Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2018 - 2019 годы
Решение 20 сессии Актогайского районного маслихата Карагандинской области от 16 февраля 2018 года № 184. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 5 марта 2018 года № 4637
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Актогайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2018 - 2019 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии, секретарь районного маслихата Р. Абеуов
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель "Отдела сельского
хозяйства Актогайского района"
Н. Жанабергенов
16 февраля 2018 года
Утвержден
решением № 184
от 16 февраля 2018 года
20 сессии Актогайского
района маслихата
План по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2018-2019 годы
План по управлению пастбищами и их использованию принимается с учетом:
сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ;
сведений о ветеринарно-санитарных объектах;
данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных;
сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах.
План по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2018-2019 годывключает в себя:
схема (карта) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов (приложение 1 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2018-2019 годы);

Ақтоғай ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Қарағанды облысы Ақтоғай аудандық мәслихатының 2018 жылғы 16 ақпандағы 20 сессиясының № 184 шешімі. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 5 наурызда № 4637 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңы 6 бабы 1 тармағының 15) тармақшасына, "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңы 8 бабының 1) тармақшасына сәйкес, Ақтоғай аудандық мәслихат ШЕШІМ ЕТТІ:
1. Қоса беріліп отырған Ақтоғай ауданы бойынша 2018 - 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы, аудандық мәслихат хатшысы Р.Әбеуов
"КЕЛІСІЛДІ"
"Ақтоғай ауданының
ауыл шаруашылығы бөлімінің"
басшысы
Н.Жаңабергенов
16 ақпан 2018 жыл
Ақтоғай аудандық
мәслихатының 2018 жылғы
16 ақпандағы 20 сессиясының
№ 184 шешімімен бекітілді
Ақтоғай ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер;
ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер;
ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер;
шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер;- екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері.
Ақтоғай ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар:
құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік - аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (Ақтоғай ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары 1 қосымша);

приемлемые схемы пастбищеоборотов (приложение 2 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2018-2019 годы);
карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры (приложение 3 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2018-2019 годы);
схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым колодцам), составленную согласно норме потребления воды (приложение 4 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2018-2019 годы);

жайылым айналымдарының қолайлы схемалары (Ақтоғай ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары 2 қосымша);
жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым обьектілері белгіленген картасы (Ақтоғай ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 3 қосымша);
жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы құдықтарға) қол жеткізу схемасы (Ақтоғай ауданы бойынша 2018 – 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 4 қосымша);

схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища (приложение 5 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2018-2019 годы);
схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселках, сел, сельском округе (приложение 6 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2018-2019 годы);

жайылымы жоқ жеке (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басына орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы (Ақтоғай ауданы бойынша 2018 – 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 5 қосымша);
кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы (Ақтоғай ауданы бойынша 2018 – 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 6 қосымша);

календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных (приложение 7 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2018-2019 годы);
иные требования, необходимых для рационального использования пастбищ на соответствующей административно – территориальной единице (приложение 8 к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Актогайскому району на 2018-2019 годы).
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому району

ауыл шаруашылығы жануарларын жоюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі (Ақтоғай ауданы бойынша 2018 – 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 7 қосымша);
тиісті әкімшілік – аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзгеде талаптары (Ақтоғай ауданы бойынша 2018 – 2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарына 8 қосымша).
Ақтоғай ауданы бойынша

2. Срок использования начало - 5 мая, конец – 10 октября.
3. Количество дней выпаса – 180 дней.
4. Количество в личных подсобных хозяйствах животных;
в стаде, всего голов – 170002 голов.
5. Средняя живая масса одной головы 350 кг:
до учетного периода – 350 кг;
после учетного периода – 440 кг.
6. Средний привес одной головы - 90 кг.
7. Привес на все стадо за весь период – 74800 тонн.
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому району

2. Пайдалану мерзімі басталуы - 5 мамыр, аяқталуы – 10 қазан.
3. Малды бағу күні – 180 күн.
4. Жеке қосалқы шаруашылықтағы мал басы сандары;
табындағы, жалпы мал басы – 170 002 бас.
5. Бір мал басының тірі орташа массасы, 350 кг:
Есепті кезеңге дейін – 350 кг;
Есепті кезеңнен кейін – 440 кг.
6. Есепті кезеңдегі бір мал басының орташа салмақ қосуы - 90 кг.
7. Барлық табындағы малдың шыққан салмағы – 74800 тонна.
Ақтоғай ауданы бойынша

2 896 593
1 994 364
8
Другие области
53 003
51 916
Всего
5 199 675
4 059 914
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому району
на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Среднесуточная норма потребления воды на одно сельскохозяйственное животное определяется в соответствии с пунктом 9 Правил рационального использования пастбищ, утвержденных приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090).
Оросительных или обводнительных каналов на территории района не имеется.
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому району
на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому району
на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при поселке, селе, сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому району
на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование населенных пунктов
Начало сезона
Оканчание сезона
1
село Актогай
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
2
Сельский округ Шабанбай би
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
3
Сельский округ Караменде би
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
4
Сельский округ Кызыларай
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
5
Сельский округ Кежек
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
6
Сельский округ Жидебай
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
7
Сельский округ Сарытерек
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
8
Сельский округ Нүркен
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
9
Сельский округ Абай
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
10
Сельский округ Айыртас
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
11
Сельский округ Қусак
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
12
Сельский округ Карабулак
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
13
Сельский округ Торангалык
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
14
Сельский округ Тасарал
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
15
Сельский округ Ортадересин
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
16
поселок Шашубай
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
17
поселок Сарышаган
конец апреля – начало мая
конец октября – начало ноября
Приложение 8
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию
по Актогайскому району
на 2018-2019 годы
Требования, необходимых для рационального использования пастбищ на соответствующей административно – территориальной едтинице
Наименование населенных пунктов
Численность населения, человек
1
село Актогай

2 896 593
1 994 364
8
Басқа салаларда
53 003
51 916
Барлығы
5 199 675
4 059 914
Ақтоғай ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегіжоспарына
4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Ауыл шаруашылық жануарына су тұтынудың орташа тәуліктік нормасы Қазақстан Республикасы Премьер - Министрі орынбасары - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылық министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 бұйрығымен бекітілген Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларының 9-тармағына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15090 тіркелген) анықталады.
Аудан аумағында суаратын немесе суландыратын каналдары жоқ.
Ақтоғай ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Ақтоғай ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 6 қосымша
Кент, ауыл, ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Ақтоғай ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жоюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Елді мекендердің атауы
Маусымның басы
Маусымның аяғы
1
Ақтоғай ауылы
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
2
Шабанбай би ауылдық округ
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
3
Қараменде би ауылдық округ
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
4
Қызыларай ауылдық округ
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
5
Кежек а ауылдық округ
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
6
Жидебай ауылдық округ
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
7
Сарытерек ауылдық округ
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
8
Нүркен ауылдық округ
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
9
Абай ауылдық округ
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
10
Айыртас ауылдық округ
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
11
Қусақ ауылдық округ
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
12
Қарабұлақ ауылдық округ
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
13
Торанғалық ауылдық округ
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
14
Тасарал ауылдық округ
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
15
Ортадересін ауылдық округ
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
16
Шашубай кенті
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
17
Сарышаған кенті
сәуірдің соңы – мамырдың басы
қазанның соңы – қарашаның басы
Ақтоғай ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарына 8 қосымша
Ақтоғай ауданы бойынша елді мекендердегі халық саны
Елді мекендердің атауы
Халық саны, адам
1
Ақтоғай ауылы

4074
17
поселок Сарышыган
1844
Всего
17508
Основное направление деятельности сельхозпредприятий — развития животноводства и растениеводства, реализации продукции животноводства и растениеводства. По району зарегистрировано 694 крестьянских хозяйств. Из них 514 крестьянских хозяйства занимаются животноводством, 10 хозяйство растениеводством. 156 крестьянских хозяйств участвуют в породном преобразовании стада.
Учет поголовья, расчет условных голов.
Для удобства проведения различных подсчетов, касающихся выпаса скота, применяется условная единица для сравнения или суммирования животных различных видов скота.
Условная голова – это единица, используемая для сравнения количества различного вида и категорий животных. Эквивалентность определяется на основе потребности животных в кормах.
Коэффициент пересчета в условные головы
Виды животных
Коэффициенты перевода
Крупный рогатый скот
1
Овцы и козы
0,1
Лошади
0,8
Данные о численности поголовья сельскохозяйственных животных в разрезе сельских округов, владельцев крестьянских и личных подсобных хозяйств
№ п/п
Наименование населенных пунктов
Количество голов
Крупный рогатый скот (КРС)
Личное подсобное хозяйство (ЛПХ)
Крестянское хозяйство (КХ)
Мелкий рогатый скот (МРС)
ЛПХ
КХ
Лошади
ЛПХ
КХ
1
Село Актогай

4074
17
Шашубай кенті
1844
Барлығы
17508
Ауыл шаруашылығы кәсіпорындарының негізгі қызмет түрі — мал шаруашылығы мен өсімдік шаруашылығын дамыту және өнімін өндіруді жүзеге асыру. Ауданда 694 шаруа қожалығы тіркелген. Оның ішінде нақты ауыл шаруашылығ жөнінде деректерін беріп жұмыс жасап тұрғаны 514 шаруа қожалық 10 шаруа қожалық қосымша өсімдік шаруашылығымен айналысады. 156 шаруа қожалығы асыл тұқымды селекциялық дамытуға қатысуда.
Мал басын есепке алу, шартты мал басының есебі.
Малды бағуға қатысты әр түрлі есептер жасаудың ыңғайлылығы үшін малдың әр түрлі жануарларын салыстыру немесе сомаландыру үшін шартты бірлік қолданылады.
Шартты мал басы – жануарлардың әр түрлі санаттары мен түрлерін салыстыру үшін пайдаланылатын бірлік. Баламалық жануарлардың азыққа қажеттілігі негізінде анықталады.
Шартты мал басына қайта есептеу коэффициенті.
Жануарлардың түрі
Ауыстыру коэффициенті
Ірі қара мал
1
Қой мен ешкі
0,1
Жылқы
0,8
Кент, ауыл және ауылдық округ, иелері кескінінде ауыл шаруашылығы жануарларының саны туралы деректер
№ п/п
Елді мекендердің атауы
Мал басы саны
Ірі қара мал (ІҚМ)
Жеке қосалқы шаруашылғы (ЖҚШ)
Шару қожалық (ШҚ)
Ұсақ мал (ҰМ)
Жеке қосалқы шаруашылғы (ЖҚШ)
Шару қожалық (ШҚ)
Жылқы
Жеке қосалқы шаруашылғы
Шару қожалық
1
Ақтоғай ауылы