О внесении изменений и дополнений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 октября 2019 года № 171. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 октября 2019 года № 19506.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и в целях совершенствования ведения бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета, согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Департаменту бухгалтерского учета (Рахметова С.К.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Касенов А.С.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту внешних коммуникаций – пресс-службе Национального Банка (Адамбаева А.Р.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Е. Досаев
Приложение
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 14 октября 2019 года № 171
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есеп жүргізу және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 14 қазандағы № 171 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 23 қазанда № 19506 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкес және бухгалтерлік есеп жүргізуді және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыруды жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Бухгалтерлік есеп департаменті (Рахметова С.К.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Қасенов А.С.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Сыртқы коммуникациялар департаменті – Ұлттық Банктің баспасөз қызметі (Адамбаева Ә.Р.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Е. Досаев
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2019 жылғы 14 қазандағы
№ 171 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі

1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348, опубликовано 12 декабря 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 12) следующие изменения и дополнения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в главе 1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Типовой план счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан (далее - План счетов) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и предназначен для группировки и текущего отражения элементов финансовой отчетности в стоимостном выражении единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами (далее - накопительные пенсионные фонды), организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (за исключением юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком), профессиональными участниками рынка ценных бумаг Республики Казахстан, микрофинансовыми организациями и страховыми брокерами (далее - организации) на счетах бухгалтерского учета для составления финансовой отчетности.";
пункт 4 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) 40-59 "Операции, связанные с деятельностью страховых брокеров", на которых отражаются операции, связанные с деятельность страховых брокеров;";
в главе 2:
в параграфе 1:
номер и название счета 1050 исключить;

1. "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген, 2008 жылғы 12 желтоқсанда Қазақстан Республикасы орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында № 12 жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-тарауда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары (бұдан әрі – Шоттар жоспары) "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрі – жинақтаушы зейнетақы қорлары), банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұрын еншілес банк болып табылған заңды тұлғаны қоспағанда), Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының, микроқаржы ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің (бұдан әрі – ұйымдар) қаржылық есептілік элементтерін топтастыру және қаржылық есептілікті жасау үшін бухгалтерлік есеп шоттарында құндық көрсеткішпен ағымдағы көрсетуге арналған.";
4-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) 40-59 "Сақтандыру брокерлерінің қызметіне байланысты операциялар", оларда сақтандыру брокерлерінің қызметіне байланысты операциялар көрсетіледі;";
2-тарауда:
1-параграфта:
1050-шоттың нөмірі және аты алып тасталсын;

название счетов 1120, 1120 01, 1120 02, 1120 03, 1120 04 и 1120 05 изложить в следующей редакции:
"1120
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка

1120, 1120 01, 1120 02, 1120 03, 1120 04 және 1120 05-шоттардың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1120
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1120 02
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт

1120 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка";
после счета 1150 05 дополнить счетом 1150 06 следующего содержания:
"1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)";
номера и названия счетов 1150 07 и 1150 08 исключить;
после счета 1270 37 дополнить счетами 1270 38, 1270 41 и 1270 42 следующего содержания:

1120 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1120 05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету";
1150 05-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1150 06-шотпен толықтырылсын:
"1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)";
1150 07 және 1150 08-шоттардың нөмірлері мен аттары алып тасталсын;
1270 37-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1270 38, 1270 41 және 1270 42-шоттармен толықтырылсын:

"1270 38
Начисленные доходы в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1270 41
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров страхования
1270 42
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования";
после счета 1280 27 дополнить счетами 1280 41, 1280 42, 1280 43, 1280 44 и 1280 45 следующего содержания:

"1270 38
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 41
Сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістері
1270 42
Сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістері";
1280 27-шоттан кейін мынадай мазмұндағы1280 41, 1280 42, 1280 43, 1280 44 және 1280 45-шоттармен толықтырылсын:

"1280 41
Страховые премии к получению от страхователей
1280 42
Страховые премии к получению от перестрахователей
1280 43
Требования к страховщикам
1280 44
Требования к перестраховщикам
1280 45
Прочая дебиторская задолженность по брокерской деятельности";
названия счетов 1290 01, 1290 21, 1290 22, 1290 23, 1290 24 и 1290 25 изложить в следующей редакции:
"1290 01
Резервы (провизии) по дебиторской задолженности

"1280 41
Сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары
1280 42
Қайта сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары
1280 43
Сақтандырушыларға қойылатын талаптар
1280 44
Қайта сақтандырушыларға қойылатын талаптар
1280 45
Брокерлік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек";
1290 01, 1290 21, 1290 22, 1290 23, 1290 24 және 1290 25-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"1290 01
Дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)

1290 21
Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам
1290 22
Резервы (провизии) по финансовой аренде, предоставленной клиентам
1290 23
Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1290 25
Резервы (провизии) по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности";

1290 21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша резервтер (провизиялар)
1290 22
Клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша резервтер (провизиялар)
1290 23
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)
1290 25
Банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)";

после счета 1290 25 дополнить счетом 1290 26 следующего содержания:
"1290 26
Резервы (провизии) по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
после счета 1360 дополнить счетами 1370 и 1380 следующего содержания:
"1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути";
после счета 1620 дополнить счетом 1620 01 следующего содержания:
"1620 01
Страховые премии, выплаченные страховым организациям";
в параграфе 2:
после счета 2040 02 дополнить счетом 2040 03 следующего содержания:
"2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
номер и название счета 2040 04 исключить;
после счета 2170 03 дополнить счетом 2170 22 следующего содержания:
"2170 22
Начисленные доходы в виде вознаграждения по долгосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
после счета 2430 дополнить счетами 2440, 2450, 2460 и 2470 следующего содержания:
"2440
Активы в форме права пользования
2450
Начисленная амортизация по активам в форме права пользования
2460
Капитальные затраты по активам в форме права пользования
2470
Начисленная амортизация по капитальным затратам по активам в форме права пользования";
в параграфе 3:
после счета 3380 34 дополнить счетами 3380 35 и 3380 36 следующего содержания:
"3380 35
Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным краткосрочным сберегательным вкладам
3380 36
Начисленные процентные расходы по обязательствам по аренде";
название счета 3390 26 изложить в следующей редакции:
"3390 26
Краткосрочные сберегательные вклады";
после счета 3390 31 дополнить счетами 3390 41, 3390 42, 3390 43, 3390 44 и 3390 45 следующего содержания:
"3390 41
Расчеты с перестраховщиками
3390 42
Расчеты с перестрахователями
3390 43
Расчеты со страхователями
3390 44
Расчеты со страховщиками
3390 45
Прочая кредиторская задолженность, связанная с брокерской деятельностью";
после счета 3390 68 дополнить счетом 3390 70 следующего содержания:
"3390 70
Средства, учитываемые на условных пенсионных счетах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя";
после счета 3510 01 дополнить счетом 3510 41 следующего содержания:
"3510 41
Авансы, полученные за посреднические услуги";
в параграфе 4:
название счета 4150 изложить в следующей редакции:
"4150
Обязательства по аренде";

1290 25-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1290 26-шотпен толықтырылсын:
"1290 26
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтер (провизиялар)";
1360-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1370 және 1380-шоттармен толықтырылсын:
"1370
Тазартылған бағалы металдар
1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар";
1620-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1620 01-шотпен толықтырылсын:
"1620 01
Сақтандыру ұйымдарына төленген сақтандыру сыйлықақылары";
2-параграфта:
2040 02-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2040 03-шотпен толықтырылсын:
"2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары";
2040 04-шоттың нөмірі және аты алып тасталсын;
2170 03-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2170 22-шотпен толықтырылсын:
"2170 22
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер";
2430-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 2440, 2450, 2460 және 2470-шоттармен толықтырылсын:
"2440
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер
2450
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизация
2460
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар
2470
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар бойынша есептелген амортизация";
3-параграфта:
3380 34-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 3380 35 және 3380 36-шоттармен толықтырылсын:
"3380 35
Тартылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар
3380 36
Жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар";
3390 26-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"3390 26
Қысқа мерзімді жинақ салымдары";
3390 31-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 3390 41, 3390 42, 3390 43, 3390 44 және 3390 45-шоттармен толықтырылсын:
"3390 41
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу
3390 42
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
3390 43
Сақтанушылармен есеп айырысу
3390 44
Сақтандырушылармен есеп айырысу
3390 45
Брокерлік қызметпен байланысты басқа да кредиторлық берешек";
3390 68-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 3390 70-шотпен толықтырылсын:
"3390 70
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының есебінен қалыптастырылған зейнетақы-шоттардың талаптарымен есепке алынатын қаражат";
3510 01-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 3510 41-шотпен толықтырылсын:
"3510 41
Делдалдық қызмет үшін алынған аванстар";
4-параграфта:
4150-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"4150
Жалдау жөніндегі міндеттемелер";

после счета 4160 25 дополнить счетом 4160 26 следующего содержания:
"4160 26
Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным долгосрочным сберегательным вкладам";
в параграфе 5:
название счета 5420 изложить в следующей редакции:
"5420
Резерв на переоценку основных средств и активов в форме права пользования";
названия счетов 5480 и 5490 изложить в следующей редакции:
"5480
Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
5490
Оценочные резервы под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
в параграфе 6:
после счета 6110 34 дополнить счетами 6110 35 и 6110 41 следующего содержания:
"6110 35
Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам
6110 41
Комиссионные доходы страховых брокеров";
название счета 6150 01 изложить в следующей редакции:
"6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка";
номер и название счета 6150 02 исключить;
названия счетов 6150 03 и 6150 04 изложить в следующей редакции:
"6150 03
Доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
6150 04
Доходы от изменения справедливой стоимости прочих финансовых инструментов";
после счета 6240 24 дополнить счетом 6240 25 следующего содержания:
"6240 25
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
номер и название счета 6250 01 исключить;
название счета 6250 02 изложить в следующей редакции:
"6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты";
название счета 6280 01 изложить в следующей редакции:
"6280 01
Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов";
номера и названия счетов 6280 03 и 6280 04 исключить;
названия счетов 6280 05 и 6280 06 изложить в следующей редакции:
"6280 05
Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
6280 06
Доходы от прочей переоценки";
после счета 6280 09 дополнить счетом 6280 41 следующего содержания:
"6280 41
Прочие доходы от брокерской деятельности";
номера и названия счетов 6290 01, 6290 02, 6290 03, 6290 04, 6290 05, 6290 07 и 6290 08 исключить;
в параграфе 7:
после счета 7310 25 дополнить счетом 7310 26 следующего содержания:

4160 25-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 4160 26-шотпен толықтырылсын:
"4160 26
Тартылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар";
5-параграфта:
5420-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"5420
Пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтарды және активтерді қайта бағалау резерві";
5480 және 5490-шоттардың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"5480
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтері (провизиялары)
5490
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтері";
6-параграфта:
6110 34-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6110 35 және 6110 41-шоттармен толықтырылсын:
"6110 35
Жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110 41
Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері";
6150 01-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен кірістер";
6150 02-шоттың нөмірі және аты алып тасталсын;
6150 03 және 6150 04-шоттардың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"6150 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша кірістер
6150 04
Басқа да қаржы құралдарының әділ құнының өзгеруінен түскен кірістер";
6240 24-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6240 25-шотпен толықтырылсын:
"6240 25
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден түскен кірістер";
6250 01-шоттың нөмірі және аты алып тасталсын;
6250 02-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер";
6280 01-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"6280 01
Тазартылған бағалы металдарды сатудан түскен кірістер";
6280 03 және 6280 04-шоттардың аттары алып тасталсын;
6280 05 және 6280 06-шоттардың нөмірлері және аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"6280 05
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан түскен кірістер
6280 06
Басқа да қайта бағалаудан түскен кірістер";
6280 09-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6280 41-шотпен толықтырылсын:
"6280 41
Брокерлік қызметтен түскен басқа да кірістер";
6290 01, 6290 02, 6290 03, 6290 04, 6290 05, 6290 07 және 6290 08-шоттардың нөмірлері және аттары алып тасталсын;
7-параграфта:
7310 25-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 7310 26-шотпен толықтырылсын:

"7310 26
Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по привлеченным сберегательным вкладам";
после счета 7340 дополнить счетом 7350 следующего содержания:
"7350
Процентные расходы по обязательствам по аренде";
номер и название счета 7430 01 исключить;
название счета 7430 02 изложить в следующей редакции:
"7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты";
после счета 7440 24 дополнить счетом 7440 25 следующего содержания:
"7440 25
Расходы по формированию резервов (провизий) по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
название счета 7470 01 изложить в следующей редакции:
"7470 01
Балансовая стоимость аффинированных драгоценных металлов";
название счета 7470 03 изложить в следующей редакции:
"7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка";
номера и названия счетов 7470 04 и 7470 05 исключить;
названия счетов 7470 06, 7470 07 и 7470 08 изложить в следующей редакции:
"7470 06
Расходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
7470 07
Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
7470 08
Расходы от прочей переоценки";
номера и названия счетов 7480 01, 7480 02, 7480 03, 7480 04, 7480 05, 7480 07 и 7480 08 исключить;
после счета 7490 дополнить счетами 7490 01, 7490 02, 7490 03, 7490 04 и 7490 05 следующего содержания:
"7490 01
Расходы по амортизации основных средств и активов в форме права пользования
7490 02
Расходы по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования
7490 03
Расходы по амортизации инвестиций в недвижимость
7490 04
Расходы по амортизации разведочных и оценочных активов
7490 05
Расходы по амортизации прочих нематериальных активов";
в параграфе 10:
названия счетов 1830 04 и 1830 05 изложить в следующей редакции:
"1830 04
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости
1830 05
Доходы по курсовой разнице";
номера и названия счетов 1830 06 и 1830 07 исключить;
название счета 1830 09 изложить в следующей редакции:
"1830 09
Доходы от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами";
номер и название счета 1830 10 исключить;
названия счетов 1840 04 и 1840 05 изложить в следующей редакции:
"1840 04
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости

"7310 26
Тартылған жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар";
7340-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 7350-шотпен толықтырылсын:
"7350
Жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша пайыздық шығыстар";
7430 01-шоттың нөмірі және аты алып тасталсын;
7430 02-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар";
7440 24-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 7440 25-шотпен толықтырылсын:
"7440 25
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру шығыстары";
7470 01-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 01
Тазартылған бағалы металдардың баланстық құны";
7470 03-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған шығыстар";
7470 04 және 7470 05-шоттардың нөмірлері және аттары алып тасталсын;
7470 06, 7470 07 және 7470 08-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 06
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша шығыстар
7470 07
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болған шығыстар
7470 08
Басқа да қайта бағалаудан болған шығыстар";
7480 01, 7480 02, 7480 03, 7480 04, 7480 05, 7480 07 және 7480 08-шоттардың нөмірлері және аттары алып тасталсын;
7490-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 7490 01, 7490 02, 7490 03, 7490 04 және 7490 05-шоттармен толықтырылсын:
"7490 01
Пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтардың және активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
7490 02
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындардың амортизациясы бойынша шығыстар
7490 03
Жылжымайтын мүлікке инвестициялардың амортизациясы бойынша шығыстар
7490 04
Барлау және бағалау активтерінің амортизациясы бойынша шығыстар
7490 05
Басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстар";
10-параграфта:
1830 04 және 1830 05-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"1830 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан түскен кірістер
1830 05
Бағамдық айырма бойынша кірістер";
1830 06 және 1830 07-шоттардың нөмірлері және аттары алып тасталсын;
1830 09-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1830 09
Туынды қаржы құралдармен мәмілелерді қайта бағалаудан түскен кірістер";
1830 10-шоттың нөмірі және аты алып тасталсын;
1840 04 және 1840 05-шоттардың аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған шығыстар

1840 05
Расходы по курсовой разнице";
номера и названия счетов 1840 06 и 1840 07 исключить;
название счета 1840 09 изложить в следующей редакции:
"1840 09
Расходы от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами";
номер и название счета 1840 10 исключить;
в главе 3:
в параграфе 1:
номер, название и описание счета 1050 исключить;
описание счета 1110 23 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки валовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененного займа, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с предоставлением краткосрочного займа, по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного краткосрочного займа, сумма корректировки валовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененного займа, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с предоставлением краткосрочного займа, по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по предоставленному краткосрочному займу.";
описание счета 1110 24 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: учет сумм превышения суммы фактически предоставленного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения суммы фактически предоставленного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по предоставленному краткосрочному займу.";
названия и описания счетов 1120 01, 1120 02, 1120 03, 1120 04 и 1120 05 изложить в следующей редакции:
"1120 01 "Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости финансовых активов, приобретенных с целью дальнейшей реализации и получения дохода.
По дебету счета проводится номинальная стоимость финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости финансового актива при его реализации, переводе в другую категорию, а также просрочке платежа.

1840 05
Бағамдық айырма бойынша шығыстар";
1840 06 және 1840 07-шоттардың нөмірлері және аттары алып тасталсын;
1840 09-шоттың аты мынадай редакцияда жазылсын:
"1840 09
Туынды қаржы құралдармен мәмілелерді қайта бағалаудан болған шығыстар";
1840 10-шоттың нөмірі және аты алып тасталсын;
3-тарауда:
1-параграфта:
1050-шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алып тасталсын;
1110 23-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: қарызды өтеу сомасының нақты берілген қысқа мерзімді қарыздың сомасынан асып кету түріндегі дисконттың сомаларын (мәміле бойынша шығындарды қосқанда), жаңғырту кезінде қарыздың жалпы құнын түзету сомаларын, кредиттік-құнсызданған қарыздың сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша қысқа мерзімді қарыз беруге байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қарызды өтеу сомасының нақты берілген қысқа мерзімді қарыздың сомасынан асып кету түріндегі дисконттың сомасы, жаңғырту кезінде қарыздың жалпы құнын түзету сомасы, кредиттік-құнсызданған заемды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша қысқа мерзімді қарыз беруге байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша берілген қысқа мерзімді қарыз бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.";
1110 24-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: нақты берілген қысқа мерзімді қарыз сомасының (мәміле бойынша шығындарды қосқанда) заемды өтеу сомасынан (сыйлықақы) асып кету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша нақты берілген қысқа мерзімді қарыз сомасының (мәміле бойынша шығындарды қосқанда) заемды өтеу сомасынан (сыйлықақы) асып кету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген қысқа мерзімді қарыз бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.";
1120 01, 1120 02, 1120 03, 1120 04 және 1120 05-шоттарының аттары және сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1120 01 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: одан әрі өткізу және кіріс алу мақсатында сатып алынған қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қаржы активі өткізілген, басқа санатқа ауыстырылған, сондай-ақ төлем мерзімі өтіп кеткен кезде оның номиналдық құнын есептен шығару жазылады.

1120 02 "Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над стоимостью его приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по финансовому активу, учитываемому по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
1120 03 "Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над его номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенному финансовому активу, учитываемому по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
1120 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (активный).
Назначение: учет сумм положительной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки справедливой стоимости финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.

1120 02 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (дисконт) асып кету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (дисконт) асып кету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша қаржы активтерді сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активі бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.
1120 03 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерін сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып кету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерін сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып кету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерін сатып алу бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.
1120 04 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активінің әділ құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активінің әділ құнын оң түзету сомаларын есептен шығару жазылады.

1120 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (контрактивный).
Назначение: учет сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки справедливой стоимости финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.";
описание счета 1130 02 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости краткосрочного финансового актива, учитываемого по амортизированной стоимости, над стоимостью его приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенному краткосрочному финансовому активу, учитываемому по амортизированной стоимости.";
описание счета 1130 03 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения краткосрочных финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения краткосрочного финансового актива, учитываемого по амортизированной стоимости, над его номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенному краткосрочному финансовому активу, учитываемому по амортизированной стоимости.";

1120 05 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активінің әділ құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есептен шығару жазылады.";
1130 02-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: амортизациялық құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, қаржы активтерін нарықтық емес мөлшерлеме бойынша сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активінің номиналдық құнының оны сатып алу құнынан асып кету сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, қаржы активтерін нарықтық емес мөлшерлеме бойынша сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған, амортизациялық құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активі бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.";
1130 03-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: амортизациялық құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активінің сатып алу құнының оның номиналдық құнынан асып кету сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған, амортизациялық құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активі бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.";

описание счета 1140 02 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости приобретенных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над стоимостью ее приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
описание счета 1140 03 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над ее номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
описание счета 1140 04 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм положительной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
описание счета 1140 05 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
после описания счета 1150 05 дополнить номером, названием и описанием счета 1150 06 следующего содержания:

1140 02-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: сатып алынған, басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, қаржы активтерін нарықтық емес мөлшерлеме бойынша сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің номиналдық құнының оның сатып алу құнынан асып кету сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, қаржы активтерін нарықтық емес мөлшерлеме бойынша сатып алуға байланысты түзету сомасы.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған, басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.";
1140 03-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің сатып алу құнының оның номиналдық құнынан асып кету сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған, басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активі бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.";
1140 04-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын оң түзету сомаларын есептен шығару жазылады.";
1140 05-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің құнын теріс түзету сомаларын есептен шығару жазылады.";
1150 05-шоттың сипаттамасынан кейін 1150 05-шоттың мынадай мазмұндағы нөмірімен, атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:

"1150 06 "Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)" (активный).
Назначение: учет сумм краткосрочных сберегательных вкладов, размещенных в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций со сроком до одного года.
По дебету счета проводится сумма краткосрочного сберегательного вклада, размещенного в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенного краткосрочного сберегательного вклада.";
номера, названия и описания счетов 1150 07 и 1150 08 исключить;
после описания счета 1270 37 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 1270 38, 1270 41 и 1270 42 следующего содержания:
"1270 38 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организации в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по краткосрочному сберегательному вкладу, размещенному в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по размещенному краткосрочному сберегательному вкладу при их выплате или при просрочке выплаты банком второго уровня либо организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
1270 41 "Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров страхования" (активный).
Назначение: учет начисленных сумм комиссионных доходов страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров страхования.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов страхового брокера за посредническую деятельность по заключению договоров страхования.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов страхового брокера.
1270 42 "Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования" (активный).
Назначение: учет начисленных сумм комиссионных доходов страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования.
По дебету счета проводится сумма начисленных комиссионных доходов страхового брокера за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных комиссионных доходов страхового брокера.";

"1150 06 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір жылға дейінгі мерзімге орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымының сомаларын есептен шығару жазылады.";
1150 07 және 1150 08-шоттардың нөмірлері, аттары және сипаттамалары алып тасталсын;
1270 37-шоттың сипаттамасынан кейін 1270 38, 1270 41 және 1270 42-шоттардың нөмірлерімен, аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1270 38 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымы бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымы бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасын оларды банк және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жазылады.
1270 41 "Сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістері" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокерлерінің есептелген комиссиялық кірістерінің сомаларын есептен шығару жазылады.
1270 42 "Сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызмет есептелген комиссиялық кірістері" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызмет үшін есептелген комиссиялық кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокерлерінің есептелген комиссиялық кірістерінің сомаларын есептен шығару жазылады.";

описание счета 1280 21 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет стоимости финансовой аренды в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (IFRS) 16 "Аренда".
По дебету счета проводятся признание и корректировка стоимости аренды в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (IFRS) 16 "Аренда".
По кредиту счета проводится списание стоимости аренды в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (IFRS) 16 "Аренда".";
после описания счета 1280 27 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 1280 41, 1280 42, 1280 43, 1280 44 и 1280 45 следующего содержания:
"1280 41 "Страховые премии к получению от страхователей" (активный).
Назначение: учет сумм страховых премий, подлежащих к получению страховыми брокерами от страхователей.
По дебету счета проводится сумма страховых премий, подлежащих к получению страховым брокером от страхователя.
По кредиту счета проводится списание сумм страховых премий при их оплате или просрочке оплаты страхователем.
1280 42 "Страховые премии к получению от перестрахователей" (активный).
Назначение: учет сумм страховых премий, подлежащих к получению страховыми брокерами от перестрахователей.
По дебету счета проводится сумма страховых премий, подлежащих к получению страховым брокером от перестрахователя.
По кредиту счета проводится списание сумм страховых премий при их оплате или просрочке оплаты перестрахователем.
1280 43 "Требования к страховщикам" (активный).
Назначение: учет сумм требований, подлежащих получению страховыми брокерами от страховых организаций.
По дебету счета проводится сумма требований, подлежащих к получению страховым брокером от страховой организации.
По кредиту счета проводится списание сумм требований при их оплате или просрочке оплаты страховой организацией.
1280 44 "Требования к перестраховщикам" (активный).
Назначение: учет сумм требований, подлежащих получению от перестраховочных организаций.
По дебету счета проводится сумма требований, подлежащих получению от перестраховочной организации.
По кредиту счета проводится списание сумм требований при их оплате или просрочке оплаты перестраховочной организацией.
1280 45 "Прочая дебиторская задолженность по брокерской деятельности" (активный).
Назначение: учет сумм прочей дебиторской задолженности страховых брокеров от брокерской деятельности.
По дебету счета проводится сумма прочей дебиторской задолженности страховых брокеров от брокерской деятельности.
По кредиту счета проводится списание сумм прочей дебиторской задолженности при их оплате или просрочке оплаты.";

1280 21-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: "Жалдау" 16-халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IFRS) сәйкес қаржылық жалдау құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша "Жалдау" 16-халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IFRS) сәйкес жалдау құнын тану және түзету жазылады.
Шоттың кредиті бойынша "Жалдау" 16-халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IFRS) сәйкес жалдау құнын есептен шығару жазылады.";
1280 27-шоттың сипаттамасынан кейін 1280 41, 1280 42, 1280 43, 1280 44 және 1280 45-шоттардың нөмірлерімен, аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1280 41 "Сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлері сақтанушылардан алатын сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокері сақтанушыдан алатын сақтандыру сыйлықақыларының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын оларды сақтанушы төлеген немесе төлем мерзімін өткізген кезде есептен шығару жазылады.
1280 42 "Қайта сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлері қайта сақтанушылардан алатын сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокері қайта сақтанушыдан алатын сақтандыру сыйлықақыларының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын оларды қайта сақтанушы төлеген немесе төлем мерзімін өткізген кезде есептен шығару жазылады.
1280 43 "Сақтандырушыларға қойылатын талаптар" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлері сақтандыру ұйымдарынан алатын талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокері сақтандыру ұйымынан алатын талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша талаптардың сомаларын оларды сақтандыру ұйымы төлеген немесе төлем мерзімін өткізген кезде есептен шығару жазылады.
1280 44 "Қайта сақтандырушыларға қойылатын талаптар" (актив).
Мақсаты: қайта сақтандыру ұйымдарынан алынатын талаптардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қайта сақтандыру ұйымынан алынатын талаптардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша талаптардың сомаларын оларды қайта сақтандыру ұйымы төлеген немесе төлем мерзімін өткізген кезде есептен шығару жазылады.
1280 45 Брокерлік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек" (актив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің брокерлік қызметтен басқа да дебиторлық берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокерлерінің брокерлік қызметтен басқа да дебиторлық берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да дебиторлық берешектің сомаларын олар төленген немесе төлеу мерзімі өтіп кеткен кезде есептен шығару жазылады.";

названия и описания счетов 1290 01, 1290 21, 1290 22, 1290 23, 1290 24 и 1290 25 изложить в следующей редакции:
"1290 01 "Резервы (провизии) по дебиторской задолженности" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по дебиторской задолженности клиентов.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по дебиторской задолженности клиента.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).
1290 21 "Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, предоставленным клиентам.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, предоставленным клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).
1290 22 "Резервы (провизии) по финансовой аренде, предоставленной клиентам" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по финансовой аренде, предоставленной клиентам.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по финансовой аренде, предоставленной клиенту.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).
1290 23 "Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).
1290 24 "Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по вкладам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).

1290 01, 1290 21, 1290 22, 1290 23, 1290 24 және 1290 25-шоттардың аттары және сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1290 01 "Дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: клиенттердің дебиторлық берешегі бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттердің дебиторлық берешегі бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.
1290 21 "Клиенттерге берілген заемдар бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: клиенттерге берілген қарыздар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген қарыздар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.
1290 22 "Клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттерге берілген қаржылық жалдау бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.
1290 23 "Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есептен шығару жазылады.
1290 24 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған салымдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есептен шығару жазылады.

1290 25 "Резервы (провизии) по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по прочей дебиторской задолженности по банковской деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).";
после описания счета 1290 25 дополнить номером, названием и описанием счета 1290 26 следующего содержания:
"1290 26 "Резервы (провизии) по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (контрактивный).
Назначение: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по текущим счетам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм созданных оценочных резервов (провизий).";
после описания счета 1360 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 1370 и 1380 следующего содержания:
"1370 "Аффинированные драгоценные металлы" (активный).
Назначение: учет стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, а также их положительная переоценка в случае отражения их по переоцененной стоимости.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов, а также их отрицательная переоценка в случае отражения их по переоцененной стоимости.
1380 "Аффинированные драгоценные металлы в пути" (активный).
Назначение: учет стоимости аффинированных драгоценных металлов, пересылаемых между подразделениями организации.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, пересылаемых между филиалами, представительствами и иными обособленными структурными подразделениями организации.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов после поступления от получателя подтверждения о получении аффинированных драгоценных металлов или авансового отчета.";

1290 25 "Банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша банктік қызмет бойынша басқа да дебиторлық берешек бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындарға арналған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есептен шығару жазылады.";
1290 25-шоттың сипаттамасынан кейін 1290 26-шоттың мынадай мазмұндағы нөмірімен, атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1290 26 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтер (провизиялар)" (контрактив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік залалдар бойынша бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік залалдар бойынша бағалау резервтерінің (провизияларының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.";
1360-шоттың сипаттамасынан кейін 1370 және 1380-шоттардың мынадай мазмұндағы нөмірлерімен, аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1370 "Тазартылған бағалы металдар" (актив).
Мақсаты: тазартылған бағалы металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған бағалы металдардың құны, сондай-ақ олар қайта бағалау құны бойынша көрсетілген жағдайда олардың оң қайта бағалауы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған бағалы металдардың құнын есептен шығару, сондай-ақ олар қайта бағалау құны бойынша көрсетілген жағдайда олардың оң қайта бағалауы жазылады.
1380 "Жолдағы тазартылған бағалы металдар" (актив).
Мақсаты: ұйымның бөлімшелері арасында жіберілетін тазартылған бағалы металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның филиалдары, өкілдіктері және өзге де жеке құрылымдық бөлімшелері арасында жіберілетін тазартылған бағалы металдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған бағалы металдардың құнын алушыдан тазартылған бағалы металдарды алғаны туарлы растаманы немесе аванстық есепті алғаннан кейін есептен шығару жазылады.";

после описания счета 1610 05 дополнить номером, названием и описанием счета 1620 01 следующего содержания:
"1620 01 "Страховые премии, выплаченные страховым организациям" (активный).
Назначение: учет сумм страховых премий, выплаченных страховым организациям.
По дебету счета проводится сумма страховых премий, выплаченных страховой организации.
По кредиту счета проводится списание сумм выплаченных страховых премий на фактические расходы по методу начисления.";
описание счета 2010 22 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки валовой стоимости займа при модификации, сумм корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененного займа, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного долгосрочного займа, сумма корректировки валовой стоимости займа при модификации, сумма корректировки, связанной с приобретением или созданием кредитно-обесцененного займа, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по долгосрочному предоставленному займу.";
описание счета 2010 23 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: учет сумм премии в виде превышения суммы фактически предоставленного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения суммы фактически предоставленного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по предоставленному долгосрочному займу.";
описание счета 2020 02 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.";

1610 05-шоттың сипаттамасынан кейін 1620 01-шоттың нөмірімен, атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1620 01 "Сақтандыру ұйымдарына төленген сақтандыру сыйлықақылары" (актив).
Мақсаты: сақтандыру ұйымдарына төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру ұйымына төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша есептеу әдісі бойынша нақты шығыстар үшін сақтандыру ұйымына төленген сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын есептен шығару жазылады.";
2010 22-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: заемның өтелетін сомасының нақты берілген ұзақ мерзімді заемның сомасынан асуы түріндегі дисконттың сомаларын (мәміле бойынша залалдарды қоса алғанда), модификациялау кезінде заемның жалпы құнын түзету сомаларын, кредиттік-құнсызданған заемды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша заемның өтелетін сомасының нақты берілген ұзақ мерзімді заемның сомасынан асуы түріндегі дисконттың сомасы, модификациялау кезінде заемның жалпы құнын түзету сомасы, кредиттік-құнсызданған заемды сатып алуға немесе құруға байланысты түзету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша берілген ұзақ мерзімді заем бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.";
2010 23-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: нақты берілген ұзақ мерзімді заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) заемның өтелетін сомасынан асуы түріндегі сыйлықақылардың сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша нақты берілген ұзақ мерзімді заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) заемның өтелетін сомасынан (сыйлықақы) асу сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген ұзақ мерзімді заем бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.";
2020 02-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: амортизациялық құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асатын сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асатын сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған, амортизациялық құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.";

описание счета 2020 03 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения финансовых активов, учитываемых по амортизированной стоимости, над их номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости.";
описание счета 2030 02 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовых активов, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
описание счета 2030 03 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";

2020 03-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: амортизациялық құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша амортизациялық құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған, амортизациялық құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.";
2030 02-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асатын сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асатын сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған, басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.";
2030 03-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған, басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.";

описание счета 2030 04 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм положительной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
описание счета 2030 05 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
после описания счета 2040 02 дополнить номером, названием и описанием счета 2040 03 следующего содержания:
"2040 03 "Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм сберегательных вкладов, размещенных в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма сберегательных вкладов, размещенных в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных сберегательных вкладов.";
номер, название и описание счета 2040 04 исключить;
после описания счета 2170 03 дополнить номером, названием и описанием счета 2170 22 следующего содержания:
"2170 22 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по долгосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организаций в виде вознаграждения по долгосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по долгосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по размещенным долгосрочным сберегательным вкладам при их выплате или просрочке выплаты банком второго уровня либо организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.";

2030 04-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын есептен шығару жазылады.";
2030 05-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есептен шығару жазылады.";
2040 02-шоттың сипаттамасынан кейін 2040 03-шоттың мынадай мазмұндағы нөмірімен, атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2040 03 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған жинақ салымдарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған жинақ салымдарының сомаларын есептен шығару жазылады.";
2040 04-шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алып тасталсын;
2170 03-шоттың сипаттамасынан кейін 2170 22-шоттың мынадай мазмұндағы нөмірімен, атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2170 22 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын оларды екінші деңгейдегі банк және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеген немесе төлеу мерзімін өткізген кезде есептен шығару жазылады.";

после описания счета 2430 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 2440, 2450, 2460 и 2470 следующего содержания:
"2440 "Активы в форме права пользования" (активный).
Назначение счета: учет стоимости активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По дебету счета проводятся стоимость активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду, сумма корректировки стоимости актива в случае переоценки обязательства по аренде, сумма корректировки стоимости при изменении условий договора аренды.
По кредиту счета проводятся списание стоимости активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду при истечении срока действия аренды, при обесценении, при корректировки стоимости в случае переоценки обязательства по аренде, при корректировке стоимости в связи с изменением условий договора аренды.
2450 "Начисленная амортизация по активам в форме права пользования" (контрактивный).
Назначение счета: учет сумм начисленной амортизации по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
2460 "Капитальные затраты по активам в форме права пользования" (активный).
Назначение счета: учет стоимости капитальных затрат по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По дебету счета проводится стоимость капитальных затрат по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По кредиту счета проводится списание стоимости произведенных капитальных затрат по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
2470 "Начисленная амортизация по капитальным затратам по активам в форме права пользования" (контрактивный).
Назначение счета: учет сумм начисленной амортизации по капитальным затратам, понесенным по основным средствам, полученным в аренду.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по капитальным затратам, понесенным по основным средствам, полученным в аренду.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по капитальным затратам, понесенным по основным средствам, полученным в аренду.";

2430-шоттың сипаттамасынан кейін 2440, 2450, 2460 және 2470-шоттардың мынадай мазмұндағы нөмірлерімен, аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"2440 "Пайдалану құқығы нысанындағы активтер" (актив).
Мақсаты: жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құны, жалдау жөніндегі міндеттемелер қайта бағаланған жағдайда активтің сомасын түзету сомасы, жалдау шартының талаптары өзгерген кезде құнды түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалға алу мерзімі аяқталғаннан кейін, құнсызданған кезде, жалдау жөніндегі міндеттемелер қайта бағаланған жағдайда құн түзетілген кезде, жалдау шартының талаптарының өзгеруіне байланысты құнды түзеткен кезде жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтердің құнын есептен шығару жазылады.
2450 "Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизация" (контрактив).
Мақсаты: жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизацияның сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизацияның сомасын есептен шығару жазылады.
2460 "Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар" (актив).
Мақсаты: жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша жұмсалған күрделі шығындардың құнын есептен шығару жазылады.
2470 "Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар бойынша есептелген амортизация" (контрактив).
Мақсаты: жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша келтірілген күрделі шығындар бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша келтірілген күрделі шығындар бойынша есептелген амортизацияның сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалға алынған негізгі құрал-жабдықтар бойынша келтірілген күрделі шығындар бойынша есептелген амортизацияның сомаларын есептен шығару жазылады.";

описание счета 3050 05 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения суммы фактически полученного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма превышения суммы фактически полученного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по краткосрочному полученному займу.";
описание счета 3050 06 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с получением краткосрочного займа по нерыночной ставке.
По дебету счета проводятся сумма превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с получением краткосрочного займа по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по краткосрочному полученному займу.";
после описания счета 3380 34 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 3380 35 и 3380 36 следующего содержания:
"3380 35 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным краткосрочным сберегательным вкладам" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам клиентов, привлеченным по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам клиента, привлеченным по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам, привлеченным по договору банковского вклада.
3380 36 "Начисленные процентные расходы по обязательствам по аренде" (пассивный).
Назначение: учет сумм процентных расходов по обязательству по аренде.
По кредиту счета проводится суммы начисленных процентных расходов по обязательству по аренде.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных процентных расходов по обязательству.";
название и описание счета 3390 26 изложить в следующей редакции:
"3390 26 "Краткосрочные сберегательные вклады" (пассивный).
Назначение: учет сумм сберегательных вкладов клиентов, привлеченных по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма сберегательных вкладов клиента, привлеченных по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится списание сумм привлеченных сберегательных вкладов клиента в соответствии с условиями договора и законодательством Республики Казахстан.";

3050 05-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: нақты алынған қысқа мерзімді заем сомасының (мәміле бойынша шығындары ескере отырып) өтелетін заем сомасынан (сыйлықақы) асатын сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша нақты алынған қысқа мерзімді заем сомасының (мәміле бойынша шығындары ескере отырып) өтелетін заем сомасынан (сыйлықақы) асатын сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қысқа мерзімді заем бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.";
3050 06-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: өтелетін заем сомасының (дисконт) нақты алынған қысқа мерзімді заем сомасынан (мәміле бойынша шығындары ескере отырып) асатын сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қысқа мерзімді заем алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтелетін заем сомасының (дисконт) нақты алынған қысқа мерзімді заем сомасынан (мәміле бойынша шығындары ескере отырып) асатын сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қысқа мерзімді заем алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алынған қысқа мерзімді заем бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.";
3380 34-шоттың сипаттамасынан кейін 3380 35 және 3380 36-шоттардың мынадай мазмұндағы нөмірлерімен, аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"3380 35 "Тартылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: клиенттердің банктік салым шарты бойынша тартылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің банктік салым шарты бойынша тартылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша банктік салым шарты бойынша тартылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомаларын есептен шығару жазылады.
3380 36 "Жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар" (пассив).
Мақсаты: жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша пайыздық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттеме бойынша есептелген пайыздық шығыстардың сомаларын есептен шығару жазылады.";
3390 26-шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3390 26 "Қысқа мерзімді жинақ салымдары" (пассив).
Мақсаты: клиенттердің банктік салым шарты бойынша тартылған жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің банктік салым шарты бойынша тартылған жинақ салымдарының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің тартылған жинақ салымдарының сомаларын шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес есептен шығару жазылады.";

после описания счета 3390 31 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 3390 41, 3390 42, 3390 43, 3390 44 и 3390 45 следующего содержания:
"3390 41 "Расчеты с перестраховщиками" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности страховых брокеров перед перестраховщиками по договорам перестрахования.
По кредиту счета проводится сумма задолженности страхового брокера перед перестраховщиком по договору перестрахования.
По дебету счета проводится списание сумм задолженности страхового брокера при их оплате перестраховщику.
3390 42 "Расчеты с перестрахователями" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности страховых брокеров перед перестрахователями.
По кредиту счета проводится сумма задолженности страхового брокера перед перестрахователем.
По дебету счета проводится списание сумм задолженности страхового брокера при их оплате перестрахователю.
3390 43 "Расчеты со страхователями" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности страховых брокеров перед страхователями.
По кредиту счета проводится сумма задолженности страхового брокера перед страхователем.
По дебету счета проводится списание сумм задолженности страхового брокера при их оплате страхователем.
3390 44 "Расчеты со страховщиками" (пассивный).
Назначение: учет сумм задолженности страховых брокеров перед страховщиками по договорам страхования.
По кредиту счета проводится сумма задолженности страхового брокера перед страховщиком по договору страхования.
По дебету счета проводится списание сумм задолженности страхового брокера при их оплате страховщику.
3390 45 "Прочая кредиторская задолженность, связанная с брокерской деятельностью" (пассивный).
Назначение: учет сумм прочей кредиторской задолженности, связанной с брокерской деятельностью.
По кредиту счета проводится сумма прочей кредиторской задолженности, связанной с брокерской деятельностью.
По дебету счета проводится списание прочей кредиторской задолженности, связанной с брокерской деятельностью, при ее оплате.";
после описания счета 3390 68 дополнить номером, названием и описанием счета 3390 70 следующего содержания:
"3390 70 "Средства, учитываемые на условных пенсионных счетах, сформированных за счет обязательных пенсионных взносов работодателя" (пассивный).
Назначение: учет обязательных пенсионных взносов работодателя, на условных пенсионных счетах физических лиц.
По кредиту счета проводится сумма поступивших обязательных пенсионных взносов работодателя, инвестиционного дохода, перечислений со счетов резервных фондов и иных поступлений.
По дебету счета проводится списание сумм, поступивших обязательных пенсионных взносов работодателя, инвестиционного дохода, перечислений на счета резервных фондов и иных списаний.";

3390 31-шоттың сипаттамасынан кейін 3390 41, 3390 42, 3390 43, 3390 44 және 3390 45-шоттардың мынадай мазмұндағы нөмірлерімен, аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"3390 41 "Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушылар алдындағы берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокерінің қайта сақтандыру шарттары бойынша қайта сақтандырушылар алдындағы берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокері берешегінің сомаларын оларды қайта сақтандырушыға төлеген кезде есептен шығару жазылады.
3390 42 "Қайта сақтанушылармен есеп айырысу" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің қайта сақтанушылар алдындағы берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокерінің қайта сақтанушылар алдындағы берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокері берешегінің сомаларын оларды қайта сақтанушыға төлеген кезде есептен шығару жазылады.
3390 43 "Сақтанушылармен есеп айырысу" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің сақтанушылар алдындағы берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокерінің сақтанушылар алдындағы берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокері берешегінің сомаларын оларды сақтанушы төлеген кезде есептен шығару жазылады.
3390 44 "Сақтандырушылармен есеп айырысу" (пассив).
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттары бойынша сақтандырушылар алдындағы берешегінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокерінің сақтандыру шарты бойынша сақтандырушы алдындағы берешегінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сақтандыру брокері берешегінің сомаларын оларды сақтандырушыға төлеген кезде есептен шығару жазылады.
3390 45 "Брокерлік қызметпен байланысты басқа да кредиторлық берешек" (пассив).
Мақсаты: брокерлік қызметпен байланысты басқа да кредиторлық берешектің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша брокерлік қызметпен байланысты басқа да кредиторлық берешектің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша брокерлік қызметпен байланысты басқа да кредиторлық берешекті олар төленген кезде есептен шығару жазылады.";
3390 68-шоттың сипаттамасынан кейін 3390 70-шоттың мынадай мазмұндағы нөмірімен, атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"3390 70 "Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының есебінен қалыптастырылған зейнетақы-шоттардың талаптарымен есепке алынатын қаражат" (пассив).
Мақсаты: жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарын жеке тұлғалардың зейнетақы-шоттардың талаптарымен есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жұмыс берушінің түскен міндетті зейнетақы жарналарының, инвестициялық кірістің, резервтік қорларының шоттарынан аударымдардың және өзге түсімдердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жұмыс берушінің түскен міндетті зейнетақы жарналарының, инвестициялық кірістің, резервтік қорларының шоттарынан аударымдардың және өзге түсімдердің сомаларын есептен шығару жазылады.";

после описания счета 3510 01 дополнить номером, названием и описанием счета 3510 41 следующего содержания:
"3510 41 "Авансы, полученные за посреднические услуги" (пассивный).
Назначение: учет сумм страховых премий, предварительно оплаченных страхователями (перестрахователями) страховому брокеру.
По кредиту счета проводится сумма страховых премий, предварительно оплаченных страхователем (перестрахователем) страховому брокеру.
По дебету счета проводится списание предварительно оплаченных страховых премий в соответствии с методом начисления.";
описание счета 4030 08 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с выпуском в обращение ценных бумаг по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма превышения номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с выпуском в обращение ценных бумаг по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по ценным бумагам, выпущенным в обращение.";
описание счета 4030 09 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения стоимости размещения ценных бумаг, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма превышения стоимости размещения ценных бумаг, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по ценным бумагам, выпущенным в обращение.";
описание счета 4030 11 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения суммы фактически полученного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма превышения суммы фактически полученного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по долгосрочному полученному займу.";

3510 01-шоттың сипаттамасынан кейін 3510 41-шоттың мынадай мазмұндағы нөмірімен, атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"3510 41 "Делдалдық қызмет үшін алынған аванстар" (пассив).
Мақсаты: сақтанушылар (қайта сақтанушылар) сақтандыру брокеріне алдын ала төлеген сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтанушылар (қайта сақтанушылар) сақтандыру брокеріне алдын ала төлеген сақтандыру сыйлықақыларының сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша есептеу әдісіне сәйкес алдын ала төленген сақтандыру сыйлықақыларды есептен шығару жазылады.";
4030 08-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың орналастырылу құнынан асатын сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың шығарылымына байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың орналастырылу құнынан асатын сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың шығарылымына байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.";
4030 09-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың орналастырылу құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың орналастырылу құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.";
4030 11-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: нақты алынған ұзақ мерзімді заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып) өтелетін заем сомасынан асатын сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша нақты алынған ұзақ мерзімді заем сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып) өтелетін заем сомасынан асатын сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған ұзақ мерзімді заем бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.";

описание счета 4030 12 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с получением долгосрочного займа по нерыночной ставке.
По дебету счета проводятся сумма превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с получением долгосрочного займа по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по долгосрочному полученному займу.";
название и описание счета 4150 изложить в следующей редакции:
"4150 "Обязательства по аренде" (пассивный).
Назначение счета: учет стоимости обязательства по аренде.
По кредиту счета проводятся приведенная стоимость арендных платежей, сумма корректировки стоимости обязательства по аренде, переоценка обязательств по аренде, сумма корректировок в связи с изменением условий договора аренды.
По дебету счета проводятся сумма корректировки стоимости обязательства по аренде, переоценка обязательств по аренде, сумма корректировки стоимости обязательства по аренде в связи с изменением условий договора аренды, списание сумм обязательств по аренде при их погашении.";
после описания счета 4160 25 дополнить номером, названием и описанием счета 4160 26 следующего содержания:
"4160 26 "Начисленные расходы в виде вознаграждения по привлеченным долгосрочным сберегательным вкладам" (пассивный).
Назначение: учет сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по привлеченным долгосрочным сберегательным вкладам клиентов по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится сумма начисленных расходов в виде вознаграждения по привлеченным долгосрочным сберегательным вкладам клиента.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных расходов в виде вознаграждения по привлеченным сберегательным вкладам клиента.";
название и описание счета 5420 изложить в следующей редакции:
"5420 "Резерв на переоценку основных средств и активов в форме права пользования" (пассивный).
Назначение: учет сумм переоценки основных средств и активов в форме права пользования, образовавшихся в результате переоценки их справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится сумма положительной разницы от переоценки основных средств и активов в форме права пользования при увеличении их справедливой стоимости.
По дебету счета проводится сумма отрицательной разницы от переоценки основных средств и активов в форме права пользования при уменьшении их справедливой стоимости, а также списание положительной переоценки основных средств и активов в форме права пользования на балансовый счет № 5520 по мере эксплуатации или в момент выбытия основных средств и активов в форме права пользования.";

4030 12-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: өтелетін заем сомасының нақты алынған ұзақ мерзімді заем сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып) асатын сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша ұзақ мерзімді заем алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтелетін заем сомасының нақты алынған ұзақ мерзімді заем сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып) асатын сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша ұзақ мерзімді заем алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алынған ұзақ мерзімді заем бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.";
4150-шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4150 "Жалдау жөніндегі міндеттемелер" (пассив).
Мақсаты: жалдау жөніндегі міндеттемелердің құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдау төлемдерінің келтірілген құны, жалдау жөніндегі міндеттемелердің құнын түзету сомасы, жалдау жөніндегі міндеттемелерді қайта бағалау, жалдау шарты талаптарының өзгеруіне байланысты түзетулер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалдау жөніндегі міндеттемелердің құнын түзету сомасы, жалдау жөніндегі міндеттемелерді қайта бағалау, жалдау шарты талаптарының өзгеруіне байланысты түзетулер сомасы, жалдау жөніндегі міндеттемелердің сомалары оларды өтеген кезде есептен шығару жазылады.";
4160 25-шоттың сипаттамасынан кейін 4160 26-шоттың мынадай мазмұндағы нөмірімен, атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"4160 26 "Тартылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстар" (пассив).
Мақсаты: клиенттердің банктік салым шарты бойынша тартылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің тартылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің тартылған жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген шығыстардың сомаларын есептен шығару жазылады.";
5420-шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5420 "Пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтарды және активтерді қайта бағалау резерві" (пассив).
Мақсаты: пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтардың және активтердің әділ құнын қайта бағалау нәтижесінде пайда болған олардың қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтардың және активтердің әділ құны ұлғайған кезде оларды қайта бағалаудан болған оң айырманың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтардың және активтердің әділ құны кеміген кезде оларды қайта бағалаудан болған теріс айырманың сомасы, сондай-ақ пайдаланылуына қарай немесе негізгі құрал-жабдықтарды және активтерді шығынға жазу кезінде пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтарды және активтерді оң қайта бағалауды № 5520 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

название и описание счета 5480 и 5490 изложить в следующей редакции:
"5480 "Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (пассивный).
Назначение счета: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
5490 "Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (пассивный).
Назначение счета: учет сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводятся суммы оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм оценочных резервов (провизий) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
после описания счета 6110 34 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 6110 35 и 6110 41 следующего содержания:
"6110 35 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по сберегательным вкладам, открытым в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по сберегательным вкладам, открытым в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6110 41 "Комиссионные доходы страховых брокеров".
Назначение: учет сумм комиссионных доходов, полученных страховым брокером.
По кредиту счета проводится сумма комиссионных доходов, полученных страховым брокером.
По дебету счета проводится списание сумм комиссионных доходов на балансовый счет № 5610.";
название и описание счета 6150 01 изложить в следующей редакции:
"6150 01 "Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка".
Назначение: учет сумм положительной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";

5480 және 5490-шоттардың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5480 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтері (провизиялары)" (пассив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтерінің (провизияларының) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есептен шығару жазылады.
5490 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтері (провизиялары)" (пассив).
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтерінің (провизияларының) сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік шығындар бойынша бағалау резервтерінің (провизияларының) сомаларын есептен шығару жазылады.";
6110 34-шоттың сипаттамасынан кейін 6110 35 және 6110 41-шоттардың мынадай мазмұндағы нөмірлерімен, аттарымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"6110 35 "Жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда ашылған жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6110 41 "Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері".
Мақсаты: сақтандыру брокері алған комиссиялық кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокері алған комиссиялық кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша комиссиялық кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
6150 01-шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6150 01 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен кірістер".
Мақсаты: Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

номер, название и описание счета 6150 02 исключить;
названия и описания счетов 6150 03 и 6150 04 изложить в следующей редакции:
"6150 03 "Доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход".
Назначение: учет суммы доходов при выбытии и (или) при реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится сумма доходов при выбытии и (или) при реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится списание сумм полученных доходов на балансовый счет № 5610.
6150 04 "Доходы от изменения справедливой стоимости прочих финансовых инструментов".
Назначение: учет сумм положительной переоценки прочих финансовых инструментов.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки прочих финансовых инструментов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
после описания счета 6240 24 дополнить номером, названием и описанием счета 6240 25 следующего содержания:
"6240 25 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций".
Назначение: учет сумм восстановленных (аннулированных) резервов (провизий), созданных по текущим счетам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по текущим счетам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
номер, название и описание счета 6250 01 исключить;
название и описание счета 6250 02 изложить в следующей редакции:
"6250 02 "Доходы от переоценки иностранной валюты".
Назначение: учет сумм положительной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
название и описание счета 6280 01 изложить в следующей редакции:
"6280 01 "Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов".
Назначение: учет сумм доходов организации от продажи аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации от продажи аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";

6150 02-шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алып тасталсын;
6150 03 және 6150 04-шоттардың аттары және сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6150 03 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша кірістер".
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды шығынға жазу және (немесе) қайта жіктеу кезінде кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды шығынға жазу және (немесе) қайта жіктеу кезінде кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6150 04 "Басқа да қаржы құралдарының әділ құнының өзгеруінен түскен кірістер".
Мақсаты: басқа да қаржы құралдарын оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да қаржы құралдарын оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
6240 24-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 6240 25-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"6240 25 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер".
Мақсаты: екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша құрылған, қалпына келтірілген (жойылған) резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
6250 01-шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алып тасталсын;
6150 02-шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6250 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер".
Мақсаты: шетел валютасын оң қайта бағалау (бағамдық айырмасының) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасын оң қайта бағалау (бағамдық айырмасының) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
6280 01-шоттың аты және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6280 01 "Тазартылған бағалы металдарды сатудан түскен кірістер".
Мақсаты: ұйымның тазартылған бағалы металдарды сатудан түскен кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның тазартылған бағалы металдарды сатудан түскен кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

номера, названия и описания счетов 6280 03 и 6280 04 исключить;
названия и описания счетов 6280 05 и 6280 06 изложить в следующей редакции:
"6280 05 "Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов".
Назначение: учет сумм положительной переоценки аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6280 06 "Доходы от прочей переоценки".
Назначение: учет сумм положительной переоценки прочих активов.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки прочих активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
после описания счета 6280 09 дополнить номером, названием и описанием счета 6280 41 следующего содержания:
"6280 41 "Прочие доходы от брокерской деятельности".
Назначение: учет сумм прочих доходов страховых брокеров от брокерской деятельности.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов, полученных страховым брокером от брокерской деятельности.
По дебету счета проводится списание сумм прочих доходов на балансовый счет № 5610.";
номера, названия и описания счетов 6290 01, 6290 02, 6290 03, 6290 04, 6290 05, 6290 07 и 6290 08 исключить;
после описания счета 7310 25 дополнить номером, названием и описанием счета 7310 26 следующего содержания:
"7310 26 "Расходы, связанные с выплатой вознаграждения по привлеченным сберегательным вкладам".
Назначение: учет сумм расходов в виде вознаграждения по сберегательным вкладам клиентов, принятым организацией по договору банковского вклада.
По дебету счета проводится сумма в виде вознаграждения по сберегательным вкладам клиентов, принятым организацией по договору банковского вклада.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
после описания счета 7340 дополнить номером, названием и описанием счета 7350 следующего содержания:
"7350 "Процентные расходы по обязательствам по аренде"
Назначение счета: учет сумм процентных расходов, связанных с обязательством по аренде.
По дебету счета проводятся суммы процентных расходов, связанных с обязательством по аренде арендатора.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
номер, название и описание счета 7430 01 исключить;
название и описание счета 7430 02 изложить в следующей редакции:
"7430 02 "Расходы от переоценки иностранной валюты".
Назначение: учет сумм отрицательной курсовой разницы в результате переоценки иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма отрицательной курсовой разницы в результате переоценки иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";

6280 03 және 6280 04-шоттардың нөмірлері, аттары және сипаттамалары алып тасталсын;
6280 05 және 6280 06-шоттардың аттары және сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6280 05 "Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан түскен кірістер".
Мақсаты: тазартылған бағалы металдарды оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған бағалы металдарды оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6280 06 "Басқа да қайта бағалаудан түскен кірістер".
Мақсаты: басқа да активтерді оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да активтерді оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
6280 09-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 6280 41-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"6280 41 "Брокерлік қызметтен түскен басқа да кірістер".
Мақсаты: сақтандыру брокерлерінің брокерлік қызметтен түскен басқа да кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сақтандыру брокерінің брокерлік қызметтен түскен басқа да кірістерінің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша басқа да кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
6290 01, 6290 02, 6290 03, 6290 04, 6290 05, 6290 07 және 6290 08-шоттардың нөмірі, атауы және сипаттамасы алып тасталсын;
7310 25-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7310 26-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"7310 26 "Тартылған жинақ салымдары бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар".
Мақсаты: ұйымның банктік салым шарты бойынша қабылдаған клиенттерінің жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның банктік салым шарты бойынша қабылдаған клиенттерінің жинақ салымдары бойынша сыйақы түріндегі сомалар жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
7340-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7350-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"7350 "Жалдау міндеттемелері бойынша пайыздық шығыстар"
Мақсаты: жалдау міндеттемелеріне байланысты пайыздық шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалдау міндеттемелеріне байланысты пайыздық шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
7430 01-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы алып тасталсын;
7430 02-шоттың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7430 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар".
Мақсаты: шетел валютасын қайта бағалау нәтижесінде теріс бағамдық айырма сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын қайта бағалау нәтижесінде теріс бағамдық айырма сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

после описания счета 7440 24 дополнить номером, названием и описанием счета 7440 25 следующего содержания:
"7440 25 "Расходы по формированию резервов (провизий) по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций вкладам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
название и описание счета 7470 01 изложить в следующей редакции:
"7470 01 "Балансовая стоимость аффинированных драгоценных металлов".
Назначение: учет балансовой стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится балансовая стоимость аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание расходов на балансовый счет № 5610.";
название и описание счета 7470 03 изложить в следующей редакции:
"7470 03 "Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка".
Назначение: учет сумм расходов в виде отрицательной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По дебету счета проводится сумма расходов в виде отрицательной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
номера, названия и описания счетов 7470 04 и 7470 05 исключить;
названия и описания счетов 7470 06, 7470 07 и 7470 08 изложить в следующей редакции:
"7470 06 "Расходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход".
Назначение: учет сумм расходов при выбытии и (или) при реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По дебету счета проводится сумма расходов при выбытии и (или) при реклассификации долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.

7440 24-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7440 25-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"7440 25 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру шығыстары".
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
7470 01-шоттың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 01 "Тазартылған бағалы металдардың баланстық құны".
Мақсаты: тазартылған бағалы металдардың баланстық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған бағалы металдардың баланстық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша шығыстарды счет №5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
7470 03-шоттың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 03 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын өзгертуден болған шығыстар".
Мақсаты: өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау түріндегі шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау түріндегі шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
7470 04 және 7470 05-шоттардың нөмірі, атауы және сипаттамасы алып тасталсын;
7470 06, 7470 07 және 7470 08-шоттардың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 06 "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша шығыстар".
Мақсаты: басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, борыштық бағалы қағаздарды есептен шығару және (немесе) қайта жіктеу кезінде шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, борыштық бағалы қағаздарды есептен шығару және (немесе) қайта жіктеу кезінде шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.

7470 07 "Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов".
Назначение: учет сумм расходов от отрицательной переоценки драгоценных металлов.
По дебету счета проводится сумма расходов от отрицательной переоценки драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 08 "Расходы от прочей переоценки".
Назначение: учет сумм расходов организации от отрицательной переоценки прочих активов.
По дебету счета проводится сумма расходов организации от отрицательной переоценки прочих активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
номера, названия и описания счетов 7480 01, 7480 02, 7480 03, 7480 04, 7480 05, 7480 07 и 7480 08 исключить;
после описания счета 7490 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 7490 01, 7490 02, 7490 03, 7490 04 и 7490 05 следующего содержания:
"7490 01 "Расходы по амортизации основных средств и активов в форме права пользования".
Назначение: учет сумм расходов по амортизации основных средств и активов в форме права пользования.
По дебету счета проводятся суммы расходов по амортизации основных средств и активов в форме права пользования.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по амортизации основных средств и активов в форме права пользования.
7490 02 "Расходы по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования".
Назначение: учет сумм расходов по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования.
По дебету счета проводятся суммы расходов по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования.
7490 03 "Расходы по амортизации инвестиций в недвижимость".
Назначение: учет сумм расходов по амортизации инвестиций в имущество.
По дебету счета проводятся суммы расходов по амортизации инвестиций в имущество.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по амортизации инвестиций в имущество.

7470 07 "Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болған шығыстар".
Мақсаты: тазартылған бағалы металдарды теріс қайта бағалаудан болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған бағалы металдарды теріс қайта бағалаудан болған шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
7470 08 "Басқа да қайта бағалаудан болған шығыстар".
Мақсаты: ұйымның басқа да активтерін қайта бағалаудан болған шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның басқа да активтерін қайта бағалаудан болған шығыстарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
7480 01, 7480 02, 7480 03, 7480 04, 7480 05, 7480 07 және 7480 08-шоттардың нөмірі, атауы және сипаттамасы алып тасталсын;
7490-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7490 01, 7490 02, 7490 03, 7490 04 және 7490 05-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"7490 01 "Пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтардың және активтердің амортизациясы бойынша шығыстар".
Мақсаты: негізгі құрал-жабдықтарды және пайдалану құқығы нысанындағы активтерді амортизациялау бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша негізгі құрал-жабдықтарды және пайдалану құқығы нысанындағы активтерді амортизациялау бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша негізгі құрал-жабдықтарды және пайдалану құқығы нысанындағы активтерді амортизациялау бойынша шығыстардың сомалары есептен шығарылады.
7490 02 "Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындардың амортизациясы бойынша шығыстар".
Мақсаты: пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындарды амортизациялау бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындарды амортизациялау бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындарды амортизациялау бойынша шығыстардың сомалары есептен шығару жазылады.
7490 03 "Жылжымайтын мүлікке инвестициялардың амортизациясы бойынша шығыстар".
Мақсаты: инвестицияларды мүлікке амортизациялау бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша инвестицияларды мүлікке амортизациялау бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша инвестицияларды мүлікке амортизациялау бойынша шығыстардың сомалары есептен шығару жазылады.

7490 04 "Расходы по амортизации разведочных и оценочных активов".
Назначение: учет сумм расходов по амортизации разведочных и оценочных активов.
По дебету счета проводятся суммы расходов по амортизации разведочных и оценочных активов.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по амортизации разведочных и оценочных активов.
7490 05 "Расходы по амортизации прочих нематериальных активов".
Назначение: учет сумм расходов по амортизации прочих нематериальных активов.
По дебету счета проводятся суммы расходов по амортизации прочих нематериальных активов.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по амортизации прочих нематериальных активов.";
в параграфе 4:
описание счета 1810 01 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм чистых активов клиентов за отчетный период (конечный финансовый результат).
По кредиту счета проводится сумма доходов организации за отчетный период при закрытии соответствующих счетов группы № 1830.
По дебету счета проводится сумма расходов организации за отчетный период при закрытии соответствующих счетов группы № 1840.";
описание счета 1830 01 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет стоимости активов, поступивших от клиента и принятых организацией для инвестиционного управления.
По кредиту счета проводится стоимость активов, поступивших от клиента и принятых организацией для инвестиционного управления.
По дебету счета проводится списание стоимости активов клиента на счет № 1810 01.";
описание счета 1830 02 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на счет № 1810 01.";
описание счета 1830 03 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм доходов организации от купли-продажи активов.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации от купли-продажи активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на счет № 1810 01.";
названия и описания счетов 1830 04 и 1830 05 изложить в следующей редакции:
"1830 04 "Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости".
Назначение: учет сумм положительной переоценки активов, учитываемых по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки активов, учитываемых по справедливой стоимости.

7490 04 "Барлау және бағалау активтерінің амортизациясы бойынша шығыстар".
Мақсаты: барлау және бағалау активтерінің амортизациясы бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша барлау және бағалау активтерінің амортизациясы бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша барлау және бағалау активтерінің амортизациясы бойынша шығыстардың сомалары есептен шығару жазылады.
7490 05 "Басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстар".
Мақсаты: басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстардың сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстардың сомалары есептен шығару жазылады.";
4-параграфта:
1810 01-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: клиенттің есепті кезеңдегі таза активтерінің сомаларын есепке алу (түпкілікті қаржылық нәтиже).
Шоттың кредиті бойынша ұйымның есепті кезеңдегі кірістерінің сомасы № 1830 тиісті шоттар тобын жабу кезінде жазылады.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның есепті кезеңдегі шығыстарының сомасы № 1840 тиісті шоттар тобын жабу кезінде жазылады.";
1830 01-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: инвестициялық басқару үшін клиенттен түскен және ұйым қабылдаған активтердің құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша инвестициялық басқару үшін клиенттен түскен және ұйым қабылдаған активтердің құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиенттің активтерінің құны № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.";
1830 02-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: бағалы қағаздар, салымдар және өзге активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар, салымдар және өзге активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомалары № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.";
1830 03-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: ұйымның активтерді сатып алу-сатудан түскен кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның активтерді сатып алу-сатудан түскен кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кіріс сомалары № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.";
1830 04 және 1830 05-шоттардың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1830 04 "Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан түскен кірістер".
Мақсаты: әділ құны бойынша есепке алынатын активтердің оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша есепке алынатын активтердің оң қайта бағалау сомалары жазылады.

По дебету счета проводится списание сумм переоценки на счет № 1810 01.
1830 05 "Доходы по курсовой разнице".
Назначение: учет сумм положительной курсовой переоценки.
По кредиту счета проводится сумма положительной курсовой переоценки.
По дебету счета проводится списание сумм переоценки на счет № 1810 01.";
номера, названия и описания счетов 1830 06 и 1830 07 исключить;
описание счета 1830 08 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм прочих доходов, полученных организацией и не учтенных на счетах с № 1830 01 по 1830 05.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов организации.
По дебету счета проводится списание сумм полученных доходов на счет № 1810 01.";
название и описание счета 1830 09 изложить в следующей редакции:
"1830 09 "Доходы от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм положительной переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм переоценки на счет № 1810 01.";
номер, название и описание счета 1830 10 исключить;
описание счета 1840 01 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет стоимости активов клиентов при их изъятии и (или) размещении организацией в целях инвестиционного управления.
По дебету счета проводится стоимость активов клиента при их выбытии.
По кредиту счета проводится списание стоимости активов клиента на счет № 1810 01.";
описание счета 1840 02 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм комиссионных расходов организации за услуги, оказанные профессиональными участниками рынка ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма комиссионных расходов организации за услуги профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на счет № 1810 01.";
описание счета 1840 03 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с куплей-продажей активов.
По дебету счета проводится сумма расходов организации, связанных с куплей-продажей активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на счет № 1810 01.";
названия и описания счетов 1840 04 и 1840 05 изложить в следующей редакции:
"1840 04 "Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости".
Назначение: учет сумм отрицательной переоценки активов, учитываемых по справедливой стоимости.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки активов, учитываемых по справедливой стоимости.

Шоттың дебеті бойынша қайта бағалау сомалары № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.
1830 05 "Бағамдық айырма бойынша кірістер".
Мақсаты: оң бағамдық қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша оң бағамдық қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қайта бағалау сомасы № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.";
1830 06 және 1830 07-шоттардың нөмірі, атауы және сипаттамасы алып тасталсын;
1830 08-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: ұйым алған және № 1830 01 − 1830 05 аралығындағы шоттарға есепке алынбаған басқа да кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған кірістердің сомасы № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.";
1830 09-шоттың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1830 09 "Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан болған кірістер".
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қайта бағалау сомасы № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.";
1830 10-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы алып тасталсын;
1840 01-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: клиент активтерінің құнын ұйым инвестициялық басқару мақсатында оларды алуы және/немесе орналастыруы кезінде есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиент активтерінің құны оларды есептен алу кезінде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиенттің активтерінің құны № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.";
1840 02-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: ұйымның бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызмет үшін комиссиялық шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызмет үшін комиссиялық шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомалары № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.";
1840 03-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: ұйымның активтерді сатып алуға-сатуға байланысты шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның активтерді сатып алуға-сатуға байланысты шығыстарының сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомалары № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.";
1840 04 және 1840 05-шоттардың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1840 04 "Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған шығыстар".
Мақсаты: активтерді әділ құны бойынша теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша активтерді әділ құны бойынша теріс қайта бағалау сомасы жазылады.

По кредиту счета проводится списание сумм переоценки на счет № 1810 01.
1840 05 "Расходы по курсовой переоценке".
Назначение: учет сумм отрицательной курсовой переоценки.
По дебету счета проводится сумма отрицательной курсовой переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм переоценки на счет № 1810 01.";
номера, названия и описания счетов 1840 06 и 1840 07 исключить;
описание счета 1840 08 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с осуществлением прочих операций в финансовой и нефинансовой деятельности, которые не могут быть проведены по другим забалансовым счетам 10 класса.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на счет № 1810 01.";
название и описание счета 1840 09 изложить в следующей редакции:
"1840 09 "Расходы от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм отрицательной переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм переоценки на счет № 1810 01.";
номер, название и описание счета 1840 10 исключить.
2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 февраля 2010 года № 4 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета управляющими инвестиционным портфелем, организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и страховыми организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6090) следующие изменения:
в Инструкция по ведению бухгалтерского учета управляющими инвестиционным портфелем, организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, и страховыми организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика, утвержденной указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Инструкция разработана в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" от 2 июля 2003 года "О рынке ценных бумаг", от 7 июля 2004 года "Об инвестиционных и венчурных фондах", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности", международными стандартами финансовой отчетности и детализирует ведение бухгалтерского учета:
управляющими инвестиционным портфелем активов клиентов, находящихся в инвестиционном управлении, и страховыми организациями, имеющими лицензию на осуществление деятельности по отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика (далее - организация);
организациями, осуществляющими брокерскую деятельность на рынке ценных бумаг, (далее - брокер) активов, полученных от клиентов по договору об оказании брокерских услуг.":

Шоттың кредиті бойынша қайта бағалау сомасы № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.
1840 05 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар".
Мақсаты: теріс бағамдық қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша теріс бағамдық қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша теріс бағамдық қайта бағалау сомалары № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.";
1840 06 және 1840 07-шоттардың нөмірі, атауы және сипаттамасы алып тасталсын;
1840 08-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: ұйымның 10-сыныптағы басқа да баланстан тыс шоттары бойынша жүргізілмейтін қаржы және қаржылық емес қызметтегі басқа да операцияларын жүзеге асыруға байланысты шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның басқа да шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыс сомалары № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.";
1840 09-шоттың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1840 09 "Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан болған шығыстар".
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді теріс қайта бағалау сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта бағалау сомалары № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.";
1840 10-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы алып тасталсын.
2. "Инвестициялық портфельді басқарушылардың, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыра лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2010 жылғы 1 ақпандағы № 4 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6090 тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Инвестициялық портфельді басқарушылардың, бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыра лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Нұсқаулық "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Бағалы қағаздар рыногы туралы" 2003 жылғы 2 шілдедегі, "Инвестициялық және венчурлік қорлар туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес әзірленді және:
клиенттердің инвестициялық басқарудағы активтерінің инвестициялық портфельін басқарушылардың және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыра лицензиясы бар және сақтандырушының инвестицияларына сақтанушының қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдарының (бұдан әрі - ұйым);
бағалы қағаздар нарығында брокерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың (бұдан әрі - брокер) брокерлік қызметтер көрсету туралы шарт бойынша клиенттерден алынған активтердің бухгалтерлік есебін жүргізуін нақтылайды.";

пункт 5-4 изложить в следующей редакции:
"5-4. При переоценке денег в иностранной валюте по рыночному курсу обмена валют на дату переоценки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при увеличении рыночного курса обмена валют на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1800 01
Деньги (в иностранной валюте)
Кт
1830 05
Доходы по курсовой разнице;
2) при уменьшении рыночного курса обмена валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
1840 05
Расходы по курсовой разнице
Кт
1800 01
Деньги (в иностранной валюте).";
пункт 5-5 исключить;
пункт 9-1 изложить в следующей редакции:
"9-1. При переоценке вкладов в иностранной валюте по рыночному курсу обмена валют на дату переоценки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при увеличении рыночного курса обмена валют на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1800 04
Вклады размещенные
Кт
1830 05
Доходы по курсовой разнице;
2) при уменьшении рыночного курса обмена валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
1840 05
Расходы по курсовой разнице
Кт
1800 04
Вклады размещенные.";
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. После начисления объявленного вознаграждения и амортизации премии или дисконта (скидки) согласно пунктам 11 и 12 настоящей Инструкции производится переоценка приобретенных ценных бумаг по справедливой стоимости и с периодичностью, установленной учетной политикой организации, и осуществляются следующие бухгалтерские записи:

5-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5-4. Шетел валютасындағы ақшаны қайта бағалау күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы оң бағамдық айырма сомасына ұлғайған кезде:
Дт
1800 01
Ақша (шетел валютасымен)
Кт
1830 05
Бағамдық айырма бойынша кірістер;
2) валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы теріс бағамдық айырма сомасына азайған кезде:
Дт
1840 05
Бағамдық айырма бойынша шығыстар
Кт
1800 01
Ақша (шетел валютасымен).";
5-5-тармақ алып тасталсын;
9-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1. Шетел валютасындағы салымдарды қайта бағалау күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы оң бағамдық айырма сомасына ұлғайған кезде:
Дт
1800 04
Орналастырылған салымдар
Кт
1830 05
Бағамдық айырма бойынша кірістер;
2) валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы теріс бағамдық айырма сомасына азайған кезде:
Дт
1840 05
Бағамдық айырма бойынша шығыстар
Кт
1800 04
Орналастырылған салымдар.";
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Жарияланған сыйақы және сыйлықақы амортизациясы немесе дисконт (жеңілдік) есептелгеннен кейін осы Нұсқаулықтың 11 және 12-тармақтарына сәйкес сатып алынған бағалы қағаздарға әділ құны бойынша және ұйымның есеп саясаты белгілеген кезеңдікпен қайта бағалау жүргізіледі және мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) при превышении справедливой стоимости ценных бумаг над их учетной стоимостью:
Дт
1800 03
Ценные бумаги
Кт
1830 04
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости;
2) при превышении учетной стоимости ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
1840 04
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
Кт
1800 03
Ценные бумаги.
14. При переоценке приобретенных ценных бумаг (за исключением долевых ценных бумаг), стоимость которых выражена в иностранной валюте, по рыночному курсу обмена валют на дату переоценки осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1) бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан асып кеткен кезде:
Дт
1800 03
Бағалы қағаздар
Кт
1830 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан түскен кірістер;
2) бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан асып кеткен кезде:
Дт
1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар.
14. Құны шетел валютасымен көрсетілген, сатып алынған бағалы қағаздарды (үлестік бағалы қағаздарды қоспағанда) қайта бағалау күнгі валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы бойынша қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) при увеличении рыночного курса обмена валют:
на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета номинальной стоимости и суммы премии по ценной бумаге)
1800 11
Вознаграждение
Кт
1830 05
Доходы по курсовой разнице; на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
1840 05
Расходы по курсовой разнице
Кт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы дисконта (скидки) по ценной бумаге);
2) при уменьшении рыночного курса обмена валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт

1) валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы ұлғайған кезде:
оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1800 03
Бағалы қағаздар (Бағалы қағаздар бойынша сыйлықақының номиналдық құнын және сомасын есепке алу үшін жекелеген қосалқы шот)
1800 11
Сыйақы
Кт
1830 05
Бағамдық айырма бойынша кірістер;
теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
1840 05
Бағамдық айырма бойынша шығыстар
Кт
1800 03
Бағалы қағаздар (Бағалы қағаздар бойынша дисконт (жеңілдік) сомасын есепке алу үшін жекелеген қосалқы шот);
2) валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы азайған кезде:
теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт

1840 05
Расходы по курсовой разнице
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета номинальной стоимости и суммы премии по ценной бумаге)
1800 11
Вознаграждение и, одновременно, на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1800 03
Ценные бумаги (отдельные субсчета для учета суммы дисконта (скидки) по ценной бумаге)
Кт
1830 05
Доходы по курсовой разнице.";
подпункты 4), 5), 6) и 7) пункта 16 исключить;
подпункты 1) и 2) пункта 19 изложить в следующей редакции:

1840 05
Бағамдық айырма бойынша шығыстар
1800 03
Бағалы қағаздар (Бағалы қағаздар бойынша сыйлықақының номиналдық құнын және сомасын есепке алу үшін жекелеген қосалқы шот)
1800 11
Сыйақы
және, бірмезгілде, оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1800 03
Бағалы қағаздар (бағалы қағаздар бойынша дисконт (жеңілдік) сомасын есепке алу үшін жекелеген қосалқы шот)
Кт
1830 05
Бағамдық айырма бойынша кірістер.";
16-тармақтың 4), 5), 6) және 7) тармақшалары алып тасталсын;
19-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

"1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости производного финансового инструмента:
Дт
1800 12
Прочие требования
Кт
1830 04
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости производного финансового инструмента:
Дт
1840 04
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
Кт
1820 02
Прочие обязательства (отдельные субсчета для учета стоимости производных финансовых инструментов);";
подпункты 5) и 6) пункта 21 исключить;
пункты 26 и 27 изложить в следующей редакции:
"26. При переоценке приобретенных аффинированных драгоценных металлов по справедливой стоимости на сумму переоценки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при увеличении стоимости аффинированных драгоценных металлов:
Дт
1800 02
Аффинированные драгоценные металлы
Кт
1830 04
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости;
2) при уменьшении стоимости аффинированных драгоценных металлов:
Дт

"1) туынды қаржы құралының әділ құнының оң өзгеру сомасына:
Дт
1800 12
Басқа да талаптар
Кт
1830 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан түскен кірістер;
2) туынды қаржы құралының әділ құнының теріс өзгеру сомасына:
Дт
1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1820 02
Басқа да міндеттемелер (туынды қаржы құралының құнын есепке алу үшін жекелеген қосалқы шоттар);";
21-тармақтың 5) және 6) тармақшалары алып тасталсын;
26 және 27-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Сатып алынған тазартылған бағалы металдарды әділ құны бойынша қайта бағалау сомасына қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) тазартылған бағалы металдардың құны ұлғайған кезде:
Дт
1800 02
Тазартылған бағалы металдар
Кт
1830 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан түскен кірістер;
2) тазартылған бағалы металдардың құны азайған кезде:
Дт

1840 04
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
Кт
1800 02
Аффинированные драгоценные металлы.
27. При продаже аффинированных драгоценных металлов после переоценки по справедливой стоимости согласно пункту 26 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по цене продажи аффинированных драгоценных металлов:
Дт
1800 01
Деньги
Кт
1830 03
Доходы от купли-продажи;
2) на учетную стоимость аффинированных драгоценных металлов:
Дт
1840 03
Расходы от купли-продажи
Кт

1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1800 02
Тазартылған бағалы металдар.
27. Тазартылған бағалы металдарды әділ құны бойынша қайта бағаланғаннан кейін оларды сату кезінде осы Нұсқаулықтың 26-тармағына сәйкес мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) тазартылған бағалы металдардың сату бағасы бойынша:
Дт
1800 01
Ақша
Кт
1830 03
Сатып алу–сатудан түскен кірістер;
2) тазартылған бағалы металдардың есептік құнына:
Дт
1840 03
Сатып алу–сатудан болған шығыстар
Кт

1800 02
Аффинированные драгоценные металлы.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. При переоценке основных средств и нематериальных активов по справедливой стоимости осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при превышении справедливой стоимости основных средств и нематериальных активов над их учетной стоимостью:
Дт
1800 06
Нематериальные активы
1800 07
Основные средства
Кт
1830 04
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости;
2) при превышении учетной стоимости основных средств и нематериальных активов над их справедливой стоимостью:
Дт

1800 02
Тазартылған бағалы металдар.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Негізгі құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтерді әділ құны бойынша қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) негізгі құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтердің әділ құны олардың есептік құнынан асып кеткен кезде:
Дт
1800 06
Материалдық емес активтер
1800 07
Негізгі құрал-жабдықтар
Кт
1830 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан түскен кірістер;
2) негізгі құрал-жабдықтар мен материалдық емес активтердің есептік құны олардың әділ құнынан асып кеткен кезде:
Дт

1840 04
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
Кт
1800 06
Нематериальные активы
1800 07
Основные средства.";
подпункты 3) и 4) пункта 32 исключить;
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. В конце отчетного периода в целях проведения анализа эффективности инвестиционного управления активами клиента проводится обобщение информации по формированию конечного финансового результата за отчетный период путем осуществления следующих бухгалтерских записей:
на сумму доходов, начисленных по операциям с активами клиента:
Дт

1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1800 06
Материалдық емес активтер
1800 07
Негізгі құрал-жабдықтар.";
32-тармақтың 3) және 4) тармақшалары алып тасталсын;
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Есепті кезеңнің соңында клиенттің активтерін инвестициялық басқарудың тиімділігіне талдау жүргізу мақсатында мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асыру арқылы есепті кезең үшін түпкілікті қаржы нәтижесін қалыптастыру бойынша ақпарат жинақтау жүргізіледі:
клиенттің активтерімен операциялар бойынша есептелген кірістер сомасына:
Дт

1830 08
Прочие доходы
Кт
1810 01
Капитал;
и, одновременно, на сумму расходов, начисленных по операциям с активами клиента:
Дт
1810 01
Капитал
Кт
1840 02
Расходы по выплате комиссионных вознаграждений
1840 03
Расходы от купли-продажи
1840 04
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
1840 05
Расходы по курсовой разнице
1840 08
Прочие расходы;".
3. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7121, опубликовано 5 октября 2011 года в газете "Юридическая газета" № 144 (2134) следующие изменения и дополнения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка, утвержденной указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

1830 08
Басқа да кірістер
Кт
1810 01
Капитал;
және, бірмезгілде, клиенттің активтерімен операциялар бойынша есептелген шығыстар сомасына:
Дт
1810 01
Капитал
Кт
1840 02
Комиссиялық сыйақылар төлеу бойынша шығыстар
1840 03
Сатып алу–сатудан болған шығыстар
1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған шығыстар
1840 05
Бағамдық айырма бойынша шығыстар
1840 08
Басқа да шығыстар;".
3. "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7121 тіркелген, 2011 жылғы 5 қазанда "Заң газеті" № 144 газетінде (2134) жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"2. Настоящая Инструкция детализирует ведение бухгалтерского учета операций по размещению собственных денег во вклады, займы, ценные бумаги, производные финансовые инструменты, аффинированные драгоценные металлы, иностранную валюту, операций хеджирования, а также операций РЕПО и обратного РЕПО единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами (далее - накопительные пенсионные фонды), организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (за исключением юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком), профессиональными участниками рынка ценных бумаг, микрофинансовыми организациями и страховыми брокерами (далее - организация).";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Допускается совершение дополнительных бухгалтерских записей, не противоречащих настоящей Инструкции и законодательству Республики Казахстан о бухгалтерском учете и финансовой отчетности.";

"2. Осы Нұсқаулық бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрі – жинақтаушы зейнетақы қорлары), банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың (бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны қоспағанда), бағалы қағаздар нарығы кәсiби қатысушыларының, микроқаржы ұйымдарының және сақтандыру брокерлерiне (бұдан әрi – ұйым) меншiктi ақшаны салымдарға, қарыздарға, бағалы қағаздарға, туынды қаржы құралдарына, тазартылған бағалы металдарға, шетел валютасына орналастыру операцияларының, хеджирлеу операцияларының, сондай-ақ РЕПО және керi РЕПО операцияларының бухгалтерлiк есебін жүргiзуді нақтылайды.";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Нұсқаулыққа және Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы заңнамасына қайшы келмейтін қосымша бухгалтерлік жазбаларды жасауға рұқсат етіледі.";

подпункт 4) пункта 5 исключить;
заголовок параграфа 1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Учет приобретенных долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход";
пункты 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"6. При покупке долговых ценных бумаг, классифицированных в категории "ценные бумаги, оцениваемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" и "ценные бумаги, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход" (на покупную стоимость, включающую затраты по сделке) осуществляются следующие бухгалтерские записи:

5-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
1-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздарды есепке алу";
6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздар" және "Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар" (мәміле бойынша шығындар қосылатын сатып алу құнына) санатына жіктелген борыштық бағалы қағаздарды сатып алу кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) на чистую стоимость приобретенной долговой ценной бумаги (на сумму, не превышающую ее номинальную стоимость) с учетом затрат по сделке:
Дт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1610 02
Расчеты с брокерами;
3) на сумму премии, включающую затраты, связанные с приобретением долговой ценной бумаги:
Дт
1120 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
4) на сумму дисконта (скидки):
Дт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
5) на сумму вознаграждения, начисленного предыдущим держателем:
Дт
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
6) в случае превышения суммы сделки по покупке долговых ценных бумаг над их справедливой стоимостью:
Дт
7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1120 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка

1) авансты брокерге қайта есептеу кезінде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысулар
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
2) мәміле бойынша шығындарды ескере отырып, сатып алынған борыштық бағалы қағаздардың таза құнына (оның номиналдық құнынан аспайтын сомаға):
Дт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
1610 02
Брокерлермен есеп айырысулар;
3) борыштық бағалы қағаздарды сатып алуға байланысты шығындар қосылатын сыйлықақы сомасына:
Дт
1120 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
4) дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1120 02
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
5) алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы сомасына:
Дт
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
6) борыштық бағалы қағаздарды сатып алу бойынша мәміле сомасы олардың әділ құнынан асып кеткен жағдайда:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1120 02
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт

1120 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
7) в случае превышения справедливой стоимости долговых ценных бумаг над суммой сделки по их покупке:
Дт
1120 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.
7. При начислении вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, на сумму начисленного вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
Кт
6110 01
Доходы, связанные с получением вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. При амортизации премии или дисконта (скидки) по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1120 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
7) борыштық бағалы қағаздарды әділ құны олардың сатып алу бойынша мәміле сомасынан асып кеткен жағдайда:
Дт
120 02
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1120 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер.
7. Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы есептеу кезінде ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт
6110 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақының немесе дисконттың (жеңілдіктің) амортизациясы кезінде ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6110 03
Доходы, связанные с амортизацией дисконта по приобретенным ценным бумагам.";
подпункт 1) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"1) по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка:
если справедливая стоимость долговых ценных бумаг выше их учетной стоимости:
Дт

2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
6110 03
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша дисконттың амортизациясымен байланысты кірістер.";
10-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша:
егер борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт

1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
если учетная стоимость долговых ценных бумаг выше их справедливой стоимости:
Дт
7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт

1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған кірістер;
егер борыштық бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
7470 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін, әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздардың құнын өзгертуден болған шығыстар
Кт
1120 05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнының есептелген оң немесе теріс түзеті сомасына:
Дт
1120 05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт

1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.";
пункты 11, 12, 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"11. При переоценке долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.";
11, 12, 13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетілген борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка:
при увеличении обменного курса валют на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;
одновременно, на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1120 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
при уменьшении обменного курса валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
одновременно, на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1120 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;
2) по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
при увеличении обменного курса валют на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;
одновременно, на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
на сумму положительной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
при уменьшении обменного курса валют на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
одновременно, на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;
на сумму отрицательной корректировки справедливой стоимости долговых ценных бумаг:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.

1) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша:
валюталардың айырбастау бағамы оң бағамдық айырма сомасына ұлғайған кезде:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1120 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер;
бірмезгілде, теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1120 02
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1120 05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
валюталардың айырбастау бағамы теріс бағамдық айырма сомасына азайған кезде:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1120 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы;
бірмезгілде, оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1120 02
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1120 05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер;
2) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша:
валюталардың айырбастау бағамы оң бағамдық айырма сомасына ұлғайған кезде:
Дт
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер;
бірмезгілде, теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын оң түзету сомасына:
Дт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв;
валюталардың айырбастау бағамы теріс бағамдық айырма сомасына азайған кезде:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы;
бірмезгілде, оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер;
борыштық бағалы қағаздардың әділ құнын теріс түзету сомасына:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету.

12. При получении от эмитента начисленного вознаграждения по приобретенным долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму полученного вознаграждения:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам

12. Эмитенттен Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша есептелген сыйақыны алған кезде, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) алынған сыйақының сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер

1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
2) на сумму удержанного корпоративного подоходного налога:
Дт
3110 01
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам.
13. При продаже приобретенных долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 7, 9 и 10 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 03
Премия по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки) по долговым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1120 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 02
Дисконт по приобретенным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход

1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы;
2) ұсталған корпоративтік табыс салығының сомасына:
Дт
3110 01
Төленуге тиіс корпоративтік табыс салығы
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы.
13. Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған бағалы қағаздарды сату кезінде сыйақыны, сыйлықақының амортизациясын немесе дисконтты (жеңілдікті) есептегеннен кейін және борыштық бағалы қағаздарды осы Нұсқаулықтың 7, 9 және 10-тармақтарына сәйкес әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған сыйлықақының сомасына:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1120 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;
2) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған дисконттың (жеңілдіктің) сомасына:
Дт
1120 02
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт
1140 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған қаржы активтері бойынша дисконт

2030 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
3) на сумму заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения учетной стоимости долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт
7470 10
Расходы от покупки - продажи ценных бумаг
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
6) на сумму доходов от переоценки долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт

2030 02
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміленің сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылар бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақы
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кіріс
2170 03
Бағалы қағаздар бойынша алдыңғы ұстаушылар есептеген сыйақы;
4) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміле сомасы олардың есептік сомасынан асқан жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
5) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздардың есептік сомасы оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асқан жағдайда, айырма сомасына:
Дт
7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
6) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаудан түскен кіріс сомасына:
Дт

5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6150 03
Доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
7) на сумму расходов от переоценки долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
7470 06
Расходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
14. При погашении эмитентом долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, после начисления вознаграждения, амортизации премии или дисконта (скидки) и переоценки долговых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пунктам 7, 9 и 10 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму денег, поступивших от эмитента долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, и учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт

5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
6150 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша кірістер;
7) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаудан болған шығыс сомасына:
Дт
7470 06
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша шығыстар
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.
14. Сыйақыны есептегеннен, сыйлықақыны немесе дисконтты (жеңілдікті) амортизациялағаннан және осы Нұсқаулықтың 7, 9 және 10-тармақтарына сәйкес борыштық бағалы қағаздарды әділ құны бойынша қайта бағалаудан кейін басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды эмитент өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын және басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздар эмитентінен түскен ақша сомасына:
Дт

1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
2) на сумму удержанного корпоративного подоходного налога:
Дт
3110 01
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
3) на сумму доходов от переоценки долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6150 03
Доходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
4) на сумму расходов от переоценки долговых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
7470 06
Расходы по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. При переоценке долговых ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1130 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости

1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы;
2) ұсталған корпоративтік табыс салығы сомасына:
Дт
3110 01
Төленуге тиіс корпоративтік табыс салығы
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы;
3) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаудан түскен кірістер сомасына:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға резерв
Кт
6150 03
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша кірістер;
4) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаудан болған шығыстар сомасына:
Дт
7470 06
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша шығыстар
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасында көрсетілген амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері

2020 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;
одновременно, на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости;
2) на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1130 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 03
Премия по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
одновременно, на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1130 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
2020 02
Дисконт по приобретенным долгосрочным финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты.";
подпункты 3) и 4) пункта 22 исключить;
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. При покупке долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которых отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении аванса брокеру:
Дт
1610 02
Расчеты с брокерами
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) на чистую стоимость приобретенной долевой ценной бумаги с учетом затрат по сделке:
Дт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход

2020 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер;
бірмезгілде, теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
2) теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2020 03
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы;
бірмезгілде, оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1130 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтер бойынша дисконт
2020 02
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын сатып алынған ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер.";
22-тармақтың 3) және 4) тармақшалары алып тасталсын;
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сатып алған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) брокерге авансты аударған кезде:
Дт
1610 02
Брокерлермен есеп айырысу
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
2) сатып алынған үлестік бағалы қағаздың мәміле бойынша шығындарды есепке алғандағы таза құнына:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері

2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг.";
подпункт 1) пункта 33 изложить в следующей редакции:
"1) по долевым ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка:
если справедливая стоимость долевых ценных бумаг выше их учетной стоимости:
Дт

2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан түскен кірістер.";
33-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетінәділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздар бойынша:
егер үлестік бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт

1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
если учетная стоимость долевых ценных бумаг выше их справедливой стоимости:
Дт
7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
на сумму числящейся положительной или отрицательной корректировки справедливой стоимости долевых ценных бумаг:
Дт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт

1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған кірістер;
егер үлестік бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
7470 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетінәділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған шығыстар
Кт
1120 05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
үлестік бағалы қағаздардың әділ құнының есепте тұрған оң немесе теріс түзету сомасына:
Дт
1120 05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт

1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.";
пункты 34, 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"34. При переоценке долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету.";
34, 35 және 36-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетінәділ құны бойынша есепке алынатын немесе құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетілген басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам;
на сумму удержанного корпоративного подоходного налога:
Дт
3110
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате
Кт
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
36. При продаже или выкупе эмитентом долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, после переоценки долевых ценных бумаг по справедливой стоимости согласно пункту 33 настоящей Инструкции, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму накопленной положительной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт

2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер;
ұсталған корпоративтік табыс салығы сомасына:
Дт
3110
Төленуі тиіс корпоративтік табыс салығы
Кт
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер.
36. Эмитент өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетінәділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сатқан немесе сатып алған кезде үлестік борыштық бағалы қағаздарды Нұсқаулықтың 33-тармағына сәйкес әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетінәділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құны бойынша жинақталған оң қайта бағалау сомасына:
Дт

1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 04
Положительная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 04
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
2) на сумму накопленной отрицательной переоценки по справедливой стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
3) на сумму заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;

1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтер
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтер
Кт
1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1140 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 04
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету;
2) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құны бойынша жинақталған теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1120 05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
1140 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 05
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетінәділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміленің сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;

4) в случае превышения суммы заключенной сделки по продаже долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над их учетной стоимостью, на сумму разницы:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6280 09
Доходы от покупки - продажи ценных бумаг;
5) в случае превышения учетной стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, или учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, над суммой заключенной сделки по их продаже, на сумму разницы:
Дт

4) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетінәділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздарды сату бойынша жасалған мәміленің сомасы олардың есептік сомасынан асқан жағдайда, айырма сомасына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер;
5) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетінәділ құны бойынша есепке алынатын немесе басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың есептік сомасы оларды сату бойынша жасалған мәміле сомасынан асқан жағдайда, айырма сомасына:
Дт

7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
6) на сумму доходов от переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года;
7) на сумму расходов от переоценки справедливой стоимости долевых ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года;
Кт
5440
Резерв на переоценку финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.";
пункты 40, 41 и 42 изложить в следующей редакции:
"40. На каждую отчетную дату при создании (увеличении) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7440 01
Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1290 23
Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
5480
Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.
41. При уменьшении (аннулировании) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, и ценным бумагам, учитываемым по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 23
Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
5480
Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6240 01
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.
42. При списании ценных бумаг, учитываемых по амортизированной стоимости, с баланса за счет созданных резервов (провизий) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
Кт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
6) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын қайта бағалаудан кіріс сомасына:
Дт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв
Кт
5610
Есепті жылғы бөлінбеген пайда (жабылмаған зиян);
7) басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құнын қайта бағалаудан шығыстар сомасына:
Дт
5610
Есепті жылғы бөлінбеген пайда (жабылмаған зиян);
Кт
5440
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қаржы активтерін қайта бағалауға арналған резерв.";
40, 41 және 42-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Әрбір есепті күнге күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтерді (провизияларды) құру (ұлғайту) кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7440 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру жөніндегі шығыстар
Кт
1290 23
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
5480
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және орын алған бағалау резервтері (провизиялар)
41. Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін кредиттік зияндарға арналған резервтер (провизиялар) азайған (жойылған) кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 23
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
5480
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша күтілетін және орын алған бағалау резервтері (провизиялар)
Кт
6240 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (күшін жоюдан) түскен кірістер.
42. Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздарды құрылған резервтер (провизиялар) есебінен баланстан есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

1290 23
Резервы (провизии) по финансовым активам, учитываемым по амортизированной стоимости
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости.";
пункты 51, 52 и 53 изложить в следующей редакции:
"51. При покупке аффинированных драгоценных металлов на стоимость приобретения с учетом затрат по сделке осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.
52. В случае если приобретенные аффинированные драгоценные металлы переоцениваются по справедливой стоимости согласно учетной политике организации осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) если справедливая стоимость аффинированных драгоценных металлов выше их учетной стоимости:
Дт
1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
Кт
6280 05
Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов;
2) если учетная стоимость аффинированных драгоценных металлов выше их справедливой стоимости:
Дт
7470 07
Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
Кт
1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах.
53. При продаже аффинированных драгоценных металлов после переоценки по справедливой стоимости согласно пункту 52 настоящей Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму списания аффинированных драгоценных металлов:
Дт
7470 01
Балансовая стоимость аффинированных драгоценных металлов
Кт
1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах;

1290 23
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қаржы активтері бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері.";
51, 52 және 53-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Тазартылған бағалы металдарды сатып алған кезде мәміле бойынша шығындарды ескере отырып сатып алу құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1370
Тазартылған бағалы металдар
1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған бағалы металдар
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
52. Егер сатып алынған тазартылған бағалы металдар ұйымның есеп саясатына сәйкес әділ құны бойынша қайта бағаланған жағдайда, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер тазартылған бағалы металдардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт
1370
Тазартылған бағалы металдар
1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған бағалы металдар
Кт
6280 05
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан түскен кірістер;
2) егер тазартылған бағалы металдардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
7470 07
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1370
Тазартылған бағалы металдар
1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған бағалы металдар.
53. Нұсқаулықтың 52-тармағына сәйкес тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан кейін әділ құны бойынша сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) тазартылған бағалы металдарды есептен шығару сомасына:
Дт
7470 01
Тазартылған бағалы металдардың баланстық құны
Кт
1370
Тазартылған бағалы металдар
1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған бағалы металдар;

2) на сумму заключенной сделки по продаже аффинированных драгоценных металлов:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
Кт
6280 01
Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. При переоценке иностранной валюты в связи с изменением обменного курса валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1010
Денежные средства в кассе

2) тазартылған бағалы металдарды сату бойынша жасалған мәміле сомасына:
Дт
1010
Кассадағы ақша қаражаты
Кт
6280 01
Тазартылған бағалы металдарды сатудан түскен кірістер.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Шетел валютасын валюталардың айырбастау бағамы өзгеруіне байланысты қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1010
Кассадағы ақша қаражаты

1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;
2) на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.";
пункты 58 и 63 исключить;
подпункт 1) пункта 64 изложить в следующей редакции:
"1) по займам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка:
при превышении справедливой стоимости займа над его учетной стоимостью, на сумму разницы превышения:
Дт

1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер;
2) теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1010
Кассадағы ақша қаражаты
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.";
58 және 63-тармақтар алып тасталсын;
64-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетінәділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша:
заемның әділ құны оның есептік құнынан асып кеткен жағдайда, асып кеткен айырма сомасына:
Дт

1110 25
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
6280 06
Доходы от прочей переоценки;
при превышении учетной стоимости займа над его справедливой стоимостью, на сумму разницы уменьшения:
Дт
7470 08
Расходы от прочей переоценки
Кт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов;
на сумму числящейся положительной (отрицательной) корректировки справедливой стоимости займов:
Дт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
1110 25
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов.";
пункты 65 и 66 изложить в следующей редакции:
"65. Если заем выдан в иностранной валюте, при переоценке остатка задолженности в иностранной валюте и начисленного вознаграждения по займу в сроки, установленные учетной политикой организации, по займам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка и займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
при увеличении обменного курса валют:
Дт
1110 25
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;
при уменьшении обменного курса валют:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов;
на сумму числящейся положительной (отрицательной) корректировки справедливой стоимости займов:
Дт
1110 26
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 25
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов
Кт
1110 25
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных займов
2010 24
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных займов.
66. Если условиями договора займа предусмотрена индексация платежей по предоставленному займу в тенге, при переоценке остатков задолженности по займу в сроки, установленные учетной политикой организации, если иные сроки не установлены в договоре займа, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1110 25
Қысқа мерзімді заемдардың әділ құнын оң түзету
2010 24
Ұзақ мерзімді заемдардың әділ құнын оң түзету
Кт
6280 06
Басқа да қайта бағалаудан түскен кірістер;
заемның есептік құны оның әділ құнынан асып кеткен жағдайда, азайту айырма сомасына:
Дт
7470 08
Басқа да қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1110 26
Қысқа мерзімді заемдардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді заемдардың әділ құнын теріс түзету;
заемдардың әділ құнын оң (теріс) түзету сомасына:
Дт
1110 26
Қысқа мерзімді заемдардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді заемдардың әділ құнын теріс түзету
Кт
1110 25
Қысқа мерзімді заемдардың әділ құнын оң түзету
2010 24
Ұзақ мерзімді заемдардың әділ құнын оң түзету;"
65 және 66-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"65. Егер заем шетел валютасымен берілсе, басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын, өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін, әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген мерзімде шетел валютасындағы берешектің қалдығын және заем бойынша есептелген сыйақыны қайта бағалау кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
валюталардың айырбастау бағамы ұлғайған кезде:
Дт
1110 25
Қысқа мерзімді заемдардың әділ құнын оң түзету
2010 24
Ұзақ мерзімді заемдардың әділ құнын оң түзету
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер;
валюталардың айырбастау бағамы азайған кезде:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1110 26
Қысқа мерзімді заемдардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді заемдардың әділ құнын теріс түзету
заемдардың әділ құнын оң (теріс) түзету сомасына:
Дт
1110 26
Қысқа мерзімді заемдардың әділ құнын теріс түзету
2010 25
Ұзақ мерзімді заемдардың әділ құнын теріс түзету
Кт
1110 25
Қысқа мерзімді заемдардың әділ құнын оң түзету
2010 24
Ұзақ мерзімді заемдардың әділ құнын оң түзету.
66. Егер заем шартының талаптарында теңгемен берілген заем бойынша төлемдерді индекстеу көзделсе, егер заем шартында өзге мерзімдер белгіленбесе, ұйымның есеп саясатында белгіленген мерзімде заем бойынша берешек қалдығын қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

2010 21
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам
2170 25
Начисленные доходы в виде вознаграждения по займам, предоставленным клиентам.";
пункт 75 изложить в следующей редакции:
"75. В случае создания резервов (провизий) и последующем списании с баланса неоплаченного просроченного вознаграждения по предоставленному займу, учитываемого по амортизированной стоимости, осуществляются следующие бухгалтерские записи:

2010 21
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар
2170 25
Клиенттерге берілген заемдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер.";
75–тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"75. Резервтер (провизиялар) құрған және амортизацияланған құны бойынша есепке алынған берілген заем бойынша төленбеген мерзімі өткен сыйақыны баланстан кейіннен есептен шығарған жағдайда мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму убытка от обесценения начисленного вознаграждения:
Дт
7440 21
Расходы по формированию резервов (провизий) по предоставленным займам
Кт
1290 21
Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам;
2) на сумму вознаграждения, списываемого с баланса:
Дт
1290 21
Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам
Кт
1270 29
Просроченные доходы в виде вознаграждения.";
пункты 77, 78 и 79 изложить в следующей редакции:
"77. При создании резервов (провизий) по ожидаемым кредитным убыткам по займам осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по займам, учитываемым по амортизированной стоимости:
Дт

1)есептелген сыйақының құнсыздануынан болған зиян сомасына:
Дт
7440 21
Берілген заемдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
Кт
1290 21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша резервтер (провизиялар);
2) баланстан есептен шығарылатын сыйақы сомасына:
Дт
1290 21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша резервтер (провизиялар);
Кт
1270 29
Сыйақы түріндегі мерзімі өткен кірістер.";
77, 78 және 79-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"77. Заемдар бойынша күтілетін кредитік зияндар бойынша резервтер (провизиялар) құрған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
1) амортизацияланған құны бойынша есепке алынған заемдар бойынша:
Дт

7440 21
Расходы по формированию резервов (провизий) по предоставленным займам
Кт
1290 21
Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам;
2) по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт
7440 21
Расходы по формированию резервов (провизий) по предоставленным займам
Кт
5490
Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход.

7440 21
Берілген заемдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
Кт
1290 21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша резервтер (провизиялар);
2) басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша:
Дт
7440 21
Берілген заемдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
Кт
5490
Басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтері (провизиялар).

78. При сторнировании сформированных резервов (провизий) по ожидаемым кредитным убыткам по займам осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) по займам, учитываемым по амортизированной стоимости:
Дт
1290 21
Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам
Кт
6240 21
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по займам, представленным клиентам;
2) по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход:
Дт

78. Заемдар бойынша күтілетін кредиттік зияндар бойынша қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) түзеткен кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша:
Дт
1290 21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша резервтер (провизиялар);
Кт
6240 21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер;
2) басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша:
Дт

5490
Оценочные резервы (провизии) под ожидаемые и имеющиеся кредитные убытки по займам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
6240 21
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по займам, представленным клиентам.
79. При списании займов осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 21
Резервы (провизии) по займам, предоставленным клиентам
Кт
1110 21
Краткосрочные займы, предоставленные клиентам
2010 21
Долгосрочные займы, предоставленные клиентам.";
пункты 81 и 82 изложить в следующей редакции:
"81. При размещении денег во вклады в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму вклада:
Дт

5490
Басқа жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын заемдар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік зияндарға арналған бағалау резервтері (провизиялар).
Кт
6240 21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер.
79. Заемдарды есептен шығарған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 21
Клиенттерге берілген заемдар бойынша резервтер (провизиялар);
Кт
1110 21
Клиенттерге берілген қысқа мерзімді заемдар
2010 21
Клиенттерге берілген ұзақ мерзімді заемдар.";
81 және 82-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"81. Екінші деңгейдегі банктердегі және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардағы салымдарға ақша орналастырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) салым сомасына:
Дт

1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) в случае возникновения премии или дисконта (скидки):
на сумму дисконта (скидки):
Дт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт

1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап еткенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)
2040 01
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар
2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты;
2) сыйлықақы немесе дисконт (жеңілдік) пайда болған жағдайда:
дисконт (жеңілдік) сомасына:
Дт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап еткенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)
2040 01
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар
2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары
Кт

1150 11
Дисконт по размещенным краткосрочным вкладам
2040 08
Дисконт по размещенным долгосрочным вкладам;
на сумму премии:
Дт
1150 12
Премия по размещенным краткосрочным вкладам
2040 09
Премия по размещенным долгосрочным вкладам
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.
82. При начислении вознаграждения по вкладам и переоценке вкладов, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют в соответствии с учетной политикой организации осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при начислении вознаграждения:
Дт
1270 22
Начисленные доходы в виде вознаграждения по вкладам до востребования, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1270 23
Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1270 24
Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1270 38
Начисленные доходы в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2170 22
Начисленные доходы в виде вознаграждения по долгосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2170 23
Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2170 24
Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
6110 29
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования
6110 30
Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным вкладам
6110 31
Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным вкладам
6110 35
Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам;
2) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций

1150 11
Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша дисконт
2040 08
Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша дисконт;
сыйлықақы сомасына:
Дт
1150 12
Орналастырылған қысқа мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы
2040 09
Орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар бойынша сыйлықақы
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаты.
82. Салымдар бойынша сыйақы есептеген және құны ұйымның есеп саясатына сәйкес валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетілген салымдарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сыйақыны есептеген кезде:
Дт
1270 22
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап еткенге дейінгі салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 23
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 38
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 22
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 23
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт
6110 29
Талап еткенге дейінгі салымдар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
6110 30
Мерзімді салымдар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
6110 31
Шартты салымдар бойынша сыйақы алумен байланысты кірістер
6110 35
Жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер;
2) оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап еткенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар

2170 23
Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2170 24
Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.";
пункт 84 изложить в следующей редакции:
"84. В случае если договором банковского вклада предусмотрена капитализация суммы начисленного вознаграждения, на сумму начисленного (накопленного) вознаграждения осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

2170 23
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
84-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"84. Егер банктік салым шартында есептелген сыйақы сомасын есептелген (жинақталған) сыйақы сомасына капиталдандыру көзделсе, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт

2170 23
Начисленные доходы в виде вознаграждения по срочным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2170 24
Начисленные доходы в виде вознаграждения по условным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.";
пункты 87 и 88 изложить в следующей редакции:
"87. При возврате основной суммы долга по размещенному вкладу осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт

2170 23
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған мерзімді салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер.";
87 және 88-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"87. Орналастырылған салым бойынша борыштың негізгі сомасын қайтарған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт

1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
88. На каждую отчетную дату при создании (увеличении) резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму созданных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки:
Дт
7440 02
Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам
Кт
1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
2) при сторнировании сформированных резервов (провизий) под ожидаемые кредитные убытки:
Дт
1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
6240 02
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций;
3) при списании вкладов с баланса за счет созданных резервов (провизий):
Дт
1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь

1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Кт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша салымдар
1150 04
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)
2040 01
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар
2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары.
88. Әрбір есепті күнге күтілетін кредиттік шығындарға резервтерді (провизияларды) құрған (ұлғайтқан) кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
1) күтілетін кредиттік шығындарға құрылған резервтер (провизиялар) сомасына:
Дт
7440 02
Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
Кт
1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар);
2) күтілетін кредиттік шығындарға қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) түзеткен кезде:
Дт
1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
6240 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер;
3) салымдарды құрылған резервтердің (провизиялардың) есебінен баланстан есептен шығарған кезде:
Дт
1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар

1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.";
пункты 90 и 91 изложить в следующей редакции:
"90. При переоценке форварда с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости форварда:
Дт
1280 03
Требования по сделке форвард
2180 02
Требования по сделке форвард
Кт
6290 10
Доходы по сделкам форвард;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости форварда:
Дт
7480 10
Расходы по сделкам форвард
Кт
3390 02
Обязательства по сделке форвард
4170 02
Обязательства по сделке форвард;
3) на сумму числящейся положительной и (или) отрицательной корректировки справедливой стоимости форварда:
Дт
3390 02
Обязательства по сделке форвард
4170 02
Обязательства по сделке форвард
Кт
1280 03
Требования по сделке форвард
2180 02
Требования по сделке форвард.
91. На дату исполнения форварда осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) при перечислении денег организацией в случае расчетов, на нетто основе:
Дт
3390 02
Обязательства по сделке форвард
4170 02
Обязательства по сделке форвард
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
2) при получении денег от контрпартнера в случае расчетов, на нетто основе:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 03
Требования по сделке форвард
2180 02
Требования по сделке форвард;
3) при приобретении базового актива в соответствии с условиями форварда, на стоимость приобретенного базового актива:
Дт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка

1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап ету бойынша қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді шартты салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)
2040 01
Банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді шартты салымдар
2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар.";
90 және 91-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен форвардты қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) форвардтың әділ құнының оң өзгеру сомасына:
Дт
1280 03
Форвард мәмілесі бойынша талаптар
2180 02
Форвард мәмілесі бойынша талаптар
Кт
6290 10
Форвард мәмілелері бойынша кірістер;
2) форвардтың әділ құнының теріс өзгеру сомасына:
Дт
7480 10
Форвард мәмілелері бойынша шығыстар
Кт
3390 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер;
3) форвардтың әділ құнының есепте тұрған оң және (немесе) теріс түзету сомасына:
Дт
3390 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1280 03
Форвард мәмілесі бойынша талаптар
2180 02
Форвард мәмілесі бойынша талаптар.
91. Форвардтың орындалу күніне мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) нетто негізде есеп айырысқан жағдайда ұйым ақша аударған кезде:
Дт
3390 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары;
2) нетто негізде есеп айырысқан жағдайда қарсы әріптестен ақша алған кезде:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Кт
1280 03
Форвард мәмілесі бойынша талаптар
2180 02
Форвард мәмілесі бойынша талаптар;
3) форвард шартына сәйкес базалық актив сатып алған кезде сатып алынған базалық актив құнына:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері

1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
3390 02
Обязательства по сделке форвард
4170 02
Обязательства по сделке форвард
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1280 03
Требования по сделке форвард
2180 02
Требования по сделке форвард;
4) при продаже базового актива в соответствии с условиями форварда, на стоимость продаваемого базового актива:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
3390 02
Обязательства по сделке форвард
4170 02
Обязательства по сделке форвард
Кт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
1280 03
Требования по сделке форвард
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2180 02
Требования по сделке форвард;
5) на сумму условных требований и условных обязательств:
Дт
8600 01
Условные обязательства по продаже финансовых активов
Кт
8300 01
Условные требования по покупке финансовых активов.";
пункт 96 изложить в следующей редакции:
"96. При переоценке фьючерса на покупку и (или) продажу базового актива по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости фьючерса:
Дт
1280 02
Требования по сделке фьючерс
2180 01
Требования по сделке фьючерс
Кт
6290 09
Доходы по сделкам фьючерс;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости фьючерса:
Дт
7480 09
Расходы по сделкам фьючерс
Кт
3390 01
Обязательства по сделке фьючерс
4170 01
Обязательства по сделке фьючерс;
3) на сумму числящейся положительной и (или) отрицательной корректировки справедливой стоимости фьючерса:
Дт
3390 01
Обязательства по сделке фьючерс
4170 01
Обязательства по сделке фьючерс
Кт

1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
3390 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
1280 03
Форвард мәмілесі бойынша талаптар
2180 02
Форвард мәмілесі бойынша талаптар;
4) форвард шартына сәйкес базалық активті сатқан кезде сатылатын базалық актив құнына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
3390 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 02
Форвард мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар
1280 03
Форвард мәмілесі бойынша талаптар
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2180 02
Форвард мәмілесі бойынша талаптар;
5) базалық активтерді сатып алу (сатуға) арналған форвардты қайта бағалаудан түскен іске асырылған кірістер сомасына:
Дт
8600 01
Қаржы активтерін сату бойынша шартты міндеттемелер
Кт
8300 01
Қаржы активтерін сатып алу бойынша шартты талаптар.";
96-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"96. Ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен әділ құны бойынша базалық активті сатып алуға және (немесе) сатуға арналған фьючерсті қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) фьючерстің әділ құнының оң өзгерісі сомасына:
Дт
1280 02
Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар
2180 01
Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар
Кт
6290 09
Фьючерс мәмілелері бойынша кірістер;
2) фьючерстің әділ құнының теріс өзгерісі сомасына:
Дт
7480 09
Опцион мәмілелері бойынша шығыстар
Кт
3390 01
Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 01
Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер;
3) фьючерстің әділ құнының есепте тұрған оң және (немесе) теріс түзету сомасына:
Дт
3390 01
Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 01
Фьючерс мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт

1280 02
Требования по сделке фьючерс
2180 01
Требования по сделке фьючерс.";
подпункты 5) и 6) пункта 97 исключить;
подпункт 2) пункта 98 изложить в следующей редакции:
"2) на сумму выплаченной премии по приобретенному опциону "колл" или "пут":
Дт
1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.";
пункты 99 и 100 изложить в следующей редакции:
"99. При переоценке приобретенного опциона "колл" или "пут" по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, а также на дату закрытия опциона осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1280 02
Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар
2180 01
Фьючерс мәмілесі бойынша талаптар.";
97-тармақтың 5) және 6) тармақшалары алып тасталсын;
98-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сатып алынған "колл" немесе "пут" опционы бойынша төленген сыйлықақы сомасына:
Дт
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары.";
99 және 100-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"99. Сатып алынған "колл" немесе "пут" опционын әділ құны бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен, сондай-ақ опционды жабу күні қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости приобретенного опциона:
Дт
1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион
Кт
6290 11
Доходы по сделкам опцион;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости приобретенного опциона:
Дт
7480 11
Расходы по сделкам опцион
Кт
1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион.
100. На дату закрытия открытой позиции или исполнения приобретенного опциона "колл" или "пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств по условиям приобретенного опциона "колл" или "пут":
Дт

1) сатып алынған опционның әділ құнының оң өзгеріс сомасына:
Дт
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
Кт
6290 11
Опцион мәмілелері бойынша кірістер;
2) сатып алынған опционның әділ құнының теріс өзгеріс сомасына:
Дт
7480 11
Своп мәмілелері бойынша шығыстар
Кт
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар.
100. Ашық позицияны жабу немесе сатып алынған "колл" немесе "пут" опционын орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатып алынған "колл" немесе "пут" опционының талаптары бойынша шартты талаптар және шартты міндеттемелер сомасына:
Дт

8600 06
Приобретенные сделки опцион "колл" - контрсчет
8600 07
Приобретенные сделки опцион "пут" - контрсчет
Кт
8300 06
Приобретенные сделки опцион "колл"
8300 07
Приобретенные сделки опцион "пут";
2) при погашении контрпартнером стоимости опциона "колл" или "пут" (закрытие открытой позиции) деньгами:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион;
3) при приобретении базового актива в соответствии с условиями приобретенного опциона "колл" на стоимость приобретаемых активов:
Дт
1120 01
Финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах
1280 04
Требования по сделке опцион
2180 03
Требования по сделке опцион;
4) при продаже базового актива в соответствии с условиями приобретенного опциона "пут" на стоимость продаваемых активов:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
1280 04
Требования по сделке опцион
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
2180 03
Требования по сделке опцион.";
пункты 102 и 103 изложить в следующей редакции:
"102. При переоценке проданного опциона "колл" или "пут" по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, а также на дату закрытия опциона осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости проданного опциона "колл" или "пут":
Дт
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион
Кт
6290 11
Доходы по сделкам опцион;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости проданного опциона "колл" или "пут":
Дт
7480 11
Расходы по сделкам опцион
Кт

8600 06
Сатып алынған опцион "колл" мәмілелері - контршот
8600 07
Сатып алынған опцион "пут" мәмілелері - контршот
Кт
8300 06
Сатып алынған опцион "колл" мәмілелері
8300 07
Сатып алынған опцион "пут" мәмілелері;
2) қарсы әріптес "колл" немесе "пут" опционының (ашық позицияны жабу) құнын ақшамен өтеген кезде:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Кт
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар;
3) сатып алынған "колл" опционның шарттарына сәйкес базалық активті сатып алған кезде:
сатып алынатын активтер құнына:
Дт
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қаржы активтері
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар;
4) сатып алынған "пут" опционның шарттарына сәйкес базалық активті сатқан кезде:
сатылатын активтер құнына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар
1280 04
Опцион мәмілесі бойынша талаптар
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2180 03
Опцион мәмілесі бойынша талаптар.";
102 және 103-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"102. Сатылған "колл (немесе "пут" опционын әділ құны бойынша есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен, сондай-ақ опционды жабу күні қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл" немесе "пут" опционының әділ құнының оң өзгерісі сомасына:
Дт
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
6290 11
Опцион мәмілелері бойынша кірістер;
2) сатылған "колл" немесе "пут" опционының әділ құнының теріс өзгерісі сомасына:
Дт
7480 11
Опцион мәмілелері бойынша шығыстар
Кт

3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион.
103. На дату закрытия открытой позиции или исполнения проданного опциона "колл" или "пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств в соответствии с условиями проданного опциона "колл" или "пут":
Дт
8300 08
Проданные сделки опцион "пут" - контрсчет
8300 09
Проданные сделки опцион "колл" - контрсчет
Кт
8600 08
Проданные сделки опцион "пут"
8600 09
Проданные сделки опцион "колл";
2) при погашении контрпартнером стоимости проданного опциона "колл" или "пут" (закрытие открытой позиции):
Дт
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах;
3) при продаже базового актива в соответствии с условиями проданного опциона "колл" на стоимость продаваемых активов:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион
Кт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
4) при приобретении базового актива в соответствии с условиями проданного опциона "пут" на стоимость приобретаемых активов:
Дт
1130 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
1140 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
2020 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по амортизированной стоимости
2030 01
Долгосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости через прочий совокупный доход;
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион
Кт
1030
Денежные средства на текущих счетах.";
пункт 106 изложить в следующей редакции:
"106. При переоценке валютного свопа по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой организации, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости:
Дт
1280 06
Требования по сделке своп
2180 04
Требования по сделке своп
Кт
6290 13
Доходы по сделкам своп;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости:
Дт

3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер.
103. Ашық позицияны жабу немесе сатылған "колл" немесе "пут" опционының орындау күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл" немесе "пут" опционының талаптарына сәйкес шартты талаптар және шартты міндеттемелер сомасына:
Дт
8300 08
Сатылған опцион "пут" мәмілелері - контршот
8300 09
Сатылған опцион "колл" мәмілелері - контршот
Кт
8600 08
Сатылған опцион "пут" мәмілелері
8600 09
Сатылған опцион "колл" мәмілелері;
2) қарсы әріптес сатылған "колл" немесе "пут" опционының құнын өтеген кезде (ашық позицияны жабу):
Дт
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары;
3) сатылған "колл" опционының талаптарына сәйкес базалық активті сатқан кезде:
сатылатын активтер құнына:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
4) сатылған "пут" опционының талаптарына сәйкес базалық активті сатып алған кезде:
сатып алынатын активтер құнына:
Дт
1130 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған қымбат металдар
2020 01
Амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары.";
106-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"106. Валюталық свопты әділ құны бойынша ұйымның есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) әділ құнның оң өзгерісі сомасына:
Дт
1280 06
Своп мәмілесі бойынша талаптар
2180 04
Своп мәмілесі бойынша талаптар
Кт
6290 13
Своп мәмілелері бойынша кірістер;
2) әділ құнның теріс өзгерісі сомасына:
Дт

1280 06
Требования по сделке своп
2180 04
Требования по сделке своп.";
пункт 118 изложить в следующей редакции:
"118. На сумму причитающегося комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода по пенсионным активам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
1) при начислении комиссионного вознаграждения:
на сумму комиссионного вознаграждения от инвестиционного дохода:
Дт
3380 61
Начисленные комиссионные вознаграждения от инвестиционного дохода
Кт
6110 61
Комиссионные доходы от инвестиционного дохода;
2) при получении комиссионного вознаграждения:
Дт
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 61
Начисленные комиссионные доходы от инвестиционного дохода.";
пункт 119 исключить;
дополнить главой 13 следующего содержания:
"Глава 13. Бухгалтерский учет операций, связанных с деятельностью страхового брокера
127. При перечислении сумм страховых премий страхователем напрямую в страховую организацию на сумму начисленного комиссионного вознаграждения за оказанные посреднические услуги страховым брокером осуществляются следующие бухгалтерские записи:

1280 06
Своп мәмілесі бойынша талаптар
2180 04
Своп мәмілесі бойынша талаптар.";
118-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"118. Зейнетақы активтері бойынша инвестициялық кірістен тиесілі комиссиялық сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
1) комиссиялық сыйақыны есептеген кезде:
инвестициялық кірістен комиссиялық сыйақының сомасына:
Дт
3380 61
Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық сыйақы
Кт
6110 61
Инвестициялық кірістен комиссиялық кірістер;
2) комиссиялық сыйақыны алған кезде:
Дт
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Кт
1270 61
Инвестициялық кірістен есептелген комиссиялық кірістер.";
119-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 13-тараумен толықтырылсын:
"13-тарау. Сақтандыру брокерінің қызметіне байланысты операциялардың бухгалтерлік есебі
127. Сақтанушы сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын тікелей сақтандыру ұйымына аударған кезде сақтандыру брокері көрсетілген делдалдық қызметтер үшін есептелген комиссиялық сыйақы сомасына мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:

1) на сумму начисленного комиссионного вознаграждения за оказанные посреднические услуги:
Дт
1270 41
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров страхования
Кт
6110 41
Комиссионные доходы страховых брокеров;
2) на сумму фактически полученного комиссионного вознаграждения:
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 41
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров страхования

1) көрсетілген делдалдық қызметтер үшін есептелген комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
1270 41
Сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері
Кт
6110 41
Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері;
2) нақты алынған комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Кт
1270 41
Сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері.

128. В случае заключения страховым брокером договора перестрахования от своего имени и по поручению перестрахователя (цедента) и перечислении сумм перестраховочных премий через страхового брокера перестраховочной организации, страховым брокером осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму перестраховочной премии к получению от страховой организации:
Дт
1280 42
Страховые премии к получению от перестрахователей
Кт

128. Сақтандыру брокері өз атынан және қайта сақтанушының (цеденттің) тапсырмасы бойынша қайта сақтандыру шартын жасаған және сақтандыру брокері арқылы қайта сақтандыру сыйлықақыларының сомаларын қайта сақтандыру ұйымына аударған жағдайда сақтандыру брокері мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:
1) қайта сақтандыру сыйлықақысының мөлшерінен сақтандыру брокеріне тиесілі есептелген комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
1280 42
Қайта сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары
Кт

3390 41
Расчеты с перестраховщиками;
2) на сумму начисленного комиссионного вознаграждения, причитающегося страховому брокеру от размера перестраховочной премии:
Дт
1270 42
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования
Кт
6110 41
Комиссионные доходы страховых брокеров;
3) на сумму фактически полученной перестраховочной премии от страховой организации:
Дт

3390 41
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу;
2) қайта сақтандыру сыйлықақысының мөлшерінен сақтандыру брокеріне тиесілі есептелген комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
1270 42
Сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері
Кт
6110 41
Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері;
3) сақтандыру ұйымынан нақты алынған қайта сақтандыру сыйлықақысының сомасына:
Дт

1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 42
Страховые премии к получению от перестрахователей.
129. При переводе страховым брокером перестраховочной премии перестраховочной организации осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленного комиссионного вознаграждения, причитающегося страховому брокеру от размера перестраховочной премии:
Дт
3390 41
Расчеты с перестраховщиками
Кт
1270 42
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования;
2) при передаче перестраховочной премии перестраховочной организации нерезиденту Республики Казахстан на сумму удерживаемого налога у источника выплаты с доходов нерезидента Республики Казахстан:
Дт

1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Кт
1280 42
Қайта сақтанушылардан алынатын сақтандыру сыйлықақылары.
129. Сақтандыру брокері қайта сақтандыру ұйымына қайта сақтандыру сыйлықақысын аударған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) қайта сақтандыру сыйлықақысының мөлшерінен сақтандыру брокеріне тиесілі есептелген комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
3390 41
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу
Кт
1270 42
Сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері;
2) қайта сақтандыру сыйлықақысын Қазақстан Республикасының резиденті емес - қайта сақтандыру ұйымына берген кезде Қазақстан Республикасының резиденті еместің кірістерінен төлем көзінен ұсталатын салық сомасына:
Дт

3390 41
Расчеты с перестраховщиками
Кт
3110 01
Корпоративный подоходный налог, подлежащий уплате;
3) на оставшуюся сумму перестраховочной премии, уплачиваемую перестраховочной организации в соответствии с договором перестрахования:
Дт
3390 41
Расчеты с перестраховщиками
Кт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
130. В случае заключения страховым брокером договора перестрахования от своего имени и по поручению перестрахователя (цедента) и перечислении сумм перестраховочных премий перестрахователем напрямую перестраховочной организации, страховым брокером осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленного комиссионного вознаграждения:
Дт
1270 42
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования
Кт
6110 41
Комиссионные доходы страховых брокеров;
2) на сумму фактически полученного комиссионного вознаграждения:
Дт

3390 41
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу
Кт
3110 01
Төлеуге жататын корпоративтік табыс салығы;
3) қайта сақтандыру шартына сәйкес қайта сақтандыру ұйымына төленетін қайта сақтандыру сыйлықақысының қалған сомасына:
Дт
3390 41
Қайта сақтандырушылармен есеп айырысу
Кт
1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары.
130. Сақтандыру брокері өз атынан және қайта сақтанушының (цеденттің) тапсырмасы бойынша қайта сақтандыру шартын жасаған және қайта сақтанушы қайта сақтандыру сыйлықақыларының сомасын тікелей қайта сақтандыру ұйымына аударған жағдайда сақтандыру брокері мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:
1) есептелген комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
1270 41
Сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері
Кт
6110 41
Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері;
2) нақты алынған комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт

1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1270 42
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования.
131. При оказании страховым брокером услуг по сбору страховых выплат от страховых (перестраховочных) организаций осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму страховых выплат, подлежащих получению от страховых (перестраховочных) организаций:
Дт
1280 43
Требование к страховщикам
1280 44
Требование к перестраховщикам
Кт
3390 42
Расчеты с перестрахователями
3390 43
Расчеты со страхователями;
2) на сумму начисленного комиссионного вознаграждения, причитающегося страховому брокеру, от размера страховой выплаты:
Дт
1270 41
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров страхования
1270 42
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования.
Кт
6110 41
Комиссионные доходы страховых брокеров;
3) на сумму фактически полученных страховых выплат, подлежащих перечислению страхователю (перестрахователю):
Дт
1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах
Кт
1280 43
Требование к страховщикам
1280 44
Требование к перестраховщикам.
132. При переводе страховым брокером страховой выплаты страхователям (перестрахователям) осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму начисленного комиссионного вознаграждения, причитающегося страховому брокеру:
Дт
3390 42
Расчеты с перестрахователями
3390 43
Расчеты со страхователями
Кт
1270 41
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров страхования
1270 42
Начисленные комиссионные доходы страховых брокеров за посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования.
2) на оставшуюся сумму страховой выплаты:
Дт
3390 42
Расчет с перестрахователями
3390 43
Расчеты со страхователями
Кт

1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Кт
1270 41
Сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері.
131. Сақтандыру брокері өз атынан және қайта сақтанушының (цеденттің) тапсырмасы бойынша қайта сақтандыру шартын жасаған және қайта сақтанушы қайта сақтандыру сыйлықақыларының сомасын тікелей қайта сақтандыру ұйымына аударған жағдайда сақтандыру брокері мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарынан алынуға тиісті сақтандыру төлемдерінің сомасына:
Дт
1280 43
Сақтандырушыларға талап
1280 44
Қайта сақтандырушыларға талаптар
Кт
3390 42
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
3390 43
Сақтанушылармен есеп айырысу;
2) сақтандыру төлемінің мөлшерінен сақтандыру брокеріне тиесілі есептелген комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
1270 42
Сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері
Кт
6110 41
Сақтандыру брокерлерінің комиссиялық кірістері;
3) сақтанушыға (қайта сақтанушыға) аударылуы тиіс нақты алынған сақтандыру төлемдерінің сомасына:
Дт
1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары
Кт
1280 43
Сақтандырушыларға талап
1280 44
Қайта сақтандырушыларға талаптар.
132. Сақтандыру брокері сақтанушыларға (қайта сақтанушыларға) сақтандыру төлемін аударған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сақтандыру брокеріне тиесілі есептелген комиссиялық сыйақы сомасына:
Дт
3390 42
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
3390 43
Сақтанушылармен есеп айырысу
Кт
1270 41
Сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері;
1270 42
Сақтандыру брокерлерінің қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметтері үшін есептелген комиссиялық кірістері;
2) сақтандыру төлемінің қалған сомасына:
Дт
3390 42
Қайта сақтанушылармен есеп айырысу
3390 43
Сақтанушылармен есеп айырысу
Кт

1010
Денежные средства в кассе
1030
Денежные средства на текущих счетах.
133. При заключении страховым брокером договора страхования своей гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами, с момента заключения договора страхования страховым брокером осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму страховых премий, подлежащих выплате страховой организации:
Дт
1620 01
Страховые премии, выплаченные страховым организациям
Кт

1010
Кассадағы ақша қаражаттары
1030
Ағымдағы шоттардағы ақша қаражаттары.
133. Сақтандыру брокері үшінші тұлғалар алдындағы өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру шартын жасаған кезде сақтандыру шарты жасалған сәттен бастап сақтандыру брокері мынадай бухгалтерлік жазбаларды жүзеге асырады:
1) сақтандыру ұйымына төленуі тиіс сақтандыру сыйлықақыларының сомасына:
Дт
1620 01
Сақтандыру ұйымдарына төленген сақтандыру сыйлықақылары
Кт

4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 69 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7118, опубликовано от 1 ноября 2011 года в газете "Юридическая газета" № 159 (2149) следующие изменения:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций с пенсионными активами, осуществляемых единым накопительным пенсионным фондом и добровольными накопительными пенсионными фондами, утвержденной указанным постановлением:

4. "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 69 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7118 тіркелген, 2011 жылғы 2 қарашада "Заң газеті" № 160 (1976) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған қаулымен бекітілген Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары жүзеге асыратын зейнетақы активтерімен операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:

подпункт 4) пункта 4 исключить;
подпункты 1) и 2) пункта 12 изложить в следующей редакции:
"1) если справедливая стоимость долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, выше их учетной стоимости:
Дт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт

4-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
12- тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) әділ құн бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса:
Дт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт

6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
2) если учетная стоимость долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, выше их справедливой стоимости:
Дт
7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт

6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған кірістер;
2) әділ құн бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
7470 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған шығыстар
Кт

1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. При переоценке долговых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, стоимость которых выражена в иностранной валюте, по обменному курсу валют осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт

1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Құны валюталардың айырбастау бағамы бойынша шетел валютасымен көрсетiлген әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздарды қайта бағалаған кезде мынадай бухгалтерлiк жазбалар жүзеге асырылады:
1) оң бағамдық айырма сомасына:
Дт

1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;
и одновременно:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;
2) на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
и одновременно:
Дт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости

1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер;
және бір мезгілде:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;
2) теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы;
және бір мезгілде:
Дт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт

1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты.";
подпункты 1) и 2) пункта 19 изложить в следующей редакции:
"1) если справедливая стоимость долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, выше их учетной стоимости, на сумму положительной корректировки, и по долевым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, стоимость которых выражена в иностранной валюте, на сумму курсовой разницы:
Дт
1140 64
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 64
Положительная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка;
2) если учетная стоимость долевых ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, выше их справедливой стоимости, на сумму отрицательной корректировки, и по долевым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости, стоимость которых выражена в иностранной валюте, на сумму курсовой разницы:
Дт
7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
Кт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости;";
главу 4 дополнить параграфом 2-1 следующего содержания:
"Параграф 2-1. Учет операций по списанию ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
21-1. При списании ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму несамортизированной премии по долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
Кт
1140 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости;

1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер.";
19 - тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) егер әділ құн бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздардың әділ құны олардың есептік құнынан жоғары болса, оң түзету сомасына және құны шетел валютасымен көрсетілген, әділ құн бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздар бойынша бағамдық айырма сомасына:
Дт
1140 64
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
2030 64
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету
Кт
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған кірістер;
2) егер әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздардың есептік құны олардың әділ құнынан жоғары болса, теріс түзету сомасына және құны шетел валютасымен көрсетілген, әділ құны бойынша бағаланатын үлестік бағалы қағаздар бойынша бағамдық айырма сомасына:
Дт
7470 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған шығыстар
Кт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету;";
4-тарау мынадай мазмұндағы 2-1-параграфпен толықтырылсын:
"2-1-параграф. Әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнын есептен шығару бойынша операцияларды есепке алу:
21-1. Әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнын есептен шығару кезінде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған сыйлықақының сомасына:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
Кт
1140 63
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2030 63
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы;

2) на сумму несамортизированного дисконта (скидки) по долговым ценным бумагам, оцениваемым по справедливой стоимости:
Дт
1140 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
2030 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по справедливой стоимости
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости;
3) на сумму отрицательной переоценки ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости:
Дт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
Кт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
21-2. При возмещении эмитентом стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
21-3. При восстановлении стоимости ценных бумаг, оцениваемых по справедливой стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
Кт
1140 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
2030 65
Отрицательная корректировка справедливой стоимости долгосрочных финансовых активов, оцениваемых по справедливой стоимости
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.";
подпункты 1) и 2) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"1) на сумму положительной курсовой разницы:
Дт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости

2) әділ құны бойынша бағаланатын борыштық бағалы қағаздар бойынша амортизацияланбаған дисконттың (жеңілдіктің) сомасына:
Дт
1140 62
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2030 62
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері;
3) әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау сомасына:
Дт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
Кт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер.
21-2. Эмитент әділ құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздардың құнын өтеген кезде, мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаты (зейнетақы актвиері)
Кт
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен кірістер.
21-3. Әділ құн бойынша бағаланатын бағалы қағаздарды қалпына келтіру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт
1140 65
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
2030 65
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен кірістер.";
25-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) оң бағамдық айырма сомасына:
Дт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері

1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активы, оцениваемым по амортизированной стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
Кт
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты;
и одновременно:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости;
2) на сумму отрицательной курсовой разницы:
Дт
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
Кт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
1130 63
Премия по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
1270 04
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 63
Премия по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 03
Вознаграждение, начисленное предыдущими держателями по ценным бумагам;
и одновременно:
Дт
1130 62
Дисконт по краткосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
Кт
2020 62
Дисконт по долгосрочным финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты.";
после пункта 33 дополнить пунктом 33-1 следующего содержания:
"33-1. При восстановлении стоимости ценных бумаг, оцениваемых по амортизированной стоимости, осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
1270 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам
2170 01
Начисленные доходы в виде вознаграждения по приобретенным ценным бумагам.
Кт
1290 61
Резервы (провизии) на покрытие убытков по финансовым активам, оцениваемым по амортизированной стоимости

1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
Кт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер;
және бір мезгілде:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт;
2) теріс бағамдық айырма сомасына:
Дт
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар
Кт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
1270 04
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2020 63
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 03
Алдыңғы ұстаушылардың бағалы қағаздар бойынша есептеген сыйақысы;
және бір мезгілде:
Дт
1130 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
Кт
2020 62
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер.";
33-тармақтан кейін мынадай мазмұндағы 33-1-тармағымен толықтырылсын:
"33-1. Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын бағалы қағаздарды қалпына келтіру кезінде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
1270 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
2170 01
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер
Кт
1290 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қаржы активтері бойынша шығындарды жабуға арналған резервтер (провизиялар)

6240 01
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, учитываемым по справедливой стоимости через прочий совокупный доход и учитываемым по амортизированной стоимости.";
пункты 34, 35 и 36 исключить;
пункты 37, 38 и 39 изложить в следующей редакции:
"37. При размещении пенсионных активов во вклады в банках второго уровня осуществляются следующие бухгалтерские записи:
Дт

6240 01
Басқа да жиынтық кіріс арқылы әділ құны бойынша есепке алынатын және амортизацияланған құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (күшін жоюдан) түскен кірістер.";
34, 35 және 36-тармақтар алып тасталсын;
37, 38 және 39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Зейнетақы активтерін екінші деңгейдегі банктерде салымдарға орналастырған кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
Дт

2170 28
Прочие начисленные доходы в виде вознаграждения.";
пункт 44 изложить в следующей редакции:
"44. При погашении основной суммы вклада осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
Кт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь
1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.";
пункты 46, 47 и 48 изложить в следующей редакции:
"46. При создании резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения по размещенным вкладам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
7440 02
Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам
Кт
1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
47. При уменьшении (аннулировании) сформированных резервов (провизий) на покрытие убытков от обесценения по размещенным вкладам осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
6240 02
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.

2170 28
Сыйақы түріндегі басқа да есептелген кірістер.";
44-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"44. Салымның негізгі сомасын өтеген кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері)
Кт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап өткенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты қысқа мерзімді салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)
2040 01
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты ұзақ мерзімді салымдар
2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдары.";
46, 47 және 48-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Орналастырылған салымдар бойынша құнсызданудан болған зияндарды жабуға резервтар (провизиялар) құрылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
7440 02
Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
Кт
1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар).
47. Орналастырылған салымдар бойынша құнсызданудан болған зиянды жабуға қалыптастырылған резервтерді (провизияларды) азайтқан (жойған) кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
6240 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер.

48. При списании размещенных вкладов за счет сформированных резервов (провизий) осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1290 24
Резервы (провизии) по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
Кт
1150 02
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, на одну ночь

48. Қалыптастырылған резервтердің (провизиялардың) есебінен орналастырылған салымдар есептен шығарылған кезде мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1290 24
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша резервтер (провизиялар)
Кт
1150 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір түнге орналастырылған қысқа мерзімді салымдар

1150 03
Краткосрочные вклады до востребования, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 04
Краткосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 05
Краткосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)
2040 01
Долгосрочные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 02
Долгосрочные условные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.";
пункты 55, 56 и 57 изложить в следующей редакции:
"55. При размещении пенсионных активов в аффинированные драгоценные металлы, на стоимость приобретения с учетом затрат по сделки осуществляется следующая бухгалтерская запись:
Дт
1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные на металлических счетах
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет).
56. В случае если приобретенные аффинированные драгоценные металлы переоцениваются по справедливой стоимости, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) если справедливая стоимость аффинированных драгоценных металлов выше их учетной стоимости:
Дт
1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные
на металлических счетах
Кт
6280 05
Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов;
2) если учетная стоимость аффинированных драгоценных металлов выше их справедливой стоимости:
Дт
7470 07
Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
Кт
1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути
1150 09
Аффинированные драгоценные металлы, размещенные
на металлических счетах.
57. При продаже аффинированных драгоценных металлов после переоценки по справедливой стоимости согласно пункту 56 Инструкции осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму списания аффинированных драгоценных металлов:
Дт

1150 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған талап өткенге дейінгі қысқа мерзімді салымдар
1150 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді салымдар
1150 05
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты қысқа мерзімді салымдар
1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)
2040 01
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді салымдар
2040 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған шартты ұзақ мерзімді салымдар
2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдар.";
55, 56 және 57-тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Зейнетақы активтерін тазартылған бағалы металдарға орналастырған кезде мәміле бойынша шығындар ескеріле отырып сатып алу құнына мынадай бухгалтерлік жазба жүзеге асырылады:
Дт
1370
Тазартылған бағалы металдар
1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған бағалы металдар
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері).
56. Сатып алынған тазартылған бағалы металдар әділ құны бойынша қайта бағаланған кезде, мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) егер тазартылған бағалы металдардың әділ құны олардың есепке алу құнынан жоғары болса:
Дт
1370
Тазартылған бағалы металдар
1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған бағалы металдар
Кт
6280 05
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан кірістер;
2) егер тазартылған бағалы металдарды есепке алу құны олардың әділ құнынан жоғары болса:
Дт
7470 07
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан шығыстар
Кт
1370
Тазартылған бағалы металдар
1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар
1150 09
Металл шоттарда орналастырылған тазартылған бағалы металдар
57. Осы Нұсқаулықтың 56-тармағына сәйкес әділ құны бойынша қайта бағалағаннан кейін сатып алынған тазартылған бағалы металдарды сатқан кезде мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) тазартылған бағалы металдарды есептен шығару сомасына:
Дт

2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2040
Прочие долгосрочные финансовые инвестиции
4170 03
Обязательства по сделке опцион.";
пункты 74 и 75 изложить в следующей редакции:
"74. При переоценке проданного опциона "колл" или "пут" по справедливой стоимости с периодичностью, установленной учетной политикой Фонда, а также на дату закрытия опциона, осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму положительного изменения справедливой стоимости проданного опциона "колл" или "пут":
Дт
3390 03
Обязательства по сделке опцион
Кт
4170 03
Обязательства по сделке опцион
6290 11
Доходы по сделкам опцион;
2) на сумму отрицательного изменения справедливой стоимости проданного опциона "колл" или "пут":
Дт
7480 11
Расходы по сделкам опцион
Кт
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион.
75. На дату закрытия открытой позиции или исполнения проданного опциона "колл" или "пут" осуществляются следующие бухгалтерские записи:
1) на сумму условных требований и условных обязательств в соответствии с условиями проданного опциона "колл" или "пут":
Дт
8600 08
Проданные сделки опцион "пут"
8600 09
Проданные сделки опцион "колл"
Кт
8300 08
Проданные сделки опцион "пут" - контрсчет
8300 09
Проданные сделки опцион "колл" - контрсчет;
2) при погашении контрпартнером стоимости проданного опциона "колл" или "пут" (закрытие открытой позиции):
Дт
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион
Кт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет);
3) при продаже базового актива в соответствии с условиями проданного опциона "пут" на стоимость продаваемых активов:
Дт
1060 61
Денежные средства (пенсионные активы) на текущем счете (инвестиционный счет)
3390 03
Обязательства по сделке опцион
4170 03
Обязательства по сделке опцион
Кт
1120
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1130 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
1140 61
Краткосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
1150
Прочие краткосрочные финансовые инвестиции
2020 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по амортизированной стоимости
2030 61
Долгосрочные финансовые активы, оцениваемые по справедливой стоимости
2040
Прочие долгосрочные финансовые инвестиции;
4) при приобретении базового актива в соответствии с условиями проданного опциона "колл" на стоимость приобретенных активов:
Дт
1120
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка

2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2040
Басқа да ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер.";
74 және 75-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Сатылған "колл" немесе "пут" опционын Қордың есеп саясатында белгіленген кезеңділікпен әділ құны бойынша қайта бағалаған кезде, сондай-ақ опционды жабу күні мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл" немесе "пут" опционының әділ құнының оң өзгеру сомасына:
Дт
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
6290 11
Опцион мәмілелері бойынша кірістер;
2) сатылған "колл" немесе "пут" опционының әділ құнының теріс өзгеру сомасына:
Дт
7480 11
Опцион мәмілелері бойынша шығыстар
Кт
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер.
75. Ашық позицияны жабу немесе сатылған "колл" немесе "пут" опционын орындау күніне мынадай бухгалтерлік жазбалар жүзеге асырылады:
1) сатылған "колл" немесе "пут" опционының талаптарына сәйкес шартты талаптар мен шартты міндеттемелер сомасына":
Дт
8600 08
Сатылған опцион "пут" мәмілелері
8600 09
Сатылған опцион "колл" мәмілелері
Кт
8300 08
Сатылған опцион "пут" мәмілелері – контршот
8300 09
Сатылған "колл" опционы мәмілелері – контршот;
2) қарсы әріптес сатылған "колл" немесе "пут" опционының құнын өтеген кезде (ашық позицияны жабу):
Дт
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері)
3) сатылған "пут" опционының талаптарына сәйкес базалық активті сатқан кезде сатылатын активтер құнына:
Дт
1060 61
Ағымдағы шоттағы (инвестициялық шот) ақша қаражаттары (зейнетақы активтері)
3390 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
4170 03
Опцион мәмілесі бойынша міндеттемелер
Кт
1120
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1130 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1140 61
Әділ құны бойынша бағаланатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1150
Басқа да қысқа мерзімді қаржылық инвестициялар
2020 61
Амортизацияланған құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2030 61
Әділ құны бойынша бағаланатын ұзақ мерзімді қаржы активтері
2040
Басқа да ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар;
4) сатылған "колл" опционының талаптарына сәйкес базалық активті сатып алған кезде сатып алынған активтер құнына:
Дт
1120
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері

6110 05
Доходы по амортизации дисконта по размещенным вкладам
6110 29
Доходы, связанные с получением вознаграждения по вкладам до востребования
6110 30
Доходы, связанные с получением вознаграждения по срочным вкладам
6110 31
Доходы, связанные с получением вознаграждения по условным вкладам
6110 34
Прочие доходы, связанные с получением вознаграждения
6110 35
Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам
6110 64
Доходы по активам, находящимся во внешнем управлении
6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
6240 02
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций
6240 62
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения
6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты
6280 01
Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов
6280 05
Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
6280 07
Прочие доходы
6280 09
Доходы от покупки-продажи ценных бумаг
6290 09
Доходы по сделкам фьючерс
6290 10
Доходы по сделкам форвард
6290 11
Доходы по сделкам опцион
6290 13
Доходы по сделкам своп
Кт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года;
2) на сумму имеющихся расходов:
Дт
5610
Нераспределенная прибыль (непокрытый убыток) отчетного года
Кт
7310 02
Расходы, связанные с амортизацией премии по приобретенным ценным бумагам
7310 10
Расходы по амортизации премии по размещенным вкладам
7310 25
Прочие расходы, связанные с выплатой вознаграждения
7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты
7440 61
Расходы по формированию резервов (провизий) по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи и удерживаемым до погашения
7440 02
Расходы по формированию резервов (провизий) по размещенным вкладам
7440 62
Расходы по активам, находящимся во внешнем управлении
7470 01
Балансовая стоимость аффинированных драгоценных металлов
7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
7470 07
Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов

6110 05
Орналастырылған салымдар бойынша дисконт амортизациясы бойынша кірістер
6110 29
Талап ету салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110 30
Мерзімді салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110 31
Шартты салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110 34
Сыйақы алуға байланысты басқа да кірістер
6110 35
Жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер
6110 64
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша кірістер
6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен кірістер
6240 02
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған салымдар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) кірістер
6240 62
Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша құрылған резервтердi (провизияларды) қалпына келтiруден (жоюдан) түскен кiрiстер
6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан кірістер
6280 01
Тазартылған бағалы металдарды сатып алудан кірістер
6280 05
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан кірістер
6280 07
Басқа да кірістер
6280 09
Бағалы қағаздарды сатып алудан-сатудан кірістер
6290 09
Фьючерс мәмілелері бойынша кірістер
6290 10
Форвард мәмілелері бойынша кірістер
6290 11
Опцион мәмілелері бойынша кірістер
6290 13
Своп мәмілелері бойынша кірістер
Кт
5610
Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал);
2) бар шығыстар сомасына:
Дт
5610
Есепті жылдағы бөлінбеген пайда (өтелмеген залал)
Кт
7310 02
Сатып алынған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясына байланысты шығыстар
7310 10
Орналастырылған салымдар бойынша сыйлықақы амортизациясы бойынша шығыстар
7310 25
Сыйақы төлеуге байланысты басқа да шығыстар
7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан шығыстар
7440 61
Сату үшін қолда бар және өтеуге дейін ұсталатын бағалы қағаздар бойынша резервтердi (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
7440 02
Орналастырылған салымдар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар
7440 62
Сыртқы басқарудағы активтер бойынша шығыстар
7470 01
Тазартылған бағалы металдардың баланстық құны
7470 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен шығыстар
7470 07
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан шығыстар

7470 10
Расходы от покупки-продажи ценных бумаг
7470 27
Прочие комиссионные расходы
7470 81
Комиссионные расходы за услуги фондовой биржи
7470 82
Комиссионные расходы за услуги по брокерской и дилерской деятельности
7480 09
Расходы по сделкам фьючерс
7480 10
Расходы по сделкам форвард
7480 11
Расходы по сделкам опцион
7480 13
Расходы по сделкам своп.".
5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 июня 2013 года № 149 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8596, опубликовано 5 сентября 2013 года в газете "Юридическая газета" № 131 (2508) следующее изменение:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета операций по страхованию и перестрахованию, утвержденной указанным постановлением:
главу 5 исключить.

7470 10
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан болған шығыстар
7470 27
Басқа да комиссиялық шығыстар
7470 81
Қор биржасының қызмет көрсетуі үшін комиссиялық шығыстар
7470 82
Брокерлік және дилерлік қызмет бойынша комиссиялық шығыстар
7480 09
Фьючерс мәмілелері бойынша шығыстар
7480 10
Форвард мәмілелері бойынша шығыстар
7480 11
Опцион мәмілелері бойынша шығыстар
7480 13
Своп мәмілелері бойынша шығыстар.".
5. "Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2013 жылғы 28 маусымдағы № 149 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8596 тіркелген, 2013 жылғы 5 қыркүйекте "Заң газеті" газетінде № 131 (2508) жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
осы қаулымен бекітілген Сақтандыру және қайта сақтандыру операцияларының бухгалтерлік есебін жүргізу жөніндегі нұсқаулықта:
5-тарау алып тасталсын.

6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 47 "Об утверждении Правил автоматизации ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15084, опубликовано 16 мая 2017 года в Электронном контрольном банке нормативных правовых актов) следующее изменение:
в Правилах автоматизации ведения бухгалтерского учета, утвержденной указанным постановлением:
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. На уровне главной книги совершаемые организацией операции отражаются на счетах бухгалтерского учета в соответствии с типовыми планами счетов бухгалтерского учета, утвержденными постановлениями Правления Национального Банка Республики Казахстан:
от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348);
от 31 января 2011 года № 3 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях и акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6793);
от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций и обществ взаимного страхования, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями и обществами взаимного страхования и о внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390).".
7. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и страховых брокеров, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования, страховыми брокерами и о внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390, опубликовано 02 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов) следующие изменения и дополнения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций и обществ взаимного страхования, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями и обществами взаимного страхования и внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета";

6. "Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 47 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15084 тіркелген, 2017 жылғы 16 мамырда нормативтік құқықтық актілерді Электрондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
осы қаулымен бекітілген бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларына:
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Ұйымның бас кітап деңгейінде жүргізетін операциялары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының мынадай:
"Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілері үшін бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2008 жылғы 22 қыркүйектегі № 79 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 тіркелген);
"Екінші деңгейдегі банктерде, ипотекалық ұйымдарда және "Қазақстанның Даму банкі" акционерлік қоғамында Бухгалтерлік есептің үлгі шоттар жоспарын бекіту туралы" 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 тіркелген);
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және өзара сақтандыру қоғамдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара және сақтандыру қоғамдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 тіркелген) қаулыларымен бекітілген бухгалтерлік есептің үлгі шоттар жоспарына сәйкес бухгалтерлік есеп шоттарында көрсетіледі.".
7. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және сақтандыру брокерлерiне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының, сақтандыру брокерлерiнiң бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 тіркелген, 2018 жылғы 2 наурызда нормативтік құқықтық актілерді Эталондық бақылау банкінде жарияланған) қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы";

подпункты 1) и 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) Типовой план счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций и обществ взаимного страхования согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Инструкцию по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями и обществами взаимного страхования согласно приложению 2 к настоящему постановлению;";
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и страховых брокеров, утвержденном приложением 1 к указанному постановлению:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовой план счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций и обществ взаимного страхования";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Типовой план счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций и обществ взаимного страхования (далее – План счетов) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и предназначен для группировки и текущего отражения элементов финансовой отчетности в стоимостном выражении страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями и обществами взаимного страхования (далее – организации) на счетах бухгалтерского учета для составления финансовой отчетности.";
в главе 2:
в параграфе 1:
номер и название счета 1050 исключить;
названия счетов 1120, 1120 01, 1120 02, 1120 03, 1120 04 и 1120 05 изложить в следующей редакции:
"1120
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 01
Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 02
Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 03
Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка
1120 04
Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка

1-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулық;";
осы қаулыға 1-қосымшамен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және сақтандыру брокерлерiне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және өзара сақтандыру қоғамдарына арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына және өзара сақтандыру қоғамдарына арналған бухгалтерлік есептің осы үлгі шот жоспары (бұдан әрі – Шоттар жоспары) "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және өзара сақтандыру қоғамдарының (бұдан әрі – ұйымдар) қаржылық есептілік элементтерін топтастыру және қаржылық есептілікті жасау үшін бухгалтерлік есеп шоттарында құндық көрсеткішпен ағымдағы көрсетуге арналған.";
2-тарауда:
1-параграфта:
1050-шоттың нөмірі және аты алып тасталсын;
шоттар атауы 1120, 1120 01, 1120 02, 1120 03, 1120 04 және 1120 05 мынадай редакцияда жазылсын:
"1120
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1120 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері
1120 02
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт
1120 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы
1120 04
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету

1120 05
Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка";
после счета 1150 05 дополнить счетом 1150 06 следующего содержания:
"1150 06
Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)";
номера и названия счетов 1150 07 и 1150 08 исключить;
после счета 1270 29 дополнить счетом 1270 30 следующего содержания:
"1270 30
Начисленные доходы в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
номер и название счета 1270 43 исключить;
после счета 1290 24 дополнить счетом 1290 25 следующего содержания:
"1290 25
Резервы (провизии) по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
после счета 1360 дополнить счетами 1370 и 1380 следующего содержания:
"1370
Аффинированные драгоценные металлы
1380
Аффинированные драгоценные металлы в пути";
в параграфе 2:
после счета 2040 02 дополнить счетом 2040 03 следующего содержания:
"2040 03
Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
номер и название счета 2040 04 исключить;
после счета 2170 03 дополнить счетом 2170 22 следующего содержания:
"2170 22
Начисленные доходы в виде вознаграждения по долгосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
после счета 2430 дополнить счетами 2440, 2450, 2460 и 2470 следующего содержания:
"2440
Активы в форме права пользования
2450
Начисленная амортизация по активам в форме права пользования
2460
Капитальные затраты по активам в форме права пользования
2470
Начисленная амортизация по капитальным затратам по активам в форме права пользования";
в параграфе 3:
после счета 3380 02 дополнить счетом 3380 24 следующего содержания:
"3380 24
Начисленные процентные расходы по обязательствам по аренде";
в параграфе 4:
название счета 4150 изложить в следующей редакции:
"4150
Обязательства по аренде";
в параграфе 5:
название счета 5420 изложить в следующей редакции:
"5420
Резерв на переоценку основных средств и активов в форме права пользования";
в параграфе 6:

1120 05
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету";
1150 05 шотынан кейін мынадай мазмұндағы 1150 06 шотпен толықтырылсын:
"1150 06
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)";
1150 07 және 1150 08-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
1270 29 шотынан кейін мынадай мазмұндағы 1270 30 шотпен толықтырылсын:
"1270 30
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер";
1270 43-шоттың нөмірі және атауы алып тасталсын;
1290 24-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 1290 25-шотпен толықтырылсын:
"1290 25
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтер (провизиялар)";
1360 шотынан кейін мынадай мазмұндағы 1370 және 1380 шоттарымен толықтырылсын:
"1370
Тазартылған бағалы металдар
1380
Жолдағы тазартылған бағалы металдар";
2-параграфта:
2040 02 шотынан кейін мынадай мазмұндағы 2040 03 шотпен толықтырылсын:
"2040 03
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдар";
2040 04-шоттың нөмірі мен атауы алып тасталсын;
2170 03 шотынан кейін мынадай мазмұндағы 2170 22 шотпен толықтырылсын:
"2170 22
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер";
2430 шотынан кейін мынадай мазмұндағы 2440, 2450, 2460 және 2470 шоттармен толықтырылсын:
"2440
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер
2450
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизация
2460
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар
2470
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындар бойынша есептелген амортизация";
3-параграфта:
3380 02 шотынан кейін мынадай мазмұндағы 3380 24 шотпен толықтырылсын:
"3380 24
Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар";
4-параграфта:
4150-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"4150
Жалдау бойынша міндеттемелер";
5-параграфта:
5420-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"5420
Пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтарды және активтерді қайта бағалау резерві
6-параграфта:

после счета 6110 34 дополнить счетом 6110 35 следующего содержания:
"6110 35
Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам";
номер и название счета 6110 42 исключить;
название счета 6150 01 изложить в следующей редакции:
"6150 01
Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка";
номер и название счета 6150 02 исключить;
названия счетов 6150 03 и 6150 04 изложить в следующей редакции:
"6150 03
Доходы по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи
6150 04
Доходы от изменения справедливой стоимости прочих финансовых инструментов";
после счета 6240 03 дополнить счетом 6240 04 следующего содержания:
"6240 04
Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
номер и название счета 6250 01 исключить;
название счета 6250 02 изложить в следующей редакции:
"6250 02
Доходы от переоценки иностранной валюты";
название счета 6280 01 изложить в следующей редакции:
"6280 01
Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов";
номера и названия счетов 6280 03 и 6280 04 исключить;
название счетов 6280 05 и 6280 06 изложить в следующей редакции:
"6280 05
Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
6280 06
Доходы от прочей переоценки";
номера и названия счетов 6290 01, 6290 02, 6290 03, 6290 04, 6290 05, 6290 07 и 6290 08 исключить;
в параграфе 7:
после счета 7340 дополнить счетом 7350 следующего содержания:
"7350
Процентные расходы по обязательствам по аренде";
номер и название счета 7430 01 исключить;
название счета 7430 02 изложить в следующей редакции:
"7430 02
Расходы от переоценки иностранной валюты";
после счета 7440 03 дополнить счетом 7440 04 следующего содержания:
"7440 04
Расходы по формированию резервов (провизий) по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций";
название счета 7470 01 изложить в следующей редакции:
"7470 01
Балансовая стоимость аффинированных драгоценных металлов";
название счета 7470 03 изложить в следующей редакции:
"7470 03
Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка";
номера и названия счетов 7470 04 и 7470 05 исключить;

6110 34 шотынан кейін мынадай мазмұндағы 6110 35 шотпен толықтырылсын:
"6110 35
Жинақ салымдары бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер";
6110 42-шоттың нөмірі және атауы алып тасталсын;
6150 01-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6150 01
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен түскен кірістер";
6150 02-шоттың нөмірі және атауы алып тасталсын;
6150 03 және 6150 04 шоттардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"6150 03
Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша кірістер
6150 04
Басқа да қаржы құралдарының әділ құнының өзгеруінен түскен кірістер";
6240 03-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 6240 04-шотпен толықтырылсын:
"6240 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер";
6250 01-шоттың нөмірі және атауы алып тасталсын;
6250 02-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6250 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер";
6280 01-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6280 01
Тазартылған бағалы металдарды сатудан түскен кірістер";
6280 03 және 6280 04 шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
6280 05 және 6280 06 шоттардың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"6280 05
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан түскен кірістер
6280 06
Басқа да қайта бағалаудан түскен кірістер";
шоттардың нөмірлері мен атаулары 6290 01, 6290 02, 6290 03, 6290 04, 6290 05, 6290 07 және 6290 08 алып тасталсын;
7-параграфта:
7340 шотынан кейін мынадай мазмұндағы 7350 шотпен толықтырылсын:
"7350
Жалдау бойынша міндеттемелер бойынша пайыздық шығыстар";
7430 01-шоттың нөмірі мен атауы алып тасталсын;
7430 02-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"7430 02
Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар";
7440 03-шоттан кейін мынадай мазмұндағы 7440 04-шотпен толықтырылсын:
"7440 04
Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтер (провизиялар) қалыптастыру бойынша шығыстар";
7470 01-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 01
Тазартылған бағалы металдардың баланстық құны";
7470 03 шот атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 03
Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған шығыстар";
7470 04 және 7470 05-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;

названия счетов 7470 06, 7470 07 и 7470 08 изложить в следующей редакции:
"7470 06
Расходы по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи
7470 07
Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов
7470 08
Расходы от прочей переоценки";
номера и названия счетов 7480 01, 7480 02, 7480 03, 7480 04, 7480 05, 7480 07 и 7480 08 исключить;
после счета 7480 14 дополнить счетами 7490, 7490 01, 7490 02, 7490 03, 7490 04 и 7490 05 следующего содержания:
"7490
Расходы по амортизации
7490 01
Расходы по амортизации основных средств и активов в форме права пользования
7490 02
Расходы по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования
7490 03
Расходы по амортизации инвестиций в недвижимость
7490 04
Расходы по амортизации разведочных и оценочных активов

7470 06, 7470 07 және 7470 08-шоттардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 06
Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша шығыстар
7470 07
Тазартылған бағалы металдарды қайта бағалаудан шығыстар
7470 08
Басқа да қайта бағалаудан болған шығыстар";
шоттардың нөмірлері мен атаулары 7480 01, 7480 02, 7480 03, 7480 04, 7480 05, 7480 07 және 7480 08 алып тасталсын;
7480 14 шоттан кейін мынадай мазмұндағы 7490, 7490 01, 7490 02, 7490 03, 7490 04 және 7490 05 шоттармен толықтырылсын:
"7490
Амортизациялық шығыстар
7490 01
Пайдалану құқығы түріндегі негізгі құралдар мен активтердің амортизациясы бойынша шығыстар
7490 02
Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша күрделі шығындардың амортизациясы бойынша шығыстар
7490 03
Жылжымайтын мүлікке инвестициялардың амортизациясы бойынша шығыстар
7490 04
Барлау және бағалау активтерінің амортизациясы бойынша шығыстар

7490 05
Расходы по амортизации прочих нематериальных активов";
в параграфе 10:
названия счетов 1830 04 и 1830 05 изложить в следующей редакции:
"1830 04
Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости
1830 05
Доходы по курсовой разнице";
номера и названия счетов 1830 06 и 1830 07 исключить;
название счета 1830 09 изложить в следующей редакции:
"1830 09
Доходы от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами";
номер и название счета 1830 10 исключить;
названия счетов 1840 04 и 1840 05 изложить в следующей редакции:
"1840 04
Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости
1840 05
Расходы по курсовой разнице";
номера и названия счетов 1840 06 и 1840 07 исключить;
название счета 1840 09 изложить в следующей редакции:
"1840 09
Расходы от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами";
номер и название счета 1840 10 исключить;
в главе 3:
в параграфе 1:
номер, название и описание счета 1050 исключить;
описание счета 1110 23 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с предоставлением краткосрочного займа, по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного краткосрочного займа, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с предоставлением краткосрочного займа, по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по предоставленному краткосрочному займу.";
описание счета 1110 24 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения суммы фактически предоставленного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения суммы фактически предоставленного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по предоставленному краткосрочному займу.";

7490 05
Басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстар";
10-параграфта:
1830 04 және 1830 05-шоттардың атаулары мынадай редакцияда жазылсын:
"1830 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан кірістер
1830 05
Бағамдық айырма бойынша кірістер";
1830 06 және 1830 07-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
1830 09-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1830 09
Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан болған кіріс";
1830 10-шоттың нөмірі мен атауы алып тасталсын;
1840 04 және 1840 05-шоттарының аттары мынадай редакцияда жазылсын:
"1840 04
Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған шығыстар
1840 05
Бағамдық айырма бойынша шығыстар";
1840 06 және 1840 07-шоттардың нөмірлері мен атаулары алып тасталсын;
1840 09-шоттың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"1840 09
Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан болған шығыс";
1840 10-шоттың нөмірі мен атаулары алып тасталсын;
3-тарауда:
1-параграфта:
1050-шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алып тасталсын;
1110 23-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: қарызды өтеу сомасының нақты берілген қысқа мерзімді қарыздың сомасынан асып кету түріндегі дисконттың сомаларын (мәміле бойынша шығындарды қосқанда), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес пайыздық мөлшерлемесі бойынша қысқа мерзімді қарыз беруге байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қарызды өтеу сомасының нақты берілген қысқа мерзімді қарыздың сомасынан асып кету түрінде дисконттың сомасы, тиімді тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша қысқа мерзімді қарыз беруге байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша берілген қысқа мерзімді қарыз бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.";
1110 24-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: нақты берілген қысқа мерзімді қарыз сомасының (мәміле бойынша шығындарды қосқанда) қарызды өтеу сомасынан (сыйлықақы) асып кету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша нақты берілген қысқа мерзімді қарыз сомасының (мәміле бойынша шығындарды қосқанда) қарызды өтеу сомасынан (сыйлықақы) асып кету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген қысқа мерзімді қарыз бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақы есептен шығару жазылады";

названия и описания счетов 1120 01, 1120 02, 1120 03, 1120 04 и 1120 05 изложить в следующей редакции:
"1120 01 "Краткосрочные финансовые активы, учитываемые по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (активный).
Назначение: учет номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, приобретенных с целью дальнейшей реализации и получения дохода.
По дебету счета проводится номинальная стоимость краткосрочного финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится списание номинальной стоимости краткосрочного финансового актива при его реализации, переводе в другую категорию, а также просрочке платежа.
1120 02 "Дисконт по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (контрактивный).
Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением краткосрочных финансовых активов, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости краткосрочного финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над стоимостью его приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением краткосрочного финансового актива, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по краткосрочному финансовому активу, учитываемому по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
1120 03 "Премия по приобретенным краткосрочным финансовым активам, учитываемым по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (активный).
Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения краткосрочного финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, над его номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенному краткосрочному финансовому активу, учитываемому по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.

шоттардың атауы мен сипаттамасы 1120 01, 1120 02, 1120 03, 1120 04 және 1120 05 мынадай редакцияда жазылсын:
"1120 01 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша бағаланатын есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтері" (актив).
Мақсаты: одан әрі өткізу және кіріс алу мақсатында сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активінің номиналдық құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қысқа мерзімді қаржы активі өткізілген, басқа санатқа ауыстырылған, сондай-ақ төлем мерзімі өтіп кеткен кезде оның номиналдық құнын есептен шығару жазылады.
1120 02 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша дисконт" (контрактив).
Мақсаты: өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан (дисконт) асып кету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша қысқа мерзімді қаржы активтерін сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активінің номиналдық құнының оны сатып алу құнынан (дисконт) асып кету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес пайыз мөлшерлемесі бойынша қысқа мерзімді қаржы активін сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құны бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активі бойынша амортизация сомасы және (немесе)дисконт есептен шығару жазылады.
1120 03 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын сатып алынған қысқа мерзімді қаржы активтері бойынша сыйлықақы" (актив).
Мақсаты: өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтің сатып алу құны оның номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып кету сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активін сатып алу құнының оның номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып кету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтін сатып алу бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.

1120 04 "Положительная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (активный).
Назначение: учет сумм положительной корректировки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По дебету счета проводится сумма положительной корректировки справедливой стоимости краткосрочного финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости краткосрочного финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
1120 05 "Отрицательная корректировка справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка" (контрактивный).
Назначение: учет сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости краткосрочных финансовых активов, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки справедливой стоимости краткосрочного финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости краткосрочного финансового актива, учитываемого по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.";
описание счета 1130 02 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости инвестиций, удерживаемых до погашения, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением инвестиций по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости инвестиции, удерживаемой до погашения, над стоимостью ее приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением инвестиции по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенной инвестиции, удерживаемой до погашения.";

1120 04 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету" (актив).
Мақсаты: өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активінің әділ құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активінің әділ құнын оң түзету сомаларын есептен шығару жазылады.
1120 05 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету" (контрактив).
Мақсаты: өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активтерінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активінің әділ құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша есепке алынатын қысқа мерзімді қаржы активінің әділ құнын теріс түзету сомаларын есептен шығару жазылады.";
1130 02-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: өтеуге дейін ұсталатын инвестициялардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзетулер сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша инвестицияларды сатып алуға байланысты түзетулер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өтеуге дейін ұсталатын инвестициялардың номиналдық құнының оны сатып алу құнынан асып кету сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзетулер сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша инвестицияларды сатып алуға байланысты түзетулер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша өтелгенге дейін ұсталатын сатып алынған инвестициялар бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.";

описание счета 1130 03 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения инвестиций, удерживаемых до погашения, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения инвестиции, удерживаемой до погашения, над ее номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенной инвестиции, удерживаемой до погашения.";
описание счета 1140 02 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости приобретенных финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением финансовых инвестиций по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости финансовой инвестиции, имеющейся в наличии для продажи, над стоимостью ее приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением финансовой инвестиции по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенной финансовой инвестиции, имеющейся в наличии для продажи.";
описание счета 1140 03 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения финансовой инвестиции, имеющейся в наличии для продажи, над ее номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенной финансовой инвестиции, имеющейся в наличии для продажи.";
описание счета 1140 04 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм единовременных затрат по покупке финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, и сумм положительной корректировки справедливой стоимости данных финансовых инвестиций.
По дебету счета проводится сумма единовременных затрат по покупке финансовой инвестиции, имеющейся в наличии для продажи, и сумма положительной корректировки справедливой стоимости данной финансовой инвестиции.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости финансовой инвестиции, имеющейся в наличии для продажи.";

1130 03-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: өтеуге дейін ұсталатын инвестициялардың сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзетулер сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтеуге дейін ұсталатын инвестициялардың сатып алу құнының оның номиналдық құнынан (сыйлықақы) асып кету сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзетулер сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша өтелгенге дейін ұсталатын сатып алынған инвестициялар бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.";
1140 02-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: сату үшін қолда бар сатып алынған қаржылық инвестициялардың номиналдық құнының оларды сатып алу құнынан асып кету сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзетулер сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржылық инвестицияларды сатып алуға байланысты түзетулер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қаржылық инвестициялардың номиналдық құнының оны сатып алу құнынан асып кету сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзетулер сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қаржылық инвестицияларды сатып алуға байланысты түзетулер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар сатып алынған қаржылық инвестициялар бойынша амортизация сомасы және (немесе) дисконтты есептен шығару жазылады.";
1140 03-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: сату үшін қолда бар қаржылық инвестицияларды сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асып кету сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзетулер сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қаржылық инвестицияларды сатып алу құнының оның номиналдық құнынан асып кету сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісін пайдалана отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзетулер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар сатып алынған қаржылық инвестициялар бойынша амортизация сомасы және (немесе) сыйлықақыны есептен шығару жазылады.";
1140 04-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: сату үшін қолда бар қаржылық инвестицияларды сатып алу бойынша біржолғы шығындардың сомаларын және осы қаржылық инвестициялардың әділ құнын оң түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қаржылық инвестицияларды сатып алу бойынша біржолғы шығындардың сомасы және осы қаржы инвестициясының әділ құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қаржылық инвестициялардың әділ құнын оң түзету сомаларын есептен шығару жазылады.";

описание счета 1140 05 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки справедливой стоимости финансовой инвестиции, имеющейся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости финансовой инвестиции, имеющейся в наличии для продажи.";
после описания счета 1150 05 дополнить номером, названием и описанием счета 1150 06 следующего содержания:
"1150 06 "Краткосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций (до одного года)" (активный).
Назначение: учет сумм краткосрочных сберегательных вкладов, размещенных в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций со сроком до одного года.
По дебету счета проводится сумма краткосрочного сберегательного вклада, размещенного в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенного краткосрочного сберегательного вклада.";
номера, названия и описания счетов 1150 07 и 1150 08 исключить;
после описания счета 1270 29 дополнить номером, названием и описанием счета 1270 30 следующего содержания:
"1270 30 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организации в виде вознаграждения по краткосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по краткосрочному сберегательному вкладу, размещенному в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по размещенному краткосрочному сберегательному вкладу при их выплате или при просрочке выплаты банком второго уровня либо организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.";
номер, название и описание счета 1270 43 исключить;
описание счета 1280 21 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет стоимости финансовой аренды в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (IFRS) 16 "Аренда".
По дебету счета проводятся признание и корректировка стоимости аренды в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (IFRS) 16 "Аренда".
По кредиту счета проводится списание стоимости аренды в соответствии с международными стандартами финансовой отчетности (IFRS) 16 "Аренда".";

1140 05-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: сату үшін қолда бар қаржылық инвестициялардың әділ құнын теріс түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар қаржылық инвестицияның әділ құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар қаржылық инвестицияның әділ құнын теріс түзету сомаларын есептен шығару жазылады.";
1150 05-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1150 06-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1150 06 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары (бір жылға дейінгі)" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда бір жылға дейінгі мерзімге орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымның сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымның сомалары есептен шығару жазылады.";
1150 07 және 1150 08-шоттардың нөмірлері, атаулары және сипаттамалары алынып тасталсын;
1270 29-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1270 30-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1270 30 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер" (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымдары бойынша сыйақы түрінде ұйымның есептелген кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымы бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған қысқа мерзімді жинақ салымы бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістердің сомаларын олар төленген кезде немесе екінші деңгейдегі банк не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым төлеу мерзімін өткізіп алған кезде есептен шығару жазылады.";
1270 43-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы алынып тасталсын;
1280 21-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: "Жалдау" 16-халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IFRS) сәйкес қаржылық жалдау құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша "Жалдау" 16-халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IFRS) сәйкес жалдау құнын тану және түзету жазылады.
Шоттың кредиті бойынша "Жалдау" 16-халықаралық қаржылық есептілік стандартына (IFRS) сәйкес жалдау құнын есептен шығару жазылады.";

после описания счета 1290 24 дополнить номером, названием и описанием счета 1290 25 следующего содержания:
"1290 25 "Резервы (провизии) на покрытие убытков по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (контрактивный).
Назначение: учет сумм резервов (провизий) на покрытие убытков по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма создаваемых резервов (провизий) на покрытие убытков по текущим счетам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм созданных резервов (провизий).";
после описания счета 1360 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 1370 и 1380 следующего содержания:
"1370 "Аффинированные драгоценные металлы" (активный).
Назначение: учет стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов, а также их положительная переоценка.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов при их выбытии с баланса, а также их отрицательная переоценка.
1380 "Аффинированные драгоценные металлы в пути" (активный).
Назначение: учет стоимости аффинированных драгоценных металлов в пути.
По дебету счета проводится стоимость аффинированных драгоценных металлов в пути.
По кредиту счета проводится списание стоимости аффинированных драгоценных металлов после поступления от получателя подтверждения о получении аффинированных драгоценных металлов или авансового отчета.";
описание счета 2010 22 изложить в следующей редакции:
"Назначение счета: учет сумм дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с предоставлением долгосрочного займа, по нерыночной ставке процента.
По кредиту счета проводятся сумма дисконта в виде превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически предоставленного долгосрочного займа, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с предоставлением долгосрочного займа, по нерыночной ставке процента.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по предоставленному долгосрочному займу.";

1290 24-шоттың сипаттамасынан кейін 1290 25-шоттың мынадай мазмұндағы нөмірімен, атымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"1290 25 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтер" (провизиялар) (контрактив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік залалдар бойынша бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша күтілетін және орын алған кредиттік залалдар бойынша бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша құрылған бағалау резервтерінің (провизиялардың) сомаларын есептен шығару жазылады.";
1360-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 1370 және 1380 шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"1370 "Тазартылған бағалы металдар" (актив).
Мақсаты: тазартылған бағалы металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша тазартылған бағалы металдардың құны, сондай-ақ оларды оң қайта бағалау жазылады.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған бағалы металдардың құнын олар баланстан шығынға жазылған, сондай-ақ олар теріс қайта бағаланған кезде есептен шығару жазылады.
1380 "Жолдағы тазартылған бағалы металдар" (актив).
Мақсаты: жолдағы тазартылған бағалы металдардың құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жолдағы тазартылған бағалы металдардың құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алушыдан тазартылған бағалы металдарды немесе аванстық есепті алғаны туралы растама алғаннан кейін тазартылған бағалы металдардың құнын есептен шығару жазылады.";
2010 22-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: қарыздың өтелетін сомасының нақты берілген ұзақ мерзімді қарыз сомасынан асатын түрдегі дисконт сомаларын (мәміле бойынша залалдарды қоса алғанда), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, пайыздың нарықтық емес мөлшерлеме бойынша ұзақ мерзімді қарыз беруге байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша қарыздың өтелетін сомасының нақты берілген ұзақ мерзімді қарыздың сомасынан асатын түрдегі дисконт сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомалары, пайыздың нарықтық емес мөлшерлемесі бойынша ұзақ мерзімді қарыз беруге байланысты түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша берілген ұзақ мерзімді қарыз бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";

описание счета 2010 23 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм премий в виде превышения суммы фактически предоставленного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма премии в виде превышения суммы фактически предоставленного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа, сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по предоставленному долгосрочному займу.";
описание счета 2020 02 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости долгосрочных инвестиций, удерживаемых до погашения, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением долгосрочных инвестиций, по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости долгосрочных инвестиций, удерживаемых до погашения, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением долгосрочных инвестиций, по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным долгосрочным инвестициям, удерживаемым до погашения.";
описание счета 2020 03 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения долгосрочных инвестиций, удерживаемых до погашения, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения долгосрочных инвестиций, удерживаемых до погашения, над их номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным долгосрочным инвестициям, удерживаемым до погашения."
описание счета 2030 02 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с приобретением долгосрочных финансовых инвестиций по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, над стоимостью их приобретения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с приобретением долгосрочных финансовых инвестиций по нерыночной ставке.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по приобретенным долгосрочным финансовым инвестициям, имеющимся в наличии для продажи.";

2010 23-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: нақты берілген ұзақ мерзімді қарыз сомасының (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) қарыздың өтелетін сомасынан асатын түріндегі сыйлықақы сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша нақты берілген ұзақ мерзімді қарыз сомасының (мәміле бойынша шығындарды қоса алғанда) қарыздың өтелетін сомасынан асатын түріндегі сыйлықақы сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша берілген ұзақ мерзімді қарыз бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
2020 02-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: өтелгенге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді инвестициялардың номиналдық құнының олардың сатып алу құнынан асатын сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша ұзақ мерзімді инвестицияларды сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу (дисконт).
Шоттың кредиті бойынша өтелгенге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді инвестициялардың номиналдық құнының олардың сатып алу құнынан асатын сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша ұзақ мерзімді инвестицияларды сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша өтелгенге дейін ұсталатын сатып алынған ұзақ мерзімді инвестициялар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
2020 03-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: өтелгенге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді инвестицияларды сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша өтелгенге дейін ұсталатын ұзақ мерзімді инвестицияларды сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады (сыйлықақы).
Шоттың кредиті бойынша өтелгенге дейін ұсталатын сатып алынған ұзақ мерзімді инвестициялар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
2030 02-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялардың номиналдық құнының олардың сатып алу құнынан асатын сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша ұзақ мерзімді қаржылық инвестицияларды сатып алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу (дисконт).
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялардың номиналдық құнының олардың сатып алу құнынан асатын сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша ұзақ мерзімді қаржылық инвестицияларды сатып алуға байланысты түзету сомасы жазылады (дисконт).
Шоттың дебеті бойынша сатып алынған сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";

описание счета 2030 03 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводятся сумма превышения стоимости приобретения долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, над их номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по приобретенным долгосрочным финансовым инвестициям, имеющимся в наличии для продажи.";
описание счета 2030 04 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм единовременных затрат по покупке долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, и сумм положительной корректировки справедливой стоимости данных финансовых инвестиций.
По дебету счета проводятся сумма единовременных затрат по покупке долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи, и сумма положительной корректировки справедливой стоимости данных финансовых инвестиций.
По кредиту счета проводится списание сумм положительной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи.";
описание счета 2030 05 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится сумма отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм отрицательной корректировки справедливой стоимости долгосрочных финансовых инвестиций, имеющихся в наличии для продажи.";
после описания счета 2040 02 дополнить номером, названием и описанием счета 2040 03 следующего содержания:
"2040 03 "Долгосрочные сберегательные вклады, размещенные в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм долгосрочных сберегательных вкладов, размещенных в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма долгосрочных сберегательных вкладов, размещенных в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм размещенных долгосрочных сберегательных вкладов.";

2030 03-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялардың сатып алу құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу (сыйлықақы).
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялардың номиналдық құнының олардың сатып алу құнынан асатын сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады (сыйлықақы).
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
2030 04-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржылық инвестицияларды сатып алу бойынша біржолғы шығындар сомасын және осы қаржылық инвестициялардың әділ құнын оң түзету сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржылық инвестицияларды сатып алу бойынша біржолғы шығындар сомасы және осы қаржылық инвестициялардың әділ құнын оң түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша сатып алынған сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялардың әділ құнын оң түзету сомасын есептен шығару жазылады.";
2030 05-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялардың әділ құнын теріс түзету сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялардың әділ құнын теріс түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар ұзақ мерзімді қаржылық инвестициялардың әділ құнын теріс түзету сомасын есептен шығару жазылады.";
2040 02-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2040 03-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2040 03 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдар (актив).
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдар сомасын есептен шығару жазылады.";

номер, название и описание счета 2040 04 исключить;
после описания счета 2170 03 дополнить номером, названием и описанием счета 2170 22 следующего содержания:
"2170 22 "Начисленные доходы в виде вознаграждения по долгосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций" (активный).
Назначение: учет сумм начисленных доходов организаций в виде вознаграждения по долгосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма начисленных доходов в виде вознаграждения по долгосрочным сберегательным вкладам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится списание сумм начисленных доходов в виде вознаграждения по размещенным долгосрочным сберегательным вкладам при их выплате или просрочке выплаты банком второго уровня либо организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций.";
после описания счета 2430 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 2440, 2450, 2460 и 2470 следующего содержания:
"2440 "Активы в форме права пользования" (активный).
Назначение счета: учет стоимости активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По дебету счета проводятся стоимость активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду, сумма корректировки стоимости актива в случае переоценки обязательства по аренде, сумма корректировки стоимости при изменении условий договора аренды.
По кредиту счета проводится списание стоимости активов в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду при истечении срока действия аренды, при обесценении, при корректировки стоимости в случае переоценки обязательства по аренде, при корректировке стоимости в связи с изменением условий договора аренды.
2450 "Начисленная амортизация по активам в форме права пользования" (контрактивный).
Назначение счета: учет сумм начисленной амортизации по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
2460 "Капитальные затраты по активам в форме права пользования" (активный).
Назначение счета:учет стоимости капитальных затрат по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По дебету счета проводится стоимость капитальных затрат по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
По кредиту счета проводится списание стоимости произведенных капитальных затрат по активам в форме права пользования по основным средствам, полученным в аренду.
2470 "Начисленная амортизация по капитальным затратам по активам в форме права пользования" (контрактивный).
Назначение счета: учет сумм начисленной амортизации по капитальным затратам понесенным по основным средствам, полученным в аренду.
По кредиту счета проводятся суммы начисленной амортизации по капитальным затратам понесенным по основным средствам, полученным в аренду.
По дебету счета проводится списание сумм начисленной амортизации по капитальным затратам понесенным по основным средствам, полученным в аренду.";

2040 04-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы алып тасталсын;
2170 03-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2170 22-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"2170 22 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер (актив).
Мақсаты: ұйымдардың екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістерінің сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банктердің және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың төлеуі немесе төлем мерзімін кешіктіруі кезінде, орналастырылған ұзақ мерзімді жинақ салымдар бойынша сыйақы түрінде есептелген кірістер сомасын есептен шығару жазылады.";
2430-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 2440, 2450, 2460 және 2470-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"2440 "Пайдалану құқығы нысанындағы активтер" (актив).
Мақсаты: жалға алынған негізгі қаражат бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалға алынған негізгі қаражат бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер құны, жалдау бойынша міндеттемелер қайта бағаланған жағдайда актив құнын түзету сомасы, жалдау шартының талаптары өзгерген кезде құнды түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қолданыстағы жалдау мерзімі өткен кезде, құнсыздану кезінде, жалдау бойынша міндеттемелер қайта бағаланған жағдайда құнды түзету кезінде, жалдау шартының талаптарының өзгеруіне байланысты құнды түзету кезінде жалға алынған негізгі қаражат бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер құнын есептен шығару жазылады.
2450 "Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизация" (контрактив).
Мақсаты: жалға алынған негізгі қаражат бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизация сомасын есепке алу (контрактив).
Шоттың кредиті бойынша жалға алынған негізгі қаражат бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизация сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалға алынған негізгі қаражат бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша есептелген амортизация сомаларын есептен шығару жазылады.
2460 "Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша капиталдық шығындар (актив).
Мақсаты: жалға алынған негізгі қаражат бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша капиталдық шығындар құнын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша жалға алынған негізгі қаражат бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша капиталдық шығындар құны жазылады.
Шоттың кредиті бойынша жалға алынған негізгі қаражат бойынша пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша жүргізілген капиталдық шығындар құнын есептен шығару жазылады.
2470 "Пайдалану құқығы нысанындағы активтер бойынша капиталдық шығындар бойынша есептелген амортизация (контрактив).
Мақсаты: жалға алынған негізгі қаражат бойынша келтірілген капиталдық шығындар бойынша есептелген амортизация сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалға алынған негізгі қаражат бойынша келтірілген капиталдық шығындар бойынша есептелген амортизация сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалға алынған негізгі қаражат бойынша келтірілген капиталдық шығындар бойынша есептелген амортизация сомаларын есептен шығару жазылады.";

описание счета 3050 05 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения суммы фактически полученного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма превышения суммы фактически полученного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по краткосрочному полученному займу.";
описание счета 3050 06 изложить в следующей редакции:
"3050 06 "Дисконт по краткосрочным полученным займам" (контрпассивный).
Назначение: учет сумм превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с получением краткосрочного займа по нерыночной ставке.
По дебету счета проводятся сумма превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного краткосрочного займа (с учетом затрат по сделке) (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с получением краткосрочного займа по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по краткосрочному полученному займу.";
после описания счета 3380 02 дополнить номером, названием и описанием счета 3380 24 следующего содержания:
"3380 24 "Начисленные процентные расходы по обязательствам по аренде" (пассивный).
Назначение: учет сумм процентных расходов по обязательству по аренде.
По кредиту счета проводятся суммы начисленных процентных расходов по обязательству по аренде.
По дебету счета проводится списание сумм начисленных процентных расходов по обязательству.";
описание счета 4030 08 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с выпуском в обращение ценных бумаг по нерыночной ставке.
По дебету счета проводятся сумма превышения номинальной стоимости ценных бумаг, выпущенных в обращение, над стоимостью их размещения (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с выпуском в обращение ценных бумаг по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по ценным бумагам, выпущенным в обращение.";

3050 05-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
Мақсаты: нақты алынған қысқа мерзімді қарыз сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) өтелетін қарыз сомасынан (сыйлықақы) асатын сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша нақты алынған қысқа мерзімді қарыз сомасының (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) өтелетін қарыз сомасынан (сыйлықақы) асатын сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомалары жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған қысқа мерзімді қарыз бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
3050 06-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Алынған қысқа мерзімді қарыздар бойынша дисконт" (контрпассив).
Мақсаты: өтелетін қарыз сомасының нақты алынған қысқа мерзімді қарыз сомасынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) (дисконт) асатын сомаларын, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қысқа мерзімді қарыз алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтелетін қарыз сомасының нақты алынған қысқа мерзімді қарыз сомасынан (мәміле бойынша шығындарды ескере отырып) (дисконт) асатын сомасы, тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша қысқа мерзімді қарыз алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алынған қысқа мерзімді қарыз бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) оны есептен шығару жазылады.";
3380 02-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 3380 24-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"3380 24 Жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар (пассив).
Мақсаты: жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша пайыздық шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша міндеттемелер бойынша есептелген пайыздық шығыстар сомасын есептен шығару жазылады.";
4030 08-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың орналастырылу құнынан асатын сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша бағалы қағаздарды айналысқа шығаруға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздардың номиналдық құнының олардың орналастырылу құнынан асатын сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша бағалы қағаздарды айналысқа шығаруға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";

описание счета 4030 09 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения стоимости размещения ценных бумаг, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма превышения стоимости размещения ценных бумаг, выпущенных в обращение, над их номинальной стоимостью (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по ценным бумагам, выпущенным в обращение.";
описание счета 4030 11 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения суммы фактически полученного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По кредиту счета проводятся сумма превышения суммы фактически полученного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) над погашаемой суммой займа (премия), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки.
По дебету счета проводится сумма амортизации и (или) списание премии по долгосрочному полученному займу.";
описание счета 4030 12 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) (дисконт), сумм корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумм корректировки, связанной с получением долгосрочного займа по нерыночной ставке.
По дебету счета проводятся сумма превышения погашаемой суммы займа над суммой фактически полученного долгосрочного займа (с учетом затрат по сделке) (дисконт), сумма корректировки, связанной с признанием процентных доходов с использованием метода эффективной процентной ставки, сумма корректировки, связанной с получением долгосрочного займа по нерыночной ставке.
По кредиту счета проводится сумма амортизации и (или) списание дисконта по долгосрочному полученному займу.";
название и описание счета 4150 изложить в следующей редакции:
"4150 "Обязательства по аренде" (пассивный).
Назначение счета: учет стоимости обязательства по аренде.
По кредиту счета проводятся приведенная стоимость арендных платежей, сумма корректировки стоимости обязательства по аренде, переоценка обязательств по аренде, сумма корректировок в связи с изменением условий договора аренды.
По дебету счета проводятся сумма корректировки стоимости обязательства по аренде, переоценка обязательств по аренде, сумма корректировки стоимости обязательства по аренде в связи с изменением условий договора аренды, списание сумм обязательств по аренде при их погашении.";
название и описание счета 5420 изложить в следующей редакции:
"5420 "Резерв на переоценку основных средств и активов в форме права пользования" (пассивный).
Назначение: учет сумм переоценки основных средств и активов в форме права пользования, образовавшихся в результате переоценки их справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится сумма положительной разницы от переоценки основных средств и активов в форме права пользования при увеличении их справедливой стоимости.
По дебету счета проводится сумма отрицательной разницы от переоценки основных средств и активов в форме права пользования при уменьшении их справедливой стоимости, а также списание положительной переоценки основных средств и активов в форме права пользования на балансовый счет № 5520 по мере эксплуатации или в момент выбытия основных средств и активов в форме права пользования.";

4030 09-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: айналысқа шығарылған бағалы қағаздарды орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздарды орналастыру құнының олардың номиналдық құнынан асатын сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша айналысқа шығарылған бағалы қағаздар бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
4030 11-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: нақты алынған ұзақ мерзімді қарыз сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып) өтелетін қарыз сомасынан асатын сомаларын (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша нақты алынған ұзақ мерзімді қарыз сомасының (мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып) өтелетін қарыз сомасынан асатын сомасы (сыйлықақы), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған ұзақ мерзімді қарыз бойынша сыйлықақы амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
4030 12-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: өтелетін қарыз сомасының нақты алынған ұзақ мерзімді қарыз сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып) асатын сомаларын (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомаларын, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша ұзақ мерзімді қарыз алуға байланысты түзету сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өтелетін қарыз сомасының нақты алынған ұзақ мерзімді қарыз сомасынан (мәміле бойынша шығындарды есепке ала отырып) асатын сомасы (дисконт), тиімді пайыздық мөлшерлеме әдісі қолданыла отырып, пайыздық кірістерді тануға байланысты түзету сомасы, нарықтық емес мөлшерлеме бойынша ұзақ мерзімді қарыз алуға байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша алынған ұзақ мерзімді қарыз сомасы бойынша дисконт амортизациясының сомасы және (немесе) есептен шығару жазылады.";
4150-шоттың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4150 "Жалдау бойынша міндеттемелер (пассив).
Мақсаты: жалдау бойынша міндеттемелер құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша жалдау төлемдерінің келтірілген құны, жалдау бойынша міндеттемелер құнын түзету сомасы, жалдау шарты талаптарының өзгеруіне байланысты түзету сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша жалдау бойынша міндеттемелер құнын түзету сомасы, жалдау бойынша міндеттемелерді қайта бағалау, жалдау шарты талаптарының өзгеруіне байланысты жалдау бойынша міндеттемелер құнын түзету сомасы, жалдау бойынша міндеттемелер сомасын өтеу кезінде оларды есептен шығару жазылады.";
5420-шоттың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5420 Пайдалану құқығы нысанындағы негізгі құрал-жабдықтарды және активтерді қайта бағалау резерві (пассив).
Мақсаты: пайдалану құқығы нысанында негізгі құрал-жабдықтар мен активтердің әділ құнын қайта бағалау нәтижесінде пайда болған оларды қайта бағалау сомасын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша пайдалану құқығы нысанында негізгі құрал-жабдықтар мен активтердің әділ құны ұлғайған кезде оларды қайта бағалаудан болған оң айырманың сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша пайдалану құқығы нысанында негізгі құрал-жабдықтар мен активтердің әділ құны кеміген кезде оларды қайта бағалаудан болған теріс айырманың сомасы, сондай-ақ пайдалану құқығы нысанында негізгі құрал-жабдықтар мен активтердің пайдаланылуына қарай немесе оларды шығынға жазу кезінде пайдалану құқығы нысанында негізгі құрал-жабдықтар мен активтерді оң қайта бағалауды № 5520 баланстық шотына есептен шығару жазылады.";

после описания счета 6110 34 дополнить номером, названием и описанием счета 6110 35 следующего содержания:
"6110 35 "Доходы, связанные с получением вознаграждения по сберегательным вкладам".
Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по сберегательным вкладам, открытым в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по сберегательным вкладам, открытым в банке второго уровня и организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
номер, название и описание счета 6110 42 исключить;
название и описание счета 6150 01 изложить в следующей редакции:
"6150 01 "Доходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка".
Назначение: учет сумм положительной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка.
По дебету счета проводится списание сумм полученных доходов на балансовый счет № 5610.";
номер, название и описание счета 6150 02 исключить;
названия и описания счетов 6150 03 и 6150 04 изложить в следующей редакции:
"6150 03 "Доходы по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи".
Назначение: учет сумм положительной переоценки ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи при выбытии и (или) при реклассификации.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится списание сумм полученных доходов на балансовый счет № 5610.
6150 04 "Доходы от изменения справедливой стоимости прочих финансовых инструментов".
Назначение: учет сумм положительной переоценки прочих финансовых инструментов.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки прочих финансовых инструментов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
после описания счета 6240 03 дополнить номером, названием и описанием счета 6240 04 следующего содержания:
"6240 04 "Доходы от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций".
Назначение: учет сумм восстановленных (аннулированных) резервов (провизий), созданных по текущим счетам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По кредиту счета проводится сумма доходов от восстановления (аннулирования) резервов (провизий), созданных по текущим счетам, размещенным в банке второго уровня либо организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";

6110 34-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 6110 35-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"6110 35 Жинақ салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер".
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған жинақ салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасын есепке алу
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған жинақ салымдар бойынша сыйақы алуға байланысты кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомасын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жазылады.";
6110 42-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы алып тасталсын.
6150 01 -шоттың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6150 01 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша ескерілетін бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған кірістер".
Мақсаты: өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша ескерілетін бағалы қағаздарды оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша ескерілетін бағалы қағаздарды оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған кірістер сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
6150 02-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы алып тасталсын.
6150 03 және 6150 04-шоттардың атаулары және сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
6150 03 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша кірістер".
Мақсаты: шығынға жазу және (немесе) қайта жіктеу кезінде сату үшін қолда бар бағалы қағаздарды оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша сату үшін қолда бар бағалы қағаздарды оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған кірістер сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6150 04 "Басқа қаржы құралдарының әділ құнының өзгеруінен түскен кірістер".
Мақсаты: басқа қаржы құралдарын оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа қаржы құралдарын оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістер сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
6240 03-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 6240 04-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"6240 04 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер".
Мақсаты: екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша құрылған қалпына келтірілген (жойылған) резервтердің (провизиялардың) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша екінші деңгейдегі банкте не банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалпына келтіруден (жоюдан) түскен кірістер сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

номер, название и описание счета 6250 01 исключить;
название и описание счета 6250 02 изложить в следующей редакции:
"6250 02 "Доходы от переоценки иностранной валюты".
Назначение: учет сумм положительной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
название и описание счета 6280 01 изложить в следующей редакции:
"6280 01 "Доходы от продажи аффинированных драгоценных металлов".
Назначение: учет сумм доходов организации от продажи аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации от продажи аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
номера, названия и описания счетов 6280 03 и 6280 04 исключить;
названия и описания счетов 6280 05 и 6280 06 изложить в следующей редакции:
"6280 05 "Доходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов".
Назначение: учет сумм положительной переоценки аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.
6280 06 "Доходы от прочей переоценки".
Назначение: учет сумм положительной переоценки прочих активов.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки прочих активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на балансовый счет № 5610.";
номера, названия и описания счетов 6290 01, 6290 02, 6290 03, 6290 04, 6290 05, 6290 07 и 6290 08 исключить;
после описания счета 7340 дополнить номером, названием и описанием счета 7350 следующего содержания:
"7350 "Процентные расходы по обязательствам по аренде".
Назначение: учет сумм расходов, связанных с выплатой вознаграждения по обязательству по аренде, полученной организацией.
По дебету счета проводится сумма расходов, связанных с выплатой вознаграждения по обязательству по аренде, полученной организацией.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
номер, название и описание счета 7430 01 исключить;
название и описание счета 7430 02 изложить в следующей редакции:
"7430 02 "Расходы от переоценки иностранной валюты".
Назначение: учет сумм отрицательной переоценки (курсовой разницы) иностранной валюты.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки разницы (курсовой разницы) иностранной валюты.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";

6250 01-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы алып тасталсын.
6250 02-шоттың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6250 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан түскен кірістер".
Мақсаты: шетел валютасын оң қайта бағалау (бағам айырмасы) сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша шетел валютасын оң қайта бағалау (бағам айырмасы) сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6280 01-шоттың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6280 01 "Тазартылған қымбат металдарды сатудан кірістер".
Мақсаты: ұйымның тазартылған қымбат металдарды сатудан түскен кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның тазартылған қымбат металдарды сатудан түскен кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6280 03 және 6280 04-шоттардың нөмірлері, атаулары және сипаттамалары алып тасталсын.
6280 05 және 6280 06-шоттардың атаулары және сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6280 05 "Тазартылған қымбат металдарды қайта бағалаудан түскен кірістер".
Мақсаты: тазартылған қымбат металдарды оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша тазартылған қымбат металдарды оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
6280 06 "Басқа қайта бағалаудан түскен кірістер".
Мақсаты: басқа да активтерді оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша басқа да активтерді оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
6290 01, 6290 02, 6290 03, 6290 04, 6290 05, 6290 07 және 6290 08-шоттардың нөмірлері, атаулары және сипаттамалары алып тасталсын.
7340-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7350-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"7350 "Жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша пайыздық шығыстар"
Мақсаты: ұйым алған жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйым алған жалдау жөніндегі міндеттемелер бойынша сыйақы төлеуге байланысты шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
7430 01-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы алып тасталсын.
7430 02-шоттың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7430 02 "Шетел валютасын қайта бағалаудан болған шығыстар".
Мақсаты: шетел валютасын теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша шетел валютасын теріс қайта бағалау (бағамдық айырма) сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстар сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жазылады.";

после описания счета 7440 03 дополнить номером, названием и описанием счета 7440 04 следующего содержания:
"7440 04 "Расходы по формированию резервов (провизий) по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций".
Назначение: учет сумм расходов по формированию резервов (провизий) по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций.
По дебету счета проводится сумма расходов по формированию резервов (провизий) по текущим счетам, размещенным в банках второго уровня и организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций вкладам.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
название и описание счета 7470 01 изложить в следующей редакции:
"7470 01 "Балансовая стоимость аффинированных драгоценных металлов".
Назначение: учет балансовой стоимости аффинированных драгоценных металлов.
По дебету счета проводится балансовая стоимость аффинированных драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание расходов на балансовый счет № 5610.";
название и описание счета 7470 03 изложить в следующей редакции:
"7470 03 "Расходы от изменения стоимости ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка".
Назначение: учет сумм расходов в виде отрицательной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытках.
По дебету счета проводится сумма расходов в виде отрицательной переоценки ценных бумаг, учитываемых по справедливой стоимости, изменения которой отражаются в составе прибыли или убытка, при выбытии с баланса данных ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
номера, названия и описания счетов 7470 04 и 7470 05 исключить;
названия и описания счетов 7470 06, 7470 07 и 7470 08 изложить в следующей редакции:
"7470 06 "Расходы по ценным бумагам, имеющимся в наличии для продажи".
Назначение: учет сумм расходов при выбытии и (или) при реклассификации ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи.
По дебету счета проводится сумма расходов при выбытии и (или) при реклассификации ценных бумаг, имеющихся в наличии для продажи.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.

7440 03-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7440 04-шоттың нөмірімен, атауымен және сипаттамасымен толықтырылсын:
"7440 04 "Екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша құрылған резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар".
Мақсаты: екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар сомасын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша екінші деңгейдегі банктерде және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда орналастырылған ағымдағы шоттар бойынша резервтерді (провизияларды) қалыптастыру бойынша шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
7470 01-шоттың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 01 "Тазартылған қымбат металдардың баланстық құны".
Мақсаты: ұйымның тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сатуға байланысты шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның тазартылған қымбат металдарды сатып алу-сатуға байланысты шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жүргізіледі.
7470 02 "Шетел валютасын сатып алу-сату бойынша шығыстар".
Мақсаты: ұйымның шетел валютасын сатып алу-сатуға байланысты шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның шетел валютасын сатып алу-сатуға байланысты шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жазылады.";
7470 03 "Өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша ескерілетін бағалы қағаздар құнының өзгеруінен болған шығыстар".
Мақсаты: өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша ескерілетін бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау түрінде шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша ескерілетін бағалы қағаздарды баланстан шығынға жазу кезінде өзгерістері пайданың немесе зиянның құрамында көрсетілетін әділ құн бойынша ескерілетін осы бағалы қағаздарды теріс қайта бағалау түрінде шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотына есептен шығару жазылады.";
7470 04 және 7470 05-шоттардың нөмірлері, атаулары және сипаттамалары алып тасталсын.
7470 06, 7470 07 және 7470 08-шоттардың атаулары және сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"7470 06 "Сату үшін қолда бар бағалы қағаздар бойынша шығыстар".
Мақсаты: сату үшін қолда бар бағалы қағаздарды шығынға жазу және (немесе) қайта жіктеу кезіндегі шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша сату үшін қолда бар бағалы қағаздарды шығынға жазу және (немесе) қайта жіктеу кезіндегі шығыстар сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";

7470 07 "Расходы от переоценки аффинированных драгоценных металлов".
Назначение: учет сумм расходов от отрицательной переоценки драгоценных металлов.
По дебету счета проводится сумма расходов от отрицательной переоценки драгоценных металлов при списании с баланса драгоценных металлов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.
7470 08 "Расходы от прочей переоценки".
Назначение: учет сумм расходов организации от отрицательной переоценки прочих активов.
По дебету счета проводится сумма расходов организации от отрицательной переоценки прочих активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на балансовый счет № 5610.";
номера, названия и описания счетов 7480 01, 7480 02, 7480 03, 7480 04, 7480 05, 7480 07 и 7480 08 исключить;
после описания счета 7480 14 дополнить номерами, названиями и описаниями счетов 7490 01, 7490 02, 7490 03, 7490 04 и 7490 05 следующего содержания:
"7490 01 "Расходы по амортизации основных средств и активов в форме права пользования".
Назначение: учет сумм расходов по амортизации основных средств и активов в форме права пользования.
По дебету счета проводятся суммы расходов по амортизации основных средств и активов в форме права пользования.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по амортизации основных средств и активов в форме права пользования.
7490 02 "Расходы по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования".
Назначение: учет сумм расходов по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования.
По дебету счета проводятся суммы расходов по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по амортизации капитальных затрат по активам в форме права пользования.
7490 03 "Расходы по амортизации инвестиций в недвижимость".
Назначение: учет сумм расходов по амортизации инвестиций в имущество.
По дебету счета проводятся суммы расходов по амортизации инвестиций в имущество.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по амортизации инвестиций в имущество.
7490 04 "Расходы по амортизации разведочных и оценочных активов".
Назначение: учет сумм расходов по амортизации разведочных и оценочных активов.
По дебету счета проводятся суммы расходов по амортизации разведочных и оценочных активов.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по амортизации разведочных и оценочных активов.

7470 07 "Тазартылған қымбат металдарды қайта бағалаудан болған шығыстар".
Мақсаты: қымбат металдарды қайта бағалаудан болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша қымбат металдарды баланстан есептен шығару кезінде қымбат металдарды теріс қайта бағалаудан болған шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.
7470 08 "Басқа қайта бағалаудан болған шығыстар".
Мақсаты: басқа активтерді теріс қайта бағалаудан ұйым шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа активтерді теріс қайта бағалаудан ұйым шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 5610 баланстық шотқа есептен шығару жазылады.";
7480 01, 7480 02, 7480 03, 7480 04, 7480 05, 7480 07 және 7480 08-шоттардың нөмірлері, атаулары және сипаттамалары алып тасталсын.
7480 14-шоттың сипаттамасынан кейін мынадай мазмұндағы 7490 01, 7490 02, 7490 03, 7490 04 және 7490 05-шоттардың нөмірлерімен, атауларымен және сипаттамаларымен толықтырылсын:
"7490 01 "Пайдалану құқығы нысанында негізгі құрал-жабдықтар мен активтердің амортизациясы бойынша шығыстар".
Мақсаты: пайдалану құқығы нысанында негізгі құрал-жабдықтар мен активтердің амортизациясы бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалану құқығы нысанында негізгі құрал-жабдықтар мен активтердің амортизациясы бойынша шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша пайдалану құқығы нысанында негізгі құрал-жабдықтар мен активтердің амортизациясы бойынша шығыстар сомаларын есептен шығару жазылады.
"7490 02 "Пайдалану құқығы нысанында активтер бойынша күрделі шығындардың амортизациясы бойынша шығыстар".
Мақсаты: пайдалану құқығы нысанында негізгі құрал-жабдықтар мен активтердің амортизациясы бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша пайдалану құқығы нысанында негізгі құрал-жабдықтар мен активтердің амортизациясы бойынша шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша пайдалану құқығы нысанында негізгі құрал-жабдықтар мен активтердің амортизациясы бойынша шығыстар сомаларын есептен шығару жазылады.
"7490 03 "Жылжымайтын мүлікке инвестициялардың амортизациясы бойынша шығыстар".
Мақсаты: мүлікке инвестициялардың амортизациясы бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша мүлікке инвестициялардың амортизациясы бойынша шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша мүлікке инвестициялардың амортизациясы бойынша шығыстар сомаларын есептен шығару жазылады.
"7490 04 "Барлау және бағалау активтерінің амортизациясы бойынша шығыстар".
Мақсаты: барлау және бағалау активтерінің амортизациясы бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша барлау және бағалау активтерінің амортизациясы бойынша шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша барлау және бағалау активтерінің амортизациясы бойынша шығыстар сомаларын есептен шығару жазылады.

7490 05 "Расходы по амортизации прочих нематериальных активов".
Назначение: учет сумм расходов по амортизации прочих нематериальных активов.
По дебету счета проводятся суммы расходов по амортизации прочих нематериальных активов.
По кредиту счета проводится списание сумм расходов по амортизации прочих нематериальных активов.";
в параграфе 4:
описание счета 1810 01 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм чистых активов клиентов за отчетный период (конечный финансовый результат).
По кредиту счета проводится сумма доходов организации за отчетный период при закрытии соответствующих счетов группы № 1830.
По дебету счета проводится сумма расходов организации за отчетный период при закрытии соответствующих счетов группы № 1840.";
описание счета 1830 01 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет стоимости активов, поступивших от клиентов и принятых организацией для инвестиционного управления активами клиентов.
По кредиту счета проводится стоимость активов, поступивших от клиента и принятых организацией для инвестиционного управления активами клиента.
По дебету счета проводится списание стоимости активов клиента на счет № 1810 01.";
описание счета 1830 02 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По кредиту счета проводится сумма доходов, связанных с получением вознаграждения по ценным бумагам, вкладам и иным активам.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на счет № 1810 01.";
описание счета 1830 03 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм доходов организации от купли-продажи активов.
По кредиту счета проводится сумма доходов организации от купли-продажи активов.
По дебету счета проводится списание сумм доходов на счет № 1810 01.";
названия и описания счетов 1830 04 и 1830 05 изложить в следующей редакции:
"1830 04 "Доходы от переоценки активов по справедливой стоимости".
Назначение: учет сумм положительной переоценки активов, учитываемых по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки активов, учитываемых по справедливой стоимости.
По дебету счета проводится списание сумм переоценки на счет № 1810 01.
1830 05 "Доходы по курсовой разнице".
Назначение: учет сумм положительной курсовой переоценки.
По кредиту счета проводится сумма положительной курсовой переоценки.

"7490 05 "Басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстар".
Мақсаты: басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстар сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстар сомалары жазылады.
Шоттың кредиті бойынша басқа да материалдық емес активтердің амортизациясы бойынша шығыстар сомаларын есептен шығару жазылады.";
4-параграфта:
1810 01-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: клиенттердің есепті кезеңдегі (түпкілікті қаржылық нәтиже) таза активтерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша № 1830 топтың тиісті шоттары жабылған кезде ұйымның есепті кезеңдегі кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша № 1830 топтың тиісті шоттары жабылған кезде ұйымның есепті кезеңдегі шығыстарының сомасы жазылады.";
1830 01-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: клиенттен түскен және ұйым клиенттердің активтерін инвестициялық басқару үшін қабылдаған активтердің құнын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша клиенттен түскен және ұйым клиенттердің активтерін инвестициялық басқару үшін қабылдаған активтердің құны жазылады.
Шоттың дебеті бойынша клиент активтерінің құнын № 1810 01 шотына есептен шығару жазылады.";
1830 02-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: бағалы қағаздар, салымдар және өзге активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша бағалы қағаздар, салымдар және өзге активтер бойынша сыйақы алуға байланысты кірістердің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 1810 01 шотына есептен шығару жазылады.";
1830 03-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: активтерді сатып алу-сатудан ұйым кірістерінің сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша активтерді сатып алу-сатудан ұйым кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша кірістердің сомаларын № 1810 01 шотына есептен шығару жазылады.";
1830 04 және 1830 05-шоттардың атаулары және сипаттамалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1830 04 "Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан түскен кірістер".
Мақсаты: әділ құны бойынша ескерілетін активтерді оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша әділ құны бойынша ескерілетін активтерді оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қайта бағалау сомаларын № 1810 01 шотына есептен шығару жазылады.
1830 05 "Бағамдық айырма бойынша кірістер".
Мақсаты: оң бағамдық қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша оң бағамдық қайта бағалау сомасы жазылады.

По дебету счета проводится списание сумм переоценки на счет № 1810 01.";
номера, названия и описания счетов 1830 06 и 1830 07 исключить;
описание счета 1830 08 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм прочих доходов, полученных организацией и не учтенных на счетах № 1830 01, 1830 02, 1830 03, 1830 04 и 1830 05.
По кредиту счета проводится сумма прочих доходов организации.
По дебету счета проводится списание сумм полученных доходов на счет № 1810 01.";
название и описание счета 1830 09 изложить в следующей редакции:
"1830 09 "Доходы от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм положительной переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится сумма положительной переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится списание сумм переоценки на счет № 1810 01.";
номер, название и описание счета 1830 10 исключить;
описание счета 1840 01 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет стоимости активов клиентов при их изъятии и (или) размещении организацией в целях инвестиционного управления активами клиентов.
По дебету счета проводится стоимость активов клиента при их выбытии.
По кредиту счета проводится списание стоимости активов клиента на счет № 1810 01.";
описание счета 1840 02 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм расходов по выплате комиссионных вознаграждений организации за услуги, оказанные профессиональными участниками рынка ценных бумаг.
По дебету счета проводится сумма расходов по выплате комиссионных вознаграждений организации за услуги профессиональных участников рынка ценных бумаг.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на счет № 1810 01.";
описание счета 1840 03 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с куплей-продажей активов.
По дебету счета проводится сумма расходов организации, связанных с куплей-продажей активов.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на счет № 1810 01.";
название и описание счета 1840 04 изложить в следующей редакции:
"1840 04 "Расходы от переоценки активов по справедливой стоимости".
Назначение: учет сумм отрицательной переоценки активов, учитываемых по справедливой стоимости.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки активов, учитываемых по справедливой стоимости.
По кредиту счета проводится списание сумм переоценки на счет № 1810 01.";
название и описание счета 1840 05 изложить в следующей редакции:
"1840 05 "Расходы по курсовой разнице".
Назначение: учет сумм отрицательной курсовой переоценки.
По дебету счета проводится сумма отрицательной курсовой переоценки.
По кредиту счета проводится списание сумм переоценки на счет № 1810 01.";

Шоттың дебеті бойынша қайта бағалау сомаларын № 1810 01 шотына есептен шығару жазылады.";
1830 06 және 1830 07-шоттардың атаулары және сипаттамалары алып тасталсын;
1830 08-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: ұйым алған және № 1830 01, 1830 02, 1830 03 және 1830 05 шоттарында ескерілмеген басқа да кірістер сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша ұйымның басқа да кірістерінің сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша алынған кірістердің сомаларын № 1810 01 шотына есептен шығару жазылады.";
1830 09-шоттың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1830 09 "Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан түскен кірістер".
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді оң қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың кредиті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді оң қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың дебеті бойынша қайта бағалау сомаларын № 1810 01 шотына есептен шығару жазылады.";
1830 10-шоттың нөмірі, атауы және сипаттамасы алып тасталсын.
1840 01-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: клиент активтерінің құнын оларды ұйым клиент активтерін инвестициялық басқару мақсатында алуы және (немесе) орналастыруы кезінде есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша клиент активтерінің құны оларды шығынға жазу кезінде жазылады.
Шоттың кредиті бойынша клиент активтерінің құнын № 1810 01 шотына есептен шығару жазылады.";
1840 02-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызметтер үшін ұйымның комиссиялық сыйақылар төлеу бойынша шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушылары көрсеткен қызметтер үшін ұйымның комиссиялық сыйақылар төлеу бойынша шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 1810 01 шотына есептен шығару жазылады.";
1840 03-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: ұйымның активтерді сатып алуы-сатуына байланысты шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның активтерді сатып алуы-сатуына байланысты шығыстардың сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 1810 01 шотына есептен шығару жазылады.";
1840 04-шоттың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1840 04 "Активтерді әділ құны бойынша қайта бағалаудан болған шығыстар".
Мақсаты: әділ құны бойынша ескерілетін активтерді теріс қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша әділ құны бойынша ескерілетін активтерді теріс қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта бағалау сомаларын № 1810 01 шотына есептен шығару жазылады.";
1840 05 "Бағамдық айырма бойынша шығыстар".
"Мақсаты: теріс бағамдық қайта бағалау сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша теріс бағамдық қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта бағалау сомаларын № 1810 01 шотына есептен шығару жазылады.";

номера, названия и описания счетов 1840 06 и 1840 07 исключить;
описание счета 1840 08 изложить в следующей редакции:
"Назначение: учет сумм расходов организации, связанных с осуществлением прочих операций в финансовой и нефинансовой деятельности, которые не могут быть проведены по другим счетам, предусмотренным в параграфе 10 главы 2 Плана счетов.
По дебету счета проводится сумма прочих расходов организации.
По кредиту счета проводится списание сумм понесенных расходов на счет № 1810 01.";
название и описание счета 1840 09 изложить в следующей редакции:
"1840 09 "Расходы от переоценки сделок с производными финансовыми инструментами".
Назначение: учет сумм отрицательной переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По дебету счета проводится сумма отрицательной переоценки сделок с производными финансовыми инструментами.
По кредиту счета проводится списание сумм переоценки на счет № 1810 01.";
номер, название и описание счета 1840 10 исключить;
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными постановлением Правления Национального Банка РК от 24.12.2024 № 85 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1840 06 және 1840 07-шоттардың нөмірлері, атаулары және сипаттамалары алып тасталсын;
1840 08-шоттың сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мақсаты: шоттар жоспарының 2-тарауы 10-параграфында көзделген ұйымның қаржылық және қаржылық емес қызметте басқа да операцияларды жүзеге асыруға байланысты, басқа шоттар бойынша жазуға болмайтын шығыстарының сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша ұйымның басқа да шығыстарының сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша келтірілген шығыстардың сомаларын № 1810 01 шотына есептен шығару жазылады.";
1840 09-шоттың атауы және сипаттамасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1840 09 "Туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан болған шығыстар".
Мақсаты: туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді қайта бағалаудан болған шығыстардың сомаларын есепке алу.
Шоттың дебеті бойынша туынды қаржы құралдарымен мәмілелерді теріс қайта бағалау сомасы жазылады.
Шоттың кредиті бойынша қайта бағалау сомаларын № 1810 01 шотқа есептен шығару жазылады.";
1840 10-шоттың нөмірі, аты және сипаттамасы алып тасталсын.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 24.12.2024 № 85 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.