Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Сатпаев на 2018 - 2019 годы
Решение Сатпаевского городского маслихата Карагандинской области от 22 ноября 2018 года № 327. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 7 декабря 2018 года № 5032. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" Сатпаевский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Сатпаев на 2018 – 2019 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии В. Юстус
Секретарь городского маслихата Т. Хмилярчук
Утвержден
решением Сатпаевского
городского маслихата
от 22 ноября 2018 года № 327
План по управлению пастбищами и их использованию по городу Сатпаев на 2018 – 2019 годы
Глава 1. Введение
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Сатпаев на 2018 – 2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах" в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
2. Для разработки Плана использована следующая информация:
отчет по геоботаническому обследованию земель города Сатпаев, разработанный в 2018 году Департаментом земельного кадастра и технического обследования недвижимости – филиалом некоммерческого акционерного общества "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по Карагандинской области;
сведения о ветеринарно-санитарных объектах, представленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Сатпаев";
данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных, представленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Сатпаев";
данные о количестве гуртов, отар, табунов, представленные государственным учреждением "Отдел ветеринарии города Сатпаев";
иные данные, представленные государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
3. Учитывая индустриальную направленность города Сатпаев, потенциал сельского хозяйства невелик и не позволяет обеспечить потребности города. Продукция как животноводства, так и растениеводства в основном производится личными подсобными хозяйствами.

Сәтбаев қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018 - 2019 жылдарға арналған жоспарды бекіту туралы
Қарағанды облысы Сәтбаев қалалық мәслихатының 2018 жылғы 22 қарашадағы № 327 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 7 желтоқсанда № 5032 болып тіркелді. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес Сәтбаев қалалық мәслихаты ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Сәтбаев қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018 – 2019 жылдарға арналған жоспар бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы В. Юстус
Қалалық мәслихат хатшысы Т. Хмилярчук
Сәтбаев қалалық мәслихатының
2018 жылғы 22 қарашадағы
№ 327 шешімімен
бекітілген
Сәтбаев қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018 – 2019 жылдарға арналған жоспар
1 тарау. Кіріспе
1. Осы Сәтбаев қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018 – 2019 жылдарға арналған жоспар (бұдан әрі – Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына сәйкес жайылымдарды ұтымды пайдалану, жем-шөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында әзірленді.
2. Жоспарды әзірлеу үшін келесі ақпарат пайдаланылды:
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамының Қарағанды облысы бойынша филиалы – Жер кадастры және жылжымайтын мүлікті техникалық тексеру департаментімен 2018 жылы әзірленген Сәтбаев қаласының жерлерін геоботаникалық зерттеу жөніндегі есебі;
"Сәтбаев қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесімен ұсынылған ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
"Сәтбаев қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесімен ұсынылған ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер;
"Сәтбаев қаласының ветеринария бөлімі" мемлекеттік мекемесімен ұсынылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалармен ұсынылған өзге де деректер.
3. Сәтбаев қаласының индустриалдық бағытын ескере отырып, ауыл шаруашылығы әлеуеті үлкен емес және қаланың қажеттілігін қамтамасыз етуге мүмкіндік бермейді. Мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығының өнімі негізінен жеке қосалқы шаруашылықтарда өндіріледі.

4. Вместе с тем, развитие сельского хозяйства приобретает все большую актуальность. За последние годы в аграрном секторе города наблюдается устойчивый рост объемов валовой продукции и динамичное развитие агропромышленного комплекса.
5. Составляющей устойчивого развития отрасли является рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения.
6. Рациональное использование земель сельскохозяйственного назначения – это обеспечение собственниками земельных участков и землепользователями в процессе производства сельскохозяйственной продукции максимального эффекта в осуществлении целей землепользования с учетом охраны земель и оптимального взаимодействия с природными факторами и способами, не приводящими к существенному снижению плодородия почв и мелиоративного состояния земель.
7. Для пастбищепользователей эффективное использование пастбищ без их деградации является главной задачей.
Глава 2. Общие сведения
8. Город Сатпаев находится на расстоянии 540 километров к юго-западу от областного центра, города Караганда, с которым он связан железной дорогой и автомобильной дорогой республиканского значения Кызылорда-Павлодар. В 18 километрах от города Сатпаев расположен город областного значения – город Жезказган.
9. Общая площадь города Сатпаев составляет 110 435 гектаров, при численности населения 69 297 человек (на 1 сентября 2018 года). На территории города имеется 1 административно-территориальная единица – поселок Жезказган.
10. Город Сатпаев по своей границе имеет следующих смежников: на севере – земли запаса Каракенгирского сельского округа Улытауского района; на востоке – земли Кенгирского и Талапского сельских округов и земли города Жезказган; на западе – земли Карсакпайского и Улытауского сельских округов Улытауского района.
11. Смежные землепользователи земель административного подчинения: с восточной стороны – земли города Жезказган, с южной, западной и северной сторон – земли Кенгирского сельского округа Улытауского района.
12. Город Сатпаев является одним из развитых городов в горнодобывающей сфере. Основными направлениями развития экономики города являются горнодобывающая и обрабатывающая промышленности. На территории города добычу медной руды осуществляет товарищество с ограниченной ответственностью "Корпорация "Казахмыс".
13. Сельское хозяйство города Сатпаев состоит из 44 крестьянских хозяйств и 295 частных подворий. Крупных сельскохозяйственных предприятий не имеется. Имеются три садоводческих общества "Горняк", "Восток", "Меридиан", в которых состоят 1017 членов обществ.

4. Сонымен бірге, ауыл шаруашылығын дамыту неғұрлым өзектіленіп келеді. Соңғы жылдары қаланың аграрлық секторында өнімдердің жалпы көлемінің тұрақты өсуі және агроөнеркәсіп кешенінің қарқынды дамуы байқалуда.
5. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану саланы тұрақты дамытудың құрамдасы болып табылады.
6. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерді ұтымды пайдалану – бұл жер учаскелерінің меншік иелері мен жер пайдаланушылардың ауыл шаруашылығы өнімін өндіру процесінде жер пайдалану мақсаттарын жүзеге асыруда жерді қорғауды және табиғи факторлармен өзара оңтайлы әрекеттесуді есепке ала отырып, топырақтың құнарлылығы мен жердің мелиоративтік жай-күйінің айтарлықтай нашарлауына әкеліп соқтырмайтын тәсілдерімен жоғары дәрежеге жетуді қамтамасыз ету.
7. Жайылым пайдаланушылар үшін жайылымдарды тоздырмай тиімді пайдалану басты міндет болып табылады.
2 тарау. Жалпы мәліметтер
8. Сәтбаев қаласы облыс орталығынан, Қарағанды қаласынан оңтүстік- батысқа қарай 540 километр қашықтықта орналасқан, ол теміржолмен және республикалық маңызы бар Қызылорда-Павлодар автокөлік жолымен байланысып жатыр. Сәтбаев қаласынан 18 километр қашықтықта облыстық маңызы бар қала – Жезқазған қаласы орналасқан.
9. Сәтбаев қаласының жалпы ауданы 110 435 гектарды, халық саны 69 297 адамды құрайды (2018 жылдың 1 қыркүйегіне). Қала аумағында 1 әкімшілік-аумақтық бірлік – Жезқазған кенті орналасқан.
10. Сәтбаев қаласы өз шекарасында мынадай шектеседі: солтүстігінде – Ұлытау ауданының Қаракеңгір ауылдық округінің қорындағы жерлер, шығысында – Кеңгір және Талап ауылдық округтерінің және Жезқазған қаласының жерлері, батысында – Ұлытау ауданының Қарсақпай және Ұлытау ауылдық округтерінің жерлері.
11. Әкімшілік бағыныстағы жерлердің шектес жер пайдаланушылары: шығыс жағынан – Жезқазған қаласының жерлері, оңтүстік, батыс және солтүстік жағынан – Ұлытау ауданының Кеңгір селолық округінің жерлері.
12. Сәтбаев қаласы кен өндіру саласындағы дамыған қалалардың бірі болып табылады. Тау-кен және өңдеу өнеркәсіптері қала экономикасын дамытудың негізгі бағыттары болып табылады. Қала аумағында мыс кенін өндіруді "Қазақмыс" Корпорациясы" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі жүзеге асырады.
13. Сәтбаев қаласының ауыл шаруашылығы 44 шаруа қожалығынан және 295 жекеменшік шаруашылықтан тұрады. Ауыл шаруашылығының ірі кәсіпорындары жоқ. "Шахтер", "Шығыс", "Меридиан" үш бау-бақша қоғамы бар, олар 1017 қоғам мүшелерінен тұрады.

14. Животноводство является одним из основных отраслей аграрного сектора экономики по обеспечению населения города продуктами питания. Растениеводство города Сатпаев практически не развито, оно представлено мелкотоварным производством картофеля и овощей.
15. Содержание скота в основном полустойловое. Пастбищный период начинается в конце апреля – начале мая и заканчивается в конце октября – начале ноября. Зимнее содержание скота стойловое. Корма на стойловый период частично заготавливаются с природных сенокосов, с участков коренного улучшения.
Глава 3. Климат
16. Большую роль в почвообразовании играет климат. Климат обследованного земельного участка, расположенного в полупустынной зоне, характеризуется резкоконтинентальностью, холодной малоснежной зимой и жарким засушливым летом. Континентальность климата проявляется в больших годовых и суточных амплитудах температуры воздуха. Самый холодный месяц – январь со средней суточной температурой воздуха -12°С, -19°С. Средний из абсолютных минимумов по области равен -32°С, -40°С, а абсолютный максимум достигает -38°С, -46°С.
17. Характерными особенностями климата описываемой территории являются резкая континентальность и значительная засушливость. Континентальность климата проявляется в резких годовых и суточных амплитудах, в быстром переходе от зимы к лету. Влагообеспеченность – лимитирующий фактор климата района изысканий.
18. По агроклиматическому районированию характеризуемая территория относится к очень сухому жаркому району, который охватывает всю территорию основного участка и характеризуется следующими показателями: сумма активных температур выше 10С 3400-3900°С.
19. Климат имеет некоторые переходные черты северных и южных среднеазиатских пустынь: большие амплитуды колебаний температур (90°), сильные зимние морозы (-39°С, -45°С – абсолютные минимумы в январе), холодные северо-восточные ветры, сопровождающиеся снежными буранами зимой. Средняя температура июля +25,9С. Теплый период характеризуется большой сухостью воздуха. Осадков выпадает очень мало. За период с температурой воздуха выше 10°С количество их не превышает 45 миллиметров.
20. Снежный покров устанавливается во второй-третьей декаде декабря, высота его не превышает 10-25 сантиметров. Часто сильные ветры сдувают снег с полей.
21. Бедность осадков в сочетании с низкой относительной влажностью воздуха и обусловливают засушливый характер зоны.
22. Весна – период года со среднесуточными температурами воздуха от 0°С до +15°С. Для весеннего периода характерным является быстрый рост температуры, ее суточных колебаний и увеличение инсоляции. Средняя продолжительность периода с температурой выше 10°С составляет 178-180 дней.

14. Мал шаруашылығы қаланың тұрғындарын азық-түлікпен қамтамасыз ету бойынша экономиканың аграрлық секторының негізгі салаларының бірі болып табылады. Сәтбаев қаласының өсімдік шаруашылығы іс жүзінде дамымаған, ол картоп пен көкөністің шағынтауарлы өндірісімен ұсынылған.
15. Мал жартылай қорада ұсталады. Жайылым кезеңі сәуір айының соңы – мамыр айының басында басталып, қазан айының соңы – қараша айының басында аяқталады. Қыста мал қорада ұсталады. Қорада ұстау кезеңіне жем-шөп ішінара табиғи шабындықтардан, түбегейлі жақсартылған жерлерден дайындалады.
3 тарау. Климат
16. Топырақтың түзілуінде климат үлкен рөл атқарады. Зерттеліп отырған шөлейтті белдемде орналасқан жер учаскесінің климаты шұғыл континенталды, қысы суық, қар аз, жазы құрғақ, ыстық. Климаттың континенталдығы ауа температурасының жылдық және тәуліктік үлкен амплитудаларымен байқалады. Ең суық ай – қаңтар, ауаның тәуліктік орташа температурасы -12°С, -19°С аралығында. Облыс бойынша орташа абсолюттік минимум -32°С, -40°С болса, абсолюттік максимум -38°С, -40°С көрсетеді.
17. Шұғыл континенталдық және едәуір құрғақшылық зерттеліп отырған аумақтың климатына тән ерекшелік болып табылады. Клиамттың континенталдығы жылдық және тәуліктік амплитудалардың шұғылдығымен, қыстан жазға жылдам өтумен сипатталады. Ылғалқамтамасыздық – зерттеліп отырған ауданның климатының шектеулі факторы.
18. Агроклиматтық аудандастыру бойынша сипатталып отырған аудан өте құрғақ ыстық ауданға жатады. Ол негізгі учаскенің барлық аумағын алып жатыр және келесі көрсетіштермен сипатталады: 10С-тан жоғары белсенді температура сомасы 3400-3900°С тең.
19. Климатқа солтүстік және оңтүстік орта азиялық шөлдердің кейбір өтпелі сипаттары тән: температураның ауытқуларының үлкен амплитудалары (90°), қыс мезгіліндегі аяздар (қаңтардағы абсолюттік минимум -39, -45°С), сонымен қатар қарлы борандарға ұласатын солтүстік-шығыстан соққан суық желдер. Шілде айындағы орташа температура +25,9С құрайды. Жылы кезең ауаның құрғақтығымен сипатталады. Жауын-шашын өте аз болады. Ауа температурасы 10°C жоғары болған кезеңде олардың көлемі 45 миллиметрден аспайды.
20. Қар жамылғысы желтоқсанның екінші-үшінші онкүндігінде қалыптасады, оның биіктігі 10-25 сантиметрден аспайды. Көбіне күшті желдер даладағы қарды ұшырып әкетеді.
21. Өңірде жауын-шашынның аздығынан және ауа ылғалдығының төмендігінен құрғақшылық басым.
22. Көктем – ауаның орташа тәуліктік температурасы 0°C-тан +15°C-қа дейін болатын жыл мезгілі. Көктем мезгіліне ауа температурасының тез жоғарлауы, оның тәуліктік ауытқулары және инсоляцияның көбеюі тән. Температурасы 10°C-тан жоғары болатын орташа кезеңінің ұзақтығы 178- 180 күнді құрайды.

23. Теплый период со средней суточной температурой воздуха выше 0°С длится от 198 до 223 дней, безморозный период в воздухе держится от 90 до 170 дней, на почве – от 70 до 160 дней. Годовое количество осадков колеблется на территории обследуемого участка до 100-120 миллиметров. Осадки в течение года распределяются почти равномерно, но количество осадков в теплый период больше, чем в холодный.
24. Продолжительность периода с температурой воздуха выше 10°С от 145 до 170 дней, безморозный период длится от 125 до 165 дней, осадков за вышеуказанный период выпадает в среднем 50-125 миллиметров, за холодный период выпадает 55-60 миллиметров. Образование устойчивого снежного покрова отмечается с 1 ноября по 26 декабря, залегает он в течение 95-125 дней. Высота снежного покрова за зиму в среднем не превышает 15-30 сантиметров, запасы воды в снеге равны 40-80 миллиметрам. В связи с неравномерным залеганием снежного покрова промерзание почвы тоже неравномерное. Кроме того, промерзание почвы зависит и от других факторов: ее механического состава, структуры, степени увлажнения, высоты снежного покрова, рельефа, экспозиции и другое. Средняя скорость ветра на территории обследуемого участка равна 3-4 метрам в секунду, от 5 до 32 дней в году бывают ветры со скоростью 15 метров в секунду и больше.
25. Таким образом, климатические условия полупустынной зоны наложили свой отпечаток на характер почвенного покрова обследованной территории. Сформировавшиеся здесь зональные почвы (бурые) обладают сравнительно небольшим естественным плодородием, малой мощностью гумусового горизонта. Следовательно, из-за малого количества атмосферных осадков при высоких летних температурах развитие земледелия возможно только при условии орошения.
Глава 4. Рельеф
26. Земли города Сатпаев относятся к пустынно-степной зоне. На обследованной территории выделяются следующие формы рельефа: типичный сильносглаженный, и сглаженный мелкосопочник, долины рек и ручьев, волнисто-увалистые равнины, волнистые и слабоволнистые равнины. Преобладающим типом рельефа является слабоволнистая равнина.
27. Типичный сильносглаженный и сглаженный мелкосопочник занимает южную и юго–западную части обследованной территории с хорошо выраженными сопками и их грядами. Абсолютные высоты их колеблются в пределах 340-450 метров над уровнем моря. Характерным признаком мелкосопочника являются выходы плотных пород, которые обнажаются в виде скал и каменистых нагромождений. Межсопочные понижения многочисленны, имеют вид замкнутых западин с пологими склонами и слабовогнутым дном.

23. Орташа ауа температурасы 0-ден жоғары болатын жылы кезең 198 күннен 223 күнге дейін, ал ауадағы аязсыз кезең 90-170 күнге дейін, топырақтағы – 70 күннен 160 күнге дейін созылады. Зерттелген учаске аумағында жыл сайынғы жауын-шашын мөлшері 100-120 миллиметр аралығында өзгереді. Жыл бойы жауын-шашын біркелкі бөлінеді, бірақ жылы кезеңде жауын-шашын мөлшері суық мезгілге қарағанда көбірек болады.
24. Ауа температурасы 10°C-тан асатын кезеңнің ұзақтығы 145 күннен 170 күнге дейін, аязсыз кезең 125 күннен 165 күнге дейін созылады, жоғарыда көрсетілген кезеңдегі жауын-шашын мөлшері орташа 50-125 миллиметрге дейін, ал суық мезгілде орташа 55-60 миллиметрге дейін түседі. Қар жамылғысының тұрақты қалыптасуы 1 қарашадан бастап 26 желтоқсанға дейін байқалады, ол 95 күннен 125 күнге дейін жатады. Қыс мезгілінде қар жамылғысының биіктігі орта есеппен 15-30 сантиметрден аспайды, ал қардағы судың қоры 40-80 миллиметрді құрайды. Қар жамылғысының біркелкі болмауына байланысты топырақтың мұздауы да біркелкі емес. Сонымен қатар топырақтың мұздауы оның механикалық құрамының, құрылымының, ылғалдық дәрежесіне, қардың қалыңдығының биіктігіне, рельефіне, экспозицияға және тағы басқа факторларға байланысты. Зерттелген учаскенің аумағындағы желдің орташа жылдамдығы секундына 3-4 метр, жылына 5 күннен 32 күнге дейін секундына 15 метр және одан да үлкен жылдамдықты желдер болады.
25. Осылайша, жартылай шөлді аймақтың климаттық жағдайы зерттелген аумақтың топырақ жамылғысының табиғатына әсерін тигізеді. Мұнда қалыптасқан аймақтық топырақ (қоңыр) салыстырмалы түрде аз табиғи құнарлылыққа ие, гумус қабатының қуаттылығы аз. Демек, жазғы жоғары температуралардың әсерінен жауын-шашынның аз болуы себепті егіншілікті дамыту тек суару арқылы ғана мүмкін болады.
4 тарау. Жер бедері
26. Сәтбаев қаласының жерлері шөлді дала аймағына жатады. Зерттеу нысанында рельефтің алуан түрлері бар: қатты тегіс және тегіс жазықтықтар, аңғарлар мен өзен жағалары, ұсақ шоқылар, шоқылардың бөктерлері. Рельефтің басым түрі шамалы белесті жазық болып табылады.
27. Зерттелген аумақтың оңтүстік және оңтүстік-батыс бөлігін тегістелген ұсақ шоқылар мен тегіс жазықтықты төбешіктер алып жатыр. Олардың абсолюттік биіктігі теңіз деңгейінен 340-450 метр шегіне дейін ауытқиды. Ұсақ шоқыларға жартастар мен тас үйінділері сипатты қалың жыныстар тән. Шоқылардың арасы өте жиі, жалпақбөктерлі және ойыстүпті тұйық оймауыттарға ұқсайды.

28. Рельеф мелкосопочника сильно осложнен различными понижениями, сухими руслами водотоков. По вершинам сопок формируются малоразвитые почвы.
29. В узких межсопочных долинах при избыточном увлажнении формируются лугово-бурые и луговые почвы. Второй геоморфологический район по устройству поверхности резко отличается от вышеописанного. Это – обширная слабоволнистая равнина.
30. Она характеризуется волнисто-равнинной поверхностью с небольшим превышением одних над другими. Сопочные массивы здесь отсутствуют, изредка встречаются только отдельные сильно снивилированные сопки.
Глава 5. Растительность
31. Растительность является одним из основных природных факторов почвообразования и всегда ясно и отчетливо прослеживается органическая взаимосвязь между почвами и растительностью, как генетически сопряженными элементами природного ландшафта. Даже в пределах одной растительной формации наблюдается значительная изменчивость почвенного покрова.
32. Растительный покров пустынной зоны характеризуется ксерофитностью, изреженностью и комплексностью.
33. В растительном покрове вследствие большой засушливости климата преобладают различного рода полукустарники и кустарники, развивающие глубокую корневую систему. Эфемерная растительность в летний период выгорает и вновь оживает в осенний период.
34. Растительный покров тесно связан с рельефом, условиями увлажнения и отличается значительным разнообразием. На территории хозяйства растительность в основном пастбищного и сенокосного значения.
35. В травостое пастбищных угодий равнины и мелкосопочника преобладают в основном из степных злаков – ковыль, типчак, тырса, из полыней – полынь узкодольчатая, полынь белая, полынь черная, из солянок биюргун, кокпек и другие.
36. Гидроморфные почвы формируются под злаково-разнотравными группировками, в которых ведущими злаками являются пырейные. Преобладающими растениями являются: пырей ползучий, ажрек, солянка опушенная, полынь австрийская, тростник, вейник, лебеда татарская, солодка гладкая. Травостой хорошо развит, покрытие травостоя достигает 80-90%. Большинство таких массивов являются сенокосами.
37. На засоленных луговых почвах травостой более изрежен, низкорослый. Здесь участвуют солевынослевые злаки (волоснец, вейник, чий, солянка, кермек и другие).
38. Лугово-бурые почвы формируются под лугово-степной растительностью, где наряду со степными дерновинными злаками (ковыль, типчак) участвуют луговые (вейник, волоснец, чий и другие).
39. Солонцы автоморфные сформированы под полынными группировками, часто с участием биюргуна, кокпека, кермека. Среди полыней преобладает полынь черная.

28. Ұсақ шоқылардың рельефі әртүрлі ойпаттармен, су ағындарының құрғақ арналарымен күрделенген. Шоқылардың басында аз дамыған топырақтар қалыптасқан.
29. Белгілі бір аласа шоқыларда шалғынды қоңыр және шалғынды топырақтар кездеседі. Екінші геоморфологиялық аудан орналасу жағынан жоғарыда айтылғандардан күрт өзгертілген шамалы белесті жазықтықтар. Бұл ауқымды әлсіз толқынды жазық.
30. Ол екінші жағынан біртектес артықшылығы бар толқынды жазық бетімен сипатталады. Мұнда төбе массивтері жоқ, кейде жекелеген қатты тегістелген төбелер кездеседі.
5 тарау. Өсімдік
31. Топырақтың қалыптасуының негізгі табиғи факторларының бірі өсімдіктер болып табылады және табиғи ландшафттың генетикалық біріктірілген элементтері ретінде топырақ пен өсімдіктер арасындағы органикалық өзара қатынас әрдайым анық байқалады. Өсімдіктер жамылғысының әсерінен топырақ қабатының айтарлықтай өзгергіштігі байқалады.
32. Шөл аймақтың өсімдіктеріне құрғақшылыққа бейімділік, сиректік және кешенділік тән.
33. Өсімдік жамылғысында климаттың құрғақшылығы әсерінен тамыр жүйелері терең дамыған әртүрлі жартылай бұта тектестер мен бұталар басымырақ. Эфемер өсімдіктері жаз мезгілінде жанып кетіп, күзгі кезеңде қайтадан өседі.
34. Өсімдік жамылғысы жер бедерімен, ылғалдандырылу жағдайымен тығыз байланысты және алуан түрлілігімен ерекшеленеді. Шаруашылық аумағында өсімдіктер көбінесе жайылым және шабындық маңызы бар болып келеді.
35. Тегістіктердің және ұсақ шоқылардың жайылымдарындағы шөп шабындықтарында негізінен далалық шөптерден – боз, бетеге, қылқан селеу, жусандардан – жіңішке сабақты жусандар, ақ жусан, қара жусанды жусан, сораңдардан биюргун, кокпек және басқалары кездеседі.
36. Шалғынды топырақта астық тұқымдас әртүрлі шөптектестер бірлестігі кездеседі, осы астық тұқымдастардың ішінде бидайықты бірлестік басымырақ. Кең таралған түрлерге: жатаған бидайық, қияқ, сораң, австралиялық жусан, татар көкпегі, тегіс сораң жатады. Шабындық шөп жақсы дамыған, топырақтың өсімдік жабынымен қамтылуы 80-90% жетеді. Мұндай алқаптардың көпшілігі шабындықтар.
37. Сортаң шалғынды топырақтарда шабындық неғұрлым сирек, аласа. Мұнда сортаң төзімді астық тұқымдары (жауқияқ, айрауық, ши және сораңдар, кермек және тағы басқалар) өседі.
38. Шалғынды-қоңыр топырақтарда шалғынды-дала өсімдіктерінің жамылғысы қалыптасады, онда далалық шөптермен бірге шым түзуші астық тұқымдастармен (селеу, бетеге) қатар шалғындықтар (айрауық, қияқ, ши тағы да басқалары) өседі.
39. Автоморфтық сортаңның топырақ түзілімінде жусандардың тобы кездеседі, бұйырғын, көкпек, кермек жиі кездеседі. Жусандардың ішінде қара жусан басымырақ таралған

40. Растительность полугидроморфных солонцов характеризуется присутствием в травостое бескильницы, волоснеца, остреца, иногда чия. В значительных количествах участвуют полынь, кермек, кокпек, продуктивность таких пастбищ невелика.
Глава 6. Гидрография, гидрология и обводненность
41. Гидрографическая сеть обследованной земли города Сатпаев развита довольно равномерно. Она представлена реками: Сансызбай, Жыланды, Коскопа, Жезды и Каракенгир.
42. Река Жезды берет начало на юго-восточном склоне гор Улытау. Общее направление ее по дуге с северо-востока на юго-восток. В верховьях река Жезды принимает очень много мелких притоков и ручьев. Ширина русла изменяется от 20 метров до 60 метров.
43. Поверхность надпойменной террасы реки Жезды изрезана сухими руслами подковообразной формы по отношению к руслу реки глубиной до 2-3 метров и шириной по верху в среднем 5-10 метров. Реки Улькен Жезды и Бала Жезды являются притоками реки Жезды.
44. Берега реки Жезды почти на всем протяжении сохраняют спокойный увалистый характер и только в тех местах, где к долине приближаются отроги больших сопок, берега возвышаются до 30-35 метров относительной высоты, становятся крутыми, а иногда и обрывистыми. Левый берег обычно более высок, чем правый. Вследствие того, что долина реки Кумола на значительном протяжении пересекает область развития третичных пород, часто встречаются плесы с солонцеватой и горько соленой водой. Ширина русла реки Жезды от 10 метров до 80 метров.
45. Река Жезды имеет атмосферно-грунтовое питание и поэтому водный режим реки по временам года сильно колеблется. Наибольшей величины он достигает весной, во время таяния снегов, которое здесь начинается во второй половине марта и проходит чрезвычайно интенсивно. Примерно со второй половины июня, по мере понижения уровня вод, все реки уже не имеют сплошного водного потока и большую часть года представляют ряд вытянутых плесов, разобщенных высохшими участками русла, более мелкие речки пересыхают совсем. Река Кенгир – самый крупный приток реки Сарысу. Начинается на юго-восточных склонах хребта Улытау на высоте 600 метров. В верховьях, до впадения левого притока реки Сарыкенгир, река носит название Каракенгир. Верхняя часть бассейна расположена в горном районе. Долина реки Кенгир до впадания реки Жыланды имеет ширину 500-800 метров, а местами принимает вид ущелий. Скорость течения в межень 0,05-0,15 метров в секунду, в паводок 0,4-0,6 метров в секунду. Ниже устья реки Жыланды река Кенгир выходит из гор. Долина ее расширяется местами до 15 километров. У города Жезказган к реке с обоих берегов подходят невысокие сопки, сжимающие долину. Здесь сооружена плотина, создавшая водохранилище с объемом воды 190 миллионов кубических метров. Поверхностной сток реки Кенгир имеет только в половодье, в остальное время года русло представляет собой чередование плесов и только в самом устье наблюдается постоянное течение воды даже зимой. Условия формирования подземных вод находятся в тесной взаимосвязи с их уровневым и гидрохимическим режимом. Относительно быстрый подъем уровня подземных вод происходит весной после окончания таяния снега.
Глава 7. Геоботаника

40. Жартылай гидроморфты сортаңның өсімдіктері шөп шабындығында ақмамықтың, жауқияқтың, жаушалғынның, кейде шидің болуымен сипатталады. Айтарлықтай мөлшерде жусан, кермек, көкпек бар. Мұндай жайылымдардың өнімділігі аса жоғары емес.
6 тарау. Гидрография, гидрология және сулану
41. Сәтбаев қаласының гидрографиялық жүйесі біркелкі дамыған. Аймақта Сансызбай, Жыланды, Қосқопа, Жезді және Қаракеңгір өзендері бар.
42. Жезді өзені Ұлытау тауының оңтүстік-шығыс баурайынан бастау алады. Өзеннің жалпы бағыты солтүстік-шығыстан оңтүстік-шығысқа қарай. Жезді өзеніне өте ұсақ өзендер мен бұлақтар құяды. Өзеннің арнасының ені 20 метрден 60 метрге дейін өзгеріп тұрады.
43. Жезді өзенінің су алқабы террасаларының беті 2-3 метрге дейінгі тереңдіктегі және ені орта есеппен алғанда 5-10 метрге дейінгі өзен жағалауындағы құрғақ арналарымен кесілген. Үлкен Жезді және Бала Жезді өзендері Жезді өзеннің салалары болып табылады.
44. Жезді өзенінің жағалауы барлық уақытта тыныш, бөктерлі сипатқа ие болып келеді және үлкен таулы төбешіктердің алқапқа жақындаған жерлерінде ғана жағалаулар 30-35 метрге дейін салыстырмалы биіктікке көтеріліп, кейде жарлауытты болып келеді. Сол жақ жағалау әдетте оң жағадан жоғарырақ болады. Қумола өзенінің алқабында үшінші жыныстардың даму аймағын кесіп өтетіндіктен, көп жағдайда сортаң және ащы тұзды сулар кездеседі. Жезді арнасының ені 10 метрден 80 метрге дейін.
45. Жезді өзеніне атмосфералық жерасты сулары құяды, сондықтан өзеннің су режимі әр жыл мезгілдерінде айтарлықтай өзгереді. Өзендегі су деңгейінің ең көп көлемі көктем айларында, наурыз айының екінші жартысында қар еріген уақытта өте қарқынды болады. Шамамен маусым айының екінші жартысында су деңгейі төмендей бастайды, себебі барлық өзендерде үздіксіз келетін су ағыны болмайды және кішкентай ағын сулар мүлдем құрғап қалады. Кеңгір өзені Сарысудың ең ірі ағысы болып есептеледі. Ұлытаудың оңтүстік-шығыс баурайының 600 метр биіктіктігінен басталады. Сарыкеңгір өзенінің жоғарғы жағындағы ағыны Қаракеңгір деп аталады. Бассейннің жоғарғы жағы таулы аймақта орналасқан. Кеңгір өзенінің алқабы Жыландыға келіп құйылады, оның ені 500-800 метр, кей жерлерде шатқалдар да бар. Ағысының жылдамдығы секундына 0,05-0,15 метр, ал тасқыны секундына 0,4-0,6 метр. Жыланды өзенінің төменгі сағасынан таулардан Кеңгір өзені бастау алады. Оның аңғары кей жерлерінде 15 километрге дейін кеңейеді. Жезқазған қаласының маңында өзеннің екі жағасын аласа шоқылар мен ұсақ алқаптар алып жатыр. Бұл жерде су бөгеті салынған, су қоймасында 190 миллион шаршы метр су сақталады. Кеңгір өзені жоғары беткейінің ағысында су тасқын кезінде ғана болады, жылдың басқа мезгілінде өзен арнасы су иірімдерімен кезектесіп жатады және тек сағасында ғана қыста да су ағысы байқалады. Жерасты суларының қалыптасу шарттары олардың деңгейімен және гидрохимиялық режимімен тығыз байланысты. Жерасты суларының көтерілу деңгейі көктемде қар еріген кезде салыстырмалы түрде көбірек болады.
7 тарау. Геоботаника

46. Административная территория города Сатпаев расположена в пустынно-степной зоне и относится к Центрально-Казахстанской провинции.
47. Систематический список почв, встречающихся на территории города Сатпаев, представляется согласно приложению 1.
Глава 8. Почвы
48. Почвообразующие породы оказывают существенное влияние на процесс почвообразования. Свойства, а также мощность почвообразующих пород оказывают решающее влияние на свойства, особенности и сельскохозяйственное использование формирующихся почв, так как последние унаследуют от пород свои основные свойства, механический состав, засоление, солонцеватость и другие.
49. На территории сельского округа почвообразующие породы представлены:
1) пролювиально-делювиальными отложениями;
2) элювиально-делювиальными отложениями;
3) третичными глинами;
4) элювиями коренных пород.
50. Большое распространение на территории участка получили пролювиально-делювиальные отложения, формирующиеся по обширным слабоволнистым равнинам. Данные отложения представяют собой четвертичные продукты выветривания, которые образовались под совокупным влиянием пролювиальных и делювиалных процессов, то есть в результате сноса и переотложения элювиальных продуктов выветривания слабыми водными потоками и потоками значительной силы (селевые водные потоки) с верхних частей склонов.
51. Вблизи гор пролювиальные отложения состоят преимущественно из крупного обломочного материала разной окатанности с различным содержанием мелкозема. По мере удаления от гор каменистость пролювий по своему составу приближается к делювиальным образованиям, отличающимся большой мелкоземнистостью и сортированностью.
52. На данных породах сформировались бурые почвы, солонцы, солончаки различной степени защебнения и засоления.
53. Элювиально-делювиальные отложения образовались под совокупным влиянием элювиальных и делювиальных процессов и представляют собой четвертичные продукты выветривания коренных пород. Они покрывают нижние части склонов сопок и обширные межсопочные понижения при низком подстилании плотными породами или их щебнистым рухляком.
54. Глины распространены у подножий сопок и в межсопочных долинах. Общей особенностью этих пород является красно-бурая и желтая окраски. Они очень плотные в сухом состоянии, вязкие во влажном, обладающие отрицательными водно-физическими свойствами, слитостью, склонностью к солонцеванию, почти всегда засолены.
55. На данных породах сформировались солонцы.
56. Элювии коренных пород называются продукты выветрования исходных горных пород, залегающие на месте своего образования. Современный элювиальный покров часто называют корой выветривания, в применении к которому термины "элювий" и "кора выветривания" употребляются как синонимы. Элювии коренных пород почвообразуют по вершинам и верхним частям склонов сопок. Он представляет собой крупнообломочные продукты разрушения коренных пород, плотно сложен, содержит в небольшом количестве по щелям белесоватый мучнистый мелкозем. На гранях щебня и камней часто отмечается скопление карбонатов солей в форме наплыва или пленки.

46. Сәтбаев қаласының әкімшілік аумағы шөл дала аймағында орналасқан және Орталық Қазақстан ауданына жатады.
47. Сәтбаев қаласында кездесетін топырақтың жүйелік тізімі 1 қосымшаға сәйкес ұсынылған.
8 тарау. Топырақ
48. Топырақ қалыптастырушы жыныстар топырақтың қалыптасу процесіне айтарлықтай әсер етеді. Топырақ қалыптастырушы жыныстардың қасиеттері, сондай-ақ қалыңдығы пайда болған топырақтың қасиеттеріне, ерекшеліктеріне және ауыл шаруашылық қолданылуына шешуші әсер етеді, өйткені олардың түпкі қасиеттерін, механикалық құрамын, тұздылығын, сортаңдануын және тағы басқаларды алады.
49. Ауылдық аймақ территориясында топырақ қалыптастырушы жыныстар ұсынылған:
1) пролювиалды-делювиалды шөгіндімен;
2) элювиалды-делювиалды шөгіндімен;
3) үшінші балшықтармен;
4) байырғы жыныс элювийі.
50. Учаске аумағында шамалы белесті жазықтықта қалыптасатын пролювиалды-делювиалды шөгінділер кең тараған. Бұл қабаттар пролювиалды және делювиалды процестердің бірлескен әсерінен қалыптасқан төрттік желмен мүжілу өнімдері болып табылады, олар жоғарғы қабаттардан әлсіз су ағындары мен айтарлықтай күшті (сел) ағымдармен элювиалды мүжілу өнімдерін көшіру және қайта түзілу нәтижесінде пайда болады.
51. Тау маңындағы пролювиалды шөгінділер көбіне құрамында әртүрлі ұсақ топырақтары бар, түрлі иеленудегі тозған ірі материалдардан тұрады. Таулардан алшақтануына қарай пролювийдың қиыршықтануы өз құрамы бойынша ұсақ топырақтылығы мен сұрыптылығымен ерекшеленетін делювиалды түзіліске жақын.
52. Бұл тау жыныстарында қоңыр топырақтар, сортаңдар, әртүрлі дәрежеде ұсақ тастанған және тұздалған сортаңдар қалыптасқан.
53. Элювиалды-делювиалды шөгінділер элювиалды және делювиалды процестердің біріккен әсерінен қалыптасып, байырғы жыныстардың желмен мүжілген төрттік өнімдері болып табылады. Олар төбедегі беткейлердің төменгі бөліктерін және тығыз жыныстармен немесе ұсақталған тас үгінділерімен төмен орыналасқан жағдайда кең шоқылық аралық төмендеулерді қамтиды.
54. Балшықтар таулардың төңірегінде және таулы аралдарда кездеседі. Бұл жыныстардың жалпы ерекшелігі қызыл-қоңыр және сары түсі болып табылады. Олар құрғақ күйде өте тығыз, дымқыл кезінде тұтқыр, жағымсыз су және физикалық қасиеттерге, біріктірушілікке, сортаңдануға бейімділікке ие, дерлік әрқашан тұзды.
55. Берілген жартастарда сортаңдар қалыптасқан.
56. Байырғы жыныстың элювиасы деп оларды қалыптастыру алаңында орналасқан тау жыныстарының желге мүжілген өнімдері аталады. Қазіргі замандағы элювий жамылғысын көбінесе мүжілу қыртысы деп атайды, пайдаланғанда "элювий" және "мүжілу қыртысы" терминдері синонимдер ретінде қолданылады. Байырғы жыныстың элювиі төбедегі шыңдар мен үстіңгі бөліктер бойында қалыптасады. Өздігінше байырғы жыныстардың ірісынықты қираған өнімі болып табылады, тығыз салынған, саңылауларында шамалы мөлшерде ақшылдау, ұнтақты ұсақ топырағы бар. Ұсақталған тастардың және тастардың қырларында тұздар карбонатының тасқын немесе қабықша түрінде жинақталуы жиі кездеседі.

57. На этих отложениях сформировались малоразвитые почвы, отличающиеся малой мощностью гумусовых горизонтов.
58. Для элювии коренных пород характерно наличие большого количества щебня. Породы, как правило, не засолены.
59. Земли города Сатпаев расположены в пустынной зоне, подзоне бурых почв. Условия почвообразования характеризуются континентальным климатом с засушливым, жарким, продолжительным летом, сухостью воздуха, с малым количеством осадков, интенсивным испарением, обилием солнечных дней, что определяет очень сжатые сроки периода вегетации естественного травостоя, приуроченного на весну и начало лета.
60. Поступающий в почву растительный опад в результате интенсивных аэробных процессов быстро минерализуется, слабо обогащая почвы органическим веществом. В результате формируются пустынные почвы, характеризующиеся невысокой гумусностью, небольшой мощностью гумусового горизонта, слабой оструктуренностью, высокой карбонатностью.
Глава 9. Природные кормовые угодья
61. Территория города Сатпаев относится к пустынно-степной зоне, а также имеет разнообразие форм рельефа, комплексность почв, условий увлажнения. Объектами исследований являлась ранневесенняя флора города Сатпаев. Неоднородность и расчлененность рельефа, а также разнообразие почв создают определенную пестроту растительного покрова.
62. Основные типы рельефа – слабоволнистые равнины, мелкосопочник, долины рек и ручьев.
63. На территории города Сатпаев повсеместно в различном количестве встречается полынь, из которых доминируют полынь гладкая, полынь нитрозная, полынь Шренка, полынь Лерхиановая. Каждый вид полыни имеет достаточно четкую приуроченность к определенным местообитаниям и является хорошим индикатором экологических условий.
64. Ландшафтными растениями для обследованной территории являются дерновинные степные злаки – ковыли и типчак.
65. Из ковылей произрастают ковыль волосатик (тырса), ковылок (ковыль Лессинга), ковыль залесского (ковыль красноватый).
66. Кроме дерновинных злаков и полыней в растительном покрове довольно большое значение имеют и солянки: кокпек, камфоросма марсельская, лебеда бородавчатая, лебеда белая. Травостои с их преобладанием отнесены к классу солянковых пастбищ.
67. В растительном покрове хозяйства значительную роль играют степные кустарники: таволга зверобоелистная и карагана кустарниковая. Они встречаются чистыми зарослями на небольших площадях или входят в состав степей, относимых к классу кустарниковых пастбищ.
68. Флористический список по материалам полевого обследования составляет 38 видов, относящихся к 30 родам и 11 семействам. По количеству видов в семействах преобладают злаковые – 11 видов, сложноцветные – 7 видов, маревые – 7 видов, лилейные – 5 видов, зонтичные – 2 вида, остальные бобовые, розоцветные, касатиковые, свинчатковые, лютиковые, гречишные содержат по одному виду. Доминантами в растительном покрове являются 12 видов. Подавляющее количество видов (87 видов – 32,1%) поедается скотом, из них 7 видов – лекарственные. Ядовитым считается 1 вид. Преобладающей жизненной формой являются многолетники – 30 видов, однолетники – 3 вида, кустарники – 2 вида, полукустарники – 3 вида.
Глава 10. Состояние земельного фонда города и его использование

57. Бұл қабаттарда нашар дамыған топырақ қалыптасқан, олар гумус көкжиектерінің төмен қуаттылығымен өзгешеленеді.
58. Байырғы жыныстардың элювийлері үшін қиыршық тастың көп мөлшерде болуы тән. Жыныстар әдетте тұзды емес.
59. Сәтбаев қаласының жерлері шөлді аймақта, қоңыр топырақты белдем тармағында орналасқан. Топырақтың қалыптасу шарттары құрғақ, ыстық жаздың ұзақтығымен, құрғақ ауамен, аз мөлшердегі жауын-шашынмен, қарқынды буланумен, шуақты күндердің көптігімен ерекшеленеді, ол көктем мен жаздың басында болатын табиғи шөптің вегетациялық кезеңінің қысқа мерзімділігін анықтайды.
60. Топыраққа түсетін өсімдік қоқысы қарқынды аэробтық процестердің нәтижесінде тез минералданып, топырақты органикалық заттармен нашар байытады. Нәтижесінде шөл топырақтары төмен гумустығымен, гумус қабатының шағын қалыңдығымен, әлсіз құрылымымен, жоғары карбонаттылығымен сипатталады.
9 тарау. Табиғи жемшөптік жерлер
61. Сәтбаев қаласының аумағы шөл дала аймағына жатады, сонымен қатар сан алуан рельефтік формаларға, топырақтың күрделілігіне, ылғалдандыру шарттарына ие. Сәтбаев қаласының ерте көктемдік флорасы зерттеу объектілері болып табылды. Рельефтің әр типтілігі және әркелкілігі, сондай-ақ жер қабатының әртүрлілігі өсімдік жамылғысының алуан түрлілігін қалыптастырады.
62. Рельефтің негізгі типтері – төменгі толқынды жазық, ұсақ шоқылық, өзендер мен бұлақтар алқаптары.
63. Сәтбаев қаласының аумағында әртүрлі мөлшерде жусан кездеседі, оның ішінде тегіс жусан, нитрозды жусан, Шренка жусаны, Лерхиановая жусаны басым. Жусанның әрбір түрі белгілі бір нақты орындарда өседі және экологиялық жағдайды анықтайтын жақсы көрсеткіш болып табылады.
64. Зерттелген аймақ үшін шымқабатты далалы астық дақылдары – қылтан және бетеге ландшафтық өсімдіктер болып табылады.
65. Қылтандардан қылтан селеу (қылқан боз), қылқанша (Лессинг қылқаны), орман қылқаны (қызылдау қылқан) өседі.
66. Өсімдік жамылғысында шымқабат астық дақылдарынан басқа сораңдар да үлкен маңызға ие: көкпек, марсель қараматау, сүйелденген алабота, ақ алабота. Шөптер олардың басымдықтарымен жайылымдардың сораң класына жатады.
67. Шаруашылықтың өсімдік жамылғысында дала бұталары маңызды рөл атқарады: шайқурай тобылғы және бұта қараған. Олар кішігірім жерлерде таза бұталықпен кездеседі немесе бұта жайылымдары класына жататын даланың құрамына кіреді.
68. Өрістерді зерттеу деректері бойынша өсімдіктердің 30 түрі және 11 тұқымдасына тиесілі 38 түрі бар. Тұқымдастар түрлердің саны бойынша астық дақылдарының 11 түрі, күрделігүлділердің – 7 түрі, алабұталар тұқымдасының – 7 түрі, лалагүлділердің – 5 түрі, шатыршагүлділердің – 2 түрі, басқа бұршақ, раушангүлділер, құртқашаштар, қорғасыншөптер, сарғалдақ, қарақұмық тұқымдастар бір-бір түрінен бар. Өсімдіктердің 12 түрі доминанттар болып табылады. Түрлердің басым көпшілігін (87 түрі – 32,1%) мал жейді, олардың 7 түрі дәрілік, 1 түрі улы деп саналады. Өсімдіктердің көптеп кездесетін түрлері: көпжылдықтардың – 30 түрі, біржылдықтардың – 3 түрі, бұталардың – 2 түрі, жартылай бұталардың – 3 түрі.
10 тарау. Қаланың жер қоры жағдайы және оны пайдалану

69. Территория города Сатпаев составляет 110435 гектаров. Земли сельскохозяйственного назначения составляют 48491 гектар. Земли для ведения садоводства и дачного строительства составляют 110 гектаров. Земли граждан для ведения крестьянского хозяйства – 46809 гектаров.
70. Земли государственных сельскохозяйственных юридических лиц составляют 4 гектара. Земли негосударственных сельскохозяйственных юридических лиц составляют 1568 гектаров.
71. Земли населенных пунктов включают территорию одного населенного пункта и составляют 28128 гектаров.
72. Земли, находящиеся в собственности граждан для других целей, включают в себя земли, отведенные гражданам для строительства объектов малого и среднего бизнеса: торговые дома, рестораны, автомобильные заправочные станции, магазины, аптеки, кафе и другие, составляют 58 гектаров.
73. Нарушенные земли составляют 5863 гектара.
74. Категория земель промышленности, транспорта, связи и иного несельскохозяйственного назначения составляет 18 929 гектаров.
75. Категория земель лесного фонда составляет 48 гектаров, водного фонда – 20 гектаров.
76. По состоянию на 1 сентября 2018 года земли запаса города Сатпаев составляют 14 819 гектаров.
77. Земель особо охраняемых природных территорий, земель оздоровительного, рекреационного и историко-культурного назначения не имеется.
Глава 11. План по управлению пастбищами и их использованию

69. Сәтбаев қаласының аумағы 110435 гектарды құрайды. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер 48491 гектарды құрайды. Бау-бақша және қала маңындағы құрылыстарға арналған жер 110 гектарды құрайды. Азаматтардың шаруа қожалығын жүргізуге арналған жерлер – 46809 гектар.
70. Мемлекеттік ауыл шаруашылығы заңды тұлғаларының жерлері – 4 гектар. Мемлекеттік емес ауыл шаруашылық субъектілерінің жері 1568 гектарды құрайды.
71. Жергілікті елді мекеннің жерлері бір елді мекеннің аумағын қамтиды және 28128 гектарды құрайды.
72. Азаматтардың азаматтарға тиесілі басқа да мақсаттары үшін азаматтарға шағын және орта бизнесті салуға арналған жерге: сауда үйлері, мейрамханалар, жанар-жағармай құю станциялары, дүкендер, дәріханалар, кафелер және басқалары кіреді, 58 гектар жерді құрайды.
73. Бұзылған жерлер 5 863 гектарды құрайды.
74. Өнеркәсіп, көлік, байланыс және ауыл шаруашылығы мақсатына арналмаған өзге де жерлер 18 929 гектарды құрайды.
75. Орман қорының жерлері 48 гектарды құрайды, су қорының жерлері – 20 гектар.
76. 2018 жылдың 1 қыркүйегіндегі жағдай бойынша Сәтбаев қаласының жер қоры 14 819 гектарды құрайды.
77. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлері, сауықтыру мақсатындағы, рекраециялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлер жоқ.
11 тарау. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар

78. План по управлению пастбищами и их использованию включает:
1) систематический список почв, встречающихся на территории города Сатпаев, представлен согласно приложению 1;
2) таблица земельного фонда по категориям земель представлена согласно приложению 2;
3) схема размещения пастбищ собственников земельных участков и землепользователей на территории города Сатпаев представлена согласно приложению 3;
4) схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам представлена согласно приложению 4;

78. Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
1) Сәтбаев қаласының аумағында кездесетін топырақтың жүйелік тізімі 1 қосымшада берілген;
2) жерлер санаттары бойынша жер қорының кестесі 2 қосымшаға сәйкес ұсынылған;
3) Сәтбаев қаласының аумағындағы жер телімдер меншік иелерінің және жер пайдалаушылардың жайылым орналастыру схемасы 3 қосымшаға сәйкес берілген;
4) Сәтбаев қаласының аумағындағы жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы 4 қосымшаға сәйкес келтірілген;

5) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, представлен согласно приложению 5;
6) информация о ветеринарно-санитарных объектах представлена согласно приложению 6;
7) информация по численности поголовья сельскохозяйственных животных представлена согласно приложению 7;
8) данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, представлены согласно приложению 8;

5) ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі 5 қосымшаға сәйкес келтірілген;
6) ветеринарлық-санитарлық объектілер туралы ақпарат 6 қосымшаға сәйкес берілген;
7) ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы ақпарат 7 қосымшаға сәйкес ұсынылған;
8) ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптасқан үйір, отар, табын саны туралы деректер 8 қосымшада келтірілген;

14819
7.
Земли особо охраняемых природных территорий, земли оздоровительного, рекреационного и историко- культурного назначения
0
Всего
110 435
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сатпаев на 2018 – 2019 годы
Схема размещения пастбищ собственников земельных участков и землепользователей на территории города Сатпаев
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сатпаев на 2018 – 2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сатпаев на 2018 – 2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Населенный пункт
Начало сезона
Окончание сезона
1.
город Сатпаев
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сатпаев на 2018 – 2019 годы
Информация о ветеринарно-санитарных объектах
Регион
Ветери нарная станция
Откормочная площадка
Убойный пункт
Скотомогильник
1.
город Сатпаев
1
0
3
1
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сатпаев на 2018 – 2019 годы
Информация по численности поголовья сельскохозяйственных животных
Населенный пункт
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1.
город Сатпаев

14 819
7.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері, сауықтыру мақсатындағы, рекреациялық және тарихи-мәдени мақсаттағы жерлері
0
Барлығы
110 435
Сәтбаев қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2018 – 2019 жылдарға
арналған жоспарына
3 қосымша
Сәтбаев қаласының аумағындағы жер телімдер меншік иелерінің және жер пайдалаушылардың жайылым орналастыру схемасы
Сәтбаев қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2018 – 2019 жылдарға
арналған жоспарына
4 қосымша
Сәтбаев қаласының аумағындағы жайылым пайдаланушылардың су көздеріне қол жеткізу схемасы
Сәтбаев қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2018 – 2019 жылдарға
арналған жоспарына
5 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаю мен қозғалудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кесте
Елді мекен
Маусымның басталуы
Маусымның аяқталуы
1.
Сәтбаев қаласы
сәуірдің аяғы – мамырдың басы
қазанның аяғы – қарашаның басы
Сәтбаев қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2018 – 2019 жылдарға
арналған жоспарына
6 қосымша
Ветеринарлық-санитарлық объектілер туралы ақпарат
Аймақ
Ветеринариялық станция
Бордақылау алаңы
Мал сою бекеті
Мал қорымы
1.
Сәтбаев қаласы
1
0
3
1
Сәтбаев қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2018 – 2019 жылдарға
арналған жоспарына
7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы ақпарат
Елді мекен
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ мал
1.
Сәтбаев қаласы

3 388
1 060
7 702
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сатпаев на 2018 – 2019 годы
Данные о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных
Населенный пункт
Количество гуртов, отар, табунов
Крупный рогатый скот
Лошади
Мелкий рогатый скот
1.
город Сатпаев
18
19
11
Приложение 9
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по городу Сатпаев на 2018 – 2019 годы
Схема пастбищеоборота города Сатпаев

3 388
1 060
7 702
Сәтбаев қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2018 – 2019 жылдарға
арналған жоспарына
8 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық-жас топтары бойынша қалыптасқан үйір, отар, табын саны туралы деректер
Р/с №
Елді мекен
Үйірлер, отарлар, табындардың саны
Ірі қара мал
Жылқы
Ұсақ мал
1.
Сәтбаев қаласы
18
19
11
Сәтбаев қаласы бойынша
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
2018 – 2019 жылдарға
арналған жоспарына
9 қосымша
Сәтбаев қаласының жайылым айналым схемасы