О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 371 "Об утверждении Правил отбора военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан для подготовки в иностранных военных учебных заведениях"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 475. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2019 года № 18953
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 20 июля 2017 года № 371 "Об утверждении Правил отбора военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан для подготовки в иностранных военных учебных заведениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15539, опубликован в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде от 4 сентября 2017 года), следующие изменения:
в Правилах отбора военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан для подготовки в иностранных военных учебных заведениях, утвержденных указанным приказом:
абзац первый пункта 3 изложить в следующей редакции:
"3. Отбор на обучение в иностранные ВУЗы, реализующие образовательные программы высшего военного образования, осуществляется из числа военнослужащих, проходящих обучение на первом курсе военных учебных заведений, подведомственных Министерству обороны Республики Казахстан (далее – ВУЗ МО РК), изъявивших желание продолжить обучение в иностранных ВУЗах на основании рапорта, поданного на имя начальника ВУЗа МО РК, до 20 августа года отбора.";
пункты 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Комиссия по отбору военнослужащих в иностранные ВУЗы (далее – комиссия) создается приказом Министра обороны Республики Казахстан до 10 августа года отбора.
5. Председателем комиссии назначается один из числа заместителей главнокомандующих видами Вооруженных Сил Республики Казахстан, заместителем председателя – является начальник ВУЗа МО РК.
6. В состав комиссии включаются представители профильных структурных подразделений Министерства обороны Республики Казахстан, Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
Секретарем комиссии является представитель ВУЗа без права голоса.
Секретарь комиссии, обеспечивает ведение протокола по форме, согласно приложению, к настоящим Правилам (далее – протокол).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Решение комиссии об отборе на учебу либо отказе, с указанием анкетных данных военнослужащих, представляется в структурное подразделение Министерства обороны Республики Казахстан, курирующее вопросы военного образования.";

"Шетелдік әскери оқу орындарында даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштердің әскери қызметшілерін іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 371 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 475 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 шілдеде № 18953 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Шетелдік әскери оқу орындарында даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштердің әскери қызметшілерін іріктеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 20 шілдедегі № 371 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15539 болып тіркелген, 2017 жылғы 4 қыркүйекте Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде электрондық түрде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шетелдік әскери оқу орындарында даярлау үшін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшілерін іріктеу қағидаларында:
3-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жоғары әскери білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын шетелдік ӘОО-ларда оқуға іріктеу оқуды шетелдік ӘОО-ларда жалғастыруға ниет білдірген Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігіне ведомстволық бағынысты әскери оқу орындарының (бұдан әрі – ҚР ҚМ ӘОО) бірінші курсында оқитын әскери қызметшілер қатарынан іріктеу жылының 20 тамызына дейін ҚР ҚМ ӘОО бастығының атына берілген баянат негізінде жүзеге асырылады.";
4, 5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Шетелдік ӘОО-ларға әскери қызметшілерді іріктеу жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығымен іріктеу жылының 10 тамызына дейін құрылады.
5. Комиссияның төрағасы болып Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері түрлері бас қолбасшыларының орынбасарлары қатарынан біреу тағайындалады, ҚР ҚМ ӘОО бастығы төрағаның орынбасары болып табылады.
6. Комиссияның құрамына Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі, Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бейіндік құрылымдық бөлімшелерінің өкілдері қосылады.
ӘОО өкілі дауыс беру құқығынсыз комиссия хатшысы болып табылады.
Комиссия хатшысы осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша хаттаманы (бұдан әрі – хаттама) жүргізуді қамтамасыз етеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Комиссияның оқуға іріктеу немесе одан бас тарту туралы шешімі әскери қызметшілердің сауалнамалық деректерін көрсете отырып, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери білім мәселелеріне жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшесіне ұсынылады.";

подпункты 2) и 3) пункта 13 изложить в следующей редакции:
"2) на втором этапе – проводится тестирование по языку обучения на котором будет обучаться военнослужащий в зарубежной организации образования. Тестирование по языку обучения проводится для определения уровня владения языком обучения поступающих. Тестовые вопросы составляются с учетом программы основного среднего образования и состоят из 20 вопросов, 1 вопрос приравнивается к 1 баллу;
3) на третьем этапе – осуществляется конкурсный отбор. Конкурсный отбор включает составление рейтинга поступающих от максимального до минимального рейтингового балла и проводится приемной комиссией. Для обучения направляются поступающие, находящиеся в рейтинге с первого номера по номер, соответствующий количеству выделенных мест по плану набора.";
пункты 15, 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"15. При поступлении в иностранные ВУЗы преимущество имеют выпускники Республиканских школ "Жас улан" обучившиеся в указанном учебном заведении свыше пяти лет.
16. В случаях предъявления иностранным ВУЗом более высоких медицинских требований к состоянию здоровья, до 25 августа года отбора военнослужащие подлежат направлению на внеочередное стационарное (амбулаторное) медицинское освидетельствование в соответствии с Правилами проведения военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра обороны Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 373 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11846).
17. Итоги отбора оформляются протоколом, результаты которого являются основанием для издания приказа Министра обороны Республики Казахстан о направлении в иностранные ВУЗы.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Военнослужащие, отобранные для продолжения обучения в иностранные ВУЗы, учитываются в списках личного состава ВУЗа МО РК. Военнослужащие обеспечиваются положенными видами довольствия в соответствии с международными договорами Республики Казахстан и контрактами, а также приглашением на обучение.".
2. Департаменту кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;

13-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) екінші кезеңде – оқыту тілі бойынша тестілеу өткізіледі, онда әскери қызметші шетелдік білім беру ұйымында оқытылатын болады. Оқыту тілі бойынша тестілеу оқуға түсушілердің оқыту тілін меңгеру деңгейін айқындау үшін өткізіледі. Тестілеу сұрақтары негізгі орта білім бағдарламасын ескере отырып жасалады және 20 сұрақтан тұрады, 1 сұрақ 1 балға теңестіріледі;
3) үшінші кезеңде – конкурстық іріктеу жүзеге асырылады. Конкурстық іріктеу ең жоғарыдан ең төменгі рейтингілік балға дейін оқуға түсушілердің рейтингісін жасауды қамтиды және оны қабылдау комиссиясы жүргізеді. Оқуға бірінші нөмірден бастап қабылдау жоспары бойынша бөлінген орындар санына сәйкес келетін нөмірге дейін рейтингіде тұрған оқуға түсушілер жіберіледі.";
15, 16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Шетелдік ӘОО-ларға оқуға түсу кезінде көрсетілген оқу орнында бес жылдан астам оқыған "Жас ұлан" республикалық мектептерінің бітірушілері басымдыққа ие болады.
16. Шетелдік ӘОО денсаулық жағдайына анағұрлым жоғары медициналық талаптар қойған жағдайларда әскери қызметшілер іріктеу жылының 25 тамызына дейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 373 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11846 болып тіркелген) сәйкес кезектен тыс стационарлық (амбулаторлық) медициналық куәландыруға жіберілуге жатады.
17. Нәтижелері шетелдік ӘОО-ларға жіберу туралы Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің бұйрығын шығару үшін негіз болып табылатын іріктеу қорытындылары хаттамамен ресімделеді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Шетелдік ӘОО-ларда оқуды жалғастыру үшін іріктелген әскери қызметшілер ҚР ҚМ ӘОО жеке құрамының тізімдерінде есепке алынады. Әскери қызметшілер Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына және келісімшарттарға, сондай-ақ оқуға шақыруға сәйкес ризықтың тиесілі түрлерімен қамтамасыз етіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар және әскери білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны Республики Казахстан генерал-майора Дандыбаева Т.Т.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-майор
Н. Ермекбаев
Приложение
к Правилам отбора
военнослужащих
Вооруженных Сил
для подготовки
в иностранных военных
учебных заведениях
Форма
ПРОТОКОЛ № ____
заседания отборочной (апелляционной) комиссии ___________________________________
(наименование органа, при котором создается комиссия)
о прохождении отбора (отказе) в __________________________________________________
(наименование ВУЗа)
Комиссия в составе: председателя ________________ заместителя председателя __________
членов: ________________________________________________________________________
на своем заседании рассмотрела, изучила кандидатов и постановила:
№ п/п
Ф.И.О. (при его наличии)
Число, месяц и год рождения
Национальность
Подразделение
Средний балл успеваемости
Результаты тестирования языка обучения
Решение комиссии
Председатель комиссии: _________________________________________________________
(воинское звание, инициал имени и фамилия)
Члены комиссии: _______________________________________________________________
(воинское звание, инициал имени и фамилия)
Секретарь комиссии: ____________________________________________________________
(воинское звание, инициал имени и фамилия)

3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің орынбасары генерал-майор Т.Т. Дәндібаевқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі генерал-майор
Н. Ермекбаев
Шетелдік әскери оқу
орындарында даярлау
үшін Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
қызметшілерін іріктеу
қағидаларына қосымша
Нысан
№ ____ ХАТТАМА
_____________________________________ іріктеу (апелляциялық) комиссиясының отырысы
(комиссия құрылатын органның атауы)
______________________________________________________ іріктеуден өткені (бас ) туралы
(ӘОО-ның атауы)
Комиссия құрамы: төрағасы _____________ төрағаның орынбасары ______________________
мүшелері: _______________________________________________________________________
на своем заседании рассмотрела, изучила кандидатов и постановила:
Р/с№
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
Туған күні, айы және жылы
Ұлты
Бөлімше
Орташа үлгерім балы
Оқыту тілін тестілеу нәтижесі
Комиссия шешімі
Комиссия төрағасы: ______________________________________________________________
(әскери атағы, аты-жөнінің бас әріптері және тегі)
Комиссия мүшелері: _________________________________________________________
(әскери атағы, аты-жөнінің бас әріптері және тегі)
Комисся хатшысы: ______________________________________________________________
(әскери атағы, аты-жөнінің бас әріптері және тегі)