О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 545 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 августа 2019 года № 611. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 августа 2019 года № 19189
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 545 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13714, опубликован 23 августа 2016 года информационно-правовая система "Әділет") следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом.";
Правила перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
приложения 1 и 2 к указанному приказу исключить.
2. Комитету транспорта Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"__"___________20___ года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"__"___________20___ года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"__"___________20___ года
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"__"___________20___ года
Приложение
к приказу Министра
Индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
от 2 августа 2019 года № 611
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 30 апреля 2015 года № 545
Правила перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом

Жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 тамыздағы № 611 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 2 тамызда № 19189 болып тіркелді
"БҰЙЫРАМЫН:
"Жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын::
"Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
1. Қоса беріліп отырған "Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін темір жол көлігімен тасымалдау Қағидалары бекітілсін.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін тасымалдау Қағидалары" осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 1 және 2-қосымшалар алынып тасталсын
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Көлік комитеті Заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) Осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) Осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін қазақ және орыс тілдерінде "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Р. Скляр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
20__ жылғы "__"__________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
20__ жылғы "__"__________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
20__ жылғы "__"__________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
20__ жылғы "__"__________
Қазақстан Республикасы
Индустрия мен инфрақұрылым
министрінің
2019 жылғы 2 тамыздағы
№ 611 бұйрығына
қосымша
Инвестициялар және
даму министрінің
Қазақстан Республикасы
2015 жылғы 30 сәуірдегі
№ 545 бұйрығымен
бекітілген
Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін теміржол көлігімен тасымалдау қағидасы

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 34-15) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" (далее - Закон) и определяют порядок перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом.
2. Перевозка пассажиров, багажа, грузобагажа и почтовых отправлений железнодорожным транспортом в международном и транзитном сообщении через Республику Казахстан осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан и международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
3. В настоящих Правилах используются следующие определения и термины:
1) специальный поезд – поезд, назначаемый в рейс по специальным или разовым расписаниям в графике движения поездов по заявке физического или юридического лица;
2) специальный вагон – вагон, назначенный в рейс сверх установленной схемы формирования поезда регулярного сообщения или взамен вагона регулярного сообщения по заказу физического или юридического лица;
3) остановочный пункт – пункт, на котором осуществляется остановка пассажирского поезда, предназначенный исключительно для посадки и высадки пассажиров;
4) стоимость билета – часть стоимости проезда, которая определяется как сумма платежей, начисленных за перевозку пассажира по всем железным дорогам маршрута следования;
5) диспетчерский терминал (далее – ДТМ) – терминальное оборудование, предназначенное для автоматизации работы билетных касс, не оснащенных терминальным оборудованием системы "Экспресс";
6) поезд повышенной комфортности – состав поезда, сформированный из современных пассажирских вагонов с улучшенными потребительскими характеристиками;
7) проездной документ (билет) – документ, удостоверяющий заключение договора перевозки пассажира и дающий право на проезд в пассажирском поезде, который оформляется в бумажной или электронно-цифровой форме (электронный проездной документ);
8) пассажирский поезд – поезд, предназначенный для перевозки пассажиров во всех видах железнодорожных сообщений;
9) экспресс-перевозка пассажиров железнодорожным транспортом – перевозка пассажиров скоростными пассажирскими поездами, сформированными из вагонов, конструкционно предназначенных для курсирования со скоростями до 200 км/ч, осуществляющими минимальное число остановок с сокращением времени в пути следования;
10) стоимость проезда пассажиров – совокупность плацкартной и билетной частей;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін теміржол көлігімен тасымалдау қағидалары (бұдан әрі - Қағида) "Теміржол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңының (бұдан әрі - Заң) 14-бабының 2-тармағының 34-15) тармақшасына сәйкес әзірленді және жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін теміржол көлігімен тасымалдау тәртібін айқындайды.
2. Теміржол көлігімен Қазақстан Республикасы арқылы халықаралық және транзит қатынаста жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін тасымалдау Қазақстан Республикасының заңнамасына және Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
3. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар мен терминдер пайдаланылады:
1) арнайы поезд – рейске заңды немесе жеке тұлғалардың өтінімі бойынша поездардың қозғалыс кестесіндегі арнайы немесе бір жолғы кесте бойынша тағайындалатын поезд;
2) арнайы вагон – рейске тұрақты қатынастағы поезды қалыптастырудың белгіленген схемасынан тыс немесе жеке немесе заңды тұлғаның тапсырысы бойынша тұрақты қатынастағы вагонның орнына тағайындалған вагон;
3) аялдама пункті – жолаушылар поезының аялдауы жүзеге асырылатын, тек қана жолаушыларды отырғызуға және түсіруге арналған пункт;
4) билет құны – жолаушыларды жол жүру барысында барлық теміржол маршруттары бойынша тасымалдағаны үшін есептелетін төлем сомасы ретінде белгіленген жол жүру құнының бір бөлігі;
5) диспетчер терминалы (бұдан әрі – ДТМ) "Экспресс" жүйесінің терминал жабдықтарымен жабдықталмаған, билет касса жұмыстарын автоматтандыру үшін тағайындалған терминал жабдығы;
6) жайлылығы жоғары поезд - тұтыну сапасы жоғары қазіргі заман жолаушылар вагондарынан құрастырылған поезд құрамы;
7) жол жүру құжаты (билет) – жолаушыны тасымалдау шартының жасалғанын куәландыратын және жолаушылар поезымен жол жүру құқығын беретін, қағаз түрінде немесе электронды-цифрлық нысанда ресімделген құжат (электронды жол жүру құжаты);
8) жолаушылар поезы – жолаушыларды теміржол қатынасының барлық түрімен тасымалдауға арналған поезд;
9) жолаушыларды теміржол көлігімен экспресс-тасымалдау – жолаушылардың жол жүру уақытын қысқарта отырып, ең аз аялдама жасайтын, жасалу құрылымы сағатына 200 км дейінгі жылдамдықпен жүретін вагондардан құрастырылған жүрдек жолаушылар поездарымен тасымалдау;
10) жолаушылардың жол жүру құны – плацкарт және билет бөліктерінің жиынтығы;

11) мобильный терминал проводника (далее – МТП) – терминальное оборудование, программно-технический комплекс автоматизированной системы управления пассажирскими перевозками по оформлению, считыванию и проверке легитимности электронных проездных документов с выдачей посадочного талона;
12) скоростной поезд – состав поезда, сформированный из вагонов, конструкционно предназначенных для курсирования со скоростями до 200 км/ч, осуществляющими минимальное число остановок с сокращением времени в пути следования;
13) пригородный поезд – поезд, сформированный из моторвагонного подвижного состава (электро- или дизельпоезд) или пассажирских вагонов с местами для сидения, курсирующий в межобластном, межрайонном (внутриобластном, междугородном) и пригородном сообщениях;
14) посадочный талон – документ, удостоверяющий факт посадки и проезда пассажира в поезд по электронному проездному документу;
15) стоимость плацкарты – часть стоимости проезда, которая определяется за общее расстояние перевозки пассажира и включает в себя плату за пользование вагоном и обслуживание пассажира в пути следования;
16) населенность поезда – показатель использования пассажирами имеющихся мест в вагонах на всем пути следования поезда;
17) рейс – передвижение поезда с пункта формирования и до прибытия его обратно;
18) стандартный поезд – состав поезда, сформированный из пассажирских вагонов, отвечающих требованиям безопасного проезда, с минимальным набором сервисных услуг;
19) вагон беспересадочного сообщения – вагон, курсирующий с переприцепкой в составах двух и более поездов;
20) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в сфере железнодорожного транспорта, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, – межотраслевую координацию;
21) организованная группа пассажиров – группа из не менее 10 (десяти) пассажиров, следующих до одного пункта назначения, в одном пассажирском поезде, в том числе в вагонах различной категории;
22) организованная группа детей – организованная группа пассажиров, состоящая из детей в возрасте до 15 (пятнадцати) лет, осуществляющая поездку в сопровождении не менее одного ответственного взрослого лица на 10 (десять) детей и одного медицинского работника на группу;
23) фирменный поезд – категория пассажирского поезда, присваиваемая на добровольной основе при соответствии поезда Национальному стандарту в области предоставления услуг в пассажирских поездах Республики Казахстан.
24) согласованный поезд – поезд с учетом разницы не менее 1 (одного) часа между прибытием пассажира на станцию пересадки и его отправлением с этой станции до станции назначения

11) жолсеріктің мобильді терминалы (бұдан әрі – ЖМТ) – отырғызу талонын бере отырып, электронды жол жүру құжаттарын ресімдеу, санайтын және заңдылығын тексеру бойынша жолаушылар тасымалдарын басқарудың автоматтандырылған жүйесінің терминалдық жабдықы, бағдарламалық-техникалық кешен;
12) жүрдек поезд – жол жүру уақытын қысқарта отырып, ең аз аялдайтын жасалу құрылымы сағатына 200 км дейінгі жылдамдықпен жүретін вагондардан құрастырылған поезд құрамы;
13) қала маңы поезы – облысаралық, ауданаралық (облысішілік, қалааралық) және қала маңы қатынасында жүретін, мотор-вагонды жылжымалы құрамнан (электр немесе дизель поездан) немесе отыратын орындары бар жолаушылар вагондарынан құрастырылған поезд;
14) отырғызу талоны – жолаушының электронды жол жүру құжаты бойынша поезға отырғанын және жол жүргенін куәландыратын құжат;
15) плацкарт құны – жолаушылар тасымалданатын жалпы қашықтықпен белгіленетін вагонды пайдалану және жол жүру барысында жолаушыларға қызмет көрсету ақысын қамтитын жол жүру құнының бір бөлігі;
16) поездағы халық саны – жолаушылардың поездың барлық жол жүру бағыты бойынша вагондардағы орындарды пайдалану көрсеткіші.
17) рейс – поездың құрастыру пунктінен кері қайтқанға дейін жол жүруі;
18) стандарт поезд – жолда көрсетілетін сервистік қызмет түрі шағын, қауіпсіз жол жүру талаптарына жауап беретін жолаушылар вагондарынан құрастырылған поезд құрамы;
19) тікелей қатынайтын вагон - екі және одан да көп поездардың құрамдарында қайта тіркеумен жүретін вагон;
20) уәкілетті орган – теміржол көлігі саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
21) ұйымдасқан жолаушылардың тобы – бір жолаушылар поезымен, сондай-ақ санатты әртүрлі вагондарда межелі бір пунктке дейін бірге жүретін кемінде 10 жолаушыдан тұратын топ;
22) ұйымдасқан балалар тобы – жасы 15 ке жасқа дейінгі балалардан тұратын, кемінде бір жауапты ересек адамның 10 балаға және бір медициналық қызметкердің бір топқа ілесіп жүруімен жол жүруді жүзеге асыратын жолаушылардың ұйымдасқан тобы;
23) фирмалық поезд – поезд Қазақстан Республикасының жолаушылар поездарында қызметтер көрсету саласындағы ұлттық стандартқа сәйкес келген кезде ерікті негізде берілетін жолаушылар поезының санаты;
24) келісілген поезд-жолаушының қайта отырғызу станциясына келуі және оның осы станциядан межелі станцияға дейін жөнелтілуі арасындағы 1 сағаттан кем емес айырмашылықты ескеретін, поезд;

25) мобильный терминал ревизора (далее – МТР) - программно-технический комплекс по считыванию и проверке легитимности электронных проездных документов, с возможностью проведения ревизии, согласно нормативным документам Перевозчика.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определенных Законом.
4. Перевозка пассажиров, багажа и грузобагажа осуществляется по железнодорожным путям между железнодорожными станциями и остановочными пунктами, открытыми для выполнения операций по перевозкам пассажиров, багажа, грузобагажа.
Информация об открытии и закрытии станций и остановочных пунктов, изменении их наименований и характера, выполняемых ими коммерческих операций публикуется в соответствующих тарифных руководствах.
5. Национальная железнодорожная компания посредством автоматизированной системы управления пассажирскими перевозками (далее – АСУ) предоставляет уполномоченному государственному органу и (или) правоохранительным и специальным государственным органам сведения об оформленных и (или) забронированных билетах на железнодорожном транспорте с указанием маршрутов следования, данных пассажиров, в том числе о количестве проездных документов (билетов), приобретенных посредством интернет-ресурсов.
Предоставляемые сведения в информационной базе данных сохраняются не менее пяти лет.
Глава 2. Организация продажи, продления срока действия проездных документов (билетов) и работы билетных касс
6. Заключение договора перевозки пассажира удостоверяется проездным документом (билетом). При этом пассажир оплачивает свой проезд при заключении договора перевозки по тарифам перевозчика, а перевозчик обеспечивает его перевозку до станции назначения.
Перевозчик обеспечивает продажу проездных документов (билетов) на поезда своего формирования до указанной пассажиром станции назначения. Допускается организация продажи проездных документов (билетов) на поезда других перевозчиков на основании договоров, заключаемых в соответствии с Правилами организации продажи проездных документов (билетов) на железнодорожном транспорте в Республике Казахстан, утвержденными приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 сентября 2013 года № 742 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8853).
7. Продажа проездных документов (билетов) производится перевозчиком в железнодорожных билетных кассах. Продажа проездных документов (билетов), в том числе может осуществляться через билетные кассы пассажирских агентств, электронных терминалов и интернет-ресурсы.
На станциях, где отсутствуют билетные кассы, допускается продажа проездных документов (билетов) проводниками в пригородных поездах, а также в общих вагонах пассажирских поездов.
В пригородных поездах, за исключением поездов повышенной комфортности, допускается продажа проездных документов (билетов) проводниками.

25) ревизордың мобильді терминалы (бұдан әрі – РМТ) - Тасымалдаушының нормативтік құжаттарына сәйкес тексеру жүргізу мүмкіндігімен электронды жол жүру құжаттарын санайтын және заңдылығын тексеру жөніндегі бағдарламалық-техникалық кешен.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар Заңда айқындалған мәндерде қолданылады.
4. Жолаушыларды, багажды және жүк-багажды тасымалдау жолаушылары, багажбен, жүк багажды тасымалы жөніндегі операцияларды орындау үшін ашық теміржол станциялары мен аялдама пункттері арасындағы теміржолдар бойынша жүзеге асырылады.
Станциялар мен аялдама пункттерін ашылу және жабылу, олардың атаулары мен олар орындайтын коммерциялық операциялардың сипатының өзгертіндегі туралы ақпарат тиісті тарифтік басшылықтарда жарияланады.
5. Ұлттық темір жол компаниясы жолаушылар тасымалдарын басқарудың автоматтандырылған жүйесі (бұдан әрі – БАЖ) арқылы уәкілетті мемлекеттік органға және (немесе) құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдарға жол жүру бағыттарын, жолаушылардың деректерін көрсете отырып, теміржол көлігінде ресімделген және (немесе) брондалған билеттер туралы, оның ішінде интернет-ресурстар арқылы сатып алынған жол жүру құжаттарының (билеттерінің) саны туралы мәліметтерді ұсынады.
Ұсынылатын мәліметтер ақпараттық дерекқорда кемінде бес жыл сақталады.
2-тарау. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату, олардың жарамды мерзімін ұзарту және билет кассаларының жұмысын ұйымдастыру
6. Жолаушыны тасымалдау шартының жасалғандығы жол жүру құжатымен (билетпен) куәландырылады. Бұл ретте, жолаушы тасымалдау шарты жасалған жағдайда тасымалдаушы тарифіне сәйкес өз жол ақысын төлейді, ал тасымалдаушы оның межелі станцияға дейін тасымалдануын қамтамасыз етеді.
Тасымалдаушы жолаушы көрсеткен межелі станцияға дейін өзі құрастырған пойыздарға жол жүру құжаттарын (билеттер) сату жұмыстарын қамтамасыз етеді. Басқа тасымалдаушылардың пойыздарына жол жүру құжаттарын (билет) сату жұмыстарын ұйымдастыру Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2013 жылғы 23 қыркүйектегі № 742 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасындағы теміржол көліктеріне жол жүру құжаттарын (билет) сату жұмыстарын ұйымдастыру ережесіне сәйкес жасалған шарттардың негізінде рұқсат етіледі.
7. Жол жүру құжаттары (билеттері) тасымалдаушы тарапынан теміржол билет кассаларында сатылады. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату жұмыстары, жолаушылар агенттіктерінің билет кассалары, электронды терминал, сондай-ақ интернет-ресурстары арқылы да жүзеге асырылуы мүмкін.
Билет кассалары жоқ станцияларда жол жүру құжатын (билетті) қала маңы поездарында, сондай-ақ жолаушылар поездарының ортақ вагондардағы жолсеріктерге сатуға жол беріледі.
Жайлылығы жоғары поездарды қоспағанда, қала маңы поездарында жолсеріктерге жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатуға жол беріледі.

Билетные кассы функционируют на всех станциях и остановочных пунктах, где продается 50 (пятьдесят) и более проездных документов (билетов) в сутки. На станциях и остановочных пунктах, где продается менее 50 (пятидесяти) проездных документов (билетов) в сутки, решение об организации продажи проездных документов (билетов) принимается перевозчиком с учетом особенностей административно-территориальной единицы.
Время работы билетных касс на вокзалах (станциях) устанавливается исходя из местных условий и графика движения пассажирских поездов.
В зависимости от размера и характера пассажиропотока на станциях (вокзалах) могут выделяться специализированные кассы по продаже проездных документов (билетов) на все пассажирские поезда: по видам сообщений, для отдельных категорий населения и по выполняемым операциям.
8. Предварительная продажа проездных документов (билетов) на пассажирские поезда может осуществляться со станций формирования и оборота поезда:
на пассажирские поезда – не менее чем от 45 (сорока пяти) до 1 (одних) суток, за исключением заявок организованных групп пассажиров, особенность продажи которых отражена в пункте 79 настоящих Правил;
на пригородные поезда – от 10 (десяти) до 1 (одних) суток.
С промежуточной станции предварительная продажа производится в зависимости от режима продажи, установленного перевозчиком.
Продажа проездных документов (билетов) прекращается за 10 (десять) минут до отправления поезда.
Продажа проездных документов (билетов) на места в специализированном купе, предназначенного для проезда лиц с ограниченными возможностями производится в билетной кассе:
с момента открытия предварительной продажи до отправления поезда инвалидам 1 (первой) группы, с ограничением способности к самостоятельному передвижению, использующим для передвижения вспомогательные средства (тифлотрости, костыли, ходунки, кресло-коляски) и (или) помощь других лиц, в том числе детям-инвалидам до 18 (восемнадцати) лет, и лицам, не имеющим инвалидности, но следующим при неотложных поездках в (из) медицинской (-их) организации (-ий), а также сопровождающим их лицам;
за 7 (семь) суток до отправления поезда пассажирам с ограниченными возможностями остальных категорий инвалидности.
При этом оформление проездных документов (билетов) производится согласно пункту 12 настоящих Правил и при предъявлении документов, указанных в пункте 13, и документа, подтверждающего инвалидность, либо документа, выданного медицинским учреждением, в содержании которого указано, что пассажир нуждается в сопровождении.

Билет кассалары тәулігіне 50 (елу) және одан астам жол жүру құжаттары (билеттері) сатылатын барлық станциялар мен аялдау пункттерінде жұмыс істейді. Тәулігіне 50 (елу) жол жүру құжатынан (билеттен) кем сатылатын станциялар мен аялдау пункттерінде жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату жұмыстарын ұйымдастыру туралы шешімді тасымалдаушы әкімшілік-аумақтық бірліктің ерекшеліктерін ескере отырып қабылдайды.
Вокзалдардағы (станциялардағы) билет кассаларының жұмыс уақыты жергілікті жағдайларға және жолаушылар поездарының қозғалыс кестесіне сүйене отырып белгіленеді.
Станциялардағы (вокзалдардағы) жолаушылар айналымның көлемі мен сипатына байланысты кейбір жолаушылар поездарына жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату жөніндегі мамандандырылған кассалар: қатынас түрлері бойынша, халықтың жекелеген санаттары үшін және орындалатын операциялар бойынша бөлінуі мүмкін.
8. Жолаушылар поездарына жол жүру құжаттарын (билеттерін) алдын ала сату поезды құрастыру және айналым станцияларынан жүзеге асырылуы мүмкін:
жолаушылар поездарына - сатылу ерекшелігі осы Қағиданың 79-тармағында көрсетілген ұйымдасқан жолаушылар топтарының өтінімдерін қоспағанда, кемінде 45 (қырық бес) тәуліктен 1 (бір) тәулікке дейін;
қала маңы поездарына-10 (он) тәуліктен 1 (бір) тәулікке дейін сатылады.
Аралық станцияда алдын ала сату тасымалдаушы белгілеген сату режиміне байланысты жүргізіледі.
Жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату поездың жүруіне дейін 10 минут қалғанда тоқтатылады.
Мүмкіндігі шектеулі адамдардың жол жүруіне арналған арнайы купедегі орындарға жол жүру құжаттарын (билеттерін) сату билет кассасында жүргізіледі:
қозғалу үшін қосалқы құралдарды (тифлотаяқтар, балдақтар, жетек арбалар, кресло-арбалар) және (немесе) басқа адамдардың, көмегін пайдаланатын, оның ішінде 18 жасқа дейінгі мүгедек балаларға және мүгедектігі жоқ, бірақ медициналық ұйымға (- дарға), сондай-ақ оларды алып жүретін адамдарға өздігінен жүріп-тұру қабілетін шектей отырып, 1-топтағы мүгедектерге поезд жөнелтілгенге дейін алдын ала сату ашылған сәттен бастап мүгедеке адамдардың қалған санаттағы мүмкіндігі шектеулі жолаушыларға поезд жөнелтілгенге дейін 7 тәулік бұрын жүргізіледі.
Бұл ретте жол жүру құжаттарын (билеттерін) ресімдеу осы Қағидалардың 12-тармағына және 13-тармақта көрсетілген құжаттарды және мүгедектігін растайтын құжатты не құрамында жолаушы ілесіп жүруді қажет ететіні көрсетілген медициналық мекеме берген құжатты көрсеткен кезде жүргізіледі.

9. Пассажир приобретает проездной документ (билет) в вагон и поезд любой категории до любой станции, открытой для пассажирских операций, по маршруту следования поезда.
При отсутствии прямого поезда до станции назначения пассажира оформляется второй проездной документ на следующий (согласованный) поезд от станции назначения, указанной в первом проездном документе (пункт пересадки). Оформление проездных документов (билетов) на согласованные поезда осуществляется с учетом разницы не менее 1 (одного) часа между прибытием и отправлением согласованных поездов в пунктах пересадки.
Продажа проездных документов (билетов) в вагоны беспересадочного сообщения производится с приоритетом пассажирам, следующим до пунктов назначения этих вагонов или пунктов, расположенных на участке отклонения от основного маршрута следования поезда. При этом продажа проездных документов (билетов) пассажирам, следующим до любой из станций, расположенных до пункта отклонения поезда, производится за 72 (семьдесят два) часа до отправления поезда с пункта формирования.
10. Билетная касса отказывает в продаже проездных документов (билетов) в поезд, если в нем не имеется свободных мест.
Допускается приобретение пассажиром проездных документов (билетов) всех мест одного купе. В этом случае пассажир оплачивает стоимость проезда по полному тарифу по общему количеству приобретенных мест в купе. При этом не допускается проезд лиц, не указанных в проездном документе (билете).
Не допускается оформление проездных документов (билетов) более четырех мест на один поезд на одно лицо, за исключением специальных перевозок. На одном бланке проездного документа (билета) оформляется проезд на одного человека.
11. Продажа проездных документов (билетов) пассажирам сверх имеющегося в вагоне количества мест не допускается.
12. Оформление проездных документов (билетов) производится в АСУ, в том числе в фискализированной компьютерной системе, а также с помощью диспетчерского терминала (ДТМ), терминалов самообслуживания, интернет ресурсов на основании одного из документов пассажира, указанных в пункте 13 настоящих Правил и посредством МТП проводником пассажирского или пригородного поезда с выдачей электронного проездного документа.
При оформлении проездных документов (билетов) на пригородные поезда, за исключением вагонов электропоездов повышенной комфортности, предъявление документов пассажира не требуется.
При оформлении проездных документов (билетов) на пригородные поезда через интернет-ресурсы необходимо указать данные пассажира (Ф.И.О. (при его наличии), номер одного из документов пассажира, указанного в пункте 13 настоящих Правил).

9. Жолаушы поездың жүру бағыты бойынша жолаушылар операциялары үшін ашық кез келген станцияға дейін кез келген санаттағы вагонға және поезға жол жүру құжатын (билетін) сатып алады.
Жолаушының межелі станциясына дейін тікелей қатынайтын пойыз болмаған жағдайда алғашқы жол жүру құжатында көрсетілген межелі станциядан (ауысып отыру пунктінен) келесі поезға (келісілген пойызға) екінші жол жүру құжаты ресімделеді. Келісілген поездарға жол жүру құжаттарын (билеттерді) ресімдеу келісілген поездардың ауысып отыру пунктіне келу және кету уақыты арасында кемінде 1 сағат айырмашылықпен жүзеге асырылады.
Тікелей қатынайтын вагондарға жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату осы вагондар баратын межелі пунктке дейін немесе пойыз негізгі жол жүру маршрутынан ауытқыған учаскеде орналасқан пункттерге дейін жол жүретін жолаушыларға басымдықпен жүргізіледі. Бұл ретте поездың ауытқыған пунктіне дейінгі кез келген станцияға жол жүретін жолаушыларға жол жүру құжаттарын (билеттерді) сату құрастыру пунктінен поезд жөнелтілгенге дейін 72 сағат бұрын жүзеге асырылады.
10. Егер поезда бос орын болмаса, онда билет кассасы жол жүру құжатын (билет) сатудан бас тартады.
Жолаушыға жол жүру құжаттарын (билеттерді) бір купедегі барлық орындарға сатып алуға рұқсат етіледі. Мұндай жағдайда жолаушы жол жүру құнын купеден сатып алған жалпы орындар саны бойынша толық тарифпен төлейді. Бұл ретте жол жүру құжатында (билетте) көрсетілмеген тұлғалардың жол жүруіне жол берілмейді.
Ұйымдасқан жолаушылар тобы мен арнайы тасымалды қоспағанда бір адамға бір поездан төрт орыннан артық орынға жол жүру құжатын (билетті) ресімдеуге рұқсат етілмейді. Жол жүру құжатының (билеттің) бір бланкісіне бір адамға жол жүру ресімделеді.
11. Жолаушыларға вагондағы орын санынан тыс жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуға жол берілмейді.
12. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) ресімдеу жолаушыда осы қағидалардың 13-тармағында көрсетілген құжаттардың бірі негізінде АБЖ, оның ішінде фискалдандырылған компьютер жүйесі, сондай – ақ диспетчер терминалы (ДТМ) өзіне – өзі қызмет көрсететін терминалдар, интернет ресурстар көмегімен және электронды жол жүру құжатын бере отырып жолаушылар немесе қала маңы поездің жолсерігі МТП арқылы жүргізіледі.
Жайлылығы жоғары электр поезд вагондарынан басқа, қала маңы поездарға жол жүру құжаттарын (билеттерді) ресімдеу кезінде жолаушының құжаттарын ұсыну талап етілмейді.
Қала маңы поездарға интернет-ресурстар арқылы жол жүру құжаттарын (билеттерін) ресімдеу кезінде жолаушының деректерін (осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жолаушының (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), құжаттарының бірінің нөмірі) көрсету қажет.

13. Оформление проездного документа (билета) производится при предъявлении одного из следующих документов, удостоверяющих личность пассажира (далее – документы пассажира):
паспорт гражданина Республики Казахстан;
удостоверение личности гражданина Республики Казахстан;
вид на жительство иностранца в Республике Казахстан;
удостоверение лица без гражданства;
удостоверение беженца;
дипломатический паспорт Республики Казахстан;
служебный паспорт Республики Казахстан;
удостоверение личности моряка Республики Казахстан;
заграничный паспорт;
свидетельство на возвращение (для граждан других государств, в случае утери ими на территории Казахстана документа, удостоверяющего личность, для проезда по маршруту следования на родину);
свидетельство о рождении (для детей в возрасте до 16 (шестнадцати) лет).
Также допускается оформление проездного документа (билета) при предъявлении:
военного билета – для военнослужащих срочной службы;
временного удостоверения личности.
14. При оформлении проездных документов (билетов) через АСУ сведения печатаются билетопечатающим устройством, подключенным к терминалу этой системы. При оформлении льготного и бесплатного проезда через АСУ сведения о доплате за повышение категории проезда печатаются на том же бланке проездного документа (билета).
Подчистки на проездных документах (билетах) не допускаются.
В проездных документах (билетах), оформляемых через АСУ, билетному кассиру на промежуточных станциях допускается вручную исправлять только номер поезда в случае, если он изменяется по ходу следования.
15. Оформление проездных документов (билетов) через ДТМ производится с использованием шариковой ручки (синими, черными или фиолетовыми чернилами), разборчиво без сокращения слов. Допускается применение штемпелей с готовым текстом.
После заполнения соответствующих граф на обеих частях (бланк и корешок) проездного документа (билета), осуществляется резка контрольного талона бланка в соответствии со стоимостью проезда, типом вагона, категорией поезда и количеством пассажиров (на групповом проездном документе (билете).
На проездном документе (билете), оформленном через ДТМ и выдаваемом пассажиру, проставляются мастичные или игольчатые компостерные отметки со следующими отчетливо различимыми сведениями: номер поезда, число, месяц, год. Год при необходимости обозначается только одной цифрой.
Игольчатое компостирование проездных документов (билетов) производится одновременно с корешками на перегибе после складывания их вдвое по горизонтальной линии с захватом первой части, причем корешок вкладывается внутрь бланка проездного документа (билета).
Мастичный компостер наносится на бланк и корешок проездного документа (билета).
При погашении компостерных отметок путем перечеркивания крестообразно ставится штамп "компостер погашен" и указываются дата и часы погашения. Данные отметки заверяются подписью уполномоченного лица (билетным кассиром) и штемпелем станции.

13. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) ресімдеу мына көрсетілген жолаушының жеке басын куәландыратын құжаттардың (бұдан әрі – жолаушы құжаттары) бірі болған жағдайда ғана жүргізіледі, олар:
Қазақстан Республикасы азаматының төлқұжаты;
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі;
Қазақстан Республикасында тұратын шетел азаматының ықтияр хаты;
азаматтығы жоқ тұлғаның куәлігі;
босқынның куәлігі;
Қазақстан Республикасының дипломат төлқұжаты;
Қазақстан Республикасының қызметтік төлқұжаты;
Қазақстан Республикасы теңізшісінің жеке куәлігі шетелдік төлқұжат;
елге оралу куәлігі (басқа мемлекет азаматының Қазақстан Республикасы аумағында жеке куәлігін жоғалтып алған жағдайда еліне бару үшін жол жүруіне арналған);
туу туралы куәлік (16 жасқа дейінгі балалар үшін).
Сондай-ақ мыналарды көрсеткен кезде жол жүру құжатын (билетін) ресімдеуге рұқсат етіледі, олар:
әскери билет – жедел қызметтегі әскери қызметкерлер үшін;
уақытша жеке куәлік.
14. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) АБЖ арқылы ресімдеу кезінде мәліметтер осы жүйенің терминалына қосылған билет басу құрылғысымен басылады. БАЖ арқылы жеңілдікпен және тегін жол жүруді ресімдеу кезінде жол жүру санатын көтергені үшін қосымша ақы төлеу туралы мәліметтер жол жүру құжатының (билеттің) сол бланкісінде басылады.
Жол жүру құжаттарында (билеттерде) өшіруге жол берілмейді.
АБЖ арқылы ресімделетін жол жүру құжаттарында (билеттерде) аралық станциялардағы билет кассиріне, егер ол жүру барысында өзгерсе, поездың нөмірін қолмен түзетуге рұқсат етіледі.
15. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) ДТМ арқылы ресімдеу шарикті қаламды (көк, қара немесе күлгін сиямен) пайдалана отырып, сөздерді қысқартусыз анық жүргізіледі. Дайын мәтіні бар штемпельдерді қолдануға рұқсат етіледі.
Жол жүру құжатының (билеттің) екі бөлігінде тиісті бағандарды толтырғаннан кейін жол жүру құнына, вагонның түріне, поездың санатына және жолаушылардың санына (топтық жол жүру құжатында (билетте) сәйкес бланкінің бақылау талонын кесу жүзеге асырылады.
ДТМ арқылы ресімделген және жолаушыға берілетін жол жүру құжатында (билетте) мынадай анық көрінетін мәліметтері бар мастикалық немесе инелі компостерлік белгілер қойылады: поезд нөмірі, күні, айы, жылы. Қажет болған жағдайда жыл тек бір санмен белгіленеді.
Жол жүру құжаттарын (билеттерді) инелі компостирлеу оларды көлденең сызық бойынша бірінші бөлікті басып, екі есе бүктегеннен кейін иілген түбіршектермен бір мезгілде жүргізіледі, бұл ретте түбіршек жол жүру құжаты (билет) бланкісінің ішіне салынады.
Мастикалық компостер жол жүру құжатының (билетінің) бланкісіне және түбіртегіне салынады.
Компостерлік белгілерді жабу кезінде айқастырма түрінде "компостер өтелді" деген мөртабан қойылады және өтеу күні мен сағаты көрсетіледі. Осы белгілер уәкілетті тұлғаның қолымен (билет кассирімен) және станцияның мөрқалыбымен расталады.

16. Проездной документ (билет) выдается за наличный или безналичный расчет.
17. Для оформления льготного или бесплатного проездного документа (билета) необходимо предъявить документ, дающий право на льготы или бесплатный проезд.
Лицам всех групп инвалидности, а также детям-инвалидам устанавливается льгота на проезд по социальным значимым сообщениям в размере 50 % (пятидесяти) от стоимости проездного документа (билета), а по коммерческим маршрутам по усмотрению перевозчика.
18. Все проездные документы (билеты), в том числе выданные бесплатно и льготные, не подлежат передаче другим лицам и действительны только при предъявлении одного из документов пассажира, указанных в пункте 13 настоящих Правил.
19. Перепродажа проездных документов (билетов) не допускается. Работники железнодорожных вокзалов и военизированной охраны принимают все необходимые меры по предотвращению, пресечению фактов незаконной скупки и перепродажи проездных билетов (документов) на территории железнодорожного вокзала.
20. Пассажиру при получении оформленного проездного документа (билета) необходимо проверить правильность содержащихся в проездном документе (билете) данных (Ф.И.О. (при его наличии), номер документа пассажира, по которому был оформлен проездной документ (билет), номер поезда и дату его отправления).
21. Пассажир при необходимости выезжает поездом, отходящим ранее того поезда, на который приобретен проездной документ (билет), при наличии в нем свободных мест. Для этого пассажиру необходимо переоформить проездной документ (билет). Переоформление проездного документа (билета) на другого пассажира не допускается.
22. Переоформление проездных документов (билетов) без изменения фамилии и инициалов или имени допускается на поезд, до отправления которого осталось менее 24 (двадцати четырех) часов, в следующих случаях:
1) при замене типа вагона на высшую или низшую категорию;
2) при замене одновременно номера поезда (на ранее уходящий) и типа вагона;
3) при замене мест в одном вагоне на места в другом вагоне того же типа;
4) при замене номера места в одном и том же вагоне.
23. За переоформление проездных документов (билетов) с пассажира удерживается сбор в размере, установленном перевозчиком.
24. Переоформление проездных документов (билетов) производится путем оформления нового и возврата старого проездного документа (билета) в срок менее 24 (двадцати четырех) часов до отправления поезда, на который переоформляется проездной документ.
25. Переоформление проездного документа (билета), оформленного через ДТМ на ранее отправляющийся поезд, производится аналогично переоформлению, указанному в пункте 24 настоящих Правил.

16. Жол жүру құжаты (билет) қолма-қол немесе қолма-қол ақшасыз есеп айырысу үшін беріледі.
17. Жеңілдікті немесе тегін жол жүру құжатын (билетін) ресімдеу үшін жеңілдік немесе тегін жол жүру құқығын беретін құжатты ұсыну қажет.
I-топтағы мүгедек адамдарға, сондай-ақ мүгедек балаларға жол жүру құжатының (билеттің) құнының 50% мөлшерінде әлеуметтік маңызы бар қатынастар бойынша, ал коммерциялық бағыттар бойынша тасымалдаушының қалауы бойынша жол жүруге жеңілдіктер белгіленеді.
18. Барлық жол жүру құжаттары (билеттері), сондай-ақ тегін және жеңілдікпен берілгендері басқа тұлғаға берілмеуі тиіс және жолаушының осы ереженің 13-тармағында көрсетілген құжаттарының біреуін көрсеткен жағдайда ғана жарамды болады.
19. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) қайта сатуға жол берілмейді. Теміржол вокзалдары мен әскерилендірілген күзет қызметкерлері теміржол вокзалының аумағында жол жүру билеттерін (құжаттарын) заңсыз сатып алу және қайта сату фактілерінің алдын алу, жолын кесу бойынша барлық қажетті шараларды қабылдайды.
20. Жолаушы өзіне ресімделген жол жүру құжаты (билеті) алған кезде жол жүру құжатында (билетте қамтылған) деректердің (жол жүру құжаты (билеті) ресімделген жолаушының (Т.А.Ә. бар болған жағдайда), құжат нөмірі, поездың нөмірі және оның жөнелту күні) дұрыстығын тексеріп алуы тиіс.
21. Қажет болған жағдайда жолаушы жол жүру құжаты (билеті) сатып алынған поездан бұрын кететін поезбен онда бос орындар болған кезде шыға алады. Ол үшін жолаушы жол жүру құжатын (билетін) қайта ресімдеуі қажет. Жол жүру құжатын (билетін) басқа бір жолаушыға қайта ресімдеуге жол берілмейді.
22. Жөнелтілуіне 24 сағаттан аз уақыт қалған пойызға жол жүру құжатын (билетін) жолаушының аты-жөнін өзгертпей қайта ресімдеуге келесі жағдайларда:
1) вагон түрі жоғары немесе төмен санатқа ауысқан кезде;
2) поездың нөмірі мен вагон түрі қатар бір уақытта ауысқан кезде (ерте кететін);
3) бір вагондағы орынды сол типтегі басқа бір вагондағы орынға ауыстырған кезде;
4) сол бір вагондағы орындардың нөмірлері ауысқан кезде жол беріледі.
23. Жол жүру құжатын (билетті) қайта ресімдеу кезінде жолаушыдан тасымалдаушы бекіткен мөлшерде алым ұсталады.
24. Жол жүру құжаттарын (билет) қайта ресімдеу жол жүру құжаты қайта ресімделетін поездың жөнелтілуіне 24 сағаттан аз уақыт қалғанда ескі жол жүру құжатын қайтару және жаңасын ресімдеу жолымен жүргізіледі.
25. Жол жүру құжатын қайта ресімдеу – бұрын жүретін поезға ДТМ арқылы ресімделген жол жүру құжатын осы Қағиданың 24-тармағында көрсетілгендей қайта ресімделеді.

26. Если переоформление проездного документа (билета) производится на поезд или вагон более высокой категории, то с пассажира взимается разница в стоимости проезда. При переоформлении проездного документа (билета) по желанию пассажира следовать в поезде или вагоне более низкой категории ему возвращается разница в стоимости проезда.
27. В случае прибытия поезда, с которым курсирует вагон беспересадочного сообщения, после отправления поезда, согласованного для переприцепки этого вагона, пассажир при необходимости оформляет проездной документ (билет) для выезда первым отходящим поездом того же перевозчика, в котором будут свободные места, без взимания дополнительных платежей.
В случае отказа от поездки пассажир по желанию получает обратно полную стоимость проезда за непроследованное расстояние.
28. Уполномоченным лицом (работником вокзала) продлевается срок действия проездного документа (билета) путем отметки на проездном документе (билете) согласно Перечню основных штампов/отметок, проставляемых на перевозочных документах в соответствии с требованиями Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом (далее – Перечень) согласно с приложением 1 к настоящим Правилам в следующих случаях:
1) при непредставлении пассажиру места в поезде (кроме поезда, сформированного из вагонов с местами для сидения) на время до отправления следующего поезда, в котором пассажиру будет предоставлено место;
2) в пунктах пересадки при опоздании согласованных поездов на все время задержки транзитного пассажира до предоставления ему возможности продолжить поездку;
3) при остановке пассажира в пути на срок не более 10 (десяти) суток.
Глава 3. Категория пассажирского вагона, в том числе по уровню комфортности
Параграф 1. Категории пассажирских вагонов
29. Пассажирские вагоны, предназначенные для перевозки пассажиров железнодорожным транспортом, подразделяются на:
вагоны локомотивной тяги;
вагоны моторвагонного подвижного состава.
Вагоны локомотивной тяги классифицируются по типам:
1) общий вагон с местами для сидения – вагон, оборудованный общим электрическим освещением, системой вентиляции воздуха, общей радиоточкой, туалетами;
2) вагон с местами для сидения класса Турист – вагон, оборудованный индивидуальными креслами, индивидуальным освещением, системой кондиционирования воздуха;
3) плацкартный вагон:
вагон с местами для лежания и ярусным расположением полок, оборудованный общим и местным электрическим освещением, системой вентиляции воздуха, общей радиоточкой, туалетами, резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, комбинированной системой отопления;
вагон с 6-местными купе с местами для лежания и ярусным расположением полок, оборудованный общим и местным электрическим освещением, системой вентиляции и кондиционирования воздуха, общей радиоточкой, биотуалетами, резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, система отопления электрическая централизованная от вагона-электростанции;
4) купейный вагон:
вагон с 4-местными купе с жесткими местами для лежания, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, индивидуальной радиоточкой, системой вентиляции, резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, туалетами, а также системой кондиционирования воздуха (если предусмотрено заводской конструкцией вагона);
вагон с 4-местными купе с жесткими местами для лежания и купе-буфетом, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, индивидуальной радиоточкой, системой вентиляции, резервуаром с холодной питьевой водой, туалетами, а также системой кондиционирования воздуха (если предусмотрено заводской конструкцией вагона);
вагон габарита РИЦ (Regolamento internazionale per le Carroze):
с 2-местными купе с ярусным расположением мягких диванов, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, индивидуальной радиоточкой, кнопкой вызова проводника, системами вентиляции и кондиционирования воздуха, резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, туалетами;
с 3-местными купе с местами для лежания, ярусным расположением мягких диванов, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, системой вентиляции, кондиционирования воздуха, раковинами для умывания пассажиров в каждом купе, резервуаром с горячей и холодной водой, туалетами;
вагон класса "Турист" с 4 складными спальными полками (нижние места трансформируются в четыре кресла для сидения), оборудован общим и местным электрическим освещением, системой кондиционирования воздуха, экологически чистыми туалетами;

26. Егер қайта ресімделген жол жүру құжаты (билет) неғұрлым жоғары санаттағы немесе басқа маршруттағы поезға немесе вагонға ресімделген болса, онда жол жүру құнының айырмашылығы әр түрлі алымдар түбіртегі бойынша алынады. Жолаушының қалауы бойынша санаты неғұрлым төмен поезға немесе вагонға, сондай-ақ басқа маршрутқа жол жүру құжаты (билет) қайта ресімделген жағдайда жол жүру құнының айырмашылығы жолаушыға қайтарылады.
27. Құрамында ауысып отырмайтын вагоны бар поезд келген жағдайда құрамына осы вагонды тіркеу келісілген поезд жөнелтілгеннен кейін жолаушы қажет болған жағдайда сол тасымалдаушының бос орындары бар бірінші жүретін поезына жол жүру құжатын (билет) қосымша ақы төлемей ресімдей алады.
Жолаушы қалауы бойынша жол жүруден бас тарқан жағдайда жүрмеген жолы (қашықтық) үшін жол жүру құнын толықтай қайтарып алады.
28. Жол жүру құжатының (билеттің) жарамдылық мерзімі уәкілетті тұлға (вокзал қызметкері) тарапынан Жолаушыларды, багажды және жүк багажды теміржол көлігімен тасымалдау ережесі талаптарымен келісілген жол жүру құжатына мерзімі ұзартылатыны туралы белгі қойылатын негізгі мөр/белгі тізіміне сәйкес (бұдан әрі - Тізім) осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес мына жағдайларда ұзартылады:
1) жолаушыға орын ұсынылатын келесі поезд жөнелтілгенге дейінгі уақытқа дейін жолаушыға (отыратын орындары бар вагондардан құрастырылған поездардан басқа) поездан орын берілмеген жағдайда;
2) ауысып отыру пунктіне келісілген поездар кешігіп келген кезде транзитпен келе жатқан жолаушының барлық кідірген уақыты ішінде жолын жалғастыру мүмкіндігі берілгенге дейін;
3) жолаушы жолда небәрі 10 тәуліктен аспайтын мерзімге аялдама жасаған кезде.
3-тарау. Жолаушылар вагонының санаты, оның ішінде жайлылық деңгейі
1-параграф. Жолаушылар вагондарының санаттары
29. Жолаушыларды теміржол көлігімен тасымалдауға арналған жолаушылар вагондары келесідей жіктеледі:
локомотивпен тартылатын вагондары;
моторвагонды жылжымалы құрамының вагондары;
Локомотивпен тартылатын вагон түрлері келесідей жіктеледі, олар:
1) отыратын орындары бар жалпы вагон – ортақ электр жарығымен, ауа желдеткіш жүйесімен, ортақ радио нүктесімен, дәретханалармен жабдықталған вагон;
2) Турист класты отыруға арналған орындары бар вагон-жеке креслолармен, жеке жарықтандырумен, ауаны баптау жүйесімен жабдықталған вагон;
3) плацкарт вагон:
жатуға арналған орындары бар, сөрелері ярус тәрізді орналасқан, ортақ және жергілікті электр жарығымен, ауа желдеткіш жүйесімен, ортақ радио нүктесімен, дәретхана, ыстық және салқын су резервуарымен, құрама жылу жүйесімен жабдықталған вагон;
Жатуға арналған орындары, 6 орынды купесі бар сөрелері ярус тәрізді орналасқан, ортақ және жергілікті электр жарығымен, желдеткіш жүйесімен, ауа баптау жүйесімен, ортақ радио нүктесімен, биодәретхана, ыстық және салқын су резервуарымен, вагон-электр стансасынан берілетін орталық электрмен жылыту жүйесімен жабдықталған вагон.
6) купе вагон:
жатуға арналған орындары қатты 4 орынды купесі бар, ортақ және дербес электр жарығымен, жеке радио нүктемен, желдету жүйесімен, ыстық және салқын ауыз су резервуарымен, дәретханалармен, сондай-ақ ауа баптау жүйесімен (егер вагонның зауыттағы құрылымымен көзделген болса) жабдықталған вагон;
жатуға арналған орындары қатты 4 орынды купесі мен купе-буфеті бар, ортақ және жеке электр жарығымен, жеке радио нүктемен, желдеткіш жүйесімен, салқын ауыз су резервуарымен, дәретханалармен және ауа баптау жүйесімен (егер вагонның зауыттағы құрылымымен көзделген болса) жабдықталған вагон;
РИЦ габаритті (Regolamento internazionale per le Carroze):
ашық және жеке электр жарығымен, жеке радионүктемен, жолсерікті шақыру батырмасымен, ауаны желдету және ауа баптау жүйелерімен, ыстық және суық ауыз су резервуарымен, дәретханалармен жабдықталған жұмсақ дивандары ярус орналасқан 2 орындық купесі бар;
жатуға арналған 3 орынды купесі бар жұмсақ дивандар ярусты тәрізді орналасқан ортақ және жеке электр жарығымен, желдеткіш, ауаны баптау жүйесімен, әрбір купеде жолаушыларды жууға арналған раковиналармен, ыстық және суық ауыз су резервуарымен, дәретханалармен жабдықталған;
"Турист" класты 4 жиналмалы жатын сөресі бар вагон (төменгі орындар отыруға арналған төрт креслоларға ауыстырылады), ортақ және жергілікті электр жарығымен, ауаны баптау жүйесімен, экологиялық таза дәретханалармен жабдықталған;

вагон "Турист" (туристический) с 4 складными спальными полками и с 2 складными спальными полками, оборудован общим и местным электрическим освещением, системой кондиционирования воздуха, экологически чистым туалетом;
вагон "Гранд класс PMR – для людей с ограниченными возможностями" (спальный первого класса с купе для инвалида) 2 складными спальными полками, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, системой кондиционирования воздуха, душем, экологически чистым туалетом;
5) спальный вагон:
вагон с 2-местными купе с местами для лежания, нижним расположением мягких диванов, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, системами вентиляции и кондиционирования воздуха (если предусмотрено заводской конструкцией вагона), резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, индивидуальной радиоточкой;
вагон с 2-местными купе и купе-душем, с местами для лежания с нижним расположением мягких диванов, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, индивидуальной радиоточкой, системой вентиляции, кондиционирования воздуха, резервуаром с горячей и холодной питьевой водой, туалетами, а также системой кондиционирования воздуха (если предусмотрено заводской конструкцией вагона);
вагон с 2-местными купе с нижними мягкими местами для лежания и купе-буфетом, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, индивидуальной радиоточкой, системой вентиляции, резервуаром с холодной питьевой водой, туалетами, а также системой кондиционирования воздуха (если предусмотрено заводской конструкцией вагона);
вагон класса "Бизнес" (Сингл-Дабл) с 2 складными спальными полками, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, системой кондиционирования воздуха, экологически чистым туалетом;
вагон класса "Гранд" (спальный первого класса) с 2 складными спальными полками, оборудованный общим и индивидуальным электрическим освещением, системой кондиционирования воздуха, душем, экологически чистым туалетом;
6) вагон, технологически необходимый для обеспечения курсирования (эксплуатации) пассажирского поезда с дизель генератором для обеспечения электроэнергией состава, в том числе вспомогательных систем;
7) специальный вагон типа "СТ" – пассажирский вагон для перевозки осужденных и лиц, содержащихся под стражей.
Вагоны моторвагонного подвижного состава классифицируются по типам:
1) вагоны дизель и электропоезда – вагоны с местами для сидения, оборудованные общим электрическим освещением, системой вентиляции воздуха, туалетом;
2) вагоны электропоезда повышенной комфортности:
вагоны 3 (третьего) класса, оборудованные общим электрическим освещением, системой вентиляции воздуха, туалетом (кроме моторных), с шестью стеклопластиковыми диванами с мягкими вставками;

"Турист" вагоны (туристік) 4 жиналмалы жатын сөремен және 2 жиналмалы жатын сөремен, ортақ және жергілікті электр жарығымен, ауаны баптау жүйесімен, экологиялық таза дәретханамен жабдықталған;
"Гранд класты PMR – мүмкіндігі шектеулі адамдарға арналған" вагоны (мүгедек адамға арналған купесі бар бірінші класты жатын бөлмесі) 2 жиналмалы жатын сөрелермен, ортақ және жеке электр жарығымен, ауаны баптау жүйесімен, душпен, экологиялық таза дәретханамен жабдықталған;
5) жатын вагон:
жұмсақ дивандары төменде орналасқан жатуға арналған орындары бар 2 орынды купесі бар, ортақ және дербес электр жарығымен, желдету, ауа баптағыш жүйесімен (егер вагонның зауыттағы құрылымымен көзделген болса), ыстық және салқын ауыз су резервуарымен, жеке радио нүктесімен жабдықталған вагон;
жұмсақ дивандары төменде орналасқан жатуға арналған орындары бар 2 орынды купесі бар, ортақ және дербес электр жарығымен, желдету, ауа баптау жүйесімен (егер вагонның зауыттағы құрылымымен көзделген болса), ыстық және салқын ауыз су резервуарымен, жеке радио нүктесімен, сондай-ақ ауа баптау жүйесімен (егер вагонның зауыттағы құрылымымен көзделген болса) жабдықталған вагон;
жұмсақ дивандары төменде орналасқан жатын орындары бар 2 орынды купесі және купе-буфеті бар, ортақ және дербес электр жарығымен, жеке радио нүктемен, желдету жүйесімен, ыстық және салқын ауыз су резервуарымен, дәретханалармен, сондай-ақ ауа баптағыш жүйемен (егер вагонның зауыттағы құрылымымен көзделген болса) жабдықталған вагон;
"Бизнес" класты (Сингл-Дабл), 2 жиналмалы жатын орындары бар, ортақ және дербес электр жарығымен, желдету, ауа баптау жүйесімен, экологиялық таза дәретханалармен жабдықталған вагон;
"Гранд" класты (бірінші класты жатын) 2 жиналмалы жатын орындары бар, ортақ және дербес электр жарығымен, ауа баптау жүйесімен, жуынып-шайынатын орнымен, экологиялық таза дәретханалармен жабдықталған вагон;
6) вагон, құрамды, оның ішінде қосалқы жүйелерді электр энергиясымен қамтамасыз ететін дизель генераторы бар жолаушылар поезының қатынауын қамтамасыз етуге технологиялық қажетті вагон;
7) "СТ" типтіндегі арнайы вагон – сотталғандарды және күзетпен ұсталатын адамдарды тасымалдауға арналған жолаушылар вагоны.
Моторвагонды жылжымалы құрамның вагондарының түрлері бойынша жіктеледі:
1) дизель және электр поездарының вагондары – отыруға арналған орындары бар, жалпы электр жарығымен, ауаны желдеткіш жүйесімен, дәретханамен жабдықталған вагондар;
2) жайлылығы жоғары электр поезының вагондары:
жалпы электр жарығымен, ауаны желдету жүйесімен, дәретханамен (моторлардан басқа), алты шыны пластик диванмен жабдықталған, жұмсақ ендірмелері бар 3-сыныпты вагондар;

вагоны 2 (второго) класса, оборудованные общим электрическим освещением, системой вентиляции воздуха, туалетом (кроме моторных), с 2 и 3-местными блоками мягких кресел в два ряда с расположением друг за другом и одноместными креслами, со встроенными столиками, подголовниками, подлокотниками и с устройством для регулировки положения спинки;
вагоны 1 (первого) класса, оборудованные общим электрическим освещением, системой вентиляции воздуха, туалетом (кроме моторных), с 2-местными блоками мягких кресел в два ряда, со встроенными столиками, подголовниками, подлокотниками и с устройством для регулировки положения спинки.
Параграф 2. Требования к наружному, внутреннему виду и оборудованию пассажирских поездов
30. На всех пассажирских вагонах, курсирующих в составах поездов Республики Казахстан, вне зависимости от категории поезда,
размещаются необходимые изображения и информация в следующем порядке:
по центру вагона (на уровне оконных проемов) отображен заводской номер вагона;
по центру над заводским номером вагона наносится изображение Государственного герба Республики Казахстан;
слева в верхней части вагона размещается логотип перевозчика пассажирского поезда;
указатели маршрутов, содержащие информацию о начальном и конечном пунктах маршрута следования и порядковый номер вагона, выполняются в графическом либо электронном исполнении. В пассажирских вагонах фирмы "Talgo" электронные маршрутные указатели размещаются рядом с наружной дверью.
31. При наличии в вагоне тонированных окон допускается вывешивание маршрутного указателя на боковые стены вагона.
32. Входные двери вагонов оборудуются с обеих сторон поручнями, откидные площадки надежно фиксируются (за исключением вагонов фирмы "Talgo").
33. Вагоны должны быть оборудованы дополнительной ступенькой в соответствии с заводской конструкцией для удобства пассажиров при посадке (высадке) с низкой платформы (за исключением вагонов фирмы "Talgo").
34. Пассажирские вагоны оборудуются общим и индивидуальным электрическим освещением, системой вентиляции и отопления, туалетными кабинами. Пассажирские вагоны "Talgo", "Тұлпар-Тальго" оснащаются системами кондиционирования воздуха, кнопкой вызова проводника (если предусмотрено заводской конструкцией вагона), экологически чистыми туалетами.
В коридорах купейных и спальных вагонов пассажирских поездов стелятся ковровые дорожки, а в купе – коврики.
35. В каждом вагоне имеются в наличии и технологически исправные:
откидные лестницы для подъема пассажиров на верхние спальные места или переносные лестницы-стремянки;
огнетушители с действующим сроком годности;
штабные вагоны обеспечиваются исправной радиостанцией для связи начальника поезда с локомотивной бригадой;
система пожарной охранной сигнализации;
система контроля нагрева букс;
другие устройства и оборудование, установленные техническим паспортом

ортақ электр жарығымен, ауаны желдеткіш жүйесімен, дәретханамен (моторлардан басқа), 2 және 3-орынды жұмсақ креслолардың екі қатар блоктарымен жабдықталған, бір-бірінен кейін бірі орналасқан және бір орындық креслолармен, кіріктірме үстелдері, бас тіреуіданаері, шынтақшалары бар және арқасының жағдайын реттеуге арналған құрылғысы бар 2-класты вагондар;
жалпы электр жарығымен, ауаны желдету жүйесімен, дәретханамен (моторлардан басқа), екі қатардағы жұмсақ креслолардың 2-орынды блоктарымен, кірістірілген үстелдері, бас тіреуіданаері, шынтақшалары бар және арқасының жағдайын реттеуге арналған құрылғысы бар 1-класты вагондар.
2-параграф. Жолаушылар поездарын жабдығына және оның сыртқы, ішкі түріне қойылатын талаптар
30. Қазақстан Республикасы поездарының құрамында жүретін барлық жолаушылар вагондарына поездың санатына қарамай
бейнелер мен ақпараттар келесі тәртіпте орналастырылады:
вагон ортасында (терезелердің қатарында) вагонның зауыт нөмірі орналасады;
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік елтаңбасы зауыт нөмірінің жоғарғы жағына орналасады;
Вагонның жоғарғы жақ бөлігінің сол жағында жолаушылар поезы тасымалдаушысының логотипі орналасады;
Маршрут бағытының бастапқы және соңғы маршруттар көрсеткіші және вагонның реттік нөмірі графикалық немесе электронды түрде жасалады. "Тальго" фирмасының жолаушылар вагондарында электронды маршрут көрсеткіштері сыртқы есіктің жанында орналасады;
31. Вагонның терезелері көмескі (тонировка) болған жағдайда маршрут көрсеткіштерін вагонның бүйірдегі қабырғасына ілуге рұқсат етіледі;
32. Вагондардың кіру есіктері екі жағынан тұтқалармен жабдықталады, қайырмалы алаңдар сенімді бекітіледі ("Talgo" фирмасының вагондарын қоспағанда).
33. Вагондар төмен платформадан ("Talgo" фирмасының вагондарын қоспағанда) отырғызу (түсіру) кезінде жолаушылардың ыңғайлылығы үшін зауыттық конструкцияға сәйкес қосымша баспалдақпен жабдықталуы тиіс.
34. Жолаушылар вагондары ортақ және жеке электр жарығымен, желдету және жылыту жүйесімен, дәретхана кабиналарымен жабдықталады. Жолаушылар вагондары "Talgo", "Тұлпар-Тальго" ауаны баптау жүйелерімен, жолсерікті шақыру батырмасымен (егер вагонның зауыттық конструкциясында көзделген болса), экологиялық таза дәретханалармен жарақтандырылады.
Жолаушылар поездарының купе және ұйықтайтын вагондарының дәліздерінде кілем жолдары, ал купеде – кілемшелер төселінеді.
35. Әрбір вагонда бар және технологиялық жарамды болады:
жолаушыларды жоғары жатын орынға көтеруге арналған қайырмалы сатылар немесе жылжымалы сатылар-басқыштар;
қолданыстағы жарамдылық мерзімі бар өрт сөндіргіштер;
штаб вагондары міндетті түрде поезд бастығының Локомотив бригадасымен байланысы үшін жарамды радиостанциямен қамтамасыз етіледі;
өрт-күзет сигнал беру;
букс қызуын бақылау жүйесі;
техникалық паспортпен белгіленген басқа да құрылғылар мен жабдықтар.

36. Каждый вагон пассажирского поезда оснащается следующими предметами экипировки:
мягкий съемный инвентарь;
съемное оборудование и инвентарь;
сигнальное оборудование;
медицинские принадлежности;
средства санитарной гигиены;
средства для уборки.
Глава 4. Перечень обязательных услуг, включая оказание неотложной медицинской помощи, оказываемых пассажирам в пассажирских поездах и на вокзалах.
37. В пассажирских поездах в зависимости от сообщения, категории и типа вагонов пассажирам предоставляются обязательные и дополнительные услуги в соответствии с настоящими Правилами.
Пассажирские вагоны, предназначенные для перевозки пассажиров железнодорожным транспортом вне зависимости от типа вагона, сообщения и категории поезда экипируются в соответствии с нормами экипировки пассажирских вагонов, предназначенных для перевозки пассажиров в поездах, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – Нормы экипировки).
38. Вне зависимости от типа вагона и категории поезда по уровню комфортности в пассажирских поездах оказывается следующий перечень обязательных услуг, включенный в стоимость проезда:
1) уборка салона вагона и купе по мере необходимости, но не менее двух раз в сутки, в санузлах по мере необходимости, но не менее четырех раз в сутки;
2) выдача постельных принадлежностей (матрац, подушка и одеяло) и комплекта постельного белья (две простыни, наволочка и полотенце) на весь путь следования в купейных, спальных вагонах, а также в плацкартных вагонах (при поездке более 6 (шести) часов, менее 6 (шести) часов – по желанию пассажира);
3) пользование медицинской аптечкой, оказание первой медицинской помощи, экстренный вызов скорой помощи на ближайшей станции;
4) обеспечение туалетными принадлежностями в соответствии с нормами экипировки;
5) обеспечение наглядной информацией внутри вагона, содержащей:
расписание движения поезда;
план эвакуации и действия пассажиров при возникновении пожара;
сведения о санитарных зонах по ходу следования поезда;
основные обязанности дежурного проводника и права пассажиров;
основные правила проезда пассажиров в вагоне;
номера телефонов доверия перевозчика, "Call-центра" уполномоченного органа и адреса сайтов перевозчиков для обратной связи от пассажиров;
график проведения уборок санитарных узлов с подписью ответственных лиц;
перечень дополнительных услуг, оказываемых в пассажирском поезде с указанием прейскуранта.
6) предоставление каждому пассажирскому месту доступа к информационным мультимедийным ресурсам, обеспечивающим информацию о:
расписании движения поезда;
остановочных пунктах по маршруту следования поезда;
сервисных услугах;
основных условиях проезда в пассажирском поезде;
правах и обязанностях пассажиров и обслуживающего персонала с возможностью размещения на информационном ресурсе отзывов и предложений по вопросам сервиса и качества обслуживания;
доступе к развлекательным программам.

36. Жолаушылар пойызының әр вагоны келесі жарақтармен жабдықталған:
жұмсақ жиналмалы мүлік;
алынып-салынатын жабдықтар мен мүліктер;
дабылдатпа жабдықтары;
медициналық құрал-жабдықтар;
санитарлық гигиена құралдары;
жуып-тазалауға арналған құралдар.
4-тарау. Жолаушылар поездарында және вокзалдарда жолаушыларға жедел медициналық көмекпен қатар, міндетті қызметтер тізбесі
37. Жолаушылар поездарында қатынасына, вагондардың санаты мен түріне байланысты жолаушыларға осы Қағидаларға сәйкес міндетті және қосымша қызметтер ұсынылады.
Жолаушыларды теміржол көлігімен тасымалдауға арналған жолаушылар вагондары вагонның түріне, қатынасына және поездың санатына қарамастан осы Қағидаларға 2 – қосымшаға сәйкес поездарда жолаушыларды тасымалдау үшін арналған жолаушылар вагондарының нормаларымен (бұдан әрі-Жабдықтау нормалары) жабдықталады.
38. Жолаушылар поездарында вагон түріне және поездың санатына қарамастан жайлылық деңгейіне қарай жол жүру құнына кіретін мынадай міндетті қызметтер көрсетіледі, олар:
1) вагон салонын және купесін қажеттілігіне қарай кем дегенде тәулігіне екі рет, санитарлық тораптарды қажеттілігіне қарай кем дегенде тәулігіне төрт рет жинау;
2) купе, жатын вагондарда, сондай-ақ плацкарт вагондарда (6 сағаттан артық, ал 6 сағаттан кем уақыт жүретін болса, жолаушының қалауы бойынша) төсек-орын жабдықтары (матрас, жастық және көрпе), төсек тыстары (екі жайма, жастықтыс және сүлгі) беріледі;
3) дәрі-дәрмек қобдишасын пайдалану, алғашқы медициналық көмек көрсету, жақын жердегі станциядан жедел жәрдемді шұғыл түрде шақыру;
4) жолаушылар вагондарын жабдықтау нормаларына сәйкес дәретхананы керек-жарақтармен қамтамасыз ету;
5) вагон ішін мынадай көрнекі ақпаратпен қамтамасыз ету, олар:
поезд қозғалыс кестесі;
өрт болған кезде жолаушыларды шығару жоспары мен әрекеттері;
поезд жолындағы санитарлық аймақтар туралы мәліметтер;
кезекші жолсеріктің негізгі міндеттері;
жолаушылардың вагонда жол жүруінің негізгі ережелер;
тасымалдаушының, уәкілетті органның "Call-орталығының" сенім телефондарының нөмірлері және жолаушылардан кері байланыс үшін тасымалдаушылар сайттарының мекенжайлары;
жауапты тұлғалардың қолы қойылған санитариялық тораптарды тазалау кестесі;
прейскурантты көрсете отырып, жолаушылар поезында көрсетілетін қосымша қызметтердің тізбесі.
6) әрбір жолаушы мыналар туралы ақпаратты қамтамасыз ететін ақпараттық мультимедиялық ресурстарға қол жеткізу орнын беру:
поездың қозғалыс кестесі;
поездың жүру бағыты бойынша аялдама пункттерінде;
сервистік қызметтер;
жолаушылар поезында жол жүрудің негізгі шарттары;
ақпараттық ресурста сервис және қызмет көрсету сапасы мәселелері бойынша пікірлер мен ұсыныстарды орналастыру мүмкіндігімен жолаушылар мен қызмет көрсету персоналының құқықтары мен міндеттері;
ойын-сауық бағдарламаларына қол жеткізу.

7) обеспечение кипяченой водой (в том числе в поездах фирмы "Talgo", "Тұлпар-Тальго" использование диспенсера с горячей и холодной водой), за исключением пригородных поездов;
8) предупреждение пассажира о приближении поезда к станции назначения пассажира (в любое время суток);
9) зарядка мобильных телефонов внутри купе (если предусмотрено заводской конструкцией вагона и при наличии необходимого уровня напряжения тока, предусмотренного электрической схемой), в котором находится приобретенное пассажиром место;
10) расстил постельных принадлежностей инвалидам, больным, престарелым, пассажирам с малолетними детьми;
11) предоставление пассажирам с ограниченными физическими возможностями мобильной инвалидной коляски для беспрепятственного передвижения в пассажирском поезде.
В пассажирских поездах, сформированных из вагонов фирмы "Talgo" кроме перечисленного, оказываются следующие дополнительные услуги, включенные в стоимость проезда:
заправка постели в пунктах формирования и оборота, в пути следования – при смене пассажира (по желанию пассажира);
обеспечение пассажиров прессой.
Для проведения религиозных обрядов в пути следования, допускается выделение проводником вагона служебного купе проводника на 10 (десять) минут.
Для доступа инвалидов к услугам в сфере железнодорожного транспорта, состав поезда обеспечивается вагоном предназначенным для перевозки инвалидов с подъемными устройствами (если подъемные устройства предусмотрены заводской конструкцией вагона, состава поезда) для посадки и высадки лиц, передвигающихся на инвалидных кресло-колясках, со специализированными местами для лиц, передвигающихся на инвалидных кресло-колясках.
По усмотрению перевозчика пассажирам предоставляются дополнительные востребованные сервисные услуги, связанные с обслуживанием пассажиров.
39. На железнодорожных вокзалах оказываются следующие виды обязательных услуг, в том числе услуги для обеспечения доступа инвалидов к услугам в сфере железнодорожного транспорта:
1) услуги по предоставлению помещений билетных касс;
2) справочно-информационные услуги населению, связанные с перевозочным процессом, предоставляемые посредством устной, радиотрансляционной, визуальной информации;
3) услуги по предоставлению населению доступа к помещениям общего пользования (фойе, залам ожидания, кассовым залам, вокзальным переходам, пассажирским платформам);
4) функционирование медицинского пункта;
5) услуги по предоставлению санитарно-бытовых помещений;
6) выделение мест с установкой специальных дорожных знаков для парковки автотранспортных средств инвалидов (при наличии привокзальной площади);

7) қала маңындағы поездарды қоспағанда, қайнаған сумен қамтамасыз ету (оның ішінде "Talgo", "Тұлпар-Тальго" фирмасының поездарында ыстық және суық сумен диспенсерді пайдалану);
8) поездың жолаушының баратын станциясына жақындағаны туралы жолаушыны ескерту (тәуліктің кез келген уақытында);
9) жолаушы сатып алған орын орналасқан купенің ішінде ұялы телефондарды зарядтау (егер вагонның зауыттық конструкциясында көзделсе және электр схемасында көзделген ток кернеуінің қажетті деңгейі болған жағдайда);
10) мүгедектерге, науқастарға, қарттарға, жас балалары бар жолаушыларға төсек-орын жабдықтарын төсеу;
11) жолаушылар поезында кедергісіз жүріп-тұру үшін дене мүмкіндіктері шектеулі жолаушыларға мүгедектер арбасын беру.
"Talgo" фирмасының вагондарынан құралған жолаушылар поездарында аталғандардан басқа, жол жүру құнына енгізілген мынадай қосымша қызметтер көрсетіледі:
қалыптастыру және айналым пункттерінде, жол жүру жолында – жолаушы ауысқан кезде төсекті жинау (жолаушының қалауы бойынша);
жолаушыларды баспасөз басылымдарымен қамтамасыз ету.
Жол жүру жолында діни жоралғыларды өткізу үшін вагон жолсерігі 10 (он) минутқа жолсеріктің қызметтік купесін пайдалануға рұқсат етеді.
Мүгедектердің теміржол көлігі саласында көрсетілетін қызметтерді пайдалану үшін поезд құрамы мүгедектер арбасымен қозғалатын тұлғаларды жүріп-тұратын адамдарды отырғызатын және түсіретін арналған көтергіш құрылғылары бар (егер көтергіш құрылғылар вагонның, поезд құрамының зауыттық конструкциясында көзделсе) вагонмен қамтамасыз етіледі, вагонда мүгедектер арбасымен қозғалатын жолаушыларға арналған арнайы орындар болуы тиіс.
Тасымалдаушының көзқарасы бойынша жолаушыларға қызмет көрсетуге байланысты сұранысқа ие қосымша талап етілетін сервистік қызмет түрлері ұсынылады.
39. Теміржол вокзалдарында міндетті қызметтердің көрсетілетін түрлері көрсетіледі, оның ішінде теміржол көлігі саласында қызметтердің мүгедектердің қол жеткізуін қамтамасыз ету үшін қызметтер:
1) билет кассасы бар орындарды ұсыну қызметтері;
2) тасымалдау процесіне байланысты халыққа ауызша, радиотрансляциялық, көрнекі ақпарат арқылы ұсынылатын анықтамалық-ақпараттық қызметтер;
3) халыққа ортақ пайдаланылатын үй-жайларға (фойе, күту залдары, касса залдары, вокзал өтпелері, жолаушылар платформаларына) қол жеткізуді ұсыну жөніндегі қызметтер);
4) медициналық пункттің жұмыс істеуі;
5) санитариялық-тұрмыстық үй-жайларды ұсыну жөніндегі қызметтер;
6) мүгедектердің автокөлік құралдарын қою үшін арнайы жол белгілерін орната отырып орын бөлу (вокзал маңы алаңы болған жағдайда);

7) приспособление зданий, подъезда к зданиям (входа в здание, лестниц), путей движения внутри здания для передвижения маломобильных групп населения;
8) оборудование информационными сигнальными устройствами и средствами связи, доступными для инвалидов по слуху и зрению в соответствии со статьей 17-2 Закона;
9) предоставление дежурной инвалидной кресло-коляски для обслуживания инвалидов с нарушениями опорно-двигательного аппарата и других маломобильных групп населения;
10) оборудование общественных туалетов кабинами для лиц, перемещающихся на инвалидных кресло-колясках;
11) функционирование специализированных таксофонов для лиц, перемещающихся на инвалидных кресло-колясках.
Иные услуги, предоставляемые для инвалидов в сфере железнодорожного транспорта осуществляются в соответствии с Законом.
40. На железнодорожных вокзалах могут предоставляться дополнительные виды услуг, связанных с обслуживанием пассажиров и населения, в зависимости от технологической возможности вокзалов.
41. На железнодорожных вокзалах пассажиры обеспечиваются необходимой и достоверной информацией о времени отправления и прибытия пассажирских поездов, стоимости проезда пассажиров и перевозки багажа (грузобагажа), наличии свободных мест в поездах, неотложной медицинской помощи, месте нахождения книги жалоб и предложений, о режиме работы билетных и багажных касс, расположении вокзальных помещений, а также перечне услуг, оказываемых населению.
Расписание движения пассажирских поездов размещается на информационно-справочных табло железнодорожных вокзалов, указывается в справочниках и интернете.
Информацию о расписании движения пассажирских поездов перевозчик размещает в пассажирских поездах.
Предоставление информации обеспечивается также для инвалидов с использованием языков, текстов, рельефно-точечного шрифта Брайля, тактильного общения, крупного шрифта, доступных мультимедийных средств.
Вся информация для пользователей услуг железнодорожного транспорта своевременно обновляется в зависимости от изменения условий перевозок. Справочное бюро выдает пассажирам устную информацию.
Глава 5. Условия и порядок изменения условий проезда пассажира, предоставления постельных принадлежностей и других услуг в поездах.
Параграф 1. Условия проезда
42. Пассажиры перевозятся от и до железнодорожных станций и остановочных пунктов, открытых для выполнения операций по посадке и высадке пассажиров.
Информация об открытии и закрытии станций и остановочных пунктов, изменении их наименований и характера выполняемых ими коммерческих операций публикуется в соответствующих тарифных руководствах и на интернет сайтах.

7) халықтың қауқары аз топтарының қозғалуына арналған ғимараттарды, ғимараттарға кіреберіс жолдарды (ғимаратқа кіреберіс, баспалдақтарды), ғимарат ішіндегі қозғалыс жолдарын бейімдеу;
8) Заңның 17-2-бабына сәйкес есту және көру қабілеті бойынша мүгедектер үшін қолжетімді ақпараттық сигналдық құрылғылармен және байланыс құралдарымен жабдықтау;
9) тірек-қимыл аппараты бұзылған мүгедектерге және халықтың жүріп – тұруына шектеулі басқа да топтарына қызмет көрсету үшін кезекші мүгедек кресло-арбаларды ұсыну;
10) қоғамдық дәретханаларды мүгедектерге арналған кресло-арбамен жүретін адамдарға арналған кабиналармен жабдықтау;
11) мүгедектерге арналған кресло-арбамен жүретін адамдарға мамандандырылған таксофондардың жұмыс істеуі.
Теміржол көлігі саласындағы мүгедектер үшін көрсетілетін өзге де қызметтер Заңға сәйкес жүзеге асырылады.
40. Теміржол вокзалдарында вокзалдардың технологиялық мүмкіндігіне қарай жолаушыларға және халыққа қызмет көрсетуге байланысты қызметтердің қосымша түрлері ұсынылуы мүмкін.
41. Теміржол вокзалдарында жолаушылар жолаушылар поездарының жөнелтілу және келу уақыты, жолаушылардың жол жүру және багажды (жүк-багажды) тасымалдау құны, поездарда бос орындардың болуы, шұғыл медициналық көмек, шағымдар мен ұсыныстар кітабының орналасқан жері, билет және багаж кассаларының жұмыс режимі, вокзал үй-жайларының орналасуы, сондай-ақ халыққа көрсетілетін қызметтер тізбесі туралы қажетті және дұрыс ақпаратпен қамтамасыз етіледі.
Жолаушылар поездарының қозғалыс кестесі теміржол вокзалдарының ақпараттық-анықтама таблосында орналастырылады, анықтамаларда және интернетте көрсетіледі.
Тасымалдаушы жолаушылар поездарының қозғалыс кестесі туралы ақпаратты жолаушылар поездарында орналастырады.
Ақпарат беру тілдерді, мәтіндерді, Брайльдің бедерлі-нүктелік шрифтін, тактильді қарым-қатынасты, ірі қаріпті, қолжетімді мультимедиялық құралдарды пайдалана отырып, мүгедектер үшін де қамтамасыз етіледі.
Теміржол көлігі қызметтерін пайдаланушылар үшін барлық ақпарат тасымалдау шарттарының өзгеруіне байланысты уақтылы жаңартылады. Анықтама бюросы жолаушыларға ауызша ақпарат береді.
5-тарау., поездарда төсек-орын жабдықтарын беру және басқа да қызметтерді көрсету мен жол жүру талаптарының өзгеру жолаушы жол жүру шарттары тәртібі.
1-параграф. Жол жүру шарттары
42. Жолаушылар жолаушыларды отырғызу және түсіру жөніндегі операцияларды орындау үшін ашық теміржол станцияларынан және аялдама пункттеріне дейін тасымалданады.
Станциялар мен аялдама пункттерін ашу және жабу, олардың атаулары мен олар орындайтын коммерциялық операциялардың сипатын өзгерту туралы ақпарат тиісті тарифтік басшылықтарда және интернет сайттарда жарияланады.

43. Посадка пассажира производится на станции, указанной в проездном документе (билете) и на любой последующей станции по ходу следования поезда, указанного в проездном документе (билете).
Посадка пассажиров в пассажирские поезда, сформированные из вагонов фирмы "Talgo" и "Тұлпар-Тальго", прекращается после подачи разрешающего сигнала и закрытия дверей.
Посадка лиц, освобожденных из учреждений уголовно-исполнительной системы, осуществляется по предъявлению проводнику вагона надлежащим образом оформленного проездного документа (билета), справки об освобождении выданной в соответствии с Правилами ведения учета лиц, содержащихся в учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 февраля 2017 года № 107 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14918) заверенной начальником учреждения уголовно-исполнительной системы, документа удостоверяющего личность из перечня указанных в пункте 13 настоящих Правил. В остальных случаях посадка лиц осуществляется в порядке, определенным пунктом 44 настоящих Правил.
44. Пассажир при посадке в пассажирский поезд предъявляет проводнику вагона надлежащим образом оформленный проездной документ (билет) и оригинал одного из документов пассажира, указанных в пункте 13 настоящих Правил, за исключением случаев представленных в пункте 43 настоящих Правил.
Посадка пассажиров инвалидов осуществляется в порядке, установленном частью первой настоящего пункта, а также при необходимости по предъявлению документа, подтверждающего инвалидность, либо документа, выданного медицинским учреждением, в содержании которого указано, что пассажир находится в тяжелом состоянии и нуждается в сопровождении.
Проводник вагона при посадке пассажира в вагон проверяет проездной документ (билет) и сличает его с оригиналом документа пассажира на соответствие (Ф.И.О. (при его наличии), указанных в проездном документе (билете).
Начальник поезда, проводники вагонов принимают меры к недопущению проезда безбилетных пассажиров и провозу ручной клади сверх норм установленных главой 7 настоящих Правил.
Допускается посадка пассажира в поезд с проездным документом (билетом), содержащим расхождения не более двух букв в фамилии, имени, отчестве за исключением заглавных, а также наличия или отсутствия отчества.
При посадке в пригородные поезда, за исключением поездов повышенной комфортности, предъявление документа пассажира не требуется.

43. Жолаушыны отырғызу жол жүру құжатында (билетте) көрсетілген станцияда және жол жүру құжатында (билетте) көрсетілген поездың жүру барысы бойынша кез келген келесі станцияда жүргізіледі.
"Talgo" және "Тұлпар-Тальго" фирмасының вагондарынан құралған жолаушылар поездарына жолаушыларды отырғызу рұқсат беру сигналын бергеннен және есіктерді жапқаннан кейін тоқтатылады.
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінен босатылған адамдарды отырғызу вагонның жолсерігіне тиісті түрде ресімделген жол жүру құжатын (билетін), Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2017 жылғы 13 ақпандағы № 107 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде ұсталатын адамдарды есепке алуды жүргізу қағидаларына сәйкес берілген босату туралы анықтаманы ұсыну бойынша жүзеге асырылады (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14918 болып тіркелген). Қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің бастығы растаған осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген тізбеден жеке басын куәландыратын құжат. Қалған жағдайларда адамдарды отырғызу осы Қағиданың 44-тармағында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
44. Жолаушы жолаушылар поезына отырғызу кезінде вагонның жолсерігіне тиісті түрде ресімделген жол жүру құжатын (билетін) және осы Қағидалардың 43-тармағында ұсынылған жағдайларды қоспағанда, жолаушының осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген құжаттарының бірінің түпнұсқасын көрсетеді.
Мүгедек жолаушыларды отырғызу осы тармақтың бірінші бөлігінде белгіленген тәртіппен, сондай-ақ қажет болған жағдайда мүгедектікті растайтын құжатты не медициналық мекеме берген, оны ұстауында жолаушы ауыр жағдайда және ілесіп жүруді қажет етеді деп көрсетілген құжатты көрсету бойынша жүзеге асырылады.
Вагонның жолсерігі жолаушыны вагонға отырғызу кезінде жол жүру құжатын (билетін) тексереді және көрсетілген жолаушының аты-жөнін жолаушының көрсеткен құжатының түпнұсқасымен салыстырып (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) олардың сәйкестігіне салыстырады.
Поезд бастығы, вагондардың жолсеріктері билетсіз жолаушылардың жол жүруіне және осы Қағиданың 7-тарауында белгіленген нормалардан тыс қол жүгін тасымалдауға жол бермеу шараларын қабылдайды.
Бас әріптерін қоспағанда атында, тегінде және әкесінің атында екі әріптен аспайтын сәйкессіздік болса, сондай-ақ әкесінің аты бар болса немесе жоқ болса, онда жолаушыны жол жүру құжатымен (билетпен) поезға отырғызуға рұқсат етіледі.
Жолаушыларды жайлылығы жоғары электр поезд вагондарынан басқа қала маңы поездарына отырғызу кезінде жолаушыдан құжатын көрсету талап етілмейді.

45. При несоответствии фамилии, инициалов или имени, отчества пассажира с данными, указанными в предъявляемом проездном документе (билете) или отображенными в МТП, при изменении (исправлении) фамилии, инициалов или имени, отчества в проездном документе (билете), пассажир к посадке в поезд не допускается, за исключением случая, предусмотренного пунктом 44 настоящих Правил.
Переоформление и возврат денег по таким проездным документам (билетам) не производится.
46. При посадке пассажиров в поезд проводник вагона проверяет соответствие габарита ручной клади нормам установленным главой 7 настоящих Правил.
Проводник вагона предупреждает пассажиров при посадке в вагон о том, чтобы они не забыли проездные документы (билеты) и оригинал одного из документов пассажира, указанных в пункте 13 настоящих Правил, у провожающих.
47. Каждый пассажир занимает место (места) в пассажирском вагоне в соответствии с местом (местами), указанным (-и) в проездном документе (билете). Проезд посторонних лиц на данных местах не допускается поездной бригадой.
При посадке пассажира в общий вагон со станции, где отсутствуют билетные кассы, место пассажиру определяется проводником вагона.
48. Каждый пассажир хранит проездной документ (билет) или посадочный талон в течение всего времени поездки и предъявляет по требованию лиц, производящих контроль (за исключением случаев, когда проездной документ (билет) оформлен на двухслойном слипе, а также через ДТМ и хранится у проводника вагона), и соблюдает требования настоящих Правил.
49. После посадки пассажиров в вагон проводник вагона складывает проездной документ (билет), оформленный билетным кассиром, пополам и отрывает верхний угол изгиба проездного документа (билета), не более 1 (одного) сантиметра.
При предъявлении пассажиром проездного документа (билета), оформленного через:
транзакционный терминал самообслуживания – отрывает посадочный талон;
интернет-ресурсы, платежные терминалы самообслуживания, фискализированный билетно-кассовый комплекс – производит отметку "Посадка" в МТП и выдает пассажиру посадочный талон.
50. Контрольный купон, проездной документ, оформленный на двухслойном слипе или проездной документ (билет), оформленный неавтоматизированным способом, хранятся у проводника вагона до конца поездки в данном поезде.
51. При обнаружении в пути следования невозможности предоставить пассажиру (ам) места (мест) в вагоне согласно проездному документу (билету) начальник пассажирского поезда совместно с проводником вагона и причастным (и) пассажиром (ами) составляет акт в двух экземплярах.
В акте указываются (Ф.И.О. (при его наличии), адрес проживания, контактные телефоны пассажира, номер проездного документа (билета), номер поезда, маршрут его следования, номер вагона и места, станция отправления и прибытия пассажира, причина невозможности предоставления места пассажиру.
При составлении акта начальник поезда предоставляет пассажиру при его согласии место в служебном купе и производит запись в акте. При отказе пассажира от предложенной ему замены или при невозможности предоставить ему место в этом же поезде запись об этом производится в акте начальником поезда. В этом случае стоимость проезда пассажиру возвращается в порядке, предусмотренном пунктом 254 настоящих Правил.
Один экземпляр акта передается для расследования и принятия мер в пункт формирования поезда, второй акт выдается пассажиру.

45. Жолаушының аты-жөні жол жүру құжатында (билетте) немесе ЖМТ-да көрсетілген аты-жөні, тегімен сәйкес келмеген жағдайда, сондай-ақ жол жүру құжатында (билетте) аты-жөні, әкесінің аты өзгертілген (түзетілген) жағдайда жолаушы осы Қағиданың 44-тармағында көзделген жағдайдан басқа жағдайда поезға отырғызылмайды.
Осындай жол жүру құжаттары (билеттері) бойынша ақшаны қайта ресімдеу және қайтару жүргізілмейді.
46. Жолаушыларды поезға отырғызу кезінде вагон жолсерігі қол жүгі габариттеріне осы Қағиданың 7-тарауында белгіленген нормаларға сәйкестігін тексереді.
Вагонның жолсерігі жолаушыларды вагонға отырғызу кезінде олардың жол жүру құжаттарын (билеттерін) және шығарып салушылардың осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жолаушының құжаттарының бірінің түпнұсқасын ұмытып кетпегені туралы ескертеді.
47. Әр жолаушы жолаушылар вагонынан жол жүру құжатында (билетте) көрсетілген орынға (орындарға) сәйкес орын (орындар) алады. Осы орындарда бөгде адамдардың жол жүруіне жол берілмейді.
Билет кассалары жоқ станциядан жолаушыны жалпы вагонға отырғызу кезінде жолаушыға орынды вагон жолсерігі анықтайды.
48. Әрбір жолаушы жол жүру құжатын (билетін) немесе отырғызу талонын бүкіл жол жүру уақыты ішінде сақтайды және бақылау жүргізетін адамдардың талабы бойынша (жол жүру құжаты (билеті) екі қабатты слипте, сондай-ақ КТМ арқылы ресімделген және вагон жолсерігінде сақталатын жағдайларды қоспағанда) көрсетеді және осы Қағидаларда белгіленген талаптарды сақтайды.
49. Вагон жолсерігі жолаушыларды вагонға отырғызып болған соң билет кассирі ресімдеген жол жүру құжатын (билетті) ортасынан бүктеп, бүктелген жерінің жоғарғы бұрышынан 1 сантиметрден аспайтын бөлігін жыртып алады.
Жолаушы мыналар арқылы ресімделген жол жүру құжатын (билетін) көрсеткен кезде:
транзакциялық өзіне – өзі қызмет көрсету терминалы-отырғызу талонын үзеді;
интернет-ресурстар, өзіне-өзі қызмет көрсету төлем терминалдары, фискализацияланған билет – кассалық кешен-МТП-ға "қону" белгісін жасайды және жолаушыға отырғызу талонын береді.
50. Бақылау купоны, екі қабатты слипте ресімделген жол жүру құжаты немесе автоматтандырылмаған тәсілмен ресімделген жол жүру құжаты (билет) вагон жолсерігінде осы поезда жол жүрудің соңына дейін сақталады.
51. Жол жүру барысында жолаушыға жол жүру құжатына (билетіне) сәйкес вагоннан орын (орындар) беру мүмкін болмаған жағдайда жолаушылар поезының бастығы вагон жолсерігімен бірге және қатысы бар жолаушымен (жолаушылармен) екі данада акт жасайды.
Актіде жолаушының (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), тұрғылықты мекенжайы, байланыс телефондары, жол жүру құжатының (билеттің) нөмірі, поездың нөмірі, оның жүру бағыты, вагонның және орынның нөмірі, жолаушының жөнелтілетін және келетін станциясы, жолаушыға орын бере алмау себебі көрсетіледі.
Поезд бастығы акт жасау кезінде жолаушыға оның келісімі бойынша қызмет купесінен орын ұсынады және бұл туралы актіге жазып көрсетеді. Жолаушы өзіне ұсынылған орыннан бас тартқан немесе оған дәл осы поездан орын беру мүмкін болмаған жағдайда поезд бастығы бұл туралы актіге жазады. Бұндай жағдайда жол жүру құны жолаушыға осы Қағиданың 254-тармағында көзделген тәртіп бойынша қайтарылады.
Актінің бір данасы, тергеп – тексеру және шаралар қабылдау үшін поезды құрастыру пунктіне беріледі, екінші акт жолаушыға беріледі.

52. Пассажиры пользуются местами в любое время суток. Поднятие и опускание верхних полок осуществляется по просьбе пассажиров проводниками вагонов или пассажирами.
53. Проводники вагонов предупреждают пассажиров о подходе поезда к станции назначения и о границах санитарных зон, через которые следует поезд не позднее, чем за 30 (тридцать) минут.
54. Пассажир, отставший от поезда, заявляет об этом начальнику станции (вокзала) или уполномоченному на это лицу.
Если у отставшего от поезда пассажира осталась в вагоне ручная кладь и (или) проездной документ (билет), начальник станции (вокзала) сразу же уведомляет телефонограммой начальника ближайшей станции (вокзала) по ходу следования поезда о снятии оставленной ручной клади и (или) проездного документа (билета).
Начальник станции (вокзала) при получении указанного уведомления совместно с начальником поезда принимают меры к снятию и сохранению ручной клади и (или) проездного документа (билета) отставшего пассажира.
Начальник пассажирского поезда составляет акт в произвольной форме с указанием наименования и количества оставленных мест ручной клади и (или) проездного документа (билета). Акт подписывается начальником поезда, проводником вагона и двумя пассажирами, следующими в том же вагоне, в котором следовал отставший пассажир.
Ручная кладь, личные вещи и (или) проездной документ (билет) сдаются вместе с актом на станцию (вокзал). Начальник станции (вокзала) уведомляет станцию нахождения пассажира о снятии ручной клади, личных вещей и (или) проездного документа (билета) с поезда.
55. В случаях, когда проездной документ (билет) пассажира после отправления поезда остались у провожающего, пассажир считается безбилетным.
В случае, когда в пути следования после изъятия контрольного купона проводником пассажир утерял проездной документ (билет) или проездные документы (билеты) им испорчены (разорванные, обгоревшие), проездные документы (билеты) не восстанавливаются. Пассажир при этом при необходимости продолжает поездку на основании контрольного купона, находящегося у проводника.
56. При проезде в вагоне пассажирского поезда не допускается:
1) проезжать без наличия проездных документов (билетов);
2) проезжать на подножках, крышах вагонов и под вагонами, производить посадку и высадку на ходу поезда;
3) провозить ручной кладью вещи, указанные в пункте 124 настоящих Правил;
4) останавливать поезд посредством стоп-крана без необходимости;
5) проезжать в тамбурах и на переходных площадках;
6) курить в неустановленных местах;
7) выбрасывать из окон и дверей вагонов мусор и другие предметы.

52. Жолаушылар тәуліктің кез келген уақытында орындарды пайдаланады. Жоғарғы сөрелерді көтеруді және түсіруді жолаушылардың өтініші бойынша вагон жолсеріктері немесе жолаушылар жүзеге асырады.
53. Вагон жолсеріктері жолаушыларға поездың межелі станцияға жақындағаны және поезд жүріп өтетін санитарлық аймақтар шекарасы туралы кемінде 30 минут бұрын ескертеді.
54. Поездан қалып қойған жолаушы бұл туралы станция (вокзал) бастығына немесе осыған уәкілетті адамға мәлімдейді.
Егер поездан артта қалған жолаушының вагонда қол жүгі және (немесе) жол жүру құжаты (билеті) қалған болса, станция (вокзал) бастығы поездың жүру барысы бойынша ең жақын станция (вокзал) бастығының қалдырылған қол жүгін және (немесе) жол жүру құжатын (билетін) алу туралы телефонограммасымен дереу хабардар етеді.
Станция (вокзал) бастығы көрсетілген хабарламаны алған кезде поезд бастығымен бірлесіп, артта қалған жолаушының қол жүгін және (немесе) жол жүру құжатын (билетін) алып тастау және сақтау шараларын қабылдайды.
Жолаушылар поезының бастығы қол жүгінің қалған орындарының және (немесе) жол жүру құжатының (билетінің) атауы мен санын көрсете отырып акт жасайды. Актіге поезд бастығы, вагонның жолсерігі және артта қалған жолаушы жүретін вагонда жүретін екі жолаушы қол қояды.
Қол жүгі, жеке заттары және (немесе) жол жүру құжаты (билеті) актімен бірге станцияға (вокзалға) тапсырылады. Станция (вокзал) бастығы жолаушы тұрған станцияға поездан қол жүгін, жеке заттарын және (немесе) жол жүру құжатын (билетін) алу туралы хабарлайды.
55. Жолаушының жол жүру құжаты (билеті) поезд жөнелтілгеннен кейін шығарып салушыда қалған жағдайда жолаушы билетсіз деп есептеледі.
Жолсерік бақылау купонын алғаннан кейін жол жүру құжатын (билетін) немесе жол жүру құжаттарын (билеттерін) жоғалтқан жағдайда, жол жүру құжаттары (билеттері) қалпына келтірілмейді. Бұл ретте жолаушы жол жүруді жолсеріктегі бақылау купонының негізінде жалғастырады.
56. Жолаушылар поезының вагонында жүру кезінде жол берілмейді:
1) жол жүру құжаттары (билеттері) жоқ жүруге);
2) вагондардың баспалдақтарында, шатырларында және вагондардың астында жүруге, поезд жүріп келе жатқанда отырғызуға және түсіруге;
3) вагонды немесе басқа жолаушылардың заттарын бүлдіруі немесе ластауы мүмкін қол жүгін, сондай-ақ сасау, от қаупі бар, уландырғыш, жеңіл тұтанғыш, жарылғыш және басқа да қауіпті заттарды алып жүруге;
4) поезды қажетсіз тоқтату краны арқылы тоқтатуға;
5) тамбурлар мен өтпелі алаңдарда жүруге;
6) белгіленбеген жерлерде темекі шегуге;
7) вагондардың терезелері мен есіктерінен қоқыс пен басқа да заттарды тастауға.

57. Возмещение за частичное, полное повреждение или утрату предметов съемного инвентаря, мягкого съемного инвентаря (в том числе комплекта постельных принадлежностей и белья), съемного оборудования, посуды, а также внутреннего оборудования вагона возлагается на виновное лицо по стоимости, устанавливаемой перевозчиком.
В этом случае составляется акт в трех экземплярах с участием виновного лица, причинившего такое повреждение (порчу или утрату), начальника пассажирского поезда, поездного электромеханика (бортового механика) и проводника вагона, а также сотрудников правоохранительных органов, сопровождающих состав пассажирского поезда.
В акте указывается, что повреждено или утрачено и сведения о документе пассажира, по которому оформлен проездной документ (билет). Один экземпляр акта предоставляется под роспись виновному лицу, второй – в пункт формирования поезда для принятия мер, третий экземпляр предоставляется сотрудникам правоохранительных органов, сопровождающих состав пассажирского поезда, для подтверждения факта инцидента в том случае, если пассажир будет в дальнейшем отказываться возмещать причиненный ущерб.
Параграф 2. Изменение условий проезда
58. При замене и (или) отцепке вагона (поезда) по технической неисправности в пути следования или в пункте формирования и оборота перевозчик принимает меры по переводу пассажиров в другой поезд или размещению их на свободные места в этом же поезде, в том числе и на места в вагонах более высокой категории.
При переводе в вагон (поезд) более высокой категории преимущество предоставляется пассажирам с детьми, больным, лицам преклонного возраста, инвалидам и участникам Великой Отечественной войны и лицам, приравненным к ним. При переводе в вагон (поезд) более высокой категории доплата с пассажиров не взимается, а при переводе с согласия пассажира в вагон (поезд) более низкой категории выплачивается разница в стоимости проезда в порядке, предусмотренном пунктом 254 настоящих Правил.
Пассажиры, неразмещенные в том же поезде, отправляются с ближайшим отходящим по времени поездом по ранее приобретенным проездным документам (билетам).
Вынужденный переход (перевод) пассажиров в другой вагон (поезд) по вине перевозчика в каждом случае оформляется актом, составляемым начальником поезда и за его подписью, а также подписывается пассажиром и работником вокзала, где этот переход (перевод) был совершен, и заверяется штемпелем вокзала (станции). Первый экземпляр акта выдается пассажиру, а второй экземпляр акта по окончании рейса поезда передается в резерв проводников, формирующий состав. Пассажиру, непереведенному или неразмещенному в том же поезде, производится возврат полной стоимости проезда в билетной кассе за непроследованное расстояние на основании акта.

57. Алмалы-салмалы Мүкәм малдың, жұмсақ алмалы-салмалы Мүкәммалдың (оның ішінде төсек-орын жабдықтары мен киім-кешек жиынтығының), алмалы-салмалы жабдықтың, ыдыстың, сондай-ақ вагонның ішкі жабдығының заттарын ішінара, толық зақымдағаны немесе жоғалғаны үшін өтемақы тасымалдаушы белгілейтін құн бойынша кінәлі тұлғаға жүктеледі.
Бұл жағдайда осыған жол берген (затты бүлдірген немесе жоғалтқан) кінәлі тұлғаның, жолаушылар поезы бастығының, поездың электр механигі (борт механик) мен вагон жолсерігінің, сондай-ақ жолаушылар поезында жүретін құқық қорғау органдары қызметкерлерінің қатысуымен үш данада акт жасалады.
Актіде жол жүру құжаты (билеті) ресімделген жолаушының құжаты туралы мәліметтердің бүлінгені немесе жоғалғаны көрсетіледі. Актінің бір данасы кінәлі адамға қол қойғызып, екінші данасы шаралар қабылдау үшін поезды қалыптастыру пунктіне беріледі, үшінші данасы егер жолаушы одан әрі келтірілген залалды өтеуден бас тартқан жағдайда, оқыс оқиға фактісін растау үшін жолаушылар поезының құрамына ілесіп жүретін құқық қорғау органдарының қызметкерлеріне беріледі.
2-параграф. Жол жүру шарттарының өзгеруі
58. Вагонды (поезды) жол жүру жолындағы немесе қалыптастыру және айналым пунктінде техникалық ақау бойынша ауыстыру және (немесе) ағыту кезінде тасымалдаушы жолаушыларды басқа поезға ауыстыру немесе оларды осы поездағы бос орындарға, оның ішінде неғұрлым жоғары санаттағы вагондардағы орындарға орналастыру жөнінде шаралар қабылдайды.
Жоғары санаттағы вагонға (поезға) ауысқан кезде балалары бар жолаушыларға, науқасқа, егде жастағы адамдарға, Ұлы Отан соғысының мүгедектері мен қатысушыларына және оларға теңестірілген адамдарға басымдық беріледі. Неғұрлым жоғары санаттағы вагонға (поезға) ауысқан кезде жолаушыдан қосымша ақы алынбайды, ал жолаушының келісімімен неғұрлым төмен санаттағы вагонға (поезға) ауысқан кезде осы Қағидалардың 256-тармағында көзделген тәртіппен жол жүру құнындағы айырма төленеді.
Сол поезда орналастырылмаған жолаушылар бұрын сатып алынған жол жүру құжаттары (билеттері) бойынша уақыт бойынша жақын келе жатқан поезбен жөнелтіледі.
Тасымалдаушының кінәсінен жолаушылардың басқа вагонға (поезға) мәжбүрлі ауысуы (ауысуы) әрбір жағдайда поезд бастығы жасайтын және оның қолы қойылған актімен ресімделеді, сондай-ақ жолаушы мен осы ауысу (ауыстыру) жасалған вокзал қызметкері қол қояды және вокзал (станция) мөрқалыбымен куәландырылады. Актінің бірінші данасы жолаушыға беріледі, ал актінің екінші данасы поездың рейсі аяқталғаннан кейін құрамды қалыптастыратын жолсеріктер резервіне беріледі. Сол поезда белгісіз немесе орналастырылмаған жолаушыға актінің негізінде жүрілмеген қашықтық үшін билет кассасында жол жүрудің толық құнын қайтару жүргізіледі.

Во всех случаях изменения условий проезда, а также задержки и опоздания поезда более 1 (одного) часа проводником вагона на оборотной стороне проездного документа (билета) проставляется отметка согласно Перечню в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам с указанием даты, времени, станции (пункта) прекращения поездки.
Перевозчик при задержке рейсов на 10 (десяти) часов и более предоставляет за свой счет пассажирам места в гостинице, в соответствующих местах задержки и питание, в том числе с учетом нуждаемости инвалидов.
В случае задержки поезда в пути следования на перегоне на 6 часов и более, пассажиры обеспечиваются питанием и питьевой водой на бесплатной основе.
59. При переводе пассажиров из отцепленного вагона в другие вагоны начальником поезда совместно с начальником (работником) вокзала организуется помощь в переноске ручной клади пассажиров с принятием мер предосторожности и обеспечения безопасности пассажиров.
Параграф 3. Перевозка больных и лиц сопровождающих гробы с покойниками
60. Перевозка больных, требующих изоляции, производится при сопровождающих в изолированных купе с оплатой полной стоимости всех мест в занимаемом купе.
Физические и юридические лица, отправляющие больных, заблаговременно, но не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней, подают заявку для отдельного купе.
К заявке прилагается заключение врача с указанием условий перевозки.
61. Перевозка железнодорожным транспортом гробов с покойниками совершается в нерабочем тамбуре первого вагона, следующего за локомотивом, если размеры гроба позволяют свободно поместить гроб в тамбуре, а также в багажных вагонах без перегрузки в пути следования по предъявлении на станции отправления лицом, сдающим гроб с покойником, справки об эпидемическом окружении от территориальных подразделений ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, заключения врача-паталогоанатома (врача-судмедэксперта). Перевозка железнодорожным транспортом покойника производится в тщательно запаянном металлическом гробу, помещаемом в деревянный ящик, свободное пространство которого засыпается опилками или углем, торфом, известью.
62. Гробы с покойниками перевозятся железнодорожным транспортом только с сопровождающим лицом. Если сопровождающее лицо в пути по какой-либо причине отстанет от поезда, в котором следует гроб с покойником, то доставка гроба по назначению не задерживается.
Сопровождающее лицо имеет на проезд проездной документ (билет).
63. За перевозку гроба с покойником в багажном вагоне или в нерабочем тамбуре первого вагона, следующего за локомотивом, взимается плата, по тарифу установленному перевозчиком.

Жол жүру шарттары өзгерген, сондай-ақ поезды 1 сағаттан артық кідірткен және кешіккен барлық жағдайларда вагон жолсерігі жол жүру құжатының (билеттің) сыртқы жағына жол жүруді тоқтату күнін, уақытын, станциясын (пунктін) көрсете отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Тізбеге сәйкес белгі қояды.
Тасымалдаушы рейстер 10 сағатқа және одан да көп кідірген кезде жолаушыларға өз есебінен мейманханада, тиісті кідіріс орындарында орындарды және тамақтануды, оның ішінде мүгедектердің мұқтаждығын ескере отырып ұсынады.
Жол бойында поезд аралықта 6 және одан астам сағатқа кідірткен жағдайда жолаушылар тегін тамақпен және ауыз сумен қамтамасыз етіледі.
59. Жолаушыларды ағытылған вагоннан басқа вагондарға ауыстыру кезінде поезд бастығы вокзал бастығымен (қызметкерімен) бірлесе отырып, жолаушылардың қол жүгін тасымалдауға көмек көрсетуді ұйымдастырады.
3-параграф. Науқастарды және мәйіт салынған табыттарды алып жүретін адамдарды тасымалдау
60. Оқшаулауды талап ететін науқастарды тасымалдау алып жүретін оқшауланған купедегі барлық орындардың толық құнын төлеу арқылы жүргізіледі.
Науқастарды жөнелтетін жеке және заңды тұлғалар алдын ала, бірақ күнтізбелік 5 күннен кешіктірмей жеке купеге өтінім береді.
Өтінімге тасымалдау шарттары көрсетілген дәрігердің қорытындысы қоса беріледі.
61. Теміржол көлігімен мәйіті бар табыттарды тасымалдау багаж вагондарда табытты тапсырып отырған тұлғаның жөнелтілетін станцияда мемлекеттік көліктегі қадағалау санитарлық-эпидемиялық органдардан, паталогоанатомалық дәрігердің (сот медицина сарапшы – дәрігері) қорытындысын туралы анықтама берген жағдайда локомотивке еріп жүретін бірінші вагонның жұмыс істемейтін тамбурында тасымалданады. Мәйітті теміржол көлігімен тасымалдау ағаш үгіндісімен, көмірмен немесе торфпен, Ақбалшықпен толтырылған ағаш жәшікке орналастырылған мұқият дәнекерленген металл табытта тасымалданады.
62. Мәйіттері бар табыттар теміржол көлігімен тек бірге алып, жүруші тұлғамен тасымалданады. Егер жолда еріп жүруші қандай да бір себеппен мәйіт салынған табыт баратын поездан кетсе, онда табытты мақсаты бойынша жеткізу кідірмейді.
Алып жүруші тұлғаның жол жүру құжаты (билеті) болады.
63. Жүк вагонында немесе локомотивтен кейінгі бірінші вагонның жұмыс істемейтін тамбурында мәйіті бар табытты тасымалдау үшін тасымалдаушы белгілеген тариф бойынша ақы алынады.

Параграф 4. Отказ в перевозке и расторжение договора перевозки
64. Перевозчик отказывает в дальнейшей перевозке и высаживает пассажира из поезда в случае нахождения пассажира в болезненном состоянии, нарушающем спокойствие окружающих, если при этом нет возможности поместить его отдельно.
В этом случае перевозчик высаживает пассажира из поезда при участии врачебно-медицинского персонала и только на той станции, где имеются медицинские организации. При этом пассажиру возвращаются платежи в соответствии с пунктом 254 настоящих Правил, или делается отметка согласно Перечню в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам. Проводник возвращает пассажиру контрольный купон. При этом начальником поезда составляется акт в 2 экземплярах с участием проводника вагона и работника медицинской организации.
Если при высадке из поезда пассажир не пожелает, чтобы его багаж следовал в поезде до станции его назначения, багаж по предъявлении квитанции выдается на станции, на которой пассажир был высажен из поезда или в случае невозможности выгрузки следует до ближайшей станции. С первым обратным поездом багаж возвращается на станцию, где пассажир был высажен из поезда, при условии оплаты им стоимости перевозки багажа. В случае высадки пассажира из поезда по причине его болезни, багаж пассажира возвращается бесплатно на основании телеграммы или телефонограммы начальника станции (вокзала), на которой пассажир был высажен из поезда.
65. Перевозчик отказывает в перевозке в случае, если пассажир при посадке в поезд или в пути следования нарушает общественный порядок и мешает спокойствию других пассажиров.
В этом случае работниками правоохранительных органов в присутствии начальника поезда и проводника вагона производится высадка пассажира на ближайшей тарифной станции, где функционирует опорный пункт, о чем составляется акт произвольной формы в 3 экземплярах с указанием наличия ручной клади. Плата за проезд и перевозку багажа пассажиру не возвращается.
Параграф 5. Неоформленная перевозка пассажира, багажа и грузобагажа
66. Для обеспечения надлежащего соблюдения работниками поездных бригад требований, предусмотренных настоящими Правилами, Национальной железнодорожной компанией и (или) перевозчиком обеспечивается осмотр хозяйственной деятельности перевозчика (далее – осмотр), организуемый в соответствии с настоящими Правилами.
Осмотр поездов осуществляется уполномоченными лицами Национальной железнодорожной компании и (или) перевозчика на которых внутренним документом Национальной железнодорожной компании, перевозчика возложен такой порядок осмотра.
Для обеспечения правильного использования средств организаций железнодорожного транспорта и соблюдения правил, регулирующих вопросы перевозок на железнодорожном транспорте, проводится соответствующий осмотр на предмет:
наличия и действительности у пассажиров проездных документов (билетов);
соблюдения пассажирами правил перевозок ручной клади в соответствии с главой 7 Настоящих Правил;
правильности гашения проездных документов (билетов) проводниками вагонов;
выдачи проводником посадочного талона по электронному проездному документу (билету) путем сканирования 2D-кода;
обеспечения надлежащего содержания вагонов и качеством обслуживания пассажиров со стороны поездной бригады;
соблюдения пассажирами общественного порядка в поездах, на станциях (вокзалах) и исполнения ими, а также работниками железнодорожного транспорта требований настоящих Правил;
организации продажи проездных документов (билетов);
правильности выдачи и оформления в кассах перевозочных и проездных документов (билетов);
работы железнодорожных камер хранения ручной клади и багажных отделений;
порядка учета свободных и освобождающихся мест в поездах и передачей сведений о таких местах;
правильности пользования вагонами (служебными, почтовыми, вагон-ресторанами, арендованными);
соблюдения сроков эксплуатации мягкого съемного инвентаря, средств экипировки в соответствии с нормами экипировки.
Производя осмотр, уполномоченные лица Национальной железнодорожной компанией и (или) перевозчиком, выявившие недостатки, принимают меры к их устранению.
Осмотр хозяйственной деятельности, поездов Национального перевозчика пассажиров на соответствие требований настоящих Правил осуществляется уполномоченными лицами Национальной железнодорожной компании и (или) Национальным перевозчиком пассажиров.
При осмотре пассажирского поезда лицо, обнаруженное без проездного документа (билета) или с проездным документом (билетом), в котором данные о пассажире не соответствуют данным, указанным в документе, по которому был оформлен проездной документ (билет), за исключением случаев, предусмотренных в пункте 44 Правил, а также со льготным проездным документом (билетом) без документа, подтверждающего право на пользование им, либо с поддельным проездным документом (билетом), считается неоформленным.

4-параграф. Тасымалдаудан бас тарту және тасымалдау шартын бұзу
64. Егер жолаушы қасындағы жолаушылардың мазасын алып болса, тыныданаығын бұзатындай науқас оны бөлек орналастыруға мүмкіндік болмаса, онда тасымалдаушы жолаушыны одан әрі тасымалдаудан бас тартады және поездан түсіреді.
Бұл жағдайда тасымалдаушы жолаушыны поездан дәрігерлік-медициналық персоналдың қатысуымен және медициналық ұйымдар бар станцияда ғана түсіреді. Бұл ретте жолаушыға осы Қағиданың 254-тармағына сәйкес төлемдер қайтарылады немесе осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес Тізбеге сәйкес белгі қойылады. Жолсерік жолаушыға бақылау купонын қайтарады. Бұл ретте поезд бастығы вагон жолсерігінің және медициналық ұйым қызметкерінің қатысуымен 2 данада акт жасайды.
Егер поездан түсіру кезінде жолаушы оның багажы поезда оның баратын станциясына дейін жүруін қаламаса, багаж квитанцияны көрсеткеннен кейін жолаушы поездан шығарылған станцияға беріледі немесе түсірілген жағдайда ең жақын станцияға дейін жүреді. Бірінші кері поезбен багаж тасымалдау құнын төлеген жағдайда, жолаушы поездан түсірілген станцияға қайтарылады. Жолаушы поездан сырқаттануына байланысты түскен жағдайда, жолаушы поездан түсірілген станция (вокзал) бастығының жеделхат немесе телефонограммасы негізінде жолаушының багажы тегін қайтарылады.
65. Егер жолаушы поезға отырғызу кезінде немесе жол жүру барысында қоғамдық тәртіпті бұзса және басқа жолаушылардың тыныданаығына кедергі келтірсе, тасымалдаушы тасымалдаудан бас тартады.
Бұл жағдайда құқық қорғау органдарының қызметкерлері поезд бастығының және вагон жолсерігінің қатысуымен тірек пункті жұмыс істейтін жақын маңдағы тарифтік станцияда жолаушыны түсіреді, бұл туралы қол жүгінің бар-жоғы көрсетіле отырып, 3 данада акт жасалады. Жолаушыға жол жүру және багажды тасымалдау үшін төлем қайтарылмайды.
5-параграф. Ресімделмеген жолаушыны, багажды және жүк-багажды тасымалы
66. Осы Қағидада көзделген поезд бригадаларының қызметкерлері талаптарды тиісінше сақталуын қамтамасыз ету үшін Ұлттық теміржол компаниясы және/немесе тасымалдаушы осы Қағидаға сәйкес ұйымдастырылатын тасымалдаушының шаруашылық қызметін тексеруді (бұдан әрі – тексеру) қамтамасыз етеді.
Поездарды тексеру жұмыстары Ұлттық теміржол компаниясының және/немесе тасымалдаушының ішкі құжаттарында тексеру тәртібі жүктелген тасымалдаушы Ұлттық теміржол компаниясының уәкілетті тұлғалары тарапынан жүргізіледі:
Теміржол көлігі ұйымдарының құралдарын дұрыс пайдалануды және теміржол көлігінде тасымалдау мәселелерін реттейтін ережелерді сақтауды қамтамасыз ету үшін тиісті тексеру жүргізіледі:
жолаушылардың жол жүру құжаттарының (билеттердің) болуы және жарамдылығына;
осы Қағиданың 7-тарауына сәйкес жолаушылардың қол жүгін тасымалдау Қағидаларын сақтауына;
вагон жолсеріктерінің жол жүру құжаттарын (билеттерін) сөндіруінің дұрыстығына;
жолсеріктің 2D-кодты сканерлеу арқылы электрондық жол жүру құжаты (билет) бойынша отырғызу талонын беруіне;
поездық бригада тарапынан вагондарды тиісті ұстауды және жолаушыларға қызмет көрсету сапасын қамтамасыз етуіне;
жолаушылардың поезда, станцияларда (вокзалдарда) қоғамдық тәртіпті сақтауын және темір жол көлігі қызметкерлерінің осы Қағидада көрсетілген талаптарды сақтауын;
жол жүру құжаттарын (билеттерді) сатуды ұйымдастыруына;
кассаларда тасымалдау және жол жүру құжаттарын (билеттерді) беру және ресімдеудің дұрыстығына;
қол жүгін сақтау теміржол камераларының және багаж бөлімшелерінің жұмыстарына;
поездардағы бос және босатылатын орындарды есепке алу және осындай орындар туралы мәліметтерді беру тәртібіне;
вагондармен дұрыс қолдануына (қызметтік, почта, вагон-мейрамханалар, жалға алынған және өзге де);
жабдықтау нормаларына сәйкес жарақтау құралдарының жұмсақ алмалы-салмалы мүкәммалын пайдалану мерзімдерін сақтауына.
Ұлттық теміржол компаниясы, тасымалдаушы уәкілеттік берген кемшіліктерді анықтаған тұлғалар тексеру жүргізе отырып, оларды жоюға шаралар қабылдайды.
Шаруашылық қызметті, жолаушыларды Ұлттық тасымалдаушының поездарын осы Қағиданың талаптарына сәйкестігін қарауды Ұлттық теміржол компаниясының және (немесе) Ұлттық жолаушылар тасымалдаушының уәкілетті тұлғаларымен жүзеге асырады.
Жолаушылар поезын тексеру кезінде жол жүру құжатынсыз (билетсіз) тұлға анықталған болса, жол жүру құжаты (билет) бойынша ресімделген құжатта көрсетілген мәліметтерге жолаушы туралы мәліметтер сәйкес келмеген жағдайда, Қағиданың 44-тармағында көзделген жағдайды есептемегенде, сондай-ақ пайдалануға құқық беретін тиісті құжаттарсыз жеңілдігі бар жол жүру құжатымен анықталған тұлға ресімделмеген болып табылады.

67. В случае обнаружения неоформленного лица уполномоченными лицами Национальной железнодорожной компании и (или) перевозчика составляется акт о результатах осмотра по форме в соответствии с Приложением 7 к настоящим Правилам (далее – акт о результатах осмотра) в 3 экземплярах на безбилетный проезд.
Оригинал квитанции за провоз ручной клади свыше параметров для бесплатного провоза ручной клади, указанных в пункте 118 настоящих Правил, неоформленного багажа, грузобагажа, обнаруженных в пути следования по форме ЛУ-9в согласно приложению 3 к настоящим Правилам (далее - форма ЛУ-9в) вручается пассажиру, корешок квитанции об оплате остается у уполномоченных лиц Национальной железнодорожной компанией и (или) перевозчика в соответствии с внутренними правилами Национальной железнодорожной компании, перевозчика.
В акте о результатах осмотра указываются:
1) дата, время и участок осмотра;
2) наименование уполномоченного перевозчика;
3) (Ф.И.О. (при его наличии) и должность лица (лиц), проводившего осмотр;
4) наименование проверяемого субъекта, номера и сообщения пассажирского поезда;
5) (Ф.И.О. (при его наличии) поездной бригады (старшего проводника, директора вагона ресторана, приемосдатчика багажного вагона, проводника служебного вагона), присутствовавших при проведении осмотра, дата рождения, место жительства, наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность, идентификационный номер, место работы;
6) сведения о результатах осмотра, в том числе о выявленных нарушениях;
7) сведения об ознакомлении или об отказе в ознакомлении с актом о результатах осмотра поездной бригады (старшего проводника, директора вагона ресторана, приемосдатчика багажного вагона, проводника служебного вагона) присутствовавших при проведении осмотра, их подписи или отказ от подписи;
8) подпись лица (лиц), проводившего осмотр.
К акту о результатах осмотра прилагаются при их наличии документы или их копии, связанные с результатами осмотра.
В случае наличия замечаний и (или) возражений по результатам осмотра, поездная бригада и присутствовавшие при проведении осмотра излагают их в письменном виде.
Один экземпляр акта выдается начальнику поезда, второй – направляется в пункт формирования поезда, третий остается у уполномоченного лица Национальной железнодорожной компании, перевозчика.
В случае наличия возможности Акт о результатах осмотра фиксируется в Мобильном терминале ревизора.
68. Неоформленное лицо подлежит высадке на ближайшей железнодорожной станции, где функционирует билетная касса.
Лицо, обнаруженное с поддельным или не принадлежащим ему проездным документом (билетом), высаживается начальником поезда и передается сотрудникам линейной полиции, о чем им составляется акт произвольной формы.

67. Ресімделмеген тұлғаны анықтаған жағдайда Ұлттық теміржол компаниясының, тасымалдаушының уәкілетті тұлғалары осы Қағиданың 7 – қосымшасына сәйкес нысан бойынша билетсіз жол жүруге 3 данада тексеру нәтижелері туралы акт (бұдан әрі - тексеру нәтижелері туралы акт) жасайды.
Осы Қағиданың 118-тармағында көрсетілген қол жүгін, осы Қағиданың 3 - қосымшасына сәйкес ЛУ-9в нысаны бойынша жол жүру жолында табылған ресімделмеген багажды, жүк-багажды тегін тасымалдау үшін параметрлерден жоғары қол жүгін алып жүргені үшін түбіртектің түпнұсқасы (бұдан әрі-ЛУ-9в нысаны) жолаушыға тапсырылады, төлем туралы түбіртектің түбіршегі ұлттық темір жол компаниясының, тасымалдаушының ішкі қағидаларына сәйкес Ұлттық темір жол компаниясы және (немесе) тасымалдаушының уәкілетті тұлғаларында қалады.
Тексеру қорытындысы бойынша актіде көрсетіледі:
1) тексеруден өткен учаске, күні, уақыты;
2) уәкілетті тасымалдаушының атауы;
3) тексеруден өткен тұлғаның аты-жөні, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және оның (тұлғаның) қызметі;
4) тексерілген субъектінің атауы, жолаушылар поезының нөмірі мен бағыты;
5) тексеру кезінде қатысқан поезд бригадасының (аға жолсерік, вагон-мейрамхана директоры, багаж вагонының қабылдап-тапсырушысы, қызмет вагонының жолсерігі) аты-жөні, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған күні, тұрғылықты жері, жеке басын куәландыратын құжаттарының атауы мен деректемелері, идентификация нөмірі мен жұмыс орны;
6) тексеру қорытындысы туралы, оның ішінде анықталған заң бұзушылықтар туралы мәліметтер;
7) тексеру кезінде қатысқан поезд бригадасының (аға жолсерік, вагон-мейрамхана директоры, багаж вагонының қабылдап-тапсырушысы, қызмет вагонының жолсерігі) актімен танысуы және танысудан бас тартуы, олардың қолы немесе қол қоюдан бас тартуы туралы мәліметтері;
8) тексеру жүргізген тұлғаның қолы көрсетіледі.
Тексеру қорытындысы туралы актіге тексеру қорытындысына қатысты құжаттар немесе олардың көшірмелері бар болған жағдайда қоса беріледі.
Поезд бригадасы және тексеру кезінде қатысқандар тексеру кезінде ескертулер болған жағдайда оларды жазбаша түрде баяндайды.
Актінің бір данасы поезд бастығына беріледі, екіншісі – поезды қалыптастыру пунктіне жіберіледі, үшіншісі Ұлттық теміржол компаниясының, тасымалдаушының уәкілетті тұлғасында қалады.
Актінің бір данасы поезд бастығына беріледі, екіншісі поезды қалыптастыру пунктіне жіберіледі, ал үшіншісі тасымалдаушының уәкілетті тұлғасына (инспектор, ревизия жасаушы тұлға, ішкі бақылау жөніндегі менеджер) қалдырылады.
68. Ресімделмеген тұлға билет кассасы жұмыс істейтін ең жақын теміржол станциясында түсіріледі.
Қолдан жасалған немесе оған тиесілі емес жол жүру құжатымен (билетімен) табылған адамды поезд бастығы түсіреді және желілік полиция қызметкерлеріне береді, ол туралы оларға еркін нысандағы акт жасалады.

69. В случае выявления уполномоченными лицами Национальной железнодорожной компании, перевозчика у пассажира неоформленной излишней ручной клади или багажа, производится их взвешивание посредством сертифицированных весов, на основании чего на ответственность проводника вагона или начальника поезда (старшего проводника) составляется акт о результатах осмотра и с пассажира взыскивается в пользу перевозчика тариф (провозная плата) по квитанции формы ЛУ-9в.
70. Пассажир, ошибочно севший в поезд не того направления, которое указано в проездном документе (билете), производит высадку на ближайшей станции, где функционирует билетная касса.
При этом начальником поезда (старшим проводником) составляется акт (в двух экземплярах), который дает право пассажиру возвратиться до основной станции посадки без оплаты проезда. Один экземпляр акта выдается пассажиру, второй – направляется на станцию формирования поезда для принятия мер в отношении проводника, производившего посадку пассажира.
Начальник вокзала или дежурный по вокзалу оказывает содействие пассажиру в возвращении его на основную станцию посадки пассажира.
Высадка пассажиров из поезда на станциях, где отсутствует билетная касса, не допускается.
71. В случае предъявления пассажиром проездного документа (билета), вызывающего сомнения (наличие исправлений, помарок и подчисток) в их действительности, уполномоченные лица Национальной железнодорожной компании, перевозчика устанавливают размеры уплаченной пассажиром суммы, место приобретения проездного документа (билета), личность пассажира и место его жительства и составляют акт (в 3 экземплярах) с указанием обоснованной причины составления акта. Проездной документ (билет), как дефектный, изымается и прикладывается к двум экземплярам акта для расследования и принятия мер, третий экземпляр акта вручается начальнику поезда для дальнейшего следования пассажира.
Параграф 6. Порядок и условия предоставления постельных принадлежностей и других услуг в поездах
72. В пути следования пассажиры пользуются постельными принадлежностями только с полным, чистым, сухим и неиспорченным комплектом постельного белья, выдаваемым проводником вагона. Использование постельных принадлежностей без комплекта белья, выданного проводником вагона, не допускается. Использование личного постельного белья не допускается.
Количество постельного белья, выдаваемого в рейс для пассажирских поездов, а также нормы расходов на стирку, химическую чистку, дезинсекцию постельных принадлежностей и мягкого съемного инвентаря определяются в соответствии с нормами экипировки.
Проводник вагона доставляет комплекты постельного белья на места пассажиров и по завершении поездки убирает их за 30 минут до прибытия пассажира на станцию назначения или пересадки. Уборка комплектов постельного белья производится проводником во всех типах вагонов независимо от сообщения и категории поезда.
На все предметы постельных принадлежностей необходимо нанесение даты начала эксплуатации.
В случае загрязнения комплекта постельного белья пассажиром, проводник вагона по просьбе пассажира производит замену комплекта постельного белья за дополнительную плату, установленную перевозчиком.
Сбор за предоставление пассажиру комплекта постельного белья устанавливается перевозчиком.
В случае выдачи загрязненного, влажного или сырого постельного белья, пассажир незамедлительно, с момента вскрытия комплекта постельного белья, может вернуть его проводнику вагона для замены на другой комплект постельного белья без дополнительной платы.
В этом случае составляется акт в произвольной форме в трех экземплярах с участием пассажира, которому выдано данное постельное белье и проводника вагона или начальника пассажирского поезда.
В акте указывается факт выдачи пассажиру загрязненного постельного белья, данные пассажира, указанные в его проездном документе (билете). Один экземпляр акта выдается пассажиру, второй остается у проводника вагона или начальника пассажирского поезда, третий – предоставляется в пункт формирования поезда для выяснения причин наличия загрязненного постельного белья и принятия мер в отношении лиц, допустивших данное нарушение.
Пассажир на основании выданного ему акта может обратиться с жалобой в уполномоченный орган.

69. Ұлттық теміржол компаниясының, тасымалдаушының уәкілетті тұлғалары жолаушыда ресімделмеген артық қол жүгін немесе багажды барын анықтаған жағдайда, оларды сертификатталған таразылар арқылы өлшеу жүргізіледі, оның негізінде вагон жолсерігінің немесе поезд бастығының (аға жолсеріктің) жауапкершілігіне тексеру нәтижелері туралы акт жасалады және жолаушыдан ЛУ-9в нысанындағы түбіртек бойынша тариф (тасымалдау ақысы) тасымалдаушының пайдасына өндіріліп алынады.
70. Қателесіп, жол жүру құжатында (билетте) көрсетілген бағыттан өзге поезға отырған жолаушы билет кассасы жұмыс істейтін ең жақын станциядан түседі.
Бұл ретте поезд бастығы (аға жолсерік) жолаушыға жол жүру ақысын төлемей негізгі станцияға дейін қайтып бару құқығын беретін (екі данада) акт жасайды. Актінің бірінші данасы жолаушыға беріледі, ал екіншісі поездың қалыптастыру станциясына жолаушыны отырғызған жолсерікке қатысты шара қолдану үшін жіберіледі.
Вокзал бастығы немесе вокзал бойынша кезекші жолаушыға негізгі станцияға дейін қайтып баруға көмек көрсетеді.
Билет кассасы жоқ станцияларда жолаушыларды поездан түсіруге рұқсат берілмейді.
71. Жолаушы олардың растығына күмән келтіретін жол жүру құжатын (билетін) көрсеткен жағдайда, Ұлттық теміржол компаниясының, тасымалдаушының уәкілетті адамдары жолаушы төлеген соманың мөлшерін, жол жүру құжатын (билетін) сатып алу орнын, жолаушының жеке басын және оның тұрғылықты жерін белгілейді және акт жасаудың негізделген себептерін көрсете отырып, акт (3 данада) жасайды. Жол жүру құжаты (билет) ақауы ретінде алынады және тексеру және шаралар қабылдау үшін актінің екі данасына қоса беріледі, актінің үшінші данасы жолаушының одан әрі жүруі үшін поезд бастығына тапсырылады.
6-параграф. Поездарда төсек-орын жабдықтарын және басқа да қызметтерді көрсету тәртібі мен шарттары
72. Жолаушылар жол жүрген кезде вагон жолсерігі берген төсек тыстары толық, таза және құрғақ төсек-орын жабдығын ғана қолдануы тиіс. Вагон желсерігі берген төсек тыстары толық болмаса, онда ондай төсек-орын жабдығын пайдалануға жол берілмейді. Сондай-ақ өз төсек-орын тыстарын пайдалануына болмайды.
Рейстегі жолаушылар поездарына берілетін төсек тыстарының саны, сондай-ақ төсек-орын жабдығы мен жұмсақ жиналмалы мүліктерді жуу, химиялық жолмен тазалау, дезинсекциялау шығындарының нормасы жабдықтау нормаларына сәйкес айқындалады.
Вагон жолсерігі төсек-орын тыстары жиынтығын жолаушылардың отырған орындарына апарып береді де оларды жол жүру аяқталған соң жолаушы түсетін немесе ауысып отыратын станцияға келгенге дейін 30 минут бұрын жинап алады. Барлық вагондарда поезд бағытына және санатына қарамастан төсек-орын тыстарын жолсерік өзі жинап алады.
Төсек-орын жиынтығының барлық түріне пайдалануға берілген күн көрсетілуі тиіс.
Жолаушы төсек тыстарын кірлетіп алған жағдайда вагон жолсерігі жолаушының өтініші бойынша төсек-орын тыстары жиынтығын тасымалдаушы бекіткен қосымша ақыға ауыстырып береді.
Жолаушыға берілетін төсек-орын тыстары жиынтығы үшін төленетін ақыны (алымды) тасымалдаушы белгілейді.
Жолаушы кір немесе дымқыл төсек-орын тысын алған жағдайда оны ашсымен кешіктірмей басқа төсек-орын тысына қосымша ақысыз тегін ауыстырып алу үшін дереу жолсерікке қайтара алады.
Бұл жағдайда осы төсек-орын жабдықтары берілген жолаушының және вагон жолсерігінің немесе жолаушылар поезы бастығының қатысуымен еркін нысанда үш данада акт жасалады.
Актіде жолаушыға кір төсек-орын тысының берілгені және жол жүру құжатында (билетте) көрсетілген жолаушы туралы деректер көрсетіледі. Актінің бір данасы жолаушыға беріледі, екіншісі жолаушылар поезд бастығында қалады, ал үшіншісі кірлеген төсек-орын тысының не себептен болғанын анықтау және осындай кемшіліктерге жол берген тұлғаларға тиісті шара қолдану үшін поезд құрастырылған пунктке жіберіледі.
Жолаушы өзіне берілген акт негізінде тиісті уәкілетті органға шағымдана алады.

73. Во всех категориях поездов международного и межобластного сообщения, кроме фирменных, допускается включение в схему поезда по усмотрению перевозчика не менее одного вагона-ресторана (вагона-кафетерия, вагона-буфета) для организации питания в пути следования поезда.
В составе фирменного поезда предусматривается наличие вагона-ресторана.
Товары, подлежащие ветеринарному контролю, используемые для нужд вагонов-ресторанов сопровождаются ветеринарно-сопроводительными документами.
Порядок, условия оказания услуг при предоставлении питания в пассажирских поездах и количество вагонов-ресторанов в зависимости от продолжительности поездки устанавливаются перевозчиком в соответствии с санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологическими требованиями к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 мая 2017 года № 359 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15695).
74. Перевозчик может организовать предоставление пассажирам в пути следования (в зависимости от категории поезда, вагона) дополнительные сервисные услуги, такие как:
1) информирование по внутрипоездной связи;
2) радио и видеовещание;
3) заправка постели по желанию пассажира;
4) хранение скоропортящихся продуктов питания в холодильнике (при наличии холодильника);
5) разогрев пищи в микроволновых печах (при наличии микроволновой печи);
6) доставка блюд в купе работниками вагона-ресторана по желанию пассажира (при наличии в составе поезда вагона-ресторана);
7) продажа сувенирной и сервисной продукции, в том числе обеспечение чайной продукцией;
8) прочие сервисные услуги.
75. Курение в пассажирских поездах не допускается.
76. В целях обеспечения безопасности жизни и здоровья пассажиров торговля в пассажирских поездах, включая пригородные поезда, осуществляется в порядке, установленном перевозчиком.
77. Предоставление пассажирам комплекса услуг, стоимость которых включается в стоимость проезда, в вагонах повышенной комфортности и в фирменных поездах осуществляется в соответствии с порядком, определяемым перевозчиком.
В составы фирменных поездов и поездов повышенной комфортности не допускается включение купейных и спальных вагонов с неисправной системой кондиционирования воздуха либо ее отсутствием.
Во всех составах пассажирских поездов функционирует исправная система кондиционирования воздуха в вагонах (если предусмотрено заводской конструкцией вагона).
В случае неисправности системы кондиционирования воздуха в вагоне проводником вагона или начальником пассажирского поезда о данном факте сообщается в соответствующую организацию, уполномоченную на проведение восстановления и ремонта оборудования в вагоне для принятия оперативных мер по устранению данной неисправности.
В этом случае составляется акт в трех экземплярах с участием пассажира (в случае его обращения), следующий в данном вагоне для подтверждения факта неисправности и проводника вагона или начальника пассажирского поезда. В акте указывается факт неисправности кондиционирования воздуха в вагоне и причины неисправности (если данные причины известны).
Один экземпляр акта остается у проводника вагона или начальника пассажирского, второй – предоставляется в пункт формирования поезда для выяснения причин неисправности и принятия мер в отношении лиц, допустивших данное нарушение. Третий – предоставляется лицу, уполномоченному на проведение восстановления и ремонта неисправного оборудования в вагоне.

73. Халықаралық және облысаралық қатынастағы поездардың барлық санаттарында, фирмалық қатынастардан басқа, тасымалдаушының қарауы бойынша поездың жүру жолында тамақтануды ұйымдастыру үшін кемінде бір вагон-мейрамхананы (вагон-кафетерий, вагон-буфет) поезд схемасына қосуға жол беріледі.
Фирмалық поездың құрамында вагон-мейрамхананың болуы көзделеді.
Ветеринариялық бақылауға жататын, вагон-мейрамханалардың қажеттіліктері үшін пайдаланылатын тауарлар ветеринариялық-ілеспе құжаттармен сүйемелденуі тиіс.
Жолаушылар поездарында тамақтандыруды ұсыну кезінде қызмет көрсету тәртібі, шарттары және жол жүру ұзақтығына байланысты вагон-мейрамханалардың саны тасымалдаушымен Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 31 мамырдағы № 359 бұйрығымен бекітілген "Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15695 болып тіркелген) сәйкес белгілейді.
74. Тасымалдаушы жолаушыларға жол жүру жолында (поездың, вагонның санатына байланысты) қосымша мынадай сервистік қызметтер көрсетуді ұйымдастыра алады:
1) поездық ішкі байланыс бойынша ақпарат беру;
2) радио және бейне хабарларын тарату;
3) жолаушының қалауы бойынша төсекті жинау;
4) тез бұзылатын тамақ өнімдерін тоңазытқышта сақтау (Тоңазытқыш болған жағдайда);
5) тамақты микротолқынды пештерде қыздыру (микротолқынды пеш болған жағдайда);
6) вагон-мейрамхана қызметкерлерінің жолаушының қалауы бойынша купедегі тағамдарды жеткізу (поезд құрамында вагон-мейрамхана болған жағдайда);
7) кәдесый және сервистік өнімдерді сату, оның ішінде шай өнімдерімен қамтамасыз ету;
8) өзге де сервистік қызметтер.
75. Жолаушылар поездарында темекі шегуге жол берілмейді.
76. Жолаушылардың өмірі мен денсаулығының қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында қала маңындағы поездарды қоса алғанда, жолаушылар поездарында сауда тасымалдаушы белгілеген тәртіппен жүзеге асырылады.
77. Жолаушыларға құны жол жүру құнына енгізілетін қызметтер кешенін, жайлылығы жоғары вагондарда және фирмалық поездарда ұсыну тасымалдаушы айқындайтын тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.
Фирмалық поездар мен жайлылығы жоғары поездардың құрамдарына ауаны баптау жүйесі жарамсыз немесе ол жоқ купелік және ұйықтайтын вагондарды қосуға жол берілмейді.
Жолаушылар поездарының барлық құрамдарында вагондардағы ауаны баптаудың жарамдылығы (егер вагонның зауыттық конструкциясында көзделсе) міндетті.
Вагондағы ауаны баптау жүйесі бұзылған жағдайда вагонның жолсерігі немесе жолаушылар поезының бастығы осы факт туралы вагондағы жабдықты қалпына келтіру және жөндеу жүргізуге уәкілетті тиісті ұйымға осы ақаулықты жою бойынша жедел шаралар қабылдау үшін хабарлайды.
Бұл жағдайда ақаулық фактісін және вагонның жолсерігі немесе жолаушылар поезының бастығы растау үшін осы вагонда келе жатқан жолаушының (ол жүгінген жағдайда) қатысуымен үш данада акт жасалады. Актіде вагондағы ауаны баптаудың ақау фактісі және ақау себептері (егер бұл себептер белгілі болса) көрсетіледі.
Актінің бір данасы вагонның жолсерігінде немесе жолаушылар вагонының бастығында қалады, екіншісі-ақаулық себептерін анықтау және осы бұзушылыққа жол берген адамдарға қатысты шаралар қабылдау үшін поезды қалыптастыру пунктіне беріледі. Үшіншісі-вагондағы ақаулы жабдықты қалпына келтіру және жөндеу жүргізуге уәкілетті адамға беріледі.

78. При организации услуги по перевозке пассажиров скоростными поездами (экспресс-перевозка) остановка поезда производится преимущественно на крупных железнодорожных станциях с высоким пассажиропотоком и время в пути следования затрачивается значительно меньше, чем в альтернативных пассажирских поездах.
Параграф 7. Оформление и проезд организованных групп пассажиров
79. Письменная заявка от организованной группы пассажиров, организованной группы детей на резервирование мест в поездах принимается от физических и юридических лиц не менее чем от 45 (сорока пяти) до 6 (шести) суток до отправления поезда при наличии мест.
В заявке указываются: наименование юридического лица или (Ф.И.О. (при его наличии) физического лица, количество мест, номер поезда, тип вагона, дата выезда, станция отправления и станция назначения.
От юридических лиц заявки принимаются, заверенные печатью (при наличии) и (или) штампом юридического лица, и (или) электронно-цифровой подписью юридического лица.
К заявке прикладывается список с (Ф.И.О. (при его наличии) группы пассажиров с указанием реквизитов их документов (номер документа, дата рождения, пол и гражданство) и данные руководителя группы.
На заявках организация, производящая резервирование мест, проставляет отметку о приеме заявки. При недостатке мест в поезде и вагонах, указанных в заявке, с согласия заявителя предоставляются места в другом поезде или вагонах.
Отдельные вагоны предоставляются в случае, если количество мест в вагоне совпадает с количеством мест в заявке.
За резервирование мест в поездах для перевозки организованных групп пассажиров, организованных групп детей взимается сбор в размере, установленном перевозчиком. При отказе от зарезервированных мест полученный сбор не возвращается.
В случае замены перевозчиком типа вагона или категории поезда без согласования с заявителем и отказа пассажира в связи с этим от поездки сбор подлежит возврату.
За резервирование мест в поездах для перевозки организованных групп пассажиров, организованных групп детей взимается предварительная плата в размере 30% (тридцати) от стоимости проезда.
При стопроцентной оплате стоимости проезда предварительная плата не взимается.
80. В течение 3 (трех) рабочих дней после резервирования мест, но не позднее 6 (шести) суток до отправления поезда лицо, подавшее заявку, приобретает зарезервированные проездные документы (билеты), оплатив стоимость проезда.
Допускается только один раз внесение изменений в первоначальный список организованной группы пассажиров, организованной группы детей, до приобретения проездных документов (билетов) на зарезервированные места:
замена руководителя группы;
замена пассажиров не более 30% (тридцати) от первоначального списка пассажиров;

78. Жүрдек поездармен (экспресс-тасымалдау) жолаушыларды тасымалдау бойынша қызметті ұйымдастыру кезінде поезды тоқтату көбінесе жолаушылар ағыны жоғары ірі теміржол станцияларында жүргізіледі және жол жүру уақыты баламалы жолаушылар поездарына қарағанда едәуір аз жұмсалады.
7-параграф. Ұйымдастырылған жолаушылар тобын рәсімдеу және жол жүру
79. Ұйымдасқан жолаушылар тобының, ұйымдасқан балалар тобының пойызда орын болған жағдайда поездардан орындарды резервтеуге берген жазбаша өтінімдері заңды және жеке тұлғалардан кем дегенде 45 тәуліктен бастап поездың жөнелтілуіне 6 тәулік қалғанға дейін қабылданады.
Өтінімде: заңды тұлғаның немесе жеке тұлғаның (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) атауы, орын саны, пойыздың нөмірі, вагонның түрі, шығатын күні, жөнелтілетін және межелі (баратын) станциясы көрсетіледі.
Заңды тұлғаның мөрімен және (немесе) мөртабанымен (болған жағдайда) және (немесе) заңды тұлғаның электрондық-цифрлық қолтаңбасымен расталған өтінімдер фирмалық бланкілерде қабылданады.
Өтінімге олардың құжаттарының деректемелерін (құжаттың нөмірі, туған күні, жынысы және азаматтығы) көрсете отырып, жолаушылар тобының (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) тізімі және топ басшысының ұқсас деректері қоса беріледі.
Орындарды резервтеуші ұйымның өтініміне олардан өтінімді қабылдап алғандығы туралы белгі қойылады. Өтінімде көрсетілген поезда және вагондарда орын жеткіліксіз болған жағдайда, өтінім берушінің келісімі бойынша орындар басқа поездан немесе вагоннан ұсынылады.
Егер вагондағы орын саны өтінімдегі орын санына сәйкес келген жағдайда жеке вагондар ұсынылады.
Ұйымдасқан жолаушылар тобын, ұйымдасқан балалар тобын тасымалдауға поездардан орын резервтеу үшін алым тасымалдаушы белгілеген мөлшерде төленеді. Бөлінген орындардан бас тартылған жағдайда, төленген алым қайтарылмайды.
Өтінім берушінің келісімінсіз тасымалдаушы вагонның түрін немесе поездың санатын ауыстырғанда және осыған байланысты жолаушы жол жүруден бас тартқан жағдайда алым қайтарылады.
Ұйымдастырылған жолаушылар топтарын, ұйымдастырылған балалар топтарын тасымалдау үшін поездардағы орындарды резервке қойғаны үшін жол жүру құнының 30% (отыз) мөлшерінде алдын ала төлем алынады.
Жол жүру құнын жүз пайыз төлеген кезде алдын ала төлем алынбайды.
80. Орындар резервтеуден кейін 3 жұмыс күні ішінде, бірақ поезд жөнелтілгенге дейін 6 (алты) тәуліктен кешіктірмей өтінім берген тұлға жол жүру құнын төлей отырып, резервтелген жол жүру құжаттарын (Билеттерді) сатып алады.
Резервтелген орындарға жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатып алғанға дейін ұйымдасқан жолаушылар тобының, балалардың ұйымдасқан тобының бастапқы тізіміне тек бір рет өзгерістер енгізуге жол беріледі:
- топ басшысын ауыстыру;
- жолаушыларды ауыстыру жолаушылардың бастапқы тізіміндегі 30% - дан артық емес;

сокращение количества пассажиров от первоначального списка не более 50% (пятидесяти), при этом, минимальный выкуп составляет не менее 10 (десяти) пассажиров;
увеличение количества пассажиров до 9 (девяти) пассажиров.
Если в установленный срок проездные документы (билеты) не оформлены, заявка аннулируется, и места передаются для продажи, полученный сбор и предварительная плата не возвращаются.
Изменения в бронировании осуществляются с учетом перерасчета стоимости предварительной платы в соответствии с пунктом 79 настоящих Правил.
В случае предъявления заявки на проездные документы (билеты) менее чем за 10 суток до отправления поезда, стоимость проезда оплачивается в течение одних суток с момента предъявления заявки.
При оплате стоимости проезда по безналичному расчету на расчетный счет перевозчика оформление проездных документов (билетов) производится в срок, установленный перевозчиком, но не более трех рабочих дней и не позднее одних суток до отправления поезда.
81. В случае полного или частичного отказа от групповой поездки по собственной инициативе возврат платежей за неиспользованные проездные документы (билеты) осуществляется в соответствии с пунктом 260 настоящих Правил.
82. Оформление проезда пассажиров по групповой заявке производится на каждое место на отдельном проездном документе (билете).
83. Оформление проездных документов (билетов) лицам, следующим с организованной группой детей, производится на основании групповой заявки.
84. При посадке организованной группы пассажиров, организованной группы детей руководитель группы предъявляет проездные документы (билеты) на каждого пассажира, сформированный пофамильный список группы пассажиров и оригиналы документов пассажиров, предусмотренных пунктом 13 настоящих Правил.
Проводник вагона при посадке пассажиров в вагон проверяет проездные документы (билеты), и сличает их с оригиналами документов пассажиров на соответствие (Ф.И.О (при его наличии), указанных в проездных документах (билетах) со списком (Ф.И.О (при его наличии) группы пассажиров.
Параграф 8. Организация перевозки в специальных "туристских" поездах
85. По заявке частных туристских операторов и туристских агентств (далее - туристские организации) перевозчик организовывает специальный туристский поезд.
86. Заявки от туристских организаций на организацию турпоездов в адрес перевозчика рассматриваются в течение 20 (двадцати) рабочих дней со дня поступления.
Перевозчиком составляется ведомость использования расписаний движения туристско-экскурсионных поездов с тем, чтобы не допускать назначения нескольких поездов по одному и тому же маршруту.

- жолаушылар санының бастапқы тізімнен 50% - дан (елу) аспайтын қысқаруы, бұл ретте ең аз сатып алу кемінде 10 (он) жолаушыны құрайды;
- жолаушылар санын 9 (тоғыз) жолаушыға дейін ұлғайту.
Егер белгіленген мерзімде жол жүру құжаттары (билеттер) ресімделмесе, өтінім жойылады және сату үшін орындар беріледі, алынған алым қайтарылмайды және алдын ала төлем қайтарылмайды.
Брондаудағы өзгерістер осы Қағидалардың 79-тармағына сәйкес алдын ала төлем құнын қайта есептеуді ескере отырып жүзеге асырылады.
Жол жүру құжаттарына (билеттерге) өтінім поезд жөнелтілгенге дейін кемінде 10 тәулік бұрын ұсынылған жағдайда жол жүру құны өтінім берілген сәттен бастап бір тәулік ішінде төленеді.
Тасымалдаушының есеп шотына қолма-қол ақшасыз есеп айырысу бойынша жол жүру құнын төлеу кезінде жол жүру құжаттарын (билеттерді) ресімдеу тасымалдаушы белгілеген мерзімде, бірақ поезд жөнелтілгенге дейін үш жұмыс күнінен аспайтын және бір тәуліктен кешіктірілмей жүргізіледі.
81. Топтық сапардан толық немесе ішінара бас тартқан жағдайда өз бастамасы бойынша пайдаланылмаған жол жүру құжаттары (билеттері) үшін төлемдерді қайтару осы Қағидалардың 260-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
82. Топтық өтінім бойынша жолаушылардың жол жүруін ресімдеу әрбір орынға жеке жол жүру құжатында жүргізіледі.
83. Балалардың ұйымдасқан тобымен жүретін адамдарға жол жүру құжаттарын (билеттерін) ресімдеу топтық өтінім негізінде жүргізіледі.
84. Ұйымдасқан жолаушылар тобын, балалардың ұйымдасқан тобын отырғызу кезінде топ жетекшісі әрбір жолаушыға жол жүру құжаттарын (билеттерін), жолаушылар тобының аты-жөні жазылған тізімін және осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген жолаушылар құжаттарының түпнұсқаларын ұсынады.
Вагонның жолсерігі жолаушыларды вагонға отырғызу кезінде жол жүру құжаттарын (билеттерін) тексереді және оларды жол жүру құжаттарында (билеттерде) көрсетілген жолаушылар тобының тізімімен (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) жолаушылар тобының (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) жолаушылардың құжаттарының түпнұсқаларымен салыстырады.
8-параграф. Арнайы "туристік" поездарда тасымалдауды ұйымдастыру
85. Жеке туристік операторлар мен туристік агенттіктердің (бұдан әрі - туристік ұйымдар) өтінімі бойынша тасымалдаушы арнайы туристік поезды ұйымдастырады.
86. Туристік ұйымдардан тасымалдаушының атына туристік поездарды ұйымдастыруға арналған өтінімдер келіп түскен күннен бастап 20 жұмыс күні ішінде қаралады.
Тасымалдаушы бір маршрут бойынша бірнеше поездың тағайындалуына жол бермеу үшін туристік-экскурсиялық поездардың қозғалыс кестесін пайдалану тізімдемесін жасайды.

87. Специальные туристско-экскурсионные поезда назначаются по постоянным, специальным для них расписаниям, имеющимся в графике движения поездов, по разовым расписаниям, составляемой перевозчиком. Туристско-экскурсионные поезда сопровождаются медицинскими работниками.
88. Пассажирские вагоны для специальных туристско-экскурсионных поездов предоставляются туристским организациям на условиях договора аренды, заключаемой с перевозчиком.
89. При заключении договора аренды на перевозку в туристско-экскурсионном поезде предусматривается (включается):
1) в межобластном сообщении:
арендная плата за все пассажирские вагоны, включаемые в поезд, за время фактического пользования ими (со дня отправления и до дня прибытия включительно) по ставкам, предусмотренным перевозчиком. При этом неполные сутки считаются как за полные. Плата за аренду определяется в размере, установленном перевозчиком, за каждые календарные сутки;
стоимость проезда в соответствии с расстоянием и типом вагонов по тарифу пассажирского поезда за все места в вагонах, предоставляемые туристским организациям, кроме платежей за места, используемые поездной бригадой и 8 (восемь) мест для обслуживающего персонала вагонов-ресторанов (вагонов-кафетериев, вагонов-буфетов);
плата за пользование постельным бельем из расчета 1 (один) комплект на 7 (семь) календарных дней для каждого туриста. За вагоны-рестораны, включаемые в туристско-экскурсионные поезда, арендная плата взимается перевозчиком;
при пересылке арендованного состава в порожнем состоянии для формирования туристического поезда от пункта приписки (формирования) к месту посадки туристов, а также за пробег к пункту приписки от места освобождения его туристами взимается плата за пробег в размере, установленном перевозчиком, в том числе за вагоны-рестораны;
2) в межрайонном (междугородном внутриобластном) и пригородном сообщении:
арендная плата, но не менее чем за сутки, уплачивается за каждый вагон;
стоимость проезда в пригородных поездах по фактическому числу туристов, но не менее числа мест для сидения в поезде по пригородному тарифу, действующему на участке обращения поезда.
90. При использовании в межрайонном (междугородном внутриобластном) сообщении составов пассажирских поездов, сформированных из купейных и (или) плацкартных вагонов, плата за проезд взимается перевозчиком.
91. Стоимость проезда в специальном туристско-экскурсионном поезде определяется в зависимости от расстояния и категории вагонов.
92. После заключения договора аренды с перевозчиком перечисляются все причитающиеся платежи за перевозку (аренда, стоимость проезда и другие платежи связанные с перевозкой) не позднее, чем за 20 (двадцать) рабочих дней до отправления туристского поезда. Туристской организации, выступающей стороной договора аренды, выдается два экземпляра договора и необходимые документы, подтверждающие перевозку и ее оплату.
Перевозчик устанавливает другие условия оплаты в соответствии с внутренней учетной политикой.

87. Арнайы туристік-экскурсиялық поездар олар үшін поездар қозғалысының кестесінде бар тұрақты, арнайы кестелер бойынша, тасымалдаушы жасайтын бір жолғы кестелер бойынша тағайындалады. Туристік-экскурсиялық поездарды медицина қызметкерлері алып жүреді.
88. Арнайы туристік-экскурсиялық поездарға арналған жолаушылар вагондары туристік ұйымдарға тасымалдаушымен жасалатын жалдау шартының талаптарында беріледі.
89. Туристік-экскурсиялық поезда тасымалдауға жалдау шартын жасасу кезінде:
1) облысаралық қатынаста:
поезға енгізілетін барлық жолаушылар вагондары үшін тасымалдаушы көздеген мөлшерлемелер бойынша оларды нақты пайдаланған уақыт үшін (жөнелтілген күннен бастап және келген күнге дейін қоса алғанда) жалдау ақысы. Бұл ретте толық емес тәуліктер толық деп есептеледі. Жалға алу үшін төлем тасымалдаушы белгілеген мөлшерде, әрбір күнтізбелік тәулік үшін анықталады;
поездық бригада пайдаланатын орындар үшін төлемдерден және вагон-мейрамханалардың (вагон-кафетерийлер, вагон-буфеттер) қызмет көрсетуші персоналы үшін 8 орынды қоспағанда, туристік ұйымдарға ұсынылатын вагондардағы барлық орындар үшін жолаушылар поезының тарифі бойынша вагондардың қашықтығы мен түріне сәйкес жол жүру құны);
әрбір турист үшін күнтізбелік 7 күнге 1 жиынтық есебінен төсек-орын жабдықтарын пайдаланғаны үшін төлем. Туристік-экскурсиялық поездарға қосылатын вагон-мейрамханалар үшін жалдау ақысын тасымалдаушы алады;
жалға алынған құрамды тіркеу (қалыптастыру) пунктінен туристерді отырғызу орнына туристік поезды қалыптастыру үшін бос жағдайда жіберген кезде, сондай-ақ тіркеу пунктіне оны босату орнынан жүгіргені үшін туристер тасымалдаушы белгілеген мөлшерде, оның ішінде вагон-мейрамханалар үшін ақы алынады;
2) ауданаралық (облысішілік қалааралық) және қала маңындағы қатынаста:
жалдау ақысы, бірақ бір тәуліктен кем емес, әрбір вагон үшін;
туристердің нақты саны бойынша қала маңындағы поездарда жол жүру құны, бірақ поездың айналым учаскесінде қолданылатын қала маңындағы тариф бойынша поезда отыруға арналған орындар санынан кем емес.
90. Ауданаралық (облысішілік қалааралық) қатынаста купе және (немесе) плацкарт вагондарынан құралған жолаушылар поездарының құрамдарын пайдаланған кезде жол жүру ақысы тасымалдаушымен алынады.
91. Арнайы туристік-экскурсиялық поезда жол жүру құны вагондардың қашықтығы мен санатына байланысты анықталады.
92. Тасымалдаушымен жалдау шарты жасалғаннан кейін туристік поездың жөнелтілуіне дейін 20 жұмыс күнінен кешіктірмей тасымалдау үшін барлық тиесілі төлемдер (жалдау, жол жүру құны және т. б.) аударылады. Туристік ұйымдар жалға алу шарты тарапынан шарттың екі данасы және тасымалдаумен оның төлемін растайтын қажетті құжаттарды береді.
Тасымалдаушы ішкі есеп саясатына сәйкес төлемнің басқа шарттарын белгілейді.

93. Все необходимые документы, подтверждающие оплату перевозки, и копия договора на аренду туристско-экскурсионного поезда хранятся у руководителя, сопровождающего туристов и предъявляется при контроле в пути следования.
94. В случае отказа туристской организации после подписания договора менее, чем за 20 (двадцать) календарных дней до отправления поезда по причинам, зависящим от туристской организации, данная организация уплачивает перевозчику неустойку. Указанная неустойка удерживается перевозчиком при возврате туристской организацией внесенных платежей.
В тот же срок перевозчик уплачивает туристской организации неустойку при отказе в предоставлении вагонов после заключения договора аренды.
95. Неустойка не взыскивается:
1) если отказ от использования арендованного состава или предоставления его в аренду перевозчиком заявлен более чем за 20 календарных дней до отправления поезда;
2) в тех случаях, когда отказ от использования состава или предоставления состава в аренду состоялся по причинам, не зависящим от сторон (явления стихийного характера, эпидемиологическая обстановка и другие) и независимо от срока.
Уменьшение количества вагонов в составе туристско-экскурсионного поезда не допускается.
96. Если турист отстал от поезда не по вине перевозчика, проезд его до места нахождения туристско-экскурсионного поезда производится за его счет.
Когда турист отстал от поезда по вине перевозчика (поезд отправлен ранее объявленного расписания, изменена станция отправления без оповещения об этом руководителя туристского поезда) проезд до пункта стоянки специального туристско-экскурсионного поезда оформляется за счет перевозчика.
При оставлении туристом поезда по болезни, на станции, в которой турист снят с поезда, начальником станции (вокзала) составляется акт, в котором отражается категория вагона. После выздоровления, на основании справки выданной медицинской организацией, туристской путевки и акта, туристу выдается проездной документ для проезда в пассажирском поезде (в вагоне той же категории, в которой следовал турист) до места нахождения туристско-экскурсионного поезда или станции его первоначального отправления. Акт и справка служит основанием для выдачи проездного документа бесплатно.
Если в поездку отправляется неполное количество участников группы, то руководитель этой группы предъявляет групповой проездной документ до отправления поезда начальнику станции (вокзала) для отметки об этом на проездном документе. Отметка, произведенная в пути следования, начальником станции (вокзала) или начальником поезда недействительна.

93. Тасымалдау төлемін растайтын барлық қажетті құжаттар және туристік-экскурсиялық поезды жалға алу шартының көшірмесі туристерге ілесіп жүретін басшыда сақталады және жүру жолында бақылау кезінде ұсынылады.
94. Туристік ұйым шартқа қол қойғаннан кейін туристік ұйымға байланысты себептер бойынша поезд жөнелтілгенге дейін кемінде күнтізбелік 20 күн бұрын бас тартқан жағдайда, осы ұйым тасымалдаушыға тұрақсыздық айыбын төлейді. Көрсетілген тұрақсыздық айыбын туристік ұйым енгізілген төлемдерді қайтарған кезде тасымалдаушы ұстап қалады.
Сол мерзімде тасымалдаушы жалдау шарты жасалғаннан кейін вагондарды беруден бас тартқан кезде туристік ұйымға тұрақсыздық айыбын төлейді.
95. Тұрақсыздық айыбы өндірілмейді:
1) егер жалға алынған құрамды пайдаланудан немесе оны жалға беруден бас тарту поезд жөнелтілгенге дейін 20 күнтізбелік күннен астам уақыт бұрын мәлімделген болса;
2) құрамды пайдаланудан немесе құрамды жалға беруден бас тарту тараптарға байланысты емес себептер (дүлей сипаттағы құбылыстар, эпидемиологиялық жағдай және басқалар) бойынша және мерзіміне қарамастан болған жағдайларда тоқтатылады.
Туристік-экскурсиялық поездың құрамындағы вагондар санын азайтуға жол берілмейді.
96. Егер турист поездан тасымалдаушының кінәсінсіз артта қалған болса, оның туристік-экскурсиялық поездың орналасқан жеріне дейін жол жүруі оның есебінен жүргізіледі.
Турист тасымалдаушының кінәсінен поездан артта қалған кезде (поезд бұрын жарияланған кестемен жөнелтілген, бұл туралы туристік поездың басшысын хабардар етпестен жөнелту станциясы өзгертілген) арнайы туристік-экскурсиялық поездың тұрақ пунктіне дейін жол жүру тасымалдаушының есебінен ресімделеді.
Турист поезды науқастануы бойынша тастап кеткен кезде, турист поездан шығарылған станцияда станция (вокзал) бастығы акт жасайды, онда вагонның санаты көрсетіледі. Сауыққаннан кейін, медициналық ұйым берген анықтаманың, туристік жолдаманың және актінің негізінде туристке туристік-экскурсиялық поездың орналасқан жеріне немесе оның бастапқы жөнелту станциясына дейін жолаушылар поезында (турист барған санаттағы вагонда) жол жүру үшін жол жүру құжаты беріледі. Акт пен анықтама жол жүру құжатын тегін беруге негіз болады.
Егер сапарға топ қатысушыларының толық емес саны жөнелтілсе, онда осы топтың басшысы поездың жөнелтілуіне дейін станция (вокзал) бастығына бұл туралы жол жүру құжатына белгі қою үшін топтық жол жүру құжатын ұсынады. Жол жүру жолында станция (вокзал) бастығы немесе поезд бастығы жүргізген белгі жарамсыз.

97. Туристские организации заблаговременно, до отправления поезда, инструктируют туристов о соблюдении ими настоящих Правил и личной безопасности в пути следования.
Параграф 9. Служебные перевозки
98. Служебные перевозки для нужд организаций железнодорожного транспорта в пассажирских поездах осуществляются на общих основаниях в соответствии с настоящими Правилами.
99. Предоставление служебных вагонов осуществляется перевозчиком.
100. Лица, находящиеся в служебных вагонах, следующих в составах пассажирских поездов, имеют надлежащим образом оформленные бесплатные или платные пассажирские проездные документы (билеты) общеустановленного образца, а на багаж - соответствующие перевозочные документы.
101. Перевозка грузобагажа в служебных вагонах допускается с соответствующим оформлением и оплатой по тарифу грузобагажа.
Параграф 10. Проезд в специальных поездах и вагонах
102. По заявкам физических и юридических лиц перевозчиком могут быть предоставлены во временное пользование специальный поезд или специальный вагон (вагоны) пассажирского парка на условиях аренды установленной перевозчиком.
При передаче в аренду специального поезда или специального вагона (вагонов) заключается договор.
103. При назначении специального поезда взыскиваются:
1) арендная плата за пассажирские вагоны, за время фактического пользования ими (со дня приема вагонов арендатором и до дня передачи вагонов арендатором перевозчику включительно). Плата за аренду взыскивается в размере, установленном перевозчиком, за каждые календарные сутки. При этом неполные сутки считаются как за полные;
2) стоимость проезда за все количество мест в поезде по полному тарифу, соответствующему категории вагона и поезда. Не допускается проезд пассажиров, число которых превышает количество мест в вагоне.
В случае проезда в специальном поезде несовершеннолетних пассажиров в возрасте от 7 (семи) до 15 (пятнадцати) лет, взыскивается стоимость проезда по фактическому количеству едущих детей в размере 50 % от стоимости проезда, установленной для взрослого пассажира;
3) при наличии в составе специального поезда вагона-ресторана или другого вагона пассажирского парка, не связанного непосредственно с перевозкой пассажиров, кроме арендной платы взыскивается плата за пробег в размере, установленном перевозчиком;
4) при наличии багажного вагона в составе специального поезда стоимость перевозки багажа взыскивается в соответствии с подпунктом 4) пункта 104 настоящих Правил.
104. При предоставлении специальных вагонов взыскиваются:
1) арендная плата за вагон за время фактического пользования ими (со дня приема вагонов арендатором и до дня передачи вагонов арендатором перевозчику включительно). Плата за аренду взыскивается в размере, установленном перевозчиком, за каждые календарные сутки. При этом неполные сутки считаются как за полные;

97. Туристік ұйымдар поезд жөнелтілгенге дейін алдын ала туристерге олардың осы Қағидалардың және жол жүру жолындағы жеке қауіпсіздікті сақтауы туралы нұсқау береді.
9-параграф. Қызметтік тасымалдар
98. Жолаушылар поездарындағы теміржол көлігі ұйымдарының мұқтаждары үшін қызметтік тасымалдар осы Қағидаларға сәйкес жалпы негізде жүзеге асырылады.
99. Қызметтік вагондарды беру тәртібі тасымалдаушымен жүзеге асырылады.
100. Жолаушылар поездарының құрамдарында жүретін қызметтік вагондарда жүрген адамдардың жалпыға бірдей белгіленген үлгідегі тиісті түрде ресімделген тегін немесе ақылы жолаушылар жол жүру құжаттары (билеттері), ал багажға тиісті тасымалдау құжаттары болады.
101. Қызметтік вагондарда жүк-багажды тасымалдауға жүк – багаждың тарифі бойынша тиісті ресімдеумен және төлеумен жол беріледі.
10-параграф. Арнайы поездар мен вагондарда жол жүру
102. Жеке және заңды тұлғалардың өтінімдері бойынша тасымалдаушы белгілеген жалдау шартымен жолаушылар паркінің арнайы поезын немесе арнайы вагонын (вагондарын) уақытша пайдалануға беруі мүмкін.
Арнайы поезды немесе арнайы вагонды (вагондарды) жалға беру кезінде шарт жасалады.
103. Арнайы поезды тағайындау кезінде өндіріліп алынады:
1) жолаушылар вагондары үшін, оларды нақты пайдаланған уақыт үшін жалдау ақысы (жалға алушы вагондарды қабылдаған күннен бастап және жалға алушы вагондарды тасымалдаушыға берген күнге дейін қоса алғанда). Жалға алу үшін төлем тасымалдаушы белгілеген мөлшерде әрбір күнтізбелік тәулік үшін өндіріп алынады. Бұл ретте толық емес тәуліктер толық деп есептеледі толық;
2) вагон мен поездың тиісті санатына сәйкес толық тариф бойынша поездағы барлық орын саны үшін жол жүру құны. Саны вагондағы орын санынан асатын жолаушылардың жол жүруіне жол берілмейді;
7 жастан 15 жасқа дейінгі кәмелетке толмаған жолаушылар арнайы поезда жол жүргенде, жүріп келе жатқан балалардың нақты саны бойынша жол жүру құны ересек жолаушы үшін белгіленген жол жүру құнының 50% мөлшерінде өндіріліп алынады;
3) арнайы поездың құрамында жолаушыларды тасымалдаумен тікелей байланысты емес жолаушылар паркінің вагон-мейрамханасы немесе басқа вагондары болған жағдайда, жалдау төлемінен басқа, тасымалдаушы белгілеген мөлшерде жүргені үшін ақы алынады;
4) арнайы поездың құрамында багаж вагоны болған кезде багажды тасымалдау құны осы Қағидалардың 104-тармағының 4) тармақшасына сәйкес өндіріліп алынады.
104. Арнайы вагондар берілген жағдайда мыналар өндіріліп алынады:
1) вагондарды пайдаланған нақты уақыты үшін жалға алу құны (жалға алушы вагондарды қабылдаған күннен бастап және жалға алушы вагондарды тасымалдаушыға тапсырған күнді қосқанда). Жалға алу құны тасымалдаушы белгілеген мөлшерде әр күнтізбе тәулікке өндіріліп алынады. Бұл жағдайда тәулікке толмайтын уақыт толық тәулік болып есептеледі;

2) стоимость проезда по количеству мест в вагоне по тарифу, соответствующему категории вагона и поезда. Не допускается проезд пассажиров, число которых превышает количество мест в вагоне;
В случае проезда в специальном вагоне несовершеннолетних пассажиров в возрасте от 7 (семи) до 15 (пятнадцати) лет, взыскивается стоимость проезда по фактическому количеству едущих детей в размере 50 % (пятидесяти) от стоимости проезда, установленной для взрослого пассажира.
3) при предоставлении в аренду служебного вагона (вагона-салона) физическим и юридическим лицам, кроме арендной платы, стоимость проезда из расчета 11 спальных мест по тарифу СВ вагона с двухместным купе скорого поезда.
При проезде несовершеннолетних пассажиров в возрасте от 7 (семи) до 15 (пятнадцати) лет стоимость проезда взыскивается в соответствии с подпунктом 2) настоящего пункта.
Стоимость проезда пассажиров определяется на каждый участок беспересадочного сообщения. Пунктом остановки считается станция, где по требованию арендатора производится отцепка вагона, а также пункт перелома маршрута, где начинается обратное (повторное) следование вагона по тем же участкам;
4) при предоставлении в аренду багажного вагона, кроме арендной платы, взыскивается стоимость перевозки багажа без ограничения нормы с оплатой по фактическому весу по багажному тарифу, но не более допустимой нормы грузоподъемности багажного вагона, с выдачей перевозочных документов в оба направления согласно маршруту, указанному арендатором. В этом случае перевозка, хранение и выдача багажа производятся арендатором.
105. Багаж пассажиров, следующих в специальном поезде или в группе специальных вагонов (если арендатор в заявке помимо специального вагона указывает багажный вагон), перевозится в багажном вагоне без ограничения нормы с оплатой по фактическому весу по багажному тарифу, но не более допустимой нормы грузоподъемности багажного вагона, с выдачей перевозочных документов в оба направления согласно маршруту, указанному арендатором. В этом случае перевозка, хранение и выдача багажа производятся арендатором.
Перевозка ручной клади пассажиров осуществляется в соответствии с главой 7 настоящих Правил.
106. При пересылке специального поезда или специального вагона (в том числе вагона-салона) от пункта его приписки (формирования) к месту занятия его арендатором или к пункту приписки от места освобождения его арендатором, кроме арендной платы взыскивается плата за пробег в размере, установленном перевозчиком.
107. При аренде специального поезда или вагона сборы за предварительную продажу проездных документов (билетов) и другие сборы, платы не взыскиваются.

2) поездың және вагонның санатына сәйекес тариф бойынша вагондағы орын саны бойынша жол жүру құны. Саны вагондағы орын санынан асатын жолаушыларды тасымалдауға жол берілмейді.
Арнайы вагонда жасы 7-ден (жетіден) бастап 15 (он бес) жасқа дейінгі кәмілеттік жасқа толмаған жолаушылар жол жүрген кезде жол жүріп келе жатқан балалардың нақты саны бойынша ересек жолаушылар үшін белгіленген жол жүру құнынан 50% мөлшерінде өндіріліп алынады.
3) қызметтік вагонды (вагон-салон) жеке және заңды тұлғаларға жалға берген жағдайда басқа мекемелерге жалға алу құнынан басқа жүрдек поездың екі орынды купесімен бірге СВ тарифі бойынша 11 жатын орын есебінен жол жүру құны өндіріп алынады;
7 (жеті) жастан 15 (он бес) жасқа дейінгі кәмелетке толмаған жолаушылар жол жүру кезінде жол жүру құны осы тармақтың 2) тармақшасына сәйкес өндіріліп алынады.
Жолаушылардың жол жүру құны жолда ауысып отырмайтын қатынастың әр учаскесіне белгіленеді. Жалға алушының талабы бойынша вагондарды ағыту станциясы, сондай-ақ сол учаскелер бойынша вагонның кері (қайта) жол жүруі басталатын маршруттың ауысу пункті аялдау пункті болып саналады.
4) багаж вагонын жалға берген кезде жалға беру құнынан басқа багаж тарифі бойынша нормасы шектелмей нақты салмағына, бірақ багаж вагонының жүк көтеру нормасынан аспайтын төлем жасау арқылы және жалға беруші белгілеген маршрутқа сәйкес екі бағытқа бірдей жол жүру құжатының берілуі арқылы багажды тасымалдау құны өндіріп алынады. Бұндай тасымалдау кезінде багажды сақтау және оны беру жалға беруші тарапынан іске асырылады.
105. Арнайы поезда немесе арнайы вагондар тобында жүретін жолаушылардың багажы (егер жалға алушы өтінімде арнайы вагоннан басқа багаж вагонын көрсетсе) багаж тарифі бойынша нақты салмағы бойынша ақы төлей отырып, норманы шектемей багаж вагонында тасымалданады, бірақ жүк вагонының жүк көтергіданаігінің рұқсат етілген нормаларынан аспайтын, тасымалдау құжаттарын жалға алушы көрсеткен маршрутқа сәйкес екі бағытқа бере отырып. Бұл жағдайда багажды тасымалдауды, сақтауды және беруді жалға алушы жүргізеді.
Жолаушылардың қол жүгін тасымалдау осы Қағиданың 7-тарауына сәйкес жүзеге асырылады.
106. Арнайы поезды немесе арнайы вагонды (оның ішінде вагон-салонды) оны тіркеу (қалыптастыру) пунктінен оны жалға алушы орналасқан жерге немесе оны жалға алушы босатылған жерден тіркеу пунктіне жіберген кезде, жалдау төлемінен басқа, тасымалдаушы белгілеген мөлшерде жүрілген жол үшін ақы алынады.
107. Арнайы поезды немесе вагонды жалға алған кезде жол жүру құжаттарын (билеттерді) алдын ала сатқаны үшін алымдар және басқа да алымдар, төлемдер алынбайды.

108. Постельные принадлежности предоставляются при следовании в пути менее 6 (шести) часов по желанию арендатора, более 6 (шести) часов – по фактическому количеству пассажиров, указанных в заявке, за дополнительную плату из расчета 1 (один) комплект на 7 (семь) календарных дней.
109. Иные условия, в том числе оплаты, не предусмотренные настоящими Правилами, оговариваются договором, заключенным между перевозчиком и арендатором.
Параграф 11. Курсирование (пробег) вагонов находящихся в ведении физических и юридических лиц в составе пассажирских поездов
110. Следование вагонов, находящихся в собственности физических и юридических лиц или используемых на иных законных основаниях, в составе пассажирских, скорых поездов перевозчика осуществляется на основании заявок и договоров.
Заявка на прицепку вагонов подается не менее чем за 10 (десять) суток до отправления поезда.
В заявке указываются: (Ф.И.О. (при его наличии) физического или наименование юридического лица, маршрут следования вагона, количество вагонов, заводской номер вагона, количество сопровождающих лиц, номер и тип поезда, станция отправления и станция назначения, дата выезда и прибытия.
111. Курсирование (пробег) вагонов пассажирского парка, находящихся в собственности физических и юридических лиц или используемых на иных законных основаниях, в составе пассажирского поезда осуществляется станцией отправления на основании оформленных перевозочных (дорожная грузобагажная ведомость) и проездных документов (билетов) согласно данным, указанным в заявке отправителя, при наличии документов об оплате за перевозку и при предъявлении документа, подтверждающего право курсирования в составе пассажирских поездов по железным дорогам Республики Казахстан.
112. Прицепка и отцепка служебных вагонов осуществляется при наличии удостоверения формы ЛУ-46 согласно приложению к Правилам прицепки и курсирования подвижного состава в составе пассажирских поездов, утвержденные приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 11 марта 2011 года № 130 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6881) на право пользования отдельными вагонами. Курсирование служебных вагонов допускается только в пределах участков, указанных в удостоверении.
При изменении маршрута следования служебных вагонов или их отмене, физическое или юридическое лицо уведомляет об этом перевозчика не менее чем за 12 часов до отправления поезда.
113. Включение вагонов в составы пассажирских поездов производится на основании разрешения перевозчика при наличии согласования других железных дорог, если вагон следует в пределах двух и более железных дорог, и разрешения перевозчика, если вагон следует в пределах одной железной дороги.

108. Төсек-орын жабдықтары жолда жүру кезінде 6 сағаттан кем, жалға алушының қалауы бойынша 6 сағаттан артық, өтінімде көрсетілген жолаушылардың нақты саны бойынша күнтізбелік 7 күнге 1 жиынтық есебімен қосымша ақы үшін беріледі.
109. Өзге де шарттар, оның ішінде осы Қағидаларда көзделмеген төлемдер тасымалдаушы мен жалға алушы арасында жасалған шартта ескертіледі.
11-параграф. Жолаушылар поездары құрамында жеке және заңды тұлғалардың қарамағындағы вагондардың қатынауы (жүрісі)
110. Жеке және заңды тұлғалардың меншігіндегі немесе өзге де заңды негіздерде пайдаланылатын вагондардың тасымалдаушының жолаушылар, жедел поездарының құрамында жүруі өтінімдер мен шарттар негізінде жүзеге асырылады.
Вагондарды тіркеуге өтінім поезд жөнелтілгенге дейін кемінде 10 тәулік бұрын беріледі.
Өтінімде: жеке тұлғаның (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның атауы, вагонның жүру бағыты, вагондардың саны, вагонның зауыттық нөмірі, ілесіп жүретін адамдардың саны, поездың нөмірі мен түрі, жөнелту станциясы және межелі станциясы, шығу және келу күні көрсетіледі.
111. Жолаушылар поезының құрамында жеке және заңды тұлғалардың меншігіндегі немесе өзге де заңды негіздерде пайдаланылатын жолаушылар паркі вагондарының жүруін (жүруін) жөнелтушінің өтінімінде көрсетілген деректерге сәйкес ресімделген тасымалдау (жол жүк-багаж тізімдемесі) және жол жүру құжаттарының (билеттерінің) негізінде, тасымалдау үшін ақы төленгені туралы құжаттар болған кезде және Қазақстан Республикасының теміржолдары бойынша жолаушылар поездарының құрамында жүру құқығын растайтын құжатты көрсеткен кезде жөнелту станциясы жүзеге асырады.
112. Қызметтік вагондарды тіркеу және ағыту Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 11 наурыздағы № 130 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6881 болып тіркелген) жолаушылар поездарының құрамындағы жылжымалы құрамды тіркеу және оның бағытымен жүру қағидаларына қосымшаға сәйкес ЛУ-46 нысанындағы куәлік болған кезде жүзеге асырылады. Қызметтік вагондардың жүріп-тұруына куәлікте көрсетілген учаскелер шегінде ғана жол беріледі.
Қызметтік вагондардың жүру бағыты өзгерген немесе олардың күші жойылған кезде жеке немесе заңды тұлға бұл туралы тасымалдаушыны поезд жөнелтілгенге дейін кемінде 12 сағат бұрын хабардар етеді.
113. Вагондарды жолаушылар поездарының құрамына қосу, егер вагон екі және одан да көп теміржол шегінде жүрсе, басқа теміржолдардың келісімі болған кезде тасымалдаушының рұқсаты және егер вагон бір теміржол шегінде жүрсе, тасымалдаушының рұқсаты негізінде жүргізіледі.

114. При курсировании (пробеге) вагонов пассажирского парка, находящихся в собственности физических и юридических лиц или используемых на иных законных основаниях, взимается плата за пробег вагона в размере, установленном перевозчиком, и стоимость билетов в зависимости от типа вагона и категории поезда, к которому прицепляется вагон, по числу фактически едущих, сопровождающих лиц в вагоне. Число сопровождающих лиц в вагоне не превышает количество мест в вагоне.
Взыскание провозных платежей производится путем перечисления денег на счет перевозчика или путем внесения наличных денег в билетную кассу перевозчика до начала поездки. При этом для осуществления перевозки оформление перевозочных и проездных документов производится в билетных и багажных кассах на основании письменного указания перевозчика (телеграммы, факсограммы).
После внесения провозных платежей в полном размере и оформления проездных и перевозочных документов перевозчиком осуществляется перевозка.
Если в пути следования или при отправлении возникнет необходимость проезда пассажиров в большем количестве, чем указано в проездном документе, дополнительно приобретается соответствующее число проездных билетов по тарифу в соответствии с категорией поезда, к которому прицепляется вагон.
115. Перевозчик устанавливает другие условия оплаты в соответствии с внутренней учетной политикой.
Иные условия, не предусмотренные настоящими Правилами, оговариваются договором, заключенным между сторонами.
Глава 6. Порядок оформления остановки пассажиром в пути следования (до десяти дней)
116. Пассажир при проезде в пассажирском поезде (вагоне) при необходимости может сделать остановку в пути следования с продлением срока действия проездного документа (билета) не более одного раза на срок не более 10 (десяти) суток, а также прекратить поездку в пути следования. По истечении 10 (десяти) суток срок действия проездного документа (билета) прекращается, стоимость проезда не возвращается.
В случае остановки в пути следования, пассажир забирает у проводника контрольный купон, проездной документ (билет) либо посадочный талон к проездному документу (билету) и на станции прерывания поездки в течение 3 (трех) часов после отправления поезда, в котором он следовал, предъявляет свой проездной документ (билет) с контрольным купоном, либо посадочный талон к проездному документу (билету) в билетную кассу либо работнику вокзала для проставления в них отметки на проездном документе (билете) согласно Перечню в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам, с указанием времени, даты, подписи и штемпеля станции (вокзала).

114. Жеке және заңды тұлғалардың меншігіндегі немесе өзге де заңды негіздерде пайдаланылатын жолаушылар паркі вагондарының жүруі (жүрісі) кезінде тасымалдаушы белгілеген мөлшерде вагонның жүрісі үшін төлем және вагонның түріне және вагон тіркелетін поездың санатына байланысты вагонда іс жүзінде жүріп келе жатқан, ілесіп жүретін адамдардың саны бойынша билеттердің құны алынады. Вагондағы еріп жүретін адамдардың саны вагондағы орын санынан аспайды.
Тасымалдау төлемдерін өндіріп алу тасымалдаушының шотына ақша аудару жолымен немесе жол жүру басталғанға дейін тасымалдаушының билет кассасына қолма-қол ақша енгізу жолымен жүргізіледі. Бұл ретте тасымалдауды жүзеге асыру үшін тасымалдау және жол жүру құжаттарын ресімдеу тасымалдаушының жазбаша нұсқауы (телеграммалар, факсограммалар) негізінде билет және багаж кассаларында жүргізіледі.
Тасымалдау төлемдерін толық көлемде енгізгеннен және жол жүру және тасымалдау құжаттарын ресімдегеннен кейін тасымалдаушы тасымалдауды жүзеге асырады.
Егер жол жүру жолында немесе жөнелту кезінде жол жүру құжатында көрсетілгеннен көп мөлшерде жолаушылардың жол жүру қажеттілігі туындаса, вагон тіркелетін поездың санатына сәйкес тариф бойынша жол жүру билеттерінің тиісті саны қосымша сатып алынады.
115. Тасымалдаушы ішкі есеп саясатына сәйкес төлемнің басқа шарттарын белгілей алады.
Осы Қағидаларда көзделмеген өзге де талаптар Тараптар арасында жасалған шартпен келісіледі.
6-тарау. Жол жүру барысында (он күнге дейін) жолаушыларға аялдама тоқтатуын ресімдеу тәртібі
116. Жолаушы жолаушылар поезында (вагонда) жол жүру кезінде қажет болған кезде жол жүру құжатының (билеттің) қолданылу мерзімін 10 (он) тәуліктен аспайтын мерзімге бір реттен асырмай ұзарта отырып, жол жүру жолында аялдау, сондай-ақ жол жүру жолында жүруді тоқтата алады. 10 (он) тәулік өткеннен кейін жол жүру құжатының (билеттің) қолданылу мерзімі тоқтатылады, жол жүру құны қайтарылмайды.
Жол жүру жолында тоқтаған жағдайда, жолаушы жолсеріктен бақылау купонын, жол жүру құжатын (билетін) не жол жүру құжатына (билетіне) отырғызу талонын және жол жүру үзілген станциядан өзі жүретін поезд жөнелтілгеннен кейін 3 сағат ішінде алады, өзінің бақылау купоны бар жол жүру құжатын (билетін) не жол жүру құжатына (билетіне) отырғызу талонын билет кассасына не вокзал қызметкеріне осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Тізбеге сәйкес Жол жүру құжатына (билетіне) белгі қою үшін, станцияның (вокзалдың) уақытын, күнін, қолы мен мөрқалыбын көрсете отырып ұсынады.

В случае прекращения поездки, пассажир забирает у проводника контрольный купон, проездной документ (билет) либо посадочный талон к проездному документу (билету) и предъявляет свой проездной документ (билет) с контрольным купоном, либо посадочный талон к проездному документу (билету) в билетную кассу в течение 3 (трех) часов после отправления поезда, в котором он следовал. В билетной кассе, оборудованной терминалами АСУ, производится возврат в соответствии с пунктом 254 настоящих Правил.
Если пассажир в первоначальном пункте отправления приобрел сразу два или более проездных документов (билетов) от станций пересадок, а в пути следования по первому проездному документу (билету) решил сделать остановку на срок, не позволяющий выехать из пунктов пересадок в срок, указанный на остальных проездных документах (билетах), то эти проездные документы (билеты) утрачивают свою действительность, если они не возвращены в сроки, установленные настоящими Правилами.
117. Пассажир в случае плохого самочувствия (при болезни) в пути следования, и если дальнейший проезд невозможен, высаживается с поезда на ближайшей станции, в которой находится лечебно-медицинская организация (пункт) для оказания срочной медицинской помощи, оформление документов и возврат платежей производится в соответствии с пунктом 254 настоящих Правил.
Глава 7. Порядок и условия провоза ручной клади
118. Допускается бесплатный провоз пассажиром с собой на один полный или детский проездной документ (билет) ручной клади не более 35 килограммов, размер которых в трех измерениях не превышает 100 сантиметров, 50 сантиметров и 50 сантиметров, а в поездах, сформированных из вагонов "Talgo", "Тұлпар-Тальго" и им подобных вагонах (максимальная высота корпуса вагона – 3524 миллиметра, максимальная ширина вагона – 3200 миллиметра) – 25 килограммов ручной клади, размер которой в трех измерениях не превышает 70 сантиметров, 40 сантиметров и 40 сантиметров.
119. В счет параметров провоза ручной клади в пассажирских поездах, кроме поездов, сформированных из вагонов фирмы "Talgo", "Тулпар-тальго" и им подобных вагонов (максимальная высота корпуса вагона – 3524 мм, максимальная ширина вагона – 3200 мм), пассажиру разрешается перевозить при себе в разобранном и упакованном виде детские коляски, байдарки, велосипеды без мотора, если они по своим размерам помещаются на местах, предназначенных для размещения ручной клади.
120. Допускается бесплатный провоз пассажиром помимо ручной клади, за исключением поездов, сформированных из вагонов фирмы "Talgo" и им подобных вагонах (максимальная высота корпуса вагона – 3524 мм, максимальная ширина вагона – 3200 мм):
мелких вещей, размер которых по сумме трех измерений составляет менее 100 сантиметров;
складных детских и (или) инвалидных колясок в собранном виде, если ребенок или инвалид, для которых предназначены коляски, следует в поезде.
Пассажиры из числа инвалидов и маломобильных групп населения дополнительно могут провозить с собой бесплатно технические вспомогательные (компенсаторные) средства и специальные средства передвижения, предназначенные для личного пользования.
Другие требования по бесплатному провозу ручной клади устанавливаются в соответствии с Законом.

Жол жүру тоқтатылған жағдайда жолаушы жолсеріктен бақылау купонын, жол жүру құжатын (билетін) не жол жүру құжатына (билетіне) отырғызу талонын алады және өзінің бақылау купоны бар жол жүру құжатын (билетін) не жол жүру құжатына (билетіне) отырғызу талонын билет кассасына өзі жүретін поезд жөнелтілгеннен кейін 3 сағат ішінде көрсетеді. АБЖ терминалдарымен жабдықталған билет кассасында осы Қағидалардың 254-тармағына сәйкес қайтару жүргізіледі.
Егер жолаушы бастапқы жөнелту пунктінде қайта отырғызу станцияларынан бірден екі немесе одан да көп жол жүру құжаттарын (билеттерін) сатып алса, ал жол жүру жолында бірінші жол жүру құжаты (билеті) бойынша басқа жол жүру құжаттарында (билеттерінде) көрсетілген мерзімде қайта отырғызу пункттерінен шығуға мүмкіндік бермейтін мерзімге аялдама жасауды шешсе, онда бұл жол жүру құжаттары (билеттері), егер олар осы Қағидаларда белгіленген мерзімде қайтарылмаса, өзінің жарамдылығын жоғалтады.
117. Жолаушы жол жүру барысында нашар көңіл-күй жағдайында (ауырған кезде) және одан әрі жол жүру мүмкін болмаса, жедел медициналық көмек көрсету үшін емдеу-медициналық ұйымы (пункті) орналасқан жақын станцияда поездан түсіріледі, құжаттарды ресімдеу және төлемдерді қайтару осы Қағидалардың 254-тармағына сәйкес жүргізіледі.
7-тарау. Қол жүгін тасымалдау тәртібі мен шарттары
118. Жолаушының өзімен бірге бір толық немесе балалардың жол жүру құжатына (билетіне) қол жүгін 35 килограмнан аспайтын, олардың өлшемі үш өлшемде 100 сантиметрден, 50 сантиметрден және 50 сантиметрден аспайтын, ал "Talgo", "Тұлпар-Тальго" вагондарынан құралған поездарда және оларға ұқсас вагондарда (вагон корпусының ең жоғары биіктігі – 3524 миллиметр, вагонның ең жоғары ені – 3200 миллиметр) – 25 килограмм қол жүгін тегін алып жүруге рұқсат етіледі, оның мөлшері үш өлшемде 70 сантиметрден, 40 сантиметрден және 40 сантиметрден аспайды.
119. "Talgo", "Тұлпар-тальго" фирмасының вагондарынан және оларға ұқсас вагондардан (вагон корпусының ең жоғары биіктігі – 3524 мм, вагонның ең жоғары ені – 3200 мм) құралған поездардан басқа, жолаушылар поездарында қол жүгін алып жүрудің белгіленген нормасының есебіне жолаушыға, егер олар өз өлшемдері бойынша қол жүгін орналастыруға арналған орындарда орналастырылса, балалар арбаларын, байдаркаларды, моторсыз велосипедтерді өзімен бірге алып жүруге рұқсат етіледі.
120. "Talgo" фирмасының вагондарынан және оларға ұқсас вагондардан құралған поездарды қоспағанда, жолаушының қол жүгінен басқа тегін алып жүруіне рұқсат етіледі (вагон корпусының ең жоғары биіктігі-3524 мм, вагонның ең жоғары ені-3200 мм):
үш өлшем сомасы бойынша мөлшері 100 сантиметрден кем болатын ұсақ заттар;
егер бала немесе мүгедек бала, оларға арналған арба поезда Жиналған түрде жиналмалы балалар және (немесе) мүгедектер арбалары болады.
Мүгедектер мен халықтың қауқары аз топтары қатарындағы жолаушылар өзімен бірге жеке пайдалануға арналған техникалық көмекші (орнын толтырушы) құралдар мен арнайы жүріп-тұру құралдарын тегін алып жүре алады.
Қол жүгін тегін тасымалдау жөніндегі басқа да талаптар Заңға сәйкес белгіленеді.

121. При проезде в пассажирских поездах, кроме поездов, сформированных из вагонов фирмы "Talgo" и им подобных вагонах (максимальная высота корпуса вагона – 3524 мм, максимальная ширина вагона – 3200 мм), пассажир в случае необходимости дополнительно провозит с собой ручную кладь при следующих условиях:
1) весом до 15 килограммов за отдельную плату по тарифу багажа с выдачей пассажиру документа подтверждающего перевозку багажа на руках;
2) весом до 50 килограммов на один дополнительно купленный по полной стоимости проездной документ (билет) в одном купе спального или купейного вагона;
3) общим весом до 300 килограммов в отдельном купе с оплатой полной стоимости проездных документов (билетов) за четыре места.
122. На служебный персонал, обслуживающий пассажирские вагоны, вагоны-рестораны (вагоны-кафетерии, вагоны-буфеты), багажные вагоны, специальные вагоны в межобластном, межрайонном (внутриобластном междугородном) и пригородном сообщениях, распространяются нормы провоза ручной клади, установленные в пункте 118 настоящих Правил.
123. К перевозке ручной кладью в пригородных поездах, кроме вагонов электропоездов повышенной комфортности, в счет установленной нормы провоза ручной клади допускаются детские коляски, растения, саженцы и другие посадочные материалы с обвязанной кроной и упакованными корневищами, не превышающие по высоте 180 сантиметров.
В районах, на территории которых в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 11 февраля 1999 года № 344 "О карантине растений" (далее – Закона о карантине растений) объявлены карантинные зоны, указанные перевозки совершаются при предъявлении владельцем растений, саженцев и другого посадочного материала карантинного сертификата, выданного государственной инспекцией по карантину растений.
В виде ручной клади сверх установленных настоящей главой параметров, допускается бесплатный провоз складных детских колясок, если ребенок, для которого предназначена коляска, следует в поезде, а также в тамбуре поезда провоз инвалидной, детской коляски в неразобранном виде.
Не допускается размещение ручной клади на местах, предназначенных для пассажиров, а также в проходах между сиденьями, в коридорах и тамбурах вагонов.
Для взвешивания перевозимой пассажиром ручной клади на станциях (вокзалах) устанавливаются весы.
124. Не допускаются к перевозке ручной кладью вещи, которые могут повредить или загрязнить вагон, или вещи других пассажиров, а также оружие всех видов и патроны к ним (за исключением случаев имеющих государственное значение), взрывчатые, ядовитые, зловонные, инфицированные, огнеопасные, легко воспламеняющиеся, самовозгорающиеся наркотические и отравляющие вещества, боевые припасы и другие предметы и вещества, которыми возможно причинение вреда ручной клади других пассажиров или перевозчику.

121. "Talgo" фирмасының вагондарынан және оларға ұқсас вагондардан құралған поездардан басқа, жолаушылар поездарында жол жүру кезінде (вагон корпусының ең жоғары биіктігі – 3524 мм, вагонның ең жоғары ені – 3200 мм) жолаушы қажет болған жағдайда қосымша өзімен бірге мынадай жағдайларда қол жүгін алып жүреді:
1) багаж тарифі бойынша жеке ақыға салмағы 15 килограмға дейін жолаушыға қолдарында багаж тасымалын растайтын құжатты бере отырып, багаж тарифі бойынша салмағы 15 килограмға дейін;
2) жатын немесе купе вагонының бір купесінде толық құны бойынша сатып алынған бір жол жүру құжаты (билет) салмағы 50 килограмға дейін;
3) төрт орын үшін жол жүру құжаттарының (билеттерінің) толық құнын төлей отырып, жеке купеде жалпы салмағы 300 килограмға дейін.
122. Жолаушылар вагондарына, вагон-мейрамханаларға (кафетерий-вагондар, буфет-вагондар), багаж вагондарына, облысаралық, ауданаралық (облысішілік қалааралық) және қала маңындағы қатынастардағы арнайы вагондарға қызмет көрсететін қызметтік персоналға осы Қағидалардың 118-тармағында белгіленген қол жүгін алып жүру нормалары қолданылады.
123. Қала маңындағы поездарда, жайлылығы жоғары электр поезд вагондарынан басқа, қол жүгін алып жүрудің белгіленген нормасының есебіне биіктігі бойынша 180 сантиметрден аспайтын балалар арбалары, өсімдіктер, көшеттер және ұшарбасы байланған және түбір оралған басқа да отырғызу материалдары жіберіледі.
Аумағында "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен карантиндік аймақтар жарияланған аудандарда көрсетілген тасымалдар өсімдіктер иесі өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекция берген карантиндік сертификатты ұсынған кезде жасалады.
Белгіленген нормадан тыс қол жүгі түрінде, егер арба тағайындалған бала поезда, сондай-ақ поездың тамбурында мүгедектер арбасын, балалар арбасын бөлшектелмеген күйінде алып жүруге жол беріледі.
Қол жүгін жолаушыларға арналған орындарда, сондай-ақ орындықтар арасындағы жолдарда, дәліздерде және вагон тамбурларында орналастыруға жол берілмейді.
Жолаушы тасымалдайтын қол жүгін өлшеу үшін станцияларда (вокзалдарда) таразылар орнатылады.
124. Вагонды немесе басқа жолаушылардың заттарын зақымдауы немесе ластауы мүмкін заттарды, сондай-ақ қарудың барлық түрлері және олардың оқтары (мемлекеттік маңызы бар жағдайларды қоспағанда), жарылғыш, улы, сасық, жұқтырылған, өрт қаупі бар, тез тұтанатын, өздігінен тұтанатын есірткі және уландырғыш заттарды, оқ-дәріні және басқа жолаушылардың қол жүгіне немесе тасымалдаушыға зиян келтіруі мүмкін басқа да заттар мен заттарды қол жүгімен тасымалдауға жол берілмейді.

125. Риск утраты, порчи и несохранности ручной клади возлагается на пассажира, за исключением случаев, когда утрата, порча ручной клади произошла по вине перевозчика.
126. В случае, если размер электронной, бытовой, видео и аудиотехники не превышает размеры в трех измерениях согласно пункту 118 настоящих Правил и 35 килограммов, то указанная техника провозится за счет нормы ручной клади. В пригородных поездах допускается перевозка спортивного инвентаря с суммой трех измерений (150х60х60).
Допускается перевозка указанных предметов сверх установленной нормы ручной клади, которая по сумме трех измерений не превышает 100 сантиметров, не более одного предмета на проездной документ (билет), во всех вагонах поездов (кроме жестких вагонов с местами для сидения и поездов, сформированных из вагонов фирмы "Talgo" и им подобных вагонах максимальная высота корпуса вагона – 3524 мм, максимальная ширина вагона – 3200 мм), в том числе и в поездах, сформированных из вагонов с местами для сидения, кроме поездов, сформированных из малогабаритных вагонов (максимальная высота корпуса вагона – 3524 мм, максимальная ширина вагона – 3200 мм).
За перевозимый сверх нормы ручной клади указанный предмет независимо от его веса взимается плата по тарифу багажа весом в 30 килограммов. Оформление этой перевозки в багажной кассе производится по квитанции "Багаж на руках". Если перевозка указанного предмета осуществляется на дополнительно купленный проездной документ (билет), то дополнительная плата по тарифу багажа весом в 30 килограммов не взимается.
Телевизоры, радиоприемники, магнитофоны и другие приборы, требующие особой осторожности, размещаются на местах, отведенных в вагонах для перевозки ручной клади, или на местах, занимаемых пассажирами по проездным документам.
Не допускаются к перевозке в пассажирских вагонах крупногабаритные телевизоры и другая аппаратура, которые по своим размерам шире входных дверей купе.
Параграф 2. Условия хранения ручной клади
127. Допускается установка на железнодорожных вокзалах блоков автоматических самообслуживаемых камер хранения для временного хранения ручной клади пассажиров, оборудованных камерами видеонаблюдения.
Исходя из местных условий при необходимости открываются камеры хранения, обслуживаемые кладовщиками.
Объявления о правилах пользования автоматическими самообслуживаемыми камерами хранения, а также времени и порядке работы камер хранения, обслуживаемых кладовщиками, вывешивают на видных местах и помещениях камер хранения для сведения пассажиров.

125. Қол жүгін жоғалту, бүлдіру және сақталмау тәуекелі тасымалдаушының кінәсінен болған жағдайларды қоспағанда, жолаушыға жүктеледі.
126. Егер электрондық, тұрмыстық, бейне және аудиотехниканың мөлшері осы Қағидалардың 118-тармағына сәйкес үш өлшемнен және 35 килограмнан аспайтын болса, онда көрсетілген техника қол жүгінің нормасы есебінен тасымалданады. Қала маңындағы поездарда үш өлшемнің (150х60х60) сомасы бар спорттық мүкәммалды тасымалдауға жол беріледі.
Поездардың барлық вагондарында жол жүру құжатына (билетіне) бір заттан артық емес, 3 өлшем қосындысы бойынша 100 сантиметрден аспайтын қол жүгінің белгіленген нормасынан артық аталған заттарды тасымалдауға (отыруға арналған орындары бар қатты вагондар және "Talgo" фирмасының вагондарынан және оларға ұқсас вагонынан құрастыратын поездардан басқа, вагон корпусы ең жоғарғы биіктігі – 3524 мм, вагонның ең жоғарғы ені – 3200 мм), сонымен қатар, шағын габаритті вагондардан құрылған поездардан басқа отыруға арналған вагондардан құрылған поездарда (вагонның корпусы ең жоғарғы биіктігі – 3524 мм, ең жоғарғы ені – 3200 мм) тасымалдауға рұқсат етілмеген.
Қол жүгінің нормасынан тыс тасымалданатын көрсетілген зат үшін оның салмағына қарамастан салмағы 30 килограмм багаж тарифі бойынша ақы алынады. Бұл тасымалдауды багаж кассасында ресімдеу "багаж қолында" квитанциясы бойынша жүргізіледі. Егер көрсетілген затты тасымалдау қосымша сатып алынған жол жүру құжатына (билетіне) жүзеге асырылса, онда салмағы 30 килограмм багаж тарифі бойынша қосымша ақы алынбайды.
Ерекше сақ болуды талап ететін теледидарлар, радиоқабылдағыштар, магнитофондар және басқа да аспаптар вагондарда қол жүгін тасымалдау үшін бөлінген орындарда немесе жол жүру құжаттары бойынша жолаушылар иеленетін орындарда орналастырылады.
Жолаушылар вагондарымен көлемі жағынан ені кіреберіс купе есіктерінен үлкен ірі габаритті теледидарлар мен басқа да аппаратураны тасымалдауға жол берілмейді.
2-параграф. Қол жүгін сақтау шарттары
127. Теміржол вокзалдарында бейнебақылау камераларымен жабдықталған жолаушылардың қол жүгін уақытша сақтау үшін автоматты өзіне-өзі қызмет көрсететін сақтау камераларының блоктарын орнатуға жол беріледі.
Жергілікті жағдайларға байланысты қажет болған жағдайда қоймашылар қызмет көрсететін сақтау камералары ашылады.
Өзіне-өзі қызмет көрсететін автоматты сақтау камераларын пайдалану қағидалары, сондай-ақ қоймашылар қызмет көрсететін сақтау камераларының жұмыс уақыты мен тәртібі туралы хабарландырулар жолаушылардың назарына арналған сақтау камераларының көрнекті орындары мен үй-жайларында ілінеді.

128. В стационарные камеры хранения, обслуживаемые кладовщиками, ручную кладь сдается в упаковке независимо от рода и вида ручной клади.
Сельскохозяйственные продукты принимают на хранение в любой таре, гарантирующей их сохранность при переноске.
Возмещение за естественную порчу сданных на хранение скоропортящихся продуктов на перевозчика не возлагается.
Вес отдельно принимаемого на хранение места ручной клади не превышает 50 килограммов и каждое место имеет приспособление, позволяющее его переносить.
Каждая вещь, привязанная к сдаваемой ручной клади, считается как отдельное место.
Не допускается сдавать и принимать на хранение животных и птиц, огнестрельное оружие, взрывчатые, огнеопасные, легковоспламеняющиеся, отравляющие и зловонные вещества, а также вещи, которыми возможно загрязнение или повреждение вещей других пассажиров.
Не допускается хранение в ручной клади денег, облигаций, документов и других ценностей.
129. Если во время приема вещей в камеру хранения обнаружатся дефекты упаковки, то владельцу необходимо либо их устранить, либо подписать акт общей формы по форме ГУ-23п, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее – акт общей формы), составленный кладовщиком о наличии дефектов упаковки.
130. Вещи весом свыше 50 килограмм или крупногабаритные, не размещающиеся в ячейках автоматических камер хранения или на третьих полках (нишах), принимаются на хранение в специальных камерах хранения крупногабаритных вещей.
131. Прием вещей на хранение производится при наличии документов, удостоверяющих личность сдающего лица.
При приеме ручной клади на хранение кладовщик выдает пассажиру или иному лицу, сдающему ручную кладь, жетон и записывает его номер и данные с документа, удостоверяющего личность (Ф.И.О. (при его наличии) пассажира, номер документа, удостоверяющего его личность) в специальную книгу в графе "Выдача". При получении ручной клади пассажиром или иным лицом, сдавшим ручную кладь, кладовщик записывает в графу "Получение" номер этого жетона.
Данные с документа, удостоверяющего личность, заносятся в квитанцию МД 4-3 по форме в соответствии с приложением 5 к настоящим Правилам, используемую для приема арендной платы, комиссионного сбора и других прочих поступлений от подсобно-вспомогательной деятельности организации железнодорожного транспорта (Ф.И.О. (при его наличии), номер документа, удостоверяющего личность).
132. Хранение вещей оплачивается по ставкам. Вещи выдаются взамен на предъявление и выдачи жетона.
В каждом случае повторного открытия пассажиром, сдавшим ручную кладь, занятой им ячейки самообслуживаемой камеры хранения для частичного дополнения новой, он оплачивает хранение ручной клади.

128. Қоймашылар қызмет көрсететін стационарлық сақтау камераларына қол жүгі тегі мен түріне қарамастан орамадағы қол жүгін тапсырылады.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін тасымалдау кезінде олардың сақталуына кепілдік беретін кез келген ыдыста сақтауға қабылдайды.
Сақтауға тапсырылған тез бұзылатын өнімдердің табиғи бүлінуі үшін өтем тасымалдаушыға жүктелмейді.
Сақтауға жеке қабылданатын қол жүгі орнының салмағы 50 килограмнан аспайды және әрбір орында оны тасымалдауға мүмкіндік беретін құрал болады.
Тапсырылатын қол жүгіне байланған әрбір зат жеке орын ретінде саналады.
Жануарлар мен құстарды, атыс қаруын, жарылғыш, өрт қаупі бар, тез тұтанатын, уландырғыш және сасық заттарды, сондай-ақ басқа жолаушылардың заттары ластануы немесе зақымдануы мүмкін заттарды сақтауға тапсыруға және қабылдауға жол берілмейді.
Қол жүгінде ақшаны, облигацияларды, құжаттарды және басқа да құндылықтарды сақтауға жол берілмейді.
129. Егер заттарды сақтау камерасына қабылдау кезінде буып-түю ақаулары анықталса, онда иесі оларды жою немесе осы Қағидалардың 4 – қосымшасына сәйкес ГУ-23п нысаны бойынша жалпы нысандағы актіге (бұдан әрі - жалпы нысандағы акт) қоймашы қаптамада ақаулардың болуы туралы жасаған қол қоюы қажет.
130. Салмағы 50 килограмнан асатын немесе автоматты сақтау камераларының ұяшықтарына немесе үшінші сөрелерге (қуыстарға) орналастырылмаған ірі көлемді заттар ірі габаритті заттарды сақтаудың арнайы камераларында сақтауға қабылданады.
131. Заттарды сақтауға қабылдау тапсырушы адамның жеке басын куәландыратын құжаттары болған кезде жүргізіледі.
Қол жүгін сақтауға қабылдаған кезде қоймашы жолаушыға немесе қол жүгін тапсырушы өзге тұлғаға жетон береді және оның нөмірі мен деректерін (жолаушының (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), оның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі) жеке басын куәландыратын құжаттан "Беру" бағанында арнайы кітапқа жазады. Қол жүгін тапсырған жолаушы немесе өзге тұлға қол жүгін алған кезде, қоймашы "Алу" бағанына осы жетонның нөмірін жазады.
Жеке басын куәландыратын құжаттағы деректер осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша темір жол көлігі ұйымының қосалқы-қосымша қызметінен жалдау ақысын, комиссиялық алымды және басқа да түсімдерді қабылдау үшін пайдаланылатын түбіртекке (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі) енгізіледі
132. Заттарды сақтау мөлшерлемері бойынша төленеді. Заттар жетонды ұсыну және беру орнына беріледі.
Қол жүгін тапсырған жолаушы өзіне-өзі қызмет көрсететін сақтау камерасының ұяшығын жаңасын ішінара толықтыру үшін қайта ашқан әрбір жағдайда, ол қол жүгін сақтауға ақы төлейді.

133. При утрате жетона принятые в камеру хранения вещи выдают владельцу по предъявлении доказательств о принадлежности ему этих вещей.
За утраченный жетон с пассажира взимается плата, эквивалентная стоимости жетона.
134. Вещи, сданные в камеру хранения самообслуживания, хранятся в течение двух календарных суток, а затем их передают в общее складское помещение станции (вокзала) или стационарные камеры хранения. При изъятии ручной клади из камеры хранения самообслуживания составляется акт в произвольной форме с ее подробным описанием. При наличии возможности установить место нахождения владельца ручной клади, ему немедленно посылается извещение о месте нахождения ручной клади. После получения ответа ручная кладь направляется за плату в соответствии с просьбой пассажира (владельца), сдавшего ручную кладь.
Невостребованные владельцем в течение 30 (тридцати) календарных дней вещи подлежат передаче перевозчиком или уполномоченным им лицом в распоряжение уполномоченных государственных органов. С этого момента пассажир может обратиться к ним по вопросам возмещения стоимости или получения своих вещей.
Параграф 3. Забытые и найденные вещи
135. Во всех случаях обнаружения на станциях, вокзалах, в поездах или в полосе отвода железной дороги забытых вещей и при подтверждении отсутствия в них угрожающих жизни пассажиров и работников железнодорожного транспорта предметов, составляется акт общей формы с подробным описанием внешнего вида найденных вещей и обстоятельств их обнаружения.
Акт составляется с участием лица, обнаружившего вещи. Акт подписывается: в поезде - начальником пассажирского поезда в присутствии проводника вагона, на станции (вокзале) - начальником станции (вокзала). Копия акта выдается лицу, обнаружившему вещи.
Вещи, забытые и обнаруженные на станции (вокзале) или в составе прибывшего на конечный пункт поезда или на примыкающем к станции перегоне, передаются начальнику этой станции (вокзала), о чем делается соответствующая запись в книге забытых и невостребованных вещей. На вещи навешиваются ярлыки с обозначением станции (вокзала) и порядкового номера, под которым вещь записана в книге. Такие вещи, как сумка, узел, мешок, чемодан и иные пломбируются или опечатываются, а перед этим вскрываются в присутствии представителя органов внутренних дел с составлением описи.
Вещи, забытые и обнаруженные в поездах в пути следования, начальник пассажирского поезда передает вместе с актом в пункт формирования этого поезда.
136. По истечении 30 (тридцати) календарных дней найденные и невостребованные вещи подлежат передаче перевозчиком или уполномоченным им лицом в распоряжение уполномоченных государственных органов (органов государственных доходов). С этого момента пассажир может обратиться к ним по вопросам возмещения стоимости или получения своих вещей.
При изъятии из камер хранения вещей, не полученных пассажирами, составляется акт с описанием вещей. При наличии данных, по которым возможно установить местонахождение владельца, последнему немедленно посылают извещение о месте нахождения вещей. После получения ответа вещи отправляют в соответствии с просьбой владельца. Передача таких вещей на реализацию осуществляется только в случаях, когда все средства розыска владельца исчерпаны.

133. Жетон жоғалған кезде сақтау камерасына қабылданған заттар иесіне осы заттардың оған тиесілігі туралы дәлелдемелер ұсынысымен беріледі.
Жоғалған жетон үшін жолаушыдан жетон құнына баламалы төлем алынады.
134. Өзіне-өзі қызмет көрсету сақтау камерасына тапсырылған заттар күнтізбелік екі тәулік бойы сақталады, содан кейін оларды станцияның (вокзалдың) жалпы қойма үй-жайына немесе стационарлық сақтау камераларына береді. Өзіне-өзі қызмет көрсету сақтау камерасынан қол жүгін алу кезінде оның егжей-тегжейлі сипаттамасымен еркін нысанда акт жасалады. Қол жүгі иесінің тұрған жерін анықтау мүмкіндігі болған жағдайда оған қол жүгі тұрған жері туралы дереу хабарлама жіберіледі. Жауап алынғаннан кейін қол жүгі қол жүгін тапсырған жолаушының (иесінің) өтінішіне сәйкес ақы төлеп жіберіледі.
Иесі күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде талап етпеген заттарды тасымалдаушы немесе ол уәкілеттік берген тұлға уәкілетті мемлекеттік органдардың қарамағына беруге тиіс. Осы сәттен бастап жолаушы оларға құнын өтеу немесе өз заттарын алу мәселелері бойынша жүгіне алады.
3-параграф. Ұмытылған және табылған заттар
135. Станцияларда, вокзалдарда, поездарда немесе теміржол бөлінген белдеулерінде ұмытылған заттар табылған барлық жағдайларда және оларда жолаушылар мен теміржол көлігі қызметкерлерінің өміріне қауіп төндіретін заттардың жоқ екендігі расталған кезде табылған заттардың сыртқы түрі мен оларды табу жағдайлары егжей-тегжейлі сипатталған жалпы нысандағы акт жасалады.
Акт затты тапқан адамның қатысуымен жасалады. Актіге: поезда - жолаушылар поезының бастығы вагон жолсерігінің қатысуымен, станцияда (вокзалда) - станция (вокзал) бастығы қол қояды. Актінің көшірмесі затты тапқан адамға беріледі.
Станцияда (вокзалда) немесе соңғы пунктке келген поездың құрамында немесе станцияға іргелес аралықта ұмытылған және табылған заттар осы станцияның (вокзал) бастығына беріледі, бұл туралы ұмытылған және талап етілмеген заттар кітабына тиісті жазба жасалады. Заттарға станция (вокзал) және заттың кітапта жазылған реттік нөмірі көрсетілген жапсырмалар ілінеді. Сөмке, торап, қап, чемодан және өзге де заттар пломбаланады немесе мөрленеді, ал осының алдында ішкі істер органдары өкілінің қатысуымен тізімдеме жасай отырып ашылады.
Жол жүру барысында поездарда ұмытылған және табылған заттарды, жолаушылар поезының бастығы актімен бірге осы поезды қалыптастыру пунктіне береді.
136. Күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін табылған және талап етілмеген заттарды тасымалдаушы немесе ол уәкілеттік берген тұлға уәкілетті мемлекеттік органдардың (мемлекеттік кіріс органдарының) қарамағына беруге тиіс. Осы сәттен бастап жолаушы оларға құнын өтеу немесе өз заттарын алу мәселелері бойынша жүгіне алады.
Сақтау камераларынан жолаушылар алмаған заттарды алып қойған кезде заттар сипатталған акт жасалады. Иесінің орналасқан жерін анықтауға болатын деректер болған жағдайда, соңғысына заттардың тұрған жері туралы дереу хабарлама жібереді. Жауап алғаннан кейін заттар иесінің өтінішіне сәйкес жіберіледі. Мұндай заттарды сатуға беру иесін іздестірудің барлық құралдары таусылған жағдайларда ғана жүзеге асырылады.

137. Лицо, потребовавшее выдачи найденных вещей, доказывает свое право на них, указав письменно точные признаки вещей, их содержимое или предъявив ключи к замкам, запирающим вещи. Если вещи хранятся на той станции (вокзале), где они были найдены или сданы, то они выдаются владельцу по распоряжению начальника станции (вокзала) после проверки документов, удостоверяющих личность лица, потребовавшего выдачи указанных вещей. Если вещи переданы на реализацию, то заявление об их выдаче рассматривает железная дорога, станцией (вокзалом) которой вещи переданы на реализацию.
При получении вещей лицо, потребовавшее их выдачи, оплачивает на станции (вокзале) выдачи все причитающиеся железной дороге платежи (за хранение, упаковку, провоз по тарифу багажа и иные платежи), а также выдать расписку в получении вещей с указанием в ней своего постоянного места жительства и номера документа, удостоверяющего его личность.
138. Если пассажир, прибывший на станцию своего назначения, выйдя из вагона, обнаружит, что им в вагоне забыты вещи, он обращается к начальнику станции (вокзала). Начальник станции (вокзала) по письменному заявлению пассажира о случившемся немедленно подает служебную телефонограмму в адрес начальника пассажирского поезда или начальника ближайшей станции (вокзала) по ходу следования поезда, где продолжительность стоянки поезда не менее 10 (десяти) минут, с указанием в этой телефонограмме номера вагона и места, которое занимал пассажир, с описанием забытых вещей и с требованием пересылки их к месту нахождения пассажира.
Все расходы, связанные с возвратом вещей в таких случаях производятся за счет их владельца с оформлением квитанции разных сборов.
Глава 8. Условия и порядок приема и выдачи багажа, грузобагажа
139. Перевозчик принимает багаж пассажира и отправляет до любой железнодорожной станции, открытой для данных операций.
Пассажир при необходимости сдает к перевозке багаж заблаговременно. Сдача пассажиром багажа осуществляется в багажное отделение (пункт).
Багажные кассы открываются заблаговременно, чтобы обеспечить прием всего багажа, предъявляемого пассажирами поезда, без задержки.
Багаж в случае необходимости сдается к перевозке как на станции отправления пассажира, так и на любой промежуточной станции по пути следования поезда, открытой для багажных операций.
Станцией назначения является не только конечная станция следования пассажира, но и любая станция, расположенная по пути следования и открытая для производства багажных операций. На первоначальной станции отправления прием багажа в зависимости от веса оформляется путем выдачи одной или нескольких багажных квитанций.
Курсирование багажных вагонов в составе пассажирских поездов регламентируется перевозчиком.

137. Табылған заттарды беруді талап еткен адам заттардың нақты белгілерін, олардың ішіндегісін жазбаша көрсетіп немесе заттарды құлыптайтын құлыптарға кілттерді көрсетіп, оларға өзінің құқығын дәлелдейді. Егер заттар табылған немесе тапсырылған станцияда (вокзалда) сақталса, онда олар иесіне станция (вокзал) бастығының өкімі бойынша көрсетілген заттарды беруді талап еткен адамның жеке басын куәландыратын құжаттар тексерілгеннен кейін беріледі. Егер заттар сатуға берілген болса, онда оларды беру туралы өтінішті заттар сатуға берілген станция (вокзал) теміржолды қарайды.
Заттарды алған кезде оларды беруді талап еткен адам беру станциясында (вокзалында) теміржолға тиесілі барлық төлемдерді (багаж тарифі бойынша сақтау, буып-түю, тасымалдау және өзге де төлемдер үшін) төлейді, сондай-ақ өзінің тұрақты тұратын жерін және оның жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірін көрсете отырып, заттарды алуға қолхат береді.
138. Егер өзі тағайындалған станцияға келген жолаушы вагоннан шығып, вагонда заттардың жоғалғанын байқаса, ол станция (вокзал) бастығына жүгінеді. Станция (вокзал) бастығы жолаушының жазбаша өтініші бойынша поездың тұру ұзақтығы кемінде 10 (он) минут болатын поездың жүру барысы бойынша жолаушылар поезы бастығының немесе жақын жердегі станция (вокзал) бастығының атына, осы телефонограммада вагонның нөмірін және жолаушы алған орынды көрсете отырып, ұмытылған заттарды сипаттай отырып және оларды жолаушының тұрған жеріне жіберу талабымен қызметтік телефонограмма береді.
Мұндай жағдайларда заттарды қайтаруға байланысты барлық шығыстар олардың иесінің есебінен әртүрлі алымдар түбіртегін ресімдей отырып жүргізіледі.
8-тарау. Багажды, жүк-багажды қабылдау және беру шарттары мен тәртібі
139. Тасымалдаушы жолаушының багажын қабылдайды және осы операциялар үшін ашық кез келген теміржол станциясына дейін жөнелтеді.
Жолаушы қажет болған жағдайда багажды алдын ала тасымалдауға тапсырады. Жолаушының багажды тапсыруы багаж бөлімшесіне (пунктіне) жүзеге асырылады.
Багаж кассалары поездың жолаушылары ұсынатын барлық багажды кідіріссіз қабылдауды қамтамасыз ету үшін алдын ала ашылады.
Қажет болған жағдайда багаж жолаушыны жөнелту станциясында да, багаж операциялары үшін ашық поездың жүру жолы бойынша кез келген аралық станцияда да тасымалдауға тапсырылады.
Жолаушының соңғы жол жүру станциясы ғана емес, жол жүру жолында орналасқан және багаж операцияларын жүргізу үшін ашық кез келген станция баратын станция болып табылады. Бастапқы жөнелту станциясында салмағына байланысты багажды қабылдау бір немесе бірнеше багаж түбіртектерін беру жолымен ресімделеді.
Жолаушылар поездарының құрамында багаж вагондарының жүруін тасымалдаушы реттейді.

140. Багажом пассажира считается имущество весом не более 200 килограммов, принимаемое к перевозке по проездному документу (билету) в багажном вагоне пассажирского поезда.
К перевозке принимаются вещи и предметы, которые по своим размерам, упаковке и свойствам без затруднения погружаются и размещаются в багажном вагоне, не причиняя вреда багажу пассажиров.
Каждое место багажа имеет устройства (приспособления), позволяющие переносить его при погрузке, перегрузке и выгрузке. Тара или упаковка должна обеспечивать сохранность багажа на все время перевозки.
Коробки картонные из оргалита или древесно-волокнистой плиты принимаются весом не более 20 (двадцати) килограммов, чемоданы, корзины, сумки, рулоны, тюки обшиваются и перевязываются, сундуки и ящики имеют железную окантовку.
141. Видео-, аудиоаппаратура и другая оргтехника, требующая особой осторожности, при перевозке без перегрузки в пути следования принимаются в упаковке, обеспечивающей сохранность перевозимой техники, а к перевозке с перегрузкой - только в твердой упаковке (ящики и решетка).
142. Не допускаются к перевозке багажом:
1) вещи и предметы, вес одного места которых превышает 75 килограммов или размер одного из измерений более 3 метров.
Неделимые места весом свыше 75 килограммов, но не более 165 килограммов, и размером одного из измерений не более 3 метров (например, холодильники, газовые плиты) принимаются к перевозке багажом не более одного места на один проездной документ (билет). Перевозка багажом неделимых мест производится аналогично перевозки неделимых мест грузобагажом;
2) оружие всех видов и патроны к ним, взрывчатые, ядовитые, зловонные, инфицированные, огнеопасные, легко воспламеняющиеся, самовозгорающиеся наркотические и отравляющие вещества, боевые припасы и другие предметы и вещества, которыми возможно причинение вреда багажу других пассажиров или перевозчику;
3) ценные бумаги, документы, деньги, драгоценные камни и другие ценности.
143. При приеме к перевозке багажом растений, в том числе саженцев и других посадочных материалов, их упаковка должна гарантировать сохранность перевозки и не загрязнять багаж и грузобагаж других лиц.
Каждое место отправки в этом случае не превышает по весу 25 килограммов, а по высоте – 200 сантиметров. Указанные отправки со станций, находящихся на территории, объявленных в установленном законодательством по карантину растений порядке под карантином, принимаются только по предъявлении владельцем карантинного сертификата, выданного государственной инспекцией по карантину растений, на право перевозки посадочных материалов в соответствии с Законом о карантине растений и без перегрузки в пути следования.

140. Жолаушылар поезының багаж вагонында жол жүру құжаты (билеті) бойынша тасымалдауға қабылданатын салмағы 200 килограмнан аспайтын мүлік жолаушының багажы болып саналады.
Тасымалдауға жолаушылардың багажына зиян келтірмей, өзінің мөлшері, қаптамасы және қасиеттері бойынша қиындықсыз тиелетін және багаж вагонына орналастырылатын нәрселер мен заттар қабылданады.
Багаждың әрбір орнында оны тиеу, қайта тиеу және түсіру кезінде тасымалдауға мүмкіндік беретін құрылғылар (құрылғылар) болады. Ыдыс немесе буып-түю тасымалдаудың барлық уақытында багаждың сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.
Оргалиттен жасалған картон қораптар немесе ағаш-талшықты плиталар салмағы 20 (жиырма) килограмнан аспайтын етіп қабылданады, чемодандар, себеттер, сөмкелер, орамдар, теңдер тігіледі және байланады, сандықтар мен жәшіктердің темір жиектері болады.
141. Аса сақтықты талап ететін бейне-, аудиоаппаратура және басқа да ұйымдастыру техникасы жол бойында артық тиеусіз тасымалдау кезінде тасымалданатын техниканың сақталуын қамтамасыз ететін орамда, ал артық тиеумен тасымалдауға тек қатты орамда (жәшіктер мен торлар) қабылданады.
142. Багажбен мыналарды тасымалдауға жол берілмейді:
1) бір орнының салмағы 75 килограмнан асатын немесе бір өлшемнің мөлшері 3 метрден асатын заттар мен нәрселер.
Салмағы 75 килограмнан асатын, бірақ 165 килограмнан аспайтын және өлшемдердің бірінің мөлшері 3 метрден аспайтын (мысалы, тоңазытқыданаар, газ плиталары) бөлінбейтін орындар тасымалдауға бір жол жүру құжатына (билетіне) бір орыннан аспайтын багажбен қабылданады. Бөлінбейтін орындарды багажбен тасымалдау бөлінбейтін орындарды жүк-багажбен тасымалдауға ұқсас жүргізіледі;
2) қарудың барлық түрлері және олардың оқтары (мемлекеттік маңызы бар жағдайларды қоспағанда), жарылғыш, улы, сасық, жұқтырылған, өрт қаупі бар, тез тұтанатын, өздігінен тұтанатын есірткі және уландырғыш заттарды, оқ-дәріні және басқа жолаушылардың қол жүгіне немесе тасымалдаушыға зиян келтіруі мүмкін басқа да заттар мен заттарды қол жүгімен тасымалдауға;
3) бағалы қағаздар, құжаттар, ақша, асыл тастар және басқа да құндылықтар.
143. Өсімдіктерді, оның ішінде көшеттерді және басқа да отырғызу материалдарын багажбен тасымалдауға қабылдау кезінде олардың қаптамасы тасымалдаудың сақталуына кепілдік беруге және басқа адамдардың багажы мен жүк-багажын ластамауға тиіс.
Бұл жағдайда жөнелтудің әрбір салмағы бойынша 25 килограммнан, ал биіктігі бойынша – 200 сантиметрден аспауы тиіс. Өсімдіктер карантині жөніндегі заңнамада белгіленген тәртіппен карантинге жатқызылған деп жарияланған аумақтағы станциялардан көрсетілген жөнелтімдер иесі 1999 жылғы 11 ақпандағы № 344 "Өсімдіктер карантині туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес отырғызу материалдарын тасымалдау құқығына өсімдіктер карантині жөніндегі мемлекеттік инспекция берген карантиндік сертификатты ұсынғаннан кейін және жол бойында қайта тиеусіз ғана қабылданады.

144. При предъявлении к перевозке багажа в неисправной упаковке перевозчик при необходимости отказывает в приеме его к перевозке.
Багаж, упаковка которого имеет такие недостатки, которые не вызывают опасений утраты или порчи багажа, принимается к перевозке с отметкой об этих недостатках в перевозочных документах.
145. Порча или неудовлетворительное состояние бьющихся и хрупких предметов, упакованных пассажиром среди других предметов своего багажа, а также отдельно упакованных бьющихся и хрупких предметов (стекло, фарфор, телевизоры, приемники), если при этом не имеется каких-либо внешних повреждений упаковки, вызвавших порчу багажа, возлагается на владельца багажа.
146. При согласии отправителя багаж в случае необходимости отправляется по другому маршруту или в другом поезде, не указанном в проездном документе (билете), в том числе ранее поезда, с которым следует пассажир. Об этом в багажной квитанции делается отметка: "Багаж отправить _____ (число)" или "Багаж отправить по маршруту...". Указанная отметка подтверждается подписью пассажира.
147. Если пассажир не желает, чтобы его багаж следовал в поезде до станции его назначения, багаж по предъявлении багажной квитанции выдают на станции высадки пассажира из поезда или в случае невозможности выгрузки, следует до ближайшей станции, и с первым обратным поездом его возвращают на станцию, где пассажир произвел высадку. Багаж в случае высадки пассажира из поезда по причине болезни возвращается бесплатно на основании телеграммы начальника станции, где пассажир произвел высадку.
148. Срок доставки багажа определяется временем следования до железнодорожной станции назначения согласно расписанию движения поезда, с которым отправлен багаж. Если багаж следует по маршруту с перегрузкой в пути, то срок доставки багажа определяется временем следования по данному маршруту согласованных поездов с добавлением 1 (одних) суток на каждую перегрузку.
Параграф 2. Оформление перевозки багажа
149. Каждое место багажа, сдаваемого перевозке, маркируется в соответствии с правилами маркировки, установленными перевозчиком. Маркировка производится путем прикрепления бирки или нанесения надписи.
Вес отдельного места багажа составляет не менее 10 (десяти) килограммов. Неполные 10 (десять) килограммов считаются как за полные.
150. В подтверждение приема багажа к перевозке на станции отправления пассажиру (отправителю) на основании его проездного документа (билета), на котором проставляется отметка согласно Перечню в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам, выдается багажная квитанция, оформленная через АСУ или ручной технологии. На багажной квитанции и в заявлении пассажира указывается номер его проездного документа (билета), почтовый адрес, по которому по желанию пассажира направляется извещение о прибытии багажа, и указывается выбранный пассажиром (отправителем) способ уведомления (заказным письмом, заказной открыткой или по желанию пассажира по телеграфу, телефону).
При этом в перевозочных документах в графе "особые отметки" на станции отправления делается отметка "с уведомлением".

144. Багажды ақаулы орамада тасымалдауға ұсынған кезде тасымалдаушы қажет болған жағдайда оны тасымалдауға қабылдаудан бас тартады.
Орамында багаждың жоғалуына немесе бүлінуіне қауіп төндірмейтін кемшіліктер бар багаж тасымалдау құжаттарында осы кемшіліктер туралы белгі қоя отырып, тасымалдауға қабылданады.
145. Жолаушы өз багажының басқа заттарының арасында буып-түйген сынғыш және сынғыш заттардың, сондай-ақ жеке буып-түйілген сынғыш және сынғыш заттардың (шыны, фарфор, теледидарлар, қабылдағыданаар) бүлінуі немесе қанағаттанғысыз жай-күйі, егер бұл ретте багаждың бүлінуін туындатқан ораманың қандай да бір сыртқы зақымданулары болмаса, багаж иесіне жүктеледі.
146. Жөнелтуші келіскен жағдайда багаж жол жүру құжатында (билетте) көрсетілмеген басқа маршрут бойынша немесе басқа поезда, оның ішінде жолаушы жүретін поездардан бұрын жөнелтіледі. Бұл туралы багаж түбіртегінде Багаж жіберу _____ (саны)" немесе "Багаж бағыты бойынша жіберу" деген белгі қойылады. Көрсетілген белгі жолаушының қолымен расталады.
147. Егер жолаушы оның багажы поезда оның баратын станциясына дейін жүруді қаламаса, багаж түбіртегін көрсеткеннен кейін жолаушыны поездан түсіру станциясына береді немесе түсіру мүмкін болмаған жағдайда, ең жақын станцияға дейін барады және бірінші кері поезбен оны жолаушы түсіруді жүргізген станцияға қайтарады. Жолаушы поездан сырқаттануына байланысты түскен жағдайда жолаушы түсіруді жүргізген станция бастығының жеделхаты негізінде багаж тегін қайтарылады.
148. Багажды жеткізу мерзімі багаж жөнелтілген поездың қозғалыс кестесіне сәйкес межелі теміржол станциясына дейін жүру уақытымен анықталады. Егер багаж жолда қайта тиеумен маршрут бойынша жүрсе, онда багажды жеткізу мерзімі әрбір қайта тиеуге 1 (бір) тәулік қоса отырып, келісілген поездардың осы маршрут бойынша жүру уақытымен айқындалады.
2-параграф. Багажды тасымалдауды ресімдеу тәртібі
149. Тасымалдауға тапсырылатын багаждың әрбір орны тасымалдаушы белгілеген таңбалау қағидаларына сәйкес таңбаланады. Таңбалау бирканы бекіту немесе жазу арқылы жүргізіледі.
Багаждың жеке орнының салмағы 10 килограмнан кем болмайды. Толық емес 10 килограмм толық деп есептеледі.
150. Жөнелту станциясында багажды тасымалдауға қабылдауды растау үшін жолаушыға (жөнелтушіге) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Тізбеге сәйкес белгі қойылатын оның жол жүру құжаты (билеті) негізінде баж немесе қол технологиясы арқылы ресімделген багаж түбіртегі беріледі. Багаж түбіртегінде және жолаушының өтінішінде оның жол жүру құжатының (билетінің) нөмірі, жолаушының қалауы бойынша багаждың келгені туралы хабарлама жіберілетін пошталық мекенжайы көрсетіледі және жолаушы (жөнелтуші) таңдаған хабарлау тәсілі (тапсырыс хатпен, тапсырыс ашық хатпен немесе жолаушының қалауы бойынша телеграф, телефон арқылы) көрсетіледі.
Бұл ретте тасымалдау құжаттарында жөнелту станциясында "ерекше белгілер" бағанында "хабарламамен" деген белгі қойылады.

151. Пассажир (отправитель) при выдаче ему перевозочного документа (багажной квитанции) проверяет правильность указанных в нем реквизитов (почтовые адреса, фамилии отправителя и получателя, станция назначения, род упаковки, наименование перевозимого багажа, вес, количество мест).
152. При оформлении перевозки багажом:
1) неупакованных велосипедов – в багажной квитанции указывается номер, марка велосипеда (мужской, женский, детский) и какие принадлежности при нем находятся;
2) видео-, аудиоаппаратуры и другой оргтехники – на их упаковке сверху или на одной из боковых стенок наносится четкая надпись:
"Осторожно, телевизор" или "Осторожно, компьютер";
3) автомобильных шин без упаковки – в багажной квитанции проставляется отметка "с камерой" или "без камеры", "новые" или "бывшие в употреблении".
Параграф 3. Объявление ценности багажа
153. Пассажир при сдаче багажа в случае необходимости объявляет его ценность на платной основе.
154. При предъявлении для перевозки нескольких мест багажа пассажир в случае необходимости объявляет ценность каждого отдельного места или общую ценность всех мест.
Если пассажир не объявляет ценность багажа, то в багажной квитанции в графе "Объявленная ценность" делается отметка согласно Перечню в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам, которую подписывает пассажир.
Сумма объявленной ценности указывается в багажной квитанции прописью и цифрами, а ценность и вес каждого отдельного места вписываются цифрами.
Если у работника багажного отделения (пункта) возникли сомнения в правильности оценки пассажиром своего багажа (если объявленная пассажиром ценность превышает 30 (тридцати) месячных расчетных показателей), он может потребовать вскрытия пассажиром багажа для проверки и запросить у пассажира (отправителя) документы, подтверждающие ценность багажа (чеки, накладные, квитанции).
В случае несогласия пассажира на вскрытие багажа для проверки или несогласия с суммой оценки, предложенной работником багажного отделения (пункта), багаж принимается к перевозке без объявления ценности.
Параграф 4. Оплата за перевозку багажа
155. Плата за перевозку багажа, принятого багажным отделением к перевозке, взимается на станции отправления багажа при оформлении перевозочных документов.
156. В случае обнаружения расхождения в весе багажа, указанного в багажной квитанции, станция назначения составляет коммерческий акт по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам, который направляет на станцию отправления багажа для принятия мер, а с пассажиром (отправителем) производится перерасчет провозных платежей.

151. Жолаушы (жөнелтуші) оған тасымалдау құжатын (багаж квитанциясын) берген кезде онда көрсетілген деректемелердің (пошта мекен жайлары, жөнелтуші мен алушының тегі, межелі станциясы, буып-түю түрі, тасымалданатын багаждың атауы, салмағы, орындар саны) дұрыстығын тексереді.
152. Жүкпен тасымалдауды ресімдеу кезінде:
1) қапталмаған велосипедтер – багаж түбіртегінде велосипедтің (ерлер, әйелдер, балалар) нөмірі, маркасы және оның жанында қандай керек-жарақтары бар екендігі көрсетіледі;
2) бейне-, аудиоаппаратура және басқа да ұйымдастыру техникасы-олардың жоғарғы қаптамасында немесе бүйір қабырғаларының бірінде анық жазу жазылады.
"Абайлаңыз, теледидар" немесе "Абайлаңыз, компьютер";
3) орамсыз автомобиль шиналары – багаж түбіртегіне "камерамен" немесе "камерасыз", "жаңа" немесе "бұрын пайдалануда болған" деген белгі қойылады.
3-параграф. Багаждың құндылығын жариялау
153. Жолаушы багажды тапсыру кезінде қажет болған жағдайда оның құндылығын ақылы негізде жариялайды.
154. Тасымалдау үшін бірнеше орынды көрсеткен кезде жолаушы қажет болған жағдайда әрбір жеке орынның құндылығын немесе барлық орындардың жалпы құндылығын жариялайды.
Егер жолаушы багаждың құндылығын жарияламаса, онда багаж түбіртегінде "Жарияланған құндылық" бағанында осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Тізбеге сәйкес белгі жасалады, оған жолаушы қол қояды.
Жарияланған құндылықтың сомасы багаж түбіртегінде жазумен және санмен көрсетіледі, ал әрбір жеке орынның құндылығы мен салмағы санмен жазылады.
Егер багаж бөлімшесінің (пунктінің) қызметкерінде жолаушының өз багажын бағалауының дұрыстығына күмән туындаса (егер жолаушы жариялаған құндылық 30 (отыз) айлық есептік көрсеткіданаен асса), ол жолаушының багажды тексеру үшін ашуын талап ете алады және жолаушыдан (жөнелтушіден) багаждың құндылығын растайтын құжаттарды (чектер, жүкқұжаттар, түбіртектер) сұрата алады.
Жолаушы багажды ашуға келіспеген немесе багаж бөлімшесінің (пунктінің) қызметкері ұсынған бағалау сомасымен келіспеген жағдайда багаж құндылығы жарияланбай тасымалдауға қабылданады.
4-параграф. Багажды тасымалдау үшін ақы төлеу
155. Багаж бөлімшесі тасымалдауға қабылдаған багажды тасымалдау үшін төлем тасымалдау құжаттарын ресімдеу кезінде багажды жөнелту станциясында алынады.
156. Багаж түбіртегінде көрсетілген багаж салмағында алшақтық анықталған жағдайда межелі станция осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коммерциялық акт жасайды, ол шаралар қабылдау үшін багажды жөнелту станциясына жібереді, ал жолаушымен (жөнелтушімен) тасымалдау төлемдерін қайта есептеу жүргізіледі.

157. Если багаж не прибудет на станцию назначения по истечении
7 (семи) суток после окончания срока его доставки (за исключением случаев, когда багаж задержан по распоряжению следственных или таможенных органов), багаж считается утраченным.
В этом случае пассажир (получатель) при необходимости требует возмещения стоимости утраченного багажа, которая выплачивается ему под расписку.
В расписке, выданной при получении денег, пассажир (получатель) при необходимости заявляет, чтобы найденный багаж был ему доставлен бесплатно на одну из железнодорожных станций, открытых для операций по приему-выдаче багажа, грузобагажа. В случае розыска и досылки багажа, владельцу необходимо получить его в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента уведомления о прибытии, при этом полученные деньги подлежат возврату.
Параграф 5. Выдача багажа
158. Багаж по прибытии на станцию назначения выдается пассажиру (получателю) по предъявлении багажной квитанции, проездного документа (билета), оформленных на весь маршрут следования поезда, и документа, удостоверяющего личность.
Получатель при необходимости проверяет вес багажа. За проверку веса багажа плата не взимается.
159. В случае не предъявления пассажиром (получателем) багажной квитанции (ярлыка), но при предъявлении проездного документа (билета), по которому была принята отправка, багаж выдается пассажиру (получателю) по его письменному заявлению (при предъявлении доказательств принадлежности ему отправки (точные признаки тары или упаковки вещей, опись содержимого)) и под расписку с указанием фамилии, имени, отчества и постоянного места жительства пассажира (получателя). При этом в багажной дорожной ведомости делается отметка о причинах выдачи багажа без предъявления багажной квитанции или ярлыка, которая заверяется подписями пассажира (получателя) и работника багажного отделения (пункта). Разница в оплате за перевозку багажа по тарифу грузобагажа с пассажира (получателя) не взыскивается.
В случае отсутствия у пассажира (получателя) проездного документа (билета), с него взимается доплата до тарифа грузобагажа по квитанции разных сборов. При этом багажная квитанция изымается, подклеивается к багажной дорожной ведомости и отсылается на станцию отправления багажа.
160. Прибывший багаж выдается в течение всего времени, когда станция открыта для операций по приему-выдаче багажа, грузобагажа.
По желанию пассажира (получателя) станция назначения по истечении суток, не считая дня прибытия, уведомляет пассажира (получателя) по телефону, заказным письмом (заказной открыткой) или иным путем о прибытии в его адрес багажа.
Перевозчик производит операции по выдаче прибывшего багажа на промежуточных станциях не позднее, чем через 2 (два) часа после проследования поезда, а на конечных станциях - после разгрузки багажного вагона.
При наличии транспортного средства багаж по желанию пассажира (получателя) доставляется в указанное им место за отдельную плату, установленную багажным отделением (пунктом).

157. Егер багаж межелі станцияға оны жеткізу мерзімі аяқталғаннан кейін 7 (жеті) тәулік өткеннен кейін келмесе (багаж тергеу немесе кеден органдарының өкімі бойынша ұсталған жағдайларды қоспағанда), багаж жоғалған болып есептеледі.
Бұл жағдайда жолаушы (алушы) қажет болған жағдайда оған қол қойғызып төленетін жоғалған багаждың құнын өтеуді талап етеді.
Ақша алған кезде берілген қолхатта жолаушы (алушы) қажет болған жағдайда табылған багаж оған багажды, жүк-багажды қабылдау-беру жөніндегі операциялар үшін ашылған теміржол станцияларының біріне тегін жеткізілуін мәлімдейді. Багажды іздеу және қосымша жіберу жағдайында, иесі оны келу туралы хабарланған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде алуы қажет, бұл ретте алынған ақша қайтаруға жатады.
5-параграф. Багажды беру
158. Багаж межелі станцияға келгеннен кейін жолаушыға (алушыға) багаж түбіртегін, поездың барлық жүру бағытына ресімделген жол жүру құжатын (билетін) және жеке басын куәландыратын құжатты көрсету бойынша беріледі.
Алушы қажет болған жағдайда багаждың салмағын тексереді. Багаждың салмағын тексеру үшін ақы алынбайды.
159. Жолаушы (алушы) багаж түбіртегін (жапсырманы) ұсынбаған жағдайда, бірақ ол бойынша жөнелту қабылданған жол жүру құжатын (билетін) көрсеткен кезде багаж жолаушыға (алушыға) оның жазбаша өтініші бойынша (оған жөнелтудің тиесілілігінің дәлелдемелерін (ыдыстың немесе заттардың орамының нақты белгілері, ішіндегісінің тізімдемесі) көрсеткен кезде) және жолаушының (алушының) тегін, атын, әкесінің атын және тұрақты тұратын жерін көрсете отырып, қолхат арқылы беріледі. Бұл ретте багаж жол тізімдемесінде багаж түбіртегін немесе жапсырманы көрсетпестен багажды беру себептері туралы белгі жасалады, ол жолаушының (алушының) және багаж бөлімшесі (пункті) қызметкерінің қолдарымен расталады. Жолаушыдан (алушыдан) жолжүгінің тарифі бойынша жолжүгіні тасымалдағаны үшін төлемдегі айырмашылық өндірілмейді.
Жолаушыда (алушыда) жол жүру құжаты (билеті) болмаған жағдайда одан әр түрлі алымдар түбіртегі бойынша жолжүгі тарифіне дейін қосымша ақы алынады. Бұл ретте багаж түбіртегі алынады, багаж жол ведомосіне желімделеді және багажды жөнелту станциясына жіберіледі.
160. Келген багаж станция багажды, жүк-багажды қабылдау-беру жөніндегі операциялар үшін ашық болған бүкіл уақыт ішінде беріледі.
Жолаушының (алушының) қалауы бойынша бару станциясы келу күнін есептемегенде тәулік өткеннен кейін жолаушыны (алушыны) телефон, тапсырыс хатпен (тапсырысты ашық хатпен) немесе өзге де жолмен оның мекенжайына багаждың келгені туралы хабардар етеді.
Тасымалдаушы аралық станцияларда келген багажды беру бойынша операцияларды поезд жүріп өткеннен кейін 2 (екі) сағаттан кешіктірмей, ал соңғы станцияларда - багаж вагонын түсіргеннен кейін жүргізеді.
Көлік құралы болған кезде багаж жолаушының (алушының) қалауы бойынша ол көрсеткен орынға багаж бөлімшесі (пункті) белгілеген жеке ақы үшін жеткізіледі.

161. В случае неприбытия багажа, станция назначения на оборотной стороне багажной квитанции (ярлыка) после истечения срока доставки багажа делает отметку "Багаж не прибыл" согласно Перечню в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам, проставляет штемпель с обозначением года, месяца, числа и получает от пассажира (получателя) заявление, в котором указывается почтовый адрес для отправки уведомления о прибытии багажа. Плата за уведомление в этом случае не взимается. В случае прибытия указанного багажа, станция назначения в день его прибытия направляет получателю уведомление заказным письмом, заказной открыткой или сообщает об этом по телефону, телеграфу.
Если станция назначения не уведомит пассажира о прибытии найденного багажа, то она не получает плату за просроченные дни хранения багажа до посылки уведомления.
162. В случае не выгрузки багажа на станции назначения по вине железной дороги багаж по требованию получателя бесплатно возвращается на станцию назначения.
Уплата штрафа за просрочку в доставке багажа производится перевозчиком согласно Закону после установления вины перевозчика и на основании акта общей формы, составленного по требованию получателя.
В акте общей формы, составленном на выплату штрафа, указываются следующие данные: номер багажной квитанции, дата приема багажа к перевозке, дата прибытия багажа, дата срока доставки багажа, сумма, взысканная за перевозку, количество суток просрочки, сумма штрафа, подлежащая выплате, фамилия, имя, отчество и место жительства пассажира (получателя), наименование документа, подтверждающего личность пассажира (получателя), дата его выдачи, кем выдан и номер.
163. При недостаче веса или части мест, а также повреждении багажа, если пассажир (получатель багажа) согласен получить его в таком виде, багаж выдается пассажиру (получателю).
Квитанция остается на станции, а пассажир (получатель багажа) по его требованию выдают лишь после вскрытия мест и проверки содержимого (согласно описи, предъявленной получателем) второй экземпляр коммерческого акта, в котором, кроме данных о недостаче или повреждении, указываются фамилия, имя, отчество, адрес пассажира (получателя) и сумма объявленной ценности. По указанному акту пассажир (получатель) при необходимости предъявляет претензию станции отправления или назначения, а также получает найденный недостающий багаж.
164. При рассмотрении претензии станция производит возмещение согласно объявленной ценности каждого места или, если оценка была общей для всех мест, соответственно весу утраченной части багажа.
В случае повреждения или порчи багажа пассажиру возвращается стоимость части или всего багажа. Если порча багажа произошла из-за просрочки его доставки, а он был сдан с объявлением ценности, последняя выплачивается пассажиру пропорционально весу испорченного багажа.
Перевозчик, помимо возмещения ущерба, возвращает пассажиру провозную плату, полученную за перевозку утраченного, недостающего, поврежденного (испорченного) багажа, если провозная плата не входит в их стоимость.

161. Багаж келмеген жағдайда, межелі станция багаж түбіртегінің (жапсырманың) артқы жағында багажды жеткізу мерзімі өткеннен кейін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Тізбеге сәйкес "Багаж келмеді" деген белгі жасайды, жылы, айы, күні көрсетілген мөртабан қояды және жолаушыдан (алушыдан) өтініш алады, онда багаждың келгені туралы хабарлама жіберу үшін пошталық мекен жайы көрсетіледі. Бұл жағдайда хабарлама үшін төлем алынбайды. Көрсетілген багаж келген жағдайда межелі станция ол келген күні алушыға тапсырысты хатпен, тапсырысты ашық хатпен хабарлама жібереді немесе бұл туралы телефон, телеграф арқылы хабарлайды.
Егер бару станциясы жолаушыны табылған багаждың келгені туралы хабардар етпесе, онда ол хабарлама жіберілгенге дейін багажды сақтаудың мерзімі өткен күндері үшін ақы алмайды.
162. Теміржолдың кінәсі бойынша межелі станцияда багажды түсірмеген жағдайда алушының талабы бойынша багаж межелі станцияға тегін қайтарылады.
Багажды жеткізу мерзімін өткізіп алғаны үшін айыппұл төлеуді тасымалдаушы тасымалдаушының кінәсі анықталғаннан кейін заңға сәйкес және алушының талап етуі бойынша жасалған жалпы нысандағы актінің негізінде жүргізеді.
Айыппұл төлеуге жасалған жалпы нысандағы актіде мынадай деректер көрсетіледі: багаж түбіртегінің нөмірі, багажды тасымалдауға қабылдау күні, багаждың келу күні, багажды жеткізу мерзімінің күні, тасымалдағаны үшін өндіріп алынған сома, мерзімі өткен тәуліктің саны, төлеуге жататын айыппұл сомасы, жолаушының (алушының) тегі, аты, әкесінің аты және тұратын жері, жолаушының (алушының) жеке басын растайтын құжаттың атауы, оның берілген күні, кім берді және нөмірі.
163. Салмағы немесе орындардың бір бөлігі жетіспеген, сондай-ақ багаж зақымданған кезде, егер жолаушы (багажды алушы) оны осындай түрде алуға келіссе, багаж жолаушыға (алушыға) беріледі.
Түбіртек станцияда қалады, ал жолаушы (багажды алушы) оның талап етуі бойынша орындар ашылғаннан және ішіндегісін тексергеннен кейін ғана (алушы ұсынған тізімдемеге сәйкес) коммерциялық актінің екінші данасын береді, онда кем шығу немесе зақымдану туралы деректерден басқа жолаушының (алушының) тегі, аты, әкесінің аты, мекен жайы және жарияланған құндылықтың сомасы көрсетіледі. Көрсетілген акт бойынша жолаушы (алушы) қажет болған жағдайда жөнелту немесе межелі станцияға талап қояды, сондай-ақ табылған жетіспейтін багажды алады.
164. Кінә қоюды қараған кезде станция әрбір орынның жарияланған құндылығына сәйкес немесе егер бағалау барлық орындар үшін жалпы болса, багаждың жоғалған бөлігінің салмағына сәйкес өтем жүргізеді.
Багаж бүлінген немесе бүлінген жағдайда жолаушыға багаждың бір бөлігінің немесе бүкіл құны қайтарылады. Егер багаждың бүлінуі оның жеткізілу мерзімін өткізіп алуына байланысты болса, ал ол құндылығын жариялай отырып тапсырылса, соңғысы жолаушыға бүлінген багаждың салмағына барабар төленеді.
Тасымалдаушы залалды өтеуден басқа, жоғалған, жетіспеген, зақымданған (бүлінген) багажды тасымалдау үшін алынған тасымалдау ақысын, егер тасымалдау ақысы олардың құнына кірмесе, жолаушыға қайтарады.

165. Если владельцу разысканного багажа по его претензии уже уплачено возмещение, багаж выдают при условии возврата полученной суммы.
Если с получением багажа погашается вся претензия, то акт остается у станции, выдавшей багаж, а при погашении только части претензии на копии акта делается отметка за подписью начальника станции о выдаче разысканного багажа.
Параграф 6. Условия приема к перевозке грузобагажа
166. Прием грузобагажа для перевозки в багажных вагонах пассажирских поездов допускается в тех случаях, когда они не полностью загружены багажом пассажиров.
Грузобагаж от физических лиц принимается на основании письменного заявления, от и до станций, открытых для приема и выдачи багажа, грузобагажа.
Грузобагаж принимают к перевозке, если продолжительность стоянки поезда на станции отправления и назначения не менее 5 (пяти) минут.
Грузобагаж при необходимости принимается к перевозке заблаговременно.
167. Грузобагаж к перевозке принимают в таре или упаковке, обеспечивающей его сохранность на все время перевозки. Каждое место приспосабливается или имеет устройства, позволяющие переносить его при погрузке, перегрузке и выгрузке.
Порожние бочки и ящики, кабельные барабаны, фляги, поддоны, разборные контейнеры и другие принимаются к перевозке при наличии места в багажном вагоне.
Вещи со стеклом или зеркалами принимаются к перевозке в багажных вагонах всех поездов без перегрузки в пути следования. Прием к перевозке вещей со стеклом или зеркалами производится в упаковке, гарантирующей целостность стекла или зеркала при погрузке и выгрузке. На каждом месте имеется надпись "Осторожно, стекло".
Видео- и аудиоаппаратура при перевозке без перегрузки в пути следования принимают в упаковке, обеспечивающей сохранность, а к перевозке с перегрузкой - только в твердой упаковке (ящике или решетке). При оформлении их перевозки на упаковке сверху или на одной из боковых стенок наносится четкая надпись "Осторожно, телевизор" или "Осторожно, радиоприемник".
Сельскохозяйственные продукты упаковываются в ящики, корзины, мешки, а мед в металлические фляги или деревянные бочонки. Упаковка гарантирует сохранность перевозимых продуктов.
Баки мотовелосипедов, мотоциклов, мотороллеров, мопедов и мотоколясок очищаются от горючего и масел. Мотоциклы (весом до 165 килограммов), мотороллеры и мопеды принимаются к перевозке в заводской или другой твердой упаковке (обрешетке).

165. Егер табылған багаждың иесіне оның талабы бойынша өтем төленген болса, багаж алынған сома қайтарылған жағдайда беріледі.
Егер багажды алғаннан кейін барлық талап-арыз өтелсе, онда акт багажды берген станцияда қалады, ал талап-арыздың бір бөлігі ғана өтелген кезде актінің көшірмесіне табылған багажды беру туралы станция бастығының қолы қойылған белгі қойылады.
6-параграф. Жүк-багажды тасымалдауға қабылдау шарттары
166. Жолаушылар поездарының багаж вагондарында тасымалдау үшін жүк-багажды қабылдауға олар жолаушылардың багажымен толық жүктелмеген жағдайларда жол беріледі.
Жеке тұлғалардан жүк-багаж жазбаша өтініш негізінде, багажды, жүк-багажды қабылдау және беру үшін ашық станциялардан бастап және станцияларға дейін қабылданады.
Егер поездың жөнелту және бару станциясында тұру ұзақтығы кемінде 5 (бес) минут болса, жүк-багажды тасымалдауға қабылдайды.
Жүк-багаж қажет болған жағдайда тасымалдауға алдын ала қабылданады.
167. Тасымалдауға жүк-багажды тасымалдаудың барлық уақытында оның сақталуын қамтамасыз ететін ыдыста немесе орамда қабылдайды. Әрбір орынды тиеу, қайта тиеу және түсіру кезінде оны тасымалдауға мүмкіндік беретін құрылғылар бейімделеді немесе болады.
Бос бөшкелер мен жәшіктер, кабельдік барабандар, флягалар, табандар, алмалы-салмалы контейнерлер және басқалары багаж вагонында орын болған кезде тасымалдауға қабылданады.
Шынысы немесе айнасы бар заттар барлық поездардың багаж вагондарында тасымалдауға жол жүру барысында артық жүксіз қабылданады. Шынысы немесе айнасы бар заттарды тасымалдауға қабылдау тиеу және түсіру кезінде шынының немесе айнаның бүтіндігіне кепілдік беретін орамда жүргізіледі. Әрбір орында "Абайлаңыз, шыны" деген жазу бар.
Бейне- және аудиоаппаратура жол жүру барысында артық тиеусіз тасымалдау кезінде сақталуын қамтамасыз ететін орамда, ал артық тиеумен тасымалдауға тек қатты орамда (жәшікте немесе торда) қабылданады. Оларды тасымалдауды ресімдеу кезінде қаптамада жоғарғы жағында немесе бүйір қабырғаларының бірінде "Абайлаңыз, теледидар" немесе "Абайлаңыз, радиоқабылдағыш" деген анық жазу жазылады.
Ауыл шаруашылығы өнімдері жәшіктерге, себеттерге, қаптарға, ал бал металл флягаларға немесе ағаш бөшкелерге оралады. Буып-түю тасымалданатын өнімдердің сақталуына кепілдік береді.
Мотовелосипедтердің, мотоциклдердің, мотороллерлердің, мопедтердің және мотоарбалардың бактары жанғыш және майлардан тазартылады. Мотоциклдер (салмағы 165 килограмға дейін), мотороллерлер мен мопедтер тасымалдауға зауыттық немесе басқа да қатты қаптамада (торкөзде) қабылданады.

168. Прием к перевозке грузобагажом неделимых мест производится весом одного места от 75 (семидесяти пяти) до 165 (ста шестидесяти пяти) килограммов (газовые плиты, холодильники) как с перегрузкой, так и без перегрузки, от и до станций, открытых по приему и выдаче багажа, грузобагажа.
169. Перевозить грузобагажом не допускается:
1) оружие всех видов и патроны к ним, взрывчатые, ядовитые, зловонные, инфицированные, огнеопасные, легко воспламеняющиеся, самовозгорающиеся, наркотические и отравляющие вещества, боевые припасы и другие предметы и вещества, которыми возможно причинение вреда грузобагажу других пассажиров или перевозчику;
2) ценные бумаги, документы, деньги, драгоценные камни и другие ценности.
170. К перевозке грузобагажом от юридических лиц преимущественно перед другим грузобагажом в порядке ниже установленной очередности принимаются:
1) медикаменты;
2) приборы и инструменты, ленты, необходимые для экспедиционных работ, а также грузобагаж, направляемый в адрес организаций железнодорожного транспорта.
171. Вслед за грузобагажом принимаются к перегрузке грузобагажом без перегрузки в пути следования следующий скоропортящийся грузобагаж:
1) мясные и рыбные;
2) икра всех видов;
3) молочные;
4) дрожжи;
5) яйца;
6) живая морская и речная фауна;
7) овощи, фрукты и ягоды;
9) продукты поездных вагонов-ресторанов (вагонов-кафетериев, вагонов-буфетов);
10) жиры пищевые;
11) пиво, вода;
12) хлеб, хлебо-булочные изделия;
13) растения и саженцы.
172. Для скоропортящегося грузобагажа устанавливаются следующие сокращенные сроки выдачи (хранения), по истечении которых этот грузобагаж считается невостребованным и подлежит ликвидации:
1) молоко свежее – 6 (шесть) часов;
2) фрукты и ягоды свежие, мясо и битая птица, свежие овощи, кроме картофеля, свеклы и капусты, рыба свежая, раки, дрожжи, молочные продукты – 12 (двенадцать) часов;
3) картофель ранний, свекла и капуста – 24 (двадцать четыре) часа.
Срок хранения для остальных скоропортящегося грузобагажа не превышает 3 (трех) суток.
173. Скоропортящийся грузобагаж принимается станциями от отправителя в вагон не ранее чем за 2 (два) часа до отправки этого поезда.
Информацию получателю о времени его явки за скоропортящимся грузобагажом посылает отправитель.
174. Порча скоропортящегося грузобагажа, последовавшая в силу естественных его свойств или климатических условий, если грузобагаж доставлен и мог быть выдан получателю в течение сроков выдачи, установленных пунктами 172 и 173 настоящих Правил, если не имело место повреждение упаковки, вызвавшее порчу грузобагажа по вине перевозчика, расходы (убытки), связанные с этим, перевозчиком не возмещаются.

168. Жүк-багажбен тасымалдауға бөлінбейтін орындарды қабылдау бір орынның салмағы 75-тен (жетпіс бестен) 165 (жүз алпыс беске) килограмға дейін (газ плиталары, тоңазытқыданаар) жүкті, жүк-багажды қабылдау және беру бойынша ашық, қайта тиеумен де, артық тиеусіз де, станциялардан да дейін жүргізіледі.
169. Жүк-багажбен мыналарды тасымалдауға жол берілмейді:
1) қарудың барлық түрлері және олардың оқтары (мемлекеттік маңызы бар жағдайларды қоспағанда), жарылғыш, улы, сасық, жұқтырылған, өрт қаупі бар, тез тұтанатын, өздігінен тұтанатын есірткі және уландырғыш заттарды, оқ-дәріні және басқа жолаушылардың қол жүгіне немесе тасымалдаушыға зиян келтіруі мүмкін басқа да заттар мен заттарды қол жүгімен тасымалдауға;
2) бағалы қағаздар, құжаттар, ақша, асыл тастар және басқа да құндылықтар.
170. Заңды тұлғалардан жүк-багажбен тасымалдауға басқа жүк-багаждың алдында белгіленген кезектіліктен төмен тәртіппен қабылданады:
1) дәрі-дәрмектер;
2) экспедициялық жұмыстар үшін қажетті аспаптар мен құрылғылар, таспалар, сондай-ақ теміржол көлігі ұйымдарының атына жіберілетін жүк-багаж.
171. Жүк-багаждың артынан жол жүру жолында артық жүксіз жүк-багажбен қайта тиеуге келесі тез бүлінетін жүк-багаж қабылданады:
1) ет және балық;
2) уылдырықтың барлық түрлері;
3) сүт өнімдері:
4) ашытқы;
5) жұмыртқа;
6) тірі теңіз және өзен фаунасы;
7) көкөністер, жемістер мен жидектер;
9) поездық вагон-мейрамханалардың өнімдері (вагон-кафетерий, вагон-буфеттер);
10) майлы өнімдер;
11) сыра, су;
12) нан, нан - тоқаш өнімдері;
13) өсімдіктер мен көшеттер.
172. Тез бүлінетін жолжүгі үшін берудің (сақтаудың) мынадай қысқартылған мерзімдері белгіленеді, ол өткеннен кейін бұл жолжүгі талап етілмеген деп есептеледі және жойылуға жатады:
1) сүт - 6 сағат;
2) жаңа піскен жемістер мен жидектер, ет және сынған құс, жаңа піскен көкөністер, картоптан, қызылша мен қырыққабаттан басқа, жаңа ауланған балық, шаян, ашытқы, сүт өнімдері -12 сағат;
3) ерте піскен картоп, қызылша және қырыққабат - 24 сағат.
Қалған тез бүлінетін жүк багажы үшін сақтау мерзімі 3 тәуліктен аспайды.
173. Тез бүлінетін жүк - багажды жөнелтушіден вагонға осы поездың жөнелтілуіне дейін кемінде 2 сағат бұрын станциялар қабылдайды.
Алушыға тез бүлінетін жүк багажына оның келу уақыты туралы ақпаратты жөнелтуші жібереді.
174. Тез бүлінетін жүк-багаждың табиғи қасиеттеріне немесе климаттық жағдайларына байланысты, егер жүк-багаж жеткізілген және алушыға осы Қағидалардың 172 және 173-тармақтарында белгіленген беру мерзімі ішінде берілуі мүмкін болса, егер тасымалдаушының кінәсінен жүк-багаждың бүлінуіне әкеп соққан орамның зақымдануы орын алмаған болса, бүлінуін тасымалдаушы осыған байланысты шығыстарды (шығындарды) өтемейді.

Параграф 7. Оформление перевозки грузобагажа
175. Об отправлении грузобагажа отправитель подает заявление, в котором указывает следующие данные:
1) наименование грузобагажа;
2) количество мест, вес и род упаковки;
3) станция и дорога назначения;
4) наименование (Ф.И.О. (при его наличии) получателя и его адрес с указанием почтового индекса;
5) наименование (Ф.И.О. (при его наличии) отправителя и его адрес с указанием почтового индекса;
6) способ уведомления получателя (телеграф, почта).
Перевозчик при необходимости снабжает отправителя бланками этих заявлений за отдельную плату.
При одобрении перевозки грузобагажа работником багажного отделения назначается время приема грузобагажа (число, месяц, часы), о чем делается отметка на заявлении.
176. Прием грузобагажа к отправлению оформляется перевозочным документом (грузобагажной квитанцией) установленной формы в соответствии с приложением на основании заявления отправителя и в соответствии с данными, указанными в заявлении.
Отправителю выдается грузобагажная квитанция с указанием наименования отправителя и получателя и их адресов.
Отправитель проверяет правильность указанных в перевозочном документе (грузобагажной квитанции) данных (адрес, Ф.И.О. (при его наличии) или наименование отправителя или получателя, станция назначения, род упаковки и наименование грузобагажа, вес, количество мест, способ уведомления).
177. Все места грузобагажа отправитель предъявляет с требуемыми маркировочными надписями. На станции отправления отправители при необходимости получают специальные бирки для нанесения маркировочных надписей.
178. Отправитель объявляет ценность перевозимого грузобагажа с уплатой денег в размере, установленном перевозчиком.
179. Если предъявляется к перевозке несколько мест, отправителю необходимо объявить ценность каждого отдельного места или общую ценность всех мест.
Сумма объявленной ценности указывается в грузобагажной квитанции прописью и цифрами, а ценность и вес каждого отдельного места вписывается цифрами.
180. Плата за перевозку и за объявленную ценность взыскиваются при отправлении.
Минимальный расчетный вес отправки грузобагажа 10 (десять) килограммов. В отправках свыше 10 (десяти) килограммов неполные 10 (десять) килограммов считаются за полные. В отправках весом более 1000 (тысячи) килограмм неполные 100 (сто) килограмм считаются за полные.
Параграф 8. Выдача грузобагажа
181. Станция назначения, согласно указанному в заявлении отправителем способу, уведомляет заказным письмом (заказной открыткой) получателя о прибытии грузобагажа. При этом за уведомление взимается отдельная плата.

7-параграф. Жүк-багажды тасымалдауды ресімдеу
175. Жөнелтуші жүк - багажын жөнелту туралы өтініш береді, онда мынадай деректер көрсетіледі:
1) жүк - багажының атауы;
2) орын саны, салмағы және орау түрі;
3) станция және баратын жол;
4) алушының атауы (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және пошталық индексі көрсетілген оның мекенжайы;
5) жөнелтушінің атауы (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) және пошталық индексі көрсетілген оның мекенжайы;
6) алушыға хабарлау тәсілі (телеграф, пошта).
Тасымалдаушы қажет болған жағдайда жөнелтушіні осы өтініштердің бланкілерімен жеке ақы үшін жабдықтайды.
Жүк-багажды тасымалдау мақұлданған кезде багаж бөлімшесінің қызметкері жүк-багажды қабылдау уақытын (күні, айы, сағаты) белгілейді, ол туралы өтініданае белгі қояды.
176. Жүк-багажды жөнелтуге қабылдау жөнелтушінің өтініші негізінде және өтініште көрсетілген деректерге сәйкес белгіленген нысандағы тасымалдау құжатымен (жүк-багаж түбіртегі) ресімделеді.
Жөнелтушіге жөнелтушінің және алушының атауы мен олардың мекен жайлары көрсетілген жүк - багажы түбіртегі беріледі.
Жөнелтуші тасымалдау құжатында (жүк-багаж түбіртегінде) көрсетілген деректердің (жөнелтушінің немесе алушының мекенжайы, тегі немесе атауы, межелі станциясы, ораманың түрі және жүк-багаждың атауы, салмағы, орындар саны, хабарлау тәсілі) дұрыстығын тексереді.
177. Жүк - багажының барлық орындарын жөнелтуші талап етілетін таңбалау жазбаларымен көрсетеді. Жөнелту станциясында жөнелтушілер қажет болған жағдайда таңбалау жазбаларын салу үшін арнайы биркаларды алады.
178. Жөнелтуші тасымалдаушы белгілеген мөлшерде ақша төлей отырып, тасымалданатын жүк-багаждың құндылығын жариялайды.
179. Егер тасымалдауға бірнеше орын берілсе, жөнелтуші әрбір жеке орынның құндылығын немесе барлық орындардың жалпы құндылығын жариялау қажет.
Жарияланған құндылықтың сомасы жүк - багажы түбіртегінде жазумен және санмен көрсетіледі, ал әрбір жеке орынның құндылығы мен салмағы санмен жазылады.
180. Тасымалдау үшін және жарияланған құндылығы үшін төлем жөнелту кезінде өндіріп алынады.
Жүк-багажды жөнелтудің ең аз есептік салмағы 10 килограмм. 10 килограмнан астам жөнелтімдерде толық емес 10 килограмм толық болып есептеледі. Салмағы 1000 килограмнан асатын жөнелтімдерде толық емес 100 килограмм толық емес деп есептеледі.
8-параграф. Жүк - багажын беру
181. Станция жөнелтушінің өтініште көрсеткен тәсілге сәйкес жүк-багаждың келгені туралы алушының тапсырыстық хатымен (тапсырыстық ашықхатпен) хабардар етеді. Бұл ретте хабарлама үшін жеке төлем алынады.

182. Прибывший в адрес юридических лиц грузобагаж выдается по доверенности, подписанной руководителем и бухгалтером. Доверенность содержит сведения об адресе получателя, номере отправки и количестве получаемых мест. Лицо, уполномоченное на получение грузобагажа, кроме доверенности предъявляет документ, удостоверяющий его личность. При получении грузобагажа уполномоченное лицо расписывается на оборотной стороне дорожной грузобагажной ведомости. При этом приемосдатчик грузобагажа и багажа на станции сверяет все данные дорожной грузобагажной квитанции со сведениями, указанными в доверенности. Затем записывает на оборотной стороне дорожной грузобагажной квитанции и в книге прибытия и выдачи багажа и грузобагажа данные доверенности (номер, дата выдачи, кем подписана) и документа, удостоверяющего личность лица, уполномоченного на получение грузобагажа (номер, дата и кем выдан), и места жительства.
Прибывший в адрес физических лиц грузобагаж выдается получателю (или по его доверенности другому лицу) при предъявлении паспорта или документа, удостоверяющего его личность, под расписку на обороте дорожной ведомости с указанием номера документа, удостоверяющего личность, и места жительства.
При получении грузобагажа предъявлять грузобагажную квитанцию необязательно. Однако по желанию лица, уполномоченного на получение грузобагажа, на станции снимается копия с дорожной грузобагажной ведомости, которая заверяется подписью и штемпелем станции (вокзала).
183. Получатель при получении грузобагажа при необходимости проверяет его вес. При взвешивании грузобагажа плата не взимается.
Параграф 9. Составление актов
184. Коммерческие акты по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам составляются в соответствии со статьей 92 Закона для удостоверения следующих обстоятельств:
1) несоответствия фактического наименования, массы, количества мест багажа, грузобагажа данным, указанным в перевозочном документе;
2) повреждения (порчи) багажа, грузобагажа;
3) обнаружения багажа, грузобагажа без перевозочных документов, а также перевозочных документов без багажа, грузобагажа;
4) возвращения перевозчику похищенного багажа, грузобагажа;
5) неподачи грузобагажа перевозчиком на места выгрузки (разгрузки) в течение двадцати четырех часов после оформления документов о выдаче грузобагажа. В данном случае коммерческий акт составляется только по требованию получателя грузобагажа;
6) передачи багажа, грузобагажа на реализацию.
185. В случае обнаружения обстоятельств, указанных в пункте 184 настоящих Правил, перевозчик или уполномоченное им лицо составляет коммерческий акт.

182. Заңды тұлғалардың мекен жайына келген жүк - багажын басшы мен бухгалтер қол қойған сенімхат бойынша беріледі. Сенімхатта алушының мекенжайы, жөнелту нөмірі және алынатын орындардың саны туралы мәліметтер болады. Жүк - багажын алуға уәкілетті адам сенімхаттан басқа оның жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады. Жүк - багажын алған кезде уәкілетті тұлға жүк - багажын ведомосінің сыртқы жағына қол қояды. Бұл ретте станциядағы жүк-багажды және багажды қабылдап-тапсырушы жол жүк-багаж түбіртегінің барлық деректерін сенімхатта көрсетілген мәліметтермен салыстырып тексереді. Одан кейін жол жүк-багаж түбіртегінің сыртқы жағына және багаж бен жүк-багаждың келу және беру кітабына сенімхаттың (нөмірі, берілген күні, кім қол қойды) және жүк-багажды алуға уәкілетті адамның жеке басын куәландыратын құжаттың (нөмірі, күні және кім берді) және тұратын жерінің деректерін жазады.
Жеке тұлғалардың мекенжайына келген жүк-багаж алушыға (немесе оның сенімхаты бойынша басқа адамға) паспортты немесе оның жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде, жол тізімдемесінің сыртқы жағына жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірін және тұратын жерін көрсете отырып қол қойғызып беріледі.
Жүк - багажын алған кезде жүк – багаж түбіртегін көрсету міндетті емес. Алайда жүк - багажын алуға уәкілетті адамның қалауы бойынша станцияда жүк - багажын ведомосінен көшірме алынады, ол станцияның (вокзалдың) қолымен және мөрқалыбымен расталады.
183. Алушы жүк-багажды алған кезде қажет болған жағдайда оның салмағын тексереді. Жүк-багажды өлшеу кезінде төлем алынбайды.
9-параграф. Актілерді жасау
184. Осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша коммерциялық актілер Заңның 92-бабына сәйкес мынадай мән-жайларды куәландыру үшін жасалады:
1) багаждың, жүк-багаждың нақты атауы, массасы, орындарының саны тасымалдау құжатында көрсетілген деректерге сәйкес келмеген;
2) багаждың, жүк-багаждың зақымдануы (бүлінуі) ;
3) тасымалдау құжатынсыз багажды, жүк-багажды, сондай-ақ багажсыз, жүк-багажсыз тасымалдау құжаттарын табу;
4) тасымалдаушыға ұрланған багажды, жүк-багажды қайтару;
5) жүк-багажды беру туралы құжаттарды ресімдегеннен кейін жиырма төрт сағат ішінде тасымалдаушы түсіру (жүктен босату) орындарына жүк-багажды бермеген. Бұл жағдайда коммерциялық акт жүк - багажын алушының талап етуі бойынша ғана жасалады;
6) багажды, жүк-багажды өткізуге беру.
185. Осы Қағидалардың 184-тармағында көрсетілген мән-жайлар анықталған жағдайда тасымалдаушы немесе ол уәкілеттік берген адам коммерциялық акт жасайды.

186. Коммерческие акты составляются станциями и заполняются на компьютере или пишущей машинке без каких-либо исправлений. Копия коммерческого акта, заверенная надлежащим образом, направляется на станцию отправления для решения вопросов, связанных с возмещением отправителем причиненных убытков. На каждом коммерческом акте проставляется штемпель багажного отделения (пункта) и наименование железнодорожной станции, где был произведен прием багажа, грузобагажа.
187. Багажное отделение (пункт), составляющий коммерческий акт, ставит отметку на обороте дорожной багажной или грузобагажной ведомости, а при наличии багажной или грузобагажной квитанции - и на обороте данной квитанции. Отметка заверяется подписью работника багажного отделения (пункта) и наложением календарного штемпеля багажного отделения (пункта).
188. В тех случаях, когда в накладной имеется отметка о составлении коммерческого акта попутной станцией (багажным отделением), а при перевозочных документах, прибывших с багажом и грузобагажом, его не оказалось, коммерческий акт составляется на станции назначения по результатам выдачи багажа и грузобагажа.
189. Коммерческий акт регистрируется в книге учета коммерческих актов.
190. По требованию получателя багажное отделение (пункт) на станции назначения в течение 3 (трех) рабочих дней выдает коммерческий акт, составленный по данной отправке. Выдача коммерческого акта получателю производится при предъявлении доверенности на получение багажа и грузобагажа, а для физических лиц - документа, удостоверяющего личность лица, под подпись на экземпляре коммерческого акта, остающегося в багажном отделении (пункте).
191. Акт общей формы составляется в случаях, предусмотренных в настоящих Правилах.
Акт общей формы составляется в двух экземплярах и подписывается не менее чем двумя лицами, участвующими в удостоверении обстоятельств, послуживших основанием для составления акта.
192. Нумерация актов общей формы ведется отдельно от нумерации коммерческих актов, строго соблюдается ее порядок в книге учетов актов общей формы. С 1 (первого) января каждого года нумерация актов начинается с первого номера.
Вторые экземпляры актов общей формы выдаются пассажирам и отправителям (получателям) по их требованию, а также в случаях, когда акт составляется как основание для взыскания нанесенных организации железнодорожного транспорта убытков.
Экземпляры всех актов находятся в багажном отделении (пункте) в одном деле (папке) с приложением к ним переписки и материалов расследования.
193. Акт общей формы составляется также в случаях отказа или уклонения пассажиров от подписи памяток приемосдатчика, багажной ведомости, простоя багажных вагонов на станциях. На указанных документах в этих случаях делается отметка о составлении акта.
Один экземпляр неподписанного акта общей формы высылается заказным письмом пассажиру либо руководителю организации, представитель которого отказался подписать документ. Почтовая квитанция на отсылку вместе с копией этого письма и актом общей формы подшивается к экземпляру неподписанного документа.

186. Коммерциялық актілерді станциялар жасайды және компьютерде немесе жазу машинкасында қандай да бір түзетулерсіз толтырылады. Коммерциялық актінің тиісті түрде расталған көшірмесі жөнелтушінің келтірілген шығындарды өтеуіне байланысты мәселелерді шешу үшін жөнелту станциясына жіберіледі. Әрбір коммерциялық актіге багаж бөлімшесінің (пунктінің) мөрқалыбы және багажды, жүк-багажды қабылдау жүргізілген теміржол станциясының атауы қойылады.
187. Коммерциялық актіні құрайтын багаж бөлімшесі (пункті) жол багаж немесе жүк-багаж ведомосінің артқы жағына, ал багаж немесе жүк-багаж түбіртегі болған кезде осы түбіртектің артқы жағына белгі қояды. Белгі багаж бөлімшесі (пункті) қызметкерінің қолымен және багаж бөлімшесінің (пунктінің) күнтізбелік мөрқалыбының салынуымен расталады.
188. Жүкқұжатта ілеспе станция (багаж бөлімшесі) коммерциялық акт жасалғаны туралы белгі болған, ал багаж және жүк-багажбен келген тасымалдау құжаттары кезінде ол болмаған жағдайда коммерциялық акт жөнелту станциясында багажды және жүк-багажды беру нәтижелері бойынша жасалады.
189. Коммерциялық акт коммерциялық актілерді есепке алу кітабында тіркеледі.
190. Алушының талабы бойынша тағайындалған станциядағы багаж бөлімшесі (пункті) 3 (үш)жұмыс күні ішінде осы жөнелту бойынша жасалған коммерциялық актіні береді. Алушыға коммерциялық актіні беру багажды және жүк-багажды алуға арналған сенімхатты, ал жеке тұлғалар үшін-тұлғаның жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде багаж бөлімшесінде (пунктінде) қалатын коммерциялық актінің данасына қол қою арқылы жүргізіледі.
191. Жалпы нысандағы акт осы Қағидаларда көзделген жағдайларда жасалады.
Жалпы нысандағы Акт екі данада жасалады және актіні жасауға негіз болған мән-жайларды куәландыруға қатысатын кемінде екі адам қол қояды.
192. Жалпы нысандағы актілерді нөмірлеу коммерциялық актілерді нөмірлеуден бөлек жүргізіледі, жалпы нысандағы актілерді есепке алу кітабында оның тәртібі қатаң сақталады. Әр жылдың 1 қаңтарынан бастап актілердің нөмірленуі бірінші нөмірден басталады.
Жалпы нысандағы актілердің екінші даналары жолаушыларға және жөнелтушілерге (алушыларға) олардың талап етуі бойынша, сондай-ақ акт теміржол көлігі ұйымына келтірілген шығындарды өндіріп алу үшін негіз ретінде жасалған жағдайларда беріледі.
Барлық актілердің даналары багаж бөлімшесінде (пунктінде) оларға хат жазысулар мен тергеу материалдары қоса берілген бір істе (папкада) болады.
193. Жалпы нысандағы Акт, сондай-ақ жолаушылар қабылдап-тапсырушының жаднамаларына, багаж ведомосына қол қоюдан бас тартқан немесе жалтарған, багаж вагондарының станцияларда тұрып қалған жағдайларда да жасалады. Бұл жағдайларда аталған құжаттарда акт жасалғаны туралы белгі жасалады.
Қол қойылмаған жалпы нысандағы актінің бір данасы тапсырыс хатпен жолаушыға не өкілі құжатқа қол қоюдан бас тартқан ұйымның басшысына жіберіледі. Жөнелтуге арналған пошта түбіртегі осы хаттың көшірмесімен және жалпы нысандағы актімен бірге қол қойылмаған құжаттың данасына тігіледі.

194. Каждая из сторон подписывает акт общей формы. При несогласии с содержанием акта сторона при необходимости излагает свое мнение. В случае отказа от подписи акта отправителя (получателя) акт подписывается лицами, участвующими в его составлении. При этом в акте делается отметка о предъявлении акта на подпись отправителю (получателю) и об его отказе от подписания акта. Эта отметка вторично заверяется подписями лиц, участвующих в составлении акта.
195. В случае обнаружения в пути следования хищений, недостач и повреждений багажа, грузобагажа акт общей формы составляется в трех экземплярах, из которых первый экземпляр следует с перевозочными документами на станцию назначения, второй направляется в багажное отделение (пункт), а третий остается на станции, где было обнаружено хищение, недостача или повреждение.
Глава 9. Формы перевозочных документов и порядок их оформления
196. Оформление проезда пассажиров, перевозки багажа, грузобагажа железнодорожным транспортом Республики Казахстан осуществляется на бланках проездных и перевозочных документов.
В интернет-ресурсах продажи проездных документов (билетов) предоставляется актуальная информация о качественных характеристиках поезда, в том числе информацию о:
годе выпуска вагонов;
наличии системы кондиционирования воздуха в каждом вагоне;
категории поезда;
наличии пунктов общественного питания пассажиров в поезде;
наличии багажных вагонов;
состоянии интерьера каждого вагона (через фотоматериал);
дополнительных услугах, предоставляемых пассажирам в поезде.
При этом, информация предоставляется с учетом отвлечения вагонов на плановый и неплановый виды ремонта.
197. Проездной документ АСУ (слип) – предназначен для использования в осуществлении процесса оформления проездных документов (билетов) автоматизированным способом посредством терминального оборудования АСУ и применяется во всех видах сообщений. Бланк проездного документа состоит из двух или трех листов: проездной документ, купон кассира или проездной документ, контрольный купон, купон кассира.
198. Проездной документ АСУ (ТТС) – предназначен для использования в осуществлении процесса оформления проездных документов (билетов) автоматизированным способом непосредственно самим пассажиром. Бланк проездного документа (билета) состоит из одного листа, разделенного вертикально на две части: проездной документ, контрольный купон.
199. Проездные документы АСУ слип и ТТС содержат следующую информацию:
1) код дороги и условное обозначение железнодорожной администрации;
2) наименование документа (электронный проездной документ);

194. Тараптардың әрқайсысы жалпы нысандағы актіге қол қояды. Актінің мазмұнымен келіспеген жағдайда тарап қажет болған жағдайда өз пікірін баяндайды. Жөнелтуші (алушы) актісіне қол қоюдан бас тартқан жағдайда актіге оны жасауға қатысатын адамдар қол қояды. Бұл ретте актіде актіні жөнелтушіге (алушыға) қол қоюға ұсыну туралы және актіге қол қоюдан бас тарту туралы белгі жасалады. Бұл белгі екінші рет актіні жасауға қатысатын адамдардың қолдарымен расталады.
195. Жол бойында багаждың, жүк-багаждың ұрлануы, кем шығуы және зақымдануы анықталған жағдайда жалпы нысандағы акт үш данада жасалады, оның бірінші данасы межелі станцияға тасымалдау құжаттарымен бірге жүреді, екіншісі багаж бөлімшесіне (пунктіне) жіберіледі, ал үшіншісі ұрлануы, кем шығуы немесе зақымдануы анықталған станцияда қалады.
9-тарау. Тасымалдау құжаттарының нысандары және оларды ресімдеу тәртібі
196. Қазақстан Республикасының теміржол көлігімен жолаушылардың жол жүруін, багажды, жүк-багажды тасымалдауды ресімдеу жол жүру және тасымалдау құжаттарының бланкілерінде жүзеге асырылады.
Жол жүру құжаттарын (билет) интернет-ресурстарда сату кезінде поездардың сапасын сипаттау туралы өзекті ақпарат, оның ішінде мыналар туралы ақпарат беріледі:
вагондардың жасалған жылы:
ауа баптағыш жүйесінің әр вагонда болуы;
поезд санаты;
поездарда жолаушылар үшін қоғамдық тамақтану пунктінің болуы;
багаж вагондарының болуы;
әр вагонның ішкі көрінісінің жай-күйі (фото материал арқылы);
жолаушылар поездарында көрсетілетін қосымша қызметтер.
Бұл ретте вагондарды жоспарлы және жоспарланбаған жөндеу түрлеріне алып тастау есебінен ақпарат беріледі.
197. АБЖ (слип) жол жүру құжаты – АБЖ терминалдық жабдығы арқылы автоматтандырылған тәсілмен жол жүру құжаттарын (билеттерді) ресімдеу процесін жүзеге асыруда пайдалануға арналған және хабарламаның барлық түрінде қолданылады. Жол жүру құжатының бланкісі екі немесе үш парақтан тұрады: жол жүру құжаты, кассир купоны немесе жол жүру құжаты, бақылау купоны, кассир купоны.
198. АБЖ (ТТС) жол жүру құжаты – жол жүру құжаттарын (билеттерді) ресімдеу процесін жүзеге асыруда жолаушының тікелей өзі автоматтандырылған тәсілмен пайдалануға арналған. Жол жүру құжатының (билеттің) бланкісі тігінен екі бөлікке бөлінген бір парақтан тұрады: жол жүру құжаты, бақылау купоны.
199. АБЖ слип және ТТС жол жүру құжаттары мынадай ақпаратты қамтиды:
1) жол коды және теміржол әкімшілігінің шартты белгісі;
2) құжаттың атауы (электрондық жол жүру құжаты);

3) номер проездного документа (билета);
4) номер поезда;
5) дата (число, месяц) и время отправления (часы, минуты) поезда;
6) тип и номер вагона, класс обслуживания;
7) стоимость билета;
8) стоимость плацкарты;
9) количество человек;
10) вид проездного документа;
11) форма оплаты;
12) наименование перевозчика, серия и номер свидетельства плательщика налога на добавленную стоимость;
13) наименование станций отправления и назначения (коды станций);
14) номер места в вагоне;
15) бизнес идентификационный номер (БИН) перевозчика;
16) номер проездного документа;
17) защитный код;
18) номер заказа в АСУ;
19) дата оформления проездного документа (билета);
20) время оформления проездного документа (билета);
21) номер пункта продажи проездного документа (билета);
22) код государства и стоимость проезда по государствам следования (в международных поездах);
23) вид документа, удостоверяющего личность, и его реквизиты, фамилия и инициалы имени, отчества (при наличии). При оформлении проезда несовершеннолетнего пассажира дополнительно указывается серия и реквизиты свидетельства о рождении, дата его рождения (число, месяц, год);
24) общая стоимость проездного документа (билета), в том числе:
тариф и сумма налога на добавленную стоимость;
сервисные услуги и сумма налога на добавленную стоимость;
25) дата и время прибытия на станцию назначения, номер поезда (трехзначный), которым прибывает пассажир.
200. Электронный проездной документ оформляется посредством интернет-ресурсов, электронных терминалов и фискализированных билетно-кассовых комплексов, установленных в билетных кассах перевозчика и частных агентств с представлением информации о железнодорожной перевозке пассажира в электронно-цифровой форме.
Электронный проездной документ распечатывается на бумаге, термобумаге, универсальном бланке либо предъявляется на электронном носителе.
Электронный проездной документ (билет) содержит следующую информацию:
1) код дороги и условное обозначение железнодорожной администрации;
2) наименование документа (электронный проездной документ);
3) идентификатор заказа электронного проездного документа;
4) номер поезда;
5) дата (число, месяц) и время отправления (часы, минуты) поезда;
6) тип и номер вагона, класс обслуживания;
7) стоимость билета;
8) стоимость плацкарта;
9) количество человек;
10) вид проездного документа;
11) форма оплаты;
12) наименование перевозчика и номер свидетельства плательщика налога на добавленную стоимость;
13) наименование станций отправления и назначения (коды станций);
14) номер места в вагоне;
15) БИН перевозчика;

3) жол жүру құжатының (билетінің) нөмірі);
4) поездың нөмірі;
5) поездың жөнелту күні (күні, айы) және уақыты (сағаты, минуты);
6) вагонның түрі мен нөмірі, қызмет көрсету сыныбы;
7) билет құны;
8) плацкарт құны;
9) адам саны;
10) жол жүру құжатының түрі;
11) төлем нысаны;
12) тасымалдаушының атауы, қосылған құн салығын төлеуші куәлігінің сериясы мен нөмірі;
13) жөнелту және межелі станциялардың атауы (станциялардың кодтары);
14) вагондағы орын нөмірі;
15) тасымалдаушының бизнес сәйкестендіру нөмірі (БСН) ;
16) жол жүру құжатының нөмірі;
17) қорғаныс коды;
18) АБЖ - дағы тапсырыс нөмірі;
19) жол жүру құжатын (билетін) ресімдеу күні;
20) жол жүру құжатын (билетін) ресімдеу уақыты;
21) жол жүру құжатын (билетін) сату пунктінің нөмірі;
22) мемлекет коды және жүру мемлекеттері бойынша жол жүру құны (халықаралық поездарда);
23) жеке басын куәландыратын құжаттың түрі және оның деректемелері, аты, әкесінің аты (бар болса). Кәмелетке толмаған жолаушының жол жүруін ресімдеу кезінде қосымша туу туралы куәліктің сериясы мен деректемелері, оның туған күні (күні, айы, жылы) көрсетіледі;
24) жол жүру құжатының (билетін) жалпы құны, оның ішінде:
қосылған құн салығының тарифі мен сомасы;
сервистік қызметтер және қосылған құн салығының сомасы;
25) межелі станцияға келу күні мен уақыты, жолаушы келетін поездың нөмірі (үш таңбалы).
200. Электрондық жол жүру құжаты электрондық-цифрлық нысанда жолаушыны теміржол тасымалы туралы ақпаратты ұсына отырып, тасымалдаушының және жеке агенттіктердің билет кассаларында орнатылған интернет-ресурстар, электрондық терминалдар және фискалды билет-кассалық кешендер арқылы ресімделеді.
Электрондық жол жүру құжаты қағазда, термоқағазда, әмбебап бланкіде басып шығарылады немесе электрондық тасымалдағыданаа ұсынылады.
Электрондық жол жүру құжаты (билет) мынадай ақпаратты қамтиды:
1) жол коды және теміржол әкімшілігінің шартты белгісі;
2) құжаттың атауы (электрондық жол жүру құжаты);
3) электрондық жол жүру құжаты тапсырысының сәйкестендіргіші;
4) поездың нөмірі;
5) поездың жөнелту күні (күні, айы) және уақыты (сағаты, минуты);
6) вагонның түрі мен нөмірі, қызмет көрсету сыныбы;
7) билет құны;
8) плацкарт құны;
9) адам саны;
10) жол жүру құжатының түрі;
11) төлем нысаны;
12) тасымалдаушының атауы және қосылған құн салығын төлеуші куәлігінің нөмірі;
13) жөнелту және межелі станциялардың атауы (станциялардың кодтары));
14) вагондағы орын нөмірі;
15) тасымалдаушының БСН;

16) серия и номер проездного документа;
17) защитный код;
18) номер заказа в АСУ;
19) дата оформления проездного документа (билета);
20) время оформления проездного документа (билета);
21) номер пункта продажи проездного документа (билета);
22) код государства и стоимость проезда по государствам следования (международных поездах);
23) вид документа, удостоверяющего личность, и его реквизиты, фамилия и инициалы имени, отчества (при наличии). При оформлении проезда несовершеннолетнего пассажира дополнительно указывается серия и реквизиты свидетельства о рождении, дата его рождения (число, месяц, год);
24) общая стоимость проездного документа (билета), в том числе:
тариф и сумма налога на добавленную стоимость;
сервисные услуги и сумма налога на добавленную стоимость;
25) дата и время прибытия на станцию назначения, номер поезда (трехзначный), которым прибывает пассажир;
26) штрих код (2D-баркод).
201. Универсальный бланк - предназначен для использования в осуществлении процесса оформления проездных документов (билетов) автоматизированным способом в электронно-цифровой форме посредством печатающего устройства терминального оборудования "Фискализированный билетно-кассовый комплекс" и применяется в международном сообщении.
202. Посадочный талон выдается проводником пассажиру в момент посадки в поезд или в пути следования при предъявлении пассажиром электронного проездного документа.
Для проездных документов, оформленных в пригородном поезде делается отметка, что билет является подтверждением факта посадки в поезд.
Мобильный терминал проводника предназначен для определения легитимности электронного проездного документа (билета) и распечатки посадочного талона.
Посадочный талон содержит следующую информацию:
1) 2D штрих код, со служебной информацией;
2) наименование перевозчика;
3) наименование документа;
4) номер посадочного талона;
5) (Ф.И.О. (при его наличии) пассажира;
6) номер документа, удостоверяющего личность пассажира;
7) станция отправления;
8) станция прибытия;
9) дата и время отправления;
10) станция, дата и время посадки пассажира;
11) номер поезда;
12) тип вагона;
13) номер вагона;
14) место.
203. Проездной документ "полный" код 11 - предназначен для оформления проездных документов (билетов) неавтоматизированным способом с помощью диспетчерского терминала во всех сообщениях. Бланк проездного документа состоит из одного листа, разделенного на три части:
проездной документ;
контрольный талон;
корешок проездного документа.
Проездной документ с разрезанной частью контрольного талона выдается на руки пассажиру, корешок и другая часть контрольного талона используются перевозчиком для внутренних процедур.

16) жол жүру құжатының сериясы мен нөмірі;
17) қорғаныс коды;
18) АБЖ-дағы тапсырыс нөмірі;
19) жол жүру құжатын (билетін) ресімдеу күні);
20) жол жүру құжатын (билетін) ресімдеу уақыты);
21) жол жүру құжатын (билетін) сату пунктінің нөмірі);
22) мемлекет коды және жүру мемлекеттері (халықаралық поездар) бойынша жол жүру құны;
23) жеке басын куәландыратын құжаттың түрі және оның деректемелері, аты, әкесінің аты (бар болса). Кәмелетке толмаған жолаушының жол жүруін ресімдеу кезінде қосымша туу туралы куәліктің сериясы мен деректемелері, оның туған күні (күні, айы, жылы) көрсетіледі;
24) жол жүру құжатының (билетін) жалпы құны, оның ішінде:
қосылған құн салығының тарифі мен сомасы;
сервистік қызметтер және қосылған құн салығының сомасы;
25) межелі станцияға келу күні мен уақыты, жолаушы келген поездың нөмірі (үш таңбалы);
26) данарих код (2D-баркод).
201. Әмбебап бланк - "Фискалды билет-кассалық кешен" терминалдық жабдығының баспа құрылғысы арқылы электрондық-цифрлық нысанда автоматтандырылған тәсілмен жол жүру құжаттарын (билеттерін) ресімдеу процесін жүзеге асыруда пайдалануға арналған және халықаралық қатынаста қолданылады.
202. Отырғызу талонын жолсерік жолаушыға поезға отыру кезінде немесе жол жүру жолында жолаушы электрондық жол жүру құжатын көрсеткен кезде береді.
Қала маңындағы поезда ресімделген жол жүру құжаттары үшін билет поезға отырғызу фактісін растау болып табылатындығы туралы белгі жасалады.
Жолсеріктің мобильді терминалы электрондық жол жүру құжатының (билеттің) заңдылығын анықтауға және отырғызу талонын басып шығаруға арналған.
Отырғызу талоны келесі ақпаратты қамтиды:
1) қызметтік ақпараты бар 2D штрих код;
2) тасымалдаушының атауы;
3) құжаттың атауы;
4) отырғызу талонының нөмірі;
5) жолаушының (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда);
6) жолаушының жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі;
7) жөнелту станциясы;
8) келу станциясы;
9) жөнелту күні мен уақыты;
10) жолаушыны отырғызу станциясы, күні және уақыты;
11) поездың нөмірі;
12) вагон түрі;
13) вагонның нөмірі;
14) орын.
203. "Толық" жол жүру құжаты 11 код - барлық қатынастардағы диспетчерлік терминалдың көмегімен автоматтандырылмаған тәсілмен жол жүру құжаттарын (билеттерді) ресімдеуге арналған. Жол жүру құжатының бланкісі үш бөлікке бөлінген бір парақтан тұрады:
жол жүру құжаты;
бақылау талоны;
жол жүру құжатының түбіртегі.
Бақылау талонының кесілген бөлігі бар жол жүру құжаты жолаушының қолына беріледі, түбіртек және бақылау талонының басқа бөлігі тасымалдаушы белгілеген тәртіпке сәйкес пайдаланылады.

204. Проездной документ "детский" код 12 - предназначен для оформления детских проездных документов неавтоматизированным способом для проезда детей в возрасте от 5 (пяти) до 10 (десяти) лет в поездах формирования других железнодорожных администраций и за пределы Республики Казахстан. Бланк детского проездного документа состоит из одного листа, разделенного на три части:
проездной документ;
контрольный талон;
корешок проездного документа.
Проездной документ с разрезанной частью контрольного талона выдается на руки пассажиру, корешок и другая часть контрольного талона используются перевозчиком для внутренних процедур.
205. Проездной документ "льготный" код 21 - предназначен для оформления льготных проездных документов неавтоматизированным способом, в том числе для проезда детей в возрасте от 7 (семи) до 15 (пятнадцати) в межобластном сообщении. Бланк льготного проездного документа состоит из одного листа, который разделен на три части:
проездной документ;
контрольный талон;
корешок проездного документа.
Проездной документ с разрезанной частью контрольного талона выдается на руки пассажиру, корешок и другая часть контрольного талона используются перевозчиком для внутренних процедур.
206. Проездной документ "групповой" код 22 и 32 - предназначен для оформления групповых проездных документов неавтоматизированным способом. Проездной документ "групповой" код 22 используется для проезда групп:
детей в межобластном сообщении, взрослых по льготному тарифу в международном сообщении. Проездной документ "групповой" код 32 используется для проезда группы пассажиров во всех сообщениях.
Бланк проездного документа "групповой" состоит из одного листа, разделенного на три части:
проездной документ;
контрольный талон;
корешок проездного документа.
В верхней части бланка имеется сетка с указанием количества пассажиров. Проездной документ с разрезанной частью контрольного талона выдается на руки пассажиру, корешок и другая часть контрольного талона используются перевозчиком для внутренних процедур.
207. Воинский проездной документ - предназначен для оформления безденежных воинских проездных документов неавтоматизированным способом при предъявлении воинского требования установленной формы. Бланк воинского проездного документа состоит из одного листа, разделенного на три части:
воинский билет;
контрольный талон о количестве пассажиров;
корешок воинского билета.
Воинский билет с разрезанной частью контрольного талона о количестве пассажиров выдается на руки пассажиру, корешок воинского билета и другая часть контрольного талона используются перевозчиком для внутренних процедур.

204. 12 коды "балалар" жол жүру құжаты - 5-тен (бетен) 10 (он) жасқа дейінгі балалардың басқа теміржол әкімшіліктерін қалыптастыру поездарында және Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге жол жүруі үшін автоматтандырылмаған тәсілмен балалардың жол жүру құжаттарын ресімдеуге арналған. Балалардың жол жүру құжатының бланкісі үш бөлікке бөлінген бір парақтан тұрады:
жол жүру құжаты;
бақылау талоны;
жол жүру құжатының түбіртегі.
Бақылау талонының кесілген бөлігі бар жол жүру құжаты жолаушының қолына беріледі, түбіртек және бақылау талонының басқа бөлігі тасымалдаушының ішкі қағидаларына сәйкес пайдаланылады.
205. "Жеңілдік" жол жүру құжаты 21 код - жеңілдікті жол жүру құжаттарын автоматтандырылмаған тәсілмен ресімдеуге, оның ішінде 7 (жеті) жастан 15 (он бес) жасқа дейінгі балалардың облысаралық қатынаста жол жүруіне арналған. Жеңілдікті жол жүру құжатының бланкісі бір парақтан тұрады, ол үш бөлікке бөлінген:
жол жүру құжаты;
бақылау талоны;
жол жүру құжатының түбіртегі.
Бақылау талонының кесілген бөлігі бар жол жүру құжаты жолаушының қолына беріледі, түбіршек және бақылау талонының басқа бөлігі тасымалдаушының ішкі ережесіне сәйкес пайдаланылады.
206. 22 және 32-коды "топтық" жол жүру құжаты-автоматтандырылмаған тәсілмен топтық жол жүру құжаттарын ресімдеуге арналған. 22-код "топтық" жол жүру құжаты:
балалардың облысаралық қатынастағы, ересектердің халықаралық қатынастағы жеңілдікті тариф бойынша жол жүруі үшін пайдаланылады. 32-код "топтық" жол жүру құжаты барлық қатынастарда жолаушылар тобының жол жүруі үшін пайдаланылады.
"Топтық" жол жүру құжатының бланкісі үш бөлікке бөлінген бір парақтан тұрады:
жол жүру құжаты;
бақылау талоны;
жол жүру құжатының түбіртегі.
Бланкінің жоғарғы бөлігінде жолаушылар саны көрсетілген тор бар. Бақылау талонының кесілген бөлігі бар жол жүру құжаты жолаушының қолына беріледі, түбіртек және бақылау талонының басқа бөлігі тасымалдаушының ішкі қағидаларына сәйкес пайдаланылады.
207. Әскери жол жүру құжаты - белгіленген нысандағы әскери талапты көрсеткен кезде ақшалай емес әскери жол жүру құжаттарын автоматтандырылмаған тәсілмен ресімдеуге арналған. Әскери жол жүру құжатының бланкісі үш бөлікке бөлінген бір парақтан тұрады:
әскери билет;
жолаушылардың саны туралы бақылау талоны;
әскери билеттің түбіртегі.
Жолаушылардың саны туралы бақылау талонының кесілген бөлігі бар әскери билет жолаушының қолына беріледі, әскери билеттің түбіртегі және бақылау талонының басқа бөлігі тасымалдаушының ішкі қағидаларына сәйкес пайдаланылады.

208. Билет для проезда в межрайонном (междугородном внутриобластном) и пригородном сообщении - предназначен для оформления проездных документов в межрайонном (междугородном внутриобластном) и пригородном сообщении неавтоматизированным способом. Бланк билета межрайонного (междугородного внутриобластного) сообщения состоит из одного листа, разделенного на три части:
билет межрайонного (междугородного внутриобластного) сообщения;
контрольный талон;
корешок билета межрайонного (междугородного внутриобластного) и пригородного сообщения.
Проездной документ с разрезанной частью контрольного талона выдается на руки пассажиру, корешок и другая часть контрольного талона используются перевозчиком для внутренних процедур.
209. Документы подтверждающие перевозку багажа на руках у пассажира, в багажном вагоне, на пробег почтового вагона предназначены для оформления перевозки багажа, грузобагажа, пробега специальных вагонов и почты неавтоматизированным способом и состоят из 3 (трех) листов.
1) багажная, грузобагажная дорожная ведомости, дорожная ведомость на пробег почтового вагона предназначены для использования приемосдатчиком и сопровождения перевозок багажа, грузобагажа и почтовых перевозок;
2) багажная, грузобагажная квитанции и квитанция на пробег почтового вагона выдаются отправителям багажа, грузобагажа и почты;
3) корешки багажной, грузобагажной квитанций и корешок на пробег почтового вагона остаются у перевозчика, оформившего перевозочный документ.
210. Перевозочный документ на багаж и грузобагаж АСУ применяется для оформления перевозки багажа, грузобагажа во всех сообщениях. Оформление перевозочного документа производится автоматизированным способом при помощи печатающего устройства терминального оборудования АСУ.
211. Квитанция МД 4-3 согласно приложению 5 к настоящим Правилам или электронный вспомогательный документ, используется для приема арендной платы, комиссионного сбора и других прочих поступлений от подсобно-вспомогательной деятельности организации железнодорожного транспорта. Квитанция за услуги от подсобно-вспомогательной деятельности организации железнодорожного транспорта выдается на руки пассажиру, талон и корешок квитанции за услуги от подсобно-вспомогательной деятельности организации железнодорожного транспорта используются согласно внутренним инструкциям перевозчика.
Перевозчик устанавливает другие условия оплаты в соответствии с внутренней учетной политикой.
212. Квитанция разных сборов АСУ (слип) или электронная квитанция разных сборов используется для приема оплаты пробега вагонов пассажирского парка, перевозки багажа на руках пассажира, заявочных сборов при бронировании, резервировании мест по групповым заявкам, а также информации о возврате проездных и перевозочных документов, информации об оказании услуг населению, оплачиваемых в билетных и багажных кассах, оформляется автоматизированным способом через АСУ.
Заполнение квитанции разных сборов осуществляется при помощи печатающего устройства терминального оборудования АСУ на бланке.

208. Ауданаралық (облысішілік қалааралық) және қала маңындағы қатынаста жол жүруге арналған билет - автоматтандырылмаған тәсілмен ауданаралық (облысішілік қалааралық) және қала маңындағы қатынаста жол жүру құжаттарын ресімдеуге арналған. Ауданаралық (облысішілік қалааралық) қатынастағы билет бланкісі үш бөлікке бөлінген бір парақтан тұрады: ауданаралық (облысішілік қалааралық) қатынастағы билет;
ауданаралық (облысішілік қалааралық) қатынас билеті;
бақылау талоны;
ауданаралық (облысішілік қалааралық) және қала маңындағы қатынас билетінің түбіртегі.
Бақылау талонының кесілген бөлігі бар жол жүру құжаты жолаушының қолына беріледі, түбіртек және бақылау талонының басқа бөлігі тасымалдаушының ішкі қағидаларына сәйкес пайдаланылады.
209. Жолаушының қолында, багаж вагонында, пошта вагонының жүрісіне багажды, жүк-багажды тасымалдауды, арнайы вагондар мен почтаның жүрісін автоматтандырылмаған тәсілмен тасымалдауға арналған және 3 (үш) парақтан тұрады:
1) багаж, жүк-багаж жол ведомостары, пошта вагонының жүрісіне арналған жол ведомосы қабылдап-тапсырушының пайдалануына және багажды, жүк-багажды және пошта тасымалдарын алып жүруге арналған;
2) багаж, жүк-багаж квитанциясы және пошта вагонының жүрісі квитанциясы багаж, жүк-багаж және пошта жөнелтушілеріне беріледі;
3) багаж, жүк-багаж квитенцияларының берешектері және пошта вагонының жүрісіне арналған берешектер тасымалдау құжатын ресімдеген тасымалдаушыда қалады.
210. Баж багажы мен жүк-багажына арналған тасымалдау құжаты барлық қатынастарда багажды, жүк-багажды тасымалдауды ресімдеу үшін қолданылады. Тасымалдау құжатын ресімдеу АБЖ терминалдық жабдығының баспа құрылғысының көмегімен автоматтандырылған тәсілмен жүргізіледі.
211. МД 4-3 квитанциясы немесе электрондық қосалқы құжат теміржол көлігі ұйымының қосалқы-қосымша қызметінен жалдау ақысын, комиссиялық алымды және басқа да түсімдерді қабылдау үшін пайдаланылады. Теміржол көлігі ұйымының қосалқы-қосымша қызметінен көрсетілетін қызметтер үшін түбіртек жолаушының қолына беріледі, теміржол көлігі ұйымының қосалқы-қосымша қызметінен көрсетілетін қызметтер үшін түбіртектің талоны мен берешегі тасымалдаушының ішкі нұсқаулықтарына сәйкес пайдаланылады.
Тасымалдаушы ішкі есеп саясатына сәйкес төлемнің басқа шарттарын белгілейді.
212. "Экспресс" АБЖ-ның (слип) әртүрлі алымдар түбіртегі немесе әртүрлі жинақтың электрондық түбіртегі жолаушылар паркі вагондарының жүрісіне ақы төлеу, жолаушының қолында багажды тасымалдау, брондау, топтық өтінімдер бойынша орындарды резервтеу кезінде өтінім алымдары, сондай-ақ жол жүру және тасымалдау құжаттарын қайтару туралы ақпарат, билет және багаж кассаларында төленетін халыққа қызмет көрсету туралы ақпарат алу үшін АБЖ арқылы автоматтандырылған тәсілмен ресімделеді.
Әртүрлі алымдар түбіртектерін толтыру бланкіде "Экспресс" АБЖ терминалдық жабдығының баспа құрылғысының көмегімен жүзеге асырылады.

213. Документ позволяющий оформить проездной документ (билет) для льготного проезда по личным надобностям лицу награжденному знаком профессионального отличия состоит из билета и корешка билета.
214. При приеме на поезд и сдаче с поезда багажа и грузобагажа приемосдатчиком багажа и грузобагажа составляется сдаточный список являющийся сопроводительным документом дорожных багажных ведомостей или квитанций.
215. Талон на право получения плацкарты - выдается к служебным и разовым билетам. При заполнении талона указывается номер железнодорожного билета (служебного или разового), количество лиц и маршрут проезда. Талон остается в билетной кассе при оформлении проезда по служебным и личным надобностям.
При посадке пассажира на станции, где нет билетной кассы, заполняется только талон на право получения плацкарты, выданный к служебному билету, который остается у проводника.
Глава 10. Перечень животных, допускаемых к перевозке, порядок и условия их перевозки
216. Перевозка при себе животных пассажирами в вагонах не допускается, кроме домашних животных (собак, кошек, птиц, собак-поводырей) при наличии соответствующих ветеринарных документов.
Перевозка домашних животных (собак, кошек, птиц, собак-поводырей) в количестве не более 2-х (двух) допускается в отдельном купе купейного и спального вагона при соблюдении условий, предусмотренных пунктом 217 настоящих Правил.
При этом пассажиру необходимо оплатить стоимость проездных документов (билетов) по полному тарифу по числу незанятых мест в купе, кроме мест, занятых пассажирами, следующих вместе с пассажиром, провозящего домашних животных, проезд которых оплачен по соответствующему тарифу.
При отсутствии у перевозчика возможности предоставить отдельное купе для перевозки животных, такая перевозка не допускается.
Перевозка домашних животных (собак, кошек, птиц) в пригородных поездах (не более 2) осуществляется пассажиром при себе в специальной таре (ящиках, корзинах, клетках), при этом дополнительная плата не взимается.
217. Домашние животные (собаки, кошки, птицы) необходимо перевозить в специальной таре (ящиках, корзинах, клетках) и свободно размещать на местах, отведенных для перевозки ручной клади.
Собаки, кроме собак-поводырей, которые по своим размерам не помещаются в специальную тару, перевозятся в соответствии с пунктом 223 настоящих Правил.
218. При перевозке домашних животных (собак, кошек и птиц) и собак-поводырей, их владельцы или сопровождающие обеспечивают соблюдение санитарно-гигиенического режима в вагоне.

213. Кәсіби ерекшелік белгісімен марапатталған адамның жеке қажеттіліктері бойынша жеңілдікпен жол жүру үшін жол жүру құжатын (билетін) ресімдеуге мүмкіндік беретін құжат билеттен және билет түбіртегінен тұрады.
214. Поезға багажды және жүк-багажды қабылдау және поездан тапсыру кезінде багажды және жүк-багажды қабылдап-тапсырушы жол багаж ведомостарының немесе түбіртектердің ілеспе құжаты болып табылатын тапсыру тізімін жасайды.
215. Плацкарт алу құқығына арналған талон-қызметтік және біржолғы билеттерге беріледі. Талонды толтыру кезінде теміржол билетінің (қызметтік немесе біржолғы) нөмірі, адамдардың саны және жол жүру бағыты көрсетіледі. Талон қызметтік және жеке қажеттіліктері бойынша жол жүруді ресімдеу кезінде билет кассасында қалады.
Жолаушы билет кассасы жоқ станцияға отырған кезде жолсерікте қалатын қызметтік билетке берілген плацкартаны алу құқығына талон ғана толтырылады.
10-тарау. Тасымалдауға рұқсат етілетін жануарлардың тізбесі, оларды тасымалдау тәртібі мен шарттары
216. Тиісті ветеринариялық құжаттар болған жағдайда үй жануарларынан (иттерден, мысықтарды, құстардан, жетектеуші иттерден) басқа, жолаушыларды вагондарда өзімен бірге тасымалдауға жол берілмейді.
Үй жануарларын (иттерді, мысықтарды, құстарды, жетек-иттерді) 2-ден (екі) аспайтын мөлшерде тасымалдауға осы Қағидалардың 217-тармағында көзделген шарттар сақталған жағдайда купе және ұйықтайтын вагонның жеке купесінде рұқсат етіледі.
Бұл ретте жолаушыға, жол жүру тиісті тариф бойынша төленген үй жануарларын тасымалдайтын жолаушымен бірге жүретін жолаушылар жұмыспен қамтылған орындардан басқа, купеде жұмыспен қамтылмаған орындар саны бойынша толық тариф бойынша жол жүру құжаттарының (билеттерін) құнын төлеу қажет.
Тасымалдаушыда жануарларды тасымалдау үшін жеке купе беру мүмкіндігі болмаған жағдайда, мұндай тасымалдауға жол берілмейді.
Қала маңындағы поездарда (2-ден аспайтын) үй жануарларын (иттер, мысықтар, құстар) тасымалдауды жолаушы өзімен бірге арнайы ыдыста (жәшіктерде, себеттерде, торларда) жүзеге асырады, бұл ретте қосымша ақы алынбайды.
217. Үй жануарлары (иттер, мысықтар, құстар) арнайы ыдыста (жәшіктерде, себеттерде, торларда) тасымалдануы және қол жүгін тасымалдауға арналған орындарда еркін орналастырылуы қажет.
Өзінің көлемі бойынша арнайы ыдысқа орналастырылмайтын жетек иттерден басқа иттер осы Қағиданың 223-тармағына сәйкес тасымалданады.
218. Үй жануарларын (иттер, мысықтар мен құстар) және жетек иттерді тасымалдау кезінде олардың иелері немесе ілесіп жүрушілер вагонда санитарлық-гигиеналық тәртіптің сақталуын қамтамасыз етеді.

219. Риск потери, ранения и гибели перевозимых в пассажирском вагоне домашних животных (собак, кошек, птиц) возлагается на пассажира.
220. Пассажирам-слепым разрешается перевозка собак-поводырей с собой в вагонах всех типов. Плата за перевозку собак-поводырей не взимается и перевозочные документы не оформляются. Собака-поводырь должна иметь ошейник, намордник, короткий поводок и находиться рядом с пассажиром, которого она сопровождает.
221. Допускается перевозка в пассажирских поездах собак крупных пород, в том числе служебных, при условии оплаты их перевозки по тарифу багажа по фактическому весу:
1) в нерабочем тамбуре первого вагона за локомотивом пассажирского поезда (не более двух собак) в намордниках, на цепочках или ременных привязях под наблюдением владельцев или сопровождающих, следующих в этом же вагоне. Перевозка производится по багажной квитанции с надписью на лицевой стороне "Багаж на руках пассажира";
2) групповые (более двух собак) перевозки собак допускаются только по предварительным заявкам, подаваемым перевозчику не позднее, чем за 5 (пять) суток до отправления поезда, в багажных вагонах в специальных контейнерах или ящиках с поддоном под периодическим наблюдением владельцев или сопровождающих, которые следуют в этом же поезде. Владельцы или сопровождающие лица обеспечивают специальные контейнеры или ящики (деревянные или железные) с поддонами для перевозки собак. При этом тариф взимается как за перевозку багажа.
На перевозку собак крупных пород, в том числе служебных и птиц, выдается багажная квитанция, в которой проставляется отметка:
"Собака в клетке", "Птица в клетке", с указанием общего веса с тарой и числа перевозимых животных и птиц.
222. В тамбуре пригородного поезда допускается перевозка не более 2 (двух) собак в намордниках, на цепочках или ременных привязях под наблюдением владельцев или сопровождающих, следующих в этом же вагоне, без взимания дополнительная платы.
223. В случае перевода в пути следования поезда крупных пород собак из пассажирского вагона в багажный вагон, багажная квитанция передается приемосдатчику багажного вагона как документ на перевозку. Приемосдатчик багажа, грузобагажа выдает пассажиру ярлык с указанием в нем номера багажной квитанции и станции назначения.
224. Перевозка других животных производится в багажном вагоне при соблюдении условий перевозки:
по предъявлении ветеринарных документов, в специальной таре (ящиках, корзинах, клетках), не наносящей порчу находящегося в вагоне багажа и грузобагажа других лиц, а сам вагон от загрязнения. Специальная тара соответствует размерам и количеству перевозимых животных.
Кормление животных, перевозимых в багажном вагоне, перевозчик не осуществляет.

219. Жолаушылар вагонында тасымалданатын үй жануарларын (иттерді, мысықтарды, құстарды) жоғалту, жарақаттану және өлім қаупі жолаушыға жүктеледі.
220. Соқыр жолаушыларға жетек иттерді өзімен бірге барлық үлгідегі вагондарда тасымалдауға рұқсат етіледі. Жетек иттерді тасымалдау үшін төлем алынбайды және тасымалдау құжаттары ресімделмейді. Жетек иттің қарғыбы, тұмылдырығы, қысқа қарғы болуы және ол еріп жүретін жолаушының жанында болуы тиіс.
221. Жолаушылар поездарында ірі тұқымды, оның ішінде қызметтік иттерді, оларды нақты салмағы бойынша багаж тарифі бойынша тасымалдау төленген жағдайда тасымалдауға жол беріледі:
1) жолаушылар поезының локомотивінен кейінгі бірінші вагонның жұмыс істемейтін тамбурында (екі иттен артық емес) тұмылдырықта, шынжырларда немесе осы вагонда жүретін иелерінің немесе ілесіп жүрушілердің бақылауымен белдік байламдарда. Тасымалдау "Жолаушының қолындағы багаж" деген жазуы бар багаж бойынша жүргізіледі.";
2) иттерді топтық (екіден көп) тасымалдауға тек алдын ала тасымалдаушыға берілетін өтінімдер бойынша поезд жөнелтілгенге дейін 5 (бес) тәуліктен кешіктірмей, багаж вагондарында арнайы контейнерлерде немесе табандығы бар жәшіктерде осы поезда жүретін иелерінің немесе ілесіп жүрушілердің мерзімдік бақылауымен жол беріледі. Иелері немесе ілесіп жүретін адамдар иттерді тасымалдауға арналған табандығы бар арнайы контейнерлерді немесе жәшіктерді (ағаш немесе темір) қамтамасыз етеді. Бұл ретте тариф белгіленген тәртіппен багажды тасымалдау ретінде алынады.
Ірі тұқымды иттерді, оның ішінде қызметтік және құстарды тасымалдауға багаж түбіртекті беріледі.
Ыдысы бар жалпы салмағы мен тасымалданатын жануарлар мен құстардың саны көрсетілген "Тордағы ит", "Тордағы құс" деген белгі қойылады.
222. Қала маңындағы поездың тамбурында 2 (екі) иттен артық емес тұмылдырықта, шынжырларда немесе бел байламдарда осы вагонда жүретін иелерінің немесе ілесіп жүрушілердің бақылауымен қосымша ақы алынбай тасымалдауға жол беріледі.
223. Поездың жүру жолында ірі тұқымды иттерді жолаушылар вагонынан багаж вагонына ауыстырған жағдайда, багаж түбіртегі багаж вагонының қабылдап-тапсырушысына тасымалдауға арналған құжат ретінде беріледі. Багажды, жүк-багажды қабылдап-тапсырушы жолаушыға багаж түбіртегінің нөмірін және межелі станциясын көрсете отырып, белгі береді.
224. Басқа жануарларды тасымалдау жүк вагонында тасымалдау шарттары сақталған кезде:
ветеринариялық құжаттарды көрсеткен кезде вагондағы багаж бен жүк-багаждың басқа адамдардың бүлінуіне әкеп соқпайтын арнайы ыдыста (жәшіктерде, себеттерде, торларда), ал вагонның өзі ластанудан жүргізіледі. Арнайы ыдыс тасымалданатын жануарлардың мөлшері мен санына сәйкес келуі қажет.
Багаж вагонында тасымалданатын жануарларды азықтандыруды тасымалдаушы жүзеге асырмайды.

225. Пчелы принимаются к перевозке в багажном вагоне в осенне-весенний период года при температуре наружного воздуха не выше +10 (десять) градусов по Цельсию. Пчел перевозят в ульях или фанерных пакетах под наблюдением сопровождающего, который следует в этом же поезде. Ульи и пакеты в вагоне устанавливают так, чтобы не были загорожены вентиляционные отверстия ульев и был обеспечен свободный к ним подход.
Перевозка в багажном вагоне пчел оплачивается за фактический вес.
226. Пассажир получает животных, перевезенных в багажном вагоне, на станции назначения по прибытии поезда, в котором они перевозились, но не позднее, чем через 12 часов с момента прибытия, после этого времени они подлежат передаче на реализацию в порядке, установленном настоящими Правилами.
227. В случае утраты багажной квитанции, по которой совершалась перевозка животных, они выдаются пассажиру (отправителю) только при предъявлении доказательств принадлежности ему багажа под расписку с указанием фамилии, имени, отчества и постоянного местожительства получателя.
228. В случае задержки багажа по распоряжению следственных или таможенных органов на станции, где задержан багаж, составляется акт (в произвольной форме) за подписью начальника станции или работника багажного отделения и соответствующих таможенных или следственных работников, о чем сообщается телеграммой на станцию назначения багажа.
229. Животные, птицы, пчелы перевозимые в багажных вагонах принимаются к перевозке не ранее чем за 1 (один) час до отправления соответствующего поезда.
Глава 11. Порядок выдачи багажа и грузобагажа в пути следования
230. При желании получить свой багаж в пути следования пассажир (получатель) заблаговременно через начальника поезда или лично предупреждает об этом приемосдатчика багажа и грузобагажа в поездах.
Если по условиям загрузки багажного вагона и времени стоянки поезда на станции, где пассажир (получатель) желает получить свой багаж, это окажется возможным, приемосдатчик багажа и грузобагажа в поездах, проверив наличие проездного документа (билета) выдает багаж, взамен на багажную квитанцию, которую вместе с дорожной ведомостью передает на станцию выдачи багажа для наложения станционного штемпеля и высылки перевозчику с очередным отчетом выдачи.
231. На багажной квитанции приемосдатчик багажа и грузобагажа в поездах делает отметку "Выдан багаж из вагона на руки пассажиру", а приемосдатчик багажа и грузобагажа станции делает отметку такого же содержания в сдаточном списке. Платежи в этих случаях за непроследованное расстояние не возвращают.

225. Аралар жүк вагонында тасымалдауға жылдың күзгі-көктемгі кезеңінде сыртқы ауа температурасы Цельсий бойынша +10 градустан аспайтын кезде қабылданады. Араларды осы поезда жүретін еріп жүрушінің бақылауымен ұяларда немесе фанерлік пакеттерде тасымалдайды. Вагондағы Ара ұялары мен пакеттері ара ұяларының желдеткіш тесіктері қоршалмайтындай және оларға еркін кіру қамтамасыз етілетіндей етіп орнатылады.
Багаж вагонында ара тасымалдау нақты салмағы үшін төленеді.
226. Жолаушы багаж вагонында тасымалданған жануарларды межелі станцияда олар тасымалданған поездың келуі бойынша, бірақ келген сәтінен бастап 12 сағаттан кешіктірмей алады, осы уақыттан кейін олар осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен өткізуге берілуге тиіс.
227. Жануарларды тасымалдау жүргізілген багаж түбіртегі жоғалған жағдайда, олар жолаушыға (жөнелтушіге) алушының тегі, аты, әкесінің аты және тұрақты тұратын жері көрсетіліп, қол қойғыза отырып, багаждың оған тиесілілігінің дәлелдемелерін көрсеткен кезде ғана беріледі.
228. Багаж ұсталған станцияда тергеу немесе кеден органдарының өкімі бойынша багаж кідіртілген жағдайда станция бастығының немесе багаж бөлімшесі қызметкерінің және тиісті кеден немесе тергеу қызметкерлерінің қолы қойылған акт (еркін нысанда) жасалады, бұл туралы багаж тағайындалған станцияға жеделхатпен хабарланады.
229. Багаж вагондарында тасымалданатын жануарлар, құстар, аралар тасымалдауға тиісті поезд жөнелтілгенге дейін кемінде 1 сағат бұрын қабылданады.
11-тарау. Жол жүру жолында багажды және жүк-багажды беру тәртібі
230. Станцияда тергеу немесе кеден органдарының өкімімен багаж кешіктірілген жағдайда, багаж кешіктірілген станцияда станция бастығының немесе багаж бөлімшесі қызметкерінің және тиісті кеден немесе тергеу қызметкерлерінің қолы қойылып, акті жасалады, бұл туралы багаж келетін станцияға жеделхат арқылы хабарланады.
Егер багаж вагонын тиеу шарттары және жолаушы (алушы) өз багажын алғысы келетін станцияда поездың тұру уақыты бойынша бұл мүмкін болса, поездардағы багаж бен жүк-багажды қабылдап-тапсырушы жол жүру құжатының (билетінің) болуын тексеріп, багаж квитанциясының орнына жол ведомосімен бірге станция мөртабанын қою үшін багажды беру станциясына береді және кезекті беру есебімен тасымалдаушыға жібереді.
231. Багаж түбіртегінде поездардағы багаж бен жүк-багажды қабылдап-тапсырушы "багаж вагоннан жолаушының қолына берілді" деген белгі жасайды, ал станцияның багаж бен жүк-багажды қабылдап-тапсырушысы тапсыру тізімінде осындай мазмұндағы белгі жасайды. Мұндай жағдайларда жүрілмеген қашықтық үшін төлемдер қайтарылмайды.

232. Выдача грузобагажа производится только в багажном отделении (пункте) станции назначения.
Глава 12. Порядок и условия переотправки багажа и грузобагажа
233. В том случае, когда багаж не прибыл на станцию назначения, а срок доставки его истек, предъявитель багажной квитанции при необходимости требует переотправки багажа на другую станцию.
О переотправке багажа его владелец подает заведующему багажным отделением письменное заявление, в котором указывается:
когда, с какой и до какой станции сдавался к перевозке багаж, количество мест, вес, род упаковки, объявленная ценность багажа, номер багажной квитанции, наименование станции нового назначения багажа и точный адрес багажа владельца.
Заведующий багажным отделением вокзала, получивший заявление, на оборотной стороне багажной квитанции делает отметку, что заявление о переотправке багажа до требуемой станции по причине несвоевременного его прибытия принято.
Отметка заверяется календарным штемпелем и подписью заведующего багажным отделением вокзала. Багажная квитанция возвращается пассажиру (владельцу). В этом случае штраф пассажиру (владельцу) выплачивается в соответствии со статьей 80 Закона.
234. По прибытии багажа на первоначальную станцию назначения переотправка его производится немедленно по новым багажным документам, составленным от имени начальника станции на имя владельца багажа. В новой дорожной багажной ведомости указывается номер первоначальной багажной отправки.
Переотправленный багаж следует по новой дорожной ведомости, а новая багажная квитанция вместе с заявлением о переотправке подклеивается к корешку квитанции и вместе со старой дорожной багажной ведомостью, отсылается при отчете.
235. О прибытии багажа и переотправке станция первоначального назначения письменно извещает владельца с указанием времени переотправки и номера посылочной квитанции.
Выдача багажа на новой станции назначения производится бесплатно, при этом у владельца багажа отбирается багажная квитанция на первоначальную отправку.
236. Допускается переотправка багажа также и в тех случаях, когда багаж не прибыл, а срок доставки его еще не истек. В таких случаях по письменному заявлению пассажира багаж переотправляют (переадресовывают) на новую станцию назначения, указанную в заявлении, по новым перевозочным документам, как багаж со взысканием причитающихся платежей.
После внесения платежей пассажиру выдается багажная квитанция взамен квитанции, выданной станцией первоначального отправления, которая вместе с заявлением хранится на станции до прибытия багажа.

232. Жүк-багажды беру тағайындалған станцияның багаж бөлімшесінде (пунктінде) ғана жүргізіледі.
12-тарау. Багажды және жүк-багажды қайта жөнелту тәртібі мен шарттары
233. Багаж межелі станцияға келмеген, ал оны жеткізу мерзімі аяқталған жағдайда багаж түбіртектің ұсынушы қажет болған жағдайда багажды басқа станцияға қайта жіберуді талап етеді.
Багажды қайта жөнелту туралы оның иесі багаж бөлімшесінің меңгерушісіне жазбаша өтініш береді, онда: қашан, қай станциядан және қай станцияға дейін тасымалдауға багаж тапсырылғаны, орындардың саны, салмағы, ораманың түрі, багаждың жарияланған құндылығы, багаж түбіртектің нөмірі, багаждың жаңа тағайындалған станциясының атауы және багаж иесінің нақты мекенжайы көрсетіледі.
Өтініш алған вокзалдың багаж бөлімшесінің меңгерушісі багаж түбіртектің артқы жағында оның уақтылы келмеуіне байланысты талап етілетін станцияға дейін багажды қайта жөнелту туралы өтініш қабылданғанын белгі жасайды.
Белгі күнтізбелік мөртабанмен және вокзалдың багаж бөлімшесі меңгерушісінің қолымен расталады. Багаж түбіртегі жолаушыға (иесіне) қайтарылады. Бұл жағдайда жолаушыға (иесіне) айыппұл Заңның 80-бабына сәйкес төленеді.
234. Багаж бастапқы межелі станцияға келгеннен кейін оны қайта жөнелту станция бастығының атынан багаж иесінің атына жасалған жаңа багаж құжаттары бойынша дереу жүргізіледі. Жаңа жол багаж тізімдемесінде бастапқы багаж жөнелтімінің нөмірі көрсетіледі.
Қайта жөнелтілген багаж жаңа жол тізімдемесі бойынша жүреді, ал жаңа багаж түбіртегі қайта жөнелту туралы өтінішпен бірге түбіртектің түбіртегіне желімделеді және ескі жол багаж ведомосімен бірге есеп беру кезінде жіберіледі.
235. Багаждың келгені және қайта жіберілгені туралы бастапқы тағайындалған станция иесіне қайта жөнелту уақытын және жіберу түбіртектің нөмірін көрсете отырып жазбаша хабарлайды.
Жаңа тағайындалған станцияда багажды беру тегін жүргізіледі, бұл ретте багаж иесінен бастапқы жөнелтуге багаж квитанциясы алынады.
236. Багаж келмеген, ал оны жеткізу мерзімі әлі өтпеген жағдайларда да багажды қайта жөнелтуге жол беріледі. Мұндай жағдайларда жолаушының жазбаша өтініші бойынша багажды тиесілі төлемдерді өндіріп ала отырып, багаж сияқты жаңа тасымалдау құжаттары бойынша өтініште көрсетілген жаңа межелі станцияға қайта жөнелтеді (басқа мекен жайға жібереді).
Төлемдер енгізілгеннен кейін жолаушыға бастапқы жөнелту станциясы берген түбіртектің орнына багаж түбіртегі беріледі, ол өтінішпен бірге багаж келгенге дейін станцияда сақталады.

237. Переотправка грузобагажа независимо от срока доставки осуществляется после получения грузополучателем грузобагажа и оформлением на новую станцию назначения в соответствии с условиями приема к перевозке и оформления перевозки грузобагажа согласно настоящих Правил.
Глава 13. Порядок хранения, удержания, передачи багажа и грузобагажа
Параграф 1. Хранение, удержание, передача багажа и грузобагажа
238. На станции назначения прибывший багаж хранится бесплатно в течение 3 (трех) суток, не считая дня прибытия багажа независимо от времени прибытия. Отсчет времени (1 (одних) суток) начинается с 00 часов дня, следующего за днем прибытия багажа.
239. В случае, если получатель не получил багаж по причинам, не зависящим от перевозчика, багаж хранится согласно статье 70 Закона.
240. Прибывший на станцию назначения грузобагаж хранится бесплатно в течение 1 (одних) суток, не считая дня выгрузки грузобагажа независимо от времени прибытия. Отсчет времени (1 (одних) суток) начинается с 00 часов дня, следующего за днем прибытия грузобагажа.
241. Перевозчик хранит грузобагаж согласно статье 70 Закона.
242. Срок доставки грузобагажа определяется временем следования поезда (почтово-багажного или пассажирского) до станции назначения согласно расписанию движения поезда, в котором осуществляется перевозка.
Если грузобагаж следует с перегрузкой в пути следования, то срок его доставки определяется временем следования грузобагажа с согласованными поездами с добавлением суток на каждую перегрузку.
Глава 14. Порядок перевозки опасных веществ
243. К опасным относятся вещества, которые в условиях перевозки или хранения могут послужить причиной взрыва, пожара, отравления или ожогов людей и животных, а также вызвать порчу багажа и грузобагажа, подвижного состава, перевозка и хранение которых требует соблюдения специальных условий и принятия мер предосторожности.
244. Опасные вещества по характеру опасности делятся на следующие категории:
1) вещества, способные к образованию взрывчатых смесей;
2) сжатые и сжиженные газы;
3) легковоспламеняющиеся вещества;
4) предметы, влекущие за собой угрозу для жизни и здоровья пассажиров (оружие всех видов).
245. Опасные вещества перевозятся в багажных вагонах. Прием их производится по оформленным проездным документам с указанием для физических лиц:
(Ф.И.О. (при его наличии), домашний адрес;
для юридических лиц: (Ф.И.О. (при его наличии) уполномоченного лица подписывать провозные документы, адрес. Разрешается перевозка новых пустых незаряженных газовых баллонов для бытовых нужд с подтверждением, что баллоны новые, в употреблении не были и остаточного давления не имеют.

237. Жеткізу мерзіміне қарамастан жүк-багажды қайта жөнелту жүк алушы жүк-багажды алғаннан кейін және тасымалдауға қабылдау шарттарына және осы Қағидаларға сәйкес жүк-багажды тасымалдауды ресімдеуге сәйкес жаңа тағайындалған станцияға ресімделгеннен кейін жүзеге асырылады.
13-тарау. Багажды және жүк-багажды сақтау, ұстау, беру тәртібі
1-параграф. Келген багажды сақтау, ұстап қалу, беру
238. Межелі станцияда келген багаж келу уақытына қарамастан багаж келген күнді есептемегенде, 3 (үш) тәулік ішінде тегін сақталады. Уақытты есептеу (1 тәулік) багаж келген күннен кейінгі күннің 00 сағатынан басталады.
239. Егер алушы тасымалдаушыға байланысты емес себептер бойынша багажды алмаған жағдайда, багаж Заңның 70-бабына сәйкес сақталады
240. Межелі станцияға келген жүк - багаж келу уақытына қарамастан жүк багажды түсіру күнін есептемегенде, 1 тәулік ішінде тегін сақталады. Уақытты есептеу (1 тәулік) жүк - багажы келген күннен кейінгі күннің 00 сағатынан басталады.
241. Тасымалдаушы жүк-багажды Заңның 70-бабына сәйкес сақтайды.
242. Жүк-багажды жеткізу мерзімі тасымалдау жүзеге асырылатын поездың қозғалыс кестесіне сәйкес межелі станцияға дейін поездың (пошта-багаж немесе жолаушы) жүру уақытымен айқындалады.
Егер жүк-багаж жол жүру жолында артық тиеумен жүрсе, онда оны жеткізу мерзімі әрбір артық тиеуге тәулік қоса отырып, келісілген поездармен жүк-багаждың жүру уақытымен анықталады.
14-тарау. Қауіпті заттарды тасымалдау тәртібі
243. Тасымалдау немесе сақтау жағдайларында адамдар мен жануарлардың жарылысына, өртіне, улануына немесе күйуіне себеп болуы мүмкін, сондай-ақ тасымалдау мен сақтау арнайы шарттарды сақтауды және сақтық шараларын қабылдауды талап ететін багаж бен жүк-багаждың, жылжымалы құрамның бүлінуіне әкеп соғуы мүмкін заттар қауіптіге жатады.
244. Қауіпті заттар қауіптілік сипаты бойынша мынадай санаттарға бөлінеді:
1) жарылғыш қоспалардың пайда болуына қабілетті заттар;
2) сығылған және сұйытылған газдар;
3) тез тұтанатын заттар;
4) жолаушылардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін заттар (барлық түрдегі қару).
245. Қауіпті заттар багаж вагондарында тасымалданады. Оларды қабылдау ресімделген жол жүру құжаттары бойынша жеке тұлғалар үшін:
(Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), мекен жайы;
заңды тұлғалар үшін: тасымалдау құжаттарына қол қоюға уәкілетті тұлғаның (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда), мекен жайы көрсетіле отырып жүргізіледі. Тұрмыстық қажеттіліктер үшін жаңа бос газ баллондарын тасымалдауға рұқсат етіледі, баллондар жаңа, пайдалануда жоқ және қалдық қысымның жоқ екенін растайды.

246. Багажные вагоны с опасными веществами после выгрузки вместе с оборудованием направляются по полным перевозочным документам на станцию приписки.
247. Опасные вещества предъявляются к перевозке в таре, установленной соответствующими техническими условиями.
248. Опасные вещества в стеклянной таре упаковываются в специальные ящики или корзины с заполнением свободных промежутков мягким упаковочным материалом (стружкой, соломой).
249. На каждом упакованном месте с опасным веществом (на крышке и на одной из боковых сторон) отправитель наклеивает ярлык об опасности вещества.
При совместной упаковке разных по категории опасных веществ наклеиваются ярлыки, соответствующие каждой категории.
250. В накладной на перевозку опасного вещества указывается точное наименование вещества.
При совместной упаковке опасных веществ разных категорий проставляются штемпеля, соответствующие каждой категории совместно упакованных веществ.
Медицинские препараты из числа опасных веществ перевозятся грузобагажом в багажных вагонах с соблюдением условий, установленных в настоящих Правилах.
251. При погрузке и выгрузке опасных веществ необходимо убедиться в отсутствии повреждений. В случае обнаружения повреждений, принимаются меры к удалению поврежденного места, а также к уборке рассыпанных или разлитых веществ.
Глава 15. Порядок возврата платежей за неиспользованные проездные документы (билеты)
252. Стоимость проезда состоит из стоимости билета и стоимости плацкарты.
Пассажир в случае необходимости возвращает проездные документы (билеты) и получает платежи за неиспользованные проездные документы (билеты). Возврат платежей производится при предъявлении оригинала одного из документов пассажира, указанных в пункте 13 настоящих Правил.
Возврат платежей за проездные документы (билеты) производится наличным и безналичным расчетом в зависимости от порядка возврата и способа приобретения проездного документа (билета).
Возврат платежей по проездным документам (билетам), приобретенным по платежным картам, производится на банковский карт-счет, с которого производилась оплата.
Допускаются к возврату и переоформлению проездные документы (билеты), имеющие расхождение не более двух букв в фамилии, имени и отчестве, за исключением заглавных букв, а также наличия или отсутствия отчества.
253.Сбор за операцию возврата проездного документа (билета) в связи с отказом пассажира от поездки с пассажира не взимается.
254. За неиспользованные проездные документы (билеты) и несостоявшуюся вследствие этого перевозку багажа перевозчик возвращает пассажиру деньги в следующих случаях:

246. Қауіпті заттары бар багаж вагондары түсірілгеннен кейін жабдықпен бірге толық тасымалдау құжаттары бойынша тіркеу станциясына жіберіледі.
247. Қауіпті заттар тасымалдауға тиісті техникалық шарттарда белгіленген ыдыста ұсынылады.
248. Шыны ыдыстағы қауіпті заттар бос аралықтарды жұмсақ орау материалымен (жаңқамен, сабанмен) толтыра отырып, арнайы жәшіктерге немесе себеттерге оралады.
249. Қауіпті заты бар әрбір буып-түйілген орында (қақпағында және бүйір жақтарының бірінде) жөнелтуші заттың қауіптілігі туралы затбелгіні желімдейді.
Санаттары бойынша әртүрлі қауіпті заттарды бірге буып-түю кезінде әрбір санатқа сәйкес келетін жапсырмалар жапсырылады.
250. Қауіпті заттарды тасымалдауға арналған жүкқұжатта заттың нақты атауы көрсетіледі.
Әртүрлі санаттағы қауіпті заттарды бірлесіп буып-түю кезінде бірге буып-түйілген заттардың әрбір санатына сәйкес келетін мөрқалыптар қойылады.
Қауіпті заттар қатарындағы медициналық препараттар осы Қағидаларда белгіленген шарттарды сақтай отырып, багаж вагондарында жүк-багажбен тасымалданады.
251. Қауіпті заттарды тиеу және түсіру кезінде зақымданудың болмауына көз жеткізу қажет. Зақымданулар анықталған жағдайда бүлінген жерді алып тастауға, сондай-ақ шашылған немесе төгілген заттарды жинауға шаралар қолданылады.
15-тарау. Пайдаланылмаған жол жүру құжаттары (билеттер) үшін төлемдерді қайтару тәртібі
252. Жол жүру құны билет құнынан және плацкарт құнынан тұрады.
Жолаушы қажет болған жағдайда жол жүру құжаттарын (билеттерін) қайтарады және пайдаланылмаған жол жүру құжаттары (билеттері) үшін төлемдер алады. Төлемдерді қайтару осы Ереженің 13-тармағында көрсетілген жолаушының құжаттарының бірінің түпнұсқасын ұсыну кезінде жүргізіледі.
Жол жүру құжаттары (билеттері) үшін төлемдерді қайтару жол жүру құжатын (билетін) қайтару тәртібі мен сатып алу тәсіліне байланысты қолма-қол және қолма-қол ақшасыз есеп айырысу арқылы жүргізіледі.
Төлем карталары бойынша сатып алынған жол жүру құжаттары (билеттері) бойынша төлемдерді қайтару төлем жүргізілген банктік карт-шотқа жүргізіледі.
Бас әріптерді, сондай-ақ әкесінің атын қоспағанда, тегін, атын және әкесінің атын екі әріптен аспайтын алшақтығы бар жол жүру құжаттарын (билеттерді) қайтаруға және қайта ресімдеуге рұқсат етіледі
253. Жолаушының жол жүруден бас тартуына байланысты жол жүру құжатын (билетін) қайтару операциясы үшін жолаушыдан алым алынбайды.
254. Пайдаланылмаған жол жүру құжаттары (билеттері) және осының салдарынан багажды тасымалдау болмаған жағдайда тасымалдаушы жолаушыға ақшаны мынадай жағдайларда қайтарады:

1) при возврате не использованных пассажиром проездных документов (билетов):
не позднее, чем за 24 (двадцать четыре) часа до отправления поезда – полную стоимость проезда;
менее чем за 24 (двадцать четыре) часа, но не позднее, чем за 6 (шесть) часов до отправления поезда – стоимость билета и 50 % (пятидесяти) стоимости плацкарты;
менее чем за 6 (шесть) часов до отправления и не более 1 (одного) часа после отправления поезда – стоимость билета, при этом удерживается вся стоимость плацкарты, но не более 30% от стоимости проезда.
По истечении 1 (одного) часа после отправления поезда возврат проездных документов (билетов) не производится, денежные средства не возвращаются.
Предъявленные проездные документы (билеты) погашаются путем перечеркивания.
Пассажир в случае необходимости осуществляет частичный возврат мест с проездного документа (билета), оформленного на несколько мест в билетной кассе. При этом пассажиру выдается новый проездной документ (билет) на необходимое количество мест и выплачиваются деньги в соответствии с условиями возврата проездных документов (билетов).
Расчет времени и суммы возврата производится от станции отправления, указанной в проездном документе (билете), независимо от станции обращения пассажира (кроме случаев, указанных в пункте 116 настоящих Правил);
2) при возврате в билетную кассу неиспользованных проездных документов (билетов), оформленных на пригородные поезда:
не позднее, чем за 24 (двадцать четыре) часа до отправления поезда, получить полную стоимость проезда;
менее чем за 24 (двадцать четыре) часа, но не более 1 (одного) часа после отправления поезда - получить 70 % (семьдесят) от стоимости проезда;
По истечении 1 (одного) часа после отправления поезда возврат проездных документов (билетов) не производится, денежные средства не возвращаются;
3) при не предоставлении пассажиру места в поезде согласно приобретенному проездному документу (билету).
При отказе пассажира от предложенной ему замены пассажиру возвращаются полностью деньги за проездные документы (билеты) и несостоявшуюся перевозку багажа.
Когда пассажиру в том же поезде предоставлено место в вагоне низшей категории, пассажиру возвращается разница между суммой за проезд и действительной стоимостью в том вагоне, в котором предоставлено место.
В этих случаях начальник пассажирского поезда составляет акт, на основании которого пассажир обращается в билетную кассу с предъявлением проездного документа (билета) и акта. Комиссионный сбор не взимается;
4) при возврате платежей по проездным документам (билетам), на которые наложены два и более компостера или имеется штамп об остановке с продлением срока их годности;

1) жолаушы пайдаланбаған жол жүру құжаттарын (билеттерін) қайтарған кезде):
поезд жөнелтілгенге дейін 24 (жиырма төрт) сағаттан кешіктірмей-жол жүрудің толық құны;
кемінде 24 (жиырма төрт) сағат бұрын, бірақ поезд жөнелтілгенге дейін кемінде 6 сағат бұрын – билет құны және плацкарт құнының 50% - ы;
жөнелтілгенге дейін кемінде 6 сағат бұрын және поезд жөнелтілгеннен кейін 1 сағаттан артық емес – билеттің құны, бұл ретте плацкартаның барлық құны, бірақ жол жүру құнының 30% - нан аспайтын мөлшерде ұсталады.
Поезд жөнелтілгеннен кейін 1 (бір) сағат өткеннен кейін жол жүру құжаттарын (билеттерін) қайтару жүргізілмейді, ақша қаражаты қайтарылмайды.
Ұсынылған жол жүру құжаттары (билеттері) сызып тастау жолымен өтеледі.
Жолаушы қажет болған жағдайда билет кассасында бірнеше орынға ресімделген жол жүру құжатынан (билетінен) орындарды ішінара қайтаруды жүзеге асырады. Бұл ретте жолаушыға қажетті орын санына жаңа жол жүру құжаты (билеті) беріледі және жол жүру құжаттарын (билеттерін) қайтару шарттарына сәйкес ақша төленеді.
Қайтару уақыты мен сомасын есептеу жолаушының жүгінген станциясына қарамастан (осы Қағидалардың 116-тармағында көрсетілген жағдайлардан басқа) жол жүру құжатында (билетте) көрсетілген жөнелту станциясынан жүргізіледі);
2) қала маңындағы поездарға ресімделген пайдаланылмаған жол жүру құжаттарын (билеттерін) билет кассасына қайтару кезінде:
поезд жөнелтілгенге дейін 24 сағаттан кешіктірмей жол жүрудің толық құнын алу;
24 сағаттан кем емес, бірақ поезд жөнелтілгеннен кейін 1 сағаттан артық емес-жол жүру құнының 70% - ын алу;
Поезд жөнелтілгеннен кейін 1 сағат өткеннен кейін жол жүру құжаттарын (билеттерін) қайтару жүргізілмейді, ақша қаражаты қайтарылмайды;
3) сатып алынған жол жүру құжатына (билетіне) сәйкес жолаушыға поезда орын берілмеген кезде.
Жолаушы өзіне ұсынылған ауыстырудан бас тартқан жағдайда жолаушыға жол жүру құжаттары (билеттері) және жүкті тасымалдамағаны үшін ақша толық қайтарылады.
Жолаушыға сол поезда төменгі санаттағы вагонда орын берілген кезде жолаушыға жол жүру сомасы мен орын берілген вагонның нақты құны арасындағы айырма қайтарылады.
Мұндай жағдайларда жолаушылар поезының бастығы акт жасайды, оның негізінде жолаушы жол жүру құжатын (билетін) және актіні көрсете отырып, билет кассасына жүгінеді. Комиссиялық алым алынбайды;
4) екі және одан да көп компостер салынған немесе олардың жарамдылық мерзімін ұзарта отырып, тоқтату туралы мөртабаны бар жол жүру құжаттары (билеттері) бойынша төлемдерді қайтару кезінде;

5) при прекращении пассажиром поездки ввиду болезненного состояния.
В этом случае начальником поезда составляется акт в 2 (двух) экземплярах, в котором указывается номер проездного документа (билета), поезда, вагона, дата и станция оставления пассажиром поезда (прерывания поездки). На основании этого акта пассажиру возвращается стоимость проезда за непроследованное расстояние, кроме стоимости плацкарты.
Если пассажир пожелает продолжить поездку по истечении периода болезни (подтвержденной соответствующим документом, выданным организацией здравоохранения), он предъявляет в билетную кассу проездной документ (билет), акт и справку о болезни. Билетный кассир оформляет проезд в соответствии с пунктом 116 настоящих Правил;
6) при прекращении поездки в пути следования в связи с перерывом движения поездов.
При прекращении поездки по собственной инициативе пассажира пассажиру возвращается полная стоимость проезда за непроследованное им расстояние;
7) при опоздании на поезд вследствие болезни или несчастного случая, подтвержденных соответствующими документами, выданными организацией здравоохранения, в течение 3 (трех) суток с момента отправления поезда, на который был приобретен проездной документ (билет).
Пассажир в случае необходимости возобновляет действие проездного документа (билета) на другой поезд при условии доплаты стоимости плацкарты или получает обратно стоимость проезда за вычетом стоимости плацкарты;
8) при прерывании поездки в пути следования по желанию пассажира.
Пассажир в случае необходимости получает обратно стоимость проезда за непроследованное расстояние, кроме стоимости плацкарты, в соответствии с пунктом 116 настоящих Правил.
При неавтоматизированном способе оформления проездных документов (билетов) время прекращения поездки удостоверяется представителем администрации станции (вокзала) путем наложения на проездном документе (билете) отметки "Действие проездного документа (билета) прекращено" согласно Перечню в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам, даты и штемпеля станции (вокзала) и погашается путем перечеркивания.
Возврат денег при прекращении поездки производится по устному заявлению пассажира.
Производить отметки о прекращении действия проездных документов (билетов) на станциях (вокзалах), не являющихся попутными станциями отправления или обратного выезда по отношению к предъявленному проездному документу (билету), не допускается;
9) проездной документ (билет) с отметкой "Багаж" принимается к возврату только после возвращения пассажиру багажа и нанесения отметки об этом на проездном документе (билете) или после доплаты пассажиром разницы между тарифами багажа и грузобагажа. При этом багажный кассир перечеркивает отметку "багаж" и вписывает в проездной документ (билет) номер квитанции разных сборов с указанием взысканной суммы;

5) жолаушы жол жүруді ауыр жағдайға байланысты тоқтатқан кезде.
Бұл жағдайда поезд бастығы 2 (екі) данада акт жасайды, онда жол жүру құжатының (билетінің), поездың, вагонның нөмірі, жолаушының поезды қалдыру (жол жүруді үзу) күні мен станциясы көрсетіледі. Осы актінің негізінде жолаушыға плацкарт құнынан басқа, жүрілмеген қашықтық үшін жол жүру құны қайтарылады.
Егер жолаушы ауру кезеңі аяқталғаннан кейін (денсаулық сақтау ұйымы берген тиісті құжатпен расталған) жол жүруді жалғастыруды қаласа, ол билет кассасына жол жүру құжатын (билетін), ауру туралы акт пен анықтаманы ұсынады. Билет кассирі осы Қағидалардың 116-тармағына сәйкес жол жүруді ресімдейді;
6) поездар қозғалысының үзілуіне байланысты жол жүру тоқтатылған кезде жол жүруді тоқтатады.
Жолаушының өз бастамасы бойынша жол жүру тоқтатылған кезде жолаушыға өзі жүрмеген қашықтық үшін жол жүрудің толық құны қайтарылады;
7) денсаулық сақтау ұйымы берген тиісті құжаттармен расталған науқастануы немесе жазатайым оқиға салдарынан поезға жол жүру құжаты (билет) сатып алынған поезд жөнелтілген сәттен бастап 3 (үш) тәулік ішінде кешіккен кезде.
Жолаушы қажет болған жағдайда плацкарт құнын қосымша төлеген жағдайда басқа поезға жол жүру құжатының (билетінің) қолданылуын жаңартады немесе плацкарт құнын шегере отырып, жол жүру құнын кері алады;
8) жол жүру жолында жол жүру үзілген кезде жолаушының қалауы бойынша жол жүруге тыйым салынады.
Жолаушы қажет болған жағдайда, осы Қағидалардың 116-тармағына сәйкес плацкарт құнынан басқа, жүрілмеген қашықтық үшін жол жүру құнын кері алады.
Жол жүру құжаттарын (билеттерін) ресімдеудің автоматтандырылмаған тәсілі кезінде жол жүруді тоқтату уақытын станция (вокзал) әкімшілігінің өкілі жол жүру құжатына (билетіне) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес Тізбеге сәйкес "Жол жүру құжатының (билеттің) қолданылуы тоқтатылды" деген белгі қою жолымен куәландырады және сызып тастау жолымен өтеледі.
Жол жүру тоқтатылған кезде ақшаны қайтару жолаушының ауызша өтініші бойынша жүргізіледі.
Ұсынылған жол жүру құжатына (билетіне) қатысты жөнелтудің немесе кері шығудың ілеспе станциялары болып табылмайтын станцияларда (вокзалдарда) жол жүру құжаттарының (билеттерінің) қолданылуын тоқтату туралы белгі жасауға жол берілмейді.;
9) "Багаж" белгісі бар жол жүру құжаты (билеті) жолаушыға багажды қайтарғаннан кейін және бұл туралы жол жүру құжатына (билетіне) белгі қойылғаннан кейін немесе жолаушының багаж бен жүк-багаж тарифтерінің арасындағы айырмашылықты қосымша төлегеннен кейін ғана қайтарылады. Бұл ретте багаж кассирі "багаж" белгісін сызады және жол жүру құжатына (билетіне) өндіріп алынған соманы көрсете отырып, әртүрлі алымдар түбіртегінің нөмірін жазады;

10) в случае, если изменение условий договора перевозки либо его расторжение произошло по причинам личного характера отправителя багажа, при наличии соответствующей отметки о возврате багажа на проездном документе (билете) с отметкой "багаж", возвращаются в претензионном порядке по применяемому тарифу следующие платежи:
стоимость перевозки багажа, если сданный багаж взят обратно до отправления его со станции отправления;
стоимость перевозки багажа за непроследованное расстояние, если сданный багаж взят обратно на одной из промежуточных станций.
255. Удержание сумм из стоимости проезда независимо от сроков возврата проездных документов (билетов), но до отправления поезда не производится:
при отмене поезда, указанного в проездном документе (билете);
при задержке его отправления из пункта следования пассажиров более, чем на один час;
при несостоявшейся поездке пассажиров из-за непредоставления указанных в проездном документе (билете) мест и несогласии воспользоваться другими местами.
В указанных случаях стоимость проезда возвращается полностью.
256. Во всех случаях отказа от поездки не по вине перевозчика все сборы, в том числе взимаемые за переоформление проездных документов (билетов), резервирование мест по групповой заявке, за доставку проездного документа (билета) по месту требования пассажира, не возвращаются за исключением случаев, предусмотренных в пункте 255 настоящих Правил.
Возврат причитающихся пассажиру платежей производится при наличии отметки о дате и времени прекращения поездки на проездном документе (билете), проставленной представителем администрации станции, на которой он прекратил поездку, или проводником вагона, в котором следовал пассажир, согласно Перечню в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам.
Проставление отметок на неиспользованных проездных документах (билетах) производится бесплатно.
257. При опоздании согласованных поездов по вине железной дороги, проездной документ (билет), оформленный от другой станции, сохраняет свое действие и подлежит переоформлению на ближайший поезд, следующий до станции назначения, указанной в проездном документе (билете).
При отказе пассажира от поездки и возврате им проездного документа (билета) ввиду опоздания согласованных поездов стоимость проезда и сборы возвращаются полностью перевозчиком, из-за опоздания поезда которого произошло опоздание пассажира. Сбор за операцию возврата проездных документов (билетов) при этом не взимается.
258. В случае опоздания пассажира на пассажирский поезд из-за задержки прибытия поезда межрайонного (междугородного внутриобластного) сообщения, а также в пригородных поездах, подтвержденной проездным документом (билетом) на опоздавший поезд с отметкой об опоздании, проездной документ (билет) сохраняет свое действие и подлежит переоформлению на ближайший поезд. Если пассажир отказывается от поездки, стоимость проезда и различные платы возвращаются полностью. Сбор за операцию возврата проездных документов (билетов) не взимается.

10) Егер тасымалдау шарты талаптарының өзгеруі не оның бұзылуы багаж жөнелтушінің жеке сипатындағы себептер бойынша орын алған жағдайда, "багаж" белгісі бар жол жүру құжатында (билетінде) багажды қайтару туралы тиісті белгі болған кезде қолданылатын тариф бойынша кінә қою тәртібімен мынадай төлемдер қайтарылады:
егер тапсырылған багаж жөнелту станциясынан жөнелтілгенге дейін кері алынса, багажды тасымалдау құны;
егер тапсырылған багаж аралық станциялардың бірінде кері алынса, жүрілмеген қашықтық үшін багажды тасымалдау құны.
255. Жол жүру құжаттарын (билеттерді) қайтару мерзімдеріне қарамастан, бірақ поезд жөнелтілгенге дейін жол жүру құнынан сомаларды ұстап қалу:
жол жүру құжатында (билетінде) көрсетілген поездың күші жойылған кезде);
жолаушылардың жол жүру пунктінен жөнелтілуі бір сағаттан артық кідірген кезде;
жол жүру құжатында (билетінде) көрсетілген орындарды ұсынбау және басқа орындарды пайдалануға келіспеу салдарынан жолаушылар жол жүрмеген жағдайда жүргізілмейді.
Көрсетілген жағдайларда жол жүру құны толық қайтарылады.
256. Тасымалдаушының кінәсінен емес жол жүруден бас тартқан барлық жағдайларда, оның ішінде жол жүру құжаттарын (билеттерін) қайта ресімдеу, топтық өтінім бойынша орындарды резервке қою үшін, жолаушының талап етілетін жері бойынша жол жүру құжатын (билетін) жеткізу үшін алынатын алымдар, осы Қағидалардың 255-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, қайтарылмайды.
Жолаушыға тиесілі төлемдерді қайтару жол жүруді тоқтатқан станция әкімшілігінің өкілі немесе осы Қағидаларға 1-қосымшасына сәйкес Тізбеге сәйкес жолаушы жүрген вагон жолсерігі қойған Жол жүру құжатында (билетте) жол жүрудің тоқтатылған күні мен уақыты туралы белгі болған кезде жүргізіледі.
Пайдаланылмаған жол жүру құжаттарына (билеттеріне) белгі қою тегін жүргізіледі.
257. Теміржолдың кінәсінен келісілген поездар кешіккен кезде басқа станциядан ресімделген жол жүру құжаты (билеті) өз күшін сақтайды және жол жүру құжатында (билетінде) көрсетілген межелі станцияға дейін келе жатқан жақын поезға қайта ресімделуге жатады.
Келісілген поездардың кешігуіне байланысты жолаушы жол жүруден бас тартқан және ол жол жүру құжатын (билетін) қайтарған кезде жол жүру құны мен алымдарды поездың кешігуіне байланысты жолаушының кешігуі орын алған тасымалдаушы толық қайтарады. Бұл ретте жол жүру құжаттарын (билеттерін) қайтару операциясы үшін алым алынбайды.
258. Жолаушылар поезына ауданаралық (облысішілік қалааралық) қатынастағы поездың, сондай-ақ кешіккен поезға жол жүру құжатымен (билетімен) расталған қала маңындағы поездарда кідіртілген жағдайда кешіккен поезға кешіккен поезға жол жүру құжаты (билеті) өз күшін сақтайды және жақын маңдағы поезға қайта ресімделуге жатады. Егер жолаушы жол жүруден бас тартса, жол жүру құны мен әр түрлі төлемдер толық қайтарылады. Жол жүру құжаттарын (билеттерін) қайтару операциясы үшін алым алынбайды.

259. Допускается однократная замена выданного через АСУ проездного документа (билета) "бесплатный билет". Для оформления новой поездки владелец проездного документа (билета) "бесплатный билет" возвращает ранее приобретенный проездной документ (билет) в билетную кассу до отправления поезда.
После операции возврата через АСУ кассир возвращает владельцу проездного документа (билета) "бесплатный билет" с отметкой "компостер снят, дата, часы" и специальный бланк возврата, дающий право на оформление новой поездки.
260. Возврат платежей по групповым проездным документам (билетам) в случае отказа от поездки производится:
менее чем за 6 (шесть) суток, но не позднее 3 (трех) суток до отправления поезда с удержанием 70 % (семьдесят) от стоимости плацкарты;
менее чем за 3 (трое) суток до отправления поезда, но не более 1 (одного) часа после отправления поезда, с удержанием 30 % (тридцать) стоимости проезда.
По истечении 1 часа после отправления поезда возврат проездных документов (билетов) не производится, денежные средства не возвращаются.
При отказе от зарезервированных мест с внесением предварительной платы в размере 30 % (тридцати) от стоимости проезда, данная плата не возвращается.
При отказе от зарезервированных мест при стопроцентной оплате, возврат платежа осуществляется в размере 70 % (семидесяти) от стоимости проезда.
В пути следования в групповых проездных документах (билетах) о проезде меньшего количества пассажиров, чем указано в проездных документах (билетах), отметки (на вокзалах и в поездах) не производятся, и деньги за непроследованное расстояние не возвращаются.
Возврат платежей в билетной кассе за неиспользованные или частично неиспользованные проездные документы (билеты), оформленные для организованных групп пассажиров, групп детей производится под роспись лица оформившего перевозку организованной группы пассажиров, групп детей на квитанции разных сборов.
Возврат денег за неиспользованный проездной документ (билет), оформленный по безналичному расчету или с использованием платежной карты, производится в претензионном порядке на расчетный счет юридического лица, на банковский карт-счет физического лица, оплатившего проездной документ (билет).
261. Возврат платежей за неиспользованные проездные документы (билеты) при условии сдачи мест производится в билетной кассе в течение шести месяцев после осуществления возврата мест.
262. В случае перевода пассажира по вине железной дороги в поезд (вагон) более низкой категории, выплата разницы в стоимости проезда по желанию пассажира производится на станции отправления или назначения поезда по предъявлении акта, составленного начальником поезда.
Пассажиру возвращается разница между суммой за проезд и действительной стоимостью в том вагоне, в котором предоставлено место.
Пассажир, не воспользовавшийся возможностью получить разницу в стоимости проезда, на станции отправления или на станции назначения в случае необходимости в течение срока исковой давности требует уплаты в претензионном порядке.

259. АБЖ арқылы берілген "тегін билет" жол жүру құжатын (билетін) бір рет ауыстыруға жол беріледі. Жаңа сапарды ресімдеу үшін "тегін билет" жол жүру құжатының (билетінің) иесі бұрын сатып алынған жол жүру құжатын (билетін) поезд жөнелтілгенге дейін билет кассасына қайтарады.
АБЖ арқылы қайтару операциясынан кейін кассир жол жүру құжатының (билеттің) иесіне "компостер алынды, күні, сағаты" деген белгісі бар "тегін билетті" және жаңа жол жүруді ресімдеуге құқық беретін қайтарудың арнайы бланкісін қайтарады.
260. Жол жүруден бас тартқан жағдайда топтық жол жүру құжаттары (билеттері) бойынша төлемдерді қайтару:
плацкарт құнының 70% - ын ұстай отырып, поезд жөнелтілгенге дейін кемінде 6 (алты) тәулік бұрын, бірақ 3 (үш) тәуліктен кешіктірмей;
кем дегенде 3 (үш) тәулік бұрын, бірақ поезд жөнелтілгеннен кейін 1 (бір) сағаттан артық емес, жол жүру құнының 30% - ын ұстай отырып жүргізіледі.
Поезд жөнелтілгеннен кейін 1 сағат өткеннен кейін жол жүру құжаттарын (билеттерді) қайтару жүргізілмейді, ақша қаражаты қайтарылмайды.
Бұл ретте қажетті орын санына жаңа жол жүру құжаты (билет) ресімделеді және ақша қаражатын қайтару жүргізіледі.
Резервтелген жерлерден жол жүру құнының 30% мөлшерінде алдын ала төлем енгізуден бас тартқан жағдайда, бұл төлем қайтарылмайды.
Резервтелген орындардан бас тартқан жағдайда, жүз пайыз төлеу кезінде төлемді қайтару жол жүру құнының 70% мөлшерінде жүзеге асырылады.
Жол жүру барысында топтық жол жүру құжаттарында (билеттерде) жол жүру құжаттарында (билеттерде) көрсетілгеннен кем жолаушылардың жол жүруі туралы белгілер (вокзалдарда және поездарда) жүргізілмейді және жүрілмеген қашықтық үшін ақша қайтарылмайды.
Ұйымдастырылған жолаушылар топтары, балалар топтары үшін ресімделген пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылмаған жол жүру құжаттары (билеттері) үшін билет кассасында төлемдерді қайтару ұйымдасқан жолаушылар тобын, балалар топтарын тасымалдауды ресімдеген адамның қолы қойылып, әртүрлі алымдар түбіртектеріне жүргізіледі.
Қолма-қол ақшасыз есеп айырысу бойынша немесе төлем картасын пайдалана отырып ресімделген пайдаланылмаған жол жүру құжаты (билет) үшін ақшаны қайтару талап ету тәртібімен заңды тұлғаның есеп айырысу шотына, жол жүру құжатын (билетін) төлеген жеке тұлғаның банктік карт-шотына жүргізіледі.
261. Орын тапсырылған жағдайда пайдаланылмаған жол жүру құжаттары (билеттер) үшін төлемдерді қайтару орындарды қайтару жүзеге асырылғаннан кейін алты ай ішінде билет кассасында жүргізіледі.
262. Теміржол кінәсінен жолаушыны басқа санаты төмен поезға ауыстырған жағдайда жол жүру құнының айырмашылығын төлеу жолаушының ниет білдіруімен жөнелтілу станциясында немесе келу станциясында поезд бастығымен жасалған актіні ұсыну арқылы жүзеге асады.
Жолаушыға жол жүру сомасы мен орын берілген вагонның нақты құны арасындағы айырмашылық қайтарылады.
Жөнелтілу станциясында немесе келу станциясында жол жүру құнының айырмашылығын ала алмаған жолаушы қажет болған жағдайда шағым берілген мерзім ішінде талап-арыз тәртібінде қайтаруды талап етеді.

263. Уплата штрафа за опоздание пассажирского поезда производится по заявлению пассажира в размере трех процентов от стоимости проездного документа (билета) за каждый полный час задержки, но не более стоимости проездного документа (билета), при предъявлении проездного документа (билета) с отметкой о фактическом проезде в данном поезде.
264. Поврежденные и утерянные проездные документы (билеты) подлежат восстановлению путем выдачи дубликата в билетных кассах.
При этом восстановление поврежденных и утерянных проездных документов (билетов) производится до отправления поезда со станции, указанной в проездном документе (билете).
Дубликат выдается на основании письменного заявления пассажира с приложением копии одного из документов пассажира, указанных в пункте 13 настоящих Правил, при условии, если утерянный или поврежденный проездной документ (билет) ранее не был возвращен.
Дубликат ранее приобретенного проездного документа (билета) выдается незамедлительно.
Пассажир может по письменному требованию возвратить восстановленные и утерянные проездные документы (билеты).
Восстановление поврежденных или утерянных проездных документов (билетов) в билетных кассах, не оборудованных терминалами, производится с оформлением вручную на бланке проездного документа (билета), контрольный талон которого разрезается в соответствии с типом вагона и категорией поезда и стоимостью восстанавливаемого проездного документа (билета). На лицевой стороне проездного документа (билета) и на корешке проездного документа (билета) делается отметка "выдан взамен испорченного" или "выдан взамен утерянного".
За восстановление поврежденных и утерянных проездных документов (билетов) пассажиром оплачивается сбор в размере, установленном перевозчиком.
Восстановленный проездной документ (билет) переоформлению не подлежит.
Возврат денежных средств по восстановленным проездным документам (билетам) производится в претензионном порядке.
265. Во всех случаях возврата платежей за неиспользованные проездные документы (билеты) и несостоявшуюся перевозку багажа перевозочные и другие документы, необходимые для подтверждения факта несостоявшейся перевозки багажа, изымаются у пассажира и служат оправдательными документами для выплаты платежей.
266. Возврат денег пассажирам во всех других случаях, не предусмотренных настоящими Правилами, рассматривается в претензионном порядке. В этих случаях к заявлению о возврате денег прилагаются неиспользованные проездные и перевозочные документы, а при необходимости и другие документы и справки.
Претензии о возврате денег за несостоявшиеся поездки в арендованных вагонах рассматриваются перевозчиком, с которым был заключен договор на аренду вагонов.

263. Жолаушылар поезының кешіккені үшін айыппұл төлеу жолаушының өтініші бойынша кідірістің әрбір толық сағаты үшін жол жүру құжаты (билеті) құнының үш пайызы мөлшерінде, бірақ жол жүру құжатының (билетін) құнынан аспайтын мөлшерде, осы поезда нақты жол жүргені туралы белгісі бар жол жүру құжатын (билеті) көрсеткен кезде жүргізіледі.
264. Бүлінген және жоғалған жол жүру құжаттары (билеттері) билет кассаларында телнұсқа беру жолымен қалпына келтірілуге жатады.
Бұл ретте бүлінген және жоғалған жол жүру құжаттарын (билеттерін) қалпына келтіру жол жүру құжатында (билетте) көрсетілген станциядан поезд жөнелтілгенге дейін жүргізіледі.
Егер жоғалған немесе бүлінген жол жүру құжаты (билет) бұрын қайтарылмаған болса, онда төлнұсқа осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген жолаушы құжаттарының бірінің көшірмесі қоса берілуімен жолаушының жазбаша өтініші негізінде беріледі.
Бұрын сатып алынған жол жүру құжатының (билетінің) төлнұсқасы дереу беріледі
Жолаушы жазбаша талап бойынша қалпына келтірілген және жоғалған жол жүру құжаттарын (билеттерін) қайтара алады.
Терминалдармен жабдықталмаған билет кассаларында бүлінген немесе жоғалған жол жүру құжаттарын (билеттерін) қалпына келтіру бақылау талоны вагонның түріне және поездың санатына және қалпына келтірілетін жол жүру құжатының (билетінің) құнына сәйкес кесілетін жол жүру құжатының (билетінің) бланкісінде қолмен ресімделіп жүргізіледі. Жол жүру құжатының (билетінің) бет жағына және жол жүру құжатының (билетінің) квитанциясына "бүлінген адамның орнына берілді" немесе "жоғалған адамның орнына берілді" деген белгі қойылады.
Зақымдалған және жоғалған жол жүру құжаттарын (билеттерін) қалпына келтіргені үшін жолаушы тасымалдаушы белгілеген мөлшерде алым төлейді.
Қалпына келтірілген жол жүру құжаты (билеті) қайта ресімдеуге жатпайды.
Қалпына келтірілген жол жүру құжаттары (билеттері) бойынша ақша қаражатын қайтару талап қою тәртібімен жүргізіледі.
265. Пайдаланылмаған жол жүру құжаттары (билеттері) және багажды тасымалдамағаны үшін төлемдерді қайтарудың барлық жағдайларында тасымалдау және багажды тасымалдамау фактісін растау үшін қажетті басқа да құжаттар жолаушыдан алынады және төлемдерді төлеу үшін ақтау құжаттары болып табылады.
266. Осы Қағидаларда көзделмеген барлық басқа жағдайларда жолаушыларға ақшаны қайтару талап қою тәртібімен қаралады. Мұндай жағдайларда ақшаны қайтару туралы өтінішке пайдаланылмаған жол жүру және тасымалдау құжаттары, ал қажет болған жағдайда басқа да құжаттар мен анықтамалар қоса беріледі.
Жалға алынған вагондардағы болмай қалған жол жүру үшін ақшаны қайтару туралы талаптарды вагондарды жалға алу шарты жасалған тасымалдаушы қарайды.

Глава 16. Правила проезда несовершеннолетних пассажиров
267. Пассажир, являющийся родителем, усыновителем (удочерителем), опекуном, попечителем, патронатным воспитателем или другим заменяющим лицом, осуществляющим в соответствии с законодательством Республики Казахстан о браке и семье заботу и защиту прав и интересов ребенка, при наличии соответствующих документов:
1) провозит с собой бесплатно одного ребенка в возрасте не старше 7 (семи) лет, если он не занимает отдельное место. Для занятия отдельного места ребенком не старше 7 (семи) лет необходимо приобрести льготный проездной документ (билет). При следовании с пассажиром более одного ребенка не старше 7 (семи) лет на всех остальных детей, кроме одного, приобретаются льготные проездные документы (билеты);
2) провозит с собой детей в возрасте от 7 (семи) до 15 (пятнадцати) лет по льготным проездным документам (билетам).
Плата за проезд по территории Республики Казахстан детей в возрасте от 7 (семи) до 15 (пятнадцати) лет взыскивается в размере 50 % (пятидесяти) от стоимости проезда, установленной для взрослого пассажира.
Для детей от 15 (пятнадцати) лет и старше приобретаются проездные документы (билеты) как для взрослых. Возраст ребенка определяется на день начала поездки.
В билетную кассу и при посадке в поезд предъявляется документ, подтверждающий возраст ребенка.
268. Пассажир, не являющийся законным представителем несовершеннолетнего ребенка, предъявляет при посадке в поезд нотариально заверенный документ на право сопровождения несовершеннолетнего ребенка в поездке, выписанного от имени законного представителя ребенка (доверенность).
Предъявление нотариально заверенного документа на право сопровождения несовершеннолетнего ребенка в поездке, выписанного от имени законного представителя ребенка (доверенности), не требуется в случае личного присутствия законного представителя ребенка при посадке в пассажирский поезд или в пути следования.
Детям от 15 (пятнадцати) лет и старше допускается проезд без сопровождения взрослого с письменного согласия его законного представителя, оформленного в виде доверенности, удостоверенной нотариально.
Глава 17. Порядок использования пассажирских платформ
269. Посадка и высадка пассажиров в пассажирский поезд производится на пассажирских платформах (перронах). Перевозчики обеспечивают бесплатный доступ пассажиров к пассажирским платформам (перронам).
Выход пассажирами из вагонов и посадка в них производиться со стороны пассажирской платформы.
Переход через железнодорожные пути производится только в установленных местах по пешеходным мостам, через тоннели, железнодорожные переезды. На станциях, где мостов и тоннелей нет, разрешается переходить железнодорожные пути по пешеходным настилам.
Перед переходом железнодорожного пути по пешеходному настилу пассажиры должны убедиться в отсутствии движущегося железнодорожного транспорта. При приближении железнодорожного транспорта следует остановиться и пропустить его.

16-тарау. Кәмелетке толмаған жолаушылардың жол жүру қағидалары
267. Ата-ана, бала асырап алушы, қамқоршы, қамқоршы, патронат тәрбиеші немесе Қазақстан Республикасының неке және отбасы туралы заңнамасына сәйкес баланың құқықтары мен мүдделерін қорғауды және қамқорлық жасауды жүзеге асыратын басқа да алмастырушы адам болып табылатын жолаушы тиісті құжаттары болған жағдайда:
1) өзімен бірге 7 жастан аспаған бір баланы тегін алып жүреді, егер ол жеке орын алмаса. 7 жастан аспаған балаға жеке орын алу үшін жеңілдік жол жүру құжатын (билетін) сатып алу қажет. Жолаушымен 7 жастан аспаған бір баладан артық жол жүру кезінде қалған барлық балаларға, біреуінен басқа жеңілдікпен жол жүру құжаттары (билеттері) сатып алынады;
2) жеңілдікпен жол жүру құжаттары (билеттері) бойынша 7 жастан 15 жасқа дейінгі балаларды өзімен бірге алып жүруге құқығы бар.
7 жастан 15 жасқа дейінгі балалардың Қазақстан Республикасының аумағы бойынша жол жүргені үшін ақы ересек жолаушы үшін белгіленген жол жүру құнының 50% мөлшерінде өндіріп алынады.
15 және одан жоғары жастағы балалар үшін ересектерге арналған жол жүру құжаттары (билеттері) сатып алынады. Баланың жасы сапар басталған күні анықталады.
Билет кассасына және поезға отырғызу кезінде баланың жасын растайтын құжат ұсынылады.
268. Кәмелетке толмаған баланың заңды өкілі болып табылмайтын жолаушы поезға отырғызу кезінде баланың заңды өкілінің атынан жазылған сапарда кәмелетке толмаған баланы алып жүру құқығына нотариалды расталған құжатты (сенімхатты) ұсынады.
Баланың заңды өкілінің атынан жазылған сапарда кәмелетке толмаған баланы алып жүру құқығына нотариалды расталған құжатты (сенімхатты) ұсыну жолаушы поезына отырғызу кезінде немесе жол жүру кезінде баланың заңды өкілі жеке өзі қатысқан жағдайда талап етілмейді.
15 жастан асқан және одан үлкен балаларға оның заңды өкілінің жазбаша келісімімен, нотариалды куәландырылған сенімхат түрінде ресімделген ересектердің ілесіп жүруінсіз жол жүруге жол беріледі.
17-тарау. Жолаушылар платформаларын пайдалану тәртібі
269. Жолаушыларды жолаушылар поезына отырғызу және түсіру жолаушылар платформаларында (перрондарда) жүргізіледі. Тасымалдаушылар жолаушылардың жолаушылар платформаларына (перрондарға) тегін қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
Жолаушылардың вагондардан шығуы және оларға отырғызуы жолаушылар платформасы жағынан жүргізіледі.
Теміржолдар арқылы өту жаяу жүргіншілер көпірлері бойына, тоннельдер, теміржол өтпелері арқылы белгіленген орындарда ғана жүргізіледі. Көпірлер мен тоннельдер жоқ станцияларда теміржолдарды жаяу жүргіншілер төсемдері арқылы өтуге рұқсат етіледі.
Теміржолдың жаяу жүргіншілер төсемі бойымен өтер алдында жолаушылар қозғалып келе жатқан теміржол көлігінің жоқтығына көз жеткізуі тиіс. Теміржол көлігі жақындаған кезде тоқтау және оны өткізу керек.

270. Пассажирам не допускается:
бежать по пассажирской платформе (перрону) рядом с вагоном прибывающего или уходящего поезда, а также находиться ближе двух метров от края платформы во время прохождения поезда без остановки;
оставлять детей без присмотра, находясь на пассажирской платформе (перроне), детей держать за руку или на руках;
находиться за желтой ограничительной линией до полной остановки подвижного состава и открытия дверей;
загораживать ручной кладью, багажом, иными предметами проходы на перроны, посадочные платформы, пешеходные мосты, настилы, тоннели;
подлезать под подвижной состав;
прыгать с пассажирской платформы на пути;
подкладывать, бросать, оставлять на пассажирских платформах (перронах) предметы, которые могут вызвать нарушение движения железнодорожного транспорта;
на электрифицированных участках подниматься на опоры, а также прикасаться к спускам, идущим от опоры к рельсу, приближаться к лежащему на земле электропроводу на расстояние ближе восьми метров;
не допускается цепляться за поручни вагонов движущегося состава. В подобных случаях проводником вагона незамедлительно производится срыв стоп-крана, начальником поезда составляется акт.
271. Въезд на пассажирские платформы (перроны) личного автотранспорта не допускается.
Допускается беспрепятственный въезд на перроны боевых расчетов пожарных и аварийно-спасательных команд для ликвидации пожаров, аварий и других стихийных бедствий, бригады скорой и неотложной медицинской помощи.
Въезд другого автотранспорта на островные пассажирские платформы производится с соответствующего разрешения начальника станции (вокзала).
Глава 18. Порядок перевозки почтовых отправлений
272. Перевозка почтовых отправлений включает в себя:
1) перевозку почтовых отправлений в почтовых вагонах пассажирских поездов;
2) расчеты за перевозку почтовых отправлений;
3) оформление документов на перевозку почты.
273. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) пункт формирования пассажирского поезда – станция отправления пассажирского поезда на маршрут следования, на которой формируется состав поезда и поездная бригада, обслуживающая данный поезд (начальник поезда, поездной электромеханик и проводники вагонов).
2) пункт оборота пассажирского поезда – конечная станция маршрута следования пассажирского поезда;
3) почтовый вагон – вагон, специально предназначенный и оборудованный для перевозки почтовых отправлений;
4) маршрут перевозки – определенный в процессе организации перевозок путь следования железнодорожных транспортных средств, осуществляющих перевозку почтовых отправлений между установленными начальным и конечным пунктами.

270. Жолаушыларға жол берілмейді:
Поездың жолаушылар платформасы (перрон) бойынша келетін немесе кетіп бара жатқан вагонының жанында жүгіруге, сондай-ақ поездың тоқтаусыз өтуі кезінде платформаның шетінен екі метрден жақын болуға;
балаларды жолаушылар платформасында (перронда) бола отырып, қараусыз қалдыруға, балаларды қолмен немесе қолында ұстауға;
жылжымалы құрам толық тоқтағанға дейін және есік ашылғанға дейін сары шектеу сызығының артында болуға;
перрондарға, отырғызу платформаларына, жаяу жүргіншілер көпірлеріне, төсемдерге, тоннельдерге қол жүгімен, багажбен, өзге де заттармен қоршау;
жылжымалы құрам астына өтуге;
жолда жолаушылар платформасынан секіруге;
жолаушылар платформаларында (перрондарда) теміржол көлігі қозғалысының бұзылуын тудыруы мүмкін заттарды төсеуге, лақтыруға, қалдыруға;
электрлендірілген учаскелерде тіректерге көтерілуге, сондай-ақ тіректен рельске баратын төменге жанасуға, жерде жатқан электр сымына сегіз метрден жақындауға;
жылжымалы құрам вагондарының тұтқаларына шынжырлауға жол берілмейді. Мұндай жағдайларда вагонның жолсерігі тоқтау кранын дереу үзеді, поезд бастығы акт жасайды.
271. Жеке автокөліктің жолаушылар платформаларына (перрондарына) кіруге жол берілмейді.
Өрттерді, аварияларды және басқа да дүлей зілзалаларды жою үшін өрт сөндірушілер мен авариялық-құтқару командаларының жауынгерлік есептерінің перрондарына, жедел және шұғыл медициналық көмек бригадаларына кедергісіз кіруге жол беріледі.
Аралдық жолаушылар платформаларына басқа автокөліктің кіруі станция (вокзал) бастығының тиісті рұқсатымен жүргізіледі.
18-тарау. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдау тәртібі
272. Пошта жөнелтімдерін тасымалдау өзіне мыналарды қамтиды:
1) жолаушылар поездарының пошта вагондарында пошта жөнелтімдерін тасымалдау;
2) пошта жөнелтімдерін тасымалдау үшін есеп айырысулар;
3) пошта тасымалдауға құжаттарды ресімдеу.
273. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жолаушылар поезын қалыптастыру пункті – поездың құрамы және осы поезға қызмет көрсететін поезд бригадасы (поезд бастығы, поезд электромеханигі және вагондардың жолсеріктері) қалыптасатын жүру бағытына жолаушылар поезын жөнелту станциясы;
2) жолаушылар поезының айналым пункті – жолаушылар поезының жүру маршрутының соңғы станциясы;
3) пошта вагоны – пошта жөнелтімдерін тасымалдау үшін арнайы арналған және жабдықталған вагон;
4) тасымалдау маршруты – белгіленген бастапқы және соңғы пункттер арасында пошта жөнелтілімдерін тасымалдауды жүзеге асыратын теміржол көлік құралдарының жүру жолы тасымалдауды ұйымдастыру процесінде анықталған.

274. Перевозка почтовых отправлений может осуществляться по всем железнодорожным сообщениям.
275. К транспортировке допускаются почтовые отправления, прошедшие обследование на предмет отсутствия в них опасных вложений (веществ).
Параграф 1. Планирование перевозок почтовых отправлений
276. Почтовые отправления сопровождаются уполномоченными работниками оператора почты и/или службы специальной связи.
277. Перевозчик в соответствии с расписанием движения пассажирских поездов принимает все необходимые меры для перевозки почтовых отправлений и отправлений специальной связи в места назначения. Перевозчик обеспечивает включение одного почтового вагона в составы скорых, пассажирских, почтово-багажных поездов при утверждении схемы формирования поездов по согласованию с Национальным оператором почты. Перевозчик обеспечивает включение двух и более почтовых вагонов, в случае, если позволяют технические параметры поездов.
278. Поезда, в которые включаются почтовые вагоны, определяет перевозчик по представлению оператора почты.
279. Подача-уборка, прицепка почтовых вагонов и их отстой на железнодорожных путях в пределах станции производится за счет оператора почты на договорной основе в порядке установленными Правилами перевозок грузов железнодорожным транспортом, утверждаемых согласно подпункту 34-15) пункта 2 статьи 14 Закона.
280. Если по техническим параметрам нельзя включить почтовый вагон в состав поезда, предложенный оператором почты, перевозчик предлагает соответствующий поезд, курсирующий по данному маршруту.
281. Если в течение действия установленного расписания будет отменена или сокращена периодичность курсирования поездов, в состав которых включены почтовые вагоны, перевозчик по согласованию с оператором почты включает почтовые вагоны в составы других поездов, если позволяют технические параметры.
282. При разработке нового графика движения пассажирских поездов национальная железнодорожная компания сообщает об этом оператору почты в срок не позднее, чем за один месяц до введения его в действие.
283. Невключение в состав или отцепка почтовых вагонов, предусмотренных схемой формирования поездов, не допускается, кроме технически неисправных вагонов.
284. Об изменении места почтового вагона в составе поезда, либо неизбежной отцепке почтового вагона по техническим и другим причинам в пути следования, вызванных технической необходимостью, перевозчик незамедлительно извещает оператора почты.
285. При отцепке почтового вагона начальником станции и начальником почтового вагона составляется акт с указанием причины отцепки в трех экземплярах. Один экземпляр высылается подразделению оператора почты, к которому приписан вагон.

274. пошта жөнелтімдерін тасымалдау барлық теміржол қатынастары бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
275. Тасымалдауға оларда қауіпті салымдардың (заттардың) болмауы тұрғысынан тексеруден өткен пошта жөнелтімдері жіберіледі.
1-параграф. Пошта жөнелтілімдерін тасымалдауды жоспарлау
276. Пошта жөнелтімдерін пошта операторының және/немесе арнайы байланыс қызметінің уәкілетті қызметкерлері алып жүреді.
277. Тасымалдаушы жолаушылар поездарының қозғалыс кестесіне сәйкес тағайындалған жеріне пошта жөнелтімдері мен арнайы байланыс жөнелтімдерін тасымалдау үшін барлық қажетті шараларды қабылдайды. Тасымалдаушы Ұлттық пошта операторымен келісім бойынша поездарды қалыптастыру схемасын бекіту кезінде бір пошта вагонын жедел, жолаушылар, пошта-багаж поездарының құрамына қосуды қамтамасыз етеді. Егер поездардың техникалық параметрлері мүмкіндік берсе, тасымалдаушы екі және одан да көп пошта вагондарын қосуды қамтамасыз етеді.
278. Пошта вагондары енгізілетін поездарды пошта операторының ұсынысы бойынша тасымалдаушы айқындайды.
279. Пошта вагондарын беру-жинау, тіркеу және олардың станция шегінде теміржолдарда тұруын пошта операторының есебінен Заңның 14-бабы 2-тармағының 34-15) тармақшасына сәйкес бекітілетін теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларында белгіленген тәртіппен шарт негізінде жүргізіледі.
280. Егер техникалық параметрлер бойынша пошта вагонын пошта операторы ұсынған поезд құрамына қосуға болмайтын болса, тасымалдаушы осы бағыт бойынша жүретін тиісті поезды ұсынады.
281. Егер белгіленген кестенің қолданылуы ішінде құрамына пошта вагондары енгізілген поездардың жүру мерзімділігі жойылса немесе қысқартылса, тасымалдаушы пошта операторымен келісім бойынша, егер техникалық параметрлер мүмкіндік берсе, басқа поездардың құрамына пошта вагондарын қосады.
282. Жолаушылар поездары қозғалысының жаңа кестесін әзірлеу кезінде ұлттық теміржол компаниясы бұл туралы пошта операторына ол қолданысқа енгізілгенге дейін бір айдан кешіктірмей хабарлайды.
283. Поездарды қалыптастыру схемасында көзделген пошта вагондарының құрамына енгізбеуге немесе ағытпауға, техникалық ақаулы вагондардан басқа жол берілмейді.
284. Поездың құрамындағы пошта вагонының орны өзгергені не техникалық қажеттіліктен туындаған жол жүру жолында техникалық және басқа да себептер бойынша пошта вагонының еріксіз ағытылғаны туралы тасымалдаушы пошта операторына дереу хабарлайды.
285. Пошта вагонын ағыту кезінде станция бастығы және пошта вагонының бастығы ағыту себебін көрсете отырып, үш данада акт жасайды. Бір данасы вагон тіркелген пошта операторының бөлімшесіне жіберіледі.

286. В случае брака (аварии) с вагонами, в которых перевозятся почтовые отправления, начальник станции, где произошел брак (авария) в поездной и маневровой работе, или начальник станции, получивший уведомление о браке (аварии), незамедлительно извещает об этом по телефону либо иными доступными средствами связи, начальника ближайшего подразделения оператора почты. В этом случае допускается проезд руководителя подразделения оператора почты в составе восстановительного поезда к месту брака (аварии). Начальнику станции необходимо оказать работникам оператора почты помощь рабочей силой или другими средствами в охране и перегрузке почтовых отправлений и отправлений специальной связи в другие вагоны, а также для дальнейшего направления почтовых отправлений по назначению.
287. О всяком случае повреждения или уничтожения почтовых отправлений составляется акт за совместными подписями работников перевозчика и оператора почты с указанием причин и перечня уничтоженных или поврежденных почтовых отправлений. Копия акта вручается работникам оператора почты.
288. Поддержание почтовых вагонов в технически исправном состоянии, техническое обслуживание, деповский и капитальный ремонт почтовых вагонов производятся за счет оператора почты в соответствии с планами и характеристиками, в сроки установленные для пассажирского подвижного состава. Осмотр, техническое обслуживание основных узлов (тележек, колесных пар, автотормозов, автосцепок, привода генератора, буферных комплектов) и текущий отцепочный ремонт производится силами перевозчика.
289. Техническое обслуживание внутреннего оборудования, включая электрооборудование, замена узлов и агрегатов электрического и внутреннего оборудования осуществляется силами национальной железнодорожной компании (перевозчиком) за счет средств оператора почты на основании договора, кроме неисправностей, произошедших по вине перевозчика или национальной железнодорожной компании (перевозчиком).
290. Прием поездов на станциях, где установлен обмен почты и отправлений специальной связи, производится на пути, определенном технико-распорядительными актами станции, а в других случаях дежурный по станции заблаговременно ставит в известность подразделение оператора почты о месте остановки почтового вагона.
291. Обмен почтовыми отправлениями осуществляется в установленное расписанием время стоянки. Задержка поездов по причине неготовности почты не допускается.
292. В случае опоздания поездов в составе, которых перевозятся почтовые отправления и сокращения стоянок в пунктах обмена, работник перевозчика ставит в известность начальника почтового вагона и оператора почты в устной форме.

286. Пошта жөнелтімдері тасымалданатын вагондармен ақау (авария) жағдайында поездық және маневрлік жұмыста ақау (авария) болған станция бастығы немесе неке (авария) туралы хабарлама алған станция бастығы бұл туралы телефон арқылы не өзге де қолжетімді байланыс құралдарымен, пошта операторының жақын жердегі бөлімшесінің бастығына дереу хабарлайды. Бұл жағдайда пошта операторы бөлімшесі басшысының қалпына келтіру поезының құрамында ақау (авария) орнына жол жүруіне жол беріледі. Станция бастығы пошта операторының қызметкерлеріне жұмыс күшімен немесе басқа да құралдармен пошта жөнелтімдері мен арнайы байланыс жөнелтілімдерін басқа вагондарға күзетуге және қайта тиеуге, сондай-ақ пошта жөнелтімдерін мақсатына қарай одан әрі жіберу үшін көмек көрсетуі қажет.
287. Пошта жөнелтімдері бүлінген немесе жойылған кез келген жағдай туралы жойылған немесе бүлінген пошта жөнелтімдерінің себептері мен тізбесі көрсетіле отырып, тасымалдаушы мен пшта операторы қызметкерлерінің бірлескен қол қоюлары үшін акт жасалады. Актінің көшірмесі пошта операторының қызметкерлеріне тапсырылады.
288. Пошта вагондарын техникалық жарамды күйде ұстау, пошта вагондарына техникалық қызмет көрсету, деполық және күрделі жөндеу жолаушылар жылжымалы құрамы үшін белгіленген мерзімдерде жоспарлар мен сипаттамаларға сәйкес пошта операторының есебінен жүргізіледі. Негізгі тораптарды (арбаларды, доңғалақ жұптарын, автотежегіштерді, автотіркегіштерді, генератор жетегін, буферлік жинақтарды) қарау, оларға техникалық қызмет көрсету және ағымдағы ағыту жөндеу тасымалдаушының күшімен жүргізіледі.
289. Электр жабдығын қоса алғанда, ішкі жабдыққа техникалық қызмет көрсету, электр және ішкі жабдықтың тораптары мен агрегаттарын ауыстыру тасымалдаушының немесе ұлттық теміржол компаниясының (тасымалдаушының) кінәсінен болған ақаулардан басқа, шарт негізінде ұлттық теміржол компаниясының (тасымалдаушының) күшімен жүзеге асырылады.
290. Пошта мен арнайы байланыс жөнелтілімдерін айырбастау белгіленген станцияларда поездарды қабылдау станцияның техникалық-өкімдік актілерінде айқындалған жолда жүргізіледі,ал басқа жағдайларда станция бойынша кезекші пошта операторының бөлімшесін пошта вагонының тоқтайтын орны туралы алдын ала хабардар етеді.
291. Пошта жөнелтімдерімен алмасу кестеде белгіленген тұрақ уақытында жүзеге асырылады. Поштаның дайын болмауы себебінен поездарды кідіртуге жол берілмейді.
292. Құрамында пошта жөнелтімдері тасымалданатын поездар кешіккен және айырбастау пункттеріндегі тұрақтарды қысқарту жағдайында тасымалдаушының қызметкері пошта вагонының бастығына және пошта операторына ауызша түрде хабарлайды.

293. Не допускается сокращение времени стоянок поездов на станциях, где производится обмен почтой продолжительность которых составляет менее пяти минут.
294. Для транспортировки почтовых отправлений под погрузку и выгрузку из почтовых вагонов оператор почты пользуется специальными средствами малой механизации, почтовыми тележками и контейнерами. Транспортировка средств малой механизации, тележек и контейнеров во время посадки и высадки пассажиров и нахождение их на платформах и перронах без надзора не допускается.
295. Общий вес погруженных почтовых отправлений не должен превышать грузоподъемности почтового вагона. Допускается проверка веса почтовых отправлений на вагонных весах уполномоченными представителями перевозчика.
296. Грузоотправители представляют отдельную месячную заявку по плану перевозок груза:
по каждой станции отправления;
на каждую номенклатуру грузов;
по признакам отправки: в вагонах, в контейнерах;
по признакам принадлежности вагонов и контейнеров;
по видам сообщений.
297. Оператор почты самостоятельно осуществляет проверки соблюдения работниками порядка нахождения в вагоне, проезда и сопровождения почтовых отправлений, отправлений специальной связи и их сортировки, обработки в почтовых вагонах. Проверка, оформление путевых листов и проезд работников определяется внутренними документами оператора почты.
298. Работники оператора почты, обслуживающие почтовые перевозки и перевозки отправлений специальной связи железнодорожным транспортом, а также работники, производящие на железнодорожных станциях прием и сдачу почтовых отправлений и отправлений специальной связи, могут по своим служебным удостоверениям пользоваться служебными проходами, установленными для работников железнодорожного транспорта.
299. Допускается осмотр сотрудниками уполномоченного органа в сфере таможенного дела почтовых вагонов (кроме опломбированных кладовых) во время остановки поезда на пограничных железнодорожных станциях. Отправления специальной связи досмотру не подлежат в соответствии с Законом Республики Казахстан от 5 июля 2004 года "О связи", а также ратифицированным Республикой Казахстан межгосударственным Соглашением "О межгосударственном обмене отправлениями специальной связи" от 23 декабря 1993 года, ратифицирован Законом Республики Казахстан от 7 июля 2004 года № 578-II.
Параграф 2. Расчеты за перевозку почтовых отправлений
300. Счет по оплате за пробег технически неисправных порожних почтовых вагонов, отцепленных в пути следования до пунктов ремонта, а также пробег исправных вагонов, посылаемых на замену неисправных вагонов, если неисправность последних произошла не по вине оператора почты, предъявляется стороне, виновной в совершении указанных действий.

293. Ұзақтығы бес минуттан кем поштамен алмасу жүргізілетін станциялардағы поездар тұрақтарының уақытын қысқартуға жол берілмейді.
294. Пошта жөнелтімдерін пошта вагондарынан тиеуге және түсіруге тасымалдау үшін почта операторы шағын механикаландырылған арнайы құралдарды, пошта арбалары мен контейнерлерді пайдаланады. Жолаушыларды отырғызу және түсіру кезінде шағын механикаландырылған құралдарды, арбаларды және контейнерлерді тасымалдауға және олардың платформалар мен перрондарда қадағалаусыз болуына жол берілмейді.
295. Тиелген пошта жөнелтімдерінің жалпы салмағы почта вагонының жүк көтергіданаігінен аспауы тиіс. Тасымалдаушының уәкілетті өкілдерінің вагон таразыларындағы пошта жөнелтімдерінің салмағын тексеруге жол беріледі.
296. Жүк жөнелтушілер жүк тасымалдау жоспары бойынша жеке айлық өтінімді ұсынады:
әрбір жөнелту станциясы бойынша;
жүктердің әрбір номенклатурасына;
жөнелту белгілері бойынша: вагондарда, контейнерлерде;
вагондар мен контейнерлердің тиесілілік белгілері бойынша;
қатынас түрлері бойынша.
297. Пошта операторы қызметкерлердің вагонда болу, жол жүру және почта жөнелтімдерін, арнайы байланыс жөнелтілімдерін алып жүру және оларды сұрыптау, почта вагондарында өңдеу тәртібін сақтауын тексеруді дербес жүзеге асырады. Тексеру, жол парақтарын ресімдеу және қызметкерлердің жол жүруі пошта операторының ішкі нормативтік құжаттарымен айқындалады.
298. Пошта тасымалдарына және теміржол көлігімен арнайы байланыс жөнелтілімдерін тасымалдауға қызмет көрсететін пошта операторының қызметкерлері, сондай-ақ теміржол станцияларында пошта жөнелтілімдері мен арнайы байланыс жөнелтілімдерін қабылдауды және тапсыруды жүргізетін қызметкерлер өздерінің қызметтік куәліктері бойынша теміржол көлігінің қызметкерлері үшін белгіленген қызметтік өткелдерді пайдалана алады.
299. Кеден ісі саласындағы уәкілетті орган қызметкерлерінің шекаралық теміржол станцияларында поезд тоқтаған кезде пошта вагондарын (пломбаланған қоймалардан басқа) тексеруге жол беріледі. Арнайы байланысты жөнелту "Байланыс туралы" 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына, сондай-ақ 1993 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы ратификациялаған "Арнайы байланыс жөнелтілімдерімен мемлекетаралық алмасу туралы" үкіметаралық келісімге сәйкес тексеруге жатпайды.
2-параграф. Пошта жөнелтімдерін тасымалдау үшін есеп айырысу
300. Жөндеу пункттеріне дейін жүру жолында ағытылған техникалық ақаулы бос пошта вагондарының жүргені, сондай-ақ жарамсыз вагондарды ауыстыруға жіберілетін ақаулы вагондардың жүргені үшін ақы төлеу жөніндегі шот, егер соңғылардың ақауы почта операторының кінәсінен болмаса, көрсетілген іс-әрекеттерді жасауға кінәлі тарапқа ұсынылады.

301. Пробег исправных почтовых вагонов по требованию оператора почты, следование технически неисправных вагонов, если неисправность последних произошла по вине оператора почты, и пробег почтовых вагонов, направляемых на ремонт с наступлением срока периодического ремонта, оплачивается по ставке, установленной для перевозки почтовых отправлений.
В перевозочных документах на отправку порожних вагонов работники почтовой связи указывают причины отправки:
1) неисправен, для ремонта;
2) к месту приписки после замены неисправного;
3) для курсирования на линии;
4) на замену неисправного в пути;
5) после ремонта к месту приписки;
6) для резерва на станцию.
Параграф 3. Оформление документов на перевозку почтовых отправлений
302. Оформлению с использованием автоматизированной системы управления пассажирскими перевозками подлежат документы на перевозку почтовых отправлений в почтовых вагонах в составе пассажирских поездов (повагонные отправки) на станции отправления на основании заявок подразделений оператора почты.
303. При оформлении документов на перевозку почты автоматизированной системой управления пассажирскими перевозками рассчитывается стоимость пробега почтового вагона (провозная плата).
304. Стоимость пробега почтового вагона (провозная плата), рассчитывается исходя из расстояния перевозки с учетом границ государства и тарифной ставки за вагоно-километр пробега.
305. На оплату пробега почтовых вагонов между любыми железнодорожными станциями с использованием автоматизированной системы управления пассажирскими перевозками в пункте первоначального отправления учету подлежат только суммы провозных плат, учет вагоно-километровой работы не производится.
306. В пункте оборота почтового вагона оформляются перевозочные документы (дающие право на отправку почтовых вагонов), по которым производится учет вагоно-километровой работы по почтовым перевозкам.
307. Допускается оформление перевозки почты по безналичному расчету.
Приложение 1
к Правилам перевозок пассажиров,
багажа и грузобагажа
железнодорожным транспортом
Перечень основных штампов/отметок, проставляемых на перевозочных документах в соответствии с требованиями Правил перевозок пассажиров, багажа и грузобагажа железнодорожным транспортом
Текст штампа
В каких случаях ставится
1. Срок действия продлен
до……… включ…………
число…….месяц……год…..
станция____________КЗХ__________ (подпись)
При непредоставлении пассажиру места в поезде (кроме пригородного поезда). В пунктах пересадки при опоздании согласованных поездов.
2. Компостер снят…………….....
число…….. месяц…….. год……….
станция____________КЗХ_________ (подпись)
Когда пассажир желает выехать ранее того поезда, на который ему выдан проездной документ (билет).
3. Действие билета прекращено
время………. час……. мин……..
число………. месяц……. год………
станция ____________КЗХ_________ (подпись)
Проездные документы остались у провожающего.
При прекращении поездки в пути следовании.

301. Пошта операторының талап етуі бойынша жарамды пошта вагондарының жүрісі, егер олардың ақаулығы пошта операторының кінәсінен болса, техникалық ақаулы вагондардың жүруі және мерзімді жөндеу мерзімінің басталуымен жөндеуге жіберілетін пошта вагондарының жүрісі пошта жөнелтілімдерін тасымалдау үшін белгіленген мөлшерге бойынша төленеді.
Бос вагондарды жөнелтуге арналған тасымалдау құжаттарында пошта байланысының қызметкерлері жөнелтудің себептерін көрсетеді:
1) бұзылған, жөндеу үшін;
2) жарамсыз деп танылғаннан кейін тіркеу орнына;
3) жолда жүру үшін;
4) жолдағы ақауларды ауыстыруға;
5) жөндеуден кейін тіркеу орнына;
6) станцияға резерв үшін.
3-параграф. Пошта жөнелтімдерін тасымалдау құжаттарын ресімдеу
302. Жолаушылар тасымалын басқарудың автоматтандырылған жүйесін пайдалана отырып ресімдеуге пошта операторы бөлімшелерінің өтінімдері негізінде жөнелту станциясында жолаушылар поездары (вагондық жөнелтімдер) құрамындағы пошта вагондарында пошта жөнелтілімдерін тасымалдауға арналған құжаттар жатады.
303. Пошта тасымалдауға арналған құжаттарды жолаушылар тасымалын басқарудың автоматтандырылған жүйесі ресімдеген кезде пошта вагонының жүру құны (тасымалдау ақысы) есептеледі.
304. Пошта вагонының жүру құны (тасымалдау ақысы) мемлекет шекарасы мен жүріс вагон-километрінің тарифтік мөлшерлемесін ескере отырып, тасымалдау қашықтығына сүйене отырып есептеледі.
305. Жолаушылар тасымалын басқарудың автоматтандырылған жүйесін пайдалана отырып, кез келген теміржол станциялары арасындағы пошта вагондарының жүрісіне ақы төлеуге бастапқы жөнелту пунктінде тасымалдау төлемдерінің сомасы ғана есепке алынуға жатады, вагон-километрлік жұмысты есепке алу жүргізілмейді.
306. Пошта вагонының айналым пунктінде тасымалдау құжаттары (почта вагондарын жөнелтуге құқық беретін) ресімделеді, олар бойынша пошта тасымалдары бойынша вагон-километрлік жұмысты есепке алу жүргізіледі.
307. Пошта тасымалын қолма-қол ақшасыз есеп айырысу арқылы ресімдеуге жол беріледі.
Жолаушыларды, жүк-багажды
пошта жөнелтілімдерін
теміржол көлігімен
тасымалдау багажды
қағидаларына
1-қосымша
Жолаушыларды, багажды, жүк багажды және тасымалдау қағидаларының талаптарына сәйкес тасымалдау құжаттарына қойылатын негізгі мөртабан/белгілерінің тізбесі
Мөртабан мәтіні
Мына жағдайларда қойылады
1. Жарамды мерзімі ұзартылған
дейін……… қоса
есептегенде…………
күні………айы……жыл………
__________ станциясы КЗХ __________ (қолы)
Жолаушыға поездан (қала маңындағы поездардан басқа) орын бермеген жағдайда. Келісілген поездардың ауысып отыру пункттерінде кешіккен жағдайда.
3. Компостер түсірілді………………………
күні………… айы………… жылы……………
__________ станциясы КЗХ __________ (қолы)
Егер жолаушы жол жүру құжаты (билет) берілген поездан бұрын шығуды ниет еткен және тағы да басқа жағдайда
3. Билеттің қолданысы тоқтатылды.
уақыт…………… сағат… мин…………
күні…………… айы………… жыл………
__________ станциясы КЗХ __________ (қолы)
Жол жүру құжаттары шығарып салушыда қалған жағдайда
Жол жүру барысында жол жүруді тоқтатқан және басқа да жағдайда

4. Остановка с продлением срока годности билета
время………. час……. мин……..
число………. месяц……. год………
станция ____________КЗХ_________ (подпись)
При остановке в пути с продлением срока годности билета в одном пункте не более чем на 10 суток
5. Подтверждение проезда пассажира
Пассажир проследовал до станции _______________________________
в поезде №……….. в вагоне №………
категория вагона ………место №……
число…….... месяц……. год………..
проводник ________________ (подпись)
При замене поезда либо вагона.
При опоздании поезда более 1 часа.
При прерывании поездки.
6. Багаж
В подтверждение приема багажа к перевозке на проездном документе (билете) проставляется отметка "багаж".
7. От объявления ценности отказываюсь
Проставляется в багажной квитанции в случае, если пассажир не объявляет ценность багажа
8. Багаж не прибыл
число…….месяц……год…..
станция____________КЗХ__________ (подпись)
Проставляется на багажной квитанции станцией назначения.
9. Багаж (грузобагаж) взят обратно, плата за провоз не возращена.
число……….месяц…….год………
станция ____________КЗХ_________ (подпись)
Проставляется на перевозочном документе.

4. Билеттің жарамды мерзімінің ұзартылуымен аялдама жасау
уақыт………сағат………… мин…………
күні…………… айы………… жыл………
___________ станциясы КЗХ _________ (қолы)
Билеттің жарамды мерзімін ұзарту арқылы бір пунктте 10 тәуліктен асырмай жолда тоқтаған кезде
5. Жолаушының жол жүруін растау
Жолаушы станцияға дейін жол жүрді ____________________________
№………поезда… №……вагонда ……
вагон санаты ……№……орын ……
күні………… айы……… жыл……………
жолсерік ________________ (қолы)
Поезды немесе вагонды ауыстырған жағдайда.
Поезд 1 сағаттан артық уақытқа кешіккен жағдайда.
Жол жүру үзілген жағдайда.
6. Жүк
Жүкті тасымалдауға қабылдауды растау үшін жол жүру құжатында (билетте) "багаж" деген белгі қойылады.
7. Құндылығын жариялаудан бас тартамын
Егер жолаушы багаж құндылығын жария етпесе, багаж 3 түбіртегіне қойылады.
8. Багаж келген жоқ
күні……………айы…………жыл………
___________ станциясы КЗХ _________ (қолы)
Межелі станцияның багаж түбіртегіне қойылады.
9. Багаж (жүк багаж) қайтып алынды, тасымалдау ақысы қайтарылмады
күні…………айы……жылы………
___________ станциясы КЗХ __________ (қолы)
Тасымалдау құжатына қойылады.

0,33 на вагон
0,07 на вагон
0,07 на вагон
0,07 на вагон
Нормы экипировки пассажирских вагонов, предназначенных для перевозки пассажиров в электро-дизель поездах
№ п/п
Наименование товара
Срок эксплуатации, месяц
Ед. изм.
Норма экипировки вагонов электропоезда повышенной комфортности
Норма экипировки вагонов электропоезда
Норма экипировки вагонов дизель поезда
1 класс
2 класс
3 класс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мягкий съемный инвентарь
1
Занавески солнечные
24
шт.
40 на вагон
40 на вагон
40 на вагон
40 на вагон
2
Занавески для кабины машиниста лобовые
24
шт.
по 2 на головной вагон
3
Занавески для кабины машиниста боковые
24
шт.
4 на головной вагон
4
Подголовник
12
шт.
1 на место
1 на место
1 на место
5
Покрытие для ковровых дорожек
12
м
4 на вагон
4 на вагон
4 на вагон
6
Ковролан
36
шт.
19,2 м (по длине вагона)
Съемное оборудование
7
Гардина на шторы оконные
24
шт
20 на вагон
20 на вагон
20 на вагон
8
Логотип на вагон
36
шт
4 на электропоезда
9
Порядковый номер вагона
36
шт
2 на вагон
2 на вагон
2 на вагон
10
Топор
36
шт
2 на состав
11
Лом
36
шт
2 на состав
12
Держатель для туалетной бумаги
36
шт
1 на туалет (1 на 2 вагона)
13
Держатель для бумажного полотенца
36
шт
1 на туалет (1 на 2 вагона)
14
Дозатор для жидкого мыла
36
шт
1 на туалет (1 на 2 вагона)
15
Огнетушитель
36
шт
16 (по 8 в головных вагонах)
16
Мусорный ящик
36
шт
1 на туалет (1 на 2 вагона)
Съемный инвентарь
17
Ершик с бочком
2
шт.
1 на туалет (1 на 2 вагона)
Сигнальное оборудование
18
Фонарь ручной
36
шт
1 на 2 вагона
19
Флажки
24
шт
1 на 2 вагона
20
Петарда
36
шт
6 на хвостовой вагон
Медицинские принадлежности
21
Аптечка аварийная
12
шт
1 на состав в штабном вагоне
22
Аптечка текущая
12
шт
1 на вагон
1 на вагон
1 на вагон
1 на вагон
1 на вагон
23
Укладка Ф-30
12
шт
1 на состав
24
Термометр комнатный
12
шт
1 на вагон
1 на вагон
1 на вагон
1 на вагон
1 на вагон
25
Устройство для проведения искусственного дыхания
24
шт
1 на состав
Средства санитарной гигиены (в сутки)
26
Бумага туалетная
1
рул
6 на вагон
6 на вагон
6 на вагон
6 на вагон
6 на вагон
27
Мыло туалетное (жидкое)
1
гр
0,15 на вагон
0,15 на вагон
0,15 на вагон
0,15 на вагон
0,15 на вагон
28
Мыло туалетное
1
гр
0,025 на вагон
0,025 на вагон
0,025 на вагон
0,025 на вагон
0,025 на вагон
29
Мыло хозяйственное
1
гр
0,12 на вагон
0,12 на вагон
0,12 на вагон
0,12 на вагон
0,12 на вагон
30
Пакеты для мусора
1
шт
6 на вагон
6 на вагон
6 на вагон
6 на вагон
6 на вагон
31
Дезинфицирующие средства
1
табл
10 на вагон
10 на вагон
10 на вагон
10 на вагон
10 на вагон
32
Освежитель воздуха
1 месяц
шт
2 на вагон
2 на вагон
2 на вагон
2 на вагон
2 на вагон
Приложение 3
к Правилам перевозок пассажиров, багажа и
грузобагажа железнодорожным транспортом
Форма ЛУ-9в
27 КЗХ
АА 0000000
КВИТАНЦИЯ
для оформления оплаты (тарифа) за безбилетный проезд пассажиров, за провоз ручной клади сверх нормы, неоформленного багажа, грузобагажа, обнаруженных в пути следования
"___" __________ 20___жыл/год
С гражданина ________________________________________________________ азаматтан (аты-жөні) / (фамилия)
№ __________ поезда ___________________________________________________ айдауда
в поезде № __________ на перегоне ______________________________________________
Алынды / Взыскано
теңге
тиын
Билетсіз жол жүргені үшін айыппұл
Штраф за безбилетный проезд ___________________________________
"_____" кг.артық қол жүгін тасымалдағаны үшін айыппұл
Штраф за провоз "_____" кг излишней ручной клади
_______________________темір жол_________________ станциясынан
_________________темір жол_________________станциясына дейін тариф
Тариф от станции _______________________________железной дороги
до станции_____________________________________ железной дороги
Барлығы:/Итого:
_____________________________________________________________________________
(сома жазумен) / (сумма прописью)
Получил _______________________________________________________________________ алдым. (лауазымы, (А.Т.Ә. (бар болған жағдайда) (қолы)/(должность, (Ф.И.О. (при его наличии) (подпись)
Приложение 4
к Правилам перевозок пассажиров, багажа и
грузобагажа железнодорожным транспортом
Форма ГУ-23п
Акт общей формы
Станция _______________________________________________железная дорога
Поезд № ________________ на перегоне ________________________________
"______" ________________ 20___год
Настоящий акт составлен в присутствии следующих лиц:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Станция отправления ________________________________________________
Станция назначения _________________________________________________
Отправка № ___________________от ________________________ 20 ____ год
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Вагон № __________ наименование багажа или грузобагажа _______________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Описание обстоятельств, вызвавших составление акта:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
Подписи:
Приложение 5
к Правилам перевозок пассажиров, багажа и
грузобагажа железнодорожным транспортом
Форма
Квитанция МД 4-3
Талон квитанции МД 4-3
Корешок квитанции МД 4-3
Приложение 6
к Правилам перевозок пассажиров, багажа и
грузобагажа железнодорожным транспортом
Форма
КОММЕРЧЕСКИЙ АКТ № ________
_____________________________________________________________________
(наименование станции составления коммерческого акта)

0,33 вагонға
0,07 вагонға
0,07 вагонға
0,07 вагонға
Электр дизель поездарында жолаушыларды тасымалдауға арналған жолаушылар вагондарын жабдықтау нормалары,
№ р/с
Тауар атауы
Пайдалану мерзімі, ай
Өлшем бірлігі
Жайлылығы жоғары электр поезының вагондарын жабдықтау нормасы
Электр поезының вагондарын жабдықтау нормасы
Дизель поезының вагондарын жабдықтау нормасы
1 класс
2 класс
3 класс
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Жұмсақ алмалы-салмалы мүкәәммал
1
Күннен қорғайтын перделер
24
дана
40 вагонға
40 вагонға
40 вагонға
40 вагонға
2
Машинист кабинасына арналған перделер
24
дана
бас вагонға 2-ден
3
Машинист кабинасына арналған бүйірлік перделер
24
дана
4 бас вагонға
4
Жастықша
12
дана
1 орынға
1 орынға
1 орынға
5
Кілем төсеніштеріне арналған жабын
12
м
4 вагонға
4 вагонға
4 вагонға
6
Кілем
36
дана.
19,2 м (ұзындығы бойынша)
Алмалы-салмалы жабдықтар
7
Терезе перделеріне арналған гардина
24
дана
20 вагонға
20 вагонға
20 вагонға
8
Вагонға логотип
36
дана
4 электр пойызына
9
Вагонның реттік нөмірі
36
дана
2 вагонға
2 вагонға
2 вагонға
10
Балта
36
дана
2 құрамы
11
Лом
36
дана
2 құрамы
12
Дәретхана қағазы үшін ұстаушы
36
дана
1 әжетханаға (2 вагонға 1)
13
Қағаз сүлгі ұстаушы
36
дана
1 әжетханаға (2 вагонға 1)
14
Сұйық сабын дозаторы
36
дана
1 әжетханаға (2 вагонға 1)
15
Өрт сөндіргіш
36
дана
16 (8-ден бас вагондарда)
16
Қоқыс жәшігі
36
дана
1 әжетханаға (2 вагонға 1)
Алмалы-салмалы мүкәммал
17
Ысқыш
2
дана
1 әжетханаға (2 вагонға 1)
Сигналдық жабдық
18
Қол шамы
36
дана
2 вагонға 1
19
Жалаушалар
24
дана
2 вагонға 1
20
Петарда
36
дана
6 құйрық вагонына
Медициналық құралдар
21
Авариялық дәрі қобдишасы
12
шт
Штаб вагонындағы құрамға 1
22
Ағымдағы дәрі қобдишасы
12
шт
1 вагонға
1 вагонға
1 вагонға
1 вагонға
1 вагонға
23
Ф-30 төсеуі
12
шт
1 на состав
24
Бөлме термометрі
12
шт
1 вагонға
1 вагонға
1 вагонға
1 вагонға
1 вагонға
25
Жасанды тыныс алуға арналған құрылғы
24
шт
1 Құрамына
Санитарлық гигиена құралдары (тәулігіне)
26
Дәретхана қағазы
1
рул
6 вагонға
6 вагонға
6 вагонға
6 вагонға
6 вагонға
27
Иіс сабын (сұйық)
1
гр
0,15 вагонға
0,15 вагонға
0,15 вагонға
0,15вагонға
0,15 вагонға
28
Дәретхана иіс сабыны
1
гр
0,025 вагонға
0,025 вагонға
0,025 вагонға
0,025 вагонға
0,025 вагонға
29
Иіс сабын
1
гр
0,12 вагонға
0,12 вагонға
0,12 вагонға
0,12 вагонға
0,12 вагонға
30
Қоқысқа арналған пакеттер
1
дана
6 вагонға
6 вагонға
6 вагонға
6 вагонға
6 вагонға
31
Залалсыздандыру құралдары
1
табл
10 вагонға
10 вагонға
10 вагонға
10 вагонға
10 вагонға
32
Ауа тазартқыш
1 ай
дана
2 вагонға
2 вагонға
2 вагонға
2 вагонға
2 вагонға
Жолаушыларды, жүк-багажды
пошта жөнелтілімдерін
теміржол көлігімен тасымалдау
багажды қағидаларына
3-қосымша
ЛУ-9в нысаны
27 КЗХ АА 0000000
Жолаушылардың жол жүру барысында айқындалған билетсіз жол жүргені, нормадан тыс қол жүгін және ресімделмеген багажды, жүк багажды тасымалдағаны үшін төлемақы (тариф) ресімдеу ТҮБІРТЕГІ
"___" __________ 20___ жыл/год
С гражданина ______________________________________________ азаматтан
(аты-жөні) / (фамилия)
№ __________ поезда _________________________________________ айдауда
в поезде № __________ на перегоне ___________________________________
Өндіріп алынды / Взыскано
теңге
тиын
Билетсіз жол жүргені үшін айыппұл
Штраф за безбилетный проезд___________________________
"_____" кг.артық қол жүгін тасымалдағаны үшін айыппұл
Штраф за провоз "_____" кг излишней ручной клади
______________________ теміржол ___________________ станциясынан
______________________ теміржол __________ станциясына дейін тариф
Тариф от станции _____________________________________ железной дороги
до станции ___________________________________________ железной дороги
Барлығы:/Итого:
_____________________________________________________________________
(сома жазумен) / (сумма прописью)
Получил ________________________________________________ алдым.
(лауазымы, аты-жөні) / (должность, фамилия)
Жолаушыларды, жүк-багажды
пошта жөнелтілімдерін
теміржол көлігімен
тасымалдау багажды
қағидаларына
4-қосымша
ГУ-23п нысаны
Жалпы нысанды акт
Станция _________________________________________________________теміржол
Поезд № _____________ аралықта _____________________
"______" ________________ 20___жыл
Осы акт мына тұлғалардың қатысуымен жасалды:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Жөнелтілетін станция ___________________________________________
Келетін станция ________________________________________________
Жөнелту № _________________ ________________________ 20____ жыл
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Вагон № __________ багаждың немесе жүк - багаждың атауы _________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Осы актіні жасауды талап еткен жағдайлардың сипаттамасы:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Қолы:
Жолаушыларды, жүк-багажды
пошта жөнелтілімдерін
теміржол көлігімен
тасымалдау багажды
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
МД 4-3 түбіртегі
МД 4-3 түбіртек талоны
МД 4-3 квитанция түбіртегі
Жолаушыларды, жүк-багажды
пошта жөнелтілімдерін
теміржол көлігімен
тасымалдау багажды
қағидаларына
6-қосымша
Үлгі
КОММЕРЦИЯЛЫҚ АКТ № ________
______________________________________________________________
( коммерциялық акті жасайтын станцияның атауы )

1. Составленный "______" __________________ 20__ год ______________
Штемпель станции
____________________________________________________________________
и обстоятельства составления коммерческого акта
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2. В дополнение к коммерческому акту станции ______________________
№ ________ от "_______" _______________________20__год, о чем
____________________________________________________________________
(характер неисправности)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. К коммерческому акту приложены:
1) Пломбы
2) железной дороги ___________________________________________ штук
3) отправитель _______________________________________________ штук
4) Коммерческий акт попутной станции №
______________________________________________________________
5) Акт о техническом состоянии багажного вагона №
______________________________________________________________
6) Розыскная переписка
______________________________________________________________
на ______________________________ листах
7) Вагонный лист станции
______________________________________________________________
8) Пломбы и документы, приложенные к коммерческому акту №
______________________________________________________________
по отправке №
______________________________________________________________
4. На отправку малой скорости по накладной большой багажной квитанции
грузобагажной № _____________________________ от __________ 20___год
5. Станция отправления
___________________________________________________________________
6. Станция назначения
___________________________________________________________________
7. Отправитель
___________________________________________________________________
8. Получатель
___________________________________________________________________
9. Сведения о вагоне, пломбах и отметках в накладной:
1) Вагон № ________ подъемной силы __________________тонна род
вагона ___________прибыл "______" ____________________________20___год
2) С поездом № ______________сопровождении_______________________
3) За пломбами:
10. Составлен акт о техническом состоянии багажного вагона
№________________________ от "_______" ________ 20___год
11. Объявленная ценность
______________________________________________________тенге
12. Багаж или грузобагаж погружен станцией, вес багажа или грузобагажа:
при отгрузке ________________________________________________________
отправителем отправлен ______________________________________________
(кем и каким способом)

1. "______" _________________ 20__жылғы _________________ жасалған
Станция мөрі және коммерциялық акт жасау жағдайы
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
2. Станцияның коммерциялық актісіне қосымша
_____________________________________
№ ________ "_______" _______________________20__жыл, не туралы
(ақаулық сипаты)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
3. Коммерциялық актіге қосымша:
1) Пломба
2) теміржолдар ____________________________________________ дана.
3) жөнелтуші _____________________________________________ дана.
4) Жол бойындағы станцияның коммерциялық актісі №
______________________________________________________________
5) Багаж вагонының техникалық жағдайы туралы акт №
______________________________________________________________
6) Іздеу бойынша хат алмасу
______________________________________________________________
_________________ парақта
7) Станция вагоны парағы
______________________________________________________________
8) Коммерциялық актіге қосымша беріліп отырған пломбылар
мен құжаттар__________________
№____________________________________________________________
жөнелту бойынша №
______________________________________________________________
4. Төмен жылдамдықпен жүретін поезбен үлкен багаж жүк құжаты және жүк багаж
түбіртегі бойынша жіберіледі
№ _____________________________________________ 20________жыл.
5. Жөнелту станциясы
______________________________________________________________
6. Келу станциясы
______________________________________________________________
7. Жөнелтуші
______________________________________________________________
8. Алушы
______________________________________________________________
9. Вагон туралы мәлімет, жүк құжатындағы белгілер мен пломбалар мәліметі:
9.1 Вагон № ________ көтеру күші __________________тонна вагон түрі
_______________
жетті ______" ____________________________ 20 ___ жыл
9.2. Поезбен № ______________ жетекшілік ету ________________________
9.3. Пломба:
10. Багаж вагонының техникалық жағдайы туралы акт жасалды
№________________________
"_______" ________________________ 20___ жыл.
11. Жарияланған құндылық
______________________________________________________ теңге
12. Станциядан тиелген багаж немесе жүк багаж, түсіргендегі багаждың немесе жүк
багаждың ауырлығы:___________________________________
Жөнелтушімен жіберілген _________________________________________
(кім және қалай жіберген)

13. Результаты проверки:
Знаки, марки и номера мест
Число мест
Род упаковки
Наименование грузобагажа
Общая масса, кг
Масса одного места при стандартной упаковке в кг
1) Значится по перевозочным документам:
2) В дальнейшем оказалось:
3) В том числе поврежденных мест:
14. Описание повреждения:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Указать характер повреждения и его происхождение, например, носит ли оно следы
свежего повреждения или повреждение старого, где находились поврежденные (или
подмоченные) места, изменилась ли пустота внутри места и какого она была размера,
какое количество грузобагажа в штуках или по весу могло поместиться в этой пустоте.
При отсутствии же пустоты или повреждения указать: "Повреждений или пустоты не
было".
В этом же пункте указать, что сделано для устранения упаковки или тары.
15. Описание состояния багажа или грузобагажа с указанием количества недостачи
или излишка.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подписи:
Начальник станции                   Заведующий багажным отделением
Весовщик                         _______________________________
_________________
_________________
Календарный штемпель
_____________________________ получатель багажа или грузобагажа
16. Заключение экспертизы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
17. Отметка станции о состоянии багажа или грузобагажа, что прибыл с
коммерческим актом попутной станции.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подписи:
Начальник станции                   Заведующий багажным отделением
Весовщик
_______________________________
_________________
_________________
18. Настоящий коммерческий акт препровождается
____________________________________________________________________
"_______" ____________________ 20 ___ год             Начальник станции
(дата)
№ _______________________________________ (подпись)
Приложение 7
к Правилам перевозок пассажиров, багажа и
грузобагажа железнодорожным транспортом
форма
АКТ О РЕЗУЛЬТАТАХ ОСМОТРА
А № 0000000
Составлен _________________________ года бригадой контролирующих лиц
железнодорожной администрации _____________________________________
____________________________________________________________________
в составе ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, должность, № удостоверения)
в присутствии: ______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, должность, № удостоверения)
о том, что сего числа при ревизии поезда № ________ сообщением ________
___________________формирования_______________ ж.д. ________________
в вагоне №______________ , на участке ________________________________
обнаружено: ________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________ Начальник поезда ____________________
(подписи)                               (подпись)
Проводник вагона ___________________
(подпись)
____________________________
____________________________
Второй экземпляр акта получил ______________________________________
(подпись, фамилия разборчиво)
Примечание: Заполняется на русском языке или на русском языке и языке
государства, железнодорожная администрация которого составила акт

13. Тексеру нәтижелері:
Белгілер, маркалар және орынның нөмірлері
Орын саны
Қаптама түрі
Жүк-багаж атауы
Жалпы мөлшері, кг
Стандарт қаптаманың кг бір орнының көлемі
1) Тасымалдау құжаттары бойынша:
2) Одан кейін белгілі болғаны:
3) Оның ішінде бүлінген орындар:
14. Бүліну сипаттамасы:
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Бүлінгендігін және оның неден болғандығын сипаттау мысалы, жақында бүлінгендігін немесе бүлінген уақытын анықтау керек, бүлінген орны (немесе су тиген), қанша бос орын қалды, салмағына қарай бос орынға қанша жүк багаж сияды. Бос орын болған жағдайда немесе бүлінген жағдайда: "Бүлінген немесе бос орын жоқ" деп белгіленеді. Осы пунктте белгіленген орамаға немесе тараға келтірілген зиянды жою үшін не істелінгені көрсетіледі.
15. Багаждың немесе жүк багаждың санын көрсете отырып жетіспейтінін немесе артық болу жағдайын сипаттау.
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Станция бастығының
Қолы: Багаж бөлімінің меңгерушісі
Таразылаушы
_________________ _________________________________
_________________
Күнтізбелік мөр
_____________________________ багаж немесе жүк багажды алу
16. Сараптама қорытындысы:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
__________________________________________________________________
17. Жол бойындағы станцияның коммерциялық акт келген багаждың немесе жүк
багаждың жағдайы туралы станцияның қоятын белгісі
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Станция бастығының
Қолы: Багаж бөлімінің меңгерушісі
Таразылаушы_________________ _________________________________
18. Осы коммерциялық актіні жолдайды
______________________________________________________________
20___жылғы "_______" ____________________ Станция бастығы
(күні)
№ _______________________________________ (қолы)
Жолаушыларды, жүк-багажды
пошта жөнелтілімдерін
теміржол көлігімен
тасымалдау багажды
қағидаларына
7-қосымша
ТЕКСЕРУ НӘТИЖЕСІ ТУРАЛЫ АКТ
А № 0000000
Жасалды ____________ жылы теміржол әкімшілігі бақылаушы тұлғалар бригадасымен
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
құрамда
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
аты, тегі, әкеснің аты, лауазымы, куәлік №)
қатысуымен: ______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
___________________________________________________________________
аты, тегі, әкеснің аты, лауазымы, куәлік №)
№ поезды тексеру кезінде осы санның болғаны туралы _______ қатынасымен ________
________ қалыптастыру _______________ теміржол ___________________
№ вагонында ______________ , учаскеде _______________________________ табылды:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
______________________________________ Поезд басшысы _____________________
(қолы)                                                 (қолы)
____________________________ Вагон жолсерігі ________________________________
(қолы)
__________________________________
______________________
Актінің екінші данасын алды _______________________________________________
(қолы, тегі анық)
Ескертпе: Орыс тілінде немесе орыс тілінде және теміржол әкімшілігі акт жасаған мемлекеттің тілінде толтырылады.