О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 июля 2019 года № 595. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 июля 2019 года № 19138
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 августа 2019 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12073, опубликован 8 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 августа 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Р. Скляр
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра
индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 31 июля 2019 года № 595
Утверждены
приказом исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 24 февраля 2015 года № 198
Правила
сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского
воздушного судна Республики Казахстан

"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатының беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 31 шілдедегі № 595 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 31 шілдеде № 19138 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12073 болып тіркелген, 2015 жылғы 8 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жана редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Р. Скляр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресусрстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 31 шілдедегі
№ 595 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының
2015 жылғы 24 ақпандағы
№ 198 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-22) пункта 1 статьи 14, статьями 38 и 47 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее – Закон) и требованиями Международной организации гражданской авиации (далее – ИКАО).
2. Настоящие Правила определяют порядок сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан (далее – Правила).
3. Устанавливается следующий срок действия на нижеуказанные документы с момента их выдачи:
1) сертификат летной годности – один год;
2) сертификат по шуму – бессрочный;
3) экспортный сертификат – двадцать два рабочих дней;
4) разрешение на специальный полет (специальный сертификат летной годности) – не более двадцати двух рабочих дней;
5) разрешение на радиопередающую аппаратуру – бессрочный;
6) решение о признании действительным сертификата летной годности гражданского воздушного судна, выданного иностранным государством (далее – Решение о признании сертификата) – срок, указанный на сертификате летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством.
4. Воздушные суда, занятые в производстве полетов, имеют сертификаты летной годности, выданные или признанные уполномоченной организацией государства, в котором данное воздушное судно зарегистрировано. Без действующего сертификата летной годности воздушное судно к эксплуатации не допускается.
5. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) уполномоченная организация в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) – акционерное общество со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющее деятельность, направленную на обеспечение устойчивого развития отрасли гражданской авиации Республики Казахстан, безопасности полетов и авиационной безопасности;
2) разрешение на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах – документ, выданный уполномоченной организацией, установленной на гражданских воздушных судах нормам летной годности;
3) эксплуатационная документация воздушных судов – документация, регламентирующая летную и техническую эксплуатацию воздушных судов, включая его техническое обслуживание и ремонт, а также содержащая условия эксплуатации и эксплуатационные ограничения;
4) формуляр воздушного судна, двигателей и основных агрегатов – основные документы для учета наработки (календарный ресурс, часовой ресурс, ресурс по посадкам) авиационной техники и ее технического состояния;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 1-тармағының 41-22) тармақшасына, 38 және 47-баптарына және Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (бұдан әрі – ИКАО) талаптарына сәйкес әзірленген.
2. Қағидаларда Қазақстан Республикасының әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттау және сертификат (бұдан әрі – ұшуға жарамдылық сертификаты) беру тәртібі айқындалады.
3. Оларды берген сәттен бастап төменде көрсетілген құжаттарға мынадай қолданылу мерзімі белгіленеді:
1) ұшуға жарамдылық сертификаты – бір жыл;
2) шуыл бойынша сертификат – мерзімсіз;
3) экспорттық сертификат – жиырма екі жұмыс күні;
4) арнайы ұшуға берілетін рұқсат (ұшуға жарамдылығының арнайы сертификаты) – жиырма екі жұмыс күнінен көп емес;
5) радиохабар аппаратурасына берілетін рұқсат – мерзімсіз;
6) шет мемлекет берген азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын жарамды деп тану туралы шешім (бұдан әрі – Сертификатты тану туралы шешім) – шет мемлекет берген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығында көрсетілген мерзім.
4. Ұшу өндірісінде болатын әуе кемелерінің аталған әуе кемесі тіркелген мемлекеттің уәкілетті ұйымы берген немесе таныған ұшуға жарамдылық сертификаттары болады. Әуе кемесі қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификатынсыз пайдалануға жіберілмейді.
5. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын, Қазақстан Республикасының азаматтық авиация саласын орнықты дамытуды, ұшу қауіпсіздігі мен авиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге бағытталған қызметті жүзеге асыратын акционерлік қоғам;
2) әуе кемелерінде орнатылған радиотарату аппаратурасын пайдалануға берілетін рұқсат – уәкілетті ұйым н берген азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиотарату аппаратурасының ұшу жарамдылығына сәйкестігін куәландыратын құжат;
3) әуе кемелерінің пайдалану құжаттамасы – техникалық қызмет көрсетілуі мен жөнделуін қоса алғанда, әуе кемелерінің ұшу және техникалық пайдаланылуын регламенттейтін, сондай-ақ пайдалану шарттары мен пайдаланушылық шектеулерді қамтитын құжаттама;
4) әуе кемесінің, қозғалтқыштардың және негізгі агрегаттарының формуляры – авиациялық техниканың атқарымын (күнтізбелік ресурсы, сағаттық ресурсы, қонулар бойынша ресурсы) және оның техникалық жай-күйін есепке алуға арналған негізгі құжаттар;

5) сертификат летной годности гражданского воздушного судна – документ, выданный уполномоченной организацией (либо уполномоченным органом в сфере гражданской авиации), удостоверяющий соответствие гражданского воздушного судна нормам летной годности;
6) заявка – письменное обращение заявителя в уполномоченную организацию для получения сертификата летной годности, экспортного сертификата, разрешения на специальный полет (специальный сертификат летной годности) и Решения о признании сертификата;
7) заявитель – физическое или юридическое лицо, обратившееся в уполномоченную организацию для получения сертификата летной годности, экспортного сертификата, сертификата по шуму, разрешения на специальный полет (специальный сертификат летной годности), разрешения на радиопередающую аппаратуру и Решения о признании сертификата;
8) летная годность – техническое состояние воздушного судна, соответствующее летно-техническим характеристикам, которые обеспечивают его безопасность и летное качество;
9) директива по летной годности – информация, направленная на поддержание летной годности воздушного судна, включая двигатели и воздушные винты, обеспечение безопасной эксплуатации воздушного судна, а также требования в отношении модификации, замены комплектующих или в проведении проверки воздушного судна и (или) внесении поправок в его эксплуатационные ограничения и в руководство по эксплуатации;
10) нормы летной годности – требования к конструкции, параметрам и летным качествам воздушных судов и их компонентов, направленных на обеспечение безопасности полетов;
11) экспортный сертификат летной годности – документ, выданный уполномоченной организацией (либо уполномоченным органом в сфере гражданской авиации), предназначенный для экспорта воздушного судна, исключенного из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан;
12) решение о признании действительным сертификата летной годности (далее – Решение) – документ установленного образца, выданный уполномоченной организацией (либо уполномоченным органом в сфере гражданской авиации), в сфере гражданской авиации, подтверждающий соответствие гражданского воздушного судна требованиям и стандартам ИКАО и нормам летной годности, установленным Республикой Казахстан;
13) сертификат типа – документ, подтверждающий соответствие нормам летной годности конструкции типа гражданского воздушного судна;
14) сертификат по шуму – документ, выданный уполномоченной организацией (либо уполномоченным органом в сфере гражданской авиации), удостоверяющий соответствие гражданского воздушного судна по шуму на местности;

5) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификаты – уәкілетті ұйым (немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган) берген, азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығының нормаларына сәйкестігін куәландыратын құжат;
6) өтініш – өтініш берушінің азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға ұшуға жарамдылық сертификатын, экспорттық сертификатты, арнайы ұшуға рұқсатты (ұшу жарамдылығының арнайы сертификаты) және Сертификатты тану туралы шешімді алу үшін жазбаша өтініші;
7) өтініш беруші – ұшуға жарамдылығы сертификатын, ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын, шуыл бойынша сертификатын, арнайы ұшуға арналған рұқсатты (ұшу жарамдылығының арнайы сертификатын), радиохабар тарататын аппаратураға рұқсат пен сертификатты тану туралы шешімді алу үшін уәкілетті ұйымға жүгінген жеке немесе заңды тұлға;
8) ұшуға жарамдылығы – әуе кемесінің қауіпсіздігі мен ұшу сапасын қамтамасыз ететін ұшу-техникалық сипаттамаларға сәйкес келетін оның техникалық жай-күйі;
9) ұшуға жарамдылығы директивасы – жай-күйі қауіпсіз емес болып табылатын немесе осындай жай-күй сол үлгідегі конструкцияның басқа да бұйымдарында орын алуы мүмкін, не дамуы мүмкін және қабылдануы тиіс түзету іс-қимылдарын, не осындай бұйымдарды одан әрі пайдалануға рұқсат етілетін шарттарды немесе шектеулерді ұйғаратын, авиациялық бұйымды айқындайтын құжат;
10) ұшу жарамдылығының нормалары – ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған әуе кемелері мен олардың құрауыштарының құрастырмаларына, параметрлеріне және ұшу сапасына қойылатын талаптар;
11) ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификаты – Қазақстан Республикасының азаматтық авиациясы әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шығарылған, экспортқа арналған әуе кемесіне азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган) берген құжат;
12) ұшу жарамдылығы сертификатының күшін тану туралы шешім (бұдан әрі – Шешім) – азаматтық әуе кемесінің ИКАО стандарттары мен талаптарына және Қазақстан Республикасы белгілеген ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігін растайтын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым (немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган) берген белгіленген үлгідегі құжат;
13) үлгі сертификаты – азаматтық әуе кемесі типі конструкциясының ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігін растайтын құжат;
14) шуыл бойынша сертификат – уәкілетті ұйым (немесе азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган) берген, азаматтық әуе кемесінің жергілікті өңірдегі шуылы бойынша сәйкестігін куәландыратын құжат;

15) RNAV (Area navigation) – зональная навигация;
16) Cat. III (CATEGORY) – условия ограниченной видимости;
17) MNPS (minimum navigation performance specification) – минимальные требования к характеристикам навигационного оборудования.
6. За сертификационное обследование летной годности гражданских воздушных судов взимается сбор в порядке и размере, определяемом Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Глава 2. Порядок сертификации и выдача сертификата летной годности
Параграф 1. Сертификация и выдача сертификата летной годности
7. Для получения сертификата летной годности заявителем подается в уполномоченную организацию через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) заявка, по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявке прилагаются следующие документы:
1) электронная копия акта проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам (далее – акт проверки) по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) электронная копия договора об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) электронная копия сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, выданной государством разработчика гражданского воздушного судна;
4) электронная копия утвержденной программы (регламент) технического обслуживания;
5) электронная копия данных о дополнительном объеме работ по переходу программы (регламента) технического обслуживания предыдущего эксплуатанта к новой программе (регламента) технического обслуживания, утвержденной уполномоченной организацией;
6) электронная копия данных по взвешиванию воздушного судна в существующей компоновке, с указанием центровочных и загрузочных данных;
7) электронная копия утвержденных перечней минимального оборудования, который составлен эксплуатантом при наличии основного перечня минимального оборудования составленный организацией, ответственной за типовую конструкцию;
8) электронная копия руководства по летной эксплуатации;
9) электронная копия статусов директив летной годности, бюллетеней организации разработчика, агрегатов с ограниченными ресурсами, выполненных модификаций;
10) электронная копия доклада о результатах полетных испытаний;
11) электронная копия материалов анализа нагрузок в системе электроснабжения с учетом всех бортовых потребителей.
При наличии предоставляются следующие документы:

15) RNAV (Area navіgatіon) – аймақтық навигация;
16) Cat. ІІІ (CATEGORY) – шектеулі көріну жағдайы;
17) MNPS (mіnіmum navіgatіon performance specіfіcatіon) – навигациялық жабдық ерекшеліктеріне қойылатын ең төменгі талаптар.
6. Азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығына сертификаттық тексеру жүргізу үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады.
2-тарау. Cертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру тәртібі
1-параграф. Cертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру
7. Ұшу жарамдылығы сертификатын алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға www.egov.kz, www.elіcensе.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша уәкілетті ұйымға өтінім береді.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және оның ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің электрондық көшірмелері (бұдан әрі – тексеру актісі);
2) егер әуе кемесі жалға алынатын болса, жалға беру шарты мен қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмелері;
3) азаматтық әуе кемесін жасап шығарушымен берілген, оның ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкестігін куәландыратын үлгі сертификаты немесе оның балама құжатының электрондық көшірмесі;
4) бекітілген техникалық қызмет көрсету бағдарламасының электрондық көшірмесі (регламенті);
5) алдыңғы пайдаланушының техникалық қызмет көрсету бағдарламасынан (регламентінен) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның бекіткен жаңа техникалық қызмет көрсету бағдарламасына (регламентіне) көшу жөніндегі қосымша жұмыстар көлемі туралы деректеріның электрондық көшірмесі;
6) орталық және жүктеме деректерді көрсете отырып, қолданыстағы құрастырудағы әуе кемесінің салмағын өлшеу жөніндегі деректеріның электрондық көшірмесі;
7) үлгілік конструкцияға жауап беретін ұйым құрастырған ең төменгі жабдықтың негізгі тізбесі бар болған жағдайда пайдаланушы құрастырған ең төменгі жабдықтың бекітілген тізбесінің электрондық көшірмелері;
8) ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқау электрондық көшірмелері;
9) ұшу жарамдылығы директиваларының, әзірлеуші ұйым бюллетендерінің, ресурстары шектеулі агрегаттардың, орындалған түрлендірулердің мәртебелерінің электрондық көшірмелері;
10) ұшу сынақтарының нәтижелері туралы баяндаманың электрондық көшірмелері;
11) барлық борттық тұтынушыларды есепке ала отырып, электрмен жабдықтау жүйесінде жүктемелерді талдау материалдарының электрондық көшірмелері.
Келесі құжаттар болған жағдайда ұсынылады:

1) электронная копия документа о переоборудовании воздушного судна
2) электронная копия сертификата завода изготовителя, подтверждающий соответствие нового воздушного судна сертификату типа
3) электронная копия документов, подтверждающих допуск воздушного судна по RNAV, MNPS и Cat. III.
8. Для продления сертификата летной годности, заявитель направляет заявку, через портал по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
К заявке прилагаются следующие документы:
1) электронная копия акта проверки;
2) электронная копия договоров об аренде и приемо-сдаточного акта, если воздушное судно арендуется;
3) электронная копия статусов директив летной годности, бюллетеней организации разработчика, агрегатов с ограниченными ресурсами, выполненных модификаций.
9. В случае представления документов не в полном объеме и (или) в связи с истекшим сроком их действия уполномоченная организация возвращает их заявителю в 2 (два) рабочего дня с момента получения заявки.
10. Основаниями для отказа в выдаче сертификата летной годности являются:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения сертификата летной годности, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, запрещающее ему выдачу сертификата летной годности;
3) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для выдачи сертификата летной годности, требованиям, установленным настоящими Правилами.
11. Сертификационное обследование летной годности воздушного судна осуществляется уполномоченной организацией с использованием инструктивного материала, разработанной уполномоченной организацией для государственных авиационных инспекторов (типовой программы оценки летной годности воздушного судна утверждаемой уполномоченной организацией).
12. Заявитель обеспечивает доступ авиационным инспекторам к сертифицируемому воздушному судну и предъявляет эксплуатационную документацию для оценки соответствия воздушного судна нормам летной годности.
13. По результатам проведенных работ по проверке эксплуатационной документации и осмотру воздушного судна с использованием инструктивного материала (в соответствии с программой сертификационного обследования), уполномоченная организация составляет акт оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна (далее – акт оценки) являющийся неотъемлемой частью программы сертификационного обследования.

1) әуе кемесінің қайта жабдықталғаны жөніндегі құжатының электрондық көшірмелері;
2) жаңа әуе кемесінің үлгі сертификатына сәйкестігін растайтын өндіруші зауыттың сертификатының электрондық көшірмелері;
3) RNAV, MNPS және Cat. ІІІ бойынша әуе кемесіне ұшуға рұқсат берілгендігін растайтын құжаттарының электрондық көшірмелері.
8. Өтініш беруші ұшуға жарамдылығы сертификатын ұзарту үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді жібереді.
Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) тексеру актісінің электрондық көшірмелері;
2) егер әуе кемесі жалға алынатын болса, жалға беру шарты мен қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмелері;
3) ұшу жарамдылығы директиваларының, әзірлеуші ұйым бюллетендерінің, ресурстары шектеулі агрегаттардың, орындалған түрлендірулердің мәртебелерінің электрондық көшірмелері.
9. Құжаттар толық көлемде тапсырылмаған және (немесе) олардың жарамдылық мерзімінің өткеніне байланысты уәкілетті ұйым, өтінімді алу сәтінен бастап күнтізбелік 2 (екі) жұмыс күннің ішінде оларды өтініш берушіге кері қайтарады. Бұл ретте, өтініш берушіге жазбаша түрде қабылдамау себебі көрсетіліп, дәлелді жауап беріледі.
10. Ұшуға жарамдылық сертификатын беруден бас тарту үшін негіздер мыналар болып табылады:
1) көрсетілетін қызметті алушының ұшуға жарамдылық сертификатын алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) өтініш берушіге қатысты оған ұшуға жарамдылық сертификатын беруге тыйым салатын сот шешімі болса;
3) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, ұшуға жарамдылық сертификатын алу үшін қажетті деректер мен мәліметтердің осы Қағидалармен белгіленген талаптарға сәйкес еместігі.
11. Әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сертификаттық тексеруді уәкілетті ұйым мемлекеттік авиация инспекторлары үшін әзірлеген нұсқаулық материалды (уәкілетті ұйымның бекітетін әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын бағалаудың үлгілік бағдарламасы) пайдалана отырып, уәкілетті ұйымның жүзеге асырады.
12. Өтініш беруші авиациялық инспекторларға сертификатталған әуе кемесіне қолжетімділікті қамтамасыз етеді және әуе кемесінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін бағалау үшін пайдалану құжаттамасын ұсынады.
13. Нұсқаулық материалды пайдалана отырып (сертификаттық тексеру бағдарламасына сәйкес) пайдалану құжаттамасын тексеру және әуе кемесін қарап тексеру бойынша жүргізілген жұмыстардың нәтижелері бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның сертификаттық тексеру бағдарламасының ажырамас бөлігі болып табылатын азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісін (бұдан әрі – бағалау актісі) жасайды.

В случае выявления при сертификационном обследовании несоответствия эксплуатанта нормам летной годности, уполномоченная организация устанавливает срок для устранения выявленного несоответствия, не превышающий 3 (трех) месяцев с момента его выявления. Заявителем в срок 10 (десять) рабочих дней со дня подписания акта оценки представляется план корректирующих действий по их устранению. На основе оценки мер, предложенных заявителем по устранению выявленных несоответствий, утверждается план корректирующих действий либо возвращается на доработку с обоснованием.
Срок, указанный в плане корректирующих действий, продлевается уполномоченной организацией при условии предоставления заявителем обоснования о необходимости его изменения.
14. Уполномоченная организация контролирует представление заявителем плана корректирующих действий и (или) выполнение корректирующих действий в установленные планом сроки.
Если заявитель не представляет приемлемый план корректирующих действий или не выполняет корректирующие действия в сроки, уполномоченная организация отказывает в выдаче сертификата летной годности.
После устранения выявленных несоответствий, заявитель представляет для проверки уполномоченной организации справку в произвольной форме о выполнении корректирующих действий в установленные планом сроки с приложением подтверждающей документации.
15. Выдача сертификата летной годности осуществляется в срок не более 20 (двадцати) рабочих дней со дня подачи заявки в уполномоченную организацию через портал по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В случае, когда необходимо проведения дополнительного изучения или проверки, срок рассмотрения продлевается не более чем на 20 (двадцать) рабочих дней, о чем сообщается заявителю в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения.
Параграф 2. Приостановление действия и отзыв сертификата летной годности
16. Уполномоченная организация приостанавливает действие сертификата летной годности в случаях обнаружений несоответствий воздушного судна нормам летной годности гражданских воздушных судов, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 367 (зарегистрированный в Реестре государственный регистрации нормативных правовых актов № 12038).
17. В случае приостановления действия сертификата летной годности уполномоченная организация указывает причину приостановления действия сертификата летной годности.
В случае не устранения несоответствия воздушного судна нормам летной годности в течение шести месяцев со дня приостановления сертификат летной годности отзывается.

Сертификаттық тексеру кезінде пайдаланушының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкессіздігі анықталған жағдайда, уәкілетті ұйымның анықталған сәйкессіздікті жою үшін ол анықталған сәттен бастап 3 (үш) айдан аспайтын мерзімді белгілейді. Өтініш беруші бағалау актісіне қол қойылған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде оларды жою жөніндегі түзету іс-қимылдарының жоспарын ұсынады. Анықталған сәйкессіздіктерді жою бойынша өтініш беруші ұсынған шараларды бағалау негізінде түзету іс-қимылдарының жоспары бекітіледі немесе негіздемесімен бірге пысықтауға қайтарылады.
Түзету іс-қимылдары жоспарында көрсетілген мерзімді азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның өтініш беруші оны өзгерту қажеттігі туралы негіздеме ұсынған жағдайда ұзартады.
14. Уәкілетті ұйым өтінім берушінің түзету іс-қимылдарының жоспарын ұсынуын және (немесе) жоспармен белгіленген мерзімдерде түзету іс-қимылдарының орындалуын бақылайды.
Егер өтінім беруші түзету іс-қимылдарын қабылдауға болатын жоспарын ұсынбайтын немесе уәкілетті ұйым белгілеген мерзімдерде түзету іс-қимылдарын орындамайтын болса, уәкілетті ұйым ұшуға жарамдылық сертификатын беруден бас тартады.
Анықталған сәйкессіздіктер жойылғаннан кейін өтінім беруші уәкілетті ұйымға тексеру үшін растау құжаттамасын қоса бере отырып, жоспармен белгіленген мерзімдерде түзету іс-қимылдарының орындалуы туралы ерікті нысандағы анықтаманы ұсынады.
15. Ұшу жарамдылығы сертификатын беру осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша портал арқылы азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға өтінім берілген күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
Қосымша зерделеу немесе тексеру жүргізу қажет болған жағдайда, қарау мерзімі 20 (жиырма) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады, бұл туралы қарау мерзімі ұзартылған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге хабарланады.
2-параграф. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын тоқтату
16. Уәкілетті ұйым әуе кемесінің Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушысының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 бұйрығының, (нормативті-құқықтық актілердің мемлекеттік реестрде тіркелген № 12038) азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылық нормаларына сәйкес келмеуі анықталған жағдайларда ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын тоқтатады.
17. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын тоқтатқан жағдайда уәкілетті ұйым ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысын тоқтатудың себебін көрсетеді.
Әуе кемесінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкес келмеуі анықталған жағдайда тоқтатылған күннен алты ай ішінде ұшуға жарамдылық сертификаты кері шақыртылады.

18. Возобновление действия сертификата летной годности в случае его приостановления осуществляется уполномоченной организацией только после устранения эксплуатантом выявленных несоответствий.
19. В случае приостановления действия сертификата летной годности или его отзыва уполномоченная организация незамедлительно информирует эксплуатанта и службу аэронавигационной информации о принятом решении.
Глава 3. Выдача сертификата по шуму
20. Гражданское воздушное судно, предназначенное для эксплуатации в Республике Казахстан, сертифицируется уполномоченной организацией на соответствие требованиям ИКАО относительно шума на местности с выдачей сертификата по шуму, являющегося приложением к сертификату летной годности гражданского воздушного судна.
21. Сертификат по шуму выдается уполномоченной организацией через портал по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам. Для получения сертификата по шуму заявитель предоставляет сведения в соответствии с Правилами государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них, утвержденные приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 409 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15553) (далее – Правила государственной регистрации гражданских воздушных судов).
22. Порядок приостановления действия и отзыва сертификата по шуму осуществляется в порядке, предусмотренном согласно параграфом 2 главы 2 настоящих Правил.
Глава 4. Порядок признание сертификатов летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством
Параграф 1. Признания сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством
23. Порядок признания сертификатов летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством, применяется при внесении гражданских воздушных судов в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан при условии, что требования в соответствии с которыми выдан сертификат летной годности, соответствуют требованиям и стандартам ИКАО и нормам летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, установленные приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12038) (далее – нормы летной годности).
24. Для получения Решения о признании сертификата, заявитель направляет через портал заявку для признания сертификата летной годности гражданского воздушного судна, выданного иностранным государством, по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам.

18. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысы тоқтатылған жағдайда оның жаңартылуы эксплуатант анықталған сәйкессіздіктерді жойғаннан кейін уәкілетті ұйымымен жүзеге асырылады.
19. Ұшуға жарамдылық сертификатының қолданысы тоқтатылған немесе кері шақыртылған жағдайда уәкілетті ұйым эксплуатантқа және аэронавигациялық ақпарат қызметіне қабылданған шешім туралы дереу хабарлайды.
3-тарау. Шуыл бойынша сертификатты беру
20. Қазақстан Республикасында пайдалануға арналған азаматтық әуе кемесінің жергілікті жердегі шуылға қатысты ИКАО талаптарына сәйкестігін уәкілетті ұйым шуыл бойынша сертификатты бере отырып сертификаттайды.
Шуыл бойынша сертификат ұшуға жарамдылық сертификатына қосымша болып табылады.
21. Шуыл бойынша сертификатты уәкілетті ұйымның осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша береді. Шуыл бойынша сертификатты алу үшін өтініш беруші Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 409 бұйрығымен (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15553 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін, оларға құқықтарды, мемлекеттік тіркеу қағидаларына (бұдан әрі – азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу қағидалары) сәйкес мәліметті ұсынады.
Өтініш беруші дұрыс емес мәліметті ұсынған жағдайда, уәкілетті ұйымы бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша түрде шуыл бойынша сертификат беруден бас тартады.
22. Шуыл бойынша сертификат қолданысы тоқтатылу тәртібі осы Қағидалардың 2-тарауының 2-параграфына сәйкес көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
4-тарау. Шет мемлекет берген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық сертификаттарын тану тәртібі
1-параграф. Шет мемлекет берген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық сертификаттарын тану
23. Шет мемлекет берген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық сертификаттарын тану тәртібі ұшуға жарамдылық сертификаты берілген талаптар ИКАО стандарттарының талаптарына және "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12038 болып тіркелген) бекітілген азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылық нормаларына (бұдан әрі – ұшуға жарамдылық нормалары) сәйкес келетін жағдайда, азаматтық әуе кемелеріне қолданылады.
24. Өтінім беруші Сертификатты тану туралы шешімді алу үшін, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша портал арқылы өтініш жолдайды.

25. К заявке прилагаются следующие документы:
1) электронная копия сертификата летной годности воздушного судна, выданного иностранным государством;
2) электронная копия акта проверки по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
26. Решение о признании действительным сертификата летной годности выдается уполномоченной организацией в срок 5 (пять) рабочих дней с момента подачи заявки на портал, производит оформление и выдачу Решения о признании действительным сертификата летной годности по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Глава 5. Порядок выдачи разрешения на выполнение специального полета воздушного судна (специальный сертификат летной годности), разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах и экспортного сертификата летной годности воздушного судна
Параграф 1. Выдача разрешения на выполнение специального полета воздушного судна (специальный сертификат летной годности)
27. Разрешение на специальный полет (специальный сертификат летной годности) выдается воздушному судну, не имеющему действующего сертификата летной годности, но которое на основе оценки эксплуатанта и уполномоченной организации в состоянии выполнить безопасный полет при установленных ниже условиях и в следующих целях:
1) облет после производства новых воздушных судов;
2) облет после технического обслуживания и (или) ремонта в соответствии с эксплуатационной (ремонтной) документацией либо облет с целью подтверждения технических характеристик;
3) доставка или экспорт воздушного судна;
4) полет воздушного судна для оценки заказчиком или уполномоченной организации;
5) выставки и авиашоу;
6) полет воздушного судна к месту выполнения технического обслуживания, ремонта или к месту текущего базирования;
7) полет воздушного судна с максимальной сертифицированной взлетной массой для полетов за пределами безопасного расстояния полета над водой или над землей в зонах, не имеющих соответствующих условий для посадки или соответствующего количества топлива;
8) достижение рекордов, участие в авиационных соревнованиях и аналогичные соревнования;
9) деятельность воздушных судов или типов воздушных судов на территории Республики Казахстан, для которых сертификат летной годности или другой аналогичный документ не требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
28. Для получения разрешения на специальный полет (специальный сертификат летной годности) заявитель подает через портал в уполномоченную организацию заявку по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.

25. Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) шет мемлекет берген әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатының электрондық көшірмесі;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесінің ұшуларға жарамдылығын айқындау және техникалық жай-күйін тексеру актісінің электрондық көшірмесі.
26. Ұшу жарамдылығы сертификатын жарамды деп тану туралы шешімді уәкілетті ұйымының порталға өтінім берілген сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде береді, осы Қағидаға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшу жарамдылығы сертификатын жарамды деп тану туралы Шешімді ресімдеуді және беруді жүргізеді.
5-тарау. Әуе кемесінің арнайы ұшуды орындауына рұқсат (ұшуға жарамдылықтың арнайы сертификаты), азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиохабар аппаратурасын пайдалануға рұқсатты және әуе кемесінің ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатын беру тәртібі
1-параграф. Әуе кемесінің арнайы ұшуды орындауына рұқсат (ұшуға жарамдылықтың арнайы сертификаты) беру
27. Арнайы ұшуға рұқсат (арнайы ұшуға жарамдылық сертификаты) қолданыстағы ұшуға жарамдылық сертификаты жоқ, бірақ уәкілетті ұйымының және пайдаланушының бағалауы негізінде белгіленген қауіпсіз ұшуды орындай алатын күйде болатын әуе кемесіне төменгі жағдайларда және мынадай мақсаттарда беріледі:
1) жаңа әуе кемелері шығарылғаннан кейінгі айналып ұшу сынақтары;
2) пайдалану (жөндеу) құжаттамасына сәйкес техникалық қызмет көрсетуден және (немесе) жөндеуден кейінгі ұшу сынақтары немесе техникалық сипаттамаларды растау мақсатында айналып ұшу;
3) әуе кемесін жеткізу немесе экспорттау;
4) тапсырыс берушінің немесе уәкілетті ұйымының бағалауы үшін әуе кемесінің ұшуы;
5) көрмелер мен авиашоу;
6) әуе кемесінің техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді орындау орнына немесе сақтау орнына ұшып баруы;
7) қону үшін тиісті жағдайы немесе тиісті отын мөлшері жоқ аймақтарда су үстімен немесе жер үстімен қауіпсіз ұшу қашықтығының шегінен тыс ұшулар үшін әуе кемесінің сертификатталған ең жоғары ұшып көтерілу массасымен ұшуы;
8) рекордтарға қол жеткізу, авиациялық жарыстарға және соған ұқсас жарыстарға қатысу;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ұшуға жарамдылық сертификаты немесе соған ұқсас басқа да құжат талап етілмейтін, Қазақстан Республикасының аумағындағы әуе кемелерінің немесе әуе кемелері типтерінің қызметі.
28. Арнайы ұшуға рұқсат (арнайы ұшуға жарамдылық сертификаты) алу үшін өтініш беруші портал арқылы уәкілетті ұйымға (немесе уәкілетті органға) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім береді.

29. Уполномоченная организация в 3 (три) рабочих дня с момента подачи заявки оформляет и выдает заявителю специальный сертификат летной годности без права выполнения коммерческих перевозок по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам.
30. Основаниями для отказа в выдаче разрешения на специального полета (специальный сертификат летной годности) являются:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения разрешения на специального полета (специальный сертификат летной годности), и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, запрещающее ему выдачу разрешения на специального полета (специальный сертификат летной годности).
Параграф 2. Выдачи разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах
31. В случае, если на гражданских воздушных судах установлена радиопередающая аппаратура уполномоченной организацией выдается разрешение на использование радиопередающей аппаратуры.
Для получения разрешения на использование радиопередающей аппаратуры заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал сведения по форме, согласно приложению 9, в соответствии с Правилами государственной регистрации гражданских воздушных судов. Разрешение на использование радиопередающей аппаратуры выдается по форме, согласно приложению 10 к настоящим Правилам.
32. Основаниями для отказа в выдаче разрешения на радиопередающую аппаратуру являются несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для выдачи разрешения на радиопередающую аппаратуру, требованиям, установленным настоящими Правилами.
При отказе в выдаче разрешения на радиопередающую аппаратуру заявителю в 8 (восемь) рабочих дней с момента принятия документов, направляется мотивированный ответ с указанием причин отказа.
Параграф 3. Экспортный сертификат летной годности воздушного судна
33. Экспортный сертификат выдается уполномоченной организацией после исключения воздушного судна из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан.
34. Для получения экспортного сертификата летной годности заявитель направляет в уполномоченную организацию через портал заявку по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам с приложением следующих документов:
1) электронную копию свидетельства об исключении из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан, электронную копию сертификата по шуму, электронную копию разрешения на использование радиопередающей аппаратуры (при наличии);

29. Уәкілетті ұйым өтінім берілген сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы ұшуға жарамдылық сертификатын ресімдейді және өтініш берушіге береді.
30. Арнайы ұшуға рұқсат беруден бас тарту үшін негіздер мыналар болып табылады:
1) көрсетілетін қызметті алушының арнайы ұшуға рұқсатын алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) өтініш берушіге қатысты оған ұшуға жарамдылық сертификатын беруге тыйым салатын сот шешімі болса.
2-параграф. Азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиохабар аппаратурасына рұқсат алу тәртібі
31. Егер азаматтық әуе кемелерінде радиохабар тарату аппаратурасы орнатылған болса, уәкілетті ұйымының радиохабар тарату аппаратурасын пайдалануға рұқсат береді.
Радиохабар аппаратурасына рұқсат алу үшін, өтінім беруші осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиохабар аппаратурасына рұқсат алу үшін ұсынылатын мәліметтерді ұсынады. Радиохабар аппаратурасына берілетін рұқсат осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.
32. Радиохабар аппаратурасына рұқсат беруден бас тарту, егер радиохабар аппаратурасына рұқсат алу үшін өтінім беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда жазылған деректердің (мәліметтер) қателігі анықталған жағдайда жүргізіледі.
Радиохабар аппаратурасына рұқсат беруден бас тарту кезінде өтінім иесіне құжаттарды қабылдаған мезеттен бастап сегіз 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде бас тарту себептері көрсетілген жазбаша түрдегі дәлелді жауап жолданады.
3-параргаф. Әуе кемелерінің экспорттық ұшуға жарамдылық сертификатты
33. Экспорттық сертификатты уәкілетті ұйым әуе кемесін Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен алып тастағаннан кейін береді.
34. Экспорттық ұшуға жарамдылық сертификатын алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді мынадай құжаттарды қоса бере отырып, портал арқылы жібереді:
1) Қазақстан Республикасы Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізілімінен шығару туралы куәліктің түпнұсқасы, шуыл бойынша сертификаттың түпнұсқасы, радиохабар тарату аппаратурасын пайдалануға рұқсаттың түпнұсқасы (бар болса);

2) оригинал или электронную копию сертификата летной годности воздушного судна (при наличии).
35. Уполномоченная организация в срок 5 (пять) рабочих дней с момента поступления заявки выдает экспортный сертификат летной годности по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам или мотивированно отказывает в выдаче заявителю данного сертификата.
36. Уполномоченная организация отказывает в выдаче экспортного сертификата в случаях:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем для получения сертификата летной годности, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, запрещающее ему выдачу сертификата летной годности;
3) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для выдачи сертификата летной годности, требованиям, установленным настоящими Правилами.
Приложение 1
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Заявка
1. Прошу провести сертификацию и выдать сертификат летной годности воздушного судна внесенного в государственный реестр "__" ________ года за № __________
Тип, бортовой №_________________________________________________
Назначение воздушного судна _____________________________________
Серийный (заводской) номер воздушного судна ______________________
Дата изготовления воздушного судна _______________________________
Наименование изготовителя _______________________________________
Государство-изготовитель _________________________________________
Сертификат типа (или эквивалентный документ):
№ ________ дата выдачи __________________________________________
2. Сведения о заявителе:
Адрес __________________________________________________________
Телефон: ______________________ Факс: ___________________________
Адрес электронной почты (при ее наличии) _________________________
Если эксплуатант ВС - физическое лицо:
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)___________________________
Если эксплуатант ВС - юридическое лицо:
Полное наименование юридического лица___________________________
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии) руководителя ______________
Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)), телефон сотрудника, ответственного за обеспечение взаимодействия
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
3. Место базирования экземпляра ВС _________________________________
4. Наименование и адрес организации по техническому
обслуживанию и ремонту, в которой проводились техническое
обслуживание и ремонт экземпляра ВС________________________________

2) әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатының түпнұсқасы (бар болса).
35. Уәкілетті ұйымының өтінім түскен сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушіге экспорттық ұшу жарамдылық сертификатын береді немесе беруден дәлелді бас тартады.
36. Уәкілетті ұйым мынадай жағдайларда экспорттық сертификатты беруден бас тартады:
1) өтінім берушінің қате мәліметтер немесе құжаттардың толық емес пакетін ұсынуы;
2) осы Қағидалармен белгіленген талаптарға өтінім берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, экспорттық сертификатты беру үшін қажетті деректер мен мәліметтердің сәйкессіздігі;
3) өтінім берушіге қатысты оған экспорттық сертификатты беруге тыйым салатын соттың шешімі болатын болса не экспорттық сертификатты алу үшін талап етілетін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімінің) болса.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өтініш
1. Мемлекеттік тізілімге ____ ж. " ___" ________ № ____ болып енгізілген әуе кемесінің
ұшуға жарамдылығын сертификаттаудан өткізуді және сертификат беруді сұраймын.
Үлгісі, борттық №_________________________________________________
Әуе кемесінің мақсаты _____________________________________________
Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі ____________________________
Әуе кемесінің жасалған күні ________________________________________
Дайындаушының атауы ____________________________________________
Дайындаушы мемлекет _____________________________________________
Үлгі сертификаты (немесе балама құжат): ___ № __ берілген күні _________
2. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Мекенжайы ______________________________________________________
Телефон: _____________________ Факс: _____________________________
Электрондық поштаның мекенжайы (бар болса) ________________________
Егер ӘК пайдаланушы – жеке тұлға болса:
Тегі, аты, әкесінің аты ______________________________________________
Егер ӘК пайдаланушы – заңды тұлға болса:
Заңды тұлғаның толық атауы________________________________________
Басшының тегі, аты, әкесінің аты ___________________________________
Өзара іс-қимылды қамтамасыз етуге жауапты қызметкердің тегі, аты,
әкесінің аты, телефоны ____________________________________________
3. ӘК данасының орналасқан жері ___________________________________
4. ӘК данасын жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді жүргізген техникалық қызмет
көрсету мен жөндеу ұйымының атауы, мекенжайы
_________________________________________________________________

5. Налет воздушного судна
с начала эксплуатации: ___________ ____________ ___________
(часы)             (посадки)       (года)
после последнего ремонта: ________ _______________ ________
(часы)             (посадки)       (года)
6. Остаток ресурса до ремонта: ________ _________ _________
(часы) (посадки) (года)
7. Масса, кг _______________. Центровка, % CAX ____________________
8. Информация о допуске воздушного судна к полетам по RVSM: _______
9. Воздушное судно допущено к полетам по _____ категории ИКАО.
10. Данные по радиопередающей аппаратуре, установленной на воздушном судне.
11. Данные по допуску воздушного судна в системе организованных треков (OTS).
Приложение 2
к Правилам
сертификации и выдачи
сертификата летной годности
гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
"Утверждаю"
Первый руководитель
Эксплуатанта
____________________
(подпись, Фамилия имя
Отчество (при его наличии))
Акт
проверки технического состояния и определения
годности воздушного судна к полетам
Комиссия в составе:
Председателя ___________________________________________________
(должность, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Члены комиссии_________________________________________________
(должность, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
"___"______________ 20 __ года произвела технический осмотр
_______________________________________________________________
(тип и назначение воздушного судна)
государственный и регистрационный знаки _________________________
серийный (заводской) номер ______________________________________
1. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска ВС с завода
Назначенный ресурс
______ __________ ______
(часы) (посадки) (года)
Налет с начала эксплуатации
______ __________ ______
(часы) (посадки) (года)
Количество ремонтов
Дата и место проведения последнего ремонта, АРЗ
Налет после последнего ремонта
______ __________ ______
(часы) (посадки) (года)
Остаток ресурса до ремонта
______ __________ ______
(часы) (посадки) (года)
Межремонтный ресурс
______ __________ ______
(часы) (посадки) (года)
2. Основание для продления ресурса ГВС ________________________
3. Основание для продления ресурса двигателя __________________
4. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт
1-й 2-й 3-й 4-й ВСУ
Тип
Заводской номер
Наработка с начала эксплуатации (час)
Дата последнего ремонта
Наработка после последнего ремонта (час)
Остаток ресурса до ремонта (час)
Количество ремонтов
5. Воздушное судно осмотрено в объеме_____________________________
(форма периодического ТО или ремонта)
_____________________, о чем внесена запись в формуляр__________________
(дата)

5. Әуе кемесінің ұшуы _____________________________________________
- пайдалану басталғаннан бастап: ______ сағат ______ қонуы ______ жыл
- соңғы жөндеуден кейін: ______ сағат _______ қонуы ______ жыл
6. Жөндеуге дейін ресурстың қалдығы: ___ сағат __ соңғы ___ жыл
7. Салмағы, кг ______________. Орталықтау, % САХ ______________
8. RVSM бойынша әуе кемесінің ұшуға жіберу туралы ақпарат:____
9. Әуе кемесі ИКАО _____ санаты бойынша ұшуға рұқсат берілген.
10. Әуе кемесінде орнатылған радиотарату аппаратурасы бойынша деректері.
11. Әуе кемесінің ұйымдастырылған тректер жүйесіндегі (OTS) рұқсаты бойынша
деректер.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Пайдаланушының бірінші
басшысы
__________________________
(қолы, Тегі Аты Әкесінің аты)
(болған жағдайда)
Әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау актісІ
Мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға ___________________________________________________________
(лауазымы, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
Комиссия мүшелері ________________________________________________
_________________________________________________________________
(лауазымы, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
200__ ж. " ___" _______________________ техникалық тексеру жүргізд
(әуе кемесінің үлгісі және мақсаты)
мемлекеттік және тіркеу белгілері _______________ сериялық (зауыттық)
нөмірі __________________________________________________________
1. Әуе кемесі туралы мәліметтер:
ӘК-нің зауыттан шығарылған күні
Белгіленген ресурс
_____ ____ ____
сағат қонуы жыл
Пайдалану басталғаннан бері ұшуы
_____ ____ ____
сағат қонуы жыл
Жөндеу саны
_____ ____ ____
сағат қонуы жыл
Соңғы жөндеу жүргізілген күні мен орны, АЖЗ
_____ ____ ____
сағат қонуы жыл
Соңғы жөндеуден кейінгі ұшуы
_____ ____ ____
сағат қонуы жыл
Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы
_____ ____ ____
сағат қонуы жыл
Жөндеуаралық ресурс
_____ ____ ____
сағат қонуы жыл
2. АӘК-ның ресурсын ұзарту үшін негіз _________________________
3. Қозғалтқыш ресурсын ұзарту үшін негіз ______________________
4. Қозғалтқыштар мен әуе винттері туралы мәліметтер: __________
Қозғалтқыш/әуе винті
1-ші 2-ші 3-ші 4-ші ККО
Үлгісі
Зауыттық нөмірі
Пайдаланудан бері жұмысы (сағат)
Соңғы жөндеу күні
Соңғы жөндеуден кейінгі жұмысы (сағат)
Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы (сағат)
Жөндеулер саны
5. Әуе кемесі _____________________________ көлемінде қаралған,
(ТҚ немесе жөндеу кезеңділігінің нысаны)
ол туралы __________ формулярына жазу енгізілген ____________________
(күні)

6. Комплектность воздушного судна_______________________________
7. Наличие бортовой системы предупреждения столкновения в
воздухе______________________________________________________________
8. Все доработки данного типа воздушного судна, обязательные
для выполнения на дату составления настоящего акта выполнены;
изменений типовой конструкции, не предусмотренных утвержденной
документацией, нет.
9. Организация, утвердившая изменения РЛЭ, дата утверждения________
10. Заключение комиссии о техническом состоянии, годности к
полетам гражданского воздушного судна и возможности выдачи (продления
срока действия) Сертификата летной годности ________________________
Председатель:___________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Члены комиссии:________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Место печати (при наличии)
11. Заключение руководителя инженерно-авиационной службы
эксплуатанта о годности гражданского воздушного судна к полетам (в
том числе к полетам по международным трассам при наличии необходимого
оборудования)
Заключение: "Самолет (вертолет) технически исправен и годен к
эксплуатации" или "Самолет (вертолет) технически не исправен и не годен к
эксплуатации".
Председатель:___________________________________________________
(подпись, дата, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Члены комиссии:_______________________________________________
(подпись, дата, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Место печати (при наличии)
Приложение 3
к Правилам сертификации и выдачи сертификата
летной годности гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Символ
Наименование уполномоченной организации Адрес уполномоченной организации
ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ СЕРТИФИКАТЫ СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ CERTIFICATE OF AIRWORTHINESS №
1. Национальный и регистрационный знаки
Ұлттық және тiркеу белгiлерi
Nationality and registration marks
2. Изготовитель и обозначение воздушного судна изготовителем
Дайындаушы және әуе кемесiн дайындаушының белгiлеуi
Manufacturer and manufacturer’s designation of aircraft
3. Серийный (заводской) номер
Сериялық (зауыттық) нөмiрi
Aircraft serial number
4. Категория воздушного судна:________________________________
Әуе кемесiнiң санаты:
Aircraft category:
5. Воздушное судно внесено в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан за № ______ от "___"______20__г.
Әуе кемесi Қазақстан Республикасы Азаматтық әуе кемелерiнiңмемлекеттiк тiзiлiмiне № ____ "___" ______20___ж. болып енгiзiлдi.
The aircraft is included into State Register of Civil Aircrafts of the Republic of Kazakhstan under No. ____ dated "___"_______20___y.

6. Әуе кемесінің жасақталуы ___________________________________
7. Әуеде соқтығысудың алдын алудың борттық жүйесінің болуы ____
8. Осы акті жасалған күні орындауға міндетті осы үлгідегі әуе кемесінің барлық пысықтаулары орындалды;
бекітілген құжаттамада көзделмеген үлгілік конструкцияның өзгерістері жоқ.
9. ҰПЖ өзгерістерін бекіткен ұйым, бекітілген күні ____________
10. Азаматтық әуе кемесінің техникалық жай-күйі, ұшуға жарамдылығы және Ұшуға жарамдылық сертификатын (қолданыс мерзімін ұзарту) беру мүмкіндігі туралы комиссия қорытындысы _________________
Төраға: _______________________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
Мөр орны (болған жағдайда)
11. Пайдаланушының инженерлік-авиациялық қызметі басшысының азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы туралы қорытындысы (оның ішінде қажетті жабдықтар болған жағдайда, халықаралық трассалар бойынша ұшуға)
Қорытынды: "Ұшақтың (тікұшақтың) техникалық ақауы жоқ және ол пайдалануға жарамды" немесе "Ұшақтың (тікұшақтың) техникалық ақауы бар және ол пайдалануға жарамсыз".
Төраға: _______________________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
Комиссия мүшелері: ____________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
Мөр орны (болған жағдайда)
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Рәміз Уәкілетті ұйымның атауы Уәкілетті ұйымның мекенжайы ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ СЕРТИФИКАТЫ СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ CERTІFІCATE OF AІRWORTHІNESS №
1. Национальный и регистрационный знаки
Ұлттық және тіркеу белгілері
Natіonalіty and regіstratіon marks
2. Изготовитель и обозначение воздушного судна изготовителем
Дайындаушы және әуе кемесін дайындаушының белгілеуі
Manufacturer and manufacturer’s desіgnatіon of aіrcraft
3. Серийный (заводской) номер
Сериялық (зауыттық) нөмірі
Aіrcraft serіal number
4. Категория воздушного судна:________________________________
Әуе кемесінің санаты:
Aіrcraft category:
5. Воздушное судно внесено в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан за № ______ от "___"______20__г.
Әуе кемесі Қазақстан Республикасы Азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне № ____ "___" ______20___ж. болып енгізілді.
The aіrcraft іs іncluded іnto State Regіster of Cіvіl Aіrcrafts of the Republіc of Kazakhstan under No. ____ dated "___"_______20___y.

6. Воздушное судно допущено к полетам с _______________ в организованной системе треков (OTS) Северной Атлантики.
Әуе кемесiне Солтүстiк Атлантика тректерiнiң ұйымдасқан жүйесiнде (OTS)_____________бастап ұшуға рұқсат етiлдi.
Aircrafts has been permitted to _______________lights within organized track system (OTS) of North Atlantic.
7. Воздушное судно ______ допущено к полетам по _____ категории ИКАО.
Әуе кемесi ___ ұшуға ИКАО-ның ____ санаты бойынша жiберiлдi.
Aircraft has been permitted to the flight according to the ICAO___ category.
8. Воздушное судно _____ допущено к полетам по RVSM.
Әуе кемесi ___________________ RVSM бойынша ұшуға жiберiлдi.
Aircraft has been permitted to the flight according RVSM.
9. Настоящий сертификат летной годности выдан в соответствии с Конвенцией о Международной гражданской авиации от 07.12.1944 г. и законодательством Республики Казахстан и относится к вышеупомянутому воздушному судну, которое считается пригодным к полетам, при условии, что его техническое обслуживание и эксплуатация соответствует вышеуказанным и установленным эксплуатационным ограничениям.
Осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесiне Қазақстан Республикасының заңнамасына және 07.12.1944 ж. Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес берiлдi, осы әуе кемесi белгiленген пайдалану шектеулерiне сәйкес ұсталса және пайдаланылса, ұшуға жарамды деп есептеледi.
This certificate of Airworthiness is issued pursuant to the Convention on International Civil Aviation dated 7 December 1944 and the regulations given by virtue of the laws of the Republic of Kazakhstan in respect of the above-mentioned aircraft which is considered to be airworthy when maintained and operated in accordance with the foregoing and the pertinent operating limitations
10. Срок действия сертификата до: __________________________
Сертификаттың қолданылу мерзiмi: ____________________ дейiн
The certificate is valid till:
Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы Служащий уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного
Employee authorized organization or Employee authorized by him
Дата выдачи:
Берiлген күнi:
Date of issue:
Приложение 4
к Правилам сертификации и выдачи сертификата
летной годности гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Номер
документа:
Құжаттың нөмірі:
Number
document:
Символ
Наименование уполномоченной организации
Адрес уполномоченной организации
Данный сертификат
должен находиться
на борту
воздушного судна
при его
эксплуатации
Осы сертификат
әуе кемесінің бортында оның пайдалану кезінде болуға тиіс
This certificate
Should be Aboard
Aircraft With his
Exploitation
СЕРТИФИКАТ
ВОЗДУШНОГО СУДНА ПО ШУМУ
ШУЫЛ БОЙЫНША ӘУЕ КЕМЕСІНІҢ
СЕРТИФИКАТЫ
CERTIFICATE FOR AIRCRAFT NOISE
Национальные и
регистрационные
знаки:
Ұлттық және тіркеу
белгілері:
Nationality and
Registration marks:
Изготовитель и обозначение
воздушного судна изготовителем:
Дайындаушыжәне әуе кемесінің
дайындаушының белгілеуі:
Aircraft type and category:
Серийный (заводской) номер
воздушного судна:
Әуе кемесінің сериялық
(зауыттық) нөмірі:
Aircraft Serial Number:
Двигатель:
Қозғалтқыш:
Engine:
Воздушный винт:
Әуе винті:
Propeller:
Максимальная
взлетная масса: кг.
Ең жоғарғы ұшу массасы: кг.
Maximum
Take off weight:
Максимальная посадочная масса: кг.
Ең жоғарғы қондыру массасы: кг
Maximum landing weight
Стандарт сертификации по шуму:
Шуыл бойынша сертификатту стандарты:
The certification standard for Noise:
Дополнительная модификация, введенные с целью приведения в соответствие с применяемыми Стандартами сертификации по шуму:
Шуыл жөніндегі қолданылатын стандарттарға сәйкес келтіру мақсатында енгізілген қосымша модификация:
Additional modification introduced to bring it into line with
Applied Standards of noise certification:
Уровень шума
сбоку от
ВПП/на
режиме
полной
мощности:
ӘКК/толық қуаттағы режимде шуылдың бүйірдегі деңгейі:
Noise level
On the side of
Runway / on
Mode
Complete
Capacity:
Уровень шума при
заходе на
посадке:
Қондыру кезіндегі шудың деңгейі:
Noise level at
Entry into
Planting:
Уровень шума
при пролете:
Ұшып өту кезіндегі шуыл деңгейі:
Noise level
At flight:
Уровень шума
при перелете:
Ұшу кезіндегі шуыл дыңдеңгейі:
Noise level:
Уровень шума
при взлете:
Ұшқан кездегі шуылдың деңгейі:
Noise level
At take-off:
Примечания:
Ескерту:
Notes:
Настоящий сертификат по шуму выдан вышеупомянутому воздушному судну в соответствии с томом Приложения 16 к Конвенции о международной гражданской авиации, которое считается отвечающим требованиям указанного Стандарта по шуму, если оно обслуживается и эксплуатируется с учетом соответствующих требований и эксплуатационных ограничений.
Шуыл бойынша осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесіне, егер ол тиісті талаптар мен пайдалану шектеулеріне сепке ала отырып қызмет көрсетілсе және пайдаланса, Шуыл бойынша көрсетілген стандарт талабына сайкелетін Халықаралық азаматтық авиация туралы Конвенцияның 16-қосымша томына сәйкес беріледі.
This noise certificate has been issued to the aforementioned aircraft in accordance with With the Annex 16 volume to the Convention on International Civil Aviation, which is considered to meet the requirements of this noise standard, if it Serviced and operated in accordance with relevant requirements and Operational constraints.
Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Служащий уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного
Employee authorized organization or Employee authorized by him
Дата выдачи:
Берiлген күнi:
Date of issue:
Приложение 5
к Правилам сертификации и выдачи сертификата
летной годности гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Заявка
для признания сертификата летной годности
гражданского воздушного судна, выданного иностранным государством
Прошу выдать Решение о признании действительным сертификата летной годности
гражданского воздушного судна, выданного иностранным
государством №_____________ на воздушное судно________________________________
_______________________________________, принадлежащее ______________________
(тип воздушного судна, опознавательный знак)
__________________________, внесенное в реестр _______________________________
(наименование государства)
___________________ "_______" ______________ __________________ г. за № _______
Данные о воздушном судне:

6. Воздушное судно допущено к полетам с ------------------ в организованной системе треков (OTS) Северной Атлантики.
Әуе кемесіне Солтүстік Атлантика тректерінің ұйымдасқан жүйесінде (OTS) ---------------- бастап ұшуға рұқсат етілді.
Aіrcrafts has been permіtted to -------------------------- flіghts wіthіn organіzed track system (OTS) of North Atlantіc.
7. Воздушное судно ______ допущено к полетам по _____ категории ИКАО.
Әуе кемесі ___ ұшуға ИКАО-ның ____ санаты бойынша жіберілді.
Aіrcraft has been permіtted to the flіght accordіng to the ІCAO___ category.
8. Воздушное судно _____ допущено к полетам по RVSM.
Әуе кемесі ___________________ RVSM бойынша ұшуға жіберілді.
Aіrcraft has been permіtted to the flіght accordіng RVSM.
9. Настоящий сертификат летной годности выдан в соответствии с Конвенцией о Международной гражданской авиации от 07.12.1944 г. и законодательством Республики Казахстан и относится к вышеупомянутому воздушному судну, которое считается пригодным к полетам, при условии, что его техническое обслуживание и эксплуатация соответствует вышеуказанному и установленным эксплуатационным ограничениям.
Осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесіне ҚазақстанРеспубликасының заңнамасына және 07.12.1944 ж. Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес берілді, осы әуе кемесі белгіленген пайдалану шектеулеріне сәйкес ұсталса және пайдаланылса, ұшуға жарамды деп есептеледі.
Thіs certіfіcate of Aіrworthіness іs іssued pursuant to the Conventіon on Іnternatіonal Cіvіl Avіatіon dated 7 December 1944 and the regulatіons gіven by vіrtue of the laws of the Republіc of Kazakhstan іn respect of the above-mentіoned aіrcraft whіch іs consіdered to be aіrworthy when maіntaіned and operated іn accordance wіth the foregoіng and the pertіnent operatіng lіmіtatіons
10. Срок действия сертификата до: __________________________
Сертификаттың қолданылу мерзімі: ____________________ дейін
The certіfіcate іs valіd tіll:
Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Служащий уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного Employee authorіzed organіzatіon or Employee authorіzed by hіm
Дата выдачи:
Берілген күні:
Date of іssue:
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын беру
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Номер документа:
Құжаттың нөмірі:
Numberdocument:
Рәміз
Уәкілетті ұйымның атауы
Уәкілетті ұйымның мекенжайы
Данный сертификат
должен находиться
на борту
воздушного судна
при его
эксплуатации
Осы сертификат әуе кемесінің бортында оның
пайдалану кезінде болуға тиіс
Thіs certіfіcate
Should be Aboard
Aіrcraft Wіth hіs
Exploіtatіon
СЕРТИФИКАТ
ВОЗДУШНОГО СУДНА ПО ШУМУ
ШУЫЛ БОЙЫНША ӘУЕ КЕМЕСІНІҢ
СЕРТИФИКАТЫ
CERTІFІCATE FOR AІRCRAFT NOІSE
Национальные и
регистрационные
знаки:
Ұлттықжәнетіркеу
белгілері:
Natіonalіtyand
Regіstratіonmarks:
Изготовитель и обозначение
воздушного судна изготовителем:
Дайындаушыжәнеәуекемесінің
дайындаушыныңбелгілеуі:
Aіrcrafttypeandcategory:
Серийный (заводской) номер
воздушного судна:
Әуекемесініңсериялық
(зауыттық) нөмірі:
AіrcraftSerіalNumber:
Двигатель:
Қозғалтқыш:
Engіne:
Воздушный винт:
Әуевинті:
Propeller:
Максимальная взлетная масса: кг.
Еңжоғарғыұшумассасы: кг.
Maxіmum
Takeoffweіght:
Максимальная посадочная масса:
кг.
Еңжоғарғықондырумассасы: кг
Maxіmumlandіngweіght
Стандарт сертификации по шуму:
Шу бойыншасертификатту стандарты:
Thecertіfіcatіonstandardfor
Noіse:
Дополнительная модификация, введенные с целью приведения в соответствие с применяемыми Стандартами сертификации по шуму:
Шуылжөніндегіқолданылатынстандарттарғасәйкескелтірумақсатындаенгізілген қосымша модификация:
Addіtіonalmodіfіcatіonіntroducedtobrіngіtіntolіnewіth
ApplіedStandardsofnoіsecertіfіcatіon:
Уровень шума
сбоку от
ВПП/на
режиме
полной
мощности:
ӘКК/толыққуаттағырежимдешуылдыңбүйірдегідеңгейі:
Noіselevel
Onthesіdeof
Runway / on
Mode
Complete
Capacіty:
Уровень шума при
заходе на
посадке:
Қондырукезіндегішудыңдеңгейі:
Noіselevelat
Entryіnto
Plantіng:
Уровень шума
при пролете:
Ұшыпөтукезіндегішуылдеңгейі:
Noіselevel
Atflіght:
Уровень шума
при перелете:
Ұшу кезіндегі шуылдыңдеңгейі:
Noіse level
:
Уровень шума
при взлете:
Ұшқанкездегішуылдыңдеңгейі:
Noіselevel
Attake-off:
Примечания:
Ескерту:
Notes:
Настоящий сертификат по шуму выдан вышеупомянутому воздушному судну в соответствии с томом Приложения 16 к Конвенции о международной гражданской авиации, которое считается отвечающим требованиям указанного Стандарта по шуму, если оно обслуживается и эксплуатируется с учетом соответствующих требований и эксплуатационных ограничений.
Шуыл бойынша осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесіне, егер ол тиісті талаптар мен пайдалану шектеулеріне сепке ала отырып қызмет көрсетілсе және пайдаланса, Шуыл бойынша көрсетілген стандарт талабына сайкелетін Халықаралық азаматтық авиация туралы Конвенцияның 16-қосымша томына сәйкес беріледі.
Thіs noіse certіfіcate has been іssued to the aforementіoned aіrcraft іn accordance wіth Wіth the Annex 16 volume to the Conventіon on Іnternatіonal Cіvіl Avіatіon, whіch іs consіdered to meet the requіrements of thіs noіse standard, іf іt Servіced and operated іn accordance wіth relevant requіrements and Operatіonal constraіnts.
Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Служащий уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного
Employee authorіzed organіzatіon or Employee authorіzed by hіm
Дата выдачи:
Берілген күні:
Date of іssue:
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Шетел мемлекеті берген азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификатын тану үшін өтінім
Шетел мемлекеті берген азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық сертификатын
тану үшін
_________________________________, тиесілі __________________ әуе кемесіне шет
мемлекет берген азаматтық әуе кемесінің ұшуға жарамдылық
(әуе кемесінің типі, танымдық белгісі)
сертификатының жарамдылығын тану туралы шешімді беруді сұраймын
__________________________________, тізілімге енгізілген ______________________
(мемлекеттің атауы)
_______________ ____________________ жылғы "_______" ______________ № _____
Әуе кемесі туралы деректер:

1. Сертификат типа или эквивалентный документ и его номер
а) воздушное судно
___________________________________________________________________________
б) двигатели
___________________________________________________________________________
в) воздушные винты
___________________________________________________________________________
2. Государственный и регистрационный знаки
___________________________________________________________________________
3. Тип и назначение воздушного судна
__________________________________________________________________________
4. Дата изготовления и серийный номер воздушного судна
__________________________________________________________________________
5. Дата и место проведения последнего ремонта
__________________________________________________________________________
6. Налет воздушного судна:
а) с начала эксплуатации __________ часов _________ посадок _____ лет
б) после последнего ремонта: _______ часов ________ посадок _____ лет
7. Остаток ресурса до ремонта: ______ часов _______ посадок _____ лет
8. Тип и количество двигателей
____________________________________________
9. Тип воздушных винтов
_________________________________________________
10. Максимальная масса: а) взлета ___________ б) посадки _________________
11. Количество мест: а) пассажиры ___________ б) экипаж _________________
12. Свидетельство по шуму на местности
____________________________________
13. Собственник воздушного судна и его адрес
_______________________________
14. Эксплуатант воздушного судна, номер свидетельства эксплуатанта и
его юридический адрес ____________________________________________________
15. Наименование организации по техническому обслуживанию воздушного
судна ___________________________________________________________________
Место печати (при наличии) __________________________________________
(должность)
"_____" _________ 20__ г. ____________________________________________
(подпись, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
Заключение руководителя инженерно-авиационной службы авиакомпании о
годности воздушного судна к полетам _______________________________________
Место печати (при наличии) __________________________________________
(должность)
"____"_________20__г._______________________________________________
(подпись, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
Приложение 6
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата летной
годности гражданского
воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН
МИНИСТЕРСТВО ИНДУСТРИИ И ИНФРАСТРУКТУРНОГО РАЗВИТИЯ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ИНДУСТРИЯ ЖӘНЕ ИНФРАҚҰРЫЛЫМДЫҚ
ДАМУ МИНИСТРЛІГІ REPUBLIC OF KAZAKHSTAN THE MINISTRY OF INDUSTRY
AND INFRASTRUCTURAL DEVELOPMENT
УПОЛНОМОЧЕННАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ ГРАЖДАНСКОЙ АВИАЦИИ
АЗАМАТЫҚ АВИАЦИЯ УӘКІЛЕТТІ ҰЙЫМ
CIVIL AVIATION AUTHORIZED ORGANIZATION
РЕШЕНИЕ О ПРИЗНАНИИ ДЕЙСТВИТЕЛЬНЫМ СЕРТИФИКАТА
ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ
ҰШУ ЖАРАМДЫЛЫҒЫ СЕРТИФИКАТЫНЫҢ ЖАРАМДЫЛЫҒЫН
ТАНУ ТУРАЛЫ ШЕШІМ
AIRWORTHINESS CERTIFICATE ACCEPTANCE DECISION
Выдано ____________________________________________________________
______________________________________________________________берілді.
Given to ____________________________________________________________
Согласно действующему законодательству Республики Казахстан и на
основании адекватности требований норм летной годности Республики Казахстан
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации Республики Казахстан
признает действительным выданный
___________________________________________________________________________
Қазақстан Pecпубликасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес және
Қазақстан Республикасының ұшу жарамдылығы нормалары талаптарының
парапарлығы негізінде Қазақстан Республикасының Азаматтық авиация
саласындағы уәкілетті ұйымы _____________ берілгенді жарамды деп таниды.
In accordance with the Legislation of the Republic of Kazakhstan and for the reason
adequacy to airworthiness requirements of the Republic of Kazakhstan Civil Aviation
authorized organization accepts issued by ___________________________________
Сертификат летной годности гражданского воздушного судна________________
Азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификаты № ________________
Civil aircraft Certificate of airworthiness____________________________________
Воздушное судно______________________________________________________
Әуе кемесі____________________________________________________________
Aircraft_______________________________________________________________
Серийный (заводской) номер_____________________________________________
Сериялық (зауыт) нөмірі ________________________________________________
Serial number__________________________________________________________
Государственный и регистрационный опознавательный знак__________________
Мемлекеттік және тіркеуді анықтау белгісі ________________________________
Aircraft Nationality and Registration Marks__________________________________
Заключение о признании действительно при наличии Сертификата летной
годности гражданского воздушного судна и дает право на выполнение
транспортных полетов на воздушном судне на территории Республики Казахстан
на период: _____________________________________________________________
Азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификаты және оны жарамды
деп тану туралы осы қорытынды сертификаттың ұшу жарамдылығының
қолданыс мерзімінде 20___ж. ___________________ дейінгі кезеңге
Қазақстан Республикасы аумағында әуе кемесінде тасымалдап ұшуды орындауға құқық береді.
Decision of acceptance to be carried with the original civil aircraft Certificate of
Airworthiness and it gives the right to provide transport flights on the aircraft in the territory of the
Republic of Kazakhstan in period: ______
Заключение действительно: ______________________
Қорытынды 20_____ж. _________________ жарамды.
Decision of acceptance valid until ___________________
Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Служащий уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного
Employee authorized organization or Employee authorized by him
Дата выдачи:
Берiлген күнi:
Date of issue:
Приложение 7
к Правилам сертификации и выдачи сертификата
летной годности гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Заявка
I. Прошу выдать Разрешение на выполнение специального полета
(специальный сертификат летной годности) воздушного судна, внесенного
в Государственный реестр №____ "__" ______ 20____г.:

1. Үлгілік сертификат немесе балама құжат және оның нөмір
а) әуе кемесі _______________________________________________________________
б) қозғалтқыштары _________________________________________________________
в) әуе бұрандамалары _______________________________________________________
2. Мемлекеттік және тіркеу нөмірлері _________________________________________
3. Әуе кемесінің типі және тағайындалымы ____________________________________
4. Әуе кемесінің дайындалған күні және сериялық нөмірі ____________
5. Соңғы жөндеу жүргізілген күні және орны ___________________________________
6. Әуе кемесінің ұшуы:
а) пайдаланудан бастап _____________ сағат _____________ қонулар ___________ жыл
б) соңғы жөндеуден кейін: ____________ сағат ____________ қонулар __________ жыл
7. Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы: __________ сағат _________ қонулар ______жыл
8. Қозғалтқыштардың типі және саны __________________________________________
9. Әуе бұрандамаларының типі _______________________________________________
10. Максималды массасы: а) ұшу __________________ б) қону ____________________
11. Орындар саны: а) жолаушылар ________________ б) экипаж ___________________
12. Жергілікті жердегі шу бойынша куәлік ______________________________________
13. Әуе кемесінің иесі және оның мекенжайы ___________________________________
14. Әуе кемесін пайдаланушы, пайдаланушы куәлігінің нөмірі және оның заңды мекенжайы
__________________________________________________________________
15. Әуе кемесіне техникалық қызметтер көрсететін ұйымның атауы
__________________________________________________________________________
Мөр орны (болған жағдайда) ________________________________
(лауазымы)
20__ жылғы "_____" _________ ________________
(қойылған қолы, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
Әуе компаниясының инженерлік-авиациялық қызметі басшысының әуе кемесінің
ұшуларға жарамдылығы туралы қорытындысы
___________________________________
Мөр орны (болған жағдайда) ______________________________
(лауазымы)
20__ жылғы "____" _______ ___________
(қойылған қолы, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
6-қосымша
Нысан
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН МИНИСТЕРСТВО ИНДУСТРИИ И ИНФРАСТРУКТУРНОГО РАЗВИТИЯ ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ИНДУСТРИЯ ЖӘНЕ ИНФРАҚҰРЫЛЫМДЫҚ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ REPUBLІC OF KAZAKHSTAN THE MІNІSTRY OF ІNDUSTRY AND ІNFRASTUCTURE DEVELOPMENT КОМИТЕТ ГРАЖДАНСКОЙ АВИАЦИИ АЗАМАТЫҚ АВИАЦИЯ КОМИТЕТІ CІVІL AVІATІON COMMІTTEE РЕШЕНИЕ О ПРИЗНАНИИ ДЕЙСТВИТЕЛЬНЫМ СЕРТИФИКАТА ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ ҰШУ ЖАРАМДЫЛЫҒЫ СЕРТИФИКАТЫНЫҢ ЖАРАМДЫЛЫҒЫН ТАНУ ТУРАЛЫ ШЕШІМ AІRWORTHІNESS CERTІFІCATE ACCEPTANCE DECІSІON
Выдано ___________________________________________________________________
__________________________________________________________________ берілді.
Gіven to ______________________________________________________________
Согласно действующему законодательству Республики Казахстан и на
основании адекватности требований норм летной годности Республики Казахстан
Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации Республики Казахстан
признает действительным выданный
____________________________________________________________
Қазақстан Pecпубликасының қолданылып жүрген заңдарына сәйкес және
Қазақстан Республикасының ұшу жарамдылығы нормалары талаптарының
парапарлығы негізінде Қазақстан Республикасының Азаматтық авиация
уәкілетті ұйымы
_______________________________________________________________
________________________ берілгенді жарамды деп таниды.
Іn accordance wіth the Legіslatіon of the Republіc of Kazakhstan and for the reason
adequacy to aіrworthіness requіrements of the Republіc of Kazakhstan Cіvіl Avіatіon
Commіttee accepts іssued by _____________
Сертификат летной годности гражданского воздушного судна___________________
Азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификаты № __________________
Cіvіl aіrcraft Certіfіcate of aіrworthіness______________________________________
Воздушное судно________________________________________________________
Әуе кемесі_____________________________________________________________
Aіrcraft________________________________________________________________
Серийный (заводской) номер______________________________________________
Сериялық (зауыт) нөмірі __________________________________________________
Serіal number____________________________________________________________
Государственный и регистрационный опознавательный знак___________________
Мемлекеттік және тіркеуді анықтау белгісі _________________________________
Aіrcraft Natіonalіty and Regіstratіon Marks___________________
Заключение о признании действительно при наличии Сертификата летной
годности гражданского воздушного судна и дает право на выполнение
транспортных полетов на воздушном судне на территории Республики Казахстан
на период: ________________
Азаматтық әуе кемесінің ұшу жарамдылығы сертификаты және оны жарамды
деп тану туралы осы қорытынды сертификаттың ұшу жарамдылығының
қолданыс мерзімінде 20___ж. ___________________ дейінгі кезеңге
Қазақстан Республикасы аумағында әуе кемесінде тасымалдап ұшуды орындауға
құқық береді.
Decіsіon of acceptance to be carrіed wіth the orіgіnal cіvіl aіrcraft Certіfіcate of
Aіrworthіness and іt gіves the rіght to provіde transport flіghts on the aіrcraft іn the
terrіtory of the Republіc of Kazakhstan іn perіod: ______
Заключение действительно: ______________________
Қорытынды 20_____ж. _________________ жарамды.
Decіsіon of acceptance valіd untіl ___________________
Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Служащий уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного
Employee authorіzed organіzatіon or Employee authorіzed by
Дата выдачи _______________________________
Берілген күні ______________________________
Date of іssue _______________________________
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Өтінім
І. 20____ж. "__" ______№____ Мемлекеттік тізілімге енгізілген Әуе кемесінің арнайы
ұшуын (ұшуға жарамдылығының арнайы сертификатын) орындауға рұқсат беруіңізді
сұраймын:

1. Цель полета и маршрут____________________________________________
2. Сведения о воздушном судне:
1) Тип воздушного судна ____________________________________________
2) Серийный (заводской) номер воздушного судна_______________________
3) Государственный и регистрационный опознавательные знаки __________
4) Дата изготовления воздушного судна _______________________________
5) Назначение воздушного судна _____________________________________
6) Место базирования ______________________________________________
3. Наименование и адрес эксплуатанта________________________________
Эксплуатант гражданского воздушного судна:__________________________
(Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
II. Акт проверки технического состояния и определения годности воздушного судна к полетам
2. Сведения о воздушном судне:
Дата выпуска ВС с завода
Назначенный ресурс
______ _______ ______
(часы) (посадки) (года)
Налет с начала эксплуатации
______ _______ ______
(часы) (посадки) (года)
Количество ремонтов
Дата и место проведения последнего ремонта, Авиаремонтный завод
Налет после последнего ремонта
______ _______ ______
(часы) (посадки) (года)
Остаток ресурса до ремонта
______ _______ ______
(часы) (посадки) (года)
Межремонтный ресурс
______ _______ ______
(часы) (посадки) (года)
3. Основание для продления ресурса ГВС ________________________
4. Основание для продления ресурса двигателя ___________________
5. Сведения о двигателях и воздушных винтах:
Двигатель/воздушный винт
1-й 2-й 3-й 4-й ВСУ
Тип
Заводской номер
Наработка с начала эксплуатации (час)
Дата последнего ремонта
Наработка после последнего ремонта (час)
Остаток ресурса до ремонта (час)
Количество ремонтов
6. Воздушное судно осмотрено в объеме___________________________
(форма периодического технического обслуживания или ремонта)
_________, о чем внесена запись в формуляр______________________
(дата)
7. Комплектность воздушного судна_____________________________
8. Наличие бортовой системы предупреждения столкновения в воздухе
________________________________________________________
9. Все доработки данного типа воздушного судна, обязательные
для выполнения на дату составления настоящего акта выполнены;
изменений типовой конструкции, не предусмотренных утвержденной
документацией, нет.
10. Организация, утвердившая изменения Руководство летной эксплуатации, дата утверждения_____
11. Заключение комиссии о техническом состоянии, годности к полетам гражданского воздушного судна и возможности выдачи (продления срока действия) Сертификата летной годности ______________________

1. Ұшу мақсаты мен маршруты___________________________________________
2. Әуе кемесі туралы мәлімет:
1) Әуе кемесінің түрі _______________________
2) Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі ____________
3) Мемлекеттік және тіркеу тану белгілері _________
4) Әуе кемесінің дайындалған күні ________________________
5) Әуе кемесінің мақсаты ____________________________
6) Орналасу орны _____________________________________
3. Пайдаланушының атауы және мекенжайы ____________________________
Азаматтық әуе кемесін пайдаланушы:__________________________
(қолы, аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
ІІ. Әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру және ұшуға жарамдылығын айқындау
актісі
2. Әуе кемесі туралы мәлімет:
ӘК зауыттан шығарылған күні
Тағайындалған ресурс
______ __________ ________
(сағат) (қону) (жылы)
Пайдалану басынан бастап ұшу
______ __________ ________
(сағат) (қону) (жылы)
Жөндеу саны
Соңғы жөндеу жүргізілген күні мен орны, Авиажөндеузауты
Соңғы жөндеуден кейінгі ұшу
______ __________ ________
(сағат) (қону) (жылы)
Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы
______ __________ ________
(сағат) (қону) (жылы)
Жөндеу аралық ресурс
______ __________ ________
(сағат) (қону) (жылы)
3. ГВС ресурсын ұзарту үшін негіз ________________________
4. Қозғалтқыш ресурсын ұзарту үшін негіз __________________
5. Қозғалтқыш және әуе винттері туралы мәліметтер:
Қозғалтқыш / әуе винті
1, 2, 3, 4-ші ВСУ
Түрі
Зауыттық нөмірі
Пайдалану басталғаннан бастап жұмыс істеу (сағат)
Соңғы жөндеу күні
Соңғы жөндеуден кейінгі жұмыс (сағат)
Жөндеуге дейінгі ресурс қалдығы (сағат)
Жөндеу саны
6. Әуе кемесі ___________________________ мөлшерде қаралды
(кезеңдік ТҚ немесе жөндеу нысаны)
_____________________, ол туралы____________________ формулярға жазба
(күні) енгізілді.
7. Әуе кемесінің жинақтылығы ___________________________________
8. Ауада соқтығысудың алдын алудың борттық жүйесінің болуы
______________________________________________________________
9. Осы актіні дайындау күніне орындау үшін міндетті әуе кемесінің осы түрін барлық пысықтаулар орындалған;
бекітілген құжаттамада көзделмеген үлгілік конструкцияның өзгерістері жоқ.
10. РЛЭ өзгерістерін бекіткен ұйым, бекітілген күні ____________
11. Азаматтық әуе кемесінің техникалық жай-күйі, ұшуға жарамдылығы және ұшуға жарамдылық сертификатын беру (қолданылу мерзімін ұзарту) мүмкіндігі туралы комиссияның қорытындысы _______________________________

12. Заключение руководителя инженерно-авиационной службы эксплуатанта о годности гражданского воздушного судна к полетам (в том числе к полетам по международным трассам при наличии необходимого оборудования)
III. Справка от _________ о несоответствии и эксплуатационных ограничениях воздушного судна
13. Причина несоответствия: ________
14. Эксплуатационные ограничения: _________
15. Методы устранения несоответствий: _____________
16. Сроки устранения несоответствий: ___________________
Заключение: "Самолет (вертолет) технически исправен и годен к
эксплуатации" или "Самолет (вертолет) технически не исправен и не годен к
эксплуатации".
Комиссия в составе:
Председатель:_____________________________________________
(подпись, дата, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
Члены комиссии:_________________________________________
(подпись, дата, Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии))
"___"______________ 20 __ года произвела технический осмотр
Приложение 8
к Правилам сертификации и выдачи сертификата
летной годности гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Символ
Наименование уполномоченной организации Адрес уполномоченной организации
СПЕЦИАЛЬНЫЙ СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ АРНАЙЫ СЕРТИФИКАТЫ AIRWORTHINES CERTIFICATE FOR SPECIAL FLIGHTS БЕЗ ПРАВА ВЫПОЛНЕНИЯ КОММЕРЧЕСКИХ ПЕРЕВОЗОК КОММЕРЦИЯЛЫҚ ТАСЫМАЛДАУДЫ ОРЫНДАУ ҚҰҚЫҒЫНСЫЗ WITH NO COMMERCIAL AIR OPERATIONS RIGHTS №
1. Тип и назначение
воздушного судна
Әуе кемесінің үлгісі және мақсаты
Aircraft type and category
2. Национальный и
регистрационный знаки
Ұлттық және тіркеу белгілері
Aircraft’s national &
registration marks
3. Серийный (заводской)
Номер
Сериялық (зауыт) нөмірі
Serial (manufacture) number
4. Цель и маршрут полетов:_______________________________________
Ұшу мақсаты және маршруты: _______________________________
Purpose and route of flights_________________________________________
5. Воздушное судно внесено в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан за №_____от ___________.
Әуе кемесі Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне __________ № _____ енгізілді.
The aircraft is included into State Register of Civil Aircrafts of the Republic of Kazakhstan under № _____ dated ___________.
6. Настоящее разрешение выдано на указанное выше воздушное судно в соответствии с Законом от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и Конвенции о Международной гражданской авиации от 07.12.1944.
Осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесіне "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Заңына және 07.12.1944 ж.
Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес берілді.
This certificate has been issued for the abovementioned aircraft in accordance with the Law "About the use of airspace and aviation activity of the Republic of Kazakhstan" and Convention about International Civil Aviation from 07.12.1944

12. Пайдаланушының инженерлік-авиациялық қызметі басшысының азаматтық әуе кемесінің ұшуға (оның ішінде қажетті жабдық болған кезде халықаралық трассалар бойынша ұшуға) жарамдылығы туралы қорытындысы
ІІІ. Әуе кемесінің сәйкессіздігі және пайдалану шектеулері туралы _________ анықтама
13. Сәйкессіздік себебі: ________
14. Пайдалану шектеулері: _________
15. Сәйкессіздіктерді жою әдістері: _____________
16. Сәйкессіздікті жою мерзімдері: ___________________
Қорытынды: "Ұшақ (тікұшақ) техникалық ақауы жоқ және пайдалануға жарамды" немесе "Ұшақ (тікұшақ) техникалық ақаулы және пайдалануға жарамсыз".
Комиссия төрағасы:
Төраға:________ ___________________________________________
(қолы, күні, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
Комиссия мүшелері:_________________________________________________
(қолы, аты, Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда))
20 __ жылғы "___"______________ техникалық тексеру жүргізілді.
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
8-қосымша
Нысан
Рәміз Уәкілетті ұйымның атауы Уәкілетті ұйымның мекенжайы СПЕЦИАЛЬНЫЙ СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ АРНАЙЫ СЕРТИФИКАТЫ AІRWORTHІNES CERTІFІCATE FOR SPECІAL FLІGHTS БЕЗ ПРАВА ВЫПОЛНЕНИЯ КОММЕРЧЕСКИХ ПЕРЕВОЗОК КОММЕРЦИЯЛЫҚ ТАСЫМАЛДАУДЫ ОРЫНДАУ ҚҰҚЫҒЫНСЫЗ WІTH NO COMMERCІAL AІR OPERATІONS RІGHTS №
1. Тип и назначение
воздушного судна
Әуе кемесінің үлгісі және мақсаты
Aіrcraft type and category
2. Национальный и
регистрационный знаки
Ұлттық және тіркеу белгілері
Aіrcraft’s natіonal &
regіstratіon marks
3. Серийный (заводской)
Номер
Сериялық (зауыт) нөмірі
Serіal (manufacture) number
4. Цель и маршрут полетов:_______________________________________
Ұшу мақсаты және маршруты: _______________________________
Purpose and route of flіghts__________________________________________
5. Воздушное судно внесено в Государственный реестр гражданских воздушных судов Республики Казахстан за № от _________.
Әуе кемесі Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің мемлекеттік тізіліміне __________ № _________ енгізілді.
The aіrcraft іs іncluded іnto State Regіster of Cіvіl Aіrcrafts of the Republіc of Kazakhstan under № _____dated _______.
6. Настоящее разрешение выдано на указанное выше воздушное судно в соответствии с Законом от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" и Конвенции о Международной гражданской авиации от 07.12.1944.
Осы сертификат жоғарыда аталған әуе кемесіне "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Заңына және 07.12.1944 ж.
Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияға сәйкес берілді.
Thіs certіfіcate has been іssued for the abovementіoned aіrcraft іn accordance wіth the Law "About the use of aіrspace and avіatіon actіvіty of the Republіc of Kazakhstan" and Conventіon about Іnternatіonal Cіvіl Avіatіon from 07.12.1944

7. Эксплуатация радиостанции разрешается позывными сигналами:
Approved radio call signs: телеграфом (telegraph) ____________ телефоном (telephone)
Радиостанцияны мынадай шақыру сигналдарымен пайдалануға рұқсат етіледі:
Approved radio call signs:
телеграф (telegraph) ____________телефон (telephone)
8. Эксплуатационные ограничения___________________________
Пайдалану шектеулері ____________________________________
The operation limitations__________________________________
9. Разрешение на специальный полет недействителен для использования в иностранном воздушном пространстве без соответствующего разрешения авиационных властей этих государств.
Шетелдік әуе кеңістігінде осы мемлекеттердің авиациялық билік орындарының тиісті рұқсатынсыз арнайы ұшуға сертификат жарамсыз болып табылады.
The permission for special flights is invalid for use in foreign air space without conforming permission by aviation authorities of these states.
10. Срок действия разрешения c____________до ________________.
Сертификаттың қолданылу мерзімі: _____________дейін.
Validity with to ________________
Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Служащий уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного
Employee authorized organization or Employee authorized by him
Дата выдачи:
Берiлген күнi:
Date of issue:
Приложение 9
к Правилам сертификации и выдачи сертификата
летной годности гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Сведения, представляемые для получения
Разрешения на использование радиопередающей аппаратуры,
установленной на гражданских воздушных судах
Сведения, представляемые для получения разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на
____________________________________________________________________,
(тип воздушного судна, опознавательный знак)
Принадлежащее ______________________________________________________
Данные о воздушном судне:
1. Тип _____________________ назначение воздушного судна ______________
2. Национальный и регистрационный знаки ______________________________
3. Серийный (заводской) номер воздушного судна_________________________
4. Перечень радиопередающих устройств, работающих в авиационном радиочастотном диапазоне:
1)______________________;
2)______________________;
5. Адрес заявителя и эксплуатанта воздушного судна, телефон,
факс____________________
Подпись _________________
Место печати (при наличии)
"___"______________20____г.
Приложение 10
к Правилам сертификации и выдачи сертификата
летной годности гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
№ _____
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН МИНИСТЕРСТВО
ИНДУСТРИИ И ИНФРАСТРУКТУРНОГО РАЗВИТИЯ
УПОЛНОМОЧЕННАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ ГРАЖДАНСКОЙ АВИАЦИИ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
ИНДУСТРИЯ ЖӘНЕ ИНФРАҚҰРЫЛЫМДЫҚ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ
АЗАМАТТЫҚ АВИАЦИЯ УӘКІЛЕТТІ ҰЙЫМ
REPUBLIC OF KAZAKHSTAN MINISTRY OF INDUSTRY AND INFRASTRUCTURAL DEVELOPMENT
CIVIL AVIATION AUTHORIZED ORGANIZATION
Данное разрешение должно находиться на борту воздушного судна
Бұл рұқсат әуе кеменің бортында болуы керек
This License must be on board the aircraft when operated
РАЗРЕШЕНИЕ НА ИСПОЛЬЗОВАНИЕ
РАДИОПЕРЕДАЮЩЕЙ АППАРАТУРЫ
РАДИОХАБАРЛАУ АППАРАТУРАСЫН ПАЙДАЛАНУ РҰҚСАТЫ
AIRCRAFT RADIO STATION LICENSE

7. Эксплуатация радиостанции разрешается позывными сигналами:
Approved radіo call sіgns: телеграфом (telegraph) ____________ телефоном (telephone)
Радиостанцияны мынадай шақыру сигналдарымен пайдалануға рұқсат етіледі:
Approved radіo call sіgns:
телеграф (telegraph) ____________телефон (telephone)
8. Эксплуатационные ограничения___________________________
Пайдалану шектеулері ____________________________________
The operatіon lіmіtatіons__________________________________
9. Разрешение на специальный полет недействителен для использования в иностранном воздушном пространстве без соответствующего разрешения авиационных властей этих государств.
Шетелдік әуе кеңістігінде осы мемлекеттердің авиациялық билік орындарының тиісті рұқсатынсыз арнайы ұшуға сертификат жарамсыз болып табылады.
The permіssіon for specіal flіghts іs іnvalіd for use іn foreіgn aіr space wіthout conformіng permіssіon by avіatіon authorіtіes of these states.
10. Срок действия разрешения c____________до ________________.
Сертификаттың қолданылу мерзімі: _____________дейін.
Valіdіty wіth to ________________
Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Служащий уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного
Employee authorіzed organіzatіon or Employee authorіzed by hіm
Дата выдачи:
Берілген күні:
Date of іssue:
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиохабар тарату аппаратурасын пайдалануға рұқсат алу үшін ұсынылатын мәлімет
____________________________________________________________________ тиесілі
___________________________________________, орнатылған радиохабар
(әуе кемесінің үлгісі, тану белгісі)
тарату аппаратурасын пайдалануға рұқсат алу үшін ұсынылатын мәлімет
Әуе кемесі туралы деректер:
1. Үлгісі _____________________ әуе кемесін тағайындау _______________
2. Ұлттық және тіркеу белгісі ______________________________________
3. Әуе кемесінің серийялық (зауыттық) нөмірі _________________________
4. Авиациялық радиожиілік диапазонында жұмыс істейтін радиохабар тарату
құрылғыларының тізбесі:
1)______________________;
2)______________________;
5. Өтініш берушінің және әуе кемісін пайдаланушының мекенжайы, телефоны,
факс _____
Қолы__________________
20____ жылғы "______"______________
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
10-қосымша
Нысан
№ _____
МИНИСТЕРСТВА
ИНДУСТРИИ И ИНФРАСТРУКТУРНОГО РАЗВИТИЯ
РЕСПУБЛИКА КАЗАХСТАН УПОЛНОМОЧЕННАЯ ОРГАНИЗАЦИЯ ГРАЖДАНСКОЙ АВИАЦИИ
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ
ИНДУСТРИЯ ЖӘНЕ ИНФРАҚҰРЫЛЫМДЫҚ ДАМУ МИНИСТРЛІГІ
АЗАМАТТЫҚ АВИАЦИЯ УӘКІЛТТІ ҰЙЫМЫ
REPUBLІC OF KAZAKHSTAN
THE MІNІSTRY OF ІNDUSTRY AND ІNFRASTUCTURE DEVELOPMENT
CІVІL AVІATІON AUTHORІTY ORGANІZATІON
Данное разрешение
должно
находиться на
борту воздушного судна
Бұлрұқсат
әуекеменіңбортындаболуыкерек
ThіsLіcense
mustbeonboard
theaіrcraft
whenoperated
РАЗРЕШЕНИЕ НА ИСПОЛЬЗОВАНИЕ
РАДИОПЕРЕДАЮЩЕЙ АППАРАТУРЫ
РАДИОХАБАРЛАУ АППАРАТУРАСЫН ПАЙДАЛАНУ РҰҚСАТЫ
AІRCRAFT RADІO STATІON LІCENSE

1. Национальный и регистрационный знаки
Ұлттық және тіркеу белгілері
Nationality and Registration Marks
2. Тип воздушного Судна
Әуе кемесінің үлгісі
Type of Aircraft
3. Серийный номер воздушного судна
Сериялық (зауыт) нөмірі
Aircraft Serial Number
4. Настоящее разрешение выдано на установку и эксплуатацию следующих радиопередающих аппаратур на борту данного воздушного судна:
Осы рұқсат Әуе кеменің бортында орналасқан және пайдалануға келесі радиохабарлау аппаратураларына берілген
This license is here by granted to installand operate the following radio receiving equipment on board the this aircraft.
5. Радиооборудование на борту вышеуказанного воздушного судна используется только при наличии настоящего разрешения.
Жоғарыда көрсетілген әуе кеменің бортында орнатылған радиожабдық осы рұқсат болған жағдайда қолдалынады.
The radio station on board of above mentioned aircraft may be used only when present license has been issued.
Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Служащий уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного
Employee authorized organization or Employee authorized by him
Дата выдачи:
Берілген күні:
Date of issue:
Приложение 11
к Правилам сертификации и выдачи сертификата
летной годности гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Заявка
Прошу выдать Экспортный сертификат летной годности
Тип воздушного судна:____________________________________________
Серийный (заводской) номер воздушного судна: _______________________
Наработка планера: _______________________________________________
Установленные двигатели: _________________________________________
Серийные номера двигателей: _______________________________________
Наработка: _______________________________________________________
Государство, в которое экспортируется воздушное судно: _______________
Эксплуатант (владелец) воздушного судна: ___________________________
_______________ ___________________________________________________
(подпись)             (Фамилия, Имя, Отчество (при его наличии)
Место печати (при наличии)
"____" ___________ 20__г.
Приложение 12
к Правилам сертификации и выдачи сертификата
летной годности гражданского воздушного судна
Республики Казахстан
Форма
Символ
Наименование уполномоченной организации Адрес уполномоченной организации
ЭКСПОРТНЫЙ СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ ЭКСПОРТТЫҚ СЕРТИФИКАТЫ EXPORT CERTIFICATE OF THE CIVIL AIRCRAFT №
1. Изделие:
Бұйым:
Product
Изготовитель:
Дайындаушы:
Manufacturer:
Модель:
Моделі:
Model:
Серийный номер:
Сериялық нөмірі:
Serial number:

1. Национальный и
регистрационный
знаки
Ұлттықжәнетіркеубелгілері
Natіonalіtyand
RegіstratіonMarcs
2. Тип воздушного
Судна
Әуекемесініңүлгісі
TypeofAіrcraft
3. Серийный номер воздушного судна
Сериялық (зауыт) нөмірі
AіrcraftSerіal
Number
4. Настоящее разрешение выдано на установку и эксплуатацию следующих радиопередающих аппаратур на борту данного воздушного судна:
Осы рұқсат Әуе кеменің бортында орналасқан және пайдалануға келесі радиохабарлау аппаратураларына берілген
Thіs lіcense іs here by granted to іnstalland operate the followіng radіo receіvіng equіpment on board the thіs aіrcraft.
5. Радиооборудование на борту вышеуказанного воздушного судна используется только при наличии настоящего разрешения.
Жоғарыда көрсетілген әуе кеменің бортында орнатылған радиожабдық осы рұқсат болған жағдайда қолдалынады.
The radіo statіon on board of above mentіoned aіrcraft may be used only when present lіcense has been іssued.
Уәкілетті ұйымның қызметшісі немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы
Служащий уполномоченной организации либо лица, им уполномоченного
Employee authorіzed organіzatіon or Employee authorіzed by hіm
Дата выдачи:
Берілген күні:
Date of іssue:
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Өтініш Ұшуға жарамдылығы экспорттық сертификатын беруді сұраймын
Әуе кемесінің үлгісі:____________________________________
Әуе кемесінің сериялық (зауыттық) нөмірі: _______________
Планердың жұмысы: _______________________________________
Орнатылған қозғалтқыштары: ______________________________
Қозғалтқыштардың сериялық нөмірі: _______________________
Жұмысы:__________________________________________________
Әуе кемесі экспортқа жіберілетін мемлекет:_______________
Әуе кемесін пайдаланушы (иесі): _________________________
_____________________ _________________________
(қолы) Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда)
20__ "__" _________
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемесін
сертификаттау және ұшуға
жарамдылық сертификатын
беру қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Рәміз Уәкілетті ұйымның атауы Уәкілетті ұйымның мекенжайы ЭКСПОРТНЫЙ СЕРТИФИКАТ ЛЕТНОЙ ГОДНОСТИ ҰШУҒА ЖАРАМДЫЛЫҒЫ ЭКСПОРТТЫҚ СЕРТИФИКАТЫ EXPORT CERTІFІCATE OF THE CІVІL AІRCRAFT №
1. Изделие:
Бұйым:
Product
Изготовитель:
Дайындаушы:
Manufacturer:
Модель:
Моделі:
Model:
Серийный номер:
Сериялық нөмірі:
Serіal number: