О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 92 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций дошкольного, среднего, дополнительного, а также специального образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 161. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 апреля 2019 года № 18578. Утратил силу приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 4 мая 2020 года № 175
Сноска. Утратил силу приказом Министра образования и науки РК от 04.05.2020 № 175 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 92 "Об утверждении образовательных программ курсов повышения квалификации педагогических кадров организаций дошкольного, среднего, дополнительного, а также специального образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13306, опубликован 6 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса в дошкольной организациив соответствии с новой общеобразовательной Типовой программой" для руководителей дошкольных организаций согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности руководителя дошкольной организации в области оценки качества дошкольного воспитания и обучения" для руководителей дошкольных организаций согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогический менеджмент в дошкольной организации в контексте обновления содержания дошкольного воспитания и обучения" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление инновационной деятельностью дошкольной организации в условиях модернизации образования" для руководителей дошкольных организаций согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организационно-педагогические аспекты методической работы в условиях обновления содержания дошкольного образования" для методистов, воспитателей дошкольных организаций согласно приложению 5 к настоящему приказу;

"Мектепке дейінгі, орта, қосымша білім беру, сондай-ақ арнаулы білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 92 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 161 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 24 сәуірде № 18578 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 4 мамырдағы № 175 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Білім және ғылым министрінің 04.05.2020 № 175 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мектепке дейінгі, орта, қосымша білім беру, сондай-ақ арнаулы білім беру ұйымдарының педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курстарының білім беру бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 92 бұйрығына (Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13306 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 6 сәуірде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйым басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру процесін жалпы білім берудің жаңа үлгілік бағдарламасына сәйкес жобалау" білім беру бағдарламасы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйым басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйым басшысының мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту сапасын бағалау саласындағы кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдар басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне арналған педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мазмұнын жаңарту аясында мектепке дейінгі ұйымдардағы педагогикалық менеджмент" білім беру бағдарламасы;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйым басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беруді жаңғырту жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың инновациялық іс-әрекетін басқару" білім беру бағдарламасы;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектепке дейінгі ұйымдардың әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне арналған педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы әдістемелік жұмыстың ұйымдастырушылық- педагогикалық аспектілері" білім беру бағдарламасы;

6) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Комплексная оценка качества учебно-воспитательного процесса дошкольной организации на основе квалиметрии" для методистов дошкольных организаций согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса в дошкольной организации" для воспитателей дошкольных организаций согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Теория и практика педагогической квалиметрии: управление качеством воспитания и обучения в дошкольной организации" для воспитателей дошкольных организаций приложению 8 к настоящему приказу;
9) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях новой парадигмы образования" для педагогов групп и классов предшкольной подготовки дошкольных организаций согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса в дошкольной организации по казахскому языку в условиях обновления содержания образования" для педагогов казахского языка дошкольных организаций согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Психолого-педагогические основы профессиональной деятельности воспитателей мини-центров" для обучения воспитателей мини-центров согласно приложению 11 к настоящему приказу;
12) образовательную программу курсов повышения квалификации образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обучение английскому языку в дошкольной организации" для педагогов английского языка дошкольных организаций образования согласно приложению 12 к настоящему приказу;
13) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности музыкального руководителя в условиях обновления содержания дошкольного воспитания и обучения" для музыкальных руководителей дошкольных организаций согласно приложению 13 к настоящему приказу;
14) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Психолого-педагогическое сопровождение инклюзивного образования в дошкольных организациях" для психологов дошкольных организаций согласно приложению 14 к настоящему приказу;

6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Квалиметрия негізінде мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында оқу-тәрбие процесінің сапасын кешенді бағалау" білім беру бағдарламасы;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру процесін жобалау" білім беру бағдарламасы;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық квалиметрияның теориясы мен практикасы: мектепке дейінгі ұйымдарда тәрбие мен оқытудың сапасын басқару" білім беру бағдарламасы;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес мектепалды даярлық топтары мен сыныптарының педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру парадигмасының өзгеруі жағдайында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың қазақ тілі педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілін оқыту бойынша білім беру процесін жобалау" білім беру бағдарламасы;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес шағын орталық тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шағын орталық тәрбиешілерінің кәсіби іс-әрекетінің психологиялық-педагогикалық негіздері" білім беру бағдарламасы;
12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардағы ағылшын тілі педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда ағылшын тілін оқыту" білім беру бағдарламасы;
13) осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың музыкалық жетекшілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие және білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында музыкалық қызметкерлердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
14) осы бұйрыққа 14-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың психологтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда инклюзивті білім беруді психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу" білім беру бағдарламасы;

15) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности инструктора по физической культуре в контексте обновления содержания дошкольного воспитания и обучения" для инструкторов по физической культуре дошкольных организаций согласно приложению 15 к настоящему приказу;
16) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление педагогической системой в школе на основе концептуальных идей новой философии образования" для директоров общеобразовательных школ согласно приложению 16 к настоящему приказу;
17) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогический менеджмент в организации среднего образования в контексте новой парадигмы образования" для директоров школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 17 к настоящему приказу;
18) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая квалиметрия: управление качеством обучения в общеобразовательной школе в условиях развития инклюзивного образования" для директоров школ согласно приложению 18 к настоящему приказу;
19) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая квалиметрия в системе управления качеством образования" для заместителей директоров по учебной работе общеобразовательных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 19 к настоящему приказу;
20) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление образовательным процессом малокомплектных школ в условиях обновления содержания образования" для руководителей малокомплектных школ согласно приложению 20 к настоящему приказу;
21) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Компетентностный подход управления школой в контексте обновления содержания образования" для заместителей директоров организаций образования по учебной работе согласно приложению 21 к настоящему приказу;
22) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности заместителя директора малокомплектной школы в организации инклюзивного образования" для заместителей директоров по учебной работе малокомплектных школ согласно приложению 22 к настоящему приказу;
23) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация коучинговой и менторинговой практики школы" для заместителей директоров по профильному обучению организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 23 к настоящему приказу;

15) осы бұйрыққа 15-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың дене тәрбиесі нұсқаушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың мазмұнын жаңарту аясында мектепке дейінгі ұйымның дене тәрбиесі нұсқаушысының кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;
16) осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудегі жаңа философиялық тұжырымдамалық ойлар негізінде мектептегі педагогикалық жүйені басқару" білім беру бағдарламасы;
17) осы бұйрыққа 17-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы контекстіндегі орта білім беру ұйымдарының педагогикалық менеджменті" білім беру бағдарламасы;
18) осы бұйрыққа 18-қосымшаға сәйкес мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық квалиметрия: инклюзивті білім беру жағдайында жалпы білім беретін мектептердің оқыту сапасын басқару" білім беру бағдарламасы;
19) осы бұйрыққа 19-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектеп директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру сапасын басқару жүйесіндегі педагогикалық квалиметрия" білім беру бағдарламасы;
20) осы бұйрыққа 20-қосымшаға сәйкес шағын жинақталған мектептің директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында шағын жинақталған мектептің білім беру процесін басқару" білім беру бағдарламасы;
21) осы бұйрыққа 21-қосымшаға сәйкес мектеп директорларының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту аясында мектепті басқарудың құзырлылық амалы" білім беру бағдарламасы;
22) осы бұйрыққа 22-қосымшаға сәйкес шағын жинақталған мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шағын жинақталған мектеп директоры орынбасарының инклюзивті білім беруді ұйымдастырудағы кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
23) осы бұйрыққа 23-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының бейіндік оқыту жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте коучинг пен тәлімгерлік практикасын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;

24) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование патриотизма и лидерских качеств как основы воспитания и социализации личности в условиях обновления содержания образования" для директоров, заместителей директоров по воспитательной работе школ согласно приложению 24 к настоящему приказу;
25) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обновление содержания воспитания на основе национальной идеи "Мәңгілік ел" для заместителей директоров школ по воспитательной работе согласно приложению 25 к настоящему приказу;
26) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса на уроках казахского языка и литературы в условиях обновления содержания образования" для учителей казахского языка и литературы согласно приложению 26 к настоящему приказу;
27) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие функциональной грамотности чтения учащихся в рамках проведения международного исследования "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) для учителей казахского языка и литературы общеобразовательных школ согласно приложению 27 к настоящему приказу;
28) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителей казахского языка в условиях обновленного полиязычного образования в Республике Казахстан" для учителей казахского языка школ с неказахским языком обучения согласно приложению 28 к настоящему приказу;
29) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя казахского языка по освоению методики интеграции языка и предмета "Content and Language Integrated Learning" (Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) для учителей казахского языка и литературы с неказахским языком обучения согласно приложению 29 к настоящему приказу;
30) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя по освоению уровневого изучения языков в контексте обновления содержания образования Республики Казахстан" для учителей русского языка и литературы в школах с неказахским языком обучения согласно приложению 30 к настоящему приказу;
31) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя русского языка по освоению методики интеграции языка и предмета "Content and Language Integrated Learning" (Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) для учителей русского языка школ с неказахским языком обучения согласно приложению 31 к настоящему приказу;

24) осы бұйрыққа 24-қосымшаға сәйкес мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында отаншылдық және көшбасшылық қасиеттерді қалыптастыру тұлғаны тәрбиелеу мен әлеуметтендірудің негізі ретінде" білім беру бағдарламасы;
25) осы бұйрыққа 25-қосымшаға сәйкес мектеп директорларының тәрбие жөніндегі орынбасарына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы негізінде тәрбие мазмұнын жаңарту" білім беру бағдарламасы;
26) осы бұйрыққа 26-қосымшаға сәйкес мектептердің қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілі мен әдебиеті пәні бойынша оқыту процесін жобалау" білім беру бағдарламасы;
27) осы бұйрыққа 27-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық оқу сауаттылығын дамыту" білім беру бағдарламасы;
28) осы бұйрыққа 28-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасында көптілді білім беру және білім мазмұнын жаңарту жағдайында қазақ тілі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
29) осы бұйрыққа 29-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Content and Language Integrated Learning" (Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) пән және тілдерді кіріктіру әдістемесін меңгеру бойынша қазақ тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;
30) осы бұйрыққа 30-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі орыс тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасында білім беру мазмұнын жаңарту аясында тілдерді деңгейлеп оқытуды меңгерту бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;
31) осы бұйрыққа 31-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытпайтын мектептердегі орыс тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Content and Language Integrated Learning" (Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) пән және тілдерді кіріктіру әдістемесін меңгеру бойынша мұғалімнің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;

32) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика проектирования современного урока русского языка и литературы в условиях поликультурного и полиязычного образования" для учителей русского языка и литературы согласно приложению 32 к настоящему приказу;
33) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие функциональной грамотности чтения учащихся в рамках проведения международного исследования Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) для учителей русского языка и литературы согласно приложению 33 к настоящему приказу;
34) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Критериальное оценивание как фактор развития функциональной грамотности учащихся на уроках русского языка и литературы в условиях обновления содержания образования" для учителей русского языка согласно приложению 34 к настоящему приказу;
35) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и методика преподавания английского языка с первого класса в условиях внедрения государственного общеобязательного стандарта начального образования Республики Казахстан" для учителей английского языка начальных классов согласно приложению 35 к настоящему приказу;
36) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя узбекского языка по применению интерактивных методов обучения" для учителей узбекского языка согласно приложению 36 к настоящему приказу;
37) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие грамотности чтения у учащихся начальных классов путем использования инновационных технологий" для учителей начальных уйгурских классов согласно приложению 37 к настоящему приказу;
38) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя начальных классов" для учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 38 к настоящему приказу;
39) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителя по оценке качества достижения образовательных результатов" для учителей естественно-математических дисциплин согласно приложению 39 к настоящему приказу;
40) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие функциональной математической грамотности учащихся в контексте проведения международного исследования Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) для учителей математики согласно приложению 40 к настоящему приказу;

32) осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес орыс тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көпмәдени және көптілді білім беру жағдайындағы орыс тілі мен әдебиетінің заманауи сабағын жобалаудың әдістемесі" білім беру бағдарламасы;
33) осы бұйрыққа 33-қосымшаға орыс тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық оқу сауаттылығын дамыту" білім беру бағдарламасы;
34) осы бұйрыққа 34-қосымшаға орыс тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың функционалдық сауаттылығын критериалды бағалау" білім беру бағдарламасы;
35) осы бұйрыққа 35-қосымшаға бастауыш сыныптағы ағылшын тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасы мемлекеттік жалпыға міндетті бастауыш білім беру стандартын енгізу жағдайында ағылшын тілін бірінші сыныптан бастап оқытудың мазмұны мен әдістемесі" білім беру бағдарламасы;
36) осы бұйрыққа 36-қосымшаға сәйкес өзбек тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Интерактивті оқыту әдістері арқылы мұғалімдердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
37) осы бұйрыққа 37-қосымшаға сәйкес ұйғыр тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Инновациялық технологияларды қолдану арқылы бастауыш мектеп оқушыларының оқу сауаттылығын дамыту" білім беру бағдарламасы;
38) осы бұйрыққа 38-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
39) осы бұйрыққа 39-қосымшаға сәйкес жаратылыстану-математика пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Оқытудың білімдік нәтижелеріне жету сапасын бағалау бойынша мұғалімнің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
40) осы бұйрыққа 40-қосымшаға сәйкес математика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) халықаралық зерттеулерін жүргізу аясында оқушылардың функционалдық математикалық сауаттылығын дамыту" білім беру бағдарламасы;

41) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие математической грамотности и творческих способностей учащихся в условиях обновления содержания образования" для учителей математики согласно приложению 41 к настоящему приказу;
42) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и методика преподавания информатики с пятого класса в условиях обновления содержания образования" для учителей информатики согласно приложению 42 к настоящему приказу;
43) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Smart-технологии (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) в преподавании информатики в условиях обновления содержания образования" для учителей информатики общеобразовательных школ согласно приложению 43 к настоящему приказу;
44) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие функциональной естественнонаучной грамотности учащихся в рамках проведения международного исследования "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) для учителей естественнонаучных дисциплин общеобразовательных школ согласно приложению 44 к настоящему приказу;
45) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержательно-организационные подходы к преподаванию предмета "Введение в науку" в условиях обновления содержания образования" для учителей естественно-научных дисциплин согласно приложению 45 к настоящему приказу;
46) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные методы проектирования образовательного процесса по химии (биологии) в контексте внедрения концептуальных идей новой философии образования" для учителей химии (биологии) общеобразовательных школ согласно приложению 46 к настоящему приказу;
47) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Квалиметрия качества обучения учащихся по химии посредством педагогической технологии трехмерной методической системы обучения" для учителей химии общеобразовательных школ согласно приложению 47 к настоящему приказу;
48) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Критериальный подход к оцениванию результатов обучения географии в условиях обновления содержания образования" для учителей географии согласно приложению 48 к настоящему приказу;
49) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Педагогическая квалиметрия как средство оценки образовательных результатов учащихся на уроках биологии в условиях обновления содержания образования" для учителей биологии согласно приложению 49 к настоящему приказу;

41) осы бұйрыққа 41-қосымшаға сәйкес математика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында оқушылардың математикалық сауаттылығы мен шығармашылық қабілеттерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
42) осы бұйрыққа 42-қосымшаға сәйкес информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің мазмұнын жаңарту жағдайында информатика пәнін бесінші сыныптан оқытудың мазмұны мен әдістемесі" білім беру бағдарламасы;
43) осы бұйрыққа 43-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беруді жаңарту жағдайында информатиканы оқытуда Smart-технологияны (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) пайдалану" білім беру бағдарламасы;
44) осы бұйрыққа 44-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің ғылыми-жаратылыстану пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Programme for International Student Assessment" (Программ фор Интернейшнл Стюдент Ассисмент) халықаралық зерттеуін жүргізу аясында оқушылардың ғылыми-жаратылыстану функционалдық сауаттылығын дамыту" білім беру бағдарламасы;
45) осы бұйрыққа 45-қосымшаға сәйкес ғылыми-жаратылыстану пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында "Ғылымға кіріспе" пәнін оқытудың мазмұндық-ұйымдастырушылық амалдары" білім беру бағдарламасы;
46) осы бұйрыққа 46-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің химия (биология) пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа философиясының тұжырымдамалық ойлары аясында химияны (биологияны) оқыту процесін жобалаудың қазіргі әдістері" білім беру бағдарламасы;
47) осы бұйрыққа 47-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің химия пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Оқытудың үшөлшемді әдістемелік жүйесі педагогикалық технологиясын қолдану негізінде химия пәні сабағында оқушыларды оқыту сапасының квалиметриясы" білім беру бағдарламасы;
48) осы бұйрыққа 48-қосымшаға сәйкес география пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "География пәнін оқытуда критериалды бағалау жүйесін енгізудің оқу-әдістемелік негіздері" білім беру бағдарламасы;
49) осы бұйрыққа 49-қосымшаға сәйкес биология пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық квалиметрия – білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында биология сабақтарында оқушылардың білім нәтижелерін бағалау құралы" білім беру бағдарламасы;

50) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профилактика терроризма и религиозного экстремизма в молодежной среде" для учителей религиоведения согласно приложению 50 к настоящему приказу;
51) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Теоретические и методические основы обучения курса "Основы религиоведения" для учителей истории, основы права, религиоведения согласно приложению 51 к настоящему приказу;
52) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Национальная идея "Мәңгілік ел" как основа обновления школьного курса отечественной истории" для учителей истории и права согласно приложению 52 к настоящему приказу;
53) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Научно-методическое обеспечение преподавания истории на этапе социальной модернизации общества" для учителей истории и права согласно приложению 53 к настоящему приказу;
54) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Критериальное оценивание учебных достижений учащихся в контексте таксономии Б. Блума" для учителей истории согласно приложению 54 к настоящему приказу;
55) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование мировоззрения подрастающего поколения посредством музыки в условиях обновления содержания образования" для учителей музыки согласно приложению 55 к настоящему приказу;
56) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие визуальной культуры учеников посредством инновационных технологий на уроках изобразительного искусства и черчения" для учителей изобразительного искусства и черчения согласно приложению 56 к настоящему приказу;
57) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Воспитание национальным ценностям в контексте идеи "Мәңгілік ел" на уроках технологии" для учителей технологии согласно приложению 57 к настоящему приказу;
58) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование здорового образа жизни учащихся на уроках физической культуры" для учителей физкультуры согласно приложению 58 к настоящему приказу;
59) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные подходы формирования у учащихся казахстанского патриотизма в системе начальной военной подготовки" для преподавателей-организаторов начальной военной подготовки согласно приложению 59 к настоящему приказу;

50) осы бұйрыққа 50-қосымшаға сәйкес дінтану пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Жастар ортасында терроризм мен діни экстремизмнің алдын алу" білім беру бағдарламасы;
51) осы бұйрыққа 51-қосымшаға сәйкес тарих, құқық негіздері, дінтану пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дінтану негіздері" курсын оқытудың теориялық және әдістемелік негіздері" білім беру бағдарламасы;
52) осы бұйрыққа 52-қосымшаға сәйкес тарих және құқық пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясын жүзеге асыру Отан тарихын оқыту мазмұнын жаңартудың негізі ретінде" білім беру бағдарламасы;
53) осы бұйрыққа 53-қосымшаға сәйкес тарих және құқық пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қоғамның әлеуметтік жаңғыруы кезеңінде тарих пәнін оқытуды ғылыми-әдістемелік қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы;
54) осы бұйрыққа 54-қосымшаға сәйкес тарих пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Б.Блум таксономиясы аясында оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау" білім беру бағдарламасы;
55) осы бұйрыққа 55-қосымшаға сәйкес музыка пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Музыка арқылы өскелең ұрпақтың дүниетанымын қалыптастыру" білім беру бағдарламасы;
56) осы бұйрыққа 56-қосымшаға сәйкес бейнелеу өнері және сызу пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бейнелеу өнері және сызу сабақтарында оқушылардың визуалды мәдениетін инновациялық технологиялар арқылы дамыту" білім беру бағдарламасы;
57) осы бұйрыққа 57-қосымшаға сәйкес технология пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мәңгілік ел" идеясы аясында технология сабақтарында оқушыларды ұлттық құндылықтарға тәрбиелеу" білім беру бағдарламасы;
58) осы бұйрыққа 58-қосымшаға сәйкес дене шынықтыру пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дене шынықтыру сабақтарында оқушылардың салауатты өмір салтын қалыптастыру" білім беру бағдарламасы;
59) осы бұйрыққа 59-қосымшаға сәйкес алғашқы әскери дайындық оқытушы-ұйымдастырушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Алғашқы әскери дайындық жүйесінде оқушылардың бойында қазақстандық патриотизмді қалыптастырудың қазіргі амалдары" білім беру бағдарламасы;

60) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности социального педагога" для социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 60 к настоящему приказу;
61) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности классных руководителей по патриотическому воспитанию обучащихся на основе национальной идеи "Мәнгілік ел" для классных руководителей организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 61 к настоящему приказу;
62) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение безопасной образовательной среды и предотвращение насилия в школе, профилактика суицида среди подростков" для педагогов-психологов, социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 62 к настоящему приказу;
63) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание образовательной среды в условиях развития инклюзивного образования" для директоров, учителей общеобразовательных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 63 к настоящему приказу;
64) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инклюзивное образование - фактор обеспечения равенства прав и доступности образовательных услуг в условиях малокомплектной школы" для руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 64 к настоящему приказу;
65) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Интегративный подход в организации учебно-воспитательного процесса малокомплектной школы в условиях обновления содержания образования" для учителей малокомплектных школ согласно приложению 65 к настоящему приказу;
66) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Теория и методика педагогической квалиметрии: управление качеством обучения в малокомплектной школе" для учителей малокомплектных школ согласно приложению 66 к настоящему приказу;
67) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Роль библиотеки в формировании информационно-образовательного пространства организации образования" для библиотекарей школ согласно приложению 67 к настоящему приказу;
68) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация методической работы по развитию профессионального мастерства педагогов" для руководителей методических объединений и заведующих кафедрами школ согласно приложению 68 к настоящему приказу;

60) осы бұйрыққа 60-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының әлеуметтік педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Әлеуметтік педагогтің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
61) осы бұйрыққа 61-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының сынып жетекшілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы негізінде білім алушыларға патриоттық тәрбие берудегі сынып жетекшілерінің кәсіби құзіреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
62) осы бұйрыққа 62-қосымшаға сәйкес жалпы білім беретін мектептердің педагог-психологтеріне, әлеуметтік педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте қауіпсіз білім беру ортасын қамтамасыз ету және зорлық-зомбылықты болдырмау, жасөспірімдер арасында өзіне-өзі қол жұмсаудың алдын алу" білім беру бағдарламасы;
63) осы бұйрыққа 63-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектептердің директорларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Инклюзивті білім беруді дамыту жағдайындағы білім беру ортасының мазмұны" білім беру бағдарламасы;
64) осы бұйрыққа 64-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шағын жинақталған мектеп жағдайында инклюзивті білім беру – тең және қолжетімді біліммен қамтамасыз ету факторы" білім беру бағдарламасы;
65) осы бұйрыққа 65-қосымшаға сәйкес шағын жинақталған мектептердің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің мазмұнын жаңарту жағдайында шағын жинақталған мектептің оқу-тәрбие процесін ұйымдастырудағы интегративті амал" білім беру бағдарламасы;
66) осы бұйрыққа 66-қосымшаға сәйкес шағын жинақталған мектептердің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық квалиметрияның теориясы мен әдістемесі: шағын жинақталған мектепте оқытудың сапасын басқару" білім беру бағдарламасы;
67) осы бұйрыққа 67-қосымшаға сәйкес мектептердің кітапханашыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру ұйымының ақпараттық-білім беру кеңістігін қалыптастырудағы кітапхананың рөлі" білім беру бағдарламасы;
68) осы бұйрыққа 68-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектептердің әдістемелік бірлестіктерінің жетекшілеріне және кафедра меңгерушілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогтердің кәсіби шеберлігін дамыту бойынша әдістемелік жұмысты ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;

69) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика организации музейной деятельности в общеобразовательных школах" для руководителей школьных музеев согласно приложению 69 к настоящему приказу;
70) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Воспитание школьников с девиантным поведением на основе духовно-нравственных ценностей" для педагогов-организаторов и вожатых школ согласно приложению 70 к настоящему приказу;
71) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обновление содержания коррекционно-педагогической работы в специальной организации образования" для директоров школ, заместителей директоров по учебной и воспитательной работе согласно приложению 71 к настоящему приказу;
72) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные технологии обучения и воспитания детей с особыми образовательными потребностями" для педагогов, воспитателей специальных организаций образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 72 к настоящему приказу;
73) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей педагогов в условиях специального (коррекционного) образования Республики Казахстан" для дефектологов, логопедов, сурдопедагогов специальных (коррекционных) организаций образования согласно приложению 73 к настоящему приказу;
74) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные подходы в деятельности руководителя детского оздоровительного лагеря" для руководителей летних городских, загородных, пришкольных лагерей согласно приложению 74 к настоящему приказу;
75) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие творческих способностей обучающихся в условиях дополнительного образования" для педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения согласно приложению 75 к настоящему приказу;
76) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация в инновационном формате деятельности кафедр институтов повышения квалификации в условиях обновления содержания образования" для заведующих кафедр областных (городских) институтов согласно приложению 76 к настоящему приказу;
77) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Реализация приоритетных направлений Государственной программы развития образования Республики Казахстан на 2016-2019 гг. в условиях обновления содержания образования" для заведующих, заместителей и специалистов районных отделов образования согласно приложению 77 к настоящему приказу;

69) осы бұйрыққа 69-қосымшаға сәйкес мектептер мұражайының жетекшілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру ұйымдарында мұражай қызметін ұйымдастыру әдістемесі" білім беру бағдарламасы;
70) осы бұйрыққа 70-қосымшаға сәйкес мектептердің педагог-ұйымдастырушыларына, аға тәлімгерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Девиантты мінез-құлықты мектеп оқушыларын рухани-адамгершілік құндылықтар негізінде тәрбиелеу" білім беру бағдарламасы;
71) осы бұйрыққа 71-қосымшаға сәйкес мектеп директорларына, директордың оқу және тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Арнайы білім беру ұйымдарының педагогикалық-түзету жұмыстарының мазмұнын жаңарту" білім беру бағдарламасы;
72) осы бұйрыққа 72-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын арнайы білім беру ұйымдарының педагогтеріне, тәрбиешілеріне арналған педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды оқыту мен тәрбиелеудің заманауи технологиялары" білім беру бағдарламасы;
73) осы бұйрыққа 73-қосымшаға сәйкес арнайы (түзету) білім беру ұйымдарының дефектологтарына, логопедтеріне, сурдопедагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан Республикасында арнайы (түзету) білім беру жағдайында педагогтердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
74) осы бұйрыққа 74-қосымшаға сәйкес жазғы қалалық, қала сыртындағы, мектеп жанындағы сауықтыру лагерьлерінің басшыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Балаларды сауықтыру лагері басшысының қызметіндегі инновациялық амалдар" білім беру бағдарламасы;
75) осы бұйрыққа 75-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қосымша білім беру жағдайында білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
76) осы бұйрыққа 76-қосымшаға сәйкес облыстық (қалалық) институттардың кафедра меңгерушілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында біліктілікті арттыру институттарындағы кафедралардың қызметін инновациялық форматта ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;
77) осы бұйрыққа 77-қосымшаға сәйкес аудандық білім бөлімдері басшыларына, орынбасарлары мен мамандарына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында Қазақстан Республикасында білім беруді дамытудың 2016-2019 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасының басым бағыттарын іске асыру" білім беру бағдарламасы;

78) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление педагогическим процессом дошкольной организации в условиях внедрения концептуальных идей системы М. Монтессори" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций согласно приложению 78 к настоящему приказу;
79) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование педагогической квалиметрии как технологии оценки качества образования в дошкольных организациях" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций согласно приложению 79 к настоящему приказу;
80) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Снижение риска бедствий в дошкольной организации" для руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций согласно приложению 80 к настоящему приказу;
81) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные подходы в управлении дошкольной организацией" для руководителей (заведующих), методистов дошкольных организаций согласно приложению 81 к настоящему приказу;
82) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования в условиях новой парадигмы образования" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций согласно приложению 82 к настоящему приказу;
83) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование информационно-коммуникационных технологий в деятельности воспитателя в условиях новой парадигмы образования" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций согласно приложению 83 к настоящему приказу;
84) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Лидерство как фактор успешности педагогического коллектива" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 84 к настоящему приказу;
85) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управленческая деятельность и менеджмент в контексте новой парадигмы образования" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 85 к настоящему приказу;
86) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Создание корпоративной среды в управлении качеством образования" для директоров организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 86 к настоящему приказу;

78) осы бұйрыққа 78-қосымшаға сәйкес Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "М. Монтессори жүйесінің тұжырымдамалық идеяларын енгізу жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың педагогикалық процесін басқару" білім беру бағдарламасы;
79) осы бұйрыққа 79-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру сапасын бағалау технологиясы ретінде педагогикалық квалиметрияны пайдалану" білім беру бағдарламасы;
80) осы бұйрыққа 80-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда апатты жағдайлар қаупін төмендету" білім беру бағдарламасы;
81) осы бұйрыққа 81-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарды басқарудың инновациялық амалдары" білім беру бағдарламасы;
82) осы бұйрыққа 82-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы;
83) осы бұйрыққа 83-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары тәрбиешісінің іс-әрекетінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану" білім беру бағдарламасы;
84) осы бұйрыққа 84-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көшбасшылық – педагогикалық ұжымды табысты басқарудың факторы" білім беру бағдарламасы;
85) осы бұйрыққа 85-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайындағы басқарушылық қызмет және менеджмент" білім беру бағдарламасы;
86) осы бұйрыққа 86-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру сапасын басқаруда корпоративтік орта құру" білім беру бағдарламасы;

87) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация образовательного процесса в малокомплектной школе в условиях реформирования образования" для директоров малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 87 к настоящему приказу;
88) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Эффективное управление развитием профессиональных компетенций педагога-воспитателя" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 88 к настоящему приказу;
89) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Профилактика суицидального поведения и насилия среди несовершеннолетних в организациях образования" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 89 к настоящему приказу;
90) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Снижение риска стихийных бедствий в организациях среднего образования" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 90 к настоящему приказу;
91) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Компетентностный подход в управлении профилактикой религиозного экстремизма и терроризма среди обучащихся школ" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 91 к настоящему приказу;
92) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация коррекционно-педагогической работы в условиях специальной школы" для заместителей директоров специальных организаций образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 92 к настоящему приказу;
93) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Современные тенденции управленческой деятельности во внешкольных организациях дополнительного образования для детей" для директоров, заместителей директоров организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения согласно приложению 93 к настоящему приказу;
94) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация туристско-краеведческой работы с детьми в рамках внеурочной деятельности" для директоров, заместителей директоров, педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения согласно приложению 94 к настоящему приказу;

87) осы бұйрыққа 87-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп директорларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру мазмұнын реформалау жағдайында шағын жинақталған мектептің білім беру процесін ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;
88) осы бұйрыққа 88-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагог-тәрбиешінің кәсіби құзыреттілігін дамытуды тиімді басқару" білім беру бағдарламасы;
89) осы бұйрыққа 89-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру ұйымдарында кәмелетке толмаған балалар арасында суицидті мінез-құлықтың және зорлық-зомбылықтың алдын алу" білім беру бағдарламасы;
90) осы бұйрыққа 90-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орта білім беру ұйымдарында апатты жағдайлар қаупін төмендету" білім беру бағдарламасы;
91) осы бұйрыққа 91-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектеп оқушылары арасында діни экстремизм мен терроризмнің алдын алуды басқарудың құзырлылық амалы" білім беру бағдарламасы;
92) осы бұйрыққа 92-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын арнайы білім беру ұйымдары директорларының орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Арнайы мектеп жағдайында педагогикалық түзету жұмыстарын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;
93) осы бұйрыққа 93-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары қызметін басқарудың қазіргі үрдістері" білім беру бағдарламасы;
94) осы бұйрыққа 94-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының директорларына, директорларының орынбасарларына, педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Сыныптан тыс жұмыс аясында балалармен туристік-өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы;

95) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителя по предмету "Художественный труд" для учителей изобразительного искусства и технологии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 95 к настоящему приказу;
96) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и развитие инклюзивного образования в контексте реализации стандартов школьного обучения" для директоров, учителей общеобразовательных и малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 96 к настоящему приказу;
97) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы робототехники" для учителей информатики, математики и физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 97 к настоящему приказу;
98) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания дошкольного воспитания и обучения и начального образования" для воспитателей, педагогов групп и классов предшкольной подготовки дошкольных организаций согласно приложению 98 к настоящему приказу;
99) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Инновационные подходы и методики преподавания предмета "Начальная военная и технологическая подготовка" в условиях обновления содержания среднего образования" для преподавателей-организаторов начальной военной и технологической подготовки организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 99 к настоящему приказу;
100) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя математики (алгебры и геометрии)" для учителей математики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 100 к настоящему приказу;
101) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя физики" для учителей физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 101 к настоящему приказу;
102) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя химии" для учителей химии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 102 к настоящему приказу;

95) осы бұйрыққа 95-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бейнелеу өнері және технология пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көркем еңбек" пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
96) осы бұйрыққа 96-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін және шағын жинақталған мектептердің директорларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте оқыту стандарттарын іске асыру контекстінде инклюзивті білім берудің мазмұны мен дамуы" білім беру бағдарламасы;
97) осы бұйрыққа 97-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика, математика және физика пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Робототехника негіздері" білім беру бағдарламасы;
98) осы бұйрыққа 98-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың мектепалды даярлық топтары мен сыныптарының тәрбиешілеріне, педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту және бастауыш білім беру мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы;
99) осы бұйрыққа 99-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының алғашқы әскери және технологиялық дайындық оқытушы-ұйымдастырушыларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орта білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәнін оқытудың инновациялық тәсілдері мен әдістемелері" білім беру бағдарламасы;
100) осы бұйрыққа 100-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының математика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Математика (алгебра және геометрия) пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
101) осы бұйрыққа 101-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Физика пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
102) осы бұйрыққа 102-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының химия пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Химия пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;

103) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя биологии" для учителей биологии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 103 к настоящему приказу;
104) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя информатики" для учителей информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 104 к настоящему приказу;
105) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы экономики и предпринимательства" для учителей географии, математики, информатики, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 105 к настоящему приказу;
106) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы взаимодействия общества и религии в образовательном пространстве" для заместителей директоров по воспитательной работе, учителей истории, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 106 к настоящему приказу;
107) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация и проведение краеведческой работы в школе" для заместителей директоров по воспитательной работе, учителей истории, географии, биологии, музыки, казахского языка и литературы, русского языка и литературы организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 107 к настоящему приказу;
108) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания предметов "Естествознание" и "Физика" для учителей физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 108 к настоящему приказу;
109) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителей казахского языка и литературы" для учителей казахского языка и литературы организации среднего образования с русским языком обучения согласно приложению 109 к настоящему приказу;
110) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и методика обучения предметам естественно-научного цикла на основе STEM-обучения" для учителей химии, биологии, географии, физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 110 к настоящему приказу;

103) осы бұйрыққа 103-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының биология пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Биология пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
104) осы бұйрыққа 104-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Информатика пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
105) осы бұйрыққа 105-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының география, математика, информатика, құқық негіздері пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Экономика және кәсіпкерлік негіздері" білім беру бағдарламасы;
106) осы бұйрыққа 106-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына, тарих, құқық негіздері пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру кеңістігінде қоғам мен діннің өзара әркеттестігінің негіздері" білім беру бағдарламасы;
107) осы бұйрыққа 107-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарлары, тарих, география, биология, музыка, қазақ тілі мен әдебиеті, орыс тілі мен әдебиеті пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектептегі өлкетану жұмысын ұйымдастыру және өткізу" білім беру бағдарламасы;
108) осы бұйрыққа 108-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының ""Жаратылыстану" және "Физика" пәндері мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы;
109) осы бұйрыққа 109-қосымшаға сәйкес орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;
110) осы бұйрыққа 110-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының химия, биология, география, физика пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "STEM-оқыту негізінде жаратылыстану-ғылыми цикл пәндерін оқыту әдістемесі мен мазмұны" білім беру бағдарламасы;

111) образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика преподавания предметов в совмещенных класс-комплектах малокомплектной школы" для руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения согласно приложению 111 к настоящему приказу;
112) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций воспитателей интернатных организаций" для воспитателей интернатных организаций с казахским и русским языками обучения согласно приложению 112 к настоящему приказу;
113) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Моделирование предметно-пространственной развивающей среды в аспекте раннего развития детей дошкольного возраста" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций согласно приложению 113 к настоящему приказу;
114) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование предметно-пространственной развивающей среды на основе оценки качества образовательной деятельности дошкольной организации" для руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций согласно приложению 114 к настоящему приказу;
115) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "STEAM-обучение в образовательной деятельности дошкольных организаций" для руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций согласно приложению 115 к настоящему приказу;
116) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление дошкольной организацией в условиях реализации Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций согласно приложению 116 к настоящему приказу;
117) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Применение технологии 3D-принтинга в образовании" для учителей организаций среднего образования и педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения согласно приложению 117 к настоящему приказу;
118) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя географии" для учителей географии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 118 к настоящему приказу;
119) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Формирование предметно-языковых компетенций учителей в условиях реализации полиязычного образования" для учителей физики, химии, биологии, информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 119 к настоящему приказу;

111) осы бұйрыққа 111-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шағын жинақталған мектептерде біріктірілген сынып-комплектілерінде пәндерді оқыту әдістемесі" білім беру бағдарламасы;
112) осы бұйрыққа 112-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын интернаттық ұйымдардың тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Интернаттық ұйымдардағы тәрбиешілердің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы;
113) осы бұйрыққа 113-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектеп жасына дейінгі балалардың ерте даму аспектісінде пәндік-кеңістіктік дамытушы ортаны модельдеу" білім беру бағдарламасы;
114) осы бұйрыққа 114-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдардың білім беру қызметінің сапасын бағалау негізінде заттық-кеңістіктік дамытушы ортаны жобалау" білім беру бағдарламасы;
115) осы бұйрыққа 115-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарының білім беру қызметіндегі STEAM-оқыту" білім беру бағдарламасы;
116) осы бұйрыққа 116-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жағдайында мектепке дейінгі ұйымды басқару" білім беру бағдарламасы;
117) осы бұйрыққа 117-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының мұғалімдеріне және балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беруде 3D-принтинг технологияларды қолдану" білім беру бағдарламасы;
118) осы бұйрыққа 118-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының география пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "География пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
119) осы бұйрыққа 119-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика, химия, биология, информатика пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көптілді оқытуды іске асыру аясында мұғалімдердің пәндік-тілдік құзыреттіліктерін қалыптастыру" білім беру бағдарламасы;

120) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы программирования как фактор развития цифрового пространства" для учителей информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 120 к настоящему приказу;
121) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Психолого-педагогические аспекты реализации модели 4 К в условиях начального образования" для учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 121 к настоящему приказу;
122) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя русского языка и литературы" для учителей русского языка и литературы 1-4 классов организаций среднего образования с казахским языком обучения согласно приложению 122 к настоящему приказу;
123) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя русского языка и литературы" для учителей русского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с казахским языком обучения согласно приложению 123 к настоящему приказу;
124) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя русского языка и литературы" для учителей русского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с русским языком обучения согласно приложению 124 к настоящему приказу;
125) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя казахского языка" для учителей казахского языка 1-4 классов организаций среднего образования с неказахским языком обучения согласно приложению 125 к настоящему приказу;
126) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя казахского языка и литературы" для учителей казахского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с русским языком обучения согласно приложению 126 к настоящему приказу;
127) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя казахского языка и литературы" для учителей казахского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с казахским языком обучения согласно приложению 127 к настоящему приказу;

120) осы бұйрыққа 120-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бағдарламалау негіздері цифрлық кеңістікті дамытудың факторы ретінде" білім беру бағдарламасы;
121) осы бұйрыққа 121-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бастауыш білім беру жағдайындағы 4К моделін жүзеге асырудың психологиялық-педагогикалық аспектілері" білім беру бағдарламасы;
122) осы бұйрыққа 122-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәнінің 1-4 сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
123) осы бұйрыққа 123-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәнінің 5-9 сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
124) осы бұйрыққа 124-қосымшаға сәйкес орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәнінің 5-9 сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
125) осы бұйрыққа 125-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытпайтын орта білім беру ұйымдарының 1-4 сыныптарының қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
126) осы бұйрыққа 126-қосымшаға сәйкес орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
127) осы бұйрыққа 127-қосымшаға сәйкес қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;

128) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя начальных классов" для учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 128 к настоящему приказу;
129) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя английского языка" для учителей английского языка 1-4 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 129 к настоящему приказу;
130) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя английского языка" для учителей английского языка 5-11 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 130 к настоящему приказу;
131) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя немецкого языка" для учителей немецкого языка 5-11 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 131 к настоящему приказу;
132) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя математики" для учителей математики 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 132 к настоящему приказу;
133) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей истории" для учителей предметов "История Казахстана" и "Основы права" организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 133 к настоящему приказу;
134) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей истории" для учителей предметов "Всемирная история" и "Основы права" организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 134 к настоящему приказу;
135) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя географии" для учителей географии 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 135 к настоящему приказу;
136) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей естествознания и биологии" для учителей естествознания и биологии 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 136 к настоящему приказу;

128) осы бұйрыққа 128-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бастауыш сынып мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
129) осы бұйрыққа 129-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 1-4 сыныптарының ағылшын тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Ағылшын тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
130) осы бұйрыққа 130-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-11 сыныптарының ағылшын тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Ағылшын тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
131) осы бұйрыққа 131-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-11 сыныптарының неміс тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Неміс тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
132) осы бұйрыққа 132-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының математика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Математика пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
133) осы бұйрыққа 133-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
134) осы бұйрыққа 134-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының "Дүниежүзі тарихы" және "Құқық негіздері" пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дүниежүзі тарихы" және "Құқық негіздері" пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
135) осы бұйрыққа 135-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының география пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "География пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
136) осы бұйрыққа 136-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының жаратылыстану және биология пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Жаратылыстану және биология пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;

137) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей химии и естествознания" для учителей химии и естествознания 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 137 к настоящему приказу;
138) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя информатики" для учителей информатики 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 138 к настоящему приказу;
139) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы формирования цифровой грамотности педагогических работников" для директоров, заместителей директоров и педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 139 к настоящему приказу;
140) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя физического воспитания" для учителей физического воспитания 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 140 к настоящему приказу;
141) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя музыки" для учителей музыки 5-6 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения согласно приложению 141 к настоящему приказу;
142) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обучение детей 5 лет по учебнику "Математика" для учителей нулевых классов дошкольных организаций согласно приложению 142 к настоящему приказу;
143) образовательную программу курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" для педагогических работников организаций образования Республики Казахстан согласно приложению 143 к настоящему приказу.";
приложения 7, 23, 38, 60, 61, 62, 83, 91 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143 согласно приложениям 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52 к настоящему приказу.

137) осы бұйрыққа 137-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының химия және жаратылыстану пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Химия және жаратылыстану пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
138) осы бұйрыққа 138-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Информатика пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
139) осы бұйрыққа 139-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының, директорларына, директорлардың орынбасарлары мен педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық қызметкерлердің цифрлық сауаттылығын қалыптастырудың негіздері" білім беру бағдарламасы;
140) осы бұйрыққа 140-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының дене тәрбиесі пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дене тәрбиесі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
141) осы бұйрыққа 141-қосымшаға сәйкес қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-6 сыныптарының музыка пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Музыка пәні сабақтарында оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту" білім беру бағдарламасы;
142) осы бұйрыққа 142-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі ұйымдардың нөлдік сыныптарының мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "5 жастағы балаларды "Математика" оқулығы бойынша оқыту" білім беру бағдарламасы;
143) осы бұйрыққа 143-қосымшаға сәйкес білім беру ұйымдарының педагог қызметкерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" білім беру бағдарламасы.";
7, 23, 38, 60, 61, 62, 83, 91-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52-қосымшаларға сәйкес 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143-қосымшалармен толықтырылсын.

2. Департаменту дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного введения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) пункта 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Суханбердиеву Э.А.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
К. Шамшидинова
Приложение 1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 161
Приложение 7
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса в дошкольной организации" для воспитателей дошкольных организаций
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование образовательного процесса в дошкольной организации" для воспитателей дошкольных организаций (далее – Программа) регламентирует обучение воспитателей дошкольных организаций.
2. Программа направлена на развитие у воспитателей дошкольных организаций умений ориентироваться в многообразии интегративных (объединительных) подходов к развитию детей дошкольного возраста, навыков проектирования педагогического процесса, формирование устойчивой профессиональной компетентности в условиях реализации Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 августа 2016 года № 499, зарегистрированный в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 14235 (далее – Типовая учебная программа дошкольного воспитания и обучения).

2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы бұйрықтың қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтiк құқықтық актiлерiнiң эталондық бақылау банкiне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін ресми жариялау үшін мерзімді баспа басылымдарына жолдауды;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі Э.А.Суханбердиеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
К. Шәмшидинова
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
7-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру процесін жобалау" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешілеріне арналған педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарда білім беру процесін жобалау" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешілерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама 2016 жылғы 12 тамыздағы № 499 Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігінде тіркелген Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің тіркелген тіркелімі № 14235 мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың типтік оқу жоспарын іске асыру жағдайында (бұдан әрі - мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың типтік оқу жоспары) мектепке дейінгі ұйымдар тәрбиешілерінің мектеп жасына дейінгі балаларды дамытудағы түрлі интегративті (кіріктіруші) тәсілдерге бағдарлану білігін, педагогикалық процестерді жобалау дағдыларын, тұрақты кәсіби құзыреттілігін қалыптастыруға бағытталған.

Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности воспитателей дошкольных организаций.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты в сфере дошкольного воспитания и обучения; концептуальные основы отечественных и зарубежных концепций воспитания и обучения детей дошкольного возраста с целью формирования педагогического мышления; концептуальные основы педагогических систем и методик раннего развития детей дошкольного возраста;
2) сформировать умения проектировать, планировать педагогический процесс для всестороннего развития детей дошкольного возраста; освоить проектирование различных видов педагогической деятельности, в том числе психолого-педагогического сопровождения воспитания и развития детей дошкольного возраста; конструирования организованной учебной деятельности по реализации новых подходов микропреподавания;
3) сформировать умения использовать методы отбора, апробации и внедрения современных образовательных технологий и методик раннего развития детей дошкольного возраста, обеспечивающих реализацию их индивидуальных потребностей; осуществлять рефлексии собственного процесса учебно-педагогической деятельности; повысить уровень информационно-коммуникационной компетентности.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты в сфере дошкольного воспитания и обучения; концептуальные основы отечественных и зарубежных концепций воспитания и обучения детей дошкольного возраста с целью формирования педагогического мышления; концептуальные основы педагогических систем и методик раннего развития детей дошкольного возраста.
2) умеют проектировать, планировать педагогический процесс для всестороннего развития детей дошкольного возраста; проектирование различных видов педагогической деятельности, в том числе психолого-педагогического сопровождения воспитания и развития детей дошкольного возраста; конструировать организованную учебную деятельность по реализации новых подходов микропреподавания; осуществлять рефлексию собственного процесса учебно-педагогической деятельности;
3) владеют умениями по использованию методов отбора, апробации и внедрения современных образовательных технологий и методик раннего развития детей дошкольного возраста, обеспечивающих реализацию их индивидуальных потребностей; высоким уровнем информационно-коммуникационной компетентности.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;

2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтиже
3. Бағдарлама мақсаты мектепке дейінгі ұйымдар тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарлама міндеттері:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, педагогикалық ойлауды қалыптастыру мақсатында мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеу мен оқытудың отандық және шетелдік тұжырымдамаларының тұжырымдамалық негіздерін; мектеп жасына дейінгі балаларды ерте дамытудың педагогикалық жүйелері мен әдістерінің тұжырымдамалық негіздерін зерттеу;
2) мектеп жасына дейінгі балаларды жан-жақты дамыту үшін педагогикалық процесті жобалау, жоспарлау білігін, педагогикалық қызметтің әр алуан түрлерін жобалауды, оның ішінде мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеу мен дамытуды психологиялық-педагогикалық қолдау; шағын оқытудың жаңа тәсілдерін жүзеге асыру бойынша ұйымдастырылған оқу әрекетін қалыптастыру;
3) мектеп жасына дейінгі балалардың жеке қажеттіліктерін іске асыруды қамтамасыз ететін, ерте дамытудың қазіргі заманауи білім беру технологияларын және әдістерін іріктеу, апробациялау және енгізу әдістерін пайдалану білігін қалыптастыру; оқу-педагогикалық қызмет процесіндегі рефлексияны іске асыруды меңгеру, ақпараттық-коммуникациялық құзыреттілік деңгейін арттыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту саласындағы нормативтік құқықтық актілерді; педагогикалық ойлауды қалыптастыру мақсатында мектеп жасына дейінгі балаларды оқыту мен тәрбиелеудің отандық және шетелдік тұжырымдамаларының тұжырымдамалық негіздерін; мектеп жасына дейінгі балаларды ерте дамыту әдістері мен педагогикалық жүйелерінің тұжырымдамалық негіздерін біледі;
2) мектеп жасына дейінгі балаларды жан-жақты дамыту үшін педагогикалық процесті жобалай, жоспарлай алады; педагогикалық қызметтің әр алуан түрлерін жобалайды, оның ішінде мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеу мен дамытуды психологиялық-педагогикалық қолдау; шағын оқытудың жаңа тәсілдерін жүзеге асыру бойынша ұйымдастырылған оқу әрекетін құрылымдау; оқу-педагогикалық қызмет процесіндегі рефлексияны іске асыра алады;
3) мектеп жасына дейінгі балалардың жеке қажеттіліктерін іске асыруды қамтамасыз ететін, ерте дамытудың қазіргі заманауи білім беру технологияларын және әдістерін іріктеу, апробациялау және енгізу әдістерін пайдалану біліктерін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;

4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 72 часа. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендед ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное – 8 часов, самостоятельное - 48 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа или презентация мини-урока (мини-мероприятия), итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, выездное практическое занятие, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Проектирование
образовательного процесса в
дошкольной организации" для
воспитателей дошкольных
организаций
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
Мастер- класс
В П З
Конференция
Круглый стол
Презентация мини-урока
Защита проекта
Тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе дошкольного воспитания и обучения, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов дошкольного воспитания и обучения
6
6
2
Психолого - педагогический модуль
2
2
4
8
2.1
Психолого-педагогические особенности развития детей дошкольного возраста
2
2
2.2
Научно-теоретические и концептуальные основы педагогических систем (М.Монтессори, М.Ибука, Р.Штайнер и др.) и методик раннего развития детей
2
2
2.3
Развитие коммуникативных умений и навыков профессионально-педагогического общения
4
4
3
Содержательный модуль
12
6
12
2
2
2
36
3.1
Научно-педагогические подходы к реализации образовательной области "Здоровье": 1.Здоровьесберегающая педагогика. 2.Классификация здоровьесберегающих технологий и оценка их результативности. 3.Развитие двигательной активности и формирование физических качеств дошкольников на основе зарубежного и отечественного опыта.
2
2
4
3.2
Научно-педагогические подходы к реализации образовательной области "Коммуникация": 1.Речевое развитие и развитие коммуникативных способностей детей дошкольного возраста. 2.Применение подходов М.Монтессори, С.Лупан, Г.Домана, А.Наурызбаевой, М.Сулейменовой, Н.Зайцева, Ә.Жүнісбекова в раннем речевом развитии дошкольников. 3.Организация и реализация образовательного процесса в полиязычной среде дошкольной организации
2
2
4
3.3
Научно-педагогические подходы к реализации образовательной области "Познание". Раннее интеллектуальное развитие дошкольников: 1.Методики обучения счету и основам математики через игротехники З.Дьенеша, Дж.Кюизенера, В.Воскобовича, С.Модалиевой. 2.Развитие алгоритмической культуры мышления: Б.Никитин. 3.Сенсорное воспитание: М.Монтессори, Р. Штайнер. 4.Метод проектов в работе с дошкольниками (В.Хоменко, С.Қаңтарбай)
2
2
4
3.4
Научно-педагогические подходы к реализации образовательной области "Творчество": 1.Методики раннего развития творчества посредством игры, лепки, рисования: М.Гмошинская, Ф.Жумабекова. 2.Современные подходы к организации современного занятия: арт-класс, дизайн-студия. 3.Методики развития творческих способностей детей через литературу и музыку: Р. Штайнер, Н. Дүкенбаев, К.Орф, Л.Виноградов
2
2
4
3.5
Научно-педагогические подходы в реализации образовательной области "Социум": 1.Взаимодействие семьи и ДО по программе "Step by Step" (Степ бай степ). 2.Реализация принципа социального воспитания М.Монтессори. 3.Внедрение этнопеда-гогических (народных) основ содержания дошкольного воспитания и обучения. 4.Игра как средство социализации и коммуникации. 5."Самопознание" как средство формирования адаптивной личности
2
2
4
3.6
Проектирование образовательного процесса на принципах интеграции образовательных областей
2
2
4
3.7
Конструирование организованной учебной деятельности в контексте Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения
2
2
3.8
Панорамная защита фрагментов организованной учебной деятельности в соответствии с Типовой учебной программой дошкольного воспитания и обучения
2
2
4
3.9
Деятельность по включению детей с особыми образовательными потребностями в образовательный процесс. 1.Психолого-педагогическая характеристика детей с особыми образовательными потребностями. 2.Организационно–педагогические условия, обеспечивающие эффективность включения ребенка с особыми образовательными потребностями в образовательный процесс. 3.Инновационные технологии в воспитании и развитии дошкольников с особыми образовательными потребностями
2
2
4
Защита проекта. Презентация мини-урока
2
2
4
Технологический модуль
8
2
4
14
4.1
Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного правительства (EGov) Использование цифровых образовательных ресурсов и виртуальных лабораторий (BilimLand (Билим Лэнд) и др.)
2
2
4.2
Критериальное оценивание учебных достижений детей дошкольного возраста
2
2
4
4.3
Личностное развитие детей дошкольного возраста посредством технологии "Step by step" (Степ бай степ)
4
4
4.4
Основные аспекты организации проектной деятельности в дошкольной организации.
2
2
4.5
Основы кибербезопасности в информационно-образовательном пространстве
2
2
5
Вариативный модуль
8
8
5.1
Развитие критического мышления у детей дошкольного возраста
5.2
Система работы с одаренными детьми в дошкольной организации
5.3
Технология ТРИЗ (теория решения изобретательских задач) как средство развития творческого потенциала и коммуникативных способностей дошкольников
5.4
Использование современных методик в познавательно-речевом развитии дошкольников
5.5
Инновационный подход к организации предметно-развивающей среды в дошкольной организации.
5.6
"Детский дизайн" и нетрадиционные техники изобразительной деятельности в работе с детьми дошкольного возраста
Всего:
8
8
22
10
2
16
2
2
2
72
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 2
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Проектирование
образовательного процесса в
дошкольной организации" для
воспитателей дошкольных
организаций
Учебно-тематический план курса в режиме смешанного обучения
Тематика занятий
Очное обучение
16 ч.
Дистанционное обучение
8 ч.
Самостоятельное обучение
48 ч.
Всего
Лекция
Тренинг
Семинар
Защита проекта
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн-консультация
Самостоятельное обучение слушателя
1
Нормативно-правовой модуль
2
2
4
8
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе дошкольного воспитания и обучения, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов дошкольного воспитания и обучения
2
2
4
8
2
Психолого-педагогический модуль
2
2
6
10
2.1
Психолого-педагогические особенности развития детей дошкольного возраста
2
2
2.2
Научно-теоретические и концептуальные основы педагогических систем (М.Монтессори, М.Ибука, Р.Штайнер и др.) и методик раннего развития детей
2
2
4
2.3
Развитие коммуникативных умений и навыков профессионально-педагогического общения
2
2
4
3
Содержательный модуль
2
2
30
34
3.1
Научно-педагогические подходы к реализации образовательной области "Здоровье": 1.Здоровьесберегающая педагогика. 2.Классификация здоровьесберегающих технологий и оценка их результативности. 3.Развитие двигательной активности и формирование физических качеств дошкольников на основе зарубежного и отечественного опыта
2
2
3.2
Научно-педагогические подходы к реализации образовательной области "Коммуникация": 1.Речевое развитие и развитие коммуникативных способностей детей дошкольного возраста. 2.Применение подходов М.Монтессори, С.Лупан, Г.Домана, А.Наурызбаевой, М.Сулейменовой, Н.Зайцева, Ә.Жүнісбекова в раннем речевом развитии дошкольников. 3.Организация и реализация образовательного процесса в полиязычной среде дошкольной организации
4
4
3.3
Научно-педагогические подходы к реализации образовательной области "Познание". Раннее интеллектуальное развитие дошкольников: 1.Методики обучения счету и основам математики через игротехники З.Дьенеша, Дж.Кюизенера, В. Воскобовича, С.Модалиевой. 2.Развитие алгоритмической культуры мышления: Б.Никитин. 3.Сенсорное воспитание: М.Монтессори, Р. Штайнер. 4.Метод проектов в работе с дошкольниками (В.Хоменко, С.Қаңтарбай)
4
4
3.4
Научно-педагогические подходы к реализации образовательной области "Творчество": 1.Методики раннего развития творчества посредством игры, лепки, рисования: М.Гмошинская, Ф.Жумабекова. 2.Современные подходы к организации современного занятия: арт-класс, дизайн-студия. 3.Методики развития творческих способностей детей через литературу и музыку: Р. Штайнер, Н.Дүкенбаев, К.Орф, Л.Виноградов
4
4
3.5
Научно-педагогические подходы в реализации образовательной области "Социум": 1.Взаимодействие семьи и дошкольной организации по программе "Step by Step" (Степ бай степ). 2.Реализация принципа социального воспитания М.Монтессори. 3.Внедрение этнопедагогических (народных) основ содержания дошкольного воспитания и обучения. 4.Игра как средство социализации и коммуникации. 5."Самопознание" как средство формирования адаптивной личности
2
4
6
3.6
Проектирование образовательного процесса на принципах интеграции образовательных областей
4
4
3.7
Конструирование организованной учебной деятельности в контексте Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения
4
4
3.8
Защита проекта. Презентация мини-урока
2
2
3.9
Деятельность по включению детей с особыми образовательными потребностями в образовательный процесс. 1.Психолого-педагогическая характеристика детей с особыми образовательными потребностями. 2.Организационно–педагогические условия, обеспечивающие эффективность включения ребенка с особыми образовательными потребностями в образовательный процесс. 3.Инновационные технологии в воспитании и развитии дошкольников с особыми образовательными потребностями
2
2
4
3.10
Итоговое тестирование
2
2
4
Технологический модуль
4
2
8
14
4.1
Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного правительства (EGov) Использование цифровых образовательных ресурсов и виртуальных лабораторий (BilimLand (Билим Лэнд) и др.)
2
2
4
4.2
Критериальное оценивание учебных достижений детей дошкольного возраста
2
2
4
4.3
Личностное развитие детей дошкольного возраста посредством технологии "Step by step" (Степ бай степ)
2
2
4.4
Основные аспекты организации проектной деятельности в дошкольной организации.
2
2
4.5
Основы кибербезопасности в информационно-образовательном пространстве
2
2
5
Вариативный модуль
4
4
5.1
Развитие критического мышления у детей дошкольного возраста
5.2
Система работы с одаренными детьми в дошкольной организации
5.3
Технология ТРИЗ (теория решения изобретательских задач) как средство развития творческого потенциала и коммуникативных способностей дошкольников
5.4
Использование современных методик в познавательно-речевом развитии дошкольников
5.5
Инновационный подход к организации предметно-развивающей среды в дошкольной организации
5.6
"Детский дизайн" и нетрадиционные техники изобразительной деятельности в работе с детьми дошкольного возраста
Онлайн консультация по вариативному модулю
2
2
Всего:
2
8
4
2
4
2
2
48
72
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 2
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 161
Приложение 23
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация коучинговой и менторинговой практики школы" для заместителей директоров по профильному обучению организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения

4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақ (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курстар үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалау критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Мектепке дейінгі ұйымдардың
тәрбиешілеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мектепке дейінгі ұйымдарда
білім беру процесін жобалау"
білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Практикалық жұмыс
Тренинг
Семинар
Шеберлік-сынып
К Т С
Конференция
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақ таныстырылымы
Жоба қорғау
Тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаттары. Мектепке дейінгі білім беру педагогтерінің қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер
6
6
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
2
4
8
2.1
Мектеп жасына дейінгі балаларды дамытудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері
2
2
2.2
Балаларды ерте дамыту бойынша педагогикалық жүйелер (М.Монтессори, М.Ибука, Р.Штайнер және т.б.) мен әдістердің ғылыми-теориялық және тұжырымдамалық негіздері
2
2
2.3
Кәсіби-педагогикалық қарым-қатынастағы коммуникативтік біліктер мен дағдыларды дамыту
4
4
3
Мазмұндық модуль
12
6
12
2
2
2
36
3.1
"Денсаулық" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер 1.Денсаулық сақтау педагогикасы. 2. Денсаулық сақтау технологияларының жіктелуі және олардың нәтижелілігін бағалау. 3. Шетелдік және отандық тәжірибе негізінде мектеп жасына дейінгі балалардың қимыл белсенділігін дамыту және дене бітімі қасиеттерін қалыптастыру.
2
2
4
3.2
"Коммуникация" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер. 1.Мектеп жасына дейінгі балалардың тілдік дамуы мен коммуникативтік қабілеттерінің дамуы. 2.Мектеп жасына дейінгі балалардың ерте тілдік дамуында М.Монтессори, С.Лупан, Г.Доман, Н.Зайцев, А.Наурызбаева, М.Сүлейменова және Ә.Жүнісбековтің тәсілдерін қолдану. 3.Мектепке дейінгі ұйымдардың көптілді ортасында білім беру процесін ұйымдастыру және жүзеге асыру.
2
2
4
3.3
"Таным" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер. Мектеп жасына дейінгі балалардың ерте зияткерлік дамуы: 1. З.Дьенеш, Дж.Кюизенер, В.Воскобович, С.Модалиеваның ойын техникалары арқылы есептеуге және математика негіздеріне үйрету әдістемелері. 2.Ойлаудың алгоритмикалық мәдениетін дамыту: Б.Никитин. 3. Сенсорлық тәрбие: М.Монтессори, Р.Штайнер. 4. Мектеп жасына дейінгі балалармен жұмыстағы жобалау әдістемесі (В.Хоменко, С.Қаңтарбай).
2
2
4
3.4
"Шығармашылық" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер. 1.Ойын, жапсыру, сурет салу арқылы шығармашылықты ерте дамыту әдістері: М. Гмошинская, Ф.Жумабекова. 2. Заманауи сабақты ұйымдастырудың заманауи тәсілдері: арт-сынып, дизайн-студия. 3. Әдебиет пен музыка арқылы балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту әдістері: Р.Штайнер, Н.Дүкенбаев, К. Орф, Л.Виноградов.
2
2
4
3.5
"Әлеумет" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер. 1. "Step by Step" бағдарламасы бойынша отбасы мен МДҰ өзара әрекеті 2.М.Монтессоридің әлеуметтік тәрбиелеу қағидаттарын іске асыру. 3.Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мазмұнына этнопедагогика (халықтық) негіздерін енгізу. 4.Ойын әлеуметтендіру және коммуникация құралы ретінде 5."Өзін-өзі тану" бейімделген тұлғаны қалыптастыру құралы ретінде
2
2
4
3.6
Білім беру салаларын кіріктіру қағидаты бойынша білім беру үдерісін жобалау
2
2
4
3.7
Типтік оқу бағдарламасының контексінде ұйымдастырылған оқу қызметін құрылымдау
2
2
3.8
Типтік оқу бағдарламасына сәйкес ұйымдастырылған оқу қызметінің фрагментін панорамалық қорғау
2
2
4
3.9
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды білім беру процесіне қосу бойынша қызмет. 1.Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалардың психологиялық-педагогикалық мінездемесі. 2. Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды білім беру үдерісіне қосу тиімділігін қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық-педагогикалық шарттар. 3.Ерекше білім беруге қажеттілігі бар мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеу мен дамытудағы инновациялық технологиялар
2
2
4
3.10
Жобаны қорғау. Шағын сабақ таныстырылымы
2
2
4
Технологиялық модуль
8
2
4
14
4.1
Білім беру ұйымдарын цифрландыру: электрондық үкімет порталымен (EGov) жұмыс. Цифрлық білім беру ресурстарын және виртуальды зертханаларды пайдалану (BilimLand (Білім Лэнд) және т.б.)
2
2
4.2
Мектеп жасына дейінгі балалардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау
2
2
4
4.3
"Step by step" технологиясы арқылы мектеп жасына дейінгі балалардың жеке тұлғалық дамуы
4
4
4.4
Мектепке дейінгі ұйымдарда жобалау қызметін ұйымдастырудың негізгі аспектілері.
2
2
4.5
Ақпараттық-білім беру кеңістігіндегі киберқауіпсіздік негіздері
2
2
5
Вариативтік модуль
8
8
5.1
Мектеп жасына дейінгі балалардың сыни ойлауын дамыту
5.2
Мектеп дейінгі ұйымдарда дарынды балалармен жұмыс істеу жүйесі
5.3
ӨТШТ (өнертапқыш тапсырмаларды шешу теориясы) технологиясы мектеп жасына дейінгі балалардың шығармашылық әлеуеті мен коммуникативтік қабілеттерін дамыту құралы ретінде
5.4
Мектеп жасына дейінгі балаларды танымдық-тілдік дамытуда заманауи әдістерді пайдалану
5.5
Мектепке дейінгі ұйымдарда пәндік-дамытушы ортаны ұйымдастырудағы инновациялық тәсіл
5.6
"Балалар дизайны" және бейнелеу қызметінің дәстүрлі емес техникасы мектеп жасына дейінгі балалармен жұмыста.
Барлығы:
8
8
22
10
2
16
2
2
2
72
Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Мектепке дейінгі ұйымдардың
тәрбиешілеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мектепке дейінгі ұйымдарда
білім беру процесін жобалау"
білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Күндізгі оқу
16 с.
Қашықтықтан оқу
8 с.
Өз бетімен оқу
48 с.
Барлығы
Дәріс
Тренинг
Семинар
Жобаны қорғау
Вебинар
Онлайн-форум
Оnline-кеңес беру
Тыңдыушылардың өз бетімен оқуы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
2
2
4
8
1.1
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаттары. Мектепке дейінгі білім беру педагогтерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
2
2
4
8
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
2
6
10
2.1
Мектеп жасына дейінгі балаларды дамытудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері
2
2
2.2
Балаларды ерте дамыту бойынша педагогикалық жүйелер (М.Монтессори, М.Ибука, Р.Штайнер және т.б.) мен әдістердің ғылыми-теориялық және тұжырымдамалық негіздері
2
2
4
2.3
Кәсіби-педагогикалық қарым-қатынастағы коммуникативтік біліктер мен дағдыларды дамыту
2
2
4
3
Мазмұндық модуль
2
2
30
34
3.1
"Денсаулық" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер 1.Денсаулық сақтау педагогикасы. 2. Денсаулық сақтау технологияларының жіктелуі және олардың нәтижелілігін бағалау. 3. Шетелдік және отандық тәжірибе негізінде мектеп жасына дейінгі балалардың қимыл белсенділігін дамыту және дене бітімі қасиеттерін қалыптастыру.
2
2
3.2
"Коммуникация" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер. 1.Мектеп жасына дейінгі балалардың тілдік дамуы мен коммуникативтік қабілеттерінің дамуы. 2.Мектеп жасына дейінгі балалардың ерте тілдік дамуында М.Монтессори, С.Лупан, Г.Доман, Н.Зайцев, А.Наурызбаева, М.Сүлейменова және Ә.Жүнісбековтің тәсілдерін қолдану. 3.Мектепке дейінгі ұйымдардың көптілді ортасында білім беру процесін ұйымдастыру және жүзеге асыру.
4
4
3.3
"Таным" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер. Мектеп жасына дейінгі балалардың ерте зияткерлік дамуы: 1. З.Дьенеш, Дж.Кюизенер, В.Воскобович, С.Модалиеваның ойын техникалары арқылы есептеуге және математика негіздеріне үйрету әдістемелері. 2.Ойлаудың алгоритмикалық мәдениетін дамыту: Б.Никитин. 3. Сенсорлық тәрбие: М.Монтессори, Р.Штайнер. 4. Мектеп жасына дейінгі балалармен жұмыстағы жобалау әдістемесі (В.Хоменко, С.Қаңтарбай).
4
4
3.4
"Шығармашылық" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер. 1.Ойын, жапсыру, сурет салу арқылы шығармашылықты ерте дамыту әдістері: М. Гмошинская, Ф.Жумабекова. 2. Заманауи сабақты ұйымдастырудың заманауи тәсілдері: арт-сынып, дизайн-студия. 3. Әдебиет пен музыка арқылы балалардың шығармашылық қабілеттерін дамыту әдістері: Р.Штайнер, Н.Дүкенбаев, К. Орф, Л.Виноградов.
4
4
3.5
"Әлеумет" білім беру саласын жүзеге асырудағы ғылыми-педагогикалық тәсілдер. 1. "Step by Step" бағдарламасы бойынша отбасы мен МДҰ өзара әрекеті 2.М.Монтессоридің әлеуметтік тәрбиелеу қағидаттарын іске асыру. 3.Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту мазмұнына этнопедагогика (халықтық) негіздерін енгізу. 4.Ойын әлеуметтендіру және коммуникация құралы ретінде 5."Өзін-өзі тану" бейімделген тұлғаны қалыптастыру құралы ретінде
2
4
6
3.6
Білім беру салаларын кіріктіру қағидасы бойынша білім беру үдерісін жобалау
4
4
3.7
Типтік оқу бағдарламасының контексінде ұйымдастырылған оқу қызметін құрылымдау
4
4
3.8
Жобаны қорғау. Шағын сабақ таныстырылымы
2
2
3.9
Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды білім беру процесіне қосу бойынша қызмет. 1.Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балалардың психологиялық-педагогикалық мінездемесі. 2. Ерекше білім беруге қажеттілігі бар балаларды білім беру үдерісіне қосу тиімділігін қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық-педагогикалық шарттар. 3.Ерекше білім беруге қажеттілігі бар мектеп жасына дейінгі балаларды тәрбиелеу мен дамытудағы инновациялық технологиялар
2
2
4
3.10
Қорытынды тестілеу
2
2
4
Технологиялық модуль
4
2
8
14
4.1
Білім беру ұйымдарын цифрландыру: электрондық үкімет порталымен (EGov) жұмыс. Цифрлық білім беру ресурстарын және виртуалды зертханаларды пайдалану (BilimLand (Білім Лэнд) және т.б.)
2
2
4
4.2
Мектеп жасына дейінгі балалардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау
2
2
4
4.3
"Step by step" технологиясы арқылы мектеп жасына дейінгі балалардың жеке тұлғалық дамуы
2
2
4.4
Мектепке дейінгі ұйымдарда жобалау қызметін ұйымдастырудың негізгі аспектілері
2
2
4.5
Ақпараттық-білім беру кеңістігіндегі киберқауіпсіздік негіздері
2
2
5
Вариативтік модуль
4
4
5.1
Мектеп жасына дейінгі балалардың сыни ойлауын дамыту
5.2
Мектеп дейінгі ұйымдарда дарынды балалармен жұмыс істеу жүйесі
5.3
ӨТШТ (өнертапқыш тапсырмаларды шешу теориясы) технологиясы мектеп жасына дейінгі балалардың шығармашылық әлеуеті мен коммуникативтік қабілеттерін дамыту құралы ретінде
5.4
Мектеп жасына дейінгі балаларды танымдық-тілдік дамытуда заманауи әдістерді пайдалану
5.5
Мектепке дейінгі ұйымдарда пәндік-дамытушы ортаны ұйымдастырудағы инновациялық тәсіл
5.6
"Балалар дизайны" және бейнелеу қызметінің дәстүрлі емес техникасы мектеп жасына дейінгі балалармен жұмыста.
Вариативтік модуль бойынша онлайн-кеңес
2
2
Барлығы:
2
8
4
2
4
2
2
48
72
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
23-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының бейіндік оқыту жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте коучинг пен тәлімгерлік практикасын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация коучинговой и менторинговой практики школы" для заместителей директоров по профильному обучению организации среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение заместителей директоров по профильному обучению организации среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение проектированию системы коучинговой и менторинговой практики школы, изучение новых подходов исследования уроков в контексте практики менторинга, способов организации контроля менторинговой практики в контексте методической работы школы.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей заместителей директоров по профильному обучению организации среднего образования с казахским и русским языками обучения по внедрению новых подходов в контексте коучинговой и менторинговой практики, способствующих повышению эффективности методической работы.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления, содержание и формы работы методического сопровождения образования, особенности методической системы среднего образования, сформировать понимание сущности новой философии образования, назначения коучинга, менторинга и основных инструментов организации обучения коллег;
2) актуализировать аналитические и рефлексивные умения в проведении маркетинговых исследований, сформировать навыки определения формата коучинговой и менторинговой практики и подхода Lesson Study (лессон стади) в условиях школы;
3) совершенствовать навыки применения методов оценивания образовательных проектов и программ в системе качества, исследования в контексте инновационных учебных практик и использования их результатов в целях развития собственной практики и практики коллег; использовать методы коучинга и менторинга в управлении обучением коллектива школы.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления, содержание и формы работы методического сопровождения образования, особенности методической системы среднего образования, понимают назначение коучинга и менторинга и основных инструментов организации обучения коллег, сущность новой философии образования;
2) умеют осуществлять аналитическую и рефлексивную деятельность в проведении маркетинговых исследований, определять формат коучинговой и менторинговой практики и подхода Lesson Study (лессон стади) в условиях школы; применять методы коучинга и менторинга в управлении обучением коллектива школы;
3) владеют методами проведения оценивания образовательных проектов и программ в системе качества, исследования в контексте инновационных учебных практик и использования их результатов в целях развития собственной практики и практики коллег; использовать методы коучинга и менторинга в управлении обучением коллектива школы.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының бейіндік оқыту жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте коучинг пен тәлімгерлік практикасын ұйымдастыру" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының бейіндік оқыту жөніндегі орынбасарларын оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама мектептегі коучингтік және менторлық практикасы жүйесін жобалауды оқытуға, менторинг практикасында контексінде сабақтарды зерттеудің жаңа тәсілдерін, мектептегі әдістемелік жұмыс контексінде менторинг практикасын бақылауды ұйымдастыру әдістерін зерделеуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижесі
3. Бағдарламаның мақсаты әдістемелік жұмыстың тиімділігін арттыруға ықпал ететін, коучингтік және менторлық практикасы контексінде жаңа әдіс-тәсілдерді ендіру бойынша қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының бейіндік оқыту жөніндегі орынбасарларының кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарлама міндеттері:
1) білім беруді әдістемелік сүйемелдеу жұмыстарының негізгі бағыттарын, мазмұны мен нысандарын, орта білім берудің әдістемелік жүйесін жаңарту процесінің ерекшеліктерін зерделейді, білім берудің жаңа философиясының мәнін, коучинг, менторинг және қызметтестерді оқытуды ұйымдастырудың негізгі құралдарының міндетін түсінуді қалыптастыру;
2) маркетингтік зерттеулерді жүргізуде аналитикалық және рефлексивті дағдыларды өзектендіру, мектеп жағдайында коучингтік және менторлық тәжірибе мен Lesson Study (лессон стади) тәсілінің форматын анықтау дағдыларын қалыптастыру;
3) сапа жүйесінде білім беру жобалары мен бағдарламаларын бағалау әдістерін қолдану, инновациялық оқу практикалары мәнмәтінінде зерттеу және олардың нәтижелерін өз практикасы мен әріптестерінің практикасын дамыту мақсатында қолдану дағдыларын жетілдіру; мектеп ұжымын оқытуды басқаруда коучинг және менторинг әдістерін пайдалану.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) білім беруді әдістемелік қамтамасыз ету жұмыстарының мазмұны мен түрлерін, негізгі бағыттарын, орта білім берудің әдістемелік жүйесін жаңарту процестерінің ерекшеліктерін, коучинг, менторинг және қызметтестерді оқытуды ұйымдастырудың негізгі құралдарының міндетін, білім берудің жаңа философиясының мәнін біледі;
2) маркетингтік зерттеулерді жүргізуде аналитикалық және рефлексивті қызметті іске асыра алады, мектеп жағдайында коучингтік және менторлық тәжірибе мен Lesson Study (лессон стади) тәсілінің форматын анықтай алады, мектеп ұжымын оқытуды басқаруда коучинг және менторинг әдістерін қолдана алады;
3) сапа жүйесінде білім беру жобалары мен бағдарламаларын бағалау әдістерін, инновациялық оқу практикалары мәнмәтінінде зерттеу және олардың нәтижелерін өз практикасы мен әріптестерінің практикасын дамыту мақсатында қолдану, мектеп ұжымын оқытуды басқаруда коучинг және менторинг әдістерін пайдалану дағдыларын меңгереді.

Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы оценивания результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное – 8 часа, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Организация
коучинговой и менторинговой
практики школы" для
заместителей директоров по
профильному обучению
организации среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекции
Тренинги
Практическая работа
Занятия по выбору
ВПЗ
Тестирование
Презентация проектов
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
6
6
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования
6
6
2
Управленческий модуль
2
2
8
12
2.1
Современные идеи обучения в контексте организации методической работы школы (Метод Колба, идеи Шульмана, Пажареса). Концептуальные основы профессионального стандарта – модель современного педагога (Карточка профессии: "Педагог. Учитель средней школы"). Способы решения споров и конфликтных ситуаций в организациях образования (медиация)
2
2
2.2
Новые подходы исследования уроков в контексте практики менторинга. Способы организации контроля менторинговой практики в контексте методической работы школы. Создание менторинга для школы молодого учителя и учителей со стажем
6
8
2.3
Роль SWOT-анализа (Strengths Weaknesses Opportunities Threats- Стренс Уикнесис Опотьюнитис Сретс) в разработке проекта Программы развития школьного коуча (тренера) и ментора (наставника). Значение SMART целей (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи)
2
2
3
Психолого-педагогический модуль
2
4
4
10
3.1
Психолого-педагогические основы организации коучинговой и менторинговой практики школы
2
2
3.2
Основные теории мотивации для совершенствования работы заместителя директора по профильному обучению (теории Маслоу, Гарднера, Выготского, Ф.Фанча, Чиксентмихайи)
2
2
4
3.3
Интеграция таксономии целей обучения в образовательный процесс (Б. Блум, И. Лернер и др.), "Теория полного усвоения" Б.Блума, "Уровни усвоения знаний" (И.Я.Лернера) и др. Принципы дифференцированной постановки цели
2
2
4
4
Содержательный модуль
4
8
8
8
2
30
4.1
Основные положения коучинговой практики в условиях методической работы школы. Коучинговая практика в контексте новых подходов. Принципы структурирования. Принципы критериального оценивания
2
2
2
6
4.2
Сущность менторинга в условиях реальной школы и его организация. Инструменты организации менторинга: обучение, наблюдение, анализа и обратной связи процесса менторинга
2
2
2
6
4.3
Правила проведения коучинга, его этапы и планирование. Планирование коучингов по школе для фокус-группы учителей. Создание проекта тематического плана
2
2
4
4.4
Организация менторинговой практики с точки зрении идей "Игана". Создание структуры практики менторинга: организация, планирование, контроль
8
8
4.5
Тестирование
2
2
2
6
5
Технологический модуль
4
6
4
14
5.1
Использование педагогических, IT, STEM-технологий (Science Technology Engineering Math - Сайнс Технолоджи Инжиниринг Математикс) и средств робототехники в образовательном процессе
2
2
5.2
Использование цифровых ресурсов, оборудований и виртуальных лаборатории (BilimLand (Билим Лэнд) и др.)
2
2
5.3
"Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного правительства (EGov)". "Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік"
2
2
5.4
Основы кибербезопасности в информационно-образовательном пространстве в условиях школы
2
2
5.5
Критериальное оценивание учебных достижений детей с особыми образовательными потребностями
2
2
5.6
Формирование и демонстрация портфолио курсов, предоставление обратной связи
4
4
6
Вариативный модуль
8
8
6.1
Системы оценки качества коучинговой практики в системе методической работы. Эвалюация (оценивание) в системе оценки качества
6.2
Системы оценки качества менторинговой практики в системе методической работы. Эвалюация (оценивание) в системе оценки качества
6.3
Разработка структурных элементов Проекта программы развития школы
6.4
Актуализация основных направлений деятельности школы в контексте развития функциональной грамотности участников образовательного процесса
Всего:
12
18
20
8
16
2
4
80
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 2
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Организация
коучинговой и менторинговой
практики школы" для
заместителей директоров по
профильному обучению
организации среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме смешанного обучения
Тематика занятий
Очное обучение
16 ч.
Дистанционное обучение
8 ч.
Самостоятельное обучение
56 ч.
Всего
Лекция
Практическое занятие
Семинар
Защита проекта
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн-консультация
Самостоятельное обучение слушателя
1
Нормативно-правовой модуль
8
8
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования
8
8
2
Управленческий модуль
2
6
8
2.1
Современные идеи обучения в контексте организации методической работы школы (Метод Колба, идеи Шульмана, Пажареса) Концептуальные основы профессионального стандарта – модель современного педагога (Карточка профессии: "Педагог. Учитель средней школы") Способы решения споров и конфликтных ситуаций в организациях образования (медиация)
2
2
2.2
Новые подходы исследования уроков в контексте практики менторинга. Способы организации контроля менторинговой практики в контексте методической работы школы. Создание менторинга для школы молодого учителя и учителей со стажем
4
4
2.3
Роль SWOT-анализа (Strengths Weaknesses Opportunities Threats - Стренс Уикнесис Опотьюнитис Сретс) в разработке проекта программы развития школьного ментора (наставника). Значение SMART целей (Self monitoring analysis and reporting technology – Селф мониторинг анализис энд рипотинг текнолоджи)
2
2
3
Психолого-педагогический модуль
2
2
6
10
3.1
Психолого-педагогические основы организации коучинговой и менторинговой практики школы
2
2
3.2
Основные теории мотивации для совершенствования работы заместителя директора по профильному обучению (теории Маслоу, Гарднера, Выготского, Ф.Фанча, Чиксентмихайи)
2
2
4
3.3
Интеграция таксономии целей обучения в образовательный процесс (Б.Блум, И.Лернер и др.), "Теория полного усвоения" Б.Блума, "Уровни усвоения знаний" (И.Я.Лернера) и др. Принципы дифференцированной постановки цели
4
4
4
Содержательный модуль
2
2
2
30
36
4.1
Основные положения коучинговой практики в условиях методической работы школы. Коучинговая практика в контексте новых подходов. Принципы структурирования. Принципы критериального оценивания
2
6
8
4.2
Сущность менторинга в условиях реальной школы и его организация. Инструменты организации менторинга: обучение, наблюдение, анализа и обратной связи процесса менторинга
8
8
Правила проведения коучинга, его этапы и планирование. Планирование коучингов по школе для фокус-группы учителей. Создание проекта тематического плана
2
2
2
6
Организация менторинговой практики с точки зрении идей "Игана". Создание структуры менторинговой практики: организация, планирование, контроль
8
8
Наблюдение процесса менторинга и его оценка. Разработка инструментов наблюдения менторинга
6
6
5
Технологический модуль
2
10
12
5.1
Использование педагогических, IT, STEM-технологий (Science Technology Engineering Math - Сайнс Технолоджи Инжиниринг Математикс) и средства робототехники в образовательном процессе
2
2
5.2
"Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного правительства (EGov)". "Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік"
2
2
5.3
Основы кибербезопасности в информационно-образовательном пространстве в условиях школы
2
2
5.4
Критериальное оценивание учебных достижений детей с особыми образовательными потребностями
2
2
5.5
Использование цифровых ресурсов, оборудований и виртуальных лаборатории (BilimLand (Билим Лэнд) и др.)
2
2
5.6
Формирование и демонстрация портфолио курсов, предоставление обратной связи. Эвалюация (оценивание)
2
2
6
Вариативный модуль
4
4
6.1
Системы оценки качества коучинговой практики в системе методической работы. Эвалюация (оценивание) в системе оценки качества
6.2
Разработка структурных элементов Проекта программы развития школы
6.3
Актуализация основных направлений деятельности школы в контексте развития функциональной грамотности участников образовательного процесса
Онлайн-консультация по вариативному модулю
2
2
Всего:
10
2
2
2
4
2
2
56
80
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 3
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 161
Приложение 38
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя начальных классов" для учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения

3-тарау. Бағдарлама құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
7. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
8. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.
9. Білім беру процесі оқытудың интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақ (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курстар үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақ (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курстар үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалау критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдары директорларының
бейіндік оқыту жөніндегі
орынбасарларына арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мектепте коучинг пен
тәлімгерлік практикасын
ұйымдастыру" білім беру
бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқыту курсының оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Тренинг
Практикалық сабақ
Таңдау бойынша сабақ
КТС
Тестілеу
Жоба қорғау
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1
Орта білім беру жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен ұстанымдары. Орта білім беру жүйесі педагогтерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
6
6
2
Басқарушылық модуль
2
2
8
12
2.1
Мектептің әдістемелік жұмысын ұйымдастыру мәнмәтініндегі оқытудың қазіргі заманауи идеялары (Колба әдісі, Шульман, Пажарес идеялары). Кәсіби стандарттың тұжырымдамалық негіздері - заманауи педагог моделі (Мамандық карточкасы: "Педагог. Орта мектеп мұғалімі"). Білім беру ұйымдарындағы шиеленістік жағдайлар мен дауларды шешу амалдары (медиация)
2
2
2.2
Менторинг мәнмәтінінде сабақтарды зерттеудің жаңа тәсілдері. Мектептегі әдістемелік жұмыстың мәнмәтінінде менторинг практикасын бақылауды ұйымдастыру әдістері. Жас мұғалімдер мектебі және тәжірибелі мұғалімдер үшін менторинг құру
6
8
2.3
Мектеп коучы (тренер) және менторды (тәлімгер) дамыту бағдарламалары жобасын әзірлеудегі SWOT-талдаудың (Strengths Weaknesses Opportunities Threats- Стренс Уикнесис Опотьюнитис Сретс) рөлі. SMART мақсаттардың маңызы (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи)
2
2
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
4
4
10
3.1
Мектепте коучингтік және менторлық практиканы ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
3.2
Директордың бейіндік оқыту жөніндегі орынбасарының жұмысын жетілдіру үшін уәждеудің негізгі теориялары (Маслоу, Гарднер, Выготский, Ф.Фанча, Чиксентмихай теориялары)
2
2
4
3.3
Білім беру процесіне оқыту мақсаттарының таксономиясын кіріктіру (Б. Блум, И. Лернер т.б.), Б.Блумның "Толық меңгеру теориясы", "Білімді меңгеру деңгейлері" (И.Я.Лернер) және т.б. Мақсаттарды саралап қою негіздері.
2
2
4
4
Мазмұндық модуль
4
8
8
8
2
30
4.1
Мектептің әдістемелік жұмысы жағдайындағы коучингтың негізгі қағидалары. Жаңа тәсілдер мәнмәтініндегі коучинг практикасы. Құрылымдау қағидалары. Критериалды бағалау принциптері
2
2
2
6
4.2
Нақты мектеп жағдайындағы менторинг мәні және оны ұйымдастыру. Менторингті ұйымдастыру құралдары: оқыту, бақылау, талдау және менторинг процесінің кері байланысы
2
2
2
6
4.3
Коучингті жүргізу ережелері, оның кезеңдері және жоспарлау. Мектепте мұғалімдердің фокус-топтары бойынша коучингтерді жоспарлау. Тақырыптық жоспардың жобасын құру
2
2
4
4.4
"Иган" идеясы тұрғысынан менторинг практикасын ұйымдастыру. Менторинг құрылымын құру: ұйымдастыру, жоспарлау, бақылау
8
8
4.5
Тестілеу
2
2
2
6
5
Технологиялық модуль
4
6
4
14
5.1
Білім беру процесінде педагогикалық, IT, STEM-технологияларды (Science Technology Engineering Math - Сайнс Технолоджи Инжиниринг Математикс) және робототехника құралдарын қолдану
2
2
5.2
Цифрлық ресурстар мен құрылғыларды, виртуалды зертханаларды (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.) қолдану
2
2
5.3
"Білім беруді цифрландыру: электронды үкімет порталымен жұмыс (EGov)". "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен жұмыс.
2
2
5.4
Мектеп жағдайындағы ақпараттық-білім беру кеңістігіндегі киберқауіпсіздік негіздері
2
2
5.5
Ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балалардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау
2
2
5.6
Курстар портфолиосын қалыптастыру және көрсету, кері байланысты ұсыну
4
4
6
Вариативті модуль
8
8
6.1
Әдістемелік жұмыс жүйесіндегі коучинг практикасының сапасын бағалау жүйелері. Сапаны бағалау жүйесіндегі эвалюация
6.2
Әдістемелік жұмыс жүйесіндегі менторинг практикасының сапасын бағалау жүйелері. Сапаны бағалау жүйесіндегі эвалюация
6.3
Мектепті дамыту бағдарламалары жобасының құрылымдық элементтерін жасақтау
6.4
Білім беру процесіне қатысушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту мәнмәтінінде мектеп қызметінің негізгі бағыттарын өзектендіру
Барлығы:
12
18
20
8
16
2
4
80
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдары директорларының
бейіндік оқыту жөніндегі
орынбасарларына арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мектепте коучинг пен
тәлімгерлік практикасын
ұйымдастыру" білім беру
бағдарламасына
2-қосымша
Аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Күндізгі оқу
16 с.
Қашықтықтан оқу
8 с.
Өз бетімен оқу
56 с.
Барлығы
Дәріс
\практикалық сабақ
Семинар
Жоба қорғау
Вебинар
Онлайн -форум
Онлайн-кеңес
Тыңдаушының өз бетімен оқуы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
8
8
1.1
Орта білім беру жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен ұстанымдары. Орта білім беру жүйесі педагогтерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
8
8
2
Басқарушылық модуль
2
6
8
2.1
Мектептің әдістемелік жұмысын ұйымдастыру мәнмәтініндегі оқытудың қазіргі заманауи идеялары (Колба әдісі, Шульман, Пажарес идеялары). Кәсіби стандарттың тұжырымдамалық негіздері - заманауи педагог моделі (Мамандық карточкасы: "Педагог. Орта мектеп мұғалімі"). Білім беру ұйымдарындағы шиеленістік жағдайлар мен дауларды шешу амалдары (медиация)
2
2
2.2
Менторинг практикасы контекстінде сабақтарды зерттеудің жаңа тәсілдері. Мектептегі әдістемелік жұмыстың контекстінде менторинг практикасын бақылауды ұйымдастыру әдістері. Жас мұғалімдер мектебі және тәжірибелі мұғалімдер үшін менторинг құру
4
4
2.3
Мектеп коучы (тренер) және менторды (тәлімгер) дамыту бағдарламалары жобасын әзірлеудегі SWOT-талдаудың (Strengths Weaknesses Opportunities Threats- Стренс Уикнесис Опотьюнитис Сретс) рөлі. SMART мақсаттардың маңызы (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи)
2
2
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
2
6
10
3.1
Мектепте коучингтік және менторлық практиканы ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
3.2
Директордың бейіндік оқыту жөніндегі орынбасарының жұмысын жетілдіру үшін уәждеудің негізгі теориялары (Маслоу, Гарднер, Выготский, Ф.Фанча, Чиксентмихай теориялары)
2
2
4
3.3
Білім беру процесіне оқыту мақсаттарының таксономиясын кіріктіру (Б. Блум, И. Лернер т.б.), Б.Блумның "Толық меңгеру теориясы", "Білімді меңгеру деңгейлері" (И.Я.Лернер) және т.б. Мақсаттарды саралап қою негіздері.
4
4
4
Мазмұндық модуль
2
2
2
30
36
4.1
Мектептің әдістемелік жұмысы жағдайындағы коучинг ның негізгі қағидалары. Жаңа тәсілдер контекстіндегі коучинг практикасы. Құрылымдау қағидалары. Критериалды бағалау принциптері
2
6
8
4.2
Нақты мектеп жағдайындағы менторинг мәні және оны ұйымдастыру. Менторингті ұйымдастыру құралдары: оқыту, бақылау, талдау және менторинг процесінің кері байланысы
8
8
4.3
Коучингті жүргізу ережелері, оның кезеңдері және жоспарлау. Мектепте мұғалімдердің фокус-топтары бойынша коучингтерді жоспарлау. Тақырыптық жоспардың жобасын құру
2
2
2
6
4.5
"Иган" идеясы тұрғысынан менторинг практикасын ұйымдастыру. Менторинг практикасы құрылымын құру: ұйымдастыру, жоспарлау, бақылау
8
8
4.6
Менторинг процесін бақылау және оның бағасы. Менторингті бақылау құралдарын жетілдіру
6
6
5
Технологиялық модуль
2
10
12
5.1
Білім беру процесінде педагогикалық, IT, STEM-технологияларды (Science Technology Engineering Math - Сайнс Технолоджи Инжиниринг Математикс) және робототехника құралдарын қолдану
2
2
5.2
"Білім беруді цифрландыру: электронды үкімет порталымен жұмыс (EGov)". "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен жұмыс.
2
2
5.3
Мектеп жағдайындағы ақпараттық-білім беру кеңістігіндегі киберқауіпсіздік негіздері
2
2
5.4
Ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балалардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау
2
2
5.5
Цифрлық ресурстар мен құрылғыларды, виртуалды зертханаларды (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.) қолдану
2
2
5.6
Курстар портфолиосын қалыптастыру және көрсету, кері байланысты ұсыну. Эвалюация (бағалау)
2
2
6
Вариативті модуль
4
4
6.1
Әдістемелік жұмыс жүйесіндегі коучинг практикасының сапасын бағалау жүйелері. Сапаны бағалау жүйесіндегі эвалюация
6.2
Мектепті дамыту бағдарламалары жобасының құрылымдық элементтерін жасақтау
6.3
Білім беру процесіне қатысушылардың функционалдық сауаттылығын дамыту мәнмәтінінде мектеп қызметінің негізгі бағыттарын өзектендіру
Вариативті модуль бойынша онлайн кеңес
2
2
Барлығы:
10
2
2
2
4
2
2
56
80
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
38-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетентностей учителя начальных классов" (далее - Программа) регламентирует обучение учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Образовательная программа направлена на развитие профессиональной компетентности учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью программы является развитие профессиональной компетентности учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить концептуальные основы нормативных правовых актов в сфере среднего образования; функциональные основы проектирования образовательного процесса; современные подходы психолого-педагогического сопровождения профессионального развития педагогов начальной школы;
2) развить навыки применения методов по развитию проектной и исследовательской деятельности учащихся; сформировать навыки применения интегративных подходов обучения; применения стратегии активного обучения по формированию у учащихся функциональной грамотности;
3) развить навыки использования критериального оценивания учебных достижений учащихся; умения самоанализа профессиональной деятельности, развития потребности к самообразованию и самореализации; умения применять информационно-коммуникационные технологии в образовательном процессе.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают концептуальные основы содержания начального образования; функциональные основы проектирования образовательного процесса; современные подходы психолого-педагогического сопровождения профессионального развития педагогов начальной школы;
2) умеют применять методы по развитию проектной и исследовательской деятельности учащихся; применять интегративные подходы обучения; применять стратегии активного обучения по формированию у учащихся функциональной грамотности;
3) владеют навыками критериального оценивания учебных достижений учащихся; умениями самоанализа профессиональной деятельности, развития потребности к самообразованию и самореализации; умениями применять информационно-коммуникационные технологии в образовательном процессе.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) орта білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілердің тұжырымдамалық негіздерін; білім беру процесін жобалаудың функционалдық негіздерін; бастауыш мектеп педагогтерінің кәсіби дамуын психологиялық-педагогикалық қолдаудың заманауи тәсілдерін зерделеу;
2) оқушылардың зерттеушілік және жобалау қызметін дамыту әдістерін қолдану дағдыларын дамыту; пәндік салаларда кіріктірілген оқыту дағдыларын, кәсіби әрекеттерді өзіндік талдауын, оқушыларда функционалдық сауаттылықты қалыптастыру бойынша оқытудың белсенді стратегияларын қолдану;
3) оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау дағдыларын, өз бетімен білім алу және өзін-өзі іске асыру қажеттіліктерін дамыту біліктерін қалыптастыру, білім беру процесінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша құзыреттіліктерін қалыптастыру.
Тыңдаушылар курс соңында:
1) бастауыш білім беру мазмұнын жаңартудың тұжырымдамалық негіздерін; білім беру процесін жобалаудың функционалдық негіздерін; бастауыш мектеп педагогтерінің кәсіби дамуын психологиялық-педагогикалық қолдаудың заманауи тәсілдерін біледі;
2) оқушылардың зерттеушілік және жобалау қызметін дамыту әдістерін; оқытудың кіріктірілген тәсілдерін; оқушыларда функционалдық сауаттылықты қалыптастыру бойынша оқытудың белсенді стратегияларын қолдана алады;
3) оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау дағдыларын; кәсіби әрекеттерді өзіндік талдау, өз бетімен білім алу және өзін-өзі іске асыру қажеттіліктерін дамыту; білім беру процесінде ақпараттық- коммуникациялық технологияларды қолдану біліктерін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности социального педагога" для социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетентностей социальных педагогов в соответствии с нормативными правовыми актами в сфере среднего образования Республики Казахстан, на формирование ключевых компетенций по усвоению необходимого объема знаний.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования; сформировать знания о педагогическо-психологическом сопровождении учащихся в процессе социализации личности;
2) сформировать навыки проектирования и организации социальной деятельности, научить использовать активные методы обучения по приоритетным направлениям воспитания;
3) сформировать информационно-коммуникационную технологическую (далее – ИКТ ) компетентность; обеспечить усвоение практических знаний особенностей и свойств социально-педагогической деятельности через основные институты социализации.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты по усилению воспитательного компонента процесса обучения во всех организациях образования; о педагогическо-психологическом сопровождении учащихся в процессе социализации личности;
2) умеют применять методы проектирования и организации социальной деятельности, использовать активные методы обучения по приоритетным направлениям воспитания;
3) владеют ИКТ-компетенциями; практическими знаниями об особенностях и свойствах социально-педагогической деятельности через основные институты социализации.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Тематика вариативного модуля определяется на основе входной анкеты слушателей.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) организуются в режиме смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное – 8 часа, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының әлеуметтік педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Әлеуметтік педагогтің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының әлеуметтік педагогтерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасы орта білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес әлеуметтік педагогтердің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға, қажетті білім көлемін меңгеру бойынша негізгі құзыреттерді қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарлама мақсаты қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары әлеуметтік педагогтерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) барлық білім беру ұйымдарында оқыту процесінің тәрбиелік компоненттерін күшейту бойынша нормативтік құқықтық актілерді зерделеу; тұлғаны әлеуметтендіру процесінде оқушыларды педагогикалық-психологиялық қолдау туралы білімдерін қалыптастыру;
2) әлеуметтік жұмыстарды жобалау және ұйымдастыру дағдыларын қалыптастыру, тәрбиенің басым бағыттары бойынша оқытудың белсенді әдістерін қолдану дағдыларын қалыптастыру;
3) ақпараттық-коммуникациялық технологиялық (бұдан әрі – АКТ) құзыреттіліктерін қалыптастыру; әлеуметтендірудің негізгі институттары арқылы әлеуметтік педагогикалық қызметтің сипаты және ерекшеліктері жайлы практикалық білімдерді меңгеруін қамтамасыз ету.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) барлық білім беру ұйымдарында оқыту процесінің тәрбиелік компоненттерін күшейту бойынша нормативтік құқықтық актілерді; тұлғаны әлеуметтендіру процесінде оқушыларды педагогикалық-психологиялық қолдау туралы біледі;
2) әлеуметтік жұмыстарды жобалау және ұйымдастыру әдістерін, тәрбиенің басым бағыттары бойынша оқытудың белсенді әдістерін қолдана алады;
3) АКТ–құзыреттіліктерді; әлеуметтендірудің негізгі институттары арқылы әлеуметтік педагогикалық қызметтің сипаты және ерекшеліктері жайлы практикалық білімдерді меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности классных руководителей по патриотическому воспитанию учащихся на основе национальной идеи "Мәңгілік ел" для классных руководителей организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение классных руководителей организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение классных руководителей в контексте приоритетных направлений национальной идеи "Мәңгілік ел".
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности классных руководителей организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения в гражданско-патриотическом воспитании подрастающего поколения в русле реализации общенациональной патриотической идеи "Мәңгілік ел".
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие воспитательный процесс в организациях образования; изучить принципы организации воспитания: непрерывности и преемственности;
2) сформировать практические навыки и приемы создания и развития воспитательной системы школы; сформировать умения использовать диагностические методы эффективности профилактической работы, оценивания уровня воспитанности учащихся;
3) сформировать навыки использования образовательных технологий, инновационных методов взаимодействия с учащимися.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие воспитательный процесс в организациях образования; принципы организации воспитания: непрерывности и преемственности;
2) умеют применять практические навыки и приемы создания и развития воспитательной системы школы; использовать диагностические методы эффективности профилактической работы, оценивания уровня воспитанности учащихся;
3) владеют навыками использования образовательных технологий, инновационных методов взаимодействия с учащимися.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное – 8 часа, самостоятельное – 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының сынып жетекшілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мәңгілік ел" ұлттық идеясы негізінде оқушыларға патриоттық тәрбие берудегі сынып жетекшілерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының сынып жетекшілерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама "Мәңгілік ел" ұлттық идеясының басым бағыттары контексінде сынып жетекшілерін оқытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілде оқытатын орта білім беру ұйымдары сынып жетекшілерінің жас ұрпақты азаматтық-патриоттық тәрбиелеудегі "Мәңгілік ел" жалпыұлттық патриоттық идеясын іске асыру жағдайында кәсіби құзыреттілігін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беру ұйымдарындағы тәрбие процесін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді зерделеу; тәрбиені ұйымдастырудағы үздіксіздік және сабақтастық қағидаттарын зерделеу;
2) мектептің тәрбие беру жүйесін жасау және дамытуда практикалық дағдыларды қалыптастыру; оқушылардың тәрбиелілігі деңгейін бағалау, профилактикалық жұмыстың тиімділігіне диагностикалық әдістерді қолдану дағдыларын дамыту.
3) оқушылармен өзара қарым-қатынаста білім беру технологиялары, инновациялық әдістерді қолдану дағдыларын қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) білім беру ұйымдарында тәрбиелеу процесін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді, тәрбиені ұйымдастыру қағидаттары: үздіксіздік және сабақтастық туралы біледі;
2) мектептің білім беру жүйесін құруға және дамытуға арналған практикалық дағдыларды, профилактикалық жұмыстың тиімділігін диагностикалық әдістерін, оқушылардың тәрбиелілігі деңгейін бағалауды қолдана алады;
3) білім беру технологияларын, оқушылармен өзара әрекеттесудің инновациялық әдістерін қолдануды меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама мазмұны бес модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение безопасной образовательной среды и предотвращение насилия в школе, профилактика суицида среди подростков" для педагогов-психологов, социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение педагогов-психологов, социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение педагогов-психологов, социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения по обеспечению психологической безопасности образовательной среды, охране и поддержанию психического здоровья ее участников, предотвращению насилия в школе, профилактике суицида среди подростков в соответствии с действующими нормативными правовыми актами в сфере образования Республики Казахстан.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности педагогов-психологов, социальных педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения по созданию эффективной системы психологической поддержки воспитательного процесса, способствующего обеспечению безопасной образовательной среды, предотвращению насилия в школе, профилактике суицида среди подростков.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие воспитательный процесс в организациях образования; взаимосвязь и необходимость системного обновления образования и воспитания; особенности системного обновления содержания образования, связанного с интеграцией опыта и достижений мировой школьной практики;
2) сформировать умения использования активных стратегий воспитания и социализации личности, психологической поддержки воспитательного процесса, создания безопасной образовательной среды, предупреждения насилия и суицидального поведения в школе; сформировать навыки успешного применения системы критериального оценивания уровня воспитанности учащихся с целью достижения ожидаемых результатов воспитания и социализации;
3) сформировать навыки перехода к интерактивному и направленному воспитанию и социализации личности на основе самостоятельного получения информации и знаний, формирования навыков самостоятельного принятия решений, меняющих рискованное поведение на ответственное.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие воспитательный процесс в организациях образования; взаимосвязь и необходимость системного обновления образования и воспитания;
2) умеют использовать навыки применения активных стратегий воспитания и социализации личности, психологической поддержки воспитательного процесса, создания безопасной образовательной среды, предупреждения насилия и суицидального поведения в школе; успешно применять систему критериального оценивания уровня воспитанности учащихся с целью достижения ожидаемых результатов воспитания и социализации;
3) владеют навыками перехода к интерактивному и направленному воспитанию и социализации личности на основе самостоятельного получения информации и знаний, формирования навыков самостоятельного принятия решений, меняющих рискованное поведение на ответственное.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының педагог-психологтеріне, әлеуметтік педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте қауіпсіз білім беру ортасын қамтамасыз ету және зорлық-зомбылықты болдырмау, жасөспірімдер арасында өзіне-өзі қол жұмсаудың алдын алу" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын жалпы білім беретін мектептердің педагог-психологтерін, әлеуметтік педагогтерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасында орта білім беру саласындағы жаңа нормативтік құжаттарға сәйкес тәрбие беруде орта білім беру ұйымдарындағы қауіпсіз психологиялық білім беру ортасын құруға, мектепте күш көрсетуді болдырмау, оқушылардың рухани дүниесін қалыптастыруға және жасөспірімдер арасында зорлық-зомбылықты болдырмау мақсатында орта білім беру ұйымдарының педагог-психологтерін, әлеуметтік педагогтерін оқытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарлама мақсаты: мектепте қауіпсіз білім беру ортасын қалыптастыру, күш көрсетуді болдырмау, мектептегі зорлық-зомбылықты болдырмау, жасөспірімдер арасында өзіне-өзі қол жұмсаудың алдын-алу шараларын қолдануда психологиялық қолдау көрсетудің тиімді жүйесін құру арқылы мектеп педагог-психологтерінің, әлеуметтік педагогтерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беру ұйымдарында тәрбиелік процесті реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді білім беру және тәрбие мазмұнын жаңартудың қажеттілігі мен байланысын, әлемдік мектеп тәжірибесі жетістіктері және тәжірибелерін кіріктірумен байланысты білім беру мазмұнын жетілдіру ерекшеліктерін зерделеу;
2) тұлғаны тәрбиелеу және әлеуметтендірудің белсенді стратегияларын қолдану, тәрбие процесіндегі психологиялық қолдау, қауіпсіз білім беру ортасын құру, мектептегі зорлық-зомбылықты және өз-өзіне қол жұмсауды болдырмау дағдыларын, тұлғаны тәрбиелеу және әлеуметтендіру мақсатында күтілетін нәтижеге жету үшін оқушылардың критериалды бағалау жүйесін қолдану дағдыларын қалыптастыру;
3) тұлғаның әлеуметтенуінде ақпарат пен білімді өз бетінше алу мен интербелсенді және тәрбиеге бағытталынған дағдыларын, тәуекелдік тәрбиенің жауапкершілікке айналдыру арқылы шешімді өз бетінше қабылдау дағдыларын қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) білім беру ұйымдарында тәрбие процесін реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді; білім беру мен тәрбиелеу жүйесін жаңартудың қажеттілігі мен өзара байланысын; әлемдік мектеп тәжірибесі мен білім беру және тәрбиелеуді ұштастырумен байланысты орта білім мазмұнын жетілдіру аясында тәрбие беру бағдарламасының мазмұнын біледі;
2) тұлғаны тәрбиелеу және әлеуметтендірудің белсенді стратегияларын, тәрбие үдерісіндегі психологиялық қолдау, қауіпсіз білім беру ортасын құру, мектептегі зорлық-зомбылықты және өз-өзіне қол жұмсауды болдырмау дағдыларын, тұлғаны тәрбиелеу және әлеуметтендіру жүйесінде күтілетін нәтиже мақсаттарына сәйкес тәрбиеленуші оқушылардың деңгейін критериалды бағалау жүйесін қолдана алады;
3) тұлғаның әлеуметтенуінде ақпарат пен білімді өз бетінше алу мен интербелсенді және тәрбиеге бағытталынған дағдыларын, тәуекелдік тәрбиенің жауапкершілікке айналдыру арқылы шешімді өз бетінше қабылдау дағдыларын меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Использование информационно-коммуникационных технологий в деятельности воспитателя в условиях новой парадигмы образования" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций (далее - Программа) регламентирует обучение руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций.
2. Программа направлена на развитие у руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций необходимого объема знаний в формировании устойчивой компетентности по профессиональным информационно-коммуникационным технологиям (далее – ИКТ).
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей у руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций по использованию ИКТ в своей деятельности в условиях новой парадигмы образования.
4. Задачи Программы:
1) сформировать концептуальное понимание нормативных правовых, теоретических основ модернизации образования в контексте использования средств развития ИКТ-компетентности;
2) сформировать умения по использованию инновационных форм и методов вовлечения обучающихся в процесс обучения; развить навыки эффективного использования ИКТ в деятельности руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций;
3) повысить уровень ИКТ компетентности в процессе предшкольной подготовки и собственной профессиональной деятельности.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают нормативные правовые, теоретические основы модернизации образования в контексте использования средств развития ИКТ-компетентности;
2) умеют использовать инновационные формы и методов вовлечения обучающихся в процесс обучения; эффективно использовать ИКТ в деятельности руководителей (заведующих), методистов, воспитателей предшколы дошкольных организаций;
3) владеют ИКТ компетентностью в процессе предшкольной подготовки и собственной профессиональной деятельности.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий:
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында тәрбиешінің қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін, мектепалды топ тәрбиешілерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама мектепке дейінгі ұйымдардың басшылары (меңгерушілері), әдіскерлері, мектепалды даярлық топ тәрбиешілерінің кәсіби ақпараттық-коммуникациялық технологиялар (бұдан әрі – АКТ) бойынша құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, мектепалды топ тәрбиешілерінің іс-әрекетінде АКТ қолдану бойынша кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) АКТ-құзіреттілігін дамыту құралдарын қолдану мәнмәтінінде білім беруді жаңғыртудың нормативтік құқықтық, теориялық негіздерінің тұжырымдамалық түсінігін қалыптастыру;
2) білім алушыларды оқу үдерісіне тартудың инновациялық формалары мен әдістерін қолдану біліктерін қалыптастыру; мектепке дейінгі ұйымдардың басшылары (меңгерушілері), әдіскерлері, мектепалды топ тәрбиешілері қызметінде АКТ-ны тиімді қолдану дағдысын дамыту;
3) мектепалды даярлық үдерісінде және жеке кәсіби қызметінде ақпараттық-коммуникациялық құзыреттілік деңгейін арттыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) АКТ құзыреттіліктерін дамыту құралдарын пайдалану мәнмәтінінде білім беруді жаңғыртудың нормативтік құқықтық және теориялық негіздерін біледі;
2) білім беру үдерісін дидактикалық қамтамасыз етуді және ақпараттық ресурстарды қолдану арқылы заманауи сабақтарды жобалай алады; мектепке дейінгі ұйымдардың басшылары (меңгерушілері), әдіскерлері, мектепалды топ тәрбиешілері өз қызметінде АКТ-ны тиімді қолдана алады;
2) мектепке даярлау және жеке кәсіби қызметінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Компетентностный подход в управлении профилактикой религиозного экстремизма и терроризма среди обучающихся школ" для заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение заместителей директоров по воспитательной работе организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на совершенствование компетенций заместителей директоров по воспитательной работе в сфере предупреждения и профилактики религиозного экстремизма и терроризма среди обучающихся.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности заместителей директоров по воспитательной работе в сфере управления профилактикой религиозного экстремизма и терроризма среди обучающихся.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные принципы и направления государственной политики в сфере профилактики экстремистской деятельности и терроризма, систему и структуру государственных органов в области противодействия экстремизму и терроризму, механизмы и инструменты управления мерами по предупреждению экстремистской деятельности в образовательной сфере;
2) сформировать и развить навыки применения на практике эффективные формы профилактики религиозного экстремизма и терроризма среди обучающихся школы, грамотно планировать воспитательный процесс, направленный на формирование стабильного невосприятия негативной идеологии, использовать методические и теоретические материалы по организации мероприятий по профилактике религиозного экстремизма и терроризма;
3) овладеть компетентностными подходами в управлении профилактикой религиозного экстремизма и терроризма, методами психолого-педагогической поддержки жертв экстремистской идеологии.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные принципы и направления государственной политики в сфере профилактики экстремистской деятельности и терроризма, систему и структуру государственных органов в области противодействия экстремизму и терроризму, механизмы и инструменты управления мерами по предупреждению экстремистской деятельности в образовательной сфере;
2) умеют применять на практике эффективные формы профилактики религиозного экстремизма и терроризма среди обучающихся школы, грамотно планировать воспитательный процесс, направленный на формирование стабильного невосприятия негативной идеологии, использовать методические и теоретические материалы по организации мероприятий по профилактике религиозного экстремизма и терроризма;
3) владеют компетентностными подходами в управлении профилактикой религиозного экстремизма и терроризма, методами психолого-педагогической поддержки жертв экстремистской идеологии.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектеп оқушылары арасында діни экстремизм мен терроризмнің алдын алуды басқарудың құзырлылық амалы" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама директорлардың тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының оқушылар арасында діни экстремизм мен терроризмнің алдын алу жұмыстары бойынша құзіреттілігін жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты директордың тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының оқушылар арасында діни экстремизм және терроризмнің алдын алуды басқарудың құзырлылық амалдары бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) экстремистік іс-әрекеттің және терроризмнің алдын алуда мемлекеттік саясаттың негізгі қағидалары мен бағыттарын, экстремизм мен терроризмге қарсы әрекеттегі мемлекеттік ұйымдардың жүйесі мен құрылымын, білім беру саласындағы экстремистік іс-әрекеттің алдын алу шараларын басқару тетіктері мен құралдарын зерттеу;
2) мектеп оқушылары арасында діни экстремизм және терроризмнің алдын алудың тиімді формаларын практикада қолдануды, теріс пиғылды идеологияны қабылдамауды тұрақты қалыптастыруға бағытталған тәрбие беру процесін сауатты жоспарлауды, діни экстремизм мен терроризмге қарсы күрестің алдын алу іс-шараларын ұйымдастыруда теориялық және әдістемелік материалдарды қолдану және дамыту дағдыларын қалыптастыру;
3) діни экстремизм мен терроризмнің алдын алуды басқарудың құзыреттілік тәсілдерін, экстремистік идеология құрбандарын психологиялық-педагогикалық қолдау әдістерін меңгеру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) экстремистік іс-әрекеттің және терроризмнің алдын алуда мемлекеттік саясаттың негізгі қағидалары мен бағыттарын, экстремизм мен терроризмге қарсы әрекеттегі мемлекеттік ұйымдардың жүйесі мен құрылымын, білім беру саласындағы экстремистік іс-әрекеттің алдын алу шараларын басқару тетіктері мен құралдарын біледі;
2) мектеп оқушылары арасында діни экстремизм және терроризмнің алдын алудың тиімді формаларын тәжірибеде қолдануды, теріс пиғылды идеологияны қабылдамауды тұрақты қалыптастыруға бағытталған тәрбие беру үдерісін сауатты жоспарлауды, діни экстремизм мен терроризмге қарсы күрестің алдын алу іс-шараларын ұйымдастыруда теориялық және әдістемелік материалдарды қолдана алады;
3) діни экстремизм мен терроризмнің алдын алуды басқарудың құзыреттілік тәсілдерін, экстремистік идеология құрбандарын психологиялық-педагогикалық қолдау әдістерін меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя математики (алгебры и геометрии)" для учителей математики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей математики (алгебры и геометрии) организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетенций учителя математики (алгебры и геометрии) организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения, необходимых для осуществления конструктивно-проектировочной деятельности, связанной с отбором содержания учебного материала, современных форм, методов и приемов обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя математики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения для конструирования эффективного преподавания и обучения математике.
4. Задачи Программы:
1) изучить действующие нормативные правовые акты в сфере среднего образования, механизмы реализации приоритетных направлений образовательной политики Республики Казахстан;
2) сформировать профессионально-педагогические навыки конструирования эффективного урока математики с использованием информационно-коммуникационных технологий, проектно-исследовательской деятельности учителей математики;
3) развить навыки использования системы оценивания учебных достижений обучающихся на основе критериального подхода.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают действующие нормативные правовые акты в сфере среднего образования, механизмы реализации приоритетных направлений образовательной политики Республики Казахстан;
2) умеют применять навыки конструирования эффективного урока математики с использованием информационно-коммуникационных технологий, проектно-исследовательской деятельности учителей математики;
3) владеют навыками испольизования системы оценивания учебных достижений обучающихся на основе критериального подхода.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 8 часов, дистанционное – 16 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының математика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Математика (алгебра және геометрия) пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының математика пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының математика пәні (алгебра және геометрия) мұғалімдерінің оқу материалы мазмұнын таңдаумен байланысты оқытудың заманауи әдіс-тәсілдерін, құрылымдық-жобалық әрекетті іске асыру үшін қажетті кәсіби біліктіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілде оқытатын орта білім беру ұйымдары математика пәні мұғалімдерінің математиканы оқыту және тиімді оқытуды құрылымдау үшін кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саясатының басым бағыттарын іске асыру механизмдері, орта білім беру мазмұны аясында қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) математика пәні мұғалімдерінің жобалық-зерттеушілік қызметін, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып тиімді математика сабағын жобалауда кәсіби-педагогикалық дағдыларын қалыптастыру;
3) критериалды бағалау тәсілі негізінде оқушылардың оқу нәтижесін бағалау жүйесін дамыту;
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саясатының басым бағыттарын іске асыру механизмдерін, орта білім беру мазмұны аясындағы әрекеттегі нормативтік-құқықтық актілерді біледі;
2) математика пәні мұғалімдерінің жобалық-зерттеушілік қызметін, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып тиімді математика сабағын құрылымдау дағдыларын қолдана алады;
3) критериалды бағалау тәсілі негізінде оқушылардың оқу нәтижесін бағалау жүйесін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя физики" для учителей физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетенций учителей физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения, необходимых для осуществления проектной деятельности, связанной с отбором содержания учебного материала, форм, методов, приемов и средств обучения на основе современных технологий, в том числе информационно-коммуникационных.
Глава 2. Цель и задачи Программы
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения для конструирования эффективного преподавания и обучения физике.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты в сфере среднего образования образования, механизмы реализации приоритетных направлений образовательной политики Республики Казахстан;
2) сформировать профессионально-педагогические умения конструирования эффективного урока физики с использованием информационно-коммуникационных технологий, лабораторной исследовательской и учебно-проектной деятельности обучаемых;
3) развить навыки оценивания учебных достижений учащихся на основе критериального подхода.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты в сфере среднего образования образования, механизмы реализации приоритетных направлений образовательной политики Республики Казахстан;
2) умеют конструировать эффективный урок физики с использованием информационно-коммуникационных технологий, лабораторной исследовательской и учебно-проектной деятельности обучаемых;
3) владеют навыками оценивания учебных достижений учащихся на основе критериального подхода.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное – 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Физика пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәні мұғалімдерінің оқу материалы мазмұнын таңдаумен байланысты оқытудың заманауи әдіс-тәсілдерін, құрылымдық-жобалық әрекетті іске асыру үшін қажетті кәсіби біліктіліктерін, оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік дағдысын дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілде оқытатын орта білім беру ұйымдары физика пәні мұғалімдерінің физиканы оқыту және тиімді оқытуды құрылымдау үшін кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саясатының басым бағыттарын іске асыру механизмдері, орта білім беру мазмұны аясындағы нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) физика пәні мұғалімдерінің ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып, оқытылған оқу-жобалау мен зертханалық ізденіс жұмыстарын, тиімді физика сабағын құрылымдау дағдыларын қалыптастыру;
3) критериалды бағалау тәсілі негізінде оқушылардың оқу нәтижесін бағалау жүйесін дамыту;
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саясатының басым бағыттарын іске асыру механизмдерін, орта білім беру мазмұны аясындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерді біледі;
2) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана отырып, оқытылған оқу-жобалау мен зертханалық ізденіс жұмыстарын, тиімді физика сабағын құрылымдауда кәсіби-педагогикалық дағдылары қалыптасады;
3) критериалды бағалау тәсілі негізінде оқушылардың оқу нәтижесін бағалау жүйесін дамытуды меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя химии" (далее – Программа) регламентирует обучение учителей химии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение квалификации учителей химии по вопросам организации образовательного процесса предмета "Химия" с применением эффективных подходов, инновационных педагогических технологий и методов обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей учителей химии организации среднего образования с казахским и русским языками обучения в организации образовательного процесса.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты по приоритетным направлениям модернизации государственной образовательной политики, концепутальные, психолого-педагогические основы среднего образования, методические аспекты преподавания предмета "Химия";
2) сформировать умения конструировать учебно-воспитательный процесс по химии содержания образования с использованием эффективных подходов, технологий и методов обучения, способствующих развитию функциональной грамотности обучающихся и повышению качества образования;
3) сформировать навыки владения эффективными методами и средствами проведения лабораторных и практических работ по химии, осуществления критериального оценивания учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты по приоритетным направлениям модернизации государственной образовательной политики, концепутальные, психолого-педагогические основы среднего образования, методические аспекты преподавания предмета "Химия";
2) умеют конструировать учебно-воспитательный процесс по химии с использованием эффективных подходов, технологий и методов обучения, способствующих развитию функциональной грамотности обучающихся и повышению качества образования;
3) владеют эффективными методами и средствами проведения лабораторных и практических работ по химии, осуществления критериального оценивания учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының химия пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Химия пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының химия пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама оқу процесін ұйымдастыруда тиімді тәсілдерді, инновациялық педагогикалық технологияларды және оқыту әдістерін қолдану арқылы "Химия" пәнінің білім беру процесін ұйымдастыру мәселелері бойынша химия пәні мұғалімдерінің біліктілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру процесін ұйымдастыруда қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының химия пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) мемлекеттік білім беру саясатын жаңғыртудың басым бағыттары, орта білім беру мазмұнының тұжырымдамалық, психологиялық-педагогикалық негіздері, оқу бағдарламасы бойынша "Химия" пәнін оқытудың әдістемелік аспектілері бойынша нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) білім сапасын арттыруға және оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға ықпал ететін оқытудың тиімді тәсілдерін, технологиялары және әдістерін пайдалана отырып химия пәні бойынша оқу-тәрбие процесін құрастыру іскерліктерін қалыптастыру;
3) химия бойынша зертханалық және тәжірибелік жұмыстарды жүргізудің тиімді әдістері мен құралдарын игеру, оқу жетістігін критериалды бағалауды іске асыру дағдыларын, сонымен қатар білім алушының негізгі дағдыларын қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік білім беру саясатынының басым бағыттары мен қағидаттарын; орта білім берудің тұжырымдамалық, психологиялық-педагогикалық негіздерін, "Химия" пәнін оқытудың әдістемелік аспектілерін біледі;
2) білім сапасын арттыруға және оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға ықпал ететін оқытудың тиімді тәсілдерін, технологиялары және әдістерін пайдалана отырып химия бойынша оқу-тәрбие процесін құрастыра алады;
3) химия бойынша зертханалық және практикалық жұмыстарды жүргізудің тиімді әдістері мен құралдарын, оқу жетістігін критериалды бағалауды іске асыру дағдыларын, сонымен қатар білім алушының негізгі дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя биологии" для учителей биологии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение учителей биологии организации среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие у учителей профессиональных компетенций по методике преподавания биологии.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя биологии организации среднего образования с казахским и русским языками обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами; изучить психолого-педагогические аспекты методики преподавания биологии в старших классах и адаптировать их в практику преподавания предмета; изучить концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по биологии; последовательности его планирования в соответствии с принципом спиральности;
2) сформировать профессионально-педагогические навыки по планированию учебного материала по биологии на основе принципа спиральности; интеграции его с другими предметами для организации опытно-экспериментальной и проектной деятельности обучающихся; применению инновационных технологий, активных форм и методов обучения на уроках биологии;
3) овладеть навыками проектирования краткосрочного плана урока, эффективными методами и средствами проведения лабораторных и практических работ, осуществления критериального оценивания учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся по биологии; организации внеурочной деятельности; профессионально-педагогического взаимодействия и саморазвития с помощью самообразования и сетевых сообществ республики.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами; психолого-педагогические аспекты методики преподавания биологии в старших классах и адаптацию их в практику преподавания предмета; концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по биологии; последовательности его планирования в соответствии с принципом спиральности;
2) умеют осуществлять планирование учебного материала по биологии на основе принципа спиральности; интегрировать его с другими предметами для организации опытно-экспериментальной и проектной деятельности обучающихся; применять инновационные технологии, активные формы и методы обучения на уроках биологии;
3) владеют навыками проектирования краткосрочного плана урока, эффективными методами и средствами проведения лабораторных и практических работ, осуществления критериального оценивания учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся по биологии; организации внеурочной деятельности; профессионально-педагогического взаимодействия и саморазвития с помощью самообразования и сетевых сообществ республики.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының биология пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Биология пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының биология пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама биология пәні оқыту әдістемесі бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеті, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының биология пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) орта білім беру жүйесіндегі нормативткі құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаларын; практикада пәнді оқытуға бейімдеу және үлкен сыныптарда биология пәнін оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін; концептуалды идеяларын, биология пәні бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны мен құрылымын зерделеу;
2) білім алушылардың жобалық және практикалық-эксперименталдық қызметін ұйымдастыру үшін оларды басқа пәндермен кіріктіруді; шиыршық тәрізді ұстанымдар негізінде биология пәні бойынша оқу материалдарын жоспарлауды қамтамасыз етеді; биология сабақтарында белсенді оқытудың түрлері мен әдістерін, инновациялық технологияларды қолдану;
3) биология пәні бойынша оқушылардың негізгі дағдыларын дамыту, сонымен қатар оқу жетістіктерін критериалды бағалауды жүзеге асыруды, практикалық және зертханалық жұмыстарды жүргізу құралдары және тиімді әдістерді қолдануды, қысқамерзімді сабақ жоспарларын жобалауды; сыныптан тыс қызметтерді ұйымдастыруды; республикада, аймақтарда желілік қауымдастық және өзіндік білім жетілдіру көмегімен кәсіби-педагогикалық өзара әрекеттестікті меңгеру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) орта білім беру жүйесіндегі нормативткі құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаларын; практикада пәнді оқытуға бейімдеу және үлкен сыныптарда биология пәнін оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін; концептуалды идеяларын, биология пәні бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны мен құрылымын біледі;
2) білім алушылардың жобалық және практикалық-эксперименталдық қызметін ұйымдастыру үшін оларды басқа пәндермен кіріктіруді; шиыршық тәрізді ұстанымдар негізінде биология пәні бойынша оқу материалдарын жоспарлауды қамтамасыз етеді; биология сабақтарында белсенді оқытудың түрлері мен әдістерін, инновациялық технологияларды қолданады;
3) биология пәні бойынша оқушылардың негізгі дағдыларын дамыту, сонымен қатар оқу жетістіктерін критериалды бағалауды жүзеге асыруды, тәжірибелік және зертханалық жұмыстарды жүргізу құралдары және тиімді әдістерді қолдануды, қысқамерзімді сабақ жоспарларын жобалауды; сыныптан тыс қызметтерді ұйымдастыруды; республикада желілік қауымдастық және өзіндік білім жетілдіру көмегімен кәсіби-педагогикалық өзара әрекеттестікті меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя информатики" для учителей информатики организации среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие у учителей профессиональных компетенций по методике преподавания информатики.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессионального уровня учителей информатики организации среднего образования с казахским и русским языками обучения по вопросам преподавания предмета.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами; изучить психолого-педагогические аспекты методики преподавания информатики в старших классах и адаптировать их в практику преподавания предмета;
2) определить основные подходы к выбору средств и методов обучения информатике с учетом психолого-педагогических особенностей организации учебного процесса; использовать приемы, направленные на развитие критического мышления и функциональной грамотности обучающихся; применять методы диагностики и оценки учебных достижений обучающихся;
3) развить навыки проектирования учебных заданий по информатике в соответствии с таксономией Б. Блума; определить сущность личностно-ориентированного и компетентностного подходов в процессе преподавания предмета информатики.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами; психолого-педагогические аспекты методики преподавания информатики в старших классах и адаптировать их в практику преподавания предмета;
2) умеют определять основные подходы к выбору средств и методов обучения информатике с учетом психолого-педагогических особенностей организации учебного процесса; использовать приемы, направленные на развитие критического мышления и функциональной грамотности обучающихся; применять методы диагностики и оценки учебных достижений обучающихся;
3) владеют навыками проектирования учебных заданий по информатике в соответствии с таксономией Б.Блума; определения сущности личностно-ориентированного и компетентностного подходов в процессе преподавания предмета информатики.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы "Информатика пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама информатика пәнін оқыту әдістемесі бойынша мұғалімінің кәсіби құзыреттілігін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарлама мақсаты пәнді оқыту мәселелері бойынша қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика пәні мұғалімдерінің кәсіби деңгейін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаларын, оқу процесін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін ескере отырып, информатика пәнін оқыту құралдары мен әдістерін таңдаудың негізгі тәсілдерін біледі;
2) оқу процесін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін ескере отырып, информатика пәнін оқыту құралдары мен әдістерін таңдаудың негізгі тәсілдерін анықтауды; білім алушылардың функционалдық сауаттылығы мен сыни тұрғыдан ойлауын дамытуға бағытталаған тәсілдерін, білім алушылардың оқу жетістіктерін диагностикалау және бағалау әдістерін қолдана алады;
3) Б.Блум таксономиясына сәйкес информатика пәні бойынша оқу тапсырмаларын жобалау дағдыларын; информатика пәнін оқыту процесінде тұлғаға бағытталған және құзыреттілік тәсілдерінің мәнін анықтауды меңгереді.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаларын біледі;
2) оқу процесін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін ескере отырып, информатика пәнін оқыту құралдары мен әдістерін таңдаудың негізгі тәсілдерін анықтауды; білім алушылардың функционалдық сауаттылығы мен сыни тұрғыдан ойлауын дамытуға бағытталаған тәсілдерін, білім алушылардың оқу жетістіктерін диагностикалау және бағалау әдістерін қолдана алады;
3) Б.Блум таксономиясына сәйкес информатика пәні бойынша оқу тапсырмаларын жобалау дағдыларын; информатика пәнін оқыту процесінде тұлғаға бағытталған және құзыреттілік тәсілдерінің мәнін анықтауды меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы экономики и предпринимательства" для учителей географии, математики, информатики, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение учителей географии, математики, информатики, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение квалификации учителей географии, математики, информатики, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения по основам экономики и предпринимательства для эффективной организации инновационных процессов в организациях среднего образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности учителей географии, математики, информатики, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения по вопросам экономики и предпринимательства.
4. Задачи Программы:
1) формирование современных экономических знаний в процессе обучения, исследование принципов и закономерностей экономической деятельности; изучить ключевые приоритеты и направления государственной политики Республики Казахстан в сфере экономики и предпринимательства;
2) расширить знания и навыки экономической культуры в соответствии с основными знаниями экономической теории; сформировать навыки проектирования современного урока по предмету "Основы экономики и предпринимательства" с использованием современных информационно-коммуникационных средств обучения;
3) овладеть основами предпринимательства и личного дела, навыками формирования предпринимательских компетенций, применения на практике различных методов исследования рынка.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают современные экономические теории и понятия в процессе обучения, принципы и закономерности экономической деятельности; изучить ключевые приоритеты и направления государственной политики Республики Казахстан в сфере экономики и предпринимательства;
2) умеют применять знания и навыки об экономической культуре в соответствии с основными знаниями экономической теории; проектировать современный урок по предмету "Основы экономики и предпринимательства" с использованием современных информационно-коммуникационных средств обучения;
3) владеют основами предпринимательства и личного дела, навыками формирования предпринимательских компетенций, применения на практике различных методов исследования рынка.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының география, математика, информатика, құқық негіздері пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Экономика және кәсіпкерлік негіздері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары география, математика, информатика, құқық негіздері пәндері мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының география, математика, информатика, құқық негіздері пәндері мұғалімдерінің орта білім беру ұйымдарында инновациялық процестерді тиімді ұйымдастыруы үшін экономика және кәсіпкерлік негіздері бойынша біліктіліктерін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының география, математика, информатика, құқық негіздері пәндері мұғалімдерінің экономика және кәсіпкерлік мәселелері бойынша кәсіби құзіреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беру процесінде заманауи экономикалық білімді қалыптастыру, экономикалық іс-әрекеттің заңдылықтары мен ұстанымдарын, Қазақстан Республикасы мемлекеттік саясатының негізгі басымдықтары мен бағыттарын зерделеу;
2) экономикалық теорияның негізгі білімдеріне сәйкес экономикалық мәдениет дағдысы мен білім аясын кеңейту; оқытудың заманауи ақпараттық-коммуникациялық құралдарын пайдалана отырып, "Экономика және кәсіпкерлік негіздері" бойынша заманауи сабақтарды жобалау дағдыларын қалыптастыру;
3) жеке іс пен кәсіпкерліктің негіздерін, кәсіпкерлік құзыреттілікті қалыптастыру дағдыларын, тәжірибеде нарықты зерттеудің түрлі әдістерін қолдануды меңгеру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) білім беру процесінде заманауи экономикалық білімді қалыптастыру, экономикалық іс-әрекеттің заңдылықтары мен ұстанымдарын, Қазақстан Республикасы мемлекеттік саясатының негізгі басымдықтары мен бағыттарын біледі;
2) экономикалық теорияның негізгі білімдеріне сәйкес экономикалық мәдениет дағдысы мен білім аясын кеңейту; оқытудың заманауи ақпараттық-коммуникациялық құралдарын пайдалана отырып, "Экономика және кәсіпкерлік негіздері" бойынша заманауи сабақтарды жобалау дағдыларын қалыптастыра алады;
3) жеке іс пен кәсіпкерліктің негіздерін, кәсіпкерлік құзыреттілікті қалыптастыру дағдыларын, тәжірибеде нарықты зерттеудің түрлі әдістерін қолдануды меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы взаимодействия общества и религии в образовательном пространстве" для заместителей директоров по воспитательной работе, учителей истории, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение заместителей директоров по воспитательной работе, учителей истории, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Образовательная программа направлена на обеспечение получения теоретических и практических знаний и навыков, способствующих качественному преподаванию и оказания методической помощи учителям в воспитании у обучающихся толерантности и гуманистического мировоззрения на основе нравственно-духовных ценностей.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности заместителей директоров по воспитательной работе, учителей истории, основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения по формированию у обучающихся религиозной грамотности, вопросов профилактики религиозного экстремизма и терроризма.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие права граждан, принадлежащих к разным конфессиям, принципы религиозной свободы и свободы совести в Конституции Республики Казахстан;
2) способствовать осмыслению места человека в религиозной картине современного мира, установив связи между культурологическими ценностями различных мировых религий и вероисповеданий;
3) освоить навыки ведения мировоззренческого, толерантного диалога на этапе реализации светского принципа развития системы образования Казахстана; повысить профессиональный уровень в овладении инновационными технологиями для проектирования и организации образовательного процесса на основе педагогики сотрудничества и взаимодействия культур.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие права граждан, принадлежащих к разным конфессиям, принципы религиозной свободы и свободы совести в Конституции Республики Казахстан;
2) умеют рассматривать вопросы о месте человека в религиозной картине современного мира, установив связи между культурологическими ценностями различных мировых религий и вероисповеданий;
3) владеют навыки ведения мировоззренческого, толерантного диалога на этапе реализации светского принципа развития системы образования Казахстана; инновационными технологиями для проектирования и организации образовательного процесса на основе педагогики сотрудничества и взаимодействия культур.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларына, тарих және құқық негіздері пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беру кеңістігінде қоғам мен діннің өзара әркеттестігінің негіздері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын, тарих және құқық негіздері пәндерінің мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Білім беру бағдарламасы сапалы оқытуға және мұғалімдерге оқушылардың толеранттылығы мен рухани-адамгершілік құндылықтар негізіндегі гуманистік көзқарастарын тәрбиелеуде әдістемелік көмек көрсетуге ықпал ететін теориялық және тәжірибелік білім мен біліктерді алуды қамтамасыз етуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім алушылардың діни сауаттылығын қалыптастыру, діни экстремизм мен терроризмнің алдын-алу мәселелері бойынша қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының, тарих, құқық негіздері пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін арттыру болып табылады.
4. Бағдарлама міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы Конституциясындағы діни бостандық және ар-ождан бостандығы ұстанымдарын, түрлі конфессияларға жататын азаматтардың құқықтарын регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерді зерделеу;
2) түрлі әлемдік діндер мен діни сенімдердің мәдени құндылықтары арасында байланыс орната отырып, заманауи әлемнің діни картинасындағы адамның орнын ұғынуға ықпал ету;
3) Қазақстанның білім беру жүйесін дамытудың зайырлы ұстанымдарын жүзеге асыру кезеңінде дүниетанымдық, толерантты диалог жүргізу дағдысын меңгеру; ынтымақтастық пен мәдени өзара әрекеттестік педагогикасы негізінде білім беру процесін жобалау мен ұйымдастыру үшін инновациялық технологияларды меңгеруде кәсіби деңгейді арттыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасы Конституциясындағы діни бостандық және ар-ождан бостандығы ұстанымдарын, түрлі конфессияларға жататын азаматтардың құқықтарын регламенттейтін нормативті құқықтық актілерді біледі;
2) түрлі әлемдік діндер мен діни сенімдердің мәдени құндылықтары арасында байланыс орната отырып, заманауи әлемнің діни картинасындағы адамның орны туралы мәселелерді қарастыра алады;
3) Қазақстанның білім беру жүйесін дамытудың зайырлы ұстанымдарын жүзеге асыру кезеңінде дүниетанымдық, толерантты диалог жүргізу дағдысын; ынтымақтастық пен мәдени өзара әрекеттестік педагогикасы негізінде білім беру процесін жобалау мен ұйымдастыру үшін инновациялық технологияларды меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Организация и проведение краеведческой работы в школе" для заместителей директоров по воспитательной работе, учителей истории, географии, биологии, музыки, казахского языка и литературы, русского языка и литературы организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение заместителей директоров по воспитательной работе, учителей истории, географии, биологии, музыки, казахского языка и литературы, русского языка и литературы организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на организацию и проведение краеведческой работы в школе в условиях новой парадигмы образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности заместителей директоров по воспитательной работе, учителей истории, географии, биологии, музыки, казахского языка и литературы, русского языка и литературы организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения в организации и проведении краеведческой работы в школе.
4. Задачи Программы:
1) обеспечить теоретическую подготовку по вопросам преподавания краеведения; изучить основные задачи, принципы и направления краеведческой работы в школе; эффективные методы пропаганды и преподавания краеведения и смежных дисциплин;
2) изучить компетентностные подходы в управлении краеведческой работой и овладеть практическими навыками по организации и проведению краеведческой работы в школе; освоить интерактивные формы и информационно-коммуникационные технологии в воспитательной работе, обеспечивающие эффективность формирования творческих способностей, духовно-нравственных, патриотических и лидерских качеств, активной гражданской позиции;
3) сформировать навыки по построению структуры и содержанию воспитательной работы в соответствии с задачами и показателями базового направления "Өлкетану" подпрограммы "Тәрбие және білім".
5. По завершению курса слушатели:
1) знают о теоретической подготовке по вопросам преподавания краеведения; основные задачи, принципы и направления краеведческой работы в школе; эффективные методы пропаганды и преподавания краеведения и смежных дисциплин;
2) умеют прменять компетентностные подходы в управлении краеведческой работой и практические навыки по организации и проведению краеведческой работы в школе; использовать интерактивные формы и информационно-коммуникационные технологии в воспитательной работе, обеспечивающие эффективность формирования творческих способностей, духовно-нравственных, патриотических и лидерских качеств, активной гражданской позиции;
3) владеют навыками по построению структуры и содержания воспитательной работы в соответствии с задачами и показателями базового направления "Өлкетану" подпрограммы "Тәрбие және білім".

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарлары, тарих, география, биология, музыка, қазақ тілі мен әдебиеті, орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепте өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру және өткізу" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларын, тарих, география, биология, музыка, қазақ тілі мен әдебиеті, орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында мектепте өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары директорларының тәрбие ісі жөніндегі орынбасарларының, тарих, география, биология, музыка, қазақ тілі мен әдебиеті, орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерінің мектепте өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізуде кәсіби құзыреттіліктерінің деңгейін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) өлкетануды оқыту мәселелері бойынша теориялық даярлықты қамтамасыз ету; мектептегі өлкетану жұмысынының негізгі міндеттерін, қағидалары мен бағыттарын зерделеу; қосарлы пәндер мен өлкетануды насихаттау мен оқытудың тиімді әдістерін зерделеу;
2) өлкетану жұмысын басқарудағы құзыреттілік тәсілдерді зерделеу және мектепте өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізу бойынша тәжірибелік дағдыларды меңгеру; тәрбие жұмысында шығармашылық қабілеттерді, рухани-адамгершілік, отаншылдық және көшбасшылық сапаларды, белсенді азаматтық ұстанымды тиімді қалыптастыруды қамтамасыз ететін белсенді тәсілдер мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгеру;
3) "Тәрбие және білім" кіші бағдарламасының "Өлкетану" базалық бағытының міндеттері мен көрсеткіштеріне сәйкес тәрбие жұмысының мазмұны мен құрылымын құру бойынша дағдыларды қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) мектептегі өлкетану жұмысының негізгі міндеттерін, бағыттары мен қағидаларын, қосарлы пәндер мен өлкетануды оқыту мен насихаттаудың тиімді әдістерін біледі;
2) өлкетану жұмысын басқаруда құзыреттілік тәсілдерді және мектепте өлкетану жұмыстарын ұйымдастыру мен жүргізу тәжірибелік дағдыларды, тәрбие жұмысында шығармашылық қабілеттерді, рухани-адамгершілік, отаншылдық және көшбасшылық сапаларды, белсенді азаматтық ұстанымды тиімді қалыптастыруды қамтамасыз ететін белсенді тәсілдер мен ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана алады;
3) "Тәрбие және білім" кіші бағдарламасының "Өлкетану" базалық бағытының міндеттері мен көрсеткіштеріне сәйкес тәрбие жұмысының мазмұны мен құрылымын құру бойынша дағдыларды меңгереді.

Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное – 16 часов, дистанционное – 8 часов, самостоятельное – 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее – УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, выездное практическое занятие, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Организация и
проведение краеведческой
работы в школе" для
заместителей директоров по
воспитательной работе,
учителей истории, географии,
биологии, музыки, казахского
языка и литературы, русского
языка и литературы организаций
среднего образования с
казахским и русским языками
обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
тренинг
семинар
Мастер класс
ВПЗ
конференция
Круглый стол
Презентация мини-урока
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль.
6
6
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, утвержденные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов организаций среднего образования.
6
6
2
Управленческий модуль.
2
4
4
2
12
2.1
Краеведческая деятельность как системообразующий компонент воспитательной системы школы
2
2
4
2.2
Воспитание компетентной личности учащихся на основе приобщения к ценностям общечеловеческой культуры, истории и национальным традициям.
2
2
4
2.3
Современные формы и стратегии организации воспитательных мероприятий по проведению краеведческих работ.
2
2
2.4
Индикаторы базовых направлений подпрограммы "Тәрбие және білім" в свете реализации идей "Рухани жаңғыру".
2
2
3
Психолого-педагогический модуль.
2
2
4
2
10
3.1
Психолого-педагогические основы формирования патриотизма и лидерских качеств у обучающихся организаций среднего образования.
2
2
3.2
Изучение истории родного края – воспитывающая наука.
2
2
3.3
Повышение психологической культуры педагогов, детей и родителей, психологическое сопровождение воспитательного процесса.
2
2
4
3.4
Интеграция музейной педагогики как средство патриотического воспитания подрастающего поколения.
2
2
4
Содержательный модуль.
4
4
2
16
2
2
30
4.1
Опыт АОО "Назарбаев Интеллектуальные школы" к организации воспитательной работы "Туған елге тағзым", "Қазақтың 100 әні".
2
2
4.2
Краеведение – обретение исторической памяти и национального самосознания. Интеграция идей базового направления "Өлкетану" (краеведческое) подпрограммы "Білім және тәрбие" в преподавании истории, географии, биологии, музыки, казахского языка и литературы, русского языка и литературы.
2
2
4.3
Краеведение и краеведческий подход в преподавании учебных предметов (Қазақстан тарихы, История Казахстана, География, Қазақ әдебиеті, Казахский язык и литература, Русский язык и литература, Музыка).
2
2
4.4
"Елдің рухани мұрасы – келешекке ұлағат" ("Духовное наследие страны - великое будущее"). "100 сакральных мест Казахстана".
2
2
4.5
Организация исследовательской деятельности учащихся. Проекты "2 недели в ауле" и "10 дней на предприятии у родителей" Клуб "TEDxNIS" (ТЭДэкс энд НИШ) и "Wikipedia" (Википедия) как средство воспитания гражданина и патриота своей Родины (из опыта АОО "Назарбаев интеллектуальные школы").
8
8
4.6
Краеведение Казахстана: к истории изучения национальных наследий (Ч.Валиханов, С.Бабаджанов, Н.Коншин, Е.Михаэлис, М.Тынышпаев, С. Ахметова, Н.Букетова).
2
2
4.7
Соблюдение правил безопасности в организации краеведческих работ.
2
2
4.8
Значимость курса краеведения в воспитании прагматизма и практического применения знаний в жизни. Развитие у обучающихся навыков работы с информацией по региону. Сбор базы данных как визитная карточка региона.
8
8
4.9
Определение уровня сформированных компетентностей слушателей.
2
2
5
Технологический модуль.
2
6
2
4
14
5.1
Использование педагогических, IT, STEM-технологий (Science, Technology, Engineering, Mathematics – Сайнс, Технолоджи, Инжиниринг, Математикс) и средств робототехники в образовательном процессе. Использование цифровых образовательных ресурсов (BilimLand (БилимЛэнд) и др.).
2
2
5.2
"Цифровизация организаций образования: портал "Электронное Правительство Республики Казахстан". Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік".
2
2
5.3
Основы кибербезопасности в информационно-образовательном пространстве в условиях школы (План мероприятий по реализации Концепции кибербезопасности "Киберщит Казахстана" до 2022 г
2
2
5.4
Краеведческая работа по учебным предметам (история, география, биология, музыка, казахский язык и литература, русский язык и литература) как важная составляющая гражданского образования школьников: активные формы и методы работы.
2
2
5.5
Планирование. Виды планирования урока. Стратегии эффективного преподавания по краеведению. Методы активного обучения по курсу краеведения.
2
2
5.6
Значимость курса краеведения в оценивании исторического процесса региона в свете реализации республиканских проектов базового направления "Өлкетану" ("Алтын адам", "Менің елім Қазақстан", "Елімнің шежерелі байлығы", "Тарих мұрасы", "Ұлттық қазына", "Табиғат бесегі"). Панорамная защита фрагментов управленческой деятельности на основе микропреподавания.
4
4
6
Вариативный модуль.
8
8
6.1
Определение и учет потребностей обучающихся в преподавании краеведения. Правила безопасности во время экскурсии и наблюдений за живыми объектами природы.
6.2
Выявление закономерностей распределения животных и растений по изучаемой территории.
6.3
Способы краеведческой работы по биологии (работа с источниками информации, алгоритм работы с источником информации, наблюдения учащихся, алгоритм наблюдения). Проведение фенологических наблюдений за природными явлениями основа краеведческой культуры.
6.4
Ознакомление с основами туризма в Казахстане.
6.5
Краеведческая работа как форма патриотического воспитания.
6.6
Краеведение как средство формирования экологического мировоззрения.
6.7
Краеведение: новые реалии.
Всего:
16
8
16
10
4
2
16
2
4
2
80
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 2
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Организация и
проведение краеведческой
работы в школе" для
заместителей директоров по
воспитательной работе,
учителей истории, географии,
биологии, музыки, казахского
языка и литературы, русского
языка и литературы организаций
среднего образования с
казахским и русским языками
обучения
Учебно-тематический план курса в режиме смешанного обучения
Тематика занятий
Очное обучение
16 ч.
Дистанционное обучение
8 ч.
Самостоятельное обучение
56 ч.
Всего
Лекция
Практическое занятие
Семинар
Защита проекта
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн-консультация
Самостоятельное обучение слушателя
1
Нормативно-правовой модуль
8
8
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, утвержденные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов организаций среднего образования.
8
8
2
Управленческий модуль
2
6
8
2.1
Краеведческая деятельность как системообразующий компонент воспитательной системы школы.
2
2
2.2
Воспитание компетентной личности учащихся на основе приобщения к ценностям общечеловеческой культуры, истории и национальным традициям.
2
2
2.3
Современные формы и стратегии организации воспитательных мероприятий по проведению краеведческих работ.
2
2
2.4
Индикаторы базовых направлений подпрограммы "Тәрбие және білім" в свете реализации идей "Рухани жаңғыру".
2
2
3
Психолого-педагогический модуль
2
2
6
10
3.1
Психолого-педагогические основы формирования патриотизма и лидерских качеств у обучающихся организаций среднего образования.
2
2
4
3.2
Изучение истории родного края – воспитывающая наука
2
2
3.3
Повышение психологической культуры педагогов, детей и родителей, психологическое сопровождение воспитательного процесса.
4
4
4
Содержательный модуль
2
2
2
30
36
4.1
Опыт АОО "Назарбаев Интеллектуальные школы" к организации воспитательной работы "Туған елге тағзым", "Қазақтың 100 әні".
2
2
4
4.2
Краеведение – обретение исторической памяти и национального самосознания. Интеграция идей базового направления "Өлкетану" (краеведческое) подпрограммы "Білім және тәрбие" в преподавании истории, географии, биологии, музыки, казахского языка и литературы, русского языка и литературы.
2
2
2
6
4.3
Краеведение и краеведческий подход в преподавании учебных предметов (Қазақстан тарихы, История Казахстана, География, Қазақ әдебиеті, Казахский язык и литература, Русский язык и литература, Музыка).
2
2
4.4
"Елдің рухани мұрасы – келешекке ұлағат" ("Духовное наследие страны - великое будущее"). "100 сакральных мест Казахстана".
4
4
4.5
Организация исследовательской деятельности учащихся. Проекты "2 недели в ауле" и "10 дней на предприятии у родителей" Клуб "TEDxNIS" (ТЭДэкс энд НИШ) и "Wikipedia" (Википедия) как средство воспитания гражданина и патриота своей Родины (из опыта АОО "Назарбаев интеллектуальные школы").
4
4
4.6
Краеведение Казахстана: к истории изучения национальных наследий (Ч.Валиханов, С.Бабаджанов, Н.Коншин, Е.Михаэлис, М.Тынышпаев, С. Ахметова, Н.Букетова).
2
2
4.7
Соблюдение правил безопасности в организации краеведческих работ.
2
2
4.8
Значимость курса краеведения в воспитании прагматизма и практического применения знаний в жизни. Развитие у обучающихся навыков работы с информацией по региону. Сбор базы данных как визитная карточка региона.
4
4
4.9
Интеграция музейной педагогики как средство патриотического воспитания подрастающего поколения.
4
4
4.10
Значимость курса краеведения в оценивание исторического процесса региона в свете реализации республиканских проектов базового направления "Өлкетану" ("Алтын адам", "Менің елім Қазақстан", "Елімнің шежерелі байлығы", "Тарих мұрасы", "Ұлттық қазына", "Табиғат бесегі") Панорамная защита фрагментов управленческой деятельности на основе микропреподавания.
4
4
5
Технологический модуль.
2
10
12
5.1
Использование педагогических, IT, STEM-технологий (Science, Technology, Engineering, Mathematics – Сайнс, Технолоджи, Инжиниринг, Математикс) и средств робототехники в образовательном процессе. Использование цифровых образовательных ресурсов (BilimLand (БилимЛэнд) и др.).
2
2
5.2
"Цифровизация организаций образования: портал "Электронное Правительство Республики Казахстан". Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік".
2
2
5.3
Основы кибербезопасности в информационно-образовательном пространстве в условиях школы (План мероприятий по реализации Концепции кибербезопасности ("Киберщит Казахстана") до 2022 года).
2
2
5.4
Краеведческая работа по учебным предметам (история, география, биология, музыка, казахский язык и литература, русский язык и литература) как важная составляющая гражданского образования школьников: активные формы и методы работы.
2
2
5.5
Планирование. Виды планирования урока. Стратегии эффективного преподавания по краеведению. Методы активного обучения по курсу краеведения.
2
2
4
6
Вариативный модуль.
4
4
6.1
Определение и учет потребностей обучающихся в преподавании краеведения. Правила безопасности во время экскурсии и наблюдений за живыми объектами природы.
6.2
Выявление закономерностей распределения животных и растений по изучаемой территории.
6.3
Способы краеведческой работы по биологии (работа с источниками информации, алгоритм работы с источником информации, наблюдения учащихся, алгоритм наблюдения). Проведение фенологических наблюдений за природными явлениями основа краеведческой культуры.
6.4
Ознакомление с основами туризма в Казахстане.
6.5
Краеведческая работа как форма патриотического воспитания.
6.6
Краеведение как средство формирования экологического мировоззрения.
6.7
Краеведение: новые реалии.
Онлайн-консультация по вариативному модулю.
2
2
Всего:
10
4
2
4
2
2
56
80
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 17
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 161
Приложение 108
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания предметов "Естествознание" и "Физика" для учителей физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения

3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
1. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақ (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курстар үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалау критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдары директорларының
тәрбие ісі жөніндегі
орынбасарлары, тарих,
география, биология, музыка,
қазақ тілі мен әдебиеті, орыс тілі
мен әдебиеті мұғалімдеріне
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының
"Мектепте өлкетану жұмысын
ұйымдастыру және өткізу"
білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдау бойынша дәріс
Практикалық жұмыс
Тренинг
Семинар
Шеберлік сыныбы
КТС
Конференция
Дөңгелек ұстел
Шағын сабақ таныстырылымы
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
6
6
1.1
Орта білім беру жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидалары. Орта білім беру ұйымдары педагогтерінің қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер
6
6
2
Басқарушылық модуль
2
4
4
2
12
2.1
Өлкетану қызметі мектептегі тәрбие жүйесінің жүйеқұраушы компоненті ретінде
2
2
4
2.2
Жалпыадамзаттық мәдени, тарихи және ұлттық дәстүр құндылықтарына баулу негізінде оқушылардың құзырлы тұлғасын тәрбиелеу
2
2
4
2.3
Өлкетану жұмыстарын жүргізу бойынша тәрбие шараларын ұйымдастырудың заманауи түрлері мен стратегиялары
2
2
2.4
"Рухани жаңғыру" идеясын жүзеге асыру аясындағы "Тәрбие және білім" кіші бағдарламасы базалық бағыттарының индикаторлары
2
2
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
2
4
2
10
3.1
Орта білім беру ұйымдары білім алушыларының отаншылдық және көшбасшылық қасиеттерін қалыптастырудың психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
3.2
Туған өлкенің тарихын зерделеу – тәрбиелеуші ғылым
2
2
3.3
Педагогтердің, балалар мен ата-аналардың психологиялық мәдениетін арттыру, тәрбие процесін психологиялық сүйемелдеу
2
2
4
3.4
Мұражай педагогикасын кіріктіру жас ұрпақты отаншылдыққа тәрбиелеу құралы ретінде
2
2
4
Мазмұндық модуль
4
4
2
16
2
2
30
4.1
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" ДББҰ-ң "Туған елге тағзым", "Қазақтың 100 әні" тәрбие жұмыстарын ұйымдастырудағы тәжірибесі
2
2
4.2
Өлкетану – тарихи жады мен ұлттық сананы жаңғырту. Тарих, география, биология, музыка, қазақ тілі мен әдебиеті, орыс тілі мен әдебиетін оқытуда "Тәрбие және білім" кіші бағдарламасының "Өлкетану" базалық бағытының идеяларын кіріктіру
2
2
4.3
Өлкетану және оқу пәндерін (Қазақстан тарихы, География, Биология, Қазақ тілі мен әдебиеті, Орыс тілі мен әдебиеті, Музыка) оқытудағы өлкетанушылық тәсіл
2
2
4.4
"Елдің рухани мұрасы – келешекке ұлағат" ("Духовное наследие страны - великое будущее"). "Қазақстанның 100 қасиетті жері"
2
2
4.5
Оқушылардың зерттеушілік қызметін ұйымдастыру. "Ауылдағы 2 апта" және "Ата-ананың кәсіпорнындағы 10 күн" жобалары, "TEDxNIS" клубы және "Wikipedia" өз Отанының патриоты мен азаматын тәрбиелеу құралы ретінде ("Назарбаев зияткерлік мектептері" ДББҰ тәжірибесінен)
8
8
4.6
Қазақстанның өлкетануы: ұлттық мұраны зерделеу тарихы (Ш.Уәлиханов, С.Бабаджанов,
Н.Коншин, Е.Михаэлис, М.Тынышпаев, С.Ахметова, Н.Букетова)
2
2
4.7
Өлкетану жұмысын ұйымдастыруда қауіпсіздік ережелерін сақтау
2
2
4.8
Білімді өмірде практикалық қолдану мен прагматизмге тәрбиелеудегі өлкетану курсының маңыздылығы.
Білім алушылардың өңір туралы ақпаратпен жұмыс істеу дағдысын дамыту. Мәліметтер базасын жинақтау өңірдің визит карточкасы ретінде.
8
8
4.9
Тыңдаушылардың қалыптасқан кәсіби құзыреттілігінің деңгейін анықтау
2
2
5
Технологиялық модуль
2
6
2
4
14
5.1
Білім беру процесінде педагогикалық, IT, STEM-технологияларды (Science, Technology, Engineering, Mathematics – Сайнс, Технолоджи, Инжиниринг, Математикс) және робототехника құралдарын қолдану. Цифрлық білім беру ресурстары мен виртуалды зертханаларды пайдалану (BilimLand (БілімЛэнд) т.б.)
2
2
5.2
"Білім беру ұйымын цифрландыру": электронды үкімет порталы (EGov)". "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен жұмыс.
2
2
5.3
Мектеп жағдайында ақпараттық-білім беру кеңістігіндегі киберқауіпсіздік негіздері (Киберқауіпсіздік тұжырымдамасын жүзеге асыру бойынша шаралар жоспары "Қазақстанның киберқалқаны" 2022 жылға дейін)
2
2
5.4
Оқу пәндері (тарих, география, биология, музыка, қазақ тілі мен әдебиеті, орыс тілі мен әдебиеті) бойынша өлкетану жұмысы оқушыларға азаматтық білім берудің маңызды құраушысы ретінде: жұмыстың белсенді түрлері мен әдістері
2
2
5.5
Жоспарлау. Жоспарлау түрлері. Өлкетану бойынша тиімді оқыту стратегиялары. Өлкетану курсы бойынша белсенді оқу әдістері
2
2
5.6
"Өлкетану" базалық бағытындағы республикалық жобаларды жүзеге асыру аясында өңірдің тарихи процесін бағалаудағы өлкетану курсының мәні ("Алтын адам", "Менің елім Қазақстан", "Елімнің шежірелі байлығы", "Тарих мұрасы", "Ұлттық қазына", "Табиғат бесігі"). Шағын сабақ негізінде басқарушылық қызмет фрагменттерін панорамалық қорғау
4
4
6
Вариативтік модуль
8
8
6.1
Өлкетануды оқытудағы білім алушылардың қажеттіліктерін анықтау және есепке алу. Экскурсия және тірі табиғат нысандарын бақылау кезіндегі қауіпсіздік ережелері
6.2
Зерттеу аумағындағы хайуанаттар мен өсімдіктердің таралу заңдылықтарын анықтау
6.3
Биология бойынша өлкетану жұмысының тәсілдері (ақпарат көздерімен жұмыс, ақпарат көзімен жұмыс алгоритмі, оқушыларды бақылау, бақылау алгоритмі). Табиғат құбылыстарына фенологиялық бақылау жүргізу өлкетану мәдениетінің негізі
6.4
Қазақстандағы туризм негіздерімен танысу
6.5
Өлкетану жұмысы отаншылдық тәрбие түрі ретінде
6.6
Өлкетану экологиялық дүниетанымды қалыптастыру құралы ретінде
6.7
Өлкетану: жаңа ақиқаттар
Барлығы:
16
8
16
10
4
2
16
2
4
2
80
Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдары директорларының
тәрбие ісі жөніндегі
орынбасарлары, тарих,
география, биология, музыка,
қазақ тілі мен әдебиеті, орыс тілі
мен әдебиеті мұғалімдеріне
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының
"Мектепте өлкетану жұмысын
ұйымдастыру және өткізу"
білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Күндізгі оқу
16 с.
Қашықтықтан оқу
8 с.
Өзіндік оқу
56 с.
Барлығы
Дәріс
Практикалық сабақ
Семинар
Жоба қорғау
Вебинар
Онлайн форум
Онлайн кеңес
Тыңдаушының өз бетімен оқуы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
8
8
1.1
Орта білім беру жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидалары. Орта білім беру ұйымдары педагогтерінің қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер
8
8
2
Басқарушылық модуль
2
6
8
2.1
Өлкетану қызметі мектептегі тәрбие жүйесінің жүйеқұраушы компоненті ретінде
2
2
2.2
Жалпыадамзаттық мәдени, тарихи және ұлттық дәстүр құндылықтарына баулу негізінде оқушылардың құзырлы тұлғасын тәрбиелеу
2
2
2.3
Өлкетану жұмыстарын жүргізу бойынша тәрбие шараларын ұйымдастырудың заманауи түрлері мен стратегиялары
2
2
2.4
"Рухани жаңғыру" идеясын жүзеге асыру аясындағы "Тәрбие және білім" кіші бағдарламасы базалық бағыттарының индикаторлары
2
2
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
2
6
10
3.1
Орта білім беру ұйымдары білім алушыларының отаншылдық және көшбасшылық қасиеттерін қалыптастырудың психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
4
3.2
Туған өлкенің тарихын зерделеу – тәрбиелеуші ғылым
2
2
3.3
Педагогтердің, балалар мен ата-аналардың психологиялық мәдениетін арттыру, тәрбие процесін психологиялық сүйемелдеу
4
4
4
Мазмұндық модуль
2
2
2
30
36
4.1
"Назарбаев Зияткерлік мектептері" ДББҰ-ң "Туған елге тағзым", "Қазақтың 100 әні" тәрбие жұмыстарын ұйымдастырудағы тәжірибесі
2
2
4
4.2
Өлкетану – тарихи жады мен ұлттық сананы жаңғырту. Тарих, география, биология, музыка, қазақ тілі мен әдебиеті, орыс тілі мен әдебиетін оқытуда "Тәрбие және білім" кіші бағдарламасының "Өлкетану" базалық бағытының идеяларын кіріктіру
2
2
2
6
4.3
Өлкетану және оқу пәндерін (Қазақстан тарихы, География, Биология, Қазақ тілі мен әдебиеті, Орыс тілі мен әдебиеті, Музыка) оқытудағы өлкетанушылық тәсіл
2
2
4.4
"Елдің рухани мұрасы – келешекке ұлағат" ("Духовное наследие страны - великое будущее"). "Қазақстанның 100 қасиетті жері"
4
4
4.5
Оқушылардың зерттеушілік қызметін ұйымдастыру. "Ауылдағы 2 апта" және "Ата-ананың кәсіпорнындағы 10 күн" жобалары, "TEDxNIS" клубы және "Wikipedia" өз Отанының патриоты мен азаматын тәрбиелеу құралы ретінде ("Назарбаев зияткерлік мектептері" ДББҰ тәжірибесінен))
4
4
4.6
Қазақстанның өлкетануы: ұлттық мұраны зерделеу тарихы (Ш.Уәлиханов, С.Бабаджанов,
Н.Коншин, Е.Михаэлис, М.Тынышпаев, С.Ахметова, Н.Букетова)
2
2
4.7
Өлкетану жұмысын ұйымдастыруда қауіпсіздік ережелерін сақтау
2
2
4.8
Білімді өмірде практикалық қолдану мен прагматизмге тәрбиелеудегі өлкетану курсының маңыздылығы.
Білім алушылардың өңір туралы ақпаратпен жұмыс істеу дағдысын дамыту. Мәліметтер базасын жинақтау өңірдің визит карточкасы ретінде.
4
4
4.9
Мұражай педагогикасын кіріктіру жас ұрпақты отаншылдыққа тәрбиелеу құралы ретінде
4
4
4.10
"Өлкетану" базалық бағытындағы республикалық жобаларды жүзеге асыру аясында өңірдің тарихи процесін бағалаудағы өлкетану курсының мәні ("Алтын адам", "Менің елім Қазақстан", "Елімнің шежірелі байлығы", "Тарих мұрасы", "Ұлттық қазына", "Табиғат бесігі"). Шағын сабақ негізінде басқарушылық қызмет фрагменттерін панорамалық қорғау
4
4
5
Технологиялық модуль
2
10
12
5.1
Білім беру үдерісінде педагогикалық, IT, STEM-технологияларды (Science, Technology, Engineering, Mathematics – Сайнс, Технолоджи, Инжиниринг, Математикс) және робототехника құралдарын қолдану. Цифрлық білім беру ресурстары мен виртуалды зертханаларды пайдалану (BilimLand (БілімЛэнд) т.б.)
2
2
5.2
"Білім беру ұйымын цифрландыру": электронды үкімет порталы (EGov)". "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен жұмыс
2
2
5.3
Мектеп жағдайында ақпараттық-білім беру кеңістігіндегі киберқауіпсіздік негіздері (Киберқауіпсіздік тұжырымдамасын жүзеге асыру бойынша шаралар жоспары "Қазақстанның киберқалқаны" 2022 жылға дейін)
2
2
5.4
Оқу пәндері (тарих, география, биология, музыка, қазақ тілі мен әдебиеті, орыс тілі мен әдебиеті) бойынша өлкетану жұмысы оқушыларға азаматтық білім берудің маңызды құраушысы ретінде: жұмыстың белсенді түрлері мен әдістері
2
2
5.5
Жоспарлау. Жоспарлау түрлері. Өлкетану бойынша тиімді оқыту стратегиялары. Өлкетану курсы бойынша белсенді оқу әдістері
2
2
4
6
Вариативтік модуль
4
4
6.1
Өлкетануды оқытудағы білім алушылардың қажеттіліктерін анықтау және есепке алу. Экскурсия және тірі табиғат нысандарын бақылау кезіндегі қауіпсіздік ережелері
6.2
Зерттеу аумағындағы хайуанаттар мен өсімдіктердің таралу заңдылықтарын анықтау
6.3
Биология бойынша өлкетану жұмысының тәсілдері (ақпарат көздерімен жұмыс, ақпарат көзімен жұмыс алгоритмі, оқушыларды бақылау, бақылау алгоритмі). Табиғат құбылыстарына фенологиялық бақылау жүргізу өлкетану мәдениетінің негізі
6.4
Қазақстандағы туризм негіздерімен танысу
6.5
Өлкетану жұмысы отаншылдық тәрбие түрі ретінде
6.6
Өлкетану экологиялық дүниетанымды қалыптастыру құралы ретінде
6.7
Өлкетану: жаңа ақиқаттар
Вариативтік модуль бойынша онлайн-кеңес
2
2
Барлығы:
10
4
2
4
2
2
56
80
Ескертпе: 1 академиялық сағат – 45 минут
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
17-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
108-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Жаратылыстану" және "Физика" пәндері мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обеспечение преемственности содержания предметов "Естествознание" и "Физика" для учителей физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей физики с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на осмысление учителями физики преемственности содержания предметов "Естествознание" и "Физика", освоение содержательно-организационных подходов к их преподаванию.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителей физики по вопросам преемственности содержания предметов "Естествознание" и "Физика" в условиях новой парадигмы образования Республики Казахстан.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами Республики Казахстан; ознакомиться со спецификой преемственности содержания предметов "Естествознание" и "Физика" в условиях новой парадигмы образования; осмыслить необходимость развития функциональной грамотности, ключевых компетенций и исследовательских навыков обучающихся;
2) развить навыки диагностики и развития когнитивной (познавательной) сферы обучающихся, включая детей с особыми образовательными потребностями; приобрести навыки применения современных образовательных технологий и подходов к преподаванию и обучению, методов интерактивного взаимодействия при проектировании урока, соответствующего требованиям, предъявляемым действующими нормативными правовыми актами в сфере среднего образования;
3) овладеть навыками по развитию функциональной грамотности, ключевых компетенций и исследовательских навыков обучающихся; разработке краткосрочных планов учебных занятий; навыками системного использования проектной деятельности в практике учителя физики; приемами развития критического мышления у обучающихся.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами Республики Казахстан; специфику преемственности содержания предметов "Естествознание" и "Физика" в условиях новой парадигмы образования; о необходимости развития функциональной грамотности, ключевых компетенций и исследовательских навыков обучающихся;
2) умеют применять навыки диагностики и развития когнитивной (познавательной) сферы обучающихся, включая детей с особыми образовательными потребностями; современные образовательные технологии и подходы к преподаванию и обучению, методы интерактивного взаимодействия при проектировании урока, соответствующего требованиям, предъявляемым действующими нормативными правовыми актами в сфере среднего образования;
3) владеют навыками по развитию функциональной грамотности, ключевых компетенций и исследовательских навыков обучающихся; разработки краткосрочных планов учебных занятий; навыками системного использования проектной деятельности в практике учителя физики; приемами развития критического мышления у обучающихся.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының ""Жаратылыстану" және "Физика" пәндері мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама физика пәні мұғалімдерінің "Жаратылыстану" және "Физика" пәндерінің мазмұнының сабақтастығын ұғынуына, оқытудың мазмұндық-ұйымдастырушылық амалдарын меңгеруін қамтамасыз етуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты Қазақстан Республикасының білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында "Жаратылыстану" және "Физика" пәндерінің мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету мәселелері бойынша қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика пәнінің мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерімен бекітілген орта бiлiм жүйесiнде мемлекеттiң негiзгi бағыттары мен принциптерiн, "Жаратылыстану" және "Физика" пәндерінің сабақтастығының ерекшеліктерімен танысу; ерекше білім беруде қажеттіліктері бар балаларды қоса алғанда, білім алушылардың когнитивтік (танымдық) аясын дамыту мен диагностикалау дағдыларын, білім алушылардың функционалдық сауаттылығын, басты құзыреттіліктері мен зерттеушілік дағдыларын дамыту бағыты мен қажеттілігін пайымдауды зерделеу;
2) орта білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілермен белгілеген талаптарға сәйкес сабақты жобалауда интерактивті өзара әрекеттестіктің әдістерін, оқыту және білім берудің заманауи білім беру технологиялары мен амалдарын қолдану дағдыларын, физика пәні бойынша оқу сабақтарының қысқа мерзімді жоспарын жобалау дағдыларын дамыту;
3) физика пәнінің мұғалімінің жобалаушылық әрекетті практикада жүйелі қолдану дағдыларын қалыптастыруды, оқушылардың сыни ойлауын дамыту тәсілдерін игеру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) орта білім беру жүйесіндегі Қазақстан Республикасының әрекеттегі нормативтік-құқықтық актілерін; білім берудің жаңа парадигмасы жағдайында "Физика" пәні мен "Жаратылыстану" пәні мазмұнының сабақтастығын қамтамасыз ету ерекшелігі мен мазмұнын; функционалдық сауаттылықты дамыту қажеттілігін; оқушылардың зерттеу дағдылары мен түйінді құзыреттерін біледі;
2) ерекше білім беруді қажет ететін балаларды қоса алғанда, оқушылардың когнитивтік (танымдық) орта диагностикасы мен дамыту дағдысын; заманауи білім беру технологиялары мен оқыту мен оқу амалдарын, сабақты жобалау кезінде өзара әрекет етудің интербелсенді әдістерін; орта білім беру аясында ұсынылған әрекеттегі нормативтік-құқықтық актілерді қолдана алады;
3) функционалдық сауаттылықты дамыту бойынша дағдыларды; оқушылардың зерттеу дағдылары мен түйінді құзыреттіліктерін; оқу сабақтарының қысқа мерзімді жоспарының талдамасын; физика мұғалімінің тәжірибедегі жобалау әрекетін жүйелі қолдануды; оқушылардың сыни ойлауды дамыту тәсілдерін меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональной компетентности учителей казахского языка и литературы" для учителей казахского языка и литературы организаций среднего образования с русским языком обучения (далее – Программа) регулирует обучение учителей казахского языка и литературы организаций среднего образования с русским языком обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетенций и совершенствование педагогического мастерства учителей казахского языка и литературы организации образования с русским языком обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности учителей казахского языка и литературы организаций среднего образования с русским языком обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные принципы системы уровневого обучения языку;
2) сформировать навыки подготовки заданий на развитие речевой деятельности, овладение эффективными методами обучения без использования словарей; навыки достижения целей, а также форм среднесрочного и краткосрочного планирования; применения различных методов развития исследовательских навыков обучающихся;
3) овладеть навыками применения методов критериального оценивания, методом спирального обучения и "CLIL" (Content and language integrated learning-контент энд лэнгуидж инегрейтид ленинг) предметно-языкового интегрирования.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные принципы системы уровневого обучения языку;
2) умеют использовать навыки подготовки заданий на развитие речевой деятельности, применять эффективные методы обучения без использования словарей; применять навыки по достижению целей, а также формы среднесрочного и краткосрочного планирования; применения различных методов развития исследовательских навыков обучающихся;
3) владеют навыками применения методов критериального оценивания, методом спирального обучения и "CLIL" (Content and language integrated learning-контент энд лэнгуидж инегрейтид ленинг) предметно-языкового интегрирования.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 академических часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) оқыту орыс тілінде жүретін орта білім беру ұйымдарының қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама оқыту орыс тілінде жүретін орта білім беру ұйымдарының қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерінің педагогикалық шеберліктерін жетілдіруге және кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) тілді деңгейлеп оқыту жүйесінің басты қағидаларын меңгеру;
2) мақсаттарға жету дағдыларын, сонымен қатар орта мерзімді және қысқа мерзімді жоспарлаудың үлгісін меңгеру, сөйлеу әрекеттерін дамытуға аранлған тапсырмаларды дайындау дағдыларын жетілдіру, тілді сөздіктерді оқытудың тиімді әдіс-тәсілдерін меңгеру, білім алушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытудың түрлі тәсілдерін қолдану;
3) критериалды бағалау әдістерін қолдану дағдыларын қалыптастыру, шиыршықты оқыту және "CLIL" (Content and language integrated learning-контент энд лэнгуидж инегрейтид лҰнинг) пәндік-тілдік кіріктіру дағдыларын меңгеру;
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) тілді деңгейлеп оқыту жүйесінің басты қағидаларын біледі;
2) сөздіктерді пайдаланбай оқытудың тиімді әдістерін қолдана алады, сөйлеу әрекеттерін дамытуға арналған тапсырмаларды дайындау дағдыларын пайдалана алады;
3) шиыршықты оқыту және "CLIL" (Content and language integrated learning-контент энд лэнгуидж инегрейтид лҰнинг) пәндік-тілдік кіріктіру әдістерін, критериалды бағалау әдістерін қолдану дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Содержание и методика обучения предметам естественно-научного цикла на основе STEM-обучения" (Science Technology Engineering Mathemtics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Маnематикс) для учителей химии, биологии, географии, физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение учителей химии, биологии, географии, физики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие у учителей профессиональных компетенций в STEM (Science Technology Engineering Mathemtics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Маnематикс)-обучении (далее – STEM), необходимых для организации конструирования, моделирования, проектирования, робототехники в учебном процессе.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя для системной и последовательной организации STEM-обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, утвержденные нормативными правовыми актами Республики Казахстан; изучить психолого-педагогические характеристики STEM-обучения и адаптировать их в практику обучения предметам естественно-научного цикла; систематизировать представления учителей о теории и практике STEM-обучения с учетом мирового опыта и достижений казахстанской системы образования;
2) сформировать профессионально-педагогические навыки отбора и систематизации содержания обучения предмету в соответствии с задачами STEM-обучения, принципами междисциплинарной интеграции и интеграции предметов с методами опытно-экспериментального познания, организации проектной деятельности обучающихся по направлениям конструирования, моделирования, проектирования, робототехники;
3) овладеть навыками оценивания учебных достижений обучающихся в условиях STEM-обучения; навыками коллаборативного взаимодействия учителей в условиях сетевого сообщества для профессионального развития в области STEM-обучения; методическими компетенциями, связанными с разработкой технологических карт уроков и отбором организационных форм и методов STEM-обучения.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, утвержденные нормативными правовыми актами Республики Казахстан; психолого-педагогические характеристики STEM-обучения и адаптацию их в практику обучения предметам естественно-научного цикла; теорию и практику STEM-обучения с учетом мирового опыта и достижений казахстанской системы образования;
2) умеют отбирать учебный материал по предмету, отвечающему содержанию STEM-обучения, и интегрировать его с другими предметами для организации опытно-экспериментальной и проектной деятельности обучающихся; определять направления конструирования, моделирования, проектирования, робототехники в условиях обучения предмету;
3) владеют навыками оценивания учебных достижений обучающихся в условиях STEM-обучения; навыками коллаборативного взаимодействия учителей в условиях сетевого сообщества для профессионального развития в области STEM-обучения; методическими компетенциями, связанными с разработкой технологических карт уроков и отбором организационных форм и методов STEM-обучения.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының химия, биология, география, физика пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "STEM - білім беру негізінде жаратылыстану-ғылыми цикл пәндерін оқыту әдістемесі мен мазмұны" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының химия, биология, география, физика пәндері мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама мұғалімдердің оқу процесінде құрастыру, модельдеу, жобалауды ұйымдастыру, робототехника үшін қажетті STEM-білім берудегі (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас (бұдан әрі - STEM) кәсіби құзыреттілігін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелері
3. Бағдарламаның мақсаты STEM (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) -білім беруді жүйелі және дәйекті ұйымдастыру үшін мұғалімдердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарлама міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген орта білім жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен ұстанымдарын зерделеу, STEM- оқытудың психологиялық-педагогикалық сипаттамасын зерделеу және оларды жаратылыстану-ғылыми цикліндегі пәндерді оқыту практикасына бейімдеу, Қазақстандық білім беру жүйесіндегі жетістіктер мен әлемдік тәжірибені ескере отырып, мұғалімдердің STEM -оқыту теориясы мен тәжірибесі туралы түсініктерін жүйелендіру;
2) STEM-оқыту міндеттеріне, пәнаралық кіріктіру және практикалық-эксперименттік таным әдістерімен пәндерді кіріктіру принциптеріне сәйкес пәнді оқыту мазмұнын іріктеу мен жүйелеудің кәсіби-педагогикалық дағдыларын қалыптастыру, білім алушылардың құрастыру, модельдеу, жобалау, робототехника бағыттары бойынша жобалау қызметін ұйымдастыру;
3) сабақтардың технологиялық карталарын әзірлеумен, STEM-оқыту әдістері мен ұйымдастырушылық формаларын іріктеумен байланысты әдістемелік құзыреттіліктерді дамыту, STEM-оқытуда сабақтан тыс жұмыстардың мазмұнын және бизнес пен өндіріс, қорлар мен қоғамдық ұйымдар, мұражайлар мен кітапханалар, оқушылар сарайы мен техникалық шығармашылық орталықтары, ресурстық орталықтарды тарта отырып оқытуды ұйымдастыру негіздерін анықтау, желілік қауымдастық жағдайында STEM-оқыту саласында кәсіби даму үшін мұғалімдердің коллаборативті өзара әрекеттестік дағдыларын жетілдіру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен ұстанымдарын біледі;
2) STEM-оқыту мазмұнына жауап беретін пән бойынша оқу материалдарын іріктей алады және оны білім алушылардың практикалық-эксперименттік және жобалау қызметін ұйымдастыру үшін басқа пәндермен кіріктіре алады; пәнді оқыту жағдайында құрастыру, модельдеу, жобалау, робототехника бағыттарын анықтай алады;
3) STEM –оқыту жағдайында білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау дағдыларын; желілік қауымдастық жағдайында STEM-оқыту саласында кәсіби даму үшін мұғалімдердің коллаборативті өзара әрекеттестік дағдыларын; сабақтардың технологиялық карталарын әзірлеумен, STEM-оқыту әдістері мен ұйымдастырушылық формаларын іріктеумен байланысты әдістемелік құзыреттіліктерді меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Методика преподавания в совмещенных класс-комплектах малокомплектной школы" для руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения методике преподавания в совмещенных класс-комплектах в соответствии с действующими нормативными правовыми актами в сфере среднего образования Республики Казахстан.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций руководителей, учителей малокомплектных школ с казахским и русским языками обучения по вопросам методики преподавания в совмещенных класс-комплектах.
4. Задачи Программы:
1) изучить механизмы совершенствования методики преподавания в совмещенных класс-комплектах малокомплектной школы, определенные нормативными правовыми актами в области среднего образования Республики Казахстан; изучить психолого-педагогические условия методики преподавания предметов в совмещенных класс-комплектах малокомплектных школ; индикаторы и показатели качества обучения в совмещенных класс-комплектах;
2) сформировать профессионально-педагогические навыки отбора инновационных образовательных технологий для преподавания в совмещенных класс-комплектах; планирования учебного материала по предмету на основе принципа спиральности; развивать методические компетенции, связанные с разработкой технологических карт уроков, отбором организационных форм и методов преподавания в совмещенных класс-комплектах;
3) овладеть навыками диагностики учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся в условиях обучения в совмещенных класс-комплектах; совершенствования проектирования урока в совмещенных класс-комплектах; организации внеурочной деятельности обучающихся в условиях малокомплектных школ; профессионально-педагогического взаимодействия и саморазвития с помощью самообразования и сетевых сообществ.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают механизмы совершенствования методики преподавания в совмещенных класс-комплектах малокомплектной школы, определенные нормативными правовыми актами в области среднего образования Республики Казахстан; психолого-педагогические основы преподавания в совмещенных класс-комплектах; теории и методики преподавания в совмещенных класс-комплектах; индикаторы и показатели качества обучения в совмещенных класс-комплектах;
2) умеют делать отбор инновационных образовательных технологий для преподавания в совмещенных класс-комплектах; осуществлять планирование учебного материала по предмету на основе принципа спиральности; разрабатывать технологические карты уроков, делать отбор организационных форм и методов преподавания в совмещенных класс-комплектах;
3) владеют навыками диагностики учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся в условиях обучения в совмещенных класс-комплектах; совершенствования проектирования урока в совмещенных класс-комплектах; организации внеурочной деятельности обучающихся в условиях малокомплектных школ; профессионально-педагогического взаимодействия и саморазвития с помощью самообразования и сетевых сообществ.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларына, мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Шағын жинақталған мектептердің біріктірілген сынып-комплектілерінде пәндерді оқыту әдістемесі" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларын, мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларын, мұғалімдерін Қазақстан Республикасының орта білім беру саласындағы қолданыстағы нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес шағын жинақталған мектептердің біріктірілген сынып-комплектілерінде оқыту әдістемесіне үйретуге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелері
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілдерінде оқытатын шағын жинақталған мектеп басшыларының, мұғалімдерінің біріктірілген сынып-комплектілерде оқыту әдістемесі бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының орта білім беру саласындағы нормативтік құқықтық актілермен анықталған шағын жинақталған мектептердің біріктірілген сынып-комплектілерінде оқыту әдістемесін жетілдіру механизмдерін зерделеу, шағын жинақталған мектептердің біріктірілген сынып-комплектілерінде пәндерді оқыту әдістемесінің психологиялық-педагогикалық шарттарын, біріктірілген сынып-комплектілерінде оқыту үшін инновациялық білім беру технологияларын іріктеудің кәсіби-педагогикалық дағдыларын зерделеу;
2) шиыршық қағидаты негізінде пәндер бойынша оқу материалын жоспарлауды іске асыру, біріктірілген сынып-комплектілерінде оқыту әдістерін және ұйымдастыру түрлерін іріктеумен, сабақтардың технологиялық картасын әзірлеумен байланысты әдістемелік құзыреттіліктерді дамыту;
3) оқу жетістіктерін диагностикалау, біріктірілген сынып- комплектілеріндегі оқыту сапасының көрсеткіштерін және индикаторларын зерделеу, желілік қауымдастық жағдайында пәндерді оқыту әдістемесінің тиімді тәжірибесімен кәсіби тұрғыда алмасу үшін шағын жинақталған мектеп мұғалімдерінің коллаборативтік өзара әрекеттестік дағдыларын жетілдіру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасының орта білім беру саласындағы нормативтік-құқықтық актілермен анықталған шағын жинақталған мектептердің біріктірілген сынып-комплектілерінде оқыту әдістемесін жетілдіру механизмдерін; біріктірілген сынып-комплектілерде оқытудың психологиялық-педагогикалық негіздерін; біріктірілген сынып-комплектілерде оқытудың теориясы мен әдістемесін біледі;
2) шиыршық қағидаты негізінде пәндер бойынша оқу материалын жоспарлауды іске асыра алады; білім алушылардың жобалау және практикалық-эксперименттік қызметтерін ұйымдастыру үшін оны басқа пәндермен кіріктіре алады; біріккен сынып-комплектілерде пәнді оқыту теориясын әзірлеп, негіздей алады;
3) оқу жетістіктерін диагностикалау, біріктірілген сынып-комплектілеріндегі сабақтарды жобалау; шағын жинақталған мектептер жағдайында білім алушылардың сыныптан тыс қызметін ұйымдастыру; желілік қауымдастық және өз бетімен білімін жетілдіру көмегімен кәсіби-педагогикалық өзара әрекеттестік және өзіндік даму дағдыларын меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций воспитателей интернатных организаций" для воспитателей интернатных организаций с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение воспитателей интернатных организаций образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональной компетентности воспитателей интернатных организаций образования с казахским и русским языками обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности воспитателей интернатных организаций образования по организации воспитательной работы.
4. Задачи Программы:
1) обеспечить знание приоритетных направлений государственной политики, регламентирующие деятельность интернатных организаций образования; определить особенности психолого-педагогического сопровождения воспитательного процесса в интернатных организациях образования; рассмотреть современные требования к организации учебно-воспитательного процесса в условиях интернатных организаций образования, структуру, основные подходы и направления воспитательной работы в условиях школы-интерната;
2) совершенствовать умения разработки программ, направленных на развитие и коррекцию индивидуально-психологических особенностей воспитанников; развить профессиональные навыки воспитателей в организации воспитательного процесса на основе опыта АОО "Назарбаев интеллектуальные школы" и организаций дополнительного образования для детей.
3) овладеть навыками использования информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают приоритетные направления государственной политики, регламентирующие деятельность интернатных организаций образования; особенности психолого-педагогического сопровождения воспитательного процесса в интернатных организаций образования; современные требования к организации учебно-воспитательного процесса в условиях интернатных организаций образования, структуру, основные подходы и направления воспитательной работы в условиях школы-интерната;
2) умеют разрабатывать программы, направленные на развитие и коррекцию индивидуально-психологических особенностей воспитанников; развивать профессиональные навыки воспитателей в организации воспитательного процесса на основе опыта АОО "Назарбаев интеллектуальные школы" и организаций дополнительного образования для детей;
3) владеют навыками использования информационно-коммуникационных технологий в профессиональной деятельности.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын интернаттық ұйымдар тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Интернаттық ұйымдардар тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттілігін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын интернаттық ұйымдар тәрбиешілерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама қазақ және орыс тілдерінде оқытатын интернаттық ұйымдар тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты интернаттық білім беру ұйымдары тәрбиешілерінің тәрбие жұмыстарын ұйымдастыру бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) интернаттық білім беру ұйымдарының қызметін регламенттейтін мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын білуді қамтамасыз ету, интернаттық білім беру ұйымдарында тәрбие процесін психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктерін зерделеу;
2) "Назарбаев Зияткерлік мектептері" ДББҰ және балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары тәжірибесі негізінде тәрбиешілердің тәрбие процесін ұйымдастырудағы кәсіби дағдыларын дамыту, интернаттық білім беру ұйымдары жағдайында оқу-тәрбие процесін ұйымдастыруға қойылатын заманауи талаптарды, мектеп-интернат жағдайында тәрбие жұмысының құрылымын, негізгі тәсілдері мен бағыттарын қарастыру;
3) заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, тәрбиеленушілердің жеке-психологиялық ерекшеліктерін түзетуге және дамытуға бағытталған бағдарламаларды құрастыру біліктерін жетілдіру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) интернаттық білім беру ұйымдарының қызметін регламенттейтін мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын, интернаттық білім беру ұйымдарында тәрбие процесін психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу ерекшеліктерін біледі;
2) "Назарбаев Зияткерлік мектептері" ДББҰ және қосымша білім беру ұйымдарының тәжірибесі негізінде оқу-тәрбие процесінің негізгі тәсілдері мен бағыттарын, құрылымын анықтап, арнайы мектеп-интернаты жағдайында оқу-тәрбие процесін ұйымдастыра алады;
3) заманауи ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдануды, тәрбиеленушілердің жеке-психологиялық ерекшеліктерін түзету мен дамытуға бағытталған бағдарламаларды құрастыру дағдыларын игереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Моделирование предметно-пространственной развивающей среды в аспекте раннего развития детей дошкольного возраста" для руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций (далее – Программа) регламентирует обучение руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций.
2. Программа направлена на повышение уровня профессиональной компетентности руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций по моделированию предметно-пространственной развивающей среды в аспекте раннего развития детей дошкольного возраста в условиях реализации Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения, утвержденной приказом и.о. Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 августа 2016 года №499, зарегистрированный в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под №14235 (далее – Типовая учебная программа дошкольного воспитания и обучения).
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций руководителей (заведующих), методистов, воспитателей дошкольных организаций для системной и последовательной организации предметно-пространственной развивающей среды в аспекте раннего развития детей дошкольного возраста.
4. Задачи Программы:
1) обеспечить знание нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность дошкольных организаций; психолого-педагогических основ развития детей дошкольного возраста, требования к организации предметно-пространственной развивающей среды в дошкольной организации; опыта построения предметно-развивающей социальной среды ведущих стран мира;
2) сформировать навыки развития модели построения предметно-пространственной развивающей среды с учетом принципа интеграции образовательных областей, с учетом гендерного подхода; определения содержания проектирования базовых компонентов развивающей предметно-пространственной среды;
3) овладеть навыками моделирования предметно-пространственной развивающей среды на основе эффективных технологий и методик раннего развития детей и современных научных исследований, использования цифровых образовательных ресурсов, предназначенного для детей дошкольного возраста.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность дошкольных организаций; психолого-педагогические основы развития детей дошкольного возраста, требования к организации предметно-пространственной развивающей среды в дошкольной организации, опыт построения предметно-развивающей социальной среды ведущих стран мира;
2) умеют разрабатывать модель построения предметно-пространственной развивающей среды с учетом принципа интеграции образовательных областей, с учетом гендерного подхода, определять содержание проектирования базовых компонентов развивающей предметно-пространственной среды;
3) владеют навыками моделирования предметно-пространственной развивающей среды на основе эффективных технологий и методик раннего развития детей и современных научных исследований, использования цифровых образовательных ресурсов, предназначенного для детей дошкольного возраста.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), әдіскерлеріне, тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектеп жасына дейінгі балалардың ерте жастан дамыту аспектісінде пәндік-кеңістіктік дамушы ортаны модельдеу" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), әдіскерлерін, тәрбиешілерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 14235 нөмірмен тіркелген Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2016 жылдың 12- тамызындағы №499 бұйрығымен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың үлгілік бағдарламасын іске асыру жағдайында мектепке дейінгі балалардың ерте даму аспектісінде пәндік-кеңістіктік дамыту ортасын модельдеу бойынша мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының басшыларының (меңгерушілерінің), әдіскерлерінің, тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттілік деңгейін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелері
3. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі балаларды ерте даму аспектісінде пәндік-кеңістіктік даму ортасын жүйелі және дәйекті ұйымдастыру үшін мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларының (меңгерушілерінің), әдіскерлердің, оқытушылардың кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін регламенттейтін мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын білулерін қамтамасыз ету, дамытушы пәндік-кеңістіктік білімдік ортаның психологиялық-педагогикалық сипаттамасын анықтау және мектепке дейінгі ұйымдағы білім беру процесінің тәжірибесіне бейімдеу;
2) білім беру салаларын кіріктіру принципін, гендерлік тәсілді ескере отырып дамытушы білімдік ортаның моделін құра алады және дамытушы білімдік ортаның базалық компоненттерін жобалау мазмұнын анықтау;
3) заманауи ғылыми зерттеулердің негізінде пәндік-кеңістіктікте білімдік ортаны дамытуда жобалау, білім беру контентін құру, мектепке дейінгі балаларға арналған дамытушылық және түзетушілік сипаттағы ақпараттық-білімдік ресурстарды қолдану.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін реттейтін негізгі нормативтік құқықтық актілерді, мектеп жасына дейінгі балалардың психологиялық-педагогикалық негіздерін, мектепке дейінгі ұйымдардағы пәндік-кеңістіктік дамытушы ортаны ұйымдастыру талаптарын, әлемнің жетекші елдерінің әлеуметтік даму тәжірибелерін біледі;
2) білім беру салаларын кіріктіру принципін, гендерлік тәсілді ескере отырып дамытушы білімдік ортаның моделін құра алады және дамытушы білімдік ортаның базалық компоненттерін жобалау мазмұнын анықтай алады;
3) заманауи ғылыми зерттеулердің негізінде пәндік-кеңістіктікте білімдік ортаны дамытуда жобалау, білім беру контентін құру, мектепке дейінгі балаларға арналған дамытушылық және түзетушілік сипаттағы ақпараттық-білімдік ресурстарды қолдану дағдыларын меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Проектирование предметно-пространственной развивающей среды на основе оценки качества образовательной деятельности дошкольной организации" для руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций (далее – Программа) регламентирует обучение руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций образования.
2. Программа направлена на повышение квалификации руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций в области проектирования предметно-пространственной развивающей среды на основе оценки качества образовательной деятельности дошкольной организации в соответствии с нормативными правовыми актами.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие компетентности руководителей (заведующих), воспитателей дошкольной организаций в проектировании предметно-пространственной развивающей среды в соответствии с образовательными областями и видами детской деятельности.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы государственной политики Республики Казахстан, способы решения споров и конфликтных ситуаций; расширить представления о стратегиях развития дошкольной организации образования, современных концепциях, принципах, компонентах проектирования предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации;
2) проектировать предметно-пространственную развивающую среду на основе оценки качества образовательной деятельности дошкольной организации;
3) сформировать навыки применения международных шкал ECERS-R (Early childhood environment rating scales – Ирли Чайлдхуд Инвайронмент Рэтинг Скэлс) (далее – ECERS-R) для оценки качества предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации образования и стратегий развития дошкольной организации образования; сформировать проектно-технологические компетентности воспитателей в использовании STEAM-технологий (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математикс) в дошкольной организации.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие вопросы государственной политики Республики Казахстан, способы решения споров и конфликтных ситуаций; стратегии развития дошкольной организации образования, современных концепциях, принципах, компонентах проектирования предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации;
2) умеют проектировать предметно-пространственную развивающую среду на основе оценки качества образовательной деятельности дошкольной организации;
3) владеют навыками применения международных шкал ECERS-R (Early childhood environment rating scales – Ирли Чайлдхуд Инвайронмент Рэтинг Скэлс) (далее – ECERS-R) для оценки качества предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации образования и стратегий развития дошкольной организации образования; использования STEAM-технологий (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математикс) в дошкольной организации.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдардың білім беру қызметінің сапасын бағалау негізінде заттық-кеңістік дамытушы ортаны жобалау" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларын (меңгерушілерін), тәрбиешілерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама нормативтік құқықтық актілерге сәйкес мектепке дейінгі ұйымдар басшыларының (меңгерушілерінің), тәрбиешілерінің мектепке дейінгі ұйымдардың білім беру қызметінің сапасын бағалау негізінде заттық-кеңістік дамытушы ортаны жобалау саласындағы біліктілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі ұйым басшыларының (меңгерушілерінің), тәрбиешілерінің білім беру салалары мен балалардың іс-әрекеті түрлеріне сәйкес заттық-кеңістік дамытушы ортаны жобалаудағы құзіреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатының мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілерді, даулар мен шиеленістік жағдайларды шешу тәсілдерін зерделеу, мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын дамыту стратегиялары, мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының заттық-кеңістік дамытушы ортасын жобалаудың заманауи тұжырымдамалары, принциптері, компоненттері туралы түсініктерін кеңейту;
2) мектепке дейінгі ұйымның білім беру қызметінің сапасын бағалау негізінде заттық-кеңістіктік дамытушы ортасының сапасын жобалау;
3) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын дамыту стратегияларын бағалау үшін ECERS-R (Early Childhood Environment Rating Scales –– Ирли чайлдхуд инвайронмент рэтинг скэлс) (бұдан әрі – ECERS-R) халықаралық шәкілін қолдану дағдыларын қалыптастыру, мектепке дейінгі ұйымдарда STEAM-технологияларды (Science Technology Engineering Arts Mathematics – сайнс технолоджи инженеринг арт матимэтикс) (бұдан әрі – STEAM) қолдануда тәрбиешілердің жобалау-технологиялық құзіреттілігін қалыптастыру;
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясат мәселелерін реттейтін нормативтік құқықтық актілерін, даулар мен шиеленістік жағдайларды шешу тәсілдерін, мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын дамыту стратегияларын, мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының заттық-кеңістік дамытушы ортасын жобалаудың заманауи тұжырымдамаларын, принциптерін, компоненттерін біледі;
2) мектепке дейінгі ұйымның білім беру қызметінің сапасын бағалау негізінде заттық-кеңістік дамытушы ортаны жобалай алады;
3) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының заттық-кеңістік дамытушы ортасының сапасын және мектепке дейінгі білім беру ұйымдарын дамыту стратегияларын бағалау үшін ECERS-R (Early Childhood Environment Rating Scales –– Ирли чайлдхуд инвайронмент рэтинг скэлс) (бұдан әрі – ECERS-R) халықаралық шәкілін қолдану дағдыларын меңгереді.

Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 72 часа. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное – 16 часов, дистанционное – 8 часов, самостоятельное – 48 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах, в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация проекта, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее – УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, выездные практические занятия, тренинг, круглый стол, оценка качества предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации (мини-исследование), презентация проекта, метод кейсов, обсуждение видеороликов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Проектирование
предметно-пространственной
развивающей среды на основе
оценки качества
образовательной деятельности
дошкольной организации" для
руководителей (заведующих),
воспитателей дошкольных
организаций
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
ВПЗ
Круглый стол
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
4
2
6
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе дошкольного воспитания и обучения, утвержденные нормативными правовыми актами. Нормативно-правовые документы регулирующие деятельность педагогов дошкольных организаций
4
2
6
2
Управленческий модуль
4
4
8
2.1
Стратегия развития дошкольной организации: программа развития, бюджетное планирование, SWOT-анализ внутренней и внешней среды
2
2
4
2.2
Современный менеджмент дошкольной организации: научно-теоретические основы и методология
2
2
2.3
Способы решения споров и конфликтных ситуаций в организациях образования (медиация)
2
2
3
Психолого-педагогический модуль
2
6
8
3.1
Окружающая среда как фактор формирования и развития личности ребенка. Формирование навыков самостоятельной деятельности у детей
2
2
3.2
Понятие "развивающая образовательная среда": представления, сущность. Базовые компоненты "развивающей образовательной среды"
2
2
3.3
Гендерный подход к предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации. Формирование взаимодействия дошкольной организации с родителями
2
2
3.4
Проектирование развивающей образовательной среды дошкольной организации. Организация режимных процессов в дошкольной организации
2
2
4.
Содержательный модуль
2
10
2
16
2
2
34
4.1
Современные тенденции развития дошкольного воспитания и обучения
2
2
4.2
Современные концепции и принципы построения предметно-развивающей среды дошкольной организации (В.А.Петровский, Р.Б.Стеркина, С.Л.Новоселова и др.)
2
2
4.3
Проблемы оценки качества предметно-пространственной развивающей среды в дошкольной организации. Национальный доклад о состоянии и развитии образования Республики Казахстан
2
2
4.4
Оценка качества предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации с использованием международной шкалы ECERS-R (Early childhood environment rating scales – Ирли Чайлдхуд Инвайронмент Рэйтинг Скейлз)
8
8
4.5
Анализ и интерпретация результатов оценки качества предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации
8
8
4.6
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития здоровьесбегающих навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
2
2
4.7
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития познавательных навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
2
2
4.8
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития творческих навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
2
2
4.9
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития коммуникативно-языковых навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
2
2
4.10
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития социальных навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
2
2
4.11
Презентация и защита проекта
2
2
5
Технологический модуль
2
2
4
2
10
5.1
Цифровизация организаций образования: портал "Электронное Правительство Республики Казахстан"
2
2
5.2
Основы моделирования и конструирования простых роботизированных систем для дошкольников. Основы кибербезопасности в информационно-образовательном пространстве
2
2
5.3
Развитие компетентностей воспитателя по сборке и программированию роботов. Использование цифровых образовательных ресурсов (BilimLand (БилимЛэнд) и др.)
2
2
5.4
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития STEAM-компетенций (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математикс) у дошкольников
2
2
5.5
Диагностика. Итоговое тестирование
2
2
6
Вариативный модуль
6
6
6.1
Взаимодействие семьи и детского сада по организации предметно-пространственной развивающей среды
6.2
Метод проектов как способ организации самостоятельной работы детей
6.3
Перспективное планирование по сквозным темам в дошкольной организации
6.4
Организация режимных процессов в дошкольной организации
6.5
Счетные палочки Кюизенера
6.6
Тренинг развития толерантности у дошкольников
Всего:
14
6
18
12
16
2
2
2
72
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 2
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Проектирование
предметно-пространственной
развивающей среды на основе
оценки качества
образовательной деятельности
дошкольной организации" для
руководителей (заведующих),
воспитателей дошкольных
организаций
Учебно-тематический план курса в режиме смешанного обучения
Тематика занятий
Очное обучение
16 ч.
Дистанционное обучение
8 ч.
Самостоятельное обучение
48 ч.
Всего
Лекция
Практическое занятие
Семинар
Презентация проектов
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн-консультация
Самостоятельное обучение слушателя
1
Нормативно-правовой модуль
4
4
8
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе дошкольного воспитания и обучения, утвержденные нормативными правовыми актами. Нормативно-правовые документы регулирующие деятельность педагогов дошкольных организаций
4
4
8
2
Управленческий модуль
2
6
8
2.1
Стратегия развития дошкольной организации: программа развития, бюджетное планирование, SWOT (Стренс,Уикнесес,Оппортюнаитиес,
Сритс) -анализ внутренней и внешней среды
2
2
4
2.2
Современный менеджмент дошкольной организации: научно-теоретические основы и методология
2
2
2.3
Способы решения споров и конфликтных ситуаций в организациях образования (медиация)
2
2
3
Психолого-педагогический модуль
2
6
8
3.1
Окружающая среда как фактор формирования и развития личности ребенка. Формирование навыков самостоятельной деятельности у детей
2
2
3.2
Понятие "развивающая образовательная среда": представления, сущность. Базовые компоненты "развивающей образовательной среды"
2
2
3.3
Гендерный подход к предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации. Формирование взаимодействия дошкольной организации с родителями
2
2
3.4
Проектирование развивающей образовательной среды дошкольной организации. Организация режимных процессов в дошкольной организации
2
2
4
Содержательный модуль
2
2
2
2
24
32
4.1
Современные тенденции развития дошкольного образования
2
2
4.2
Современные концепции и принципы построения предметно-развивающей среды дошкольной организации (В.А. Петровский, Р.Б. Стеркина, С.Л. Новоселова и др.)
2
2
4.3
Проблемы оценки качества предметно-пространственной развивающей среды в дошкольной организации. Национальный доклад о состоянии и развитии образования Республики Казахстан
4
4
4.4
Оценка качества предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации с использованием международной шкалы ECERS-R (Early childhood environment rating scales – Ирли Чайлдхуд Инвайронмент Рэйтинг Скейлз)
2
2
4
4.5
Анализ и интерпретация результатов оценки качества предметно-пространственной развивающей среды дошкольной организации
2
2
4.6
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития здоровьесберегающих навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
4
4
4.7
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития познавательных навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
2
2
4
4.8
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития творческих навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
4
4
4.9
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития коммуникативно-языковых навыков детей на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
2
2
4.10
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития социальных навыков на основе оценки качества деятельности дошкольной организации
2
2
4.11
Презентация и защита проекта
2
2
5
Технологический модуль
2
8
10
5.1
Цифровизация организаций образования: портал "Электронное Правительство Республики Казахстан"
2
2
5.2
Основы моделирования и конструирования простых роботизированных систем для дошкольников. Основы кибербезопасности в информационно-образовательном пространстве
2
2
5.3
Развитие компетентностей воспитателя по сборке и программированию роботов. Использование цифровых образовательных ресурсов (BilimLand (БилимЛэнд) и др.)
2
2
4
5.4
Проектирование предметно-пространственной развивающей среды для развития STEAM-компетенций (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс, Технолоджи, Инжиниринг, Арт, Математикс) у дошкольников
2
2
6
Вариативный модуль
4
4
6.1
Взаимодействие семьи и детского сада по организации предметно-пространственной развивающей среды
6.2
Метод проектов как способ организации самостоятельной работы детей
6.3
Перспективное планирование по сквозным темам в дошкольной организации
6.4
Организация режимных процессов в дошкольной организации
6.5
Счетные палочки Кюизенера
6.6
Тренинг развития толерантности дошкольников
Онлайн-консультация по вариативному модулю
2
2
Всего:
8
6
2
2
4
2
48
72
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 24
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 161
Приложение 115
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "STEAM-обучение в образовательной деятельности дошкольных организаций" для руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций

3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақ (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курстар үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалау критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Мектепке дейінгі ұйымдардың
басшыларына
(меңгерушілеріне),
тәрбиешілеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мектепке дейінгі ұйымдардың
білім беру қызметінің сапасын
бағалау негізінде заттық-кеңістік
дамытушы ортаны жобалау"
білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдау сабағы
Практикалық жұмыс
Тренинг
КТС
Дөңгелек үстел
Жобаны қорғау
Жалпы тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік –құқықтық модуль
4
2
6
1.1
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен ұстанымдары. Мектепке дейінгі ұйым педагогтерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
4
2
6
2
Басқарушылық модуль
4
4
8
2.1
Мектепке дейінгі ұйымның даму стратегиясы: даму бағдарламасы, бюджеттік жоспарлау, ішкі және сыртқы ортаның SWOT (Стренс,Уикнесес, Оппортюнаитиес,Сритс) -талдауы
2
2
4
2.2
Мектепке дейінгі білім беру ұйымының замануи менеджменті: ғылыми-теориялық негіздері мен әдіснамасы
2
2
2.3
Білім беру ұйымдарында даулар мен шиеленістік жағдайларды шешу амалдары (медиация)
2
2
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
6
8
3.1
Қоршаған орта бала тұлғасын қалыптастыру және дамыту факторы ретінде. Балаларда өз бетімен әрекет ету дағдыларын қалыптастыру
2
2
3.2
"Дамытушы білім беру ортасы" түсінігі: түсінігі, мәні. "Дамытушы білім беру ортасының" базалық компоненттері
2
2
3.3
Мектепке дейінгі ұйымның пәндік-кеңістік даму ортасына гендерлік көзқарас. Мектепке дейінгі ұйымның ата-аналармен өзара әрекеттестігін қалыптастыру
2
2
3.4
Мектепке дейінгі ұйымдардың дамытушы білімдік ортасын жобалау. Мектепке дейінгі ұйымда режимдік процестерді ұйымдастыру
2
2
4
Мазмұндық модуль
2
10
2
16
2
2
34
4.1
Мектепке дейінгі тәрбие мен білімді дамытудың заманауи үрдістері
2
2
4.2
Мектепке дейінгі ұйымның заттық-кеңістік дамытушы ортасын құрудың заманауи тұжырымдамалары мен принциптері (В.А.Петровский, Р.Б.Стеркина, С.Л.Новоселова)
2
2
4.3
Мектепке дейінгі ұйымдардағы заттық-кеңістік дамыту ортасының сапасын бағалау мәселелері. Қазақстан Республикасындағы білім берудің қазіргі ахуалы мен дамуы туралы ұлттық баяндама.
2
2
4.4
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының заттық-кеңістік дамытушы ортасының сапасын ECERS-R (Early Childhood Environment Rating Scales –– Ирли чайлдхуд инвайронмент рэтинг скэлс) халықаралық шәкілін қолданып бағалау
8
8
4.5
Мектепке дейінгі ұйымдардың заттық-кеңістік дамытушы ортасының сапасын бағалау нәтижелерін талдау және түсіндіру
8
8
4.6
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың денсаулық сақтау дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
4.7
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың танымдық дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
4.8
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың шығармашылық дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
4.9
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың коммуникативтік-тілдік дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
4.10
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың әлеуметтік дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
4.11
Жобаның таныстырылымы және қорғау
2
2
5
Технологиялық модуль
2
2
4
2
10
5.1
Білім беру ұйымдарын цифрландыру:. Қазақстан Республикасының электрондық үкімет порталы (egov.kz)
2
2
5.2
Мектепке дейінгі жастағы балалар үшін қарапайым роботтандырылған жүйелерді модельдеу мен құрастырудың негіздері. Ақпараттық-білім беру кеңістігіндегі киберқауіпсіздік негіздері
2
2
5.3
Тәрбиешінің роботтарды бағдарламалау және жинау бойынша құзіреттілігін дамыту. Цифрлық білім беру ресурстарын қолдану (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.)
2
2
5.4
Мектепке дейінгі жастағы балаларда STEAM-құзіреттілікті (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Ғылым Технология Инженерия Өнер математика – сайнс технолоджи инженеринг арт матимэтикс) дамыту үшін заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
5.5
Диагностика. Қорытынды тестілеу
2
2
6
Вариативтік модуль
6
6
6.1
Заттық-кеңістік дамыту ортасын ұйымдастыру бойынша отбасы мен балабақшаның өзара әрекеттестігі
6.2
Жоба әдісі балалардың өзіндік жұмысын ұйымдастыру тәсілі ретінде
6.3
Мектепке дейінгі ұйымдардағы ортақ тақырыптар бойынша перспективалық жоспарлау
6.4
Мектепке дейінгі ұйымдарда режимдік процестерді ұйымдастыру
6.5
Кюизенердің есептеу таяқшалары
6.6
Мектепке дейінгі жастағы балалардың толеранттылығын жетілдіру тренингі
Барлығы:
14
6
18
12
16
2
2
2
72
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Мектепке дейінгі ұйымдардың
басшыларына
(меңгерушілеріне),
тәрбиешілеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Мектепке дейінгі ұйымдардың
білім беру қызметінің сапасын
бағалау негізінде заттық-кеңістік
дамытушы ортаны жобалау"
білім беру бағдарламасына
2-қосымша
Аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Күндізгі оқу
16 сағ.
Қашықтықтан оқу
8 сағ.
Өз бетімен оқу
48 сағ.
Барлығы
Лекция
Практикалық жұмыс
Семинар
Жоба қорғау
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн -кеңес
Тыңдаушылардың өз бетімен оқуы
1
Нормативтік –құқықтық модуль
4
4
8
1.1
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен ұстанымдары. Мектепке дейінгі ұйым педагогтерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
4
4
8
2
Басқарушылық модуль
2
6
8
2.1
Мектепке дейінгі ұйымның даму стратегиясы: даму бағдарламасы, бюджеттік жоспарлау, ішкі және сыртқы ортаның SWOT (Стренс,Уикнесес, Оппортюнаитиес,Сритс) -талдауы
2
2
4
2.2
Мектепке дейінгі білім беру ұйымының замануи менеджменті: ғылыми-теориялық негіздері мен әдіснамасы
2
2
2.3
Білім беру ұйымдарында даулар мен шиеленістік жағдайларды шешу амалдары (медиация)
2
2
3
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
6
8
3.1
Қоршаған орта бала тұлғасын қалыптастыру және дамыту факторы ретінде. Балаларда өз бетімен әрекет ету дағдыларын қалыптастыру
2
2
3.2
"Дамытушы білім беру ортасы" түсінігі: түсінігі, мәні. "Дамытушы білім беру ортасының" базалық компоненттері
2
2
3.3
Мектепке дейінгі ұйымның пәндік-кеңістік даму ортасына гендерлік көзқарас. Мектепке дейінгі ұйымның ата-аналармен өзара әрекеттестігін қалыптастыру
2
2
3.4
Мектепке дейінгі ұйымдардың дамытушы білімдік ортасын жобалау. Мектепке дейінгі ұйымда режимдік процестерді ұйымдастыру
2
2
4
Мазмұндық модуль
2
2
2
2
24
32
4.1
Мектепке дейінгі тәрбие мен білімді дамытудың заманауи үрдістері
2
2
4.2
Мектепке дейінгі ұйымның заттық-кеңістік дамытушы ортасын құрудың заманауи тұжырымдамалары мен принциптері (В.А.Петровский, Р.Б.Стеркина, С.Л.Новоселова)
2
2
4.3
Мектепке дейінгі ұйымдардағы заттық-кеңістік дамыту ортасының сапасын бағалау мәселелері. Қазақстан Республикасындағы білім берудің қазіргі ахуалы мен дамуы туралы ұлттық баяндама.
4
4
4.4
Мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының заттық-кеңістік дамытушы ортасының сапасын ECERS-R (Early Childhood Environment Rating Scales –– Ирли чайлдхуд инвайронмент рэтинг скэлс) халықаралық шәкілін қолданып бағалау
2
2
4
4.5
Мектепке дейінгі ұйымдардың заттық-кеңістік дамытушы ортасының сапасын бағалау нәтижелерін талдау және түсіндіру
2
2
4.6
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың денсаулық сақтау дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
4
4
4.7
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың танымдық дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
4
4.8
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың шығармашылық дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
4
4
4.9
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың коммуникативтік-тілдік дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
4.10
Мектепке дейінгі ұйымдар қызметінің сапасын бағалау негізінде балалардың әлеуметтік дағдыларын дамытуға арналған заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
4.11
Жобаның таныстырылымы және қорғау
2
2
5
Технологиялық модуль
2
8
10
5.1
Білім беру ұйымдарын цифрландыру:. Қазақстан Республикасының электрондық үкімет порталы (egov.kz)
2
2
5.2
Мектепке дейінгі жастағы балалар үшін қарапайым роботтандырылған жүйелерді модельдеу мен құрастырудың негіздері. Ақпараттық-білім беру кеңістігіндегі киберқауіпсіздік негіздері
2
2
5.3
Тәрбиешінің роботтарды бағдарламалау және жинау бойынша құзіреттілігін дамыту. Цифрлық білім беру ресурстарын қолдану (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.)
2
2
4
5.4
Мектепке дейінгі жастағы балаларда STEAM-құзіреттілікті (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Ғылым Технология Инженерия Өнер математика – сайнс технолоджи инженеринг арт матимэтикс) дамыту үшін заттық-кеңістік дамыту ортасын жобалау
2
2
6
Вариативтік модуль
4
4
6.1
Заттық-кеңістік дамыту ортасын ұйымдастыру бойынша отбасы мен балабақшаның өзара әрекеттестігі
6.2
Жоба әдісі балалардың өзіндік жұмысын ұйымдастыру тәсілі ретінде
6.3
Мектепке дейінгі ұйымдардағы ортақ тақырыптар бойынша перспективалық жоспарлау
6.4
Мектепке дейінгі ұйымдарда режимдік процестерді ұйымдастыру
6.5
Кюизенердің есептеу таяқшалары
6.6
Мектепке дейінгі жастағы балалардың толеранттылығын жетілдіру тренингі
Вариативтік модуль бойынша онлайн-кеңес
2
2
Барлығы:
8
6
2
2
4
2
48
72
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
24-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
115-қосымша
Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдарының білім беру қызметіндегі STEAM-оқыту" білім беру бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "STEAM-обучение в образовательной деятельности дошкольных организаций" для руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций (далее – Программа) регламентирует обучение руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций.
2. Программа направлена на развитие у руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций компетенций по ориентированию в многообразии инновационных подходов к развитию детей дошкольного возраста, навыков проектирования педагогического процесса в контексте STEАM (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс, Технолоджи, Инжиниринг, Арт, Математикс)-обучения (далее – STEАM-обучение).
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью программы является формирование профессиональной компетентности руководителей (заведующих), воспитателей дошкольных организаций по использованию STEAM-обучения в образовательной деятельности.
4. Задачи Программы:
1) изучить ключевые приоритетные направления образовательной политики Республики Казахстан; инновационные технологические направления космического и математического воспитания детей дошкольного возраста в педагогической системе М.Монтессори;
2) систематизировать представления о современных научно-практических технологиях, используемых в образовательной деятельности дошкольных организаций, принципах отбора содержания STEАM-обучения; развить навыки проектирования целостного педагогического процесса в условиях STEAM-обучения для всестороннего развития детей дошкольного возраста;
3) сформировать навыки использования инструментария отбора, апробации и внедрения современных инновационных технологий и методик, обеспечивающих реализацию STEАM-обучения в дошкольных организациях; навыки проектирования образовательного процесса в дошкольной организации с применением образовательных конструкторов; сформировать навыки конструирования организованной учебной деятельности, направленной на формирование у детей основных компонентов логического и алгоритмического мышления, развития творческих и изобретательских способностей, технологиями создания дидактических материалов, пособий, творческих продуктов с использованием ИКТ-технологий.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают ключевые приоритетные направления образовательной политики Республики Казахстан; инновационные технологические направления космического и математического воспитания детей дошкольного возраста в педагогической системе М.Монтессори;
2) умеют систематизировать представления о современных научно-практических технологиях, используемых в образовательной деятельности дошкольных организаций, принципах отбора содержания STEАM-обучения; развивать навыки проектирования целостного педагогического процесса в условиях STEAM-обучения для всестороннего развития детей дошкольного возраста;
3) владеют навыками использования инструментария отбора, апробации и внедрения современных инновационных технологий и методик, обеспечивающих реализацию STEАM-обучения в дошкольных организациях; навыки проектирования образовательного процесса в дошкольной организации с применением образовательных конструкторов; навыками конструирования организованной учебной деятельности, направленной на формирование у детей основных компонентов логического и алгоритмического мышления, развития творческих и изобретательских способностей, технологиями создания дидактических материалов, пособий, творческих продуктов с использованием ИКТ-технологий.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне), тәрбиешілеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі ұйымдардың білім беру қызметіндегі STEAM-оқыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйым басшыларын (меңгерушілерін), тәрбиешілерін оқытуды регламенттейді.
2. Білім беру бағдарламасы мектепке дейінгі ұйымдар басшыларының (меңгерушілерінің), тәрбиешілерінің мектеп жасына дейінгі балаларды дамытудың әртүрлі инновациялық тәсілдемелеріне бағдарлана білу, STEAM-оқыту (Science Technology Engineering Art Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математикс) мәнмәтінінде педагогикалық процесті жобалау дағдыларын дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты - білім беру қызметінде STEAM- оқытуды пайдалану бойынша мектепке дейінгі ұйымдар басшылары (меңгерушілері) мен тәрбиешілерінің кәсіби құзыреттілігін қалыптастыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саясатының басым бағыттарын, М.Монтессори педагогикалық жүйесінде мектеп жасына дейінгі балаларды ғарыштық және математикалық тәрбиелеудің инновациялық технологиялық бағыттарын зерделеу;
2) мектепке дейінгі ұйымдардың білім беру үдерісінде қолданылатын заманауи ғылыми-практикалық технологиялар, STEAM оқыту мазмұнын іріктеу қағидалары туралы түсініктерін жүйеге келтіру, STEAM оқыту жағдайында мектеп жасына дейінгі балаларды жан-жақты дамыту үшін тұтас педагогикалық үдерісті жобалау дағдыларын дамыту;
3) мектепке дейінгі ұйымдарда STEAM оқытуды іске асыруды қамтамасыз ететін заманауи инновациялық технологиялар мен әдістерді іріктеу, апробациялау және енгізу құралдарын пайдалану, мектепке дейінгі ұйымда оқу процесін білім беру құрылымдаушыларын пайдалана отырып жобалау дағдыларын қалыптастыру, балалардың шығармашылық және өнертапқыштық қабілеттерін дамытуға, логикалық және алгоритмдік ойлаудың негізгі компоненттерін қалыптастыруға бағытталған ұйымдастырылған оқу әрекетін құрылымдау, АКТ-технологияларын қолдану арқылы дидактикалық материалдарды, оқу құралдарын, шығармашылық өнімдерді әзірлеу дағдыларын қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасының білім беру саясатының басым бағыттарын; М.Монтессори педагогикалық жүйесіндегі мектеп жасына дейінгі балаларды ғарыштық және математикалық тәрбиелеудің инновациялық технологиялық бағыттарын біледі;
2) мектепке дейінгі ұйымдардың білім беру үдерісінде қолданылатын заманауи ғылыми-практикалық технологиялар, STEAM-оқыту мазмұнын іріктеу қағидалары туралы түсініктерді жүйелеуді; STEAM оқыту жағдайында мектеп жасына дейінгі балаларды жан-жақты дамыту үшін тұтас педагогикалық үдерісті жобалау дағдыларын дамытуды қолдана алады.
3) мектепке дейінгі ұйымдарда STEAM оқытуды іске асыруды қамтамасыз ететін заманауи инновациялық технологиялар мен әдістерді іріктеу, апробациялау және енгізу құралдарын пайдалану; мектепке дейінгі ұйымда оқу процесін білім беру құрылымдаушыларын пайдалана отырып жобалау дағдыларын; балалардың шығармашылық және өнертапқыштық қабілеттерін дамытуға, логикалық және алгоритмдік ойлаудың негізгі компоненттерін қалыптастыруға бағытталған ұйымдастырылған оқу әрекетін құрылымдау, АКТ-технологияларын қолдану арқылы дидактикалық материалдарды, оқу құралдарын, шығармашылық өнімдерді әзірлеу дағдыларын меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Управление дошкольной организацией в условиях реализации Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения" для руководителей (заведующих) дошкольных организаций (далее - Программа) регламентирует обучение руководителей (заведующих) дошкольных организаций.
2. Образовательная программа направлена на развитие профессиональных компетентностей руководителей (заведующих) по управлению дошкольной организацией в условиях реализации Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 12 августа 2016 года № 499, зарегистрированный в государственном реестре нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 14235 (далее – Типовая учебная программа дошкольного воспитания и обучения), обеспечивающей моделирование образовательного процесса дошкольной организации.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности руководителя дошкольной организации с казахским и русским языками обучения по управленческой деятельности в условиях реализации Типовой учебной программы.
4. Задачи Программы:
1) обеспечить знание нормативных правовых актов, регламентирующих деятельность дошкольных организаций;
2) сформировать навыки применения современных подходов к управлению дошкольной организацией в условиях реализации Типовой учебной программы; сформировать навыки осуществления стратегического планирования, организации предметно-пространственной развивающей среды в дошкольной организации;
3) овладеть навыками мониторинга образовательного процесса, направленного на воспитание и обучение детей дошкольного возраста; развить навыки применения инновационных, информационно-коммуникационных технологий (далее – ИКТ) в управленческой деятельности.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность дошкольных организаций;
2) умеют применять современные подходы к управлению дошкольной организацией в условиях реализации Типовой учебной программы; осуществлять стратегическое планирование, организацию предметно-пространственной развивающей среды в дошкольной организации;
3) владеют навыками мониторинга образовательного процесса, направленного на воспитание и обучение детей дошкольного возраста; применения инновационных, ИКТ-технологий в управленческой деятельности.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың басшыларына (меңгерушілеріне) арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасын іске асыру жағдайында мектепке дейінгі ұйымды басқару" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйым басшыларын (меңгерушілерін) оқытуды регламенттейді.
2. Білім беру бағдарламасы мектепке дейінгі ұйымның білім беру процесін модельдеуді қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері мемлекеттік тізімінде № 14235 нөмірімен тіркелген Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушысының 2016 жылдың 12- тамызында № 499 бұйрығымен бекітілген мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасын (бұдан әрі - мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасы) іске асыру жағдайында мектепке дейінгі ұйымды басқару бойынша басшылардың (меңгерушілердің) кәсіби құзыреттілігін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру жағдайында басқарушылық қызметі бойынша қазақ және орыс тілдерінде оқытатын мектепке дейінгі ұйым басшыларының кәсіби құзыреттілігін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілер туралы біліммен қамтамасыз ету;
2) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың Үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру жағдайында мектепке дейінгі ұйымды басқарудың заманауи тәсілдерін қолдану дағдыларын қалыптастыру, мектепке дейінгі ұйымда пәндік-кеңістіктік даму ортасын ұйымдастыру, стратегиялық жоспарлауды іске асыру дағдыларын дамыту;
3) мектеп жасына дейінгі балаларды оқытуға және тәрбиелеуге бағытталған білім беру үдерісін зерделеуді меңгерту, басқарушылық қызметінде инновациялық, ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану (бұдан әрі – АКТ) дағдыларын дамыту.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) мектепке дейінгі ұйымдардың қызметін нормативтік құқықтық актілерін біледі;
2) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың Үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру жағдайында мектепке дейінгі ұйымды басқарудың заманауи тәсілдерін біледі; стратегиялық жоспарлауды, мектепке дейінгі ұйымда пәндік-кеңістіктік даму ортасын ұйымдастыруды жүзеге асыра алады;
3) мектеп жасына дейінгі балаларды оқытуға және тәрбиелеуге бағытталған білім беру үдерісін зерделеуді, басқарушылық қызметінде инновациялық және ақпараттық-коммуникативтік (Бұдан әрі – АКТ) технологияларын қолдану дағдыларын меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Применение технологии 3D-принтинга в образовании" для учителей организаций среднего образования и педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей организаций среднего образования и педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение профессиональных компетентностей учителей организаций среднего образования и педагогов организаций дополнительного образования по использованию средств 3D-принтинга, изучению системы оценки знаний и организации межпредметных связей в процессе преподавания предметов.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение профессиональных компетентностей учителей организаций среднего образования и педагогов организаций дополнительного образования для детей с казахским и русским языками обучения в области применения средств 3D-принтинга.
4. Задачи Программы:
1) обеспечить изучение основ 3D-моделирования и управления 3D-принтером;
2) сформировать навыки применения основных методик планирования и проектирования уроков с использованием средств 3D-принтинга; научить применять средства 3D-принтинга в преподавании предметов и организовывать проектную деятельность обучающихся в области конструирования и применения изделий напечатанных на 3D-принтере;
3) сформировать навыки планирования внеклассной работы по 3D-принтингу; применения средств 3D-принтинга в организации межпредметных проектов для формирования функциональных исследовательских навыков обучающихся.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают основы 3D-моделирования и управления 3D-принтером; основные методики планирования и проведения уроков с использованием средств 3D-принтинга;
2) умеют применять основные методики планирования и проектирования уроков с использованием средств 3D-принтинга; применять средства 3D-принтинга в преподавании предметов и организовывать проектную деятельность обучающихся в области конструирования и применения изделий напечатанных на 3D-принтере;
3) владеют навыками применения средств 3D-принтинга в организации межпредметных проектов для формирования функциональных исследовательских навыков обучающихся.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының мұғалімдеріне және балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдарының педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Білім беруде 3D-притинг технологиясын қолдану" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының мұғалімдерін және қосымша білім беру ұйымдарының педагогтерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама 3D-принтинг құралдарын қолдану, пәндерді оқыту үдерісінде білімді бағалау және пәнаралық байланысты ұйымдастыру жүйесін зерттеу бойынша қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары мұғалімдерінің және балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары педагогтерінің кәсіби құзыреттілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру мазмұны аясында 3D-принтинг құралдарын қолдану саласында қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары мұғалімдерінің және балаларға арналған қосымша білім беру ұйымдары педагогтерінің кәсіби құзыреттілігін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) 3D-модельдеу және 3D-принтинг құралдарын басқару негіздерін; 3D-принтинг құралдарын қолдана отырып, сабақтарды жоспарлау мен өткізудің негізгі әдістемелерін білуді қамтамасыз ету;
2) 3D-модельдеу мен білім алушылардың жалпы ақпараттық құзыреттілігін дамыту үшін робототехника құралдарын пайдалана отырып, сабақты жобалаудың тәсілдерін; 3D-принтинг бойынша сабақтан тыс жұмыстарды жоспарлау дағдыларын қалыптастыру;
1) білім алушылардың функциональдық зерттеу дағдыларын қалыптастыру үшін пәнаралық жобаларды ұйымдастыруда 3D-принтинг құралдарын қолдануды үйрету.
5. Курстың соңында тыңдаушылар:
1) 3D-модельдеу және 3D-принтинг құралдарын басқару негіздерін; 3D-принтинг құралдарын қолдана отырып, сабақтарды жоспарлау мен өткізудің негізгі әдістемелерін біледі және түсінеді;
2) 3D-модельдеу мен білім алушылардың жалпы ақпараттық құзыреттілігін дамыту үшін робототехника құралдарын пайдалана отырып, сабақты жобалаудың тәсілдерін; 3D-принтинг бойынша сабақтан тыс жұмыстарды жоспарлау дағдыларын меңгереді;
3) білім алушылардың функциональдық зерттеу дағдыларын қалыптастыру үшін пәнаралық жобаларды ұйымдастыруда 3D-принтинг құралдарын қолдана алады.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;

3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом (далее – УТП) курса в режиме очного обучения согласно Приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 72 часа. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно Приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 48 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах обучения в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельные работы, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), промежуточное тестирование и итоговое тестирование. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: семинар, практическая работа, тренинг, круглый стол, презентация мини-урока, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-консультация.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Применение технологии
3D-принтинга в образовании"
для учителей организаций
среднего образования и
педагогов организаций
дополнительного образования
для детей с казахским и русским
языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Семинар
Мастер-класс
Круглый стол
Защита проекта
Итоговое тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
2
2
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, утвержденные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов организаций среднего образования
2
2
2
Психолого-педагогический модуль
4
4
2.1
Психолого-педагогические особенности организации учебной деятельности на уроках. Сущность личностно-ориентированного и компетентностного подхода в обучении
2
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение детей с особыми образовательными потребностями
2
2
3
Содержательный модуль
6
18
4
20
2
2
4
56
3.1
Введение в 3D-принтинг. История развития технологии
2
2
3.2
Области применения и значимость технологий 3D-принтинга в учебных дисциплинах
2
2
3.3
Использование 3D-принтера в учебном процессе. Обзор 3D-принтеров (технические характеристики и особенности)
2
2
3.4
Рассмотрение принципа работы 3D-принтеров. Строение. Техника безопасности использования 3D-принтера в классе
2
2
3.5
Инструкция по применению 3D-принтера (настройка, калибровка и начало работы)
2
2
3.6
Управление 3D-принтером. Настройка, калибровка отладка
2
2
3.7

3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы кезінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақ (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курстар үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерін қалыптастыру деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалау критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының мұғалімдеріне
және балаларға арналған
қосымша білім беру
ұйымдарының педагогтеріне
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының
"Білім беруде 3D-принтинг
технологиясын қолдану"
білім беру бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдау сабағы
Практикалық жұмыс
Семинар
Шеберлік сыныбы
Дөңгелек үстел
Жобаны қорғау
Қорытынды тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
2
2
1.1
Нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаттары. Орта білім беру мұғалімдерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
2
2
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
4
2.1
Сыныптағы оқу әрекетін ұйымдастырудың психологиялық-педагогикалық ерекшеліктері. Оқытудағы тұлғаға бағдарланған және құзыреттілік тәсілдің мәні
2
2
2.2
Арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларды психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
3
Мазмұндық модуль
6
18
4
20
2
2
4
56
3.1
3D-принтингті ендіру. Технологияның даму тарихы.
2
2
3.2
Білім беру пәндерінде 3D-принтинг технологияларын қолдану саласы және маңыздылығы
2
2
3.3
Оқу процесінде 3D-принтерді пайдалану. 3D-принтерлерге шолу (техникалық сипаттамасы мен ерекшеліктері).
2
2
3.4
3D-принтерлердің жұмыс принциптерін қарастыру. Құрылымы. 3D-принтерді сыныпта пайдаланудың техникалық қауіпсіздігі.
2
2
3.5
3D-принтерді пайдалану туралы нұсқаулық (бапқа келтіру, калибрлеу және іске қосу
2
2
3.6
3D-принтермен жұмыс істеу. Бапқа келтіру, калибрлеу, оңдау
2
2
3.7

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 27
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 161
Приложение 118
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя географии" для учителей географии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя географии" для учителей географии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регулирует обучение учителей географии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие у учителей профессиональных компетенций по методике преподавания географии.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя географии в организациях среднего образования с казахским и русским языками обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами; психолого-педагогические аспекты методики преподавания географии в старших классах и адаптировать их в практику преподавания предмета; концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по географии; последовательности его планирования в соответствии с принципом спиральности;
2) сформировать навыки отбора и систематизации содержания обучения предмету в соответствии с принципами межпредметной интеграции; развить методические компетенции, связанные с разработкой технологических карт уроков и отбором организационных форм и методов обучения географии; определение содержания работы с картой, графиками и другими географическими объектами;
3) овладеть навыками коллаборативного взаимодействия учителей географии в условиях сетевого сообщества для профессионального развития преподавания предмета; профессиональной компетентностью по применению информационно-коммуникационных технологий в обучении.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами; психолого-педагогические аспекты методики преподавания географии в старших классах и адаптировать их в практику преподавания предмета; концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по географии; последовательности его планирования в соответствии с принципом спиральности;

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
27-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
118-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының география пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "География пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының география пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "География пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының география пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама география пәні мұғалімдерінің оқыту әдістемесі бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеті, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты география пәнін оқыту әдістемесі бойынша қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының мұғалімдердің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Орта білім беру ұйымдарының жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен кағидаларын; практикада пәнді оқытуға бейімдеу және жоғары сыныптарда география пәнін оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін; концептуалды идеяларын, география пәні бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны мен құрылымын, шиыршық тәрізді ұстанымдар негізінде география пәні бойынша оқу материалдарын жоспарлауды қамтамасыз етуді үйрену;
2) пәнаралық кіріктіру ұстанымдарына сәйкес пәнді оқытудың мазмұнын жүйелеу және іріктеу дағдыларын қалыптастыру, сабақтың технологиялық карталарын құрастыру бойынша география пәнін оқытуды ұйымдастыру әдістері мен нысандарын, картамен, графикалармен т.б. географиялық объектілермен жұмыс мазмұнын анықтау арқылы әдістемелік құзіреттерін дамыту;
3) оқытуда ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту, пәнді оқытуда кәсібилігін дамыту үшін география мұғалімдерінің желілік қауымдастық жағдайында өзара ынтымақтастық дағдыларын жетілдіру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Орта білім беру ұйымдарының жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен кағидаларын; практикада пәнді оқытуға бейімдеу және жоғары сыныптарда география пәнін оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін; концептуалды идеяларын, география пәні бойынша оқу бағдарламаларының мазмұны мен құрылымын, шиыршық тәрізді ұстанымдар негізінде география пәні бойынша оқу материалдарын жоспарлауды қамтамасыз етуді біледі;

2) умеют делать отбор и систематизацию содержания обучения предмету в соответствии с принципами межпредметной интеграции; развивать методические компетенции, связанные с разработкой технологических карт уроков и отбором организационных форм и методов обучения географии; определять содержания работы с картой, графиками и другими географическими объектами;
3) владеют навыками коллаборативного взаимодействия учителей географии в условиях сетевого сообщества для профессионального развития преподавания предмета; профессиональной компетентностью по применению информационно-коммуникационных технологий в обучении.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются в режиме:
1) очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме очного обучения (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа, презентация мини-урока (мини-мероприятия), итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания, темы проектных работ и мини-уроков (мини-мероприятий) включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, выездное практическое занятие, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, презентация мини-урока, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.

2) пәнаралық кіріктіру ұстанымдарына сәйкес пәнді оқытудың мазмұнын жүйелеу және іріктеу дағдыларын қалыптастыру, сабақтың технологиялық карталарын құрастыру бойынша география пәнін оқытуды ұйымдастыру әдістері мен нысандарын, картамен, графикалармен т.б. географиялық объектілермен жұмыс мазмұнын анықтау арқылы әдістемелік құзіреттерін қалыптастырады;
3) оқытуда ақпараттық коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша кәсіби құзыреттіліктерін дамыту, пәнді оқытуда кәсібилігін дамыту үшін география мұғалімдерінің желілік қауымдастық жағдайында өзара ынтымақтастық дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаға 1-қосымшаға сәйкес күндізгі оқу режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі – ОТЖ) сай күндізгі оқу ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу нысаны өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес аралас оқу (Blended Learning - блендед лҰнинг) оқу-тақырыптық жоспарға сай аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және ол үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізіледі.
10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференция, дөңгелек үстел, шағын сабақ (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, мәселелерді бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курстар үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров: "Формирование предметно-языковых компетенций учителей в условиях реализации полиязычного образования" для учителей физики, химии, биологии, информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей физики, химии, биологии и информатики, имеющих уровень владения английским языком не менее А2.
2. В Программе отражен метод спирального обучения по совершенствованию уровня английского языка в каждом модуле с опорой на требования общеевропейского стандарта к уровню языковых компетенций CEFR (Common European Framework of Reference – Коммон Еуропеан Фреймворк оф Референс), CLIL (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лэнгуидж Интегритед Ленинг) и методики интегрированного обучения языка и предмета (Teaching Knowledge Test Content and Language Integrated Learning - Тичинг Нолидж Тест Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) (далее – ТКТ CLIL).
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является совершенствование уровня владения английским языком от уровня А2 до уровня В1-В2 согласно общеевропейской шкале языковых компетенций CEFR и освоение учителями методики преподавания предметов естественно-математического направления (далее – предметы ЕМН) на английском языке.
4. Задачи Программы:
1) изучить особенности учебного процесса на основе методики интегрированного обучения предметов ЕМН на английском языке ТKT CLIL;
2) развить навыки применения метода спирального обучения по совершенствованию уровня английского языка в каждом модуле с опорой на требования общеевропейского стандарта к уровню языковых компетенций CEFR;
3) овладеть навыками проектирования урока по методу ТКТ CLIL с использованием интерактивных методов обучения в соответствии с навыками XXI века по предметам ЕМН; навыками применения ИКТ в учебном процессе.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают особенности учебного процесса на основе методики интегрированного обучения предметов ЕМН на английском языке ТKT CLIL;
2) умеют применять метод спирального обучения по совершенствованию уровня английского языка в каждом модуле с опорой на требования общеевропейского стандарта к уровню языковых компетенций CEFR;
3) владеют навыками проектирования урока по методу ТКТ CLIL с использованием интерактивных методов обучения в соответствии с навыками XXI века по предметам ЕМН; навыками применения ИКТ в учебном процессе.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының физика, химия, биология, информатика пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Көптілді білім беруді іске асыру жағдайында мұғалімдердің пәндік-тілдік құзыреттіліктерін қалыптастыру" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) ағылшын тілін А2 деңгейінен кем емес меңгерген физика, химия, биология, информатика пәндері мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарламада жалпы еуропалық стандарттар талаптары тілдік құзыреттілік деңгейлеріне CEFR (Common European Framework of Reference – Коммон Еуропеан Фреймворк оф Референс), CLIL (Content and Language Integrated Learning – Контент энд Лэнгуидж Интегритед ЛҰнинг) және интеграцияланған тілдік және пәндік оқыту әдістері (Teaching Knowledge Test Content and Language Integrated Learning - тичинг нолидж тест контент энд лангуидж интегрейтид ленинг) (бұдан әрі – ТКТ CLIL) негізделген әр модульде ағылшын тілін жетілдіру бойынша спиральды оқыту әдісі көрсетілген.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты CEFR жалпы еуропалық тілдік құзыреттілік шкаласына сәйкес ағылшын тілін меңгеру дағдыларын А2 деңгейінен B1-B2 деңгейіне дейін жетілдіру және жаратылыстану-математика бағыттарындағы (бұдан әрі - ЖМБ) пәндерді ағылшын тілінде оқыту әдістемесін мұғалімдердің меңгеруі болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) ағылшын тілін меңгеру деңгейін пәнді ағылшын тілінде оқытудың қажетті деңгейіне дейін кезең кезеңмен жетілдіру, TКT CLIL ағылшын тілінде ЖМБ пәндерін кіріктіріп оқыту әдістемесінің негізінде оқу үдерісінің ерекшеліктерін үйрету;
2) ЖМБ пәндері бойынша ХХІ ғасыр дағдыларына сәйкес оқытудың интербелсенді әдістерін пайдаланып, ТКТ CLIL әдісі бойынша сабақты жобалау біліктерін қалыптастыру;
3) ЖМБ пәндері бойынша ХХІ ғасыр дағдыларына сәйкес оқытудың интербелсенді әдістерін пайдаланып, оқу үдерісінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды (бұдан әрі - АКТ) қолдану бойынша құзіреттілігін қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) TКT CLIL ағылшын тілінде ЖМБ пәндерін кіріктіріп оқыту әдістемесінің негізінде оқу үдерісінің ерекшеліктерін біледі;
2) жалпы еуропалық стандарттар талаптары CEFR тілдік құзыреттілік деңгейлеріне негізделген әр модульде ағылшын тілін жетілдіру бойынша спиральды оқыту әдісін қолдана алады;
3) ЖМБ пәндері бойынша ХХІ ғасыр дағдыларына сәйкес оқытудың интербелсенді әдістерін пайдаланып, ТКТ CLIL әдісі бойынша сабақты жобалау дағдыларын меңгереді; оқу процесінде АКТ пайдалану дағдыларын меңгереді.

Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Продолжительность курсового обучения составляет 640 академических часов согласно учебно-тематическому плану (далее - УТП) согласно приложению к Программе
7. Программа состоит из 2 модулей:
1) модуль 1 – трехуровневый интенсивный английский язык для учителей предметов ЕМН (Three-level Intensive English Language for Subject Teachers – фри лэвэл интенсив инглиш лангуидж фо сабжект тичез) – 480 часов;
2) модуль 2 - методика интегрированного обучения предметов ЕМН на английском языке (TKT CLIL) – 160 часов.
8. В содержании модулей рассматриваются основные вопросы в соответствии с УТП Программы согласно приложению к Программе.
9. При организации образовательного процесса используются активные методы развития языковых навыков, технологии и стратегии эффективного повышения уровня лингвистических компетенций, а также проводится ежедневная рефлексия, микропреподавание в целях выявления уровня усвоения материала и его применении в собственной практической деятельности, самостоятельная работа слушателя.
10. Образовательный процесс включает интерактивные методы обучения: практическая работа, тренинг, мастер-класс, конференция, круглый стол, микропреподавание, ролевые игры, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, совместное решение вопросов.
11. В качестве контроля усвоения методики преподавания предметов ЕМН на английском языке предусмотрен экзамен университета Кембридж TKT CLIL по завершению обучения.
12. В целях оценивания лингвистических компетенций слушателями сдается итоговый тест определения уровня языковых навыков.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Формирование
предметно-языковых
компетенций учителей в
условиях реализации
полиязычного образования" для
учителей физики, химии,
биологии, информатики школ с
казахским и русским языками
обучения
Учебно-тематический план курса
День
Тематика занятий
Языковые навыки
Тест
Всего
Слушание (Listening – Лиснинг)
Говорение (Speaking – Спикинг)
Чтение (Reading – Ридинг)
Письменность (Writing - Райтинг)
Трехуровневый интенсивный английский язык для учителей предметов ЕМН
(Three-level Intensive English Language for Subject Teachers) 480 ч.

3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарламаның қосымшасы бойынша оқу-тақырыптық жоспарына (бұдан әрі - ОТЖ) сәйкес курстың ұзақтығы 640 академиялық сағатты құрайды.
7. Бағдарлама 2 модульден тұрады:
1) 1-модуль – ЖМБ пәндердің мұғалімдеріне арналған үшдеңгейлі үдемелі ағылшын тілі (Intensive English Language for Subject Teachers - интенсив инглиш лангуидж фо сабжект тичез) - 480 сағат;
2) 2-модуль –ЖМБ пәндерін ағылшын тілінде пән мен тілді кіріктіріп оқыту әдістемесі (TKT CLIL) – 160 сағат.
8. Модульдердің мазмұнында Бағдарламаның қосымшасы бойынша осы Бағдарламаның оқу-тақырыптық жоспарына сәйкес негізгі сұрақтар қарастырылады.
9. Білім беру процесін ұйымдастыру барысында тілдік дағдыларды дамытудың белсенді әдістері, лингвистикалық құзыреттілік деңгейін тиімді арттыру стратегиясы және технологиясы пайдаланылады, сонымен қатар күнделікті материалдарды меңгеру деңгейін анықтау және алған білімін өз тәжірибесінде қолдану мақсатында рефлексия және микро оқыту, тыңдаушының өзіндік жұмысы өткізіледі.
10. Білім беру үдерісі оқытудың интербелсенді әдістері арқылы жүзеге асырылады: тәжірибелік жұмыс, тренинг, шеберлік сыныбы, конференция, дөңгелек үстел, микро оқыту, рөлдік ойындар, кейс әдісі, бейнефильмдерді талқылау, мәселені бірлесіп талқылау.
11. ЖМБ пәндерді ағылшын тілінде оқыту әдістемесін меңгеруді бақылау мақсатында оқу аяқталған соң Кембридж университетінің TKT CLIL емтиханы көзделген.
12. Тыңдаушылардың лингвистикалық құзыреттіліктерін бағалау мақсатында тілдік дағдылар деңгейін анықтау үшін қорытынды тест алынады.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының физика, химия,
биология, информатика пәндері
мұғалімдеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Көптілді білім беруді іске
асыру жағдайында
мұғалімдердің пәндік-тілдік
құзыреттіліктерін
қалыптастыру" білім беру
бағдарламасына
қосымша
Оқу-тақырыптық жоспар
Күн
Сабақтың тақырыптары
Тілдік дағдылар
Тест
Барлығы:
Тыңдалым (Listening – Лиснинг)
Сөйлеу (Speaking – Спикинг)
Оқу (Reading – Ридинг)
Жазу (Writing - Райтинг)
ЖББ пәндердің мұғалімдеріне арналған үш деңгейлі интенсивті ағылшын тілі
(Three-level Intensive English Language for Subject Teachers) 480 сағ.

160
Итого:
640
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 29
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 161
Приложение 120
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы программирования как фактор развития цифрового пространства" для учителей информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы программирования как фактор развития цифрового пространства" для учителей информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетенций по изучению основ программирования у учителей информатики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессионального уровня учителей информатики в рамках изучения языков программирования.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами; изучить психолого-педагогические аспекты методики преподавания информатики и адаптирование методики преподавания;
2) сформировать навыки использования современных языков компьютерного и мобильного программирования;
3) овладеть навыками эффективной работы с автоматизированными информационными системами.
5. По завершении курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами; психолого-педагогические аспекты методики преподавания информатики и адаптирование методики преподавания;
2) умеют использовать современные языки компьютерного и мобильного программирования;
3) владеют навыками эффективной работы с автоматизированными информационными системами.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса

160
Қорытынды:
640
Ескерту: 1 академиялық сағат - 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
29-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
120-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бағдарламалау негіздері цифрлық кеңістікті дамытудың факторы ретінде" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика пәні мұғалімдеріне арналған "Бағдарламалау негіздері цифрлық кеңістікті дамытудың факторы ретінде" педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының информатика пәні мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама бағдарламалау негіздерін меңгеру бойынша мұғалімінің кәсіби құзыреттілігін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарлама мақсаты бағдарламалау негіздерін меңгеру аясында информатика пәні мұғалімдерінің кәсіби деңгейлерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаларын зерделеу, информатика пәнін оқытудың психологиялық-педагогикалық әдістемесі аспектілерін үйрету;
2) информатика пәні мұғалімдеріне заманауи компьютерлік және мобильді бағдарламалау тілдерін таныстыру және меңгерту;
3) тыңдаушылардың қазіргі білім беру саласындағы автоматтандыру ақпараттық жүйелерімен жұмыс жасау дағдыларын арттыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаларын зерделеу, информатика пәнін оқытудың психологиялық-педагогикалық әдістемесі аспектілерін біледі;
2) информатика пәні мұғалімдеріне заманауи компьютерлік және мобильді бағдарламалау тілдерін қолдана алады;
3) тыңдаушылардың қазіргі білім беру саласындағы автоматтандыру ақпараттық жүйелерімен жұмыс жасау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалауды ұйымдастыру, нысандары мен әдістері

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Психолого-педагогические аспекты реализации модели 4 К в условиях начального образования" для учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей профессиональным компетенциям по методике преподавания в начальных классах в условиях содержания образования. Отбор содержания и разработка методики преподавания позволяют определить эффективные формы и методы обучения, возможности применения инновационных образовательных технологий, информационно-коммуникационных технологий.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является совершенствование педагогического мастерства учителей начальных классов в контексте модели 4К и внедрения системы критериального оценивания.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе начального образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) изучить психолого-педагогические аспекты методики преподавания в начальной школе и адаптировать их в практику для формирования критического мышления, коммуникабельности и креативности у учащихся начальных классов;
3) сформировать навыки взаимообучения и сотрудничества, умения работать в команде; развивать умение использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения; развивать профессиональную компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий обучения.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе начального образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) умеют формировать психолого-педагогические аспекты методики преподавания в начальной школе и адаптировать их в практику для формирования критического мышления, коммуникабельности и креативности у учащихся начальных классов;
3) владеют навыками взаимообучения и сотрудничества, умения работать в команде; развивать умение использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения; развивать профессиональную компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий обучения.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бастауыш білім беру жағдайында 4К моделін жүзеге асырудың психологиялық-педагогикалық аспектілері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бастауыш сынып мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Білім беру бағдарламасы бастауыш сынып мұғалімдерінің оқыту әдістемесі бойынша кәсіби құзіреттеріне оқытуға бағытталған. Мазмұнды таңдау мен оқыту әдістемесін әзірлеу оқытудың тиімді формалары мен әдістері, инновациялық білім беру технологияларын, ақпараттық – коммуникациялық технологияларды қолдану мүмкіндіктеріне қол жеткізеді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты 4К моделі мәнмәтінінде және критериалды бағалау жүйесін енгізуде мұғалімдердің педагогикалық шеберлігін жетілдіру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім мазмұнының жаңартылуы жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың нормативті құқықтық актілермен бекітілген негізгі бағыттарын зерделеу;
2) бастауыш сынып оқушыларында сыни ойлауды, коммуникативтілікті және креативтілікті қалыптастыру үшін бастауыш мектепте оқытуда психологиялық-педагогикалық әдістемелердін негіздерін зерделеу және оларды тәжірибеде бейімдеу;
3) өзара оқыту және серіктестік дағдыларын, командада жұмыс істей білуін қалыптастыру, оқу мақсаттарына қол жеткізуге арналған критериалды бағалау жүйесін қолдана білуін дамыту,оқытудың ақпараттық-коммуникативтік технологияларын қолдану бойынша кәсіби құзіреттіліктерін дамыту.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) 4К моделін енгізу жағдайында білім беру процесін жобалаудың функционалдық негіздерді, білім сапасының заманауи талаптарын анықтайтын негізгі нормативті-құқыттык актілерін біледі;
2) бастауыш мектеп педагогтерінің кәсіби құзыреттерін дамытуда психологиялық-педагогикалық ілеспелеудің қазіргі бағыттарын, оқушыларда функционалдық сауаттылықты қалыптастыруға арналған оқытудың белсенді стратегияларын пайдалануды, оқушылардың қажеттіліктерін есепке алып саралау тәсілдерін іске асыруды қолданады;
3) қысқа мерзімді сабақ жоспарын жобалаудың, оқу мақсаттарына қол жеткізуге арналған критериалды бағалаудың; өз әрекетіне талдау жасау негізінде тиімді әдістер және құралдармен педагогикалық тәжірибені жүзеге асырудың; заманауи STEM (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) және ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың (бұдан әрі - АКТ) кәсіби педагогикалық өзара әрекетін және өзін дамыту дағдыларын меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей русского языка и литературы" для учителей русского языка и литературы 1-4 классов организаций среднего образования с казахским языком обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей русского языка и литературы организаций среднего образования с казахским языком обучения.
2. Программа направлена на повышение профессиональной компетентности учителей русского языка и литературы и переосмысление педагогических подходов в связи с происходящей модернизацией системы образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение профессиональных компетентностей учителя русского языка по реализации целей и задач содержания образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) сформировать умения проектировать урок русского языка с использованием интерактивных и инновационных методов обучения;
3) развить навыки практического применения методов и приемов формирования критического мышления.
5. По завершению курсов слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) умеют проектировать урок русского языка с использованием интерактивных и инновационных методов обучения;
3) владеют навыками практического применения методов и приемов формирования критического мышления.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы оценивания результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее - УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәнінің 1-4 сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттеліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі және әдебиеті мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерінің кәсіби құзыреттілігін арттыру және білім беру жүйесінде болып жатқан модернизацияға байланысты педагогикалық амалдарын қайта ойластыруына бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарлама мақсаты орыс тілі мен әдебиеті мұғалімінің білім беру мазмұнын жетілдіру мақсаттары мен міндеттерін іске асыру бойынша кәсіби құзыреттерін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік құқықтық актілерімен бекітілген, орта білім беру жүйесіндегі негізгі бағыттарын және мемлекеттік саясат принциптерін; оқу бағдарламалары бойынша "Орыс тілі" пәнін оқытудың әдістемелік аспектілерін зерделеу;
2) интерактивті және инновациялық оқыту әдістерін пайдаланумен орыс тілі сабағын жобалау іскерлігін қалыптастыру;
3) сыни ойлау әдіс-тәсілдерін қалыптастыруды тәжірибелік қызметінде қолдану дағдыларын дамыту;
5. Курстар аяқталған соң тыңдаушылар:
1) білім беру сапасына қойылатын заманауи талаптарды анықтайтын негізгі нормативтік-құқықтық актілерін, білім беру мазмұнын жетілдіруді іске асыру механизмдерін; білім беру мазмұнын жетілдіру контексінде "Орыс тілі" пәні бойынша оқу бағдарламаның құрылымы мен мазмұнын біледі;
2) бағдарламаның талаптарына сәйкес сабақты сауатты жоспарлайды, оқытудың интербелсенді және инновациялық әдістерін ескере отырып, сан алуан формаларын жинақтайды;
3) оқушылардың сын тұрғысынан ойлауына бағытталған заманауи инновациялық технологияларын игереді.
3-тарау. Бағдарлама құрылымы және мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативті модульдің тақырыптары кіріс сауалнамасы барысында тыңдаушылармен анықталады.
4-тарау. Білім беру үрдісін ұйымдастыру, формалар мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады.

Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя русского языка и литературы" для учителей русского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с казахским языком обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя русского языка и литературы" для учителей русского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с казахским языком обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей русского языка и литературы организаций среднего образования с казахским языком обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей русского языка и литературы эффективному преподаванию с учетом содержания учебников, на решение трудных вопросов при изучении тем по учебным программам в 5-9 классах, на формирование навыков использования методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является совершенствование профессиональной компетентности учителя в рамках реализации образовательной программы по предмету "Русский язык и литература" в 5-9 классах.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, отражающие основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования;
2) сформировать умения моделирования и эффективного использования проблемных заданий и подходов, способствующих развитию исследовательских навыков учащихся и применять их в соответствии с содержанием;
3) сформировать умения использования на практике инновационных форм, методов, приемов и IT-технологий, обеспечивающих эффективность урока; практические умения и навыки применения методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, отражающие основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования;
2) умеют моделировать и эффективно использовать проблемные задания и подходы, способствующие развитию исследовательских навыков учащихся и применять их в соответствии с содержанием;

Қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәнінің 5-9 сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктері дамыту" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәнінің 5-9 сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктері дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - бағдарлама) қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерін оқулық мазмұнын ескере отырып, тиімді оқытуға үйретуге, 5-9-сыныптарда оқу бағдарламалары бойынша тақырыптарды зерделеу кезінде қиын мәселелерді шешуге, оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін пайдалану дағдыларын қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты орыс тілі мен әдебиеті пәні бойынша 5-9-сыныптарда білім беру бағдарламалары бойынша орыс тілі мен әдебиеті мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) орта білім беру педагогтерінің жұмысын реттейтін орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаттарын қамтитын нормативтік-құқықтық актілерді; білім беру мазмұнының психологиялық-педагогикалық негіздерін зерделеу;
2) оқушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытуға ықпал ететін проблемалық тапсырмалар мен тәсілдерді модельдеу және жетілдірілген бағдараламға сәйкес қолдана білуін қалыптастыру;
3) орыс тілі мен әдебиеті бойынша оқу жұмысын тиімді жоспарлаудың практикалық дағдыларын, сабақтың тиімділігін қамтамасыз ететін инновациялық формалар, әдіс-тәсілдер мен IT-технологияларды практикада пайдалана білуін және оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін қолдана білу дағдыларын меңгерту.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім беру бағдарламалары бойынша тиімді оқыту механизмдерін; білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында оқыту үдерісінің заманауи тәсілдерінің өзектілігі мен мәнін, айырықша ерекшеліктерін, білім беру мазмұнының психологиялық-педагогикалық негіздерін біледі;
2) тұлғаның функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған проблемалық міндеттер мен шығармашылық тапсырмаларды жоспарлайды және әзірлейді, оқыту үдерісіне инновациялық әдістер мен IT-технологияларды енгізу механизмдерін құра алады;

3) владеют навыками использования на практике инновационных форм, методов, приемов и IT-технологий, обеспечивающих эффективность урока; практические умения и навыки применения методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно - правовой;
2) психолого – педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) в соответствии с учебно–тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное – 16 часов, дистанционное – 8 часов, самостоятельное – 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителя русского языка и
литературы" для учителей

3) орыс тілі мен әдебиеті бойынша оқу жұмысын тиімді жоспарлаудың практикалық дағдыларын, орыс тілі мен әдебиетке тиімді оқытуды ұйымдастыру жолдарын; оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін қолдану дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
3. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульді кіріс сауалнамасы барысында тыңдаушылар анықтайды.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Күндізгі оқыту режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспарына сәйкес (бұдан әрі-ОТЖ) осы Бағдарламаның 1-қосымшасы бойынша ұйымдастырылады. Күндізгі курстар 80 сағатты құрайды. Бір апталық курсты ұйымдастыру кезінде ОТЖ екі есеге қысқарады, сабақтың тақырыбы мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) Аралас оқыту (Blended Learning - блендид лҰнинг) осы бағдарламаның 2-қосымшасы бойынша аралас оқыту режиміндегі оқу-тақырыптық жоспарына сәйкес ұйымдастырылады және үш кезеңде оқытуды қарастырады: күндізгі - 16 сағат, қашықтық – 8 сағат, өздік - 56 сағат. Күндізгі оқыту курстың бірінші және соңғы күні 8 сағаттан өткізіледі.
9. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде күндізгі және аралас режимде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында өткізіледі: өздік жұмыс, жоба жұмысы, шағын сабақты презентациялау (шағын іс-шара), қорытынды тестілеу, сонымен қатар аралас оқыту режиміндегі курс үшін аралық тестілеу. Өздік жұмыс үшін тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмысы мен шағын сабақтарды (шағын іс-шаралар) жобалау курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі-ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру үдерісі оқытудың интерактивті формалары мен әдістерін қамтиды: дәріс, семинар, практикалық жұмыс, көшпелі практикалық сабақ, тренинг, шеберлік сыныбы, дөңгелек үстел, шағын сабақты презентациялау, сонымен қатар вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес беру және курс тыңдаушыларының аралас оқыту режимінде өзін-өзі оқытуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыеттіліктерінің қалыптасқандық деңгейін анықтау үшін профессорлық-оқытушылық құрам бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері мен бағалау критерийлерін әзірлейді, ол курстың оқу-әдістемелік кешеніне кіреді.
Қазақ тілінде оқытатын орта
білім беру ұйымдарының орыс

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 33
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 161
Приложение 124
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя русского языка и литературы" для учителей русского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с русским языком обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя русского языка и литературы" для учителей русского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с русским языком обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей русского языка и литературы организаций среднего образования с русским языком обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей профессиональным компетенциям в области языкового образования и методики проектирования образовательного процесса по русскому языку и литературе на основе спиральной модели обучения.
Глава 2. Цели и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя в области методики проектирования образовательного процесса по русскому языку и литературе.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) сформировать профессионально-педагогические умения отбора и систематизации содержания и инновационных методов обучения 4 видам речевой деятельности: слушанию, говорению, чтению и письму – на уроках русского языка;
3) развивать профессиональные компетенции в области формирования у учащихся навыков понимания, анализа, интерпретации и оценки художественных произведений на уроках литературы;
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) умеют формировать профессионально-педагогические умения отбора и систематизации содержания и инновационных методов обучения 4 видам речевой деятельности: слушанию, говорению, чтению и письму – на уроках русского языка;

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
33-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
124-қосымша
Орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәнінің 5-9 сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережесі
1. Орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәнінің 5-9 сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі- Бағдарлама) орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының орыс тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама оқыту процесіне орыс тілі мен орыс әдебиеті бойынша оқытудың спиральдік үлгісі негізінде тілдік білімді жетілдіру мен білім беру үдерісін жобалау әдістемесі саласында мұғалімдердің кәсіби құзыреттерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтиже
3. Бағдарлама мақсаты жалпы білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында орыс тілі мен әдебиеті пәні бойынша оқыту процесін жобалау әдістемесі саласында мұғалімдердің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарлама мақсатына жету үшін келесі міндеттер айқындалған:
1) орта білім беру жүйесіндегі нормативтік құқықтық актілермен бекітілген негізгі бағыттарды және мемлекет саясаты принциптерін талдау;
2) білім беру мазмұнының психологиялық-педагогикалық негізін анықтау, орыс тілі сабақтарында тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым 4 түрлі сөйлеу әрекетінің оқытудағы инновациялық әдістері мен мазмұнын кәсіби-педагогикалық жүйелей және іріктей алу білігін қалыптастыру;
3) оқытудың спиральдік үлгісі мәнмәтінінде орыс тілі мен орыс әдебиеті бойынша оқыту бағдарламасының мазмұны мен құрылымын, тұжырымдамалық идеясын меңгеру, әдебиет сабақтарында оқушылардың көркем шығармаларды түсіну, талдау, интерпретациялау және бағалау дағдыларын қалыптастыруда кәсіби құзыреттерін дамыту.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім сапасына қойылатын заманауи талаптарды анықтайтын негізгі заңдылықтар мен нормативтік-құқықтық актілерді; тілдік білім берудің психологиялық-педагогикалық негіздерін біледі;
2) әдебиет сабақтарында көркем шығармалармен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру үдерісін, орыс тілі сабақтарында 4 түрлі сөйлеу әрекеті тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым бойынша оқытудың мазмұнын жүйелей және іріктей алады;

3) владеют навыками проектирования в области формирования у учащихся навыков понимания, анализа, интерпретации и оценки художественных произведений на уроках литературы;.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой модуль;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы оценивания результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителя русского языка и
литературы" для учителей

3) орыс тілі мен әдебиеті сабақтарының қысқа мерзімді жоспарын жобалау дағдыларын; орыс тілі мен әдебиетін оқыту үдерісінде критериалды бағалау жүйесін қолдануды; тілдік білім беруді жетілдіру жағдайында сыныптан тыс жұмыстарды ұйымдастыруды меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық модуль;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптарын тыңдаушылар кіріс сауалнамасы кезінде анықтайды.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалау, формасы мен әдістері, ұйымдастырылуы
8. Біліктілік арттыру курстары мына тәртіпте ұйымдастырылады:
1) Күндізгі оқу курстың оқу –тақырыптық жоспарымен(бұдан әрі – ОТЖ) және осы Бағдарламаның 1 қосымшасымен сәйкес. Күндізгі курстың ұзақтығы 80 сағатты құрайды. Бір апталық курсты ұйымдастыруда сағат саны ОТЖ-да екі есе қысқартылады, сабақтардың тақырыбы мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) аралас оқу (Blended Learning – блендид лҰнинг) аралас оқу режиміндегі курстың оқу тақырыптық жоспарымен және осы Бағдарламаның 2 қосымшасымен сәйкес оқудың үш кезеңінен тұрады: күндізгі оқу– 16 сағат, қашықтықтан оқу– 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Курстың күндізгі оқуының бірінші және соңғы күндері 8 сағаттан өткізіледі.
9. Тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында күндізгі және аралас оқу режиміндегі оқыту үдерісін ұйымдастыру барысында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай –ақ аралас оқу режиміндегі курс үшін аралық тестілеу өткізіледі. Өзіндік жұмыс тапсырмасы, тестік тапсырмалар, жоба жұмысының тақырыптары және шағын сабақтар курстың оқу әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК)енгізілген.
10. Оқыту үдерісіне дәріс, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақ, тренинг, шағын сабақ таныстырылымы, мәселені бірге шешу, сондай-ақ вебинар, онлайн-кеңес және аралас оқу режиміндегі курс үшін тыңдаушының өзіндік оқуы сияқты оқытудың интербелсенді түрі мен әдістері кіреді.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттілігінің қалыптасқан деңгейін анықтау үшін Бағдарламаның мазмұнын меңгерудің параметрлері мен бағалау критерийлері профессорлық-оқытушылық құраммен құрастырылады және курстың ОӘК-не кіреді.
Орыс тілінде оқытатын орта
білім беру ұйымдарының орыс

3.13
Проектирование урока литературы по развитию навыков анализа и интерпретации на примере изучения произведения М.Е. Салтыкова-Щедрина "Сказка о том, как один мужик двух генералов прокормил" в 7 классе на основе учебника издательства "Мектеп"
2
2
3.14
Проектирование урока литературы по развитию навыков оценки и сравнительного анализа на примере изучения произведения В. Шукшина "Чудик" в 8 классе на основе учебника издательства "Мектеп"
2
2
3.15
Проведение и разбор уроков по русской литературе в 5/6/7/8 классах в условиях языкового образования
8
8
3.16
Применение системы критериального оценивания на уроках русского языка и литературы. Формативное и суммативное оценивание. Разбор урока с примером
2
4
6
3.17
Организация внеурочной деятельности по русскому языку и литературе в условиях языкового образования
2
2
3.18
Презентация мини-уроков русского языка/литературы в условиях языкового образования
4
4
3.19
Определение уровня сформированности профессиональных компетенций учителя
2
2
4
Технологический модуль
10
10
4.1
Способы успешного применения IT-технологий в учебном процессе в условиях содержания образования
2
2
4.2
Роль технологии критического мышления, активных и интерактивных методов обучения в формировании навыков командной работы и самостоятельного добывания знаний
2
2
4.3
Критериальное оценивание учебных достижений обучающихся на уроках русского языка и литературы, в том числе детей с особыми образовательными потребностями
2
2
4.4
Использование цифровых ресурсов, оборудований и виртуальных лабораторий (BilimLand (Билим Лэнд и др.)
2
2
4.5
Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного Правительства (EGov). Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік"
2
2
5
Вариативный модуль
4
4
5.1
Специфика литературоведческого анализа художественного текста на примере изучения произведения К. Паустовского "Теплый хлеб" в 5 классе
5.2
Методика работы с текстом аннотации к детским книгам на примере изучения темы "Новогодние чудеса" в 6 классе на основе учебника издательства "Арман-ТВ"
5.3
Специфика обучения написанию заметки в газету по итогам конкурса на примере изучения темы "Обычаи и традиции казахов" в 7 классе на основе учебника издательства "Мектеп"
5.4
Практика обучения стилистическому редактированию текста с тавтологическими ошибками на примере изучения темы "Вода живая и мертвая" в 8 классе на основе учебника издательства "Арман-ТВ"
5.5
Методика обучения свертыванию информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы) на примере изучения произведения Н.Гоголя "Мертвые души" в 9 классе
Всего:
8
4
44
16
2
4
2
80

3.13
7-сыныпта ("Мектеп" баспасы оқулығы негізінде М.Е. Салтыкова-Щедриннің "Бір еркектің екі генералды қалай тамақтандырғаны туралы ертегі" шығармасын оқыту мысалында талдау және интерпретациялау дағдыларын дамыту бойынша әдебиет сабағын жоспарлау
2
2
3.14
8-сыныпта ("Мектеп" баспасы оқулығы негізінде В.М. Шукшиннің "Чудик" шығармасын оқыту мысалында бағалау және салыстырмалы талдау дағдыларын дамыту бойынша әдебиет сабағын жоспарлау
2
2
3.15
5/6/7/8 сыныптарда тілдік білім беру жағдайында орыс әдебиеті сабақтарын өткізу және талдау
8
8
3.16
Орыс тілі мен орыс әдебиеті сабақтарында критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. Мысал арқылы сабақты талдау
2
4
6
3.17
Тілдік білім беру жағдайында орыс тілі мен орыс әдебиетінен сабақтан тыс жұмысты ұйымдастыру
2
2
3.18
Тілдік білім беру жағдайында орыс тілінен/әдебиетінен шағын сабақтар таныстырылымы
4
4
3.19
Жоба қорғау
2
2
4
Технологиялық модуль
10
10
4.1
Білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында білім беру процесінде IT-технологияларды тиімді қолданудың жолдары
2
2
4.2
Командамен жұмыс жасау және өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыруда оқытудың белсенді және интербелсенді әдістерінің, сыни тұрғыдан ойлау технологиясының рөлі
2
2
4.3
Орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың және соның ішінде ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балаларды оқу жетістіктерін критериалды бағалау
2
2
4.4
Цифрлық білім беру ресурстарын және виртуалды зертханаларды пайдалану (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.)
2
2
4.5
Білім беру ұйымдарында цифрлық білім беруді ұйымдастыру: электрондық Үкімет порталымен жұмыс (EGov). "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен жұмыс
2
2
5
Вариативтік модуль
4
4
5.1
5-сыныпта К.Г. Паустовскийдің "Ыстық нан" шығармасын оқыту мысалында көркем мәтінге әдебиеттанушылық талдаудың ерекшелігі
5.2
6-сыныпта("Арман-ПВ" баспасы оқулығы негізінде) "Жаңажылдық ғажаптар" тақырыбын оқыту мысалында балаларға арналған кітаптардың аңдатпасы мәтінімен жұмыс жасау әдістемесі
5.3
7-сыныпта ("Мектеп" баспасы оқулығы негізінде) "Қазақ халқының салт-дәстүрлері" тақырыбын оқыту мысалында сайыс қорытындысы бойынша газетке жазба жазуды үйретудің ерекшелігі
5.4
8-сыныпта ("Арман-ПВ" баспасы оқулығы негізінде) "Тірі және өлі су" тақырыбын оқу мысалында тавтологиялық қателіктері бар мәтінді стилистикалық редакциялауға үйрету тәжірибесі
5.5
9-сыныпта Н.В. Гогольдің "Өлі жандар" шығармасын оқыту мысалында (сызбалар, таблицалар, ақыл-картасы, ментальды карта, формула, диаграммалар) ақпаратты қысқартуға үйретудің әдістемесі
Барлығы:
8
4
44
16
2
4
2
80

3.10
Структура и содержание учебной программы по русской литературе в контексте спиральной модели обучения
4
4
3.11
Принципы и приемы краткосрочного планирования урока русской литературы
2
2
3.12
Проектирование урока литературы по развитию навыков понимания и ответов на вопросы на примере изучения произведения В.Астафьева "Конь с розовой гривой" в 6 классе на основе учебника издательства "Мектеп"
2
2
3.13
Проектирование урока литературы по развитию навыков анализа и интерпретации на примере изучения произведения М. Салтыкова-Щедрина "Сказка о том, как один мужик двух генералов прокормил" в 7 классе на основе учебника издательства "Мектеп"
2
2
3.14
Проектирование урока литературы по развитию навыков оценки и сравнительного анализа на примере изучения произведения В.Шукшина "Чудик" в 8 классе на основе учебника издательства "Мектеп"
2
2
3.15
Проведение и разбор уроков по русской литературе в 5/6/7/8 классах в условиях языкового образования
2
4
6
3.16
Применение системы критериального оценивания на уроках русского языка и литературы. Формативное и суммативное оценивание. Разбор урока с примером
4
4
3.17
Организация внеурочной деятельности по русскому языку и литературе в условиях языкового образования
2
2
3.18
Защита проекта
4
4
4
Технологический модуль
4
6
10
4.1
Способы успешного применения IT-технологий в учебном процессе в условиях содержания образования
2
2
4.2
Роль технологии критического мышления, активных и интерактивных методов обучения в формировании навыков командной работы и самостоятельного добывания знаний
2
2
4.3
Критериальное оценивание учебных достижений обучающихся на уроках русского языка и литературы, в том числе детей с особыми образовательными потребностями
2
2
4.4
Использование цифровых ресурсов, оборудований и виртуальных лабораторий (BilimLand (Билим Лэнд и др.)
2
2
4.5
Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного Правительства (EGov). Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік"
2
2
5
Вариативный модуль
4
4
5.1
Методика работы с текстом аннотации к детским книгам на примере изучения темы "Новогодние чудеса" в 6 классе (на основе учебника издательства "Арман-ТВ")
5.2
Специфика обучения написанию заметки в газету по итогам конкурса на примере изучения темы "Обычаи и традиции казахов" в 7 классе на основе учебника издательства "Мектеп"
5.3
Практика обучения стилистическому редактированию текста с тавтологическими ошибками на примере изучения темы "Вода живая и мертвая" в 8 классе на основе учебника издательства "Арман-ТВ"
5.4
Методика обучения свертыванию информации (схемы, таблицы, интеллект-карты, ментальные карты, формулы, диаграммы) на примере изучения произведения Н.В. Гоголя "Мертвые души" в 9 классе
Онлайн-консультация по вариативному модулю
2
2
Всего:
8
4
4
4
2
2
56
80

3.10
Оқытудың спиральдік үлгісі мәнмәтінінде орыс әдебиеті бойынша оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымы
4
4
3.11
Орыс әдебиеті сабағын қысқа мерзімді жоспарлаудың ұстанымы мен тәсілдері
2
2
3.12
6-сыныпта ("Мектеп" баспасы оқулығы негізінде) В.П. Астафьевтің "Қызғылт жалды ат" шығармасын оқыту мысалында түсіну және сұраққа жауап беру дағдыларын дамыту бойынша әдебиет сабағын жоспарлау
2
2
3.13
7-сыныпта ("Мектеп" баспасы оқулығы негізінде М.Е. Салтыкова-Щедриннің "Бір еркектің екі генералды қалай тамақтандырғаны туралы ертегі" шығармасын оқыту мысалында талдау және интерпретациялау дағдыларын дамыту бойынша әдебиет сабағын жоспарлау
2
2
3.14
8-сыныпта ("Мектеп" баспасы оқулығы негізінде В.М. Шукшиннің "Чудик" шығармасын оқыту мысалында бағалау және салыстырмалы талдау дағдыларын дамыту бойынша әдебиет сабағын жоспарлау
2
2
3.15
5/6/7/8 сыныптарда тілдік білім беру жағдайында орыс әдебиеті сабақтарын өткізу және талдау
2
4
6
3.16
Орыс тілі мен орыс әдебиеті сабақтарында критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. Мысал арқылы сабақты талдау
4
4
3.17
Тілдік білім беру жағдайында орыс тілі мен орыс әдебиетінен сабақтан тыс жұмысты ұйымдастыру
2
2
3.18
Жобаны қорғау
4
4
4
Технологиялық модуль
4
6
10
4.1
Білім беру мазмұнын жағдайында білім беру процесінде IT-технологияларды тиімді қолданудың жолдары
2
2
4.2
Командамен жұмыс жасау және өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыруда оқытудың белсенді және интербелсенді әдістерінің, сыни тұрғыдан ойлау технологиясының рөлі
2
2
4.3
Орыс тілі мен әдебиеті сабақтарында оқушылардың, соның ішінде ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балалардың да оқу жетістіктерін критериалды бағалау
2
2
4.4
Цифрлық білім беру ресурстарын және виртуалды зертханаларды пайдалану (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.)
2
2
4.5
Білім беру ұйымдарында цифрлық білім беруді ұйымдастыру: электрондық Үкімет порталымен жұмыс (EGov). "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен жұмыс
2
2
5
Вариативтік модуль
4
4
5.1
6-сыныпта ("Арман-ПВ" баспасы оқулығы негізінде) "Жаңажылдық ғажаптар" тақырыбын оқыту мысалында балаларға арналған кітаптардың аңдатпасы мәтінімен жұмыс жасау әдістемесі
5.2
7-сыныпта ("Мектеп" баспасы оқулығы негізінде) "Қазақ халқының салт-дәстүрлері" тақырыбын оқыту мысалында сайыс қорытындысы бойынша газетке жазба жазуды үйретудің ерекшелігі
5.3
8-сыныпта ("Арман-ПВ" баспасы оқулығы негізінде) "Тірі және өлі су" тақырыбын оқу мысалында тавтологиялық қателіктері бар мәтінді стилистикалық редакциялауға үйрету тәжірибесі
5.4
9-сыныпта Н.В. Гогольдің "Өлі жандар" шығармасын оқыту мысалында(сызбалар, таблицалар, ақыл-картасы, ментальды карта, формула, диаграммалар) ақпаратты қысқартуға үйретудің әдістемесі
Вариативтік модуль бойынша онлайн кеңес беру
2
2
Барлығы:
8
4
4
4
2
2
56
80

Примечаие: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 34
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 161
Приложение 125
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя казахского языка" для учителей казахского языка 1-4 классов организаций среднего образования с неказахским языком обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя казахского языка" для учителей казахского языка 1-4 классов организаций среднего образования с неказахским языком обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей казахского языка организаций среднего образования с неказахским языком обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей казахского языка организаций среднего образования с неказахским языком обучения необходимому объему знаний по организации образовательного процесса, направленного на формирование у учащихся предметных, лингвистических и коммуникативных компетенций.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности учителей казахского языка начальных классов.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативно-правовые документы, регламентирующие систему общего среднего образования Республики Казахстан;
2) определить методические и концептуальные особенности изучения казахского языка в школах с неказахским языком обучения; развитие навыков эффективного применения активных методов и приемов в процессе обучения;
3) сформировать умения и навыки критериального оценивания учебных, языковых и предметных достижений учащихся; навыки разработки дифференцированных заданий, критериев и дескрипторов к заданиям;
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативно-правовые документы, регламентирующие систему общего среднего образования Республики Казахстан;
2) умеют определять методические и концептуальные особенности изучения казахского языка в школах с неказахским языком обучения; развитие навыков эффективного применения активных методов и приемов в процессе обучения;
3) владеют навыками критериального оценивания учебных, языковых и предметных достижений учащихся; навыки разработки дифференцированных заданий, критериев и дескрипторов к заданиям.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
34-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
125-қосымша
Қазақ тілінде оқытпайтын орта білім беру ұйымдарының 1-4 сыныптарының қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілінде оқытпайтын орта білім беру ұйымдарының 1-4 сыныптарының қазақ тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ тілі пәні мұғалімдерін оқытуға арналған.
2. Бағдарлама қазақ тілінде оқытпайтын орта білім беру ұйымдарының қазақ тілі пәні мұғалімдерінің лингвистикалық және коммуникативтік құзыреттіліктерін қалыптастыруға, білім беру процесін ұйымдастыруға қажетті білім көлемін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты – білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында бастауыш сыныптың қазақ тілі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы жалпы білім беру жүйесіндегі нормативтік-құқықтық құжаттарды зерделеу;
2) қазақ тілінде оқытпайтын орта білім беру ұйымдарында қазақ тілі пәнін оқытуды жетілдірудің әдістемелік және тұжырымдамалық ерекшеліктерін айқындау; оқу және оқыту үдерісінде белсенді әдіс-тәсілдерді тиімді қолдану дағдыларын меңгеру;
3) оқушылардың пәндік, тілдік және оқу жетістіктерін критериалды бағалау дағдыларын қалыптастыру; саралау тапсырмаларын, критерийлер және тапсырмаларға дескрипторлар әзірлеу дағдыларын қалыптастыру.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) Қазақстан Республикасы жалпы білім беру жүйесіндегі нормативтік-құқықтық құжаттарын зерттелейді;
2) қазақ тілінде оқытпайтын орта білім беру ұйымдарында қазақ тілі пәнін оқытуды жетілдірудің әдістемелік және тұжырымдамалық ерекшеліктерін айқындап оқу және оқыту үдерісінде белсенді әдіс-тәсілдерді тиімді қолдана алады;
3) оқушылардың пәндік, тілдік және оқу жетістіктерін критериалды бағалау дағдыларын қалыптастыру; саралау тапсырмаларын, критерийлер және тапсырмаларға дескрипторлар әзірлеу дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:

Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя казахского языка и литературы" для учителей казахского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с русским языком обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя казахского языка и литературы" для учителей казахского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с русским языком обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей казахского языка и литературы школ с русским языком обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей казахского языка и литературы необходимому объему знаний по использованию активных стратегий преподавания казахского языка в школах с русским языком обучения и на формирование устойчивой профессиональной компетентности.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителей казахского языка и литературы в области проектирования и организации учебного процесса в рамках содержания среднего образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) обеспечить понимание и умение использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения образовательной программы; повысить уровень информационно-коммуникационной компетентности;
3) сформировать навыки учителей, необходимые при конструировании различных видов педагогической деятельности, в том числе SMART-планирования (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) для успешного обучения.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) умеют использовать систему критериального оценивания для достижения целей обучения образовательной программы; повысить уровень информационно-коммуникационной компетентности;
3) владеют навыками необходимыми при конструировании различных видов педагогической деятельности, в том числе SMART-планирования (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) для успешного обучения.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;

Орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама орыс тілінде оқытатын білім беру ұйымдарының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерін қазақ тілін үйретуде белсенді оқу стратегияларын қолдануды қажетті көлемде оқытуға және тұрақты кәсіби құзіреттілігін қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты –оқу процесін жобалау және ұйымдастыру бойынша қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын зерделеу;
2) орта білім беру бағдарламасының оқыту мақсаттарын жүзеге асыру үшін критериалды бағалау жүйесін қолдану білігін және түсінуін қамтамасыз ету, кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникативтік технологияларды (АКТ) қолдану дағдысын дамыту;
3) педагогикалық қызметтің түрлерін құрылымдау, оның ішінде табысты оқуға қол жеткізу үшін SMART-жоспарлаудағы (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) мұғалімдердің дағдыларын қалыптастыру.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың басым бағыттарын біледі;
2) барлық оқушылардың оқуда табысты болуына қол жеткізу үшін белсенді әдіс-тәсілдері мен бағалау үдерістерінің тиімді жолдарын, оқу мен оқытуда жоспарлауды қолдана алады;
3) педагогикалық қызметтің түрлерін құрылымдау, оның ішінде табысты оқуға қол жеткізу үшін SMART-жоспарлау (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны:
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық модуль

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя казахского языка и литературы" для учителей казахского языка и литературы 5-9 классов организаций среднего образования с казахским языком обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей казахского языка и литературы организаций среднего образования с казахским языком обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей казахского языка и казахской литературы эффективному преподаванию с учетом содержания учебников, на решение трудных вопросов при изучении тем по учебным программам в 5-9 классах, на формирование навыков использования методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является совершенствование профессиональной компетентности учителя в рамках реализации образовательной программы по предметам "Казахский язык" и "Казахская литература" в 5-9 классах.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, отражающие основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования;
психолого-педагогические основы содержания образования;
2) сформировать умения моделирования и эффективного использования проблемных заданий и подходов, способствующих развитию исследовательских навыков учащихся и применять их в соответствии с содержанием образования;
3) сформировать умения использования на практике инновационных форм, методов, приемов и IT-технологий, обеспечивающих эффективность урока; практические умения и навыки применения методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, отражающие основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования;
психолого-педагогические основы содержания образования;
2) умеют формировать умения моделирования и эффективного использования проблемных заданий и подходов, способствующих развитию исследовательских навыков учащихся и применять их в соответствии с содержанием образования;
3) владеют навыками использования на практике инновационных форм, методов, приемов и IT-технологий, обеспечивающих эффективность урока; практические умения и навыки применения методов критериального оценивания учебных достижений учащихся
Глава 3. Структура и содержание Программы

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының қазақ тілі мен қазақ әдебиеті пәндері мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама қазақ тілі мен қазақ әдебиеті пәндері мұғалімдерін 5-9 сыныптардың білім беру бағдарламасы бойынша тақырыптарды меңгеруде туындаған күрделі мәселелерді шешуге, оқушылардың оқу жетістіктерін бағалауда критериалды бағалау әдістерін қолдану дағдыларын қалыптастыруға, оқулықтар мазмұнын ескере отыра тиімді оқытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ тілінде білім беретін мектептердегі 5-9 сыныптарда "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәндері бойынша білім беру бағдарламасы аясында мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін жетілдіру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) орта білім беру жүйесіндегі мұғалімдердің қызметін реттейтін, мемлекеттік саясат принциптерін және негізгі бағыттарын көрсететін нормативтік-құқықтық актлерді; мұғалімдердің кәсіби құзыретін дамытудың психологиялық-педагогикалық негіздерін зерделеу;
2) "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәндерін тиімді оқытуды ұйымдастыру және оқу қызметін жоспарлаудың тәжірибелік дағдыларын және оқушылардың зерттеушілік дағдыларын дамытуға ықпал ететін проблемалық тапсырмалар мен тәсілдерді қолдану білігін қалыптастыру;
3) тәжірибеде сабақтың тиімділігін қамтамасыз ететін IT-технологияны, жаңашыл әдіс-тәсілдерді тәжірибеде қолдану білігін меңгерту;
5. Тыңдаушылар курстың соңында:
1) орта білім беру жүйесінде мемлекет саясатының прициптерін және негізгі бағыттарын; білім беру мазмұнын жаңартудың психологиялық-педагогикалық негіздерін; білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы оқытудың заманауи тәсілдерінің мәнін, өзектілігін және ерекшелігін біледі;
2) оқыту үдерісінде IT-технологияны, жаңашыл әдіс-тәсілдерді енгізу механизімін; сабақта тұлғаның функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған, зерттеушілік дағдыларын дамытуға ықпал ететін проблемалық және шығармашылық тапсырмаларды әзірлей және тиімді қолдана алады;
3) оқу қызметін жоспарлау және қазақ тілі мен қазақ әдебиетін тиімді оқытуды ұйымдастыру дағдыларын; оқушылардың білім жетістігін критериалды бағалау әдістерін қолдану дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны

6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) в соответствии с учебно–тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное – 16 часов, дистанционное – 8 часов, самостоятельное – 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителя казахского языка и
литературы" для учителей
казахского языка и литературы
5-9 классов организаций
среднего образования с
казахским языком обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическое занятие
ВПЗ
Тренинг
Мастер-класс
Круглый стол
Презентация проектов
Тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
2
2
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования
2
2
2
Психолого-педагогический модуль
4
4
2.1
Психолого-педагогические основы содержания образования
2
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение детей с особыми образовательными потребностями
2
2
3
Содержательный модуль
6
16
16
12
2
2
4
2
60
3.1
Особенности обучения "Казахского языка" и "Казахской литературы" в 5-9 классах" в условиях содержания образования. Эффективные подходы в обучении казахскому языку и казахской литератруре
2
2
4
3.2
Методика работы с учебником "Казахский язык" и "Казахская литература" в 5-9 классах" в условиях дифференцированного обучения. Эффективные методы организации самостоятельной (индивидуальной, парной, групповой) работы с учебником
2
2
3.3
Обучение литературному анализу художественного произведения (использования новых педагогических технологий).
6
2
8
3.4
Современные подходы в обучении казахскому языку и казахской литературе для развития исследовательской и проектной деятельности учащихся
4
4
3.5
Методика и алгоритмы создания оригинальных текстов (эссе, статья, реклама, резюме, и др.).
4
4
3.6
Эффективное использование активных методов обучения для развития критического мышления учащихся.
4
4
3.7
Анализ художественных средств в контексте лексических тем (художественных произведений)
2
2
3.8
Развитие исследовательских навыков учащихся через графические органайзеры на уроках казахского языка и литературы
4
4
3.9
Разработка творческих и проблемных заданий для развития функциональной грамотности учащихся.
6
6

6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасын өзткізу кезінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары :
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасымен келісілген курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) сәйкес күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспарымен сәйкес аралас оқу режиміндегі (Blended Learning – блендид лҰнинг) оқу үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында күндізгі және аралас оқу режимінде білім беру үдерісін ұйымдастыру кезінде: өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі.Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру үдерісі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақтар, тренинг, шеберлік сынып, дөңгелек үстел, шағын сабақтың (шағын іс-шараның) таныстырылымы, сондай-ақ аралас оқу режиміндегі курс үшін вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасқан деңгейін анықтау үшін профессорлық-оқытушылар құрамы курстың ОӘК–не енгізілетін. Бағдарлама мазмұнын меңгеруді параметрлері мен бағалау критерийлерін әзірлейді.
Қазақ тілінде оқытатын орта
білім беру ұйымдарының 5-9
сыныптарының қазақ тілі мен
әдебиеті пәні мұғалімдеріне
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының "Қазақ тілі
мен әдебиеті пәні мұғалімінің
кәсіби құзыреттіліктерін
дамыту" білім беру
бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақ тақырыптары
Дәрістер
Таңдау дәрісі
Практикалық сабақ
КТС
Тренинг
Шеберлік сыныбы
Дөңгелек үстел
Шағын-сабақт таныстырылымы
Тестілеу
Барлығы
1
Нормативті - құқықтық модуль
2
2
1.1
Нормативтік-құқықтық актілерде бекітілген орта білім беру жүйесінде мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен принциптері.Орта білім беру мұғалімдерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
2
2
2
Психологиялық – педагогикалық модуль
4
4
2.1
Мұғалімдердің кәсіби құзыретін дамытудың психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
2.2
Арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларды психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
3
Мазмұндық модуль
6
16
16
12
2
2
4
2
60
3.1
"Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыретін дамытудың ерекшеліктері. Әдебиет пен тілді оқытуда тиімді тәсілдердің байланысы
2
2
4
3.2
Саралап оқыту жағдайында "Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" оқулықтарымен жұмыс әдістемесі. Оқулықпен өзіндік жұмысты ұйымдастырудың тиімді әдістері(жеке, жұппен, топпен)
2
2
3.3
Әдебиетті оқытуда көркем шығармаларға талдау жасаудың түрлері (пед.технологияларды қолдану)
6
2
8
3.4
Қазақ тілін және әдебиетін оқытуда оқушылардың зерттеушілік және жобалау қызметін дамытудағы жаңа тәсілдер
4
4
3.5
Ерекше мәтіндерді құрудың алғышарты мен әдістемесі (эссе, мақала, жарнама, түйіндеме және т.б.)
4
4
3.6
Оқушылардың сыни ойлау дағдыларын дамытуда белсенді оқу әдіс-тәсілдерін тиімді қолдану.
4
4
3.7
Лексикалық тақырып(көркем шығармалар) мәнмәтінінде көркемдегіш құралдарды талдау
2
2
3.8
"Қазақ тілі" және "Қазақ әдебиеті" пәні сабақтарында графикалық органайзерлер арқылы оқушылардың зерттеу дағдыларын дамыту
4
4
3.9
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын дамытуға бағытталған шығармашылық, проблемалық тапсырмалар әзірлеу
6
6

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 37
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 161
Приложение 128
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя начальных классов" для учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя начальных классов" для учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей начальных классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Образовательная программа направлена на совершенствование профессиональной компетентности учителей начальных классов в соответствии с требованиями Государственного общеобязательного стандарта начального образования Республики Казахстан.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональной компетентности учителей начальных классов по организации процессов обучения и преподавания в начальной школе в условиях содержания образования.
4. Для достижения цели Программы определены следующие задачи:
1) изучить направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, нормативно-правовые документы, регламентирующие деятельность учителя начальных классов в условиях содержания образования;
2) сформировать умения использования современных образовательных и информационных технологий, педагогических подходов, сопровождения детей с особыми образовательными потребностями для формирования навыков широкого спектра у младших школьников;
3) развивать навыки критериального оценивания результатов обучения младших школьников; сформировать потребность в профессиональном самообразовании.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, нормативно-правовые документы, регламентирующие деятельность учителя начальных классов в условиях содержания образования,
2) умеют использовать современные образовательные и информационные технологии, педагогические подходы, сопровождения детей с особыми образовательными потребностями для формирования навыков широкого спектра у младших школьников;

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
37-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
128-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бастауыш сынып мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Бастауыш сынып мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі–Бағдарлама) бастауыш сынып мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Білім беру бағдарламасы Қазақстан Республикасының мемлекеттік жалпыға міндетті бастауыш білім беру стандарты талаптарына сәйкес бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін жетілдіруге бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты бастауыш мектептердегі білім беру мен оқыту үдерісін ұйымдастыру бойынша бастауыш сынып мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның мақсаттарына қол жеткізу үшін келесідей міндеттер анықталған:
1) бастауыш сынып мұғалімдерінің қызметін реттейтін орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың бағыттары мен қағидаттарын, нормативтік-құқықтық құжаттарды зерттеу;
2) кіші мектеп жасындағы оқушылардың кең ауқымды дағдыларын меңгерту үшін заманауи білім беру үдерістерін, ақпараттық технологияларды, педагогикалық тәсілдерді, ерекше білім беруді қажет ететін балаларды қолдау машығын қолдануды қалыптастыру;
3) кіші мектеп жасындағы оқушылардың оқу нәтижелерін критериалды бағалау дағдыларын дамыту, өз бетімен кәсіби білімін жетілдіру қажеттілігін қалыптастыру.
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) бастауыш сынып мұғалімдерінің қызметін реттейтін орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың бағыттары мен қағидаттарын, нормативтік-құқықтық құжаттармен танысады;
2) кіші мектеп жасындағы оқушылардың кең ауқымды дағдыларын меңгерту үшін заманауи білім беру үдерістерін, ақпараттық технологияларды, педагогикалық тәсілдерді, ерекше білім беруді қажет ететін балаларды қолдау машығын қолдана алады;

Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя английского языка" для учителей английского языка 1-4 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя английского языка" для учителей английского языка 1-4 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей английского языка начальной школы организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на формирование у учителей английского языка 1-4 классов концепции модели образования и развития профессионально-методологических компетенций, с учетом нормативных и психологических основ образования Республики Казахстан.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью программы является формирование и развитие профессионально-методологических навыков учителей английского языка 1-4 классов организаций среднего образования через использование активных форм, методов и приемов, новых технологий обучения и воспитания.
4. Задачи Программы:
1) ознакомление учителей с нормативными правовыми актами в области среднего образования Республики Казахстан, правовыми основами организации образовательного процесса;
2) развитие психолого-педагогического общения и использование психологического инструментария в соответствии с модернизацией образовательного процесса;
3) ознакомление педагогов с инновационными интерактивно-игровыми методами обучения и оценивания с учетом психолого-возрастных особенностей учащихся и их внедрение в педагогический процесс; развитие информационно-коммуникативных навыков педагогов в повышении профессионального развития и модернизации образовательного процесса.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативно-правовые акты в области среднего образования Республики Казахстан, правовые основы организации образовательного процесса;
2) умеют распознавать развитие психолого-педагогического общения и использование психологического инструментария в соответствии с модернизацией образовательного процесса;
3) владеют инновационными интерактивно-игровыми методами обучения и оценивания с учетом психолого-возрастных особенностей учащихся и их внедрение в педагогический процесс; информационно-коммуникативными навыками педагогов в повышении профессионального развития и модернизации образовательного процесса.

Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 1-4 сыныптарының ағылшын тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Ағылшын тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 1-4 сыныптарының ағылшын тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Ағылшын тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының бастауыш мектептерінде ағылшын тілі пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасының білім беру жүйесіндегі нормативтік-психологиялық негіздерін ескере отырып, ағылшын тілі мұғалімдерінің 1-4 сыныптардың тұжырымдамасы бойынша білім беру моделін және кәсіби-әдістемелік құзыреттілігін дамытуды қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарлама мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламасы бойынша 1-4 сыныптардың ағылшын тілі пәні мұғалімдерінің белсенді оқыту әдістері мен тәсілдерін және жаңа технологияны қолдана отырып, кәсіби-әдістемелік құзыреттерін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының білім беру бағдарламасы бойынша орта білім беру жүйесінің нормативтік-құқықтық құжаттарымен таныстыру;
2) білім беру үрдісін жаңғыртуда психологиялық-педагогикалық қарым-қатынасты және психологиялық құралдарды қолдануды дамыту;
3) білім беру мазмұнына сәйкес педагогтарды оқушылардың психологиялық жас ерекшеліктерін ескере отырып, инновациялық интерактивті әдістермен оқыту және бағалаумен таныстыру және оларды педагогикалық үдеріске енгізу; білім беру үдерісін жаңғыртуда және кәсіби біліктілікті арттыруда педагогтердің ақпараттық-коммуникативтік қабілеттерін дамыту.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасында орта білім беру жүйесіндегі нормативтік-құқықтық актілерді, оқыту үдерісін ұйымдастыру бойынша құқықтық негіздерді біледі;
бастауыш мектептегі білім беру үдерісінің психологиялық және педагогикалық қолдау негіздерін біледі;
2) білім беру үрдісін жаңғыртуда психологиялық-педагогикалық қарым-қатынасты және психологиялық құралдарды қолдана алады;
3) оқушылардың психологиялық жас ерекшеліктерін ескере отырып, инновациялық интерактивті әдістермен оқытуды, бағалауды және оларды педагогикалық үдеріске енгізуді; білім беру үдерісін жаңғыртуда және кәсіби біліктілікті арттыруда педагогтердің ақпараттық-коммуникативтік қабілеттерді меңгереді.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя анлийского языка" для учителей английского языка 5-11 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей английского языка организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на формирование у учителей английского языка 5-11 классов концепции модели образования и развития профессионально-методологических компетенций с учетом нормативных и психологических основ программы образования Республики Казахстан.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является формирование и развитие профессионально-методологических навыков учителей английского языка 5-11 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения в контексте образовательной программы через использование активных форм, методов и приемов, новых технологий обучения и воспитания.
4. Задачи Программы:
1) ознакомить учителей с нормативными правовыми актами в области среднего образования Республики Казахстан, правовыми основами организации образовательного процесса в условиях содержания образования;
2) сформировать навыки психолого-педагогического общения и использования психологического инструментария в соответствии с модернизацией образовательного процесса;
3) сформировать навыки применения инновационных интерактивно-игровых методов обучения и оценивания достижений учащихся с учетом их психолого-возрастных особенностей и в соответствии с концепцией образовательного процесса; развитие информационно-коммуникативных навыков педагогов в повышении профессионального развития и модернизации образовательного процесса.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты в области среднего образования Республики Казахстан, правовые основы организации образовательного процесса в условиях содержания образования;
2) умеют формировать навыки психолого-педагогического общения и использования психологического инструментария в соответствии с модернизацией образовательного процесса;
3) владеют навыками применения инновационных интерактивно-игровых методов обучения и оценивания достижений учащихся с учетом их психолого-возрастных особенностей и в соответствии с концепцией содержания образовательного процесса; развитием информационно-коммуникативных навыков педагогов в повышении профессионального развития и модернизации образовательного процесса.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-11 сыныптарының ағылшын тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Ағылшын тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының ағылшын тілі пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасының білім беру жүйесіндегі нормативтік-психологиялық негіздерін ескере отырып, ағылшын тілі мұғалімдерінің 5-11 сыныптардың тұжырымдамасы бойынша білім беру моделін және кәсіби-әдістемелік құзыреттілігін дамытуды қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарлама мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламасын жетілдіру бойынша 5-11 сыныптардың ағылшын тілі пәні мұғалімдерінің белсенді оқыту әдістері мен тәсілдерін және жаңа технологияны қолдана отырып, кәсіби-әдістемелік құзыреттілігін қалыптастыру және дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасының білім беру бағдарламасы бойынша орта білім беру жүйесінің нормативтік-құқықтық құжаттарымен, оқыту үдерісін ұйымдастырудың құқықтық негіздерімен таныстыру;
2) білім беру үрдісін жаңғыртуға сәйкес психологиялық-педагогикалық қарым-қатынас және психологиялық құралдарды пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
3) оқушылардың психологиялық жас ерекшеліктерін ескере отырып, инновациялық интерактивті ойын әдістерімен оқыту және білім алушылардың жетістіктерін бағалауды пайдалану дағдыларын қалыптастыру, білім беру үдерісін жаңғыртуда және кәсіби біліктілікті арттыруда педагогтардың ақпараттық-коммуникативтік қабілеттерін дамыту.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) Қазақстан Республикасының білім беру бағдарламасы бойынша орта білім беру жүйесінің нормативтік-құқықтық құжаттарын, оқыту үдерісін ұйымдастырудың құқықтық негіздерін біледі;
2) білім беру үрдісін жаңғыртуға сәйкес психологиялық-педагогикалық қарым-қатынас және психологиялық құралдарды пайдалану дағдыларын қалыптастырады;
3) оқушылардың психологиялық жас ерекшеліктерін ескере отырып, инновациялық интерактивті ойын әдістерімен оқыту және білім алушылардың жетістіктерін бағалауды пайдалану дағдыларын қалыптастырып, білім беру үдерісін жаңғыртуда және кәсіби біліктілікті арттыруда ақпараттық-коммуникативтік қабілеттерін дамытады.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя немецкого языка" для учителей немецкого языка 5-11 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей немецкого языка организаций среднего образования с казахским языком обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей немецкого языка эффективному преподаванию с учетом содержания учебных программ в 5-11 классах, на формирование навыков использования методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является совершенствование профессиональной компетентности учителя в рамках реализации образовательной программы по предмету "Немецкий язык" в 5-11 классах в условиях содержания среднего образования Республики Казахстан.
4. Задачи Программы:
1) изучить нормативные правовые акты, отражающие основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования;
психолого-педагогические основы содержания образования;
2) сформировать практические навыки планирования учебной деятельности и организации эффективного обучения немецкому языку;
3) сформировать умения моделирования и эффективного использования проблемных заданий и подходов, способствующих развитию исследовательских навыков учащихся и применять их в соответствии с содержанием; сформировать умения использования на практике инновационных форм, методов, приемов и IT-технологий, обеспечивающих эффективность урока; практические умения и навыки применения методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают нормативные правовые акты, отражающие основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования; регламентирующие деятельность педагогов среднего образования психолого-педагогические основы содержания образования;
2) умеют формировать практические навыки планирования учебной деятельности и организации эффективного обучения немецкому языку;
3) владеют навыками моделирования и эффективного использования проблемных заданий и подходов, способствующих развитию исследовательских навыков учащихся и применять их в соответствии с содержанием; использования на практике инновационных форм, методов, приемов и информационных технологий, обеспечивающих эффективность урока; практические навыками применения методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-11 сыныптарының неміс тілі пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Неміс тілі пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының неміс тілі пәні мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама 5-11 сыныптардың оқу бағдарламасын және оқулықтардың мазмұнын ескере отырып, неміс тілі пәні мұғалімдерін тиімді оқытуға, білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін пайдалану дағдыларын қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарлама мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты 5-11 сыныптарда "Неміс тілі" пәні бойынша оқу бағдарламасын жүзеге асыру аясында мұғалімдердің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясат принциптерін және негізгі бағыттарын көрсететін, орта білім педагогтерінің қызметтерін, білім беру мазмұнының психологиялық-педагогикалық негіздерін реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді зерделеу;
2) неміс тілін тиімді оқытуды ұйымдастыру және оқыту қызметін жоспарлаудың практикалық дағдыларын қалыптастыру;
3) оқушылардың зерттеу дағдыларын дамытуға және қолдануға мүмкіндік беретін күрделі тапсырмалар мен тәсілдерді тиімді пайдалану және моделдеу шеберлігін қалыптастыру; сабақтың тиімділігін қамтамасыз ететін инновациялық әдіс-тәсілдер мен IT-технологияларын практикада пайдалана білу біліктігін; білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін практикада пайдалану дағдысын қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясат принциптерін және негізгі бағыттарын көрсететін, орта білім педагогтерінің қызметтерін, білім беру мазмұнының психологиялық-педагогикалық негіздерін реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді біледі;
2) неміс тілін тиімді оқытуды ұйымдастыру және оқыту қызметін жоспарлаудың практикалық дағдыларын меңгереді;
3) оқушылардың зерттеу дағдыларын дамытуға және қолдануға мүмкіндік беретін күрделі тапсырмалар мен тәсілдерді тиімді пайдалану және моделдеу шеберлігін қалыптастыру; сабақтың тиімділігін қамтамасыз ететін инновациялық әдіс-тәсілдер мен IT-технологияларын практикада пайдалана білу біліктігін; білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін практикада пайдалану дағдысын қалыптастыра алады.

Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителя немецкого языка" для
учителей немецкого языка 5-11
классов организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Практическое занятие
Тренинг
Семинар
Мастер -класс
ВПЗ
Круглый стол
Защита проектов
Тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
2
2
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования
2
2
2
Психолого-педагогический модуль
4
4
2.1
Психолого-педагогические основы содержания образования
2
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение детей с особыми образовательными потребностями
2
2
3
Содержательный модуль
6
6
4
10
8
16
4
4
2
60
3.1
Диагностический тест.
2
2
3.2
Анализ основных документов учебной программы начальной школы: предметная программа, план курса, сборник заданий для формативного оценивания
2
2
4
3.3
Особенности и этапы планирования урока немецкого языка в 5-11-х классах
2
2
4
3.4
Планирование урока, проведение и анализ урока
2
2
4
3.5
Особенности учебных целей программы, целеполагание на уроке немецкого языка
6
6
3.6
Основные стратегии эффективного преподавания и обучения
2
2
3.7
Активное обучение. Принципы выбора форм и методов обучения в организации образования
2
2
4
3.8
Виды дифференциации: по виду деятельности, содержанию и результату учебного процесса
2
2
4
3.9
Критическое мышление. Стратегии развития критического мышления
2
2
3.10
Таксономия Блума. Составление заданий для организаций образования в соответствии с таксономией Блума
6
6
3.11
Теория множественного интеллекта Г. Гарднера. Составление заданий в соответствии с потребностями обучающихся
2
2
3.12
Репродуктивные и продуктивное владение языком. Принципы интеграции языковых навыков
2
2
4
3.13
Принципы и характеристики критериальной модели оценки
4
4
3.14
Эффективные и действенные методы формативного оценивания
4
4

3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі (Blended Learning – блендид лҰнинг) курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында жобалау жұмысы, жобалау жұмысының таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың жоба жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәріс, шағын топпен жұмыс, оқыту ойындары, рефлекция, күрделі және пікірталас сұрақтарын талқылау, мәселені бірлесіп шешу, көшпелі тәжірибелік сабақ, тренинг, жоба жұмысының таныстырылымы, кейс әдісі, сондай-ақ аралас оқу режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалаудың критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК-не енгізеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының 5-11
сыныптарының неміс тілі пәні
мұғалімдеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Неміс тілі пәні мұғалімінің
кәсіби құзыреттіліктерін
дамыту" білім беру
бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Практикалық сабақ
Тренинг
Семинар
Шеберлік сынып
КТС
Дөңгелек үстел
Шағын сабақ / жоба
Тест
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
2
2
1.1
Нормативтік құқықтық актілерде бекітілген орта білім беру жүйесінде мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен принциптері. Орта білім беру мұғалімдерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
2
2
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
4
4
2.1
білім беру мазмұнын жетілдірудің психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
2.2
Ерекше білім беру қажеттіліктері бар балаларды психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
3
Мазмұндық модуль
6
6
4
10
8
16
4
4
2
60
3.1
Диагностикалық тест
2
2
3.2
Орта білім беру мектебінің оқу бағдарламасының негізгі құжаттарын талдау: пән бағдарламасы, курс жоспары, қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар жинағы
2
2
4
3.3
5-11 сыныптарға арналған оқу бағдарламасының сабақ жоспарының ерекшеліктері мен кезеңдері.
2
2
4
3.4
Сабақты жоспарлау, өткізу және сабақты талдау
2
2
4
3.5
Бағдарламаның оқу мақсатының ерекшеліктері, неміс тілі сабағында мақсатты тұжырымдау
6
6
3.6
Тиімді оқыту мен оқудың негізгі стратегиялары
2
2
3.7
Белсенді оқыту әдісі. Орта білім беретін мектептерде сабақ үлгілері мен әдістерін таңдау қағидалары
2
2
4
3.8
Саралау түрлері: іс-әрекет түрлері бойынша, оқу үдерісінің мазмұны және нәтижесі бойынша
2
2
4
3.9
Критериалды ойлау. Критериалды ойлау қабілетін дамытудың стратегиялары
2
2
3.10
Блум таксономиясының қайта қаралған нұсқасы. Блум таксономиясына сәйкес орта мектеп үшін тапсырмалар құрастыру
6
6
3.11
Г. Гарднердің әр түрлі зияткерлік теориясы. Білім алушылардың оқу стиліне сәйкес тапсырмаларды құрастыру
2
2
3.12
Тілді меңгерудегі қабілеттілік және өнімділік. Тілдік дағдыларды біріктіру қағидалары
2
2
4
3.13
Критериалды бағалаудың моделінің қағидалары мен сипаттамалары
4
4
3.14
Қалыптастырушы бағалаудың тиімді және пәрменді әдістері
4
4

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 41
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 161
Приложение 132
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя математики" для учителей математики 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя математики" для учителей математики 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регламентирует обучение учителей математики организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение, совершенствование и развитие квалификации учителей организаций среднего образования в соответствии с законодательными, нормативными правовыми документами, а также учебно-методическими пособиями для 5-9 классов.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение теоретических знаний, практических и методических навыков учителей математики 5-9 классов.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения;
2) изучить использование методических особенностей обучения математике в 5-9 классах (принцип спирального обучения, методы и приемы, SMART цели (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи), применение системы критериального оценивания в учебном процессе, последовательность учебных целей, совместимость и развитие способностей учащихся путем дифференцированного обучения), навыки эффективного использования IT-технологий, цифровых образовательных ресурсов в образовании, ориентированном на результат.
3) анализировать значение организации обучения, основанного на исследовании и совершенствовании функциональной грамотности учащихся в содержании образования по математике, применить пути развития мыслительных, исследовательских навыков учащихся через математическую грамотность.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, основные принципы организации обучения;

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
41-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
132-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының математика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Математика пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының математика пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Математика пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) жалпы орта мектептердегі математика пәні мұғалімдерінің біліктілігін арттыруға арналған.
2. Бағдарлама Қазақстан Республикасының жалпы білім беретін мектеп мұғалімдерінің біліктілігін заңнамалық, нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ 5-9 сыныптарға арналған оқу-әдістемелік құралдарға сәйкес жетілдіруге және дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты: білім берудің мазмұнын жетілдіру жағдайында 5-9 сынып математика мұғалімдерінің теориялық білімдерін, практикалық және әдістемелік дағдыларын арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) 5-9 сынып математика мұғалімдерін орта білім беру жүйесіндегі білім беру мазмұнының басым бағыттарымен таныстыру, білім беруді ұйымдастыруды негізі ұстанымдарын зерделеу;
2) жаңартылған білім беру мазмұны аясында 5-9 сыныптарда математиканы оқытудың әдістемелік ерекшеліктерін (спиральды оқыту принципі, әдістері мен тәсілдері, SMART мақсаттар, Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи), оқу үрдісінде критериалды бағалау жүйесін қолдану, оқу мақсаттарының бірізділігі, үйлесімділігі және саралап оқыту жолымен оқушылар қабілетін дамыту) пайдалануды, IT-технологияларды, нәтижеге бағытталған білім беруде цифрлық білім беру ресурстарын тиімді қолдану дағдыларын қалыптастыруды оқып үйрену;
3) математикадан білім беру мазмұнындағы оқушылардың функционалдық сауаттылығын зерттеу мен жетілдіруге негізделген оқытуды ұйымдастырудың маңызын талдау, математикалық сауаттылық арқылы оқушылардың ойлау, зерттеу дағдыларын дамыту жолдарын қолдану.
5. Тыңдаушылар курстың соңында:
1) 5-9 сынып математика мұғалімдерін орта білім беру жүйесіндегі білім беру мазмұнының басым бағыттарымен таныстыру, білім беруді ұйымдастыруды негізі ұстанымдарын біледі;

2) умеют использовать методические особенности обучения математике в 5-9 классах (принцип спирального обучения, методы и приемы, SMART цели (Self Monitoring Analysis and reporting technology – Селф Анализис энд Рипотинг Текнолоджи), применение системы критериального оценивания в учебном процессе, последовательность учебных целей, совместимость и развитие способностей учащихся путем дифференцированного обучения), навыки эффективного использования IT-технологий, цифровых образовательных ресурсов в образовании, ориентированном на результат.
3) владеют методами организации обучения, основанного на исследовании и совершенствовании функциональной грамотности учащихся в содержании образования по математике, путями развития мыслительных, исследовательских навыков учащихся через математическую грамотность.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы оценивания результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее-УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) соответствии с учебно–тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное – 16 часов, дистанционное – 8 часов, самостоятельное – 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.

2) 5-9 сыныптардағы математиканы оқытудың әдістемелік ерекшеліктерін түсінеді, оқыту үдерісінде спиральдік қағидаттарына сүйене отырып саралап оқыту мен оқытудың белсенді әдіс-тәсілдердің, Smart мақсаттардың, критериалды бағалаудың, оқу мақсаттарын IT-технологиялардың, цифрлық білім беру ресурстарының үйлестіре, сабақтастыра отырып қолдана алады;
3) жаңартылған білім мазмұнында математикадан әртүрлі проблемалық сұрақтар мен ситуациялық есеп-жаттығуларды шешу арқылы оқушыларының математикалық сауаттылықтарын жетілдіріп, функционалдық сауаттылығын дамыту арқылы өмірге бейімдеу жолдарын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардан алынған кіріс сауалнамаларындағы сұраныстар негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, семинарлар, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, шағын сабақтың (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей истории" для учителей предметов "История Казахстана" и "Основы права" организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее - Программа) регулирует обучение учителей истории и основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетенций учителей истории и основы права современным методам, приемам и средствам обучения, дифференциации содержания учебных материалов, организации конструктивно-проектировочной деятельности.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителей истории и основы права для конструирования эффективного преподавания и обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения;
2) сформировать профессионально-педагогические навыки конструирования эффективного урока с использованием информационно-коммуникационных технологий, исследовательской, учебно-проектировочной деятельности обучающихся в соответствии с задачами содержания образования;
3) повысить компетентность, направленную на усвоение навыков и решение правовых ситуаций на основе исторических концептов в процессе обучения предмету.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения;
2) умеют формировать профессионально-педагогические навыки конструирования эффективного урока с использованием информационно-коммуникационных технологий, исследовательской, учебно-проектировочной деятельности обучающихся в соответствии с задачами содержания образования;
4) владеют навыками компетентности, направленную на усвоение и решение правовых ситуаций на основе исторических концептов в процессе обучения предмету.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пән мұғалімдеріне оқытудың құралдары мен заманауи әдіс-тәсілдеріне, оқу материалдарының мазмұнын саралауға, сындарлы-жобалық қызметті ұйымдастыру бойынша кәсіби құзыреттерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайына сәйкес, пәнді оқыту және тиімді оқытуды сындарлы ету үшін тарих және құқық негіздері пән мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) Қазақстан Республикасы білім беру саясатының басымдық бағыттарын жүзеге асыру механизмдері, білім беру мазмұнын жетілдіру бойынша нормативтік-құқықтық актілерді зерделеу;
2) білім беру бағдарламасы міндеттеріне сәйкес ақпараттық-коммуникативтік технологияларды, білім алушылардың-зерттеушілік, оқу-жобалау жұмысын пайдалана отырып, тиімді сабақты құруда кәсіби-педагогикалық дағдыларын қалыптастыру, оқыту үдерісінде тарихи концептілер негізінде жүзеге асыруда дағдыларды игеру мен құқықтық жағдаяттарды шешу құзыреттіліктерін арттыру;
3) критериалды бағалауды және оқытудың белсенді әдістері мен тәсілдерін қолдану бойынша практикалық дағдыларды меңгеру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) білім беру сапасының заманауи талаптарын анықтайтын негізгі нормативтік құқықтық актілерді, білім беру мазмұны мәнмәтініндегі оқу бағдарламаларының мазмұны мен құрылымын біледі;
2) білім алушылардың жобалық-зерттеушілік қызметін ұйымдастыру, басқа пәндермен кіріктіруді, шиыршық тәрізді ұстанымдар негізінде оқу материалдарын жоспарлауды жүзеге асырады, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды табысты пайдалану дағдыларын қолдана алады;
3) қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жобалауды, желілік қауымдастық көмегімен және өз білімін жетілдіру арқылы кәсіби-педагогикалық өзара әрекеттестікті және Қазақстан тарихы пәнін оқыту үдерісінде тарихи концептілер негізінде құқықтық жағдаяттарды шешу құзыреттіліктерін меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;

2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителей истории" для учителей
предметов "История
Казахстана" и "Основы права"
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятия по выбору
Практическая работа
ВПЗ
Тренинг
Семинар
Круглый стол
Презентация проектов
Тестирование
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
2
2
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования
2
2
2
Психолого-педагогический модуль
2
2
4
2.1
Психолого-педагогические основы содержания образования
2
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение детей с особыми образовательными потребностями
2
2
3
Содержательный модуль
6
20
16
6
4
2
4
2
60
3.1
Анализ образовательной программы по предметам "История Казахстана" и "Основы права". Долгосрочное планирование. Краткосрочное планирование.
2
2
4
3.2
Организация образовательного процесса на основе Патриотического Акта "Мәңгілік ел". Формирование языковых компетенций обучения предметам "История Казахстана" и "Основы права".
6
6
3.3
Методы эффективного преподавания и обучения предметам "История Казахстана" и "Основы права". Активные подходы в обучении предмету.
4
4
3.4
Роль STEAM-обучения (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) в формировании функциональной грамотности учащихся
4
4
3.5
Использование системы критериального оценивания на уроках "История Казахстана". Формативное и суммативное оценивание. Анализ урока с примерами.
2
4
6
3.6
Использование системы критериального оценивания на уроках "Основы права". Формативное и суммативное оценивание. Анализ урока с примерами.
2
4
6
3.7
Определение и учет потребностей обучающихся по предметам "История Казахстана" и "Основы права".
2
2
3.8
Выполнение заданий, направленных на развитие исследовательских навыков учащихся по предметам "История Казахстана" и "Основы права"
4
2
6
3.9
Упражнения для развития навыков критического мышления и оценивания правовых практических навыков. Осуществление межпредметных связей в преподавании предмета "Основы права"
2
2
4
3.10
Планирование уроков по разделам учебной программы "Истории Казахстана". Осуществление межпредметных связей в преподавании предмета "История Казахстана".
4
4
3.11
Планирование уроков по предмету "Основы права": по разделам "Государство и право", "Конституционное право", "Гражданское право" и "Трудовое право".
2
2
3.12
Планирование уроков по предмету "Основы права" по разделам учебной программы "Семейное право", "Административное право" и "Уголовное право"
2
2
3.13
Проведение презентации мини-урока.
4
4
3.14
Методика подготовки выпускников, итоговая аттестация выпускных экзаменов и подготовки к Единому национальному тестированию (ЕНТ)
2
2
4
3.15
Определение уровня сформированности профессиональных компетентностей учителя
2
2
4
Технологический модуль
2
8
10
4.1
Способы успешного применения IT-технологий в учебном процессе в условиях содержания образования
2
2
4.2
Роль технологии критического мышления, активных и интерактивных методов обучения в формировании навыков командной работы и самопознания
2
2
4.3
Критериальное оценивание учебных достижений учащихся по предметам "История Казахстана" и "Основы права", в том числе оценивание детей с особыми образовательными потребностями
2
2
4.4
Использование цифровых ресурсов, оборудований и виртуальных лабораторий (BilimLand (БилимЛэнд) и др.)
2
2
4.5
Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного правительства (EGov). Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік"
2
2
5
Вариативный модуль
4
4
5.1
5-ый класс: Способы работы с фактами по предмету "История Казахстана".
5.2
6-ой класс: Развитие познавательных навыков учащихся по предмету "История Казахстана" и методы работы с одаренными детьми.
5.3
7-ой класс: Формирование графической культуры по предмету "История Казахстана" в контексте развития функциональной грамотности.
5.4
8-ой класс: Способы формирования информационной культуры в работе с информацией по предмету "История Казахстана".
5.5
9-ый класс: Формирование научно-проектной компетентности учащихся на уроках "История Казахстана" и "Основы права"
Всего:
12
4
30
16
6
4
2
4
2
80
Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 2
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителей истории" для учителей
предметов "История
Казахстана" и "Основы права"
организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме смешанного обучения
Тематика занятий
Очное обучение
16 ч.
Дистанционное обучение
8 ч.
Самостоятельное обучение
56 ч.
Лекция
Семинар
Тренинг
Презентация проектов
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн-консультация
Самостоятельное обучение слушателей
Всего
1
Нормативно-правовой модуль
8
8
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования
8
8
2
Психолого-педагогический модуль
4
4
2.1
Психолого-педагогические основы содержания образования
2
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение детей с особыми образовательными потребностями
2
2
3
Содержательный модуль
2
2
4
4
2
38
52
3.1
Анализ образовательной программы по предметам "История Казахстана" и "Основы права". Долгосрочное планирование. Краткосрочное планирование.
4
4
3.2
Организация образовательного процесса на основе Патриотического Акта "Мәңгілік ел". Важность формирования языковых компетенций обучения предметам "История Казахстана" и "Основы права".
2
2
3.3
Методы эффективного преподавания и обучения предметам "История Казахстана" и "Основы права". Важность применения активных методов в обучении предмету.
2
2
4
3.4
Роль STEAM-обучения (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) в формировании функциональной грамотности учащихся.
4
4
3.5
Использование системы критериального оценивания на уроках "История Казахстана". Формативное и суммативное оценивание. Анализ урока с примерами.
4
4
3.6
Использование системы критериального оценивания на уроках "Основы права". Формативное и суммативное оценивание. Анализ урока с примерами.
2
4
6
3.7
Определение и учет потребностей обучающихся по предметам "История Казахстана" и "Основы права".
2
2
3.8
Выполнение заданий, направленных на развитие исследовательских навыков учащихся по предметам "История Казахстана" и "Основы права"
2
2
4
3.9
Упражнения для развития навыков критического мышления и оценивания правовых практических навыков. Осуществление межпредметных связей в преподавании предмета "Основы права"
2
2
4
3.10
Планирование уроков по разделам учебной программы "Истории Казахстана". Осуществление межпредметных связей в преподавании предмета "История Казахстана".
2
2
4
3.11
Планирование уроков по предмету "Основы права": по разделам "Государство и право", "Конституционное право", "Гражданское право" и "Трудовое право".
2
2
3.12
Планирование уроков по предмету "Основы права" по разделам учебной программы "Семейное право", "Административное право" и "Уголовное право"
2
2
3.13
Проведение презентации мини-урока.
4
4
3.14
Методика подготовки выпускников (итоговая аттестация выпускных экзаменов) и подготовки к Единому национальному тестированию (ЕНТ)
4
4
3.15
Определение уровня сформированности профессиональных компетентностей учителя
2
2
4
Технологический модуль
10
10
4.1
Способы успешного применения IT-технологий в учебном процессе в условиях содержания образования.
2
2
4.2
Роль технологии критического мышления, активных и интерактивных методов обучения в формировании навыков командной работы и самопознания.
2
2
4.3
Критериальное оценивание учебных достижений учащихся по предметам "История Казахстана" и "Основы права", в том числе удовлетворение детей с особыми образовательными потребностями.
2
2
4.4
Использование цифровых ресурсов, оборудований и виртуальных лабораторий (BilimLand (БилимЛэнд) и др.)
2
2
4.5
Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного правительства (EGov). Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік".
2
2
5
Вариативный модуль
4
4
5.1
5-ый класс: Способы работы с фактами по предмету "История Казахстана".
5.2
6-ой класс: Развитие познавательных навыков учащихся по предмету "История Казахстана" и методы работы с одаренными детьми.
5.3
7-ой класс: Формирование графической культуры по предмету "История Казахстана" в контексте развития функциональной грамотности.
5.4
8-ой класс: Способы формирования информационной культуры в работе с информацией по предмету "История Казахстана".
5.5
9-ый класс: Формирование научно-проектной компетентности учащихся на уроках "История Казахстана" и "Основы права"
Онлайн-консультация по вариативному модулю
2
2
Всего:
8
2
2
4
4
2
2
56
80
Примечание: 1 академический час - 45 минут.
Приложение 43
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 161
Приложение 134
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей истории" для учителей предметов "Всемирная история" и "Основы права" организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения

2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, семинарлар, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, шағын сабақтың (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалаудың критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының "Қазақстан
тарихы" және "Құқық негіздері"
пәндерінің мұғалімдеріне
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының "Қазақстан
тарихы" және "Құқық негіздері"
пәндері мұғалімдерінің кәсіби
құзыреттіліктерін дамыту" білім
беру бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Тәжірибелік жұмыс
КТС
Тренинг
Семинар
Дөңгелек үстел
Жоба қорғау
Тестілеу
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
2
2
1.1
Нормативтік құқықтық актілерде бекітілген орта білім беру жүйесінде мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен принциптері. Орта білім беру мұғалімдерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
2
2
2
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
2
4
2.1
Білім беру мазмұнын жетілдірудің психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
2.2
Арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларды психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
3
Мазмұндық модуль
6
20
16
6
4
2
4
2
60
3.1
Қазақстан тарихы және Құқық негіздері пәні бойынша білім беру бағдарламасына талдау. Ұзақ мерзімді жоспар. Қысқа мерзімді сабақты жоспарлау
2
2
4
3.2
"Мәңгілік ел" патриоттық актісі негізінде білім беру үдерісін ұйымдастыру. "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәнін оқытудағы тілдік құзыреттіліктерді қалыптастыру
6
6
3.3
"Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні бойынша тиімді оқыту мен оқу тәсілдері. Пәнді оқытуда белсенді оқу әдістерін қолдану
4
4
3.4
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастырудағы STEАM-оқытудың(Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) рөлі
4
4
3.5
"Қазақстан тарихы" пәні бойынша критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. Мысал арқылы сабақты талдау
2
4
6
3.6
Құқық негіздері пәні бойынша критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. Мысал арқылы сабақты талдау
2
4
6
3.7
"Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні бойынша оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және ескеру.
2
2
3.8
"Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні бойынша оқушылардың зерттеу дағдыларын дамытуға бағытталған тапсырмалар орындау. Жоба жұмыстарын ұйымдастыру
4
2
6
3.9
Құқықтағы тәжірибелік жағдаяттарды сыни талдау және бағамдау дағдыларын дамытуға арналған жаттығулар. "Құқық негіздері" пәнін оқытуда пәнаралық байланысты жүзеге асыру
2
2
4
3.10
Қазақстан тарихы пәнінен бөлімдер (оқу бағдарламасы) бойынша сабақтарды жоспарлау. "Қазақстан тарихы" пәнін оқытуда пәнаралық байланысты жүзеге асыру
4
4
3.11
"Құқық негіздері" пәні бойынша "Мемлекет және құқық", "Конституциялық құқық", "Азаматтық құқық" және "Еңбек құқығы" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау
2
2
3.12
"Құқық негіздері" пәні бойынша оқу бағдарламасының "Отбасы құқығы", "Әкімшілік құқық" және "Қылмыстық құқық" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау
2
2
3.13
Шағын сабақтың таныстырылымын өткізу
4
4
3.14
Оқушыларды (қорытынды аттестаттау мектеп бітіру емтихандары) ұлттық бірыңғай тестілеуге (ҰБТ) дайындық әдістемесі
2
2
4
3.15
Мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау
2
2
4
Технологиялық модуль
2
8
10
4.1
Білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында білім беру процесінде IT-технологияларды табысты қолданудың жолдары
2
2
4.2
Сыни тұрғыдан ойлау технологиясының рөлі, командалық жұмыс дағдылары мен өзін-өзі тануды қалыптастыруда белсенді және интерактивті оқыту әдістері
2
2
4.3
"Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні бойынша оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау, соның ішінде ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балаларды қанағаттандыру
2
2
4.4
Цифрлық білім беру ресурстарын және виртуалды зертханаларды пайдалану (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.)
2
2
4.5
Білім беру ұйымдарында цифрлық білім беруді ұйымдастыру: электрондық үкімет порталымен жұмыс (EGov). "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен жұмыс
2
2
5
Вариативтік модуль
4
4
5.1
5-сынып: "Қазақстан тарихы" пәні бойынша деректермен жұмыс жасау жолдары
5.2
6-сынып: "Қазақстан тарихы" пәні бойынша оқушының танымдық қызығушылығын дамыту және дарынды балалармен жұмыс жасау әдісі
5.3
7-сынып: Функционалдық сауаттылықты дамыту мәнмәтінінде "Қазақстан тарихы" пәні бойынша оқушылардың графикалық мәдениетін қалыптастыру
5.4
8-сынып: "Қазақстан тарихы" пәні бойынша ақпаратпен жұмыс жасауда ақпараттық мәдениетті қалыптастыру жолдары
5.5
9-класс: "Қазақстан тарихы" мен "Құқық негіздері" сабағында оқушылардың ғылыми жобалау құзыреттіліктерін қалыптастыру
Барлығы:
12
4
30
16
6
4
2
4
2
80
Ескерту: 1 академиялық сағат - 45 минут.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының "Қазақстан
тарихы" және "Құқық негіздері"
пәндерінің мұғалімдеріне
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының "Қазақстан
тарихы" және "Құқық негіздері"
пәндері мұғалімдерінің кәсіби
құзыреттіліктерін дамыту" білім
беру бағдарламасына
2-қосымша
Аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтың тақырыптары
Күндізгі оқу
16 с.
Қашықтықтан оқу
8 с.
Өз бетімен оқу
56 с.
Дәріс
Тәжірибелік сабақ
Семинар
Жоба қорғау
Вебинар
Онлайн-форум
Онлайн-консультация
Тыңдаушының өз бетімен оқуы
Барлығы
1
Нормативтік-құқықтық модуль
8
8
1.1
Нормативтік құқықтық актілерде бекітілген орта білім беру жүйесінде мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен принциптері. Орта білім беру мұғалімдерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
8
8
2
Педагогикалық-психологиялық модуль
4
4
2.1
Білім беру мазмұнын жетілдірудің психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
2.2
Арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларды психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
3
Мазмұндық модуль
2
2
4
4
2
38
52
3.1
Қазақстан тарихы және Құқық негіздері пәні бойынша білім беру бағдарламасына талдау. Ұзақ мерзімді жоспар. Қысқа мерзімді сабақты жоспарлау
4
4
3.2
"Мәңгілік ел" патриоттық актісі негізінде білім беру үдерісін ұйымдастыру. "Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәнін оқытудағы тілдік құзыреттіліктерді қалыптастыру
2
2
3.3
"Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні бойынша тиімді оқыту мен оқу тәсілдері. Пәнді оқытуда белсенді оқу әдістерін қолдану
2
2
4
3.4
Оқушылардың функционалдық сауаттылығын қалыптастырудағы STEАM-оқытудың(Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) рөлі
4
4
3.5
"Қазақстан тарихы" пәні бойынша критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. Мысал арқылы сабақты талдау
4
4
3.6
Құқық негіздері пәні бойынша критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. Мысал арқылы сабақты талдау
2
4
6
3.7
"Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні бойынша оқушылардың қажеттіліктерін анықтау және ескеру
2
2
3.8
"Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні бойынша оқушылардың зерттеу дағдыларын дамытуға бағытталған тапсырмалар орындау. Жоба жұмыстарын ұйымдастыру
2
2
4
3.9
Құқықтағы тәжірибелік жағдаяттарды сыни талдау және бағамдау дағдыларын дамытуға арналған жаттығулар. "Құқық негіздері" пәнін оқытуда пәнаралық байланысты жүзеге асыру
2
2
4
3.10
Қазақстан тарихы пәнінен бөлімдер (оқу бағдарламасы) бойынша сабақтарды жоспарлау. "Қазақстан тарихы" пәнін оқытуда пәнаралық байланысты жүзеге асыру
2
2
4
3.11
"Құқық негіздері" пәні бойынша "Мемлекет және құқық", "Конституциялық құқық", "Азаматтық құқық" және "Еңбек құқығы" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау
2
2
3.12
"Құқық негіздері" пәні бойынша оқу бағдарламасының "Отбасы құқығы", "Әкімшілік құқық" және "Қылмыстық құқық" бөлімдері бойынша сабақтарды жоспарлау
2
2
3.13
Шағын сабақтың таныстырылымын өткізу
4
4
3.14
Оқушыларды (қорытынды аттестаттау мектеп бітіру емтихандары) ұлттық бірыңғай тестілеуге (ҰБТ) дайындық әдістемесі
4
4
3.15
Мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігінің қалыптасу деңгейін анықтау
2
2
4
Технологиялық модуль
10
10
4.1
Білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында білім беру процесінде IT-технологияларды табысты қолданудың жолдары
2
2
4.2
Сыни тұрғыдан ойлау технологиясының рөлі, командалық жұмыс дағдылары мен өзін-өзі тануды қалыптастыруда белсенді және интерактивті оқыту әдістері
2
2
4.3
"Қазақстан тарихы" және "Құқық негіздері" пәні бойынша оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау, соның ішінде ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балаларды қанағаттандыру
2
2
4.4
Цифрлық білім беру ресурстарын және виртуалды зертханаларды пайдалану (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.)
2
2
4.5
Білім беру ұйымдарында цифрлық білім беруді ұйымдастыру: электрондық үкімет порталымен жұмыс (EGov). "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен жұмыс
2
2
5
Вариативтік модуль
4
4
5.1
5-сынып: "Қазақстан тарихы" пәні бойынша деректермен жұмыс жасау жолдары
5.2
6-сынып: "Қазақстан тарихы" пәні бойынша оқушының танымдық қызығушылығын дамыту және дарынды балалармен жұмыс жасау әдісі
5.3
7-сынып: Функционалдық сауаттылықты дамыту мәнмәтінінде "Қазақстан тарихы" пәні бойынша оқушылардың графикалық мәдениетін қалыптастыру
5.4
8-сынып: "Қазақстан тарихы" пәні бойынша ақпаратпен жұмыс жасауда ақпараттық мәдениетті қалыптастыру жолдары
5.5
9-класс: "Қазақстан тарихы" мен "Құқық негіздері" сабағында оқушылардың ғылыми жобалау құзыреттіліктерін қалыптастыру
Вариативтік модуль бойынша онлайн-консультация
2
2
Барлығы:
8
2
2
4
4
2
2
56
80
Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
43-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
134-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының "Дүниежүзі тарихы" және "Құқық негіздері" пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дүниежүзі тарихы" және "Құқық негіздері" пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей истории" для учителей предметов "Всемирная история" и "Основы права" организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей всемирной истории и основы права организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей всемирной истории и основы права, управления саморазвитием учителей в рамках содержания образования, содействия росту педагога как субьекта и подготовки педагога к активной профессиональной деятельности.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение профессионального, методического уровня учителей истории и основ права в условиях содержания образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения, роль исторического образования и образовательных программ в формировании универсальных компетенций в условиях содержания среднего образования в Республике Казахстан;
2) сформировать практические навыки по применению приемов и методов активного обучения, критериального оценивания учебных достижений обучающихся;
3) повысить компетентность педагогов в работе с историческими концептами для формирования у учащихся навыков работы с историческими данными, анализа и оценки исторических примеров непрерывности и изменения во времени и пространстве.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, основные принципы организации преподавания образовательных программ и роль исторического образования в формировании универсальных компетенций в условиях содержания среднего образования Республики Казахстан;
2) умеют примененять приемы и методы активного обучения, критериального оценивания учебных достижений обучающихся;
3) владеют навыками работы с историческими данными, анализа и оценки исторических примеров непрерывности и изменения во времени и пространстве.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының "Дүниежүзі тарихы" және "Құқық негіздері" пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дүниежүзі тарихы" және "Құқық негіздері" пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының дүниежүзі тарихы және құқық негіздері пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама дүниежүзі тарихы және құқық негіздері мұғалімдерін оқытуға, білім беру мазмұнын жетілдіру аясында мұғалімдердің өздігінен дамуды басқаруға, субъект ретінде педагогтың өсуіне және белсенді кәсіби іс-әрекетке педагогтің дайындығына бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарлама мақсаты білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында дүниежүзі тарихы және құқық негіздері пәні мұғалімдерінің әдістемелік, кәсіби деңгейін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын зерделеу, Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында әмбебап құзыреттіліктерді қалыптастырудағы білім беру бағдарламалары мен тарихи білім берудің рөлін, оқытудың негізгі қағидаларын қарастыру;
2) білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау, белсенді оқытудың әдістері мен тәсілдерін қолдану бойынша практикалық дағдыларды қалыптастыру;
3) оқушылардың тарихи деректермен жұмыс жасау, сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдау және бағалау дағдыларын қалыптастыруда педагогтердің тарихи концептілерімен жұмыс жасау құзыреттіліктерін арттыру.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттарын, Қазақстан Республикасында орта білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында әмбебап құзыреттерді қалыптастыруда білім беру бағдарламаларын және тарихи білім берудің рөлін оқытудың негізгі қағидаларын біледі;
2) білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау, белсенді оқытудың әдістері мен тәсілдерін пайдалану бойынша практикалық дағдыларды қалыптастыруды қолдана алады;
3) білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалдық бағалау дағдыларын, уақыт пен кеңістіктегі үздіксіздік пен өзгерістердің тарихи үлгілерін талдау және бағалау, тарихи деректермен жұмыс жасау дағдыларын оқушыларда қалыптастыру үшін тарихи концептілерімен жұмыс жасау дағдыларын игереді.

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 44
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 161
Приложение 135
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя географии" для учителей географии 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя географии" для учителей географии 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей географии организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей профессиональным компетенциям по методике преподавания географии в условиях содержания образования. Отбор содержания и разработка методики преподавания географии позволяют определить эффективные формы и методы обучения, возможности применения инновационных образовательных технологий, информационно-коммуникационных технологий.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя географии
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) изучить психолого-педагогические аспекты методики преподавания географии и адаптировать их в практику преподавания предмета в условиях содержания образования;
3) сформировать профессионально-педагогические умения отбора и систематизации содержания обучения предмету в соответствии с принципами междисциплинарной интеграции и интеграции с методами опытно-экспериментального познания, организации проектной деятельности обучающихся в условиях конструирования, моделирования, проектирования; развивать профессиональную компетентность по применению информационно-коммуникационных технологий обучения.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами;
2) умеют анализировать психолого-педагогические аспекты методики преподавания географии и адаптировать их в практику преподавания предмета в условиях содержания образования

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
44-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
135-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының география пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "География пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының география пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "География пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – бағдарлама) орта білім беру ұйымдарының география пәні мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында география пәнін оқыту әдістемесі бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттілігін дамытуға бағытталған. Географияны оқыту әдістемесінің мазмұнын іріктеу және әзірлеу оқытудың тиімді нысандары мен әдістерін, инновациялық білім беру технологияларын, ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдануға мүмкіндік береді.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелері
3. Бағдарламаның мақсаты - білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында география пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік-құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесінің мазмұнын жетілдіру бойынша мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаттарын зерделеу;
2) географияны оқыту әдістемесінің психологиялық-педагогикалық аспектілерін зерттеу және оларды білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында пәнді оқыту практикасына бейімдеу;
3) пәнаралық интеграция және тәжірибелік-эксперименталды таным әдістерімен интеграциялау принциптеріне сәйкес пәнді оқыту мазмұнын іріктеу және жүйелеу, құрастыру, модельдеу, жобалау жағдайында білім алушылардың жобалық қызметін ұйымдастыру, кәсіби-педагогикалық біліктерін қалыптастыру; оқытудың ақпараттық-коммуникациялық технологияларын қолдану жөніндегі кәсіби құзыреттіліктерін дамыту.
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім беру сапасына қойылатын заманауи талаптарды анықтайтын негізгі нормативтік-құқықтық актілерді, білім беру мазмұнын жетілдіруді жүзеге асыру механизмдерін біледі;
2) білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында географияны оқыту әдістемесінің психологиялық-педагогикалық аспектілерін; білім беру мазмұнын жетілдіру контексінде география пәні бойынша оқу бағдарламасының тұжырымдамалық идеяларын, құрылымы мен мазмұнын іс-тәжірибеде қолдана алады;

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей естествознания и биологии" для учителей естествознания и биологии 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее-Программа) регламентирует обучение учителей естествознания и биологии 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение профессиональной готовности педагогов к интеграции современных подходов и образовательных технологий в организацию учебного процесса и повышение его качества в условиях содержания среднего образования.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение уровня профессиональной компетентности учителей биологии и естествознания в области проектирования и организации учебного процесса в условиях содержания среднего образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения;
2) совершенствовать навыки моделирования учебно-воспитательного процесса по предметам "Естествознание" и "Биология" в условиях содержания среднего образования;
3) совершенствовать навыки проектирования учебного процесса по предметам "Естествознание" и "Биология" с использованием современных технологий обучения и международного опыта организации процессно-ориентированного обучения;
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения;
2) умеют моделировать учебно-воспитательный процесс по предметам "Естествознание" и "Биология" в условиях содержания среднего образования;
3) владеют навыками проектирования учебного процесса по предметам "Естествознание" и "Биология" с использованием современных технологий обучения и международного опыта организации процессно-ориентированного обучения;
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правового;
2) психолого-педагогического;
3) содержательного;
4) технологического;
5) вариативного.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы оценивания результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының жаратылыстану және биология пәндері мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Жаратылыстану және биология пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарындағы 5-9 сыныптардың жарытылыстану және биология пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама орта білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында оқу үдерісін ұйымдастыруда заманауи тәсілдемелер мен білім беру технологияларын интеграциялауға педагогтердің кәсіби дайындығын дамытуға және оның сапасын арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты орта білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында білім беру үдерісін жобалау мен ұйымдастыру саласында жарытылыстану және биология пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерінің деңгейін арттыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаттарын зерделеу;
2) орта білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында "Жарытылыстану" және "Биология" пәндері бойынша оқу-тәрбие үдерісін модельдеу дағдыларын жетілдіру;
3) оқытудың заманауи технологиялары мен үдеріске-бағытталған оқытуды ұйымдастырудың халықаралық тәжірибесін пайдалана отырып, "Жарытылыстану" және "Биология" пәндері бойынша оқу үдерісін жобалау дағдыларын жетілдіру.
5. Курс аяқталғаннан кейін тыңдаушылар:
1) Нормативтік құқықтық актілермен бекітілген орта білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаттарын біледі;
2) орта білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында "Жарытылыстану" және "Биология" пәндері бойынша оқу-тәрбие үдерісін модельдеу дағдыларын меңгереді;
3) оқытудың заманауи технологиялары мен үдеріске бағытталған оқытуды ұйымдастырудың халықаралық тәжірибесін пайдалана отырып, "Жарытылыстану" және "Биология" пәндері бойынша оқу үдерісін жобалау дағдыларын жетілдіру.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары келесі режимінде ұйымдастырылады:

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителей химии и естествознания" для учителей химии и естествознания 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей химии и естествознания 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей профессиональным компетенциям в области естественнонаучного образования и методики преподавания химии и естествознания в условиях содержания предмета.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетенций учителя по методике преподавания предмета "Химия" и "Естествознание".
4. Задачи Программы:
1) изучить основные нормативные правовые акты, определяющие современные требования к качеству образования, механизмы реализации содержания образования; психолого-педагогические аспекты методики преподавания химии и естествознания в условиях содержания образования; концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по химии и естествознанию, в контексте содержания естественнонаучного образования; раскрыть сущность и содержание методики обучения;
2) сформировать навыки планирования учебного материала по химии и естествознанию на основе принципа спиральности; интеграции его с другими предметами для организации опытно-экспериментальной и проектной деятельности обучающихся; применения инновационных технологий, активных форм и методов обучения на уроках;
3) овладеть навыками составления краткосрочного плана урока, эффективными методами и средствами проведения лабораторных и практических работ, осуществления критериального оценивания учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся по химии и естествознанию; методикой преподавания ключевых тем курса химии и естествознания в аспекте естественнонаучного образования, организации внеурочной деятельности в условиях содержания естественнонаучного образования; профессионально-педагогического взаимодействия и саморазвития с помощью самообразования и сетевых сообществ региона, республики.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные нормативные правовые акты, определяющие современные требования к качеству образования, механизмы реализации содержания образования; психолого-педагогические аспекты методики преподавания химии и естествознания в условиях содержания образования; концептуальные идеи, структуру и содержание учебной программы по химии и естествознанию, в контексте содержания естественнонаучного образования; раскрыть сущность и содержание методики обучения;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының химия және жаратылыстану пәндерінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Химия және жаратылыстану пәндері мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сынып химия және жаратылыстану пәні мұғалімдерін оқытуды реттейді.
2. Бағдарлама білім беру мазмұнын жаңарту жағдайындағы химия және жаратылыстану пәндерін оқыту әдістемесі және ғылыми-жаратылыстану білім беруді жаңарту саласындағы мұғалімдердің кәсіби құзыреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты "Химия" және "Жаратылыстану" пәндерін оқыту әдістемесі бойынша мұғалімдердің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беру мазмұнын жаңартуды жүзеге асыру механизмдерін, білім сапасының заманауи талаптарын анықтайтын, негізгі заңнамалық, нормативтік құқықтық актілерін; білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында химия және жаратылыстану пәндерін оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін; ғылыми-жаратылыстану білімдерін жаңарту жағдайы контекстіндегі химия және жаратылыстану пәндері бойынша оқу бағдарламасының мазмұны және құрылымы, концептуалды идеяларын білу;
2) спиралділік ұстанымы негізінде химия және жаратылыстану пәндері бойынша оқу материалдарын жүзеге асыруды; оқушылардың жобалық және тәжірибелік-эксперименталдық қызметтерін ұйымдастыру үшін оны басқа пәндермен кіріктіруді; сабақтарда белсенді оқыту әдістемесінің түрлерін және тәсілдерін, инновациялық технологияларды қолдану дағдыларын меңгеру;
3) сабақтың қысқамерзімді жоспарларын құруды, оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды жүзеге асыру, тәжірибелік, зертханалық жұмыстарды жүргізу құралдарын және тиімді әдістерді қолдануды, сонымен қатар химия және жаратылыстану пәндері бойынша оқушылардың біліктіліктері мен дағдыларын, республика, аймақтарда желілік қауымдастық және өзіндік білімін көтеру көмегімен және өзара кәсіби-педагогикалық әрекеттестік арқылы дамытуды игеру;
5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) білім беру мазмұнын жаңартуды жүзеге асыру механизмдерін, білім сапасының заманауи талаптарын анықтайтын, негізгі заңнамалық, нормативтік құқықтық актілерін; білім беру мазмұнын жаңарту жағдайында химия және жаратылыстану пәндерін оқытудың психологиялық-педагогикалық аспектілерін; ғылыми-жаратылыстану білімдерін жаңарту жағдайы контекстіндегі химия және жаратылыстану пәндері бойынша оқу бағдарламасының мазмұны және құрылымы, концептуалды идеяларын біледі;

2) умеют осуществлять планирование учебного материала по химии и естествознанию на основе принципа спиральности; интегрировать его с другими предметами для организации опытно-экспериментальной и проектной деятельности обучающихся; применять инновационные технологи, активные формы и методы обучения на уроках;
3) владеют навыками составления краткосрочного плана урока, эффективными методами и средствами проведения лабораторных и практических работ, осуществления критериального оценивания учебных достижений, а также ключевых навыков обучающихся по химии и естествознанию; методикой преподавания ключевых тем курса химии и естествознания в аспекте естественнонаучного образования, организации внеурочной деятельности в условиях содержания естественнонаучного образования; профессионально-педагогического взаимодействия и саморазвития с помощью самообразования и сетевых сообществ региона, республики.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.

2) спиралділік ұстанымы негізінде химия және жаратылыстану пәндері бойынша оқу материалдарын жүзеге асыруды; оқушылардың жобалық және тәжірибелік-эксперименталдық қызметтерін ұйымдастыру үшін оны басқа пәндермен кіріктіруді; сабақтарда белсенді оқыту әдістемесінің түрлерін және тәсілдерін, инновациялық технологияларды қолдануды меңгереді;
3) сабақтың қысқамерзімді жоспарларын құруды, оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалауды жүзеге асыру, тәжірибелік, зертханалық жұмыстарды жүргізу құралдарын және тиімді әдістерді қолдануды, сонымен қатар химия және жаратылыстану пәндері бойынша оқушылардың біліктіліктері мен дағдыларын, республика, аймақтарда желілік қауымдастық және өзіндік білімін көтеру көмегімен және өзара кәсіби-педагогикалық әрекеттестік арқылы дамытуды игереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативті модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс диагностикасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, семинарлар, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, шағын сабақтың (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.

11. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителей химии и
естествознания" для учителей
химии и естествознания 5-9
классов организаций среднего
образования с казахским и
русским языками обучения
Учебно-тематический план курса в режиме очного обучения
Тематика занятий
Лекция
Занятие по выбору
Практическая работа
Тренинг
Семинар
ВПЗ
Конференция
Презентация проектов
Тестирование
Всего
1
Нормативно–правовой модуль
2
2
1.1
Основные направления и принципы государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами. Нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность педагогов среднего образования
2
2
2.
Психолого-педагогический модуль
2
2
4
2.1
Психолого-педагогические основы содержания образования
2
2
2.2
Психолого-педагогическое сопровождение детей с особыми образовательными потребностями
2
2
3
Содержательный модуль
2
34
16
2
4
2
60
3.1
Место и роль предмета "Химия" и "Естествознание" в современной научной картине мира и понимание их роли в естественнонаучном образовании
2
2
3.2
Структура и содержание учебной программы по предметам "Химия" и "Естествознание" в контексте спиральной модели обучения. Долгосрочное планирование по предметам
2
2
3.3
Анализ учебно-методического комплекса- УМК учебники, методическое руководство и т.п. по предметам "Химия" и "Естествознание" в аспекте содержания
2
2
3.4
Краткосрочное планирование урока на примере темы "Строение и свойства веществ" "Естествознание",5 кл. на основе учебно-методического косплекса
2
2
3.5
Краткосрочное планирование урока на примере темы "Типы химических реакций" "Химия", 8 кл. на основе учебно-методического косплекса
2
2
3.6
Формирование представления о строении вещества на уроках естествознания и химии. Атомно-молекулярная теория: методический аспект
2
2
3.7
Методика изучения основ химической термодинамики и химической кинетики в школьном курсе естествознания и химии
2
2
3.8
Методика изучения окислительно-восстановительных реакций в контексте содержания программы по химии. Методы составления окислительно-восстановительных реакций
4
4
3.9
Методика изучения теории растворов электролитов в контексте содержания программы по химии. Решение задач на растворы
4
4
3.10
Методика изучения основ электрохимии в контексте содержания программы по химии. Решение задач на кинетические закономерности и газовые законы
4
4
3.11
Методика изучения механизмов химических реакций в контексте содержания программы по химии
4
4
3.12
Методика CLIL (Content and Language Integrated Learning- Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) в формировании предметно-языковой компетенции обучающихся на уроках химии
4
4
3.13
Методы формирования исследовательских навыков обучающихся на уроках естествознания при изучении раздела "Мир науки" 5,6кл
2
2
3.14
Особенности методики организации и проведения лабораторных и практических работ на примере раздела "Качественный анализ неорганических соединений" 9кл.
2
2
3.15
Методика применения методов активного обучения в организации самостоятельной познавательной деятельности обучающихся на уроках естествознания и химии
4
4
3.16
Методы формирования функциональной естественнонаучной грамотности обучающихся на уроках химии и естествознания в контексте подготовки к международному исследованиям TIMS (Trendsin International Mathematics and Science Study- Трендсин Интернейшинал Математикс энд Сайнс Стади) и PISA (Programme forInternational Student Assessment – Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент)
2
2
3.17
Роль STEM-образования (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) в формировании функциональной естественнонаучной грамотности обучающихся
4
4
3.18
Применение системы критериального оценивания на уроках естествознания. Формативное и суммативное оценивание. Разбор урока на примере темы "Материки и океаны"
2
2

11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессор-оқытушылар құрамы Бағдарлама мазмұнын меңгеруді бағалаудың критерийлері мен параметрлерін әзірлеп, курстың ОӘК–не енгізеді.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру
ұйымдарының 5-9
сыныптарының химия және
жаратылыстану пәндерінің
мұғалімдеріне арналған
педагогика кадрларының
біліктілігін арттыру курсының
"Химия және жаратылыстану
пәндері мұғалімдерінің кәсіби
құзыреттіліктерін дамыту" білім
беру бағдарламасына
1-қосымша
Күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары
Сабақтардың тақырыптары
Дәріс
Таңдау бойынша сабақ
Практикалық сабақ
КТС
Тренинг
Мастер-класс
Семинар
Дөңгелек үстел
Шағын сабақ / жоба қорғау
Барлығы
1
Нормативтік–құқықтық модуль
2
2
1.1
Нормативтік құқықтық актілерде бекітілген орта білім беру жүйесінде мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен принциптері. Орта білім беру мұғалімдерінің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер
2
2
2.
Психологиялық-педагогикалық модуль
2
2
4
2.1
Жаңартылған білім беру мазмұнының психологиялық-педагогикалық негіздері
2
2
2.2
Арнайы білім беру қажеттіліктері бар балаларды психологиялық-педагогикалық қолдау
2
2
3
Мазмұндық модуль
2
34
16
2
4
2
60
3.1
"Химия" және "Жаратылыстану" пәндерінің заманауи ғылыми әлем және оларды түсінуі және ғылыми-жаратылыстану білімінің рөлі мен орны
2
2
3.2
Спиралдік оқыту моделі контекстіндегі "Химия" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымы. Пән бойынша ұзақмерзімді жоспарлау
2
2
3.3
Білім мазмұнын жаңарту аспектісіндегі "Химия" және "Жаратылыстану" пәндері бойынша ОӘК – оқу-әдістемелік кешенін талдау (оқулықтар, әдістемелік ұсынымдар және т.б.)
2
2
3.4
ОӘК негізінде "Құрылым және заттардың қасиеттері" тақырыбы мысалындағы сабақтың қысқамерзімді жоспары ("Жаратылыстану",5сынып)
2
2
3.5
ОӘК негізінде "Химиялық реакциялардың түрі" (Химия 8 сынып) тақырыбының қысқамерзімді сабақ жоспары
2
2
3.6
Химия және жаратылыстану сабақтарында заттардың құрылуы туралы түсініктерінің қалыптасуы. Атомдық-молекулярлық теория: әдістемелік аспект
2
2
3.7
Химия және жаратылыстану мектеп курсындағы химиялық кинетиканың және химиялық термодинамика негіздерін үйрену әдістемесі
2
2
3.8
Химия сабағы бойынша білім мазмұны бағдарламасы контекстіндегі қышқылды-түзету әсерлерін үйрену әдістемесі. Қышқыл-түзету әсерлерінің құрылымдық әдістемесі
4
4
3.9
Химия сабағы бойынша білім мазмұны бағдарламасы контекстіндегі электролит ерітінділерінің теориясын үйрену әдістемесі. Ерітінді тапсырмаларын шешу
4
4
3.10
Химия сабағы бойынша білім мазмұны бағдарламасы контекстіндегі электрохимия негізін үйрену әдістемесі. Кинетикалық заңнамалар және газдық заңдар тапсырмаларын шешу
4
4
3.11
Химия сабағы бойынша білім мазмұны бағдарламасы контекстіндегі химиялық әсерлердің механизмдерін үйрену әдістемесі
4
4
3.12
Химия сабақтарында оқушылардың пәндік-тілдік құзыреттіліктерін қалыптастырудағы CLIL (Content and Language Integrated Learning) әдістемесі
4
4
3.13
"Ғылым әлемі" (5,6 сыныптар) бөлімін үйрену барысында оқушылардың ғылыми-жаратылыстану дағдыларын қалыптастыру әдістемесі
2
2
3.14
"Органикалық емес құрылымдарын сапалық талдау" бөліміндегі тәжірибелік және зертханалық жұмыстарды ұйымдастырудың әдістемелік ерекшеліктері (9-сынып)
2
2
3.15
Химия және жаратылыстану сабақтарында оқушылардың өзіндік танымдық қызметтерін ұйымдастыруда белсенді оқыту әдістерін қолдану әдістемесі
4
4
3.16
TIMS және PISA халықаралық зерттеулеріне дайындау контекстінде химия және жаратылыстану сабақтарында оқушылардың функционалдық ғылыми-жаратылыстану сауаттылықтарын қалыптастыру әдістемесі
(Trendsin International Mathematics and Science Study- Трендсин Интернейшинал Математикс энд Сайнс Стади) и PISA (Programme forInternational Student Assessment – Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент)
2
2
3.17
Оқушылардың функционалдық ғылыми-жаратылыстану сауаттылықтарын қалыптастыруда STEM-білімнің(Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) рөлі
4
4
3.18
Жаратылыстану сабақтарында критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. "Материктер мен мұхиттар" тақырыбындағы сабақтарды талдау
2
2

3.11
Методика изучения механизмов химических реакций в контексте содержания программы по химии
2
4
3.12
Методика CLIL (Content and Language Integrated Learning- Контент энд Лангуидж Интегрейтид Ленинг) в формировании предметно-языковой компетенции обучающихся на уроках химии
2
4
3.13
Методы формирования исследовательских навыков обучающихся на уроках естествознания при изучении раздела "Мир науки" 5, 6 кл.
2
4
3.14
Особенности методики организации и проведения лабораторных и практических работ на примере раздела "Качественный анализ неорганических соединений" 9 кл.
2
2
3.15
Методика применения методов активного обучения в организации самостоятельной познавательной деятельности обучающихся на уроках естествознания и химии
2
4
3.16
Методы формирования функциональной естественнонаучной грамотности обучающихся на уроках химии и естествознания в контексте подготовки к международному исследованиям TIMS (Trendsin International Mathematics and Science Study- Трендсин Интернейшинал Математикс энд Сайнс Стади) и PISA (Programme forInternational Student Assessment – Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент)
2
2
3.17
Роль STEM-образования (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) в формировании функциональной естественнонаучной грамотности обучающихся
2
4
3.18
Применение системы критериального оценивания на уроках естествознания. Формативное и суммативное оценивание. Разбор урока на примере темы "Материки и океаны"
2
2
3.19
Применение системы критериального оценивания на уроках химии. Формативное и суммативное оценивание. Разбор урока на примере темы "Окислительно-восстановительные реакции"
2
2
3.20
Защита проекта
4
2
4
Технологический модуль
10
10
4.1
Способы успешного применения IT-технологий в учебном процессе в условиях содержания образования
2
2
4.2
Роль технологии критического мышления, активных и интерактивных методов обучения в формировании навыков командной работы и самостоятельного добывания знаний
2
2
4.3
Критериальное оценивание учебных достижений обучающихся на уроках химии и естествознания, в том числе детей с особыми образовательными потребностями
2
2
2
4.4
Использование цифровых ресурсов, оборудований и виртуальных лабораторий (BilimLand (Билим Лэнд) и др.)
2
2
4.5
Цифровизация организаций образования: работа с порталом электронного Правительства (EGov). Работа с автоматизированной информационной системой "Күнделік"
2
2
5
Вариативный модуль
4
4
5.1
Методы и средства развития языковых навыков обучающихся (чтения, письма, говорения и слушания) на примере изучения тем раздела "Вселенная.Земля.Человек" 5кл.
5.2
Методика организации проектно- исследовательской деятельности обучающихся на примере изучения тем раздела "Экология и устойчивое развитие" 6кл.
5.3
Организация внеклассной работы "Школа юного химика" 7 кл.
5.4
Проектирование STEM – урока (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) по теме "Вода" 8 кл.
5.5
Методика организации проектно-исследовательской деятельности обучающихся на примере изучения тем раздела "Химические элементы в организме человека", "Углеводороды и топливо" 9 кл.
Онлайн консультация по вариативному модулю
2
2
Всего:
8
4
4
4
2
2
56
80

3.11
Химия сабағы бойынша білім мазмұнын жаңарту бағдарламасы контекстіндегі химиялық әсерлердің механизмдерін үйрену әдістемесі
2
2
3.12
Химия сабақтарында оқушылардың пәндік-тілдік құзыреттіліктерін қалыптастыруда CLIL (Content and Language Integrated Learning) әдістемесі
2
2
4
3.13
"Ғылым әлемі" (5,6 сыныптар) бөлімін үйрену барысында оқушылардың ғылыми-жаратылыстану дағдыларын қалыптастыру әдістемесі
2
2
3.14
"Органикалық емес құрылымдарын сапалық талдау" бөліміндегі тәжірибелік және зертханалық жұмыстарды ұйымдастырудың әдістемелік ерекшеліктері (9ынып)
2
2
3.15
Химия және жаратылыстану сабақтарында оқушылардың өзіндік танымдық қызметтерін ұйымдастыруда белсенді оқыту әдістерін қолдану әдістемесі
2
2
3.16
TIMS және PISA халықаралық зерттеулеріне дайындау контекстінде химия және жаратылыстану сабақтарында оқушылардың функционалдық ғылыми-жаратылыстану сауаттылықтарын қалыптастыру әдістемесі (Trendsin International Mathematics and Science Study- Трендсин Интернейшинал Математикс энд Сайнс Стади) и PISA (Programme forInternational Student Assessment – Программ фор интернейшнл стюдент ассесмент)
2
2
3.17
Оқушылардың функционалдық ғылыми-жаратылыстану сауаттылықтарын қалыптастыруда STEM-білімнің(Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас) рөлі
2
2
3.18
Жаратылыстану сабақтарында критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. "Материктер мен мұхиттар" тақырыбындағы сабақтарды талдау
2
2
3.19
Химия сабақтарында критериалды бағалау жүйесін қолдану. Қалыптастырушы және жиынтық бағалау. "Қышқылдық-түзету реакциялары" тақырыбындағы сабақты талдау
2
2
3.20
Жоба қорғау
4
4
4
Технологиялық модуль
10
10
4.1
Биология сабақтарында IT-технологияны тиімді қолданудың тәсілдері
2
2
4.2
Сын тұрғысынан ойлау технологиясының рөлі, белсенді және интерактивті оқытудың әдістерін қалыптастыруда білімді өздігінен алу және командалық жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру
2
2
4.3
Химия және жаратылыстану сабақтарында оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау, соның ішінде ерекше білім беруге қажеттіліктері бар балалар
2
2
4.4
Цифрлық білім беру ресурстарын және виртуалды зертханаларды пайдалану (BilimLand (БілімЛэнд) және т.б.)
2
2
4.5
Білім беру ұйымдарында цифрлық білім беруді ұйымдастыру: электрондық Үкімет порталымен жұмыс (EGov) "Күнделік" автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен жұмыс
2
2
5
Вариативтік модуль
4
4
5.1
"Әлем.Жер.Адам" (5 сынып) біліміндегі тақырыптарды оқу барысында оқушылардың (тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым) тілдік дағдыларын дамытудың құралдары мен әдістері
5.2
"Экология және тұрақты даму" (6 сынып) бөліміндегі тақырыптарды оқытуда оқушылардың жобалық-зерттеушілік қызметтерін ұйымдастыру әдістемесі
5.3
"Мектептегі жас химик" (7 сынып) сыныптан тыс жұмысын ұйымдастыру
5.4
"Су" (8 сынып) тақырыбы бойынша STEM – сабақты (Science Technology Engineering Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Мас)обалау
5.5
"Көмірсулар және жылу", "Адам организміндегі химиялық элементтер" (9 сынып) бөлімі тақырыбындағы оқушылардың жобалық-зерттеушілік қызметін ұйымдастырудың әдістемесі
Вариативтік модуль бойынша онлайн кеңестер
2
2
Барлығы:
8
4
4
4
2
2
56
80

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 47
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 161
Приложение 138
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя информатики" для учителей информатики 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя информатики" для учителей информатики 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей информатики 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским зыками обучения.
2. Программа направлена на обучение организации практико-ориентированного учебного процесса и эффективного комплексного использования современных образовательных и цифровых технологий для развития ключевых компетентностей, необходимых учителю в 21 веке.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является развитие профессиональных компетентностей учителей информатики для повышения качества обучения в условиях содержания образования
4. Задачи Программы:
1) изучить основные нормативные правовые акты, методическую систему обучения, определяющие требования к качеству образования; интерактивные средства оценивания знаний учащихся на уроках информатики с помощью онлайн-сервисов, современные тренды образования; актуальные языки программирования; цифровые технологии в области 3D (3Д) – принтинга и робототехники;
2) сформировать навыки организации и проведения проектно-иследовательской деятельности обучающихся; применения современных трендов образования – STEAM-образование (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математик) и перевернутое обучение "Flipped classroom" (Флиппед Классроум) с видеоресурсами Академии Хан; разработки электронного портфолио, инфографику; составления задания для формативного и суммативного оценивания на основе таксономии Б.Блума;
3) овладеть навыками программирования в среде Scratch (Скрач), в интегрированной среде разработки программ с использованием циклов и массивов в С/С++ (Си/Си++), Python (Пайтн); навыками разработки и исследования моделей процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах; навыками обработки растровых и векторных изображений в современных графических редакторах.

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
47-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
138-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Информатика пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының информатика пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Информатика пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сынып информатика мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама 21-ғасыр мұғаліміне қажетті базалық құзырлылықтарды дамыту үшін заманауи білім мен кешенді цифрлық технологияларды тиімді қолдана алуға және практикаға бағытталған оқу процесін ұйымдастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелері
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру мазмұнын жетілдіру жағдайында оқыту сапасын арттыру үшін информатика мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін дамыту болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) негізгі нормативтік-құқықтық актілерді, білім беру сапасына қойылатын талаптарды айқындайтын оқытудың әдістемелік жүйесін; онлайн сервистер көмегімен информатика сабағында оқушылардың білімін интерактивтік құралдар арқылы бағалауды; білім берудің заманауи трендтерін; өзекті программалау тілдерін; 3D (3Д) – принтинг және робототехника саласында цифрлық технологияларды білу;
2) оқушылардың жобалық-зерттеушілік іс-әрекетін ұйымдастыру мен жүргізу; заманауи білім беру трендтерін - STEAM (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математик) және Хан Академиясының бейнересурстарын қолдану арқылы төңкерілген оқыту "Flipped classroom" (Флиппед Классроум); электрондық портфолио мен инфографиканы құруды; Б.Блум таксономиясы негізінде қалыптастырушы және жинақтаушы бағалау тапсырмаларын құру әдістерін үйрену;
3) Scratch (Скрач) программалау ортасында, программа құрудың кіріктірілген ортасында С/С++ (Си/Си++), Python (Пайтн) циклдер мен массивтерге программа құру дағдысын; электрондық кестеде модельдеу процестерін (физикалық, биологиялық, экономикалық) зерттеу мен оны құру дағдысын; заманауи графикалық редакторда растрлық және векторлық бейнелерді өңдеу дағдыларын меңгеру.

5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные нормативные правовые акты, методическую систему обучения, определяющие требования к качеству образования; интерактивные средства оценивания знаний учащихся на уроках информатики с помощью онлайн-сервисов, современные тренды образования; актуальные языки программирования; цифровые технологии в области 3D (3Д) – принтинга и робототехники;
2) умеют организовывать и проводить проектно-иследовательскую деятельность учащихся; применять современные тренды образования - STEAM –образование (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математик) и перевернутое обучение "Flipped classroom" (Флиппед Классроум) с видеоресурсами Академии Хан; создавать электронное портфолио, инфографику; составлять задания для формативного и суммативного оценивания на основе таксономии Б.Блума;
3) владеют навыками программирования в среде Scratch (Скрач), в интегрированной среде разработки программ с использованием циклов и массивов в С/С++ (Си/Си++), Python (Пайтн); навыками разработки и исследования моделей процессов (физических, биологических, экономических) в электронных таблицах; навыками обработки растровых и векторных изображений в современных графических редакторах.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы оценивания результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений.
2) смешанного обучения (Blended Learning – блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают 3 этапа обучения: очное – 8 часов, дистанционное – 16 часов, самостоятельное – 56 часов. Очное обучение проводится в первый и последний день курса.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.

5. Курс соңында тыңдаушылар:
1) негізгі нормативтік-құқықтық актілерді, білім беру сапасына қойылатын талаптарды айқындайтын оқытудың әдістемелік жүйесін; онлайн сервистер көмегімен информатика сабағында оқушылардың білімін интерактивтік құралдар арқылы бағалауды; білім берудің заманауи трендтерін; өзекті программалау тілдерін; 3D (3Д) – принтинг және робототехника саласында цифрлық технологияларды біледі;
2) оқушылардың жобалық-зерттеушілік іс-әрекетін ұйымдастыру мен жүргізу; заманауи білім беру трендтерін - STEAM (Science Technology Engineering Arts Mathematics – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Математик) және Хан Академиясының бейнересурстарын қолдану арқылы төңкерілген оқыту "Flipped classroom" (Флиппед Классроум); электрондық портфолио мен инфографиканы құруды; Б.Блум таксономиясы негізінде қалыптастырушы және жинақтаушы бағалау тапсырмаларын құру әдістерін үйренеді;
3) Scratch (Скрач) программалау ортасында, программа құрудың кіріктірілген ортасында С/С++ (Си/Си++), Python (Пайтн) циклдер мен массивтерге программа құру дағдысын; электрондық кестеде модельдеу процестерін (физикалық, биологиялық, экономикалық) зерттеу мен оны құру дағдысын; заманауи графикалық редакторда растрлық және векторлық бейнелерді өңдеу дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушыларға жүргізілген кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері және нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстарын ұйымдастыру:
1) күндізгі оқыту Бағдарламаның 1-қосымшасында берілген оқу-тақырыптық жоспарына (әрі қарай - ОТЖ) сәйкес берілген. Курстың ұзақтылығы 80 сағатты құрайды. Бірапталық курстарды ұйымдастыру үшін ОТЖ-да берілген сағаттар саны екі есеге қысқартылып, сабақты өткізу формалары мен тақырыптары өзгеріссіз қалдырылады.
2) аралас оқыту (Blended Learning - блендид лҰнинг) Бағдарламаның 2-қосымшасында берілген оқу-тақырыптық жоспарына (әрі қарай - ОТЖ) сәйкес берілген және ол оқытудың 3 кезеңінен тұрады: күндізгі - 8 сағат, қашықтық – 16 сағат, өзіндік - 56 сағат. Күндізгі оқыту курстың бірінші және соңғы күнінде өткізіледі.
9. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде тыңдаушылардың білімін бақылау және бағалау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыстың таныстырылымы және қорытынды тестілеу, сонымен бірге аралас оқыту режиміндегі курстарда аралық тестілеу жүргізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарының, тесттің тапсырмалары, жоба жұмыстарының тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешенінде (бұдан әрі - ОӘК) беріледі.

10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.
11. Для определения уровня сформированности профессиональных омпетентностей слушателей, профессорско-преподавательским составом разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в УМК курса.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителя информатики" для

10. Білім беру процесі оқытудың интерактивті әдістері арқылы жүзеге асырылады: дәріс, шағын топтағы жұмыс, оқыту ойындары, рефлексия, күрделі мәселелерді талқылау және өзара талдау, мәселені бірлесе шешу, көшпелі практикалық сабақтар, тренингтер, жоба жұмысының презентациясы, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сонымен бірге, аралас оқыту режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация және тыңдаушылардың өзіндік жұмыстары.
11. Тыңдаушылардың кәсіби құзыреттіліктерінің қалыптасу деңгейін анықтау үшін профессорлық-оқытушылық құрам бағдарлама мазмұнын игеру параметрлері мен бағалау өлшемдерін жасайды және олар курстың оқу-әдістемелік кешенінде (ОӘК) беріледі.
Қазақ және орыс тілдерінде
оқытатын орта білім беру

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 48
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 161
Приложение 139
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Основы формирования цифровой грамотности педагогических работников" для директоров, заместителей директоров и педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации "Основы формирования цифровой грамотности педагогических работников" для директоров, заместителей директоров и педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение директоров, заместителей директоров и педагогов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на повышение квалификации директоров, заместителей директоров и педагогов организаций образования по формированию цифровой грамотности с целью роста производительности труда в эпоху цифровизации общества.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является формирование цифровых компетенций педагога с применением цифровых технологий и мобильных приложений в профессиональной деятельности для улучшения качества образования.
4. Задачи Программы:
1) изучить стратегические приоритеты организаций образования на стадии перехода к цифровому образованию; педагогическую этику педагога в цифровом обществе; современные тренды образования; организацию работы школьного технопарка;
2) сформировать навыки самостоятельно применять критическое мышление при работе с большими данными; использовать цифровые инструментарии в образовательной деятельности при планировании, управлении и обучении; создавать электронное портфолио для формирующего оценивания; цифровые образовательные ресурсы; использовать облачные сервисы для качественной коммуникации и ведения школьной документации;
3) овладеть современными навыками обучения Flipped Learning (Флипд Леннинг) – перевернутое обучение; Smart (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) (далее – Smart), STEAM (Science Technology Engineering Art Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Мас) (далее – STEAM), робототехники; цифровой педагогикой и геймификацией образования; проектированием новых инструментов цифрового образовательного пространства.

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
48-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
139-қосымша
Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының, директорларына, директорлардың орынбасарлары мен педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық қызметкерлердің цифрлық сауаттылығын қалыптастырудың негіздері" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының, директорларына, директорлардың орынбасарлары мен педагогтеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Педагогикалық қызметкерлердің цифрлық сауаттылығын қалыптастырудың негіздері" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын білім беру ұйымдарының басшылары мен педагогтарды оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама қоғамның цифрландыру дәуірінде еңбек өнімділігін арттыру мақсатында цифрлық сауаттылықты қалыптастыру бойынша білім беру ұйымдарының директорлары, директорларының орынбасарлары және педагогтері үшін біліктілікті арттыру курстарын ұйымдастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты білім беру сапасын жақсарту үшін кәсіби қызметінде цифрлық технологиялар мен мобильдік қосымшаларды қолдана отырып педагогтің цифрлық құзырлылығын қалыптастыру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) цифрлық білім беруге көшудегі білім беру ұйымдарының стратегиялық басымдықтарын; цифрлық қоғамдағы педагогтің педагогикалық этикасын; білім берудегі заманауи трендтерді, мектеп технопаркі жұмысын ұйымдастыруды білу;
2) үлкен көлемдегі мәліметтермен жұмыс істеу кезінде сыни тұрғыдан ойлауды өздігінен қолдануға; жоспарлау, басқару және оқыту процестеріне цифрлық құралдарды пайдалануға; қалыптастырушы бағалау үшін электрондық портфолио мен цифрлық білім ресурстарын құруға; мектеп құжаттарын жүргізу мен сапалы коммуникация үшін бұлттық сервистердің мүмкіндіктерін қолдана алу;
3) Flipped Learning (Флипд ЛҰнинг) – төңкерілген оқыту; Smart (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) (әрі қарай – Smart), STEAM (Science Technology Engineering Art Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Мас) (әрі қарай – STEAM), робот техникасы; цифрлық педагогика және білім берудегі геймификация; цифрлық білім беру кеңістігіндегі жаңа құралдарды жобалау оқытудың заманауи дағдыларын меңгеру.

5. По завершению курса слушатели:
1) знают стратегические приоритеты организаций образования на стадии перехода к цифровому образованию; педагогическую этику педагога в цифровом обществе; современные тренды образования; организацию работы школьного технопарка;
2) умеют самостоятельно применять критическое мышление при работе с большими данными; использовать цифровые инструментарии в образовательной деятельности при планировании, управлении и обучении; создавать электронное портфолио для формирующего оценивания; цифровые образовательные ресурсы; использовать облачные сервисы для качественной коммуникации и ведения школьной документации;
3) владеют современными навыками обучения Flipped Learning (Флипд Леннинг) – перевернутое обучение; Smart (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) (далее – Smart), STEAM (Science Technology Engineering Art Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Мас) (далее – STEAM), робототехники; цифровой педагогикой и геймификацией образования; проектированием новых инструментов цифрового образовательного пространства.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 6 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) управленческий;
3) психолого-педагогический;
4) содержательный;
5) технологический;
6) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.

5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) цифрлық білім беруге көшудегі білім беру ұйымдарының стратегиялық басымдықтарын; цифрлық қоғамдағы педагогтің педагогикалық этикасын; білім берудегі заманауи трендтерді, мектеп технопаркі жұмысын ұйымдастыруды біледі;
2) үлкен көлемдегі мәліметтермен жұмыс істеу кезінде сыни тұрғыдан ойлауды өздігінен қолдануға; жоспарлау, басқару және оқыту процестеріне цифрлық құралдарды пайдалануға; қалыптастырушы бағалау үшін электрондық портфолио мен цифрлық білім ресурстарын құруға; мектеп құжаттарын жүргізу мен сапалы коммуникация үшін бұлттық сервистердің мүмкіндіктерін қолдана алады;
3) Flipped Learning (Флипд ЛҰнинг) – төңкерілген оқыту; Smart (Self Monitoring Analysis And Reporting Technology – Cелф Мониторинг Анализис энд Рипотинг Текнолоджи) (әрі қарай – Smart), STEAM (Science Technology Engineering Art Math – Сайнс Технолоджи Инжиниринг Арт Мас) (әрі қарай – STEAM), робот техникасы; цифрлық педагогика және білім берудегі геймификация; цифрлық білім беру кеңістігіндегі жаңа құралдарды жобалау оқытудың заманауи дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 6 модульден тұрады:
1) нормативті-құқықтық;
2) басқарушылық;
3) психологиялық-педагогикалық;
4) мазмұндық;
5) технологиялық;
6) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 80 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу (Blended Learning (Блендед ЛҰнинг) режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 56 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.

Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя физического воспитания" для учителей физического воспитания 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя физического воспитания" для учителей физического воспитания 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей физического воспитания организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на формирование у учителей физического воспитания 5-9 классов концепции модели образования и развития профессионально-методологических компетенций с учетом нормативных и психологических основ программы образования Республики Казахстан.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является формирование и развитие профессионально-методологических навыков учителей физического воспитания 5-9 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения в контексте образовательной программы через использование активных форм, методов и приемов, новых технологий обучения и воспитания.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения;
2) сформировать навыки психолого-педагогического общения и использования психологического инструментария в соответствии с модернизацией образовательного процесса;
3) сформировать навыки применения инновационных интерактивно-игровых методов обучения и оценивания достижений учащихся с учетом их психолого-возрастных особенностей и в соответствии с концепцией содержания образовательного процесса.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения;
2) умеют формировать навыки психолого-педагогического общения и использования психологического инструментария в соответствии с модернизацией образовательного процесса;
3) владеют навыками применения инновационных интерактивно-игровых методов обучения и оценивания достижений учащихся с учетом их психолого-возрастных особенностей.

Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының дене тәрбиесі пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дене тәрбиесі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарының дене тәрбиесі пәнінің мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Дене тәрбиесі пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) дене тәрбиесі мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Қазақстан Республикасындағы білім беру бағдарламасының нормативтік және психологиялық негіздерін ескере отырып, кәсіби және әдістемелік құзыреттерді дамытуда негізгі орта білім беру ұйымдарының қазақ және орыс тілдеріндегі 5-9 сыныптар "Дене тәрбиесі" пәні мұғалімдерін біліктілігін арттыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты - белсенді формаларды, әдістер мен тәсілдерді, оқытудың және білім берудің жаңа технологияларын пайдалану арқылы білім беру бағдарламаларын жаңарту контексінде қазақ және орыс тілдеріндегі негізгі орта білім беру ұйымдарының 5-9 сыныптарындағы дене тәрбиесі мұғалімдерінің кәсіби және әдістемелік дағдыларын қалыптастыру және дамыту.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) орта білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың нормативтік құқықтық актілермен бекітілген басым бағыттарымен танысу, оқу үрдісін ұйымдастырудың құқықтық негіздерін зерделеу;
2) оқу үрдісін жаңғыртуға сәйкес психологиялық-педагогикалық қарым-қатынас пен психологиялық құралдарды пайдалану дағдыларын дамыту; пәндік салаларда кіріктірілген оқытудың дағдыларын қалыптастыру;
3) Оқушылардың психологиялық және жас ерекшеліктерін ескере отырып оқытудың инновациялық интерактивті ойын әдістерін пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) орта білім беру саласындағы мемлекеттік саясаттың нормативтік құқықтық актілермен бекітілген басым бағыттарымен танысады, оқу үрдісін ұйымдастырудың құқықтық негіздерін біледі;
2) оқу үрдісін жаңғыртуға сәйкес психологиялық-педагогикалық қарым-қатынас пен психологиялық құралдарды пайдалану дағдыларын, пәндік салаларда кіріктірілген оқытудың дағдыларын қалыптастырады;
3) Оқушылардың психологиялық және жас ерекшеліктерін ескере отырып оқытудың инновациялық интерактивті ойын әдістерін пайдалану дағдыларын меңгереді.

Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя музыки" для учителей музыки 5-6 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя музыки" для учителей музыки 5-6 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения (далее – Программа) регламентирует обучение учителей музыки 5-6 классов организаций среднего образования с казахским и русским языками обучения.
2. Программа направлена на обучение учителей музыки эффективному преподаванию с учетом содержания учебников, на решение трудных вопросов при изучении тем по учебным программам в 5-6 классах, на формирование навыков использования методов критериального оценивания учебных достижений учащихся.
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является совершенствование профессиональной компетенции учителя музыки по методике применения в учебном процессе активных методов обучения.
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения;
2) выявить преимущества применения информационно-коммуника-ционных технологий (далее – ИКТ) в формировании музыкальной и функциональной грамотности;
3) формирование у учителей необходимых навыков по предмету в целях реализации Программы в рамках содержания среднего образования;
5. По завершению курса слушатели:
1) знают основные направления государственной политики в системе среднего образования, закрепленные нормативными правовыми актами, рассмотреть основные принципы организации обучения.
2) умеют выявить преимущества применения информационно-коммуника-ционных технологий (далее – ИКТ) в формировании музыкальной и функциональной грамотности
3) владеют необходимыми навыками по предмету в целях реализации Программы в рамках содержания среднего образования.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы, оценивание результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:

Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-6 сыныптарының музыка пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Музыка пәні сабақтарында оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдарының 5-6 сыныптарының музыка пәні мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Музыка пәні сабақтарында оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) қазақ және орыс тілдерінде оқытатын орта білім беру ұйымдары 5-6 сыныптарының музыка пәні мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама музыка пәні мұғалімдерін оқулық мазмұнын ескере отырып тиімді сабақ беруге оқытуға, 5-6 сыныптардағы жаңартылған оқу бағдарламалары бойынша тақырыптарын зерделеу барысында күрделі сұрақтарды шешуге, білім алушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау әдістерін пайдалану дағдаларын қалыптастыруға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері, күтілетін нәтижелер
3. Бағдарламаның мақсаты белсенді оқыту әдістерін оқу үдерісінде қолдану әдістемесі бойынша музыка пәні мұғалімдерінің кәсіби құзыреттерін жетілдіру болып табылады.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) білім беру сапасына қойылатын заманауи талаптарды анықтайтын негізгі нормативтік-құқықтық актілерді, білім беруді ұйымдастырудың негізгі принциптерін зерделейді;
2) балалардың музыкалық және функционалдық сауаттылықтарын дамытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданудың артықшылықтарын меңгереді;
3) пән бойынша Бағдарламаны жүзеге асыру мақсатында мұғалімдердің қажетті дағдыларын қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курс соңында:
1) білім беру сапасына қойылатын заманауи талаптарды анықтайтын негізгі нормативтік-құқықтық актілерді, білім беруді ұйымдастырудың негізгі принциптерін біледі;
2) балалардың музыкалық және функционалдық сауаттылықтарын дамытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдана алады;
3) пән бойынша Бағдарламаны жүзеге асыру мақсатында мұғалімдердің қажетті дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылардың кіріс сауалнамасы негізінде анықталады.
4-тарау. Білім беру үдерісін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:

Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Обучение детей 5 лет по учебнику "Математика" для учителей нулевых классов дошкольных организаций (далее – Программа) регламентирует обучение учителей нулевых классов дошкольных организаций.
2. Программа направлена на развитие профессиональных компетентнций учителей нулевых классов в сфере организации обучения детей 5 лет по учебнику "Математика".
Глава 2. Цель и задачи Программы, ожидаемые результаты
3. Целью Программы является повышение профессиональной компетентности учителей нулевых классов по формированию элементарных математических представлений у детей 5 лет на основе использования учебника "Математика".
4. Задачи Программы:
1) изучить основные направления и принципы государственной политики в системе дошкольного образования, нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность учителей нулевых классов, значимость психолого-педагогического сопровождения обучающихся, основные положения технологий, используемых в процессе обучения математике старших дошкольников, объекты контрольно-оценочной деятельности учителя нулевых классов в соответствии с требованиями Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения;
2) развить навыки применения подходов к проектированию организованной учебной деятельности на основе учебника "Математика" и предметно-пространственной развивающей среды, интерактивного образовательного контента для обучения математике и диагностике сформированности математических представлений детей 5 лет;
3) овладеть навыками разработки учебно-методического сопровождения, средств диагностики сформированности математических представлений у детей 5 лет, выбора и адаптации форм, методов, средств, технологий обучения в процессе обучения математике старших дошкольников.
5. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают основные направления и принципы государственной политики в системе дошкольного образования, нормативные правовые акты, регламентирующие деятельность учителей нулевых классов, значимость психолого-педагогического сопровождения обучающихся, основные положения технологий, используемых в процессе обучения математике старших дошкольников, объекты контрольно-оценочной деятельности учителя нулевых классов в соответствии с требованиями Типовой учебной программы дошкольного воспитания и обучения;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Мектепке дейінгі ұйымдардың нөлдік сыныптарының мұғалімдеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "5 жастағы балаларды "Математика" оқулығы бойынша оқыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) мектепке дейінгі ұйымдардың нөлдік сыныптарының мұғалімдерін оқытуды регламенттейді.
2. Бағдарлама мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оқытудың "Математика" оқулығы бойынша 5 жастағы балалардың оқытуын ұйымдастыру саласында нөлдік сыныптар мұғалімдерінің кәсіби құзіреттіліктерін дамытуға бағытталған.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
3. Бағдарламаның мақсаты "Математика" оқулығын қолдану негізінде 5 жастағы балаларда қарапайым математикалық ұғымдарды қалыптастыру бойынша нөлдік сыныптар мұғалімдерінің кәсіби құзыреттіліктерін арттыру.
4. Бағдарламаның міндеттері:
1) мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жаңартылуын шарттайтын Қазақстан Республикасының мемлекеттік саясатының негізгі басымдықтары мен бағыттарын зерделеу;
2) педагогтердің АКТ-құзіреттіліктері, білім алушыларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу, цифрлық білім беру ресурстары мен виртуалды зертханаларын білім беру процесінде қолдану және 5 жастағы балаларда математикалық ұғымдардың қалыптасуының диагностикасы туралы түсініктерін кеңейту;
3) мектеп жасына дейінгі ересек балаларды оқытудың заманауи және шетелдік тәжірибелерін, 5 жастағы балаларда математикалық ұғымдардың қалыптасу ерекшеліктері мен "Математика" оқулығымен жұмыс жасау әдістемесін зерделеу;
4) "Математика" оқулығы негізінде ұйымдастырылған оқу қызметін және заттық-кеңістік дамытушы ортаны жобалау дағдыларын, 5 жастағы балалардың математикалық ұғымдарының біліктері мен дағдыларының қалыптасуын диагностика жасау дағдыларын дамыту;
5) 5 жастағы балаларды математикаға оқыту процесінде және өзінің кәсіби іс-әрекетінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану бойынша құзіреттерді тыңдаушыларда қалыптастыру.
5. Тыңдаушылар курстың соңында:
1) мектепке дейінгі білім беру жүйесіндегі мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары мен қағидаларын, нөлдік сыныптар мұғалімдерінің іс-әрекетін реттейтін нормативтік-құқықтық актілерді, білім алушыларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеудің маңыздылығын, мектеп жасына дейінгі ересек балаларды математикаға оқыту процесінде қолданантын технологиялардың негізгі ережелерін, мектепке дейінгі тәрбиелеу мен оытудың Үлгілік оқу бағдарламасы талаптарына сәйкес мектепалды нөлдік сыныптарының мұғалімдерінің бақылау-бағалау іс-әрекетінің нысандарын біледі және түсінеді;

2) умеют применять подходы к проектированию организованной учебной деятельности на основе учебника "Математика" и предметно-пространственной развивающей среды, интерактивного образовательного контента для обучения математике и диагностике сформированности математических представлений детей 5 лет;
3) владеют навыками разработки учебно-методического сопровождения, средств диагностики сформированности математических представлений у детей 5 лет, выбора и адаптации форм, методов, средств, технологий обучения в процессе обучения математике старших дошкольников.
Глава 3. Структура и содержание Программы
6. Программа состоит из 5 модулей:
1) нормативно-правовой;
2) психолого-педагогический;
3) содержательный;
4) технологический;
5) вариативный.
7. Темы вариативного модуля определяются слушателями в ходе входного анкетирования.
Глава 4. Организация, формы и методы оценивания результатов образовательного процесса
8. Курсы повышения квалификации организуются:
1) в режиме очного обучения в соответствии с учебно-тематическим планом курса (далее – УТП) согласно приложению 1 к Программе. Продолжительность очных курсов составляет 80 часов. При организации очных однонедельных курсов количество часов в УТП сокращается в два раза, темы и форма проведения занятий остаются без изменений;
2) смешанного обучения (Blended Learning - блендид ленинг) в соответствии с учебно-тематическим планом курса в режиме смешанного обучения согласно приложению 2 к Программе и включают три этапа обучения: очное - 16 часов, дистанционное - 8 часов, самостоятельное - 56 часов. Очное обучение проводится в первый день и в последний день курса по 8 часов.
9. При организации образовательного процесса в очном и смешанном режимах в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: проектная работа, презентация проектной работы, итоговое тестирование, а также промежуточное тестирование для курса в режиме смешанного обучения. Задания для проектной работы, тестовые задания, темы проектных работ включены в учебно-методический комплекс (далее - УМК) курса.
10. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, работа в малых группах, обучающие игры, рефлексия, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов, совместное решение проблем, выездное практическое занятие, тренинг, презентация проектной работы, метод кейсов, обсуждение видеофильмов, а также вебинар, онлайн-форум, онлайн-консультация и самостоятельное обучение слушателя для курса в режиме смешанного обучения.

2) "Математика" оқулығының негізінде ұйымдастырылған оқу қызметін және заттық-кеңістік дамытушы ортаны жобалаудың, 5 жастағы балалардың математикалық ұғымдарының қалыптасуының диагностикасы мен математиканы оқытудың интерактивті білім беру контентінің тәсілдерін қолдана алады;
3) 5 жастағы балаларда математикалық ұғымдардың қалыптасуының диагностика құралдарын, оқу-әдістемелік сүйемелдеуді әзірлеу, мектеп жасына дейінгі ересек балаларды математикаға оқыту процесінде оқытудың технологиялары, құралдары, әдістері, формаларын бейімдеу және таңдау дағдыларын меңгереді.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
6. Бағдарлама 5 модульден тұрады:
1) нормативтік-құқықтық;
2) психологиялық-педагогикалық;
3) мазмұндық;
4) технологиялық;
5) вариативтік.
7. Вариативтік модульдің тақырыптары тыңдаушылармен кіріс сауалнама барысында анықталады.
4-тарау. Білім беру процесін ұйымдастыру, формалары мен әдістері, нәтижелерін бағалау
8. Біліктілікті арттыру курстары:
1) осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес күндізгі оқу режиміндегі курстың оқу-тақырыптық жоспары (бұдан әрі – ОТЖ) бойынша күндізгі оқу режимінде ұйымдастырылады. Күндізгі оқу курстарының ұзақтығы 72 академиялық сағатты құрайды. Бір апталық күндізгі оқу курстарын ұйымдастыру кезінде ОТЖ-дағы сағаттар саны екі есеге қысқарады, сабақтардың тақырыптары мен өткізу формасы өзгеріссіз қалады;
2) осы Бағдарламаның 2-қосымшасына сәйкес аралас оқу режиміндегі (Blended Learning – блендид лҰнинг) курстың оқу-тақырыптық жоспары бойынша аралас оқу режимінде ұйымдастырылады және үш кезеңнен тұрады: күндізгі оқу – 16 сағат, қашықтықтан оқу – 8 сағат, өз бетімен оқу – 48 сағат. Күндізгі оқу курстың алғашқы және соңғы күнінде 8 сағаттан өткізіледі.
9. Күндізгі және аралас оқу режимінде тыңдаушылардың білімін бақылау мен бағалау мақсатында өзіндік жұмыс, жобалау жұмысы, шағын сабақ (шағын іс-шара) таныстырылымы, қорытынды тестілеу, сондай-ақ, аралас оқу режимінде аралық тестілеу өткізіледі. Тыңдаушылардың өзіндік жұмыстарына арналған тапсырмалар, тест тапсырмалары, жоба жұмыстарының және шағын сабақтардың (шағын іс-шаралардың) тақырыптары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.
10. Білім беру процесі оқытудың келесі интерактивті түрлері мен әдістерін қамтиды: дәрістер, семинарлар, тәжірибелік жұмыс, көшпелі тәжірибелік сабақтар, тренингтер, шеберлік сыныптар, конференциялар, дөңгелек үстелдер, шағын сабақтың (шағын іс-шараның) таныстырылымы, рөлдік ойындар, кейс әдістері, бейнефильмдерді талқылау, сұрақтарды бірлесіп шешу, сондай-ақ аралас оқу режимінде вебинар, онлайн-форум, онлайн-кеңес және тыңдаушының өз бетімен оқуы.

Примечание: 1 академический час – 45 минут.
Приложение 52
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 22 апреля 2019 года № 161
Приложение 143
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 28 января 2016 года № 92
Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" для педагогических работников организаций образования Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Образовательная программа курсов повышения квалификации педагогических кадров "Развитие профессиональных компетенций учителя предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" для педагогических работников организаций образования Республики Казахстан (далее – Программа) регулирует образовательный процесс получения педагогическими кадрами дополнительных знаний, умений и навыков по учебной программе по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса".
2. Настоящая Программа направлена на изучение учебной программы по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" (далее – Учебная программа).
3. Продолжительность курсового обучения учителей составляет 108 академических часов (из них 8 академических часов онлайн) по учебному плану согласно Приложению 1 к настоящей Программе.
4. Повышение квалификации учителей, реализующих преподавание предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" в организациях образования Республики Казахстан, осуществляется в Национальной палате предпринимателей "Атамекен", в городах Алматы, Астана и всех ее областных филиалах на курсах повышения квалификации учителей 1 раз в 4 года в объеме не менее 100 аудиторных/офлайн часов и 8 вне аудиторных/онлайн часов обучения.
Глава 2. Цель и задачи Программы
5. Цель программы: совершенствование педагогического мастерства учителей в контексте Учебной программы по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" и внедрение системы критериального оценивания.
6. Задачи Программы:
1) изучить структуру, содержание, цели и задачи Учебной программы по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса";
2) изучить педагогические подходы и учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса";
3) сформировать навыки применения систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса".
4) развить навыки использования техники обучения на основе метода ситуационного анализа (Метод бизнес кейсов);

Ескерту: 1 академиялық сағат – 45 минут.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 22 сәуірдегі
№ 161 бұйрығына
52-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2016 жылғы 28 қаңтардағы
№ 92 бұйрығына
143-қосымша
Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарының педагогикалық қызметкерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарының педагогикалық қызметкерлеріне арналған педагогика кадрларының біліктілігін арттыру курсының "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" пәні мұғалімінің кәсіби құзыреттіліктерін дамыту" білім беру бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" пәнінің оқу бағдарламасы бойынша педагогикалық қызметкерлердің қосымша білім, іскерлік пен дағдылар алу процесін реттейді.
2. Осы Бағдарлама "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша оқу бағдарламасын (бұдан әрі – Оқу бағдарламасы) зерделеуге бағытталған.
3. Мұғалімдерді курстық оқыту осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сәйкес оқу жоспары бойынша ұзақтығы 108 академиялық сағатты (соның ішінде 8 академиялық сағат онлайн) құрайды.
4. Қазақстан Республикасы білім беру ұйымдарында "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәнін оқытуды іске асыратын мұғалімдердің біліктілігін арттыру "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасында, Алматы, Астана қалалары мен барлық оның облыстық филиалдарындағы мұғалімдердің біліктіліктілігін арттыру курстары 4 жылда 1 рет 100 сағаттан кем емес көлемде аудиториялық/офлайн және 8 сағаттан кем емес аудиториядан тыс/онлайн жүргізіледі.
2-тарау. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
5. Бағдарламаның мақсаты: "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасы аясында мұғалімдердің педагогикалық шеберліктерін жетілдіру мен өлшемді шектік бағалау жүйесін енгізу.
6. Бағдарламаның міндеттері:
1) "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасының құрылымын, мазмұнын, мақсаты мен міндеттерін зерделеу;
2) "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдер мен оқу материалдарын зерделеу;
3) "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттарына жету үшін (критериалды) өлшемді шектік бағалау жүйесін пайдалану дағдыларын қалыптастыру;
4) Жайттық (ситуациалық) талдау тәсілі (бизнес кейс тәсілі) негізінде оқыту техникасын пайдалану дағдыларын дамыту;

5) развить навыки использования техники обучения на основе метода геймификации учебного процесса;
6) совершенствовать навыки применения методов и форм планирования и использования ресурсов;
7. По завершению курса слушатели:
1) знают и понимают структуру, содержание, цели и задачи Учебной программы по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса";
2) умеют использовать педагогические подходы, учебные материалы в соответствии с Учебной программой по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса";
3) умеют применять систему критериального оценивания для достижения целей обучения согласно Учебной программе по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса";
4) владеют навыками использования техники обучения на основе метода ситуационного анализа (Метод бизнес кейсов);
5) владеют навыками использования техники обучения на основе метода геймификации учебного процесса;
6) умеют применять методы и формы планирования и использования ресурсов.
Глава 3. Структура и содержание Программы
8. Программа начинается с обзора целей курса с дальнейшим анализом научной литературы по вопросу реформирования образования. Учителя рассматривают структуру, педагогические подходы, механизмы оценивания, аспекты Учебной программы по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса".
9. Учителя осваивают Учебную программу по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" и учебный план по предмету. Ежедневно по завершению тематического обучения осуществляется рефлексия, выполняются задания с целью мониторинга достижений целей обучения.
10. В соответствии с учебным планом занятия в рамках данной Программы реализуется на основе четырехступенчатой эмпирической модели процесса обучения Дэвида Колба.
11. В ходе обучения учителя проводят "эксперимент" в процессе микропреподавания.
12. Учебно-методический комплекс Программы включает:
1) Программу повышения квалификации педагогических кадров;
2) Презентации, кейсы и раздаточный материал;
3) Задания для определения степени достижения ожидаемых результатов.
Глава 4. Организация, формы, методы, оценивание результатов образовательного процесса
13. Курсы повышения квалификации организуются в режиме офлайн/очного и онлайн/дистанционного обучения, в соответствии с учебно-тематическим планом курса согласно приложению 1 к настоящей Программе. Продолжительность курса составляет 100 часов офлайн/очного и 8 часов онлайн/дистанционного обучения.
14. При организации образовательного процесса в целях контроля и оценки знаний слушателей проводятся: самостоятельная работа, проектная работа (защита портфолио), презентация мини-урока (мини-мероприятия), промежуточное тестирование по психолого-педагогическому и содержательному разделам, итоговое тестирование по всем разделам. Задания для самостоятельной работы, тестовые задания включены в учебно-методический комплекс (далее – УМК) курса.

5) Оқу үрдісінің ойын (геймификация) тәсілі негізінде оқыту техникасын пайдалану дағдыларын дамыту;
6) Ресурстарды қолдану және жоспарлау түрлері мен тәсілдерін пайдалану дағдыларын жетілдіру.
7. Оқыту курсын аяқтағаннан кейін тыңдаушылар:
1) "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасының құрылымын, мазмұнын, мақсаты мен міндеттерін біледі және түсінеді;
2) "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес педагогикалық тәсілдерді, оқу материалдарын пайдалана біледі;
3) "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттарына жету үшін (критериалды) өлшемді шектік бағалау жүйесін қолдана біледі;
4) Жайттық (ситуациалық) талдау тәсілі (бизнес кейс тәсілі) негізінде оқыту техникасын пайдалану дағдыларын меңгереді;
5) Оқу үрдісінің ойын (геймификация) тәсілі негізінде оқыту техникасын пайдалану дағдыларын меңгереді;
6) Ресурстарды қолдану және жоспарлау түрлері мен тәсілдерін қолдана біледі.
3-тарау. Бағдарламаның құрылымы мен мазмұны
8. Бағдарлама біліктілікті арттыру курсының мақсаттарын шолып өтуден, одан әрі білім беруді реформалау мәселесі бойынша ғылыми әдебиетті талдаумен басталады. Мұғалімдер "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасының құрылымын, педагогикалық тәсілдерді, бағалау механизмдерін, аспектілерін қарастырады.
9. Мұғалімдер "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасын және пән бойынша оқу жоспарын меңгереді. Күнделікті тақырыптық оқыту аяқталысымен рефлексия жүргізіледі, оқыту жетістіктерінің мониторингін жүргізу мақсатында тапсырмалар орындалады.
10. Оқу жоспарына сәйкес осы Бағдарлама шеңберінде сабақтар Дэвид Колбаның оқыту процесінің төрт сатылы эмпирикалық моделі негізінде іске асырылады.
11. Оқыту барысында мұғалімдер микрооқыту кезінде "тәжірибе" жүргізеді.
12. Бағдарламаның оқу-әдістемелік кешеніне кіретіндер:
1) Педагогикалық кадрлардың біліктілігін арттыру бағдарламасы;
2) Презентациялар, кейстер және үлестірме материал;
3) Күтілетін нәтижелерге жету деңгейін анықтау үшін тапсырмалар.
4-тарау. Білім беру процесінің нәтижелерін бағалау тәсілдері, формалары мен ұйымдастырылуы
13. Біліктілікті арттыру курстары офлайн/күндізгі және онлайн/ қашықтықтан оқыту білім беру режимінде курстың оқу-тақырыптық жоспарына сәйкес, осы Бағдарламаның 1-қосымшасына сай өткізіледі. Курс ұзақтығы 100 сағат офлайн/күндізгі және 8 сағат онлайн/қашықтықтан оқытуды құрайды.
14. Білім беру процесін ұйымдастыру кезінде курс қатысушыларының білімін бағалау мен бақылау мақсатында: өзіндік жұмыс, жобалық жұмыс (портфолио қорғау), шағын сабақтарды (шағын шараларды) презентациялау, психология-педагогикалық және бөлімдер мазмұны бойынша аралық тестілеу, барлық бөлімдер бойынша қорытынды тестілеу жүргізіледі. Өзіндік жұмыс үшін тапсырмалар мен тестілеу тапсырмалары курстың оқу-әдістемелік кешеніне (бұдан әрі – ОӘК) енгізілген.

15. Образовательный процесс включает интерактивные формы и методы обучения: лекция, семинар, практическая работа, тренинг, презентация мини-урока, метод кейсов, проектный метод, обсуждение видео-фильмов, а также самостоятельная работа слушателя с преподавателем, работа в малых группах, обучающие игры, обратная связь, обсуждение сложных и дискуссионных вопросов и проблем, мастер-класс, защита индивидуальных портфолио и аналитических отчетов.
16. Для определения уровня сформированности профессиональных компетентностей слушателей разрабатываются критерии оценки и параметры усвоения содержания Программы, которые включаются в программу УМК.
17. Оценка деятельности учителей оценивается по следующим критериям: понимание Учебной программы по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса", сформированность навыков в обучении, умение планировать, навыки применения методов активного обучения, сформированность предметных педагогических знаний, критериальное оценивание.
Приложение 1
к образовательной программе
курсов повышения
квалификации педагогических
кадров "Развитие
профессиональных компетенций
учителя предмета "Основы
предпринимательства и
бизнеса" для педагогических
работников организаций
образования Республики
Казахстан
Учебный план
Тема дня
Содержание занятий
Кол-во часов

15. Білім беру процесі интерактивті формалар мен оқыту тәсілдерін енгізеді: дәріс, семинар, практикалық жұмыстар, тренинг, шағын сабақтарды презентациялау, кейстер әдісі, жобалық әдіс, бейне-фильмдерді талқыға салу, сондай ақ, қатысушының мұғаліммен өзіндік жұмысы, шағын топтарда жұмыс жасау, оқытуға бағытталған ойындар, кері байланыс, шеберлік сабағы, жеке портфолиолар мен аналитикалық есеп берулерді қорғау.
16. Қатысушылардың кәсіби біліктіліктерді меңгеру дәрежесін анықтау үшін бағалау критерийлері мен ОӘК бағдарламасына енгізілген Бағдарлама мазмұнын меңгеру параметрлері жасалынады.
17. Мұғалімдердің қызметін бағалау келесі критерийлер бойынша бағаланады: "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасын түсінуі, оқытудағы дағдыларының қалыптасуы, жоспарлай білуі, белсенді оқыту әдістерін қолдану дағдылары, пәндік педагогикалық білімдерін қалыптастыруы, өлшемді шектік бағалау.
Қазақстан Республикасы білім
беру ұйымдарының
педагогикалық қызметкерлеріне
арналған педагогика
кадрларының біліктілігін
арттыру курсының "Кәсіпкерлік
және бизнес негіздері" пәні
мұғалімінің кәсіби
құзыреттіліктерін дамыту" білім
беру бағдарламасына
1-қосымша
Оқу жоспары
Күн тақырыбы
Сабақ мазмұны
Сағат саны

Неделя 1: Введение в Учебную программу по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса", Обучение по Учебной программе по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" в 10 классе на основе метода ситуационного анализа и геймификации
1
Введение
в Учебную программу по предмету
"Основы предпринимательства и бизнеса"
Введение в обучение. Программа "Рухани жаңғыру". Государственная программа Digital Kazakhstan. Соотношение учебной программы с целями государственных программ.
2
Содержание и структура Учебной программы по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса".
2
Особенности Учебной программы по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса". Краткий обзор стратегий эффективного преподавания и учения: элементы коучинга, тренинг инструментов, а также принципа геймификации и бизнес кейсов.
2
Техника обучения на основе метода ситуационного анализа и классификация кейсов (Метод бизнес кейсов)
2
Планирование уроков. Структурирование краткосрочного плана урока. Обзор мини кейсов используемых в качестве иллюстрации к теории, преподаваемой на занятиях предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" в 10-11 классах. Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
2
Техника обучения на основе метода ситуационного анализа (метод бизнес кейсов)
Обзор сжатого кейса и планирование уроков подразделов - "Введение в предпринимательство" и "Исторический экскурс в экономику Казахстана" Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Обзор сжатого кейса и планирование уроков подразделов - "Предпринимательский подход: инициативность и непрерывное стремление к развитию и новаторству" и "Ресурсы вовлеченные в процесс производства" Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Обзор сжатого кейса и планирование уроков подразделов - "Механизм функционирования рынка" и "Рыночное равновесие" Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Обзор сжатого кейса и планирование уроков подразделов - "Виды предпринимательской деятельности, организационно-правовые формы предпринимательства", "Инновации и тренды в предпринимательстве (мировые, региональные, молодежные)" и "Стартап-культура". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Обзор сжатого кейса и планирование уроков подразделов - "Развитие конкуренции в современных условиях", "Ценообразование – сущность и функции цены как экономической категории". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
3
Особенности методов активного обучения - геймификации
Техника обучения на основе метода геймификации учебного процесса. Элементы геймификации. Пирамида игротехники. Поведенческая психология школьника (Бихевиоризм) в процессе геймификации учебного процесса
2
Обзор применяемых технологий геймификации подразделов - "Исторический экскурс в экономику Казахстана", "Предпринимательский подход: инициативность и непрерывное стремление к развитию и новаторству". Исследование сути проблем, трактовка результата, методика проведения, дебрифинг.
2
Обзор применяемых технологий геймификации подразделов - "Ресурсы вовлеченные в процесс производства", "Механизм функционирования рынка", "Рыночное равновесие". Исследование сути проблем, трактовка результата, методика проведения, дебрифинг.
2
Обзор применяемых технологий геймификации подразделов - "Виды предпринимательской деятельности, организационно-правовые формы предпринимательства", "Инновации и тренды в предпринимательстве (мировые, региональные, молодежные)", "Стартап-культура". Исследование сути проблем, трактовка результата, методика проведения, дебрифинг.
2
Обзор применяемых технологий геймификации подразделов - "Развитие конкуренции в современных условиях", "Ценообразование – сущность и функции цены как экономической категории". Исследование сути проблем, трактовка результата, методика проведения, дебрифинг.
2
4
Практическое обучение и планирование уроков по разделу "Маркетинг в действии"
Планирование уроков и тренинг по подразделам "Введение в маркетинг" и "Маркетинг-микс". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделам "Кабинетные и полевые исследования" и "SWOT-анализ". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделам "Целевая аудитория, сегментирование" и "Бренд". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Маркетинговые коммуникации". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Онлайн маркетинговые коммуникации". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
5
Практическое обучение и планирование уроков по разделу "Дизайн мышления"
Планирование уроков и тренинг по подразделам "Введение в дизайн-мышление" и "Эмпатия". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Анализ и синтез". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Генерация идей". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Прототипирование". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделам "Тестирование" и "Сторителлинг". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2

1 –апта. "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша оқу бағдарламасына кіріспе, "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәнінің оқу бағдарламасы бойынша 10 сыныптарда жайттық (ситуациялық) талдау және геймификация тәсілі негізінде оқыту
1
"Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша Оқу бағдарламасына кіріспе
Оқытуға кіріспе. "Рухани жаңғыру" бағдарламасы. Digital Kazakhstan мемлекеттік бағдарламасы.
Оқу бағдарламасының мемлекеттік бағдарламалардың мақсатымен байланысы.
2
"Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" оқу бағдарламасының мазмұны мен құрылымы.
2
"Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" оқу бағдарламасының ерекшеліктері. Сабақ берудің және тиімді оқытудың стратегиясын қысқаша шолу: коучинг элементтері, тренинг құралдары, сондай ақ, ойын (геймификация) принципі мен бизнес кейстер.
2
Жайттық талдау тәсілі негізінде оқыту техникасы (Бизнес кейстер әдісі) және кейстердің жіктелуі
2
Сабақ беруді жоспарлау. Сабақтың қысқамерзімді жоспарын құрылымдау. 10 және 11 сыныптарда "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша теорияға сәйкес қолданатын шағын кейстерді қарастыру. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Курстық оқытудың күтілетін нәтижелеріне жету дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
2
Жайттық талдау тәсілі негізінде оқыту техникасы (бизнес кейс тәсілі)
"Кәсіпкерлікке кіріспе" және "Қазақстан экономикасына тарихи экскурс" бөлімшелері бойынша қысқартылған кейстерді қарастыру және сабақ беруді жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Кәсіпкерлік тәсілдеме: бастамашылдық және даму мен жаңашылдыққа үздіксіз ұмтылу" және "Өндіріс үрдісіне қатысатын ресурстар" бөлімшелері бойынша сабақты жоспарлау және кейстерді қарастыру. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Нарықтың қызмет ету механизмі" және "Нарықтық тепе-теңдік" бөлімшелері бойынша сабақ беруді жоспарлау және кейстерді қарастыру. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау; жоспарлау.
2
"Кәсіпкерлік қызмет түрлері, кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формалары", "Кәсіпкерліктегі инновациялар мен трендтер (әлемдік, аймақтық және жастардың)" және "Стартап мәдениет" бөлімшелері бойынша сабақ беруді жоспарлау және кейстерді қарастыру. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Қазіргі жағдайдағы бәсекенің дамуы", "Баға белгілеу - экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні" бөлімшелері бойынша сабақ беруді жоспарлау және кейстерді қарастыру. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
3
Белсенді оқыту әдістерінің ерекшеліктері - геймификация
Оқу процесінің геймификация әдісі негізінде оқыту техникасы. Геймификация элементтері. Ойын техникасының пирамидасы. Оқу процесінің геймификациясы процесінде оқушының өзін ұстау психологиясы (Бихевиоризм).
2
"Қазақстан экономикасына тарихи экскурс"және "Кәсіпкерлік тәсілдеме: бастамашылдық және даму мен жаңашылдыққа үздіксіз ұмтылу" бөлімшелерінде қолданылатын геймификация технологияларын қарастыру. Мәселелердің шығуын қарастыру, нәтижелерін түсіндіру, өткізу әдістемесі, дебрифинг.
2
"Өндіріс үрдісіне қатысатын ресурстар", "Нарықтың қызмет ету механизмі" және "Нарықтық тепе-теңдік" бөлімшелерінде қолданылатын геймификация технологияларын қарастыру. Мәселелердің шығуын қарастыру, нәтижелерін түсіндіру, өткізу әдістемесі, дебрифинг.
2
"Кәсіпкерлік қызмет түрлері, кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формалары", "Кәсіпкерліктегі инновациялар мен трендтер (әлемдік, аймақтық және жастардың)" және "Стартап мәдениет" бөлімшелерінде қолданылатын геймификация технологияларын қарастыру. Мәселелердің шығуын қарастыру, нәтижелерін түсіндіру, өткізу әдістемесі, дебрифинг.
2
"Қазіргі жағдайдағы бәсекенің дамуы", "Баға белгілеу - экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні" бөлімшелерінде қолданылатын геймификация технологияларын қарастыру. Мәселелердің шығуын қарастыру, нәтижелерін түсіндіру, өткізу әдістемесі, дебрифинг.
2
4
"Әрекеттегі маркетинг" бөлімі бойынша тәжірибелік оқыту және сабақты жоспарлау
"Маркетингіге кіріспе" және "Маркетинг-микс" бөлімшелері бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Кабинеттік және далалық зерттеулер" және "SWOT талдау" бөлімшелері бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Мақсатты аудитория, сегменттеу" және "Бренд" бөлімшелері бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Маркетингілік коммуникациялар" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Онлайн маркетингілік коммуникациялар" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
5
"Ойлау дизайны" бөлімі бойынша тәжірибелік оқыту және сабақты жоспарлау
"Ойлау дизайнына кіріспе" және "Эмпатия" бөлімшелері бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Талдау және синтез" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Идея ойлап табу" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Прототип жасау" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Тестілеу" және "Сторителлинг" бөлімшелері бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2

Неделя 2: Обучение по Учебной программе по предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" в 11 классе. Микропреподавание.
6
Практическое обучение и планирование уроков по разделу "Стартап акселератор (1)"
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Питчинг". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Командообразование и роль команд в предпринимательской деятельности".
Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Канва бизнес-модели, определение ключевой ценности. Структура бизнес-плана". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
4
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Маркетинг в стартап-проектах". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
7
Практическое обучение и планирование уроков по разделу "Стартап акселератор (1), (2)"
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Каналы коммуникаций в стартап-проектах". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Потребительская и покупательская лояльность". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Каналы прибыли в стартапах". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Бизнес-ресурсы и управление ресурсами". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
4
8
Практическое обучение и планирование уроков по разделу "Стартап акселератор (2)"
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Партнерство в предпринимательской деятельности". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Ключевая деятельность в бизнесе". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Налоги в предпринимательской деятельности". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Структура расходов". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Завершение проекта и анализ его результатов – питчинг бизнес-проектов". Исследование сути проблем, предложение решения, выбор лучшего решения.
Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
9
Практическое обучение и планирование уроков по разделам "Самопродвижение предпринимателя" и "Стратегия развития"
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Денежные потоки", тренинг по личным финансам (семейный и личный бюджет, сбережения, кредиты и депозиты, мировые денежные единицы, электронные деньги, фондовые рынки, управление личным бюджетом). Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
4
Планирование уроков и тренинг по подразделу "Самопродвижение", навыки составления резюме, нетворкинг (профессиональные сети), деловое общение предпринимателя – переговоры и практика переговоров, тренинг по эмоциональному интеллекту, тренинг по тайм-менеджменту. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
2
Планирование уроков и тренинг по разделу "Стратегия развития", тренинг по масштабированию бизнеса, способы и виды развития бизнеса, управление качеством, международный бизнес, тренинг по защите прав потребителя и предпринимателя (институты поддержки бизнеса, ответственность предпринимателя). Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
3
Планирование уроков и тренинг по разделу "Стратегия развития", тренинг по целеполаганию и личной стратегии жизни. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: планирование.
1
10
Система критериального оценивания, микропреподавание и тестирование по итогам курсового обучения
Принципы критериального оценивания. Содержание и структура системы критериального оценивания. Процесс формативного оценивания.
2
Процесс суммативного оценивания. Механизм выставления оценок. Портфолио обучающегося. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: критериальное оценивание
2
Ресурсное обеспечение урока. Проведение микропреподавания. Определение степени достижения ожидаемых результатов курсового обучения: навыки в обучении, предметные педагогические знания, критериальное оценивание.
2
Рефлексия и подведение итогов курсового обучения.
2
Тестирование по итогам курсового обучения и вручение сертификатов
2

2-апта. 11- сыныпта "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" пәні бойынша оқу бағдарламасы бойынша оқыту. Микрооқыту
6
"Стартап акселератор (1)" бөлімі бойынша тәжірибелік оқыту және сабақты жоспарлау
"Питчинг" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Команда құру және кәсіпкерлік қызметтегі командалар рөлі" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Канва бизнес-моделі, маңызды құндылықтарды анықтау. Бизнес-жоспар құрылымы" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
4
"Стартап-жобалардағы маркетинг" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
7
"Стартап акселератор (1), (2)" бөлімі бойынша тәжірибелік оқыту және сабақты жоспарлау
"Стартап-жобалардағы коммуникация арналары" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Тұтынушылық және сатыпалушылық бейілділік" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Стартаптардағы пайда арналары" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Бизнес ресурстар және ресурстарды басқару" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
4
8
"Стартап акселератор (2)" бөлімі бойынша тәжірибелік оқыту және сабақты жоспарлау
"Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Бизнестегі маңызды қызмет" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Кәсіпкерлік қызметтегі салықтар" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Шығындар құрылымы" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Жобаның аяқталуы және оның нәтижелерін талдау – бизнес-жобалардың питчингі" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
9
"Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжытуы" және "Даму стратегиясы" бөлімдері бойынша тәжірибелік оқыту және сабақты жоспарлау
"Ақша ағындары" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Жеке қаржылар (отбасылық және жеке бюджет, кредиттер, жинақтаулар және депозиттер, дүниежүзілік ақша бірліктері, электронды ақшалар, қор нарығы, жеке бюджетті басқару) бойынша тренинг жүргізу. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
4
"Өзін-өзі алға жылжыту" бөлімшесі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Түйіндеме құру дағдылары, нетворкинг (кәсіби жүйелер), кәсіпкердің іскерлік қарым-қатынасы - келіссөздер мен келіссөздер жүргізу тәжірибелері, эмоционалдық интеллект пен тайм-менеджмент бойынша тренинг жүргізу Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
2
"Даму стратегиясы" бөлімі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау. Бизнес ауқымын кеңейту – нарық дамуын болжау, бизнес дамуының тәсілдері мен түрлері сапаны басқару, халықаралық бизнес бойынша тренинг, тұтынушының және кәсіпкердің құқығын қорғау (бизнесті қолдау институттары, кәсіпкерлердің жауапкершілігі) бойынша тренинг жүргізу. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
3
"Даму стратегиясы" бөлімі бойынша тренинг жүргізу және сабақты жоспарлау.Оқушылардың мақсаттарды қоя білу мен өзіндік өмір стратегиясын жасау бойынша тренинг жүргізу. Мәселелердің шығу жолдарын зерттеу, шешу жолдарын ұсыну, ең ұтымды шешімді таңдау. Күтілетін нәтижелердің дәрежелерін анықтау: жоспарлау.
1
10
Өлшемді шектік (критериалды) бағалау жүйесі, микросабақ өткізу және курстық оқытудың қорытынды бақылауы
Өлшемді шектік (критериалды) бағалаудың принциптері. Критериалды бағалау жүйесінің мазмұны мен құрылымы. Сабақты ресурстық қамтамасыз ету. Формативті бағалау процесі.
2
Суммативті бағалау процесі. Баға қою механизмі. Оқушының портфолиосы. Курстық оқытудың күтілетін нәтижелерін анықтау: өлшемді шектік (критериалды) бағалау
2
Сабақтың ресурстық қамтамасыз етілуі. Микросабақ беруді жүргізу. Курстық оқытудың күтілетін нәтижелерін анықтау: оқытудағы қабілеттер, пәндік педагогикалық білім, өлшемді шектік (критериалды) бағалау.
2
Рефлексия және курстық оқытуды қорытындылау.
2
Курстық оқытудың қорытындысы бойынша тестілеу және сертификат табыстау
2

Всего: 100 академических часов офлайн/очное и 8 академических часов онлайн/дистанционное обучение (выдача заданий, ознакомление с дополнительными материалами)
Примечание: продолжительность 1 академического часа составляет 40 минут

Барлығы: 100 академиялық сағат офлайн/күндізгі және 8 академиялық сағат онлайн/қашықтықтан оқыту (тапсырмалар беру, қосымша материалдармен танысу).
Ескерту: 1 академиялық сағат ұзақтығы 40 минут.