О внесении изменений и дополнений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 3-3/1084 Об утверждении Правил присвоения (приостановления, отмены) статуса племенной продукции (материала)"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 19 декабря 2019 года № 441. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2019 года № 19771
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 3-3/1084 "Об утверждении Правил присвоения (приостановления, отмены) статуса племенной продукции (материала)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12897, опубликован 1 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах присвоения (приостановления, отмены) статуса племенной продукции (материала), утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок присвоения статуса племенной продукции (материала)";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Статус племенного крупного рогатого скота первой категории присваивается, при его соответствии следующим критериям:
1) для пород мясного направления продуктивности:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного со стороны отца и матери;
наличие генетической экспертизы, определяющей достоверность по отцу (для животных рожденных на территории Республики Казахстан);
наличие индексной оценки племенной ценности, в том числе по легкости отела, массе при рождении, массе при отъеме и массе в годовалом возрасте по достижению соответствующего возраста;
чистопородность;
получение в результате искусственного осеменения или трансплантации эмбриона или от спаривания с племенным быком первой категории, имеющего оценку по индексной системе по методике Best Linear Unbiased Prediction (BLUP) (для пород казахская белоголовая и аулиекольская);
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы);
2) для пород молочно-мясного и молочного направления продуктивности:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного;
получение в результате искусственного осеменения или трансплантации эмбриона;
наличие генетической экспертизы по отцу;
наличие индексной оценки племенной ценности, в том числе по продуктивности, экстерьеру и числу соматических клеток;
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).

"Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру (тоқтата тұру, күшін жою) қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 3-3/1084 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 19 желтоқсандағы № 441 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 26 желтоқсанда № 19771 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру (тоқтата тұру, күшін жою) қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 3-3/1084 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12897 болып тіркелген, 2016 жылғы 1 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру (тоқтата тұру, күшін жою) қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін беру тәртібі";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Бірінші санаттағы асыл тұқымды ірі қара мал мәртебесі ол мынадай өлшемшарттарға сәйкес болған кезде беріледі:
1) өнімділіктің етті бағыттағы тұқымдары үшін:
жануар тегінің әкесі және енесі жағынан кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы дұрыс мәліметтердің болуы;
әкесі жағынан дұрыстығын айқындайтын генетикалық сараптаманың болуы (Қазақстан Республикасы аумағында туылған жануарлар үшін);
асыл тұқымдық құндылығының индекстік бағалауы, оның ішінде төлдеу жеңілдігі, туған кездегі салмағы, енесінен айырған кездегі салмағы және тиісті жасқа жеткен кезде бір жастағы салмағы бойынша индекстік бағалауы болуы;
таза тұқымдылық;
қолдан ұрықтандыру немесе эмбрионды транспланттау немесе Best Linear Unbiased Prediction (BLUP) әдістемесіне сәйкес индекстік жүйе бойынша бағасы бар бірінші санаттағы асыл тұқымды бұқамен (қазақтың ақбас және әулиекөл тұқымдары үшін) шағылыстыру нәтижесінде алынуы;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында жануарлардың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерін орналастырады);
2) өнімділіктің сүтті-етті және сүтті бағыттағы тұқымдары үшін:
жануар тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы дұрыс мәліметтердің болуы;
қолдан ұрықтандыру немесе эмбрионды транспланттау нәтижесінде алынуы;
әкесі жағынан генетикалық сараптаманың болуы;
асыл тұқымдық құндылығының индекстік бағалауы, оның ішінде өнімділігі, сыртқы бейнесі және соматикалық клеткалардың саны бойынша индекстік бағалауы болуы;
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында жануарлардың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерін орналастырады).

11. Статус племенного крупного рогатого скота второй категории присваивается животному при его соответствии следующим критериям:
1) для пород мясного направления продуктивности:
наличие достоверных сведений о родословной по отцовской стороне с указанием не менее трех рядов предков животного (указываются все потенциальные отцы первой категории);
наличие достоверных сведений о родословной для импортных животных в соответсвии с правилами стран экспортера;
наличие данных абсолютных показателей по живой массе, легкости отела (для импортных животных в соответствии с правилами стран экспортера);
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы);
2) для пород молочно-мясного и молочного направления продуктивности:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного;
получение в результате искусственного осеменения или трансплантации эмбриона;
наличие у предков абсолютных продуктивных показателей по удою;
чистопородность;
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы).";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Приплоду, полученному в результате случки племенного маточного поголовья второй категории с племенными быками второй категории, статус племенного животного не присваивается.";
дополнить пунктом 16-1 следующего содержания:
"16-1. Для смены категории племенного статуса со второй на первую Заявитель представляет в Палату заявление на смену категории племенного статуса крупного рогатого скота по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Минимальный возраст барана (овцы) (далее - овца), необходимый для присвоения статуса племенного животного, составляет четыре месяца, для каракульских овец второй-третий день после рождения.";
пункты 31 и 32 изложить в следующей редакции:
"31. Племенной статус для птиц присваивается с суточного возраста.
32. Статус племенной птицы присваивается, при его соответствии следующим критериям:
наличие достоверных сведений о происхождении и продуктивных показателей птицы и продуктивных показателей родителей (у страусов - родословной, не менее чем по трем рядам предков животного (допускается предоставление сведений о предках третьего ряда в документах, размещенных на интернет-ресурсе компетентного органа страны-экспортера);
прошедшие бонитировку;
соответствие кроссу (стандарту породы) (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующего кросса (породы).";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок приостановления статуса племенной продукции (материала)";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок отмены статуса племенной продукции (материала)";
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу, текст на государственном языке не меняется;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
приложения 6, 7, 8 изложить в новой редакции согласно приложениям 3, 4, 5 к настоящему приказу, текст на государственном языке не меняется;
приложения 11, 12, 13 изложить в новой редакции согласно приложениям 6, 7, 8 к настоящему приказу текст на государственном языке не меняется;
дополнить приложением 15 согласно приложению 9 к настоящему приказу.

11. Жануарға екінші санаттағы асыл тұқымды ірі қара мал мәртебесі ол мынадай өлшемшарттарға сәйкес болған кезде беріледі:
1) өнімділіктің етті бағыттағы тұқымдары үшін:
жануар тегінің кемінде үш қатарын көрсете отырып, әкесі жағынан тұқым-тегі туралы дұрыс мәліметтердің болуы (барлық бірінші санаттағы әлеуетті әкелер көрсетіледі);
экспорттаушы елдердің қағидаларына сәйкес импорттық жануарлар үшін тұқым-тегі туралы дұрыс мәліметттердің болуы;
тірі салмағы, төлдеу жеңілдігі бойынша абсолюттік көрсеткіштер деректерінің болуы (экспорттаушы елдердің қағидаларына сәйкес импорттық жануарлар үшін);
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында жануарлардың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерін орналастырады);
2) өнімділіктің сүтті-етті және сүтті бағыттағы тұқымдары үшін:
жануар тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы дұрыс мәліметтердің болуы;
қолдан ұрықтандыру немесе эмбрионды транспланттау нәтижесінде алынуы;
тегінде сауу бойынша өнімділіктің абсолюттік көрсеткіштерінің болуы;
таза тұқымдылық;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында жануарлардың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерін орналастырады).";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Екінші санаттағы асыл тұқымды аналық мал басын екінші санаттағы асыл тұқымды бұқалармен шағылыстыру нәтижесінде алынған төлге асыл тұқымды жануар мәртебесі берілмейді.";
мынадай мазмұндағы 16-1-тармақпен толықтырылсын:
"16-1. Асыл тұқымдық мәртебесі санатын екіншіден біріншіге ауыстыру үшін Өтініш беруші Палатаға осы Қағидаларға 15-қосымшаға нысан бойынша ірі қара малдың асыл тұқымдық мәртебесі санатын ауыстыруға арналған өтінішті ұсынады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Асыл тұқымды жануар мәртебесін беру үшін қажетті қошқардың (қойдың) (бұдан әрі – қой ) ең төменгі жасы төрт айды, қаракөл қойлары үшін қоздаудан соң екінші-үшінші күнді құрайды.";
31 және 32-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Құстарға асыл тұқымдық мәртебе тәуліктік жастан бастап беріледі.
32. Асыл тұқымды құс мәртебесі ол мынадай өлшемшарттарға сәйкес болған кезде беріледі:
құстың шығу тегі мен өнімділік көрсеткіштері және ата-енесінің өнімділік көрсеткіштері туралы (түйеқұста – жануар тегінің кемінде үш қатары бойынша тұқым-тегі (экспорттаушы елдің құзыретті органының интернет-ресурсында орналастырылған құжаттарда үшінші қатар тегі туралы мәліметтер беруге жол беріледі)) дұрыс мәліметтердің болуы;
бағалаудан өткен болуы;
кросқа (тұқым стандартына) сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында жануардың тиісті крос (тұқым) стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерді орналастырады)";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесін тоқтата тұру тәртібі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Асыл тұқымдық өнім (материал) мәртебесінің күшін жою тәртібі";
3-қосымша орыс тілінде жаңа редакцияда жазылсын, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
4-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6, 7, 8-қосымшалар орыс тілінде жаңа редакцияда жазылсын, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
11, 12, 13-қосымшалар орыс тілінде жаңа редакцияда жазылсын, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгермейді;
осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 15-қосымшамен толықтырылсын.

Прошу изменить статус племенного крупного рогатого скота породы "____________" в количестве _____ (__________) голов, со 2 категории на 1 категорию.
Подтверждаю соответствие животных следующим критериям:
наличие достоверных сведений о родословной, не менее чем по трем рядам предков животного со стороны отца и матери;
наличие генетической экспертизы, определяющей достоверность по отцу (для животных рожденных на территории Республики Казахстан);
наличие индексной оценки племенной ценности, в том числе по легкости отела, массе при рождении, массе при отъеме и массе в годовалом возрасте по достижению соответствующего возраста;
чистопородность;
получение в результате искусственного осеменения или трансплантации эмбриона или от спаривания с племенным быком первой категории, имеющего оценку по индексной системе по методике Best Linear Unbiased Prediction (BLUP) (для пород казахская белоголовая и аулиекольская);
соответствие стандарту породы (Палата размещает на своем интернет-ресурсе фенотипические показатели животных не ниже показателей стандарта соответствующей породы);
Опись племенных животных заявленных на смену категории
Идентификационный зарубежный или Казахстанский номер
Номер татуировки или тавра
Кличка
Пол
Дата рождения
Место рождения
Регистрационный номер в Палате
Я, _______________________________________________________________________,
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), подтверждаю, что отмеченные выше сведения о
животном являются достоверными для смены категории племенного животного.
Дата: _______________________________________________ ____________
Место печати (при наличии)                               (подпись)

2-санаттан 1-санатқа ауыстыруды сұраймын.
Малдардың мынадай өлшемшарттарға сәйкестігін растаймын:
мал тегінің кемінде әкесі және енесі жағынан үш қатары бойынша тұқым-тегі туралы дұрыс мәліметтердің болуы;
әкесі жағынан дұрыстығын айқындайтын генетикалық сараптаманың болуы (Қазақстан Республикасы аумағында туылған жануарлар үшін);
асыл тұқымдық құндылығының индекстік бағалауы, оның ішінде төлдеу жеңілдігі, туған кездегі салмағы, енесінен айырған кездегі салмағы және тиісті жасқа жеткен кезде бір жастағы салмағы бойынша индекстік бағалауы болуы;
таза тұқымдылық;
қолдан ұрықтандыру немесе эмбрионды транспланттау немесе Best Linear Unbiased Prediction (BLUP) әдістемесіне сәйкес индекстік жүйе бойынша бағасы бар бірінші санаттағы асыл тұқымды бұқамен (қазақтың ақбас және әулиекөл тұқымдары үшін) шағылыстыру нәтижесінде алынуы;
тұқым стандартына сәйкестігі (Палата өзінің интернет-ресурсында жануарлардың тиісті тұқым стандартының көрсеткіштерінен төмен емес фенотиптік көрсеткіштерін орналастырады);
Санатын ауыстыруға өтініш берілген асыл тұқымды жануарлар тізімдемесі
Шетелдік немесе қазақстандық бірдейлендіру нөмірі
Татуировка немесе таңба нөмірі
Лақап аты
Жынысы
Туған күні
Туған жері
Палатадағы тіркеу нөмірі
1
2
Мен, __________________________, жануар туралы жоғарыда аталған мәліметтер одан
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) және тегі)
әрі асыл тұқымды жануар мәртебесін ауыстыру үшін дұрыс болып табылатындығын
растаймын.
Күні:_________________________________________________ Мөр (бар болса) орны
(қолы)