинистые грунты со значительной (свыше 30%) примесью гальки и щебня. Плотные вязкие глины, валунные глины, каолин. Пористый известняк-ракушечник, плотный мел, гипс, бокситы, ангидрит, фосфориты, опока, каменная соль, каменный уголь. Мерзлые грунты; песок, ил, торф, суглинки.
V
Мерзлые глины аргиллитоподобные, весьма плотные, глинистый песчаник плотный; крупнозернистый песчаник с примесью галечника. Плотный ил и дресва с ледяными прослоями. Лед.
VI
Мерзлые галечники, связанные глинистыми или песчано-глинистыми материалами; плотные глины с включением доломитов и сидеритов; глины плотные. Валунно-галечные отложения.
Приложение 17
к нормам времени на
проведение работ по
государственному
геологическому изучению недр
Таблица 79
Поправочные коэффициенты
к нормам времени на бурение скважин для сейсморазведочных работ
Номер
строки
Условия применения коэффициентов
Поправочный
коэффициент
1 2 3
1
Бурение скважин диаметром свыше 175 мм

0,12
0,15
78 Кесте
Бұрғылау бойынша (шнекті бұрғылау) тау жыныстарының түрлі көріністерінің топтастырылуы
Тау жынысының дәрежесі
Әр дәреже үшін тау жыныстарының түрлі көріністері
1
2
I
Тасмалта және гравийдің әлсіз қоспасымен өсімдік қабаты және шымтезек, ұйықты топырақтар. Лесс түріндегі бос саздақтар, бос лҰсс, трепел.
II
Борлы тасмалта және гравийдің қоспасымен (10 пайызға дейін) бос құмдар және құмды – сазды топырақтар. Таспалы саздар, иілгіш, құмтасты. Диатомит. Күйелер.
III
Борлы тасмалта, тасшақпа және гравий қоспасы бар (10 – 30 пайыз) құмды – сазды топырақтар. Бос әксаздар, тығыз саздар және саздақтар, жатып қалған лҰсс, әлсіз бор. Құрғақ құмдар, сұр көмір, қорыстар.
IV
Тасмалта мен тасшақпалардың маңызды қоспасы бар (30 пайыздан жоғары) құмды – сазды топырақтар. Тығыз тұтқыр саздар, қойтасты саздар, каолин. Кеуекті әктасты – бақалшақтастар, тыңыз бор, гипс, бокситтер, ангидрит, фосфориттер, опока, тасты тұзь, тас көмір. Мұз қатқан топырақтар; құм, ұйық, шымтезек, саздақтар.
V
Сазтасты тәрізді мұз қатқан саздар, аса тығыз, тығыз сазды құмтас; малтатас қоспасы бар ірі түйіршікті құмтас. Тыңыз ұйық және мұз қатқан қабаттары бар тасқиыршықтар. Мұз.
VI
Сазды немесе құмды – сазды материалдармен байланысқан мұз қатан малтатастар; құрамында доломиттер мен сидериттер бар тығыз саздар; тығыз саздар. Қойтасты – тасмалталы шөгінділер.
Геологиялық таспаға түсіру
жұмыстарын жүргізуге уақыт
мөлшерлемелеріне 3-бөлім
6-қосымша
79 Кесте
Сейсмикалық барлау жұмыстары үшін ұңғымалар бұрғылауға уақыт мөлшерлемелеріне түзету коэффициенттері
Жол нөмірі
Коэффициенттерді пайдалану шарттары
Түзету коэффициенті
1
2
3
1
175 мм жоғары диаметрі бар ұңғымаларды бұрғылау

2. В необходимых случаях для документации сейсморазведочных скважин (при поисково-съемочных работах) разрешается дополнительно учитывать затраты на геологический персонал (техник-геолог 1 категории в количестве 0,20 человеко-дня на 1 станко-смену).
Таблица 85
Нормы затрат транспорта на бурение скважин для
сейсморазведочных работ
(в машино-сменах на 1 станко-смену)
№ пп
Глубина скважины, м
Годовой фонд рабочего времени, станко-смен

2. Қажет болған жағдайларда сейсмикалық барлау ұңғымаларын құжаттау үшін (іздеу – таспаға түсіру жұмыстары кезінде) геологиялық қызметкерлерге қосымша шығындарды ескеру рұқсат етіледі (1 білтек – кезеңге техник-1 дәрежелі геолог 0,20 адам – күн сан мөлшерінде).
85 Кесте
Сейсмикалық барлау жұмыстары үшін ұңғымаларды бұрғылауға көлік шығындарының мөлшерлемелері
(1 білтек – кезеңге мәшине – кезеңде)
№ пп
Ұңғыма тереңдігі, м
Жұмыс уақытының жылдық қоры, білтек - кезең

0,24
4
60-80
0,30
Таблица 94
Нормы времени
на отбор проб грунтоносом на канате
(станко-смен на одну пробу)
Номер строки
Глубина скважины, м
Норма времени
1 2 3
1
до 100
0,18
Таблица 95
Группы горных пород по устойчивости
Группа
Наименование и характеристика пород
1 2
I
Породы слоистого, обломочного и кристаллического сложения на известковом или кварцевом цементе: известняки, песчаники, доломиты. Мраморы, граниты, габбро, диабазы и т. п.
Землистые, глинистые и песчано-глинистые породы, частицы которых связаны между собой землистым или глинистым цементом, наносы глины.
Породы слоистого или обломочного сложения, связанные глинистым цементом, сланцы глинистые, конгломераты и брекчии, мергели и туфы.
II
Песчано-глинистые частицы, насыщенные водой: плывучие пески (плывуны) и разжиженные грунты.
Разбухающие породы (глины, мел, гипс и т. п.). Породы представляющие собой скопление отдельных зерен и обломков без сцепления между собой; рыхлые горные породы, галька, щебень, гравий, пески.
Валунные отложения. Совершенно разбитые трещинами породы I группы.
Таблица 96
Нормы времени
на крепление скважин обсадными трубами и их извлечение из скважин
(в станко-сменах на 1 м обсадной трубы)
п/п
Диаметр обсадных-
труб,
мм
Крепление трубами
Извлечение труб
Спуск или извлечение
труб в трубах
большего Ǿ
Вид соединения
лебедкой
домкратом
муфтовое
сварное
муфтовое
сварное
независимо
от группы
пород
вид соединения
Группа пород по устойчивости*/
муфтовое
сварное
I
I
II
II
I
II
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
1

0,24
4
60-80
0,30
94 Кесте
Арқандағы топырақ тасымалдаушымен сынамалар алуға уақыт мөлшерлемелері
(бір сынамаға білтек - кезеңде)
Жол нөмірі
Ұңғыма тереңдігі, м
Уақыт мөлшері
1
2
3
1
100 дейін
0,18
95 Кесте
Беріктік бойынша тау жыныстарының топтары
Топ
Жыныстар атауы және сипаттамасы
1
2
I
Тұзды, сынықты және кристаллды құрылымды әктасты немесе кварцтя цементтегі жыныстар: әктастар, құмтастар, доломиттер. Мәрмәрлар, граниттер, габбро, диабаздар және т.с.с.
Жерлі, сазды және құмды – сазды жыныстар, олардың бөлшектері өзара жер немесе сазды цементпен байланысқан, саз наностары.
Тұзды немесе сынық құрылымда жыныстар, олар сазды цементпен байланысқан, сазды тақтатастар, конгломераттар және брекчилер, әксаздар және туфтар.
II
Сумен қанықан құм – сазды бөлшектер: жүзбелі құмдар (қорыстар) және сұйықталған топырақтар.
Ісінген жыныстар (саздар, бор, гипс және т.с.с.). Өзара ілінісі жоқ дербес түйіршіктер мен сынықтардың жинақталуын ұсынатын жыныстар; бос тау жыныстары, тасмалта, тасшақпа, гравий, құмдар.
Қойтасты шөгінділер. 1 топтың жарықтармен мұқият сындырылған жыныстары.
96 Кесте
Тіреу құбырларымен ұңғымаларды нығайтуға және оларды ұңғымалардан шығаруға уақыт мөлшерлемелері
(тіреу құбырының 1 м білтек - кезеңде)
п/п
Тіреу құбырының диаметрі,
мм
Құбырлармен нығайту
Құбырларды алып шығу
Ǿ құбырларынан құбырларды түсіру немесе алып шығу
Байланыс түрі
шығырмен
домкратпен
муфталық
пісіру
муфталық
пісіру
Жыныстар тобына тәуелсіз
байланыс түрі
Беріктік бойынша жыныстар тобы*/
муфталық
пісіру
I
I
II
II
I
II
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
1

0,081
0,086
0,111
0,162
0,262
0,465
0,877
Таблица 104
Классификация горных пород по буримости для ударно-канатного бурения (исключая разведку россыпных месторождений)
Категория горной породы
Горные породы, типичные для каждой категории
1 2
I
Торф и растительный слой без корней, рыхлые пески, иловатые породы; болотные грунты, рыхлые песчано-глинистые грунты (супеси) без гальки и щебня, лессовидные суглинки; рыхлый лесс, трепел
II
Торф и растительный слой с корнями или с небольшой примесью мелкой гальки и гравия; рыхлые песчано-глинистые грунты с примесью (до 20 %) мелкой гальки и гравия; разновидности песков, не вошедших в I и III категории; глины ленточные, пластичные, песчаные, диатомит, сажи, увлажненный слабый мел
III
Песчано-глинистые грунты со значительной примесью (свыше 20 %) щебня, гравия и мелкой гальки; рыхлые мергели, плотные глины и суглинки; слежавшийся лесс, мел; сухие пески, лед чистый
IV
Песчано-глинистые грунты со значительным (свыше 30 %) содержанием гравия и гальки; плотные вязкие глины, валунные глины, первичный каолин; мягкие глинистые углистые и тальково-хлоритовые сланцы, мергель, глинистые песчаники, известняк-ракушечник; гипс, твердый мел, бокситы, ангидрит, фосфорит, опока, каменная соль (галит); мерзлые: сильно водоносный песок, ил, торф, глины с примесью гравия и гальки
V
Мелкий галечник без валунов; аспидные, кровельные, слюдистые сланцы; песчаники на известковистом и железистом цементе; известняки, доломиты, мрамор; аргиллиты, ангидриты и ноздреватые бурые железняки; крепкий каменный уголь; выветрелые изверженные породы: граниты, сиениты, диориты, габбро и т. п.; конгломераты осадочных пород на известковом цементе
VI
Крупный галечник с небольшим количеством мелких валунов; окварцованные сланцы, известняки и песчаники; крупно-зернистые изверженные породы: граниты, диориты, сиениты, габбро, гнейсы, порфиры и пегматиты; конгломераты осадочных пород на кремнистом цементе
VII
Галечник с большим количеством крупных валунов, валуны кристаллических пород; кремнистые сланцы, известняки, песчаники; мелкозернистые изверженные породы: граниты, диориты, сиениты, габбро; плотные и сильно кварцевые пегматиты; конгломераты кристаллических пород на кремнистом цементе
Примечание. При разбуривании валунов их следует относить к категории пород, которые присущи данным валунам
Таблица 105
Классификация горных пород по буримости для ударно-канатного бурения при разведке россыпных месторождений
Категория
горной породы
Горные породы, типичные для каждой категории
1 2
I
Растительный слой и рыхлые пески, торф и растительный слой с примесью глины и песка, чернозем нормальной влажности, устойчивые слабосцементированные (неплывунные) пески и рыхлые песчано-глинистые грунты (супеси) без гальки и щебня, рыхлый лесс; водоносные илы и болотные грунты, не дающие пробки
II
Несвязанные мелкогалечные и песчано-глинистые грунты, устойчивые пески и супеси, связанные глиной, с небольшой примесью гальки и щебня, не связанные глиной; песчано-глинистые грунты с небольшим количеством гальки и щебня; лесс, лессовидные суглинки, каолин; плывуны, дающие пробку и лед
III
Глинистые и связанные глиной галечные грунты с редкими валунами; крупногалечные и песчано-щебневые грунты, слабосцементированные глиной, плотная сухая или сырая, жирная, вязкая глина, плотные суглинки; рыхлые каолинизированные продукты выветривания изверженных и метаморфизованных пород, каменный уголь, рыхлый мергель, глинистые сланцы, пористые известняки и туфы; в плотике; сильно разрушенные коренные породы, превращенные в дресву и прочие мелкие продукты выветривания
IV
Плотносцементированные крупногалечные грунты с редкими валунами; крепкий каменный уголь, каменная соль, бокситы, мергель, аргиллиты, опоки, известняк-ракушечник, магнезит, мокрая мягкая железная руда; плотная сухая или жирная вязкая глина (мясника) с крупной галькой, щебнем и ребровиком; крупногалечные грунты, сцементированные плотной жирной глиной (месника); плотные щебенистые грунты, сцементированные глиной, с крупными угловатыми обломками (элювия, валунные глины); разрушенные мелкоразборные (в плотике): песчаники, известняки; глинистые, песчано-глинистые, углистые, слюдистые и известковистые сланцы; плотные мергели; сталькованные и плотные породы с весьма частыми трещинами
V

0,081
0,086
0,111
0,162
0,262
0,465
0,877
*/ Беріктік бойынша жыныстар тобы 106 кестеде келтірілген (7 Қосымша)
104 Кесте
Соққылы – арқынды бұрғылау үшін бұрғылау бойынша тау жыныстарының топтастырулары
(шашылымды кен орындардың барлауын қоспай)
Тау жынысының дәрежесі
Әр дәреже үшін түрлі тау жыныстары
1
2
I
Шымтезек және тамырлары жоқ өсімдік қабаты, бос құмдар, ұйықты жыныстар; батпақты топырақтар, тасмалтасыз және тасшақпасыз бос құм - сазды топырақтар (құмдақтар), лессты саздақтар; бос лесс, трепел
II
Шымтезек және тамырлары бар немесе борлы тасмалта мен гравий қоспалары бар өсімдік қабаты; борлы тасмалта және гравий қоспасы бар (20 пайызға дейін) бос құмды – сазды топырақтар; I және III дәрежелерге кірмеген құмдардың әр алуан түрлері; таспалы, иілгіш, құмтасты саздар, диатомит, күйелер, ылғал әлсіз бор.
III
Тасшақпалар, гравий және борлы тасмалталардың маңызды қоспасы бар (20 пайыздан аса) құмды – сазды топырақтар; бос әктастар, тығыз саздар және саздақтар; жатып қалған лесс, бор; құрғақ құмдар, таза мұз.
IV
Тасмалталар мен гравийдің маңызды қоспасы бар (30 пайыздан аса) құмды – сазды топырақтар; тығыз тұтыр саздар, қойтасты саздар, алғашқы каолин; жұмсақ сазды көмірлі және талькті-хлоритті тақтатастар, әксаз, сазды құмтастар, әктасты - бақалшақтастар; гипс, қатты бор, бокситтер, ангидриттер, фосфорит, опока, тасты тұз (галит); қатқан: қатты сулы құм, ұйық, шымтезек, тасмалта мен гравий қоспасы бар саздар.
V
Қойтастары жоқ борлы малтатас; аспидті, жабындылы, слюдистті тақтатастар; әктасты және теміртасты цементте құмтастар; әктастар, доломиттер, мәрмәр; сазтастар, ангидриттер және танаулы сұр теміртастар; қатты тас көмір; желдетілген атылған жыныстар: граниттер, сиениттер, диориттер, габбро және т.б.; әктасты цементте шөгінді жыныстардың конгломераттары.
VI
Борлы қойтастардың біршама мөлшері бар ірі малтатас; кварцталған тақтатастар, әктастар және құмтастар; ірі – түйіршікті атылған жыныстар: граниттер, диориттер, сиениттер, габбро, гнейстер, порфирлер және пегматиттер; кремнийлі цементте шөгінді жыныстардың конгломераттары.
VII
Ірі қойтастардың біршама мөлшері бар малтатас, кристаллды жыныстардың қойтастары; кремнийлі тақтатастар, әктастар, құмтастар; бортүйіршікті атылған жыныстар: граниттер, диориттер, сиениттер, габбро; тығыз және қатты кварцталған пегматиттер; кремнийлі цементте кристаллды жыныстардың конгломераттары
Ескертпе. Қойтастарды қайта бұрғылағанда оларды осы қойтастарға қатысты жыныстар дәрежесіне жатқызған жөн.
105 Кесте
Шашылымды кен орындарды барлау кезінде соққылы – арқанды бұрғылау үшін бұрғылау бойынша тау жыныстарының топтастырулары
Тау жынысының дәрежесі
Әр дәреже үшін түрлі тау жыныстары
1
2
I
Өсімдік қабаты және бос құмдар, шымтезек және саз және құм қоспасы бар өсімдік қабаты, қалыпты ылғалдылығы бар қара топырақ, тұрақты әлсіз цементтелген (қорыссыз) құмдар және тасмалтасыз және тасшақпасыз бос құм - сазды топырақтар (құмдақтар), бос лҰсс; сулы ұйықтар және батпақты топырақтар, берілмейтін тығындар.
II
Байланыспаған борлытасмалталы және құмды – сазды топырақтар, сазбен байланысқан тұрақты құмдар және құмдақтар, сазбен байланыспаған құрамында аз мөлшерде тасмалталар мен тасшақпалар бар; аз мөлшерде құрамында тасмалталар мен тасшақпалар бар құмды – сазды топырақтар; лҰсс, лҰсс тәрізді саздақтар, каолин; қорыстар, тығын беретін және мұз.
III
Сазды және сазбен байланысқан сирек қойтастары бар тасмалталы топырақтар; ірі тасмалталы және құмды – тасшақпалы топырақтар, сазбен әлсіз цементтелген, тығыз құрғақ немесе шикі, майлы, тұтқыр саз, тығыз саздақтар; атылған және метаморфоздалған жыныстардың желденген бос каолинизирленген өнімдері, тас көмір, бос әксаз, сазды тақтатастар, кеуекті әктастар және турфтар; плотикте; қатты бұзылған тупкі жыныстар, олар қиыршықтастарға және өзге борлы желдетілген өнімдерге айналғандар.
IV
Тығыз цементтелген ірі тасмалталы сирек қойтастары бар топырақтар; қатты тас көмір, тас тұзы, бокситтер, әксаз, сазтастар, опоктар, әктасты - бақалшақтастар, магнезит, дымқыл жұмсақ темір кені; тығыз құрғақ немесе майлы тұтқыр ірі тасмалтасы, тасшақпасы және қырлары бар саз; тығыз майлы сазбен цементтелген ірі тасмалталы топырақтар; сазбен цементтелген ірі бұрышты сынықтары бар (элювий, қойтасты саздар) тығыз тасшақпалы топырақтар; бұзылған борға бөлшектелген (плотикте); құмтастар, әктастар; сазды, құм – сазды, көмірлі, слюдті және әктасты тақтатастар; тығыз әксаздар; тальктелген және тыңыз аса жиі жарықтары бар жыныстар.
V

Кристаллический гипс, крепкий каменный уголь с включением конкреций колчедана и кремния; доломиты, конгломерат ("запека" или "горелка") с песчано-глинистым веществом между галькой, скрепленной железистым известковистым и прочим средней крепости цементом; сильно валунистые грунты с содержанием от 20 до 40; крупных (диаметром до 0,3 м) валунов и угловатые, беспорядочно расположенные обломки плотика (ребровики, плиты, глыбы); крупноразборные трещиноватые (в плотике) песчаники; известняки, песчано-глинистые, глинистые, углистые, тальковые и слюдистые сланцы и прочие коренные породы средней трещиноватости
VI
Сильно валунистые грунты с содержанием свыше 40% крупных валунов (диаметр до 0,5 м), требующих применения взрывных работ; трещиноватые (в плотике); метаморфические и кристаллические сланцы, изверженные (граниты, диориты, сиениты, габбро и др.) и крепкие осадочные (известняки, доломиты, песчаники, толстослоистые сланцы и др.) породы
Таблица 106
Группы горных пород по устойчивости
Группа
Наименование и характеристика пород
1 2
I
Породы слоистого, обломочного и кристаллического сложения на известковом или кварцевом цементе: известняки, песчаники, доломиты, мраморы, граниты, габбро, диабазы и т. п.
Землистые, глинистые и песчано-глинистые породы, частицы которых связаны между собой землистым или глинистым цементом, наносы глины.
Породы слоистого или обломочного сложения, связанные глинистым, отчасти известковым цементом, сланцы глинистые, конгломераты и брекчии, мергели и туфы.
II
Песчано-глинистые частицы, насыщенные водой: плывучие пески (плывуны) и разжиженные грунты.
Разбухающие породы (глины, мел, гипс и т. п.) Породы, представляющие собой скопление отдельных зерен и обломков без сцепления между собой; рыхлые горные породы, галька, щебень, гравий, пески.
Валунные отложения. Совершенно разбитые трещинами породы I группы.
Приложение 19
к нормам времени на
проведение работ по
государственному
геологическому изучению недр
Таблица 107
Нормы времени
на колонковое бурение скважин с применением пневмоударных машин буровыми установками с вращателем шпиндельного типа
(в станко-сменах на 1 м скважины)
Интервал глубин, м
Группа пород
1
2
3
4
5
6
7
8
9

Кристаллды гипс, колчедан мен кремний қоспасы бар қатты тас көмір; доломиттер, темірлі әктасты және өзге орта қаттылығы бар цементпен бекітілген тасмалта арасындағы құмды – сазды затпен конгломерат ("пісіргіш" немесе "жанғыш"); құрамында 20 - 40 дейін қатты қойтасты топырақтар бар; ірі қойтастар (диаметрі 0,3 м дейін) және бұрышты, шашыраңқы орналасқан плотик сынықтары (бүйірлер, тақталар, шойтастар); ірі бөлшекті жарықтары бар (плотикте) құмтастар; әктастар, құмды – сазды, сазды, көмірлі, талькті және слюдті тақтатастар және өзге де орташа жарықтылығы бар түпкі жыныстар.
VI
Қатты қойтасты топырақтар, құрамында ірі қойтастардың мөлшері 40 пайыздан асады (диаметрі 0,5 м дейін), олар жару жұмыстарын талап етеді; жарықтары бар (плотикте); метаморфозды және кристаллды тақтатастар, атылған (граниттер, диориттер, сиениттер, габбро және т.б.) және қатты шөгінді (әктастар, доломиттер, құмтастар, қалың қабатты тақтатастар және т.б.) жыныстар.
106 Кесте
Беріктік бойынша тау жыныстарының топтары
Топ
Жыныстардың атаулары және сипаттамасы
1
2
I
Әктасты немесе кварцты цементте тұзды, кесекті және кристаллды құрамды жыныстар: әктастар, құмтастар, доломиттер, мәрмәрлар, граниттер, габбро, диабаздар және т.б.
Жерсазды, сазды және құм сазды жыныстар, олардың бөлшектері бір бірімен жерсазды немесе сазды цементпен байланысқан, саз наностары.
Тұзды немесе кесекті құрылымы бар жыныстар, сазды, көп бөлігі әктасты цементпен байланысқан, сазды тақтатастар, конгломераттар және брекчилер, әксаздар және туфтар.
II
Құм сазды бөлшектер, сумен қаныққан: жүзбелі құмдар (жүзбелер) және сұйытылған топырақтар.
Ісінген жыныстар (саздар, бор, гипс және т.с.с.). Бір бірімен байланыспай жеке түйіршіктер мен сынықтардың жиналған үйінділері ретінде ұсынылатын жыныстар; бос тау жыныстары, қиыршық тас, малта тас, гравий, құмдар.
Қойтасты шөгінділер. Жарықтармен мүлдем сындырылған бірінші топ жыныстары.
Геологиялық таспаға түсіру
жұмыстарын жүргізуге уақыт
мөлшерлемелеріне 3-бөлім
8-қосымша
107 Кесте
Айналмалы шпиндель түріндегі бұрғылау қондырғыларымен пневмосоққылы мәшинелерді пайдаланумен ұңғымаларды бұрғытәж бұрғылауға уақыт мөлшерлемелері
(ұңғыманың 1 м білтек - кезеңде)
Тереңдіктер аралығы, м
Жыныстар тобы
1
2
3
4
5
6
7
8
9

0,075
0,109
Таблица 113
Численный и квалификационный состав сменного звена буровой бригады
Наименование профессий
Разряд
Численность рабочих, чел. (глубина скважин до 200 м)
Машинист буровой установки
при бурении геологоразведочных скважин на твердые полезные ископаемые установками второго класса (грузоподъемность на крюке от 0,5 до 1,5 т)
при бурении гидрогеологических скважин и скважин на твердые полезные ископаемые установками третьего, четвертого и пятого классов (грузоподъемность от 1,5 до 15,0 т)
5
6
1
Помощник машиниста буровой установки*
1
Итого
2
Примечание*: помощники машиниста буровой установки при наличии прав машиниста тарифицируются на один разряд ниже машиниста, с которыми они работают; при отсутствии прав – на два разряда ниже.
Таблица 114
Нормы времени
на монтаж и демонтаж пневматического оборудования
(в станко-сменах на 1 монтаж, демонтаж)
Наименование объекта и перечень работ
Норма времени
Передвижная компрессорная установка
Монтаж
Установка и поддомкрачивание компрессора, копка приямков и укладка ряжей, подготовка компрессора к пуску, пробный пуск

0,075
0,109
113 Кесте
Бұрғылау бригадасының ауыспалы буынының сандық және біліктілік құрамы
Мамандық атауы
Разряд
Жұмысшылардың саны, адам (ұңғыма тереңдігі 200 м дейін)
Бұрғылау қондырғысын айдаушы
Екінші санатты қондырғыларымен қатты пайдалы қазбаларға ұңғымаларды геологиялық барлау бұрғылағанда (ілмедегі жүк көтергіштік 0,5 - 1,5 т. дейін)
Үшінші, төртінші және бесінші санатты қондырғыларымен қатты пайдалы қазбаларға ұңғымаларды және гидрогеологиялық ұңғымаларды бұрғылағанда (жүк көтергіштік 1,5 – 15,0 т. дейін)
5
6
1
Бұрғылау қондырғысын айдаушы көмекшісі*
1
Барлығы
2
Ескертпе*: бұрғылау қондырғысын айдаушы көмекшілері айдаушы құқығы болған жағдайда жұмыс жасап жатқан айдаушыдан бір разрядқа төмен орналасады; құқығы болмаған жағдайда – екі разрядқа төмен.
114 Кесте
Пневматикалық қондырғыны құрастыруға және бөлшектеуге уақыт мөлшерлемелері
(1 құрастыруға, бөлшектеуге білтек - кезеңде)
Объектілер атауы және жұмыстар тізімі
Уақыт мөлшері
Жылжымалы компрессорлы қондырғы
Құрастыру
Қондырғы және компрессорды домкраттау, ойықтарды қазу және ряждарды салу, іске қосуға компрессорды дайындау, алғашқы рет іске қосып көру

0,047
Демонтаж
Поддомкрачивание компрессора, снятие и укладка ряжей, подготовка компрессора к транспортировке
0,031
Пневматическая линия
Монтаж
Снятие шланга, подтаскивание и подсоединение шланга к рессиверу компрессора, крепление его к сальнику-вертлюгу, опрессовка линии
0,034
Демонтаж
Отсоединение шланга от рессивера компрессора, укладка шланга
0,026
Шламоулавливающая система
Монтаж
Герметизация устья скважины, установка шламоотводящей трубы и шламоулавливателя

0,047
Бөлшектеу
Компрессорды домкраттау, ряждарды шешу және салу, тасымалдауға компрессорды дайындау
0,031
Пневматикалық желі
Құрастыру
Құбыршектерді шешу, құбыршекті сүйреп және компрессор рессиверіне жалғау, оны сальник – вертлюгаға бекіту, желіні қысу
0,034
Бөлшектеу
Құбыршекті компрессор рессиверінен ажырату, құбыршекті жинау
0,026
Шлам аулағыш жүйе
Құрастыру
Ұңғыма аузын герметизациялау, шламды айдайтын құбырды және шлам аулағыш құбырды орнату

0,021
Демонтаж
Демонтаж шламоулавливателя и отводящей трубы, разгерметизация устья скважины
0,024
Таблица 115
Классификация горных пород по буримости
(колонковое пневмоударное бурение)
Группа горной породы
Наименование представителей горных пород
1 2
1
Известняк пористый, сильно выветрелый
2*
3
Известняк глинистый, выветрелый. Сетчатый туффит аргиллитизированный, слабоокварцован, ожелезнен в массе
4
Глина со щебнем кремния и галькой мелкозернистых доломитов и известняков. Сетчатый туффит аргиллитизированный, слабоокварцованный, трещиноватый
5
Сетчатый туффит аргиллитизированный, слабоокварцованный
6
Песок со щебнем кремния. Суглинки и супеси с валунами и галькой тонкозернистых известняков. Сетчатый туффит слабо аргиллитизированный, слабо окварцованный, слабо трещиноватый. Гранодиорит-порфир слабо аргиллитизированный, слабо окварцованный, пористый, выветрелый (ожелезненный). Сетчатый туффит слабо аргиллитизи-рованный, слабо окварцованный. Туффит интенсивно окварцованный
7
Доломиты кремнистые. Касситерит-кварц-гематитовая жила (пустоты заполнены гематитом). Туффит аргиллитизированный, (ожелезненный). Туффит интенсивно гематизированный, окварцованный. Сетчатый туффит слабо аргиллитизированный, турмалинизированный, слабо окварцованный. Гранодиорит-порфир турмалинизированный окварцованный
8
Доломиты трещиноватые с прослоями кремния. Аргиллиты, алевролиты с прослоями песчаников, трещиноватые. Долерит трещиноватый, затронутый выветриванием.
9
Микродолерит. Туффит аргиллитизированный, плотный, массивный. Туфы липаритов, слабо окремненные, сильно трещиноватые. Долерит тонкомелкокристаллический, массивный, плотный. Туфы липаритов сильно окремненные, трещиноватые
*/ В данных, исследуемых при составлении классификации, отсутствовали горные породы, относящиеся к затратам времени на бурение 1 м ко второй группе
Таблица 116
Классификация горных пород по буримости
(бескерновое пневмоударное бурение)
Группа горной породы
Наименование представителей горных пород
1 2
1
Супеси с галькой известняков
2*
3
Суглинки и супеси с валунами и галькой тонкозернистых известняков. Глина со щебнем известняков
4
Граниты крупнозернистые, интенсивно выветрелые. Граниты среднезернистые, выветрелые, интенсивно трещиноватые
5
Граниты мелкозернистые, выветрелые, трещиноватые
6
Щебень мелкий с суглинистым заполнителем, Известняк глинистый. Долериты среднезернистые, затронутые выветриванием. Граниты среднезернистые. Альбитофиры, слабо рассланцованные, трещиноватые
7
Долериты среднезернистые, не затронутые выветриванием. Песчаник кварцевый. Сланцы окремненные, трещиноватые
8
Сланцы окремненные, углистые. Долериты мелкозернистые.
Порфиры серые, окварцованные, трещиноватые
9
Алевропесчаники пиритизированные, слабо ожелезненные. Микродолерит тонкокристаллический, плотный, массивный. Граниты мелкозернистые, трещиноватые. Роговики среднетрещиноватые
10
Альбитофиры ороговикованные. Кварц плотный. Роговики железистые, очень твердые. Микродолерит тонкокристаллический до афантового, темно-серый до черного
*/ В данных, исследуемых при составлении классификации, отсутствовали горные породы, относящиеся к затратам времени на бурение 1 м ко второй группе
Приложение 20
к нормам времени на
проведение работ по
государственному
геологическому изучению недр
Таблица 117
Нормы времени
на ручное бурение скважин
(в бригадо-сменах на 1 м бурения)
Нормы
Вид работ
Категория пород
I
II
III
IV
V
1 2 3 4 5 6 7
Ручное бурение скважин без крепления трубами при диаметре комплекта 60 мм и глубине скважин, м:
1
до 10

0,021
Бөлшектеу
Шлам аулағыш және айдағыш құбырлы бөлшектеу, ұңғыма аузын қайта герметизациялау
0,024
115 Кесте
Бұрғылау бойынша тау жыныстарын топтастыру (бұрғытәж пневмосоққылы бұрғылау)
Тау жынысының тобы
Тау жыныстары өкілдерінің атауы
1
2
1
Кеуекті әктас, қатты желдетілген
2*
3
Сазды, желдетілген әктас. Қималы туффит сазтасталған, әлсіз кварцталған, жиында темірленген
4
Бортүйіршікті доломиттер мен әктастардың кремний және тасмалталары бар тасшақпалы саз. Қималы туффит сазтасталған, әлсіз кварцталған, жарықтары бар
5
Қималы туффит сазтасталған, әлсіз кварцталған
6
Кремний тасшықпасы бар құм. Жұқа түйіршікті әктастардың қойтастары мен тасмалталарымен саздақтар мен құмдақтар. Қималы туффит әлсіз сазтасталған, әлсіз кварцталған, әлсіз жарықталған. Гранодиорит-порфир әлсіз сазтасталған, әлсіз кварцталған, кеуекті, желдетілген (темірленген). Қималы туффит әлсіз сазтасталған, әлсіз кварцталған. Қарқынды кварцталған туффит.
7
Кремнийлі доломиттер. Касситерит-кварц-гематитті тастамыр (гемотитпен толтырылған қуыстар). Сазтасталған туффит, (темірленген). Қарқынды гематизирленген, кварцталған туффит. Қималы туффит әлсіз сазтасталған, турмалинизирленген, әлсіз кварцталған. Гранодиорит-порфир турмалинизирленген кварцталған.
8
Кремний қабаттары бар жарықтары бар доломиттер. Құмтастар қабаттары бар сазтастар, алевролиттер. Жарықтары бар. Жарықтары бар долерит, желденуге ұшыраған.
9
Микродолерит. Сазтасталған туффит, тығыз, массивті. Липаритті турфтар, әлсіз кремнийленген, қатты жарықталған. Долерит жұқа борлы кристаллданған, массивті, тығыз. Қатты кремнийленген, жарықтары бар липариттер турфтары.
*/ Топтастыруды құрастыру кезінде зерттеулердің деректерінде екінші топқа 1 м бұрғылауда уақыт шығындарына жататын тау жыныстары болмады.
116 Кесте
Бұрғылау бойынша тау жыныстарын топтастыру (кернсіз пневмосоққылы бұрғылау)
Тау жынысының тобы
Тау жыныстары өкілдерінің атауы
1
2
1
Әктастардың тасмалталы құмдақтары
2*
3
Жұқа түйіршікті әктастардың қойтастары мен тасмалталары бар саздақтары мен құмдақтары. Әктастар тасшақпалары бар саздар.
4
Ірі түйіршікті граниттер, қарқынды желдетілген. Орташа түйіршікті, желдетілген, қарқынды жарықтары бар граниттер.
5
Бор түйіршікті, желдетілген, жарықтары бар граниттер.
6
Саздақты толтырғыштары бар болры тасшақпа, сазды әктас. Орташа түсіршікті долериттер, желденуге ұшыраған. Орташа түйіршікті граниттер. Әлсіз, жарықтары бар тақтатасталған альбитофирлер.
7
Орташа түйіршікті долериттер, желденуге ұшырамаған. Кварцты құмтас. Кремнийленген, жарықтары бар тақтатастар.
8
Кремнийленген, көмірлі тақтатастар. Бор түйіршікті долериттер.
Сұр, кварцталған, жарықтары бар порфирлер.
9
Пиритизацияланған, әлсіз темірленген алевроқұмтастар. Жұқа кристаллды, тығыз, массивті мкродолерит. Бор түйіршікті, жарықтары бар граниттер. Орташа жарықтары бар мүйізтастар.
10
Мүйізтасталған альбитофирлер. Тығыз кварц. Теміртасты өте қатты мүйізтастар. Афанттыға дейін жұқа кристаллды микродолерит, қоңыр сұрдан қараға дейін.
*/ Топтастыруды құрастыру кезінде зерттеулердің деректерінде екінші топқа 1 м бұрғылауда уақыт шығындарына жататын тау жыныстары болмады.
Геологиялық таспаға түсіру
жұмыстарын жүргізуге уақыт
мөлшерлемелеріне 3-бөлім
9-қосымша
117 Кесте
Ұңғымаларды қолмен бұрғылауға уақыт мөлшерлемелері
(бұрғылаудың 1 м бригада-кезеңде)
Мөлшерлер
Жұмыстар түрі
Жыныстар дәрежесі
I
II
III
IV
V
1
2
3
4
5
6
7
Ұңғыма тереңдігінде және 60 мм жиын диаметрінде құбырлармен бекітпей ұңғымаларды қолмен бұрғылау, м:
1
10 дейін

0,02
2
Свыше 1000
0,04
Таблица 124
Деление территории Республики Казахстан на температурные зоны
с указанием расчетных зимних периодов
п/п
Области
Темпера-турная
зона
Расчетный зимний
период
1 2 3 4 5
1
Акмолинская
V
25.X
15.IV
2
Актюбинская:
а) территория севернее линии Уил - Берчогур (включительно)
IV
1.XI
10.IV
б) остальная часть области
III
15.XI
25.III
3
Алматинская
III
15.XI
25.III
4
Атырауская:
III
15.XI
25.III
5
Восточно-Казахстанская
а) территория севернее линии Егиндыбулак – Самарское (включительно)
V
25.X
15.IV
б) остальная часть области
IV
1.XI
5.IV
6
Жамбыльская:
а) территория севернее линии Чулак-Тау - Ленинкол (включительно)
III
15.XI
25.III
б) остальная часть области
II
25.XI
15.III
7
Западно-Казахстанская:
а) территория севернее линии Озинки -Каратобе (включительно)
IV
5.XI
5.IV
б) остальная часть области
III
15.XI
25.III
8
Карагандинская
V
1.XI
5.IV
9
Костанайская
IV
1.XI
10.IV
10
Кызылординская
III
15.XI
25.III
11
Мангистауская:
а) территория севернее 45-й параллели
III
15.XI
25.III
б) остальная часть области
II
1.XII
5.III
12
Павлодарская
V
20.X
15.IV
13
Северо-Казахстанская
V
20.X
20.IV
14
Южно-Казахстанская:
а) территория севернее 44-й параллели
III
15.XI
25.III
б) остальная часть области
II
1.XII
10.III
Приложение 22
к нормам времени на
проведение работ по
государственному
геологическому изучению недр
Таблица 1
Поправки к нормам времени на геофизические исследования в скважинах общего (поискового) масштаба за наклон скважин
(в отрядо-сменах на 1000 м исследования скважин)
Номер нормы
Вид (комплекс) исследований
Число выездов
1
2
3
4
5
6
7
8
А Б 1 2 3 4 5 6 7 8
Основной комплекс (уголь, руда и другие виды минерального сырья):
1
Два зонда КС, ГК-ГГК, кавернометрия

0,02
2
1000 аса
0,04
124 Кесте
Есептік қыстық мезгілдерді көрсетумен температуралық аумаққа Қазақстан Республикасының аумақтарын бөлу
п/п
Облыстар
Температуралық аумақ
Есептелетін қыс мезгілі
1
2
3
4
5
1
Ақмола
V
25.X
15.IV
2
Ақтөбе:
а) Ойыл – Бершігүр (қосымша) аумағының солтүстікке қарай сызығы
IV
1.XI
10.IV
б) облыстардың қалған бөліктері
III
15.XI
25.III
3
Алматы
III
15.XI
25.III
4
Атыраулық:
III
15.XI
25.III
5
Шығыс – Қазақстандық
а) Егіндібұлақ – Самаралық (қосымша) аумағының солтүстікке қарай сызығы
V
25.X
15.IV
б) облыстардың қалған бөліктері
IV
1.XI
5.IV
6
Жамбыл:
а) Шолақ – Тау – Ленинкөл (қосымша) аумағының солтүстікке қарай сызығы
III
15.XI
25.III
б) облыстардың қалған бөліктері
II
25.XI
15.III
7
Батыс – Қазақстандық:
а) Өзіңкі – Қаратөбе (қосымша) аумағының солтүстікке қарай сызығы
IV
5.XI
5.IV
б) облыстардың қалған бөліктері
III
15.XI
25.III
8
Карағанды
V
1.XI
5.IV
9
Қостанай
IV
1.XI
10.IV
10
Қызылорда
III
15.XI
25.III
11
Маңғыстау:
а) 45 – ші параллель аумағының солтүстікке қарай сызығы
III
15.XI
25.III
б) облыстардың қалған бөліктері
II
1.XII
5.III
12
Павлодар
V
20.X
15.IV
13
Солтүстік – Қазақстандық
V
20.X
20.IV
14
Оңтүстік – Қазақстандық
а) 44 – ші параллель аумағының солтүстікке қарай сызығы
III
15.XI
25.III
б) облыстардың қалған бөліктері
II
1.XII
10.III
1 Кесте
Ұңғымалардың еңісі үшін жалпы (іздеу) масштабтағы ұңғымаларды геофизикалық зерттеуге уақыт мөлшерлемелеріне түзетулер
(1000 м ұңғымаларды зерттеуге отряд - кезеңде)
Мөлшерлеме нөмірі
Зерттеулер түрі (кешені)
Шығу саны
1
2
3
4
5
6
7
8
А
Б
1
2
3
4
5
6
7
8
Негізгі кешен (көмір, кен және өзге минералды шикізат түрлері):
1
КС, ГК-ГГК екі зонды, кавернометрия

хх/ Продолжительность полевого сезона в месяцах для методов МТЗ, КМТЗ, ГМТЗ определяется делением числа отрядо-смен, рассчитанных в соответствии с таблицами 67, 68 (Приложение 7, часть 3) и п. 67, 70, 72 на 76,2 (учитывается работа в три смены).
Таблица 110
Нормы времени на камеральные электроразведочные работы ЗСБ
(в отрядо-сменах на 1 физическое наблюдение)
№ пп
Этап работ
Категория сложности материалов
простая
средняя
сложная
1
Рекогносцировочный

хх/ МТЗ, КМТЗ, ГМТЗ әдістері үшін айларда дала мезгілінің ұзақтылығы отряд кезеңдердің санын бөлумен анықталады, ол 67, 68 (7 Кесте, 3 Бөлім) және 67, 70, 72 76,2 тт. (үш кезеңде жұмыс ескеріледі) кестелеріне сәйкес есептелген.
110 Кесте
ЗСБ камералды электрбарлау жұмыстарына уақыт мөлшерлемелері
(1 физикалық бақылауға отряд - кезеңдерде )
№ пп
Жұмыстар кезеңі
Материалдардың күрделілік дәрежесі
қарапайым
орташа
күрделі
1
Барлау

0,15
5
2,02
1,46
2
10
1,11
0,79
3
Под землей
5
2,46
1,78
4
10
1,36
0,97
Таблица 111
Нормы затрат труда
рабочих и ИТР на рентгенорадиометрическое опробование по керну
(в человеко-днях на 1 бригадо-смену)
Номер строки
Наименование должностей и профессий
Норма
1
2
3
ИТР
Геофизик II категории
0,10
Инженер II категории
1,00
Техник (геофизик) II категории
1,00
Рабочие
Рабочий на геофизических работах 2 разряда
1,00
Таблица 112
Классификация типичных представителей
рыхлых пород (для разработки пород вручную)
Наименование и характеристика пород
Категория пород
1 2
Глина легкая, мягкая с примесью щебня, гравия и гальки до 10 %
II
Глина легкая, мягкая с примесью щебня, гравия и гальки более 10 %
III
Глина сухая, рыхлая в отвалах
I
Глина тяжелая, жирная
IV
Гравийно-галечные отложения, сцементированные мелкозернистым песком и супесью
IV
Гравийно-галечные отложения с размером частиц до 80 мм, сцементированные крупно- и среднезернистым песком
II
То же, с размером частиц более 80 мм
III
Дресва
III
Лесс мягкий без примесей
I
То же, с примесью щебня, гравия и гальки
II
Лесс отвердевший
III
Песок и супесь с примесью щебня, гравия и гальки до 10 %
I
То же, до 30 %
II
То же, более 30 %
III
Песок и супесь с примесью гравия, гальки и валунов при количестве гравия и гальки до 10 %
II
То же, более 10 %
III
Растительный слой без корней и примесей
I
То же, с корнями кустарника и деревьев толщиной до 30 мм, с примесью щебня, гравия и гальки
II
Слабосвязанные продукты механического разрушения скальных пород
IV
Солончак и солонец мягкие
II
То же, отвердевшие
IV
Суглинок легкий без примесей
I
То же, с примесью щебня, гравия и гальки до 10 %
I
То же, с примесью щебня, гравия и гальки более 10 %
II
То же, с примесью щебня, гравия, гальки и валунов при количестве щебня, гравия и гальки до 10 %
II
То же, более 10 %
III
Суглинок тяжелый без примесей
I
То же, с примесью щебня, гравия и гальки до 10 %
II
То же, более 10 %
II
То же, с примесью щебня, гравия, гальки и валунов при количестве щебня, гравия и гальки до 10 %
III
Суглиной тяжелый с примесью щебня, гравия, гальки и валунов при количестве щебня, гравия и гальки более 10 %
IV
Торф без древесных корней
I
То же, с древесными корнями
II
Уголь мягкий
IV
Щебень размером до 50 мм
II
То же, до 100 мм
III
Примечания.
1. Породы I- IV категорий относятся к рыхлым. Отнесение рыхлых пород к I- IV категориям произведено для условий их разработки без предварительного рыхления.

0,15
5
2,02
1,46
2
10
1,11
0,79
3
Жер астында
5
2,46
1,78
4
10
1,36
0,97
111 Кесте
Керн бойынша рентгенорадиометриялық сынап көруге жұмысшылардың және ИТҚ еңбек шығындары
(1 бригада - кезеңде адам - күнде )
Жол нөмірі
Лауазымдар және мамандықтар атауы
Мөлшерлеме
1
2
3
ИТҚ
Геофизик
0,10
Инженер
1,00
Техник (геофизик)
1,00
Жұмысшылар
2 разрядты геофизикалық жұмыстардағы жұмысшы
1,00
112 Кесте
Бос жыныстардың (қолмен жыныстарды жобалау үшін) қарапайым өкілдерін топтастыру
Жыныстар атау және сипаты
Жыныстар дәрежесі
1
2
Жеңіл саз, жұмсақ 10 % дейін қиыршық тастар, гравий және малта тастар араласқан
II
Жеңіл саз, жұмсақ 10 % аса қиыршық тастар, гравий және малта тастар араласқан
III
Құрғақ саз, үйінділерде бос
I
Ауыр саз, майлы
IV
Гравилі - малта тасты шөгінділер, ұсақ түйіршікті құммен және құмдақтармен цементтелген
IV
Гравилі - малта тасты шөгінділер бөлшектердің мөлшері 80 мм дейін, ірі және орташа түйіршікті құммен цементтелген
II
Сол сияқты, бөлшектер өлшемі 80 мм асады
III
Ұсақ тас
III
Қоспалары жоқ жұмсақ лесс
I
Сол сияқты, қиыршық тас, гравий және малта тас қоспасымен
II
Қатқан лесс
III
10 % дейін қиыршық тас, гравий және малта тас қоспасымен құм және құмдақ
I
Сол сияқты , 30 % дейін
II
Сол сияқты , 30 % аса
III
10 % дейн гравий және малта тас сан мөлшерінде гравий, малта тастар мен қой тастар қоспасымен құм және құмдақ
II
Сол сияқты, 10 % аса
III
Тамырлары мен қоспалары жоқ өсімдік қабаты
I
Сол сияқты, 30 мм дейін қалыңдығы бар тамырлары бар бқталар және ағаштар , қиыршық тас, гравий және малта тас қоспасымен
II
Жартас жыныстарының механикалық бұзылған аралас өнімдері
IV
Жұмсақ сор және тұз
II
Сол сияқты, қатқан
IV
Қоспалары жоқ жеңіл саздақтар
I
Сол сияқты, 10 % дейін қиыршық тас, гравий және малта тас қоспасымен
I
Сол сияқты, 10 % аса қиыршық тас, гравий және малта тас қоспасымен
II
Сол сияқты, қиыршық тастардың, гравий және малта тастардың сан мөлшері 10 % дейін қиыршық тас, гравий, малта тас және қой тас қоспасымен
II
Сол сияқты, 10 % аса
III
Қоспалары жоқ ауыр саздақтар
I
Сол сияқты, 10 % дейін қиыршық тас, гравий және малта тас қоспасымен
II
Сол сияқты, 10 % аса
II
Сол сияқты, қиыршық тастардың, гравий және малта тастардың сан мөлшері 10 % дейін қиыршық тас, гравий, малта тас және қой тас қоспасымен
III
Қиыршық тастардың, гравий және малта тастардың сан мөлшері 10 % дейін қиыршық тас, гравий, малта тас және қой тас қоспасымен ауыр саздақ
IV
Ұсақ тасты тамырларсыз шымтезек
I
Сол сияқты, ұсақ тасты тамырлармен
II
Жұмсақ көмір
IV
50 мм дейін мөлшердегі қиыршық тас
II
Сол сияқты, 100 мм дейін
III
Ескертпе. 1. I- IV дәрежедегі жыныстар бос жыныстарға жатады. I- IV дәрежелерге бос жыныстарды жатқызу оларды алдын ала қопсытпай жобалау шарттары үшін өндірілген.

2. Характеристика рыхлых пород.
Наименование
Характеристика
1 2
Гравийно-галечные отложения
Содержание гравия (частиц размером 2-10 мм) и гальки (окатанных обломков размером 10-100 мм) более 30 %
Песок:
крупнозернистый
Содержание частиц крупнее 0,5 мм более 50 %
среднезернистый
Содержание частиц крупнее 0,1 мм более 75 %
мелкозернистый
Содержание частиц крупнее 0,1 мм менее 75 %
Супесь
Содержание глинистых частиц (мельче 0,005 мм) 3-10 %
Суглинок:
легкий
То же, 10-20 %
тяжелый
То же, 20-30 %
Глина:
легкая, мягкая
То же, 30-60 %
тяжелая, жирная
То же, более 60 %
Лесс:
мягкий
Неслоистая порода с пористостью более 40 % и преобладанием частиц размером 0,05-0,005 мм
отвердевший
Лесс, естественная структура которого нарушена, а пористость сильно уменьшена (например, в результате увлажнения и последующей просадки)
Щебень
Неокатанные и слабоокатанные обломки скальных пород размером 10-100 мм
Дресва
Продукт выветривания скальных пород. Содержание частиц крупнее 2 мм более 50 %
3. Классификация составлена без учета разработки встречающихся в рыхлых породах обломков скальных пород размером более 100 мм.
4. Содержание примесей (щебня, гальки, гравия и валунов) следует учитывать по объему.
5. При наличии в разрабатываемых породах прослоев пород иной категории в количестве, не превышающем 10 %, категория устанавливается по преобладающим породам.
Таблица 113
Единая классификация горных пород по буримости
Категория пород
Наименование пород
1 2
IV
Слабо связанные продукты механического разрушения коренных пород. Глина тяжелая, жирная. Суглинок тяжелый с примесью щебня, гравия, гальки. Угли весьма мягкие. Соли мелко- и среднезернистые.
V
Алевролиты глинистые, слабосцементированные. Аргиллиты слабые. Конгломераты осадочных пород. Марганцевые окисные руды. Мергель глинистый. Песчаники, слабосцементированные песчано-глинистым цементом. Угли мягкие. Мелкие желваки фосфорита.
VI
Гипс пористый. Доломиты, затронутые выветриванием. Железная руда – синька. Известняки оталькованные. Меловые породы мягкие. Мергель неизмененный. Руды охристо-глинистые с включением желваков бурого железняка до 50 5. Пемза. Сланцы углистые. Трепел. Угли средней крепости с ясно выраженными плоскостями напластования.
VII
Алевролиты плотные глинистые. Гипс плотный. Глины песчанистые. Доломиты неизмененные. Змеевики оталькованные. Известняки мягкие. Ил плотный мелководный. Конгломераты осадочных пород с известково-глинистым цементом. Мартитовые руды мягкие. Мергель известковистый. Опоки тонкозернистые. Сильвиниты с прослойками каменной соли. Сланцы сильно выветрелые: аспидные, хлоритовые, слюдистые. Сланцы охристые и слюдистые с прослойками глины. Соль каменная с мергелистыми прослойками и включениями ангидрита. Солончак плотный. Угли выше средней крепости.
VIII
Антрациты и другие крепкие угли. Аргиллиты средней плотности. Глины отвердевшие. Железные руды мягкие. Змеевики с включением асбеста. Карналлит. Колчеданы зоны выщелачивания. Ракушечник. Свинцово-цинковые окисленные руды. Сильвиниты мелкокристаллические. Сланцы: Метаморфизованные хлоритовые, кальцито-хлоритовые, глинистые, углисто-глинистые, слабые песчанистые. Туфы выветрелые.
IX
Алевролиты песчано-глинистые. Антрациты плотные и весьма крепкие вязкие угли. Совершенно вываетрелые каолинизированные: граниты, гранодиориты, диориты. Диабазы совершенно выветрелые. Выветрелые: железные руды пористые, известняки мергелистые. Лимониты. Мел плотный. Песчаники выветрелые, каолинизированные и глинистые крупнозернистые. Совершенно выветрелые каолинизированные: порфириты, сиениты. Соли калийные. Туфы (затронутые выветриванием).
X
Апатитовая сахаровидная руда. Граниты сильно выветрелые. Гипсо-ангидрит. Дуниты сильно выветрелые. Руды бурожелезняковые оолитовые. Змеевики сильно выветрелые. Известняки мергелистые средней крепости. Конгломераты с глинистым цементом. Перидотиты сильно выветрелые. Песчаники с глинистым цементом. Сланцы глинистые, кристаллические, слюдяные, серицитовые и талько-хлоритовые, углистые и горючие. Сульфидные медно-никеливые и сульфидные брекчиевидные руды. Фосфориты слабосцементированные желваковые. Церусситовые руды.
XI
Алевролиты с включениями кварца. Амфиболиты выветрелые. Аргиллиты плотные. Березиты выветрелые. Бокситы слабо уплотненные. Джаспероиды и роговики кварцевые, в значительной степени раздробленные. Гнейсы биотитовые и пироксеновые разрушенные. Сильно выветрелые: гранодиориты, диабазы. Руды гематитовые и мартитовые. Змеевики выветрелые. Известняки крупнозернистые, мраморизованные, доломитизированные. Кварциты выветрелые, минерализованные. Колчеданные руды выветрелые. Марганцевые руды крупнозернистые. Перидотиты выветрелые. Песчаники с известковистым цементом. Роговики железистые выщелоченные. Сланцы известково-хлоритовые, известково-глинистые, серицитовые и кварцево-серицитовые, амфиболовые плотные, глинистые. Сульфидные свинцово-цинковые руды. Туфы альбитофировые. Филлиты неокварцованные.
XII
Выветрелые андезиты. Апатито-нефелиновая руда. Аргиллиты весьма плотные. Ангидриты. Базальты, затронутые выветриванием. Березиты слабо выветрелые. Бокситы плотные. Выветрелые: габбро, гнейсы, граниты, диабазы. Диориты крупнозернистые, выветрелые. Доломиты плотные. Дуниты сильно серпентинизированные. Кварцево-турмалиновые выветрелые породы и кврцево-жильные породы с прожилками сульфидов. Змеевики неизмененные. Известняки среднезернистые доломитизированные плотные. Кварцево-карбонатные породы. Кварциты слабо выветрелые минерализованные. Медно-колчеданные руды. Конгломераты с галькой из изверженных пород с известковистым цементом. Липариты сильно выветрелые. Песчаники аркозовые медистые. Полиметаллические руды среднезернистые. Порфиры кварцевые сильно выветрелые. Роговики пироксен-плагиоклазовые. Выветрелые: сиениты, скарны. Сланцы бескварцевые. Хлоритовые, хлорито-серицитовые, крепкие, глинистые. Фосфориты пластовые. Слабые хромитовые руды в серпентинитах.
XIII
Амфиболиты среднезернистые. Андезиты крупнозернистые выветрелые. Березиты невыветрелые. Габбро крупнозернистые выветрелые. Слабо выветрелые: граниты, гранодиориты, диабазы. Диориты среднезернистые выветрелые. Железные руды магнетитовые крупнозернистые и мартитовые плотные. Змеевики плотные. Известняки мелкозернистые, доломитизированные и слабоскарнированные. Кварциты крупнозернистые выветрелые. Кератофиры оруденелые кварцевые. Колчедан медный. Липариты крупнозернистые выветрелые. Магнезиты мелкокристаллические. Мончикиты выветрелые. Руды пентландитовые и пирротиновые медно-никелевые. Песчаники медистые мелкозернистые с известково-кремнистым цементом. Пироксениты оруденелые. Руды полиметаллические с кварцем. Порфиры выветрелые кварцевые крупнозернистые. Роговики оруденелые баритоносные. Сиениты крупнозернистые выветрелые. Сидериты неизмененные. Руды сульфидные массивные. Хромитовые руды в серпентинитах.
XIV
Андезиты среднезернистые выветрелые. Березиты плотные. Габбро измененные. Крупнозернистые: гнейсы, граниты, гранодиориты. Джаспероиды дробленые и интенсивно трещиноватые. Диабазы крупнозернистые. Руды крупнозернистые, магнетито-гематитовые. Змеевики весьма плотные. Известняки тонкозернистые баритизированные плотные и доломитизированные очень плотные. Кварцевые золотоносные жилы с большим содержанием сульфидов. Кварциты трещиноватые минерализованные. Меднопорфировые крупнозернистые руды. Опоки кремнистые. Пегматиты слюдистые оловосодержащие. Перидотиты слабовыветрелые. Песчаники средне-зернистые плотные. Пироксениты измененные. Порфиры кварцевые среднезернистые выветрелые. Роговики оруденелые. Сиениты средне-зернистые. Скарны слабовыветрелые. Липариты среднезернистые выветрелые. Магнезиты окварцованные. Сланцы окварцованные: глинистые, углисто-глинистые, слюдистые, хлоритовые, серицитовые, песчанистые, филлиты. Сульфидные магнетитовые руды. Титано-магнетитовые крупнозернистые руды. Туфопесчаники. Плотные хромитовые руды в серпентинитах.
XV
Альбитофиры неизмененные. Амфиболиты мелкозернистые. Березиты окварцованные золотосодержащие. Среднезернистые: граниты, грано-диориты. Джаспероиды трещиноватые. Джеспилиты, затронутые выветриванием. Диабазы среднезернистые. Доломиты окварцованные. Руды рассланцованные магнетитовые, гематитовые и окремнелые бурые железняки. Мраморы. Кварц жильный трещиноватый. Кератофиры неизмененные. Колчедан окварцованный. Конгломераты из галек изверженных пород с кремнистым цементом. Руды браунит-псиломела-новые. Мончикиты, не затронутые выветриванием. Пироксениты олово-рудные. Руды полиметаллические мелкозернистые с преобладанием пирита. Гранит-порфиры весьма плотные мелкозернистые, кварцевые. Руды свинцово-цинковые и сурьмяные с прожилками кварца. Скарны с оруденением. Сланцы аспидные. Туфы порфировые. Туффиты известковые пористые. Туфобрекчии альбитофиров. Филлиты.
XVI
Альбитофиры кварцевые. Базальты пористые. Габбро среднезернитсые. Габбро-амфиболиты. Среднезернистые гнейсы. Диориты с включением рудных минералов. Дуниты среднезернистые. Магнетитовые руды с включением скарновых минералов. Известняки сильно окварцованные. Кварцево-турмалиновые породы и кварцевые жилы с небольшим содер-жанием сульфидов. Кварциты вторичные с прослойками железной руды. Кварциты мелкозернистые. Колчеданы сильно окварцованные. Липариты мелкозернистые. Руды браунитовые. Перидотиты средне-зернистые. Песчаники кремнистые. Порфиры кварцевые средне-зернистые. Роговики гидрогематитовые. Порфириты среднезернистые. Сидериты окремненные. Скарны гранатопироксеновые. Фосфориты окремненные. Хромитовые руды мелкозернистые.
XVII
Альбитофиры кварцевые плотные. Базальты среднезернистые. Мелко-зернистые: Габбро-граниты, гранодиориты. Грейзены среднезернистые. Джаспероиды сильно окремненные. Джеспилиты плотные. Диабазы мелкозернистые. Диориты окварцованные. Дуниты плотные. Руды магнетито-гематитовые мелкозернистые. Змеевики окремненные. Известняки кремнистые. Кварц жильный без сульфидов. Микрокварциты с сульфидами. Колчеданы тонкозернистые окварцованные. Пегматиты слабые. Песчаники кремнистые плотные. Порфиры кварцевые, очень плотные. Роговики с кварцево-турмалиновыми прожилками. Сиениты плотные нефелиновые. Скарны датолито-геденбергитовые. Сланцы кремнистые. Трахиты среднезернистые. Яшмы плотные.
XVIII
Андезиты плотные. Базальты мелкозернистые. Гнейсы биотитовые, биотито-гранатовые и пироксеновые окварцованные. Грейзены кварцевые. Диориты мелкозернистые. Кварцевые брекчии с кварцевым цементом. Микрокварциты с прожилками кварца. Кератофиры мелкозернистые. Песчаники кварцитовидные плотные. Сиенит-порфиры. Порфиры кварцевые. Порфиры мелкозернистые весьма плотные. Роговики железистые. Сиениты мелкозернистые весьма плотные. Скарны мелкозернистые. Сланцы яшмовые кремнистые. Титаномагнетитовые руды мелкозернистые. Трахиты мелкозернистые весьма плотные. Яшмы весьма плотные.
XIX
Альбитофиры мелкозернистые сильно окварцованные. Весьма плотные: андезиты, базальты. Микрограниты. Джеспилиты очень плотные. Весьма плотные: диабазы, диориты. Руды плотные гематитовые. Колчеданные мелкозернистые сильно окварцованные брекчиевидные руды. Микрокварциты неизмененные. Песчаники кварцитовые, неизмененные. Порфириты весьма плотные, совершенно не затронутые выветриванием. Роговики железистые, весьма плотные. Скарны окремненные. Титаномагнетитовые руды весьма плотные. Яшмы неизмененные.
XX
Неизмененные сливные: андезиты, базальты, джеспилиты. Железные руды неизмененные гематитовые сливные. Кварц сливной. Кремень. Микрокварциты очень плотные сливные. Микрограниты. Роговики магнетито-роговообманковые и магнетитовые. Скарны интенсивно окремненные. Титаномагнетитовые неизмененные сливные руды. Яшмы в высшей степени плотные, сливные.
Таблица 114
Классификация промывистости песков
(по генетическим признакам)
Категория песков по степени промывистости
Краткая характеристика песков
Среднее содержание фракций %
+ 16 мм
-16
+ 0,2 мм
- 0,2 мм
1 2 3 4 5
I
(легкая)
"Торфа". Современные русловые или косовые песчано-галечные отложения низких террас, не связанные или не-значительно связанные тощей глиной.

2. Бос жыныстардың сипаттамасы.
Атауы
Сипаттама
1
2
Гравилі - малта тасты шөгінділер
Гравий (2-10 мм өлшеміндегі бөлшектер) және малта тас (10-100 мм өлшеміндегі суға малынған сынықтар) құрамы бар 30 % аса
Құм:
ірі түйіршікті
0,5 мм ірі бөлшектердің құрамы 50 % асады
орта түйіршікті
0,1 мм ірі бөлшектердің құрамы 75 % асады
ұсақ түйіршікті
0,1 мм ірі бөлшектердің құрамы 75 % аспайды
Құмдақ
Сазды бөлшектердің құрамы(0,005 мм ұсақ) 3-10 %
Саздақ :
жеңіл
Сол сияқты, 10-20 %
ауыр
Сол сияқты, 20-30 %
Саз:
жеңіл, жұмсақ
Сол сияқты, 30-60 %
ауыр, майлы
Сол сияқты, 60 % аса
Лесс:
жұмсақ
0,05-0,005 мм мөлшердегі бөлшектері басым болған және 40 % аса қуысты қабыршақты емес жыныс
қатқан
Лесс, Оның табиғи құрылымы бұзылған, ал қуыстылығы қатты кішірейтілген (мысалы, ылғалдану және әрі қарай орнығу нәтижесінде)
Қиыршық тас
10-100 мм өлшемді суға малынбаған және әлсіз малынған жартасты жыныстардың сынықтары
Ұсақ тас
Жартасты жыныстардың желдетілген өнімі. 50 % аса 2 мм ірі бөлшектері бар
3. Топтастыру 100 мм асатын өлшемді жартасты жыныстар сынықтарында бос жыныстарда кездесетін жобалауларды есепке алмай құрастырылған.
4. Қоспалардың құрамын көлем бойынша ескерген жөн (қиыршық тастың, малта тастың және қой тастардың).
5. 10 % аспайтын сан мөлшерде өзге дәреженің жыныстар қабаты жобаланып жатқан жыныстарда табылып жатса, дәреже басым болатын жыныстар бойынша орнатылады.
113 Кесте
Бұрғылау бойынша тау жыныстарда бірлік топтастырылуы
Жыныстар дәрежесі
Жыныстар атауы
1
2
IV
Түпкі жыныстардың механикалық бұзылған әлсіз байланысқан өнімдері. Ауыр саз, майлы. Қиыршық тас, гравий және малта тас қоспасы бар саздақ . Аса жұмсақ көмірлер . Ұсақ және орташа түйіршікті тұздар.
V
Сазды құмайттастар, әлсіз цементтелген. Әлсіз сазтастар. Шөгінді жыныстардың конгломераттары. Марганецті оксидті кендер. Сазды әксаз. Құмтастар, әлсіз цементтелген құмды - сазды цементпен. Жұмсақ көмір. Фосфориттің ұсақ жалбырлары.
VI
Кеуек гипс. Желденуге ұшыраған доломиттер. Темір кені– ніл. Еріген әксаздар. Жұмсақ борлы жыныстар. Өзгермеген әксаз. 50 дейін сұр темір тас ісіктерін қосумен охристі сазды кендер. Пемза. Бұрышты тақтатастар. Трепел. Тақтатылған жазықтықтары анық көрінген орташа беріктігі бар көмірлер .
VII
Тығыз сазды құмайттастар. Тығыз гипс. Құмды саздар . Өзгермейтін доломиттер. Талькталған жылан тастар . Жұмсақ әктастар. Тығыз таяз тұнба. Әктасты сазды цементпен шөгінді жыныстардың конгломераттары. Жұмсақ мартитті кендер. Әктасты әксаз. Жұқа түйіршікті опоктар. Тасты тұздың қабаттары бар сильвиниттері. Қатты желдетілген тақтатастар: апсидті, хлоритті, хлоритті қара шақпақты тас. Охристті тақтатастар және сазды қабаттары бар хлоритті қара шақпақты тас. Әктасты қабаттары және ангидрит қосылыстары бар тұз. Тығыз сор. Беріктігі орташадан жоғары көмірлер.
VIII
Антрациттер және өзге қатты көмірлер. Қатқан саздар. Жұмсақ темір кендері. Асбест қосылған жылан тастар. Карналлит. Сілтіленген аумақты колчедандар. Бақалшақтас. Қорғасынды – цинкті қышқылданған кендер. Боркристалды сильвиниттер. Тақтатастар: метаморфизделген хлоритті, кальцито-хлоритті, сазды, көмірлі - сазды, әлсіз құмды. Желдетілген турфтар.
IX
Құмды – сазды құмайттастар. Тығыз антрациттер және аса тұтқыр көмірлер. Мүлдем желдетілген каолинизацияланған: граниттер, гранодиориттер, диориттер. Мүлдем желдетілген диабазалар. Желдетілген: кеуек темір кендері, әктасты әксаздар. Лимониттер. Тығыз бор. Желдетілген құмтастар, каолинизацияланған және сазды ірі түйіршікті. Мүлдем желдетілген каолинизацияланған: порфириттер, сиениттер. Калийлі тұздар. Туфтар (желдетуге ұшыраған).
X
Апатитті қант тәрізді кен. Қатты желдетілген граниттер. Гипсо-ангидрит. Қатты желдетілген дуниттер. Бұрғытеміртасты оолитті кендер. Қатты желдетілген жылан тастар. Орташа беріктігі бар әктасты әксаздар. Сазды цементпен конгломераттар. Қатты желдетілген перидотиттер. Сазды цементпен құмтастар. Сазды, кристалды, слюдалы, күкіртті және талькті – хлоритті көмірлі және жанғыш тақтатастар. Сульфидті мысты – никельді және сульфидті брекчетүрлі кендер. Әлсіз цементтелген жалбырлы фосфориттер. Церусситті кендер.
XI
Кварц қосылған құмайттастар. Желдетілген амфиболиттер. Тығыз аргиллиттер. Желдетілген березиттер. Әлсіз тығыздалған бокситтер. Маңызды дәрежеде бөлшектелген кварцтя жжаспероидтар және мүйізтастар. Бұзылған биотитті және пироксенді гнейстер. Қатты желдетілген: гранодиориттар, диабаздар. Гематитті және мартаитті кендер. Желдетілген жылан тастар. Ірі түйіршікті әктастар, мәрмарланған, доломитизирленген. Желдетілген кварциттер, минерализацияланған. Желдетілген колчеданды кендер. Ірі түйіршікті марганцті кендер. Желдетілген перидотиттер. Әктасты цементі бар құмтастар. Теміртасты сілтіленген мүйізтастар. Әктасты – хлоритті, әктасты – сазды, күкіртті және кварцты – күкіртті, тығыз амфиболды, сазды тақтатастар. Сульфидті қорғасынды – цинкті кендер. Альбитофирлі турфтар. Кварцталмаған филлиттер.
XII
Желдетілген андезиттер. Апатито-нефелинді кен. Аса тығыз аргиллиттер. Ангидриттер. Желдетуге ұшыраған базальттар. Әлсіз желдетілген березиттер. Тығыз бокситтер. Желдетілген: габбро, гнейстер, граниттер, диабаздар. Ірі түйіршікті диориттер, желдетілген. Тығыз доломиттер. Қатты серпентинизделген дуниттер. Кварцты –турмалинді желдетілген жыныстар және кварцты – жылалы жыныстар сульфиттер тастамырларымен. Өзгермеген жылан тастар. Доломитизацияланған тығыз орташа түйіршікті әктастар. Кварцты-карбонатты жыныстар. Әлсіз желдетілген минерализацияланған кварциттер. Мысты – колчеданды кендер. Әктасты цементі бар атылған жыныстардан малтатастары бар конгломераттар. Қатты желдетілген липариттер. Аркозовты мысты аркозовты құмтастар. Орташа түйіршікті полиметаллды кендер. Қатты желдетілген кварцты порфирлер. Пироксенплагиоклазовты мүйізтастар. Желдетілген: сиениттер, скарндар. Кварц жоқ тақтатастар. Хлоритті, хлоритті-күкіртті, мықты, сазды. Тақталы фосфориттер. Әлсіз серпентиниттарда хромды кендер.
XIII
Орташа түйіршікті амфиболиттер. Желдетілген ірі түйіршікті андезиттер. Желсіздендірілмеген березиттер. Желдетілген ірі түйіршікті габбро. Әлсіз желдетілген: граниттер, гранодиориттер, диабаздар. Желдетілген орташа түйіршікті диориттер. Магнетитті ірі түйіршікті және тығыз мартаитовті темір кендері. Тығыз жылан тастар. Ұсақ түйіршікті әктастар, доломитизирленген және әлсіз скрандалған. Желдетілген ірі түйіршікті кварциттер. Оруденелді кварцты кератофирлер. Мысты колчедан. Желдетілген ірі түйіршікті липариттер. Ұсақ кристалды магнезиттер. Желдетілген мончикиттер. Мыс – никельді пентландитовті және пирротиновті кендер. әктасты – кремнилі цементпен мысты ұсақ түйіршікті құмтастар. Кенделген пироксениттер. Кварцымен полиметалды кендер. Желдетілген кварцты ірі түйіршікті порфиртер. Баритонды кенделген мүйіз тастар. Желдетілген ірі түйіршікті сиениттер. Өзгертілмеген сидериттер. Массивті сульфидті кендер. Серпенитинттарда хромды кендер.
XIV
Желдетілген орташа түйіршікті андезиттер. Тығыз березиттер. Өзгертілген габбро. Ірі түйіршікті: гнейстер, граниттер, гранодиориттер. Ұнтақталған және қарқынды жарықталған джаспероидтар. Ірі түйіршікті диабаздар. Ірі түйіршікті кендер, магнетитті-гематитті. Аса тығыз жылан тастар. Тығыз баритизирленген жұқа түйіршікті және өте тығыз доломитизацияланған әктастар. Құрамында сульфидтердің үлкен сан мөлшерінде кварцты алтыны бар тастамырлар. Минералданған жарықтары бар кварциттер. Мыспорфирленген ірі түйіршікті кендер. Кремнийлі опоктар. Құрамында қалайысы бар хлоритті қара шақпақты тас пегматиттер. Әлсіз желдетілген перидотиттер. Орташа түйіршікті тығыз құмтастар. Өзгертілген пироксениттер. Желдетілген кварцты орташа түйіршікті порфирлер. Кенделген мүйіз тастар. Орташа түйіршікті сиениттер. Әлсіз желдетілген скрандар. Желдетілген ортша түйіршікті липариттер. Кварцталған мгнезиттер. Кварцталған тақтатастар: сазды, көмірлі – сазды, хлоритті қара шақпақты тас, хлоритті, күкіртті, құмтасты, филлиттер. Сульфидті магнетитті кендер. Титандымегнетитті ірі түйіршікті кендер. Туфоқұмтастар. Тыңыз серпентиниттардағы хромитті кендер.
XV
Өзгертілмеген альбитофирлер. Ұсақ түйіршікті амфиболиттер. Құрамында алтыны бар кварцталған березиттер. Орташа түйіршіктелген: граниттер, гранодиориттер. Жарықтары бар джаспероидтар. Желдетуге ұшыраған джеспилиттер. Орташа түйіршікті диабазалар. Кварцталған доломиттер. Магнетитті тақтатасталған кендер, гематитті және кремниленген сұр темір тастар. Мәрмәрлар. Тастамырлы жарықтары бар кварц. Өзгертілмеген кератофирлер. Кварцталған колчедан. Кремнилі цементі бар атылған жыныстардың малтатастарынан конгломераттары. Браунит-псиломеланды кендер. Желдетілуге ұшырамаған мочикиттер. Қалайыланған пироксениттер. Пирит басымды болғанда ұсақ түйіршікті полиметалды кендер. Аса тығыз ұсақ түйіршікті, кварцты гранит-порфирлер. Қорғасынды – цинкті және тастамырларында кварцтары бар кендер. Кенделумен скарндар. Апсидті тақтатастар. Порфировті турфтар. Әктасты кеуек туффиттер. Альбитофирлер туфобрекчилер. Филлиттер.
XVI
Кварцты альбитофирлер. Кеуекті базальтты. Орташа түйіршікті габбро. Габбро-амфиболиттер. Орташа түйіршікті гнейстер. Кен минералдарын қосумен диориттер. Орташа түйіршікті дуниттер. Скранды минералды қосумен магнетитовты кендер. Қатты кварцталған әктастар. Кварцты-турмалинді жыныстар және құрамында сульфидтердің үлкен сан мөлшері бар кварцты тастамырлар. Темір кендерінің қабаттары бар екінші ретті кварциттер. Ұсақ түйіршікті кварциттер. Қатты кварцаталған колчедандар. Ұсақ түйіршікті липариттер. Браунитті кендер. Орташа түйіршікті перидотиттер. Кремнийлі құмтастар. Кварцты орташа түйіршікті порфирлер. Гидрогематитті мүйізді тастар. Орташа түйіршікті порфириттер. Кремниленген сидериттер. Гранатопироксенді скарндар. Кремнийленген фосфориттер. Ұсақ түйіршікті хромитті кендер.
XVII
Кварцты тығыз альбитофирлер. Орташа түйіршікті базальттар. Ұсақ түйіршікті: Габбро-граниттер, гранодиориттер. Орташа түйіршікті грейзендер. Қатты кремниленген джаспероидтар. Тығыз джеспилиттер. Ұсақ түйіршікті диабаздар. Кварцталған диориттер. Тығыз дуниттер. Магнитті – гематитті ұсақ түйіршікті кендер. Кремниленген жылан тастар. Кремнилі әктастар. Сульфидтері жоқ тас тамырлы кварц. Сульфидтері бар микрокарциттер. Жұқа түйіршікті кварцталған колчедандар. Әлсіз пегматиттер. Кремнилі тығыз құмтастар. Кварцталған, өте тығыз порфирлер. Кварцты – турмалинді тамыр тастары бар мүйіз тастар. Нефелинді тығыз сиениттер. Датолитті – геденбергитті скрандар. Кремнилі тақтатастар. Орташа түйіршікті трахиттер. Тығыз яшмалар.
XVIII
Тығыз андезиттер. Ұсақ түйіршікті базальттар. Биотитовты гнейстер, биотито-гранатты және пироксенді кварцталған. Кварцты грейзендер. Ұсақ түйіршікті диориттер. Кварцты цементпен кварцты брекчилер. Кварц тас тамырлары бар микрокварциттер. Ұсақ түйіршікті кератофирлер. Тығыз кварц тәрізді құмтастар. Сиенит-порфирлер. Кварцты порфирлер. Аса тығыз ұсақ түйіршікті порфирлер. Теміртасты мүйіз тастар. Аса тығыз ұсақ түйіршікті сиениттер. Ұсақ түфіршікті скарндар. Кремнилі яшмалы тақтатастар. Ұсақ түйіршікті титанды магнетитті кендер. Аса тығыз ұсақ түйіршікті трахиттер. Аса тығыз яшмалар.
XIX
Қатты кварцталған ұсақ түйіршікті альбитофирлер. Аса тығыз: андезиттер, базальттар. Микрограниттер. Өте тығыз джеспилиттер. Аса тығыз: диабаздар, диориттер. Тығыз гематитті кендер. Колчеданды ұсақ түйіршікті қатты кварцталған брекчитүрлі кендер. Өзгермейтін микрокварциттер. Кварцитті, өзгермейтін құмтастар. Аса тығыз, желдетуге мүлдем ұшырамаған порфириттер. Аса тығыз, теміртасты мүйіз тастар. Кремниленген скарндар. Аса тығыз титаномагнетитті кендер. Өзгермейтін яшмалар.
XX
Өзгермейтін құймалы: андезиттер, базальттар, джеспилиттер. Өзгермейтін гематитті құймалы темір кендері. Құймалы кварц. Белдік. Өте тығыз құймалы микрокварциттер. Микрограниттер. Магнетитті – мүйіз алдаушы және магнетитті мүйіз тастар. Қарқынды кремниленген скрандар. Титанды-магнетитті өзгертілмеген құйма кендері. Жоғары дәрежеде тығыз, ұйма яшмалар.
114 Кесте
Құмдардың шайылуларының топтастырулары (генетикалық белгілері бойынша)
Шайылу дәрежесі бойынша құмдар дәрежесі
Құмдардың қысқаша сипаттамасы
Фракциялардың орташа құрамы %
+ 16 мм
-16
+ 0,2 мм
- 0,2 мм
1
2
3
4
5
I
(жеңіл)
"Торфа". Қазіргі заманның салалы немесе бұрмалы құмды – құмайтты төменгі трассалар шөгінділері, олар саз қабатымен байланыспаған немесе әлсіз маңызсыз байланысқан.

Размер стороны петли 25-50м, шаг -50-100м
1 ф.т
11
Размер стороны петли 100м, шаг-100-200м
1 ф.т
22
Размер стороны петли 200м, шаг-100-200м
1 ф.т
44
Цены установлены с учетом:
1) нормальной продолжительности рабочего времени в неделю согласно статье 68 Трудового Кодекса Республики Казахстан;
2) полного состава исполнителей работ;
3) минимальной и максимальной заработной платы по отрасли;
4) обеспечения исполнителей исходными материалами, документацией, заданием на работу, а также необходимыми инструментами, приборами, снаряжением и оборудованием;
5) применения наиболее рациональных форм организации труда и передовых методов работы;
6) обеспечения условий труда, отвечающих требованиям норм, правил и инструкций, по охране труда и техники безопасности.
Перечень материалов, малоценных предметов и оборудования, основных средств, необходимых для выполнения работ, нормы на расход и процент износа принимаются в соответствии с перечнями материалов на различные виды работ.
В настоящих Расценках на проведение геологоразведочных работ отдельные виды работ представлены в виде таблиц в порядке разработанного сборника норм времени и затрат труда.
Стоимости единиц работ в дальнейшем может изменяться в зависимости от месячного расчетного показателя (МРП), устанавливаемого законами Республики Казахстан о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.

Ілмек жағының өлшемі 25-50м, қадам -50-100м
1 ф.т
11
Ілмек жағының өлшемі 100м, қадам -100-200м
1 ф.т
22
Ілмек жағының өлшемі 200м, қадам - 100-200м
1 ф.т
44
Бағалар:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 68-бабына сәйкес аптадағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы;
2) жұмыстарды орындаушылардың толық құрамы;
3) сала бойынша ең төменгі және ең жоғарғы жалақы;
4) орындаушыларды бастапқы материалдармен, құжаттамалармен, жұмысқа арналған тапсырмамен, сондай-ақ қажет құралдармен, құрылғылармен, саймандармен және жабдықтармен қамтамасыз ету;
5) еңбекті ұйымдастырудың ең ұтымды түрлерін және жұмыстың озық әдістерін қолдану;
6) еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі нормалардың, қағидалар мен нұсқаулықтардың талаптарына сай келетін еңбек жағдайын қамтамасыз ету ескеріле отыра белгіленген.
Жұмыстарды орындау үшін қажет материалдардың, құны төмен заттар мен жабдықтардың, негізгі құралдардың тізбесі, шығыс нормалары және ескіру пайызы әртүрлі жұмыстарға арналған материалдар тізбесіне сәйкес қабылданады.
Осы Геологиялық барлау жұмыстарын жүргізуге арналған бағаларда жұмыстардың жекелеген түрлері еңбек уақыты мен шығындары нормаларының әзірленген жинағы тәртібінде кесте түрінде берілген.
Жұмыстар бірлігінің құны бұдан әрі тиісті қаржылық жылға арналған республикалық бюджет туралы Қазақстан Республикасы заңдарымен белгіленетін айлық есептік көрсеткішке (АЕК) байланысты өзгеруі мүмкін.