Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому району Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Решение маслихата Жамбылского района Северо-Казахстанской области от 12 февраля 2018 года № 19/1. Зарегистрировано Департаментом юстиции Северо-Казахстанской области 28 февраля 2018 года № 4582
В соответствии с подпунктом 1) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", маслихат Жамбылского района Северо-Казахстанской области РЕШИЛ:
1. Утвердить План по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому району Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликания.
Председатель
ХІХ внеочередной сессии
маслихата Жамбылского района О.Овчинникова
Секретарь
маслихата Жамбылского района Б.Мусабаев
Утвержден
решением маслихата Жамбылского района Северо-Казахстанской области от 12 февраля 2018 года № 19/1
План по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому району Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Настоящий "План по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому району Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы" (далее-План), разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года под № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 мая 2015 года под № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;

Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы мәслихатының 2018 жылғы 12 ақпандағы № 19/1 шешімі. Солтүстік Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 28 ақпанда № 4582 болып тіркелді
"Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1) тармақшасына сәйкес, Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күннен бастап он күнтізбелік күн өткеннен кейін қолданысқа енгізіледі.
Жамбыл ауданы мәслихатының
кезектен тыс ХІХ сессиясының
төрайымы О.Овчинникова
Жамбыл ауданы мәслихатының
Хатшысы Б.Мұсабаев
Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы мәслихатының 2018 жылдың 12 ақпанындағы № 19/1 шешімімен бекітілген
Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы "Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар" (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" 2017 жылғы 20 ақпандағы, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің бұйрығына (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылы 28 сәуірде № 15090 тіркелген), "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 15 мамырда № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болдырмау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу сызбасы (картасы) осы жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 6 к настоящему Плану.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев-пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Жамбылском районе имеются 13 сельских округов, 53 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Жамбылского района 746 520 гектаров, из них пастбищные земли – 266 663 гектаров.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 550 271 гектаров;
земли населенных пунктов –101 212 гектаров;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения – 3 062 гектаров;
земли запаса – 32 486 гектаров;

2) жайылым айналымдарының қолайлы сызбалары осы жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы осы жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы осы жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі осы жоспардың 6 қосымшасына сәйкес.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Жамбыл ауданда 13 ауылдық округ, 53 ауылдық елді-мекен орналасқан.
Жамбыл ауданының жалпы көлемі 746 520 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 266 663 гектар.
Санаттар бойынша жерлер бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 550 271 гектар;
елді мекен жерлері - 101 212 гектар;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтаждықтарына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 3 062 гектар;
қордағы жерлер - 32 486 гектар;

земли лесного фонда – 59 489 гектаров.
Жамбылский район расположен в северо-западной части Северо-Казахстанской области. Район граничит с Кустанайской областью и Курганской областью Российской Федерации, а также Тимирязевским, Есильским, Шал акынским, Мамлютским районами Северо-Казахстанской области.
Климат района резко континентальный, среднемесячные температуры января минус 18 минус 19 градусов Цельсия, июля плюс 18 плюс 19 градусов Цельсия. Годовое количество осадков 300–330 миллиметров. Характерны малоснежные зимы с относительно жарким летом, со среднегодовой влажностью 74 процента, толщиной снежного покрова в среднем 16-18 сантиметров.

орман қорының жерлері – 59 489 гектар.
Жамбыл ауданы Солтүстік Қазақстан облысының солтүстік-батысында орналасқан. Аудан Қостанай облысы және Ресей Федерациясының Қорған облысымен, сондай-ақ Солтүстік Қазақстан облысының Тимирязев, Есіл, Шал ақын, Мамлют аудандарымен шекараласады.
Ауданның климаттық зонасы күртконтиненталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында минус 18 минус 19 градус Цельсия, шілде айында плюс 18 плюс 19 градус Цельсия. Жылдық жауынның орташа түсімі 300-330 миллиметр. Қыста қардың аз болуы, жаздың ыстық болуына байланысты, ал орташа жылдық ылғалдық 74 пайыз, қар қалыңдығының жамылғысы орташа 16-18 сантиметр.

Территория района находится в зоне рискованного земледелия. По почвенно-климатическим условиям подразделяется на 2 почвенно-климатические зоны, лесостепная равнинно западная и преобладающая колочно-степная гривно-озерная, в которых преобладают маломощные чернозҰмы, серые лесные почвы и солонцовые комплексы. Рельеф преимущественно чередование грив, озерных котловин, холмов, лесостепь с лесистостью от 7,7 процента до 20 процентов.

Аудан аумағы тәуелді егіншілік аумағында тұр. Климаттық-топырақ жағдайы бойынша 2 климаттық-топырақ аумағына бөлінеді, батыстық жазықтық орманды далалық аймақ және кәдімгі сазды қара топырақтар, ал қара топырақтар арасында аймақаралық топырақтар жатады-сортаң кешені, сорлар және сортаң топырақтар. Жер бедерінің артықшылығы гриф, шұңқырлы көл, шыңдар, орман-тоғайлы орманды даланың кезектесуі 7,7 пайыздан 20 пайызға дейін.

264
Крестьянское хозяйство Бекенов Амангельды Баймолдинович
265
Крестьянское хозяйство Аубакиров Мурат Кавкенович
266
Крестьянское хозяйство Баекин Азат Кабиевич
267
Крестьянское хозяйство Кусаинов Гали Минайдарович
268
Крестьянское хозяйство Бегенов Амантай
269
Крестьянское хозяйство Асылбеков Сырбай Жасуланович
270
Фермерское хозяйство Кусаинов Гали Минайдарович
271
Фермерское хозяйство Загребельный Валерий Владимирович
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по Жамбылскому району Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их использованию по Жамбылскому району Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому району Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленная согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому району Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению пастбищами и их использованию по Жамбылскому району Северо-Казахстанской области на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
Наименование сельского округа
Года
Номера полей
I
II
III
IV
Архангельский
2018
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Отдыхающее поле
2019
Отдыхающее поле
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Благовещенский
2018
Отдыхающее поле
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
2019
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Отдыхающее поле
Жамбылский
2018
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Отдыхающее поле
2019
Отдыхающее поле
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Казанский
2018
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Отдыхающее поле
2019
Отдыхающее поле
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Кайранкольский
2018
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Отдыхающее поле
2019
Отдыхающее поле
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Кладбинский
2018
Отдыхающее поле
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
2019
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Отдыхающее поле
Майбалыкский
2018
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Отдыхающее поле
2019
Отдыхающее поле
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Мирный
2018
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Отдыхающее поле
2019
Отдыхающее поле
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Озерный
2018
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Отдыхающее поле
2019
Отдыхающее поле
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Первомайский
2018
Отдыхающее поле
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
2019
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Отдыхающее поле
Пресновский
2018
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Отдыхающее поле
2019
Отдыхающее поле
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Пресноредутский
2018
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Отдыхающее поле
2019
Отдыхающее поле
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Троицкий
2018
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10
Отдыхающее поле
2019
Отдыхающее поле
Однократное стравливание
с 25.04 по 24.06
Однократное стравливание
с 25.06 по 24.08
Однократное стравливание
с 25.08 по 22.10

264
Бекенов Амангельды Баймолдинович шаруа қожалығы
265
Аубакиров Мурат Кавкенович шаруа қожалығы
266
Баекин Азат Кабиевич шаруа қожалығы
267
Кусаинов Гали Минайдарович шаруа қожалығы
268
Бегенов Амантай шаруа қожалығы
269
Асылбеков Сырбай Жасуланович шаруа қожалығы
270
Кусаинов Гали Минайдарович фермерлік шаруашылығы
271
Загребельный Валерий Владимирович фермерлік шаруашылығы
Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы сызбалары
Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу сызбасы
Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы бйынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру сызбасы
Солтүстік Қазақстан облысы Жамбыл ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарға 6 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық бағыттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік кестесі
Ауылдық, округ атауы
Жылдар
Алқаптардың нөмірлері
I
II
III
IV
Архангелка
2018
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Демалатын танап
2019
Демалатын танап
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Благовещенка
2018
Демалатын танап
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
2019
Бір мәрте мал жаю
с 25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
с 25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Демалатын танап
Жамбыл
2018
Бір мәрте мал жаю
с 25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
с 25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Демалатын танап
2019
Демалатын танап
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Казанка
2018
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Демалатын танап
2019
Демалатын танап
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Қайранкөл
2018
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Демалатын танап
2019
Демалатын танап
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Кладбинка
2018
Демалатын танап
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
2019
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Демалатын танап
Майбалық
2018
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Демалатын танап
2019
Демалатын танап
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Мирный
2018
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Демалатын танап
2019
Демалатын танап
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Озерный
2018
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Демалатын танап
2019
Демалатын танап
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Первомай
2018
Демалатын танап
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
2019
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Демалатын танап
Преснов
2018
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Демалатын танап
2019
Демалатын танап
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Пресноредут
2018
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Демалатын танап
2019
Демалатын танап
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Троицкий
2018
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін
Демалатын танап
2019
Демалатын танап
Бір мәрте мал жаю
25.04 - 24.06 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.06 - 24.08 дейін
Бір мәрте мал жаю
25.08 - 22.10 дейін

В связи с почвенно-климатической зоной, видами сельскохозяйственных животных, а также урожайностью пастбищных угодий, длительность пастбищного периода составляет 180-200 дней.
В данном случае продолжительность выпаса для крупного рогатого скота, мелкого рогатого скота, лошадей связана с максимальной глубиной снежного покрова с плотностью снега и другими факторами.
Примечание: расшифровка аббревиатуры:
га - гектар;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
с/о - сельский округ;
С - показатель Цельсия.

Жайылым кезеңінің ұзақтығы топырақтық-климаттық аймаққа, ауыл шаруашылығы жануарлар түріне, сондай-ақ жайылым өнімділігіне байланысты 180-200 күнді құрайды.
Бұл жағдайда жайылымның ұзақтығы ірі мүйізді қара, ұсақ мүйізді малдар, жылқы үшін максималды қар жамылғысының қалыңдығымен тереңдігіне және басқада факторларға байланысты.
Ескерту: аббревиатураның толық жазылуы:
га - гектар;
мм - миллиметр;
см - сантиметр;
а/о - ауылдық округ;
С – Цельсия көрсеткіші.