О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 208 "Об утверждении Правил присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 декабря 2019 года № 1114. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 января 2020 года № 19840
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 208 "Об утверждении Правил присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16731, опубликован 9 апреля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов) следующие изменения и дополнения:
в Правилах присвоения, повышения, подтверждения, сохранения, снижения и снятия классной квалификации сотрудников и военнослужащих органов внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Присвоение, повышение классной квалификации осуществляется при непрерывном стаже службы в системе ОВД.
При этом, лицам, прибывшим на службу в ОВД из государственных органов и назначенным на руководящие должности, определение классной квалификации которым осуществляется Министром внутренних дел Республики Казахстан, указанные в подпункте 1) пункта 21, подпункте 1) пункта 36 и абзаце первом пункта 74 настоящих Правил, по итогам учебного года присваивается классная квалификация "Специалист 1 класса – наставник (мастер).";
пункты 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"6. Классная квалификация подтверждается:
лицам, прибывшим на службу в ОВД в порядке перевода (откомандирования) из других правоохранительных и специальных государственных органов, Министерства обороны Республики Казахстан, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится только после ее подтверждения по итогам учебного года. При этом, стаж службы для присвоения вышестоящей классной квалификации исчисляется с момента подтверждения ранее имеющейся классной квалификации;
лицам, уволенным из ОВД на пенсию по выслуге лет, а также лицам, уволенным из правоохранительных органов по сокращению штатов или реорганизации правоохранительного органа и принятым вновь на службу, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится только после ее подтверждения по итогам учебного года. При этом, стаж службы для присвоения вышестоящей классной квалификации исчисляется с момента подтверждения ранее имеющейся классной квалификации;
сотрудникам и военнослужащим ОВД, обучающимся по очной форме в ведомственных организациях образования МВД и зарубежных странах в рамках договоренности, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится только после ее подтверждения по итогам учебного года, после окончания учебы и назначения на соответствующую должность;
сотрудникам и военнослужащим ОВД, находящимся в отпуске по уходу за ребенком, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после выхода на службу до подтверждения ее по итогам учебного года;
сотрудникам и военнослужащим ОВД, находящимся в распоряжении свыше двух месяцев имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам учебного года;
сотрудникам и военнослужащим ОВД, прикомандированным к государственным органам и международным организациям и назначенным вновь на должности ОВД, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам учебного года;
лицам, восстановленным на службу по решению суда, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после восстановления на службу до подтверждения ее по итогам учебного года.

"Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы № 208 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2019 жылғы 30 желтоқсандағы № 1114 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 8 қаңтарда № 19840 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы № 208 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16731 болып тіркелген, 2018 жылғы 9 сәуірде Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, сақтау, төмендету және алып тастау қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату ІІО жүйесіндегі қызмет өтілі үзіліссіз болған жағдайда жүзеге асырылады.
Бұл ретте, ІІО-ға қызметке мемлекеттік органдардан келген, осы Қағидалардың 21-тармағының 1) тармақшасында, 36-тармағының 1) тармақшасында және 74-тармағының бірінші абзацында көрсетілген, сыныптық біліктілігін анықтауды Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі жүзеге асыратын басшы лауазымдарға тағайындалған адамдарға оқу жылының нәтижесі бойынша "1 сыныпты маман-тәлімгер (шебер)" сыныптық біліктілігі беріледі.";
6, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Сыныптық біліктілік расталады:
ІІО-ға қызметке басқа құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардан, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінен, Қарулы Күштерден, басқа әскерлер және әскери құрылымдардан ауысу (жіберу) тәртібімен келген адамдарға бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағаннан кейін ғана төленеді. Бұл ретте, жоғары тұрған сыныптық біліктілігін беру үшін қызмет өтілі бұрынғы сыныптық біліктілігін растаған сәттен бастап есептеледі;
ІІО-да еңбек сіңірген жылдары бойынша зейнетке шыққан, сондай-ақ құқық қорғау органдарынан штаттардың қысқаруына немесе құқық қорғау органының қайта ұйымдастырылуына байланысты құқық қорғау органдарынан жұмыстан шығарылған және қызметке қайта қабылданған адамдарға бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағаннан кейін ғана төленеді. Бұл ретте, жоғары тұрған сыныптық біліктілігін беру үшін қызмет өтілі бұрынғы сыныптық біліктілігін растаған сәттен бастап есептеледі;
ІІМ ведомстволық білім беру ұйымдарында және уағдаластық шеңберінде шет елдерде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын қызметкерлер мен әскери қызметшілерге бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тек оқу бітіріп, тиісті лауазымға тағайындалғаннан кейін оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағаннан кейін ғана төленеді;
бала күтімі бойынша демалыстағы ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу қызметке шыққаннан кейін оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағанға дейін төленеді;
екі айдан астам ІІО-ның қарамағындағы қызметкерлер мен әскери қызметшілерге бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тиісті лауазымға тағайындалғаннан кейін оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағанға дейін төленеді;
мемлекеттік органдарға және халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген және ІІО-ның лауазымдарына қайта тағайындалған ІІО-ның қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тиісті лауазымға тағайындалғаннан кейін оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағанға дейін жүргізіледі;
сот шешімі бойынша қызметін қалпына келтірген адамдарға бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу қызметке қалпына келтіргеннен кейін оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағанға дейін төленеді.

7. Сотрудники и военнослужащие ОВД, имеющие непрерывный стаж службы в системе ОВД более десяти лет, не имевшие классной квалификации, отвечающие требованиям настоящих Правил и получившие в период подведения итогов учебного года оценку "отлично" по практической стрельбе, физической подготовке и боевым приемам борьбы, а также не менее 80 % правильных ответов по правовой, специальной и огневой подготовкам, решением квалификационной комиссии допускаются к присвоению классной квалификации "Специалист 1 класса".
8. Присвоение, повышение и подтверждение классной квалификации производится сотрудникам и военнослужащим ОВД, претендующим на присвоение, повышение подтверждение классной квалификации, представленным службами до начала определения классной квалификации в кадровую службу списке сотрудников и военнослужащих ОВД по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - список ОВД). К данному списку ОВД прилагается список сотрудников и военнослужащих ОВД, находившихся в распоряжении правоохранительных органов в текущем году по форме, согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Снятие и снижение классной квалификации производится согласно акта ОВД:
1) при получении неудовлетворительных результатов по одному из видов правовой, специальной, огневой, физической подготовки и боевым приемам борьбы в период подведения итогов учебного года;
2) сотрудникам и военнослужащим ОВД, представленным в списках ОВД, однако в период подведения итогов учебного года не выдержавшим пороговых результатов по одному из видов правовой, специальной, огневой, физической подготовки и боевым приемам борьбы.
При этом, классная квалификация снижается только на одну ступень, а снятие производится в отношении сотрудников и военнослужащих ОВД, имеющих классную квалификацию "Специалист 2 класса".";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Присвоение, повышение, подтверждение, снижение и снятие классной квалификации сотрудникам и военнослужащим ОВД осуществляют:
1) Министр внутренних дел Республики Казахстан – руководителю аппарата МВД, советникам Министра, помощнику Министра по режиму, председателям комитетов, начальникам департаментов и самостоятельных подразделений центрального аппарата МВД и их заместителям, начальникам ДП(Т), департаментов уголовно-исполнительной системы (далее – ДУИС) областей, городов республиканского значения и столицы, организаций образования МВД и их заместителям, командиру отряда специального назначения "Сункар";

7. ІІО жүйесінде он жылдан астам үзіліссіз қызмет өтілі бар, сыныптық біліктілігі болмаған, осы Қағидалардың талаптарына жауап беретін және оқу жылының қорытындысын шығару кезінде практикалық атыстан, дене шынықтыру даярлығы және жауынгерлік күрес тәсілдері бойынша "өте жақсы" деген баға, сондай-ақ құқықтық, арнайы және атыс даярлықтары бойынша 80%-дан кем емес дұрыс жауап берген ІІО-ның қызметкерлері мен әскери қызметшілері сыныптық біліктілік комиссиясының шешімімен "1 сыныпты маман" сыныптық біліктілігін беруге жіберіледі.
8. Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату және растау сыныптық біліктілігін анықтау басталғанға дейін кадр қызметіне осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің тізімінде (бұдан әрі – ІІО тізімі) қызметтер ұсынған сыныптық біліктілігін беруге, растауға талаптанушы ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне жүргізіледі. Осы ІІО-ның тізіміне осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағымдағы жылы құқық қорғау органдарының қарамағында болған ІІО-ның қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің тізімі қоса беріледі.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. ІІО актісіне сәйкес сыныптық біліктілігін алып тастау, төмендету:
1) оқу жылының қорытындысын шығару кезінде құқықтық, арнайы, атыс, дене шынықтыру даярлықтары және жауынгерлік күрес тәсілдерінің бірінен қанағаттанарлықсыз нәтиже алған;
2) ІІО тізімдерінде ұсынылған, бірақ оқу жылының қорытындысын шығару кезеңінде құқықтық, арнайы, атыс, дене шынықтыру даярлықтары және жауынгерлік күрес тәсілдерінің бірінен шекті нәтижелерге қол жеткізбеген ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне жүргізіледі.
Бұл ретте, сыныптық біліктілік тек бір сатыға төмендетіледі, ал алып тастау "2 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі бар ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне қатысты жүргізіледі.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беруді, жоғарылатуды, растауды, төмендетуді және алып тастауды жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі – ІІМ Аппаратының басшысына, Министрдің кеңесшілеріне, Министрдің режим жөніндегі көмекшісіне, комитеттердің төрағаларына, ІІМ орталық аппаратының департаменттері мен дербес бөліністерінің бастықтарына және олардың орынбасарларына, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың ПД, Көліктегі ПД, қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің (бұдан әрі – ҚАЖД), ІІМ білім беру ұйымдарының бастықтарына және олардың орынбасарларына, "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының командиріне;

2) Заместитель Министра внутренних дел Республики Казахстан – сотрудникам и военнослужащим ОВД, проходящим службу в должностях рядового и начальствующего состава подразделений центрального аппарата МВД, начальникам учебных центров МВД и их заместителям, начальникам государственных учреждений "Управление специализированной службы охраны" (город Нур-Султан), городов республиканского значения, столицы, (город Жезказган) и областей, "Учреждение автотранспортного обслуживания", База военного и специального снабжения "Северная", "Южная", а также их заместителям, начальникам представительства МВД в городе Байконыр, Кинологического центра и их заместителям, командирам Полка полиции МВД по охране дипломатических представительств, Полка полиции МВД по охране правительственных учреждений и их заместителям, сотрудникам и военнослужащим военно-следственных подразделений;
3) Председатель Комитета уголовно-исполнительной системы МВД – личному составу Комитета уголовно-исполнительной системы;
4) Начальники ДП(Т), ДУИС, организаций образования МВД – сотрудникам аппарата ДП(Т) (в том числе сотрудникам подразделений собственной безопасности и представительства МВД в городе Байконыр), ДУИС, организаций образования МВД, руководящему составу подчиненных органов и подразделений внутренних дел;
5) Начальники городских, районных, линейных подразделений ОВД, государственных учреждений "Управление специализированной службы охраны" (город Нур-Султан), городов республиканского значения, столицы, (город Жезказган) и областей, "Учреждение автотранспортного обслуживания", "База военного и специального снабжения "Северная", "Южная", Кинологического центра, начальники исправительных учреждений, следственных изоляторов, тюрьмы и колоний-поселений, командир отряда специального назначения "Сункар", командиры Полка полиции МВД по охране дипломатических представительств, Полка полиции МВД по охране правительственных учреждений, командиры строевых подразделений приравненных к ним – личному составу подразделений.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. Определение классной квалификации производится в целях стимулирования развития профессионального мастерства каждого военнослужащего НГ, установления степени их готовности к осуществлению профессиональной деятельности по занимаемой должности.
В зависимости от уровня профессиональной подготовки, опыта и стажа на воинской службе, службе в специальных государственных и правоохранительных органах, фельдъегерской службе, а также состояния воинской дисциплины военнослужащим НГ последовательно присваиваются, повышаются, подтверждаются и сохраняются следующие классные квалификации:

2) Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары – ІІМ орталық аппараты бөліністерінің қатардағы және басшы құрамының лауазымдарында қызмет өткеретін ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне, ІІМ оқу орталықтарының бастықтарына және олардың орынбасарларына, (Нұр-Сұлтан қаласы), республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, (Жезқазған қаласы) және облыстардың "Мамандандырылған күзет қызметі басқармасы", "Автокөліктік қызмет көрсету мекемесі", "Солтүстік", "Оңтүстік" әскери және арнайы жабдықтау базасы" мемлекеттік мекемелерінің бастықтарына және олардың орынбасарларына, ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің, Кинологиялық орталықтың бастықтарына және олардың орынбасарларына, ІІМ Дипломатиялық өкілдіктерді күзету жөніндегі полиция полкінің, ІІМ Үкіметтік мекемелерді күзету жөніндегі полиция полкінің командирлеріне және олардың орынбасарларына, әскери-тергеу бөліністерінің қызметкерлерімен әскери қызметшілеріне;
3) ІІМ Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің төрағасы – Қылмыстық-атқару жүйесі комитетінің жеке құрамына;
4) ПД, Көліктегі ПД, ҚАЖД, ІІМ білім беру ұйымдарының бастықтары – ПД, Көліктегі ПД аппаратының (оның ішінде өзіндік қауіпсіздік бөліністерінің және ІІМ-нің Байқоңыр қаласындағы өкілдігінің қызметкерлеріне) ҚАЖД, ІІМ білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне және бағынысты ішкі істер органдары мен бөліністерінің басшы құрамына;
5) ІІО-ның қалалық, аудандық, желілік бөліністерінің, (Нұр-Сұлтан қаласы), республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, (Жезқазған қаласы) және облыстардың "Мамандандырылған күзет қызметі басқармасы", "Автокөліктік қызмет көрсету мекемесі", "Солтүстік", "Оңтүстік" әскери және арнайы жабдықтау базасы" мемлекеттік мекемелерінің, Кинологиялық орталықтың бастықтары, түзеу мекемелерінің, тергеу изоляторларының, түрмелер мен қоныс колонияларының бастықтары, "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағының командирі, ІІМ Дипломатиялық өкілдіктерді күзету жөніндегі полиция полкінің, ІІМ Үкіметтік мекемелерді күзету жөніндегі полиция полкінің командирлері, оларға теңестірілген саптық бөліністердің командирлері – бөліністердің жеке құрамына.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Сыныптық біліктілікті айқындау ҰҰ-ның әрбір әскери қызметшісінің кәсіби шеберлігін дамытуды ынталандыру, олардың атқаратын лауазымы бойынша кәсіби қызметін жүзеге асыруға әзірлік дәрежесін белгілеу мақсатында жүргізіледі.
Кәсіби даярлығының деңгейіне, əскери қызметтегі, арнаулы мемлекеттік жəне құқық қорғау органдарындағы қызметтегі, фельдъегерлік қызметтегі тәжірибесі мен өтіліне, сондай-ақ әскери тәртіптің жағдайына байланысты ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне мынадай сыныптық біліктіліктер ретімен беріледі, жоғарылатылады, расталады және сақталады:

"Специалист 3 класса" – военнослужащим НГ, имеющим стаж службы не менее одного года (для военнослужащих срочной службы не ранее чем через три месяца), выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 35 настоящих Правил;
"Специалист 2 класса" – военнослужащим НГ, имеющим классную квалификацию "Специалист 3 класса", стаж службы не менее четырех лет (для военнослужащих срочной службы не менее шести месяцев), выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 35 настоящих Правил;
"Специалист 1 класса" – военнослужащим НГ (кроме солдат срочной службы), имеющим классную квалификацию "Специалист 2 класса", стаж службы не менее семи лет, выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 35 настоящих Правил;
"Специалист 1 класса - наставник (мастер)" – военнослужащим НГ (кроме солдат срочной службы), имеющим классную квалификацию "Специалист 1 класса", стаж службы не менее десяти лет, выдержавшим профессиональный уровень в соответствии с критериями, предусмотренными пунктом 35 настоящих Правил.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Классная квалификация подтверждается:
военнослужащим НГ, находящимся в отпуске по уходу за ребенком, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после выхода на службу до подтверждения ее по итогам года;
военнослужащим НГ, обучающимся по очной форме в ведомственных, военных организациях образования и зарубежных странах в рамках договоренности, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после окончания учебы и назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам года;
лицам, принятым на воинскую службу по контракту или переведенным в НГ из Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, а также других правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится только после ее подтверждения;
лицам, уволенным из НГ на пенсию по выслуге лет и принятым вновь на службу, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится только после ее подтверждения по итогам года;
военнослужащим НГ, находящимся в распоряжении свыше двух месяцев, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам года;
военнослужащим НГ, прикомандированным к государственным органам и международным организациям и назначенным вновь на должности НГ, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам учебного года;
лицам, восстановленным на службу по решению суда, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после восстановления на службу до подтверждения ее по итогам года.";

"3 сыныпты маман" – кемінде бір жыл қызмет өтілі бар (мерзімді қызмет әскери қызметшілері үшін үш айдан кейін), осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейге қол жеткізген ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне;
"2 сыныпты маман" – "3 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде төрт жыл қызмет өтілі бар (мерзімді қызмет әскери қызметшілері үшін алты айдан кейін), осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейге қол жеткізген ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне;
"1 сыныпты маман" – "2 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде жеті жыл қызмет өтілі бар, осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейге қол жеткізген (мерзімді қызмет сарбаздарынан басқа)ҰҰ әскери қызметшілеріне;
"1 сыныпты маман - тәлімгер (шебер)" – "1 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі, кемінде он жыл қызмет өтілі бар, осы Қағидалардың 35-тармағында көзделген өлшемшарттарға сәйкес кәсіби деңгейге қол жеткізген (мерзімді қызмет сарбаздарынан басқа) ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Сыныптық біліктілік расталады:
бала күтімі бойынша демалыстағы ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу қызметке шыққаннан кейін оны жыл қорытындысы бойынша растағанға дейін төленеді;
ведомстволық, әскери білім беру ұйымдарында және уағдаластық шеңберінде шет елдерде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тек оқу бітіріп, тиісті лауазымға тағайындалғаннан кейін оны жыл қорытындысы бойынша растағанға дейін төленеді;
әскери қызметке келісімшарт бойынша қабылданған немесе ҰҰ-ға Қарулы Күштерден, басқа әскерлер және әскери құралымдардан, сондай-ақ басқа құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдардан ауысып келген адамдарға бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу оны растағаннан кейін ғана төленеді.
ҰҰ-дан еңбек сіңірген жылдары бойынша зейнетке шыққан және қызметке қайта қабылданған адамдарға бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу оны жыл қорытындысы бойынша растағаннан кейін ғана төленеді;
екі айдан астам ҰҰ-ның қарамағындағы әскери қызметшілерге бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тиісті лауазымға тағайындалғаннан кейін оны жыл қорытындысы бойынша растағанға дейін төленеді;
мемлекеттік органдарға және халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген және ҰҰ-ның лауазымдарына қайта тағайындалған ҰҰ-ның әскери қызметшілеріне бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тиісті лауазымға тағайындалғаннан кейін оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағанға дейін жүргізіледі;
сот шешімі бойынша қызметін қалпына келтірген адамдарға бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу қызметке қалпына келтіргеннен кейін оны жыл қорытындысы бойынша растағанға дейін төленеді.";

пункты 60, 61 и 62 изложить в следующей редакции:
"60. Классная квалификация подтверждается:
лицам, прибывшим на службу в ОГЗ в порядке перевода (откомандирования) из других правоохранительных и специальных государственных органов, Министерства обороны, Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится только после ее подтверждения по итогам учебного года. При этом, выслуга лет по специальности для присвоения вышестоящей классной квалификации исчисляется с момента подтверждения ранее имеющейся классной квалификации;
лицам, уволенным из ОГЗ на пенсию по выслуге лет, а также лицам, уволенным из правоохранительных органов по сокращению штатов или реорганизации правоохранительного органа и принятым вновь на службу, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится только после ее подтверждения по итогам учебного года. При этом, стаж службы для присвоения вышестоящей классной квалификации исчисляется с момента подтверждения ранее имеющейся классной квалификации;
сотрудникам и военнослужащим ОГЗ, обучающимся по очной форме в ведомственных организациях образования МВД и зарубежных странах в рамках договоренности, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится только после ее подтверждения по итогам учебного года, после окончания учебы и назначения на соответствующую должность;
сотрудникам и военнослужащим ОГЗ, находящимся в отпуске по уходу за ребенком, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после выхода на службу до подтверждения ее по итогам учебного года;
сотрудникам и военнослужащим, находящимся в распоряжении ОГЗ свыше двух месяцев, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам учебного года;
сотрудникам и военнослужащим ОГЗ, прикомандированным к государственным органам и международным организациям и назначенным вновь на должности ОГЗ, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после назначения на соответствующую должность до подтверждения ее по итогам учебного года;
лицам, восстановленным на службу по решению суда, имеющаяся классная квалификация сохраняется, а выплата установленной надбавки за классную квалификацию производится после восстановления на службу до подтверждения ее по итогам учебного года.

60, 61 және 62-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"60. Сыныптық біліктілік расталады:
АҚО-ға қызметке басқа құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардан, Қорғаныс министрлігінен, Қарулы Күштерден, басқа әскерлер және әскери құралымдардан ауысу (жіберу) тәртібімен келген адамдарға бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағаннан кейін ғана төленеді. Бұл ретте, жоғары тұрған сыныптық біліктілігін беру үшін қызмет өтілі бұрынғы сыныптық біліктілігін растаған сәттен бастап есептеледі;
АҚО-да еңбек сіңірген жылдары бойынша зейнетке шыққан, сондай-ақ құқық қорғау органдарынан штаттардың қысқаруына немесе құқық қорғау органының қайта ұйымдастырылуына байланысты құқық қорғау органдарынан жұмыстан шығарылған және қызметке қайта қабылданған адамдарға бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағаннан кейін ғана төленеді. Бұл ретте, жоғары тұрған сыныптық біліктілігін беру үшін қызмет өтілі бұрынғы сыныптық біліктілігін растаған сәттен бастап есептеледі;
ІІО ведомстволық білім беру ұйымдарында және уағдаластық шеңберінде шет елдерде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын АҚО-ның қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тек оқу бітіріп, тиісті лауазымға тағайындалғаннан кейін оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағаннан кейін ғана төленеді;
бала күтімі бойынша демалыстағы АҚО-ның қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу қызметке шыққаннан кейін оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағанға дейін төленеді;
екі айдан астам АҚО-ның қарамағындағы қызметкерлер мен әскери қызметшілерге бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тиісті лауазымға тағайындалғаннан кейін оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағанға дейін төленеді;
мемлекеттік органдарға және халықаралық ұйымдарға іссапарға жіберілген және АҚО-ның лауазымдарына қайта тағайындалған АҚО-ның қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу тиісті лауазымға тағайындалғаннан кейін оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағанға дейін төленеді;
сот шешімі бойынша қызметін қалпына келтірген адамдарға бар сыныптық біліктілігі сақталады, ал сыныптық біліктілігі үшін белгіленген үстемеақы төлеу қызметке қалпына келтіргеннен кейін оны оқу жылының қорытындылары бойынша растағанға дейін төленеді.

61. Сотрудники и военнослужащие ОГЗ, имеющие непрерывный стаж службы в системе ОВД более десяти лет, не имевшие классной квалификации, отвечающие требованиям настоящих Правил и получившие в период подведения итогов учебного года оценку "отлично" по пожарно-спасательной и физической подготовкам, а также не менее 80 % правильных ответов по правовой и специальной подготовкам, решением квалификационной комиссии допускаются к присвоению классной квалификации "Специалист 1 класса".
62. Присвоение, повышение и подтверждение классной квалификации производится сотрудникам и военнослужащим ОГЗ, претендующим на присвоение, повышение и подтверждение классной квалификации, представленным службами до начала определения классной квалификации в кадровую службу списке сотрудников и военнослужащих ОГЗ по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам (далее - список ОГЗ). К данному списку ОГЗ прилагается список сотрудников и военнослужащих ОГЗ, находившихся в распоряжении правоохранительных органов в текущем году по форме, согласно приложению 11-1 к настоящим Правилам.
Руководители (начальники) обеспечивают своевременность, объективность и достоверность представляемых списков.";
пункт 71 изложить в следующей редакции:
"71. Снятие, снижение классной квалификации производится согласно акта ОГЗ:
1) при получении неудовлетворительных результатов по одному из видов правовой, специальной, физической и пожарно-спасательной подготовки в период подведения итогов учебного года;
2) сотрудникам и военнослужащим ОГЗ, представленным в списках ОГЗ однако в период подведения итогов учебного года не выдержавшим пороговых результатов по одному из видов правовой, специальной, физической и пожарно-спасательной подготовки.
При этом, классная квалификация снижается только на одну ступень, а снятие производится в отношении сотрудников и военнослужащих ОГЗ, имеющих классную квалификацию "Специалист 2 класса".";
дополнить приложениями 1-1 и 11-1 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Сайтбеков А.М.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

61. ІІО жүйесінде он жылдан астам үзіліссіз қызмет өтілі бар, сыныптық біліктілігі болмаған, осы Қағидалардың талаптарына жауап беретін және оқу жылының қорытындысын шығару кезінде өрт сөндіру-құтқару және дене шынықтыру даярлығы бойынша "өте жақсы" деген баға, сондай-ақ құқықтық және арнайы даярлықтары бойынша 80%-дан кем емес дұрыс жауап берген АҚО-ның қызметкерлері мен әскери қызметшілері сыныптық біліктілік комиссиясының шешімімен "1 сыныпты маман" сыныптық біліктілігін беруге жіберіледі.
62. Сыныптық біліктілікті беру, жоғарылату және растау сыныптық біліктілігін анықтау басталғанға дейін кадр қызметіне осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша АҚО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің тізімінде (бұдан әрі – АҚО тізімі) қызметтер ұсынылған сыныптық біліктілігін беруге, жоғарылатуға, растауға талаптанушы АҚО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне жүргізіледі. Осы АҚО-ның тізіміне осы Қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ағымдағы жылы құқық қорғау органдарының қарамағында болған АҚО-ның қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің тізімі қоса беріледі.
Басшылар (бастықтар) ұсынылатын тізімдердің уақтылылығын, объективтілігін және шынайылығын қамтамасыз етеді.";
71-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"71. Сыныптық біліктілігін алып тастау, төмендету АҚО актісіне сәйкес:
1) оқу жылының қорытындысын шығару кезінде құқықтық, арнайы, дене шынықтыру және өрт сөндіру-құтқару даярлығының бірінен қанағаттанарлықсыз нәтиже алған;
2) АҚО тізімдерінде ұсынылған, бірақ оқу жылының қорытындысын шығару кезеңінде құқықтық, арнайы, дене шынықтыру және өрт сөндіру-құтқару даярлығының бірінен шекті нәтижелерге қол жеткізбеген АҚО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне жүргізіледі.
Бұл ретте, сыныптық біліктілік тек бір сатыға төмендетіледі, ал алып тастау "2 сыныпты маман" сыныптық біліктілігі бар АҚО қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне қатысты жүргізіледі.";
осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес 1-1 және 11-1-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті (А.М. Сайтбеков) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан генерал-лейтенант полиции
Е. Тургумбаев
Приложение 1
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 декабря 2019 года № 1114
Приложение 1-1
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
сохранения, снижения и снятия
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов внутренних дел
Форма
Список сотрудников и военнослужащих ОВД,
___________________________________________
(наименование подразделения)
находившихся в распоряжении правоохранительных органов в 20 ____ году
№ п/п
Специальное (воинское) звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Занимаемая должность
В распоряжении какого органа (подразделения) находился в текущем году
Период нахождения в распоряжении (число, месяц, год)
Причина зачисления в распоряжение
Дата и номер приказа о зачислении в распоряжение, чей приказ
1
2
3
4
5
6
7
Начальник (руководитель) подразделения
________________________________________________________________________________
(должность, звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 2
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 30 декабря 2019 года № 1114
Приложение 11-1
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
сохранения, снижения и снятия
классной квалификации
сотрудников и военнослужащих
органов внутренних дел
Форма
Список сотрудников и военнослужащих ОГЗ,
________________________________________________________
(наименование подразделения)
находившихся в распоряжении правоохранительных органов в 20 ____ году
№ п/п
Специальное (воинское) звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Занимаемая должность
В распоряжении какого органа (подразделения) находился в текущем году
Период нахождения в распоряжении (число, месяц, год)
Причина зачисления в распоряжение
Дата и номер приказа о зачислении в распоряжение, чей приказ
1
2
3
4
5
6
7
Начальник (руководитель) подразделения
________________________________________________________________________________
(должность, звание, подпись, Ф.И.О. (при его наличии))

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі полиция генерал-лейтенанты
Е. Тұрғымбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1114 бұйрығына
1-қосымша
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, сақтау, төмендету және
алып тастау қағидаларына
1-1-қосымша
Нысан
20_____ жылы құқық қорғау органдарының қарамағында болған
_________________________________________
(бөліністің атауы)
ІІО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің тізімі
Р/с №
Арнаулы (әскери) атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Атқарып отырған лауазымы
Ағымдағы жылы қай органның (бөліністің) қарамағында болды
Қарама ғында болу мерзімі (күні, айы, жылы)
Қарамағына енгізудің себебі
Қарамағына енгізу туралы бұйрықтың күні және нөмірі, кімнің бұйрығы
1
2
3
4
5
6
7
Бөлініс бастығы (басшысы)
_____________________________________________________________
(лауазымы, атағы, қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда))
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2019 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1114 бұйрығына
2-қосымша
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері мен әскери
қызметшілерінің сыныптық
біліктілігін беру, жоғарылату,
растау, сақтау, төмендету және
алып тастау қағидаларына
11-1-қосымша
Нысан
20_____ жылы құқық қорғау органдарының қарамағында болған
_________________________________________
(бөліністің атауы)
АҚО қызметкерлері мен әскери қызметшілерінің тізімі
Р/с №
Арнаулы (әскери) атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Атқарып отырған лауазымы
Ағымдағы жылы қай органның (бөліністің) қарамағында болды
Қарама ғында болу мерзімі (күні, айы, жылы)
Қарамағына енгізудің себебі
Қарамағына енгізу туралы бұйрықтың күні және нөмірі, кімнің бұйрығы
1
2
3
4
5
6
7
Бөлініс бастығы (басшысы)
_____________________________________________________________
(лауазымы, атағы, қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда))