Об использовании автомобильной дороги (участка) общего пользования республиканского значения на платной основе
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 декабря 2018 года № 903. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 декабря 2018 года № 18072.
В соответствии с подпунктом 29) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 17 июля 2001 года "Об автомобильных дорогах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Установить, что:
1) участок Алматы – Хоргос километр (далее – км) 25 + 800 – км 320 + 800 автомобильной дороги общего пользования республиканского значения I-б категории Алматы – Шелек – Хоргос 25 + 800 – км 320 + 800 (далее – платная дорога (участок)) используется на платной основе;
2) проезд может осуществляться по альтернативной дороге: Граница Республики Узбекистан (на Ташкент) – Шымкент – Тараз – Алматы – Хоргос через Кокпек, Коктал, Кайнар, (с подъездами к границе Республики Кыргызстан и обходами Тараз, Кулан, перевала Кордай) автомобильная дорога общего пользования республиканского значения;
3) начальный пункт платной дороги (участка) – км 25 + 800 конечный пункт платной дороги (участка) – км 320 + 800;
4) перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам согласно приложению 1 к настоящему приказу;
5) техническая классификация платной дороги (участка) – категория I-б, основные параметры платной дороги (участка):
ширина полосы проезда по автомобильной дороге – не менее 3,75 метра;
ширина полосы проезда по автомобильной дороге в месте пунктов взимания платы – не менее 3,00 метра;
ширина крайней правой полосы проезда в месте пунктов взимания платы – не менее 6,0 метра и предназначена для проезда негабаритного транспорта;
количество полос движения по автомобильной дороге – 4 полосы в обоих направлениях;
6) протяженность платной дороги (участка) – 295 км;
7) Ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку) определяются согласно приложению 2 к настоящему приказу;
8) Отсутствуют прилегающие населенные пункты, не имеющие альтернативного проезда по другой автомобильной дороге;
9) Cрок использования платной дороги (участка) на платной основе – 20 лет.
2. Комитету автомобильных дорог Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

Республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын автомобиль жолын (жол учаскесін) ақылы негізде пайдалану туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 желтоқсандағы № 903 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 желтоқсанда № 18072 болып тіркелді.
"Автомобиль жолдары туралы" 2001 жылғы 17 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 29) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) республикалық маңызы бар жалпыға ортақ пайдаланылатын І-б санатты Алматы – Шелек – Қорғас автомобиль жолының Алматы – Қорғас 25+800 километр (бұдан әрі – км) – 320 + 800 км (бұдан әрі – ақылы жол (учаске)) ақылы негізде пайдаланылады;
2) баламалы жол: Өзбекстан Республикасы шекарасы (Ташкентке) – Шымкент – Тараз – Алматы – Қорғас, Көкпек, Көктал, Қайнар арқылы (Қырғызстан Республикасының шекарасына кiреберiспен және Тараз, Құлан, Қордай шатқалының айналма жолдарымен) республикалық маңызы бар ортақ пайдаланылатын автомобиль жолы арқылы жүріп өту жүзеге асырылуда;
3) ақылы жолдың (учаскесінің) бастапқы пункті – 25 + 800 км, ақылы жолдың (учаскесінің) соңғы пункті – 320 + 800 км;
4) ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысулар және басқа автомобиль жолдарына қосылулар тізбесі осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
5) ақылы жолдың (учаскенің) техникалық сыныптамасы – І-б санаты, ақылы жолдың (учаскенің) негізгі параметрлері:
автомобиль жолымен жүріп өту белдеуінің ені – кемінде 3,75 метр;
ақы алу пункттері орындарында автомобиль жолымен жүріп өту белдеуінің ені – кемінде 3,00 метр;
ақы алу пункттері орындарында жүріп өтудің шеткі оң жақ белдеуінің ені – кемінде 6,0 метр және габаритті емес көліктің жүріп өтуіне арналған;
автомобиль жолындағы қозғалыс белдеулерінің саны – екі бағытта 4 белдеу;
6) ақылы жолдың (учаскенің) ұзақтығы – 295 км;
7) ақылы автомобиль жолы арқылы жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес айқындалады;
8) басқа автомобиль жолымен баламалы түрде жүре алмайтын, іргелес елді мекендер жоқ;
9) ақылы жолды (учаскені) ақылы негізде пайдалану мерзімі – 20 жыл деп белгіленсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Автомобиль жолдары комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"___" __________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"___" __________ 2018 года
Приложение 1
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 декабря 2018 года № 903
Перечень пересечений платной дороги (участка) с другими автомобильными дорогами и примыканий к другим автомобильным дорогам
Адреса пересечений и примыканий км + метров
Наименование населенных пунктов по предназначенному пересечению и примыканию
Илийский район
км 28 + 100
поселок Отеген Батыр
км 31 + 500
поселок малый Байсерке
Талгарский район
км 36 + 500
поселок Тонкерис
км 39 + 000
поселок Алга
Енбекшиказахский район
км 42 + 300
поселок Койшибек
км 47 + 000
поселок Ават (Космос)
км 55 + 000
поселок Амангелди
км 56 + 200
поселок Кайнар
км 62 + 000
поселок Енбек
км 65 + 800
поселок Кырбалтабай (Акбастау)
км 73 + 500
поселок Балтабай (Куш)
км 74 + 600
поселок Кайрат
км 77 + 000
поселок Акши
км 84 + 500
поселок Байдибек би (Казатком)
км 99 + 500
поселок Тескенсу
км 118 + 500
поселок Лавар
км 124 + 050
поселокТоргай
км 125 + 600
поселок Корам
км 127 + 000
поселок Шелек
км 130 + 300
поселок Кызылшорык
км 133 + 000
поселок Кайрат
км 135 + 500
поселок Байсеит
км 135 + 500
поселок К.Ултараков
км 153 + 000
поселок Нурлы
км 158 + 000
поселок Бурандасу
Уйгурский район
км 204 + 000
поселок Или
Панфиловский район
км 255 + 000
поселок Айдарлы
км 261 + 000
поселок Коктал
км 281 + 000
пос.Ушарал
км 287 + 000
город Жаркент
км 315 + 000
станция Алтынколь
Приложение 2
к приказу Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 декабря 2018 года № 903
Ставки платы за проезд по платной автомобильной дороге (участку)
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра транспорта РК от 09.01.2025 № 7 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
2018 жылғы "___" _________
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
2018 жылғы "___" _________
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 903 бұйрығына
1-қосымша
Ақылы жолдың (учаскенің) басқа автомобиль жолдарымен қиылысулар және басқа автомобиль жолдарына қосылулар тізбесі
Қиылысулар мен қосылулар мекенжайы км + метр
Көзделген қиылысу мен қосылу бойынша елді мекендердің атауы
Іле ауданы
28 км + 100
Өтеген Батыр кенті
31 км + 500
Кіші Байсерке кенті
Талғар ауданы
36 км + 500
Төңкеріс кенті
39 км + 000
Алға кенті
Еңбекшіқазақ ауданы
42 км + 300
Қойшыбек кенті
47 км + 000
Ават (Космос) кенті
55 км + 000
Амангелді кенті
56 км + 200
Қайнар кенті
62 км + 000
Еңбек кенті
65 км + 800
Қырбалтабай (Ақбастау) кенті
73 км + 500
Балтабай (Күш) кенті
74 км + 600
Қайрат кенті
77 км + 000
Ақши кенті
84 км + 500
Байдібек би (Казатком) кенті
99 км + 500
Тескенсу кенті
118 км + 500
Лавар кенті
124 км + 050
Торғай кенті
125 км + 600
Қорам кенті
27 км + 000
Шелек кенті
130 км + 300
Қызылшорық кенті
133 км + 000
Қайрат кенті
135 км + 500
Байсеиіт кенті
135 км + 500
К.Ұлтарақов кенті
153 км + 000
Нұрлы кенті
158 км + 000
Борандасу кенті
Ұйғыр ауданы
204 км + 000
Іле кенті
Панфилов ауданы
255 км + 000
Айдарлы кенті
261 км + 000
Көктал кенті
281 км + 000
Үшарал кенті
287 км + 000
Жаркент қаласы
315 км + 000
Алтынкөл станциясы
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 24 желтоқсандағы
№ 903 бұйрығына
2-қосымша
Ақылы автомобиль жолы (учаскесі) бойынша жүріп өту үшін төлем мөлшерлемелері
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Көлік министрінің 09.01.2025 № 7 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2,8088
Предусматриваются следующие виды абонементов для местного автотранспорта в зависимости от типа автотранспортного средства и грузоподъемности:
на месяц (30 календарных дней):
Тип автотранспортного средства
Для
легковых
Для
автобусов до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 тонны (далее - т)
Для
автобусов до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
Для
автобусов свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т
Для
грузовых автомобили грузоподъемностью от 10 т до 15 т
Для грузовых автомобили грузоподъемностью свыше 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
1
2
3
4
5
6
7
Стоимость абонентской платы
не предусмотрен
2 МРП
4 МРП
6 МРП
8 МРП
10 МРП
на год (365 календарных дней):
Тип автотранспортного средства
для
легковых
для Автобусов до 16 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 2,5 т
для Автобусов до 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью до 5,5 т
для Автобусов свыше 32 мест и грузовые автомобили грузоподъемностью автопоезда до 10 т
для Грузовых автомобилей грузоподъемностью от 10 т до 15 т
для Грузовых автомобилей грузоподъемностью свыше 15 т, в том числе с прицепами, седельные тягачи
1
2
3
4
5
6
7
Стоимость абонентской платы
1 МРП
20 МРП
40 МРП
60 МРП
80 МРП
100 МРП
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МРП - месячный расчетный показатель;
км - километр;
т - тонна.

2,8088
Автокөлік құралының түріне және жүк көтергіштігіне байланысты жергілікті автокөлік үшін абонементтердің келесі түрлері көзделеді:
бір айға (күнтізбелік 30 күн):
Көлік түрі
Жеңіл автокөліктер үшін
16 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 2,5 тоннаға (бұдан әрі - тн) дейін жүк автомобильдері үшін
32 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 5,5 тн дейін жүк автомобильдері үшін
32 орыннан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 тн дейін автопоездар үшін
Жүк көтергіштігі 10 тн жоғары 15 тн дейінгі жүк автомобильдері үшін
Жүк көтергіштігі 15 тн жоғары жүк автокөліктері, оның ішінде тіркелгіш және ершікті тартқыштар үшін
1
2
3
4
5
6
7
Абоненттік төлемнің құны
қарастырылмаған
2 АЕК
4 АЕК
6 АЕК
8 АЕК
10 АЕК
бір жылға (күнтізбелік 365 күн):
Көлік түрі
Жеңіл автокөліктер үшін
16 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 2,5 тоннаға (бұдан әрі - тн) дейін жүк автомобильдері үшін
32 орынға дейінгі автобустар және жүк көтергіштігі 5,5 тн дейін жүк автомобильдері үшін
32 орыннан асатын автобустар және жүк көтергіштігі 10 тн дейін автопоездар үшін
Жүк көтергіштігі 10 тн жоғары 15 тн дейінгі жүк автомобильдері үшін
Жүк көтергіштігі 15 тн жоғары жүк автокөліктері, оның ішінде тіркелгіш және ершікті тартқыштар үшін
1
2
3
4
5
6
7
Абоненттік төлемнің құны
1 АЕК
20 АЕК
40 АЕК
60 АЕК
80 АЕК
100 АЕК
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АЕК - айлық есептік көрсеткіш;
км - километр;
т - тонна.