О внесении изменений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 128 "Об утверждении Правил присвоения ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор)"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 января 2019 года № 15. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 января 2019 года № 18205.
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 128 "Об утверждении Правил присвоения ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6939, опубликован 25 мая 2011 года в газете "Казахстанская правда" № 166 (26587)) следующие изменения:
в Правилах присвоения ученых званий (ассоциированный профессор (доцент), профессор)", утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается лицу с ученой степенью (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академической степенью доктора философии (PhD), доктора по профилю или степенью доктора философии (PhD), доктора по профилю (далее - претенденты), работающему в организации, представляющей ходатайство о присвоении ученого звания, на полной ставке, при наличии:
1) непрерывного стажа научной и (или) научно-педагогической деятельности не менее 3 лет после защиты диссертации, из них 2 года замещающим должности не ниже доцента (ассоциированного профессора) вуза или старшего научного сотрудника в научной организации, должности руководителей подразделений, заместителей руководителя, руководителя вуза или научной организации.
Для претендентов, имеющих академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю, стаж в должности не ниже ассоциированного профессора (доцента) вуза или старшего научного сотрудника в научной организации;
2) не менее 14 научных статей (не тезисы) по запрашиваемой специальности, опубликованных после защиты диссертации, в том числе 10 научных статей в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом и 2 научные статьи в международных рецензируемых научных журналах.
К международным рецензируемым научным журналам, указанным в подпункте 2) пункта 4 к настоящим Правилам, относятся журналы, входящие в 1, 2 и 3 квартиль по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или имеющие в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 35 хотя бы по одной из научных областей. Для лиц, претендующих на ученые звания в области социальных и гуманитарных наук, учитываются также журналы, индексируемые в базе данных Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) (разделы Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс)) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс), а также журналы, входящие в базу JSTOR (ДЖЕЙСТОР).
Статьи в международных рецензируемых научных журналах соответствуют тематической направленности журнала, заявленной в указанных базах, и публикуются в текущих номерах. При этом на момент публикации статьи или представления от организации ходатайства по присвоению ученого звания журнал входит в соответствующий квартиль по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) или показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) в базе данных Scopus (Скопус).
В случае наличия научных статей, превышающих требуемое количество в международных рецензируемых научных журналах, они учитываются как статьи в изданиях, рекомендованных уполномоченным органом.
Патенты, включенные в базу данных компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)), учитываются как научные статьи в международных рецензируемых научных журналах;

"Ғылыми атақтар (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 128 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 16 қаңтардағы № 15 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 18 қаңтарда № 18205 болып тіркелді
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ғылыми атақтар (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 128 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6939 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2011 жылғы 20 мамырдағы № 207-210 (26612) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ғылыми атақтар (қауымдастырылған профессор (доцент), профессор) беру ережесінде:
4-тармақ мынадай редакцияда жызылсын:
"4. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы ғылыми атақ беру туралы өтініш берген ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар тұлғаларға (бұдан әрі - үміткерлер) мынадай жағдайларда беріледі:
1) диссертация қорғағаннан кейін ғылыми және (немесе) ғылыми-педагогикалық қызметте 3 жылдан кем емес, оның ішінде жоғары оқу орнында доценттен (қауымдастырылған профессордан) төмен емес лауазымда немесе ғылыми ұйымда аға ғылыми қызметкер лауазымында, жоғары оқу орнының немесе ғылыми ұйымның басшысы, басшының орынбасары, бөлімшелер басшылары лауазымдарында 2 жыл үзіліссіз өтілі.
Философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі бар үміткерлер үшін жоғары оқу орнында қауымдастырылған профессордан (доценттен) немесе ғылыми ұйымда аға ғылыми қызметкерден төмен емес лауазымдағы өтілі талап етілмейді;
2) диссертация қорғағаннан кейін жарияланған сұратылған мамандық бойынша кемінде 14 ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде уәкілетті орган ұсынатын басылымдарда 10 ғылыми мақала және халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда 2 ғылыми мақаласы.
Осы Ережеге 4-тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарға кем дегенде бір ғылыми саладан Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша 1, 2 және 3 квартиліне кіретін немесе Scopus (Скопус) базасында CiteScore (СайтСкор) көрсеткіші кемінде 35 болатын журналдар жатады. Әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласында ғылыми атаққа үміткер тұлғалар үшін Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) (Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) бөлімдері) деректер базасындағы, сондай-ақ JSTOR (ДЖЕЙСТОР) базасына кіретін журналдар да есепке алынады.
Халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдардағы мақалалар көрсетілген базалардағы журналдардың тақырыптық бағытына сәйкес келеді және ағымдағы нөмірлерде жарияланады. Бұл ретте мақала жарияланған кезде немесе ұйымнан ғылыми атақ беру туралы қолдау хат түскен мезгілде журнал Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша тиісті квартильге кіреді немесе Scopus (Скопус) базасында CiteScore (СайтСкор) тиісті көрсеткішке ие болады.
Ғылыми мақалалар халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда талап етілген мақалалар санынан артық болған жағдайда, олар уәкілетті орган ұсынатын басылымдардағы мақалалар ретінде саналады.
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) компаниясының деректер базасына енгізілген патенттер халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдардағы ғылыми мақалалар ретінде саналады;

3) монографии, рекомендованной Ученым советом (издана за последние 5 лет, соискателю принадлежит не менее 6 печатных листов), либо рекомендованного Ученым советом или Республиканским учебно-методическим советом или уполномоченным государственным органом индивидуально написанного учебного (учебно-методического) пособия или учебника (издано за последние 5 лет, объемом не менее 6 печатных листов, используется в учебном процессе не менее 1 учебного года), либо лица, защитившего диссертацию под его руководством и имеющего ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора по профилю.
В случае наличия 3-х научных статей дополнительно к указанным в подпункте 2) пункта 4 настоящих Правил, которые опубликованы в международных рецензируемых научных журналах (входящие в 1 и 2 квартиль по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или имеющие в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 50 хотя бы по одной из научных областей) выполнения требований подпункта 3) пункта 4 настоящих Правил не требуется.";
абзац первый пункта 4-5 изложить в следующей редакции:
"4-5. Ученое звание ассоциированного профессора (доцента) присваивается претендентам - военнослужащим, сотрудникам и работникам высших военных, специальных учебных заведений или научных организаций, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, органам прокуратуры Республики Казахстан и Министерству обороны Республики Казахстан, а также военных кафедр вузов, работающим в данной организации на полной ставке, при наличии:";
подпункты 2) и 3) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"2) 28 научных статей (не тезисы) по специальности, опубликованных после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента), в том числе 20 научных статей в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом и 3 научные статьи в международных рецензируемых научных журналах (входящие в 1 и 2 квартиль по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или имеющие в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 50 хотя бы по одной из научных областей), удовлетворяющих требованиям подпункта 2) пункта 4 к настоящим Правилам. Для лиц, претендующих на ученые звания в области социальных и гуманитарных наук, учитываются также журналы, индексируемые в базе данных Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) (разделы Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс)) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс), а также журналы, входящие в базу JSTOR (ДЖЕЙСТОР);

3) Ғылыми кеңес ұсынған монографиясы (соңғы 5 жылда басылған, ізденушіге кемінде 6 баспа табағы тиесілі), не Ғылыми кеңес немесе Республикалық оқу-әдістемелік кеңес немесе уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған жеке жазылған оқу (оқу-әдістемелік) құралы немесе оқулығы (соңғы 5 жылда басылған, көлемі 6 баспа табақтан кем емес, оқу процесінде кемінде 1 оқу жылы пайдаланылады), не оның басшылығымен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар тұлғасы.
Осы Ереженің 4-тармағының 2) тармақшасында көрсетілгендерге қосымша (кем дегенде бір ғылыми саладан Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша 1 және 2-ші квартильге кіретін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында CiteScore (СайтСкор) көрсеткіші кемінде 50 болатын) халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда жарияланған 3 ғылыми мақаласы болған жағдайда осы Ереженің 4-тармағының 3) тармақшасының талаптарын орындау талап етілмейді.";
4-5-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-5. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының прокуратура органдарына және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне бағынысты ведомстволық жоғары әскери, арнайы оқу орындарында немесе ғылыми ұйымдарында, сондай-ақ жоғары оқу орындарындағы әскери кафедраларда толық ставкада жұмыс істейтін үміткерлерге - әскери қызметшілерге, қызметкерлерге және жұмыскерлерге мынадай жағдайларда беріледі:";
5-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған, мамандық бойынша 28 ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде уәкілетті орган ұсынған басылымдарда 20 ғылыми мақала және халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда (кем дегенде бір ғылыми саладан Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша 1 және 2 квартиліне кіретін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында CiteScore (СайтСкор) көрсеткіші кемінде 50 болатын) 3 ғылыми мақала. Әлеуметтік және гуманитарлық ғылымдар саласында ғылыми атаққа үміткер тұлғалар үшін Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) (Arts and Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) бөлімдері) деректер базасындағы, сондай-ақ JSTOR (ДЖЕЙСТОР) базасына кіретін журналдар да есепке алынады;

3) монографии, рекомендованной Ученым советом и опубликованной после получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента), (авторство составляет не менее 6 печатных листов), либо рекомендованного Ученым советом или Республиканским учебно-методическим советом или уполномоченным государственным органом индивидуально написанного учебника (издано за последние 5 лет, объем не менее 6 печатных листов, используется в образовательном процессе не менее 1 учебного года), либо 3 лиц, защитивших диссертации под его руководством и имеющих ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора по профилю.
В случае наличия 5-ти научных статей, дополнительно к указанным в подпункте 2) пункта 5 настоящих Правил, которые опубликованы в международных рецензируемых научных журналах (входящие в 1 и 2 квартиль по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или имеющие в базе данных Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 50 хотя бы по одной из научных областей) выполнения требований подпункта 3) пункта 5 настоящих Правил не требуется.";
подпункты 2) и 3) пункта 5-1 изложить в следующей редакции:
"2) 42 научные статьи (не тезисы) по запрашиваемой специальности, опубликованные после защиты диссертации, в том числе 30 научных статей в изданиях, рекомендуемых уполномоченным органом и 5 научных статей в международных рецензируемых научных журналах, удовлетворяющих требованиям подпункта 2) пункта 5 к настоящим Правилам;
3) не менее 2 монографий, рекомендованных Ученым советом и опубликованных после защиты диссертации (авторство составляет не менее 10 печатных листов), либо рекомендованных Ученым советом или Республиканским учебно-методическим советом или уполномоченным государственным органом индивидуально написанных учебников (изданы за последние 5 лет, общий объем не менее 12 печатных листов, используются в образовательном процессе не менее 1 учебного года), либо 4 лиц, защитивших диссертации под его руководством и имеющих ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора по профилю.
В случае наличия 7 научных статей, дополнительно к указанным в подпункте 2) пункта 5-1 настоящих Правил, которые опубликованы в международных рецензируемых научных журналах (входящие в 1 и 2 квартиль по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) или имеющие в базе данных (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 50 хотя бы по одной из научных областей) выполнения требований подпункта 3) пункта 5-1 настоящих Правил не требуется.";

3) Ғылыми кеңес ұсынған және қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейін жарияланған монографиясы (авторлығы кемінде 6 баспа табақты құрайтын), не Ғылыми кеңес немесе Республикалық оқу-әдістемелік кеңес немесе уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған жеке жазылған оқулығы (соңғы 5 жылда басылған, жалпы көлемі 6 баспа табақтан кем емес, білім беру процесінде кемінде 1 оқу жылы пайдаланылады), не оның басшылығымен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар 3 тұлғасы.
Осы Ереженің 5-тармағының 2) тармақшасында көрсетілгендерге қосымша (кем дегенде бір ғылыми саладан Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша 1 және 2-ші квартильге кіретін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында CiteScore (СайтСкор) көрсеткіші кемінде 50 болатын) халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда жарияланған 5 ғылыми мақаласы болған жағдайда осы Ереженің 5-тармағының 3) тармақшасының талаптарын орындау талап етілмейді.";
5-1-тармақта 2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) диссертация қорғағаннан кейін жарияланған сұратылған мамандық бойынша 42 ғылыми мақаласы (тезистер емес), оның ішінде уәкілетті орган ұсынған басылымдарда 30 және осы Ереженің 5-тармағының 2) тармақшасының талаптарын қанағаттандыратын халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда 5 ғылыми мақаласы;
3) Ғылыми кеңес ұсынған және диссертация қорғағаннан кейін жарияланған кемінде 2 монографиясы (авторлығы кемінде 10 баспа табақты құрайды), не Ғылыми кеңес немесе Республикалық оқу-әдістемелік кеңес немесе уәкілетті мемлекеттік орган ұсынған жеке жазылған оқулықтар (соңғы 5 жылда басылған, жалпы көлемі 12 баспа табақтан кем емес, білім беру процесінде кемінде 1 оқу жылы пайдаланылады), не оның басшылығымен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар 4 тұлғасы.
Осы Ереженің 5-1-тармағының 2) тармақшасында көрсетілгендерге қосымша (кем дегенде бір ғылыми саладан Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша 1 және 2-ші квартильге кіретін немесе Scopus (Скопус) деректер базасында CiteScore (СайтСкор) көрсеткіші кемінде 50 болатын) халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда жарияланған 7 ғылыми мақаласы болған жағдайда осы Ереженің 5-1-тармағының 3) тармақшасының талаптарын орындау талап етілмейді.";

абзац первый пункта 5-6 изложить в следующей редакции:
"5-6. Ученое звание профессора присваивается военнослужащим, сотрудникам и работникам высших военных, специальных учебных заведений или научных организаций, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан, органам прокуратуры Республики Казахстан и Министерству обороны Республики Казахстан, а также военных кафедр вузов, имеющим ученое звание ассоциированного профессора (доцента), работающим в данной организации на полной ставке, при наличии:";
часть вторую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"По результатам рассмотрения аттестационного дела Экспертный совет принимает заключение по форме согласно приложениям 3 и 4 к настоящим Правилам. На основе заключения Экспертного совета Комитет принимает решение о присвоении/отказе в присвоении ученого звания и в течение 10 рабочих дней со дня подписания заключения издает соответствующий приказ.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. При вынесении Комитетом решения об отказе в присвоении ученого звания новая рекомендация о присвоении этого звания представляется Ученым советом не ранее, чем через год.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 3 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложение 4 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.

5-6-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-6. Профессор ғылыми атағы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының прокуратура органдарына және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты жоғары әскери, арнайы оқу орындарының немесе ғылыми ұйымдарының, сондай-ақ жоғары оқу орындарындағы әскери кафедралардың қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағы бар, осы ұйымда толық ставкада жұмыс істейтін әскери қызметшілеріне, қызметкерлеріне және жұмыскерлеріне мынадай жағдайларда беріледі:";
10-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Аттестаттау ісін қарау нәтижелері бойынша Сараптамалық кеңес осы Ережеге 3 және 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша қорытынды қабылдайды. Сараптамалық кеңестің қорытындысы негізінде Комитет ғылыми атақ беру/беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды және қорытындыға қол қойылған күнінен бастап 10 жұмыс күні ішінде тиісті бұйрық шығарады.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Комитет осы атақты беруден бас тарту туралы шешім шығарған жағдайда ғылыми атақ беру туралы жаңа ұсынымды Ғылыми кеңес кем дегенде бір жылдан соң береді.";
1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Асылову Б.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение 1
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 16 января 2019 года № 15
Приложение 1
к Правилам присвоения
ученых званий (ассоциированный
профессор (доцент), профессор)
Форма
Справка
о соискателе ученого звания
_____________________________________________________
по специальности _____________________________________
(шифр и наименование специальности)
1
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
2
Ученая степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическая степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора по профилю, дата присуждения
3
Ученое звание, дата присуждения
4
Почетное звание, дата присуждения
5
Должность (дата и номер приказа о назначении на должность)
6
Стаж научной, научно-педагогической деятельности
Всего _________лет, в том числе в должности ______________лет
7
Количество научных статей после защиты диссертации/получения ученого звания ассоциированного профессора (доцента)
Всего __________________,
в изданиях рекомендуемых уполномоченным органом________,
в научных журналах, входящих в базы компании Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) _____, Scopus (Скопус) или JSTOR (ДЖЕЙСТОР) _______,
творческих трудов_______________
8
Количество, изданных за последние 5 лет монографий, учебников, единолично написанных учебных (учебно-методическое) пособий
9
Лица, защитившие диссертацию под его руководством и имеющие ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическая степень доктора философии (PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора по профилю
10
Подготовленные под его руководством лауреаты, призеры республиканских, международных, зарубежных конкурсов, выставок, фестивалей, премий, олимпиад.
11
Подготовленные под его руководством чемпионы или призеры Всемирных универсиад, чемпионатов Азии и Азиатских игр, чемпиона или призера Европы, мира и Олимпийских игр
12
Дополнительная информация
Руководитель кафедры (подразделения)
_____________________________
(подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 2
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 16 января 2019 года № 15
Приложение 3
к Правилам присвоения
ученых званий (ассоциированный
профессор (доцент), профессор)
Форма
Заключение
Экспертного совета по ____________________________________________
(отрасль науки)
______________________________________________________________________
протокол № ________________ от "_______" _________________ 20__ года
Слушали:
Дело № _____________________________ о присвоении ученого звания
ассоциированного профессора (доцента) _________________________________ ,
_________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О (при его наличии))
соискателя)
__________________________________________________________________
по специальности __________________________________________________,
представленное Ученым советом _____________________________________
__________________________________________________________________
(наименование организации)
Заслушав эксперта _____________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Экспертный совет отмечает следующее:

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Б.А. Асыловаға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қаңтардағы
№ 15 бұйрығына
1-қосымша
Ғылыми атақтар
(қауымдастырылған
профессор (доцент),
профессор) беру ережесіне
1-қосымша
Нысан
_____________________________________________________ мамандық бойынша
(мамандықтың шифры мен аты)
___________________________________________ ғылыми атағын ізденуші
туралы анықтама
1
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
2
Ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі, берілген уақыты
3
Ғылыми атақ, берілген уақыты
4
Құрметті атақ, берілген уақыты
5
Лауазымы (лауазымға тағайындалу туралы бұйрық мерзімі және нөмірі )
6
Ғылыми, ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі
Барлығы_________ жыл,
оның ішінде лауазымда ______________ жыл
7
Диссертация қорғағаннан/қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын алғаннан кейінгі ғылыми мақалалар, шығармашылық еңбектер саны
Барлығы __________________,
уәкілетті орган ұсынатын басылымдарда____,
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) компаниясының ақпараттық базасына ___,
Scopus (Скопус) не JSTOR (ДЖЕЙСТОР) базалардағы ғылыми журналдарда__,
шығармашылық еңбектер_______________
8
Соңғы 5 жылда басылған монографиялар, оқулықтар, жеке жазылған оқу (оқу-әдістемелік) құралдар саны
9
Оның басшылығымен диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор дәрежесі бар тұлғалар
10
Оның жетекшілігімен даярланған республикалық, халықаралық, шетелдік конкурстардың, көрмелердің, фестивальдардың, сыйлықтардың, олимпиадалардың лауреаттары, жүлдегерлері
11
Оның жетекшілігімен даярланған Дүниежүзілік универсиадалардың, Азия чемпионаттарының және Азия ойындарының чемпиондары, Еуропа, әлем және Олимпиада ойындарының чемпиондары немесе жүлдегерлері
12
Қосымша ақпарат
Кафедры (бөлімше) басшысы
___________________________
(қолы, аты-жөні және тегі)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қаңтардағы
№ 15 бұйрығына
2-қосымша
Ғылыми атақтар
(қауымдастырылған
профессор (доцент),
профессор) беру ережесіне
3-қосымша
Нысан
_________________________ бойынша Сараптау кеңесінің қорытындысы
(ғылым саласы)
20__ ж. "____" ________                                          № _______ хаттама
Тыңдалды:
________________________________________________________________________________
____________________________________________________________ ғылыми кеңесі ұсынған
(ұйымның атауы)
________________________________________________________________________________
(ізденушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (бұдан әрі - Т.А.Ә.
(ол болған жағдайда))
________________________________________________________________________________
қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын беру туралы
№ ______________ ісі тыңдалды.
Сарапшы ___________________________________________________________ тыңдап
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда))
Сараптау кеңесі мынаны белгілейді:

1. Претендент (нужное отметить):
1) претендент имеет (не имеет степень) кандидата наук, доктора наук,
доктора философии (PhD), доктора по профилю) или академическую степень
доктора философии (PhD), доктора по профилю или степень доктора философии
(PhD), доктора по профилю _________________________________;
2) претендент имеет почетное звание, предусмотренное Законом
Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года "О государственных наградах
Республики Казахстан" или звание "Заслуженный тренер Республики Казахстан"
__________________________________________________________;
3) претендент работает в высшем военном, специальном учебном заведении
или научной организации подведомственных органам национальной безопасности
Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан,
органам прокуратуры Республики Казахстан и Министерству обороны
Республики Казахстан или на военной кафедре вуза и имеет воинское
(специальное) звание не ниже полковника
___________________________________________________________________.
Аттестационное дело рассматривается в соответствии с пунктом ______
Правил.
2. Стаж научной, научно-педагогической, творческо-педагогической,
тренерско-педагогической работы (нужное подчеркнуть), в том числе в требуемой
должности:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
3. Соискатель ученого звания ассоциированного профессора (доцента)
имеет научных статей_______ из них:
в изданиях, рекомендуемых Комитетом _________;
в зарубежных научных журналах _________;
в международных рецензируемых журналах, входящих в 1, 2 и 3 квартиль
по данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) ______,
в международных рецензируемых журналах, имеющих в базе данных
Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 35
_____;
в международных рецензируемых журналах, индексируемых в базе данных
Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) (разделы Arts and
Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science
Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences
Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс)) компании Clarivate Analytics
(Кларивэйт Аналитикс)____;
в международных рецензируемых журналах, входящих в базу данных
JSTOR (ДЖЕЙСТОР) _______;
зарубежные патенты, включенные в базу данных Clarivate Analytics
(Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб
оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс) _____;
творческие труды______;
другие публикации_______.

1. Үміткер (керектісін белгілеу):
1) үміткердің ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы, философия
докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша
доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор
дәрежесі бар (жоқ)__________________;
2) үміткердің "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы" 1995
жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында қарастырылған құрметті
атағы немесе "Қазақстан Республикасының Еңбек сіңірген жаттықтырушысы" атағы
бар ____________________;
3) үміткер Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан
Республикасының Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының прокуратура
органдарына және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне бағынысты жоғары
әскери, арнайы оқу орындарының немесе ғылыми ұйымдарының немесе жоғары оқу орнында
әскери кафедрасында жұмыс істейді, полковниктен төмен емес әскери (арнайы) атағы
бар____________________________________________________________________________.
Аттестациялық іс Ереженің ____ тармағы бойынша қарастырылады.
2. Ғылыми, ғылыми-педагогикалық, шығармашылық-педагогикалық,
жаттықтырушы-педагогикалық еңбек өтілі (керектісін сызу), оның ішінде талап етілген лауазымда
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
3. Қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын ізденушінің ________
ғылыми еңбектері бар, оның ішінде:
Комитет ұсынатын басылымдарда ___;
шетелдік ғылыми журналдарда :
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports
(Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша 1, 2 және 3 квартиліне кіретін халықаралық
рецензияланатын журналдарда ____;
немесе Scopus (Скопус) базасында CiteScore (СайтСкор) көрсеткіші кемінде 35 болатын
халықаралық рецензияланатын журналдарда_____;
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Web of Science Core
Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) (Arts and Humanities Citation Index (Арт энд
Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс
Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) бөлімдері)
деректер базасында индекстелетін халықаралық рецензияланатын журналдарда____;
JSTOR (ДЖЕЙСТОР) базасына кіретін халықаралық рецензияланатын журналдарда ____;
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate
Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) компаниясының деректер
базасына енгізілген шетелдік патенттер ______;
шығармашылық еңбектер _________;
басқа жарияланымдар _______.

4. Индивидуально написано и опубликовано учебное (учебно-методическое)
пособие, учебник или монография объемом ________ печатных листов,
используемое в образовательном процессе
____________________________________________________________________
(название, место и год издания, кем рекомендовано)
__________________________________________________________________________
5.Под руководством претендента (нужное заполнить):
1) подготовлено лицо, защитившее диссертацию под его руководством и
имеющее ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии
(PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии
(PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора по
профилю
____________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), дата защиты и утверждения)
2) подготовлен - лауреат, призер республиканских, международных
(учрежденных уполномоченными органами Республики Казахстан), зарубежных
конкурсов, выставок, фестивалей, премий,
олимпиад ____________________________________________________________
____________________________________________________________________;
3) подготовлен - чемпион или призер Всемирных универсиад, чемпионатов
Азии и Азиатских игр, чемпион или призер Европы, мира и Олимпийских
игр________________________________________________________________.
6. Сведения о наличии заимствованного материала без ссылки на автора и
источник заимствования в представленных научных статьях, монографии,
учебном (учебно-методическом) пособии, учебнике
_____________________
есть/нет
7. Документы в аттестационном деле представлены в соответствии с
пунктом 7 Правил
_____________________________________________________________
(соответствуют или не соответствуют)
8. Решение Экспертного совета (заполняется один из подпунктов):
1) претендент________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
соответствует всем требования Правил. Экспертный совет рекомендует
Комитету присудить
_________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
ученое звание ассоциированного профессор (доцента) по специальности
____________________________________________________________________;
2) аттестационное дело претендента _____________________________________
____________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
не соответствует пункту ______Правил
__________________________________
____________________________________________________________________
(указывается каким пунктам настоящих Правил не соответствует
аттестационное дело)
_________________________________________________________________________.
Экспертный совет рекомендует Комитету отказать претенденту
__________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
в присвоении ученого звания ассоциированного профессора (доцента) по
специальности
_______________________________________________________.
Результаты голосования:       "за"                   ____________
"против"             ____________
"воздержался"       ____________
Председатель       _______________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
Ученый секретарь       _______________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
Эксперт             _______________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
Приложение 3
к приказу Министра образования и
науки Республики Казахстан
от 16 января 2019 года № 15
Приложение 4
к Правилам присвоения
ученых званий (ассоциированный
профессор (доцент), профессор)
Форма
Заключение
Экспертного совета по ___________________________________________
(отрасль науки)
протокол № ________________ от "_______" ____________________ 20__ года
Слушали:
Дело № _____________________________ о присвоении ученого звания
профессора _________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О
(при его наличии)) соискателя)
по специальности ____________________________________________________,
представленное Ученым советом _______________________________________
____________________________________________________________________
(наименование организации)
Заслушав эксперта ______________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Экспертный совет отмечает следующее:

4. Жеке жазылған және жарияланған, білім беру процесінде пайдаланылған,
көлемі______ баспа табақ оқу (оқу-әдістемелік)
құралы/монографиясы_____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(аты, басылған орны және жылы, кім ұсынған)
5. Үміткердің жетекшілігімен (қажеттісі толтырылады):
1) диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы,
философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні
бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша
доктор дәрежесі бар
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қорғаған және бекітілген күні, айы, жылы )
__________________________________________________________________________ тұлға;
2) дайындалған республикалық, халықаралық (Қазақстан Республикасының уәкілетті
органы бекіткен), шетелдік конкурстардың, көрмелердің, фестивальдардың, сыйлықтардың,
олимпиадалардың лауреаты, жүлдегері
________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________ тұлға;
3) дайындалған Дүниежүзілік универсиадалардың, Азия чемпионаттарының және Азия
ойындарының чемпионы немесе жүлдегері, Еуропа, әлем және Олимпиада ойындарының
чемпионы немесе жүлдегері
________________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________ тұлға.
6. Ұсынылған ғылыми мақалаларда, монографияларда, оқу (оқу-әдістемелік) құралдарында,
оқулықтарда авторы мен дереккөзіне сілтемесіз бөтен материалды пайдаланғаны туралы мәлімет
________________________
(бар/жоқ)
7. Аттестациялық істегі құжаттар Ереженің 7-тармағына сәйкес ұсынылған
__________________________________________________________________________
(сәйкес немесе сәйкес емес)
8. Сараптау кеңесінің шешімі (тармақшалардың біреуі толтырылады):
1) Үміткер Ереженің барлық талаптарына сәйкес. Сараптау кеңесі Комитетке ізденуші
__________________________________________________________________________
(ізденушінің Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
_________________________________________________________ мамандық бойынша
қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын беруді ұсынады.
2) үміткердің аттестациялық ісі Ереженің ___ тармағына сәйкес
келмейді________________________________________________________________________
(аттестациялық іс осы Ереженің қай тармақтарына сәйкес келмейтіні көрсетіледі)
_________________________________________________________________________.
Сараптау кеңесі Комитетке __________________________________________________
(ізденушінің Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
______________________________________________________________ мамандық бойынша
қауымдастырылған профессор (доцент) ғылыми атағын беруден бас тартуды ұсынады.
Дауыс беру нәтижелері:      "жақтап" дауыс бергені      ___________
"қарсы"                  ___________
"қалыс қалғаны"            ___________
Төраға ____________________________________
(Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
Ғалым хатшы ______________________________
(Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
Сарапшы __________________________________
(Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 16 қаңтардағы
№ 15 бұйрығына
3-қосымша
Ғылыми атақтар
(қауымдастырылған
профессор (доцент),
профессор) беру ережесіне
4-қосымша
Нысан
_______________________ бойынша Сараптау кеңесінің қорытындысы
(ғылым саласы)
20__ ж. "_______" _________ № _______ хаттама
Тыңдалды:
__________________________________________________________________________
______________________________________________ ғылыми кеңесі ұсынған
(ұйымның атауы)
__________________________________________________________________________
(ізденушінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) (бұдан әрі - Т.А.Ә.
(ол болған жағдайда)) )
__________________________________________________________________________
профессор ғылыми атағын беру туралы № ___________________ ісі тыңдалды.
Сарапшы ___________________________________________________________ тыңдап
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда))
Сараптау кеңесі мынаны белгілейді:

1. Претендент (нужное отметить):
1) претендент имеет (не имеет) ученое звание ассоциированного профессора
(доцента) или старшего научного сотрудника___________________;
2) претендент имеет почетное звание, предусмотренное Законом
Республики Казахстан от 12 декабря 1995 года "О государственных наградах
Республики Казахстан" или звание "Заслуженный тренер Республики Казахстан"
__________________________________________________________;
3) претендент работает в высшем военном, специальном учебном заведении
или научной организации подведомственных органам национальной безопасности
Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан,
органам прокуратуры Республики Казахстан и Министерству обороны
Республики Казахстан, или на военной кафедре вуза и имеет воинское
(специальное) звание не ниже полковника__________________.
Аттестационное дело рассматривается в соответствии пунктом ______
Правил.
2. Стаж научной, научно-педагогической, творческо-педагогической,
тренерско-педагогической работы (нужное подчеркнуть), в том числе в требуемой
должности:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Соискатель ученого звания профессора имеет научных статей_______ из
них:
в изданиях, рекомендуемых Комитетом _________;
в зарубежных научных журналах _________;
в международных рецензируемых журналах, входящих в 1 и 2 квартиль по
данным Journal Citation Reports (Жорнал Цитэйшэн Репортс) компании Clarivate
Analytics (Кларивэйт Аналитикс) ______,
в международных рецензируемых журналах, имеющих в базе данных
Scopus (Скопус) показатель процентиль по CiteScore (СайтСкор) не менее 50
_____;
в международных рецензируемых журналах, индексируемых в базе данных
Web of Science Core Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) (разделы Arts and
Humanities Citation Index (Арт энд Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science
Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс Экспандид), Social Sciences
Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс)) компании Clarivate Analytics
(Кларивэйт Аналитикс)____;
в международных рецензируемых журналах, входящих в базу данных,
JSTOR (ДЖЕЙСТОР) _______;
зарубежные патенты, включенные в базу данных Clarivate Analytics
(Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate Analytics (Вэб
оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс) _____;
творческие труды______;
другие публикации_____.
4. Индивидуально написан и опубликован учебник/монография объемом
_______________ печатных листов, используемое в образовательном процессе
____________________________________________________________________
(название, место и год издания, кем рекомендован)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

1. Үміткер (керектісін белгілеу):
1) үміткердің қауымдастырылған профессор (доцент) немесе аға ғылыми қызметкер
ғылыми атағы бар (жоқ)__________________;
2) үміткердің "Қазақстан Республикасының мемлекеттік наградалары туралы"
1995 жылғы 12 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңында қарастырылған құрметті
атағы немесе "Қазақстан Республикасының Еңбек сіңірген жаттықтырушысы" атағы
бар ___________________________________;
3) үміткер Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан
Республикасының Ішкі істер министрлігіне, Қазақстан Республикасының прокуратура
органдарына және Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне бағынысты жоғары
әскери, арнайы оқу орындарының немесе ғылыми ұйымдарының немесе жоғары оқу
орындарындағы әскери кафедрасында жұмыс істейді, полковниктен төмен емес әскери
(арнайы) атағы бар
_______________________________________________________________________________.
Аттестациялық іс Ереженің ____ тармағы бойынша қарастырылады.
2. Ғылыми, ғылыми-педагогикалық, шығармашылық-педагогикалық,
жаттықтырушы-педагогикалық еңбек өтілі (керектісін сызу), оның ішінде талап етілген лауазымда
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________.
3. Профессор ғылыми атағын ізденушінің ________ ғылыми еңбектері бар, оның ішінде:
Комитет ұсынатын басылымдарда ___;
шетелдік ғылыми журналдарда :
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Journal Citation Reports
(Жорнал Цитэйшэн Репортс) деректері бойынша 1 және 2 квартиліне кіретін халықаралық
рецензияланатын журналдарда ____;
немесе Scopus (Скопус) базасында CiteScore (СайтСкор) көрсеткіші кемінде 50 болатын
халықаралық рецензияланатын журналдарда_____;
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) компаниясының Web of Science Core
Collection (Веб оф Сайенс Кор Коллекшн) (Arts and Humanities Citation Index (Арт энд
Хьюманитис Цитэйшэн Индекс), Science Citation Index Expanded (Сайенс Цитэйшэн Индекс
Экспандид), Social Sciences Citation Index (Сошиал Сайенсиз Цитэйшэн Индекс) бөлімдері)
деректер базасында индекстелетін халықаралық рецензияланатын журналдарда____;
JSTOR (ДЖЕЙСТОР) базасына кіретін халықаралық рецензияланатын журналдарда ____;
Clarivate Analytics (Кларивэйт Аналитикс) (Web of Science Core Collection, Clarivate
Analytics (Вэб оф Сайнс Кор Коллекшн, Кларивэйт Аналитикс)) компаниясының деректер
базасына енгізілген шетелдік патенттер ______;
шығармашылық еңбектер _________;
басқа жарияланымдар _______.
4. Жеке жазылған және жарияланған, білім беру процесінде пайдаланылған,
көлемі______ баспа табақ оқулығы /монографиясы_____________________________________
__________________________________________________________________________
(аты, басылған орны және жылы, кім ұсынды)
__________________________________________________________________________

5. Под его руководством (нужное заполнить):
1) подготовлены лица, защитившие диссертацию под его руководством и
имеющие ученую степень (кандидата наук, доктора наук, доктора философии
(PhD), доктора по профилю) или академическую степень доктора философии
(PhD), доктора по профилю или степень доктора философии (PhD), доктора по
профилю
___________________________________________________________;
(Ф.И.О. (при его наличии), дата защиты и утверждения)
____________________________________________________________________
2) подготовлены - лауреат, призер республиканских, международных
(учрежденных уполномоченными органами Республики Казахстан), зарубежных
конкурсов, выставок, фестивалей, премий,
олимпиад ____________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________;
3) подготовлены - чемпион Всемирных универсиад, чемпионатов Азии и
Азиатских игр, чемпион или призер Европы, мира и Олимпийских
игр _________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
6. Сведения о наличии заимствованного материала без ссылки на автора и
источник заимствования в представленных научных статьях, монографии, учебнике
___________________________________________________________
есть/нет
7. Документы в аттестационном деле представлены в соответствии с
пунктом 7 Правил
___________________________________________________________
(соответствуют или не соответствуют)
8. Решение Экспертного совета (заполняется один из подпунктов):
1)
претендент _______________________________________________________
___________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
соответствует всем требования Правил. Экспертный совет рекомендует
Комитету присудить
___________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
ученое звание профессора по специальности
____________________________
___________________________________________________________________;
2) аттестационное дело
претендента ____________________________________
___________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
не соответствует пункту ____Правил
___________________________________
___________________________________________________________________
(указывается каким пунктам настоящих Правил не соответствует
аттестационное дело)
___________________________________________________________________
Экспертный совет рекомендует Комитету отказать претенденту
___________________________________________________________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
в присвоении ученого звания профессора по специальности
_______________
___________________________________________________________________.
Результаты голосования:       "за"                   ____________
"против"             ____________
"воздержался"       ____________
Председатель       _______________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
Ученый секретарь       _______________________
(Ф.И.О (при его наличии).)
Эксперт             _______________________
(Ф.И.О (при его наличии).)

5. Үміткердің жетекшілігімен (қажеттісі толтырылады):
1) диссертация қорғаған және ғылыми дәрежесі (ғылым кандидаты, ғылым докторы,
философия докторы (PhD), бейіні бойынша доктор) немесе философия докторы (PhD), бейіні
бойынша доктор академиялық дәрежесі немесе философия докторы (PhD), бейіні бойынша
доктор дәрежесі бар
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған жағдайда), қорғаған және бекітілген күні, айы, жылы)
_________________________________________________________________ тұлға бар;
2) дайындалған республикалық, халықаралық (Қазақстан Республикасының уәкілетті
органы бекіткен), шетелдік конкурстардың, көрмелердің, фестивальдардың, сыйлықтардың,
олимпиадалардың лауреаты, жүлдегері
бар_____________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________ тұлға бар;
3) дайындалған Дүниежүзілік универсиадалардың, Азия чемпионаттарының және Азия
ойындарының чемпионы, Еуропа, әлем және Олимпиада ойындарының чемпионы немесе жүлдегері ____________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________тұлға бар.
6. Ұсынылған ғылыми мақалаларда, монографияларда, оқулықтарда авторы мен
дереккөзіне сілтемесіз бөтен материалды пайдаланғаны туралы мәлімет
__________________________________________________________________________
(бар/жоқ)
7. Аттестациялық істегі құжаттар Ереженің 7-тармағына сәйкес ұсынылған
__________________________________________________________________________
(сәйкес немесе сәйкес емес)
8. Сараптау кеңесінің шешімі (тармақшалардың біреуі толтырылады):
1) үміткер Ереженің барлық талаптарына сәйкес, Сараптау кеңесі Комитетке ізденуші
__________________________________________________________________________
(ізденушінің Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
__________________________________________________________________________
мамандық бойынша профессор ғылыми атағын беруді ұсынады.
2) үміткердің аттестациялық ісі Ереженің ___ тармағына сәйкес
келмейді________________________________________________________________________
(аттестациялық іс осы Ереженің қай тармақтарына сәйкес келмейтіні көрсетіледі)
_________________________________________________________________________.
Сараптау кеңесі Комитетке __________________________________________________
(ізденушінің Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
______________________________________________________________ мамандық бойынша
профессор ғылыми атағын беруден бас тартуды ұсынады.
Дауыс беру нәтижелері:      "жақтап" дауыс бергені      ___________
"қарсы"                  ___________
"қалыс қалғаны"            ___________
Төраға ____________________________________
(Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
Ғалым хатшы ______________________________
(Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)
Сарапшы __________________________________
(Т.А.Ә (ол болған жағдайда).)