О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2012 года № 235 "Об утверждении Механизма целевой подготовки магистров и докторов PhD в базовых высших учебных заведениях"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 октября 2018 года № 551. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 октября 2018 года № 17519
В соответствие с подпунктом 46-6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 мая 2012 года № 235 "Об утверждении Механизма целевой подготовки магистров и докторов PhD в базовых высших учебных заведениях (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7707, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 13 июня 2012 г. № 183-184 (27002-27003) следующие изменения и дополнения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции:
"Правила целевой подготовки докторов философии PhD в организациях высшего и (или) послевузовского образования";
Механизм целевой подготовки магистров и докторов PhD в базовых высших учебных заведениях, утвержденный указанным приказом изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1),2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.

"Базалық жоғары оқу орындарында магистрлер мен PhD докторларын нысаналы даярлау тетігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 22 мамырдағы № 235 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 8 қазандағы № 551 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 қазанда № 17519 болып тіркелді
"Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 46-6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Базалық жоғары оқу орындарында магистрлер мен PhD докторларын нысаналы даярлау тетігін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2012 жылғы 22 мамырдағы № 235 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7707 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2012 жылғы 13 маусымдағы № 183-184 сандарында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында PhD философия докторларын нысаналы даярлау қағидалары";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Базалық жоғары оқу орындарында магистрлер мен PhD докторларын нысаналы даярлау тетігі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде орналастыру үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында қарастырылған іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.Қ. Аймағамбетовке жүктелсін.

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 8 октября 2018 года № 551
Правила целевой подготовки докторов философии (PhD) в организациях высшего и (или) послевузовского образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила целевой подготовки докторов философии (PhD) в организациях высшего и (или) послевузовского образования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 46-6) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяют порядок целевой подготовки докторов философии PhD.
2. Основное понятие, используемое в настоящих Правилах:
1) целевая подготовка докторов философии (PhD) - система мер, осуществляемые за счет государственного образовательного заказа или на платной основе по заказу ВУЗа и научных организаций по подготовке высококвалифицированных научных и научно-педагогических кадров на основе соглашения заинтересованных сторон.
3. Целевая подготовка докторов философии (PhD) осуществляется в ВУЗах, ведущих подготовку докторов (PhD).
4. Субъектами правоотношений целевой подготовки докторов философии (PhD) являются:
1) уполномоченный орган в области образования;
2) ВУЗ, ведущий целевую подготовку докторов (PhD) (далее –ВУЗ) - ВУЗ, на базе которого осуществляется целевая подготовка докторов философии (PhD);
3) заказчики целевой подготовки (далее-Заказчик) – ВУЗ или научная организация, для которой ведется целевая подготовка докторов философии (PhD);
4) обучающиеся по целевой подготовке докторанты философии (PhD) - обучающиеся в ВУЗе в рамках целевой заявки Заказчика.
Глава 2. Порядок целевой подготовки докторов философии (PhD) в организациях высшего и (или) послевузовского образования
5. Целевая подготовка докторов философии (PhD) осуществляется в организациях высшего и (или) послевузовского образования по заявленным направлениям в ВУЗах за счет государственного образовательного заказа или на платной основе по заказу ВУЗа или научной организации.
6. Заказчики ежегодно подают в уполномоченный орган в области образования заявку на целевую подготовку докторов философии (PhD) по установленной форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
7. На выделенное целевое место заказчик может рекомендовать несколько кандидатур для поступления в рамках целевой подготовки докторов философии (PhD.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 8 қазандағы
№ 551 бұйрығына
қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (PhD) философия докторларын нысаналы даярлау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (PhD) философия докторларын нысаналы даярлау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 46-6) тармақшасына сәйкес әзірленді және (PhD) философия докторларын нысаналы даярлау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) (PhD) философия докторларын нысаналы даярлау - мүдделі тараптар келісімінің негізінде жоғары оқу орындарының (бұдан әрі - ЖОО) және ғылыми ұйымдардың жоғары білікті ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысы есебінен немесе ақылы негізде жүзеге асырылатын шаралар жүйесі.
3. (PhD) философия докторларын нысаналы даярлау (PhD) докторларын даярлайтын ЖОО-да жүзеге асырылады.
4. (PhD) философия докторларын нысаналы даярлаудағы құқықтық қатынастар субьектісі:
1) білім беру саласындағы уәкілетті орган;
2) (PhD) философия докторларын нысаналы даярлайтын ЖОО - базасында (PhD) философия докторларын нысаналы даярлау жүзеге асырылатын ЖОО;
3) нысаналы даярлауға тапсырыс беруші (бұдан әрі - Тапсырыс беруші) (PhD) философия докторларын нысаналы даярлау жүрзілетін ЖОО немесе ғылыми ұйым;
4) (PhD) философия докторларын нысаналы даярлау бойынша білім алушы - Тапсырыс берушінің нысаналы тапсырысы шеңберінде ЖОО-да білім алушы.
2-тарау. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында (PhD) философия докторларын нысаналы даярлаудың тәртібі
5. (PhD) философия докторларын нысаналы даярлау жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысы немесе ЖОО немесе ғылыми ұйымдардың тапсырысы бойынша ақылы негізде ЖОО-да тапсырыс берілген бағыттарда жүзеге асырылады.
6. Тапсырыс берушілер білім беру саласындағы уәкілетті органға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша (PhD) философия докторларын нысаналы даярлауға жыл сайын тапсырыс беріп отырады.
7. Тапсырыс беруші (PhD) философия докторларын нысаналы даярлау шеңберінде түсу үшін бөлінген нысаналы орынға бірнеше кандидатураларды ұсына алады.

8. На основе полученных от Заказчиков заявок на целевую подготовку докторов философии (PhD) уполномоченный орган в сфере образования формирует общую потребность в научных и научно-педагогических кадрах в рамках целевой подготовки.
9. Прием по целевой подготовке докторов философии (PhD) осуществляется в организациях высшего и (или) послевузовского образования согласно Типовым правилам приема на обучение в организации образования, реализующие общеобразовательные учебные программы высшего и послевузовского образования.
10. Лица, рекомендованные к зачислению приемной комиссией ВУЗа, ведущего подготовку докторов философии (PhD) в рамках целевой подготовки, до 25 августа заключают договор оказания образовательных услуг.
11. Форма договора оказания образовательных услуг разрабатывается в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам целевой подготовки
докторов философии (PhD) в
ВУЗах, ведущими подготовку
докторов философии (PhD)
форма
Заявка _______________________________________________________________________
(наименование ВУЗа/научной организации - заказчика) на целевую подготовку
докторов философии (PhD)
Код и направления
Потребность
Наименование ВУЗа, ведущего целевую подготовку докторов философии (PhD)
Итого:
Руководитель
ВУЗ/научной организации Ф.И.О.

8. Тапсырыс берушілерден алынған (PhD) философия докторларын нысаналы даярлау жөніндегі өтінімдердің негізінде білім беру саласындағы уәкілетті орган нысаналы даярлау шеңберінде ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларға деген жалпы қажеттілікті қалыптастырады.
9. (PhD) философия докторларын нысаналы даярлау бойынша қабылдау Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына оқуға қабылдаудың үлгілік қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
10. Нысаналы даярлау шеңберінде (PhD) философия докторларын нысаналы даярлауды жүргізетін ЖОО-ның қабылдау комиссиясы қабылдауға ұсынған тұлғалар 25 тамызға дейін білім беру қызметтерін көрсету туралы шарт жасасады.
11. Білім беру қызметтерін көрсету туралы шарттың нысаны Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес әзірленеді.
(PhD) философия докторларын
даярлайтын жоғары оқу
орындарында (PhD) философия
докторларын нысаналы даярлау
қағидаларына
1-қосымша
үлгі
(PhD) философия докторларды мақсатты даярлауға өтінім _________________________________________________________ (ЖОО/ғылыми ұйымның - тапсырыс берушінің атауы)
Мамандықтың коды және бағыты
Қажеттілік
(PhD) философия докторларын нысаналы даярлауды жүргізетін ЖОО-ң атауы
Барлығы:
ЖОО/ғылыми ұйымның жетекшісі Т.А.Ә.