О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 188. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 октября 2018 года № 17457.
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 5.
В целях совершенствования нормативных правовых актов Республики Казахстан Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения (далее - Перечень), согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту регулирования небанковских финансовых организаций (Кошербаева А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Курманова Ж.Б.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
абзацев четвертого и пятого пункта 2 Перечня;
абзацев двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, сорок восьмого, сорок девятого, пятидесятого и пятьдесят первого пункта 3 Перечня;
абзацев третьего, шестого, седьмого и восьмого пункта 4 Перечня, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
__________________ Н. Айдапкелов
"____"____________2018г.
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 188
Перечень постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам регулирования рынка ценных бумаг, в которые вносятся изменения

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 188 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 1 қазанда № 17457 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5-т.қараңыз
Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Өзгерістер енгізілетін бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулыларының тізбесі (бұдан әрі – Тізбе) бекітілсін.
2. Банктік емес қаржы ұйымдарын реттеу департаменті (Көшербаева А.М.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Ж.Б. Құрмановқа жүктелсін.
5. Осы қаулы 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін:
Тізбенің 2-тармағының алтыншы және жетінші абзацын;
Тізбенің 3-тармағының он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елуінші және елу бірінші абзацтарын;
Тізбенің 4-тармағының үшінші, алтыншы, жетінші және сегізінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк Төрағасы Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің Төрағасы
__________________ Н. Айдапкелов
2018 жылғы "____"____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы "27" тамыздағы
№ 188 қаулысына
қосымша
Өзгерістер енгізілетін бағалы қағаздар нарығын реттеу мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының қаулыларының тізбесі

1. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 20.10.2022 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 июля 2012 года № 228 "Об установлении перечня финансовых инструментов, разрешенных к приобретению только за счет средств квалифицированных инвесторов" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7853, опубликовано 26 сентября 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 326-327 (27145-27146) следующие изменения:
в заголовок внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
в абзац первый пункта 1 внесено изменение на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 2-1 изложить в следующей редакции:
"2-1. Номинальный держатель и (или) центральный депозитарий не осуществляет зачисление ценных бумаг и (или) иных финансовых инструментов, разрешенных для приобретения только за счет средств квалифицированных инвесторов, на лицевые счета держателей, не являющихся квалифицированными инвесторами, за исключением случаев, когда указанные в пункте 1 настоящего постановления ценные бумаги и (или) иные финансовые инструменты зачисляются на лицевые счета держателей в порядке наследования, а также при исполнении исполнительных листов, выдаваемых на основании судебных актов.".
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 июля 2013 года № 184 "Об утверждении Правил осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8692, опубликовано 17 октября 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 295 (27569) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с законами Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных и венчурных фондах", от 20 февраля 2006 года "О проектном финансировании и секьюритизации", от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"Настоящие Правила осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг (далее - Правила) разработаны в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан (Общая часть), законами Республики Казахстан от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг" (далее - Закон о рынке ценных бумаг), от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных и венчурных фондах" (далее - Закон об инвестиционных фондах), от 20 февраля 2006 года "О проектном финансировании и секьюритизации", от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (далее - Закон о пенсионном обеспечении) и определяют условия и порядок осуществления кастодиальной деятельности на рынке ценных бумаг.";
в пункте 5:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) копии внутренних документов, подписанных первым руководителем кастодиана или лицом, его замещающим;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:

1. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 20.10.2022 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. "Білікті инвесторлардың қаражаты есебінен ғана сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 27 шілдедегі № 228 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7853 болып тіркелген, 2012 жылғы 26 қыркүйекте "Егемен Қазақстан" газетінде № 622-630 (27701) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді:
"Тек қана білікті инвесторлардың қаражаты есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін белгілеу туралы";
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді:
"1. Тек қана білікті инвесторлардың қаражаты есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының мынадай тізбесі белгіленсін:";
2-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2-1. Осы қаулының 1-тармағында көрсетілген бағалы қағаздар және (немесе) өзге де қаржы құралдары ұстаушылардың жеке шоттарына мұраға алу тәртібімен аударылатын, сондай-ақ сот актілері негізінде берілетін атқару парақтарын орындау кезіндегі жағдайларды қоспағанда, номиналды ұстаушы және (немесе) орталық депозитарий тек қана білікті инвесторлардың қаражаты есебінен сатып алуға рұқсат етілген бағалы қағаздарды және (немесе) өзге де қаржы құралдарын білікті инвесторлар болып табылмайтын ұстаушылардың жеке шоттарына аудармайды.".
3. "Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 26 шілдедегі № 184 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8692 болып тіркелген, 2013 жылғы 17 қазанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 233 (28172) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі, "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі, "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы" 2006 жылғы 20 ақпандағы, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру қағидаларында:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Жалпы бөлім), "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі (бұдан әрі – Бағалы қағаздар нарығы туралы заң), "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі (бұдан әрі – Инвестициялық қорлар туралы заң), "Жобалық қаржыландыру және секьюритилендiру туралы" 2006 жылғы 20 ақпандағы, "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы (бұдан әрі – Зейнетақымен қамсыздандыру туралы заң) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және бағалы қағаздар нарығында кастодиандық қызметті жүзеге асыру талаптары мен тәртібін айқындайды.";
5-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) кастодианның бірінші басшысы немесе оның орнындағы тұлға қол қойған ішкі құжаттардың көшірмелерін;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

"5) сведения о мерах надзорного реагирования и санкциях, примененных уполномоченным органом к данному кастодиану и (или) его руководящим работникам в течение последних 12 (двенадцати) последовательных календарных месяцев.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. До наступления намеченной даты расторжения кастодиального договора в порядке, предусмотренном кастодиальным договором и внутренними документами кастодиана, активы клиентов передаются кастодианом клиенту или новому кастодиану, или другому номинальному держателю, или центральному депозитарию.";
подпункт 10) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"10) обеспечивает конфиденциальность информации об активах клиентов, находящихся на счетах, открытых клиентам в системе учета кастодиана, и передает информацию клиентам по поручению эмитентов ценных бумаг и центрального депозитария;";
подпункт 2) пункта 21 изложить в следующей редакции:
"2) ежемесячное информирование добровольного накопительного пенсионного фонда о состоянии его счетов, предназначенных для учета и хранения денег, а также предоставление сведений о движении денег по инвестиционному счету по форме согласно приложению 1 к Правилам, в порядке и сроки, предусмотренные кастодиальным договором;";
подпункт 4) пункта 24 изложить в следующей редакции:
"4) мерами надзорного реагирования, примененными уполномоченным органом, направленными на ограничение инвестиционной деятельности добровольного накопительного пенсионного фонда в отношении пенсионных активов.";
подпункт 4) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"4) мерами надзорного реагирования, примененными уполномоченным органом, направленными на ограничение инвестиционной деятельности управляющего инвестиционным портфелем инвестиционного фонда в отношении активов инвестиционного фонда.";
часть первую пункта 30 изложить в следующей редакции:
"30. Регистрация сделок с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, предоставление выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг и раскрытие информации, а также проведение иных операций в системе учета кастодиана в рамках осуществления им функций номинального держателя осуществляется кастодианом в порядке и на условиях, установленных Законом о рынке ценных бумаг, Правилами регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, переданными в номинальное держание, заключенных на организованном или неорганизованном рынке, в системе номинального держания (системе учета центрального депозитария), предоставления выписки с лицевого счета держателя ценных бумаг в системе учета номинального держания и (или) в системе учета центрального депозитария и предоставления номинальным держателем информации о клиентах, ценные бумаги которых находятся в его номинальном держании, по требованию регистратора, центрального депозитария и эмитента, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 октября 2014 года № 210, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9876 (далее - Правила № 210) и Правилами.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:

"5) уәкілетті органның қатарынан соңғы 12 (он екі) күнтізбелік ай ішінде осы кастодианға және (немесе) оның басшы қызметкерлеріне қолданған қадағалап ден қою шаралары мен санкциялары туралы мәліметтер.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Кастодиан кастодиандық шартты бұзудың белгіленген күні басталғанға дейін кастодиандық шартта және кастодианның ішкі құжаттарында көзделген тәртіппен клиенттердің активтерін клиентке немесе жаңа кастодианға немесе басқа номиналды ұстаушыға немесе орталық депозитарийге тапсырады.";
20-тармақтың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"10) кастодианның есепке алу жүйесінде клиенттерге ашылған шоттардағы клиенттердің активтері туралы ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етеді және бағалы қағаздар эмитенттерінің және орталық депозитарийдің тапсырмасы бойынша клиенттерге ақпарат береді;";
21-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын ақшаны есепке алу және сақтауға арналған оның шоттарының жай-күйі туралы хабардар ету, сондай-ақ Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша инвестициялық шот бойынша ақша қозғалысы туралы мәліметтерді кастодиандық шартта көзделген тәртіппен және мерзімде беру;";
24-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті орган қолданған, зейнетақы активтеріне қатысты ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының инвестициялық қызметін шектеуге бағытталған қадағалап ден қою шараларында белгіленген талаптарға сәйкес келуін тексеру арқылы жүзеге асырады.";
25-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) уәкілетті орган қолданған, инвестициялық қордың активтеріне қатысты инвестициялық қордың инвестициялық портфелін басқарушысының инвестициялық қызметін шектеуге бағытталған қадағалап ден қою шараларында белгіленген талаптарға сәйкес келуін тексеру арқылы жүзеге асырады.";
30-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Кастодиан эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге қаржы құралдарымен мәмілелерді тіркеуді, бағалы қағаздар ұстаушысының жеке шотынан үзінді-көшірме беруді және ақпаратты ашуды, сондай-ақ номиналды ұстаушының функцияларын жүзеге асыру шеңберінде кастодианның есепке алу жүйесінде өзге операцияларды жүргізуді Бағалы қағаздар нарығы туралы заңда, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9876 болып тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2014 жылғы 22 қазандағы № 210 қаулысымен бекітілген Номиналды ұстауға берілген, ұйымдастырылған немесе ұйымдастырылмаған нарықта эмиссиялық бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді номиналды ұстау жүйесінде (орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде) тіркеу, номиналды ұстаушының есепке алу жүйесінде және (немесе) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде бағалы қағаздарды ұстаушының жеке шотынан үзінді көшірмені беру және номиналды ұстаушының өзiнiң номиналды ұстауындағы бағалы қағаздары бар клиенттер туралы ақпаратты тіркеушінің, орталық депозитарийдің және эмитенттің талап етуі бойынша табыс ету қағидаларында (бұдан әрі – № 210 қағидалар) және Қағидаларда белгіленген тәртіппен және талаптарда жүзеге асырады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"31. Учет операций с активами клиентов, а также получение и распределение доходов по ним осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан, внутренними документами кастодиана и учетной политикой клиента кастодиана.";
часть вторую пункта 39 изложить в следующей редакции:
"Акт сверки данных составляется в двух экземплярах и подписывается представителями сторон, осуществляющими сверку.";
подпункты 3) и 4) пункта 62 изложить в следующей редакции:
"3) сведения о движении денег, эмиссионных ценных бумаг и иных финансовых инструментов на счетах, открытых в системе учета кастодиана, с даты заключения кастодиального договора и об остатке денег, эмиссионных ценных бумаг и иных финансовых инструментов на счетах, открытых в системе учета кастодиана, на дату составления акта приема-передачи активов;
4) сведения о движении иного имущества, помимо денег и иных финансовых инструментов, входящего в состав активов инвестиционного фонда, с даты заключения кастодиального договора и об остатках иного имущества, помимо денег и иных финансовых инструментов, входящего в состав активов инвестиционного фонда, согласно данным системы учета кастодиана, на дату составления акта приема-передачи активов;";
пункты 65, 66, 67 и 68 изложить в следующей редакции:
"65. Акт приема-передачи активов клиента составляется по состоянию на дату расторжения кастодиального договора в трех экземплярах по одному экземпляру для кастодиана, нового кастодиана и клиента либо его уполномоченного представителя, подписывается первыми руководителями и главными бухгалтерами кастодиана и нового кастодиана.
66. Акт приема-передачи пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда составляется по состоянию на дату расторжения кастодиального договора в четырех экземплярах по одному экземпляру для добровольного накопительного пенсионного фонда, кастодиана, нового кастодиана, уполномоченного органа, подписывается первыми руководителями и главными бухгалтерами добровольного накопительного пенсионного фонда, кастодиана и нового кастодиана.
67. Акт приема-передачи выделенных активов специальной финансовой компании составляется по состоянию на дату расторжения кастодиального договора в пяти экземплярах по одному экземпляру для специальной финансовой компании, ее управляющего инвестиционным портфелем, кастодиана, нового кастодиана, уполномоченного органа, подписывается первыми руководителями и главными бухгалтерами специальной финансовой компании, управляющего инвестиционным портфелем (являющегося стороной кастодиального договора), кастодиана и нового кастодиана.

"31. Клиенттердің активтерімен жасалатын операцияларды есепке алу, сондай-ақ олар бойынша кірістер алу және оларды бөлу Қазақстан Республикасының заңнамасына, кастодианның ішкі құжаттарына және кастодиан клиентінің есеп саясатына сәйкес жүзеге асырылады.";
39-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Деректерді салыстырып тексеру актісі екі данада жасалады, оған салыстырып тексеруді жүзеге асыратын тараптардың өкілдері қол қояды.";
62-тармақтың 3) және 4) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"3) кастодиандық шарт жасалған күннен бастап кастодианның есепке алу жүйесінде ашылған шоттардағы ақшаның, эмиссиялық бағалы қағаздар мен өзге де қаржы құралдарының қозғалысы туралы және активтерді қабылдау-тапсыру актісі жасалған күнгі кастодианның есепке алу жүйесінде ашылған шоттардағы ақшаның, эмиссиялық бағалы қағаздар мен өзге де қаржы құралдарының қалдығы туралы мәліметтер;
4) кастодиандық шарт жасалған күннен бастап ақша мен өзге қаржы құралдарынан басқа инвестициялық қордың активтерінің құрамына кіретін өзге мүліктің қозғалысы туралы және активтерді қабылдау-тапсыру актісі жасалған күнгі кастодианның есепке алу жүйесінің деректеріне сәйкес ақша мен өзге қаржы құралдарынан басқа инвестициялық қордың активтерінің құрамына кіретін өзге мүліктің қалдығы туралы мәліметтер;";
65, 66, 67 және 68-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Клиенттің активтерін қабылдау-тапсыру актісі кастодиандық шарт бұзылған күнгі жағдай бойынша кастодиан, жаңа кастодиан және клиент не оның уәкілетті өкілі үшін бір-бір данадан үш данада жасалады, кастодианның және жаңа кастодианның бірінші басшылары мен бас бухгалтерлері қол қояды.
66. Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерін қабылдау-тапсыру актісі кастодиандық шарт бұзылған күнгі жағдай бойынша ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры, кастодиан, жаңа кастодиан, уәкілетті орган үшін бір-бір данадан төрт данада жасалады, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының, кастодианның және жаңа кастодианның бірінші басшылары мен бас бухгалтерлері қол қояды.
67. Арнайы қаржы компаниясының бөлінген активтерін қабылдау-тапсыру актісі кастодиандық шарт бұзылған күнгі жағдай бойынша арнайы қаржы компаниясы, оның инвестициялық портфельді басқарушысы, кастодиан, жаңа кастодиан, уәкілетті орган үшін бір-бір данадан бес данада жасалады, арнайы қаржы компаниясының, инвестициялық портфельді басқарушының (кастодиандық шарттың тарабы болып табылатын), кастодианның және жаңа кастодианның бірінші басшылары мен бас бухгалтерлері қол қояды.

68. Акт приема-передачи активов инвестиционного фонда составляется по состоянию на дату расторжения кастодиального договора в четырех экземплярах по одному экземпляру для управляющего инвестиционным портфелем инвестиционного фонда, кастодиана, нового кастодиана, уполномоченного органа, подписывается первыми руководителями и главными бухгалтерами управляющего инвестиционным портфелем, кастодиана и нового кастодиана.
При передаче активов акционерного инвестиционного фонда акт приема-передачи его активов новому кастодиану дополнительно подписывается первым руководителем и главным бухгалтером акционерного инвестиционного фонда.";
пункт 70-1 изложить в следующей редакции:
"70-1. Порядок передачи активов клиентов новому кастодиану, установленный настоящей главой, не распространяется на передачу кастодианом активов клиентов в рамках проведения операции по одновременной передаче активов и обязательств между родительским банком (далее - родительский банк - новый кастодиан) и дочерним банком (далее - дочерний банк - кастодиан), за исключением требований, предусмотренных в пункте 60, подпунктах 1) и 3) пункта 61, подпунктах 2), 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 62, пунктах 64, 69 и 70 Правил.
В случае, указанном в части первой настоящего пункта, дочерний банк - кастодиан передает активы клиентов родительскому банку - новому кастодиану на основании акта приема-передачи активов клиента без расторжения клиентом кастодиального договора с дочерним банком - кастодианом и без заключения клиентом кастодиального договора с родительским банком - новым кастодианом.
Операции по списанию активов клиента у дочернего банка - кастодиана и зачислению у родительского банка - нового кастодиана проводятся кастодианами на основании акта приема-передачи активов клиента без предоставления клиентом приказов на проведение операций по списанию (зачислению) с (на) лицевых (лицевые), текущих (текущие) счетов (счета). Открытие родительским банком - новым кастодианом лицевых, текущих счетов клиенту осуществляется без предоставления приказов на открытие лицевых, текущих счетов.
Акт приема-передачи активов клиента подписывается первыми руководителями и главными бухгалтерами дочернего банка – кастодиана и родительского банка - нового кастодиана.
Отсутствие письменного возражения от клиента и приказа клиента на перевод активов в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня публикации объявления при проведении операции по одновременной передаче активов и обязательств между родительским банком - новым кастодианом и дочерним банком - кастодианом рассматривается как согласие клиента на передачу активов родительскому банку - новому кастодиану.";

68. Инвестициялық қордың активтерін қабылдау-тапсыру актісі кастодиандық шарт бұзылған күнгі жағдай бойынша инвестициялық қордың инвестициялық портфелін басқарушы, кастодиан, жаңа кастодиан, уәкілетті орган үшін бір-бір данадан төрт данада жасалады, инвестициялық портфельді басқарушының, кастодианның және жаңа кастодианның бірінші басшылары мен бас бухгалтерлері қол қояды.
Акционерлік инвестициялық қордың активтерін жаңа кастодианға беру кезінде оның активтерін қабылдау-тапсыру актісіне акционерлік инвестициялық қордың бірінші басшысы және бас бухгалтері қосымша қол қояды.";
70-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"70-1. Осы тарауда белгіленген клиенттердің активтерін жаңа кастодианға беру тәртібі Қағидалардың 60-тармағында, 61-тармағының 1) және 3) тармақшаларында, 62-тармағының 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында, 64, 69 және 70-тармақтарында көзделген талаптарды қоспағанда, бас банк (бұдан әрі – бас банк - жаңа кастодиан) пен еншілес банк (бұдан әрі – еншілес банк - кастодиан) арасындағы активтер мен міндеттемелерді бірмезгілде беру жөніндегі операцияны жүргізу шеңберінде кастодианның клиенттердің активтерін беруіне қолданылмайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген жағдайда еншілес банк - кастодиан клиенттердің активтерін бас банк - жаңа кастодианға клиент еншілес банк - кастодианмен кастодиандық шартты бұзбай-ақ және клиент бас банк - жаңа кастодианмен кастодиандық шартты жасамай-ақ клиенттің активтерін қабылдау-тапсыру актісінің негізінде береді.
Кастодиандар клиенттің активтерін еншілес банк - кастодианнан есептен шығару және бас банк - жаңа кастодианда есепке алу операцияларын клиент жеке шоттардан (шоттарға), ағымдағы шоттардан (шоттарға) есептен шығару (есепке жазу) операцияларын жүргізуге арналған бұйрықтарды ұсынбай-ақ клиенттің активтерін қабылдау-тапсыру актісінің негізінде жүргізеді. Бас банк - жаңа кастодианның клиентке жеке, ағымдағы шоттарды ашуы жеке, ағымдағы шоттарды ашуға арналған бұйрықтарды ұсынбай жүзеге асырылады.
Клиенттің активтерін қабылдау-тапсыру актісіне еншілес банк - кастодианның және бас банк - жаңа кастодианның бірінші басшылары мен бас бухгалтерлері қол қояды.
Бас банк - жаңа кастодианның және еншілес банк - кастодианның арасында активтер мен міндеттемелерді бірмезгілде беру операциясын жүргізу кезінде хабарландыру жарияланған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде клиенттен жазбаша қарсылықтың және клиенттің активтерді аударуға бұйрығының болмауы клиенттің активтерді бас банк - жаңа кастодианға беруге келісімі ретінде қаралады.";

подпункт 3) пункта 75 изложить в следующей редакции:
"3) сведения о движении денег, ценных бумаг и иных активов на счетах, открытых в системе учета кастодиана, с даты заключения кастодиального договора и об остатках денег, ценных бумаг и иных активов на счетах, открытых на дату составления акта приема-передачи активов, в системе учета кастодиана;";
пункт 76 в следующей редакции:
"76. Акт приема-передачи активов паевого инвестиционного фонда составляется в двух экземплярах по одному экземпляру для кастодиана и нового управляющего инвестиционным портфелем и подписывается первыми руководителями и главными бухгалтерами кастодиана и управляющим инвестиционным портфелем.
Копия акта приема-передачи активов паевого инвестиционного фонда направляется кастодианом в уполномоченный орган не позднее 3 (трех) календарных дней со дня подписания его сторонами.";
подпункт 2) пункта 77 изложить в следующей редакции:
"2) в течение 1 (одного) рабочего дня, следующего за днем наступления основания для прекращения существования паевого инвестиционного фонда, направляет центральному депозитарию уведомление об этом;";
подпункт 1) пункта 78 изложить в следующей редакции:
"1) центрального депозитария сведения о паях паевого инвестиционного фонда, прекращение существования которого производится кастодианом, держателях паев данного паевого инвестиционного фонда, их реквизитах и количестве принадлежащих им паев;";
Сведения о движении денег по инвестиционному счету по форме согласно приложению 1 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню;
Отчет о структуре пенсионных активов по форме согласно приложению 2 изложить в редакции согласно приложению 3 к Перечню.
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 26 сентября 2016 года № 239 "Об утверждении Правил выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14423, опубликовано 28 ноября 2016 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах выпуска, размещения, обращения и погашения краткосрочных нот Национального Банка Республики Казахстан, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 6) пункта 2 исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Вопросы налогообложения по краткосрочным нотам Национального Банка регулируются статьей 341 и главой 74 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".";
пункт 9 изложить в следующей редакции:

75-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) кастодиандық шарт жасалған күннен бастап кастодианның есепке алу жүйесінде ашылған шоттардағы ақшаның, бағалы қағаздар мен өзге де активтердің қозғалысы туралы және активтерді қабылдау-тапсыру актісі жасалған күнгі кастодианның есепке алу жүйесінде ашылған шоттардағы ақшаның, бағалы қағаздар мен өзге де активтердің қалдығы туралы мәліметтер;";
76-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"76. Инвестициялық пай қорының активтерін қабылдау-тапсыру актісі кастодиан мен жаңа инвестициялық портфельді басқарушы үшін бір-бір данадан екі данада жасалады және оған кастодианның және инвестициялық портфельді басқарушының бірінші басшылары мен бас бухгалтерлері қол қояды.
Кастодиан инвестициялық пай қорының активтерін қабылдау-тапсыру актісінің көшірмесін тараптар қол қойған күнінен бастап күнтізбелік 3 (үш) күннен кешіктірмей уәкілетті органға жібереді.";
77-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) инвестициялық пай қорының қызметін тоқтатуға негіздер туындаған күннен кейінгі 1 (бір) жұмыс күні ішінде орталық депозитарийге бұл туралы хабарлама жібереді;";
78-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) орталық депозитарийден қызметін тоқтатуды кастодиан жүргізетін инвестициялық пай қорының пайлары, осы инвестициялық пай қорының пайларын ұстаушылар, олардың деректемелері мен оларға тиесілі пайлар саны туралы мәліметтерді;";
1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Инвестициялық шот бойынша ақша қозғалысы туралы мәліметтер Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Зейнетақы активтерінің құрылымы туралы есеп Тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
4. "Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноталарын шығару, орналастыру, айналысқа жіберу және өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 26 қыркүйектегі № 239 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14423 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 қарашада Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қысқа мерзімді ноталарын шығару, орналастыру, айналысқа жіберу және өтеу қағидаларында:
2-тармақтың 6) тармақшасы алып тасталсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталары бойынша салық салу мәселелері "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 341-бабымен және 74-тарауымен реттеледі.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"9. На основании заявки уполномоченного подразделения, поданной не позднее чем за один рабочий день до даты начала размещения краткосрочных нот Национального Банка, центральный депозитарий присваивает международный идентификационный номер (код ISIN) выпуску краткосрочных нот Национального Банка.";
пункт 10 исключить.
Приложение 1
к Перечню постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
по вопросам регулирования
рынка ценных бумаг,
в которые вносятся изменения
Сноска. Приложение 1 утратило силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 20.10.2022 № 75 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 2
к Перечню постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан по
вопросам регулирования
рынка ценных бумаг, в которые
вносятся изменения
Приложение 1
к Правилам осуществления
кастодиальной деятельности
на рынке ценных бумаг
Республики Казахстан
Форма
Сведения о движении денег по инвестиционному счету
__________________________________________________________________
(наименование добровольного накопительного пенсионного фонда)
за период с "___" ___________ по "____"___________ 20 __г.
Статьи денежных потоков
Сумма
1.
Остаток денег на начало отчетного периода
2.
Поступило денег всего, в том числе:
2.1.
пенсионные взносы
2.2.
пенсионные накопления из других добровольных накопительных пенсионных фондов
2.3.
пеня
2.4.
фактически полученный инвестиционный доход
2.5.
невыясненные (ошибочно поступившие) суммы
2.6.
возврат сумм со счета пенсионных выплат
2.7.
сумма возврата банковских вкладов
2.8.
суммы от реализации ценных бумаг, включая суммы от погашения ценных бумаг
2.9.
прочие суммы
3.
Инвестировано денег всего, в том числе в:
3.1.
ценные бумаги
3.2.
вклады в банках второго уровня
3.3.
иные финансовые инструменты
4.
Выплаты всего, в том числе:
4.1.
пенсионные выплаты по возрасту
4.2.
наследникам
4.3.
в связи с выездом за пределы Республики Казахстан
4.4.
возврат ошибочно зачисленных сумм
4.5.
отчисления комиссионных вознаграждений
4.6.
приобретение иностранной валюты
4.7.
прочие
5.
Остаток денег на конец отчетного периода
Дополнительные сведения
Начисленный инвестиционный доход
Комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода
Комиссионные вознаграждения от пенсионных активов
Иные сведения
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание сведений
_________________________________________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_________________________________________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   (подпись)
Исполнитель _______________________________________________________ ____________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
_______________
(номер телефона)
Дата подписания отчета "____" ____________ 20 ___ года
Приложение 3
к Перечню постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
по вопросам регулирования
рынка ценных бумаг, в которые
вносятся изменения
Приложение 2
к Правилам осуществления
кастодиальной деятельности
на рынке ценных бумаг
Республики Казахстан
Форма
Отчет о структуре пенсионных активов добровольного накопительного пенсионного фонда
___________________________________________________________
(наименование добровольного накопительного пенсионного фонда)
Наименование эмитента
Международный идентификационный номер (код ISIN)
Вид финансового инструмента
Срок погашения (дата погашения)
Количество штук для акций, номинальное количество для облигаций
Стоимость приобретения одного финансового инструмента (тенге)
Совокупная сумма, вкладываемая в финансовый инструмент
Доля от совокупной величины размещенных пенсионных активов
(в процентах)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Итого по государственным ценным бумагам ____________________
Итого по негосударственным ценным бумагам __________________
Итого по иным финансовым инструментам ______________________
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_________________________________________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
_________________________________________________________________ ______________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Исполнитель _____________________________________________________ ______________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
_____________________
(номер телефона)
Дата подписания отчета "____" ____________ 20 ___ года

"9. Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарын орналастырудың басталған күніне дейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей берген уәкілетті бөлімшенің өтінімі негізінде орталық депозитарий Ұлттық Банктің қысқа мерзімді ноталарының шығарылымына халықаралық сәйкестендіру нөмірін (ISIN кодын) береді.";
10-тармақ алып тасталсын.
Өзгерістер енгізілетін бағалы
қағаздар нарығын реттеу
мәселелері бойынша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 20.10.2022 № 75 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Өзгерістер енгізілетін бағалы
қағаздар нарығын реттеу
мәселелері бойынша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығында
кастодиандық қызметті
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Инвестициялық шот бойынша ақша қозғалысы туралы мәліметтер __________________________________________________________________ (ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының атауы) 20 __ жылғы "___" ___________ бастап "____"___________ дейінгі кезеңдегі
Ақша ағынының баптары
Сомасы
1.
Есепті кезеңнің басындағы ақша қалдығы
2.
Түскен ақшаның барлығы, оның ішінде:
2.1.
зейнетақы жарналары
2.2.
басқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларынан зейнетақы жинақтары
2.3.
өсімпұл
2.4.
нақты алынған инвестициялық кіріс
2.5.
анықталмаған (жаңылысып түскен) сомалар
2.6.
зейнетақы төлемдері шотынан сомаларды қайтару
2.7.
банктік салымдарды қайтару сомасы
2.8.
бағалы қағаздарды өтеуден түскен сомаларды қоса алғанда, бағалы қағаздарды сатудан түскен сомалар
2.9.
басқа сомалар
3.
Барлық инвестицияланған ақша, оның ішінде:
3.1.
бағалы қағаздарға
3.2.
екінші деңгейдегі банктердегі салымдарға
3.3.
өзге қаржы құралдарына
4.
Барлық төлемдер, оның ішінде:
4.1.
жасына қарай зейнетақы төлемдері
4.2.
мұрагерлерге
4.3.
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шығуына байланысты
4.4.
жаңылыс есепке жазылған сомаларды қайтару
4.5.
комиссиялық сыйақылар аударымдары
4.6.
шетел валютасын сатып алу
4.7.
өзгелер
5.
Есепті кезеңнің соңындағы ақша қалдығы
Қосымша мәліметтер
Есептелген инвестициялық кіріс
Инвестициялық кірістен түскен комиссиялық сыйақылар
Зейнетақы активтерінен түскен комиссиялық сыйақылар
Өзге мәліметтер
Бірінші басшы немесе мәліметтерге қол қоюға уәкілетті тұлға
______________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
______________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Орындаушы
_________________________________________ ______ ____________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күн 20_____ жылғы "____" ____________
Өзгерістер енгізілетін бағалы
қағаздар нарығын реттеу
мәселелері бойынша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
қаулыларының тізбесіне
3-қосымша
Қазақстан Республикасының
бағалы қағаздар нарығында
кастодиандық қызметті
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының зейнетақы активтерінің құрылымы туралы есеп ___________________________________________________________ (ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының атауы)
Эмитенттің атауы
Халықаралық сәйкестендіру нөмірі
(ISIN коды)
Қаржы құралының түрі
Өтеу мерзімі (өтеу күні)
Акциялар үшін дана саны,облигациялар үшін номиналды саны
Бір қаржы құралын сатып алу құны (теңге)
Қаржы құралына салынатын жиынтық сома
Орналастырылған зейнетақы активтерінің жиынтық шамасынан үлесі (пайызбен)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мемлекеттік бағалы қағаздар бойынша жиынтығы ____________________
Мемлекеттік емес бағалы қағаздар бойынша жиынтығы ________________
Өзге қаржы құралдары бойынша жиынтығы __________________________
Бірінші басшы немесе мәліметтерге қол қоюға уәкілетті тұлға
______________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті тұлға
______________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Орындаушы
__________________________________________________ _______ ________________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы) (телефон нөмірі)
Есепке қол қойылған күн 20_____ жылғы "____" __________