Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
Совместный приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 757 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 52. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 ноября 2018 года № 17665. Утратил силу совместным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 763 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 декабря 2022 года № 130.
Сноска. Утратил силу совместным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 30.12.2022 № 763 и Министра национальной экономики РК от 19.12.2022 № 130 (вводится в действие с 01.01.2023).
Сноска. Заголовок - в редакции совместного приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 28.04.2020 № 240 и Министра национальной экономики РК от 30.04.2020 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении органов архитектуры и градостроительства, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении органов государственного архитектурно-строительного контроля и надзора, согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и строительства в отношении органов строительства, согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу.
2. Признать утратившим силу приказ исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 3 июня 2016 года № 235 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочного листа в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14139, опубликован 1 сентября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").

Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар қызметінің сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 757 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 52 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 1 қарашада № 17665 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 763 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2022 жылғы 19 желтоқсандағы № 130 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 30.12.2022 № 763 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 19.12.2022 № 130 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бірлескен бұйрығымен.
Ескерту. Бірлескен бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 28.04.2020 № 240 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.04.2020 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау мен қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар қызметінің сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес сәулет және қала құрылысы органдарына қатысты сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдарына қатысты сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес құрылыс органдарына қатысты сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тексеру парағы бекітілсін.
2. "Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдардың сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 3 маусымдағы № 235 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14139 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 1 қыркүйекте жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

3. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
____________ Ж. Қасымбек
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________ Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Комитетом по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 31 октября 2018 года № 757
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
31 октября 2018 года № 52
Критерии оценки степени риска в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 141, пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371) для отнесения субъектов контроля и надзора к степеням риска.

3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму
Министрі
___________ Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитетімен
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 31 қазандағы
№ 757 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 31 қазандағы № 52
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау мен қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар қызметінің сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау мен қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар қызметінің сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 3-тармағына, 143-бабының 1-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларына және тексеру парақтарының нысанына сәйкес бақылау және қадағалау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу үшін әзірленді.

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты контроля и надзора – местные исполнительные органы по делам:
архитектуры и градостроительства;
строительства;
государственного архитектурно-строительного контроля и надзора;
2) значительные нарушения – нарушения, установленные нормативными правовыми актами в сфере архитектуры, градостроительства, влекущие за собой административную и уголовную ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан и связанные с предоставлением недостоверной отчетности и мониторинга, несоблюдением государственных нормативов, сроков, порядка приема уведомлений, порядка проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта контроля и надзора и устранением выявленных нарушений, а также ущемлением прав и законных интересов граждан, наличием жалоб и обращений;
3) незначительное нарушения – несвоевременное и неправильное оформление исполнительской документации;
4) грубые нарушения – нарушения, установленные нормативными правовыми актами в сфере архитектуры, градостроительства и строительства, вследствие которых ухудшается состояние благоприятной среды обитания и жизнедеятельности человека, в том числе инвалидов, связанные с наличием фактов техногенных катастроф (обрушение несущих и ограждающих конструкций зданий и сооружений), с нанесением ущерба государственным интересам, которые влекут за собой административную и уголовную ответственность, предусмотренную законами Республики Казахстан, а также с отсутствием в штате работников с соответствующем образованием и определенным опытом работы, отсутствием реализованных строительных объектов, отсутствием и несоответствием уровням ответственности экспертов, отсутствием лицензии и аккредитованных экспертов;
5) риск в области архитектуры, градостроительства и строительства – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъектов контроля и надзора жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
6) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов контроля и надзора в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта контроля и надзора;
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) критерии оценки степени риска, используемые для отбора местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно строительного контроля и надзора в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта контроля и надзора;

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау және қадағалау субъектілері:
сәулет және қала құрылысы;
құрылыс;
мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар;
2) елеулі бұзушылықтар – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген әкімшілік және қылмыстық жауапкершілікке әкеп соқтыратын және дұрыс емес есептілік және мониторингті ұсынуға, мемлекеттік нормативтердің сақталмауына, хабарлама қабылдап алу, бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды жүргізу тәртібі және олқылықтарды түзеуден басқа, сонымен қатар азаматтардың құқықтары және заңды мүдделерін бұзуға, шағымдар мен өтініштердің болуына байланысты бұзушылықтар;
3) елеусіз бұзушылықтар – атқару құжаттарының уақытылы және дұрыс ресімделмеуі;
4) өрескел бұзушылықтар – сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілермен белгіленген, солардың салдарынан қолайлы мекендеу ортасының және адамның, оның ішінде мүгедектердің тыныс-тіршілік жағдайы нашарлайтын, техногендік апат фактілерінің болуына (ғимараттар мен құрылыстардың тіреу және қоршау конструкцияларының қирауы), Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген әкімшілік және қылмыстық жауаптылыққа әкеп соқтыратын қоғам мүдделеріне залал келтіруге, сондай-ақ штатта тиісті білімі мен белгілі бір жұмыс тәжірибесі бар жұмыскерлердің болмауына, іске асырылған құрылыс объектілерінің болмауына, сарапшылардың жоқ болуына және жауапкершілік деңгейлеріне сәйкес келмеуіне, лицензиясының және аккредиттелген сарапшылардың болмауына байланысты бұзушылықтар;
5) сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тәуекел – бақылау және қадағалау субъектісінің қызметі нәтижесінде салдарының ауырлық дәрежесі ескеріле отырып, адамның өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтіру ықтималдығы;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау және қадағалау субъектісіне тікелей байланысты емес бақылау және қадағалау субъектілерін іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау және қадағалау субъектінің қызмет нәтижелеріне байланысты сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау мен қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарды іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары;

8) проверочный лист – перечень требований, включающий в себя только те требования к деятельности субъектов контроля и надзора, несоблюдение которых влечет за собой угрозу жизни и здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, государства.
3. Критерии оценки степени риска в области архитектуры, градостроительства и строительства деятельности местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно-строительного контроля и надзора формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Глава 2. Объективные критерии
4. В области архитектуры, градостроительства и строительства к высокой степени риска по объективным критериям относятся все субъекты контроля и надзора - местные исполнительные органы по делам:
архитектуры и градостроительства;
строительства;
государственного архитектурно-строительного контроля и надзора, поскольку их деятельность непосредственно связано с наибольшим причинением вреда жизни или здоровью человека, окружающей среде, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий, то есть их деятельность должна обеспечивать безопасность, комфортную и благоприятную среду обитания.
Глава 3. Субъективные критерии
5. Для определения субъективных критериев оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2) результаты предыдущей проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта контроля и надзора (при этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства);
3) наличие и количество подтвержденных (обоснованных) жалоб и обращений;
4) результаты анализа официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации.
6. На основании имеющихся источников информации субъективные критерии подразделяются на три степени нарушения: грубые, значительные, незначительные.
Для отнесения субъекта контроля и надзора к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения из имеющихся источников информации, субъекту контроля и надзора приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль и надзор с посещением субъекта контроля и надзора.
В случае если грубых нарушений не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.

8) тексеру парағы – сақталмауы адам өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қауіп төндіретін бақылау және қадағалау субъектілер қызметіне қойылатын талаптарды ғана қамтитын талаптар тізбесі.
3. Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау мен қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар қызметінің сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттар бойынша қалыптастырылады.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
4. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелдің жоғары дәрежесіне сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы барлық бақылау және қадағалау субъектілері:
сәулет және қала құрылысы;
құрылыс;
мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау жөніндегі жергілікті атқарушы органдары жатады, себебі олардың қызметі тікелей адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне зиян келтірудің неғұрлым ықтималдылығының көрсеткіштерімен байланысты, яғни олардың қызметі қауіпсіз, жайлылы және жағымды тіршілік ету аймағымен қамтамасыз ету қажет.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
5. Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттарын айқындау үшін мынадай ақпарат көздері:
1) бақылау және қадағалау субъектілері ұсынатын, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынылатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
2) бұрынғы бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы тексерудің/профилактикалық бақылау мен қадағалаудың нәтижелері (бұл ретте бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) заңнама талаптары сақталмаған жағдайда белгіленеді);
3) расталған (дәлелденген) шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
4) мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының ресми интернет-ресурстарын талдау нәтижелері.
6. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде субъективті өлшемшарттар үш бұзушылық дәрежесі бойынша бөлінеді: өрескел, елеулі және елеусіз.
Бақылау және қадағалау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Қолда бар ақпарат көздерінен бір өрескел бұзушылық анықталған жағдайда бақылау және қадағалау субъектіге 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау жүргізіледі.
Егер өрескел бұзушылықтар анықталмаса, онда тәуекел дәрежесінің көрсеткішін анықтау үшін елеулі және елеусіз бұзушылықтар бойынша қосынды көрсеткіш есептеледі.

При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Субъективные критерии оценки степени риска приведены в Приложении к настоящим критериям.
По показателям степени риска субъект контроля и надзора относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль и надзор с посещением субъекта контроля и надзора;
2) не относится к высокой степени риска – при показателе степени от 0 до 60 и в отношении него не проводится профилактический контроль и надзор с посещением субъекта контроля и надзора.
При анализе и оценке степени риска не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного субъекта контроля и надзора.
Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля и надзора определяется критериями оценки степени риска, но не чаще одного раза в год.
Основанием для назначения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта контроля и надзора является полугодовой список проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта контроля и надзора, формируемый по результатам проводимого анализа и оценки, утвержденный первым руководителем регулирующего государственного органа.
Профилактический контроль и надзор с посещением субъекта контроля и надзора проводятся на основании полугодовых списков профилактического контроля и надзора с посещением субъекта контроля и надзора, формируемых в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Кодекса.
Списки профилактического контроля и надзора с посещением субъекта контроля и надзора составляются с учетом приоритетности субъекта контроля и надзора с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.

Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны;
Елеусіз бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
SРн – елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеусіз бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеусіз бұзушылықтардың саны;
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосындылау арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРн – елеусіз бұзушылықтардың көрсеткіші.
Тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары осы өлшемшарттарға Қосымшада көрсетілген.
Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 61-ден бастап 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде және оған қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау жүргізіліп жатса – жоғары тәуекел дәрежесіне жатады;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 60-қа дейін болған кезде және оған қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау жүргізілмесе – жоғары тәуекел дәрежесіне жатпайды.
Тәуекел дәрежесін талдау және бағалау кезінде бұрын нақты бақылау және қадағалау субъектісіне қатысты ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері қолданылмайды.
Бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды жүргізу жиілігі тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарымен, бірақ жылына бір реттен жиі емес айқындалады.
Реттеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы бекіткен, талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды жүргізудің жартыжылдық тізімі бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды тағайындауға негіз болып табылады.
Бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау Кодекстің 141-бабының 3-тармағына сәйкес құрылатын бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалаудың жарты жылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
Бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау тізімдері субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің барынша жоғары көрсеткіші бар бақылау және қадағалау субъектісінің басымдығы ескеріле отырып жасалады.

Сноска. Пункт 6 с изменением, внесенным совместным приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 28.04.2020 № 240 и Министра национальной экономики РК от 30.04.2020 № 34 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение к Критериям
оценки степени риска в области
архитектуры, градостроительства и
строительства за деятельностью
местных исполнительных органов
по делам архитектуры,
градостроительства, строительства и
государственного архитектурно-
строительного контроля и надзора
Субъективные критерии оценки cтепени риска в области архитектуры, градостроительства и строительства за деятельностью местных исполнительных органов по делам архитектуры, градостроительства, строительства и государственного архитектурно строительного контроля и надзора
Сноска. Приложение - в редакции совместного приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.09.2020 № 496 и Министра национальной экономики РК от 28.09.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Критерии
Степень нарушения
Органы архитектуры и градостроительства

Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 28.04.2020 № 240 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 30.04.2020 № 34 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Сәулет, қала құрылысы,
құрылыс және мемлекеттік
сәулет-құрылыс бақылау мен
қадағалау істері жөніндегі
жергілікті атқарушы органдар
қызметінің сәулет, қала
құрылысы және құрылыс
саласындағы тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
қосымша
Сәулет, қала құрылысы, құрылыс және мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау мен қадағалау істері жөніндегі жергілікті атқарушы органдар қызметінің сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.09.2020 № 496 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.09.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Р/с
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
Сәулет және қала құрылысы органдары

1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора, в том числе посредством автоматизированных информационных систем.
1
Не предоставление информации о намечаемых к строительству объектов и комплексов (сведения о заказчике, подрядчике, авторском и техническом надзорах, наличие заключения экспертизы, решения о предоставлении соответствующего права на землю) к 5 числу месяца
грубое
2
Не предоставление информации о строящихся объектах и комплексах (сведения о заказчике, подрядчике, авторском и техническом надзорах, наличие заключения экспертизы, решения о предоставлении соответствующего права на землю) к 5 числу ежеквартально
грубое

1. Бақылау және қадағалау субъект ұсынатын, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынылатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу қорытындылары.
1
Салынуы белгіленген объектілер мен кешендер туралы ақпаратты (тапсырыс беруші, мердігер, авторлық және техникалық қадағалау, сараптама қорытындысының, жерге тиісті құқық беру туралы шешімнің болуы туралы мәліметтерді) әрбір айдың 5-күніне ұсынбау
өрескел
2
Салынып жатқан объектілер мен кешендер туралы ақпаратты (тапсырыс беруші, мердігер, авторлық және техникалық қадағалау, сараптама қорытындысының, жерге тиісті құқық беру туралы шешімнің болуы туралы мәліметтерді) тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күніне ұсынбау
өрескел

2. Результаты предыдущей проверки/профилактического контроля и надзора за субъектами контроля и надзора (при этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства).
3
Ведение учета актов приемки объектов в эксплуатацию, а также объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию
грубое
4
Наличие проектов генерального плана городов республиканского значения, столицы, городов областного значения и сельских населенных пунктов республики
грубое
5
Наличие проектов детальных планировок городов республиканского значения, столицы, городов областного значения и сельских населенных пунктов республики
грубое
6
Соблюдение деление территорий на функциональные зоны
грубое
7
Соблюдение красных линий
грубое
8
Соблюдение желтых линий
грубое
9
Соблюдение линии регулирования застройки
грубое
10
Соблюдение к концепции единого архитектурного стиля предусматриваемые для столицы, городов республиканского и областного значения
грубое
11
Соблюдение градостроительных требований при подготовке решений местных исполнительных органов о предоставлении заявителю соответствующего права на землю
грубое
12
Соблюдение градостроительных требований при подготовке решений местных исполнительных органов на проведение реконструкции, перепланировки, переоборудования помещений (отдельных частей) существующих зданий (сооружений)
грубое
13
Соблюдение требований согласования эскиза (эскизного проекта) на строительство
значительное
14
Ведение мониторинга строящихся (намечаемых к строительству) объектов и комплексов
значительное
15

2. Бұрынғы бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы тексерудің/профилактикалық бақылау мен қадағалаудың нәтижелері (бұл ретте бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) заңнама талаптары сақталмаған жағдайда белгіленеді).
3
Объектілерді пайдалануға қабылдау актілерін, сондай-ақ пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) есепке алуды жүргізу
өрескел
4
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың және республиканың селолық елді мекендерінің бас жоспарлау жобаларының болуы
өрескел
5
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың және республиканың селолық елді мекендерінің егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларының болуы
өрескел
6
Аумақтарды функционалдық аймақтарға бөлуін ұстану
өрескел
7
Қызыл сызықтардың сақтауы
өрескел
8
Сары сызықтардың сақтауы
өрескел
9
Құрылыс салуды реттеу сызықтарының сақтауы
өрескел
10
Астана, республикалық және облыстық маңызы бар қалалар үшін көзделген бірыңғай сәулеттік стиль тұжырымдамасының сақталуы
өрескел
11
Жергілікті атқарушы органдардың шешімін дайындау кезінде өтініш берушіге жерге тиісті құқық беру туралы қала құрылысы талаптарының сақталуы
өрескел
12
Жергілікті атқарушы органдардың шешімін дайындау кезінде өтініш берушіге үй-жайларына (жекелеген бөліктеріне) реконструкциялау, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау жүргізуге туралы қала құрылысы талаптарының сақталуы
өрескел
13
Құрылысқа арналған эскизді (эскиздік жобаны) келісу талаптарының сақталуы
елеулі
14
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіпте, салынып жатқан (салынуы көзделген) объектілер мен кешендерге мониторинг жүргізілуі
елеулі
15

Соблюдение срока рассмотрения заявления на проектирование технически и (или) технологически несложных объектов: на выдачу архитектурно-планировочного задания и технических условий не более 6 (шести) рабочих дней, за исключением случаев мотивированного отказа, когда срок не превышает 5 (пяти) рабочих дней со дня подачи заявления
значительное
16
Соблюдение срока рассмотрения заявления на проектирование технически и (или) технологически сложных объектов: на выдачу архитектурно-планировочного задания и технических условий не более 15 (пятнадцати) рабочих дней, за исключением случаев мотивированного отказа, когда срок не превышает 5 (пяти) рабочих дней со дня подачи заявления
значительное
17
Выдача архитектурно-планировочного задания
грубое
18
Исполнение ранее выданных предписаний органу архитектуры и градостроительства
грубое
19
Предоставление в базу данных государственного градостроительного кадастра информации о генеральных планах населенных пунктов, планах зонирования территории, планах детальных планировок, проектах планировок промышленных зон, проектах застройки, проектах благоустройства и озеленения, других планировочных проектов
значительное
20
Предоставление в базу данных государственного градостроительного кадастра информации о красных линиях и линиях регулирования застройки
значительное
21
Предоставление в базу данных государственного градостроительного кадастра информации о согласованных эскизных проектах
значительное
3. Наличие подтвержденных жалоб и обращений.
22
Наличие подтвержденной жалобы или обращения физического либо юридического лица
грубое

Сәулет-жоспарлау тапсырманы және техникалық шарттарды беруге өтінішті берген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын дәлелді бас тарту жағдайларын қоспағанда, 6 (алты) жұмыс күнінен аспайтын техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі емес объектілерді жобалауға берілген өтініштерді қарау мерзімін сақтау
елеулі
16
Сәулет-жоспарлау тапсырманы және техникалық шарттарды беруге өтінішті берген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен аспайтын дәлелді бас тарту жағдайларын қоспағанда, 15 (он бес) жұмыс күнінен аспайтын техникалық және (немесе) технологиялық жағынан күрделі жобалар бойынша өтініштерді қарау мерзімін сақтау
елеулі
17
Сәулет-жоспарлау тапсырмасын беру
өрескел
18
Сәулет және қала құрылысы органына бұрын берілген нұсқамаларды орындау
өрескел
19
Елді мекендердің бас жоспарлары, аумақты аймақтарға бөлу жоспарлары, егжей-тегжейлі жоспарлау жоспарлары, өнеркәсіптік аймақтарды жоспарлау жобалары, құрылыс салу жобалары, абаттандыру және көгалдандыру жобалары, басқа да жоспарлау жобалары туралы ақпаратты мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына ұсыну
елеулі
20
Қызыл сызықтары және құрылыс салуды реттеу сызықтары туралы ақпаратты мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына ұсыну
елеулі
21
Келісілген эскиздік жобалар туралы ақпаратты мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына ұсыну
елеулі
3. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы.
22
Жеке немесе заңды тұлғаның расталған шағымы немесе өтінішінің болуы
өрескел

4. Результаты анализа официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации.
23
Наличие официальных сообщений в средствах массовой информации о нарушениях в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
грубое
Органы государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора, в том числе посредством автоматизированных информационных систем.
1
Неведение учета актов приемки объектов в эксплуатацию, а также объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию, с обязательным учетом обеспечения доступа инвалидов
грубое
2
Неведение мониторинга строящихся (реконструируемых, расширяемых, модернизируемых, капитально ремонтируемых) и введенных в эксплуатацию объектов
значительное
3
Не предоставление информации о намечаемых к строительству объектов и комплексов (сведения о заказчике, подрядчике, авторском и техническом надзорах, наличие заключения экспертизы, решения о предоставлении соответствующего права на землю) к 5 числу месяца
грубое
4
Не предоставление информации о строящихся объектах и комплексах (сведения о заказчике, подрядчике, авторском и техническом надзорах, наличие заключения экспертизы, решения о предоставлении соответствующего права на землю) к 5 числу ежеквартально
грубое

4. Мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының ресми интернет-ресурстарын талдау нәтижелері.
23
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы бұзушылықтар туралы бұқаралық ақпарат құралдарында ресми хабарлардың болуы
өрескел
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдары
1. Бақылау және қадағалау субъект ұсынатын, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынылатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу қорытындылары.
1
Мүгедектер үшін қолжетімділікті қамтамасыз етуді міндетті түрде ескере отырып, объектілерді пайдалануға қабылдау актілерін, сондай-ақ пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) есепке алуды жүргізбеу
өрескел
2
Салынып жатқан (реконструкцияланатын, кеңейтілетін, модернизацияланатын, күрделі жөнделетін) және пайдалануға берілген объектілерге мониторинг жүргізбеу
елеулі
3
Салынуы белгіленген объектілер мен кешендер туралы ақпаратты (тапсырыс беруші, мердігер, авторлық және техникалық қадағалау, сараптама қорытындысының, жерге тиісті құқық беру туралы шешімнің болуы туралы мәліметтерді) әрбір айдың 5-күніне ұсынбау
өрескел
4
Салынып жатқан объектілер мен кешендер туралы ақпаратты (тапсырыс беруші, мердігер, авторлық және техникалық қадағалау, сараптама қорытындысының, жерге тиісті құқық беру туралы шешімнің болуы туралы мәліметтерді) тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі айдың 5-күніне ұсынбау
өрескел

2. Результаты предыдущей проверки/профилактического контроля и надзора за субъектами контроля и надзора (при этом, степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства).
3
Ведение мониторинга и анализа по представленным отчетам лиц, осуществляющих технический и авторский надзоры
значительное
4
Проведение работ по консервации объекта, в том числе обследованию и наблюдению за состоянием законсервированных объектов более 6 месяцев
грубое
5
Соблюдение на объектах, где орган строительства является заказчиком, требований государственных нормативов в части наличия соответствующего права на земельный участок
грубое
6
Соблюдение на объектах, где орган строительства является заказчиком, требований государственных нормативов в части наличия архитектурно-планировочного задания на проектирование намеченного объекта по установленной форме в соответствии с требованиями действующих нормативных документов
грубое
7
Соблюдение на объектах, где орган строительства является заказчиком, требований государственных нормативов в части соблюдения требований технических регламентов
значительное
8
Обеспечение населенных пунктов оптимальными условиями и средствами доступа для инвалидов и других маломобильных групп к рабочим местам, местам общего пользования, объектам (сооружениям, коммуникациям) социальной, рекреационной, инженерной и транспортной инфраструктуры в соответствии с типом поселения и условиями данной местности
грубое
9
Наличие технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения на объектах, где орган строительства является заказчиком
значительное
10
Соблюдение на объектах, где орган строительства является заказчиком, требований государственных нормативов в части наличия отчета об инженерно-геологических изысканиях, если договором не предусмотрено выполнение инженерных изысканий
значительное
11
Наличие разрешения соответствующих организаций деятельности на производство работ в зоне воздушных линий электропередач и линий связи, в полосе отвода железных дорог, в местах прохождения подземных коммуникаций, в зонах подработки земельных участков горными работами, расположенных на строительной площадке
значительное
12
Наличие разрешения соответствующих организаций деятельности на временное пользование в период строительства в городах и других населенных пунктах электроэнергией, газом, водой, паром от существующих источников в соответствии с проектом организации строительства в случае отсутствия у заказчика на строительство собственных объектов газо -, водо - , паро - и энергоснабжения
значительное
13
Наличие разрешения соответствующих организаций деятельности на вырубку леса и пересадку деревьев
грубое
14
Наличие соответствующего права на земельный участок для целей строительства, эксплуатации
грубое
15
Наличие утвержденной (переутвержденной) проектной (проектно-сметной) документации
грубое
16
Наличие заключения экспертизы проектов
грубое
17
Наличие талона о приеме уведомления о начале производства строительно-монтажных работ
значительное
18
Предоставление в базу данных государственного градостроительного кадастра информации о решений о строительстве, расширении, техническом перевооружении, модернизации, реконструкции, реставрации и капитальном ремонте строений, зданий, сооружений, инженерных и транспортных коммуникаций, а также инженерной подготовке территории, благоустройстве и озеленении, консервации строек (объектов), проведении комплекса работ по постутилизации объектов городского значения
значительное
19
Предоставление в базу данных государственного градостроительного кадастра информации о заключений экспертизы проектов, включая государственные и межгосударственные
значительное
20
Соответствие лицензии на право осуществления выполняемых видов работ, в том числе категорийности лицензируемой архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
грубое
21
Наличие аттестованных экспертов осуществляющих технический надзор и их несоответствие по уровням ответственности объекта
грубое
22
Наличие аттестованных экспертов осуществляющих авторский надзор и их несоответствие по уровням ответственности объекта
грубое
23
Соответствие выполненных (выполняемых) строительно-монтажных работ, применяемых строительных материалов (изделий, конструкций) и оборудования утвержденным проектным решениям и государственным (межгосударственным) нормативам, в том числе по обеспечению прочности, устойчивости, надежности несущих и ограждающих конструкций и эксплуатационных качеств зданий (сооружений)
грубое
24
Осуществление приемочного контроля на объекте
грубое
25
Своевременное и надлежащее оформление исполнительной документации
незначительное
26
Наличие контроля исполнения подрядчиком указаний авторского и технического надзора
значительное
27
Обеспечение исполнения предписаний органов государственного архитектурно-строительного контроля и надзора
значительное
28
Соблюдение гарантийного срока, предложенного подрядчиком в процессе проведения конкурса в соответствии со сроком указанным в договоре
значительное
29
Осуществление приостановления производства работ при осуществлении их с отступлением от проектной (проектно-сметной) документации и нормативных требований, а также от условий заключенного договора строительного подряда
грубое
30
Наличие согласований и подтверждающих документов при внесении изменений в утвержденную проектную документацию
грубое
31
Соблюдение порядка приемки (ввода) объектов в эксплуатацию: приемка и ввод в эксплуатацию построенного объекта при его полной готовности в соответствии с утвержденным проектом и наличии декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ утвержденному проекту; установление и доку-ментальное подтверждение готовности законченного строительством объекта; подписание акта приемки объекта в эксплуатацию осуществляется после окончательного осмотра объекта и соблюдения требований; приемка объекта в эксплуатацию после устранения подрядчиком (генеральным подрядчиком) нарушений утвержденных проектных решений и государственных (межгосударственных) нормативов при наличии отрицательных заключений; направление информации в государственные органы для принятия мер при получении заключения авторского и (или) технического надзора о непригодности объекта к эксплуатации или некачественном выполнении строительно-монтажных работ; направление акта приемки объекта в эксплуатацию в акционерное общество Государственная корпорация "Правительство для граждан" в течение одного дня после утверждения
грубое
32
Соблюдение участниками приемки объекта в эксплуатацию установленного и документального подтверждения готовности законченного строительством объекта
грубое
33
Соблюдение участниками приемки объекта в эксплуатацию обязанностей в части оценки соответствия выполненных строительно-монтажных работ и смонтированного технологического, инженерного или иного оборудования утвержденной в установленном порядке проектной (проектно-сметной) документации, нормативным требованиям (условиям, ограничениям)
значительное
34
Осуществление заказчиком приемки объекта в эксплуатацию после получения от подрядчика (генерального подрядчика) письменного извещения о готовности объекта к приемке в эксплуатацию
значительное
35
Наличие у заказчика запроса со дня получения извещения от подрядчика (генерального подрядчика) о готовности объекта подрядчику (генеральному подрядчику) и лицами, осуществляющим технический и авторский надзоры, декларацию о соответствии, заключения о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту
значительное
36
Соблюдение подрядчиком (генеральный подрядчик) и лицами, осуществляющих технический и авторский надзор требования о представлении в течение трех рабочих дней со дня получения запроса от заказчика декларации о соответствии, заключения о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту либо отрицательных заключений
значительное
37
Проведение проверки исполнительной технической документации на предмет наличия и комплектности, осмотр и принятие объекта в эксплуатацию по соответствующему акту на основании декларации о соответствии, заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту совместно с подрядчиком (генеральным подрядчиком), лицами, осуществляющими технический и авторский надзоры
значительное
38
Наличие устранения выявленных нарушений утвержденных проектных решений и государственных (межгосударственных) нормативов, а также при наличии отрицательных заключений принятие объекта в эксплуатацию после устранения подрядчиком (генеральным подрядчиком) нарушений в установленном законодательном порядке
значительное
39
Соблюдение форм заключений о качестве строительно-монтажных работ и соответствии выполненных работ проекту, декларации о соответствии, акта приемки объекта в эксплуатацию
значительное
40
Исполнение ранее выданных предписаний органу строительства
грубое

2. Бұрынғы бақылау және қадағалау субъектісіне бару арқылы тексерудің/профилактикалық бақылау мен қадағалаудың нәтижелері (бұл ретте бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, елеусіз) тексеру парақтарында көрсетілген заңнама талаптары сақталмаған жағдайда белгіленеді).
3
Техникалық және авторлық қадағалауды жүзеге асыратын тұлғалар ұсынған есептер бойынша мониторинг пен талдау жүргізу
елеулі
4
Объектіні консервациялау, оның ішінде консервацияланған объектілерінің жай-күйін зерттеп қарау мен бақылау бойынша жұмыс жүргізу
өрескел
5
Құрылыс органы тапсырыс беруші болып табылатын объектілерде жер учаскесіне тиісті құқықтың болуы туралы талаптарының сақталуы
өрескел
6
Құрылыс органы тапсырыс беруші болып табылатын объектілерде қолданыстағы нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес белгіленген нысан бойынша салынуы белгіленген объектіні жобалауға арналған сәулет-жоспарлау тапсырмасының болуы туралы талаптарының сақталуы
өрескел
7
Құрылыс органы тапсырыс беруші болып табылатын объектілерде техникалық регламенттердің талаптарын сақтау туралы талаптарының сақталуы
елеулі
8
Құрылыс органы тапсырыс беруші болып табылатын объектілерде елдi мекендердің қоныстану үлгiсiне және сол жердiң жағдайына сәйкес мүгедектер мен iс-қимылы шектеулi басқа да топтардың жұмыс орындарына, жалпыға ортақ пайдаланылатын орындарға, әлеуметтiк, рекреациялық, инженерлiк және көлiк инфрақұрылымы объектiлерiне (ғимараттарға, коммуникацияларға) кіруі үшін оңтайлы жағдайлармен және құралдармен қамтамасыз етiлуі туралы талаптарының сақталуы
өрескел
9
Құрылыс органы тапсырыс беруші болып табылатын объектілерде инженерлік және коммуникациялық қамтамасыз ету көздеріне қосылуға арналған техникалық шарттың болуы
елеулі
10
Құрылыс органы тапсырыс беруші болып табылатын объектілерде, егер шартта инженерлік іздестірулердің орындалуы көзделмесе, инженерлік-геологиялық іздестірулер туралы есептің болуы туралы талаптарының сақталуы
елеулі
11
Тиісті ұйымдардың электр берудің әуе желілері және байланыс желілері аймағында, темір жол бөлінген белдеуде, құрылыс алаңында орналасқан жерасты коммуникацияларының өтетін орындарында, жер учаскелерінде жерасты қазба жұмыстарын жүргізу аймақтарында жұмыс жүргізуге рұқсатының болуы
елеулі
12
Тиісті ұйымдардың егер тапсырыс берушінің құрылысы үшін жеке газбен, сумен, бумен және энергиямен жабдықтау объектілері болмаған жағдайда, құрылысты ұйымдастыру жобасына сәйкес қалаларда және басқа елді мекендерде құрылыс салу кезеңі ішінде бұрыннан бар көздерден электр энергиясын, газды, суды, буды уақытша пайдалануға рұқсатының болуы
елеулі
13
Тиісті ұйымдардың ормандарды кесуге және ағаштарды отырғызуға рұқсатының болуы
өрескел
14
Құрылыс, пайдалануға қабылдау мақсаты үшін жер учаскесіне сәйкес құқықтың болуы
өрескел
15
Бекітілген (қайта бекітілген) жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының болуы
өрескел
16
Жобаларға сараптаманың оң қорытындысының болмауы
өрескел
17
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының жүргізіле бастағаны туралы хабарламаны қабылдау туралы талонның болуы
елеулі
18
Құрылыстарды, үйлерді, ғимараттарды, инженерлік және көлік коммуникацияларын салу, кеңейту, техникамен қайта жарақтандыру, жаңғырту, реконструкциялау, қалпына келтіру және күрделі жөндеу, сондай-ақ аумақты инженерлік жағынан дайындау, абаттандыру және көгалдандыру, құрылыстарды (объектілерді) консервациялау, қалалық маңызы бар объектілерді кейіннен кәдеге жарату жөніндегі жұмыстар кешенін жүргізу туралы шешімдер туралы ақпаратты мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына ұсыну
елеулі
19
Мемлекеттік және мемлекетаралық жобаларды қоса алғанда, жобалар сараптамасының қорытындылары туралы ақпаратты мемлекеттік қала құрылысы кадастрының дерекқорына ұсыну
елеулі
20
Орындалатын жұмыс түрлерін жүзеге асыру құқықтарына берілетін лицензияның, оның ішінде лицензияланатын сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі санатының сәйкес келуі
өрескел
21
Техникалық қадағалауды жүзеге асыратын аттестатталған сарапшылардың болмауы және олардың объектінің жауапкершілік деңгейі бойынша сәйкес келуі
өрескел
22
Авторлық қадағалауды жүзеге асыратын аттестатталған сарапшылардың болмауы және олардың объектінің жауапкершілік деқгейіне сәйкес келуі
өрескел
23
Орындалған (орындалып жатқан) құрылыс-монтаждау жұмыстарының, қолданылатын құрылыс материалдарының (бұйымдарының, конструкцияларының) және жабдықтардың бекiтiлген жобалық шешiмдерге және мемлекеттiк (мемлекетаралық) нормативтерге сәйкес келуі, соның ішінде тіреу және қоршау конструкцияларының беріктігін, тұрақтылығын, сенімділігін және ғимараттың (имараттың) пайдалану сапасын қамтамасыз ету бойынша
өрескел
24
Объектіде қабылдау бақылауының жүзеге асырылуы
өрескел
25
Атқарушылық құжаттаманы уақытылы және дұрыс ресімдеу
елеулісіз
26
Мердігердің авторлық және техникалық қадағалау нұсқауларының орындалуын қамтамасыз етуі
елеулі
27
Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органдары нұсқамаларының орындалуын қамтамасыз етуі
елеулі
28
Мердігер шартта көрсетілген мерзімге сәйкес конкурс өткізу процесінде ұсынған кепілдік мерзімін сақтау
елеулі
29
Жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамадан және нормативтік талаптардан, сондай-ақ жасалған құрылыстың мердігерлік шартының талаптарынан ауытқумен, құрылыс жұмыстарын жүргізген кезде оны тоқтату бойынша тиісті шаралар қабылдау
өрескел
30
Бекітілген жобалау құжаттамасына өзгерістер енгізу кезде келісулер мен растайтын құжаттардың болуы
өрескел
31
Объектіні пайдалануға қабылдау (іске қосу) кезіңде қабылдау тәртібін сақтау: салынған объектiнi пайдалануға қабылдау мен берудi бекiтiлген жобаға сәйкес ол толық әзiр болған және сәйкестiк туралы декларация, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың бекiтiлген жобаға сәйкестiгi туралы қорытындылардың болуы; құрылысы аяқталған объектiнiң дайындығын анықтау және құжаттамалық растау; объектіні пайдалануға қабылдау актісіне қол қою объектіні түпкілікті тексеріп-қараудан кейін жүзеге асырылады; бекiтiлген жобалық шешiмдерде және мемлекеттiк (мемлекетаралық) нормативтерде мердiгер (бас мердiгер) бұзушылықтарды жойғаннан кейiн объектi пайдалануға қабылданады; объектіні пайдалануға қабылдауға жарамсыздығы немесе құрылыс-монтаждық жұмыстарының сапасыз орындалуы туралы авторлық және (немесе) техникалық қадағалаудың қорытындысын алу кезінде шаралар қолдану үшін ақпаратты мемлекеттік органдарға жіберу; объектіні пайдалануға қабылдау актісі бекітілгеннен кейін бір күн ішінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" акционерлік қоғамына жіберу
өрескел
32
Объектіні пайдалануға қабылдауға қатысушылардың құрылысы аяқталған объектiнiң дайындығын анықтау және құжаттамалық растау міндеттемелерді сақтауы
елеулі
33
Объектіні пайдалануға қабылдауға қатысушылардың орындалған құрылыс-монтаждау жұмыстарының және монтаждалған технологиялық, инженерлiк немесе өзге де жабдықтың белгiленген тәртiппен бекiтiлген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасына, нормативтiк талаптарға (шарттарға, шектеулерге) сәйкестiгiн бағалау міндеттемелерді сақтауы
елеулі
34
Мердiгерден (бас мердiгерден) объектiнiң пайдалануға қабылдауға дайындығы туралы жазбаша хабарлама алғаннан кейiн тапсырыс берушi объектiнi пайдалануға қабылдауды жүзеге асыруы
елеулі
35
Мердiгерден (бас мердiгерден) объектiнiң дайындығы туралы хабарлама алған күннен бастап тапсырыс берушi мердiгерден (бас мердiгерден) және техникалық және авторлық қадағалауларды жүзеге асыратын тұлғалардан сәйкестiк туралы декларацияны, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестiгi туралы қорытындыларды сұратуының болуы
елеулі
36
Мердiгер (бас мердiгер) мен техникалық және авторлық қадағалауларды жүзеге асыратын тұлғалар тапсырыс берушiден сұратуды алған күннен бастап үш жұмыс күнi iшiнде сәйкестiк туралы декларацияны, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестiгi туралы қорытындыларды не терiс қорытындыларды ұсынуы туралы талаптарды сақтау
елеулі
37
Тапсырыс берушi сәйкестiк туралы декларацияның, құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестiгi туралы қорытындылардың негiзiнде мердiгермен (бас мердiгермен), техникалық және авторлық қадағалауларды жүзеге асыратын тұлғалармен бiрлесiп, атқарушылық техникалық құжаттаманың бар-жоғы және жинақталымы тұрғысынан тексеруді жүргізу
елеулі
38
Бекiтiлген жобалық шешiмдердi және мемлекеттiк (мемлекетаралық) нормативтердi бұзушылықтар анықталғанда, сондай-ақ терiс қорытындылар болған кезде мердiгер (бас мердiгер) бұзушылықтарды жойғаннан кейiн заңмен белгіленген тәртіпте объектiнi пайдалануға қабылдаудың болуы
елеулі
39
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының сапасы және орындалған жұмыстардың жобаға сәйкестігі туралы қорытындылардың, объектіні пайдалануға қабылдау актісінің нысандарын сақтау
елеулі
40
Құрылыс органына бұрын берілген нұсқаманы орындау
өрескел

3. Наличие подтвержденных жалоб и обращений.
41
Наличие подтвержденной жалобы или обращения физического либо юридического лица
грубое
4. Результаты анализа официальных интернет-ресурсов государственных органов, средств массовой информации.
42
Наличие официальных сообщений в средствах массовой информации о нарушениях в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности
грубое
Приложение 2
к совместному приказу
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от "31" октября 2018 года № 757
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
"31" октября 2018 года № 52
Проверочный лист в области архитектуры, градостроительства и
строительства в отношении органов архитектуры и градостроительства
Сноска. Приложение 2 - в редакции совместного приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 26.09.2020 № 496 и Министра национальной экономики РК от 28.09.2020 № 70 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку__________________________
_________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением субъекта
(объекта) контроля и надзора _______________________________________________
_________________________________________________________________________
№, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора __________________________
_________________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля и надзора
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Адрес места нахождения ___________________________________________________
_________________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Ведение учета актов приемки объектов в эксплуатацию, а также объектов (комплексов), вводимых в эксплуатацию
2
Наличие проектов генерального плана городов республиканского значения, столицы, городов областного значения и сельских населенных пунктов республики
3
Наличие проектов детальных планировок городов республиканского значения, столицы, городов областного значения и сельских населенных пунктов республики
4
Соблюдение деление территорий на функциональные зоны
5
Соблюдение красных линий
6
Соблюдение желтых линий
7
Соблюдение линии регулирования застройки
8
Соблюдение к концепции единого архитектурного стиля предусматриваемые для столицы, городов республиканского и областного значения
9
Соблюдение градостроительных требований при подготовке решений местных исполнительных органов о предоставлении заявителю соответствующего права на землю
10
Соблюдение градостроительных требований при подготовке решений местных исполнительных органов на проведение реконструкции, перепланировки, переоборудования помещений (отдельных частей) существующих зданий (сооружений)
11
Соблюдение требований согласования эскиза (эскизного проекта) на строительство
12
Ведение мониторинга строящихся (намечаемых к строительству) объектов и комплексов
13

3. Расталған шағымдар мен өтініштердің болуы.
41
Жеке немесе заңды тұлғаның расталған шағымы немесе өтінішінің болуы
өрескел
4. Мемлекеттік органдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының ресми интернет-ресурстарын талдау нәтижелері.
42
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы бұзушылықтар туралы бұқаралық ақпарат құралдарында ресми хабарлардың болуы
өрескел
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 31 қазандағы № 757
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 31 қазандағы № 52
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Сәулет және қала құрылысы органдарына қатысты сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы тексеру парағы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 26.09.2020 № 496 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 28.09.2020 № 70 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган______________________________
________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы
акт _____________________________________________________________
№, күні
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы _________________
___________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-сәйкестендіру нөмірі
___________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ________________________________________
___________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Объектілерді пайдалануға қабылдау актілерін, сондай-ақ пайдалануға берілетін объектілерді (кешендерді) есепке алуды жүргізу
2
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың және республиканың селолық елді мекендерінің бас жоспарлау жобаларының болуы
3
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың және республиканың селолық елді мекендерінің егжей-тегжейлі жоспарлау жобаларының болуы
4
Аумақтарды функционалдық аймақтарға бөлуін ұстану
5
Қызыл сызықтардың сақтауы
6
Сары сызықтардың сақтауы
7
Құрылыс салуды реттеу сызықтарының сақтауы
8
Астана, республикалық және облыстық маңызы бар қалалар үшін көзделген бірыңғай сәулеттік стиль тұжырымдамасының сақталуы
9
Жергілікті атқарушы органдардың шешімін дайындау кезінде өтініш берушіге жерге тиісті құқық беру туралы қала құрылысы талаптарының сақталуы
10
Жергілікті атқарушы органдардың шешімін дайындау кезінде өтініш берушіге үй-жайларына (жекелеген бөліктеріне) реконструкциялау, қайта жоспарлау, қайта жабдықтау жүргізуге туралы қала құрылысы талаптарының сақталуы
11
Құрылысқа арналған эскизді (эскиздік жобаны) келісу талаптарының сақталуы
12
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті орган белгілеген тәртіпте, салынып жатқан (салынуы көзделген) объектілер мен кешендерге мониторинг жүргізілуі
13