Об утверждении Правил присвоения статуса "Центральная" областным, городов республиканского значения, столицы, городским и районным, городов областного значения библиотекам, ведущим формирование, хранение и предоставление пользователям библиотек универсальных собраний документов, осуществляющим организацию взаимоиспользования библиотечных ресурсов и оказывающим методическую помощь другим библиотекам, местными исполнительными органами соответствующей административно-территориальной единицы
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 3 мая 2019 года № 126. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 мая 2019 года № 18641.
В соответствии с пунктом 2-1 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения статуса "Центральная" областным, городов республиканского значения, столицы, городским и районным, городов областного значения библиотекам, ведущим формирование, хранение и предоставление пользователям библиотек универсальных собраний документов, осуществляющим организацию взаимоиспользования библиотечных ресурсов и оказывающим методическую помощь другим библиотекам, местными исполнительными органами соответствующей административно-территориальной единицы.
2. Департаменту по делам культуры и искусства Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после дня его введения в действие размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
Утверждены
приказом Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 3 мая 2019 года № 126
Правила присвоения статуса "Центральная" областным, городов республиканского значения, столицы, городским и районным, города областного значения библиотекам, ведущим формирование, хранение и предоставление пользователям библиотек универсальных собраний документов, осуществляющим организацию взаимоиспользования библиотечных ресурсов и оказывающим методическую помощь другим библиотекам, местными исполнительными органами соответствующей административно-территориальной единицы

Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары құжаттардың әмбебап жинақтарын қалыптастыруды, сақтауды және кітапхана пайдаланушыларына беруді жүргізетін, кітапхана ресурстарын өзара пайдалануды ұйымдастыруды жүзеге асыратын және басқа кітапханаларға әдістемелік көмек көрсететін облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, қалалық және аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың кітапханаларына "Орталық" мәртебесін беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2019 жылғы 3 мамырдағы № 126 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 8 мамырда № 18641 болып тіркелді.
"Мәдениет туралы" 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабының 2-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдарының құжаттардың әмбебап жинақтарын қалыптастыруды, сақтауды және кітапхана пайдаланушыларына беруді жүргізетін, кітапхана ресурстарын өзара пайдалануды ұйымдастыруды жүзеге асыратын және басқа кітапханаларға әдістемелік көмек көрсететін облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, қалалық және аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың кітапханаларына "Орталық" мәртебесін беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Мәдениет және өнер істері департаменті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) қолданысқа енгізілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт жетекшілік ететін вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2019 жылғы 3 мамырдағы
№ 126 бұйрығымен
бекітілген
Тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары құжаттардың әмбебап жинақтарын қалыптастыруды, сақтауды және кітапхана пайдаланушыларына беруді жүргізетін, кітапхана ресурстарын өзара пайдалануды ұйымдастыруды жүзеге асыратын және басқа кітапханаларға әдістемелік көмек көрсететін облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, қалалық және аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың кітапханаларына "Орталық" мәртебесін беру қағидалары

1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с пунктом 2-1 статьи 21 Закона Республики Казахстан от 15 декабря 2006 года "О культуре" и определяют порядок присвоения статуса "Центральная" областным, городов республиканского значения, столицы, городским и районным, городов областного значения библиотекам (далее - государственная библиотека), ведущим формирование, хранение и предоставление пользователям библиотек универсальных собраний документов, осуществляющим организацию взаимоиспользования библиотечных ресурсов и оказывающим методическую помощь другим библиотекам, местными исполнительными органами соответствующей административно-территориальной единицы.
2. Статус "Центральная" государственным библиотекам присваивается местными исполнительными органами соответствующей административно-территориальной единицы (далее - местный исполнительный орган).
3. Статус "Центральная" присваивается государственным библиотекам:
1) располагающим:
библиотечным фондом универсального характера;
периодическими печатными изданиями;
2) осуществляющим деятельность:
по выявлению, распространению и внедрению инноваций библиотечного дела;
по оказанию методической помощи для государственных библиотек;
по повышению квалификации библиотечных кадров государственных библиотек;
по информационно-библиотечному обслуживанию всех категорий пользователей государственных библиотек;
по организации взаимоиспользования информационных ресурсов (электронная доставка документов, межбиблиотечный абонемент, создание сводных электронных каталогов, электронных ресурсов).
4. Для присвоения статуса "Центральная" руководитель государственной библиотеки вносит на рассмотрение местного исполнительного органа заявление о присвоении статуса "Центральная" по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
К заявлению прилагается характеристика деятельности библиотеки с указанием следующей информации:
сведения о библиотечном фонде;
сведения о пользователях;
сведения о повышении квалификации библиотечных кадров;
сведения о выявлении, распространении и внедрении инноваций библиотечного дела, организации взаимоиспользования информационных ресурсов;
сведения по оказаниию методической помощи государственным библиотекам и информационно-библиотечному обслуживанию всех категорий пользователей государственных библиотек.
5. Местный исполнительный орган в течение десяти календарных дней со дня поступления документов рассматривает и принимает решение о присвоении или об отказе в присвоении статуса "Центральная" государственной библиотеке.
Местный исполнительный орган в течение двух рабочих дней направляет решение руководителю государственной библиотеки.

1. Осы қағидалар "Мәдениет туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 15 желтоқсандағы Заңының 21-бабының 2-1-тармағына сәйкес әзірленді және тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары құжаттардың әмбебап жинақтарын қалыптастыруды, сақтауды және кітапхана пайдаланушыларына беруді жүргізетін, кітапхана ресурстарын өзара пайдалануды ұйымдастыруды жүзеге асыратын және басқа кітапханаларға әдістемелік көмек көрсететін облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, қалалық және аудандық, облыстық маңызы бар қалалардың кітапханаларына (бұдан әрі – мемлекеттік кітапхана) "Орталық" мәртебесін беру тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік кітапханаларға "Орталық" мәртебесін тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі - жергілікті атқарушы орган) береді.
3. "Орталық" мәртебесі:
1) қолданысында:
әмбебап сипаттағы кітапхана қоры;
мерзімді баспа басылымдары бар;
2) қызмет аясында:
кітапхана ісінің инновациясын анықтау, тарату және енгізу бойынша;
мемлекеттік кітапханаларына әдістемелік көмек көрсету бойынша;
мемлекеттік кітапхана кадрларының біліктілігін арттыру бойынша;
мемлекеттік кітапханалар пайдаланушыларының барлық санаттарына ақпараттық-кітапханалық қызмет көрсету бойынша;
ақпараттық ресурстарды өзара пайдалануды ұйымдастыру бойынша (құжаттарды электронды жеткізу, кітапханааралық абонемент, жиынтық электрондық каталогтар, электрондық ресурстар құру) қызметті жүзеге асыратын мемлекеттік кітапханаларға беріледі.
4. "Орталық" мәртебесін беру үшін мемлекеттік кітапхана басшысы жергілікті атқарушы органның қарауына осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Орталық" мәртебесін беру туралы өтініш енгізеді.
Өтінішке кітапхана қызметінің сипаттамасы көрсетілген мынадай ақпараттар:
кітапхана қоры туралы мәліметтер;
пайдаланушылар туралы мәлімет;
кітапхана кадрларының біліктілігін арттыру туралы мәліметтер;
кітапхана ісінің инновациясын анықтау, тарату және енгізу, ақпараттық ресурстарды өзара пайдалануды ұйымдастыру туралы мәліметтер;
мемлекеттік кітапханаларына әдістемелік көмек көрсету және мемлекеттік кітапханалар пайдаланушыларының барлық санаттарына ақпараттық-кітапханалық қызмет көрсету бойынша мәліметтер қоса беріледі.
5. Жергілікті атқарушы орган құжаттар түскен күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қарастырады және "Орталық" мәртебесін беру немесе беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Жергілікті атқарушы орган қабылданған шешімді екі жұмыс күні ішінде мемлекеттік кітапхананың басшысына жолдайды.

6. Статус "Центральная" присваивается государственным библиотекам на основании решения местного исполнительного органа.
7. Основанием для отказа в присвоении государственной библиотеке статуса "Центральная" являются:
1) несоответствие государственной библиотеки требованиям, установленным в пункте 3 настоящих Правил;
2) предоставление заявления о присвоении статуса "Центральная" не по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
3) предоставление сведений, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил не в полном объеме.
Приложение
к Правилам присвоения статуса
"Центральная" областным, городов
республиканского значения, столицы,
городским и районным, города
областного значения библиотекам,
ведущим формирование, хранение и
предоставление пользователям
библиотек универсальных собраний
документов, осуществляющим
организацию взаимоиспользования
библиотечных ресурсов и оказывающим
методическую помощь другим
библиотекам, местными
исполнительными органами
соответствующей административно-
территориальной единицы
Форма
___________________________________
(местный исполнительный орган области,
___________________________________
города республиканского значения и столицы)
от _______________________________
__________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
руководителя и наименование
государственной библиотеки)
Заявление
Прошу присвоить статус "Центральная"
____________________________________________________________________
(наименование государственной библиотеки) ____________________________________________________________________
(местонахождение)
Подпись заявителя _______________ Дата __________________
Место для печати (при наличии)

6. Мемлекеттік кітапханаға "Орталық" мәртебесін беруден бас тартуға мыналар негіз болады:
1) мемлекеттік кітапхананың осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес емес нысан бойынша "Орталық" мәртебесін беру туралы өтінішті ұсыну;
3) осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген мәліметтерді толық емес көлемде ұсыну.
Тиісті әкімшілік-аумақтық
бірліктің жергілікті атқарушы
органдары құжаттардың
әмбебап жинақтарын
қалыптастыруды, сақтауды және
кітапхана пайдаланушыларына
беруді жүргізетін, кітапхана
ресурстарын өзара пайдалануды
ұйымдастыруды жүзеге
асыратын және басқа
кітапханаларға әдістемелік
көмек көрсететін облыстық,
республикалық маңызы бар
қалалардың, астананың, қалалық
және аудандық, облыстық
маңызы бар қалалардың
кітапханаларына "Орталық"
мәртебесін беру қағидаларына
қосымша
Нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың
____________________________
және астананың жергілікті
атқарушы органы)
____________________________
____________________________
(мемлекеттік кітапханың атауы
және басшысының тегі, аты,
әкесінің аты
(болған жағдайда)
Өтініш
____________________________________________________________________
(Мемлекеттік кітапхананың атауы)
____________________________________________________________________
(орналасқан жері)
"Орталық" мәртебесін беруді сұраймыз.
Өтініш берушінің қолы _______________ Дата __________________
Мөр орны (болған жағдайда)