О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 7-1/1130 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 802 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области ветеринарии"
Совместный приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 13 декабря 2018 года № 508 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 13 декабря 2018 года № 102. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 декабря 2018 года № 18012.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 7-1/1130 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 декабря 2015 года № 802 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов в области ветеринарии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12636, опубликован 11 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска в области ветеринарии, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочные листы в области ветеринарии в отношении:
субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию крупного рогатого скота (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию мелкого рогатого скота (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию птиц (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию свиней (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу;
субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию сельскохозяйственных животных (менее 1000 условных голов) согласно приложению 6 к настоящему совместному приказу;
субъектов, осуществляющих заготовку и переработку рыбы и рыбной продукции согласно приложению 7 к настоящему совместному приказу;
лабораториям ветеринарно-санитарной экспертизы согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу;
субъектов, осуществляющих переработку мяса, продукции и сырья животного происхождения согласно приложению 9 к настоящему совместному приказу;
субъектов, осуществляющих убой животных согласно приложению 10 к настоящему совместному приказу;
субъектов, осуществляющих деятельность по производству кормов и кормовых добавок согласно приложению 11 к настоящему совместному приказу;
государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами согласно приложению 12 к настоящему совместному приказу;
подразделений местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, осуществляющие деятельность в области ветеринарии согласно приложению 13 к настоящему совместному приказу;
субъектов, осуществляющих переработку молока согласно приложению 14 к настоящему совместному приказу;
субъектов, осуществляющих деятельность по производству и реализации препаратов ветеринарного назначения согласно приложению 15 к настоящему совместному приказу;
субъектов, осуществляющих деятельность по производству меда и продуктов пчеловодства согласно приложению 16 к настоящему совместному приказу;
субъектов, осуществляющих ветеринарную лечебно-профилактическую деятельность согласно приложению 17 к настоящему совместному приказу;
субъектов, осуществляющих хранение продукции и сырья животного происхождения согласно приложению 18 к настоящему совместному приказу;
субъектов, осуществляющих деятельность по содержанию и разведению животных в научных целях согласно приложению 19 к настоящему совместному приказу;
субъектов, осуществляющих деятельность по хранению и реализации кормов и кормовых добавок согласно приложению 20 к настоящему совместному приказу;
зоопарков, зоомагазинов и цирков согласно приложению 21 к настоящему совместному приказу;
субъектов, осуществляющих деятельность по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации, дегельминтизации согласно приложению 22 к настоящему совместному приказу.";

"Ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 7-1/1130 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 желтоқсандағы № 802 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 13 желтоқсандағы № 508 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 13 желтоқсандағы № 102 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 24 желтоқсанда № 18012 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 7-1/1130 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 28 желтоқсандағы № 802 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12636 болып тіркелген, 2016 жылғы 11 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) ветеринария саласындағы:
осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес ірі қара малдарды (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес ұсақ малдарды (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес құстарды (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес шошқаларды (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын (1000 шартты бастан аз) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес балық және балық өнімдерін дайындауды және қайта өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханаларына;
осы бірлескен бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес етті және жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес жануарларды союды жүзеге асыратын субъектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес жемшөп және жемшөп қоспаларын өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға;
осы бірлескен бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелеріне;
осы бірлескен бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес сүтті өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру және сату жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес бал және балара шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес ветеринариялық емдеу-профилактикалық қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауды жүзеге асыратын субъектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес жануарларды ғылыми мақсаттарда күтіп-бағу мен өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес жемшөп және жемшөп қоспаларын сақтау мен өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы бірлескен бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес зообақтарға, зоодүкендерге және цирктерге;
осы бірлескен бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес дезинфекция, дезинсекция, дератизация, дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысы тексеру парақтары бекітілсін.";

приложения 1 и 2 изложить в новой редакции, согласно приложениям 1 и 2 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложениями 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 и 22 согласно приложениям 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 и 22 к настоящему совместному приказу.
2. Департаменту ветеринарной, фитосанитарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совменстного приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан – Министр
сельского хозяйства Республики
Казахстан
____________ У. Шукеев
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________Т. Сулейменов
СОГЛАСОВАН
Комитет по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной
прокуратуры
Республики
Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Заместителя Премьер – Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 13 декабря 2018 года № 508
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 декабря 2018 года № 102
Приложение 1
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан

1 және 2-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 және 22-қосымшаларға сәйкес 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21 және 22-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық, фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрі
Ө. Шөкеев
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 508 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 102 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің

от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Критерии оценки степени риска в области ветеринарии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие критерии оценки степени риска в области ветеринарии (далее – Критерии) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 "Об утверждении Правил формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371), для отнесения субъектов (объектов) контроля и надзора к степеням риска и отбора субъектов (объектов) контроля и надзора при проведении профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
2. Критерии формируются посредством объективных и субъективных критериев.
3. В настоящих Критериях используются следующие понятия:
1) субъекты (объекты) контроля и надзора – административно-территориальные государственные ветеринарные организации, физические и юридические лица, использующие объекты, подлежащие государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору, в том числе осуществляющие деятельность, связанную с производством, заготовкой (убоем), хранением, использованием, переработкой и реализацией животных, продукции и сырья животного происхождения, ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок;
2) незначительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии к размещению, комплектованию, перемещению животных, продукции и сырья животного происхождения на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также нарушении не отнесенных к грубым и значительным нарушениям;
3) продукция, подлежащая государственному ветеринарно-санитарному контролю и надзору – продукция и сырье животного происхождения, не используемые без соответствующей обработки в пищу, а также корма и кормовые добавки;
4) значительное нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии к наличию помещений на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также в организациях по хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок; поступлению (приему), производству (изготовлению), хранению, реализации, утилизации, уничтожению объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора; проведению ветеринарных мероприятий; выполнению функции в области ветеринарии; нарушению сроков и полноты предоставления ветеринарного учета и отчетности, учета ветеринарных документов;

2015 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы ветеринария саласындағы тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабының 3-тармағына және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының "Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидаларын және тексеру парақтарының нысанын бекіту туралы" 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидалары және тексеру парақтарына сәйкес бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелеріне жатқызу және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу кезінде бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін әзірленді.
2. Өлшемшарттар объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
3. Осы Өлшемшарттарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бақылау және қадағалау субъектілері (объектілері) – мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын объектілерді пайдаланатын, оның ішінде жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты, ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын өндірумен, дайындаумен (союмен), сақтаумен, пайдаланумен, өңдеумен және өткізумен байланысты қызметті жүзеге асыратын әкімшілік-аумақтық мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар, жеке және заңды тұлғалар;
2) болмашы бұзушылық – Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген, жануарларды өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты орналастыруға, орнын ауыстыруға, жасақтауға қойылатын талаптарды бұзу, сондай-ақ өрескел және елеулі бұзушылықтарға жатқызылмаған бұзушылықтар;
3) ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын өнім – тағамға тиісті өңдеусіз пайдаланылмайтын жануарлардан алынатын өнім мен шикізат, сондай-ақ жемшөп және жемшөп қоспалары;
4) елеулі бұзушылық – Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген, жануарларды өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектiлерінде, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларын сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарда үй-жайлардың болуына; мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау объектілерін түсіруге (қабылдауға), өндіруге (дайындауға), сақтауға, өткізуге, кәдеге жаратуға, жоюға; ветеринариялық іс-шараларды жүргізуге; ветеринария саласындағы функцияның орындалуына; ветеринариялық есепке алу мен есептіліктің, ветеринариялық құжаттарды есепке алудың мерзімдерін бұзуға және берудің толықтығына қойылатын талаптардың бұзылуы;

5) риск – вероятность возникновения вспышки особо опасных инфекционных или инвазионных болезней животных, а также болезней связанных с неудовлетворительными условиями содержания и кормления животных, способных нанести вред здоровью животных и человека и влекущие масштабные последствия с биологической и экономической точки зрения;
6) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от степени риска в определенной сфере деятельности и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля и надзора;
7) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля и надзора в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора;
8) критерии оценки степени риска – совокупность количественных и качественных показателей, связанных с непосредственной деятельностью субъекта (объекта) контроля и надзора, особенностями отраслевого развития и факторами, влияющими на это развитие, позволяющих отнести субъектов контроля и надзора к различным степеням риска;
9) грубое нарушение – нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области ветеринарии, влекущие административную ответственность, предусмотренную Кодексом Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях", не соблюдение требований по обеспечению ветеринарно-санитарной безопасности, влекущие отравление людей и животных, а также не соблюдение требований к материально-техническому оснащению, отбору проб, не ведение ветеринарного учета и отчетности, не проведение идентификации сельскохозяйственных животных, наличие жалоб и обращений, а также нарушение требований Евразийского экономического союза в области ветеринарии.
Глава 2. Объективные критерии
4. Объективные критерии разработаны в целях распределения субъектов (объектов) контроля и надзора по степеням риска (высокая и не отнесенная к высокой).
5. К высокой степени риска относятся следующие субъекты:
1) осуществляющие деятельность по выращиванию крупного рогатого скота (от 1000 и более условных голов);
2) осуществляющие деятельность по выращиванию мелкого рогатого скота (от 1000 и более условных голов);

5) тәуекел – жануарлардың және адамдардың денсаулығына зиян келтіруге қабілетті және биологиялық және экономикалық тұрғыдан ауқымды зардаптарға әкеліп соқтыратын жануарлардың аса қауіпті инфекциялық немесе инвазиялық ауруларының, сондай-ақ жануарларды қанағаттандырарлықсыз жағдайда күтіп-бағумен және азықтандырумен байланысты аурулардың пайда болу ықтималдығы;
6) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – белгілі бір қызмет саласындағы тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланысты емес бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
7) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі – субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) қызмет нәтижелеріне байланысты бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары – бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) тікелей қызметімен, салалық даму ерекшеліктерімен және осы дамуға әсер ететін факторлармен байланысты, бақылау және қадағалау субъектілерін әртүрлі тәуекел дәрежелеріне жатқызуға мүмкіндік беретін сандық және сапалық көрсеткіштер жиынтығы;
9) өрескел бұзушылық – 2014 жылғы 5 шілдедегі "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде көзделген әкімшілік жауапкершілікке алып келетін Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарды бұзу, жануарлар мен адамдардың улануына алып келетін ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтамау, сондай-ақ материалдық-техникалық жарақтандыруға, сынамаларды іріктеуге қойылатын талаптарды сақтамау, ветеринариялық есепке алуды және есептілікті жүргізбеу, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізбеу, шағымдар мен арыздардың болуы, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың ветеринария саласындағы талаптарын бұзу.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
4. Объективті өлшемшарттар бақылау және қадағалау субъектілерін (объектілерін) тәуекел дәрежелері (жоғары және жоғарыға жатқызылмаған) бойынша бөлу мақсатында әзірленді.
5. Тәуекелдің жоғары дәрежесіне мынадай:
1) ірі қара малдарды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын;
2) ұсақ малдарды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын;

3) осуществляющие деятельность по выращиванию птиц (от 1000 и более условных голов);
4) осуществляющие деятельность по выращиванию свиней (от 1000 и более условных голов);
5) осуществляющие деятельность по выращиванию сельскохозяйственных животных (менее 1000 условных голов);
6) осуществляющие заготовку и переработку рыбы и рыбной продукции;
7) лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы;
8) осуществляющие переработку мяса, продукции и сырья животного происхождения;
9) осуществляющие убой животных;
10) осуществляющие деятельность по производству кормов и кормовых добавок;
11) государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами;
12) подразделения местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, осуществляющие деятельность в области ветеринарии;
13) осуществляющие переработку молока;
14) осуществляющие деятельность по производству и реализации препаратов ветеринарного назначения;
15) осуществляющие деятельность по производству меда и продуктов пчеловодства.
6. К не отнесенной к высокой степени риска относятся следующие субъекты:
1) осуществляющие хранение продукции и сырья животного происхождения;
2) осуществляющие деятельность по хранению и реализации кормов и кормовых добавок;
3) осуществляющие ветеринарную лечебно-профилактическую деятельность;
4) осуществляющие деятельность по содержанию и разведению животных в научных целях;
5) зоопарки, цирки и зоомагазины;
6) осуществляющие деятельность по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации и дегельминтизации.
7. В отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных к высокой степени риска проводятся профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, а также внеплановые проверки и профилактически контроль и надзор без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора.
В отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, не отнесенные к высокой степени риска проводится профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора и внеплановые проверки.
Глава 3. Субъективные критерии
8. В отношении субъектов (объектов) контроля и надзора, отнесенных по объективным критериям к высокой степени риска, применяются субъективные критерии.
Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:

3) құстарды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын;
4) шошқаларды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын;
5) ауыл шаруашылығы жануарларын (1000 шартты бастан аз) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын;
6) балық және балық өнімдерін дайындау мен өңдеуді жүзеге асыратын;
7) ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханалар;
8) етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеуді жүзеге асыратын;
9) жануарларды союды жүзеге асыратын;
10) жемшөп және жемшөп қоспаларын өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын;
11) жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар;
12) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелері;
13) сүтті өңдеуді жүзеге асыратын;
14) ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын;
15) бал және балара шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер жатады.
6. Жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылмағандарға мынадай:
1) жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауды жүзеге асыратын;
2) жемшөп және жемшөп қоспаларын сақтау мен өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын;
3) ветеринариялық емдеу-профилактикалық қызметті жүзеге асыратын;
4) жануарларды ғылыми мақсаттарда күтіп-бағу мен өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын;
5) зообақтар, цирктер, зоодүкендер;
6) дезинфекция, дезинсекция, дератизация және дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілер жатады.
7. Жоғары тәуекел дәрежесіне жататын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау, сондай-ақ жоспардан тыс тексерулер және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізіледі.
Жоғары тәуекел дәрежесіне жатпайтын бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалау және жоспардан тыс тексерулер жүргізіледі.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
8. Объективті өлшемшарттар бойынша жоғарғы тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) қатысты субъективті өлшемшарттар қолданылады.
Субъективті өлшемшарттарды айқындау мынадай кезеңдерді қолдана отырып жүзеге асырылады:

1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
9. Для оценки степени риска по субъективным критериям используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, а также подразделениями местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, осуществляющие деятельность в области ветеринарии;
2) результаты предыдущих проверок и профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора. При этом степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований законодательства, отраженных в проверочных листах;
3) наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных);
4) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
5) результаты профилактического контроля и надзора без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора;
6) анализ сведений средств массовой информации;
7) результаты анализа сведений, представляемых государственными органами, государственными учреждениями и организациями.
10. На основании источников информации, указанных в пункте 9 настоящих Критериев определяются субъективные критерии в области ветеринарии в отношении:
субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию крупного рогатого скота (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 1, к настоящим Критериям;
субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию мелкого рогатого скота (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 2, к настоящим Критериям;
субектов, осуществляющих деятельность по выращиванию птиц (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 3, к настоящим Критериям;
субъектов, осуществляющих деятельность по выращиванию свиней (от 1000 и более условных голов) согласно приложению 4, к настоящим Критериям;
субъектов, осуществляющие деятельность по выращиванию сельскохозяйственных животных (менее 1000 условных голов) согласно приложению 5, к настоящим Критериям;
субъектов, осуществляющих заготовку и переработку рыбы и рыбной продукции согласно приложению 6, к настоящим Критериям;
лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы согласно приложению 7, к настоящим Критериям;
субъектов, осуществляющих переработку мяса, продукции и сырья животного происхождения согласно приложению 8, к настоящим Критериям;
субъектов, осуществляющих убой животных согласно приложению 9, к настоящим Критериям;
субъектов, осуществляющие деятельность по производству кормов и кормовых добавок согласно приложению 10, к настоящим Критериям;
государственные ветеринарные организации, созданные местными исполнительными органами согласно приложению 11, к настоящим Критериям;
подразделений местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, осуществляющие деятельность в области ветеринарии согласно приложению 12, к настоящим Критериям;
субъектов, осуществляющих переработку молока согласно приложению 13, к настоящим Критериям;
субъектов, осуществляющих деятельность по производству и реализации препаратов ветеринарного назначения согласно приложению 14, к настоящим Критериям;
субъектов, осуществляющих деятельность по производству меда и продуктов пчеловодства согласно приложению 15, к настоящим Критериям по которым присваиваются показатели степени риска.

1) дерекқорлар қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
9. Субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесін бағалау үшін мынадай ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау және қадағалау субъектісі, оның ішінде ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомоствосының аумақтық бөлімшелері, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органның ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелері жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы ұсынылатын есептілік пен мәліметтер мониторингісінің нәтижелері;
2) бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулердің және профилактикалық бақылаудың нәтижелері. Бұл ретте бұзушылықтардың ауырлық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмышы) тексеру парақтарында көрсетілген Қазақстан Республикасының заңнама талаптарын сақтамаған жағдайда белгіленеді;
3) бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік аурулары жағдайларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы);
4) жеке және (немесе) заңды тұлғалардың расталған шағымдар мен арыздардың болуы;
5) бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау мен қадағалау нәтижелері;
6) бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметтерін талдау;
7) мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері.
10. Осы Өлшемшарттардың 9-тармағында көрсетілген ақпарат көздері негізінде:
осы Өлшемшарттарға 1-қосымшағы сәйкес ірі қара малдарды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы Өлшемшарттарға 2-қосымшағы сәйкес ұсақ малдарды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы Өлшемшарттарға 3-қосымшағы сәйкес құстарды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы Өлшемшарттарға 4-қосымшағы сәйкес шошқаларды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы Өлшемшарттарға 5-қосымшағы сәйкес ауыл шаруашылығы жануарларын (1000 шартты бастан аз) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы Өлшемшарттарға 6-қосымшағы сәйкес балық және балық өнімдерін дайындау мен өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге;
осы Өлшемшарттарға 7-қосымшағы сәйкес ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханаларға;
осы Өлшемшарттарға 8-қосымшағы сәйкес етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге;
осы Өлшемшарттарға 9-қосымшағы сәйкес жануарларды союды жүзеге асыратын субъектілерге;
осы Өлшемшарттарға 10-қосымшағы сәйкес жемшөп және жемшөп қоспаларын өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы Өлшемшарттарға 11-қосымшағы сәйкес жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға;
осы Өлшемшарттарға 12-қосымшағы сәйкес облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелерге;
осы Өлшемшарттарға 13-қосымшағы сәйкес сүтті өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге;
осы Өлшемшарттарға 14-қосымшағы сәйкес ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге;
осы Өлшемшарттарға 15-қосымшағы сәйкес бал және балара шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттары айқындалады, солар бойынша тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері беріледі.

11. Для отнесения субъекта контроля и надзора к степени риска применяется следующий порядок расчета показателя степени риска.
При выявлении одного грубого нарушения, субъекту контроля приравнивается показатель степени риска 100 и в отношении него проводится профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
В случае, если грубых нарушений требований не выявлено, то для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям требований значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – общее количество значительных нарушений;
SР2 - количество выявленных значительных нарушений;
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – общее количество незначительных нарушений;
SР2 - количество выявленных незначительных нарушений;
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн
где:
SР - общий показатель степени риска;
SРз - показатель значительных нарушений;
SРн - показатель незначительных нарушений.
12. По общему показателю степени риска субъект контроля и надзора относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 и отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора;
2) не отнесенные к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.
13. При анализе и оценке степени риска не применяются данные субъективных критериев, ранее учтенных и использованных в отношении конкретного субъекта (объекта) контроля и надзора.
14. Кратность проведения профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще одного раза в год.

11. Бақылау және қадағалау субъектісін тәуекел дәрежесіне жатқызу үшін тәуекел дәрежесінің көрсеткішін есептеудің мынадай тәртібі қолданылады.
Бір өрескел бұзушылық анықталған кезде, бақылау субъектісіне 100 тәуекел дәрежесінің көрсеткіші беріледі және оған қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізіледі.
Өрескел бұзушылықтар анықталмаған жағдайда, тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және болмашы дәрежедегі бұзушылықтар бойынша жиынтық көрсеткіш есептеледі.
Елеулі дәрежелі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,7 коэффиценті қолданылады және аталған көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7
мұнда:
SРз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың жалпы саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы дәрежелі бұзушылықтар көрсеткішін анықтау кезінде 0,3 коэффиценті қолданылады және аталған көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3
мұнда:
SРн – болмашы бұзушылықтар көрсеткіші;
SР1 – болмашы талаптардың жалпы саны;
SР2 – анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және қосу жолымен мынадай формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтарды көрсеткіштерін қосу арқылы анықталады:
SР = SРз + SРн
мұнда:
SР – тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SРз – елеулі бұзушылықтар көрсеткіші;
SРн – болмашы бұзушылықтар көрсеткіші.
12. Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіштері бойынша бақылау және қадағалау субъектісі:
1) 61-ден 100-ге дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде тәуекелдің жоғарғы дәрежесіне және оған қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізіледі;
2) 0-ден 60-қа дейінгі тәуекел дәрежесінің көрсеткіші кезінде тәуекелдің жоғарғы дәрежесіне жатқызылмағанға жатады және оған қатысты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізілмейді;
13. Тәуекел дәрежесін талдау және бағалау кезінде нақты бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты бұрын ескерілген және пайдаланылған субъективті өлшемшарттардың деректері не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап қою мерзімі өтіп кеткен деректер қолданылмайды.
14. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізудің жиілігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау және бағалау нәтижелері бойынша анықталады.

15. Профилактический контроль и надзор с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора проводятся на основании полугодовых списков проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, формируемых на полугодие по результатам проводимого анализа и оценки степени риска, утвержденных первым руководителем регулирующего государственного органа в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Кодекса.

15. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау Кодекстің 141-бабының 3-тармағына сәйкес реттеуші мемлекеттік органның бірінші басшысы бекіткен, тәуекел дәрежесіне жүргізілетін талдау және бағалау нәтижелері бойынша жарты жылға қалыптастырылатын, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің жарты жылдық тізімінің негізінде жүргізіледі.

16. Списки профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора составляются с учетом приоритетности субъекта контроля и надзора с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
Приложение 1
к Критериям оценки степени риска
в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по
выращиванию крупного рогатого скота (от 1000 и более условных голов)
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга сведений, представляемых субъектом контроля и надзора, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, а также подразделениями местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, осуществляющие деятельность в области ветеринарии
1.
Не предоставление в течении десяти календарных дней в ветеринарную организацию ветеринарными врачами сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств ведомости о проведении идентификации сельскохозяйственных животных (учитывается при наличии ветеринарного врача)
Грубое
2.
Наличие не соответствующей информации, представленной в ведомости о проведении идентификации сельскохозяйственных животных представленной ветеринарными врачами сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств
Значительное
3.
Наличие сведений об отсутствии ветеринарных сопроводительных документов (ветеринарный сертификат, ветеринарная справка)
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
4.
Наличие на территории объекта производства ограждения исключающий доступ посторонних лиц и животных
Грубое
5.
Наличие на всех въездах (выездах) на территорию (с территории) объекта производства для обеззараживания ходовой части автотранспорта дезинфекционных барьеров (далее – дезбарьер), оборудованного навесом, закрытым стенками с боковых сторон. Дезбарьеры содержатся в рабочем состоянии круглогодично
Грубое
6.
Наличие актов по проведению дезинфекции стойла для взрослых животных и каждый раз после выбраковки животных, перед постановкой новых животных
Грубое
7.
Наличие журналов для записи ветеринарно-профилактических мероприятий
Значительное
8.
Наличие разделения территории объекта производства на зоны:

16. Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау жүргізудің тізімдері субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің жоғары көрсеткішімен бақылау және қадағалау субъектісінің басымдылығын ескере отырып, жасалады.
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
1-қосымша
Ірі қара малдарын өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі), оның ішінде ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомоствосының аумақтық бөлімшелері, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органның ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелері жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы ұсынылатын мәліметтер мониторингісінің нәтижелері
1.
Ауыл шаруашылығы құрылымдарының, фермерлік, шаруа қожалықтарының ветеринариялық дәрігерлерінің ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомосты күнтізбелік он күн ішінде ветеринариялық ұйымға ұсынбауы (ветеринариялық дәрігердің бар болуы ескеріледі)
Өрескел
2.
Ауыл шаруашылығы құрылымдарының, фермерлік, шаруа қожалықтарының ветеринариялық дәрігерлері ұсынған ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомосында сәйкес емес ақпараттың болуы
Елеулі
3.
Ветеринарлық ілеспе құжаттардың (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) болмауы туралы мәліметтердің болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулердің және профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
4.
Өндіріс объектісі аумағына бөгде адамдар мен жануарлардың кіруін болдырмайтын қоршаудың болуы
Өрескел
5.
Өндіріс объектісінің аумағына (аумағынан) барлық кіреберістерде (шығаберістерде) автокөліктің жүріс бөлігін залалсыздандыруға арналған бүйір жақтары қабырғалармен жабылған қалқамен жабдықталған дезинфекциялық тосқауылдардың (бұдан әрі – дезнфекциялық тосқауыл) болуы. Дезинфекциялық тосқауыл жыл бойы жұмыстық жай-күйде ұсталады
Өрескел
6.
Ересек жануарларға арналған шетен қораға жануарларға сұрыптама жүргізілгеннен кейін және жаңа жануарларды қояр алдында әр жолы дезинфекция жүргізгендігі жөніндегі актілердің болуы
Өрескел
7.
Ветеринариялық профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журналдардың болуы
Елеулі
8.
Өндіріс объектісінің аумағы мынадай аймақтарға бөлінеді:

1) (зона А) - помещение для содержания основного стада и производства продукции, родильное отделение, профилакторий для новорожденного молодняка, помещение для содержания молодняка, ремонтного стада, пункт искусственного осеменения животных (за исключением птицефабрик), изолятор и карантинное отделение (загон с трапом, раскол для ветеринарной обработки животных), кормоцех по заготовке кормовых смесей;
2) (зона Б) - ветеринарно-санитарный блок с санитарным пропускником для обслуживающего персонала;
3) (зона В) - административно-хозяйственная;
4) (зона Г) хранения кормов;
5) (зона Д) - обособленного места для хранения навоза
Значительное
9.
Наличие в составе животноводческих помещений для содержания животных:

1) (А аймағы) - негізгі табынды ұстауға және өнім өндіруге арналған қора-жай, мал туғызатын бөлім, жаңа туылған төлдерге арналған профилакторий, төлдерді, мал басын толықтыратын табынды ұстауға арналған қора-жай, жануарларды қолдан ұрықтандыратын пункт (құс фабрикаларын қоспағанда), оқшаулағыш және карантиндік бөлім (басқышы бар қаша, жануарларды ветеринариялық өндеуге арналған өткелек), жемшөп қоспаларын дайындау жөніндегі жемшөп цехы;
2) (Б аймағы) - қызмет көрсетуші персоналға арналған санитариялық өткізу орны бар ветеринариялық-санитариялық блок;
3) (В аймағы) - әкімшілік-шаруашылық;
4) (Г аймағы) - жемшөп сақтау;
5) (Д аймағы) - көңді сақтауға арналған оқшауланған орын
Елеулі
9.
Жануарларды күтіп-бағуға арналған мал шаруашылығы қора-жайларының құрамында мынадай объектілердің болуы:

1) здания для содержания животных (молодняка и взрослого поголовья);
2) загоны для организации прогулки животных, имеющие навесы, кормушки, поилки, расколы, трап и весы;
3) площадка для хранения навоза и навозной жижи, огороженной и оканавленной по периметру, с одним въездом и выездом
Значительное
10.
Наличие тамбура между карантинным отделением и изолятором при их размещении в едином блоке, в котором устанавливаются шкафы для специальной одежды рабочих, умывальник, емкости с дезинфекционными растворами, дезинфекционный коврик для дезинфекции обуви
Значительное
11.
Помещения и открытые загоны для содержания животных подлежат очистке от навоза
Значительное
12.
Наличие карантинного здания, совмещенного с помещениями одного периода выращивания молодняка
Значительное
13.
Наличие актов о проведение дератизации
Значительное
14.
Соблюдение требования по своевременной вакцинации против бешенства и диагностики, а также по плану не менее 4-х раз в год дегельминтизации собак
Значительное
15.
Размещение навозохранилища за пределами ограждения территории комплекса на расстоянии не менее 60 метров (далее – м) от производственных зданий
Незначительное
16.
Наличие на окнах, дверях, вентиляционных отверстиях каждого животноводческого помещения (базы), кормоприготовительного цеха, склада для кормов, зернохранилища и других объектах рамы с сеткой во избежание залета дикой птицы
Незначительное
17.
Наличие в изолированных секциях и помещениях системы вентиляции, обеспечивающей оптимальный воздухообмен и равномерное распределение свежего воздуха по всей зоне размещения животных
Незначительное
18.
Наличие специальных транспортных средств для перевозки больных животных из производственных помещений в убойный пункт
Незначительное
19.
Наличие изолятора, огороженного сплошным забором высотой не менее 2 м с цоколем, и устройством выхода в собственный внутренний двор, при отсутствии общехозяйственного изолятора
Незначительное
20.
Обеспечение идентификации сельскохозяйственных животных и извещение подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, органов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации, случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных
Грубое
21.
Обеспечение своевременной вакцинацией и диагностикой своих животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности
Грубое
22.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших в хозяйство
Грубое
23.
Наличие акта эпизоотологического обследования (противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период карантинирования) при поступлении животных на объект производства
Грубое
24.
Проведение системы диспансеризации поголовья при поступлении и каждом технологическом переводе из одной возрастной группы в другую
Значительное
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
25.
Наличие подтвержденных фактов падежа сельскохозяйственных животных, заболевании животных, повлекших распространение инфекционных, паразитарных и энзоотических болезней животных, а также заболевание, отравление животных, вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
26.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения ветеринарно-санитарных требований
Грубое
Результаты профилактического контроля и надзора без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
27.
Не представление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля и надзора без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора
Грубое
Результаты анализа сведение средств массовой информации
28.
Наличие подтвержденных сведений в средствах массовой информации о заболевании животных инфекционными, паразитарными и энзоотическим болезнями
Грубое
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами, государственными учреждениями и организациями
29.
Наличие подтвержденной официальной информации об установленных фактах применения субъектом контроля и надзора незарегистрированных на территории Республики Казахстан и государствах – членах Евразийского экономического союза ветеринарных препаратов и кормовых добавок
Грубое
30.
Наличие подтвержденных сведений о несоблюдении зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований и правил при содержании, разведении, использовании, а также при транспортировке (перемещении) сельскохозяйственных животных
Грубое
Приложение 2
к Критериям оценки степени риска
в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по
выращиванию мелкого рогатого скота (от 1000 и более условных голов)
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга сведений, представляемых субъектом контроля и надзора, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, а также подразделениями местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, осуществляющие деятельность в области ветеринарии
1.
Не предоставление в течении десяти календарных дней в ветеринарную организацию ветеринарными врачами сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств ведомости о проведении идентификации сельскохозяйственных животных (учитывается при наличии ветеринарного врача)
Грубое
2.
Наличие не соответствующей информации в ведомости о проведении идентификации сельскохозяйственных животных представленной ветеринарными врачами сельскохозяйственных формирований, крестьянских, фермерских хозяйств
Значительное
3.
Наличие сведений об отсутствии ветеринарных сопроводительных документов (ветеринарный сертификат, ветеринарная справка)
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
4.
Наличие на территории объекта производства ограждения исключающий доступ посторонних лиц и животных
Грубое
5.
Наличие на всех въездах (выездах) на территорию (с территории) объекта производства для обеззараживания ходовой части автотранспорта дезинфекционных барьеров (далее – дезбарьер), оборудованного навесом, закрытым стенками с боковых сторон. Дезбарьеры содержатся в рабочем состоянии круглогодично
Грубое
6.
Наличие актов по проведению дезинфекции стойла для взрослых животных и каждый раз после выбраковки животных, перед постановкой новых животных
Грубое
7.
Наличие журналов для записи ветеринарно-профилактических мероприятий
Значительное
8.
Наличие разделения территории объекта производства на зоны:

1) жануарларды (төлді және ересек мал басын) күтіп-бағуға арналған ғимараттар;
2) қалқалары, оттықтары, суаратын астаулары, өткелектері, басқыштары мен таразысы бар, жануарларды серуендетуді ұйымдастыруға арналған қашалар;
3) бір кіреберісі және шығаберісі бар, периметр бойынша қоршалған және арық салынған көңді және сұйық көңді сақтауға арналған алаң
Елеулі
10.
Карантиндік бөлімше және оқшаулағыш бірыңғай блокта орналасқанда, олардың арасында жұмысшылардың арнайы киіміне арналған шкафтар, қолжуғыш, дезинфекциялық ерітінділері бар сыйымдылықтар, аяқкиімді дезинфекциялауға арналған дезинфекциялық төсеніш орналасқан тамбурдың болуы
Елеулі
11.
Жануарларды күтіп-бағуға арналған қора-жайлар мен қоршалған ашық қашалар көңнен тазартылуы тиіс
Елеулі
12.
Төлдерді бір кезеңде өсіретін қора-жайлармен біріктірілген карантиндік ғимараттың болуы
Елеулі
13.
Дератизация жүргізгендігі туралы актілердің болуы
Елеулі
14.
Иттерді құтыруға қарсы уақтылы вакциналау және оларға диагностика жүргізу, сондай-ақ жылына кемінде 4 рет дегельминтизация жүргізу жөніндегі талаптың сақталуы
Елеулі
15.
Көң сақтайтын орынды өндірістік ғимараттардың кешен аумағы қоршауының сыртында кемінде 60 метр (бұдан әрі – м) қашықтықта орналастыру
Болмашы
16.
Әрбір мал шаруашылығы қора-жайының (базаның), жемшөп дайындайтын цехтің, жемшөпке арналған қойманың, астық сақтайтын орынның және басқа да объектілердің терезелері, есіктері, желдету тесіктерінде жабайы құстардың ұшып кіруіне жол бермейтін торлы рамалардың болуы
Болмашы
17.
Оқшауланған секциялар мен қора-жайларда оңтайлы ауа алмасуды және жануарлар орналасқан барлық аймақ бойынша таза ауаның біркелкі таралуын қамтамасыз ететін желдету жүйесінің болуы
Болмашы
18.
Ауру жануарларды өндірістік үй-жайлардан мал сою пунктіне тасымалдауға арналған арнайы көлік құралдарының болуы
Болмашы
19.
Жалпы шаруашылық оқшаулағышы болмаған жағдайда, жертөлесі және өзінің ішкі ауласына шығуға арналған құрылысы бар биіктігі кемінде 2 м тұтас дуалмен қоршалған оқшаулағыштың болуы
Болмашы
20.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi қамтамасыз ету және жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелерін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарын жаңадан сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны мен өткізілгені, өлу, бірнеше жануардың бір мезгілде ауыруы жағдайлары туралы хабардар ету
Өрескел
21.
Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін өз жануарларын уақтылы вакциналау және олардың диагностикасын қамтамасыз ету
Өрескел
22.
Шаруашылыққа әкелінген жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел
23.
Өндіріс объектісіне жануарлар келіп түскен кезде эпизоотологиялық зерттеп қарау (карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар) актісінің болуы
Өрескел
24.
Келіп түсу және бір жастық топтан екінші топқа әрбір технологиялық ауыстыру кезінде мал басын диспансеризациялау жүйесін жүргізу
Елеулі
Бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік аурулары жағдайларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
25.
Жануарлардың инфекциялық, паразиттік және энзоотиялық ауруларының таралуына алып келетін, ауыл шаруашылығы жануарларының қырылу, жануарлардың ауруы, сондай-ақ ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан жануарлардың уланып ауруы туралы расталған фактілердің болуы
Өрескел
Расталған шағымдардың және арыздардың болуы және саны
26.
Ветеринариялық-санитариялық талаптарды сақтамау фактілері бойынша бір және одан да көп расталған шағымның және (немесе) арыздың болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері
27.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау және қадағалау шеңберінде берілген ұсынымдарды орындау жөнінде ақпараттарды ұсынбау
Өрескел
Бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметтерін талдау нәтижелері
28.
Жануарлардың инфекциялық, паразиттік және эннзоотиялық аурулармен ауырғандығы туралы бұқаралық ақпарат құралдарында расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
29.
Қазақстан Республикасы және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше елдер аумағында тіркелмеген ветеринариялық препараттарды және жемшөп қоспаларын бақылау және қадағалау субъектісінің қолданғандығы анықталған фактілер туралы расталған ресми ақпараттың болуы
Өрескел
30.
Ауыл шаруашылығы жануарларын күтіп-бағу, өсіру, пайдалану сондай-ақ оларды тасымалдау (орнын ауыстыру) кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды және қағидаларды сақтамау туралы расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
2-қосымша
Ұсақ малдарды өсіру (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі), оның ішінде ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомоствосының аумақтық бөлімшелері, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органның ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелері жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы ұсынылатын мәліметтер мониторингісінің нәтижелері
1.
Ауыл шаруашылығы құрылымдарының, фермерлік, шаруа қожалықтарының ветеринариялық дәрігерлерінің ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомосты күнтізбелік он күн ішінде ветеринариялық ұйымға ұсынбауы (ветеринариялық дәрігердің бар болуы ескеріледі)
Өрескел
2.
Ауыл шаруашылығы құрылымдарының, фермерлік, шаруа қожалықтарының ветеринариялық дәрігерлері ұсынған ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомосында сәйкес емес ақпараттың болуы
Елеулі
3.
Ветеринарлық ілеспе құжаттардың (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) болмауы туралы мәліметтердің болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулердің және профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
4.
Өндіріс объектісі аумағына бөгде адамдар мен жануарлардың кіруін болдырмайтын қоршаудың болуы
Өрескел
5.
Өндіріс объектісінің аумағына (аумағынан) барлық кіреберістерде (шығаберістерде) автокөліктің жүріс бөлігін залалсыздандыруға арналған бүйір жақтары қабырғалармен жабылған қалқамен жабдықталған дезинфекциялық тосқауылдардың (бұдан әрі – дезнфекциялық тосқауыл) болуы. Дезинфекциялық тосқауыл жыл бойы жұмыстық жай-күйде ұсталады
Өрескел
6.
Ересек жануарларға арналған шетен қораға жануарларға сұрыптама жүргізілгеннен кейін және жаңа жануарларды қояр алдында әр жолы дезинфекция жүргізгендігі жөніндегі актілердің болуы
Өрескел
7.
Ветеринариялық профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журналдардың болуы
Елеулі
8.
Өндіріс объектісінің аумағы мынадай аймақтарға бөлінеді:

1) для экспертизы мяса и мясопродуктов, яиц и яйцепродуктов (с отдельными рабочими столами);
2) для экспертизы рыбы и рыбопродуктов;
3) для экспертизы молока и молокопродуктов, меда, растительного сырья (с отдельным рабочим столом);
4) для мойки инвентаря;
5) для стерилизации мяса и мясопродуктов с холодильным оборудованием для хранения конфиската;
6) для хранения дезинфицирующих и моющих средств, инвентаря;

1) ет және ет өнімдерін, жұмыртқа мен жұмыртқа өнімдерін сараптауға арналған (бөлек жұмыс үстелдерімен);
2) балық және балық өнімдерін сараптауға арналған;
3) сүт және сүт өнімдерін, балды, өсімдік шикізатын сараптауға арналған (бөлек жұмыс үстелдерімен);
4) мүкәммалды жууға арналған;
5) конфискатты сақтау үшін тоңазытқыш жабдықтарымен, ет және ет өнімдерін залалсыздандыруға арналған;
6) дезинфекциялау және жуу құралдарын, мүкәммалды сақтауға арналған;

7) санитарные и бытовые помещения для персонала
Грубое
3.
Наличие ветеринарного учета (учет поступающей продукции, результатов экспертиз, конфискатов, реактивов)
Грубое
4.
Наличие изолированной холодильной камеры для временного хранения мясных туш, мясопродуктов и других продуктов, а также автоклава для обеззараживания мяса, мясопродуктов и конфискатов (при отсутствии автоклава допускается обезвреживание проводить в котлах)
Грубое
5.
Рабочие столы, предназначенные для экспертизы туш убойных животных, мясных продуктов, рыбы, мяса птицы должны покрываться мраморной крошкой, кафелем или обиваться оцинкованным железом
Значительное
6.
Соблюдение требований по обеспеченности специальными отдельными приспособлениями (устройствами) для подвешивания мясных туш, внутренних органов, головы (вешала, крючки и другие) или столами для проведения экспертизы мяса и мясопродуктов
Значительное
7.
Столы, на которых производятся исследования молока и молочных продуктов покрываются оцинкованным железом или пищевым пластиком
Значительное
8.
Обеспеченность лаборатории для проведения ветеринарно-санитарной экспертизы необходимыми специальными лабораторными видами оборудования, приборами, инструментами, химическими реактивами, моечными и дезинфицирующими средствами, ветеринарными клеймами и штампами, лабораторной посудой, специальной одеждой, лабораторной мебелью, инвентарем и другими вспомогательными материалами
Значительное
9.
Наличие маркировки с указанием срока годности и дата изготовления используемых химических реактивов
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
10.
Наличие подтвержденных фактов нарушения субъектом контроля при выдаче ветеринарно-санитарной экспертизы по безопасности исследовании продукции и сырья животного происхождении повлекших заболеванию людей, распространению инфекционных и паразитарных болезней животных вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
11.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения ветеринарно-санитарных требований
Грубое
Результаты профилактического контроля и надзора без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
12.
Не представление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля и надзора без посещения субъектов (объектов) контроля и надзор
Грубое
Результаты анализа сведение средств массовой информации
13.
Наличие подтвержденных сведений в средствах массовой информации о фактах развития и распространения инфекционных, паразитарных болезней животных при экспертизе мяса, продукции и сырья животного происхождения
Грубое
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами, государственными учреждениями и организациями
14.
Наличие подтвержденных официальной информации об установленных фактах о нарушении требований безопасного хранения химических реактивов, дезинфицирующих средств, повлекших отравление людей и животных
Грубое
15.
Наличие подтвержденных сведений о несоблюдении зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований при проведении ветеринарно-санитарной экспертизы
Грубое
Приложение 8
к Критериям оценки степени риска
в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих переработку мяса,
продукции и сырья животного происхождения
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора, проводимого территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, а также подразделениями местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, осуществляющие деятельность в области ветеринарии
1.
Непредставление отчета субъекта (объекта) контроля и надзора о ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождениях
Грубое
2.
Наличие сведений об отсутствии ветеринарных сопроводительных документов (ветеринарный сертификат, ветеринарная справка)
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля и надзора и надзора с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
3.
Соблюдение требования по исключению перекрестной контаминации при размещении технологического оборудования в производственных помещениях
Грубое
4.
Наличие на объекте переработки мяса следующего оборудования ветеринарно-санитарного назначения:

7) персоналға арналған санитариялық және тұрмыстық үй-жайлар
Өрескел
3.
Ветеринариялық есепке алудың (келіп түсетін өнімді, сараптама нәтижелерін, конфискаттарды, реактивтерді есепке алу) болуы
Өрескел
4.
Ет ұшаларын, ет өнімдерін және басқа өнімдерді уақытша сақтау үшін оқшауланған тоңазытқыш камерасының, сондай-ақ ет, ет өнімдерін және конфискаттарды залалсыздандыруға арналған автоклавтың болуы (автоклав болмаған жағдайда, зарарсыздандыруды қазандықта жүргізуге рұқсат етіледі)
Өрескел
5.
Сойылған жануарлардың ұшаларын, ет өнімдерін, балықты, құсты сараптауға арналған жұмыс үстелдері мәрмәр түйіршіктерімен, кафельмен немесе мырышталған темірмен қапталуға тиіс
Елеулі
6.
Ет ұшаларын, ішкі органдарды, басты ілуге арналған арнайы бөлек айлабұйымдармен (қондырғылармен) (ілгіш, ілгек және басқалары) немесе ет және ет өнімдеріне сараптама жүргізу үшін үстелдермен қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтау
Елеулі
7.
Сүт және сүт өнімдеріне зерттеу жүргізілетін үстелдер мырышталған темірмен немесе тағамдық пластиктермен қапталады
Елеулі
8.
Ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізуге арналған зертхананың қажетті арнайы зертханалық жабдық түрлерімен, аспаптармен, құралдармен, химиялық реактивтермен, жуу және дезинфекциялау құралдарымен, ветеринариялық таңбалармен және мөртаңбалармен, арнайы киіммен, зертханалық ыдыспен, зертханалық жиһазбен, мүкәммалмен және басқа да көмекші материалдармен қамтамасыз етілуі
Елеулі
9.
Пайдаланылатын химиялық реактивтердің жарамдылық мерзімі мен шығарылған күні көрсетілген таңбаның болуы
Елеулі
Бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік аурулары жағдайларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
10.
Бақылау және қадағалау субъектісі жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзатты зерттеудің қауіпсіздігі бойынша ветеринариялық-санитариялық сараптама беру кезінде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды және қағидадарды сақтамау салдарынан адамдардың ауруына, жануарлардың инфекциялық және паразиттік ауруларының таралуына алып келетін расталған фактілердің болуы
Өрескел
Расталған шағымдардың және арыздардың болуы және саны
11.
Ветеринариялық-санитариялық талаптарды сақтамау фактісі туралы бір және одан да көп расталған шағымның және (немесе) арыздың болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері
12.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау және қадағалау шеңберінде берілген ұсынымдарды орындау жөнінде ақпараттарды ұсынбау
Өрескел
Бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметтерін талдау нәтижелері
13.
Етті, жануарлардан алынатын өнiм мен шикізатты сараптау кезінде жануарлардың инфекциялық, паразиттік ауруларының дамуы мен таралу фактілері туралы бұқаралық ақпарат құралдарында расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
14.
Адамдар мен жануарлардың улануына алып келетін химиялық реактивтерді, дезинфекциялық құралдарды қауіпсіз сақтау талаптарын бұзу туралы анықталған фактілер туралы расталған ресми ақпараттың болуы
Өрескел
15.
Ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу кезінде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды сақтамау туралы расталған ақпараттардың болуы
Өрескел
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
8-қосымша
Етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі), оның ішінде ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомоствосының аумақтық бөлімшелері, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органның ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелері жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы ұсынылатын мәліметтер мониторингісінің нәтижелері
1.
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзатты ветеринариялық-санитариялық сараптау туралы есепті ұсынбауы
Өрескел
2.
Ветеринарлық ілеспе құжаттардың (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) болмауы туралы мәліметтердің болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулердің және профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
3.
Өндірістік үй-жайларда технологиялық жабдықтарды орналастырған кезде айқаспалы контаминацияны болдырмау жөніндегі талапты сақтау
Өрескел
4.
Етті өңдеу объектілерінде ветеринариялық-санитариялық мақсаттағы мынадай жабдықтардың болуы:

1) стационарного дезопромывочного пункта или площадки, или дезинфицирующего барьера для мойки и дезинфекции автотранспорта, доставляющего мясо и мясную продукцию, сырье животного происхождения для переработки;
2) помещения для специалистов в области ветеринарии с оборудованием для контроля и ветеринарно-санитарной экспертизы животных, продукции и сырья животного происхождения;
3) изолированной холодильной камеры для временного хранения мяса и продуктов убоя до их переработки;
4) сооружениями для обеззараживания сточных вод
Грубое
5.
Соблюдение требований к технологическому процессу обеспечивающему:
1) исключение пересечений потоков и контактов сырых и готовых продуктов;
2) контроль поступающего для переработки сырья и вспомогательных материалов на соответствие требованиям в области ветеринарии и здравоохранения;
3) отсутствие соприкосновения мясных туш, находящихся в подвешенном состоянии, с полом, стенами и технологическим оборудованием;
4) сток жидкости к трапам на участках обескровливания, зачистки и мойки туш по специальным наклонным желобам;
5) разделение передачи пищевого сырья (жиросырья, кишечных комплектов, пищевой крови, субпродуктов) друг от друга с доступом для их санитарной обработки;
6) сбор непищевых отходов в специальную тару, окрашенную в отличительный цвет и имеющую надпись (маркировку) о ее назначении;
7) сбор ветеринарных конфискатов (туш и органов, забракованных при ветеринарно-санитарной экспертизе) в оборудованные отдельные спуски или специальные передвижные закрывающиеся емкости, окрашенные в отличительные цвета;
8) экстренную остановку конвейера с рабочих мест специалистов в области ветеринарии при помощи кнопки "Стоп" (в случае наличия полной автоматизации технологического процесса) в случае подозрения или выявления особо опасных заболеваний убойных животных;
9) отправку туш, субпродуктов и других продуктов убоя в холодильник только после их санитарной обработки, ветеринарно-санитарной экспертизы и клеймения;
10) подвод холодной и горячей воды к рабочим местам, а для сортировки (продувки) кишок подачу сжатого воздуха
Значительное
6.
Расположение штабеля для хранения сырья и продукции от стен, приборов охлаждения на расстоянии не ближе 30 см и наличие проходов между штабелями
Незначительное
7.
Наличие журнала учета ветеринарно-санитарной экспертизы мяса и субпродуктов в объектах осуществляющих заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения (ветучет, форма № 3-вет)
Грубое
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
8.
Наличие подтвержденных фактов нарушений субъектом контроля и надзора ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил при переработке мяса, продукции и сырья животного происхождения, повлекших распространение инфекционных и паразитарных болезней животных, а также заболевание или отравление людей и животных вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
9.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения ветеринарно-санитарных требований
Грубое
Результаты профилактического контроля и надзора без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
10.
Не представление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля и надзора без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора
Грубое
Результаты анализа сведение средств массовой информации
11.
Наличие подтвержденных сведений в средствах массовой информации о фактах развития и распространения инфекционных, паразитарных болезней животных при переработке мяса, продукции и сырья животного происхождения
Грубое
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами, государственными учреждениями и организациями
12.
Наличие подтвержденных информации о фактах нарушении субъектом контроля и надзора требований безопасного хранения химических реактивов, дезинфицирующих средств повлекших отравление людей и животных
Грубое
13.
Наличие подтвержденных сведений о несоблюдении зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований и правил при переработке мяса, продукции и сырья животного происхождения
Грубое
14.
Наличие подтвержденных информации о несоблюдении требовании по приему на убой животных и птиц из территорий и хозяйствующих субъектов, неблагополучных по заразным болезням животных и птиц, повлекших заболеванию людей, распространению инфекционных и паразитарных болезней животных, вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
15.
Наличие о фактах подтвержденных нарушении субъектом контроля и надзора о несоблюдении ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил выдачи ветеринарно-санитарных экспертизы при переработке мяса, продукции и сырья животного происхождения
Грубое
16.
Наличие подтвержденных информации о фактах убоя животных не прошедших процедуру идентификации и без сопроводительных ветеринарных документов
Грубое
Приложение 9
к Критериям оценки степени риска
в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих убой животных
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга отчетности и сведении, представляемых субъектом контроля и надзора, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, а также подразделениями местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, осуществляющие деятельность в области ветеринарии
1.
Непредставление отчета о ветеринарно-санитарной экспертизе продукции и сырья животного происхождениях
Грубое
2.
Наличие сведений об отсутствии ветеринарных сопроводительных документов (ветеринарный сертификат, ветеринарная справка)
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
3.
Наличие ведение журнала и ветеринарного учета
Грубое
4.
Соблюдение требования по приему на убой животных и птиц, поступающих на убой из территорий и хозяйствующих субъектов, благополучных по заразным болезням животных и птиц, прошедших процедуру обязательной идентификации и в сопровождении ветеринарных документов (ветеринарный сертификат, ветеринарная справка)
Грубое
5.
Наличие сплошного забора, исключающего несанкционированный доступ посторонних лиц, бродячих животных на территорию объекта производства
Значительное
6.
Расположение сооружений и устройств на территории объектов производства, обеспечивающих возможность транспортировки без пересечения путей перевозки:

1) өңдеу үшін етті және ет өнімдерін, жануарлардан алынатын шикізатты жеткізетін автокөлікті жууға және дезинфекциялауға арналған стационарлық дезинфекциялық жуу пункті немесе алаңы немесе дезинфекциялаушы тосқауыл;
2) жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты бақылауға және ветеринариялық-санитариялық сараптауға арналған жабдығы бар, ветеринария саласындағы мамандарға арналған үй-жайлар;
3) етті және сойылған өнімдерді олар өңделгенге дейін уақытша сақтауға арналған оқшауланған тоңазытқыш камерасы;
4) сарқынды суды залалсыздандыруға арналған құрылысжайлар
Өрескел
5.
Мыналарды қамтамасыз ететін технологиялық процеске қойылатын талаптарды сақтау:
1) шикі және дайын өнімдер ағынының қиылысуы мен жанасуын болдырмау;
2) өңдеуге келіп түсетін шикізат пен қосалқы материалдардың ветеринария және денсаулық сақтау саласындағы талаптарға сәйкестігін бақылау;
3) ілініп тұрған ет ұшаларының еденге, қабырғаға және технологиялық жабдықтарға тиюін болдырмау;
4) қан ағызу, ұшаларды тазарту және жуу учаскелерінде сұйықтықты арнайы еңіс астаушалар арқылы траптарға ағызу;
5) тамақ шикізатының (тоңмай шикізаты, ішек-қарын, тағамдық қан, субөнімдер) берілуін бір-бірінен бөлу, оларды санитариялық өңдеу үшін қолжетімді ету;
6) тағамдық емес қалдықтарды ерекше түске боялған және мақсаты туралы жазбасы (таңбасы) бар арнайы ыдысқа жинау;
7) ветеринариялық конфискаттарды (ветеринариялық-санитариялық сараптама кезінде жарамсыз деп табылған ұшалар мен органдар) бөлек жабдықталған ағызғыштарға немесе ерекше түске боялған, жылжымалы, жабылатын арнайы ыдыстарға жинау;
8) сойылатын жануарлардың аса қауіпті ауруларына күдік туындаған немесе олар анықталған жағдайда "Тоқта" деген түймешенің көмегімен конвейерді ветеринария саласындағы мамандардың жұмыс орнынан шұғыл тоқтату (технологиялық процесс толық автоматтандырылған жағдайда);
9) ұшалар, субөнімдер және басқа да сойылған өнімдер санитариялық өңделгеннен, ветеринариялық-санитариялық сараптама жасалғаннан және таңбаланғаннан кейін ғана оларды тоңазытқышқа жіберу;
10) жұмыс орындарына суық және ыстық су жүргізу, ал ішекті сұрыптау (үру) үшін сығылған ауа беру
Елеулі
6.
Шикізат пен өнімді сақтауға арналған штабельдерді қабырғалар мен тоңазыту аспаптарынан кемінде 30 сантиметр қашықтықта орналастыру және штабельдердің арасында өтетін жолдардың болуы
Болмашы
7.
Жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, өңдеудi және өткiзудi жүзеге асыратын объектiлерде ет және субөнiмдерiн ветеринариялық-санитариялық сараптауды есепке алу журналының болуы (ветесеп, № 3-вет нысан)
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік аурулары жағдайларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
8.
Бақылау және қадағалау субъектісі етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеу кезінде жануарлардың инфекциялық және паразиттік ауруларының таралуына, сондай-ақ ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан адамдар мен жануарлардың ауруына немесе улануына алып келген ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды және қағидаларды бұзудың расталған фактілерінің болуы
Өрескел
Расталған шағымдардың және арыздардың болуы және саны
9.
Ветеринариялық-санитариялық талаптарды сақтамау фактісі туралы бір және одан да көп расталған шағымның және (немесе) арыздың болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері
10.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау және қадағалау шеңберінде берілген ұсынымдарды орындау жөнінде ақпараттарды ұсынбау
Өрескел
Бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметтерін талдау нәтижелері
11.
Етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеу кезінде жануарлардың инфекциялық және паразиттік ауруларының дамуы мен таралу фактілері туралы бұқаралық ақпарат құралдарында расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
12.
Бақылау және қадағалау субъектісі адамдар мен жануарлардың улануына алып келетін химиялық реактивтерді, дезинфекциялық құралдарды қауіпсіз сақтау талаптарын бұзу фактілері туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
13.
Етті, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты өңдеу кезінде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды және қағидаларды сақтамау туралы расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
14.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан адамдардың ауруына, жануарлардың инфекциялық және паразиттік ауруының таралуына алып келетін, жануарлар мен құстардың жұқпалы аурулары бойынша саламатсыз аумақтар мен шаруашылық жүргізуші субьектілерден әкелінген жануарларды және құстарды союға қабылдау бойынша талаптардың сақталмауы туралы расталған фактілердің болуы
Өрескел
15.
Бірдейлендіру рәсімінен өтпеген және ветеринариялық ілеспе құжатсыз жануарларды сою фактілері туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
9-қосымша
Жануарларды союды жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі), оның ішінде ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомоствосының аумақтық бөлімшелері, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органның ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелері жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы ұсынылатын мәліметтер мониторингісінің нәтижелері
1.
Жануарлардан алынатын өнiм мен шикiзатты ветеринариялық-санитариялық сараптау туралы есепті ұсынбау
Өрескел
2.
Ветеринарлық ілеспе құжаттардың (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) болмауы туралы мәліметтердің болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулердің және профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
3.
Журнал мен ветеринариялық есепке алуды жүргізудің болуы
Өрескел
4.
Жануарлар мен құстардың жұқпалы аурулары бойынша саламатты, міндетті бірдейлендіру рәсімінен өткен және ветеринариялық құжаттары (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) бар, аумақтар мен шаруашылық жүргізуші субъектілерден союға әкелінген жануарлар мен құстарды союға қабылдау жөніндегі талапты сақтау
Өрескел
5.
Бөгде адамдар мен қаңғыбас жануарлардың өндіріс объектілерінің аумағына бақылаусыз кіруін болдырмайтын тұтас қоршаудың болуы
Елеулі
6.
Өндіріс объектілерінің аумағында мыналардың:

1) сырья, готовой продукции и отходов;
2) здоровых животных, направляемых после ветеринарного осмотра на предубойное содержание, с путями перемещения больных или подозрительных по заболеванию животных, направленных в санитарный блок;
3) готовой пищевой продукции с животными, навозом, отходами производства
Значительное
7.
Наличие при въезде (выезде) на территорию объекта дезинфекционного барьера для обеззараживания ходовой части транспорта
Значительное
8.
Наличие на объекте производства, осуществляющие убой животных (кроме убойных площадок) соответствующего оснащения:
1) помещениями для специалистов в области ветеринарии с оборудованием для контроля и ветеринарно-санитарной экспертизы животных, продукции и сырья животного происхождения;
2) местом для размещения животных, расколами для ветеринарного осмотра животных;
3) санитарной бойней (помещением, как в обычных производственных цехах, но значительно меньших размеров с отделением для стерилизации мяса и субпродуктов) или санитарной камерой (отдельным помещением, расположенным внутри здания) для изолированной переработки больных или слабых животных;
4) помещениями для карантина (местом, где животные содержатся в изоляции, не имея контакта (прямого или косвенного) с другими животными, в целях наблюдения и при необходимости, диагностических исследований) и изолятором (изолированным помещением на территории объекта убоя животных для размещения больных животных);
9) изолированной холодильной камерой для временного хранения мяса и продуктов убоя до их переработки;
6) бетонированной ямой (септиком) для сбора и сооружениями для обеззараживания сточных вод;
7) зданиями (навесами) для предубойного содержания животных (обособленным помещением (площадкой) на территории объекта убоя животных для приема, размещения, ветеринарного осмотра, сортировки и отдыха убойных животных);
8) бытовыми помещениями и дезинфекционной камерой для санитарной обработки одежды;
9) подразделениями производственного контроля по определению соответствия животных, продукции и сырья животного происхождения ветеринарным нормативам или лабораторией ветеринарно-санитарной экспертизы
Значительное
9.
Наличие бетонированного участка для сбора и накопления навоза, подстилки и остатков корма из карантина и изолятора, расположенной на территории санитарного блока, рассчитанной не менее чем на шестисуточное накопление с учетом производственной мощности объекта убоя животных
Значительное
10.
Наличие специальной емкости (контейнера) для сбора каныги с плотно закрывающейся крышкой, расположенной на бетонированной площадке
Значительное
11.
Наличие раздельности технологических операций в пространстве и времени, во избежание загрязнения мяса:

1) шикізатты, дайын өнім мен қалдықтарды тасу жолдарының;
2) ветеринариялық қарап-тексеруден кейін сою алдындағы ұстауға жіберілетін сау жануарларды тасу жолдарының санитариялық блокқа жіберілген ауру немесе ауру бойынша күдікті жануарлардың орын ауыстыруы;
3) дайын азық-түлік өнімдерін жануарлармен, көңмен, өндіріс қалдықтарымен қиылыспай тасымалдану мүмкіндігін қамтамасыз ететін құрылысжайлар мен құрылғыларды орналастыру
Елеулі
7.
Объектінің аумағына кіреберісте (шығаберісте) көліктің жүрісі бөлігін залалсыздандыруға арналған дезинфекциялаушы тосқауылдың болуы
Елеулі
8.
Жануарларды союды жүзеге асыратын өндіріс объектілері (сою алаңдарынан басқа) мыналармен тиісінше жарақталуы:
1) ветеринария саласындағы мамандар үшін жануарларды, жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты бақылауға және ветеринариялық-санитариялық сараптауға арналған жабдықтары бар үй-жайлармен;
2) жануарларды орналастыруға арналған орынмен, жануарларды ветеринариялық қарап-тексеруге арналған өткелектермен;
3) санитариялық қасапханамен (кәдімгі өндірістік цехтардағыдай, бірақ мөлшері едәуір шағын, ет пен субөнімдерді стерильдеуге арналған бөлімшесі бар үй-жаймен) немесе ауру немесе әлсіз жануарларды оқшаулап өңдеуге арналған санитариялық камерамен (ғимарат ішінде орналасқан бөлек үй-жаймен);
4) карантинге арналған үй-жайлармен (байқау және қажет болған жағдайда диагностикалық зерттеу мақсатында жануарлар басқа жануарлармен араластырылмай (тікелей немесе жанама) оқшау ұсталатын орындарымен) және оқшаулағышпен (ауру жануарларды орналастыру үшін мал сою объектісінің аумағында оқшауланған үй-жаймен);
5) ет пен сойылған өнімдер өңделгенге дейін оларды уақытша сақтауға арналған оқшауланған тоңазытқыш камерамен;
6) сарқынды суды жинауға арналған бетондалған шұңқырмен (септикпен) және залалсыздандыруға арналған құрылысжайлармен;
7) жануарларды союдың алдында ұстауға арналған ғимараттармен (қалқалармен) (сойылатын жануарларды қабылдау, орналастыру, ветеринариялық қарап-тексеру, сұрыптау және тынықтыру үшін жануарларды сою объектісінің аумағында оңашаланған үй-жаймен (алаңмен));
8) тұрмыстық үй-жайлармен және киімді санитариялық өңдеуге арналған дезинфекциялау камерасымен;
10) жануарлардың, жануарлардан алынатын өнім мен шикізаттың ветеринариялық нормативтерге сәйкестігін айқындау жөніндегі өндірістік бақылау бөлімшелерімен немесе ветеринариялық-санитариялық сараптау зертханасымен
Елеулі
9.
Карантиндік үй-жай мен оқшаулағыштан қи, төсем мен жемшөп қалдықтарын жинау және жиып қою үшін санитариялық блоктың аумағында орналасқан, жануарларды сою объектісінің өндірістік қуаты ескеріле отырып, кемінде алты тәулікке есептелген бетондалған учаскенің болуы
Елеулі
10.
Қан-жынды жинау үшін бетондалған алаңқайға орналастырылатын, қақпағы тығыз жабылатын арнайы сыйымдылықтардың (контейнердің) болуы
Елеулі
11.
Еттің ластануын болдырмау үшін технологиялық операциялардың кеңістікте және уақыт жағынан бөлінуі:

1) оглушение и обескровливание;
2) в отношении свиней: ошпаривание, удаление щетины, скобление и опаливание;
3) нутровка (извлечение внутренних органов из брюшной и грудной полостей при разделке туши убитого животного) и последующая разделка;
4) обработка очищенных желудков и кишок;
5) обработка и промывка других побочных продуктов убоя, в частности съемка шкуры с голов, если это не проводилось на линии убоя;
6) упаковка побочных продуктов убоя;
7) отгрузка мяса
Значительное
12.
Наличие при входе во все производственные помещения модулей полной гигиенической обработки
Значительное
13.
Наличие на объекте убоя стерилизаторов для мелкого инвентаря (ножи, мусаты)
Значительное
14.
Наличие для мытья и дезинфекции более крупного инвентаря, оборотной тары и транспортных средств моечных машин или моечного помещения с подводкой дезинфицирующего раствора, холодной и горячей воды
Значительное
15.
Наличие в местах проведения ветеринарно-санитарной экспертизы контейнеров для сбора ветеринарных конфискатов, исключающих несанкционированный доступ к ним посторонних лиц, отличающихся по цвету от другого оборудования и имеющих надпись об их назначении
Значительное
16.
Наличие на объекте производства, осуществляющие убой животных (убойные площадки) соответствующего оснащения:
1) загон (площадку) для размещения животных, с целью проведения предубойной выдержки и осмотра животных, а также специально оборудованное место для экскрементов с учетом производственной мощности объекта убоя животных;
2) помещение для забоя с учетом производственной мощности объекта убоя животных, которое должно быть оснащено:
водонепроницаемым половым покрытием, которое легко чистится и дезинфицируется, приспособленным таким образом, чтобы облегчить отвод воды, снабженным отводящими стоками и канавами под покрытием и бетонированной ямой (септиком) для сбора и обеззараживания сточных вод;
гладкими стенами, покрытыми легко моющимися материалами или покрашенными до высоты 3 м, с округленными углами и выступами;
вентиляцией и отоплением;
естественным и/или искусственным освещением, которое не искажает цвета;
приспособлением для подвешивания туши, с целью обеспечения обескровливания, снятия шкуры, извлечения внутренних органов и проведения послеубойного осмотра туш и органов, исключающим соприкосновения туш с полом, стенами, технологическим оборудованием;
местом для ветеринарного врача со стерилизатором для обеззараживания ножей (не менее двух), крючков, инструментов (фонендоскоп, термометр, плессиметр, бюкс), бочками с дезинфицирующими средствами для обработки рук, специализированной одеждой;
закрытой ямой (септик) для сбора и обеззараживания сточных вод;
приспособленным местом для освобождения и очистки содержимого желудков и кишечника;
на участках обескровливания туш под подвесными путями должны быть устроены поддоны для сбора крови;
умывальником для персонала, одноразовым ручным полотенцем (дезрастворы для рук);
инструментами и рабочим оборудованием, контейнером для ветеринарных конфискатов, сделанных из нержавеющих материалов, легко поддающихся чистке и дезинфекции
Значительное
17.
Наличие на участках обескровливания туш под подвесными путями поддонов для сбора технической крови, облицованных материалами, легко подвергающимися мойке и дезинфекции, и имеющих уклон для стока крови к трапам или желоб для стока крови
Незначительное
18.
Наличие перегородки высотой не менее 2 м разделяющей зоны забоя и снятия шкур от зоны разделки и обработки внутренних органов
Незначительное
19.
Наличие специального места отделенного от места забоя открытым пространством, не менее 5 м или огражденного перегородкой высотой не менее 3 м для проведения ошпаривания, депиляции, очистки и обжига туш свиней
Незначительное
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
20.
Наличие подтвержденных фактов нарушении субъектом контроля и надзора ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил при убое животных, повлекших распространение инфекционных и паразитарных болезней животных, а также заболевание или отравление людей и животных вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
21.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения ветеринарно-санитарных требований
Грубое
Результаты профилактического контроля и надзора без посещения
субъекта (объекта) контроля и надзора
22.
Не представление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля и надзора без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора
Грубое
Результаты анализа сведение средств массовой информации
23.
Наличие подтвержденных сведений в средствах массовой информации о фактах развития и распространения инфекционных, паразитарных болезней животных при переработке мяса, продукции и сырья животного происхождения
Грубое
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами, государственными учреждениями и организациями
24.
Наличие подтвержденных информации о фактах убоя животных не прошедших процедуру идентификации и без сопроводительных ветеринарных документов
25.
Наличие подтвержденных информации о фактах нарушении субъектом контроля и надзора требований безопасного хранения химических реактивов, дезинфицирующих средств повлекших отравление людей и животных
Грубое
26.
Наличие подтвержденных сведений о несоблюдении зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований и правил при убое животных
Грубое
27.
Наличие подтвержденных информации о несоблюдении требовании по приему на убой животных и птиц из территорий и хозяйствующих субъектов, неблагополучных по заразным болезням животных и птиц повлекших заболеванию людей, распространению инфекционных и паразитарных болезней животных, вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
28.
Наличие о фактах нарушении субъектом контроля и надзора о несоблюдении ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил выдачи ветеринарно-санитарных экспертизы при переработке мяса, продукции и сырья животного происхождения
Грубое
Приложение 10
к Критериям оценки степени риска
в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по
производству кормов и кормовых добавок
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля и надзора, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, а также подразделениями местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, осуществляющие деятельность в области ветеринарии
1.
Непредставление отчета о производстве ветеринарных биопрепаратов
Грубое
2.
Наличие сведений об отсутствии ветеринарных сопроводительных документов (ветеринарный сертификат, ветеринарная справка)
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
3.
Наличие учетного номера объекта, осуществляющего деятельность по производству кормов и кормовых добавок
Грубое
4.
Наличие изолированного помещения для обработки пищевых отходов
Значительное
5.
Соблюдение требования по недопущению хранения в производственных помещениях отходов, а также инвентаря и оборудования, не используемых в технологических процессах
Незначительное
6.
Наличие в складских помещениях закрытых резервуаров или огражденных открытых сборников (площадок) для хранения отходов перерабатывающих производств
Незначительное
7.
Наличие в организациях по производству комбикормов складов силосного (бункерного) или напольного типа для хранения сыпучего сырья (зерно, отруби, мучки)
Незначительное
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
8.
Наличие информации об использования для производства (изготовления) кормов и кормовых добавок сырье, происходящее из неблагополучных пунктов (территорий) по особо опасным болезням животных и птиц, повлекших распространение инфекционных, паразитарных и энзоотических болезней животных, а также заболевание отравление животных, вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
9.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения ветеринарно-санитарных требований
Грубое
Результаты профилактического контроля и надзора без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
10.
Не представление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля и надзора без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора
Грубое
Результаты анализа сведение средств массовой информации
11.
Наличие подтвержденных сведений в средствах массовой информации о фактах нарушении субъектом контроля и надзора безопасности производства кормов и кормовых добавок повлекши возникновению случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапных отравлении и массовый падежа животных
Грубое
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами, государственными учреждениями и организациями
12.
Наличие подтвержденных информации об отсутствии соответствующих документов, подтверждающих их происхождение и безопасность производимых кормов и кормовых добавок
Грубое
13.
Наличие подтвержденных информации о производстве (изготовление) кормов и кормовых добавок из (с использованием) тканей животного происхождения
Грубое
14.
Наличие подтвержденных сведений о несоблюдении зоогигиенических и ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требовании при производстве кормов и кормовых добавок, а также при их транспортировке
Грубое
Приложение 11
к Критериям оценки степени риска
в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении государственных ветеринарных организаций, созданных
местными исполнительными органами
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга отчетности, представляемых субъектом контроля и надзора, проводимого территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, а также подразделениями местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, осуществляющие деятельность в области ветеринарии
1.
Непредставление отчета о наличии и расходовании биопрепаратов, полученных по государственному заказу
Грубое
2.
Непредставление отчета о болезнях животных;
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
3.
Наличие актов, описей животных, подвергнутых вакцинации, аллергическим исследованиям, обработке с указанием их индивидуальных номеров соответствующих сведениям в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных
Грубое
4.
Соблюдение требований к организациям по проведению идентификации сельскохозяйственных животных:

1) естен тандыру және қанын ағызу;
2) шошқаға қатысты: қайнаған сумен күйдіру, қылшықтан тазарту, қыру және үйіту;
3) ішегін ақтару (сойылған жануардың ұшасын мүшелеген кезде іш және көкірек қуыстарынан ішкі органдарды шығару) және кейіннен мүшелеу;
4) тазартылған қарын мен ішектерді өңдеу;
5) союдың басқа жанама өнімдерін өңдеу және жуу, атап айтқанда, сою желісінде жүргізілмеген болса, бастың терісін сыпыру;
6) союдың жанама өнімдерін буып-түю;
7) етті тиеп-жөнелту
Елеулі
12.
Барлық өндірістік үй-жайларға кіреберісте толық гигиеналық өңдеу модульдерінің болуы
Елеулі
13.
Жануарларды сою объектісінде ұсақ мүкәммалға (пышақ, мусаттар) арналған стерилизаторлардың болуы
Елеулі
14.
Неғұрлым ірі мүкәммалды, айналым ыдыстары мен көлік құралдарын жуу және дезинфекциялау үшін жуу машиналарының немесе дезинфекциялаушы ерітінді, суық және ыстық су жүргізілген жуатын үй-жайдың болуы
Елеулі
15.
Ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізілетін жерлерде ветеринариялық конфискаттарды жинауға арналған, бөгде адамдардың рұқсатсыз қол жеткізуіне жол берілмейтін, басқа жабдықтан түсі өзгеше және мақсаты туралы жазуы бар контейнерлердің болуы
Елеулі
16.
Жануарларды союды жүзеге асыратын өндіріс объектісі (сою алаңдары) мыналармен тиісінше жарақталуы:
1) жануарларды сою алдында ұстауды және қарап-тексеруді жүргізу мақсатында жануарларды орналастыруға арналған қаша (алаң), сондай-ақ жануарларды сою объектісінің өндірістік қуатын ескере отырып, экскременттерге арналған арнайы жабдықталған орын;
2) жануарларды сою объектісінің өндірістік қуатын ескере отырып:
оңай тазаланатын және дезинфекцияланатын, су ағызуды жеңілдететіндей түрде бейімделген, жабынның астынан су бұратын суағарлармен және арықтармен әрі сарқынды суды жинау және залалсыздандыру үшін бетондалған шұңқырмен (септикпен) жарақталған су өткізбейтін еден жабынымен;
тегіс, оңай жуылатын материалдармен қапталған немесе 3 метр (бұдан әрі – м) биіктікке дейін боялған, бұрыштары мен шығып тұрған жерлері дөңгелектелген қабырғамен;
желдетумен және жылытумен;
түсті бұрмаламайтын табиғи немесе жасанды жарықтандырумен;
қанын ағызуды, терісін сыпыруды, ішкі органдарды шығаруды және ұшалар мен ішкі органдарды сойылғаннан кейін қарап-тексеру жүргізуді қамтамасыз ету мақсатында ұшаны іліп қоюға арналған, ұшалардың еденге, қабырғаға, технологиялық жабдыққа тиюін болғызбайтын айлабұйыммен;
пышақтарды (кемінде екі), ілгектерді, құралдарды (фонендоскоп, термометр, плесиметр, бюкс) залалсыздандыруға арналған стерилизаторы, қолды өңдеуге арналған дезинфекциялағыш құралдары бар кеспектері, арнайы киімі бар ветеринар дәрігерге арналған орынмен;
сарқынды суды жинау мен залалсыздандыруға арналған жабық шұңқырмен (септикпен);
асқазан мен ішектерді босатуға және тазартуға бейімделген орынмен;
ілмекті жолдардың астынан ұшалардың қанын ағызу учаскелерінде қан жинауға арналған тұғырлықтармен;
персоналға арналған қолжуғышпен, бір реттік қол орамалмен (қол жууға арналған дезерітінділермен);
тот баспайтын материалдардан жасалған, оңай тазартылатын және дезинфекцияланатын құралдармен және жұмыс жабдығымен, ветеринариялық конфискаттарға арналған контейнермен жасақталуы тиіс
Елеулі
17.
Ұшалардың қанын ағызу учаскелерінде ілгекті жолдардың астынан техникалық қанды жинау үшін оңай жуылатын және дезинфекцияланатын материалдармен қапталған және қанның траптарға ағуы үшін еңістенген тұғырлықтар немесе қанды ағызуға арналған астаушаның болуы
Болмашы
18.
Жануарларды бауыздау мен терісін сыпыру аймақтарын мүшелеу және ішкі органдарды өңдеу аймағынан бөліп тұратын биіктігі кемінде 2 м қалқаның болуы
Болмашы
19.
Шошқалардың ұшаларын қайнаған сумен күйдіру, қылшығын алу, тазарту және үйіту үшін сойылған жерден кемінде 5 м ашық кеңістікпен бөлінген немесе биіктігі кемінде 3 м қалқамен қоршалған арнайы орынның болуы
Болмашы
Бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік аурулары жағдайларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
20.
Бақылау және қадағалау субъектісі жануарларды сою кезінде жануарлардың инфекциялық және паразиттік ауруларының таралуына сондай-ақ ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптар мен қағидаларды сақтамау салдарынан адамдар мен жануарлардың ауруына немесе улануына алып келетін бұзушылықтың расталған фактілерінің болуы
Өрескел
Расталған шағымдардың және арыздардың болуы және саны
21.
Ветеринариялық-санитариялық талаптарды сақтамау фактісі туралы бір және одан да көп расталған шағымның және (немесе) арыздың болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері
22.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау және қадағалау шеңберінде берілген ұсынымдарды орындау жөнінде ақпараттарды ұсынбау
Өрескел
Бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметтерін талдау нәтижелері
23.
Жануарларды сою кезінде жануарлардың инфекциялық және паразиттік ауруларының дамуы мен таралу фактілері туралы бұқаралық ақпарат құралдарында расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
24.
Бірдейлендіру рәсімінен өтпеген және ветеринариялық ілеспе құжаттарысыз жануарларды сою фактілері туралы ресми ақпараттың болуы
Өрескел
25.
Адамдар мен жануарлардың улануына алып келетін химиялық реактивтерді, дезинфекциялық құралдарды қауіпсіз сақтау талаптарын бұзу фактілері туралы ресми ақпараттың болуы
Өрескел
26.
Жануарларды сою кезінде ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды және қағидаларды сақтамау туралы ресми мәліметтердің болуы
Өрескел
27.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан адамдардың ауруына, жануарлардың инфекциялық және паразиттік ауруының таралуына алып келетін, жануарлар мен құстардың жұқпалы аурулары бойынша саламатсыз аумақтар мен шаруашылық жүргізуші субьектілерден әкелінген жануарларды және құстарды союға қабылдау бойынша талаптардың сақталмауы туралы расталған фактілердің болуы
Өрескел
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
10-қосымша
Жемшөп және жемшөп қоспаларын өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі), оның ішінде ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомоствосының аумақтық бөлімшелері, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органның ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелері жүргізетін автоматтандырылған ақпараттық жүйе арқылы ұсынылатын мәліметтер мониторингісінің нәтижелері
1.
Ветеринариялық биопрепараттарды өндiруi туралы есепті ұсынбау
Өрескел
2.
Ветеринарлық ілеспе құжаттардың (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) болмауы туралы мәліметтердің болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулердің және профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
3.
Жемшөп және жемшөп қоспаларын өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын объектінің есептік нөмірінің болуы
Өрескел
4.
Тамақ қалдықтарын өңдеуге арналған оқшауланған үй-жайдың болуы
Елеулі
5.
Өндірістік үй-жайларда қалдықтарды, сондай-ақ технологиялық процестерде пайдаланылмайтын мүкәммал мен жабдықты сақтауға жол бермеу жөніндегі талапты сақтау
Болмашы
6.
Қоймалық үй-жайларда өңдеуші өндірістер қалдықтарын сақтау үшін жабық резервуарлардың немесе қоршалған ашық жинақтардың (алаңдардың) болуы
Болмашы
7.
Құрамажем өндіру жөніндегі ұйымдарда сусымалы шикізатты (бидай, кебек, ұнтақ) сақтау үшін сүрлемдік (бункерлік) немесе едендік үлгідегі қоймалардың болуы
Болмашы
Бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік аурулары жағдайларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
8.
Жемшөп және жемшөп қоспаларын өндіру (дайындау) үшін жануарлардың инфекциялық, паразиттік және энзотиялық ауруларының таралуына, сондай-ақ ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан жануарлардың уланып ауыруына алып келетін жануарлар мен құстардың аса қауіпті аурулары бойынша саламатсыз пункттерден (аумақтардан) алынған шикізатты пайдалану туралы ақпараттың болуы
Өрескел
Расталған шағымдардың және арыздардың болуы және саны
9.
Ветеринариялық-санитариялық талаптарды сақтамау фактілері бойынша бір және одан да көп расталған шағымның және (немесе) арыздың болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері
10.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау және қадағалау шеңберінде берілген ұсынымдарды орындау жөнінде ақпараттарды ұсынбау
Өрескел
Бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметтерін талдау нәтижелері
11.
Бақылау және қадағалау субъектісінің жануарлардың инфекциялық, паразиттік ауруларының пайда болуына, жануарлардың кенеттен улануы мен жаппай қырылуына алып келетін жемшөп және жемшөп қоспаларын өндіруде қауіпсіздікті бұзу фактілері туралы бұқаралық ақпарат құралдарында расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
12.
Өндірілетін жемшөп және жемшөп қоспаларының шыққан жері мен қауіпсіздігін растайтын тиісті құжаттарының жоқтығы туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
13.
Жануарлардан алынған тіндерден (қолдана отырып) жемшөп және жемшөп қоспаларын өндіру (дайындау) туралы расталған ақпараттың болуы
Өрескел
14.
Жемшөп және жемшөп қоспаларын өндіру кезінде, сондай-ақ оларды тасмалдау кезінде зоогигиеналық және ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды сақтамау туралы расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
11-қосымша
Жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарға қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Бақылау және қадағалау субъектісі, оның ішінде ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомоствосының аумақтық бөлімшелері, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелері жүргізетін ұсынылатын есептердің мониторингісінің нәтижелері
1.
Мемлекеттік тапсырыс бойынша алынған биопрепараттардың болуы және оларды жұмсау туралы есепті ұсынбау
Өрескел
2.
Жануарлардың аурулары туралы есепті ұсынбау
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулердің және профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
3.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқордағы мәліметтерге сәйкес келетін олардың жеке нөмірлерін көрсете отырып вакцинация, аллергиялық зерттеулер, өңдеу жүргізілген жануарлар актілерінің тізімдемелерінің болуы
Өрескел
4.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу жөніндегі ұйымдарға қойылатын талаптарды сақтау:

1) определяет место и время проведения идентификации сельскохозяйственных животных;
2) проводит идентификацию сельскохозяйственных животных;
3) присваивает животному индивидуальный номер;
4) осуществляет ведение базы данных (ввод данных в базу данных);
5) выдает владельцу животного ветеринарный паспорт
Грубое
5.
Соблюдение требований по отбору проб биологического материала и доставки их в ветеринарную лабораторию
Грубое
6.
Наличие учета выдачи выданных ветеринарных справок, копии и корешки которых подлежат хранению в течение трех лет
Грубое
7.
Наличие минимального необходимого количества приборов и инструментов для проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных и энзоотических болезней животных:
1) устройство фиксации животных для проведения ветеринарных мероприятий;
2) безыгольный инъектор;
3) термочемоданы;
4) аппарат для массовых прививок (металлический);
5) кутиметр;
6) порошкодаватель (для лекарств);
7) кольцо носовое для быка;
8) ножницы;
9) вата (не стерильная);
10) термометр ветеринарный
Грубое
8.
Наличие холодильника для хранения ветеринарных препаратов и термоемкости с хладагентом (размеры не более 100 x 100 x 200 сантиметров (далее – см)), а также металлический шкаф
Грубое
9.
Наличие специализированного складского помещения для хранения ветеринарных препаратов и обеспечивающих их безопасность в течение всего срока хранения
Грубое
10.
Наличие учета движения ветеринарных препаратов, регулярное проведение контроля температуры и влажности помещений, а также уборка и обработка помещений
Грубое
11.
Наличие ведомостей о проведении идентификации сельскохозяйственных животных
Значительное
12.
Соблюдение требования по обеспеченности минимально необходимым перечнем атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных:
1) аппарат для проведения холодного и горячего таврения;
2) аппарат для проведения биркования;
3) принтер для распечатывания самоклеющихся штрих-кодов;
4) сканер для считывания индивидуальных номеров животных;
5) сумка для приборов, инструментов и атрибутов
Значительное
13.
Наличие автомашин с дезинфекционными установками (емкость 500-600 литров)
Значительное
14.
Наличие петельных орудий для отлова и уничтожения бродячих собак и кошек и соблюдение требования по их отлову и уничтожению
Значительное
15.
Соблюдение требования по содержанию скотомогильников (биотермических ям) в соответствии с ветеринарными (ветеринарно-санитарными) требованиями:

1) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу орнын және уақытын айқындайды;
2) ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізеді;
3) жануарға жеке нөмір береді;
4) дерекқордың жүргізілуін жүзеге асырады (дерекқорға деректер енгізу);
5) жануар иесіне ветеринариялық паспорт береді
Өрескел
5.
Биологиялық материалдардан сынамалар алу және оларды ветеринариялық зертханаға жеткізу жөніндегі талаптарды сақтау
Өрескел
6.
Көшірмелері мен түбіртектері үш жыл сақталуға жататын, берілген ветеринариялық анықтамаларды есепке алудың болуы
Өрескел
7.
Жануарлардың аса қауіпті және энзоотикалық ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шаралар жүргізуге арналған аспаптар мен құралдардың ең төменгі қажетті санының болуы:
1) ветеринариялық іс-шаралар жүргізуге арналған жануарларды қозғалтпай ұстау құрылғысы;
2) инесіз инъектор;
3) термочемодандар;
4) жаппай екпе жасауға арналған аппарат (металдан жасалған);
5) кутиметр;
6) ұнтақ беру құрылғысы (дәрі-дәрмек үшін);
7) бұқаға арналған мұрын сақинасы;
8) қайшылар;
9) мақта (стерильді емес);
10) ветеринариялық термометр
Өрескел
8.
Ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған тоңазытқыштың және тонңазытқышагенті бар термосыйымдылықтың (мөлшері 100x100x200 сантиметрден (бұдан әрі - см) көп емес), сондай-ақ металл шкафтың болуы
Өрескел
9.
Ветеринариялық препараттарды сақтауға арналған және бүкіл сақтау мерзiмi ішінде олардың қауiпсiздiгiн қамтамасыз ететін мамандандырылған қойма үй-жайларының болуы
Өрескел
10.
Ветеринариялық препараттардың қозғалысын есепке алудың болуы, үй-жайлардың температурасы мен ылғалдылығына тұрақты бақылау жүргізу, сондай-ақ үй-жайларды жинау және өңдеу
Өрескел
11.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізу туралы ведомостердің болуы
Елеулі
12.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді жүргізуге арналған атрибуттардың қажетті ең аз тізбесімен қамтамасыз ету жөніндегі талапты сақтау:
1) суық және ыстық таңбалауды жүргізуге арналған аппарат;
2) сырғасалуды жүргізуге арналған аппарат;
3) өздігінен желімдейтін штрих-кодтарды басып шығаруға арналған принтер;
4) жануарлардың жеке нөмірлерін санауға арналған сканер;
5) аспаптарға, құралдарға және атрибуттарға арналған сөмке
Елеулі
13.
Дезинфекциялау қондырғылары бар автомашиналардың (сыйымдылығы 500-600 литр) болуы
Елеулі
14.
Қаңғыбас иттер мен мысықтарды аулауға және жоюға арналған тұзақ құралдарының болуы және оларды аулау және жою талаптарының сақталуы
Елеулі
15.
Мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды) мынадай ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарға сәйкес ұстау жөніндегі талаптарды сақтау:

1) владеть на праве собственности или ином законном основании помещениями и набором оборудования, необходимые для осуществления деятельности;
2) иметь в штате работников по соответствующим специальностям в области ветеринарии (юридические лица);
3) иметь диплом об образовании по соответствующей специальности в области ветеринарии (физические лица).
Грубое
3.
В зоне складирования:
1) предусматривают достаточную вместимость для обеспечения надлежащего хранения различных категорий материалов и продукции (исходного сырья и упаковочных материалов; промежуточной, не расфасованной и готовой продукции; продукции, находящейся в карантине; разрешенной для выпуска, отклоненной, возвращенной или отозванной продукции);
2) при организации зон складирования следует предусматривать надлежащие условия хранения. Зоны складирования должны быть чистыми и сухими, в них должен быть обеспечен требуемый температурный режим. При необходимости следует обеспечивать специальные условия хранения (температура, влажность воздуха) и их контроль;
3) в зонах приемки и выдачи материалов и продукции должна быть обеспечена их защита от неблагоприятных погодных условий;
4) если режим карантина обеспечивается хранением продукции в раздельных зонах, то эти зоны должны быть четко обозначены;
5) отбор проб исходных материалов, выполняют в отдельной зоне. При отборе проб в складской зоне должны быть приняты меры, предотвращающие прямое или перекрестное загрязнение;
6) для хранения отбракованных, отозванных или возвращенных материалов предусматривают изолированные зоны;
7) сильнодействующие вещества и препараты должны храниться в безопасных и охраняемых помещениях;
8) должно быть обеспечено надежное и безопасное хранение маркированных упаковочных материалов ввиду их ключевой роли в подтверждении идентичности ветеринарного препарата;
9) полуфабрикаты, отдельные ингредиенты следует хранить в специальных контейнерах, имеющих четкую маркировку – наименование продукции, дату изготовления, дату поступления на склад, подпись ответственного лица. Готовая продукция должна храниться в товарной упаковке с соответствующей маркировкой в контейнерах или на стеллажах;
10) в складских помещениях должен регулярно проводиться контроль температуры и влажности в помещении, учет движения ветеринарных препаратов, а также уборка и обработка помещений;

1) меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде қызметті жүзеге асыру үшін қажетті үй-жайларды және жабдық жиынын иеленуге;
2) штатында ветеринария саласындағы тиісті мамандықтар бойынша жұмыскерлер ұстауға (заңды тұлғалар);
3) ветеринария саласындағы тиісті мамандық бойынша білімі туралы дипломға ие болуға (жеке тұлғалар) міндетті
Өрескел
3.
Жиып қою аймағында:
1) әртүрлі санаттағы материалдар мен өнімді (бастапқы шикізат және буып-түю материалдары; аралық, өлшеп оралмаған және дайын өнім; карантиндегі өнім;
шығаруға рұқсат берілген, кейінге қалдырылған, кері қайтарылған немесе қайтарылып алынған өнім) тиісінше сақтауды қамтамасыз ету үшін сыйымдылық жеткілікті болуын көздейді;
2) жиып қою аймағын ұйымдастыру кезінде тиісінше сақтау жағдайларын көздеу қажет. Жиып қою аймақтары таза және құрғақ болуы керек, онда қажетті температуралық режим қамтамасыз етілуі тиіс. Қажет болған жағдайда, арнайы сақтау жағдайларын (температура, ауа ылғалдылығы) және оларды бақылауды қамтамасыз ету керек;
3) материалдар мен өнімді қабылдау мен беру аймақтарында олардың қолайсыз ауа райы жағдайларынан қорғалуы қамтамасыз етілуі тиіс;
4) егер, карантин режимі өнімді бөлек аймақтарда сақтаумен қамтамасыз етілетін болса, онда ол аймақтар нақты белгіленуі тиіс;
5) бастапқы материалдар сынамаларын іріктеуді бөлек аймақта орындайды. Сынамаларды қойма аймағында іріктеу кезінде тікелей немесе қиылысқан ластанудың алдын алатын шаралар қабылдануы тиіс;
6) жарамсыз деп танылған, қайтарылып алынған немесе кері қайтарылған материалдарды сақтау үшін оқшауланған аймақтар көзделеді;
7) әсері қатты заттар мен препараттар қауіпсіз және күзетілетін үй-жайларда сақталуы тиіс;
8) ветеринариялық препараттың сәйкестігін растаудағы шешуші рөліне байланысты таңбаланған буып-түю материалдарының сенімді және қауіпсіз сақталуы қамтамасыз етілуі тиіс;
9) жартылай фабрикаттарды, жекелеген ингредиенттерді анық көрінетін таңбасы – өнімнің атауы, жасалған күні, қоймаға келіп түскен күні бар, жауапты адамның қолы қойылған арнайы контейнерлерде сақтау керек. Дайын өнім контейнерлерде немесе стеллаждарда тиісті таңбасы бар тауарлық орамада сақталуы тиіс;
10) қоймалық үй-жайларда үй-жайдағы температура мен ылғалдылыққа тұрақты түрде бақылау, ветеринариялық препараттардың қозғалысын есепке алу, сондай-ақ үй-жайларды жинау мен өңдеу жүргізіліп отыруы тиіс;

11) хранение и транспортировка ветеринарных препаратов осуществляется в соответствии с требованиями, указанными в руководстве по применению (использованию) ветеринарных препаратов.
Грубое
4.
Соблюдение требования по недопущению въезда/выезда транспорта на территорию производителя вне дезбарьера
Грубое
5.
Не допущение производства ядов технического назначения (пестицидов и гербицидов) в зданиях для производства ветеринарных препаратов
Грубое
6.
Оборудования и помещения, предназначенные для производства ветеринарных препаратов применяют четко по назначению, и не допускают изготовления на ней другой продукции
Значительное
7.
Наличие протокола об уничтожение просроченных или непригодных к использованию маркированных или первичных упаковочных материалов
Значительное
8.
Хранение готовой продукции на складе допускается после получения результатов исследований подразделения производственного контроля о соответствии готовой продукции требованиям нормативно-технической документации
Значительное
9.
Наличие актов об уничтожение ветеринарных препаратов, по истечении сроков годности их хранения
Значительное
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
10.
Наличие подтвержденных фактов нарушений порядка уничтожения, обезвреживания и (или) реализации непригодных ветеринарных препаратов, повлекшее массовое отравление или заражение людей и животных
Грубое
11.
Наличие подтвержденных фактов нарушений о производство, повлекших массовое отравление или заражение людей и животных
Грубое
12.
Наличие подтвержденных фактов нарушений субъектом контроля и надзора требований безопасного применения, хранения ветеринарных препаратов, предоставляемых производителем повлекших отравление или заражение людей и животных
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
13.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения ветеринарно-санитарных требований
Грубое
Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
14.
Не представление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля и надзора без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора
Грубое
Результаты анализа сведение средств массовой информации
15.
Наличие подтвержденных сведений в средствах массовой информации о фактах реализации субъектом контроля и надзора ветеринарных препаратов, незарегистрированных на территории Республики Казахстан и государствах – членах Евразийского экономического союза
Грубое
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами, государственными учреждениями и организациями
16.
Наличие подтвержденных официальной информации о фактах нарушений субъектом контроля и надзора правил изготовления, назначения в применения препаратов
Грубое
17.
Наличие подтвержденной официальной информации об отсутствии аттестата аккредитации подразделений производственного контроля, выдаваемый органом по аккредитации, удостоверяющий компетентность субъектов аккредитации выполнять работы в определенной области оценки соответствия
Грубое
Приложение 15
к Критериям оценки степени риска
в области ветеринарии
Субъективные критерии в области ветеринарии в отношении субъектов, осуществляющих деятельность по
производству меда и продуктов пчеловодства
Критерии нарушения
Степень нарушения
1
2
3
Результаты мониторинга сведений, представляемых субъектом контроля и надзора, в том числе посредством автоматизированных информационных систем, проводимого территориальными подразделениями ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, а также подразделениями местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, осуществляющие деятельность в области ветеринарии
1.
Наличие сведений об отсутствии ветеринарных сопроводительных документов (ветеринарный сертификат, ветеринарная справка)
Грубое
Результаты предыдущих проверок и профилактического контроля и надзора с посещением субъектов (объектов) контроля и надзора (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)
2.
Наличие учетного номера объекта, осуществляющего деятельность по производству меда и продуктов пчеловодства
Грубое
3.
Наличие ветеринарных справок о допущение к обращению натурального меда и продуктов пчеловодства, полученных из хозяйств (пасек) и административной территории в соответствии с регионализацией, свободных от опасных заразных болезней сельскохозяйственных и домашних животных, а также: американского гнильца, европейского гнильца, нозематоза – в течение последних 3 месяцев на территории хозяйства
Грубое
4.
Наличие акт экспертизы (протокол испытаний) меда и продуктов пчеловодства по физико-химическим свойствам
Грубое
5.
Пасеки размещают на сухих, освещенных солнцем, защищенных от ветра местах не ближе 500 м от шоссейных и железных дорог, пилорам, высоковольтных линий электропередач и 5 километров (далее – км) от предприятий кондитерской и химической промышленности, аэродромов, военных полигонов, радиолокационных, радио- и телевещательных станций и прочих источников микроволновых излучений
Значительное
6.
Содержание пчел в исправных ульях, окрашенных в различные цвета (синий, белый, желтый)
Значительное
7.
Наличие ограждений на территории стационарной пасеки
Значительное
8.
Размещение кочевых пасек у источников медосбора на расстоянии не ближе 1,5 км одна от другой и 3 км от стационарных пасек
Значительное
9.
Поддержание надлежащего ветеринарно-санитарного состояния пасеки размещение на ней пасечных домиков (кочевых будок), обеспечение предметами и средствами личной гигиены и дезинфекции (перекисью водорода и другие), оборудование дезинфекционной площадки, закрытой ямы (для сточных вод), туалетного помещения для пчеловода
Грубое
Наличие неблагополучных происшествий, возникших по вине субъекта контроля и надзора (возникновение случаев инфекционных, паразитарных заболеваний животных, внезапный и массовый падеж животных)
10.
Наличие информации о реализации меда и продуктов пчеловодства, не прошедших ветеринарно-санитарную экспертизу, повлекших развитие и распространение болезней, общих для животных и человека, а также заболевание или отравление людей и животных вследствие несоблюдения ветеринарных (ветеринарно-санитарных) требований, правил
Грубое
Наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений
11.
Наличие одной и более подтвержденной жалобы и (или) обращения по фактам несоблюдения ветеринарно-санитарных требований
Грубое
Результаты профилактического контроля и надзора без посещения субъекта (объекта) контроля и надзора
12.
Не представление информации по исполнению рекомендации, выданной в рамках проведенного профилактического контроля и надзора без посещения субъектов (объектов) контроля и надзора и надзора
Грубое
Результаты анализа информации средств массовой информации
13.
Наличие подтвержденного сведения в средствах массовой информации о несоответствии меда и продуктов пчеловодства требованиям ветеринарно-санитарной безопасности
Грубое
Результаты анализа сведений, представляемых государственными органами, государственными учреждениями и организациями
14.
Наличие подтвержденной официальной информации о фактах нарушений субъектом контроля и надзора транспортировки и перемещения меда и продуктов пчеловодства
Грубое
15.
Наличие подтвержденной официальной информации о несоответствии меда и продуктов пчеловодства требованиям ветеринарно-санитарной безопасности
Грубое
Приложение 2
к совместному приказу
Заместителя Премьер – Министра
Республики Казахстан – Министра
сельского хозяйства Республики
Казахстан от 13 декабря 2018 года
№ 508 и Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 13 декабря 2018 года № 102
Приложение 2
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов,
осуществляющих деятельность по выращиванию крупного рогатого скота
(от 1000 и более условных голов)
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________
_______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением
субъекта (объекта) контроля и надзора ______________________________________
_______________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора __________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля и надзора _________________________________
________________________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________
_______________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Наличие на территории объекта производства ограждения исключающий доступ посторонних лиц и животных
2.
Наличие на всех въездах (выездах) на территорию (с территории) объекта производства для обеззараживания ходовой части автотранспорта дезинфекционных барьеров (далее – дезбарьер), оборудованного навесом, закрытым стенками с боковых сторон. Дезбарьеры содержатся в рабочем состоянии круглогодично
3.
Наличие актов по проведению дезинфекции стойла для взрослых животных и каждый раз после выбраковки животных, перед постановкой новых животных
4.
Наличие журналов для записи ветеринарно-профилактических мероприятий
5.
Наличие разделения территории объекта производства на зоны:

11) ветеринариялық препараттарды сақтау және тасымалдау ветеринариялық препараттарды қолдану (пайдалану) жөніндегі басшылықта көрсетілген талаптарға сәйкес жүргізіледі
Өрескел
4.
Дезинфекциялық тосқауылсыз өндіруші аумағына көліктің кіруіне/шығуына жол бермеу жөніндегі талапты сақтау
Өрескел
5.
Ветеринариялық препараттарды өндіруге арналған ғимараттарда техникалық мақсаттағы уды (пестицидтер мен гербицидтерді) өндіруге жол берілмеу
Өрескел
6.
Ветеринариялық препараттарды өндіруге арналған жабдықтар мен үй-жайлар өз мақсатында ғана пайдаланылады, онда басқа өнімді дайындауға жол берілмейді
Елеулі
7.
Пайдалану мерзімі өтіп кеткен немесе пайдалануға жарамсыз таңбаланған немесе бастапқы буып-түю материалдарын жою туралы хаттаманың болуы
Елеулі
8.
Өндірістік бақылау бөлімшесінің дайын өнімнің нормативтік-техникалық құжаттама талаптарына сәйкес келетіні туралы зерттеу нәтижелері алынғаннан кейін дайын өнімді қоймаға сақтауға жол беріледі
Елеулі
9.
Ветеринариялық препараттарды оларды сақтау мерзімі өтіп кеткеннен кейін жою жөніндегі актілердің болуы
Елеулі
Бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік аурулары жағдайларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
10.
Адамдардың және жануарлардың жаппай улануына немесе ауруға шалдығуына алып келетін жарамсыз ветеринариялық препараттарды жою, зарарсыздандыру және (немесе) өткізу тәртібін бұзудың расталған фактілерінің болуы
Өрескел
11.
Адамдардың және жануарлардың жаппай улануына немесе ауруға шалдығуына алып келетін өндіріс туралы бұзушылықтың расталған фактілерінің болуы
Өрескел
12.
Бақылау және қадағалау субъектісінің адамдардың және жануарлардың улануына немесе ауруға шалдығуынаалып келетін, өндіруші ұсынатын ветеринариялық препараттарды қауіпсіз қолдану, сақтау талаптарын бұзушылықтың расталған фактілерінің болуы
Расталған шағымдардың және арыздардың болуы және саны
13.
Құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын сақтамау фактілері бойынша бір немесе одан да көп расталған шағымның және (немесе) арыздың болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері
14.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау және қадағалау аясында берілген ұсынымдарды орындау жөнінде ақпараттарды ұсынбау
Өрескел
Бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметтерін талдау нәтижелері
15.
Бақылау және қадағалау субъектісінің Қазақстан Республикасының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше елдердің аумағында тіркелмеген ветеринариялық препараттарды іске асыру фактілері туралы бұқаралық ақпарат құралдарында расталған мәліметтердің болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
16.
Бақылау және қадағалау субъектісінің препараттарды дайындау, қолдануға тағайындау қағидаларын бұзушылық фактілері туралы расталған ресми ақпараттың болуы
Өрескел
17.
Аккредиттеу субъектісінің сәйкестікті бағалау саласындағы белгілі бір жұмысты орындауға құзыреттілігін куәландыратын, аккредитеу жөніндегі орган беретін өндірістік бақылау бөлімшесінің акредиттеу аттестатының жоқтығы туралы расталған ресми ақпараттың болуы
Өрескел
Ветеринария саласындағы
тәуекел дәрежесін бағалау
өлшемшарттарына
15-қосымша
Бал және балара шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы субъективті өлшемшарттар
Бұзу өлшемшарттары
Бұзу дәрежесі
1
2
3
Бақылау және қадағалау субъектісі, оның ішінде ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомоствосының аумақтық бөлімшелері, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелері жүргізетін ұсынылатын есептердің мониторингісінің нәтижелері
1.
Ветеринариялық ілеспе құжаттардың (ветеринариялық сертификат, ветеринариялық анықтама) жоқтығы туралы мәліметтердің болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бару арқылы алдыңғы тексерулердің және профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері (ауырлық дәрежесі төменде көрсетілген талаптар сақталмаған кезде белгіленеді)
2.
Бал және балара шаруашылығы өнімдерін өндіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын объектінің есептік нөмірінің болуы
Өрескел
3.
Өңірлендіруге сәйкес ауыл шаруашылығы және үй жануарларының аса қауіпті жұқпалы ауруларынан, сондай-ақ соңғы 3 айда шаруашылық аумағында америкалық шірімеден, еуропалық шірімеден, нозематоздан таза шаруашылықтардан (омарталардан) және әкімшілік аумақтан табиғи бал және балара шаруашылығы өнімдерін айналымға жіберу туралы ветеринариялық анықтамалардың болуы
Өрескел
4.
Балды және балара шаруашылығы өнімдерін физикалық-химиялық қасиеттері бойынша сараптау актісінің (сынақ хаттамасының) болуы
Өрескел
5.
Омарталарды құрғақ, күн сәулесімен жарықтандырылған, желден қорғалған, тас және темір жолдарға, ағаш кесу орнына, жоғары кернеулі электр беру желілеріне 500 метрден жақын емес және кондитерлік, химия өнеркәсібі кәсіпорындарынан, әуеайлақтардан, әскери полигондардан, радиолокациялық, радио-телетаратушы станциялардан және өзге де микротолқынды сәуле көздерінен 5 километр (бұдан әрі – км) қашықтықта орналастырады
Елеулі
6.
Араларды әртүрлі түске (көк, ақ, сары) боялған ақаусыз ара ұяларында ұстау
Елеулі
7.
Стационарлық омарта аумағына арналған шарбақтың болуы
Елеулі
8.
Көшпелі омарталарды бал жинау көздерінен бір-бірінен кемінде 1,5 км және стационарлық омарталардан 3 км қашықтықта орналастыру
Елеулі
9.
Омартаны тиісінше ветеринариялық-санитариялық жай-күйде ұстау, үстіне омарталық үйшіктер (көшпелі дүңгіршектер) орналастыру, жеке гигиена және дезинфекциялау заттарымен, құралдарымен (сутегі тотығы және басқалары) қамтамасыз ету, дезинфекциялау алаңқайларымен, жабық шұңқырмен (сарқынды суға арналған), омарташыға арналған дәретхана жайларымен жабдықтау
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектінің кінәсынан туындаған қолайсыз оқиғалардың болуы (жануарлардың инфекциялық, паразиттік аурулары жағдайларының туындауы, жануарлардың кенеттен және жаппай қырылуы)
10.
Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) талаптарды, қағидаларды сақтамау салдарынан жануарлар мен адамға ортақ аурулардың дамуына және таралуына, сондай-ақ адамдар мен жануарлардың ауыруын немесе улануына алып келетін ветеринариялық-санитариялық сараптамадан өтпеген балды және балара шаруашылығы өнімдерін өткізу туралы ақпараттың болуы
Өрескел
Расталған шағымдардың және арыздардың болуы және саны
11.
Құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының ветеринария саласындағы заңнамасын сақтамау фактілері бойынша бір немесе одан да көп расталған шағымның және (немесе) арыздың болуы
Өрескел
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау және қадағалаудың нәтижелері
12.
Бақылау және қадағалау субъектілеріне (объектілеріне) бармай жүргізілген профилактикалық бақылау және қадағалау аясында берілген ұсынымдарды орындау жөнінде ақпараттарды ұсынбау
Өрескел
Бұқаралық ақпарат құралдарының мәліметтерін талдау нәтижелері
13.
Бал және балара шаруашылығы өнімдерінің ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік талаптарына сәйкессіздігі туралы бұқаралық ақпарат құралдарында расталған мәліметтің болуы
Өрескел
Мемлекеттік органдар, мемлекеттік мекемелер мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері
14.
Бақылау және қадағалау субъектісінің бал және балара шаруашылығы өнімдерін тасымалдаудың және орнын ауыстырудың бұзушылық фактілері туралы расталған ресми ақпараттың болуы
Өрескел
15.
Бал және балара шаруашылығы өнімдерінің ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздік талаптарына сәйкессіздігі туралы расталған ресми ақпараттың болуы
Өрескел
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 508 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 102 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2015 жылғы
25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Ірі қара малдарын (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган ___________________________________
________________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт__________
_______________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы_____________________
_______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________
_______________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы____________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сай
Талапқа сай емес
1
2
3
4
5
6
1.
Өндіріс объектісі аумағына бөгде адамдар мен жануарлардың кіруін болдырмайтын қоршаудың болуы
2.
Өндіріс объектісінің аумағына (аумағынан) барлық кіреберістерде (шығаберістерде) автокөліктің жүріс бөлігін залалсыздандыруға арналған бүйір жақтары қабырғалармен жабылған қалқамен жабдықталған дезинфекциялық тосқауылдың (бұдан әрі – дезнфекциялық тосқауыл) болуы. Дезинфекциялық тосқауыл жыл бойы жұмыстық жай-күйде ұсталады
3.
Ересек жануарларға арналған шетен қораға жануарларға сұрыптама жүргізілгеннен кейін және жаңа жануарларды қояр алдында әр жолы дезинфекция жүргізгендігі жөніндегі актілердің болуы
4.
Ветеринариялық профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журналдардың болуы
5.
Өндіріс объектісі аумағының аймақтарына бөлінуі:

1) (зона А) - помещение для содержания основного стада и производства продукции, родильное отделение, профилакторий для новорожденного молодняка, помещение для содержания молодняка, ремонтного стада, пункт искусственного осеменения животных (за исключением птицефабрик), изолятор и карантинное отделение (загон с трапом, раскол для ветеринарной обработки животных), кормоцех по заготовке кормовых смесей;

1) өндірістік немесе негізгі мақсаттағы (А аймағы) - негізгі табынды ұстауға және өнім өндіруге арналған қора-жай, мал туғызатын бөлім, жаңа туылған төлдерге арналған профилакторий, төлдерді және мал басын толықтыратын табынды ұстауға арналған қора-жай, жануарларды қолдан ұрықтандыратын пункт (құс фабрикаларын қоспағанда), оқшаулағыш және карантиндік бөлім (басқышы бар қаша, жануарларды ветеринариялық өндеуге арналған өткелек), жемшөп қоспаларын дайындау жөніндегі жемшөп цехы;

2) (зона Б) - ветеринарно-санитарный блок с санитарным пропускником для обслуживающего персонала;
3) (зона В) - административно-хозяйственная;
4) (зона Г) хранения кормов;
5) (зона Д) - обособленного места для хранения навоза.
6.
Наличие в составе животноводческих помещений для содержания животных:
1) здания для содержания животных (молодняка и взрослого поголовья);
2) загонов для организации прогулки животных, имеющих навесы, кормушки, поилки, расколы, трап и весы;

2) қызмет көрсетуші персоналға арналған санитариялық өткізу орны бар ветеринариялық-санитариялық блок (Б аймағы);
3) әкімшілік-шаруашылық (В аймағы);
4) жемшөп сақтау (Г аймағы);
5) көңді сақтауға арналған оқшауланған орын (Д аймағы).
6.
Жануарларды күтіп-бағуға арналған мал шаруашылығы қора-жайларының құрамында мынадай объектілердің болуы:
1) жануарларды (төлді және ересек мал басын) күтіп-бағуға арналған ғимараттар;
2) қалқалары, оттықтары, суаратын астаулары, өткелектері, басқыштары мен таразысы бар, жануарларды серуендетуді ұйымдастыруға арналған қашалар;

3) площадки для хранения навоза и навозной жижи, огороженной и оканавленной по периметру, с одним въездом и выездом
7.
Наличие тамбура между карантинным отделением и изолятором при их размещении в едином блоке, в котором устанавливаются шкафы для специальной одежды рабочих, умывальник, емкости с дезинфекционными растворами, дезинфекционный коврик для дезинфекции обуви
8.
Помещения и открытые загоны для содержания животных подлежат очистке от навоза
9.
Наличие карантинного здания, совмещенного с помещениями одного периода выращивания молодняка
10.
Наличие актов о проведение дератизации
11.
Соблюдение требования по своевременной вакцинации против бешенства и диагностики, а также по плану не менее 4-х раз в год дегельминтизации собак
12.
Размещение навозохранилища за пределами ограждения территории комплекса на расстоянии не менее 60 метров (далее – м) от производственных зданий
13.
Наличие на окнах, дверях, вентиляционных отверстиях каждого животноводческого помещения (базы), кормоприготовительного цеха, склада для кормов, зернохранилища и других объектах рамы с сеткой во избежание залета дикой птицы
14.
Наличие в изолированных секциях и помещениях системы вентиляции, обеспечивающей оптимальный воздухообмен и равномерное распределение свежего воздуха по всей зоне размещения животных
15.
Наличие специальных транспортных средств для перевозки больных животных из производственных помещений в убойный пункт
16.
Наличие изолятора, огороженного сплошным забором высотой не менее 2 м с цоколем и устройством выхода в собственный внутренний двор, при отсутствии общехозяйственного изолятора
17.
Обеспечение идентификации сельскохозяйственных животных и извещению подразделений местных исполнительных органов, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственных ветеринарных организаций, созданных местными исполнительными органами, органов государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации, случаях падежа, одновременного заболевания нескольких животных
18.
Обеспечение своевременной вакцинации и диагностике своих животных для обеспечения ветеринарно-санитарной безопасности
19.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших в хозяйство
20.
Наличие акта эпизоотологического обследования (противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период карантинирования) при поступлении животных на объект производства
21.
Проведение системы диспансеризации поголовья при поступлении и каждом технологическом переводе из одной возрастной группы в другую
Должностное (ые) лицо (а)
__________ _________ _______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ _______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ _______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля и надзора
__________ _________ _______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 3
к совместному приказу
Заместителя Премьер – Министра
Республики Казахстан – Министра
сельского хозяйства Республики
Казахстан от 13 декабря
2018 года № 508 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 декабря 2018 года № 102
Приложение 3
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист в области ветеринарии в отношении субъектов,
осуществляющих деятельность по выращиванию мелкого рогатого скота
(от 1000 и более условных голов)
Государственный орган, назначивший проверку ______________________________
_______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением
субъекта (объекта) контроля и надзора ______________________________________
_______________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора __________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля и надзора _________________________________
_______________________________________________________________________
Адрес места нахождения __________________________________________________
_______________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Наличие на территории объекта производства ограждения исключающий доступ посторонних лиц и животных
2.
Наличие на всех въездах (выездах) на территорию (с территории) объекта производства для обеззараживания ходовой части автотранспорта дезинфекционных барьеров (далее – дезбарьер), оборудованного навесом, закрытым стенками с боковых сторон. Дезбарьеры содержатся в рабочем состоянии круглогодично
3.
Наличие актов по проведению дезинфекции стойла для взрослых животных и каждый раз после выбраковки животных, перед постановкой новых животных
4.
Наличие журналов для записи ветеринарно-профилактических мероприятий
5.
Наличие разделения территории объекта производства на зоны:

3) бір кіреберісі және шығаберісі бар, периметр бойынша қоршалған және арық салынған көңді және сұйық көңді сақтауға арналған алаңша
7.
Карантиндік бөлімше және оқшаулағыш бірыңғай блокта орналасқанда, олардың арасында жұмысшылардың арнайы киіміне арналған шкафтар, қолжуғыш, дезинфекциялық ерітінділері бар сыйымдылықтар, аяқкиімді дезинфекциялауға арналған дезинфекциялық төсеніш орналасқан тамбурдың болуы
8.
Жануарларды күтіп-бағуға арналған қора-жайлар мен қоршалған ашық қашалар көңнен тазартылуы тиіс
9.
Төлдерді бір кезеңде өсіретін қора-жайлармен біріктірілген карантиндік ғимараттың болуы
10.
Дератизация жүргізгендігі туралы актілердің болуы
11.
Иттерді құтыруға қарсы уақтылы вакциналау және оларға диагностика жүргізу, сондай-ақ жоспар бойынша жылына кемінде 4 рет дегельминтизация жүргізу жөніндегі талаптың сақталуы
12.
Көң сақтайтын орынды кешен аумағы қоршауынан тыс өндірістік ғимараттардан кемінде 60 метр (бұдан әрі – м) қашықтықта орналастыру
13.
Әрбір мал шаруашылығы қора-жайының (базаның), жемшөп дайындайтын цехтың, жемшөпке арналған қойманың, астық сақтайтын орынның және басқа да объектілердің терезелері, есіктері, желдету тесіктерінде жабайы құстардың ұшып кіруіне жол бермейтін торлы рамалардың болуы
14.
Оқшауланған секциялар мен қора-жайларда оңтайлы ауа алмасуды және жануарлар орналасқан барлық аймақ бойынша таза ауаның біркелкі таралуын қамтамасыз ететін желдету жүйесінің болуы
15.
Ауру жануарларды өндірістік үй-жайлардан мал сою пунктіне тасымалдауға арналған арнайы көлік құралдарының болуы
16.
Жалпы шаруашылық оқшаулағышы болмаған жағдайда, жертөлесі және өзінің ішкі ауласына шығуға арналған құрылғысы бар биіктігі кемінде 2 м тұтас дуалмен қоршалған оқшаулағыштың болуы
17.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi қамтамасыз ету және жергілікті атқарушы органдардың ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелерін, жергілікті атқарушы органдар құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдарды, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарын жаңадан сатып алынған жануар (жануарлар), алынған төл, оның (олардың) сойылғаны мен өткізілгені, өлу, бірнеше жануардың бір мезгілде ауыруы жағдайлары туралы хабардар ету
18.
Ветеринариялық-санитариялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін өз жануарларын уақтылы вакциналау және олардың диагностикасын қамтамасыз ету
19.
Шаруашылыққа әкелінген жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
20.
Өндіріс объектісіне жануарлар келіп түскен кезде эпизоотологиялық зерттеп-қарау (карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар) актісінің болуы
21.
Келіп түсу және бір жастық топтан екінші топқа әрбір технологиялық ауыстыру кезінде мал басын диспансеризациялау жүйесін жүргізу
Лауазымды адам (дар):
________________________________________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_______________________________________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_______________________________________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса) тегі)
Бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) басшысы
_______________________________________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 508 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 102 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2015 жылғы
25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
3-қосымша
Ұсақ малдарын (1000 шартты бастан бастап және одан жоғары) өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган _________________________________
______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт_________
______________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы_____________________
______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________
_______________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы___________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сай
Талапқа сай емес
1
2
3
4
5
6
1.
Өндіріс объектісі аумағына бөгде адамдар мен жануарлардың кіруін болдырмайтын қоршаудың болуы
2.
Өндіріс объектісінің аумағына (аумағынан) барлық кіреберістерде (шығаберістерде) автокөліктің жүріс бөлігін залалсыздандыруға арналған бүйір жақтары қабырғалармен жабылған қалқамен жабдықталған дезинфекциялық тосқауылдың (бұдан әрі – дезнфекциялық тосқауыл) болуы. Дезинфекциялық тосқауыл жыл бойы жұмыстық жай-күйде ұсталады
3.
Ересек жануарларға арналған шетен қораға жануарларға сұрыптама жүргізілгеннен кейін және жаңа жануарларды қояр алдында әр жолы дезинфекция жүргізгендігі жөніндегі актілердің болуы
4.
Ветеринариялық профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журналдардың болуы
5.
Өндіріс объектісі аумағының аймақтарына бөлінуі:

2) помещения для вскрытия трупов животных, хранения дезинфицирующих средств, инвентаря, специальной одежды и инструментов;
3) вытяжная труба из ямы с диаметром 25 см и высотой 3 м;
4) забор не менее 2 м высотой с въездными воротами;
5) траншея глубиной 0,8 - 1,4 м и шириной не менее 1,5 м по всему периметру внутренней стороны забора;
6) двухслойное перекрытие ямы;
7) мост
14.
Наличие и ведение журналов ветеринарного учета:
1) журнал для записи ветеринарно-профилактических мероприятий (ветучет, форма № 1-вет);
2) журнал для регистрации заболеваний животных (ветучет, форма № 2-вет)
15.
Соблюдение требования по обеспеченности минимально необходимым количеством приборов и инструментов для оказания услуг по искусственному осеменению животных (в случае оказания услуг по искусственному осеменению животных):
1) чемодан техника осеменатора (укомплектованный);
2) микроскоп;
3) сосуд Дьюара, 35 литров;
4) сосуд Дьюара, 6 литров
Должностное (ые) лицо (а)
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля и надзора
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 13
к совместному приказу
Заместителя Премьер – Министра
Республики Казахстан – Министра
сельского хозяйства Республики
Казахстан от 13 декабря
2018 года № 508 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 декабря 2018 года № 102
Приложение 13
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист
в области ветеринарии в отношении подразделений местных исполнительных
органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов,
городов областного значения, осуществляющие деятельность в области ветеринарии
Государственный орган, назначивший проверку _____________________________
______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением
субъекта (объекта) контроля и надзора _____________________________________
______________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора _________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля и надзора ________________________________
______________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________
______________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Соблюдение требования по организации хранения, транспортировке (доставки) ветеринарных препаратов по профилактике особо опасных болезней животных (за исключением республиканского запаса ветеринарных препаратов)
2.
Наличие акта эпизоотологического обследования (противоэпизоотических и профилактических мероприятий в период карантинирования) при поступлении животных на объект производства
3.
Наличие акта эпизоотологического обследования о проведении обследования эпизоотических очагов в случае их возникновения
4.
Организация санитарного убоя больных животных
5.
Наличие результатов по осуществлению ветеринарного контроля и надзора по выполнению ветеринарных мероприятий по профилактике, отбору проб биологического материала и доставке их для диагностики особо опасных болезней животных, а также энзоотических и других болезней животных
6.
Соблюдение требования по осуществлению государственного закупа услуг по транспортировке (доставке) изделий (средств) и атрибутов для проведения идентификации сельскохозяйственных животных, изготовлению ветеринарного паспорта
7.
Наличие результатов осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на предмет соблюдения требований в области ветеринарии на объектах внутренней торговли
8.
Наличие результатов осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на предмет соблюдения требований в области ветеринарии на объектах производства, осуществляющих выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также в организациях по хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок (за исключением связанных с импортом и экспортом)
9.
Наличие результатов осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на предмет соблюдения требований в области ветеринарии лицами, осуществляющими предпринимательскую деятельность в области ветеринарии, за исключением производства ветеринарных препаратов
10.
Наличие результатов осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на предмет соблюдения требований в области ветеринарии при транспортировке (перемещении), погрузке, выгрузке перемещаемых (перевозимых) объектов в пределах соответствующей административно-территориальной единицы, за исключением их экспорта (импорта) и транзита
11.
Наличие результатов осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на предмет соблюдения требований в области ветеринарии на всех видах транспортных средств, по всем видам тары, упаковочных материалов, которые могут быть факторами передачи возбудителей болезней животных, за исключением экспорта (импорта) и транзита
12.
Наличие результатов осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на предмет соблюдения требований в области ветеринарии на скотопрогонных трассах, маршрутах, территориях пастбищ и водопоя животных, по которым проходят маршруты транспортировки (перемещения)
13.
Наличие результатов осуществления государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на предмет соблюдения требований в области ветеринарии на территориях, в производственных помещениях и за деятельностью физических и юридических лиц, выращивающих, хранящих, перерабатывающих, реализующих или использующих перемещаемые (перевозимые) объекты, за исключением экспорта (импорта) и транзита
14.
Соблюдение требования по осуществлению государственного закупа ветеринарных препаратов по профилактике и диагностике энзоотических болезней животных, услуг по их профилактике и диагностике, организация их хранения и транспортировки (доставки) местным исполнительным органам районов (городов областного значения)
15.
Соблюдение требований по организации и проведению идентификации сельскохозяйственных животных с указанием сроков
16.
Наличие утвержденного перечня энзоотических болезней животных, профилактика и диагностика которых осуществляются за счет бюджетных средств
17.
Соблюдение требования по организации ведению базы данных по идентификации сельскохозяйственных животных
18.
Наличие и ведение журналов ветеринарного учета
19.
Наличие учета выданных ветеринарно-санитарных заключений, копии и корешки которых подлежат хранению в течение трех лет
20.
Соблюдение порядка присвоения учетных номеров объектам производства, осуществляющим выращивание животных, заготовку (убой), хранение, переработку и реализацию животных, продукции и сырья животного происхождения, а также организациям по производству, хранению и реализации ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок
Должностное (ые) лицо (а)
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля и надзора
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 14
к совместному приказу
Заместителя Премьер – Министра
Республики Казахстан – Министра
сельского хозяйства Республики
Казахстан от 13 декабря 2018 года
№ 508 и Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 13 декабря 2018 года № 102
Приложение 14
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист
в области ветеринарии в отношении субъектов осуществляющих
переработку молока
Государственный орган, назначивший проверку _____________________________
______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением
субъекта (объекта) контроля и надзора _____________________________________
______________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора _________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля и надзора ________________________________
______________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________
______________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Наличие отметки в путевом документе о промывке и дезинфекции молочных автоцистерн после каждого освобождения от молока с последующим опломбированием
2.
Наличие учетного номера объекта, осуществляющего переработку молока
3.
Наличие ветеринарных справок на молоко
4.
Наличие специальных промаркированных емкостей для хранения моющих и дезинфицирующих растворов для обработки шлангов и патрубков
5.
Наличие журнала учета ветеринарно-санитарной экспертизы молока и молочных продуктов в лаборатории ветеринарно-санитарной экспертизы (ветучет, форма № 5-вет)
Должностное (ые) лицо (а)
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля и надзора
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 15
к совместному приказу
Заместителя Премьер – Министра
Республики Казахстан – Министра
сельского хозяйства Республики
Казахстан от 13 декабря
2018 года № 508 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 декабря 2018 года № 102
Приложение 15
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист
в области ветеринарии в отношении субъектов осуществляющих деятельность
по производству и реализации препаратов ветеринарного назначения
Государственный орган, назначивший проверку _____________________________
______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением
субъекта (объекта) контроля и надзора _____________________________________
______________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора _________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля и надзора ________________________________
______________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________
______________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность по реализации лекарственных средств для ветеринарных целей обязаны:

2) жануарлардың өлекселерін союға, дезинфекциялаушы құралдарды, мүккәмалды, арнайы киімді және құрал-саймандарды сақтауға арналған үй-жайлар;
3) шұңқырдан шығарылған диаметрі 25 см және биіктігі 3 м мұржа;
4) биіктігі кемінде 2 м кіру қақпасы бар дуал;
5) дуалдың ішкі жағынан бүкіл периметрі
бойынша тереңдігі 0,8-1,4 м және ені 1,5 м траншея;
6) шұңқырдың екі қабатты жабыны;
7) көпір
14.
Ветеринариялық есепке алу журналдарының болуы және толтырылуы:
1) ветеринариялық-профилактикалық іс-шараларды жазуға арналған журнал (ветесепке алу, № 1-вет нысан);
2) жануарлардың ауруларын тіркеуге арналған журнал (ветесепке алу, № 2-вет нысан)
15.
Жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған аспаптар мен құралдардың ең төменгі қажетті санымен қамтамасыз етілу (жануарларды қолдан ұрықтандыру жөніндегі қызметтерді көрсету кезінде) жөніндегі талапты сақтау:
1) ұрықтандырушы техниктің чемоданы (жинақталған);
2) микроскоп;
3) Дьюар ыдысы, 35 литр;
4) Дьюар ыдысы, 6 литр
Лауазымды адам (дар):
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) басшысы
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 508 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 102 бірлескен бұйрығына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2015 жылғы
25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
13-қосымша
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарының ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын бөлімшелеріне қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган __________________________________
_______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт_________
_______________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы_____________________
_______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________
_______________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы___________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талапқа сай
Талапқа сай емес
1
2
3
4
5
6
1.
Жануарлардың аса қауіпті ауруларының профилактикасына арналған ветеринариялық препараттарды (ветеринариялық препараттардың республикалық қорын қоспағанда) сақтауды, тасымалдауды (жеткізуді) ұйымдастыру жөніндегі талапты сақтау
2.
Өндіріс объектісіне жануарлар келіп түскен кезде эпизоотологиялық зерттеп-қарау (карантиндеу кезеңіндегі эпизоотияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар) актісінің болуы
3.
Эпизоотия ошақтары пайда болған жағдайда, оларға зерттеп-қарау жүргізілгені туралы эпизоотологиялық зерттеп-қарау актісінің болуы
4.
Ауру жануарларды санитариялық союды ұйымдастыру
5.
Уәкілетті орган бекіткен тізбе бойынша жануарлардың аса қауіпті ауруларына жануарлардың сондай-ақ энзоотиялық және басқа да ауруларына диагностика жүргізу үшін профилактика, биологиялық материалдың сынамаларын іріктеу және оларды жеткізу жөніндегі ветеринариялық іс-шаралардың орындалуы бойынша ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру жөніндегі нәтижелердің болуы
6.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру үшін бұйымдар (құралдар) мен атрибуттарды тасымалдау (жеткізу), ветеринариялық паспорт жасау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру жөніндегі талапты сақтау
7.
Ішкі сауда объектілерінде ветеринария саласындағы талаптардың сақталуы тұрғысынан мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру нәтижелерінің болуы
8.
Жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындауды (союды), сақтауды, өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілерінде, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларды сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарда (импортпен және экспортпен айналысатындарды қоспағанда) ветеринария саласындағы талаптардың сақталуы тұрғысынан мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру нәтижелерінің болуы
9.
Ветеринариялық препараттар өндіруді қоспағанда, ветеринария саласындағы кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын адамдарды ветеринария саласындағы талаптардың сақталуы тұрғысынан мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру нәтижелерінің болуы
10.
Экспортын (импортын) және транзитін қоспағанда, тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді тасымалдау (орнын ауыстыру), тиеу, түсіру кезінде ветеринария саласындағы талаптардың сақталуы тұрғысынан мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру нәтижелерінің болуы
11.
Экспортын (импортын) және транзитін қоспағанда, жануарлар ауруларының қоздырушыларын тарататын факторлар болуы мүмкін көлік құралдарының барлық түрлерінде, ыдыстың, буып-түю материалдарының барлық түрлері бойынша ветеринария саласындағы талаптардың сақталуы тұрғысынан мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру нәтижелерінің болуы
12.
Тасымалдау (орнын ауыстыру) маршруттары өтетін, мал айдалатын жолдарда, маршруттарда, мал жайылымдары мен суаттардың аумақтарында ветеринария саласындағы талаптардың сақталуы тұрғысынан мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру нәтижелерінің болуы
13.
Экспортын (импортын) және транзитін қоспағанда, орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді өсіретін, сақтайтын, өңдейтін, өткізетін немесе пайдаланатын жеке және заңды тұлғалардың аумақтарында, өндірістік үй-жайларында және қызметіне ветеринария саласындағы талаптард ың сақталуы тұрғысынан мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру нәтижелерінің болуы
14.
Жануарлардың энзоотиялық ауруларының профилактикасы мен диагностикасы бойынша ветеринариялық препараттарды мемлекеттік сатып алуды, оларды сақтау және аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдарына тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыру бойынша талапты сақтау
15.
Мерзімдерін көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіруді ұйымдастыру мен жүргізу жөніндегі талапты сақтау
16.
Профилактикасы мен диагностикасы бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылатын жануарлардың энзоотиялық ауруларының бекітілген тізбесінің болуы
17.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқорын жүргізуді ұйымдастыру бойынша талапты сақтау
18.
Ветеринариялық есепке алу журналдарының болуы және жүргізілуі
19.
Көшірмелері және түбіртектері үш жыл сақталуға жататын берілген ветеринариялық-санитариялық қорытындылады есепке алудың болуы
20.
Жануарлар өсіруді, жануарларды, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізаттарды дайындауды (союды), сақтауды, өңдеуді және өткізуді жүзеге асыратын өндіріс объектілеріне, сондай-ақ ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларды өндіру, сақтау және өткізу жөніндегі ұйымдарға есептік нөмір беру тәртібін сақтау
Лауазымды адам (дар):
_________________ ______________ ________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ ________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) басшысы
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 508 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 102 бірлескен бұйрығына
14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2015 жылғы
25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
14-қосымша
Сүт өңдеуді жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган __________________________________
______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт_________
______________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы_____________________
_______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________
_______________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы___________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талапқа сай
Талапқа сай емес
1
2
3
4
5
6
1.
Жол құжатында сүт автоцистерналарын сүттен әрбір босатылғаннан кейін жуылғаны және дезинфекцияланғаны, кейіннен оларға пломба салынғаны туралы белгінің болуы
2.
Сүт өңдеуді жүзеге асыратын объектінің есептік нөмірінің болуы
3.
Сүтке арналған ветеринариялық анықтамалардың болуы
4.
Шлангілер мен түтікшелерді өңдеуге арналған жуу және дезинфекциялау ерітінділерін сақтау үшін таңбаланған арнайы сыйымдылықтардың болуы
5.
Ветеринариялық-санитариялық сараптама зертханасында сүт және сүт өнiмдерiн ветеринариялық-санитариялық сараптауды есепке алу журналының болуы (ветесеп, № 5-вет нысан)
Лауазымды адам (дар):
_________________ ______________ ________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ ________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ ________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) басшысы
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 508 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 102 бірлескен бұйрығына
15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2015 жылғы
25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
15-қосымша
Ветеринариялық мақсаттағы препараттарды өндіру және өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган __________________________________
______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт_________
_______________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы_____________________
_______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________
_______________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы___________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талапқа сай
Талапқа сай емес
1
2
3
4
5
6
1.
Ветеринариялық мақсаттарға арналған дәрiлiк заттарды өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар:

1) владеть набором оборудования, необходимым для осуществления деятельности;
2) иметь в штате работников по соответствующим специальностям в области ветеринарии (юридические лица);
3) иметь диплом об образовании по соответствующей специальности в области ветеринарии (физические лица)
2.
Соблюдение условий хранения ветеринарных препаратов, кормов и кормовых добавок, установленных изготовителем
3.
Соблюдение требования по недопущению применения ветеринарных препаратов, кормов или кормовых добавок, с истекшим сроком годности
Должностное (ые) лицо (а)
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля и надзора
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 18
к совместному приказу
Заместителя Премьер – Министра
Республики Казахстан – Министра
сельского хозяйства Республики
Казахстан от 13 декабря
2018 года № 508 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 декабря 2018 года № 102
Приложение 18
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист
в области ветеринарии в отношении субъектов осуществляющих хранение
продукции и сырья животного происхождения
Государственный орган, назначивший проверку _____________________________
______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением
субъекта (объекта) контроля и надзора _____________________________________
______________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора _________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля и надзора ________________________________
______________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________
______________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Наличие учетного номера объекта производства
2.
Наличие при въезде (выезде) на территорию объекта дезинфекционного барьера для обеззараживания ходовой части транспорта
3.
Наличие санитарного пропускника с дезинфицирующим ковриком в местах входа (выхода) персонала объекта производства
4.
Не допущение совместного размещения технического сырья животного происхождения (шкуры, шерсть, пушнина, пух, перо, эндокринное и кишечное сырье, кости, другие виды сырья), кормов и кормовых добавок; коллекций и предметов коллекционирования по зоологии, анатомии, палеонтологии животных в помещениях объектов хранения, предназначенных для хранения продукции и сырья животного происхождения
5.
Оснащение помещений и оборудования для хранения продукции и сырья животного происхождения со специальными условиями хранения контрольно-измерительными приборами для контроля условий хранения этой продукции
6.
Соблюдение требования по приему продукции и сырья животного происхождения, поступающей на хранение в сопровождении ветеринарных документов, подтверждающих их безопасность, происхождение и качество
7.
Наличие сплошного забора, исключающего несанкционированный доступ посторонних лиц и бродячих животных, синантропных птиц на территорию объекта и технологические помещения производства
Должностное (ые) лицо (а)
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля и надзора
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 19
к совместному приказу
Заместителя Премьер – Министра
Республики Казахстан – Министра
сельского хозяйства Республики
Казахстан от 13 декабря
2018 года № 508 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 декабря 2018 года № 102
Приложение 19
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист
в области ветеринарии в отношении субъектов осуществляющих деятельность
по содержанию и разведению животных в научных целях
Государственный орган, назначивший проверку _____________________________
______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением
субъекта (объекта) контроля и надзора _____________________________________
______________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора _________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля и надзора ________________________________
______________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________
______________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Соблюдение требования по убою сельскохозяйственных животных, предназначенных для последующей реализации, только на мясоперерабатывающих предприятиях, убойных пунктах или площадках по убою сельскохозяйственных животных
2.
Идентификация сельскохозяйственных животных и оформление на них ветеринарных паспортов
3.
Наличие ветеринарных сертификатов или ветеринарных справок на каждую партию животных, поступивших в хозяйство
4.
Помещения и открытые загоны для содержания животных подлежат очистке от навоза
Должностное (ые) лицо (а)
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля и надзора
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 20
к совместному приказу
Заместителя Премьер – Министра
Республики Казахстан – Министра
сельского хозяйства Республики
Казахстан от 13 декабря
2018 года № 508 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 декабря 2018 года № 102
Приложение 20
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист
в области ветеринарии в отношении субъектов осуществляющих деятельность
по хранению и реализации кормов и кормовых добавок
Государственный орган, назначивший проверку _____________________________
______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением
субъекта (объекта) контроля и надзора _____________________________________
______________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора _________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля и надзора ________________________________
______________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________
______________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Соблюдение требования по содержанию территории и помещений в чистоте и наличие актов о проведение дезинфекции, дезинсекции, дератизации на объекте
2.
Наличие ветеринарных документов, подтверждающих безопасность, происхождение и качество корма и кормовых добавок, а также продукции и сырья, поступающих на переработку, хранение и реализацию
3.
Расположение складских помещений с учетом обеспечения поточности технологических процессов и исключения возможности пересечения потоков сырья и отходов с потоком готовой продукции
4.
Соблюдение условий хранения (в течение установленного срока годности):

1) қызметті жүзеге асыру үшін қажетті жабдық жиынын иеленуі;
2) штатында ветеринария саласындағы тиісті мамандықтар бойынша жұмыскерлерінің болуы (заңды тұлғалар);
3) ветеринария саласындағы тиісті мамандық бойынша білімі туралы дипломының болуы (жеке тұлғалар) міндетті
2.
Дайындаушы белгілеген ветеринариялық препараттарды, жемшөп және жемшөп қоспаларды сақтау талаптарын сақтау
3.
Жарамдылық мерзiмi өтiп кеткен ветеринариялық препараттарды, жемшөп пен жемшөп қоспаларды қолдануға жол бермеу жөніндегі талапты сақтау
Лауазымды адам (дар):
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) басшысы
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 508 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 102 бірлескен бұйрығына
18-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2015 жылғы
25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
18-қосымша
Жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауды жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган __________________________________
_______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт_________
_______________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы_____________________
______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________
_______________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы___________________________________________
_______________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талапқа сай
Талапқа сай емес
1
2
3
4
5
6
1.
Өндіріс объектісінің есептік нөмірінің болуы
2.
Объектінің аумағына кіреберісте (шығаберісте) көлік құралдарының жүріс бөлігін залалсыздандыруға арналған дезинфекциялық тосқауылдың болуы
3.
Өндіріс объектісі персоналының кіру (шығу) орындарында дезинфекциялаушы төсеніштері бар санитариялық өткізгіштің болуы
4.
Жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты сақтауға арналған сақтау объектілерінің үй-жайларында жануарлардан алынатын техникалық шикізатты (теріні, жүнді, мамықты, түбітті, қауырсынды, эндокриндік және ішек-қарын шикізатын, сүйектерді, шикізаттың басқа түрлерін), жемшөп пен жемшөп қоспаларды, зоология, жануарлар анатомиясы мен палеонтологиясы бойынша коллекциялар мен коллекциялау заттарын бірге орналастыруға жол бермеу
5.
Жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты арнайы сақтау талаптары мен сақтауға арналған үй-жайлар мен жабдықтардың осы өнімді сақтау талаптарын бақылауға арналған бақылау-өлшеу аспаптарымен жарақталуы
6.
Сақтауға келіп түсетін жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты олардың қауіпсіздігін, шығу тегін және сапасын растайтын ветеринариялық ілеспе құжаттармен бірге қабылдау жөніндегі талапты сақтау
7.
Объекті аумағына және технологиялық өндіріс үй-жайларына бөгде адамдар мен қаңғыбас жануарлардың, синантропты құстардың заңсыз кіруіне жол бермейтін тұтас қоршаудың болуы
Лауазымды адам (дар):
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) басшысы
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 508 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 102 бірлескен бұйрығына
19-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2015 жылғы
25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
19-қосымша
Жануарларды ғылыми мақсаттарда күтіп-бағу мен өсіру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган __________________________________
______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт_________
______________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы_____________________
_______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________
_______________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы___________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талапқа сай
Талапқа сай емес
1
2
3
4
5
6
1.
Кейіннен өткізуге арналған ауыл шаруашылығы жануарларын тек ет өңдейтін кәсіпорындарда, сою пунктерінде немесе ауыл шаруашылығы жануарларын сою жөніндегі алаңдарда сою жөніндегі талапты сақтау
2.
Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру және оларға ветеринариялық паспорттар ресімдеу
3.
Шаруашылыққа келіп түсетін жануарлардың әрбір партиясына ветеринариялық сертификаттардың немесе ветеринариялық анықтамалардың болуы
4.
Жануарларды күтіп-бағуға арналған қора-жайлар мен қоршалған ашық қашалар көңнен тазартылуы тиіс
Лауазымды адам (дар):
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) басшысы
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 508 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 102 бірлескен бұйрығына
20-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2015 жылғы
25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
20-қосымша
Жемшөп және жемшөп қоспаларды сақтау мен өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге арналған ветеринария саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган __________________________________
______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт_________
_______________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы_____________________
______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________
_______________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы___________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талапқа сай
Талапқа сай емес
1
2
3
4
5
6
1.
Аумақ пен үй-жайларды таза ұстау жөніндегі талаптарды сақтау және объектілерде дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу жөніндегі актілердің болуы
2.
Жемшөп пен жемшөп қоспалардың, сондай-ақ өңдеуге, сақтауға және өткізуге келіп түсетін өнімдер мен шикізаттың қауіпсіздігін, шығу тегін және сапасын растайтын ветеринариялық құжаттардың болуы
3.
Қоймалық үй-жайлардың технологиялық процестер ағындылығын қамтамасыз етуін ескере отырып орналастырылуы және шикізат пен қалдықтар ағынының дайын өнім ағынымен қиылысу мүмкіндігін болдырмау
4.
Мынадай сақтау талаптарын сақтау (белгіленген жарамдылық мерзімі ішінде):

1) по осуществлению складирования упакованных кормов, кормовых добавок в штабелях, на поддонах и стеллажах;
2) по недопущению хранения и транспортировки кормов и кормовых добавок вместе с горюче-смазочными материалами и пищевыми продуктами, имеющими специфический запах;
3) по недопущению совместного хранения прошедшей обработку кормов и кормовых добавок и необработанной продукции;
4) по отдельному хранению кормов с содержанием ветеринарных препаратов от других кормов во избежание их смешивания;
5) по отдельному хранению химических удобрений, пестицидов и других веществ, не предназначенных для использования в кормах во избежание ошибочного их применения в процессе производства и предотвращения загрязнения кормов;
6) наличие системы отопления складов для поддержания определенной температуры, необходимой для соблюдения режима хранения кормов и кормовых добавок
5.
Наличие отдельного места в помещении склада для временного хранения (до утилизации или уничтожения) непригодной (поврежденная упаковка, неправильная транспортировка и ухудшение качества, истекшие сроки годности и другое) продукции с указанием "несоответствующая продукция"
Должностное (ые) лицо (а)
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля и надзора
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 21
к совместному приказу
Заместителя Премьер – Министра
Республики Казахстан – Министра
сельского хозяйства Республики
Казахстан от 13 декабря
2018 года № 508 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 13 декабря 2018 года № 102
Приложение 21
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист
в области ветеринарии в отношении зоопарков, зоомагазинов и цирков
Государственный орган, назначивший проверку _____________________________
______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением
субъекта (объекта) контроля и надзора _____________________________________
______________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора _________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля и надзора ________________________________
______________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________
______________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Наличие ветеринарных паспортов на животных и обеспечение идентификации животных, содержащихся на объекте
2.
Наличие акта эпизоотологического обследования при карантинировании животных (ввоз, вывоз животных)
3.
Наличие актов о проведении в период карантинирования животных поголовного клинического осмотра с обязательной термометрией, а также диагностических исследований:
- крупных парнокопытных – на бруцеллез, туберкулез, паратуберкулез, энзоотический лейкоз, блутанг;
- мелких парнокопытных – на бруцеллез, паратуберкулез, блутанг;
- однокопытных – на сап, случную болезнь, сурру, пироплазмоз, нутталиоз, ринопневмонию, инфекционный метрит, инфекционную анемию, вирусный артериит;
- норок – на алеутскую болезнь;
- птиц – на орнитоз (пситтакоз), грипп птиц;
- приматов – на туберкулез
4.
Наличие документов о проведении вакцинации животных один раз в год:
- всех плотоядных – против бешенства;
- собак, лисиц, песцов, волков, шакалов – против чумы плотоядных, вирусного энтерита, гепатита, лептоспироза;
- норок, хорьков – против вирусного энтерита, чумы плотоядных;
- нутрий – против пастереллеза;
- кошачьих – против бешенства, панлейкопении, калицивироза и вирусного ринотрахеита;
- грызунов (кроликов) – против миксоматоза и вирусной геморрагической болезни;
- птиц (отряда куриных) – против болезни Ньюкасла
Должностное (ые) лицо (а)
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля и надзора
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 22
к совместному приказу
Заместителя Премьер – Министра
Республики Казахстан – Министра
сельского хозяйства Республики
Казахстан от 13 декабря 2018 года
№ 508 и Министра национальной
экономики Республики Казахстан
от 13 декабря 2018 года № 102
Приложение 22
к совместному приказу
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2015 года
№ 7-1/1130 и Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 28 декабря 2015 года № 802
Проверочный лист
в области ветеринарии в отношении субъектов осуществляющих деятельность
по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации, дегельминтизации
Государственный орган, назначивший проверку _____________________________
______________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля и надзора с посещением
субъекта (объекта) контроля и надзора _____________________________________
______________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля и надзора _________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный
номер субъекта (объекта) контроля и надзора ________________________________
______________________________________________________________________
Адрес места нахождения _________________________________________________
______________________________________________________________________
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1.
Физические и юридические лица, осуществляющие деятельность по проведению дезинфекции, дезинсекции, дератизации, дегельминтизации, обязаны:

1) буып-түйілген жемшөпті, жемшөп қоспаларды қатқабататтарда, табалдырықта және стеллаждарда сақтауды жүзеге асыру;
2) жемшөп пен жемшөп қоспаларды жанар-жағармай материалдары мен ерекше иісі бар тамақ өнімдерімен бірге сақтауға жол бермеу;
3) өңдеуден өткен жемшөп пен жемшөп қоспалардың өңделмеген өніммен бірге сақталуына жол бермеу;
4) араласпауы үшін құрамында ветеринариялық препараттары бар жемшөпті басқа жемшөптен бөлек сақтау жөніндегі;
5) химиялық тыңайтқыштарды, пестицидтерді және басқа да жемшөпте пайдаланылмайтын заттарды өндіру процесінде қателесіп пайдалануды болдырмау және жемшөптің ластануына жол бермеу үшін бөлек сақтау;
6) жемшөп және жемшөп қоспаларды сақтау режимін сақтауға қажетті белгілі бір температураны ұстап тұру үшін қоймаларды жылыту жүйесінің болуы
5.
Жарамсыз өнімді (ораманың зақымдануы, дұрыс тасымалдамау, сапасының төмендеуі, жарамдылық мерзімінің өтуі және басқа) уақытша сақтау (кәдеге жаратуға немесе жоюға дейін) үшін қоймалық үй-жайда "сәйкес емес өнім" деп көрсетілген бөлек орынның болуы
Лауазымды адам (дар):
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) басшысы
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 508 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 102 бірлескен бұйрығына
21-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2015 жылғы
25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
21-қосымша
Зообақтарға, зоодүкендерге және цирктерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган __________________________________
______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт_________
_______________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы_____________________
_______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________
_______________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы___________________________________________
_______________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талапқа сай
Талапқа сай емес
1
2
3
4
5
6
1.
Объектідегі жануарлардың ветеринариялық паспорттарының болуы және оларды бірдейлендіруді қамтамасыз ету
2.
Жануарларды карантиндеу (жануарларды әкелу, әкету) кезінде эпизоотологиялық зерттеу актісінің болуы
3.
Жануарларды карантиндеу кезеңінде барлық мал басына міндетті түрде дене қызуын өлшей отырып клиникалық тексеріп қарау, сондай-ақ:
-ірі жұп тұяқтыларды – бруцеллезге, туберкулезге, паратуберкулезге, энзоотиялық лейкозға, блутангқа;
-ұсақ жұп тұяқтыларды – бруцеллезге, туберкулезге, блутангқа;
-тақ тұяқтыларды – қарасанға, киеңкі ауруына, сурруға, пироплазмозға, нутталиозға, ринопневмонияға, инфекциялық метритке, инфекциялық анемияға, вирустық артеритке;
-күзендерді – алеуттік ауруға;
-құстарды – орнитозға (пситаккоз), құс тұмауына;
-приматтарды – туберкулезге диагностикалық зерттеу жүргізу туралы актілердің болуы
4.
Жылына бір рет жануарларды:
-барлық етқоректілерді – құтыруға қарсы;
-иттерді, ақ түлкілерді, түлкілерді, қасқырларды, шиебөрілерді – етқоректілердің обасына, вирустық энтеритке, гепатитке, лептоспирозға қарсы;
-күзеңдерді, сасық күзеңдерді – вирустық, энтеритке, етқоректілердің обасына қарсы;
-құндыздарды – пастереллезге қарсы;
-мысықтұқымдастарды – құтыруға, панлейкопенияға, калицивирозға және вирустық ринотрахейтқа қарсы;
-кеміргіштерді (үйқоян) – миксоматозға және вирустық геморрагиялық ауруға қарсы;
-құстарды (тауық отрядтарын) – Ньюкасл ауруына қарсы вакциналауды жүргізгені туралы құжаттың болуы
Лауазымды адам (дар):
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) басшысы
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 508 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2018 жылғы 13 желтоқсандағы
№ 102 бірлескен бұйрығына
22-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің 2015 жылғы
25 желтоқсандағы
№ 7-1/1130 және
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 802 бірлескен бұйрығына
22-қосымша
Дезинфекция, дезинсекция, дератизация, дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын субъектілерге қатысты ветеринария саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган __________________________________
_______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеруді/
профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындау туралы акт_________
_______________________________________________________________________
(№, күні)
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) атауы_____________________
_______________________________________________________________________
Бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) жеке сәйкестендіру нөмірі,
бизнес-сәйкестендіру нөмірі ______________________________________________
_______________________________________________________________________
Орналасқан жерінің мекенжайы___________________________________________
_______________________________________________________________________
Талаптардың тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талапқа сай
Талапқа сай емес
1
2
3
4
5
6
1.
Дезинфекция, дезинсекция, дератизация, дегельминтизация жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар:

1) владеть на праве собственности или ином законном основании помещениями, набором оборудования и техникой, которые необходимы для осуществления деятельности;
2) иметь в штате работников по соответствующим специальностям в области ветеринарии (юридические лица);
3) иметь диплом об образовании по соответствующей специальности в области ветеринарии (физические лица)
2.
Соблюдение условий хранения ветеринарных препаратов, установленными изготовителем
3.
Наличие акта о проведении дезинфекции, дезинсекции, дератизации
4.
Результаты исследований ветеринарной лабораторией по определению качества дезинфекции
Должностное (ые) лицо (а)
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Руководитель субъекта контроля и надзора
__________ _________ ______________________________________
(должность) (подпись)       (фамилия, имя, отчество (при его наличии))

1) меншік құқығында немесе өзге де заңды негізде қызметті жүзеге асыру үшін қажетті үй-жайларға, жабдық жиынына және техникаға ие болуға;
2) штатында ветеринария саласындағы тиісті мамандықтар бойынша жұмыскерлерге ие болуға (заңды тұлғалар);
3) ветеринария саласындағы тиісті мамандық бойынша білімі туралы дипломға ие болуға (жеке тұлғалар) міндетті
2.
Дайындаушы белгілеген ветеринариялық препараттарды сақтау жөніндегі талаптарды сақтау
3.
Дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу туралы актінің болуы
4.
Ветеринариялық зертхананың дезинфекциялау сапасын айқындау жөніндегі зерттеулерінің нәтижелері
Лауазымды адам (дар):
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
_________________ ______________ _______________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Бақылау және қадағалау субъектінің (объектінің) басшысы
_________________ ______________ ________________
(лауазымы) (қолы) (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)