Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Каргалинскому району на 2018-2019 годы
Решение маслихата Каргалинского района Актюбинской области от 1 марта 2018 года № 225. Зарегистрировано Управлением юстиции Каргалинского района Актюбинской области 27 марта 2018 года № 3-6-152. Утратило силу решением Каргалинского районного маслихата Актюбинской области от 07 декабря 2018 года № 288
Сноска. Утратило силу решением Каргалинского районного маслихата Актюбинской области от 07.12.2018 № 288 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Каргалинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Каргалинскому району на 2018-2019 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2018 года.
Председатель сессии районного маслихата
С. Аманжолов
Секретарь районного маслихата
Н. Заглядова
Утвержден решением
Каргалинского районного
маслихата от 1 марта
2018 года № 225
План по управлению пастбищами и их использованию по Каргалинскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Каргалинскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государствен-ной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Каргалинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

Қарғалы ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 2018 жылғы 1 наурыздағы № 225 шешімі. Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық Әділет басқармасында 2018 жылғы 27 наурызда № 3-6-152 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 2018 жылғы 07 желтоқсандағы № 288 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Қарғалы аудандық мәслихатының 07.12.2018 № 288 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Қарғалы аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Қарғалы ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Аудандық мәслихаттың сессия төрағасы
С. Аманжолов
Аудандық мәслихаттың хатшысы
Н. Заглядова
2018 жылғы 1 наурыздағы № 225
Қарғалы аудандық мәслихаттың
шешімімен бекітілген
Қарғалы ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы, Қарғалы ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 15090) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 11064) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қарғалы ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;

2) приемлемые схемы пастбище оборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаниям, оросительным или обводнительным каналам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц ,данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Каргалинском районе имеются 8 сельских округов, 21 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Каргалинского района 499846 га, из них пастбищные земли – 300925 га, обводнҰнные земли –185673 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения–353762га;
земли населенных пунктов –85572 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения– 4113га;
земли запаса–15459га.

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік - аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Қарғалы ауданда 8 ауылдық округтер, 21 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Қарғалы ауданының жалпы көлемі 499846 га, оның ішінде жайылымдық жерлер 300925 га, суландырылған жерлер –185673 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 353762 га;
елді мекен жерлері – 85572 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 4113 га;
қордағы жерлер – 15459 га.

Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе -20°С,-30°С, в июле +24°С,+35°С. Средний размер осадков составляет 30 мм, а годовой 280-300 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 155 видов, представлена разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной растительностью.
Почва:южный малогумусный чернозҰм и тҰмно-каштановая почва. Толщина плодородной почвы 40-50 см.
В районе действуют 8 ветеринарных пунктов, 8 пунктов для искусственного осеменения и 10 примитивных скотомогильников .
В настоящее время в Каргалинском районе насчитывается крупного рогатого скота 14842 голов, мелкого рогатого скота 13956 голов, 2795 голов лошадей, свиней 1165 голов и 37292 птиц.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Каргалинскому району имеются всего 300925 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 80121 га пастбищ, в землях запаса имеются 591 га пастбищных угодий.
Расшифровка аббревиатуры:
°С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр;
РК – Республика Казахстан;
РФ – Российская Федерация.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Каргалинскому району на 2018-2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Каргалинского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Каргалинскому району на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбище оборотов
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Каргалинскому району на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных обьектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Каргалинскому району на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Каргалинскому району на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Каргалинскому району на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами и
их использованию по
Каргалинскому району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
Примечание
1
Алимбетовский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
2
Ащылысайский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
3
Бадамшинский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
4
Велиховский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
5
Желтауский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
6
Кемпирсайский сельский округ
Первая половина апреля
Вторая декада октября
7
Кос-Истекский сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
8
Степной сельский округ
Вторая половина апреля
Вторая декада октября

Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында -20°С, -30°С, шілде айында +24°С, +35°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық 280-300 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 155 түрлері, селеулі- бетегелі-жусанды және бетегелі-жусанды өсімдіктер.
Топырақ: оңтүстік азгумустық қара жер және қара-күреңдік топырағы. Топырақтың құнарлы қабаттың қалыңдығы 40-50 см.
Ауданда 8 мал дәрігерлік пункті, 8 қашырым пункті және 10 қарапайым мал көмінділері.
Қазіргі уақытта Қарғалы ауданында мүйізді ірі қара 14842 бас, ұсақ мал 13956 бас, 2795 бас жылқы, шошқа 1165 бас және 37292 құс саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Қарғалы ауданы бойынша барлығы 300925 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 80121 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 591га жайылымдық алқаптар бар.
Аббревиатураның шешуі:
°С – Цельсия көрсеткіші;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр;
ҚР – Қазақстан Республикасы;
РФ – Ресей Федерациясы.
Қарғалы ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Қарғалы ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Қарғалы ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға
2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Қарғалы ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, соның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген карта
Қарғалы ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Жайылым пайдалнушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Қарғалы ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Қарғалы ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Қарғалы ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Әлімбет ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
2
Ащылысай ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
3
Бадамша ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
4
Велихов ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
5
Желтау селолық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
6
Кемпірсай ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
7
Қос-Естек ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі
8
Степной ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан екінші онкүндігі

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно-типчаково-полынных степях составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота и лошадей связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.

Сонымен қатар жайылымның кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ - селеулі - бетегелі - жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұзақ мүйізді малдар, жылқы және түйелер үшін максималды қар жамылғысың қалыңдыңымен тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.