Об утверждении формы акта внедрения результатов научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) результатов научной и (или) научно-технической деятельности и правил его согласования
Приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 14 ноября 2018 года № 791. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 ноября 2018 года № 17743. Срок действия приказа - до 1 января 2023 года
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - до 01.01.2023 (п.4 приказа).
Настоящий приказ действует до 1 января 2023 года.
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 288 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) форму акта внедрения результатов научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) результатов научной и (или) научно-технической деятельности согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила согласования акта внедрения результатов научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) результатов научной и (или) научно-технической деятельности согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту технологического и инновационного развития Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и действует до 1 января 2023 года.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство информации и
коммуникаций Республики Казахстан
____________________
"___"___________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
____________________
"___"___________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
___________________
"___"___________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
_________________
"___"___________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
_________________
"___"___________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
_________________
"___"___________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство оборонной и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
_________________
"___"___________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
______________
"___"___________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
_________________
"___"___________ 2018 года
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 14 ноября 2018 года № 791
форма
Акт внедрения результатов научно-исследовательских, научно-
технических работ, (или) результатов научной и (или)
научно-технической деятельности

Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстардың нәтижелерін және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін енгізу актісінің нысаны мен оны келісу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2018 жылғы 14 қарашадағы № 791 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 15 қарашада № 17743 болып тіркелді. Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 01.01.2023 дейін (осы бұйрықтың 4-т. қараңыз)
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 288-бабының 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстардың нәтижелерін және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін енгізу актісінің нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстардың нәтижелерін және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін енгізу актісін келісу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Технологиялық және инновациялық даму департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2023 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданыста болады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрлігі
______________
2018 жылғы "___"__________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
_______________
2018 жылғы "___"__________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
________________
2018 жылғы "___"__________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
______________
2018 жылғы "___"__________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
______________
2018 жылғы "___"__________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрлігі
______________
2018 жылғы "___"__________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
_______________
2018 жылғы "___"__________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
______________
2018 жылғы "___"__________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
______________
2018 жылғы "___"__________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 14 қарашадағы
№ 791 бұйрығына
1-қосымша
нысан
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстардың нәтижелерін және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін енгізу актісінің нысаны

1. Наименование научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) результатов
научной и (или) научно-технической деятельности:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2. Краткая аннотация:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Эффект от внедрения (экономический, социальный, экологический), подчеркнуть область эффекта):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Место и время внедрения:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Форма внедрения:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Необходимо приложить копии следующих документов, удостоверенных подписью уполномоченного лица предприятия:
1) договора и технического задания (технической спецификации) на проведение научно-исследовательских, научно-технических работ (при наличии);
2) информационной карты о государственной регистрации отчетов по научным, научно-техническим проектам и программам (при наличии);
3) полученного охранного документа (патент, свидетельство о государственной регистрации или другие) на объект интеллектуальной собственности, созданный при проведении заявленных научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) результатов научной и (или) научно-технической деятельности;
4) документов, подтверждающих коммерциализацию объекта интеллектуальной собственности (договор и (или) иной документ, подтверждающий внедрение объекта интеллектуальной собственности с целью его коммерциализации) по заявленным научно-исследовательским, научно-техническим работам и (или) результатам научной и (или) научно-технической деятельности, и (или) документов, подтверждающих факт приобретения исключительных прав на объекты интеллектуальной собственности у высших учебных заведений, научных организаций и стартап-компаний по лицензионному договору или договору уступки исключительного права либо иному договору (при наличии);
5) документа, подтверждающего улучшение технологических процессов и/или потребительских свойств (технических характеристик) выпускаемой продукции в организации после внедрения результатов научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) результатов научной и (или) научно-технической деятельности (карта технологических процессов, технологический регламент производственных процессов или иной документ, подтверждающий изменение технологических процессов, потребительских свойств и/или технических характеристик).
Подписи:
1. Представитель/представители заявителя (налогоплательщик), внедривший результаты научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) результаты научной и (или) научно-технической деятельности
Должность _____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Должность _____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)

1. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстың және (немесе) ғылыми және
(немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерінің атауы:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
2. Қысқаша андатпа:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Енгізу әсері (экономикалық, әлеуметтік, экологиялық) әсер саласының астын сызу):
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
4. Енгізу орны мен уақыты:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
5. Енгізу нысаны:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Мынадай құжаттардың кәсіпорынның уәкілетті адамының қолымен куәландырылған
көшірмелерін қоса беру қажет:
1) ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстарды жүргізуге арналған шарт және
техникалық тапсырма (техникалық ерекшелік) (бар болған жағдайда);
2) ғылыми, ғылыми-техникалық жобалар және бағдарламалар бойынша есептерді
мемлекеттік тіркеу туралы ақпараттық карта (бар болған жағдайда);
3) мәлімделген ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстарды және (немесе)
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін өткізу кезінде құрылған
зияткерлік меншік объектілеріне алынған қорғау құжаты (патент, мемлекеттік тіркеу туралы
куәлік немесе басқалары);
4) мәлімделген ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстар нәтижелерін және
(немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін жоғары оқу
орындарынан, ғылыми ұйымдардан және лицензиялық шарт немесе айрықша құқықты беру
туралы шартты не өзге де шарт бойынша стартап компаниялардан зияткерлік меншік
объектілеріне айрықша құқықтарды сатып алу фактісін растайтын құжаттар зияткерлік
меншік объектісін коммерцияландыруды растайтын құжаттар (зияткерлік меншік объектісін
коммерцияландыру мақсатында оны енгізуді растайтын шарт және (немесе) өзге де құжат)
(бар болған жағдайда);
5) ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстардың нәтижелерін және (немесе)
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін енгізгеннен кейін
ұйымдағы технологиялық үдерістердің және/немесе шығарылатын өнімнің тұтыну қасиетінің
(техникалық сипаттамасы) жақсаруын растайтын құжат (технологиялық процестердің
картасы, өндірістік процестердің технологиялық регламенті немесе технологиялық
процестердің, тұтыну қасиетінің және/немесе техникалық сипаттаманың өзгеруін растайтын
өзге де құжат).
Қолдары:
1 Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстар нәтижелерін және (немесе) ғылыми
және (немесе) ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін енгізген өтінім берушінің (салық төлеушінің) өкілі/өкілдері
Лауазымы ____________________ Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
(қолы)
Лауазымы ____________________ Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
(қолы)

2. Представитель/представители организации исполнителя научно-исследовательских,
научно-технических работ и (или) научной и (или) научно-технической деятельности (внедренных)
Должность ______________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Должность ______________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Согласовано:
Представитель/представители уполномоченного органа соответствующей отрасли, в которой были внедрены результаты научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) результаты научной и (или) научно-технической деятельности
Должность ________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Должность ______________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии)             (подпись)
Приложение 2
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 14 ноября 2018 года № 791
Правила согласования акта внедрения результатов научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) результатов научной и (или) научно-технической деятельности
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила согласования акта внедрения результатов научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) результатов научной и (или) научно-технической деятельности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 288 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок согласования акта внедрения результатов научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) результатов научной и (или) научно-технической деятельности (далее – акт внедрения).
2. Актом внедрения является документ, подтверждающий внедрение результата научно-исследовательских, научно-технических работ, результата научной и (или) научно-технической деятельности на территории Республики Казахстан, согласованный уполномоченным органом соответствующей отрасли.
Глава 2. Порядок согласования акта внедрения результатов научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) результатов научной и (или) научно-технической деятельности
3. Акт внедрения согласовывается с уполномоченным органом соответствующей отрасли – государственным органом и (или) ведомством центрального государственного органа, осуществляющим реализацию государственной политики в соответствующей сфере и обладающим необходимой компетенцией в отрасли, в которой были внедрены результаты научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) результаты научной и (или) научно-технической деятельности (далее – уполномоченный орган).

2. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстардың нәтижелерін және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметті (енгізілген) орындаушы ұйымның өкілі/өкілдері
Лауазымы ___________________ Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
(қолы)
Лауазымы ___________________ Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
(қолы)
Келісілді:
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстардың нәтижелерін және (немесе)
ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін енгізген тиісті саланың
уәкілетті органының өкілі/өкілдері:
Лауазымы ___________________ Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
(қолы)
Лауазымы ___________________ Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
(қолы)
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 14 қарашадағы
№ 791 бұйрығына
2-қосымша
Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстардың нәтижелерін және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін енгізу актісін келісу қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстардың нәтижелерін және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін енгізу актісін келісу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 288-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленген және Ғылыми-зерттеу және ғылыми-техникалық жұмыстардың нәтижелерін және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін енгізу актісін (бұдан әрі - енгізу актісі) келісу тәртібін айқындайды.
2. Енгізу актісі тиісті саладағы уәкілетті органмен келісілген, Қазақстан Республикасының аумағында ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстардың нәтижелерін және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін енгізуді растайтын құжат болып табылады.
2-бөлім. Ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстардың нәтижелерін және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін енгізу актісін келісу тәртібі
3. Енгізу актісі тиісті саланың уәкілетті органымен - тиісті салада мемлекеттік саясатты іске асыратын және ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстардың нәтижелері және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелері енгізілген салада қажетті құзыретке ие мемлекеттік органмен және (немесе) орталық мемлекеттік органның ведомствосымен (бұдан әрі - уәкілетті орган) келісіледі.

4. Заявитель на бумажном носителе подает на согласование акт внедрения результатов научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) результатов научной и (или) научно-технической деятельности на территории Республики Казахстан в уполномоченный орган с приложением документов, указанных в форме акта внедрения.
5. При поступлении акта внедрения, структурное подразделение уполномоченного органа, курирующее политику соответствующей отрасли, в течение 20 (двадцати) рабочих дней с даты приема документов осуществляет рассмотрение, в том числе:
1) проверяет на полноту, достоверность представленных заявителем документов для согласования акта внедрения, и/или данных и сведений содержащихся в них;
2) при необходимости осуществляет выездное обследование заявленного результата научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) результата научной и (или) научно-технической деятельности;
3) принимает решение о согласовании или о мотивированном отказе в согласовании акта внедрения.
При положительном решении акт внедрения согласовывается структурным подразделением уполномоченного органа, рассмотревшим акт, и заместителем первого руководителя уполномоченного органа, курирующим соответствующую отрасль.
6. Основаниями для отказа в согласовании акта внедрения являются:
1) представление заявителем неполного пакета документов;
2) недостоверность документов, представленных заявителем для согласования акта внедрения, и/или данных и сведений содержащихся в них;
3) не выявление внедрения заявленного результата научно-исследовательских, научно-технических работ и (или) результата научной и (или) научно-технической деятельности в производство по итогам выездного обследования.
7. Структурное подразделение уполномоченного органа в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня принятия решения о согласовании акта внедрения или об отказе в его согласовании направляет соответствующий ответ заявителю.
При отказе в согласовании представленные документы возвращаются заявителю.
8. Приведенный в соответствие с установленной формой и внесенный повторно акт внедрения рассматривается на общих основаниях с момента его представления.
9. Структурное подразделение уполномоченного органа ведет учет согласованных актов внедрения.

4. Өтініш беруші уәкілетті органға енгізу актісінің нысанында көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, Қазақстан Республикасының аумағында ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстардың нәтижелерін және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижелерін енгізу туралы актіні келісуге қағаз тасығышта береді.
5. Енгізу актісі келіп түскен кезде тиісті саланың саясатына жетекшілік ететін уәкілетті орган құжаттарды қабылдап алған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қарастырады, соның ішінде:
1) өтініш беруші енгізу актісін келісу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің және мәліметтердің толықтығына, анықтығына тексереді;
2) қажет болған жағдайда ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстардың және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің мәлімделген нәтижесіне көшпелі тексеруді жүзеге асырады;
3) енгізу актісін келісу немесе келісуден дәлелді бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Шешім оң болған жағдайда енгізу актісі актіні қараған уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесімен және тиісті салаға жетекшілік ететін уәкілетті органның бірінші басшысының орынбасарымен келісіледі.
6. Енгізу актісін келісуден бас тартуға:
1) өтініш берушінің құжаттардың толық топтамасын ұсынбауы;
2) өтініш беруші енгізу актісін келісу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің және мәліметтердің анық емес болуы;
3) көшпелі тексеру кезінде мәлімделген өндіріске ғылыми-зерттеу, ғылыми-техникалық жұмыстардың және (немесе) ғылыми және (немесе) ғылыми-техникалық қызметтің нәтижесін енгізудің айқындалмауы негіз болып табылады.
7. Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі енгізу актісін келісу немесе оны келісуден бас тарту туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде тиісті жауапты өтініш берушіге жолдайды.
Келісуден бас тартқан жағдайда ұсынылған құжаттар өтініш берушіге қайтарылады.
8. Белгіленген нысанға сәйкес келтірілген және қайта енгізілген енгізу актісі ол ұсынылған сәттен бастап жалпы негізде қаралады.
9. Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі келісілген енгізу актілерінің есебін жүргізеді.