Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Мугалжарскому району на 2018-2019 годы
Решение маслихата Мугалжарского района Актюбинской области от 30 января 2018 года № 151. Зарегистрировано Управлением юстиции Мугалжарского района Актюбинской области 26 февраля 2018 года № 3-9-177. Утратило силу решением Мугалжарского районного маслихата Актюбинской области от 5 декабря 2018 года № 256
Сноска. Утратило силу решением Мугалжарского районного маслихата Актюбинской области от 05.12.2018 № 256 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Мугалжарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Мугалжарскому району на 2018-2019 годы.
2. Государственному учреждению "Аппарат маслихата Мугалжарского района" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в территориальном органе юстиции;
2) направление настоящего решения на официальное опубликование в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Секретарь Мугалжарского
Мугалжарского районного районного маслихата
маслихата
Н.Сарсенов Н.Калиева
Утвержден
решением Мугалжарского
районного маслихата
от 30 января 2018 года № 151
План по управлению пастбищами и их использованию по Мугалжарскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Мугалжарскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Мұғалжар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Мұғалжар аудандық мәслихатының 2018 жылғы 30 қаңтардағы № 151 шешімі. Ақтөбе облысы Мұғалжар аудандық Әділет басқармасында 2018 жылғы 26 ақпанда № 3-9-177 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Мұғалжар аудандық мәслихатының 2018 жылғы 5 желтоқсандағы № 256 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Мұғалжар аудандық мәслихатының 05.12.2018 № 256 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Мұғалжар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Мұғалжар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. "Мұғалжар аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешімді Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мұғалжар аудандық Мұғалжар аудандық
мәслихаттың сессия төрағасы мәслихаттың хатшысы
Н.Сарсенов Н.Қалиева
Мұғалжар аудандық мәслихаттың
2018 жылғы 30 қаңтардағы
№ 151 шешімімен
бекітілген
Мұғалжар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы, Мұғалжар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 15090) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 11064) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Мугалжарского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Мугалжарском районе имеются 3 городов, 12 сельских округов, 38 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Мугалжарского района 2786180 га, из них пастбищные земли – 2498790 га, обводнҰнные земли – 829096 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 952876 га;
земли населенных пунктов – 372583 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения - 47487 га;
земли лесного фонда – 57469 га;
земли другого государства – 248002 га;
земли запаса – 1107853 га.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мұғалжар ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы 3 қосымшасы;
4) жайылым айналымдарының қолайлы схемасы осы жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Мұғалжар ауданында 3 қала, 12 ауылдық округтер, 38 ауылдық елді-мекендер орналасқан.
Мұғалжар ауданының жалпы көлемі 2786180 га, оның ішінде жайылымдық жерлер 2498790 га, суландырылған жерлер - 829096 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 952876 га;
елді мекен жерлері - 372583 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 47487 га;
орман қоры жерлері - 57469 га;
басқа елдің пайдалануына берілген жер – 248002 га;
қордағы жерлер - 1107853 га.

Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе -20°С,-35°С, в июле +24°С,+35°С. Средний размер осадков составляет 30 мм, а годовой 280-300 мм.
Растительный покров района разнообразный, включает примерно 154 видов, представлена разнотравно-типчаково-ковыльной и типчаково-ковыльной, таволга зверовоелистной-карагана кустарниковой растительностью.
Почва: южный малогумусный каштановый, светлокаштановый и тҰмно-каштановая почва. Толщина плодородной почвы 40-50 см.
В районе действуют 13 ветеринарных пунктов, 6 пунктов для искусственного осеменения и 8 скотомогильников.
В настоящее время в Мугалжарском районе насчитывается крупного рогатого скота 44829 голов, мелкого скота 132926 голов, 11865 голов лошадей, 277 голов верблюдов.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Мугалжарскому району имеются всего 909579 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 362910 га пастбищ, в землях запаса имеются 948216 га пастбищных угодий.
Расшифровка аббревиатуры:
°С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр.
Приложение 1
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мугалжарскому району на 2018-2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Мугалжарского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Условные обозначения:                        Описание смеженств:
- границы района                  от А до Б – земли Алгинского района
- границы населенных пунктов от Б до В- земли Хромтауского района
- границы земельных участков            от В до Г - земли Айтекебийского района
- гидрография            от Г до Д - земли Шалкарского района                                          от Д до Ж - земли Байганинского района
от Ж до А – земли Темирского района
Приложение 2
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мугалжарскому району на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оростилеьным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), сотавленная согласно норме потребления воды
Условные обозначения:                        Описание смеженств:
- границы района                  от А до Б – земли Алгинского района
- границы населенных пунктов от Б до В- земли Хромтауского района
- границы земельных участков            от В до Г - земли Айтекебийского района
- гидрография            от Г до Д - земли Шалкарского района                                          от Д до Ж - земли Байганинского района
от Ж до А – земли Темирского района
- зоны доступа пастбищепользователей
к водоисточникам, сотавленная
согласно норме потребления воды
Приложение 3
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мугалжарскому району на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных обьектов пастбищной инфраструктуры
Условные обозначения:                        Описание смеженств:
- границы района                  от А до Б – земли Алгинского района
- границы населенных пунктов от Б до В- земли Хромтауского района
- границы земельных участков            от В до Г - земли Айтекебийского района
- гидрография            от Г до Д - земли Шалкарского района                                          от Д до Ж - земли Байганинского района
от Ж до А – земли Темирского района
- внешние и внутренние границы и
площадей пастбищ, в том числе
сезонных обьектов пастбищной
инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мугалжарскому району на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищаоборотов
Условные обозначения:                        Описание смеженств:
- границы района                  от А до Б – земли Алгинского района
- границы населенных пунктов от Б до В- земли Хромтауского района
- границы земельных участков            от В до Г - земли Айтекебийского района
- гидрография            от Г до Д - земли Шалкарского района                                          от Д до Ж - земли Байганинского района
от Ж до А – земли Темирского района
- приемлемые схемы пастбищаоборотов
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мугалжарскому району на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Условные обозначения:                        Описание смеженств:
- границы района                  от А до Б – земли Алгинского района
- границы населенных пунктов от Б до В- земли Хромтауского района
- границы земельных участков            от В до Г - земли Айтекебийского района
- гидрография            от Г до Д - земли Шалкарского района                                          от Д до Ж - земли Байганинского района
от Ж до А – земли Темирского района
- зоны перераспределения пастбищ для размещения поголовья
сельскохозяйственных животных физических и (или)
юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мугалжарскому району на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе
Условные обозначения:                        Описание смеженств:
- границы района                  от А до Б – земли Алгинского района
- границы населенных пунктов от Б до В- земли Хромтауского района
- границы земельных участков            от В до Г - земли Айтекебийского района
- гидрография            от Г до Д - земли Шалкарского района                                          от Д до Ж - земли Байганинского района
от Ж до А – земли Темирского района
- зоны размещения поголовья сельскохозяйственных животных
на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц,
не обеспеченных пастбищами
Приложение 7
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Мугалжарскому району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
Примечание
1
Аккемерский сельский округ
Вторая половина апреля
Третья декада октября
2
Енбекский сельский округ
Первая половина апреля
Третья декада октября
3
Талдысайский сельский округ
Вторая половина апреля
Третья декада октября
4
Журынский сельский округ
Первая половина апреля
Третья декада октября
5
Ащысайский сельский округ
Первая половина апреля
Третья декада октября
6
Батпаккольский сельский округ
Первая половина апреля
Третья декада октября
7
Жубановский сельский округ
Вторая половина апреля
Третья декада октября
8
Кумсайский сельский округ
Вторая половина апреля
Третья декада октября
9
Кумжарганский сельский округ
Вторая половина апреля
Третья декада октября
10
Егиндибулакский сельский округ
Первая половина апреля
Третья декада октября
11
Каиндинский сельский округ
Первая половина апреля
Третья декада октября
12
село Мугалжар
Вторая половина апреля
Третья декада октября
13
город Кандыагаш
Вторая половина апреля
Третья декада октября
14
город Эмба
Вторая половина апреля
Третья декада октября
15
город Жем
Вторая половина апреля
Третья декада октября

Ауданның климаттық зонасы күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында -20°С, -35°С, шілде айында +24°С,+35°С. Жауынның орташа түсімі 30 мм, ал жылдық 280-300 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен қоса алғанда 154 түрлері, селеулі- бетегелі-жусанды және бетегелі-жусанды, тобылғы-қараған бұталы өсімдіктер.
Топырақ: оңтүстік азгумустық ашық қызыл қоңыр, қызыл қоңыр және қара-күреңдік топырағы. Топырақтың құнарлы қабаттың қалыңдығы 40-50 см.
Ауданда 13 мал дәрігерлік пункті, 6 қашырым пункті және 8 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Мұғалжар ауданында мүйізді ірі қара 44829 бас, ұсақ мал 132926 бас, 11865 бас жылқы, 277 бас түйе саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Мұғалжар ауданы бойынша барлығы 909579 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегіжайылымдары 362910 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 948216 га жайылымдық алқаптар бар.
Аббревиатураның шешуі:
°С – Цельсия көрсеткіші;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр.
Мұғалжар ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Мұғалжар ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шартты белгілер: Шектестіктер сипаттамасы:
- аудан шекаралары                  А-дан Б-ға дейін – Алға ауданының шекарасы
- жер учаскелердің шекаралары      Б-дан В-ға дейін – Хромтау ауданының шекарасы
- елді мекендер шекарасы            В-дан Г-ға дейін – Әйтеке би ауданының шекарасы
- гидрография                        Г-дан Д-ға дейін - Шалқар ауданының шекарасы
Д-дан Ж-ға дейін – Байғанин ауданының шекарасы                                    Ж-дан А-ға дейін – Темір ауданының шекарасы
Мұғалжар ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
2-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шартты белгілер: Шектестіктер сипаттамасы:
- аудан шекаралары                  А-дан Б-ға дейін – Алға ауданының шекарасы
- жер учаскелердің шекаралары      Б-дан В-ға дейін – Хромтау ауданының шекарасы
- елді мекендер шекарасы            В-дан Г-ға дейін – Әйтеке би ауданының шекарасы
- гидрография                        Г-дан Д-ға дейін - Шалқар ауданының шекарасы
Д-дан Ж-ға дейін – Байғанин ауданының шекарасы                                    Ж-дан А-ға дейін – Темір ауданының шекарасы
- жайылым пайдаланушылардың
су тұтыну нормасына сәйкес
жасалған маусымдық жайылымдардың сыртқы
су көздеріне қол жеткізу аймақтары
Мұғалжар ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
3-қосымша
Жайылымдардың, соның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекараларымен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген карта
Шартты белгілер: Шектестіктер сипаттамасы:
- республика шекарасы            А-дан Б-ға дейін – Алға ауданының шекарасы
- облыс шекарасы                  Б-дан В-ға дейін – Хромтау ауданының шекарасы
- аудан шекаралары                  В-дан Г-ға дейін – Әйтеке би ауданының шекарасы
- елді мекендер шекарасы            Г-дан Д-ға дейін - Шалқар ауданының шекарасы
- жер учаскелердің шекаралары      Д-дан Ж-ға дейін – Байғанин ауданының шекарасы
- гидрография                        Ж-дан А-ға дейін – Темір ауданының шекарасы
- жайылымдардың, соның ішінде
маусымдық жайылымдардың сыртқы
және ішкі шекараларымен алаңдары,
жайылымдық инфрақұрылым обьектілері
Мұғалжар ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
4-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемасы
Шартты белгілер: Шектестіктер сипаттамасы:
- республика шекарасы            А-дан Б-ға дейін – Алға ауданының шекарасы
- облыс шекарасы                  Б-дан В-ға дейін – Хромтау ауданының шекарасы
- аудан шекаралары                  В-дан Г-ға дейін – Әйтеке би ауданының шекарасы
- елді мекендер шекарасы            Г-дан Д-ға дейін - Шалқар ауданының шекарасы
- жер учаскелердің шекаралары      Д-дан Ж-ға дейін – Байғанин ауданының шекарасы
- гидрография                        Ж-дан А-ға дейін – Темір ауданының шекарасы
- жайылымдардың қолайлы схемасы
Мұғалжар ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шартты белгілер: Шектестіктер сипаттамасы:
- аудан шекаралары                  А-дан Б-ға дейін – Алға ауданының шекарасы
- жер учаскелердің шекаралары      Б-дан В-ға дейін – Хромтау ауданының шекарасы
- елді мекендер шекарасы            В-дан Г-ға дейін – Әйтеке би ауданының шекарасы
- гидрография                        Г-дан Д-ға дейін - Шалқар ауданының шекарасы
Д-дан Ж-ға дейін – Байғанин ауданының шекарасы                                    Ж-дан А-ға дейін – Темір ауданының шекарасы
- жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды
тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының
мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта
бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру аймақтары
Мұғалжар ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
6-қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шартты белгілер: Шектестіктер сипаттамасы:
- аудан шекаралары                  А-дан Б-ға дейін – Алға ауданының шекарасы
- жер учаскелердің шекаралары      Б-дан В-ға дейін – Хромтау ауданының шекарасы
- елді мекендер шекарасы            В-дан Г-ға дейін – Әйтеке би ауданының шекарасы
- гидрография                        Г-дан Д-ға дейін - Шалқар ауданының шекарасы
Д-дан Ж-ға дейін – Байғанин ауданының шекарасы                                    Ж-дан А-ға дейін – Темір ауданының шекарасы
- жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды
тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын
шалғайдағы жайылымдарға орналастыру аймақтары
Мұғалжар ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға
малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Ақкемер ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан үшінші онкүндігі
2
Еңбек ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан үшінші онкүндігі
3
Талдысай ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан үшінші онкүндігі
4
Жұрын ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан үшінші онкүндігі
5
Ащысай ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан үшінші онкүндігі
6
Батпақкөл ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан үшінші онкүндігі
7
Жұбанов ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан үшінші онкүндігі
8
Құмсай ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан үшінші онкүндігі
9
Құмжарған ауылдық округі
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан үшінші онкүндігі
10
Егіндібұлақ ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан үшінші онкүндігі
11
Қайыңды ауылдық округі
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазан үшінші онкүндігі
12
Мұғалжар ауылы
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан үшінші онкүндігі
13
Қандыағаш қаласы
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан үшінші онкүндігі
14
Ембі қаласы
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан үшінші онкүндігі
15
Жем қаласы
Сәуірдің екінші жартысы
Қазан үшінші онкүндігі

Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно-типчаково-полынных степях составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.

Сонымен қатар жайылымның кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ - селеулі - бетегелі - жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұсақ малдар, жылқы және түйелер үшін максималды қар жамылғысының қалыңдығы мен тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.