О районном бюджете на 2019-2021 годы
Решение Чингирлауского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 24 декабря 2018 года № 33-2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 27 декабря 2018 года № 5478. Утратило силу решением Чингирлауского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 11 февраля 2020 года № 50-3
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и Законом Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года и решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 14 декабря 2018 года №21-2 "Об областном бюджете на 2019-2021 годы" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №5451), районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2019-2021 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2019 год в следующих объемах:
1) доходы – 4 629 985 тысяч тенге:
налоговые поступления – 324 568 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 16 926 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 12 515 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 4 275 976 тысяч тенге;
2) затраты – 4 564 614 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 49 120 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 94 687 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 45 567 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 0 тенге:
приобретение финансовых активов – 0 тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – 16 251 тысяча тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – - 16 251 тысяча тенге:
поступление займов – 94 687 тысяч тенге;
погашение займов – 138 167 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 27 229 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 – в редакции решения Чингирлауского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 06.12.2019 № 47-1 (вводится в действие с 01.01.2019).
2. Поступления в районный бюджет на 2019 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 30 ноября 2018 года "О республиканском бюджете на 2019-2021 годы" и согласно пунктам 4, 5 настоящего решения.
3. Принять к сведению и руководству статьи 8, 11, 12, 13 Закона Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2019-2021 годы".

2019-2021 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау аудандық мәслихатының 2018 жылғы 24 желтоқсандағы № 33-2 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 27 желтоқсанда № 5478 болып тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау аудандық мәслихатының 2020 жылғы 11 ақпандағы № 50-3 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау аудандық мәслихатының 11.02.2020 № 50-3 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына және Батыс Қазақстан облыстық мәслихатының 2018 жылғы 14 желтоқсандағы №21-2 "2019-2021 жылдарға арналған облыстық бюджет туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №5451 тіркелген) шешіміне сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2019-2021 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2019 жылға мынадай көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 629 985 мың теңге:
салықтық түсімдер – 324 568 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 16 926 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 12 515 мың теңге;
трансферттер түсімі – 4 275 976 мың теңге;
2) шығындар – 4 564 614 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 49 120 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 94 687 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 45 567 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 0 теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 0 теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – 16 251 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – - 16 251 мың теңге:
қарыздар түсімі – 94 687 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 138 167 мың теңге;
бюджет қаражатын пайдаланылатын қалдықтары – 27 229 мың теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау аудандық мәслихатының 06.12.2019 № 47-1 шешімімен (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2019 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2018 жылғы 30 қарашадағы "2019-2021 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына және осы шешімнің 4, 5 - тармақтарына сәйкес қалыптастырылады.
3. Қазақстан Республикасының "2019-2021 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңының 8, 11, 12, 13 – баптары қаперге және басшылыққа алынсын.

4. Учесть в районном бюджете на 2019 год поступление целевых трансфертов и кредитов из республиканского бюджета в общей сумме 1 156 451 тысяча тенге:
на повышение заработной платы отдельных категорий гражданских служащих, работников организаций, содержащихся за счет средств государственного бюджета, работников казенных предприятий в связи с изменением размера минимальной заработной платы – 436 591 тысяча тенге;
на повышение заработной платы отдельных категорий административных государственных служащих – 19 159 тысяч тенге;
на увеличение оплаты труда учителей и педагогов-психологов организаций начального, основного и общего среднего образования – 149 572 тысяч тенге;
на молодежную практику – 29 164 тысячи тенге;
на частичное субсидирование заработной платы – 8 215 тысяч тенге;
на выплату государственной адресной социальной помощи – 58 914 тысяч тенге;
на оказание услуг специалиста жестового языка – 535 тысяч тенге;
на предоставление государственных грантов на реализацию новых бизнес-идей, в том числе молодежь категории NEET, члены малообеспеченных многодетных семей, малообеспеченные трудоспособные инвалиды – 10 353 тысячи тенге;
на увеличение норм обеспечения инвалидов обязательными гигиеническими средствами – 2 207 тысяч тенге;
на расширение перечня технических вспомогательных средств – 2 284 тысячи тенге;
на внедрение консультантов по социальной работе и ассистентов в центрах занятости населения – 9 390 тысяч тенге;
на строительство водопровода в селе Алмазное Чингирлауского района –50 000 тысяч тенге;
на строительство водопровода села Ащысай Чингирлауского района – 84 605 тысяч тенге;
на строительство водопровода от скважины Ашыктогай до села Жанакуш Чингирлауского района – 173 482 тысячи тенге;
на компенсацию потерь в связи со снижением налоговой нагрузки низкооплачиваемых работников для повышения размера их заработной платы – 27 293 тысяч тенге;
бюджетные кредиты для реализации мер социальной поддержки специалистов – 94 687 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 4 – в редакции решения Чингирлауского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 06.06.2019 № 41-1 (вводится в действие с 01.01.2019); с изменениями, внесенными решениями Чингирлауского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 10.10.2019 № 45-3 (вводится в действие с 01.01.2019); от 06.12.2019 № 47-1 (вводится в действие с 01.01.2019).
4-1. Учесть в районном бюджете на 2019 год поступление целевых трансфертов из национального фонда в общей сумме 89 069 тысяч тенге:
на выплату государственной адресной социальной помощи – 27 960 тысяч тенге;

4. Аудандық бюджетте 2019 жылға арналған республикалық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 1 156 451 мың теңге ескерілсін:
ең төменгі жалақы мөлшерінің өзгеруіне байланысты азаматтық қызметшілердің жекелеген санаттарының, мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен ұсталатын ұйымдар қызметкерлерінің, қазыналық кәсіпорындар қызметкерлерінің жалақысын көтеруге – 436 591 мың теңге;
мемлекеттік әкімшілік қызметшілердің жекелеген санаттарының жалақысын көтеруге – 19 159 мың теңге;
бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру ұйымдарының мұғалімдері мен педагог-психологтарының еңбекақы төлеуді ұлғайтуға – 149 572 мың теңге;
жастар практикасына – 29 164 мың теңге;
жалақыны ішінара субсидиялауға – 8 215 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге – 58 914 мың теңге;
ымдау тілі маманының қызметтерін көрсетуіне – 535 мың теңге;
NEET санатындағы жастарға, аз қамтылған көпбалалы отбасы мүшелері, аз қамтылған еңбекке қабілетті мүгедектерге жаңа бизнес-идеяларды жүзеге асыру үшін мемлекеттік гранттар беруге – 10 353 мың теңге;
мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға – 2 207 мың теңге;
техникалық көмекші құралдар тiзбесiн кеңейтуге – 2 284 мың теңге;
халықты жұмыспен қамту орталықтарына әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанттар мен ассистенттерді енгізуге – 9 390 мың теңге;
Шыңғырлау ауданы Алмаз ауылының су құбырын құрылысына – 50 000 мың теңге;
Шыңғырлау ауданы Ащысай ауылының су құбырын құрылысына – 84 605 мың теңге;
Шыңғырлау ауданы Жаңакүш ауылына дейін Ашықтоғай ұңғымасынан су құбырын құрылысына – 173 482 мың теңге;
төмен ақы төленетін қызметкерлердің жалақысының мөлшерін көтеру үшін олардың салықтық жүктемесін төмендетуге байланысты шығындардыөтеуге – 27 293 мың теңге;
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға берілетін бюджеттік кредиттер – 94 687 мың теңге.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау аудандық мәслихатының 06.06.2019 № 41-1 шешімімен (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді – Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау аудандық мәслихатының 10.10.2019 № 45-3 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі); 06.12.2019 № 47-1 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
4-1. Аудандық бюджетте 2019 жылға арналған ұлттық қорынан берілетін нысаналы трансферттердің жалпы сомасы 89 069 мың теңге ескерілсін:
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге – 27 960 мың теңге;

на предоставление грантов для реализации новых бизнес-идей для молодежи, малообеспеченным многодетным семьям, малообеспеченным трудоспособным инвалидам – 25 250 тысяч тенге;
на краткосрочное профессиональное обучение по компетенциям и навыкам, востребованным на рынке труда – 35 859 тысяч тенге.
Сноска. Решение дополнено пунктом 4-1 в соответствии с решением Чингирлауского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 10.10.2019 № 45-3 (вводится в действие с 01.01.2019); с изменением, внесенным решением Чингирлауского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 06.12.2019 № 47-1 (вводится в действие с 01.01.2019).
5. Учесть в районном бюджете на 2019 год поступление целевых трансфертов из областного бюджета в общей сумме 610 475 тысяч тенге:
на краткосрочное профессиональное обучение рабочих кадров по востребованным на рынке труда профессиям – 11 617 тысяч тенге;
на молодежную практику – 0 тенге;
для внедрения новой системы оплаты труда административных государственных служащих на основе факторно-бальной шкалы – 0 тенге;
на средний ремонт автомобильной дороги по улице Лукпана Клышева села Шынгырлау Чингирлауского района – 274 787 тысяч тенге;
на проведение комплексной вневедомственной экспертизы по рабочему проекту "Строительство водопровода в селе Шоктыбай Чингирлауского района" – 1 125 тысяч тенге;
на проведение комплексной вневедомственной экспертизы по рабочему проекту "Реконструкция водопровода в селе Ардак Чингирлауского района" – 883 тысячи тенге;
на приобретение учебников и учебно-методических комплексов для школ района, в связи с переходом на обновленное содержание 1, 4, 9, 10 классов и предшкольной подготовки – 51 567 тысяч тенге;
частным агентствам для устройства на работу – 0 тенге;
на капитальный ремонт автомобильной дороги по улице Тәуелсіздік села Шынгырлау Чингирлауского района – 55 113 тысяч тенге;
на капитальный ремонт автомобильных дорог села Шынгырлау Чингирлауского района – 145 037 тысяч тенге;
на строительство водопровода от скважины Ашыктогай до села Жанакуш Чингирлауского района – 65 571 тысяча тенге;
для участия учителей в тренинге и подписания на портал "Виртуальная лаборатория" – 2 250 тысяч тенге;
на предоставление государственных грантов для реализаций новых бизнес – идей – 2 525 тысяч тенге;
на выплату государственной адресной социальной помощи – 0 тенге.
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными решениями Чингирлауского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 26.03.2019 № 38-2 (вводится в действие с 01.01.2019); от 06.06.2019 № 41-1 (вводится в действие с 01.01.2019); от 10.10.2019 № 45-3 (вводится в действие с 01.01.2019); 06.12.2019 № 47-1 (вводится в действие с 01.01.2019).

жастарға және табысы аз көпбалалы отбасыларға, табысы аз еңбекке қабілетті мүгедектерге жаңа бизнес-идеяларды жүзеге асыру үшін гранттарға – 25 250 мың теңге;
еңбек нарығында сұранысқа ие біліктіліктер мен дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға – 35 859 мың теңге.
Ескерту. Шешім 4-1-тармақпен толықтырылды – Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау аудандық мәслихатының 10.10.2019 № 45-3 шешімімен (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді – Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау аудандық мәслихатының 06.12.2019 № 47-1 шешімімен (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі).
5. Аудандық бюджетте 2019 жылға арналған облыстық бюджеттен берілетін нысаналы трансферттердің жалпы сомасы 610 475 мың теңге ескерілсін:
еңбек нарығында талап етілетін кәсіптер бойынша жұмысшы кадрларды қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға – 11 617 мың теңге;
жастар практикасына – 0 теңге;
факторлық-балдық шәкілге негізделген әкімшілік мемлекеттік қызметшілерге еңбекақы төлеудің жаңа жүйесін енгізу үшін – 0 теңге;
Шыңғырлау ауданы Шыңғырлау ауылы Лұқпан Қылышев көшесі бойындағы автомобиль жолдарын орташа жөндеуге – 274 787 мың теңге;
"Шыңғырлау ауданы Шоқтыбай ауылында су құбыры құрылысы" жұмыс жобасы бойынша кешенді мемлекеттік ведомстводан тыс сараптамадан өткізуге – 1 125 мың теңге;
"Шыңғырлау ауданы Ардақ ауылының су құбырын қайта жаңарту" жұмыс жобасы бойынша кешенді мемлекеттік ведомстводан тыс сараптамадан өткізу – 883 мың теңге;
жаңартылған білім беру мазмұнына 1, 4, 9, 10 сыныптардың және мектепалды даярлық тобының көшуіне байланысты аудан мекептеріне кітаптар және оқу-әдістемелік қешендерді сатып алуға – 51 567 мың теңге;
жұмысқа орналастыру бойынша жеке агенттіктерге – 0 теңге;
Шыңғырлау ауданы Шыңғырлау ауылы Тәуелсіздік көшесіндегі автокөлік жолын күрделі жөндеуге – 55 113 мың теңге;
Шыңғырлау ауданы Шыңғырлау ауылының автокөлік жолдарын күрделі жөндеуге – 145 037 мың теңге;
Шыңғырлау ауданы Жаңакүш ауылына дейін Ашықтоғай ұңғымасынан су құбырын құрылысына – 65 571 мың теңге;
"Виртуалды лаборатория" порталына жазылуға және мұғалімдерге тренингке қатысуға – 2 250 мың теңге;
жаңа бизнес - идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беруге – 2 525 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге – 0 теңге.
Ескерту. 5-тармаққа өзгерістер енгізілді – Батыс Қазақстан облысы Шыңғырлау аудандық мәслихатының 26.03.2019 № 38-2 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі); 06.06.2019 № 41-1 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі); 10.10.2019 № 45-3 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі); 06.12.2019 № 47-1 (01.01.2019 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.

6. Установить на 2019 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, по следующим подклассам доходов:
1) индивидуальный подоходный налог, зачисляется в районный бюджет в размере 100 процентов;
2) социальный налог, зачисляется в районный бюджет в размере 100 процентов.
7. Установить на 2019 год размер субвенций, передаваемый из областного бюджета в районный бюджет в общей сумме 2 514 667 тысяч тенге.
8. Установить на 2019 год размер субвенций, передаваемый из районного бюджета в сельский бюджет в общей сумме 181 074 тысячи тенге.
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2019 год в размере 6 000 тысяч тенге:
чрезвычайный резерв местного исполнительного органа района для ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на территории района – 2 000 тысяч тенге;
резерв местного исполнительного органа района на неотложные затраты – 4 000 тысяч тенге.
10. На 31 декабря 2019 года лимит долга местного исполнительного органа района составляет 412 786 тысяч тенге.
11. Установить гражданским служащим здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, работающим в сельской местности, согласно перечню должностей специалистов определенных в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан повышение на 25% должностных окладов по сравнению со ставками гражданских служащих, занимающимися этими видами деятельности в городских условиях, с 1 января 2019 года.
12. Утвердить перечень местных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения местных бюджетов на 2019 год, согласно приложению 4.
13. Руководителю аппарата районного маслихата (С.Шагиров) обеспечить государственную регистрацию данного решения в органах юстиции, его официальное опубликование в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.

6. Жергілікті бюджеттердің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2019 жылдың кірістер бөлу нормативі төмендегі ішкі сыныбы кірістері бойынша белгіленсін:
1) жеке табыс салығы аудандық бюджетке 100 пайыз мөлшерінде енгізіледі;
2) әлеуметтік салық аудандық бюджетке 100 пайыз мөлшерінде енгізіледі.
7. Аудандық бюджетте 2019 жылға арналған облыстық бюджеттен берілетін субвенциясы жалпы сомасы 2 514 667 мың теңге көлемінде белгіленсін.
8. Ауылдық бюджетте 2019 жылға арналған аудандық бюджеттен берілетін субвенциясы жалпы сомасы 181 074 мың теңге көлемінде белгіленсін.
9. 2019 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органдарының резерві 6 000 мың теңге көлемінде бекітілсін:
табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жоюға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының төтенше резерві – 2 000 мың теңге;
шұғыл шығындарға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві – 4 000 мың теңге.
10. Ауданның жергілікті атқарушы органының борыш лимиті 2019 жылдың 31 желтоқсанына 412 786 мың теңгені құрайды.
11. 2019 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен белгіленген мамандар лауазымдарының тізбесіне ауылдық жерлерде қызмет ететін денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария саласының азаматтық қызметшілеріне осы қызмет түрлерімен қалада айналысатын азаматтық қызметшілердің ставкаларымен салыстырғанда лауазымдық жалақыларын 25%-ға көтеру белгіленсін.
12. 2019 жылға арналған жергілікті бюджеттердің атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын жергілікті бюджеттік бағдарламалардың тізбесі 4-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
13. Аудандық мәслихат аппаратының басшысы (С.Шагиров) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялануын қамтамасыз етсін.