Об утверждении Правил ведения учета гарантированной государством юридической помощи, адвокатами, предоставляющими такую помощь
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 1465. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 октября 2018 года № 17530.
В соответствии с пунктом 9 статьи 28 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2018 года "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила ведения учета гарантированной государством юридической помощи, адвокатами, предоставляющими такую помощь.
2. Департаменту регистрационной службы и оказания юридических услуг в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр М. Бекетаев
Утверждены
приказом Министра юстиции
Республики Казахстан
28 сентября 2018 год № 1465
Правила ведения учета гарантированной государством юридической помощи, адвокатами, предоставляющими такую помощь
1. Настоящие Правила ведения учета гарантированной государством юридической помощи, адвокатами, предоставляющими такую помощь (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 9 статьи 28 Закона Республики Казахстан от 5 июля 2018 года "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" и определяют порядок ведения учета гарантированной государством юридической помощи, предоставляющими такую помощь адвокатами.
2. Учету гарантированной государством юридической помощи, предоставляемой адвокатами, подлежит гарантированная государством юридическая помощь в виде правового информирования, защиты и представительства интересов физических и юридических лиц в судах, органах уголовного преследования, иных государственных органах и негосударственных организациях, совершения иных правовых действий для защиты законных интересов клиента во взаимодействии с любыми лицами, являющимися участниками действующих или возможных правоотношений с клиентом.

Адвокаттармен көрсетілетін мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 1465 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 11 қазанда № 17530 болып тіркелді.
"Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының 2018 жылғы 5 шілдедегі Заңының 28-бабының 9-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Адвокаттармен көрсетілетін мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепке алуды жүргізу Қағидалары бекітілсін.
2. Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр М. Бекетаев
Бекітілді
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 1465 бұйрығы
Адвокаттармен көрсетілетін мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепке алуды жүргізу қағидалары
1. Адвокаттармен көрсетілетін мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепке алуды жүргізу Қағидалары (бұдан әрі - Қағида) "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" 2018 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңның 28-бабының 9-тармағына сәйкес әзірленді және адвокаттармен көрсетілетін мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепке алуды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Адвокаттармен көрсетілген мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепке алуды жүргізуге құқықтық ақпарат беру, соттарда, қылмыстық қудалау органдарында, өзге де мемлекеттік органдар мен мемлекеттік емес ұйымдарда жеке және заңды тұлғалардың мүдделерін қорғау және білдіру, клиентпен қолданыстағы немесе ықтимал құқықтық қатынастардың қатысушылары болып табылатын кез келген тұлғалармен өзара іс-қимыл жасауда клиенттің заңды мүдделерін қорғау үшін өзге құқықтық әрекеттер жасау түріндегі мемлекет кепілдік берген заң көмегі, жатады.

3. Учет гарантированной государством юридической помощи, адвокатами, предоставляющими такую помощь, ведется адвокатом в реестре ведения учета гарантированной государством юридической помощи, адвокатами, предоставляющими такую помощь, по форме согласно приложению к настоящим правилам (далее – реестр) на бумажном и в электронном носителе на государственном и (или) русском языках.
4. Сведения подлежат включению в реестр в день обращения за гарантированной государством юридической помощи.
5. Реестр, составленный на бумажном носителе, представляет собой журнал, который заполняется на государственном или русском языках чернилами черного или синего цвета и пронумеровывается, прошнуровывается и скрепляется печатью юридической консультации либо адвокатской конторы, или печатью адвоката, занимающегося адвокатской деятельностью индивидуально без регистрации юридического лица. Подчистки записей реестра с применением корректирующей жидкости не допускаются.
6. Реестр, составленный на бумажном носителе, подлежит хранению в течении трех лет в канцелярии соответственно юридической консультации, адвокатской конторы или адвоката, занимающегося адвокатской деятельностью индивидуально без регистрации юридического лица.

3. Мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепке алуды осындай көмек ұсынған адвокатпен мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепке алуды жүргізу тізілімінде, осы қағидаға қосымша жалғанған нысанға сәйкес (бұдан әрі - тізілім) қағаз және электронды жеткізгіште мемлекеттік не (немесе) орыс тілдерінде жүргізіледі.
4. Мәліметтер мемлекет кепілдік берген заң көмегіне жүгінген күнмен тізілімге енгізілуі тиіс.
5. Қағаз жеткізгіште жасалған тізілім журнал болып табылатын мемлекеттік және орыс тілдерінде қара немесе көк түсті сиямен толтырылады және нөмірленеді, тігіледі және заң консультациясының немесе адвокат кеңсесінің мөрімен, немесе кәсіптік қызметті заңды тұлғаны тіркеместен, жеке-дара жүзеге асыратын адвокаттың мөрімен бекітіледі. Тізілім жазбаларын түзетуге сұйықтық қолданумен тазартуға жол берілмейді.
6. Қағаз жеткізгіште толтырылған тізілім сәйкесінше заң консультациясының, адвокат кеңсесінің, немесе кәсіптік қызметті заңды тұлғаны тіркеместен, жеке-дара адвокат қызметімен айналысатын адвокатта үш жыл бойы сақталу тиіс.

7. Сведения, содержащиеся в электронном реестре, за исключением конфиденциальной информации, охраняемой адвокатской тайной, вносятся адвокатом в единую информационную систему юридической помощи.
Приложение
к Правилам ведения учета гарантированной государством юридической помощи, адвокатами, предоставляющими такую помощь
Форма
Реестр учета гарантированной государством юридической помощи, адвокатами, предоставлющими такую помощь
______________________________________________________
(наименование коллегии адвокатов)
______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) адвоката)
№ п/п
дата обращения лица, обратившегося за гарантированной государством юридической помощью
наименование и реквизиты документа, являющегося основанием для оказания гарантированной государством юридической помощи
суть правового вопроса
форма оказанной гарантированной государством юридической помощи (защита и представительство интересов физических лиц в судах, органах уголовного преследования, иных государственных органах и негосударственных организациях)
продолжительность времени занятости адвоката в связи оказанием гарантированной государством юридической помощи
подпись адвоката в случае заполнения реестра на бумажном носителе, либо сведения об ЭЦП адвоката в случае заполнения реестра в электронной форме
1
2
3
4
5
6
7

7. Электронды тізілімде қамтылған мәліметтер, жария етілмейтін адвокаттық құпиямен қорғалатын ақпараттан басқа, адвокатпен заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесіне енгізіледі.
Адвокаттармен көрсетілетін
мемлекет кепілдік берген заң
көмегін есепке алуды жүргізу
Қағидаларына қосымша
Нысан
Адвокаттармен көрсетілетін мемлекет кепілдік берген заң көмегін есепке алуды жүргізу тізілімі ______________________________________________________ (адвокаттар алқасының атауы) ______________________________________________________ (адвокаттың тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болған жағдайда)
р/п
тұлғаның мемлекет кепілдік берген заң көмегіне жүгінген күні
мемлекет кепілдік берген заң көмегін алу үшін негіз болып табылатын құжаттың атауы мен деректемелері
құқықтық мәселенің мәні
көрсетілген мемлекет кепілдік берген заң көмегінің нысаны (соттарда, қылмыстық қудалау органдарында, өзге де мемлекеттік органдар мен мемлекеттік емес ұйымдарда жеке тұлғалардың мүдделерін қорғау және білдіру)
мемлекет кепілдік берген заң көмегін көрсетуге байланысты адвокаттың жұмыс жасау уақытының ұзақтығы
тізілім қағаз жеткізгіште толтырылған жағдайда адвокаттың қолы, немесе тізілім электронды жеткізгіште толтырылған жағдайда адвокаттың ЭЦҚ туралы мәліметі
1
2
3
4
5
6
7