О внесении изменения в постановление акимата города Астаны от 3 июня 2010 года № 27-492п "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Астаны"
Постановление акимата города Астаны от 8 января 2018 года № 105-8. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Астаны 19 января 2018 года № 1155. Утратило силу постановлением акимата города Нур-Султана от 6 октября 2020 года № 508-2075.
Сноска. Утратило силу постановлением акимата города Нур-Султана от 06.10.2020 № 508-2075 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 18 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 2 июля 1992 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия", подпунктом 18) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах", акимат города Астаны ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата города Астаны от 3 июня 2010 года № 27-492п "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 633, опубликовано 1 июля 2010 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана") следующее изменение:
Государственный список памятников истории и культуры местного значения города Астаны, утвержденный указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление акимата города Астаны от 3 ноября 2014 года № 105-1808 "О внесении изменения в постановление акимата города Астаны от 3 июня 2010 года № 27-492п "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 851, опубликовано 8 ноября 2014 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана";
2) постановление акимата города Астаны от 20 февраля 2015 года № 105-249 "О внесении изменения в постановление акимата города Астаны от 3 ноября 2014 года № 105-1808 "О внесении изменения в постановление акимата города Астаны от 3 июня 2010 года № 27-492п "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения города Астаны" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 894, опубликовано 11 апреля 2015 года в газетах "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана".

"Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2010 жылғы 3 маусымдағы № 27-492қ қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Астана қаласы әкімдігінің 2018 жылғы 8 қаңтардағы № 105-8 қаулысы. Астана қаласының Әділет департаментінде 2018 жылғы 19 қаңтарда № 1155 болып тіркелді. Күші жойылды - Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 6 қазандағы № 508-2075 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - Нұр-Сұлтан қаласы әкімдігінің 06.10.2020 № 508-2075 (алғашқы ресми жарияланған күннен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 1992 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңы 18-бабының 18-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына, "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Астана қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет есерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2010 жылғы 3 маусымдағы № 27-492қ қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 633 болып тіркелген, 2010 жылғы 1 шілдедегі "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі осы қаулыға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Мыналардың:
1) "Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2010 жылғы 3 маусымдағы № 27-492қ қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 3 қарашадағы № 105-1808 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 851 болып тіркелген, 2014 жылғы 8 қарашадағы "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған);
2) "Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2010 жылғы 3 маусымдағы № 27-492қ қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2014 жылғы 3 қарашадағы № 105-1808 қаулысына өзгеріс енгізу туралы" Астана қаласы әкімдігінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 105-249 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 894 болып тіркелген, 2015 жылғы 11 сәуірдегі "Астана ақшамы", "Вечерняя Астана" газеттерінде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

3. Руководителю Государственного учреждения "Управление культуры, архивов и документации города Астаны" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в территориальном органе юстиции;
2) направление копии настоящего постановления в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии для официального опубликования в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории города Астаны;
4) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Астаны после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления предоставление в территориальный орган юстиции сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Астаны Аманшаева Е.А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Астаны А. Исекешев
"СОГЛАСОВАНО"
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
____________А. Мұхамедиұлы
"___" _____________ 2017 года
Приложение
к постановлению акимата
города Астаны
от 8 января 2018 года № 105-8
Утвержден
постановлением акимата
города Астаны
от 3 июня 2010 года № 27-492п
Государственный список памятников истории и культуры местного значения города Астаны
№ п/п
Наименование памятника
Вид памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
1.
Дом купца И.С. Силина, ХІХ-начало ХХ в.
Градостроительство и архитектура
ул. Кенесары, № 35
2.
Дом, в котором формировались отряды части особого назначения, 1914 год
Градостроительство и архитектура
ул. Ж. Омарова, № 57
3.
Дворец железнодорожников, 1954 год
Градостроительство и архитектура
ул. Акжайық, № 10
4.
Здание вокзала и привокзальная площадь, куда в 1954 году прибыл первый эшелон с целинниками, 1954 год
Градостроительство и архитектура
Привокзальная площадь имени 310 дивизии
5.
Памятник Сакену Сейфуллину, 1972 год
Градостроительство и архитектура
пр. Победы, № 62
6.
Памятник воинам Великой Отечественной войны, 1995 год
Градостроительство и архитектура
вблизи здания Государственного учреждения "Казахский национальный университет искусств" Министерства образования и науки Республики Казахстан, пр. Победы
7.
Городище Бозок, Х-ХІV вв.
Археология
Долина левого берега Есиль, в 5 километрах севернее жилого массива Ильинка, восточный берег озера Бузукты
8.

3. "Астана қаласының Мәдениет, мұрағаттар және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесінің басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулының аумықтық әділет органында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулының көшірмесін мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде баспа және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін Астана қаласының аумағында таратылатын мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялау үшін жіберуді;
4) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Астана қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде аумақтық әділет органына осы тармақтың 1), 2), 3) және 4)-тармақшаларымен көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Астана қаласы әкімінің орынбасары Е.Ә. Аманшаевқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Астана қаласының әкімі Ә. Исекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
____________А. Мұхамедиұлы
2017 жылғы "___" _____________
Астана қаласы әкімдігінің
2018 жылғы 8 қаңтардағы
№ 105-8 қаулысына
қосымша
Астана қаласы әкімдігінің
2010 жылғы 3 маусымдағы
№ 27-492қ қаулысымен
бекітілген
Астана қаласының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі
Р/с №
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
1.
Көпес И.С. Силиннің үйі,
ХІХ-ХХ ғ.басы
Қала құрылысы және сәулет
Кенесары к-сі, № 35
2.
Ерекше міндет бөлімі отрядтары құрылған үй,
1914 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ж. Омаров к-сі, № 57
3.
Теміржолшылар сарайы,
1954 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ақжайық к-сі, № 10
4.
1954 жылы алғашқы тың игерушілер келген вокзал ғимараты және вокзал алаңы,
1954 жыл
Қала құрылысы және сәулет
310-дивизия атындағы вокзал маңындағы алаң
5.
Сәкен Сейфуллин ескерткіші,
1972 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Жеңіс даңғылы, № 62
6.
Ұлы Отан соғысына қатысқан жауынгерлерге ескерткіш,
1995 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің
"Қазақ ұлттық
өнер университеті"
мемлекеттік мекемесінің
жанында, Жеңіс даңғылы
7.
Бозоқ қалашығы,
Х-ХІV ғғ.
Археология
Есіл өзенінің сол жағалауындағы алқап, Ильинка тұрғын алабынан солтүстікке қарай 5 шақырым жерде,
Бұзықты көлінің шығыс жағалауында
8.
Константин және Елена шіркеуі,

Константино-Еленинская церковь, 1854-1900 годы
Градостроительство и архитектура
пр. Республики, № 12
9.
Здание городской управы, конец ХІХ в.
Градостроительство и архитектура
ул. Желтоқсан, № 17
10.
Гимназия, конец ХІХ в.
Градостроительство и архитектура
ул. Т. Бигельдинова, № 72
11.
Дом купца Д.В. Егорова, ХІХ-начало ХХ в.
Градостроительство и архитектура
ул. М. Ауэзова, № 5а
12.
Купеческий дом, 1846 год
Градостроительство и архитектура
ул. М. Ауэзова, № 20
13.
Жилой дом доктора Ф.И. Благовещенского, начало ХХ в.
Градостроительство и архитектура
ул. М. Ауэзова, № 20 а
14.
Ограждение зеленой мечети, 1895 год
Градостроительство и архитектура
пр. Абая, № 83
15.
Больница купца С.А. Кубрина, 1880 год
Градостроительство и архитектура
ул. А. Джангильдина, № 40
16.
Дом купца В.М. Кубрина и флигель, 1910 год
Градостроительство и архитектура
ул. Кенесары, № 41
17
Торговый дом купца М.К. Кубрина, 1905 год
Градостроительство и архитектура
ул. Кенесары, № 37
18.
Дом П.Г. Моисеева, 1914 год
Градостроительство и архитектура
ул. Ә. Мәмбетова, № 40
19.
Здание кинотеатра "Октябрь", начало ХХ в.
Градостроительство и архитектура
пр. Абая, № 29
20.
Дом пионеров, 1960-е годы ХХ в.
Градостроительство и архитектура
ул. Бейбитшилик, №6
21.
Здание гостиницы "Ишим", 1958-1960 годы
Градостроительство и архитектура
ул. Бейбитшилик, №8
22.
Здание бывшего акимата города Астаны, 1958 год
Градостроительство и архитектура
ул. Ж. Омарова, № 60
23.
Здание Комитета государственной безопасности, 1950 год
Градостроительство и архитектура
ул. Т. Бигельдинова, № 74/1
24.
Школа Б. Косшыгулова для мусульманской молодежи, ХІХ-начало ХХ в.
Градостроительство и архитектура
пр. Абая, № 24
25.
Монументальное сооружение "Астана-Бәйтерек", 2002 год
Градостроительство и архитектура
Левобережье, № 1
26.
Памятник хану Кенесары, 2001 год
Градостроительство и архитектура
Набережная реки Есиль
27.
Памятник А.С. Пушкину, 1999 год
Градостроительство и архитектура
В районе Евразийского национального университета им. Л.Н. Гумилева
28.
Памятник С. Сейфуллину, 1994 год
Градостроительство и архитектура
Пересечение улиц С. Сейфуллина и М. Ауэзова
29.
Скульптура "Астана", 2002 год
Градостроительство и архитектура
В сквере по ул. Ж. Ташенова
30.
Здание метеостанции, 1914-1916 годы
Градостроительство и архитектура
ул. Джамбула, № 11
31.
Мозаичные панно "Космос" и "Печать", 1972 год
Градостроительство и архитектура
ул. Бейбитшилик, №25
32.
Мемориально-музейный комплекс памяти жертв политических репрессий и тоталитаризма "АЛЖИР", 2007 год
Градостроительство и архитектура
Акмолинская область, Целиноградский район, село Акмол
33.

1854-1900 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Республика даңғылы,
№ 12
9.
Қалалық басқарма ғимараты,
ХІХ ғ. соңы
Қала құрылысы және сәулет
Желтоқсан к-сі, № 17
10.
Гимназия,
ХІХ ғ. соңы
Қала құрылысы және сәулет
Т. Бигелдинов к-сі, № 72
11.
Көпес Д.В. Егоровтың үйі
ХІХ-ХХ ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
М. Әуезов к-сі, № 5а
12.
Көпес үйі,
1846 жыл
Қала құрылысы және сәулет
М. Әуезов к-сі, № 20
13.
Дәрігер
Ф.И. Благовещенскийдің үйі,
ХХ ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
М. Әуезов к-сі, № 20а
14.
Жасыл мешіттің дуалы,
1895 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, № 83
15.
Көпес С.А. Кубриннің ауруханасы,
1880 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ә. Жангелдин к-сі, № 40
16.
Көпес В.М. Кубриннің
үйі және жапсаржайы,
1910-1912 жылдар,
1920-1921 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Кенесары к-сі, № 41
17.
Көпес М.К. Кубриннің
сауда үйі,
1905-1907 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Кенесары к-сі, № 37
18.
П.Г. Моисеевтің үйі,
1914 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ә. Мәмбетов к-сі, № 40
19.
"Октябрь" кинотеатрының
ғимараты, ХХ ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, № 29
20.
Пионерлер үйі,
ХХ ғ. 1960 жылдары
Қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік к-сі, № 6
21.
"Есіл" қонақ үйінің ғимараты,
1958-1960 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік к-сі, № 8
22.
Астана қаласы
әкімдігінің бұрынғы ғимараты,
1958 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ж. Омаров к-сі, № 60
23.
Мемлекеттік Қауіпсіздік комитетінің ғимараты,
1950 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Т. Бигелдинов к-сі,
№ 74/1
24.
Мұсылман жастарына арналған
Б. Қосшығұловтың мектебі,
ХІХ-ХХ ғ. басы
Қала құрылысы және сәулет
Абай даңғылы, № 24
25.
"Астана-Бәйтерек" монументалдық құрылысы,
2002 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Солжағалау, №1
26.
Кенесары хан ескерткіші,
2001 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Есіл өзенінің жағалауы
27.
А.С. Пушкин ескерткіші,
1999 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Л.Н. Гумилев атындағы Еуразия Ұлттық университетінің ауданында
28.
С. Сейфуллин ескерткіші,
1994 жыл
Қала құрылысы және сәулет
С. Сейфуллин және
М. Әуезов
көшелерінің қиылысында
29.
"Астана" мүсіні,
2002 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ж. Тәшенов көшесіндегі шағынгүлбақта
30.
Метеостанция ғимараты,
1914-1916 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
Жамбыл к-сі, № 11
31.
"Космос" және "Баспа" мозаикалық паннолар,
1972 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Бейбітшілік к-сі, № 25
32.
Саяси қуғын-сүргін және тоталитаризм құрбандарының "АЛЖИР" мемориалды-мұражай кешені,
2007 жыл
Қала құрылысы және сәулет
Ақмола облысы,
Целиноград ауданы,
Ақмол ауылы
33.
"Қараөткел" мұсылман зираты,

Мусульманское кладбище "Қараөткел", 1609-1962 годы
Градостроительство и архитектура
Микрорайон "Жастар"
34.
Зимовка Бозок ІІ, XVIII- XIX вв.
Археология
на восточном берегу озера Бузукты
35.
Зимовка Козыкош І, XVIII-XIX вв.
Археология
в 4-х км западнее жилого массива Ильинка
36.
Зимовка Козыкош ІІ, XVIII-XIX вв.
Археология
в 4-х км западнее жилого массива Ильинка
37.
Зимовка Козыкош ІІІ, XVIII-XIX вв.
Археология
в 4-х км западнее жилого массива Ильинка
38.
Зимовка Козыкош ІV, XVIII-XIX вв.
Археология
в 4-х км западнее жилого массива Ильинка
39.
Зимовка Қозыкош V, XVIII-XIX вв.
Археология
в 4-х км западнее жилого массива Ильинка
40.
Курган по ул. Сыганак, конец I тыс. д.н.э.
Археология
в районе нового микрорайона на правом берегу реки Есиль
41.
Могильник Куйгенжар, конец I тыс. д.н.э.
Археология
в 4-х км восточнее села Куйгенжар
42.
Могильник Саркрома, раннее средневековье
Археология
в 4-х км к северо- западу от села Косши
43.
Могильник Шубар, раннее средневековье
Археология
в 1 км северо-восточнее жилого массива Шубар
44.
Одиночный курган Коктал, ранний железный век, VII-III вв. д.н.э.
Археология
в северной части города, в 1,5 км к северу от жилого массива Коктал

1609-1962 жылдар
Қала құрылысы және сәулет
"Жастар" шағын ауданы
34.
Бозоқ ІІ қыстауы,
XVIII-XIX ғғ.
Археология
Бұзықты көлінің шығыс жағалауында
35.
Қозыкөш І қыстауы,
XVIII-XIX ғғ.
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
36.
Қозыкөш ІІ қыстауы,
XVIII-XIX ғғ.
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
37.
Қозыкөш ІІІ қыстауы,
XVIII-XIX ғғ.
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
38.
Қозыкөш ІV қыстауы,
XVIII-XIX ғғ.
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
39.
Қозыкөш V қыстауы,
XVIII-XIX ғғ.
Археология
Ильинка тұрғын алабынан батысқа қарай 4 шақырым жерде
40.
Сығанақ көшесіндегі қорған,
б.ғ.д. І мың жылдықтың соңы
Археология
Есіл өзенінің оң жақ жағалауындағы жаңа шағын ауданның аумағында
41.
Күйгенжар зираты,
б.ғ.д. І мың жылдықтың соңы
Археология
Күйгенжар ауылының шығысына қарай
4 шақырым жерде
42.
Сарқырама зираты,
ерте орта ғасыр
Археология
Қосшы ауылынан солтүстік-батысқа қарай 4 шақырым жерде
43.
Шұбар зираты,
ерте орта ғасыр
Археология
Шұбар тұрғын алабының солтүстік-шығысына қарай 1 шақырым жерде
44.
Көктал жалғыз қорғаны,
ерте темір ғасыр,
б.ғ.д. VII-ІІI ғғ.
Археология
қаланың солтүстік бөлігінде, Көктал тұрғын алабынан солтүстікке қарай 1,5 шақырым жерде