Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2018-2019 годы
Решение маслихата Шалкарского района Актюбинской области от 30 января 2018 года № 173. Зарегистрировано Управлением юстиции Шалкарского района Актюбинской области 8 февраля 2018 года № 3-13-175. Утратило силу решением маслихата Шалкарского района Актюбинской области от 19 октября 2018 года № 260
Сноска. Утратило силу решением маслихата Шалкарского района Актюбинской области от 19.10.2018 № 260 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Шалкарский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый план по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2018-2019 годы.
2. Государственному учреждению "Аппарат Шалкарского районного маслихата" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в управлении юстиции Шалкарского района Актюбинской области;
2) направление настоящего решения на официальное опубликование в периодических печатных изданиях и Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Шалкарского районного маслихата.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
Шалкарского районного маслихата
О. Уксакбаев
Секретарь Шалкарского районного маслихата С. Бигеев
Утвержден решением Шалкарского районного маслихата от 30 января 2018 года № 173
План по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер - Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрированный в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:

Шалқар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 2018 жылғы 30 қаңтардағы № 173 шешімі. Ақтөбе облысы Шалқар аудандық Әділет басқармасында 2018 жылғы 8 ақпанда № 3-13-175 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 2018 жылғы 19 қазандағы № 260 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақтөбе облысы Шалқар аудандық мәслихатының 19.10.2018 № 260 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына және Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Шалқар аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Шалқар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. "Шалқар аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Ақтөбе облысы Шалқар аудандық әділет басқармасында мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешімді мерзімді баспа басылымдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялауға жіберуді;
3) осы шешімді Шалқар аудандық мәслихатының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім оны алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шалқар аудандық
мәслихатының сессия төрағасы
О. Уксакбаев
Шалқар аудандық
мәслихатының хатшысы
С. Бигеев
2018 жылғы 30 қаңтардағы
№ 173 Шалқар аудандық мәслихатының шешімімен бекітілген
Шалқар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы, Шалқар ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі №173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 15090) бұйрығына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 11064) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:

1) схему (карту) расположения пастбищ на территории Шалкарского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Шалкарском районе имеются 12 сельских округов и город Шалкар, 41 населенных пунктов.
Общая площадь территории Шалкарского района 6185080 га, из них пастбищные земли – 5316214 га, обводнҰнные земли – 819096 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 1688030 га;
земли населенных пунктов – 816380 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 24588 га;
земли запаса – 3280830 га.
земли лесного фонда – 31418 га.
земли используемые другими государствами – 343834 га.

1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шалқар ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Шалқар ауданда 12 ауылдық округтер және Шалқар қаласы, 41 елді-мекендер орналасқан.
Шалқар ауданының жалпы көлемі 6185080 га, оның ішінде жайылымдық жерлер 5316214 га, суландырылған жерлер – 819096 га.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 1688030 га;
елді мекен жерлері – 816380 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 24588 га;
қордағы жерлер – 3280830 га.
Орман қоры жерлері – 31418 га.
Басқа елдің пайдалануына берілген жер – 343834 га.

Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе -15°С, -25°С, в июле +25°С. Средний размер осадков составляет 14 мм, а годовой 165 мм.
Растительный покров района в основном представлена пустынной растительностью (боз, ковыль, полынь, изен, сулыбас, камыш, курак). Преобладают светлокаштановые и солончаковые бурые почвы. Толщина плодородной почвы 20-22 см.
В районе действуют 13 ветеринарных пунктов, 5 пунктов для искусственного осеменения и 13 примитивных скотомогильников.
В настоящее время в Шалкарском районе насчитывается крупного рогатого скота 24051 голов, мелкого рогатого скота 52642 голов, 6928 голов лошадей, 2865 голов верблюдов и 15149 птиц.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Шалкарскому району имеются всего 1665830 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 760834 га пастбищ, в землях запаса имеются 2525384 га пастбищных угодий.
Расшифровка аббревиатуры:
°С – показатель Цельсия;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр.
Приложение 1 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2018-2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории Шалкарского района в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных пастбищ, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе

Ауданның климаттық зонасы күртконтиненттік, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық температурасы қаңтар айында -15о С,-25о С, шілдеде +25о С. Жауынның орташа түсімі 14 мм, ал жылдық 165 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы негізінен шөлейтті өсімдіктермен (боз, бетеге, жусан, изен, сұлыбас, қамыс, құрақ) қамтылған.
Қызғылт қоңыр және сортаңды сұр топырақ басым. Топырақтың құнарлы қабаттың қалыңдығы 20-22 см.
Ауданда 13 мал дәрігерлік пункті, 5 қашырым пункті және 13 қарапайым мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Шалқар ауданында мүйізді ірі қара 24051 бас, ұсақ мал 52642 бас, 6928 бас жылқы, 2865 бас түйе және 15149 құс саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Шалқар ауданы бойынша барлығы 1665830 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 760834 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 2525384 га жайылымдық алқаптар бар.
Аббревиатураның шешуі:
°С – Цельсия көрсеткіші;
га – гектар;
мм – миллиметр;
см – сантиметр.
Шалқар ауданы бойынша
2018–2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Шалқар ауданы аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Шалқар ауданы бойынша
2018–2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Шалқар ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3-қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Шалқар ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4-қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Шалқар ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5-қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Шалқар ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6-қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Шалқар ауданы бойынша

Приложение 7 к плану по управлению пастбищами и их использованию по Шалкарскому району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
Примечание
1
Айшуакский
первая половина апреля
вторая декада ноября
2
Актогайский
первая половина апреля
вторая декада ноября
3
Биршогырский
первая половина апреля
вторая декада ноября
4
Бозойский
первая половина апреля
первая декада декабря
5
Жанаконыский
первая половина апреля
вторая декада ноября
6
Е. Котибарулы
первая половина апреля
вторая декада ноября
7
Кауылжырский
первая половина апреля
вторая декада ноября
8
Кишикумский
первая половина апреля
первая декада декабря
9
Монкебийский
первая половина апреля
вторая декада ноября
10
Тогузский
первая половина апреля
вторая декада ноября
11
Шетыргизский
первая половина апреля
вторая декада ноября
12
Шалкарский
первая половина апреля
первая декада ноября
13
город Шалкар
первая половина апреля
первая декада ноября
Длительность пастбищного периода связана с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищ в умеренно сухих на ковыльно-типчаково-полынных степях составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей и верблюдов связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.

2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
р/с
Ауылдық округ атауы
Шалғай жайылымға малдардың айдап шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Айшуақ
Сәуір бірінші жартысы
Қараша екінші онкүндігі
2
Ақтоғай
Сәуір бірінші жартысы
Қараша екінші онкүндігі
3
Біршоғыр
Сәуір бірінші жартысы
Қараша екінші онкүндігі
4
Бозой
Сәуір бірінші жартысы
Желтоқсан бірінші онкүндігі
5
Жаңақоныс
Сәуір бірінші жартысы
Қараша екінші онкүндігі
6
Е. Көтібарұлы
Сәуір бірінші жартысы
Қараша екінші онкүндігі
7
Кауылжыр
Сәуір бірінші жартысы
Қараша екінші онкүндігі
8
Кішіқұм
Сәуір бірінші жартысы
Желтоқсан бірінші онкүндігі
9
Мөңке би
Сәуір бірінші жартысы
Қараша екінші онкүндігі
10
Тоғыз
Сәуір бірінші жартысы
Қараша екінші онкүндігі
11
Шетырғыз
Сәуір бірінші жартысы
Қараша екінші онкүндігі
12
Шалқар
Сәуір бірінші жартысы
Қараша бірінші онкүндігі
13
Шалқар қаласы
Сәуір бірінші жартысы
Қараша бірінші онкүндігі
Сонымен қатар жайылымның кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймақ зонасына байланысты, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты біркелкі құрғақ - селеулі-бетегелі-жусанды далада 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы мүйізді ірі қара, ұсақ мүйізді малдар, жылқы және түйелер үшін максималды қар жамылғысың қалыңдыңымен тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.