О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 "Об утверждении Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил"
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 января 2019 года № 12. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 января 2019 года № 18195
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 7-1/587 "Об утверждении Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правил" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11940, опубликован 30 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Ветеринарных (ветеринарно-санитарных) правилах, утвержденных указанным приказом:
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. При строительстве скотомогильника (биотермической ямы) в центре участка выкапывают яму длиной и шириной 3 метра и глубиной 10 метров, за исключением мест, где на глубине 5-6 метров находятся грунтовые воды (с учетом рельефа местности). Стены ямы выкладывают из водонепроницаемого материала и выводят выше уровня земли на 40 сантиметров до 1 метра с устройством отмостки. Дно ямы укладывают, бетонируют толщиной не менее 20 сантиметров. Перекрытие ямы делают двухслойным. Между слоями закладывают утеплитель. В центре перекрытия оставляют отверстие размером 100 x 100 сантиметров, плотно закрываемое крышкой с замком. Из ямы выводят вытяжную трубу диаметром 25 сантиметров и высотой 3 метра. Над ямой на высоте 2,5 метра строят навес длиной 6 метров, шириной 3 метра. Рядом пристраивают помещение для вскрытия трупов животных, хранения дезинфицирующих средств, инвентаря, специальной одежды и инструментов.";
дополнить пунктом 30-1 следующего содержания:
"30-1. Скотомогильники по захоронению трупов животных, павших от сибирской язвы по всему периметру огораживают изгородью (металлической или бетонной) высотой не менее 1,5 метра, исключающей доступ людей и животных, с обозначением в виде таблички - "Сибирская язва" (с датой возникновения болезни).
Трупы животных, павших от сибирской язвы, а также продукцию и сырье животного происхождения сжигают в специальных установках. Зольный остаток помещают в ямы Беккари.
Место вынужденного убоя, вскрытия трупа животного, павшего от сибирской язвы, тщательно обжигают, затем обливают 20 %-ным раствором хлорной извести, почву перекапывают на глубину 25 сантиметров и перемешивают с сухой хлорной известью из расчета одна часть извести на три части почвы, содержащей не менее 25 % активного хлора. После перемешивания с известью почву увлажняют водой.

Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 14 қаңтардағы № 12 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 16 қаңтарда № 18195 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 7-1/587 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11940 болып тіркелген, 2015 жылғы 30 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ветеринариялық (ветеринариялық-санитариялық) қағидаларда:
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Мал қорымын (биотермиялық шұңқырды) салу кезінде 5-6 метр тереңдікте жерасты сулары шығатын (жер бедерін ескере отырып) жерлерден басқа учаскенің ортасынан ұзындығы мен ені 3 метр, тереңдігі 10 метр болатын шұңқыр қазады. Шұңқырдың қабырғасын су өтпейтін материалмен қалайды да, қорғаныш құрылғысымен жер беті деңгейінен 40 сантиметрден 1 метрге дейін жоғары шығарады. Шұңқырдың түбін реттеп, кем дегенде 20 сантиметр қалыңдықпен бетондайды. Шұңқырдың жабыны екі қабаттап жасалынады. Қабат арасына жылу өткізбейтін төсеніш салады. Жабынның дәл ортасынан өлшемі 100х100 сантиметр болатын тесік қалдырады, оның құлыпталатын тығыз жабылатын қақпағы болады. Шұңқырдан диаметрі 25 сантиметр және биіктігі 3 метр болатын сорғыш мұржа шығарылады. Шұңқырдың үстіне биіктігі 2,5 метр, ұзындығы 6 метр, ені 3 метр болатын қалқа тұрғызады. Қасынан жануарлардың өлекселерін союға, дезинфекциялаушы құралдарды, арнайы киімдерді және құрал-саймандарды сақтауға арналған үй-жайды жалғастыра салады.";
мынадай мазмұндағы 30-1-тармақпен толықтырылсын:
"30-1. Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері көмілген мал қорымдарына адамдар мен жануарлар кіре алмайтындай етіп бүкіл периметрі бойынша биіктігі кем дегенде 1,5 метр болатын қоршаумен (металдан немесе бетоннан) қоршайды, "Сібір жарасы" деген жазуы бар тақтайшалармен (аурудың пайда болған күні) белгіленеді.
Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері, сондай-ақ жануарлардан алынған шикізат пен өнім арнайы қондырғыларда өртеледі. Күл қалдығы Беккари шұңқырына салынады.
Сібір жарасынан өлген жануардың лажсыз сойылған, өлексесі жарып ашылған жерді мұқият өртейді, содан кейін 20%-дық хлоры бар әк ертіндісін құяды, топырақты 25 сантиметр тереңдікте қазып, кемінде 25% белсенді хлордан тұратын құрғақ хлоры бар әкті топырақтың үш бөлігіне бір бөлік есебінде араластырады. Топырақты әкпен араластырғаннан кейін сумен ылғалдандырады.

При невозможности определить место захоронения животных, павших от сибирской язвы по ветеринарно-санитарным карточкам, кадастровым сведениям, санитарно-эпидемиологическим заключениям, по комиссионным изысканиям на местности, считается неустановленным место захоронения животных, павших от сибирской язвы (нет ориентиров, но сведения о падеже животных указаны в кадастровых сведениях, составляется акт о том, что в данном стационарно неблагополучном по сибирской язве пункте имеется эпизоотический очаг, но не обнаружен скотомогильник по захоронению трупов животных, павших от сибирской язвы). Территорию объектов отделяют от населенных пунктов санитарно-защитной зоной в соответствии с Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования по установлению санитарно-защитной зоны производственных объектов", утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 237 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11124).";
дополнить главами 12-1, 12-2, 12-3 и 12-4 следующего содержания:
"Глава 12-1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по предупреждению сибирской язвы сельскохозяйственных животных
Параграф 1. Порядок проведения противоэпизоотических (профилактических) мероприятий по предупреждению случаев заболевания сибирской язвой сельскохозяйственных животных
145-1. Подразделения МИО соответствующих административно-территориальных единиц выполняют ветеринарно-санитарные мероприятия по предупреждению сибирской язвы направленные на:
1) выявление и регистрацию эпизоотических очагов сибирской язвы с обозначением координат и границ почвенных очагов сибирской язвы, организацию противоэпизоотических мероприятий и контроль (надзор) за их выполнением;
2) ограждение имеющихся почвенных очагов по всему периметру глухим забором (металлический или бетонный) высотой не менее 1,5 метра, исключающим доступ людей и животных. Почвенный очаг должен иметь обозначение в виде таблички: "Сибирская язва" (с датой возникновения болезни);
3) осуществление государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора на предмет соблюдения требований законодательства Республики Казахстан в области ветеринарии на объектах внутренней торговли, на предприятиях (за исключением связанных с импортом и экспортом);
4) осуществление контроля за состоянием скотомогильников по захоронению трупов животных, павших от сибирской язвы, скотомогильников (биотермических ям), скотопрогонных трасс, животноводческих объектов;

Сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері көмілген орындарды ветеринариялық-санитариялық карточка, кадастрлық мағлұматтар, санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылар бойынша, жергілікті жердегі комиссиялық іздестіруі бойынша анықтау мүмкін болмаған кезде, сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері көмілген орындар айқындалмаған деп саналады (бағдар жоқ, бірақ жануарлардың өлгендігі жөнінде мәліметтер кадастрда көрсетілсе, сібір жарасы бойынша стационарлық-қолайсыз пунктте эпизоотиялық ошақтың бар екендігі, бірақ сібір жарасынан өлген жануарлар өлекселері көмілген орынның анықтамағандығы жөнінде акті жасалынады). Объектілер аумақтары "Өндірістік объектілердің санитариялық-қорғаныш аймағын белгілеу бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің санитариялық қағидаларын бекіту туралы 2015 жылғы 20 наурыздағы № 237 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11124 болып тіркелген) сәйкес санитариялық-қорғаныш аймағымен елді мекендерден алыстатылады.";
мынадай мазмұндағы 12-1, 12-2, 12-3 және 12-4-тараулармен толықтырылсын:
"12-1-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларының сібір жарасының алдын алу жөніндегі ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
1-параграф. Ауыл шаруашылығы жануарларының сібір жарасы ауруының алдын алу жөніндегі эпизоотияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларды өткізу тәртібі
145-1. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО бөлімшелері:
1) сібір жарасының эпизоотиялық ошақтарын, сібір жарасының топырақты ошақтарының координаттары мен шекараларын белгілей отырып, анықтауға және тіркеуге, эпизоотияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыру және олардың орындалуын бақылауға (қадағалауға);
2) адамдар мен жануарлардың өтіп кетуіне жол бермейтін топырақтағы ошақтарды бүкіл периметрі бойынша биіктігі кемінде 1,5 метр қоршаулармен (метал немесе бетон) қоршауға. Топырақты ошақта "Сібір жарасы" деген жазуы бар тақтайшалар болуы керек;
3) ішкі сауда объектілерінде, кәсіпорындарда (импортқа және экспортқа байланыстыларды қоспағанда) өндіріс объектілерінде ветеринария саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасы талаптарының сақталуы тұрғысына мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және қадағалауды жүзеге асыруға;
4) сібір жарасынан өлген жануарлардың өлекселері көмілген мал қорымдарының (биотермиялық шұңқырлардың), мал айдайтын трассалардың, мал шаруашылығы объектілерінің жай-күйіне бақылауды жүзеге асыруға;

5) проведение профилактической дезинфекции в животноводческих хозяйствах, в пунктах убоя скота, в местах заготовки и хранения сырья и продукции животного происхождения, транспортных средств, всех типов, занятых в его перевозках, в производственных помещениях на предприятиях.
145-2. Реализация мяса и мясной продукции проводится после проведения ветеринарно-санитарной экспертизы.
145-3. Физическим и юридическим лицам в целях предупреждения заболевания животных необходимо:
1) обеспечивать идентификацию сельскохозяйственных животных;
2) извещать подразделения МИО, осуществляющих деятельность в области ветеринарии, государственные ветеринарные организации, созданные МИО, органы государственного ветеринарно-санитарного контроля и надзора о:
вновь приобретенном (приобретенных) животном (животных), полученном приплоде, его (их) убое и реализации;
о случаях падежа, одновременного заболевания двух и более животных или об их необычном поведении и до прибытия специалистов в области ветеринарии принять меры к изолированному содержанию животных при подозрении в заболевании;
3) оказывать содействие специалистам в области ветеринарии при выполнении ветеринарных мероприятий.
145-4. Государственными ветеринарными организациями, созданными МИО, проводится профилактическая вакцинация сельскохозяйственных животных, в порядке и в сроки, предусмотренные наставлением (инструкцией) по их применению.
145-5. По результатам проведенной вакцинации животных против сибирской язвы оформляется акт о проведенном ветеринарном мероприятии по форме согласно приложению 1 к Правилам планирования и проведения ветеринарных мероприятий против особо опасных болезней животных (далее – Правила планирования), утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 июня 2014 года № 16-07/332 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9639), к которому прилагается опись животных, подвергнутых вакцинации, с указанием их индивидуальных номеров, соответствующих сведениям в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных, по форме согласно приложению 2 к Правилам планирования.
145-6. В течение 14 календарных дней после вакцинации проводится наблюдение за вакцинированными животными и не допускается убой вакцинированных против сибирской язвы животных на мясо и снятие шкур с животных, павших в период до истечения 14 календарных дней после вакцинации.
145-7. Предприятия независимо от форм собственности обеспечивают соблюдение следующих требований:

5) мал шаруашылығы қожалықтарында, мал сою пункттерінде, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты дайындайтын және сақтайтын жерлерде, мал тасумен айналысатын барлық типтегі көлік құралдарында, кәсіпорындардағы өндірістік үй-жайларда профилактикалық дезинфекция жүргізуге бағытталған сібір жарасының алдын алу жөніндегі ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды орындайды.
145-2. Ет және ет өнімдерін өткізу Заңның 22-бабының 5-тармағына сәйкес жүргізіледі.
145-3. Жеке және заңды тұлғалар жануарлар ауруының алдын алу мақсатында:
1) ауыл шаруашылығы жануарларын бiрдейлендiрудi қамтамасыз етуі;
2) ветеринария саласындағы қызметті жүзеге асыратын ЖАО бөлімшелерін, ЖАО құрған ветеринариялық мекемелерді, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және қадағалау органдарын:
жаңадан сатып алынған жануар (лар), туылған төлдер, олардың (оның) сойылғаны және сатылғаны туралы;
екі және оданда көп жануарлардың қырылғаны, бiр мезгiлде ауырғаны немесе олардың әдеттен тыс мiнезі туралы хабардар етуі және ветеринария саласындағы мамандар келгенге дейін ауру деп күдiк келтiрiлген жануарларды оқшаулап ұстау жөнiнде шаралар қолдануы тиіс;
3) ветеринария саласындағы мамандардың ветеринариялық іс-шаралар өткізу бойынша қызметтiк мiндеттерiн орындауы кезінде оларға жәрдем көрсетуі қажет.
145-4. ЖАО құрған мемлекеттік ветеринариялық ұйымдар қолдану жөніндегі тәлімдемеде (нұсқаулықта) көзделген тәртіппен және мерзімдерде ауыл шаруашылығы жануарларына профилактикалық вакциналау жүргізеді.
145-5. Жануарларды сібір жарасына қарсы жүргізілген вакциналау нәтижесі бойынша Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 30 маусымдағы № 16-07/332 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9639 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Жануарлардың аса қауіпті ауруларына қарсы ветеринариялық іс-шараларды жоспарлау және жүргізу қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ветеринариялық іс-шаралар туралы акт ресімделеді, бұл актіге ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру бойынша дерекқор мәліметтеріне сәйкес жеке нөмірлерін көрсетіп вакциналаған жануарлардың тізімдемесі қоса беріледі.
145-6. Жануарларды вакциналағаннан кейін күнтізбелік 14 күн ішінде бақылайды және сібір жарасына қарсы вакциналанған малды етке союға және вакциналағаннан кейін күнтізбелік 14 күн өткенге дейінгі кезеңде өлген малдың терісін алуға жол берілмейді.
145-7. Кәсіпорындар меншік нысанына қарамастан, мынадай талаптарды сақтауды қамтамасыз етеді:

1) проведение ветеринарного осмотра и ветеринарно-санитарной экспертизы туш и внутренних органов животных, осуществление лабораторных исследований;
2) обеззараживание мяса и другой продукции животного происхождения, их утилизация при непригодности для употребления;
3) хранение мяса и мясной продукции в специальных изолированных и опечатанных камерах, холодильниках и сохранности подозрительного на зараженность возбудителем сибирской язвы мяса в период проведения лабораторных исследований;
4) исследование шкур сельскохозяйственных животных на сибирскую язву.
145-8. В случае возникновения подозрения на сибирскую язву в ходе вскрытия трупа павшего животного, работа прекращается.
145-9. При получении информации о регистрации случаев заболевания сибирской язвой животных и/или падежа животных с подозрением на сибирскую язву государственный ветеринарный врач и специалист в области ветеринарии соответствующей административно-территориальной единицы проводит осмотр больных и павших животных.
145-10. При подозрении на сибирскую язву от трупа животного отбирают и направляют в ветеринарную лабораторию следующие образцы патологического материала:
1) кровь из надреза уха, периферических сосудов или отрезают и посылают ушную раковину (предварительно наложив две лигатуры, со стороны, на котором лежит труп, края разреза прижигают);
2) смывы из ротовой и носовой полости при наличии кровянистых выделений.
145-11. Патологический материал с соблюдением мер биобезопасности направляется нарочно в ветеринарную лабораторию. В ветеринарной лаборатории материал исследуется микроскопическим (в день поступления материала), бактериологическим (в течение трех суток), биологическим (в течение десяти суток) методами полимеразно-цепной реакцией (далее - ПЦР).
145-12. При получении предварительного положительного результата микроскопических исследований ветеринарная лаборатория информирует главного государственного ветеринарного врача соответствующей административно-территориальной единицы.
145-13. Подразделение МИО совместно с подразделением ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии и государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения соответствующей административно-территориальной единицы до получения результатов экспертизы трупов животных подозрительных на наличие сибирской язвы организуют мероприятия по их уничтожению с соблюдением необходимых мер биобезопасности согласно требованиям настоящих Правил.
145-14. Главный государственный ветеринарный врач соответствующей административно-территориальной единицы направляет экстренное извещение в соответствующее территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии, государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и совместно с государственным ветеринарно-санитарным инспектором и представителем ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проводят эпизоотолого-эпидемиологическое обследование, не допускают реализацию и вывоз продукции и сырья животного происхождения, подозреваемых на зараженность возбудителями сибирской язвы.

1) жануарлардың ұшасына және ішкі ағзаларына ветеринариялық қарап-тексеру және ветеринариялық-санитариялық сараптама жүргізу, зертханалық зерттеулерді жүзеге асыру;
2) ет және жануардан алынатын басқа да өнімді зарарсыздандыру, пайдалануға жарамсыз болған жағдайда оны кәдеге жарату;
3) ет және ет өнімін арнайы оқшауланған және сүргі салынған камераларда, тоңазытқыштарда сақтауды және зертханалық зерттеулер жүргізу кезеңінде сібір жарасының қоздырғыштарын жұқтыруға күдікті еттің сақталуын;
4) ауыл шаруашылығы жануарларының терісін сібір жарасына зерттеу.
145-8. Өлген жануардың өлексесін ашып қарау барысында сібір жарасына күдіктену туындаған жағдайда жұмыс тоқтатылады.
145-9. Жануарлардың сібір жарасымен ауырғандығы және/немесе сібір жарасына күдікті жануарлардың өлу жағдайлары тіркелгені туралы ақпаратты алған кезде мемлекеттік ветеринар дәрігер және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ветеринария саласындағы маманы ауырған және өлген жануарларға қарап-тексеру жүргізеді.
145-10. Сібір жарасына күдік туындаған кезде жануарлардың өлексесінен патологиялық материалдың мынадай үлгілері алынады және ветеринариялық зертханаға жіберіледі:
1) құлақ тілігінен, перифериялық тамырларынан қан алып немесе құлақ қалқанын кесіп алып жолдайды (алдын ала өлексе жатқан жақтан екі лигатура қоя отырып, тіліктің шеттерін күйдіреді);
2) қан аралас сұйықтықтар болған жағдайда, ауыз және мұрын қуыстарынан алынған шайындыларды жолдайды.
145-11. Патологиялық материал биологиялық қауіпсіздік шаралары сақтала отырып, ветеринариялық зертханаға қолма-қол жіберіледі. Ветеринариялық зертханада материал полимеразды-тізбектік реакция (бұдан әрі - ПТР) арқылы микроскопиялық (материал түскен күні), бактериологиялық (үш тәулік ішінде) және биологиялық (10 тәулік ішінде) әдістермен зерттеледі.
145-12. Микроскопиялық зерттеулердің алдын ала оң қорытындысын алған кезде ветеринариялық зертхана тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринар дәрігерін хабардар етеді.
145-13. ЖАО бөлімшесі ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының және тиісті әкімшілік бірліктегі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік органның бөлімшесімен бірлесіп сібір жарасы инфекциясының болуына күдікті жануардың өлекселеріне сараптама нәтижелерін алғанға дейін осы Қағидалардың талаптарына сәйкес қажетті биологиялық қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, оларды жою бойынша іс-шараларды ұйымдастырады.
145-14. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринар дәрігері ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының, тиісті әкімшілік бірліктегі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік органның тиісті аумақтық бөлімшесіне шұғыл хабарлама жібереді және мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспектор мен тиісті әкімшілік бірліктегі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосы өкілімен бірлесіп эпизоотиялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарау жүргізеді, сібір жарасы қоздырғышын жұқтыруға күдік тудырған жануардан алынатын өнімдерді және шикізатты өткізуге және шығаруға жол бермейді.

Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в неблагополучном пункте
145-15. При установлении окончательного диагноза на территории хозяйствующего субъекта устанавливается карантин, при котором не допускается:
1) ввоз, вывоз всех видов животных;
2) заготовка и вывоз продукции и сырья животного происхождения, перегоны животных внутри хозяйства;
3) использование молока от больных животных;
4) убой животных на мясо;
5) вскрытие трупов и снятие шкур с павших животных;
6) проведение ветеринарных хирургических операций, кроме неотложных;
7) вход на территорию эпизоотического очага посторонним лицам, въезд на его территорию транспорта, не связанного с обслуживанием объекта;
8) водопой животных из естественных водоемов;
9) торговля животными, продукцией и сырьем животного происхождения, проведение сельскохозяйственных ярмарок, выставок (аукционов) и других общественных мероприятий, связанных со скоплением людей и животных.
145-16. Подразделения МИО совместно с подразделением ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии и государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения соответствующей административно-территориальной единицы составляют план мероприятий по ликвидации эпизоотического очага.
145-17. В эпизоотическом очаге сибирской язвы специалистами в области ветеринарии проводится ветеринарный осмотр всего поголовья животных с обязательной термометрией, кроме свиней.
145-18. Ветеринарные мероприятия по ликвидации сибирской язвы, включая дезинфекцию территории и помещений, где находились больные или павшие от сибирской язвы животные, включают обработку животных инсектицидами и дезинфицирующими средствами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.
145-19. Зерно, грубые и сочные корма с участков, на которых находились больные или павшие от сибирской язвы животные, не подлежат вывозу, их уничтожают или скармливают на месте животным, вакцинированным против сибирской язвы.
145-20. При обнаружении неблагополучных по сибирской язве сырья и продукции животного происхождения на предприятиях вводится карантин в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 10 Закона. Продукция и сырье животного происхождения уничтожаются.
145-21. В помещениях, где осуществлялась заготовка, хранение и обработка контаминированного сибиреязвенным возбудителем сырья и продукции животного происхождения проводятся дезинфекционные мероприятия средствами, зарегистрированными в Республике Казахстан и (или) государствах-членах Евразийского экономического союза.

2-параграф. Қолайсыз пунктте ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
145-15. Түпкілікті диагнозды қойған кезде шаруашылық жүргізуші субъектiнiң аумағына карантин қойылады, бұл кезде:
1) жануарлардың барлық түрлерін әкелуге, әкетуге;
2) жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындауға және әкетуге, шаруашылық ішінде жануарлардың орнын ауыстыруға;
3) ауру жануарлардың сүтін пайдалануға;
4) жануарларды етке союға;
5) өлген жануарлардың өлексесін ашып қарауға және терісін алуға;
6) ветеринариялық хирургиялық операциялардың кезек күттірмейтінінен басқасын жүргізуге;
7) эпизоотиялық ошақ аумағына бөгде адамдардың кіруіне, оның аумағына объектіге қызмет көрсетуге байланысы жоқ көліктің кіруіне;
8) табиғи су қоймаларынан жануарларды суаруға;
9) жануарларды және жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты саудалауға, ауыл шаруашылығы жәрмеңкелерін, көрмелерін (аукциондар) және адамдар мен жануарлар жиналатын басқа да қоғамдық іс-шараларды өткізуге жол берілмейді.
145-16. ЖАО бөлімшесі ветеринария саласындағы уәкілетті орган ведомствосының және тиісті әкімшілік бірліктегі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік органның бөлімшесімен бірлесіп, эпизоотиялық ошақты жою жөнінде іс-шаралар жоспарын жасайды.
145-17. Сібір жарасының эпизоотиялық ошағында ветеринария саласындағы мамандар шошқалардан басқа, барлық жануарлар басына міндетті түрде дене қызуын өлшей отырып, ветеринариялық қарап-тексеру жүргізеді.
145-18. Сібір жарасын жою бойынша ветеринариялық іс-шараларға сібір жарасымен ауырған немесе өлген жануарлар болған аумақты және үй-жайды дезинфекциялаумен қоса, жануарларды Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген инсектицидтермен және дезинфекциялау құралдарымен өңдеу жатады.
145-19. Сібір жарасымен ауырған немесе өлген жануарлар болған учаскелердегі дақылдар, ірі және шырынды азықтарды шығаруға болмайды, олар сол жерде жойылады немесе сібір жарасына қарсы вакциналанған жануарларды азықтандырады.
145-20. Сібір жарасы бойынша қолайсыз жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізат анықталған кезде кәсіпорындарда Заңның 10-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес карантин енгізіледі. Жануардан алынатын өнім мен шикізат жойылады.
145-21. Сібір жарасының қоздырғыштарымен контаминацияланған жануарлардан алынатын өнім мен шикізатты дайындау, сақтау және өңдеу жүзеге асырылған үй-жайларда Қазақстан Республикасында және (немесе) Евразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде тіркелген құралдармен дезинфекциялық іс-шаралар жүргізіледі.

145-22. Карантин снимается по истечении 15 календарных дней после ликвидации инфекции и проведения заключительной дезинфекции.
Перед снятием карантина:
1) проводят очистку и заключительную дезинфекцию всех помещений, территорий, в которых находились больные животные, инвентарь и транспорт;
2) проводят побелку стен, перегородок внутри производственных помещений по содержанию, использованию и разведению животных раствором свежегашеной извести;
3) в случае проведения заключительных мероприятий при снятии карантина с неблагополучного пункта в период дождей, снегопадов и морозов с наступлением благоприятной погоды в этом пункте повторно проводят комплекс ветеринарно-санитарных мероприятий (санитарный ремонт помещений, дезинфекцию), обеспечивающих полное уничтожение возбудителя во внешней среде;
4) проверяют полноту выполнения заключительных ветеринарно-санитарных мероприятий, благополучие животных по сибирской язве сельскохозяйственных животных.
Параграф 3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий при обнаружении сибирской язвы на предприятиях
145-23. При обнаружении признаков сибирской язвы на предприятиях проводят мероприятия, установленные настоящими Правилами.
145-24. На предприятиях по представлению главного государственного ветеринарно-санитарного инспектора соответствующей административно-территориальной единицы решением МИО немедленно вводятся ограничительные мероприятия, предусматривающие:
1) прекращение приема новых партий животных для убоя, других перемещаемых (перевозимых) объектов до завершения ветеринарно-санитарных мероприятий по ликвидации очага и снятия ограничительных мероприятий;
2) недопущение выпуска с территории предприятия перемещаемых (перевозимых) объектов, а также выноса (вывоза) за его пределы отходов и любых предметов в необеззараженном виде;
3) недопущение посещения предприятия посторонними лицами, не имеющими непосредственного отношения к данному предприятию;
4) усиление режима санитарной обработки обслуживающего персонала предприятия.
145-25. На предприятиях принимают следующие меры:
1) организуют очистку от навоза, остатков корма, мусора транспортных средств, на которых перевозились животные, территорий и помещений, где содержались животные, производственные помещения, а также инвентаря и подвергают их тщательной дезинфекции;
2) обеспечивают утилизацию или обеззараживание навоза биотермическим способом в оборудованных навозохранилищах на территории предприятия;
3) организуют санитарную обработку лиц, принимавших участие в доставке партий перемещаемых (перевозимых) объектов, его переработке, в проведении работ по очистке, дезинфекции, а также обеззараживании одежды и обуви людей.

145-22. Карантин инфекцияны жойғаннан және қорытынды дезинфекция жүргізілгеннен кейін күнтізбелік 15 күн өткен соң алынады.
Карантинді алудың алдында:
1) ауру жануарлар тұрған барлық қора-жайларды, аумақты, мүкәммалды, көлікті тазалау және қорытынды дезинфекция жүргізіледі;
2) жануарларды күтіп-бағатын, пайдаланатын және өсіретін өндірістік үй-жайлардың ішіндегі қабырғаларды, бөлінген жерлерді жаңа езілген әк ерітіндісімен әктейді;
3) қолайсыз пункттен карантинді алу кезіндегі қорытынды іс-шараларды жаңбыр, қар және аяз кезеңдерінде жүргізген жағдайда, қолайлы ауа-райының болуына қарай бұл пунктте қайтадан сыртқы ортадағы ауру қоздырғышын толық құртуды қамтамасыз ететін ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар кешені (қора-жайларды санитариялық жөндеу, дезинфекция және басқалары) жүргізіледі;
4) қорытынды ветеринариялық-санитариялық іс-шараларды орындаудың толықтығын, ауыл шаруашылығы жануарларының сібір жарасы бойынша жануарлардың саулығын тексереді.
3-параграф. Кәсіпорындарда сібір жарасы анықталған кезде ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
145-23. Кәсіпорындарда сібір жарасының белгілері анықталған кезде осы Қағидалармен белгіленген іс-шаралар жүргізіледі.
145-24. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің бас мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық инспекторының ұсынысы бойынша ЖАО шешімімен кәсіпорындарда дереу:
1) ауру ошағын жою жөніндегі ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар аяқталғанға және шектеу іс-шараларын алғанға дейін союға әкелген жануарлардың жаңа партияларын, басқа орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді қабылдауды тоқтату;
2) кәсіпорынның аумағынан орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді шығаруға, сондай-ақ қалдықтарды және кез келген заттарды зарарсыздандырмаған күйде одан тысқары шығаруға (әкетуге) жол бермеу;
3) аталған кәсіпорынға тікелей қатысы жоқ бөгде адамдардың кәсіпорынға кіруіне жол бермеу;
4) кәсіпорынның қызмет көрсететін персоналын санитариялық тазалықтан өткізу режимін күшейтуді көздейтін шектеу іс-шаралары енгізіледі.
145-25. Кәсіпорындарда мынадай шараларды қабылдайды:
1) жануарлар тасымалданған көлік құралдарын қидан, азық қалдықтарынан және қоқыстардан, жануарларды ұстаған аумақтар мен қора-жайларды, өндірістік үй-жайларды, сондай-ақ мүкәммалды тазартуды ұйымдастырады және оларды мұқият дезинфекциялайды;
2) кәсіпорын аумағындағы жабдықталған көң сақтағыштарда қиларды биотермиялық тәсілмен жағып жіберуді немесе зарарсыздандыруды қамтамасыз етеді;
3) орны ауыстырылатын (тасымалданатын) объектілерді жеткізуге, оны өңдеуге санитариялық тазарту, дезинфекциялау бойынша жұмыстарды жүргізуге қатысқан адамдарға санитариялық өңдеу, сондай-ақ адамдардың киімдері мен аяқ киімдерін зарарсыздандыруды, тазартуды ұйымдастырады.

Глава 12-2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по бешенству сельскохозяйственных животных
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по профилактике на территории ветеринарно-санитарного благополучия
145-26. В целях предупреждения заболевания животных бешенством физические и юридические лица (владельцы животных) независимо от форм собственности, осуществляют следующие мероприятия:
1) соблюдают правила содержания животных, правила содержания и выгула собак и кошек;
2) доставляют принадлежащих им собак и кошек по представлению государственного ветеринарного врача района (города), в ветеринарные лечебно-профилактические организации для клинического осмотра и предохранительных прививок антирабической вакциной;
3) ограничивают допуск собак, не привитых против бешенства, в личные подворья, на фермы, в стада, отары и табуны;
4) принимают меры к недопущению диких животных к стадам, отарам, гуртам, хозяйствующим субъектам и другим группировкам животных;
5) в случаях покуса сельскохозяйственных и домашних животных дикими хищниками, собаками или кошками, принятие необходимых мер к изоляции подозрительных на заболевание или покусанных животных;
6) обеспечивают своевременную вакцинацию против бешенства и диагностику своих животных.
145-27. Покусавшие людей или животных собаки, кошки и другие животные (за исключением животных с явными признаками бешенства) подлежат немедленной доставке владельцем или специальной бригадой по отлову безнадзорных собак и кошек в ближайшую ветеринарную лечебную организацию для изоляции и наблюдения специалистами в области ветеринарии в течение 10 календарных дней.
145-28. По разрешению ветеринарной лечебной организации, животное, покусавшее людей или животных, оставляют у владельца, выдавшего письменное обязательство содержать это животное в изолированном помещении в течение 10 календарных дней и представлять его для осмотра ветеринарному врачу.
145-29. Результаты наблюдения за изолированными животными регистрируются ветеринарным врачом, обслуживающим данную территорию, в специальном журнале и информация о результатах наблюдения сообщается не позднее 2 календарных дней после окончания наблюдения в письменном виде в организацию, где прививают пострадавшего человека и в подразделение МИО по месту жительства пострадавшего.
145-30. По окончании срока изолирования клинически здоровые животные после предварительной вакцинации возвращаются владельцам – при условии их изолированного содержания в течение 30 календарных дней. Животных, заболевших бешенством, уничтожают.

12-2-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларының құтыруы бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аумақта профилактика бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
145-26. Жануарлардың құтыру ауыруының алдын алу мақсатында жеке және заңды тұлғалар (жануарлардың иелері) меншік нысанына қарамастан мынадай шараларды жүзеге асырады:
1) ит, мысық және ауыл шаруашылығы жануарларын ұстау қағидаларын сақтайды;
2) өздеріне тиесілі ит пен мысықты ауданның (қаланың) мемлекеттік ветеринар дәрігерінің ұйғарымы бойынша клиникалық тексеру және антирабиялық вакцинамен сақтандыру екпелері үшін ветеринариялық емдік-профилактикалық ұйымдарға апарады;
3) құтыруға қарсы егілмеген иттерді жеке аулаларға, фермаларға, үйірлерге, отарларға және табындарға жіберуді шектейді;
4) жеке аулаларға, фермаларға, үйірлерге, отарларға және табындарға жабайы жануарлардың енуіне жол бермеу шараларын қабылдайды;
5) ауыл шаруашылығы және үй жануарларын жабайы жыртқыштар, иттер немесе мысықтар тістеген жағдайда, ауруға күдікті немесе тістелген жануарларды оқшаулауға қажетті шаралар қабылдайды;
6) өз жануарларының құтыруға қарсы уақтылы вакциналануын және диагностикасын қамтамасыз етеді.
145-27. Адамдарды немесе жануарларды тістеген иттер, мысықтар және басқа да жануарларды (құтырудың айқын белгілері бар жануарлардан басқа) иелері немесе қараусыз қалған иттер мен мысықтарды ұстайтын арнайы жасақ оларды оқшаулау және күнтізбелік 10 күн бойы ветеринария мамандарының бақылауы үшін тез арада жақын жердегі ветеринариялық емдеу ұйымына жеткізеді.
145-28. Ветеринариялық емдеу ұйымының рұқсаты бойынша адамдарды немесе жануарларды тістеген жануарды күнтізбелік 10 күн ішінде оқшауланған үй-жайда ұстауға және оны ветеринар дәрігерге тексеруге әкелуге жазбаша міндеттеме берген иесіне қалдырады.
145-29. Оқшауланған жануарларды бақылау нәтижелерін аталған аумаққа қызмет көрсететін ветеринар дәрігер арнайы журналда тіркейді және бақылау нәтижелері туралы ақпаратты бақылау аяқталғаннан кейін күнтізбелік 2 күннен кешіктірмей жазбаша түрде зардап шеккен адамға егу жүргізетін ұйымға және зардап шегушінің тұрғылықты жері бойынша ЖАО ветеринариялық бөлімшесіне хабарлайды.
145-30. Оқшаулау мерзімі аяқталғаннан кейін клиникалық сау жануарлар алдын ала вакциналанғаннан кейін оларды күнтізбелік 30 күн ішінде оқшаулап ұстау шартымен иелеріне қайтарады. Құтырумен ауырған жануарларды жояды.

145-31. В зонах эпизоотического неблагополучия по бешенству проводится диагностика и плановая профилактическая иммунизация против бешенства сельскохозяйственных животных (крупный рогатый скот, мелкий рогатый скот, лошади, верблюды), собак и кошек.
По окончании проведения ветеринарных мероприятий составляется акт о проведенном ветеринарном мероприятии по форме согласно приложению 1 к Правилам планирования, к которому прилагается опись животных, подвергнутых вакцинации, аллергическому исследованию, обработке, с указанием их индивидуальных номеров, соответствующих сведениям в базе данных по идентификации сельскохозяйственных животных по форме согласно приложению 2 к Правилам планирования.
145-32. В паспорте животного делают соответствующие отметки по форме согласно приложению 2 к Единым требованиям.
145-33. В целях своевременного выявления и профилактики распространения бешенства диких животных сотрудники органов лесного хозяйства, охраны природы, охотничьих хозяйств, заповедников и заказников:
1) немедленно сообщают специалисту в области ветеринарии о случаях бешенства (подозрения на бешенство) или необычном поведении диких животных (отсутствие страха перед человеком, не спровоцированное нападение на людей или животных);
2) направляют в ветеринарные лаборатории для исследования на бешенство трупы диких хищников (лисиц, енотовидных собак, песцов, волков, корсаков, шакалов), обнаруженные в охотничьих угодьях, на территориях заповедников, заказников, в зеленых зонах крупных населенных пунктов;
3) при проверке путевок и охотничьих билетов у охотников охотничья инспекция охраны природы и егерская служба проверяют регистрационные удостоверения собак, свидетельствующие о прививке против бешенства, не вакцинированных собак к охоте не допускают.
145-34. Для исследования на бешенство в лабораторию направляют от мелких животных свежий труп или голову, а от крупных животных – свежую голову.
145-35. О результатах исследования сообщают специалисту в области ветеринарии, направившему патологический материал в лабораторию, и главному государственному ветеринарному врачу соответствующей административно-территориальной единицы.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в неблагополучном по бешенству пункте
145-36. Главный государственный ветеринарный врач при получении информации о выявлении случая бешенства у животных:
1) немедленно сообщает в территориальные подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения соответствующих административно-территориальных единиц;

145-31. Құтыру бойынша эпизоотиялық қолайсыз аймақтарда ауыл шаруашылығы жануарларының (ірі қара мал, ұсақ мал, жылқылар, түйелер), иттер мен мысықтардың құтыруына қарсы жоспарлы профилактикалық иммундеу және диагностика жүргізеді.
Ветеринариялық іс-шаралар жүргізу аяқталғаннан кейін Жоспарлау қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілген ветеринариялық іс-шаралар жүргізу туралы акті жасалады, оған Жоспарлау қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру бойынша дерекқордағы мәліметтерге сәйкес келетін жеке нөмірлерін көрсете отырып, вакциналауға, аллергиялық зерттеуге, өңдеуге тартылған жануарлардың тізбесі қоса беріледі.
145-32. Жануардың паспортына Бірыңғай талаптарға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті белгілер қойылады.
145-33. Жабайы жануарлардың құтыруын уақтылы анықтау және оның таралуының алдын алу мақсатында орман шаруашылығы, табиғатты қорғау, аңшылық шаруашылығы органдарының, қорықтар мен қаумалдардың қызметкерлері:
1) жабайы жануарлардың құтыру жағдайлары (құтыруға күдіктену) немесе олардың әдеттен тыс әрекеттері (адамнан қорықпау, адамдарға немесе жануарларға арандатылмаған шабуылдау) туралы ветеринариялық маманға тез арада хабарлайды;
2) аңшылық алқапта, қорықтар, қаумалдар аумақтарында, ірі елді мекендердің жасыл аймақтарында табылған жабайы жыртқыштардың (түлкілер, жанат тәрізді иттер, ақ түлкілер, қасқырлар, қарсақтар, шибөрілердің) өлекселерін құтыруға зерттеу үшін ветеринариялық зертханаға жібереді;
3) аңшылардың жолдамаларын және аңшылық билеттерін тексеру кезінде табиғатты қорғайтын аңшылық инспекция және қорықшылық қызметі иттердің құтыруға қарсы егілгенін куәландыратын тіркеу куәліктерін тексереді. Вакциналанбаған иттер аңға жіберілмейді.
145-34. Құтыруға зерттеу жүргізу үшін зертханаға ұсақ малдан - жаңадан өлген өлексені немесе оның басын, ал ірі малдан - жаңа өлген өлексенің басын жібереді.
145-35. Зерттеу нәтижелері туралы зертханаға патологиялық материалды жіберген ветеринар маманға және бас мемлекеттік ветеринариялық инспекторға және тиісті аумақтың мемлекеттік ветеринар дәрігеріне хабарлайды.
2-параграф. Құтыру бойынша саламатсыз пунктте ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
145-36. Бас мемлекеттік ветеринар дәрігер жануарларда құтыру жағдайы анықталғаны туралы ақпарат алған кезде:
1) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне дереу хабарлайды;

2) совместно с представителем территориального подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения выезжает на место, проводит эпидемиолого-эпизоотологическое обследование эпизоотического очага и неблагополучного пункта, определяет границы угрожаемой зоны и разрабатывает план мероприятий по локализации и ликвидации эпизоотического очага, а также проводит профилактические и противоэпидемические мероприятия среди сельскохозяйственных животных и людей по недопущению новых случаев заболевания;
3) оформляет материалы по установлению ограничительных мероприятий для утверждения в местный исполнительный орган соответствующей административно-территориальной единицы.
145-37. В неблагополучных по бешенству населенных пунктах не допускается проведение выставок собак и кошек, выводок и натаски собак. Прекращается торговля животными, не допускается вывоз собак и кошек за пределы неблагополучного пункта и отлов (для вывоза в зоопарки, с целью расселения в других районах) диких животных на территории, где установлено ограничение и в угрожаемой зоне.
145-38. Подразделения МИО соответствующих административно-территориальных единиц составляют план по борьбе с бешенством сельскохозяйственных животных в неблагополучных пунктах по согласованию с территориальной инспекцией ведомства уполномоченного органа в области ветеринарии и территориальные подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, предусматривающий:
1) проведение среди населения разъяснительной работы об опасности заболевания бешенством и мерах его предупреждения;
2) подворный (поквартирный) обход неблагополучного пункта для проверки условий содержания собак, кошек и других животных, выявления больных бешенством, подозрительных по заболеванию и подозреваемых в заражении животных;
3) умерщвление выявленных больных бешенством собак, кошек и других животных с последующим сжиганием, кроме покусавших людей и животных, которых изолируют и оставляют под наблюдением;
4) при выявлении случаев бешенства диких животных местные исполнительные органы (акимы сельских округов, районов, городов, областей) проводят мероприятия по отлову и уничтожению диких животных, собак и кошек.
145-39. В эпизоотическом очаге бешенства устанавливают наблюдение за группой животных (ферма, стадо, гурт, отара, табун), из которой выделены больные или подозрительные на заболевание бешенством животные. Этих животных осматривают не реже трех раз в день и подвергают профилактическим прививкам антирабической вакцины в соответствии с инструкцией по ее применению. После прививок животных изолируют в течение 60 календарных дней.

2) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің өкілімен бірлесіп, сол жерге барады, эпизоотиялық ошаққа және қолайсыз пунктке эпизоотологиялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарау жүргізеді, қауіп төндіретін аймақтың шекарасын айқындайды және эпизоотиялық ошақты оқшаулау және жою бойынша іс-шаралар жоспарын әзірлейді, сондай-ақ адамдар мен ауыл шаруашылығы жануарлары арасында аурудың жаңа жағдайларын болдырмау бойынша профилактикалық және эпидемияға қарсы іс-шаралар жүргізеді;
3) тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органында бекіту үшін шектеу іс-шараларын белгілеу бойынша құжаттарды ресімдейді.
145-37. Құтыру бойынша қолайсыз елді мекендерде иттер мен мысықтардың көрмесін өткізуге, иттерді шығаруға және айтақтауға жол берілмейді. Жануарларды саудаға салу тоқтатылады, иттер мен мысықтарды қолайсыз пункттен тыс шығаруға және шектеу қойылған аумақта және қауіп төндіретін аймақта жабайы жануарларды аулауға (хайуанаттар паркіне апару үшін, басқа аудандарға орналастыру мақсатында) тыйым салынады.
145-38. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ЖАО бөлімшелері ветеринария саласындағы уәкілетті органның аумақтық инспекциясы мен халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесінің келісімі бойынша қолайсыз пункттерде ауыл шаруашылығы жануарларының құтыруымен күресу жөнінде жоспар жасайды, ол:
1) халық арасында құтыру ауруының қауіптілігі және оның алдын алу шаралары туралы түсіндіру жұмыстарын жүргізуді;
2) ит, мысық және басқа да жануарларды ұстау жағдайын тексеру, құтырумен ауыратын науқастарды, ауруға күдіктілерді және құтыруды жұқтыруға күдікті жануарларды анықтау үшін қолайсыз пункттің әр ауласын (әр пәтерін) аралауды;
3) адамдар мен жануарларды тістеген, оқшауланатын және бақылауда ұсталатын жануарлардан басқа құтырумен ауыратыны анықталған иттерді, мысықтарды және басқа жануарларды өлтіріп, кейін өртеуді;
4) жабайы жануарлардың құтыру жағдайлары анықталған кезде жергілікті атқарушы органдар (ауылдық округтердің, аудандардың, қалалардың, облыстардың әкімдері) жабайы жануарларды, иттер мен мысықтарды аулау және жою бойынша іс-шаралар жүргізуді көздейді.
145-39. Құтырудың эпизоотиялық ошағында құтырумен ауыратын немесе ауруға күдікті жануарлар бөлініп алынған жануарлардың тобына (ферма, үйір, мал тобы, отар, табын) тұрақты бақылау орнатылады. Бұл жануарларды күніне кемінде үш рет қарайды және антирабиялық вакцинаны қолдану нұсқаулығына сәйкес оған профилактикалық егулер жүргізіледі. Егулерден кейін малдарды күнтізбелік 60 күн бойы оқшаулайды.

145-40. Клинически здоровых животных, покусанных дикими хищниками или собаками, независимо от прививок против бешенства и породности, умерщвляют с последующим сжиганием.
145-41. Убой сельскохозяйственных животных производится на том же месте, где был зарегистрирован случай заболевания бешенством.
145-42. Молоко клинически здоровых животных неблагополучной по бешенству фермы (гурта, стада, отары, табуна), независимо от проведенных прививок против бешенства, разрешается использовать в пищу людям или в корм животным только после пастеризации при 80о – 85о С в течение 30 минут или кипячения в течение 5 минут.
145-43. Шерсть, полученную от клинически здоровых животных неблагополучной по бешенству группы, вывозят из хозяйства в таре из плотной ткани только на перерабатывающие предприятия с указанием в ветеринарных сопроводительных документах о том, что она подлежит дезинфекции.
145-44. Места, где находились больные и подозрительные по заболеванию бешенством животные, инвентаря по уходу, одежда и другие вещи, загрязненные слюной и другими выделениями, подвергают дезинфекции.
Глава 12-3. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по листериозу сельскохозяйственных животных
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по профилактике на территории ветеринарно-санитарного благополучия
145-45. Поголовье животных комплектуется животными из хозяйствующих субъектов, благополучных по листериозу.
145-46. Покупка, продажа, сдача на убой, другие перемещения и перегруппировка животных проводится при наличии ветеринарных сопроводительных документов (ветеринарный сертификат или ветеринарная справка), реализация продукции и сырья животного происхождения – после проведения ветеринарно-санитарной экспертизы.
В целях своевременного выявления листериоза проводят исследование сыворотки крови животных в реакции связывания комплемента:
1) во всех случаях при подозрении на листериоз;
2) в племенных центрах, станциях (пунктах) искусственного осеменения всех производителей (быки, хряки, бараны) в зависимости от эпизоотической обстановки;
3) свиней, крупный и мелкий рогатый скот – в хозяйствах с племенным поголовьем поголовно в зависимости от эпизоотической обстановки.
145-47. Вновь поступающих животных подвергают карантинированию.
145-48. Государственный ветеринарный врач и специалист в области ветеринарии соответствующей административно-территориальной единицы ведут учет всех случаев абортов, мертворождения и падежа животных и направляют патологический материал на исследование в ветеринарную лабораторию.

145-40. Жабайы жыртқыш аңдар немесе иттер тістеген клиникалық сау жануарларды құтыруға қарсы егулерге және тұқымдылықтарына қарамастан, өлтіріп, кейін өртейді.
145-41. Ауыл шаруашылығы жануарларын сою құтырумен ауыру жағдайы тіркелген орында жүргізіледі.
145-42. Құтыру бойынша қолайсыз ферманың (мал тобы, үйір, отар, табын) клиникалық сау жануарларының сүтін құтыруға қарсы егулер жүргізілгеніне қарамастан, 30 минут бойы 800-850 С пастерленгеннен кейін немесе 5 минут бойы қайнатқан соң ғана адамдарға тамаққа пайдалануға немесе жануарларға азық ретінде беруге рұқсат етіледі.
145-43. Құтыру бойынша қолайсыз топтың клиникалық сау жануарынан алынған жүнді оның дезинфекциялануға жататынын ветеринариялық ілеспе құжаттарда көрсете отырып, қожалықтан тығыз матадан жасалған ыдыспен арнайы өңдеу кәсіпорындарына апарады.
145-44. Құтыру ауруымен ауырған және күдікті жануарлардың тұрған орындары, құрал-саймандар, сілекеймен және басқа бөлінділермен ластанған киім және басқа заттар дезинфекциялануы тиіс.
12-3-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларының листериозы бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлы аймақта профилактика бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
145-45. Жануарлардың басы листериоз бойынша қолайлы шаруашылық жүргізуші субъектілердің жануарларынан жинақталады.
145-46. Жануарларды сатып алу, сату, союға тапсыру, басқа орындарға ауыстыру және жаңадан топтастыру ветеринариялық ілеспе құжаттар (ветеринариялық сертификат немесе ветеринариялық анықтама) болған кезде жүргізіледі, жануарлардан алынатын өнімдер мен шикізатты өткізу ветеринариялық-санитариялық сараптама өткізгеннен кейін жүргізіледі.
Листериозды дер кезінде анықтау мақсатында комплементті байланыстыру реакциясында жануарлар қанының сарысуына:
1) листериозға күдіктенген барлық жағдайларда;
2) эпизоотиялық жағдайға байланысты асыл тұқымды мал өсіретін орталықтарда, қолдан ұрықтандыру станцияларында (пункттерінде) барлық тұқымдықтарды (бұқалар, қабандар, қошқарлар);
3) эпизоотиялық жағдайға байланысты асыл тұқымды мал өсіретін шаруашылықтағы шошқалардың, ірі қара және ұсақ малдардың барлық мал бастарына зерттеу жүргізіледі
145-47. Жаңадан келген жануарларды карантиндейді.
145-48. Мемлекеттік ветеринар дәрігер және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің ветеринария саласындағы маманы жануарлардың іш тастау, өлі туу және қырылу жағдайларының барлығын есепке алуды жүргізеді және ветеринариялық зертханаға тексеруге патологиялық материал жібереді.

145-49. Все корма, в том числе силос и комбикорм перед началом скармливания необходимо исследовать на инфицированность листериями и вводить эти корма в рацион животных только при отрицательных результатах исследований.
145-50. Кормушки, которые используются для скармливания молоком и молочными продуктами (обрат, молочная сыворотка и другие), подвергаются мытью и дезинфекции.
145-51. При маститах животных проводится бактериологическое исследование молока.
145-52. Для исследования на листериоз в лабораторию необходимо направлять:
1) истечения из половых органов абортировавших маток, кровь или сыворотку от больных и подозрительных по заболеванию животных, молоко;
2) целый труп мелких животных или голову (головной мозг), печень, селезенку, почку, лимфоузлы, пораженные участки легких, абортированный плод или его оболочки. В летнее время патологический материал консервируют 40 %-ным стерильным водным раствором глицерина.
145-53. Диагноз ставят на основании комплекса эпизоотологических данных и результатов лабораторного исследования. Решающее значение принадлежит бактериологическому исследованию – выделение культуры листерий.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в неблагополучном по листериозу пункте
145-54. При установлении диагноза листериоз у животного специалист в области ветеринарии, обслуживающий хозяйствующий субъект, немедленно сообщает об этом руководителю хозяйствующего субъекта, главному государственному ветеринарному врачу соответствующей административно-территориальной единицы. Государственный ветеринарный врач соответствующей административно-территориальной единицы совместно с территориальным подразделением ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проводит эпизоотолого-эпидемиологическое обследование эпизоотического очага.
145-55. На неблагополучный пункт, где выявлен случай заболевания животных, устанавливают ограничение.
145-56. По условиям ограничительных мероприятий не допускается:
1) вывоз (вывод) животных, за исключением вывоза их для убоя;
2) вывоз мяса вынужденно убитых, больных листериозом животных в сыром виде, за исключением его вывоза для переработки на мясоперерабатывающие предприятия;
3) вывоз кормов, имевших контакт с больными животными и при подозрении на инфицирование листериями;
4) перегруппировка (перевод) животных внутри хозяйствующего субъекта без разрешения ветеринарного врача;
5) заготовка на неблагополучных пунктах племенных и пользовательных животных, сена, соломы и других грубых кормов для вывоза их в другие хозяйствующие субъекты и районы, а также проведение ярмарок, базаров и выставок животных (включая птиц), пушных зверей, собак, кошек;

145-49. Барлық азықтарды, оның ішінде сүрленген шөп пен құрамажеммен азықтандыру алдында листерияны жұқтыруына зерттеу қажет және бұл азықтарды зерттеу нәтижелері теріс болған кезде ғана жануарлардың рационына қосу қажет.
145-50. Сүтпен және сүт өнімдерімен (қаймағы айырылған сүт, сүт сарысуы және басқасы) қоректендіру үшін қолданылатын астаулар жуылуы және дезинфекциялануы тиіс.
145-51. Жануарлардың маститі болған кезде, сүтке бактериологиялық зерттеу жүргізіледі.
145-52. Листериозға зерттеу үшін зертханаға:
1) іш тасталған жатырдан бөлінген жыныс мүшелерінің ағындысын, ауру жануардың және ауруға күдікті жануардың қанын немесе сарысуын, малдың сүтін;
2) ұсақ жануарлардың тұтас өлексесін немесе басын (бас миын), бауырды, көкбауырды, бүйректі, лимфатүйіндерді, өкпенің зақымданған бөлігін, іш тасталған ұрықты немесе оның қабығын жіберу қажет. Жаз мезгілінде патологиялық материалды глицериннің 40%-дық стерильденген сулы ерітіндісімен консервациялап жіберу қажет.
145-53. Листериоз диагнозы эпизоотологиялық деректер кешені мен зертханалық зерттеулер нәтижелері негізінде қойылады. Шешуші мән бактериологиялық зерттеу - листерия өсірінділерінің бөлінуіне тиесілі.
2-параграф. Листериоз бойынша қолайсыз пункте ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
145-54. Жануарға листериоз диагнозы қойылған кезде шаруашылық жүргізуші субъектіге қызмет көрсететін ветеринария саласындағы маман бұл туралы шаруашылық субъектісінің басшысына, тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринар дәрігеріне дереу хабарлайды. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринар дәрігері халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшесімен бірлесіп, эпизоотиялық ошақта эпизоотологиялық-эпидемиологиялық зерттеп-қарау жүргізеді.
145-55. Жануарлар аурулары анықталған қолайсыз пунктте шектеу қойылады.
145-56. Шектеу іс-шараларының шарттары бойынша:
1) жануарларды сою үшін әкетуді қоспағанда, оларды әкетуге (шығаруға);
2) ет өңдейтін кәсіпорындарға өңдеуге жіберу үшін шығаруды қоспағанда, листериозбен ауырған шарасыз сойылған жануарлардың етін шикі түрде шығаруға;
3) ауру жануарлармен жанасқан және листерияларды жұқтыруға күдік болған кезінде азықты сыртқа шығаруға;
4) ветеринар дәрігердің рұқсатынсыз шаруашылық субъектісінің ішінде жануарларды топтастыруға (ауыстыруға);
5) асыл тұқымды және пайдаланылатын жануарлардың қолайсыз пункттерінде шөпті, сабанды және басқа да ірі азықты басқа шаруашылық субъектілеріне және аудандарға шығару үшін оларды дайындауға, сондай-ақ жануарлардың (құстарды қоса алғанда), мамық жүнді аңдардың, иттердің, мысықтардың жәрмеңкелерін, базарларын және көрмелерін өткізуге;

6) продажа населению для выращивания и откорма больных животных;
7) совместный выпас, водопой и иной контакт больных животных и поголовья неблагополучных стад со здоровыми животными, а также перегон и перевоз животных на отгонные пастбища.
145-57. В хозяйствующем субъекте, объявленном неблагополучным пунктом по листериозу, проводятся следующие мероприятия:
1) поголовный клинический осмотр и термометрия животных;
2) серологические исследования для выявления больных животных без клинических признаков и листерионосителей;
3) убой больных животных с клиническими признаками поражения центральной нервной системы;
4) подозрительные на заболевание животные и животные с положительной серологической реакцией изолируются и подвергаются лечению антибиотиками или направляются на убой. Прием и убой положительно реагирующих и больных листериозом животных производится на мясоперерабатывающих предприятиях и убойных пунктах. Больные животные, поступившие на объекты, содержатся изолированно от здоровых животных в специально выделенных загонах (изоляторах). Убой их допускается в общем убойном цехе в конце смены или в отдельную смену. После окончания убоя помещение санитарной бойни, убойного цеха, место предубойного содержания, производственные помещения по переработке продуктов убоя, технологическое оборудование, инвентарь, санитарная и специальная одежда, обувь, транспортные средства и производственные стоки подвергаются механической очистке и дезинфекции;
5) применение с профилактической целью антибиотиков животными без клинических проявлений и с отрицательной серологической реакцией;
6) молоко, полученное от животных, подвергается диагностическому исследованию и при положительном результате, кипятится в течение 15 минут, с последующим использованием его внутри хозяйства для скармливания животным или перерабатывается на топленое масло. Молоко выздоровевших животных в течение двух месяцев пастеризуется в хозяйствующем субъекте, после чего допускается его вывоз;
7) искусственное осеменение спермой от здоровых животных производителей, после предварительного серологического обследования на листериоз;
8) ежедневный вывоз навоза из животноводческих помещений в навозохранилище или укладка в бурты на отдельных участках. Допускается его использование в качестве удобрения после биотермического обеззараживания в течение 2 – 3 месяцев.
145-58. Дезинфекция включает нижеследующие мероприятия:
1) в животноводческих помещениях и на прилегающей территории проводится дезинфекция после каждого случая выявления больных животных, а затем через каждые 14 календарных дней в течение всего периода ограничения. При входе в помещение, где содержатся больные, подозрительные по заболеванию животные, оборудуют дезинфекционные барьеры (коврики) для обработки обуви;

6) ауру жануарларды өсіру және бордақылау үшін халыққа сатуға;
7) ауру жануарлар мен қолайсыз табындардың мал басының сау жануарлармен бірге жайылуына, бірге су ішуіне және басқадай жанасуда болуына, сондай-ақ жануарларды алыс жерлердегі жайылымдарға айдауға және тасуға жол берілмейді.
145-57. Листериоз бойынша қолайсыз пункт деп жарияланған шаруашылық субъектісінде мынадай іс-шаралар жүргізіледі:
1) әр жануар басын клиникалық қарап-тексеруден өткізеді және әр жануардың дене қызуы өлшенеді;
2) клиникалық белгілері және листерия тасымалдаушылары жоқ ауру жануарларды анықтау үшін серологиялық зерттеу жүргізіледі;
3) орталық жүйке жүйесінің зақымдалуының клиникалық белгілері бар ауру жануарлар союға жіберіледі;
4) ауруға күдікті жануарлар және оң серологиялық реакциясы бар жануарлар оқшауланады және антибиотиктермен емдеуге немесе союға жіберіледі. Листериозбен ауырған және оң нәтиже көрсеткен жануарларды қабылдау және сою ет өңдейтін кәсіпорындарда және сою пункттерінде жүзеге асырылады. Объектіге түскен ауру жануарлар сау жануарлардан бөлек арнайы бөлінген қашаларда (оқшаулағыштарда) ұсталынады. Оларды жалпы сою цехында ауысым соңында немесе жеке ауысымда союға рұқсат етіледі. Сою аяқталғаннан кейін санитариялық қасапхана үй-жайын, жануарларды союдың алдында ұстауға арналған орынды, сою өнімдерін қайта өңдеу бойынша өндірістік үй-жай, технологиялық жабдықтар, бұйымдар, санитариялық және арнайы киімдер, аяқ киім, көлік құралдары және өндірістік ағындар механикалық тазалауға және дезинфекциялауға жатады;
5) клиникалық белгілері жоқ және теріс серологиялық реакциясы бар жануарларға профилактикалық мақсатта антибиотиктер қолданылады;
6) жануарлардан алынған сүт диагностикалық зерттеуден өтеді және оң нәтиже көрсетілген кезде 15 минут бойы қайнатылады, кейін оны шаруашылық ішінде жануарларға беру үшін қолданады немесе қорытылған май жасауға қайта өңдейді. Сауыққан жануарлардың сүті шаруашылық субъектінде екі ай бойы пастерленеді, одан кейін оны шығаруға жол беріледі;
7) сау тұқымдық жануарлардың ұрығымен серологиялық зерттеп-қараудан кейін қолдан ұрықтандыру жүргізіледі;
8) мал шаруашылығы үй-жайларындағы қи күнделікті қи сақтайтын қоймаларға шығарылады немесе жеке учаскелердегі үйінділерге жиналады. Оны 2-3 ай бойы биотермиялық зарарсыздандырудан кейін тыңайтқыш ретінде қолдануға жол беріледі.
145-58. Дезинфекциялау төменде келтірілген мынадай іс-шараларды қамтиды:
1) мал шаруашылығы үй-жайларында және оған іргелес аумақтарда ауру жануарлар анықталған әр жағдайдан кейін, содан соң шектеу қойылған барлық кезеңде әрбір күнтізбелік 14 күннен кейін дезинфекциялау жүргізіледі. Ауырған жануарлар, ауруға күдікті жануарлар ұсталатын орын-жайлардың кіреберісі аяқ киімді өңдеуге арналған дезинфекциялық кедергілермен (кілемшелермен) жабдықталады;

2) выгульные площадки, дворы, базы, помещения для животных, подступы к водоемам и другие инфицированные возбудителями листериоза участки или территории после прекращения заболевания очищаются от мусора, навоза. Навоз и твердые отбросы (остатки сена и другие) вывозят и подвергают обеззараживанию (биотермическим способом, химическими средствами и другими). В помещениях и на прилегающих к ним территориях проводится дератизация, трупы грызунов собираются и сжигаются;
3) скирды, стога сена, соломы, силос, комбикорм проверяются на заселение грызунами. При обнаружении грызунов своевременно проводится дератизация;
4) в случаях контаминации силосной массы, хранящейся в траншеях или буртах, возбудителем листериоза вся испорченная силосная масса подлежит обеззараживанию биотермическим способом;
5) полученное от больных листериозом животных кожевенно-меховое сырье обеззараживают.
145-59. Для дезинфекции помещений и предметов ухода за животными используют дезинфицирующие средства, разрешенные к применению на территории Республики Казахстан и государствах-членах Евразийского экономического союза.
145-60. Абортированные плоды, трупы животных подвергаются немедленной утилизации.
145-61. С хозяйствующего субъекта, ограничительные мероприятия по листериозу снимаются через два месяца после последнего случая выявления клинически больных животных, получения отрицательных результатов серологических исследований, проведения заключительной механической очистки и дезинфекции помещений и территории хозяйствующего субъекта.
145-62. Вывод овец для племенных и пользовательных целей в течение двух лет после оздоровления хозяйствующего субъекта от листериоза допускается при получении отрицательных серологических результатов исследования сыворотки крови выводимых животных. Вывод других видов животных в течение одного года осуществляется при тех же условиях.
145-63. В хозяйствующих субъектах, ранее неблагополучных по листериозу, проводится серологическое обследование животных 1 раз в год перед постановкой на стойловое содержание до исчезновения положительных реакций. Положительно реагирующие животные изолируются, подвергаются лечению или направляются на убой. При вывозе животных в сопроводительных ветеринарных документах указываются результаты лабораторных исследований на листериоз.
Глава 12-4. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по лептоспирозу сельскохозяйственных животных
Параграф 1. Порядок проведения ветеринарных мероприятий по профилактике на территории ветеринарно-санитарного благополучия

2) листериоз қоздырғышы бар жайылу алаңдары, аулалар, базалар, жануарларға арналған орын-жайлар, су айдындарына жақын жерлер және басқа да учаскелер немесе аумақтар ауру тоқтағаннан кейін қоқыстан, қидан тазартылады. Қи мен қатты қалдықтар (шөп қалдықтары және басқалар) шығарылады және зарарсыздандырылады (биотермиялық әдіспен, химиялық құралдармен және басқалармен). Үй-жайларда және оларға іргелес аумақтарда дератизация жүргізіледі, кеміргіштердің өлекселері жиналады және өртеледі;
3) пішен маялары, шөмелелер, сабандар, сүрлем, құрамажем кеміргіштердің мекендеуіне тексеріледі. Кеміргіштер анықталған жағдайда дереу дератизация жүргізіледі;
4) траншеяларда немесе үйінділерде сақталатын сүрлемдік масса листериоз қоздырғышымен контаминацияланған жағдайда, барлық листериоз қоздырғышымен зақымдалған сүрлемдік масса биотермиялық әдіспен зарарсыздандырылуға жатады;
5) листериозбен ауыратын ауру жануарлардан алынған былғары-тері шикізаты зарарсыздандырылады.
145-59. Мал тұратын орын-жайлар мен мал күтуге қолданылатын заттарды дезинфекциялау үшін Қазақстан Республикасының және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттер аумағында қолдануға рұқсат етілген дезинфекциялау құралдары пайдаланылады.
145-60. Малдың іш тастаған ұрығы, өлекселері тез арада кәдеге жаратылуы тиіс.
145-61. Шаруашылық субъектісіне қойылған шектеу іс-шаралары клиникалық ауру жануарлар анықталған соңғы жағдайдан кейін, серологиялық тексерудің теріс нәтижесін алғаннан кейін, шаруашылық субъектісінің ғимараттары мен аумағына қорытынды механикалық тазалау және дезинфекциялау жүргізгеннен кейін екі айдан соң тоқтатылады.
145-62. Шаруашылық субъектісі листериоздан сауыққаннан кейін екі жыл ішінде қойларды асыл тұқымды және пайдалануға өсіруге жануар қанының сарысуына серологиялық зерттеудің теріс нәтижелері алынғаннан кейін жол беріледі. Бір жыл ішінде жануардың басқа түрлерін өсіру де осындай шарттармен жүзеге асырылады.
145-63. Бұрын листериоз бойынша қолайсыз болған шаруашылық субъектілерінде оң реакциялары жойылғанға дейін жануарларды қораға қоюдың алдында жылына 1 рет серологиялық тексеру жүргізіледі. Оң реакция берген жануарлар оқшауланады, емделуге немесе союға жіберіледі. Жануарларды әкету кезінде ветеринариялық ілеспе құжаттарда листериозға жүргізілген зертханалық зерттеулердің нәтижелері көрсетіледі.
12-4-тарау. Ауыл шаруашылығы жануарларының лептоспирозы бойынша ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
1-параграф. Ветеринариялық-санитариялық қолайлылық аумағында профилактикалық ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі

145-64. Требованиями к организации и проведению противоэпизоотических мероприятий по предупреждению лептоспироза на благополучных территориях по лептоспирозу является соблюдение следующих мер по:
1) контролю за клиническим состоянием животных, учет количества абортов;
2) комплектованию племенных хозяйств, предприятий, станций искусственного осеменения из благополучных по лептоспирозу хозяйств;
3) карантинированию вновь поступающих животных;
4) комплектованию откормочных хозяйств клинически здоровыми животными;
5) не допущению контакта животных с животными неблагополучных по лептоспирозу хозяйств (ферм), населенных пунктов, на пастбище, в местах водопоя, не выпасу невакцинированных животных на территории природных очагов лептоспироза;
6) не допущению установок летних лагерей для животных на берегу открытых водоемов;
7) контролю систематического уничтожения грызунов в животноводческих помещениях, на территории ферм, в местах хранения кормов.
145-65. При всех случаях подозрения на лептоспироз берется на лабораторное исследование у животных сыворотка крови и другой патологический материал (ткани, жидкости в органах, околоплодные воды, сыворотка крови плода, абортированный материал).
145-66. По результатам лабораторных исследований хозяйство (ферма, гурт) считается неблагополучным по лептоспирозу в одном из следующих случаев:
1) лептоспиры обнаружены при микроскопическом исследовании патологического материала;
2) антитела обнаружены в сыворотке крови (в моче) более чем у 20 процентов обследованных животных;
3) культура лептоспир выделена из патологического материала.
145-67. При выявлении животных, сыворотка крови которых содержит специфические антитела или выделяющих лептоспир с мочой, проводят мероприятия, предусмотренные для неблагополучных по лептоспирозу хозяйств.
145-68. Государственный ветеринарный врач соответствующей административно-территориальной единицы совместно с территориальным подразделением государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения проводит эпидемиолого-эпизоотологическое обследование эпизоотического очага.
Параграф 2. Порядок проведения ветеринарных мероприятий в неблагополучном пункте по лептоспирозу
145-69. При подтверждении диагноза лептоспироз животных на территории хозяйствующего субъекта устанавливается ограничение.
145-70. По условиям ограничений не допускается:
1) вывозить (ввозить) животных для целей воспроизводства, продажи;
2) осуществлять перегруппировку животных без ведома государственного ветеринарного врача соответствующей административно-территориальной единицы;

145-64. Лептоспироз бойынша қолайлы аумақтарда лептоспироздың алдын алу жөніндегі эпизоотияға қарсы іс-шараларды ұйымдастыруға және жүргізуге қойылатын талаптар:
1) жануарлардың клиникалық жағдайларын бақылау, іш тастаулар санын есепке алу;
2) лептоспироз бойынша қолайлы қолдан ұрықтандыратын асыл тұқымды мал шаруашылықтарын, кәсіпорындарды, қолдан ұрықтандыру станцияларын топтастыру;
3) жаңадан келіп түсетін жануарларды карантиндеу;
4) бордақылау шаруашылықтарын клиникалық сау жануарлармен толықтыру;
5) жануарлардың лептоспироз бойынша қолайсыз шаруашылықтардың (фермалардың), елді мекендердің жануарларымен жайылымда, суаттарда жанасуларына жол бермеу, вакциналанбаған малдарды лептоспироздың табиғи ошақтарының аумағында жаймау;
6) ашық су айдындары жағасына жануарларға арналған жазғы лагерьлер орнатуға жол бермеу;
7) мал шаруашылығы үй-жайларында, фермалар аумағында, азық сақтау орындарында кеміргіштерді жүйелі түрде жоюды бақылау шараларын сақтау болып табылады.
145-65. Лептоспирозға күдіктенудің барлық жағдайларында зертханалық зерттеуге жануарлардан қанның сарысуы және басқа да патологиялық материал (тіндер, органдардағы сұйықтықтар, ұрық айналасының суы, ұрық қанының сарысуы, іш тастау материалы) алынады.
145-66. Зертханалық зерттеулер нәтижелері бойынша шаруашылық (ферма, табын): лептоспироз бойынша:
1) патологиялық материалды микроскопиялық зерттеу кезінде лептоспирлер анықталғанда;
2) 20%-дан астам тексерілген жануарлар қанының сарысуында (зәрінде) антидене анықталғанда;
3) патологиялық материалдан лептоспир өсіндісі бөлінгенде қолайсыз деп саналады.
145-67. Жануарлар қанының сарысуында спецификалық антидене немесе зәрімен бөлінетін лептоспир анықталған кезде лептоспироз бойынша қолайсыз шаруашылықтар үшін көзделген іс-шаралар жүргізіледі.
145-68. Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринар дәрігері халықтың санитариялық-эпидемиологиялық қолайлылығы саласындағы мемлекеттік орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерімен бірлесіп, эпизоотиялық ошаққа эпидемиялық-эпизоотологиялық зерттеп-қарау жүргізеді.
2-параграф. Лептоспироз бойынша қолайсыз пункте ветеринариялық іс-шараларды жүргізу тәртібі
145-69. Жануарлардың лептоспироз диагнозы расталған кезде шаруашылық субъектісінің аумағына шектеу қойылады.
145-70. Шектеу шарттары бойынша:
1) өсімін молайту мақсатында жануарларды әкетуге (әкелуге), сатуға;
2) тиісті аумақтық бірліктің мемлекеттік ветеринар дәрігерінің рұқсатынсыз жануарларды қайта топтастыруды жүзеге асыруға;

3) доступ животных к воде открытых водоемов и использовать ее для поения и купания животных;
4) выпас не вакцинированных животных на пастбищах, где выпасались больные лептоспирозом животные, или на территории природного очага лептоспироза;
5) скармливать не вакцинированным животным корма, в которых обнаружены инфицированные лептоспирами грызуны.
145-71. В неблагополучном по лептоспирозу хозяйстве (ферме, стаде, свинарнике) проводят клинический осмотр и измерение температуры тела у подозрительных по заболеванию животных.
145-72. Больных и подозрительных животных изолируют, лечат гипериммунной сывороткой и антибиотиками в дозах, указанных в наставлениях (инструкциях) по их применению. Убой таких животных проводят на санитарной бойне, а при ее отсутствии – в убойном цехе мясоперерабатывающего предприятия в конце смены, после удаления продуктов убоя здоровых животных, с соблюдением мер личной профилактики. Помещение и оборудование после убоя таких животных дезинфицируют средствами, разрешенными к применению на территории Республики Казахстан и государствах-членах Евразийского экономического союза.
145-73. Всех животных откармливают и сдают на убой, независимо от племенной и производственной ценности.
145-74. Молоко, полученное от больных лептоспирозом животных, нагревают до кипения и используют для кормления животных.
145-75. Маточное поголовье производителей и ремонтный молодняк, которых необходимо сохранить для воспроизводства, после вакцинации обрабатывают лептоспироцидными препаратами и переводят в продезинфицированное помещение.
145-76. Эффективность обработки проверяют через 10 – 15 календарных дней путем микроскопии мочи.
145-77. Молодняк, полученный после проведения мероприятий, выращивают отдельно, вакцинируют в сроки, предусмотренные наставлением (инструкцией) по применению вакцины против лептоспироза и реализуют на общих основаниях.
145-78. Повторное исследование сыворотки крови в реакции и микроскопию мочи всех производителей на ранее неблагополучном по лептоспирозу предприятии (станции) проводят через 3 месяца и при получении отрицательных результатов далее каждые 6 месяцев.
145-79. Клинически здоровых животных всех видов и возрастных групп, восприимчивых к лептоспирозу, вакцинируют. Животных, подвергнутых лечению, вакцинируют через 5 – 7 календарных дней после выздоровления.
145-80. При выявлении у отдельных животных антител в крови или лептоспир в моче всю группу оставляют в хозяйстве и проводят дополнительные исследования для решения вопроса о его благополучии по лептоспирозу.

3) жануарларды ашық су айдындарына жіберуге және оны жануарларға ішкізу және шомылдыру үшін пайдалануға;
4) вакцина егілмеген жануарларды лептоспирозбен ауырған жануарлар жайылған жайылымға немесе лептоспироздың табиғи ошағы аумағына жаюға;
5) вакцина егілмеген жануарларды лептоспирозды жұқтырған кеміргіштер анықталған азықпен қоректендіруге жол берілмейді.
145-71. Лептоспироз бойынша қолайсыз шаруашылықта (фермада, отарда, шошқа қорада) клиникалық тексеру және ауруға күдікті жануарлардың дене қызуын өлшеу жүргізіледі.
145-72. Ауру және күдікті жануарларды оқшаулайды, гипериммундық сарысумен және қолдану жөніндегі тәлімдемелерде (нұсқауларда) көрсетілген дозаларда антибиотиктерді қолдана отырып, емдейді. Мұндай жануарларды сою санитариялық қасапханада, ал ол болмаған жағдайда, жеке профилактика шаралары сақтала отырып, сойылған сау жануарлардың өнімдері шығарылғаннан кейін, ауысымның соңында ет өңдеу кәсіпорынының мал сою цехында жүргізіледі. Мұндай жануарларды сойғаннан кейін үй-жайды және жабдықтарды Қазақстан Республикасында және Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерде рұқсат етілген құралдармен дезинфекциялайды.
145-73. Асыл тұқымды және өндірістік құндылығына қарамастан барлық жануарларды бордақылайды және союға тапсырады.
145-74. Лептоспирозбен ауыратын жануарлардан алынған сүтті қайнағанға дейін қыздырады және жануарларды азықтандыру үшін пайдаланады.
145-75. Мал басының өсімін молайту үшін сақталуы қажет аналық бастарды, тұқымдықтарды және жас төлдерді вакциналағаннан кейін лептоспироцидтік препараттармен өңдейді және дезинфекцияланған үй-жайларға ауыстырады.
145-76. Өңдеудің тиімділігін күнтізбелік 10-15 күннен кейін зәрдің микроскопиясы арқылы тексереді.
145-77. Іс-шаралар жүргізгеннен кейін алынған жас төлді бөлек күтіп-бағады, лептоспирозға қарсы вакцинаны қолдану жөніндегі тәлімдемеде (нұсқаулықта) көзделген мерзімде вакциналайды және шектеу алынғаннан кейін жалпы негізде өткізеді.
145-78. Лептоспироз бойынша бұрын қолайсыз кәсіпорында (станцияда) барлық тұқымдықтардың қанының сарысуын реакцияда және зәрінің микроскопиясын 3 айдан кейін қайта зерттейді және теріс нәтижелер алған кезде, одан әрі әрбір 6 айда жүргізеді.
145-79. Лептоспирозға сезімтал клиникалық сау жануарлардың барлық түрлерін және жастық топтарын вакциналайды. Емдеудегі жануарларды сауыққаннан кейін күнтізбелік 5-7 күн өткен соң вакциналайды.
145-80. Жекелеген жануарлардың қанында антиденелер немесе зәрінде лептоспир анықталған жағдайда, барлық топты шаруашылықта қалдырады және оның лептоспироз бойынша қолайлылығы туралы мәселені шешу үшін қосымша зерттеулер жүргізеді.

145-81. Вывоз (вывод) животных для откорма разрешается в пределах области через месяц после выздоровления последнего заболевшего животного и заключительных ветеринарно-санитарных мероприятий.
145-82. Хозяйство считают оздоровленным при получении отрицательных результатов исследований у всех обследованных животных.
145-83. Ограничения в неблагополучных по лептоспирозу хозяйствах снимают в следующем порядке:
1) в откормочных хозяйствах – после сдачи поголовья на убой и проведения заключительных ветеринарно-санитарных мероприятий;
2) в племенных и пользовательных хозяйствах – после установления их благополучия по лептоспирозу лабораторными методами исследований. Повторное исследование на лептоспироз неблагополучных хозяйствах проводят через 6 месяцев после снятия ограничений.
145-84. Предназначенных к продаже животных карантинируют и исследуют сыворотку крови на лептоспироз, у свиней, кроме того, мочу на наличие лептоспир.
145-85. Вывоз (вывод) животных для племенных или пользовательных целей разрешается только из благополучных по лептоспирозу хозяйствах.
145-86. Вакцинируют против лептоспироза всех восприимчивых животных в следующих случаях:
1) в неблагополучных по лептоспирозу хозяйствах;
2) в откормочных хозяйствах, где поголовье комплектуют без обследования на лептоспироз;
3) при выпасе животных в зоне природного очага лептоспироза;
4) при выявлении в хозяйстве животных, сыворотка крови которых положительно реагирует;
5) в районах с отгонным животноводством хозяйствующих субъектов.
145-87. В питомниках служебного собаководства изолируют клинически больных и подозрительных по заболеванию собак, лечат их гипериммунной сывороткой и антибиотиками. Клинически здоровых собак всех возрастных групп вакцинируют против лептоспироза.
145-88. Продажа собак из неблагополучного по лептоспирозу питомника не допускается.
145-89. Вывоз (вывод) животных разрешается без ограничений при отрицательных результатах исследований по всей группе.";
пункты 1104 и 1105 изложить в следующей редакции:
"1104. Вакцинированных животных метят специальными метками путем биркования, чипирования или выщипа и исследуют на бруцеллез в сроки и методами, предусмотренными наставлением (инструкцией) по применению вакцин.
1105. Приобретение противобруцеллезных вакцин и их применение в соответствии с наставлением (инструкцией), механическая очистка помещений, выгульных дворов при проведении профилактических мероприятий, а также профилактическая дезинфекция и дератизация осуществляются за счет владельцев животных.".

145-81. Соңғы ауырған жануар сауыққаннан кейін және қорытынды ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргізілгеннен кейін бір айдан соң жануарларды бордақылауға облыс аумағында шығаруға (әкетуге) рұқсат етіледі.
145-82. Барлық тексерілген жануарларда зерттеулердің теріс нәтижелері алынған кезде шаруашылық сауыққан болып саналады.
145-83. Лептоспироз бойынша қолайсыз шаруашылықтардағы шектеу:
1) бордақылау шаруашылықтарында - мал басын союға тапсырғаннан кейін және қорытынды ветеринариялық-санитариялық іс-шаралар жүргізілгеннен кейін;
2) асыл тұқымды және пайдаланылатын шаруашылықтарда - олардың лептоспироз бойынша қолайлылығын зертханалық зерттеу әдістерімен анықтағаннан кейін алып тасталады. Шектеу алынғаннан кейін лептоспироз бойынша қолайсыз шаруашылықтарды қайта зерттеу 6 айдан соң жүргізіледі.
145-84. Сатуға арналған жануарлар карантинденеді және лептоспирозға қанның сарысуы тексеріледі, шошқалар бұнымен қоса, зәрде лептоспиріннің болуына тексеріледі.
145-85. Шаруашылықтардан әкетілетін асыл тұқымды және пайдаланылатын жануарларды ветеринариялық өңдеу тәртібі: лептоспироз бойынша қолайлы шаруашылық субъектілерінен ғана асыл тұқымды немесе пайдаланылатын жануарларды әкетуге (шығаруға) рұқсат етіледі.
145-86. Барлық сезімтал жануарларды лептоспирозға қарсы:
1) лептоспироз бойынша қолайсыз шаруашылықтарда;
2) мал басын лептоспирозға зерттеп-қарамай жинақтайтын бордақылау шаруашылықтарында;
3) лептоспироздың табиғи ошағы аймағында жануарларды жайғанда;
4) шаруашылықта қан сарысуы оң реакция беретін жануарлар анықталғанда;
5) шаруашылық субъектілерінің отарлы мал шаруашылығы бар аудандарда вакциналайды.
145-87. Қызметтік ит өсіру питомниктерінде клиникалық ауру иттерді және ауруға күдікті иттерді оқшаулайды, оларды гипериммундық сарысумен және антибиотиктермен емдейді. Клиникалық сау иттердің барлық жастық топтарын лептоспирозға қарсы вакциналайды.
145-88. Лептоспироз бойынша қолайсыз питомниктердегі иттерді сатуға жол берілмейді.
145-89. Жануарларды әкетуге (шығаруға) барлық топтар бойынша зерттеулердің теріс нәтижелері болғанда шектеусіз рұқсат етіледі.";
1104 және1105-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1104. Вакцина егілген жануарларды жапсырмалау, чиптеу немесе ен салу жолымен арнайы таңбалармен таңбалайды және вакцинаны қолдану жөніндегі тәлімдемеде (нұсқаулықта) көзделген мерзімде және әдістермен бруцеллезге зерттейді.
1105. Алдын алу іс-шараларын жүргізу кезінде бруцеллезге қарсы вакциналарды сатып алу және тәлімдемеге (нұсқаулыққа) сәйкес қолдану үй-жайларды, мал жайылатын аулаларды механикалық тазарту, сондай-ақ профилактикалық дезинфекциялау мен дератизациялау мал иелерінің есебінен жүзеге асырылады.".

2. Департаменту ветеринарной, фитосанитарной и пищевой безопасности Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
У. Шукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Ветеринариялық, фитосанитариялық және тамақ қауіпсіздігі департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнiнен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары -
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Ө. Шөкеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі