Об утверждении образцов форменной одежды, натуральных норм обеспечению ею и знаков различия, Правил ее ношения, а также перечня работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2019 года № 655. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2019 года № 18939.
В соответствии с пунктом 2 статьи 7-5 Закона Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) образцы форменной одежды работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) натуральные нормы обеспечения форменной одеждой работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза, согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) знаки различия форменной одежды работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза, согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила ношения форменной одежды работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Перечень работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза, согласно приложению 5 к настоящему приказу.
2. Реализацию утвержденных норм производить в пределах средств выделяемых на соответствующий финансовый год.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;

Нысанды киім үлгілерін, онымен қамтамасыз етудің заттай нормаларын және айырым белгілерін, оны киіп жүру қағидаларын, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің тізбесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2019 жылғы 28 маусымдағы № 655 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 шілдеде № 18939 болып тіркелді
"Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-5-бабы 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киім үлгілері;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерін нысанды киіммен қамтамасыз етудің заттай нормалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киімінің айырым белгілері;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киім киіп жүру қағидалары;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің тізбесі бекітілсін.
2. Бекiтiлген нормаларды iске асыру тиісті қаржы жылына бөлiнген қаражат шегiнде жүргізілсін.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;

2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от "28" июня 2019 года № 655
Образцы форменной одежды работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза
Глава 1. Образцы мужской форменной одежды должностных лиц органов государственных доходов
1 . В комплект мужской формы входит:
1) шапка-ушанка зимняя из овчины темно-синего цвета с кокардой;
2) полушубок из овчины черного цвета;
3) куртка зимняя удлиненная темно-синего цвета;
4) куртка на "молнии";
5) куртка демисезонная темно-синего цвета;
6) перчатки вязаные черного цвета;
7) джемпер полушерстяной темно-синего цвета;
8) жилет трикотажный темно-синего цвета;
9) рубашка светло-синего цвета с длинным рукавом;
10) рубашка светло-синего цвета с коротким рукавом;
11) рубашка белого цвета с длинным рукавом;
12) рубашка белого цвета с коротким рукавом;
13) сапоги утепленные зимние из натуральной кожи черного цвета;
14) унты;
15) галстук темно-синего цвета;
16) зажим для галстука;
17) ремень поясной из натуральной кожи черного цвета;
18) ботинки демисезонные из натуральной кожи черного цвета;
19) туфли из натуральной кожи черного цвета;
20) шарф из шерстяной ткани темно-синего цвета;
21) фуражка темно-синего цвета с кокардой;
22) китель с брюками темно-синего цвета;
23) брюки повседневные темно-синего цвета.
Рисунок 1

2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 28 маусымдағы
№ 655
бұйрығына 1-қосымша
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киім үлгілері
1-тарау. Мемлекеттік кірістер органдарының ерлерге арналған нысанды киім үлгілері
1. Ерлерге арналған нысанды киім жиынтығына:
1) кокардасы бар қара-көк түсті қой терісінен тігілген қысқы құлақшын;
2) қара түсті қой терісінен тігілген қысқа тон;
3) қара-көк түсті ұзындау қысқы күртеше;
4) сыдырмалы күртеше;
5) қара-көк түсті маусымдық күртеше;
6) қара түсті тоқылған қолғап;
7) қара-көк жартылай жүн жемпірлер;
8) қара-көк түсті тоқыма кеудеше;
9) жеңі ұзын ашық-көк түсті жейде;
10) жеңі қысқа ашық-көк түсті жейде;
11) ұзын жеңді ақ түсті жейде;
12) қысқа жеңді ақ түсті жейде;
13) қара түсті былғарыдан жасалған жылы қысқы етік;
14) унты;
15) қара-көк түсті галстук;
16) галстукке арналған қыстырғыш;
17) қара түсті былғары белдеу;
18) қара түсті былғарыдан жасалған маусымдық бәтенке;
19) қара түсті былғарыдан жасалған туфли;
20) қара-көк түсті жүн матадан жасалған шарф;
21) кокадасы бар қара-көк түсті фуражка;
22) қара-көк шалбары бар китель;
23) қара-көк түсті күнделікті шалбар кіреді.
1-сурет

1) нашивки (рисунок);
несъемные – на груди с левой стороны полушубков, зимних курток, курток на "молнии", демисезонных курток, пиджаков, полевых курток, утепленных полевых курток;
съемные – над левым нагрудным карманом рубашек.
Нашивки изготавливаются на матерчатой основе на черном фоне в форме щита, размером 100x80мм, с изображением в середине логотипа органов государственных доходов, в верхней части – надпись "QAZAQSTAN", снизу "MEMLEKETTIK KIRISTER ORGANDARY". Надписи и изображения на знаке – золотистого цвета, изготавливается ткацким способом;
2) надпись "MEMLEKETTIK KIRISTER ORGANDARY" со светоотражающей отделкой на спине полушубков, зимних курток, демисезонных курток;
3) кокарда головного убора изготавливается из металлического сплава золотистого цвета как одно целое, с изображением в центре логотипа органов государственных доходов на голубом фоне. На оборотной стороне припаиваются две металлические ножки. Укрепляется кокарда спереди в центре головного убора;
4) зажим для галстука представляет собой металлическую пластину с наружной и внутренней ветвями. В центре наружной ветви – логотип органов государственных доходов под цвет золота.
Рисунок
Образец нашивки
Приложение 4
к приказу Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от "28" июня 2019 года № 655
Правила ношения форменной одежды работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза
Глава 1. Общие положения.
1. Настоящие Правила ношения форменной одежды работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 7-5 Закона Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" и определяют порядок ношения форменной одежды работниками органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза (далее – работников).
Глава 2. Правила ношения форменной одежды
2. Форменной одеждой обеспечиваются все работники органов государственных доходов по перечню работников, имеющих право ношения, утвержденным настоящим приказом.

1) тігілетін айырым белгісі (сурет);
алынбайтын – қысқа тонның, қысқы күртешенің, сыдырмалы күртешенің, маусымдық күртешенің, пиджактың, далалық жылы күртешенің, далалық күртешенің сол жақ кеудеде;
алынбалы - жейденің сол жақ төс қалтасында.
Тігілетін айырым белгісі мөлшері 100х80 мм, қара түсті матадан, қалқан тәрізді нысанда жасалған, мемлекеттік кірістер органдары логотипінің ортасының үстіңгі бөлігінде - "QAZAQSTAN", төменде "MEMLEKETTIK KIRISTER ORGANDARY" деген жазуы бар. Белгідегі жазулар мен суреттер тоқу тәсілімен жасалған, алтын түсті;
2) қысқа тонның, қысқы күртешенің, маусымдық күртешенің арқасында жарыққа шағылысатын "MEMLEKETTIK KIRISTER ORGANDARY" деген жазу бар;
3) бас киімнің кокардасы бір тұтас ретінде алтын түстес металл қорытпасынан жасалған, мемлекеттік кірістер органдары логотипінің ортасында көгілдір фонда. Артқы жағында екі металдан жасалған бекіткіштер балқытылып орнатылған. Кокарды бас киімнің ортасына маңдайына бекітіледі;
4) галстукке арналған қыстырғыш сыртқы және ішкі бұтақшалары бар металл пластина. Сыртқы бұтақшасының ортасында - алтын түстес мемлекеттік кірістер органының логотипі.
Сурет
Тігілетін айырым белгісінің үлгісі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 28 маусымдағы
№ 655
бұйрығына 4-қосымша
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге сыратын, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киім киіп жүру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің нысанды киім киіп жүру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-5-бабы 2-тармағына сәйкес әзірленген және Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің (бұдан әрі - қызметкерлер) нысанды киім киіп жүру тәртібін айқындайды.
2-тарау. Нысанды киім киіп жүру қағидалары
2. Нысанды киіммен киіп жүруге құқығы бар лауазымдар тiзбесiне сәйкес мемлекеттiк кiрiстер органдарының барлық қызметкерлерi қамтамасыз етіледі.

3. Форменная одежда подразделяется на мужскую и женскую.
4. Работникам органов государственных доходов форменная одежда выдается в соответствии с размером их одежды. Лицам, впервые принятым на службу в органы государственных доходов, форменная одежда выдается после издания приказа, в полном размере, включая зимнюю.
5. Сроки ношения форменной одежды и ее элементов исчисляются со дня ее выдачи.
6. Выдача работникам органов государственных доходов новых предметов форменной одежды производится по истечении срока пользования ранее выданных в соответствии с записью в учетной карточке.
7. Все предметы форменной одежды должны быть вычищены и выглажены.
8. Превышение норм обеспечения, а также сокращение сроков пользования форменной одежды не допускается.
9. При утере или порче предметов форменной одежды новые предметы взамен утерянных (испорченных) приобретаются работником органов государственных доходов за свой счет.
10. Выдача в пользование предметов форменной одежды учитывается по учетным карточкам, заведенным на каждого работника органов государственных доходов.
11. Основанием для записи в учетную карточку служит ведомость или ордер с распиской работника органов государственных доходов в получении предметов форменной одежды.
12. Списание предметов форменной одежды производится в следующих случаях:
истечения сроков пользования, установленных нормами обеспечения форменной одеждой в соответствии с приложением 2 к настоящему приказу;
смерти работника органов государственных доходов, выхода на пенсию по инвалидности, по достижению пенсионного возраста;
порчи форменной одежды при исполнении служебных обязанностей;
увольнения работника органов государственных доходов.
Приложение 5
к приказу Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан
от "28" июня 2019 года № 655
Перечень работников органов государственных доходов, имеющих право ношения форменной одежды, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза
К работникам органов государственных доходов, осуществляющих контроль на Государственной границе Республики Казахстан, не совпадающей с таможенной границей Евразийского экономического союза, имеющим право ношения форменной одежды относятся:
1) ведущий специалист;
2) главный специалист.

3. Нысанды киімдер ерлерге және әйелдерге арналған болып бөлінеді.
4. Мемлекеттік кiрiстер органдарының қызметкерлеріне нысанды киімдер олардың киім мөлшеріне сәйкес беріледі. Мемлекеттiк кiрiстер органдарына қызметке алғаш қабылданған адамдарға бұйрық шыққаннан кейін, қысқы киiмді қоса, толық мөлшерде нысанды киімдер беріледі.
5. Нысанды киімді және оның элементтерін кию мерзімі ол берілген күннен бастап есептеледі.
6. Мемлекеттiк кiрiстер органдарының қызметкерлерiне жаңа нысанды киiм заттарын бер есепке алу карточкасындағы жазбаға сәйкес бұрын берiлгендердің қолдану мерзiмі өткен соң жүргізіледі.
7. Нысанды киiмнің барлық заттары тазаланып, үтіктелген болуы тиіс.
8. Қамтамасыз ету нормасын асыруға, сондай-ақ нысанды киімді пайдалану мерзімін қысқартуға жол берілмейді.
9. Нысанды киiм заттары жоғалған немесе бүлінген жағдайда жоғалған (бүлінген) заттарды жаңа заттарға айырбастауды мемлекеттік кірістер органдарының қызметкері өз қаражаты есебінен сатып алады.
10. Нысанды киiм заттарын пайдалануға бері мемлекеттік кірістер органдарының әрбір қызметкеріне жүргізілген есепке алу карточкалары бойынша ескеріледі.
11. Нысанды киім заттарын алуға арналған ведомость немесе мемлекеттік кірістер органдары қызметкерінің қолхаты бар ордер есепке алу карточкасында жазба жасау үшін негіздеме болып табылады.
12. Нысанды киім заттарын есептен шығару мынадай:
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес нысанды киіммен қамтамасыз ету нормаларында белгіленген пайдалану мерзімі өткен;
мемлекеттік кірістер органдарының қызметкері қайтыс болған, мүгедектігі бойынша, зейнеткерлік жасқа жету бойынша зейнеткерлікке шыққан;
қызметтік міндеттерді орындау кезінде нысанды киім бүлінген;
мемлекеттік кірістер органдарының қызметкері жұмыстан босатылған жағдайларда жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2019 жылғы 28 маусымдағы
№ 655
бұйрығына 5-қосымша
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдары қызметкерлерінің тізбесі
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасына тұспа-тұс келмейтін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасында бақылауды жүзеге асыратын, нысанды киім киюге құқығы бар мемлекеттік кірістер органдарының қызметкерлеріне:
1) жетекші маман;
2) бас маман жатады.