Об утверждении критериев оценки степени рисков и проверочных листов в области семеноводства
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 485 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года № 93. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 декабря 2018 года № 17871.
В соответствии с пунктами 5 и 6 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕМ:
Сноска. Преамбула - в редакции cовместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 01.02.2023 № 46 и Министра национальной экономики РК от 02.02.2023 № 15 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) критерии оценки степени рисков в области семеноводства согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочные листы в области семеноводства для:
производителей оригинальных семян согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
элитно-семеноводческих хозяйств согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
семеноводческих хозяйств согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
реализаторов семян согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
лабораторий по экспертизе качества семян согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
потребителей семян (за исключением физических лиц, занимающихся производством семян для использования на приусадебных, садовых, дачных и огородных участках без права их реализации) согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
физических лиц для осуществления деятельности по апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
физических лиц для осуществления деятельности по экспертизе сортовых и посевных качеств семян согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2023 № 241 и Министра национальной экономики РК от 23.06.2023 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 15-05/1137 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 822 "Об утверждении проверочного листа в области семеноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12750, опубликован 20 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").

Тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 485 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 30 қарашадағы № 93 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 желтоқсанда № 17871 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 5 және 6-тармақтарына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 01.02.2023 № 46 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.02.2023 № 15 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) мыналарға:
осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бірегей тұқым өндірушілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына;
осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес тұқым өсіру шаруашылықтарына;
осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес тұқым өткізушілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес тұқым сапасын сараптау зертханаларына;
осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес тұқым тұтынушыларға (тұқымдарды өткізу құқығынсыз үй жанындағы, бау-бақ, саяжай және бақша учаскелерiнде пайдалану үшiн тұқым өндiрумен шұғылданатан жеке тұлғаларды қоспағанда);
осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттық егістерін байқаудан өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін жеке тұлғаларға;
осы бірлескен бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес тұқымдардың сорттық және егіс сапасына сараптама жасау жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін жеке тұлғаларға арналған тұқым шаруашылығы саласындағы тексеру парақтары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.06.2023 № 241 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.06.2023 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
2. "Тұқым шаруашылығы саласындағы тексеру парағын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 15-05/1137 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 822 бірлескен бұйрығының (Нормативтiк құқықтық актілердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде № 12750 болып тіркелген, 2016 жылғы 20 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

3. Департаменту производства и переработки растениеводческой продукции Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
______________ У. Шукеев
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет
по правовой статистике и
специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 485
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 93
Критерии оценки степени рисков в области семеноводства
Сноска. Приложение 1 - в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2023 № 241 и Министра национальной экономики РК от 23.06.2023 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени рисков в области семеноводства (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс), Правилами формирования регулирующими государственными органами системы оценки и управления рисками, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 июня 2022 года № 48 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 28577), и приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении формы проверочного листа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17371), для отнесения субъектов контроля в области семеноводства к степеням риска и для отбора субъектов (объектов) контроля при проведении проверки, проводимой на соответствие требованиям по направленным уведомлениям (далее – проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям), и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля.

3. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Өсімдік шаруашылығы өнімдерін өндіру және қайта өңдеу департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
_____________ Ө. Шөкеев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
______________ Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 485 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 93 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.06.2023 № 241 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.06.2023 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы тұқым шаруашылығы саласындағы тәуекелдер дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 5-тармағына, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 22 маусымдағы № 48 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28577 болып тіркелген) бекітілген Реттеуші мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру қағидаларына және "Тексеру парағының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) сәйкес, тұқым шаруашылығы саласындағы бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелеріне жатқызу үшін және жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне жүргізілетін тексерулер (бұдан әрі – жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру) және бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу кезінде бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.

2. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты (объекты) контроля – производители оригинальных семян, элитно-семеноводческие хозяйства, семеноводческие хозяйства, лаборатории по экспертизе качества семян, потребители семян (за исключением физических лиц, занимающихся производством семян для использования на приусадебных, садовых, дачных и огородных участках без права их реализации), реализаторы семян, физические лица для осуществления деятельности по апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений, физические лица для осуществления деятельности по экспертизе сортовых и посевных качеств семян;
2) балл – количественная мера исчисления риска;
3) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области семеноводства, в части неправильного ведения документации в области семеноводства;
4) нормализация данных – статистическая процедура, предусматривающая приведение значений, измеренных в различных шкалах, к условно общей шкале;
5) значительное нарушение – нарушение требований, установленных нормативными правовыми актами в области семеноводства по наличию пашни, освоенных семеноводческих севооборотов, сортовой агротехнологии, квалифицированных специалистов, исходного семенного материала, обеспечению сохранности материалов учета по семеноводству, проведению систематического обследования посевов (посадок), территорий, семяочистительных машин и механизмов, складов на выявление карантинных объектов и проведение мероприятий по борьбе с ними, хранению средних проб, оформлению документов о качестве семян, использованию для посева семян соответствующих по сортовым и посевным качествам требованиям законодательства Республики Казахстан о семеноводстве, наличию лицензионного договора, а также нарушению сроков и полноты предоставления отчетности;
6) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области семеноводства, влекущие административную ответственность, предусмотренную статьей 402 Кодекса Республики Казахстан "Об административных правонарушениях", не соблюдение требований по материально-техническому оснащению, проведению апробации, отбору проб, соблюдению стандартов в области семеноводства при проведении экспертизы качества семян, наличие жалоб и обращений, использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, полученных на основе генной инженерии (генетически модифицированных), использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, зараженных карантинными объектами, нецелевое использование субсидированных семян;

2. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау субъектілері (объектілері) – бірегей тұқым өндірушілер, элиталық-тұқым өсіру шаруашылықтары, тұқым өсіру шаруашылықтары, тұқым сапасын сараптау жөніндегі зертханалар, тұқымдарды тұтынушылар (тұқымдарды сату құқығынсыз үй жанындағы, бау-бақ, саяжай және бақша учаскелерінде пайдалану үшін тұқым өндірумен шұғылданатын жеке адамдарды қоспағанда), тұқым өткізушілер, ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң сорттық егістерін апробациялау жөнiндегi қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар, тұқымдардың сорттық және егiстiк сапаларын сараптау жөнiндегi қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар;
2) балл – тәуекелді есептеудің сандық өлшемі;
3) болмашы бұзушылық – тұқым шаруашылығы саласындағы құжаттаманы дұрыс жүргізбеу бөлігінде тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;
4) деректерді қалыпқа келтіру – әртүрлі шәкілдерде өлшенген мәндерді шартты түрде жалпы шәкілге келтіруді көздейтін статистикалық рәсім;
5) елеулі бұзушылық – егістіктің, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің, сорттық агротехниканың, білікті мамандарының, бастапқы тұқымдық материалының болуы, тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының сақталуын қамтамасыз ету, егiстердi (отырғызылған екпелердi), аумақтарды, тұқым тазалағыш машиналар мен механизмдердi, қоймаларды карантиндiк объектiлердiң анықталуы және олармен күресу жөніндегі іс-шаралардың жүргізілуіне жүйелі түрде зерттеп-қарау жүргізу, орташа сынамаларды сақтау, тұқымның сапасы туралы құжаттарды ресімдеу, Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы туралы заңнамасының талаптарына сұрыптық және егу сапасы бойынша сәйкес келетін тұқымдарды егу үшін пайдалану, лицензиялық шарттың болуы, сондай-ақ есептілік ұсынудың мерзімдері мен толықтығын сақтау жөніндегі тұқым шаруашылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерде белгіленген талаптарды бұзу;
6) өрескел бұзушылық – Қазақстан Республикасының тұқым шаруашылығы саласындағы заңнамасында белгіленген, "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 402-бабында көзделген әкімшілік жауапкершілікке әкеліп соқтыратын талаптарды бұзу, материалдық-техникалық жарақтандыру, байқаудан өткiзу, сынамаларды iрiктеп алу, тұқым сапасына сараптама жүргізген кезде тұқым шаруашылығы саласындағы стандарттарды сақтау жөніндегі талаптарды сақтамау, шағымдар мен арыздардың болуы, гендік инженерия (генетикалық түрлендірілген) негізінде алынған ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану, карантиндік объектілермен залалданған ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану, субсидияланған тұқымдарды мақсатсыз пайдалану;

7) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля, законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;
8) система оценки и управления рисками – процесс принятия управленческих решений, направленных на снижение вероятности наступления неблагоприятных факторов путем распределения субъектов (объектов) контроля по степеням риска для последующего осуществления профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям по направленным уведомлениям с целью минимально возможной степени ограничения свободы предпринимательства, обеспечивая при этом допустимый уровень риска в соответствующих сферах деятельности, а также направленных на изменение уровня риска для конкретного субъекта (объекта) контроля и (или) освобождения такого субъекта (объекта) контроля от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверок на соответствие требованиям по направленным уведомлениям;
9) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в области семеноводства и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
10) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта контроля, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъекты (объекты) контроля к различным степеням риска;
11) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля;
12) проверочный лист – перечень требований, предъявляемых к деятельности субъектов (объектов) контроля, несоблюдение которых влечет за собой угрозу законным интересам физических и юридических лиц, государства;
13) выборочная совокупность (выборка) – перечень оцениваемых субъектов (объектов), относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля в конкретной сфере государственного контроля, в соответствии с пунктом 2 статьи 143 Кодекса.
Глава 2. Порядок формирования системы оценки и управления рисками при проведении проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля

7) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде адам өміріне немесе денсаулығына, қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;
8) тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі – тиісті қызмет салаларында тәуекелдің жол берілетін деңгейін қамтамасыз ете отырып, кәсіпкерлік еркіндігін шектеудің ең төменгі ықтимал дәрежесі мақсатында бақылау субъектісіне бару арқылы профилактикалық бақылауды және (немесе) жіберілген хабарламалар жөніндегі талаптар сәйкестігін тексерулерді кейіннен жүзеге асыру үшін бақылау субъектілерін тәуекел дәрежелері бойынша бөлу арқылы қолайсыз факторлардың туындау ықтималдығын азайтуға бағытталған, сондай-ақ нақты бақылау субъектісі (объектісі) үшін тәуекел деңгейін өзгертуге бағытталған басқарушылық шешімдерді қабылдау және (немесе) осындай бақылау субъектісін (объектісін) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудан және (немесе) жіберілген хабарламалар жөніндегі талаптар сәйкестігін тексеруден босату процесі;
9) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – тұқым шаруашылығы саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
10) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау субъектісінің тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің әртүрлі дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштердің жиынтығы;
11) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
12) тексеру парағы – бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделеріне қатер төндіруге алып келетін талаптар тізбесі;
13) іріктеме жиынтық (іріктеме) – Кодекстің 143-бабының 2-тармағына сәйкес мемлекеттік бақылау нақты саласында бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын бағаланатын субъектілердің (объектілердің) тізбесі.
2-тарау. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу кезінде тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесін қалыптастыру тәртібі

3. Для целей управления рисками при осуществлении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям, критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев, которые осуществляются поэтапно (мультикритериальный анализ решений).
На первом этапе по объективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой и средней степеням риска, проводятся проверка на соответствие требованиям по направленным уведомлениям, профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и внеплановая проверка.
В отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, проводится внеплановая проверка.
4. На втором этапе по субъективным критериям субъекты (объекты) контроля относятся к одной из следующих степеней риска:
1) высокий риск;
2) средний риск;
3) низкий риск.
По показателям степени риска по субъективным критериям субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 71 до 100 включительно;
2) к средней степени риска – при показателе степени риска от 31 до 70 включительно;
3) к низкой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 30 включительно.
5. В зависимости от возможного риска и значимости проблемы, единичности или системности нарушения, анализа принятых ранее решений по каждому источнику информации требования, предъявляемые к деятельности субъектов (объектов) контроля, соответствуют степени нарушения – грубое, значительное и незначительное.
Степень нарушений требований в области семеноводства определяется согласно приложению 1 к настоящим Критериям.
6. Критерии оценки степени риска для проведения проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям и профилактического контроля субъектов (объектов) контроля формируются посредством определения объективных и субъективных критериев.
Параграф 1. Объективные критерии
7. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля высокой степени риска относятся производители оригинальных семян, элитно-семеноводческие хозяйства, семеноводческие хозяйства и лаборатории по экспертизе качества семян.

3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылауды және (немесе) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеруді жүзеге асыру кезінде тәуекелдерді басқару мақсаттары үшін бақылау субъектілерін (объектілерін) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары бірнеше кезеңмен жүзеге асырылатын объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау (шешімдерді мультиөлшемшартты талдау) арқылы қалыптастырылады.
Бірінші кезеңде объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатқызылады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Тәуекелдің жоғары және орташа дәрежелеріне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) жоспардан тыс тексеру жүргізіледі.
4. Екінші кезеңде субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) мынадай тәуекел дәрежелерінің біріне жатады:
1) жоғары тәуекел;
2) орташа тәуекел;
3) төмен тәуекел.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша бақылау субъектісі (объектісі) мыналарға:
1) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 71-ден 100-ді қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің жоғары дәрежесіне;
2) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 31-ден 70-ті қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің орташа дәрежесіне;
3) тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 30-ты қоса алғанға дейін болған кезде – тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылады.
5. Ықтимал тәуекел мен проблеманың маңыздылығына, бұзушылықтың біржолғы немесе жүйелі сипатына, әрбір ақпарат көзі бойынша бұрын қабылданған шешімдерді талдауға байланысты бақылау субъектілерінің (объектілерінің) қызметіне қойылатын талаптар өрескел, елеулі және болмашы бұзушылық дәрежелеріне сәйкес келеді.
Тұқым шаруашылығы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі осы Өлшемшарттарға 1-қосымшаға сәйкес айқындалады.
6. Бақылау субъектілерінің (объектілерінің) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру және профилактикалық бақылау жүргізу үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттарды айқындау арқылы қалыптастырылады.
1-параграф. Объективті өлшемшарттар
7. Объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тәуекелдің жоғары дәрежесіне бірегей тұқым өндірушілер, элиталық тұқым өсіру шаруашылықтары, тұқым өсіру шаруашылықтары және тұқымның сапасын сараптау жөнiндегi зертханалар жатады.

8. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля средней степени риска относятся потребители семян (за исключением физических лиц, занимающихся производством семян для использования на приусадебных, садовых, дачных и огородных участках без права их реализации), физические лица для осуществления деятельности по апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений и физические лица для осуществления деятельности по экспертизе сортовых и посевных качеств семян.
9. По объективным критериям к субъектам (объектам) контроля низкой степени риска относятся реализаторы семян.
Параграф 2. Субъективные критерии
10. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
11. Формирование базы данных и сбор информации необходимы для выявления субъектов (объектов) контроля.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля используются следующие источники информации:
1) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля;
2) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля.
Для оценки степени риска по субъективным критериям для проведения проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям используются результаты предыдущих проверок в отношении субъектов (объектов) контроля.
12. На основании имеющихся источников информации формируются данные по субъективным критериям, подлежащие анализу и оценке.
Анализ и оценка субъективных критериев позволяет сконцентрировать проведение проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям и профилактического контроля субъекта (объекта) контроля в отношении субъекта (объекта) контроля с наибольшим потенциальным риском.
При этом при анализе и оценке не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенные и использованные в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля либо данные, по которым истек срок исковой давности в соответствии с пунктом 1 статьи 178 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
В отношении субъектов контроля, устранивших в полном объеме выданные нарушения по итогам проведенного предыдущего профилактического контроля с посещением и (или) проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям, не допускается включение их при формировании графиков и списков на очередной период государственного контроля.

8. Объективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тәуекелдің орташа дәрежесіне тұқымдарды тұтынушылар (тұқымдарды өткізу құқығынсыз үй жанындағы, бау-бақ, саяжай және бақша учаскелерiнде пайдалану үшiн тұқым өндiрумен шұғылданатан жеке тұлғаларды қоспағанда), ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң сорттық егістерін байқаудан өткізу жөнiндегi қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар және тұқымдардың сорттық және егiстiк сапаларын сараптау жөнiндегi қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар жатады.
9. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі төмен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) тұқым өткізушілер жатады.
2-параграф. Субъективті өлшемшарттар
10. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:
1) дерекқорды қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
11. Дерекқорларды қалыптастыру және ақпараттарды жинау бақылау субъектілерін (объектілерін) анықтау үшін қажет.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізу үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) алдыңғы тексерулердің және бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылаудың нәтижелері;
2) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері.
Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізу үшін бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты алдыңғы тексерулердің нәтижелері пайдаланылады.
12. Қолда бар ақпарат көздерінің негізінде талдауға және бағалауға жататын субъективті өлшемшарттар бойынша деректер қалыптастырылады.
Субъективті өлшемшарттарды талдау және бағалау ең жоғары әлеуетті тәуекелі бар бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізуді және профилактикалық бақылауды шоғырландыруға мүмкіндік береді.
Бұл ретте талдау және бағалау кезінде нақты бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі 178-бабының 1-тармағына сәйкес талап қою мерзімі өткен деректер қолданылмайды.
Алдыңғы бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылаудың және (немесе) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексерудің қорытындылары бойынша берілген бұзушылықтарды толық көлемде жойған бақылау субъектілеріне қатысты мемлекеттік бақылаудың кезекті кезеңіне графиктер мен тізімдерді қалыптастыру кезінде оларды енгізуге жол берілмейді.

13. Исходя из приоритетности применяемых источников информации и значимости показателей субъективных критериев, в соответствии с порядком расчета показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в главе 3 настоящих Критериев, рассчитывается показатель степени риска по субъективным критериям по шкале от 0 до 100 баллов.
Приоритетность применяемых источников информации и значимость показателей субъективных критериев устанавливаются согласно перечню субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям в области семеноводства согласно приложению 2 к настоящим Критериям.
Параграф 3. Управление рисками
14. В целях реализации принципа поощрения добросовестных субъектов контроля и концентрации контроля на нарушителях субъекты (объекты) контроля освобождаются от проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям на период, определяемый пунктами 22 и 23 настоящих Критериев, посредством применения субъективных критериев.
15. Субъекты (объекты) контроля по субъективным критериям переводятся с применением информационной системы с высокой степени риска в среднюю степень риска или со средней степени риска в низкую степень риска в области семеноводства в случаях, если в законах Республики Казахстан и в настоящих Критериях определены случаи освобождения от профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля или проведения проверок на соответствие требованиям по направленным уведомлениям.
16. Система оценки и управления рисками ведется с использованием информационных систем, относящих субъекты (объекты) контроля к конкретным степеням риска и формирующих графики или списки проведения контрольных мероприятий, а также основывается на государственной статистике, итогах ведомственного статистического наблюдения, а также информационных инструментах.
При отсутствии информационной системы оценки и управления рисками минимально допустимый порог количества субъектов (объектов) контроля, в отношении которых осуществляются профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и (или) проверка на соответствие требованиям по направленным уведомлениям, не должен превышать пяти процентов от общего количества таких субъектов контроля в области семеноводства.
Глава 3. Порядок расчета общего показателя степени риска по субъективным критериям

13. Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығын және осы Өлшемшарттардың 3-тарауында айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу тәртібіне сәйкес субъективті өлшемшарттар көрсеткішінің маңыздылығын негізге ала отырып, субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша есептеледі.
Қолданылатын ақпарат көздерінің басымдығы және субъективті өлшемшарттар көрсеткіштерінің маңыздылығы осы Өлшемшарттарға 2-қосымшаға сәйкес тұқым шаруашылығы саласындағы субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесіне сәйкес белгіленеді.
3-параграф. Тәуекелдерді басқару
14. Адал бақылау субъектілерін көтермелеу және бұзушыларға бақылауды шоғырландыру қағидатын іске асыру мақсатында бақылау субъектілері (объектілері) субъективті өлшемшарттарды қолдану арқылы осы Өлшемшарттардың 22 және 23-тармақтарында айқындалатын кезеңге бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау және (немесе) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігін тексеруден босатылады.
15. Тұқым шаруашылығы саласында Қазақстан Республикасының заңдарында және осы Өлшемшарттарда бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылаудан немесе жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексерулер жүргізуден босату жағдайлары айқындалған жағдайда, субъективті өлшемшарттар бойынша бақылау субъектілері (объектілері) ақпараттық жүйені қолдана отырып, жоғары тәуекел дәрежесінен орташа тәуекел дәрежесіне немесе орташа тәуекел дәрежесінен төмен тәуекел дәрежесіне ауыстырылады.
16. Тәуекелдерді бағалау және басқару жүйесі бақылау субъектілерін (объектілерін) тәуекелдің нақты дәрежелеріне жатқызатын және бақылау іс-шараларын жүргізу графиктерін немесе тізімдерін қалыптастыратын ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып жүргізіледі, сондай-ақ мемлекеттік статистикаға, ведомстволық статистикалық байқаудың қорытындыларына, сондай-ақ ақпараттық құралдарға негізделеді.
Тәуекелдерді бағалау мен басқарудың ақпараттық жүйесі болмаған кезде оларға қатысты бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүзеге асырылатын бақылау субъектілері (объектілері) санының ең аз жол берілетін шегі және (немесе) жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру тұқым шаруашылығы саласындағы осындай бақылау субъектілерінің жалпы санының бес пайызынан аспауы тиіс.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткішін есептеу тәртібі

17. Для отнесения субъекта контроля к степени риска в соответствии с пунктами 3 и 4 настоящих Критериев применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
Государственный орган собирает информацию и формирует базу данных по субъективным критериям из источников согласно пункту 11 настоящих Критериев.
18. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям (R) осуществляется в автоматизированном режиме путем суммирования показателя степени риска по нарушениям по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (SP) и показателя степени риска по субъективным критериям (SC), с последующей нормализацией значений данных в диапазон от 0 до 100 баллов.
Rпром = SP + SC,
где:
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям;
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SC – показатель степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев.
Расчет производится по каждому субъекту (объекту) контроля однородной группы субъектов (объектов) контроля в области семеноводства. При этом перечень оцениваемых субъектов (объектов) контроля, относимых к однородной группе субъектов (объектов) контроля одной сферы государственного контроля, образует выборочную совокупность (выборку) для последующей нормализации данных.
19. По данным, полученным по результатам предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля, формируется показатель степени риска по нарушениям, оцениваемый в баллах от 0 до 100.
При выявлении одного грубого нарушения по любому из источников информации, указанных в пункте 11 настоящих Критериев, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 баллов и в отношении него проводится проверка на соответствие требованиям по направленным уведомлениям или профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
При не выявлении грубых нарушений показатель степени риска по нарушениям рассчитывается суммарным показателем по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений;

17. Осы Өлшемшарттардың 3 және 4-тармақтарына сәйкес бақылау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесі көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Мемлекеттік орган осы Өлшемшарттардың 11-тармағына сәйкес көздерден субъективті өлшемшарттар бойынша ақпарат жинайды және дерекқор қалыптастырады.
18. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (R) есептеу алдыңғы тексерулер мен бақылау (SP) субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша субъективті өлшемшарттарға сәйкес бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін (SC) қорытындылау жолымен, деректер мәндерін 0-ден 100 балға дейінгі диапозонға қалыпқа келтіре отырып, автоматтандырылған режимде жүзеге асырылады.
Rарал = SP + SC,
мұнда:
Rарал – субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші,
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші,
SC – осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші.
Есептеу тұқым шаруашылығы саласындағы әрбір саланың бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобының әрбір бақылау субъектісі (объектісі) бойынша жүргізіледі. Бұл ретте мемлекеттік бақылаудың бір саласының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) біртекті тобына жатқызылатын, бағаланатын бақылау субъектілерінің (объектілерінің) тізбесі деректерді кейіннен қалыпқа келтіру үшін іріктеу жиынтығын (іріктемені) құрайды.
19. Алдыңғы тексерулер мен бақылау субъектілеріне (объектілеріне) бара отырып жүргізілген профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша алынған деректер бойынша 0-ден 100-ге дейінгі балмен бағаланатын бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші қалыптастырылады.
Осы Өлшемшарттардың 11-тармағында көрсетілген ақпарат көздерінің кез келгені бойынша бір өрескел бұзушылық анықталған кезде бақылау субъектісіне 100 балл тәуекел дәрежесінің көрсеткіші теңестіріледі және оған қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру немесе бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған кезде бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткішпен есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SРб – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.

При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3.
Данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений;
Показатель степени риска по нарушениям (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 баллов и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – показатель степени риска по нарушениям;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
Полученное значение показателя степени риска по нарушениям включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
20. Расчет показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев, производится по шкале от 0 до 100 баллов и осуществляется по следующей формуле:
xi – показатель субъективного критерия;
wi – удельный вес показателя субъективного критерия xi;
n – количество показателей.
Полученное значение показателя степени риска по субъективным критериям, определенным в соответствии с пунктом 13 настоящих Критериев, включается в расчет показателя степени риска по субъективным критериям.
21. Рассчитанные по субъектам (объектам) значения по показателю R нормализуются в диапазон от 0 до 100 баллов. Нормализация данных осуществляется по каждой выборочной совокупности (выборке) с использованием следующей формулы:
R – показатель степени риска (итоговый) по субъективным критериям отдельного субъекта (объекта) контроля;
Rmax – максимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (верхняя граница шкалы);
Rmin – минимально возможное значение по шкале степени риска по субъективным критериям по субъектам (объектам), входящим в одну выборочную совокупность (выборку) (нижняя граница шкалы);
Rпром – промежуточный показатель степени риска по субъективным критериям, рассчитанный в соответствии с пунктом 18 настоящих Критериев.
Глава 4. Заключительные положения
22. Кратность проведения проверок на соответствие требованиям по направленным уведомлениям в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к высокой степени риска, определяется не чаще одного раза в год.
Кратность проведения проверок на соответствие требованиям по направленным уведомлениям в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к средней степени риска, определяется не чаще одного раза в два года.
Кратность проведения проверок на соответствие требованиям по направленным уведомлениям в отношении субъектов (объектов) контроля, отнесенных к низкой степени риска, определяется чаще одного раза в три года.

Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады.
Бұл көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРб = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
SРб – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мынадай формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SРз + SРн,
мұнда:
SР – бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші;
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРб – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
Бұзушылықтар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
20. Осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеу 0-ден 100 балға дейінгі шәкіл бойынша жүргізіледі және мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
xi - субъективті өлшемшарт көрсеткіші;
wi - субъективті өлшемшарт көрсеткішінің үлес салмағы xi;
n – көрсеткіштер саны.
Осы Өлшемшарттардың 13-тармағына сәйкес айқындалған субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің алынған мәні субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесі көрсеткішінің есебіне енгізіледі.
21. R көрсеткіші бойынша субъектілер (объектілер) бойынша есептелген мәндер 0-ден 100 балға дейінгі диапазонға қалыпқа келтіріледі. Деректерді қалыпқа келтіру әрбір іріктемелі жиынтық (іріктеме) бойынша мынадай формула әдісін пайдалана отырып жүзеге асырылады:
R – бақылау жеке субъектісінің (объектісінің) субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіші (қорытынды);
Rmax – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең жоғарғы ықтимал мән (шәкілдің жоғарғы шекарасы);
Rmin – бір іріктемелі жиынтыққа (іріктемеге) кіретін субъектілер (объектілер) бойынша субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің шәкілі бойынша ең төменгі ықтимал мән (шәкілдің төменгі шекарасы);
Rарал – осы Өлшемшарттардың 18-тармағына сәйкес есептелген субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің аралық көрсеткіші.
4-тарау. Қорытынды ережелер
22. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің жиілігі жылына бір реттен жиі емес айқындалады.
Тәуекелдің орташа дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің жиілігі жылына екі реттен жиі емес айқындалады.
Тәуекелдің төмен дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігіне тексеру жүргізудің жиілігі жылына үш реттен жиі емес айқындалады.

23. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям, но не чаще двух раз в год.
24. Проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям проводятся на основании графика проверки на соответствие требованиям по направленным уведомлениям, утверждаемого регулирующим государственным органом в соответствии с пунктом 2 статьи 144 Кодекса.
Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводится на основании полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 4 статьи 144-2 Кодекса.
Приложение 1
к Критериям оценки
степени рисков
в области семеноводства
Степень нарушения требований в области семеноводства

23. Бақылау субъектісіне бара отырып профилактикалық бақылау жүргізудің мерзімділігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері жылына екі реттен жиі емес айқындалады.
24. Жіберілген хабарламалар бойынша қойылатын талаптарға сәйкестігіне тексеру Кодекстің 144-бабының 2-тармағына сәйкес реттеуші мемлекеттік орган бекітетін жіберілген хабарламалар бойынша талаптарға сәйкестігін тексеру кестесінің негізінде жүзеге асырылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылау Кодекстің 144-2-баптың 4-тармағына сәйкес қалыптастырылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық бақылаудың жартыжылдық тізімдері негізінде жүзеге асырылады.
Тұқым шаруашылығы
саласындағы тәуекелдер
дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Тұқым шаруашылығы саласындағы талаптардың бұзылу дәрежесі

Сноска. Приложение 1 - в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2023 № 377 и Министра национальной экономики РК от 03.11.2023 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование критериев
Степень нарушения
Производители оригинальных семян
1.
Представление сведений о прогнозной структуре посевных площадей сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
2.
Представление сведений о количестве и качестве высеянных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
3.
Представление сведений о потребности и обеспеченности сельскохозяйственных формирований семенами озимых, яровых зерновых, зернобобовых, масличных, технических культур, однолетних и многолетних трав и картофеля для посева в соответствующем году
значительное
4.
Представление сведений о сортовом составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
5.
Представление сведений о репродукционном составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
6.
Представление сведений о наличии материально-технической базы по обработке и хранению семян
значительное
7.
Представление сведений о производстве и ожидаемой реализации семян из урожая предыдущего года производителями семян
значительное
8.
Представление сведений об использовании семян из урожая предыдущего года аттестованными субъектами семеноводства
значительное
9.
Представление сведений об апробации сортовых посевов сельскохозяйственных культур в текущем году
значительное
10.
Наличие площади пашни для ведения производства оригинальных семян (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни)
значительное
11.
Наличие освоенных семеноводческих севооборотов (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда), заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство оригинальных семян, и прошедших не менее одной ротации
значительное
12.
Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 25 процентов (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда)
незначительное
13.
Наличие опыта работы по производству оригинальных семян (первичному семеноводству), путем подтверждения наличием документов учета количества и качества произведенных оригинальных семян – не менее пяти лет (не распространяется на производителей саженцев орехоплодных культур)
незначительное
14.
Наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны
значительное
15.
Отсутствие карантинных объектов на территории производителя оригинальных семян, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом карантинные объекты должны отсутствовать на территории производителя оригинальных семян также и в период не менее трех лет до момента аттестации
значительное
16.
Наличие не менее одного специалиста-селекционера по культуре с опытом работы не менее пяти лет или наличие договора с физическим или юридическим лицом, осуществляющим научно-исследовательские работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на осуществление совместной работы по производству оригинальных семян
значительное
17.
Наличие не менее одного агронома и специалиста по каждой культуре, а также не менее трех человек технического персонала, владеющего специфическими методами работы по семеноводству культуры и сорта
значительное
18.
Обеспечение производства оригинальных семян в строгом соответствии со схемами, учитывающими биологические признаки и свойства культуры и сорта
значительное
19.
Наличие исходного семенного материала сорта (маточных насаждений для производителей саженцев плодовых, ягодных культур, орехоплодных культур и винограда) в ассортименте и объемах, необходимых для производства планируемого количества оригинальных семян с целью последующего обеспечения производства элитных семян
значительное
20.

Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2023 № 377 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 03.11.2023 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Өлшемшарттардың атауы
Бұзу дәрежесі
Бірегей тұқымдарды өндірушілер
1.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдары егіс алаңдарының болжамдық құрылымы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
2.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдарының себілген тұқымдарының саны және сапасы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
3.
Тиісті жылы егу үшін күздік, жаздық дәнді, дәндібұршақты, майлы, техникалық дақылдардың, біржылдық және көпжылдық шөптердің және картоптың тұқымдарына деген ауыл шаруашылығы құралымдарының қажеттілігі және олармен қамтамасыз етілуі туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
4.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының сұрыптық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
5.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының репродукциялық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
6.
Тұқымдарды өңдеу және сақтау жөніндегі материалдық-техникалық базаның бар-жоғы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
7.
Тұқым өндірушілердің өткен жылғы егін тұқымдарын өндіруі және күтілетін өткізуі туралы мәліметтерді ұсынуы
елеулі
8.
Аттестатталған тұқым шаруашылығы субъектілерінің өткен жылғы егін тұқымдарын пайдалануы туралы мәліметтерді ұсынуы
елеулі
9.
Ағымдағы жылы ауыл шаруашылығы дақылдарының сұрыптық егістерін байқаудан өткізу туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
10.
Бірегей тұқым өндірісін жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы
елеулі
11.
Бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің (жеміс, жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды) болуы
елеулі
12.
Жалпы егіс алаңының кемінде 25 пайызы тұқым шаруашылығы егістерінің болуы (жеміс, жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың және жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
болмашы
13.
Өндірілген бірегей тұқымдардың саны мен сапасын есепке алу құжаттарының болуымен растау жолымен бірегей тұқым өндіру (бастапқы тұқым шаруашылығы) бойынша кемінде бес жыл жұмыс тәжірибесінің болуы (жаңғақ жемісті дақылдардың көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
болмашы
14.
Нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп-өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сорттық агротехниканың болуы
елеулі
15.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған бірегей тұқым өндірушінің аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте карантиндік объектілер бірегей тұқым өндірушінің аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де болмауы тиіс
елеулі
16.
Бес жылдан кем емес жұмыс тәжірибесі бар кемінде дақыл жөніндегі бір маман-селекционердің болуы немесе ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласында ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлғамен бірегей тұқымдар өндірісі бойынша бірлескен жұмысты жүзеге асыруға арналған шарттың болуы
елеулі
17.
Әр дақыл бойынша кемінде бір агрономның және маманның, сондай-ақ дақыл мен сорттың тұқым шаруашылығы бойынша жұмысының айрықша әдістерін меңгерген кемінде үш техникалық персоналдың болуы
елеулі
18.
Бірегей тұқым өндірудің дақыл мен сорттың биологиялық белгілері мен қасиеттерін ескеретін схемаларға қатаң сәйкестікте қамтамасыз ету
елеулі
19.
Кейіннен элиталық тұқым өндіруді қамтамасыз ету мақсатында бірегей тұқымның жоспарланатын мөлшерін өндіруге қажетті түр-түрде және көлемде сорттың бастапқы тұқымдық материалының (жеміс, жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың және жүзімнің көшетін өндірушілер үшін аналық екпе ағаштардың) болуы
елеулі
20.

100.
Представление сведений о прогнозной структуре посевных площадей сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
101.
Представление сведений о количестве и качестве высеянных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
102.
Представление сведений о потребности и обеспеченности сельскохозяйственных формирований семенами озимых, яровых зерновых, зернобобовых, масличных, технических культур, однолетних и многолетних трав и картофеля для посева в соответствующем году
значительное
103.
Представление сведений о сортовом составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
104.
Представление сведений о репродукционном составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
значительное
105.
Представление сведений о наличии материально-технической базы по обработке и хранению семян
значительное
106.
Представление сведений об апробации сортовых посевов сельскохозяйственных культур в текущем году
значительное
107.
Использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, не зараженных карантинными объектами
грубое

100.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдары егіс алаңдарының болжамдық құрылымы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
101.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдарының себілген тұқымдарының саны және сапасы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
102.
Тиісті жылы егу үшін күздік, жаздық дәнді, дәнді бұршақты, майлы, техникалық дақылдардың, біржылдық және көпжылдық шөптердің және картоптың тұқымдарына деген ауыл шаруашылығы құралымдарының қажеттілігі және олармен қамтамасыз етілуі туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
103.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының сорттық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
104.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының репродукциялық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
105.
Тұқымдарды өңдеу және сақтау жөніндегі материалдық-техникалық базаның бар-жоғы туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
106.
Ағымдағы жылы ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттық егістерін байқаудан өткізу туралы мәліметтердің ұсынылуы
елеулі
107.
Карантиндік объектілермен залалданбаған ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану
өрескел

108.
Использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, прошедших экспертизу на посевные качества
значительное
109.
Использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, не полученных на основе генной инженерии (генетически модифицированных)
грубое
110.
Наличие документов, удостоверяющих сортовые и посевные качества семян для посева (акта апробации, аттестата на семена, свидетельства на семена, удостоверения о кондиционности семян, результата анализа семян)
значительное

108.
Егіс сапасына сараптамадан өткен ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану
елеулі
109.
Гендік инженерия негізінде алынбаған (генетикалық түрлендірілген) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану
өрескел
110.
Себу үшін тұқымның сорттық және егістік сапасын куәландыратын құжаттардың (байқаудан өткізу актісі, тұқым аттестаты, тұқым куәлігі, тұқымдардың кондициялығы туралы куәлік, тұқымдарға талдау жасау нәтижесі) болуы
елеулі

111.
Целевое использование субсидированных семян (по элитным семенам и семенам первой репродукции для производства семян последующей репродукции, по гибридам первого поколения, томату, огурцу и хлопчатнику для производства сельскохозяйственной продукции)
грубое
Физические лица для осуществления деятельности по апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений
112.
Наличие высшего или послесреднего образования по специальностям: агрономия, плодоовощеводство, почвоведение и агрохимия, защита и карантин растений
грубое

111.
Субсидияланған тұқымдарды мақсатты пайдалану (кейіннен репродукциялы тұқым өндіру үшін элиталық тұқымдар мен бірінші репродукциялы тұқымдар бойынша, ауыл шаруашылығы өнімін өндіру үшін бірінші ұрпақ будандары, қызанақ, қияр және мақта бойынша)
өрескел
Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттық егістерін байқаудан өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке тұлғалар
112.
Агрономия, бау-бақша шаруашылығы, топырақтану және агрохимия, өсімдіктерді қорғау және карантин мамандықтары бойынша жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімнің болуы
өрескел

Наличие страховых фондов семян от потребности: для закладки первичных звеньев - 100 процентов; для суперэлиты – 50 процентов (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда)
21.
Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированной селекционной и семеноводческой техники для обеспечения всего комплекса работ по производству оригинальных семян видов сельскохозяйственных растений, по которым ведется производство оригинальных семян
22.
Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых площадок с твердым покрытием, прикопочных площадок для плодовых, ягодных, орехоплодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения
23.
Ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений, по которому ведется производство оригинальных семян, учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве оригинальных семян (акты посева, браковки, сортовых, видовых и фитопатологических прополок (прочисток), приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации оригинальных семян, журнал учета семян (который пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа), удостоверения о кондиционности семян, аттестаты на семена)
24.
Ведение документации по сорту, отражающей метод выведения сорта, сведения о родительских формах, отличительных характеристиках признаков сорта
25.
Обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее пяти лет
Должностное (ые) лицо (а) _____________________ __________________
(должность) (подпись)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель субъекта контроля _________________ _________________
(должность) (подпись)
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Приложение 3
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 485
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 93
Проверочный лист в области семеноводства для элитно-семеноводческих хозяйств

Бастапқы буындардың негізін қалау үшін 100 пайыз; суперэлита үшін 50 пайыз қажеттілікте тұқымдардың сақтандыру қорларының болуы (жеміс-жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
21.
Бiрегей тұқым өндiру жүргiзiлетiн ауыл шаруашылығы өсiмдiктерi түрлерiнiң бiрегей тұқымдарын өндiру жөнiндегi жұмыстардың бүкіл кешенiн қамтамасыз ету үшiн меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған селекциялық және тұқым шаруашылығы техникасының болуы
22.
Тұқым партияларының араласуына жол бермей оларды орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалдау құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, қатты жабыны бар жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдарына, жаңғақ жемісті дақылдарға және жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы
23.
Бірегей тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған бірегей тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды (себу, жарамсыз деп тану, сорттық, түрлік және фитопатологиялық отау (тазалау), егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, бірегей тұқымдарды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы қол қоюы тиіс), тұқымдардың кондициялығы туралы куәліктер, тұқымдарға арналған аттестаттар) жүргізу
24.
Сортты шығару әдісін, ата-аналық нысандар, сорт белгілерінің ерекше сипаттамалары туралы мәліметтерді көрсететін сорт жөніндегі құжаттаманы жүргізу
25.
Тұқым шаруашылығы жөніндегі есепке алу материалдарының кемінде бес жыл бойы сақталуын қамтамасыз ету
Лауазымды тұлға (тұлғалар) ______________________ _________________
(лауазымы)                   (қолы)
_____________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау субъектісінің басшысы ____________________ __________________
(лауазымы)                   (қолы)
___________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 485 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 93 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына арналған тұқым шаруашылығы саласындағы тексеру парағы

Сноска. Приложение 3 - в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2023 № 377 и Министра национальной экономики РК от 03.11.2023 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля _____________________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля __________________________________________________
____________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля ______________________________
____________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Представление сведений о прогнозной структуре посевных площадей сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
2.
Представление сведений о количестве и качестве высеянных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
3.
Представление сведений о потребности и обеспеченности сельскохозяйственных формирований семенами озимых, яровых зерновых, зернобобовых, масличных, технических культур, однолетних и многолетних трав и картофеля для посева в соответствующем году
4.
Представление сведений о сортовом составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
5.
Представление сведений о репродукционном составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
6.
Представление сведений о наличии материально-технической базы по обработке и хранению семян
7.
Представление сведений о производстве и ожидаемой реализации семян из урожая предыдущего года производителями семян
8.
Представление сведений об использовании семян из урожая предыдущего года аттестованными субъектами семеноводства
9.
Представление сведений об апробации сортовых посевов сельскохозяйственных культур в текущем году
10.
Наличие освоенных семеноводческих севооборотов (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда), заложенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство элитных семян, и прошедших не менее одной ротации
11.
Наличие сортовой агротехники, соответствующей научно-обоснованным рекомендациям по возделыванию сельскохозяйственных культур для конкретной почвенно-климатической зоны
12.
Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 20 процентов (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда)
13.
Урожайность за последние три года (не распространяется на производителей картофеля и подсолнечника, саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда) – выше среднеобластной
14.
Наличие опыта работы по семеноводству, путем подтверждения наличием документов учета количества и качества произведенных элитных семян – не менее трех лет (не распространяется на производителей саженцев орехоплодных культур)
15.
Обеспечение удельного веса основного вида деятельности в общем объеме производства (элитное семеноводство) – не менее 25 процентов (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда)
16.
Количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство – не более 5 (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур и винограда, а также на элитно-семеноводческие хозяйства, которые одновременно являются производителями оригинальных семян)
17.

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2023 № 377 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 03.11.2023 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы ________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы______________________________________________
__________________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдары егіс алаңдарының болжамдық құрылымы туралы мәліметтердің ұсынылуы
2.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдарының себілген тұқымдарының саны және сапасы туралы мәліметтердің ұсынылуы
3.
Тиісті жылы егу үшін күздік, жаздық дәнді, дәндібұршақты, майлы, техникалық дақылдардың, біржылдық және көпжылдық шөптердің және картоптың тұқымдарына деген ауыл шаруашылығы құралымдарының қажеттілігі және олармен қамтамасыз етілуі туралы мәліметтердің ұсынылуы
4.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының сорттық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
5.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының репродукциялық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
6.
Тұқымдарды өңдеу және сақтау жөніндегі материалдық-техникалық базаның бар-жоғы туралы мәліметтердің ұсынылуы
7.
Тұқым өндірушілерінің өткен жылғы егін тұқымдарын өндіруі және күтілетін өткізуі туралы мәліметтерді ұсынуы
8.
Аттестатталған тұқым шаруашылығы субъектілерінің өткен жылғы егін тұқымдарын пайдалануы туралы мәліметтерді ұсынуы
9.
Ағымдағы жылы ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттық егістерін байқаудан өткізу туралы мәліметтердің ұсынылуы
10.
Элиталық тұқым өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес салынған және кемінде бір ротациядан өткен, игерілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің (жеміс-жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды) болуы
11.
Нақты топырақтық-климаттық аймаққа арналған ауыл шаруашылығы дақылдарын өңдеп-өсіру бойынша ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес сұрыптық агротехниканың болуы
12.
Жалпы егіс алаңының кемінде 20 пайызы тұқым шаруашылығы егістерінің болуы (жеміс-жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың және жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
13.
Соңғы үш жылдағы түсімділік (картоп және күнбағыс, жеміс-жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың және жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды) – орташа облыстық деңгейден жоғары
14.
Өндірілген элиталық тұқымдардың саны мен сапасын есепке алу құжаттарының болуымен растау жолымен тұқым шаруашылығы бойынша кемінде үш жыл жұмыс тәжірибесінің болуы (жаңғақ жемісті дақылдардың көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
15.
Жалпы өндіріс көлеміндегі қызметтің негізгі түрінің (элиталық тұқым шаруашылығы) үлес салмағын қамтамасыз ету 25 пайыздан кем болмауы (жеміс-жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың және жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
16.
Тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңдеп-өсірілетін дақылдардың (жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерін өндірушілерге, сондай-ақ бір мезгілде бірегей тұқым өндірушілер болып табылатын элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қолданылмайды) саны 5-тен көп емес
17.

Количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации – не более 5 (за исключением кукурузы), по кукурузе – не более 9 (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур и винограда, а также на элитно-семеноводческие хозяйства, которые одновременно являются производителями оригинальных семян)
18.
Наличие страховых фондов семян от потребности для закладки суперэлиты – 50 процентов (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда)
19.
Наличие плана сортообновления по культурам и сортам
20.
Наличие схем по выращиванию семян сортов (не распространяется на производителей саженцев орехоплодных культур)
21.
Организация учета и ведение документации, в которой отражаются все виды работ по выращиванию семенного материала и его качественные показатели
22.
Наличие исходного семенного материала (оригинальных семян) сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян
23.
Наличие договора с производителем оригинальных семян на срок не менее трех лет и (или) реализатором семян на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию о поставке оригинальных семян (для производителей гибридов первого поколения о поставке родительских форм гибридов, самоопыленных линий и гибридных популяций) сортов в ассортименте и объемах, для производства запланированного количества элитных семян
24.
Наличие договора с физическим или юридическим лицом, имеющим опыт научно-исследовательской работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства элитных семян (не распространяется на элитно-семеноводческие хозяйства, осуществляющие научную деятельность)
25.
Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, обеспечения комплекса работ по производству планируемого объема элитных семян
26.
Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых площадок с твердым покрытием, прикопочных площадок для плодовых, ягодных, орехоплодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения
27.
Ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа)
28.
Организация хранения материалов учета по семеноводству в течение не менее трех лет
29.
Наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома
30.
Отсутствие карантинных объектов на территории элитно-семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом обеспечивается отсутствие карантинных объектов на территории элитно-семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации
31.
Наличие площади пашни для ведения производства элитных семян (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни)
32.
Целевое использование субсидированных семян (для производства элитных семян либо гибридов первого поколения)
Должностное (ые) лицо (а) _____________________ __________________
(должность) (подпись) ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель субъекта контроля ________________________ __________
(должность) (подпись) ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Приложение 4
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 485
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 93
Проверочный лист в области семеноводства для семеноводческих хозяйств

Аттестаттау нысанасына сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны 5-тен көп емес (жүгеріні қоспағанда), жүгері бойынша 9-дан көп емес (жеміс-жидек дақылдары мен жүзім көшеттерін өндірушілерге, сондай-ақ бір мезгілде бірегей тұқым өндірушілер болып табылатын элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қолданылмайды)
18.
Суперэлитаны отырғызу үшін 50 пайыз қажеттілікте тұқымдарды сақтандыру қорларының болуы (жеміс-жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
19.
Дақылдар мен сорттар бойынша сұрып жаңарту жоспарының болуы
20.
Сұрыптардың тұқымдарын өсіру жөніндегі схемалардың болуы (жаңғақ жемісті дақылдардың көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
21.
Тұқым материалын өсіру жұмыстарының барлық түрлері мен оның сапалық көрсеткіштері көрсетілетін құжаттаманы есепке алуды және жүргізуді ұйымдастыру
22.
Элиталық тұқымның жоспарланған мөлшерін өндіруге арналған ассортиментте және көлемде сорттардың бастапқы тұқымдық материалының (бірегей тұқымдардың) болуы
23.
Аттестаттауға өтініш берілген кезден бастап бірегей тұқым өндірушімен кемінде үш жыл мерзімге және (немесе) тұқым өткізушімен кемінде екі жыл мерзімге элиталық тұқымның жоспарланған санын өндіруге арналған ассортиментте және көлемде бірегей тұқымдардың (бірінші ұрпақ будандарын өндірушілер үшін гибридтердің ата-аналық нысандарын, өздігінен тозаңданған желілер мен гибридті таралымдарды жеткізу туралы) сорттарын жеткізу туралы шарттың болуы
24.
Ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласындағы ғылыми-зерттеу жұмысында тәжірибесі бар жеке немесе заңды тұлғамен элиталық тұқым өндірісін ғылыми сүйемелдеуге арналған шарттың болуы (ғылыми қызметті жүзеге асыратын элиталық тұқым өсіру шаруашылықтарына қолданылмайды)
25.
Тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрiлеуге арналған техниканы қоса алғанда, элиталық тұқымның жоспарланған көлемiн өндiру жөнiндегi жұмыстар кешенiн қамтамасыз етуге арналған меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы ауыл шаруашылығы техникасының болуы
26.
Тұқымдар партияларының араласуына жол бермей оларды орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, қатты жабыны бар жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдарына, жаңғақ жемісті дақылдарға және жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы
27.
Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды жүргізу (себу, егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымға арналған аттестаттар, тұқымдардың кондициялылығы туралы куәліктер, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы қол қоюы тиіс)
28.
Тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының кемінде үш жыл сақталуын ұйымдастыру
29.
Жоспарланған жұмыс көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі бар (ортадан кейінгі немесе жоғары) штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агрономның болуы
30.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған элиталық тұқым шаруашылығы аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте элиталық тұқым шаруашылығы аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де карантиндік объектілердің болмауы тиіс
31.
Элиталық тұқым өндiрісін жүргізу үшін егiстiк алаңның (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етiлген ауыспалы егiстiктің) болуы
32.
Субсидияланған тұқымдарды мақсатты пайдалану (элиталық тұқымдарды немесе бірінші ұрпақ будандарын өндіру үшін)
Лауазымды тұлға (тұлғалар) ______________________ _________________
(лауазымы)                   (қолы)
_____________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау субъектісінің басшысы ____________________ __________________
(лауазымы)                   (қолы)
___________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 485 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 93 бірлескен бұйрығына
4-қосымша
Тұқым өсіру шаруашылықтарына арналған тұқым шаруашылығы саласындағы тексеру парағы

Сноска. Приложение 4 - в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2023 № 377 и Министра национальной экономики РК от 03.11.2023 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля _____________________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля __________________________________________________
____________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля _____________________________
___________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Адрес места нахождения _____________________________________________
___________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Представление сведений о прогнозной структуре посевных площадей сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
2.
Представление сведений о количестве и качестве высеянных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
3.
Представление сведений о потребности и обеспеченности сельскохозяйственных формирований семенами озимых, яровых зерновых, зернобобовых, масличных, технических культур, однолетних и многолетних трав и картофеля для посева в соответствующем году
4.
Представление сведений о сортовом составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
5.
Представление сведений о репродукционном составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
6.
Представление сведений о наличии материально-технической базы по обработке и хранению семян
7.
Представление сведений о производстве и ожидаемой реализации семян из урожая предыдущего года производителями семян
8.
Представление сведений об использовании семян из урожая предыдущего года аттестованными субъектами семеноводства
9.
Представление сведений об апробации сортовых посевов сельскохозяйственных культур в текущем году
10.
Наличие опыта работы по семеноводству, путем подтверждения наличием документов учета количества и качества произведенных семян – не менее одного года (не распространяется на производителей саженцев орехоплодных культур)
11.
Наличие площади пашни для ведения производства семян первой, второй и третьей репродукций (на орошаемых землях – водообеспеченной севооборотной пашни)
12.
Наличие семеноводческих севооборотов, введенных в соответствии с научно-обоснованными рекомендациями для конкретной почвенно-климатической зоны с учетом особенностей сельскохозяйственного растения, по которому ведется производство семян первой, второй и третьей репродукций (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда)
13.
Наличие семеноводческих посевов в общей посевной площади – не менее 15 процентов (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда)
14.
Количество возделываемых культур, по которым ведется семеноводство – не более 4 (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда)
15.

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2023 № 377 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 03.11.2023 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган____________________________________
__________________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт_____________________________________________
__________________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы __________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы___________________________________________
__________________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдары егіс алаңдарының болжамдық құрылымы туралы мәліметтердің ұсынылуы
2.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдарының себілген тұқымдарының саны және сапасы туралы мәліметтердің ұсынылуы
3.
Тиісті жылы егу үшін күздік, жаздық дәнді, дәнді бұршақты, майлы, техникалық дақылдардың, біржылдық және көпжылдық шөптердің және картоптың тұқымдарына деген ауыл шаруашылығы құралымдарының қажеттілігі және олармен қамтамасыз етілуі туралы мәліметтердің ұсынылуы
4.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының сорттық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
5.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының репродукциялық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
6.
Тұқымдарды өңдеу және сақтау жөніндегі материалдық-техникалық базаның бар-жоғы туралы мәліметтердің ұсынылуы
7.
Тұқым өндірушілерінің өткен жылғы егін тұқымдарын өндіруі және күтілетін өткізуі туралы мәліметтерді ұсынуы
8.
Аттестатталған тұқым шаруашылығы субъектілерінің өткен жылғы егін тұқымдарын пайдалануы туралы мәліметтерді ұсынуы
9.
Ағымдағы жылы ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттық егістерін байқаудан өткізу туралы мәліметтердің ұсынылуы
10.
Өндірілген тұқымдардың саны мен сапасын есепке алу құжаттарының болуымен растау жолымен тұқым шаруашылығы бойынша кемінде бір жыл жұмыс тәжірибесінің болуы (жаңғақ жемісті дақылдардың көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
11.
Бірінші, екінші және үшінші репродукция тұқымдарын өндіруді жүргізу үшін егістік алаңының (суармалы жерлерде – сумен қамтамасыз етілген ауыспалы егістіктің) болуы
12.
Бірінші, екінші және үшінші репродукция тұқымдарын өндіру жүргізілетін ауыл шаруашылығы өсімдігінің ерекшеліктерін ескере отырып, нақты топырақты-климаттық аймаққа арналған ғылыми негізделген ұсынымдарға сәйкес енгізілген тұқым шаруашылығы ауыспалы егістерінің болуы (жеміс-жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
13.
Жалпы егіс алаңының кемінде 15 пайызы тұқым шаруашылығы егістерінің болуы (жеміс-жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың және жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
14.
Тұқым шаруашылығы жүргізілетін өңдеп-өсірілетін дақылдардың саны 4-тен көп емес (жеміс-жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың және жүзімнің көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
15.

Количество сортов по каждой культуре, по которым ведется семеноводство в соответствии с предметом аттестации - не более 5 (за исключением кукурузы), по кукурузе – не более 9 (не распространяется на производителей саженцев плодово-ягодных культур, орехоплодных культур и винограда)
16.
Наличие договора с элитно-семеноводческим хозяйством на срок не менее трех лет и (или) реализатором семян на срок не менее двух лет с момента подачи заявления на аттестацию о поставке элитных семян сортов для производства семян первой, второй и третьей репродукций
17.
Наличие договора с физическим или юридическим лицом, имеющим опыт научно-исследовательской работы в области селекции сельскохозяйственных растений, на научное сопровождение производства семян первой, второй и третьей репродукций (не распространяется на семеноводческие хозяйства, осуществляющие научную деятельность)
18.
Соблюдение рекомендованной для конкретной агроэкологической зоны агротехнологии возделывания сельскохозяйственных растений
19.
Отсутствие карантинных объектов на территории семеноводческого хозяйства, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, при этом обеспечивается отсутствие карантинных объектов на территории семеноводческого хозяйства также и в период не менее трех лет до момента аттестации
20.
Наличие не менее одного агронома с соответствующим образованием (послесреднее или высшее)
21.
Наличие плана сортообновления по культурам и сортам
22.
Наличие схем по выращиванию сортовых семян первой, второй и третьей репродукций (не распространяется на производителей саженцев орехоплодных культур)
23.
Наличие исходного семенного материала в ассортименте и объемах, для производства планируемого количества семян первой, второй и третьей репродукций
24.
Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении сельскохозяйственной техники, включая семяочистительную технику и технику для протравливания семян, для обеспечения всего комплекса работ по производству планируемого объема семян первой, второй и третьей репродукций
25.
Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированных токов, емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых площадок с твердым покрытием, прикопочных площадок для плодовых, ягодных, орехоплодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения
26.
Ведение по каждому сорту сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения произведенных, реализованных и использованных в собственном хозяйстве семян (акты посева, приемки и (или) апробации посевов, уборки, оприходования, очистки и подработки, реализации семян, аттестаты на семена, свидетельства на семена, удостоверения о кондиционности семян, журнала учета семян (который пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа района)
27.
Обеспечение сохранности материалов учета по семеноводству в течение не менее одного года
28.
Целевое использование субсидированных семян (для производства семян первой репродукции)
Должностное (ые) лицо (а) _____________________ __________________
(должность) (подпись) ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель субъекта контроля _______________________ ___________
(должность) (подпись) ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Приложение 5
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 485
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 93
Проверочный лист в области семеноводства для реализаторов семян

Аттестаттау нысанасына сәйкес тұқым шаруашылығы жүргізілетін әр дақыл бойынша сорттардың саны 5-тен көп емес (жүгеріні қоспағанда), жүгері бойынша 9-дан көп емес (жеміс-жидек дақылдарының, жаңғақ жемісті дақылдардың мен жүзім көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
16.
Аттестаттауға өтініш берілген кезден бастап элиталық тұқым өсіру шаруашылығымен кемінде үш жыл мерзімге және (немесе) тұқым өткізушімен кемінде екі жыл мерзімге бірінші, екінші және үшінші көбейтілген тұқым өндіру үшін сұрыптардың элиталық тұқымдарын жеткізу туралы шарттың болуы
17.
Ауыл шаруашылығы өсімдіктері селекциясы саласындағы ғылыми-зерттеу жұмысында тәжірибесі бар жеке немесе заңды тұлғамен бірінші, екінші және үшінші репродукция тұқымы өндірісін ғылыми сүйемелдеуге арналған шарттың болуы (ғылыми қызметті жүзеге асыратын тұқым өсіру шаруашылықтарына қолданылмайды)
18.
Нақты агроэкологиялық аймақ үшін ұсынылған ауыл шаруашылығы өсімдіктерін өңдеп-өсіру агротехнологиясын сақтау
19.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған тұқым шаруашылығы аумағында карантиндік объектілердің болмауы, бұл ретте тұқым шаруашылығы аумағында аттестаттау сәтіне дейін кемінде үш жыл кезеңінде де карантиндік объектілердің болмауы тиіс
20.
Тиісті білімі (ортадан кейінгі немесе жоғары) бар кемінде бір агрономның болуы
21.
Дақылдар мен сорттар бойынша сортты жаңарту жоспарының болуы
22.
Сұрыптардың бірінші, екінші және үшінші репродукцияларының тұқымдарын өсіру схемаларының болуы (жаңғақ жемісті дақылдардың көшеттерін өндірушілерге қолданылмайды)
23.
Бастапқы тұқымдық материалдың бірінші, екінші және үшінші репродукция тұқымының жоспарланатын мөлшерін өндіруге арналған ассортиментте және көлемде болуы
24.
Тұқым тазалайтын техниканы және тұқымды дәрiлеуге арналған техниканы қоса алғанда, бiрiншi, екiншi және үшiншi көбейтiлген тұқымдардың жоспарланатын көлемiн өндiру жөнiндегi барлық жұмыстар кешенiн қамтамасыз етуге арналған меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы ауыл шаруашылығы техникасының болуы
25.
Тұқымдар партияларының араласуына жол бермей оларды орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың, тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, қатты жабыны бар жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдарына, жаңғақ жемісті дақылдарға және жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы
26.
Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің әр сорты бойынша өндірілген, өткізілген және өз шаруашылығында пайдаланылған тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды жүргізу (себу, егістерді қабылдау және (немесе) байқаудан өткізу, тұқымды жинау, кіріске алу, тазалау және өңдеу, өткізу актілері, тұқымға арналған аттестаттар, тұқымдардың кондициялылығы туралы куәліктер, тұқымдарды есепке алу журналы (ол нөмірленуі, тігілуі және оған тиісті жергілікті атқарушы органның тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы қол қоюы тиіс)
27.
Тұқым шаруашылығы бойынша есепке алу материалдарының кемінде бір жыл сақталуын қамтамасыз ету
28.
Субсидияланған тұқымдарды мақсатты пайдалану (бірінші репродукциялы тұқым өндіру үшін)
Лауазымды тұлға (тұлғалар) ______________________ ____________________
(лауазымы)                   (қолы)
__________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау субъектісінің басшысы ________________________ _____________
(лауазымы)                   (қолы)
__________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 485 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 93 бірлескен бұйрығына
5-қосымша
Тұқым өткізушілерге арналған тұқым шаруашылығы саласындағы тексеру парағы

Сноска. Приложение 5 - в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2023 № 377 и Министра национальной экономики РК от 03.11.2023 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля _____________________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля __________________________________________________
____________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля _____________________________
___________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля ___________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
____________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Наличие количества специалистов, предусмотренного штатным расписанием, с соответствующим образованием (послесреднее или высшее) для квалифицированного выполнения запланированного объема работ, в том числе не менее одного агронома
2.
Наличие ежегодного договора с производителями семян, о поставке семян сельскохозяйственных растений для последующей реализации (в случае приобретения семян у зарубежных поставщиков (по импорту) с поставщиками семян)
3.
Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении емкостей (складских помещений и (или) хранилищ силосного типа и (или) бункеров) для хранения семян, специальной тары, крытых асфальтированных площадок, прикопочных площадок для плодовых, ягодных культур и винограда, позволяющих размещать партии семян, не допуская их смешения
4.
Наличие на праве собственности, лизинга или имущественного найма либо в доверительном управлении специализированной техники для обеспечения всего комплекса работ по подработке, хранению и реализации семян сельскохозяйственных растений (не распространяется на субъекты семеноводства, реализующие семена в затаренном (упакованном) состоянии)
5.
Ведение по каждой партии семян сельскохозяйственных растений учета количества и качества, происхождения реализуемых семян, документирования семян, журнала учета семян, который пронумерован, прошит и подписан государственным инспектором по семеноводству соответствующего местного исполнительного органа области
6.
Обеспечение сохранности материалов по хранению и реализации семян в течение не менее двух лет
7.
Наличие при реализации семян сортов сельскохозяйственных растений, включенных в Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений, лицензионного договора, по которому патентообладатель (лицензиар) представляет реализатору (лицензиату) право временно использовать селекционное достижение
8.
Отсутствие карантинных объектов, подтвержденное государственным инспектором по карантину растений территориальной инспекции Комитета государственной инспекции в агропромышленном комплексе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
Должностное (ые) лицо (а) _____________________ __________________
(должность) (подпись) ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель субъекта контроля ________________________ __________
(должность) (подпись) ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Приложение 6
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 485
и Министра национальной экономики Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 93
Проверочный лист в области семеноводства для лабораторий по экспертизе качества семян

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2023 № 377 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 03.11.2023 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт
_________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _____________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес-
сәйкестендіру нөмірі _______________________________________________________
__________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ______________________________________________
__________________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Жоспарланған жұмыс көлемін білікті түрде орындау үшін тиісті білімі бар (ортадан кейінгі немесе жоғары) штат кестесінде көзделген мамандар санының, оның ішінде кемінде бір агрономның болуы
2.
Кейіннен өткізу үшін ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымын жеткізу туралы тұқым өндірушілермен (тұқымды шетелдік жеткізушілерден сатып алған (импорт бойынша) жағдайда тұқым жеткізушілермен) жыл сайын жасалатын шарттың болуы
3.
Тұқымдар партияларын олардың араласуына жол бермей орналастыруға мүмкіндік беретін меншiк, лизинг немесе мүлiктiк жалға алу құқығындағы не сенiмгерлiк басқарудағы мамандандырылған қырмандардың тұқымдарды сақтауға арналған сыйымдылықтардың (қоймалық үй-жайлардың және (немесе) сүрлем үлгісіндегі қоймалардың және (немесе) бункерлердің), арнайы ыдыстың, асфальтталған жабық алаңдардың, жемiс, жидек дақылдары мен жүзiмге арналған көму алаңдарының болуы
4.
Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiнiң тұқымдарын тазалау, сақтау және өткiзу жөнiндегi барлық жұмыстар кешенiн қамтамасыз етуге арналған меншiк немесе лизинг немесе мүлiктiк жалға алу не сенiмгерлiк басқару құқығындағы мамандандырылған техниканың болуы (тұқымдарды ыдысқа салынған (буып-түйiлген) күйде өткізетін тұқым шаруашылығы субъектілеріне қолданылмайды)
5.
Ауыл шаруашылығы өсімдіктері тұқымының әр партиясы бойынша өткізілетін тұқымның саны мен сапасын, шыққан тегін есепке алуды, тұқымды құжаттандыруды, нөмірленген, тігілген және оған облыстың тиісті жергілікті атқарушы органының тұқым шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторы қол қойған тұқымдарды есепке алу журналын жүргізу
6.
Тұқымдарды сақтау және өткізу материалдарының кемінде екі жыл сақталуын қамтамасыз ету
7.
Қазақстан Республикасының қорғалатын өсімдік сұрыптарының мемлекеттік тізіліміне енгізілген ауыл шаруашылығы өсімдіктері сұрыптарының тұқымдарын өткізу кезінде патент иеленуші (лицензиар) өткізушіге (лицензиатқа) селекциялық жетістікті уақытша пайдалану құқығын беретін лицензиялық шарттың болуы
8.
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Агроөнеркәсіптік кешендегі мемлекеттік инспекция комитеті аумақтық инспекциясының өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекторы растаған карантиндік объектілердің болмауы
Лауазымды тұлға (тұлғалар) _______________________ ____________________
(лауазымы)                   (қолы)
_____________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау субъектісінің басшысы ___________________ ____________________
(лауазымы)                   (қолы)
___________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 485 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 93 бірлескен бұйрығына
6-қосымша
Тұқым сапасын сараптау зертханаларына арналған тұқым шаруашылығы саласындағы тексеру парағы

Сноска. Приложение 6 - в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 03.11.2023 № 377 и Министра национальной экономики РК от 03.11.2023 № 174 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля _____________________________
___________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля __________________________________________________
__________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Адрес места нахождения ___________________________________________
_________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Представление сведений о количестве исследований и выданных документов, подтверждающих посевные качества семян по видам сельскохозяйственных культур на соответствующий год
2.
Ведение журнала регистрации средних проб
3.
Ведение журнала качества семян
4.
Ведение журнала регистрации выданных документов о качестве семян
5.
Оформление документов о качестве семян: удостоверение о кондиционности семян или результат анализа семян, на семенной картофель – акт клубневого анализа
6.
Хранение оставшихся от анализа частей проб в течение одного месяца после окончания посева данной культуры в районе (согласно районной статистической отчетности)
Должностное (ые) лицо (а) _____________________ __________________
(должность) (подпись) ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель субъекта контроля ________________________ __________
(должность) (подпись) ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Приложение 7
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 485
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 93
Проверочный лист в области семеноводства для потребителей семян (за исключением физических лиц, занимающихся производством семян для использования на приусадебных, садовых, дачных и огородных участках без права их реализации)

Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 03.11.2023 № 377 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 03.11.2023 № 174 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _____________________________________
__________________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) бизнес-сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы ______________________________________________
__________________________________________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Тиісті жылға ауыл шаруашылығы дақылдарының түрлері бойынша тұқымдардың себу сапасын растайтын зерттеулер мен берілген құжаттардың саны туралы мәліметтердің ұсынылуы
2.
Орташа үлгілерді тіркеу журналын жүргізу
3.
Тұқым сапасының журналын жүргізу
4.
Тұқымның сапасы бойынша берілген құжаттарды тіркеу журналын жүргізу
5.
Тұқымның сапасы туралы құжаттарды ресімдеу: тұқымның жай-күйі туралы анықтама немесе тұқымдық талдау нәтижесі, картоп тұқымы үшін - түйнек талдау актісі
6.
Талдаудан алынған сынамалардың қалған бөліктерін облыс бойынша осы дақылды себу аяқталғаннан кейін бір ай ішінде сақтау (облыстық статистикалық есеп бойынша)
Лауазымды тұлға (тұлғалар) _________________________ __________________
(лауазымы)                   (қолы)
_____________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау субъектісінің басшысы ______________________ __________________
(лауазымы)                   (қолы)
___________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 485 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 93 бірлескен бұйрығына
7-қосымша
Тұқым тұтынушылар (тұқымдарды өткізу құқығынсыз үй жанындағы, бау-бақша, саяжай және бақша учаскелерінде пайдалану үшін оларды өндірумен айналысатын жеке тұлғаларды қоспағанда) үшін тұқым шаруашылығы саласындағы тексеру парағы

Сноска. Правила дополнены приложением 7 в соответствии с совместным приказом и.о. Министра сельского хозяйства РК от 14.07.2021 № 208 и Министра национальной экономики РК от 02.08.2021 № 76 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции совместного приказа Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2023 № 241 и Министра национальной экономики РК от 23.06.2023 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку/профилактический контроль
с посещением субъекта (объекта) контроля _____________________________
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением субъекта
(объекта) контроля _________________________________________________
__________________________________________________________ №, дата/
Наименование субъекта (объекта) контроля ____________________________
__________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер, бизнес- идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________
__________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1
Представление сведений о прогнозной структуре посевных площадей сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
2
Представление сведений о количестве и качестве высеянных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
3
Представление сведений о потребности и обеспеченности сельскохозяйственных формирований семенами озимых, яровых зерновых, зернобобовых, масличных, технических культур, однолетних и многолетних трав и картофеля для посева в соответствующем году
4
Представление сведений о сортовом составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
5
Представление сведений о репродукционном составе засыпанных семян сельскохозяйственных культур под урожай соответствующего года
6
Представление сведений о наличии материально-технической базы по обработке и хранению семян
7
Представление сведений об апробации сортовых посевов сельскохозяйственных культур в текущем году
8.
Использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, не зараженных карантинными объектами
9.
Использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, прошедших экспертизу на посевные качества
10.
Использование для посева (посадки) семян сельскохозяйственных растений, не полученных на основе генной инженерии (генетически модифицированных)
11.
Наличие документов, удостоверяющих сортовые и посевные качества семян для посева (акта апробации, аттестата на семена, свидетельства на семена, удостоверения о кондиционности семян, результата анализа семян)
12.
Целевое использование субсидированных семян (по элитным семенам и семенам первой репродукции для производства семян последующей репродукции, по гибридам первого поколения, томату, огурцу и хлопчатнику для производства сельскохозяйственной продукции)
Должностное (ые) лицо (а)
___________________________ __________________
(должность) (подпись)
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель субъекта контроля
____________________________ __________________
(должность) (подпись)
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Приложение 8
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 485
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 93
Проверочный лист в области семеноводства для физических лиц для осуществления деятельности по апробации сортовых посевов сельскохозяйственных растений

Ескерту. Бірлескен бұйрық 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 14.07.2021 № 208 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 02.08.2021 № 76 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.06.2023 № 241 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.06.2023 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бара отырып профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт
____________________________________________________________________
__________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _______________________
__________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі, бизнес- сәйкестендіру
нөмірі __________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы______________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
1.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдары егіс алаңдарының болжамдық құрылымы туралы мәліметтердің ұсынылуы
2.
Тиісті жылдың егініне арналған ауыл шаруашылығы дақылдарының себілген тұқымдарының саны және сапасы туралы мәліметтердің ұсынылуы
3.
Тиісті жылы егу үшін күздік, жаздық дәнді, дәнді бұршақты, майлы, техникалық дақылдардың, біржылдық және көпжылдық шөптердің және картоптың тұқымдарына деген ауыл шаруашылығы құралымдарының қажеттілігі және олармен қамтамасыз етілуі туралы мәліметтердің ұсынылуы
4.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының сорттық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
5.
Тиісті жылдың егініне құйылған ауыл шаруашылығы дақылдары тұқымдарының репродукциялық құрамы туралы мәліметтердің ұсынылуы
6.
Тұқымдарды өңдеу және сақтау жөніндегі материалдық-техникалық базаның бар-жоғы туралы мәліметтердің ұсынылуы
7.
Ағымдағы жылы ауыл шаруашылығы дақылдарының сорттық егістерін байқаудан өткізу туралы мәліметтердің ұсынылуы
8.
Карантиндік объектілермен залалданбаған ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану
9.
Егіс сапасына сараптамадан өткен ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану
10.
Гендік инженерия негізінде алынбаған (генетикалық түрлендірілген) ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің тұқымдарын себу (отырғызу) үшін пайдалану
11.
Себу үшін тұқымның сорттық және егістік сапасын куәландыратын құжаттардың (байқаудан өткізу актісі, тұқым аттестаты, тұқым куәлігі, тұқымдардың кондициялығы туралы куәлік, тұқымдарға талдау жасау нәтижесі) болуы
12.
Субсидияланған тұқымдарды мақсатты пайдалану (кейіннен репродукциялы тұқым өндіру үшін элиталық тұқымдар мен бірінші репродукциялы тұқымдар бойынша, ауыл шаруашылығы өнімін өндіру үшін бірінші ұрпақ будандары, қызанақ, қияр және мақта бойынша)
Лауазымды тұлға (тұлғалар) ______________________ _________________
(лауазымы)                   (қолы)
_____________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау субъектісінің басшысы ____________________ __________________
(лауазымы)                   (қолы)
___________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 485 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 93 бірлескен бұйрығына
8-қосымша
Ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттық егістерді байқаудан өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін жеке тұлғаларға арналған тұқым шаруашылығы саласындағы тексеру парағы

Сноска. Совместны приказ дополнен приложением 8 в соответствии с совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2023 № 241 и Министра национальной экономики РК от 23.06.2023 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку ________________________
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки __________________________________________
___________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля ____________________________
__________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________
__________________________________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Наличие высшего или послесреднего образования по специальностям: агрономия, плодоовощеводство, почвоведение и агрохимия, защита и карантин растений
2.
Наличие документа о специальной подготовке (курсы апробаторов)
Должностное (ые) лицо (а)
____________________________ __________________
(должность) (подпись)
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель субъекта контроля
____________________________ __________________
(должность) (подпись)
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Приложение 9
к совместному приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 485
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 30 ноября 2018 года № 93
Проверочный лист в области семеноводства для физических лиц для осуществления деятельности по экспертизе сортовых и посевных качеств семян
Сноска. Совместны приказ дополнен приложением 9 в соответствии с совместным приказом Министра сельского хозяйства РК от 22.06.2023 № 241 и Министра национальной экономики РК от 23.06.2023 № 121 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Государственный орган, назначивший проверку _________________________
__________________________________________________________________
Акт о назначении проверки __________________________________________
___________________________________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля ____________________________
__________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Адрес места нахождения ____________________________________________
__________________________________________________________________
Наименование критериев
Степень нарушения
Физические лица для осуществления деятельности по экспертизе сортовых и посевных качеств семян
1.
Наличие высшего или послесреднего образования по специальностям: агрономия, плодоовощеводство, технология перерабатывающих производств (сельское хозяйство), стандартизация и сертификация (сельское хозяйство)
грубое
2.
Наличие документа о работе или стажировке (не менее двух месяцев) в лаборатории по экспертизе качества семян и посадочного материала
значительное
Должностное (ые) лицо (а)
___________________________ __________________
(должность) (подпись)
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))
Руководитель субъекта контроля
___________________________ __________________
(должность) (подпись)
______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии))

Ескерту. 8-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.06.2023 № 241 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.06.2023 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт
____________________________________________________________________
__________________________________________________________________
№, күні
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _______________________
__________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы______________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
1.
Агрономия, бау-бақша шаруашылығы, топырақтану және агрохимия, өсімдіктерді қорғау және карантин мамандықтары бойынша жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімнің болуы
өрескел
2.
Арнайы дайындық (байқаудан өткізушілер курстары) туралы құжаттың болуы
елеулі
Лауазымды тұлға (тұлғалар) ______________________ _________________
(лауазымы)                   (қолы)
_____________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау субъектісінің басшысы ____________________ __________________
(лауазымы)                   (қолы)
___________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 485 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 30 қарашадағы
№ 93 бірлескен бұйрығына
9-қосымша
Тұқымдардың сорттық және егістік сапаларын сараптау жөніндегі қызметті жүзеге асыру үшін жеке тұлғаларға арналған тұқым шаруашылығы саласындағы бақылау парағы
Ескерту. 9-қосымшамен толықтырылды – ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 22.06.2023 № 241 және ҚР Ұлттық экономика министрінің 23.06.2023 № 121 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тексеруді тағайындау туралы акт
__________________________________________________________________
№, күні
__________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) атауы _______________________
__________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы______________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Тұқымдардың сорттық және егістік сапаларын сараптау жөніндегі іс-шараларды жүзеге асыратын жеке тұлғалар
1.
Агрономия, бау-бақша шаруашылығы, өңдеу өнеркәсібінің технологиясы (ауыл шаруашылығы), стандарттау және сертификаттау (ауыл шаруашылығы) мамандықтары бойынша жоғары немесе орта білімнен кейінгі білімнің болуы
өрескел
2.
Тұқым сапасын және екпе материалын сараптау зертханасында жұмыс немесе тағылымдамадан өту туралы құжаттың болуы (кемінде екі ай)
елеулі
Лауазымды тұлға (тұлғалар) ______________________ _________________
(лауазымы)                   (қолы)
_____________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау субъектісінің басшысы ____________________ __________________
(лауазымы)                   (қолы)
___________________________________________
(аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)