О внесении изменений и дополнений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 100 "Об утверждении Правил реализации арестованного имущества, в том числе на торгах в форме электронного аукциона"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 июня 2019 года № 346. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июля 2019 года № 18959
В соответствии с пунктом 4 статьи 74 Закона Республики Казахстан от 2 апреля 2010 года "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 100 "Об утверждении Правил реализации арестованного имущества, в том числе на торгах в форме электронного аукциона" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10321, опубликован 25 февраля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах реализации арестованного имущества, в том числе на торгах в форме электронного аукциона, утвержденных указанным приказом:
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Участником, гарантийный взнос может быть оставлен на банковском счете оператора ЕЭТП и использован для участия в очередных электронных аукционах в течение одного месяца.
При недостаточности размера гарантийного взноса, находящегося на банковском счету оператора ЕЭТП, участник производит оплату недостающей суммы гарантийного взноса.
Возврат гарантийного взноса оператором ЕЭТП осуществляется в течение одного рабочего дня с момента подтверждения участником заявки о возврате гарантийного взноса, которая формируется после окончания аукциона либо путем последующей подачи заявки о возврате гарантийного взноса.
Гарантийный взнос возвращается участнику на банковский счет, указанный в заявке.
В случае, если участником в течение одного месяца гарантийный взнос не был использован, оператор ЕЭТП в течение одного рабочего дня с момента истечения установленного срока возвращает гарантийный взнос участнику на банковский счет, указанный в заявке.";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Если в течение пяти минут с начала понижения цены лота на один шаг ни один из участников не подтвердит своего согласия о приобретении лота, цена лота продолжает понижаться на установленную величину шага, а время для подтверждения согласия участников аукциона продлевается на следующие пять минут. При этом стартовая цена лота понижается с установленным шагом до момента, когда один или более участников согласятся купить лот по объявленной цене, которая не ниже пятидесяти процентов первоначальной оценки стоимости лота, выставленного на электронный аукцион";

"Тыйым салынған мүлікті, оның ішінде электрондық аукцион нысанындағы сауда-саттықта өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 100 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2019 жылғы 26 маусымдағы № 346 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 2 шілдеде № 18959 болып тіркелді
"Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы" 2010 жылғы 2 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 74-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тыйым салынған мүлікті, оның ішінде электрондық аукцион нысанындағы сауда-саттықта өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 100 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10321 болып тіркелген, 2015 жылғы 25 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тыйым салынған мүлікті, оның ішінде электрондық аукцион нысанындағы сауда-саттықта өткізу қағидаларында:
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Қатысушымен кепілдік жарна БЭСА операторының банктік шотында қалдырылуы және бір ай ішінде кезекті элетрондық аукциондарға қатысу үшін пайдаланылуы мүмкін.
БЭСА операторының банктік шотындағы кепілдік жарнаның мөлшері жеткіліксіз болған жағдайда қатысушы кепілдік жарнаның жетіспейтін сомасын төлеуі тиіс.
БЭСА операторының кепілдік жарнаны қайтаруы қатысушы кепілдік жарнаны қайтару туралы өтінімді растаған сәттен бастап бір жұмыс күн ішінде жүзеге асырылады, ол аукцион аяқталғаннан кейін не кейіннен кепілдік жарнаны қайтару туралы өтінімді беру жолымен қалыптастырылады.
Кепілдік жарна қатысушыға өтінімде көрсетілген банктік шотқа қайтарылады.
Егер қатысушы бір ай ішінде кепілдік жарнаны пайдаланбаған жағдайда, БЭСА операторы белгіленген мерзім өткен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде қатысушыға кепілдік жарнаны өтінімде көрсетілген банктік шотына қайтарады.";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Егер лоттың бағасын бір қадамға төмендету басталғаннан бастап бес минут ішінде бір де бір қатысушы лотты сатып алу туралы өзінің келісімін растамаса, лоттың бағасы қадамның белгіленген шамасына төмендеуін жалғастырады, ал аукцион қатысушыларының келісімін растау уақыты келесі бес минутқа ұзартылады. Бұл ретте лоттың бастапқы бағасы қатысушылардың бірі немесе одан да көбі сатып алуға келіскен кезге дейін белгіленген қадаммен төмендейді, сонымен бірге лотты электрондық аукционға шығарылған бағасының елу пайызынан төмен болмауы тиіс.";

дополнить пунктом 38-1 следующего содержания:
"38-1. При подтверждении объявленной цены лота одним из участников он признается победителем аукциона, и электронный аукцион завершается с автоматическим формированием протокола об итогах электронного аукциона.";
дополнить пунктом 38-2 следующего содержания:
"38-2. Если в ходе электронного аукциона методом понижения стоимости цены лота, в течение пяти минут с начала понижения цены лота на один шаг двое или более участников подтвердили предложенную цену лота, участникам аукциона направляется предложение об увеличении цены лота на один шаг.
При подтверждении увеличенной на установленный шаг цены лота одним из участников аукциона, электронный аукцион продолжается методом на повышение.
Если предложение об увеличении цены лота не будет подтверждено ни одним из участников, победителем аукциона признается участник, подтвердивший объявленную цену лота методом понижения первым, и электронный аукцион завершается автоматическим формированием протокола об итогах электронного аукциона.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"39. Протокол об итогах электронного аукциона отображает пошаговую историю проведенного аукциона, с указанием наименования каждого участника аукциона, предложенной ими цены, а также времени клика на предложенную цену лота каждым участником.
Выписка из протокола об итогах электронного аукциона по форме, согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам, подлежит опубликованию для общего доступа на веб-портале ЕЭТП и интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
В случае реализации имущества по цене ниже от стартовой цены лота на двадцать и более процентов, об этом делается соответствующая отметка в примечании протокола с выделением текста на красном фоне. При этом выписка из данного протокола по форме согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам, направляется в "Единую информационную систему юридической помощи "Е-Юридическая помощь".";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. В случае, если ни одна из объявленных цен лота участниками электронного аукциона не подтверждена, аукцион признается несостоявшимся. При этом электронный аукцион прекращается с автоматическим формированием протокола об итогах электронного аукциона".
2. Департаменту по исполнению судебных актов Министерства юстиции Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

мынадай мазмұндағы 38-1-тармақпен толықтырылсын:
"38-1. Лоттың жарияланған бағасы қатысушылардың бірі растаған кезде ол аукцион жеңімпазы болып танылады және электрондық аукцион қорытындылары туралы хаттаманы автоматты түрде қалыптастырумен аяқталады.";
мынадай мазмұндағы 38-2-тармақпен толықтырылсын:
"38-2. Егер электрондық аукцион барысында лоттың бағасын төмендету әдісімен лоттың бағасын бір қадамға төмендету басталғаннан бастап бес минут ішінде екі немесе одан да көп қатысушылар лоттың ұсынылған бағасын растаса, аукционға қатысушыларға лоттың бағасын бір қадамға ұлғайту туралы ұсыныс жіберіледі.
Аукционға қатысушылардың біреуі белгіленген қадамға ұлғайтылған лоттың бағасын растау кезінде электрондық аукцион арттыру әдісімен жалғасады.
Егер лоттың бағасын ұлғайту туралы ұсынысты қатысушылардың бірде-бірі растамаса, лоттың жарияланған бағасын төмендету әдісімен бірінші растаған қатысушы аукцион жеңімпазы деп танылады және электрондық аукцион қорытындылары туралы хаттаманы автоматты түрде қалыптастырумен аяқталады..";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Электрондық аукционың қорытындысы туралы хаттамада аукционның әрбір қатысушының атауы, олар ұсынған баға, сондай-ақ әрбір қатысушы ұсынылған лоттың бағасына шерту уақыты көрсетіле отырып, аукционның әрбір қадамының тарихы көрсетіледі.
Осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық аукцион қорытындысы туралы хаттамадан үзінді БЭСА веб-порталында және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында жалпы қол жеткізу үшін жариялануға тиіс.
Мүлікті лоттың бастапқы бағасынан жиырма және одан да көп пайыз төмен бағамен өткізілген жағдайда бұл туралы хаттаманың ескертпесінде мәтінді қызыл түсті фонда бөле отырып, тиісті белгі қойылады. Бұл ретте осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы хаттамадан үзінді "Е - Заң көмегі" - Заң көмегінің бірыңғай ақпараттық жүйесіне" жіберіледі.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Егер электрондық аукционға қатысушылар лоттың жарияланған бірде-бір бағасын растамаған жағдайда, аукцион өткізілмеді деп танылады.
Бұл ретте электрондық аукцион қорытындысы туралы хаттама автоматты түрде қалыптастырумен электрондық аукцион тоқтатылады.".
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот актілерін орындау департаменті:
1) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Заңнама және құқықтық ақпарат институтына" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;

3) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі