О внесении изменений и дополнения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 210 "Об утверждении Правил проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 4 сентября 2019 года № 299. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 сентября 2019 года № 19358
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 210 "Об утверждении Правил проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11026, опубликован 20 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнение:
в Правилах проведения квалификационных проверок знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности у руководителей, специалистов организаций, осуществляющих производство, передачу электрической и тепловой энергии, для контроля технического состояния и безопасности эксплуатации электроустановок, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 11 исключить;
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. К основаниям для назначения внеочередной квалификационной проверки знаний относятся:
1) введение в действие нового правового акта в области электроэнергетики, внесение изменений и дополнений в правовые акты в области электроэнергетики, если нормы этих актов вносят изменения в деятельность работника организации;
2) акт расследования несчастного случая на производстве, по результатам которого комиссией по расследованию несчастного случая выявлены нарушения требований правовых актов в области электроэнергетики со стороны персонала, приведшие к несчастному случаю;
3) факт ошибочных действий персонала организации, в том числе по настройке устройств автоматики, релейной или технологической защиты, в результате которых произошло повреждение оборудования (электроустановок, зданий, сооружений), нарушение установленного режима производства, передачи, потребления электрической, тепловой энергии;

"Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 210 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2019 жылғы 4 қыркүйектегі № 299 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 10 қыркүйекте № 19358 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 210 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11026 болып тіркелген, 2015 жылғы 20 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қондырғыларының техникалық жай-күйін және оларды пайдалану қауіпсіздігін бақылау үшін электр және жылу энергиясын өндіруді, беруді жүзеге асыратын ұйымдар басшыларының, мамандарының техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексерулер жүргізу қағидаларында:
11-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Білімді кезектен тыс біліктілік тексеруді тағайындау үшін негіздерге мыналар жатады:
1) егер осы актілердің нормалары ұйым қызметкерінің қызметіне өзгерістер енгізетін болса, электр энергетикасы саласындағы жаңа құқықтық актілерін қолданысқа енгізу, электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) нәтижелері бойынша жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссия, электр қондырғыларында жұмыс істеген кезде персонал тарапынан жазатайым оқиғаға алып келген электр энергетикасы саласындағы құқықтық актілер талаптарының бұзылуын анықтаған өндірістегі жазатайым оқиғаны тергеп-тексеру актісі;
3) нәтижесінде жабдықтың (электр қондырғыларының, ғимараттардың, құрылыстардың) бүлінуі, электр, жылу энергиясын өндіру, беру, тұтынудың белгіленген режимінің бұзылуы орын алған ұйым персоналының, соның ішінде автоматика, релелік немесе технологиялық қорғаныс құрылғыларын реттеу бойынша қате іс-әрекеттерінің фактісі;

4) факт ошибочных действий персонала при проектировании, строительно-монтажных, ремонтных, пуско-наладочных, экспертных работах, в том числе при испытаниях и измерениях;
5) отсутствие контроля и принятия мер, по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики в организации, со стороны технических руководителей, работников служб безопасности и охраны труда организации;
6) отсутствие контроля и принятия мер, в отношении технического руководителя организации при отсутствии им принятия решения при вводе в эксплуатацию оборудования (нового или после его реконструкции), изменении электрических и технологических схем, если это приводит к изменениям в деятельности работника организации;
7) отсутствие контроля и принятия мер, по выявленным нарушениям при работах в области электроэнергетики со стороны специалистов экспертных, проектных организаций в области электроэнергетики, в том числе лабораторий (электролабораторий) по изменениям и испытаниям.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. В течение 2 рабочих дней Комитет подтверждает принятие от руководителей документов, указанных в пункте 21 настоящих Правил, путем направления им через веб-портал "электронного правительства" уведомления по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
В случае отзыва заявления руководителем Комитет направляет ему через веб-портал "электронного правительства" уведомление о прекращении рассмотрения заявления в течение 2 рабочих дней.
В случае установления недостоверности документов, представленных руководителем, и (или) данных (сведений), содержащихся в них, а также несоответствия руководителя и (или) представленных материалов требованиям настоящих Правил Комитет направляет мотивированный ответ об отказе в проведении квалификационной проверки знаний.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Тестирование проводится на местах, оснащенных автоматизированными системами квалификационной проверки знаний компьютерным способом на государственном или русском языках по выбору тестируемого. Иностранные лица (не резиденты), которым необходимо пройти квалификационную проверку знаний, проходят ее на общих основаниях в соответствии с настоящими Правилами.";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. По истечении времени, отведенного на тестирование, программа автоматически закрывается.
Подсчет правильных ответов тестирования проводится автоматически при помощи заложенной компьютерной программы.
Если количество правильных ответов равно либо превышает пороговый уровень, то руководителю выдается положительный результат тестирования – "пройден".
Если количество правильных ответов ниже порогового уровня, то руководителю выдается отрицательный результат тестирования – "не пройден".";
пункт 29 изложить в следующей редакции:

4) жобалау, құрылыс-монтаждау, жөндеу, іске қосу-реттеу, сараптама жұмыстары, соның ішінде өлшеулер мен сынаулар кезіндегі персоналдың қате іс-әрекеттерінің фактісі;
5) ұйымда электр энергетикасы саласында жұмыс істеу кезінде ұйымның еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау қызметінің техникалық басшылары, қызметкерлері тарапынан анықталған бұзушылықтар бойынша бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы;
6) жабдықты (жаңасын немесе оны реконструкциялаудан кейін) пайдалануға беру, электрлік және технологиялық схемаларды өзгерту кезінде, егер бұл ұйым қызметкерлерінің қызметінде өзгерістерге әкеп соқса, ұйымның техникалық басшысы шешім қабылдамаған кезде, оған қатысты бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы;
7) электр энергетикасы саласындағы сараптама, жобалау ұйымдарының соның ішінде өзгерістер мен сынаулар бойынша зертханалардың (электр зертханаларының) мамандары тарапынан электр энергетикасы саласындағы жұмыстар кезінде анықталған бұзушылықтар бойынша бақылаудың болмауы және шаралардың қабылданбауы жатады.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Комитет 2 жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы хабарламаны жіберу жолымен осы Қағидалардың 21-тармағында көрсетілген құжаттарды басшылардан қабылдап алғанын растайды.
Басшы өтінішті кері қайтарып алған жағдайда Комитет 2 жұмыс күні ішінде оған "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы өтінішті қарауды тоқтату туралы хабарлама жібереді.
Басшы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі, сонымен қатар басшының және (немесе) ұсынылған материалдар осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келмеуі анықталған жағдайда, Комитет білімге біліктілік тексеру жүргізуден бас тарту туралы дәлелді жауап жібереді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Тестілеу тестіленушінің таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде компьютерлік тәсілмен автоматтандырылған білімді біліктілік тексеру жүйелерімен жабдықталған орындарда жүргізіледі. Лауазымдық міндеттеріне сәйкес біліктілік тексеруден өтуге тиіс шетелдік адамдар (резидент еместер) осы Қағидаларға сәйкес тестілеуден жалпы негізде өтеді.";
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Тестілеуге бөлінген уақыт өткен соң бағдарлама автоматты түрде жабылады.
Тестілеудің дұрыс жауаптарын есептеу енгізілген компьютерлік бағдарламаның көмегімен автоматты түрде жүргізіледі.
Егер дұрыс жауаптар саны шекті деңгейге тең немесе одан жоғары болса, онда басшыға "өтті" деген тестілеудің оң нәтижесі беріледі.
Егер дұрыс жауаптар саны шекті деңгейден төмен болса, онда басшыға "өткен жоқ" деген тестілеудің теріс нәтижесі беріледі.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"29. Руководитель, имеющий результат тестирования ниже порогового уровня при первичной или очередной квалификационной проверке знаний, или не явившийся на тестирование без уважительной причины, считается не подтвердившим свою квалификацию в рамках занимаемой должности. В этих случаях руководитель в течение 30 календарных дней со дня получения результатов ниже порогового уровня проходит внеочередную квалификационную проверку знаний путем повторной подачи заявления в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил.";
пункты 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"33. В случае несогласия с результатами тестирования руководитель обжалует результат не позднее 1 рабочего дня, следующего за днем его прохождения путем подачи заявления на аппеляцию по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
34. Рассмотрение заявлений проводится апелляционной комиссией Комитета (далее – апелляционная комиссия) в течение 2 рабочих дней со дня поступления заявления.";
приложение 6 к Правилам изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 4 сентября 2019 года № 299
Приложение 6
к Правилам проведения
квалификационных проверок
знаний правил технической
эксплуатации и правил техники
безопасности у руководителей,
специалистов организаций,
осуществляющих производство,
передачу электрической и
тепловой энергии, для контроля
технического состояния и
безопасности эксплуатации
электроустановок
Форма
Результат прохождения Квалификационной проверки знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности в области электроэнергетики
Дата тестирования
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Индивидуальный идентификационный номер
Количество вопросов в тесте
Пороговое значение
Количество правильных ответов
Результат
По итогам тестирования ________________________________ пройдена/
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
не пройдена __________________________________ квалификационная проверка
(первичная, очередная или внеочередная)
знаний правил технической эксплуатации и правил техники безопасности
в области электроэнергетики и присвоена/не присвоена _______________________
(указать группу допуска)
группа допуска по электробезопасности.

"29. Білімге бастапқы немесе кезекті біліктілік тексеру кезінде шекті деңгейден төмен тестілеу нәтижесін алған немесе тестілеуге дәлелді себептерсіз келмеген басшы атқаратын лауазымы шегінде өз біліктілігін растамаған болып есептеледі. Бұл жағдайларда басшы шекті деңгейден төмен тестілеу нәтижесін алған күннен бастап күнтізбелік 30 күннің ішінде осы Қағидалардың 21-тармағына сәйкес қайта өтініш беру арқылы білімге кезектен тыс біліктілік тексеруден өтеді.";
33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Тестілеу нәтижелерімен келіспеген жағдайда басшы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ол өткен күннен кейінгі 1 жұмыс күнінен кешіктірмей аппеляцияға өтініш беру жолымен олардың нәтижесіне шағымдануға құқылы.
34. Өтініштерді қарауды Комитеттің апелляциялық комиссиясы (бұдан әрі – Апелляциялық комиссия) өтініш келіп түскен күннен бастап 2 жұмыс күні ішінде жүргізеді.";
Қағидаларға 6-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр К. Бозумбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2019 жылғы 4 қыркүйектегі
№ 299 бұйрығына
қосымша
Электр қондырғыларының
техникалық жай-күйін және
оларды пайдалану қауіпсіздігін
бақылау үшін электр және жылу
энергиясын өндіруді, беруді
жүзеге асыратын ұйымдар
басшыларының, мамандарының
техникалық пайдалану
қағидалары мен қауіпсіздік
техникасы қағидаларын білуіне
біліктілік тексерулер жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Электр энергетикасы саласындағы техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік техникасы қағидаларын білуіне біліктілік тексеруден өту нәтижесі
Тестілеу күні
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Жеке сәйкестендіру нөмірі
Тест сұрақтарының саны
Шекті мәні
Дұрыс жауап саны
Нәтиже
"Тестілеу нәтижесі бойынша ________________________________ электр
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
энергетикасы саласындағы техникалық пайдалану қағидалары мен қауіпсіздік
техникасы қағидаларын білуіне ________________________________ біліктілік
(бастапқы, мерзімді немесе кезектен тыс)
тексеруден өтті/өткен жоқ және электр қауіпсіздігі бойынша ________________
(рұқсаттама тобын көрсету)
рұқсаттама топ берілді/берілген жоқ.