Об утверждении регламента государственной услуги Национального Банка Республики Казахстан "Учетная регистрация коллекторских агентств"
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 мая 2018 года № 87. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 июня 2018 года № 17088. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № 71 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка РК от 18.05.2020 № 71 (вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый регламент государственной услуги "Учетная регистрация коллекторских агентств".
2. Управлению организационной работы и контроля (Итимгенов А.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің "Коллекторлық агенттіктерді есептік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 17 мамырдағы № 87 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 18 маусымда № 17088 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 18 мамырдағы № 71 қаулысымен.
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 18.05.2020 № 71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Коллекторлық агенттіктерді есептік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті бекітілсін.
2. Ұйымдастыру жұмысы және бақылау басқармасы (Итимгенов А.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.

5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
Приложение
к постановлению
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
от 17 мая 2018 года № 87
Регламент государственной услуги "Учетная регистрация коллекторских агентств"
Глава 1. Общие положения
1. Наименование услугодателя: Национальный Банк Республики Казахстан.
2. Государственная услуга "Учетная регистрация коллекторских агентств" (далее – государственная услуга) оказывается территориальными филиалами Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель) юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Прием заявлений и направление результатов оказания государственной услуги осуществляется через канцелярию услугодателя.
3. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
4. Результат оказания государственной услуги: уведомление услугополучателя о внесении его в реестр коллекторских агентств с указанием номера регистрации либо мотивированный ответ о причинах отказа в оказании государственной услуги (далее – отказ) по основаниям, предусмотренным пунктом 10 стандарта государственной услуги "Учетная регистрация коллекторских агентств", утвержденного постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 11 января 2018 года № 2, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16571 (далее – стандарт).
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: бумажная.
Глава 2. Описание порядка действий структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
5. Основание для начала процедуры (действия) по оказанию государственной услуги: представление услугополучателем для получения государственной услуги документов, предусмотренных пунктом 9 стандарта.
6. Содержание каждой процедуры (действия), входящей в состав процесса оказания государственной услуги, длительность его выполнения, а также результат процедуры (действия) по оказанию государственной услуги, который служит основанием для начала выполнения следующей процедуры (действия):
1) прием и регистрация документов, представленных услугополучателем, передача документов для рассмотрения руководителю услугодателя ответственным лицом услугодателя, уполномоченным на прием и регистрацию корреспонденции – в день поступления заявления;
2) рассмотрение документов, наложение резолюции руководителем услугодателя – в день поступления заявления;

5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Д. Ақышев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 17 мамырдағы
№ 87 қаулысына
қосымша
"Коллекторлық агенттіктерді есептік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламенті
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Көрсетілетін қызметті берушінің атауы: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі.
2. "Коллекторлық агенттіктерді есептік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетеді.
Өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін жіберу көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы жүзеге асырылады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі: көрсетілетін қызметті алушының тіркеу нөмірін көрсете отырып, оны коллекторлық агенттіктердің тізіліміне енгізілгені туралы хабарлау не Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 11 қаңтарда № 2 қаулысымен бекітілген, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16571 тіркелген "Коллекторлық агенттіктерді есептік тіркеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының (бұдан әрі – стандарт) 10-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту себептері туралы дәлелді жауап (бұдан әрі – бас тарту).
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: қағаз түрінде.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету процесіндегі көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері (қызметкерлері) іс-қимылының тәртібін сипаттау
5. Мемлекеттік қызметті көрсету бойынша рәсімнің (іс-қимылдың) басталуына негіз: көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін стандарттың 9-тармағында көзделген құжаттарды ұсынуы.
6. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің құрамына кіретін әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) мазмұны, оны орындау ұзақтығы, сондай-ақ келесі рәсімді (іс-қимылды) орындауды бастауға негіз болатын мемлекеттік қызмет көрсету бойынша рәсімнің (іс-қимылдың) нәтижесі:
1) көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті жауапты адамының көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттарды қабылдауы және тіркеуі, құжаттарды көрсетілетін қызметті беруші басшысының қарауы үшін беруі – өтініш түскен күні;
2) көрсетілетін қызметті беруші басшысының құжаттарды қарауы, бұрыштама қоюы – өтініш түскен күні;

3) рассмотрение документов, определение исполнителя, передача документов ему на исполнение руководителем подразделения, ответственного за оказание государственной услуги (далее – ответственное подразделение) – в день поступления заявления;
процедуры, предусмотренные подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта, осуществляются в течение 1 (одного) рабочего дня;
4) проверка полноты представленных документов:
в случае установления неполноты представленных документов подготовка мотивированного отказа в дальнейшем рассмотрении заявления (далее – отказ в рассмотрении заявлении), подписание отказа в рассмотрении заявления у руководителя услугодателя, выдача отказа в рассмотрении заявления услугополучателю исполнителем ответственного подразделения – в течение 1 (одного) рабочего дня;
в случае установления полноты документов, рассмотрение документов на предмет соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, подготовка проектов приказа о включении коллекторского агентства в территориальный перечень коллекторских агентств (далее – приказ), уведомления коллекторского агентства о внесении в реестр коллекторских агентств (далее – уведомление) либо отказа, направление документов на согласование руководителю ответственного подразделения исполнителем – в течение 5 (пяти) рабочих дней;
5) согласование проектов приказа, уведомления либо отказа, направление на правовую экспертизу специалисту-юрисконсульту руководителем ответственного подразделения – в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов на согласование;
6) рассмотрение специалистом-юрисконсультом поступивших документов на предмет соответствия требованиям законодательства Республики Казахстан, согласование проектов приказа, уведомления либо отказа, передача согласованных документов исполнителю ответственного подразделения – в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов на согласование;
7) оформление приказа, уведомления либо отказа на бланке, передача документов на подпись в приемную руководителя услугодателя исполнителем ответственного подразделения – в течение 1 (одного) рабочего дня с момента получения согласованных документов от специалиста-юрисконсульта;
8) подписание приказа, уведомления либо отказа на бланке руководителем услугодателя – в течение 1 (одного) рабочего дня;
9) при подписании приказа и уведомления:
внесение колекторского агентства в территориальный перечень коллекторских агентств (далее – перечень) исполнителем ответственного подразделения – в течение 1 (одного) рабочего дня;
на следующий день после внесения коллекторского агентства в перечень направление в Управление по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – УЗППФУиВК) информации о внесении коллекторского агентства, прошедшего учетную регистрацию, в перечень для включения в реестр коллекторских агентств и размещения на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан реестра коллекторских агентств, направление услугополучателю результатов оказания государственной услуги исполнителем ответственного подразделения – в течение 1 (одного) рабочего дня;

3) мемлекеттік қызметті көрсетуге жауапты бөлімше (бұдан әрі –жауапты бөлімше) басшысының құжаттарды қарауы, орындаушыны белгілеуі, құжаттарды оған орындауға беруі – өтініш түскен күні;
осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген рәсімдер 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады;
4) ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеру:
ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі белгіленген жағдайда, жауапты бөлімшенің орындаушысының өтінішті одан әрі қараудан жазбаша дәлелді бас тартуды (бұдан әрі – өтінішті қараудан бас тарту) дайындауы, өтінішті қараудан бас тартуға көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолын қойғызуы, көрсетілетін қызметті алушыға өтінішті қараудан бас тартуды беруі – 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
ұсынылған құжаттардың толық болу фактісі белгіленген жағдайда орындаушының оларды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келу мәніне қарауы, коллекторлық агенттікті коллекторлық агенттіктердің аумақтық тізбесіне енгізу туралы бұйрықтың (бұдан әрі – бұйрық), коллекторлық агенттікке оның коллекторлық агенттіктердің тізіліміне енгізілгені туралы хабарламаның (бұдан әрі – хабарлама) не бас тартудың жобаларын дайындауы, құжаттарды жауапты бөлімшенің басшысына келісуге жіберуі – 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
5) бұйрықтың, хабарламаның не бас тартудың жобаларын келісу, жауапты бөлімшесі басшысының маман-заң кеңесшісіне құқықтық сараптамаға жіберуі – құжаттарды келісуге алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде;
6) маман-заң кеңесшісінің түскен құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келу мәніне қарауы, бұйрықтың, хабарламаның не бас тартудың жобаларын келісуі, келісілген құжаттарды жауапты бөлімшенің орындаушысына беруі – құжаттарды келісуге алған сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде;
7) жауапты бөлімшенің орындаушысының бұйрықты, хабарламаны не бас тартуды бланкіге ресімдеуі, құжаттарды көрсетілетін қызметті беруші басшысының қабылдау бөлмесіне қол қоюға беруі – келісілген құжаттарды маман-заң кеңесшісінен алған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
8) көрсетілетін қызметті беруші басшысының бланкідегі бұйрыққа, хабарламаға не бас тартуға қол қоюы – 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
9) бұйрыққа және хабарламаға қол қою кезінде:
жауапты бөлімшенің орындаушысының коллекторлық агенттікті коллекторлық агенттіктердің аумақтық тізбесіне (бұдан әрі - тізбе) енгізуі – 1 (бір) жұмыс күні ішінде;
жауапты бөлімше орындаушысының коллекторлық агенттік тізбеге енгізілгеннен кейін келесі күні - коллекторлық агенттіктердің тізіліміне қосу және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсына орналастыру үшін есептік тіркеуден өткен коллекторлық агенттікті тізбеге енгізу туралы ақпаратты Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасына (бұдан әрі – ҚҚТҚҚжәнеСКБ) жіберуі, мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға жіберуі – 1 (бір) жұмыс күні ішінде;

10) при подписании отказа:
направление отказа услугополучателю исполнителем ответственного подразделения – в день подписания отказа руководителем услугодателя.
Глава 3. Описание порядка взаимодействия структурных подразделений (работников) услугодателя в процессе оказания государственной услуги
7. Перечень структурных подразделений (работников) услугодателя, которые участвуют в процессе оказания государственной услуги:
1) ответственное лицо услугодателя, уполномоченное на прием и регистрацию корреспонденции;
2) руководитель услугодателя;
3) руководитель ответственного подразделения;
4) исполнитель ответственного подразделения;
5) специалист-юрисконсульт.
8. Описание последовательности процедур (действий) с указанием длительности каждой процедуры (действия) изложено согласно приложению 1 к настоящему регламенту государственной услуги.
Глава 4. Описание порядка взаимодействия с Государственной корпорацией "Правительство для граждан" и (или) иными услугодателями, а также порядка использования информационных систем в процессе оказания государственной услуги
9. Государственная услуга не оказывается через государственную корпорацию "Правительство для граждан" и веб-портал "электронного правительства".
10. Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги изложен согласно приложению 2 к настоящему регламенту государственной услуги.
Приложение 1
к регламенту государственной услуги
"Учетная регистрация
коллекторских агентств"
Описание последовательности процедур (действий) с указанием длительности каждой процедуры (действия)
Примечание:
*процедуры осуществляются в течение 1 (одного) рабочего дня
продолжение блок-схемы:
Приложение 2
к регламенту государственной услуги
"Учетная регистрация
коллекторских агентств"
Справочник бизнес-процессов оказания государственной услуги
продолжение справочника бизнес-процессов:

10) бас тартуға қол қойған кезде:
жауапты бөлімшенің орындаушысының көрсетілетін қызметті алушыға бас тартуды жіберуі – көрсетілетін қызметті беруші басшысының бас тартуға қол қою күні.
3-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету процесінде көрсетілетін қызмет берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) өзара іс-қимыл тәртібін сипаттау
7. Мемлекеттік қызметті көрсету процесіне қатысатын көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелерінің (қызметкерлерінің) тізбесі:
1) хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті көрсетілетін қызметті берушінің жауапты адамы;
2) көрсетілетін қызметті берушінің басшылығы;
3) жауапты бөлімшенің басшылығы;
4) жауапты бөлімшенің орындаушысы;
5) маман-заң кеңесшісі.
8. Әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) ұзақтығын көрсете отырып рәсімдердің (іс-қимылдардың) реттілігін сипаттау, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентіне 1-қосымшаға сәйкес жазылған.
4-тарау. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясымен және (немесе) өзге де көрсетілетін қызметті берушілермен өзара іс-қимыл тәртібін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету процесінде ақпараттық жүйелерді пайдалану тәртібінің сипаты
9. Мемлекеттік қызмет "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы және "Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы көрсетілмейді.
10. Мемлекеттік қызмет көрсету бизнес-процестерінің анықтамалығы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет регламентіне 2-қосымшаға сәйкес жазылған.
"Коллекторлық агенттіктерді
есептік тіркеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
регламентіне
1-қосымша
Әрбір рәсімнің (іс-қимылдың) ұзақтығын көрсете отырып рәсімдердің (іс-қимылдардың) реттілігін сипаттау
Ескерту:
*рәсімдер 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады
блок-схеманың жалғасы:
"Коллекторлық агенттіктерді
есептік тіркеу" мемлекеттік
көрсетілетін қызмет
регламентіне
2-қосымша
Мемлекеттік қызмет көрсету бизнес-процестерінің анықтамалығы
Ескерту:
*рәсімдер 1(бір) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады
бизнес-процестер анықтамалығының жалғасы: