О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 октября 2015 года № 994 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата типа"
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 31 июля 2019 года № 600. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 августа 2019 года № 19166
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 августа 2019 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 октября 2015 года № 994 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата типа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12812, опубликован 18 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменение:
Правила сертификации и выдачи сертификата типа, утвержденные указанным приказом изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан;
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 августа 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Р. Скляр
СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 31 июля 2019 года № 600
Правила сертификации и выдачи сертификата типа
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила сертификации и выдачи сертификата типа (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 41-20) пункта 1 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" (далее - Закон) и определяют порядок сертификации и выдачи сертификата типа.

"Сертификаттау және үлгі сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 16 қазандағы № 994 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 31 шілдедегі № 600 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 1 тамызда № 19166 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.08.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Сертификаттау және үлгі сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 16 қазандағы № 994 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12812 болып тіркелген, 2016 жылғы 18 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сертификаттау және үлгі сертификатын беру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Р. Скляр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2019 жылғы 31 шілдедегі
№ 600 бұйрығына
қосымша
Сертификаттау және үлгі сертификатын беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сертификаттау және үлгі сертификатын беру қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 14-бабының 1-тармағының 41-20) тармақшасына сәйкес әзірленді және сертификаттау және үлгі сертификатын беру тәртібін айқындайды.

2. Термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) исполнитель (изготовитель) - организация, осуществляющая проектирование, постройку опытных образцов авиационной техники и выпуск серийных воздушных судов (далее - ВС), двигателей и оборудования;
2) разработчик - физическое или юридическое лицо, осуществляющее разработку гражданского воздушного судна;
3) заводские испытания - доведение образца воздушного судна, его характеристик и эксплуатационной документации до соответствия требованиям сертификационного базиса;
4) государственные испытания – демонстрация соответствия образца гражданского воздушного судна нормам летной годности;
5) заявка - письменное обращение заявителя в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации для получения Сертификата типа на образец гражданского воздушного судна;
6) эксплуатант - физическое или юридическое лицо, занимающееся эксплуатацией гражданских воздушных судов или предлагающее свои услуги в этой области;
7) эксплуатационная документация - документация, регламентирующая летную и техническую эксплуатацию воздушного судна и компонента, включая техническое обслуживание, и содержащая эксплуатационные ограничения, процедуры и рекомендации;
8) эксплуатационные испытания - испытания образца воздушного судна в процессе его эксплуатации на земле и в воздухе в различных климатических (физических) условиях;
9) держатель Сертификата типа - разработчик, получивший от уполномоченной организации в сфере гражданской авиации Сертификат типа на образец воздушного судна;
10) сертификат типа - документ, подтверждающий соответствие нормам летной годности конструкции типа гражданского воздушного судна.
3. За сертификацию типа гражданского воздушного судна взимается сбор в порядке и размере, определяемом Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс). Сертификация типа гражданского воздушного судна осуществляется после уплаты в государственный бюджет указанного сбора.
4. В процессе серийного производства держатель Сертификата типа организовывает хранение комплектов рабочей конструкторской документации и обеспечивает авторский контроль серийного производства, сохранения стабильности свойств материалов, технологических процессов, постоянства характеристик деталей и узлов для серийно изготавливаемых экземпляров сертифицированного образца.
5. До начала проведения заводских испытаний образца гражданского воздушного судна разработчик и изготовитель оформляют формуляр, паспорт на соответствие данного экземпляра рабочей конструкторской документации. Государственные испытания гражданского воздушного судна начинаются только при наличии указанных документов.

2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) орындаушы (дайындаушы) – авиациялық техникалардың тәжірибелі үлгісін жобалауды, жасауды және ӘК сериялық шығаруды, қозғалтқыштар мен жабдықтарды шығаруды жүзеге асыратын ұйым;
2) дайындаушы - әуе кемесін шығаруды жүзеге асыратын заңды және жеке тұлға.
3) зауыттық сынақ - әуе кемесінің үлгісін, оның сипаттамаларын және пайдалану құжаттамасын сертификаттық базис талаптарына сәйкестікке дейін келтіру;
4) мемлекеттік сынау – әуе кемесі үлгісінің ұшуға жарамдылық нормаларының талаптарына сәйкестігін көрсету.
5) өтінім - өтініш берушінің әуе кемесінің үлгісіне үлгі сертификатын алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға жазбаша өтініш;
6) пайдаланушы - азаматтық әуе кемелерін пайдаланумен айналысатын немесе осы салада өз қызметтерін ұсынатын жеке немесе заңды тұлға;
7) пайдалану құжаттамасы - әуе кемесінің және компонентінің, техникалық қызмет көрсетуді қоса алғанда, ұшу және техникалық пайдаланылуын регламенттейтін және пайдалану шектеулерінен, рәсімдері мен ұсынымдарынан тұратын құжаттама;
8) пайдалану сынағы - жерде және әртүрлі климатикалық физикалық жағдайларда әуеде пайдалану процесінде кезіндегі әуе кемесінің сынақ үлгісі;
9) үлгі сертификатын ұстаушы - азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымнан әуе кемесінің үлгісіне үлгі сертификатын алған әзірлеуші;
10) үлгі сертификаты - азаматтық әуе кемесінің үлгісі конструкциясының ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкестігін растайтын құжат.
3. Азаматтық әуе кемесінің үлгісін сертификаттағаны үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады. Азаматтық әуе кемесінің үлгісін сертификаттау мемлекеттік бюджетке көрсетілген алым төленгеннен кейін жүзеге асырылады.
4. Сериялық шығару процесінде Үлгі сертификатын ұстаушы жұмыс бабындағы конструкторлық құжаттама кешендерін сақтауды ұйымдастырады және сериялы шығаруды, материалдар қасиетінің, технологиялық процестердің тұрақтылығын, сертификатталған үлгінің сериялы дайындалатын даналары үшін бөлшектер мен тораптар сипаттамаларының тұрақтылығын сақтауды ұйымдастырады.
5. Әуе кемесінің үлгісін зауыттық сынауды жүргізу басталғанға дейін әзірлеуші мен жасап шығарушы аталған дананың жұмыс бабындағы конструкторлық куәландыратын формуляр, паспорт немесе оларға балама құжатты ресімдейді. Әуе кемесін мемлекеттік сынау көрсетілген құжаттар болған жағдайда ғана басталады.

6. Заводские испытания образца гражданского воздушного судна проводятся по готовности экземпляра воздушного судна, его компонентов и систем к проведению испытаний.
7. Разработчик направляет в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации информацию, отчеты о метрологическом обеспечении и техническую документацию о готовности образца воздушного судна к проведению заводских испытаний.
8. Заводские испытания проводятся в целях:
1) доведения конструкции образца гражданского воздушного судна, его характеристик и эксплуатационной документации до соответствия нормам летной годности в ожидаемых условиях эксплуатации;
2) установления типовой конструкции особо ответственных функциональных систем гражданского воздушного судна (планер, шасси, система управления, аэродинамические характеристики, тормозная, гидравлическая, электрическая и другие системы), влияющих на летную годность;
3) установления возможности предъявления гражданского воздушного судна для проведения государственных испытаний.
9. Программа заводских испытаний, включая лабораторные, стендовые, наземные, летные и специальные испытания, разрабатываются и утверждаются разработчиком в течение 15 (пятнадцати) календарных дней с момента ее регистрации.
10. Если установлено, что при выявленных несоответствиях и недостатках образца гражданского воздушного судна дальнейшее проведение заводских испытаний связано с риском, уполномоченная организация в сфере гражданской авиации принимает решение о приостановке испытаний. Заводские испытания возобновляются после устранения разработчиком выявленных несоответствий и представления подтверждающих документов.
11. Государственные испытания образца гражданского воздушного судна проводятся в соответствии с планом, утвержденным разработчиком с участием уполномоченной организации в сфере гражданской авиации. О сроках проведения государственных испытаний разработчик оповещает уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации за 5 (пять) календарных дней до начала испытаний. По результатам государственных испытаний уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации и разработчиком готовится в произвольной форме совместное заключение.
Эксплуатационные испытания образца гражданского воздушного судна проводятся разработчиком в различных климатических (физических) условиях в соответствии с графиком, разработанным и утвержденным разработчиком.
12. По завершению заводских, государственных и эксплуатационных испытаний разработчик направляет в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации следующие документы:

6. Әуе кемесінің үлгісін зауыттық сынақтар әуе кемесі данасының, оның компоненттері мен жүйелерінің сынақ жүргізуге дайындығы бойынша жүргізіледі.
7. Әзірлеуші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға метрологиялық қамтамасыз ету туралы ақпарат, есептер және әуе кемесі үлгісінің зауыттық сынақтар жүргізуге дайындығы туралы техникалық құжаттама жібереді.
8. Зауыттық сынақтар:
1) әуе кемесі үлгісінің, оның сипаттамаларын және пайдалану құжаттамасын күтілетін пайдалану жағдайындағы ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкестікке жеткізу;
2) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығына әсер ететін айрықша жауапты функционалдық жүйелерінің (планер, шасси, басқару жүйесі, аэродинамикалық сипаттамалар, тежегіш, гидравликалық және басқа да жүйелер) үлгі конструкциясын белгілеу;
3) мемлекеттік сынауды жүргізу үшін әуе кемесін әкелу мүмкіндігін белгілеу мақсатында жүргізіледі.
9. Зертханалық, стендтік, жер үстіндегі, ұшудағы және арнайы сынауды қоса алғанда, зауыттық сынаудың бағдарламасын әзірлеуші әзірлейді және ол тіркелген сәттен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.
10. Егер әуе кемесі үлгісінің анықталған сәйкессіздіктері мен кемшіліктері кезінде зауыттық сынақтарды одан әрі жүргізу тәуекелмен байланысты екендігі белгіленсе, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым сынақтарды тоқтата тұру туралы шешім қабылдайды. Зауыттық сынақтар әзірлеуші анықталған сәйкессіздіктерді жойып, растау құжаттарын ұсынғаннан кейін қайта жаңартылады.
11. Әуе кемесінің үлгісін мемлекеттік сынау азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның қатысуымен әзірлеуші бекіткен жоспарға сәйкес жүргізіледі. Мемлекеттік сынау жүргізілетін мерзімдер туралы әзірлеуші сынау басталғанға дейін күнтізбелік 5 (бес) күн бұрын азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымды хабардар етеді. Мемлекеттік сынаудың нәтижесі бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым мен әзірлеуші еркін нысанда бірлескен қорытынды дайындайды.
Әуе кемесінің үлгісін пайдаланып сынауды әзірлеуші әзірлеген және бекіткен кестеге сәйкес әзірлеуші әртүрлі климаттық физикалық жағдайларда өткізеді.
12. Зауыттық, мемлекеттік және пайдаланып сынау аяқталғаннан кейін әзірлеуші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға мынадай құжаттарды:

1) таблицу соответствия образца гражданского воздушного судна нормам летной годности, скорректированную по результатам заводских и эксплуатационных испытаний, утвержденных разработчиком;
2) комплект эксплуатационной документации, уточненный по результатам заводских, государственных и эксплуатационных испытаний;
3) уведомление о том, что контрольный и текущие комплекты рабочей конструкторской документации образца воздушного судна (указываются номера комплектов) откорректированы по результатам заводских и эксплуатационных испытаний, отражают типовую конструкцию образца гражданского воздушного судна, пригодны для серийного производства образца гражданского воздушного судна данного типа, утверждены и хранятся у разработчика и изготовителя.
13. Эксплуатант вводит какие-либо изменения в конструкцию и эксплуатационную документацию только по согласованию этих изменений с держателем Сертификата типа.
14. На гражданские воздушные суда распространяются требования к охране окружающей среды, установленные Приложением 16 к Конвенции о международной гражданской авиации (Чикаго, 1944 года) (далее - Конвенция).
15. Требования к охране окружающей среды включаются в сертификационные нормы гражданского воздушного судна в качестве самостоятельных разделов.
16. Соответствие образца гражданского воздушного судна требованиям к охране окружающей среды удостоверяется Сертификатом типа воздушного судна по шуму на местности. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации признает сертификаты по эмиссии двигателей, выданные государством разработчика, а также сертификаты по эмиссии, выданные уполномоченной сертифицирующей организацией другого государства при условии, что требования, в соответствии с которыми производилась сертификация, являются не менее строгими, чем положения, содержащиеся в томе 2 Приложения 16 к Конвенции.
Глава 2. Порядок сертификации и выдачи сертификата типа
Параграф 1. Проведение сертификации
17. Гражданское воздушное судно новой конструкции (нового типа), предназначенное для серийного производства, подлежит сертификации уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации на соответствие его действующим в Республике Казахстан нормам летной годности и должно иметь выданный уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации сертификат типа после прохождения им заводских, государственных и эксплуатационных испытаний.
18. Для проведения сертификационных работ и выдачи сертификата типа проводится в соответствии с требованиями документа ИКАО "Руководство по летной годности" (Doc. 9760) разработчик подает в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicensе.kz заявку в произвольной форме с представлением следующих документов:

1) әуе кемесі үлгісінің әзірлеуші бекіткен ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігінің зауыттық және пайдаланып сынау нәтижелері бойынша түзетілген кестесін;
2) зауыттық, мемлекеттік және пайдаланып сынау нәтижелерi бойынша нақтыланған пайдалану құжаттамасының жиынтығын;
3) әуе кемесi үлгiсiнiң жұмыс бабындағы конструкторлық құжаттамасының бақылау және ағымдағы жиынтықтары (жиынтықтардың нөмiрлерi көрсетiледi) зауыттық және пайдаланып сынау жұмыстарының нәтижелерi бойынша түзетiлгенi, әуе кемесi үлгiсiнiң үлгiлiк конструкциясын көрсететiнi, осы үлгiдегi әуе кемесiнiң үлгiсiн сериялық шығару үшiн жарамды екенi, бекiтiлгенi және өтiнiш берушi мен дайындаушыда сақталатыны туралы хабарламаны жібереді.
13. Пайдаланушы конструкцияға және пайдалану құжаттамасына қандай да бір өзгерістерді осы өзгерістерді тек Үлгі сертификатын ұстаушымен келісім бойынша ғана енгізеді.
14. Әуе кемелеріне Халықаралық азаматтық авиация туралы конвенцияның (Чикаго, 1944 ж.) (бұдан әрі – Конвенция) 16-қосымшасында белгіленген қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптар қолданылады.
15. Қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптар әуе кемесінің сертификаттау нормаларына дербес бөлімдер ретінде енгізіледі.
16. Әуе кемесі үлгісінің қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптарға сәйкестігі жергілікті жердегі шуыл бойынша әуе кемесінің Үлгі сертификатымен куәландырылады. Әзірлеуші мемлекетпен берілген Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым, қозғалтқыш эмиссиялары жөніндегі сондай-ақ басқа мемлекеттің уәкілетті сертификаттайтын ұйымы берген эмиссиялары жөніндегі сертификатты оған сәйкес сертификация жүргізілген талаптар Конвенцияға 16-қосымшаның 2-томында жазылған ережеге қарағанда қатаң емес болып табылатын жағдайда сертификаттарды таниды.
2-тарау. Сертификаттау және үлгі сертификатын беру тәртібі 1-параграф. Сертификаттауды жүргізу
17. Сериялы шығаруға арналған жаңа конструкциядағы (жаңа үлгiдегi) азаматтық әуе кемесiнің Қазақстан Республикасында қолданылып жүрген ұшуға жарамдылығының нормаларына сәйкестiгiн азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым сертификаттауға тиіс және ол зауыттық, мемлекеттік және пайдалану сынақтарынан өткеннен кейiн оның азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым берген үлгi сертификаты болуға тиіс.
18. Сертификаттау жұмыстарын жүргiзу және үлгi сертификатын беру үшiн "Ұшу жарамдылығы бойынша нұсқау" (Doc. 9760) ИКАО құжатының талаптарына сәйкес өтiнiш берушi азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi ұйымға www.egov.kz, www.elicens "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы еркін нысанда мынадай құжаттарды:

1) руководство по летной эксплуатации;
2) формуляры;
3) чертежи (эскизы) основных силовых узлов, в том числе узлов крепления крыла, оперения, двигателя, шасси, с указанием основных размеров и марки материала;
4) схемы топливной и тормозной систем, электрооборудования, системы управления;
5) фотографии образца (спереди, сбоку, сзади); сверху;
6) техническую документацию с кратким описанием схем, систем, основных характеристик, ожидаемых условий эксплуатации и ограничений, в диапазоне которых будет сертифицирован образец, а также перечень глав, разделов и пунктов норм летной годности, распространяемых на данный образец, специальных технических условий, касающихся его летной годности и требований к охране окружающей среды;
7) копию документа, подтверждающего уплату сбора за сертификацию типа гражданского воздушного судна.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства". Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации проводит сертификацию образца воздушного судна.
Параграф 2. Признание сертификата типа, выданных иностранным государством
19. Сертификат типа, выданный иностранным государством, международной организацией в сфере гражданской авиации, осуществляющей сертификацию воздушных судов, признается уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации при условии, что требования в соответствии с которыми выдан сертификат типа, соответствует стандартам Международной организации гражданской авиации (далее – ИКАО) и нормам летной годности, установленным в Республике Казахстан.
Параграф 3. Сертификационное обследование
20. Сертификационное обследование осуществляется с использованием инструктивного материала, разработанного уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации для авиационных инспекторов.
21. При проведении сертификационного обследования проверяются:
1) типовая конструкция ВС;
2) оборудование, установочные узлы и т.д.;
3) летно-техническая характеристика;
4) документацию летных испытании;
5) эксплуатационные ограничения;
6) чертежи и спецификации конфигурации изделия и оборудования.
22. Обследование производится с целью определения соответствия конструкции требованиям Нормы летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 367 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12038, опубликован 8 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").

1) ұшуда пайдалану жөніндегі нұсқаулықты;
2) формулярларды;
3) материалдың негiзгi мөлшерi мен маркасы көрсетiлген негiзгi күш тораптарының, оның iшiнде қанатын бекiту, тiрек тораптарының, қозғалтқыштың, шассидiң сызбаларын (эскиздерiн);
4) отын және тежегiш жүйесiнiң, электр жабдығының, басқару жүйесiнiң схемаларын;
5) үлгiнiң фотосуреттерiн (алдынан, жанынан, артынан);
6) схемалар, жүйелер, негiзгi сипаттамалар, пайдаланудың межеленген шарттары мен диапозонында үлгi сертификатталатын шектеулер қысқаша баяндалған техникалық құжаттаманы, сондай-ақ ұшуға жарамдылық нормаларының осы үлгiге қолданылатын тарауларының, бөлiмдерi мен тармақтарының, оның ұшуға жарамдылығына қатысты арнайы техникалық шарттардың және қоршаған ортаны қорғауға қойылатын талаптардың тiзбесi;
7) азаматтық әуе кемесінің үлгісін сертификаттағаны үшін алымның төленгенін растайтын құжаттың көшірмесін ұсына отырып өтiнiш бередi.
Жеке тұлғаны куәландыратын, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді қызмет көрсетуші "электронды үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік информациялық жүйелерден алады. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым әуе кемесінің үлгі сертификатын жүргізеді.
2-параграф. Шет мемлекетімен берілген үлгі сертификатты тану
19. Әуе кемесінің сертификациясын жүзеге асыратын азаматтық авиация саласындағы халықаралық ұйыммен, шет мемлекет берген үлгі сертификаты азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым, оған сәйкес үлгі сертификаты берілген талаптар Халықаралық азаматтық авиация ұйымының (бұдан әрі – ИКАО) талаптары мен стандарттарына және Қазақстан Республикасында белгіленген ұшу жарамдылығы нормаларына сәйкес болған жағдайда таниды.
3-параграф. Сертификаттық тексеру
20. Авиациялық инспекторлар үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым әзірлеген нұсқамалық материалды пайдалана отырып сертификаттық зерттеу жүргізіледі.
21. Сертификаттық зерттеуді жүргізу кезінде мыналар жүзеге асырылады:
1) әуе кемесінің үлгілік конструкциясы;
2) жабдықтың, бекітілетін тораптар және тағы басқалар;
3) ушу-техникалық сипаттамасы;
4) ұшуды сынау құжаттамасы;
5) пайдалану шектеулері;
6) жабдықтың және өнімнің кескіндерінің сызбалары мен ерекшеліктері.
22. Тексеру Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушысының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 367 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларының талаптарына конструкциялардың сәйкестігін айқындау мақсатында жүргізіледі. (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12038 болып тіркелген, 2015 жылғы 8 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған)

23. По результатам проведенных работ уполномоченная организация в сфере гражданской авиации составляет акт (далее - Акт) о соответствии (несоответствии) образца воздушного судна нормам летной годности по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам в двух экземплярах с указанием фактического состояния образца воздушного судна, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) выдачи Сертификата типа, один экземпляр акта передается разработчику.
24. В случае выявления несоответствий при проведении сертификационного обследования образца воздушного судна нормам летной годности, разработчик в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня подписания акта представляет по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам корректирующих действий по их устранению для утверждения уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации.
После устранения несоответствий, разработчик представляет в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации о выполнении корректирующих действий в установленные планом сроки с приложением подтверждающей документации.
25. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации принимает решение о выдаче Сертификата типа при условии, что воздушное судно соответствует нормам летной годности.
Параграф 4. Выдача (отказ в выдаче) сертификата типа
26. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации на основании положительных результатов заводских, государственных и эксплуатационных испытаний, устанавливающих соответствие типовой конструкции образца воздушного судна нормам летной годности, в течение 22 (двадцати двух) рабочих дней с момента получения акта выдает Сертификат типа.
27. Сертификат типа выдается по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам. К Сертификату типа прилагается карта данных по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, которая содержит информацию о типовой конструкции образца, эксплуатационных ограничениях и других условиях, касающихся летной годности образца. Сертификат типа выдается на неограниченный срок.
28. В случае снятия с эксплуатации образца воздушного судна решением уполномоченной организации в сфере гражданской авиации Сертификат типа на данный образец аннулируется.
29. В случае изменения утвержденной конструкции типа (типовой конструкции) гражданского воздушного судна или его эксплуатационно-технической документации, влияющего на летную годность, этот тип воздушного судна подлежит дополнительной сертификации уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации для получения дополнения к сертификату типа.

23. Жүргізілген жұмыстардың нәтижесi бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi ұйым осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша екi данада әуе кемесі үлгісінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестiгi (сәйкессіздігі) туралы акт жасайды, онда әуе кемесі үлгісінің нақты жай-күйі, тұжырымдар, ұсынымдар және Үлгі сертификатын беру мүмкiндiгi (мүмкiн еместiгi) туралы қорытынды көрсетiледі, актінің бір данасы өтініш
24. Әуе кемесінің үлгісін ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкессіздігі сертификаттық тексеру кезінде анықталған жағдайында, әзірлеуші күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде актіге қол қойылған күнінен бастап осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымымен бекіту үшін анықталған бұзушылықтарды жою жөніндегі түзету іс-қимылдарының жоспарын ұсынады.
Бұзушылықтар жойылғаннан кейін, әзірлеуші азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымға тексеру үшін жоспардың бекітілген мерзімімен түзету іс-қимылдары орындалуы туралы және растайтын құжаттардың қосымшаларын ұсынады.
25. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымы Үлгі сертификатын беруі туралы шешімді әуе кемесі ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкес келген кезде ғана қабылдайды.
4-параграф. Үлгі сертификатын беру (беруден бас тарту)
26. Азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi ұйым зауыттық, мемлекеттік және пайдаланып сынаудың әуе кемесі үлгiсінiң үлгiлiк конструкциясының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестiгiн белгiлейтiн оң нәтижелерінің негiзiнде әуе кемесі үлгісінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі туралы актіні алған сәттен бастап күнтiзбелiк 22 (жиырма екі) жұмыс күн iшiнде үлгi сертификатын бередi.
27. Үлгі сертификаты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі. Үлгі сертификатына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес деректер картасы қоса беріледі, ол үлгінің үлгілік конструкциясы, үлгінің ұшуға жарамдылығына қатысты пайдалануды шектеу және басқа да шарттар туралы ақпаратты қамтиды. Үлгі сертификаты шектелмеген мерзімге беріледі.
28. Әуе кемесінің үлгісін пайдаланудан алған жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым шешімімен осы үлгіге Үлгі сертификаты күші жойылады.
29. Азаматтық әуе кемесі үлгісінің бекітілген конструкциясы (үлгілік конструкциясы) немесе пайдалану - техникалық құжаттамасы өзгеріп, ол ұшуға жарамдылығына әсер еткен жағдайда, әуе кемесінің бұл түрін үлгі сертификатын қосымша алу үшін азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым қосымша сертификаттауға тиіс.

30. Для выдачи дополнительного сертификата типа (ДСТ) на главные изменения в типовой конструкции воздушного судна для разработчиков модификаций ВС, не являющихся первоначальным его разработчиком, необходимым условием выдачи (или признания) ДСТ является наличие соглашения между разработчиком воздушного судна и разработчиком на ДСТ о разделении ответственности за авторское сопровождение.
31. Отказ в выдаче Сертификата типа производится в случаях, если:
1) представленный разработчиком пакет документов не соответствует пункта 20 настоящих Правил;
2) не соответствует результат заводских, государственных и эксплуатационных испытаний, устанавливающих соответствие типовой конструкции образца воздушного судна нормам летной годности.
32. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения документов разработчика на выдачу Сертификата типа проверяет полноту представленных документов.
В случае представления разработчиком неполного пакета документов в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации в указанные сроки дает мотивированный ответ об отказе в дальнейшем рассмотрении заявления.
Параграф 5. Приостановление действия сертификата типа
33. Уполномоченная организация в сфере гражданской авиации приостанавливает действие Сертификата типа в случае выявления недостатков, угрожающих безопасности полетов до устранения таких недостатков.
34. В случае приостановления действия Сертификата типа уполномоченная организация в сфере гражданской авиации незамедлительно информирует о принятом решении разработчика и эксплуатантов, эксплуатирующих данный тип воздушного судна, а также службу аэронавигационной информации.
35. Возобновление действия Сертификата типа осуществляется уполномоченной организацией в сфере гражданской авиации только после устранения разработчиком выявленных недостатков и проведения заводских, государственных и эксплуатационных испытаний, подтверждающих соответствие образца воздушного судна требованиям норм летной годности.
Приложение 1
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата типа
Форма
Акт о соответствии (несоответствии) образца воздушного судна нормам
летной годности
В соответствии с приказом ___________________________________________
(наименование уполномоченной организации в сфере гражданской авиации)
"___" ________ 20 __ года № ____ комиссией в составе:
Председатель: ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Члены комиссии: __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
_________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
По результатам экспертизы эксплуатационной документации и
оценки летной годности образца воздушного судна _____________________________
Текст заключения:
_________________________________________________________________________
Председатель: ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Члены комиссии: __________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
_________________________________________________________________________
С актом ознакомлен:
Руководитель организации __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Приложение 2
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата типа
Форма
Символ
Наименование уполномоченной организации
Адрес уполномоченной организации
__________________________________________________________
(наименование уполномоченной организации в сфере гражданской авиации)
Сертификат типа
№ _______
Настоящий сертификат выдан __________________________________________
(наименование организации/юридического лица)
Удостоверяется, что типовая конструкция _____________________________________
(наименование образца авиационной техники)
соответствует нормам летной годности гражданских воздушных судов.
Основные эксплуатационные ограничения и характеристики типа
содержатся в карте данных, которая является неотъемлемой частью настоящего
сертификата.
место печати                   Должностное лицо уполномоченной организации
в сфере гражданской авиации
________________________________________________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при наличии), должность)
Дата выдачи: "___" _________ 20__ г.
Приложение 3
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата типа
Форма
Карта данных Общие сведения

30. Бастапқы әзірлеуші болып табылмайтын ӘК модификациясын әзірлеушілер үшін әуе кемесінің үлгі конструкциясындағы басты өзгерістерге қосымша үлгі сертификатын (ҚҮС) беру үшін ҚҮС берудің (немесе танудың) қажетті шарты әуе кемесін әзірлеуші мен өтінім беруші арасында ҚҮС-на авторлық сүйемелдеу үшін жауапкершілікті бөлу туралы келісімнің болуы қажет.
31. Әуе кемесі үлгі сертификатын беруден бас тарту мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1) ұсынған әзірлеуші құжаттар пакетінің Қағидалардың 20-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
2) зауыттық, мемлекеттік және пайдаланып сынаудың нәтижесі әуе кемесі үлгiсінiң үлгiлiк конструкциясына сәйкестігін белгілейтін ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкес келмеуі.
32. Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымы үлгі сертификатын беру кезінде әзірлеушінің құжаттарын алған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде үлгі сертификатын беруге ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеруге міндетті.
Әзірлеуші құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған жағдайда, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымы көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан уәжді түрде бас тарту туралы жауапты береді.
5-параграф. Үлгі сертификатының қолданысын тоқтата тұру
33. Ұшу қауіпсіздігіне қауіп төндіретін кемшіліктер табылған жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым үлгі сертификатының қолданысын тоқтата тұрады.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым ұшу қауіпсіздігіне қауіп төнген кемшіліктерді анықтаған жағдайында, аталған кемшіліктерді жойғанға дейін Үлгі сертификатының күші тоқтата тұрады.
34. Үлгі сертификатының қолданысы тоқтатыла тұрған жағдайда азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйым қабылданған шешім туралы әуе кемесінің осы үлгісін пайдаланатын әзірлеуші мен пайдаланушы, сонымен сондай-ақ аэронавигациялық ақпарат қызметіне дереу хабарлайды.
35. Әзiрлеушi анықталған кемшiлiктердi жойып, әуе кемесi үлгісінiң ұшуға жарамдылық нормаларының талаптарына сәйкестiгiн растайтын зауыттық, мемлекеттік және пайдаланып сынау өткiзілгеннен кейiн ғана Үлгi сертификатының қолданысын қалпына келтiрудi азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi ұйым жүзеге асырады.
Сертификаттау және үлгi
сертификатын беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Әуе кемесi үлгiсiнiң ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестiгi (сәйкес еместігі) туралы акті
_________________________________________________________________
(азаматтық авиация саласындағы уәкiлеттi ұйымның атауы)
20__ жылғы "___" № _____ бұйрығына сәйкес мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға:
_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Комиссия мүшелерi: ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Әуе кемесі үлгісінің пайдалану құжаттамасын сараптау және ұшуға жарамдылығын
бағалау нәтижелері бойынша _______________________
Қорытындының мәтiнi: __________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Төраға: ____ __________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Комиссия мүшелерi: ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
___________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Актiмен таныстым:
АТ және ТҚ Ж бойынша ұйым басшысы _____________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Сертификаттау және үлгi
сертификатын беру
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Рәміз Уәкілетті ұйымның атауы Уәкілетті ұйымның мекенжайы _________________________________________________________________ (Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті ұйымның атауы) ҮЛГІ СЕРТИФИКАТЫ № ______
Осы сертификат_________________________________________ берілді
(ұйымның/заңды тұлғаның атауы)
_________________________________________ үлгілік конструкциясы
(әуе кемесі үлгісінің атауы)
азаматтық әуе кемелерінің ұшуға жарамдылығы нормаларына сәйкестігін куәландырады.
Үлгінің негізгі пайдалану шектеулері мен сипаттамаларын ол осы сертификаттың
ажырамас бөлігі болып табылатын деректер картасында қамтылады.
МО
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті
ұйымның қызметкері ____________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы)
Берілген күні: 20__ж. "__" _______
Сертификаттау және үлгi
сертификатын беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Деректер картасы Жалпы мәліметтер

1. Тип воздушного судна ___________________________________________
2. Модель воздушного судна ________________________________________
3. Изготовитель ___________________________________________________
4. Место изготовления _____________________________________________
5. Особенности изготовления ________________________________________
6. Минимальный состав экипажа _____________________________________
7. Максимальное число пассажиров __________________________________
8. Максимальное количество багажа __________________________________
9. Максимальное количество груза ___________________________________
Геометрические данные
1. Размах крыла, м _________________________________________________
2. Площадь крыла, кв. м ____________________________________________
3. САХ, м ________________________________________________________
4. Сужение крыла __________________________________________________
5. Угол установки крыла, град. ______________________________________
6. Угол поперечного V крыла, град. __________________________________
7. Тип профиля крыла и относительная толщина, % _____________________
8. Площадь элеронов, кв. м ______ размах элеронов, м __________________
9. Площадь закрылков, кв. м _______ размах закрылков, м _______________
10. Размах горизонтального оперения, м ______________________________
11. Площадь горизонтального оперения, кв. м _________________________
12. Плечо горизонтального оперения, м _______________________________
13. Угол установки стабилизатора, град. ______________________________
14. Площадь руля высоты, кв. м ______________________________________
15. Угол отклонения руля высоты, град.: вверх _______ вниз _____________
16. Площадь вертикального оперения, кв. м ___________________________
17. Плечо вертикального оперения, м _________________________________
18. Площадь руля направления, кв. м _________________________________
19. Углы отклонения руля направления, град.: влево ______ вправо _______
20. Длина фюзеляжа, м _____________________________________________
21. Ширина / высота фюзеляжа по кабине пилота, м ____________________
22. Колея / база шасси, м ___________________________________________
23. Размер колес, мм: основного ______ носового (хвостового) ___________
Весовые данные
1. Вес пустого воздушного судна, кг __________________________________
2. Центровка пустого, % САХ _______________________________________
3. Максимальный взлетный вес, кг ___________________________________

1. Әуе кемесінің үлгісі___________________________________________
2. Әуе кемесінің моделі__________________________________________
3. Дайындаушы__________________________________________________
4. Дайындау орны_______________________________________________
5. Дайындаудың ерекшеліктері___________________________________
6. Экипаждың ең аз құрамы______________________________________
7. Жолаушылардың ең көп саны___________________________________
8. Багаждың ең көп саны________________________________________
9. Жүктің ең көп саны__________________________________________
Геометриялық деректер
1. Қанаттың құлашы, м _________________________________________
2. Қанаттың алаңы, шаршы м ____________________________________
3. ОАХ, м _____________________________________________________
4. Қанаттың тарылуы____________________________________________
5. Қанат қондырғысының бұрышы, градус__________________________
6. Көлденең V қанатының бұрышы, градус ________________________
7. Қатаң бейінінің үлгісі және салыстырмалы қалыңдығы, % ______
8. Элерондардың алаңы, шаршы м ________элерондардың құлашы, м
_______________________________________________________________
9. Жалғасқанатшалардың алаңы, шаршы м _________________________
Жалғасқанатшалардың құлашы, ___________________________________
10. Келденең қанаттанудың құлашы, м ___________________________
11. Көлденең қанаттанудың алаңы, шаршы м ______________________
12. Көлденең қанаттанудың иығы, м _____________________________
13. Тұрақтандырғыш орнату бұрышы, градус ______________________
14. Жоғары руль алаңы, шаршы м ________________________________
15. Жоғары рульдің ауытқу бұрышы, градус: жоғары ________ төмен
_______________________________________________________________
16. Тігінен қанаттану алаңы, шаршы м __________________________
17. Тігінен қанаттану иығы, м _________________________________
18. Бағыттау рулінің алаңы, шаршы м ___________________________
19. Бағыттау рулінің ауытқу бұрышы, градус: солға ________ оңға
_______________________________________________________________
20. Фюзеляждың ұзындығы, м ____________________________________
21. Фюзеляждың ұшқыш кабинеті бойынша ені/биіктігі, м__________
22. Шассидің колеясы/базасы, м ________________________________
23. Дөңгелектердің мөлшері, мм: негізгі _____________ басындағы
(ұшындағы)_____________________________________________________
Салмақ деректері
1. Бос әуе кемесінің салмағы, кг ______________________________
2. Бос тепе-теңдікте, % ОАХ ___________________________________
3. Ең көп ұшу салмағы, кг _____________________________________

4. Посадочный вес, кг ______________________________________________
5. Диапазон полетных центровок, % САХ _____________________________
6. Заправка топлива, кг _____________________________________________
7. Заправка масла __________________________________________________
8. Полезная нагрузка, кг ____________________________________________
Силовая установка
1. Тип и модель двигателя __________________________________________
2. Максимальная мощность, л.с. _____________________________________
3. Обороты двигателя, об/мин _______________________________________
4. Диаметр воздушного винта, м _____________________________________
5. Угол установки лопастей, град. ____________________________________
6. Статическая тяга винта, кг ________________________________________
7. Особенности силовой установки (наличие редуктора, доработки двигателя и т.д.)
___________________________________________________
Летные характеристики
1. Длина разбега в штиль, м _________________________________________
2. Максимальная скорость горизонтального полета, км/ч _______________
3. Крейсерская скорость, км/ч _______________________________________
4. Скороподъемность у земли, м/с ____________________________________
5. Скорость сваливания, км/ч ________________________________________
6. Скорость отрыва при взлете, км/час _______________________________
7. Скорость посадочная, км/час ______________________________________
Приложение 4
к Правилам сертификации и
выдачи сертификата типа
Форма
План корректирующих действий
Пункт
Требование Нормативного-правового акта
Несоответствия
Срок устранения
Корректирующее действие
Документы
Дата закрытия
Примечание: колонка серого цвета составлена для комментариев и ответа проверяемого организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
Графа для должностного лица уполномоченного органа в сфере гражданской авиации либо лица им уполномоченного:
Принятие решения по закрытию несоответствий
Комментарии
Подпись:
Дата:
Фамилия имя отчество (при наличии):

4. Қону салмағы, кг ___________________________________________
5. Ұшу тепе-теңдіктеларының диапазоны, % ОАХ __________________
6. Отын құю, кг _______________________________________________
7. Май құю ____________________________________________________
8. Пайдалы жүктеме, кг ________________________________________
Күш қондырғысы
1. Қозғалтқыштың үлгісі мен моделі ____________________________
2. Ең жоғары қуаты, а.к. ______________________________________
3. Қозғалтқыштың айналымы, айн./мин.___________________________
4. Әуе бұрандасының диаметрі, м _______________________________
5. Қалақ қондырғысының бұрышы, градус _________________________
6. Бұранданың статикалық тартуы, кг ___________________________
7. Күш қондырғысының ерекшеліктері (редуктордың, қозғалтқышты
пысықтаудың және т.б. болуы)___________________________________
Ұшу сипаттамалары
1. Штильдің екпіннің ұзындығы, м ______________________________
2. Көлденең ұшудың ең жоғары жылдамдығы, км/сағ._______________
3. Крейсер жылдамдығы, км/сағ._________________________________
4. Жерден көтерілу жеделдігі, м/с _____________________________
5. Құлау жылдамдығы, км/сағ.___________________________________
6. Ұшу кезінде жерден алшақтау жылдамдығы, км/сағ._____________
7. Қону жылдамдығы, км/сағ.____________________________________
Сертификаттау және үлгi
сертификатын беру
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Түзету іс-қимылдарының жоспары
Тармақ
Нормативтік құқықтық актілерге талаптар
Сәйкессіздік
Жою мерзімі
Түзету іс-қимылы
Құжаттар
Жабу күні
Ескертпе: тексерілетін авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның пікірлері мен жауаптары үшін сұр бояуы бар колонка жасалды.
Азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның лауазымды тұлғасы немесе оның уәкілеттік берген тұлғасы үшін баған :
Сәйкессіздіктерді жабу бойынша шешім қабылдау
Пікірлер
Қолы:
Күні:
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда Т.А.Ә.):