О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 436 "Об утверждении Правил по оценке тренажерных устройств имитации полета в гражданской авиации"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 22 июля 2019 года № 527. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 июля 2019 года № 19107
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 4 июля 2017 года № 436 "Об утверждении Правил по оценке тренажерных устройств имитации полета в гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15458, опубликован в эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан в электронном виде от 23 августа 2017 года) следующие изменения:
в Правила по оценке тренажерных устройств имитации полета в гражданской авиации, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;";
3) оценка тренажерного устройства имитации полета в гражданской авиации – экспертиза, проводимая уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации для установления соответствия критериям, установленным для конкретного квалификационного уровня;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) тренажерная подготовка – процесс профессиональной подготовки авиационного персонала, при прохождении которого обучаемый приобретает, поддерживает и совершенствует практические навыки и умения с помощью имитирующих устройств, утвержденных уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации;";
абзац первый пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Для проведения первоначальной, периодической, специальной оценки эксплуатант тренажера представляет в уполномоченную организацию заявку на проведение оценки тренажерного устройства имитации полета по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - заявка). К заявке прилагаются следующие документы:";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. Общий срок оценки тренажера не превышает 42 (сорок два) рабочих дня со дня регистрации заявки уполномоченной организации.

"Азаматтық авиациядағы ұшуды имитациялаудың тренажерлік құрылғыларын бағалау жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 436 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 22 шілдедегі № 527 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 29 шілдеде № 19107 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Азаматтық авиациядағы ұшуды имитациялаудың тренажерлік құрылғыларын бағалау жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 4 шілдедегі № 436 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10562 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 23 тамызда электрондық түрде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық авиациядағы ұшуды имитациялаудың тренажерлік құрылғыларын бағалау жөніндегі қағидаларында:
2-тармақта:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
3) азаматтық авиациядағы ұшуды имитациялаудың тренажерлік құрылғысын бағалау – нақты біліктілік деңгейі үшін белгіленген өлшемшарттарға сәйкестігін анықтау үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым жүргізетін сараптама;";
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) тренажерлік даярлық – авиация персоналын кәсіби даярлау процесі, одан өту кезінде білім алушы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым бекіткен имитациялаудың құрылығыларының көмегімен практикалық дағдылары мен машықтарын алады, ұстап тұрады және жетілдіреді;";
5-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Тренажерді пайдаланушыны бастапқы, кезеңдік және арнайы бағалау жүргізу үшін, уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшуды имитациялаудың тренажерлік құрылғысын бағалауды жүргізуге (бұдан әрі – өтінім) өтінімді ұсынады. Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тренажерді бағалаудың жалпы мерзімі уәкілетті ұйым өтінімді тіркеген сәттен бастап 42 (қырық екі) жұмыс күнінен аспайды.

7. Уполномоченная организация рассматривает представленные документы в срок не более 21 (двадцати одного) рабочего дня с даты регистрации заявки.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. После рассмотрения заявки уполномоченной организацией, в срок не более 25 (двадцати пяти) рабочих дней со дня регистрации, создается комиссия по проведению оценки тренажера (далее – комиссия).";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. По окончании оценки тренажера уполномоченная организация в срок не более 10 (десяти) рабочих дней составляет заключение по результатам оценки (далее – Заключение) по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. На основании положительного Заключения, уполномоченная организация в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты подписания Заключения, выдает сертификат соответствия тренажера (далее – Сертификат).";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. На основании отрицательного Заключения уполномоченная организация в течение 3 (трех) рабочих дней с даты подписания Заключения направляет эксплуатанту тренажера письмо, с обоснованием причин отказа.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:
"20. В случае изменения наименования или организационно-правовой формы эксплуатанта, эксплуатант направляет в уполномоченную организацию заявку на замену Сертификата с приложением документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил.
Уполномоченная организация рассматривает представленные документы эксплуатанта 15 (пятнадцать) рабочих дней, по итогам которого выдает новый Сертификат без проведения оценки тренажерных устройств.
При этом ранее выданный Сертификат подлежит возврату в уполномоченную организацию и уничтожению согласно акту уничтожения в произвольной форме с указанием способа его уничтожения.";
приложения 4 и 5 изложить в редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

7. Уәкілетті ұйым ұсынылған құжаттарды өтінім тіркелген күннен бастап 21 (жиырма бір) жұмыс күннен аспайтын мерзімде қарайды.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Уәкілетті ұйым өтінімді қарағаннан кейін, оны тіркеген сәттен бастап жиырма бес күннен аспайтын мерзімде, тренажерді бағалауды өткізу жөніндегі комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрылады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Тренажерді бағалау аяқталғаннан кейін уәкілетті ұйым он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша нәтижелер бойынша қорытынды (бұдан әрі - Қорытынды) жасайды.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Оң қорытындының негізінде, уәкілетті ұйым Қорытындыға қол қойылғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде тренажердің сәйкестік сертификатын (бұдан әрі – Сертификат) береді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Теріс қорытындының негізінде уәкілетті ұйым Қорытындыға қол қойылғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде бас тартудың себебін негіздей отырып, тренажердің пайдаланушысына хат жолдайды.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Пайдаланушының атауы немесе ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны өзгерген жағдайда, пайдаланушы осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, уәкілетті ұйымға Сертификатты ауыстыруға өтінім жолдайды.
Уәкілетті ұйым пайдаланушы ұсынған құжаттарды 15 (он бес) жұмыс күнінде қарайды, оның қорытындысы бойынша тренажерлік құрылғыларды бағалауды жүргізбей, жаңа Сертификат береді.
Бұл ретте бұрын берілген Сертификат уәкілетті ұйымға қайтаруға және оны жоюдың тәсілін көрсете отырып, еркін нысандағы жою актісіне сәйкес жоюға жатады.";
4 және 5 қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2 қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 августа 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Р. Скляр
Приложение 1
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 22 июля 2019 года № 527
Приложение 4
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
авиационного учебного
центра гражданской авиации
Форма
Заключение по результатам оценки тренажерных устройств
В соответствии с приказом __________________________________________________
(наименование уполномоченной организации)
от "__" _______ 20__ года № ____
__________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – Ф.И.О.) должность)
проведена оценка тренажера _________________________________________________
(наименование организации)
Текст заключения ___________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Выводы:______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Комиссия:
Председатель комиссии:
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность) (подпись)
Члены комиссии:
_____________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность) (подпись)
Руководитель организаций гражданской авиаций
___________________________________________________________________________
(Ф.И.О. должность) подпись)
Место печати (при наличии). Дата
Приложение 2
к приказу Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от от 22 июля 2019 года № 527
Приложение 5
к Правилам сертификации
и выдачи сертификата
авиационного учебного
центра гражданской авиации
Форма
Символ
Наименование уполномоченной организации
Адрес уполномоченной организации
Сертификат
соответствия тренажера
№ ________
Адрес место нахождения юридического лица
Выдан "___" _________ 20__ года.
Настоящий сертификат удостоверяет, что тренажер
_____________________________________________________________________
(наименование АУЦ, организации, структурного подразделения)
_____________________________________________________________________ __________________________________________соответствует требованиям,
установленным
Республикой Казахстан, стандартами и рекомендуемой практикой ИКАО.
Сертификат выдан
на основании заключения по результатам обследования тренажера от "___"
___________________20___года. ___________
(наименование уполномоченной организации)__________________________
Инспекционный контроль осуществляет
_____________________________________________________________________
(наименование уполномоченной организации)__________________________
Срок действия сертификата до "___" _____________ 20 __года.
Руководитель
_____________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность) (подпись)

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Р. Скляр
Инвестиция және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 22 шілдедегі
№ 527 бұйрығына
1-қосымша
Азаматтық авиациядағы ұшуды
имитациялаудың тренажерлік
құрылғыларын бағалау
жөніндегі қағидаларға
4-қосымша
Нысан
Тренажерлік құрылғыларды бағалау нәтижелері жөніндегі қорытынды
___________________________________________
(уәкілетті ұйымның атауы)
20__ жылғы "__" _______ № ____ бұйрығына сәйкес
_________________________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә.) лауазымы)
_________________________________________ тренажерді бағалауды жүргізді
(ұйымның атауы)
Қорытындының мәтіні
__________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
Тұжырымдар:
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
Комиссия:
Комиссия төрағасы:
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (лауазымы) (қолы)
Комиссия мүшелері:
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (лауазымы) (қолы)
Азаматтық авиация ұйымының басшысы ______________________
(Т.А.Ә. (лауазымы) (қолы)
Мөрдің орны (болған жағдайда). күні
Инвестиция және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 22 шілдедегі
№ 527 бұйрығына
2-қосымша
Азаматтық авиациядағы ұшуды
имитациялаудың тренажерлік
құрылғыларын бағалау
жөніндегі қағидаларға
5-қосымша
Нысан
Рәміз Уәкілетті ұйымның атауы Уәкілетті ұйымның мекенжайы Тренажердің сәйкестік сертификаты № ________
Заңды тұлғаның тұрғылықты мекенжайы
20__ жылғы "___" _________ берілді.
Осы сертификат _________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
тренажері (АОО, ұйымның, құрылымдық бөлімшенің атауы)
__________________________________________________________________________
___________________________________________
Қазақстан Республикасы белгілеген талаптарға, ИКАО стандарттарына және
ұсынатын практикасына сәйкес келетінін куәландырады..
Сертификат тренажерді тексерудің нәтижелері жөніндегі қорытындының негізінде
20___жылғы "___" ___________________ берілді.
_________________________________________________________________________
______ (уәкілетті ұйымның атауы) ___________________
Инспекциялық бақылауды
________________________________________________________________________
(уәкілетті ұйымның атауы)___________________ жүзеге асырады.
Сертификаттың жарамдылық мерзімі 20 __ жылғы "___" _________ дейін
Басшы _____________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда, лауазымы) (қолы)