О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2019 года № ҚР ДСМ-119. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 августа 2019 года № 19316. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 июня 2023 года № 106.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 07.06.2023 № 106 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего приказа см. п. 4.
В соответствии с подпунктом 95) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 12106) следующее изменение:
Правила оказания стационарозамещающей помощи, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2).
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л. М.
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования и распространяется на отношения, возникающие с 1 сентября 2019 года, за исключением приложений 1, 2, 3, 4 к Правилам оказания стационарозамещающей помощи, которые вводятся в действие с 1 сентября 2019 года и действуют по 31 декабря 2019 года, а также приложений 5, 6 к Правилам оказания стационарозамещающей помощи, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года.
Министр Е. Биртанов
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 августа № ҚР ДСМ-119
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 17 августа 2015 года № 669
Правила оказания стационарозамещающей помощи

"Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығына өзгерiс енгiзу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 29 тамыздағы № ҚР ДСМ-119 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 29 тамызда № 19316 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 7 маусымдағы № 106 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 07.06.2023 № 106 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 95) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізімінде № 12106 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет минстрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л. М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді және 2019 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін және 2019 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданылатын Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларына 1, 2, 3, 4-қосымшаларды, сондай-ақ 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларына 5, 6-қосымшаларды қоспағанда, 2019 жылғы 1 қыркүйектен бастап туындайтын қатынастарға қолданылады.
Министр Е. Биртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушының
2019 жылғы 29 тамыздағы
№ ҚР ДСМ-119 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
2015 жылғы 17 тамыздағы
№ 669 бұйрығымен
бекітілген
Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания стационарозамещающей помощи (далее – Правила) определяют порядок оказания стационарозамещающей помощи населению организациями здравоохранения в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) и системе обязательного социального медицинского страхования (далее - ОСМС).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) стационарозамещающая помощь – форма предоставления доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи, в том числе с применением высокотехнологичных медицинских услуг, с медицинским наблюдением;
2) дневной стационар – оказание стационарозамещающей помощи населению на базе организаций здравоохранения;
3) стационар на дому – оказание стационарозамещающей помощи населению на дому;
3) профильный специалист – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по определенной специальности;
4) портал Бюро госпитализации (далее - Портал) - единая система электронной регистрации, учета, обработки и хранения направлений пациентов на госпитализацию в стационар и дневной стационар в рамках ГОБМП и системы обязательного социального медицинского страхования;
5) село – населенный пункт с численностью не менее 50 человек, из которых работники, занятые в сельском, лесном и охотничьем хозяйстве, пчеловодстве, рыболовстве и рыбоводстве, члены их семей и специалисты здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры и спорта составляют не менее половины населения.
3. Стационарозамещающая помощь оказывается организациями здравоохранения, имеющими лицензию на соответствующие виды медицинской деятельности.
4. Стационарозамещающая помощь в дневных стационарах предоставляется организациями здравоохранения, оказывающими амбулаторно-поликлиническую, стационарную помощь, в стационарах на дому – организациями здравоохранения, оказывающими амбулаторно-поликлиническую помощь.
5. Стационарозамещающая помощь в рамках ГОБМП и системы обязательного социального медицинского страхования предоставляется в условиях дневного стационара и стационара на дому по направлению специалиста первичной медико-санитарной помощи или другой организации здравоохранения с результатами лабораторных, инструментальных исследований и консультаций профильных специалистов, необходимых для лечения данного пациента.
6. Услуги по оказанию стационарозамещающей помощи, не входящие в перечень ГОБМП, оказываются на платной основе, в рамках добровольного медицинского страхования, обязательного социального медицинского страхования.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде денсаулық сақтау ұйымдарының халыққа стационарды алмастыратын көмек көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) стационарды алмастыратын көмек – медициналық бақылау жасалатын, күндізгі стационарды және үйдегі стационарды қамтитын, дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмекті, оның ішінде жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді қолдана отырып ұсыну нысаны
2) күндізгі стационар - халыққа стационарды алмастыратын көмекті денсаулық сақтау ұйымының базасында көрсету;
3) үйдегі стационар - халыққа стационарды алмастыратын көмекті үйде көрсету;
4) бейінді маман – жоғары медициналық білімі, белгілі бір мамандық бойынша сертификаты бар медицина қызметкері;
5) Емдеуге жатқызу бюросы порталы (бұдан әрі – Портал) – ТМККК шеңберінде пациенттерді стационарға жоспарлы емдеуге жатқызу жолдамаларын электрондық тіркеудің, есепке алудың, өңдеудің және сақтаудың бірыңғай жүйесі;
6) ауыл – бұл халық саны кемінде 50 адам, оның ішінде ауыл, орман және аң шаруашылығымен, ара шаруашылығымен, балық аулаумен және балық шаруашылығымен айналысатын қызметкерлер, олардың отбасы мүшелері және денсаулық сақтау, әлеуметтік қамтамасыз ету, білім, мәдениет және спорт мамандары, халықтың кемінде жартысын құрайтын елді мекен.
3. Стационарды алмастыратын көмекті медициналық қызметтің тиісті түрлеріне лицензиясы бар денсаулық сақтау ұйымдары көрсетеді.
4. Күндізгі стационарлардағы стационарды алмастыратын көмекті амбулаториялық-емханалық, стационарлық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары, үйдегі стационарларды – амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары ұсынады.
5. ТМККК шеңберінде күндізгі стационар және үйдегі стационар жағдайында ұсынылатын стационарды алмастыратын көмек осы пациентті емдеу үшін зертханалық, аспаптық зерттеулердің нәтижелері және қажетті бейінді мамандардың консультацияларымен медициналық-санитариялық алғашқы көмек маманының немесе басқа денсаулық сақтау ұйымының жолдамасы бойынша ұсынылады.
6. ТМККК тізбесіне кірмейтін стационарды алмастыратын көмек көрсету қызметтері ақылы негізде ерікті медициналық сақтандыру, міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру және өзге де тыйым салынбаған көздердің шеңберінде көрсетіледі.

7. Питание при оказании стационарозамещающей помощи в рамках ГОБМП не предусмотрено, за исключением пациентов, получающих гемодиализные услуги.
Глава 2. Виды медицинских услуг стационарозамещающей помощи
8. Стационарозамещающая помощь включает:
1) осмотр врача, консультации профильных специалистов по медицинским показаниям;
2) диагностические услуги, в том числе лабораторные и патологоанатомические (гистологические исследования операционного и биопсийного материала, цитологические исследования) согласно протоколам диагностики и лечения;
3) лечение основного заболевания, послужившего причиной стационарозамещающей терапии, с использованием лекарственных средств, медицинских изделий, путем проведения медицинских манипуляций и хирургических операций;
4) проведение гемодиализа и перитонеального диализа;
5) проведение химио - и лучевой терапии;
6) медицинскую реабилитацию;
7) организацию стационара на дому при острых и хронических состояниях, которые не позволяют пациенту самостоятельно посетить поликлинику;
8) обеспечение кровью, ее компонентами в соответствии с номенклатурой и в порядке их заготовки, переработки, хранения, реализации, а также кровью, ее компонентами, препаратами в соответствии с порядком их хранения, переливания, согласно приказа Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 ноября 2009 года № 666 "Об утверждении Номенклатуры, Правил заготовки, переработки, хранения, реализации крови и ее компонентов, а также Правил хранения, переливания крови, ее компонентов и препаратов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5925), при оказании стационарозамещающей помощи при круглосуточных стационарах;
9) организацию паллиативной помощи и сестринского ухода;
10) экспертизу временной нетрудоспособности.
9. Стационарозамещающая помощь в специализированных медицинских организациях и (или) отделениях соответствующего профиля оказывается пациенту по заключению специалиста со следующими заболеваниями:
1) психическое расстройство и расстройство поведения, связанное с употреблением психоактивных веществ;
2) злокачественные новообразования;
3) инфекционные и паразитарные заболевания (кишечные инфекции, бактериальные зоонозы, вакциноуправляемые инфекции);
4) туберкулез при наличии условий изоляции пациента и БК (-);
5) кожные (контагиозные дерматозы, инфестации) и венерические заболевания.
Глава 3. Порядок оказания стационарозамещающей помощи
10. Стационарозамещающая помощь в условиях амбулаторно-поликлинических организаций здравоохранения, круглосуточных стационаров и стационаров на дому на уровне города и (или) села оказывается в соответствии с перечнем заболеваний по кодам МКБ-10 для преимущественного лечения в дневном стационаре согласно приложениям 1, 3 и 5 к настоящим Правилам, за исключением класса V психические расстройства и расстройства поведения, которые оказываются в соответствии со Стандартом организации оказания медико-социальной помощи в области психического здоровья населению Республики Казахстан, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 февраля 2016 года № 95 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13404).

7. ТМККК шеңберінде стационарды алмастыратын көмек көрсету кезінде гемодиализ қызметтерін алатын пациенттерді қоспағанда тамақтандыру көзделмеген.
2-тарау. Стационарды алмастыратын көмектің медициналық көрсетілетін қызметтердің түрлері
8. Стационарды алмастыратын көмек:
1) медициналық көрсетілімдер бойынша дәрігердің қарап-тексеруін, бейінді мамандардың консультациясын;
2) диагностика мен емдеу хаттамаларына сәйкес диагностикалық, оның ішінде зертханалық және патологоанатомиялық (операциялық және биопсиялық материалды гистологиялық зерттеулер, цитологиялық зерттеулер) көрсетілетін қызметтерді;
3) медициналық манипуляцияларды және хирургиялық операцияларды жүргізу арқылы дәрілік заттарды, медициналық бұйымдарды пайдалана отырып, стационарды алмастыратын терапияға себепші болған негізгі ауруларды емдеуді;
4) гемодиализ және перитонеалдық диализ жүргізуді;
5) химиялық және сәулелік терапия жүргізуді;
6) медициналық оңалтуды;
7) пациентке өз бетінше емханаға келуге мүмкіндік бермейтін жіті және созылмалы жағдайларда үйде стационарды ұйымдастыруды;
8) "Қанды, оның компоненттерін дайындау, өңдеу, сақтау, өткізу номенклатурасын, қағидаларын, сондай-ақ, қанды, оның компоненттері мен препараттарын сақтау, құю қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 6 қарашадағы № 666 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 5925 болып тіркелген) сәйкес номенклатура және оларды дайындау, өңдеу, сақтау, өткізу тәртібіне, сондай-ақ, тәуліктік стационарлар кезінде стационарды алмастыратын көмек көрсеткенде, оларды сақтау, құю тәртібіне сәйкес қанмен, оның компоненттерімен, препараттаратымен қамтамасыз ету;
9) паллиативтік көмекті және мейіргер күтімін ұйымдастыруды;
10) еңбекке уақытша жарамсыздықты сараптауды қамтиды.
9. Мамандандырылған медициналық ұйымдарда және (немесе) тиісті бейіндегі бөлімшелерде стационарды алмастыратын көмек пациентке мынадай аурулар бойынша маманның қорытындысы бойынша көрсетіледі:
1) психикалық бұзылу және психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынумен байланысты мінез-құлық бұзылуы;
2) қатерлі ісіктер;
3) инфекциялық және паразиттік аурулар (ішек инфекциялары, бактериялық зооноздар, вакцинамен басқарылатын инфекциялар);
4) пациентті және БК (-) оқшаулау жағдайы болған кездегі туберкулез;
5) тері (контагиозды дерматоздар, инфестациялар) және венерологиялық аурулар.
3-тарау. Стационарды алмастыратын көмек көрсету тәртібі
10. Амбулаториялық-емханалық денсаулық сақтау ұйымдары, тәуліктік стационар және үйдегі стационар жағдайларында стационарды алмастыратын көмек Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 8 ақпандағы № 95 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13404 болып тіркелген) бекітілген Қазақстан Республикасының халқына психикалық денсаулық саласында медициалық-әлеуметтік көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес көрсетілетін V психикалық бұзушылықтарды және мінез-құлық бұзушылықтары класын қоспағанда, осы Қағидаларға 1, 3 және 5-қосымшаларға сәйкес күндізгі стационарда басым емдеу үшін АХЖ-10 кодтары бойынша аурулардың тізбесіне сәйкес көрсетіледі.

Стационарозамещающая помощь при оказании восстановительного лечения и медицинской реабилитации оказывается в соответствии с Правилами оказания восстановительного лечения и медицинской реабилитации, в том числе детской медицинской реабилитации, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 98 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10678), при оказании паллиативной помощи и сестринского ухода в соответствии с Правилами оказания паллиативной помощи и сестринского ухода, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 168 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10803).
При проведении лечебно-диагностических мероприятий в приемном отделении стационара до установления диагноза, не требующего лечения в условиях круглосуточного стационара, принимается решение о продолжении лечения в амбулаторных или стационарозамещающих условиях в соответствии с Правилами оказания стационарной помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12204).
11. Стационарозамещающая помощь в условиях амбулаторно-поликлинических организаций здравоохранения, круглосуточных стационаров на уровне города и (или) села оказывается в соответствии с перечнем операций и манипуляций по кодам МКБ-9 подлежащих преимущественному лечению в дневном стационаре согласно приложениям 2, 4 и 6 к настоящим Правилам.
12. Дети до 3- х лет госпитализируются в дневной стационар совместно с лицами, непосредственно осуществляющим уход за ними или сопровождающим лицом, уполномоченным его законным представителем.
13. При направлении пациента в дневной стационар, в стационар на дому необходимо:
руководствоваться приложениями к Правилам по соответствию перечня заболеваний, операций и манипуляций согласно кодам МКБ - 10, 9 для преимущественного лечения в дневном стационаре и стационаре на дому;
при наличии показаний специалист ПМСП или другой организации здравоохранения проводит пациенту клинико-диагностические (лабораторные, инструментальные и функциональные) исследования, консультации профильных специалистов соответственно направляемому диагнозу, руководствуясь клиническими протоколами диагностики и лечения;
формировать выписку из медицинской карты с рекомендациями профильных специалистов по лечению пациента в дневном стационаре и стационаре на дому;

Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту көрсету кезінде стационарды алмастыратын көмек Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 98 бұйрығымен бекітілген Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, оның ішінде балаларды медициналық оңалту қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10678 болып тіркелген), сәйкес көрсетіледі, палиативтік көмек және мейіргер күтімін көрсету кезінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 наурыздағы № 168 бұйрығымен бекітілген Паллиативтік көмек және мейірбике күтімін көрсету қағидаларына сәйкес жүргізіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10803 болып тіркелген).
Тәуліктік стационар жағдайында емдеуді талап етпейтін, диагнозды қойғанға дейін стационардың қабылдау бөлімшесінде емдеу-диагностикалық іс-шараларды жүргізу кезінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) Стационарлық көмек көрсету қағидаларына сәйкес амбулаториялық немесе стационарды алмастыратын жағдайларда емді жалғастыру туралы шешім қабылданады.
11. Амбулаториялық-емханалық денсаулық сақтау ұйымдар тәуліктік стационар жағдайларында стационарды алмастыратын көмек, қала және (немесе) ауыл деңгейінде осы Қағидаларға 2, 4 және 6-қосымшаларға сәйкес күндізгі стационарда басым емдеуге жататын АХЖ-9 кодтары бойынша операциялар мен манипуляциялардың тізбесіне сәйкес көрсетіледі.
12. Үш жасқа дейінгі балалар күндізгі стационарға оларға тікелей күтім жасауды жүзеге асыратын адамдармен немесе алып жүретін адаммен, оның уәкілетті заңды өкілімен бірге емдеуге жатқызылады.
13. Пациентті күндізгі стационарға, үйдегі стационарға жіберген кезде:
күндізгі стационарда және үйде басым емдеу үшін АХЖ-10, 9 кодтарына сәйкес аурулардың, операциялар мен манипуляциялардың тізбесіне сәйкес келуі бойынша Қағидаларға қосымшаларды басшылыққа алу;
көрсетілемдер болған кезде МСАК немесе басқа денсаулық сақтау ұйымының маманы пациентке клиникалық-диагностикалық (зертханалық, аспаптық және функционалдық) зерттеулер, диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын басшылыққа ала отырып, жолдама берілген диагнозға сәйкес бейінді мамандардың консультациясын жүргізеді;
күндізгі және үйдегі стационарда пациентті емдеу бойынша бейінді мамандардың ұсынымдарымен медициналық картадан көшірме қалыптастыру;

регистрировать в портале Бюро госпитализации (далее - Портал) данные пациента с указанием основного диагноза по кодам МКБ - 10, 9 с определением планируемой даты плановой госпитализации. Дату плановой госпитализации, определенную стационаром, определяет принимающая сторона в соответствии с очередностью направлений внутри медицинской организации и извне. При направлении на получение услуг гемодиализа и перитонеального диализа дополнительно указывать уточняющий код Z49.1 Экстракорпоральный диализ (диализ почечный) и Z49.2 Другой вид диализа (перитонеальный диализ).
14. При поступлении пациента в дневной стационар, в стационар на дому заполняется учетная медицинская документация, утвержденная приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697) (далее – приказ № 907);
15. Показаниями для госпитализации в дневной стационар при амбулаторно-поликлинических организациях здравоохранения являются:
1) проведение комплекса лечения и обследования пациенту, который по ряду социальных причин не может быть госпитализирован в стационар (кормящаая мать ребенка до одного года, наличие детей до 3-х лет, нуждающихся в уходе, потребность в уходе за инвалидом) по перечню заболеваний по кодам МКБ - 10 для лечения в круглосуточном стационаре;
2) обострение хронических заболеваний, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения;
3) активное плановое оздоровление группы пациентов с хроническими заболеваниями, подлежащими динамическому наблюдению;
4) долечивание пациента терапевтического профиля на следущий день после стационарного лечения независимо от перечня заболеваний по кодам МКБ- 10 для преимущественного лечения в дневном стационаре;
5) проведение курсов реабилитационных мероприятий 3-го этапа;
6) паллиативная помощь.
16. Показаниями для госпитализации в дневной стационар при круглосуточном стационаре являются:
1) проведение операций и вмешательств со специальной предоперационной подготовкой и реанимационной поддержкой;
2) проведение сложных диагностических исследований, требующих специальной предварительной подготовки, а также не доступных в амбулаторно-поликлинических организациях здравоохранения;
3) наблюдение и лечение, связанные с переливанием препаратов крови, внутривенных вливаний кровезамещающих жидкостей, специфической гипосенсибилизирующей терапии, инъекций сильнодействующих препаратов, внутрисуставных введений лекарственных средств;

жоспарлы емдеуге жатқызудың жоспарлы күнін айқындаусыз АХЖ-10, 9 кодтары бойынша негізгі диагнозды көрсете отырып, пациенттің деректерін Емдеуге жатқызу бюросы порталына (бұдан әрі – Портал) тіркеу қажет. Гемодиализ және перитонеалдық диализ қызметтерін алуға жіберген кезде нақтылаушы Экстракорпоралдық диализ (бүйрек диализі) Z49.1 кодын және Диализдің басқа түрінің Z49.2 (перитонеалдық диализ) кодын көрсету қажет.
14. Пациент күндізгі стационарға, үйдегі стационарға түскен кезде "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (бұдан әрі – № 907 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген есепке алу медициналық құжаттамасы толтырылады.
15. Амбулаториялық-емханалық денсаулық сақтау ұйымдарының жанындағы күндізгі стационарға емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер:
1) әлеуметтік себептердің қатары бойынша стационарға емдеуге жатқызу мүмкін болмайтын (бір жасқа дейінгі баланы емізетін ана, күтім жасауды қажет ететін 3 жасқа дейінгі балаларының болуы, мүгедек адамға күтім жасау қажеттілігі) тәуліктік стационарда емдеу үшін АХЖ-10 кодтары бойынша аурулардың тізбесі бойынша пациентке емдеу мен зерттеп-қарау кешенін жүргізу;
2) тәуліктік медициналық бақылауды талап етпейтін созылмалы аурулардың асқынуы;
3) динамикалық бақылауға жататын созылмалы аурулары бар пациенттердің топтарын белсенді жоспарлы сауықтыру;
4) күндізгі стационарда басым емдеу үшін АХЖ-10 кодтары бойынша аурулардың тізбесіне қарамастан, стационарлық емдеуден кейін келесі күні терапиялық бейінді пациентті толықтай емдеу;
5) 3-ші кезеңдегі оңалту іс-шараларының курстарын өткізу;
6) паллиативтік көмек болып табылады.
16. Тәуліктік стационардың жанындағы күндізгі стационарға емдеуге жатқызуға үшін көрсетілімдер мыналар болып табылады:
1) арнайы операция алдындағы даярлықпен және реанимациялық қолдаумен операциялар мен араласулар жүргізу;
2) арнайы алдын ала даярлықты талап ететін, сондай-ақ амбулаториялық-емханалық денсаулық сақтау ұйымдарында қолжетімсіз күрделі диагностикалық зерттеулер жүргізу;
3) қан препараттарын құюмен, қан алмастыратын сұйықтықтарды вена ішіне құюмен, ерекше гипосенсибилизирлеуіш терапиямен, қатты әсер ететін препараттардың инъекциясымен, дәрілік заттарды буын ішіне енгізумен байланысты бақылау және емдеу;

4) долечивание пациента на следующий день после стационарного лечения независимо от перечня заболеваний по кодам МКБ- 10 для преимущественного лечения в дневном стационаре.
Долечивание на следующий день после стационарного лечения при наличии показаний к ранней выписке после оперативного лечения по перечню заболеваний по кодам МКБ - 9 для лечения в круглосуточном стационаре;
5) паллиативная помощь;
6) химиотерапия, лучевая терапия, коррекция патологических состояний, возникших после проведения специализированного лечения онкологическим пациентам.
17. Общими противопоказаниями для предоставления стационарозамещающей помощи являются:
1) заболевания, требующие круглосуточного проведения лечебных процедур и медицинского наблюдения;
2) инфекционные заболевания в период эпидемиологической опасности;
3) заболевания, представляющие опасность для окружающих, в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 21 мая 2015 года № 367 "Об утверждении перечня социально значимых заболеваний и заболеваний, представляющих опасность для окружающих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11512).
18. Медицинская помощь в дневном стационаре и стационаре на дому оказывается участковыми терапевтами, врачами общей практики, профильными специалистами, фельдшерами, акушерами, социальными работниками в области здравоохранения и медицинскими сестрами, по медицинским показаниям проводятся консультации других профильных специалистов.
19. Пациенты, находящиеся на лечении в дневном стационаре, подлежат ежедневному осмотру медицинским работником за исключением пациентов, находящихся на программной терапии (эфферентная терапия, гемодиализ, перитониальный диализ, ультрафильтрация, химиотерапия, радиотерапия), при которых осмотр проводится при обращении пациента согласно программе лечения.
20. Врач при оказании стационарозамещающей помощи в дневном стационаре и стационаре на дому осматривает пациента, корректирует проводимое лечение, при необходимости назначает дополнительные лабораторные, инструментальные исследования и консультации профильных специалистов, согласно стандартам организации оказания медицинской помощи профильных служб и руководствуясь клиническими протоколами диагностики и лечения. При обнаружении фактов насилия и телесных повреждений оказывает лечебно-профилактическую помощь, проводит медицинскую реабилитацию, извещает органы внутренних дел о фактах обращения потерпевших и оказания им медицинской помощи.

4) күндізгі стационарда басымды емдеу үшін АХЖ-10 коды бойынша аурулар тізбесіне қарамастан стационарлық емнен кейін келесі күні пациентті толықтай емдеу.
Тәуліктік стационарда емдеу үшін АХЖ-9 кодтары бойынша аурулардың тізбесі бойынша операциялық емдеуден кейін ерте шығаруға көрсетілімдер болған кезде операциялық емнен кейін келесі күні толықтай емдеу;
5) паллиативтік көмек;
6) химиотерапия, сәулелік терапия, онкологиялық пациенттерге мамандандырылған ем жүргізгеннен кейін туындайтын патологиялық жағдайларды түзету болып табылады.
17. Стационарды алмастыратын көмекті ұсыну үшін жалпы қарсы көрсетілімдер:
1) емдік емшараларды және медициналық бақылауды тәулік бойы жүргізуді талап ететін аурулар;
2) эпидемиологиялық қауіп кезеңіндегі инфекциялық аурулар;
3) "Әлеуметтік мәні бар аурулардың және айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 21 мамырдағы № 367 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11512 болып тіркелген) сәйкес айналадағылар үшін қауіп төндіретін аурулар болып табылады.
18. Күндізгі стационарда және үйдегі стационарда учаскелік терапевтер, педиатрлар, жалпы практика дәрігерлері, фельдшерлер, акушерлер, денсаулық сақтау саласындағы әлеуметтік қызметкерлер және мейіргерлер көрсетеді, медициналық көрсетілімдер бойынша бейінді мамандардың консультациялары жүргізіледі.
19. Емдеу бағдарламасына сәйкес пациент жүгінген кезде қарап-тексеру жүргізілген кезде бағдарламалық терапиядағы (эференттік терапия, гемодиализ, перитониалдық диализ, ультрафильтрация, химиотерапия, радиотерапия) пациенттерді қоспағанда, күндізгі стационардағы емдегі пациенттерді медицина қызметкерлері күнделікті қарап-тексереді.
20. Күндізгі стационарда және үйдегі стационарда стационарды алмастыратын көмек көрсеткен кезде пациентті қарап-тексереді, жүргізіліп жатқан емді түзетеді, қажет болған кезде қосымша зертханалық, аспаптық зерттеулерді және бейінді қызметтердің медициналық көмек көрсетуін ұйымдастыру стандарттарына сәйкес және диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын басшылыққа ала отырып, бейінді мамандардың консультацияларын тағайындайды. Зорлық-зомбылық фактілері және дене жарақаттары анықталған кезде емдеу-профилактикалық көмек көрсетеді, медициналық оңалту жүргізеді, жәбірленушілердің жүгіну фактілері және оларға көрсетілген медициналық көмек туралы ішкі істер органдарын хабардар етеді.

21. При ухудшении состояния в дневном стационаре, медицинскими работниками организации здравоохранения, в которой находится пациент, оказывается неотложная медицинская помощь и пациент направляется в круглосуточный стационар для продолжения лечения с транспортировкой бригадами скорой медицинской помощи.
22. При улучшении состояния и необходимости продолжения терапии, не требующей стационарозамещающей помощи, пациент направляется на дальнейшее амбулаторное лечение под наблюдение специалиста ПМСП по месту прикрепления с передачей актива.
23. Показаниями для ведения пациента в стационаре на дому, не требующих круглосуточного наблюдения, являются нарушения функций органов, препятствующих ежедневному посещению дневного стационара пациентом при необходимости получения стационарозамещающей медицинской помощи, а также наличие орфанных (редких) заболеваний у детей, сопряженных с высоким риском инфекционных осложнений и требующих изоляции в период сезонных вирусных заболеваний, для получения регулярной заместительной ферментативной и антибактериальной терапии.
24. Длительность лечения с момента поступления пациента составляет:
1) в дневном стационаре не менее 3 рабочих дней и не более 8 рабочих дней, за исключением пациентов, находящихся на гемодиализе, перитонеальном диализе, химио- и лучевой терапии, программной терапии, медицинской реабилитации и восстановительном лечении;

21. Жағдайы нашарлаған кезде, пациент жатқан денсаулық сақтау ұйымының медицина қызметкерлері кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетеді және пациент жедел медициналық көмек бригадасының тасымалдауымен емді жалғастыру үшін тәуліктік стационарға ауыстырылады.
22. Жағдайы жақсарған және стационарды алмастыратын көмекті талап етпейтін терапияны жалғастыру қажет болған кезде пациент активті бере отырып, тіркелген жері бойынша МСАК маманының бақылауымен одан әрі амбулаториялық ем алуға жіберіледі.
23. Тәуліктік бақылауды талап етпейтін пациентті үйдегі стационарда қадағалап-қарау үшін стационарды алмастыратын медициналық көмек алу қажет болған кезінде пациентке күндізгі стационарға күнделікті баруға кедергі келтіретін ағзалар функцияларының бұзылуы, сондай-ақ балаларда тұрақты алмастырушы ферментативтік және бактерияға қарсы терапияны алу үшін маусымдық вирустық аурулар кезеңінде оқшаулауды талап ететін инфекциялық асқынулардың жоғары қаупіне байланысты орфандық (сирек кездесетін) аурулардың болуы көрсетілімдер болып табылады.
24. Емдеу ұзақтығы пациент келіп түскен сәттен бастап:
1) үйдегі стационарда кемінде 3 жұмыс күні және жіті аурулар кезінде 5 күннен аспайтын, созылмалы аурулардың асқынуы кезінде 8 жұмыс күнінен аспайтын гемодиализде, перитонеальдық диализдегі, химиялық және сәулелік терапияда, бағдарламалық терапиядағы, медициналық оңалту мен қалпына келтіру еміндегі пациенттерді қоспағанда;

2) в стационаре на дому не менее 3 рабочих дней и при острых заболеваниях не более 5 рабочих дней, при обострении хронических заболеваний не более 8 рабочих дней.
25. Режим работы дневного стационара при амбулаторно-поликлинических организациях, устанавливается с 08.00 до 20.00 часов с обеспечением выполнения назначений в праздничные и выходные дни дежурным персоналом по скользящему графику.
26. При выписке пациента, получившего стационарозамещающую помощь, заполняется статистическая карта прошедшего лечение в дневном стационаре и стационаре на дому по форме 066-4/у, утвержденной приказом № 907.

2) үйдегі стационарда кемінде 3 жұмыс күні және жіті аурулар кезінде 5 жұмыс күнінен аспайтын, созылмалы аурулары асқынған кезде 8 жұмыс күнінен аспайтын күнді құрайды.
25. Амбулаториялық-емханалық ұйымдардың жанындағы күндізгі стационардың жұмыс режимі ауыспалы кесте бойынша кезекші персоналдың мереке және демалыс күндеріндегі тағайындауларды орындауын қамтамасыз ете отырып, сағат 8.00-ден 20.00-ге дейін деп белгіленеді.
26. Стационарды алмастыратын көмек алған пациентті шығару кезінде № 907 бұйрықпен бекітілген № 066-4/е нысаны бойынша күндізгі стационарда және үйдегі стационарда ем алған пациенттің статистикалық картасы толтырылады.

27. Выписка из медицинской карты больного с необходимыми рекомендациями выдается на руки пациенту по форме № 027/у, утвержденной приказом № 907.
28. Медицинская помощь не оказывается в условиях дневного стационара пациентам, нуждающимся в постельном режиме.
Приложение 1
к Правилам оказания
стационарзамещающей помощи
Перечень диагнозов по кодам МКБ 10 для преимущественного лечения в дневном стационаре
№ пп
КодМКБ10
Наименование
Уровень регионализации
На уровне города
На уровне села
1

27. Қажетті ұсынымдармен науқастың медициналық картасынан үзінді көшірме № 907 бұйрықпен бекітілген № 027/е нысаны бойынша пациенттің қолына беріледі.
28. Төсек режиміне мұқтаж пациенттерге күндізгі стационар жағдайында медициналық көмек көрсетілмейді.
Стационарды алмастыратын
көмек көрсету қағидаларына
1-қосымша
Күндізгі стационарда басымдықпен емдеу үшін АХЖ 10 кодтары бойынша диагноздар тізбесі
р/с №
АХЖ-10 коды
Атауы
Өңірлендіру деңгейі
Қала деңгейінде
Ауыл деңгейінде
1

581
98.5109
Уретеролитотрипсия с экстракцией
+
-
-
-
Примечание:
* + данная услуга подлежит проведению;
** - данная услуга не подлежит проведению;
*** настоящее приложение принято согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2019 года "О некоторых вопросах апробирования обязательного социального медицинского страхования в пилотном режиме и о внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2136 "Об утверждении перечня гарантированного объема бесплатной медицинской помощи".
Приложение 5
к Правилам оказания
стационарозамещающей
помощи
Перечень заболеваний по кодам МКБ 10 подлежащих лечению в дневном стационаре в рамках ГОБМП и ОСМС
№ пп
Код МКБ 10
Наименование
Уровень регионализации
На уровне города
На уровне села
ГОБМП
ОСМС
ГОБМП
ОСМС
1

581
98.5109
Экстракциямен уретеролитотрипсия
+
-
-
-
Ескертпе:
* + бұл көрсетілетін қызмет жүргізуге жатқызылуы тиіс;
** - бұл көрсетілетін қызмет жүргізуге жатпайды;
*** бұл қосымша "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды пилоттық режимде сынақтан өткізудің кейбір мәселелері туралы және "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2136 қаулысына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 27 тамыздағы қаулысына сәйкес қабылданды.
Стационарды алмастыратын
көмек көрсету қағидаларына
5-қосымша
ТМККК және МӘМС шеңберінде күндізгі стационарда емдеуі тиіс АХЖ-10 диагноздары бойынша кодтардың тізбесі
р/с №
АХЖ-10 коды
Атауы
Өңірлендіру деңгейі
Қала деңгейінде
Ауыл деңгейінде
ТМККК
МӘМС
ТМККК
МӘМС
1