Об утверждении Правил проведения медицинских осмотров личного состава в военно-медицинских (медицинских) подразделениях Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 15 ноября 2019 года № 924. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 ноября 2019 года № 19638. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 28 октября 2020 года № 589.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 28.10.2020 № 589 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 10) статьи 8 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения медицинских осмотров личного состава в военно-медицинских (медицинских) подразделениях Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Начальнику Тыла и вооружения Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра обороны Республики Казахстан
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Министр обороны Н. Ермекбаев
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 15 ноября 2019 года № 924
Правила
проведения медицинских осмотров личного состава в военно-медицинских (медицинских) подразделениях Вооруженных Сил Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Правила проведения медицинских осмотров личного состава в военно-медицинских (медицинских) подразделениях Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее - Правила) определяют порядок и периодичность проведения медицинских осмотров личного состава в военно-медицинских (медицинских) подразделениях Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Медицинские осмотры проводятся в целях обеспечения своевременного медицинского обследования, направленного на формирование и укрепление здоровья, выявление и предупреждение распространения заболеваний, в том числе профессиональных, отравлений, несчастных случаев, а также на обеспечение безопасности воинской службы.

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерінде жеке құрамға медициналық қарап-тексеру жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 15 қарашадағы № 924 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 22 қарашада № 19638 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2020 жылғы 28 қазандағы № 589 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қорғаныс министрінің 28.10.2020 № 589 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының кодексі 8-бабының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерінде жеке құрамға медициналық қарап-тексеру жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Тыл және қару-жарақ бастығы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қорғаныс министрі Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2019 жылғы 15 қарашадағы
№ 924 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерінде жеке құрамға медициналық қарап-тексеру жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерінде жеке құрамға медициналық қарап-тексеру жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери-медициналық (медициналық) бөлімшелерінде жеке құрамға медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі мен кезеңділігі айқындайды.
2. Медициналық қарап-тексеру денсаулықты қалыптастыруға және нығайтуға, ауруларды, оның ішінде кәсіптік ауруларды, улануларды, қайғылы оқиғаларды анықтауға және алдын алуға, сондай-ақ әскери қызмет қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған уақтылы медициналық қарап-тексеру жүргізіледі.

3. Медицинские осмотры, проводимые в соответствии с настоящими Правилами, включают:
1) предварительные обязательные медицинские осмотры личного состава;
2) предсменные обязательные медицинские осмотры личного состава;
3) периодические обязательные и профилактические медицинские осмотры военнослужащих;
4) динамическое наблюдение за состоянием здоровья военнослужащих.
Глава 2. Порядок проведения предварительных обязательных медицинских осмотров личного состава
4. Предварительные обязательные медицинские осмотры проводятся при поступлении (призыве) на воинскую службы (работу или учебу) с целью выяснения пригодности к выполнению обязанностей по профессии или учебе, а также предупреждения общих, профессиональных и нераспространения инфекционных и паразитарных заболеваний.
5. Предварительные обязательные медицинские осмотры поступающих (призываемых) на воинскую службу (учебу) проводятся путем медицинского освидетельствования в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 373 "Об утверждении Правил проведения военно-врачебной экспертизы и Положения об органах военно-врачебной экспертизы в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11846) (далее – Правила военно-врачебной экспертизы).
6. Предварительные обязательные медицинские осмотры поступающих на работу в воинские части и учреждения Вооруженных Сил Республики Казахстан проводятся в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 128 "Об утверждении Правил проведения обязательных медицинских осмотров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10634).
Глава 3. Порядок проведения предсменных обязательных медицинских осмотров личного состава
7. Предсменные обязательные медицинские осмотры личного состава проводятся врачом (фельдшером, медицинской сестрой) в специально оборудованной комнате (месте).
8. Предсменным обязательным медицинским осмотрам подвергаются:
1) личный состав караула, дежурных сил (смен) - перед заступлением в караул и на боевое дежурство, боевую службу
2) водители - перед выездом в рейс;
3) все военнослужащие, убывающие в другие воинские части, вновь прибывшие в воинскую часть, а также возвратившиеся из отпусков, командировок и лечебных учреждений по выздоровлению - в день прибытия в воинскую часть, но до направления их в подразделения;
4) участники спортивных состязаний - перед соревнованием;

3. Осы Қағидаларға сәйкес жүргізілетін медициналық қарап-тексерулер:
1) жеке құрамды алдын ала міндетті медициналық қарап-тексеруді;
2) жеке құрамды ауысымалды міндетті медициналық қарап-тексеруді;
3) әскери қызметшілерді мерзімдік міндетті және профилактикалық медициналық қарап-тексеруді;
4) әскери қызметшілердің денсаулық жағдайын динамикалық байқауды қамтиды.
2-тарау. Жеке құрамға алдын ала міндетті медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі
4. Алдын ала міндетті медициналық қарап-тексеру кәсібі немесе оқуы бойынша міндеттерді орындауға жарамдылығын анықтау, сондай-ақ жалпы, кәсіптік аурулардың алдын алу және инфекциялық және паразиттік ауруларды таратпау мақсатында әскери қызметке (жұмысқа немесе оқуға) түскен (әскерге шақырылған) кезде жүргізіледі.
5. Әскери қызметке (оқуға) түсетіндерге (әскерге шақырылушыларға) алдын ала міндетті медициналық қарап-тексеру "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде әскери-дәрігерлік сараптаманы жүргізу қағидаларын және әскери-дәрігерлік сараптама органдары туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 373 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11846 болып тіркелген) (бұдан әрі - Әскери-дәрігерлік сараптама қағидалары) сәйкес жүргізіледі.
6. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөлімдеріне және мекемелеріне жұмысқа кіретіндерге алдын ала міндетті медициналық қарап-тексеру "Міндетті медициналық қарап тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 128 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10634 болып тіркелген) сәйкес жүргізіледі.
3-тарау. Жеке құрамға ауысымалды міндетті медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі
7. Ауысымалды міндетті медициналық қарап-тексеруді дәрігер (фельдшер, медициналық бике) арнайы жабдықталған бөлмеде (орында) жүргізеді.
8. Ауысымалды міндетті медициналық қарап-тексеруге:
1) қарауыл, кезекші күштер (ауысым) жеке құрамы - қарауылға және жауынгерлік кезекшілікке, жауынгерлік қызметке түсер алдында;
2) жүргізушілер - рейске шығар алдында;
3) басқа әскери бөлімдерге кететін, әскери бөлімге жаңадан келген, сондай-ақ демалыстардан, іссапарлардан және сауықтыру бойынша емдеу мекемелерінен келген барлық әскери қызметшілер - әскери бөлімге келген күні, бірақ оларды бөлімшеге жібергенге дейін;
4) спорттық жарыстарға қатысушылар - жарыс алдында;

5) работники столовой и личный состав, назначаемый в наряд по столовой, - до начала очередной смены;
6) все военнослужащие срочной воинской службы - в бане перед помывкой.
Кроме того, один раз в неделю в установленное командиром воинской части время, проводится медицинский (телесный) осмотр военнослужащих срочной воинской службы подразделений.
9. Объем предсменного обязательного медицинского осмотра (за исключением медицинского осмотра военнослужащих срочной воинской службы, проводимого в бане перед помывкой и в подразделении) включает:
1) опрос о самочувствии, предшествующем отдыхе (сне), наличии жалоб на состояние здоровья;
2) выявление отклонений в эмоциональном состоянии (по внешнему виду, поведению, форме общения);
3) осмотр открытых участков кожного покрова;
4) подсчет пульса на лучевой артерии в течение 30 секунд.
Измерение температуры тела, артериального давления, а также проведение дополнительных методов обследований осуществляется при наличии медицинского показания по результатам проведенного осмотра.
Лица, предъявляющие жалобы на состояние здоровья, имеющие отклонения физиологических показателей артериального давления, температуры тела, признаки гнойничковых заболеваний кожи, нагноившихся порезов, ожоги, ссадины, проявления острых заболеваний, в том числе инфекционных к службе (работе) направляются в военно-медицинские учреждения (подразделение) для дальнейшего обследования и лечения.
10. Объем медицинского (телесного) осмотра военнослужащих срочной службы, проводимого медицинскими работниками воинской части (учреждения) в расположении казармы (в помещении медицинского подразделения), а также в бане перед помывкой включает: опрос о самочувствии, наличии жалоб на состояние здоровья, осмотр кожных покровов.
О выявленных телесных повреждениях медицинский работник докладывает своему непосредственному командиру (начальнику). Военнослужащие, имеющие кожные заболевания, к помывке в бане допускаются в последнюю очередь.
11. Результаты медицинского осмотра учитываются в журнале учета медицинского осмотра по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Глава 4. Порядок проведения периодических обязательных и профилактических медицинских осмотров военнослужащих
Параграф 1. Организация проведения периодических обязательных и профилактических медицинских осмотров военнослужащих
12. Периодические обязательные и профилактические медицинские осмотры военнослужащих включают:
1) первичный и периодический медицинский осмотр военнослужащих срочной службы, курсантов, кадетов;

5) асхана қызметкерлері және асхана бойынша нарядқа тағайындалатын жеке құрам - кезекті ауысым басталғанға дейін;
6) барлық мерзімді әскери қызмет әскери қызметшілері - моншада жуынар алдында тартылады.
Одан басқа, аптасына бір рет әскери бөлім командирі белгілеген уақытта бөлімшелердің мерзімді әскери қызмет әскери қызметшілеріне медициналық (денесін) қарап-тексеру жүргізіледі.
9. Ауысымалды міндетті медициналық қарап-тексеру көлемі (моншада жуынар алдында және бөлімшеде жүргізілетін мерзімді әскери қызмет әскери қызметшілерін медициналық қарап-тексеруден басқа):
1) денсаулығы, алдын ала демалысы (ұйқы) жағдайы туралы сауалнама, денсаулық жағдайы туралы шағымдардың болуы;
2) эмоционалдық күйдегі ауытқуларды анықтауды (сыртқы келбеті, мінез-құлқы, қарым-қатынас нысаны);
3) терінің ашық жерлерін тексеруді;
4) радиалды артерияда 30 секунд ішіндегі пульсті есептеуді қамтиды.
Дене температурасын, қан қысымын өлшеу, сондай-ақ қарап-тексерудің қосымша әдістерін жүргізу жүргізілген қарап-тексеру нәтижелері бойынша медициналық көрсеткіштер болған кезде жүзеге асырылады.
Денсаулығына шағымданатын, артериялық қысымда физиологиялық көрсеткіштерде ауытқулары, дене температурасы, іріңдеген тері ауруларының белгілері, іріңдеген жаралар, күйген жерлер, сыдырылған жерлер, жіті, оның ішінде қызметке (жұмысқа) инфекциялық аурулар көріністері бар адамдар одан әрі қарап-тексеру және емделу үшін әскери медициналық мекемелерге жіберіледі.
10. Мерзімді қызмет әскери қызметшілеріне әскери бөлiмнiң (мекеменiң) медициналық қызметкерлері казарма үй-жайында (медициналық бөлiмше үй-жайында), сондай-ақ моншада шомылудан алдында жүргiзетін медициналық (денені) қарап-тексеру көлемі: денсаулығын, денсаулық жағдайына шағымның бар болуы туралы сұрауды, тері қабатын қарап-тексеруді қамтиды.
Медициналық қызметкер анықталған дене жарақаттары туралы өзінің тікелей командиріне (бастығына) баяндайды. Тері аурулары бар әскери қызметшілер моншада жуынуға соңғы кезекпен жіберіледі.
11. Медициналық қарап-тексеру нәтижелерi осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық қарап-тексеруді есепке алу журналында есепке алынады.
4-тарау. Әскери қызметшілерге мерзімдік міндетті және профилактикалық медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі
1-параграф. Әскери қызметшілерге мерзімдік міндетті және профилактикалық медициналық қарап-тексеру жүргізуді ұйымдастыру
12. Әскери қызметшілерді мерзімдік міндетті және профилактикалық медициналық қарап-тексеру:
1) мерзімді әскери қызмет әскери қызметшiлерін, курсанттарды, кадеттерді бастапқы және кезеңдік медициналық қарап-тексеруді;

2) профилактический медицинский осмотр военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях составов солдат (матросов), сержантов (старшин) и офицеров;
3) медицинский осмотр личного состава, выезжающего в длительные командировки (обучение) в иностранные государства;
4) медицинский осмотр личного состава, занятого на работах с радиоактивными веществами, источниками ионизирующих излучений, компонентами ракетного топлива и источниками электромагнитных полей.
13. Проведение периодических обязательных и профилактических медицинских осмотров личного состава организовывается медицинской службой (отделом) вида, рода войск Вооруженных Сил, войск регионального командования, гарнизона.
Для организации проведения медицинского осмотра личного состава издается приказ главнокомандующего (командующего) видами, родами войск Вооруженных Сил, войсками регионального командования, начальника гарнизона, который доводится до командиров (начальников) воинских частей (учреждений), и отдельных подразделений. Приказом определяются сроки и место проведения:
1) флюорографического (рентгенологического) обследования;
2) лабораторного и инструментального обследований;
3) медицинского обследования врачами для каждой воинской части (учреждения) и отдельных подразделений;
14. Медицинский осмотр личного состава проводится в амбулаторных условиях в медицинском пункте (медицинской роте, взводе) воинской части (учреждения) и (или) военной поликлинике (госпитале, лазарете) в соответствии с распорядком дня, установленного в военно-медицинском подразделении. При дневном освещении, за рабочее время одним врачом обследуется не более 40 человек.
15. При подготовке и проведении медицинского осмотра в медицинской книжке военнослужащего обобщаются следующие сведения:
1) эпикриз о течении основного и сопутствующих заболеваний, наличии и частоте их обострений в истекшем году, а также о результатах проведения лечебно-профилактических мероприятий;
2) сводные данные о числе случаев и дней трудопотерь, случаях госпитализации, вызванных обострениями основного и сопутствующих хронических заболеваний;
3) выводы об основной причине динамического наблюдения за военнослужащим (хроническое заболевание, перенесенное острое заболевание, наличие факторов риска, работа в условиях воздействия неблагоприятных факторов военной службы);
4) заключение о группе состояния здоровья, группе физической подготовки (военнослужащих по контракту), наличии факторов риска и перечень рекомендуемых лечебно-профилактических мероприятий.

2) сарбаздар (матростар), сержанттар (старшиналар) құрамы лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерді және офицерлерді профилактикалық медициналық қарап-тексеруді;
3) шет мемлекеттерге ұзақ іссапарларға (оқуға) баратын жеке құрамды медициналық қарап-тексеруді;
4) радиоактивті заттармен, ионданушы сәулелену көздерімен, зымыран отынының компоненттерімен, электр магниттік өріс көздерімен жұмыс істейтін жеке құрамды медициналық қарап-тексеруді қамтиды.
13. Жеке құрамға мерзімдік міндетті және профилактикалық медициналық қарап-тексеру жүргізу Қарулы Күштер түрлерінің, әскер тектерінің, өңірлік қолбасшылық әскерлерінің, гарнизонның медициналық қызметі (бөлімі) ұйымдастырады.
Жеке құрамға медициналық қарап-тексеру жүргізуді ұйымдастыру үшін Қарулы Күштер түрлері, әскер тектері, өңірлік қолбасшылыө әскерлері бас қолбасшысының (қолбасшысының), гарнизон бастығының бұйрығы шығарылады, ол әскери бөлімдер (мекемелер) командирлеріне (бастықтарына) және жеке бөлімшелерге жеткізіледі. Бұйрықта:
1) флюорографиялық (рентгендік) қарап-тексеру;
2) зертханалық және құралдық қарап-тексеру;
3) әрбiр әскери бөлім (мекеме) және жеке бөлiмшелер үшін дәрігерлердің медициналық қарап-тексеру мерзімдері мен жүргізу орны айқындалады.
14. Жеке құрамға медициналық қарап-тексеру әскери бөлімнің (мекеменің) медициналық пунктінде (медициналық ротада, взводта) және (немесе) әскери емханада (госпитальда, лазаретте) әскери-медициналық мекемеде белгіленген күн тәртібіне сәйкес жүргізіледі. Күндізгі жарық кезде жұмыс уақытында бір дәрігер 40-тан аспайтын адамды қарап-тексереді.
15. Медициналық қарап-тексеруді дайындау және жүргізу кезінде әскери қызметшінің медициналық кітапшасында мынадай мәліметтер жинақталады:
1) негізгі және қосарласқан аурулардың барысы туралы, олардың өткен жылда болуы және жиілігі, сондай-ақ емдеу-профилактикалық іс-шаралардың нәтижелері туралы эпикриз;
2) негізгі және қосарланған созылмалы аурулардың өршуінен туындаған еңбекке жарамсыздық, госпитальға жатқызу жағдайлары саны мен күндері туралы жинақ деректер;
3) әскери қызметшіні динамикалық байқаудың негізгі себебі (созылмалы аурулар, шалдыққан жіті ауру, қатер факторларының бар болуы, әскери қызмет жағымсыз факторларының әсер етуі жағдайларында жұмыс істеу) туралы қорытындылар;
4) денсаулық жағдайы тобы, дене шынықтыру дайындығы тобы (келісімшарт бойынша әскери қызметшілер), қатер факторларының бар болуы және ұсыным берілген емдеу-профилактикалық іс-шаралар тізбесі туралы қорытынды.

16. Медицинской службой (отделом) вида, рода войск Вооруженных Сил, войск регионального командования, гарнизона осуществляется контроль за полнотой охвата, качеством проведения медицинского осмотра и оказывается методическая помощь врачам воинских частей (учреждений) при проведении медицинского осмотра и динамического наблюдения.
17. Медицинской службой воинской части (учреждения) обеспечивается полнота и качество проведения медицинского осмотра, динамического наблюдения, а также выполнение объема назначенных лечебно-профилактических мероприятий прикрепленным военнослужащим.
Параграф 2. Порядок проведения первичного и периодического медицинского осмотра военнослужащих срочной службы, курсантов, кадетов
18. Первичный медицинский осмотр военнослужащих срочной службы, курсантов, кадетов военного учебного заведения (далее – ВУЗ), проводится в течение первого месяца пребывания в воинской части (учреждении).
Обязательный объем первичного медицинского осмотра включает:
1) флюорография (рентгенография) органов грудной клетки у лиц, не проходивших ее в последние три месяца до призыва (поступления);
2) общие анализы крови, мочи, микрореакция;
3) антропометрия (рост, масса тела, окружности грудной клетки), определение индекса массы тела (далее – ИМТ);
4) определение остроты зрения и слуха;
5) обследование врачом-терапевтом (общей практики).
19. В ходе обследования врачом-терапевтом (общей практики) проводятся:
1) осмотр кожных покровов и волосистой части головы;
2) осмотр видимых слизистых оболочек: конъюнктивы глаз, полости рта, зева, обращается внимание на состояние зубов, прикус, величину и вид небных миндалин, голосовую функцию;
3) осмотр и пальпация области щитовидной железы;
4) пальпация периферических лимфатических узлов: подчелюстных, паховых, подмышечных;
5) исследование органов кровообращения (осмотр, аускультация сердца), определение частоты, наполнения, ритма пульса, величины артериального давления, в случаях выявления сердечных шумов проводят исследования в различных положениях (стоя, лежа) и функциональные пробы с дозированной физической нагрузкой;
6) исследование органов дыхания (аускультация легких);
7) исследование органов пищеварения (пальпация органов брюшной полости, области правого подреберья, печени, эпигастральной области, селезенки, правой и левой подвздошной областей, надлобковой области);
8) осмотр половых органов.
По медицинским показаниям назначаются дополнительные методы обследования, консультации профильных врачей-специалистов.

16. Қарулы Күштер түрлерінің, әскер тектерінің, өңірлік қолбасшылық әскерлерінің, гарнизонның медициналық қызметі (бөлімі) медициналық қарап-тексерумен толық қамтуды, жүргізу сапасына бақылауды жүзеге асырады және медициналық қарап-тексеру жүргізу және динамикалық байқау кезінде әскери бөлімдер (мекемелер) дәрігерлеріне әдістемелік көмек көрсетеді.
17. Әскери бөлімнің (мекеменің) медициналық қызметі толық медициналық қарап-тексеру, динамикалық байқауды және оның сапасын, сондай-ақ бекітіліп берілген әскери қызметшілерге тағайындалған емдеу-профилактикалық іс-шаралар көлемінің орындалуын қамтамасыз етеді.
2-параграф. Мерзімді әскери қызмет әскери қызметшiлеріне, курсанттарға, кадеттерге бастапқы және мерзімдік медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі
18. Мерзімді әскери қызметшiлерге, әскери оқу орнының (бұдан әрі - ӘОО) курсанттарына, кадеттерiне бастапқы медициналық қарап-тексеру әскери бөлiмде (мекемеде) болудың бiрiншi айы бойы жүргiзiледi.
Бастапқы медициналық қарап-тексерудің міндетті көлемі:
1) әскерге шақырғанға (түскенге) дейін соңғы үш айда өтпеген адамдарға кеуде қуысы ағзасының флюорографиясын (рентгенографияны);
2) жалпы қан, зәр талдауын, микрореакцияны;
3) антропометрияны (бойы, дене салмағы, кеуде қуысы шеңбері), дене салмағының индексін (бұдан әрі - ДСИ) айқындауды;
4) көру жітілігін және құлақ шалғыштығын айқындау;
5) терапевт-дәрігердің (жалпы практика) қарап-тексеруін қамтиды.
19. Терапевт-дәрігердің (жалпы практика) қарап-тексеруі барысында:
1) тері қабатын және бастың шаш өсетін бөлігін қарап-тексеру;
2) көрінетін шырышты қабықшаларды қарап-тексеру: көз конъюнктивасын, ауыз қуысын, аңқасын, тістердің күйіне, тістүйіске, таңдай бадамшасының көлеміне және түріне, дауыс функциясына назар аударылады;
3) қалқанша безді қарап-тексеру және пальпациялау;
4) перифериялық лимфа түйіндерін пальпациялау: иекасты, шаптағы, қолтынасты;
5) қан айналымы ағзаларын зерттеу (қарап-тексеру, жүрек аускультациясы), пульс жиілігін, толымын, ритмін, қан қысымы мөлшерін айқындау, жүрек шуы анықталған жағдайларда әртүрлі қалыптарда (тұрып, жатқызып) зерттеулер және дозаланған дене жүктемесімен функционалдық сынаулар;
6) тыныс алу ағзаларын зерттеу (өкпе аускультациясы);
7) ас қорыту ағзаларын зерттеу (іш қуыс ағзаларын, оң жақ қабырғастын, бауырды, эпигастрияны, көкбауырды, оң және сол мықынды, маңдайүстін пальпациялау);
8) жыныс ағзаларын қарап-тексеру жүргізіледі.
Медициналық көрсеткіштер бойынша қосымша қарап-тексеру әдістері, бейінді маман дәрігерлердің консультациялары тағайындалады.

20. Периодические медицинские осмотры военнослужащих срочной службы проводятся один раз в шесть месяцев в объеме, определенном в пункте 18 настоящих Правил.
21. Периодические медицинские осмотры курсантов, кадетов в период обучения в ВУЗ-ах проводятся ежегодно в первом полугодии учебного года в объеме, определенном в пункте 18 настоящих Правил.
22. По окончании первичного и периодического медицинского осмотра врачом воинской части (учреждения) либо врачом-терапевтом (общей практики), с учетом результатов объективного обследования и лабораторно-диагностических исследований, проводится комплексная оценка состояния здоровья с определением следующих "групп здоровья":
1) IА группа – здоровые без факторов риска: лица, не предъявляющие никаких жалоб и у которых в анамнезе и во время осмотра не выявлены хронические заболевания, факторы риска или нарушения функций отдельных органов и систем;
2) IБ группа – здоровые с факторами риска: лица с выявленными факторами риска, "пограничными" состояниями, нуждающиеся в наблюдении и профилактическом вмешательстве (лица, у которых выявлены незначительные отклонения от установленных границ нормы в величинах артериального давления и прочих физиологических характеристик, не влияющие на функциональную деятельность организма);
3) II группа – практически здоровые: лица, имеющие в анамнезе острое и (или) хроническое заболевание без обострений в течение последних двух лет;
4) III группа – больные: лица, имеющие хронические заболевания в состоянии субкомпенсации (декомпенсации), с нарушениями функциональных возможностей организма.
Лица, относящиеся ко II группе, подлежат динамическому наблюдению и оздоровлению врачом воинской части (учреждения) с привлечением профильных специалистов военных поликлиник (госпиталей, лазаретов).
Лица, отнесенные в III группу, подлежат направлению на амбулаторное (стационарное) лечение (реабилитацию) с последующим динамическим наблюдением. В зависимости от результатов лечения (реабилитации) начальником медицинской службы (врачом) воинской части (учреждения) определяется целесообразность направления военнослужащего на медицинское освидетельствование для определения категории годности к воинской службе (обучению).
23. Результаты проведенного медицинского осмотра и содержание лечебно-профилактических мероприятий заносятся в медицинскую книжку военнослужащего срочной службы, курсанта, кадета по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Параграф 3. Порядок проведения профилактического медицинского осмотра военнослужащих, проходящих воинскую службу по контракту на должностях составов солдат (матросов), сержантов (старшин) и офицеров

20. Мерзімді қызмет әскери қызметшiлерiн мерзімдік медициналық қарап-тексеру осы Қағидалардың 18-тармағында айқындалған көлемде алты айда бiр рет жүргiзiледi.
21. ӘОО-ларда оқу кезеңінде курсанттарға, кадеттерге мерзімдік медициналық қарап-тексеру жыл сайын оқу жылының бірінші жартыжылдығында осы Қағидалардың 18-тармағында айқындалған көлемде жүргiзiледi.
22. Бастапқы және мерзімдік медициналық қарап-тексеру аяқталғаннан кейін әскери бөлім (мекеме) дәрігері не терпевт дәрігер (жалпы практика) объективті қарап-тексеру және зертханалық-диагностикалық зерттеу нәтижелерін ескере отырып, мынадай "денсаулық топтарын" айқындаумен денсаулық жағдайын кешенді бағалау жүргізеді:
1) ІА тобы - қатер факторлары жоқ дені сау: ешқандай шағым білдірмеген және анамнезде және қарап-тексеру уақытында созылмалы аурулар, қатер факторлары немесе жеке ағзалар мен жүйелер функцияларының бұзылуы анықталмаған адамдар;
2) IБ тобы - қатер факторлары бар дені сау: қатер факторлары анықталған, "шекті" жайғдайдағы, байқау және профилактикалық араласуға мұқтаж адамдар (организмнің функционалдық қызметіне ақпал етпейтін қан қысымы және өзге де физиологиялық сипаттамалар мөлшерінде белгіленген шекті нормадан шамалы ауыткуы анықталған адамдар);
3) ІІ топ - жалпы дені сау: соңғы екі жыл ішінде анамнезде өршусіз жіті және (немесе) созылмалы ауруы бар адамдар;
4) ІІІ топ - науқастар: организмнің функционалдық мүмкіндіктері бұзылған субкомпенсация (декомпенсация) жағдайында созылмалы аурулары бар адамдар.
II топқа жататын адамдар әскери бөлімнің (мекеменің) дәрігері динамикалық байқауға және әскери емханалардың (госпитальдардың, лазареттердің) бейінді мамандарын тартумен сауықтыруға тиіс.
ІІІ топқа жатқызылған адамдар кейінен динамикалық байқаумен амбулаторлық (стационарлық) емдеуге (оңалтуға) жіберілуге тиіс. Емдеу (оңалту) нәтижелеріне байланысты әскери бөлім (мекеме) медицина қызметінің бастығы (дәрігер) әскери қызметшіні әскери қызметке (оқуға) жарамдылық санатын айқындау үшін медициналық куәландыруға жіберу мақсаттылығын айқындайды.
23. Жүргізілген медициналық қарап-тексеру нәтижелері және емдеу-профилактикалық іс-шаралар мазмұны осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мерзімді қызмет әскери қызметшісінің, курсанттың, кадеттің медициналық кітапшасына енгізіледі.
3-параграф. Сарбаздар (матростар), сержанттар (старшиналар) құрамы лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілерге және офицерлерге профилактикалық медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі

24. Военнослужащие, проходящие воинскую службу по контракту на должностях составов солдат (матросов), сержантов (старшин) и офицеры (далее – военнослужащие по контракту) один раз в год проходят профилактический медицинский осмотр (далее – ПМО).
25. Объем ПМО для военнослужащих по контракту в возрасте до 40 лет:
1) флюорография (рентгенография) органов грудной клетки;
2) антропометрия (определение массы тела, роста, ИМТ, окружности грудной клетки, живота);
3) общие анализы крови, мочи, микрореакция;
4) электрокардиографическое исследование при первом прохождении обследования, далее в возрасте 35 лет и старше 1 раз в год;
5) определение остроты зрения и слуха;
6) обследование врачом общей практики (терапевтом) в порядке определенном пунктом 19 настоящих Правил;
7) по медицинским показаниям проводятся дополнительные методы обследования, консультации врачей-специалистов.
26. Объем ПМО для военнослужащих по контракту в возрасте 40 лет и старше:
1) флюорография (рентгенография) органов грудной клетки;
2) антропометрия (определение массы тела, роста, ИМТ, окружности грудной клетки, живота);
3) общие анализы крови, мочи, микрореакция;
4) исследование сахара крови, холестерина сыворотки крови;
5) электрокардиографическое исследование;
6) измерение внутриглазного давления (по назначению офтальмолога);
7) осмотр врачей-специалистов (хирург, терапевт, офтальмолог, стоматолог, невропатолог, оториноларинголог, гинеколог – для военнослужащих-женщин).
При наличии медицинских показаний проводятся дополнительные методы обследований, консультации врачей-специалистов.
27. Комплексная оценка состояния здоровья военнослужащих по контракту, распределение их по группам здоровья, необходимость динамического наблюдения, а также целесообразность направления военнослужащего на медицинское освидетельствование для определения категории годности к воинской службе по результатам ПМО осуществляется в соответствии с пунктом 22 настоящих Правил.
При осуществлении комплексной оценки состояния здоровья военнослужащих по контракту используются результаты скрининговых осмотров, проводимых субъектами здравоохранения в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 10 ноября 2009 года № 685 "Об установлении целевых групп лиц, подлежащих профилактическим медицинским осмотрам, а также правил и периодичности проведения данных осмотров" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5918).

24. Сарбаздар (мотростар), сержанттар (старшиналар) құрамы лауазымдарында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшілер және офицерлер (бұдан әрі - келісімшарт бойынша әскери қызметшілер) жылына бір рет профилактикалық медициналық қарап-тексеруден (бұдан әрі - ПМҚ) өтеді.
25. 40 жасқа дейінгі келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге ПМТ көлемі:
1) кеуде қуысы ағзасының флюорографиясы (рентгенографиясы);
2) антропометрия (дене салмағын, бойын, ДСИ-ды, кеуде қуысының, ішінің шеңберін айқындау);
3) жалпы қан, зәр талдауы, микрореакция;
4) бірінші қарап-тексеру кезінде электр-кардиографиялық зерттеу, одан кейін 35 және одан жоғары жаста жылына 1 рет;
5) көру жітілігін және құлақ шалғыштығын айқындау;
6) осы Қағидалардың 19-тармағында айқындалған тәртіппен жалпы практика дәрігердің (терапевттің) қарап-тексеруі;
7) медициналық көрсеткіштер бойынша қарап-тексерудің қосымша әдістері, дәрігер мамандардың консультациялары.
26. 40 және одан үлкен жастағы келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге ПМТ көлемі:
1) кеуде қуысы ағзасының флюорографиясы (рентгенография);
2) антропометрия (дене салмағын, бойын, ДСИ-ды, кеуде қуысының, ішінің шеңберін анықтау);
3) жалпы қан, зәр талдауы, микрореакция;
4) қандағы қантты, сарысудағы холестеринді зерттеу;
5) электр-кардиографиялық зерттеу;
6) көз ішінің қысымын өлшеу (офтальмологтығ тағайындауы бойынша);
7) дәрігер мамандардың (хирург, терапет, офтальмолог, стоматолог, невропатолог, оториноларинголог, гинеколог - әскери қызметші әйелдер үшін) қарап-тексеруі.
Медициналық көрсеткіштер бар болған кезде қосымша қарап-тексеру әдістері, дәрігер мамандардың консультациялары жүргізіледі.
27. ПМТ нәтижелері бойынша келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің денсаулық жағдайын кешенді бағалау, денсаулық топтары бойынша оларды бөлу, динамикалық байқау қажеттілігі, сондай-ақ әскери қызметшіні әскери қызметке жарамдылық санатын айқындау үшін медициналық куәландыруға жіберу мақсаттылығы осы Қағидалардың 22-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
Келісімшарт бойынша әскери қызметшілердің денсаулық жағдайын кешенді бағалау кезінде "Профилактикалық медициналық қарап-тексерулерге жататын адамдардың нысаналы топтарын, сондай-ақ осы қарап-тексерулерді өткізудің қағидалары мен кезеңділігін белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушының 2009 жылғы 10 қарашадағы № 685 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5918 болып тіркелген) сәйкес денсаулық сақтау субъектілері жүргізетін скринингтік қарап-тексеру нәтижелері пайдаланылады.

28. При оформлении итоговых результатов ПМО начальником медицинской службы (врачом) воинской части (учреждения) для военнослужащих по контракту определяются возрастные группы физической подготовки в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 10 августа 2017 года № 438 "Об утверждении Правил физической подготовки в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15729).
Вне зависимости от возраста и пола, военнослужащие, имеющие хронические заболевания, последствия перенесенных острых заболеваний и травм в состоянии субкомпенсации (декомпенсации), с нарушениями функциональных возможностей организма (III группа здоровья), временно включаются в группу лечебной физической культуры (далее – ЛФК) сроком до 6 месяцев, а в случаях тяжелых травм и заболеваний – до 12 месяцев. После истечения указанного срока военнослужащие проходят медицинское обследование, по результатам которого военнослужащие переводятся в соответствующие возрастные группы физической подготовки, а имеющие заболевания, изменяющие категорию годности к воинской службе, направляются на медицинское освидетельствование в военно-врачебные комиссии.
29. Военнослужащие по контракту, вновь прибывшие в часть, находившиеся в командировках, отпусках и не прошедшие ПМО, проходят обследование в месячный срок со дня прибытия в часть.
30. Военнослужащие по контракту, находящиеся на стационарном лечении и не прошедшие ПМО в текущем году, одновременно проходят ПМО в стационаре.
31. Результаты проведенного ПМО, содержание лечебно-профилактических мероприятий, группы здоровья и физической подготовки заносятся в медицинскую книжку военнослужащего проходящего воинскую службу по контракту по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Параграф 4. Порядок проведения медицинского осмотра личного состава, выезжающего в длительные командировки (обучение) в иностранные государства
32. Личному составу, выезжающему в длительные (на три и более месяца) командировки (обучение) в иностранные государства (далее – выезжающие в иностранные государства), вне зависимости от сроков предыдущего осмотра проводится медицинский осмотр в объеме, определенном пунктом 26 настоящих Правил, с дополнительным ультразвуковым исследованием органов мочеполовой системы, а также определением группы крови и резус-принадлежности (если ранее не определялась).
Выезжающие в иностранные государства к медицинскому осмотру допускаются после проведения санации полости рта.
Обследование на вирус иммунодефицита человека (далее – ВИЧ) с получением сертификата проводится выезжающим в иностранные государства, для въезда в которые требуется сертификат на отсутствие ВИЧ-инфекции.

28. ПМТ-ның қорытынды нәтижелерін рәсімдеу кезінде әскери бөлім (мекеме) медициналық қызметінің бастығы (дәрігері) келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштердегі дене шынықтыру дайындығы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 10 тамыздағы № 438 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15729 болып тіркелген) сәйкес дене шынықтыру дайындығының жас топтарын айқындайды.
Жасына және жынысына қарамастан, созылмалы аурулары, организм функционалдық мүмкіндіктерінің бұзылуымен (III денсаулық тобы) субкомпенсация (декомпенсация) жағдайында жіті ауруларымен сырқаттану және жарақаттану салдары бар әскери қызметшілер 6 айға дейінгі, ал ауыр жарақаттанған және сырқаттанған жағдайларда - 12 айға дейінгі мерзімге уақытша емдік дене шынықтыру дайындығы (бұдан әрі - ЕДШ) тобына енгізіледі. Көрсетілген мерзім өткеннен кейін әскери қызметшілер медициналық қарап-тексеруден өтеді, оның нәтижелері бойынша әскери қызметшілер дене шынықтыру дайындығының тиісті жас топтарына ауыстырылады, ал әскери қызметке жарамдылық санатын өзгертетін аурулар бар адамдар әскери-медициналық комиссияға медициналық куәландыруға жіберіледі.
29. Бөлімге жаңа келген, іссапарларда, демалыста болған және ПМТ өтпеген келісімшарт бойынша әскери қызметшілер бөлімге келген күннен бастап бір ай мерзімде қарап-тексеруден өтеді.
30. Стационарлық емдеуде болатын және ағымдағы жылы ПМТ өтпеген келісімшарт бойынша әскери қызметшілер стационарда бір уақытта ПМТ-дан өтеді.
31. Жүргізілген ПМТ нәтижелері, емдеу-профилактикалық іс-шараларының мазмұны, денсаулық және дене шынықтыру дайындығы топтары осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшінің әскери кітапшасына енгізіледі.
4-параграф. Шет мемлекеттерге ұзақ іссапарларға (оқуға) баратын жеке құрамға медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі
32. Шет мемлекеттерге ұзақ (үш және одан астам айға) іссапарларға (оқуға) баратын жеке құрамға (бұдан әрі - шет мемлекеттерге баратындар) бұрын жүргізілген қарап-тексеру мерзімдеріне қарамастан, зәр-жыныс жүйесінің ағзаларының ультрадыбыстық қосымша зерттеумен, сондай-ақ қан тобын және резус-тиесілілігін айқындаумен (егр бұрын айқындалмаса) осы Қағидалардың 26-тармағында айқындалған көлемде медициналық қарап-тексеру жүргізіледі.
Шет мемлекеттерге баратындар медициналық қарап-тексеруге ауыз қуысы санациясын жүргізгеннен кейін жіберіледі.
Елге кіру үшін АИВТ-инфекциясының болмауы сертификат талап етілетін шет мемлекеттерге баратындарға сертификат алумен адамның иммундық тапшылығы вирусына (бұдан әрі - АИТВ) қарап-тексеру жүргізіледі.

33. Медицинскими противопоказаниями для выезда в длительные командировки (обучение) в иностранные государства являются заболевания, предусматривающие категорий годности "Г", "В-ИНД", "В", "Д", "Е" и "НГ" по соответствующим графам согласно приказу Министра обороны Республики Казахстан от 29 января 2013 года № 37 "Об утверждении требований, предъявляемых к соответствию состояния здоровья лиц для службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8336).
Результаты медицинского обследования оформляются справкой об отсутствии (наличии) медицинских противопоказаний для выезда в длительные командировки (обучение) в иностранные государства по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
34. Военнослужащие, имеющие заболевания, предусматривающие категорию годности "В", "Д" и "Е", направляются на медицинское освидетельствование для определения категории годности к воинской службе.
Параграф 5. Порядок проведения медицинского осмотра личного состава, занятых на работах с радиоактивными веществами, источниками ионизирующих излучений, компонентами ракетного топлива и источниками электромагнитных полей
35. Личный состав, занятый на работах с радиоактивными веществами, источниками ионизирующих излучений, компонентами ракетного топлива и источниками электромагнитных полей (далее – вредные профессиональные факторы) состоят на специальном учете в медицинском пункте воинской части (учреждения).
36. При профилактическом медицинском осмотре лиц, указанных в пункте 35 настоящих Правил, в дополнение к объему обследования, определенному в пункте 26 настоящих Правил, проводится определение количества тромбоцитов крови.
37. Медицинское освидетельствование лиц, указанных в пункте 35 настоящих Правил, проводится в соответствии с Правилами военно-врачебной экспертизы.
38. Назначение личного состава на работы с вредными профессиональными факторами производится после прохождения медицинского освидетельствования.
Глава 5. Порядок организации и проведения динамического наблюдения за состоянием здоровья военнослужащих
39. Динамическое наблюдение включает систематическое наблюдение за состоянием здоровья военнослужащих, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения.
Военнослужащие, нуждающиеся в динамическом наблюдении, выявляются в процессе медицинских осмотров и стационарного (амбулаторного) лечения.
40. Динамическому наблюдению подлежат военнослужащие, отнесенные к II и III группе здоровья, по результатам проведенного медицинского осмотра. Кроме того, динамическому наблюдению подлежат военнослужащие, перенесшие острые заболевания, тяжелые травмы, операции, а также подвергшиеся поражающему воздействию вредных профессиональных факторов.

33. Шет мемлекеттерге ұзақ іссапарларға (оқуға) бару үшін медициналық қарсы көрсеткіштер "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында қызмет ету үшін адамдар денсаулық жағдайының сәйкес келуіне қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2013 жылғы 29 қаңтардағы № 37 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8336 болып тіркелген) сәйкес тиісті бағандар бойынша "Г", "B-ДЕРБ", "В", "Д", "Е" және "ЖЗ" жарамдылық санаттарын көздейтін сырқаттар болып табылады.
Медициналық қарап-тексеру нәтижелері осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шет мемлекеттерге ұзақ іссапарларға (оқуға) бару үшін медициналық қарсы көрсеткіштердің болмауы (бар болуы) туралы анықтамамен ресімделеді.
34. "В", "Д" және "Е" жарамдылық санатын көздейтін сырқаттары әскери қызметшілер әскери қызметке жарамдылық санатын айқындау үшін медициналық куәландыруға жіберіледі.
5-параграф. Радиоактивті заттармен, ионданушы сәулелену көздерімен, зымыран отынының компоненттерімен және электр магниттік өріс көздерімен жұмыс істейтін жеке құрамға медициналық қарап-тексеру жүргізу тәртібі
35. Радиоактивті заттармен, ионданушы сәулелену көздерімен, зымыран отынының компоненттерімен, электр магниттік өріс көздерімен (бұдан әрi - зиянды кәсіптік факторлар) жұмыс істейтін жеке құрам әскери бөлiмнiң (мекеменiң) медициналық пунктінде арнайы есепке тұрады.
36. Осы Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген адамдарды профилактикалық медициналық қарап-тексеру кезінде осы Қағидалардың 26-тармағында айқындалған қарап-тексеру көлемінен қосымша қан тромбоциттері саны айқындалады.
37. Осы Қағидалардың 35-тармағында көрсетілген адамдарды медициналық куәландыру Әскери-дәрігерлік сараптама қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
38. Жеке құрамды зиянды кәсіптік факторлар бар жұмысқа тағайындау медициналық куәландырудан өткеннен кейін жүргізіледі.
5-тарау. Әскери қызметшілердің денсаулық жағдайын динамикалық байқауды ұйымдастыру және жүргізу тәртібі
39. Динамикалық байқау әскери қызметшілердің денсаулық жағдайын жүйелі байқауды, сондай-ақ осы байқау нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсетуді қамтиды.
Динамикалық байқауға мұқтаж әскери қызметшілер медициналық қарап-тексеру және стационарлық (амбулаториялық) емдеу процесінде айқындалады.
40. Жүргізілген медициналық қарап-тексеру нәтижелері бойынша II және ІІІ денсаулық тобына жатқызылған әскери қызметшілер динамикалық байқалуға тиіс. Одан басқа, жіті ауыруға шалдыққан, ауыр жарақаттанған, операция жасалған, сондай-ақ зиянды кәсіптік факторлардың әсер етуіне ұшыраған әскери қызметшілер динамикалық байқалуға тиіс.

41. Динамическое наблюдение включает медицинские обследования военнослужащих врачом-терапевтом (общей практики), проведение дополнительных методов обследований, консультаций профильных врачей-специалистов, назначение лечебно-оздоровительных мероприятий, а также анализ состояния и оценка эффективности диспансеризации.
42. Периодичность и объем медицинского обследования военнослужащих, нуждающихся в динамическом наблюдении, определяется в соответствии с клиническими протоколами в зависимости от характера и тяжести заболевания, последствия травм.
При проведении динамического наблюдения применяются Перечень заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в организациях первичной медико-санитарной помощи, утвержденный приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 "Об утверждении Правил оказания первичной медико-санитарной помощи и Правил прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11268), и Перечень заболеваний, подлежащих динамическому наблюдению в рамках консультативно-диагностической помощи, утвержденный приказом исполняющего обязанностей Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 626 "Об утверждении Правил оказания консультативно-диагностической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11958).
43. Военнослужащие, нуждающиеся в динамическом наблюдении, состоят на специальном учете в медицинской роте (медицинском пункте) воинской части (учреждения).
Глава 6. Порядок подведения итогов медицинского осмотра
44. В воинской части (учреждении) ежегодно подводятся итоги проведенного медицинского осмотра, где отражаются:
1) уровень состояния здоровья военнослужащих отдельно за каждую категорию;
2) изменение состояния здоровья у военнослужащих отдельно за каждую категорию, отнесенных к IА, IБ, II и III группам здоровья, в течение года;
3) распространенность основных факторов риска и методы борьбы с ними;
4) возможная связь острых и хронических заболеваний с характером военного труда;
5) оценка эффективности деятельности медицинской службы воинских частей (учреждений) по диспансеризации военнослужащих с указанием конкретных недостатков и мер по их устранению;
6) мероприятия по улучшению медицинского обеспечения военнослужащих.
45. Медицинская служба воинской части (учреждения) анализирует итоги медицинских осмотров, составляет и реализовывает план лечебно-профилактических мероприятий военнослужащих.

41. Динамикалық байқау әскери қызметшілерді терапевт дәрігердің (жалпы практика) медициналық қарап-тексеруін, қарап-тексерудің қосымша әдістерін жүргізуді, бейінді дәрігер мамандардың консультацияларын, емдеу-сауықтыру іс-шараларын тағайындауды, сондай-ақ диспансеризациялаудың жай-күйін талдауды және тиімділігін бағалауды қамтиды.
42. Динамикалық байқауға мұқтаж әскери қызметшілерге медициналық қарап-тексеру кезеңділігі мен көлемі сырқаттану сипатына және ауырлығына, жарақаттану салдарына байланысты клиникалық хаттамаларға сәйкес айқындалады.
Динамикалық байқау жүргізген кезде "Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету қағидаларын және Медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымдарына бекіту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11268 болып тіркелген) бекітілген Медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсету ұйымдарында динамикалық байқауға жататын науқастану тізбесі және "Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 626 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11958 болып тіркелген) Консультативтік-диагностикалық көмек шеңберінде динамикалық байқауға жататын науқастану тізбесі қолданылады.
43. Динамикалық байқауға мұқтаж әскери қызметшілер әскери бөлімнің (мекеменің) медициналық ротасында (медициналық пунктінде) арнайы есепте тұрады.
6-тарау. Медициналық қарап-тексеруді қорытындылау тәртібі
44. Әскери бөлімде (мекемеде) жыл сайын жүргізілетін медициналық қарап-тексеруге қортынды жасалады, онда:
1) әрбiр санат үшін жеке әскери қызметшiлердiң денсаулық жағдайы деңгейi;
2) жыл бойы IА, ІБ, II және III денсаулық топтарына жатқызылған әрбір санат үшін жеке әскери қызметшілерде денсаулық жай-күйінің өзгеруі;
3) негізгі қатер факторларының таралуы және оларға қарсы күрес әдістері;
4) жіті және созылмалы аурулардың әскери еңбек сипатына болжамды байланысы;
5) нақты кемшіліктерді және оларды жою жөніндегі шараларды көрсете отырып, әскери бөлім (мекеме) медициналық қызметінің әскери қызметшілерді диспасеризациялау жөніндегі қызметінің тиімділігін бағалау;
6) әскери қызметшілерді медициналық қамтамасыз етуді жақсарту жөніндегі іс-шаралар сипатталады.
45. Әскери бөлімнің (мекеменің) медициналық қызметі медициналық қарап-тексеру қортындыларын талдайды, әскери қызметшілерді емдеу-профилактикалық іс-шаралары жоспарын жасайды және іске асырады.

46. Показатели состояния и эффективности медицинского осмотра в воинской части (учреждении) рассчитываются отдельно за каждую категорию военнослужащих. Необходимые исходные данные для их расчета получают путем обработки сведений из медицинских учетных документов.
Оценка показателей состояния и эффективности медицинского осмотра военнослужащих производится согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Анализ состояния и эффективности медицинского осмотра проводится путем сравнения аналогичных показателей за отчетный и предыдущий годы.
47. Итоги медицинского осмотра и меры по его совершенствованию докладываются командиру (начальнику) воинской части (учреждения), начальнику медицинской службы вида, рода войск Вооруженных Сил, войск регионального командования, гарнизона.
48. Результаты медицинского осмотра военнослужащих объявляются приказом командира (начальника) воинской части (учреждения), в котором отражаются:
1) полнота охвата медицинским осмотром военнослужащих части (учреждения);
2) распределение военнослужащих части (учреждения) по группам здоровья и физической подготовки;
3) список военнослужащих, подлежащих динамическому наблюдению;
4) список военнослужащих, нуждающихся в лечении (реабилитации);
5) список военнослужащих, отнесенных к группе ЛФК;
6) список военнослужащих, нуждающихся в санаторно-курортном лечении;

46. Әскери бөлімде (мекемеде) медициналық қарап-тексеру жай-күйінің және тиімділігінің көрсеткіштері әскери қызметшілердің әрбір санаты үшін жеке есептеледі. Оларды есептеу үшін қажетті бастапқы деректер медициналық есептік құжаттардан мәліметтерді өңдеу арқылы алынады.
Әскери қызметшілерді медициналық қарап-тексеру жай-күйінің және тиімділігінің көрсеткіштерін бағалау осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
Медициналық қарап-тексеру жай-күйінің және тиімділігінің көрсеткіштерін талдау есептілік және алдыңғы жылдар үшін ұқсас көрсеткіштерді салыстыру арқылы жүргізіледі.
47. Медициналық қарап-тексеру қортындылары және оны жетілдіру шаралары әскери бөлім (мекеме) командиріне (бастығына), Қарулы Күштер түрлері, әскер тектері, өңірлік қолбасшылықтар әскерлері, гарнизон медициналық қызметінің бастығына баяндалады.
48. Әскери қызметшілерді медициналық қарап-тексеру нәтижелері әскери бөлім (мекеме) командирінің (бастығының) бұйрығымен жарияланады, онда:
1) бөлім (мекеме) әскери қызметшілерін медициналық қарап-тексерумен толық қамту;
2) денсаулық және дене шынықтыру дайындығы топтары бойынша бөлiм (мекеме) әскери қызметшiлерiн бөлу;
3) динамикалық байқауға жататын әскери қызметшiлер тiзiмi;
4) емделуге (оңалтуға) мұқтаж әскери қызметшілер тiзiмi;
5) ЕДШ тобына жатқызылған әскери қызметшілер тізімі;
6) санаториялық-курорттық емделуге мұқтаж әскери қызметшілер тiзiмi;

44-46
2
Раздел 1. Общие сведения
Фамилия, имя, отчество при его наличии
Год рождения
Домашний адрес
Каким У(О)ДО призван
Образование
Год призыва
Профессия до военной службы
Занятие спортом (разряд, звание)
Индивидуальный идентификационный номер
3
Раздел 2. Данные антропометрии
Первичное обследование
Очередные обследования
1 год
2 год
Дата
Вес, кг
Рост, см
Окружность груди, см:
спокойно
при вдохе
при выдохе
Окружность живота, см
Спирометрия, л
Динамометрия руки, кг:
правой
левой
Окружность головы, см
Окружность шеи, см
Длина стопы, см
Индекс массы тела
4
Раздел 3. Первичное медицинское обследование
"_____" _____________________ _______ г.
А. Анамнез: жалобы, перенесенные заболевания (какие, в каком возрасте), вредные привычки (курение, употребление алкоголя, наркотиков), переносимость лекарств и др.
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________
5
Б. Данные объективного обследования
Телосложение
Состояние питания
Дефекты физического развития и телесные недостатки
Покровы тела
Лимфатическая система
Костно-мышечная система и суставы
Эндокринная система
Органы дыхания
6
Органы кровообращения
Органы пищеварения
Печень
Селезенка
Мочеполовая система
Нервная система
Органы зрения
Органы слуха и вестибулярного аппарата
7
Заключение врача-терапевта (общей практики) и указания о дополнительном обследовании
Группа здоровья, нуждаемость динамического наблюдения
Другие сведения
8

44-46
1-бөлім. Жалпы мәліметтер
Тегі, ату, әкесінің аты (ол бар болған кезде)
Туған жылы
Үй мекенжайы
Қандай ҚІБ (Б) әскерге шақырылды
Білімі
Әскерге шақырылған жылы
Әскери қызмет бойынша мамандығы
Спортпен шұғылдану (разряд, атағы)
Жеке бірегей нөмірі
3
2-бөлім. Антропометриялық деректер
Бастапқы қарап-тексеру
Кезекті қарап-тексеру
1-ші жыл
2-ші жыл
Күні
Салмағы, кг
Бойы, см
Кеуде шеңбері, см:
қалыпты
Демалу кезінде
Дем шығару кезінде
Іш шеңбері, см
Спирометрия, л
Қол динамометриясы, кг:
оң жақ
сол жақ
Бас шеңбері см
Мойын шеңбері, см
Аяқ басының ұзындығы, см
Дене салмағының индексі
4
3-бөлім. Бастапқы медициналық қарап-тексеру
_______ ж. "_____" _____________________
А. Анамнез: шағымдар, шалдыққан аурулары (қандай, қай жаста), зиянды әдеттер (темекі шегу, алкоголь, есірткі тұтыну), дәрі-дәрмекке төзушілік және т.б.
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
5
Б. Объективті қарап-тексеру деректері
Дене бітімі
Тамақтану жағдайы
Дене бітімі дамуының ақаулықтары және дене кемістігі
Дененің тері қабаты
Лимфа жүйесі
Сүйек-бұлшықет жүйесі және буындар
Эндокринді жүйе
Тыныс алу ағзалары
6
Қан айналымы органдары
Ас қорыту ағзасы
Бауыр
Көкбауыр
Несеп-жыныс жүйесі
Нерв жүйесі
Көру ағзасы
Есту ағзасы мен вестибулярлық аппарат
7
Терапевт дәрігердің (жалпы практика) қорытындысы және қосымша қарап-тексеру туралы нұсқаулар
Денсаулық тобы, динамикалық байқауға мұқтаждығы
Басқа да мәліметтер
8

Раздел 5. Данные очередных обследований
Дата
Анамнез, жалобы, данные объективного обследования, заключение и подпись врача
12-14
Раздел 6. Рентгенография, рентгеноскопия и флюорография
Дата
Результаты
15-16
Раздел 7. Предохранительные прививки
Дата
Вакцина
Доза
Реакция
17
Раздел 8. Итоги очередных обследований
Дата
Физическое развитие
Состояние здоровья
Подпись врача
18-19
Раздел 9. Регистрация обращений за медицинской помощью, направлений на стационарное лечение (освидетельствование)
Дата и очередность обращения
Жалобы, анамнез, объективные данные, результаты лабораторных и других исследований, диагноз, назначение, направление на стационарное лечение, на ВВК, освобождение от занятий и работ, исход заболевания, количество дней лечения, подпись врача
1
2
20-39
Раздел 10. Данные дозиметрии и радиометрии при работе с РВ и источниками ионизирующего излучения
А. Результаты индивидуальной дозиметрии в Зв (бэр)
Дата записи
Суммарная доза облучения
за период между обследованиями
за год
с начала работы
40
Б. Результаты радиометрии: Бк/см2 (расп/сммин); Бк/кг(л) Ku/кг(л)
Дата исследования
Объект измерений (кожные покровы, моча, кал)
Уровень загрязнения (концентрации) в распадах в минуту на 1 см или на суточное количество выделений
41
Раздел 11. Особые отметки
дата
содержание
примечание
42
Уволен с воинской службы "_____" ______________________________ ________ г.
по истечении срока службы
по болезни: пункт, подпункт _________ графа _________ приказа МО РК №__________ от ______ г.
Начальник медицинской службы войсковой части
___________________
_______________________
____________
воинское звание
фамилия и инициалы
подпись
43
Пояснения по заполнению формы
1. Медицинская книжка является основным медицинским документом, содержащим данные о состоянии здоровья военнослужащего срочной службы, курсанта (кадета). Она заполняется на каждого военнослужащего срочной службы, курсанта (кадета) при проведении первичного медицинского обследования.
2. Медицинская книжка ведется врачом, в случае его отсутствия, фельдшером (медицинской сестрой) при систематическом контроле врача, на которого возложено медицинское обеспечение части.
3. Разделы 1, 2 заполняются фельдшером или медицинской сестрой (освоившим технику антропометрии).
4. Раздел 3 "Первичное медицинское обследование" заполняет врач после первичного опроса и обследования военнослужащего, курсанта (кадета). Данные объективного обследования записываются по системам и органам, придерживаясь отведенных граф.
5. Раздел 4 заполняется врачом-стоматологом (врачом-терапевтом, общей практики) при очередных медицинских обследованиях.
44

5-бөлім. Кезекті қарап-тексеру деректері
Күні
Анамнез, шағымдар, объективті қарап-тексеру деректері, дәрігердің қорытындылары және қолы
12-14
6-бөлім. Рентгенография, рентгеноскопия және флюорография
Күні
Нәтижелері
15-16
7-бөлім. Сақтандыру екпелері
Күні
Вакцина
Дозасы
Реакция
17
8-бөлім. Кезекті медициналық қарап-тексеру қорытындылары
Күні
Дене бітімінің дамуы
Денсаулық жағдайы
Дәрігер қолы
18-19
9-бөлім. Медициналық көмекке жүгінуді, стационарлық емделуге (куәландырылуға) жіберуді тіркеу
Жүгінген күні және кезектілігі
Шағымдар, анамнез, объективті деректер, зертханалық және басқа да зерттеулер нәтижелері, диагнозды, тағайындау, стационарлық емделуге, ӘДК-ға жіберу, сабақтан және жұмыстан босату, ауру нәтижесі, емделген күндер саны, дәрігер қолы
1
2
20-39
10-бөлім. РЗ-мен және ионданушы сәулелену көздерімен жұмс істеу кезіндегі дозиметрия және радиометрия деректері
А. Жеке дозиметрия нәтижелері Зв бойынша (бэр)
Жазба күні
Сәулеленудің жиынтық дозасы
қарап-тексеру арасындағы кезеңдер үшін
бір жыл ішінде
жұмыс басталғаннан бастап
40
Б. Радиометрия нәтижелері: Бк/см2 (расп/сммин); Бк/кг(л) Ku/кг(л)
Зерттеу күні
Өлшеу объектісі (тері қабаты, несеп, нәжіс)
Минутына 1 см таралудағы ластану деңгейі (концентрациясы) немесе тәуліктік бөліну мөлшері
41
11-бөлім. Ерекше белгілер
күні
мазмұны
ескертпе
42
Әскери қызметтен ________ ж. "_____" _____________________________ шығарылды
қызмет өткеру мерзімінің аяқталуы бойынша
науқастануы бойынша: ҚР ҚМ______ ж. №__________ бұйрығы ______ бағанының ____ тармағы, тармақшасы
Әскери бөлім медицина қызметінің бастығы
___________________
______________________
____________
әскери атағы
тегі және инициалдары
қолы
43
Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1. Медициналық кiтапша мерзімді қызмет әскери қызметшiсінiң, курсанттың (кадеттiң) денсаулық жағдайы туралы деректерді қамтитын негiзгi медициналық құжат болып табылады. Ол әрбір әскери қызметшіге, курсантқа (кадетке) бастапқы медициналық қарап-тексеру жүргізу кезінде толтырылады.
2. Медициналық кітапшаны дәрігер жүргізеді, ол болмаған жағдайда бөлімді медициналық қамтамасыз ету жүктелген дәрігердің жүйелі бақылауы кезінде фельдшер (мейіргер) жүргізеді.
3. 1, 2-бөлімдерді фельдшер немесе мейіргер (антропометрия техникасын игерген) толтырады.
4. "Бастапқы медициналық куәландыру" деген 3-бөлімді дәрігер бастапқы сауалдан және әскери қызметшіні, курсантты (кадетті) қарап-тексергеннен кейін толтырады. Объективті қарап-тексеру деректері бөлінген бағандарды ұстанумен жүйелер мен ағзалар бойынша жазылады.
5. 4-бөлімді кезекті медициналық қарап-тексеру кезінде дәрігер стоматолог (дәрігер терапевт, жалпы практика) толтырады.
44

6. Раздел 5 заполняется врачом при проведении очередных медицинских обследований.
7. В разделе 6 записываются дата, заключение специалиста, серия, номер флюорограммы. Сами же флюорограммы хранятся на медицинском пункте.
8. В разделе 7 записываются все прививки, которые были сделаны военнослужащему, курсанту (кадету) за период службы, с указанием наименований, дозы, даты, реакции.
9. Раздел 8 заполняется врачом на основании полученных данных при медицинском обследовании военнослужащего, курсанта (кадета).
10. В разделе 9 в хронологическом порядке регистрируются все обращения военнослужащего, курсанта (кадета) за медицинской помощью, включая и обращения к стоматологу (зубному врачу).
11. В разделе 10 записываются результаты индивидуальной дозиметрии, радиометрического контроля загрязнения кожных покровов лиц, работающих с РВ и источниками ионизирующих излучений, а также результаты радиологических исследований.
45
12. В разделе "Особые отметки" производятся отметки врача, связанные с необходимостью взять на учет для медицинского наблюдения, а также заносятся данные о наличии, локализации, содержании, размере и цвете татуировок.
13. В конце книжки к свободным страницам подклеиваются результаты анализов, производимых больному.
14. Медицинские книжки хранятся на медицинском пункте части, корабля, института, в поликлиниках в шкафах под замком.
15. При направлении военнослужащего на стационарное лечение (обследование), консультацию или освидетельствование вне части, а также при переводе его в другую часть медицинская книжка пересылается в соответствующие учреждения или выдается на руки сопровождающему.
Медицинская книжка самому военнослужащему выдается только в запечатанном конверте.
16. Медицинские книжки уволенных военнослужащих хранятся в медицинском пункте 3 года, после уничтожаются в установленным порядке.
46
Приложение 3
к Правилам проведения
медицинских осмотров личного состава
в военно-медицинских подразделениях
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Форма
Формат А5
(обложка – лицевая сторона)
МЕДИЦИНСКАЯ КНИЖКА
военнослужащего проходящего воинскую службу по контракту
______________________________________________________________
(фамилия)
______________________________________________________________
(имя) (при наличии отчество)
"____"______________20 ____ г.
(дата заполнения)
(обложка - оборотная сторона)
СОДЕРЖАНИЕ
Разделы
Стр.
1.
Общие сведения
1
2.
Анамнез
2, 3
3.
Условия службы и быта
4, 5
4.
Жалобы на состояние здоровья при ежегодном медицинском обследовании
6, 7
5.
Данные физического развития
8, 9
6.
Данные объективного обследования

6. 5-бөлімді дәрігер кезекті медициналық қарап-тексерулер жүргізу кезінде толтырылады.
7. 6-бөлімде фотофлюорограмма күні, маманның қорытындысы, сериясы, нөмірі жазады. Флюорограмманың өзі медициналық орталықта сақталады.
8. 7-бөлімде атауын, дозасын, күнін, реакциясың көрсетумен әскери қызметшіге, курсантқа (кадетке) жасалған барлық екпелер жазылады.
9. 8-бөлімді дәрігер әскери қызметшіні, курсантты (кадетті) медициналық қарап-тексеру кезінде алынған деректер негізінде толтырады.
10. 9-бөлiмде әскери қызметшінің, курсанттың (кадеттің) медициналық көмекке, оның iшiнде стоматологқа (тіс дәрігеріне) жүгінгенін қоса алғанда, барлық жүгінуі хронологиялық тәртiппен тіркеледі.
11. 10-бөлімде жеке дозиметрия нәтижелерi, РЗ-мен және ионданушы сәулелену көздерiмен жұмыс iстейтiн адамдардың тері қабатының ластануын радиологиялық бақылау нәтижелері, сондай-ақ радиологиялық зерттеу нәтижелерi жазылады.
45
12. "Ерекше белгілер" деген бөлімде дәрігердің медициналық байқау үшін есепке алу қажеттілігіне байланысты белгілері жасалады, сондай-ақ татуировканың болуы, өшіру, мазмұны, көлемі мен түсі туралы деректер енгізіледі.
13. Кітапшаның соңғы жағындағы бос парақтарға науқастануға жасалған талдау нәтижелері жапсырылады.
14. Медициналық кітапшалар бөлімнің, корабльдің, институттың медициналық пунктінде, емханаларда құлыпқа жабылатын шкафтарда сақталады.
15. Әскери қызметшіні стационарлық емделуге (қарап-тексеруге), консультацияға немесе бөлімнен тыс куәландырылуға жіберген кезде, сондай-ақ оны басқа бөлімге ауыстырған кезде медициналық кітапша тиісті мекемелерге жіберіледі немесе онымен бірге жүретін адамға беріледі.
Медициналық кітапша әскери қызметшінің өзіне тек конвертке салынып жабылған күйде беріледі.
16. Қызметтен шығарылған әскери қызметшілердің медициналық кітапшалары медициналық пунктте 3 жыл бойы сақталады, одан кейін белгіленген тәртіппен жойылады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери-
медициналық (медициналық)
бөлімшелерінде жеке
құрамға медициналық қарап-
тексеру жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
A5 форматы
(мұқаба - алдыңғы беті)
Келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшінің МЕДИЦИНАЛЫҚ КІТАПШАСЫ
______________________________________________________________
(тегі)
______________________________________________________________
(аты)                  (әкесінің аты (бар болған кезде)
20 ____ ж. "____"______________ (толтырған күн)
(мұқаба - артқы беті)
МАЗМҰНЫ
Бөлімдер
Беті
1.
Жалпы мәліметтер
1
2.
Анамнез
2,3
3.
Қызмет өткеру және тұрмыс жағдайы
4,5
4.
Жыл сайынғы медициналық қарап-тексеру кезіндегі денсаулық жағдайына шағымы
6,7
5.
Дене бітімінің даму деректері
8,9
6.
Объективті қарап-тексеру деректері

42-108
14.
Учет трудопотерь
109-111
15.
Для особых заметок
112
Страница 1
Раздел 1. Общие сведения
Воинское звание
Фамилия, имя, при наличии отчество ___________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
Дата рождения ______________________________________________________________________________
Образование (общее, военное, специальное) _____________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
Служба в Вооруженных Силах Республики Казахстан с _______________________________________ года
Семейное положение (холост, женат, сколько детей и иждивенцев) _________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
Адрес и телефон (домашний и служебный) ______________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
ИНН _______________________________________________________________________________________
Группа крови _______________ Резус-фактор _______________
__________________________________________________________
(дата и наименование учреждения, где проводился исследование)
__________________________________________________________
(фамилия, инициалы, подпись врача (фельдшера, медсестры), роизводившего запись)
" ____ " _______________ 20 ____ г
Страница 2
Раздел 2. Анамнез
1. Перенесенные заболевания (какие, в каком возрасте) __________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________

42-108
14.
Еңбекке жарамдылықты жоғалтыду есепке алу
109-111
15.
Ерекше белгілер үшін
112
1-бет
1-бөлім. Жалпы мәлімет
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) _______________________________________
__________________________________________________________________________
Туған күні _________________________________________________________________
Білімі (орта, әскери, арнайы) _________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштеріндегі қызмет __________________________ жылдан бастап
Отбасы жағдайы (бойдақ, үйленген, баласы мен асыраушы қанша) _________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Мекенжайы және телефоны (үйдің және қызмет) ________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
ЖСН _____________________________________________________________________
Қан тобы _______________ Резус-факторы _______________
____________________________________________________________________________
(зерттеу жүргізілген күн және мекеме атауы)
____________________________________________________________________________
(жазба жасаған дәрігердің (фельдшердің, мейіргердің) тегі, инициалдары, қолы)
20 ____ ж. " ____ " _______________
2-бет
2-бөлім. Анамнез
1. Шалдыққан аурулары (қандай, қай жаста) ____________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

8. Прививки, реакция ________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
9. Вредные привычки (алкоголь, курение и др.) __________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________________
10. Особые замечания ________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________________________
Страница 4 (левая сторона)
Раздел 3. Условия службы и быта
Дата
"___"_____ 20____г
"___"_____ 20____г
Условия службы и быта
Характер работы (строевая, штабная преподавательская и др.),
Характеристика жилищно-бытовых условий
Питание (регулярное, нерегулярное, сколько раз в день, диетпитание)
Сон - продолжительность и характер
Физическая подготовка. Индивидуальная гимнастика (регулярно, нерегулярно)
Отпуск (где, когда проводил, в каком доме отдыха, санатории, туристическом походе и др.)
Дата
"___"____ 20____г
"___"_____ 20____г
Условия службы и быта
Характер работы (строевая, штабная преподавательская и др.),
Характеристика жилищно-бытовых условий
Питание (регулярное, нерегулярное, сколько раз в день, диетпитание)
Сон - продолжительность и характер
Физическая подготовка. Индивидуальная гимнастика (регулярно, нерегулярно)
Отпуск (где, когда проводил, в каком доме отдыха, санатории, туристическом походе и др.)
Страница 5 (правая сторона)
Дата
"___"_______ 20____г
"___"_______ 20____г
Дата
"___"________ 20____г
"___"________ 20____г
Страница 6 (левая сторона)
Раздел 4. Жалобы на состояние при ежегодном
__________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
__________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
__________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
__________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
__________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
Страница 7 (правая сторона)
здоровья
медицинском обследовании
__________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
__________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
__________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
__________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
__________________________________________________________________________________________
"____"___________20 ___ г.
Страница 8 (левая сторона)

8. Екпелер, реакция _________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
9. Теріс әдеттер (алкоголь, шылым және т.б.)____________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
10. Ерекше ескертулер ______________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
4-бет (сол жа5ы)
3-бөлім. Қызмет өткеру және тұрмыс жағдайы
Күні
20____ж. "___"_____
20____ж. "___"_____
Қызмет өткеру және тұрмыс жағдайы
Жұмыстың сипаты (саптық, штабтық оқытушылық және т.б.)
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлары сипаттамасы
Тамақтану (тұрақты, тұрақты емес, күніне қанша рет, диетамен тамақтану)
Ұйықтау - ұзақтығы мен сипаты
Дене шынықтыру дайындығы. Жеке гимнастика (тұрақты, тұрақты емес)
Демалыс (қайда, қашан өткізді, қандай демалыс үйінде, санаторийде, туристік жорықта және т.б.)
Күні
20____ж. "___"_____
20____ж. "___"_____
Қызмет өткеру және тұрмыс жағдайы
Жұмыстың сипаты (саптық, штабтық оқытушылық және т.б.)
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлары сипаттамасы
Тамақтану (тұрақты, тұрақты емес, күніне қанша рет, диетамен тамақтану)
Ұйықтау - ұзақтығы мен сипаты
Дене шынықтыру дайындығы. Жеке гимнастика (тұрақты, тұрақты емес)
Демалыс (қайда, қашан өткізді, қандай демалыс үйінде, санаторийде, туристік жорықта және т.б.)
5-бет (оң жағы)
Күні
20____ж. "___"_____
20____ж. "___"_____
Күні
20____ж. "___"_____
20____ж. "___"_____
6-бет (сол жағы)
4-бөлім. Денсаулық күйіне жыл сайын
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
__________________________________________________________________________
20____ж. "___"_____
7-бет (оң жағы)
шағымдары
медициналық қарап-тексеруде
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
__________________________________________________________________________
20 ___ж. "____"___________
8-бет(сол жағы)

Раздел 5. Данные
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
Вес в кг
Рост в см
Окружность груди
спокойно
при вдохе
при выдохе
Окружность живота
Спирометрия
Динамометрия руки
правой
левой
Окружность головы
Окружность шеи
Длина стопы
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
Вес в кг
Рост в см
Окружность груди
спокойно
при вдохе
при выдохе
Окружность живота
Спирометрия
Динамометрия руки
правой
левой
Окружность головы
Окружность шеи
Длина стопы
Страница 9 (правая сторона)
физического развития
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
20___ г
Страницы 10, 12 (левая сторона)
Раздел 6. Данные объективного
Дата
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г
Телосложение (крепкое, среднее слабое)
Состояние питания (слабое, среднее, хорошее, избыточное)
Покровы тела
Дефекты физического развития, телесные недостатки и рубцы
Лимфатическая система
Костно-мышечная система и суставы
Эндокринная система
Органы дыхания
Страницы 11, 12 (правая сторона)
обследования
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г
Страницы 14, 16 (левая сторона)
Дата
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г
Органы кровообращения
Функциональная проба
пульс
артериальное давление
пульс
артериальное давление
макс.
мин.
макс.
мин.
в покое
после 20 приседаний
через 2 мин
Органы пищеварения
Печень
Селезенка
Мочеполовые органы
Страницы 15, 17 (правая сторона)
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г
пульс
артериальное давление
пульс
артериальное давление
пульс
артериальное давление
макс.
мин.
макс.
мин.
макс.
мин.
Страницы 18, 20 (левая сторона)
Дата
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г
Нервная система
Органы чувств
зрение
слух
Заключение врача (терапевта) и указания о дополнительном обследовании
Дополнительные данные, полученные при хирургическом обследовании
Заключение врача (хирурга) и указания о дополнительном обследовании
Страницы 19, 21 (правая сторона)
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г
"___" _______ 20___ г

5-бөлім. Дене
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
Салмағы кг
Бойы см
Кеуде шеңбері
қалыпты
дем алған кезде
дем шығарған кезде
Іш шеңбері
Спирометрия
Қол динометриясы
оң жақ
сол жақ
Бас шеңбері
Мойын шеңбері
Аяқ басының ұзындығы
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
Салмағы кг
Бойы см
Кеуде шеңбері
қалыпты
дем алған кезде
дем шығарған кезде
Іш шеңбері
Спирометрия
Қол динометриясы
оң жақ
сол жақ
Бас шеңбері
Мойын шеңбері
Аяқ басының ұзындығы
9-бет(оң жағы)
бітімінің даму деректері
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
20___ ж.
10, 12-беттер (сол жағы)
6-бөлім. Объективті қарап-тексеру
Күні
"___" _______ 20___ ж
"___" _______ 20___ ж
Дене бітімі (мығым, орташа әлсіз)
Тамақтану жағдайы (нашар, орташа, жақсы, артық)
Тері қабаты
Дене бітімі дамуының ақаулықтары, дене кемістіктері мен тыртықтар
Лимфа жүйесі
Сүйек-бұлшықет жүйесі және буындар
Эндокринді жүйе
Тыныс алу ағзалары
11, 12-беттер (оң жағы)
деректері
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
14, 16-беттер (сол жағы)
Күні
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
Қан айналымы ағзалары
Функционалдық сынақ
пульс
Артериалды қан қысымы
пульс
Артериалды қан қысымы
макс.
мин.
макс.
мин.
тыныштықта
20 отырып тұрудан кейін
2 мин кейін
Асқорыту ағзалары
бауыр
Көкбауыр
Несеп-жыныс мүшелері
15, 17-беттер (оң жағы)
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
пульс
Артериалды қан қысымы
пульс
Артериалды қан қысымы
пульс
Артериалды қан қысымы
макс.
мин.
макс.
мин.
макс.
мин.
18, 20-беттер (сол жағы)
Күні
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
Нерв жүйесі
Сезім ағзалары
көру
есту
Дәрігердің (терапевтің) қорытындысы және қосымша қарап-тексеру туралы нұсқаулар
Хирургиялық қарап-тексеру кезінде алынған қосымша деректер
Дәрігердің (хирургтің) қорытындысы және қосымша қарап-тексеру туралы нұсқаулар
19, 21-беттер (оң жағы)
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______
20___ ж. "___" _______

Страницы 28, 30 (левая сторона)
Раздел 9. Итоговая оценка
Дата
"___"_________ 20___ г
"___"_________ 20___ г
Диагноз (основное заболевание, его осложнения и сопутствующие заболевания)
Группа состояния здоровья (Iа, Iб, II, III)
Взят ли на учет для динамического врачебного наблюдения (да, нет), какими специалистами
Группа занятий по физической подготовке
Страницы 29, 31 (правая сторона)
состояния здоровья
"___"_________ 20___ г
"___"_________ 20___ г
"___"_________ 20___ г
Страницы 32, 34 (левая сторона)
Раздел 10. Лечебно-профилактические обследовании, их
Дата
"___"_________ 20___ г
"___"_________ 20___ г
Назначенные лечебно-профилактические мероприятия
Выполнение и эффективность лечебно-профилактических мероприятий
Фамилия и инициалы врача части (подразделения) и его подпись
Страницы 33, 35 (правая сторона)
указания при ежегодном медицинском
выполнение и результаты
"___"_________ 20___ г
"___"_________ 20___ г
"___"_________ 20___ г
Страница 36
Раздел 11. Предохранительные прививки
Дата
Вакцина (наименование, серия, контрольный №)
Доза
Реакция
Подпись врача
Страницы 37–40
Раздел 12. Обращения за медицинской помощью к стоматологу
Дата, очередность обращения
Результаты осмотров и оказанная помощь
Страницы 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76, 78, 80, 82, 84, 86, 88, 90, 92, 94, 96, 98, 100, 102, 104, 106 (левая сторона)
Раздел 13. Данные наблюдения за (включая помощь на дому и
Дата, очередность обращения
Результаты осмотров, обследований, оказанная помощь и ее итоги
Страницы 43, 45, 47, 49, 51, 53, 55, 57, 59, 61, 63, 65, 67, 69, 71, 73, 75, 77, 79, 81, 83, 85, 87, 89, 91, 93, 95, 97, 99, 101, 103, 105, 107 (правая сторона)
состоянием здоровья
заключения консультантов)
Дата, очередность обращения
Результаты осмотров, обследований, оказанная помощь и ее итоги
Страницы 108-111
Раздел 14. Учет трудопотерь
Дата освобождения
Диагноз основного заболевания
Число дней трудопотерь вследствие
начала
окончания
амбулаторного лечения
стационарного лечения
отпуска и отдыха по болезни
всего дней
Страница 112
Раздел 15. Для особых отметок
Дата
Содержание
Пояснения к заполнению формы
1. Медицинская книжка является основным документом, отражающим состояние здоровья военнослужащего, проходящего военную службу по контракту, на протяжении его службы в Вооруженных Силах Республики Казахстан.
Она заполняется при первичном медицинском обследовании. В ней учитываются результаты дальнейших медицинских обследований и других наблюдений за состоянием здоровья, а также все проводимые лечебно-профилактические мероприятия.

28, 30-беттер (сол жағы)
9-бөлім. Денсаулық жағдайын
Күні
20___ ж. "___"_________
20___ ж. "___"_________
Диагноз (негізгі ауыруы, оның асқынуы және қосымша ауырулар)
Денсаулық жағдайы топтары (Iа, Iб, II, III)
Дәрігерлік байқау үшін еспке алынды ма (иә, жоқ) қандай маман
Дене шынықтыру дайындығы бойынша айналысу тобы
29, 31-беттер (оң жағы)
қорытынды бағалау
20___ ж. "___"_________
20___ ж. "___"_________
20___ ж. "___"_________
32, 34-беттер (сол жағы)
10-бөлім. Жыл сайынғы медициналық қарап-тексеру кезіндегі оларды орындау
Күні
20___ ж. "___"_________
20___ ж. "___"_________
Тағайындалған емдеу-профилактикалық іс-шаралар
Емдеу-профилактикалық іс-шараларды орындау және тиімділігі
Бөлім (бөлімше) дәрігерінің тегі және инициалдары және қолы
33, 35-беттер (оң жағы)
емдеу-профилактикалық нұсқаулар,
және нәтижелері
20___ ж. "___"_________
20___ ж. "___"_________
20___ ж. "___"_________
36-бет
11-бөлім. Сақтандыру екпелері
Күні
Вакцина (атауы, сериясы, бақылау №)
Доза
Реакция
Дәрігер қолы
37-40-беттер
12-бөлім. Стоматологқа медициналық көмекке жүгіну
Жүгіну күні, кезектігі
Қарап-тексеру нәтижелері және көрсетілген көмек
42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68, 70, 72, 74, 76, 78, 80, 82, 84, 86,
88, 90, 92, 94, 96, 98, 100, 102, 104, 106-беттер (сол жағы)
13-бөлім. Денсаулық жағдайын
(үйде көмек көрсетуді қоса
алғанда
Күні, қаралу кезектігі
Зерттеу нәтижелері, көмек және оның нәтижелері
43, 45, 47, 49, 51, 53, 55, 57, 59,
61, 63, 65, 67, 69, 71, 73, 75, 77,
79, 81, 83, 85, 87, 89, 91, 93, 95,
97, 99, 101, 103, 105, 107-беттер
(оң жағы)
байқау деректері
және консультанттар қорытындысы)
Күні, қаралу кезектігі
Зерттеу нәтижелері, көмек және оның нәтижелері
108-111-беттер
14-бөлім. Еңбекке жарамсыздықты есепке алу
Босатылған күні
Негізгі ауыру диагнозы
Мыналар салдарынан еңбекке жарамсыздық күндері саны
басы
аяғы
амбулаторлық емдеу
стационарлық емдеу
науқастануы бойынша демалыстар
барлық күндер
112-бет
15-бөлім. Ерекше белгілер үшін
Күні
Мазмұны
Нысанды толтыру бойынша түсініктеме
1. Медициналық кiтапша Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде қызмет өткеру уақытында келісімшарт бойынша әскери қызмет өткеретін әскери қызметшiнiң денсаулық жағдайын көрсететін негiзгi құжат болып табылады.
Ол бастапқы медициналық қарап-тексеру кезінде толтырылады. Онда одан әрі медициналық қарап-тексеру және денсаулық жағдайын басқа да байқаулар нәтижелері, сондай-ақ барлық жүргізілетін медициналық-профилактикалық іс-шаралар ескеріледі.

2. Медицинские книжки хранятся на медицинских пунктах частей или в поликлиниках в шкафах под замком.
3. При направлении военнослужащего в лечебное учреждение (включая санаторий) на лечение, медицинское освидетельствование или консультацию медицинская книжка выдается ему в запечатанном конверте под расписку или пересылается служебной почтой. При этом карточка-заместитель должна оставаться в медицинском пункте.
Таким же порядком медицинская книжка возвращается обратно в часть.
4. При переводе военнослужащего на службу в другую часть или командировании его в учебное заведение медицинская книжка пересылается вместе с личным делом.
Медицинские книжки военнослужащих, уволенных из Вооруженных Сил Республики Казахстан, направляются вместе с личными делами по месту воинского учета.
5. Медицинская книжка ведется только врачом. Все записи следует делать кратко, ясно и отчетливо чернилами. Данные анамнеза, записанные при заполнении книжки, дополняются врачом в последующие годы.
6. В графы, отведенные для записи медицинских обследований, вносятся результаты медицинского обследования (один раз в год). Раздел 6 "Данные объективного обследования" - заполняется терапевтом и дополняется хирургом. Данные контрольного обследования и данные других лечебно-диагностических исследований, включая рентген, записываются в разделе 13 "Данные наблюдения за состоянием здоровья" - в хронологическом порядке.
7. Бланки с результатами лабораторных исследований подклеиваются в конце книжки. В случае получения результатов исследования, указывающих на какой-либо патологический процесс, об этом делается соответствующая запись в разделе 13 "Данные наблюдения за состоянием здоровья..." в хронологическом порядке.
8. В разделе "Особые отметки" производятся отметки врача, связанные с необходимостью взять на учет для медицинского наблюдения, а также заносятся данные о наличии, локализации, содержании, размере и цвете татуировок.
9. На военнослужащих женщин заполняется вкладыш в медицинскую книжку.
Приложение 4
к Правилам проведения
медицинских осмотров личного состава
в военно-медицинских подразделениях
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
форма
Угловой штамп
военно-медицинского
учреждения (организации)
Справка
об отсутствии (наличии) медицинских противопоказаний для выезда в длительные командировки (обучение) в иностранные государства
_________________________________________________________________
(наименование военно-медицинского учреждения (организации), выдавшего справку)
1. Фамилия, имя, отчество при его наличии _______________________________________
_____________________________________________________________________________

2. Медициналық кітапшалар бөлімдердің медициналық пункттерінде немесе емханаларда құлып салынған шкафтарда сақталады.
3. Әскери қызметші медициналық мекемеге (санаторийді қоса алғанда) емделуге, медициналық куәландыруға немесе консультацияға жіберілген кезде медициналық кітапша оған қолхатпен конвертте жабылған күйінде беріледі немесе қызметтік пошта арқылы жіберіледі. Бұл ретте орнына берілетін карточка медициналық пунктте қалуға тиіс.
Медициналық кiтапша осындай тәртіппен бөлімге қайтарылады.
4. Әскери қызметші басқа бөлімге ауыстырылған немесе оқу орнына іссапарға жіберілген кезде медициналық кітапша жеке ісімен бірге жолданады.
Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінен шығарылған әскери қызметшілердің медициналық кітапшалары әскери есепке қою орны бойынша жеке істерімен бірге жолданады.
5. Медициналық кітапшаны тек дәрігер жүргізеді. Барлық жазба қысқа, нақты және айқын сиямен жасалуы керек. Кітапшаны толтыру кезінде жазылған анамнез деректері кейінгі жылдары дәрігер толтырады.
6. Медициналық қарап-тексеру жазбалары үшін бөлінген бағаналарда медициналық қарап-тексеру нәтижелері (жылына бір рет) енгізіледі. "Объективті қарап-тексеру деректері" деген 6-бөлімді терапевт толтырады және хирург толықтырады. Рентгенді қоса алғанда бақылап-тексеру деректері және басқа да емдеу-диагностикалық зерттеу деректері "Денсаулық жағдайын байқау деректері" деген 13-бөлімде хронологиялық тәртіппен жазылады.
7. Зертханалықзерттеу нәтижелері бар бланкілер кітапшаның соңына жапсырылады. Қандай да бір патологиялық процесті көрсететін зерттеу нәтижелері алынған жағдайда "Денсаулық жағдайын байқау деректері" деген 13-бөлімде хронологиялық тәртіппен тиісті жазба жасалады.
8. "Ерекше белгілер" деген бөлімде дәрігердің медициналық байқау үшін есепке алу қажеттілігіне байланысты белгілері жасалады, сондай-ақ татуировканың болуы, өшіру, мазмұны, көлемі мен түсі туралы деректер енгізіледі.
9. Әскери қызметші әйелдерге медициналық кітапшада қосымша толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери-
медициналық (медициналық)
бөлімшелерінде жеке
құрамға медициналық қарап-
тексеру жүргізу қағидаларына
4-қосымша
нысан
Әскери-медициналық
мекеменің (ұйымның)
бұрыштамалық мөртаңбасы
Шет мемлекеттерге ұзақ іссапарларға (оқуға) бару үшін медициналық қарсы көрсеткіштердің болмауы (болуы) туралы анықтама
__________________________________________________________________
(анықтама берген әскери-медициналық мекеме (ұйым) атауы)
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) _____________________________________
__________________________________________________________________________

2. Год рождения ______________________________________________________________
3. Воинское звание ____________________________________________________________
4. Воинская часть _____________________________________________________________
5. Дата заполнения справки ____________________________________________________
6. Диагноз (по Международной классификации болезней) __________________________
_____________________________________________________________________________
7. Заключение (ненужное зачеркнуть):
1) медицинских противопоказаний к выезду в иностранное государство не имеет;
2) имеет медицинские противопоказания к выезду в иностранное государство:
_______________________________________________________________________________
(указывается пункт, подпункт Требований)
_______________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, инициалы начальника военно-медицинского учреждения
(организации))
М.П.
Приложение 5
к Правилам проведения
медицинских осмотров личного состава
в военно-медицинских подразделениях
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Оценка показателей состояния и эффективности медицинского осмотра военнослужащих
1. Показатель полноты охвата военнослужащих медицинским осмотром – в полном объеме, частично, вовсе не проведено (в %):
число военнослужащих состава, которым медицинский осмотр проведено в полном объеме (частично, вовсе не проведено)
___________________________________________________________________________________________ C100
число военнослужащих состава в части по списку на период проведения медицинского осмотра
Медицинский осмотр считается проведенным в полном объеме, если военнослужащему выполнены предусмотренные лабораторные и инструментальные исследования, осмотр врачей-специалистов, определена группа состояния здоровья, группа физической подготовки и назначены необходимые лечебно-профилактические мероприятия.
Военнослужащим, которым не выполнено хотя бы одно из регламентированных или дополнительно назначенных исследований, а также, если они не осмотрены хотя бы одним из назначенных по показаниям специалистом, относятся к числу обследованных частично.
2. Показатель доли военнослужащих, нуждающихся в динамическом наблюдении в отчетном году (в %):
число военнослужащих, находящихся под динамическим наблюдением
_____________________________________________________________________________________ C100
число военнослужащих по списку
Показатель рассчитывается на основании сведений из медицинских книжек военнослужащих.
Военнослужащий, которому в течение года назначалось динамическое наблюдение по поводу нескольких причин, учитывается однократно.
Здоровый военнослужащий с одним или с несколькими взаимоотягощающими факторами риска при расчете показателя также учитывается однократно.
Показатель позволяет оценить, какая часть военнослужащих данной категории личного состава нуждается в динамическом наблюдении и проведении лечебно-профилактических мероприятий. По динамике показателя можно судить и об эффективности лечебно-профилактических мероприятий.

2. Туған жылы _____________________________________________________________
3. Әскери атағы ____________________________________________________________
4. Әскери бөлім ____________________________________________________________
5. Анықтама толтырылған күн ________________________________________________
6. Диагнозы (Халықаралық аурулар жіктемесі бойынша) __________________________
__________________________________________________________________________
7. Қорытынды (керек емесі сызып тасталсын):
1) шет мемлекетке баруға медициналық қарсы көрсеткіштері жоқ;
2) шет мемлекетке баруға медициналық қарсы көрсеткіштері бар:
__________________________________________________________________________
(Талап тармағы, тармақшасы көрсетіледі)
__________________________________________________________________________
(әскери-медициналық мекеме (ұйым) бастығының әскери атағы, қолы, тегі, инициалдары)
М.О.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери-
медициналық (медициналық)
бөлімшелерінде жеке
құрамға медициналық қарап-
тексеру жүргізу қағидаларына
5-қосымша
Әскери қызметшілерді медициналық қарап-тексеру жай-күйі мен тиімділігі көрсеткіштерін бағалау
1. Әскери қызметшілерді медициналық қарап-тексерумен толық қамту көрсеткіші - толық ауқымда, ішінара, мүлдем жүргізілмеген (%):
медициналық қарап-тексеру толық (ішінара, мүлдем жүргізілмеген) жүргізілген әскери қызметшілер құрамының саны
___________________________________________________________________________________________ C100
медициналық қарап-тексеру жүргізу кезеңдегі тізім бойынша бөлімдегі әскери қызметшілер құрамының саны
Егер әскери қызметшіге көзделген зертханалық және құралдық зерттеулер орындалса, дәрігер мамандар қарап-тексеру жүргізсе, денсаулық жағдайы тобы, дене шынықтыру дайындығы тобы айқындалса және қажетті емдеу-профилактикалық іс-шаралар тағайындалса, медициналық қарап-тексеру толық көлемде жүргізіледі деп саналады.
Регламенттелген немесе қосымша тағайындалған зерттеулердің кем дегенде біреуі орындамаған, сондай-ақ егер оларды көрсеткіштер бойынша тағайындалған кемінде бір маман қарап-тексермеген әскери қызметшілер ішінара қарап-тексерілгендер қатарына жатқызылады.
2. Есепті жылында динамикалық байқауға мұқтаж әскери қызметшілер үлесінің көрсеткіші (%):
динамикалық байқауда болатын әскеры қызметшілер саны
_____________________________________________________________________C 100
тізім бойынша әскери қызметшілер саны
Көрсеткіш әскери қызметшілердің медициналық кітапшаларынан алынған мәліметтер негізінде есептеледі.
Жыл бойы бірнеше себептер бойынша динамикалық байқау тағайындалған әскери қызметшілер бір рет есепке алынады.
Бір немесе бірнеше өзара байланысты қатер факторлары бар дені сау әскери қызметшілер сонымен қатар көрсеткішті есептеу кезінде бір рет ескепке алынады.
Көрсеткіш осы жеке құрам санаты әскери қызметшілерінің қандай бөлігін динамикалық байқауға және емдеу-профилактикалық іс-шаралар жүргізуге мұқтаж екенін бағалауға мүмкіндік береді. Көрсеткіш динамикасы бойынша емдеу-профилактикалық іс-шаралардың тиімділігі туралы айтуға болады.

3. Показатель выполнения медицинских обследовании военнослужащим, состоящим под динамическим наблюдением (в %):
число военнослужащих, которым назначенные медицинские обследования осуществлены полностью (частично, вовсе не осуществлены)
__________________________________________________________________________________ C100
число военнослужащих, находящихся под диспансерным динамическим наблюдением
Данные для вычисления показателя берутся из медицинских книжек.
4. Показатель полноты проведения лечебно-профилактических мероприятий (в %):
число военнослужащих состава, которым лечебно-профилактические мероприятия были проведены в полном объеме (частично, не проводились)
___________________________________________________________________________________ C100
число военнослужащих, которым лечебно-профилактические мероприятия были назначены
5. Показатель доли военнослужащих, имевших обострения хронических заболеваний с трудопотерями (в %):
число военнослужащих, имевших в истекшем году обострения хронических заболеваний с трудопотерями
___________________________________________________________________________________ C100
общее число военнослужащих, имеющих хронические заболевания
Данные для расчета показателя берутся из медицинских книжек.
6. Показатель частоты случаев трудопотерь (случаев госпитализации) у военнослужащих вследствие обострения хронических заболеваний (в %):
число случаев трудопотерь (случаев госпитализации) у военнослужащих, состоящих под динамическим наблюдением
_________________________________________________________________________________ C100
общее число военнослужащих, состоящих под динамическим наблюдением
Данные для расчета показателя также берутся из медицинских книжек.
Случаи госпитализации военнослужащих с целью проведения плановых лечебно-профилактических мероприятий по поводу различных хронических заболеваний при расчете настоящего показателя не учитываются.
7. Показатели распределения военнослужащих по группам здоровья, физической подготовки (в %):
число военнослужащих с данной группой здоровья (физической подготовки)
_____________________________________________________________________________________ C100
общее число военнослужащих данной категории личного состава в части по списку
Показатель распределения военнослужащих по группам здоровья позволяет установить, возросла ли доля лиц со II и особенно с III группой здоровья, в основном определяющей объем работы медицинской службы по проведению динамического наблюдения.
8. Показатель доли военнослужащих отдельно по категориям, имеющих избыточную массу тела (в %):
число военнослужащих на конец отчетного года с избыточной массой тела
______________________________________________________________________________________ C100
число военнослужащих по списку

3. Динамикалық байқауда тұратын әскери қызметшілерді медициналық қарап-тексеруді орындау көрсеткіші (%):
тағайындалған медициналық қарап-тексеру толық (ішінара, мүлдем жүзеге асырылмаған) әскери қызметшілер саны
_____________________________________________________________________C 100
диспансерлік динамикалық байқауда тұрған әскери қызметшілер саны
Көрсеткішті есептеу үшін деректер медициналық кітапшалардан алынады.
4. Емдеу-профилактикалық іс-шараларды толық жүргізу көрсеткіші (%):
емдеу-профилактикалық іс-шаралар толық көлемде (ішінара, жүргізілмеген) әскери қызметшілер құрамы саны
_____________________________________________________________________C100
емдеу-профилактикалық іс-шаралар тағайындалған әскери қызметшілер саны
5. Еңбекке жарамдылықты жоғалтумен созылмалы ауырулардың өршуі болған әскери қызметшілер үлесінің көрсеткіші (%):
өткен жылы еңбекке жарамдылықты жоғалтумен созылмалы ауырулардың өршуі болған әскери қызметшілер саны
_____________________________________________________________________C100
созылмалы ауырулары бар әскери қызметшілердің жалпы саны
Көрсеткішті есептеу үшін деректер медициналық кітапшалардан алынады.
6. Созылмалы ауыруға өршуі салдарынан әскери қызметшілерде еңбекке жарамдылықты жоғалту жиілігінің көрсеткіші (госпитальға жатқызу жағдайлары):
динамикалық байқауда тұрған әскери қызметшілерде еңбекке жарамдылықты жоғалту жағдайлары (госпитальға жатқызу жағдайлары) саны
_____________________________________________________________________C100
динамикалық байқауда тұрған әскери қызметшілердің жалпы саны
Көрсеткішті есептеу үшін деректер медициналық кітапшалардан алынады.
Осы көрсеткішті есептеу кезінде әртүрлі созылмалы аурулар себебінен жоспарлы емдеу-профилактикалық іс-шараларды жүргізу мақсатында әскери қызметшілерді госпитальға жатқызу жағдайлары ескерілмейді.
7. Әскери қызметшілерді денсаулық, дене шынықтыру дайындығы топтары бойынша бөлу көрсеткіштері (%):
осы денсаулық (дене шынықтыру дайындығы) тобындағы әскери қызметшілер саны
_____________________________________________________________________C100
тізім бойынша бөлімдегі жеке құрам осы санатының әскери қызметшілерінің жалпы саны
Әскери қызметшілерді денсаулық топтары бойынша бөлу көрсеткіші ІІ денсаулық тобынан және әсіресе ІІІ топтағы адамдар үлесінің артқанын белгілеуге мүмкіндік береді, негізінен динамикалық байқау жүргізу бойынша медициналық қызмет жұмысының ауқымын айқындайды.
8. Артық дене салмағы санаттары бойынша жеке әскери қызметшілер үлесінің көрсеткіші (%):
есепті жылдың соңында артық дене салмағы бар әскери қызметшілер саны
_____________________________________________________________________C100
тізім бойынша әскери қызметшілер саны