Об утверждении плана по управлению пастбищами и их использованию по Кокпектинскому району на 2018-2019 годы
Решение Кокпектинского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 19 марта 2018 года № 20-3/2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Восточно-Казахстанской области 2 апреля 2018 года № 5584
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьями 813 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Кокпектинский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить план по управлению пастбищами и их использованию по Кокпектинскому району на 2018-2019 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии К. Садыков
Секретарь
районного маслихата
Т. Сарманов
Утвержден
решением Кокпектинского
районного маслихата
от 19 марта 2018 года № 20-3/2
План по управлению пастбищами и их использованию по Кокпектинскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Кокпектинскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15090), приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11064).
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 настоящего Плана;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложению 2 настоящего Плана;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 настоящего Плана;

2018-2019 жылдарға арналған Көкпекті ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Көкпекті аудандық мәслихатының 2018 жылғы 19 наурыздағы № 20-3/2 шешімі. Шығыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 2 сәуірде № 5584 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8, 13 баптарына сәйкес, Көкпекті аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес 2018-2019 жылдарға арналған Көкпекті ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі іс-шара жоспары бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы К. Садыков
Аудандық мәслихат хатшысы Т. Сарманов
Көкпекті аудандық
мәслихатының
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 20-3/2 шешімімен бекітілген
2018-2019 жылдарға арналған Көкпекті ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
2018-2019 жылдарға арналған Көкпекті ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы", 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңдарына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173 "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" бұйрығына (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 15090 тіркелген), Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" (нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу Тізілімінде № 11064 тіркелген) бұйрығына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;
2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;

4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложению 4 настоящего Плана;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложению 5 настоящего Плана;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе, согласно приложению 6 настоящего Плана;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 настоящего Плана;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Кокпектинском районе имеются 17 сельских округов, 52 сельских населенных пункта.
Общая площадь территории Кокпектинского района-1457536 гектар, из них пастбищные земли – 864964 гектар.
По категориям земли подразделяют на:
земли сельскохозяйственного назначения-630903 гектар;
земли населенных пунктов-172686 гектар;
земли промышленности транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного неселькохозяйственного назначения-3640 гектар;
земли особо охраняемых природных территорий-13957 гектар;
земли лесного фонда-72874 гектар;
земли водного фонда-109133 гектар;
земли запаса-454343 гектар.
Климат района резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе - 20; -28°С, в июле +16; +29°С. Средний размер осадков составляет 32 мм, а годовой 325 мм.
Растительный покров района разнообразный, свыше 1000 видов растений. Самые распространенные из них кустарники.

4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлініс бойынша Көкпекті ауданында 17 ауылдық округтер, 52 ауылдық елді мекендер орналасқан.
Көкпекті ауданының жалпы көлемі – 1457536 гектар, оның ішінде жайылымдық жерлер – 864964 гектар.
Санаттар бойынша жерлер келесі категорияларға бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер - 630903 гектар;
елді мекен жерлері - 172686 гектар;
өнеркәсіп, көлік, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер - 3640 гектар;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері - 13957 гектар;
орман қорының жерлері -72874 гектар;
су қорының жерлері - 109133 гектар;
қордағы жерлер - 454343 гектар;
Ауданның климаты күрт континенталды, қысы салыстырмалы салқын, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында - 20; - 28°С, шілде айында - +16; +29°С. Жауынның орташа түсімі 32 мм, ал жылдық 325 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әр түрлі, шамамен қоса алғанда 1000 астам түрлері бар. Оның ішінде ең көп таралғандары бұталар.

Почвы горные черноземы, черноземы обыкновенные, темно-каштановые. Толщина плодородной почвы 38-80 см.
В районе действуют 16 ветеринарных пунктов и 32 скотомогильников.
В настоящее время в Кокпектинском районе насчитывается 27802,0 голов крупного рогатого скота, 18250,0 голов мелкого рогатого скота и 12414,0 голов лошадей.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Кокпектинскому району имеются всего 864964,0 гектар пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 153215,0 гектар пастбищ, в землях запаса имеются 320931,0 гектар пастбищных угодий.
В некоторых сельских округах в связи с ростом поголовья скота на личных подворьях ощущается недостаток 243589,0 гектар пастбищных угодий.
Для решения этих вопросов необходимо рациональное выделение пастбищных угодий из государственного фонда и увеличение площадей пастбищ за счет земель населенных пунктов, земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса Кокпектинского района.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Кокпектинскому
району на 2018-2019 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории административно –территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Кокпектинскому
району на 2018-2019 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Кокпектинскому
району на 2018-2019 годы
Карта с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Кокпектинскому
району на 2018-2019 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Кокпектинскому
району на 2018-2019 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Кокпектинскому
району на 2018-2019 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами
и их использованию
по Кокпектинскому
району на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, определяющий сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
п/п
Сельские округа
Врямя отгона скота на отдаленные пастбища
Время возвращение скота из отдаленных пастбищ
Примечание
1
Бигаш
2 половина апреля месяца
2 декада октября
2
Кокжайык
2 половина апреля месяца
2 декада октября
3
Кокпекты
2 половина апреля месяца
2 декада октября
4
Им. К. Аухадиева
2 половина апреля месяца
2 декада октября
5
Тассай
1 половина апреля месяца
3 декада октября
6
Улкенбокен
2 половина апреля месяца
2 декада октября
7
Улгулималшы
1 половина апреля месяца
3 декада октября
8
Теректы
1 половина апреля месяца
2 декада октября
9
Шугылбай
2 половина апреля месяца
3 декада октября
10
Бастаушы
2 половина апреля месяца
2 декада октября
11
Белое
2 половина апреля месяца
3 декада октября
12
Кулынжон
1 половина апреля месяца
3 декада октября
13
Мариногорка
1 половина апреля месяца
2 декада октября
14
Миролюбовка
1 половина апреля месяца
2 декада октября
15
Сарыбел
1 половина апреля месяца
3 декада октября
16
Палатцы
2 половина апреля месяца
2 декада октября
17
Самар
2 половина апреля месяца
2 декада октября

Таулы қара топырақ, кәдімгі қара топырақ, қара-қоныр топырақ. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 38-80 см.
Ауданда 16 мал дәрігерлік пункті және 32 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Көкпекті ауданында ірі қара мал 27802,0 бас, ұсақ мал 18250,0 бас және 12414,0 бас жылқы саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Көкпекті ауданы бойынша барлығы 864964,0 гектар жайылымдық алқаптары бар. Елді мекен шегінде 153215,0 гектар жайылым саналады, қордағы жерлерде 320931,0 гектар жайылымдық алқаптар бар.
Кейбір ауылдық округтерде жеке қосалқы шаруашылықтардағы мал санының өсуіне байланысты 243589,0 гектар жайылым алқаптарының жетіспеушілігі байқалуда.
Бұл мәселелерді шешу үшін мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекендердегі, ауыл шаруашылық мақсатындағы және Көкпекті ауданының қорындағы жерлер есебінен ұлғайту қажет.
Көкпекті ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 1 қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
Көкпекті ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 2 қосымша
Жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
Көкпекті ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 3 қосымша
Жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
Көкпекті ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі
жоспарға 4 қосымша
Жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
Көкпекті ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 5 қосымша
Жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
Көкпекті ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 6 қосымша
Ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
Көкпекті ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға
арналған жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 7 қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
р/с
Ауылдық округі
атауы
Шалғай жайылымға малдардың шығарылу мерзімі
Шалғай жайылымнан малдардың қайтарылу мерзімі
Ескерту
1
Биғаш
Сәуір айының 2 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
2
Көкжайық
Сәуір айының 2 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
3
Көкпекті
Сәуір айының 2 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
4
Қ. Аухадиев атындағы
Сәуір айының 2 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
5
Тассай
Сәуір айының 1 жартысы
Қазанның 3 онкүндігі
6
Үлкенбөкен
Сәуір айының 2 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
7
Үлгілімалшы
Сәуір айының 1 жартысы
Қазанның 3 онкүндігі
8
Теректі
Сәуір айының 1 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
9
Шұғылбай
Сәуір айының 2 жартысы
Қазанның 3 онкүндігі
10
Бастаушы
Сәуір айының 2 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
11
Белое
Сәуір айының 2 жартысы
Қазанның 3 онкүндігі
12
Құлынжон
Сәуір айының 1 жартысы
Қазанның 3 онкүндігі
13
Мариногорка
Сәуір айының 1 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
14
Миролюбовка
Сәуір айының 1 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
15
Сарыбел
Сәуір айының 1 жартысы
Қазанның 3 онкүндігі
16
Палатцы
Сәуір айының 2 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі
17
Самар
Сәуір айының 2 жартысы
Қазанның 2 онкүндігі