О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 20 июня 2018 года № 459. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2018 года № 17147
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 2 декабря 2014 года № 862 "Об утверждении Правил государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, подготовки водителей механических транспортных средств, приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10056, опубликован 21 января 2015 года № 12 (27888))в газете "Казахстанская правда"):
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Начальникам Департаментов внутренних дел городов Астаны, Алматы, Шымкента и областей, представительства МВД РК в городе Байконыр:
1) обеспечить изучение настоящего приказа личным составом органов внутренних дел, а также изготовление служебной документации, предусмотренной Правилами;
2) организовать работу органов внутренних дел в соответствии с требованиями настоящего приказа;
3) назначение сотрудников регистрационно-экзаменационных подразделений административной полиции районов (городов) осуществляется после прохождения ими стажировки в УАП ДВД в течение десяти рабочих дней по изучению нормативных правовых актов в сфере оказания государственных услуг по обеспечению безопасности дорожного движения. После назначения на должность начальника отдела (отделения) регистрационно-экзаменационного подразделения Управления административной полиции ДВД прохождение стажировки осуществляется в Комитете административной полиции МВД в течение пяти рабочих дней.";
в Правилах государственной регистрации и учета отдельных видов транспортных средств по идентификационному номеру транспортного средства, утвержденных указанным приказом:
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. При первичной регистрации в Республике Казахстан (за исключением транспортных средств, приобретенных у официального дилера (представителя) производителя транспортного средства на территории Республики Казахстан), владельцы предоставляют транспортное средство в Государственную корпорацию (Специализированный центр обслуживания населения) и областные РЭП с целью сверки соответствия номерных агрегатов учетным данным в указанных документах и (или) в ЕИС.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 20 маусымдағы № 459 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 3 шілдеде № 17147 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу, Механикалық көлік құралдарын жүргізушілерді даярлау, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 2 желтоқсандағы № 862 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10056 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 12 санында (27888) жарияланған):
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Астана, Алматы, Шымкент қалалары және облыстар ішкі істер департаменттерінің, Қазақстан Республикасы ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің бастықтары:
1) ішкі істер органдары жеке құрамының осы бұйрықты зерделеуін, сондай-ақ Қағидаларда көзделген қызметтік құжаттаманы дайындауды қамтамасыз етсін;
2) ішкі істер органдарының жұмысын осы бұйрықтың талаптарына сәйкес ұйымдастырсын;
3) аудандардың (қалалардың) әкімшілік полициясы тіркеу-емтихан бөліністерінің қызметкерлерін тағайындау олар жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік қызметтер көрсету саласындағы нормативтік құқықтық актілерді зерделеу бойынша ІІД ӘПБ-де он жұмыс күні ішінде тағылымдамадан өткеннен кейін жүзеге асырылады. ІІД Әкімшілік полиция басқармасы тіркеу-емтихан бөлінісінің бөлім (бөлімше) бастығы лауазымына тағайындалғаннан кейін тағылымдаман өту ІІМ Әкімшілік полиция комитетінде бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Көлiк құралының сәйкестендіру нөмірі бойынша көлік құралдарының жекелеген түрлерiн мемлекеттiк тiркеу және есепке алу қағидаларында:
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қазақстан Республикасында бастапқы тіркеу кезінде (көлік құралын өндірушінің Қазақстан Республикасының аумағындағы ресми дилерінен (өкілінен) сатып алынған көлік құралдарын қоспағанда) нөмірлік агрегаттардың көрсетілген құжаттардағы және (немесе) БАЖ-дағы есепке алу деректерiне сәйкестігін салыстырып тексеру мақсатында көлiк иелері көлік құралын Мемлекеттік корпорацияға (Мамандандырылған халыққа қызмет көрсету орталығына) және облыстық ТЕП-ке әкеледі.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"25. Доступ владельцев транспортных средств, к перечню имеющихся в наличии ГРНЗ в помещениях РЭП и Государственной корпорации (далее – перечень), организуется путем размещения соответствующей информации в помещениях РЭП и Государственной корпорации на стендах и информационных досках (табло), а также на интернет-ресурсах.
Владелец транспортного средства имеет право выбрать цифровое и (или) буквенное обозначения ГРНЗ повышенного спроса, а также ГРНЗ, имеющиеся в наличии в помещениях РЭП и Государственной корпорации, через портал "электронного правительства".
По волеизъявлению владельца транспортного средства при его обращении в РЭП, размещенное в здании Государственной корпорации, сотрудник Государственной корпорации осуществляет выбор и бронирование ГРНЗ повышенного спроса на портале "электронного правительства".
Регистрация транспортного средства, владелец которого выбрал определенное цифровое и (или) буквенное обозначения ГРНЗ повышенного спроса, производится после изготовления ГРНЗ.";
пункты 62 и 63 изложить в следующей редакции:
"62. Снятие с учета транспортного средства, на которое судами, правоохранительными органами и органами государственных доходов, либо другими органами в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, были введены запреты или ограничения по изменению права собственности, производится после представления документов, выданных соответствующими органами и свидетельствующих об отсутствии указанных запретов или ограничений, либо по решению судебных органов.
Запреты или ограничения на регистрационные действия выставляются и снимаются в ЕИС не позднее двух рабочих дней со дня поступления документов (постановлений, решений, определений судебных органов, договоров залогов (залоговых билетов) и лизинга и так далее), выданных соответствующими органами (организациями).
63. На транспортное средство физического или юридического лица, представленного в качестве залога банкам под выданный кредит, а также физическим или юридическим лицам при предъявлении копий договора о залоге (залогового билета), выданных банками (или иных документов), вводятся ограничения на снятие их с учета до исполнения залогового обязательства. При этом в ЕИС делаются соответствующие отметки.";
в Правилах приема экзаменов и выдачи водительских удостоверений, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Прием экзаменов";
в пункте 66:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) упражнение № 3 "Проезд пешеходного перехода".
Кандидат в водители должен остановить транспортное средство перед линией "Стоп", не пересекая ее по проекции переднего габарита транспортного средства, и продолжить движение не ранее чем через 3 секунды после остановки.

"25. Көлік құралдары иелерінің ТЕБ пен Мемлекеттік корпорация үй-жайларында қолда бар МТНБ тізбесіне (бұдан әрі ‒ тізбе) қолжетімділігі тиісті ақпаратты ТЕБ пен Мемлекеттік корпорация үй-жайларында стендтерде және ақпараттық тақталарда (табло), сондай-ақ интернет-ресурстарда орналастыру жолымен ұйымдастырылады.
Көлік құралы иесінің жоғары сұранысқа ие МТНБ-ның цифрлық және (немесе) әріптік белгіленуін, сондай-ақ ТЕБ пен Мемлекеттік корпорация үй-жайларында қолда бар МТНБ-ны "электрондық үкімет" порталы арқылы таңдауға құқығы бар.
Көлік құралы иесінің ерік қалауы бойынша ол Мемлекеттік корпорацияның ғимаратында орналасқан ТЕБ-ке жүгінген кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері "электрондық үкімет" порталында жоғары сұранысқа ие МТНБ-ны таңдауды және брондауды жүзеге асырады.
Иесі жоғары сұранысқа ие МТНБ-ның белгілі цифрлық және (немесе) әріптік белгіленуін таңдаған көлік құралын тіркеу МТНБ дайындағаннан кейін жүргізіледі.";
62 және 63-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"62. Соттар, құқық қорғау органдары мен мемлекеттік кіріс органдары не Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен басқа да органдар меншiк құқығын өзгерту бойынша тыйымдар немесе шектеулер енгізген көлiк құралдарын есептен шығару тиісті органдар берген және көрсетілген тыйымдардың немесе шектеулердiң жоқ екені туралы куәландыратын құжаттар ұсынылғаннан кейін не сот органдарының шешімі бойынша жүргізіледі.
Тіркеу әрекеттеріне тыйым салулар немесе шектеулер тиісті органдар (ұйымдар) берген құжаттар (сот органдарының қаулылары, шешімдері, ұйғарымдары, кепіл (кепіл билеттері) және лизинг шарттары және т.б.) келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірмей БАЖ-ға қойылады немесе алынады.
63. Берілген кредит үшін банктерге кепіл ретінде ұсынылған жеке және заңды тұлғалардың көлiк құралына, сондай-ақ банктер берген кепіл туралы шарттың (кепіл билетінің) (немесе өзге де құжаттардың) көшірмелерін ұсынған жағдайда, заңды және жеке тұлғаларға кепілдік міндеттеме орындалғанға дейін оларды есептен шығаруға шектеу енгізіледі. Бұл ретте БАЖ-ға тиiстi белгiлер жасалады.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Емтихандар қабылдау және жүргізуші куәліктерін беру қағидаларында:
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Емтихандар қабылдау";
66-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) № 3 жаттығу "Жаяу жүргінші өтпесінен өту".
Жүргізушілікке үміткер оны көлік құралының алдыңғы габаритінің проекциясы бойынша кесіп өтпей, "Тоқта" сызығының алдында көлік құралын тоқтатуға және тоқтағаннан кейін кемінде 3 секундтан соң қозғалысты жалғастыруға тиіс.

При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 3 согласно приложению 5 к настоящим Правилам.";
подпункты 8) и 9) изложить в следующей редакции:
"8) упражнение № 8 "Проезд регулируемого перекрестка".
Кандидат в водители должен поочередно, согласно схеме движения, проехать регулируемый перекресток в направлении прямо, направо и налево, соблюдая требования сигналов светофора. При включении запрещающего сигнала светофора - остановить транспортное средство перед линией "Стоп". При включении разрешающего сигнала светофора проехать перекресток в заданном направлении.
При выполнении левого (правого) поворотов заблаговременно включить соответствующий указатель поворота.
Время проезда перекрестка при разрешающем сигнале светофора не должно превышать 20 секунд.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 8 согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
9) упражнение № 9 "Проезд нерегулируемого железнодорожного переезда".
Кандидат в водители должен остановить транспортное средство перед линией "Стоп" у железнодорожного переезда и продолжить движение не ранее чем через 3 секунды после остановки.
При несоблюдении условий выполнения упражнения начисляются штрафные баллы в соответствии с контрольной таблицей 9 согласно приложению 5 к настоящим Правилам.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Выдача, замена и восстановление утраченных водительских удостоверений";
пункты 76 и 77 изложить в следующей редакции:
"76. Водительские удостоверения выдаются лицам, сдавшим экзамены в РЭП, по регистрации их постоянного места жительства, а в РЭП, размещенных в зданиях Государственной корпорации, независимо от регистрации по постоянному месту жительства в Республике Казахстан.
77. Для получения водительского удостоверения кандидатом в водители представляются:
1) заполненный бланк на получение водительского удостоверения по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
2) документ, удостоверяющий личность (для идентификации личности);
3) медицинская справка и ее копия;
4) свидетельство об окончании курсов и его копия, или документ, полученный через автоматизированную информационную систему (за исключением случаев самоподготовки).
5) документ, подтверждающий уплату государственной пошлины;
6) документ, подтверждающий стаж работы (справка с места работы) для присвоения категорий "С", "D1", "D", "Tm", "Tb";
При обращении в Государственную корпорацию документ, указанный в подпункте 1) не предоставляется.";

Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған кезде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сай 3-бақылау кестесіне сәйкес айыппұл балдары есептеледі.".
8) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) № 8 жаттығу "Реттелетін қиылыстан өту".
Жүргізушілікке үміткер кезекпен, қозғалыс сызбасына сәйкес, бағдаршам сигналдарының талаптарын сақтай отырып, тура, оңға және солға бағытында реттелетін қиылыстан жүріп өтуге тиіс. Бағдаршамның тыйым салатын сигналы қосылған кезде көлік құралын "Тоқта" сызығының алдында тоқтату керек. Бағдаршамның рұқсат беретін сигналы қосылған кезде қиылысты белгіленген бағытта жүріп өту керек.
Солға (оңға) бұрылатын кезде тиісті бұрылу сілтегішін алдын ала қосу қажет.
Бағдаршамның рұқсат беретін сигналы қосылған кезде қиылыстан жүріп өту уақыты 20 секундтан аспауға тиіс.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған кезде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сай 8-бақылау кестесіне сәйкес айыппұл балдары есептеледі.
9) № 9 жаттығу "Реттелмейтін қиылыстан өту".
Жүргізушілікке үміткер көлік құралын теміржол өтпесінде "Тоқта" сызығының алдында тоқтатуға және тоқтағаннан кейін 3 секундтан аспайтын уақытта қозғалысты жалғастыруға тиіс.
Жаттығуды орындау шарттары сақталмаған кезде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сай 9-бақылау кестесіне сәйкес айыппұл балдары есептеледі.".
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Жоғалған жүргізуші куәліктерін беру, ауыстыру және қалпына келтіру";
76 және 77-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Жүргізуші куәліктері емтихандарды ТЕБ-те тапсырған адамдарға олардың тұрақты тұратын жерінің тіркелуі бойынша, ал Мемлекеттік корпорация ғимараттарында орналасқан ТЕБ-те Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын жері бойынша тіркелуіне қарамастан беріледі.
77. Жүргізуші куәлігін алу үшін жүргізушілікке үміткер:
1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізуші куәлігін алуға толтырылған бланкіні;
2) жеке басын куәландыратын құжатын (жеке басты сәйкестендіру үшін);
3) 3) медициналық анықтама мен оның көшірмесін;
4) курстарды аяқтағаны туралы куәлік және оның көшірмесі немесе автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы алынған құжатты (өзіндік даярлық жағдайларын қоспағанда);
5) мемлекеттік баж төленгенін растайтын құжатты;
6) "С", "D1", "D", "Tm", "Tb"санаттарын беру үшін жұмыс өтілін растайтын құжатты (жұмыс орнынан анықтама);
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде 1) тармақшада көрсетілген құжат ұсынылмайды.";

пункты 80 и 81 изложить в следующей редакции:
"80. Для получения водительского удостоверения в связи с его заменой, лицом предоставляются:
при обращении в РЭП – документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 5) пункта 77 настоящих Правил и ранее выданное водительское удостоверение, а при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), документ, подтверждающий перемену анкетных данных;
при обращении в Государственную корпорацию – документы, указанные в подпунктах 2), 3), 5) пункта 77 настоящих Правил и ранее выданное водительское удостоверение, а при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), документ, подтверждающий перемену анкетных данных;
при обращении посредством веб-портала "электронного правительства" – документы, указанные в подпунктах 3), 5) пункта 77 настоящих Правил предоставляются в сканированной форме, а при изменении фамилии, имени, отчества (при его наличии), документ, подтверждающий перемену анкетных данных. При этом, оплату государственной пошлины можно произвести через платежный шлюз портала "электронного правительства".
Документ, указанный в подпункте 3) пункта 77 предоставляется в случае обмена водительского удостоверения в связи с окончанием срока его действия.
81. Для получения водительского удостоверения в связи с получением дополнительных категорий, подкатегорий, лицом представляются документы, указанные в подпунктах 1) - 6) пункта 77 настоящих Правил, а также ранее выданное водительское удостоверение.";
пункты 84 и 85 изложить в следующей редакции:
"84. Водительские удостоверения иностранных государств признаются недействительными для управления транспортными средствами на территории Республики Казахстан по истечении шестидесяти дней с даты получения их владельцем, являющимся иностранным гражданином или лицом без гражданства, либо по истечении шестидесяти дней с даты въезда в Республику Казахстан их владельца, являющегося гражданином Республики Казахстан.
85. Лица, указанные в пункте 84 настоящих Правил, получившие за границей водительские удостоверение отвечающие требованиям Конвенции Организации объединенных наций (далее – ООН) "О дорожном движении" от 8 ноября 1968 года, обменивают их на водительское удостоверение Республики Казахстан на основании оригинала водительского удостоверения, его перевода на государственный или русский язык, а также документов, указанных в подпунктах 1), 2), 5) пункта 77 настоящих Правил без сдачи теоретического и практического экзаменов в РЭП.";
пункт 89 изложить в следующей редакции:

80 және 81-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"80. Жүргізуші куәлігін ауыстыруға байланысты оны алу үшін адам:
ТЕБ-ке жүгінген кезде – осы Қағидалардың 77-тармағының 1), 2), 3), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және бұрын берілген жүргізуші куәлігін, ал тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) өзгерткен кезде сауалнамалық деректері өзгергенін растайтын құжатты;
Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде – осы Қағидалардың 77-тармағының 2), 3), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды және бұрын берілген жүргізуші куәлігін, ал тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) өзгерткен кезде сауалнамалық деректері өзгергенін растайтын құжатты;
"электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүгінген кезде – осы Қағидалардың 77-тармағының 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды, ал тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) өзгерткен кезде сауалнамалық деректері өзгергенін растайтын құжатты ұсынады.
"электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүгінген кезде – осы Қағидалардың 77-тармағының 3), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттар сканерленген нысанда ұсынылады, ал тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда) өзгерткен кезде сауалнамалық деректері өзгергенін растайтын құжатты ұсынады. Бұл ретте, мемлекеттік бажды төлеуді "электрондық үкімет" порталының төлем шлюзі арқылы жүргізуге болады.
77-тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген құжат жарамдылық мерзімі аяқталуына байланысты жүргізуші куәлігін ауыстырған жағдайда ұсынылады.
81. Қосымша санаттар, кіші санаттар алуға байланысты жүргізуші куәлігін алу үшін тұлға осы Қағидалардың 77-тармағының 1)- 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды, сондай-ақ бұрын берілген жүргізуші куәлігін ұсынады.";
84 және 85-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Шет мемлекеттердің жүргізуші куәліктері иелері шетелдік азамат немесе азаматтығы жоқ адам болып табылатын адамдар оларды алған күннен бастап алпыс күн өткен соң не Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын олардың иесі Қазақстан Республикасына кірген күннен бастап алпыс күн өткен соң Қазақстан Республикасының аумағында көлік құралдарын басқару үшін жарамсыз болып танылады.
85. Шетелде "Жол жүрісі туралы" (1968 жылғы 8 қарашадағы) Біріккен Ұлттар Ұйымы (бұдан әрі ‒ БҰҰ) Конвенциясының талаптарына жауап беретін жүргізуші куәлігін алған, осы Қағидалардың 84-тармағында көрсетілген адамдар оларды жүргізуші куәлігі түпнұсқасының, оның мемлекеттік немесе орыс тілдеріне нотариаттық расталған аудармасының, сондай-ақ осы Қағидалардың 77-тармағының 1), 2), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың негізінде, ТЕБ-ке теориялық және практикалық емтихандар тапсырмай, Қазақстан Республикасының жүргізуші куәлігіне ауыстырады.";
89-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"89. Для получения водительского удостоверения в связи с его утратой, лицом представляются документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 5) пункта 77 настоящих Правил.
Документ, указанный в подпункте 3) пункта 77 предоставляется в случае окончания срока действия утраченного водительского удостоверения.";
пункт 91 изложить в следующей редакции:
"91. По истечении указанного срока выдается новое водительское удостоверение с отметкой "Взамен утерянного" без сдачи экзаменов.";
пункты 96 и 97 изложить в следующей редакции:
"96. Возврат водительского удостоверения лицу, лишенному права управления транспортными средствами, производится на основании документов, указанных в подпунктах 1), 2), 3) пункта 77 настоящих Правил и сдачи теоретического экзамена.
97. Восстановление водительского удостоверения, уничтоженного с истечением срока хранения после лишения права управления, производится на основании информации с РЭП об их уничтожении, а также предоставления документов, согласно подпунктам 1), 2), 3), 5) пункта 77 настоящих Правил и сдачи теоретического экзамена.";
пункт 99 изложить в следующей редакции:
"99. Изготовление водительских удостоверений осуществляет предприятие (далее – Поставщик) в соответствии с договором, заключаемым с Министерством внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД) и подразделениями органов внутренних дел - Департаменты внутренних дел областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее - ДВД), Представительство МВД в г. Байконыр).
в приложении 4:
контрольную таблицу 3 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
контрольные таблицы8 и 9 в приложении 4 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
2) в приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 марта 2015 года № 208 "Об утверждении Правил согласования и утверждения нормативной, проектной и технической документации на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими в части обеспечения безопасности дорожного движения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10690, опубликован 30 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
В Правилах согласования и утверждения нормативной, проектной и технической документации на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими в части обеспечения безопасности дорожного движения, утвержденных указанным приказом: заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения"; заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:

"89. Жүргізуші куәлігін оның жоғалуына байланысты алу үшін тұлға осы Қағидалардың 77-тармағының 1), 2), 3), 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
77-тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген құжат жоғалған жүргізуші куәлігінің жарамдылық мерзімі аяқталған жағдайда ұсынылады.";
91-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"91. Көрсетілген мерзім аяқталғаннан кейін емтихандар тапсырмастан, "Жоғалғанның орнына" белгісі бар жаңа жүргізуші куәлігі беріледі.".
96 және 97-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"96. Көлік құралдарын басқару құқығынан айырылған адамға жүргізуші куәлігін қайтару осы Қағидалардың 77-тармағының 1) 2), 3) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың және теориялық емтихан тапсыру негізінде жүргізіледі.
97. Басқару құқығынан айырғаннан кейін сақтау мерзімі өтуіне байланысты жойылған жүргізуші куәлігін қалпына келтіру оларды жою туралы ТЕБ ақпаратының, сондай-ақ осы Қағидалардың 77-тармағының 1), 2), 3), 5) тармақшаларына сәйкес құжаттарды ұсыну және теориялық емтихан тапсыру негізінде жүргізіледі.";
99-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Жүргізуші куәліктерін дайындауды кәсіпорын (бұдан әрі ‒ Жеткізуші) Қазақстан Республикасы Ішкі істер мнистрлігімен (бұдан әрі ‒ ІІМ) және ішкі істер органдарының бөліністері ‒ облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының ішкі істер департаменттерімен (бұдан әрі ‒ ІІД), ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы Өкілдігімен жасалған келісімшартқа сәйкес жүзеге асырады.
4-қосымшада:
3-бақылау кестесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымшадағы 8 және 9-бақылау кестелері осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2) "Жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде басқаруға арналған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы келісу және бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақтан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 12 наурыздағы № 208 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10690 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 30 сәуірде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде басқаруға арналған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы келісу және бекіту қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";

"Глава 2. Порядок согласования и утверждения нормативной, проектной и технической документации на проектирование, строительство, ремонт, содержание дорог и управление ими в части обеспечения безопасности дорожного движения";
дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. Дорожные и другие работы на проезжей части дорог, в том числе аварийно-спасательные, должны осуществляться после извещения уполномоченного органа и управляющего автомобильными дорогами.
Извещение о проведении дорожных и других работ, в том числе аварийно-спасательных, направляется производителем работ с указанием информации об участке проведения работ, сроках работ и контактных данных (адреса и телефона).".
3) в приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 23 апреля 2015 года № 386 "Об утверждении Правил изготовления, хранения и учета бланков свидетельств о регистрации транспортных средств, присвоения и изготовления государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств в подразделениях органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11186, опубликован 10 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах изготовления, хранения и учета бланков свидетельств о регистрации транспортных средств, присвоения и изготовления государственных регистрационных номерных знаков транспортных средств в подразделениях органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Изготовление СРТС осуществляет предприятие (далее – Поставщик) в соответствии с договором, заключаемым с Министерством внутренних дел Республики Казахстан (далее – МВД) и Департаментами внутренних дел областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – ДВД), Представительства МВД в городе Байконыр в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственных закупках.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При утрате ГРНЗ или несоответствии требованиям национального стандарта (одной штуки или комплекта) по обращению владельца транспортного средства в РЭП или в Государственную корпорацию в течение пятнадцати рабочих дней для ДВД областей и города Шымкента, а для ДВД городов Астаны и Алматы в течение пяти рабочих дней производится изготовление дубликата ГРНЗ без замены СРТС. Обращение на изготовление дубликата ГРНЗ принимается после проверки на предмет изъятия ГРНЗ за совершение административного правонарушения и получения документа, подтверждающего оплату государственной пошлины в размере 2,8 месячных расчетных показателей (далее – МРП) для автомобиля и 1,4 МРП для мототранспортных средств и прицепов.
При выдаче дубликата ГРНЗ, имеющийся оригинал сдается (сдаются) в РЭП или в Государственную корпорацию. Допускается изготовление дубликатов ГРНЗ по волеизъявлению владельца на вновь регистрируемое транспортное средство на его имя при условии снятия с учета ранее зарегистрированного за ним транспортного средства, которому был присвоен ГРНЗ. Документы, послужившие основанием для выдачи дубликатов ГРНЗ, формируются и хранятся в отдельных делах.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:

2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жолдарды жобалауға, салуға, жөндеуге, күтіп-ұстауға және оларды жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бөлігінде басқаруға арналған нормативтік, жобалау және техникалық құжаттаманы келісу және бекіту тәртібі";
мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Жолдардың жүріс бөлігіндегі жол және басқа да жұмыстар, оның ішінде авариялық-құтқару жұмыстары уәкілетті органға және автомобиль жолдарын басқарушыға хабарлағаннан кейін жүзеге асырылуы тиіс.
Жол және басқа да жұмыстар, оның ішінде авариялық-құтқару жұмыстары жүргізілетіні туралы хабарламаны жұмыстарды жүргізуші жұмыстарды жүргізу учаскесі, жұмыстардың мерзімдері және байланыс деректерін (мекенжайлары мен телефондарын) көрсете отырып жолдайды.".
3) "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бөліністерінде көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктердің бланкілерін дайындау, сақтау және есепке алу, көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін беру және дайындау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 23 сәуірдегі № 386 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11186 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 10 маусымда жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының бөліністерінде көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктердің бланкілерін дайындау, сақтау және есепке алу, көлік құралдарының мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерін беру және дайындау қағидаларында:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. КҚТК-ны дайындауды кәсіпорын (бұдан әрі ‒ Жеткізуші) Қазақстан Республикасы Ішкі істер мнистрлігімен (бұдан әрі ‒ ІІМ) және ішкі істер органдарының бөліністері ‒ облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының ішкі істер департаменттерімен (бұдан әрі ‒ ІІД), ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы Өкілдігімен жасалатын келісімшартқа сәйкес Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. МТНБ-ны жоғалтқан немесе ұлттық стандарттың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда (бір данасы немесе жиынтығы) көлік құралы иесінің ТЕБ-ке немесе Мемлекеттік корпорацияға жүгінуі бойынша КҚТК-ны ауыстырмай, облыстардың және Шымкент қаласының ІІД үшін он бес жұмыс күші ішінде, ал Астана мен Алматы қалаларының ІІД үшін бес жұмыс күні ішінде МТНБ телнұсқасын дайындау жүргізіледі. МТНБ-ның телнұсқасын дайындауға өтініш әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін МТНБ-ны алып қою мәніне тексерілгеннен және автомобиль үшін айлық есептік көрсеткіштің (бұдан әрі – АЕК) 2,8 мөлшерінде және мотокөлік құралдары мен тіркемелер үшін 1,4 АЕК көлемінде мемлекеттік баждың төленгенін растайтын құжатты алғаннан кейін қабылданады.
МТНБ-ның телнұсқасын берген кезде қолда бар түпнұсқа ТЕБ-ке немесе Мемлекеттік корпорацияға тапсырылады. Көлік құралы иесінің еркі бойынша оның атына жаңадан тіркелетін көлік құралына бұрын оған тіркелген, МТНБ берілген көлік құралын есептен шығарған жағдайда МТНБ телнұсқаларын дайындауға рұқсат етіледі. МТНБ-ның телнұсқаларын беру үшін негіз болған құжаттар жеке істерге қалыптастырылады және сақталады.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"14. Поставщик изготавливает ГРНЗ для ДВД городов Астаны и Алматы в течении пяти рабочих дней, для ДВД областей и города Шымкента в течении пятнадцати рабочих дней и осуществляет отгрузку ГРНЗ представителю РЭП в соответствии со сводной заявкой. Упаковка ГРНЗ опечатывается и исключает их утерю и повреждение.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Ежемесячный предельный лимит остатков ГРНЗ на складе в РЭП составляет не более полутора кратного размера их среднемесячной фактической выдачи за предыдущие три месяца. Контроль за установленным лимитом осуществляют руководители КАП МВД, УАП ДВД, Представительства МВД в городе Байконыр и финансовых служб ДВД, Представительства МВД в городе Байконыр.";
4) в приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 июля 2016 года № 757 "Об утверждении Инструкции по организации деятельности подразделений административной полиции в области дорожной безопасности и соблюдения регламентов, нормативов и стандартов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14161, опубликован 19 сентября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Инструкции по организации деятельности подразделений административной полиции в области дорожной безопасности и соблюдения регламентов, нормативов и стандартов, утвержденной указанным приказом:
подпункты 3) и 4) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"3) предписания уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, с установлением сроков устранения недостатков,
при выявлении отступлений от требований к эксплуатационному содержанию и состоянию дорог, дорожных сооружений и технических средств регулирования дорожного движения по условиям обеспечения безопасности дорожного движения;
4) информация направляется в течение 15 рабочих дней в местные исполнительные органы и органы прокуратуры, а также в другие заинтересованные органы и организации, в том числе в Комитет административной полиции МВД.";
подпункт 2) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"2) информация, которая адресуется в местные исполнительные органы и органы прокуратуры, владельцам железнодорожных переездов, другим заинтересованным органам и организациям направляется в течении 15 рабочих дней, в том числе в Комитет административной полиции МВД;";
подпункт 2) пункта 19 изложить в следующей редакции:
"2) предписания уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения согласно приложению 2 к настоящей Инструкции, с установлением сроков устранения недостатков, при выявлении отступлений от требований к эксплуатационному содержанию и состоянию дорог, дорожных сооружений и технических средств регулирования дорожного движения по условиям обеспечения безопасности дорожного движения;";
пункт 27 изложить в следующей редакции:

"14. Жеткізуші МТНБ-ны Астана мен Алматы қалаларының ІІД үшін бес жұмыс күні ішінде, облыстардың және Шымкент қаласының ІІД үшін он бес жұмыс күні ішінде дайындайды және жиынтық өтінімге сәйкес ТЕБ өкіліне МТНБ-ны түсіріп беруді жүзеге асырады. МТНБ орамы мөрленеді және олардың жоғалуын және бүлінуін болдырмайды.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. ТЕБ қоймасындағы МТНБ қалдығының ай сайынғы шекті лимиті алдыңғы өткен үш айдағы нақты берудің орташа айлық бір жарым еселік
мөлшерінен аспайды. Белгіленген лимитті бақылауды ІІМ ӘПК-нің, ІІД ӘПБ-нің, ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы Өкілдігінің және ІІД, ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы Өкілдігі қаржы қызметтерінің басшылары жүзеге асырады.";
4) "Жол қауіпсіздігін және регламенттерді, нормативтер мен стандарттарды сақтау саласында әкімшілік полиция бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 22 шілдедегі № 757 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14161 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 19 қыркүйекте жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Жол қауіпсіздігін және регламенттерді, нормативтер мен стандарттарды сақтау саласында әкімшілік полиция бөлімшелерінің қызметін ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықта:
10-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету шарттары бойынша жолдарды, жол құрылыстарын және жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын пайдалану жағдайына және олардың жай-күйіне қойылатын талаптардан шегініс анықталған жағдайда, кемшіліктерді жою мерзімдерін белгілей отырып, осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның нұсқамасы;
4) жергілікті атқарушы органдарға және прокуратура органдарына, сондай-ақ басқа да мүдделі органдар мен ұйымдарға, оның ішінде ІІМ Әкімшілік полиция комитетіне 15 жұмыс күні ішінде ақпарат жолданады.";
14-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жергілікті атқарушы органдарға және прокуратура органдарына, теміржол өтпелерінің иелеріне, басқа да мүдделі органдар мен ұйымдарға жіберілетін ақпарат 15 жұмыс күні ішінде, оның ішінде ІІМ Әкімшілік полиция комитетіне жолданады.";
19-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету шарттары бойынша жолдарды, жол құрылыстарын және жол жүрісін реттеудің техникалық құралдарын пайдалану жағдайына және олардың жай-күйіне қойылатын талаптардан шегініс анықталған жағдайда кемшіліктерді жою мерзімдерін белгілей отырып, осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның нұсқамасы дайындалады.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"27. Периодичность проведения контрольных обследований зависит от установленных сроков ранее выданных предписаний. По всем неисполненным в установленный срок предписаниям ежемесячно направляется информация в органы прокуратуры.";
пункт 82 и 83 изложить в следующей редакции:
"82. Конструкция и техническое состояние транспортного средства находящегося в эксплуатации после внесения изменений проверяются административной полицией на соответствие требованиям нормативных правовых актов и стандартов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения, с выдачей владельцу свидетельства о соответствии транспортного средства с внесенными в конструкцию изменениями требованиям безопасности (приложение 18 к ТР ТС 018/2011) в течении двух рабочих дней с занесением сведений в журнал выдачи свидетельств о соответствии транспортного средства с внесенными в его конструкцию изменениями требованиям безопасности согласно приложению 8 к настоящей Инструкции, а также допускается выдача свидетельства о соответствии транспортного средства с внесенными в конструкцию изменениями требованиям безопасности через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz и (или) иные информационные системы. При этом, под руководителем территориального подразделения в сфере обеспечения безопасности дорожного движения при выдаче свидетельства о соответствии транспортного средства с внесенными в конструкцию изменениями требованиям безопасности следует понимать начальника управления и (или) отдела, отделения и их заместителей, а также начальника отдела (отделения) дорожной и технической инспекции и его заместителя или их временно заменяющих должностных лиц.
83. Для оформления свидетельства о соответствии транспортного средства с внесенными в конструкцию изменениями требованиям безопасности заявитель представляет в административную полицию следующие документы:
документ, подтверждающий право владения, или пользования и (или) распоряжения транспортным средством;
документ, идентифицирующий транспортное средство (паспорт транспортного средства), а также документ, подтверждающий государственную регистрацию транспортного средства (свидетельство о регистрации транспортного средства);
решение территориального подразделения органа государственного управления в сфере безопасности дорожного движения о возможности внесения изменений в конструкцию транспортного средства;
в случаях не предусмотренных приложением 8 к ТР ТС 018/2011, заключения о возможности и порядке внесения изменений в конструкцию транспортного средства (предварительная техническая экспертиза или технические условия на внесение изменений в конструкцию транспортного средства, разработанные изготовителем базового транспортного средства или производителем работ по внесению изменений в конструкцию транспортного средства, утвержденные изготовителем базового транспортного средства и согласованные с органом государственного управления в сфере безопасности дорожного движения);
заверенных в установленном порядке копий сертификатов соответствия (декларация о соответствии) на компоненты, использованные при внесении изменений в конструкцию транспортного средства (при наличии);
заявления-декларации об объеме и качестве работ по внесению изменений в конструкцию транспортного средства;
протокол проверки безопасности конструкции транспортного средства после внесения изменений в его конструкцию;
диагностической карты, оформленной по результатам проверки технического состояния транспортного средства с внесенными в конструкцию изменениями, требованиям технических регламентов, стандартов в сфере обеспечения безопасности дорожного движения.".

"27. Қорытынды тексеру жүргізу мерзімділігі бұрын берілген нұсқамалардың белгіленген мерзімдеріне байланысты. Барлық белгіленген мерзімде орындалмаған нұсқамалар бойынша ай сайын прокуратура органдарына ақпарат жолданады.";
82 және 83-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Пайдаланудағы көлік құралының конструкциясы мен техникалық жай-күйін өзгерістер енгізілгеннен кейін әкімшілік полиция иесіне көлік құралының конструкциясына енгізілген өзгерістермен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлік бере отырып, осы Нұсқаулыққа
8-қосымшаға сәйкес көлік құралының оның конструкциясына енгізілген өзгерістермен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәліктер беру журналына мәлемтерді енгізіп, 1 жұмыс күні ішінде жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен стандарттардың талаптарына (КО ТР 018/2011 18-қосымшасы) сәйкестігіне тексереді. Бұл ретте, көлік құралының оның конструкциясына енгізілген өзгерістермен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлік беру кезінде жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы аумақтық бөліністің басшысы деп басқарма және (немесе) бөлім, бөліше бастығын және оның орынбасарын, сондай-ақ жол және техникалық инспекция бөлімінің (бөлімшенің) бастығын және оның орынбасарын немесе оларды алмастыратын лауазымды адамдарды түсіну керек.
83. Көлік құралының конструкциясына енгізілген өзгерістермен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлікті ресімдеу үшін өтініш беруші әкімшілік полицияға мынадай құжаттарды:
көлік құралын иелену немесе пайдалану және (немесе) иелік ету құқығын растайтын құжатты;
көлік құралын сәйкестендіретін құжатты (көлік құралының паспортын), сондай-ақ көлік құралын мемлекеттік тіркеуді растайтын құжатты (көлік құралын тіркеу туралы куәлікті);
көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізу мүмкіндігі туралы жол жүрісі қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік басқару органы аумақтық бөлімшесінің шешімін;
КО ТР 018/2011 8-қосымшасында көзделмеген жағдайларда, көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізу мүмкіндігі мен тәртібі туралы қорытынды (алдын ала техникалық сараптама немесе базалық көлік құралын дайындаушы немесе көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізу жөніндегі жұмыстарды жүргізуші әзірлеген, базалық көлік құралын дайындаушы белгіленген тәртіппен бекіткен және жол жүрісі қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік басқару органымен келісілген, көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізуге арналған техникалық шарттар);
көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізу кезінде (болған жағдайда) пайдаланылған компоненттерге сәйкестік сертификаттарының (сәйкестік туралы декларация) белгіленген тәртіппен расталған көшірмелерін;
көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізу бойынша жұмыстардың көлемі мен сапасы туралы өтініш-декларацияны;
көлік құралының конструкциясына өзгерістер енгізілгеннен кейін оның конструкциясының қауіпсіздігін тексеру хаттамасын;
жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық регламенттердің, стандарттардың талаптарымен, конструкциясына енгізілген өзгерістермен көлік құралының техникалық жай-күйін тексеру нәтижелері бойынша ресімделген диагностикалық картаны ұсынады.".

дополнить пунктом 83-1 следующего содержания:
"83-1. В номенклатурном деле по переоборудованию автотранспортных средств хранится вся документация, указанная в пункте 83 Инструкции или их копии, а также фото- и (или) видеозаписи представленных на осмотр транспортных средств для оформления свидетельства о соответствии транспортного средства с внесенными в конструкцию изменениями требованиям безопасности. Сроки хранения номенклатурного дела по переоборудованию автотранспортных средств, утверждены пунктом 829 приказа Министра внутренних дел Республики Казахстан от 12 октября 2016 года № 977 "Об утверждении Перечня документов, образующихся в деятельности органов внутренних дел, Национальной гвардии Республики Казахстан, уголовно-исполнительной системы, по чрезвычайным ситуациям, учреждений и организаций системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, с указанием сроков хранения.";
5) в приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 1040 "Об утверждении форм и образцов государственных регистрационных номерных знаков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12892, опубликован 28января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
приложение к Формам и образцам государственных регистрационных номерных знаков утвержденный указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу;
6) в приказе Министра внутренних дел Республики Казахстан от 8 декабря 2014 года № 874"Об утверждении форм и образцов бланков водительского удостоверения и свидетельства о регистрации транспортного средства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10064, опубликован 6 января 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
Образец бланка водительского удостоверения изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу;
Образец свидетельства о регистрации транспортного средства изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему приказу;
2. Комитету административной полиции Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Лепеха И.В.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

мынадай мазмұндағы 83-1-тармақпен толықтырылсын:
"83-1. Автокөлік құралдарын қайта жабдықтау жөніндегі номенклатуралық істе Нұсқаулықтың 83-тармағында көрсетілген барлық құжаттама немесе олардың көшірмелері, сондай-ақ көлік құралының конструкциясына енгізілген өзгерістермен қауіпсіздік талаптарына сәйкестігі туралы куәлікті ресімдеу үшін көлік құралын қарап тексеруге ұсынылған фото және (немесе) бейне жазбалар сақталады. Автокөлік құралдарын қайта жабдықтау жөніндегі номенклатуралық істерді сақтау мерзімдері "Сақтау мерзімдерін көрсете отырып, ішкі істер органдарының, Ұлттық ұланының, қылмыстық-атқару жүйесі, төтенше жағдайлар органдарының, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі жүйесінің мекемелері мен ұйымдарының қызметінде жасалатын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы ІІМ-нің 2016 жылғы 12 қазандағы № 977 бұйрығының 829-тармағымен бекітілген.".
5) "Мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің нысандары мен үлгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 1040 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12892 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 28 қаңтарда жарияланған):
Мемлекеттік тіркеу нөмірі белгілерінің нысандары мен үлгілеріне қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6) "Жүргізуші куәлігі және көлік құралын тіркеу туралы куәлік бланкілерінің нысандары мен үлгілерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 8 желтоқсандағы № 874 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10064 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 6 қаңтарда жарияланған):
Жүргізуші куәлігі бланкісінің үлгісі осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Көлік құралын тіркеу туралы куәліктің үлгісі осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитеті (И.В. Лепеха) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмелерін қағаз және электрондық түрде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;

18, 19, 20
Приложение 4
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 20 июня 2018 года № 459
Приложение 1
к приказу Министра внутренних
дел Республики Казахстан
от 8 декабря 2014 года № 874
Форма
Интегральная микросхема водительского удостоверения содержит следующие
сведения:
1) о водительском удостоверении:
серия и номер;
дата выдачи;
наименование органа выдавшего водительское удостоверение;
2) о водителе:
фамилия, имя, отчество;
дата и место рождения;
место жительства;
индивидуальный идентификационный номер (ИИН);
тип, серия, номер и дата выдачи документа, удостоверяющего личность;
фотография;
3) о допуске к управлению транспортным средством:
разрешенные категории;
срок окончания действия водительского удостоверения;
особые отметки.
Примечание: За городами Астана, Алматы, Шымкент и областями Республики
Казахстан для обозначения серий бланков водительских удостоверений закрепляются
следующие буквенные обозначения в латинской транскрипции.
п/п
Наименование региона
Буквенное обозначение
1
город Астана
Z
2
город Алматы
A
3
Акмолинская область
C
4
Актюбинская область
D
5
Алматинская область
B
6
Атырауская область
E
7
Западно-Казахстанская область
L
8
Жамбылская область
H
9
Карагандинская область
M
10
Костанайская область
P
11
Кызылординская область
N
12
Мангистауская область
R
13
Туркестанская область
X
14
Павлодарская область
S
15
Северо-Казахстанская область
T
16
Восточно-Казахстанская область
F
17
город Шымкент
Y
18
резерв
G, Q, W
Приложение 5
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 20 июня 2018 года № 459
Приложение 2
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 8 декабря 2014 года № 874
Форма
Образец свидетельства о регистрации транспортного средства Республики
Казахстан
a
Примечание: За городами Астана, Алматы, Шымкент и областями Республики
Казахстан для обозначения серий бланков свидетельств о регистрации транспортных средств
закрепляются следующие буквенные обозначения в латинской транскрипции.
п/п
Наименование региона
Буквенное обозначение
1
город Астана
Z
2
город Алматы
A
3
Акмолинская область
C
4
Актюбинская область
D
5
Алматинская область
B
6
Атырауская область
E
7
Западно-Казахстанская область
L
8
Жамбылская область
H
9
Карагандинская область
M
10
Костанайская область
P
11
Кызылординская область
N
12
Мангистауская область
R
13
Туркестанская область
X
14
Павлодарская область
S
15
Северо-Казахстанская область
T
16
Восточно-Казахстанская область
F
17
город Шымкент
Y
18
Резерв
G, Q, W

18, 19, 20
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 20 маусымдағы
№ 459 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 874 бұйрығына
1-қосымша
Нысан
Жүргізуші куәлігінің интегралдық микросызбасы мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) жүргізуші куәлігі туралы:
сериясы мен нөмірі;
берілген күні;
жүргізуші куәлігін берген органның атауы;
2) жүргізуші туралы:
тегі, аты, әкесінің аты;
туған күні және жері;
тұрғылықты жері;
жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН);
жеке басты куәландыратын құжаттың түрі, сериясы, нөмірі және берілген күні;
фотосуреті;
3) көлік құралын басқаруға рұқсаты туралы:
рұқсат етілген санаттар;
жүргізуші куәлігінің қолданылу мерзімінің аяқталуы;
ерекше белгілер.
Ескертпе: Қазақстан Республикасының Астана, Алматы, Шымкент қалалары мен облыстарына жүргізуші куәліктері бланкілерінің серияларын белгілеу үшін латын транскрипциясындағы мынадай әріптік белгілеулер бекітіледі.
р/с
Өңірдің атауы
Әріптік белгілеу
1
Астана қаласы
Z
2
Алматы қаласы
A
3
Ақмола облысы
C
4
Ақтөбе облысы
D
5
Алматы облысы
B
6
Атырау облысы
E
7
Батыс Қазақстан облысы
L
8
Жамбыл облысы
H
9
Қарағанды облысы
M
10
Қостанай облысы
P
11
Қызылорда облысы
N
12
Маңғыстау облысы
R
13
Түркістан облысы
X
14
Павлодар облысы
S
15
Солтүстік Қазақстан облысы
T
16
Шығыс Қазақстан облысы
F
17
Шымкент қаласы
Y
18
Резерв
G, Q, W
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 20 маусымдағы
№ 459 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2014 жылғы 8 желтоқсандағы
№ 874 бұйрығына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының көлік құралын тіркеу туралы куәліктің үлгісі
Ескертпе: Қазақстан Республикасының Астана, Алматы қалалары мен облыстарына көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктер бланкілерінің серияларын белгілеу үшін латын транскрипциясындағы мынадай әріптік белгілеулер бекітіледі.
р/с
Өңірдің атауы
Әріптік белгілеу
1
Астана қаласы
Z
2
Алматы қаласы
A
3
Ақмола облысы
C
4
Ақтөбе облысы
D
5
Алматы облысы
B
6
Атырау облысы
E
7
Батыс Қазақстан облысы
L
8
Жамбыл облысы
H
9
Қарағанды облысы
M
10
Қостанай облысы
P
11
Қызылорда облысы
N
12
Маңғыстау облысы
R
13
Түркістан облысы
X
14
Павлодар облысы
S
15
Солтүстік Қазақстан облысы
T
16
Шығыс Қазақстан облысы
F
17
Шымкент қаласы
Y
18
Резерв
G, Q, W