О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 686 "Об утверждении Правил проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 10 декабря 2018 года № 492. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 декабря 2018 года № 17913
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 686 "Об утверждении Правил проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12489, опубликован 14 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок, утвержденные указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту реализации государственной политики в области электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
Приложение
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 10 декабря 2018 года № 686
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 3 декабря 2015 года № 686
Правила
проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок

"Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 686 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 492 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 11 желтоқсанда № 17913 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 686 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12489 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 14 қаңтарда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 492 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2015 жылғы 3 желтоқсандағы
№ 686 бұйрығымен бекітілді
Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 70-17) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" (далее - Закон) и определяют порядок проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок.
2. В настоящих Правилах применяются следующие понятия и определения:
1) аттестованная электрическая мощность – сумма аттестованных электрических мощностей электрических станций по результатам соответствующих аттестаций, в мегаваттах (далее – МВт);
2) контрольный период - отрезок времени календарного дня с 17:00 до 23:00 часов местного времени (с понедельника по пятницу, за исключением праздничных дней);
3) время фиксации – отрезок времени, указанный в заявке энергопроизводящей организации на проведение аттестации электрической мощности генерирующих установок и согласованный Системным оператором, в течение которого фиксируется электрическая мощность отпуска в сеть генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации;
4) генерирующая установка – устройство, вырабатывающее электрическую энергию;
5) аттестация электрической мощности генерирующих установок – мероприятия, проводимые Системным оператором, которые направлены на определение значений аттестованной электрической мощности и аттестованных скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности;
6) плановый ремонт – плановый ремонт, включенный в согласованный с Системным оператором график ремонтов;
7) системный оператор - национальная компания, осуществляющая централизованное оперативно-диспетчерское управление, обеспечение параллельной работы с энергосистемами других государств, поддержание баланса в энергосистеме, оказание системных услуг и приобретение вспомогательных услуг у субъектов оптового рынка электрической энергии, а также передачу электрической энергии по национальной электрической сети, ее техническое обслуживание и поддержание в эксплуатационной готовности;
8) оператор рынка централизованной торговли - организация, осуществляющая централизованные торги электрической энергией, включая спот-торги электрической энергией, и услугой по поддержанию готовности электрической мощности;
9) тестовая команда – распоряжение, данное Системным оператором энергопроизводящей организации, на изменение электрической мощности электрических станций, входящих в состав энергопроизводящей организации;
10) технический минимум – сумма минимальных допустимых электрических мощностей, находящихся в работе генерирующих установок: для конденсационных, теплофикационных, газотурбинных и парогазовых электростанций - по условиям обеспечения стабильности их работы согласно соответствующим паспортным данным, для гидроэлектростанций – по условиям обеспечения заданных уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения, водоотведения расходов воды, в МВт;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабының 70-17) тармақшасына сәйкес әзірленді және генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) аттестатталған электр қуаты – тиісті аттестаттау нәтижелері бойынша электр станцияларының аттестатталған электр қуатының жиынтығы, мегаватта есептеледі (бұдан әрі – МВт);
2) бақылау кезеңі – жергілікті уақыт бойынша 17:00-ден бастап 23:00-ге дейін күнтізбелік күн уақытының мерзімі (мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден бастап жұманы қоса);
3) тіркеу уақыты – энергия өндіруші ұйымның генерациялайтын қондырғыларының электр қуатына аттестаттауды өткізуге өтінімінде көрсетілген және Жүйелік оператормен келісілген уақыт мерзімі, сол уақыт ішінде энергия өндіруші ұйымның электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының желісіне электр қуатын босату тіркеледі;
4) генерациялайтын қондырғы – электр энергиясын өндіретін құрылғы;
5) генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау – Жүйелік оператор жүргізетін іс-шаралар, олар аттестатталған электр қуатының мәндерін және электр қуатын ұлғайту мен азайтудың аттестатталған жылдамдықтарын айқындауға бағытталған;
6) жоспарлы жөндеу – Жүйелік оператормен келісілген жөндеу графигіне енгізілген жоспарлы жөндеу;
7) жүйелiк оператор – орталықтандырылған оралымды-диспетчерлiк басқаруды, басқа мемлекеттердiң энергия жүйелерiмен қатарлас жұмыс iстеудi қамтамасыз етудi, энергия жүйесiндегi теңгерiмдi ұстап тұруды, жүйелiк қызметтер көрсетудi және электр энергиясының көтерме сауда нарығы субъектiлерiнен қосалқы көрсетiлетiн қызметтердi сатып алуды, сондай-ақ электр энергиясын ұлттық электр желiсi бойынша берудi, оған техникалық қызмет көрсетудi және оны пайдалану әзiрлiгiнде ұстап тұруды жүзеге асыратын ұлттық компания;
8) орталықтандырылған сауда нарығының операторы – электр энергиясының және электр қуатының әзірлігін қолдау бойынша көрсетілетін қызметтің спот-саудасын қоса алғанда, электр энергиясының орталықтандырылған сауда-саттығын жүзеге асыратын ұйым;
9) тесттік команда – энергия өндіруші ұйымның құрамына кіретін электр станцияларының электр қуатын өзгертуге энергия өндіруші ұйымға Жүйелік оператор берген өкім;
10) техникалық минимум – конденсациялық, жылыту, газтурбиналы және бу-газды электр станциялары үшін – тиісті паспорттық деректерге сәйкес олардың жұмысының тұрақтылығын қамтамасыз ету жағдайлары бойынша; гидроэлектр станциялары үшін – су қорын пайдалану және қорғау, сумен жабдықтау, су бұру саласындағы уәкілетті органмен тапсырылған су шығынын қамтамасыз ету жағдайлары бойынша генерациялайтын қондырғылардың жұмысында минималды рұқсат етілген электр қуатының жиынтығы, МВт;

11) технологический минимум – сумма минимальных электрических мощностей генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки), в МВт;
12) энергопроизводящая организация - организация, осуществляющая производство электрической и (или) тепловой энергии для собственных нужд и (или) реализации;
13) аттестованная электрическая мощность электрической станции – среднее за время фиксации значение электрической мощности отпуска в сеть генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации, в МВт;
14) аттестованная скорость уменьшения электрической мощности – среднее значение скорости уменьшения электрической мощности электрической станцией энергопроизводящей организации за время прохождения электрической станцией третьего этапа аттестации электрической мощности генерирующих установок, в МВт/мин;
15) аттестованная скорость увеличения электрической мощности – среднее значение скорости увеличения электрической мощности генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации за время прохождения электрической станцией первого этапа аттестации электрической мощности генерирующих установок, в МВт/мин.
Иные понятия и определения, использованные в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области электроэнергетики.
Глава 2. Порядок проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок
3. Аттестации подлежат генерирующие установки электрических станций энергопроизводящих организаций.
При этом, электрическая мощность действующих генерирующих установок электрической станции, технологически предназначенных для работы исключительно на тепловом потреблении, по итогам аттестации электрической мощности генерирующих установок включается в аттестованную электрическую мощность электрической станции в объеме планового максимального в предстоящем году значения минимальной электрической мощности отпуска в сеть данных генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки).
4. Энергопроизводящая организация ежегодно до тридцать первого января по каждой входящей в ее состав электрической станции, с использованием которой она планирует оказывать услугу по поддержанию готовности электрической мощности, подает Системному оператору на своем официальном бланке отдельную заявку на проведение аттестации электрической мощности генерирующих установок (далее – Заявка), оформленную по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Системный оператор осуществляет аттестацию электрической мощности генерирующих установок (далее – аттестация) по заявке энергопроизводящей организации в согласованные с ней сроки, но не позднее двадцати календарных дней после получения заявки.
Аттестация проводится системным оператором при условии наличия у электрической станции энергопроизводящей организации автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии, приборов телеметрии, с автоматической трансляцией на диспетчерские пункты Системного оператора, с учетом пункта 16 настоящих Правил.
В случае изменения (ухудшения) режимной ситуации в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан и параллельно работающих энергосистемах, а также в случае неисправности автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии и (или) приборов телеметрии энергопроизводящей организации либо автоматической трансляции на диспетчерские пункты Системного оператора, допускается изменение Системным оператором данного срока (даты, времени) с уведомлением об этом соответствующих энергопроизводящих организаций, при этом, определенная Системным оператором дата проведения аттестации не должна приходиться на сроки планового ремонта соответствующих электрических станций (генерирующих установок).

11) технологиялық минимум – генерациялайтын қондырғылардың минималды электр қуаттарының жиынтығы (олардың жылу жүктемесінің берілген деңгейі кезінде), МВт;
12) энергия өндіруші ұйым – электр және (немесе) жылу энергиясын өз қажеттіліктері және (немесе) өткізу үшін өндіруді жүзеге асыратын ұйым;
13) электр станциясының аттестатталған электр қуаты – тіркеу уақытында энергия өндіруші ұйымның электр станциясының генерациялайтын қондырғыларының желісіне босатылатын электр қуатының орташа мәні, МВт;
14) электр қуатының аттестатталған азаю жылдамдығы – электр станциясының генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын аттестаттаудың үшінші кезеңінен өту уақытында энергия өндіруші ұйымның электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын азайту жылдамдығының орташа мәні, минутына/МВт;
15) электр қуатының аттестатталған ұлғаю жылдамдығы – электр станциясының генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын аттестаттаудың бірінші кезеңінен өту уақытында энергия өндіруші ұйымның электр станциясының генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын ұлғайту жылдамдығының орташа мәні, минутына/МВт.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының электр энергетикасы саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
2-тарау. Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттауды өткізу тәртібі
3. Энергия өндіруші ұйымдардың электр станциясының генерациялық қондырғылары аттестаттаудан өтуге жатады.
Бұл ретте тек қана жылу кестесінде жұмыс істеуге технологиялық негізделген электр станциясының жұмыс істеп тұрған генерациялайтын қондырғыларының электр қуаты генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау нәтижелері бойынша осы генерациялайтын қондырғылардың желісіне (олардың жылу жүктемесінің белгілі бір деңгейінде) минималды электр қуатын босатудың алдағы жылға жоспарланған максималды көлемінде электр станциясының аттестатталған электр қуатына қосылады.
4. Энергия өндіруші ұйым электр қуатының әзірлігін ұстап тұру үшін қызмет көрсетуді жоспарлап отырған өзінің әрбір құрамдас электр станциясы бойынша Жүйелік операторға жыл сайын отыз бірінші қаңтарға дейін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделген генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттауды өткізуге өзінің ресми бланкінде жеке өтінім береді.
5. Жүйелік оператор генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттауды (бұдан әрі – аттестаттау) энергия өндіруші ұйымның өтінімі бойынша онымен келісілген мерзімдерде, бірақ аттестаттау өткізуге арналған өтінімді алғаннан кейін күнтізбелік жиырма күннен кешіктірмей жүзеге асырады.
Жүйелік оператор аттестаттауды осы Қағидалардың 16-тармағын ескере отырып, Жүйелік оператордың диспетчерлік пункттеріне автоматты түрде тарату арқылы электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі, телеметрия аспаптары болған жағдайда жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының бірыңғай электр энергетикалық жүйесінде және қатарлас жұмыс жасайтын энергожүйелерде режимдік жағдай өзгерген (нашарлаған) кезде, сондай-ақ Жүйелік оператордың диспетчерлік пункттеріне автоматты түрде тарату арқылы, электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесі, телеметрия аспаптары болмаған жағдайда, Жүйелік оператор тиісті энергия өндіруші ұйымдарға жазбаша хабарлай отырып, осы мерзімді (күнін, уақытын) өзгерте алады. Бұл ретте Жүйелік Оператор айқындаған аттестаттау күні тиісті электр станцияларының (генерациялайтын қондырғылардың) жоспарлы жөндеу мерзімімен қатар түспеуі керек.

6. Аттестация электрической станции энергопроизводящей организации начинается после обеспечения энергопроизводящей организацией по распоряжению Системного оператора изменения текущего значения электрической мощности генерации электрической станции до наибольшего из текущих значений технологического и технического минимумов и осуществляется в три этапа:
1) первый этап: энергопроизводящая организация по распоряжению Системного оператора обеспечивает увеличение электрической мощности генерации электрической станции от наибольшего из текущих значений технологического и технического минимумов до наибольшего значения, которое электрическая станция может нести длительно. При этом, начало этапа определяется временем дачи соответствующего распоряжения Системным оператором, а конец этапа – зафиксированным Системным оператором временем поступления от электрической станции оперативной информации о достижении наибольшего значения электрической мощности, которое электрическая станция может нести длительно;
2) второй этап: осуществление фиксации электрической мощности отпуска в сеть генерирующих установок электрической станции в течение времени фиксации, при этом, начало этапа определяется временем дачи соответствующего распоряжения Системным оператором, а конец – истечением времени фиксации. При этом, при изменении схемно-режимной обстановки время фиксации может быть скорректировано оперативно Системным оператором;
3) третий этап: энергопроизводящая организация по распоряжению Системного оператора обеспечивает снижение электрической мощности генерации электрической станции от соответствующего текущего значения до наибольшего из текущих значений технологического и технического минимумов, при этом, начало этапа определяется временем дачи соответствующего распоряжения Системным оператором, а конец – зафиксированным Системным оператором временем поступления от электрической станции оперативной информации о достижении наибольшего из текущих значений технологического и технического минимумов.
Время начала и конца каждого этапа аттестации электрической станции энергопроизводящей организации кратно пятнадцати минутам.
Электрическая станция энергопроизводящей организации, осуществляющая автоматическое регулирование частоты и мощности, на время аттестации переводится на оперативное управление Системного оператора.
7. В случае невозможности проведения одновременной аттестации электрической мощности всех генерирующих установок электрической станции энергопроизводящей организации из-за условий обеспечения надежности электроснабжения, либо в случае наличия в составе данной электрической станции генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, а также по причинам, не зависящим от электрической станции, возможно проведение Системным оператором аттестации отдельно по каждой генерирующей установке электрической станции с последующим выведением суммарных результатов аттестации: аттестованной электрической мощности электрической станции, в том числе аттестованной электрической мощности генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление, аттестованных скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности.

6. Энергия өндіруші ұйымның электр станциясын аттестаттау Жүйелік оператордың өкімі бойынша электр энергиясын өндіруші ұйымның электр станциясы генерациясының электр қуатының ағымдағы мәнін технологиялық және техникалық минимумның ағымдағы мәндерінің ең үлкеніне өзгертуді қамтамасыз еткеннен кейін басталады және үш кезеңде жүзеге асырылады:
1) бірінші кезең: энергия өндіруші ұйым Жүйелік оператордың өкімі бойынша электр станциясы генерациясының электр қуатының мәнін технологиялық және техникалық минимумдардың ағымдағы мәндерінің ең үлкенінен, электр станциясы ұзақ уақыт бойы тасымалдай алатын ең үлкен мәнге дейін өзгертуді қамтамасыз етеді. Бұл ретте, кезеңнің басталуы Жүйелік оператор тиісті өкім берген уақытпен анықталады, ал аяқталуы - электр станциясы ұзақ уақыт бойы тасымалдай алатын ең үлкен мәнге қол жеткізу туралы электр станциясынан келіп түскен жедел ақпаратты Жүйелік оператордың тіркеген уақытымен анықталады.
2) екінші кезең: тіркеу уақытында электр станциясының генерациялайтын қондырғыларының желісіне электр қуатын босатуды тіркеу, бұл жағдайда кезеңнің басталуы Жүйелік оператордың тиісті өкім берген уақытымен анықталады, ал аяқталуы тіркеу уақытының аяқталуына байланысты болады. Бұл ретте, схемалық-режимдік жағдай өзгерген кезде, тіркеу уақыты Жүйелік оператор арқылы дереу түзетілуі мүмкін;
3)үшінші кезең: Жүйелік оператордың өкімі бойынша энергия өндіруші ұйым электр станциясы генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын тиісті ағымдағы мәннен технологиялық және техникалық минимумдардың ағымдағы мәндерінің ең үлкеніне дейін төмендетеді, бұл ретте, кезеңнің басталуы Жүйелік оператордың өкім берген уақытымен анықталады, ал аяқталуы – технологиялық және техникалық минимумдардың ағымдағы мәнінен ең үлкеніне қол жеткізу туралы электр станциясынан келіп түскен жедел ақпаратты Жүйелік оператордың тіркеген уақытымен анықталады.
Энергия өндіруші ұйымның электр станциясын аттестаттаудың әрбір кезеңінің басталу және аяқталу уақыты он бес минутқа еселі болады.
Жиілікті және қуатты автоматты түрде реттеуді жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымның электр станциясы аттестаттау уақытына Жүйелік оператордың жедел басқаруына ауысады.
7. Электрмен жабдықтау сенімділігін қамтамасыз ету жағдайлары салдарынан, немесе жаңғырту, кеңейту, реконструкциялау және (немесе) жаңарту туралы инвестициялық келісім шеңберінде пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылар электр станциясында болған жағдайда,
сондай-ақ электр станциясына байланысты емес себептер бойынша аттестаттау өткізу мүмкін емес болған жағдайда, энергия өндіруші ұйымның электр станциясының барлық генерациялайтын қондырғыларының электр қуатын бір мезгілде аттестаттау мүмкіндігі болмаған жағдайда, Жүйелік оператор электр станциясының әрбір генерациялайтын қондырғысы бойынша жеке аттестаттау өткізуі мүмкін. Ол кейіннен электр станциясының аттестатталған электр қуаты мен электр қуатын ұлғайту және азайтудың аттестатталған жылдамдықтарын қосу арқылы аттестаттаудың жиынтық нәтижелерін шығарады.

8. Фиксация значений электрической мощности отпуска в сеть и скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности электрической станции энергопроизводящей организации во время аттестации осуществляется по данным автоматизированной системы коммерческого учета электрической энергии, с контролем по данным приборов телеметрии с автоматической трансляцией на диспетчерские пункты Системного оператора.
9. В случае если энергопроизводящая организация не осуществила по соответствующим распоряжениям Системного оператора всех действий, указанных в пункте 6 настоящих Правил, либо если по результатам осуществления данных действий аттестованная скорость увеличения (уменьшения) электрической мощности электрической станции энергопроизводящей организации оказалась меньше соответствующего ее типу минимального значения средней скорости увеличения (уменьшения) электрической мощности, указанного в приложении 2 к настоящим Правилам, аттестация считается не пройденной.
При этом, в случае если в составе электростанции отсутствуют действующие генерирующие установки, технологически предназначенные для работы исключительно на тепловом потреблении, то аттестованная электрическая мощность электрической станции приравнивается к нулю, а в случае их наличия в составе электростанции - к плановому максимальному в предстоящем году значению минимальной электрической мощности отпуска в сеть данных генерирующих установок (при заданном уровне их тепловой нагрузки), согласно пункту 2 настоящих Правил.
10. По повторной Заявке энергопроизводящей организации, поданной в срок не позднее четырех рабочих дней после дня не пройденной аттестации, проводится повторная (один раз) аттестация электрической станции энергопроизводящей организации в том же году. Сроки проведения повторной аттестации Системный оператор определяет самостоятельно, но не позднее пятидесяти календарных дней после дня не пройденной аттестации, и уведомляет об этом энергопроизводящую организацию в течение трех рабочих дней после дня получения Заявки.
11. По результатам аттестации электрической мощности генерирующих установок Системный оператор не позднее пяти календарных дней после проведения аттестации оформляет и направляет энергопроизводящей организации акт аттестации электрической мощности генерирующих установок (далее – акт аттестации), в котором указывается величина аттестованной электрической мощности генерирующих установок энергопроизводящей организации, готовой к выработке электрической энергии.
При этом, аттестованной электрической мощностью генерирующих установок энергопроизводящей организации, готовой к выработке электрической энергии, является аттестованная электрическая мощность электрической станции энергопроизводящей организации.
Акт аттестации оформляется отдельно по каждой заявленной на аттестацию электрической станции энергопроизводящей организации по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.

8. Аттестаттау кезінде электр қуатын желіге босату мәндерін және электр энергиясын өндіруші ұйымның электр станциясының электр қуатын ұлғайту және азайту жылдамдығын тіркеу Жүйелік оператордың диспетчерлік пункттеріне автоматты түрде берілетін телеметрия аспаптары арқылы бақылай отырып, электр энергиясын коммерциялық есепке алудың автоматтандырылған жүйесінің деректеріне сәйкес жүзеге асырылады.
9. Егер энергия өндіруші ұйым Жүйелік оператордың тиісті өкімдеріне сәйкес осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген барлық іс-әрекеттерді жүзеге асырмаса, немесе егер осы іс-әрекеттердің жүзеге асыру нәтижесі бойынша электр энергиясын өндіруші ұйымның электр станциясының электр қуатын аттестатталған ұлғайту (азайту) жылдамдығы оның типіне сәйкес келетін, осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген электр қуатының ұлғайту (азайту) орташа жылдамдығының минималды мәнінен төмен болса, аттестаттаудан өтпеді деп есептеледі.
Бұл ретте, егер электр станциясының құрамында тек жылу кестесінде ғана жұмыс істеуге технологиялық негізделген жұмыс істеп тұрған генерациялайтын қондырғылар болмаса, онда электр станциясының аттестатталған электр қуаты нөлге тең болады, ал егер олар электр станциясының құрамында болған жағдайда – осы Қағидалардың 2-тармағына сәйкес аталған генерациялайтын қондырғылардың (олардың жылу жүктемесiнiң тиiстi деңгейi) желiсiне босатылған минималды электр қуатының алдағы жылға жоспарланған максималды мәніне тең болады.
10. Энергия өндіруші ұйымның аттестаттаудан өтпеген күннен кейін төрт жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде берілген аттестаттауды өткізу туралы қайта Өтінімі бойынша сол жылы энергия өндіруші ұйымның электр станциясына қайтадан (бір рет) аттестаттаудан өтеді. Жүйелік оператор аттестаттаудан өтпеген күнiнен кейін күнтiзбелiк елу күннен кешiктiрмей қайта аттестаттаудың мерзімдерін дербес айқындайды және Өтiнiмдi алған күннен кейін үш жұмыс күнi iшiнде ол туралы энергия өндiрушi ұйымға хабарлайды.
11. Жүйелік оператор генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттау нәтижелері бойынша аттестаттау өткізген күннен бастап күнтізбелік бес күннен кешіктірмей генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттау актісін (бұдан әрі – аттестаттау актісі) ресімдейді және энергия өндіруші ұйымға жібереді, осы актіде энергия өндіруші ұйымның генерациялайтын қондырғылары электр қуатының электр энергиясын өндіруге дайын аттестатталған шамасы көрсетіледі.
Бұл ретте энергия өндiруші ұйымның электр энергиясын өндiруге дайын генерациялайтын қондырғыларының аттестатталған электр қуаты энергия өндiрушi ұйымның электр станциясының аттестатталған электр қуаты болып табылады.
Аттестаттау актісі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша энергия өндіруші ұйымның аттестаттауға мәлімделген әрбір электр станциясы бойынша бөлек жасалады.

По результатам всех аттестаций, осуществленных по заявкам энергопроизводящей организации, подданным Системному оператору в соответствии с пунктами 4 и 10 настоящих Правил, Системный оператор рассчитывает ее аттестованную электрическую мощность, и в срок не позднее пяти рабочих дней после дня проведения последней из указанных аттестаций направляет в уполномоченный орган, единому закупщику, оператору рынка централизованной торговли и энергопроизводящей организации информацию в письменном виде о данной аттестованной электрической мощности с указанием аттестованной электрической мощности входящих в состав электрических станций энергопроизводящей организации генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление.
12. На основании актов аттестации электрических станций энергопроизводящих организаций Системный оператор формирует перечень электрических станций энергопроизводящих организаций (далее - перечень) с указанием соответствующих данным станциям аттестованных скоростей увеличения и уменьшения электрической мощности.
13. Внеочередная аттестация электрической мощности генерирующих установок проводится Системным оператором в следующих случаях:
1) при выявлении системным оператором несоответствия фактической величины электрической мощности и параметров генерирующих установок аттестованным (далее – несоответствие);
2) по инициативе энергопроизводящей организации (далее – инициатива).
Несоответствием является невыполнение энергопроизводящей организацией в течение расчетного периода (календарного месяца) трех тестовых команд подряд, подаваемых Системным оператором согласно Правилам организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612).
Инициатива реализуется в случаях изменения установленной электрической мощности электрических станций энергопроизводящей организации посредством подачи данной энергопроизводящей организацией Системному оператору на своем официальном бланке Заявки по каждой входящей в ее состав электрической станции, с использованием которой она планирует оказывать услугу по поддержанию готовности электрической мощности.
Системный оператор устанавливает дату (даты) проведения внеочередных аттестаций электрических станций энергопроизводящей организации с учетом режимной ситуации в единой электроэнергетической системе Республики Казахстан и параллельно работающих энергосистемах.

Осы Қағидалардың 4 және 10-тармақтарына сәйкес Жүйелік операторға берілген энергия өндіруші ұйымның өтінімдері бойынша жүргізілген барлық аттестаттау нәтижелері бойынша Жүйелік оператор оның аттестатталған электр қуатын есептеп шығарады және соңғы аттестаттауды өткізген күнінен кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей энергия өндіруші ұйымның жаңғырту, кеңейту, реконструкциялау және (немесе) жаңарту жөніндегі инвестициялық келісімнің шеңберінде пайдалануға енгізілетін электр станцияларының құрамына кіретін генерациялық қондырғылардың аттестатталған электр қуатын көрсете отырып, уәкілетті органға, бірыңғай сатып алушыға, орталықтандырылған сауда нарығының операторына және электр энергиясын өндіруші ұйымға осы аттестатталған электр қуаты туралы жазбаша ақпарат жібереді.
12. Жүйелік оператор энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларын аттестаттау актілерінің негізінде осы станцияға сәйкес келетін электр қуатын ұлғайту және азайтудың аттестатталған жылдамдықтарын көрсете отырып, энергия өндіруші ұйымдардың электр станцияларының тізбесін (бұдан әрі – тізбе) қалыптастырады.
13. Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын кезектен тыс аттестаттау мынадай жағдайларда:
1) жүйелік оператор генераторлық қондырғылардың электр қуатының нақты шамасы мен аттестатталған параметрлері арасындағы сәйкессіздікті (бұдан әрі – сәйкессіздік) анықтаған кезде;
2) энергия өндіруші ұйымның бастамасы бойынша жүзеге асырылады.
Сәйкессіздік – Қазақстан Республикасы Энергетика министрiнiң 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығымен бекiтiлген Электр қуаты нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген) сәйкес есеп айырысу кезеңі (күнтізбелік ай) iшiнде Жүйелік оператор беретін үш тесттік команданы энергия өндiрушi ұйымның қатарынан орындамауы.
Бастама энергия өндіруші ұйым өзінің ресми бланкінде өзінің құрамына кіретін, соны пайдалана отырып электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызмет көрсетуге жоспарланып отырған әрбір электр станциясы бойынша өтінім беру арқылы осы энергия өндіруші ұйымның электр станциясының белгіленген электр қуатына өзгерістер енгізілген жағдайда іске асырылады.
Жүйелік оператор Қазақстан Республикасының біртұтас электр энергетикалық жүйесінде және қатарлас жұмыс істейтін энергетикалық жүйелердегі режимдік жағдайды ескере отырып, энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының кезектен тыс аттестаттауын өткізу күнін (күндерін) белгілейді.

Внеочередные аттестации проводятся в соответствии с пунктами 6, 7, 8 и 9 настоящих Правил.
14. По результатам внеочередной аттестации электрической станции, в срок не позднее пяти календарных дней после дня ее проведения, Системный оператор оформляет и направляет энергопроизводящей организации акт внеочередной аттестации по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, и актуализирует перечень.
По результатам всех внеочередных аттестаций электростанций энергопроизводящей организации, Системный оператор рассчитывает ее аттестованную электрическую мощность, и в срок не позднее пяти календарных дней в письменном виде информирует уполномоченный орган, единого закупщика и энергопроизводящую организацию о данной аттестованной электрической мощности.
15. Электрическая энергия, дополнительно отпущенная или недоотпущенная с шин электрических станций энергопроизводящей организации в рамках аттестаций (по распоряжениям Системного оператора) относительно соответствующих плановых величин суточного графика производства-потребления электрической энергии (далее – отклонение), финансово урегулируется на балансирующем рынке электрической энергии в соответствии с заявкой энергопроизводящей организации на участие в регулировании.
В случае работы балансирующего рынка электрической энергии в имитационном режиме, отклонения физически урегулируются Системным оператором в течение текущего расчетного периода (календарного месяца).
16. В первом году действия рынка электрической мощности, аттестованные электрические мощности энергопроизводящих организаций приравниваются к их располагаемым электрическим мощностям по состоянию на первое января года, предшествующего году введения рынка электрической мощности, а аттестованные скорости увеличения (уменьшения) электрической мощности электрических станций, входящих в их состав, приравниваются к соответствующим данным минимальных значений средней скорости увеличения/уменьшения электрической мощности электрических станций, указанным в приложении 2 к настоящим Правилам.
Информация о располагаемых электрических мощностях по состоянию на первое января года, предшествующего году введения рынка электрической мощности, указанная в части первой настоящего пункта, представляется энергопроизводящими организациями в уполномоченный орган, единому закупщику, оператору рынка централизованной торговли и Системному оператору.
Приложение 1
к Правилам проведения аттестации
электрической мощности установок
Форма
(Место указания наименования организации,
являющейся Системным оператором)
Заявка
_________________________________________________________________
(указать наименование энергопроизводящей организации)
на проведение аттестации электрической мощности генерирующих установок
_________________________________________________________________
(указать наименование электрической станции энергопроизводящей организации)
Параметры электрической станции
Размерность
Значение*
1
2
3
4
1.
Установленная электрическая мощность
МВт
2.
Среднегодовая располагаемая электрическая мощность
МВт
3.
Максимальная электрическая мощность собственного потребления (собственные и хозяйственные нужды)
МВт
4.
Количество действующих генерирующих установок
Единица
5.
Станционные номера генерирующих установок, проходящих аттестацию электрической мощности генерирующих установок
-
6.
Время фиксации
час
7.
Ожидаемое значение аттестованной электрической мощности
МВт
8.
Ожидаемое значение аттестованной скорости увеличения электрической мощности
МВт/мин
9.
Ожидаемое значение аттестованной скорости уменьшения электрической мощности
МВт/мин
10.
Ожидаемое минимальное значение электрической мощности генерации во время аттестации электрической мощности генерирующих установок
МВт
Примечание:
* - числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до целых.
Дата проведения аттестации электрической мощности генерирующих установок: "____" ____________ 20___г.
(Место указания должности уполномоченного лица энергопроизводящей организации)
(место подписи)
(Место указания Ф.И.О. (при его наличии) уполномоченного лица энергопроизводящей организации)
Приложение 2
к Правилам проведения аттестации
электрической мощности генерирующих
установок
Минимальные значения средней скорости увеличения электрической
мощности электрических станций
МВт/мин
Тип электрической станции
Значение скорости
1
2
3
1
Конденсационная электрическая станция
3,0
2
Теплоэлектроцентраль
1,4
3
Гидравлическая электрическая станция
8,0
4
Газотурбинная электрическая станция
6,0
5
Парогазовая электрическая станция
6,0
Минимальные значения средней скорости уменьшения электрической мощности электрических станций
МВт/мин
Тип электрической станции
Значение скорости
1
2
3
1
Конденсационная электрическая станция
3,0
2
Теплоэлектроцентраль
1,5
3
Гидравлическая электрическая станция
8,0
4
Газотурбинная электрическая станция
6,5
5
Парогазовая электрическая станция
6,5
Приложение 3
к Правилам проведения аттестации
электрической мощности генерирующих
установок
Форма
АКТ
результатов аттестации
_______________________________________________
(указать наименование электрической станции)
_________________________________________________________________,
(указать наименование энергопроизводящей организации)
город ______________, "____" ____________ 20___г.
Аттестация проведена в соответствии с заявкой № ___________.
Параметры электрической станции
Размерность
Значение*
1
2
3
4
1.
Аттестованная электрическая мощность электрической станции, в т.ч.:
МВт
аттестованная электрическая мощность генерирующих установок, вводимых в эксплуатацию в рамках инвестиционного соглашения на модернизацию, расширение, реконструкцию и (или) обновление
МВт
2.
Аттестованная скорость увеличения электрической мощности
МВт/мин
3.
Аттестованная скорость уменьшения электрической мощности
МВт/мин
4.
Максимальная электрическая мощность собственного потребления (собственные и хозяйственные нужды)
МВт
5.
Минимальное значение электрической мощности генерации во время аттестации электрической мощности генерирующих установок
МВт
Примечание:
* - числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до целых.
(Место указания должности и Ф.И.О. (при его наличии)
уполномоченного лица Системного оператора)
(место подписи)
(Место указания должности и Ф.И.О. (при его наличии)
уполномоченного лица энергопроизводящей организации)
(место подписи)
Приложение 4
к Правилам проведения аттестации
электрической мощности генерирующих
установок
Форма
АКТ
результатов внеочередной аттестации
___________________________________
(указать наименование электрической станции)
___________________________________________________________________,
(указать наименование энергопроизводящей организации)
город ______________, "____" ____________ 20___г.
Параметры электрической станции
Размерность
Значение*
1
2
3
4
1.
Аттестованная электрическая мощность электрической станции
МВт
2.
Аттестованная скорость увеличения электрической мощности
МВт/мин
3.
Аттестованная скорость уменьшения электрической мощности
МВт/мин
4.
Максимальная электрическая мощность собственного потребления (собственные и хозяйственные нужды)
МВт
5.
Минимальное значение электрической мощности генерации во время аттестации электрической мощности генерирующих установок
МВт
Примечание:
* - числовые значения параметров таблицы отражаются с точностью до целых.
(Место указания должности и Ф.И.О. (при его наличии)
уполномоченного лица Системного оператора)
(место подписи)
(Место указания должности и Ф.И.О. (при его наличии)
уполномоченного лица энергопроизводящей организации)
(место подписи)

Кезектен тыс аттестаттаулар осы Қағидалардың 6, 7, 8 және 9-тармақтарына сәйкес жүргізіледі.
14. Электр станциясының кезектен тыс аттестаттау нәтижелері бойынша оны өткізген күннен кейін күнтізбелік бес күннен кешіктірмей Жүйелік оператор осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кезектен тыс аттестаттау актісін ресімдеп, энергия өндіруші ұйымға жібереді және тізбені жаңартады.
Энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының бүкіл кезектен тыс аттестаттау нәтижелері бойынша Жүйелік оператор оның аттестатталған электр қуатын есептеп шығарады және күнтізбелік бес күннен кешіктірмей уәкілетті органға, бірыңғай сатып алушыға және энергия өндіруші ұйымға осы аттестатталған электр қуаты туралы жазбаша хабарлайды.
15. Аттестаттаулар шеңберінде (Жүйелік оператордың өкімдері бойынша) энергия өндіруші ұйымның электр станцияларының шиналарынан қосымша босатылған немесе босатылмаған электр энергиясы энергия өндіруші ұйымның реттеуге қатысуға арналған өтініміне сәйкес электр энергиясын өндірудің-тұтынудың тәуліктік графигінің тиісті жоспарлы шамаларына (бұдан әрі – ауытқу) қатысты электр энергиясының теңгерімді нарығында қаржылық реттеледі.
Электр энергиясының теңгерімдеуші нарығы имитациялық режимде жұмыс істеген жағдайда, ауытқуларды Жүйелік оператор ағымдағы есеп беру кезеңі (күнтізбелік ай) ішінде физикалық түрде реттейді.
16. Электр қуатының нарығын қолданудың бірінші жылында энергия өндіруші ұйымдардың аттестатталған электр қуаттары электр қуатының нарығын енгізу жылының алдындағы жылдың бірінші қаңтарындағы жағдай бойынша олардың қолда бар электр қуатына теңестіріледі, ал олардың құрамына кіретін электр станцияларының электр қуатын ұлғайтудың (азайтудың) аттестатталған жылдамдығы осы Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген электр станцияларының электр қуатын ұлғайтудың (азайтудың) орташа жылдамдығының минималды мәндерінің тиісті деректеріне теңестіріледі.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген электр қуатының нарығын енгізу жылының алдындағы жылдың бірінші қаңтарындағы жағдай бойынша қолда бар электр қуаттары туралы ақпаратты энергия өндіруші ұйымдар уәкілетті органға, бірыңғай сатып алушыға, орталықтандырылған сауда нарығының операторына және Жүйелік операторға ұсынады.
Генерациялайтын
қондырғылардың электр
қуатына аттестаттауды өткізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
(Жүйелік оператор болып
табылатын ұйымның атауы
көрсетілетін орын)
Өтінім
_________________________________________________________________
(энергия өндіруші ұйымның атауын көрсетіңіз)
генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттаудан өткізуге
___________________________________________________________________.
(энергия өндіруші ұйымның электр станциясының атауын көрсету)
Электр станциясының параметрлері
Өлшемі
Мәні*
1
2
3
4
1.
Белгіленген электр қуаты
МВт
2.
Орташа жылдық қолда бар электр қуаты
МВт
3.
Жеке тұтынудың максималды электр қуаты (меншікті және шаруашылық қажеттіліктер)
МВт
4.
Жұмыс істейтін генерациялайтын қондырғылардың саны
Бірлік
5.
Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттаудан өтетін жұмыс істейтін генерациялайтын қондырғылардың станциялық нөмірлері
-
6.
Тіркеу уақыты
сағат
7.
Аттестатталған электр қуатының күтілетін мәні
МВт
8.
Электр қуатының аттестатталған ұлғаю жылдамдығының күтілетін мәні
МВт/мин
9.
Электр қуатының аттестатталған азаю жылдамдығының күтілетін мәні
МВт/мин
10.
Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау кезінде генерациялаудың электр қуатының күтілетін минималды мәні
МВТ
Ескертпе:
* - кестенің параметрлерінің сандық мәндері он бүтінге дейін көрсетіледі.
Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатына аттестаттауды өткізу күні: "____" ____________ 20___ж.
(Энергия өндіруші ұйымның уәкілетті тұлғасының лауазымын көрсету орны)
(қол қою орны)
(Энергия өндіруші ұйымның уәкілетті тұлғасының Т.Ә.А. көрсету орны)
Генерациялайтын
қондырғылардың электр
қуатына аттестаттауды өткізу
қағидаларына
2-қосымша
Электр станцияларының электр қуатын ұлғайтудың орташа жылдамдығының минималды мәндері
МВт/мин
Электр станциясының түрі
Жылдамдық мәні
1
2
3
1
Конденсаттық электр станциясы
3,0
2
Жылу-энергия орталығы
1,4
3
Гидравликалық электр станция
8,0
4
Газ турбиналы электр станциясы
6,0
5
Бу-газды электр станциясы
6,0
Электр станцияларының электр қуатын азайтудың орташа жылдамдығының минималды мәндері
МВт/мин
Электр станциясының түрі
Жылдамдық мәні
1
2
3
1
Конденсаттық электр станциясы
3,0
2
Жылу-энергия орталығы
1,5
3
Гидравликалық электр станция
8,0
4
Газ турбиналы электр станциясы
6,5
5
Бу-газды электр станциясы
6,5
Генерациялайтын
қондырғылардың электр
қуатына аттестаттауды өткізу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
АКТ
аттестаттаудың нәтижелері
_______________________________________
(электр станциясының атауын көрсетіңіз)
______________________________________________________________,
(энергия өндіруші ұйымның атауын көрсетіңіз)
______________ қаласы, "____" ____________20___ж.
Аттестация № ___________.өтінімге сәйкес жүзеге асырылды
Электр станциясының параметрлері
Өлшемі
Мәні *
1
2
3
4
1.
Электр станциясының аттестатталған электр қуаты, соның ішінде:
МВт
жаңғырту, кеңейту, реконструкциялау және (немесе) жаңартуға арналған инвестициялық келісім бойынша пайдалануға берілетін генерациялайтын қондырғылардың аттестатталған электр қуаты
МВт
2.
Электр қуатын ұлғайтудың аттестатталған жылдамдығы
МВт/мин
3.
Электр қуатын азайтудың аттестатталған жылдамдығы
МВт/мин
4.
Меншікті тұтынудың максималды электр қуаты (меншікті және шаруашылық қажеттіліктер)
МВт
5.
Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау кезінде генерациялаудың электр қуатының минималды мәні
МВт
Ескерту:
* - кестенің параметрлерінің сандық мәндері оныншы шегінде көрсетіледі.
("KEGOC" АҚ өкілетті тұлғаның Т.Ә.А. көрсету орны)
(қол қою орны)
(Энергия өндіретін ұйымның уәкілетті тұлғасының Т.Ә.А. көрсету орны)
(қол қою орны)
Генерациялайтын
қондырғылардың электр
қуатына аттестаттауды өткізу
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
АКТ
Кезектен тыс аттестаттаудың нәтижелері
______________________________
(электр станциясының атауын көрсетіңіз)
________________________________________________________________,
(энергия өндіруші ұйымның атауын көрсетіңіз)
______________ қаласы, "____" ____________ 20___ж.
Электр станциясының параметрлері
Өлшемі
Мәні *
1
2
3
4
1.
Электр станциясының аттестатталған электр қуаты
МВт
2.
Электр қуатын ұлғайтудың аттестатталған жылдамдығы
МВт/мин
3.
Электр қуатын азайтудың аттестатталған жылдамдығы
МВт/мин
4.
Меншікті тұтынудың максималды электр қуаты (меншікті және шаруашылық қажеттіліктер)
МВт
5.
Генерациялайтын қондырғылардың электр қуатын аттестаттау кезінде генерациялаудың электр қуатының минималды мәні
МВт
Ескертпе:
* - кестенің параметрлерінің сандық мәндері он бүтінге дейін көрсетіледі.
("KEGOC" АҚ уәкілетті адамының Т.А.Ә., лауазымын көрсету орны)
(қол қою орны)
(Энергия өндіретін ұйымның уәкілетті тұлғасының Т.А.Ә. көрсету орны)
(қол қою орны)