О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 477 "О некоторых мерах по реализации Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017-2021 годы "Еңбек"
Приказ и.о. Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 августа 2019 года № 324. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 сентября 2019 года № 19326
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 477 "О некоторых мерах по реализации Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017-2021 годы "Еңбек" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17812, опубликован 5 декабря 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
Правила кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями и кредитными товариществами в сельской местности и малых городах, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
Правила субсидирования операционных расходов микрофинансовых организаций, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту инвестиционной политики Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 августа 2019 года № 324
Приложение 1
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 ноября 2018 года № 477
Правила кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах

"Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 477 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің м.а. 2019 жылғы 29 тамыздағы № 324 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 3 қыркүйекте № 19326 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Еңбек" нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 477 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17812 болып тіркелген, 2018 жылғы 5 желтоқсанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микроқаржы ұйымдары және кредиттік серіктестіктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялау қағидалары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Инвестициялық саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрінің
міндетін атқарушы
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің міндетін
атқарушының
2019 жылғы 29 тамыздағы
№ 324 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 27 қарашадағы
№ 477 бұйрығына
1-қосымша
Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах (далее – Правила кредитования/микрокредитования) разработаны в рамках второго направления Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017–2021 годы "Еңбек" (далее – Программа), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 и определяют порядок кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности).
2. В настоящих Правилах кредитования/микрокредитования используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области развития агропромышленного комплекса, за исключением развития рыбного хозяйства;
2) сельскохозяйственный кооператив – юридическое лицо в организационно-правовой форме производственного кооператива, создаваемое на основе членства путем добровольного объединения физических и/или юридических лиц для осуществления совместной производственной и/или иной хозяйственной деятельности в целях удовлетворения их социально-экономических потребностей в производстве, переработке, сбыте, хранении сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства), снабжении средствами производства и материально-техническими ресурсами, кредитовании, водообеспечении или другом сервисном обслуживании членов кооператива, а также ассоциированных членов кооператива;
3) местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства (далее – МИО по вопросам сельского хозяйства) – структурное подразделение местных исполнительных органов, реализующее функции управления сельским хозяйством;
4) единая информационная система социально-трудовой сферы (далее – АИС "Рынок труда") – аппаратно-программный комплекс, предназначенный для автоматизации деятельности уполномоченного органа по вопросам занятости населения, местных органов занятости населения, центров занятости населения, центра развития трудовых ресурсов и межведомственного взаимодействия в целях предоставления государственных услуг населению в социально-трудовой сфере;
5) стартовый бизнес (стартап проект) — бизнес-проекты Участников, срок государственной регистрации которых в качестве юридического лица/оформления статуса индивидуального предпринимателя, крестьянского или фермерского хозяйства составляет на момент обращения к кредитору за кредитом/микрокредитом менее одного года;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру қағидалары (бұдан әрі – Кредит беру/микрокредит беру қағидалары) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) екінші бағытының шеңберінде әзірленді және шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) кредит беру/микрокредит беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – балық шаруашылығын дамытуды қоспағанда, агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) ауыл шаруашылығы кооперативі – ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру) өнімін өндіруде, өңдеуде, өткізуде, сақтауда, өндіріс құралдарымен және материалдық-техникалық ресурстармен жабдықтауда, кредит беруде, сумен қамтамасыз етуде немесе кооперативтің мүшелеріне, сондай-ақ кооперативтің қауымдасқан мүшелеріне басқа да сервистік қызмет көрсетуде әлеуметтік-экономикалық қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында бірлескен өндірістік және (немесе) өзге де шаруашылық қызметті жүзеге асыру үшін жеке және (немесе) заңды тұлғаларды ерікті түрде біріктіру жолымен мүшелік негізінде құрылатын өндірістік кооперативтің ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлға;
3) ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО) – жергілікті атқарушы органдардың ауыл шаруашылығын басқару функциясын іске асыратын құрылымдық бөлімшесі;
4) әлеуметтік-еңбек саласының бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Еңбек нарығы" ААЖ) – халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органның, халықты жұмыспен қамтудың жергілікті органдарының, халықты жұмыспен қамту орталықтарының, еңбек ресурстарын дамыту орталығының қызметін автоматтандыруға және әлеуметтік-еңбек саласында халыққа мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді беру мақсатында ведомствоаралық өзара іс-қимыл жүргізуге арналған аппараттық-бағдарламалық кешен;
5) бастапқы бизнес (стартап жоба) – кредит берушіге кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелу/дара кәсіпкердің шаруа немесе фермерлік қожалықтың мәртебесін ресімдеу мерзімі бір жылдан кем Қатысушылардың бизнес-жобалары;

6) молодая семья – семья, в которой оба супруга не достигли возраста двадцати девяти лет, либо неполная семья, в которой ребенка (детей) воспитывает один из родителей, не достигший возраста двадцати девяти лет;
7) местный исполнительный орган (далее – МИО) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
8) действующий предприниматель - предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения к кредитору за кредитом/микрокредитом более трех лет;
9) безработное лицо – физическое лицо, осуществляющее поиск работы и готовое приступить к работе;
10) якорная кооперация – партнерство на основании заключенного гражданско-правового договора независимо от срока его действия крестьянских (фермерских) хозяйств и/или сельскохозяйственных кооперативов и других претендентов, имеющих земли сельскохозяйственного назначения, со средними и крупными субъектами агропромышленного комплекса в целях наращивания производства сельскохозяйственной продукции и ее гарантированного сбыта;
11) оператор нефинансовой поддержки – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – НПП РК "Атамекен");
12) гарант – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро", уполномоченная на предоставление гарантий (далее – ДО АО "НУХ "КазАгро" по гарантированию);
13) гарантия – документ, подтверждающий субсидиарную ответственность гаранта перед кредитором по обязательствам заемщика;
14) многодетная семья – семья, имеющая в своем составе четырех и более совместно проживающих несовершеннолетних детей, в том числе детей, обучающихся по очной форме обучения в организациях среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования, после достижения ими совершеннолетия до времени окончания организаций образования (но не более чем до достижения двадцатитрехлетнего возраста);
15) кредитор – акционерное общество "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства" (далее – АО "ФФПСХ"), микрофинансовая организация (далее – МФО), кредитные товарищества (далее – КТ);
16) кредит/микрокредит – заемные средства, предоставляемые кредитором Участнику по договору о предоставлении кредита/микрокредита/не возобновляемой кредитной линии в национальной валюте Республики Казахстан на условиях платности, срочности, возвратности, обеспеченности и целевого назначения;

6) жас отбасы – ерлі-зайыптылардың екеуі де жиырма тоғыз жасқа толмаған отбасы не баланы (балаларды) жиырма тоғыз жасқа толмаған ата-ананың біреуі тәрбиелейтін толық емес отбасы;
7) жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) – облыстың әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
8) жұмыс істеп жүрген кәсіпкер – кредит берушіге кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан көп кәсіпкер;
9) жұмыссыз адам – жұмыс іздеуді жүзеге асыратын және жұмысқа кірісуге дайын жеке тұлға;
10) зәкірлік кооперация – шаруа (фермер) қожалықтары және/немесе ауыл шаруашылығы кооперативтерінің және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері бар басқа да үміткерлердің ауыл шаруашылығы өнімін өсіру және оны кепілді өткізу мақсатында агроөнеркәсіптік кешеннің орта және ірі субъектілерімен жасаған азаматтық-құқықтық шарттың қолданыс мерзіміне қарамастан соның негізіндегі әріптестік;
11) қаржылай емес қолдау операторы – "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі - "Атамекен" ҚР ҰКП);
12) кепілгер – "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кепілдіктер беруге уәкілетті еншілес ұйымы (бұдан әрі – "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-ның кепілдік беру жөніндегі ЕҰ-сы);
13) кепілдік – қарыз алушының міндеттемелері бойынша кредит берушінің алдында кепілгердің субсидиалық жауапкершілігін растайтын құжат;
14) көпбалалы отбасы – құрамында бірге тұратын кәмелетке толмаған төрт және одан көп балалары, оның ішінде кәмелеттік жасқа толғаннан кейін білім беру ұйымдарын бітіретін уақытқа дейін (бірақ жиырма үш жасқа толғанға дейін) орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын балалары бар отбасы;
15) кредит беруші – "Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "АШҚҚҚ" АҚ), микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ), кредиттік серіктестіктер (бұдан әрі – КC);
16) кредит/микрокредит – кредит беруші Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және нысаналы мақсат шарттарымен кредит/микрокредит/ жаңартылмайтын кредиттік желі беру туралы шарт бойынша Қатысушыға беретін қарыз қаражаты;

17) кредитное товарищество – юридическое лицо, созданное физическими и/или юридическими лицами для удовлетворения потребностей его участников в кредитах и других финансовых, в том числе банковских услугах путем аккумулирования их денег и за счет других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
18) организация микрокредитования – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро", уполномоченная на кредитование;
19) микрофинансовая организация - юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные Законом Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях" (далее – Закон о микрофинансовых организациях);
20) непродуктивно занятые – занятые с доходом ниже величины прожиточного минимума и/или не имеющие высшего, технического и профессионального образования и/или занятые на низкоквалифицированных рабочих местах;
21) претендент – безработное лицо, лицо из числа отдельных категорий занятых лиц, определяемое в соответствии с Постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 апреля 2019 года № 178 "Об определении отдельных категорий занятых лиц", молодежь категории NEET, член малообеспеченной многодетной семьи, малообеспеченный трудоспособный инвалид, начинающий/начинающий молодой и действующий предприниматель, сельскохозяйственные кооперативы и их члены, крестьянские и фермерские хозяйства, участники якорной кооперации независимо от срока их деятельности;
22) центр занятости населения – юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости в соответствии с Законом Республики Казахстан "О занятости населения" (далее - Закон);
23) малый город – город с численностью населения до 50 тысяч человек, указанный в приложении 2 к Государственной программе развития регионов до 2020 года, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 ноября 2018 года № 767 "Об утверждении Государственной программы развития регионов до 2020 года";
24) участники мер по кредитованию/микрокредитованию в малых городах и сельских населенных пунктах (далее – Участник) - начинающие и действующие предприниматели и участники якорной кооперации;

17) кредиттік серіктестік – қатысушыларын кредиттерге және басқа да қаржылық, оның ішінде банктік көрсетілетін қызметтерге қажеттіліктерін олардың ақшасын жинақтау жолымен және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған басқа да көздер есебінен қанағаттандыру үшін жеке және/немесе заңды тұлғалар құрған заңды тұлға;
18) микрокредит беру ұйымы – "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кредит беруге уәкілетті еншілес ұйымы;
19) микроқаржы ұйымы – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелуімен және есептік тіркеуден өтуімен айқындалатын, микрокредиттер беру жөнiндегi қызметтi, сондай-ақ "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Микроқаржы ұйымдары туралы заң) рұқсат етілген қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
20) өнімсіз жұмыспен қамтылғандар – табысы ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен және/немесе жоғары, техникалық және кәсіптік білімі жоқ және/немесе біліктілігі төмен жұмыс орындарында жұмыс істейтін жұмыспен қамтылғандар;
21) үміткер – жұмыссыз адам, "Жұмыспен қамтылған адамдардың жекелеген санаттарын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 11 сәуірдегі № 178 қаулысымен айқындалатын жұмыспен қамтылған адамдардың жекелеген санаттары қатарындағы адам, NEET санатындағы жастар, табысы аз көпбалалы отбасы мүшесі, табысы аз еңбекке қабілетті мүгедек, ісін жаңа бастаған/ісін жаңа бастаған жас және жұмыс істеп жүрген кәсіпкер, ауыл шаруашылығы кооперативтері және олардың мүшелері, шаруа және фермер қожалықтары, жұмыс істеу мерзіміне қарамастан зәкірлік кооперацияға қатысушылар;
22) халықты жұмыспен қамту орталығы – ауданның, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды ұйымдастырудың белсенді шараларын және "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын іске асыру мақсатында құратын заңды тұлға;
23) шағын қала – "Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 16 қарашадағы № 767 қаулысымен бекітілген Өңірлерді дамытудың 2020 жылға дейінгі мемлекеттік бағдарламасына 2-қосымшада көрсетілген, халқының саны 50 мың адамға дейінгі қала;
24) шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру жөніндегі шараларға қатысушылар (бұдан әрі – Қатысушы) – ісін жаңа бастаған және жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер мен зәкірлік кооперация қатысушылары;

25) начинающий молодой предприниматель – индивидуальный предприниматель в возрасте до двадцати девяти лет (включительно), срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения к кредитору за получением кредита/микрокредита/гарантии в сельских населенных пунктах, малых городах менее трех лет;
26) начинающий предприниматель - предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения к кредитору за кредитом/микрокредитом менее трех лет;
27) молодежь категории NEET – молодежь, которая в силу определенных обстоятельств социального и экономического характера не учится, не работает и не повышает квалификацию.
Глава 2. Условия кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах
3. Кредиты/микрокредиты предоставляются Участникам, реализующим или планирующим реализовать бизнес-проекты в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах для открытия микробизнеса, расширения деятельности начинающих/начинающих молодых и действующих предпринимателей, создания сельскохозяйственных кооперативов и развития деятельности участников якорной кооперации из средств республиканского бюджета и/или местных бюджетов.
В целях кредитования/микрокредитования Участников МИО предоставляется бюджетный кредит на следующих условиях:
1) на 7 лет на принципах возвратности, срочности и платности с годовой ставкой вознаграждения 0,01 %;
2) целевого назначения бюджетного кредита - микрокредитования бизнес- проектов в рамках Программы;
3) льготный период по погашению основного долга составляет не более одной трети продолжительности срока бюджетного кредита;
4) период освоения бюджетного кредита составляет 6 месяцев и исчисляется с момента перечисления бюджетного кредита местному исполнительному органу.
4. МИО по вопросам сельского хозяйства предоставляют средства бюджетного кредита по кредитным соглашениям организации микрокредитования и АО "ФФПСХ" и заключают в соответствии с гражданским законодательством договора бюджетного кредита на следующих условиях:
1) срок кредитования – не более 7 лет;
2) ставка вознаграждения – 0,01% годовых;
3) период освоения – для организации микрокредитования и АО "ФФПСХ" – 12 месяцев;
4) целевое назначение для АО "ФФПСХ" – микрокредитование бизнес-проектов в рамках Программы; для организации микрокредитования -фондирование МФО/КТ для кредитования/микрокредитования бизнес-проектов в рамках Программы.

25) ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер – ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда кредит берушіге кредит/микрокредит/кепілдік алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан аспайтын жиырма тоғыз (қоса алғанда) жасқа дейінгі дара кәсіпкер;
26) ісін жаңа бастаған кәсіпкер – кредит берушіге кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан аспайтын кәсіпкер;
27) NEET санатындағы жастар – әлеуметтік және экономикалық сипаттағы белгілі бір жағдайларға байланысты оқымайтын, жұмыс істемейтін және біліктілігін арттырмайтын жастар.
2-тарау. Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру шарттары
3. Кредиттер/микрокредиттер ауылдық елді мекендерде (әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда бизнес-жобаларды іске асыратын немесе іске асыруды жоспарлайтын Қатысушыларға республикалық бюджет және/немесе жергілікті бюджеттер қаражатынан микробизнес ашу, ісін жаңа бастаған/ісін жаңа бастаған жас және жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлердің қызметін кеңейту, ауыл шаруашылығы кооперативтерін ашу және зәкірлік кооперацияға қатысушылардың қызметін дамыту үшін беріледі.
Қатысушыларға кредит беру/микрокредит беру мақсатында ЖАО-ға мынадай шарттармен бюджеттік кредит беріледі:
1) қайтарымдылық, мерзімділік және ақылылық қағидаттарында жылдық 0,01 % сыйақы мөлшерлемесімен 7 жылға;
2) бюджеттік кредиттің нысаналы мақсаты – Бағдарлама аясында бизнес-жобаларға микрокредит беру;
3) негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдікті кезең бюджеттік кредит мерзімі ұзақтығының үштен бірінен аспайды;
4) бюджеттік кредитті игеру кезеңі 6 айды құрайды және бюджеттік кредитті жергілікті атқарушы органға аударған сәттен бастап есептеледі.
4. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО микрокредит беру ұйымына және "АШҚҚҚ" АҚ-ға кредиттік келісімдер бойынша бюджеттік кредит қаражатын береді және азаматтық заңнамаға сәйкес мынадай талаптармен бюджеттік кредит шарттарын жасасады:
1) кредит беру мерзімі – 7 жылдан аспайды;
2) сыйақы мөлшерлемесі – жылына 0,01%;
3) игеру кезеңі – микрокредит беру ұйымы мен "АШҚҚҚ" АҚ үшін – 12 ай;
4) "АШҚҚҚ" АҚ үшін нысаналы мақсаты –– Бағдарлама шеңберіндегі бизнес-жобаларға микрокредит беру; микрокредит беру ұйымы үшін – Бағдарлама шеңберіндегі бизнес-жобаларға кредит беру/микрокредит беру үшін МҚҰ-ны/КС-ны қорландыру.

5. Организация микрокредитования предоставляет заем МФО/КТ, заключает с МФО/КТ в соответствии с гражданским законодательством кредитные соглашения на следующих условиях:
1) фондирование осуществляется на условиях срочности, возвратности, платности и целевого использования (для микрофинансовых организаций заемные средства выдаются под обеспечение, за исключением финансово-устойчивых микрофинансовых организаций, кредитных товариществ);
2) срок кредитования – до 7 лет;
3) номинальная ставка вознаграждения – до 2% годовых для организации микрокредитования;
4) период освоения – 12 месяцев в малых городах и сельских населҰнных пунктах с даты заключения кредитного соглашения;
5) целевое назначение – кредитование/микрокредитование бизнес-проектов в рамках Программы.
Организации микрокредитования/кредитору предоставляется льготный период по погашению основного долга сроком не более одной трети продолжительности срока кредитования.
6. МИО формирует предложения по распределению объемов средств бюджетного кредита, предоставленного МИО для организации кредитования/микрокредитования в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах, между АО "ФФПСХ" и организацией микрокредитования для последующего кредитования/микрокредитования.
Предложения МИО по распределению объемов средств бюджетного кредита согласовываются с АО "ФФПСХ" и организацией микрокредитования.
Решение об участии организации микрокредитования и АО "ФФПСХ", а также выделяемых суммах утверждается постановлением акимата области.
7. Кредиты/микрокредиты предоставляются Участникам с соблюдением принципов срочности, платности, возвратности, целевого использования на следующих условиях:
1) срок кредита/микрокредита – до 5 лет, срок кредита/микрокредита для проектов в сфере животноводства и создания сельскохозяйственных кооперативов – до 7 лет;
2) максимальная сумма кредита/микрокредита – в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и в малых городах – до 2,5 тысяч МРП, для развития якорной кооперации – до 8,0 тысяч МРП;
3) номинальная ставка вознаграждения – не более 6 % годовых;
4) по решению кредитора Участнику предоставляется льготный период по погашению основного долга и вознаграждения не более одной трети продолжительности срока кредитования/микрокредитования;
5) обязательными условиями для получения кредита/микрокредита Участником являются его регистрация в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан и наличие направления Центра занятости населения к кредитору, за исключением проектов, целью финансирования которых является расширение деятельности начинающих/начинающих молодых и действующих предпринимателей и участников якорной кооперации;

5. Микрокредит беру ұйымы МҚҰ-ға/КС-ға қарыз береді, азаматтық заңнамаға сәйкес МҚҰ-мен/КС-мен мынадай шарттарда кредиттік келісімдер жасасады:
1) қорландыру мерзімділік, қайтарымдылық, ақылылық, мақсатты пайдалану шарттарында жүзеге асырылады (қаржылық-орнықты микроқаржы ұйымдарын, кредиттік серіктестіктерді қоспағанда, микроқаржы ұйымдары үшін қарыз қаражаты қамтамасыз етумен беріледі);
2) кредит беру мерзімі – 7 жылға дейін;
3) сыйақының номиналды мөлшерлемесі – микрокредит беру ұйымы үшін жылдық 2 %-ға дейін;
4) игеру кезеңі – шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредиттік келісім жасасқан күннен бастап 12 ай;
5) нысаналы мақсаты – Бағдарлама шеңберінде бизнес-жобаларға кредит беру/микрокредит беру.
Микрокредит беру ұйымына/кредит берушіге негізгі борышты өтеу бойынша кредит беру мерзімі ұзақтығының үштен бірінен аспайтын мерзімге жеңілдікті кезең беріледі.
6. ЖАО ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда кредит беруді/микрокредит беруді ұйымдастыру үшін ЖАО-ға берілген бюджеттік кредит қаражаты көлемін одан әрі кредит беру/микрокредит беру үшін "АШҚҚҚ" АҚ және микрокредит беру ұйымы арасында бөлу жөніндегі ұсыныстарды қалыптастырады.
ЖАО-ның бюджеттік кредит қаражаты көлемін бөлу жөніндегі ұсыныстары "АШҚҚҚ" АҚ-мен және микрокредит беру ұйымымен келісіледі.
Микрокредит беру ұйымының және "АШҚҚҚ" АҚ-ның қатысуы, сондай-ақ бөлінген сомалар туралы шешім облыс әкімдігінің қаулысымен бекітіледі.
7. Кредиттер/микрокредиттер Қатысушыларға мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, нысаналы пайдалану қағидаттары сақтала отырып, мынадай шаттармен беріледі:
1) кредит/микрокредит мерзімі – 5 жылға дейін, мал шаруашылығы саласындағы жобалар және ауыл шаруашылығы кооперативтерін құру үшін кредит/микрокредит мерзімі – 7 жылға дейін;
2) кредиттің/микрокредиттің ең жоғары сомасы – ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда – 2,5 мың АЕК-ге дейін, зәкірлік кооперацияны дамыту үшін – 8,0 мың АЕК-ге дейін;
3) номиналды сыйақы мөлшерлемесі – жылына 6 %-дан аспайды;
4) кредит берушінің шешімі бойынша Қатысушыға негізгі борышы мен сыйақысын өтеу бойынша кредит беру/микрокредит беру мерзімі ұзақтығының үштен бірінен аспайтын жеңілдікті кезең беріледі;
5) Қатысушыға кредит/микрокредит алу үшін қойылатын міндетті шарттар Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес оның салық органдарында тіркелуі және қаржыландыру мақсаты ісін жаңа бастаған/ісін жаңа бастаған жас және жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлердің және зәкірлік кооперацияларға қатысушылардың қызметін кеңейту болып табылатын жобаларды қоспағанда, кредит берушіге Халықты жұмыспен қамту орталығы жолдамасының болуы болып табылады;

6) сроки и суммы займов определяются в соответствии с направлением деятельности Участника, согласно Правилам кредитования/микрокредитования и кредитными продуктами, утверждаемыми организацией микрокредитования и АО "ФФПСХ";
7) в договорах о предоставлении кредита/микрокредита в сельских населенных пунктах и малых городах между кредитором и Участником в обязательном порядке указывается условие по созданию новых рабочих мест для действующих предпринимателей и участников якорной кооперации, за исключением участников, срок государственной регистрации которых в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения за кредитом/микрокредитом менее трех лет.
8. Кредитору запрещается взимать какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/микрокредитом Участников, за исключением комиссий, сборов и/или иных платежей, взимаемых по причине нарушения Участником обязательств по кредиту/микрокредиту, при этом размер таких комиссий, сборов и/или иных платежей предварительно письменно согласовывается с организацией микрокредитования, за исключением АО "ФФПСХ".
9. Кредитор за счет средств, возвращенных конечными заемщиками по ранее выданным кредитам/микрокредитам в рамках Программы "Дорожная карта занятости 2020" и Программы, осуществляют повторное кредитование/микрокредитование конечных заемщиков на условиях Программы вне зависимости от приоритетных видов деятельности, указанных в картах специализации районов и малых городов в следующем порядке:
за счет средств, возвращенных конечными заемщиками в течение 2015-2016 годов по ранее выданным кредитам/микрокредитам в рамках Программы "Дорожная карта занятости-2020", до истечения 2018 года;
за счет средств, возвращенных в течение финансового года по ранее выданным кредитам/микрокредитам в рамках Программы, до истечения следующего финансового года и на срок, не превышающий срок действия договора о привлечении средств, заключенного с МИО.
В случае неосвоения данных средств до истечения указанных сроков, организация микрокредитования и АО "ФФПСХ" обеспечивают их возврат в соответствующий бюджет.
10. Кредиторы не менее 20 % от суммы договора бюджетного кредита, заключаемого с МИО, направляют на финансирование стартового бизнеса.
11. Кредиты/микрокредиты для открытия микробизнеса выдаются после защиты бизнес-проектов в рамках проекта "Бастау Бизнес" либо при наличии сертификата о прохождении курсов обучения основам предпринимательства в рамках других программ в течение последних 24 месяцев с даты получения сертификата, предшествующих дате обращения за кредитом/микрокредитом.
Приоритетное право на получение кредитов/микрокредитов имеют Участники, получившие сертификат о завершении обучения (допущенные к этапу защиты бизнес-планов) в проекте "Бастау Бизнес".

6) қарыздардың мерзімдері мен сомалары Қатысушы қызметінің бағытына сәйкес, Кредит беру/микрокредит беру қағидаларына сай және микрокредит беру ұйымы мен "АШҚҚҚ" АҚ бекітетін кредиттік өнімдермен айқындалады;
7) кредит беруші және Қатысушы арасындағы ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда кредит/микрокредит беру туралы шарттарда кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан аспайтын қатысушыларды қоспағанда, жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер мен зәкірлік кооперацияларға қатысушылар үшін жаңа жұмыс орындарын құру бойынша шарт міндетті түрде көрсетіледі.
8. Кредит берушіге Қатысушылардың кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерін бұзуы себепті алынатын комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді қоспағанда, Қатысушылардың кредитімен/микрокредитімен байланысты қандай да бір комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер алуына тыйым салынады, бұл ретте мұндай комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер мөлшері "АШҚҚҚ" АҚ-ны қоспағанда, микрокредит беру ұйымымен алдын ала жазбаша келісіледі.
9. Кредит беруші "Жұмыспен қамтудың жол картасы-2020" бағдарламасы және Бағдарлама шеңберінде бұрын берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша түпкілікті қарыз алушылар қайтарған қаражат есебінен аудандар мен шағын қалалардың мамандану карталарында көрсетілген қызметтің басым түрлеріне қарамастан, Бағдарлама шарттарында түпкілікті қарыз алушыларға мынадай тәртіппен қайта кредит беруді/микрокредит беруді жүзеге асырады:
"Жұмыспен қамтудың жол картасы-2020" бағдарламасы шеңберінде бұрын берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша түпкілікті қарыз алушылар 2015-2016 жылдар ішінде қайтарған қаражат есебінен, 2018 жыл аяқталғанға дейін;
Бағдарлама шеңберінде бұрын берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша қаржылық жыл ішінде қайтарылған қаражат есебінен, келесі қаржылық жыл өткенге дейін және қаражат тарту бойынша ЖАО-мен жасалған шарттың қолданылу мерзімінен аспайтын мерзімге.
Көрсетілген мерзімдер өткенге дейін аталған қаражат игерілмеген жағдайда, микрокредит беру ұйымы және "АШҚҚҚ" АҚ олардың тиісті бюджетке қайтарылуын қамтамасыз етеді.
10. Кредит берушілер ЖАО-мен жасалатын бюджеттік кредит шарты сомасының кемінде 20%-ын бастапқы бизнесті қаржыландыруға бағыттайды.
11. Микробизнес ашуға арналған кредиттер/микрокредиттер "Бастау Бизнес" жобасы бойынша бизнес-жобаларды қорғағаннан кейін не сертификат алған күннен бастап кредит/микрокредит алу үшін жүгінген күнге дейінгі соңғы 24 ай ішінде басқа бағдарламалар шеңберінде кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткені туралы сертификаттары бар болса беріледі.
"Бастау Бизнес" жобасында оқуды аяқтағаны туралы сертификат алған қатысушылар (бизнес-жоспарларды қорғау кезеңіне жіберілгендер) кредиттер/микрокредиттер алуда басым құқыққа ие болады.

12. Кредиты/микрокредиты в сельских населенных пунктах и малых городах для действующих предпринимателей и участников якорной кооперации, за исключением участников, срок государственной регистрации, которых в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения за кредитом/микрокредитом менее трех лет, и сельскохозяйственных кооперативов предоставляются при условии создания не менее одного нового постоянного рабочего места.
13. Кредиты/микрокредиты в приоритетном порядке предоставляются по проектам, реализуемым в соответствии с картами специализации районов, малых городов, опорных сельских населенных пунктов, из них:
80 % от суммы займа кредитор направляет на выдачу кредитов/микрокредитов в соответствии с приоритетными видами деятельности, указанных в картах специализации районов, малых городов;
20 % от суммы займа кредитор направляет на выдачу кредитов/микрокредитов вне зависимости от приоритетных видов деятельности.
МИО областного уровня совместно с региональными палатами предпринимателей разрабатывают карту специализации районов, малых городов и при необходимости по согласованию с уполномоченным органом вносят изменения и коррективы. При этом, карта специализации районов и малых городов согласовывается с уполномоченным органом и утверждается заместителем акима области, курирующим вопросы развития сельского хозяйства.
Карта специализации районов, малых городов предоставляется кредитору/гаранту.
Карта специализации районов, малых городов разрабатывается на основании проводимого маркетингового исследования на районном уровне по выявлению потенциальных ниш и перспективных направлений для развития бизнеса. Маркетинговое исследование (по методу скрининга) проводится НПП РК "Атамекен", оператором нефинансовой поддержки. До окончания маркетингового исследования действуют ранее утвержденные карты специализации районов, малых городов.
14. Кредиты/микрокредиты не предоставляются:
1) субъектам среднего и крупного предпринимательства, определенным в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года;
2) не соответствующим условиям главы 2 и 3 настоящих Правил кредитования/микрокредитования;
3) на потребительские цели, погашение предыдущих займов, производство подакцизной продукции, приобретение и строительство жилой недвижимости, приобретение земельных участков (целевое назначение которых не связано с предпринимательской деятельностью), за исключением случаев, когда целевое назначение таких земельных участков/жилой недвижимости будет изменено Участником на бизнес цели в течение одного года с даты заключения договора о предоставлении кредита/микрокредита;

12. Кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан аз қатысушыларды қоспағанда, жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер мен зәкірлік кооперацияға қатысушылар және ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін ауылдық елді мекендерде және шағын қалаларда кредиттер/микрокредиттер кемінде бір жаңа тұрақты жұмыс орнын құрған жағдайда беріледі.
13. Кредиттер/микрокредиттер аудандардың, шағын қалалардың, тірек ауылдық елді мекендердің мамандану карталарына сәйкес іске асырылатын жобалар бойынша басым тәртіппен беріледі, оның ішінде:
кредит беруші қарыз сомасының 80%-ын аудандардың, шағын қалалардың мамандану карталарында көрсетілген басым қызмет түрлеріне сәйкес кредиттер/микрокредиттер беруге жібереді;
кредит беруші қарыз сомасының 20%-ын басым қызмет түрлеріне қарамастан, кредиттер/микрокредиттер беруге жібереді.
Облыстық деңгейдегі ЖАО өңірлік кәсіпкерлер палаталарымен бірлесіп, аудандардың, шағын қалалардың мамандану картасын әзірлейді және қажет болған жағдайда, уәкілетті органның келісімі бойынша өзгерістер мен түзетулер енгізеді. Бұл ретте, аудандар мен шағын қалалардың мамандану картасы уәкілетті органмен келісіледі және оны облыс әкімінің ауыл шаруашылығын дамыту мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасары бекітеді.
Аудандардың, шағын қалалардың мамандандыру картасы кредит берушіге/кепілгерге беріледі.
Аудандардың, шағын қалалардың мамандану картасы бизнесті дамыту үшін әлеуетті тауашалар мен перспективалы бағыттарды айқындау бойынша аудандық деңгейде жүргізілетін маркетингтік талдау негізінде әзірленеді. Маркетингтік зерттеуді (cкрининг әдісі бойынша) қаржылық емес қолдау операторы – "Атамекен" ҚР ҰКП жүргізеді. Маркетингтік зерттеу аяқталғанға дейін бұрын бекітілген аудандардың, шағын қалалардың мамандану карталары қолданылады.
14. Кредиттер/микрокредиттер:
1) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес айқындалған орта және ірі кәсіпкерлік субъектілеріне;
2) осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларының 2 және 3-тарауларына сәйкес келмейтіндерге;
3) тұтынушылық мақсаттарға, алдыңғы қарыздарды өтеуге, акцизге жатқызылған өнім өндіруге, тұрғын жылжымайтын мүлікті сатып алу мен салуға, жер учаскелерінің/тұрғын үйлердің нысаналы мақсатын Қатысушы кредит/микрокредит беру туралы шарт жасалған күннен бастап бір жыл ішінде бизнес мақсаттарға өзгерткен жағдайларды қоспағанда, жер учаскелерін (нысаналы мақсаты кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес) сатып алуға;

4) имеющим налоговую задолженность, задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям (допускается общая задолженность в размере не более 10 МРП).
Отсутствие задолженности подтверждается электронной формой сведений об отсутствии (наличии) налоговой задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов, представленной посредством электронных сервисов (портал и web-приложение Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан "Кабинет налогоплательщика", портал "электронного правительства") не позднее, чем за 30 календарных дней до даты подачи заявки субъектам предпринимательства на финансирование.
15. Предоставление кредитов/микрокредитов осуществляется в соответствии с условиями, предусмотренными настоящей главой Правил кредитования/микрокредитования.
Глава 3. Порядок кредитования/микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах
16. Для получения кредитов/микрокредитов претенденты напрямую либо через районные филиалы региональной палаты предпринимателей "Атамекен"/акимов сельских округов и населенных пунктов обращаются в центры занятости населения для получения консультаций по мерам содействия предпринимательской деятельности и прохождения проверки на предмет соответствия требованиям к участникам Программы.
17. Претенденты, планирующие открытие микробизнеса, не имеющие сертификатов о прохождении курсов обучения основам предпринимательства, и заинтересованные претенденты направляются для участия в проекте "Бастау Бизнес".
18. Для получения кредита/микрокредита претенденты по результатам проверок в АИС "Рынок труда" по направлениям центров занятости населения с сертификатами о прохождении курсов обучения (обязательно для открывающих микробизнес) обращаются к кредитору с заявлением с приложением документов для получения кредита/микрокредита, указанных в приложении 1 к настоящим Правилам кредитования/микрокредитования.
19. Кредитор в течение 3 рабочих дней с момента получения от Участника заявления с пакетом документов для получения кредита/микрокредита проверяет его полноту, а также соответствие условиям кредитного продукта кредитора.
20. В случае неполноты пакета документов и/или несоответствия заявления условиям кредитных продуктов кредитора, кредитор в течение срока указанного в пункте 19 настоящих Правил кредитования/микрокредитования возвращает заявление с пакетом документов письмом с указанием причин возврата.
При устранении причин возврата Участник повторно вносит заявление с полным пакетом документов.

4) салық берешегі, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектері барларға (10 АЕК-ден аспайтын мөлшердегі жалпы берешекке жол беріледі) берілмейді.
Берешегінің жоқтығы берешектің жоқ екендігі (бар екендігі) жөніндегі мәліметтердің электрондық нысанымен расталады, оларды есепке алу мемлекеттік кірістер органдарында жүргізіледі және электрондық сервистер (электрондық қызметтер арқылы ұсынылған (Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің порталы мен "Салық төлеушінің кабинеті" web-қосымшасы, "электрондық үкімет" порталы) арқылы кәсіпкерлік субъектісінің қаржыландыруға өтінім берген күніне дейін 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей беріледі.
15. Кредиттер беру/микрокредиттер беру Кредит беру/микрокредит беру қағидаларының осы тарауында көзделген шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
3-тарау. Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру тәртібі
16. Кредит/микрокредит алу үшін үміткерлер тікелей не "Атамекен" өңірлік кәсіпкерлер палатаның филиалдары/ауылдық округтер мен елді мекендердің әкімдері арқылы кәсіпкерлік қызметке жәрдемдесу шаралары бойынша консультациялар алу және Бағдарлама қатысушыларына қойылатын талаптарға сәйкес келу тұрғысынан тексеруден өту үшін халықты жұмыспен қамту орталықтарына жүгінеді.
17. Микробизнес ашуды жоспарлап отырған, кәсіпкерлік негіздеріне оқыту курстарынан өткені туралы сертификаттары жоқ үміткерлер және мүдделі үміткерлер "Бастау Бизнес" жобасына қатысуға жіберіледі.
18. Кредит/микрокредит алу үшін үміткерлер "Еңбек нарығы" ААЖ-дағы тексерулер нәтижесінде халықты жұмыспен қамту орталықтарының оқыту курстарынан өткені туралы сертификаттары (микробизнес ашатындар үшін міндетті) бар жолдамалары бойынша осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларына 1-қосымшада көрсетілген кредит/микрокредит алуға арналған құжаттарды қоса бере отырып, өтінішпен кредит берушіге жүгінеді.
19. Кредит беруші Қатысушыдан кредит/микрокредит алуға арналған құжаттар топтамасы бар өтінішті алған сәттен бастап 3 жұмыс күні ішінде оның толықтығын, сондай-ақ кредит берушінің кредиттік өнімінің шарттарына сәйкестігін тексереді.
20. Құжаттар топтамасы толық болмаған және/немесе өтініш кредит берушінің кредиттік өнімдерінің шарттарына сәйкес келмеген жағдайда, кредит беруші осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларының 19-тармағында көрсетілген мерзім ішінде құжаттар топтамасы бар өтінішті қайтару себептерін көрсете отырып, хатпен кері қайтарады.
Қатысушы қайтару себептерін жойған кезде, құжаттардың толық топтамасы бар өтінішті қайта енгізеді.

21. Кредитор с момента получения от Участника заявления с полным пакетом документов в течение 15 рабочих дней, проводит оценку бизнес-проекта и принимает решение о возможности (или невозможности) кредитования/микрокредитования в соответствии с условиями настоящих Правил кредитования/микрокредитования.
22. Кредитор осуществляет подписание договора о предоставлении кредита/микрокредита с Участником и осуществляет выдачу кредита/микрокредита с последующим мониторингом целевого использования своевременного погашения кредита/микрокредита.
23. Предоставление кредитов/микрокредитов осуществляется в порядке, предусмотренном настоящей главой Правил кредитования/микрокредитования.
Глава 4. Мониторинг
24. Участник подтверждает целевое использование кредитов/микрокредитов в течение 90 календарных дней со дня получения кредита/микрокредита, с приложением подтверждающих документов. Создание нового рабочего места подтверждается заключенным трудовым договором в течение 180 календарных дней со дня получения кредита/микрокредита.
25. Изменение целевого назначения кредита/микрокредита или продление срока подтверждения целевого использования/продление срока освоения кредита/микрокредита осуществляется по согласованию с кредитором.
26. В случае если Участник в течение срока, указанного в пункте 24 настоящих Правил кредитования/микрокредитования не подтверждает целевое использование и создание рабочих мест, Участник выплачивает, штраф в размере указанном в договоре между Участником и кредитором, и возвращает полученные средства в полном объеме кредитору.
27. Кредитор в соответствии с внутренними документами и условиями договора с заемщиками проводит мониторинг целевого использования профинансированных проектов до полного подтверждения целевого использования кредита/микрокредита Участником.
28. МФО/КТ ежемесячно в срок до 1 числа месяца, следующего за отчетным, представляют информацию по выданным кредитам/микрокредитам организации микрокредитования. Организация микрокредитования и АО "ФФПСХ" ежемесячно в срок до 3 числа месяца, следующего за отчетным, представляют в МИО по вопросам сельского хозяйства информацию по выданным кредитам/микрокредитам согласно приложению 2 к настоящим Правилам кредитования/микрокредитования.
29. МИО по вопросам сельского хозяйства на регулярной основе осуществляют мониторинг своевременного освоения средств кредиторами.
На основе отчетов организации микрокредитования и АО "ФФПСХ" ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляют информацию по выданным кредитам/микрокредитам в местный исполнительный орган по вопросам занятости и уполномоченному органу, информацию по итогам полугода и отчетного года предоставляют в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным.
Уполномоченный орган на основе информации МИО по вопросам сельского хозяйства ежемесячно в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным предоставляет информацию по выданным кредитам/микрокредитам уполномоченному органу по вопросам занятости населения.

21. Кредит беруші Қатысушыдан құжаттардың толық топтамасы бар өтінішті алған сәттен бастап 15 жұмыс күні ішінде бизнес-жобаға бағалау жүргізеді және осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларының шарттарына сәйкес кредит беру/микрокредит беру мүмкіндігі (немесе мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды.
22. Кредит беруші Қатысушымен кредит/микрокредит беру туралы шартқа қол қоюды жүзеге асырады және кредит/микрокредит беруді жүзеге асырып, кейіннен кредиттің/микрокредиттің нысаналы пайдаланылуы мен уақтылы өтелуін мониторингтейді.
23. Кредиттер/микрокредиттер беру Кредит беру/микрокредит беру қағидаларының осы тарауында көзделген тәртіппен жүзеге асырылады.
4-тарау. Мониторинг
24. Қатысушы кредит/микрокредит алған күннен бастап күнтізбелік 90 күн ішінде растайтын құжаттарды қоса бере отырып, кредиттердің/микрокредиттердің мақсатты пайдаланылғанын растайды. Жаңа жұмыс орнының құрылғаны кредит/микрокредит алған күннен бастап күнтізбелік 180 күн ішінде жасалған еңбек шартымен расталады.
25. Кредиттің/микрокредиттің нысаналы мақсатын өзгерту немесе кредиттің/микрокредиттің мақсаты пайдаланылғанын растау мерзімін ұзарту /оны игеру мерзімін ұзарту кредит берушінің келісімі бойынша жүзеге асырылады.
26. Егер, Қатысушы осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларының 24-тармағында көрсетілген мерзім ішінде мақсатты пайдаланылғанын және жұмыс орындарының құрылғанын растамаса, Қатысушы мен кредит беруші арасындағы шартта көрсетілген мөлшерде Қатысушы айыппұл төлейді және алынған қаражатты толық көлемде кредит берушіге қайтарады.
27. Кредит беруші ішкі құжаттарға және қарыз алушылармен жасалған шарт талаптарына сәйкес Қатысушы кредиттің/микрокредиттің мақсатты пайдаланылғанын толық растағанға дейін қаржыландырылған жобалардың мақсатты пайдаланылуына мониторинг жүргізеді.
28. МҚҰ/КС ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 1-іне дейінгі мерзімде микрокредит беру ұйымына берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпарат береді. Микрокредит беру ұйымы мен "АШҚҚҚ" АҚ ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 3-іне дейінгі мерзімде ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ға осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпарат ұсынады.
29. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО кредит берушілердің қаражатты уақтылы игеруіне тұрақты негізде мониторинг жүргізеді. Микрокредит беру ұйымының және "АШҚҚҚ" АҚ-ның есептері негізінде ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-іне дейінгі мерзімде жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға және уәкілетті органға берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпарат береді, жарты жылдың және есепті жылдың қорытындылары бойынша ақпаратты есепті айдан кейінгі айдың 10-ына дейінгі мерзімде береді.
Уәкілетті орган ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО-ның ақпараты негізінде ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-ына дейінгі мерзімде халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпарат береді.

30. По результатам мониторинга целевого использования кредита/микрокредита МФО/КТ предоставляют ежеквартальный отчет о целевом использовании кредитов/микрокредитов в срок до 10 числа месяца следующего за отчетным в организацию микрокредитования по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам кредитования/микрокредитования.
31. Организация микрокредитования и АО "ФФПСХ" представляют отчет по целевому использованию кредитов/микрокредитов ежеквартально, в срок до 20 числа, следующего за отчетным периодом, в местные исполнительные органы по вопросам сельского хозяйства и занятости (в электронном виде через портал/вручную) согласно приложению 3 к настоящим Правилам кредитования/микрокредитования.
32. Отчетная информация по выданным кредитам/микрокредитам предоставляется в порядке и сроки, предусмотренные настоящей главой Правил кредитования/микрокредитования.
Приложение 1
к Правилам кредитования/
микрокредитования в малых
городах и сельских населенных пунктах
Перечень документов для получения кредита/микрокредита
Наименование документа
Вид документа
для физических лиц:
1*
Анкета-заявление на получение кредита/микрокредита
оригинал
2
Документ, удостоверяющий личность
копия**
3
Документ, подтверждающий регистрацию лица по постоянному месту жительства (адресная справка)
оригинал
4*
Согласие субъекта кредитной истории на предоставление информации о нем в кредитное бюро, а также на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета
оригинал
5*
Согласие субъекта на предоставление и получение информации, сведений о выданном кредите/микрокредите и всех сведений об исполнении/неисполнении обязательств по договору о предоставлении кредита в государственные (в том числе правоохранительные) /негосударственные органы, средства массовой информации, а также акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" и его дочерние организации
оригинал
6
Бизнес-план
оригинал подписанный заемщиком
7
Решение уполномоченного органа крестьянского хозяйства/фермерского хозяйства/ индивидуального предпринимателя об одобрении сделки по получению кредита/микрокредита, передаче в залог имущества
оригинал (предоставляется после одобрения кредита/микрокредита)
8
Справки из обслуживающего банка о наличии счета
оригинал (после одобрения кредита/микрокредита )
9
Справки о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из финансовых организаций (при наличии кредитов)
оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом, сроком до 30 календарных дней со дня выдачи)
10
Документ, подтверждающий заработную плату и/или иные доходы заемщика (созаемщика) (выписка накопительного пенсионного фонда)
оригинал (при его наличии)
11
Отчет об оценке
оригинал
12
Документы по залогодателю и залоговому обеспечению
копия**
13
Сертификат НПП РК "Атамекен" (только для участников программы "Бастау Бизнес")
оригинал
14
Сертификат о прохождении обучения основам предпринимательства (только для начинающих предпринимателей)
копия**
15
Направление центра занятости (с указанием статуса/категории претендента)
оригинал
для юридических лиц:
1*
Анкета-заявление на получение кредита/микрокредита
оригинал
2*
Согласие субъекта кредитной истории на предоставлении информации о нем в кредитное бюро, а также на выдачу кредитного отчета получателю кредитного отчета
оригинал
3
Согласие субъекта на предоставление и получение информации, сведений о выданном кредите/микрокредите и всех сведений об исполнении/неисполнении обязательств по договору о предоставлении кредита/микрокредита в государственные (в том числе правоохранительные)/негосударственные органы, средства массовой информации, а также акционерное общество "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" и его дочерние организации
оригинал
4
Учредительные документы и документы первых руководителей (устав/учредительный договор, справка о государственной регистрации/перерегистрации, документы об избрании первого руководителя, документ, удостоверяющий личность первого руководителя)
оригинал
5
Документ с образцами подписей и оттиском печати юридического лица
оригинал, с нотариальным засвидетельствованием подлинности подписей уполномоченных лиц
6
Справки о наличии ссудной задолженности, в том числе просроченной из финансовых организаций (при наличии кредитов)
оригинал (допускается копия, сверенная с оригиналом уполномоченным лицом сроком до 30 календарных дней со дня выдачи)
7
Бизнес-план
оригинал подписанный заемщиком
8
Документы по залогодателю и залоговому обеспечению
Оригинал
9
Сертификат НПП РК "Атамекен" (только для участников программы "Бастау Бизнес")
оригинал
Примечание:
* заполняются в присутствии кредитора;
** копии документов сверяются с оригиналом.
Приложение 2 к Правилам
кредитования/микрокредитования
в малых городах и сельских
населенных пунктах
Форма
Информация по выданным кредитам/микрокредитам по состоянию на "___" _______ 20__ года
Место реализации (район, город)
Наименование заемщика
в том числе, количество кредитов/микрокредитов/траншей
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер
Целевое назначение
Дата выдачи кредита/микрокредита
Срок кредитования/микрокредитования, месяцы
Сумма кредита/микрокредита, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
Итого:
продолжение таблицы
Ставка вознаграждения
Отрасль экономики
Договор о предоставлении кредита/микрокредита
На открытие бизнеса/ расширение
На стартовый бизнес (стартап проекты)
Сумма гарантии (при наличии)
Количество созданных рабочих мест
Дата
9
10
11
12
13
14
15
16
Должностное лицо __________ _______________________________________________
(подпись)             фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Ответственный работник ________ _________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 3 к Правилам
кредитования/микрокредитования
в малых городах и сельских
населенных пунктах
Форма
Отчет о целевом использовании кредитов/микрокредитов
Наименование кредитора
Наименование заемщика
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер заемщика
Наименование проекта
Дата выдачи кредита/микрокредита
Срок кредитования/микрокредитования, месяцы
Сумма кредита/микрокредита, тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Ставка вознаграждения по кредиту/микрокредиту
Целевое назначение заемных средств (с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств)
Фактическое целевое использование средств (с указанием наименования и суммы каждого направления заемных средств)
Место реализации (район, город)
Отрасль экономики
Открытие бизнеса/расширение бизнеса
Сумма гарантии (при наличии)
Количество созданных рабочих мест
9
10
11
12
13
14
15
16
Должностное лицо __________ _______________________________________________
(подпись)             фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Ответственный работник ___________ ______________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра
сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 29 августа 2019 года № 324
Приложение 2
к приказу Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 27 ноября 2018 года № 477
Правила гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями и кредитными товариществами в сельской местности и малых городах

30. Кредиттің/микрокредиттің мақсатты пайдаланылуын мониторингтеу нәтижелері бойынша МҚҰ/КС есепті айдан кейінгі айдың 10-ына дейінгі мерзімде микрокредит беру ұйымына осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредиттердің/микрокредиттердің мақсатты пайдаланылуы туралы тоқсан сайынғы есепті береді.
31. Микрокредит беру ұйымы және "АШҚҚҚ" АҚ ауыл шаруашылығы және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органдарға тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 20-сына дейінгі мерзімде осы Кредит беру/микрокредит беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредиттердің/микрокредиттердің мақсатты пайдаланылуы жөніндегі есепті (портал арқылы электрондық түрде/қолма қол) береді.
32. Берілген кредиттер/микрокредиттер жөніндегі есептік ақпарат Кредит беру/микрокредит беру қағидаларының осы тарауында көзделген тәртіппен және мерзімдерде беріледі.
Шағын қалаларда және ауылдық
елді мекендерде кредит
беру/микрокредит беру
қағидаларына 1-қосымша
Кредит/микрокредит алуға арналған құжаттар тізбесі
Құжаттың атауы
Құжаттың түрі
жеке тұлғалар үшін:
1*
Кредит/микрокредит алуға арналған сауалнама-өтініш
түпнұсқа
2
Жеке басын куәландыратын құжат
көшірме**
3
Адамның тұрақты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжат (мекенжай анықтамасы)
түпнұсқа
4*
Кредиттік тарих субъектісінің кредиттік бюроға өзі туралы ақпарат берілуіне, сондай-ақ кредиттік есеп алушыға кредиттік есептің берілуіне келісімі
түпнұсқа
5*
Субъектінің берілген кредит/микрокредит туралы ақпаратты, мәліметтерді және кредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерін орындағаны/ орындамағаны туралы барлық мәліметтерді мемлекеттік (оның ішінде құқық қорғау)/мемлекеттік емес органдарға, бұқаралық ақпарат құралдарына, сондай-ақ "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына және оның еншілес ұйымдарына беруге және олардан алуға келісімі
түпнұсқа
6
Бизнес-жоспар
қарыз алушы қол қойған түпнұсқа
7
Шаруа қожалығының/ фермерлік шаруашылықтың/дара кәсіпкердің уәкілетті органының кредит/микрокредит алу, мүлікті кепілге беру жөніндегі мәмілені мақұлдау туралы шешімі
түпнұсқа (кредит/микрокредит мақұлдағаннан кейін беріледі).
8
Қызмет көрсететін банктен шоттың бар-жоғы туралы анықтамалар
түпнұсқа (кредит/микрокредит мақұлданғаннан кейін)
9
Қаржы ұйымдарынан несиелік берешектің, оның ішінде мерзімі өткен берешектің бар-жоғы туралы анықтамалар (кредиттері бар болса)
түпнұсқа (уәкілетті адам түпнұсқасымен салыстырып тексерген, мерзімі берілген күннен бастап 30 күнге дейінгі көшірмесін ұсынуға жол беріледі)
10
Қарыз алушының (бірлесіп қарыз алушының) жалақысын және/немесе өзге де табыстарын растайтын құжат (жинақтаушы зейнетақы қорынан үзінді-көшірме)
түпнұсқа (бар болса)
11
Бағалау туралы есеп
түпнұсқа
12
Кепіл беруші мен кепілмен қамтамасыз ету жөніндегі құжаттар
көшірме**
13
"Атамекен" ҚР ҰКП-ның сертификаты (тек "Бастау Бизнес" бағдарламасына қатысушылар үшін)
түпнұсқа
14
Кәсіпкерлік негіздеріне оқытудан өткені туралы сертификат (тек ісін жаңа бастаған кәсіпкерлер үшін)
көшірме**
15
Жұмыспен қамту орталығының жолдамасы (үміткердің мәртебесін/санатын көрсете отырып)
түпнұсқа
заңды тұлғалар үшін:
1*
Кредит/микрокредит алуға арналған сауалнама-өтініш
түпнұсқа
2*
Кредиттік тарих субъектісінің кредиттік бюроға өзі туралы ақпарат берілуіне, сондай-ақ кредиттік есеп алушыға кредиттік есептің берілуіне келісімі
түпнұсқа
3
Субъектінің берілген кредит/микрокредит туралы ақпаратты, мәліметтерді және кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерін орындағаны/ орындамағаны туралы барлық мәліметтерді мемлекеттік (оның ішінде құқық қорғау)/мемлекеттік емес органдарға, бұқаралық ақпарат құралдарына, сондай-ақ "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамына және оның еншілес ұйымдарына беруге және олардан алуға келісімі
түпнұсқа
4
Құрылтай құжаттары және бірінші басшылардың құжаттары (жарғы/құрылтай шарты, мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы анықтама, бірінші басшыны сайлау туралы құжаттар, бірінші басшының жеке басын растайтын құжат)
түпнұсқа
5
Заңды тұлғаның қолтаңбалар үлгілері мен мөр бедері бар құжат
уәкілетті адамдар қолтаңбаларының төлнұсқалығы нотариалды куәландырылған түпнұсқа
6
Қаржы ұйымынан несиелік берешектің, оның ішінде мерзімі өткен берешектің бар-жоғы туралы анықтамалар (кредиттері бар болса)
түпнұсқа (уәкілетті адам түпнұсқамен салыстырып тексерген, берілген күннен бастап 30 күнге дейінгі көшірмесін ұсынуға жол беріледі)
7
Бизнес-жоспар
қарыз алушы қол қойған түпнұсқа
8
Кепіл беруші мен кепілмен қамтамасыз ету жөніндегі құжаттар
түпнұсқа
9
"Атамекен" Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының сертификаты (тек "Бастау Бизнес" бағдарламасына қатысушылар үшін)
түпнұсқа
Ескертпе:
* кредит берушінің қатысуымен толтырылады
** құжаттардың көшірмелері түпнұсқасымен салыстырып тексеріледі.
Шағын қалаларда және ауылдық
елді мекендерде кредит
беру/микрокредит беру
қағидаларына 2-қосымша
Нысан
20__ жылғы "____" _____________ жағдай бойынша берілген кредиттер/микрокредиттер жөніндегі ақпарат
Іске асыру орны (аудан, қала)
Қарыз алушының атауы
оның ішінде, кредиттер/микрокредиттер/транштар саны
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Нысаналы мақсаты
Кредиттің/микрокредиттің берілген күні
Кредит беру/микрокредит беру мерзімі,айлар
Кредит/микрокредит сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Жиыны:
кестенің жалғасы
Сыйақы мөлшерлемесі
Экономика саласы
Кредит/микрокредит беру туралы шарт
Бизнес ашуға/бизнесті кеңейтуге
Бастапқы бизнеске (стартап жобаларға)
Кепілдік сомасы (бар болса)
Құрылған жұмыс орындарының саны
Күні
9
10
11
12
13
14
15
16
Лауазымды адам ____________ __________________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Жауапты жұмыскер _________ ___________________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Шағын қалаларда және ауылдық
елді мекендерде кредит
беру/микрокредит беру
қағидаларына 3-қосымша
Нысан
Кредиттердің/микрокредиттердің мақсатты пайдаланылуы туралы есеп
Кредит берушінің атауы
Қарыз алушының атауы
Қарыз алушының жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Жобаның атауы
Кредиттің/микрокредиттің берілген күні
Кредит беру/микрокредит беру мерзімі, айлар
Кредит/микрокредит сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
кестенің жалғасы
Кредит/микрокредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі
Қарыз қаражатының нысаналы мақсаты (қарыз қаражатының әрбір бағытының атауы мен сомасын көрсете отырып)
Қаражаттың нақты мақсатты пайдаланылуы (қарыз қаражатының әрбір бағытының атауы мен сомасын көрсете отырып)
Іске асыру орны (аудан, қала)
Экономика саласы
Бизнесті ашу/бизнесті кеңейту
Кепілдік сомасы (бар болса)
Құрылған жұмыс орындарының саны
9
10
11
12
13
14
15
16
Лауазымды адам ____________ __________________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Жауапты жұмыскер _________ ___________________________________
(қолы)            (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
міндетін атқарушының
2019 жылғы 29 тамыздағы
№ 324 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары -
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 27 қарашадағы
№ 477 бұйрығына
2-қосымша
Ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микроқаржы ұйымдары және кредиттік серіктестіктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями и кредитными товариществами в сельской местности и малых городах (далее – Правила гарантирования по кредитам/микрокредитам) разработаны в рамках второго направления Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017–2021 годы "Еңбек" (далее – Программа), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746 и определяют порядок гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями и кредитными товариществами в сельской местности и малых городах.
2. В настоящих Правилах гарантирования по кредитам/микрокредитам используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области развития агропромышленного комплекса, за исключением развития рыбного хозяйства;
2) сельскохозяйственный кооператив – юридическое лицо в организационно-правовой форме производственного кооператива, создаваемое на основе членства путем добровольного объединения физических и/или юридических лиц для осуществления совместной производственной и/или иной хозяйственной деятельности в целях удовлетворения их социально-экономических потребностей в производстве, переработке, сбыте, хранении сельскохозяйственной продукции, продукции аквакультуры (рыбоводства), снабжении средствами производства и материально-техническими ресурсами, кредитовании, водообеспечении или другом сервисном обслуживании членов кооператива, а также ассоциированных членов кооператива;
3) местный исполнительный орган по вопросам сельского хозяйства (далее – МИО по вопросам сельского хозяйства) – структурное подразделение местных исполнительных органов, реализующее функции управления сельским хозяйством;
4) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (организации микрокредитования, микрофинансовой организации, МИО по вопросам сельского хозяйства) на веб-портале;
5) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в реестре, позволяющих идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации заявок на получение комиссии и учета операций по ним;
6) местный исполнительный орган (далее – МИО) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микроқаржы ұйымдары мен кредиттік серіктестіктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидалары (бұдан әрі – Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидалары) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) екінші бағыты шеңберінде әзірленді және ауылдық жерлер мен шағын қалаларда микроқаржы ұйымдары және кредиттік серіктестіктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларында мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – балық шаруашылығын дамытуды қоспағанда, агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) ауыл шаруашылығы кооперативі – жеке және/немесе заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы өнімін, акваөсіру (балық өсіру) өнімін өндіруге, өңдеуге, өткізуге, сақтауға, өндіріс құралдарымен және материалдық-техникалық ресурстармен жабдықтауға, кредит беруге, сумен қамтамасыз етуге немесе кооперативтің мүшелеріне, сондай-ақ кооперативтің қауымдасқан мүшелеріне басқа да сервистік қызметтер көрсетуге деген әлеуметтік-экономикалық қажеттіліктерін қанағаттандыру мақсатында бірлескен өндірістік және/немесе өзге де шаруашылық қызметті жүзеге асыру үшін оларды ерікті түрде біріктіру жолымен мүшелік негізінде құрылатын, өндірістік кооперативтің ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлға;
3) ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО) – жергілікті атқарушы органдардың ауыл шаруашылығын басқару функциясын іске асыратын құрылымдық бөлімшесі;
4) жеке кабинет – пайдаланушының (микрокредит беру ұйымының, микроқаржы ұйымының, ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО-ның веб-порталдағы дербес веб-парағы;
5) жеке шот – комиссия алуға арналған өтінімдерді тіркеу және олар бойынша операцияларды есепке алу мақсатында тіркелген тұлғаны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін тізілімдегі жазбалар жиынтығы;
6) жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) – облыстың әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;

7) действующий предприниматель - предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения к кредитору за кредитом/микрокредитом более трех лет;
8) якорная кооперация – партнерство на основании заключенного гражданско-правового договора независимо от срока его действия крестьянских (фермерских) хозяйств и/или сельскохозяйственных кооперативов и других претендентов, имеющих земли сельскохозяйственного назначения, со средними и крупными субъектами агропромышленного комплекса в целях наращивания производства сельскохозяйственной продукции и ее гарантированного сбыта;
9) участники мер по кредитованию/микрокредитованию в малых городах и сельских населенных пунктах (далее – Участник) - начинающие и действующие предприниматели и участники якорной кооперации;
10) гарант – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро", уполномоченная на предоставление гарантий (далее – ДО АО "НУХ "КазАгро" по гарантированию);
11) гарантия – документ, подтверждающий субсидиарную ответственность гаранта перед микрофинансовой организацией/кредитным товариществом по обязательствам заемщика;
12) гарантирование – форма государственной поддержки, предусматривающая предоставление поручительства в обеспечение исполнения обязательств предпринимателям перед микрофинансовой организацией/кредитным товариществом по кредиту/микрокредиту на условиях субсидиарной ответственности в пределах суммы основного долга;
13) договор гарантии – трехстороннее письменное соглашение, заключенное между гарантом, кредитором и заемщиком о предоставлении гарантии по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам гарантирования по кредитам/микрокредитам;
14) заявка на получение комиссии – электронная заявка на оплату комиссии за выданные гарантии по кредитам/микрокредитам по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, подписанная электронной цифровой подписью;
15) электронный реестр заявок на получение комиссии (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках на получение комиссии, а также о заемщиках, кредиторах, и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования;
16) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение, которое определяется МИО по вопросам сельского хозяйства в соответствии с законодательством о государственных закупках;
17) кредит/микрокредит – заемные средства, предоставляемые кредитором Участнику по договору о предоставлении кредита/микрокредита/не возобновляемой кредитной линии в национальной валюте Республики Казахстан на условиях платности, срочности, возвратности, обеспеченности и целевого назначения, срочности, возвратности, обеспеченности и целевого назначения;

7) жұмыс істеп жүрген кәсіпкер – кредит берушіге кредит-микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан көп кәсіпкер;
8) зәкірлік кооперация – шағын және орта шаруа (фермер) қожалықтарының және/немесе ауыл шаруашылығы кооперативтерінің және ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлері бар басқа да үміткерлердің ауыл шаруашылығы өнімдерін өндіру және өнімдерді кепілдендірілген түрде өткізу мақсатында агроөнеркәсіптік кешеннің орта және ірі субъектілерімен жасалған, қолданылу мерзіміне қарамастан, азаматтық-құқықтық шарт негізіндегі әріптестік;
9) шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит беру/микрокредит беру жөніндегі шараларға қатысушылар (бұдан әрі – Қатысушы) – ісін жаңа бастаған және жұмыс істеп жүрген кәсіпкерлер мен зәкірлік кооперация қатысушылары;
10) кепілгер – "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кепілдіктер беруге уәкілетті еншілес ұйымы (бұдан әрі – "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-ның кепілдік беру жөніндегі ЕҰ-сы);
11) кепілдік – кепілгердің қарыз алушының міндеттемелері бойынша микроқаржы ұйымы/кредиттік серіктестік алдындағы субсидиарлық жауапкершілігін растайтын құжат;
12) кепілдік беру – кәсіпкерлердің микроқаржы ұйымы/кредиттік серіктестік алдындағы кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерін негізгі борыш сомасы шегіндегі субсидиярлық жауапкершілік шарттарында орындауын қамтамасыз етуде кепілгерлік беруді көздейтін мемлекеттік қолдау нысаны;
13) кепілдік шарты – кепілгердің, кредит берушінің және қарыз алушының арасында жасалған осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілдік беру туралы үшжақты жазбаша келісім;
14) комиссия алуға арналған өтінім – электрондық цифрлық қолтаңба қойылған, осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кредиттер/микрокредиттер бойынша берілген кепілдіктер үшін комиссия төлеуге арналған электрондық өтінім;
15) комиссия алуға арналған өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – комиссия алуға арналған өтінімдер туралы, сондай-ақ қарыз алушылар, кредиторлар туралы мәліметтер жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
16) көрсетілетін қызметтерді жеткізуші – субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділікті және оны сүйемелдеуді қамтамасыз ететін, мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО айқындайтын тұлға;
17) кредит/микрокредит – кредит берушінің ақылылық, мерзімділік, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және мақсатты пайдалану шарттарында Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында кредит/микрокредит/ жаңартылмайтын кредиттік желі беру туралы шарт бойынша Қатысушыға беретін қарыз қаражаты;

18) кредитное товарищество (далее – КТ) – юридическое лицо, созданное физическими и/или юридическими лицами для удовлетворения потребностей его участников в кредитах и других финансовых, в том числе банковских услугах путем аккумулирования их денег и за счет других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
19) кредитор – акционерное общество "Фонд финансовой поддержки сельского хозяйства" (далее – АО "ФФПСХ"), микрофинансовая организация (далее – МФО), кредитные товарищества (далее – КТ);
20) финансовые институты – банки второго уровня, кредитные организации, имеющие лицензии на право осуществления банковских операций, а также лизинговые компании и КТ в сфере агропромышленного комплекса;
21) организация микрокредитования – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро", уполномоченная на кредитование;
22) микрофинансовая организация (далее – МФО) – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению кредитов/микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные Законом Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях";
23) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронного правительства", регистрации заявки на получение комиссии, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям субсидирования;
24) веб-портал информационной системы субсидирования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к информационной системе субсидирования;
25) начинающий молодой предприниматель - индивидуальный предприниматель в возрасте до двадцати девяти лет (включительно), срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения к кредитору за получением кредита/микрокредита/гарантии в сельских населенных пунктах, малых городах, городах и моногородах менее трех лет;
26) начинающий предприниматель - предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения к кредитору за кредитом/микрокредитом менее трех лет;

18) кредиттік серіктестік (бұдан әрі – КС) – жеке және/немесе заңды тұлғалар өз қатысушыларының кредиттерге және басқа да қаржылық, оның ішінде банктік қызметтер көрсетуге деген қажеттіліктерін олардың ақшаларын жинақтау жолымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздер есебінен қанағаттандыру үшін құрған заңды тұлға;
19) кредит беруші – "Ауыл шаруашылығын қаржылай қолдау қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – "АШҚҚҚ" АҚ), микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ), кредиттік серіктестіктер (бұдан әрі – КC);
20) қаржы институттары – банктік операцияларды жүзеге асыру құқығына лицензиялары бар екінші деңгейдегі банктер, кредиттік ұйымдар, сондай-ақ агроөнеркәсіптік кешен саласындағы лизингтік компаниялар мен КС;
21) микрокредит беру ұйымы – "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кредит беруге уәкілетті еншілес ұйымы;
22) микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ) – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелуімен және есептік тіркеуден өтуімен айқындалатын, кредиттер/микрокредиттер беру қызметін, сондай-ақ "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңымен рұқсат етілген қызметтің қосымша түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
23) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – субсидиялау процестерін орындау жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған, "электрондық үкімет" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасауға, комиссия алуға арналған өтінімді тіркеуге, сондай-ақ өтінімді субсидиялау шарттарына сәйкестігіне автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеуге мүмкіндік беретін ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы;
24) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – Интернет желісіне орналастырылған, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік беретін интернет-ресурс;
25) ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер – ауылдық елді мекендерде, шағын қалаларда, қалаларда және моноқалаларда кредит берушіге кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан кем жиырма тоғыз (қоса алғанда) жасқа дейінгі дара кәсіпкер;
26) ісін жаңа бастаған кәсіпкер – кредит берушіге кредит/микрокредит алу үшін жүгінген сәтте дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан кем кәсіпкер;

27) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания, выданная национальным удостоверяющим центром.
Глава 2. Условия предоставления гарантий
3. Для предоставления гарантии требуется соответствие Участников следующим критериям:
1) получение одобрения на кредит/микрокредит через МФО/КТ на открытие микробизнеса, расширение деятельности начинающих и действующих предпринимателей, создание сельскохозяйственных кооперативов и развитие деятельности участников якорной кооперации в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах, фондируемые в рамках Программы;
2) отсутствие на последнюю отчетную дату перед датой обращения за получением кредита/микрокредита задолженностей по уплате налогов, задолженностей по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям (допускается общая задолженность в размере не более 10 МРП), отсутствие просроченной задолженности перед финансовыми институтами.
4. Участниками гарантирования в рамках Программы не могут быть субъекты среднего и крупного предпринимательства.
5. К участию в гарантировании при условии соответствия условиям второго направления Программы допускаются предприниматели, получающие государственную финансовую поддержку через МФО/КТ в рамках программ, реализуемых за счет средств республиканского бюджета, Национального фонда Республики Казахстан, Единый накопительный пенсионный фонд, акимата области и организации микрокредитования.
6. Гарантированию не подлежат кредиты/микрокредиты:
1) направленные на выкуп долей, акций организаций и предприятий;
2) напрямую выданные государственными институтами развития;
3) предоставленные на приобретение и строительство жилой недвижимости, земельных участков (целевое назначение которых не связано с предпринимательской деятельностью), за исключением случаев, когда целевое назначение таких земельных участков/жилой недвижимости будет изменено Участником на бизнес цели в течение одного года с даты заключения договора о предоставлении кредита/микрокредита;
4) предоставленные на потребительские цели;
5) в виде овердрафта;
6) направленные на производство подакцизной продукции;
7) направленные на рефинансирование или погашение ранее полученных займов;
8) на погашение задолженности, возникшей в связи с получением Участниками финансовой помощи от физических и/или юридических лиц, в том числе участников, акционеров, должностных лиц и работников Участников;

27) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиістілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын, ұлттық куәландырушы орталық берген электрондық цифрлық символдар жиыны.
2-тарау. Кепілдік беру шарттары
3. Кепілдік беру үшін қатысушылардың мынадай өлшемшарттарға сәйкестігі талап етіледі:
1) МҚҰ/КС арқылы Бағдарлама шеңберінде қорландырылатын ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда микробизнес ашуға, ісін жаңа бастаған және жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлердің қызметін кеңейтуге, ауыл шаруашылығы кооперативтерін ашуға және зәкірлік кооперацияларға қатысушылардың қызметін дамытуға берілетін кредитке/микрокредитке мақұлдау алу;
2) кредит/микрокредит алуға жүгінген күннің алдындағы соңғы есептілік күніне салықтарды төлеу бойынша берешектерінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектерінің жоқтығы (10 айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрі – АЕК) аспайтын мөлшердегі жалпы берешекке жол беріледі), қаржы институттары алдында мерзімі өткен берешектерінің болмауы;
4. Орта және ірі кәсіпкерлік субъектілері Бағдарлама шеңберінде кепілдік беруге қатысушылар бола алмайды.
5. Бағдарламаның екінші бағытының шарттарына сәйкес келген жағдайда кепілдік беруге қатысуға республикалық бюджет, Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры, Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры, облыс әкімдігі және микрокредит беру ұйымы қаражатының есебінен іске асырылатын бағдарламалар шеңберінде МҚҰ/КС арқылы мемлекеттік қаржылай қолдау алатын кәсіпкерлерге жол беріледі.
6. Кепілдік беруге:
1) ұйымдар мен кәсіпорындардың үлестерін, акцияларын сатып алуға бағытталған;
2) мемлекеттік даму институттары тікелей берген;
3) кредит/микрокредит беру туралы шарт жасалған күннен бастап бір жыл ішінде жер учаскелерінің/жылжымайтын тұрғын үйдің нысаналы мақсатын Қатысушы өзгертетін жағдайларды қоспағанда, жылжымайтын тұрғын үй сатып алуға және оны салуға, жер учаскелерін сатып алуға берілген (олардың нысаналы мақсаты кәсіпкерлік қызметпен байланысты емес);
4) тұтынушылық мақсаттарға берілген;
5) овердрафт түріндегі;
6) акцизделетін өнім өндіруге бағытталған;
7) бұрын алынған қарыздарды қайта қаржыландыруға немесе өтеуге бағытталған;
8) Қатысушылардың жеке және/немесе заңды тұлғалардан, оның ішінде қатысушылардан, акционерлерден, Қатысушылардың лауазымды адамдары мен жұмыскерлерінен қаржылай көмек алуына байланысты туындаған берешекті өтеуге арналған;

9) на оплату услуг посредников;
10) на приобретение ценных бумаг (портфельные инвестиции);
11) на приобретение основных средств, активов у аффилированных (связанных компаний) лиц;
12) оплаты договоров (контрактов, соглашений), в которых имеется информация о юридическом адресе и/или реквизитах банковского счета контрагентов, зарегистрированного (открытого) в оффшорных зонах.
7. Гарантия предоставляется только по кредитам/микрокредитам, выдаваемым МФО/КТ с 1 января 2017 года на открытие микробизнеса, расширение существующего бизнеса, создание кооперативов в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах.
8. Номинальная ставка вознаграждения по кредитам/микрокредитам МФО/КТ, по которым осуществляется гарантирование, не может быть выше базовой ставки вознаграждения, установленной Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенной на 6 (шесть) процентных пунктов на дату принятия решения МФО/КТ по проекту Участника.
9. Сумма кредита/микрокредита, подлежащего гарантированию, не может превышать восемь тысяч МРП.
10. Размер гарантии начинающего предпринимателя/начинающего молодого предпринимателя не может быть выше 85 % от суммы кредита/микрокредита. Оставшийся необеспеченный гарантией % от суммы кредита/микрокредита предоставляется залоговым обеспечением Участника и/или третьих лиц.
11. Для действующего предпринимателя и участника якорной кооперации, срок государственной регистрации которого, в налоговых органах в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, составляет на момент обращения в МФО/КТ за кредитом/микрокредитом более трех лет, размер гарантии не может быть выше 50 % от суммы кредита/микрокредита. Оставшийся необеспеченный гарантией % от суммы кредита/микрокредита, предоставляется залоговым обеспечением Участника и/или третьих лиц.
12. Гарантия предоставляется на срок действия кредита/микрокредита, в обеспечение исполнения обязательств по которому она была выпущена.
13. Кредит/микрокредит, по которому заключается договор гарантии, должен быть оформлен в виде самостоятельного договора о предоставлении кредита/микрокредита с указанием обеспечения, в том числе, в виде гарантии.
14. Размер комиссий от МИО по вопросам сельского хозяйства за гарантирование кредитов/микрокредитов составляет 30 % от размера гарантии и выплачивается за счет и в пределах средств, предусмотренных в местном бюджете на соответствующий финансовый год.
15. Выдача гарантий по кредитам/микрокредитам МФО/КТ приостанавливается в следующих случаях:

9) делдалдардың көрсететін қызметтеріне ақы төлеуге арналған;
10) бағалы қағаздарды (портфельдік инвестицияларды) сатып алуға арналған;
11) үлестес тұлғалардан (байланысты компаниялардан) негізгі құралдарды, активтерді сатып алуға арналған;
12) оффшорлық аймақтарда тіркелген (ашылған) контрагенттердің заңды мекенжайы және/немесе банктік шотының деректемелері туралы ақпарат қамтылған шарттар (келісімшарттар, келісімдер) төлеміне берілетін кредиттер/микрокредиттер жатпайды.
7. Кепілдік 2017 жылғы 1 қаңтардан бастап ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда микробизнес ашуға, жұмыс істеп тұрған бизнесті кеңейтуге, кооперативтер құруға МҚҰ/КС берген кредиттер/микрокредиттер бойынша ғана беріледі.
8. Кепілдік беру жүзеге асырылатын МҚҰ/КС-ның кредиттері/микрокредиттері бойынша сыйақының номиналды мөлшерлемесі Қазақстан Республикасы Ұлттық банкі белгілеген және Қатысушының жобасы бойынша МҚҰ/КС шешім қабылдаған күнге 6 (алты) пайыздық тармаққа ұлғайған базалық сыйақы мөлшерлемесінен жоғары бола алмайды.
9. Кепілдік беруге жататын кредит/микрокредит сомасы сегіз мың АЕК-ден аспайды.
10. Ісін жаңа бастаған кәсіпкердің/ісін жаңа бастаған жас кәсіпкердің кепілдік мөлшері кредит/микрокредит сомасының 85%-ынан жоғары бола алмайды. Кредит/микрокредит сомасының кепілдікпен қамтамасыз етілмеген қалған %-ы Қатысушының және/немесе үшінші тұлғалардың кепілмен қамтамасыз етуі арқылы беріледі.
11. Кредит/микрокредит алу үшін МҚҰ-ға/КС-ға жүгінген сәтте Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық органдарында мемлекеттік тіркелген мерзімі үш жылдан асатын жұмыс істеп жүрген кәсіпкер және зәкірлік кооперацияға қатысушы үшін кепілдік мөлшері кредит/микрокредит сомасының 50%-ынан жоғары бола алмайды. Кредит/микрокредит сомасының кепілдікпен қамтамасыз етілмеген қалған %-ы Қатысушының және/немесе үшінші тұлғалардың кепілмен қамтамасыз етуі арқылы беріледі.
12. Кепілдік шығарылған міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету үшін ол кредиттің/микрокредиттің қолданылу мерзіміне беріледі.
13. Кепілдік беру шарты жасалатын кредит/микрокредит қамтамасыз етуді көрсете отырып, кредит/микрокредит беру туралы өзіндік шарт түрінде, оның ішінде кепілдік түрінде ресімделуі тиіс.
14. Кредиттерге/микрокредиттерге кепілдік бергені үшін ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО комиссияларының мөлшері кепілдік мөлшерінің 30 %-ын құрайды және жергілікті бюджетте тиісті қаржы жылына көзделген қаражат есебінен және шегінде төленеді.
15. МҚҰ/КС-ның кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдіктер беруі мынадай жағдайларда:

1) при превышении порога выплаченных гарантом требований МФО/КТ свыше 10 % от объема (остатка задолженности) кредитного портфеля, сформированного под гарантию гаранта;
2) прекращения фондирования МФО/КТ организацией кредитования/микрокредитования.
16. Гарант проводит рекламную кампанию реализуемой Программы и размещает на своем официальном интернет-ресурсе информацию о реализации Программы.
17. Гарант отказывает в предоставлении гарантии в случаях:
1) экономической нецелесообразности и неэффективности проекта по итогам проведенного прогнозного финансового анализа;
2) несоответствия проекта условиям Программы;
3) наличия отрицательной кредитной истории Участника и/или аффилированных с ним юридических и/или физических лиц, а именно наличие непрерывной просрочки свыше 90 дней и/или переуступка права требования просроченной задолженности третьим лицам за последние 36 месяцев и/или наличие непогашенной просроченной задолженности на дату подачи заявки на гарантирование;
4) прекращения фондирования МФО/КТ организацией микрокредитования.
18. Гарантия предоставляется на условиях субсидиарной ответственности в пределах суммы основного долга по кредиту/микрокредиту.
19. Имущество, по решению гаранта, предоставляемое в качестве обеспечения по кредиту/микрокредиту, подлежит страхованию.
Глава 3. Порядок взаимодействия Участников для предоставления гарантии
20. Участник обращается в МФО/КТ с заявлением на получение кредита/микрокредита.
21. МФО/КТ рассматривает заявление Участника и принимает решение о возможности (невозможности) предоставления кредита/микрокредита под частичную гарантию гаранта, в случае недостаточности обеспечения Участника.
22. В случае принятия положительного решения, МФО/КТ обращается к гаранту и предоставляет:
1) письмо с положительным решением о возможности кредитования/микрокредитования с расчетом суммы гарантии по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам гарантирования по кредитам/микрокредитам;
2) необходимые документы, указанные в перечне документов, предоставляемых для проведения экспертизы Участника, согласно приложению 3 к настоящим Правилам гарантирования по кредитам/микрокредитам.
23. Гарант после получения полного пакета документов от МФО/КТ в течение 14 рабочих дней рассматривает полученные документы и выносит решение о предоставлении (не предоставлении) гарантии.
24. В случае наличия замечаний к предоставленным документам и/или необходимости предоставления дополнительной информации гарант направляет в МФО/КТ выявленные замечания и/или запрос о предоставлении информации. При этом процесс и сроки рассмотрения заявления гарантом приостанавливаются до устранения замечаний и/или предоставления дополнительной информации.

1) кепілгер төлеген МҚҰ/КС талаптарының шегі кепілгердің кепілдігімен қалыптасқан кредит портфелі көлемінің (берешек қалдығы) 10%-нан асқан кезде;
2) кредит беру/микрокредит беру ұйымы МҚҰ/КС-ны қорландыруды тоқтатқанда тоқтатыла тұрады.
16. Кепілгер іске асырылатын Бағдарламаның жарнамалық науқанын жүргізеді және өзінің ресми интернет-ресурсында Бағдарламаның іске асырылуы туралы ақпарат орналастырады.
17. Кепілгер мынадай жағдайларда:
1) жүргізілген болжамдық қаржылық талдау қорытындылары бойынша жоба экономикалық тұрғыдан орынсыз және тиімсіз болғанда;
2) жоба Бағдарлама шарттарына сәйкес келмегенде;
3) Қатысушының және/немесе олармен үлестес заңды және/немесе жеке тұлғалардың теріс кредиттік тарихы болғанда, атап айтқанда үздіксіз 90 күннен асқан мерзімі өткен берешек болғанда және/немесе соңғы 36 айдағы мерзімі өткен берешекті талап ету құқығы үшінші адамдарға табысталғанда және/немесе кепілдік беруге арналған өтінімді ұсыну күніне өтелмеген мерзімі өтіп кеткен берешек бар болғанда;
4) микрокредит беру ұйымы МҚҰ/КС-ны қорландыруды тоқтатқанда кепілдік беруден бас тартады.
18. Кепілдік субсидиарлық жауапкершілік шарттарымен кредит/микрокредит бойынша негізгі борыш сомасы шегінде беріледі.
19. Кепілгердің шешімімен кредит/микрокредит бойынша қамтамасыз ету ретінде берілетін мүлік сақтандыруға жатады.
3-тарау. Қатысушылардың кепілдік беру үшін өзара іс-қимылы тәртібі
20. Қатысушы кредит/микрокредит алуға арналған өтінішпен МҚҰ/КС-ға жүгінеді.
21. МҚҰ/КС Қатысушының өтінішін қарайды және Қатысушының қамтамасыз етуі жеткіліксіз болған жағдайда, кепілгердің ішінара кепілдігімен кредит/микрокредит беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы шешім қабылдайды.
22. Оң шешім қабылданған жағдайда, МҚҰ/КС кепілгерге жүгінеді және мыналарды:
1) осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кепілдік сомасын есептей отырып, кредит беру/микрокредит беру мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатты;
2) осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес Қатысушының сараптамасын жүргізу үшін берілетін құжаттар тізбесінде көрсетілген қажетті құжаттарды береді.
23. Кепілгер МҚҰ/КС-дан құжаттардың толық топтамасын алғаннан кейін 14 (он төрт) жұмыс күні ішінде алған құжаттарды қарап, кепілдік беру (бермеу) туралы шешім шығарады.
24. Берілген құжаттарға ескертулер болған және/немесе қосымша ақпарат ұсыну қажет болған жағдайда, кепілгер МҚҰ/КС-ға анықталған ескертулерді және/немесе ақпарат беру туралы сұранымды жолдайды. Бұл ретте кепілгердің өтінімді қарау процесі мен мерзімдері ескертулер жойылғанға және/немесе қосымша ақпарат берілгенге дейін тоқтатыла тұрады.

25. По итогам рассмотрения заявления, гарант принимает решение о гарантировании/отказе в гарантировании кредита/микрокредита и направляет ответ в МФО/КТ.
26. Гарант принимает решение о гарантировании на запрашиваемых или иных условиях.
27. При положительном решении гаранта о возможности гарантирования, МФО/КТ направляет гаранту копии подписанных договоров о предоставлении кредита/микрокредита, договора (-ов) залога(-ов).
28. После получения от МФО/КТ копии подписанного договора о предоставлении кредита/микрокредита, оформлении залога, гарант оформляет и подписывает договор гарантии в трех экземплярах, который направляется в МФО/КТ.
29. МФО/КТ и Участник подписывают договор гарантии и передают экземпляр подписанного договора гаранту.
30. После завершения процедуры оформления и подписания договора гарантии, МФО/КТ осуществляет выдачу кредита/микрокредита Участнику.
31. В случае принятия отрицательного решения по предоставлению гарантии Участнику, гарантом в МФО/КТ предоставляется письменный мотивированный ответ об отказе.
32. Реализация Программы при обращении участников Программы к гаранту за гарантией и последующем обращении в МФО/КТ за кредитом/микрокредитом, осуществляется в следующем порядке:
1) гарант после получения полного пакета документов от Участника, согласно приложению 3 к настоящим Правилам гарантирования по кредитам/микрокредитам, в течение 14 рабочих дней рассматривает полученные документы на гарантирование с целью последующего получения Участником кредита/микрокредита в МФО/КТ;
2) в случае принятия гарантом положительного решения о предоставлении гарантии, гарант предоставляет Участнику ответ о возможности гарантирования с указанием условий предоставляемой гарантии, а также условий предоставления МФО/КТ кредита/микрокредита, при соответствии которых возможно предоставление гарантии в рамках Программы;
3) после получения ответа с положительным решением гаранта о предоставлении гарантии, Участник обращается в МФО/КТ для получения кредита/микрокредита под гарантию;
4) МФО/КТ, в соответствии с условиями Программы, рассматривает заявление Участника, проводит комплексную экспертизу проекта в соответствии с внутренними документами МФО/КТ для принятия решения о возможности предоставления кредита/микрокредита под гарантию;
5) в случае принятия МФО/КТ:
положительного решения по кредиту/микрокредиту, на условиях, отраженных в ответе гаранта о возможности гарантирования, МФО/КТ направляет гаранту копии необходимых документов, включая подписанный кредитный договор/договор микрокредитования/договор об открытии кредитной линии и договора(-ов) залога;

25. Өтінішті қарау қорытындылары бойынша кепілгер кредитке/микрокредитке кепілдік беру/кепілдік беруден бас тарту туралы шешім қабылдайды және жауабын МҚҰ/КС-ға жолдайды.
26. Кепілгер сұратылатын немесе өзге де шарттармен кепілдік беру туралы шешім қабылдайды.
27. Кепілгердің кепілдік беру мүмкіндігі туралы оң шешімі болған кезде МҚҰ/КС кепілгерге қол қойылған кредит/микрокредит беру туралы шарттардың, кепіл(дер) шартының (тарының) көшірмелерін жолдайды.
28. МҚҰ/КС-дан кредит/микрокредит беру туралы қол қойылған шарттың көшірмесі алынғаннан, кепіл ресімделгеннен кейін кепілгер МҚҰ/КС-ға жолданатын кепілдік шартын үш данада ресімдеп, қол қояды.
29. МҚҰ/КС және Қатысушы кепілдік шартына қол қояды және қол қойылған шарттың бір данасын кепілгерге береді.
30. Кепілдік беру шартын ресімдеп, қол қою рәсімі аяқталғаннан кейін МҚҰ/КС Қатысушыға кредит/микрокредит беруді жүзеге асырады.
31. Қатысушыға кепілдік беру жөнінде теріс шешім қабылданған жағдайда, кепілгер МҚҰ/КС-ға бас тарту туралы жазбаша уәжді жауабын ұсынады.
32. Бағдарлама қатысушылары кепілдік алу үшін кепілгерге және кейіннен кредит/микрокредит алу үшін МҚҰ/КС-ға жүгінген кезде Бағдарламаны іске асыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) кепілгер Қатысушыдан осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес толық құжаттар топтамасын алғаннан кейін 14 жұмыс күні ішінде кейін Қатысушының МҚҰ/КС-да кредит/микрокредит алуы мақсатында кепілдік беруге алынған құжаттарды қарайды;
2) кепілгер кепілдік беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, кепілгер Қатысушыға берілетін кепілдіктің шарттарын, сондай-ақ оған сәйкес келген жағдайда Бағдарлама шеңберінде кепілдік беруге болатын МҚҰ/КС-ның кредит/микрокредит беру шарттарын көрсете отырып, кепілдік беру мүмкіндігі туралы жауап береді;
3) кепілгердің кепілдік беру туралы оң шешімі бар жауап алынған соң Қатысушы МҚҰ/КС-ға кепілдікпен кредит/микрокредит алу үшін жүгінеді;
4) МҚҰ/КС Бағдарлама шарттарына сәйкес Қатысушының өтінішін қарайды, кепілмен кредит/микрокредит беру мүмкіндігі туралы шешім қабылдау үшін МҚҰ/КС-ның ішкі құжаттарына сәйкес жобаға кешенді сараптама жүргізеді;
5) МҚҰ/КС:
кепілгердің кепілдік беру мүмкіндігі туралы жауабында көрсетілген шарттарда кредит/микрокредит бойынша оң шешім қабылдаған жағдайда, МҚҰ/КС кепілгерге қол қойылған кредит шартын/микрокредит беру шартын/кредиттік желі ашу туралы шартты және кепіл шартын (-тарын) қоса алғанда, қажетті құжаттардың көшірмелерін жолдайды;

иного решения, не соответствующего условиям предоставления гарантии и кредита/микрокредита, указанным в ответе гаранта о возможности гарантирования, МФО/КТ направляет для сведения и/или повторного рассмотрения гарантом заявку Участника, уведомление о принятом решении с приложением копии решения уполномоченного органа МФО/КТ. Дальнейший порядок рассмотрения заявки Участника осуществляется в соответствии с пунктами 22 - 30 настоящих Правил гарантирования по кредитам/микрокредитам;
6) гарант оформляет и подписывает договор гарантии, который направляет в МФО/КТ;
7) МФО/КТ подписывает договор гарантии, обеспечивает его подписание Участником и направляет подписанный договор гарантии гаранту;
8) после завершения процедуры оформления и подписания договора гарантии, МФО/КТ осуществляет выдачу кредита/микрокредита Участнику.
33. Выплата по договору гарантии осуществляется гарантом на основании требования МФО/КТ с приложением документов, подтверждающих проведение МФО/КТ мероприятий по возврату кредита/микрокредита.
34. Выплата по договору гарантии в пользу МФО/КТ осуществляется гарантом по истечении 180 календарных дней с момента возникновения просрочки по кредиту/микрокредиту.
Глава 4. Условия выплаты комиссии
35. Комиссия выплачивается при соблюдении следующих условий:
1) подачи гарантом, после заключения договора гарантии, заявки на получение комиссии посредством веб-портала "электронного правительства" по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам в МИО по вопросам сельского хозяйства;
2) по заявкам, в которых объем комиссии превышает объем бюджетных средств, предусмотренных в Плане финансирования на соответствующий месяц, выплата комиссии осуществляется в следующем месяце;
3) в случае образования недостатка бюджетных средств, выделенных на гарантирование проектов, МИО по вопросам сельского хозяйства уведомляют организацию микрокредитования и гаранта о приостановлении гарантирования проектов в текущем финансовом году.
Информационное взаимодействие веб-портала "электронного правительства" и информационной системы субсидирования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) регистрации заявки на получение комиссии в информационной системе субсидирования;
5) наличия в информационной системе субсидирования лицевого счета у гаранта, данные которых подтверждены в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица".
Глава 5. Порядок выплаты комиссии

кепілгердің кепілдік беру мүмкіндігі туралы жауабында көрсетілген кепілдік және кредит/микрокредит беру шарттарына сәйкес келмейтін өзге шешім қабылдаған жағдайда, МҚҰ/КС кепілгерге Қатысушының өтінімін, МҚҰ/КС-ның уәкілетті органы шешімінің көшірмелерімен қоса қабылданған шешім туралы хабарламаны мәлімет және/немесе қайта қарау үшін жолдайды. Қатысушының өтінімін одан әрі қарау тәртібі осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларының 22-30-тармақтарына сәйкес жүзеге асырылады.
6) кепілгер кепілдік шартын ресімдейді және оған қол қояды, оны МҚҰ/КС-ға жолдайды;
7) МҚҰ/КС кепілдік шартына қол қояды, оған Қатысушының қол қоюын қамтамасыз етеді және қол қойылған кепілдік шартын кепілгерге жолдайды;
8) кепілдік шартын ресімдеу және оған қол қою рәсімі аяқталғаннан кейін, МҚҰ/КС Қатысушыға кредит/микрокредит беруді жүзеге асырады.
33. Кепілдік шарты бойынша ақы төлеуді кепілгер МҚҰ/КС-ның кредитті/микрокредитті қайтару бойынша іс-шаралар жүргізгенін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, МҚҰ/КС талабы негізінде жүзеге асырады.
34. МҚҰ/КС пайдасына кепілдік шарты бойынша ақы төлеуді кепілгер кредит/микрокредит бойынша мерзімінің өтуі туындаған сәттен бастап, күнтізбелік 180 күн өткен соң жүзеге асырады.
4-тарау. Комиссия төлеу шарттары
35. Комиссия мынадай шарттар сақталған кезде төленеді:
1) кепілдік туралы шарт жасалғаннан кейін кепілгердің "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО-ға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша комиссия алуға арналған өтінім беруі;
2) комиссия көлемі тиісті айға Қаржыландыру жоспарында көзделген бюджеттік қаражат көлемінен асатын өтінімдер бойынша комиссия төлеу келесі айда жүзеге асырылады;
3) жобаларға кепілдік беруге бөлінген бюджеттік қаражаттың жетіспеушілігі пайда болған жағдайда, ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО микрокредит беру ұйымын және кепілгерді ағымдағы қаржы жылы жобаларға кепілдік беру тоқтатыла тұратыны туралы хабардар етеді.
"Электрондық үкімет" веб-порталы мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің өзара ақпараттық іс-қимылы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады;
4) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде комиссия алуға арналған өтінімнің тіркелуі;
5) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде деректері субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде расталған кепілгердің жеке шотының болуы.
5-тарау. Комиссия төлеу тәртібі

36. Прием заявок на получение комиссии осуществляется по месту регистрации (юридическому адресу) гаранта.
Для предоставления доступа к данным реестра через веб-портал (далее – Личный кабинет):
1) гарант должен обладать ЭЦП, для самостоятельной регистрации в информационной системе получения комиссии;
2) МИО по вопросам сельского хозяйства, гарант ежегодно направляет поставщику услуг актуализированные списки работников, обладающих ЭЦП.
37. Для регистрации в Личном кабинете гарантом указываются следующие сведения:
1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН), полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
2) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
3) реквизиты текущего счета банка второго уровня.
При изменении вышеуказанных данных, гарант в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в Личный кабинет.
38. Формирование и регистрация заявки на получение комиссии производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) формируется заявка на получение комиссии с внесением в нее сведений, необходимых для проверки информационной системой получения комиссии;
2) заявка на получение комиссии регистрируется в информационной системе получения комиссии путем ее подписания гаранта с использованием ЭЦП и становится доступной в Личном кабинете МИО по вопросам сельского хозяйства. На электронный адрес МИО по вопросам сельского хозяйства направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки на получение комиссии.
В случае, если до формирования МИО по вопросам сельского хозяйства платежных поручений, выявлено наличие несоответствие данных в зарегистрированной заявке на получение комиссии, гарант отзывает заявку на получение комиссии с указанием причины отзыва.
39. МИО по вопросам сельского хозяйства в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявки на получение комиссии подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления. Данное уведомление становится доступным в Личном кабинете гаранта в информационной системе получения комиссии в случае самостоятельной регистрации.
40. МИО по вопросам сельского хозяйства в соответствии с Планом финансирования формирует в информационной системе получения комиссии платежные поручения на выплату комиссии, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент", в течение двух рабочих дней после подачи заявки на получение комиссии.
41. Субсидирование прекращается в следующих случаях:

36. Комиссия алуға арналған өтінімдерді қабылдау кепілгердің тіркелген жері (заңды мекенжайы) бойынша жүзеге асырылады.
Веб-портал (бұдан әрі – Жеке кабинет) арқылы тізілім деректеріне қолжетімділік беру үшін:
1) комиссия алудың ақпараттық жүйесіне өздігінен тіркелу үшін кепілгердің ЭЦҚ-сы болуы тиіс;
2) ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО, кепілгер жыл сайын көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге ЭЦҚ-сы бар жұмыскерлердің тізімдерін жібереді.
37. Жеке кабинетте тіркелу үшін кепілгер мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), толық атауы; аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және бірінші басшының ЖСН-сы;
2) байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почта мекенжайы);
3) екінші деңгейдегі банктің ағымдағы шотының деректемелері.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде, кепілгер бір жұмыс күні ішінде Жеке кабинетіне енгізілген дербес шотының деректерін өзгертеді.
38. Комиссия алуға арналған өтінімдерді қалыптастыру және тіркеу Жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) комиссия алудың ақпараттық жүйесінің тексеруі үшін қажетті мәліметтерді енгізе отырып, комиссия алуға арналған өтінім қалыптастырылады;
2) комиссия алуға арналған өтінім кепілгердің ЭЦҚ пайдалана отырып қол қоюы жолымен комиссия алудың ақпараттық жүйесінде тіркеледі және ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО-ның Жеке кабинетінде қолжетімді болады. Ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО-ның электрондық мекенжайына қарауға комиссия алуға арналған өтінімнің келіп түскені туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Егер, ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО төлем тапсырмаларын қалыптастырғанға дейін тіркелген комиссия алуға арналған өтінімде деректердің сәйкессіздігі бары анықталса, кепілгер кері қайтару себебін көрсете отырып, комиссия алуға арналған өтінімді кері қайтарып алады.
39. Ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО комиссия алуға арналған өтінім тіркелген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде тиісті хабарламаға ЭЦҚ пайдалана отырып қол қою жолымен оның қабылданғанын растайды. Өздігінен тіркелу жағдайында аталған хабарлама комиссия алудың ақпараттық жүйесіндегі кепілгердің Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
40. Ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО комиссия алуға арналған өтінім берілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде Қаржыландыру жоспарына сәйкес комиссия алудың ақпараттық жүйесінде комиссия алуға арналған төлем тапсырмаларын қалыптастырады, олар "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктеледі.
41. Субсидиялау мынадай жағдайларда тоқтатылады:

1) ареста счетов гаранта по решению суда, вступившему в законную силу;
2) письменного заявления гаранта об отказе в получении комиссии;
3) расторжения договора гарантии.
Глава 6. Мониторинг
42. Гарант выборочно проводит мониторинг по выданным гарантиям по следующим направлениям:
1) мониторинг Участника, с которым заключен договор гарантии, на основании данных и документов, предоставляемых МФО/КТ и/или Участником, а также на основании собственных данных, полученных при самостоятельном выезде к Участнику;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных предоставляемых МФО/КТ, или иных достоверных источников.
43. Для осуществления функций мониторинга гарант запрашивает у Участника и МФО/КТ, а Участник и МФО/КТ предоставляет необходимые документы и информацию, относящиеся к предмету мониторинга в рамках Программы. Гарант самостоятельно осуществляет мониторинг реализации проекта с выездом на место его реализации.
44. В случаях выявления фактов нецелевого использования выданного кредита/микрокредита, нарушения условий Программы, неисполнения условий, установленных настоящими Правилами гарантирования по кредитам/микрокредитам и договором гарантии, гарант аннулирует предоставленную гарантию кредита/микрокредита.
45. МФО/КТ осуществляет мониторинг реализации проекта Участника, который включает:
1) ежемесячно – текущий мониторинг;
2) ежегодно – расширенный мониторинг хода реализации проекта Участника в порядке, установленном внутренними документами МФО/КТ, и содержащий в обязательном порядке информацию о ходе реализации проекта (согласно бизнес-плану).
46. МФО/КТ сообщает в срок не позднее 3 рабочих дней в письменном виде о наступивших ограничениях или запретах на осуществление деятельности МФО/КТ, а также единовременной продаже или ином единовременном переходе прав собственности и/или переходе прав владения и пользования в отношении более чем 10 % акций/доли МФО/КТ.
47. Отчет о текущем мониторинге хода реализации проекта Участника, согласно приложению 5 к настоящим Правилам гарантирования по кредитам/микрокредитам представляется МФО/КТ гаранту не позднее первого числа месяца, следующего за отчетным, в письменном виде на ежемесячной основе, и дополнительно направляется на электронный адрес ответственного исполнителя, определенного гарантом.
48. Гарант на основе отчетов МФО/КТ ежемесячно в срок до 3 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет информацию по выданным кредитам/микрокредитам в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) и малых городах с учетом предоставленных гарантий в МИО по вопросам сельского хозяйства.

1) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша кепілгердің шоттарына тыйым салынуы;
2) кепілгердің комиссия алудан бас тарту туралы жазбаша өтініші;
3) кепілдік шартының бұзылуы.
6-тарау. Мониторинг
42. Кепілгер берілген кепілдер бойынша мынадай бағыттарда ішінара мониторинг жүргізеді:
1) МҚҰ/КС және/немесе Қатысушы беретін деректер мен құжаттар негізінде, сондай-ақ Қатысушыға өз бетімен барып алынған өзінің деректері негізінде кепілдік шарты жасасылған Қатысушыны мониторингтеу;
2) МҚҰ/КС немесе өзге де дұрыс дереккөздер беретін деректер негізінде кәсіпкердің төлем тәртібін мониторингтеу.
43. Мониторинг функцияларын жүзеге асыру үшін кепілгер Қатысушы мен МҚҰ/КС-дан Бағдарлама шеңберінде мониторинг нысанасына қатысты қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратады, ал Қатысушы мен МҚҰ/КС оларды береді. Кепілгер жобаны іске асыру орнына өзі барып, оның іске асырылуына мониторингті жүзеге асырады.
44. Берілген кредиттің/микрокредиттің мақсатсыз пайдаланылуы, Бағдарлама шарттарының бұзылуы, осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларында және кепілдік шартында белгіленген талаптардың орындалмауы фактілері анықталған жағдайларда, кепілгер кредиттің/микрокредиттің берілген кепілдігін жояды.
45. МҚҰ/КС Қатысушы жобасын іске асыру мониторингін жүзеге асырады, ол мыналардан тұрады:
1) ай сайын – ағымдағы мониторинг;
2) жыл сайын – МҚҰ/КС-ның ішкі құжаттарында белгіленген тәртіптегі және міндетті түрде жобаның іске асырылу барысы туралы ақпараттан тұратын (бизнес-жоспарға сәйкес) Қатысушы жобасының іске асырылу барысының кеңейтілген мониторингі.
46. МҚҰ/КС МҚҰ/КС қызметін жүзеге асыруға қойылған шектеулердің немесе тыйымдардың басталғаны, сондай-ақ меншік құқықтарының бір уақытта сатылуы немесе бір уақытта ауысуы және/немесе МҚҰ/КС акцияларының/үлестерінің 10%-нан астамын иелену және пайдалану құқықтарының ауысуы туралы жазбаша түрде 3 жұмыс күнінен кешіктірмей хабарлайды.
47. Осы Кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес Қатысушы жобасының іске асырылу барысының ағымдағы мониторингі туралы есепті МҚҰ/КС кепілгерге ай сайынғы негізде жазбаша түрде есептік кезеңнен кейінгі айдың бірінші күнінен кешіктірмей береді және кепілгер айқындаған жауапты орындаушының электрондық мекенжайына қосымша жолдайды.
48. Кепілгер МҚҰ/КС-ның есептері негізінде ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 3-күніне дейінгі мерзімде ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО-ға берілген кепілдіктерді ескере отырып, ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) және шағын қалаларда берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша ақпарат береді.

МИО по вопросам сельского хозяйства на основе отчетов гаранта ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляют информацию в местный исполнительный орган по вопросам занятости и уполномоченному органу, информацию по итогам полугодия и отчетного года предоставляет в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным.
Уполномоченный орган на основе информации МИО по вопросам сельского хозяйства ежемесячно до 10 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет информацию по выданным гарантиям уполномоченному органу по вопросам занятости населения.
Приложение 1
к Правилам гарантирования по
кредитам/микрокредитам,
выдаваемым микрофинансовыми
организациями и кредитными
товариществами в сельской
местности и малых городах
Форма
Договор гарантии № ____
_______________
"___" ___________ 20__ года
Гарант ___________________
МФО/КТ __________________
Заемщик __________________
далее совместно именуемые Стороны, а по отдельности как указано выше или "Сторона", в соответствии с:
Государственной программой развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017-2021 годы "Еңбек" (далее – Программа), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746,
Правилами гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями и кредитными товариществами в сельской местности и малых городах, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан-Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 477 (далее – Правила),
Договором/Рамочным соглашением ____________________________ №_____ от ___________, заключенным между МФО/КТ и Заемщиком (далее – кредит/микрокредит, Договор о предоставлении кредита/микрокредита), заключили настоящий Договор гарантии (далее – Договор) о нижеследующем:
Глава 1. Термины и определения
1. В настоящем Договоре используются определения и понятия, которые соответствуют понятиям и определениям, предусмотренным Программой и Правилами.
Глава 2. Предмет договора
2. На условиях настоящего Договора Гарант обязуется в обеспечение исполнения обязательств Заемщика по кредиту/микрокредиту отвечать перед МФО/КТ на условиях субсидиарной ответственности в пределах суммы основного долга по кредиту/микрокредиту.
3. Гарант не несет ответственности за исполнение Заемщиком обязательств перед МФО/КТ по кредиту/микрокредиту в части оплаты начисленного вознаграждения, пени, штрафов, материального или морального ущерба, упущенной выгоды, оплаты комиссий и/или любых других обязательств Заемщика, связанных с предоставлением кредита/микрокредита, в том числе судебных издержек по взысканию долга, любых других убытков МФО/КТ, вызванных неисполнением и/или ненадлежащим исполнением Заемщиком обязательств, принятых перед МФО/КТ.

Ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО кепілгердің есептері негізінде ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға және уәкілетті органға ақпарат береді, жартыжылдықтың және есепті жылдың қорытындылары бойынша ақпаратты есепті айдан кейінгі айдың 10-күніне дейінгі мерзімде береді.
Уәкілетті орган ауыл шаруашылығы мәселелері бойынша ЖАО-ның ақпараты негізінде ай сайын есепті кезеңнен кейінгі айдың 10-ына дейін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға берілген кепілдіктер бойынша ақпарат береді.
Ауылдық жерлерде және шағын
қалаларда микроқаржы
ұйымдары және кредиттік
серіктестіктер беретін
кредиттер/микрокредиттер
бойынша кепілдік беру
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
№ ____ Кепілдік шарты
_______________________
20___ жылғы "___" __________
Бұдан әрі бірлесіп "Тараптар", ал жеке-жеке төменде көрсетілгендей немесе "Тарап" деп аталатын:
Кепілгер___________________________
МҚҰ/КС __________________________
Қарыз алушы_______________________
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына (бұдан әрі – Бағдарлама), Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 477 бұйрығымен бекітілген Ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микроқаржы ұйымдары және кредиттік серіктестіктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар), МҚҰ/КС және Қарыз алушы арасында жасалған ________ ___________ № ______ Шартқа/Негіздемелік келісімге (бұдан әрі – кредит/микрокредит, Кредит/микрокредит беру туралы шарт) сәйкес төмендегілер туралы осы Кепілдік шартын (бұдан әрі – Шарт) жасасты.
1-тарау. Терминдер мен айқындамалар
1. Осы Шартта Бағдарламада және Қағидаларда көзделген ұғымдар мен айқындамаларға сәйкес келетін айқындамалар мен ұғымдар пайдаланылады.
2-тарау. Шарттың нысанасы
2. Осы Шарт талаптарында Кепілгер Қарыз алушының кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерді орындауын қамтамасыз етуде кредит/микрокредит бойынша негізгі борыш сомасы шегінде субсидиарлық жауапкершілік талаптарында МҚҰ/КС алдында жауап беруге міндеттенеді.
3. Кепілгер МҚҰ/КС алдында Қарыз алушының есептелген сыйақыны, өсімпұлды, айыппұлды, материалдық немесе моральдық залалды, айырылып қалған пайданы төлеу, комиссияларды және/немесе кредитті/микрокредитті берумен байланысты Қарыз алушының кез келген басқа да міндеттемелерді, оның ішінде борышты өндіріп алу бойынша сот шығасыларын, Қарыз алушының МҚҰ/КС алдында қабылдаған міндеттемелерін орындамауынан немесе тиісінше орындамауынан туындаған МҚҰ-ның/КС-ның кез келген басқа да шығындарын төлеу бөлігінде кредит/микрокредит бойынша міндеттемелерді орындауына жауапты болмайды.

Глава 3. Условия кредита/микрокредита
4. Ответственность Гаранта перед МФО/КТ по кредиту/микрокредиту и настоящему Договору ограничена суммой гарантии в размере ____________________ тенге, что составляет _____ % от суммы основного долга по кредиту/микрокредиту. В случае предъявления МФО/КТ требования к Гаранту по настоящему Договору, в том числе в случае предъявления иска, Гарант несет ответственность перед МФО/КТ по настоящему Договору в пределах только суммы гарантии и только, если соответствующее требование МФО/КТ заключается в требовании возврата суммы основного долга по кредиту/микрокредиту.
5. Гарант в одностороннем порядке не уменьшает первоначальный размер выданной гарантии.
При этом при погашении/частичном погашении основного долга сумма гарантии уменьшается на сумму, равную сумме погашения основного долга, умноженную на размер участия как соотношение суммы гарантии к сумме основного долга в процентном выражении.
6. Гарантия подлежит исполнению только в случае неисполнения Заемщиком обязательств по возврату суммы основного долга по кредиту/микрокредиту. Порядок предъявления требования и исполнения Гарантии устанавливается настоящим Договором.
7. Подписанием настоящего Договора Заемщик предоставляет МФО/КТ право представлять Гаранту любую информацию, касающуюся Заемщика, Договора о предоставлении кредита/микрокредита, в том числе, его содержания и его исполнения, в том числе сведения, составляющие коммерческую, банковскую и иную охраняемую законом тайну, включая, но не ограничиваясь информацией об изменениях и дополнениях к Договору о предоставлении кредита/микрокредита, осуществленных по нему выплатах и платежах, в том числе, о просроченной задолженности, о погашенной сумме и остатке ссудной задолженности. Заемщик также дает свое безотзывное и безусловное согласие Гаранту и МФО/КТ на сбор и обработку персональных данных о нем в соответствии с законодательством Республики Казахстан (для физических лиц).
8. Подписанием настоящего Договора Заемщик предоставляет согласие на представление Гарантом акционеру Гаранта и государственным органам следующих сведений: фирменное наименование Заемщика, участие Заемщика в Программе, наименование проекта Заемщика, регион и отрасль реализации проекта Заемщика, сумма и срок кредита, сумма гарантии, ставка вознаграждения по кредиту/микрокредиту. Заемщик также предоставляет Гаранту право на публикацию сведений, указанных в настоящем пункте, в средствах массовой информации, в том числе на интернет-ресурсе Гаранта.
9. В качестве обеспечения исполнения обязательств Заемщика по Договору о предоставлении кредита/микрокредита не могут выступать имущество, права, гарантии, поручительства и другое, не указанные в Договоре о предоставлении кредита/микрокредита в качестве обеспечения исполнения обязательств Заемщика и (или) внесенные в Договор о предоставлении кредита/микрокредита и (или) Договор залога без предварительного письменного согласия Гаранта.
Несоблюдение данного условия влечет прекращение гарантии, а в случаях, когда гарантия была полностью или частично исполнена Гарантом – обязанность МФО/КТ вернуть Гаранту всю сумму, полученную по гарантии, в течение 7 (семи) рабочих дней с даты получения письменного требования Гаранта.

3-тарау. Кредит/микрокредит талаптары
4. Кепілгердің кредит/микрокредит және осы Шарт бойынша МҚҰ/КС алдындағы жауапкершілігі ______________ теңге мөлшеріндегі кепілдік сомасымен шектелген, бұл кредит/микрокредит бойынша негізгі борыш сомасының ___ %-ын құрайды. МҚҰ/КС Кепілгерге осы Шарт бойынша талаптар қойған жағдайда, оның ішінде талап-арыз қойған жағдайда, Кепілгер МҚҰ/КС алдында осы Шарт бойынша тек кепілдік сомасы шегінде және егер МҚҰ-ның/КС-ның тиісті талабы кредит/микрокредит бойынша негізгі борыш сомасын қайтаруға қатысты болса ғана жауапты болады.
5. Кепілгер берілген кепілдіктің бастапқы мөлшерін біржақты тәртіппен азайтпайды.
Бұл ретте, негізгі борышты өтеу/ішінара өтеу кезінде кепілдік сомасы кепілдік сомасының борыш сомасына пайыздық мәндегі негізгі арақатынасы ретінде қатысу мөлшеріне көбейтілген негізгі борышты өтеу сомасына тең сомаға азайтылады.
6. Кепілдік Қарыз алушы кредит/микрокредит бойынша негізгі борыш сомасын қайтару жөніндегі міндеттемелерін орындамаған жағдайда ғана орындалуға жатады. Талап қою және Кепілдікті орындау тәртібі осы Шартта белгіленеді.
7. Осы Шартқа қол қою арқылы Қарыз алушы Кепілгерге Қарыз алушыға, Кредит/микрокредит беру туралы шартқа, оның ішінде оның мазмұнына және оның орындалуына қатысты кез келген ақпаратты, оның ішінде Кредит/микрокредит беру туралы шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы, ол бойынша жүзеге асырылған ақы төлеу мен төлемдер, оның ішінде мерзімі өткен берешектер туралы, өтелген сома және несиелік берешек қалдықтары туралы ақпаратты қоса алғанда, бірақ онымен шектелмей, коммерциялық, банктік және заңмен қорғалатын өзге де құпияларды құрайтын мәліметтерді ұсыну құқығын МҚҰ-ға/КС-ге береді. Қарыз алушы да Кепілгерге және МҚҰ-ға/КС-ге өзі туралы дербес деректерді Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жинауға және өңдеуге сөзсіз және кері қайтарып алынбайтын келісімін береді (жеке тұлғалар үшін).
8. Осы Шартқа қол қою арқылы Қарыз алушы Кепілгердің Кепілгер акционеріне және мемлекеттік органдарға мынадай мәліметтер ұсынуына келісімін береді: Қарыз алушының фирмалық атауы, Қарыз алушының Бағдарламаға қатысуы, Қарыз алушы жобасының атауы, Қарыз алушының жобасы іске асырылатын өңір және сала, кредит сомасы және мерзімі, кепілдік сомасы, кредит/микрокредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі. Сондай-ақ, Қарыз алушы Кепілгерге осы тармақта көрсетілген мәліметтерді бұқаралық ақпарат құралдарында, оның ішінде Кепілгердің интернет-ресурсында жариялау құқығын береді.
9. Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз Кредит/микрокредит беру туралы шартта Қарыз алушы міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде көрсетілмеген және (немесе) Кредит/микрокредит беру туралы шартқа және (немесе) Кепілдік шартына енгізілген мүлік, құқықтар, кепілдіктер, кепілгерліктер және басқасы Қарыз алушының Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз ету ретінде қолданылмайды.
Осы талаптың сақталмауы кепілдіктің тоқтатылуына алып келеді, ал кепілдікті Кепілгер толық немесе ішінара орындаған жағдайларда, Кепілгердің жазбаша талаптарын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде МҚҰ-ның/КС-ның кепілдік бойынша алған барлық соманы Кепілгерге қайтаруы міндеттілігіне алып келеді.

9-1. Имущество, выступающее в качестве обеспечения исполнения обязательств Заемщика в Договоре о предоставлении кредита/микрокредита не может быть исключено без предварительного письменного согласия Гаранта.
Несоблюдение данного условия влечет прекращение гарантии, а в случаях, когда гарантия была полностью или частично исполнена Гарантом – обязанность МФО/КТ вернуть Гаранту всю сумму, полученную по гарантии, в течение 7 (семи) рабочих дней с даты получения письменного требования Гаранта
10. Имущество, принятое по Договору о предоставлении кредита/микрокредита в качестве обеспечения, в течение срока действия Договора гарантии не может выступать в качестве обеспечения по другим обязательствам Заемщика и (или) третьих лиц (за исключением случаев, письменно согласованных с Гарантом).
11. Комиссия за предоставление Гарантом гарантии не предусмотрена и оплате Заемщиком не подлежит.
12. Обязательным условием действительности гарантии является соблюдение следующих требований Гаранта:
1) целевое использование кредитных средств согласно условиям кредита/микрокредита, документально подтвержденное Заемщиком, в том числе, в случае необходимости, в ходе мониторинга Гарантом, в случае выезда на место реализации проекта;
2) ___________________________________________________;
3) ____________________________________________________
(сведения в настоящий пункт дополняются в соответствии с условиями уполномоченного органа Гаранта).
Глава 4. Права и обязанности сторон
13. Гарант обязан:
1) в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты получения требования МФО/КТ произвести платеж по гарантии МФО/КТ на условиях настоящего Договора.
14. Гарант вправе:
1) требовать от МФО/КТ и Заемщика исполнения обязательств, установленных настоящим Договором;
2) получать от МФО/КТ полную и достоверную информацию, необходимую для осуществления контроля за целевым использованием кредита/микрокредита Заемщиком и мониторинга исполнения МФО/КТ и Заемщиком настоящего Договора и (или) Договора о предоставлении кредита/микрокредита, а также иную необходимую информацию, связанную с настоящим Договором, в том числе путем выезда представителей Гаранта в МФО/КТ, с соблюдением требований по сохранению коммерческой и иной охраняемой законом тайны;
3) осуществлять выезд на место реализации проекта Заемщика, профинансированного по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, с целью проверки хода реализации проекта;
4) отказать в исполнении требования МФО/КТ к Гаранту об исполнении обязательств по гарантии в пределах суммы гарантии, предоставленное в соответствии с условиями настоящего Договора (далее – требование):
если такое требование не корректно предъявлено МФО/КТ, до устранения МФО/КТ выявленных нарушений в предъявленном требовании;
если такое требование предъявлено МФО/КТ с нарушением условий настоящего Договора, а также, если в ходе мониторинга, проводимого Гарантом в рамках настоящего Договора выявлены нарушения условий Договора, указанных в Разделе 5 настоящего Договора путем направления МФО/КТ письменного мотивированного ответа;

9-1. Кредит/микрокредит беру туралы шартта Қарыз алушының міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде қолданылатын мүлік Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз алып тасталмайды.
Осы талаптың сақталмауы кепілдікті тоқтатуға алып келеді, ал кепілдікті Кепілгер толығымен немесе ішінара орындаған жағдайларда, МҚҰ-ның/ КС-ның Кепілгерге кепілдік бойынша алынған барлық соманы Кепілгердің жазбаша талабын алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қайтаруы міндеттілігіне алып келеді.
10. Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша қамтамасыз ету ретінде қабылданған мүлік Кепілдік шартының қолданылу мерзімі ішінде Қарыз алушының және (немесе) үшінші тұлғалардың басқа міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету ретінде қолданыла алмайды (Кепілгермен жазбаша келісілген жағдайларды қоспағанда).
11. Кепілгердің кепілдік бергені үшін комиссия көзделмеген және ол Қарыз алушының төлеуіне жатпайды.
12. Кепілдік жарамдылығының міндетті шарты Кепілгердің мынадай талаптарды сақтауы болып табылады:
1) Қарыз алушы құжаттама жүзінде, оның ішінде қажет болған жағдайда, Кепілгердің мониторинг жүргізуі барысында, жобаны іске асыру орнына барған жағдайда растаған кредиттік құралдарды кредит/микрокредит талаптарына сәйкес мақсатты пайдалану;
2) __________________________________________________________;
3) __________________________________________________________
(осы тармақ Кепілгердің уәкілетті органының талаптарына сәйкес мәліметтермен толықтырылады).
4-тарау. Тараптардың құқықтары мен міндеттері
13. Кепілгер:
1) МҚҰ/КС талаптарын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей осы Шарттың талаптарында МҚҰ/КС кепілдігі бойынша төлем жүргізуге міндетті.
14. Кепілгер:
1) МҚҰ-дан/КС-дан және Қарыз алушыдан осы Шартта белгіленген міндеттемелерін орындауын талап етуге;
2) МҚҰ-дан/КС-дан Қарыз алушының кредитті/микрокредитті мақсатты пайдалануын бақылауды және МҚҰ-ның/КС-ның және Қарыз алушының осы Шартты және (немесе) Кредит/микрокредит беру туралы шартты орындауын мониторингтеуді жүзеге асыру үшін қажетті толық және дұрыс ақпарат, сондай-ақ осы Шартқа байланысты өзге де қажетті ақпаратты алуға, оның ішінде коммерциялық және заңмен қорғалатын өзге де құпияны сақтау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, Кепілгер өкілдерінің МҚҰ-ға/КС-ге баруы жолымен де ақпарат алуға;
3) жобаның іске асырылу барысын тексеру мақсатында Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша қаржыландырылған Қарыз алушы жобасының іске асырылу орнына баруды жүзеге асыруға;
4) осы Шарттың талаптарына (бұдан әрі – талап) сәйкес берілген кепілдік сомасының шегінде кепілдік бойынша міндеттемелерді орындау туралы Кепілгерге қойылатын МҚҰ/КС талабын орындаудан:
егер, қойылған талапта айқындалған бұзушылықтарды МҚҰ/КС жойғанға дейін мұндай талап МҚҰ-ға/КС-ға дұрыс қойылмаса;
егер, мұндай талап МҚҰ-ға/КС-ға осы Шарттың талаптарын бұза отырып қойылса, сондай-ақ осы Шарт шеңберінде Кепілгер жүргізген мониторинг барысында осы Шарттың 5-бөлімінде көрсетілген Шарт талаптарының бұзылғаны анықталса, МҚҰ/КС-ға жазбаша уәжді жауап жіберу жолымен бас тартуға;

5) выдвигать против требований МФО/КТ возражения, которые мог бы предоставить Заемщик, даже в случае признания Заемщиком долга и (или) отказа Заемщика от выдвижения своих возражений МФО/КТ;
6) требовать от Заемщика и МФО/КТ в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты получения запроса Гаранта представления информации об исполнении Заемщиком обязательств по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного договора о предоставлении кредита/микрокредита;
7) требовать от МФО/КТ (в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии) представления документов и информации, удостоверяющих права требования МФО/КТ к Заемщику, и передачи Гаранту прав, обеспечивающих эти требования в соответствии с пунктом 31 настоящего Договора;
8) требовать от Заемщика (в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии) возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных выплат по гарантии, и возмещения иных убытков, понесенных в связи с ответственностью за Заемщика;
9) запрашивать у МФО/КТ на ежеквартальной основе финансовую отчетность, информацию о кредитном портфеле по выданным кредитам/микрокредитам, согласно Приложению 1 к настоящему Договору;
10) передавать права и обязанности по настоящему Договору третьим лицам, в случае исполнения Гарантом требования МФО/КТ по оплате гарантии в порядке, определенном настоящим Договором;
11) в безакцептном порядке изымать (списывать) с любых счетов Заемщика сумму задолженности, возникшей по настоящему Договору, в порядке, предусмотренном банковским и гражданским законодательством Республики Казахстан либо списывать деньги с банковских счетов Заемщика, открытых в банке, путем прямого дебетования банковских счетов. Основанием для прямого дебетования банковских счетов Заемщика являются копия настоящего Договора и копии документов, подтверждающих задолженность Заемщика перед Гарантом. Настоящее является согласием Заемщика на осуществление платежей путем прямого дебетования его счетов, открытых в банке;
12) уменьшить сумму и (или) срок Гарантии при выявлении фактов ненадлежащего и (или) несвоевременного исполнения условий настоящего Договора
13) иметь иные права, предусмотренные настоящим Договором, Правилами и законодательством Республики Казахстан.
15. Заемщик обязан:
1) использовать кредит/микрокредит в соответствии с его целевым назначением, установленным в Договоре о предоставлении кредита/микрокредита, с представлением МФО/КТ, Гаранту подтверждающих документов в срок не более 90 (девяносто) календарных дней с момента получения кредита/микрокредита. При этом, изменение целевого назначения кредита/микрокредита, а также продление срока подтверждения целевого использования возможно по согласованию с МФО/КТ и Гарантом;

5) Қарыз алушы борышын таныған және (немесе) Қарыз алушы МҚҰ-ға/КС-ға өз қарсылығын білдіруден бас тартқан жағдайда да, Қарыз алушы беруі мүмкін, МҚҰ/КС талаптарына қарсылық білдіруге;
6) Қарыз алушыдан және МҚҰ-дан/КС-дан Кепілгердің сұранымын алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей, Қарыз алушының Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерін орындауы, оның ішінде жасалған Кредит/микрокредит беру туралы шарт талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпарат беруді талап етуге;
7) МҚҰ-дан/КС-дан (Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда) МҚҰ-ның/КС-ның Қарыз алушыға талап қою құқығын растайтын құжаттар мен ақпаратты ұсынуды және осы талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды Кепілгерге осы Шарттың 31-тармағына сәйкес беруді талап етуге;
8) Қарыз алушыдан (Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда) Кепілгерге кепілдік бойынша жүргізілген төлем сомасын толық көлемде өтеуді және Қарыз алушы үшін жауапкершілікке байланысты келтірілген өзге де шығындарды өтеуді талап етуге;
9) осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес МҚҰ-дан/КС-дан тоқсан сайынғы негізде қаржылық есепті, берілген кредит/микрокредит бойынша кредиттік портфель туралы ақпаратты сұратуға;
10) Кепілгер МҚҰ-ның/КС-ның осы Шартта айқындалған тәртіппен кепілдік төлемі бойынша талабын орындаған жағдайда, осы Шарт бойынша құқықтар мен міндеттерді үшінші тұлғаларға тапсыруға;
11) Қарыз алушының кез келген шоттарынан осы Шарт бойынша туындаған берешек сомасын Қазақстан Республикасының банктік және азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен акцептсіз тәртіпте алып тастауға (есептен шығаруға) не Қарыз алушының банкте ашылған банктік шоттарынан ақшаны банктік шоттарды тікелей дебеттеу жолымен есептен шығаруға құқылы. Қарыз алушының банктік шоттарын тікелей дебеттеу үшін осы Шарттың көшірмесі және Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегін растайтын құжаттардың көшірмелері негіз болып табылады. Бұл Қарыз алушының банкте ашылған шоттарын тікелей дебеттеу жолымен төлемдерді жүзеге асыруға оның келісімі болып табылады;
12) осы Шарт талаптарын тиісінше және (немесе) уақтылы орындамау фактілерін анықтаған кезде Кепілдік сомасын және (немесе) мерзімін азайтуға;
13) осы Шартта, Қағидаларда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де құқықтарды иеленуге құқылы.
15. Қарыз алушы:
1) МҚҰ-ға/КС-ға, Кепілгерге растаушы құжаттарды кредит/микрокредит алған сәттен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайтын мерзімде бере отырып, Кредит/микрокредит беру туралы шартта белгіленген кредитті/микрокредитті нысаналы мақсатына сәйкес пайдалануға міндетті. Бұл ретте, кредиттің/микрокредиттің нысаналы мақсатын өзгерту, сондай-ақ нысаналы мақсатының расталу мерзімін ұзарту МҚҰ-мен/КС-мен және Кепілгермен келісім бойынша мүмкін болады;

2) по первому требованию МФО/КТ и (или) Гаранта предоставить его представителям возможность проверки целевого использования кредита/микрокредита, его обеспеченности и финансово-хозяйственной деятельности Заемщика путем непосредственного осмотра его производственных (торговых) объектов и (или) предоставления документов и информации о финансово-хозяйственной деятельности, на условиях (срок, объем), необходимых МФО/КТ и (или) Гаранту;
3) незамедлительно, но в любом случае не позднее 5 (пяти) рабочих дней, следующих за днем нарушения условий Договора о предоставлении кредита/микрокредита, письменно извещать Гаранта обо всех допущенных им нарушениях Договора о предоставлении кредита/микрокредита, в том числе о просрочке уплаты (возврата) суммы основного долга и (или) вознаграждения за пользование кредитом/микрокредитом, а также обо всех обстоятельствах, влияющих или могущих повлиять на исполнение Заемщиком своих обязательств по Договору о предоставлении кредита/микрокредита;
4) в случае предъявления МФО/КТ требований об исполнении обязательств по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, принять все разумные и доступные в сложившейся ситуации меры к надлежащему исполнению своих обязательств;
5) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, возместить Гаранту в полном объеме суммы произведенных Гарантом выплат по гарантии, и (при наличии соответствующего требования Гаранта) уплатить вознаграждение, начисленное на сумму задолженности Заемщика перед Гарантом с даты перечисления Гарантом МФО/КТ суммы по гарантии до даты фактического возврата Заемщиком денег Гаранту на сумму, выплаченную МФО/КТ по гарантии, по ставке, указанной в Договоре кредита/микрокредита, а также возместить иные убытки, понесенные Гарантом в связи с ответственностью за Заемщика, в порядке и сроки, указанные в требовании Гаранта. Датой фактического возврата Заемщиком денег Гаранту считается дата зачисления денег на банковский счет Гаранта, указанный в настоящем Договоре;
6) при получении письменного запроса от Гаранта о представлении информации об исполнении обязательств по Договору предоставления кредита/микрокредита, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного Договора о предоставления кредита/микрокредита, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе информацию;
7) при изменении банковских реквизитов и (или) местонахождения в течение 5 (пяти) рабочих дней письменно уведомить МФО/КТ и Гаранта;

2) МҚҰ-ның/КС-ның және (немесе) Кепілгердің алғашқы талабы бойынша оның өкілдеріне кредиттің/микрокредиттің мақсатты пайдаланылуын, оның қамтамасыз етілуін және Қарыз алушының қаржылық-шаруашылық қызметін оның өндірістік (сауда) объектілерін тікелей қарап-тексеру және (немесе) МҚҰ-ға/КС-ға және (немесе) Кепілгерге қажетті шарттарда (мерзімі, көлемі) қаржылық-шаруашылық қызметі туралы құжаттар мен ақпарат беру жолымен тексеруге мүмкіндік беруге;
3) тез арада, Кредит/микрокредит беру туралы шарттың талаптары бұзылған күннен кейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, Кепілгерге Кредит/микрокредит беру туралы шарттың олар жол берген барлық бұзушылықтары туралы, оның ішінде негізгі борышты және (немесе) кредит/микрокредитті пайдаланғаны үшін сыйақы сомасын төлеу (қайтару) мерзімін кешіктіру туралы, сондай-ақ Қарыз алушының Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша өз міндеттемелерін орындауға әсер ететін немесе әсер етуі мүмкін барлық жағдайлар туралы жазбаша хабарлауға;
4) МҚҰ/КС Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау туралы талап қойған жағдайда, өз міндеттемелерін тиісінше орындауға қатысты қалыптасып отырған жағдайда барлық ақылға сыйымды және қолжетімді шараларды қабылдауға;
5) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерді орындаған жағдайда, Кепілгер кепілдік бойынша жүргізген төлемдер сомасын Кепілгерге толық көлемде өтеуге және (Кепілгердің тиісті талабы бар болса) Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегі сомасына есептелген сыйақыны Кепілгер МҚҰ-ға/КС-ға кепілдік бойынша соманы аударған күннен бастап Қарыз алушы ақшаны Кепілгерге нақты қайтарған күнге дейін МҚҰ/КС-ге кепілдік бойынша төленген сомада, Кредит/микрокредит беру туралы шартта көрсетілген мөлшерлеме бойынша төлеуге, сондай-ақ Қарыз алушы үшін жауапкершілікпен байланысты Кепілгерге келтірілген өзге де шығындарды Кепілгердің талабында көрсетілген тәртіппен және мерзімде өтеуге міндетті. Осы Шартта көрсетілген Кепілгердің банктік шотына ақша аударылған күн Қарыз алушының Кепілгерге ақшаны нақты қайтарған күні болып саналады;
6) Кепілгерден Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы, оның ішінде жасалған Кредит/микрокредит беру туралы шарт талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпарат ұсыну жөнінде жазбаша сұраным алған кезде оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей, Кепілгерге сұранымда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда ұсынуға;
7) банктік деректемелері және (немесе) орналасқан жері өзгерген кезде 5 (бес) жұмыс күні ішінде МҚҰ-ны/КС-ны және Кепілгерді жазбаша түрде хабардар етуге;

8) по требованию МФО/КТ/Гаранта предоставлять в качестве дополнительного залога приобретаемое по Договору о предоставления кредита/микрокредита имущество;
9) по решению Гаранта осуществлять страхование приобретаемого по Договору о предоставления кредита/микрокредита движимого имущества;
10) отвечать всем своим имуществом перед МФО/КТ и Гарантом, в случае неисполнения и (или) ненадлежащего исполнения своих обязательств по настоящему Договору;
11) по первому требованию Гаранта предоставить Гаранту заявление о предоставлении согласия Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан предоставлять Гаранту следующие сведения, являющиеся в соответствии со статьей 30 Кодекса от 25 декабря 2017 года № 120 "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" налоговой тайной, которые будут использоваться Гарантом для мониторинга эффективности Программы:
доходы;
численность работников;
расходы по начисленным доходам работников и иным выплатам физическим лицам;
среднемесячная заработная плата на одного работника;
сумма налоговых выплат;
12) соблюдать следующие требования Гаранта:
___________________________________________;
____________________________________________.
Сведения в настоящий подпункт дополняются индивидуально по каждому проекту в соответствии с условиями уполномоченного органа Гаранта.
16. МФО/КТ обязан:
1) при изменении условий Договора о предоставления кредита/микрокредита (не влекущих увеличение ответственности Гаранта или иных неблагоприятных последствий для Гаранта) незамедлительно, но в любом случае не позднее 10 (десяти) рабочих дней, следующих за днем внесения изменений в Договор о предоставлении кредита/микрокредита, письменно известить об этом Гаранта.
При внесении в Договор о предоставлении кредита/микрокредита изменений, влекущих увеличение ответственности Гаранта или иные неблагоприятные последствия для Гаранта, МФО/КТ обязан получить от Гаранта предварительное письменное согласие на внесение этих изменений.
В случае внесения указанных в абзаце втором настоящего пункта Договора изменений в Договор о предоставлении кредита/микрокредита без предварительного письменного согласия Гаранта, гарантия прекращается;
2) при получении письменного запроса от Гаранта о представлении информации об исполнении обязательств по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, в том числе допущенных нарушениях условий заключенного Договора о предоставлении кредита/микрокредита, в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней с даты его получения представить Гаранту в письменной форме указанную в запросе информацию;

8) МҚҰ/КС/Кепілгер талабы бойынша Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша алынатын мүлікті қосымша кепіл ретінде ұсынуға;
9) Кепілгердің шешімімен Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша алынатын жылжымалы мүлікті сақтандыруды жүзеге асыруға;
10) осы Шарт бойынша өз міндеттемелерін орындамаған және (немесе) тиісінше орындамаған жағдайда, МҚҰ/КС және Кепілгер алдында барлық өз мүлкімен жауап беруге;
11) Кепілгердің алғашқы талабы бойынша Кепілгерге "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы № 120 Қазақстан Республикасы Кодексінің 30-бабына сәйкес салықтық құпия болып табылатын, Кепілгер Бағдарламаның тиімділігін мониторингтеу үшін пайдаланатын мынадай:
кірістер;
жұмыскерлер саны;
жұмыскерлердің есептелген кірістері және жеке тұлғаларға өзге де төлемдер бойынша шығыстар;
бір жұмыскерге орташа айлық жалақы;
салықтық төлемдер сомасы туралы мәліметтерді Кепілгерге беруге Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне келісім беру туралы өтініш ұсынуға;
12) Кепілгердің мынадай талаптарын сақтауға міндетті:
___________________________________________;
___________________________________________.
Осы тармақшаға мәліметтер Кепілгердің уәкілетті органының талаптарына сәйкес әр жоба үшін жеке-жеке толықтырылады.
16. МҚҰ/КС:
1) Кредит/микрокредит беру туралы шарттың талаптары өзгерген (Кепілгер жауапкершілігінің ұлғаюына немесе Кепілгер үшін өзге де қолайсыз салдарларға алып келмейтін) кезде дереу, бірақ Кредит/микрокредит беру туралы шартқа өзгерістер енгізілген күннен кейінгі 10 (он) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей Кепілгерге бұл туралы жазбаша хабарлауға міндетті.
Кредит/микрокредит беру туралы шартқа Кепілгер жауапкершілігінің ұлғаюына немесе Кепілгер үшін өзге де қолайсыз салдарларға алып келетін өзгерістер енгізілген кезде МҚҰ/КС Кепілгерден осы өзгерістерді енгізуге алдын ала жазбаша келісімін алуға міндетті.
Шарттың осы тармағының екінші абзацында көрсетілген өзгерістер Кредит/микрокредит беру туралы шартқа Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз енгізілген жағдайда, кепілдік тоқтатылады;
2) Кепілгерден Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелердің орындалуы, оның ішінде жасалған Кредит/микрокредит беру туралы шарт талаптарының жол берілген бұзушылықтары туралы ақпарат беру жөнінде жазбаша сұраным алған кезде оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей, Кепілгерге сұранымда көрсетілген ақпаратты жазбаша нысанда ұсынуға;

3) в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней письменно уведомить Гаранта об исполнении Заемщиком своих обязательств по Договору о предоставлении кредита/микрокредита в полном объеме (в том числе и в случае досрочного исполнения обязательств);
4) в случаях, установленных настоящим Договором, осуществлять возврат денег Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
5) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, направить всю сумму, полученную от Гаранта, на погашение основного долга, в том числе просроченного основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита;
6) в случае исполнения Гарантом обязательств по гарантии, после исполнения пункта 31 настоящего Договора в срок не позднее 20 (двадцати) рабочих дней передать Гаранту документы и информацию, удостоверяющие права требования МФО/КТ к Заемщику, и передать Гаранту права, обеспечивающие эти требования, в объеме, установленном настоящим Договором. Документы МФО/КТ передаются Гаранту в подлинниках, а в случае невозможности сделать это – в виде нотариально удостоверенных копий. Передача документов от МФО/КТ Гаранту осуществляется с составлением акта приема-передачи документов;
7) в случае неисполнения (ненадлежащего исполнения) Заемщиком своих обязательств по оплате основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита предоставлять допуск Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором к кредитному досье Заемщика для проведения мониторинга;
8) не препятствовать Гаранту в осуществлении прав, полученных Гарантом в результате исполнения гарантии;
9) исполнять надлежащим образом иные обязательства, установленные настоящим Договором;
10) предоставлять Гаранту на ежеквартальной основе финансовую отчетность, информацию о кредитном портфеле по выданным кредитам/микрокредитам, согласно Приложению 1 к настоящему Договору, в письменном виде, и дополнительно на электронный адрес ответственного исполнителя определенного Гарантом, не позднее первого числа месяца, следующего за отчетным;
11) предоставлять Гаранту на ежемесячной основе, Отчет о текущем мониторинге хода реализации проектов согласно Приложению 2 к настоящему Договору, в письменном виде, и дополнительно на электронный адрес ответственного исполнителя, определенного Гарантом, не позднее первого числа месяца, следующего за отчетным;
12) в течение 3 (трех) календарных дней с момента фактической выдачи кредита/микрокредита (в том числе траншей в рамках кредитной линии), а также изменения условий погашения (реструктуризация, пролонгация) письменно/по электронной почте уведомлять Гаранта, с приложением копии Договора о предоставлении кредита/микрокредита с графиком погашения задолженности.

3) Қарыз алушының Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша өз міндеттемелерін толық көлемде орындағаны (оның ішінде міндеттемелерін мерзімінен бұрын орындаған жағдайда да) туралы 5 (бес) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей, Кепілгерге жазбаша хабарлауға;
4) осы Шартта белгіленген жағдайларда, Кепілгерге осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімде ақшаны қайтаруды жүзеге асыруға;
5) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерін орындаған жағдайда, Кепілгерден алған бүкіл соманы Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борышты, оның ішінде мерзімі өткен негізгі борышты өтеуге жіберуге;
6) Кепілгер кепілдік бойынша міндеттемелерін орындаған жағдайда, осы Шарттың 31-тармағы орындалғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей, Кепілгерге МҚҰ-ның/КС-ның Қарыз алушыға талап қою құқығын куәландыратын құжаттар мен ақпаратты беруге және Кепілгерге осы талаптарды қамтамасыз ететін құқықтарды осы Шартта белгіленген көлемде беруге міндетті. МҚҰ/КС құжаттары Кепілгерге төлнұсқаларда, ал мұны жасау мүмкін болмаған жағдайда, нотариалды куәландырған көшірмелер түрінде тапсырылады. Құжаттарды МҚҰ-дан/КС-дан Кепілгерге тапсыру құжаттарды қабылдау-тапсыру актісін жасай отырып жүзеге асырылады;
7) Қарыз алушы Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борышты төлеу жөніндегі өз міндеттемелерін орындамаған (тиісінше орындамаған) жағдайда, Кепілгерге осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде Қарыз алушының кредиттік дерекнамасына мониторинг жүргізу үшін қолжетімділік беруге;
8) Кепілгердің кепілдікті орындау нәтижесінде алған құқықтарын жүзеге асыруға кедергі келтірмеуге;
9) осы Шартта белгіленген өзге де міндеттемелерді тиісінше орындауға;
10) Кепілгерге тоқсан сайынғы негізде қаржылық есептілікті, осы Шартқа 1-қосымшаға сәйкес берілген кредиттер/микрокредиттер бойынша кредиттік портфель туралы ақпаратты жазбаша түрде және қосымша Кепілгер айқындаған жауапты орындаушының электрондық мекенжайына есепті айдан кейінгі айдың бірінен кешіктірмей беруге;
11) Кепілгерге ай сайынғы негізде осы Шартқа 2-қосымшаға сәйкес жобаларды іске асыру барысына ағымдағы мониторинг туралы есепті жазбаша түрде және қосымша Кепілгер айқындаған жауапты орындаушының электрондық мекенжайына есепті айдан кейінгі айдың бірінен кешіктірмей беруге;
12) кредит/микрокредит (оның ішінде кредиттік желі шеңберінде транштар) нақты берілген, сондай-ақ өтеу шарттары өзгерген (қайта құрылымдау, мерзімін ұзарту) сәттен бастап күнтізбелік 3 (үш) күн ішінде Кепілгерді берешекті өтеу графигі бар Кредит/микрокредит беру туралы шарттың көшірмесін қоса бере отырып, жазбаша/электрондық почта бойынша хабардар етуге міндетті.

17. МФО/КТ вправе:
1) в случае неисполнения (ненадлежащего исполнения) Заемщиком своих обязательств по оплате основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита предъявить требование к Гаранту в порядке и сроки, установленные настоящим Договором;
2) требовать от Гаранта и Заемщика исполнения иных обязательств, предусмотренных настоящим Договором.
Глава 5. Порядок исполнения гарантий
18. В срок не позднее 20 (двадцати) календарных дней с даты непрерывного неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита МФО/КТ письменно уведомляет об этом Гаранта, с указанием остатка размера Гарантии для фиксирования Гарантом размера задолженности по основному долгу от которой рассчитывается размер Гарантии и приложением справки о наличии задолженности Заемщика перед МФО/КТ и копии письменного требования о погашении просроченной задолженности, направленного МФО/КТ Заемщику.
19. В течение 180 (ста восьмидесяти) календарных дней с даты неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита МФО/КТ предпринимает все разумные и доступные в сложившейся ситуации меры в целях получения от Заемщика и лиц, предоставивших обеспечение, просроченной задолженности (направление уведомлений, претензий, требований, взыскание задолженности во внесудебном и судебном порядке, в том числе путем обращения взыскания на залоговое обеспечение и обеспечение по гарантиям/поручительствам третьих лиц (за исключением гарантии), выставления платежных требований к счетам Заемщика и т.д.) с обязательным составлением документов, предусмотренных подпунктами 4)-9), 11) пункта 23 настоящего Договора.
20. Суммы, полученные в результате предпринятых МФО/КТ мер по взысканию задолженности Заемщика до предъявления требования Гаранту, направляются на погашение задолженности Заемщика в соответствии со следующей очередностью:
1) задолженность по основному долгу;
2) задолженность по вознаграждению;
3) неустойка (штраф, пеня) в размере, определенном Договором о предоставлении кредита/микрокредита;
4) сумма основного долга за текущий период платежей;
5) вознаграждение, начисленное за текущий период платежей;
6) комиссии и иные платежи, подлежащие взиманию в связи с выдачей и обслуживанием кредита/микрокредита;
7) издержки МФО/КТ по получению исполнения.
По истечении ста восьмидесяти последовательных календарных дней просрочки сумма произведенного Заемщиком платежа по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, в случае, если она недостаточна для исполнения обязательства Заемщика по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, погашает задолженность Заемщика в следующей очередности:

17. МҚҰ/КС:
1) Қарыз алушы Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борышты төлеу жөніндегі өз міндеттемелерін орындамаған (тиісінше орындамаған) жағдайда, Кепілгерге осы Шартта белгіленген тәртіппен және мерзімдерде талап қоюға;
2) Кепілгерден және Қарыз алушыдан осы Шартта көзделген өзге де міндеттемелерінің орындалуын талап етуге құқылы.
5-тарау. Кепілдіктерді орындау тәртібі
18. Қарыз алушы Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерін үздіксіз орындамаған күннен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күн мерзімінен кешіктірмей, МҚҰ/КС бұл туралы Кепілгерді Кепілдік мөлшері есептелетін негізгі борыш бойынша берешек мөлшерін Кепілгердің белгілеуі үшін Кепілдік мөлшерінің қалдығын көрсете отырып, Қарыз алушының МҚҰ/КС алдында берешегінің бар екендігі туралы анықтаманы және МҚҰ/КС-ның Қарыз алушыға жолдаған мерзімі өткен берешегін өтеу туралы жазбаша талабының көшірмесін қоса бере отырып, жазбаша хабардар етеді.
19. Қарыз алушы Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерін орындамаған күннен бастап күнтізбелік 180 (бір жүз сексен) күн ішінде МҚҰ/КС Қарыз алушыдан және қамтамасыз ету берілген адамдардан мерзімі өткен берешекті (хабарламаларды, наразылықтарды, талаптарды жіберу, соттан тыс және сот тәртібімен өндіріп алу, оның ішінде кепілмен қамтамасыз етуге және үшінші тұлғалардың кепілдіктерімен/кепілгерліктерімен қамтамасыз етуге арналған өндіріп алуды қолдану, Қарыз алушының шоттарына төлем талаптарын қою жолымен және т.б.) алу мақсатында осы Шарттың 23-тармағының 4)-9), 11) тармақшаларында көзделген құжаттарды міндетті түрде жасай отырып, қалыптасып отырған жағдайда барлық ақылға сыйымды және қолжетімді шараларды қабылдайды.
20. МҚҰ/КС Кепілгерге талап қойылғанға дейін Қарыз алушының берешегін өндіріп алу жөнінде қабылдаған шараларының нәтижесінде алынған сомалар мынадай кезектілікке сәйкес Қарыз алушының берешегін өтеуге жіберіледі:
1) негізгі борыш бойынша берешек;
2) сыйақы бойынша берешек;
3) кредит/микрокредит беру туралы шартта айқындалған мөлшердегі тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл);
4) төлемдердің ағымдағы кезеңі үшін негізгі борыш сомасы;
5) төлемдердің ағымдағы кезеңі үшін есепке жазылған сыйақы;
6) кредит/микрокредит беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты алынуға жататын комиссиялар және өзге де төлемдер;
7) МҚҰ-ның/КС-ның орындауды алу бойынша шығасылары.
Мерзімін өткізіп алудың қатарынан күнтізбелік бір жүз сексен күні өткеннен кейін Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша Қарыз алушы жүргізген төлем сомасы, егер бұл Қарыз алушының Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерін орындау үшін жеткіліксіз болса, Қарыз алушының берешегін мынадай кезектілікпен өтейді:

1) задолженность по основному долгу;
2) задолженность по вознаграждению;
3) сумма основного долга за текущий период платежей;
4) вознаграждение, начисленное за текущий период платежей;
5) неустойка (штраф, пеня) в размере, определенном Договором о предоставлении кредита/микрокредита;
6) комиссии и иные платежи, подлежащие взиманию в связи с выдачей и обслуживанием кредита/микрокредита;
7) издержки МФО/КТ по получению исполнения.
21. В случае, если в течение 60 (шестидесяти) календарных дней Заемщик не исполнил/исполнил ненадлежащим образом обязательства по погашению суммы основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, МФО/КТ в срок не позднее 5 (пяти) календарных дней направляет Гаранту письменное уведомление о наличии просроченной задолженности Заемщика перед МФО/КТ. Гарант на основании предоставленного МФО/КТ письменного уведомления о наличии просроченной задолженности Заемщика перед МФО/КТ, проводит мониторинг на предмет соблюдения условий настоящего Договора в течение 5 (пяти) рабочих дней.
22. В случае, если в течение 180 (ста восьмидесяти) календарных дней с даты неисполнения Заемщиком обязательств по погашению суммы основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, Заемщик не исполнил/исполнил ненадлежащим образом обязательства по погашению суммы основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, МФО/КТ предъявляет требование к Гаранту.
В случае, если мероприятия, установленные в пункте 19 настоящего Договора проведены до 180 календарных дней, то МФО/КТ обращается к Гаранту ранее указанного срока за выплатой гарантии, с приложением подтверждающих документов по взысканию просроченной задолженности и (или) реализации залогового имущества.
23. В требовании МФО/КТ должны быть указаны:
1) реквизиты Договора гарантии;
2) реквизиты Договора о предоставлении кредита/микрокредита;
3) наименование Заемщика;
4) расчет суммы к оплате Гарантом по гарантии;
5) реквизиты счета МФО/КТ, на который подлежат зачислению деньги.
24. К требованию МФО/КТ прилагаются:
1) с правка о наличии задолженности Заемщика перед МФО/КТ с указанием перечня залогового имущества по проекту Заемщика в рамках Договора о предоставлении кредита/микрокредита на дату отправки письменного уведомления МФО/КТ;
2) выписка с банковского счета Заемщика за период с даты выдачи кредита до даты выставления требования Гаранту (при наличии);
3) копия документа, подтверждающего получение Заемщиком кредитных средств;
4) копия письменного требования (претензии) МФО/КТ о погашении просроченной задолженности, направленного Заемщику, залогодателям, гарантам, поручителю, в срок не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней с даты неисполнения Заемщиком обязательств по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, врученного нарочно либо направленного заказным письмом с уведомлением по адресу, указанному в Договоре о предоставлении кредита/микрокредита, договоре залога, договоре гарантии/поручительства;

1) негізгі борыш бойынша берешек;
2) сыйақы бойынша берешек;
3) төлемдердің ағымдағы кезеңі үшін негізгі борыш сомасы;
4) төлемдердің ағымдағы кезеңі үшін есепке жазылған сыйақы;
5) кредит/микрокредит беру туралы шартта айқындалған мөлшердегі тұрақсыздық айыбы (айыппұл, өсімпұл);
6) кредит/микрокредит беруге және оған қызмет көрсетуге байланысты алынуға жататын комиссиялар және өзге де төлемдер;
7) МҚҰ-ның/КС-ның орындауды алу бойынша шығасылары.
21. Қарыз алушы күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерін орындамаған/тиісінше орындамаған жағдайда, МҚҰ/КС күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей, Кепілгерге Қарыз алушының МҚҰ/КС алдында мерзімі өткен берешегінің бар екендігі туралы жазбаша хабарлама жолдайды. Кепілгер МҚҰ/КС берген Қарыз алушының МҚҰ/КС алдында мерзімі өткен берешегінің бар екендігі туралы жазбаша хабарлама негізінде осы Шарттың талаптарын сақтау тұрғысынан 5 (бес) жұмыс күні ішінде мониторинг жүргізеді.
22. Егер, Қарыз алушы Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерін орындамаған күннен бастап күнтізбелік 180 (бір жүз сексен) күн ішінде Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерін орындамаса/тиісінше орындамаса, МҚҰ/КС Кепілгерге талап қояды.
Осы Шарттың 19-тармағында белгіленген іс-шаралар күнтізбелік 180 күнге дейін өткізілсе, МҚҰ/КС мерзімі өткен берешекті өндіріп алу және (немесе) кепілдік мүлкін өткізу бойынша растайтын құжаттарды қоса бере отырып, Кепілгерге кепілдік төлеу үшін көрсетілген мерзімнен ерте жүгінеді.
23. МҚҰ/КС талаптарында:
1) Кепілдік шартының деректемелері;
2) Кредит/микрокредит беру туралы шарттың деректемелері;
3) Қарыз алушының атауы;
4) Кепілгердің кепілдік бойынша төлем сомасының есептемесі;
5) ақша аударылуы тиіс МҚҰ/КС шотының деректемелері көрсетілуі тиіс.
24. МҚҰ/КС талабына:
1) МҚҰ/КС жазбаша хабарлама жіберген күнге Кредит/микрокредит беру туралы шарт шеңберінде Қарыз алушының жобасы бойынша кепіл мүлкінің тізбесін көрсете отырып, Қарыз алушының МҚҰ/КС алдындағы берешегінің бар екендігі туралы анықтама;
2) кредит берілген күннен бастап Кепілгерге талап қойылған (бар болса) күнге дейінгі кезең үшін Қарыз алушының банктік шотынан үзінді-көшірме;
3) Қарыз алушының кредит қаражатын алғанын растайтын құжаттың көшірмесі;
4) МҚҰ-ның/КС-ның Қарыз алушыға, кепіл берушілерге, кепілгерлерге, кепіл болушыға жіберілген мерзімі өткен берешекті Қарыз алушының Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерін орындамаған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей өтеу туралы жазбаша талаптың (наразалықтың) қолма-қол табыс етілген не Кредит/микрокредит беру туралы шартта, кепіл шартында, кепілдік/кепілгерлік шартында көрсетілген мекенжай бойынша хабарламасы бар тапсырысты хатпен жолдаған көшірмесі;

5) копия ответа Заемщика на требование (претензию) МФО/КТ (при наличии);
6) копия расширенного мониторингового отчета с отражением текущей ситуации и перспективой погашения, составленного не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня образования просроченной задолженности;
7) копии платежных требований к счетам Заемщика/гарантов/поручителей, выставленных не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня образования просроченной задолженности (при наличии согласия Заемщика/гарантов/поручителей на безакцептное списание);
8) копия письменного требования (претензии) МФО/КТ к Заемщику о досрочном возврате суммы по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, выставленного не позднее 60 (шестидесяти) календарных дней со дня образования просроченной задолженности, врученного нарочно либо направленного заказным письмом с уведомлением по адресу, указанному в Договоре о предоставлении кредита/микрокредита;
9) информация о предпринятых МФО/КТ мерах по взысканию задолженности по Договору о предоставлении кредита/микрокредита и суммах, вырученных в результате принятых мер, с приложением подтверждающих документов:
копия зарегистрированного в регистрирующем органе уведомления о неисполнении обязательства, врученного нарочно либо направленного заказным письмом с уведомлением не позднее 90 (девяноста) календарных дней со дня образования просроченной задолженности;
копия зарегистрированного в регистрирующем органе уведомления о торгах на заложенное имущество, врученного нарочно либо направленного заказным письмом с уведомлением не позднее 130 (сто тридцати) календарных дней со дня образования просроченной задолженности;
копия объявления о торгах на заложенное имущество, опубликованного не позднее 150 (сто пятидесяти) календарных дней со дня образования просроченной задолженности;
копия протокола о результатах торгов, подписанного не позднее 170 (сто семидесяти) календарных дней со дня образования просроченной задолженности;
копия решения суда о взыскании задолженности и/или обращения взыскания на заложенное имущество;
копии исполнительных листов;
10) копии дополнительных соглашений к договору о предоставлении кредита/микрокредита;
11) копии иных документов, подтверждающих задолженность Заемщика перед МФО/КТ и принятые МФО/КТ меры по взысканию задолженности.
Требование МФО/КТ не подлежит исполнению Гарантом в случае не предоставления МФО/КТ документов, предусмотренных настоящим пунктом и/или нарушения МФО/КТ сроков проведения мероприятий, указанных в подпунктах 4)-9) настоящего пункта, за исключением случаев неисполнения указанных мероприятий в установленные сроки по причине обжалования Заемщиком действий МФО/КТ.

5) Қарыз алушының МҚҰ/КС талабына (наразылығына) берген жауабының (бар болса) көшірмесі;
6) мерзімі өткен берешек пайда болған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей жасалған өтеудің ағымдағы жағдайы мен перспективасын көрсете отырып, кеңейтілген мониторингтік есептің көшірмесі;
7) мерзімі өткен берешек пайда болған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей, Қарыз алушының/кепілгерлердің/кепіл болушылардың шоттарына қойылған төлем талаптарының көшірмелері (Қарыз алушының/кепілгерлердің/кепіл болушылардың акцептсіз есептен шығаруға келісімі бар болса);
8) МҚҰ-ның/КС-ның Қарыз алушыға Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша соманы мерзімінен бұрын қайтару туралы мерзімі өткен берешек пайда болған күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күннен кешіктірмей қойылған жазбаша талаптың (наразылықтың) қолма-қол табыс етілген не Кредит/микрокредит беру туралы шартта көрсетілген мекенжай бойынша хабарламасы бар тапсырысты хатпен жолданған көшірмесі;
9) МҚҰ/КС Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша берешекті өндіріп алу жөнінде қабылдаған шаралар және мынадай растайтын құжаттарды қоса бере отырып, қабылданған шаралар нәтижесінде алынған сомалар туралы ақпарат:
- тіркеуші органда тіркелген, қолма-қол табыс етілген не мерзімі өткен берешек пайда болған күннен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен кешіктірмей хабарламасы бар тапсырысты хатпен жолданған міндеттеменің орындалмағаны туралы хабарламаның көшірмесі;
- тіркеуші органда тіркелген, қолма-қол табыс етілген не мерзімі өткен берешек пайда болған күннен бастап күнтізбелік 130 (бір жүз отыз) күннен кешіктірмей хабарламасы бар тапсырысты хатпен жолданған кепілге салынған мүлікке арналған сауда-саттық туралы хабарламаның көшірмесі;
- мерзімі өткен берешек пайда болған күннен бастап күнтізбелік 150 (бір жүз елу) күннен кешіктірмей жарияланған кепілге салынған мүлікке арналған сауда-саттық туралы хабарландырудың көшірмесі;
- мерзімі өткен берешек пайда болған болған күннен бастап күнтізбелік 170 (бір жүз жетпіс) күннен кешіктірмей қол қойылған сауда-саттық нәтижелері туралы хаттаманың көшірмесі;
- берешекті өндіріп алу туралы сот шешімінің және/немесе кепілге салынған мүлікке арналған өндіріп алуды қолданудың көшірмесі;
- орындау парақтарының көшірмелері;
10) Кредит/микрокредит беру туралы шартқа қосымша келісімдердің көшірмелері;
11) Қарыз алушының МҚҰ/КС алдындағы берешегін және берешекті өтеу бойынша МҚҰ/КС қабылдаған шараларды растайтын өзге де құжаттардың көшірмелері.
МҚҰ/КС осы тармақта көзделген құжаттарды бермеген жағдайда және/немесе Қарыз алушының МҚҰ-ның/КС-ның іс-қимылдарына шағымдануы себебінен көрсетілген іс-шараларды белгіленген мерзімдерде орындамаған жағдайды қоспағанда, МҚҰ-ның/КС-ның осы тармақтың 4)-9) тармақшаларында көрсетілген іс-шараларды өткізу мерзімдерін бұзған жағдайда, МҚҰ-ның/КС-ның талабы Кепілгердің орындауына жатпайды.

25. Сумма, указанная в требовании, должна соответствовать условиям настоящего Договора, но в любом случае не может превышать предельную сумму гарантии, установленную в пункте 4 настоящего Договора.
26. Требование направляется МФО/КТ Гаранту путем отправки заказным письмом или нарочно по адресу, указанному в настоящем Договоре.
27. Требование может быть предъявлено Гаранту до 16:00 часов текущего рабочего дня по времени Нур-Султан. Требование, предъявленное после 16.00 часов времени Нур-Султан, считается предъявленным на следующий рабочий день.
28. После получения требования МФО/КТ, но в любом случае до его удовлетворения, Гарант в письменной форме уведомляет Заемщика о предъявлении МФО/КТ требования путем направления уведомления заказным письмом по адресу Заемщика, указанному в настоящем Договоре, или вручения нарочно под роспись Заемщика. При отправке уведомления заказным письмом уведомление считается полученным на 3 (третий) день после даты, указанной в документе, выданная почтовым учреждением.
29. Гарант в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней с даты получения требования МФО/КТ и всех документов, предусмотренных настоящим Договором, а также при отсутствии возражений к требованию и представленным документам, производит платеж МФО/КТ в размере указанной в требовании суммы либо направляет МФО/КТ письмо с указанием всех имеющихся возражений.
30. Размер обязательств Гаранта по Гарантии уменьшается на сумму исполненного Гарантом требования.
31. МФО/КТ проводит работу по реализации залогового обеспечения. Все суммы, полученные МФО/КТ в результате мер по взысканию задолженности Заемщика, в том числе путем реализации обеспечения, распределяются между Гарантом и МФО/КТ в следующей очередности:
1) погашение суммы остатка основного долга Заемщика перед МФО/КТ;
2) погашение задолженности Заемщика перед Гарантом;
3) погашение вознаграждения по Договору о предоставлении кредита/микрокредита перед МФО/КТ;
4) погашение неустойки и иной задолженности Заемщика по Договору о предоставлении кредита/микрокредита перед МФО/КТ.
При этом распределение денег должно быть произведено в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты их получения МФО/КТ.
32. Если вследствие исполнения пункта 30 настоящего Договора, задолженность Заемщика перед Гарантом не будет погашена/будет погашена не в полном объеме, МФО/КТ обязуется передать Гаранту, исполнившему обязательство по гарантии, все нереализованное МФО/КТ имущество, а также права по гарантиям, поручительствам и др., указанным в Договоре о предоставлении кредита/микрокредита в качестве обеспечения исполнения обязательств Заемщика и права, принадлежащие МФО/КТ как залогодержателю по Договорам с предоставлением обеспечения в объеме исполненного Гарантом обязательства.

25. Талапта көрсетілген сома осы Шарттың талаптарына сәйкес болуы тиіс, бірақ осы Шарттың 4-тармағында белгіленген кепілдіктің шекті сомасынан аса алмайды.
26. МҚҰ/КС талапты Кепілгерге осы Шартта көрсетілген мекенжай бойынша тапсырысты хат жіберу немесе қолма-қол беру жолымен жібереді.
27. Талап Кепілгерге ағымдағы жұмыс күні Нұр-Сұлтан уақыты бойынша сағат 16.00-ге дейін қойылуы мүмкін. Нұр-Сұлтан уақыты бойынша сағат 16.00-ден кейін қойылған талап келесі жұмыс күні қойылған деп саналады.
28. МҚҰ/КС талабын алғаннан кейін, алайда кез келген жағдайда ол қанағаттандырылғанға дейін Кепілгер Қарыз алушыны МҚҰ/КС қойған талаптар туралы осы Шартта көрсетілген Қарыз алушының мекенжайы бойынша тапсырысты хатпен хабарлама жіберу жолымен немесе Қарыз алушының қолын қойғызып қолма-қол беру жолымен жазбаша нысанда хабардар етеді. Хабарлама тапсырысты хатпен жіберілген кезде почта мекемесі берген құжатта көрсетілген күннен кейін 3 (үшінші) күні хабарлама алынды деп саналады.
29. Кепілгер МҚҰ/КС талабын және осы Шартта көзделген барлық құжаттарды алған күннен бастап, сондай-ақ талапқа және ұсынылған құжаттарға қарсылығы болмаған кезде 10 (он) жұмыс күні мерзімінен кешіктірмей талапта көрсетілген сома мөлшерінде МҚҰ-ға/КС-ға төлем жүргізеді не МҚҰ-ға/КС-ға барлық қарсылықтарын көрсетіп хат жібереді.
30. Кепілдік бойынша Кепілгер міндеттемелерінің мөлшері Кепілгер орындаған талап сомасына азаяды.
31. МҚҰ/КС кепілді қамтамасыз етуді іске асыру бойынша жұмыс жүргізеді. Қарыз алушының берешегін өндіріп алу жөніндегі шаралардың нәтижесінде, оның ішінде қамтамасыз етуді іске асыру жолымен МҚҰ/КС алған барлық сома Кепілгер мен МҚҰ-ның/КС-ның арасында мынадай кезектілікпен бөлінеді:
1) Қарыз алушының МҚҰ/КС алдындағы негізгі борышының қалдық сомасын өтеу;
2) Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегін өтеу;
3) Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша МҚҰ/КС алдындағы сыйақыны өтеу;
4) Қарыз алушының МҚҰ/КС алдындағы Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша тұрақсыздық айыбы мен басқа да берешегін өтеу.
Бұл ретте, ақшаны бөлу МҚҰ/КС оларды алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүргізілуі тиіс.
32. Егер, осы Шарттың 30-тармағын орындау салдарынан Қарыз алушының Кепілгер алдындағы берешегі өтелмейтін болса/толық көлемде өтелмейтін болса, МҚҰ/КС кепілдік бойынша міндеттемесін орындаған Кепілгерге МҚҰ/КС сатпаған барлық мүлікті, сондай-ақ кепілдіктер, кепілгерліктер бойынша құқықтарды және Кредит/микрокредит беру туралы шартта Қарыз алушының міндеттемелерін орындауды қамтамасыз ету ретінде көрсетілген тағы басқаларды және Кепілгер орындаған міндеттеме көлемінде қамтамасыз етуді бере отырып, Шарт бойынша кепіл ұстаушы ретінде МҚҰ-ға/КС-ға тиесілі құқықтарды беруге міндеттенеді.

В течение 10 (десяти) рабочих дней с даты исполнения пункта 30 настоящего Договора МФО/КТ обязуется передать Гаранту по акту приема-передачи следующие документы:
оригинал или нотариально заверенную копию Договора о предоставлении кредита/микрокредита с дополнительными соглашениями к нему;
оригинал или нотариально заверенные копии Договоров о предоставлении обеспечения с дополнительными соглашениями к ним;
правоустанавливающие документы на залоговое имущество и иные документы по требованию Гаранта.
Глава 6. Срок действия гарантии
33. Гарантия предоставляется сроком по "____" ________ 20__ года включительно.
34. Действие гарантии прекращается при наступлении любого из следующих обстоятельств:
1) полного погашения суммы основного долга по Договору о предоставлении кредита/микрокредита, обеспеченному гарантией;
2) по истечении срока гарантии, указанного в настоящем Договоре;
3) с переводом долга на другое лицо по обеспеченному гарантией Договору о предоставлении кредита/микрокредита, если Гарант не дал согласия нести субсидиарную ответственность перед МФО/КТ по Договору о предоставлении кредита/микрокредита за нового должника;
4) если после наступления срока исполнения, обеспеченного гарантией обязательства МФО/КТ отказался принять надлежащее исполнение, предложенное Заемщиком или Гарантом;
5) изменения любого из условий Договора о предоставлении кредита/микрокредита, влекущего или могущего повлечь увеличение ответственности, без предварительного письменного согласия Гаранта;
6) в случае представления МФО/КТ Гаранту недостоверных сведений (информации) и (или) документов, необходимых для принятия Гарантом решения о предоставлении гарантии, в том числе, когда представление недостоверных сведений (информации) и (или) документов вызвано мошенническими действиями со стороны Заемщика и/или МФО/КТ, и лишь в случае, если это доказано в установленном законодательством порядке;
7) в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Заемщиком и (или) МФО/КТ обязательств и условий, предусмотренных пунктом 12 настоящего Договора;
8) при выявлении фактов нецелевого использования кредита;
9) при отказе МФО/КТ/Заемщика от гарантии, при этом, отказ Заемщика от гарантии согласовывается МФО/КТ;
10) по иным основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, Программой и (или) настоящим Договором.
При прекращении действия гарантии по указанным основаниям Гарант письменно уведомляет об этом МФО/КТ и Заемщика.
Глава 7. Ответственность Сторон

Осы Шарттың 30-тармағын орындаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде МҚҰ/КС Кепілгерге қабылдау-тапсыру актісі бойынша мынадай құжаттарды:
Кредит/микрокредит беру туралы шартқа қосымша келісімдермен бірге оның түпнұсқасын немесе нотариалды куәландырылған көшірмесін;
Қамтамасыз етуді беру туралы шарттарға қосымша келісімдермен бірге олардың түпнұсқасын немесе нотариалды куәландырылған көшірмелерін;
кепіл мүлкіне құқық белгілейтін құжаттар мен Кепілгердің талап етуі бойынша өзге де құжаттарды тапсыруға міндеттенеді.
6-тарау. Кепілдіктің қолданылу мерзімі
33. Кепілдік 20__ жылғы "_____" __________ (қоса алғанда) дейінгі мерзімге беріледі.
34. Кепілдіктің қолданылуы мынадай мән-жайлардың кез келгені орын алған кезде тоқтатылады:
1) кепілдікпен қамтамасыз етілген Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша негізгі борыш сомасының толық өтелуі;
2) осы Шартта көрсетілген кепілдік мерзімінің аяқталуы;
3) егер, Кепілгер жаңа борышкер үшін МҚҰ/КС алдында Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша субсидиарлық жауапкершілік алуға келісімін бермесе, кепілдікпен қамтамасыз етілген Кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша борыштың өзге адамға ауысуы;
4) егер, кепілдікпен қамтамасыз етілген міндеттемелерді орындау мерзімі басталғаннан кейін МҚҰ/КС Қарыз алушы немесе Кепілгер ұсынған тиісінше орындауды қабылдаудан бас тартса;
5) Кепілгердің алдын ала жазбаша келісімінсіз жауапкершілікті арттыруға алып келетін немесе алып келуі мүмкін Кредит/микрокредит беру туралы шарттың кез келген талаптарының өзгеруі;
6) МҚҰ/КС Кепілгерге Кепілгердің кепіл беру туралы шешім қабылдауы үшін қажетті дұрыс емес мәліметтерді (ақпаратты) және (немесе) құжаттарды ұсынған жағдайда, оның ішінде дұрыс емес мәліметтерді (ақпаратты) және (немесе) құжаттарды ұсыну Қарыз алушы және/немесе МҚҰ/КС тарапынан алаяқтық әрекеттерден туындаса және бұл заңнамадан белгіленген тәртіппен дәлелденген жағдайда ғана;
7) осы Шарттың 12-тармағында көзделген міндеттемелер мен талаптарды Қарыз алушы және (немесе) МҚҰ/КС орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда;
8) кредитті мақсатты пайдаланбау фактілері анықталған кезде;
9) МҚҰ/КС/Қарыз алушы кепілдіктен бас тартқан кезде, бұл ретте, Қарыз алушының кепілдік алудан бас тартуы МҚҰ-мен/КС-мен келісіледі;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасында, Бағдарламада және (немесе) осы Шартта көзделген өзге де негіздер бойынша.
Көрсетілген негіздер бойынша кепілдіктің қолданылуы тоқтатылған кезде кепілгер бұл туралы МҚҰ/КС мен Қарыз алушыны жазбаша хабардар етеді.
7-тарау. Тараптардың жауапкершілігі

35. В случае несвоевременной оплаты Гарантом МФО/КТ суммы, указанной в требовании, Гарант уплачивает МФО/КТ неустойку (пеня) в размере 0,01 % (ноль целых одна сотая процентов) от несвоевременно уплаченной суммы за каждый день просрочки, но не более 1% (одного процента) от несвоевременно уплаченной суммы.
36. В случае несвоевременного возврата МФО/КТ Гаранту сумм, причитающихся Гаранту согласно условиям пункта 31 настоящего Договора, МФО/КТ уплачивает Гаранту неустойку (пеня) в размере 0,01 % (ноль целых одна сотая процента) от несвоевременно уплаченной суммы за каждый день просрочки, но не более 1% (одного процента) от несвоевременно уплаченной суммы.
37. В случае нарушения МФО/КТ обязательств, установленных подпунктом 5) пункта 16 настоящего Договора, МФО/КТ уплачивает Гаранту неустойку (пеню) в размере пятикратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки.
38. В случае нарушения Заемщиком обязательств, установленных подпунктами 1), 3), 5), 6), 7) и с даты выявления установленных требований подпункта 12) пункта 15 настоящего Договора, Заемщик уплачивает Гаранту неустойку (пеня) в размере однократного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, за каждый день просрочки.
39. Требование уплаты неустойки является правом Стороны, права которой были нарушены виновной Стороной. Использование Стороной права требования уплаты неустойки считается направление письменного требования об уплате неустойки. Уплата неустойки не освобождает виновную Сторону от надлежащего исполнения условий настоящего Договора.
40. МФО/КТ несет полную ответственность за надлежащее оформление договора о предоставлении кредита/микрокредита и Договора (-ов) залога, а также за соответствие условий предоставления кредита/микрокредита условиям, отраженным в решении Уполномоченного органа Гаранта. В случае выявления случаев нарушения со стороны МФО/КТ данного обязательства Гарант применяет меры ответственности включая аннулирование гарантии.
Глава 8. Заключительные положения
41. Все изменения и дополнения к Договору должны быть оформлены в письменной форме, подписаны уполномоченными представителями Сторон и скреплены оттисками печатей Сторон.
42. Все споры и разногласия, связанные с изменением, расторжением и исполнением настоящего Договора, Стороны будут решать путем переговоров и обсуждений, в случае если в результате переговоров Стороны не придут к согласию, то такой спор будет рассматриваться в судебном порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан по месту нахождения исполнительного органа Гаранта в городе Нур-Султан.

35. Кепілгер МҚҰ-ға/КС-ға талапта көрсетілген соманы уақтылы төлемеген жағдайда, Кепілгер МҚҰ-ға/КС-ға мерзімі өткен әрбір күн үшін уақтылы төленбеген соманың 0,01 %-ы (нөл бүтін жүзден бір пайызы) мөлшерінде, бірақ уақтылы төленбеген соманың 1%-нан (бір пайызынан) аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
36. МҚҰ/КС Кепілгерге осы Шарттың 31-тармағының талаптарына сәйкес Кепілгерге тиесілі соманы уақтылы қайтармаған жағдайда, МҚҰ/КС Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін уақтылы төленбеген соманың 0,01 %-ы (нөл бүтін жүзден бір пайызы) мөлшерінде, бірақ уақтылы төленбеген соманың 1%-нан аспайтын мөлшерде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
37. МҚҰ/КС осы Шарттың 16-тармағының 5) тармақшасында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда, МҚҰ/КС Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бес еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
38. Қарыз алушы осы Шарттың 15-тармағының 1), 3), 5), 6), 7) тармақшаларында белгіленген міндеттемелерді бұзған жағдайда және 12) тармақшасының белгіленген талаптары айқындалған күннен бастап, Қарыз алушы Кепілгерге мерзімі өткен әрбір күн үшін тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тұрақсыздық айыбын (өсімпұл) төлейді.
39. Тұрақсыздық айыбын төлеу талабы кінәлі Тарап құқығын бұзған Тараптың құқығы болып табылады. Тараптың тұрақсыздық айыбын төлеуді талап ету құқығын пайдалануы тұрақсыздық айыбын төлеу туралы жазбаша талап жіберуі болып саналады. Тұрақсыздық айыбын төлеу кінәлі Тарапты осы Шарттың талаптарын тиісінше орындаудан босатпайды.
40. МҚҰ/КС Кредит/микрокредит беру туралы шартты және Кепіл шартын(тарын) тиісінше ресімдеу үшін, сондай-ақ кредит/микрокредит беру талаптарының Кепілгердің Уәкілетті органының шешімінде көрсетілген талаптарға сәйкестігі үшін толық жауапты болады. МҚҰ/КС тарапынан осы міндеттемені бұзу жағдайлары анықталған жағдайда, Кепілгер кепілдікті жоюды қоса алғанда, жауапкершілік шараларын қолданады.
8-тарау. Қорытынды ережелер
41. Шартқа барлық өзгерістер мен толықтырулар жазбаша нысанда ресімделуі, Тараптардың уәкілетті өкілдерінің қолдары қойылуы және Тараптар мөрлерінің бедерлерімен бекітілуі тиіс.
42. Осы Шартты өзгертумен, бұзумен және орындаумен байланысты барлық даулар мен келіспеушіліктерді Тараптар келіссөздер және талқылаулар арқылы шешетін болады, егер, келіссөздер нәтижесінде Тараптар келісімге келмесе, онда мұндай Нұр-Сұлтан қаласында Кепілгердің атқарушы органы орналасқан жер бойынша, Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген сот тәртібімен қаралатын болады.

43. Настоящий Договор составлен в 3 (трех) идентичных экземплярах на государственном и русском языках по 1 (одному) экземпляру на государственном и русском языках для каждой из Сторон, каждый из которых имеет равную юридическую силу.
44. Во всем ином, не предусмотренном настоящим Договором, Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
45. Копия Договора о предоставлении кредита/микрокредита, заверенная печатью и подписью сторон, является неотъемлемой частью настоящего Договора.
46. По соглашению сторон Гарант отвечает за исполнение своих обязательств по настоящему Договору только в пределах собственных средств.
Глава 9. Местонахождение, реквизиты и подписи сторон:
Заемщик:
Гарант:
МФО/КТ:
Приложение 1
к Договору гарантии
№ ___ от ___________
ДО АО "Национальный
управляющий холдинг
"КазАгро" по гарантированию
____________________________
____________________________
(кем представляется: МФО/КТ, адрес)
Информация о кредитном портфеле МФО/КТ
Раздел 1. Охват и воздействие
№ п/п
Показатели
Расшифровка (пояснения)
С начала деятельности по отчетный месяц включительно
За отчетный месяц (наименование месяца)
количество
сумма, тысяч тенге
количество
сумма, тысяч тенге
1
2
3
4
5
6
7
1
Активные заемщики МФО/КТ, в том числе
Заемщики, имеющие кредиты на руках. Их количество и сумма денег на руках в тысячах тенге
1.1.
Юридические лица
1.2.
Физические лица
2
Сельскохозяйственные займы
Сумма, направленная МФО/КТ на сельскохозяйственные займы. Их количество и сумма денег.
3
Кредитный портфель МФО/КТ
Сумма денег, находящаяся на руках у заемщиков, включая просрочку. Их количество и сумма.
3.1.
в том числе, выданных под гарантию ДО АО "НУХ "КазАгро" по гарантированию
в том числе, количество и сумма кредитов, выданных под гарантию ДО АО "НУХ "КазАгро" по гарантированию
4
Общее число выданных кредитов с начала деятельности МФО/КТ
Количество и сумма кредитов, выданных с начала деятельности МФО/КТ

43. Осы Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін әрқайсысының заңды күші бірдей мемлекеттік және орыс тілдерінде 1 (бір) данадан мемлекеттік және орыс тілдерінде 3 (үш) данада жасалды.
44. Осы Шартта көзделмеген өзге жағдайлардың бәрінде Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
45. Тараптардың қолы қойылып, мөрмен расталған Кредит/микрокредит беру туралы шарттың көшірмесі осы Шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
46. Тараптардың келісімі бойынша Кепілгер осы Шарт бойынша өз міндеттемелерінің орындалуы үшін өз қаражаты шегінде ғана жауап береді.
9-тарау. Тараптардың орналасқан жері, деректемелері және қолтаңбалары:
Қарыз алушы:
Кепілгер:
МҚҰ/КС:
________ № ______
кепілдік шартына
1-қосымша
"ҚазАгро ҰБХ" АҚ-ның
кепілдік беру жөніндегі ЕҰ-сы
__________________________________________ (кім ұсынады: МҚҰ/КС, мекенжайы) МҚҰ-ның/КС-ның кредиттік портфелі туралы ақпарат 1-бөлім. Қамту және әсер ету
Р/с №
Көрсеткіштер
Толық жазылуы (түсіндірмелер)
Қызмет басынан бастап есептік айды қоса алғанда
Есептік ай үшін (айдың атауы)
саны
сомасы, мың теңге
саны
сомасы, мың теңге
1
2
3
4
5
6
7
1
МҚҰ-ның/КС-ның белсенді қарыз алушылары, оның ішінде
Қолдарында кредиттері бар қарыз алушылар. Олардың саны және қолдағы ақша сомасы, мың теңге
1.1.
Заңды тұлғалар
1.2.
Жеке тұлғалар
2
Ауыл шаруашылығы қарыздары
МҚҰ/КС ауыл шаруашылығы қарыздарына бағыттаған сома. Олардың саны және ақша сомасы.
3
МҚҰ-ның/КС-ның кредиттік портфелі
Өтеу мерзімі өткен қарызын қоса алғанда, қарыз алушының қолындағы ақша сомасы. Олардың саны және сомасы.
3.1.
оның ішінде, "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-ның кепілдік беру жөніндегі ЕҰ-ның кепілдігімен берілгені
оның ішінде "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-ның кепілдік беру жөніндегі ЕҰ-ның кепілдігімен берілген кредиттер саны мен сомасы
4
МҚҰ-ның/КС-ның қызметі басталғаннан бастап берілген кредиттердің жалпы саны
МҚҰ-ның/КС-ның қызметі басталғаннан бастап берілген кредиттер саны мен сомасы

Настоящим дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" по гарантированию (далее - Гарант) сообщает, что в соответствии с Правилами гарантирования по кредитам/микрокредитам, выдаваемым микрофинансовыми организациями и кредитными товариществами в сельской местности и малых городах, утвержденными приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 27 ноября 2018 года № 477 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17812), и Государственной программой развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017–2021 годы "Еңбек", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746, подписан договор гарантии между Гарантом, _________ (наименование заемщика) и __________ (наименование микрофинансовой организации/кредитного товарищества (далее – МФО/КТ).
Гарантия предоставлена в качестве обеспечения исполнения обязательств _______ (наименование заемщика) перед _______ (наименование МФО\КТ) по договору о предоставлении кредита/микрокредита.
В связи с вышеизложенным, просим вас перечислить стоимость гарантии в размере _____________ (30 % от суммы гарантии) по следующим реквизитам:
Просим в назначении платежа указывать наименование заемщика и дату договора гарантии, по которому перечисляется стоимость гарантии.
1. Сведения о заявителе.
наименование ___________________________________________________
БИН (бизнес-идентификационный номер) ___________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя _______________
________________________________________________________________
адрес: __________________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________________

Осымен "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кепілдік беру жөніндегі еншілес ұйымы (бұдан әрі – Кепілгер) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 27 қарашадағы № 477 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17812 болып тіркелген) бекітілген Ауылдық жерлерде және шағын қалаларда микроқаржы ұйымдары және кредиттік серіктестіктер беретін кредиттер/микрокредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы №746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017–2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасына сәйкес Кепілгер, ___________ (қарыз алушының атауы) және ____________ (микроқаржы ұйымының/кредиттік серіктестіктің (бұдан әрі – МҚҰ/КС) атауы) арасында кепілдік шартына қол қойылғанын хабарлайды.
Кепілдік _________ (қарыз алушының атауы) ____________ (МҚҰ/КС атауы) алдындағы кредит/микрокредит беру туралы шарт бойынша міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету ретінде берілді.
Жоғарыда баяндалғандарға байланысты, Сіздерден _____________ (кепілдік сомасының 30%-ы) мөлшерінде кепілдік құнын мынадай деректемелер бойынша аударуды сұраймыз:
Төлем тағайындаған кезде қарыз алушының атауын және кепілдік құны аударылатын кепілдік шартының күнін көрсетуді сұраймыз.
1. Өтінім беруші туралы мәліметтер.
атауы __________________________________________________________
БСН (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) _________________________________
басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі _________________________
мекенжайы: ____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: ____________________________________________

2. Сведения по счету в банке второго уровня:
БИН (бизнес-идентификационный номер) ___________________________
Кбе (код бенефициара) ___________________________________________
Реквизиты банка: ________________________________________________
Наименование банка: ____________________________________________
БИК (банковский идентификационный код) __________________________
ИИК (индивидуальный идентификационный код) _____________________
БИН (бизнес-идентификационный номер) ___________________________
Кбе (код бенефициара) ___________________________________________

2. Екінші деңгейлі банктегі шоты бойынша мәліметтер:
БСН (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) __________________________________
Кбе (бенефициар коды) ___________________________________________
Банктің деректемелері: ___________________________________________
Банктің атауы: ___________________________________________________
БСК (банктік сәйкестендіру коды) ___________________________________
ЖСК (жеке сәйкестендіру коды) ____________________________________
БСН (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) __________________________________
Кбе (бенефициар коды) ___________________________________________

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила субсидирования операционных расходов микрофинансовых организаций (далее – Правила) разработаны в рамках второго направления Государственной программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017–2021 годы "Еңбек" (далее – Программа), утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746, определяют порядок предоставления субсидирования операционных расходов микрофинансовых организаций для расширения микрокредитования в малых городах и в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности) за счет и в пределах средств, предусмотренных в местном бюджете на соответствующий финансовый год.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области развития агропромышленного комплекса, за исключением развития рыбного хозяйства;
2) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (организации микрокредитования, микрофинансовой организации, рабочего органа) в реестре.
3) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в реестре, позволяющих идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации заявок и учета операций по ним;
4) местный исполнительный орган (далее – МИО) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
5) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение, которое определяется рабочим органом в соответствии с законодательством о государственных закупках;
6) займ – сумма денег, предоставляемая организацией микрокредитования микрофинансовым организациям на основании договора займа на условиях срочности, платности, возвратности и целевого использования. Кредит может выдаваться как единой суммой, так и частями (траншами);
7) договор займа – письменное соглашение, заключаемое между организацией микрокредитования и микрофинансовой организацией, по условиям которого организация микрокредитования предоставляет кредит микрофинансовой организацией для последующего микрокредитования в малых городах и в сельских населенных пунктах (вне зависимости от их административной подчиненности);
8) обслуживающий банк – банк второго уровня, уполномоченный осуществлять функции по ведению специального текущего счета, предназначенного для перечисления и списания субсидий по договорам займа;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Микроқаржы ұйымда рының операциялық шығыстарын субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017-2021 жылдарға арналған "Еңбек" мемлекеттік бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) екінші бағыты шеңберінде әзірленді, шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) микрокредит беруді кеңейту үшін жергілікті бюджетте тиісті қаржы жылына көзделген қаражат есебінен және шегінде микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарына субсидия беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – агроөнеркәсіптік кешенді (бұдан әрі – АӨК) дамыту саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) жеке кабинет – тізілімдегі пайдаланушының (микрокредит беру ұйымының, микроқаржы ұйымының (бұдан әрі – МҚҰ), жұмыс органының) жеке веб-парақшасы;
3) жеке шот – субсидиялауға арналған өтінімдерді тіркеу және олар бойынша операцияларды есепке алу мақсатында тіркелген тұлғаны сәйкестендіруге мүмкіндік беретін тізілімдегі жазбалар жиынтығы;
4) жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – ЖАО) – облыстың әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
5) көрсетілетін қызметтерді жеткізуші – мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес жұмыс органы айқындайтын, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділікті және оны сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тұлға;
6) қарыз – мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық және нысаналы пайдалану талаптарымен қарыз шарты негізінде микрокредит беру ұйымы микроқаржы ұйымдарына беретін ақша сомасы. Кредит бірыңғай сомамен де, бөліктермен (транштармен) де берілуі мүмкін;
7) қарыз шарты – шарттары бойынша микрокредит беру ұйымы кейіннен шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде (олардың әкімшілік бағыныстылығына қарамастан) микрокредит беру үшін микроқаржы ұйымына кредит беретін микрокредит беру ұйымы мен микроқаржы ұйымы арасында жасалатын жазбаша келісім;
8) қызмет көрсетуші банк – қарыз шарттары бойынша субсидияларды аудару мен есептен шығаруға арналған арнайы ағымдағы шотты жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға уәкілетті екінші деңгейдегі банк;

9) организация микрокредитования – дочерняя организация акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро", уполномоченная на кредитование (далее – ДО АО "НУХ "КазАгро" по кредитованию);
10) микрофинансовая организация (далее – МФО) – юридическое лицо, являющееся коммерческой организацией, официальный статус которого определяется государственной регистрацией в органах юстиции и прохождением учетной регистрации, осуществляющее деятельность по предоставлению микрокредитов, а также дополнительные виды деятельности, разрешенные Законом Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях";
11) операционные расходы – затраты МФО, связанные с осуществлением деятельности в области микрокредитования, с момента получения средств от организации микрокредитования в рамках Программы;
12) заявка - электронная заявка МФО на оплату средств субсидий для возмещения операционных расходов на выдачу микрокредитов по форме, согласно приложению к настоящим Правилам, подписанная электронной цифровой подписью;
13) рабочий орган по распределению средств субсидий (далее – рабочий орган) – структурное подразделение местных исполнительных органов, реализующее функции управления сельским хозяйством;
14) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов субсидирования, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронного правительства", регистрации заявки на получение субсидий, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям субсидирования;
15) веб-портал информационной системы субсидирования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к информационной системе субсидирования;
16) электронный реестр заявок на субсидирование (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках на субсидирование, а также о заемщиках, кредиторах, и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования;
17) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания, выданная национальным удостоверяющим центром;
3. Субсидированию подлежат операционные расходы на выдачу микрокредитов, выданные МФО в малых городах и в сельских населенных пунктах. Получателями субсидий являются МФО.

9) микрокредит беру ұйымы – "ҚазАгро" ұлттық басқарушы холдингі" акционерлік қоғамының кредит беруге уәкілетті еншілес ұйымы (бұдан әрі – "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-ның кредит беру жөніндегі ЕҰ-сы);
10) микроқаржы ұйымы (бұдан әрі – МҚҰ) – коммерциялық ұйым болып табылатын, ресми мәртебесі әділет органдарында мемлекеттік тіркелумен және есептік тіркеуден өтуімен айқындалатын, микрокредиттер беру жөнiндегi қызметті, сондай-ақ "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңында рұқсат етілген қосымша қызмет түрлерін жүзеге асыратын заңды тұлға;
11) операциялық шығыстар – Бағдарлама шеңберінде микрокредит беру ұйымынан қаражат алған сәттен бастап микрокредит беру саласындағы қызметті жүзеге асырумен байланысты МҚҰ шығындары;
12) өтінім – электрондық цифрлық қолтаңба қойылған, осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша микрокредит беруге жұмсалатын операциялық шығыстарды өтеу үшін субсидиялар қаражатын төлеуге арналған МҚҰ-ның электрондық өтінімі;
13) субсидиялар қаражатын бөлу жөніндегі жұмыс органы (бұдан әрі – жұмыс органы) – ЖАО-ның ауыл шаруашылығын басқару функциясын іске асыратын құрылымдық бөлімшесі;
14) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – субсидиялау процестерін орындау жөніндегі қызметтерді көрсетуге арналған, "электрондық үкімет" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасауға, субсидиялар алуға арналған өтінімді тіркеуге, сондай-ақ өтінімді субсидиялау шарттарына сәйкестігіне автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеуге мүмкіндік беретін ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып, ретке келтірілген жиынтығы;
15) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – Интернет желісінде орналастырылған, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік беретін интернет-ресурс;
16) субсидиялауға арналған өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – субсидиялауға арналған өтінімдер туралы, сондай-ақ қарыз алушылар, кредит берушілер туралы мәліметтер жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
17) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиістілігін және мазмұнының өзгермейтінін растайтын, ұлттық куәландырушы орталық берген электрондық цифрлық символдар жиынтығы.
3. Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде МҚҰ берген микрокредиттерді беруге жұмсалған операциялық шығыстар субсидиялауға жатады. МҚҰ субсидияларды алушылар болып табылады.

4. Субсидированию подлежат операционные расходы на выдачу микрокредитов по договорам кредитования конечных заемщиков, заключенным на портале, интегрированном с информационной системой субсидирования.
5. Субсидированию не подлежат операционные расходы на выдачу микрокредитов, выданных МФО за счет возвратных (платежи по погашению основного долга и вознаграждения) средств от ранее выданных микрокредитов, по которым субсидирование операционных расходов уже было осуществлено.
6. Решение о распределении средств на субсидирование операционных расходов МФО принимается региональной комиссией, создаваемой решением акима области, в состав которой входят заместитель акима области - председатель комиссии, представители структурных подразделений акимата области, оператора по субсидированию, региональных палат предпринимателей, общественных организаций (далее - комиссия по субсидированию). Комиссия по субсидированию является консультативно-совещательным органом. Рабочим органом комиссии по субсидированию является МИО по вопросам сельского хозяйства.
7. Субсидии выплачиваются МФО в соответствии с объемом освоенных средств, предоставленных МФО организацией микрокредитования в малых городах и в сельских населенных пунктах для микрокредитования.
8. МФО открывает специальный банковский счет для перечисления рабочим органом сумм субсидий по заключенным договорам субсидирования, а в случае отсутствия такой возможности, открывает специальный счет в обслуживающем банке.
Глава 2. Условия получения субсидий
9. Субсидии выплачиваются при соблюдении следующих условий:
1) подачи МФО заявки посредством веб-портала "электронного правительства";
2) информационное взаимодействие веб-портала "электронного правительства" и информационной системы субсидирования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) регистрации заявки в информационной системе субсидирования;
4) наличии в информационной системе субсидирования лицевого счета у МФО, данные которых подтверждены в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица";
5) выписки из расчетного счета заемщика о получении кредита или документа, подтверждающего перечисление кредита.
Глава 3. Порядок расчета субсидий
10. Размер субсидии рассчитывается по следующей формуле:
Ссуб = Сосв*10 % - Спол, где:
Ссуб – сумма субсидируемых операционных расходов;
Сосв – сумма освоения микрокредита, выданного МФО в малых городах и в сельских населенных пунктах, за счет фондирования, полученного от организации микрокредитования;
Спол – сумма субсидий, ранее полученных по данному договору займа.
В случае получения дробной цифры результат необходимо округлить до целой цифры в сторону уменьшения.

4. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесімен интеграцияланған, порталда жасалған түпкілікті қарыз алушыларға кредит беру шарттары бойынша микрокредиттер беруге жұмсалған операциялық шығыстар субсидиялауға жатады.
5. Операциялық шығыстарды субсидиялау жүзеге асырылып қойған, бұрын берілген микрокредиттердің қайтарым қаражаты (негізгі борышты өтеу және сыйақы бойынша төлемдер) есебінен МҚҰ берген микрокредиттерді беруге жұмсалған операциялық шығыстар субсидиялауға жатпайды.
6. МҚҰ-ның операциялық шығыстарын субсидиялауға арналған қаражатты бөлу туралы шешімді облыс әкімінің шешімімен құрылатын өңірлік комиссия (бұдан әрі – субсидиялау жөніндегі комиссия) қабылдайды, оның құрамына облыс әкімінің орынбасары – комиссия төрағасы, облыс әкімдігі құрылымдық бөлімшелерінің, субсидиялау жөніндегі операторлардың, өңірлік кәсіпкерлер палаталардың, қоғамдық ұйымдардың өкілдері кіреді. Субсидиялау жөніндегі комиссия консультациялық-кеңесші орган болып табылады. Ауыл шаруашылығы мәселелері жөніндегі ЖАО субсидиялау жөніндегі комиссияның жұмыс органы болып табылады.
7. Субсидиялар микрокредит беру үшін шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде микрокредит беру ұйымы МҚҰ-ға берген игерілген қаражат көлеміне сәйкес МҚҰ-ға төленеді.
8. МҚҰ жасалған субсидиялау шарттары бойынша жұмыс органы субсидиялар сомаларын аудару үшін арнайы банктік шот ашады, ал мұндай мүмкіндік болмаған жағдайда, қызмет көрсетуші банкте арнайы шот ашады.
2-тарау. Субсидиялар алу шарттары
9. Субсидиялар мынадай шарттар сақталған кезде төленеді:
1) МҚҰ-ның "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы өтінім беруі;
2) "электрондық үкімет" веб-порталы мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің өзара ақпараттық іс-қимылы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады;
3) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өтінімнің тіркелуі;
4) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде деректері субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен өзара ақпараттық іс-қимылы нәтижесінде расталған МҚҰ-ның жеке шотының болуы;
5) кредит алынғаны туралы қарыз алушының есептік шотынан немесе кредит аударылғанын растайтын құжаттан үзінді-көшірме.
3-тарау. Субсидияларды есептеу тәртібі
10. Субсидия мөлшері мынадай формула бойынша есептеледі:
Ссуб = Сигер*10 % - Салын, мұнда:
Ссуб – субсидияланатын операциялық шығыстар сомасы;
Сигер – микрокредит беру ұйымынан алынған қорландыру есебінен шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде МҚҰ берген микрокредитті игеру сомасы;
Салын – осы қарыз шарты бойынша бұрын алынған субсидиялар сомасы.
Бөлшекті цифр алынған жағдайда, нәтижесін азаю жағына қарай бүтін цифрға дөңгелектеу қажет.

11. Размер субсидий составляет 10 % от объема микрокредитов, выданных МФО в малых городах и в сельских населенных пунктах, за счет средств фондирования, полученного от ДО АО "НУХ "КазАгро" по кредитованию;.
Глава 4. Порядок выплаты субсидий
12. Прием заявок осуществляется по месту регистрации (юридическому адресу) МФО с 1 февраля по 1 декабря (включительно) соответствующего года.
Для предоставления доступа к данным реестра через веб-портал (далее – Личный кабинет):
1) МФО должно обладать ЭЦП, для самостоятельной регистрации в информационной системе субсидирования;
2) рабочий орган, организация микрокредитования, уполномоченный орган ежегодно направляют поставщику услуг актуализированные списки работников, обладающих ЭЦП.
13. Для регистрации в Личном кабинете микрофинансовой организацией указываются следующие сведения:
1) бизнес-идентификационный номер (далее – БИН), полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
2) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
3) реквизиты текущего счета банка второго уровня.
При изменении вышеуказанных данных МФО в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в Личный кабинет.
14. Формирование и регистрация заявки производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки информационной системой субсидирования требований подпунктов 2) и 3) пункта 12 настоящих Правил;
2) заявка регистрируется в информационной системе субсидирования путем ее подписания МФО и подтверждения организацией микрокредитования с использованием ЭЦП и становится доступной в Личном кабинете рабочего органа. На электронный адрес рабочего органа направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки.
В случае, если до формирования рабочим органом платежных поручений, выявлено наличие несоответствие данных в зарегистрированной заявке, МФО отзывает заявку с указанием причины отзыва.
15. Организация микрокредитования в течение одного рабочего дня с момента поступления заявки подтверждает информацию, указанную МФО в заявке или отказывает в подтверждении, в случае недостоверности данных.
16. Рабочий орган в течение одного рабочего дня с момента регистрации заявки подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления. Данное уведомление становится доступным в Личном кабинете МФО в информационной системе субсидирования в случае самостоятельной регистрации.
Отказ в предоставлении субсидирования осуществляется в соответствии с пунктом 2 статьи 19-1 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах".

11. Субсидиялар мөлшері "ҚазАгро" ҰБХ" АҚ-ның кредит беру жөніндегі ЕҰ-дан алынған қорландыру есебінен шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде МҚҰ берген микрокредиттер көлемінің 10%-ын құрайды.
4-тарау. Субсидияларды төлеу тәртібі
12. Өтінімдерді қабылдау МҚҰ-ның тіркелген жері (заңды мекенжайы) бойынша тиісті жылдың 1 ақпанынан бастап 1 желтоқсанына (қоса алғанда) дейін жүзеге асырылады.
Веб-портал (бұдан әрі – Жеке кабинет) арқылы тізілім деректеріне қолжетімділік беру үшін:
1) МҚҰ-ның субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өздігінен тіркелу үшін ЭЦҚ-сы болуы тиіс;
2) жұмыс органы, микрокредит беру ұйымы, уәкілетті орган жыл сайын көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге ЭЦҚ-сы бар жұмыскерлердің өзектендірілген тізімдерін жібереді.
13. Жеке кабинетте тіркелу үшін микрокредит беру ұйымы мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), толық атауы; бірінші басшының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ЖСН-сы;
2) байланыс деректері (почталық мекенжайы, телефоны, электрондық почта мекенжайы);
3) екінші деңгейлі банктегі ағымдағы шотының деректемелері.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде МҚҰ бір жұмыс күні ішінде Жеке кабинетіне енгізілген дербес шотының деректерін өзгертеді.
14. Жеке кабинетте өтінімді қалыптастыру мен тіркеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Қағидалардың 12-тармағы 2) және 3) тармақшаларының талаптарын субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің тексеруі үшін қажетті мәліметтерді енгізе отырып, өтінім қалыптастырылады;
2) өтінім МҚҰ-ның оған қол қоюы және микрокредит беру ұйымының ЭЦҚ пайдалана отырып растауы жолымен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеледі және жұмыс органының Жеке кабинетінде қолжетімді болады. Жұмыс органының электрондық мекенжайына өтінімнің қарауға келіп түскені туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Егер, жұмыс органы төлем тапсырмаларын қалыптастырғанға дейін тіркелген өтінімдегі мәліметтердің сәйкессіздігі анықталса, МҚҰ кері қайтару себебін көрсете отырып, өтінімді кері қайтарып алады.
15. Микрокредит беру ұйымы өтінім келіп түскен сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде МҚҰ өтінімде көрсеткен ақпаратты растайды немесе деректер дұрыс емес болған жағдайда, растаудан бас тартады.
16. Жұмыс органы өтінім тіркелген сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, қол қойылған тиісті хабарламаны қабылдау жолымен оны растайды. Бұл хабарлама дербес тіркелген жағдайда МҚҰ-ның субсидиялаудың ақпараттық жүйесіндегі Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Субсидия беруден бас тарту "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 19-1-бабының 2-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.

17. Рабочий орган в соответствии с Планом финансирования формирует в информационной системе субсидирования платежные поручения на выплату субсидий, загружаемые в информационную систему "Казначейство-Клиент", в течение двух рабочих дней после подачи заявки согласно пункту 11 настоящих Правил.
По заявкам, в которых объем субсидий превышает объем бюджетных средств, предусмотренных в Плане финансирования на соответствующий месяц, выплата субсидий осуществляется в следующем месяце.
В случае образования недостатка бюджетных средств, выделенных на субсидирование операционных расходов, рабочий орган уведомляет организацию микрокредитования о приостановлении субсидирования операционных расходов в текущем финансовом году.
18. Субсидирование прекращается в следующих случаях:
1) наличия неисполненных МФО обязательств по погашению основного долга и/или вознаграждения сроком более 90 календарных дней;
2) ареста счетов МФО по решению суда, вступившему в законную силу;
3) полного погашения МФО обязательств перед организацией микрокредитования по договору займа;
4) письменного заявления МФО об отказе в получении бюджетных субсидий;
5) расторжения договора займа.
Глава 5. Мониторинг
19. Организация микрокредитования ежемесячно в срок до 3 числа месяца, следующего за отчетным предоставляет в рабочий орган информацию о фактически освоенной сумме микрокредитования через МФО и объемы субсидирования.
Рабочий орган на основе информации организации микрокредитования ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным, предоставляет информацию в местный исполнительный орган по вопросам занятости и уполномоченному органу, информацию по итогам полугодия и отчетного года предоставляет в срок до 10 числа месяца, следующего за отчетным.
20. Уполномоченный орган на основе информации рабочего органа ежемесячно к 10 числу месяца, следующего за отчетным предоставляет информацию по выданным микрокредитам через МФО и суммам субсидирования уполномоченному органу по вопросам занятости населения.
Приложение
к Правилам субсидирования
операционных расходов
микрофинансовых организаций
Форма
Заявка на субсидирование операционных расходов
микрофинансовых организаций
В ________________________________________________________________________
(местный исполнительный орган области)
от _____________________________________________________________________________
(полное наименование микрофинансовой организации)
прошу перечислить средства из бюджета на счет микрофинансовой организации № _________________ в сумме _______________________ тенге в соответствии с информацией о договорах займа, подлежащих субсидированию.

17. Жұмыс органы Қаржыландыру жоспарына сәйкес осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес өтінім берілгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде "Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесіне жүктелетін субсидиялар төлеуге арналған төлем тапсырмаларын қалыптастырады.
Субсидиялар көлемі тиісті айға арналған Қаржыландыру жоспарында көзделген бюджет қаражаты көлемінен асып кететін өтінімдер бойынша субсидияларды төлеу келесі айда жүзеге асырылады.
Операциялық шығыстарды субсидиялауға бөлінген бюджеттік қаражаттың жетіспеушілігі пайда болған жағдайда, жұмыс органы микрокредит беру ұйымын ағымдағы қаржы жылында операциялық шығыстарды субсидиялауды тоқтата тұру туралы хабардар етеді.
18. Субсидиялау мынадай жағдайларда тоқтатылады:
1) МҚҰ-ның негізгі борышты өтеу және/немесе сыйақы бойынша міндеттемелерін күнтізбелік 90 күннен астам мерзімде орындамауы;
2) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша МҚҰ-ның шоттарына тыйым салынуы;
3) қарыз шарты бойынша МҚҰ-ның микрокредит беру ұйымы алдындағы міндеттемелерін толық өтеуі;
4) МҚҰ-ның бюджеттік субсидияларды алудан бас тарту туралы жазбаша өтініші;
5) қарыз шартын бұзу.
5-тарау. Мониторинг
19. Микрокредит беру ұйымы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 3-іне дейінгі мерзімде жұмыс органына МҚҰ арқылы микрокредит берудің нақты игерілген сомасы және субсидиялау көлемі туралы ақпарат береді.
Жұмыс органы микрокредит беру ұйымының ақпараты негізінде жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы органға және уәкілетті органға ақпаратты ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 5-іне дейінгі мерзімде, жартыжылдық және есептік жыл қорытындылары бойынша ақпаратты есепті айдан кейінгі айдың 10-ына дейінгі мерзімде береді.
20. Уәкілетті орган жұмыс органының ақпараты негізінде ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 10-ына дейін халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға МҚҰ арқылы берілген микрокредиттер және субсидиялау сомалары жөнінде ақпарат береді.
Микроқаржы ұйымдарының
операциялық шығыстарын
субсидиялау қағидаларына
қосымша
Нысан
Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялауға арналған өтінім
(кімге) ____________________________________________ басқармасына
(облыстың жергілікті атқарушы органына)
(кімнен) _______________________________________________________
(микроқаржы ұйымының толық атауы)
субсидиялауға жататын қарыз шарттары туралы ақпаратқа сәйкес бюджеттен микроқаржы ұйымының
№ _________________ шотына _______________________ теңге сомасында қаражат аударуды сұраймын.

1. Сведения о заявителе.
Для юридического лица:
наименование___________________________________________________
БИН (бизнес-идентификационный номер) __________-________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя
_______________________________________________________________
адрес:__________________________________________________________
номер телефона (факса):__________________________________________
2. Сведения специального счета МФО в банке второго уровня:
БИН (бизнес-идентификационный номер) ___________________________
Кбе (код бенефициара) ___________________________________________
Наименование банка:_____________________________________________
БИК (банковский идентификационный код) _________________________
ИИК (индивидуальный идентификационный код) ____________________

1. Өтінім беруші туралы мәліметтер.
Заңды тұлға үшін:
атауы ___________________________________________________________
БСН (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) __________________________________
басшысының аты, әкесінің аты (бар болса), тегі ________________________
мекенжайы: _____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі: ____________________________________________
2. Екінші деңгейлі банктегі МҚҰ-ның арнайы шотының мәліметтері:
БСН (бизнес-сәйкестендіру нөмірі) __________________________________
Кбе (бенефициар коды) ___________________________________________
Банктің атауы: ___________________________________________________
БСК (банктік сәйкестендіру коды) ___________________________________
ЖСК (жеке сәйкестендіру коды) ____________________________________

1) по договорам займа не оказывается поддержка в виде субсидирования ставки вознаграждения по другим государственным и/или бюджетным программам;
2) деятельность МФО не находится в стадии изменения организационно-правовой формы, ликвидации или банкротства, а также деятельность не приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан, за исключением случаев реструктуризации финансовой задолженности и ускоренной реабилитационной процедуры;
3) целевое назначение микрокредитов соответствует Правилам кредитования и микрокредитования в малых городах и сельских населенных пунктах.
Подтверждаю согласие с условиями и требованиями Правил субсидирования операционных расходов микрофинансовых организаций.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подписано и отправлено микрофинансовой организацией в ___ часов "__" __________ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято рабочим органом в ____ часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП

1) қарыз шарттары бойынша басқа мемлекеттік және/немесе бюджеттік бағдарламалар бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау түріндегі қолдау көрсетілмейтіні;
2) МҚҰ қызметінің ұйымдастырушылық-құқықтық нысанын өзгерту сатысында, тарату немесе банкроттық жағдайда еместігі, сондай-ақ қаржылық берешекті қайта құрылымдау және жеделдетілген оңалту рәсімін қоспағанда, қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уақытша тоқтатылмағаны;
3) микрокредиттердің нысаналы мақсаты Шағын қалаларда және ауылдық елді мекендерде кредит және микрокредит беру қағидаларына сәйкес келетіні расталады.
Микроқаржы ұйымдарының операциялық шығыстарын субсидиялау қағидаларының шарттарымен және талаптарымен келісетінімді растаймын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, дұрыс емес мәліметтер ұсынғаным үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны қамтитын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, шығарып алуға және пайдалануға келісім беремін.
Микроқаржы ұйымы 20__ жылғы "__"__________ сағат ____-де қол қойып, жіберді:
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ-ның қойылған күні және уақыты
Өтінімнің қабылданғаны туралы хабарлама:
Жұмыс органы 20__ жылғы "__" ______ сағат _____-де қабылдады
ЭЦҚ-дан алынған деректер
ЭЦҚ-ның қойылған күні және уақыты.