О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2017 года № 553 "Об утверждении типовых учебных программ и типовых учебных планов по специальностям технического и профессионального образования"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 сентября 2019 года № 409. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 сентября 2019 года № 19382. Утратил силу приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 1 сентября 2022 года № 388.
См. начало v1900019382
Приложение 132
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 555
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа
технического и профессионального образования по специальности
"Теория музыки"
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0406000 - Теория музыки
Квалификация:
040601 3 – Преподаватель детской музыкальной школы
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языке в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить основы делового казахского (русского) и иностранного языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающиеся должны владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языка, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Владеть грамматикой и терминологией казахского (русского) и иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:
1. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения.
2. Применяет терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.

"Техникалық және кәсіптік білім беру мамандықтары бойынша үлгілік оқу бағдарламалары мен үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2017 жылғы 31 қазандағы № 553 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2019 жылғы 16 қыркүйектегі № 409 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 17 қыркүйекте № 19382 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2022 жылғы 1 қыркүйектегі № 388 бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың басын V1900019382 қараңыз
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
132-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
555-қосымша
"Музыка теориясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіби білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0406000 – Музыка теориясы
Біліктілігі:
040601 3 – Балалар музыка мектебінің оқытушысы
Базалық және кәсіби құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1 Кәсіптік қызмет аясында кәсіби лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіби лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіби қызметте қазақ (орыс) және шет тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шетел тілі мен кәсіби лексика негіздерін меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумін игеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіби қызметі саласында тілдесу үшін қазақ (орыс) және шетел тілдеріндегі грамматика мен терминологияны игеру.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Кәсіби шетел тілі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіби тілдесуге қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды игерді.
2. Мамандық бойынша терминологияны игерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіби бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіби диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жағдайға байланысты қисынды және жүйелі пікір айтады.
2. Кәсіби қарым-қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Іс қағаздарды мемлекеттік тілде құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздері; құжаттарды дайындау тәсілдері мен қызметтерін, құжаттарды жіктеу, тасымалдағыштар, мақсаты, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіби қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлерін және жіктелуін анықтайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын түсінеді.

3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся должны: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения физических упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 04. Применять основы социально-экономических наук для социализации и адаптации в обществе и в профессиональной деятельности
БМ 04. Применение основ социально-экономических наук для социализации и адаптации в обществе и в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира. Описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношениий и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе;
основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся должны: оперировать основными философскими понятиями;
понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:
1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.

3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптарын анықтайды.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіби тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және организмнің функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін ұстанады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қанайналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін сақтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Дене жаттығуларын орындау техникасын меңгерді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді.
БҚ 04. Қоғамда және кәсіби қызметте әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 04. Қоғамда және кәсіби қызметте әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтармен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Қазіргі заманғы экономикалық жүйенің заңдылықтары мен жұмыс істеу тетіктері туралы, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері туралы кешенді түсініктерді қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын;
экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясының тұжырымдамалық ережелерін және бизнес негіздерін түсінуді; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауды үйренеді.
жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар және гуманистік көзқарастары негізінде төзімділік танытуды; адамды жақтырмайтын, экстремистік, радикалды және террористік идеологиядан бас тартуды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара әрекет ету барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастардың жүйесіне бағытталуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі философиялық ұғымдарды біледі.
2. Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне қарай әр түрлі көзқарастарды түсінеді.

3. Характеризует сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий, как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.
4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2. Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Характеризует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Знает историю и понимает современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Владеть сведениями об основных отраслях права.
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Характеризует методы административного регулирования.
3. Понимает необходимость ответственности за административные и коррупционные правонарушения.
4. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
5. Владеет информацией о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания ее наступления.
Результат обучения: 7) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.

3. "Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәндерін анықтайды.
4. Философияның негізгі категорияларының мәні мен өзара байланысын анықтайды.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни көріністерінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Адам өміріндегі еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар секілді философиялық категориялардың арақатынасын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұлғаның өмірдің, мәдениеттің және қоршаған табиғи ортаның сақталуына жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
2. Ғылымның, техника мен технологиялардың дамуымен және пайдаланылуымен байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың қатынасы туралы жеке пікірін тұжырымдайды.
4. Өмір шындығы мен мәні туралы әртүрлі көзқарастарды талдайды, осы түсініктерге қатысты өз көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отандық мәдениеттің тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтарын біледі.
2. Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсінеді.
3. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Толеранттықты және белсенді тұлғалық көзқарасты қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі мәдениеттер мен өркениеттердің нысандарын және түрлерін, тарихын анықтайды.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын біледі және қазіргі жағдайын біледі.
3. Экстремистік радикалдық және террористік идеологияны ажырата алады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени ерекшеліктерді төзімділікпен қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқықтың мәнісін және негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын біледі және ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Құқықтың негізгі салаларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке тұлғалық қалыптасуының құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін сипаттайды.
3. Әкімшілік және жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершіліктің қажеттілігін түсінеді.
4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін анықтайды.
5. Салық түрлерін анықтайды.
6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғай білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі саясаттану ұғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі ұғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.

3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
Результат обучения: 10) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Владеет основами экономики производства и потребления.
3. Характеризует налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 11) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 12) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 13) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности. 4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 5. Применять информационно - коммуникационные технологии в профессиональной деятельности
БМ 5. Применение информационно – коммуникационных технологий в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает первичные навыки использования информационно-коммуникационных технологий, необходимых в профессиональной деятельности.
В ходе изучения модуля у обучающегося формируются начальные базовые и теоретико-методические аспекты применения интернет - ресурсов, открываются возможности управления этими ресурсами.
В результате изучения ИКТ обучающиеся овладевают цифровой грамотностью, отвечающей потребностям цифровой экономики с акцентом, прежде всего, на навыки в анализе информации и развитие креативности мышления.
Результат обучения: 1) Владеть общей цифровой грамотностью.
Информационно-коммуникационные технологии
Критерии оценки:
1. Знаком с программой "Цифровой Казахстан".
2. Ориентируется в системе ЭДО (электронный документооборот)

3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін біледі.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын анықтайды.
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 10) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді игеру.
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экономикалық терминдерді біледі, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін біледі.
3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздерін және оның салдарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 11) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 12) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 13) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 5. Кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникация лық технологиялар ды қолдану
БМ 5. Кәсіби қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану
Бұл модуль кәсіби қызметте қажетті ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланудың алғашқы дағдыларын сипаттайды.
Модульді зерделеу барысында білім алушыда интернет-ресурстарды қолданудың бастапқы базалық және теориялық - әдістемелік аспектілері қалыптасады, осы ресурстарды басқару мүмкіндіктері ашылады.
АКТ-ны зерделеу нәтижесінде білім алушылар сандық экономиканың қажеттіліктеріне жауап беретін, ең алдымен ақпаратты талдау және ойлау креативтілігін дамыту дағдыларына баса назар аудара отырып, цифрлық сауаттылықты меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы цифрлық сауаттылықты меңгеру.
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Цифрлық Қазақстан" бағдарламасын біледі.
2. ЭҚА жүйесін біледі (электрондық құжат айналымы)

3. Демонстрирует владение навыками защиты от интернет-угроз.
4. Демонстрирует умение искать информацию и правильно ее оценивать.
Результат обучения: 2) Использовать информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает правовые и этические вопросы использования электронных ресурсов.
2. Представляет образовательный центр в интернете.
3. Понимает принцип использования интерактивных систем в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 3) Выполнять компьютерный набор нотного текста в современных программах
Критерии оценки:
1. Владеет способами использования компьютерной техники в профессиональной деятельности.
2. Владеет компьютерными программами для записи нотного текста;
3. Владеет основами MIDI-технологий.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями по хронологии и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "040601 3 – Преподаватель детской музыкальной школы"
ПК 1. Использовать технику сольфеджирования для развития профессионального слуха
ПМ01. Использование техники сольфеджирования для развития профессионального слуха
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, приобретенные в результате всестороннего развития профессионального музыкального слуха и обучения по музыкально-теоретическим дисциплинам в детских школах искусств, детских музыкальных школах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают формы развития музыкального слуха и методику преподавания сольфеджио.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять знания, полученные в курсе теории музыки и гармонии на практике, а также используют приобретенные навыки при сольфеджировании (интонировать и определять на слух; записывать музыкальные примеры); применять полученные знания на педагогической практике: разработка методических работ, внедрение новых методов и форм преподавания сольфеджио.
Результат обучения: 1) Выполнять разнообразные интонационные упражнения
Сольфеджио
Профессиональная практка
Методика преподавания сольфеджио
Практика преподавания сольфеджио
Критерии оценки:
1. Интонирует (поет) тетрахорды, гаммы, звукоряды диатонических, альтерированных, хроматических ладов, мелодические обороты с отклонениями, модуляции;
2. Воспроизводит интервалы и аккорды в тональности и от звука вверх и вниз с разрешением, диатонические и хроматические секвенций, аккордовые последовательности однотональные, с отклонениями, модуляции;

3. Интернет-қауіптерден қорғау дағдыларын меңгеруді көрсетеді.
4. Ақпаратты іздеу және оны дұрыс бағалау іскерлігін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби қызметті жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электрондық ресурстарды пайдаланудың құқықтық және этикалық мәселелерін түсінеді.
2. Интернетте білім беру орталығын ұсынады.
3. Кәсіби қызметте интерактивті жүйелерді қолдану қағидатын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Заманауи бағдарламаларда ноталық мәтіннің компьютерлік жиынтығын орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіби қызметте компьютерлік техниканы қолдану тәсілдерін меңгереді.
2. Ноталық мәтінді жазуға арналған компьютерлік бағдарламаларды меңгерді;
3. MIDI-технология негіздерін меңгерді.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастық тағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарының байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіби модульдер
"040601 3 – "Балалар музыка мектебінің оқытушысы" біліктілігі
КҚ 1. Кәсіби есту қабілетін дамыту үшін сольфеджиолау техникасын пайдалану
КМ 01. Кәсіби есту қабілетін дамыту үшін сольфеджиолау техникасын пайдалану
Бұл модуль кәсіби музыкалық есту қабілетін жан-жақты дамыту және балалар өнер мектептерінде, балалар музыка мектептерінде музыкалық-теориялық пәндер бойынша оқыту нәтижесінде алған білімдерін, іскерліктері мен дағдыларын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар музыкалық есту қабілетін дамыту түрлерін және сольфеджио оқыту әдістемесін меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар музыка теориясы мен гармония курсында алған білімдерін тәжірибеде қолдануды, сондай-ақ сольфеджиолау кезінде (интонациялау және есту арқылы анықтауды; музыкалық мысалдар жазу) алған білімдерін педагогикалық тәжірибеде қолдануды: әдістемелік жұмыстарды жасау, сольфеджио оқытудың жаңа әдістері мен формаларын енгізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Түрлі интонациялық жаттығуларды орындау
Сольфеджио
Кәсіптік практика
Сольфеджио оқыту әдістемесі
Сольфеджио оқыту тәжірибесі
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Тетрахордтарды, гаммаларды, диатоникалық, альтерацияланған, хроматикалық ладтардың дыбысын, ауытқулары бар әуенді айналымдарды, интонациялайды (ән айтады);
2. Интервалдар мен аккордтарды дыбыстан жоғары және төменге, тональдікте шешілуімен, диатоникалық және хроматикалық секвенцияларды, аккорд тізбектерін біраттас, ауытқулары бар, модуляциялы аккордтық тізбектерді орындау;

3. Выполняет творческие упражнения на закрепление пройденного материала
Результат обучения: 2) Умеет сольфеджировать одноголосно-четырехголосные музыкальные примеры
Критерии оценки:
1. Обладает развитым музыкальным слухом в его мелодическом, гармоническом и иных проявлениях
2. Воспроизводит интонационный строй мелодии, соблюдая законы хорового и вокального интонирования ступеней
3. Исполняет ритмический рисунок мелодии, соблюдает темп, динамику, правильно осмысленную фразировку, ладофункциональное слышание и навык "предслышания", ясно передает дирижерскую схему.
4. Понимает ладо-функциональное развитие и внутреннее "предслышание" дальнейшего развития мелодии
Результат обучения: 3) Определять на слух отдельные элементы музыкальной речи (ступени, интервалы, аккорды, тональности, лады, ступеневые, интервальные, аккордовые последовательности, модуляции) и целые музыкальные построения.
Критерии оценки:
1. Записывает по памяти различные виды звукоряда, отдельные ступени лада, интервалы и аккорды в ладу и вне лада, каденции и их структуру.
2. Определяет на слух интервальные и аккордовые последовательности как диатонические, так и с отклонениями и модуляциями.
3. Обладает навыками целостного анализа музыкального отрывка или произведений малой формы (логика тонального развития, форма, фактура, гармония)
Результат обучения: 4) Записывает музыкальные построения в соответствии с программными требованиями, используя навыки слухового анализа
Критерии оценки:
1. Записывает по слуху одно-, двух-, трех - и четырехголосные музыкальные построения.
2. Записывает музыкальные произведения с учетом программных требований
Результат обучения: 5) Использовать обучающие функции педагога в профессиональной деятельности
Критерии оценки:
1. Понимает роль и значение обучающей функции в профессиональной деятельности преподавателя на уроках сольфеджио ДМШ.
2. Организовывает и проводит учебные занятия с использованием наиболее оптимальных методик обучения по сольфеджио
3. Планирует развитие профессиональных навыков у обучающихся
Результат обучения: 6) Применяет воспитывающие функции педагога в профессиональной деятельности
Критерии оценки:
1. Понимает роль и значение воспитывающей функции в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ.
2. Понимает роль и значение овладения эмоционально-ценностных отношений к полученным знаниям в области музыкального искусства.
3. Умеет формировать культурные навыки общения с обучающимися.
4. Воспитывает ответственное отношение к учебе, трудолюбию, развивает музыкальный вкус на лучших образцах мировой музыкальной литературы.
Результат обучения: 7) Использует методические функции педагога в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ.
Критерии оценки:
1. Понимает роль и значение методической функции в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ.
2 Владеет различными методиками преподавания сольфеджио и умеет применять на уроках наиболее оптимальные методы обучения в соответствии с возрастными и индивидуальными особенностями обучающихся.

3. Өткен материалды пысықтауға арналған шығармашылық жаттығуларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бір дауысты-төрт дауысты музыкалық мысалдар жасау
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Әуенді, гармониялық және басқа да көріністерінде дамыған музыкалық есту қабілетіне ие болады.
2. Хор және вокалдық тәсілде сатыларды интонациялау заңдылықтарын сақтай отырып, әуеннің интонациялы құрылысын орындайды.
3. Әннің ырғақтық суретін орындайды, екпінді, динамиканы, дұрыс ойластырылған фразировканы, ладты-функционалды естуді және "алдын ала есту" дағдысын сақтайды, дирижерлік сызбаны анық береді.
4. Әуенді одан әрі дамытудың ладты-функционалдық дамуы мен ішкі "алдын ала естуді" түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Музыкалық тілдің жекелеген элементтерін (сатылар, интервалдар, аккордтар, тональдіктер, ладтар, сатылы, интервалдық, аккордтық тізбектер, модуляциялар) және тұтас музыкалық құрылымдарды есту арқылы анықтау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Дыбыс қатарының әртүрлі түрлерін, ладтың жеке сатыларын, ладта және одан тыс интервалдар мен аккордтарды, каденцияларды және олардың құрылымын есте сақтау бойынша жазады.
2. Диатоникалық, сондай-ақ ауытқулары мен модуляциялары бар интервалдық және аккорд тізбектерін есту арқылы анықтайды.
3. Музыкалық үзіндіні немесе шағын формадағы шығармаларды (тоналды даму логикасы, формасы, фактурасы, гармониясы) тұтас талдау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Есту анализінің дағдыларын пайдалана отырып, бағдарламалық талаптарға сәйкес музыкалық құрылымдарды жазады
Бағалау дың өлшем шарттары
1. Есту бойынша бір, екі, үш және төрт дауысты музыкалық құрылымдарды жазады.
2. Бағдарламалық талаптарды ескере отырып, музыкалық шығармаларды жазады
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіби қызметте педагогтың оқыту функциясын қолдану
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Сольфеджио БММ сабақтарында оқытушының кәсіби қызметінде оқыту қызметінің рөлі мен маңызын түсінеді.
2. Сольфеджио бойынша оқытудың ең оңтайлы әдістерін пайдалана отырып, оқу сабақтарын ұйымдастырады және өткізеді
3. Білім алушылардың кәсіби дағдыларын дамытуды жоспарлайды
Оқыту нәтижесі: 6) Кәсіби қызметте педагогтың тәрбие функцияларын қолданады
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. БММ оқытушысының кәсіби қызметінде тәрбиелеуші функцияның рөлі мен маңызын түсінеді.
2. Музыкалық өнер саласында алған білімдеріне эмоционалдық-құндылық қарым-қатынасты меңгерудің рөлі мен маңызын түсінеді.
3. Білім алушылармен қарым-қатынастың мәдени дағдыларын қалыптастыра алады.
4. Оқуға жауапкершілікпен қарауға, еңбексүйгіштікке тәрбиелейді, әлемдік музыкалық әдебиеттің үздік үлгілеріне музыкалық талғамды дамытады.
Оқыту нәтижесі: 7) БММ оқытушысының кәсіби қызметінде педагогтың әдістемелік функциясын қолданады.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. БММ оқытушысының кәсіби қызметіндегі әдістемелік функцияның рөлі мен маңызын түсінеді.
2. Сольфеджио оқытудың әр түрлі әдістерін меңгерген және оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес сабақта оқытудың ең оңтайлы әдістерін қолдана алады.

3. Умеет совершенствовать свой педагогический потенциал
4. Способен моделировать, проектировать, конструировать, прогнозировать и внедрять дидактический и музыкальный материал в учебный процесс.
5. Пользуется учебно-методической литературой, формирует, критически оценивает и обосновывает собственные приемы и методы преподавания.
6. Ведет учебно-методическую документацию ДМШ: составляет календарно-тематические планы, поурочные планы, ведет журнал учебных занятий.
7. Использует технические средства обучения – синтезаторы, мультимедийные программы.
Результат обучения: 8) Применяет исследовательские функции педагога в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ.
1. Понимает роль и значение исследовательской функции в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ.
2. Понимает роль педагогических, психологических и социологических методов и умеет применять их в педагогической практике.
3. Использует некоторые аспекты исследовательской деятельности: оценивает достижения обучающихся, диагностирует интеллектуальный и творческий потенциал обучающихся, выявляет затруднения при овладении предметом и находит способы их преодоления
Результат обучения: 9) Использовать социально-коммуникативные функции педагога в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ.
1. Понимает роль и значение социально-коммуникативной функции в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ.
2. Умеет устанавливать доброжелательные взаимоотношения с обучающимися, с родителями и педагогическим коллективом.
3. Участвует в родительских собраниях.
ПК 2. Владеть важнейшими элементами музыкального языка и их взаимосвязями, знать закономерности звуковысотной организации
ПМ 02. Владение важнейшими элементами музыкального языка и их взаимосвязями, знание закономерностей звуковысотной организации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, полученные обучающимися при изучении всего цикла музыкально-теоретических дисциплин.
В результате овладения модулем обучающиеся осваивают: музыкальную систему со всеми ее элементами.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать на практике важнейшие элементы музыкального языка, основные закономерности классической гармонии; использовать особенности ведения строгого и свободного письма; анализировать музыкальные произведения.
Результат обучения: 1) Владеть систематизированными теоретическими и практическими знаниями элементов музыкального языка
Теория музыки
Гармония
Анализ музыкальных произведений
Критерии оценки:
1. Анализирует музыкальный (нотный) материал с объяснением роли выразительных средств в контексте музыкального произведения
2. Анализирует музыкальную ткань с точки зрения ладовой системы, особенностей звукоряда (использования диатонических или хроматических ладов, отклонений, модуляций); гармонической системы (модальной и функциональной стороны гармонии), фактурного изложения материала (типов фактур), метроритма, музыкального синтаксиса;

3. Өзінің педагогикалық әлеуетін жетілдіре алады
4. Оқыту процесіне дидактикалық және музыкалық материалдарды модельдеуге, жобалауға, құрастыруға, болжауға және енгізуге қабілетті.
5. Оқу-әдістемелік әдебиетті пайдаланады, оқытудың жеке тәсілдері мен әдістерін қалыптастырады, сын тұрғынынан бағалайды және негіздейді.
6. БММ оқу-әдістемелік құжаттамасын жүргізеді: күнтізбелік-тақырыптық жоспарлар, сабақ жоспарларын жасайды, оқу сабақтарының журналын жүргізеді.
7. Оқытудың техникалық құралдарын – синтезаторларды, мультимедиялық бағдарламаларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 8) БММ оқытушысының кәсіби қызметінде педагогтың зерттеу функцияларын қолданады.
1. БММ оқытушысының кәсіби қызметіндегі зерттеу функциясының рөлі мен маңызын түсінеді.
2. Педагогикалық, психологиялық және әлеуметтік әдістердің рөлін түсінеді және оларды педагогикалық тәжірибеде қолдана алады.
3. Зерттеу қызметінің кейбір аспектілерін қолданады: білім алушылардың жетістіктерін бағалайды, білім алушылардың интеллектуалдық және шығармашылық әлеуетін диагностикалайды, пәнді меңгерудегі қиындықтарды анықтайды және оларды жеңу тәсілдерін табады.
Оқыту нәтижесі: 9) БММ оқытушысының кәсіби қызметінде педагогтың әлеуметтік-коммуникативтік функцияларын қолдану.
1. БММ оқытушысының кәсіби қызметіндегі әлеуметтік-коммуникативтік функцияның рөлі мен маңызын түсінеді.
2. Білім алушылармен, ата-аналармен және педагогикалық ұжыммен жақсы қарым-қатынас жасай алады.
3. Ата-аналар жиналыстарына қатысады.
КҚ 2. Музыкалық тілдің маңызды элементтерін және олардың өзара байланысын меңгеру, дыбыстардың дыбыс биіктігіне орай заңдылықтарын білу
КМ 02. Музыкалық тілдің маңызды элементте рін және олардың өзара байланысын меңгеру, дыбыстардың дыбыс биіктігіне орай заңдылық тарын білу
Бұл модуль музыкалық-теориялық пәндердің барлық циклін оқу кезінде оқушылардың алған білімдерін, икемдері мен дағдыларын сипаттайды.
Модульді меңгеру нәтижесінде білім алушылар: оның барлық элементтері бар музыкалық жүйені меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: іс жүзінде музыкалық тілдің маңызды элементтерін, классикалық гармонияның негізгі заңдылықтарын қолдануды үйренеді; қатаң және еркін дауыс жүргізу ерекшеліктерін пайдалануды; музыкалық шығармаларды талдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Музыкалық тіл элементтерін жүйеленген теориялық және тәжірибелік білімдерді меңгеру
Музыка теориясы
Гармония
Музыкалық шығармаларды талдау
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Музыкалық шығарманың контекстіндегі мәнерлі құралдардың рөлін түсіндіре отырып, музыкалық (ноталық) материалды талдайды
2. Музыкалық негізді лад жүйесі, дыбыс тәртібінің ерекшеліктері (диатондық немесе хроматикалық ырғақтарды, ауытқуларды, модуляцияларды қолдану); гармониялық жүйе (гармонияның модальдық және функционалдық жағы), материалды (фактуралардың типтерін) фактуралық баяндау, метроритм, музыкалық синтаксис тұрғысынан талдайды;

3. Использует навыки владения элементами музыкального языка, разрешает интервалы и аккорды во все возможные лады и тональности на инструменте (играет секвенции и последовательности (ступеневые, интервальные, аккордовые).
4. Выполняет творческие упражнения на закрепление пройденного теоретического материала
Результат обучения: 2) Демонстрировать понимание важнейших закономерностей классической гармонии
Критерии оценки:
1. Выполняет гармонический анализ музыкального произведения, характеризует гармонические средства в контексте содержания музыкального произведения.
2. Применяет изученные средства в упражнениях на фортепиано, играет гармонические последовательности в различных стилях и жанрах.
3. Применяет изученные средства в письменных заданиях на гармонизацию.
4. Раскрывает теоретический материал с иллюстрацией фрагментов из музыкальных произведений.
5. Выполняет творческие задания на закрепление пройденного теоретического материала
Результат обучения: 3) Понимать исторически сложившиеся музыкальные формы и пути их развития
Критерии оценки:
1. Определяет форму музыкального произведения.
2. Анализирует музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
3. Использует фортепиано для практических упражнений по анализу музыкальных произведений.
4. Применяет теоретические знания в практической работе по определению формы музыкального произведения с точки зрения жанровых особенностей, стиля эпохи и авторского стиля композитора.
Результат обучения: 4) Описывать особенности строгого и свободного полифонического письма, а также полифонического формообразования.
Полифония
Критерии оценки:
1. Характеризует полифоническое произведение с точки зрения содержания и формы.
2. Применяет теоретические сведения о жанрах и принципах полифонического развития в анализе полифонических произведений.
3. Выполняет письменные задания с использованием полифонических форм, приемов и методов развития.
4. Выполняет творческие задания с целью закрепления пройденного теоретического материала.
ПК 3. Владеть и сопоставлять различные этапы истории развития музыкальной культуры
ПМ 03. Владение и сопоставление различных этапов истории развития музыкальной культуры
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения основных жанров классической и народно-профессиональной музыки; владение дидактическими принципами в курсе методики преподавания музыкальной литературы;
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: музыкально-исторические эпохи, стили, жанры; индивидуально-стилевые особенности композиторов; делают анализ по содержанию курса мировой и казахской музыкальной литературы;
При изучении модуля обучающиеся учатся: иллюстрировать музыкальные фрагменты по мировой и казахской музыкальной литературе; писать рефераты и курсовые работы по предложенным темам; использовать дидактический материал; вести учебно-методические документации ДМШ.
Результат обучения: 1) Усваивает основные исторические периоды развития музыкальной культуры, основные направления, стили и жанры
Мировая музыкальная литература
Казахская музыкальная литература
Методика преподавания музыкальной литературы
Практика преподавания музыкальной литературы
Критерии оценки:
1. Ориентируется в музыкальных произведениях различных направлений, стилей, жанров.
2. Выполняет историко-теоретический анализ музыкального произведения;

3. Музыкалық тілдің элементтерін меңгеру дағдыларын қолданады, аспапта (секвенциялар мен тізбектерді ойнайды) (сатылы, интервалдық, аккордты) және жазбаша түрде
4. Өткен теориялық материалдарды бекіту мақсатында шығармашылық тапсырмаларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Классикалық гармоняның маңызды заңдылықтарын түсінуді көрсету
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Музыкалық шығарманың гармониялық талдауын орындайды, гармониялық құралдар контекстінде, музыкалық шығарманың мазмұнын сипаттайды.
2. Зерделенген құралдарды фортепиано жаттығуларында қолданады, әртүрлі стильдер мен жанрларда гармониялық тізбектерде ойнайды.
3. Зерделенген құралдарды гармонизациялауға арналған жазбаша тапсырмаларда қолданады.
4. Музыкалық шығармалардан алынған үзінділерді иллюстрациялау арқылы теоиялық материалды ашады.
5. Өткен теориялық материалдарды бекіту мақсатында шығармашылық тапсырмаларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тарихи қалыптасқан музыкалық формалары мен олардың даму жолдарын түсіну
Бағалау дың өлшем шарттары
1. Музыкалық шығарманың нысанын анықтайды.
2. Музыкалық шығармаларды мазмұн мен көркемдік форма бірлігі тұрғысынан талдайды.
3. Музыкалық шығармаларды талдау бойынша тәжірибелік жаттығулар үшін фортепиано пайдаланады.
4. Музыкалық шығарманың жанрлық ерекшеліктері, дәуір стилі және композитордың авторлық стилі тұрғысынан түрін анықтау бойынша тәжірибелік жұмыста теориялық білімді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Қатаң және еркін полифониялық жазудың, сондай-ақ полифониялық форма жасаудың ерекшеліктерін сипаттау.
Полифония
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Полифониялық туындыны мазмұны мен формасы тұрғысынан сипаттайды.
2. Полифониялық туындыларды талдауда полифониялық дамудың жанрлары мен принциптері туралы теориялық мәліметтерді қолданады.
3. Полифониялық формаларды, даму тәсілдері мен әдістерін пайдалана отырып, жазбаша тапсырмаларды орындайды.
4. Өткен теориялық материалдарды бекіту мақсатында шығармашылық тапсырмаларды орындайды.
КҚ 3. Музыкалық мәдениеттің даму тарихының әртүрлі кезеңдерін салыстыру және меңгеру
КМ 03. Музыкалық мәдениеттің даму тарихының әртүрлі кезеңдерін салыстыру және меңгеру
Бұл модуль классикалық және халықтық-кәсіби музыканың негізгі жанрларын меңгеру, музыкалық әдебиетті оқыту әдістемесі курсында дидактикалық қағидаттарды меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды;
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: музыкалық-тарихи дәуірлер, стильдер, жанрларды; композиторлардың жеке-стильдік ерекшеліктерін; әлемдік және қазақ музыкалық әдебиеті курсының мазмұны бойынша талдау жасауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: әлемдік және қазақ музыкалық әдебиеті бойынша музыкалық фрагменттерді суреттеуге; ұсынылған тақырыптар бойынша рефераттар мен курстық жұмыстарды жазуға; дидактикалық материалдарды пайдалануға; БММ оқу-әдістемелік құжаттарын жүргізуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Музыкалық мәдениет дамуының негізгі тарихи кезеңдерін, негізгі бағыттарын, стильдері мен жанрларын меңгеру
Әлем музыка әдебиеті
Қазақ музыка әдебиеті
Музыка әдебиетін оқыту әдістемесі
Музыка әдебиетін оқыту тәжірибесі
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Әртүрлі бағыттағы музыкалық шығармаларды, стильдерді, жанрларды жақсы біледі.
2. Музыкалық шығарманың тарихи-теориялық талдауын орындайды;

3. Характеризует выразительные средства в контексте содержания музыкального произведения;
4. Анализирует незнакомое музыкальное произведение по следующим параметрам: стилевые особенности, жанровые черты, особенности формообразования, фактурные, метроритмические, ладовые особенности;
5. Выполняет сравнительный анализ различных редакции музыкальных произведений
6. Узнает произведения на слух.
Результат обучения: 2) Изучить творчество европейских композиторов в период с ХVI по ХХ век.
Критерии оценки:
1.Имеет представление о творческой биографии, характеристике творческого наследия выдающихся зарубежных композиторов.
2. Исполняет наизусть музыкальные фрагменты из произведений композиторов мировой музыкальной литературы;
3. Пишет эссе, рефераты и курсовые работы по предложенным темам.
Результат обучения: 3) Усвоить особенности народно-профессиональной музыки и индивидуально-стилевые особенности творчества композиторов (певцов, куйши)
Критерии оценки:
1. Различает стилевые особенности региональных песенных и инструментальных школ
2. Исполняет наизусть (поет в сопровождении игры на домбре) фрагменты песенной и инструментальной традиционной музыки.
3. Излагает основные этапы жизни и творчества казахских традиционных композиторов
Результат обучения: 4) Иметь представление об истории формирования и развития основных жанровых разновидностей классического музыкального наследия в казахской музыке.
Критерии оценки:
1. Определяет индивидуально-стилевые черты композиторов Казахстана.
2. Исполняет наизусть фрагменты из произведений композиторов Казахстана.
3. Анализирует произведения композиторов Казахстана.
4. Характеризует творческое наследие композиторов Казахстана с иллюстрацией музыкального материала.
5. Пишет эссе и курсовые работы по предложенным темам
Результат обучения: 5) Применять обучающие функции в профессиональной деятельности педагога
Критерии оценки:
1. Понимает роль и значение обучающей функции в профессиональной деятельности преподавателя на уроках музыкальной литературы ДМШ.
2. Организовывает и проводит учебные занятия с использованием наиболее оптимальных методик обучения по музыкальной литературе
3. Планирует развитие профессиональных навыков у обучающихся
Результат обучения: 6) Использовать воспитывающие функции педагога в профессиональной деятельности
Критерии оценки:
1. Понимает роль и значение воспитывающей функции в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ.
2. Понимает роль и значение овладения эмоционально-ценностных отношений к полученным знаниям в области музыкального искусства.

3. Музыкалық шығарманың мазмұны контекстінде мәнерлі құралдарды сипаттайды;
4. Бейтаныс музыкалық туындыны келесі параметрлер бойынша талдайды: стильдік ерекшеліктер, жанрлық ерекшеліктер, форманың қалыптасу ерекшеліктері, фактуралық, метроритмикалық, ырғақты ерекшеліктер;
5. Музыкалық шығармалардың әртүрлі редакциясына салыстырмалы талдау жасайды;
6. Шығарманы есту арқылы біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) ХVI-ХХ ғасыр кезеңіндегі еуропалық композиторлардың шығармашылығын зерттеу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Шетелдік композиторлардың шығармашылық өмірбаяндары, шығармашылық мұрасының сипаттамасы туралы түсінігі бар.
2. Әлемдік музыкалық әдебиет композиторларының шығармаларынан музыкалық үзінділерді жатқа орындайды;
3. Ұсынылған тақырыптар бойынша эссе, рефераттар және курстық жұмыстар жазады.
Оқыту нәтижесі: 3) Халық-кәсіби музыкасының ерекшеліктерін және композиторлар (әншілер, күйші) шығармашылығының жеке-стильдік ерекшеліктерін меңгеру
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Аймақтық ән және аспаптық мектептердің стильдік ерекшеліктерін ажыратады
2. Ән және аспаптық дәстүрлі музыка фрагменттерін жатқа орындайды (домбырада ойнау арқылы ән айтады);
3. Қазақ дәстүрлі композиторларының өмірі мен шығармашылығының негізгі кезеңдерін баяндайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Қазақ музыкасындағы классикалық музыкалық мұраның негізгі жанрлық түрлерін қалыптастыру және дамыту тарихы туралы түсінік қалыптастыру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Қазақстан композиторларының жеке-стильдік ерекшеліктерін анықтайды;
2. Қазақстан композиторларының шығармаларынан үзінділерді жатқа орындайды;
3. Қазақстан композиторларының шығармаларын талдайды;
4. Қазақстан композиторларының шығармашылық мұрасын музыкалық материалды суреттеу арқылы сипаттайды;
5. Ұсынылған тақырыптар бойынша эссе және курстық жұмыстар жазады.
Оқыту нәтижесі: 5) Педагогтың кәсіби қызметінде оқыту функцияларын қолдану
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. БММ музыка әдебиеті сабақтарында оқытушының кәсіби қызметінде оқыту қызметінің рөлі мен маңызын түсінеді.
2. Музыкалық әдебиет бойынша оқытудың ең оңтайлы әдістерін пайдалана отырып, оқу сабақтарын ұйымдастырады және өткізеді
3. Білім алушылардың кәсіби дағдыларын дамытуды жоспарлайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Кәсіби қызметте педагогтың тәрбие функцияларын пайдалану
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. БММ оқытушысының кәсіби қызметінде тәрбиелеуші функцияның рөлі мен маңызын түсінеді.
2. Музыкалық өнер саласында алған білімдеріне эмоционалдық-құндылық қарым-қатынасты меңгерудің рөлі мен маңызын түсінеді.

3. Формирует культурные навыки общения с обучающимися.
4. Воспитывает ответственное отношение к учебе, трудолюбию, развивает музыкальный вкус на лучших образцах мировой музыкальной литературы.
Результат обучения: 7) Использовать методические функции педагога в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ.
Критерии оценки:
1. Понимает роль и значение методической функции в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ.
2. Владеет различными методиками преподавания музыкальной литературы и умеет применять на уроках наиболее оптимальные методы обучения в соответствии с возрастными индивидуальными особенностями обучающихся.
3. Умеет совершенствовать свой педагогический потенциал
4. Способен моделировать, проектировать, конструировать, прогнозировать и внедрять дидактический и музыкальный материал в учебный процесс.
5. Пользуется учебно-методической литературой, формирует, критически оценивает и обосновывает собственные приемы и методы преподавания.
6. Ведет учебно-методическую документацию ДМШ: составляет календарно-тематические планы, поурочные планы, ведет журнал учебных занятий.
7. Применяет технические средства обучения – синтезаторы, мультимедийные программы.
Результат обучения: 8) Применять исследовательские функции педагога в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ.
Критерии оценки:
1. Понимает роль и значение исследовательской функции в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ.
2. Понимает роль педагогических, психологических и социологических методов и умеет применять их в педагогической практике.
3. Использует некоторые аспекты исследовательской деятельности: оценивает достижения обучающихся, диагностирует интеллектуальный и творческий потенциал обучающихся, выявляет затруднения при овладении предметом и находит способы их преодоления
Результат обучения: 9) Применять социально-коммуникативные функции педагога в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ.
Критерии оценки:
1. Понимает роль и значение социально-коммуникативной функции в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ.
2. Умеет установить доброжелательные взаимоотношения с обучающимися, с родителями и педагогическим коллективом.
3. Участвует в родительских собраниях.
ПК 4. Владеть навыками мастерства исполнительского искусства
ПМ 04. Владение навыками мастерства исполнительского искусства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения основных жанров фортепианной музыки, публичное исполнение программы, развитие навыков чтения с листа, игры в ансамбле, аккомпанирования, транспонирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: жанры, формы, стили музыкального искусства, специфику сольного и ансамблевого музицирования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять полученные знания и навыки в исполнительской и педагогической деятельности.
Результат обучения: 1) Понимать основные жанры фортепианной музыки, различных по содержанию, стилю, формам и фактурам; владеть спецификой сольного и ансамблевого музицирования;
Фортепиано
Критерии оценки:
1. Исполняет произведения в разных жанрах и стилей из репертуарного списка программных требований.
2. Использует фортепиано для ознакомления с музыкальной литературой для теоретического анализа музыкальных произведений.

3. Білім алушылармен қарым-қатынастың мәдени дағдыларын қалыптастыра алады.
4. Оқуға жауапкершілікпен қарауға, еңбексүйгіштікке тәрбиелейді, әлемдік музыка әдебиетінің үздік үлгілеріне музыкалық талғамды дамытады.
Оқыту нәтижесі: 7) БММ оқытушының кәсіби қызметінде педагогтың әдістемелік функцияларын пайдалану.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. БММ оқытушысының кәсіби қызметіндегі әдістемелік функцияның рөлі мен маңызын түсінеді;
2. Музыкалық әдебиетті оқытудың әртүрлі әдістерін меңгерген және оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес сабақта оқытудың ең оңтайлы әдістерін қолдана алады;
3. Өзінің педагогикалық әлеуетін жетілдіре алады;
4. Оқу процесіне дидактикалық және музыкалық материалдарды модельдеуге, жобалауға, құрастыруға, болжауға және енгізуге қабілетті.
5. Оқу-әдістемелік әдебиетті пайдаланады, оқытудың жеке тәсілдері мен әдістерін қалыптастырады, сын тұрғынынан бағалайды және негіздейді;
6. БММ оқу-әдістемелік құжаттамасын жүргізеді: күнтізбелік-тақырыптық жоспарлар, сабақ жоспарларын жасайды, оқу сабақтарының журналын жүргізеді;
7. Оқытудың техникалық құралдарын – синтезаторларды, мультимедиялық бағдарламаларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 8) БММ оқытушысының кәсіби қызметінде педагогтың зерттеу функцияларын қолдану.
Бағалау дың өлшем шарттары
1. БММ оқытушысының кәсіби қызметіндегі зерттеу функциясының рөлі мен маңызын түсінеді.
2. Педагогикалық, психологиялық және әлеуметтік әдістердің рөлін түсінеді және оларды педагогикалық тәжірибеде қолдана алады;
3. Зерттеу қызметінің кейбір аспектілерін қолданады: білім алушылардың жетістіктерін бағалайды, білім алушылардың интеллектуалдық және шығармашылық әлеуетін диагностикалайды, пәнді меңгерудегі қиындықтарды анықтайды және оларды жеңу тәсілдерін табады.
Оқыту нәтижесі: 9) БММ оқытушысының кәсіби қызметінде педагогтың әлеуметтік-коммуникативтік функцияларын қолдану.
Бағалау дың өлшем шарттары
1. БММ оқытушысының кәсіби қызметіндегі әлеуметтік-коммуникативтік функцияның рөлі мен маңызын түсінеді.
2. Білім алушылармен, ата-аналармен және педагогикалық ұжыммен жақсы қарым-қатынас жасай алады.
3. Ата-аналар жиналыстарына қатысады.
КҚ 4. Орындаушы лық өнер шеберлігінің дағдыларын меңгеру
КМ 04. Орындаушылық өнер шеберлігінің дағдыларын меңгеру
Бұл модуль фортепианолық музыканың негізгі жанрларын меңгеру, бағдарламаны көпшілік алдында орындау, парақтан оқу дағдыларын дамыту, ансамбльде ойнау, сүйемелдеу, транспорттау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: жанрларды, формаларды, музыкалық өнер стильдерін, жеке және ансамбльдік музыка ойнаудың ерекшелігін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: алған білімдері мен дағдыларын орындаушылық және педагогикалық қызметте қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мазмұны, стилі, формалары мен фактуралары бойынша әртүрлі фортепианолық музыканың негізгі жанрларын түсіну; жеке және ансамбльдік музыка ойнаудың ерекшеліктерін меңгеру;
Фортепиано
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Бағдарламалық талаптардың репертуарлық тізімінен түрлі жанрда және стильде шығармаларды орындайды;
2. Фортепианоны музыкалық әдебиетпен танысу үшін, музыкалық шығармаларды теориялық талдау үшін пайдаланады;

3. Аккомпонирует солисту в музыкальных произведениях средней сложности.
4. Читает с листа произведения из репертуара учащихся детской музыкальной школы.
5. Выполняет грамотный разбор нотного материала.
ПК 5. Анализировать жанры народного музыкального творчества
ПМ 05. Анализ жанров народного музыкального творчества
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения основ музыкального языка (звук, строй, ритм) казахского народного музыкального творчества; формирования музыкального этно-слуха; работы с практическим материалом.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия народного музыкального фольклора, жанры казахского народного музыкального творчества; ладовые структуры казахского мелоса, ритмическую организацию казахской песни и кюя; принципы нотировки;
При изучении модуля обучающиеся учатся: ориентироваться в жанрах народной музыки; целостно воспринимать на слух жанровые разновидности образцов казахского фольклора; пользоваться приемами записи музыкальных фрагментов традиционной музыки.
Результат обучения: 1) Усваивать основы музыкальной фольклористики и ориентироваться в жанрах казахского музыкального творчества.
Народное музыкальное творчество
Практика расшифровки образцов казахского музыкального фольклора
Домбра
Этносольфеджио
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Различает регионально-стилевую специфику традиционной музыкальной культуры.
2. Исполняет наизусть (поет в сопровождении игры на домбре) фрагменты лучших образцов народного творчества
3. Анализирует образцы народного творчества.
4. Характеризует творческое наследие народного фольклора с иллюстрацией музыкального материала;
5. Пишет эссе и курсовые работы по предложенным темам
Результат обучения: 2) Работать с практическим материалом, анализировать жанры народного музыкального творчества.
Критерии оценки:
1.Записывает на слух предложенные музыкальные фрагменты традиционной музыки.
2. Расшифровывает и анализирует звуковой музыкальный материал.
3. Выявляет особенности казахской традиционной музыки.
Результат обучения: 3) Осваивать основные приемы игры на дополнительном инструменте (на домбре) и знает историю возниконовения и развития инструмента.
Критерии оценки:
1. Исполняет несложные музыкальные произведения.
2. Выявляет особенности казахской традиционной музыки.
3. Читает с листа.
Результат обучения: 4) Совершенствовать навыки музыкального этнослуха, направленных на освоение закономерностей языка казахской традиционной музыки.
Критерии оценки:
1. Определяет на слух и расшифровывает отрывки из казахских песен и кюев.
2. Расшифровывает музыкальный и поэтический текст, определяет стиль, жанр, региональную принадлежность предоставленного материала

3. Күрделілігі орташа музыкалық шығармаларда солистті сүйемелдейді;
4. Балалар музыка мектебі оқушыларының репертуарынан шығармаларды парақтан оқиды;
5. Ноталық материалды сауатты талдауды орындайды.
КҚ 5. Халық музыка шығармашылығының жанрларын талдау
КМ 05. Халық музыка шығармашылығының жанрларын талдау
Бұл модуль қазақ халық музыка шығармашылығының музыкалық тіл (дыбыс, құрылыс, ритм) негіздерін меңгеру; музыкалық этно-естуді қалыптастыру; тәжірибелік материалмен жұмыс істеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: халық музыка фольклорының негізгі ұғымдарын, қазақ халық музыка шығармашылығының жанрларын, қазақ әуезінің ладтық құрылысы, қазақ әндері мен күйлерінің ырғақты ұйымдастырылуын, нота қағидаттарын меңгереді;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар халық музыкасының жанрларында бағдарлануды үйренеді; қазақ фольклоры үлгілерінің жанрлық түрлерін есту арқылы тұтас қабылдауды; дәстүрлі музыка өнерінің музыкалық фрагменттерін жазу тәсілдерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Музыкалық фольклористика негіздерін меңгеру және қазақ музыкалық шығармашылығы жанрларын жақсы білу
Халық музыка шығармашылы ғы
Қазақ музыкалық фольклор үлгілерін нотаға түсіру тәжірибесі
Домбыра
Этносольфеджио
Кәсіптік практика
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Дәстүрлі музыкалық мәдениеттің аймақтық-стильдік ерекшелігін ажыратады;
2. Халық шығармашылығының үздік үлгілерінің фрагменттерін жатқа орындайды (домбырада ойнау арқылы ән айтады);
3. Халық шығармашылығы үлгілерін талдайды;
4. Музыкалық материалды суреттеу арқылы халық фольклорының шығармашылық мұрасын сипаттайды;
5. Ұсынылған тақырыптар бойынша эссе және курстық жұмыстар жазады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тәжірибелік материалмен жұмыс істеу, халық музыкалық шығармашылығының жанрларын талдау.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Ұсынылған дәстүрлі музыка өнерінің музыкалық фрагменттерін есту арқылы жазады.
2. Дыбыстық музыкалық материалды ашып көрсетеді және талдайды.
3. Қазақ дәстүрлі музыкасының ерекшеліктерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қосымша аспапта (домбырада) ойнаудың негізгі тәсілдерін меңгеру және аспаптың пайда болу және даму тарихын білу.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Күрделі емес музыкалық шығармаларды орындайды;
2. Қазақ дәстүрлі музыкасының ерекшеліктерін анықтайды;
3. Парақтан оқиды.
Оқыту нәтижесі: 4) Қазақ дәстүрлі музыка тілінің заңдылықтарын меңгеруге бағытталған музыкалық этно-есту дағдыларын жетілдіру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Қазақ әндері мен күйлерінен үзінділерді есту арқылы анықтайды;
2. Музыкалық және поэтикалық мәтінді ашып, ұсынылған материалдың мәнерін, жанрларын, аймақтық қатыстылығын анықтайды;

3. Анализирует казахские песни и кюи разных регионов.
4. Импровизирует на заданную жанровую модель.
ПК 06. Использовать возрастную психологию и педагогику в педагогической деятельности
ПМ 06. Использование возрастной психологии и педагогики в педагогической деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки в области психологии и педагогики для организации работы в детской музыкальной школе.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы предмета психологии и педагогики; основы теории воспитания и образования; особенности возрастной педагогики и психологии.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применять теоретические знания из области музыкальной педагогики и психологии; самостоятельно организовывать процесс обучения.
Результат обучения: 1) Освоить основные понятия предметов психологии и педагогики и понимать особенности работы с детьми в детской музыкальной школе.
Музыкальная педагогика и психология
Критерии оценки:
1. Понимает роль и значение обучающей функции в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ:
- применяет методы и приемы обучения, способствующие развитию саморегуляции обучающихся;
- определяет методы и приемы обучения с учетом потребностей и возрастных особенностей обучающихся;
- применяет на практике теоретические знания из области музыкальной педагогики и психологии в ДМШ.
2. Понимает роль и значение воспитывающей функции в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ:
- проявляет уважение к личности обучающихся;
- придерживается демократического стиля во взаимоотношениях с обучающимися;
- оказывает педагогическую поддержку лицам с особыми образовательными потребностями.
3. Понимает роль и значение методической функции в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ:
- планирует учебные занятия в соответствии с требованиями учебной программы.
4. Понимает роль и значение исследовательской функции в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ:
- осуществляет процедуру оценивания учебных достижений обучающихся;
- применяет методы первичной диагностики потенциала обучающихся;
- применяет методы выявления затруднении и коррекции деятельности обучающихся.
5. Понимает роль и значение социально-коммуникативной функции в профессиональной деятельности преподавателя ДМШ:
- участвует в профессиональных диалогах в рамках класса;
- строит доброжелательные отношения в ученическом, педагогическом коллективе;
организует свою деятельность, опираясь на знания основ профессионально-педагогического общения.

3. Қазақ әндері мен күйлерін талдайды;
4. Берілген жанрлық үлгіге импровизация жасайды.
КҚ 06. Педагогикалық қызметте жас ерекшелік психологиясы мен педагогикасын қолдану
КМ 06. Педагогика лық қызметте жас ерекшелік психология сы мен педагогика сын қолдану
Бұл модуль балалар музыка мектебінде жұмысты жүзеге асыру үшін психология және педагогика саласындағы білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: психология және педагогика пәнінің негіздерін; тәрбие теориясы мен білім берудің негіздерін; жас ерекшелік педагогикасы мен психологиясының ерекшеліктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар музыкалық педагогика және психология саласы бойынша теориялық білімдерін қолдануды; оқу үдерісін өз бетінше ұйымдастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Психология және педагогика пәнінің негізгі ұғымдарын меңгеру және балалар музыка мектебінде балалармен жұмыс істеу ерекшеліктерін түсіну.
Музыкалық педагогика және психология
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. БММ оқытушысының кәсіби қызметіндегі оқыту функциясының рөлі мен маңызын түсінеді:
- білім алушылардың өздігінен реттелуін дамытуға ықпал ететін оқыту әдістері мен тәсілдерін қолданады,
- білім алушылардың жас ерекшеліктері мен қажеттіліктерін ескере отырып, оқытудың әдістері мен тәсілдерін анықтайды,
- БММ-де музыкалық Педагогика және психология саласындағы теориялық білімді тәжірибеде қолданады.
2. БММ оқытушысының кәсіби қызметінде тәрбиелеуші функцияның рөлі мен маңызын түсінеді:
- білім алушылардың тұлғасына құрмет көрсетеді,
- білім алушылармен қарым-қатынастың демократиялық стилін ұстанады,
- жалпыадамзаттық және ұлттық құндылықтар жүйесіне олардың бірлігінде қатыстылық танытады,
- ерекше білім беру қажеттіліктері бар тұлғаларға педагогикалық қолдау көрсетеді,
3. БММ оқытушысының кәсіби қызметіндегі әдістемелік функцияның рөлі мен маңызын түсінеді:
- оқу бағдарламасының талаптарына сәйкес оқу сабақтарын жоспарлайды.
4. БММ оқытушысының кәсіби қызметіндегі зерттеу қызметінің рөлі мен маңызын түсінеді:
- білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау рәсімін жүзеге асырады,
- білім алушылардың әлеуетін алғашқы диагностикалау әдістерін қолданады,
- білім алушылардың қызметін түзету және қиындықтарды анықтау әдістерін қолданады.
5. БММ оқытушысының кәсіби қызметіндегі әлеуметтік-коммуникативтік функцияның маңызы мен рөлін түсінеді:
- сынып аясында кәсіби диалогқа қатысады,
- оқушылар, педагогикалық ұжымдарда тілектестік қарым-қатынас жасайды, кәсіби-педагогикалық қарым-қатынас негіздерін білуіне сүйене отырып, өз қызметін құрады.

6. Владеет методами психологической адаптации к публичным выступлениям.
ПК7. Организовывать и проводить конференции, лекции, концерты
ПМ7. Организация и проведение конференции, лекций, концертов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования современных форм ведения лекции-концерта, исполнительского конкурса и других видов выступлений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы работ над различными видами и жанрами устных выступлений.
При изучении модуля обучающиеся учатся: составлять лекции-концерты для выступления, владеть грамотной профессиональной речью, владеть сценической культурой, применять принципы построения аудированных форм.
Результат обучения: 1) Владеть навыками основных видов и жанров устных выступлений, современных форм ведения лекции-концертов и других видов выступлений.
Основы лекторского мастерства
Лекторская практика
Критерии оценки:
1. Составляет устные выступления для разных возрастных аудиторий.
2. Использует разнообразные риторические средства.
3. Владеет методами работы над различными видами и жанрами устных выступлений, норм, сценического этикета.
Результат обучения: 2) Использовать на практике знание основ лекторского мастерства, владеть сценической культурой, грамотной лексикой, профессиональной терминалогией.
Критерии оценки:
1. Создает и редактирует тексты для публичного выступления
2. Составляет программы для проведения концертов
3. Составляет и выступает с лекциями – концертами в различных возрастных аудиториях
Результат обучения: 3) Применять активные формы связи с общественностью с целью музыкального просветительства
Критерии оценки:
1. Подбирает для публичных выступлений теле-радио каналы, интернетресурсы.
2. Составляет пресс-релиз концертов
ПК 08. Владеть основами инструментоведения и практическими навыками оркестровки
ПМ 08. Владение основами инструментоведения и практическими навыками оркестровки
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ориентировки в инструментарии и для основных технических приемов инструментовки.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технические и выразительные возможности оркестровых инструментов и систему записи оркестровой музыки.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать партитуры, применять приемы инструментовки в практических работах.
Результат обучения: 1) Владеть сведениями об оркестрах и инструментах, а также определять технические и выразительные возможности оркестровых инструментов.
Инструментоведение
Критерии оценки:
1. Определяет инструментарии.
2. Анализирует партитуры.

6. Көпшілік алдында сөйлеуге психологиялық бейімделу әдістерін меңгереді.
КҚ 7. Конференция лар, дәрістер, концерттер ұйымдастыру және өткізу
КМ 7. Конференциялар, дәрістер, концерттер ұйымдасты ру және өткізу
Бұл модуль дәріс-концерт, орындаушылық байқау және басқа да сөз сөйлеу түрлерін жүргізудің қазіргі заманғы нысандарын қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: ауызша сөйлеудің әр түрлі түрлері мен жанрларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сөз сөйлеу үшін дәріс-концерттер құрастыруды, сауатты кәсіби сөйлеуді меңгеруді, сахналық мәдениетті меңгеруді, аудиттелген формаларды құру қағидаттарын қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ауызша сөз сөйлеудің негізгі түрлері мен жанрларын, дәріс-концерттерді және басқа да сөз сөйлеулердің түрлерін жүргізудің қазіргі заманғы түрлерін меңгеру.
Лекторлық шеберлік негіздері
Лекторлық тәжірибе
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Әртүрлі жастағы аудиториялар үшін ауызша сөз сөйлеуді құрастырады;
2. Әртүрлі риторикалық құралдарды пайдаланады;
3. Ауызша сөйлеудің әртүрлі түрлері мен жанрларын, нормаларды, сахналық этикетті жұмыс әдістерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тәжірибеде лекторлық шеберлік негіздерін білу, сахналық мәдениетті, сауатты лексиканы, кәсіби терминологияны меңгеру.
Бағалау дың өлшем шарттар:
1. Көпшілік алдында сөз сөйлеу үшін мәтіндерді жасайды және редакциялайды;
2. Концерттер өткізу үшін бағдарламалар жасайды;
3. Әр түрлі жастағы аудиторияларда дәріс-концерттерді құрастырады және көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Музыкалық ағартушылық мақсатында жұртшылықпен байланыстың белсенді түрлерін қолдану
Бағалау дың өлшем шарттар:
1. Жария қойылымдар үшін теле-радио арналарын, интернет-ресурстарын таңдайды.
2. Концерттердің баспасөз-релизін жасайды
КҚ 08. Аспаптану негіздерін және оркестрлеудің тәжірибелік дағдыларын меңгеру
КМ 08. Аспаптану негіздерін және оркестрлеу-дің тәжірибелік дағдыларын меңгеру
Бұл модуль аспаптарда бағдарлауға және құрал-саймандардың негізгі техникалық тәсілдеріне қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: оркестрлік аспаптардың техникалық және мәнерлі мүмкіндіктерін және оркестрлік музыканы жазу жүйесін меңгереді;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар партитураларды талдап, тәжірибелік жұмыстарда құрал-саймандарды қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Оркестрлер мен аспаптар туралы мәліметтерді білу, сондай-ақ оркестрлік аспаптардың техникалық және мәнерлі мүмкіндіктерін анықтау.
Аспаптану
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Аспаптарды анықтайды;
2. Партитураларды талдайды;

3. Понимает значение технических приемов оркестровки, исходя из выразительно-смыслового значения музыки.
4. Знает лучшие образцы мировой и казахской оркестровой музыки
Результат обучения: 2) Владеть основными техническими приемами инструментовки.
Инструментовка
Критерии оценки:
1 Выбирает самостоятельно приемы инструментовки, способствующих донесению идейно-художественного замысла композитора.
2. Применяет приемы инструментовки в практических работах.
ПК 09. Построить алгоритмы научного исследования в теории и истории музыки
ПМ 09. Построение алгоритмов научного исследования в теории и истории музыки
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления научно-исследовательских работ и применение знаний по разновидностям музыкально-критических жанров;
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы методики научного исследования, историю музыкальной критики и музыкально-критических жанров.
При изучении модуля обучающиеся учатся: обобщать сведения, полученные в ходе работы с литературным материалом; критически мыслить и оценивать; составлять концертные программы, освещать фестивали, конкурсы, выставки.
Результат обучения: 1) Понимать методы и формы написания научной работы.
Основы научно-исследовательской работы
Музыкальная критика
Критерии оценки:
1. Оформляет конспекты и составляет картотеку используемой литературы.
2. Составляет план научно-исследовательской работы.
3. Выстраивает текстовый материал в соответствии с задачами научно-исследовательской работы.
4. Обобщает сведения, полученные в ходе работы с литературой.
5. Оформление выполненной работы в соответствии с нормативными требованиями
Результат обучения: 2) Понимать цели и задачи музыкальной критики, освоить основные принципы музыкально-критических жанров.
Критерииоценки:
1. Оформляет аннотации на прочитанные книги.
2. Пишет очерки, заметки о концертах, спектаклях в СМИ, используя современные информационные технологии
3. Применяет знания по истории музыкальной критики и разновидностям музыкально-критических жанров.
4. Владеет лексикой и профессиональной терминологией.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 133
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19387
Приложение 556
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Пение"
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0407000 – Пение
Квалификация:*

3. Музыканың мәнерлі-мағыналық мәнінен шыға отырып, оркестрлердің техникалық тәсілдерінің мәнін түсінеді;
4. Әлемдік және қазақ оркестр музыкасының үздік үлгілерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Дыбыстық сұрыптаудың негізгі техникалық тәсілдерін меңгеру.
Дыбыстық сұрыптау
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Композитордың идеялық-көркемдік ойының жеткізілуіне ықпал ететін аспаптар тәсілдерін өз бетінше таңдайды;
2. Тәжірибелік жұмыстарда дыбыстық сұрыптау тәсілдерін қолданады.
КҚ 09. Музыка теориясы мен тарихында ғылыми зерттеу алгоритмдерін құру
КМ 09. Музыка теориясы мен тарихында ғылыми зерттеу алгоритмде рін құру
Бұл модуль ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүзеге асыру және музыкалық-сыни жанрлардың түрлері бойынша білімді қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды;
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ғылыми зерттеу әдістемесінің негіздерін, музыкалық сын мен музыкалық-сыни жанрлардың тарихын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар әдеби материалмен жұмыс барысында алынған мәліметтерді жинақтауды, сыни ойлауды және бағалауды, концерттік бағдарламаларды құруды, фестивальдерді, конкурстарды, көрмелерді жариялауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ғылыми жұмысты жазудың әдістері мен формаларын түсіну.
Ғылыми-зерттеу жұмысының негіздері
Музыкалық сын
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Конспектілерді рәсімдейді және пайдаланылатын әдебиеттер картотекасын жасайды.
2. Ғылыми-зерттеу жұмысының жоспарын жасайды.
3. Ғылыми-зерттеу жұмысының міндеттеріне сәйкес мәтіндік материалды құрастырады.
4. Әдебиетпен жұмыс барысында алынған мәліметтерді жинақтайды.
5. Нормативтік талаптарға сәйкес орындалған жұмысты рәсімдейді
Оқыту нәтижесі: 2) Музыкалық сынның мақсаты мен міндеттерін түсіну, музыкалық-сыни жанрлардың негізгі қағидаттарын меңгеру.
Бағалау дың өлшем шарттары:
1. Оқылған кітаптарға аннотацияларды рәсімдейді.
2. Қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, БАҚ-тағы концерттер, спектакльдер туралы очерктер, жазбалар жазады
3. Музыкалық сын тарихы және музыкалық-сыни жанрлардың түрлері бойынша білімді қолданады.
4. Лексика мен кәсіби терминологияны меңгерді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БК – базалық құзыреттік;
КҚ – Кәсіптік құзыреттік;
БМ – Базалық модульдер;
КМ - Кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
133-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
556-қосымша
"Ән салу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0407000 - Ән салу
Біліктілігі:*

108
ИА 01
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** Распределение по семестрам меняется по усмотрению учебного заведения.
Используемая аббревиатура:
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 135
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 558
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа
технического и профессионального образования по специальности
"Пение"
Код и профиль образования:
0400000 - Искусство и культура
Специальность:
0407000 – Пение
Квалификация:*
040701 3 - Преподаватель детской музыкальной школы, артист академического пения, солист ансамбля
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языке в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить основы делового казахского (русского) и иностранного языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающиеся должны владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языка, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Владеть грамматикой и терминологией казахского (русского) и иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:
1. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения.
2. Применяет терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Умеет вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.

108
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
72
Міндетті оқыту бойынша жиыны
4320
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
БАРЛЫҒЫ:
4960
Ескерту:
* Берілген мамандықтың басқа біліктіліктеріне оқу мекемесі ұқсас тәсілдеме қолданып жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді.
* * Семестр бойынша бөлінуі мекеменің қалауы бойынша өзгеруі мүмкін.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БМ - Базалық модульдер;
КМ - Кәсіптік модульдер;
БҰАМ - Білім беру ұйымдары анықтайтын модульдер;
АА - Аралық аттестаттау;
ҚА - Қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
135-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
558-қосымша
"Ән салу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0407000 - Ән салу
Біліктілігі:*
040701 3 - Балалар музыка мектебінің оқытушысы, академиялық ән салу әртісі, ансамбль солисі
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастыру-шы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет саласында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және шетел тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шетел тілінің және кәсіптік лексика негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында тілдесу үшін қазақ (орыс) және шетел тіліндегі грамматика мен терминологияны меңгеру.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі. Кәсіптік шетел тілі
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды меңгерді.
2. Мамандық бойынша терминологияны меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Жағдайға байланысты қисынды және ретті пікір айтады.
Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Іс қағаздарды мемлекеттік тілде құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздері; құжаттарды дайындау тәсілдері мен қызметтерін, құжаттарды жіктеу, тасымалдағыштар, мақсаты, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін анықтайды.

2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности- с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03.
Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы ритмики и здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся должны: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; укрепить дыхание; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Ритмика.
Критерии оценки:
1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.

2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын анықтайды.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін анықтайды.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды анықтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар
2. Еңбек шартының қажетті талаптарын анықтайды.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БК 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіптік тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және организмнің функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Ырғақтық.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін ұстанады
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2)Қарапайым би қозғалыстары мен ырғақтық комбинацияларын біледі.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Жеке және топта стильді би қозғалыстарын орындайды.

2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Владеет простейшими танцевальными движениями и комбинациями ритмики.
Критерии оценки:
1. Выполняет стилевые движения танцев сольно и в группе.
2. Знает и понимает основные требования к выполнению программных элементов; последовательность их исполнения; средства танцевальной выразительности;
3. Владеет культурой движения: гибкостью, пластичностью.
4. Выполняет комплекс упражнений по укреплению дыхания.
БК 4. Применение основ социально-экономических наук для социализации в обществе и трудовом коллективе.
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основые понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношениий и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся должны: оперировать основными философскими понятиями;
понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3. Характеризует сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.

2. Бағдарламалық элементтерді орындауға қойылатын негізгі талаптарды біледі және түсінеді;
3. Қозғалыс мәдениетіне ие: иілгіштік, майысқақтық.
4. Тыныс алуды нығайту бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
БК 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар және гуманистік көзқарастары негізінде төзімділікті анықтауды; адамды жақтырмайтын, экстремистік, радикалды және террористтік идеологиядан бас тартуды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара әрекет ету барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастардың жүйесіне бағытталуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері Экономика негіздері
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Негізгі философиялық ұғымдарды біледі.
2. Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне қарай әр түрлі көзқарастарды түсіндіреді.
3. "Диалектика", "диалектика заңдары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәндерін анықтайды.
4. Философияның негізгі категорияларының мәні мен өзара байланысын анықтайды.

4. Демонстрирует умение находить информацию и правильно ее оценивать.
Результат обучения: 2) Использовать информационно-коммуникационные технологии для совершенствования профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает правовые и этические вопросы использования электронных ресурсов.
2. Представляет образовательный центр в интернете.
3. Понимает принцип использования интерактивных систем в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 3) Выполнять компьютерный набор нотного текста в современных программах
Критерии оценки:
1. Владеет способами использования компьютерной техники в профессиональной деятельности.
2. Владеет компьютерными программами для записи нотного текста.
3. Владеет основами MIDI-технологий.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся знают историю Казахстана, достижения независимого государства
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули Квалификация "Преподаватель детской музыкальной школы, солист академического пения, солист ансамбля"
ПК 01 Применять музыкально-теоретические знания в профессиональной деятельности вокального исполнителя (или вокалиста)
ПМ 01 Применение музыкально-теоретических знаний в профессиональной деятельности вокального исполнителя (или вокалиста)
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования музыкального мышления вокалиста.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основные сведения о важнейших элементах музыки и средствах музыкальной выразительности;
гармонию, ее выразительные свойства, роль в формообразовании, фактурные свойства;
методы развития профессионального слуха;
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть:
знаниями о важнейших элементах музыкального языка и средств выразительности;
приемами развития профессионального слуха;
навыками аналитического музыкального мышления;
закономерностями звуковысотной организации музыки, принципами объединения звуков в созвучия, ладо-функциональными нормами взаимосвязи аккордов.
Результат 1) Формировать музыкальное мышление.
Музыкальная грамота
Сольфеджио
Теория музыки
Гармония
Критерии оценки:
1. Понимает значение основ музыкального языка.

4. Ақпарат табу және оны дұрыс бағалай біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік қызметін жетілдіру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Электронды ресурстарды қолданудың құқықтық және этикалық мәселелерін түсінеді.
2. Интернетте білім беру орталығын ұсынады.
3. Кәсіптік қызметте интерактивті жүйелерді қолдану принципін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Нота мәтінін заманауи бағдарламалармен компьютерде теру.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Кәсіптік қызметте компьютерлік техниканы пайдалану тәсілдерін меңгерді.
2. Нота мәтінін заманауи бағдарламалармен компьютерде тереді .
3. MIDI-технологиялардың негіздерін меңгерді.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастық тағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау
Қазақстан тарихы
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың сабеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалау дың өлшемшарттары
1 Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады
Кәсіптік модульдер "Балалар музыка мектебінің оқытушысы, ансамбль солисті" біліктілігі
ПҚ 01 Вокалдық орындаушы (немесе вокалист) кәсіптік қызметінде музыкалық-теориялық білімді қолдану
ПМ 01 Вокалдық орындаушы (немесе вокалист) кәсіптік қызметінде музыкалық-теориялық білімді қолдану
Бұл модуль вокалисттің музыкалық дүниетанымын қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдерді және машықтарды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар музыка және музыкалық айқындылық құралдарының элементтері туралы негізгі мәліметтерді;
Үйлесімділікті, оның қасиеттерінің айқындылығын, нысан қалыптастырудағы рөлін, фактуралық қасиеттерін; музыканы түйсікті сезіну қабілетін кәсіптік дамыту әдістерін меңгереді;
Модульді зерделеу барысында білім алушылар музыка және музыкалық айқындылық құралдарының элементтері туралы білім алады;
музыканы түйсікті сезіну қабілетін кәсіптік дамыту тәсілдерін; аналитикалық музыкалық ойлау машықтарын; музыканы ұйымдастырудың жоғары дыбыстық заңдылықтарын, дыбыстарды ұйқастыру принциптерін, аккордтардың өзара байланысының функционалдық мәнерінің нормаларын үйренеді;
Оқыту нәтижесі: 1) Музыкалық дүниетанымын қалыптастыру.
Музыкалық сауаттылық
Сольфеджио
Музыка теориясы
Үндестік
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Музыкалық тілдің негіздерінің мағынасын түсінеді.
2. Өткен тақырыптар бойынша практикалық тапсырмаларды орындайды
3. Музыкалық шығармаларды музыкалық тілдің негізгі элементтері көзқарасымен талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Музыканы түйсікті сезіну қабілетін кәсіптік дамыту.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Бірдауысты және көпдауысты музыкалық мысалдарды сольфеджиялайды.

2. Выполняет практические задания по пройденным темам.
3. Разбирает музыкальное произведение с точки зрения основных элементов музыкального языка.
Результат обучения: 2) Развить профессиональный музыкальный слух.
Критерии оценки
1. Сольфеджирует одноголосные и многоголосные музыкальные примеры.
2. Владеет навыками слухового анализа.
3. Выполняет интонационные упражнения, записывает музыкальные диктанты.
4. Определяет на слух элементы казахского музыкального языка.
Результат обучения: 3) Применять выразительные и формообразующие возможности гармонии в практической деятельности исполнителя.
Критерии оценки:
1. Применяет выразительные и формообразующие возможности гармонии в практической деятельности.
2. Выполняет гармонический анализ произведений.
2. Выполняет письменные задания на гармонизацию.
ПК 2. Осуществлять фрагментарный и целостный анализ музыкальных произведений
ПМ 02. Осуществление фрагментарного и целостного анализа музыкальных произведений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования музыкально-исторического мышления вокалиста.
При изучении модуля обучающиеся знакомятся с:
основными историческими периодами развития музыкальной культуры.особенностями национальных композиторских школ;
музыкальными произведениями мировой классики и казахской народной музыки.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают
знания мировой и казахской музыкальной литературы.
методы анализа музыкальных произведений в единстве формы и содержания
Результат обучения: 1). Различать музыкально-исторические эпохи, стили и жанры.
Мировая музыкальная литература
Казахская музыкальная литература
Анализ музыкальных произведений
Критерии оценки
1. Понимает общие закономерности развития. 2. Излагает в устной и письменной форме свои мысли о творчестве композиторов.
3. Определяет на слух фрагменты музыкального произведения.
4. Характеризует выразительные средства в контексте содержания музыкального произведения.
5. Демонстрирует навыки работы с литературным и нотным материалом.
Результат 2). Применять знания об истории формирования и развития основных жанровых разновидностей музыкального наследия в казахской музыке.
Критерии оценки
1. Определяет индивидуально-стилевые черты композиторов Казахстана.
2. Излагает в устной и письменной форме свои мысли о творчестве композиторов.
3. Определяет жанровую принадлежность образцов региональных песенных и инструментальных школ.
4. Исполняет фрагменты произведений из казахской музыкальной литературы.
ПК 3 Готовить сольную программу
ПМ 03 Подготовка сольной программы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выявления вокальных способностей, освоения репертуара; знаний основных этапов развития вокального искусства западной, русской, казахской певческих школ. В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основы звукоизвлечения, технику дыхания, пользуются резонаторами(головным, грудным), поют различные нюансы(пиано, форте, меццовоче), владеют различными штрихами (легато, стокатто, нон легато; акценты, глиссандо, портаменто), иполняют вокализы, арии, романсы и песни в сопровождении концертмейстера, игру на фортепиано, основы мастерства актера и сценического движения, знакомятся с с лучшими оперными традициями западной и отечественной оперной классики.
Результат обучения: 1) Знать функциональные стили речи, нормы литературного произношения в исполняемом произведении.
Сольное пение
Культура речи
Основы физиологии и гигиены голоса
История вокального исполнительского искусства.
Фортепиано
Основы мастерства актера и сценическое движение
Танец
Изучение оперных сольных партий
Исполнительская практика
Критерии оценки:
1. Знает особенности выразительной речи в пении.

2. Дыбыстық талдау машықтарына ие.
3. Интонациялық жаттығуларды орындайды, музыкалық диктанттар жазады.
4. Музыкалық қазақ тілін естіп тұрып анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Орындаушының практикалық қызметінде мәнерлі және нысан қалыптастырушы үндестік мүмкіндіктерін қолдану.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Практикалық қызметінде мәнерлі және нысан қалыптастырушы үндестік мүмкіндіктерін қолданады.
2. Шығармаларға үндестік талдау жасайды.
3. Үндестікке жазбаша тапсырмалар орындайды.
ПҚ 2. Музыкалық шығармаларға фрагменттік және бүтіндей талдау жасау
ПМ 02. Музыкалық шығармаларға фрагменттік және бүтіндей талдау жасау
Бұл модуль вокалистің музыкалық-тарихи дүниетанымын қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар музыкалық мәдениеттің негізгі даму кезеңдерімен, ұлттық композиторлық мектептің ерекшеліктерімен; әлемдік классика мен қазақ халық музыкасының шығармаларымен танысады.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар әлемдік және қазақ музыкасы әдебиетін оқиды; нысаны мен мазмұны бір музыкалық шығармаларды талдау әдістерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Музыкалық-тарихи кезеңдерді, стильдер мен жанрларды білу.
Әлемдік музыка әдебиеті
Қазақ музыкасы әдебиеті
Музыкалық шығармаларды талдау
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Дамудың жалпы заңдылықтарын түсінеді.
2. Композиторлардың шығармашылығы туралы өз ойларын ауызша және жазбаша түрде жеткізеді.
3. Қандай да болмасын музыкалық шығарманың фрагменттерін есту арқылы анықтайды.
4. Музыкалық шығарманың мазмұны мәнмәтінінде мәнерлі құралдарды сипаттайды.
5. Әдебиет және ноталық материалмен жұмыс істеу машықтарын көрсетеді
Оқыту нәтижесі: 2) Қазақ музыкасында музыкалық мұраның негізгі жанрлық әр алуандылығының қалыптасуы мен даму тарихы туралы білімін қолдану.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Қазақстан композиторларының дербес стильдік қасиеттерін анықтайды.
2. Композиторлардың шығармашылығы туралы өз ойын ауызша және жазбаша жеткізеді.
3. Өңірлік ән салу және инструменталды мектептердің үлгілерінің жанрлық тиістілігін анықтау.
4. Қазақ музыкасы әдебиетінің шығармаларынан фрагменттер орындайды.
ПҚ 3 Жеке бағдарлама дайындау
ПМ 03 Жеке бағдарлама дайындау
Бұл модуль вокалдық қабілеттерін анықтау, репертуарды меңгеру, батыс, орыс, қазақ Ән салу мектептерінде вокалдық өнердің негізгі даму кезеңдерін білу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және машықтарды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар дыбыс шығару негіздерін, тыныс алу техникасын меңгереді; резонаторларды (бас, көкірек) пайдаланады, түрлі нюанстарды айтады (пиано, форте, меццовоче), түрлі штрихтарды үйренеді (легато, стокатто, нон легато; акценттер, глиссандо, портаменто), концертмейстердің сүйемелдеуімен вокализдер, ариялар, романстар мен әндер орындайды, фортепианода ойнайды, актерлік шеберлік және сахна қозғалысының негіздерін үйренеді, батыс және отандық опера классикасының үздік опералық дәстүрлерімен танысады.
Оқыту нәтижесі: 1) Функционалды сөйлеу стильдері; орындайтын шығармада әдеби сөйлеу нормалары.
Жеке ән салу
Сөйлеу мәдениеті
Физиология негіздері және дауыс гигиенасы
Вокалдық орындау тарихы.
Фортепиано
Актерлік шеберлік негіздері және сахна қозғалысы
Би
Опералық жеке партияларды оқу
Орындау практикасы
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Әнде мәнерлеп сөйлеу ерекшеліктерін біледі.
2. Ақындық және вокалдық шығармаларының мәтіндерімен жұмыс істей алады.
3. Ән салуда айқын дикциясын жетілдіреді, сөйлеу тренингі және дауыспен өз бетінше жұмыс істей әдістерін меңгерді .
Оқыту нәтижесі: 2) Вокалдық жаттығулар мен шығармаларда тыныс алумен, дыбыстардың шығуымен жұмыс істеу.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Дыбыс шығару, тыныс алу техникасын меңгерді.

2. Умеет работать над текстами поэтических и вокальных произведений.
3. Отрабатывает четкую дикцию в пении, владеет методами речевого тренинга и самостоятельной работы над голосом.
Результат обучения: 2) Работа над дыханием, атакой звука, звуковедением на вокальных упражнениях и произведениях.
Критерии оценки:
1. Владеет основами звукоизвлечения, техникой дыхания.
2. Знает сольный исполнительский репертуар, включающий произведения различных вокальных жанров, стилей, эпох и направлений различной степени сложности.
3. Владеет профессиональной терминологией.
Результат обучения: 3) Соблюдать гигиену голосового аппарата и специфических особенностей работы с голосом, культуры речи в пении.
Критерии оценки:
1. Знает строение голосового аппарата, основы голосообразования.
2. Соблюдает режим гигиены голоса и ухода за ним.
3. Владеет певческим алфавитом, работает над текстами поэтических и вокальных произведений;
отрабатывает четкую дикцию.
Результат обучения: 4) Знать основные этапы становления и развития исполнительского искусства.
Критерии оценки
1. Умеет применять полученные знания и навыки в исполнительской деятельности.
2. Знает основные этапы развития вокального искусства западной, русской, казахской певческих школ.
3. Знает лучших представителей оперного искусства зарубежья и Казахстана.
Результат обучения: 5) Владеть необходимыми навыками самостоятельной игры над несложным репертуаром; приемами чтения нот с листа, подбора по слуху, ансамблевой игры.
Критерии оценки:
1. Умеет играть распевки по тональностям.
2. Выполняет нотный разбор произведения.
3. Играет произведения различных форм, аккомпонирует себе в пении.
Результат обучения: 6) Демонстрировать артистические способности, освоение элементов актерского мастерства в работе над музыкальным произведением.
Критерии оценки:
1. Владеет основами речевой профессиональной культуры.
2.Создает сценический образ согласно тексту музыкального произведения.
3. Осознает социальную значимость своей будущей профессии, обладает мотивацией к осуществлению профессиональной деятельности.
Результат обучения: 7) Выработка основ сценического движения, актерского воображения на примере несложных по рисунку танцев, актерских этюдов.
Критерии оценки:
1. Знает основы фольклорных, классических, историко-бытовых, бальных танцев (вальс, гавот, жига, алеманда, сарабанда, танго и другие).
2. Владеет основами элементов танца.
3. Выполняет стилевые движения танцев сольно и в группе.
Результат обучения: 8) Владеть информацией об оперном жанре –структуре и драматургического плана оперы.
Критерии оценки:
1. Знает оперные сольные партии мировых классических шедевров.

2. Әртүрлі вокалдық жанрлар, стильдер, кезеңдер мен түрлі деңгейдегі күрделі бағыттардағы шығармаларынан тұратын жеке орындаушылық репертуарын біледі.
3. Кәсіптік терминологияны меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Дауыс аппаратының гигиенасын және дауыспен жұмыс істеу, ән салудағы сөйлеу мәдениетінің өзгеше ерекшеліктерін сақтау.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Дауыс аппаратының құрылысын, дауыстың қалыптасу негіздерін біледі.
2. Дауыс гигиенасы мен оны күту режимін сақтайды.
3. Ән салу алфавитін біледі, ақындық және вокалдық шығармалардың мәтіндерімен жұмыс істейді; айқын дикциясын жетілдіреді.
Оқыту нәтижесі: 4) Орындаушылық өнерінің қалыптасуы мен дамуының негізгі кезеңдерін білу.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Алған білімі мен машықтарын орындаушылық қызметте пайдалана алады.
2. Батыс, орыс, қазақ ән салу мектептерінде вокалдық өнердің дамуының негізгі кезеңдерін біледі.
3. Қазақстанның және шет мемлекеттердегі опера өнерінің үздік өкілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Қиын емес репертуарды өз бетінше ойнау үшін қажетті машықтарға ие; ноталарды парақтан оқу тәсілдерін, есту арқылы таңдау, ансамбльде ойнауды меңгеру.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Әртүрлі үндестілікте ойнайды.
2. Шығарманың ноталарын талдайды.
3. Түрлі нысандағы шығармаларды орындайды, ән айтқанда өзіне–өзі сүйемелдейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Артистік қабілеттілігін көрсету, музыкалық шығармамен жұмыс істеу кезінде актерлік шеберлік элементтерін меңгеру.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Кәсіби сөйлеу мәнерінің негіздерін меңгеру.
2. Музыкалық шығарманың мәтініне сәйкес сахналық бейнені құрады.
3. Өзінің болашақ кәсібінің әлеуметтік маңыздылығын ұғынады, кәсіптік қызметті іске асыруға ынтасы бар.
Оқыту нәтижесі: 7) Сахна қозғалысының негіздерін, сурет бойынша қиын емес билердің, актерлік этюдтердің актерлік көшірмесін жасау.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Фольклорлық, классикалық, тарихи-тұрмыстық, балдық билердің (вальс, гавот, жига, алеманда, сарабанда, танго және басқалары) негіздерін біледі.
2. Би элементтерінің негіздерін меңгерді.
3. Жеке және топта стильдік би қозғалыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Опералық жанр– операның құрылымы мен драматургиялық жоспары туралы ақпаратқа ие.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Әлемдік классикалық жауһарлардың опералық жеке партияларын біледі.

2. Владеет навыками самостоятельной работы над вокальным оперным репертуаром.
3. Исполняет оперные арии и дуэты из опер, соответствующие требованиям.
Результат обучения: 9) Участвовать в творческо-производственной деятельности организации.
Критерии оценки:
1. Владеет методами самостоятельной работы над вокальным произведением.
2. Управляет процессом исполнения.
3.Планирует свою исполнительскую деятельность.
4. Проводит анализ концертного выступления.
5. Демонстрирует владение сольным, концертно-исполнительским репертуаром.
ПК 4. Освоить основы ансамблевого и хорового исполнения.
ПМ 04. Освоение основ ансамблевого и хорового исполнения.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития видов ансамблевого исполнения произведений, методов мануальных средств дирижирования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: ансамблевый репертуар, включая произведения основных вокальных жанров; специфику репетиционной работы вокального ансамбля; принципы дирижерского жеста; читать партии с листа; слышать партнера.
Результат обучения: 1) Владеет ансамблевыми навыками.
Вокальный ансамбль
Хоровой класс
Основы дирижирования
Критерии оценки:
1. Умеет держать свою партию, хорошо слышит партнера.
2. Применяет в исполнительской деятельности специфику ансамблевого пения.
3. Знает исполнительские возможности голосов в вокальном ансамбле.
Результат обучения: 2) Читает с листа вокальные партии, поет по цифровке, интонирует и определяет на слух.
Критерии оценки
1. Умеет позиционно правильно петь любую партию.
2. Настраивает хор по камертону в начале и процессе работы с любого места в партитуре.
3. Знает ансамблевые разновидности и работу над мелодическим и гармоническим строем в хоровой группе.
Результат обучения: 3) Владеть основами дирижерской техники: жест, динамика, ритмический рисунок, работает с партитурой.
Критерии оценки:
1. Умеет отражать в дирижерском жесте ритмическую структуру произведения.
2. Анализирует эмоционально-образное содержание хорового произведения.
3. Владеет различными штрихами для выработки характера звучания.
ПК 5. Осуществлять педагогическую деятельность
ПМ 05. Осуществление педагогической деятельности
Модуль описывает профессиональные компетенции, необходимые для осуществления преподавательской и учебно-методической деятельности в детских музыкальных школах и школах искусств, общеобразовательных организациях, организациях дополнительного образования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны:
иметь практический опыт планирования и проведения практических занятий с учетом возраста, индивидуальных особенностей и уровня подготовки обучающихся; уметь использовать теоретические сведения о личности и межличностных отношениях в педагогической деятельности; владеть знаниями основ психологии и педагогики, основами теории воспитания, методики преподавания академическому пению; владеть основами исследовательской деятельности.
Результат обучения:1) Владеть основами психологии и педагогики
Основы музыкальной педагогики и психологии
Педагогическая практика
Методика преподавания академического пения
Изучение репертуара ДМШ
Критерии оценки
1. Понимает сущность музыкально-педагогического процесса.

2. Вокалдық опералық репертуармен өз бетінше жұмыс істеу машықтарына ие.
3. Талаптарға сай келетін опералардан опералық ариялар мен дуэттар орындайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Ұйымның шығармашылық-өндірістік қызметіне қатысу.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Вокалдық шығармамен өз бетінше жұмыс істеу әдістеріне ие.
2. Орындау процесін басқарады.
3. Өзінің орындаушылық өнерін жоспарлайды.
4. Концерттік орындауға талдау жасайды.
5. Жеке, концерттік-орындаушылық репертуарды біледі.
ПК 4. Ансамбльмен және хормен орындау негіздерін меңгеру.
ПМ 04. Ансамбльмен және хормен орындау негіздерін меңгеру.
Бұл модуль шығармаларды ансамбльмен орындау, дирижирлеудің мануалды құралдары әдістерін дамыту үшін қажетті білімдерді, икемдерді және машықтарды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ансамбльдің репертуарды, оның ішінде негізгі вокалдық жанрлардағы шығармаларды; вокалдық ансамбльдің репетициялық жұмыс ерекшелігін; дирижерлік ымдар принципін; партияларды парақтан оқуды; серіктесін естуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ансамбльдік машықтарды меңгерді.
Вокалдық ансамбль
Хор сыныбы
Дирижирлеу негіздері
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Өзінің партиясын ұстайды, серіктесін жақсы естиді.
2. Орындау қызметінде ансамбльдік орындау ерекшелігін қолданады.
3. Вокалдық ансамбльде дауыстардың орындау мүмкіндіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Вокалдық партияларды парақтан оқиды, цифрлеу бойынша ән айтады, есту арқылы анықтайды және дауыс ырғағын келтіреді.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Кез-келген партияны позициялық дұрыс орындайды.
2. Партитураның кез-келген жерінен жұмыстың басында немесе жұмыс барысында камертон бойынша күйге келтіреді.
3. Хор тобындағы әуендік және үйлесімділік қатарының ансамбльдік түрлерін және жұмысын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Дирижерлік техника негіздерін меңгеру: ым, динамика, ырғақтық сурет, партитурамен жұмыс істейді.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Дирижерлік ыммен шығарманың ырғақтық құрылымын жеткізеді.
2. Хор шығармасының эмоционалды-бейнелік мазмұнын талдайды.
3. Дыбыстың сипатын өңдеу үшін әр түрлі штрихтерді меңгерді.
ПҚ 5. Педагогикалық қызмет атқару
ПМ 05. Педагогикалық қызмет атқару
Модуль балалар музыка мектептерінде және өнер мектептерінде, жалпы білім беру мектептерінде, қосымша білім беру ұйымдарында педагогикалық және оқыту-әдістемелік қызметті жүзеге асыру үшін қажетті кәсіптік құзыреттіліктерді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар білім алушылардың жеке ерекшеліктері мен дайындық деңгейлерін, жасын ескере отырып, практикалық сабақтарды жоспарлаудың және өткізудің практикалық тәжірибесін; педагогикалық қызметте тұлғалық және тұлғааралық қарым-қатынас туралы теориялық мәліметтерді пайдалануды; психология және педагогика негіздерін білімдерін, тәрбиелеу теорияларының негіздерін, академиялық Ән салуға оқыту әдістемелерін; зерттеу қызметінің негіздерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Психология және педагогика негіздерін меңгеру
Музыкалық педагогика және психология негіздері
Педагогикалық практика
Академиялық Ән салуға оқыту әдістемесі
БММ репертуарын үйрену
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Музыкалық-педагогикалық процестің мән-мағынасын түсінеді.

2. Ориентируется в понятиях: личность, процесс обучения, принципы и закономерности обучения, формы, методы и средства обучения и др.
3. Владеет знаниями по возрастной психологии.
Результат обучения: 2). Транслировать учебную информацию и приобщать обучающихся к социальным ценностям
Критерии оценки
1. Планирует и проводит практические занятия с учетом возрастных и индивидуальных особенностей обучающихся.
2. Создает условия для позитивной мотивации обучающихся.
3. Демонстрирует владение методами преподавания.
4. Устанавливает субъект – субъектные отношения.
5. Решает педагогические ситуации, возникающие при проведении занятий.
Результат обучения: 3) Осуществлять методическое обеспечение учебного процесса
Критерии оценки:
1. Понимает способы оценки и развития музыкальных способностей учащихся.
2. Владеет основами начального обучения в вокальном классе.
3. Определяет этапы работы над музыкальным произведением.
4. Переводит тему занятий в педагогическую задачу.
5. Владеет методами проведения различных форм учебной работы.
6. Владеет репертуаром детской музыкальной школы.
Результат обучения: 4). Формировать способность к исследовательской деятельности
Критерии оценки
1. Проявляет интерес к исследованию конкретного содержания исследовательской деятельности.
2. Владеет практическими исследовательскими навыками: работать с литературой, наблюдать факты и явления, проводить экспериментальное исследование, анализировать полученные результаты.
3. Демонстрирует владение операционными исследовательскими умениями (выдвигать гипотезу, намечать цели и задачи исследования, делать выводы и теоретический анализ).
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 136
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 559
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Хореографическое искусство"
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0408000 – Хореографическое искусство
Квалификация*:
0408043 – Артист ансамбля танца, преподаватель, руководитель хореографического коллектива
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

2. Тұлға, оқыту процесі, оқыту принциптері мен заңдылықтары, оқыту нысандары, әдістері мен құралдары және т.б. түсініктерін меңгерді.
3. Жас ерекшеліктері психологиясын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2). Оқыту ақпаратын трансляциялау және білім алушыларды әлеуметтік құндылықтарға тарту
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Білім алушылардың жасы мен жеке ерекшеліктерін ескере отырып, практикалық сабақтарды жоспарлайды және өткізеді.
2. Білім алушыларды позитивті мотивациялауға жағдай жасайды.
3. Оқыту әдістерін меңгергенін көрсетеді.
4. Субъекті – субъективті қатынастар орнатады.
5. Сабақ өткізу кезінде туындайтын педагогикалық жағдайларды шешеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Оқу процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асырады
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Білім алушылардың музыкалық қабілеттерін бағалау және дамыту тәсілдерін түсінеді.
2. Вокалдық сыныпта бастауыш оқу негіздерін меңгерді.
3. Музыкалық шығармамен жұмыс істеу кезеңдерін анықтайды.
4. Сабақтар тақырыбын педагогикалық міндетке айналдырады.
5. Оқыту жұмысының түрлі формаларын өткізу әдістерін меңгерді.
6. Балалар музыка мектебінің репертуарын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 4). Зерттеу қызметіне қабілеттілігін қалыптастыру
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Зерттеу қызметінің нақты мазмұнын зерттеуге қызығушылық танытады.
2. Практикалық зерттеу машықтарына ие: әдебиетпен жұмыс істеу, деректер мен құбылыстарды бақылау, тәжірибелік зерттеу жүргізу, алған нәтижелерді талдау.
3. Операциялық зерттеу білімдерін көрсетеді (гипотеза жасау, зерттеу мақсаттары мен міндеттерін белгілеу, қорытындылар және теориялық талдау жасау).
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БК – базалық құзыреттік;
КҚ – Кәсіптік құзыреттік;
БМ – Базалық модульдер;
КМ - Кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
136-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
559-қосымша
"Хореография өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0408000 – Хореография өнері
Біліктілігі*:
0408043 – Халық би ансамблінің әртісі, оқытушы, хореографиялық ұжым жетекшісі
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік
мерзімі:
негізгі орта білім базасында

1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Владеет культурой устной и письменной речи, профессиональной терминологией.
2. Осуществляет все виды речевой деятельности: слушание, чтение, письмо, говорение.
3. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
4. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
5. Использует в профессиональной деятельности язык как средство коммуникаций и носителя информации.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Профессиональный казахский (русский) язык делопроизводство на казахском языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Владеет базовым уровнем информационно-коммуникативной компетентности
7. Самостоятельно осуществляет набор и распечатку текста.
8. Работает с организационно-распорядительными информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические, психологические и профессиональные качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических, психологических и профессиональных качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических, психологических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы анатомии, физиологии и опорно-двигательного аппарата человека; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма, а также знаниями методов тренажа и способностью поддерживать хорошую профессиональную форму.
Результат обучения: 1) Соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Анатомия охрана труда и здоровья артистов балета
Критерии оценки:

1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жазбаша және ауызша сөйлеу мәдениетін, сондай-ақ кәсіптік терминологияны меңгереді.
2. Сөйлеу қызметінің барлық түрлерін жүзеге асырады: тыңдау, оқу, жазу, сөйлеу.
3. Оқиғаға сәйкес логикалық және дәйекті түрде сөйлейді.
4. Кәсіптік қатынас барысында диалог жүргізеді.
5. Кәсіптік қызметте тілді коммуникациялар құралы және ақпарат тасымалдағыш ретінде пайдаланады.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздері; құжаттарды дайындау тәсілдері мен қызметтерін, құжаттарды жіктеу, тасымалдағыштар, мақсаты, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін анықтайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын анықтайды.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін анықтайды.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды анықтайды.
6. Ақпараттық-коммуникативтік құзыреттіліктің базалық деңгейін меңгерді.
7. Өз бетімен мәтінді тереді және басып шығарады.
8. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы білімі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптары туралы ақпараты бар.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БҚ 3. Дене, психологиялық және кәсіби қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене, психологиялық және кәсіби қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене, психологиялық қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, адам анатомиясының, физиологиясының және тірек-қимыл аппаратының негіздерін; салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіптік тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және организмнің функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын, сондай-ақ тренаж әдістерін және жақсы кәсіби дене қалпын ұстау қабілетін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі Анатомия
Балет әртістерінің еңбегін және денсаулығын қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основы и правила здорового образа жизни в повседневной жизни.
2. Применяет принципы здорового питания и профессиональной диеты для сохранения физической балетной формы.
3. Соблюдает режим труда и отдыха. 4. Понимает физиологические и биомеханические процессы организма человека.
5. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
6. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
2. Выполняет ежедневный тренаж с целью сохранения и поддержания своего телесного, опорно-двигательного аппарата.
3. Применяет технику безопасности при выполнении ежедневного профессионального тренажа.
4. Применяет приемы страховки при исполнении хореографических элементов, движений.
5. Сохраняет и поддерживает собственную физическую и профессиональную форму.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
3. Понимает профессиональные заболевания и травмы артистов балета, методы диагностики, профилактики и лечения балетных травм.
4. Владеет методикой быстрого возвращения балетной формы, после травм и операций.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социальнополитических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями;
понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Авторское право
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін ұстанады
2. Балеттік дене бітімін сақтау үшін дұрыс тамақтану және кәсіби диета қағидаттарын қолданады.
3. Еңбек және демалыс режимін сақтайды.
4. Адам ағзасының физиологиялық және биомеханикалық процестерін түсінеді.
5. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
6. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
2. Өзінің денеғ тірек-қимыл аппаратын сақтау және ұстау мақсатында күнделікті тренаж орындайды.
3. Күнделікті кәсіптік тренаж орындау кезінде қауіпсіздік техникасын қолданады.
4. Хореографиялық элементтерді, қимылдарды орындау кезінде сақтандыру тәсілдерін қолданады.
5. Өзінің дене және кәсіби қалпын сақтайды және қолдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін анықтайды.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
3. Балет әртістерінің кәсіптік аурулары мен жарақаттарын, балет жарақаттарын диагностикалау, алдын алу және емдеу әдістерін түсінеді.
4. Жарақаттар мен операциялардан кейін балет қалпына тез оралу әдістемесін меңгерді.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар және гуманистік көзқарастары негізінде төзімділікті анықтауды; адамды жақтырмайтын, экстремистік, радикалды және террористтік идеологиядан бас тартуды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара әрекет ету барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастардың жүйесіне бағытталуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Авторлық құқық
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Характеризует методы административного регулирования.
3. Понимает необходимость ответственности за административные и коррупционные правонарушения.
4. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
5. Владеет информацией о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основами законодательства в сфере интеллектуальных прав на произведения литературы и искусства.
Критерии оценки:
1. Владеет основами правовой охраны творческих произведений, авторских и смежных прав.
2. Понимает законы и нормативно-правовые акты, определяющие организационно-правовые основы творческой деятельности учреждений и организаций культуры.
3. Понимает подходы к правовому регулированию отношений в области авторского права.
4. Владеет основными понятиями в законодательстве по защите своих авторских прав.
5. Понимает особенности организации и проведения гастролей.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 5. Понимать основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы
БМ 05. Применение базовых знаний экономики, менеджмента и маркетинга в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики", основы менеджмента и маркетинга.
При изучении модуля обучающиеся должны: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны, использовать методы менеджмента и маркетинга в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 1) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики
Основы менеджмента и маркетинга
Критерии оценки:

2. Әкімшілік реттеу әдістерін анықтайды.
3. Әкімшілік және жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершіліктің қажеттілігін түсінеді.
4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін меңгерді.
5. Салық түрлері туралы ақпаратты меңгерді.
6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғай білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әдебиет және өнер туындыларына зияткерлік құқық саласындағы заңнаманың негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шығармашылық туындыларды, авторлық және аралас құқықтарды құқықтық қорғау негіздерін меңгерді.
2. Мәдениет мекемелері мен ұйымдарының шығармашылық қызметінің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін айқындайтын заңдарды және нормативтік-құқықтық актілерді түсінеді.
3. Авторлық құқық саласындағы қатынастарды құқықтық реттеудің тәсілдемелерін түсінеді.
4. Өзінің авторлық құқықтарын қорғау жөніндегі заңнамадағы негізгі ұғымдарды меңгерді.
5. Гастрольдерді ұйымдастыру мен өткізудің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтану және саясаттану ұғымдарының негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі саясаттану ұғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі ұғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін түсінеді.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
БҚ 5. Заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтарын және қызмет ету механизмдерін түсіну
БМ 05. Кәсіптік қызметте экономиканың, менеджмент пен маркетингтің базалық білімдерін қолдану
Бұл модуль қазіргі экономикалық жүйенің заңдылықтары мен механизмдері туралы, нарық механизмдері мен мемлекеттік реттеу әдістері туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін, менеджмент және маркетинг негіздерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсінуді; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауды, кәсіптік қызметте менеджмент және маркетинг әдістерін пайдалануды үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
Экономика негіздері
Менеджмент және маркетинг негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Владеет основами экономики производства и потребления.
3. Характеризует налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения:3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
Результат обучения: 5) Владеть основными понятиями в области менеджмента и маркетинга
Критерии оценки:
1. Понимает механизмы менеджмента как средства и метода управления в деятельности учреждений исполнительских искусств (театр, концертно-зрелищные организации и др.).
2. Понимает правовые основы менеджмента.
3. Владеет приемами и методами маркетинга в области искусства
Профессиональные модули
Квалификация "Артист ансамбля, преподаватель, руководитель хореографического коллектива"
ПК 1. Владеть необходимой техникой исполнения классического танца.
ПМ 01. Владение техникой исполнения классического танца.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки классического танца, необходимые для профессиональной исполнительской деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают постановку корпуса, рук, ног, головы, элементы и движения классического танца.
При изучении модуля обучающиеся учатся исполнять элементы, движения и танцевальные композиции в рамках учебной программы классического танца,
использовать хореографическую и музыкальную терминологию в исполнительской деятельности.
Результат обучения: 1) Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений классического танца.
Классический танец
Обще-училищная практика
Критерии оценки:

1. Экономикалық терминдерді біледі, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін біледі.
3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Менеджмент және маркетинг саласындағы негізгі ұғымдарды білу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындаушылық өнер мекемелерінің (театр, концерттік-ойын-сауық ұйымдары және т.б.) қызметіндегі басқару құралдары мен әдісі ретінде менеджмент механизмдерін түсінеді.
2. Менеджменттің құқықтық негіздерін түсінеді.
3. Өнер саласындағы маркетинг әдістері мен тәсілдерін меңгерді
Кәсіптік модульдер
"Би ансамблі әртісі, оқытушы, хореографиялық ұжым жетекшісі" біліктілігі
КҚ 1. Классикалық биді орындаудың қажетті техникасын меңгеру
КМ 01. Классикалық биді орындау техникасын меңгеру.
Бұл модуль кәсіптік-орындаушылық қызметке қажетті классикалық бидің білімдерін, икемдері мен дағдыларын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар дене тұрқын, қолын, аяғын, басын қою қалпын, классикалық би элементтері мен қимылдарын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде классикалық бидің оқу бағдарламасы шеңберінде элементтерді, қимылдарды және би композицияларын орындауды, орындаушылық қызметте хореография және музыка терминологиясын пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Классикалық би қимылдарының базалық элементтерін және күрделендірілген элементтер үйлесімін көрсету.
Классикалық би
Жалпы училищелік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает анатомические основы классического танца: структура аппарата движений, составные части скелета и их двигательные возможности.
2. Понимает значение экзерсиса классического танца в развитии физических данных.
3. Демонстрирует грамотную постановку корпуса, ног, рук и головы, позиции ног, позиции рук, демонстрирует первоначальные навыки координации.
4. Исполняет экзерсис у станка, на середине зала, Allegro (прыжки).
5. Исполняет основные позы классического танца, связующие и вспомогательные движения, прыжки, вращения, а также усложненные сочетания элементов в движениях классического танца.
Результат обучения: 2) Исполнить танцевальные комбинации и композиции классического танца.
Критерии оценки:
1. Понимает основные признаки эстетики классического танца.
2. Понимает биомеханический анализ танцевальных движений.
3. Исполняет элементы и основные комбинации классического танца.
4. Исполняет заданный хореографический рисунок, танцевальную комбинацию, композицию классического танца.
5. Выполняет психотехнические задачи на точность исполнения комбинаций, композиций классического танца.
6. Владеет техникой исполнения отдельных движений и их комбинаций на уроках в балетных залах и в сценических танцах, во время исполнительской деятельности.
7. Владеет навыками распределения сценической площадки, рисунком танца, лексикой и танцевальным текстом, стилем и пластическим языком.
ПК 2. Владеть техникой исполнения казахского танца.
ПМ 02. Владение техникой исполнения казахского танца.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки казахского танца, необходимые для профессиональной исполнительской деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают постановку корпуса, рук, ног, головы, элементы и движения казахского танца.
При изучении модуля обучающиеся учатся исполнять элементы и движения казахского танца, приобретают определенный уровень практических навыков работы с репертуаром на разных этапах его освоения, используют хореографическую и музыкальную терминологию в исполнительской деятельности.
Результат обучения 1) Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов движений казахского танца
Казахский танец
Обще-училищная практика
Критерии оценки:
1. Понимает и свободно владеет хореографической терминологией.
2. Демонстрирует постановку корпуса, ног, рук и головы, характерных для казахского танца.
3. Демонстрирует позы, основные и специфические движения, характерные для казахского танца, владеет жестом, ритмом, динамикой движения.
4. Исполняет танцевальные элементы и движения казахского женского танца, силовые элементы и движения мужского казахского танца.

1. Классикалық бидің анатомиялық негіздерін: қимыл аппаратының құрылымын, қаңқаның құрауыш бөлшектерін және олардың қимыл мүмкіндіктерін түсінеді.
2. Дене бітімінің дамуында классикалық би экзерсисінің маңызын түсінеді.
3. Дене тұрқын, аяқты, қол мен басты сауатты қою қалпын көрсетеді. Аяқ позициялары, қол позициялары. Бастапқы үйлестіру дағдыларын көрсетеді.
4. Станоктың жанында, залдың ортасында экзерсисті, Allegro (секіру) орындайды.
5. Классикалық бидің негізгі қалпын, байланыстырушы және көмекші қимылдарды, секіруді, айналуды, сондай-ақ классикалық би қимылдарындағы күрделендірілген элементтер үйлесімін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Би комбинацияларын және классикалық би композицияларын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Классикалық би эстетикасының негізгі белгілерін түсінеді.
2. Би қимылдарының биомеханикалық талдауын түсінеді.
3. Классикалық бидің элементтерін және негізгі комбинацияларын орындайды.
4. Белгіленген хореографиялық бейнені, би комбинациясын, классикалық би композициясын орындайды.
5. Классикалық би комбинацияларын, композицияларын орындау дәлдігіне психотехникалық міндеттерді орындайды.
6. Балет залдарындағы сабақтарда және сахналық билерде, орындаушылық қызмет барысында жекелеген қимылдарды және олардың комбинацияларын орындау техникасын меңгерді.
7. Сахналық алаңды би бейнесімен, лексикамен және би мәтінімен, стильмен және пластикалық тілмен бөлу дағдыларын меңгерді.
КҚ0 2. Қазақ биін орындау техникасын меңгеру
КМ 02. Қазақ биін орындау техникасын меңгеру
Бұл модуль кәсіптік орындаушылық қызметке қажетті қазақ биінің білімдерін, икемдері мен дағдыларын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар дене тұрқын, аяқты, қолды, басты қою қалпын, қазақ биінің элементтері мен қимылдарын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде қазақ биінің элементтері мен қимылдарын орындауды үйренеді, репертуарды игерудің әртүрлі кезеңдерінде онымен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын белгілі бір деңгейін меңгереді, орындаушылық қызметте хореография және музыка терминологиясын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі 1) Қазақ биі қимылдарының базалық элементтерін және күрделендірілген элементтер үйлесімін көрсету
Қазақ биі
Жалпы училищелік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хореография терминологиясын түсінеді және еркін меңгереді.
2. Қазақ биіне тән дене тұрқын, аяқты, қол мен басты қою қалпын көрсетеді.
3. Қазақ биіне тән қалыптарды, негізгі және айрықша қимылдарды көрсетеді, ымды, ырғақты, қимыл серпінін біледі.
4. Би элементтерін және қазақ әйелдер биінің қимылдарын, қазақ ерлер биінің күш элементтері мен қимылдарын орындайды.

5. Исполняет усложненные сочетания движений казахского танца.
Результат обучения 2) Демонстрировать технику исполнения казахского танца в развернутых композициях и в танцевальном наследии (сольный, парный и групповой).
Критерии оценки:
1. Понимает характер, манеру и стиль исполнения казахского танца.
2. Владеет техникой исполнения казахского танца из балетных спектаклей.
3. Свободно владеет лексическим материалом казахского танца: ходы и проходки, сложные присядки, разножки, прыжки и вращения.
4. Использует при необходимости шумовые народные музыкальные инструменты (дабыл, домбра, асатаяк), а также аксессуары (камча, платки, пиалы, чаши).
5. Исполняет сольные, парные и ансамблевые композиции из репертуара ансамблей, а также авторских хореографий.
ПК 03. Владеть техникой исполнения народно-сценического танца и танцев народов мира.
ПМ 03. Владение техникой исполнения народно-сценического танца и танцев народов мира.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки народно-сценического танца и танцев народов мира, необходимые для профессиональной исполнительской деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают постановку корпуса, рук, ног, головы, элементы и движения народно-сценического танца и танцев народов мира.
При изучении модуля обучающиеся учатся исполнять элементы и движения народно-сценического танца и танцев народов мира, приобретают определенный уровень практических навыков работы с репертуаром на разных этапах его освоения, использовать хореографическую и музыкальную терминологию в исполнительской деятельности.
Результат обучения 1) Демонстрировать базовые элементы и усложненные сочетания элементов и движений народно-сценического танца и танцев народов мира.
Народно-сценический танец
Танцы народов мира
Обще-училищная практика
Критерии оценки:
1. Понимает и свободно владеет хореографической терминологией.
2. Демонстрирует постановку корпуса, ног, рук и головы, характерных для каждого вида танцев.
3. Демонстрирует позы, основные и специфические движения, характерные для каждого вида танца, владеет жестом, ритмом, динамикой движения.
4. Исполняет танцевальные элементы и движения народно-сценического танца и танцев народов мира, владеет пластическим языком, особой координацией движений, приемами соотношения движений с музыкой (акценты, синкопирование, синхронность), характерных для народно-сценического танца и танцев народов мира.
5. Исполняет усложненные сочетания движений народно-сценического танца и танцев народов мира.
Результат обучения 2) Демонстрировать технику исполнения народно-сценического танца, танцев народов мира в развернутых композициях и в танцевальном наследии (сольный, парный и групповой)
Критерии оценки:

5. Қазақ биі қимылдарының күрделендірілген үйлесімін орындайды.
Оқыту нәтижесі 2) Кең композицияларда және би мұрасында (жеке нөмір, жұптық және топтық) қазақ биін орындау техникасын көрсету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақ биін орындау сипатын, мәнері мен нақышын түсінеді.
2. Балет спектакльдерінен қазақ биін орындау техникасын меңгерді.
3. Қазақ биінің лексикалық материалын еркін меңгерді: жүрістер және проходкалар, күрделі отыру түрлері, түрлі аяқ қимылдары, секіру және айналу.
4. Қажет болған жағдайда шуылды музыкалық халық аспаптарын (дабыл, домбыра, асатаяқ), сондай-ақ аксессуарларды (қамшы, орамалдар, кеселер, тостағандар) пайдаланады.
5. Ансамбль репертуарынан, сондай-ақ авторлық хореографиялардан жеке нөмір, жұптық және ансамбль композицияларын орындайды.
КҚ 03. Халықтық- сахналық би және әлем халықтарының биін орындау техникасын меңгеру
КМ 03. Халықтық- сахналық би және әлем халықтарының биін орындау техникасын меңгеру
Бұл модуль кәсіптік орындаушылық қызметке қажетті Халықтық-сахналық би және әлем халықтары билерінің білімдерін, икемдері мен дағдыларын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар дене тұрқын, аяқты, қол мен басты қою қалпын, Халықтық-сахналық би және әлем халықтары билерінің элементтері мен қимылдарын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде Халықтық-сахналық би және әлем халықтары билерінің элементтері мен қимылдарын орындауды үйренеді, репертуарды игерудің әртүрлі кезеңдерінде онымен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын белгілі бір деңгейін меңгереді, орындаушылық қызметте хореография және музыка терминологиясын пайдаланады..
Оқыту нәтижесі 1) Халықтық-сахналық би және әлем халықтары билері қимылдарының базалық элементтерін және күрделендірілген элементтер үйлесімін көрсету
Сахналық халық биі
Әлем халықтарының билері
Жалпы училищелік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хореография терминологиясын түсінеді және еркін меңгерді.
2. Әрбір би түріне тән дене тұрқын, аяқты, қол мен басты қою қалпын көрсетеді.
3. Әрбір би түріне тән қалыптарды, негізгі және айрықша қимылдарды көрсетеді, ымды, ырғақты, қимыл серпінін біледі.
4. Халықтық-сахналық би және әлем халықтары билерінің элементтері мен қимылдарын орындайды, Халықтық-сахналық биге және әлем халықтарының билеріне тән пластикалық тілді, қимылдардың ерекше үйлесімін, қимылдардың музыкамен арақатынасының тәсілдерін (акценттер, синкөшіру, синхрондық) меңгерді.
5. Халықтық-сахналық бидің және әлем халықтары билерінің күрделендірілген қимыл үйлесімін орындайды.
Оқыту нәтижесі 2) Кең композицияларда және би мұрасында (жеке нөмір, жұптық және топтық) қазақ биін орындау техникасын көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает характер, манеру и стиль исполнения народно-сценического танца и танцев народов мира.
2. Владеет техникой исполнения характерных танцев из балетных спектаклей.
3. Свободно владеет лексическим материалом народно-сценического танца, танцев народов мира: ходы и проходки, сложные присядки, разножки, хлопушки, дроби, прыжки и вращения.
3. Владеет шумовыми народными музыкальными инструментами (кастаньеты, тамбурин), а также аксессуарами (платки, шляпы, пиалы, чаши).
4. Исполняет сольные, парные и ансамблевые композиции из репертуара ансамблей, а также авторских хореографий.
ПК 4. Исполнить концертные номера, партии в различных техниках и хореографических формах (соло, дуэт, ансамбли)
ПМ 04. Исполнение концертных номеров, партий в различных техниках и хореографических формах (соло, дуэт, ансамбли)
Данный модуль описывает профессиональные знания, умения и навыки необходимые для профессиональной сценической деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осознают социальную значимость выбранной профессии, имеют определенный уровень мотивированности к своей профессиональной деятельности. Осваивают на практике классическое наследие, концертные номера, женские и мужские партии классического, национального и современного танцевального репертуара в различных техниках, формах и жанрах.
При изучении модуля обучающиеся учатся понимать психологию общения, основы эффективного взаимодействия с участниками творческого процесса, приобретают навыки психических процессов: восприятие, внимание, настойчивость, память (зрительная, слуховая, двигательная), сила воли.
Результат обучения: 1) Понимать сущность и социальную значимость своей будущей профессии, проявлять к ней интерес.
Профессиональная практика обще-училищная практика
Актерское мастерство
Грим
Классический танец
Критерии оценки:
1. Понимает специфику будущей профессии, сферу реализации полученных профессиональных навыков.
2. Организует собственную деятельность, формулирует для себя содержание профессиональных задач, определяет методы и способы их выполнения.
3. Анализирует сущность возникающих проблем, находит их конструктивное решение и несет за них ответственность.
4. Осуществляет поиск, проводит анализ и оценку информации, необходимой для постановки и решения профессиональных задач, профессионального и личностного развития.
Результат обучения: 2) Исполнить хореографический репертуар в соответствии с программными требованиями и индивидуально-творческими особенностями.
Критерии оценки:
1. Понимает стилевые черты и жанровые особенности основных программных хореографических произведений, знает историю их создания.

1. Халықтық-сахналық би және әлем халықтарының билерін орындау сипатын, мәнері мен нақышын түсінеді.
2. Балет спектакльдерінен сипатты билерді орындау техникасын меңгерді.
3. Халықтық-сахналық би және әлем халықтары билерінің лексикалық материалын еркін меңгерді: жүрістер және проходкалар, күрделі отыру, түрлі аяқтар, шартылдақтар, бөлшектер, секіру және айналу
3. Шуылды музыкалық халық аспаптарын (кастаньеттер, тамбурин), сондай-ақ аксессуарларды (орамалдар, шляпалар, кеселер, тостағандар) пайдаланады.
4. Ансамбль репертуарынан, сондай-ақ авторлық хореографиялардан жеке нөмір, жұптық және ансамбль композицияларын орындайды.
КҚ 4. Концерттік нөмірлерді, партияларды әртүрлі техникаларда және хореографиялық нысандарда орындау (соло, дуэт, ансамбль)
КМ 04. Концерттік нөмірлерді, партияларды әртүрлі техникаларда және хореографиялық нысандарда орындау (соло, дуэт, ансамбль)
Бұл модуль кәсіптік сахналық қызметке қажетті кәсіптік білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар таңдалған мамандықтың әлеуметтік маңыздылығын сезінеді, өзінің кәсіптік қызметіне белгілі бір уәжділік деңгейі ие болады. Практикада классикалық мұраны, концерттік нөмірлерді, әртүрлі техникаларда, нысандар мен жанрларда классикалық, ұлттық және заманауи би репертуарының әйелдер және ерлер партияларын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде қарым-қатынас психологиясын, шығармашылық процестің қатысушыларымен тиімді өзара әрекеттесу негіздерін түсінуді үйренеді, психикалық процестер дағдыларын меңгереді: қабылдау, назар, табандылық, есте сақтау (көру, ести, қимыл арқылы есте сақтау қабілет), ерік-жігер.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің болашақ мамандығының мәнін және әлеуметтік маңыздылығын түсіну, оған қызығушылық таныту.
Кәсіптік практика
Жалпы училищелік практика
Актерлік шеберлік
Грим
Классикалық би
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандықтың ерекшелігін, алынған кәсіби дағдылардың саласын түсінеді.
2. Өз қызметін ұйымдастырады, өзі үшін кәсіптік міндеттердің мазмұнын тұжырымдайды, оларды орындау әдістері мен тәсілдерін айқындайды.
3. Туындайтын проблемалардың мәнін талдайды, олардың сындарлы шешімін табады және олар үшін жауапкершілік көтереді.
4. Кәсіптік міндеттерді белгілеу мен шешуге, кәсіптік және жеке басының дамуына қажетті ақпаратты іздейді, талдау жүргізеді және бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарламалық талаптарға және жеке шығармашылық ерекшеліктерге сәйкес хореографиялық репертуарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі бағдарламалық хореографиялық шығармалардың стильдік белгілерін және жанрлық ерекшеліктерін түсінеді, олардың құрылу тарихын біледі.

2. Запоминает и воспроизводит хореографический текст, рисунок.
3. Готовит поручаемые партии под руководством педагога – репетитора, хореографа, балетмейстера.
4. Понимает и исполняет указания педагога – репетитора, хореографа, балетмейстера при творческой работе над хореографическим произведением.
5. Исполняет хореографические партии в спектаклях и танцевальных композициях, входящих в программу профессиональной практики хореографического учебного заведения.
6. Понимает особенности взаимодействия с партнерами на сцене.
7. Владеет культурой общения с партнером.
8. Владеет чувством ансамбля.
9. Владеет концентрацией внимания и исполнительской волей.
ПК 5. Создавать художественно-сценический образ в соответствии со стилем хореографического произведения.
ПМ 05. Создание художественно-сценического образа в соответствии со стилем хореографического произведения
Данный модуль описывает профессиональные знания, умения и навыки необходимые для профессиональной сценической деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся демонстрируют индивидуальный подход к трактовке создаваемых образов, умеют использовать средства художественной выразительности, владеют основами актерского мастерства и грима. Понимают взаимосвязь хореографии с различными видами искусства.
Результат обучения: 1) Применять индивидуальную художественную интонацию для создания сценического образа
Преддипломная практика
Дипломный спектакль
Актерское мастерство
Грим
Классический танец
Критерии оценки:
1. Использует средства художественной и музыкальной выразительности для создания сценического образа.
2. Понимает тенденции и закономерности развития хореографического искусства.
3. Готовит концертный номер, партию используя различные виды искусства.
4. Владеет собственным исполнительским стилем и подходом к хореографии разных эпох, жанров, стилей.
5. Владеет основами актерского мастерства и грима.
Результат обучения: Взаимодействовать со всеми участниками творческого процесса.
Критерии оценки:
1. Понимает роль психологической обстановки для творческого взаимодействия
2. Работает и взаимодействует с творческим коллективом: хореограф, балетмейстер, дирижер, педагог-репетитор, концертмейстер, артисты в рамках решения художественных задач.
ПК 6. Планировать и осуществлять административно-организационную деятельность хореографического коллектива
ПМ 06. Планирование и осуществление административно-организационной деятельности хореографического коллектива
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления организационно-управленческой деятельности, посредством взаимодействия с профессиональным сообществом, со всеми заинтересованными сторонами.
В результате изучения модуля обучающиеся владеют технологией взаимодействия с работодателями, социальными партнерами, проводят разнообразные формы работы (встречи, беседы), владеют основами предупреждения споров и конфликтных ситуаций.
Результат обучения: 1) Строить доброжелательные взаимоотношения в педагогическом, ученическом коллективах и с родителями.
Общая психология и педагогика Педагогическая практика
Основы менеджмента и маркетинга
Авторское право
Критерии оценки:

2. Хореографиялық мәтінді, бейнені есте сақтайды және жаңғыртады.
3. Оқытушы-репетитордың, хореографтың, балетмейстердің жетекшілігімен тапсырылған партияларды дайындайды.
4. Хореографиялық туынды бойынша шығармашылық жұмыс істеу кезінде оқытушы-репетитордың, хореографтың, балетмейстердің нұсқауларын түсінеді және орындайды.
5. Хореографиялық оқу орнының кәсіптік практика бағдарламасына кіретін спектакльдер мен би композицияларында хореографиялық партияларды орындайды.
6. Сахнада әріптестермен өзара іс-қимыл ерекшеліктерін түсінеді.
7. Әріптеспен қарым-қатынас мәдениетін меңгерді.
8. Ансамбль сезімін меңгерді.
9. Зейін қою және орындаушылық ерік-жігерді меңгерді.
КҚ 5. Хореографиялық шығармалардың стиліне сәйкес сахналық көркем бейнелерді жасау
КМ 05. Хореографиялық шығармалардың стиліне сәйкес сахналық көркем бейнелерді жасау
Бұл модуль кәсіптік сахналық қызметке қажетті кәсіптік білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жасалатын бейнелерді түсіндірудің жеке тәсілдемесін көрсетеді, көркем мәнерлілік құралдарын пайдалана алады, актерлік шеберлік және грим негіздерін меңгереді. Хореографияның әртүрлі өнер түрлерімен өзара байланысын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сахналық бейне жасау үшін жеке көркем екпінін қолдану
Диплом алды практика
Дипломдық спектакль Актерлік шеберлік
Грим
Классикалық би
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сахналық бейне жасау үшін көркем және музыка мәнерлілігі құралдарын пайдаланады.
2. Хореография өнерінің даму тенденциялары мен заңдылықтарын түсінеді.
3. Әртүрлі өнер түрлерін пайдаланып, концерттік нөмір, партияны дайындайды.
4. Әртүрлі дәуірлердегі, жанрлардағы, стильдердегі хореографияның өзіндік орындаушылық стилі мен тәсілдемесін меңгерді.
5. Актерлік шеберлік және грим негіздерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Шығармашылық процестің барлық қатысушыларымен кәсіби іс-қимыл жасау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шығармашылық іс-қимыл үшін психологиялық ахуалдың рөлін түсінеді
2. Шығармашылық ұжыммен жұмыс істейді және өзара іс-қимыл жасайды: хореограф, балетмейстер, дирижер, оқытушы-репетитор, концертмейстер, көркем міндеттерді шешу шеңберіндегі әртістер.
КҚ 6. Хореографиялық ұжымның әкімшілік-ұйымдастырушылық қызметін жоспарлау және жүзеге асыру
КМ 06. Хореографиялық ұжымның әкімшілік-ұйымдастырушылық қызметін жоспарлау және жүзеге асыру
Бұл модуль кәсіптік қауымдастықпен, барлық мүдделі тараптармен өзара әрекеттесу арқылы ұйымдастырушылық-басқарушылық қызметті жүзеге асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жұмыс берушілермен, әлеуметтік әріптестермен өзара іс-қимыл жасау технологиясын меңгереді, жұмыс істеудің әртүрлі нысандарын (кездесулер, әңгімелесулер) жүргізеді, даулардың және шиеленісті жағдайлардың алдын алу негіздерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Оқытушылар, оқушылар ұжымында және ата-аналармен тілектестік қатынастар орнату
Жалпы психология және педагогика Педагогикалық практика
Менеджмент және маркетинг негіздері
Авторлық құқық
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает важность многосторонних связей с общественностью в процессе реализации своей профессиональной деятельности.
2. Взаимодействует с коллегами и социальными партнерами для обмена профессиональным опытом.
3. Владеет основами предупреждения споров и конфликтных ситуаций в коллективе.
4. Разрешает споры и конфликты, возникающие в коллективе.
Результат обучения: 2) Выполнить функции администратора при организации и реализации творческих проектов: конкурсы, фестивали, концерты, смотры.
Критерии оценки:
1. Осуществляет административно-организационную деятельность в области хореографического искусства: планирует и организовывает творческий процесс обучения и воспитания в образовательных организациях дополнительного и среднего профессионального образования, хореографических коллективах.
2. Работает в коллективе на основе принципов толерантности, воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
3. Подбирает репертуар, состав исполнителей, проводит с ними групповые и индивидуальные репетиции.
4. Осуществляет постановку концертных и танцевальных программ.
ПК 7. Вести культурно-просветительскую деятельность на основе достижений национальной и мировой хореографии
ПМ 07. Ведение культурно-просветительской деятельности на основе достижений национальной и мировой хореографии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления культурно-просветительской деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся понимают роль искусства и культуры в деле воспитания молодого поколения, используют в профессиональной деятельности лучшие образцы мировой культуры; учатся проводить культурно-просветительскую работу с целью формирования образовательного и культурно-просветительского пространства на основе достижений национальной хореографии.
Результат обучения: 1) Уважительно и бережно относиться к национальным традициям казахского народа, многообразным культурным традициям народов Республики Казахстан, культурному наследию мирового сообщества.
История мировой культуры
Музыкальная литература
История балета Основы игры на музыкальном инструменте фортепиано Педагогическая практика
Критерии оценки:
1. Понимает роль и место казахского искусства и культуры в системе общечеловеческих ценностей.
2. Использует приобретенные профессиональные знания, умения и навыки для популяризации хореографического искусства.
3. Проводит культурно-просветительскую работу: лекции, концерты, фестивали, конкурсы.
4. Осуществляет художественно-эстетический анализ и дает оценку современным течениям хореографического искусства.

1. Өзінің кәсіптік қызметін іске асыру барысында қоғаммен көпжақты байланыстың маңыздылығын түсінеді.
2. Кәсіби тәжірибе алмасу үшін әріптестермен және әлеуметтік серіктестермен өзара іс-қимыл жасайды.
3. Ұжымда даулардың және шиеленісті жағдайлардың алдын алу негіздерін меңгерді.
4. Ұжымда туындайтын даулар мен шиеленістерді шешеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Шығармашылық жобаларды ұйымдастыру мен іске асыру кезінде әкімшінің функцияларын орындау: конкурстар, фестивальдер, концерттер, тексерулер және т.б.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хореография өнері саласындағы әкімшілік-ұйымдастырушылық қызметті жүзеге асырады:
қосымша және орта кәсіптік білім беру ұйымдарында, хореографиялық ұжымдарда шығармашылық оқыту мен тәрбиелеу процесін жоспарлайды және ұйымдастырады.
2. Ұжымда төзімділік қағидаттары негізінде жұмыс істейді, әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды қабылдайды.
3. Репертуарды, орындаушылар құрамын іріктейді, олармен топтық және жеке дайындықтар өткізеді.
4. Концерттік және би бағдарламаларын қоюды жүзеге асырады.
КҚ 7. Ұлттық және әлемдік хореографияның жетістіктері негізінде мәдени-ағартушылық қызмет жүргізу
КМ 07. Ұлттық және әлемдік хореографияның жетістіктері негізінде мәдени-ағартушылық қызмет жүргізу
Бұл модуль мәдени-ағартушылық қызметті жүзеге асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жас ұрпақты тәрбиелеу ісінде өнер мен мәдениеттің рөлін түсінеді, кәсіптік қызметте әлемдік мәдениеттің ең үздік үлгілерін пайдаланады; ұлттық хореографияның жетістіктері негізінде білім беру және мәдени-ағартушылық кеңістікті қалыптастыру мақсатында мәдени-ағартушылық жұмыс жүргізуді үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Қазақ халқының ұлттық дәстүрлеріне, Қазақстан Республикасы халқының сал алуан мәдени салттарына, әлемдік қауымдастықтың мәдени мұрасына құрметпен және ұқыптылықпен қарайды
Әлем мәдениетінің тарихы
Музыка әдебиеті
Балет тарихы
Музыкалық аспап фортепианода ойнау негіздері Педагогикалық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жалпы адамзат құндылықтары жүйесіндегі қазақ өнері мен мәдениетінің рөлі мен орнын түсінеді.
2. Хореография өнерін насихаттау үшін меңгерілген кәсіби білімдерді, икемдер мен дағдыларды пайдаланады.
3. Мәдени-ағартушылық жұмыс жүргізеді: дәрістер, концерттер, фестивальдер, конкурстар.
4. Көркем эстетикалық талдау жүргізеді және хореография өнерінің қазіргі ағындарына баға береді.

5. Понимает основные этапы развития мирового искусства.
6. Определяет стиль, эпоху и различные направления произведений искусства.
7. Владеет знаниями мировой, музыкальной культуры, истории музыки отдельных стран и народов, понимает закономерности развития музыкального искусства.
8. Понимает историю возникновения и исторические этапы развития зарубежного, русского, казахского хореографического искусства.
9. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
ПК 8. Применить методику преподавания хореографических дисциплин.
ПМ 08. Применение методики преподавания хореографических дисциплин.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для профессиональной педагогической деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают теорию и методику преподавания хореографических дисциплин, умеют самостоятельно определять задачи профессионального и личностного развития, заниматься самообразованием.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять знания в области психологии, педагогики хореографии в практической деятельности, используя основы теории воспитания и образования.
Результат обучения: 1) Владеть теорией и методикой преподавания хореографических дисциплин в профессиональной деятельности.
Общая педагогика и психология
Теория и методика преподавания хореографии
Критерии оценки:
1. Понимает сущность педагогической деятельности преподавания хореографических дисциплин.
2. Занимается самообразованием для решения профессиональных задач.
3. Применяет в педагогической деятельности основы теории воспитания и образования.
4. Владеет понятийным аппаратом в области психологии, педагогики хореографии.
5. Понимает формы и методы, способствующие формированию у обучающихся профессиональных знаний, умений и навыков.
6. Применяет классические и современные методы преподавания, анализирует особенности национальной и зарубежных хореографических школ.
ПК 9. Осуществлять педагогическую работу с учетом потребности возрастных, индивидуальных особенностей обучающихся.
ПМ 09. Осуществление педагогической работы с учетом потребности возрастных, индивидуальных особенностей обучающихся.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для профессиональной педагогической деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся применяют на практике теорию и методику преподавания хореографических дисциплин, умеют самостоятельно составлять учебные комбинации, танцевальные композиции от простых до небольших хореографических форм;
приобретают практический опыт по планированию, организации и проведению учебных занятий в соответствии с программными требованиями.
Результат обучения: 1) Определить цели и задачи, планирование учебных занятия в соответствии с требованиями образовательной программы.
Общая педагогика и психология
Теория и методика преподавания хореографии
Теория и практика составления урока хореографии Педагогическая практика
Критерии оценки:

5. Әлемдік өнердің негізгі даму кезеңдерін түсінеді.
6. Өнер туындыларының стилін, дәуірін және әртүрлі бағыттарын айқындайды.
7. Әлемдік, музыка мәдениеті, жекелеген елдер мен халықтардың музыка тарихы туралы білімді меңгерді, музыка өнерінің даму заңдылықтарын түсінеді.
8. Шетел, орыс, қазақ хореография өнерінің пайда болу тарихын және тарихи даму кезеңдерін түсінеді.
9. Қазақстан Республикасында тәуелсіздіктен кейін орын алған саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен арналуын түсінеді.
КҚ 8. Хореография пәндерін оқыту әдістемесін қолдану
КМ 08. Хореография пәндерін оқыту әдістемесін қолдану
Бұл модуль кәсіптік педагогикалық қызметке қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар хореография пәндерін оқыту теориясы мен әдістемесін меңгереді, кәсіби және жеке даму міндеттерін өз бетімен айқындай алады, өз бетімен білім алады.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде тәрбие мен білім теориясының негіздерін пайдалана отырып, практикалық қызметте хореография психологиясы, педагогика саласындағы білімді қолдануды үйренеді
Оқыту нәтижесі:1) Кәсіптік қызметте хореография пәндерін оқыту теориясы мен әдістемесін меңгеру
Жалпы психология және педагогика Хореографияны оқыту теориясы мен әдістемесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хореография пәндерін оқытудың педагогикалық мәнін түсінеді.
2. Кәсіптік міндеттерді шешу үшін өздігінен білім алумен айналысады.
3. Педагогикалық қызметте тәрбие мен білім теориясының негіздерін қолданады.
4. Хореографияның психологиясы, педагогикасы саласындағы ұғымдық аппаратты меңгерді.
5. Білім алушылардың кәсіби білімдерін, икемдері мен дағдыларын қалыптастыруға ықпал ететін нысандар мен әдістерді түсінеді.
6. Классикалық және заманауи оқыту әдістерін қолданады, ұлттық және шетелдік хореография мектептерінің ерекшеліктерін талдайды.
КҚ 9. Білім алушылардың жас, жеке дара ерекшеліктерін ескеріп, педагогикалық жұмысты жүзеге асыру
КМ 09. Білім алушылардың жас, жеке дара ерекшеліктерін ескеріп, педагогикалық жұмысты жүзеге асыру
Бұл модуль кәсіптік педагогикалық қызметке қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар практикада хореография пәндерін оқыту теориясы мен әдістемесін қолданады, Қарапайымнан бастап шағын хореографиялық нысандарға дейін оқу комбинацияларын, би композицияларын өздігінен құрауды үйренеді;
бағдарламалық талаптарға сәйкес оқу сабақтарын жоспарлау, ұйымдастыру мен өткізу бойынша практикалық тәжірибе жинайды
Оқыту нәтижесі: 1) Мақсаттар мен міндеттерді айқындау, білім беру бағдарламасының талаптарына сәйкес оқу сабақтарын жоспарлау.
Жалпы психология және педагогика Хореографияны оқыту теориясы мен әдістемесі
Хореография сабағын құру теориясы мен практикасы Педагогикалық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает психолого- педагогические особенности работы с детьми разного возраста.
2. Планирует учебные занятия в соответствии с требованиями образовательной программы.
3. Проводит занятия в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, инструкциями, предписаниями с учетом основ безопасности жизнедеятельности обучающихся.
4. Формирует у обучающихся профессиональные навыки и умения в освоении хореографических дисциплин и потребность творческого отношения к процессу обучения.
5. Формирует у обучающихся познавательные процессы: умственные, эмоциональные и двигательные действия.
Результат обучения: 2) Использовать индивидуальные методы и приемы работы с учетом возрастных психологических и физиологических особенностей обучающихся.
Критерии оценки:
1. Осуществляет индивидуальный подход в обучении.
2. Принимает на себя ответственность за учащихся в процессе педагогической работы.
3. Делает педагогический анализ ситуации на уроке хореографии.
4. Составляет учебные комбинации, танцевальные композиции от простых до небольших хореографических форм.
5. Видит и выполняет корректировку технических, стилевых ошибок обучающихся.
6. Объясняет обучающимся методически трудные приемы и сочетания движений.
7. Осуществляет работу с концертмейстером по подбору музыкального материала для уроков хореографии в соответствии с учебными задачами, программным материалом, замыслом преподавателя при подачи танцевальных комбинаций различного характера, ритмического рисунка, темпа.
8. Соблюдает этику сотрудничества педагога и концертмейстера в учебном и репетиционном процессе.
ПК 10. Приобщать обучающихся к системе социальных ценностей.
ПМ 10. Приобщение обучающихся к системе социальных ценностей.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для приобщения обучающихся к системе социальных ценностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают правила педагогической этики, методику планирования внеурочной деятельности, формы проведения внеурочных мероприятий, оказывать психолого-педагогическую поддержку обучающимся и лицам с особыми образовательными потребностями, вести диалог с родителями (лицами их замещающими), организовывать и проводить разнообразные формы работы (встречи, консультации, беседы), использовать разнообразные методы, формы и приемы взаимодействия с членами педагогического коллектива, представителями администрации, работодателями, родителями.
Результат обучения:1) Соблюдать педагогический такт, правила педагогической этики.
Общая педагогика и психология
Теория и методика преподавания хореографии
Теория и практика составления урока хореографии Педагогическая практика
Критерии оценки:

1. Әртүрлі жастағы балалармен жұмыс істеудің психологиялық-педагогикалық ерекшеліктерін түсінеді.
2. Білім беру бағдарламаларының талаптарына сәйкес оқу сабақтарын жоспарлайды.
3. Білім алушылардың тіршілік қауіпсіздігінің негіздерін есепке ала отырып, Қазақстан Республикасының заң актілеріне, нұсқаулықтарға, ұйғарымдарға сәйкес сабақтар өткізеді.
4. Білім алушылардың хореография пәндерін меңгерудің кәсіби дағдылары мен икемдерін және оқыту процесіне шығармашылық тұрғыдан қарау қажеттілігін қалыптастырады.
5. Білім алушылардың таным процестерін қалыптастырады: ақыл-ой, эмоционалдық және қимыл әрекеттері.
Оқыту нәтижесі: 2) Білім алушылардың жас, психологиялық және физиологиялық ерекшеліктерін есепке ала отырып, жеке жұмыс істеу әдістері мен тәсілдерін пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оқыту кезінде жеке тәсілдемені жүзеге асырады.
2. Педагогикалық жұмыс барысында білім алушылар үшін жауапкершілік көтереді.
3. Хореография сабағында оқиғаның педагогикалық талдауын жасайды.
4. Қарапайымнан бастап шағын хореографиялық нысандарға дейін оқу комбинацияларын, би композицияларын құрайды.
5. Білім алушылардың техникалық, стильдік қателерін көреді және түзету жасайды.
6. Білім алушыларға әдістемелік қиын тәсілдерді және қимыл үйлесімдерін түсіндіреді.
7. Әртүрлі сипаттағы, ырғақты бейнедегі, қарқындағы би комбинацияларын қою кезінде оқу міндеттеріне, бағдарламалық материалға, оқытушының ойлағанына сәйкес хореография сабақтары үшін музыкалық материалды іріктеу бойынша концертмейстермен жұмыс жүргізеді.
8. Оқу және репетиторлық процесте оқытушы мен концертмейстердің ынтымақтастық әдебін сақтайды
КҚ 10. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне баулу
КМ 10. Білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне баулу
Бұл модуль білім алушыларды әлеуметтік құндылықтар жүйесіне баулуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар педагогикалық әдеп қағидаларын, сабақтан тыс қызметті жоспарлау әдістемесін, сабақтан тыс іс-шараларды өткізу нысандарын меңгереді, білім алушыларға және ерекше білім беруді қажет ететін тұлғаларға психологиялық-педагогикалық қолдау көрсетуді, ата-аналармен (оларды алмастырушы тұлғалармен) диалог жүргізуді, әртүрлі жұмыс нысандарын (кездесулер, консультациялар, әңгімелесулер) ұйымдастыру мен жүргізуді, педагогикалық ұжым мүшелерімен, әкімшілік өкілдерімен, жұмыс берушілермен, ата-аналармен өзара іс-қимыл жасаудың әртүрлі әдістерін, нысандары мен тәсілдерін пайдалануды үйренеді
Оқыту нәтижесі:1) Педагогикалық тактіні, педагогикалық әдеп қағидаларын сақтау
Жалпы психология және педагогика Хореографияны оқыту теориясы мен әдістемесі
Хореография сабағын құру теориясы мен практикасы Педагогикалық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Проявляет приверженность к высшим социальным ценностям, к идеям гуманистической педагогики.
2. Проявляет приобщенность к системе общечеловеческих и национальных ценностей в их единстве.
3. Проявляет уважение к личности обучающихся.
4. Разрабатывает, организует и проводит воспитательные мероприятия, различные виды внеурочной деятельности и общения с обучающимися.
6. Придерживается демократического стиля в общении с коллегами и обучающимися.
7. Строит свою деятельность, опираясь на знание основ психологии, этики профессионально-педагогического общения.
8. Владеет основами педагогической и возрастной психологии.
9. Работает совместно с психологом и социальным педагогом.
10. Использует в работе диагностические исследования психолога.
11. Участвует в исследовательской деятельности в области хореографического образования и профессиональной подготовки.
Результат обучения: 2) Проводить воспитательные и внеурочные мероприятия на основе общечеловеческих и национальных ценностей.
Критерии оценки:
1. Понимает цель и роль воспитательных и внеклассных мероприятий на основе общечеловеческих и национальных ценностей.
2. Разрабатывает и проводит воспитательные мероприятия, организует различные виды внеурочной деятельности и общения с обучающимися.
3. Осуществляет педагогическое сопровождение обучающихся во внеурочной деятельности.
4. Владеет способностью к коммуникации в решении задач межличностного и межкультурного взаимодействия.
5. Владеет основами педагогической и возрастной психологии.
6. Оказывает психолого-педагогическую поддержку обучающимся и лицам с особыми образовательными потребностями.
7. Проявляет нетерпимость к любым видам дискриминации, экстремизма.
ПК 11. Осуществлять методическое обеспечение образовательного процесса.
ПМ 11. Осуществление методического обеспечения образовательного процесса.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для профессиональной педагогической деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся владеют знаниями, умениями и навыками, необходимыми для планирования занятий и нормирования учебной деятельности обучающихся в рамках педагогической практики; имеют представление о принципах и методах конструирования ситуационных педагогических задач; умеют работать с учебной информацией; осуществляют выбор эффективных средств обучения; умеют оформлять учебную, отчетную документацию с использованием информационно-коммуникационных технологий в соответствии с нормативно-правовыми актами. Понимают структуру учебного процесса в целом и отдельной дисциплины в частности.
Результат обучения: 1) Разрабатывать учебно-методические материалы по хореографическим дисциплинам в соответствии с нормативно-правовыми актами.
Общая педагогика и психология
Теория и методика преподавания хореографии
Теория и практика составления урока хореографии Педагогическая практика
Критерии оценки:

1. Жоғары әлеуметтік құндылықтарды, гуманистік педагогика идеяларын ұстанушылығын көрсету.
2. Жалпы адамзат және ұлттық құндылықтар жүйесінің бірлігіне тартылуын көрсетеді.
3. Білім алушылар тұлғасына құрмет көрсетеді.
4. Тәрбие іс-шараларын әзірлейді және өткізеді, сабақтан тыс әртүрлі қызмет түрлерін және білім алушылармен қарым-қатынасты ұйымдастырады.
6. Әріптестермен және білім алушылармен қарым-қатынаста демократиялық стильді ұстанады.
7. Психология, кәсіптік-педагогикалық қарым-қатынас этикасының негіздеріне сүйеніп, өз қызметін құрады.
8. Педагогикалық және жас ерекшелік психологиясының негіздерін меңгерді.
9. Психологпен және әлеуметтік оқытушымен бірлесіп жұмыс істейді.
10. Жұмыста психологтың диагностикалық зерттеулерін пайдаланады.
11. Хореография білімі және кәсіптік даярлық саласындағы зерттеу қызметіне қатысады
Оқыту нәтижесі: 2) Жалпы адамзаттық және ұлттық құндылықтардың негізінде тәрбие және сабақтан тыс іс-шараларды өткізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жалпы адамзаттық және ұлттық құндылықтардың негізінде тәрбие және сабақтан тыс іс-шаралардың мақсаты мен рөлін түсінеді.
2. Тәрбие іс-шараларын әзірлейді және өткізеді, сабақтан тыс әртүрлі қызмет түрлерін және білім алушылармен қарым-қатынасты ұйымдастырады.
3. Сабақтан тыс қызметте білім алушыларға педагогикалық сүйемелдеуді жүзеге асырады.
4. Тұлғааралық және мәдениаралық өзара іс-қимылдың міндеттерін шешу үшін үш тілдік негізде ауызша және жазбаша коммуникацияларға қабілеті бар.
5. Педагогикалық және жас ерекшелігі бойынша психологияның негіздерін меңгерді.
6. Білім алушыларға және ерекше білім беруді қажет ететін тұлғаларға психологиялық-педагогикалық қолдау көрсетеді.
7. Кез келген алалау, экстремизм түрлеріне төзімділік танытпайды
КҚ 11. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
КМ 11. Білім беру процесін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асыру
Бұл модуль кәсіптік педагогикалық қызметке қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар сабақтарды жоспарлауға және педагогикалық практика шеңберінде білім алушылардың оқу қызметін нормалауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды меңгереді; жағдаяттық педагогикалық есептерді құрылымдау қағидаттары мен әдістері туралы түсінігі бар;
оқу ақпаратымен жұмыс істей алады; оқытудың тиімді құралдарын таңдауды жүзеге асырады; нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, оқу, есеп құжаттамасын рәсімдей алады. Тұтас оқу процесінің және жекелеген пәннің құрылымын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Нормативтік-құқықтық актілерге сәйкес хореография пәндері бойынша оқу-әдістемелік материалдар әзірлеу
Жалпы психология және педагогика Хореографияны оқыту теориясы мен әдістемесі
Хореография сабағын құру теориясы мен практикасы Педагогикалық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Ведет документацию, обеспечивающую учебно-производственный процесс.
2. Составляет тематический план в соответствии с типовой и рабочей учебной программой.
3. Составляет план урока в соответствии с учебной программой.
4. Использует информационно-коммуникационные технологии при работе с учебно-методической документацией.
5. Подбирает предметно- ориентированную информацию, используя трехязычие.
6. Оформляет педагогические разработки в виде отчетов, рефератов, выступлений.
Результат обучения: 2) Анализировать и оформлять учебно-методическую и планово-отчетную документацию
Критерии оценки:
1. Представляет результаты анализа в виде отчетной документации.
2. Оформляет учебно-методическую документацию в соответствии с требованиями единой системой документооборота учебного заведения.
7. Использует информационно-коммуникационные технологии при выборе информации из интернет источников, самостоятельно готовит компьютерные презентации и ресурсы для обучения учащихся.
ПК 12. Осуществлять процедуры оценивания учебных достижений обучающихся и своей педагогической деятельности.
ПМ 12 Осуществление процедуры оценивания учебных достижений обучающихся и своей педагогической деятельности.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для исследования образовательной среды.
В результате изучения модуля обучающиеся владеют умением комплексно оценивать уровень обучающихся и выстраивать в соответствии с этим стратегию обучения.
Умеют определять у каждого обучающегося особенности развития профессиональных навыков и видеть пути их совершенствования.
Результат обучения: 1) Самостоятельно определять задачи профессионального и личностного развития.
Общая педагогика и психология
Теория и методика преподавания хореографии
Теория и практика составления урока хореографии
Педагогическая практика
Критерии оценки:
1. Понимает принципы первичной диагностики потенциала обучающихся.
2. Владеет способами и приемами, формами и методами оценивания учебных достижений обучающихся.
3. Выполняет под руководством наставника процедуру оценивания уровня практических умений и навыков обучающихся.
4. Изучает уровень усвоения обучающимися содержания образования.
5. Изучает и обобщает достижения обучающихся на занятиях.
6. Выявляет затруднения и корректирует деятельность обучающихся с учетом их потребностей и возрастных, индивидуальных особенностей.
7. Осуществляет педагогический контроль, оценивает процесс и результаты деятельности обучающихся.
8. Проводит педагогическое наблюдение и диагностику, интерпретирует полученные результаты.
Результат обучения: 2) Проводить рефлексию своей педагогической деятельности.
Критерии оценки:

1. Оқу-өндірістік процесті қамтамасыз ететін құжаттама жүргізеді.
2. Үлгілік және оқу-жұмыс бағдарламасына сәйкес тақырыптық жоспар құрады.
3. Оқу бағдарламасына сәйкес сабақтың жоспарын құрады.
4. Оқу-әдістемелік құжаттамамен жұмыс істеу кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады.
5. Үш тілдік жүйені пайдалана отырып, пәндік бағдарлы ақпаратты таңдайды.
6. Педагогикалық әзірленімдерді есептер, рефераттар, сөз сөйлеу түрінде рәсімдейді
Оқыту нәтижесі: 2) Оқу-әдістемелік және жоспарлы-есептік құжаттаманы талдау және ресімдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Талдау нәтижелерін есеп құжаттамасы түрінде ұсынады.
2. Оқу орнының бірыңғай құжат алмасу жүйесінің талаптарына сәйкес оқу-әдістемелік құжаттаманы рәсімдейді.
3. Интернет көздерінен ақпарат таңдау кезінде ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады, компьютерлік тұсаукесерлерді және білім алушыларды оқыту ресурстарын өз бетімен дайындайды.
КҚ 12. Білім алушылардың оқу жетістіктерін және өзінің педагогикалық қызметін бағалау рәсімін жүзеге асыру
КМ 12 Білім алушылардың оқу жетістіктерін және өзінің педагогикалық қызметін бағалау рәсімін жүзеге асыру
Бұл модуль білім беру ортасын зерттеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар білім алушылардың деңгейін кешенді бағалау және оған сәйкес оқыту стратегиясын қалыптастыру икемдерін меңгереді.
Әрбір білім алушының кәсіби даму ерекшеліктерін айқындай алады және оларды жетілдіру жолдарын көреді
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіби және жеке даму міндеттерін өз бетімен айқындау
Жалпы психология және педагогика Хореографияны оқыту теориясы мен әдістемесі
Хореография сабағын құру теориясы мен практикасы Педагогикалық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Білім алушылардың әлеуетін бастапқы диагностикалау қағидаттарын түсінеді.
2. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бағалау әдістері мен амалдарын, нысандары мен тәсілдерін меңгерді.
3. Тәлімгердің жетекшілігімен білім алушылардың практикалық икемдері мен дағдыларының деңгейін бағалау рәсімін орындайды.
4. Білім алушылардың білім мазмұнын меңгеру деңгейін зерделейді.
5. Сабақтарда білім алушылардың жетістіктерін зерделейді және жиынтықтайды.
6. Қиындықтарды анықтайды және білім алушылардың қажеттіліктерін және жас, жеке ерекшеліктерін есепке ала отырып, олардың қызметін түзетеді.
7. Педагогикалық бақылауды жүзеге асырады, білім алушылар қызметінің процесі мен нәтижелерін бағалайды.
8. Педагогикалық байқау мен диагностиканы жүзеге асырады, алынған нәтижелерді түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзінің педагогикалық қызметінің рефлексиясын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает значение самообразования, роль повышение квалификации.
2. Умеет оценить свой профессиональный уровень.
3. Применяет методы саморегуляции и приемы рефлексии.
4. Выявляет затруднения в собственной педагогической деятельности.
ПК 13 Профессиональная практика (обще-училищная практика, преддипломная практика)
ПМ 13 Профессиональная практика (обще-училищная практика, преддипломная практика).
Данный модуль обобщает и закрепляет умения и навыки, полученные обучающимися в рамках изучения специальных дисциплин, способствует приобретению первичных умений исполнения номеров сценического репертуара. Обучающиеся приобретают навык подготовки к публичным выступлениям на сценах театров и других концертных организаций, что способствует погружению обучающихся в творческий процесс репетиций и сценических выступлений.
Профессиональная практика направлена на развитие у обучающихся интереса к избранной профессии с целью подготовки обучающихся к будущей профессиональной деятельности в качестве артистов танца.
В результате изучения модуля обучающиеся овладевают сценическим опытом выступлений в массовых номерах, в составе небольшого ансамбля или в сольных партиях. Профессиональная практика проводится рассредоточено на весь период обучения. В рамках производственного обучения предусматривается дуальное обучение на базе баз практик – театральных, концертных организаций. Преддипломная практика предусматривает подготовку дипломной работы, представляет собой публичное исполнение концертного номера, партии, хореографической миниатюры. Устанавливает качество профессионального исполнения выпускника, его практических навыков.
Результат обучения: 1) Демонстрировать готовность к самостоятельной исполнительской деятельности в профессиональных коллективах.
Профессиональная практика
Преддипломная практика
Дипломная работа
Критерии оценки
1. Выполняет задания, предусмотренные программой практики.
3. Ведет дневник практиканта о прохождении производственного обучения и профессиональной практики, предоставляет отчет наставнику о проделанной работе.
4. Соблюдает правила охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.
5. Демонстрирует профессиональный уровень исполнения сценических произведений, концертных номеров, танцевальных композиций, хореографических партий.
6. Владеет приемами исполнительского мастерства: танец, пластика, движение.
7. Владеет приемами актерской техники: сценическое внимание, воображение, эмоциональная, физическая память, общение с партнером.
8. Владеет техникой актерской игры: мимика, жесты, позы, различные виды движения с целью создания сценического образа.

1. Өздігінен білім алумен айналысады, саналы түрде біліктілікті арттыруды жоспарлайды.
2. Әрбір қызмет кезеңінде өзінің кәсіби деңгейін нақты бағалайды.
3. Өзін-өзі реттеу әдістерін және рефлексия тәсілдерін қолданады, өзінің педагогикалық қызметіндегі қиындықтарды анықтайды
КҚ 13 Кәсіптік практика (жалпы училищелік практика, диплом алды практика )
КМ 13 Кәсіптік практика (жалпы училищелік практика, диплом алды практика).
Бұл модуль білім алушылардың арнайы пәндерді зерделеу шеңберінде алған икемдер мен дағдыларды жиынтықтайды және бекітеді, сахналық репертуар нөмірлерін орындаудың бастапқы икемдерін меңгеруге ықпал етеді. Білім алушылар театр және басқа да концерттік ұйымдардың сахналарында жариялық сөз сөйлеу дағдыларын меңгереді, бұл білім алушылардың шығармашылық дайындық және сахнада өнер көрсету процесіне тартуға жәрдемдеседі.
Кәсіптік практика білім алушыларды би әртістері ретінде болашақ кәсіптік қызметіне дайындау мақсатында олардың таңдаған мамандығына қызығушылықты арттыруға бағытталған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар шағын ансамбль құрамында немесе жеке нөмір партияларында бұқаралық нөмірлерде сахналық өнер көрсету тәжірибесін меңгереді. Кәсіптік практика барлық оқыту кезеңіне таралып жүргізіледі. Өндірістік оқыту шеңберінде театр, концерттік ұйымдардың практикалары базасында қосарлы оқытуды көздейді. Диплом алды практика дипломдық жұмысты даярлауды көздейді, концерттік нөмірді, партияны, хореографиялық миниатюраны жариялық орындауды білдіреді. түлектің кәсіби орындау сапасын, оның практикалық дағдыларын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік ұжымдарда өздігінен орындаушылық қызметке дайындығын көрсету
Кәсіптік практика
Диплом алды практика
Дипломдық жұмыс
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Өзінің кәсіби міндеттерін орындауға жауапкершілікпен қарайды.
2. Практика бағдарламасында көзделген тапсырмаларды толық орындайды.
3. Өндірістік оқытудан және кәсіптік практикадан өткені туралы күнделік жүргізеді, тәлімгерге атқарылған жұмыс туралы есеп ұсынады.
4. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария қағидаларын зерделейді және қатаң сақтайды.
5. Сахналық шығармаларды, концерттік нөмірлерді, би композицияларын, хореографиялық партияларды орындаудың кәсіби деңгейін көрсетеді.
6. Орындаушылық шеберлік тәсілдерін меңгерді: би, пластика, қимыл.
7. Актерлік техника тәсілдерін меңгерді: сахналық назар, қиял, эмоционалдық, нақты ес, серіктеспен қарым-қатынас жасау.
8. Актерлік ойын техникасын меңгерді: сахналық бейне құру мақсатында ым, қалып, әртүрлі қимыл түрлері.

9. Владеет навыками гримирования в связи с определенными сценическими задачами.
10. Демонстрирует уровень профессиональной подготовки в соответствии с квалификационными требованиями.
Результат обучения: 2) Соответствует требованиям конкурсного отбора (Audition) на дуальное обучение в организации, определенной базой практики.
Критерии оценки
1. Соблюдает правила трудового распорядка предприятия в соответствии с требованиями Трудового кодекса Республики Казахстан.
2. Изучает репертуар баз практик.
3.Соответствует уровню профессиональной подготовки, предъявляемых артистам в профессиональных труппах.
4. Применяет умения и навыки, полученные в процессе обучения в решении профессиональных задач.
5. Проводит рефлексию своей исполнительской деятельности.
ПК 14 Педагогическая практика.
ПМ 14 Педагогическая практика.
Данный модуль обобщает и закрепляет знания, умения и навыки, полученные обучающимися в рамках изучения специальных дисциплин и способствует развитию педагогических навыков.
Обучающиеся приобретают навыки ведения учебных занятий в период теоретического обучения без отрыва от учебного процесса.
Педагогическая практика проводится с целью формирования практических навыков проведения учебных занятий и применения методики преподавания хореографических дисциплин. Педагогическая практика направлена на практическое освоение педагогических технологий и сопутствующих им методическому анализу.
Предполагает усвоение имперических знаний в области преподавания специальных дисциплин, развитие практических навыков ведения педагогической работы и знакомство с основными составляющими работы преподавателя.
В результате изучения модуля обучающиеся овладевают педагогическим опытом преподавания хореографических дисциплин, закрепляют полученные знания, умения и навыки в процессе изучения специальных дисциплин. Педагогическая практика проводится рассредоточено на III и IV курсах производственного обучения. Предусматривается дуальное обучение на базе практик: общеобразовательных школ, организациях дополнительного образования.
Результат обучения: 1) Демонстрировать готовность к самостоятельной педагогической деятельности
Педагогическая практика
Общеучилищная практика
Критерий оценки
1. Исполняет свои профессиональные обязанности в качестве преподавателя хореографических дисциплин.
2. Выполняет задания, предусмотренные программой педагогической практики.
3. Заполняет дневник практиканта о прохождении педагогической практики, предоставляет наставнику отчет о проделанной работе.
4. Соблюдает правила охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии.

9. Белгілі бір сахналық міндеттерге сәйкес гримдеу дағдыларын меңгерді.
10. Біліктілік талаптарына сәйкес кәсіби даярлық деңгейін көрсетеді
Оқыту нәтижесі: 2) Практика базасы ретінде айқындалған ұйымда қосарлы оқытуға конкурстық іріктеу (Audition) талаптарына сәйкеседі
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің талаптарына сәйкес кәсіпорынның еңбек тәртіптемесі ережелерін сақтайды.
2. Практикалардың репертуарлар базасын зерделейді.
3. Кәсіптік топтарда әртістерге қойылатын кәсіби даярлық деңгейіне сәйкеседі.
4. Оқыту кезінде алынған икемдер мен дағдыларды кәсіби міндеттерді шешуде қолданады.
5. Өзінің орындаушылық қызметінің рефлексиясын жүргізеді.
КҚ 14 Педагогикалық практика.
КМ 14 Педагогикалық практика.
Бұл модуль білім алушылардың арнайы пәндерді зерделеу шеңберінде алған білімдерін, икемдері мен дағдыларын жиынтықтайды және бекітеді, педагогикалық дағдылардың дамуына ықпал етеді.
Білім алушылар оқу процесінен қол үзбей, теориялық оқу барысында оқу сабақтарын жүргізу дағдыларын меңгереді.
Педагогикалық практика оқу сабақтарын өткізудің практикалық дағдыларын қалыптастыру және хореография пәндерін оқыту әдістемесін қолдану мақсатында өткізіледі. Педагогикалық практика педагогикалық технологияларды практикалық меңгеруге және олармен ілесетін әдістемелік талдауға бағытталған.
Арнайы пәндерді оқыту саласындағы империкалық білімді меңгеруді, педагогикалық жұмысты жүргізудің практикалық дағдыларын дамытуды және оқытушының жұмысын құрауыштардың негіздерімен танысуды көздейді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар хореография пәндерін оқытудың педагогикалық тәжірибесін жинайды, арнайы пәндерді зерделеу барысында алынған білімдерді, икемдер мен дағдыларды бекітеді. Педагогикалық практика III және IV өндірістік оқыту курстарына шоғырланып өткізіледі. Практикалар базасында қосарлы оқыту көзделеді: жалпы білім беретін мектептер, қосымша білім беретін ұйымдар.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзіндік педагогикалық қызметке дайындығын көрсету
Педагогикалық практика
Жалпы училищелік практика
Критерий оценки
1. Хореография пәндерінің оқытушысы ретінде өзінің кәсіби міндеттерін орындауға жауапкершілікпен қарайды.
2. Педагогикалық практика бағдарламасында көзделген тапсырмаларды толық орындайды.
3. Педагогикалық практикадан өткені туралы практиканттың күнделігін уақтылы толтырады, тәлімгерге атқарылған жұмыс туралы есеп ұсынады.
4. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария қағидаларын зерделейді және қатаң сақтайды.

5. Использует технологические умения, связанные с педагогической деятельностью, в том числе функции проектирования, конструирования, организации и построения учебного процесса.
6. Применяет методику подготовки и проведения разнообразных форм ведения и анализа учебных занятий.
7. Несет ответственность за соблюдение учащимися правил техники безопасности во время занятий.
Результат обучения: 2) Владеет навыками делопроизводства в период прохождения профессиональной практики.
Критерии оценки:
1. Применяет нормативные документы образовательной деятельности.
2. Обеспечивает организацию, планирование и учет результатов своей педагогической деятельности.
3. Умеет использовать видеотеку, фонотеку, нотную библиотеку, архивы и другие информационные ресурсы для составления учебных примеров, комбинаций в ходе подготовки к занятиям.
4. Подбирает учебный материал с учетом возрастных особенностей учащихся и их индивидуальных способностей.
5. Умеет оценивать работу учащегося. 6. Имеет представление о современных образовательных информационных технологиях.
7. Формирует навыки самообразования и самосовершенствования, активизирует учебно-методическую деятельность.
8. Развивает личностные качества, определяемые общими целями обучения и воспитания.
Примечание:
Использованные аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 139
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 562
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Актерское искусство"
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0409000 – Актерское искусство
Квалификация*:

5. Педагогикалық қызметпен байланысты технологиялық икемдерді, соның ішіндеоқу процесін жобалау, құрастыру, ұйымдастыру және қалыптастыру функцияларын пайдаланады.
6. Оқу сабақтарын жүргізу мен талдаудың әртүрлі нысандарын дайындау және өткізу әдістемесін қолданады.
7. Білім алушылардың сабақ кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтауы үшін жауапкершілік көтереді.
8. Білім беру ұйымдарында хореография оқытушысына қойылатын кәсіби даярлық деңгейіне сәйкеседі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік практикадан өту кезінде іс қағаздарын жүргізу дағдыларын меңгерді
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Білім беру қызметінің нормативтік құжаттарын қолданады.
2. Өзінің педагогикалық қызметін ұйымдастыруды, жоспарлауды және оның нәтижелерін есепке алуды қамтамасыз етеді.
3. Сабақтарға дайындалу барысында оқу мысалдарын, комбинацияларын құрау үшін кітапхананы, бейнехананы, фонотеканы, ноталық кітапхананы, мұрағаттарды және басқа да ақпараттық ресурстарды пайдаланады.
4. Білім алушылардың жас ерекшеліктерін және олардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып, оқу материалын іріктейді.
5. Білім алушының жұмысын бағалай алады.
6. Қазіргі ақпараттық білім беру технологиялары туралы түсінігі бар.
7. Өздігінен білім алу және өздігінен жетілу дағдыларын қалыптастырады, оқу-әдістемелік қызметті жандандырады.
8. Оқыту мен тәрбиенің жалпы мақсаттарымен айқындалатын жеке қасиеттерді дамытады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
139-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
562-қосымша
"Актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0409000 – Актерлік өнер
Біліктілігі*:

180
ИА 01
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
4960
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** Распределение по семестрам меняется по усмотрению учебного заведения.
Используемые аббревиатуры:
ООД – общеобразовательные дисциплины;
БМ – базовые модули;
ПМ – профессиональные модули;
МОО – модули, определяемые организацией образования;
ПА – промежуточная аттестация;
ИА – итоговая аттестация;
К – консультации;
Ф – факультативы.
Приложение 141
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 564
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа
технического и профессионального образования по специальности
"Актерское искусство"
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0409000 – Актерское искусство
Квалификация*:
040903 3 – Артист театра кукол
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результат обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языках в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают основы делового казахского (русского) и иностранного языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающиеся учатся лексическим и грамматическим минимумам казахского (русского) и иностранного языка, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Владеть грамматикой и терминологией казахского (русского) и иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:
1. Владеет лексическо - грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения.
2. Применяет терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:

180
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
72
Міндетті оқыту бойынша жиыны
4320
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
4960
Ескерту:
* Берілген мамандықтың басқа біліктіліктеріне оқу мекемесі ұқсас тәсілдеме қолданып жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді.
** Семестр бойынша бөлінуі мекеменің қалауы бойынша өзгереді.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
ЖБП - жалпы білім беретін пәндер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымдары анықтайтын модульдер;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
141-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
564-қосымша
"Актерлік өнер" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0409000 – Актерлік өнер
Біліктілігі*:
040903 3 – Қуыршақ театры әртісі
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және шет тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар іскерлік қазақ (орыс) және шетел тілі мен кәсіптік лексика негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында тілдесу үшін қазақ (орыс) және шетел тіліндегі грамматика мен терминологияны меңгеру.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік қатынасқа қажетті мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды меңгерді.
2. Мамандық бойынша терминологияны меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают основы делопроизводства на государственном языке, способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, компоненты составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно- распорядительными и информационно- справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регламентирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регламентирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 03. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные понятия и закономерности философии, культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
оперировать основными философскими понятиями;
понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

1. Жағдайға байланысты қисынды және ретті пікір айтады.
2. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Іс қағаздарды мемлекеттік тілде құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мемлекеттік тілде іс жүргізу негіздерін, құру тәсілдері мен функцияларын, сыныптамасын, тасымалдағыштарды, арналуын, құрамдас бөліктердің құрамдас бөліктерін, құжаттарды ресімдеу ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін анықтайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын түсінеді.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптары туралы ақпаратты меңгереді.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БҚ 3. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 03. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтармен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар және гуманистік көзқарастары негізінде төзімділік танытуды; адамды жақтырмайтын, экстремистік, радикалды және террористтік идеологиядан бас тартуды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара әрекет ету барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастардың жүйесіне бағытталуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерность функционирования политической культуры.
БК 4. Понимать основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы
БМ 04. Применение базовых знаний экономики в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся учатся понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Владеет основами экономики производства и потребления.
3. Характеризует налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляций и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:

6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғай білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі саясаттану ұғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі ұғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін біледі.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын анықтайды.
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
БҚ 4. Қазіргі экономикалық жүйе қызметінің негізгі заңдылықтары мен тетіктерін түсіну
БМ 04. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімдерін қолдану
Бұл модуль қазіргі заманғы экономикалық жүйенің заңдықлықтары мен жұмыс істеу тетіктері туралы, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері туралы кешенді түсініктерді қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясының тұжырымдамалық ережелерін және бизнес негіздерін түсінуді; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экономикалық терминдерді біледі, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін біледі.
3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 5. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 05. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать исторические события казахского народа; сущность и значимость политических и социальных изменений в Казахстане.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в
системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
Профессиональные модули
Квалификация "Артист театра кукол"
ПК 1. Создавать художественный образ актерскими средствами
ПМ 01. Создание художественного образа актерскими средствами
Данный модуль описывает знания основных этапов истории театра кукол, современную и классическую; умения ориентироваться в эстетических концепциях театра; понимать закономерности развития театра; закономерности зарубежного литературного процесса зарубежной
литературы; национальные особенности развития литератур изучаемых периодов; особенностей художественного метода и стиля; современную концепцию развития мировой и отечественной культуры
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: профессиональную лексику, грамотно использует ее в своей деятельности; навыки анализа художественных произведений различных жанров и направлений; излагает материал в хронологическом и типологическим порядке
При изучении модуля обучающиеся учатся: творчески применять полученные знания при решении конкретных практических задач по созданию художественного образа в театре.
Результат обучения: 1) Оценивать достижения художественной культуры на основе знания исторического контекста.
История театра кукол
Мировая литература
История театра и драматургии
История изобразительного искусства
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 5. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 05. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қазақ халқының тарихи оқиғаларын; Қазақстандағы саяси және әлеуметтік өзгерістердің мәні мен маңызын түсінуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркілік қауымдастықтағы, көшпенді өркениет жүйесіндегі, Еуразиялық әлем халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығын дамытудағы рөлі мен орнын ашады.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
3. Тарихи дереккөздерді пайдаланады.
Кәсіптік модульдер
"Қуыршақ театры әртісі" біліктілігі
КҚ 1. Актерлік құралдармен көркем бейнені жасау
КМ 01. Актерлік құралдармен көркем бейнені жасау
Бұл модуль қазіргі және классикалық қуыршақтар театры тарихының негізгі кезеңдерін; театрдың эстетикалық концепцияларын білу; театрдың даму заңдылықтарын түсіну икемдерін; шетелдік әдеби үрдістің заңдылықтарын сипаттайды.
әдебиетті дамытудың ұлттық ерекшеліктері; көркем әдіс пен стиль ерекшеліктері; әлемдік және отандық мәдениетті дамытудың қазіргі заманғы тұжырымдамасын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар кәсіби лексиканы меңгереді, оны өз қызметінде сауатты пайдаланады, әр түрлі жанрдағы және бағыттағы көркем шығармаларды талдау дағдыларын меңгерген; материалды хронологиялық және типологиялық тәртіппен баяндайды
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар театрда көркем бейнені жасау бойынша нақты практикалық міндеттерді шешуде алған білімдерін шығармашылықпен қолдануды үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Тарихи контексті білу негізінде көркем мәдениеттің жетістіктерін бағалау.
Қуыршақ театрының тарихы
Әлемдік әдебиет
Театр және драматургия тарихы
Бейнелеу өнерінің тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основные этапы истории театра кукол, современную и классическую; основные этапы истории театра кукол, его художественные направления, технологические особенности, доминирующие в различные эпохи, а также современные проблемы этого вида искусства; литературную основу или сюжеты представлений театра кукол.
2. Владеет профессиональной лексикой, грамотно использует ее в своей деятельности; специальной терминологией и лексикой; понятийно-терминологическим аппаратом театра кукол.
3. Выполняет оценку достижения художественной культуры на основе знания исторического контекста.
Результат обучения: 2) Формирует целостное представление о тенденциях и специфике исторического развития мировой литературы.
Критерии оценки:
1. Понимает закономерности мирового литературного процесса мировой литературы; национальные особенности развития литератур изучаемых периодов; особенностей художественного метода и стиля.
2. Владеет навыками анализа художественных произведений различных жанров и направлений.
3. Выполняет оценку достижения художественной культуры на основе знания исторического контекста.
Результат обучения: 3) Ориентироваться в творческом наследии выдающихся мастеров отечественного и зарубежного драматического театра.
Критерии оценки:
1. Выявляет особенности драматургии и анализирует режиссерские концепции ее воплощения в разные исторические периоды.
2. Владеет методами анализа творческого наследия мастеров театрального искусства.
3. Выполняет анализ особенностей периода в истории театра во взаимосвязи с культурными и мировоззренческими принципами эпохи.
Результат обучения: 4) Работать с искусствоведческой литературой, анализировать произведения литературы и искусства, пользоваться профессиональными понятиями и терминологией.
Критерии оценки:
1. Понимает терминологию, принятую в искусствоведческой литературе при анализе театрального и драматургического произведения, набор театрально эстетических идей, возникающих в различные исторические эпохи.
2. Владеет культурой мышления; способностью логично строить свою письменную и устную речь.
3. Выполняет анализ искусствоведческих источников.
ПК 2.Применять навыки кукловождения нескольких (не менее трех) систем
ПМ 02. Применение навыков кукловождения нескольких (не менее трех) систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, владения куклами основных театральных систем (перчаточной, тростевой, планшетной и марионетками).
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: создания основ художественного образа куклы, владеть навыками самостоятельной работы при создании художественного образа куклы
Результат обучения: 1) Свободно владеть куклами основных театральных систем (перчаточной, тростевой, планшетной и марионетками).
Кукловождение
Актерское мастерство
Пластика рук
Учебная практика
Критерии оценки:

1. Қазіргі және классикалық қуыршақтар театры тарихының негізгі кезеңдерін; қуыршақтар театры тарихының негізгі кезеңдерін, оның көркем бағыттарын, түрлі дәуірде басым технологиялық ерекшеліктерін, сондай-ақ осы өнер түрінің қазіргі заманғы мәселелерін; қуыршақтар театры көріністерінің әдеби негізін немесе сюжеттерін түсінеді.
2. Кәсіби лексиканы меңгерген, оны өз қызметінде сауатты пайдаланады; арнайы терминология мен лексиканы; қуыршақ театрының ұғымдық-терминологиялық аппаратын меңгерді.
3. Тарихи контексті білу негізінде көркем мәдениеттің жетістіктерін бағалауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Әлемдік әдебиеттің тарихи даму үрдістері мен ерекшеліктері туралы тұтас түсінік қалыптастырады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік әдебиеттің әлемдік әдеби үрдісінің заңдылықтарын; зерттелетін кезеңдердегі әдебиеттерді дамытудың ұлттық ерекшеліктерін; көркемдік әдіс пен стильдің ерекшеліктерін түсінеді.
2. Әртүрлі жанрдағы және бағыттағы көркем шығармаларды талдау дағдыларын меңгерді.
3. Тарихи контексті білу негізінде көркем мәдениеттің жетістіктерін бағалауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Отандық және шетелдік драма театрының көрнекті шеберлерінің шығармашылық мұрасын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Драматургияның ерекшеліктерін анықтайды және режиссерлік тұжырымдамаларды әртүрлі тарихи кезеңдерде жүзеге асырылу тұрғысынан талдайды.
2. Театр өнері шеберлерінің шығармашылық мұрасын талдау әдістерін меңгерді.
3. Театр тарихында дәуірдің мәдени және дүниетанымдық принциптерімен өзара байланыста кезең ерекшеліктерін талдауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Өнертану әдебиеттерімен жұмыс жасау, әдебиет пен өнер туындыларын талдау, кәсіби түсініктер мен терминологияны қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Театр және драматургиялық туындыны талдау кезінде өнертану әдебиетінде қабылданған терминологияны, әртүрлі тарихи дәуірде пайда болатын театр-эстетикалық идеялар жиынтығын түсінеді.
2. Ойлау мәдениетін, өзінің жазбаша және ауызша сөйлеуін қисынды құру қабілетін меңгерді.
3. Өнертану көздерін талдауды орындайды.
КҚ 2. Бірнеше (кемінде үш) жүйенің қуыршақ ойнату дағдыларын қолдану
КМ 02. Бірнеше (кемінде үш) жүйенің қуыршақ ойнату дағдыларын қолдану
Бұл модуль негізгі театрлық жүйелердің (қолғап, қамыс, планшет және қуыршақ) қуыршақтарын меңгеру білімдерін, икемдері мен дағдыларын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: қуыршақтың көркемдік бейнесінің негізін құрастыруды, қуыршақтың көркемдік бейнесін құруда өзіндік жұмыс дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі театр жүйесінің қуыршақтарын еркін меңгеру (қолғап, қамыс, планшет және қуыршақтар).
Қуыршақ ойнату
Актерлік шеберлік
Қол пластикасы
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает артистичность куклы как инструмент для создания образа.
2. Владеет куклами основных театральных систем (перчаточной, тростевой, планшетной и марионетками).
3. Владеет выразительностью движения, пластикой, ритмом и логикой действия образа в предлагаемых обстоятельствах.
Результат обучения: 2) Создавать основы художественного образа куклы, владеть навыками самостоятельной работы при создании художественного образа куклы.
Критерии оценки:
1. Диалогичное взаимодействие человека и куклы, единый сценический образ, основанный на соединении живого и неживого в едином пластическом действии.
2. Владеет навыками самостоятельной работы при создании художественного образа куклы.
3. Использует основные материалы в технологическом процессе изготовления театральной куклы.
ПК 3. Использовать голосовые данные при создании сценического образа - кукловождения
ПМ 03. Применение голосовых данных при создании сценического образа- кукловождения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения упражнений и этюдов – индивидуальные, парные и групповые, а также по мере необходимости задания по освоению импровизированного самочувствия и элементов действия в простейших
предлагаемых обстоятельствах по законам органической жизни; приемов регуляции дыхания широким речевым диапазоном (тональный, гибкость, темпоритм, звучность, тембр, как способы выражения эмоции); создания внутреннего сценического самочувствия, раскрыть сверхзадачу, событие, внутреннее действие в предлагаемых обстоятельствах.
Результат обучения: 1) Применять основные положения системы Станиславского (функции воображения, внимания).
Актерское мастерство
Сценическая речь
Вокал
Пластика рук
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет упражнения и этюды – индивидуальные, парные и групповые, а также по мере необходимости задания по освоению импровизированного самочувствия и элементов действия в простейших предлагаемых обстоятельствах по законам органической жизни.
2. Владеет творческой фантазией и способностью преображать жизненные ощущения и ассоциации в художественный образ.
3. Владеет приемами внутренней и внешней психотехники актера в работе над ролью
Результат обучения: 2) Владеть приемами регуляции дыхания широким речевым диапазоном (тональный, гибкость, темпоритм, звучность, тембр, как способы выражения эмоции).
Критерии оценки:
1. Развивает и укрепляет диапазон голоса, совершенствует технику речи: артикуляцию, дикцию, дыхание, голосоведение.

1. Әртістік қуыршақтың әртістігін нақты таңдау мен кемелдікке, техникалық орындауға байланысты түсінеді, ол актерге икемді, бейнені жасау үшін икемді құралмен қамтамасыз етеді.
2. Қолғап, қамыс, планшет қуыршақтарын еркін меңгереді.
3. Ұсынылған жағдайларда қозғалыс мәнерлілігін, пластиканы, ырғақты және бейне әрекетінің логикасын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Қуыршақтың көркемдік бейнесінің негіздерін жасау, қуыршақтың көркемдік бейнесін жасау кезінде өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адам мен қуыршақтың диалогтық өзара іс-қимылы, бірыңғай пластикалық әрекетте жанды мен жансызды біріктіруге негізделген бірыңғай сахналық бейнесі.
2. Қуыршақтың көркемдік бейнесін жасау кезінде өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын меңгереді
3. Қуыршақ жасаудың технологиялық үдерісінде пайдаланылатын негізгі материалдарды қолдануды меңгереді.
КҚ 3. Сахналық бейнені жасау - қуыршақ ойнату кезінде дауыстық деректерді қолдану
КМ 03. Сахналық бейнені жасау - қуыршақ ойнату кезінде дауыстық деректерді қолдану
Бұл модуль жаттығулар мен этюдтерді – жеке, жұптық және топтық, сондай-ақ органикалық өмір заңдары бойынша ұсынылған қарапайым жағдайларда импровизацияланған көңіл-күйді және әрекет элементтерін меңгеру бойынша тапсырмалар; кең сөйлеу диапазонымен тыныс алуды реттеу тәсілдері (эмоцияны білдіру тәсілдері ретінде тоналдылық, икемділік, ырғақ қарқыны, дыбыстылық, тембр); ішкі сахналық көңіл-күйді жасау, ұсынылған жағдайларда аса тапсыруды, оқиғаны, ішкі әрекетті ашу, ұсынылған жағдайларда ішкі сахналық көңіл-күйді қалыптастыру үшін қажет білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Станиславский жүйесінің негізгі ережелерін қолдану (елестету, назар аудару және т.б. функциялар).
Актерлік шеберлік
Сахна тілі
Вокал
Қол пластикасы
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жаттығулар мен этюдтерді- жеке, жұптық және топтық, сондай-ақ органикалық өмір заңдары бойынша ұсынылған қарапайым жағдайларда импровизацияланған көңіл-күй мен әрекет элементтерін меңгеру бойынша тапсырмаларды орындайды.
2. Шығармашылық қиялды меңгерді және өмірлік сезім мен қауымдастықты көркемдік бейнеге айналдыра алады.
3. Рөлмен жұмыс жасау кезінде актердің ішкі және сыртқы психотехника тәсілдерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кең сөйлеу диапазонымен тыныс алуды реттеу тәсілдерін меңгеру (эмоцияны білдіру тәсілі ретінде тоналдылық, икемділік, ырғақ қарқыны, дыбыстылық, тембр).
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дауыс ауқымын дамытады және нығайтады, сөйлеу техникасын жетілдіреді: артикуляция, дикция, тыныс алу, дауыс беру.

2. Исполняет мелодии в объеме нескольких звуков, мотива, фразы; в ансамбле с другими исполнителями.
3. Использует певческие навыки при создании роли.
4. Развивает и укрепляет диапазон голоса, совершенствует технику речи: артикуляцию, дикцию, дыхание, голосоведение.
Результат обучения: 3) Создавать внутреннее сценическое самочувствие, раскрывать сверхзадачу, событие, внутреннее действие в предлагаемых обстоятельствах.
Критерии оценки:
1. Произносит художественный текст без дикционных недостатков, с использованием заданных интонаций и интонационно-мелодических моделей.
2. Владеет навыками передачи своей рече-двигательной активности руке-маске–кукле.
3. Создает внутреннее сценическое самочувствие.
4. Раскрывает сверхзадачу, событие, внутреннее действие в предлагаемых обстоятельствах.
ПК 4. Владеть навыками изготовления основных систем кукол
ПМ 04. Применение навыков изготовления основных систем кукол
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения основных материалов, используемые в технологическом процессе изготовления театральной куклы; приема оказания первой помощи и методами защиты в условиях чрезвычайных ситуаций; использования особенностей художественных приемов, для придания кукле определенного характера; национальные особенности в изготовлении тех или иных видов кукол
Результат обучения: 1) Применять основные материалы, используемые в технологическом процессе изготовления театральной куклы.
Технология изготовления кукол
Безопасность жизнедеятельности
Грим
История
изобразительного
искусства
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Готовит под руководством преподавателя куклы различных систем и использует их при показе отрывков, номеров в концерте и ролей в спектаклях.
2. Понимает стилевые, жанровые особенности сценического искусства театра кукол каждого периода.
3. Использует основные материалы в технологическом процессе изготовления театральной куклы.
Результат обучения: 2) Использовать при работе для изготовления кукол технику безопасности.
Критерии оценки:
1. Владеет приемами оказания первой помощи и методами защиты в условиях чрезвычайных ситуаций.
2. Применяет принципы обеспечения безопасности во время изготовления кукол.
3. Владеет творческой фантазией и способностью преображать жизненные ощущения и ассоциации в художественный образ.
Результат обучения: 3) Использовать особенности художественных приемов, для придания кукле определенного характера; национальные особенности в изготовлении тех или иных видов кукол.
Критерии оценки:
1. Владеет историей возникновения грима, эстетических идеалов красоты разных эпох и народов.

2. Әуендерді бірнеше дыбыстар,мотивтер, фразалар көлемінде, басқа орындаушылармен ансамбльде орындайды.
3. Кең сөйлеу диапазонымен тыныс алуды реттейді.
4. Эмоцияны білдіру тәсілі ретінде тоналдылық, икемділік, ырғақ қарқыны, дыбыстылық, тембр тәсілдерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ішкі сахналық көңіл-күйді қалыптастыру, ұсынылған жағдайларда шектен тыс міндетті, оқиғаны, ішкі әрекетті ашып көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Берілген интонациялар мен интонациялық-әуенді үлгілерді пайдалана отырып, көркем мәтінді дикциялық кемшіліксіз айтады.
2. Қол-бетперде-қуыршақ әрекетіне өзінің сөйлеу-қозғалу белсендігін беру дағдыларын меңгерді.
КҚ 4. Қуыршақтардың негізгі жүйелерін дайындау дағдыларын қолдану
КМ 04. Қуыршақтардың негізгі жүйелерін дайындау дағдыларын қолдану
Бұл модуль театр қуыршақтарын дайындаудың технологиялық процесінде қолданылатын негізгі материалдарды қолдану, төтенше жағдайлар кезінде алғашқы көмек көрсетуді және қорғау әдістерін қабылдау, белгілі бір сипаттағы қуыршақтарды беру үшін көркемдік тәсілдердің ерекшеліктерін пайдалану, қуыршақтардың белгілі бір түрлерін дайындаудағы ұлттық ерекшеліктер қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Театр қуыршағын жасаудың технологиялық үдерісінде пайдаланылатын негізгі материалдарды қолдану.
Қуыршақтарды дайындау технологиясы
Тіршілік қауіпсіздігі
Грим
Бейнелеу өнері тарихы
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оқытушының басшылығымен түрлі жүйедегі қуыршақтарды дайындайды және оларды үзінділерді, концерттегі нөмірлерді және спектакльдердегі рөлдерді көрсету кезінде қолданады.
2. Қуыршақ театрының жалпы күрделі ұйымдастырылған спектаклінде мағынаны білдіру мүмкіндігін анықтайды, түрлі режиссерлік жүйелердегі спектакль компоненттерінің өзара іс-қимылының типологиясын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қуыршақтарды дайындау үшін жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын. пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Төтенше жағдайлар кезінде алғашқы көмек көрсету тәсілдерін және қорғау әдістерін меңгерді
2. Қуыршақтарды дайындау кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету принциптерін қолдану.
3. Шығармашылық қиялды меңгерді және өмірлік сезім мен қауымдастықты көркемдік бейнеге айналдыра алады
Оқыту нәтижесі: 3) Белгілі бір сипаттағы қуыршақтар беру үшін көркем тәсілдердің ерекшеліктерін; қуыршақтардың қандай да бір түрлерін дайындауда ұлттық ерекшеліктерді пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гримнің пайда болу тарихымен, түрлі дәуірлер мен халықтардың сұлулығының эстетикалық идеалдарын біледі;

2. Владеет знанием цветоведения, основными приемами и навыками гримирования, отражает в гриме характерные особенности роли.
3. Использует для придания кукле определенного характера; национальные особенности в изготовлении тех или иных видов кукол.
ПК 5. Владеть при подготовке и исполнении ролей возможности телесного аппарата воплощения
ПМ 05. Применение при подготовке и исполнении ролей возможности телесного аппарата воплощения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, использования своего тела, как одно из основных средств выразительности профессионального актера.
Результат обучения: 1) Использовать свое тело как одно из основных средств выразительности профессионального актера.
Актерское мастерство
Сценическое движение
Сценический бой
Хореография
Учебная практика
Производственная практика
Безопасность жизнедеятельности
Критерии оценки:
1. Владеет выразительностью движения, пластикой, ритмом и логикой действия образа в предлагаемых обстоятельствах.
2. Владеет творческой фантазией и способностью преображать жизненные ощущения и ассоциации в художественный образ.
3. Понимает артистичность куклы зависит от точного выбора и совершенства, технического исполнения, которое должно обеспечить актеру послушный, гибкий инструмент для создания образа.
Результат обучения: 2) Использовать на сцене всевозможные виды перемещений, падений, в том числе с элементами сценического боя без оружия и с оружием.
Критерии оценки:
1. Владеет представлением о развитии гибкости и подвижности; в совершенстве координацией движений, элементами акробатики; специальными движенческими навыками, для развития ловкости сценическую технику приемов нападение и защита без оружия и с оружием.
2. Выполняет двигательные задачи, требующие сочетания высокого уровня координации движений, пластичности, гибкости, выразительности, силы, чувства равновесия включая базовые элементы индивидуальной и парной акробатики, сценического боя без оружия и с оружием, манеры и этикет основных культурно-исторических эпох.
Результат обучения: 3) Применять принципы обеспечения безопасности во время исполнения различных упражнений и их комбинаций.
Критерии оценки:
1. Владеет приемами оказания первой помощи и методами защиты в условиях чрезвычайных ситуаций.
2. Применяет принципы обеспечения безопасности во время исполнения различных упражнений и их комбинаций.
Результат обучения: 4) Применять стилистику движений, манеры и этикет в различные исторические эпохи.
Критерии оценки:
1. Выполняет двигательные задачи, требующие сочетания высокого уровня координации движений, пластичности, гибкости, выразительности, силы, чувства равновесия, включая базовые элементы индивидуальной и парной акробатики, сценического боя без оружия и с оружием, манеры и этикет основных культурно-исторических эпох.

2. Гүлтану біліміне, гримдеудің негізгі тәсілдері мен дағдыларын меңгерді, гримде рөлдің тән ерекшеліктерін көрсетеді.
3. Қуыршақтардың қандай да бір түрлерін дайындауда ұлттық ерекшеліктерді пайдаланады.
КҚ 5. Рөлдерді дайындау және орындау кезінде дене аппаратының іске асырылуы мүмкіндігін қолдану
КМ 05. Рөлдерді дайындау және орындау кезінде дене аппаратының іске асырылуы мүмкіндігін қолдану
Бұл модуль кәсіби актер мәнерлілігінің негізгі құралы ретінде өз денесін пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіби актер мәнерлілігінің негізгі құралы ретінде өз денесін пайдалану.
Актерлік шеберлік
Сахна қимылы
Сахна жарысы
Хореография
Оқу практикасы
Өндірістік практика
Тіршілік қауіпсіздігі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұсынылған жағдайларда қозғалыс мәнерлілігін, пластиканы, ырғақты және бейне әрекетінің логикасын біледі.
2. Шығармашылық қиялды меңгерді және өмірлік сезім мен қауымдастықты көркемдік бейнеге айналдыра алады.
3. Әртістік қуыршақтың әртістігін нақты таңдау мен кемелдікке, техникалық орындауға байланысты түсінеді, ол актерге бейімді, бейнені жасау үшін икемді құралмен қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Сахнада орын ауыстырудың, құлаудың, оның ішінде қарусыз және қарумен сахналық ұрыс элементтерінің әртүрлі түрлерін пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Икемділік пен қозғалыс туралы; қозғалыс үйлесімінің мінсіздігі; акробатика элементтері; қарумен және қарусыз шабуыл жасау және қорғану тәсілдері бойынша сахналық техникаға ептілікті дамыту үшін арнайы қимылдау дағдысы туралы біледі.
2. Жеке және жұптық акробатика, қарусыз және қарумен сахналық ұрыс базалық элементтерін, негізгі мәдени-тарихи дәуірлердің мәнері мен этикеттерін қоса алғанда, қимыл-қозғалыс міндеттерін, ептілік, икемділік, мәнерлілік, күш, тепе-теңдік сезімдерін үйлестірудің жоғары деңгейін ұштастыруды талап ететін қимыл-қозғалыс міндеттерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әртүрлі жаттығулар мен олардың комбинацияларын орындау кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз ету принциптерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Төтенше жағдайлар кезінде алғашқы көмек көрсету тәсілдерін және қорғау әдістерін меңгерді.
2. Қауіпсіздікті қамтамасыз ету принциптерін Әртүрлі жаттығулар мен олардың комбинацияларын орындау кезінде қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Әртүрлі тарихи дәуірдегі қозғалыс стилистикасын, мәнерлер мен этикетті қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке және жұптық акробатика, қарусыз және қарумен сахналық ұрыс базалық элементтерін, негізгі мәдени-тарихи дәуірлердің мәнері мен этикеттерін қоса алғанда, қимыл-қозғалыс міндеттерін, ептілік, икемділік, мәнерлілік, күш, тепе-теңдік сезімдерін үйлестірудің жоғары деңгейін ұштастыруды талап ететін қимыл-қозғалыс міндеттерін орындайды.

2. Владеет творческой фантазией и способностью преображать жизненные ощущения и ассоциации в художественный образ.
3. Использует выразительные средства танцевального искусства при создании сценического образа.
ПК 6. Использовать выразительные средства танца при создании сценического образа
ПМ 06. Использование выразительных средств танца при создании сценического образа
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для передачи выразительных средств танцевального искусства при создании сценического образа; владеть творческой фантазией и способностью преображать жизненные ощущения и ассоциации в художественный образ.
Результат обучения: 1) Применять основные положения системы Станиславского (функции воображения, внимания).
Хореография
Сценическое движение
Дополнительные музыкальные инструменты
Вокал
Критерии оценки:
1. Владеет творческой фантазией и способностью преображать жизненные ощущения и ассоциации в художественный образ.
2. Владеет приемами внутренней и внешней психотехники актера в работе над ролью
3. Применяет единство индивидуального и типического в сценическом образе.
4. Применяет основные положения системы Станиславского (функции воображения, внимания)/
Результат обучения: 2) Согласовывать свои исполнительские намерения и находить совместные художественные решения при создании сценического образа.
Критерии оценки:
1. Применяет основные навыки игры на инструменте для музыкально-исполнительских задач при создании сценического образа.
2. Диалогичное взаимодействие человека и куклы, единый сценический образ, основанный на соединении живого и неживого в едином пластическом действии.
3. Находит совместные художественные решения при создании сценического образа.
Результат обучения: 3) Применять стилистику движений, манеры и этикет в различные исторические эпохи; различные образцы исторического, народного и современного танцев.
Критерии оценки:
1.1. Понимает сущность сценического танца, его отличия от танца.
2.2. Использует выразительные средства танцевального искусства при создании сценического образа.
3.3. Исполняет классические танцы, историко-бытовые, народные, эстрадные, модерн-танец, степ.
ПК 7. Владеть основами музыкальной грамоты, пения, использовать навыки ансамблевого пения
ПМ 07. Применение основ музыкальной грамоты, пения, использование навыков ансамблевого пения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения творческого и исполнительского анализа музыкального произведения; владеет профессионально поставленным рече-голосовым аппаратом, искусством вокала и сценической речи; использует певческие навыки при создании роли.
Результат обучения: 1) Выполнять теоретический и исполнительский анализ музыкального произведения.
Музыкальная грамота
Фортепиано
Вокал
Дополнительные инструменты
Критерии оценки:
1. Владеет основами музыкальной грамоты: названий нот, графических изображений нот различных по высоте и длительности.
2. Развивает и укрепляет диапазон голоса, совершенствует технику речи: артикуляцию, дикцию, дыхание, голосоведение.
3. Использует голосовые данные при создании сценического образа.
4. Понимает стилевые, жанровые особенности сценического искусства театра кукол каждого периода.
Результат обучения: 2) Владеть профессионально поставленным рече-голосовым аппаратом, искусством вокала и сценической речи.
Критерии оценки:

2. Шығармашылық қиялды меңгерді және өмірлік сезім мен қауымдастықты көркемдік бейнеге айналдыра алады.
3. Сахналық бейнені жасау кезінде би өнерінің мәнерлі құралдарын қолданады
КҚ 6. Сахналық бейнені жасау кезінде бидің мәнерлі құралдарын пайдалану
КМ 06. Сахналық бейнені жасау кезінде бидің мәнерлі құралдарын пайдалану
Бұл модуль сахналық бейнені жасау кезінде би өнерінің мәнерлі құралдарын беру, шығармашылық қиялды және өмірлік сезім мен ассоциацияны көркемдік бейнеге түрлендіре білу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Станиславский жүйесінің негізгі ережелерін қолдану (елестету, назар аудару және т.б. функциялар).
Хореография
Сахналық қозғалыс
Қосымша музыкалық аспаптар
Вокал
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шығармашылық қиялды меңгерді және өмірлік сезім мен қауымдастықты көркемдік бейнеге айналдыра алады.
2. Рөлмен жұмыс жасау кезінде актердің ішкі және сыртқы психотехника тәсілдерін меңгерді
3. Сахналық бейнедегі жеке және типтік бірлік. Жеке арқылы типтік анықтау. Бейне бақылау, жалпылау және ойлау нәтижесі ретінде.
4. Станиславский жүйесінің негізгі ережелерін меңгереді (елестету, назар аудару және т.б. функциялар)
Оқыту нәтижесі: 2) Сахналық бейнені жасау кезінде өздерінің орындаушылық ниеттерін келісу және бірлескен көркем шешімдер табу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сахналық бейнені жасау кезінде музыкалық-орындаушылық міндеттер үшін аспапта ойнаудың негізгі дағдыларын қолданады.
2. Режиссердің жетекшілігімен спектакльдерде рөлдерді орындайды өз бетінше қуыршақпен жүргізілетін тренингпен айналыса отырып, өзінің сырт келбеті мен қажетті психофизикалық жағдайын қолдайды.
3. Сахналық бейнені жасау кезінде өздерінің орындаушылық ниеттерін келісу және бірлескен көркем шешімдер табады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әртүрлі тарихи дәуірдегі қозғалыс стилистикасын, мәнерлер мен этикеттерді қолдану; тарихи, халықтық және қазіргі заманғы бидің әртүрлі үлгілерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сахналық бидің мәнін, оның биден айырмашылығын түсінеді
2. Сахналық бейнені жасау кезінде би өнерінің мәнерлі құралдарын қолданады
3. Классикалық би, тарихи-тұрмыстық, халық, эстрадалық, модерн-би, степ билерді орындайды
КҚ 7. Музыкалық сауат, ән айту негіздерін қолдану, ансамбльдік ән айту дағдыларын пайдалану
КМ 07. Музыкалық сауат, ән айту негіздерін қолдану, ансамбльдік ән айту дағдыларын пайдалану
Бұл модуль музыкалық шығарманың шығармашылық және орындаушылық талдауын орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды;
кәсіптік қойылған сөйлеу-дауыс аппаратын, вокал өнерін және сахналық сөйлеуді меңгереді; рөлді жасау кезінде әншілік дағдыларды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 1) Музыкалық шығарманың теориялық және орындаушылық талдауын орындау.
Музыкалық сауат
Фортепиано
Вокал
Қосымша құралдар
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Исполняет мелодии в объеме нескольких звуков, мотива, фразы; в ансамбле с другими исполнителями.
2. Использует певческие навыки при создании роли.
3. Развивает и укрепляет диапазон голоса, совершенствует технику речи: артикуляцию, дикцию, дыхание, голосоведение.
4. Владеет искусством вокала и сценической речи.
ПК 8. Анализировать конкретные произведения театрального искусства
ПМ 08. Умение анализировать конкретные произведения театрального искусства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, принципа работы над диалогом двух кукол, диалогом человека-актера и куклы-персонажа, диалогом в живом плане; анализирует произведения искусства и литературы в работе над речевым отрывком; использует образное мышление при создании художественного образа.
Результат обучения: 1) Использовать образное мышление при создании художественного образа.
Актерское мастерство
Кукловождение
Сценическая речь
Сценическое движение
История театра кукол
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Применяет единство индивидуального и типического в сценическом образе.
2. Выявляет образ как результат наблюдений, обобщений и замысла.
3. Понимает внутреннюю и внешнюю стороны сценического образа.
4. Понимает мироотношение образа, внешнюю характерность, непроизвольное возникновение черт внешней характерности (от внутреннего к внешнему).
5. Осуществляет поиск элементов внешней характерности (от внешнего к внутреннему).
Результат обучения: 2) Принципы работы над диалогом двух кукол, диалогом человека-актера и куклы-персонажа, диалогом в живом плане.
Критерии оценки:
1. Понимает основы смыслового анализа текста, правил логики речи.
2. Использует интонационные средства речи для формирования смысла высказывания.
3. Осуществляет речевое взаимодействие в сценическом диалоге.
4. Использует голосовые данные при создании сценического образа.
5. Использует интонационные средства речи для формирования смысла высказывания.
Результат обучения: 3) Анализировать произведения искусства и литературы в работе над речевым отрывком.
Критерии оценки:
1. Понимает стилевые, жанровые особенности сценического искусства театра кукол каждого периода.
2. Анализирует их взаимосвязь с событиями общественно-политической жизни, социальными процессами и развитием различных театральных форм.
3. Выявляет особенности драматургии и анализирует режиссерские концепции ее воплощения в разные исторические периоды.
ПК 9. Использовать театроведческую и искусствоведческую литературу в своей профессиональной деятельности
ПМ 09. Использование театроведческой и искусствоведческой литературы в своей профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для работы с искусствоведческой литературой, анализа произведения литературы и искусства, пользоваться профессиональными понятиями и терминологией
Результат обучения: 1) Ориентироваться в специальной литературе, как по профилю своего вида искусства, так и в смежных областях художественного творчества.
История изобразительного искусства
История театра кукол
История театра и драматургии
Критерии оценки:

1. Музыкалық сауаттың негіздерін: ноталардың атауларын, биіктігі мен ұзақтығы бойынша әр түрлі ноталардың графикалық бейнелерін меңгерді.
2. Дауыс ауқымын дамытады және нығайтады, сөйлеу техникасын жетілдіреді: артикуляция, дикция, тыныс алу, дауыс беру.
3. Сахналық бейнені жасау кезінде дауыстық деректерді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік қойылған сөйлеу-дауыс аппаратын, вокал және сахналық сөйлеу өнерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әуендерді бірнеше дыбыстар, мотивтер, фразалар көлемінде, басқа орындаушылармен ансамбльде орындайды.
2. Рөлді жасау кезінде әншілік дағдыларды пайдаланады.
3. Дауыс ауқымын дамытады және нығайтады, сөйлеу техникасын жетілдіреді: артикуляция, дикция, тыныс алу, дауыс беру.
4. Кәсіптік қойылған сөйлеу-дауыс аппаратын, вокал және сахналық сөйлеу өнерін меңгереді.
КҚ 8. Театр өнерінің нақты шығармаларын талдай білу
КМ 08. Театр өнерінің нақты шығармаларын талдай білу
Бұл модуль екі қуыршақтың диалогы, адам-актер және қуыршақ-кейіпкер диалогы, жанды жоспардағы диалогпен жұмыс істеу принципін, білігі мен дағдыларын сипаттайды; сөйлеу үзіндісі бойынша жұмыста өнер және әдебиет туындыларын талдайды; көркем бейнені жасау кезінде бейнелі ойлауды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 1) Көркем бейнені жасау кезінде бейнелі ойлауды қолдану.
Актерлік шеберлік
Қуыршақ ойнату
Сахна тілі
Сахналық қозғалыс
Қуыршақ театрының тарихы
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сахналық бейнедегі жеке және типтік бірлік. Жеке арқылы типтік анықтау. Бейне бақылау, жалпылау және ойлау нәтижесі ретінде.
2. Сахналық бейненің ішкі және сыртқы жақтары. Бейненің әлемдік қатынасы. Сыртқы сипаты.
3. Сыртқы сипат сызықтарының (іштен сыртқа) еріксіз пайда болуы. Сыртқы сипат элементтерін саналы іздеу (сырттан ішке)
Оқыту нәтижесі: 2) Екі қуыршақтың диалогы, актер-адам диалогы және кейіпкер-қуыршақтың диалогы, жанды диалогпен жұмыс істеу қағидаттары
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мәтіннің мағыналық талдауының негіздерін, сөйлеу логикасы ережелерін түсінеді.
2. Сөйлеу мағынасын қалыптастыру үшін интонациялық сөйлеу құралдарын қолданады.
3. Сахналық диалогта сөйлеу әрекеттестігін жүзеге асырады.
4. Сахналық бейнені жасау кезінде дауыстық деректерді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Сөйлеу үзіндісі жұмысында өнер және әдебиет туындыларын талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Изучает литературу по театру и искусству: отбирает нужные фрагменты текста, составляет тезисы, конспекты, ищет цитаты.
2. Выявляет особенности драматургии и анализирует режиссерские концепции ее воплощения в разные исторические периоды.
3. Выявляет возможности выражения смысла в сложноорганизованном целом спектакля театра кукол, выявлять типологию взаимодействия компонентов спектакля в различных режиссерских системах.
4. Понимает стилевые, жанровые особенности сценического искусства театра кукол каждого периода.
ПК 10. Владеть искусством контакта с публикой
ПМ 10. Применение навыков контакта с публикой
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования сценической речи для придания выразительности и убедительности во время сценического представления; воздействует на аудиторию с целью донесения до нее определенной информации на основе владения элементами внешней выразительности.
Результат обучения: 1) Использовать приемы сценической речи для придания большей выразительности и убедительности во время сценического представления.
Актерское мастерство
Сценическая речь
Кукловождение
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Использует голосовые данные при создании сценического образа.
2. Развивает и укрепляет диапазон голоса, совершенствует технику речи: артикуляцию, дикцию, дыхание, голосоведение.
3. Использует интонационные средства речи для формирования смысла высказывания.
4. Понимает основы смыслового анализа текста, правил логики речи.
Результат обучения: 2) Концентрировать внимание зрителей на процессе сценического представления.
Критерии оценки:
1. Воздействует на аудиторию с целью донесения до нее определенной информации на основе владения элементами внешней выразительности.
2. Выявляет возможности выражения смысла в сложноорганизованном целом спектакля театра кукол, выявлять типологию взаимодействия компонентов спектакля в различных режиссерских системах.
3. Использует приемы сценической речи для придания большей выразительности и убедительности во время сценического представления.
Результат обучения: 3) Владеть навыками самостоятельной работы над ролью на основе режиссерского замысла.
Критерии оценки:

1. Әр кезеңдегі қуыршақтар театрының сахналық өнерінің стильдік, жанрлық ерекшеліктерін және олардың қоғамдық-саяси өмір оқиғаларымен, әлеуметтік үдерістермен және әртүрлі театр формаларының дамуымен өзара байланысын түсінеді.
2. Драматургияның ерекшеліктерін анықтайды және режиссерлік тұжырымдамаларды әр түрлі тарихи кезеңдерде жүзеге асыруға талдайды.
КҚ 9. Өзінің кәсіптік қызметінде театр және өнертану әдебиетін пайдалану
КМ 09. Өзінің кәсіптік қызметінде театр және өнертану әдебиетін пайдалану
Бұл модуль өнертану әдебиетімен жұмыс істеуге, әдебиет пен өнер туындыларын талдауға, кәсіби түсініктер мен терминологияны пайдалануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Оқыту нәтижесі: 1) Арнайы әдебиетте, өзінің өнер түрінің бейіні бойынша, сондай-ақ көркем шығармашылықтың аралас салаларын жақсы білу.
Бейнелеу өнерінің тарихы
Қуыршақ театрының тарихы
Театр және драматургия тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Театр және өнер әдебиетімен жұмыс істей алады: мәтіннің қажетті фрагменттерін іріктейді, тезистер, конспектілер құрастырады, дәйексөздерді іздейді.
2. Драматургияның ерекшеліктерін анықтайды және режиссерлік тұжырымдамаларды әр түрлі тарихи кезеңдерде жүзеге асыруға талдайды.
3. Қуыршақ театрының жалпы күрделі ұйымдастырылған спектаклінде мағынаны білдіру мүмкіндігін анықтайды, түрлі режиссерлік жүйелердегі спектакль компоненттерінің өзара іс-қимылының типологиясын анықтайды.
4. Әр кезеңдегі қуыршақтар театрының сахналық өнерінің стильдік, жанрлық ерекшеліктерін және олардың қоғамдық-саяси өмір оқиғаларымен, әлеуметтік үдерістермен және әртүрлі театр формаларының дамуымен өзара байланысын түсінеді.
КҚ 10. Қоғаммен байланыс дағдыларын меңгеру
КМ 10. Қоғаммен байланыс дағдыларын қолдану
Бұл модуль сахналық көрініс кезінде мәнерлілік пен сенімділікті беру үшін сахналық сөйлеуді пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды; сыртқы мәнерлілік элементтерін меңгеру негізінде оған белгілі бір ақпаратты жеткізу мақсатында аудиторияға әсер етеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сахналық көрініс кезінде үлкен мәнерлілік пен сенімділікті беру үшін сахналық сөйлеу тәсілдерін қолдану.
Актерлік шеберлік
Сахна тілі
Қуыршақ ойнату
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сахналық бейнені жасау кезінде дауыстық деректерді пайдаланады.
2. Дауыс ауқымын дамытады және нығайтады, сөйлеу техникасын жетілдіреді: артикуляция, дикция, тыныс алу, дауыс беру.
3. Сөйлеу мағынасын қалыптастыру үшін интонациялық сөйлеу құралдарын қолданады.
4. Мәтіннің мағыналық талдауының негіздерін, сөйлеу логикасы ережелерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Сахналық қойылым барысында көрермендердің назарын аудару.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Закрепление и совершенствование практического опыта.
2. Подготовка обучающегося к предстоящей самостоятельной трудовой деятельности.
3. Закрепление, расширение, углубление и систематизация знаний, полученных при изучении специальных дисциплин: актерское мастерство, сценическая речь, сценическое движение, грим, вокал, хореография.
Результат обучения: 4) Свободно владеть куклами основных театральных систем (перчаточной, тростевой, планшетной и марионетками).
Критерии оценки:
1. Понимает артистичность куклы зависит от точного выбора и совершенства, технического исполнения, которое должно обеспечить актеру послушный, гибкий инструмент для создания образа.
2. Владеет куклами основных театральных систем (перчаточной, тростевой, планшетной и марионетками).
ПК 11. Поддерживать свою внешнюю форму и управлять психофизическим состоянием
ПМ 11. Управление психофизическим состоянием и поддержание своей внешней формы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки под руководством режиссера и исполняет роли в спектаклях театра кукол; поддерживает свою внешнюю форму и необходимое психофизическое состояние.
Результат обучения: 1) Применять основные положения системы Станиславского (функции воображения, внимания и т.д.).
Актерское мастерство
Сценическое движение
Кукловождение
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Владеет приемами внутренней и внешней психотехники актера в работе над ролью.
2. Применяет единство индивидуального и типического в сценическом образе.
3. Использует образное мышление при создании художественного образа.
4. Применяет основные положения системы Станиславского (функции воображения, внимания).
Результат обучения: 2) Формировать профессиональные умения и навыки.
Критерии оценки:
1. Подготавливает под руководством режиссера и исполняет роли в спектаклях театра кукол.
2. Поддерживает свою внешнюю форму и необходимое психофизическое состояние, самостоятельно занимаясь тренингом с куклой.
3. Владеет куклами основных театральных систем (перчаточной, тростевой, планшетной и марионетками).
ПК 12. Выполнять упражнения и этюды в живом плане и с куклой в актерской учебной и творческой практике
ПМ 12. Выполнение упражнений и этюдов в живом плане и с куклой в актерской учебной и творческой практике
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для закрепления, расширения, углубления и систематизации знаний, полученных при изучении специальных дисциплин: актерское мастерство, сценическая речь, сценическое движение, грим, вокал, хореография.
Результат обучения: 1) Владеть навыками самостоятельной тренировочной работы (аутогенная, самонаблюдение, упражнения, этюды).
Кукловождение
Актерское мастерство
Учебная практика
Производственная практика
Критерии оценки:

1. Сыртқы мәнерлілік элементтерін иелену негізінде оған белгілі бір ақпаратты жеткізу мақсатында аудиторияға әсер етеді.
2. Қуыршақ театрының жалпы күрделі ұйымдастырылған спектаклінде мағынаны білдіру мүмкіндігін анықтайды, түрлі режиссерлік жүйелердегі спектакль компоненттерінің өзара іс-қимылының типологиясын анықтайды.
3. Сахналық көрініс кезінде үлкен мәнерлілік пен сенімділікті беру үшін сахналық сөйлеу тәсілдерін қолданады
Оқыту нәтижесі: 3) Режиссерлік ой негізінде рөл бойынша өз бетінше жұмыс істеу дағдысын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Практикалық тәжірибені бекіту және жетілдіру.
2. Білім алушыны алдағы дербес еңбек қызметіне дайындау.
3. Арнайы пәндерді оқу кезінде алынған білімді бекіту, кеңейту, тереңдету және жүйелеу: актерлік шеберлік, сахналық сөйлеу, сахналық қозғалыс, грим, вокал, хореография.
Оқыту нәтижесі: 4) Негізгі театр жүйесінің қуыршақтарын еркін меңгеру (қолғап, қамыс, планшет және қуыршақтар).
Бағалаудың өлшемшарттары:
Әртістік қуыршақтың әртістігін нақты таңдау мен кемелдікке, техникалық орындауға байланысты түсінеді, ол актерге бейімді бейнені жасау үшін икемді құралмен қамтамасыз етеді.
КҚ 11. Психофизикалық жағдайды басқару және өзінің сырт келбетін сақтау
КМ 11. Психофизикалық жағдайды басқару және өзінің сырт келбетін сақтау
Бұл модуль режиссердің басшылығымен дайындық үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды және қуыршақ театрының спектакльдерінде рөлдерді орындайды; қуыршақпен жүргізілетін тренингпен өз бетінше айналыса отырып, өзінің сырт келбетін және қажетті психофизикалық жағдайын қолдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Станиславский жүйесінің негізгі ережелерін қолдану (елестету, назар аудару және т.б. функциялар).
Актерлік шеберлік
Сахналық қозғалыс
Қуыршақ ойнату
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Рөлмен жұмыс жасау кезінде актердің ішкі және сыртқы психотехника тәсілдерін меңгерді.
2. Сахналық бейнедегі жеке және типтік бірлік. Жеке арқылы типтік анықтау. Бейне бақылау, жалпылау және ойлау нәтижесі ретінде.
3. Көркем бейнені жасау кезінде бейнелі ойлауды қолданады
4 . Елестету, назар аудару және т.б. функциялар, Станиславский жүйесінің негізгі ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік икемдер мен дағдыларды қалыптастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Режиссердің жетекшілігімен спектакльдерде рөлдерді орындайды өз бетінше қуыршақпен жүргізілетін тренингпен айналыса отырып, өзінің сырт келбеті мен қажетті психофизикалық жағдайын қолдайды.
2. Сахналық бейнедегі жеке және типтік бірлік. Жеке арқылы типтік анықтау. Бейне бақылау, жалпылау және ойлау нәтижесі ретінде.
КҚ 12. Актерлік оқу және шығармашылық практикада өзі және қуыршақпен жаттығулар мен этюдтерді орындау
КМ 12. Актерлік оқу және шығармашылық практикада өзі және қуыршақпен жаттығулар мен этюдтерді орындау
Бұл модуль арнайы пәндерді: актерлік шеберлік, сахналық сөйлеу, сахналық қозғалыс, грим, вокал, хореография оқу кезінде алынған білімді бекіту, кеңейту, тереңдету және жүйелеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Өз бетінше жаттығу жұмыстарын (аутогендік, өзін-өзі бақылау, жаттығулар, этюдтар және т. б.) меңгеру.
Қуыршақ ойнату
Актерлік шеберлік
Оқу практикасы
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет приемами внутренней и внешней психотехники актера в работе над ролью.
2. Выявляет возможности выражения смысла в сложноорганизованном целом спектакля театра кукол, выявлять типологию взаимодействия компонентов спектакля в различных режиссерских системах.
3. Осуществляет поиск элементов внешней характерности (от внешнего к внутреннему).
Результат обучения: 2) Систематизировать теоретические знания, способствовать приобретению профессиональных умений, опыта.
Критерии оценки:
1. Закрепить, расширить, углубить и систематизировать знания, полученные при изучении специальных дисциплин: актерское мастерство, сценическая речь, сценическое движение, грим, вокал, хореография.
2. Закрепляет и совершенствует практический опыт.
3. Готовится к предстоящей самостоятельной трудовой деятельности.
Результат обучения: 3) Свободно владеть куклами основных театральных систем (перчаточной, тростевой, планшетной и марионетками).
Критерии оценки:
1. Понимает артистичность куклы в зависимости от точного выбора и совершенства, технического исполнения, которое должно обеспечить актеру послушный, гибкий инструмент для создания образа.
2. Понимает диалогичное взаимодействие человека и куклы, единый сценический образ, основанный на соединении живого и неживого в едином пластическом действии.
3. Подготавливает роли под руководством режиссера и исполняет их в спектаклях театра кукол.
Результат обучения: 4) Владеть навыками самостоятельной работы над ролью на основе режиссерского замысла.
Критерии оценки:
1. Закрепляет и совершенствует практический опыт.
2. Выявляет образ как результат наблюдений, обобщений и замысла.
3. Понимает внутреннюю и внешнюю стороны сценического образа.
4. Понимает мироотношение образа, внешнюю характерность, непроизвольное возникновение черт внешней характерности (от внутреннего к внешнему)
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК – базовая компетенция;
ПК – профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ – профессиональные модули.
Приложение 142
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 565
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Цирковое искусство"
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0410000 – Цирковое искусство
Квалификация:

1. Рөлмен жұмыс жасау кезінде актердің ішкі және сыртқы психотехника тәсілдерін меңгерді.
2. Қуыршақ театрының жалпы күрделі ұйымдастырылған спектаклінде мағынаны білдіру мүмкіндігін анықтайды, түрлі режиссерлік жүйелердегі спектакль компоненттерінің өзара іс-қимылының типологиясын анықтайды.
3. Сахналық бейнедегі жеке және типтік бірлік. Жеке арқылы типтік анықтау. Бейне бақылау, жалпылау және ойлау нәтижесі ретінде.
Оқыту нәтижесі: 2) Теориялық білімді жүйелеу, кәсіби шеберлікті, тәжірибені меңгеруге ықпал ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Арнайы пәндерді зерделеу кезінде алған білімдерін пысықтау, кеңейту, тереңдету және жүйелеу: актерлік шеберлік, сахналық сөйлеу, сахналық қозғалыс, грим, вокал, хореография.
2. Практикалық тәжірибені бекіту және жетілдіру.
3. Білім алушыны алдағы дербес еңбек қызметіне дайындау.
Оқыту нәтижесі: 3) Негізгі театр жүйесінің қуыршақтарын еркін меңгеру (қолғап, қамыс, планшет және қуыршақтар).
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртістік қуыршақтың әртістігін нақты таңдау мен кемелдікке, техникалық орындауға байланысты түсінеді, ол актерге бейімді, бейнені жасау үшін икемді құралмен қамтамасыз етеді.
2. Режиссердің жетекшілігімен спектакльдерде рөлдерді орындайды өз бетінше қуыршақпен жүргізілетін тренингпен айналыса отырып, өзінің сырт келбеті мен қажетті психофизикалық жағдайын қолдайды.
3. Адам мен қуыршақтың диалогтық өзара іс-қимылы, бірыңғай пластикалық әрекетте жанды мен жансызды біріктіруге негізделген бірыңғай сахналық бейнесі.
Оқыту нәтижесі: 4) Режиссерлік ой негізінде рөл бойынша өз бетінше жұмыс істеу дағдысын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Практикалық тәжірибені бекіту және жетілдіру.
2. Білім алушыны алдағы дербес еңбек қызметіне дайындау.
3. Сахналық бейнедегі жеке және типтік бірлік. Жеке арқылы типтік анықтау. Бейне бақылау, жалпылау және ойлау нәтижесі ретінде.
4. Сахналық бейненің ішкі және сыртқы жақтары. Бейненің әлемдік қатынасы. Сыртқы сипаты.
5. Сыртқы сипат сызықтарының (іштен сыртқа) еріксіз пайда болуы. Сыртқы сипат элементтерін саналы іздеу (сырттан ішке)
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
142-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
565-қосымша
"Цирк өнері" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0410000 – Цирк өнері
Біліктілігі:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане. 3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 5. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 05. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать исторические события казахского народа; сущность и значимость политических и социальных изменений в Казахстане.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
Профессиональные модули
Квалификация "041001 3 Артист цирка"
ПК 1. Использовать цирковые жанры: акробатика, гимнастика, жонглирование, эквилибристике, эквилибр на проволке, клоунада и эксцентриада, согласно программным требованиям
ПМ 01. Использование цирковых жанров: акробатика, гимнастика, жонглирование, эквилибристике, эквилибр на проволке, клоунада и эксцентриада, согласно программным требованиям
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки циркового номера, обозначенные в учебных программах
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
различные методы безопасной работы (уметь пассировать и работать с лонжей);
применение готовых номеров в цирковых программах при самостоятельном проведении репетиции;
соблюдение правил техники безопасности; использование различного реквизита
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать профессиональные навыки в акробатике, гимнастике, жонглирований, в эквилибристике, эквилибре на проволоке, клоунада и эксцентриада, для участия в сольном или групповом номере
Результат обучения: 1) Выполняет различные акробатические упражнения на координацию и ориентацию в пространстве.
Акробатика
Гимнастика, Жонглирование, Эквилибристика, Эквилибр на проволке
Клоунада и эксцентриада
Безопасность жизнедеятельности
Охрана труда
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 5. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 05. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қазақ халқының тарихи оқиғаларын; Қазақстандағы саяси және әлеуметтік өзгерістердің мәні мен маңызын түсінуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
3. Тарихи дереккөздерді пайдаланады.
Кәсіптік модульдер
"041001 3 Цирк әртісі" біліктілігі
КҚ 1. Цирк жанрларын бағдарламалық талаптарға сәйкес пайдалану: акробатика, гимнастика, жонглерлеу, эквилибристика, сымдағы эквилибр, клоунада және эксцентриада
КМ 01. Цирк жанрларын бағдарламалық талаптарға сәйкес пайдалану: акробатика, гимнастика, жонглерлеу, эквилибристика, сымдағы эквилибр, клоунада және эксцентриада
Бұл модуль оқу бағдарламаларында белгіленген цирк нөмірін дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
қауіпсіз жұмыстың әртүрлі әдістерін (шылбырмен жұмыс істей білу);
дайын нөмірлерді цирктік бағдарламаларда өзіндік дайындық жүргізу кезінде қолдануды;
қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды; түрлі реквизитті пайдалануды меңгеруге тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: акробатика, гимнастика, жонглерлеу, эквилибристика, сымдағы эквилибре, клоунада және эксцентриада бойынша, жеке немесе топтық нөмірде қатысу үшін кәсіптік дағдыларды пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кеңістікте үйлестіруге және бағдарлауға әртүрлі акробатикалық жаттығуларды орындайды.
Акробатика
Гимнастика, жонглерлеу, Эквилибристика, Сымдағы эквилибр
Клоунада және эксцентриада
Тіршілік қауіпсіздігі
Еңбекті қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет основы акробатики для создания циркового номера; средства пластической выразительности; специальную терминологию; принципы работы в творческом цирковом коллективе; приемы общения со зрительской аудиторией; технику безопасных методов работы.
2. Владеет техническими приемами акробатических упражнений.
3. Выполняет статические прыжки, кульбиты и каскады, произвольные прыжки на гибкость и растягивание, темповые упражнения, упражнения с трамплина и мостика, парно-темповые упражнения, парно-групповые упражнения.
Результат обучения: 2) Выполняет технические и художественные элементы, упражнений на гимнастических снарядах и аппаратах.
Критерии оценки:
1. Применяет основы гимнастических упражнений для создания циркового номера; средства пластической выразительности; специальную терминологию; принципы работы в творческом цирковом коллективе; приемы общения со зрительской аудиторией; технику безопасных методов работы.
2. Владеет техническими и художественными элементами выполнения гимнастических упражнений.
3. Выполняет упражнения на гимнастических снарядах и аппаратах; силовые и маховые комбинаций на кольцах, трапеции, канате, батуте, турнике, в рамке.
Результат обучения: 3) Владеет техническими приемами жонглирования: быстротой движений, ловкости, темпа.
Критерии оценки:
1. Применяет приемы жонглирования для создания циркового номера; средства пластической выразительности; специальную терминологию; принципы работы в творческом цирковом коллективе; приемы общения со зрительской аудиторией; технику безопасных методов работы.
2. Владеет быстротой движений, ловкости, темпа.
3. Выполняет подбрасывания от 3-х до 8-ми предметов (булав, колец, шаров, тарелов, палок); комбинации правой и левой рукой; жонглирования тремя, четырьмя и пятью предметами с балансом на лбу; перекидки (от 3-х до 6-ти предметов); жонглирования шляпой, теннисной ракеткой, большим мячом, веревкам и с тяжестью на концах.
Результат обучения: 4) Выполняет упражнения эквилибристики на равновесие в разных положениях.
Критерии оценки:
1. Применяет основы эквилибристики для создания циркового номера; средства пластической выразительности; специальную терминологию; принципы работы в творческом цирковом коллективе; приемы общения со зрительской аудиторией; технику безопасных методов работы.
2. Владеет техническими и художественными элементами выполнения упражнений.
3. Выполняет упражнения на равновесие в разных положениях; в стойке на двух руках – на одной руке; на голове (копфштейн); стойке в упоре на локте; на специальных опорах: на площадке – кубиках, "стоялках" тростях и руле, катушках; балансирование.
Результат обучения: 5) Владеет техническими приемами сохранения равновесия по эквилибру на проволке.
Критерии оценки:

1. Цирк нөмірін жасау үшін акробатика негіздерін; пластикалық мәнерлілік құралдарын; арнайы терминологияны; шығармашылық цирк ұжымында жұмыс істеу қағидаттарын; көрермен аудиториясымен қарым-қатынас жасау тәсілдерін; жұмыстың қауіпсіз әдістерінің техникасын қолданады.
2. Акробатикалық жаттығулардың техникалық тәсілдерін меңгерді.
3. Статикалық секіру, кульбиттер мен каскадтар, икемділік пен созуға ерікті түрде секіру, қарқынды жаттығулар, трамплиннен және көпіршіктен жаттығулар, жұптық-қарқынды жаттығулар, жұптық-топтық жаттығулар орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Гимнастикалық снарядтар мен аппараттарда техникалық және көркемдік элементтерді, жаттығуларды орындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цирк нөмірін жасау үшін гимнастикалық жаттығулардың негіздерін; пластикалық мәнерлілік құралдарын; арнайы терминологияны; шығармашылық цирк ұжымында жұмыс істеу қағидаттарын; көрермен аудиториясымен қарым-қатынас жасау тәсілдерін; жұмыстың қауіпсіз әдістерінің техникасын қолданады.
2. Гимнастикалық жаттығуларды орындаудың техникалық және көркем элементтерін меңгерді.
3. Гимнастикалық снарядтар мен аппараттарда жаттығуларды; сақиналарда, трапецияларда, арқандарда, батутта, турникте, рамкада күштік және сермеу комбинацияларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жонглерлеудің техникалық тәсілдерін меңгерді: жылдам қозғалыс, ептілік, қарқын.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цирк нөмірін жасау үшін жонглерлеу тәсілдерін; пластикалық мәнерлілік құралдарын; арнайы терминологияны; шығармашылық цирк ұжымында жұмыс істеу қағидаттарын; көрермен аудиториясымен қарым-қатынас жасау тәсілдерін; жұмыстың қауіпсіз әдістерінің техникасын қолданады.
2. Жылдам қимылға, ептілікке, қарқынға ие.
3. 3-тен 8-ге дейінгі заттарды (түйреуіш, сақиналар, шарлар, тарелдер, таяқтар) лақтыруды; оң және сол қолмен біріктіруді; маңдайына теңгерімі бар үш, төрт және бес затты жонглерлеу; лақтырып аударуды (3-тен 6-ға дейін затқа дейін); шляпамен, теннис ракеткасымен, үлкен доппен, жіптермен және ұшында ауыр заттарды жонглерлеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Әртүрлі жағдайларда тепе-теңдікте эквилибристика жаттығуларын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цирк нөмірін жасау үшін эквилибристика негіздерін; пластикалық мәнерлілік құралдарын; арнайы терминологияны; шығармашылық цирк ұжымында жұмыс істеу қағидаттарын; көрермен аудиториясымен қарым-қатынас жасау тәсілдерін; жұмыстың қауіпсіз әдістерінің техникасын қолданады
2. Жаттығуларды орындаудың техникалық және көркемдік элементтерін меңгерді
3. Әртүрлі жағдайларда тепе – теңдік жаттығуларын орындайды; екі қолдағы тіректе – бір қолда; басында (копфштейн); шынтаққа тіреуде; арнайы тіректерде: алаңшада-кубиктерде, қамыс пен рульде, катушкаларда; тепе-теңдік сақтауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Сымдағы эквилибр бойынша тепе-теңдікті сақтаудың техникалық тәсілдерін меңгерді.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет основы эквилибра на проволке для создания циркового номера; средства пластической выразительности; специальную терминологию; принципы работы в творческом цирковом коллективе; приемы общения со зрительской аудиторией; технику безопасных методов работы.
2. Владеет техническими и художественными элементами выполнения упражнений.
3. Выполняет упражнения на сохранение равновесия на туго натянутой проволоке; владеет веером; балансирования на правой и левой ноге; продвижения вперед и назад; приседания на колено; скольжения вперед на полупальцах, выполнения полушпагатов; поворотов на 90 градусов; бега вперед и назад; подскоков, прыжков, арабесок, шпагатов, выполнения арабского колеса с приходом на мостик; сохранения равновесия на свободно подвешенной проволоке; продвижения вперед и назад, приседания на колено, бокового кача, хождения; выполнения основной стойки с шестом, полуоборота с переброской шеста через себя.
Результат обучения: 6) Предпринимает профилактические меры для снижения уровня опасностей различного вида и их последствий в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Применяет принципы снижения основных видов потенциальных опасностей и их последствия в профессиональной деятельности.
2. Владеет профилактическими мерами для снижения уровня опасностей различного вида и их последствий в профессиональной деятельности.
3. Выполняет основные виды принципов снижения вероятности потенциальных опасностей.
Результат обучения: 7) Проводить анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает безопасные условия труда в сфере профессиональной деятельности; способы и технику крепления различного реквизита; правила предоставления первой медицинской помощи; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда.
2. Владеет безопасными методами работы (пассировка, работа с лонжей).
3. Выполняет подготовку концертной площадки к выступлению, установку реквизита.
Результат обучения: 8) Применение умения в жанре клоунады и эксцентриады по предложенным сценариям.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует цирковой, эксцентрический номер, клоунские репризы, антре, обозначенные в учебных программах.
ПК 2. Применять знания о становлении и развитии циркового искусства в выбранном жанре
ПК 02. Применение знаний о становлении и развитии циркового искусства в выбранном жанре
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, истории возникновения жанров циркового искусства; необходимые знания для свободного применения комплекса технологических навыков актерского мастерства в выбранной профессии; средств пластической выразительности; смысловую и эмоциональную окраску музыки через движение
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: роли и значении циркового искусства в системе культуры в воспитании и развитии личности; социальную роль искусства и особенностях его функционирования в современном обществе;
специальную литературу, как по профилю циркового искусства, так и по смежным областям художественного творчества; историю возникновения жанров циркового искусства; бытовые, социальные и политические условия, в которых развиваются жанры циркового искусства; роль жанров циркового искусства в других видах искусства
При изучении модуля обучающиеся учатся: ориентироваться в исторических процессах происхождения цирковых жанров; анализировать литературный материал; использовать исторический материал для творческой работы в избранном жанре
Результат обучения: 1) Использует исторический материал для творческой работы в избранном жанре.
История цирка
Мастерство актера
Хореография
Пантомима
Критерии оценки:

1. Цирк нөмірін жасау үшін сымдағы эквилибрдің негіздерін; пластикалық мәнерлілік құралдарын; арнайы терминологияны; шығармашылық цирк ұжымында жұмыс істеу қағидаттарын; көрермен аудиториясымен қарым-қатынас жасау тәсілдерін; жұмыстың қауіпсіз әдістерінің техникасын қолданады.
2. Жаттығуларды орындаудың техникалық және көркемдік элементтерін меңгерген.
3. Қатты тартылған сымдағы тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығуларды орындайды; веерді меңгерді; оң және сол аяқты теңдестіру; алға және артқа жылжу; тізеге отыру; жартылай біліктерде алға сырғу, жартылай шпагаттарды орындау; 90 градусқа бұрылу; алға және артқа жүгіру; секіру, мостта тұру арқылы араб доңғалағын орындау, шпагаттар, еркін ілінген сымда тепе-теңдікті сақтау; алға және артқа жылжу, тізеге отыру, бүйір тербелу, жүру; алтыншы негізгі тіреуді орындау, сырықты өзі арқылы ауыстырып жартылай айналу дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 6) Кәсіптік қызметте әртүрлі қауіптілік деңгейін және олардың салдарын төмендету үшін алдын алу шараларын қолданады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлеуетті қауіптердің негізгі түрлерін төмендету қағидаттарын және олардың кәсіптік қызметтегі салдарларын қолданады.
2. Кәсіптік қызметтегі әртүрлі қауіптілік деңгейін және олардың салдарларын төмендету үшін алдын алу шараларын меңгерген.
3. Ықтимал қауіптердің ықтималдығын төмендету қағидаттарының негізгі түрлерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Кәсіптік қызмет саласында жарақат алу қаупі бар және зиянды факторларға талдау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік қызмет аясында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етуді; әртүрлі реквизитті бекіту тәсілдері мен техникасын; алғашқы медициналық көмек көрсету ережелерін; еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін біледі.
2. Қауіпсіз жұмыс әдістерін біледі (енжарлату, шылбырмен жұмыс).
3. Концерттік алаңды өнер көрсетуге дайындауды; реквизит орнатуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Ұсынылған сценарийлер бойынша клоунада және эксцентриада жанрында іскерлікті қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оқу бағдарламаларында белгіленген цирктік, эксцентрикалық нөмір, клоундық реприздер, антрелер дайындау
КҚ 2. Таңдалған жанрда цирк өнерінің қалыптасуы мен дамуы туралы білімді қолдану
КМ 02. Таңдалған жанрда цирк өнерінің қалыптасуы мен дамуы туралы білімді қолдану
Бұл модуль цирк өнері жанрларының пайда болу тарихын, білігі мен дағдыларын, таңдалған кәсіптегі актерлік шеберліктің технологиялық дағдыларының кешенін еркін қолдану үшін қажетті білімдерді; пластикалық мәнерлілік құралдарын; қозғалыс арқылы музыканың мағыналық және эмоциялық түсініктерін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: тұлғаны тәрбиелеу мен дамытудағы мәдениет жүйесіндегі цирк өнерінің рөлі мен маңызын; өнердің әлеуметтік рөлін және оның қазіргі қоғамдағы қызмет ету ерекшеліктерін; цирк өнерінің профилі бойынша, сондай-ақ көркем шығармашылықтың аралас салалары бойынша арнайы әдебиетті; цирк өнерінің жанрларының пайда болу тарихын;цирк өнерінің жанрлары дамитын тұрмыстық, әлеуметтік және саяси жағдайларды; цирк өнерінің басқа түрлеріндегі цирк өнері жанрларының рөлін меңгереді;
Модульді зерделеу кезеңінде білім алушылар: цирктік жанрлардың шығу тегі тарихи үрдістерінде бағдарлауды үйренеді; әдеби материалды талдайды; юмористік жанрда шығармашылық жұмыс үшін тарихи материалды пайдалануды үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Таңдалған жанрда шығармашылық жұмыс үшін тарихи материалды пайдаланады.
Цирк тарихы
Актер шеберлігі
Хореография
Пантомима
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает роль и значение циркового искусства в системе культуры в воспитании и развитии личности.
2. Владеет навыками анализа литературного материала для использования исторического материала в творческой работе в избранном жанре
3. Выполняет упражнения, в выбранном жанре, используя исторический материал.
Результат обучения: 2) Применяет комплекс технологических навыков актерского мастерства в выбранном жанре.
Критерии оценки:
1. Понимает о комплексе технологических навыков актерского мастерства в выбранном жанре.
2. Владеет пластикой тела, актерской манеры игры, историческими условиями появления маски-образа, грима, костюма, трюка.
3. Выполняет основные положения теории циркового искусства.
Результат обучения: 3) Использует элементы классического, народного, историко-бытового и современного танца при подготовке циркового номера в соответствии с его тематикой
Критерии оценки:
1. Понимает смысловую и эмоциональную окраску музыки через движение.
2. Владеет знаниями о роли хореографии в искусстве цирка.
3. Выполняет элементы классического, народного, историко-бытового и современного танца при подготовке циркового номера в соответствии с его тематикой.
Результат обучения: 4) Развитие обостренного внимания, сосредоточенности, организованности, активности.
Критерии оценки:
1. Развивает психофизические возможности, память, внимание, фантазию.
2. Владеет психофизическим аппаратом, а именно, контроль за психическим и физическим состоянием, снятие зажимов; искусством импровизации.
3. Выполняет пантомимические упражнения: подражает животному и растительному миру.
ПК 3. Применять основы актерского мастерства в цирковом жанре
ПМ 03. Применение основ актерского мастерства в цирковом жанре
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, свободного применения комплекса технологических навыков актерского мастерства в выбранной профессии; средств пластической выразительности; смысловую и эмоциональную окраску музыки через движение; использования особенностей организма в профессиональной деятельности; психологией личностного и межличностного отношения; психологией художественного творчества; педагогикой сотрудничества; индивидуальной художественно-творческой работой
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные положения теории актерского мастерства в выбранном жанре циркового искусства; элементы классического, народного, историко-бытового и современного танца при подготовке учебного циркового номера в соответствии с его тематикой: навыки воплощения собственных идей в пластических образах и пластических импровизациях; взаимосвязь и взаимозависимость, необходимые для понимания особенностей активной двигательной деятельности артиста цирка; психолого-педагогические основы воспитания и обучения, цели, задачи, закономерности и принципы воспитания
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять комплекс технологических навыков актерского мастерства в выбранном жанре; элементам системы К.С. Станиславского с учетом специфики циркового искусства; использовать элементы классического, народного, историко-бытового и современного танца при подготовке циркового номера в соответствии с его тематикой; развивать обостренное внимание, сосредоточенности, организованности, активности; применять технику и приемы эффективного общения и саморегуляцию поведения в профессиональной деятельности
Результат обучения: 1) Применяет комплекс технологических навыков актерского мастерства в выбранном жанре.
Мастерство актера
Хореография
Пантомима
Основы педагогики и психологии
Критерии оценки:

1. Тұлғаны тәрбиелеу мен дамытудағы мәдениет жүйесіндегі цирк өнерінің рөлі мен маңызы туралы түсінеді.
2. Таңдалған жанрдағы шығармашылық жұмыста тарихи материалды пайдалану үшін әдеби материалды талдау дағдыларын меңгерді.
3. Тарихи материалды пайдалана отырып, таңдалған жанрда жаттығуларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Таңдалған жанрда актерлік шеберліктің технологиялық дағдыларының кешенін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдалған жанрдағы актерлік шеберліктің технологиялық дағдыларының кешені туралы түсінеді.
2. Дене пластикасын, ойынның актерлік мәнерін, масканың, гримнің, костюмнің, трюктің пайда болуының тарихи жағдайларын меңгерді.
3. Цирк өнері теориясының негізгі ережелерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тақырыбына сәйкес цирк нөмірін дайындау кезінде классикалық, халықтық, тарихи-тұрмыстық және қазіргі заманғы би элементтерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қозғалыс арқылы музыканың мағыналық және эмоциялық түсінеді.
2. Цирк өнеріндегі хореографияның рөлі туралы білімді меңгерді.
3. Оның тақырыбына сәйкес цирк нөмірін дайындау кезінде классикалық, халықтық, тарихи-тұрмыстық және қазіргі заманғы би элементтерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Барынша зейін қоюды, көңіл бөлуді, ұйымшылдықты, белсенділікті дамыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Психофизикалық мүмкіндіктерді, есте сақтауды, назар аударуды, қиялды дамытады.
2. Психофизикалық аппаратты меңгерді, атап айтқанда, психикалық және физикалық жағдайын бақылау, қысқыштарды алып тастау, импровизация өнері.
3. Пантомимикалық жаттығуларды орындайды: жануарлар мен өсімдіктер дүниесіне еліктейді.
КҚ 3. Цирк жанрында актерлік шеберлік негіздерін қолдану
КМ 03. Цирк жанрында актерлік шеберлік негіздерін қолдану
Бұл модуль таңдалған кәсіптегі актерлік шеберліктің технологиялық дағдыларының кешенін еркін қолдану; пластикалық мәнерлілік құралдарын; қозғалыс арқылы музыканың мағыналық және эмоционалды бояуын; кәсіптік қызметте ағзаның ерекшеліктерін пайдалану; тұлғалық және тұлғааралық қарым-қатынас психологиясы; көркем шығармашылық психологиясын; ынтымақтастық педагогикасын; жеке көркем-шығармашылық жұмыс, шығармашылық және шығармашылық жұмыс үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар цирк өнерінің таңдалған жанрында актерлік шеберлік теориясының негізгі ережелерін; тақырыптық сәйкес оқу цирк нөмірін дайындау кезінде классикалық, халықтық, тарихи-тұрмыстық және қазіргі заманғы би элементтерін: пластикалық образдар мен пластикалық импровизацияда өз идеяларын жүзеге асыру дағдыларын; цирк әртісінің белсенді қимыл-қозғалыс қызметінің ерекшеліктерін түсіну үшін қажетті өзара байланысты және өзара тәуелділікті; тәрбие мен оқытудың психологиялық-педагогикалық негіздерін, тәрбие мақсатын, міндеттерін, заңдылықтары мен қағидаттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезеңінде білім алушылар: таңдалған жанрда актерлік шеберліктің технологиялық дағдыларының кешенін қолдануды; цирк өнерінің ерекшелігін ескере отырып, К. С. Станиславский жүйесінің элементтерін; цирк нөмірін оның тақырыбына сәйкес дайындау кезінде классикалық, халықтық, тарихи-тұрмыстық және қазіргі заманғы би элементтерін пайдалануды; барынша көңіл бөлуді, шоғырлануды, ұйымшылдықты, белсенділікті дамытуды; кәсіптік қызметте өзін-өзі реттеуді және тиімді қарым-қатынастың техникасы мен тәсілдерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Таңдалған жанрда актерлік шеберліктің технологиялық дағдыларының кешенін қолданады.
Актер шеберлігі
Хореография
Пантомима
Педагогика және психология негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает о комплексе технологических навыков актерского мастерства в выбранном жанре.
2. Владеет пластикой тела, актерской манеры игры, историческими условиями появления маски-образа, грима, костюма, трюка.
3. Выполняет основные положения теории актерского мастерства в выбранном жанре циркового искусства.
Результат обучения: 2) Использует элементы классического, народного, историко-бытового и современного танца при подготовке циркового номера в соответствии с его тематикой.
Критерии оценки:
1. Понимает смысловую и эмоциональную окраску музыки через движение.
2. Владеет знаниями о роли хореографии в искусстве цирка.
3. Выполняет элементы классического, народного, историко-бытового и современного танца при подготовке циркового номера в соответствии с его тематикой.
Результат обучения: 3) Развитие обостренного внимания, сосредоточенности, организованности, активности.
Критерии оценки:
1. Развивает психофизические возможности, память, внимание, фантазию.
2. Владеет психофизическим аппаратом, а именно, контроль за психическим и физическим состоянием, снятие зажимов; искусством импровизации.
3. Выполняет пантомимические упражнения: подражает животному и растительному миру.
Результат обучения: 4) Применяет технику и приемы эффективного общения, саморегуляцию поведения в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает психолого-педагогические основы воспитания и обучения, цели, задачи, закономерности и принципы воспитания.
2. Владеет психологией личностного и межличностного отношения; психологией художественного творчества; педагогикой сотрудничества; индивидуальной художественно-творческой работой.
3. Выполняет организацию индивидуальной художественно-творческой работы с учетом возрастных и личностных особенностей.
ПК 4. Применять навыки развитой координации движений и пластики (пантомима) в выбранном жанре
ПМ 04. Применение навыков развитой координации движений и пластики (пантомима) в выбранном жанре
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, свободного применения комплекса технологических навыков актерского мастерства в выбранной профессии; средств пластической выразительности; использования особенностей организма в профессиональной деятельности; психолого-педагогические основы воспитания и обучения, цели, задачи, закономерности и принципы воспитания
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные положения теории актерского мастерства в выбранном жанре циркового искусства; навыки воплощения собственных идей в пластических образах и пластических импровизациях; взаимосвязь и взаимозависимость, необходимые для понимания особенностей активной двигательной деятельности артиста цирка; психологией личностного и межличностного отношения; психологией художественного творчества; педагогикой сотрудничества; индивидуальной художественно-творческой работой
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять комплекс технологических навыков актерского мастерства в выбранном жанре; развивать обостренное внимание, сосредоточенности, организованности, активности; применяет технику и приемы эффективного общения и саморегуляцию поведения в профессиональной деятельности; применять навыки работы с гримом в профессиональной деятельности в выбранном жанре
Результат обучения: 1) Развивать обостренное внимание, сосредоточенность, организованность, активность.
Пантомима
Основы педагогики и психологии
Мастерство актера
Грим
Критерии оценки:

1. Таңдалған жанрдағы актерлік шеберліктің технологиялық дағдыларының кешені туралы түсінеді.
2. Дене пластикасын, ойын актерін, масканың, гримнің, костюмнің, трюктің пайда болуының тарихи жағдайларын біледі.
3. Цирк өнерінің таңдалған жанрында актерлік шеберлік теориясының негізгі ережелерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тақырыбына сәйкес цирк нөмірін дайындау кезінде классикалық, халықтық, тарихи-тұрмыстық және қазіргі заманғы би элементтерін пайдаланады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қозғалыс арқылы музыканың мағыналық және эмоциялық бояуын түсінеді.
2. Цирк өнеріндегі хореографияның рөлі туралы білімді меңгереді.
3. Тақырыбына сәйкес цирк нөмірін дайындау кезінде классикалық, халықтық, тарихи-тұрмыстық және қазіргі заманғы би элементтерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Барынша зейін қоюды, көңіл бөлуді, ұйымшылдықты, белсенділікті дамыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Психофизикалық мүмкіндіктерді, есте сақтауды, назар аударуды, қиялды дамытады
2. Психофизикалық аппаратты меңгерді, атап айтқанда, психикалық және физикалық жағдайын бақылау, қысқыштарды алып тастау, импровизация өнері.
3. Пантомимикалық жаттығуларды орындайды: жануарлар мен өсімдіктер дүниесіне еліктейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіптік қызметте өзін-өзі реттеу және тиімді қарым-қатынас техникасы мен тәсілдерін қолданады
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тәрбие мен оқытудың психологиялық-педагогикалық негіздерін, тәрбие мақсатын, міндеттерін, заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді
2. Жеке және тұлғааралық қарым-қатынас психологиясын; көркем шығармашылық психологиясын; ынтымақтастық педагогикасын; жеке көркем-шығармашылық жұмысты меңгерді.
3. Жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, жеке көркем-шығармашылық жұмысты ұйымдастыруды орындайды.
КҚ 4. Таңдалған жанрда қозғалыс координациясы мен пластикамен (пантомим) дамыған дағдыларды қолдану
КМ 04. Таңдалған жанрда қозғалыс координациясы мен пластикамен (пантомим) дамыған дағдыларды қолдану
Бұл модуль таңдалған кәсіпте актерлік шеберліктің технологиялық дағдыларының кешенін еркін қолдану; пластикалық мәнерлілік құралдарын; кәсіптік қызметте организм ерекшеліктерін қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды; тәрбиелеу мен оқытудың психологиялық-педагогикалық негіздерін, тәрбиенің мақсаттары, міндеттері, заңдылықтары мен қағидаттарын сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар цирк өнерінің таңдалған жанрында актерлік шеберлік теориясының негізгі ережелерін; пластикалық образдар мен пластикалық импровизацияда өз идеяларын жүзеге асыру дағдыларын; цирк әртісінің белсенді қимыл-қозғалыс қызметінің ерекшеліктерін түсіну үшін қажетті өзара байланыс және өзара тәуелділік; тұлғалық және тұлғааралық қарым-қатынас психологиясын; көркем шығармашылық психологиясын; ынтымақтастық педагогикасын; жеке көркем-шығармашылық жұмысты; шығармашылық және шығармашылық жұмысты меңгереді;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: таңдалған жанрда актерлік шеберліктің технологиялық дағдыларының кешенін қолдануды үйренеді; кәсіптік қызметте өзін-өзі реттеу және тиімді қарым-қатынастың техникасы мен тәсілдерін қолданады; таңдалған жанрда кәсіптік қызметте гриммен жұмыс істеу дағдыларын қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Барынша зейін қоюды, көңіл бөлуді, ұйымшылдықты, белсенділікті дамыту.
Пантомима
Педагогика және психология негіздері
Актер шеберлігі
Грим
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Развивает психофизические возможности, память, внимание, фантазию.
2. Владеет психофизическим аппаратом, а именно, контроль за психическим и физическим состоянием, снятие зажимов; искусством импровизации.
3. Выполняет пантомимические упражнения: подражает животному и растительному миру.
Результат обучения: 2) Применяет технику и приемы эффективного общения, саморегуляцию поведения в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает психолого-педагогические основы воспитания и обучения, цели, задачи, закономерности и принципы воспитания.
2. Владеет психологией личностного и межличностного отношения; психологией художественного творчества; педагогикой сотрудничества; индивидуальной художественно-творческой работой.
3. Выполняет организацию индивидуальной художественно-творческой работы с учетом возрастных и личностных особенностей.
Результат обучения: 3) Применяет комплекс технологических навыков актерского мастерства в выбранном жанре.
Критерии оценки:
1. Понимает о комплексе технологических навыков актерского мастерства в выбранном жанре.
2. Владеет пластикой тела, актерской манерой игры, историческими условиями появления маски-образа, грима, костюма, трюка.
3. Выполняет основные положения теории актерского мастерства в выбранном жанре циркового искусства.
Результат обучения: 4) Применяет навыки работы с гримом в профессиональной деятельности в выбранном жанре.
Критерии оценки:
1. Понимает "характерный грим и характер образа"; внешние характерные черты и внутренние сущности образа (злость, легкомыслие, хитрость, глупость и т. д.); факторы, определяющие грим: возраст, расовые признаки, социальные условия, состояние здоровья, влияние моды (прическа, косметика), мимическая подвижность лица, психологические черты образа; упражнения по схемам (молодое, злое, печальное, веселое лицо) с использованием всех изобразительных средств и технических приемов гримирования.
2. Владеет практическими навыками работы с гримом; навыками сценического грима.
3. Выполняет: подготовку к процессу гримирования; подбор и составление общего тона: обработку основных деталей лица: глаз (цвет, его подводки), бровей, носа, губ; запудривание и оживление подводки глаз, бровей и губ; причесывание; снятие грима.
ПК 5. Выполнять элементы танца (хореография) в выбранном жанре
ПМ 05. Исполнение элементов танца (хореография) в выбранном жанре
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, истории возникновения жанров циркового искусства; смысловую и эмоциональную окраску музыки через движение; навыки работы с гримом в профессиональной деятельности в выбранном жанре
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: роли и значении циркового искусства в системе культуры в воспитании и развитии личности; элементы классического, народного, историко-бытового и современного танца при подготовке учебного циркового номера в соответствии с его тематикой; создание проекта (эскиза) грима с учетом стилевых и жанровых особенностей постановки номера
При изучении модуля обучающиеся учатся: ориентироваться в исторических процессах происхождения цирковых жанров; основам танцевального искусства постановке головы, рук, корпуса и ног; практическим навыкам работы с гримом; навыкам сценического грима
Результат обучения: 1) Использует элементы классического, народного, историко-бытового и современного танца при подготовке циркового номера в соответствии с его тематикой.
Хореография
Грим
История цирка
Критерии оценки:

1. Психофизикалық мүмкіндіктерді, есте сақтауды, назар аударуды, қиялды дамытады.
2. Психофизикалық аппаратты меңгерді, атап айтқанда, психикалық және физикалық жағдайын бақылау, қысқыштарды алып тастау, импровизация өнері.
3. Пантомимикалық жаттығуларды орындайды: жануарлар мен өсімдіктер дүниесіне еліктейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік қызметте өзін-өзі реттеу және тиімді қарым-қатынас техникасы мен тәсілдерін қолданады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тәрбие мен оқытудың психологиялық-педагогикалық негіздерін, тәрбие мақсатын, міндеттерін, заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
2. Жеке және тұлғааралық қарым-қатынас психологиясын; көркем шығармашылық психологиясын; ынтымақтастық педагогикасын; жеке көркем-шығармашылық жұмысты меңгерді
3. Жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, жеке көркем-шығармашылық жұмысты ұйымдастыруды орындайды
Оқыту нәтижесі: 3) Таңдалған жанрда актерлік шеберліктің технологиялық дағдыларының кешенін қолданады
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдалған жанрдағы актерлік шеберліктің технологиялық дағдыларының кешені туралы түсінеді
2. Дене пластикасын, ойын актерін, масканың, гримнің, костюмнің, трюктің пайда болуының тарихи жағдайларын біледі.
3. Цирк өнерінің таңдалған жанрында актерлік шеберлік теориясының негізгі ережелерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Таңдалған жанрда кәсіптік қызметте гриммен жұмыс істеу дағдыларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Бейненің сипатты белгісі мен сипатын"; бейненің сыртқы сипатты белгілері мен ішкі мәнін (ашулану, жеңілтектік, қу, ақымақтық және т.б.); гримді анықтайтын факторларды: жасы, нәсілдік белгілері, әлеуметтік жағдайы, денсаулық жағдайы, сәнді әсері (шаш, косметика), беттің мимикалық қозғалуы, бейненің психологиялық ерекшеліктерін; барлық бейнелеу құралдарын және гримдеудің техникалық тәсілдерін пайдалана отырып схемалар бойынша жаттығуларды түсінеді (жас, ашуланған, қайғылы, көңілді адам).
2. Гриммен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын меңгерді; сахналық грим дағдысын меңгерді
3. Гримдеу процесіне дайындықты орындайды; жалпы тонды таңдау және құрастыру; беттің негізгі бөлшектерін: көз (түс, оны жеткізу), қас, мұрын, еріндерді өңдеу; көз, қас және ерінді сызу және жандандыру; шаш тарау; гримді өшіріп тасау.
КҚ 5. Таңдалған жанрда би элементтерін орындау (хореография)
КМ 05. Таңдалған жанрда би элементтерін орындау (хореография)
Бұл модуль цирк өнері жанрларының пайда болу тарихын, икемдері мен дағдыларын, қозғалыс арқылы музыканың мағыналық және эмоционалды бояуын, таңдалған жанрда гриммен жұмыс істеу дағдыларын сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар тұлғаны тәрбиелеу мен дамытуда мәдениет жүйесіндегі цирк өнерінің рөлі мен маңызын; тақырыптарына сәйкес оқу цирктік номерін дайындау кезінде классикалық, халықтық, тарихи-тұрмыстық және қазіргі заманғы би элементтерін; нөмірдің қойылымының стильдік және жанрлық ерекшеліктерін ескере отырып, грим жобасын (эскизін) жасауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар цирктік жанрлардың шығу тегі тарихи үрдістерінде, би өнерінің негіздерін, бастың, қолдың, корпустың және аяқтың қойылымын; гриммен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын; сахналық грим дағдыларына бағдарлануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тақырыбына сәйкес цирк нөмірін дайындау кезінде классикалық, халықтық, тарихи-тұрмыстық және қазіргі заманғы би элементтерін пайдалану.
Хореография
Грим
Цирк тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает смысловую и эмоциональную окраску музыки через движение.
2. Владеет знаниями о роли хореографии в искусстве цирка.
3. Выполняет элементы классического, народного, историко-бытового и современного танца при подготовке циркового номера в соответствии с его тематикой.
Результат обучения: 2) Применяет навыки работы с гримом в профессиональной деятельности в выбранном жанре.
Критерии оценки:
1. Понимает "характерный грим и характер образа"; внешние характерные черты и внутренние сущности образа (злость, легкомыслие, хитрость, глупость и т. д.); факторы, определяющие грим: возраст, расовые признаки, социальные условия, состояние здоровья, влияние моды (прическа, косметика), мимическая подвижность лица, психологические черты образа; упражнения по схемам (молодое, злое, печальное, веселое лицо) с использованием всех изобразительных средств и технических приемов гримирования.
2. Владеет практическими навыками работы с гримом; навыками сценического грима.
3. Выполняет подготовку к процессу гримирования; подбор и составление общего тона: обработку основных деталей лица: глаз (цвет, его подводки), бровей, носа, губ; запудривание и оживление подводки глаз, бровей и губ; причесывание; снятие грима.
Результат обучения: 3) Использует исторический материал для творческой работы в избранном жанре.
Критерии оценки:
1. Понимает о роли и значении циркового искусства в системе культуры в воспитании и развитии личности.
2. Владеет навыками анализа литературного материала для использования исторического материала в творческой работе в избранном жанре.
3. Выполняет упражнения в выбранном жанре используя исторический материал.
ПК 6.Соблюдать технику безопасности и охрану труда в профессиональной деятельности
ПМ 06. Применение техники безопасности и охраны труда в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки циркового номера.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
различные методы безопасной работы (уметь пассировать и работать с лонжей); применение готовых номеров в цирковых программах при самостоятельном проведении репетиции; соблюдение правил техники безопасности; использование различного реквизита
При изучении модуля обучающиеся учатся: особенностям обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности, правовые, нормативные и организационные основы охраны труда в цирковом предприятии; принципам обеспечения устойчивости объектов экономики, прогнозирования развития событий и оценки последствий при техногенных чрезвычайных ситуациях и стихийных явлениях; представление о медицинских знаниях.
Результат обучения: 1) Предпринимать профилактические меры для снижения уровня опасностей различного вида и их последствий в профессиональной деятельности.
Охрана труда
Безопасность жизнедеятельности
Критерии оценки:

1. Қозғалыс арқылы музыканың мағыналық және эмоциялық бояуын түсінеді.
2. Цирк өнеріндегі хореографияның рөлі туралы білімді меңгерді.
3. Тақырыбына сәйкес цирк нөмірін дайындау кезінде классикалық, халықтық, тарихи-тұрмыстық және қазіргі заманғы би элементтерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Таңдалған жанрда кәсіптік қызметте гриммен жұмыс істеу дағдыларын қолданады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Бейненің сипатты белгісі мен сипатын"; бейненің сыртқы сипатты белгілері мен ішкі мәнін (ашулану, жеңілтектік, қу, ақымақтық және т.б.); гримді анықтайтын факторларды: жасы, нәсілдік белгілері, әлеуметтік жағдайы, денсаулық жағдайы, сәндің әсері (шаш, косметика), беттің мимикалық қозғалуы, бейненің психологиялық ерекшеліктерін; барлық бейнелеу құралдарын және гримдеудің техникалық тәсілдерін пайдалана отырып схемалар бойынша жаттығуларды түсінеді (жас, ашуланған, қайғылы, көңілді адам).
2. Гриммен жұмыс істеудің практикалық дағдыларын меңгерді; сахналық грим дағдысын меңгерді.
3. Гримдеу процесіне дайындықты орындайды; жалпы тонды таңдау және құрастыру; беттің негізгі бөлшектерін: көз (түс, оны жеткізу), қас, мұрын, еріндерді өңдеу; көз, қас және ерінді сызу және жандандыру; шаш тарау; гримді өшіріп тасау.
Оқыту нәтижесі: 3) Таңдалған жанрда шығармашылық жұмыс үшін тарихи материалды пайдаланады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұлғаны тәрбиелеу мен дамытудағы мәдениет жүйесіндегі цирк өнерінің рөлі мен маңызы туралы түсінеді.
2. Таңдалған жанрдағы шығармашылық жұмыста тарихи материалды пайдалану үшін әдеби материалды талдау дағдыларын меңгерді.
3. Тарихи материалды пайдалана отырып, таңдалған жанрдағы жаттығуларды орындайды.
КҚ 6. Кәсіптік қызметте қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғауды сақтау
КМ 06. Кәсіптік қызметте қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғауды қолдану
Бұл модуль оқу бағдарламаларында белгіленген цирк нөмірін дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
қауіпсіз жұмыстың әртүрлі әдістерін (шылбырмен жұмыс істей білу);
дайын нөмірлерді өзіндік дайындық жүргізу кезінде цирктік бағдарламаларда қолдануды; қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды; әртүрлі реквизитті пайдалануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: кәсіптік қызмет саласында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктерін, цирктік кәсіпорында еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін; экономика объектілерінің тұрақтылығын қамтамасыз ету қағидаттарын, техногендік төтенше жағдайлар мен дүлей құбылыстар кезінде оқиғалардың дамуын болжау және салдарларды бағалауды; медициналық білімдер туралы түсініктерді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қызметтегі әртүрлі қауіптілік деңгейін және олардың салдарын төмендету үшін алдын алу шараларын қолданады.
Еңбекті қорғау
Тіршілік қауіпсіздігі
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применять принципы снижения основных видов потенциальных опасностей и их последствия в профессиональной деятельности.
2. Владеть профилактическими мерами для снижения уровня опасностей различного вида и их последствий в профессиональной деятельности; правовые, нормативные и организационные основы охраны труда в цирковом предприятии; принципам обеспечения устойчивости объектов экономики, прогнозирования развития событий и оценки последствий при техногенных чрезвычайных ситуациях и стихийных явлениях; представление о медицинских знаниях.
3. Выполнять основные виды принципов снижения вероятности потенциальных опасностей.
Результат обучения: 2) Проводит анализ травмоопасных и вредных факторов в сфере профессиональной цирковой деятельности.
Критерии оценки:
1. Обеспечить безопасные условия труда в сфере профессиональной деятельности;
способы и технику крепления различного реквизита;
правила предоставления первой медицинской помощи;
правовые, нормативные и организационные основы охраны труда.
2. Владеть безопасными методами работы (пассировка, работа с лонжей).
3. Выполнять подготовку концертной площадки к выступлению; установку реквизита.
ПК 7. Применять навыки цирковых жанров в условиях циркового представления
ПМ 07. Применение навыков цирковых жанров в условиях циркового представления
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые знания для свободного применения комплекса цирковых жанров: акробатики, гимнастики, жонглирования, эквилибра на проволоке, эквилибристики, клоунада и эксцентриада в цирковых программах; импровизировать по предложенным сценариям В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: акробатические упражнения на координацию и ориентацию в пространстве; технические и художественные элементы, упражнений на гимнастических снарядах и аппаратах; техническими приемами жонглирования: быстротой движений, ловкости, темпа; упражнения эквилибристики на равновесие в разных положениях; техническими приемами сохранения равновесия по эквилибру на проволке; применение готовых номеров в цирковых программах при самостоятельном проведении репетиции
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать профессиональные навыки в акробатике, гимнастике, жонглирований, в эквилибристике, эквилибре на проволоке, для участия в сольном или групповом номере.
Результат обучения: 1) Использует профессиональные навыки в акробатике, для участия в сольном или групповом цирковом номере.
Акробатика
Гимнастика, Жонглирование, Эквилибристика, Эквилибр на проволке
Клоунада и эксцентриада
Производственное обучение и/или профессиональная практика (Учебно-ознакомительная практика)
Критерии оценки:

1. Әлеуетті қауіптердің негізгі түрлерін және олардың кәсіптік қызметтегі салдарларын төмендету қағидаттарын қолданады.
2. Кәсіптік қызметтегі әртүрлі қауіптілік деңгейінің түрлері мен олардың салдарларын төмендету үшін алдын алу шараларын; цирктік кәсіпорында еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздерін; экономика объектілерінің тұрақтылығын қамтамасыз ету, техногендік төтенше жағдайлар мен дүлей құбылыстар кезінде оқиғалардың дамуын болжау және салдарларды бағалау қағидаттарын; медициналық білім туралы түсінікті меңгеру.
3. Ықтимал қауіптердің ықтималдығын азайту қағидаттарының негізгі түрлерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік цирк қызметі саласында жарақат алу қаупі бар және зиянды факторларға талдау жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік қызмет саласында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету; әртүрлі реквизитті бекіту тәсілдері мен техникасы; алғашқы медициналық көмек көрсету ережелері; еңбекті қорғаудың құқықтық, нормативтік және ұйымдастырушылық негіздері.
2. Жұмыстың қауіпсіз әдістерін меңгереді (пассирлеу, шылбырмен жұмыс істеу).
3. Концерттік алаңды өнер көрсетуге дайындауды орындау; реквизит орнатады.
КҚ7. Цирк қойылымы жағдайында цирк жанрларының дағдыларын қолдану
КМ 07. Цирк қойылымы жағдайында цирк жанрларының дағдыларын қолдану
Бұл модуль цирк жанрларының кешенін еркін қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды: акробатика, гимнастика, қақпақылдау, сымдағы эквилибра, эквилибристика, клоунада және цирктік бағдарламаларда эксцентриада; ұсынылған сценарийлер бойынша импровизация. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: кеңістіктегі үйлестіруге және бағдарлауға акробатикалық жаттығуларды; техникалық және көркем элементтерді, ақпақылдаудың техникалық тәсілдерін: жылдам қимылдарды, ептілікті, қарқынды; әртүрлі жағдайдағы тепе-теңдікке эквилибристиканы жаттығуды; сымдағы эквилибр бойынша тепе-теңдікті сақтаудың техникалық тәсілдерін; дайын нөмірлерді өзіндік репетицияны жүргізу кезінде цирктік бағдарламаларда қолдануды меңгереді
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: акробатика, гимнастика, қақпақылдау, эквилибристика, сымдағы эквилибр бойынша, жеке немесе топтық нөмірде қатысу үшін кәсіптік дағдыларды пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жеке немесе топтық цирктік нөмірге қатысу үшін гимнастикада кәсіптік дағдыларды пайд.
Акробатика
Гимнастика, Жонглерлеу, Эквилибрстика, Сымдағы эквилибр
Клоунада және эксцентриада
Оқу-таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основы акробатики для создания циркового номера; средства пластической выразительности; специальную терминологию; принципы работы в творческом цирковом коллективе; приемы общения со зрительской аудиторией; технику безопасных методов работы.
2. Владеет техническими приемами акробатических упражнений.
3. Выполняет различные акробатические упражнения: на координацию и ориентацию в пространстве, статические прыжки, кульбиты и каскады, произвольные прыжки, на гибкость и растягивание, темповые упражнения, упражнения с трамплина и мостика, парно-темповые упражнения, парно-групповые упражнения.
Результат обучения: 2) Использует профессиональные навыки в гимнастике, для участия в сольном или групповом цирковом номере.
Критерии оценки:
1. Понимает основы гимнастических упражнений для создания циркового номера; средства пластической выразительности; специальную терминологию; принципы работы в творческом цирковом коллективе; приемы общения со зрительской аудиторией; технику безопасных методов работы.
2. Владеет техническими и художественными элементами выполнения гимнастических упражнений.
3. Выполняет технические и художественные элементы; упражнения на гимнастических снарядах и аппаратах; силовые и маховые комбинаций на кольцах, трапеции, канате, батуте, турнике, в рамке.
Результат обучения: 3) Использует профессиональные навыки в жонглировании, для участия в сольном или групповом цирковом номере.
Критерии оценки:
1. Понимает приемы жонглирования для создания циркового номера; средства пластической выразительности; специальную терминологию; принципы работы в творческом цирковом коллективе; приемы общения со зрительской аудиторией; технику безопасных методов работы.
2. Владеет быстротой движений, ловкости, темпа.
3. Выполняет техническими приемами жонглирования:
быстроты движений, ловкости, темпа, подбрасывания от трех до восьми предметов (булав, колец, шаров, тарелок, палок), комбинации правой и левой рукой, жонглирования тремя, четырьмя и пятью предметами с балансом на лбу;
перекидки с партнерами (от трех до шести предметов), жонглирования шляпой, теннисной ракеткой, большим мячом, веревками с тяжестью на концах.
Результат обучения: 4) Использует профессиональные навыки в эквилибристике, для участия в сольном или групповом цирковом номере.
Критерии оценки:
1. Понимает основы эквилибрстики для создания циркового номера; средства пластической выразительности; специальную терминологию; принципы работы в творческом цирковом коллективе; приемы общения со зрительской аудиторией; технику безопасных методов работы.

1. Цирк нөмірін жасау үшін акробатика негіздерін; пластикалық мәнерлілік құралдарын; арнайы терминологияны; шығармашылық цирк ұжымында жұмыс істеу қағидаттарын; көрермен аудиториясымен қарым-қатынас жасау тәсілдерін; жұмыстың қауіпсіз әдістерінің техникасын түсінеді.
2. Акробатикалық жаттығулардың техникалық тәсілдерін меңгерді.
3. Әр түрлі акробатикалық жаттығуларды орындайды: кеңістікті үйлестіру және бағдарлау, статикалық секіру, кульбиттер мен каскадтар, еркін секіру, икемділік және лу, қарқынды жаттығулар, трамплинмен жаттығулар және көпіршелер, жұптық-қарқынды жаттығулар, жұптық-топтық жаттығулар.
Оқыту нәтижесі: 2) Жеке немесе топтық цирктік нөмірге қатысу үшін гимнастикада кәсіптік дағдыларды пайдаланады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цирк нөмірін жасау үшін гимнастикалық жаттығулардың негіздерін; пластикалық мәнерлілік құралдарын; арнайы терминологияны; шығармашылық цирк ұжымында жұмыс істеу қағидаттарын; көрермен аудиториясымен қарым-қатынас жасау тәсілдерін; жұмыстың қауіпсіз әдістерінің техникасын қолданады.
2. Гимнастикалық жаттығуларды орындаудың техникалық және көркем элементтерін меңгерді.
3. Гимнастикалық снарядтар мен аппараттарда жаттығуларды; сақиналарда, трапецияларда, арқандарда, батутта, турникте, рамкада күштік және сермеу комбинацияларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жеке немесе топтық цирктік нөмірде қатысу үшін қақпақылдауда кәсіптік дағдыларды пайдаланады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цирктік нөмір жасау үшін қақпақылдау тәсілдерін; пластикалық мәнерлілік құралдарын; арнайы терминологияны; шығармашылық цирк ұжымында жұмыс істеу қағидаттарын; көрермен аудиториясымен қарым-қатынас жасау тәсілдерін; жұмыстың қауіпсіз әдістерінің техникасын түсінеді.
2. Жылдам қимыл, ептілік, қарқынға ие.
3. Жонглерлеудің техникалық тәсілдерін орындайды:
қозғалыс жылдамдығы, ептілік, темп, үш-тен сегіз затқа дейін лақтыру (түйреуіш, сақиналар, шарлар, тарелкалар, таяқшалар), оң және сол қолмен комбинациялар, маңдайда үш, төрт және бес затпен тепе-теңдікте қақпақылдау; серіктестермен ауыстырып тастау (үш-тен алты затқа дейін), шляпамен, теннис ракеткасымен, үлкен доппен, ұшында ауыр жіптермен қақпақылдау.
Оқыту нәтижесі: 4) Жеке немесе топтық цирктік нөмірге қатысу үшін эквилибристикада кәсіптік дағдыларды пайдаланады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цирктік нөмір жасау үшін эквилибрстика негіздерін; пластикалық мәнерлілік құралдарын; арнайы терминологияны; шығармашылық цирк ұжымында жұмыс істеу қағидаттарын; көрермен аудиториясымен қарым-қатынас жасау тәсілдерін; жұмыстың қауіпсіз әдістерінің техникасын түсінеді.

2. Владеет техническими и художественными элементами выполнения упражнений.
3. Выполняет упражнения на равновесие в разных положениях: стойке на двух руках, в стойке на одной руке, на голове (копфштейн), стойке в упоре на локте, на специальных опорах: на площадке - кубиках, "стоялках", тростях и руле, катушках; балансирует.
Результат обучения: 5) Использует профессиональные навыки в эквилибре на проволке, для участия в сольном или групповом цирковом номере.
Критерии оценки:
1. Понимает основы эквилибра на проволке для создания циркового номера; средства пластической выразительности; специальную терминологию; принципы работы в творческом цирковом коллективе; приемы общения со зрительской аудиторией; технику безопасных методов работы.
2. Владеет техническими и художественными элементами выполнения упражнений.
3. Выполняет сохранения равновесия на туго натянутой проволоке; владения веером; балансирования на правой и левой ноге; продвижения вперед и назад; приседания на колено; скольжение вперед на полупальцах, полушпагаты; поворотов на 90 градусов; бег вперед и назад; подскоки, прыжки, арабески, шпагаты, арабское колесо с приходом на мостик; сохранения равновесия на свободно подвешенной проволоке; продвижения вперед и назад, приседания на колено, бокового кача, хождения; основной стойки с шестом, полуоборота с переброской шеста через себя.
Результат обучения: 6) Формирует навыки исполнительской деятельности и репетиционной работы в сольной и групповой работе в условиях циркового предприятия и концертной организации.
Критерии оценки:
1. Применяет средства использования страховки, технических средств оснащения в цирковых спектаклях.
2. Владеет профессиональными навыками в акробатике, гимнастике, жонглировании, в эквилибристике, эквилибре на проволоке.
3. Выполняет в форме учебно-практических занятий на манеже самостоятельно и под руководством преподавателей в выбранном жанре: акробатика (прыжковая, вольтижная, плечевая, силовая); гимнастика (воздушная, партерная); эквилибристика; эквилибр на проволке; жонглирование, клоунада и эксцентриада (сольное, групповое).
ПК 8. Применять знания по педагогике и психологии, истории цирка в профессиональной деятельности
ПК 08. Применение знаний по педагогике и психологии, истории цирка в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, психологией личностного и межличностного отношения; психологией художественного творчества; педагогикой сотрудничества; индивидуальной художественно-творческой работой; использует исторический материал для творческой работы в избранном жанре.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: приемы эффективного общения и саморегуляцию поведения в профессиональной деятельности; навыками анализа литературного материала для использования исторического материала в творческой работе в избранном жанре
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять организацию индивидуальные художественно-творческие работы с учетом возрастных и личностных особенностей; выполняет упражнения в выбранном жанре используя исторический материал.
Результат обучения: 1) Применяет технику и приемы эффективного общения и саморегуляцию поведения в профессиональной деятельности.
Основы педагогики и психологии
История цирка
Критерии оценки:

2. Жаттығуларды орындаудың техникалық және көркемдік элементтерін меңгерді.
3. Әр түрлі жағдайларда тепе- теңдік жаттығуларын орындайды: екі қолмен тұру, бір қолиен тұру, баспен тұру (копфштейн), шынтақпен тұру, арнайы тіректерде: алаңшада-кубиктерде, "тіреулерде", таяқтарда және рульде, катушкаларда тұру.
Оқыту нәтижесі: 5) Жеке немесе топтық цирктік нөмірде қатысу үшін сымдағы эквилибр бойынша кәсіптік дағдыларды пайдаланады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цирк нөмірін жасау үшін сымдағы эквилибрдің негіздерін; пластикалық мәнерлілік құралдарын; арнайы терминологияны; шығармашылық цирк ұжымында жұмыс істеу қағидаттарын; көрермен аудиториясымен қарым-қатынас жасау тәсілдерін; жұмыстың қауіпсіз әдістерінің техникасын түсінеді.
2. Жаттығуларды орындаудың техникалық және көркемдік элементтерін меңгерген.
3. Қатты тартылған сымдағы тепе-теңдікті сақтауға арналған жаттығуларды орындайды; веерді меңгерді; оң және сол аяқты теңдестіру; алға және артқа жылжу; тізеге отыру; жартылай біліктерде алға сырғу, жартылай шпагаттарды орындау; 90 градусқа бұрылу; алға және артқа жүгіру; секіру, мостта тұру арқылы араб доңғалағын орындау, шпагаттар, еркін ілінген сымда тепе-теңдікті сақтау; алға және артқа жылжу, тізеге отыру, бүйір тербелу, жүру; алтыншы негізгі тіреуді орындау, сырықты өзі арқылы ауыстырып жартылай айналу дағдыларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 6) Цирк кәсіпорны мен концерттік ұйым жағдайында жеке және топтық жұмыста орындаушылық қызмет және дайындық жұмыстарын қалыптастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цирктік спектакльдерде сақтандыруды пайдалану құралдарын, жарақтандырудың техникалық құралдарын қолданады.
2. Акробатика, гимнастика, жонглерлеу, эквилибристика, сымдағы эквилибра бойынша кәсіптік дағдыларды меңгерді.
3. Манежде оқу-тәжірибелік сабақ түрінде өз бетінше және оқытушылардың басшылығымен таңдалған жанрда орындайды: акробатика (секіру, вольтижды, иық, күш); гимнастика (ауа, партерлік); эквилибристика; сымға эквилибрлеу; жонглерлеу, клоунада және эксцентриада (жеке, топтық).
КҚ 8. Кәсіптік қызметте педагогика және психология, цирк тарихы бойынша білімді қолдану
КМ 08. Кәсіптік қызметте педагогика және психология, цирк тарихы бойынша білімді қолдану
Бұл модуль жеке және тұлғааралық қарым-қатынас психологиясы, шығармашылық психологиясы, ынтымақтастық педагогикасы, жеке көркем-шығармашылық жұмыс үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды; таңдаған жанрдағы шығармашылық жұмыс үшін тарихи материалды қолданады.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: кәсіптік қызметте өзін-өзі реттеу және тиімді қарым-қатынас тәсілдерін меңгереді; таңдаған жанрдағы шығармашылық жұмыста тарихи материалды пайдалану үшін әдеби материалды талдау дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, жеке көркем-шығармашылық жұмыстарды ұйымдастыруды қолдануды үйренеді; тарихи материалдарды пайдалана отырып, таңдалған жанрда жаттығуларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қызметте өзін-өзі реттеу және тиімді қарым-қатынас техникасы мен тәсілдерін қолданады.
Педагогика және психология негіздері
Цирк тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает психолого-педагогические основы воспитания и обучения, цели, задачи, закономерности и принципы воспитания.
2. Владеет психологией личностного и межличностного отношения; психологией художественного творчества; педагогикой сотрудничества; индивидуальной художественно-творческой работой.
3. Выполняет организацию индивидуальной художественно-творческой работы с учетом возрастных и личностных особенностей.
Результат обучения: 2) Использует исторический материал для творческой работы в избранном жанре.
Критерии оценки:
1. Понимает о роли и значении циркового искусства в системе культуры в воспитании и развитии личности.
2. Владеет навыками анализа литературного материала для использования исторического материала в творческой работе в избранном жанре.
3. Выполняет упражнения, в выбранном жанре, используя исторический материал.
ПК 9. Осуществлять профессиональную деятельность в условиях циркового предприятия и концертной организации
ПК 09. Осуществление профессиональной деятельности в условиях циркового предприятия и концертной организации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки циркового номера, обозначенные в учебных программах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: различные методы безопасной работы (уметь пассировать и работать с лонжей); применение готовых номеров в цирковых программах при самостоятельном проведении репетиции; соблюдение правил техники безопасности; использование различного реквизита.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать профессиональные навыки в акробатике, гимнастике, жонглирований, в эквилибристике, эквилибре на проволоке, клоунада и эксцентриада, для участия в сольном или групповом номере.
Результат обучения: 1) Развитие навыков, умений, профессионально значимых качеств в области постановки отдельных цирковых номеров или цирковых представлений в целом.
Практика по профилю специальности (технологическая)
Практика преддипломная (концертно-исполнительская)
Критерии оценки:
1. Применяет теоретические знания в процессе оформления циркового номера.
2. Владеет средствами пластической выразительности, техникой безопасных методов работы (пассировки).
3. Выполняет цирковой номер в соответствии с выбранным жанром и знакомится с различными жанрами цирковых номеров в отдельности и цирковых представлений в целом; импровизирует по предложенным сценариям.
Результат обучения: 2) Применять исполнительский опыт работы на концертах, мероприятиях различного уровня.
Критерии оценки:
1. Понимает особенности активной двигательной деятельности артиста цирка; приемы общения со зрительской аудиторией в условиях циркового представления.

1. Тәрбие мен оқытудың психологиялық-педагогикалық негіздерін, тәрбие мақсатын, міндеттерін, заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
2. Жеке және тұлғааралық қарым-қатынас психологиясын; көркем шығармашылық психологиясын; ынтымақтастық педагогикасын; жеке көркем-шығармашылық жұмысты меңгерді.
3. Жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, жеке көркем-шығармашылық жұмысты ұйымдастыруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Таңдалған жанрда шығармашылық жұмыс үшін тарихи материалды пайдаланады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұлғаны тәрбиелеу мен дамытудағы мәдениет жүйесіндегі цирк өнерінің рөлі мен маңызы туралы түсінеді.
2. Таңдалған жанрдағы шығармашылық жұмыста тарихи материалды пайдалану үшін әдеби материалды талдау дағдыларын меңгерді.
3. Тарихи материалды пайдалана отырып, таңдалған жанрдағы жаттығуларды орындайды.
КҚ 9. Цирктік кәсіпорын және концерттік ұйым жағдайында кәсіптік қызметті жүзеге асыру
КМ 09. Цирктік кәсіпорын және концерттік ұйым жағдайында кәсіптік қызметті жүзеге асыру
Бұл модуль оқу бағдарламаларында белгіленген цирк нөмірін дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
қауіпсіз жұмыстың әртүрлі әдістерін (шылбырмен жұмыс істей білу);
дайын нөмірлерді цирктік бағдарламаларда өзіндік дайындық жүргізу кезінде қолдануды;
қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды; түрлі реквизитті пайдалануды меңгеруге тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: акробатика, гимнастика, қақпақылдау, эквилибристика, сымдағы эквилибр, клоунада және эксцентриада бойынша, жеке немесе топтық нөмірде қатысу үшін кәсіптік дағдыларды пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Студенттерде жеке цирктік нөмірлерді немесе жалпы цирктік қойылымдарды қою саласында кәсіптік маңызды қасиеттерді, дағдыларды дамыту.
Мамандық бейіні бойынша практика (технологиялық)
Диплом алдындағы практика (концерттік-орындаушылық)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цирк нөмірін рәсімдеу барысында теориялық білімді қолданады.
2. Пластикалық мәнерлілік құралдарын, қауіпсіз жұмыс әдістерін (енжарлатуды) меңгерді.
3. Таңдалған жанрға сәйкес цирк нөмірін орындайды және цирк нөмірлерінің әртүрлі жанрларымен жеке және жалпы цирк қойылымдарымен танысады; ұсынылған сценарийлер бойынша импровизация жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Концерттерде, түрлі деңгейдегі іс-шараларда орындаушылық жұмыс тәжірибесі.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цирк әртісінің белсенді қимыл-қозғалыс қызметінің ерекшеліктерін; цирктік көрініс жағдайында көрермен аудиториясымен қарым-қатынас тәсілдерін түсінеді.

2. Владеет средствами пластической выразительности, техникой безопасных методов работы (пассировка).
3. Выполняет работу над постановкой номера (подбор музыки, подбор костюма, подбор грима, трюковое наполнение номера); работу над синтетическим номером (соединение сквозного действия артиста со всеми элементами и компонентами номера); работу над корректурой номера; выступление.
Примечание:
Использованные аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 145
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 568
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Живопись, скульптура и графика (по видам)"
Код и профиль образования:
0400000 - Искусство и культура
Специальность:
0412000 - Живопись, скульптура и графика (по видам)
Квалификация*:

2. Пластикалық мәнерлілік құралдарын, қауіпсіз жұмыс әдістері техникасын (енжарлату) меңгерді.
3. Нөмірді қою жұмыстарын орындайды (музыканы таңдау, костюм таңдау, гримді іріктеу, нөмірді трюкпен толтыру); синтетикалық нөмірмен жұмыс (әртістің нөмірдің барлық элементтері мен компоненттерімен толассыз әрекетін қосу); нөмірді түзету жұмыстарын; көрініс қоюды орындайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
145-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
568-қосымша
"Кескіндеу, мүсіндеу және графика (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0412000 - Кескіндеу, мүсіндеу және графика (түрлері бойынша)
Біліктілігі*:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
ПК 1.Освоить художественную грамоту в рисунке с применением выразительных графических средств
ПМ 01. Освоение художественной грамоты в рисунке с применением выразительных графических средств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения художественной грамоты в рисунке с применением выразительных графических средств.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: законы и принципы построения в рисунке; этапы последовательного ведения рисунка; объемное изображение светотеневой моделировки формы; изучение пропорций и основных особенностей строения фигуры человека изобразительными материалами; развитие объемно-пространственного и композиционного мышления в рисунке.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применять выразительные графические средства при изображении предметного мира, портрета, фигуры человека, техническим приемам рисунка.
Результат обучения: 1) Освоить законы и принципы построения рисунка.
Рисунок
Композиция Пластическая анатомия
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл экономикаға" өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды
2. Мемлекеттің "жасыл экономикаға" өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан
тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Мәнерлі айқын графикалық құралдарды пайдалана отырып, көркемдік бейнелеу сауаттылығын меңгеру
КМ 01. Мәнерлі айқын графикалық құралдарды пайдалана отырып, көркемдік бейнелеу сауаттылығын меңгеру
Бұл модуль мәнерлі айқын графикалық құралдарды қолдана отырып суретте көркемдік сауаттылықты меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар суреттің құрылымының заңдары мен принциптерін; суретті жүйелі жасау кезеңдерін; формасы сәуле мен -көлеңкеде модельденген көлемді бейнені; адам мүсінінің құрылымының пропорциялары мен негізгі ерекшеліктерін зерттеуді; суретте көлемдік-кеңістікті және композициялық ойлауды дамытуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар заттық әлемді, портретті, адам мүсінін салған кезде мәнерлі графикалық құралдарды қолдануды, суреттің техникалық тәсілдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Суреттің құрылымының заңдары мен принциптерін меңгеру.
Сурет
Композиция Пластикалық анатомия
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает законы компоновки в рисунке
2. Владеет законами построения формы и ее конструкции.
3. Выполняет изображение предметного мира.
4. Владеет законами о линейной и воздушной перспективе.
Результат обучения: 2) Соблюдать методическую последовательность и этапы ведения рисунка гипсовых моделей.
Критерии оценки:
1. Анализирует внешние признаки гипсовых моделей.
2. Выполняет правильную компоновку экорше, обрубовки, деталей лица головы "Давида" Микеланджело.
3. Соблюдает правила линейно - конструктивного построения с помощью линий рисунка.
4. Выполняет этапы изображения экорше, обрубовки соблюдая пропорциональные соотношения в рисунке.
5. Соблюдает линейно-конструктивное построении деталей лица головы "Давида".
6. Понимает принцип последовательности работы в рисунке.
7. Понимает принципы "от общего к частному" и "от частного к общему" в работе.
8. Выявляет индивидуальные характерные признаки.
9. Передает материальность изображаемого объекта
10. Владеет умением обобщать объект изображения.
Результат обучения: 3) Использовать различные техники и приемы, применяя графические средства в процессе выполнения рисунка.
Критерии оценки:
1. Владеет приемами изображения - линия, штрих, тон, пятно, контур в передаче формы, объема.
2. Соблюдает правила использования контурной линии.
3. Показывает разнообразные художественные возможности штриха.
4. Пользуется графическими материалами – карандаш, прессованный уголь, мелки, сангина, соус.
5. Использует материалы по назначению.
Результат обучения: 4) Моделировать характерные формы и конструкцию рисунка в портрете.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками сопоставления части головы друг с другом и пропорциональные соотношения в портрете.
2. Соблюдает правила конструктивного построения в портрете с помощью линий рисунка.
3. Изображает характерные особенности натуры в портрете.
4. Выполняет этапы изображения частей лица, соблюдая пропорциональные соотношения.
5. Определяет основные положения, взаимосвязь частей лица головы по отношению друг другу.
6. Выполняет моделировку формы светотональным решением различными графическими средствами.
7. Определяет тоновые отношения в портрете.
Результат обучения: 5) Владеть знаниями о пропорциях и основных особенностях строения фигуры человека.
Критерии оценки:
1. Понимает каноны Древнего Египта при изображении фигуры человека и его основные пропорции.
2. Владеет знаниями античного периода Древней Греции показывающей физически совершенного человека, соразмерность его пропорций, пластику движений.
3. Понимает систему "модулор" Ле-Корбюзье систему гармонических велечин - модулор, набор гармоничных пропорций, соразмерных масштабам человека.
4. Выполняет правильно компоновку фигуры человека на формате.

1. Суретті үйлестіруді түсінеді.
2. Форманың құрылу заңдарын және оның конструкцияларын біледі.
3. Заттық әлемнің суретін салады.
4. Сызықтық және ауа перспективасы туралы заңдарды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Гипстік модельдер суретін салу кезеңдері мен әдістемелік жүйелілігін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гипстік модельдердің сыртқы белгілерін таладйды.
2. Экоршені, шабуды, Микеланджелоның "Давид" басының бет-әлпетінің бөлшектерін дұрыс нақыштайды.
3. Сурет сызықтарының көмегімен сызықтық-конструктивті құрылым ережелерін сақтайды.
4. Суретте пропорционалды арақатынастардарды сақтай отырып, экорше, шабу сияқты суреттің кезеңдерін орындайды.
5. "Давид" басының бет-әлпетінің бөлшектерінің сызықтық-конструктивті құрылымын сақтайды.
6. Сурет салудың реттілік қағидасын түсінеді.
7. "Жалпыдан жалқыға" және "жалқыдан жалпыға" принциптерін түсінеді.
8. Дербес тән белгілерді анықтайды.
9. Бейнеленген суреттің материалдылығын жеткізеді.
10. Сурет нысанын жалпылай біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Суретті салу кезінде графикалық құралдарды пайдалана отырып, түрлі техникалар мен тәсілдерді пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Формасын, көлемін жеткізуде суреттің тәсілдерін біледі - сызықтар, штрих, реңк, дақ, контур.
2. Контурлық сызықты пайдалану ережелерін сақтайды.
3. Штрихтың әралуан көркемдік мүмкіндіктерін көрсетеді.
4. Графикалық материалдарды қолданады – қарындаш, пресстелген көмір, борлар, сангина, тұздық.
5. Материалдарды тағайындалуы бойынша қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Портретте тән формалар мен сурет конструкциясын модельдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бас бөлшектерін бір-бірімен салыстыру дағдыларын және портреттегі пропорционалды арақатынастарды біледі.
2. Сурет сызығының көмегімен портреттің конструктивті құрылу ережелерін сақтайды.
3. Портретте натураға тән ерекшеліктерді бейнелейді.
4. Пропорционалды арақатынасты сақтай отырып, бет бөлшектерін салу кезеңдерін орындайды.
5. Негізгі қалыптарды, бастың бет-әлпетінің бөлшектерінің бір-біріне қатысты өзара байланысын анықтайды.
6. Әртүрлі графикалық құралдармен форманы жарық-реңкті шешіммен модельдеуді орындайды.
7. Портретте реңдік қатынастарды анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Адам фигурасының пропорциялары мен құрылымының негізгі ерекшеліктерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адамның фигурасын және оның негізгі пропорцияларын салғанда Ежелгі Мысыр канондарын түсінеді.
2. Физикалық тұрғыдан мінсіз адамды, оның пропорцияларының сәйкестігін, қозғалыс пластикасын көрсететін Ежелгі Грекияның антикалық кезеңін біледі.
3. "модулор" Ле-Корбюзьенің "модулор" жүйесін, үйлесімді шамалар жүйесін - модулор, үйлесімді пропорциялар жүйесін, адамның масштабына сәйкестігін түсінеді.
4. Форматта адам мүсінін дұрыс үйлестіреді.

5. Определяет основную массу фигуры и ее основные пропорции.
6. Выполняет конструктивный рисунок и его разбор, с учетом динамики фигуры или статики.
7. Добивается анатомических достоверностей в рисунке фигуры человека.
8. Передает индивидуальные особенности формы головы и фигуры.
9. Передает пластику движения натуры.
10. Владеет законами светотеневой моделировки в изображении фигуры человека, передачи анатомических особенностей фигуры.
11. Выполняет задачи плановости и воздушной перспективы в работе с использованием различных приемов и техник.
12. Добивается целостности восприятия натуры.
Результат обучения: 6) Развивать объемно-пространственное и композиционное мышление.
Критерии оценки:
1. Изучает графические работы старых мастеров.
2. Выполняет наброски с натуры разными материалами.
3. Выполняет зарисовки с предметов, с натуры.
4. Изучает и выполняет рисунки по памяти, представлению и воображению.
5. Выполняет копии с работ великих художников.
ПК 2. Рисовать с натуры конкретную форму живописными средствами
ПМ 02. Рисование с натуры конкретной формы живописными средствами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения живописи в системе художественного образования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают технические приемы письма цветом, художественные материалы и живописные средства на основе изучения предметного мира натюрморта, портрета, фигуры человека.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся использовать различные художественные материалы и технические приемы в живописи.
Результат обучения: 1) Использовать материалы и различные технические приемы в живописи.
Рисунок
Живопись
Композиция
Пластическая анатомия
Профессиональная практика
(учебная практика (пленэр),
музейная практика)
Теория цвета
Техника и технология живописи
История изобразительного искусства
Критерии оценки:
1. Владеет художественными материалами.
2. Владеет техникой алла-прима работой "по сырому" акварелью.
3. Применяет гуашь с белилами.
4. Выполняет работы масляными красками в технике многослойной живописи.
5. Работает в технике лессировки масляными красками.
6. Выполняет работы акрилом.
Результат обучения: 2) Использовать живописные приемы в натюрморте.
Критерии оценки:
1. Выполняет компоновку натюрморта.
2. Передает цветовые отношения в натюрморте.
3. Смешивает цвета на палитре.
4. Выполняет лепку формы цветом.
5. Выполняет фактуру предметов цветом.
6. Использует линейную и воздушную перспективу в натюрморте.
7. Прорабатывает детали предметов.
8. Передает пространство и глубину в натюрморте.

5. Мүсіннің негізгі массасын және оның негізгі пропорцияларын анықтайды.
6. Мүсіннің динамикасын немесе статикасын ескере отырып, конструктивті сурет салады және оны талдайды.
7. Адам фигурасының суретіндегі анатомиялық шынайылықты көрсетеді.
8. Басының формасы мен мүсінінің жеке ерекшеліктерін жеткізеді.
9. Натураның қозғалыс пластикасын жеткізеді.
10. Адам мүсінін бейнелеуде сіуле-көлеңке заңдарын, мүсіннің анатомиялық ерекшеліктерін жеткізуді біледі.
11. Әртүрлі тәсілдер мен техникаларды пайдалана отырып, жұмыстағы жоспарлылық пен ауа перспективасының міндеттерін орындайды.
12. Натураны қабылдаудың тұтастығына қол жеткізеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Көлемді-кеңістікті және композициялық ойлауды дамыту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұрынғы шеберлердің графикалық жұмыстарын зерттейді.
2. Түрлі материалдармен натурадан нобайлар салады.
3. Заттардың, натураның нобайларын салады.
4. Есте сақтау, елестету және ойлау арқылы сурет салуды зерделейді және орындайды.
5. Ұлы суретшілердің еңбектерінің көшірмелерін салады.
КҚ 2. Нақты пішінді кескіндеу құралдарымен натурадан салу
КМ 02. Нақты пішінді кескіндеу құралдарымен натурадан салу
Бұл модуль көркемдік білім беру жүйесінде кескіндеме меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар түспен салудың техникалық тәсілдерін, натюрморттың, портреттің, адам мүсінінің пәндік әлемін зерттеу негізінде көркемдік материалдар мен көркемдік құралдарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кескіндеуде түрлі техникалық тәсілдер мен материалдарды пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кескіндеуде түрлі техникалық тәсілдер мен материалдарды пайдалану.
Сурет
Кесіндеме
Композиция
Пластикалық анатомия
Кәсіптік практика
(оқыту практикасы (пленэр), музейлік практика)
Түс теориясы
Кескіндеме техникасы және технологиясы
Бейнелеу өнерінің тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көркемдік материалдарды біледі.
2. "Дымқыл" акварельмен жұмыс істеудің алла-прима техникасын біледі.
3. Ақ түсті бар гуашьты қолданады.
4. Көпқабатты кескіндеме техникасында май бояулармен жұмыс істейді.
5. Май бояулармен лессировка техникасында жұмыс істейді.
6. Акрилмен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Натюрмортта кескіндеме тәсілдерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Натюрмортты үйлестіреді.
2. Натюрмортта түс қатынастарын жеткізеді.
3. Палитрада түстерді араластырады.
4. Түспен форма жасайды.
5. Түспен заттар фактурасын орындайды.
6. Натюрмортта сызықтық және ауа перспективасын қолданады.
7. Заттардың бөлшектерін пысықтайды.
8. Натюрмортта кеңістік пен тереңдікті жеткізеді.

9. Владеет знаниями о колорите в натюрморте.
Результат обучения: 3) Выполнять портрет в живописи.
Критерии оценки:
1. Выполняет компоновку.
2. Выполняет построение портрета.
3. Выявляет основные пропорции частей лица.
4. Владеет живописными приемами в передаче цвета.
5. Моделирует объем с помощью цвета.
6. Уделяет внимание выразительным частям лица – глаза, нос, рот с помощью цвета.
7. Показывает освещение, влияние среды.
8. Передает характер облика человека.
Результат обучения: 4) Овладеть живописными приемами в изображении фигуры человека.
Критерии оценки:
1. Выполняет построение фигуры человека с соблюдением компоновки.
2. Сравнивает части фигуры друг с другом с учетом пропорциональности, передает индивидуальные и анатомические особенности фигуры человека.
3. Передает большие цветовые отношения.
4. Выполняет цветовую моделировку частей тела цветом.
5. Прорабатывает голову и кисти рук.
6. Передает световоздушную среду в работе.
7. Владеет знаниями о колорите в изображении фигуры человека.
8. Обобщает и завершает работу.
Результат обучения: 5) Применять и закреплять полученные навыки живописи.
Критерии оценки:
1. Выполняет самостоятельную работу разными художественными материалами.
2. Владеет передачей световоздушной среды в изображении пейзажа.
3. Выполняет этюды натюрморта, портрета, фигуры человека.
4. Формирует творческое мышление.
ПК 3. Владеть основами композиции в создании художественного произведения
ПМ 03. Владение основами композиции в создании художественного произведения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для создания композиции художественного произведения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила и приемы композиции; сюжетную линию композиции; материал и технические возможности при выполнении композиции; стили и новые направления в изобразительной деятельности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: создавать художественное произведение, применять законы композиции, выделять главное и характерное в композиции, применять выразительные композиционные приемы.
Результат обучения: 1) Выделять главное и характерное композиционными приемами.
Композиция
Шрифт
Профессиональная практика (учебная практика - пленэр)
Критерии
оценки:
1. Применяет перспективу для выделения главного в композиции.
2. Применяет цветовой контраст.
3. Выполняет работы с применением ритма, симметрии, асимметрии, равновесия, контраст, нюанс.
4. Понимает правила и приемы композиции.
5. Создает работы с сюжетно-композиционным центром.
6. Владеет правилами и законами композиции.

9. Натюрморттағы колорит туралы біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Кескіндемеде портрет салады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үйлестіреді.
2. Портреттің құрылымын жасайды.
3. Бет-әлпетінің негізгі пропорцияларын анықтайды.
4. Түсті жеткізудегі кескіндеу тәсілдерін біледі.
5. Түстің көмегімен көлемді модельдейді.
6. Түс арқылы бет-әлпеттің айқын бөлшектеріне көңіл біледі – көз, мұрын, ауыз.
7. Жарықтандыруды, ортаның әсерін көрсетеді.
8. Адам бейнесінің мінезін жеткізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) адам мүсінін бейнелеуде кескіндеу тәсілдерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үйлестіруді сақтай отырып, адам мүсінінің құрылымын жасайды.
2. Пропорционалдылықты ескере отырып,мүсіннің бөлшектерін бір-бірімен салыстырады, адам мүсінінің дербес және анатомиялық ерекшеліктерін жеткізеді.
3. Үлкен түстік қатынастарды жеткізеді.
4. Дене бөліктерін түспен модельдейді.
5. Басы мен білектерін пысықтайды.
6. Туындыда жарық ауа ортасын жеткізеді.
7. Адам мүсінін бейнелегенде колорит туралы біледі.
8. Жұмысты жалпылайды және аяқтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Кескіндеме бойынша алған дағдыларын қолдану және бекіту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бірдей көркемдік материалдармен өз бетінше жұмыс істейді.
2. Пейзажды бейнелеуде жарық ортасын жеткізеді.
3. Натюрморт, портрет, адам мүсінінің этюдтерін жасайды.
4. Шығармашылық ойлауды қалыптастырады.
КҚ 3. Көркемдік шығарма жасауда композицияның негіздерін меңгеру
КМ 03. Көркемдік шығарма жасауда композицияның негіздерін меңгеру
Бұл модуль көркемдік шығарма композициясын жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: композицияның ережелері мен тәсілдерін; композицияның сюжеттік желісін; композицияны орындау кезінде пайдаланатын материал мен техникалық мүмкіндіктерін; бейнелеу қызметінің стильдері мен жаңа бағыттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар көркемдік туынды жасауды, композиция заңдарын пайдалануды, композициядағы басты және оған тән қасиеттерді анықтауды, анық композициялық тәсілдерді қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Композициялық тәселдермен басты және оған тән қасиеттерді анықтау.
Композиция
Шрифт
Кәсіптік практика (оқыту практикасы - пленэр)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Композицияның басты қасиетін анықтау перспективасын қолданады.
2. Түстік контрастісін қолданады.
3. Ырғақ, симметрия, асимметрия, тепе-теңдік, контраст, нюансты қолдана отырып, жұмыс істейді.
4. Композиция ережелері мен тәсілдерін орындайды.
5. Сюжеттік-композициялық орталығы бар туындылар жасайды.
6. Композиция ережелері мен заңдарын біледі.

7. Выполняет объемно-пластическое, цветовое решение композиции.
Результат обучения: 2) Создать художественное произведение.
Критерии оценки:
1. Изучает и анализирует разный материал необходимый для создания образа в композиции.
2. Определяет эскиз, размер формата.
3. Развивает сюжетную линию композиции.
4. Понимает, какой материал и технические возможности использовать при выполнении композиции.
5. Создает произведения с выразительными средствами.
6. Понимает воздействие колорита на цветовой строй композиции.
Результат обучения: 3) Применять национальную тему.
Критерии оценки:
1. Использует знаки, символы, узоры по их назначению.
2. Понимает ценность и значение предметов искусства.
3. Выполняет работы с применением элементов декоративно-прикладного искусства.
Результат обучения: 4) Предоставить свободный выбор темы композиции.
Критерии
оценки:
1. Применяет стили и новые направления в изобразительной деятельности.
2. Понимает концепции "супрематизма", "сюрреализма", абстракционизма для творческого поиска.
3. Выполняет творческие работы для участия в фестивалях, конкурсах.
ПК 4. Применять компьютерные технологии в изобразительной деятельности
ПМ 04. Применение компьютерных технологий в изобразительной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения компьютерных технологий в изобразительной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: применение компьютерных программ для развития творческой деятельности; использование компьютерных технологий как инструмент изобразительной деятельности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: различным способам создания и переработки изображений с использованием компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Использовать компьютерные программы Adobe Photoshop, Corel Painter IX, Тооn Boom, Мoho, TVpaint для развития творческой деятельности.
Профессиональные компьютерные программы
Шрифт
Критерии оценки:
1. Владеет компьютерными программами Adobe Photoshop, Corel Painter IX.
2. Использует компьютерные программы Adobe Photoshop, Corel Painter IX, TVpaint при выполнении заданий и для создания творческих проектов.
Результат обучения: 2) Использовать компьютерные технологии как инструмент изобразительной деятельности
Критерии оценки:
1. Выполняет обработку и преобразование изображений, иллюстраций с многофункциональными приложениями Adobe Photoshop, Corel Painter IX, TB Painter.
2. Выполняет реалистичную имитацию практически всех известных техник рисования в данных программах.
3. Выполняет компьютерную версию работ в графическом и цветовом изображении.
4. Применяет современные компьютерные технологии для разработки окончательного варианта композиции.
4. Повышает мотивацию и индивидуализацию обучения.

7. Композицияның көлемдік-пластикалық, түстік шешімін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Көркемдік шығарма жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Композициядағы бейнені жасау үшін қажетті әртүрлі материалды зерттейді және талдайды.
2. Форматтың өлшемін, нобайын анықтайды.
3. Композицияның сюжеттік желісін дамытады.
4. Композицияны орындау кезінде қандай материалды және техникалық мүмкіндікті пайдалану керек екендігін біледі.
5. Мәнерлі айқын құралдары бар туындылар жасайды.
6. Колориттің композицияның түстер қатарына әсерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұлттық тақырыпты қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Белгілерді, символдарды, өрнектерді тағайындалуына қарай қолданады.
2. Өнер заттарының құндылығы мен мәнін түсінеді.
3. Сәндік-қолданбалы өнер элементтерін қолдана отырып жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Композиция тақырыбын өз еркімен таңдайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бейнелеу қызметінің стильдері мен жаңа бағыттарын пайдаланады.
2. Шығармашылық ізденуде "супрематизм", "сюрреализм", абстракционизм тұжырымдамаларын түсінеді.
3. Фестивальдерге, байқауларға қатысу үшін шығармашылық туындылар жасайды.
КҚ 4. Бейнелеу қызметінде компьютерлік технологияларды қолдану
КМ 04. Бейнелеу қызметінде компьютерлік технологияларды қолдану
Бұл модуль бейнелеу қызметінде компьютерлік технологияларды пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар шығармашылық қызметті дамыту үшін компьютерлік бағдарламаларды қолдануды; компьютерлік технологияларды бейнелеу қызметінің құралы ретінде қолдануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар компьютерлік технологияларды пайдалана отырып, әртүрлі тәсілдермен сурет салуды және оны қайта өңдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шығармашылық қызметін дамыту үшін Adobe Photoshop, Corel Painter IX, Тооn Boom, Мoho, TVpaint компьютерлік бағдарламаларын қолдану.
Кәсіптік компьютерлік бағдарламалар
Шрифт
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Adobe Photoshop, Corel Painter IX компьютерлік бағдарламаларын меңгерді.
2. Тапсырмаларды орындау және шығармашылық жобаларды жасау үшін Adobe Photoshop, Corel Painter IX, TVpaint компьютерлік бағдарламаларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Компьютерлік технологияларды бейнелеу өнерінің құралы ретінде қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Adobe Photoshop, Corel Painter IX, TB Painter көпфункционалды қосымшаларымен суреттерді, иллюстрацияларды өңдейді және түрлендіреді.
2. Аталған бағдарламаларда барлық дерлік сурет салу техникасын шынайы имитациялайды.
3. Графикалық және түрлі түсті бейнемен туындылардың компьютерлік нұсқасын жасайды.
4. Композицияның соңғы нұсқасын әзірлеу үшін заманауи компьютерлік технологияларды қолданады.
4. Оқыту мотивациясын және дербестендіруді арттырады.

5. Приобретает опыт свободного самовыражения.
Квалификация "041201 3 - Художник" - художник станковой графики
ПК 5. Владеть основами техники графики
ПМ 05. Владение основами техники графики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для владения техникой графики.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: историю, виды и жанры графики; различают технические приемы и технологию работы в гравюрах; различают технологические свойства черно- белой, цветной линогравюры; различают виды печатей и отличие их друг от друга; применение необходимых материалов для разных видов гравюр.
При изучении модуля обучающиеся учатся: правильно использовать инструменты и необходимые материалы, приемам и технологии работы в гравюрах.
Результат обучения: 1) Владеть знаниями об истории, видах и жанрах графики.
Рисунок
Композиция
Введение в специальность
Теория графики
Техника и технология графики
Мастерство станковой графики
Критерии оценки:
1. Знаком с основными видами станковой графики и историей развития разных гравюр.
2. Применяет законы и графические приемы в композиции.
3. Владеет различными техниками для создания графического произведения.
Результат обучения: 2) Различать технические приемы и технологию работы в гравюрах.
Критерии оценки:
1. Выбирает необходимые материалы и инструменты для выполнения гравюр.
2. Выполняет перенос рисунка в зеркальном изображении в разных видах гравюр.
3. Владеет различными видами штриха с применением иглы в оргстекле.
4. Применяет различные техники при работе резцами в линогравюре.
Результат обучения: 3) Различать технологические свойства черно-белой и цветной линогравюры.
Критерии оценки:
1. Создает различные композиции.
2. Владеет навыками работы с художественными материалами.
3. Выполняет графические работы на бумаге с передачей плановости и тональности в композиции.
4. Различает технологию исполнения черно-белой и цветной линогравюры.
Результат обучения: 4) Различать виды печатей и отличие их друг от друга.
Критерии оценки:
1. Применяет необходимые инструменты для создания гравюр.
2. Создает черно-белую, цветную линогравюру.
3. Владеет техникой "сухая игла" на оргстекле.
4. Различает техники ксилографии – торцовую и продольную.
5. Понимает принцип печати литография, перенос краски с печатной формы на бумагу.
Результат обучения: 5) Применять необходимые материалы для разных видов гравюр.
Критерии оценки:

5. Өз болмысын еркін жеткізу тәжірибесін жинайды.
"041201 3 - Суретші" біліктілігі - Станокты графика суретшісі
КҚ 5. Графика техникасының негіздерін меңгеру
КМ 05. Графика техникасының негіздерін меңгеру
Бұл модуль графика техникасын меңгеру үшін қажетті қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар графика тарихын, түрлерін, жанрларын меңгереді; нақыштармен жұмыс істеудің техникалық тәсілдері мен технологиясын біледі; қара, ақ, түрлі-түсті линонақыштың технологиялық қасиеттерін біледі; мөрлердің түрлерін және олардың бір-бірінен айырмашылығын біледі;
әртүрлі нақыштар үшін қажетті материалдарды қолдануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар нақыштармен жұмыс істеу тәсілдері мен технологияларды, қажетті материалдар мен құралдарды дұрыс пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Графика тарихы, түрлері және жанрлары туралы білім алу.
Сурет
Композиция
Мамандыққа кіріспе
Графика теориясы
Графика техникасы және технологиясы
Станктік графика шеберлігі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Станокты графиканың негізгі түрлерін және әртүрлі нақыштардың даму тарихын біледі.
2. Композицияда заңдар мен графикалық тәсілдерді қолданады.
3. Графикалық туындыны жасау үшін түрлі техникаларды меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Нақыштармен жұмыс істеудің техникалық тәсілдері мен технологиясын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нақыштар жасау үшін қажетті материалдар мен құралдарды таңдайды.
2. Нақыштың әртүрлі түрлеріне суреттің айналы бейнесін түсіреді.
3. Органикалық әйнекте инелерді пайдалана отырып, әртүрлі штрих түрлерін меңгерді.
4. Линонақышта кескіштермен жұмыс істегенде әртүрлі техниканы қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақ-қара және түрлі-түсті линонақыштың технологиялық қасиеттерін біледі.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі композициялар жасайды.
2. Көркемдік материалдармен жұмыс істеу дағдыларына меңгереді.
3. Композицияның жоспарлылығы мен реңкін жеткізе отырып, графикалық жұмыстарды қағазға түсіреді.
4. Ақ-қара және түрлі-түсті линонақышты орындау технологиясын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Мөрлердің түрлерін және олардың бір-бірінен айырмашылығын біледі.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нақыштар жасау үшін қажетті құралдарды қолданады.
2. Ақ-қара, түрлі түсті линонақыштарды жасайды.
3. Органикалық әйнекте "құрғақ ине" техникасын меңгерді.
4. Ксилография техникаларын – дөңбек және бойлықты біледі.
5. Литография басау принципін, бояуды басылған формадан қағазға түсіруді біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Әртүрлі нақыш түрлері үшін қажетті материалдарды пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет материалы: бумагу, картон, оргстекло, металл, литографский камень, линолеум и др.
2. Владеет правилами использования художественных материалов.
3. Применяет гуашь с белилами.
4. Выполняет работы акрилом.
ПК 6.
Создать гравюры на практике
ПМ 06. Создание гравюры на практике
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для применения гравюры на практике.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: оформление литературного произведения и личной библиотеки в виде экслибриса; создание графических работ – пейзаж, натюрморт, портрет, композиции с применением разных техник: на бумаге -тушь, акварель-гризайль, техника черно-белой и цветной линогравюры, "сухая игла, офорт, литографии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оформлять литературное произведение и личную библиотеку в виде экслибриса; владеть техникой "тушь, перо", "карандаш", "сухая игла"; применять технику черно-белой и цветной линогравюры.
Результат обучения: 1) Оформлять литературное произведение и личную библиотеку в виде экслибриса.
Рисунок
Пластическая анатомия
Живопись
Профессиональная практика (музейная практика)
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями в оформлении книжной графики.
2. Выполняет книжный знак (экслибрис).
3. Владеет графическими средствами, для выполнения иллюстраций.
Результат обучения: 2) Создавать графические работы на бумаге в технике "тушь, перо", "карандаш".
Критерии оценки:
1. Различает гравюру и рисунок.
2. Различает различные жанры в графике.
3. Выполняет портрет, пейзажи, многофигурные композиции графическими средствами.
4. Применяет различные техники при работе резцами в линогравюре.
Результат обучения: 3) Выполнять графические произведения - пейзаж, натюрморт - в технике "сухая игла".
Критерии оценки:
1. Владеет техникой "сухая игла".
2. Владеет особенностями технологического выполнения гравюры.
3. Выполняет графические произведения в технике "сухая игла" пейзаж, натюрморт.
Результат обучения: 4) Применять технику черно-белой и цветной линогравюры.
Критерии оценки:
1. Подготавливает инструменты и материалы для резьбы по линолеуму.
2. Подготавливает клише – линолеум к работе.
3. Выполняет зачистку клише, наждачной бумагой.
4. Выполняет нанесение рисунка на клише.
5. Выполняет резьбу по линолеуму.
ПК 7. Выполнять и печатать графические листы
ПМ 07. Выполнение и печать графических листов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для печати графических листов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: выполнение печатаний пробного оттиска гравюры; печатание окончательного варианта; навыки работы на печатном станке.
При изучении модуля обучающиеся учатся: печатать на станке, наносить типографскую краску, завершать оттиск.
Результат обучения: 1) Выполнять печать пробного оттиска гравюры.
Мастерство станковой графики
Профессиональная практика (производственная практика)
Критерии оценки:

1. Қағаз, картон, органикалық әйнек, металл, литографиялық тас, линолеум және т.б. материалдарды пайдаланады.
2. Көркемдік материалдарды пайдалану ережелерін біледі.
3. Ақ сыры бар гуашьты қолданады.
4. Акрилмен жұмыс істейді.
КҚ 6. Гравюраны практикада жасау
КМ 06. Гравюраны практикада жасау
Бұл модуль нақышты практикада қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әдеби шығарманы және жеке кітапхананы экслибрис түрінде рәсімдеуді; қағазда - тушь, акварель-гризайль, ақ-қара және түрлі түсті линонақыш, "құрғақ ине, офорт, литография" сынды түрлі техникаларды пайдалана отырып, пейзаж, натюрморт, портрет графикалық жұмыстарын, композицияларды орындауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар әдеби көркем туындыларды және жеке кітапхананы экслибрис түрінде рәсімдеуді; "тушь, қауырсын", "қарындаш", "құрғақ ине" техникасына ие болуды; ақ-қара және түрлі-түсті линонақыш техникасын қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Әдеби көркем туындыларды және жеке кітапхананы экслибрис түрінде рәсімдеу.
Сурет
Пластикалық анатомия
Кесіндеме
Кәсіптік практика (музейлік практика)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кітап графикасын рәсімдеуді біледі.
2. Кітап белгісін орындайды (экслибрис).
3. Иллюстрациялар жасау үшін графикалық құралдарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қағазда "тушь, қауырсын", қарындаш техникасын пайдалана отырып, графикалық жұмыстар жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нақыш пен суретті біледі.
2. Графиканың түрлі жанрларын біледі.
3. Графикалық құралдармен портрет, пейзаж, көпфигуралы композициялар салады.
Оқыту нәтижесі: 3) "Құрғақ ине" техникасын пайдалана отырып, пейзаж, натюрморт, портрет графикалық жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Құрғақ ине" техникасын біледі.
2. Нақышты технологиялық орындау ерекшеліктерін біледі.
3. "Құрғақ ине" техникасымен пейзаж, натюрморт, портрет графикалық жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтіжесі: 4) Ақ-қара және түрлі-түсті линонақыш техникасын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Линолеумды ою үшін құралдар мен материалдарды дайындайды.
2. Клише – линолеумды жұмысқа дайындайды.
3. Клишені егеуқұм қағазымен тазалайды.
4. Суретті клишеге түсіреді.
5. Линолеумды ояды.
КҚ 7. Графикалық парақтарды жасау және басып шығару
ПМ 07. Графикалық парақтарды жасау және басып шығару
Бұл модуль графикалық парақтарды басып шығару үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар нақыштың сынамалық баспа-таңбасын басып шығаруды; соңғы нұсқаны басып шығаруды; баспа станогында басып шығару дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар станокпен басып шығаруды, типографиялық бояу жағуды, баспа-таңбаны аяқтауды үйренеді.
Оқыту нәтіжесі: 1) Нақыштың сынамалық баспа-таңбасын басып шығару.
Станоктік графика шеберлігі
Кәсіптік практика (өндірістік практика)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет инструментами и материалами.
2. Выполняет подготовку материалов для исполнения гравюры, "офорт, литография и др. техники станковой графики.
3. Выполняет подготовку линолеума к работе (зачистка пластика наждаком).
4. Выполняет нанесение валиком типографской краски на линолеум.
5. Выполняет разные виды печатания на станках.
Результат обучения:2) Выполнять печатание окончательного варианта.
Критерии оценки:
1. Выполняет печатание пробного варианта оттиска.
2. Дорабатывает резьбой линолеум.
3. Выполняет печатание.
Результат обучения:3) Приобретать навыки работы на печатном станке
Критерии оценки:
1. Получает профессиональные навыки печатания разных оттисков гравюр.
2. Выполняет поэтапное печатание цвета на индивидуальном клише.
3. Соблюдает технику безопасности при печатании на станке.
Квалификация "041201 3 - Художник" - художник станковой живописи
ПК 5. Владеть техниками и технологиями изобразительного искусства в станковой живописи
ПМ 05. Владение техниками и технологиями изобразительного искусства в станковой живописи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для владения техниками и технологиями изобразительного искусства в станковой живописи.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: станковую живопись и др. виды живописи; практические навыки использования материалов для живописи.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать изобразительные материалы в живописных произведениях, применять основные закономерности восприятия цвета, применять техники - масла, акрила, темперы, гуаши.
Результат обучения:1) Владеть знаниями о видах живописи и станковой живописи.
Введение в специальность
Композиция
Технология и техника
Теория цвета
Критерии оценки:
1. Характеризует виды живописи: монументальная, декоративная, миниатюрная, театрально-декорационная живопись.
2. Знаком со станковой живописью и средствами применения.
3. Знаком с работами в различных жанрах станковой живописи – натюрморт, портрет, фигура человека, пейзаж, многофигурные композиции.
4. Соблюдает правила и законы изображения художественного произведения.
5. Понимает законы живописного письма.
6. Применяет живописные приемы, используемые для создания станковой живописи.
7. Обобщает природную форму, выявляя характерные черты при изображении птиц, животных.
8. Понимает законы стилизации форм различных предметов и явлений природы.
Результат обучения: 2) Владеть практическими навыками использования материалов в станковой живописи.
Критерии оценки:

1. Құрал-жабдықтар мен материалдарды қолдана біледі.
2. Нақышты, "офорт, литография және т.б." станокты графикалық техниканы орындау үшін материалдарды дайындайды.
3. Линолеумды жұмысқа дайындайды (пластикті егеуқұм қағазымен тазалау).
4. Типографиялық бояуды білікшемен линолеумға жағады.
5. Станоктармен әртүрлі баспаларды басып шығарады.
Оқыту нәтіжесі:2) Соңғы нұсқаны басып шығарады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Баспа-таңбаның сынамалы түрін басып шығарады.
2. Линолеумды кескішпен өңдейді.
3. Басып шығарады.
Оқыту нәтіжесі:3) Баспа станогымен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нақыштардың әртүрлі баспа-таңбаларын басып шығарудың кәсіптік дағдыларын алады.
2. Жеке клишеге түсті кезең-кезеңмен басып шығарады.
3. Станокта басып шығару кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
"041201 3 - Суретші" біліктілігі - Станокты кескіндеме суретшісі
КҚ 5. Станокты кескіндеуде бейнелеу өнерінің техникаларын және технологияларын меңгеру
КМ 05. Станокты кескіндеуде бейнелеу өнерінің техникаларын және технологияларын меңгеру
Бұл модуль станокты кескіндемеде бейнелеу өнерінің техникасы мен технологияларын меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар станокты кесіндемені және кескіндеудің басқа да түрлерін; кескіндеуге арналған материалдарды практикалық қолдану дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кескіндеме туындыларында бейнелеу материалдарын пайдалануды, түсті қабылдаудың негізгі заңдылықтарын, май, акрил, темпер, гуашь техникаларын қолданды үйренеді.
Оқыту нәтіжесі:1) Кескіндеме түрлері мен станокты кескіндеме түрлерін білу.
Мамандыққа енгізу
Композиция
Технология және техника
Түс теориясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кескіндеме түрлерін сипататйды: монументалды, сәндік, миниатюралық, театралды-декорациялық кесіндеме.
2. Станокты кескіндемеін және қолданылатын құралдарды біледі.
3. Станокты кескіндеменің әртүрлі жанрларында жұмыс істей біледі – натюрморт, портрет, адамның мүсіні, пейзаж, көпфигуралы композициялар.
4. Көркемдік шығарманы бейнелеу ережелері мен заңдарын сақтайды.
5. Кескіндеудің заңдарын түсінеді.
6. Станокты кескіндеме үшін қолданылатын кескіндеу тәсілдерін қолданады.
7. Құстарды, жануарларды бейнелеген кезде оларға тән қасиеттерді анықтап, табиғи форманы жалпылайды.
8. Әртүрлі заттар мен табиғат құбылыстарын стилизациялау заңдарының формаларын түсінеді.
Оқыту нәтіжесі: 2) Станокты кескіндемеде материалдарды пайдаланудың практикалық дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными приемами работы акварелью.
2. Понимает специфические особенности живописи гуашью.
3. Различает виды холстов.
4. Понимает свойства картона и бумаги.
5. Понимает назначение подрамника.
6. Выполняет метод крепления и натяжения ткани на подрамник.
7. Выполняет грунт холста.
8. Владеет пониманием правильного отношения к технологии и химическому взаимодействию пигмента и связующего с основой грунта.
Результат обучения: 3) Владеть основными закономерностями восприятия цвета.
Критерии оценки:
1. Характеризует хроматические и ахроматические цвета.
2. Понимает воздействие света и окружающей среды.
3. Понимает зависимость цвета друг от друга, их цветовые взаимоотношения.
4. Понимает цветовые различия, их насыщенность и светлоту по отношению друг другу, с учетом расположения в пространстве.
5. Понимает цветовые оттенки предметов на свету в полутенях и тенях.
6. Обобщает цвета, подчиняя условиям освещенности.
Результат обучения: 4) Использовать основные изобразительные техники и материалы.
Критерии оценки:
1. Понимает метод многослойности в живописи, как следствие длительного и непрерывного ведения работы в современной живописи.
2. Понимает характер и значение подмалевка в работе.
3. Учитывает различные оптические изменения подмалевка в живописном слое.
4. Применяет метод лессировки.
5. Выполняет работу после полного высыхания красочного слоя.
6. Понимает технологию взаимосвязи красочного слоя и грунта.
7. Применяет средства устраняющие жухлость работы.
8. Применяет покрывной лак в работах.
9. Понимает основания и грунты в темперной живописи, и специфические особенности.
10. Характеризует особенности техники темперной живописи.
11. Выполняет станковые работы в различных техниках исполнения на бумаге, холсте, картоне.
12. Владеет способами применения в живописи акварельной, гуашевой краски.
ПК 6. Выполнить живописное произведение в станковой живописи
ПМ 06. Выполнение живописных произведений в станковой живописи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для создания живописного произведения в станковой живописи.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
создание изображения тематического натюрморта средствами живописи;
виды и композиционный строй портрета;
приемы живописного изображения натуры, подбор техники исполнения, в зависимости от характера изображаемого объекта.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять работы разными художественными материалами и техниками исполнения станковой живописи.
Результат обучения: 1) Применять многообразные средства живописи в изображении тематического натюрморта.
Композиция
Техника и технология
Мастерство станковой живописи
Критерии оценки:

1. Акварельмен жұмыс істеудің негізгі тәсілдерін біледі.
2. Гуашьпен кескіндеудің спецификалық ерекшеліктерін біледі.
3. Кенеп түрлерін біледі.
4. Картон мен қағаз қасиеттерін түсінеді.
5. Сурет жақтауларының тағайындалуын біледі.
6. Сурет жақтауларына мата тартады және оны бекітеді.
7. Кенептің бояу қабатын орындайды.
8. Бояу қабатының негізімен байланыстыратын пигменттің химиялық өзара әрекетіне және технологияға дұрыс қатынасты біледі.
Оқыту нәтіжесі: 3) Түсті қабылдаудың негізгі заңдылықтарын меңгерді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хроматикалық және ахроматикалық түстерді сипаттайды.
2. жарық пен қоршаған ортаның әсерін түсінеді.
3. Түстердің бір-біріне байланысты екендігін және олардың түстік қатынастарын түсінеді.
4. Кеңістікте орналасуына қарай түстік айырмашылықтарды, олардың бір-біріне қатысты қанықтылығын және ашықтығын түсінеді.
5. Заттардың жарықтағы, жартылай көлеңкедегі және көлеңкедегі түсті реңдерін түсінеді.
6. Түстерді жарықтандыру жағдайларына бағындырып, жалпылайды.
Оқыту нәтіжесі: 4) Негізгі бейнелеу техникалары мен материалдарды пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Заманауи кескіндемедегі ұзақ және үздіксіз жұмыстың нәтижесі ретінде кескіндемедегі көпқабаттылық әдісін түсінеді.
2. Жұмыстағы сырлаудың сипаты мен мағынасын түсінеді.
3. Кескіндеу қабатындағы сырлаудың әртүрлі оптикалық өзгеруін ескереді.
4. Лессировкалау әдісін қолданады.
5. Жұмыстарды бояу қабаты толық кепкен соң орындайды.
6. Сыр мен бояу қабатының өзара байланыс технологиясын түсінеді.
7. Жұмыстың солғандығын жоятын құралдарды қолданады.
8. Жұмысында сырлайтын лак қолданады.
9. Темперлік кескіндемеде негіздер мен бояу қабаттарын және спецификалық ерекшеліктерін түсінеді.
10. Темперлік кескіндеме техникасының ерекшеліктерін сипаттайды.
11. Қағазда, кенепте, картонда түрлі техникадағы станокты жұмыстарды орындайды.
12. Кескіндемеде акварель, гуашь бояуларын қолдану тәсілдерін меңгерді.
КҚ 6. Станокты кескіндеуде кескіндеме туындыларын жасау
КМ 06. Станокты кескіндеуде кескіндеме туындыларын жасау
Бұл модуль станокты кескіндемеде көркем туынды жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар кескіндеу құралдарымен тақырыптық натюрморт бейнесін жасауды; портреттің түрлері мен композициялық құрылымын; натураның көркемдік бейнесінің тәсілдерін, салынатын нысанның сипатына қарай орындау техникасын талдауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар станокты кескіндемені орындаудың әртүрлі орындау техникаларымен мен көркемдік материалдармен жұмыс істеуді үйренеді.
Оқыту нәтіжесі: 1) Тақырыптық натюрмортты бейнелеуде кескіндеменің көптүрлі құралдарын пайдалану.
Композиция
Техника және технология
Станоктік кескіндеме шеберлігі
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет компоновку предметов на формате, передает основные цветовые отношения между предметами.
2. Моделирует объем, лепкой больших форм цветом, смешивает цвета и краски на палитре, различает цвета и тона в живописи.
3. Передает условия освещения, пространственное положение предметов изобразительными средствами.
4. Передает материальность и фактуру предметов различными техниками и материалами.
5. Передает колористическое единство картины.
Результат обучения: 2) Владеть видами и композиционным строем портрета.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение портрета.
2. Различает виды портретов: парадный, социальный, психологический, автопортрет.
3. Различает композиционный строй портрета: погрудный, поясной, поколенный, однофигурный, групповой.
Результат обучения:3) Показать особенности характера натуры в изображении портрета.
Критерии оценки:
1. Выполняет конструктивное построение в портрете, определяет характерные черты и особенности лица модели.
2. Выполняет моделировку формы светотональным и цветовым решением различными живописными средствами, выполняет моделировку объемной формы и задачи плановости, воздушной перспективы.
3. Добивается передачи характера и целостности восприятия портрета, различными техниками исполнения.
Результат обучения: 4) Владеть приемами живописного изображения натуры и подбора техники исполнения, в зависимости от характера изображаемого объекта.
Критерии оценки:
1. Анализирует характерные пропорции тела, выполняет конструктивный рисунок фигуры.
2. Определяет и подбирает технику исполнения и материалы – масляные краски, акрил, темпера.
3. Выполняет цветовые отношения фигуры и интерьера, моделирует форму цветом, владеет законами цветового решения формы, осваивает технические приемы в живописи, работает над интерьером и деталями в работе.
4. Выявляет характер натуры фигуры человека, проверяет целостность всей фигуры и сходство с моделью.
ПК 7. Выполнять копирование выдающихся произведений
искусства
ПМ 07. Выполнение копирования выдающихся произведений искусства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения и копирования выдающихся произведений искусства.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: практическое применение навыков выдающихся мастеров искусства.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применению техники великих мастеров живописи, совершенствованию профессионального мастерства.
Результат обучения: 1) Выполнять копии с работ великих мастеров мировой живописи путем осмысления творческого метода.
Мастерство станковой живописи
Композиция
Техника и технология
Профессиональная практика (музейная и производственная практики)
История изобразительного искусства
Критерии оценки:

1. Форматта заттарды үйлестіреді, заттар арасындағы негізгі түстер қатынасын жеткізеді.
2. Үлкен формаларды жасау кезінде түспен көлемді модельдейді, палитрада түстер мен бояуларды араластырады, кескіндемеде түстер мен реңдерді біледі.
3. Бейнелеу құралдарымен жарықтандыру жағдайларын, заттардың кеңістіктегі қалпын жеткізеді.
4. Түрлі техникамен және материалдармен заттардың материалдылығы мен фактурасын жеткізеді.
5. Картинаның колористикалық бірлігін жеткізеді.
Оқыту нәтіжесі: 2) Портреттің түрлерін және композициялық құрылымдарын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Портреттің мақсатын біледі.
2. Портреттің түрлерін біледі: салтанатты, әлеуметтік, психологиялық, автопортрет.
3. Портреттің композициялық құрылымын біледі: төске дейін, белге дейін, тізеге дейін, бір мүсінді, топтық.
Оқыту нәтіжесі:3) Портреттің бейнесімен натураның ерекшеліктерін көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Портретте конструктивті құрылымды орындайды, Модельге тән қасиеттер мен бет-әлпетінің ерекшеліктерін анықтайды.
2. Әртүрлі кескіндеу құралдарымен форманы жарық-реңкті және түсті шешімдермен модельдейді, үлкен форманы және жоспарлылық міндеттерін, ауа перспективасын модельдейді.
3. Әртүрлі орындау техникаларымен портреттің сипаты мен қабылдау тұтастығын жеткізеді.
Оқыту нәтіжесі: 4) Натураны көркем бейнелеу тәсілдерін меңгеру және бейнеленетін нысанның сипатына қарай орындау техникасын таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Денеге тән пропорцияларын талдайды, мүсіннің конструктивті суретін салады.
2. Орындау техникасы мен материалдарды анықтайды және таңдайды – майлы бояулар, акрил, темпера.
3. Фигура мен интерьердің түстік қатынасын орындайды, форманы түспен модельдейді, форманы түспен шешу заңдарын меңгерді, кескіндеменің техникалық тәсілдерін үйренеді, жұмыста интерьермен және бөлшектермен жұмыс істейді.
4. Адам мүсіні натурасының мінезін анықтайды, бүкіл мүсіннің тұтастығын және модельмен ұқсастығын тексереді.
КҚ 7. Танымал өнер туындыларын көшіру
КМ 07. Танымал өнер туындыларын көшіру
Бұл модуль танымал өнер туындыларын зерттеу және көшіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар танымал өнер шеберлерінің дағдыларын практикада қолдануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кескіндеменің ұлы шеберлерінің техникасын қолдануды, кәсіптік шеберлікті жетілдіруді үйренеді.
Оқыту нәтіжесі: 1) Шығармашылық әдісті түсіну жолымен әлемдік кескіндеменің ұлы шеберлерінің туындыларының көшірмелерін жасау.
Станоктік кескіндеме шеберлігі
Композиция
Техника және технология
Кәсіптік практика (музейлік және өндірістік практика)
Бейнелеу өнерінің тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Подбирает произведение или фрагмент для выполнения копии.
2. Знаком с творческим наследием художника.
3. Владеет техникой исполнения произведения.
4. Выявляет особенности цветового строя картины.
Результат обучения: 2) Выполнять последовательность ведения работы с соблюдением технологии живописи, "трехслойный" метод живописи.
Критерии оценки:
1. Понимает использование материалов при выборе техники исполнения.
2. Подготавливает необходимый материал.
3. Владеет способами натяжки холста на подрамник.
4. Выполняет нанесение рисунка на холст.
5. Выполняет приемы письма масляными красками.
6. Применяет трехслойный метод живописи.
7. Выполняет первую пропись на холсте масляными красками без добавления белил, второй подмалевок корпусными красками - белила, охра, марс, третий завершающий процесс изображения, окончательный колорит.
Результат обучения: 3) Применять полученные знания и навыки для дальнейшего профессионального роста в живописи.
Критерии оценки:
1. Знаком с произведениями мировой живописи.
2. Применяет изученную технику живописи в творческой, самостоятельной работе.
Квалификация "041201 3 - Художник" - художник анимационной графики
ПК 5. Выполнять графические движения к фильмам с использованием законов анимации
ПМ 05. Выполнение графических движений к фильмам с использованием законов анимации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения графических движений к фильмам с использованием законов анимации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: приемы и виды композиционного построения кинокадра;
специфику изобразительного решения анимационного фильма;
основы поведения
персонажа в анимации;
применение методов и приемы анимации инертных тел.
При изучении модуля обучающиеся учатся: создавать мультфильм с использованием компьютера; раскрывать драматургию сценария в рисунках, природу движения; выполнять расчет схемы движений персонажа.
Результат обучения: 1) Использовать приемы и виды композиционного построения кинокадра.
Техника движения в анимации Композиция
Биомеханика в анимации
Поведение персонажей в анимации
Мастерство анимационной графики
Критерии оценки:
1. Владеет основными принципами единого стиля в изобразительном решении фильма.
2. Понимает виды композиции кинокадра и раскрытие драматургии сценария фильма.
3. Выполняет стилизацию основных типов фигуры и головы персонажа.
4. Выполняет разработку вариантов мимики персонажа в анимационном фильме.
5. Выполняет расчет схемы движений персонажа.
6. Разрабатывает установочные листы для сцен с движением персонажей.

1. Көшірме жасау үшін туындыны немесе фрагментті таңдайды.
2. Суретшінің шығармашылық мұрасымен танысады.
3. Туындыны орындау техникасын біледі.
4. Картинаның түстік қатарын анықтайды.
Оқыту нәтіжесі: 2) Кескіндеме технологиясын, кескіндеменің "үш қабатты" әдісін сақтай отырып, жүйелі жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындау техникасын таңдаған кезде материалдарды пайдалануды түсінеді.
2. Қажетті материалды дайындайды.
3. Суреттің жақтауларына кенепті тарту тәсілдерін біледі.
4. Суретті кенепке салады.
5. Жазуды майлы бояулармен жазады.
6. Кескіндеменің үш қабатты әдісін қолданады.
7. Бірінші жазуды кенепке Ақ сырыз майлы бояулармен салады, екіншісін корпустық бояулармен - белила, охра, марс, бейненің үшінші соңғы процесі, ақырғы колорит.
Оқыту нәтіжесі: 3) Кескіндемеде кәсіптік тұрғыдан ары қарай өсу үшін алған білімі мен дағдыларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік кескіндеме туындыларымен таныс.
2. Шығармашылық және өзіндік жұмыста оқыған техникасын қолданады.
"041201 3 - Суретші" біліктілігі - Анимациялық графика суретшісі
КҚ 5. Анимация заңдарын пайдалана отырып, фильмдерге графикалық қозғалыстар жасау
КМ 05. Анимация заңдарын пайдалана отырып, фильмдерге графикалық қозғалыстар жасау
Бұл модуль анимация заңдарын пайдалана отырып, фильмдерге графикалық қозғалыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар кинокадрдың композицилық құрылымының тәсілдері мен түрлерін; анимациялық фильмнің бейнелеу шешімінің спецификасын; анимациядағы кейіпкердің тәртібінің негіздерін; инертті денелер анимациясы әдістері мен тәсілдерін қолдануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар компьютерді пайдалана отырып, мультфильм жасауды; суреттермен сценарийдің драматургиясын, қозғалыстар табиғатын ашуды; кейіпкердің қозғалысының схемаларын есептеуді үйренеді.
Оқыту нәтіжесі: 1) Кинокадрдың композициялық құрылымының тәсілдері мен түрлерін пайдалану.
Анимациядағы қозғалыс техникасы Композиция
Анимациядағы биомеханика
Анимациядағы кейіпкерлердің тәртібі
Анимациялық графика шеберлігі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Фильмнің бейнелеу шешімінде бірыңғай стильдің негізгі принциптерін меңгереді.
2. Кинокадр композициясының түрлерін түсінеді, фильм сценариінің драматургиясын ашу.
3. Кейіпкердің мүсінінің және басының негізгі типтерін стилизациялауды орындайды.
4. Анимациялық фильмде мимика нұсқаларын пысықтайды.
5. Кейіпкердің қозғалыс схемасын есептейді.
6. Кейіпкерлердің қозғалысымен сахналарға арналған орнату парақтарын жасайды.

7. Использует приемы операторского мастерства.
Результат обучения: 2) Раскрыть драматургию сценария в рисунках.
Критерии оценки:
1. Владеет основными композиционными правилами, приемами и методами работы на компьютере.
2. Владеет компьютерной графических листах.
2. Создает эскизы и раскадровку сюжетной линии.
3. Выполняет графические работы на бумаге.
4. Выполняет работы в анимационной программе.
5. Владеет навыками наложения слоев и реализации плавных, последовательных переходов при работе на компьютере.
Результат обучения: 3) Применять основы и элементы физических и биомеханических форм движения.
Критерии оценки:
1. Выполняет графическое движение в рисунке, соблюдая законы физики и биомеханики.
2. Передает через темпо-ритм, расчет схемы и траекторию движения.
Результат обучения: 4) Владеть основами поведения персонажа в анимации.
Критерии оценки:
1. Раскрывает тип характера персонажа.
2. Передает реакцию персонажа на окружающую среду и на раздражитель.
Результат обучения: 5) Применять методы и приемы анимации инертных тел.
Критерии оценки:
1. Передает через движение воздействие внешних сил в рисунке.
2. Передает скорость движения, учитывая массу тела.
3. Передает пластику движения героя в предметных и объемных кукольных фильмах.
ПК 6. Выполнять производственную съемку в объемных и предметных кукольных фильмах
ПМ 06. Последовательное выполнение производственной съемки в объемных и предметных кукольных фильмах
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для последовательного выполнения производственной съемки в объемных и предметных кукольных фильмах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: выполнение пофазными движениями, вождение куклы, выполнение схем-движения персонажей, используя законы композиции анимационного фильма.
При изучении модуля обучающиеся учатся: моделировать движение в мизансцене, расчет схемы по заданному таймингу.
Результат обучения: 1) Использовать пластику движения кукол при выполнении съемок кукольных анимационных фильмов.
Композиция
Мастерство анимационной графики
Компьютерная программа для анимации
Профессиональная практика (музейная и производственная практики)
Критерии оценки:
1. Владеет основными законами анимации.
2. Выполняет работы в материале: декорации, куклы, и весь реквизит.
3. Выполняет одушевление кукол методом покадровой съемки по заданным упражнениям и темам.
4. Выполняет изобразительное решение фона, средствами компьютерной графики графическими, живописными палитрами.

7. Операторлық шеберлік тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтіжесі: 2) Сценарий драматургиясын суреттермен ашу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Компьютерде жұмыс істеудің негізгі композициялық ережелерін, тәсілдері мен әдістерін меңгереді.
2. Компьютерлік-графикалық парақтарды меңгерді.
2. Сюжеттік желінің нобайларын жасайды және кадрларға бөледі.
3. Қағазда графикалық жұмыстарды орындайды.
4. Жұмыстарды анимациялық бағдарламада орындайды.
5. Компьютерде жұмыс істегенде қабаттар жасау және байсалды, жүйелі ауысуды жүзеге асырады.
Оқыту нәтіжесі: 3) Қозғалыстың физикалық және биомеханикалық формаларының негіздері мен элементтерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Физика және биомеханика заңдарын сақтай отырып, суретте графикалық қозғалысты орындайды.
2. Темпо-ырғақ арқылы қозғалыс схемасын есептеуді және траекториясын жеткізеді.
Оқыту нәтіжесі: 4) Анимацияда кейіпкердің тәртібінің негіздерін меңгерді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кейіпкердің мінезінің типін ашады.
2. Кейіпкердің қоршаған ортаға және қоздырғышқа реакциясын жеткізеді.
Оқыту нәтіжесі: 5) Инертті денелердің анимацияларының әдістері мен тәсілдері.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қозғалыс арқылы суретте сыртқы күштердің әсерін жеткізеді.
2. Дене массасын ескере отырып, қозғалыс жылдамдығын жеткізеді.
3. Заттық және көлемді қуыршақ фильмдерінде кейіпкердің қоғалыс пластикасын жеткізеді.
КҚ 6. Көлемді және заттық қуыршақтар фильмдерінде өндірістік түсірілімді жүйелі жүргізу
КМ 06. Көлемді және заттық қуыршақтар фильмдерінде өндірістік түсірілімді жүйелі жүргізу
Бұл модуль көлемді және заттық қуыршақ фильмдерінде жүйелі өндірістік түсірілім жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар анимациялық фильм композицияларын пайдалана отырып, фазалық қозғалыстармен орындауды, қуыршақты жүргізуді, кейіпкерлердің қозғалыс-схемаларын орындауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мизансценада қозғалысты модельдеуді, берілген тайминг бойынша есептеу схемасын үйренеді.
Оқыту нәтіжесі: 1) Қуыршақ анимациялық фильмдерін орындау кезінде қуыршақтың қозғалыс пластикасын пайдалану.
Композиция
Анимациялық графика шеберлігі
Анимацияға арналған компьютерлік графика
Кәсіптік практика (музейлік және өндірістік практика)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі анимация заңдарын қолданады.
2. Материалмен жұмыс істейді: декорациялар, қуыршақтар, барлық реквизиттер.
3. Берілген жаттығулар мен тақырыптар бойынша кадрлық түсірілім әдісімен қуыршақтарды тірілтеді.
4. Графикалық, кескіндеу палитраларымен компьютерлік графика құралдарымен фонның бейнелеу шешімін орындайды.

5. Соблюдает технику безопасности при работе с острыми, режущими предметами и токсическими материалами.
Результат обучения: 2) Выполнять практическую работу над сюжетом.
Критерии оценки:
1. Выполняет раскадровку сюжета изобразительными средствами.
2. Разрабатывает образы героев.
3. Разрабатывает общую изобразительную стилистику фильма.
4. Выполняет работы с элементами физического движения - замах, действие, торможение, остаточное движение.
5. Выполняет расчет схем движения персонажей.
6. С помощью рейсмуса покадрово перемещает персонаж по заданной траектории.
Результат обучения: 3) Выполнять монтаж и звуковое решение анимационного фильма.
Критерии оценки:
1. Владеет основами создания режиссерского сценария.
2. Производит деление фильма по сценам.
3. Выполняет работы с изобразительными особенностями персонажа в анимации.
4. Владеет техникой выполнения анимации традиционных школ.
5. Понимает специфику изобразительного решения анимационного фильма.
6. Владеет законами анимации и звукового решения фильма.
Результат обучения: 4) Выстраивать композицию кадра, создать атмосферу среды, используя осветительную аппаратуру и производить съемку.
Критерии оценки:
1. Выполняет подготовку рабочих материалов.
2. Владеет версткой (монтажом).
3. Подготавливает видеоряд.
4. Создает аудио ряд.
5. Создает титры к фильму.
ПК 7. Создать образы персонажей анимационного фильма
ПМ 07. Создание образа персонажей анимационного фильма
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для создания образа персонажей анимационного фильма.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
разработку персонажа изобразительными средствами; изображение персонажа в разных ракурсах и эмоциональных состояниях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: поиску нахождения образа и созданию персонажей в соответствии со сценарием фильма.
Результат обучения: 1) Разработать персонаж изобразительными средствами.
Композиция
Мастерство анимационной графики
Критерии оценки:
1. Разрабатывает эскизы персонажей в соответствии со сценарием фильма.
2. Выполняет поиск образа персонажей.
3. Передает черты характера в изображении персонажей.
3. Разрабатывает костюм, аксессуары, прическу персонажей.
4. Разрабатывает цветовую схему.
5. Разрабатывает схему теней.
Результат обучения: 2) Изобразить персонаж в разных ракурсах и эмоциональных состояниях.
Критерии оценки:
1. Выполняет в рисунке максимальные динамичные движения.
2. Выполняет схему построения персонажа и его отдельных элементов – конструкция механики.
3. Передает выразительные эмоциональные состояния героя.
4. Изображает артикуляцию, характерные жесты каждого персонажа.
ПК 8. Выполнять основные виды работ по квалификации "Художник" в соответствии со специализацией
ПМ 08. Преддипломная практика
Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения; ознакомление непосредственно на предприятиях с современными методами ведения процесса художественных работ, новым оборудованием, организацией труда, экономикой производства, путями решения создания художественных работ; сбор и подготовку материалов для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Изучать и анализировать работу производственной мастерской.
Профессиональная практика
(преддипломная)
Критерии оценки:

5. Өткір, кесетін заттармен және уытты материалдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтіжесі: 2) Сюжетпен практикалық жұмыс істейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бейнелеу құралдарымен сюжетті кадрларға бөледі.
2. Кейіпкерлердің бейнелерін жасайды.
3. Фильмнің жалпы бейнелеу стилистикасын әзірлейді.
4. Физикалық қозғалыс элементтерімен жұмыс істейді – сермеу, қозғалыс, тоқтау, қалған қозғалыс.
5. Кейіпкерлердің қозғалысының схемаларын есептейді.
6. Рейсмустың көмегімен берілген траекториямен кейіпкер кадрлік орын ауыстырады.
Оқыту нәтіжесі: 3) Анимациялық фильмді монтаждау және дыбыстық шешімі.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Режиссерлік сценарий жасау негіздерін біледі.
2. Фильмді қойылымдар бойынша бөледі.
3. Кейіпкердің анимацияда бейнелеу ерекшеліктерімен жұмыс істейді.
4. Дәстүрлі мектептердің анимацияны орындау техникаларын меңгерді.
5. Анимациялық фильмнің бейнелеу шешімдерінің спецификасын түсінеді.
6. Анимация заңдарын және фильмнің дыбыстық шешімдерін біледі.
Оқыту нәтіжесі: 4) жарықтандыру аппаратурасын қолданып, кадр композициясын құрады және түсірілім жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс материалдарын дайындайды.
2. Беттеу жасайды (монтаж).
3. Бейнеқатарлар дайындайды.
4. Аудиоқатар жасайды.
5. Фильмьнің титрін жасайды.
КҚ 7. Анимациялық фильм кейіпкерлерінің образын жасау
КМ 07. Анимациялық фильм кейіпкерлерінің образын жасау
Бұл модуль анимациялық фильм кейіпкерлерінің бейнесін жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар кейіпкерді бейнелеу құралдарымен әзірлеуді; кейіпкерді әртүрлі қалыпта және эмоционалды жағдайларда бейнелеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар фильмнің сценариіне сәйкес бейнені табуды және кейіпкерлер жасауды үйренеді.
Оқыту нәтіжесі: 1) Бейнелеу құралдарымен кейіпкер жасау.
Композиция
Анимацялық графика шеберлігі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Фильмнің сценариіне сәйкес кейіпкерлердің нобайларын жасайды.
2. Кейіпкерлердің бейнесін іздейді.
3. Кейіпкерлерді бейнелеуде мінез-құлқын жеткізеді.
3. Кейіпкерлердің костюмін, аксессуарларын, шаш үлгісін жасайды.
4. Түстер схемасын пысықтайды.
5. Көлеңкелер схемасын жасайды.
Оқыту нәтіжесі: 2) ИКейіпкерді әртүрлі қалыпта және эмиционалды жағдайда бейнелеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Суретте барынша қарқынды қозғалыстар салады.
2. Кейіпкердің құрылу схемасын және оның жекелеген элементтерін–механика конструкциясын жасайды.
3. Кейіпкердің мәнерлі эмоционалды жағдайын жеткізеді.
4. Әрбір кейіпкердің артикуляциясын, оған тән ымдарды бейнелейді.
КҚ 8. Мамандануына сәйкес "Суретші" біліктілігі бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау
ПМ 08. Дипломалды практика
Бұл модуль оқу барысында алған білімін және практикалық дағдыларын жалпылауға және жетілдіруге; тікелей кәсіпорындарда көркемдік жұмыстарды жүргізудің заманауи әдістерімен, жаңа қондырғылармен, еңбекті ұйымдастырумен, өндіріс экономикасымен, көркемдік жұмыстарды жасауды шешу жолдарымен таныстыруға; дипломдық жұмысты орындау үшін материалдар жинауға және дайындауға бағытталған.
Оқыту нәтіжесі: 1) Өндірістік шеберхананың жұмысын зерттеу және талдау.
Кәсіптік практика
(диплом алды)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует структуру производственной мастерской.
2. Понимает и характеризует особенности процессов создания изобразительного произведения в станковой графике, станковой живописи, анимационной графике.
3. Собирает и анализирует работу производственного цеха.
4. Определяет характерные признаки и контрольный перечень основных художественных работ.
5. Подготавливает отчет по практике.
Результат обучения: 2) Собирать материалы по теме дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Понимает и соблюдает правила подготовительных, основных и заключительных художественных работ.
2. Рассчитывает систематичность и последовательность исполнения работы.
3. Выбирает материал для исполнения проекта.
4. Соблюдает требования охраны труда, промышленно и экологической безопасности при выполнении художественных работ.
Результат обучения: 3) Дублировать обязанности художника.
Критерии оценки:
1. Соблюдает инструктаж на рабочем месте.
2. Анализирует процесс выполнения дипломной работы в производственной мастерской.
3.Оформляет документацию на технологический процесс художественных работ.
4. Выявляет и устраняет неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
5. Выполняет оформление художественного произведения.
6. Проводит анализ художественных работ.
7. Осуществляет контроль выполнения работ к указанному сроку.
8. Применяет способы и меры, исключающие профессиональные заболевания.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 150
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 573
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Артист исполнитель, звукооператор концертных программ"
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0416000 – Артист исполнитель, звукооператор концертных программ
Квалификация:

1. Өндірістік шеберхананың құрылымын сипаттайды.
2. Станокты графикада, станокты кескіндемеде, анимациялық графикада бейнелеу туындысын жасау процесінің ерекшеліктерін түсінеді және сипаттайды.
3. Өндірістік цех жұмысын жинайды және талдайды.
4. Негізгі көркемдік жұмыстардың тән белгілері мен тізімін анықтайды.
5. Практика бойынша есеп дайындайды.
Оқыту нәтіжесі: 2) Дипломдық жұмыс тақырыбы бойынша материалдар жинау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дайындық, негізгі және қорытынды көркемдік жұмыстардың ережелерін түсінеді және сақтайды.
2. Жұмысты орындаудың жүйелілігі мен орындау ретін есептейді.
3. Жобаны орындау үшін материал таңдайды.
4. Көркемдік жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтіжесі: 3) Суретшінің міндеттерін қайталайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнында нұсқаулықты сақтайды.
2. Өндірістік шеберханада дипломдық жұмысты орындау процесін талдайды.
3.Құжаттаманы көркемдік жұмыстардың технологиялық процесіне рәсімдейді.
4. Қызмет көрсететін жұмыстағы кемшіліктерді анықтайды және жояды.
5. Көркем шығарманы рәсімдейді.
6. Көркемдік жұмыстарды талдайды.
7. Жұмыстарды белгіленген мерзімде орындайды.
8. Кәсіптік ауруларды жоққа шығаратын тәсілдер мен шараларды қабылдайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
150-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
573-қосымша
"Әртіс орындаушы, концерттік бағдарламалардың дыбыс операторы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы:
041600 0 "Әртіс орындаушы, концерттік бағдарламалардың дыбыс операторы"
Біліктілігі:

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Владеть простейшими танцевальными движениями и комбинациями ритмики.
Критерии оценки:
1. Знает и понимает основные требования к выполнению элементов ритмики, соблюдая последовательность их исполнения;
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения физических упражнений, направленных на развитие гибкости кисти, плечевого пояса, ловкость, координацию и точность движений рук.
4. Выполняет стилевые движения танцев сольно и в группе.
БК 4. Применение основ социально-экономических наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе.
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира, комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе, комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
При изучении модуля обучающиеся должны: оперировать основными философскими понятиями;
понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия, понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Основы экономики
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін ұстанады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қанайналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін сақтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қарапайым би қимылдарын және ритмика комбинацияларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ритмика элементтерін орындау реттілігін сақтай отырып, оларды орындауға қойылатын негізгі талаптарды біледі және түсінеді;
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Қолдың икемділігін, иық белдігін, ептілігін, қол қимылдарын үйлестіру мен дәлдігін дамытуға бағытталған дене жаттығуларын орындау техникасын меңгерді.
4. Жеке және топта бидің стильдік қозғалысын орындайды.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану.
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтармен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға, қазіргі экономикалық жүйенің жұмыс істеу заңдылықтары мен тетіктері туралы, мемлекеттік реттеудің нарықтық механизмдері мен әдістері туралы кешенді түсінік беруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: философияның негізгі түсініктері мен заңдылықтарын; мәдениетті, дін мен өркениетті; мемлекеттік-құқықтық қатынастар мен құбылыстар жүйесін; қоғамдағы азаматтардың және басқа да саясат субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің қызметін, қазіргі экономикалық жүйенің қызмет ету заңдылықтары мен тетіктері туралы, нарықтық тетіктер мен мемлекеттік реттеу әдістері туралы кешенді түсініктерді меңгеруге тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде төзімділік танытуды; адам-жақтырмаушылық, экстремистік, радикалды және террористік идеологияларды жоққа шығаруды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара іс-қимыл барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бағдарлауды, негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясының тұжырымдамалық ережелерін және бизнес негіздерін түсінуді; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

4. Характеризует достижения независимого Казахстана
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация: 041601 3 "Артист оркестра, преподаватель ДМШ, звукооператор".
ПК 01. Применять базовые музыкально-теоретические знания в профессиональной деятельности
ПМ 01. Применение базовых музыкально-теоретических знаний в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования музыкального мышления артиста оркестра.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
-основные сведения о важнейших элементах музыки и средствах музыкальной выразительности;
-гармонию, ее выразительные свойства, роль в формообразовании, фактурные свойства;
-методы развития профессионального слуха;
- понятия музыкальной формы и жанра.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть:
-знаниями о важнейших элементах музыкального языка и средств выразительности;
-приемами развития профессионального слуха;
- навыками аналитического музыкального мышления;
-закономерностями звуковысотной организации музыки, принципами объединения звуков в созвучия, ладофункциональными нормами взаимосвязи аккордов;
- приемами теоретического и исполнительского анализа музыкального произведения, применять базовые теоретические знания в практической деятельности
Результат обучения: 1) Развить профессиональный музыкальный слух, освоить навыки аналитического музыкального мышления
Сольфеджио
Критерии оценки
1. Интонирует и определяет на слух: тональности, лады, ступеневые, интервальные и аккордовые последовательности
2. Записывает по памяти одно- двухголосные диктанты в форме периода.
3. Бегло и чисто сольфеджирует предложенные одно и двухголосные музыкальные примеры.
Результат обучения: 2) Формировать музыкальное мышление
Теория музыки
Критерии оценки
1. Понимает важнейшие элементы музыкального языка, их связи и значение в музыкальной форме.
2. Использует навыки владения элементами музыкального языка на клавиатуре и в письменном виде, играет секвенции и последовательности (ступеневые, интервальные, аккордовые), разрешает интервалы и аккорды во всевозможные лады и тональности)
3. Анализирует музыкальное произведение с точки зрения музыкального языка
Результат обучения: 3) Применять выразительные и формообразующие возможности гармонии в практической деятельности артиста оркестра
Гармония
Критерии оценки

4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
Біліктілігі: 041601 3 "Балалар музыка мектебінің оқытушысы, оркестр әртісі, дыбыс операторы".
КҚ 01. Кәсіптік қызметте базалық музыкалық-теориялық білімді қолдану
КМ 01. Кәсіптік қызметте базалық музыкалық-теориялық білімді қолдану
Бұл модуль оркестр артисінің музыкалық ойлауын қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
музыканың маңызды элементтері мен музыкалық мәнерлілік құралдары туралы негізгі мәліметтерді біледі;
гармонияны, оның мәнерлі қасиеттерін, формада қалыптасудағы рөлін, фактуралық қасиеттерін;
кәсіптік есту қабілетін дамыту әдістерін;
музыкалық форманың және жанрдың ұғымдарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар музыкалық тілдің маңызды элементтері мен мәнерлілік құралдары туралы білімдерді меңгеруді; кәсіптік есту қабілетін дамыту тәсілдерін меңгеруді;
аналитикалық музыкалық ойлау дағдыларын; музыканы дыбыстап ұйымдастыру заңдылықтарын; дыбыстарды үндесуде біріктіру қағидаттарын, аккордтардың өзара байланысының ладо-функционалды нормаларын; музыкалық шығарманы теориялық және орындаушылық талдаудың тәсілдерін; практикалық қызметте базалық теориялық білімді қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік музыкалық есту қабілетін дамыту, аналитикалық музыкалық ойлау дағдыларын меңгеру
Сольфеджио
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Тоналдылықты, мәнерді, сатылы, аралық және аккордтық реттілікті интонациялайды және есту арқылы анықтайды
2. Бір - екі дауысты диктанттарды кезең түрінде есте сақтау арқылы жазады.
3. Ұсынылған бір және екі дауысты музыкалық мысалдар тез және таза сольфеджирлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Музыкалық ойлауды қалыптастыру
Музыка теориясы
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Музыкалық тілдің маңызды элементтерін, олардың байланыстарын және музыкалық формадағы маңызын түсінеді.
2. Пернеде және жазбаша түрде музыкалық тілдің элементтерін меңгеру дағдыларын қолданады, секвенцияны және бірізділікті (сатылы, аралық, аккордты) атқарады, барлық мүмкін болатын мәнер пен үндестікте аралық пен үйлесімділікті шешеді)
3. Музыкалық шығарманы музыкалық тіл тұрғысынан талдайды
Оқыту нәтижесі: 3) Оркестр әртісінің практикалық қызметінде үйлесімнің мәнерлі және формальды мүмкіндіктерін қолдану
Гармония
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Выполняет гармонический анализ музыкального произведения, характеризует гармонические средства в контексте содержания музыкального произведения
2. Применяет изученные средства в упражнениях на фортепиано, играет целостные музыкальные построения
3. Применяет изученные средства в письменных заданиях на гармонизацию мелодии и баса.
ПК02 Осуществлять фрагментарный и целостный анализ произведений классиков и современных композиторов Казахстана.
ПМ 02 Осуществление фрагментарного и целостного анализа произведений классиков и современных композиторов Казахстана.
Данный модуль описывает знания о жизни и творчестве композиторов разных школ, а также знаний музыкального материала, необходимых для деятельности будущего музыканта –исполнителя. В результате изучения модуля обучающиеся должны овладеть теоретическими знаниями по музыкальному искусству, его исторической эволюции, жанровым разновидностям, практическими умениями анализа музыкального материала и навыками слушания музыки с клавирами и партитурами
Результат обучения: 1) Владеть практическими знаниями о музыкальных процессах, стилях, жанрах, формах, композиторском творчестве
Мировая музыкальная литература
Критерии оценки:
1. Ориентируется (определяет) в музыкальных произведениях различных направлений, стилей, жанров.
2. Анализирует незнакомое музыкальное произведение по следующим параметрам: стилевые особенности, жанровые черты, особенности формообразования, фактурные, метроритмические, ладовые особенности;
3. Имеет представление о творческой биографии, характеристики творческого наследия крупнейших зарубежных композиторов.
4. Исполняет наизусть фрагменты из произведений композиторов мировой музыкальной литературы;
Результат обучения: 2) Усвоить особенности народно-профессиональной музыки и иметь представление об истории формирования и развития основных жанровых разновидностей классического музыкального наследия в казахской музыке.
Казахская музыкальная литература
Критерии оценки
1. Различает стилевые особенности региональных песенных и инструментальных школ
2. Исполняет наизусть фрагменты песенной и инструментальной традиционной музыки;
3. Излагает основные этапы жизни и творчества казахских традиционных композиторов
4. Определяет индивидуально-стилевые черты композиторов Казахстана.
5. Исполняет наизусть фрагменты из произведений композиторов Казахстана.
6. Анализирует произведения композиторов Казахстана
Результат обучения: 3) Освоить навыки анализа музыкальных произведений в единстве формы и содержания.
Анализ музыкальных форм.
Критерии оценки

1. Музыкалық шығарманың үйлесімді талдауын орындайды, музыкалық шығарманың мазмұнының контекстінде үйлесімді құралдарды сипаттайды
2. Фортепианода жаттығуларда зерделеген құралдарды қолданады, тұтас музыкалық құрылымдарды ойнайды
3. Әуен мен бастың үйлесімділігіне жазбаша тапсырмаларда зерделенген құралдарды қолданады.
КҚ 02 Қазақстанның классиктері мен қазіргі композиторларының шығармаларына фрагменттік және тұтас талдау жасау.
КМ 02 Қазақстанның классиктері мен қазіргі композиторларының шығармаларына фрагменттік және тұтас талдау жасау.
Бұл модуль әр мектеп композиторларының өмірі мен шығармашылығы бойынша білімдерін, сондай-ақ болашақ орындаушы-музыкант қызметіне қажетті музыкалық материалдарды білуін сипаттайды. Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар музыкалық өнер, оның тарихи эволюциясы бойынша теориялық білімдерді; жанрлық түрлерді, музыкалық материалды талдаудың практикалық дағдыларын және клавирлер мен партиторлармен музыканы тыңдау дағдыларын меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Музыкалық үрдістер, стильдер, жанрлар, формалар, композиторлық шығармашылық туралы практикалық білімді меңгеру
Әлемдік музыкалық әдебиет
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі бағыттағы музыкалық шығармаларды, стильдерді, жанрларды жақсы біледі (анықтайды).
2. Бейтаныс музыкалық туындыны келесі параметрлер бойынша талдайды: стильдік ерекшеліктер, жанрлық ерекшеліктер, форманың қалыптасу ерекшеліктері, фактуралық, метроритмиялық, ладалық ерекшеліктер;
3. Біртуар шетелдік композиторлардың шығармашылық өмірбаяны, шығармашылық мұрасының сипаттамасы туралы түсінігі бар.
4. Әлемдік музыкалық әдебиет композиторларының шығармаларынан үзінділерді жатқа орындайды;
Оқыту нәтижесі: 2) Халықтық-кәсіптік музыканың ерекшеліктерін меңгеру және қазақ музыкасындағы классикалық музыкалық мұраның негізгі жанрлық түрлерін қалыптастыру және дамыту тарихы туралы түсінікке ие болу.
Қазақ музыкалық әдебиеті
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Аймақтық ән және аспаптық мектептердің стильдік ерекшеліктерін ажыратады
2. Ән және аспаптық дәстүрлі музыка фрагменттерін жатқа орындайды;
3. Қазақ дәстүрлі композиторларының өмірі мен шығармашылығының негізгі кезеңдерін баяндайды
4. Қазақстан композиторларының жеке-стильдік ерекшеліктерін анықтайды.
5. Қазақстан композиторларының шығармаларынан үзінділерді жатқа орындайды.
6. Қазақстан композиторларының шығармаларын талдайды
Оқыту нәтижесі: 3) Музыкалық шығармалардың мазмұны мен формаларының бірлігінде талдау дағдыларын меңгеру.
Музыкалық формаларды талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Определяет фому музыкального произведения.
2. Анализирует музыкальные произведения с точки зрения единства содержания и художественной формы.
3. Использует фортепиано для практических упражнений по анализу.
4. Применяет теоретические знания в практической в работе по определению формы музыкального произведения с точки зрения жанровых особенностей, эпохи и авторского стиля композитора.
ПК 03. Осуществлять исполнительскую и репетиционную деятельность в условиях концертной организации, в оркестровых и ансамблевых коллективах.
ПМ 03. Осуществление исполнительской и репетиционной деятельности в условиях концертной организации, в оркестровых и ансамблевых коллективах.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для профессиональной деятельности артиста оркестра.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают различные виды техники и методы работы артиста оркестра, правила выбора репертуара, владеют различными штрихами при исполнении произведений.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выстраивать репетиционный процесс, применять приобретенные навыки игры на инструменте, а также интерпретировать художественное содержание музыкального произведения.
Результат обучения: 1) Исполнять музыкальные произведения на профессиональном уровне.
Специальный инструмент
Критерии оценки:
1. Понимает приемы и способы работы над музыкальными произведениями.
2. Владеет необходимыми навыками самостоятельной работы над репертуаром.
3. Применяет технические приемы для передачи художественного замысла исполняемой музыки
Результат обучения: 2) Владеть необходимыми навыками игры на фортепиано.
Фортепиано
Критерии оценки:
1. Понимает способы звукоизвлечения на фортепиано, приемы разбора нотного текста.
2. Исполняет произведения различных жанров; (пьесы с элементами полифонии; крупная форма (сонатины, вариации, рондо), эстрадно-джазовый репертуар).
3. Работает над интерпретацией музыкального произведения.
4. Владеет приемами подбора по слуху, ансамблевой игрой.
Результат обучения: 3) Формировать навыки работы в эстрадно-джазовом оркестре Биг-Бэнд, вокально-инструментальном ансамбле.
Класс оркестра, ансамбля
Критерии оценки:
1. Понимает технические и выразительные возможности эстрадных инструментов, значение артиста-инструменталиста в развитии музыкального искусства, исполняет выраженные в жестах художественные задачи дирижера.
2. Владеет навыками работы в эстрадно-джазовом оркестре Биг-Бэнд и вокально-инструментальном ансамбле. 3.Выполняет слуховой контроль процесса ансамблевого исполнения.
4. Демонстрирует методы самостоятельной работы над музыкальной партией

1. Музыкалық шығарманың формасын анықтайды.
2. Музыкалық шығармаларды мазмұн мен көркемдік форма бірлігі тұрғысынан талдайды.
3. Талдау бойынша практикалық жаттығулар үшін фортепиано пайдаланады.
4. Композитордың жанрлық ерекшеліктері, дәуірі және авторлық стилі тұрғысынан музыкалық шығарманың нысанын анықтау бойынша практикалық жұмыста теориялық білімді қолданады.
КҚ 03. Концерттік ұйым жағдайында, оркестрлік және ансамбльдік ұжымдарда орындаушылық және дайындық қызметін жүзеге асыру.
КМ 03. Концерттік ұйым жағдайында, оркестрлік және ансамбльдік ұжымдарда орындаушылық және дайындық қызметін жүзеге асыру.
Бұл модуль оркестр әртісі кәсіптік қызметіне қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар әр түрлі техника түрлерін және оркестр артисі жұмысының әдістерін, репертуарды таңдау ережелерін меңгереді, шығармаларды орындау кезінде әртүрлі штрихтерді меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар дайындық процесін құруды, аспапта ойнау дағдыларын қолдануды , сондай-ақ музыкалық шығарманың көркемдік мазмұнын түсіндіруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Музыкалық шығармаларды кәсіптік деңгейде орындау.
Арнайы аспап
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Музыкалық шығармалармен жұмыс істеу тәсілдері мен тәсілдерін түсінеді.
2. Репертуармен өзіндік жұмыстың қажетті дағдыларын меңгереді.
3. Орындалатын музыканың көркемдік ойын беру үшін техникалық тәсілдерді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Фортепианода ойнаудың қажетті дағдыларын меңгеру.
Фортепиано
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Фортепианода дыбыс шығару тәсілдерін, ноталық мәтінді талдау тәсілдерін түсінеді.
2. Әр түрлі жанрдағы шығармаларды орындайды (полифония элементтері бар пьесалар; ірі форма (сонатиндер, вариация, рондо), эстрадалық-джаз репертуары).
3. Музыкалық шығарманы интерпретациялау бойынша жұмыс істейді .
4. Есту арқылы іріктеу тәсілдерін, ансамбльдік ойындарды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Биг-Бэнд эстрадалық-джаз оркестрінде, вокалдық-аспаптық ансамблде жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
Оркестр, ансамбль сыныбы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Эстрадалық аспаптардың техникалық және мәнерлі мүмкіндіктерін , музыкалық өнерді дамытудағы артист-инструменталисттің маңызын түсінеді, дирижердің қимылда көрсетілген көркемдік міндеттерін орындайды.
2. Биг-Бэнд эстрадалық-джаз оркестрінде және вокалдық-аспаптық ансамбльде жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
3. Ансамбльдік орындау процесін есту арқылы бақылауды орындайды.
4. Музыкалық партиямен дербес жұмыс істеу әдістерін көрсетеді

5. Определяет состав оркестровых групп и исполнителей по партиям.
Результат обучения: 4) Применять основы работы над оркестровыми партитурами, практические навыки.
Чтение оркестровых партитур
Критерии оценки
1. Понимает расположения групп и инструментов в оркестре, условные обозначения, встречающиеся в партитуре.
2. Владеет навыками читки партий транспонирующих инструментов, выполняющих общие или различные функции.
3. Выполняет самостоятельный разбор и чтение партитуры за фортепиано.
Результат обучения 5) Понимать значение технических приемов оркестровки, исходя из выразительно-смыслового значения музыки, применять приемы инструментовки в ходе практической работы
Инструментоведение
Критерии оценки
1. Понимает технические и выразительные возможности оркестровых инструментов.
2. Владеет основными техническими приемами инструментовки
3. Самостоятельно выбирает приемы инструментовки, способствующие донесению идейно-художественного замысла композитора.
ПК 04. Подбирать необходимые фонограммы и (или) организовать их запись в подготовительном периоде создания постановок, обеспечить качество звучания фонограмм в постановках текущего репертуара
ПМ 04. Подбор и запись фонограмм, обеспечение качества звучания фонограмм в постановках
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для воспроизведения художественного звукового образа различных постановок с помощью звуковой аппаратуры. В результате изучения модуля обучающиеся владеют спецификой работы звукооператора в концертных залах, звукозаписывающих студиях и на съемочной площадке кино и телевидения.
Приобретают умения и практические навыки по записи и сведению несложных фонограмм, основам монтажа, навыкам использования контрольно-измерительных приборов, основам коммутации звукового оборудования.
Понимают основные принципы работы компьютерной звуковой станции на базе различных операционных систем, работают с аудио-редакторами.
Результат обучения 1) Обеспечивать сценическое звучание (концерты на различных площадках) и музыкальное оформление в театрализованных представлениях (спектакли, мюзиклы, цирковые программы)
Звукооператорское мастерство
Критерии оценки
1. Понимает основы речевого, музыкального и шумового оформления постановок.
2. Владеет спецификой работы концертного звукооператора и работы звукооператора на съемочной площадке кино и телевидения, использует в практической деятельности основы знаний в области электротехники, электронной техники, акустики, свойств слуха и звука.
3. Осуществляет речевое, музыкальное и шумовое оформление постановок.
Результат обучения 2) Использовать многообразие технических средств, электроакустического оборудования для осуществления максимально качественного звучания и записи.
Звукотехническое оборудование
Критерии оценки

5. Оркестрлік топтар мен партиялар бойынша орындаушылардың құрамын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Оркестрлік партитуралармен жұмыс істеу негіздерін, практикалық дағдыларды қолдану.
Оркестрлік партитураларды оқу
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Оркестрдегі топтар мен аспаптардың орналасуын, партитурада кездесетін шартты белгілерді түсінеді.
2. Жалпы немесе әртүрлі функцияларды орындайтын транспондау құралдарының партияларын оқу дағдыларын меңгерді.
3. Фортепианода партитураны өз бетінше талдау және оқуды орындайды.
Оқыту нәтижесі 5) Музыканың мәнерлі-мағыналық мәнін негізге ала отырып, оркестрдеудің техникалық тәсілдерінің мәнін түсіну, практикалық жұмыс барысында аспаптау тәсілдерін қолдану
Аспаптану
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Оркестрлік аспаптардың техникалық және мәнерлі мүмкіндіктерін түсінеді.
2. Аспаптардың негізгі техникалық тәсілдерін меңгерді
3. Композитордың идеялық-көркемдік ойының жеткізілуіне ықпал ететін аспаптар тәсілдерін өз бетінше таңдайды.
КҚ 04. Қажетті фонограммаларды таңдау және (немесе) оларды қойылымды құрудың дайындық кезеңінде жазуды ұйымдастыру, ағымдағы репертуардың қойылымдарында фонограммалардың дыбыс шығару сапасын қамтамасыз ету
КМ 04. Фонограммаларды іріктеу және жазу, қойылымдарда фонограммалардың дыбыс сапасын қамтамасыз ету
Бұл модуль дыбыс аппаратурасының көмегімен түрлі қойылымдардың көркемдік дыбыстық бейнесін ойнату үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар концерт залдарында, дыбыс жазу студияларында және кино және теледидардың түсіру алаңында дыбыс операторы жұмысының ерекшелігін меңгереді.
Күрделі емес фонограммаларды жазу және еске түсіру, монтаждау негіздерін, бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану дағдыларын, дыбыстық жабдықтарды коммутациялау негіздері бойынша іскерліктер мен практикалық дағдыларды меңгереді.
Әртүрлі операциялық жүйелер негізінде компьютерлік дыбыстық станция жұмысының негізгі қағидаттарын түсінеді, аудио-редакторлармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі 1) Театрландырылған қойылымдарда (спектакльдер, мюзиклдер, цирк бағдарламалары) сахналық дыбысталуды (түрлі алаңдардағы концерттер) және музыкалық безендіруді қамтамасыз ету)
Дыбыс операторы шеберлігі
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қойылымды сөйлеу, музыкалық және шулы безендіру негіздерін түсінеді
2. Кино және теледидардың түсіру алаңында концерттік дыбыс операторы жұмысының және дыбыс операторы жұмысының ерекшелігін меңгерген, электр техникасы, электрондық техника, акустика, есту және дыбыс қасиеттері саласындағы білім негіздерін практикалық қызметте қолданады.
3. Қойылымды сөйлеу, музыкалық және шуылды безендіруді жүзеге асырады
Оқыту нәтижесі 2) Барынша сапалы дыбысталу мен жазуды жүзеге асыру үшін техникалық құралдардың, электр акустикалық жабдықтардың алуан түрін пайдалану.
Дыбыс-техникалық жабдық
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Понимает классификацию и основные виды электроакустической аппаратуры и область ее применения.
2. Владеет навыками практической работы по использованию звукотехнического оборудования.
3. Применяет соответствующее оборудование при различных видах звукооператорской деятельности.
Результат обучения 3) Коммутировать аналоговые и цифровые источники звукового сигнала, выбирать и размещать необходимое звукотехническое оборудование для конкретного зала (театра, студии звукозаписи, радиовещания и др.)
Физические основы звука
Критерии оценки
1. Понимает специфику работы концертного звукооператора
2. Владеет технологией создания концертного звука и специальной терминологией.
3. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации звукового оборудования (микрофоны, микшерные пульты, усилители, аксессуары и т.д.)
Результат обучения 4) Различает виды электроакустической аппаратуры, учитывает характеристики и параметры использования.
Компьютерная обработка звука
Критерии оценки
1. Понимает основные принципы работы компьютерной звуковой станции на базе различных операционных систем; звуковые информационные технологии, современные звуковые форматы.
2. Владеет приемами работы с соответствующей аппаратурой.
3. Выполняет конвертацию, импорт и экспорт звуковых файлов различных форматов. работает с аудио-редакторами.
ПК 05 Подготовить новые и возобновить ранее созданные постановки (спектакли, концерты, представления), создать с использованием технических средств звуковое оформление постановок
ПМ 05 Подготовка новых и возобновление ранее созданных постановок, создание с использованием технических средств звукового оформления постановок
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения записи и сведения произведений для сольных музыкальных инструментов, оркестров, ансамблей, формирует навыки работы на студии звукозаписи.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают планирование и методику работы в студии звукозаписи.
При изучении модуля у обучающихся формируются навыки самостоятельной практической работы над звуковым решением постановки.
Результат обучения 1) Создавать звуковое оформление постановок с использованием технических средств.
Основы технологии звукозаписи
Критерии оценки
1. Использует современные технологии записи, сведения и выполняет монтаж фонограмм.
2. Владеет теорией и практикой музыкального и шумового оформления постановок.
3. Выполняет сценические команды режиссера.

1. Электр акустикалық аппаратураның жіктелуін және негізгі түрлерін және оны қолдану саласын түсінеді.
2. Дыбыстехникалық жабдықтарды пайдалану бойынша практикалық жұмыс дағдыларын меңгерді.
3. Дыбысоператорлық қызметтің әртүрлі түрлерінде тиісті жабдықты қолданады.
Оқыту нәтижесі 3) Дыбыстық сигналдың аналогты және сандық көздерін коммутациялау, нақты залға (театр, дыбыс жазу студиясы, радиохабар және т. б.) қажетті дыбыс-техникалық жабдықтарды таңдау және орналастыру.
Дыбыстың физикалық негіздері
Бағалаудың өлшемшарт тары
1. Концерттік дыбыс операторы жұмысының ерекшелігін түсінеді
2. Концерттік дыбысты жасау технологиясын және арнайы терминологияны меңгерді.
3. Дыбыстық жабдықтарды (микрофондар, микшерлік пульттер, күшейткіштер, аксессуарлар және т.б) пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі 4) Электракустикалық аппаратураның түрлерін ажыратады, пайдалану сипаттамалары мен параметрлерін ескереді.
Дыбысты компьютерлік өңдеу
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Түрлі операциялық жүйелер негізінде компьютерлік дыбыстық станция жұмысының негізгі қағидаттарын; дыбыстық ақпараттық технологияларды, заманауи дыбыстық форматтарды түсінеді.
2. Тиісті аппаратурамен жұмыс істеу тәсілдерін меңгерген.
3. Әр түрлі форматтағы дыбыс файлдарын айырбастауды, импорттауды және экспорттауды орындайды, аудио-редакторлармен жұмыс істейді.
КҚ 05 Жаңа қойылымдарды дайындау және бұрын жасалған қойылымдарды (спектакльдер, концерттер, қойылымдар) жаңарту, техникалық құралдарды пайдалана отырып қойылымдарды дыбыстық ресімдеу
КМ 05 Жаңа қойылымдарды дайындау және бұрын жасалған қойылымдарды жаңарту, қойылымдарды дыбыстық ресімдеудің техникалық құралдарын пайдалана отырып жасау.
Бұл модуль жеке музыкалық аспаптар, оркестрлер, ансамбльдер үшін шығармаларды жазу мен мәліметтерді меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды, дыбыс жазу студиясында жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырады.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар дыбыс жазу студиясында жоспарлау мен жұмыс әдістемесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушыларда қойылымның дыбыстық шешімімен өзіндік тәжірибелік жұмыс дағдылары қалыптасады.
Оқыту нәтижесі 1) Техникалық құралдарды пайдалана отырып қойылымдарды дыбыстық ресімдеу.
Дыбыс жазу технологиясының негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қазіргі заманғы жазу технологияларын, мәліметтерді пайдаланады және фонограммаларды құрастыруды орындайды.
2. Қойылымдарды музыкалық және шуылды безендіру теориясы мен тәжірибесін меңгерді.
3. Режиссердің сахналық командаларын орындайды

4. Проводит установку, наладку и испытание звукотехнического оборудования.
Результат обучения 2) Учитывать технологии создания концертного звука в работе над постановками на открытых концертных площадках и в закрытых помещениях.
Акустические основы звукозаписи
Критерии оценки
1. Понимает и учитывает акустические характеристики студий, концертных залов и помещений прослушивания при работе над звуковым решением постановки.
2. Правильно подбирает, подключает и настраивает выбранные элементы акустических систем.
3. Работает на концерте, обеспечивает звучание и корректирует за пультом.
Результат обучения 3) Применять профессиональную терминологию, технические средства и выразительные возможности звукозаписи.
История звукозаписи
Критерии
оценки
1. Понимает историю возникновения звукозаписи, достоинства и недостатки ее видов, развитие ее технических средств, выразительные возможности звукозаписи.
2. Владеет методами оценки качества звукозаписи.
3. Применяет профессиональную терминологию и полученные знания на практике.
Результат обучения 4) Работать в студии звукозаписи.
Работа в студии
Критерии оценки
1. Владеет программно-аппаратным комплексом различных студий звукозаписи.
2. Понимает порядок и технологию проведения записи в студии.
3. Работает со студийной звукозаписывающей аппаратурой (приемы работы с микшерным пультом, микрофонами, процессорами эффектов).
Результат обучения 5) Выполнять работу звукооператора на ТВ
Звуковое и музыкальное решение фильма и ТВ передач
Критерии оценки
1. Понимает технологию работы звукооператора на звуковое оформление передач, анонсов, запись заставок и роликов во время съемок – следить за записью голосов ведущих, интервьюируемых, журналистов, шумов и т.д.
2. Владеет навыками настройки аппаратной для проведения ТВ программ в прямом эфире (проверка основных технических средств звукового тракта, электронных устройств).
3. Обеспечивает звуковое сопровождение музыкального и зрелищного мероприятия.
Результат обучения 6) Понимать технические параметры и принципы действия электронных приборов.
Электроника
Критерии
оценки
1. Понимает технологию работы электронных устройств.
2. Владеет навыками работы с электронными приборами и усилителями (Сигналы и электронные цепи).
3. Применяет на практике полученные знания при использовании современных усилительных комплексов.
Результат обучения 7) Редактировать и набирать ноты на компьютере.
Музыкальная информатика
Критерии
оценки

4. Пайдаланылатын музыкалық жабдықты (дыбыс-техникалық жабдықты) орнатуды, реттеуді және сынауды жүргізеді
Оқыту нәтижесі 2) Ашық концерттік алаңдарда және жабық үй-жайларда қойылымдарды жасауда концерттік дыбыс жасау технологиясын ескеру.
Дыбыс жазудың акустикалық негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қойылымның дыбыстық шешімімен жұмыс істеу кезінде студиялардың, концерт залдары мен тыңдау бөлмелерінің акустикалық сипаттамаларын түсінеді және ескереді.
2. Акустикалық жүйелердің таңдалған элементтерін дұрыс таңдайды, қосады және баптайды.
3. Концертте жұмыс істейді, дыбысталуды қамтамасыз етеді және пультті түзетеді.
Оқыту нәтижесі 3) Кәсіптік терминологияны, техникалық құралдарды және дыбыс жазудың мәнерлі мүмкіндіктерін қолдану.
Дыбыс жазу тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Дыбыс жазудың пайда болу тарихын, оның түрлерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін, оның техникалық құралдарының дамуын, дыбыс жазудың мәнерлі мүмкіндіктерін түсінеді.
2. Дыбыс жазу сапасын бағалау әдістерін меңгерді.
3. Кәсіптік терминологияны және алған білімдерін практикада қолданады.
Оқыту нәтижесі 4) Дыбыс жазу студиясында жұмыс істеу.
Студиядағы жұмыс
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Әртүрлі дыбыс жазу студияларының бағдарламалық-аппараттық кешенін меңгерген.
2. Студияда жазуды жүргізудің тәртібі мен технологиясын түсінеді.
3. Студиялық дыбыс жазу аппаратурасымен жұмыс істейді (микшерлік пультпен, микрофондармен, әсерлердің процессорларымен жұмыс істеу тәсілдері).
Оқыту нәтижесі 5) ТВ-да дыбыс операторы жұмысын орындау
Фильм мен теледидар хабарларының дыбыстық және музыкалық шешімі
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Дыбысты оператор жұмысының технологиясын, хабарларды, анонстарды дыбыстық ресімдеуге, түсірілім кезінде заставкалар мен роликтерді жазуға, жетекші, сұхбат жүргізуші, журналистердің, шулардың дауыстарын жазуға және т.б. бақылау жүргізуді түсінеді.
2. Тікелей эфирде ТВ бағдарламаларын жүргізу үшін аппараттық күйге келтіру дағдыларын меңгерді (дыбыстық жолының негізгі техникалық құралдарын, электрондық құрылғыларды тексеру).
3. Музыкалық және ойын-сауық іс-шараларын дыбыстық сүйемелдеуді қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі 6) Электрондық аспаптардың техникалық параметрлері мен жұмыс істеу қағидаттарын түсіну
Электроника
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Электрондық құрылғылардың жұмыс технологиясын түсінеді.
2. Электрондық аспаптармен және күшейткіштермен жұмыс істеу дағдысын меңгерді (сигналдар мен электрондық тізбектер).
3. Қазіргі күшейткіш кешендерді пайдалану кезінде алған білімдерін тәжірибеде қолданады.
Оқыту нәтижесі 7) Компьютерде ноталарды өңдеу және теру.
Музыкалық информатика
Бағалау дың өлшемшарттары

1. Разбирается в программах набора нот и нотных редакторах.
2. Владеет основными принципами работы с программами нотного редактирования
3.Применяет в практической деятельности современные технологии редактирования.
ПК 6. Осуществлять педагогическую деятельность
ПМ 06. Осуществление педагогической деятельности.
Данный модуль описывает профессиональные компетенции необходимые для осуществления преподавательской и учебно-методической деятельности в детских музыкальных школах и школах искусств, общеобразовательных организациях, организациях дополнительного образования.
В результате изучения модуля обучающийся должен:
-Иметь практический опыт планирования и проведения практических занятий с учетом возраста, индивидуальных особенностей и уровня подготовки обучающихся
-Уметь использовать теоретические сведения о личности и межличностных отношениях в педагогической деятельности
-Владеть знаниями основ психологии и педагогики, основами теории воспитания, методики обучения звукооператорскому мастерству
- Владеть основами исследовательской деятельности
Результат 1) Владеет основами психологии и педагогики
Основы музыкальной педагогики и психологии
Методика преподавания звукооператорского мастерства
Педагогическая практика
Профессиональная практика
Критерии оценки
1. Понимает сущность музыкально-педагогического процесса.
2. Ориентируется в понятиях: личность, процесс обучения, принципы и закономерности обучения, формы, методы и средства обучения и др.
3. Владеет знаниями по возрастной психологии
Результат 2) Транслировать учебную информацию и приобщать обучающихся к социальным ценностям
Критерии оценки
1. Планирует и проводит практические занятия с учетом возрастных и индивидуальных особенностей обучающегося.
2. Создает условия для положительной и позитивной мотивации обучающихся.
3. Демонстрирует владение методами преподавания.
4. Понимает роль и значение воспитывающей функции в профессиональной деятельности звукооператора- преподавателя.
5. Умеет решать педагогические ситуации, возникающие при проведении занятий.
Результат 3) Осуществляет методическое обеспечение учебного процесса.
Критерии оценки
1. Понимает способы оценки и развития профессиональных способностей учащихся.
2. Владеет педагогическими методами для организации целостного музыкально – педагогического процесса.
3.Планирует этапы работы по звукооператорскому мастерству.
4. Умеет перевести тему занятий в педагогическую задачу.
5. Владеет методами проведения различных форм учебной работы.
Результат 4) Исследовать музыкально-педагогическую действительность с целью совершенствования учебного процесса
Критерии оценки

1. Ноталар мен ноталық редакторлар бағдарламаларын біледі.
2. Ноталық редакциялау бағдарламаларымен жұмыстың негізгі қағидаттарын меңгерді.
3.Тәжірибелік қызметте қазіргі заманғы сақтандыру технологияларын қолданады.
КҚ 6. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру.
КМ 06. Педагогикалық қызметті жүзеге асыру.
Бұл модуль балалар музыка мектептері мен өнер мектептерінде, жалпы білім беру ұйымдарында, қосымша білім беру ұйымдарында оқытушылық және оқу-әдістемелік қызметті жүзеге асыру үшін қажетті кәсіптік құзыреттерді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушы:
білім алушылардың жасын, жеке ерекшеліктерін және дайындық деңгейін ескере отырып практикалық сабақтарды жоспарлау мен өткізудің практикалық тәжірибесі болуы;
педагогикалық қызметте жеке тұлға және тұлғааралық қарым-қатынас туралы теориялық мәліметтерді қолдана білуі;
Психология және педагогика негіздерін білуі; тәрбие теориясының негіздері, дыбысты-операторлық шеберлікке оқыту әдістемесі; зерттеу қызметінің негіздерін меңгеруі тиіс
Оқыту нәтижесі 1) Психология және педагогика негіздерін меңгерді
Музыкалық педагогика және психология негіздері
Дыбыс-оператордың шеберлігін оқыту әдістемесі
Педагогикалық практика
Кәсіптік практика
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Музыкалық-педагогикалық процестің мәнін түсінеді
2. Жеке тұлға, оқыту үдерісін, оқыту қағидаттары мен заңдылықтарын, оқыту формалары, әдістері мен құралдарын және т. б. ұғымдарды біледі.
3. Жас ерекшелік психологиясы бойынша білімді меңгерді.
Нәтижесі 2) Оқу ақпаратын тарату және білім алушыларды әлеуметтік құндылықтарға баулу
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Білім алушының жас және жеке ерекшеліктерін ескере отырып, практикалық сабақтарды жоспарлайды және өткізеді.
2. Білім алушылардың оң және оң уәждемесі үшін жағдай жасайды.
3. Оқыту әдістерін меңгеруін көрсетеді.
4. Дыбыс операторы - оқытушының кәсіптік қызметінде тәрбие қызметінің рөлі мен маңызын түсінеді.
5. Сабақ өткізу кезінде туындайтын педагогикалық жағдайларды шеше алады.
Оқыту нәтижесі 3) Оқыту үдерісін әдістемелік қамтамасыз етуді жүзеге асырады
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Оқушылардың кәсіптік қабілеттерін бағалау және дамыту тәсілдерін түсінеді.
2. Тұтас музыкалық-педагогикалық үдерісті ұйымдастыру үшін педагогикалық әдістерді меңгерді.
3. Дыбыс-оператор шеберлігі бойынша жұмыс кезеңдерін жоспарлайды.
4. Сабақ тақырыбын педагогикалық міндетке аудара алады.
5. Оқу жұмысының түрлі формаларын жүргізу әдістерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі 4) Оқыту үдерісін жетілдіру мақсатында музыкалық-педагогикалық іс-әрекетті зерттеу.
Бағалау дың өлшемшарттары

1. Проявляет интерес к исследованию конкретного содержания исследовательской деятельности.
2. Владеет практическими исследовательскими навыками: работать с литературой, наблюдать факты и явления, проводить экспериментальное исследование, анализировать полученные результаты.
3. Демонстрирует владение операционными исследовательскими умениями (выдвигать гипотезу, намечать цели и задачи исследования, делать выводы и теоретический анализ).
Результат обучения 5) Использовать социально – коммуникативные функции педагога в профессиональной деятельности.
Критерии оценки
1. Понимает роль и значение социально-коммуникативной функции в профессиональной деятельности звукооператора.
2. Понимает роль и значение педагога в формировании интеллекта и культуры обучающихся в соответствии с ценностями общества.
3. Применяет знания в практико – исполнительской деятельности;
4. Умеет работать в группе, классе, коллективе.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 153
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 576
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Дизайн промышленной продукции"
Код и профиль образования:
0400000 - Искусство и культура
Специальность:
0417000 - Дизайн промышленной продукции
Квалификация*:

1. Зерттеу қызметінің нақты мазмұнын зерттеуге қызығушылық танытады.
2. Практикалық зерттеу дағдыларын меңгерді: әдебиетпен жұмыс істеу, фактілер мен құбылыстарды бақылау, эксперименталды зерттеу жүргізу, алынған нәтижелерді талдау.
3. Операциялық зерттеу іскерліктерін меңгеруін көрсетеді (гипотезаны ұсыну, зерттеудің мақсаттары мен міндеттерін белгілеу, қорытынды жасау және теориялық талдау жасау).
Оқыту нәтижесі 5) Педагогтың кәсіптік қызметінде әлеуметтік-коммуникативтік функцияларын пайдалану
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Дыбыс операторының кәсіптік қызметінде әлеуметтік-коммуникативтік функцияның маңызы мен рөлін түсінеді.
2. Қоғамның құндылықтарына сәйкес білім алушылардың интеллекті мен мәдениетін қалыптастырудағы педагогтың рөлі мен маңызын түсінеді.
3. Практикалық-атқарушылық қызметте білімді қолданады;
4. Топта, сыныпта, ұжымда жұмыс істей алады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БК – базалық құзыреттік;
КҚ – Кәсіптік құзыреттік;
БМ – Базалық модульдер;
КМ - Кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
153-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
576-қосымша
"Өнеркәсіп өндірісінің дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0417000 - Өнеркәсіп өндірісінің дизайны
Біліктілігі*:

3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Владеть основами компьютерных технологий
Владение основами компьютерных технологий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения технологией работы в интегрированной среде мультимедиа, реализующей дальнейшее развитие идеи ассоциативно связанной информации, получаемой, обрабатываемой и предъявляемой в различных формах. В результате изучения модуля обучающиеся должны научиться использовать информационные и коммуникационные технологии для доступа к информации, для ее поиска, организации, обработки, оценки, а также для продуцирования и передачи или распространения, позволяющей успешно жить и трудиться в условиях информационного общества.
Результат обучения: 1) Владеть основными понятиями автоматизированной обработки информации.
Информатика
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Критерии оценки:
1. Умеет использовать программную продукцию MS Office в профессиональных дисциплинах.
2. Создает презентацию с гиперссылками, звуком и пр.
3. Умеет представлять информацию с использованием анимационных программ.
Результат обучения: 2) Использовать базовые системные программные продукты и периферийные устройства.
1. Создает и выполняет демонстрацию презентаций по предложенной теме.
2. Выполняет расчеты с использованием компьютерных программ.
3. Умеет обрабатывать, отправлять и принимать информацию с использованием периферийных устройств.
Результат обучения: 3) Изучение основ прикладных 3D программ дизайнера.
Критерии оценки:
1. Владеет техниками работы и инструментами программы SketchUP.
3. Владеет техниками работы и инструментами программы Sweet Home 3D.
2. Использует основы работы и инструменты программы Blender.
4. Использует основы работы и инструменты программы AutoCaD.
БК 7. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История
Казахстана
Критерии оценки:
1. Владеет хронологией и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.

3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Компьютерлік технологиялар негіздерін меңгеру
Компьютерлік технологиялар негіздерін меңгеру
Бұл модуль әртүрлі нысандарда алынатын, өңделетін және берілетін ассоциативтік байланысты ақпарат идеяларының одан әрі дамуын жүзеге асыратын интеграцияланған мультимедиа ортасында жұмыс істеу технологиясын меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ақпаратқа қол жеткізу, оны іздеу, ұйымдастыру, өңдеу, бағалау, сондай-ақ ақпараттық қоғам жағдайында ойдағыдай өмір сүруге және еңбектенуге мүмкіндік беретін өндіру және жіберу немесе тарату үшін ақпараттық және коммуникациялық технологияларды пайдалануды үйренуі керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпаратты автоматтандырылған өңдеу негіздерін меңгеру.
Информатика
Кәсіптік қызметте ақпараттық технологиялар
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік пәндерде MS Office бағдарламалық өнімді пайдалана алады.
2. Гиперсілтемелермен, дыбыспен және т.б. тұсаукесерлер құрады.
3. Анимациялық бағдарламалар арқылы ақпарат ұсына алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Базалық жүйелік бағдарламалыө өнімдерді және шеткері құрылғыларды пайдалану
1. Ұсынылған тақырып бойынша тұсаукесерлер құрады және оларды көрсетеді.
2. Компьютерлік бағдарламалар арқылы есеп айырысулар жүргізеді.
3. Шеткері құрылғылар арқылы ақпаратты өңдейді, жібереді және қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Дизайнердің қолданбалы 3D бағдарламалары негіздерін зерделеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. SketchUP бағдарламасымен жұмыс істеу техникаларын және құралдарын меңгерді.
3. Sweet Home 3D бағдарламасымен жұмыс істеу техникаларын және құралдарын меңгерді.
2. Blender бағдарламасымен жұмыс істеу негіздері мен құралдарын пайдаланады.
4. AutoCaD бағдарламасымен жұмыс істеу негіздері мен құралдарын пайдаланады.
БҚ 7. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын меңгерді.

2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "Дизайнер"
ПК 1. Выполнить эскизные композиции в технике рисунка и живописи, с учетом развития мирового искусства.
ПМ 01. Выполнение эскизных композиций в технике рисунка и живописи с учетом развития мирового искусства.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения эскизных композиций в технике рисунка и живописи с учетом развития мирового искусства.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: принципы построения геометрических форм, законы перспективы и распределения света и тени при изображении предметов, приемы черно-белой графики, законы изображения предметов, окружающей среды, фигуры человека; теоретические основы работы с цветом, особенности психологии восприятия цвета и его символику, теоретические принципы гармонизации цветов в композициях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять рисунки с натуры с использованием разнообразных графических приемов; разрабатывать линейно-конструктивный рисунок геометрических тел, предметов быта и фигуры человека; выполнять рисунки с использованием методов построения пространства на плоскости; технически грамотно выполнять упражнения по теории цветоведения, составлять хроматические цветовые ряды, использовать различные виды техники живописи; создавать цветовое состояние натуры в творческой работе.
Результат обучения: 1) Выполнить эскизные рисунки, эскиз-макеты в технике рисунка и живописи.
Рисунок с основами перспективы
Живопись с основами цветоведения
История изобразительного искусства
Основы композиции
Теория и история дизайна Всемирная история искусства и художественная история Казахстана.
Компьютерная графика
Учебная практика
Критерии оценки
1. Выполняет линейно-конструктивный рисунок геометрических тел, предметов быта и фигуры человека с учетом принципов перспективного построения.

2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"Дизайнер" біліктілігі
КҚ 1. Әлемдік өнердің дамуын есепке ала отырып, сурет және кескіндеме техникасында эскиздік композицияларды орындау
КМ 01. Әлемдік өнердің дамуын есепке ала отырып, сурет және кескіндеме техникасында эскиздік композицияларды орындау
Бұл модуль әлемдік өнердің дамуын есепке ала отырып, сурет және кескіндеме техникасында эскиздік композицияларды орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: геометриялық фигураларды құру қағидаттары, келешектегі заңдылықтар және объектілерді бейнелеу кезінде жарық пен көлеңке тарату, ақ-қара графикалық техника, объектілерді бейнелейтін заңдар, қоршаған орта, адами тұлғалар; түстермен жұмыс істеудің теориялық қағидаттары, ерекшеліктері түстерді қабылдаудың психологиясы және оның символизмі, композициялардағы түстерді үйлестірудің теориялық қағидаттары.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: әртүрлі графикалық тәсілдерді пайдалана отырып, тікелей заттың өзіне қарап сурет салу; геометриялық денелердің, тұрмыс заттарының және адам мүсінінің сызықтық-конструктивтік бейнесін әзірлеу; жазықтықта кеңістікті құру әдістері арқылы сурет салу; түстану теориясы бойынша жаттығуларды техникалық сауатты орындау, хроматикалық түс қатарларын құрау, кескіндеменің әртүрлі техника түрлерін пайдалану; шығармашылық жұмыста табиғаттың түстік жай-күйін жасау
Оқыту нәтижесі: 1) Эскиз суреттерін, сурет және кескіндеме техникасында эскиз-макеттерін орындау
Перспектива негіздерімен сурет
Түстану негіздерімен кескіндеме
Бейнелеу өнерінің тарихы
Композиция негіздері
Дизайн теориясы және тарихы Дүниежүзілік өнер тарихы және Қазақстанның көркем тарихы Компьютерлік графика
Курстық жұмыс Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Перспективалық құру қағидаттарын есепке ала отырып, геометриялық денелердің, тұрмыс заттарының және адам мүсінінің сызылқтық-конструктивті суретін салады.

2. Выполняет рисунки с натуры с использованием разнообразных графических приемов.
3. Использует основные законы перспективы и распределения света и тени при изображении предметов.
4. Определяет стилевые особенности в искусстве разных эпох.
5. Использует законы и художественные средства композиции, цветоведения, светового дизайна для решения задач дизайнерского проектирования.
Результат обучения: 2) Составить композицию из нескольких объектов, выделить главное и второстепенное (Курсовая работа).
Критерии оценки:
1. Использует основы композиции в дизайне, типологию композиционных средств и их взаимодействие.
2. Создает композиции с использованием разнообразных техник.
3. Использует средства композиции с обоснованием художественного замысла дизайн-проекта.
4. Понимает особенности формообразующих свойств дизайн-объекта.
Результат обучения: 3) Подобрать гармоничную палитру цветов для композиции.
Критерии оценки:
1. Использует законы цветоведения и принципы гармоничного сочетания цветов для создания и оценки художественных изделий.
2. Владеет навыками выбора цветовых решений при создании художественных и декоративно-прикладных изделий.
3. Применяет психофизические особенности воздействия различных цветосочетаний.
4. Видит иллюзорные свойства цветов при создании объемно-пространственных форм.
5. Владеет законами построения цветовых композиций.
6. Понимает взаимозависимость цвета и освещения.
Результат обучения: 4) Применять знания по истории и теории искусства и дизайна в практической и профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1.Ориентируется в исторических эпохах и стилях.
2. Владеет знаниями о развитии промышленного дизайна.
3. Различает периоды развития предметного мира.
4. Выявляет определяющие черты и особенности формирования предметной среды в различные исторические эпохи.
ПК 2. Использовать информационно-коммуникационные технологии, графические компьютерные программы
ПМ 02. Использование информационно-коммуникационных технологий, графических компьютерных программ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования информационно-коммуникационных технологий, графических компьютерных программ.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: применение программных методов планирования и анализа проведенных работ, виды автоматизированных информационных технологий, основные понятия автоматизированной обработки информации и структура персональных электронно-вычислительных машин и вычислительных систем, основные этапы решения задач с помощью ЭВМ, методах и средствах сбора, обработки, хранения, передачи и накопления информации, особенности графического дизайна, современные способы и методы создания дизайн-проектов с помощью компьютерных программ, технические и программные средства компьютерной графики.

2. Әртүрлі графикалық тәсілдерді пайдалана отырып, тікелей заттың өзіне қарап сурет салады.
3. Заттарды бейнелеген кезде жарық пен көлеңкені таратудың және перспективаларының негізгі заңдарын пайдаланады.
4. Әртүрлі дәуірдің өнеріндегі стильдік ерекшеліктерді айқындайды.
5. Дизайнерлік жобалау міндеттерін шешу үшін композицияның, түстану, жарық дизайнының заңдары мен көркем құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2)Бірнеше объектілерден композиция құрау, негізгісін және қосымшасын көрсету (Курстық жұмыс).
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дизайнда композиция негіздерін, композициялық құралдардың типологиясын және олардың өзара әрекеттесуін пайдаланады.
2. Әртүрлі техникаларды пайдалана отырып, композициялар жасайды
3. Дизайн-жобаның көркемдік ойын негіздей отырып, композиция құралдарын пайдаланады.
4. Дизайн-жобаның пішін қалыптастырушы ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Композиция үшін үйлесімді түстер палитрасын таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түстану заңдарын және көркем бұйымдарды жасау және бағалау үшін түстерді үйлестіру қағидаттарын пайдаланады.
2. Көркем және декоративті-қолданбалы өнімді жасағанда түсті шешімдерді таңдау дағдысын меңгереді.
3. Әртүрлі түс үйлесімдерінің ықпал етуінің психофизикалық ерекшеліктерін қолданады.
4. Көлемді-кеңістіктік пішіндерді құру кезінде түстердің иллюзорлық қасиеттерін көреді.
5. Түс композицияларын құру заңдарын меңгерді.
6. Түс пен жарықтың өзара тәуелділігін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Практикалық және кәсіптік қызметте өнер және дизайн тарихы мен теориясы бойынша білімдерді пайдаланады (Оқу практикасы)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тарихи дәуірлер мен стильдерді жақсы біледі.
2. Өнеркәсіптік дизайнның дамуы туралы білімі бар.
3. Заттық әлемнің даму кезеңдерін ажыратады.
4. Әртүрлі тарихи дәуірлерде заттық ортаны қалыптастырудың айқындаушы белгілері мен ерекшеліктерін анықтайды
КҚ 2. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, графикалық компьютерлік бағдарламаларды пайдалану
КМ 02. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, графикалық компьютерлік бағдарламаларды пайдалану
Бұл модуль ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, графикалық компьютерлік бағдарламаларды пайдалануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: жүргізілген жұмыстарды жоспарлау мен талдаудың бағдарламалық тәсілдерін қолдану, автоматтандырылған ақпараттық технологиялардың түрлері, ақпаратты автоматтандырылған өңдеудің негізгі ұғымдары және дербес ЭЕМ-нің және есептеу жүйелерінің құрылымы, ЭЕМ арқылы есептерді шешудің негізгі кезеңдері, ақпаратты жинау, өңдеу, сақтау, жіберу және жинақтау әдістері мен құралдары, графикалық дизайн ерекшеліктері, компьютерлік бағдарламалар арқылы дизайн-жобаларды құрудың заманауи әдістері мен тәсілдері, компьютерлік графиканың техникалық және бағдарламалық құралдары.

При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать изученные прикладные программные средства, использовать средства операционных систем и сред для обеспечения работы вычислительной техники, применять способы извлечения знаний и способность структурировать полученные знания в различных предметных областях, владеть компьютерными программами в дизайн-проектировании, создавать 2х, 3-хмерных объекты в программном обеспечении, уметь грамотно использовать: растровую графику, векторную графику, инженерную графику, 3D графику.
Результат обучения: 1) Осуществить поиск необходимой информации, для выполнения профессиональных задач.
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Основы черчения
Специальный рисунок
Цветоведение
Компьютерная графика в промышленном дизайне
Компьютерное
моделирование
художественных
изделий
Учебная (Практика по компьютерной графике)
Критерии оценки:
1. Осуществляет поиск и сбор информации, прототипирование.
2. Структурирует обработанную информацию.
3. Использует комплексные методы для грамотного представления полученных результатов.
4. Создает эскизы в рисунке на основе собранного материала.
5. Умеет подбирать цветовое решение объекта.
Результат обучения: 2) Применять компьютерные программы для создания концепции дизайн – продукта.
Критерии оценки:
1. Создает растровые изображения.
2. Создает векторные изображения.
3. Создает продукты графического дизайна.
Результат обучения: 3) Выполнить работы с применением трехмерного моделирования.
Критерии оценки:
1. Использует созданные двухмерные компьютерные объекты для построения 3D модели.
2. Владеет модификаторами при работе со сплайнами.
3. Умеет работать с полигональными объектами.
ПК 3. Разработать дизайн-проект промышленной продукции, предметно-пространственных форм.
ПМ 03. Разработка дизайн-проекта промышленной продукции, предметно-пространственных форм.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разработки дизайн-проекта промышленной продукции, предметно-пространственных форм.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: различные тектонические системы в истории дизайна, предпосылки возникновения новых стилей в искусстве, основные принципы моделирования предметно-пространственной среды, технические приемы макетирования, дизайн-проект и его стадии, показатели технико-экономической эффективности, основные сведения об особенностях проектирования эргономических систем разного класса и ранга; об эргономике: в быту, на производстве, в городской среде, методы компьютерного моделирования и проектирования, в том числе с применением пакетов прикладных программ.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разработке форм различных объектов дизайна, пространственных комплексов; макетированию заданной формы; разработке эскизов объектов промышленной продукции; производить расчет затрат и составлять калькуляцию на изготовление изделия; грамотно использовать эргономические нормы и требования при создании дизайн-проектов, устный, компьютерный и графический анализ источника; использовать методы компьютерного моделирования и проектирования; выполнять эскизы с использованием различных графических средств и приемов; проводить предпроектный анализ для разработки дизайн-проектов.
Результат обучения: 1) Проводить пред проектный анализ для разработки дизайн-проектов.
Композиция и скейтчинг
Современные концепции в искусстве
Основы начертательной геометрии
Моделирование и макетирование
Дизайн-проектирование
Экономика отрасли
Эргономика и антропометрия
Компьютерное моделирование
Учебная практика
Критерии оценки:

Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: зерделенген қолданбалы бағдарламалық құралдарды пайдалану, операциялық жүйелер құралдарын және есептеуіш техниканың жұмысын қамтамасыз ету орасын пайдалану, білімді алу әдістерін және алынған білімді әртүрлі пән салаларында құрылымдау қабілетін қолдану, дизайн-жобалауда компьютерлік бағдарламаларды меңгеру, бағдарламалық қамтылымда 2, 3 өлшемді объектілер құру, мыналарды сауатты пайдалана алуы керек: растрлық графика, векторлық графика, инженерлік графика, 3D графика.
Оқыту нәтижесі:1) Кәсіптік міндеттерді орындау үшін қажетті ақпаратты іздеу
Кәсіптік қызметте ақпараттық технологиялар
Сызу негіздері
Арнайы сурет
Түстану
Өнеркәсіптік дизайнда компьютерлік графика
Көркем бұйымдарды компьютерлік үлгілеу
Курстық жұмыс
Оқу практикасы (Компьютерлік графика бойынша практика)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпарат іздеу және, прототиптеу.
2. Өңделген ақпаратты құрылымдайды.
3. Алынған нәтижелерді сауатты ұсыну үшін кешенді әдістер пайдаланады.
4. Жиналған материалдың негізінде суретте эскиздер жасайды
5. Объектінің түс шешімін іріктей алады
Оқыту нәтижесі: 2) Дизайн-өнімнің тұжырымдамасын жасау үшін компьютерлік бағдарламаларды қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Растрлық бейнелер жасайды.
2. Векторлық бейнелер жасайды.
3. Графикалық дизайн өнімдерін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Үш өлшемді үлгілеу негіздерін біледі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. 3D үлгіні құру үшін жасалған екі өлшемді компьютерлік объектілерді пайдаланады.
2. Сплайндармен жұмыс істеу кезінде модификаторларды меңгерді.
3. Полигональ объектілерімен жұмыс істей алады.
КҚ 3. Өнеркәсіптік өнімнің, заттық-кеңістіктік пішіндердің дизайн-жобасын әзірлеу
КМ 03. Өнеркәсіптік өнімнің, заттық-кеңістіктік пішіндердің дизайн-жобасын әзірлеу.
Бұл модуль өнеркәсіптік өнімнің, заттық-кеңістіктік пішіндердің дизайн-жобасын әзірлеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: дизайн тарихындағы әртүрлі тектоникалық жүйелер, өнерде жаңа стильдердің туындау алғышарттары, заттық-кеңістіктік ортаны үлгілеудің негізгі қағидаттары, техникалық макеттеу тәсілдері, дизайн-жоба және оның кезеңдері, техникалық-экономикалық тиімділіктің көрсеткіштері, класы мен рангы әртүрлі эргономикалық жүйелерді жобалау ерекшеліктері туралы негізгі мәліметтер; эргономика туралы: тұрмыста, өндірісте, қалалық ортада, компьютерлік үлгілеу және жобалау әдістері, соның ішінде қолданбалы бағдарламалар пакетін қолданумен.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: әртүрлі дизайн объектілерінің пішіндерін, кеңістіктік кешендерді әзірлеу; белгіленген пішінді макеттеу; өнеркәсіптік өнім объектілерінің эскиздерін әзірлеу; шығындарды есептеу және бұйымды әзірлеуге калькуляция жасау; дизайн-жобаларды жасау кезінде эргономикалық нормалар мен талаптарды сауатты пайдалану, дереккөзді ауызша, компьютерлік және графикалық талдау; компьютерлік үлгілеу және жобалау әдістерін пайдалану; әртүрлі графикалық құралдарды және тәсілдерді пайдалана отырып, эскиздерді орындау; дизайн-жобаларды әзірлеу үшін жоба алды талдау жүргізу
Оқыту нәтижесі:1) Дизайн-жобаларды әзірлеу үшін жоба алды талдау жүргізу.
Композиция және скейтчинг
Өнердегі заманауи тұжырымдамалар
Сызу геометриясының негіздері
Үлгілеу және макеттеу
Дизайн-жобалау
Сала экономикасы
Эргономика және антропометрия
Компьютерлік үлгілеу
Курстық жоба
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Использует системные методы предпроектного и проектного анализа.
2. Разрабатывает концепцию проекта.
3. Использует теоретические основы композиционного построения в графическом и в объемно- пространственном дизайне.
4. Владеет методиками дизайн-проектирования.
5. Применяет все виды, способы и средства выполнения и разработки дизайн -проектов".
Результат обучения: 2) Выполнить эскизы, моделировать и конструировать с использованием графических редакторов и макетных техник.
Критерии оценки:
1. Выполняет эскизы в соответствии с концепцией проекта.
2. Реализовывает творческие идеи в макете.
3. Использует различные графические средства и приемы для разработки и представления проекта и для правильного выражения своей мысли.
4. Развивает индивидуальность, творческую самостоятельность и инициативность.
Результат обучения: 3) Производить расчеты технико-экономического обоснования предлагаемого проекта.
Критерии оценки:
1. Составляет общее резюме по проекту.
2. Описывает обоснование выбора технологии.
3. Производит расчеты потребностей производства в сырье, материалах, энергетических и трудовых ресурсах.
4. Производит экономические расчеты по предлагаемому проекту.
5. Аргументирует выводы и предложения.
Результат обучения: 4) Осуществить процесс дизайн проектирования с учетом современных тенденций в области дизайна
Критерии оценки:
1. Использует преобразующие методы стилизации и трансформации для создания новых форм
3. Систематизирует методы и принципы формообразования.
4. Умеет использовать цвета, свет, фактуры и текстуры материалов.
5. Проводит активный эскизный поиск и владеет приемами оформления эскизных проектов объемно-пространственных композиций".
6. Выполняет макет проектируемых изделий.
7. Оформляет полученные результаты в виде творческого проекта.
Результат обучения: 5) Осуществить выбор эффективных методов и средств эргономики
Критерии оценки:
1. Понимает основные понятия эргономики.
2. Соблюдает эргономические требования и методы эргономических исследований.
3. Понимает специфику взаимодействия человека с орудиями труда и окружающей средой, особенности восприятия окружающей среды.
4. Владеет методиками расчета параметров окружающей среды, обеспечивающих требования эргономики.
ПК 4. Выполнить дизайн-проект в материале с соблюдением технологии.
ПМ 04. Выполнение дизайн-проекта в материале с соблюдением технологии.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения дизайн-проекта в материале с соблюдением технологии.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: закономерности и принципы формообразования; ассортимент, свойства, методы испытаний и оценки качества материалов; технологические, эксплуатационные и гигиенические требования, предъявляемые к материалам; художественно-конструкторский анализ: исследование исходной ситуации и построение объекта проектирования; исходные данные для конструкторского обеспечения проектирования; основные сведения по оформлению чертежей; порядок составления технологической карты.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать современные тенденции в дизайне, разработке фирменного стиля, определению идеи проекта; выполнению упражнений по поиску технических и графических приемов передачи фактуры материала; разрабатывать и выполнять в макете стилизованную форму объемного предмета промышленной продукции; составлению технологической карты на ведение подготовительных работ в художественном оформлении промышленного изделия; Выполнять расчетно – графические работы с использованием графических прикладных программ; создавать пояснительные записки проекта.
Результат обучения: 1) Выполнить этапы дизайн-проекта.
Основы стандартизации сертификации и метрологии
Материаловедение
Мастерство художественной обработки материала
Художественное конструирование
Основы конструкторско-технологического обеспечения дизайна
Дизайн проектирования
Учебная практика
Критерии оценки

1. Жоба алды және жобалық талдаудың жүйелік әдістерін пайдаланады.
2. Жоба тұжырымдамасын әзірлейді.
3. Графикалық және көлемді-кеңістіктік дизайнда композициялық құрудың теориялық негіздерін пайдаланады.
4. Дизайн-жобалау әдістемелерін меңгерді.
5. Дизайн-жобаларды орындау мен әзірлеудің барлық түрлерін, әдістері мен құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Графикалық редакторларды және макет техникаларын пайдалана отырып, эскиздер жасау, үлгілеу және құрастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобаның тұжырымдамасына сәйкес эскиздер жасайды.
2. Шығармашылық идеяларды макетте іске асырады.
3. Жобаны әзірлеу мен ұсыну және өз ойын дұрыс білдіру үшін әртүрлі графикалық құралдар мен тәсілдер пайдаланады.
4. Дербестікті, шығармашылық дербестікті және бастамашылықты дамытады
Оқыту нәтижесі: 3) Ұсынылатын жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің есептеулерін жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоба бойынша жалпы түйіндеме жасайды.
2. Технологияны таңдау негіздемесін сипаттайды.
3. Өндірістің шикізат, материалдар, энергетикалық және еңбек ресурстары қажеттілігін есептейді.
4. Ұсынылатын жоба бойынша экономикалық есептеулер жүргізеді.
5. Тұжырымдар мен ұсыныстарды дәлелдейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Дизайн саласындағы қазіргі тенденцияларды есепке ала отырып, дизайн-жобалау процесін жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жаңа пішіндер құру үшін стильдеу мен трансформациялаудың түрлендіретін әдістерін пайдаланады
3. Пішін қалыптастыру әдістері мен қағидаттарын жүйелендіреді.
4. Материалдардың түстерін, жарығын, фактурасы мен текстурасын пайдалана алады.
5. Белсенді эскиздік іздеуді жүзеге асырады және көлемді-кеңістіктік композицияларды рәсімдеу әдістерін меңгерді.
6. Жобаланатын бұйымдардың макетін орындайды.
7. Алынған нәтижелерді шығармашылық жоба түрінде рәсімдейді
Оқыту нәтижесі:5) Эргономиканың тиімді әдістері мен құралдарын таңдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Эргономиканың негізгі ұғымдарын түсінеді.
2. Эргономикалық талаптарды және эргономикалық зерттеу әдістерін сақтайды.
3. Адамның еңбек құралдарымен және қоршаған ортамен өзара әрекеттесу ерекшелігін, қоршаған ортаны қабылдау ерекшеліктерін түсінеді.
4. Эргономиканың талаптарын қамтамасыз ететін қоршаған ортаның параметрлерін есептеу әдістемелерін меңгерді
КҚ 4. Технологияны сақтай отырып, материалда дизайн-жобаны орындау
КМ 04. Технологияны сақтай отырып, материалда дизайн-жобаны орындау
Бұл модуль технологияны сақтай отырып, материалда дизайн-жобаны орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: пішіннің құрылу заңдылықтары мен қағидаттары; ассортимент, қасиеттер, материалдардың сапасын сынау және бағалау әдістері; материалдарға қойылатын технологиялық, пайдаланымдық және гигиеналық талаптар; көркемдік-конструкторлық талдау: бастапқы жағдайды зерттеу және жобалау объектісін құру; жобалауды конструкторлық қамтамасыз ету үшін бастапқы деректер; сызбаларды рәсімдеу бойынша негізгі мәліметтер; технологиялық картаны құрау тәртібі.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: дизайнда заманауи тенденцияларды талдау, фирмалық стильді әзірлеу, жоба идеясын айқындау; материал фактурасын қабылдау мен жіберудің техникалық және графикалық тәсілдерін іздеу бойынша жаттығулар орындау; өнеркәсіптік өнімнің көлемді затының стильденген пішінін әзірлеу және макетте орындау; өнеркәсіптік өнімді көркемдік безендіруде дайындық жұмыстарын жүргізуге технологиялық карта жасау; графикалық қолданбалы бағдарламаларды қолдана отырып, есептеу-графикалық жұмыстарды орындау; жобаның түсіндірме жазбаларын құру
Оқыту нәтижесі: 1) Дизайн-жобаның кезеңдерін орындау
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Материалтану
Материалды көркемдік өңдеу шеберлігі
Көркемдік құрастыру
Дизайнның конструкторлық-технологиялық қамтамасыз ету негіздері
Жобалау дизайны
Курстық жоба
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Проводит предпроектный анализ.
2. Создает концепцию будущего проекта.
3. Выполняет эскизный проект.
Результат обучения: 2) Разработать технологическую карту изготовления изделия или формы.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования технических регламентов, стандартизации и сертификации изготавливаемого изделия.
2. Составляет техническое задание на изготовление изделия. 3.Читает рабочий чертеж проектируемого изделия.
4. Составляет технологические карты, соблюдая последовательность операций.
5. Организовывает технологический процесс с указанием режимов и технологии выполнения.
Результат обучения 3) Разработать конструкцию изделия с учетом технологии изготовления, в материале.
Критерии оценки:
1. Учитывает главные показатели разрабатываемой конструкции.
2.Использует основные правила при разработке конструкции изделия.
3. Выполнят технический чертеж.
Результат обучения: 4) Применять материалы с учетом их формообразующих свойств.
Критерии оценки:
1. Использует современные тенденции, классификации и свойства основных конструкционных и декоративных материалов, их виды и применение в средовом дизайне.
2. Использует методы испытаний и оценки качества материалов.
3. Применяет, технологические, эксплуатационные и гигиенические требования, предъявляемые к материалам.
4. Различает номенклатуру и марки конструкционных, композиционных и неметаллических материалов.
5. Владеет технико-экономическим обоснованием выбора конструкционных материалов.
6. Проводит сравнительный анализ свойств материалов
Результат обучения: 5) Выполнить эталонные образцы объекта дизайна или его отдельные элементы.
Критерии оценки:
1. Использует основные виды объемного моделирования, методы и приемы работы с различными материалами.
2. Выдерживает этапы выполнения работ художественно-конструкторских (дизайнерских) проектов в материале (или в макете).
3. Выполняет рабочие и экспозиционные макеты на разном уровне проработки проекта.
ПК 5. Исследование технологических процессов на выполнение авторского образца
ПМ 05. Исследовать технологические процессы на выполнение авторского образца
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для исследования технологических процессов на выполнение авторского образца.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основы метрологии, стандартизацию продукции и услуг;
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять работу с использованием измерительных приборов и методов измерения при выполнении проекта; проводить анализ международных стандартов в области дизайна; владеть общими вопросами правил охраны труда; использовать различные методы дизайн-проектирования.
Результат обучения: 1) Проверить промышленную продукцию и предметно-пространственные комплексы на соответствие требованиям стандартизации и сертификации.
Проектирование
Стандартизация
Экономика
Технологическая практика
Критерии оценки:

1. Жоба алды талдау жүргізеді.
2. Болашақ жобаның тұжырымдамасын жасайды.
3. Эскиз жобасын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұйымды немесе пішінді әзірлеудің технологиялық картасын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық регламенттердің, әзірленетін бұйымды стандарттау мен сертификаттау талаптарын сақтайды.
2. Бұйымды әзірлеуге техникалық тапсырмалар құрады.
3. Жобаланатын бұйымның жұмыс сызбасын оқиды.
4. Операциялардың дәйектілігін сақтай отырып, технологиялық картаны сауатты құрайды.
5. Орындау режимін және технологияларын көрсетіп, технологиялық процесті ұйымдастырады
Оқыту нәтижесі 3) Әзірлеу технологиясын есепке ала отырып, материалда бұйымның конструкциясын әзірлеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әзірленетін өнімнің негізгі көрсеткіштерін ескереді.
2. Бұйымның конструкциясын әзірлеу кезінде негізгі қағидаларды пайдаланады.
3. Техникалық сызба жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Материалдарды олардың пішін қалыптастырушы қасиеттерін есепке ала отырып қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі конструкциялық және декоративтік материалдардың заманауи тенденцияларын, жіктелуі мен қасиеттерін, олардың түрлерін және орта дизайнында қолданылуын пайдаланады.
2. Материалдардың сапасын сынау және бағалау әдістерін пайдаланады.
3. Материалдарға қойылатын технологиялық, пайдаланымдық және гигиеналық талаптарды қолданады.
4. Конструкциялық, композициялық және бейметалл материалдардың номенклатурасын және маркасын ажыратады.
5. Конструкциялық материалдарды таңдаудың техникалық-экономикалық негіздемесін меңгерді.
6. Материалдардың қасиеттеріне салыстырмалы талдау жүргізеді
Оқыту нәтижесі: 5) Дизайн объектісінің эталондық үлгілерін немесе оның жекелеген элементтерін орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көлемді үлгілеудің негізгі түрлерін, әртүрлі материалдармен жұмыс істеу әдістері мен тәсілдерін пайдаланады.
2. Материалда көркемдік-конструкторлық жобаларды орындау кезеңдерін ұстанады (дизайнерлік (немесе макетте).
3. Жобаны пысықтаудың әртүрлі кезеңдерінде жұмыс және экспозициялық макеттерді орындайды.
КҚ 5. Авторлық үлгіні орындау үшін технологиялық процестерді зерттеу
КМ 05. Авторлық үлгіні орындау үшін технологиялық процестерді зерттеу
Бұл модуль авторлық үлгіні орындау үшін технологиялық процестерді зерттеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: метрология негіздері, өнімдер мен көрсетілетін қызметтерді стандарттау;
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: жұмысты өлшеу аспаптарын және жобаны орындау кезінде өлшеу әдістерін пайдалана отырып орындау; дизайн саласындағы халықаралық стандарттарға талдау жүргізу; еңбекті қорғау қағидаларының жалпы мәселелерін меңгеру; дизайн-жобалаудың әртүрлі әдістерін пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнеркәсіптік өнімді және заттық-кеңістіктік кешендерді стандарттау және сертификаттау талаптарына сәйкес келуіне тексеру.
Жобалау
Стандарттау
Экономика
Курстық жұмыс
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выбирает и применяет методику выполнения измерений.
2. Подбирает средства измерений для контроля и испытания продукции.
3. Использует порядок метрологической экспертизы технической документации.
4. Проводит метрологическую экспертизу.
Результат обучения: 2) Осуществить соответствие изготовление продукта требованиям заказчика.
Критерии оценки:
1. Использует порядок аттестации и проверки средств измерения и испытательного оборудования по государственным стандартам.
2. Определяет и анализирует нормативные документы на средства измерений при контроле качества и испытаниях продукции.
3. Следит за реализацией художественно- конструкторских решений при изготовлении и доводке опытных образцов объектов дизайн- проектирования.
Результат обучения: 3) Подготовить документы для проведения подтверждения соответствия средств измерений.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует выполнение выборочного контроля за качеством и соблюдением технологии производства.
2. Показывает грамотность осуществления авторского надзора;
3. Обосновывает правильность ведения и оформления журнала авторского надзора.
Результат обучения: 4) Проходить технологическую практику для закрепления практических навыков.
Критерии оценки:
1. Понимает основные этапы проектного процесса;
2. Применяет технологические и конструктивные свойства материала;
3. Умеет находить необходимые нормативные материалы к проекту;
4. Проектирует и конструирует объекты среды (промышленных объектов);
5. Владеет практическими навыками различных способов проектной графики и трехмерным компьютерным моделированием;
6. Владеет навыками подготовки полного набора документации по дизайн-проекту;
7. Систематизирует методику реального проектирования с учетом современных требований и достижений дизайна.
ПК 6. Выполнить квалификационные работы дизайнера.
ПМ 06. Выполнение квалификационных работ дизайнера (производственная практика)
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения квалификационных работ дизайнера.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: научность, систематичность, последовательность исполнения, подбор тем и техники исполнения.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
находить необходимые нормативные материалы к проекту;
-анализировать аналоги и выявлять главные их достоинства и недостатки;
-последовательно выполнять этапы проектирования;
-работать в составе группы дизайнеров и других специалистов
Результат обучения: 1) Соблюдать охрану труда на рабочем месте.
Охрана труда
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями об основах трудового законодательства РК.
2. Соблюдает правила охраны труда, установленные в РК;
3. Применяет знания о коллективном и трудовом договоре, условиях и порядке заключения и расторжения договора;

1. Өлшемдерді орындау әдістемесін таңдайды және қолданады.
2. Өнімді бақылау мен сынау үшін құралдар таңдайды.
3. Техникалық құжаттаманы метрологиялық сараптау тәртібін пайдаланады.
4. Метрологиялық сараптама жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өнімді әзірлеуді тапсырыс берушінің талаптарына сәйкес келтіру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу құралдары мен сынау жабдығын мемлекеттік стандарттар бойынша аттестаттау және тексеру тәртібін пайдаланады.
2. Өнімнің сапасын бақылау және сынау кезінде өлшеу құралдарына арналған нормативтік құжаттарды айқындайды және талдайды.
3. Дизайн-жобалау объектілерінің тәжірибелі үлгілерін әзірлеу кезінде көркемдік-конструкторлық шешімдердің іске асырылуын қадағалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өлшеу құралдарының сәйкестігін растау үшін құжаттар дайындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндіріс технологиясының сапасына және сақталуына бақылау жүргізілуін көрсетеді.
2. Авторлық қадағалауды жүзеге асыру сауаттылығын көрсетеді;
3. Авторлық қадағалау журналын жүргізудің дұрыстығын негіздейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Практикалық дағдыларды бекіту үшін технологиялық практикадан өту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобалық процестің негізгі кезеңдерін түсінеді;
2. Материалдық технологиялық және конструктивті қасиеттерін қолданады;
3. Жобаға қажетті нормативтік материалдар таба алады;
4. Орта объектілерін жобалайды және құрастырады (өнеркәсіптік объектілер);
5. Жобалық графиканың әртүрлі әдістерін практикалық қолдану дағдыларын және үш өлшемді компьютерлік үлгілеуді меңгерді;
6. Дизайн-жоба бойынша құжаттаманың толық жиынтығын дайындау дағдыларын меңгерді;
7. Заманауи талаптарды және дизайн жетістіктерін есепке ала отырып, нақты жобалау әдістемесін жүйелендіреді
КҚ 6. Дизайнердің біліктілік жұмыстарын орындау
КМ 06. Дизайнердің біліктілік жұмыстарын орындау (өндірістік практика)
Бұл модуль дизайнердің біліктілік жұмыстарын орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: орындау, тақырыптарды таңдау және орындау техникасының ғылымилығы, жүйелілігі, реттілігі.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: жобаға қажетті нормативтік материалдар табу;
-аналогтарды талдау және олардың басты артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтау;
-жобалау кезеңдерін рет-ретімен орындау;
-дизайнерлердің және басқа да мамандардың құрамында жұмыс істеу
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнында еңбекті қорғауды сақтау
Еңбекті қорғау
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. ҚР еңбек заңнамасының негіздері туралы білімді меңгерді
2. ҚР-да белгіленген еңбекті қорғау қағидаларын сақтайды;
3. Ұжымдық және еңбек шарты, шарт жасау және бұзу жағдайлары мен тәртібі туралы білімді қолданады;

4. Соблюдает график рабочего времени и времени отдыха в соответствии с Трудовым кодексом РК;
5. Понимает права и обязанности работника, согласно Трудового кодекса РК;
6. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения:1) Владеть нормативно – правовыми документами и умением использовать их в преддипломной практике.
Критерии оценки:
1. Организовывает собственную деятельность, выбирает типовые методы и способы выполнения профессиональных задач.
2.Обосновывает свой творческий замысел, идею авторского произведения и процесс его создания.
3. Выполняет работу под руководством специалиста более высокой квалификации.
Результат обучения: 2) Составить конкретные задания для реализации дизайн-проекта на основе технологических карт.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает тематики дизайн-проекта.
2. Разрабатывает планы дизайн-проекта.
3. Разрабатывает операции дизайн-проекта.
4. Контролирует выполнение дизайн-проекта.
Результат обучения: 3) Контролировать сроки и качество выполненных заданий.
Критерии оценки:
1. Определяет виды управленческого контроля в организации.
2. Определяет объекты контроля и контролируемые параметры на стадии дизайнерской разработки и внедрения проекта.
3. Определяет методы контроля исполнителей на стадии дизайнерской разработки и внедрения проекта
4. Осуществляет экспертную оценку уровня дизайнерского решения объекта по основным смыслообразующим и формообразующим факторам.
Результат обучения:4) Оформить квалификационную работу дизайнера.
Критерии оценки:
1. Выполняет подготовительные работы по графической, технологической и экономической части дипломного проектирования.
2. Собирает и систематизирует материал для отчета по квалификационной работе.
3. Отражает в квалификационной работе знания, умения и навыки дизайнера.
4. Оформляет квалификационную работу.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 156
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 579
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Ландшафтный дизайн"
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0418000 - Ландшафтный дизайн
Квалификация:

4. ҚР Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты және тынығу уақыты кестесін сақтайды;
5. ҚР Еңбек кодексіне сәйкес жұмыскердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді;
6. Жұмыскер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі:1) Нормативтік-құқықтық құжаттарды меңгеру және оларды диплом алды практикада пайдалана білу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өз қызметін ұйымдастырады, кәсіптік міндеттерді орындаудың үлгілік әдістері мен тәсілдерін таңдайды.
2. Өзінің шығармашылық ойын, авторлық туындының идеясын және оны құру процесін негіздейді.
3. Жұмысты аса жоғары біліктілігі бар маманның басшылығымен орындайды
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық карталардың негізінде дизайн-жобаны іске асыру үшін нақты міндеттерді құрау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дизайн-жобаның тақырыбын әзірлейді.
2. Дизайн-жобаның жоспарын әзірлейді.
3. Дизайн-жобаның операцияларын әзірлейді.
4. Дизайн-жобаның орындалуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Орындалған тапсырмалардың мерзімі мен сапасын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымдағы басқарушылық бақылау түрлерін айқындайды.
2. Жобаны дизайнерлік әзірлеу және енгізу кезеңінде бақылау объектілерін және бақыланатын параметрлерді айқындайды.
3. Жобаны дизайнерлік әзірлеу және енгізу кезеңінде орындаушыларды бақылау әдістерін айқындайды
4. Негізгі мағына құрушы және нысан құрушы факторлар бойынша объектінің дизайнерлік шешім деңгейіне сарапшылық бағалауды жүзеге асырады
Оқыту нәтижесі:4) Дизайнердің біліктілік жұмысын рәсімдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дипломдық жобалаудың графикалық, технологиялық және экономикалық бөлігі бойынша дайындық жұмыстарын орындайды.
2. Біліктілік жұмысы бойынша есеп үшін материалдар жинайды және оларды жүйелендіреді.
3. Біліктілік жұмысында дизайнердің білімін, икемдері мен дағдыларын көрсетеді.
4. Біліктілік жұмысын рәсімдейді.
Ескерту:
Қолданыстағы абрревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
156-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
579-қосымша
"Ландшафты дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0418000 - Ландшафты дизайны
Біліктілігі:

1. Применяет возможности Интернета.
2. Настраивает и пользуется браузером.
3. Применяет правила создания паролей.
4. Соблюдает правила защиты от компьютерных вирусов.
Результат обучения: 2) Работать с информацией в Интернете.
Критерии оценки:
1. Соблюдает принципы интернет-сообщества.
2. Определяет достоверность информации.
3. Проводит оценку и анализ сайтов.
4. Понимает понятие авторское право, соблюдает кодекс поведения в Интернете.
Результат обучения: 3) Осуществлять коммуникацию в Интернете.
Критерии оценки:
1. Управляет социальными сетями, аватаром, репутацией в сети.
2. Получает сведения о кодексе цифрового мира, виртуального мира, об агрессии в Интернете.
Результат обучения: 4) Осуществлять цифровое потребление.
Критерии оценки:
1. Пользуется интернет-магазинами, признаками надежности, правами потребителей.
2. Понимает рекламу в Интернете, мошенничество в сети.
3. Понимает фишинг, онлайн-игры.
Профессиональные модули
041801 3- Дизайнер
ПК 1. Выполнять подготовительные художественно-оформительские работы.
ПМ 01. Выполнение подготовительных художественно-оформительских работ.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения подготовительных работ художественно-оформительского характера.
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен: иметь практический опыт:
изготовления основ для художественно-оформительских работ;
подготовки рабочих поверхностей;
уметь:
обрабатывать заготовки для изготовления конструкций основ;
приготовлять клеевые, масляные и эмульсионные составы;
подготавливать рабочие поверхности, загрунтовывать их;
знать:
технологическую последовательность выполнения подготовительных работ;
назначение, классификацию, разновидности, устройство инструментов и приспособлений для выполнения художественно-оформительских работ, правила пользования;
-основные операции обработки материалов для основы (разметка, резание, пиление, сверление, шлифование);
последовательность операций по изготовлению заготовок и порядок сборки конструкций основ для художественно-оформительских работ;
требования, предъявляемые к окрашиваемым поверхностям;
правила подготовки поверхности под отделку;
состав и свойства применяемых клеев, грунтов, имитационных материалов;
способы приготовления клеевых, масляных и эмульсионных составов;
виды, назначение, состав и свойства красителей;
правила составления колеров;
правила техники безопасности при выполнении подготовительных работ.
Результат обучения: 1) Соблюдать технику безопасности при выполнении подготовительных работ.
Материаловедение и оборудование
Техника подготовительных работ в художественном оформлении
Цветоведение и колористика
Техника безопасности и охрана труда
Учебная практика
Критерии оценки:

1. Интернет мүмкіндіктерін қолданады.
2. Браузерді реттейді және пайдаланады.
3. Құпия сөздерді жасау ережелерін қолданады.
4. Компьютерлік вирустардан қорғау ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Интернетте ақпаратпен жұмыс істеу.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Интернет-қоғамдастық принциптерін сақтайды.
2. Ақпараттың дұрыстығын анықтайды.
3. Сайттарға бағалау және талдау жүргізеді.
4. Авторлық құқық түсінігін түсінеді, Интернеттегі тәртіп кодексін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Интернетте коммуникацияны жүзеге асыру.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Әлеуметтік желілерді, аватарды, желідегі беделді басқарады.
2. Цифрлік әлем, виртуалды әлем, Интернеттегі агрессия туралы мәліметтер алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Цифрлік тұтынуды жүзеге асыру.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Интернет-дүкендерді, сенімділік белгілерін, тұтынушылардың құқықтарын пайдаланады.
2. Интернет жарнама, желідегі алаяқтықты түсінеді.
3. Фишинг, онлайн ойындарды түсінеді
Кәсіптік модульдер
ПҚ 1. Дайындық көркемдік безендіру жұмыстарын орындау
КМ 01. Дайындық көркемдік безендіру жұмыстарын орындау
Бұл модуль көркемдік безендіру сипатындағы дайындық жұмыстарын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды. Кәсіптік модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар практикалық тәжірибе алады;
Көркемдік безендіру жұмыстары үшін негіз жасайды;
жұмыс беттерін дайындайды;
негіз конструкцияларын дайындау үшін дайындамаларды өңдеуді;
желім, май және эмульсиялық құрамдарды дайындауды;
жұмыс беттерін дайындауды, оларды тегістеуді үйренеді;
дайындық жұмыстарын орындаудың технологиялық жүйелілігін;
көркемдік безендіру жұмыстарын орындауға арналған аспаптар мен құрылғылардың мақсатын, жіктелуін, түрлерін, құрылымын, пайдалану ережесін;
- негіз үшін материалдарды өңдеудің негізгі операцияларын (белгілеу, кесу, аралау, бұрғылау, тегістеу);
дайындамаларды дайындау бойынша операциялардың жүйелілігі және көркемдік безендіру жұмыстарына арналған негіздердің конструкцияларын құрастыру тәртібін үйренеді;
боялған беттерге қойылатын талаптар;
бетті әрлеуге дайындау ережесін;
қолданылатын желімдердің, топырақтың, еліктеулік материалдардың құрамы мен қасиеттерін;
желім, май және эмульсиялық құрамдарды дайындау тәсілдерін;
бояғыштардың түрлері, мақсаты, құрамы және қасиеттерін;
Колер жасау ережелерін;
дайындық жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Дайындық жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Материалтану және жабдықтар
Көркем безендірудегі дайындық жұмыстарының техникасы
Гүлтану және колористика
Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау
Оқу практикасы
Бағалау дың өлшемшарттары

1. Владеет знаниями об основах трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Соблюдает правила техники безопасности и охраны труда.
Результат обучения 2) Подбирать материалы и инструменты для выполнения художественно-оформительских работ.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о материалах и их свойствах.
2. Выбирает материалы на основе анализа их свойств для конкретного применения в художественном оформлении.
3. Подбирает инструменты и приспособления для выполнения художественно-оформительских работ.
Результат обучения: 3) Изготавливать конструкции основ для художественно-оформительских работ
Критерии оценки:
1. Понимает последовательность операций изготовления заготовок и порядок сборки конструкций основ для художественно-оформительских работ.
2. Выполняет операции обработки материала для конструкций основ (разметка, резание, пиление, сверление, шлифование);
3. Изготавливает планшеты, стенды, подрамники и другие конструкции основ для художественно-оформительских работ.
4. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
Результат обучения: 4) Подготавливать к художественно -оформительским работам рабочие поверхности из различных материалов.
Критерии оценки:
1. Понимает:
требования, предъявляемые к рабочим поверхностям;
правила подготовки поверхности под отделку;
состав и свойства применяемых клеев, грунтов, имитационных материалов.
2. Подготавливает клеевые, масляные и эмульсионные составы для художественно-оформительских работ.
3. Способен технически грамотно подготавливать к художественно -оформительским работам рабочие поверхности из различных материалов.
Результат обучения: 5) Составлять колер.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями:
виды, назначение, состав и свойства красителей;
правила составления колеров;
2. Владеет технологией подбора цветового решения при оформлении экстерьера.
3. Составляет колористический подбор цветов для оформления экстерьера разного назначения.
Результат обучения: 6) Оформлять фоны.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями различных приемов и технологий оформления оснований.
2. Применяет различные приемы и технологию оформления оснований.
3. Владеет приемами имитации различных природных и искусственных материалов (дерево, камень, кожи, металла, пластика).
3. Оформляет фон различными способами.
ПК 2. Изготавливать шаблоны, трафареты оригинальных шрифтов и декоративных элементов
ПМ 02. Изготовление шаблонов, трафаретов оригинальных шрифтов и декоративных элементов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изготовления шаблонов, трафаретов оригинальных шрифтов и декоративных элементов.
В результате изучения профессионального модуля обучающийся должен:
иметь практический опыт:
изготовления простых шаблонов;
вырезания трафаретов оригинальных шрифтов и декоративных элементов;
выполнения художественных надписей различных видов, в том числе таблиц;
уметь:
выполнять надписи различными шрифтами;
наносить надписи тушью, гуашью, темперными, масляными, эмульсионными красками и эмалями на тонированных плоскостях из различных материалов;
выполнять основные приемы техники черчения;
производить разметку по готовым шаблонам и трафаретам;
переводить на намеченные места буквы и нумерации шрифта;
заполнять кистью и маркером оконтуренные буквенные и цифровые знаки;
наносить надписи, нумерации и виньетки по наборному трафарету с прописью от руки в один тон по готовой разбивке и разметке мест;
пользоваться компьютерными программами при выполнении шрифтовых работ.
знать:
основные понятия черчения;
правила выполнения чертежей;
основные сведения о чертежном шрифте;
основные виды шрифтов, их назначение;
ритмы набора шрифтов;
последовательность выполнения шрифтовых работ;
методы расчета текста по строкам и высоте;
методы перевода и увеличения знаков;
приемы компоновки,
отделки, растушевки, исправления;
приемы заполнения оконтуренных знаков;
приемы заправки кистью шрифтов, виньеток;
приемы выполнения шрифтовых работ с применением шаблонов, пленочно-прозрачных трафаретов, нормографов;
правила пользования приспособлениями, инструментами для выполнения шрифтовых работ;
правила техники безопасности при выполнении шрифтовых работ.
Результат обучения 1) Изготавливать простые шаблоны.
Техника шрифтовых работ
Художественный шрифт в оформлении
Черчение
Учебная практика
Критерии оценки:
1.Понимает основные виды шрифтов, их назначение; последовательность выполнения шрифтовых работ.
2. Изготавливает текстовые шаблоны и шаблоны простых декоративных элементов из различных материалов.
3. Использует современные приспособления и инструменты для выполнения шрифтовых работ.
4. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении шрифтовых работ.
Результат обучения 2) Вырезать трафареты оригинальных шрифтов и декоративных элементов.
Критерии оценки:
1.Использует современные материалы и инструменты для выполнения трафаретов оригинальных шрифтов и декоративных элементов.
2. Применяет современные технологии изготовления трафаретов оригинальных шрифтов и декоративных элементов.
3. Вырезает шрифтовые и орнаментальные трафареты из различных материалов.
4 Соблюдает правила техники безопасности при выполнении шрифтовых работ.
Результаты обучения 3) Выполнять художественные надписи.
Критерии оценки:
1. Заполняет кистью и маркером оконтуренные буквенные и цифровые знаки.
2. Наносит надписи, нумерации и виньетки по наборному трафарету с росписью от руки в один тон по готовой разбивке и разметке мест.
3. Выполняет надписи различными шрифтами тушью, гуашью, темперными, масляными, эмульсионными красками и эмалями на тонированных плоскостях из различных материалов

1. Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының негізі туралы білімді меңгерді.
2. Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі 2) Көркемдік безендіру жұмыстарын орындау үшін материалдар мен құралдарды таңдау.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Материалдар мен олардың қасиеттері туралы білімді меңгерді.
2. Көркем безендіруде нақты қолдану үшін олардың қасиеттерін талдау негізінде материалдарды таңдайды.
3. Көркемдік безендіру жұмыстарын орындауға арналған аспаптар мен құралдарды таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Көркемдік безендіру жұмыстары үшін негіз құрастырмаларын дайындау
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Дайындамаларды дайындау операцияларының кезектілігін және көркемдік безендіру жұмыстары үшін негіз құрастырмаларын құрастыру тәртібін түсінеді.
2. Негіз құрастырмалары үшін материалды өңдеу операцияларын орындайды (белгілеу, кесу, аралау, бұрғылау, тегістеу);
3. Көркемдік безендіру жұмыстары үшін планшеттер, стендтер, жақтаулар және басқа да негіздердің конструкцияларын дайындайды.
4. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Көркемдік безендіру жұмыстарына әр түрлі материалдардан жұмыс беттерін дайындау.
Бағалау дың өлшемшарттары
1) - жұмыс беттеріне қойылатын талаптарды;
- беттерді әрлеуге дайындау ережелерін;
- қолданылатын желімдердің, топырақтың, еліктеулік материалдардың құрамы мен қасиеттерін түсінеді.
2. Көркемдік безендіру жұмыстары үшін желім, май және эмульсиялық құрамдарды дайындайды.
3. Әр түрлі материалдардан жұмыс беттерін Көркемдік безендіру жұмыстарына техникалық сауатты дайындай алады.
Оқыту нәтижесі: 5) Колер құрастыру.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. - Бояғыштардың түрлерін, мақсатын, құрамын және қасиеттерін;
- Колер құрастыру ережелерін меңгерді;
2. Экстерьерді рәсімдеу кезінде түс шешімін таңдау технологиясын меңгерді.
3. Түрлі мақсаттағы экстерьерді ресімдеу үшін түстерді колористік таңдау жасайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Аяны рәсімдеу
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Негіздерін рәсімдеудің түрлі тәсілдері мен технологияларын меңгерді.
2. Негіздерді ресімдеудің әртүрлі тәсілдері мен технологиясын қолданады.
3. Әртүрлі табиғи және жасанды материалдарды (ағаш, тас, тері, металл, пластика) имитациялау тәсілдерін меңгерді.
4. Аяны әртүрлі тәсілдермен рәсімдейді.
ПҚ 2. Түпнұсқалық қаріптер мен сәндік элементтердің қимаүлгілерін, трафареттерін дайындау
КМ 02. Түпнұсқалық қаріптер мен сәндік элементтердің қимаүлгілерін, трафареттерін дайындау
Бұл модуль түпнұсқа қаріптер мен сәндік элементтердің қимаүлгілерін, трафареттерін жасау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Кәсіптік модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар практикалық тәжірибе жинайды;
қарапайым қимаүлгілерді дайындайды;
түпнұсқа қаріптер мен сәндік элементтердің трафареттерін кеседі;
түрлі көркем жазуларды, оның ішінде кестелерді орындайды;
Жазуларды әр түрлі қаріптермен орындауды;
әр түрлі материалдардан жасалған тондалған жазықтықта тушьпен, гуашьпен, темпертті, майлы, эмульсиялық бояулармен және эмальдармен жазуды;
сызу техникасының негізгі тәсілдерін орындауды;
дайын қимаүлгілер мен трафареттер бойынша белгілеу жүргізуді;
әріптер мен қаріпті нөмірлеуді белгіленген орындарға аударуды;
жиектелген әріптік және цифрлік белгілерді қылқаламмен және маркермен толтыруды;
дайынды бөлу және орынды белгілеу бойынша қолмен бір түске жазумен жиынтық трафарет бойынша жазуларды, нөмірлеуді және виньеткаларды жазуды;
қаріп жұмыстарын орындау кезінде компьютерлік бағдарламаларды қолдануды үйренеді. Сызудың негізгі ұғымдары;
сызбаларды орындау ережелерін;
сызба қарпі туралы негізгі мәліметтерін;
қаріптердің негізгі түрлерін, олардың тағайындалуын;
қаріп теру ырғағын;
қаріптік жұмыстарды орындау ретін;
жолдар мен биіктік бойынша мәтінді есептеу әдістерін;
белгілерді ауыстыру және көбейту әдістерін;
құрастыру тәсілдерін, әрлеу, қарайту, түзеу; жиектелген белгілерді толтыру тәсілдерін;
қаріп, виньеткаларды қылқаламмен толтыру тәсілдерін;
қимаүлгілерді, пленкалы-мөлдір трафареттерді, нормографтарды қолдана отырып қаріптік жұмыстарды орындау тәсілдерін;
қаріптік жұмыстарды орындауға арналған құрылғыларды, құралдарды пайдалану ережесін;
қаріптік жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі 1) Қарапайым қимаүлгілерді дайындау.
Қаріптік жұмыстардың техникасы
Безендірудегі көркем қарпі
Сызу
Оқу практикасы
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Қаріптердің негізгі түрлерін, олардың мақсатын түсінеді;
қаріптік жұмыстарды орындау реті.
2. Әр түрлі материалдардан қарапайым сәндік элементтер мен мәтіндік қима үлгілерін дайындайды.
3. Қаріптік жұмыстарды орындау үшін қазіргі заманғы құрылғылар мен құралдарды пайдаланады.

4. Выполняет художественные надписи различных видов, в том числе таблиц.
5. Выполняет оригинальные шрифты и декоративные элементы с применением шаблонов, пленочно-прозрачных трафаретов, нормографов.
6. Выполняет шрифтовые композиции с применением компьютерных программ.
ПК 3. Выполнять художественно-оформительские работы
ПМ 03. Выполнение художественно-оформительских работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для художественно-оформительских работ ландшафтно-дизайнерского проекта:
знать основы рисунка и живописи;
владеть рисунком, цветом для выполнения эскизов;
передать форму изображений различными графическими средствами, и техниками;
выполнять основные приемы техники черчения.
Иметь практический опыт росписи рисунков композиционного решения средней сложности по эскизам и под руководством художника;
самостоятельно выполнять простые рисунки.
переносить простые рисунки с эскиза на бумагу, кальку, картон для изготовления трафаретов, припорохов под многоцветную роспись;
выполнять художественно-оформительские работы в разной технике с использованием различных материалов: роспись по дереву и пенопласту, аппликацию.
Знать:
-основы рисунка и живописи;
принципы построения орнамента;
приемы стилизации элементов;
основы прямоугольного проецирования на одну, две и три перпендикулярные плоскости;
правила техники безопасности при выполнении оформительских работ;
знать компьютерные графические программы.
Результат обучения: 1) Владеть знаниями о видах мирового искусства различных эпох, об эстетических ценностях, формах, стилях и видах мирового искусства от древних времен до эпохи Возрождения.
Рисунок и живопись.
Композиция.
Цветоведение
Основы черчения
Охрана труда
Всемирная история искусства
Художественная культура Казахстана
Компьютерная
Графика.
Практика по рисунку.
Практика по черчению
Практика по компьютерной графике
Критерии оценки:
1. Характеризует стили и направления в искусстве.
2. Определяет вид, жанр, технику выполнения произведения искусства.
3. Характеризует стили и виды мирового искусства.
4. Характеризует особенности эпох.
5. Владеет знаниями о декоративно-прикладном искусстве от древних времен до эпохи Возрождения.
Результаты обучения 2) Использовать теорию дизайна и цветоведения в художественно-оформительских работах.
Критерии оценки
1. Применяет знания по истории дизайна в художественно-оформительских работах.
2. Характеризует стили дизайна по профилю.
3. Применяет знания по истории дизайна для создания проектов.
Результаты обучения 3) Владеть основами рисунка, живописи и композиции
Критерии оценки:
1. Выполняет рисунок различных объектов живой и неживой природы.
2. Владеет основами искусства живописи.
3. Применяет основные законы и свойства цвета.
4. Владеет техникой изображение объектов с помощью цвета.

4. Қаріптік жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі 2) Түпнұсқалық қаріптер мен сәндік элементтердің трафареттерін қиып алу.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Түпнұсқалық қаріптер мен сәндік элементтердің трафареттерін орындау үшін қазіргі заманғы материалдар мен құралдарды пайдаланады.
2. Түпнұсқалық қаріптер мен сәндікк элементтердің трафареттерін жасаудың заманауи технологияларын қолданады.
3. Әр түрлі материалдардан қаріптік және оюланған трафареттер кеседі.
4. Қаріптік жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижелері 3) Көркем жазуларды орындау.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Жиектелген әріптік және цифрлік белгілерді қылқаламмен және маркермен толтырады.
2. Дайынды бөлу және орындарды белгілеу бойынша қолмен бір түске жазумен жиынтық трафарет бойынша жазулар, нөмірлеуді және виньетка жазады.
3. Әр түрлі материалдардан жасалған жұқа кесектерде әр түрлі қаріптермен, гуашьпен, темпертті, майлы, эмульсиялық бояулармен және эмальдармен жазуларды орындайды.
4. Түрлі көркем жазуларды, соның ішінде кестелерді орындайды.
5. Түпнұсқалық қаріптер мен сәндік элементтерді қимаүлгілерді, пленкалы-мөлдір трафареттерді, нормографтарды қолдана отырып орындайды.
6. Компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып қаріптік композицияларды орындайды.
ПҚ 3. Көркемдік безендіру жұмыстарын орындау
КМ 03. Көркем безендіру жұмыстарын орындау
Бұл модуль ландшафттық-дизайнерлік жобаның көркемдік безендіру жұмыстарына қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды:
сурет және кескіндеме негіздерін білу;
нобайларды орындау үшін суреттерді, түстерді білуді игеру;
бейнелердің пішінін әртүрлі графиктік құралдармен және техникалармен беру;
сызу техникасының негізгі тәсілдерін орындау.
Суретшінің басшылығымен және нобайлар бойынша күрделілігі орташа композициялық шешімнің суреттерін әшекейлеудің практикалық тәжірибесін алу;
қарапайым суреттерді өз бетінше орындау.
қарапайым суреттерді нобайдан қағазға, калькаға, трафареттерді дайындауға арналған картонға, көп түрлі түстермен әшекейленіп айшықталған суреттерді тасымалдау;
әр түрлі материалдарды: ағаш және пенопласт бойынша сурет салу, аппликация қолдана отырып әр түрлі техникада Көркемдік безендіру жұмыстарын орындау.
- сурет және кескіндеме негіздерін;
ою-өрнек құру қағидаларын;
элементтерді стильдеу тәсілдерін;
бір, екі және үш перпендикуляр жазықтыққа тікбұрышты проекциялау негіздерін;
ресімдеу жұмыстарын орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидаларын;
компьютерлік графиктік бағдарламаларды біледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Ежелгі дәуірден бастап Қайта өрлеу дәуіріне дейінгі әлемдік өнердің түрлері, эстетикалық құндылықтар, нысандары, стильдері және әлемдік түрлері туралы білімді меңгеру.
Сурет және кескіндеме.
Композиция.
Түстану
Сызу негіздері
Еңбекті қорғау
Дүниежүзілік өнер тарихы
Қазақстанның көркем мәдениеті
Компьютерлік графика
Практика по рисунку.
Практика по черчению
Практика по компьютерной графике
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Өнердегі стильдер мен бағыттарды сипаттайды.
2. Өнер туындысының түрін, жанрларын, орындау техникасын анықтайды.
3. Әлемдік өнердің стильдері мен түрлерін сипаттайды.

4. Владеет законами, правилами и средствами композиции
5. Использует технику работы с материалами и инструментами.
Результаты обучения 4) Выполнять художественно-оформительские работы в разной технике.
Критерии оценки:
1. Различает виды графики, в зависимости от предназначения.
2. Владеет техникой штриха.
3. Владеет техникой отмывки.
4. Выполняет художественно-оформительские работы с использованием различных материалов: роспись по дереву и пенопласту, аппликацию.
5. Использует компьютерные программы для оформительской деятельности.
Результаты обучения 5) Использовать основные приемы техники черчения.
Критерии оценки:
1. Владеет правилами оформления чертежей.
2. Владеет навыками оформления чертежей по ГОСТ ЕСКД.
3. Работает чертежными инструментами.
4. Владеет основами проекционного черчения.
5. Выполняет чертежи с использованием методов и правил проецирования.
6. Выполняет чертежи с помощью компьютерных программ.
ПК 4. Выполнять квалификационную работу исполнителя художественно-оформительских работ
ПМ 04 Выполнение квалификационной работы исполнителя художественно-оформительских работ
Данный модуль описывает умения, навыки и знания, необходимые для выполнения квалификационных работ исполнителя художественно-оформительских работ.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: практику, методы и приемы подготовительного этапа, технологию специальности; материалы, используемые для выполнения художественно-оформительских работ;
инструменты и приспособления для выполнения художественно-оформительских работ;
технологические процессы и операции художественно-оформительских работ;
составление эскизов и выполнение работы по художественному оформлению ландшафтных проектов.
В результате изучения модуля обучающийся должен подготавливать к художественно-оформительским работам конструкции основ из различных материалов, рабочие поверхности;
составлять колер; оформлять фоны; изготавливать простые шаблоны; вырезать трафареты оригинальных шрифтов и декоративных элементов; выполнять художественные надписи.
Выполнять роспись рисунков композиционного решения средней сложности по эскизам и под руководством художника.
Результат обучения: 1) Выполнять квалификационные работы исполнителя художественно-оформительских работ.
Профессиональная практика
Критерии оценки:

4. Дәуірдің ерекшеліктерін сипаттайды.
5. Ежелгі кезден бастап Қайта өрлеу дәуіріне дейінгі сәндік-қолданбалы өнер туралы білімді меңгерді.
Оқыту нәтижелері 2) Көркемдік безендіру жұмыстарында дизайн және түстану теориясын қолдану.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Көркемдік безендіру жұмыстарында дизайн тарихы бойынша білімдерін қолданады.
2. Дизайн стилін бейін бойынша сипаттайды.
3. Жобаларды жасау үшін дизайн тарихы бойынша білімді қолданады.
3) Сурет, кескіндеме және композиция негіздерін меңгеру
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Тірі және өлі табиғаттың әртүрлі нысандарының суреттерін орындайды.
2. Кескіндеме өнері негіздерін меңгерді.
3. Түстің негізгі заңдары мен қасиеттерін қолданады.
4. Түстің көмегімен нысандарды бейнелеу техникасын меңгерді.
5. Композицияның заңдарын, ережелері мен құралдарын меңгерді.
6. Материалдар және құралдармен жұмыс істеу техникасын пайдаланады.
Оқыту нәтижелері 4) Әртүрлі техникада Көркемдік безендіру жұмыстарын орындау.
Бағалау дың өлшемшарттары
1) Мақсатына байланысты графика түрлерін ажыратады.
2) штрих техникасын меңгерді.
3) Жуу техникасын меңгерді.
4) Әр түрлі материалдарды пайдалана отырып: ағаш және пенопласт бойынша әшекейлеп, бастырма арқылы Көркемдік безендіру жұмыстарын орындайды.
5) Безендіру қызметі үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдаланады.
Оқыту нәтижелері 5) Сызу техникасының негізгі тәсілдерін қолдану.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Сызбаларды ресімдеу ережелерін біледі.
2. БҚҚЖ МемСТ бойынша сызбаларды рәсімдеу дағдысын меңгерді.
3. Сызба құралдарымен жұмыс істейді.
4. Проекциялық сызу негіздерін меңгерді.
5. Проекциялау әдістері мен ережелерін пайдалана отырып сызбаларды орындайды.
6. Сызбаларды компьютерлік бағдарламалардың көмегімен орындайды.
ПҚ 4 Көркемдік безендіру жұмыстарын орындаушының біліктілік жұмысын орындау
КМ 4 Көркемдік безендіру жұмыстарын орындаушының біліктілік жұмысын орындау
Бұл модуль Көркемдік безендіру жұмыстарын орындаушының біліктілік жұмыстарын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушыларлар дайындық кезеңінің тәжірибесін, әдістері мен тәсілдерін, мамандық технологиясын;
көркемдік безендіру жұмыстарын орындау үшін қолданылатын материалдарды меңгереді;
Көркемдік безендіру жұмыстарын орындауға арналған құралдар мен аспаптарды;
Көркемдік безендіру жұмыстарының технологиялық үдерістері мен операцияларын;
нобайлар жасау және Ландшафттық жобаларды көркем безендіру бойынша жұмыстарды орындай біледі.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар көркемдік безендіру жұмыстарына әр түрлі материалдардан жасалған негіз құрастырмаларын, жұмыс беттерін дайындайды;
Колер құрастыру; аяны ресімдеу; қарапайым қимаүлгілер дайындау; түпнұсқалық қаріптер мен сәндік элементтердің трафареттерін қиып алу; көркем жазуларды орындау.
Суретшінің басшылығымен және нобайлар бойынша күрделілігі орташа композициялық шешімнің суреттерін жазуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Көркемдік безендіру жұмыстарын орындаушының біліктілік жұмысын орындау
Кәсіптік тәжірибе
Бағалау дың өлшемшарттары

1. Выбирает материалы на основе анализа их свойств для конкретного применения в художественном оформлении.
2. Выполняет основные операции обработки материалов для конструкции основ (разметка, резание, пиление, сверление, шлифование).
3. Изготавливает планшеты, стенды, подрамники и другие конструкции основ для художественно-оформительских работ.
4. Соблюдает технику безопасности при выполнении художественно-оформительских работ.
5. Способен технически грамотно подготавливать к художественно -оформительским работам рабочие поверхности из различных материалов.
6. Подготавливает клеевые, масляные и эмульсионные составы для художественно-оформительских работ.
7. Составляет колористический подбор цветов для оформления ландшафта разного назначения.
8. Владеет приемами имитации различных природных и искусственных материалов (дерево, камень, кожи, металла, пластика).
9. Оформляет фоны
10. Изготавливает текстовые шаблоны и шаблоны простых декоративных элементов из различных материалов.
11. Вырезает шрифтовые и орнаментальные трафареты из различных материалов.
12. Выполняет художественные надписи различных видов, в том числе таблиц.
13. Выполняет шрифтовые композиции с применением компьютерных программ.
14. Соблюдает технику безопасности при выполнении художественно-оформительских работ.
15.Соблюдает нормы трудового законодательства Республики Казахстан.
ПК 5. Выполнять графическую документацию для макетно-модельного проектирования
ПМ 05. Выполнение графической документации для макетно-модельного проектирования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения графической документации для макетно-модельного проектирования ландшафтного дизайна:
уметь оформлять чертежи по ГОСТ ЕСКД;
уметь выполнять чертежи компоновки и общего вида, эскизных и рабочих чертежей для макетирования, демонстрационных рисунков, цветографических эргономических схем;
выполнять графическую документацию с использованием компьютерных программ.
Результат обучения 1) Выполнять и читать технические чертежи.
Строительное черчение и архитектурная графика
Компьютерная графика
Специальный рисунок по профилю.
Макетирование
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями требований ГОСТ ЕСКД к содержанию и оформлению технических чертежей.
2. Применяет стандарты и инструкции при разработке и оформлении технических чертежей;
3. Читает и выполняет технические чертежи.
4. Разрабатывает эскизы, чертежи и схемы для макетирования.
Результаты обучения: 2) Выполнять изображения объектов ландшафта с использованием различных художественно - графических приемов.
Критерии оценки:

1. Көркем безендіруде нақты қолдану үшін олардың қасиеттерін талдау негізінде материалдарды таңдайды.
2. Негіз конструкциясы үшін материалдарды өңдеудің негізгі операцияларын орындайды (Белгілеу, кесу, аралау, бұрғылау), тегістеу).
3. Көркемдік безендіру жұмыстары үшін планшеттер, стендтер, жақтаулар және басқа да негіздердің конструкцияларын дайындайды.
4. Көркемдік безендіру жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
5. Әр түрлі материалдардан жұмыс беттерін Көркемдік безендіру жұмыстарына техникалық сауатты дайындауға қабілетті.
6. Көркемдік безендіру жұмыстары үшін желім, май және эмульсиялық құрамдарды дайындайды.
7. Әр түрлі мақсаттағы ландшафтты безендіру үшін түстерді колористік іріктеуді құрайды.
8. Әртүрлі табиғи және жасанды материалдарды (ағаш, тас, тері, металл, пластика) имитация тәсілдерін меңгерді.
9. Аясын рәсімдейді
10. Әр түрлі материалдардан мәтіндік және қарапайым сәндік элементтерден қима үлгілерін дайындайды.
11. Қаріптік және оюлы трафареттерді түрлі материалдардан кесіп, дайындайды.
12. Түрлі көркем жазуларды, соның ішінде кестелерді орындайды.
13. Компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып қаріптік композицияларды орындайды.
14. Көркемдік безендіру жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
15. Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының нормаларын сақтайды.
ПҚ 5. Үлгілік-модельдік жобалау үшін графиктік құжаттаманы орындау
КМ 05. Үлгілік-модельдік жобалау үшін графиктік құжаттаманы орындау
Бұл модуль ландшафттық дизайнды үлгілік-модельдік жобалау және графиктік құжаттаманы орындау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды:
МемСТ БҚҚЖ бойынша сызбаларды рәсімдей білу;
Құрастыру сызбаларын және жалпы түрін, макеттеуге арналған нобайлық және жұмыс сызбаларын, демонстрациялық суреттерді, түсті графиктік эргономикалық сызбаларды орындай білу;
компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып графиктік құжаттарды орындау.
Оқыту нәтижесі 1) Техникалық сызбаларды оқу және орындау.
Құрылыстық сызу және сәулеттік графика
Компьютерлік графика
Бейін бойынша арнайы сурет.
Үлгілеу
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Техникалық сызбалардың мазмұны мен рәсімделуіне МемСТ БҚҚЖталаптарын біледі.
2. Техникалық сызбаларды әзірлеу және ресімдеу кезінде стандарттар мен нұсқаулықтарды қолданады;
3. Техникалық сызбаларды оқиды және орындайды.
4. Үлгілеуге арналған нобайлар, сызбалар және схемалар әзірлейді.
Оқыту нәтижелері: 2) Әр түрлі көркем - графиктік әдістерді қолдана отырып, ландшафт нысандарфының бейнелерін орындау.
Бағалау дың өлшемшарттары

1. Владеет основами искусства графики.
2. Умеет компоновать, передавать конструкцию, объем изображения различных объектов живой и неживой природы.
3. Владеет различными приемами и средствами изображения объектов живой и неживой природы.
4. Выбирает различные типы проектно-графического изображения в соответствии с заданной тематикой.
5. Вычерчивает графическую части проектной документации на детали малых архитектурных форм.
Результат обучения 3) Выполнять графическую документацию при помощи специальных компьютерных программ
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями профессиональных компьютерных программ для выполнения рабочих чертежей и программ для выполнения демонстрационных графических изображений.
2. Применяет компьютерные программы для макетно-модельного проектирования ландшафтного дизайна.
ПК 6. Создавать модели объектов ландшафта при помощи компьютерных программ.
ПМ06.Создание е моделей объектов ландшафта при помощи компьютерных программ
Программы САПР для ландшафтного проектирования.
Применение программ компьютерного моделирования ландшафта.
Универсальные графические пакеты для 2-х мерного планирования и специализированные, для создания 3-х мерной графики
Результаты обучения 1) Применять компьютерные программы для ландшафтного моделирования.
Компьютерная графика с программами для ландшафтного моделирования.
Практика по ландшафтному моделированию
Критерии оценки
1. Владеет знаниями компьютерных технологий в профессиональной деятельности.
2. Владеет приемами и методами компьютерной графики
3. Работает с программами ландшафтного проектирования
Результат обучения 2) Выполнять рабочие чертежи в компьютерных программах.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями компьютерных программ для построения рабочих чертежей.
2. Имеет навыки работы с графическими программами.
3. Выполняет рабочие чертежи в программах САПР.
Результаты обучения 3) Выполнять моделирование и визуализацию проектируемого ландшафта с помощью компьютерных программ
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями компьютерных программ моделирования.
2. Использует в работе компьютерные программы моделирования и визуализации.
ПК 7. Выполнять макеты объектов ландшафтного дизайна
ПМ 07 Изготовление макетов объектов ландшафтного дизайна.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения ландшафтных макетов.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
основные принципы моделирования предметно-пространственной среды.
технические приемы макетирования.
технология изготовления макетов предметно-пространственной среды.
свойства материалов, используемых в макетах.
инструменты для макетирования.
выполнение макетов элементов и узлов ландшафтного объекта в условном материале.
сборку моделей по эскизам и чертежам с переводом в заданный масштаб.
Результаты обучения 1) Применять материалы с учетом их формообразующих свойств
Материаловедение
Основы ландшафтной архитектуры
Макетирование
Специальные технологии
Техника безопасности и охрана труда
Практика по макетированию
Критерии оценки:

1. Графика өнері негіздерін меңгерді.
2. Тірі және өлі табиғаттың әртүрлі нысандарының бейнелік көлемін топтастырып, конструкциясын бере алады.
3. Тірі және өлі табиғат нысандарын бейнелеудің әртүрлі тәсілдері мен құралдарын меңгерді.
4. Берілген тақырыпқа сәйкес жобалау-графиктік кескіннің әртүрлі түрлерін таңдайды.
5. Шағын сәулет нысандарының бөлшектеріне жобалық құжаттаманың графиктік бөліктерін сызады.
Оқыту нәтижесі 3) Арнайы компьютерлік бағдарламалардың көмегімен графиктік құжаттаманы орындау.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Демонстрациялық графиктік бейнелерді және жұмыс сызбалары мен бағдарламаларын орындау үшін Кәсіптік компьютерлік бағдарламаларды меңгерді.
2. Ландшафтік дизайныды үлгілік-модельдік жобалау үшін компьютерлік бағдарламаларды қолданады.
ПҚ 6. Компьютерлік бағдарламалардың көмегімен ландшафт нысандарының моделін жасау.
КМ 06. Компьютерлік бағдарламалардың көмегімен ландшафт нысандарының моделін жасау.
Ландшафтты жобалау үшін АЖЖ бағдарламалары.
Ландшафтты компьютерлік модельдеу бағдарламаларын қолдану.
2 өлшемдік жоспарлауға және 3 өлшемдік графиканы құруға арналған мамандандырылған әмбебап графиктік пакеттер
Оқыту нәтижелері 1) Ландшафттық модельдеу үшін компьютерлік бағдарламаларды қолдану.
Ландшафтты модельдеу бағдарламаларымен компьютерлік графика.
Ландшафттық үлгілеу тәжірибесі
Компьютерная графика с программами для ландшафтного моделирования.
Практика по ландшафтному моделированию
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Кәсіптік қызметте компьютерлік технологияларды меңгерді білімі бар.
2. Компьютерлік графиканың әдістері мен тәсілдерін меңгерді.
3. Ландшафттық жобалау бағдарламаларымен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі 2) Компьютерлік бағдарламаларында жұмыс сызбаларын орындау.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Жұмыс сызбаларын құру үшін компьютерлік бағдараламалар білімін меңгерді.
2. Графиктік бағдарламалармен жұмыс істеу дағдысына ие.
3. АЖЖ бағдарламаларында жұмыс сызбаларын орындайды.
Оқыту нәтижелері 3) компьютерлік бағдарламалар көмегімен жобаланатын ландшафтты модельдеу және визуализациялау.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Модельдеуді компьютерлік бағдарламалау білімін меңгерді.
2. Жұмыста модельдеудің және визуалдаудың компьютерлік бағдарламаларын пайдаланады.
ПҚ 7 Ландшафтік дизайны нысандарының үлгілерін орындау
КМ 07 Ландшафтік дизайны нысандарының үлгілерін дайындау.
Бұл модуль ландшафттық үлгілерді орындау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушыларлар меңгеруі тиіс: пәндік-кеңістіктік ортаны моделдеудің негізгі қағидаларын біледі. Үлгілеудің техникалық тәсілдері.
Заттық-кеңістіктік ортаның үлгілерін дайындау технологиясы.
Үлгілерде қолданылатын материалдардың қасиеттері.
Үлгілеуге арналған құралдар.
Ландшафттық нысанның элементтері мен тораптарының үлгілерін шартты материалда орындау.
Үлгілерді нобайлар мен сызбалар бойынша берілген масштапқа аудара отырып құрастыру.
Оқыту нәтижелері 1) материалдарды олардың формалық қалыптасу қасиеттерін ескере отырып қолдану.
Материалтану
Ландшафттық сәулет негіздері
Үлгілеу
Арнайы технологиялар
Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау
Үлгілеу бойынша практика
Бағалау дың өлшемшарттары

1. Владеет знаниями ассортимента и свойства конструкционных и декоративных материалов, применяемых при макетировании.
2. Подбирает макетные материалы исходя из проектных особенностей выбранного масштаба и макетных задач.
Результаты обучения 2) Владеть классическими изобразительными и техническими приемами и средствами проектной графики и макетирования
Критерии оценки:
1. Владеет теоретическими основами композиционного построения в графическом и в объемно-пространственном дизайне
2. Использует законы формообразования.
3. Различает и использует в зависимости от поставленных задач метод комбинаторики и метод модульности.
4. Использует стилизацию и трансформацию для создания новых элементов и форм.
5. Понимает законы создания цветовой гармонии, использует колористику для создания целостного и гармоничного продукта.
Результат обучения 3) Выполнять макеты объектов ландшафтного дизайна
Критерии оценки
1. Владеет знаниями основ технической эстетики и художественного конструирования.
2. Владеет технологией выполнения макетов из различных материалов в заданном масштабе в привязке к различным планировочным ситуациям.
3. Имеет навыки работы с конструкционными материалами: дерево, гипс, пенопласт, пластические массы, и др.
4. Готовит и обоснованно использует материалы и инструменты.
5. Вычерчивает и вырезает развертку, собирает и склеивает макет.
6. Владеет навыками макетирования средовых объектов (водоемы, растительные насаждения и др.) и их элементов.
7. Выполняет макеты объемных структур, макеты рельефа местности.
8. Выполняет макеты малых архитектурных форм.
9. Разрабатывает технологическую карту изготовления изделия.
10. Проводит сборку макета по чертежам и эскизам.
11. Изготавливает Подмакетник.
12. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
ПК 8. Выполнять квалификационную работу макетчика макетно-модельного проектирования
ПМ 08. Выполнение квалификационной работы макетчика макетно-модельного проектирования.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения квалификационной работы макетчика макетно-модельного проектирования
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
технические приемы макетирования;
технологию изготовления макетов предметно-пространственной среды;
свойства материалов, используемых в макетах.
инструменты для макетирования.
выполнение макетов элементов и узлов ландшафтного объекта в условном материале.
сборку макета по эскизам и чертежам с переводом в заданный масштаб.
Результат обучения 1). Выполнять квалификационную работу макетчика макетно-модельного проектирования
Профессиональная практика
Критерии оценки

1. Үлгілеу кезінде қолданылатын құрылымдық және сәндік материалдардың ассортименті мен қасиеттерін меңгерді.
2. Таңдалған масштабтың жобалық ерекшеліктеріне және үлгілік есептерге сүйене отырып, үлгілік материалдарды таңдайды.
Оқыту нәтижелері 2) Классикалық бейнелеу және техникалық тәсілдерді және жобалау графикасы мен үлгілеу құралдарын меңгеру
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Графиктік және көлемді-кеңістіктік дизайнда композициялық құрылымның теориялық негіздерін меңгерді
2. Қалыптасу заңдарын қолданады.
3. Қойылған міндеттерге байланысты комбинаторика әдісін және модульдік әдісін ажыратады және қолданады.
4. Жаңа элементтер мен формаларды жасау үшін стилизация мен трансформацияны қолданады.
5. Түс үйлесімін құру заңдарын түсінеді, тұтас және үйлесімді өнім жасау үшін колористиканы пайдаланады.
Оқыту нәтижесі 3) Ландшафттық дизайн нысандарының үлгілерін орындау
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Техникалық эстетика және көркемдік құрастыру негіздерін меңгерді.
2. Түрлі жоспарлы жағдайларға байланыстыра отырып, берілген масштабта түрлі материалдардан макеттерді орындау технологиясын меңгерді.
3. Құрылымдық материалдармен жұмыс істеу дағдысына ие: ағаш, гипс, пенопласт, пластикалық массалар және т. б.
4. Материалдар мен құралдарды дайындайды және негізді пайдаланады.
5. Қашауды сызып және кеседі, үлгіні құрастырып, желімдейді.
6. Орта нысандарды (су қоймалары, өсімдік екпелері және т.б.) және олардың элементтерін үлгілеу дағдыларын меңгерді.
7. Көлемді құрылымдардың үлгілерін, жер бедерінің үлгілерін орындайды.
8. Шағын сәулет нысандарының макеттерін орындайды.
9. Бұйымдарды дайындаудың технологиялық картасын әзірлейді.
10. Сызбалар мен нобайлар бойынша үлгіні құрастырады.
11. Үлгілермен дайындайды
12. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
ПҚ 8. Үлгілік-модельдік жобалау үлгілеушісінің біліктілік жұмысын орындау
КМ 08. Үлгілік-модельдік жобалау үлгілеушісінің біліктілік жұмысын орындау
Бұл модуль үлгілік-модельдік жобалау үлгілеушісінің біліктілік жұмысын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеунәтижесінде білім алушыларлар меңгеруі тиіс: үлгілеудің техникалық тәсілдері;
заттық-кеңістіктік ортаның үлгілерін дайындау технологиясы;
үлгілерде қолданылатын материалдардың қасиеттері.
Үлгілеуге арналған құралдар.
Ландшафттық нысанның элементтері мен тораптарының үлгілерін шартты материалда орындау.
Нобайлар мен сызбалар бойынша макетті берілген масштабқа аудара отырып құрастыру.
Оқыту нәтижесі 1) Үлгілік-модельдік жобалау үлгілеушісінің біліктілік жұмысын орындау
Кәсіптік тәжірибе
Бағалау дың өлшемшарттары

1. Подбирает макетные материалы исходя из проектных особенностей выбранного масштаба и макетных задач.
2. Понимает основные принципы моделирования предметно-пространственной среды.
3. Владеет технологией выполнения макетов из различных материалов в заданном масштабе в привязке к различным планировочным ситуациям.
4. Имеет навыки работы с конструкционными материалами: дерево, гипс, пенопласт, пластические массы, и др.
5. Владеет техникой и навыками макетирования.
6. Выполняет макеты объемных структур, макеты рельефа местности с показом ландшафтных элементов.
7. Разрабатывает технологическую карту изготовления изделия.
8. Проводит сборку макета по чертежам и эскизам.
9. Изготавливает подмакетник.
10. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
11. Использует в работе компьютерные программы моделирования и визуализации.
ПК9 Проводить целевые сборы исходных данных для разработки дизайн – проекта.
ПМ 09 Проведение целевых сборов исходных данных для разработки дизайн – проекта.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения предпроектного анализа объекта ландшафтного дизайна. В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
виды проектирования;
стадии и этапы ландшафтного дизайн-проектирования (эскизы, схемы, планы, чертежи);
формирование задания на проектирование;
состав дизайн-проекта.
пред-проектные
исследования;
нормативная и правовая документация;
техника безопасности и охрана труда;
получение навыков:
проведения ландшафтного анализа и пред-проектной оценки объекта;
работы с приборами и инструментами геодезической съемки;
графического оформления пред-проектной документации.
Результат обучения 1) Работать с разрешительной документацией исходных данных.
Ландшафтное проектирование
Основы геодезии
Топографическое черчение
Основы почвоведения
Охрана труда
Учебная практика (в т.ч. работа с натуры на открытом воздухе (пленэр)
Критерии оценки
1. Использует проектную, нормативно- правовую, нормативно-техническую документацию для получения необходимой информации для ландшафтного проектирования.
2. Владеет современными технологиями обработки, хранения и использования профессионально значимой информации.
Результат обучения 2) Проводить изыскательные работы на объекте.
Критерии оценки
1. Владеет знаниями агротехнических и экономических работ на объекте.
2. Проводит агротехнические и экономические обследования объекта.
3. Проводит геодезические измерения на местности и их камеральную обработку.
4.Выполняет фотофиксацию, зарисовку исходных данных
Результат обучения 3) Проводить ландшафтный анализ объекта.
Критерии оценки
1. Владеет методами обработки и анализа полевой информации.

1. Таңдалған масштабтың жобалық ерекшеліктеріне және үлгілік есептерге сүйене отырып үлгілік материалдарды таңдайды.
2. Пәндік-кеңістіктік ортаны модельдеудің негізгі қағидаларын түсінеді.
Түрлі жоспарлы жағдайларды байланыстыра отырып, берілген масштабта түрлі материалдардан үлгілерді орындау технологиясын меңгерді.
4. Құрылымдық материалдармен жұмыс істеу дағдысына ие: ағаш, гипс, пенопласт, пластикалық массалар және т. б.
5. Үлгілеу техникасы мен дағдыларын меңгерді.
6. Көлемді құрылымдардың үлгілерін, ландшафты элементтерді көрсете отырып, жер бедерінің үлгілерін орындайды.
7. Бұйымдарды дайындаудың технологиялық картасын әзірлейді.
8. Сызбалар мен нобайлар бойынша үлгіні құрастырады.
9. Үлгілеумен дайындайды
10. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
11. Жұмыста модельдеудің және визуалдаудың компьютерлік бағдарламаларын пайдаланады.
ПҚ 9 Дизайн-жобаны әзірлеу үшін бастапқы деректердің мақсатты жинақтарын жүргізу.
КМ 09 Дизайн-жобаны әзірлеу үшін бастапқы деректердің мақсатты жинақтарын жүргізу.
Бұл модуль Ландшафтік дизайны объектісін жобалау алдындағы талдауды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеунәтижесінде білім алушыларлар мыналарды игеруі тиіс:
жобалау түрлері;
Ландшафтік дизайны-жобалау кезеңдері мен сатылары (нобайлар, схемалар, жоспарлар, сызбалар);
жобалауға арналған тапсырмаларды қалыптастыру;
дизайн-жобаның құрамы.
Жобалау алдындағы зерттеулер;
Нормативтік және құқықтық құжаттама;
Еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі;
Дағдыларды алу;
Нысанның Ландшафттық талдауын және жобалау алдындағы бағалауын жүргізу;
геодезиялық түсірілім аспаптарымен және құралдарымен жұмыс істеу;
жобалау алдындағы құжаттаманы графиктік рәсімдеу.
Оқыту нәтижесі 1) Бастапқы деректердің рұқсат құжаттамасымен жұмыс істеу.
Ландшафттық жобалау
Геодезия негіздері
Топографиялық сызу
Топырақтану негіздері
Еңбекті қорғау
Оқу практикасы (соның ішінде ашық аспан астында бұйыммен жұмыс істеу (пленэр)
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Ландшафттық жобалауға қажетті ақпараттар алу үшін жобалық, нормативтік - құқықтық, нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдаланады.
2. Кәсіптік маңызды ақпаратты өңдеу, сақтау және пайдаланудың заманауи технологияларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі 2) нысанда іздестіру жұмыстарын жүргізу.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Нысанда агротехникалық және экономикалық жұмыстарды меңгерді білімі бар.
2. Нысанға агротехникалық және экономикалық зерттеулер жүргізеді.
3. Жергілікті жерде геодезиялық өлшеулерді және оларды камералдық өңдеуді жүргізеді.
4. Бастапқы деректерді суретке түсіруді, фото-фиксация жасауды орындайды.
Оқыту нәтижесі 3) Нысанға ландшафттық талдау жүргізу.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Далалық ақпаратты өңдеу және талдау әдістерін меңгерді.

2. Дает оценку природно-климатическим и растительным условиям объекта для ландшафтного строительства.
2. Проводит анализ пригодности по функциональному, санитарно-гигиеническому и эстетическому факторам.
3. Составляет задание на проектирование.
ПК 10. Осуществлять процесс дизайнерского проектирования с учетом современных тенденций в области дизайна.
ПМ 10. Разработка ландшафтного дизайн-проекта
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разработки ландшафтного дизайн – проекта. В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
историю и современные тенденции развития ландшафтного проектирования;
этапы проектирования;
техническую разработку проекта;
закрепить знания по разработке технического задания;
стилях в ландшафтном дизайне;
подбор: МАФов, садовой мебели, декоративных элементов, деревьев, декоративных растений и др.
составление эскизного проекта, проектной рабочей документации.
приемку и утверждение проекта.
Использование средств графического изображения;
программы для ландшафтного проектирования
Результаты обучения 1) Разрабатывать планировочные решения на этапах проектирования.
Ландшафтное проектирование
Декоративная дендрология
Цветоводство
Основы почвоведения, земледелия и агрохимии
Озеленение населенных мест с основами градостроительства
Основы садово-паркового искусства
Проектирование малых архитектурных форм
Экология
Компьютерная графика с программами для ландшафтного моделирования.
Критерии оценки
1. Соблюдает этапы проектирования;
2. Выполняет технические разработки с построением эскизов.
3. Разрабатывает концепцию проекта и представляет эскизные варианты направлений его стилистической и конструктивной реализации.
4. Составляет рабочую документацию для ландшафтного дизайн-проекта (генплан и рабочие чертежи - разбивочный и посадочный чертеж, дендроплан и ассортиментная ведомость.
Результаты обучения 2) Подбирать ассортимент материалов для оформления ландшафтного объекта.
Критерии оценки
1. Выбирает растительные, конструкционные материалы, малые архитектурные формы и др. для формирования ландшафта.
2. Подбирает ассортимент материалов в зависимости от проектных требований.
3. Технически грамотно увязывает функциональные, климатические и др. аспекты проекта.
Результаты обучения 3) Использовать свойства основных элементов природной среды в дизайн -проекте
Критерии оценки
1. Владеет знаниями биологии растений.
2. Подбирает растения в ландшафтные композиции с учетом биологических, функциональных и архитектурно-художественных требований.
3. Использует особенности агротехники выращивания древесно-кустарниковых и травянистых культур при ландшафтном строительстве
Результаты обучения 4) Разрабатывать стилевые, цветовые и композиционные решения.
Критерии оценки
1. Разрабатывает варианты смешивания стилей.

2. Ландшафт құрылысы үшін нысанның табиғи-климаттық және өсімдік жағдайларына баға береді.
2. Функционалдық, санитарлық-гигиеналық және эстетикалық факторлар бойынша жарамдылығына талдау жүргізеді.
3. Жобалауға тапсырмалар жасайды.
ПҚ 10. Дизайн саласындағы заманауи үрдістерді ескере отырып, дизайнерлік жобалау үрдісін жүзеге асыру.
КМ 10. Ландшафтік дизайны-жобаны әзірлеу
Бұл модуль Ландшафтік дизайны – жобаны әзірлеу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеунәтижесінде білім алушыларлар мыналарды игеру керек:
Ландшафттық жобалаудың қазіргі даму үрдістері мен тарихы;
жобалау кезеңдері;
жобаны техникалық әзірлеу;
техникалық тапсырманы әзірлеу бойынша білімді бекіту;
Ландшафтік дизайныдегі стильдер;
таңдап алу: ШСН-ын, бау-бақша жиһазы, сәндік элементтер, ағаштар, сәндік өсімдіктер және т. б.
Эскиздік жобаны, жобалық жұмыс құжаттамасын жасау.
Жобаны қабылдау және бекіту.
Графиктік бейнелеу құралдарын пайдалану;
Ландшафттық жобалау бағдарламалары.
Оқыту нәтижелері 1) Жобалау кезеңдерінде жоспарлау шешімдерін әзірлеу.
Ландшафттық жобалау
Сәндік дендрология
Гүл өсіру
Топырақтану, егіншілік және агрохимия негіздері
Қала құрылысы негіздерімен елді мекендерді көгалдандыру
Бау-бақ өнерінің негіздері
Шағын сәулет нысандарын жобалау
Экология
Ландшафты модельдеу үшін бағдарламаларымен компьютерлік графика.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Жобалау кезеңдерін сақтайды;
2. Нобайлрды құрумен техникалық әзірлемелерді орындайды;
3. Жобаның тұжырымдамасын әзірлейді және оны стилистикалық және конструктивті іске асыру бағыттарының эскиздік нұсқаларын ұсынады.
4. Ландшафтік дизайны-жоба үшін жұмыс құжаттамасын (бас жоспар және жұмыс сызбалары - бөлу және отырғызу сызбасы, дендро-жоспар және ассортименттік ведомость) құрастырады.
Оқыту нәтижелері 2) Ландшафты нысанды безендіру үшін материалдар ассортиментін таңдап алу.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Ландшафтты қалыптастыру үшін өсімдік, құрылымдық материалдарды, шағын сәулет нысандарын және т. б. таңдайды.
2. Жобалық талаптарға байланысты материалдардың ассортиментін таңдайды.
3. Жобаның функционалдық, климаттық және басқа да аспектілерін техникалық сауатты үйлестіреді.
Оқыту нәтижелері 3) Дизайн-жобада табиғи ортаның негізгі элементтерінің қасиеттерін пайдалану
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Өсімдіктер биологиясын меңгерді білімі бар.
2. Өсімдіктерді биологиялық, функционалдық және сәулеттік-көркемдік талаптарды ескере отырып ландшафты композицияларға таңдайды.
3. Ландшафты құрылыс кезінде ағаш-бұта және шөп дақылдар мәдениетін өсіру агротехникасының ерекшеліктерін пайдаланады.
Оқыту нәтижелері 4) Стильдік, түсті және композициялық шешімдерді әзірлеу.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Стильдерді араластыру нұсқаларын әзірлейді.

2. Выполняет подбор цветовых решений.
3. Разрабатывает композиционные решения.
4. Использует принципы проектирования и формирования пейзажа.
Результаты обучения 5) Владеть графическими дизайнерскими программами.
Критерии оценки
1. Владеет знаниями компьютерных программ ландшафтного проектирования
2. Использует компьютерные программы ландшафтного проектирования.
3. Создает трехмерные модели объектов ландшафта.
4. Выполняет визуализацию объектов.
ПК 11 Производить расчеты технико–экономического обоснования предлагаемого проекта.
ПМ 11 Проведение расчетов технико–экономического обоснования предлагаемого проекта.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения расчетов технико–экономического обоснования предлагаемого проекта. В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить материал:
нормативная база ТЭО проектирования.
цели, задачи и функции ТЭО проектирования.
характеристика этапов разработки ТЭО проектирования;
методика составления ТЭО; элементы ТЭО проектирования и их характеристика.
технико-экономические показатели обоснования разрабатываемого проекта, определение материальных затрат, расчет затрат на выполнение эскизов, макетов, заработной платы исполнителям;
сметная документация на проектно-изыскательские работы, виды сметы, состав и расчет сметной документации, стоимость работ;
методы оценки и анализа экономической эффективности проекта;
сопоставление технико-экономических показателей при выборе решения;
оценка финансовой состоятельности проекта.
потребность проекта в финансировании.
Результаты обучения 1) Выполнять основные экономические расчеты.
Экономика отрасли
Ландшафтное проектирование
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями в области экономики.
2. Владеет методами экономических расчетов.
3. Выполняет основные экономические расчеты.
4. Составляет сметы- Нормы расхода материалов и др.
Результаты обучения 2) Определять стоимость проекта.
Критерии оценки
1. Проводит экономическую оценку принимаемых проектных решений при разработке проектной документации.
2. Определяет потребности проекта в финансах.
Результаты обучения 3) Владеть компьютерными программами для технико-экономических расчетов.
Критерии оценки
1 Владеет знаниями специальных компьютерных программ для технико-экономических расчетов проекта ландшафтного дизайна.
2. Использует в работе компьютерные программы для технико-экономических расчетов проекта ландшафтного дизайна.
ПК12 Осуществлять авторский надзор за реализацией художественно- конструкторских решений
ПМ 12. Осуществление авторского надзора за реализацией художественно- конструкторских решений при изготовлении и доводке образцов, воплощением предметно – пространственных комплексов
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
авторский надзор, документы в области авторского надзора; виды авторского надзора, правила выполнения проверки; содержание авторского надзора
Результат обучения 1) Проводить авторский надзор за качеством выполненных работ ландшафтного проекта.
Ландшафтное проектирование
Основы управления качеством
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями видов и содержания авторского надзора.

2. Түс шешімдерін іріктеуді орындайды.
3. Композициялық шешімдерді әзірлейді.
4. Пейзажды жобалау және қалыптастыру принциптерін қолданады.
Оқыту нәтижелері 5) Графиктік дизайнерлік бағдарламаларды меңгеру.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Ландшафттық жобалаудың компьютерлік бағдарламаларын меңгерді
2. Ландшафттық жобалаудың компьютерлік бағдарламаларын меңгерді
3. Ландшафт нысандарының үш өлшемді моделін жасайды.
4. Íысандарды визуализациялауды орындайды.
ПҚ 11 Ұсынылып отырған жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің есебін жүргізу.
КМ 11 Ұсынылып отырған жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің есебін жүргізу.
Бұл модуль ұсынылып отырған жобаның техникалық–экономикалық негіздемесінің есебін жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушыларлар материалды меңгеруі тиіс: ТЭН жобалаудың нормативтік базасы.
ТЭН жобалаудың мақсаты, міндеттері және функциялары.
ТЭН жобалауды әзірлеу кезеңдерінің сипаттамасы;
ТЭН жасау әдістемесі;
ТЭН жобалау элементтері және олардың сипаттамасы.
Әзірленетін жобаны негіздеудің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін, материалдық шығындарды анықтауды, эскиздерді, үлгілерді және орындаушылардың жалақысына кеткен шығындарды есептеуді орындау;
жобалау-іздестіру жұмыстарына сметалық құжаттама, смета түрлері, сметалық құжаттаманың құрамы мен есебі, жұмыс құны;
жобаның экономикалық тиімділігін бағалау және талдау әдістері;
шешім таңдау кезінде техникалық-экономикалық көрсеткіштерді салыстыру;
жобаның қаржылық жағдайын бағалау.
Қаржыландырудағы жоба қажеттілігі.
Оқыту нәтижелері 1) Негізгі экономикалық есептеулерді орындау.
Сала экономикасы
Ландшафттық жобалау
Кәсіптік практика
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Экономика саласы бойынша білім меңгерді.
2. Экономикалық есептеу әдістерін меңгерді.
3. Негізгі экономикалық есептеулерді орындайды.
4. Смета, материалдар шығынының нормаларын және т. б. құрастырады.
Оқыту нәтижелері 2) Жоба құнын анықтау.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Жобалық құжаттаманы әзірлеу кезінде қабылданатын жобалық шешімдерге экономикалық бағалауды жүргізеді.
2. Қаржыда жоба қажеттілігін анықтайды.
Оқыту нәтижелері 3) Техникалық-экономикалық есептеулер үшін компьютерлік бағдарламаларды меңгеру.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Ландшафтік дизайны жобасының техникалық-экономикалық есептеулері үшін арнайы компьютерлік бағдарламалар білімін меңгерді.
2. Ландшафтік дизайны жобасының техникалық-экономикалық есептеулері үшін компьютерлік бағдарламаларды пайдаланады.
ПҚ 12 Көркемдік-конструкторлық шешімдердің іске асырылуына авторлық қадағалауды жүзеге асыру
КМ 12. Үлгілерді дайындау және жетілдіру кезінде көркемдік-конструкторлық шешімдердің іске асырылуын авторлық қадағалауды жүзеге асыру, пәндік-кеңістіктік кешендерді іске асыру
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушыларлар:
Авторлық қадағалау түрлері авторлық қадағаалаудың мазмүны мен тексеруді орындау ережесі
Оқыту нәтижесі 1) Авторлық қадағалауды жүргізу. Ландшафты жоба жұмыстарының орындалу сапасын авторлық қадағалауды жүзеге асыру.
Ландшафттық жобалау
Сапаны басқару негіздері
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Авторлық қадағалаудың түрлері мен мазмұнын пайдалану біліміне ие.

2. Применяет правила проверки результатов реализации проектных решений ландшафтного дизайн – проекта.
3. Проводит контроль соответствия объемов и качества выполнения ландшафтных работ требованиям проектной документации
Результат обучения 2) Оформлять результаты проверки
Критерии оценки:
1. Умеет грамотно оформлять документы авторского надзора.
Содержание и виды работ по производственной (преддипломной) практике
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования к содержанию и оформлению проектной документации.
2. Применяет основные изобразительные и технические средства проектной графики.
3. Выполняет эскизы, разбивочный и посадочный чертежи.
4. Составляет генеральный план озеленения территории.
Результат обучения 2) Выполнять основные экономические расчеты.
Критерии оценки:
1. Использует нормативную документацию.
2. Владеет методами экономических расчетов.
3. Выполняет основные экономические расчеты.
4. Составляет ассортиментную ведомость.
5. Составляет сметы - нормы расхода материалов.
6. Использует компьютерные программы для технико-экономических расчетов.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 159
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№19382
Приложение 582
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Дизайн в строительстве"
Код и профиль образования:
0400000 - Искусство и культура
Специальность:
0419000 - Дизайн в строительстве
Квалификация*:
041901 3 – Дизайнер
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:
3 года 10 месяцев
на базе основного среднего
образования
Индекс
Наименование циклов, дисциплин/модулей, практик
Форма контроля
Объем учебного времени (часы)
Распределение по семестрам****
Экзамен
Зачет
Контрольная работа
ВСЕГО
Из них:
Теоретическое обучение
Лабораторно-практические работы, курсовые проекты и работы
Производственное обучение и/или профессиональная практика
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Специалист среднего звена
ООД
Общеобразовательные дисциплины**
+
+
+

2. Ландшафтік дизайны –жобаның жобалық шешімдерін іске асыру нәтижелерін тексеру ережелерін қолданады.
3. Ландшафттық жұмыстардың орындалу көлемі мен сапасының жобалық құжаттама талаптарына сәйкестігін бақылауды жүргізеді
Оқыту нәтижесі 2) Тексеру нәтижелерін рәсімдеу
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Авторлық қадағалау құжаттарын сауатты рәсімдей алады.
ПҚ 13 Ландшафты Дизайнер біліктілігін алу үшін жұмысты орындау
ҚМ 13 Өндірістік (диплом алдындағы) тәжірибе.
Ландшафттық дизайн-жобасының жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу .
Жекелеген объектілерді ландшафтық жобалау. Жұмыс пен графикалық материалдардың құрамы, мазмұны. Ландшафттық дизайн-жобаның жобалау-сметалық құжаттамасын әзірлеу. КҚБЖ, СПДС, ҚНжЕ стандарттарын ұстану. Ландшафтты жобалау үшін компьютерлік бағдарламалар. Графикалық құжаттаманы ресімдеу кезіндегі нормативтік талаптарды сақтау.
Агротехникалық және құрылыс жұмыстарының технологиялық үрдістері.
Оқыту нәтижесі 1) Ландшафттық дизайн-жоба үшін жұмыс құжаттамасын жасау (бас жоспары мен жұмыс сызбалары - бөлінген және отырғызу сызбасы, дендрожоспар).
Дипломалды тәжірибе
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Жобалық құжаттаманы ресімдеуіне және мазмұнына қойылатын талаптарды сақтайды.
2. Жобалық графиканың негізгі бейнелеу және техникалық құралдарын қолданады.
3. Эскиздерді, бөлінген және отырғызылатын сызбаларды орындайды.
4. Аумақты көгалдандырудың бас жоспарын құрастырады.
Оқыту нәтижесі 2) Негізгі экономикалық есептеулерді орындау.
Бағалау дың өлшемшарттары
1. Нормативтік құжаттаманы қолданады.
2. Экономикалық есептеу әдістерін жіті меңгерген.
3. Негізгі экономикалық есептеулерді орындайды.
4. Ассортиментті құжатын құрайды.
5. Материалдарды жұмсау нормасы сметасын жасайды.
6. Техникалық-экономикалық есептеулер үшін компьютерлік бағдарламалар пайдаланады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзыреттер;
ПҚ – кәсіптік құзыреттер;
БМ – базалық модульдер:
КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
159-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
582-қосымша
"Құрылыстағы дизайн" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 - Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0419000 - Құрылыстағы дизайн
Біліктілігі*:
041901 3 – Дизайнер
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік
мерзім: негізгі орта білім
базасында 3 жыл 10 ай
Индексі
Циклдер, пәндер/модульдер, практикалар атауы
Бақылау нысаны
Оқу уақытының көлемі (сағат)
Семестрлер бойынша бөлу****
Емтихан
Сынақ
Бақылау жұмысы
БАРЛЫҒЫ
Оның ішінде:
Теориялық оқыту
Зертханалық-практикалық жұмыстар, курстық жобалар және жұмыстар
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Орта буын маманы
ЖБП
Жалпы білім беретін пәндер **
+
+
+

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Применить информационно-коммуникационные технологии
БМ06. Применение информационно-коммуникационными технологиями
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения технологией работы в интегрированной среде мультимедиа, реализующей дальнейшее развитие идеи ассоциативно связанной информации, получаемой, обрабатываемой и предъявляемой в различных формах. Формирует навыки обработки графической информации посредством современных компьютерных технологий, расширяет кругозор, развивает пространственное воображение, логическое мышление, творческий подход в своей дальнейшей работе.
В результате изучения модуля студенты должны научиться эффективно и осмысленно использовать компьютер в своей дальнейшей профессиональной деятельности, пользоваться универсальными графическими редакторами, а также овладеть новейшими информационными технологиями по работе с графической информацией и средствами мультимедиа. Владеть информационными и коммуникационными технологиями для доступа к информации, для ее поиска, организации, обработки, оценки, а также для продуцирования и передачи или распространения, позволяющей успешно жить и трудиться в условиях информационного общества.
Результат обучения: 1) Выполнить работы со стандартными приложениями операционных систем, разными форматами графических файлов и их конвертирование.
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Компьютерная графика
Критерии оценки:
1. Знает назначение основных программных продуктов, их функций и возможностей.
2. Различает области применения компьютерной графики (научная графика, деловая графика, конструкторская графика, иллюстративная графика, художественная и рекламная графика, графика для Интернета, компьютерная анимация).

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерді.
БҚ 6. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгеру
БМ06. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды меңгеру
Бұл модуль әртүрлі нысандарда алынатын, өңделетін және берілетін ассоциативтік байланысты ақпарат идеяларының одан әрі дамуын жүзеге асыратын интеграцияланған мультимедиа ортасында жұмыс істеу технологиясын меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Заманауи компьютерлік технологиялар арқылы графикалық ақпаратты өңдеу дағдыларын тұжырымдайды, ой-өрісті кеңейтеді, кеңістіктік қиялды, қисынды ойлауды, өзінің кейінгі жұмысында шығармашылық тәсілдемені дамытады.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өздерінің кейінгі кәсіптік қызметтерінде компьютерді тиімді және саналы түрде пайдалануды, әмбебап графикалық редакторларды қолдануды, сондай-ақ графикалық ақпаратпен және мультимедиа құралдарымен жұмыс істеу бойынша ең соңғы ақпараттық технологияларды меңгеруді үйренеді. Ақпаратқа қол жеткізу, оны іздеу, ұйымдастыру, өңдеу, бағалау, сондай-ақ ақпараттық қоғам жағдайында ойдағыдай өмір сүруге және еңбектенуге мүмкіндік беретін өндіру және жіберу немесе тарату үшін ақпараттық және коммуникациялық технологияларды меңгеру.
Оқыту нәтижесі: 1) Операциялық жүйелердің стандартты қосымшаларымен, графикалық файлдардың әртүрлі форматтарымен жұмысты орындау және оларды конвертациялау.
Кәсіптік қызметте ақпараттық технологиялар
Компьютерлік графика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі бағдарламалық өнімдердің арналуын, олардың функциялары мен мүмкіндіктерін біледі.
2. Компьютерлік графиканың қолданылу салаларын (ғылыми графика, іскерлік графика, конструкторлық графика, көрнекі графика, көркем және жарнама графикасы, Интернет үшін графика, компьютерлік анимация) ажырата біледі.

3. Владеет аналоговым и дискретным способами представления изображения, кодированием графической информации, пространственной дискретизацией.
4. Создает изображения в графических редакторах, входящем в состав офисных приложений.
Результат обучения: 2) Использовать средства работы с растровыми изображениями; изменять размеры изображения; изменять и настраивать разрешения различных устройств; выполнять сжатие графических файлов.
Критерии оценки
1. Применяет средства работы с растровыми изображениями (сканер, цифровая видеокамера и другие).
2. Владеет программными средствами работы с растровыми изображениями, основными возможностями графических редакторов.
3. Вставляет и обрабатывает растровые изображения в текстовом документе, схемы и графики с применением различных графических конструкций.
4. Создает коллаж рисунков и фотографий и целостной композиции по заданной теме в графических программах.
Результат обучения: 3) Создавать и редактировать изображения в графических редакторах и в программах 3D моделирование.
Критерии оценки:
1. Выделяет отличия и преимущества растровой и векторной графики.
2. Знает области применения векторной графики (наука и инженерия, искусство, развлечения и бизнес, векторная графика в Интернете).
3. Владеет средствами создания векторных изображений.
4. Получает необходимые цвета заливки, используя палитры цветов в системах цветопередачи RGB, CMYK и HSB.
4. Выполняет векторные рисунки и композиции по заданной теме, использует их в программах содержащих движущиеся объекты, управляет ими при создании анимации.
Результат обучения: 4) Создавать и демонстрировать компьютерные презентации с использованием мультимедиа технологий.
Критерии оценки:
1. Понимает возможности локальной и глобальной сети для совместной работы над созданием, просмотром и редактированием документов.
2. Свободно пользуется поисковой системой, грамотно формулирует тему поиска.
3. Использует найденную информацию в созданных цифровых документах.
4. Моделирует рисунки, графические примитивы и анимацию на слайдах и в интерактивных презентациях.
5. Участвует в электронных конференциях в режиме реального времени, демонстрирует созданные презентации.
БК 7. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 07. Понимание истории, роли и места Казахстана в Мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.

3. Суретті бейнелеудің аналогтық және дискреттік әдістерін, графикалық ақпаратты кодтауды, кеңістіктік дискреттеуді меңгерді.
4. Кеңсе қосымшаларының құрамына кіретін графикалық редакторларда бейнелер жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Растрлық бейнелермен жұмыс істеу құралдарын пайдалану; бейнелердің өлшемдерін өзгерту; әртүрлі құрылғылардың айыру қабілетін өзгерту және икемдеу; графикалық файлдарды қысу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Растрлық бейнелермен жұмыс істеу құралдарын қолданады (сканер, цифрлық бейнетаспа және т.б.).
2. Растрлық бейнелермен, графикалық редакторлардың негізгі мүмкіндіктерімен жұмыс істеудің бағдарламалық құралдарын меңгерді.
3. Мәтіндік құжатта растрлық бейнелерді; әртүрлі графикалық конструкцияларды қолдана отырып, схемалар мен графикаларды қояды және өңдейді.
4. Бейнелер мен фотосуреттердің және графикалық бағдарламаларда белгіленген тақырып бойынша тұтас композицияның коллажын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бейнелерді графикалық редакторларда және 3D үлгілеу бағдарламаларында жасау және редакциялау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Растрлық және векторлық графиканың айырмашылықтары мен артықшылықтарын бөліп қарайды.
2. Векторлық графиканың қолданылу салаларын біледі (ғылым және инженерия, өнер, ойын-сауық және бизнес, Интернетте векторлық графика).
3. Векторлық бейнелерді жасау құралдарын меңгерді.
4. RGB, CMYK және HSB түс беру жүйелерінде түстер палитрасын пайдаланып, қажетті құю түстерін алады.
5. Белгіленген тақырып бойынша векторлық суреттер мен композицияларды орындайды, оларды жылжымалы объектілерді қамтитын бағдарламаларда пайдаланады, оларды анимация құру кезінде басқарады.
Оқыту нәтижесі: 4) Технологиялар мультимедиасын пайдалана отырып, компьютерлік тұсаукесерлер жасау және көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттарды құру, қарау мен редакциялау бойынша бірлескен жұмыс үшін жергілікті және жаһандық желінің мүмкіндіктерін түсінеді.
2. Іздеу жүйесін еркін пайдаланады, іздеу тақырыбын сауатты тұжырымдайды.
3. Табылған ақпаратты жасалған цифрлық құжаттарда пайдаланады.
4. Слайдтарда және интерактивті тұсаукесерлерде суреттерді, графикалық примитивтерді және анимацияны үлгілейді.
5. Нақты уақыт режимінде электрондық конференцияларға қатысады, жасалған тұсаукесерлерді көрсетеді.
БҚ 7. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 07. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.

2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями независимого Казахстана.
Профессиональные модули
Квалификация "Дизайнер"
ПК 1. Владеть художественно-графическими навыками, пространственным и креативным мышлением
ПМ 01. Формирование художественно-графических навыков, пространственного и креативного мышления
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения композиционных, изобразительных, пространственных задач в проектировании.
При изучении модуля обучаемые должны освоить следующие знания:
изображения предметов окружающей среды, построение фигуры человека; основы композиционного построения; виды графики; техники работы графическими и живописными материалами; правила оформления чертежей по ГОСТ Единой системой конструкторской документации, основы проекционного черчения, основы начертательной геометрии, основы строительного черчения; ГОСТы, Единой системой конструкторской документации и СниПы;
В результате освоения модуля обучающиеся должны знать:
- основные виды и жанры изобразительных (пластических) искусств;
- принципы, законы и средства композиции;
- ряды хроматических и ахроматических тонов;
владеть:
- основными законами изображения окружающей среды;
- средствами и приемами ручной графики;
- принципами создания симметричных и асимметричных композиций;
- основными приемами художественного проектирования эстетического облика среды;
уметь:
- выполнять объемно-пространственные композиции;
- стилизовать объекты живой и неживой природы;
владеть техникой работы различными материалами и инструментами;
- пользоваться средствами композиционного формообразования: пропорции, масштабность, ритм, контраст и нюанс;
- применять специальные выразительные средства: план, ракурс, тональность, колорит, изобразительные акценты, фактуру и текстуру материалов;
- использовать основные и дополнительные цвета, принципы их сочетания;
- понимать свойства света и цвета в изобразительном искусстве, свойства теплых и холодных тонов;
- учитывать особенности различных видов освещения, приемы светового решения в дизайне;
- принимать во внимание связь между художественным оформлением и другими научными направлениями, связанными с восприятием человека: психологией, антропометрией, социологией и т. п.
Результат обучения: 1) Выполнять рисунки, эскизы и наброски.
Начертательная геометрия
Основы архитектурной графики
Архитектурная перспектива
Строительное черчение
Компьютерная графика
Цветоведение
Основы композиции
Дизайн
Материаловедение
Практика (учебная) по компьютерной графике
Практика (учебная) пленэр
Критерии оценки:
1. Знает основные законы перспективы при изображении предметов, окружающей среды, фигуры человека.

2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды түсінеді.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"Дизайнер" біліктілігі
КҚ 1. Көркемдік-графикалық, кеңістіктік және креативті ойлау дағдыларын меңгеру
КМ 01. Көркемдік-графикалық, кеңістіктік және креативті ойлау дағдыларын қалыптастыру
Бұл модуль жұмыс нәтижелілігін, жобалауда композициялық, бейнелеу, кеңістіктік міндеттерді орындауға қажетті білімдер мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мынадай білімді меңгеруі керек:
қоршаған орта заттарын бейнелеу, адам мүсінін қалыптастыру; композициялық құру негіздері; графика түрлері; графикалық және кескіндеме материалдарымен жұмыс істеу техникасы; МСТ Конструкторлық құжаттардың біріңғай жүйесі бойынша сызбаларды рәсімдеу қағидалары, проекциялық сызу негіздері, сызу геометриясы негіздері, құрылыстық сызу негіздері; МСТлар, Бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесі және ҚНжЕ-лер;
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды білуі керек:
- бейнелеу (пластикалық) өнердің негізгі түрлері мен жанрлары;
- композиция қағидаттары, заңдары мен құралдары;
- хроматикалық және ахроматикалық реңк қатарлары;
мыналарды меңгеруі керек:
- қоршаған ортаны бейнелеудің негізгі заңдары;
- қол графикасының құралдары мен тәсілдері;
- симметриялық және асимметриялық композицияларды құру қағидаттары;
- ортаның эстетикалық бейнесін көркемдік жобалаудың негізгі тәсілдері;
мыналарды білуі керек:
- көлемді-кеңістіктік композицияларды орындау;
- тірі және өлі табиғат объектілерін стильдеу.
- әртүрлі материалдармен құралдармен жұмыс істеу техникасын меңгеру
- композициялық пішін қалыптастыру құралдарын пайдалану: пропорциялар, ауқымдылық, ырғақ, контраст және нюанс;
- арнайы мәнерлі құралдар қолдану: жоспар, ракурс, реңкілік, колорит, бейнелеу акценттері, материалдар фактурасы және текстурасы;
- негізгі және қосымша түстерді, олардың үйлесу қағидаттарын пайдалану;
- бейнелеу өнерінде жарық пен түстің қасиеттерін, жұмсақ және суық реңктердің қасиеттерін түсіну;
- әртүрлі жарық түрлерінің ерекшеліктерін, дизайнда жарық шешімдерінің тәсілдерін ескеру;
- көркемдік безендіру мен адамның қабылдауына байланысты басқа да ғылыми бағыттар арасындағы байланысты назарға алу: психология, антропометрия, әлеуметтану және т.б.
Оқыту нәтижесі: 1) Суреттерді, эскиздер мен нобайларды орындау.
Сызу геометриясы
Сәулет графикасының негіздері
Сәулет перспективасы
Құрылыстық сызу
Компьютерлік графика
Түстану
Композиция негіздері
Дизайн
Материалтану
Компьютерлік графика бойынша практика (оқу)
Пленэр практикасы (оқу)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Заттарды, қоршаған ортаны, адам мүсінін бейнелеу кезінде перспективаның негізгі заңдарын біледі.

2. Знает основы применения света и цвета в формировании среды обитания человека.
3. Владеет основами графики и техникой рисунка для передачи объема и конструкции в рисунке различных предметов.
4. Использует принципы и средства композиции для более полного выражения идеи проекта.
Результат обучения: 2) Изображать предметы по правилам ортогональных, аксонометрических проекций и перспективы.
Критерии оценки:
1. Различает ортогональные и аксонометрические проекции.
2. Владеет основными правилами построения наглядных изображений с учетом перспективных искажений.
3. Компонует любые изображения в соответствии с принципами заполнения картинной плоскости.
4. Решает конструктивные задачи, связанные со знанием
начертательной геометрии.
5. Выполняет построения соответствующими чертежными инструментами.
Результат обучения: 3) Выполнять задания на пространственное воображение и креативное мышление.
Критерии оценки:
1. Знать правила и приемы решения конструктивных задач.
2. Понимает принципы формообразования.
3. Решает визуально-образные задачи на плоскости, в объеме и пространстве.
4. Создает модели в трехмерных компьютерных программах.
Результат обучения 4) Выполнять архитектурно-строительные чертежи в соответствии с ГОСТами "Единой системой конструкторской документации" (ЕСКД) и ГОСТами "Системы проектной документации для строительства" (СПДС).
Критерии оценки:
1. Знает особенности построения архитектурно – строительных чертежей и правила нанесения размеров на чертежах
2. Строит основные изображения зданий: планы, разрезы, фасады.
3. Использует условные графические изображения материалов, конструктивных элементов зданий, санитарно-технического оборудования.
4. Оформляет чертежи в соответствии с требованиями ЕСКД.
5. Владеет эстетикой выполнения чертежа.
Результат обучения: 5) Создавать эскизы оформления экстерьеров и интерьеров.
Критерии оценки:
1. Строит аксонометрическое и перспективное изображение интерьера и экстерьера здания и сооружения.
2. Подбирает колористическое решение фасада и внутреннего пространства здания в соответствии с его функциональной особенностью.
3. Умеет передавать фактуру материалов, используемых при оформлении интерьеров помещений и экстерьеров зданий.
4. Пользуется современными художественными и оформительскими материалами и средствами.
4. Выполняет правила техники безопасности при проведении художественных работ.
Результат обучения 6) Использовать при составлении эскизов и оформлении экспозиций компьютерную графику.
Критерии оценки:
1. Знает наиболее распространенные компьютерные программы для выполнения работ по художественному оформлению.

2. Адамның өмір сүру ортасын қалыптастыруда жарық пен түстің қолданылу негіздерін біледі.
3. Әртүрлі заттардың суретінде көлемі мен конструкциясын жеткізу үшін сурет графикасы мен техникасының негіздерін меңгерді.
4. Жобаның идеясын толық көрсету үшін композиция қағидаттары мен құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Заттарды ортогоналдық, аксонометриялық проекциялар мен перспективалардың қағидалары бойынша бейнелеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ортогоналдық және аксонометриялық проекцияларды ажыратады.
2. Перспективалық бұрмалануларды есепке ала отырып, көрнекі бейнелерді құрудың негізгі қағидаларын меңгерді.
3. Картиналық жазықтықты толтыру қағидаттарына сәйкес кез келген бейнелерді құрастырады.
4. Сызу геометриясын білуге байланысты сындарлы міндеттерді шешеді.
5. Тиісті сызу құралдарымен құруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кеңістіктік елеске және креативті ойлауға тапсырмалар орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сындарлы шешімдерді шешу қағидалары мен әдістерін біледі.
2. Пішін қалыптастыру қағидаттарын түсінеді.
3. Жазықтықта визуалдық-образдық міндеттерді, көлемде және кеңістікте шешеді.
4. Үш өлшемді компьютерлік бағдарламаларда үлгілер жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Мемлекеттік стандарттар (МСТ) "Конструкторлық құжаттардың бірыңғай жүйесі" (КҚБЖ) және "Құрылысқа арналған жобалық құжаттама жүйесі" (ҚЖҚЖ) негізінде сәулет-құрылыс сызбаларын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сәулет-құрылыс сызбаларын құру ерекшеліктерін және өлшемдерді сызбаларға түсіру қағидаларын біледі.
2. Ғимараттардың негізгі бейнелерін салады: жоспарлар, кесінділер, фасадтар.
3. Материалдардың, ғимараттардың конструктивті элементтерінің, санитарлық-техникалық жабдықтың шартты графикалық бейнелерін пайдаланады.
4. КҚБЖ талаптарына сәйкес сызбалар рәсімдейді
5. Сызбаны орындау эстетикасын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 5) Экстерьерлер мен интерьерлерді рәсімдеу эскиздерін құру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ғимарат пен құрылыстың интерьер мен экстерьерлердің аксонометриялық және перспективалық бейнесін жасау.
2. Ғимараттың функционалдық ерекшелігіне сәйкес оның фасадының және ішкі кеңістігінің колористикалық шешімдерін таңдайды.
3. Үй-жайлардың интерьерлерін және ғимараттардың экстерьерлерін безендіру кезінде материалдардың фактурасын жеткізе алады.
4. Заманауи көркемдік және безендіру материалдарын және құралдарын пайдаланады.
4. Көркемдік жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Эскиздер жасау және экспозицияларды рәсімдеу кезінде компьютерлік графиканы пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көркемдік безендіру бойынша жұмыстарды орындау үшін аса кең таралған компьютерлік бағдарламаларды біледі.

2. Применяет художественные шрифты и другие инструментарии графических программ.
3. Составляет эскизы и оформление экспозиций в компьютерной графике.
ПК 2. Моделировать элементы архитектурного декора экстерьеров и интерьеров зданий
ПМ 02. Моделирование элементов архитектурного декора экстерьеров и интерьеров зданий
Данный модуль служит для формирования инженерных понятий, изучения стандартов и СНиПов с которыми сталкиваются дизайнеры в профессиональной деятельности.
В процессе изучения модуля студенты должны научиться практическому и творческому освоению формообразующего моделирования, развить способность самостоятельного критического мышления;
При изучении модуля обучающиеся учатся:
-создавать целостную гармоническую объемно-пространственную структуру, отвечающую многообразным потребностям общества;
- использовать влияние архитектурной бионики на творческий процесс;
- разрабатывать объемно-пространственную концептуальную модель-композицию заданного архитектурного пространства;
- целесообразно использовать заданный материал (картон, пластик, металл и др.);
- соблюдать диалектическое равновесие между узнаваемостью и новизной объекта моделирования;
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
- основные законы, правила и средства композиции;
-методы антуража и стаффажа, способы отмывки, средства и приемы макетирования.
- способы геометрического обобщения и ритмической организации композиции в соответствии с характером моделируемых в макете элементов;
- особенности разных типов организации пространства, таких как закрытая классическая композиция, открытая гибкая композиция, открытая универсальная композиция, супрематическая художественная композиция;
- основные приемы художественного проектирования эстетического облика среды;
- приемы макетирования;
- оптимальный выбор и применение современных отделочных материалов для отделки различных конструкций;
Результат обучения: 1) Владеть законами, правилами и средствами композиции.
Элементы формообразования
Основы художественного конструирования
Макетирование
Строительная механика
Архитектурное материаловедение
Практика по макетированию и 3D моделированию
Критерии оценки:
1.Соблюдает законы композиции: целостности, контраста, новизны, подчиненности, пропорциональности всех средств композиции идейному замыслу.
2. Знает и умеет применять правило "золотого сечения";
3. Умеет пользоваться выразительными средствами композиции.
4.Применяет принципы композиции: пропорцию, баланс, контраст, направление внимание, масштаб;
5.Выполняет эскиз, клаузуру и макет проектируемого объекта.
Результат обучения: 2) Разрабатывать конструкцию изделия с учетом технологии изготовления.
Критерии оценки:
1. Знает закономерности и связь конструируемой формы с технологическими процессами.

2. Графикалық бағдарламалардың көркемдік қаріптерін және басқа да құралдарды қолданады.
3. Компьютерлік графикада эскиздер жасайды және экспозицияларды безендіреді.
КҚ 2. Ғимараттар экстерьері мен интерьерлеріндегі сәулет декорының элементтерін үлгілеу
КМ 02. Ғимараттар экстерьері мен интерьерлеріндегі сәулет декорының элементтерін үлгілеу
Бұл модуль инженерлік ұғымдарды қалыптастыру, дизайнерлер кәсіптік қызметте тап болатын стандарттарды және ҚНжЕ-ларын зерделеу үшін қолданылады.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде пішін қалыптастырушы үлгілеуді практикалық және шығармашылық игеруді, өздігінен сыни ойлау қабілетін дамытуды үйренуі керек.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді:
-қоғамның әртүрлі қажеттіліктеріне жауап беретін тұтас үйлесімді көлемді-кеңістіктік құрылым құру;
- сәулет бионикасының шығармашылық процеске әсерін пайдалану;
- белгіленген сәулет кеңістігі композициясының көлемді-кеңістіктік тұжырымдамалық үлгісін әзірлеу;
- белгіленген материалды мақсатты пайдалану (картон, пластик, металл және т.б.);
- үлгілеу объектісінің танымалдығы мен жаңашылдығы арасындағы диалектикалық тепе-теңдікті сақтау;
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
- композицияның негізгі заңдары, қағидалары мен құралдары;
- антураж және стаффаж әдістері, шаю әдістері, макеттеу құралдары және тәсілдері
- макетте үлгіленетін элементтердің сипатына сәйкес композицияны геометриялық жиынтықтау және ырғақты ұйымдастыру әдістері;
- кеңістікті ұйымдастырудың әртүрлі типтерінің ерекшеліктері, жабық классикалық композиция, ашық икемді композиция, ашық әмбебап композициясы, супрематикалық көркемдік композиция;
- ортаның эстетикалық бейнесін көркемдік жобалаудың негізгі тәсілдері;
- макеттеу тәсілдері;
- оңтайлы таңдау және әртүрлі конструкцияларды әрлеу үшін заманауи әрлеу материалдарын қолдану;
Оқыту нәтижесі: 1) Композиция заңдарын, қағидалары мен құралдарын меңгеру.
Пішін қалыптастырушы элементтер
Көркемдік құрастыру негіздері
Макеттеу
Құрылыс механикасы
Сәулетті материалтану
Макеттеу және 3D үлгілеу бойынша практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Композиция заңдарын сақтайды: тұтастық, контраст, жаңашылдық, бағыныштылық, барлық композиция құралдарының идеялық ойға мөлшерлестігі.
2. "Алтын қима" қағидасын біледі және қолданады.
3. Композицияның мәнерлі құралдарын пайдалана алады.
4. Композиция қағидаттарын қолданады: мөлшерлестік, теңгерім, контраст, бағыт, зейін, ауқым.
5. Жобаланатын объектінің эскизін, ескертпесін және макетін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Әзірлеу технологиясын есепке ала отырып, бұйымның конструкциясын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрастырылатын пішіннің заңдылықтарын және оның технологиялық процестермен байланысын біледі.

2. Знает свойства материалов и особенности работы с различными материалами
3. Выбирает и применяет оптимальные формы и методы изображения и моделирования архитектурной формы и пространства
4. Использует комплексные методы в конструировании объектов дизайна.
5. Владеет методами подачи рабочих чертежей для их производства.
Результат обучения: 3) Выполнять объемно- пространственную концептуальную модель - композицию заданного архитектурного пространства.
Критерии оценки:
1. Знает приемы моделирования формы (изображение, макетирование, 3D моделирование)
2. Выявляет структуру архитектурной формы.
3. Производит геометрический анализ пространства.
4. Использует законы композиции для более полного выражения идеи проекта.
5. Владеет приемами комбинаторики форм, методами графического и моделирующего формообразования.
6. Логически ясно изображает графически и объемно в различных техниках свой проект.
7. Создает архитектурные формы по принципам композиционного моделирования.
8. Обосновывает конструкцию с точки зрения ее целесообразности и жизнеспособности.
Результат обучения: 4) Применять конструкционные и декоративные материалы в проектировании и конструировании элементов конструкций традиционных и современных конструктивных систем.
Критерии оценки:
1. Знает технические характеристики и свойства материалов, применяемых в проектируемых конструкциях.
2. Понимает принципы работы конструкций и условия их монтажа.
3. Выполняет эталонные образцы объекта дизайна или его отдельных элементов в материале.
Результат обучения: 5) Владеть композиционным моделированием в виртуальной среде.
Критерии оценки:
1. Знает основные способы моделирования объектов.
2. Владеет приемами объемного моделирования с учетом применения материалов и текстур.
3. Умеет создавать визуальные и звуковые эффекты, работать с источниками освещения и камерой.
4. Умеет анимировать созданные объекты и сцены.
5. Применяет вариативность при моделировании архитектурных объектов.
ПК 3. Подготавливать исходные данные для проектирования отдельных архитектурных и объемно-планировочных решений
ПМ 03. Подготовка исходных данных для проектирования отдельных архитектурных и объемно-планировочных решений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые дизайнеру на этапах предпроектного анализа и разработки художественно-конструкторских предложений.
В результате изучения модуля, студенты должны научиться формулировать художественно-конструкторскую проблему.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять требования, связанные с функционированием разрабатываемого объекта; устанавливать общие требования технической эстетики.
В результате изучения модуля обучающийся должен уметь выполнить предварительный анализ научно-технической информации и обработку результатов предпроектных исследований, дающие возможность будущему дизайнеру квалифицированно разработать техническое задание на проектирование и наметить проектную стратегию.
Результат обучения:1) Собирать, обрабатывать и документально оформлять данные для разработки концептуального архитектурного проекта.
Типология зданий
Конструкции зданий и сооружений
Архитектурное проектирование
Геодезия
Геодезическая практика
Планировка и застройка городов
Архитектурная экология
Учебная (обмерная) практика
Критерии оценки:
1. Знает виды требований к различным типам объектов капитального строительства, включая социальные, эстетические, функционально-технологические, эргономические и экономические требования.

2. Материалдардың қасиеттерін және әртүрлі материалдармен жұмыс істеу ерекшеліктерін біледі.
3. Сәулет пішінін және кеңістігін бейнелеу мен үлгілеудің оңтайлы нысандары мен әдістерін таңдайды және қолданады.
4. Дизайн объектілерін құрастыру кезінде кешенді әдістер қолданады.
5. Жұмыс сызбаларын өңдіру үшін оларды ұсыну әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Белгіленген сәулет кеңістігі композициясының көлемді-кеңістіктік тұжырымдамалық үлгісін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пішінді үлгілеу тәсілдерін біледі (бейнелеу, макеттеу, 3D үлгілеу).
2. Сәулет пішінінің құрылымын анықтайды.
3. Кеңістіктің геометриялық талдауын жүргізеді.
4. Жобаның идеясын толық көрсету үшін композиция заңдарын пайдаланады.
5. Пішіндер комбинаторикасының әдістерін, графикалық және үлгілейтін пішін қалыптастырушы тәсілдерді меңгерді.
6. Өз жобасын әртүрлі техникаларда графикалық және көлемді түрде қисынды бейнелейді.
7. Композициялық үлгілеу қағидаттары бойынша сәулет пішіндерін құрады.
8. Конструкцияның мақсаттылығы мен өміршеңдігі тұрғысынан оны негіздейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Дәстүрлі және заманауи дизайн жүйелерінің құрылымдық элементтерін жобалау және салу кезінде құрылымдық және сәндік материалдарды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобаланған құрылымдарда қолданылатын материалдардың техникалық сипаттамалары мен қасиеттерін біледі.
2. Құрылыстың жұмыс істеу қағидаларын және оларды құрастыру шарттарын түсінеді.
3. Материалдағы жобалау объектісінің немесе оның жеке элементтерінің анықтамалық үлгілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Виртуалдық ортада композициялық үлгілеуді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Объектілерді үлгілеудің негізгі әдістерін біледі.
2. Материалдар мен текстуралар қолдануды есепке ала отырып, көлемді үлгілеу әдістерін меңгерді.
3. Визуалдық және дыбыстық әсерлер құрып, жарықтандыру көздерімен және таспамен жұмыс істей алады.
4. Құрылған объектілер мен сахналарды жандандыра алады.
5. Сәулет объектілерін үлгілеу кезінде нұсқалықты қолданады.
КҚ 3. Жекелеген сәулет және көлемді-жоспарлы шешімдерді жобалау үшін бастапқы деректерді дайындау
КМ 03. Жекелеген сәулет және көлемді-жоспарлы шешімдерді жобалау үшін бастапқы деректерді дайындау
Бұл модуль дизайнерге жоба алды талдау және көркемдік-конструкторлық болжамдарды әзірлеу кезеңдерінде қажет білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар көркемдік-конструкторлық проблеманы тұжырымдауды үйренуі керек.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: әзірленетін объектінің жұмыс істеуіне байланысты талаптарды айқындау; техникалық эстетиканың жалпы талаптарын белгілеу. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар болашақ дизайнерге жобалауға арналған техникалық тапсырманы білікті әзірлеуге және жобалық стратегияны белгілеуге мүмкіндік беретін ғылыми-техникалық ақпараттың алдын ала талдауын орындауды және жоба алды зерттеулердің нәтижелерін өңдеуді үйренуі керек.
Оқыту нәтижесі:1) Тұжырымдамалық сәулет жобасын әзірлеу үшін деректер жинау, өңдеу және құжаттай рәсімдеу .
Тапсырмалар типологиясы
Ғимараттар мен құрылыстардың конструкциясы
Сәулеттік жобалау
Геодезия
Геодезиялық практика
Қалаларды жоспарлау және тұрғызу
Сәулет экологиясы
Оқу (өлшемдік) практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлеуметтік, эстетикалық, функционалдық-технологиялық, эргономикалық және экономикалық талаптарды қоса алғанда, күрделі құрылыс объектілерінің әртүрлі типтеріне қойылатын талап түрлерін біледі.

2. Собирает данные об объективных условиях района застройки, включая климатические и инженерно-геологические условия участка застройки.
3. Характеризует состояние и историческое развитие существующей архитектурной среды.
4. Работает с градостроительной документацией: схемами, картами, планами, чертежами.
Результат обучения: 2) Осуществлять отбор и анализ технической информации, необходимой на различных стадиях (этапах) дизайн проекта в интернет пространстве
Критерии оценки:
1. Использует основные источники получения информации в архитектурно-строительном проектировании, включая нормативные, методические, справочные и реферативные источники.
2. Анализирует данные о социально-культурных условиях района застройки.
3. Характеризует региональные и местные архитектурные традиции.
4. Проводит сравнительный анализ аналогичной отечественной и зарубежной продукции, дает оценку их эстетическому уровню.
Результат обучения: 3) Подготавливать типовые и примерные варианты для разработки отдельных архитектурных и объемно-планировочных решений.
Критерии оценки:
1. Разбирается в графических и текстовых документах, градостроительном зонировании, планировке территории градостроительного комплекса.
2. Оформляет описания и обоснования функционально-планировочных, объемно-пространственных, художественных, стилевых и других решений, положенных в основу архитектурной концепции
3. Производит обработку данных об объективных условиях участка застройки, включая обмеры, фотофиксацию, вычерчивание генерального плана местности, макетирование, графическую фиксацию подосновы.
ПК 4. Разрабатывать отдельные архитектурные и объемно-планировочные решения в составе проектной документации объектов капитального строительства
ПМ 04. Разработка отдельных архитектурных и объемно-планировочных решений в составе проектной документации объектов капитального строительства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития способностей взаимно согласовывать различные факторы, интегрировать разнообразные формы знания и навыки при разработке проектных решений.
В процессе изучения модуля обучающиеся научатся применять знания смежных и сопутствующих дисциплин при разработке проектов, действовать инновационно и технически грамотно при использовании строительных технологий, материалов, конструкций, систем жизнеобеспечения и информационно-компьютерных средств
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы архитектурного проектирования; принципы градостроительства; этапы архитектурного проектирования жилых и общественных зданий; архитектурного проектирования промышленных зданий и сооружений; архитектурного проектирования сельскохозяйственных сооружений; особенности проектирования интерьеров и оборудования зданий; виды районной планировки, разработку генеральных планов населенных пунктов.
Результат обучения: 1) Разработка заданий на проектирование отдельных архитектурных и объемно-планировочных решений.
Проектирование объектов архитектурного дизайна
Эргономика объектов дизайна
Современные материалы в дизайне
Основы строительного производства
Основы экономики архитектурного проектирования и строительства
Курсовой проект
Критерии оценки:
1. Анализирует содержание проектных задач.

2. Құрылыс учаскесінің климаттық және инженерлік-геологиялық жағдайларын қоса алғанда, құрылыс ауданының объективті жағдайлары туралы деректер жинайды.
3. Қолданыстағы сәулет ортасының жай-күйін және тарихи дамуын сипаттайды.
4. Қала құрылысы құжаттамасымен жұмыс істейді: схемалар, карталар, жоспарлар, сызбалар.
Оқыту нәтижесі: 2) Интернет кеңістігінде дизайн жобаның әртүрлі сатыларына (кезеңдеріне) қажетті техникалық ақпаратты іріктеу мен талдауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нормативтік, әдістемелік, анықтамалық және реферативтік көздерді қоса алғанда, сәулет-құрылыс жобалауда ақпарат алудың негізгі көздерін пайдаланады.
2. Құрылыс ауданының әлеуметтік-мәдени жағдайлары туралы деректерді талдайды.
3. Өңірлік және жергілікті сәулет дәстүрлерін сипаттайды
4. Ұқсас отандық және шетелдік өнімнің салыстырмалы талдауын жүргізеді, олардың эстетикалық деңгейіне баға береді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жекелеген сәулет және көлемді-жоспарлы шешімдерді әзірлеу үшін үлгілік және болжамды нұсқаларды дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Графикалық және мәтіндік құжаттарды, қала құрылысын аймақтандыруды, қала құрылысы кешен аумағын жоспарлауды жақсы біледі.
2. Сәулет композициясының негізін құрайтын функционалдық-жоспарлы, көлемді-кеңістіктік, көркемдік, стильдік және басқа да шешімдердің сипаттамасы мен негіздемесін рәсімдейді.
3. Құрылыс учаскесінің объективті жағдайлары туралы деректерді өңдейді, соның ішінде: өлшемдер, фототіркеу, жергілікті аумақтың бас жоспарын сызу, макеттеу, астыңғы арқауын графикалық тіркейді.
КҚ 4. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасы құрамында жекелеген сәулет және көлемді-жоспарлы шешімдер әзірлеу
КМ 04. Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасы құрамында жекелеген сәулет және көлемді-жоспарлы шешімдер әзірлеу
Бұл модуль әртүрлі факторларды өзара келісу қабілетін дамытуға, жобалық шешімдерді әзірлеу кезінде білім мен дағдының әркелкі нысандарын біріктіруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде аралас және ілеспе пәндердің білімін жобаларды әзірлеу кезінде пайдалануды, құрылыс технологияларын, материалдарды, конструкцияларды, тіршілікті қамтамасыз ету жүйелерін және ақпараттық-компьютерлік құралдарды пайдалану кезінде инновациялық және техникалық тұрғыдан сауатты әрекет етуді үйренеді.
Зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: сәулеттік жобалау негіздері; қала құрылысы негіздері; тұрғын және қоғамдық ғимараттарды сәулеттік жобалау; өнеркәсіптік ғимараттар мен құрылыстарды сәулеттік жобалау; ауыл шаруашылығы құрылыстарын сәулеттік жобалау кезеңдері; ғимараттардың интерьерін және жабдықтарын жобалаудың ерекшеліктері; аудандық жоспарлау түрлері, елді мекендердің бас жоспарларын әзірлеу
Оқыту нәтижесі: 1) Жекелеген сәулет және көлемді-жоспарлы шешімдерді жобалауға тапсырмалар әзірлеу.
Сәулет дизайны объектілерін жобалау
Дизайн объектілерінің эргономикасы
Дизайндағы заманауи материалдар
Құрылыс өндірісінің негіздері
Сәулеттік жобалау және құрылыс экономикасының негіздері
Курстық жоба
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобалық міндеттердің мазмұнын талдайды.

2. Выбирает методы и средства решения проектных задач.
3. Производит натурное обследование объекта и анализ ситуации.
3. Обосновывает выбор архитектурных и объемно-планировочных решений в контексте заданного концептуального проекта и функционально-технологических, эргономических и эстетических требований, установленных заданием на проектирование.
4. Осваивает теоретические знания и практические навыки по поведению на современном рынке предприятий строительной индустрии и достижению на нем успеха.
5. Определяет объемы и сроки выполнения работ по проектированию отдельных архитектурных и объемно-планировочных решений.
6. Составляет задание на проектирование и программы работ.
Результат обучения: 2) Разработка вариантов отдельных архитектурных и объемно-планировочных решений в составе проектной документации объектов капитального строительства
Критерии оценки:
1. Производит расчет технико-экономических показателей архитектурных и объемно-планировочных решений объекта капитального строительства.
2. Формулирует обоснование архитектурных и объемно-планировочных решений объекта капитального строительства, включая архитектурно-художественные, объемно-пространственные и технико-экономические обоснования.
3. Применяет оптимальные методы и средства разработки отдельных архитектурных и объемно-планировочных решений.
4. Владеет методами автоматизированного проектирования, основными программными комплексами проектирования, компьютерного моделирования, создания чертежей и моделей.
Результат обучения: 3) Оценка применимости типовых архитектурных узлов и деталей объемно-планировочных решений.
Критерии оценки:
1. Проводит развернутый маркетинговый анализ строительства (для коммерческих и производственных предприятий).
2. Изучает детальное расположение участка, исследует транспортную инфраструктуру, оценивает будущие пути подъезда. 3.Создает документы, описывающие преимущества и недостатки участка, его технические особенности, которые необходимо учитывать при принятии архитектурных и дизайнерских решений.
Результат обучения: 4) Обеспечивать соблюдение норм законодательства Республики Казахстан и иных нормативных актов, а также стандартов выполнения работ и применяемых материалов.
Критерии оценки:
1. Знает требования законодательства Республики Казахстан, нормативных правовых актов, нормативных технических и нормативных методических документов по архитектурно-строительному проектированию, включая технические регламенты, национальные стандарты и своды правил, санитарные нормы и правила.
2. Применяет требования законодательства Республики Казахстан в сфере проектирования, градостроительной и архитектурной деятельности, в том числе в части соответствия принимаемых архитектурных решений требованиям законодательства РК к обеспечению беспрепятственного доступа инвалидов к объектам планировки и застройки населенных пунктов.
3. Соблюдает социальные, функционально-технологические, эргономические, эстетические и экономические требования к различным типам объектов капитального строительства.
Результат обучения: 5) Внесение изменений в проектную документацию по отдельным архитектурным и объемно-планировочным решениям в соответствии с требованиями и рекомендациями заказчика, уполномоченных организаций
Критерии оценки:
1. Знает методики проведения технико-экономических расчетов проектных решений.

2. Жобалық міндеттерді шешу әдістері мен құралдарын таңдайды.
3. Объектіні заттай зерттейді және ахуалды талдайды
3. Белгіленген тұжырымдамалық жоба және жобалау тапсырмасымен белгіленген функционалдық-технологиялық, эргономикалық және эстетикалық талаптар мәнмәтінінде сәулет және көлемді-жоспарлы шешімдер таңдауды негіздейді.
4. Құрылыс индустриясы кәсіпорындарының қазіргі нарығындағы жүріс-тұрысы және онда табысқа жету бойынша теориялық білімді және практикалық дағдыларды меңгерді.
5. Жекелеген сәулет және көлемді-жоспарлы шешімдерді жобалау бойынша жұмыстарды орындау көлемі мен мерзімін айқындайды.
6. Жобалау тапсырмасын және жұмыс бағдарламаларын құрайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Күрделі құрылыс объектілерінің жобалық құжаттамасы құрамында жекелеген сәулет және көлемді-жоспарлы шешімдердің нұсқаларын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Күрделі құрылыс объектісінің жекелеген сәулет және көлемді-жоспарлы шешімдерінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді.
2. Сәулет-көркемдік, көлемді-кеңістіктік және техникалық-экономикалық негіздемелерді қоса алғанда, күрделі құрылыс объектісінің сәулет және көлемді-жоспарлы шешімдерінің негіздемесін тұжырымдайды.
3. Жекелеген сәулет және көлемді-жоспарлы шешімдерді әзірлеудің оңтайлы әдістері мен құралдарын қолданады.
4. Автоматтандырылған жобалау әдістерін, негізгі бағдарламалық жобалау кешендерін, компьютерлік үлгілеуді, сызбалар мен үлгілер құруды меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Көлемді-жоспарлы шешімдердің үлгілік сәулет тораптары мен бөлшектерінің қолданысын бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылыстың кешенді маркетингтік талдауларын жүргізеді (коммерциялық және өндірістік кәсіпорындар үшін).
2. Учаскенің егжей-тегжейлі орналасуын қарайды, көлік инфрақұрылымын зерттейді, кіреберістің болашақ жолын бағалайды.
3. Сәулет және дизайнерлік шешімдер қабылдау кезінде ескерілуі қажет учаскенің артықшылықтары мен кемшіліктерін, оның техникалық ерекшеліктерін сипаттайтын құжаттар жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының және өзге нормативтік актілердің, сондай-ақ жұмыстарды орындау стандарттарының және қолданылатын материалдардың сақталуын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сәулет және құрылыс жобалау бойынша нормативтік-құқықтық актілер, нормативтік-техникалық және нормативтік-анықтамалық құжаттар, оның ішінде техникалық регламенттер, ұлттық стандарттар мен ережелер жинағын, санитарлық нормалар мен ережелердің талаптарын біледі.
2. Жобалау, қала құрылысы және архитектуралық қызмет саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын қолданады, оның ішінде сәулет шешімдерінің мүгедектердің елді мекендерді жоспарлау және салу объектілеріне Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігі тұрғысынан кедергісіз қол жеткізуін қамтамасыз етеді.
3. Күрделі құрылыс объектілерінің әртүрлі түрлеріне арналған әлеуметтік, функционалдық, технологиялық, эргономикалық, эстетикалық және экономикалық талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Тапсырыс берушінің, уәкілетті ұйымдардың талаптары мен ұсыныстарына сәйкес жекелеген сәулет және көлемді-жоспарлы шешімдер бойынша жобалық құжаттамаға өзгерістер енгізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дизайн шешімдерінің техникалық және экономикалық есептеулерін жүргізу әдістерін біледі.

2. Определяет допустимые варианты изменений разрабатываемых архитектурных и объемно-планировочных решений при согласовании с решениями по другим разделам проектной документации.
3. Вносит изменения в проектную документацию после согласования в уполномоченных организациях.
ПК 5. Разрабатывать архитектурную концепцию по заданию заказчика
ПМ 05. Разработка архитектурной концепции по заданию заказчика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для реализации творческих решений при выдвижении авторского архитектурно-художественного замысла.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают приемы создания архитектурной композиции, используя закономерности визуального восприятия.
При изучении модуля студенты учатся:
- объединять процесс творчества и процесс его исследования;
- выявлять основную мысль по формированию понятия будущего архитектурного произведения без субъективных эмоций и вкусов;
- исследовать условия социальной значимости будущего объекта, его функционирования и эстетического восприятия;
В результате освоения данного модуля студенты моделируют пространство и объемы, особенности их восприятия, их пространственную адаптацию в городе.
Результат обучения: 1) Производить описание дизайн – концепции.
Концептуальный дизайн в архитектуре
Менеджмент и маркетинг в строительстве
САПР, моделирование и визуализация
Язык визуального общения в дизайне
Основы профессиональных коммуникаций
Планировка населенных мест
Благоустройство и озеленение территорий общего пользования
Критерии оценки:
1. Изучает спрос и предложение на товар, создаваемый или реализуемый на территории объекта.
2. Готовит профессиональный прогноз на развитие рынка.
3. Определяет соответствие участка назначению здания и правилам его эксплуатации.
4. Читает строительные чертежи и проектную документацию.
5. Выполняет необходимые обмеры и расчеты проектируемых и строящихся строительных объемов.
6. Эскизирует варианты архитектурных решений проектируемого объекта.
Результат обучения: 2) Обосновывает идею с учетом с психологического, антропометрического, социологического и т.п. восприятия человека.
Критерии оценки:
1. Знает основы создания концепций дизайна.
2. Составляет легенду - концепцию заданного пространства.
3. Изготавливает поисковую модель-макет с учетом составленной легенды.
4. Раскрывает оригинальную идею и отстаивает авторские идеи в аргументированном диалоге.
Результат обучения: 3) Готовит демонстрационные материалы для представления концептуального архитектурного проекта заказчику.
Критерии оценки:
1. Формирует творческую концепцию и ее отображения в предварительных эскизах.

2. Жобалық құжаттаманың басқа бөлімдері бойынша шешімдерді үйлестіру кезінде әзірленген сәулет және көлемді-жоспарлы шешімдеріне енгізілгені өзгерістердің рұқсат етілген нұсқаларын анықтайды.
3. Уәкілетті ұйымдарда келісілгеннен кейін жобалық құжаттамаға өзгерістер енгізеді.
КҚ 5. Тапсырыс берушінің тапсырмасы бойынша сәулет тұжырымдамасын әзірлеу
КМ 05. Тапсырыс берушінің тапсырмасы бойынша сәулет тұжырымдамасын әзірлеу
Бұл модуль авторлық-көркемдік ойды алға қою кезінде шығармашылық шешімдерді іске асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Зерделеу нәтижесінде білім алушылар визуалдық қабылдау заңдылықтарын пайдалана отырып, сәулет композициясын құру тәсілдерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді:
- шығармашылық процесін және оны зерттеу процесін біріктіру;
- субъективті эмоцияларсыз және талғамдарсыз болашақ сәулет туындысы ұғымын қалыптастыру бойынша негізгі ойды анықтау;
- болашақ объектінің әлеуметтік маңыздылығының шарттарын, оның жұмыс істеуі мен эстетикалық қабылдауын зерттеу.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар кеңістік пен көлемді, оларды қабылдау ерекшеліктерін, олардың қалада кеңістіктік бейімделуін үлгілейді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дизайн- тұжырымдаманың сипаттамасын жасау.
Сәулеттегі тұжырымдамалық дизайн
Құрылыстағы менеджмент және маркетинг
Автоматтандырылған жобалау жүйесі (АЖЖ), үлгілеу және визуалдандыру
Дизайнда визуалдық қарым-қатынас тілі
Кәсіптік коммуникациялар негіздері
Елді мекендерді жоспарлау
Ортақ пайдалану аумағын көріктендіру және көгалдандыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Объект аумағында жасалған немесе сатылатын тауарларға сұраныс пен ұсынысты тексереді.
2. Нарықты дамытуға арналған кәсіби болжамды дайындайды.
3. Ғимараттың мақсаттары мен оның қолданылу ережелеріне сәйкестігін анықтайды.
4. Құрылыс сызбаларын және жобалық құжаттаманы оқиды.
5. Жобаланатын және салынып жатқан құрылыс көлемдерінің қажетті өлшемдері мен есептеулерін орындайды.
6. Жобаланатын объектінің сәулет шешімдерінің нұсқаларын нобайлайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Адамның психологиялық, антропометриялық, әлеуметтік және т.б. қабылдауын ескере отырып, идеяны негіздеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дизайн тұжырымдамасын құру негіздерін біледі.
2. Белгіленген кеңістіктің аңыз-тұжырымдамасын жасайды.
3. Жасалған аңызды есепке ала отырып, іздестіру модель-макетін әзірлейді.
4. Бірегей идеяны ашып көрсетеді және авторлық идеяларды дәлелді диалогта қорғайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тапсырыс берушіге тұжырымдамалық сәулет жобасын ұсыну үшін ұсыным материалдарын дайындайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шығармашылық тұжырымдама және оның алдын ала эскиздерін қалыптастырады.

2. Выполняет цветографическое решение и изготовление макетов и моделей.
3. Представляет композиционное решение общей экспозицией проекта, включая текстовые, графические и объемные материалы.
ПК 6. Оформлять графическую часть проектной документации по разработанным отдельным архитектурным и объемно-планировочным решениям
ПМ 06. Оформление графической части проектной документации по разработанным отдельным архитектурным и объемно-планировочным решениям
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения основных способов выражения авторского архитектурного замысла, включая графические, макетные, компьютерные, вербальные, видео.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают этапы подготовки и контроля комплектности и качества оформления архитектурного раздела проектной документации, соблюдая методологию проектирования.
Результат обучения: 1) Разрабатывать компоновочные и композиционные решения.
Архитектурно-дизайнерское проектирование
Профессиональные компьютерные программы
САПР, моделирование и визуализация
Язык визуального общения в дизайне
Курсовое проектирование
Критерии оценки:
1.Владеет методикой архитектурного проектирования зданий и объемных сооружений в градостроительном контексте.
2. Оперирует творческими приемами выдвижения авторского архитектурно-художественного замысла, стимулирования инноваций.
3. Использует приемы и средства композиционного моделирования.
4. Владеет методами и технологиями энерго и ресурсосберегающего архитектурного проектирования.
5. Владеет методами и технологиями компьютерного и макетного проектирования.
Результат обучения: 2) Разрабатывать техническую документацию на проектируемый объект.
Критерии оценки:
1. Выполняет архитектурно-строительные чертежи, их компоновку и общий вид.
2. Подготавливает эскизные и рабочие чертежи для макетирования.
3. Разрабатывает демонстрационные рисунки, цветографические, эргономические схемы, рабочие проекты моделей.
4. Учитывает комплексно-социальные, экономические, функциональные, инженерные, технические, противопожарные, санитарно-гигиенические, экологические, архитектурно-художественные и иные требования к объекту.
Результат обучения: 3) Владеть графическими дизайнерскими программами.
Критерии оценки:
1.Использует основные возможности графических приложений и наиболее распространенных САПР при проектировании;
2. Владеет навыками работы с графическими приложениями и наиболее распространенными САПР.
3. Знает основы работы с анимацией.
4. Создает 3D-модели в CAD трехмерного геометрического проектирования.
ПК 7. Оформлять документацию на законченный дизайн-проект
ПМ 07. Оформление проектной документации на законченный дизайн-проект
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для грамотного оформления документации на законченный проект.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки работы с градостроительной документацией: схемами, картами, планами, чертежами, навыки градостроительного зонирования, планировки территории градостроительного комплекса.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разрабатывать графические и текстовые документы.
Результат обучения: 1) Участвовать в подготовке пояснительных записок к проектам.
Планирование и организация архитектурного проектирования и строительства
Управление проектами
Правовое обеспечение профессиональной деятельности
Экономика проектирования и строительства
Охрана труда
Охрана окружающей среды и энергосбережения
Критерии оценки:

2. Түсграфикалық шешімді орындайды және макеттер мен үлгілер әзірлейді.
3. Мәтіндік, графикалық және көлемді материалдарды қоса алғанда, жобаның жалпы экспозициясымен композициялық шешім ұсынады.
КҚ 6. Әзірленген сәулет және көлемді-жоспарлы шешімдер бойынша жобалық құжаттаманың графикалық бөлігін рәсімдеу
КМ 06. Әзірленген сәулет және көлемді-жоспарлы шешімдер бойынша жобалық құжаттаманың графикалық бөлігін рәсімдеу
Бұл модуль графикалық, макеттік, компьютерлік, ауызша, бейнені қоса алғанда, авторлық сәулет ойын білдірудің негізгі әдістерін меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Зерделеу нәтижесінде білім алушылар дайындау кезеңдерін және жобалау әдіснамасын сақтай отырып, жобалық құжаттаманың сәулет бөлігін рәсімдеу толымдылығы мен сапасын бақылауды меңгереді
Оқыту нәтижесі: 1) Жасақтаушы және композициялық шешімдерді әзірлеу.
Дизайнерлік сәулеттік жобалау
Кәсіптік компьютерлік бағдарламалар
АЖЖ, үлгілеу және визуалдандыру
Дизайнда визуалдық қарым-қатынас тілі
Курстық жобалау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қала құрылысы мәнмәтінінде ғимараттар мен көлемді құрылыстарды сәулеттік жобалау әдістемесін меңгереді.
2. Авторлық сәулет-көркемдік ойды ілгерілетудің, инновацияларды ынталандырудың шығармашылық әдістерін қолданады.
3. Композициялық үлгілеу әдістері мен құралдарын пайдаланады.
4. Энергияны және ресурсты үнемдейтін сәулетті жобалау әдістері мен технологияларды меңгереді.
5. Компьютерлік және макеттік жобалау әдістері мен технологияларды меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жобаланатын объектіге техникалық құжаттама әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сәулет-құрылыс сызбаларын, олардың жасақтауын және жалпы көрінісін орындайды.
2. Макеттеу үшін эскиз және жұмыс сызбаларын дайындайды.
3. Ұсыну суреттерін, түсграфикалық, эргономикалық схемалар, үлгілердің жұмыс жобаларын әзірлейді.
4. Объектіге қойылатын кешенді әлеуметтік, экономикалық, функционалдық, инженерлік, техникалық, өртке қарсы, санитарлық-гигиеналық, экологиялық, сәулеттік, көркемдік және басқа да талаптарды ескереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Графикалық дизайнерлік бағдарламаларды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Графикалық қосымшалардың негізгі мүмкіндіктерін және жобалау кезінде аса кең таралған АЖЖ пайдаланады.
2. Графикалық қосымшалармен және аса кең таралған АЖЖ-мен жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
3. Анимациямен жұмыс істеу негіздерін біледі.
4. CAD үш өлшемді геометриялық жобалауда 3D-үлгілерін жасайды.
КҚ 7. Аяқталған дизайн-жобаға жобалық құжаттама рәсімдеу
КМ 07. Аяқталған дизайн-жобаға жобалық құжаттама рәсімдеу
Бұл модуль аяқталған жобаға арналған құжаттаманы сауатты рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: қала құрылысы құжаттамасымен жұмыс істеу дағдылары: схемалар, карталар, жоспарлар, сызбалар, қала құрылысын аймақтандыру дағдылары, қала құрылысы кешенінің аумағын жоспарлау
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде графикалық және мәтіндік құжаттар әзірлеуді үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Жобаларға түсіндірме жазбалар дайындауға қатысу.
Сәулеттік жобалау мен құрылысты жоспарлау және ұйымдастыру
Жобаларды басқару
Кәсіптік қызметті құқықтық қамтамасыз ету
Жобалау және құрылыс экономикасы
Еңбекті қорғау
Қоршаған ортаны қорғау және энергия үнемдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает важность проектной документации для строительства.
2. Описывает базовые особенности объекта, его площадь, количество этажей и назначение.
3. Составляет рекомендации по зонированию внутреннего пространства, по благоустройству окружающей территории, по устройству объектов социально-бытовой инфраструктуры.
4. Выполняет технико-экономические обоснования строительства.
5. Учитывает пожарную безопасность зданий и сооружений.
Результат обучения: 2) Осуществлять контроль над соответствием рабочих чертежей изделия и технологической оснастки дизайн проекта, особенно деталей и узлов, которые могут повлиять на удобство эксплуатации и внешний вид конструкции.
Критерии оценки:
1. Руководствуется рекомендациями по используемым архитектурным и дизайнерским решениям.
2. Владеет навыками работы с нормативными материалами, регламентирующими проектирование и строительство.
3. Выбирает и использует конструкции, материалы и строительные технологии.
4. Умеет проводить экономическую оценку.
Результат обучения: 3) Обеспечивать соответствие разрабатываемых проектов и технической документации стандартам, техническим условиям и другим нормативным документам по проектированию и строительству, заданию на их разработку.
Критерии оценки:
1. Знает единую систему конструкторской документации и единую систему технологической документации.
2. Выполняет примерные расчеты стоимости строительства.
3. Производит финансовый анализ эксплуатации здания.
4. Анализирует экономическую целесообразность строительства.
ПК 8. Выполнять основные виды работ дизайнера
ПМ 08 Выполнение основных видов работ дизайнера
Производственно-технологическая практика подразумевает закрепление на практике знаний, умений и навыков, полученных в течение учебного процесса, получение первоначального опыта работы по специальности.
Результат обучения: 1) Уметь работать с офисным оборудованием.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет принципами работы принтеров и плоттеров.
2. Определяет виды и плотность бумаги для печати.
3. Выводит готовый продукт на печать.
4. Выводит готовый продукт на плоттерную резку.
Результат обучения: 2) Производить визуализацию проектов с использованием специализированных компьютерных программ.
Критерии оценки:
1. Работает в компьютерных программах с приложением 3D моделирования.
2. Выполняет визуализацию интерьера, мебели, конструкций с использованием специализированных компьютерных программ.
3. Проверяет качество выполнения визуализации проекта.
Результат обучения: 3) Разрабатывать планировочные решения и чертежи.
Критерии оценки:

1. Құрылысқа арналған жобалық құжаттама жүйесімен таныс.
2. Объектінің базалық ерекшеліктерін, оның ауданын, қабат санын және арналуын сипаттайды.
3. Ішкі кеңістікті аймақтандыру, қоршаған аумақты көріктендіру, әлеуметтік-тұрмыстық инфрақұрылым объектілерінің құрылымы және т.б. бойынша ұсынымдар жасайды.
4. Құрылыстың техникалық-экономикалық негіздемесін орындайды.
5. Ғимараттар мен құрылыстардың өрт қауіпсіздігін ескереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Өнімнің және технологиялық жабдықтардың жұмыс сызбаларының жобаның дизайнына, әсіресе құрылымның пайда болуына және пайда болуына әсер етуі мүмкін бөліктер мен жинақтарға сәйкестігін бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданылған сәулет және дизайнерлік шешімдер бойынша ұсыныстарды басшылыққа алады.
2. Жобалау мен құрылысты реттейтін нормативтік материалдармен жұмыс істеу дағдысын меңгерді.
3. Жобалау, материалдар және құрылыс технологияларын таңдайды және пайдаланады.
4. Экономикалық бағалау жүргізеді және жобалық шешімдердің құнын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әзірленетін жобалардың және техникалық құжаттаманың жобалау және құрылыс жөніндегі стандарттарға, техникалық шарттарға және басқа да нормативтік құжаттарға, оларды әзірлеу тапсырмасына сәйкес келуін қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесін және Бірыңғай технологиялық құжаттама жүйесін біледі.
2. Құрылыс құнының болжамды есептеулерін орындайды.
3. Ғимаратты пайдаланудың қаржылық талдауын жүргізеді.
4. Құрылыстың экономикалық мақсаттылығын талдайды.
КҚ 8. Дизайнердің негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 08 Дизайнердің негізгі жұмыс түрлерін орындау
Өндірістік-технологиялық практика – практикада оқу процесінде алынған білімдерді, икемдер мен дағдыларды бекітуді, мамандық бойынша бастапқы жұмыс тәжірибесін жинауды білдіреді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кеңсе жабдығының жұмысын зерделеу.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Принтерлер мен плоттерлермен жұмыс істеу қағидаттарын меңгерді.
2. Баспада қағаз түрлері мен тығыздығын айқындайды.
3. Дайын өнімді баспаға шығарады.
4. Дайын өнімді плоттерлік кесуге шығарады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мамандандырылған компьютерлік бағдарламалар арқылы жобаларды визуалдандыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. 3D үлгілеуді қоса бере отырып, компьютерлік бағдарламаларда жұмыс істейді.
2. Мамандандырылған компьютерлік бағдарламалар арқылы интерьерді, жиһазды, конструкцияларды визуалдандырады.
3. Жобаны визуалдандыру сапасын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жоспарлы шешімдер мен сызбалар әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Разрабатывает стилевые, цветовые, композиционные решения.
2. Выполняет планировку помещений.
3. Подбирает варианты использования материалов.
4. Выполняет чертежи оборудования и конструкций в интерьере с использованием специализированных компьютерных программах.
5. Выполняет примерные расчеты стоимости дизайна и строительных материалов.
ПМ 09. Технологическая (преддипломная) практика
Технологическая (преддипломная) практика является этапом для подготовки студента к самостоятельной профессиональной деятельности, сбора материала для разработки и выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Производить расчет материалов для проектируемого заказа.
Преддипломная практика
Критерии оценки
1. Производит экономические расчеты материалов, другой проектно-технической документаций в соответствии с ГОСТ, и другими нормативными и регламентирущими документами.
2. Владеет расчетами по нормам расхода материалов.
3. Производит экономические расчеты проектируемых объектов.
4. Составляет смету дизайн-проекта.
5. Выполняет оценку и анализ экономической эффективности проекта.
Результат обучения: 2) Работать в качестве дизайнера.
Критерии оценки
1. Выполняет эскизы.
2. Выполняет чертежи.
3. Выполняет визуализацию.
4. Производит расчет материалов для проектируемого заказа.
5. Руководствуется действующими в отрасли и на предприятии стандартами и техническими условиями, касающимися дизайнерских разработок.
Результат обучения: 3) Собрать материал по теме дипломного проекта
Критерии оценки
1. Выполняет сбор материала по теме дипломного проекта.
2. Выполняет требования к выполнению дипломного проекта.
3. Выполняет эскизные варианты дипломного проекта.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 162
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 585
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
" Дизайн интерьера"
Код и профиль образования:
0400000 – Искусство и культура
Специальность:
0420000 – Дизайн интерьера
Квалификация*:
0420001 3 –Дизайнер
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Стильдік, түстік, композициялық шешімдерді әзірлейді.
2. Бөлмелер жайғасымын жоспарлайды.
3. Материалдарды пайдалану нұсқаларын таңдайды.
4. Мамандандырылған компьютерлік бағдарламалар арқылы жабдықтар мен конструкциялардың сызбаларын орындайды.
5. Дизайн және құрылыс материалдарының құнын болжамды есептейді.
КМ 09. Технологиялық (диплом алды) практика
Технологиялық (диплом алды) практика білім алушыны өзіндік кәсіптік қызметке дайындау, дипломдық жобаны әзірлеу мен орындауға арналған материалды жинау кезеңі болып табылады.
Оқыту нәтижесі: 1) Жобаланатын тапсырыс үшін материалдарды есептеу.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Сәулет, қала құрылысы және құрылыс каталогы Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және нормативтік техникалық құжаттардың тізбесі және басқа да нормативтік және реттеу құжаттарына сәйкес материалдардың, басқа да жобалық-техникалық құжаттаманың экономикалық есептеулерін жүргізеді.
2. Материалдардың жұмсалу нормаларын есептей алады.
3. Жобаланатын объектілердің экономикалық есептеулерін жүргізеді.
4. Дизайн-жобаның сметасын жасайды.
5. Жобаның экономикалық тиімділігін бағалайды және талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дизайнер ретінде жұмыс істеу
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Эскиздерді орындау.
2. Сызбаларды орындау.
3. Визуалдандыруды орындау.
4. Жобаланатын тапсырыс үшін материалдарды есептеу.
5. Салада және кәсіпорында қолданылатын стандарттарды және дизайнерлік әзірленімдерге қатысты техникалық шарттарды басшылыққа алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Дипломдық жобаның тақырыбы бойынша материалдар жинау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Дипломдық жобаның тақырыбы бойынша материалдар жинайды.
2. Дипломдық жобаны орындауға қойылатын талаптарды орындайды.
3. Дипломдық жобаның эскиздік нұсқаларын орындайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
162-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
585-қосымша
"Интерьер дизайны" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0400000 – Өнер және мәдениет
Мамандығы:
0420000 – Интерьер дизайны
Біліктілігі*:
042001 3 –Дизайнер
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік
мерзімі: негізгі орта білім

3. Владеет аналоговым и дискретным способами представления изображения, кодированием графической информации, пространственной дискретизацией.
4. Создает изображения в графических редакторах, входящем в состав офисных приложений
Результат обучения: 2) Использовать средства работы с растровыми изображениями; изменять размеры изображения; изменять и настраивать разрешения различных устройств; выполнять сжатие графических файлов.
Критерии оценки
1. Применяет средства работы с растровыми изображениями (сканер, цифровая видеокамера и другие).
2. Владеет программными средствами работы с растровыми изображениями, основными возможностями графических редакторов
3. Вставляет и обрабатывает растровые изображения в текстовом документе; схемы и графики с применением различных графических конструкций.
4. Создает коллаж рисунков и фотографий и целостной композиции по заданной теме в графических программах.
Результат обучения: 3) Создавать и редактировать изображения в графических редакторах и в программах 3D моделирование.
Критерии оценки:
1. Выделяет отличия и преимущества растровой и векторной графики
2. Знает области применения векторной графики (наука и инженерия, искусство, развлечения и бизнес, векторная графика в Интернете).
3.Владеет средствами создания векторных изображений
4. Получает необходимые цвета заливки, используя палитры цветов в системах цветопередачи RGB, CMYK и HSB.
4. Выполняет векторные рисунки и композиции по заданной теме, использует их в программах содержащих движущиеся объекты, управляет ими при создании анимации.
Результат обучения: 4) Создавать и демонстрировать компьютерные презентации с использованием мультимедиа технологий
Критерии оценки:
1. Понимает возможности локальной и глобальной сети для совместной работы над созданием, просмотром и редактированием документов.
2. Свободно пользуется поисковой системой, грамотно формулирует тему поиска
3. Использует найденную информацию в созданных цифровых документах
4. Моделирует рисунки, графические примитивы и анимацию на слайдах и в интерактивных презентациях.
5. Участвует в электронных конференциях в режиме реального времени, демонстрирует созданные презентации
БК 7. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 07. Понимание истории, роли и места Казахстана в Мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История
Критерии оценки:

3. Суретті бейнелеудің аналогтық және дискреттік әдістерін, графикалық ақпаратты кодтауды, кеңістіктік дискреттеуді меңгерді.
4. Кеңсе қосымшаларының құрамына кіретін графикалық редакторларда бейнелер жасайды
Оқыту нәтижесі: 2) Растрлық бейнелермен жұмыс істеу құралдарын пайдалану; бейнелердің өлшемдерін өзгерту; әртүрлі құрылғылардың рұқсаттарын өзгерту және икемдеу; графикалық файлдарды қысу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Растрлық бейнелермен жұмыс істеу құралдарын қолданады (сканер, цифрлық бейнетаспа және т.б.).
2. Растрлық бейнелермен, графикалық редакторлардың негізгі мүмкіндіктерімен жұмыс істеудің бағдарламалық құралдарын меңгерді
3. Мәтіндік құжатта растрлық бейнелерді; әртүрлі графикалық конструкцияларды қолдана отырып, схемалар мен графикаларды қояды және өңдейді.
4. Бейнелер мен фотосуреттердің және графикалық бағдарламаларда белгіленген тақырып бойынша тұтас композицияның коллажын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бейнелерді графикалық редакторларда және 3D үлгілеу бағдарламаларында жасау және редакциялау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Растрлық және векторлық графиканың айырмашылықтары мен артықшылықтарын бөліп қарайды
2. Векторлық графиканың қолданылу салаларын біледі (ғылым және инженерия, өнер, ойын-сауық және бизнес, Интернетте векторлық графика).
3. Векторлық бейнелерді жасау құралдарын меңгерді
4. RGB, CMYK және HSB түс беру жүйелерінде түстер палитрасын пайдаланып, қажетті құю түстерін алады.
5. Белгіленген тақырып бойынша векторлық суреттер мен композицияларды орындайды, оларды жиылжымалы объектілерді қамтитын бағдарламаларда пайдаланады, оларды анимация құру кезінде басқарады.
Оқыту нәтижесі: 4) Технологиялар мультимедиасын пайдалана отырып, компьютерлік тұсаукесерлер жасау және көрсету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттарды құру, қарау мен редакциялау бойынша бірлескен жұмыс үшін жергілікті және жаһандық желінің мүмкіндіктерін түсінеді.
2. Іздеу жүйесін еркін пайдаланады, іздеу тақырыбын сауатты тұжырымдайды
3. Табылған ақпаратты жасалған цифрлық құжаттарда пайдаланады
4. Слайдтарда және интерактивті тұсаукесерлерде суреттерді, графикалық примитивтерді және анимацияны үлгілейді.
5. Нақты уақыт режимінде электрондық конференцияларға қатысады, жасалған тұсаукесерлерді көрсетеді
БҚ 7. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 07. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну
Информатика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Знает назначения программных продуктов Windows, MS Office, их функции и возможности.
2. Форматирует текст в Word согласно текстовому стандарту, создает электронную таблицу, диаграмму в Microsoft Office Excel .
3. Создает полнофункциональные презентации в программе Microsoft PowerPoint .
4. Использует проекционную технику.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями независимого Казахстана.
Профессиональные модули
Квалификация - "Дизайнер"
ПК 01. Выполнять эскизы интерьерного пространства
ПМ 01. Выполнение эскизов интерьерного пространства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения композиционных, изобразительных, объемно- пространственных задач в проектировании; освоения эскизных разработок предметов, аксессуаров и мебели интерьерного пространства; создание фрагментов и деталей интерьера с помощью графических и живописных средств с показом объема, фактурности и материальности объектов интерьера.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные законы, правила и средства композиции; основные принципы изображения предметов окружающей среды и фигуры человека; основы композиционного построения предметов; основы цветоведения и колористики; виды, средства и приемы ручной графики; техники работы графическими и живописными материаловедения. В результате обучающийся должен знать основные принципы выполнения эскизов для визуализации идей и предложений по предметному наполнению интерьера.
Важно, чтобы обучаемые умели выполнять работу, которая позволяет достичь следующего: владеть законами, правилами и средствами композиции; использовать закономерности цветоведения; владеть средствами живописной и графической техники; владеть приемами стилизации
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять длительные и быстрые эскизы предметов, деталей и аксессуаров интерьера, создавать эскизные разработки интерьеров для дальнейшего их воплощения.
Результат обучения: 1) Соблюдать основные принципы выполнения рисунка.
Специальный рисунок
Колористика
Композиция
Специальное черчение
Практика по рисунку
Ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Понимает значение конструктивной основы рисунка.
2. Владеет навыком построения формы предметов с учетом законов перспективы и масштабности.
3. Умеет компоновать, передавать конструкцию и объем различных объектов живой и неживой природы.
4. Владеет графическими материалами и знает их свойства.
5. Определяет качество бумаги и графических средств изображения, знает их свойства и способы применения.
Результат обучения: 2) Соблюдать этапность в выполнении интерьерных эскизов.
Критерии оценки:

1. Windows, MS Office бағдарламалық өнімдерінің арналуын, олардың функциялары мен мүмкіндіктерін біледі.
2. Мәтін стандартына сәйкес мәтінді Word-қа форматтайды, Microsoft Office Excel-де электрондық кесте, диаграмма жасайды.
3. Microsoft PowerPoint бағдарламасында толық функционалдық тұсаукесерлер құрады.
4. Проекциялық техниканы пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
" Дизайнер " біліктілігі
КҚ 01. Интерьер кеңістігінің эскиздерін орындау
КМ 01. Интерьер кеңістігінің эскиздерін орындау
Бұл модуль жобалауда композициялық, бейнелеу, көлемді-кеңістіктік міндеттерді орындауға; интерьер кеңістігі бұйымдарының, аксессуарлары мен жиһазының эскиздік әзірленімдерін меңгеруге; интерьер объектілерінің көлемін, фактуралығы мен материалдығын көрсете отырып, графикалық және көркем құралдар арқылы интерьер фрагменттері мен бөлшектерін құруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар негізгі композиция заңдарын, қағидалары мен құралдарын; қоршаған орта заттарын және адамның дене бітімін бейнелеудің негізгі қағидаттарын; заттарды композициялық қалыптастыру негіздерін; гүл өсіру және колористика негіздерін; қол графикасының түрлерін, құралдары мен тәсілдерін; графикалық және көркем материалмен жұмыс істеу техникасын меңгереді. Нәтижесінде білім алушы интерьерді бұйыммен толтыру бойынша идеялар мен ұсыныстарды визуалдандыру үшін эскиздерді орындаудың негізгі қағидаттарын білуі керек.
Білім алушылар мыналарға қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындай алуы маңызды: композиция заңдарын, қағидалары мен құралдарын меңгеру; гүл өсіру заңдылықтарын пайдалану; көркем және графикалық техника құралдарын меңгеру; стильдеу әдістерін меңгеру.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде интерьер бұйымдарының, бөлшектері мен аксессуарларының ұзақ және жылдам эскиздерін орындауды, интерьерлердің эскиздік әзірленімдерін одан әрі іске асыру үшін оларды жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Суретті бейнелеудің негізгі қағидаттарын сақтау.
Арнайы сурет
Колористика
Композиция
Арнайы сызу
Сурет бойынша практика
Танысу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Суреттің конструктивті негізінің мәнін түсінеді.
2. Перспектива және ауқымдылық заңдарын есепке ала отырып, заттардың пішінін қалыптастыру дағдысын меңгерді.
3. Тірі және өлі табиғаттың әртүрлі объектілерінің конструкциясы мен көлемін жиынтықтайды және жібере алады.
4. Графикалық материалдарды меңгерді және олардың қасиеттерін біледі.
5. Қағаздың және графикалық құралдардың сапасын айқындайды, олардың қасиеттерін және қолдану әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Интерьер эскиздерін орындауда кезеңділікті сақтау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает алгоритм выполнения интерьерных эскизов.
2. Владеет навыками компоновки и визирования объекта изображения.
3. Владеет приемами стилизации, проработки и деталировки графического изображения.
4. Целенаправленно регулирует движение руки в соответствии с задачами изображения
5. Владеет графической техникой копирования лучших образцов эскизов интерьера.
6. Владеет чувством пропорции, соразмерности.
7. Трансформирует свои мысли и идеи в графические образы на основе фантазии и воображения.
8. Владеет быстрым наброском (скетч)
9. Владеет навыком создания полноценного и содержательного эскиза.
10. Передает характерные особенности изображаемого предмета с учетом требований и специфики профессии дизайнера.
копирования лучших образцов эскизов интерьера.
11. Владеет чувством пропорции, соразмерности.
12. Трансформирует свои мысли в графические образы на основе фантазии и воображения.
13. Владеет быстрым наброском (скетч)
14. Владеет навыком создания полноценного и содержательного эскиза
Результат обучения: 4) Применять композиционные приемы в рисунке интерьера.
Критерии оценки:
1. Владеет навыком определения композиционного центра рисунка.
2. Определяет главное и второстепенное в рисунке.
3. Применяет законы единства и равновесия композиции рисунка.
4. Владеет умением использовать рисунок в практике составления композиции интерьера.
5. Владеет умением переработки рисунка в направлении проектирования любого объекта.
6. Владеет навыком применения в эскизе композиционных приемов интерьера: динамика, статика; симметрия, асимметрия; нюанс, контраст.
Результат обучения: 3) Владеть основами живописи и колористики.
Критерии оценки:
1. Владеет терминологией, используемой в работе с цветом.
2. Определяет основные характеристики цвета: насыщенность, светлота, цветовой тон, колорит.
3. Знает и определяет символику цвета и его влияние на человека.
4. Определяет и применяет в работе двух-, трех, четырехчастные цветовые гармонии.
5. Выбирает цветовое решение в создании интерьера помещения согласно его функционального назначения.
6. Применяет цвет в эскизах для более ясного прочтения проектной идеи.
Результат обучения 5) Понимать роль и функции дизайнера интерьера
Критерии оценки:
1. Знает стадии дизайн –проектирования.
2. Умеет составлять основы "Дизайнерского брифа".
3. Умеет анализировать этапы дизайнерского процесса.
ПК 02. Выполнять работы по конструированию и декорированию интерьера
ПМ 02. Выполнение работы по конструированию и декорированию интерьера
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения техник конструирования и декорирования предметов интерьерного пространства. Необходимо знать те декоративные и художественные задачи, которые решаются в процессе освоения отделочных и художественных работ, предметов, аксессуаров и мебели интерьерного пространства; создание конструктивных деталей интерьера с помощью различных материалов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные правила и средства конструирования и декорирования предметов интерьера; основы композиционного построения предметов.
В результате обучающийся должен знать основные принципы выполнения конструктивных элементов и декорирования для предметного наполнения интерьера.
Важно, чтобы обучаемые умели выполнять работу, которая позволяет достичь следующего: владеть законами, правилами выполнения декора и конструктивных элементов.
При изучении модуля обучающиеся учатся декорировать и выполнять малые объекты для интерьера в материале.
Результат обучения: 1) Соблюдать принципы конструирования деталей интерьера.
Специальный рисунок
Композиция
Колористика
Декорирование деталей интерьера
Конструирование деталей интерьера
Современные материалы
История искусств
Ознакомительная практика
Декоративная практика
Практика "Отделочные работы"
Критерии оценки:
1. Понимает значение конструирования деталей интерьера.
2. Выполняет технические эскизы для художественного конструирования изделий с применением цвета согласно стилистике объекта.

1. Интерьер эскиздерін орындау алгоритмін түсінеді.
2. Бейнелеу объектісін жиынтықтау және нысаналау дағдыларын меңгерді.
3. Графикалық бейнені стильдеу, пысықтау және тәптіштеу тәсілдерін меңгерді.
4. Бейнелердің міндеттеріне сәйкес қол қимылын мақсатты түрде реттейді
5. Интерьер эскизінің ең үздік үлгілерін көшірудің графикалық техникасын меңгерді.
6. Пропорция, мөлшерлестік сезімін меңгерді. 7. Өз ойлары мен идеяларын қиял-ғажайып және елес негізінде графикалық үлгілерге түсіреді.
8. Жылдам нобайлауды (скетч) меңгерді
9. Толыққанды және мазмұнды эскиз жасау дағдысын меңгерді.
10. Дизайнер мамандығының талаптары мен ерекшеліктерін ескеріп, бейнеленетін затқа тән ерекшеліктерді жеткізеді.
11. Пропорция, мөлшерлестік сезімін меңгерді.
12. Өз ойлары мен идеяларын қиял-ғажайып және елес негізінде графикалық үлгілерге түсіреді.
13. Жылдам нобайлауды (скетч) меңгерді
14. Толыққанды және мазмұнды эскиз жасау дағдысын меңгерді
Оқыту нәтижесі: 3) Интерьер бейнесінде композициялық тәсілдерді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Суреттің композициялық орталығын айқындау дағдысын меңгерді.
2. Суреттегі негізгіні және екінші кезектегіні айқындайды.
3. Сурет композициясының бірлігі және тепе-теңдігі заңдарын қолданады.
4. Интерьер композициясын құру практикасында суретті пайдалану икемділігін меңгерді.
5. Кез келген объектіні жобалау бағытында суретті қайта өңдеу икемін меңгерді.
6. Эскизде интерьердің композициялық амалдарын қолдану дағдысын меңгерді: серпін, статика; симметрия, асимметрия; нюанс, контраст.
Оқыту нәтижесі: 4) Көркем сурет және колористика негіздерін меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түспен жұмыс істеуде пайдаланылатын терминологияны меңгерді.
2. Түстің негізгі сипаттамаларын айқындайды: қанықтылық, ашықтық, түс реңкі, колорит.
3. Түс символикасын және оның адамға ықпалын біледі және айқындайды
4. Жұмысында екі, үш, төрт жиілікті түс үйлесімдерін айқындайды және қолданады.
5. Үй-жайдың функционалдық арналуына сәйкес оның интерьерін құруда түс шешімін таңдайды.
6. Жобалық идеяны анық оқу үшін эскиздерде түсті қолданады.
Оқыту нәтижесі 5):
Интерьер дизайнерінің рөлі мен функцияларын түсіну
1. Дизайн –жобалау кезеңдерін біледі.
2. "Дизайнерлік бриф" негіздерін жасай алады
3. Дизайнерлік процестің кезеңдерін талдай алады
Бағалаудың өлшемшарттары:
КҚ 02. Интерьерді конструкциялау және декорациялау бойынша жұмыстарды орындау
КМ 02. Интерьерді конструкциялау және декорациялау бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль интерьер кеңістігінің бұйымдарын конструкциялау мен декорациялау техникаларын меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Әрлеу және көркем жұмыстарды игеру барысында шешілетін декоративті және көркем міндеттерді, интерьер кеңістігінің заттарын, аксессуарлары мен жиһазын; әртүрлі материалдар арқылы конструктивті бөлшектер құруды білу қажет.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар интерьер заттарын конструкциялау мен декорациялаудың негізгі қағидалары мен құралдарын; заттардың композициялық құрылым негіздерін меңгерді.
Нәтижесінде білім алушы интерьерді затпен толтыру үшін конструктивті элементтерді орындаудың және декорациялаудың негізгі қағидаттарын білуі керек. Білім алушылар мыналарға қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындаған жөн: декорды және конструктивті элементтерді орындау заңдарын, қағидаларын меңгеру. Білім алушылар модульді зерделеу кезінде материалда интерьерге қажетті шағын объектілерді декорациялауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Интерьер бөлшектерін конструкциялау қағидаттарын сақтау.
Арнайы сурет
Композиция
Колористика
Интерьер бөлшектерін декорациялау
Интерьер бөлшектерін конструкциялау
Заманауи материалдар
Өнер тарихы
Танысу практикасы
Декоративтік практика
"Әрлеу жұмыстары" практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Интерьер бөлшектерін конструкциялаудың мағынасын түсінеді.
2. Объектінің стилистикасына сәйкес түсті қолдана отырып, көркем конструкциялау үшін техникалық эскиздерді орындайды.

3. Владеет навыком предпроектного анализа и сбором материала для выполнения конструирования деталей интерьера.
4. Использует приемы создания эскизного проекта для конструирования деталей интерьера 5. Учитывает свойства материалов, законы композиции и эргономики.
6. Владеть чувством пропорции и соразмерности
Результат обучения: 2) Выполнять конструирование деталей в материале.
Критерии оценки:
1. Понимает роль авторских конструктивных элементов в индивидуализации интерьера.
2. Различает и выбирает для выполнения архитектурные конструктивные элементы: подиумы, ниши, перегородки, стеллажи, встроенную мебель.
3. Применяет знания истории искусств в разработке конструктивных элементов интерьера.
4. Различает и выбирает для исполнения промышленные конструктивные элементы: стулья, пуфы, полки, светильники, часы, посуду, текстиль.
5. Классифицирует современные материалы по виду и свойствам, умеет их применять согласно стилевому решению.
6. Выбирает стили интерьера и целесообразно их применяет.
7. Определяет мастеров и дизайнеров в области конструирования деталей интерьера и их арт-объекты.
Результат обучения: 3) Выполнять подготовительные работы по декорированию предметов интерьера.
Критерии оценки:
1. Понимает термин "Декор" и ценность авторских изделий.
2. Выполняет эскизы для декорирования изделий с применением цвета согласно стилистике объекта.
3. Применяет знания истории искусств в декорировании предметов интерьера.
4. Применяет основные виды и стили декорирования предметов интерьера: тонировка, патирование, декупаж, , трафарет, роспись, золочение,
5. Владеет навыком подбора декоративных материалов и сбора информации.
6. Владеет основными техниками декорирования предметов интерьера.
7. Знает мастеров и дизайнеров в области декорирования предметов интерьера и их изделия.
Результат обучения: 4) Выполнять декор предметов интерьера в материале.
Критерии оценки:
1. Понимает роль авторского декора для индивидуализации интерьера.
2. Владеет навыком поэтапного выполнения декора предмета с применением специальных технологий и материалов.
3. Выполняет полноценный декор предметов интерьера, несущий функциональную и стилевую нагрузку.
4. Умеет создавать и декорировать настенный элемент интерьера.
Результат обучения 5) Применять различные технологии по декоративной отделке стен.
Критерии оценки:
1. Представляет эскизное решение для декоративной отделки стен.
2. Готовит материалы и оборудование для декоративной отделки стен.

3. Жоба алды талдау және интерьер бөлшектерін конструкциялау үшін материал жинау дағдысын меңгерді.
4. Интерьер бөлшектерін конструкциялау үшін эскиздік жоба жасау тәсілдерін пайдаланады
5. Материалдардың қасиеттерін, композиция және эргономика заңдарын ескереді.
6. Пропорция және мөлшерлілік сезімін меңгерді
Оқыту нәтижесі: 2) Материалда бөлшектерді конструкциялау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Интерьерді дараландыруда авторлық конструктивті элементтердің рөлін түсінеді.
2. Сәулет конструктивті элементтерді ажыратады және орындау үшін таңдайды: подиумдар, текшелер, аралықтар, стеллаждар, кіріктірілген жиһаз.
3. Интерьердің конструктивті элементтерін әзірлеуде өнер тарихы туралы білімді қолданады.
4. Өнеркәсіптік конструктивті элементтерді ажыратады және орындау үшін таңдайды: орындықтар, пуфалар, сөрелер, шамдар, сағаттар, ыдыс-аяқ, тоқыма.
5. Заманауи материалдарды түрлері мен құбылыстары бойынша жіктейді, оларды стильдік шешімге сәйкес қолдана алады.
6. Интерьер стилін таңдайды және оларды мақсатқа сай қолданады.
7. Интерьер бөлшектерін және олардың арт-объектілерін конструкциялау саласындағы шеберлер мен дизайнерлерді айқындайды
Оқыту нәтижесі: 3) Интерьер затын декорациялау бойынша дайындық жұмыстарын орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Декор" терминін және авторлық бұйымдардың құндылығын түсінеді.
2. Объектінің стилистикасына сәйкес түсті қолдана отырып, бұйымдарды декорациялау үшін эскиздер жасайды.
3. Интерьер бұйымдарын декорациялауда өнер тарихы туралы білімін қолданады.
4. Интерьер бұйымдарын декорациялаудың негізгі түрлері мен стильдерін қолданады: қараңғылау, күңгірттеу, декупаж, трафарет, көркем сурет, алтындау,
5. Декоративті материалдар іріктеу және ақпарат жинау дағдысын меңгерді.
6. Интерьер бұйымдарын декорациялаудың негізгі техникаларын меңгерді.
7. Интерьер бұйымдарын декорациялау саласындағы шеберлер мен дизайнерлерді біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Материалда интерьер заттарының декорын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Интерьерді дараландыру үшін авторлық декордың рөлін түсінеді.
2. Арнайы технологиялар мен материалдарды қолдана отырып, бұйым декорын кезең-кезеңмен орындау дағдысын меңгерді.
3. Функционалдық және стильдік жүктемені көтеретін интерьер заттарының толыққанды декорын орындайды.
4. Интерьердің қабырға элементін құрады және декорациялай алады
Оқыту нәтижесі 5) Қабырғаларды декоративті әрлеу бойынша түрлі технологияларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қабырғаларды декоративті әрлеу үшін эскиздік шешім ұсынады.
2. Қабырғаларды декоративті әрлеу үшін материалдар мен жабдық дайындайды.

3. Умеет создавать настенный элемент интерьера.
4. Знает технику безопасности при декоративной отделке стен.
5. Умеет выполнять фрагменты отделки стен различными материалами.
ПК 03. Применять навыки черчения и проектной графики в профессиональной деятельности
ПМ 03. Применение навыков черчения и проектной графики в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения проекционного и архитектурно-строительного черчения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные принципы выполнения двухмерных и трехмерных чертежей, основы проекционного черчения, начертательной геометрии и архитектурно- строительного черчения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать с чертежными инструментами; выполнять архитектурно-строительные чертежи интерьеров на основе изучения принципов черчения с учетом требований ЕСКД.
Результат обучения: 1) Соблюдать основные требования к выполнению чертежа.
Проектная графика
Строительное черчение
Компьютерная графика
Спецчерчение
Практика по черчению
Критерии оценки:
1. Понимает значение проекционной основы черчения.
2. Применяет чертежные инструменты в зависимости от структуры чертежа и способов его построения.
2. Владеет навыком построения чертежа с учетом законов прямоугольного проецирования и требований ЕСКД.
3. Владеет графическими компьютерными программами для выполнения чертежа.
Результат обучения: 2) Выполнять чертеж, соблюдая основные принципы и правила.
Критерии оценки:
1. Понимает алгоритм выполнения чертежей.
2. Владеет навыком вычерчивания различных интерьерных объектов с применением масштаба, специальных линий и условных обозначений.
3. Применяет технологию прямоугольного проецирования при выполнении чертежей планов, разверток, разрезов, конструктивных узлов.
4. Применяет технологию аксонометрического и перспективного проецирования при выполнении изображения помещений, деталей и аксессуаров интерьера.
Результат обучения: 3) Выполнять чертеж на эскизной стадии.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой выполнения архитектурного чертежа.
2. Умеет читать чертеж и знает связь штриховки и тонировки элементов чертежа с материалами.
3. Владеет навыком выполнения завершенного полноценного информативного чертежа.
Результат обучения: 4) Владеть методами и способами проектной графики
Критерии оценки:
1. Владеет техникой линейной и тональной графики.
2. Имеет представление об отличии технического рисунка от чертежа.
2. Владеет техникой монохромной и полихромной графики.
3. Владеет навыком использования на чертеже стилистического шрифта, антуража и стаффажа.

3. Интерьердің қабырға элементін құра алады.
4. Қабырғаларды декоративті әрлеу кезінде қауіпсіздік техникасын біледі.
5. Қабырғаны әртүрлі материалдармен әрлеу фрагменттерін орындай алады.
КҚ 03. Кәсіптік қызметте сызу және жобалық графика дағдыларын қолдану
КМ 03. Кәсіптік қызметте сызу және жобалық графика дағдыларын қолдану
Бұл модуль проекциялық және сәулет-құрылыс сызуды игеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар екі өлшемді және үш өлшемді сызбаларды орындаудың негізгі қағидаттарын, проекциялық сызу, сызу геометриясы және сәулет-құрылыс сызу негіздерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: сызу құралдарымен жұмыс істеу; ЕСКД талаптарын ескере отырып, сызу қағидаттарын зерделеу негізінде интерьерлердің сәулет-құрылыс сызбаларын орындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Сызбаны орындауға қойылатын негізгі талаптарды сақтау.
Жобалық графика
Құрылыс сызбасы
Компьютерлік графика
Арнайы сызу
Сызу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сызудың проекциялық негіздерінің мәнін түсінеді.
2. Сызба құрылымына және оны құру әдістеріне қарай сызба құралдарын қолданады.
2. Тік бұрышты проекциялау заңдарын және ЕСКД талаптарын есепке ала отырып, сызбану құру дағдысын меңгерді.
3. Сызбаны орындау үшін графикалық компьютерлік бағдарламаларды меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Негізгі қағидаттар мен қағидаларды сақтай отырып, сызбаны орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сызбаларды орындау алгоритмін түсінеді.
2. Масштабты, арнайы сызықтарды және шартты белгілерді қолдана отырып, әртүрлі интерьер объектілерін сызу дағдысын меңгерді.
3. Жоспарлардың сызбасын, қашауларды, кесіктерді, конструктивті түйіндерді орындау кезінде тік бұрышты проекциялау технологиясын қолданады.
4. Үй-жайлардың, интерьер бөлшектері мен аксессуарлардың бейнелерін орындаған кезде аксонометриялық және перспективалық проекциялау технологиясын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Эскиздік сатыда сызбаны орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сәулет сызбасын орындау техникасын меңгерді.
2. Сызбаны оқи алады және сызба элементтерін материалдармен штрихтеу мен қараңғылаудың байланысын біледі.
3. Толық аяқталған ақпараттық сызбаны орындау дағдысын меңгерді
Оқыту нәтижесі: 4) Жобалық графика әдістері мен тәсілдерін меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сызықтық және қараңғылық графика техникасын меңгерді.
2. Техникалық суреттің сызбадан айырмашылығы туралы түсінігі бар.
2. Монохромдық және полихромдық графика техникасын меңгерді.
3. Сызбада стилистикалық шрифті, антураж бен стаффажды пайдалану дағдысын меңгерді.

4. Организует проектную экспозицию на основе законов композиции.
Результат обучения 5) Применять основы графического дизайна в проектировании дизайна интерьера (Практика)
Критерии оценки:
1. Создает и применяет продукты бренбукинга при разработке фирменного стиля.
2. Применяет компьютерные программы для создания проектов.
3. Разрабатывает фрагменты рабочих чертежей, с применением графических программ;
4. Создает двухмерные и трехмерные объекты.
ПК 04. Проектировать интерьер жилого пространства
ПМ 04. Проектирование интерьера жилого пространства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения концептуальных решений жилого интерьера.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные принципы выполнения идейного замысла проекта и его элементов; основы организации проектирования; стили в дизайне интерьера; методы экономических расчетов; составление смет; нормы расхода материалов; стоимость работ; основы проектной графики; эргономики. На примере небольшого пространства обучающийся решает следующие задачи: подбирает необходимый исследовательский материал; трансформирует свои идеи в графические образы на основе фантазии и воображения.
При изучении модуля обучающиеся учатся составлять концептуальные решения интерьера и его элементов.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: уметь разрабатывать дизайн -проекты; выполнять экономические расчеты; владеть графическими компьютерными программами. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные принципы выполнения дизайн -проекта и его элементов; основы организации проектирования; стили в дизайне интерьера; методы экономических расчетов; составление смет; нормы расхода материалов; стоимость работ. На примере жилого пространства обучающийся решает следующие задачи: подбирает необходимый исследовательский материал; трансформирует свои идеи в графические образы на основе фантазии и воображения.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: уметь разрабатывать дизайн -проекты; выполнять экономические расчеты; владеть графическими компьютерными программами.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять проект оформления внутреннего жилого пространства с учетом эстетических, эргономических, экономических и функциональных требований.
Результат обучения 1) Проводить сбор материала для создания дизайн-концепции интерьера жилого пространства.
Проектирование интерьера
Специальный рисунок
Композиция
Колористика
Современные материалы
Макетирование
Компьютерная графика
Проектная практика
Экономика
Критерии оценки:
1. Знает типы и виды планировочных структур интерьеров.
2. Анализирует лучшие существующие образцы интерьеров.

4. Композиция заңдарының негізінде жобалық экспозицияны ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі 5) Интерьер дизайнын жобалауда графикалық дизайн негіздерін қолдану (Практика)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Фирмалық стильді әзірлеу кезінде бренбукинг өнімдерін жасайды және қолданады.
2. Жобаларды әзірлеу үшін компьютерлік бағдарламалар қолданады.
3. Графикалық бағдарламаларды қолдана отырып, жұмыс сызбаларының фрагменттерін әзірлейді;
4. Екі өлшемді және үш өлшемді объектілер құрады.
КҚ 04. Тұрғын кеңістігінің интерьерін жобалау
КМ 04. Тұрғын кеңістігінің интерьерін жобалау
Бұл модуль тұрғын интерьерінің тұжырымдамалық шешімдерін орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жобаның және оның элементтерінің идеялық түпкі ойын орындаудың негізгі қағидаттарын меңгереді; жобалауды ұйымдастыру негіздері; интерьер дизайнындағы стильдер; экономикалық есеп айырысулар әдісі; сметалар жасау; материалдарды жұмсау нормалары; жұмыстардың құны; жобалық графика, эргономика негіздері. Шағын кеңістіктің үлгісінде білім алушы мынадай міндеттерді шешеді: қажетті зерттеу материалын іріктейді; өз идеяларын қиял-ғажайып және елес негізінде графикалық бейнелерге айналдырады.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде интерьердің және оның элементтерінің тұжырымдамалық шешімдерін құрауды үйренеді.
Білім алушылар мыналарға қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындаған жөн: дизайн –жобаларды әзірлей білу; экономикалық есеп айырысулар жүргізу; графикалық компьютерлік бағдарламаларды меңгеру. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар дизайн-жобаны және оның элементтерін орындаудың негізгі қағидаттарын, жобалауды ұйымдастыру негіздерін; интерьер дизайнындағы стильдерді; экономикалық есептеу әдістерін; сметалар жасауды; материалдарды жұмсау нормаларын; жұмыстардың құнын меңгереді. Тұрғын кеңістіктің үлгісінде білім алушы мынадай міндеттерді шешеді: қажетті зерттеу материалын іріктейді; өз идеяларын қиял-ғажайып және елес негізінде графикалық бейнелерге айналдырады.
Білім алушылар мыналарға қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындаған жөн: дизайн –жобаларды әзірлей білу; экономикалық есеп айырысулар жүргізу; графикалық компьютерлік бағдарламаларды меңгеру.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде эстетикалық, эргономикалық, экономикалық және функционалдық талаптарды есепке ала отырып, ішкі тұрғын кеңістікті безендіру жобасын орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Тұрғын кеңістік интерьерінің дизайн тұжырымдамасын жасау үшін материалдар жинау
Интерьерді жобалау
Арнайы сурет
Композиция
Колористика
Заманауи материалдар
Макеттеу
Компьютерлік графика
Жобалық практика
Экономика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Интерьерлердің жоспарлы құрылымдарының типтері мен түрлерін біледі.
2. Интерьердің ең үздік үлгілерін талдайды.

3. Выполняет обмерный чертеж помещения.
4. Учитывает технические характеристики помещений.
4. Выполняет зонирование помещения и расстановку мебели с учетом эргономики.
5. Применяет композиционные принципы интерьера: динамика, статика; контраст, нюанс; доминанта, цельность; подобие и единство.
6. Составляет спецификацию отделочных материалов.
5. Подбирает варианты цветового решения мебели и текстиля с учетом функциональных процессов.
6. Делает стилевые и цветофактурные коллажи.
7. Владеет графическими компьютерными программами.
Результат обучения: 2) Выполнять дизайн- проект интерьера жилого пространства.
Критерии оценки:
1. Владеет графическими компьютерными программами.
2. Выполняет варианты планировочных решений по обмерному плану.
2. Выполняет перспективное изображение интерьера с показом особенностей пространства.
3. Выполняет подбор отделочных материалов для пола, стен, потолка согласно функциональности и стилистике проекта.
4. Выполняет спецификацию расхода отделочных материалов и производит их подсчет.
5. Выполняет стилевое решение интерьера.
6.Выполняет цветовое решение интерьера.
7. Выполняет предметное наполнение интерьера с учетом функциональных процессов.
8. Выполняет эскизы в компьютерных программах.
9. Выполняет компоновку схем и чертежей.
10. Выполняет защиту дизайн-концепции.
Результат обучения 3) Выполнять экономические расчеты для проекта
Критерии оценки:
1. Уметь создавать для клиентов технико-экономическое обоснование предложенного решения дизайна.
2. Уметь составлять сметы на отделочные работы дизайна интерьера жилого пространства.
3. Уметь осуществлять вербальную коммуникацию в трудных обстоятельствах и вести переговоры с заказчиком.
Результат обучения: 4) Выполнять текстовое описание дизайн-проекта.
Критерии оценки:
1. Выполняет описание основных технических характеристик объекта.
2. Выполняет описание концептуальной идеи.
3. Выполняет описание всех этапов проекта
4. Выполняет экономический расчет дизайн-проекта.
ПК 05. Проектировать интерьер общественного пространства с разработкой фирменного стиля
ПМ 05. Проектирование интерьера общественного пространства с разработкой фирменного стиля
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения проектных разработок общественного пространства.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные принципы выполнения дизайн -проекта и его элементов; основы организации проектирования; стили в дизайне интерьера; методы экономических расчетов; составление смет; нормы расхода материалов; стоимость работ.
На примере общественного пространства обучающийся решает следующие задачи: подбирает необходимый исследовательский материал; трансформирует свои идеи в графические образы на основе фантазии и воображения.
Важно, чтобы обучаемые выполнили работу, которая позволяет достичь следующего: уметь разрабатывать дизайн -проекты; выполнять экономические расчеты; выполнять фирменный стиль; владеть графическими компьютерными программами.
При изучении модуля обучающиеся учатся проектировать интерьер общественного пространства на основе анализа существующих интерьеров с учетом эстетических и технических требований.
Результат обучения 1) Проводить сбор материала для создания дизайн-концепции интерьера общественного пространства
Проектирование интерьера
Специальный рисунок
Современные материалы
Макетирование
Компьютерная графика
Графический дизайн
Дизайн рекламы
Проектная практика
Компьютерная практика
Критерии оценки:
1. Анализирует лучшие существующие образцы интерьеров.
2. Выполняет обмерный чертеж помещения.

3. Үй-жайдың өлшемді сызбасын орындайды.
4. Үй-жайлардың техникалық сипаттамаларын біледі.
4. Эргономиканы есепке ала отырып, үй-жайды аймаққа бөлуді және жиһазды орналастыруды жүзеге асырады.
5. Интерьердің композициялық қағидаттарын қолданады: серпін, статика; контраст, нюанс; доминанта, тұтастық; ұқсастық және бірлік.
6. Әрлеу материалдарының ерекшелігін құрайды.
5. Функционалдық процестерді есепке ала отырып, жиһаз бен тоқыманың түс шешімдерін таңдайды.
6. Стильдік және түсфактуралық коллаждар жасайды.
7. Графикалық-компьютерлік бағдарламаларды меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тұрғын кеңістік интерьерінің дизайн-жобасын орындау.
Оқыту нәтижесі: 2) Тұрғын кеңістігі интерьерінің дизайн жобасын дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Графикалық-компьютерлік бағдарламаларды меңгерді.
2. Өлшемді жоспар бойынша жоспарлы шешімдер нұсқасын орындайды.
2. Кеңістіктің ерекшеліктерін көрсете отырып, интерьердің перспективалық бейнесін жасайды.
3. Жобаның функционалдығы мен стилистикасына сәйкес еденге, қабырғаға, төбеге арналған әрлеу материалдарын іріктейді.
4. Әрлеу материалдарын жұмсау ерекшелігін орындайды және оларды есептейді.
5.. Интерьердің стильдік шешімдерін орындайды.
6. Интерьердің түс шешімдерін орындайды.
7. Функционалдық процестерді есепке ала отырып, интерьерді толтыруды жүзеге асырады.
8. Компьютерлік бағдарламаларда эскиздер жасайды.
9. Схемалар мен Сызбалар құрастырады.
10. Дизайн-тұжырымдаманы қорғайды.
Оқыту нәтижесі 3) Жоба үшін экономикалық есептеулер жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Клиенттер үшін ұсынылған дизайн шешімінің техникалық-экономикалық негіздемесін жасай білу.
2. Тұрғын кеңістіктің интерьер дизайнының әрлеу жұмыстарына сметалар құрай білу.
3. Қиын жағдайларда ауызша байланыс орнату және тапсырыс берушімен келіссөздер жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 4) Дизайн-жобаның мәтіндік сипаттамасын орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Объектінің негізгі техникалық сипаттамаларын орындайды.
2. Тұжырымдамалық идеяның сипаттамасын орындайды.
3. Жобаның барлық кезеңдерінің сипаттамасын орындайды
4. Дизайн-жобаның экономикалық есептеуін жүргізеді
КҚ 05. Фирмалық стильді әзірлей отырып, қоғамдық кеңістік интерьерін жобалау
КМ 05. Фирмалық стильді әзірлей отырып, қоғамдық кеңістік интерьерін жобалау
Бұл модуль қоғамдық кеңістіктің жобалық әзірленімдерін меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар дизайн-жобаны және оның элементтерін орындаудың негізгі қағидаттарын; жобалауды ұйымдастыру негіздерін; интерьер дизайнындағы стильдерді; экономикалық есептеу әдістерін; сметалар жасауды; материалдарды жұмсау нормаларын; жұмыстардың құнын меңгереді.
Қоғамдық кеңістіктің үлгісінде білім алушы мынадай міндеттерді шешеді: қажетті зерттеу материалын іріктейді; өз идеяларын қиял-ғажайып және елес негізінде графикалық бейнелерге айналдырады.
Білім алушылар мыналарға қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмысты орындаған жөн: дизайн –жобаларды әзірлей білу; экономикалық есеп айырысулар жүргізу; графикалық компьютерлік бағдарламаларды меңгеру.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде эстетикалық және техникалық талаптарды есепке ала отырып, қолданыстағы интерьердерді талдау негізінде қоғамдық кеңістік интерьерін жобалауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі1) Қоғамдық кеңістік интерьерінің дизайн-тұжырымдамасын жасау үшін материалдар жинау
Интерьерді жобалау
Арнайы сурет
Заманауи материалдар
Макеттеу
Компьютерлік графика
Графикалық дизайн
Жарнама дизайны
Жобалық практика
Компьютерлік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Интерьердің ең үздік үлгілерін талдайды.
2.. Үй-жайдың өлшемді сызбасын орындайды.

3. Использует различные виды архитектурной графики.
4. Учитывает технические характеристики помещений.
5. Подбирает отделочные материалы для стен, пола, потолка.
6. Выполняет спецификацию отделочных материалов и оборудования и производит их подсчет.
7. Выполняет зонирование помещения и расстановку мебели с учетом эргономики.
8. Подбирает варианты цветового решения мебели, оборудования и текстиля с учетом функциональных процессов.
9. Делает стилевые и цветофактурные коллажи.
10. Создает для клиентов технико-экономическое обоснование предложенного дизайн-решения.
Результат обучения: 2) Выполнять дизайн- проект интерьера общественного пространства.
Критерии оценки:
1. Выполняет чертежи планов пола, потолка, расстановки мебели.
2. Выполняет чертежи разверток стен помещения.
3. Выполняет перспективные изображения помещения.
4. Выполняет чертежи конструктивных узлов.
5. Выполняет цветофактурную карту интерьера помещения.
6. Выполняет спецификацию отделочных материалов и оборудования и производит их подсчет.
7. Учитывает социальные и эргономические параметры проекта.
8. Выполняет компоновку чертежей.
9. Выполняет дизайн-проект в окончательном варианте
10. Выполняет защиту дизайн-. проекта.
Результат обучения: 3) Выполнять текстовое сопровождение проекта.
Критерии оценки:
1. Выполняет анализ лучших существующих аналогов.
2. Выполняет описание этапов выполнения дизайн-проекта.
3. Выполняет экономический расчет дизайн-проекта.
ПК 06. Проектировать интерьер экспозиционного пространства
ПМ 06. Проектирование интерьера экспозиционного пространства.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения навыков проектирования интерьера общественного пространства с разработкой фирменного стиля.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные принципы выполнения интерьера общественного пространства; основы организации проектирования; стили в дизайне интерьера; методы экономических расчетов; составление смет; нормы расхода материалов; стоимость работ. Так же обучающийся осваивает основные графические составляющие фирменного стиля: шрифт, цвет, логотип, полиграфия, сувенирная продукция, упаковка.
При изучении модуля обучающиеся учатся на основе анализа существующих интерьеров разрабатывать индивидуальный дизайн -проект с разработкой фирменного стиля. С учетом эстетических и технических требований.
Результат обучения: 1) Выполнять дизайн экспозиций и выставок.
Проектирование интерьера
Компьютерная графика
Графический дизайн
Дизайн рекламы
Проектная практика
Компьютерная практика
Критерии оценки:
1. Анализирует лучшие существующие образцы экспозиций и выставок.
2. Выполняет обмерный чертеж помещения.

3. Әртүрлі сәулет графикасының түрлерін пайдаланады.
4. Үй-жайдың техникалық сипаттамаларын ескереді.
5.Қабырға, еден, төбе үшін әрлеу материалдарын таңдайды.
6.Әрлеу материалдары мен жабдықтардың сипаттамасын орындайды және оларды есептейді.
7. Эргономиканы есепке ала отырып, үй-жайды аймаққа бөлуді және жиһазды орналастыруды жүзеге асырады.
8. Функционалдық процестерді есепке ала отырып, жиһаз бен тоқыманың түс шешімдерін таңдайды.
9. Стильдік және түсфактуралық коллаждар жасайды.
10. Клиенттер үшін ұсынылған дизайн шешімінің техникалық-экономикалық негіздемесін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қоғамдық кеңістік интерьерінің дизайн-жобасын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еден, төбе жоспарларының сызбаларын, жиһазды орналастыруды жүзеге асырады.
2. Үй-жайлар қабырғасының сызбаларын жасайды.
3. Үй-жайлардың перспективалық бейнелерін орындайды.
4. Конструктивті түйіндердің сызбаларын орындайды.
5. Үй-жай интерьерінің түсфактуралық картасын орындайды.
6.. Әрлеу материалдарының және жабдықтардың ерекшелігін орындайды және оларды есептейді.
7. Жобаның әлеуметтік және эргономикалық параметрлерін ескереді.
8. Сызбалар құрастырады
9. Дизайн-жобаны түпкілікті нұсқада орындайды
10. Дизайн-жобаны қорғайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жобаны мәтіндік сүйемелдеуді орындайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданыстағы ең үздік аналогтарды талдайды.
2. Дизайн-жобаны орындау кезеңдерін сипаттайды.
3. Дизайн-жобаның экономикалық есептеуін жүргізеді.
КҚ 06. Экспозициялық кеңістік интерьерін жобалау
КМ 06. Экспозициялық кеңістік интерьерін жобалау
Бұл модуль фирмалық стильді әзірлей отырып, қоғамдық кеңістік интерьерін жобалау дағдыларын меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қоғамдық кеңістік интерьерін орындаудың негізгі қағидаттарын; жобалауды ұйымдастыру негіздерін; интерьер дизайнындағы стильдерді; экономикалық есептеу әдістерін; сметалар жасауды; материалдарды жұмсау нормаларын; жұмыстардың құнын меңгереді. Сондай-ақ білім алушы фирмалық стильдің негізгі графикалық құрауыштарын меңгереді: шрифт, түс, логотип, полиграфия, кәдесыйлық өнім, орауыш.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде эстетикалық және эргономикалық талаптарды есепке ала отырып, қолданыстағы интерьерлерді талдау негізінде жеке дизайн-жобаны әзірлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экспозициялар мен көрмелердің дизайнын орындау
Интерьерді жобалау
Компьютерлік графика
Графикалық дизайн
Жарнама дизайны
Жобалық практика
Компьютерлік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экспозициялар мен көрмелердің ең үздік үлгілерін талдайды.
2 .Үй-жайдың өлшемді сызбасын орындайды.

3. Учитывает технические характеристики экспозиции.
4. Подбирает отделочные материалы.
5. Подбирает варианты цветового решения мебели, оборудования и текстиля с учетом функциональных процессов.
6. Делает стилевые и цветофактурные коллажи.
7. Разрабатывает Брэндбук и концепцию фирменного стиля.
Результат обучения: 2) Выполнять дизайн витрин и инсталляций.
Критерии оценки:
1.Выполняет чертежи деталей витрин.
3. Выполняет перспективные изображения витрины.
4. Выполняет чертеж конструктивных узлов витрины
5. Выполняет цветофактурную карту витрины.
6. Разрабатывает фирменный стиль.
7. Выполняет компоновку чертежей.
8) Выполняет и завершает дизайн-проект
Результат обучения: 3) Выполнять мерчандайзинг и рекламную продукцию.
Критерии оценки:
1. Выполняет анализ лучших существующих аналогов.
2. Выполняет описание этапов выполнения дизайн-проекта.
3. Выполняет экономический расчет дизайн-проекта.
4. Разрабатывает фирменный стиль.
4) Выполняет и завершает дизайн-проект.
5. Выполняет защиту дизайн-проекта.
ПК 07. Готовиться к выполнению выпускной квалификационной работе.
ПМ 07. Проектная подготовка к выполнению выпускной квалификационной работы.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения подготовительных работ к выполнению выпускной квалификационной работе.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные принципы выполнения двухмерных и трехмерных чертежей, основы проекционного черчения, начертательной геометрии и архитектурно- строительного черчения.
В ходе реализации своей проектной идеи студенты должны продемонстрировать умения:
обосновывать идею проекта; логически правильно и грамотно представлять свой проект; показать степень владения материалом и умение отвечать на вопросы. Подготовка к выпускной квалификационной работе побуждает студентов осмыслить свою деятельность, углубить приобретенный опыт, развить логико-рассудочное мышление, аргументировать гипотезы, теоретически обосновать решения. Студенты обучаются профессиональному прочтению проекта, творческому восприятию художественной и композиционной целостности, учатся отличать самостоятельные новаторские поиски и оригинальные идеи от стереотипов, критическому подходу к изучению результатов своей деятельности. Работа обучающихся по рефлексии органично включается в процесс получения профессионального образования и повышения квалификации, делает его осознанным и продуктивным.
Результат обучения: 1) Выполнить сбор материала для выпускной квалификационной работы
Технологическая практика
Преддипломная практика
Критерии оценки

3. Экспозицияның техникалық сипаттамаларын ескереді.
4. Әрлеу материалдарын таңдайды.
5. Функционалдық процестерді есепке ала отырып, жиһаздың, жабдықтар мен тоқыманың түс шешімдерінің нұсқаларын таңдайды.
6. Стильдік және түсфактуралық коллаждар жасайды.
7. Брэндбук және фирмалық стиль тұжырымдамасын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Витриналар мен инсталляциялардың дизайнын орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Витрина бөлшектерінің сызбасын орындайды.
2. Витринаның перспективалық бейнесін орындайды.
3. Витринаның конструктивті түйіндерінің сызбасын орындайды
4. Витринаның түсфактуралық картасын орындайды.
5. Фирмалық стильді әзірлейді.
6. Сызбаларды жинақтайды.
7. Дизайн-жобаны орындайды және аяқтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Мерчандайзинг және жарнама өнімін орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданыстағы ең үздік аналогтарды талдайды.
2. Дизайн-жобаны орындау кезеңдерін сипаттайды.
3. Дизайн-жобаның экономикалық есептеуін жүргізеді.
4. Фирмалық стильді әзірлейді.
4) Дизайн-жобаны орындайды және аяқтайды
5. Дизайн-жобаны қорғайды.
КҚ 07. Бітірушілердің біліктілік жұмысын дайындау
КМ 07. Бітірушілердің біліктілік жұмысына жобалық дайындық
Бұл модуль бітірушілердің біліктілік жұмысын орындаудың дайындық жұмыстарын меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар екі өлшемді және үш өлшемді сызбаларды орындаудың негізгі қағидаттарын, проекциялық сызу, сызу геометриясы және сәулет-құрылыс сызу негіздерін меңгереді.
Өздерінің жобалық идеясын іске асыру барысында білім алушылар мынадай икемдерін көрсетуі керек:
жобаның идеясын негіздеу; өз жобасын қисынды дұрыс және сауатты ұсыну; материалды меңгеру дәрежесін және сұрақтарға жауап беру икемділігін көрсету. Бітірушілердің біліктілік жұмысына дайындық білім алушыларды өз қызметін ұғынуға, жинаған тәжірибені тереңдетуге, қисындық ойлауды дамытуға, болжамдарды негіздеуге, шешімдерді теориялық негіздеуге ынталандырады. Білім алушылар жобаны кәсіби оқуды, көркем және композициялық тұтастықты шығармашылық қабылдауды, дербес новаторлық ізденістерді және бірегей идеяларды таптаурындардан ажыратуды, өз қызметінің нәтижелерін зерделеуге сыни қарауды үйренеді. Білім алушылардың рефлексия бойынша жұмысы кәсіптік білім алу және біліктілікті арттыру процесінде үйлесімді қамтылады, оны саналы және өнімді етеді
Оқыту нәтижесі: 1) Бітірушілердің біліктілік жұмысы үшін материалдар жинау
Технологиялық практика
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Анализирует лучшие существующие образцы интерьеров.
2. Выполняет обмерный чертеж помещения.
3. Использует различные виды архитектурной графики.
4. Учитывает технические характеристики помещений.
5. Подбирает отделочные материалы для стен, пола, потолка.
6. Выполняет спецификацию отделочных материалов и оборудования и производит их подсчет.
7. Выполняет зонирование помещения и расстановку мебели с учетом
Результат обучения: 2) Выполнить клаузуру и фор-эскиз будущей выпускной квалификационной работы
Критерии оценки:
1. Выполняет чертежи планов пола, потолка, расстановки мебели.
2. Выполняет чертежи разверток стен помещения.
3. Выполняет перспективные изображения помещения.
4. Выполняет чертежи конструктивных узлов.
5. Выполняет цветофактурную карту интерьера помещения.
6. Выполняет спецификацию отделочных материалов и оборудования и производит их подсчет.
7. Учитывает социальные и эргономические параметры проекта.
8. Выполняет компоновку чертежей
9. Выполняет полноценный фор-эскиз, который служит основой для выполнения выпускной квалификационной работы.
10. Выполняет защиту фор-эскиза.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 165
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 17сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 588
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Социальная работа"
Код и профиль образования:
0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность:
0501000 - Социальная работа
Квалификация*:

1. Интерьерлердің қолданыстағы ең үздік үлгілерін талдайды.
2.. Үй-жайдың өлшемді сызбасын орындайды.
3. Әртүрлі сәулет графикасының түрлерін пайдаланады.
4. Үй-жайдың техникалық сипаттамаларын ескереді.
5. Қабырға, еден, төбе үшін әрлеу материалдарын таңдайды.
6. Әрлеу материалдары мен жабдықтардың сипаттамасын орындайды және оларды есептейді.
7. Эргономиканы есепке ала отырып, үй-жайды аймаққа бөлуді және жиһазды орналастыруды жүзеге асырады
Оқыту нәтижесі: 2) Бітірушілердің алдағы біліктілік жұмысының клаузурасын және фор-эскизін орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еден, төбе жоспарларының сызбаларын орындауды, жиһазды орналастыруды жүзеге асырады.
2. Үй-жайлар қабырғасының сызбаларын орындайды.
3. Үй-жайлардың перспективалық бейнесін жасайды.
4. Конструктивті түйіндердің сызбаларын орындайды.
5.. Үй-жай интерьерінің түсфактуралық картасын орындайды.
6.. Әрлеу материалдарының және жабдықтардың ерекшелігін орындайды және оларды есептейді.
7. Жобаның әлеуметтік және эргономикалық параметрлерін ескереді.
8. Сызбалар құрастырады
9. Бітірушілердің біліктілік жұмысын орындау үшін негіз болатын толыққанды фор-эскизді жасайды.
10. Фор-эскизді қорғайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
165-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
588-қосымша
"Әлеуметтік жұмыс" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0500000 –Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0501000 - Әлеуметтік жұмыс
Біліктілігі:*

5. Владеет информацией о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания ее наступления.
Результат обучения: 7) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 6. Развивать цифровую грамотность
БМ 06. Развитие цифровой грамотности
Данный модуль описывает знания, умения, навыки, необходимые для работы с цифровыми ресурсами Интернета.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся работать с сайтами в сети Интернет, искать и выбирать информацию, использовать ее по необходимости.
Результат обучения: 1) Понимать технические аспекты использования Интернета.
Основы информационно-коммуникационных технологий
Критерии оценки:
1. Применяет возможности Интернета.
2. Настраивает и пользуется браузером.
3. Применяет правила создания паролей.
4. Соблюдает правила защиты от компьютерных вирусов.
Результат обучения: 2) Работать с информацией в Интернете.
Критерии оценки:
1. Соблюдает принципы интернет-сообщества.
2. Определяет достоверность информации.
3. Проводит оценку и анализ сайтов.
4. Понимает понятие "Авторское право", соблюдает кодекс поведения в Интернете.
Результат обучения: 3) Осуществлять к коммуникацию в Интернете.
Критерии оценки:
1. Управляет социальными сетями, аватаром, репутацией в сети.
2. Получает сведения о кодексе цифрового мира, виртуального мира, об агрессии в Интернете.
Результат обучения: 4) Осуществлять цифровое потребление.
Критерии оценки:
1. Пользуется интернет-магазинами, признаками надежности, правами потребителей.
2. Понимает рекламу в Интернете, мошенничество в сети.
3. Понимает: фишинг, онлайн-игры.
Профессиональные модули
Квалификация "050101 3 – Специалист по социальной работе"
ПК 1. Применять общепрофессиональную этику и культуру общения.
ПМ01. Применение общепрофессиональной этики и культуры общения.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для владения техникой и приемами эффективного общения. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
правила делового общения, этические нормы взаимоотношений; основные техники и приемы общения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять нормы профессионального поведения.
Результат обучения: 1) Владеть техникой и приемами эффективного общения, передачи информации с соблюдением культуры речи.
Профессиональная этика и культура общения.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой и правилами делового и личностного общения.
2. Характеризует этические нормы взаимоотношений, основные техники и приемы общения.
Результат обучения: 2) Осуществлять профессиональную оценку эффективности своей деятельности;
Критерии оценки:
1. Соотносит современные этические нормы профессионального поведения с национальными и региональными особенностями быта и семейного воспитания, народными традициями
ПК 2. Прогнозировать и моделировать социальные последствия принимаемых решений, добиваться оптимальных управленческих решений.
ПМ 02. Применение знаний социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для владения способами, методами и средствами воздействия на социальные объекты, методы обработки и анализа статистических данных
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: задачи и принципы социального управления; основные понятия, используемые в математической обработке; коэффициенты ранговой корреляции; алгоритмы подсчета критериев знаков.
При изучении модуля обучающиеся учатся: принимать управленческие решения; применять пакеты прикладных программ для моделирования.
Результат обучения: 1) Владеет совокупностью способов, методов, средств воздействия на социальные объекты;
Социальный менеджмент.
Информационные технологии в социальной работе.
Критерии оценки:
1. Оценивает проблемную ситуацию в социальной области (социальные процессы, социальная сфера, социальные ресурсы);
2. Выстраивает стратегии социального действия.
Результат обучения: 2) Мотивировать поведение людей к творческой деятельности;
Критерии оценки:
1.Прогнозирует и моделирует социальные последствия принимаемых решений.
2. Добивается оптимальных управленческих решений.
3. Знает механизмы возникновения мотивов и приведения их в действие
Результат обучения: 3) Использовать в профессиональной деятельности основные методы обработки и анализа статистических данных.
Критерии оценки:
1. Работает с информационными источниками: изданиями, сайтами и т.д.;
2. Применяет пакеты прикладных программ для моделирования.
3. Применяет табличные процессоры в работе.
ПК 3. Оказывать доврачебную медицинскую помощь, проводить профилактику заболеваний, формировать ЗОЖ.
ПМ 03. Оказание доврачебной медицинской помощи.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для анализа медико-социальных условий жизни человека, семьи или группы людей, выявления медико-социальных проблем;
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: формы медико-социальной помощи населению;
При изучении модуля обучающиеся учатся: правилам оказания доврачебной помощи; предпринимать профилактические меры для снижения уровня опасностей различного вида.
Результат обучения: 1) Анализировать медико-социальные условия жизни населения.
Основы социальной медицины
Критерии оценки:
1. Определяет факторы риска, влияющие на здоровье человека.
2. Рассчитывает медико-демографические показатели.
3. Определяет симптомы заболевания.
Результат обучения: 2) Выявлять медико-социальные проблемы; осуществляет взаимодействие в структуре отечественной системы здравоохранения.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает план профилактических мероприятий.
2. Консультирует по социально-медицинским вопросам, в том числе по особенностям страховой медицины.
3. Содействует в обеспечении гарантированного объема бесплатной медицинской помощи.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь взрослым и детям.
Критерии оценки:
1. Оказывает санитарно-гигиенические услуги.
2. Содействует в проведении реабилитационных мероприятий.
3. Оказывает доврачебную медицинскую помощь.
ПК 4. Оказывать психологическую помощь членам семьи для обеспечения благоприятного психологического климата, профилактики и устранения конфликтных ситуаций.
.
ПМ 04. Оказание социально-психологических услуг.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для оценивания эмоционально-волевого состояния личности; познания человека на разных возрастных этапах; определения психологической атмосферы в разных категориях целевых групп.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы психологии и методы психологического познания человека; особенности психологического развития на каждом возрастном этапе; классификацию малых групп; социально-психологическую характеристику конфликтов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: пользоваться приемами первичной психологической самопомощи при работе с клиентом; методами для определения особенностей развития человека на каждом возрастном этапе; определять причины конфликтов, виды конфликтов. Моделировать профессиональную ситуацию на основе полученных данных с формулированием социально-психологических проблем и определения методов и средств социально-психологической помощи; осуществлять рефлексию результатов своей деятельности.
Результат обучения: 1) Оценивать эмоционально-волевое состояния личности услугополучателя.
Общая психология
Возрастная психология
Социальная психология.
Учебно-ознакомительная практика.
Критерии оценки:
1. Анализирует общую характеристику личности и деятельности.
2. Определяет уровень познавательной деятельности личности.
3. Анализирует индивидуально-психологические особенности личности.
Результат обучения: 2) Характеризовать особенности личности на разных возрастных этапах.
Критерии оценки:
1. Раскрывает закономерности становления психики, динамики и специфики психологического развития человека в различные периоды жизни.
2. Описывает актуальные проблемы возрастной психологии и задачи психологии развития, подходы к построению периодизации психического развития;
3. Понимает механизмы психического развития в отдельные периоды жизни, закономерности развития различных видов детской деятельности, развития сознания, эмоций и чувств, воли, познавательной деятельности, взаимоотношений детей со взрослыми и сверстниками; возрастные нормы психического развития, индивидуальные варианты развития.
Результат обучения: 3) Определять уровень взаимоотношений в разных категориях целевых групп, причины конфликтов и их виды.
Критерии оценки:
1. Понимает социально-психологические закономерности развития личности.
2. Определяет структуру развития взаимоотношений в разных категориях целевых групп.
3. Выявляет причины конфликтов и находит пути их урегулирования.
Результат обучения: 4) Проявлять адаптированность в профессиональной деятельности
Критерии оценки:
1. Владеет основными направлениями проводимой региональной социальной политики, социальной защиты населения.
2. Определяет типологию учреждений современной системы социального обслуживания населения.
3. Владеет знаниями о функциональных обязанностях и нравственно-этических нормах деятельности специалистов социальных служб.
ПК 5. Планировать учебно-воспитательный процесс, формировать мотивацию учения, устанавливать педагогически оправданные взаимоотношения, формировать коллектив, организовывать само-управление.
ПМ 05. Осуществление психолого-педагогического сопровождения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для планирования и осуществления социально-педагогической деятельности; патроната семей и детей, находящихся в ТЖС; диагностики первых проявлений психических отклонений у детей; оказания профессиональной помощи в проведении социально-психологической адаптации людей с ограниченными возможностями;
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы, формы и методы воспитания и обучения в социальной работе; принципы социальной педагогики; этические и правовые нормы; конвенцию ООН о правах ребенка; методы диагностики развития личности ребенка, особенности социально-психологической адаптации детей с ОВ.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать разнообразные формы и методы решения педагогических задач в социальной работе; определять сферу своей деятельности; анализировать и оценивать процесс адаптации ребенка в окружающем мире; оказывать профессиональную помощь в проведении социально-психологической адаптации детей с ОВ.
Работать с законодательными, нормативно-правовыми документами, наблюдать, анализировать и фиксировать содержание и особенности деятельности специалистов
Результат обучения: 1) Обеспечивать оказание квалифицированной помощи получателям услуг в правильном понимании и решении стоящих перед ними педагогических проблем.
Педагогика.
Социальная педагогика.
Специальная психология
Технологическая практика.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о целостном образовательном процессе и его влиянии на социальное формирование личности.
2. Демонстрирует навыки владения педагогическими методами и технологиями.
3. Анализирует уровень достижений современного педагогического опыта, возможности использовать изученный опыт в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 2) Оказывать посреднические услуги в получение социальной помощи, обеспечения благоприятной педагогической среды для развития и образования детей.
Критерии оценки:
1. Определяет сферу своей профессиональной деятельности; определяет потребности конкретных лиц в специальных социально-педагогических услугах.
2. Анализирует и оценивает процесс адаптации ребенка в окружающем мире.
3. Оказывает посреднические услуги в получении социальной помощи.
4. Обеспечивает благоприятную педагогическую среду для развития и образования взрослых и детей.

5. Салық түрлерін анықтайды.
6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғай білу.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін анықтайды.
Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын анықтау
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Негізгі саясаттану ұғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі ұғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін біледі
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын анықтайды
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын анықтайды.
БҚ 6. Цифрлық сауаттылықты дамыту.
БМ 06. Цифрлық сауаттылықты дамыту.
Бұл модуль Интернеттің цифрлық ресурстарымен жұмыс үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Интернет желісінде сайттармен жұмыс істеуді, ақпаратты іздеу мен таңдауды, оны қажеттілік бойынша пайдалануды меңгереді.
Оқыту нәтижесі:1) Интернетті пайдаланудың техникалық аспектілерін түсіну.
Ақпараттық-коммуникация лық технологиялар дың негіздері
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Интернеттің мүмкіндіктерін қолданады.
2. Браузерді күйге келтіреді және оны пайдаланады.
3. Құпиясөздер құру ережелерін қолданады.
4. Компьютерлік вирустардан қорғау ережелерін ұстанады.
Оқыту нәтижесі: 2) Интернеттегі ақпаратпен жұмыс істеу.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Интернет-қоғамдастығының қағидаларын ұстанады.
2. Ақпараттың шынайылығын анықтайды.
3. Сайттарға бағалау және талдау жүргізеді.
4. "Авторлық құқық" түсінігін түсінеді, Интернеттегі тәртіп кодексін ұстанады.
Оқыту нәтижесі: 3) Интернетте коммуникация жасау.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Әлеуметтік желілерді, аватарды, желідегі беделін басқарады.
2. Цифрлық әлемнің, виртуалды әлемнің кодексі, Интернеттегі агрессия туралы мәліметтер алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Цифрлық тұтынуды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Интернет-дүкендерді, сенімділік белгілерін, тұтынушы құқықтарын пайдаланады.
2. Интернеттегі жарнаманы, желідегі алаяқтықты түсінеді.
3. Фишинг, онлайн-ойындарды түсінеді.
Кәсіптік модульдер
050101 3 – Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маман біліктілігі
ПҚ 1. Жалпыкәсіптік этика мен араласу мәдениетін қолдану.
КМ01. Жалпыкәсіптік этика мен араласу мәдениетін қолдану.
Бұл модуль тиімді қатынас техникасын және тәсілдерін меңгеру үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: іскерлік қатынас ережелерін, өзара қарым-қатынастардың этикалық нормаларын; қатынастың негізгі техникалары мен тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік тәртіп нормаларын қолдануға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тиімді қатынас жасау, сөйлеу мәдениетін сақтау арқылы ақпаратты жеткізу техникасын және тәсілдерін білу.
Кәсіптік этика және қатынас мәдениеті.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іскерлік және тұлғалық қатынас техникасын және ережелерін біледі.
2. Өзара қарым-қатынастардың этикалық нормаларын, қатынастың негізгі техникаларын және тәсілдерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қызметінің тиімділігіне кәсіптік бағалау жасау;
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік тәртіптің заманауи этикалық нормаларын тұрмыс пен отбасылық тәрбиенің ұлттық және аймақтық ерекшеліктерімен, ұлттық дәстүрлермен сәйкестендіреді.
ПҚ 2. Қабылданатын шешімдердің әлеуметтік салдарын болжау және модельдеу, оңтайлы басқарушылық шешімдерге қол жеткізу.
КМ 02. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану.
Бұл модуль әлеуметтік нысандарға, статистикалық мәліметтерді өңдеу мен талдау әдістеріне әсер ету әдістері, тәсілдері мен құралдарын меңгеру үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әлеуметтік басқарудың міндеттері мен қағидаларын; математикалық өңдеуде пайдаланылатын негізгі түсініктерді; дәрежелік корреляция коэффициенттерін; белгілердің критерийлерін есептеу алгоритмдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар басқарушылық шешімдер қабылдауға; модельдеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Әлеуметтік нысандарға әсер ету әдістері, тәсілдері, құралдарының жиынтығын біледі;
Әлеуметтік менеджмент.
Әлеуметтік жұмыстағы ақпараттық технологиялар.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Әлеуметтік саладағы проблемалық жағдайды (Әлеуметтік процестер, әлеуметтік сала, әлеуметтік ресурстар) бағалайды;
2. Әлеуметтік әрекет стратегияларын құрады.
Оқыту нәтижесі: 2) Адамдардың тәртібін шығармашылық қызметке ынталандыру;
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Қабылданатын шешімдердің әлеуметтік салдарын болжайды және үлгісін жасайды.
2. Оңтайлы басқарушылық шешімдерге қол жеткізеді.
3. Түрткілердің туындау және оларды іске қосу тетіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіптік қызметте статистикалық мәліметтерді өңдеу мен талдаудың негізгі әдістерін пайдалану.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Ақпараттық дереккөздермен: басылымдармен, сайттармен және т.б. жұмыс істейді;
2.Модельдеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолданады.
3.Жұмысында кестелік процессорларды қолданады.
ПҚ 3. Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету, аурулардың алдын алу шараларын жүргізу, салауатты өмір салтын қалыптастыру.
КМ 03. Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бұл модуль адамның, отбасының немесе адамдар тобының медициналық-әлеуметтік проблемаларын талдау үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды;
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар халыққа медициналық-әлеуметтік көмек көрсету түрлерін меңгереді;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді; әр түрлі қауіптердің деңгейін төмендету үшін алдын алу шараларын қабылдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Халықтың медициналық-әлеуметтік өмір сүру жағдайларын талдау.
Әлеуметтік медицина медицины
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Адам денсаулығына әсер етуші қауіп факторларын анықтайды.
2. Медициналық-демографиялық көрсеткіштерді есептейді.
3. Ауру алдындағы белгілерді анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Медициналық-әлеуметтік проблемаларды анықтау; отандық денсаулық сақтау жүйесінің құрылымында өзара іс-әрекет жасайды.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Алдын алу шараларының жоспарын әзірлейді.
2. Әлеуметтік-медициналық мәселелер бойынша, соның ішінде, сақтандыру медицинасының ерекшеліктері бойынша консультация береді.
3. Тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемін қамтамасыз етуде қолдау көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ересектер мен балаларға дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалау дың өлшемшарттары:
1. Санитарлық-гигиеналық қызметтер көрсетеді.
2. Оңалту шараларын өткізуге қолдау көрсетеді.
3. Дәрігерге дейінгі медициналық қызмет көрсетеді.
ПҚ 4. Қолайлы психологиялық климатты қамтамасыз ету, қақтығысты жағдайлардың алдын алу немесе оларды жою үшін отбасы мүшелеріне психологиялық көмек көрсету.
.
КМ 04. Әлеуметтік-психологиялық қызметтер көрсету.
Бұл модуль тұлғаның ерік-эмоционалдық жағдайын бағалау; түрлі жас кезеңдерінде адамды тануға; мақсатты топтардың түрлі санаттарындағы психологиялық атмосфераны анықтау үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар психология негіздерін және адамды психологиялық тану әдістерін; әрбір жас кезеңіндегі психологиялық даму ерекшеліктерін; шағын топтардың жіктелуін; қақтығыстардың әлеуметтік-психологиялық сипаттамасын меңгереді;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар клиентпен жұмыс барысында бастапқы психологиялық өзіндік көмек амалдарын пайдалануды; адамның әрбір жас кезеңіндегі психологиялық даму ерекшеліктерін анықтауды; қақтығыстардың себептерін, қақтығыстардың түрлерін анықтауды; алынған мәліметтердің негізінде әлеуметтік-психологиялық проблемаларды тұжырымдап, әлеуметтік-психологиялық көмек әдістері мен құралдарын анықтау арқылы кәсіптік жағдайды модельдеуді; өз қызметі нәтижесінің рефлексиясын жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қызмет алушы тұлғасының ерік-эмоционалдық жағдайын бағалау.
Жалпыпсихология
Жас психологиясы
Әлеуметтік психология.
Оқу-таныстыру практикасы.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Тұлғаның және қызметтің жалпы сипаттамасын талдайды.
2. Тұлғаның танымдық қызметінің деңгейін анықтайды.
3. Тұлғаның жеке психологиялық ерекшеліктерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тұлғаның түрлі жас кезеңдеріндегі ерекшеліктерін сипаттау.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Адам өмірінің әр түрлі кезеңдеріндегі психикасының қалыптасу, психологиялық даму динамикасы мен ерекшеліктерінің заңдылықтарын ашады.
2. Жас психологиясының өзекті проблемаларын және даму психологиясының міндеттерін, психикалық дамуды кезеңдену тәсілдерін сипаттайды;
3. Өмірлік жекелеген кезеңдеріндегі психикалық даму тетіктерін, балалар қызметінің әр түрлерінің, өзіндік сана, эмоция, сезім, ерік, танымдық қызметінің даму заңдылықтарын, балалардың ересектермен және қатарластарымен өзара қарым-қатынастарын; психикалық дамудың жас бойынша нормаларын, жекелеген даму үлгілерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мақсатты топтардың түрлі санаттарындағы өзара қарым-қатынастардың деңгейін, қақтығыстардың себептерін және түрлерін анықтау.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Тұлға дамуының әлеуметтік-психологиялық заңдылықтарын түсінеді.
2. Мақсатты топтардың түрлі санаттарындағы өзара қарым-қатынастардың құрылымын анықтайды.
3. Қақтығыстардың себептерін анықтайды және оларды реттеу жолдарын табады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіптік қызметте бейімделушілік таныту.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Жүргізілетін аймақтық әлеуметтік саясаттың, халықты әлеуметтік қорғаудың негізгі бағыттарын біледі.
2. Халыққа әлеуметтік қызмет көрсетудің қазіргі заманғы жүйесі мекемелерінің типологиясын анықтайды.
3. Әлеуметтік қызметтер мамандарының функционалдық міндеттері және адамгершілік-этикалық нормалары туралы білімі бар.
ПҚ 5. Оқыту-тәрбиелеу процесін жоспарлау, оқу түрткісін қалыптастыру, педагогикалық орынды қарым-қатынастар орнату, ұжымды қалыптастыру, өздігінен басқаруды ұйымдастыру.
КМ 05. Психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу жасау.
Бұл модуль әлеуметтік-педагогикалық қызметті жүргізу; ауыр өмірлік жағдайға тап болған отбасылар мен балалар патронатына; балаларда алғашқы психикалық ауытқулардың білінуін диагностикалау; мүмкіндігі шектеулі адамдардың әлеуметтік-психологиялық бейімделуін өткізуде кәсіптік көмек көрсету үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әлеуметтік жұмыстағы тәрбиелеу мен оқытудың қағидаларын, түрлерін және әдістерін; әлеуметтік педагогика қағидаларын; этикалық және құқықтық нормаларды; БҰҰ-ның бала құқықтары туралы конвенциясын; бала тұлғасының дамуын диагностикалау әдістерін, сылбыр сал ауруына шалдыққан балаларды әлеуметтік-психологиялық бейімдеу ерекшеліктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар әлеуметтік жұмыста педагогикалық міндеттерді шешудің әр түрлі формалары мен әдістерін пайдалануды; өз қызметінің саласын анықтауды; баланың қоршаған әлемде бейімделу процесін талдау мен бағалауды; мүмкіндігі шектеулі балаларды әлеуметтік-психологиялық бейімдеуде кәсіптік көмек көрсетуді; заңнамалық, нормативтік-құқықтық құжаттармен жұмыс істеуді, мамандар қызметінің мазмұны мен ерекшеліктерін бақылауды, талдауды және тіркеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қызмет алушыларға олардың алдында тұрған педагогикалық проблемаларды дұрыс түсіну мен оларды шешуде білікті көмектің көрсетілуін қамтамасыз ету.
Педагогика.
Әлеуметтік педагогика.
Әлеуметтік психология
Технологиялық практика.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Біртұтас білім беру процесі және оның тұлғаның әлеуметтік қалыптасуына әсері туралы білімі бар.
2. Педагогикалық әдістерді және технологияларды білетінін көрсетеді.
3. Қазіргі заманғы педагогикалық тәжірибенің деңгейін, зерттелген тәжірибені кәсіптік қызметте пайдалану мүмкіндіктерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Әлеуметтік көмек алуда делдалдық қызметтер көрсету; ересектер мен балалардың дамуы мен білім алуы үшін қолайлы педагогикалық ортаны қамтамасыз етеді.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Өз қызметінің саласын анықтайды; нақты тұлғалардың арнайы әлеуметтік-педагогикалық қызметтерге деген қажеттілігін анықтайды.
2. Баланың қоршаған әлемде бейімделу процесін талдайды және бағалайды.
3. Әлеуметтік көмек алуда делдалдық қызметтер көрсетеді.
4. Ересектер мен балалардың дамуы мен білім алуы үшін қолайлы педагогикалық ортаны қамтамасыз етеді.

5. Планирует и организовывает работу с родителями, учителями и сверстниками.
Результат обучения: 3) Оказывать профессиональную помощь в проведении социально-психологической адаптации и сопровождении людей с ограниченными возможностями.
Критерии оценки:
1. Выявляет первые проявления психических отклонений у взрослых и детей.
2. Оказывает помощь в проведении социально-психологической адаптации взрослых и детей с ОВ.
3. Содействует в организации обучения детей и лиц старше 18 лет по специальным учебным программам.
4. Владеет навыками обучения основам бытовой ориентации.
5. Вовлекает получателей услуг в различные сферы деятельности с учетом состояния их здоровья.
Результат обучения: 4) Анализировать и применяет методы и формы функциональной деятельности в социальной работе по месту прохождения практики
Критерии оценки:
1. Умеет работать с законодательными, нормативно-правовыми документами.
2. Анализирует и фиксирует содержание и особенности функциональной деятельности специалистов по социальной работе.
3. Компетентно участвует в организации социальной работы совместно со специалистами учреждения.
4. Разрабатывает собственные варианты программного и методического обеспечения профессиональной деятельности.
5. Составляет индивидуальный комплексный план оказания специальных социальных услуг с учетом состояния здоровья, возрастных и других особенностей взрослых и детей.
ПК 6. Применять методы и технологии социальной работы в соответствии с конкретной ситуацией клиента.
ПМ 06. Организация технологического процесса социальной работы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения объекта и предмета социальной работы, принципов и содержания профессиональной деятельности; технологического решения социальных проблем различного уровня; проектирования технологий социальной работы; определения специфики и объема деятельности круга необходимых специалистов для решения конкретных задач.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные технологии социальной работы, типологию, специфику применения на практике с различными группами клиентов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проявлять готовность к решению проблем клиента путем привлечения соответствующих специалистов, мобилизации собственных сил, физических, психических и социальных ресурсов клиентов.
Результат обучения: 1) Осуществлять профессиональную деятельность в соответствии с современными концепциями и ценностями социальной работы.
Основы социальной работы.
Технология социальной работы.
Организация работы социальных учреждений.
Преддипломная практика.
Критерии оценки:

5. Ата-аналармен, мұғалімдермен және қатарластармен жұмысты жоспарлайды және ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Мүмкіндігі шектеулі адамдардың әлеуметтік-психологиялық бейімделуін өткізуде және сүйемелдеуде кәсіптік көмек көрсету.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Ересектер мен балаларда психикалық ауытқулардың алғашқы белгілердің анықтайды.
2. МШ ересектер мен балалардың әлеуметтік-психологиялық бейімделуін өткізуде кәсіптік көмек көрсетеді.
3. Балалар мен 18 жастан асқан тұлғалардың арнайы оқу бағдарламалары бойынша оқуын ұйымдастыруда қолдау көрсетеді.
4.Тұрмыстық бағдарлау негіздеріне үйрету дағдыларын біледі.
5. Қызмет алушыларды олардың денсаулық жағдайларын ескере отырып түрлі қызмет салаларына тартады.
Оқыту нәтижесі: 4) Практикадан өту орны бойынша әлеуметтік жұмыста функционалдық қызметтің әдістері мен формаларын талдау және қолдану
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Заңнамалық, нормативтік-құқықтық құжаттармен жұмыс істей алады.
2. Әлеуметтік жұмыс мамандарының функционалдық қызметінің мазмұнын және ерекшеліктерін талдайды және тіркейді.
3. Мекеме мамандарымен бірге әлеуметтік жұмысты ұйымдастыруға құзыретті түрде қатысады.
4. Кәсіптік қызметті бағдарламалық және әдістемелік қамсыздандырудың жеке нұсқаларын әзірлейді.
5. Ересектер мен балалардың денсаулық жағдайын, жас бойынша және өзге ерекшеліктерін ескере отырып арнайы әлеуметтік қызметтердің жеке кешенді жоспарын құрады.
ПҚ 6. Әлеуметтік жұмыстың әдістерін және технологияларын клиенттің нақты жағдайына сәйкес қолдану.
КМ 06. Әлеуметтік жұмыстың технологиялық процесін ұйымдастыру.
Бұл модуль әлеуметтік жұмыстың нысанын және пәнін, кәсіптік қызметтің қағидалары мен мазмұнын анықтау; түрлі деңгейдегі әлеуметтік проблемаларды технологиялық шешу; әлеуметтік жұмыстың технологияларын жобалау; нақты міндеттерді шешу үшін қажет мамандар ортасының ерекшеліктері мен көлемін анықтау үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әлеуметтік жұмыстың негізгі технологияларын, клиенттердің түрлі топтарымен практикада қолдану типологиясын, ерекшелігін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тиісті мамандарды тарту, өз күштерін, клиенттердің дене, психикалық және әлеуметтік ресурстарын жұмылдыру арқылы клиенттің проблемаларын шешуге дайындығын танытуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қызметті әлеуметтік жұмыстың қазіргі заманғы тұжырымдамаларына және құндылықтарына сай іске асыру.
Әлеуметтік жұмыс негіздері.
Әлеуметтік жұмыс технологиясы.
Әлеуметтік жұмыстардың жұмысын ұйымдастыру.
Диплом алды практика.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:

1. Владеет этическими и правовыми нормами, регулирующими профессиональную деятельность специалистов по социальной работе.
2. Владеет навыками использования форм и методов работы с различными категориями населения.
3. Владеет системой знаний об истории и современных традициях социальной работы.
Результат обучения: 2) Владеть технологиями социальной работы.
Критерии оценки:
1. Различает основные технологии социальной работы.
2. Умеет определять потребности лиц в специальных социальных услугах и подбирать методы и технологии оказания социальных услуг в соответствии с конкретной ситуацией клиента.
3. Анализирует и оценивает собственный уровень технологической подготовки.
4. Знает критерии отбора лиц в целевые группы для оказания социальной помощи.
Результат обучения: 3) Определять функций государственных органов в сфере социальной защиты населения и пенсионного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Организует меры по предоставлению необходимых специальных социальных услуг нуждающимся лицам.
2. Содействует клиенту в подготовке и оформлении документов для назначения различных социальных выплат.
3. Различает структуру различных медико-социальных учреждений.
Результат обучения: 4) Организация самостоятельной профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Работает с документацией специалиста по социальной работе, соблюдая стандартные требования к отчетности, периодичности и качеству предоставления документации.
2. Умеет прогнозировать социальные процессы, проводит мониторинг оказания различных социальных услуг, вносит предложения по улучшению социальной работы, определяет перспективы развития учреждения.
3. Разрабатывает планы работ подразделения, в котором осуществляется основная деятельность, оказывает различную методическую помощь социальным работникам.
4. Определяет перспективы развития учреждения.
5. Разрабатывает планы работ подразделения, в котором осуществляется основная деятельность.
ПК 7. Оказывать консультативно-правовую помощь и содействие в получении установленных законодательством льгот, преимуществ, социальных выплат
ПМ 07. Оказание консультативно-правовой помощи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для осуществления нормативно-правового обеспечения социальной работы с различными категориями населения и использовать нормы их правовой защиты.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы права социального обеспечения; структуру пенсионной системы РК; государственные пособия; льготы и меры социальной защиты; трудовые правоотношения и занятость населения; структуры, способные оказать помощь в преобразовании ситуации лицам пожилого возраста и инвалидам.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать причины и условия, способствующие возникновению споров в практике социального обеспечения; оперировать понятиями и категориями, относящимися к социально-правовой помощи и поддержке
Результат обучения: 1) Организовывать помощь получателям услуг по социально-правовым вопросам.
Правовое обеспечение социальной работы
Критерии оценки:

1. Әлеуметтік жұмыс мамандарының кәсіптік қызметін реттейтін этикалық және құқықтық нормаларды біледі.
2. Халықтың түрлі санаттарымен жұмыс істеудің формалары мен әдістерін пайдалану дағдыларын біледі.
3. Әлеуметтік жұмыстың тарихы және қазіргі дәстүрлері туралы білім жүйелері бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Әлеуметтік жұмыстың технологияларын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлеуметтік жұмыстың негізгі технологияларын ажыратады.
2. Тұлғалардың арнайы әлеуметтік қызметтерге қажеттілігін анықтайды және клиенттің нақты жағдайына сай әлеуметтік қызметтер көрсету әдістері мен технологияларын таңдай алады.
3. Өзінің технологиялық дайындық деңгейін талдайды және бағалайды.
4. Әлеуметтік көмек көрсету үшін мақсатты топтарға тұлғаларды іріктеу критерийлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Мемлекеттік органдардың халықты әлеуметтік қорғау және зейнетақымен қамтамасыз ету саласындағы функцияларын анықтау.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Мұқтаж тұлғаларға қажет арнайы әлеуметтік қызметтерді көрсету шараларын ұйымдастырады.
2. Клиентке түрлі әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін құжаттарды дайындауға және рәсімдеуге көмектеседі.
3. Түрлі медициналық-әлеуметтік мекемелердің құрылымын ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 4) Өз алдына кәсіптік қызметті ұйымдастыру.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Әлеуметтік жұмыс жөніндегі маманның құжаттарымен есептілік, мерзімділік және құжаттарды тапсыру сапасына қойылатын стандартты талаптарды сақтай отырып жұмыс істейді.
2. Әлеуметтік процестерді болжай біледі, түрлі әлеуметтік қызметтердің көрсетілуіне мониторинг жүргізеді, әлеуметтік жұмысты жақсарту бойынша ұсыныстар енгізеді, мекеменің даму перспективаларын анықтайды.
3. Негізгі қызмет атқарылатын бөлімшенің жұмыс жоспарларын әзірлейді, әлеуметтік жұмыскерлерге әр түрлі әдістемелік көмек көрсетеді.
4. Мекеменің даму перспективаларын анықтайды.
5. Негізгі қызмет атқарылатын бөлімшенің жұмыс жоспарларын әзірлейді.
ПҚ 7. Консультациялық-құқықтық көмек көрсету және заңнамалық түрде белгіленген жеңілдіктерді, артықшылық тарды, әлеуметтік төлемдерді алуға көмек көрсету,
КМ 07. Консультаци ялық-құқықтық көмек көрсету
Бұл модуль халықтың түрлі санаттарымен әлеуметтік жұмысты нормативтік-құқықтық қамтамасыз ету және оларды құқықтық қорғау нормаларын пайдалану үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әлеуметтік қамтамасыз ету құқығының негіздерін; ҚР зейнетақы жүйесінің құрылымын; мемлекеттік жәрдемақыларын, жеңілдіктерін және әлеуметтік қорғау шараларын; еңбек қатынастарын және жұмыспен қамту; егде жастағы тұлғаларға және мүгедектерге жағдайды түрлендіруде көмек көрсетуге қабілетті құрылымдарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар әлеуметтік қамсыздандыру практикасында даулардың туындауына жағдай жасайтын себептер мен жағдайларды талдауды; әлеуметтік-құқықтық көмек және қолдауға жататын түсініктер мен категорияларды әрекет жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қызметтерді алушыларға әлеуметтік-құқықтық мәселелер бойынша көмек көрсетуді ұйымдастыру.
Әлеуметтік жұмысты құқықтық қамтамасыз ету.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:

1. Владеет знаниями по вопросам, связанными с правом на получение специальных социальных услуг.
2. Владеет навыками консультирования и оказания практической помощи получателям услуг по социально-правовым вопросам (гражданское, жилищное, семейное, трудовое, пенсионное, уголовное законодательство, права детей и женщин, отцов, инвалидов и др).
Результат обучения: 2) Оказание консультативной помощи в оформлении документов.
Критерии оценки:
1. Обеспечивает разъяснение получателям услуг содержание необходимых документов в зависимости от их предназначения.
2. Работает над написанием текста документов или сопроводительных писем, заполнения фирменных бланков. Владеет основами документоведения для реализации прав получателей услуг
3. Организует содействие органам опеки и попечительства в устройстве детей.
ПК 8. Оказывать информационную и психолого-консультативную помощь по вопросам медико-социальной, социально-реабилитационной, социально-трудовой и другим видам специальной социальной помощи получателям услуг, в том числе беседы, общение, выслушивание, подбадривание
ПМ 08. Оказание психодиагностической и консультативной помощи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для осуществления психологической помощи посредством специально организованной беседы согласно запросам клиента;
самостоятельного поиска и использования психодиагностических процедур; организации социально-научного исследования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методологию консультирования профессиональной деятельности; специфику консультирования по направлениям; основные требования к организации и проведению психодиагностического исследования; особенности социального исследования в социальной работе в различных сферах жизнедеятельности и с различными группами населения; методы планирования и организации исследований в области социальной работы.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
организовать психологические консультации; реализовывать навыки установления и поддержания консультативного контакта; осуществлять анализ проблемной ситуации; использовать психотерапевтические приемы в процессе консультирования; практически использовать психодиагностические и психо-коррекционные методы в работе с детьми разного возраста и взрослыми; оформлять итоги исследования, применять методику социально-исследовательской деятельности.
Результат обучения: 1) Осуществлять информационную и консультативную, психологическую помощь по вопросам социальной защиты и обслуживания населения в различных сферах жизнедеятельности и с различными лицами и группами населения. посредством специально организованной беседы согласно запросам клиента
Основы консультирования.
Основы психодиагностики и коррекции.
Методы исследования в социальной работе.
Критерии оценки:

1. Арнайы әлеуметтік қызметтер алу құқығымен байланысты мәселелер бойынша білімі бар.
2. Қызмет алушыларға әлеуметтік-құқықтық мәселелер бойынша (азаматтық, тұрғын үй, отбасы, еңбек, зейнетақы, қылмыстық заңнама, балалар мен әйелдердің, әкелердің, мүгедектердің құқықтары және т.б.) кеңес беру және практикалық көмек көрсету дағдылары бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Құжаттарды рәсімдеуде консультациялық көмек көрсету.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Қызметтерді алушыларға арналу мақсаттарына байланысты қажет құжаттардың құрамын түсіндіруді қамтамасыз етеді.
2. Құжаттардың немесе ілеспе хаттардың мәтінін жазумен, фирмалық бланктерді толтырумен жұмыс істейді. Қызметтер алушылардың құқықтарын іске асыру үшін құжат жүргізу негіздерін біледі.
3. Қамқоршылық және қорғаншылық органдарына балаларды орналастыруды қолдауды ұйымдастырады.
ПҚ8. Қызметтерді алушыларға медициналық-әлеуметтік, әлеуметтік-оңалту, әлеуметтік-еңбек және арнайы әлеуметтік көмектің басқа түрлері бойынша ақпараттық және психологиялық-консультациялық көмек көрсету, соның ішінде әңгімелесі, араласу, тыңдау, сергіту.
КМ 08. Психо-диагностика лық және консультаци ялық көмек көрсету.
Бұл модуль клиенттің сұранымына сай арнайы ұйымдастырылған әңгімелесу арқылы психологиялық көмек көрсету; психодиагностикалық процедураларды өздігінен іздеу және пайдалану; әлеуметтік-ғылыми зерттеуді ұйымдастыру үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар кәсіптік қызметті консультациялаудың әдістемесін; бағыттар бойынша консультация беру ерекшеліктерін; психодиагностикалық зерттеуді ұйымдастыру мен жүргізудің негізгі талаптарын; өмірдің түрлі салаларындағы және халықтың түрлі топтарымен әлеуметтік жұмыстағы әлеуметтік зерттеудің ерекшеліктерін; әлеуметтік жұмыс саласында зерттеулер жоспарлау мен ұйымдастыру әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар психологиялық консультацияларды ұйымдастыруды; консультациялық байланысты орнату және оны ұстап тұру дағдыларын; проблемалық жағдайды талдауды; консультация барысында психотерапиялық тәсілдерді пайдалануды; түрлі жастағы балалармен және ересектермен жұмыста психодиагностикалық және психо-ктүзетулық әдістерді практикалық пайдалануды; зерттеудің қорытындысын рәсімдеуді, әлеуметтік-зерттеу қызметінің әдістемесін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Клиенттің сұранымына сай арнайы ұйымдастырылған әңгімелесу арқылы өмірдің түрлі салаларында және түрлі тұлғалармен және халықтың түрлі топтарымен халықты әлеуметтік қорғау және қызмет көрсету мәселелері бойынша ақпараттық және консультациялық, психологиялық көмек көрсету.
Консультация беру негіздері
Психодиагностика және түзету негіздері.
Әлеуметтік жұмыста зерттеу әдістері.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:

1. Применяет методы разрешения конфликтов на основе консультирования с отдельными лицами и различными группами населения.
2. Владеет навыками морального регулирования взаимоотношений с индивидом и целевой социальной группой при осуществлении консультирования.
3. Помогает раскрыть и мобилизовать внутренние ресурсы путем обсуждения и решения возникших социально-психологических проблем.
4. Обеспечивает своевременное выявление ситуаций психологического дискомфорта.
Результат обучения: 2) Использовать психодиагностические процедуры.
Критерии оценки:
1. Практически использует психодиагностические и психокоррекционные методы в работе с детьми разного возраста и взрослыми.
2. Проводить психологические тренинги как активное психологическое воздействие с целью снятия последствий психотравмирующих ситуаций, нервно-психического напряжения, привития социальных норм поведения.
Результат обучения: 3) Планировать, организовывать и проводить социально-научное исследование.
Критерии оценки:
1. Проводит научно-социальное исследование в процессе практики путем выдвижения и осознания своих собственных гипотез и концепций, а также осуществляет их проверку.
2. Выбирает необходимые методы исследования, модифицирует существующие и разрабатывает новые методы, исходя из задач конкретного исследования социальной работы в районе, регионе.
3. Обрабатывает полученные результаты, анализирует и осмысливает их с учетом имеющихся научных данных; предоставляет итоги проделанной работы в виде отчетов, рефератов и статей.
4. Использует результаты научных исследований для повышения эффективности деятельности социальных служб.
5. Выявляет особенности социально-научного исследования в социальной работе в различных сферах жизнедеятельности и с различными группами населения.
6. Использует методы планирования и организации исследований в области социальной работы.
7. Определяет роль эксперимента, подведения итогов, апробации, экспертизы и внедрения результатов исследования в социальной работе.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 168
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 591
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Переводческое дело (по видам)"
Код и профиль образования:
0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность:
0512000 – Переводческое дело (по видам)
Квалификация*:
0512013 – Гид-переводчик
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Жекелеген тұлғалармен және халықтың түрлі топтарымен консультация жүргізудің негізінде қақтығыстарды шешу әдістерін қолданады.
2. Консультация жүргізу барысында жеке адаммен және мақсатты топпен өзара қарым-қатынасты моральдік реттеу дағдыларын біледі.
3. Туындаған әлеуметтік-психологиялық проблемаларды талқылау және шешу арқылы ішкі ресурстарды ашуға және жұмылдыруға көмектеседі.
4. Психологиялық дискомфорт жағдайлардың дер кезінде анықталуын қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Психодиагностикалық процедураларды пайдалану.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Түрлі жастағы балалармен және ересектермен жұмыста психодиагностикалық және психоктүзетулық әдістерді пайдаланады.
2. Психологиялық жарақаттану жағдайларының салдарын, жүйке-психикалық шиеленісті бәсеңдету, әлеуметтік тәртіп нормаларын баулу мақсатымен белсенді психологиялық әсер ету ретінде психологиялық тренингтерді ұйымдастыру және өткізу.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлеуметтік-ғылыми зерттеуді жоспарлау, ұйымдастыру және өткізу.
Бағалау дың өлшемшарт-тары:
1. Практика барысында өзінің жеке гипотезалары мен тұжырымдарын ұсыну және түсіну арқылы ғылыми-әлеуметтік зерттеу жүргізеді және оларды тексереді.
2. Зерттеуге қажет әдістерді таңдайды, бар әдістерді модификациялайды, ауданда, аймақтағы әлеуметтік жұмысты нақты зерттеудің міндеттеріне қарай жаңа әдістерді әзірлейді.
3. Алынған нәтижелерді өңдейді, қолда бар ғылыми мәліметтерді ескере отырып, оларды талдайды және мәнін түсінеді; жүргізген жұмысының қорытындысын есеп, реферат және мақалалар түрінде ұсынады.
4. Ғылыми зерттеулердің нәтижелерін әлеуметтік қызметтердің жұмыс тиімділігін арттыру үшін пайдаланады.
5. Өмірдің түрлі салаларындағы және халықтың түрлі топтарымен әлеуметтік-ғылыми зерттеудің ерекшеліктерін анықтайды.
6. Әлеуметтік жұмыс саласында зерттеулерді жоспарлау және ұйымдастыру әдістерін пайдаланады.
7. Әлеуметтік жұмыстағы эксперименттің, қорытынды шығарудың, апробациялаудың, экспертизаның және зерттеу нәтижелерін ендірудің ролін анықтайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БК – базалық құзыреттік;
КҚ – Кәсіптік құзыреттік;
БМ – Базалық модульдер;
КМ - Кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
168-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
591-қосымша
"Аударма ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0512000 – Аударма ісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі*:
0512013 – Гид-аудармашы
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік
мерзімі: негізгі орта білім

216
ПА 01
Промежуточная аттестация
108
ИА 01
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение для уровня специалиста среднего звена
2880
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
3312
Примечание:
* На другие квалификации данной специальности учебные заведения разрабатывают рабочие учебные планы, используя аналогичный подход.
** По усмотрению учебного заведения часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
*** Распределение по семестрам меняется по усмотрению учебного заведения.
Используемые аббревиатуры:
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 170
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 17 сентябрь 2019 г.
№ 19382
Приложение 593
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа
технического и профессионального образования по специальности
"Переводческое дело (по видам)"
Код и профиль образования:
0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность:
0512000 – Переводческое дело (по видам)
Квалификация*:
0512013 – Гид-переводчик
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Использовать навыки устного и письменного общения для коммуникаций в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языках в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: грамматический строй языка; виды, функции и средства общения; основные правила и принципы делового общения; казахский (русский) и иностранный речевой этикет; нормы культуры речи; профессиональную, общенаучную и общетехническую лексику. При изучении модуля обучающиеся должны: владеть лексико-грамматическим материалом казахского (русского) и иностранного языков необходимым для общения в профессиональной сфере; читать и переводить профессионально ориентированные тексты.
Результат обучения: 1) Владеть лексико-грамматическим материалом казахского (русского) и иностранного языков необходимым для общения в профессиональной сфере.
Профессиональный казахский (русский) язык
Критерии оценки:

216
АА 01
Аралық аттестаттау
108
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
72
Орта буын маманы деңгейі үшін міндетті оқыту бойынша жиыны
2880
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
3312
Ескерту:
* Берілген мамандықтың басқа біліктіліктеріне оқу мекемесі ұқсас тәсілдеме қолданып жұмыс оқу жоспарларын әзірлейді.
** Оқу мекемесінің қалауы бойынша дипломдық жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге бөлінеді .
*** Семестр бойынша бөлінуі мекеменің қалауы бойынша өзгереді.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымдары анықтайтын модульдер;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
170-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
593-қосымша
"Аударма ісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0512000 – Аударма ісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі*:
0512013 – Гид-аудармашы
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша мазмұны
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет саласында коммуникация үшін ауызша және жазбаша қарым-қатынас дағдыларын пайдалану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және шет тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: тілдің грамматикалық құрылысын; қарым-қатынас түрлерін, функциялары мен құралдарын; іскерлік қарым-қатынастың негізгі ережелері мен қағидаттарын; қазақ (орыс) және шетел тілі этикетін; сөйлеу мәдениетінің нормаларын; кәсіптік, жалпы ғылыми және жалпы техникалық лексиканы меңгеруге тиіс. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: кәсіптік салада қарым-қатынас жасауға қажетті қазақ (орыс) және шет тілдерінің лексика-грамматикалық материалдарын меңгеруі, кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқып, аударуы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік салада қарым-қатынас жасауға қажетті қазақ (орыс) және шет тілдерінің лексика-грамматикалық материалдарын меңгеру.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Составляет деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме.
2. Готовит презентации, публичные выступления, отчеты.
3. Проводит переговоры, деловую беседу.
4. Использует профессиональную, общенаучную и общетехническую терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода профессионально ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Читает и переводит тексты профессиональной направленности.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения делопроизводства на государственном языке в соответствии с утвержденными требованиями к составлению и оформлению документов. В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: нормативно-методическую базу делопроизводства; классификацию документов и правила их оформления; способы создания и функции документов; понятие о формуляре-образце, реквизитах и бланках документов; характеристику и особенности оформления организационно-распорядительной документации (ОРД), документов личного происхождения и документов по личному составу.
При изучении модуля обучающиеся должны составлять и оформлять документы на государственном языке в соответствии с действующими государственными стандартами и нормативно-методической документацией.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением информационных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Критерии оценки:
1. Владеет классификацией документов, правилами и особенностями их оформления, требованиями, предъявляемыми к организации документооборота.
2. Оформляет основные и дополнительные реквизиты, бланки документов на государственном языке.
3. Составляет служебные документы.
4. Составляет и оформляет документы личного происхождения и документы по личному составу.
5. Оформляет установленную учетно-отчетную документацию.
6. Организовывает работу с документами, документооборотом, потоками документов.
7. Применяет информационно-коммуникационные технологии, пакеты прикладных программ и оргтехнику.
8. Контролирует регистрацию, учет, хранение и исполнение документов.
БК 03. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающиеся должны составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся должны: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:

1. Іскерлік қағаздарды құрайды: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік жазбалар, өмірбаян, түйіндеме.
2. Презентациялар, көпшілік алдында сөз сөйлеулер, есептер дайындайды.
3. Келіссөздер, іскерлік әңгіме жүргізеді.
4. Мамандық бойынша кәсіптік, жалпы ғылыми және жалпы техникалық терминологияны пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады.
БҚ 2. Іс-қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Іс қағаздарды мемлекеттік тілде құрастыру
Осы модуль құжаттарды жасау мен рәсімдеуге қойылатын бекітілген талаптарға сәйкес мемлекеттік тілде іс жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: іс қағаздарын жүргізудің нормативтік-әдістемелік базасын, құжаттардың жіктелуін және оларды рәсімдеу ережесін, құжаттардың құрылу тәсілдерін және функцияларын; формуляр-үлгі, реквизиттер және құжаттардың бланкілері туралы ұғымды;
ұйымдастыру-өкімдік құжаттамаларды (ҰӨҚ), жеке тектік құжаттарды және жеке құрам бойынша құжаттарды рәсімдеу ерекшеліктері мен сипаттамасын меңгеруі тиіс. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қолданыстағы мемлекеттік стандарттар мен нормативтік-әдістемелік құжаттарға сәйкес мемлекеттік тілде құжаттарды құрастыруы және рәсімдеуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың жіктелуін, оларды рәсімдеу ережелері мен ерекшеліктерін, құжат айналымын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды меңгерді.
2. Мемлекеттік тілде негізгі және қосымша деректемелерді, құжаттар бланкілерін рәсімдейді.
3. Қызметтік құжаттарды жасайды.
4. Жеке тектік құжаттарды және жеке құрам бойынша құжаттарды жасайды және рәсімдейді.
5. Белгіленген есепке алу-есеп беру құжаттамасын рәсімдейді.
6. Құжаттармен, құжат айналымымен, құжаттар ағымымен жұмысты ұйымдастырады.
7. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, қолданбалы бағдарламалар пакеттерін және ұйымдастыру техникасын қолданады.
8. Құжаттардың тіркелуін, есебін, сақталуын және орындалуын бақылайды.
БҚ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздері; құжаттарды дайындау тәсілдері мен қызметтерін, құжаттарды жіктеу, тасымалдағыштар, мақсаты, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруды үйренеді.
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгеруге тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіптік тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және организмнің функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын үйренуге тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 06. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
Профессиональные модули
Квалификация 0512023 "Гид-переводчик"
ПК 1. Применять систему лингвистических знаний иностранного языка
ПМ 01. Применение системы лингвистических знаний иностранного языка
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения системы лингвистических знаний иностранного языка.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
орфографическую, орфоэпическую, лексическую и грамматическую нормы иностранного языка; национально-культурную и общепрофессиональную специфику лексического, семантического, грамматического, прагматического и дискурсивного аспектов устной и письменной речи; фразеологические обороты и термины, основные композиционно-речевые формы высказывания (описание, повествование, монолог, диалог, рассуждение и анализ), тексты различных стилей (публицистические, научно-популярные, художественные, прагматические с извлечением необходимой/ основной информации, анализа прочитанного текста).
При изучении модуля обучающиеся учатся:
репродуцировать и продуцировать диалогическую и монологическую речь на иностранном языке в сфере бытового, научного и профессионального общения в единстве его орфографической, орфоэпической, лексической и грамматической норм.
Результат обучения: 1) Владеть прочной произносительной базой.
Фонетика иностранного языка
Грамматика иностранного языка
Профессиональный иностранный язык
Учебная практика
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
3. Тарихи дереккөздерді пайдаланады.
Кәсіптік модульдер
0512013 "Гид-аудармашы" біліктілігі
КҚ 1. Шет тілінің лингвистикалық білім жүйесін қолдану
КМ 01. Шет тілінің лингвистикалық білім жүйесін қолдану
Бұл модуль шет тілінің лингвистикалық білім жүйесін қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: шет тілінің орфографиялық, орфоэпиялық, лексикалық және грамматикалық ережелерін; ауызша және жазбаша сөйлеудің лексикалық, семантикалық, грамматикалық, прагматикалық және дискурсивтік аспектілерінің ұлттық-мәдени және жалпы кәсіптік ерекшеліктерін; фразеологиялық айналымдар мен терминдерді, сөз сөйлеудің негізгі композициялық-сөйлеу түрлерін (сипаттама, әңгімелеу, монолог, диалог, ой-пікір және талдау), әртүрлі стильдегі мәтіндерді меңгереді (публицистикалық, ғылыми-танымал, көркем, прагматикалық, қажетті/ негізгі ақпарат алу, оқылған мәтінді талдау).
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
орфографиялық, орфоэпиялық, лексикалық және грамматикалық ережелердің бірлігінде тұрмыстық, ғылыми және кәсіптік қарым-қатынас саласында шет тілінде диалогтық және монологтық сөйлеуді қайта көшірмелеуді және шығаруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Күшті айтылу базасын меңгеру.
Шет тілінің фонетикасы
Шет тілінің грамматикасы
Кәсіптік шетел тілі
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет правильной артикуляцией звуков конкретного иностранного языка и их комбинациями.
2. Правильно произносит все варианты фонем в отдельных словах, фразах и предложениях.
3. Правильно пользуется фонетической транскрипцией конкретного иностранного языка.
4. Фонетически и интонационно верно оформляет иноязычную речь с учетом ситуации общения.
Результат обучения: 2) Понимать иноязычную речь на слух.
Критерии оценки:
1. Определяет тему сообщения.
2. Отделяет главное от второстепенного и удерживать в памяти главное, выделять смысловые вехи, определять смысловой центр фразы.
3. Принимает сообщение до конца без пропусков.
4. Делит текст на смысловые куски, определять факты, события.
5. Устанавливает логические связи между элементами текста.
6. Воспринимает речь в ее естественном темпе.
7. Принимает и удерживает в памяти сообщение, предъявленное один раз.
Результат обучения: 3) Использовать грамматический строй иностранного языка.
Критерии оценки:
1. Понимает особенности и структуру грамматического строя иностранного языка.
2. Делает грамматический разбор предложения.
3. Ведет беседу, переписку, соблюдая грамматическую норму языка.
4. Анализирует тексты с точки зрения морфологии и синтаксиса.
5. Сопоставляет и анализирует грамматические единицы и явления родного и иностранного языков.
6. Применяет правила построения текстов на иностранном языке на основе композиционно-речевых форм.
7. Строит грамматически правильные устные и письменные высказывания на иностранном языке.
Результат обучения: 4) Владеть лексикой, связанной с профессиональной деятельностью.
Критерии оценки:
1. Владеет терминологией, имеющей высокие показатели частотности и употребительности.
2. Использует способы семантизации научных понятий и реалий.
3.Использует языковые средства, подходящие для конкретных ситуаций.
4. Описывает исторические события, культуру, обычаи, достопримечательности города, национальную кухню и повседневную жизнь своей страны и страны иностранного языка.
Результат обучения: 5) Владеть способами работы с текстом.
Критерии оценки:
1. Читает и понимает содержание аутентичных текстов различных стилей.
2. Обобщает факты и явления, прогнозирует ход/ результат событий.
3. Определяет временную и причинно-следственную взаимосвязь событий и явлений.
Результат обучения: 6) Правильно оформлять речь в устном и письменном виде.
Критерии оценки:
1. Ведет диалог этикетного характера на основе использования расширенной тематики в ситуациях официального и неофициального повседневного общения.
2. Выражает эмоциональное отношение к обсуждаемому, прочитанному и увиденному материалу с использованием идиом, речевых клише, риторических и иных вопросов.
3. Передает основное содержание прочитанного/ увиденного.

1. Нақты шет тілі дыбыстарының дұрыс артикуляциясын және олардың комбинацияларын меңгереді.
2. Фонемалардың барлық нұсқаларын жеке сөздерде, фразалар мен сөйлемдерде дұрыс айтады.
3. Нақты шетел тілінің фонетикалық транскрипциясын дұрыс қолданады.
4. Фонетикалық және интонациялық дұрыс қарым-қатынас жағдайын ескере отырып, шет тілінде сөйлеуді рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Шет тілін есту арқылы түсіну
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хабар тақырыбын анықтайды.
2. Ең бастысы қосалқылардан бөліп, есте сақтайды, мағыналық кезеңдерді бөледі, фразаның мағыналық мәнін анықтайды.
3. Хабарламаны жіберусіз соңына дейін қабылдайды.
4. Мәтінді мағыналық бөліктерге бөледі, фактілерді, оқиғаларды анықтайды.
5. Мәтін элементтері арасында логикалық байланыстарды орнатады.
6. Сөйлеу тілін оның табиғи қарқынында қабылдайды.
7. Бір рет берілген хабарды қабылдайды және есінде сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шет тілінің грамматикалық құрылысын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шет тілінің грамматикалық құрылымының ерекшеліктері мен құрылымын түсінеді.
2. Сөйлемнің грамматикалық талдауын жасайды.
3. Тілдің грамматикалық ережелерін сақтай отырып, әңгіме, хат алмасу жүргізеді.
4. Морфология мен синтаксис тұрғысынан мәтіндерді талдайды.
5. Ана және шет тілдерінің грамматикалық бірліктері мен құбылыстарын салыстырады және талдайды.
6. Композициялық-сөйлеу нысандары негізінде шет тіліндегі мәтіндерді құру ережелерін қолданады.
7. Шет тілінде грамматикалық дұрыс ауызша және жазбаша сөйлем құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіптік қызметпен байланысты лексиканы меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жиілік пен тұтынушылық көрсеткіштері жоғары терминологияны меңгерді.
2. Ғылыми ұғымдар мен реалияларды семантикалау тәсілдерін қолданады.
3. Нақты жағдайларға сай тілдік құралдарды пайдаланады.
4. Қаланың тарихи оқиғаларын, мәдениетін, әдет-ғұрпын, көрікті жерлерін, ұлттық тағамдар мен өз елінің және шет тілі елінің күнделікті өмірін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Мәтінмен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі стильдегі түпнұсқалық мәтіндердің мазмұнын оқиды және түсінеді.
2. Фактілер мен құбылыстарды жинақтайды, оқиғалардың барысын/ нәтижесін болжайды.
3. Оқиғалар мен құбылыстардың уақытша және себеп-салдарлық өзара байланысын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Ауызша және жазбаша түрде сөйлеуді дұрыс рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ресми және ресми емес күнделікті қарым-қатынас жағдайларында кеңейтілген тақырыпты қолдану негізінде этикеттік сипаттағы диалогты жүргізеді.
2. Идиома, сөйлеу клишелері, риторикалық және басқа да мәселелерді пайдалана отырып, талқыланатын, оқыған және көрген материалға эмоционалдық қарым-қатынасты білдіреді.
3. Оқығанының/ көргенінің негізгі мазмұнын береді.

4. Составляет эссе по заданной тематике в объеме 120-130 слов.
Результат обучения: 7) Применять коммуникативные навыки во всех видах речевой деятельности.
Критерии оценки:
1. Сообщает сведения о своей стране и стране иностранного языка, о своих интересах и увлечениях, о выборе будущей профессии.
2. Описывает события/явления, передает основное содержание, прочитанного или услышанного.
3. Умеет вести различные виды диалогов.
4. Понимает основное содержание аутентичных текстов, относящихся к разным коммуникативным типам речи (сообщение/ рассказ).
5. Читает текст с выборочным пониманием нужной или интересующей информации.
6. Составляет личное / электронное письмо.
7. Делает выписки из текста в соответствии с коммуникативными задачами.
8. Аннотирует и реферирует текст.
9. Выражает эмоционально-оценочное отношение к прочитанным книгам и просмотренным фильмам.
10. Понимает и реагирует на высказывания собеседника / носителя языка в рамках сфер тематики и ситуаций, обозначенных программой.
11. Отрабатывает навыки речевой деятельности.
ПК 2. Применять основные дискурсивные способы реализации коммуникативных целей высказывания.
ПМ 02. Применение основных дискурсивных способов реализации коммуникативных целей высказывания.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления общения на иностранном языке в единстве всех его функций: познавательной (устно- речевое общение, общение через книгу или посредством письма), регулятивной, ценностно-ориентационной, этикетной; национально-культурную и общепрофессиональную специфику лексического, семантического, грамматического, прагматического и дискурсивного аспектов устной и письменной речи; фразеологические обороты и термины, основные композиционно-речевые формы высказывания (описание, повествование, монолог, диалог, рассуждение и анализ), тексты различных стилей (публицистические, научно-популярные, художественные, прагматические с извлечением необходимой/ основной информации, анализа прочитанного текста).
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основные речевые формы высказывания:
правила ведения переговоров, виды обработки документов письменно и на компьютере;
общие представления о периодах истории иностранного языка;
языковые реалии, связанные с географическими понятиями, особенностями национальной культуры, общественно-политической жизни, государственным устройством, экономикой, традициями и обычаями стран иностранного языка;
основные сведения о политической, экономической, социальной, культурной жизни стран иностранного языка;
страноведческую и лингвострановедческую информацию, необходимую для владения иностранным языком как средством общения на основе изучения исторического, культурного, социального и экономического аспектов стран иностранного языка.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определять коммуникативно-логическую структуру высказывания и способы ее передачи;
анализировать коммуникативную целостность текста, семантическую и структурную категории;
редактировать, вести переговоры и деловые встречи; составлять описание истории компаний и фирм, их деятельности;
определять морфологические особенности древне, средне и современного иностранного языка, основные исторические события современного периода и распространение иностранного языка в мире;
давать оценку современной социо-политической ситуации в странах иностранного языка; ориентироваться в глобальной сети но вопросам развития стран иностранного языка; выражать собственное мнение по страноведческой информации; готовить иллюстративный материал; пользоваться справочными и периодическими изданиями, вышедших в нашей стране и за рубежом.
Результат обучения: 1) Владеть лексикой, связанной с профессиональной деятельностью.
Профессиональный иностранный язык
Деловой иностранный язык и деловая переписка
История иностранного языка
Страноведение
Учебная практика
Критерии оценки:

4. Берілген тақырып бойынша 120-130 сөз көлемінде эссе жазады.
Оқыту нәтижесі: 7) Сөйлеу қызметінің барлық түрлерінде коммуникативтік дағдыларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өз елі мен шет тілі елі туралы, өз мүддесі мен қызығушылығы, болашақ мамандығын таңдау туралы мәліметтерді хабарлайды.
2. Оқиғаларды / құбылыстарды сипаттайды, негізгі мазмұнды, оқылғанның немесе естілгеннің мазмұнын береді.
3. Диалогтардың түрлі түрлерін екеуара сөйлесе алады.
4. Сөйлеудің әртүрлі коммуникативтік түрлеріне (хабарлама/ әңгіме) қатысты тең түпнұсқалық мәтіндердің негізгі мазмұнын түсінеді.
5. Қажетті немесе қызықты ақпаратты іріктеп, түсінетін мәтінді оқиды.
6. Жеке / электрондық хат құрастырады.
7. Коммуникативтік міндеттерге сәйкес мәтіннен үзінділер жазып алады.
8. Мәтінге аннотация және қысқаша мазмұн жазады.
9. Оқылған кітаптар мен қаралған фильмдерге эмоциялық-бағалау береді.
10. Бағдарламада белгіленген тақырыптар мен жағдайлар саласы шеңберінде әңгімелесушінің / тіл иесінің сөздерін түсінеді және оларға жауап береді.
11. Сөйлеу іс-әрекетінің дағдыларын жетілдіреді.
КҚ 2. Сөйлеудің коммуникативтік мақсаттарын жүзеге асырудың негізгі дискурсивті тәсілдерін қолдану.
КМ 02. Сөйлеудің коммуникативтік мақсаттарын жүзеге асырудың негізгі дискурсивті тәсілдерін қолдану.
Бұл модуль шет тілінде оның барлық функцияларының бірлігінде қарым - қатынасты жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды: танымдық (ауызша-сөйлеу, кітап арқылы немесе жазу арқылы қарым-қатынас), реттеушілік, құндылық-бағдарлы, этикеттік; ауызша және жазбаша сөйлеудің лексикалық, семантикалық, грамматикалық, прагматикалық және дискурсивтік аспектілерінің ұлттық-мәдени және жалпы кәсіптік ерекшелігі; фразеологиялық айналымдар мен терминдер, сөйлеудің негізгі композициялық-сөйлеу формалары (сипаттама, әңгімелеу, монолог, диалог, талдау),
әр түрлі стильдегі мәтіндер (публицистикалық, ғылыми-танымал, көркем, прагматикалық, қажетті/ негізгі ақпарат алу, оқылған мәтінді талдау).
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
негізгі сөйлеу түрлерін:
келіссөздер жүргізу ережесі, құжаттарды жазбаша және компьютерде өңдеу түрлері;
шет тілі тарихының кезеңдері туралы жалпы түсінікті;
географиялық ұғымдарға, ұлттық мәдениеттің ерекшеліктеріне, қоғамдық-саяси өмірге, мемлекеттік құрылымға, экономикаға, шетел тілі елдерінің салт-дәстүрлеріне байланысты тілдік ақиқатты;
шет тілі елдерінің саяси, экономикалық, әлеуметтік, мәдени өмірі туралы негізгі мәліметтерді;
шет тілі елдерінің тарихи, мәдени, әлеуметтік және экономикалық аспектілерін оқыту негізінде қарым-қатынас құралы ретінде шет тілін меңгеру үшін қажетті елтану және лингво-тілтану ақпаратын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
сөйлеудің коммуникативтік-логикалық құрылымын және оны беру тәсілдерін анықтауды;
мәтіннің коммуникативтік тұтастығын, семантикалық және құрылымдық категорияларды талдауды;
келіссөздер мен іскерлік кездесулерді редакциялауды, жүргізуді; компаниялар мен фирмалар тарихының, олардың қызметінің сипаттамасын құруды;
ежелгі, орта және қазіргі шет тілінің морфологиялық ерекшеліктерін, қазіргі кезеңдегі негізгі тарихи оқиғаларды және әлемде шет тілінің таралуын анықтауды;
шет тілі елдеріндегі қазіргі заманғы әлеуметтік-саяси жағдайға баға беруді; шет тілі елдерін дамыту мәселелері бойынша жаһандық желіде бағдарлануды; елтану ақпараты бойынша өз пікірін білдіру; көрнекілік материал дайындауды; біздің елде және шетелде шыққан анықтамалық және мерзімді басылымдарды пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіптік қызметпен байланысты лексиканы меңгеру.
Кәсіптік шет тілі
Іскерлік шет тілі және іскерлік хат алмасу
Шет тілінің тарихы
Елтану
Оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выражает свои мысли на иностранном языке, используя активный и пассивный вокабуляр.
2. Использует в речи готовые шаблоны и деловую лексику, необходимую для профессиональной деятельности.
3. Описывает исторические события, культуру, обычаи, достопримечательности города, национальную кухню и повседневную жизнь своей страны и страны иностранного языка.
Результат обучения: 2) Владеть способами работы с текстом.
Критерии оценки:
1. Интерпретирует авторскую позицию и выражает свое отношение к прочитанному.
2. Определяет семантическую, структурную, коммуникативную целостности своего текста (текста пересказа).
3. Делает анализ текстов разного объема, чтобы получить общее представление об их содержании в целом.
Результат обучения: 4) Правильно оформлять речь в устном и письменном видах.
Критерии оценки:
1. Высказывает и аргументирует свою точку зрения по актуальным вопросам, соблюдая правила речевого этикета и поведения.
2. Выражает эмоционально-оценочное отношение к окружающей действительности.
3. Составляет план, тезисы письменного сообщения, делает выписки из текста с целью их использования в собственных высказываниях.
4. Составляет эссе по заданной тематике в объеме 120-130 слов.
Результат обучения: 5) Владеть навыками общения в деловых ситуациях и работы с деловой документацией.
Критерии оценки:
1. Сообщает, запрашивает информацию на иностранном языке.
2. Описывает что-либо, представляет хронологию событий, объясняет что-либо.
3. Выражает мнение и аргументирует его на иностранном языке.
4. Применяет активную деловую лексику, терминологию и нормы официально делового стиля.
5. Применяет официально-деловой стиль иностранного языка, а также распознает виды и формы запроса и ответа.
6. Использует правила ведения переговоров, виды обработки документов письменно и на компьютере.
7. Формулирует свои мысли и компетентно ведет письменный и устный диалог на иностранном языке.
8. Переводит деловые беседы, переговоры, заказы и запросы.
9. Создает и представляет презентацию с опорой на лексико-грамматический материал.
10. Составляет описание истории компаний и фирм, их деятельности.
11. Заполняет экскурсионные путевки и иную экскурсионную документацию.
Результат обучения: 6) Владеть системой представлений об основном иностранном языке как продукте исторического развития.
Критерии оценки:
1. Описывает периоды истории иностранного языка.
2. Распознает этапы формирования иностранного литературного языка и развития письменности.
3. Анализирует словарный состав иностранного языка и роль заимствований в словарном составе.

1. Белсенді және пассивті сөздік қорды пайдалана отырып, өз ойын шет тілінде білдіреді.
2. Сөйлегенде кәсіптік қызметі үшін қажетті дайын үлгілер мен іскерлік лексиканы қолданады.
3. Қаланың тарихи оқиғаларын, мәдениетін, әдет-ғұрпын, көрікті жерлерін, ұлттық тағамдар мен өз елінің және шет тілі елінің күнделікті өмірін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Мәтінмен жұмыс істеу тәсілдерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Авторлық ұстанымды түсіндіреді және оқылғанға өзінің көзқарасын білдіреді.
2. Өз мәтінінің семантикалық, құрылымдық, коммуникативтік тұтастығын анықтайды (мазмұндау мәтіні).
3. Жалпы олардың мазмұны туралы жалпы түсінік алу үшін әр түрлі көлемдегі мәтіндерге талдау жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Ауызша және жазбаша түрде сөйлеуді дұрыс рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сөйлеу этикасы мен мінез-құлық қағидаларын сақтай отырып, өзекті мәселелер бойынша өз көзқарасын айтады және дәлелдейді.
2. Қоршаған шындыққа эмоционалдық-бағалау көзқарасын білдіреді.
3. Жазбаша хабарламаның жоспарын, тезистерін құрастырады, мәтіннен үзінді көшірме жасайды.
4. Берілген тақырып бойынша 120-130 сөз көлемінде эссе жазады.
Оқыту нәтижесі: 5) Іскерлік жағдайларда қарым-қатынас жасау және іскерлік құжаттармен жұмыс істеу дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шетел тілінде ақпарат сұратады, хабарлайды.
2. Бірдеңені сипаттайды, оқиғалар хронологиясын келтіреді, бірдеңені түсіндіреді.
3. Пікірін білдіріп оны шет тілінде дәлелдейді.
4. Белсенді іскерлік лексиканы, терминологияны және ресми іскерлік стиль нормаларын қолданады.
5. Шет тілінің ресми-іскерлік стилін қолданады, сондай-ақ сұрақ қою мен жауаптың түрлері мен нысандарын таниды.
6. Келіссөздер жүргізу ережелерін, жазбаша және құжаттарды компьютерде өңдеу түрлерін пайдаланады.
7. Өз ойларын тұжырымдайды және шетел тілінде жазбаша және ауызша диалог жүргізеді.
8. Іскерлік сұхбаттарды, келіссөздерді, тапсырыстарды және сұрау салуларды аударады.
9. Лексика-грамматикалық материалға сүйеніп презентация жасайды және оеы қорғайды.
10. Компаниялар мен фирмалар тарихының, олардың қызметінің сипаттамасын жасайды.
11. Экскурсиялық жолдамаларды және өзге де экскурсиялық құжаттаманы толтырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Тарихи дамудың өнімі ретінде негізгі шет тілі туралы түсінік жүйесін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шет тілі тарихының кезеңдерін сипаттайды.
2. Шетел әдеби тілін қалыптастыру және жазудың даму кезеңдерін таниды.
3. Шет тілінің сөздік құрамын және сөздік құрамындағы кірме сөздердің рөлін талдайды.

4. Определяет морфологические особенности древне, средне и современного иностранного языка, основные исторические события современного периода и распространение иностранного языка в мире.
5. Имеет представление о классификациях языков мира, происхождении письма и типах языков.
Результат обучения: 7) Формировать представление о странах иностранного языка, их истории, особенностях социально-экономического и культурного развития на необходимом языке.
Критерии оценки
1. Имеет представление об основных этапах истории, административно-политическом и территориальном делении, современных политических, экономических, социальных и культурных процессах стран иностранного языка.
2. Работает с энциклопедическими и лингвострановедческими словарями и иными материалами.
3. Пополняет тезаурус реалиями, лексико-семантическими различиями территориальных вариантов фразеологизмами, терминами иностранного языка.
4. Анализирует политические, экономические, социальные и культурные процессы в странах иностранного языка.
5. Сопоставляет факты и явления, проводит аналогии с процессами Республики Казахстан.
6. Ведет беседу по экономическим, общественно-политическим и социальным проблемам современной жизни стран иностранного языка.
7. Реферирует и аннотирует материалы современной прессы.
8. Пользуется справочными изданиями.
9. Анализирует и обобщает изученный материал и делает выводы.
Результат обучения: 8) Применять на практике теоретические и практические знания, полученные при изучении модуля.
1. Делает сообщения и высказывает свое мнение по поводу прочитанного текста, имеющего профессионально-направленный характер.
2. Свободно и правильно говорит на иностранном языке на общественно-политические, специальные и бытовые темы.
3. Ведет и участвует в беседе, дискуссии в нормальном темпе с соблюдением грамматических и других норм иностранного языка.
4. Работает со страноведческой, энциклопедической, исторической литературой в оригинале.
5. Создает различные виды письменных речевых произведений: аннотация, реферат, аналитическая статья, отчет, биография, сообщение, письмо.
6. Структурирует речь используя языковые средства.
7. Создает произведения публичной речи (презентация, доклады, отчеты, сообщения).
8. Ведет самостоятельный поиск необходимой информации, извлекает необходимую.
9. Изучает материалы и трансформирует их в знания.
10. Создает словесный социокультурный портрет своей страны и стран/страны изучаемого языка на основе страноведческой и культуроведческой информации.
ПК 03. Соблюдает международный этикет и правила поведения гида-переводчика при сопровождении туристической группы
ПМ 03. Соблюдение международного этикета и правил поведения гида-переводчика при сопровождении туристической группы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, регулирующие профессиональное поведение гида-переводчика.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
теоретические основы этики деловых отношений и делового этикета; этические принципы и нормы деловых отношений; профессионально-должностные и международные нормы этикета; понятие коммуникации, культуры и межкультурной коммуникации;
переводческую и межкультурная компетенции; общую концептуальность переводоведения и теории перевода; профессиональную этику переводчика; правила перевода
При изучении модуля обучающиеся учатся:
осуществлять межкультурную коммуникацию в рамках культуры стран, взаимодействующих в процессе перевода языков;
анализировать этические нормы межкультурной коммуникации, свободно ориентироваться в понятийном аппарате избранной специальности и методологической проблеме переводоведения, межкультурной коммуникации, теории изучаемых языков; определять основополагающие морально-этические понятия, нормы и стандарты деловых отношений;
владеть современными формами речевого этикета и видами, приемами, стилями речевого воздействия, методами проведения презентаций и нормами телефонного этикета.
Результат обучения: 1) Понимать значимость деятельности гида-переводчика.
Теория и практика межкультурной коммуникации
Этикет и культура делового общения
Введение в специальность
Охрана труда
Учебно-технологическая практика
Критерии оценки:

4. Ежелгі, орта және қазіргі шет тілінің морфологиялық ерекшеліктерін, қазіргі кезеңдегі негізгі тарихи оқиғаларды және әлемде шет тілінің таралуын анықтайды.
5. Әлем тілдерінің жіктелуі, хаттың пайда болуы және тілдер түрлері туралы түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 7) Шет тілі елдері, олардың тарихы, әлеуметтік-экономикалық және мәдени даму ерекшеліктері туралы қажетті тілде түсінік қалыптастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Тарих, әкімшілік-саяси және аумақтық бөліністің негізгі кезеңдері, шет тілі елдерінің қазіргі саяси, экономикалық, әлеуметтік және мәдени үдерістері туралы түсінігі бар.
2. Энциклопедиялық және лингво-тілтану сөздіктерімен және басқа да материалдармен жұмыс істейді.
3. Тезаурусты фразеологизмдермен, шетел тілінің терминдерімен, аумақтық нұсқаларының лексико-семантикалық айырмашылықтарымен толықтырады.
4. Шет тілі елдеріндегі саяси, экономикалық, әлеуметтік және мәдени үдерістерді талдайды.
5. Фактілер мен құбылыстарды салыстырады, ҚР үдерістеріне ұқсас жүргізеді.
6. Шет тілі елдерінің қазіргі өмірінің экономикалық, қоғамдық-саяси және әлеуметтік мәселелері бойынша әңгіме жүргізеді.
7. Қазіргі баспасөз материалдарының қысқаша мазмұнын жазады және жоққа шығарады.
8. Анықтамалық басылымдарды пайдаланады.
9. Зерттелген материалды талдайды, жинақтайды және қорытынды жасайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Модульді зерделеу кезінде алынған теориялық және практикалық білімді практикада қолдану.
1. Кәсіптік бағыттағы сипаты бар оқылған мәтін туралы хабарламалар жасайды және өз пікірін білдіреді.
2. Қоғамдық-саяси, арнайы және тұрмыстық тақырыптарда шет тілінде еркін және дұрыс сөйлейді.
3. Шет тілінің грамматикалық және басқа да ережелерін сақтай отырып, әңгіме, пікірталас жүргізеді және оған қатысады.
4. Түпнұсқада елтану, энциклопедиялық, тарихи әдебиетпен жұмыс істейді.
5. Жазбаша сөйлеу шығармаларының әртүрлі түрлерін құрастырады: аннотация, реферат, аналитикалық мақала, есеп, өмірбаян, хабар, хат.
6. Тілдік құралдарды қолдана отырып, сөйлеуді құрылымдайды.
7. Көпшілік алдында сөйлеу туындыларын (презентация, баяндамалар, есептер, хабарламалар) жасайды.
8. Қажетті ақпаратты өзі іздейді, қажетті ақпаратты алады.
9. Материалдарды зерделейді және оларды білімге айналдырады.
10. Елтану және мәдениеттану ақпараты негізінде өз елі мен оқытылатын тіл елінің/елінің сөздік әлеуметтік-мәдени портретін жасайды.
КҚ 03. Туристік топты алып жүргенде халықаралық этикетті және гид-аудармашының мінез-құлық ережелерін сақтау
КМ 03. Туристік топты алып жүргенде халықаралық этикетті және гид-аудармашының мінез-құлық ережелерін сақтау
Бұл модуль гид-аудармашының кәсіптік мінез-құлқын реттейтін білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
іскерлік қатынастар мен іскерлік этикет этикасының теориялық негіздерін; іскерлік қатынастардың этикалық қағидалары мен ережелерін; этикеттің кәсіптік-лауазымдық және халықаралық нормаларын; коммуникация, мәдениет және мәдениетаралық коммуникация түсінігін;
аударма және мәдениетаралық құзыреттерді; аударматану және аударма теориясының жалпы тұжырымдамасын; аудармашының кәсіптік этикасын; аударма ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
тілдерді аудару процесінде өзара іс-қимыл жасайтын елдердің мәдениеті шеңберінде мәдениетаралық коммуникацияны жүзеге асыруды;
мәдениетаралық коммуникацияның этикалық ережелерін талдау, таңдаған мамандығының ұғымдық аппаратында және аударматану, мәдениетаралық коммуникация, оқытылатын тіл теориясының әдіснамалық мәселелерінде еркін бағдарлануды; іскерлік қатынастардың негізін құрайтын моральдық-этикалық ұғымдарды, нормалары мен стандарттарын анықтауды;
сөйлеу этикетінің заманауи формаларын және түрлерін, тәсілдерін, сөйлеу әсерінің стилін, презентацияларды өткізу әдістерін және телефон этикетінің ережелерін меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Гид-аудармашы қызметінің маңыздылығын түсіну.
Мәдениетаралық коммуникация теориясы мен практикасы
Іскерлік қатынастағы әдеп пен мәдениет
Мамандыққа кіріспе
Еңбекті қорғау
Оқу-технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет информацией о методических, нормативных и других руководящих материалах по вопросам сопровождения туристских групп, организации обслуживания.
2. Имеет представление о тарифах, порядке оформления документов, связанных с обслуживанием туристов.
3. Ведет учет и составляет отчетность по предоставленным услугам в рамках экскурсии.
4. Владеет общими сведениями о странах, из которых прибыли иностранные граждане.
5. Знает требования профессиональной этики и готов поступать в соответствии с этими требованиями.
6. Представляет социальную значимость своей будущей профессии, обладает высокой мотивацией к выполнению профессиональной деятельности.
7. Представляет общую концептуальность переводоведения.
Результат обучения: 2) Соблюдать требования профессиональной этики и быть готовым поступать в соответствии с ними.
Критерии оценки:
1. Знает правила работы с иностранными туристами.2. Применяет основы международного этикета.
3. Владеет техникой взаимодействия и взаимопонимания.
4. Владеет культурой речи и речевым этикетом, должным образом использует вербальное и невербальное общение и разнообразие их видов.
5. Использует соответствующие модели и стили коммуникации с представителями разных культур.
Результат обучения: 3) Иметь готовность к корректировке собственного коммуникативного поведения, адекватно воспринимать и интерпретировать различные культурные ценности.
Критерии оценки:
1. Владеет сведениями о национальных и культурных особенностях своей страны и страны иностранного языка.
2. Ведет диалог, учитывая культурные предпочтения экскурсантов.
3. Создает положительный имидж страны при работе с иностранными туристами.
4. Владеет культурой речи, культурой делового и дружеского общения с экскурсантами.
Результат обучения: 4) Соблюдать правила международного этикета.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками публичных деловых и научных коммуникаций
2. Использует современные технические средства и информационные технологии для решения коммуникативных задач.
3. Осуществляет вербальное и невербальное общение.
4. Соблюдает культуру речи и речевой этикет.
5. Определяет межкультурные коммуникации в культуре стран, взаимодействующих в процессе перевода языков.
6. Анализирует этические нормы межкультурной коммуникации и взаимодействие языка и перевода.
7. Свободно ориентируется в понятийном аппарате избранной специальности и в проблемах межкультурной коммуникации иностранных языков.
8. Организует свою работу, опираясь на основополагающие морально-этические понятия, нормы и стандарты деловых отношений.
Результат обучения: 5) Соблюдать нормы поведения гида-переводчика при сопровождении туристической группы.
Критерии оценки:

1. Туристік топтарды алып жүру, қызмет көрсетуді ұйымдастыру мәселелері бойынша әдістемелік, нормативтік және басқа да басшылық материалдар туралы ақпаратты меңгерді.
2. Туристерге қызмет көрсетумен байланысты құжаттарды рәсімдеу тәртібі, тарифтер туралы түсінігі бар.
3. Экскурсия аясында ұсынылған қызметтер бойынша есеп жүргізеді.
4. Шетел азаматтары келген елдер туралы жалпы мәліметтерді меңгерді.
5. Кәсіптік этика талаптарын біледі және осы талаптарға сәйкес әрекет етуге дайын.
6. Өзінің болашақ мамандығының әлеуметтік маңыздылығын білдіреді, кәсіптік қызметті орындауға жоғары ынтасы бар.
7. Аударматанудың жалпы тұжырымдамасы туралы түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік этика талаптарын сақтау және оларға сәйкес әрекет етуге дайын болу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шетелдік туристермен жұмыс істеу ережелерін біледі.
2. Халықаралық этикет негіздерін қолданады.
3. Өзара іс-қимыл және өзара түсіністік техникасын меңгерді.
4. Сөйлеу мәдениеті мен сөйлеу этикетін меңгерген, ауызша және бейсезімдік қарым-қатынасты және олардың алуан түрін тиісінше пайдаланады.
5. Әртүрлі мәдениет өкілдерімен коммуникацияның тиісті үлгілері мен стилдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өзінің коммуникативтік мінез-құлқын түзетуге, әртүрлі мәдени құндылықтарды дұрыс қабылдауға және түсіндіруге дайын болу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өз елінің және шет тілі елінің ұлттық және мәдени ерекшеліктері туралы мәліметтерді меңгерді.
2. Экскурсанттардың мәдени айырмашылықтарын ескере отырып диалог жүргізеді.
3. Шетелдік туристермен жұмыс істеу кезінде елдің оң беделін қалыптастырады.
4. Экскурсанттармен іскерлік және достық қарым-қатынас мәдениетін, сөйлеу мәдениетін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 4) Халықаралық этикет ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамдық іскерлік және ғылыми коммуникациялардың дағдыларын меңгерді.
2. Коммуникативтік мақсатты шешу үшін заманауи техникалық құралдар мен ақпараттық технологияларды қолданады.
3. Ауызша және бейсезімдік қарым-қатынасты жүзеге асырады.
4. Сөйлеу мәдениеті мен сөйлеу этикетін сақтайды.
5. Тілдерді аудару үдерісінде өзара іс-қимыл жасайтын елдердің мәдениетінде мәдениетаралық коммуникацияларды анықтайды.
6. Мәдениетаралық коммуникацияның этикалық ережелерін және тіл мен аударманың өзара әрекеттесуін талдайды.
7. Таңдаған мамандығының ұғымдық аппаратында және шет тілдерінің мәдениетаралық қарым-қатынас мәселелерінде еркін түсінеді.
8. Іскерлік қарым-қатынастың негізгі моральдық-этикалық ұғымдарына, ережелері мен стандарттарына сүйене отырып, өз жұмысын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Туристік топты алып жүргенде гид-аудармашының мінез-құлық ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет современными формами речевого этикета и видами, приемами, стилями речевого воздействия, методами проведения презентаций и нормами телефонного этикета.
2. Владеет навыками организации управления конфликтами и стрессами, способностью лично эффективно участвовать в деятельности по управлению конфликтами и стрессами.
3. Знает инструкцию по охране труда (по технике безопасности при организации разных видов работ); основные способы и средства защиты; правовые и нормативные основы безопасности труда.
3. Владеет методологией и технологиями решения профессиональных задач и проблем.
4. Использует инновационные информационно-коммуникационные технологий для решения стандартных задач в профессиональной деятельности.
5. Умеет организовать безопасность технологических процессов и оборудования; проектировать рабочие места по требованию и правилам организации (где ведется работа).
ПК 4. Осуществлять виды устного и письменного перевода
ПМ 04. Осуществление видов устного и письменного перевода
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления видов устного и письменного перевода.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
теорию закономерных соответствий, уровни эквивалентности, частной и общей адекватности; моделирование процесса перевода; соотношение адекватности и эквивалентности в переводе;
виды переводческой трансформации; коммуникативно-логические структуры высказывания и способы их передачи при переводе: объединение и членение предложений, повторение и варьирование, приемы реферирования, аннотирования текста; работу со словарями, справочниками, банками данных и другими источниками информации;
лингвистические особенности лексической системы английского языка, закономерности и основные тенденции ее развития; параметры стратификации словарного состава языка (книжные слова, поэтизмы, архаизмы, неологизмы, сленг и пр.); основные смысловые связи между лексическими единицами языка (синонимы, антонимы, конверсивы и пр.); основные принципы английской лексикографии; основные понятия и терминологический аппарат, необходимый для изучения типологии текстов на английском языке; классификацию, формальные и функциональные признаки основных типов текстов, специфику их функционирования в языке, адекватного употребления в речи; современные подходы к изучению коммуникативных и структурных единиц и их функционирования в различного типа текстах (английского) текста.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
осуществлять буквальный, адекватный и вольный перевод, выполнять основные виды перевода;
применять переводческие трансформации: конкретизацию, генерализацию, модуляцию, смысловое развитие и целостное переосмысление; компрессию, декомпрессию; антонимический перевод, описательный перевод; компенсации;
репродуцировать и продуцировать диалогическую и монологическую речь на казахском, русском и иностранном языках в сфере бытового, научного и профессионального общения с учетом уровня, определенного образовательной программой по специальности;
адекватно использовать различные функциональные стили родного и иностранного языков в переводческой деятельности; делать самостоятельные обобщения и выводы из анализа фактического языкового материала; сопоставлять факты английского языка с родным языком; применять знания по лексикологии при анализе лингвистических явлений; использовать теоретические знания в вербальном оформлении и анализе устной и письменной речи, своего речевого намерения в соответствии с конкретной коммуникативной ситуацией, при чтении иноязычных текстов и составлении индивидуального текста экскурсовода на иностранном языке;
выделять и анализировать единицы разных уровней языковой системы в единстве их содержания, формы и функций с учетом специфики английского языка, способствующих повышению как иноязычной коммуникативной компетенции студента, так и профессиональной компетенции в целом;
Результат обучения: 1) Иметь представление о положениях общей теории перевода.
Теория и практика перевода
Курсовая работа
по дисциплине "Теория и практика перевода"
Курс компьютерных и прикладных программ
Лексикология
Стилистика
Переводческая практика
Критерии оценки:

1. Сөйлеу этикетінің заманауи формаларын және түрлерін, тәсілдерін, сөйлеу әсер ету стилін, презентацияларды өткізу әдістерін және телефон этикетінің нормаларын меңгерді.
2. Қақтығыстар мен күйзелістерді басқаруды ұйымдастыру дағдысын, қақтығыстар мен стресстерді басқару бойынша қызметке тиімді қатысу қабілетін игереді.
3. Еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықты (әр түрлі жұмыс түрлерін ұйымдастыру кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша); қорғаудың негізгі тәсілдері мен құралдарын; еңбек қауіпсіздігінің құқықтық және нормативтік негіздерін біледі.
3. Кәсіптік міндеттер мен мәселелерді шешудің әдістемесі мен технологияларын меңгерді.
4. Кәсіптік қызметте стандартты міндеттерді шешу үшін инновациялық ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданады.
5. Технологиялық үдерістер мен жабдықтардың қауіпсіздігін ұйымдастыруды; ұйымның талаптары мен ережелері бойынша жұмыс орындарын жобалауды (жұмыс жүргізілетін жерде) біледі.
КҚ 4. Ауызша және жазбаша аударма түрлерін жүзеге асыру
КМ 4. Ауызша және жазбаша аударма түрлерін жүзеге асыру
Бұл модуль ауызша және жазбаша аударма түрлерін жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
заңды сәйкестіктер теориясын, эквиваленттілік, жеке және жалпы баламалылық деңгейлерін; аударма процесін моделдеуді; аудармадағы баламалылық пен баламалылық арақатынасын;
аударма трансформациясының түрлерін; сөйлеудің коммуникативтік-логикалық құрылымы және оларды аудару кезінде беру тәсілдерін: сөйлемдерді біріктіру және мүшелеу, қайталау және түрлеу, рефераттау, мәтінді аннотациялау тәсілдері; сөздіктермен, анықтамалармен, деректер банктерімен және басқа да ақпарат көздерімен жұмыс істеуді;
ағылшын тілінің лексикалық жүйесінің лингвистикалық ерекшеліктерін, оның даму заңдылықтары мен негізгі үрдістерін; тілдің сөздік құрамының стратификациясының параметрлері (кітап сөздері, поэтизмдер, архаизмдер, неологизмдер, сленг және т. б.); тілдің лексикалық бірліктері арасындағы негізгі мағыналық байланыстар (синонимдер, антонимдер, конверсивтер және т. б.); ағылшын лексикографиясының негізгі қағидаттарын; ағылшын тіліндегі мәтіндердің типологиясын оқуға қажетті негізгі ұғымдар мен терминологиялық аппаратты; мәтіндердің негізгі типтерінің жіктелуі, формальды және функционалдық белгілері, олардың тілдегі қызмет ету ерекшеліктерін, сөйлеуде барабар қолдануды; коммуникативтік және құрылымдық бірліктерді және олардың әр түрлі мәтіндердегі жұмыс істеуін (ағылшын) меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
әріптік, барабар және еркін аударманы жүзеге асыруды, аударманың негізгі түрлерін орындауды;
аударма трансформациясын қолдануды: нақтылау, генерализация, модуляция, мағыналық даму және тұтас қайта ойлау; компрессия, декомпрессия; антонимикалық аударма, сипаттама аударма; орнын толтыру;
қазақ, орыс және шет тілдерінде тұрмыстық, ғылыми және кәсіптік қарым-қатынас саласында мамандық бойынша білім беру бағдарламасында белгіленген деңгейді есепке ала отырып, диалогтық және монологиялық сөйлеуді қайта жаңғыртып, шығаруды;
аударма қызметінде ана және шет тілдерінің әртүрлі функционалдық стилдерін барабар пайдалану; нақты тілдік материалды талдаудан өз бетінше қорытып, қорытынды жасауды; ағылшын тілі фактілерін ана тілімен салыстыруды; лингвистикалық құбылыстарды талдауда лексикология бойынша білімді қолдану; теориялық білімді ауызша және жазбаша сөйлеуді, нақты коммуникативтік жағдайға сәйкес өзінің сөйлеу ниетін ауызша рәсімдеуде және талдауда, шет тіліндегі мәтіндерді оқу кезінде және экскуряи жетекшісінің жеке мәтінін шет тілінде құрастыруда пайдалану;
студенттің өзге тілді коммуникативтік құзыреттілігін, сонымен қатар жалпы кәсіптік құзыреттілігін арттыруға ықпал ететін ағылшын тілінің ерекшелігін ескере отырып, олардың мазмұнының, формалары мен функцияларының бірлігінде тілдік жүйенің әртүрлі деңгейлерінің бірліктерін бөліп, талдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аударманың жалпы теориясының ережелері туралы түсінік қалыптастыру.
Аударма теориясы мен практикасы
"Аударма теориясы мен практикасы" пәні бойынша курстық жұмыс
Компьютерлік және қолданбалы бағдарламалар курсы
Лексикология
Стилистика
Аударма практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Знает предмет и основные задачи теории перевода как научной дисциплины.
2. Понимает основные тенденции развития переводческой деятельности.
3. Понимает основные закономерности переводческой деятельности, приемы и способы решения практических переводческих задач.
4. Владеет теоретическими основами переводческой деятельности с учетом грамматических, лексических, семантических, стилистических, прагматических, культурных особенностей ИЯ (исходного языка) и ЯП (языка перевода).
5. Распознает модели перевода и переводческие трансформации.
6. Владеет информацией о профессиональных переводческих организациях в Казахстане и в странах ближнего зарубежья и их деятельности.
7. Имеет представление о положении морального кодекса переводчика, специфических и общих тенденциях в казахстанском и зарубежном переводоведении.
Результат обучения: 2) Осуществлять перевод текста.
Критерии оценки:
1. Владеет методикой подготовки к выполнению перевода, включая поиск информации в справочной, специальной литературе и компьютерных сетях.
2. Делает анализ коммуникативного акта перевода с позиций ведущих функциональных характеристик текста и определяет стратегию перевода.
3. Анализирует коммуникативный акт перевода с позиций эквивалентности и адекватности, определяет причины выбора переводческой стратегии.
4. Применяет полученные теоретические знания на практике в ходе решения практических переводческих задач.
5. Осуществляет перевод с соблюдением норм лексической эквивалентности, соблюдением грамматических, синтаксических и стилистических норм.
6. Оформляет текст перевода в компьютерном текстовом редакторе.
7. Имеет представление об этике устного перевода.
8. Работает с оргтехникой, владеет техникой редактирования.
Результат обучения: 3) Анализировать и оценивать качество выполненного перевода.
Критерии оценки:
1. Владеет методологией определения стратегии перевода.
2. Применяет приемы анализа текстов оригинала и перевода.
3. Оценивает качество выполненного перевода с позиций эквивалентности.
Результат обучения: 4) Иметь представление об особенностях структурно-семантического строя иностранного языка.
Критерии оценки:
1. Владеет общими закономерностями строения, функционирования и развития лексики иностранного языка в широком контексте проблематики.
2. Различает специфические свойства различных разрядов лексики, направленных на углубленный анализ функций и проявлений слова в контексте.
3. Раскрывает основные пути пополнения словарного состава языка посредством словообразования, заимствования, семантического развития слов.

1. Аударма теориясының пәні мен негізгі міндеттерін ғылыми пән ретінде біледі.
2. Аударма қызметінің негізгі даму үрдістерін түсінеді.
3. Аударма қызметінің негізгі заңдылықтарын, практикалық аударма міндеттерін шешу тәсілдері мен тәсілдерін түсінеді.
4. Аударма қызметінің грамматикалық, лексикалық, семантикалық, стилистикалық, прагматикалық, БТ (бастапқы тіл) мен АТ (аударма тілі) мәдени ерекшеліктерін ескере отырып, теориялық негіздерін меңгерді.
5. Аударма модельдерін және аударма трансформацияларын таниды.
6. Қазақстандағы және жақын шетелдердегі кәсіптік аударма ұйымдары және олардың қызметі туралы ақпаратты бар.
7. Аудармашының моральдық кодексінің жағдайы, қазақстандық және шетелдік Аударматанудағы ерекше және жалпы үрдістері туралы түсінігі бар
Оқыту нәтижесі: 2) Мәтінді аудару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Анықтамалық, арнайы әдебиетте және компьютерлік желілерде ақпаратты іздестіруді қоса алғанда, аударманы орындауға дайындық әдістемесін меңгерді.
2. Мәтіннің жетекші функционалдық сипаттамалары тұрғысынан аударманың коммуникативтік актісіне талдау жасайды және аударма стратегиясын анықтайды.
3. Эквиваленттілік және сайма-сайлық тұрғысынан аударманың коммуникативтік актісін талдайды, аударма стратегиясын таңдау себептерін анықтайды.
4. Практикалық аударма міндеттерін шешу барысында алынған теориялық білімді практикада қолданады.
5. Лексикалық баламалылық нормаларын сақтай отырып, грамматикалық, синтаксистік және стилистикалық нормаларды сақтай отырып аударуды жүзеге асырады.
6. Компьютерлік мәтіндік редакторда аударма мәтінін рәсімдейді.
7. Ауызша аударма этикасы туралы түсінігі бар.
8. Ұйымдастыру техникасымен жұмыс істейді, редакциялау техникасын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Орындалған аударманың сапасын талдау және бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аударма стратегиясын анықтау әдістемесін біледі.
2. Түпнұсқа және аударма мәтіндерін талдау тәсілдерін қолданады.
3. Баламалылық тұрғысынан орындалған аударманың сапасын бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Шет тілінің құрылымдық-семантикалық құрылымының ерекшеліктері туралы түсінігі болу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шет тілі лексикасы дамуының жалпы заңдылықтарын меңгерген.
2. Контекстегі сөз қызметі мен көріністерін тереңдетіп талдауға бағытталған лексиканың әртүрлі разрядтарының өзіндік қасиеттерін ажыратады.
3. Сөзжасау, қарыз алу, семантикалық дамыту арқылы тілдің сөздік құрамын толықтырудың негізгі жолдарын ашып көрсетеді.

4. Анализирует конкретный языковой материал с использованием различных методов лингвистического анализа.
5. Анализирует стилистическую и диалектную дифференциацию лексики на основе понятия литературной нормы.
Результат обучения: 5) Использовать цифровые технологии для осуществления перевода.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями и терминами в сфере информатизации общества, науки и образования.
2. Имеет представление о принципах работы специализированных программных продуктов, в том числе созданных для решения переводческих задач.
3. Использует технические средства и стандартное программное обеспечение в профессиональных, исследовательских и образовательных целях.
4. Работает с основными типами профессиональных, прикладных, научно-исследовательских и учебных компьютерных, цифровых программ.
Результат обучения: 6) Иметь представление о стилистической системе иностранного языка, ее функционировании, принципах и методах стилистического анализа.
Критерии оценки:
1. Владеет знанием всех компонентов стилистического строя иностранного языка.
2. Применяет теоретические положения при переводе с иностранного языка.
3. Использует стилистическую систему иностранного языка.
4. Определяет семантическую, структурную, коммуникативную целостность текста и категорию текста.
5. Анализирует функции экспрессивных средств языка и стилистических приемов, классификацию функциональных стилей и словарного состава языка.
Результат обучения: 7) Самостоятельно и творчески работать, применяя научные подходы и навыки исследовательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Определяет тему планируемой курсовой работы.
2. Осуществляет сбор и обработку информации по теме.
3. Изучает и проводит критический анализ изученных материалов.
4. Систематизирует и обобщает информацию.
5. Самостоятельно/под руководством решает поставленные творческие задачи.
6. Дает логическое обоснование и формулировку выводов, предложений и рекомендаций.
7. Представляет результат работы по определенной форме.
ПК 05. Организовать экскурсию
ПМ 05. Организация экскурсии;
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации экскурсии на иностранном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: формулировать свои мысли и компетентно вести письменный и устный диалог на иностранном языке; выступать с презентацией на базе лексико-грамматического материала; теоретические и методологические основы организации экскурсии;
специфику экскурсионного дела в туристско-экскурсионных учреждениях.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применять повествование, описание, рассуждение; монолог, диалог, полилог;
культуру речи, речевой этикет;
особенности официально-делового стиля иностранного языка; виды и формы запроса, ответа и др.;
определять тему экскурсии, с учетом целевых групп;
определять источники экскурсионного материала и экскурсионные объекты;
составлять экскурсионный маршрут;
формировать содержание экскурсии и подбирать иллюстративный материал к ней;
определять методические приемы проведения экскурсии;
оформлять экскурсионные документы в соответствии с установленными требованиями;
адаптировать содержание, методику, технику, время проведения экскурсии для различных целевых групп;
прогнозировать возможные проблемы, связанные с обслуживанием на маршруте, и способы их решения;
осуществлять организацию экскурсионной деятельности с учетом возрастных групп населения и языка экскурсии;
организовывать экскурсию для людей с ограниченными возможностями.
Результат обучения: 1) Использовать языковые средства в соответствии с адресатом речи и коммуникативными намерениями.
Практика устной и письменной речи Экскурсоведение
Технология организации тура
Краеведение на иностранном языке
Производственная практика
Критерии оценки:

4. Лингвистикалық талдаудың түрлі әдістерін пайдалана отырып, нақты тілдік материалды талдайды.
5. Әдеби норманың түсінігі негізінде лексиканың стилистикалық және диалектикалық дифференциациясын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Аударма түрлерін жүзеге асыру өңдеу үшін сандық технологияларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоғамды, ғылым мен білім беруді ақпараттандыру саласындағы негізгі ұғымдар мен терминдерді меңгерді.
2. Мамандандырылған бағдарламалық өнімдердің, оның ішінде аударма міндеттерін шешу үшін құрылған жұмыс қағидаттары туралы түсінігі бар.
3. Техникалық құралдар мен стандартты бағдарламалық қамтамасыз етуді кәсіптік, зерттеу және білім беру мақсаттарында қолданады.
4. Кәсіптік, қолданбалы, ғылыми-зерттеу және оқу компьютерлік, сандық бағдарламалармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Шетел тілінің стилистикалық жүйесі, оның қызметі, стилистикалық талдаудың принциптері мен әдістері туралы түсінігі болу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шетел тілінің стилистикалық құрылымының барлық компоненттерін біледі.
2. Шет тілінен аударғанда теориялық ережелерді қолданады.
3. Шетел тілінің стилистикалық жүйесін пайдаланады.
4. Мәтіннің семантикалық, құрылымдық, коммуникативтік тұтастығын және мәтін санатын анықтайды.
5. Тілдің экспрессивті құралдары мен стилистикалық тәсілдердің функцияларын, тілдің функционалдық стильдері мен сөздік құрамының жіктелуін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Зерттеу қызметінің ғылыми тәсілдері мен дағдыларын қолдана отырып, өз бетінше және шығармашыл жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарланған курстық жұмыстың тақырыбын анықтайды.
2. Тақырып бойынша ақпаратты жинау мен өңдеуді жүзеге асырады.
3. Зерделенген материалдарды зерттейді және сын тұрғысынан талдау жүргізеді.
4. Ақпаратты жүйелейді және жинақтайды.
5. Өз бетінше/басшылықпен қойылған шығармашылық міндеттерді шешеді.
6. Тұжырымдарды, ұсыныстар мен ұсынымдарды қисынды негіздейді және тұжырымдайды.
7. Белгілі бір нысан бойынша жұмыс нәтижесін ұсынады.
КҚ05. Экскурсияны ұйымдастыру
КМ 05. Экскурсияны ұйымдастыру
Бұл модуль шет тілінде экскурсияны ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: өз ойларын тұжырымдау және шет тілінде жазбаша және ауызша диалог жүргізуді; лексика-грамматикалық материал негізінде презентация жасауды; экскурсияны ұйымдастырудың теориялық және әдіснамалық негіздерін;
туристік-экскурсиялық мекемелердегі экскурсия ісінің ерекшелігін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
баяндауды, сипаттауды, пайымдауды қолдану; монолог, диалог, полилог;
сөйлеу мәдениетін, сөйлеу этикетін;
шетел тілінің ресми-іскерлік стилінің ерекшеліктері; сұраудың, жауаптың түрлері мен нысандары және т. б.;
мақсатты топтарды ескере отырып, экскурсия тақырыбын анықтауды;
экскурсиялық материал көздерін және экскурсиялық объектілерді анықтауды;
экскурсиялық маршрутты құруды;
экскурсияның мазмұнын қалыптастыру және оған көрнекілік материалдарды таңдауды;
экскурсияны өткізудің әдістемелік тәсілдерін анықтауды;
белгіленген талаптарға сәйкес экскурсиялық құжаттарды рәсімдеуді;
әр түрлі мақсатты топтар үшін экскурсияның мазмұнын, әдістемесін, техникасын, уақытын бейімдеуді;
маршрутта қызмет көрсетумен байланысты ықтимал проблемаларды және оларды шешу тәсілдерін болжауды;
халықтың жас топтары мен экскурсия тілін ескере отырып, экскурсиялық қызметті ұйымдастыруды жүзеге асыруды;
мүмкіндігі шектеулі адамдар үшін экскурсия ұйымдастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тіл құралдарын сөйлеу адресатына және коммуникативтік ниеттерге сәйкес пайдалану.
Ауызша және жазбаша сөйлеу практикасы
Экскурсиятану
Турды ұйымдастыру технологиясы
Шет тіліндегі өлкетану
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет коммуникативно-логическую структуру высказывания и способы ее передачи.
2. Анализирует коммуникативную целостность текста, семантическую и структурную категории.
3. Осуществляет общение на иностранном языке в единстве всех его функций.
4. Формулирует
тезисы, устные сообщения по соответствующим темам.
Результат обучения: 1) Использовать основополагающие принципы организации тура.
Критерии оценки:
1. Знает нормативно-правовые документы по содержанию экскурсионных услуг и их проектированию.
2. Разрабатывает технологическую документацию экскурсий различных видов и форм на иностранном языке.
3. Организует информационно-методическое обеспечение экскурсионной деятельности.
4. Правильно оформляет паспортные данные туристов (при необходимости).
5. Имеет представление о таможенных и валютных правилах, действующих для иностранных граждан.
6. Владеет информацией об основах техники безопасности на туристических маршрутах.
7. Оценивает масштаб и возможные последствия нестандартной ситуации.
Результат обучения: 2) Выполнять и проводить предварительную подготовку экскурсионного материала с учетом языка экскурсии в соответствии с культурными потребностями различных групп населения.
Критерии оценки:
1. Определяет тему экскурсии, с учетом целевых групп.
2. Определяет источники экскурсионного материала и экскурсионные объекты.
3. Составляет экскурсионный маршрут.
4. Формирует содержание экскурсии и иллюстративный материал к ней.
5. Определяет методические приемы проведения экскурсии.
6. Оформляет экскурсионные документы в соответствии с установленными требованиями.
7. Адаптирует содержание, методику, технику, время проведения экскурсии для различных целевых групп.
8. Прогнозирует возможные проблемы, связанные с обслуживанием на маршруте, и способов их решения.
9. Осуществляет организацию экскурсионной деятельности с учетом возрастных групп населения.
10. Организовывает экскурсию для людей с ограниченными возможностями.
Результат обучения: 3) Организовать экскурсии посетителей по особо охраняемой природной территории и его охранной зоне с учетом языка экскурсии.
Критерии оценки:
1. Собирает комплексную информацию о природных и экологических данных маршрута: ландшафт, геология, фауна, флора, состояние экологии, природоохранная работа на местности.
2. Разрабатывает маршрут в зависимости от спецификации целевой аудитории.
3. Разрабатывает схему и график прохождения маршрута.
4. Определяет места повышенной опасности на маршруте и пути для минимизации риска.

1. Сөйлеудің коммуникативтік-логикалық құрылымын және оны беру тәсілдерін анықтайды.
2. Мәтіннің коммуникативтік тұтастығын, семантикалық және құрылымдық категорияларды талдайды.
3. Шет тілінде оның барлық функцияларының бірлігінде қарым-қатынасты жүзеге асырады.
4. Тиісті тақырыптар бойынша тезистер, ауызша хабарламалар құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Турды ұйымдастырудың негізгі қағидаттарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экскурсиялық қызметтердің мазмұны және оларды жобалау бойынша нормативтік-құқықтық құжаттарды біледі.
2. Шет тіліндегі әртүрлі түрлері мен формаларының экскурсияларының технологиялық құжаттамасын әзірлейді.
3. Экскурсиялық қызметті ақпараттық-әдістемелік қамтамасыз етуді ұйымдастырады.
4. Туристердің паспорттық деректерін дұрыс рәсімдейді (қажет болған жағдайда).
5. Шетел азаматтары үшін қолданылатын кеден және валюта ережелері туралы түсінігі бар.
6. Туристік маршруттардағы қауіпсіздік техникасының негіздері туралы ақпаратты біледі.
7. Стандартты емес жағдайдың ауқымы мен ықтимал салдарын бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Халықтың әр түрлі топтарының мәдени қажеттіліктеріне сәйкес экскурсия тілін ескере отырып, экскурсиялық материалды алдын ала дайындауды орындау және жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мақсатты топтарды ескере отырып, экскурсияның тақырыбын анықтайды.
2. Экскурсиялық материалдың көздерін және экскурсиялық объектілерді анықтайды.
3. Экскурсиялық маршрутты құрайды.
4. Экскурсияның мазмұнын және оған көрнекілік материалдарды қалыптастырады.
5. Экскурсияны өткізудің әдістемелік тәсілдерін анықтайды.
6. Белгіленген талаптарға сәйкес экскурсиялық құжаттарды рәсімдейді.
7. Әр түрлі мақсатты топтар үшін экскурсияның мазмұнын, әдістемесін, техникасын, уақытын бейімдейді.
8. Маршрутта қызмет көрсетуге байланысты ықтимал проблемаларды және оларды шешу тәсілдерін болжайды.
9. Халықтың жас топтарын ескере отырып, экскурсиялық қызметті ұйымдастыруды жүзеге асырады.
10. Мүмкіндігі шектеулі адамдарға экскурсия ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Экскурсия тілін ескере отырып, ерекше қорғалатын табиғи аумақ және оның күзет аймағы бойынша келушілерге экскурсия ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Маршруттың табиғи және экологиялық деректері: ландшафт, геология, фауна, флора, экология жағдайы, жергілікті жердегі табиғатты қорғау жұмыстары туралы кешенді ақпарат жинайды.
2. Мақсатты аудиторияның ерекшелігіне байланысты маршрутты әзірлейді.
3. Маршрутты өту кестесі мен сызбасын әзірлейді.
4. Қауіпті азайту үшін маршрутта және жолда жоғары қауіптілік орындарын анықтайды.

5. Определяет требования к участникам экскурсии.
6. Оформляет и утверждает в установленном порядке документацию на маршрут и всех его участников.
7. Планирует и рассчитывает необходимые ресурсы.
8. Организует страховку туристов при преодолении сложных участков маршрута.
9. Выбирает средства транспорта и размещения.
10. Получает разрешение на доступ в охраняемые природные территории и природные зоны.
11. Подготавливает памятки о поведении на природе и о соблюдении правил безопасности.
12. Организует привалы и досуг во время отдыха.
13. Обеспечивает соблюдение экологических правил на маршруте.
14. Анализирует результаты проведения тура для их совершенствования.
15. При необходимости осуществляет контакт с соответствующими службами.
4) Разрабатывать новые маршруты экскурсии и экскурсионные программы.
Критерии оценки:
1. Определяет тему экскурсии, с учетом целевых групп, источники экскурсионного материала и экскурсионные объекты.
2. Составляет экскурсионный маршрут, содержание и подбирает иллюстративный материал.
3. Определяет методические приемы проведения экскурсии.
4. Оформляет экскурсионные документы в соответствии с установленными требованиями (при необходимости).
5. Прогнозирует проблемы, связанные с обслуживанием на маршруте, и способов их решения.
6. Организовывает экскурсию для людей с ограниченными возможностями.
7. Создает ресурсную базу для организации экскурсионной деятельности.
8. Включает обновленную информацию в маршруте экскурсии.
6) Участвовать в подготовке и проведении лекций, бесед, выступлений в организациях по экологической тематике.
Критерии оценки:
1. Анализирует, систематически осуществляет отбор необходимой информации и участвует в выступлении специалистов средств массовой информации.
2. Участвует в разработке, выпуске и реализации буклетов, фотоальбомов, в создании слайд-, кино- и видеофильмов, справочных материалов и иной информационно-издательской продукции, значков, сувениров, символики.
3. Участвует в подготовке и проведении лекций, бесед, выступлений в организациях по экологической тематике, а также других эколого-просветительских мероприятий.
4. Принимает участие в разработке экскурсионных и туристских маршрутов.
5. Непосредственно занимается экскурсоводческой деятельностью.
ПК 6. Проводить экскурсию с использованием необходимого языка
ПМ 06. Проведение экскурсии с использованием необходимого языка
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения экскурсии на иностранном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
методику проведения экскурсии с использованием необходимого языка.
При изучении модуля обучающиеся учатся использовать различные виды подачи информации; применять речевые образы, основные интонационные и грамматические структуры иностранного языка;
оценивать настроение группы для установления эффективного взаимодействия с экскурсантами;
знакомить экскурсантов с программой экскурсии и правилами поведения на маршруте;
осуществлять показ экскурсионных объектов; осуществлять рассказ в соответствии с методическими приемами рассказа;
подводить итоги экскурсии;
вежливо отвечать на вопросы аудитории и дать рекламу других экскурсий; организовать безопасное передвижение экскурсантов; проводить мониторинг удовлетворенности экскурсантов.
Результат обучения: 1) Использовать языковые средства в соответствии с адресатом речи и коммуникативными намерениями.
Практика устной и письменной речи
Экскурсоведение
Творческий проект по дисциплине
"Экскурсоведение"
Профессиональная практика
Критерии оценки:

5. Экскурсия қатысушыларына қойылатын талаптарды анықтайды.
6. Белгіленген тәртіппен маршрутқа және оның барлық қатысушыларының құжаттамасын рәсімдейді және бекітеді.
7. Қажетті ресурстарды жоспарлайды және есептейді.
8. Маршруттың күрделі учаскелерін еңсеру кезінде туристерді сақтандыруды ұйымдастырады.
9. Көлік және орналасу құралдарын таңдайды.
10. Қорғалатын табиғи аумақтар мен табиғи аймақтарға кіруге рұқсат алады.
11. Табиғаттағы мінез-құлық және қауіпсіздік ережелерін сақтау туралы жаднамалар дайындайды.
12. Демалыс кезінде бос уақыттарын ұйымдастырады.
13. Маршрутта экологиялық ережелердің сақталуын қамтамасыз етеді.
14. Оларды жетілдіру үшін турдың нәтижелерін талдайды.
15. Қажет болған жағдайда тиісті қызметтермен байланыс жасайды.
4) Экскурсияның жаңа бағыттары мен экскурсиялық бағдарламаларды әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мақсатты топтарды, экскурсиялық материалдың көздерін және экскурсиялық объектілерді ескере отырып, экскурсия тақырыбын анықтайды.
2. Экскурсиялық бағыт, мазмұны және көрнекілік материалды таңдайды.
3. Экскурсияны өткізудің әдістемелік тәсілдерін анықтайды.
4. Белгіленген талаптарға сәйкес экскурсиялық құжаттарды рәсімдейді (қажет болған жағдайда).
5. Маршрутта қызмет көрсетумен байланысты проблемаларды және оларды шешу тәсілдерін болжайды.
6. Мүмкіндігі шектеулі адамдарға экскурсия ұйымдастырады.
7. Экскурсиялық қызметті ұйымдастыру үшін ресурстық база жасайды.
8. Экскурсия маршрутындағы жаңартылған ақпаратты қамтиды.
6) Экологиялық тақырып бойынша ұйымдарда лекциялар, әңгімелер, сөз сөйлеулер дайындауға және өткізуге қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қажетті ақпаратты талдайды, жүйелі түрде іріктейді және бұқаралық ақпарат құралдары мамандарының сөз сөйлеуіне қатысады.
2. Буклеттерді, фотоальбомдарды әзірлеуге, шығаруға және өткізуге, слайд-, кино - және бейнефильмдерді, анықтамалық материалдарды және өзге де ақпараттық-баспа өнімдерін, белгілерді, кәдесыйларды, нышандарды жасауға қатысады.
3. Экологиялық тақырып бойынша ұйымдарда дәрістер, әңгімелесулер, сөз сөйлеулер, сондай-ақ басқа да экологиялық-ағартушылық іс-шараларды дайындауға және өткізуге қатысады.
4. Экскурсиялық және туристік маршруттарды әзірлеуге қатысады.
5. Экскурсиялық қызметпен тікелей айналысады.
КҚ 6. Қажетті тілді қолдану арқылы экскурсия жүргізу
КМ 06. Қажетті тілді қолдану арқылы экскурсия жүргізу
Бұл модуль шет тілінде экскурсияны өткізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
қажетті тілді қолдану арқылы экскурсияны өткізу әдістемесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ақпаратты берудің әртүрлі түрлерін қолдануды; тілдік бейнелерді, бөтен тілдің негізгі интонациялық және грамматикалық құрылымдарын қолдануды;
экскурсанттармен тиімді қарым-қатынас орнату үшін топтың көңіл-күйін бағалауды;
экскурсанттарды экскурсия бағдарламасымен және маршруттағы тәртіп ережелерімен таныстыруды;
экскурсиялық объектілерді көрсетуді жүзеге асыруды; әңгіменің әдістемелік тәсілдеріне сәйкес әңгімелерді жүзеге асыруды;
экскурсия қорытындысын шығаруды;
аудиторияның сұрақтарына сыпайы жауап беру және басқа экскурсиялардың жарнамасын беруді; экскурсанттардың қауіпсіз қозғалысын ұйымдастыруды; экскурсанттардың қанағаттанушылығына мониторинг жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тіл құралдарын сөйлеу адресатына және коммуникативтік ниеттерге сәйкес пайдалану.
Ауызша және жазбаша сөйлеу практикасы
Экскурсиятану
"Экскурсиятану" пәні бойынша шығармашылық жоба
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет способами коммуникативно-речевого взаимодействия человека и общества.
2. Использует лексический минимум по темам, общественно-политическую и профессиональную лексику, фактический материал предусмотренный программой.
3. Применяет речевые образы, основные интонационные и грамматические структуры иностранного языка.
4. Определяет коммуникативно-логическую структуру высказывания и способы ее передачи.
5. Осуществляет общение на иностранном языке в единстве всех его функций.
Результат обучения: 2) Проводить экскурсию на необходимом языке
Критерии оценки:
1. Знает и строго выполняет правила обслуживания иностранных туристов.
2. Осуществляет сбор экскурсионной группы.
3. Оценивает настроение группы для установления эффективного взаимодействия с экскурсантами.
4. Знакомит группу с программой экскурсии и правилами поведения на маршруте на необходимом языке.
5. Осуществляет показ экскурсионных объектов в соответствии с методическими приемами показа.
6. Использует специальное оборудование при проведении экскурсии (при его наличии).
7. Осуществляет рассказ экскурсии в соответствии с методическими приемами показа.
8. Использует инновационные методики при проведении экскурсий различных классификационных групп.
9. Управляет временем при проведении экскурсии.
10. Дает советы и указания водителю или сопровождающему лицу по коррекции маршрута.
11. Достоверно и грамотно отвечает на вопросы по экскурсионному объекту.
12. Отвечает на вопросы аудитории и дает рекламу других экскурсий.
13. Подводит итоги экскурсии, определяя положительные и отрицательные моменты экскурсии.
Результат обучения: 2) Организовать безопасное передвижение экскурсантов.
Критерии оценки:
1. Доставляет и сопровождает на экскурсию и с экскурсии.
2. Знакомит туристов с этапами экскурсионной программы, техникой безопасности.
3. Ведет сопровождение во время экскурсии.
4. Нейтрализует конфликтные ситуации на маршруте в случае их появления.
5. Решает организационные, бытовые и непредвиденные ситуации в ходе экскурсии при их возникновении.
6. Контролирует количественный состав группы.
7. Управляет поведением группы.
8. Оказывает первую доврачебную помощь туристам (при необходимости).
Результат обучения: 3) Проводить мониторинг удовлетворенности экскурсантов.
Критерии оценки:
1. Владеет методами проведения мониторинга удовлетворенности экскурсантов.
2. Проводит опросы/анкетирование туристов.
3. Проводит мониторинг удовлетворенности экскурсантов для внесения изменений в содержание и методику проведения экскурсии.
Результат обучения: 4) Самостоятельно и творчески работать, применяя исследовательские навыки в экскурсионной деятельности.

1. Адам мен қоғамның коммуникативтік-тілдік өзара іс-қимыл тәсілдерін меңгерді.
2. Тақырып бойынша лексикалық минимумды, қоғамдық-саяси және кәсіптік лексиканы, бағдарламада көзделген нақты материалды қолданады.
3. Тілдік бейнелерді, шет тілінің негізгі интонациялық және грамматикалық құрылымдарын қолданады.
4. Сөйлеудің коммуникативтік-логикалық құрылымын және оны беру тәсілдерін анықтайды.
5. Шет тілінде оның барлық функцияларының бірлігінде қарым-қатынасты жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қажетті тілде экскурсия жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шетелдік туристерге қызмет көрсету ережелерін біледі және қатаң орындайды.
2. Экскурсиялық топты жинақтайды.
3. Экскурсанттармен тиімді қарым-қатынас орнату үшін топтың көңіл-күйін бағалайды.
4. Топ экскурсия бағдарламасымен және маршруттағы тәртіп Ережелерімен қажетті тілде таныстырады.
5. Көрсету әдістемелік тәсілдеріне сәйкес экскурсиялық объектілерді көрсетуді жүзеге асырады.
6. Экскурсияны өткізу кезінде арнайы жабдықты пайдаланады (бар болса).
7. Көрсетілімнің әдістемелік тәсілдеріне сәйкес экскурсия әңгімесін жүзеге асырады.
8. Әртүрлі топтастыру топтарының экскурсияларын өткізу кезінде инновациялық әдістерді қолданады.
9. Экскурсияны өткізу кезінде уақытты қадағалайды.
10. Жүргізушіге немесе еріп жүретін адамға маршрутты түзету жөнінде кеңестер мен нұсқаулар береді.
11. Экскурсия объектісі бойынша сұрақтарға дұрыс және сауатты жауап береді.
12. Аудиторияның сұрақтарына жауап береді және басқа экскурсиялардың жарнамасын береді.
13. Экскурсияның оң және теріс сәттерін анықтай отырып, экскурсия қорытындысын шығарады.
Оқыту нәтижесі: 2) Экскурсанттардың қауіпсіз қозғалысын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экскурсиядан экскурсияға жеткізеді және бірге жүреді.
2. Туристерді экскурсиялық бағдарлама кезеңдерімен, қауіпсіздік техникасымен таныстырады.
3. Экскурсия кезінде сүйемелдеуді жүргізеді.
4. Маршруттағы жанжалды жағдайларды олар пайда болған жағдайда бейтараптандырады.
5. Экскурсия барысында ұйымдастырушылық, тұрмыстық және күтпеген жағдайларды шешеді.
6. Топтың сандық құрамын бақылайды.
7. Топтың мінез-құлқын басқарады.
8. Туристерге дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетеді (қажет болған жағдайда).
Оқыту нәтижесі: 3) Экскурсанттардың қанағаттанушылығына мониторинг жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экскурсанттардың қанағаттанушылығына мониторинг жүргізу әдістерін меңгерді.
2. Туристерге сауалнама/сауалнама жүргізеді.
3. Экскурсияны өткізудің мазмұны мен әдістемесіне өзгерістер енгізу үшін экскурсанттардың қанағаттанушылығына бақылау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Экскурсиялық қызметте зерттеу дағдыларын қолдана отырып, өз бетінше және шығармашыл жұмыс істеу.

1. Определяет тему экскурсии.
2. Осуществляет сбор и обработку информации по теме.
3. Изучает и проводит критический анализ изученных материалов.
4. Систематизирует и обобщает информацию.
5. Самостоятельно решает поставленные творческие задачи.
6. Дает логическое обоснование и формулировку выводов, предложений и рекомендаций.
7. Представляет результат работы в виде портфеля экскурсовода и в форме экскурсии.
ПК 7. Выполнять основные виды работ гида-переводчика.
ПМ 7. Выполнение основных видов работ гида-переводчика.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для отработки основных видов работ гида-переводчика.
1) Выполнять должностные обязанности гида-переводчика.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет работу, связанную с сопровождением туристической группы или отдельного человека во время туристического путешествия или прогулки.
2. Предоставляет туристам полную информацию о рассматриваемом объекте на необходимом языке.
3. Выполняет организацию встреч и сопровождает туристов на мероприятиях (при необходимости).
4. Обслуживает туристов в пешем и транспортном путешествии.
5. Обеспечивает точный перевод информации памятников старины, архитектурных сооружений и объектов рассмотрения.
6. Готовит обозрение по материалам, которые использует во время путешествия.
7. Разрабатывает технику экскурсионных рассказов и ответов на вопросы во время экскурсии.
8. Создает благоприятный психологический климат в группе.
2) Производить устный, письменный перевод, а также владеть базовыми навыками синхронного перевода на необходимых языках.
Критерии оценки:
1. Осуществляет предпереводческий анализ текста оригинала.
2. Адекватно переводит публицистические и специальные тексты.
3. Применяет инструментарий, соответствующий типу данного текста.
4. Редактирует перевод.
5. Реферирует текст по знакомой им тематике.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 171
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 594
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Оценка"
Код и профиль образования:
0500000 - Сервис, экономика и управление
Специальность:
0514000 - Оценка
Квалификация*:

1. Экскурсия тақырыбын анықтайды.
2. Тақырып бойынша ақпаратты жинау мен өңдеуді жүзеге асырады.
3. Материалдарды зерделейді және зерделенген материалдарға сыни талдау жүргізеді.
4. Ақпаратты жүйелейді және жинақтайды.
5. Қойылған шығармашылық міндеттерді өз бетінше шешеді.
6. Тұжырымдарды, ұсыныстар мен ұсынымдарды қисынды негіздейді және тұжырымдайды.
7. Жұмыс нәтижесін экскурсовод портфелі түрінде және экскурсия түрінде ұсынады.
КҚ 7. Гид-аудармашының негізгі жұмыс түрлерін орындау.
КМ 7. Гид-аудармашының негізгі жұмыс түрлерін орындау.
Бұл модуль гид-аудармашының негізгі жұмыс түрлерін пысықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
1) Гид-аудармашының лауазымдық міндеттерін орындау.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Туристік саяхат немесе серуендеу кезінде туристік топтың немесе жеке адамның ілесіп жүруіне байланысты жұмысты орындайды.
2. Туристерге қажетті тілде қаралатын нысан туралы толық ақпарат береді.
3. Кездесулер ұйымдастыруды орындайды және іс-шараларда туристерді алып жүреді
4. Жаяу және көлік саяхатында туристерге қызмет көрсетеді.
5. Ескі ескерткіштердің, сәулет құрылыстарының және қарау объектілерінің ақпаратының дәл аударылуын қамтамасыз етеді.
6. Саяхат кезінде пайдаланатын материалдар бойынша шолу дайындайды.
7. Экскурсия кезінде экскурсиялық әңгімелер мен сұрақтарға жауап беру техникасын әзірлейді.
8. Топта қолайлы психологиялық климат қалыптастырады.
2) Ауызша, жазбаша аударма жасау, сондай-ақ қажетті тілдерде синхронды аударманың базалық дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түпнұсқа мәтініне жоба алдындағы талдауды жасайды.
2. Публицистикалық және арнайы мәтіндерді барабар аударады.
3. Осы мәтін түріне сәйкес құралдарды қолданады.
4. Аударманы өңдейді.
5. Өзіне тақырып бойынша мәтіннің қысқаша мазмұнын жазады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
171-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
594-қосымша
"Бағалау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0500000 - Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0514000 - Бағалау
Біліктілігі*:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "051401 3 – техник-оценщик"
ПК1. Понимать экономические и правовые основы сделок
ПМ 1.
Понимание экономических и правовых основ сделок
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания экономических и правовых основ сделок с важнейшими ресурсами предпринимательской деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: теорию и практику различных сделок с важнейшими ресурсами предпринимательской деятельности: земельными участками, зданиями, сооружениями и другими объектами. Место недвижимости в рыночной системе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: давать качественную и количественную характеристику объектов недвижимости; определять основные элементы и сделки на рынке недвижимости; различать права собственности на недвижимость, виды и формы собственности на недвижимость; разбираться в документации на любой вид операции с недвижимостью; оформлять договор на любой вид операций с недвижимым имуществом; разбираться в условиях и порядке проведения операций на рынке земельных участков; различать экономические и правовые основы залога недвижимости; понимать цели и принципы управления недвижимым имуществом и формы государственного регулирования рынка недвижимости
Результат обучения: 1) Дать качественную и количественную характеристику объектов недвижимости.
Экономика недвижимости
Оценка недвижимости
Критерии оценки:
1. Классифицирует объекты недвижимости как товар.
2. Групирует и дает описание зданиям и сооружениям.

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын меңгерді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"051401 3 – Техник бағалаушы" біліктілігі
КҚ1. Мәмілелердің экономикалық және құқықтық негіздерін түсіну
КМ 1. Мәмілелердің экономикалық және құқықтық негіздерін түсіну
Бұл модуль кәсіпкерлік қызметтің маңызды ресурстарымен жүргізілетін Мәмілелердің экономикалық және құқықтық негіздерін түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: кәсіпкерлік қызметтің маңызды ресурстарымен жүргізілетін әртүрлі Мәмілелердің теориясы мен практикасын: жер учаскелері, ғмараттар, құрылыстар және т.б. объектілер. Нарықтық жүйедегі жылжымайтын мүлік орны.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: жылжымайтын мүлік объектілерінің сапалық және сандық сипаттамасын беру; жылжымайтын мүлік нарығында негізгі элементтер мен мәмілелерді айқындау; жылжымайтын мүлікке меншік құқығын ажырату, жылжымайтын мүлікке меншік түрлері мен нысандары; жылжымайтын мүлікпен жүргізілетін операциялардың кез келген түрін жақсы білу; жылжымайтын мүлікпен жүргізілетін операциялардың кез келген түріне шарт рәсімдеу; жер учаскелері нарығында операциялар жүргізу жағдайлары мен тәртібін жақсы білу; жылжымайтын мүлік кепілзатының экономикалық және құқықтық негіздерін ажырату; жылжымайтын мүлікті басқарудың мақсаттары мен қағидаттарын және жылжымайтын мүлік нарығын мемлекттік реттеу нысандарын түсіну
Оқыту нәтижесі: 1) Жылжымайтын мүлік объектілерінің сапалық және сандық сипаттамаларын беру
Жылжымайтын мүлік экономикасы
Жылжымайтын мүлікті бағалау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылжымайтын мүлік объектілерін тауар ретінде жіктейді.
2. Ғимараттар мен құрылыстарды топтайды және олардың сипаттамасын береді.

3. Определяет эффективный, экономический, хронологический возрасты, оставшийся срок экономической жизни.
4. Характеризует содержание прав собственности на недвижимость.
2. Различает виды и формы собственности на недвижимость
Результат обучения: 2) Определить основные элементы и сделки на рынке недвижимости,
Критерии оценки:
1. Характеризует систему рынка недвижимости, как сферу инвестиций.
2. Понимает важность принципов и структуру договорных отношений.
3. Характеризует операции с недвижимостью: аренда недвижимости, продажа права аренды недвижимости.
4. Разбирается в условиях и порядке проведения операций на рынке земельных участков.
5. Различает экономические и правовые основы залога недвижимости.
6. Понимает цели и принципы управления недвижимым имуществом и формы государственного регулирования рынка недвижимости.
Результат обучения: 3) Понимать основные этапы процесса оценки
Критерии оценки:
1. Понимает цели и принципы оценки недвижимости.
2. Понимает технологию проведения оценки.
3. Различает подходы к оценке недвижимости.
ПК2. Определить поведение хозяйствующих субъектов на рынке.
ПМ 02. Определение поведения хозяйствующих субъектов на рынке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения поведения хозяйствующих субъектов на рынке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
механизмы функционирования современной экономики, экономические основы деятельности предприятий;
основные понятия систем, экономическую информацию, как объект автоматизированной обработки.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать спрос и предложение, анализировать поведение потребителя в экономике, поведение фирм; анализировать внутрнние переменные и внешние факторы организации, оказывающие воздействие на эффективность ее деятельности;
использовать статистическую отчетность; принимать участие в оформлении первичных и сводных бухгалтерских документов основных хозяйственных процессов.
Результат обучения: 1) Понимать поведение хозяйствующих субъектов на рынке товаров и услуг (работ).
Микро и макроэкономика
Основы менеджмента и маркетинга
Статистика
Основы бухгалтерского учета
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями микроэкономики.
2. Различает субъекты на рынке: домашние хозяйства, фирмы и государство.
3. Характеризует основы ценообразования в различных рыночных структурах.

3. Тиімді, экономикалық, хронологиялық жасты, экономикалық өмірдің қалған мерзімін айқындайды.
4. Жылжымайтын мүлікке меншік құқықтарының мазмұнын сипаттайды.
2. Жылжымайтын мүлікке меншік түрлері мен нысандарын ажыратады
Оқыту нәтижесі: 2) Жылжымайтын мүлік нарығындағы негізгі элементтер мен мәмілелерді айқындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылжымайтын мүлік жүйесін инвестициялар саласы ретінде сипаттайды.
2. Шарт қатынастары қағидаттары мен құрылымының маңыздылығын түсінеді.
3. Жылжымайтын мүлікпен жүргізілетін операцияларды сипаттайды: жылжымайтын мүлікті жалдау, жылжымайтын мүлікті жалдау құқығын сату.
4. Жер учаскелері нарығында операциялар жүргізу жағдайлары мен тәртібін жақсы білу.
5. Жылжымайтын мүлік кепілзатының экономикалық және құқықтық негіздерін ажыратады.
6. Жылжымайтын мүлікті басқарудың мақсаттары мен қағидаттарын және жылжымайтын мүлік нарығын мемлекеттік реттеу нысандарын түсінеді
Оқыту нәтижесі: 3) Бағалау процесінің негізгі кезеңдерін түсіну
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылжымайтын мүлікті бағалаудың мақсаттары мен қағидаттарын түсінеді.
2. Бағалау жүргізу технологиясын түсінеді.
3. Жылжымайтын мүлікті бағалау тәсілдерін ажыратады.
КҚ2. Нарықтағы шаруашылық субъектілерінің жүріс-тұрысын айқындау
КМ 02. Нарықтағы шаруашылық субъектілерінің жүріс-тұрысын айқындау
Бұл модуль нарықтағы шаруашылық субъектілерінің жүріс-тұрысын айқындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
қазіргі экономиканың жұмыс істеу механизмдерін, кәсіпорындар қызметінің экономикалық негіздерін;
жүйелердің негізгі ұғымдарын, автоматтандырылған өңдеу объектісі ретінде экономикалық ақпаратты.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: сұраныс пен ұсынысты талдау, экономикадағы тұтынушылардың жүріс-тұрысын, фирмалардың жүріс-тұрысын талдау; ұйым қызметінің тиімділігіне әсер ететін оның ішкі ауыспалы және сыртқы факторларын талдау;
статистикалық есептілікті пайдалану; негізгі шаруашылық процестерінің бастапқы және жиынтық бухгалтерлік құжаттарын рәсімдеуге қатысу
Оқыту нәтижесі: 1) Тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің (жұмыстардың) нарығындағы шаруашылық субъектілерінің жүріс-тұрысын түсіну
Микро және макроэкономика
Менеджмент және маркетинг негіздері
Статистика
Бухгалтерлік есеп негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Микроэкономиканың негізгі ұғымдарын меңгерді.
2.Нарықтағы субъектілерді ажыратады: үй шаруашылықтары, фирмалар және мемлекет.
3. Әртүрлі нарықтық құрылымдардағы баға белгілеу негіздерін сипаттайды.

4. Характеризует макроэкономические факторы ценообразования.
Результат обучения: 2) Определить положение хозяйствующего субъекта на рынке товаров и услуг (работ).
Критерии оценки:
1. Решает задачи по определению равновесной цены, избытка или дефицита на основе кривых спроса и предложения.
2. Анализирует факторы, способствующие снижению цен или вызывающие рост цен.
3. Характеризует цели и методы государственного регулирования цен.
4. Понимает социально-экономические последствия инфляции и безработицы
5. Определяет показатели безработицы в РК.
6. Понимает внутрнние переменные и внешние факторы организации, оказывающие воздействие на эффективность ее деятельности.
7. Решает различные практические задачи, связанные с повышением эффективности маркетинговой деятельности предприятия.
8. Применяет различные методы сбора первичной информации при проведении маркетинговых исследований.
9. Анализирует факторы, влияющие на поведение и выбор потребителя.
Результат обучения: 3) Проводить статистические наблюдения и обрабатывать статистические данные.
Критерии оценки:
1. Понимает статистические методы, используемые для анализа социально-экономической информации.
2. Характеризует виды статистического наблюдения.
3. Понимает сущность выборочного наблюдения, ошибки выборки.
4. Составляет графические изображения статистических данных.
5. Рассчитывает показатели анализа рядов динамики: абсолютный прирост, коэффициент роста, темп роста.
6. Использует индексный метод при переоценке основных фондов.
Результат обучения: 4) Владеть базовыми знаниями в области бухгалтерского учета.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями в области бухгалтерского учета.
2. Составляет бухгалтерские проводки по счетам.
3. Группирует имущество организации по составу, размещению и источникам образования.
4. Участвует в оформлении первичных и сводных бухгалтерских документов основных хозяйственных процессов.
ПК 3. Соблюдать требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов в области оценки имущества
ПМ 03. Соблюдение требований законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов в области оценки имущества.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения требований законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов в области оценки имущества. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
процесс оценки.
При изучении модуля обучающиеся учатся: вести деловые переговоры; проводить правовой анализ; идентифицировать имущественные права и обременения; заключать договор на оказание оценочных услуг; осуществлять обследование объекта оценки; обеспечивать сохранность и конфиденциальность документов, информации; производить осмотр объекта, заполнять акт осмотра; грамотно излагать и доступно доводить до заказчика информацию; согласовывать результаты; применять при оценке информационные программные продукты.
Результат обучения: 1) Соблюдать основные принципы и требования законодательства в оценочной деятельности.
Оценка недвижимости
Основы оценки бизнеса
Оценка машин и оборудования
Оценка автотранспортных средств
Экспертиза имущественных прав
Информационная технология
Компьютерные технологии в оценке
Черчение
Профессиональная практика
Критерии оценки:

4. Баға белгілеудің макроэкономикалық факторларын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің (жұмыстардың) нарығындағы шаруашылық субъектілерінің жағдайын айқындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қисық сұраныс пен ұсыныс негізінде тепе-тең бағаны, шамадан артықты немесе тапшылықты айқындау бойынша міндеттерді шешеді.
2. Бағаның төмендеуіне ықпал ететін немесе баға өсімін туындататын факторларды талдайды.
3. Бағаларды мемлекеттік реттеудің мақсаттары мен әдістерін сипаттайды.
4. Инфляция мен жұмыссыздықтың әлеуметтік-экономикалық салдарын түсінеді
5. ҚР-да жұмыссыздық көрсеткіштерін айқындайды.
6. Ұйым қызметінің тиімділігіне әсер ететін оның ішкі ауыспалы және сыртқы факторларын түсінеді.
7. Кәсіпорынның маркетингтік қызметінің тиімділігін арттыруға байланысты әртүрлі практикалық міндеттерді шешеді.
8. Маркетингтік зерттеулер жүргізу кезінде бастапқы ақпаратты жинаудың әртүрлі әдістерін қолданады.
9. Тұтынушының жүріс-тұрысына және таңдауына әсер ететін факторларды талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Статистикалық бақылаулар жүргізу және статистикалық деректерді өңдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлеуметтік-экономикалық ақпаратты талдау үшін пайдаланылатын статистикалық әдістерді түсінеді.
2. Статистикалық бақылау түрлерін сипаттайды.
3. Іріктелген бақылаудың мәнін, іріктеу қателігін түсінеді.
4. Статистикалық деректердің графикалық бейнесін жасайды.
5. Серпін қатарларын талдау көрсеткіштерін есептейді: абсолюттік өсім, өсу коэффициенті, өсу қарқыны.
6. Негізгі қорларды қайта бағалау кезінде индекстік әдісті пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Бухгалтерлік есеп саласындағы базалық білімді меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бухгалтерлік есеп саласындағы негізгі ұғымдарды меңгерді.
2. Шоттар бойынша бухгалтерлік жазбалар құрайды.
3. Ұйымның мүлкін құрамы, орналастыру және құрылу көздері бойынша топтайды.
4. Негізгі шаруашылық процестерінің бастапқы және жиынтық бухгалтерлік құжаттарын рәсімдеуге қатысады.
КҚ 3. Қазақстан Республикасының мүлікті бағалау саласындағы заңнамасының және бекітілген салалық нормативтік құжаттардың талаптарын сақтау
КМ 03. Қазақстан Республикасының мүлікті бағалау саласындағы заңнамасының және бекітілген салалық нормативтік құжаттардың талаптарын сақтау.
Бұл модуль Қазақстан Республикасының мүлікті бағалау саласындағы заңнамасының және бекітілген салалық нормативтік құжаттардың талаптарын сақтауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бағалау процесін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: іскерлік келіссөздер жүргізу; құқықтық талдау жүргізу; мүліктік құқықтар мен ауыртпалықтарды сәйкестендіру; бағалау қызметтерін көрсетуге шарт жасасу; бағалау объектісін тексеру; құжаттардың, ақпараттың сақталуы мен құпиялылығын қамтамасыз ету; объектіні тексеру, тексеру актісін толтыру; ақпаратты сауатты баяндау және тапсырыс берушіге қолжетімді жеткізу; нәтижелерді мақұлдау; бағалау кезінде ақпараттық бағдарламалық өнімдерді қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Бағалау қызметінде заңнаманың негізгі қағидаттары мен талаптарын сақтау
Жылжымайтын мүлікті бағалау
Жерді бағалау
Бизнесті бағалау негіздері
Машиналар мен жабдықтарды бағалау
Автокөлік құралдарын бағалау
Мүліктік құқықтарды сараптау
Ақпараттық технология
Бағалаудағы компьютерлік технологиялар
Сызу
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основные законодательные акты оценочной деятельности, права и обязанности оценщиков, основные требования для осуществления оценочной деятельности.
2. Соблюдает принципы оценочной деятельности.
3. Определяет обязательные и инициативные виды оценки.
4. Выбирает цели оценки в зависимости от вида оценки в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
5. Понимает формы государственного регулирования оценочной деятельности.
6. Придерживается национальных и международных стандартов оценочной деятельности.
7. Характеризует основы законодательных актов и нормативных документов, регулирующих отношения прав собственности, операций и сделок с недвижимым и движимым имуществом.
Результат обучения: 2) Проводить оценку с соблюдением требованиям законодательства РК
Критерии оценки:
1. Соблюдает этику оценщика при ведении деловых переговоров.
2. Проводит правовой анализ, идентифицирует имущественные права и обременения в соответствии с законом "Об оценочной деятельности".
3. Заключает договор на оказание оценочных услуг в соответствии с законом "Об оценочной деятельности".
4. Соблюдает правила обследования объекта оценки.
5. Соблюдает обеспечение сохранности и конфиденциальности документов, информации.
6. При проведении акта осмотра соблюдает этику, грамотно излагает и доступно доводит до заказчика информацию в случае необходимости.
7. Производит расчет стоимости объекта с соблюдением национальных стандартов оценки.
9.Соблюдает требования к форме и содержанию отчета об оценке при составлении отчета об оценке.
Результат обучения: 3) Применять информационные программные продукты для оценки недвижимости, земли, бизнеса и транспортных средств.
Критерии оценки:
1. Ставит защиту персональных компьютеров, производит обмен информацией.
2. Характеризует назначение и возможности табличного процессора.
3. Применяет основные операции при форматировании таблиц.
4. Использует формулы и встроенные функции табличного процессора.
5. Решает прикладные задачи в виде табличных форм.
6. Характеризует назначение и возможности программы.
7. Создает новые базы данных.
8. Создает разные способы отчета.
9. Заполняет сведения об организации по бухгалтерскому учету.
10. Заполняет справочники (номенклатура, счета, цены, контрагенты).
11. Владеет программными комплексами для автоматизации оценки недвижимости.
12. Использует основные возможности и принципы работы программы "Оценка недвижимости 2.0.1"
13. Характеризует программный комплекс по оценке имущества "Мастерская оценки".

1. Бағалау қызметінің негізгі заң актілерін, бағалаушылардың құқықтары мен міндеттерін, бағалау қызметін жүзеге асыруға қойылатын негізгі талаптарды түсінеді.
2. Бағалау қызметінің қағидаттарын сақтайды.
3. Бағалаудың міндетті және бастамашылық түрлерін айқындайды.
4. Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес бағалау түріне байланысты бағалаудың мақсаттарын таңдайды.
5. Бағалау қызметін мемлекеттік реттеу нысандарын түсінеді.
6. Бағалау қызметінің ұлттық және халықаралық стандарттарын ұстанады.
7. Меншік құқықтарының, жылжымайтын және жылжымалы мүлікпен жүргізілетін операциялар мен мәмілелердің қатынастарын реттейтін заң актілерінің және нормативтік құжаттардың негіздерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) ҚР заңнамасының талаптарын сақтай отырып бағалау жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іскерлік келіссөздер жүргізу кезінде бағалаушының этикасын сақтайды.
2. Құқықтық талдау жүргізеді, "Бағалау қызметі туралы" заңға сәйкес мүлік құқықтарын және ауыртпалықтарды сәйкестендіреді.
3. "Бағалау қызметі туралы" заңға сәйкес бағалау қызметтерін көрсетуге шарт жасайды.
4. Бағалау объектісін тексеру қағидаларын сақтайды.
5. Құжаттардың, ақпараттың сақталуы мен құпиялылығын сақтайды.
6. Тексеру актісін жүргізу кезінде этиканы сақтайды, қажет болған жағдайда ақпаратты сауатты баяндайды және тапсырыс берушіге қолжетімді жеткізеді.
7. Ұлттық бағалау стандарттарын сақтай отырып, объектінің құнын есептейді.
8. Бағалау туралы есепті құрастыру кезінде есептің нысаны мен мазмұнына қойылатын талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жылжымайтын мүлікті, жерді, бизнесті және көлік құралдарын бағалау үшін ақпараттық бағдарламалық өнімдерді қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дербес компьютерлердің қорғанысын қояды, ақпарат алмасуды жүргізеді.
2. Кесте процессорының арналауы мен мүмкіндіктерін сипаттайды.
3. Кестелерді форматтау кезінде негізгі операцияларды қолданады.
4. Кесте процессорының формулалары мен кіріктірілген функцияларын пайдаланады.
5. Қолданбалы міндеттерді кесте нысандары түрінде шешеді.
6. Бағдарламаның арналуы мен мүмкіндіктерін сипаттайды.
7. Жаңа дерекқор құрады.
8. Әртүрлі есеп әдістерін құрады.
9. Бухгалтерлік есеп жөніндегі ұйым туралы мәліметтерді толтырады.
10. Анықтамалықтарды (номенклатура, шоттар, бағалар, контрагенттер) толтырады.
11. Жылжымайтын мүлікті бағалауды автоматтандыру үшін бағдарламалық кешендерді меңгерді.
12. "Жылжымайтын мүлікті бағалау 2.0.1" бағдарламасымен жұмыс істеудің негізгі мүмкіндіктері мен қағидаттарды пайдаланады
13. Мүлікті бағалау жөніндегі "Бағалау шеберханасы" бағдарламалық кешенін сипаттайды.

14. Применяет программный комплекс по оценке имущества "Мастерская оценки".
15. Применяет комплексную система автоматизации оценки ущерба при дорожно-транспортных происшествиях или повреждении транспортных средств — "АвтоОценщик".
16. Использует возможности программы ПС: Комплекс.
17. Использует программы для расчета стоимости восстановительного ремонта транспортных средств "АВТОБАЗА".
Результат обучения: 4) Выполнять требования единой системы конструкторской документации и системы проектной документации для строительства
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования единой системы конструкторской документации и системы проектной документации для строительства.
2. Выполняет чертежи планов, разрезов и фасадов зданий с соблюдением единой системы конструкторской документации.
Результат обучения:5) Проводить технические измерения и составить планы различных помещений и сооружений.
Критерии оценки:
1. Владеет правилами по пожаробезопасности и технике безопасности.
2. Выполняет требования к организации рабочего места "Техника-оценщика"
3. Проводит технические измерения в соответствии с правилами проведения государственного технического обследования недвижимого имущества.
4. Проводит камеральные работы по подсчету всех площадей и объемов объекта недвижимости, вычерчивание земельного участка и поэтажного плана, ввод данных в информационные системы.
ПК4. Проводить оценку объектов недвижимости
ПМ 04. Проведение оценки объектов недвижимости
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для произведения натурного обследования, проведения оценки объектов недвижимости тремя подходами;
для проведения экономической оценки и инвентаризации земель, определения кадастровой, рыночной стоимости различных категорий земель и участков.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основные физические свойства строительных материалов; правовую базу и квалификационные характеристики оценщика, теоретические и методологические основы оценки недвижимого имущества.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять вид, состав, структуру и свойства строительных материалов; собирать достоверную информацию для дальнейшей оценки прав собственности; проводить инвентеризацию и оформлять документацию; проводить оценку тремя подходами: затратным, доходным, методом анализа сравнительных продаж; понимать процесс регистрации землепользования; производить учет количества и качества земель; понимать виды и принципы земельного кадастра, принципы и методы налогообложения и денежной оплаты за землю; методологии анализов рынка земли, природных ресурсов и недр; определять виды рент, денежная (абсолютная) оценка земель, инвентаризацию земель, рынок земельных участков.
Результат обучения: 1) Определять объем оцениваемых имущественных прав на недвижимость.
Строительные материалы и конструкции
Оценка недвижимости (курсовая работа по оценке недвижимости)
Экспертиза имущественных прав
Оценка земли
Производственная практика
Критерии оценки:

14. Мүлікті бағалау жөніндегі "Бағалау шеберханасы" бағдарламалық кешенін қолданады.
15. Жол-көлік апаты немесе көлік құралдарының зақымы кезінде залалды бағалаудың "АвтоБағалаушы" автоматтандырылған кешенді жүйесін қолданады.
16. ПС: Кешен. Бағдарламасының мүмкіндіктерін пайдаланады
17. Автокөлік құралдарын қалпына келтіру жөндеуінің құнын есептеу үшін "АВТОБАЗА" бағдарламасын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесінің және құрылыс үшін жобалық құжаттамасы жүйесінің талаптарын орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесінің және құрылыс үшін жобалық құжаттамасы жүйесінің талаптарын сақтайды.
2. Бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесін сақтай отырып, ғимараттар жоспарларының, кесіктер мен фасадтарының сызбаларын орындайды.
Оқыту нәтижесі:5) Техникалық өлшемдер жүргізу және әртүрлі үй-жайлар мен құрылыстардың жоспарларын құру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өрт қауіпсіздігі және қауіпсіздік техникасы қағидаларын меңгерді.
2. "Техник бағалаушының" жұмыс орнын ұйымдастыру талаптарын орындайды
3. Жылжымайтын мүлікті мемлекеттік техникалық тексеру қағидаларына сәйкес техникалық өлшемдер жүргізеді.
4. Жылжымайтын мүлік объектісінің барлық аудандары мен көлемін есептеу, жер учаскесін сызу және қабат-қабатпен жоспар, деректерді ақпараттық жүйелерге енгізу бойынша камералдық жұмыстар жүргізеді.
КҚ4. Жылжымайтын мүлік объектілеріне бағалау жүргізу
КМ 04. Жылжымайтын мүлік объектілеріне бағалау жүргізу
Бұл модуль заттай тексеру жүргізуге, жылжымайтын мүлік объектілерін үш тәсілмен бағалауға; экономикалық бағалау жүргізуге және жерлерді түгендеуге; жерлер мен учаскелердің әртүрлі санаттарының кадастрлық, нарықтық құнын айқындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
құрылыс материалдарының негізгі физикалық қасиеттерін; құқықтық базаны және бағалаушының біліктілік сипаттамаларын, жылжымайтын мүлікті бағалаудың теориялық және әдіснамалық негіздерін.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: құрылыс материалдарының түрін, құрамын, құрылымы мен қасиеттерін айқындау; меншік құқықтарын одан әрі бағалау үшін анық ақпарат жинау; түгендеу жүргізу және құжаттаманы рәсімдеу; бағалауды үш тәсілмен жүргізу: шығынды, кірісті, салыстырмалы сатуды талдау әдісі; жерді пайдалану процесін түсіну; жерлердің саны мен сапасын есепке алу; жер кадастрының түрлері мен қағидаттарын, салық салу және жердің ақысын төлеу қағидаттары мен әдістері; жер, табиғи ресурстар мен жер қойнауы нарығын талдау әдіснамасы; рента түрлерін айқындау, жерді ақшалай (абсолюттік) бағалау, жерлерді түгендеу, жер учаскелерінің нарығы.
Оқыту нәтижесі: 1) Жылжымайтын мүлікке бағаланатын мүлік құқықтарының көлемін айқындау.
Құрылыс материалдары және құрылымдар
Жылжымайтын мүлікті бағалау (Жылжымайтын мүлікті бағалау бойынша курстық жұмыс)
Мүліктік құқықтарды сараптау
Мүлік құқықтарын сараптау
Жерді бағалау
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует виды прав на недвижимость, подлежащую оценке.
2. Использует информационную базу данных по недвижимости (по жилым помещениям и сделкам по приватизации жилья).
3. Разбирается в особенностях регистрации прав на недвижимость и сделок с ней.
4. Выполняет раздел курсовой работы по оценке недвижимости: оформление задания на оценку, договора на оказание оценочных услуг.
Результат обучения: 2) Проводить оценку недвижимости сравнительным подходом.
Критерии оценки:
1. Владеет особенностями применения, общими характеристиками, методами сравнительного подхода.
2. Исследует рынок недвижимости и собирает информацию о сделках или предложениях по покупке или продаже объектов, аналогичных оцениваемому объекту.
3. Проверяет информацию на надежность, точность и соответствия ее рыночным данным.
4. Выбирает не менее трех типичных для рынка оцениваемого объекта единиц сравнения.
5. Производит расчет корректирующих коэффициентов путем сравнения сопоставимых объектов (объектов-аналогов) с оцениваемой недвижимостью (объектом оценки) по элементам сравнения (ценообразующим факторам) с использованием единиц сравнения.
6. Вносит корректировки в цену каждого сравниваемого объекта относительно оцениваемого объекта по каждому элементу сравнения и дает их обоснование;
7. Согласовывает скорректированные цены сопоставимых объектов для получения единого показателя (значения) рыночной стоимости оцениваемого объекта.
8. Выполняет раздел курсовой работы по оценке недвижимости: определение стоимости недвижимости сравнительным подходом, методом сравнения продаж.
Результат обучения: 3) Проводить оценку недвижимости затратным подходом.
Критерии оценки:
1. Владеет особенностями применения, общими характеристиками, методами затратного подхода.
2. Определяет рыночную стоимость земельного участка на основе методов определения стоимости земельного участка.
3. Собирает и анализирует информацию о внутреннем строении объекта, его структуре и составе основных элементов.
4. Определяет восстановительную стоимость или стоимость замещения недвижимого имущества.
5. Определяет степень сохранности и изношенности методами определения физического износа
6. Рассчитывает функциональный и внешнеэкономический износ.
7. Определяет накопленный износ.
8. Определяет рыночную стоимость оцениваемого объекта затратным подходом.
9. Выполняет раздел курсовой работы по оценке недвижимости: определение стоимости недвижимости затратным подходом.
Результат обучения: 4) Проводить оценку недвижимости доходным подходом, определять итоговую стоимость объекта оценки.
Критерии оценки:

1. Бағалауға жататын жылжымайтын мүлікке құқық түрлерін сипаттайды.
2. Жылжымайтын мүлік бойынша ақпараттық дерекқорды пайдаланады (тұрғын үй-жайлар және баспананы жекешелендіру бойынша мәмілелер).
3. Жылжымайтын мүлікке және олармен жүргізілетін мәмілелерге құқықтарды тіркеу ерекшеліктерін жақсы біледі.
4. Жылжымайтын мүлікті бағалау бойынша курстық жұмыстың бөлімін орындайды: бағалауға тапсырманы, бағалау қызметтерін көрсетуге шарттарды рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жылжымайтын мүліктің бағалауын салыстырмалы әдіспен амалмен жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салыстырмалы тәсілді қолдану ерекшеліктерін, жалпы сипаттамаларын, әдістерін меңгерді.
2. Жылжымайтын мүлік нарығын зерттейді және бағаланатын объектіге ұқсас объектілерді сатып алу немесе сату бойынша ақпарат жинайды.
3. Ақпараттың сенімділігін, дәлдігін және оның нарықтық деректеріне сәйкестігін тексереді.
4. Бағаланатын объектінің нарығы үшін үлгілік ұқсас салыстыру бірліктерін таңдайды.
5. Салыстыру бірліктерін пайдалана отырып, салыстырмалы объектілерді (аналог объектілер) бағаланатын жылжымайтын мүлікпен (бағалау объектісі) салыстыру элементтері (баға белгілеуші факторлар) бойынша салыстыру жолымен түзету коэффициенттерінің есептеуін жүргізеді.
6. Әрбір салыстыру элементі бойынша бағаланатын объектіге қатысты әрбір салыстырмалы объектінің бағасына түзетулер енгізеді және олардың негіздемесін береді;
7. Бағаланатын объектінің нарықтық құнының бірыңғай көрсеткішін (мәнін) алу үшін салыстырмалы объектілердің түзетілген бағаларын мақұлдайды.
8. Жылжымайтын мүлікті бағалау бойынша курстық жұмысты орындайды: жылжымайтын мүліктің құнын салыстырмалы тәсілмен, сатуды салыстыру әдісімен айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жылжымайтын мүліктің бағалауын шығынды тәсілмен амалмен жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шығынды тәсілді қолдану ерекшеліктерін, жалпы сипаттамаларын, әдістерін меңгерді.
2. Жер учаскесінің құнын айқындау әдістерінің негізінде жер учаскесінің нарықтық құнын айқындайды.
3. Объектінің ішкі құрылысы, оның құрылымы және негізгі элементтер құрамы туралы ақпаратты жинайды және талдайды.
4. Қалпына келтіру құнын немесе жылжымайтын мүлікті алмастыру құнын айқындайды.
5. Нақты тозуды айқындау әдістерімен сақталу және тозу дәрежесін айқындайды
6. Функционалдық және сыртқы экономикалық тозуды есептейді.
7. Жинақталған тозуды айқындайды.
8. Бағаланатын объектінің нарықтық құнын шығынды тәсілмен айқындайды.
9. Жылжымайтын мүлікті бағалау бойынша курстық жұмыстың бөлімін орындайды: жылжымайтын мүліктің құнын шығынды тәсілмен айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жылжымайтын мүліктің бағалауын кірісті тәсілмен табыстық амалмен жүргізу, бағалау объектісінің жиынтық құнын айқындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет особенностями применения, общими характеристиками, методами доходного подхода.
2. Определяет потенциальный валовый, действительный, чистый доходы.
3. Определяет ставку капитализации.
4. Определяет стоимость объекта методом прямой капитализации.
5. Определяет норму дисконтирования денежных потоков.
6. Определяет стоимость объекта методом дисконтирования денежных потоков.
7. Согласовывает полученные результаты на основе сравнительного, доходного, затратного подходов и выведение итоговой величины стоимости объекта недвижимости.
8. Выполняет раздел курсовой работы по оценке недвижимости: определение стоимости недвижимости доходным подходом и согласование результатов оценки.
Результат обучения: 5) Производить качественную оценку земельных участков.
Критерии оценки:
1. Учитывает особенности рельефа местности при оценке земельных участков.
2. Учитывает признаки и свойства почв, степени смыва и дефляции почв при оценке земельных участков.
3. Определяет крутизну склонов оцениваемых земельных участков, в градусах.
Результат обучения: 6) Использовать методологию кадастровой оценки земли.
Критерии оценки:
1. Характеризует государственный земельный кадастр и кадастровую оценку земель.
2. Выделяет оценочные зоны по функциональному использованию и территориальному расположению земельных участков.
3. Собирает и группирует данные рынка земельных участков по оценочным зонам.
4. Определяет кадастровую стоимость земельного участка.
Результат обучения: 7) Определить стоимость земельных участков сравнительным подходом
Критерии оценки:
1. Учитывает при оценке земли права собственности и право пользования на землю, а также сервитуты и обременения земельных участков.
2.Разбирается в особенностях оценки свободных и занятых строениями земельных участков.
3. Владеет особенностями применения, общими характеристиками, методами сравнительного подхода к оценке земли.
4. Собирает и проводит анализ информации о продаже или предложении подобных земельных участков и определяет объекты сравнения;
5. Сопоставляет объект оценки с объектами сравнения с последующим корректированием цены продажи или цены предложения объектов сравнения.
6. Определяет стоимость объекта оценки путем учета величины корректирующих поправок к стоимости объектов сравнения.
7. Согласовывает полученные результаты расчета.
Результат обучения: 8) Определить стоимость земельных участков доходным подходом
Критерии оценки:
1. Владеет особенностями применения, общими характеристиками, методами доходного подхода к оценке земли.
2. Определяет чистый операционный доход всей собственности на основе рыночной ренты и предполагаемых операционных расходов.
3. Определяет чистый операционный доход, относящийся к строению (зданию).
4. Определяет чистый операционный доход, относимый к земельному участку.
5. Производит согласование результатов.
ПК5. Проводить оценку машин, оборудования и автотранспортных средств.
ПМ 05. Проведение оценки машин, оборудования и автотранспортных средств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления экспертизы и определение износа,
проведения оценки машин и оборудования тремя подходами: рыночным, затратным, доходным и контроля достоверности процесса оценки машин, оборудования и автотранспортных средств.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы технической эксплуатации машин, оборудований и автотранспортных средств; основные понятия работоспособности и надежности машин, оборудования и автотранспортных средств; особенности рынка машин, оборудования и автотранспортных средств; цели и основы технической эксплуатации оценки машин, оборудования и автотранспортных средств; методы и подходы оценки машин и оборудования, методы определения физического износа.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
классифицировать процессы старения и износа, проводить расчеты физического износа; производить оценку машин, оборудования и автотранспортных средств тремя подходами
Результат обучения: 1) Анализировать рынок машин и оборудования
Оценка машин и оборудования
Оценка автотранспортных средств
Экспертиза имущественных прав
Производственная практика
Критерии оценки:

1. Кірісті тәсілді қолдану ерекшеліктерін, жалпы сипаттамаларын, әдістерін меңгерді.
2. Әлеуетті жалпы, шынайы нақты, таза кірістерді табыстарды айқындайды.
3. Капиталдандыру мөлшерлемесін айқындайды.
4. Объектінің құнын тікелей капиталдандыру әдісімен айқындайды.
5. Ақша ағындарының ағымдарын дисконттау нормасын айқындайды.
6. Объектінің құнын ақша ағындарының дисконттау әдісімен айқындайды.
7. Салыстырмалы, кірісті, шығынды тәсілдердің негізінде алынған нәтижелерді мақұлдайды және жылжымайтын мүлік объектісі құнының жиынтық шамасын шығарады.
8. Жылжымайтын мүлікті бағалау бойынша курстық жұмыстың бөлімін орындайды: жылжымайтын мүліктің құнын кірісті тәсілмен айқындау және бағалау нәтижелерін мақұлдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Жер учаскелерінің сапалы бағалауын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жер учаскелерін бағалау кезінде жергілікті жердің рельефінің ерекшеліктерін ескереді.
2. Жер қыртысының белгілері мен қасиеттерін, жер учаскелерін бағалау кезінде жер қыртысының шаю дәрежесін және дефляциясын ескереді.
3. Бағаланатын жер учаскелері беткейінің тіктігін градуспен айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Жерді кадастрлық бағалау әдіснамасын пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мемлекеттік жер кадастрын және кадастрлық бағалауын сипаттайды.
2. Жер учаскелерінің функционалдық пайдалану және аумақтық орналасуы бойынша бағалау аймақтарын бөліп көрсетеді.
3. Жер учаскелері нарығының деректерін жинайды және бағалау аймақтары бойынша топтайды.
4. Жер учаскесінің кадастрлық құнын айқындайды
Оқыту нәтижесі: 7) Жер учаскелерінің құнын салыстырмалы тәсілмен айқындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жерді бағалау кезінде меншік құқықтарын және жерді пайдалану құқығын, сондай-ақ жер учаскелерінің сервитуттары мен ауыртпалықтарын ескереді.
2. Құрылыстар тұрғызылмаған және тұрғызылған жер учаскелерін бағалау ерекшеліктерін жақсы біледі.
3. Қолданылу ерекшеліктерін, жалпы сипаттамаларды, жерді бағалаудың салыстырмалы тәсілінің әдістерін меңгерді.
4. Ұқсас жер учаскелерін сату немесе ұсыну туралы ақпарат жинайды және талдау жүргізеді, салыстыру объектілерін айқындайды;
5. Салыстыру объектілерін сату бағасын немесе ұсыну бағасын түзете отырып, бағалау объектілерін салыстыру объектілерімен салыстырып тексереді.
6. Салыстыру объектілерінің құнына түзету шамаларын есепке алу жолымен объектінің құнын айқындайды.
7. Алынған есептеу нәтижелерін мақұлдайды
Оқыту нәтижесі: 7) Жер учаскелерінің құнын кірісті тәсілмен айқындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жерді бағалаудың кірісті тәсілінің қолданылу ерекшеліктерін, жалпы сипаттамаларын, әдістерін меңгерді.
2. Нарықтық рента және болжамды операциялық шығыстар негізінде барлық меншіктің таза операциялық кірісін айқындайды.
3. Құрылысқа (ғимаратқа) жататын таза операциялық кірісті айқындайды.
4. Жер учаскесіне жататын таза операциялық кірісті айқындайды.
5. Нәтижелердің келісілуін жүргізеді.
КҚ5. Машиналарға, жабдықтар мен автокөлік құралдарына бағалау жүргізу
КМ 5. Машиналарға, жабдықтар мен автокөлік құралдарына бағалау жүргізу
Бұл модуль сараптаманы жүргізуге және тозуды айқындауға, машиналар мен жабдықтардың бағалауын үш тәсілмен жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды: нарықтық, шығынды, кірісті және машиналарды, жабдықтар мен автокөлік құралдарын бағалау процесінің анықтығын бақылау.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: машиналарды, жабдықтар мен автокөлік құралдарын техникалық пайдалану негіздерін; машиналардың, жабдықтар мен автокөлік құралдарының жұмыс қабілеті мен сенімділігінің негізгі ұғымдарын; машиналар, жабдықтар мен автокөлік құралдары нарығының ерекшеліктері; машиналарды, жабдықтар мен автокөлік құралдарын техникалық пайдалану және бағалаудың мақсаттары және негіздері; машиналар мен жабдықтарды бағалау әдістері мен тәсілдері, нақты тозуды айқындау әдістері.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді:
ескіру және тозу процестерін жіктеу, нақты тозуды есептеу; машиналарды, жабдықтар мен автокөлік құралдарын үш тәсілмен бағалау
Оқыту нәтижесі: 1) Машиналар мен жабдықтар нарығын талдау
Машиналар мен жабдықтарды бағалау
Автокөлік құралдарын бағалау
(Автокөлік құралдарын бағалау бойынша курстық жұмыс)
Мүліктік құқықтарды сараптау
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает классификацию машин, оборудования.
2. Владеет теоретическими и методологическими основами оценки машин и оборудования.
3. Определяет цели и принципы оценки машин и оборудования.
4. Анализирует особенности функционирования рынка машин и оборудования.
Результат обучения: 2) Осуществить экспертизу и определять износ машин и оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует показатели надежности, безотказности и долговечности изделия.
2. Учитывает процессы, снижающие работоспособность машин и оборудования; допустимые и недопустимые виды повреждений.
3. Понимает ремонт и техническое обслуживание как необходимые этапы эксплуатации машин и оборудования.
4. Определяет физический износ экспертными методами: методом эффективного возраста, методом экспертизы состояния.
5. Определяет физический износ экономико-статистическими методами:
методом снижения доходности, методом стадии ремонтного цикла.
6. Определяет физический износ эксперементально-аналитическими методами:
метод снижения потребительских свойств, методом поэлементного расчета, прямым методом.
7.Определяет функциональный износ.
8. Определяет внешнеэкономический износ.
9. Расчитывает стоимость накопленного износа.
Результат обучения:3) Производить оценку машин и оборудования сравнительным подходом
Критерии оценки:
1. Владеет особенностями применения, общими характеристиками, методами сравнительного подхода к оценке машин и оборудования.
2. Разрабатывает алгоритм оценки машин и оборудования.
3. Исследует рынок машин и оборудования и собирает информацию о сделках или предложениях по покупке или продаже объектов, аналогичных оцениваемому объекту.
4. Проверяет информацию на надежность, точность и соответствие ее рыночным данным.
5. Выбирает не менее трех типичных для рынка оцениваемого объекта единиц сравнения.
6. Производит расчет корректирующих коэффициентов путем сравнения сопоставимых объектов (объектов-аналогов) с оцениваемым объектом (объектом оценки) по элементам сравнения (ценообразующим факторам) с использованием единиц сравнения.
7. Вносит корректировки (в том числе коммерческие) в цену каждого сравниваемого объекта относительно оцениваемого объекта по каждому элементу сравнения;
7. Согласовывает скорректированные цены сопоставимых объектов для получения единого показателя (значения) рыночной стоимости оцениваемого объекта.
Результат обучения:4) Производить оценку машин и оборудования затратным подходом
Критерии оценки:

1. Машиналардың, жабдықтардың жіктеуін түсінеді.
2. Машиналар мен жабдықтарды теориялық және әдіснамалық бағалауды меңгерді.
3. Машиналар мен жабдықтарды бағалаудың мақсаты мен қағидаттарын айқындайды.
4. Машиналар мен жабдықтар нарығының жұмыс істеу ерекшеліктерін талдайды
Оқыту нәтижесі: 2) Машиналар мен жабдықтардың сараптамасын жүргізу және олардың тозуын айқындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұйымның сенімділік, істен шықпау және төзімділік көрсеткіштерін сипаттайды.
2. Машиналар мен жабдықтардың жұмыс қабілетін азайтатын процестерді; зақымдардың рұқсат етілетін және рұқсат етілмейтін түрлерін ескереді.
3. Машиналар мен жабдықтарды пайдаланудың қажетті кезеңдері ретінде жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді түсінеді.
4. Нақты тозуды сарапшылық әдістермен айқындайды: тиімді жас әдісі, жай-күйін сараптау әдісі.
5. Нақты тозуды экономикалық-статистикалық әдістермен айқындайды:
табыстылықты азайту әдісі, жөндеу циклі кезеңінің әдісі.
6. Нақты тозуды эксперименттік-талдамалы әдістермен айқындайды:
тұтынушылар қасиеттерін азайту әдісі, элемент бойынша есептеу әдісі, тікелей әдіс.
7. Функционалдық тозуды айқындайды.
8. Сыртқы экономикалық тозуды айқындайды.
9. Жинақталған тозудың құнын есептейді.
Оқыту нәтижесі:3) Машиналар мен жабдықтардың бағалауын салыстырмалы тәсілмен жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машиналар мен жабдықтарды бағалаудың салыстырмалы тәсілінің қолданылу ерекшеліктерін, жалпы сипаттамаларын, әдістерін меңгерді.
2. Машиналар мен жабдықтарды бағалау алгоритмін әзірлейді.
3. Машиналар мен жабдықтар нарығын зерттейді және бағаланатын объектіге ұқсас объектілерді сатып алу немесе сату бойынша мәмілелер немесе ұсыныстар туралы ақпарат жинайды.
4. Ақпараттың сенімділігін, дәлдігін және оның нарықтық деректеріне сәйкестігін тексереді.
5. Бағаланатын объекті нарығы үшін кемінде үш үлгілік салыстыру бірліктерін таңдайды.
6. Салыстыру бірліктерін пайдалана отырып, салыстырмалы объектілерді (аналог объектілер) бағаланатын жылжымайтын мүлікпен объектімен (бағалау объектісі) салыстыру элементтері (баға белгілеуші факторлар) бойынша салыстыру жолымен түзету коэффициенттерінің есептеуін жүргізеді.
7. Әрбір салыстыру элементі бойынша бағаланатын объектіге қатысты әрбір салыстырмалы объектінің бағасына түзетулер (соның ішінде коммерциялық) енгізеді;
8. Бағаланатын объектінің нарықтық құнының бірыңғай көрсеткішін (мәнін) алу үшін салыстырмалы объектілердің түзетілген бағаларын мақұлдайды.
Оқыту нәтижесі:4) Машиналар мен жабдықтардың бағалауын шығынды тәсілмен жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет особенностями применения, общими характеристиками, методами затратного подхода.
2. Решает задачи по определение восстановительной стоимости машин и оборудования по цене объекта-аналога, поэлементным (поагрегатным) методом, методом анализа и индексации, на основе укрупненных нормативов затрат.
3. Определяет обесценение методами определения физического, функционального, внешнеэкономического износов.
4. Рассчитывает накопленный износ с применением подходов, используемых для определения накопленного износа.
7. Определяет рыночную стоимость оцениваемого объекта затратным подходом.
Результат обучения: 5) Производить оценку машин и оборудования доходным подходом
Критерии оценки:
1. Владеет особенностями применения, общими характеристиками, методами доходного подхода.
2. Определяет стоимость объекта методом прямой капитализации.
3. Определяет стоимость объекта методом дисконтирования денежных потоков.
4. Определяет стоимость объекта методом равноэффективного аналога.
Результат обучения: 6) Определять объем оцениваемых имущественных прав на автотранспортное средство.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды прав на автотранспортное средство, подлежащую оценке.
2. Проводит юридическую экспертизу прав собственности на оцениваемый объект.
3. Определяет наличие необходимых документов и их достоверность.
4. Установливает правомерность совершаемой сделки.
5. Использует информационную базу данных по движимому имуществу
6. Выполняет раздел курсовой работы по оценке автотранспортного средства: оформление задания на оценку, договора на оказание оценочных услуг.
Результат обучения: 7) Определять особенности рынка и цели оценки автотранспортных средств.
Критерии оценки:
1. Понимает классификацию автотранспортных средств.
2. Владеет теоретическими и методологическими основами оценки автотранспортных средств.
3. Определяет цели и принципы оценки автотранспортных средств.
4. Анализирует особенности функционирования рынка автотранспортных средств.
Результат обучения: 8) Осуществлять экспертизу и определять износ автотранспортных средств.
Критерии оценки:
1. Определяет физический износ экспертным методом: методом эффективного возраста, методом экспертизы состояния.
2. Определяет физический износ экономико-статистическими методами:
методом снижения доходности, методом стадии ремонтного цикла.
3. Определяет физический износ эксперементально-аналитическими методами:
методом снижения потребительских свойств, методом поэлементного расчета, прямым методом.
4. Определяет функциональный износ.
8. Определяет внешнеэкономический износ.
5. Расчитывает стоимость накопленного износа.
Результат обучения:9) Производить оценку автотранспортных средств сравнительным подходом.
Критерии оценки:

1. Шығынды тәсілді қолдану ерекшеліктерін, жалпы сипаттамаларын, әдістерін меңгерді.
2. Машиналар мен жабдықтың қалпына келтіру құнын аналог объектінің бағасы бойынша, элементтік (агрегаттық) әдіспен, ірілендірілген шығындар нормативі негізінде талдау және индекстеу әдісімен айқындау міндеттерін шешеді.
3. Нақты Физикалық, функционалдық, сыртқы экономикалық тозудың құнсыздануын айқындайды.
4. Жинақталған тозуды айқындау үшін пайдаланылатын тәсілдерді қолдана отырып, жинақталған тозуды есептейді.
5. Бағаланатын объектінің нарықтық құнын шығынды тәсілмен айқындайды.
Оқыту нәтижесі:3) Машиналар мен жабдықтардың бағалауын кірісті тәсілмен жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кірісті тәсілдің қолданылу ерекшеліктерін, жалпы сипаттамаларын, әдістерін меңгерді.
2. Объектінің құнын тікелей капиталдандыру әдісімен айқындайды.
3. Объектінің құнын ақша ағындарын дисконттау әдісімен айқындайды.
4. Объектінің құнын тең тиімділікті аналог әдісімен айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Автокөлік құралына бағаланатын мүлік құқықтарының көлемін айқындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағалауға жататын автокөлік құралына құқық түрлерін сипаттайды.
2. Бағаланатын объектіге меншік құқықтарына заңды сараптама жүргізеді.
3. Қажетті құжаттардың бар екенін және олардың анықтығын айқындайды.
4. Жүргізілетін мәміленің заңдылығын белгілейді.
5. Жылжымалы мүлік бойынша ақпараттық дерекқорды пайдаланады.
6. Автокөлік құралын бағалау бойынша курстық жұмыстың бөлімін орындайды: бағалауға тапсырманы, бағалау қызметтерін көрсетуге шарттарды рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Автокөлік құралдарын бағалау нарығының ерекшеліктерін және мақсатын айқындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автокөлік құралдарының жіктеуін түсінеді.
2. Автокөлік құралдарын бағалаудың теориялық және әдіснамалық негіздерін меңгерді.
3. Автокөлік құралдарын бағалаудың мақсаттары мен қағидаттарын айқындайды.
4. Автокөлік құралдары нарығының жұмыс істеу ерекшеліктерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Автокөлік құралдарының сараптамасын жүргізу және тозуын айқындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нақты Физикалық тозуды сарапшылық әдіспен айқындайды: тиімді жас әдісі, жай-күйін сараптау әдісі.
2. Нақты тозуды экономикалық-статистикалық әдістермен айқындайды:
табыстылықты азайту әдісі, жөндеу циклі кезеңінің әдісі.
3. Нақты тозуды эксперименттік-талдамалы әдістермен айқындайды:
тұтынушылар қасиеттерін азайту әдісі, элемент бойынша есептеу әдісі, тікелей әдіс.
4. Функционалдық тозуды айқындайды.
5. Сыртқы экономикалық тозуды айқындайды.
6. Жинақталған тозудың құнын есептейді.
Оқыту нәтижесі:7) Автокөлік құралдарының бағалауын салыстырмалы тәсілмен жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет особенностями применения, общими характеристиками, методами сравнительного подхода.
2. Исследует рынок автотранспортных средств и собирает информацию о сделках или предложениях по покупке или продаже объектов, аналогичных оцениваемому объекту.
3. Проверяет информацию на надежность, точность и соответствия ее рыночным данным.
4. Выбирает не менее трех типичных для рынка оцениваемого объекта единиц сравнения.
5. Производит расчет корректирующих коэффициентов путем сравнения сопоставимых объектов (объектов-аналогов) с оцениваемым автотранспортным средством (объектом оценки) по элементам сравнения (ценообразующим факторам) с использованием единиц сравнения.
6. Вносит корректировки в цену каждого сравниваемого объекта относительно оцениваемого объекта по каждому элементу сравнения и дает им обоснование;
7. Согласовывает скорректированные цены сопоставимых объектов для получения единого показателя (значения) рыночной стоимости оцениваемого объекта.
8. Выполняет раздел курсовой работы по оценке автотранспортных средств: определение стоимости автотранспорта сравнительным подходом, методом сравнения продаж.
Результат обучения:10) Производить оценку автотранспортных средств затратным подходом.
Критерии оценки:
1. Владеет особенностями применения, общими характеристиками, методами затратного подхода.
2. Определяет восстановительную стоимость.
5. Определяет обесценение методами определения физического, функционального, внешнеэкономического износов.
6. Рассчитывает накопленный износ с применением подходов, используемых для определения накопленного износа.
7. Определяет рыночную стоимость оцениваемого объекта затратным подходом.
8. Выполняет раздел курсовой работы по оценке автотранспортного средства: определение стоимости автотранспортного средства затратным подходом.
Результат обучения:11) Производить оценку автотранспортных средств доходным подходом.
Критерии оценки:
1. Владеет особенностями применения, общими характеристиками, методами доходного подхода.
2. Определяет стоимость объекта методом прямой капитализации.
3. Определяет стоимость объекта методом дисконтирования денежных потоков.
4. Выполняет раздел курсовой работы по оценке автотранспортного средства: определение стоимости автотранспорта доходным подходом и согласование результатов оценки.
ПК 6. Проводить оценку рыночной стоимости бизнеса
ПМ 06. Проведение оценки рыночной стоимости бизнеса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения оценки рыночной стоимости бизнеса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия оценки бизнеса, подходы и методы, используемые в оценке бизнеса, временную оценку денежных потоков.
При изучении модуля обучающиеся учатся: различать организационно-правовые формы предпринимательства; производить экономическую оценку бизнеса и использовать антикризисные аспекты управления; создавать блоки информационных данных для более полного применения в решении многообразных управленческих задач и оценки; определять стоимость предприятия тремя подходами; производить оценку объектов интеллектуальной собственности, связанную с патентами, изобретениями, товарными знаками.
Результат обучения: 1) Различать организационно-правовые формы предпринимательства.
Основы оценки бизнеса
Финансы
Производственная практика
Критерии оценки:

1. Салыстырмалы тәсілдің қолданылу ерекшеліктерін, жалпы сипаттамаларын, әдістерін меңгерді.
2. Автокөлік құралдарының нарығын зерттейді және бағаланатын объектіге ұқсас объектілерді сатып алу немесе сату бойынша мәмілелер немесе ұсыныстар туралы ақпарат жинайды.
3. Ақпараттың сенімділігін, дәлдігін және оның нарықтық деректеріне сәйкестігін тексереді.
4. Бағаланатын объекті нарығы үшін кемінде үш үлгілік салыстыру бірліктерін таңдайды.
5. Салыстыру бірліктерін пайдалана отырып, салыстырмалы объектілерді (аналог объектілер) бағаланатын жылжымайтын мүлікпен (бағалау объектісі) салыстыру элементтері (баға белгілеуші факторлар) бойынша салыстыру жолымен түзету коэффициенттерінің есептеуін жүргізеді.
6. Әрбір салыстыру элементі бойынша бағаланатын объектіге қатысты әрбір салыстырмалы объектінің бағасына түзетулер енгізеді және олардың негіздемесін береді;
7. Бағаланатын объектінің нарықтық құнының бірыңғай көрсеткішін (мәнін) алу үшін салыстырмалы объектілердің түзетілген бағаларын мақұлдайды.
8. Автокөлік құралдарын бағалау бойынша курстық жұмысты орындайды: автокөлік құралының құнын салыстырмалы тәсілмен, сатуды салыстыру әдісімен айқындайды.
Оқыту нәтижесі:8) Автокөлік құралдарының бағалауын шығынды тәсілмен жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шығынды тәсілді қолдану ерекшеліктерін, жалпы сипаттамаларын, әдістерін меңгерді.
2. Қалпына келтіру құнын айқындайды.
3. Нақты, функционалдық, сыртқы экономикалық тозудың құнсыздануын айқындайды.
4. Жинақталған тозуды айқындау үшін пайдаланылатын тәсілдерді қолдана отырып, жинақталған тозуды есептейді.
5.Бағаланатын объектінің нарықтық құнын шығынды тәсілмен айқындайды.
6. Автокөлік құралын бағалау бойынша курстық жұмыстың бөлімін орындайды: автокөлік құралының құнын шығынды тәсілмен айқындайды.
Оқыту нәтижесі:9) Автокөлік құралдарының бағалауын кірісті тәсілмен жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кірісті тәсілдің қолданылу ерекшеліктерін, жалпы сипаттамаларын, әдістерін меңгерді.
2. Объектінің құнын тікелей капиталдандыру әдісімен айқындайды.
3. Объектінің құнын ақша ағындарын дисконттау әдісімен айқындайды.
4. Автокөлік құралын бағалау бойынша курстық жұмыстың бөлімін орындайды: автокөлік құралының құнын кірісті тәсілмен айқындау және бағалау нәтижелерін мақұлдайды.
КҚ 6. Бизнестің нарықтық құнына бағалау жүргізу
КМ 06. Бизнестің нарықтық құнына бағалау жүргізу
Бұл модуль бизнестің нарықтық құнына бағалау жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: бизнесті бағалаудың негізгі ұғымдарын, бизнесті бағалауда пайдаланылатын тәсілдер мен әдістерді, ақша ағындарының уақытша бағалауы.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын ажырату; бизнестің экономикалық бағалауын жүргізу және дағдарысқа қарсы басқару аспектілерін пайдалану; әртүрлі басқарушылық міндеттерді және бағалауды шешуде толық қолдану үшін ақпараттық деректер блогын құру; кәсіпорынның құнын үш тәсілмен айқындау; патенттермен, өнертабыстармен, тауар белгілерімен байланысты зияткерлік меншік объектілерінің бағалауын жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын ажырату
Бизнесті бағалау негіздері
Қаржы
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основами оценки бизнеса: предпринимательство, дело, бизнес.
2. Учитывает взаимосвязь рационального использования факторов производства и развития бизнеса.
3. Различает организационно-правовые формы предпринимательства, преимущества и недостатки, экономичность и эффективность.
Результат обучения: 2) Понимать методологические положения оценки бизнеса.
Критерии оценки:
1. Понимает специфику бизнеса как объекта оценки.
2. Владеет принципами оценки бизнеса, подходами и методами используемыми для оценки бизнеса.
3. Владеет процессом оценки бизнеса.
4. Понимает важность экономической оценки бизнеса в целях управления стоимостью организации.
5. Понимает особенности антикризисного управления.
Результат обучения: 3) Определять стоимость предприятия сравнительным подходом
Критерии оценки:
1. Владеет методами определения стоимости предприятия сравнительным подходом: метод рынка капитала, метод сделок, метод отраслевых коэффициентов.
2. Осуществляет сбор информации о проданных предприятиях или их пакетах акций.
3. Осуществляет отбор аналогичных компаний по критериям.
4. Анализирует основные документы финансовой отчетности: бухгалтерский баланс, отчет о финансовых результатах, отчет о движении денежных средств.
5. Проводит финансовый анализ и сопоставление оцениваемой компании и компаний- аналогов.
6. Осуществляет выбор и расчет оценочных (ценовых) мультипликаторов.
7. Вносит итоговые корректировки в цены-аналогов.
Результат обучения: 4) Определять стоимость предприятия затратным подходом
Критерии оценки:
1. Владеет методами определения стоимости предприятия затратным подходом: метод чистых активов; метод ликвидационной стоимости.
2. Анализирует данные бухгалтерского учета и отчетности предприятия с целью выявления перечня активов и пассивов, принимаемых к расчету стоимости предприятия затратным подходом.
3. Производит оценку рыночной стоимости объектов, отраженных в составе активов предприятия.
4. Производит оценку текущей стоимости объектов, отраженных в составе обязательств предприятия.
5. Производит расчет стоимости предприятия методом чистых активов как разницы между рыночной стоимостью совокупности активов предприятия и текущей стоимостью его обязательств и внесение необходимых поправок.
Результат обучения: 5) Определять стоимость предприятия доходным подходом
Критерии оценки:
1. Производит расчет суммы всех возможных поступлений от объекта оценки.
2. Производит расчет действительного валового дохода.
3. Производит расчет расходов, связанных с объектом оценки: условно-постоянные; условно-переменные (эксплуатационные);
резервы.
4. Определяет величину чистого операционного дохода.
5. Преобразовывает ожидаемые доходы в текущую стоимость.
Результат обучения: 6) Понимать оценку объектов интеллектуальной собственности, связанную с патентами, изобретениями, товарными знаками.
Критерии оценки:

1. Бизнесті бағалау негіздерін меңгерді: кәсіпкерлік, іс, бизнес.
2. Өндіріс және бизнесті дамыту факторларын ұтымды пайдаланудың өзара байланысын ескереді.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін, артықшылықтары мен кемшіліктерін, үнемділік пен тиімділікті ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бизнесті бағалаудың әдіснамалық ережелерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бизнестің ерекшелігін бағалау объектісі ретінде түсінеді.
2. Бизнесті бағалау қағидаттарын, бизнесті бағалау үшін пайдаланылатын тәсілдер мен әдістерді меңгерді.
3. Бизнесті бағалау процесін меңгерді.
4. Ұйымның құнын басқару мақсатында экономикалық бағалаудың маңыздылығын түсінеді.
5. Дағдарысқа қарсы басқару ерекшеліктерін түсінеді
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорынның құнын салыстырмалы тәсілмен айқындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның құнын салыстырмалы тәсілмен айқындау әдістерін меңгерді: капитал нарығы әдісі, мәмілелер әдісі, салалық коэффициенттер әдісі.
2. Сатылған кәсіпорындар немесе олардың акциялар пакеті туралы ақпарат жинайды.
3. Ұқсас компанияларды критерийлер бойынша іріктеуді жүзеге асырады.
4. Қаржылық есептіліктің негізгі құжаттарын талдайды: бухгалтерлік баланс, қаржылық нәтижелер туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп.
5. Бағаланатын компанияның және аналог-компаниялардың қаржылық талдауын салыстыруын жүргізеді.
6. Бағалау (баға) мультипликаторларының таңдауы мен есебін жүргізеді.
7. Аналогтардың бағасына түпкілікті түзетулер енгізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорынның құнын шығынды тәсілмен айқындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның құнын шығынды тәсілмен айқындау әдістерін меңгерді: таза активтер әдісі, тарату құнының әдісі.
2. Кәсіпорынның құнын шығынды тәсілмен есептеу үшін алынатын активтер мен пассивтердің тізбесін анықтау мақсатында бухгалтерлік есеп және есептілік деректерін талдайды.
3. Кәсіпорын активтерінің құрамында көрсетілген объектілердің нарықтық құнын бағалайды.
4. Кәсіпорын міндеттемелерінің құрамында көрсетілген объектілердің ағымдағы құнын бағалайды.
5. Кәсіпорын активтері жиынтығының нарықтық құны мен оның міндеттемелерінің ағымдағы құны арасындағы айырма ретінде таза активтер әдісімен кәсіпорынның құнын есептеу және қажетті түзетулер енгізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіпорынның құнын кірісті тәсілмен айқындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағалау объектісінен түсетін барлық ықтимал түсімдердің сомасын есептейді.
2. Шынайы жалпы кірісті есептейді.
3. Бағалау объектісімен байланысты шығыстардың есептеуін жүргізеді:
шартты-тұрақты;
шартты-ауыспалы (пайдалану);
резервтері.
4. Таза операциялық кірістің шамасын айқындайды.
5. Күтілетін кірістерді ағымдағы құнға өзгертеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Патенттермен, өнертабыстармен, тауар белгілерімен байланысты зияткерлік меншік объектілерінің бағалауын түсіну
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет понятиями интеллектуальная собственность, "гудвилл".
2. Различает объекты, относящиеся к интеллектуальной собственности и нематериальных активов.
3. Различает виды лицензий.
4. Определяет вклад инноваций в стоимость предприятия.
ПК 7. Выполнять основные виды работ по квалификации "Техник-оценщик"
ПМ 07. Выполнение основных видов работ по квалификации "Техник-оценщик"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления оценочной деятельности
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: практику применения методов и инструментов оценки.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить оценку движимого и недвижимого имущества.
Результат обучения: 1) Определять задачу оценки.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. В рамках этики оценщика ведет деловые переговоры.
2. Уточняет назначение оценки.
3. Устанавливает базу оценки и вид стоимости.
4. Определяет оцениваемые имущественные права.
5. Согласовывает дату оценки.
Результат обучения: 2) Составлять план и договор на проведение оценки
Критерии оценки:
1. Составляет поэтапный план проведения оценки.
2. Запрашивает перечень документов, требующихся для проведения оценки и определения рыночной стоимости имущества.
3. Анализирует исходные данные.
4. Определяет объем работ.
5. Заполняет в письменной форме договор на проведение оценки, при необходимости по требованию одной из сторон календарный план выполнения работ по этапам.
Результат обучения: 3) Собирать и анализировать информацию
Критерии оценки:
1. Идентифицирует объект оценки представленной документации.
2. Не допускает вмешательство заказчика либо иных заинтересованных лиц в деятельность оценщика, если это может негативно повлиять на достоверность результата проведения оценки, в том числе ограничение круга вопросов, подлежащих выяснению при проведении оценки.
3. Выявляет особые обстоятельства и ограничивающие условия.
4. Собирает информацию по объекту оценки (внутренняя информация) и по действующему рынку (внешняя информация).
5. Осуществляет непосредственное обследование объекта оценки.
6. Изучает документацию по объекту оценки без передоверия своего права, то есть предварительный анализ, отбор и сбор данных (сбор, обработка и анализ документов, иных сведений об объекте оценки, анализ спроса и предложения на аналогичное имущество).
7. Обеспечивает сохранность и конфиденциальность документов, информации.
8. Грамотно излагает и доступно доводит до заказчика информацию в случае необходимости при проведении акта осмотра.
Результат обучения: 4) Производить анализ лучшего и наиболее эффективного использования
Критерии оценки:

1. Зияткерлік меншік, "гудвилл" ұғымдарын меңгерді.
2. Зияткерлік меншікке және материалды емес активтерге жататын объектілерді ажыратады.
3. Лицензия түрлерін ажыратады.
4. Инновациялардың кәсіпорын құнына қосатын үлесін айқындайды
КҚ 7. Техник бағалаушы" "Техник - бағалаушы" біліктілігі бойынша негізгі қызмет түрлерін орындау
КМ 07. "Техник бағалаушы" біліктілігі бойынша негізгі қызмет түрлерін орындау
Бұл модуль бағалау қызметін жүзеге асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бағалау әдістері мен құралдарын қолдану практикасын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде жылжымалы және жылжымайтын мүліктің бағалауын жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бағалау міндеттерін жүзеге асыру
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағалаушының этикасы шеңберінде іскерлік келіссөздер жүргізеді.
2. Бағалаудың арналуын нақтылайды.
3. Бағалау базасын және құн түрін белгілейді.
4. Бағаланатын мүлік құқықтарын айқындайды.
5. Бағалау күнін мақұлдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағалау жүргізуге жоспар мен шарт жасау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағалау жүргізудің кезең-кезеңдік жоспарын жасайды.
2. Бағалау жүргізуді және мүліктің нарықтық құнын айқындауды талап ететін құжаттардың тізбесін сұратады.
3. Бастапқы деректерді талдайды.
4. Жұмыс көлемін айқындайды.
5. Бағалау жүргізуге шартты, қажет болған кезде тараптардың бірінің талабы бойынша жұмыстарды кезең-кезеңмен орындаудың күнтізбелік жоспарын жазбаша нысанда толтырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақпаратты жинау және талдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағалау объектісін ұсынылған құжаттамамен сәйкестендіреді.
2. Тапсырыс берушінің немесе өзге мүдделі тұлғалардың бағалаушының қызметіне араласуына жол бермейді, егер бұл бағалау жүргізу нәтижесінің анықтығына теріс әсер етсе, соның ішінде бағалау жүргізу кезінде анықтауға жататын мәселелер қатарын шектейді.
3. Ерекше мән-жайларды және шектеуші шарттарды анықтайды.
4. Бағалау объектісі (ішкі ақпарат) және қолданыстағы нарық (сыртқы ақпарат) бойынша ақпарат жинайды.
5. Бағалау объектілеріне тікелей тексеру жүргізеді.
6. Өз құқығын қайта сенімді берусіз бағалау объектісі бойынша құжаттаманы зерделейді, яғни деректерді алдын ала талдау, іріктеу және жинау (құжаттарды, бағалау объектісі туралы өзге мәліметтерді өңдеу және талдау, ұқсас мүлікке сұраныс пен ұсынысты талдау).
7. Құжаттардың, ақпараттың сақталуы мен құпиялылығын қамтамасыз етеді.
8. Тексеру актісін жүргізу кезінде ақпаратты сауатты баяндайды және тапсырыс берушіге қолжетімді жеткізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Ең үздік және аса тиімді пайдаланылуына талдау жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Производит анализ и предварительную обработку информации исходя из положений специальных оценочных принципов.
2. Выбирает принцип наиболее вероятного использования объекта оценки, являющегося физически возможным, экономически эффективным и юридически законным, осуществимым с финансовой точки зрения, и в результате которого стоимость оцениваемого объекта будет максимальной.
Результат обучения: 5) Рассчитывать оценочную стоимость объекта на основе трех подходов
Критерии оценки:
1. Проводит расчет стоимости с применением методик каждого из трех оценочных подходов: сравнительного, затратного и доходного.
2. Излагает в отчете об оценке причины невозможности расчетов на основе какого-либо из подходов при недостаточной информации.
Результат обучения: 6) Согласовывать полученные результаты и выводить итоговую величину стоимости объекта оценки
Критерии оценки:
1. Повтоно проверяет и анализирует ценообразующие факторы.
2. Проверяет точность проведения расчетов.
3. Проверяет логичность и разумность принятых допущений и влияния действующих ограничений.
4. Распределяет весовые коэффициенты их итогового вклада в величину стоимости.
Результат обучения: 7) Составлять отчет об оценке
Критерии оценки:
1. Предоставляет профессиональный незаинтересованный анализ информации об объекте оценки.
2. Обеспечивает исчерпывающее и доступное изложение в отчете об оценке достоверных данных, расчетных показателей и обоснованных результатов, не допускающее двусмысленного их толкования.
3. По результатам проведенной оценки составляет не менее двух экземпляров отчета об оценке.
4. Оформляет отчет об оценке. 5.Несет ответственность за достоверность данных.
6. Составляет акт приемки-передачи выполненных работ.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 174
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 597
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Менеджмент (по отраслям и областям применения)"
Код и профиль образования:
0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность:
0515000 - Менеджмент (по отраслям и областям применения)
Квалификация*:
0515013 - Менеджер
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Арнайы бағалау қағидаттарының ережелері тұрғысынан ақпаратқа талдау және алдын ала өңдеу жүргізеді.
2. Нақты ықтимал, экономикалық тиімді және заңды болып табылатын, қаржылық тұрғыдан жүзеге асырылатын және оның нәтижесінде бағаланатын объектінің құны барынша жоғары болатын бағалау объектісінің аса ықтимал пайдаланылу қағидатын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Үш тәсілдің негізінде объектінің бағалау құнын есептеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үш бағалау тәсілдерінің әдістемесін қолдана отырып, құнның есептеуін жүргізеді: салыстырмалы, шығынды және кірісті.
2. Бағалау туралы есепте ақпарат жетіспеген кезде қандай да бір тәсілдердің негізінде есептеудің мүмкін еместігі себептерін баяндайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Алынған нәтижелерді мақұлдау және бағалау объектісі құнының жиынтық шамасын шығару
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Баға белгілеуші факторларды қайта тексереді және талдайды.
2. Есептеу жүргізудің дәлдігін тексереді.
3. Қабылданған жол беру шіліктердің қисындылығы мен орындылығын және қолданыстағы шектеулердің әсерін тексереді.
4. Салмақ коэффициенттерінің құн шамасына жиынтық үлесін бөледі.
Оқыту нәтижесі: 7) Бағалау туралы есеп құрау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағалау объектісі туралы кәсіптік мүдделі емес талдау ұсынады.
2. Бағалау туралы есепте толық және қолжетімді анық деректерді, есептеу көрсеткіштерін және екі мағыналы түсіндіруге жол бермейтін дәлелді нәтижелерді қамтамасыз етеді.
3. Жүргізілген бағалау нәтижелері бойынша бағалау туралы есептің кемінде екі данасын жасайды.
4. Бағалау туралы есепті рәсімдейді.
5. Деректердің анықтығы үшін жауапкершілік көтереді.
6. Орындалған жұмыстарды қабылдау-тапсыру актісін жасайды
Ескерту:
Қолданыстағы абрревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
174-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
597-қосымша
"Менеджмент (қолдану аясы және салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0515000 - Менеджмент (қолдану аясы және салалары бойынша)
Біліктілігі*:
0515013 - Менеджер
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік
мерзімі: негізгі орта білім

1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 02. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 02. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Раскрывает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности по настоящее время.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
БК 03. Понимать и осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические различия
БМ 03. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

1. Командалық спорттық ойын ережелерін сақтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгерді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 02. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 02. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын ашып көрсетеді және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
3. Тарихи дереккөздерді пайдаланады.
БҚ 03. Өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 03. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді; философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар және гуманистік көзқарастары негізінде төзімділікті анықтауды; адамды жақтырмайтын, экстремистік, радикалды және террористік идеологиядан бас тартуды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара әрекет ету барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастардың жүйесіне бағытталуды; азаматтық құқықтар мен еркіндікті саналы пайдалануды; өз ұстанымын білдіруді; жұмыскер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратуды; кәсіптік қызметте нормативтік-құқықтық актілерді пайдалануды, құқық нормаларын сақтауды, құқық бұзушылық фактілерін талдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной и других экономик.
2. Понимает основные идеи экономики производства и потребления.
3. Характеризует налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Характеризовать формы и виды собственности и решать экономические задачи.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные формы и виды собственности.
2. Решает экономические задачи.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Профессиональные модули
Квалификация "0515013 - Менеджер"
ПК 01. Организовывать работу офиса, взаимодействовать с посетителями и коллегами
ПМ 01.Организация работы офиса, взаимодействие с посетителями офиса и коллегами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации работы офиса, взаимодействие с посетителями офиса и коллегами, овладения навыками делового общения и организации работы офиса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: характеристику различных методов коммуникации, также варианты их наиболее эффективного применения, роль и место культуры разных народов в мировой цивилизации, понимание правового статуса в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
При изучении модуля обучающиеся учатся: развивать основные коммуникативные навыки: слушать, говорить, задавать вопросы, в том числе на казахском и английском языках; вести диалог в процессе профессионального общения, в том числе на казахском и английском языках, реализовывать миссию, цели и задачи организации; создавать личный деловой имидж и стиль; применять деловой этикет, устанавливать и поддерживать контакт с собеседником.
Результат обучения: 1) Владеть навыками делового общения.
Культурология
Этика и психология деловых отношений
Менеджмент организации
Основы права
Техническое оснащение предприятия (отрасли) и охрана труда
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Принимает миссию, цели и задачи организации.
2. Понимает философию, ценности и имидж предприятия.

1. Экономикалық терминдерді, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын меңгерді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін түсінеді.
3. Кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін сипаттайды.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Меншік формасы мен түрін сипаттау және экономикалық міндеттерді шешу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Меншік негізгі формасы мен түрін сипаттайды.
2. Экономикалық міндеттерді шешеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Кәсіптік модульдер
"0515013 - Менеджер" біліктілігі
КҚ 01. Кеңсе жұмысын ұйымдастыру және келушілермен және әріптестермен өзара әрекеттесу
КМ 01. Кеңсе жұмысын ұйымдастыру және келушілермен және әріптестермен өзара әрекеттесу
Бұл модуль кеңсе жұмысын ұйымдастыруға және келушілермен және әріптестермен өзара әрекеттесуге, іскерлік қарым-қатынас дағдыларын меңгеруге және кеңсе жұмысын ұйымдастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: әртүрлі коммуникация әдістерінің сипаттамасы, сондай-ақ оларды аса тиімді пайдалану нұсқалары, әртүрлі халық мәдениетінің және әлемдік өркениеттің рөлі мен орны, Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азамат тұлғасын қалыптастырудағы құқықтық мәртебені, ұйымды басқару құрылымының сипаттамасын түсіну.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: негізгі коммуникативтік дағдыларды дамыту: тыңдау, сөйлеу, сұрақтар қою, соның ішінде қазақ және ағылшын тілдерінде; кәсіптік қарым-қатынас барысында диалог жүргізу, соның ішінде қазақ және ағылшын тілдерінде, ұйымның миссиясын, мақсаты мен міндеттерін іске асыру; жеке іскерлік имидж бен стиль қалыптастыру; іскерлік этикетті қолдану, әңгімелесушімен байланыс орнату және қолдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Іскерлік қарым-қатынас дағдыларын меңгеру.
Мәдениеттану
Іскерлік қатынастардың этикасы мен психологиясы
Ұйым менеджменті
Құқық негіздері
Кәсіпорынды (саланы) техникалық жарақтандыру және еңбекті қорғау
Кәсіптік қызметте ақпараттық технологиялар
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымның миссиясын, мақсаты мен міндеттерін қабылдайды.
2. Құндылықтар философиясын және кәсіпорынның имиджін түсінеді.

3. Характеризует структуру управления организации.
4. Характеризует различные методы коммуникации и варианты их наиболее эффективного применения.
5. Понимает роль и место культуры разных народов в мировой цивилизации.
6. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
7. Понимает сущность и основные признаки права.
8. Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
9. Понимает степень ответственности за административные и коррупционные правонарушения.
10. Понимает степень уголовной ответственности и основания ее наступления.
11. Развивает основные коммуникативные навыки: слушать, говорить, задавать вопросы, в том числе на казахском (русском) и английском языках.
12. Применяет деловой этикет.
13. Ведет диалог в процессе профессионального общения, в том числе на казахском (русском) и английском языках.
14. Создает личный деловой имидж и стиль.
15. Устанавливает и поддерживает контакт с собеседником.
16.Выбирает правильный стиль поведения в сложных деловых ситуациях.
Результат обучения: 2) Организовывать работу офиса.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем месте.
2. Соблюдает правила пожарной безопасности и санитарные нормы.
3. Оценивает исправность офисной техники, организовывает техническую поддержку.
4. Использует функциональные возможности офисной техники.
5. Организовывает обеспечение офиса канцелярскими и другими принадлежностями.
ПК 02. Работать с информацией
ПМ 02. Работа с информацией
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для работы с информацией.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: лексико-грамматический материал по специальности, необходимый для профессионального общения на казахском и английском языках, классификацию документов; навыки работы с порталом электронных услуг.
При изучении модуля обучающиеся учатся: принимать, регистрировать и распределять корреспонденцию, принимать звонки и звонить, соблюдать телефонный этикет, принимать по телефону информацию и регистрировать ее, использовать современные средства связи, работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий, в том числе на казахском и английском языках, печатать, копировать и уничтожать документы, пользуясь офисной техникой, использовать услуги электронного правительства.
Результат обучения: 1) Осуществлять внешнюю и внутреннюю связь, используя различные средства связи.
Этика и психология деловых отношений
Менеджмент организации
Информационные технологии в профессиональной деятельности.
Правовое регулирование профессиональной деятельности
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Техническое оснащение предприятия (отрасли) и охрана труда
Делопроизводство
Профессиональная практика
Критерии оценки:

3. Ұйымды басқару құрылымын сипаттайды.
4. Коммуникацияны аса тиімді пайдаланудың әртүрлі әдістерін және оларды аса тиімді қолдану нұсқаларын сипаттайды.
5. Әлеумдік өркениеттегі әртүрлі халық мәдениетінің рөлі мен орнын түсінеді.
6. Әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдайды.
7. Құқықтың мәнісін және негізгі белгілерін түсінеді.
8. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке тұлғалық қалыптасуының құқықтық мәртебесін түсінеді.
9. Әкімшілік және жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершілік дәрежесін түсінеді.
10. Қылмыстық жауапкершіліктің және оның басталу негіздемесінің дәрежесін түсінеді.
11. Негізгі коммуникативтік дағдыларды дамытады: тыңдау, сөйлеу, сұрақтар қою, соның ішінде қазақ (орыс) және ағылшын тілдерінде.
12. Іскерлік этикетті қолданады.
13. Кәсіптік қарым-қатынас барысында, соның ішінде қазақ (орыс) және ағылшын тілдерінде диалог жүргізеді
14. Жеке іскерлік имидж бен стиль қалыптастырады.
15. Әңгімелесушімен байланыс орнатады және қолдайды.
16. Күрделі іскерлік жағдайларда дұрыс жүріс-тұрыс стилін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кеңсе жұмысын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
2. Өрт қауіпсіздігі және санитарлық нормаларды сақтайды.
3. Кеңсе техникасының жарамдылығын бағалайды, техникалық қолдайды ұйымдастырады.
4. Кеңсе техникасының функционалдық мүмкіндіктерін пайдаланады.
5. Кеңсені кеңсе және басқа да құрал-жабдықтармен қамтамасыз етуді ұйымдастырады.
КҚ 02. Ақпаратпен жұмыс істеу
КМ 02. Ақпаратпен жұмыс істеу
Бұл модуль ақпаратпен жұмыс істеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: кәсіптік қатынасқа қажетті қазақ және ағылшын тілдерінде мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдар, құжаттардың жіктелуі; электрондық қызметтер көрсету порталымен жұмыс істеу дағдылары.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: корреспонденцияны қабылдау, тіркеу және үлестіру, қоңырау қабылдау және қоңырау шалу, телефонмен сөйлесу этикетін сақтау, телефонмен ақпарат қабылдау және оны тіркеу заманауи байланыс құралдарын пайдалану, компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу, соның ішінде қазақ және ағылшын тілдерінде, кеңсе техникасын пайдалана отырып, құжаттарды басып шығару, көшіру және жою, электрондық үкімет қызметтерін пайдалану
Оқыту нәтижесі:1) Әртүрлі байланыс құралдарын пайдалана отырып, сыртқы және ішкі байланыс орнату.
Іскерлік қатынастардың этикасы мен психологиясы
Ұйым менеджменті
Кәсіптік қызметте ақпараттық технологиялар
Кәсіптік қызметті құқықтық реттеу
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіпорынды (саланы) техникалық жарақтандыру және еңбекті қорғау
Іс қағаздарын жүргізу
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет профессиональную терминологию, в том числе на казахском и английском языках.
2. Осуществляет телефонную связь, соблюдая телефонный этикет.
3. Принимает по телефону информацию и регистрирует ее.
4. Использует современные средства связи.
5. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения на казахском (русском) и английском языках.
Результат обучения: 2) Принимать, регистрировать и распределять корреспонденцию.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий, в том числе на казахском (русском) и английском языках.
4. Соблюдает правила техники безопасности при работе с офисной техникой.
5. Печатает, копирует и уничтожает документы, пользуясь офисной техникой.
6. Осуществляет основные этапы делопроизводства.
7. Управляет документооборотом в организации.
8. Соблюдает правовые нормы при работе регистрации и распределении корреспонденции.
9. Соблюдает законодательные нормы при составлении и приеме документов.
10. Читает и переводит входящие документы на казахском и английском языках.
Результат обучения:4) Составлять деловые документы: писать письма и отвечать на входящую корреспонденцию и вести деловую переписку.
Критерии оценки:
1. Понимает роль деловой переписки в деятельности организации.
2. Применяет стандарты составления деловой документации.
3. Соблюдает требования, предъявляемые к деловому стилю текста документов, в том числе на казахском (русском) и английском языках.
4. Соблюдает этические нормы деловой переписки.
5. Использует и соблюдает корпоративные стандарты деловой переписки, шаблоны.
6. Соблюдает требования к оформлению официальных писем, согласно нормативно-правовым актам Республики Казахстан.
7. Осуществляет деловую переписку по электронной почте, в том числе на казахском (русском) и английском языках.
8. Соблюдает инструкции по подготовке, обработке и хранению материалов.
9. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
10. Составляет резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку, служебную записку, в том числе на государственном (русском) и английском языке.
Результат обучения: 5) Использовать услуги электронного правительства.
Критерии оценки:
1. Характеризует функции портала - государственные услуги и информацию онлайн.

1. Кәсіптік терминологияны қолданады, соның ішінде қазақ және ағылшын тілдерінде.
2. Телефонмен сөйлесу этикетін сақтай отырып, телефон байланысын жүзеге асырады.
3. Телефонмен ақпарат қабылдайды және оны тіркейді.
4. Заманауи байланыс құралдарын пайдаланады.
5. Кәсіптік қатынасқа қажетті қазақ (орыс) және ағылшын тілдерінде мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалдарды меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Корреспонденцияны қабылдау, тіркеу және үлестіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін сипаттайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын түсінеді.
3. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді, соның ішінде қазақ (орыс) және ағылшын тілдерінде.
4. Кеңсе техникасымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды
5. Кеңсе техникасын пайдалана отырып, құжаттарды басып шығарады, көшіреді және жояды.
6. Іс қағаздарын жүргізудің негізгі кезеңдерін жүзеге асырады.
7. Ұйымның құжат айналымын басқарады.
8. Корреспонденцияны тіркеу және үлестіру кезінде құқықтық нормаларды сақтайды.
9. Құжаттарды құрау және қабылдау кезінде заң нормаларын сақтайды.
10. Кіріс құжаттарын қазақ (орыс) және ағылшын тілдерінде оқиды және аударады.
Оқыту нәтижесі:4) Іскерлік құжаттар жасау: хаттар жазу және ішкі корреспонденцияға жауап беру және іскерлік хат-хабар жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйым қызметіндегі іскерлік хат-хабардың рөлін түсінеді.
2. Іскерлік құжаттама жасау стандарттарын қолданады.
3. Құжаттар мәтінінің іскерлік стиліне, соның ішінде қазақ (орыс) және ағылшын тілдерінде қойылатын талаптарды сақтайды
4. Іскерлік хат жазысудың этикалық нормаларын сақтайды.
5. Іскерлік хат-хабардың корпоративтік стандарттарын, үлгілерін пайдаланады және ұстанады.
6. Қазақстан Республикасының нормативтік-құқықтық актілері сәйкес ресми хаттарды ресімдеуге қойылатын талаптарды сақтайды.
7. Электрондық пошта арқылы іскерлік, соның ішінде қазақ (орыс) және ағылшын тілдерінде хат-хабарды жүзеге асырады.
8. Материалдарды дайындау, өңдеу және сақтау бойынша нұсқауларды сақтайды.
9. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы мәліметтері бар.
10. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік (орыс) және ағылшын тілдерінде дайындайды.
Оқыту нәтижесі:5) Электрондық үкімет қызметтерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мемлекеттік қызметтер көрсету порталының функцияларын және онлайн ақпаратты сипаттайды.

2. Использует функции портала государственные услуги и онлайн информации.
3. Пользуется электронными услугами.
4. Пользуется сервисами проверки.
Результат обучения: 6) Осуществлять цифровой документооборот.
Критерии оценки:
1. Характеризует специализированные программы для цифрового документооборота.
2. Анализирует специализированные программы для цифрового документооборота с целью оптимального выбора для организации.
3. Использует специализированные программы для цифрового документооборота.
Результат обучения 7): Использовать принципы digital by default и digital first в деятельности предприятия.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы цифровизации в деятельности предприятия.
2. Использует принципы digital by default в деятельности предприятия.
3. Использует принципы digital first в деятельности предприятия.
4. Характеризует принципы информационной безопасности в рамках своей компетенции.
5. Использует инструменты информационной безопасности в своей деятельности.
6. Анализирует и понимает степень конфиденциальности информации.
ПК 03. Организовывать деловые мероприятия
ПМ 03. Организация деловых мероприятий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации деловых мероприятий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки планирования и организации совещаний, заседаний, брифингов и деловых встреч, применение оперативных решений, которые влияют на успех в организации мероприятий
При изучении модуля обучающиеся учатся: вести деловые мероприятия, в том числе онлайн; понимать внешние факторы, влияющие на планирование мероприятий, понимать финансовые процессы, связанные с организацией мероприятия, ламинировать и переплетать документы и подготавливать документы для мероприятий участникам, решать вопросы относительно здоровья, безопасности и санитарных норм, которые могут повлиять на успешную организацию мероприятия.
Результат обучения: 1) Планировать, организовывать и проводить совещания, заседания, брифинги и деловые встречи.
Этика и психология деловых отношений
Менеджмент организации
Техническое оснащение предприятия (отрасли) и охрана труда
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует особенности организации совещания, заседания, брифинга и деловых встреч.
2. Анализирует внешние факторы, влияющие на планирование мероприятий.
3. Анализирует финансовые процессы, связанные с организацией мероприятия.
4. Разрабатывает программы, приглашение участников, гостей.

2. Мемлекеттік қызметтер көрсету порталының функцияларын және онлайн ақпаратты пайдаланады.
3. Электрондық қызметтерді пайдаланады.
4. Тексеру сервистерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 6) Цифрлық құжат айналымын жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. Цифрлық құжат айналымы үшін мамандандырылған бағдарламаларды сипаттайды.
2. Ұйым үшін оңтайлы таңдау мақсатында цифрлық құжат айналымы үшін мамандандырылған бағдарламаларды талдайды.
3. Цифрлық құжат айналымы үшін мамандандырылған бағдарламалар пайдаланады.
Оқыту нәтижесі 7): Кәсіпорын қызметінде digital by default және digital first қағидаттарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. Кәсіпорын қызметінде цифрлендіру қағидаттарын түсінеді.
2. Кәсіпорын қызметінде digital by default қағидатын пайдаланады.
3. Кәсіпорын қызметінде digital first қағидатын пайдаланады.
4. Өз құзыреті шеңберінде ақпараттық қауіпсіздік қағидаттарын сипаттайды.
5. Өз қызметінде ақпараттық қауіпсіздік құралдарын пайдаланады.
6. Ақпараттың құпиялылық дәрежесін талдайды және түсінеді.
КҚ 03. Іскерлік шаралар ұйымдастыру
КМ 03. Іскерлік шаралар ұйымдастыру
Бұл модуль іскерлік шаралар ұйымдастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: кеңестерді, отырыстарды, брифингтер мен іскерлік кездесулерді жоспарлау мен ұйымдастыру дағдылары, іс-шараларды ұйымдастыруда табысқа жетуге ықпал ететін жедел шешімдерді қолдану.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: іскерлік шаралар өткізу, соның ішінде онлайн; іс-шараларды жоспарлауға ықпал ететін сыртқы факторларды түсіну, іс-шараларды ұйымдастырумен байланысты қаржы процестерін түсіну, құжаттарды ламинаттау және түптеу және іс-шаралар үшін құжаттар дайындау, іс-шараны ойдағыдай өткізуге ықпал етуі мүмкін денсаулық, қауіпсіздік және санитарлық нормаларға қатысты мәселелерді шешу
Оқыту нәтижесі: 1) Кеңестерді, отырыстарды, брифингтер мен іскерлік кездесулерді жоспарлау, ұйымдастыру және өткізу.
Іскерлік қатынастардың этикасы мен психологиясы
Ұйым менеджменті
Кәсіпорынды (саланы) техникалық жарақтандыру және еңбекті қорғау
Кәсіптік қызметте ақпараттық технологиялар
Кәсіптік қазақ (орыс)тілі
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кеңестерді, отырыстарды, брифингтер мен іскерлік кездесулерді ұйымдастыру ерекшеліктерін сипаттайды.
2. Іс-шараларды жоспарлауға әсер ететін сыртқы факторларды талдайды
3. Іс-шараларды ұйымдастырумен байланысты қаржы процестерін талдайды.
4. Бағдарламалар, қатысушыларды, қонақтарды шақыруларды әзірлейді.

5. Пишет пресс-релизы, в том числе на казахском (русском) языке.
6. Ламинирует и переплетает документы и подготавливает документы для мероприятий.
7. Готовит раздаточный материал участникам мероприятий.
8. Регистрирует участников мероприятия.
9. Организовывает онлайн мероприятия.
10. Ведет протокол мероприятия.
11. Публично выступает.
12. Модерирует мероприятия.
Результат обучения: 2) Принимать оперативные решения, влияющие на успех организации мероприятий.
Критерии оценки:
1. Обсуждает этапы организации мероприятия.
2. Соблюдает правила безопасности и санитарные нормы при организации мероприятия.
3. Осуществляет организацию технического и материального обеспечения проводимых мероприятий.
4. Контролирует ход проведения мероприятия в соответствии с утвержденной программой.
5. Проводит корректирующие мероприятия и действия в случае отклонения от программы.
ПК 04. Управлять предпринимательской или коммерческой деятельностью организации
ПМ 04. Управление предпринимательской и коммерческой деятельностью
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для управления предпринимательской и коммерческой деятельностью.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки планирования деятельности организации, организацию и осуществление деятельности, организовывает и осуществляет деятельность, контроль результатов деятельности организации, анализ результатов деятельности организации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать факторы внешней среды организации, анализировать кадровый потенциал организации, классифицировать затраты организации, определять миссию, цели и задачи организации по технологии SMART, разрабатывать планы по ведению деятельности, анализировать корпоративную культуру в организации; соблюдать этические нормы при осуществлении контроля в организации, разрабатывать планы по ведению деятельности, характеризовать виды контроля, принимать платежи, оценивать и анализировать текущие затраты, проводить Swot анализ.
Результат обучения: 1) Планировать деятельность организации.
Менеджмент организации
Основы финансового менеджмента
Основы микро-макроэкономики
Основы бухгалтерского учета
Статистика
Этика и психология деловых отношений
Математика для экономистов
Правовое регулирование профессиональной деятельности
Управление персоналом
Техническое оснащение предприятия (отрасли) и охрана труда
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Экономика предприятия
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Демонстрирует понимание процессов макро и микроэкономики.

5. Баспасөз хабарламаларын соның ішінде қазақ (орыс) тілінде жазады.
6. Құжаттарды ламинаттайды және түптейді, іс-шаралар үшін құжаттар дайындайды.
7. Іс-шараға қатысушыларға үлестірме материалын дайындайды.
8. Іс-шараға қатысушыларды тіркейді.
9. Онлайн іс-шараны ұйымдастырады.
10. Іс-шараның хаттамасын жасайды.
11. Жұртшылық алдында сөз сөйлейді.
12. Іс-шараны модерациялайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Іс-шараны ойдағыдай өткізуге ықпал ететін жедел шешімдер қабылдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іс-шараны ұйымдастыру кезеңдерін талқылайды.
2. Іс-шараны ұйымдастыру кезінде қауіпсіздік қағидаларын және санитарлық нормаларды сақтайды.
3. Өткізілетін іс-шаралардың техникалық және материалдық қамтамасыздандыруды ұйымдастырады.
4. Бекітілген бағдарламаға сәйкес іс-шараны өткізу барысын бақылайды.
5. Бағдарламадан ауытқу жағдайында түзету шараларын өткізеді.
КҚ 04. Ұйымның кәсіпкерлік немесе коммерциялық қызметін басқару
КМ 04. Ұйымның кәсіпкерлік және коммерциялық қызметін басқару
Бұл модуль кәсіпкерлік және коммерциялық қызметті басқаруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: ұйым қызметін жоспарлау дағдылары, қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру, ұйым қызметінің нәтижелерін бақылау, ұйым қызметінің нәтижелерін талдау.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: ұйымның сыртқы ортасының факторларын талдау, ұйымның кадр әлеуетін талдау, ұйымның шығындарын жіктеу, SMART технологиясы бойынша ұйымның миссиясын, мақсаты мен міндеттерін айқындау, қызметті жүргізу бойынша жоспарлар әзірлеу, ұйымдағы корпоративтік мәдениетті талдау; ұйымда бақылауды жүзеге асыру кезінде этикалық нормаларды сақтау, қызметті жүргізу бойынша жоспарлар әзірлеу, бақылау түрлерін сипаттау, төлемдер қабылдау, ағымдағы шығындарды бағалау және талдау, Swot талдау жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйым қызметін жоспарлау.
Ұйым менеджменті
Қаржы менеджментінің негіздері
Микро-макроэкономика негіздері
Бухгалтерлік есеп негіздері Статистика
Іскерлік қатынастардың этикасы мен психологиясы
Экономистерге арналған математика
Кәсіптік қызметті құқықтық реттеу
Персоналды басқару
Кәсіпорынды (саланы) техникалық жарақтандыру және еңбекті қорғау
Кәсіптік қызметте ақпараттық технологиялар
Кәсіпорын экономикасы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Макро және микроэкономика процестерін түсінгенін көрсетеді.

2. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
3. Характеризует отрасли промышленности Республики Казахстан.
4. Анализирует статистические данные о состоянии дел в отрасли.
5. Характеризует принципы, методы и виды планирования.
6. Проводит swot- анализ.
7. Анализирует факторы внешней среды организации.
8. Анализирует факторы внутренней среды организации.
9. Анализирует кадровый потенциал организации.
10. Анализирует источники финансирования и формирования доходов для бизнеса.
11. Определяет миссию, цели и задачи организации по технологии smart.
12. Принимает участие в выработке стратегии организации.
13. Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
14. Классифицирует затраты организации.
15. Разрабатывает оперативный план по ведению деятельности.
16. Разрабатывает график работы персонала.
17. Рассчитывает экономические показатели с применением математических методов.
Результат обучения: 2) Организовывать и осуществлять деятельность организации.
Критерии оценки:
1. Характеризует принципы и методы управленческой деятельности.
2. Сравнивает различные стили управления.
3. Анализирует корпоративную культуру в организации.
4. Владеет навыками ведения бухгалтерского учета.
5. Эффективно делегирует полномочия и ставит задачи.
6. Принимает оперативные решения в рамках своей компетенции.
7. Оценивает и анализирует текущие затраты.
8. Применяет инновационные подходы в деятельности.
9. Классифицирует виды налогов.
10. Характеризует налоговую политику государства.
11. Понимает сущность инфляции и ее последствия.
12. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 3) Контролировать результаты деятельности организации.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды контроля.
2. Определяет цели и принципы контроля.
3. Контролирует соблюдение норм и правил охраны труда в организации.
4. Соблюдает этические нормы при осуществлении контроля в организации.
5.Осуществляет функцию контроля в организации в рамках своей компетенции.
6. Участвует в проведении инвентаризации.
7. Разрабатывает показатели kpi для своей деятельности и персонала.
8. Соблюдает стандарты системы менеджмента качества ISO 9001:2015.
Результат обучения: 4) Анализировать результаты деятельности организации.
Критерии оценки:
1. Применяет математические подходы при проведении анализа результатов деятельности.
2. Применяет статистические методы при проведении анализа результатов деятельности.
3. Анализирует финансовую отчетность.
4. Составляет аналитические отчеты по направлениям деятельности.
5. Применяет современные информационные системы обработки информации.

2. Әлемдік экономиканың даму тенденцияларын сипаттайды.
3. Қазақстан Республикасының өнеркәсіп салаларын сипаттайды.
4. Саладағы істердің жай-күйі туралы статистикалық деректерді талдайды.
5. Жоспарлау қағидаттарын, әдістері мен түрлерін сипаттайды.
6. swot- талдау жүргізеді.
7. Ұйымның сыртқы ортасының факторларын талдайды.
8. Ұйымның ішкі ортасының факторларын талдайды.
9. Ұйымның кадр әлеуетін талдайды.
10. Қаржыландыру көздерін және бизнес үшін кірістерді қалыптастыруды талдайды.
11. SMART технологиясы бойынша ұйымның миссиясын, мақсаты мен міндеттерін айқындайды.
12. Ұйымның стратегиясын әзірлеуге қатысады.
13. Құқықтық тәртіп және заңдылық ұғымдарын меңгерді және олардың қағидаттарын сақтайды.
14. Ұйымның шығындарын жіктейді.
15. Қызметті жүргізу бойынша жедел жоспар әзірлейді.
16. Персоналдың жұмыс кестесін ұйымдастырады.
17. Математикалық әдістерді қолдана отырып, экономикалық көрсеткіштерді есептейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйым қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Басқарушылық қызметтің қағидаттары мен әдістерін сипаттайды.
2. Әртүрлі басқару стильдерін салыстырады.
3. Ұйымдағы корпоративтік мәдениетті талдайды.
4. Бухгалтерлік есепті жүргізу дағдыларын меңгерді.
5. Өкілеттіктерді тиімді табыстайды және міндеттер қояды.
6. Өз құзыреті шеңберінде жедел шешімдер қабылдайды.
7. Ағымдағы шығындарды бағалайды және талдайды.
8. Қызметте инновациялық тәсілдерді қолданады.
9. Салық түрлерін жіктейді.
10. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
11. Инфляцияның мәнін және оның салдарын түсінеді.
12. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйым қызметінің нәтижелерін бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бақылау түрлерін сипаттайды.
2. Бақылаудың мақсаттары мен қағидаттарын айқындайды.
3. Ұйымда еңбекті қорғау нормалары мен қағидаларының сақталуын бақылайды.
4. Ұйымда бақылауды жүзеге асыру кезінде этикалық нормаларды сақтайды.
4. Өз құзыреті шеңберінде ұйымда бақылау функцияларын жүзеге асырады.
5. Түгендеу жүргізуге қатысады.
6. Өз қызметі және персонал үшін kpi көрсеткіштерін әзірлейді.
7. ISO 9001:2015 сапа менеджементі жүйесінің стандарттарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Ұйым қызметінің нәтижелерін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызмет нәтижелерін талдау кезінде математикалық тәсілдерді қолданады.
2. Қызмет нәтижелерін талдау кезінде статистикалық тәсілдерді қолданады.
3. Қаржылық есептілікті талдайды.
4. Қызмет бағыттары бойынша талдамалы есептер жасайды.
5. Ақпаратты өңдеудің заманауи ақпараттық жүйелерін қолданады.

6. Оценивает качество собственной работы.
7. Создает инструменты контроля и анализа (чек-листы, контрольные карты).
Результат обучения: 5) Открыть собственный бизнес (предприятие).
Критерии оценки:
1. Получает свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя.
2. Выбирает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя.
3. Использует услуги электронного правительства в предпринимательской деятельности.
ПК 05. Взаимодействовать с представителями сторонних организаций
ПМ 05. Взаимодействие с представителями сторонних организаций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для взаимодействия с представителями сторонних организаций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: эффективное ведение, переговоров, анализ эффективного взаимодействия, процесс принятие решений в сложных ситуациях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: осуществлять предварительную подготовку информации по тематике переговоров, логически и последовательно высказываться в соответствии с ситуацией на казахском и английском языках, оценивать эффективность каждого этапа коммуникации и достигнутых результатов; выбирать технику и тактику ведения переговоров; вести дискуссию, высказывая свое мнение, в том числе на казахском и английском языках, систематизировать полученную информацию, решать конфликтные ситуации, регулировать конфликты в рамках действующего законодательства.
Результат обучения: 1) Эффективно вести переговоры.
Этика и психология деловых отношений
Правовое регулирование профессиональной деятельности
Менеджмент организации
Культурология
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Создает презентации, эффективно визуализирует информацию.
2. Владеет ораторским искусством.
3. Владеет техникой речи.
4. Осуществляет предварительную подготовку информации по тематике переговоров.
5. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией на казахском (русском) и английском языках.
6. Публично выступает, проводит презентации, в том числе на казахском (русском) языке.
7. Владеет стратегиями работы с аудиторией.
8. Соблюдает этические и культурные нормы при ведении переговоров.
9. Выбирает технику и тактику ведения переговоров.
10. Создает позитивную психологическую атмосферу в переговорах.
11. Характеризует бизнес-процессы организации.
12. Устанавливает деловые контакты (вертикальные, горизонтальные и за пределами организации).
13. Определяет критерии эффективности взаимодействия сторон.

6. Өз жұмысының сапасын бағалайды.
7. Бақылау және талдау құралдарын жасайды (чек-парақтар, бақылау карталары).
Оқыту нәтижесі: 5) Өз бизнесін (кәсіпорын) ашу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік алады.
2. Жеке кәсіпкерді тіркеу кезінде салық режимін таңдайды.
3. Кәсіпкерлік қызметте электрондық үкімет қызметтерін пайдаланады.
КҚ 05. Бөгде ұйымдардың өкілдерімен өзара әрекеттесу
КМ 05. Бөгде ұйымдардың өкілдерімен өзара әрекеттесу
Бұл модуль бөгде ұйымдардың өкілдерімен өзара әрекеттесуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: келіссөздерді тиімді жүргізу, тиімді өзара әрекеттесуді талдау, күрделі жағдайларда шешім қабылдау процесі.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: келіссөздер тақырыбы бойынша ақпаратты алдын ала дайындау, жағдайға байланысты қазақ және ағылшын тілдерінде қисынды және ретті пікір айту, әрбір коммуникация кезеңдерінің тиімділігін және қол жеткізілген нәтижелерді бағалау; келіссөздер жүргізу техникасы мен тактикасын таңдау; өз пікірін білдіре отырып, пікірталастар жүргізу, соның ішінде қазақ және орыс тілдерінде, алынған ақпаратты жүйелендіру, шиеленісті жағдайларды шешу, қолданыстағы заңнама шеңберінде шиеленістерді реттеу
Оқыту нәтижесі: 1) Келіссөздерді тиімді жүргізу.
Іскерлік қатынастардың этикасы мен психологиясы
Кәсіптік қызметті құқықтық реттеу
Ұйым менеджменті
Мәдениеттану
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұсаукесерлер жасайды, ақпаратты тиімді визуалдандырады.
2. Шешендік өнерді меңгерді.
3. Сөйлеу техникасын меңгерді.
4. Келіссөздер тақырыбы бойынша ақпаратты алдын ала дайындайды.
5. Жағдайға байланысты қазақ (орыс) және ағылшын тілдерінде қисынды және ретті пікір айтады
6. Жұртшылық алдында сөз сөйлейді, тұсаукесерлер соның ішінде қазақ (орыс) тілінде өткізеді.
7. Аудиториямен жұмыс істеу стратегиясын меңгерді.
8. Келіссөздер жүргізу кезінде этикалық және мәдени нормаларды сақтайды.
9. Келіссөздер жүргізу техникасы мен тактикасын таңдайды.
10. Келіссөздерде позитивті психологиялық ахуат қалыптастырады.
11. Ұйымның бизнес процестерін сипаттайды.
12. Іскерлік байланыстар орнатады (сатылас, деңгейлес және ұйымнан тыс).
13. Тараптардың өзара әрекеттесуінің тиімділік критерийлерін айқындайды.

14. Оценивает эффективность каждого этапа коммуникации и достигнутых результатов.
15. Определяет ошибки по результатам переговоров и проводит корректирующие мероприятия.
16. Оценивает свою личную эффективность как лидера.
Результат обучения: 2) Принимать решения в сложных ситуациях в рамках своей компетенции.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы и методы принятия управленческих решений.
2. Собирает и анализирует информацию для принятия решения.
3. Обосновывает принятые решения.
4. Демонстрирует креативность при принятии решений.
5. Демонстрирует стрессоустойчивость и контроль эмоций во время принятия решений.
Результат обучения: 3) Управлять конфликтными ситуациями.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды конфликтов.
2. Предупреждает появление конфликтных ситуаций.
3. Владеет стратегиями разрешения конфликтных ситуаций.
ПК 06. Подбирать, расставлять кадры и стимулировать качество труда сотрудников
ПМ 06. Подбор, расстановка кадров и стимулирование качества труда сотрудников
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подбора и расстановки кадров, стимулирования качества труда.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анализ и оценку деятельности подчиненных, разработку плана мотивации сотрудников организации; понятие права и обязанностей работника согласно Трудовому кодексу, анализ и оценку деятельности подчиненных, обучение персонала организации
При изучении модуля обучающиеся учатся: реализовывать меры по стимулированию собственной деятельности и деятельности персонала, повышению их мотивации и лояльности, принимать на работу новых сотрудников согласно Трудового кодекса РК; отбирать предоставленные резюме; проводить ротацию и расстановку кадров, проводить вводный и текущий инструктаж по охране труда сотрудников
Результат обучения: 1) Подбирать новые кадры.
Этика и психология деловых отношений
Правовое регулирование профессиональной деятельности
Культурология
Управление персоналом
Менеджмент организации
Техническое оснащение предприятия (отрасли) и охрана труда
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Оценивает текущее состояние трудовых ресурсов организации.
2. Оценивает влияние трудового права на управление персоналом.
3. Владеет навыками составления должностных инструкций работников.
4. Характеризует права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
5. Сравнивает процессы подбора кадров в разных организациях.
6. Проводит отбор кадров по резюме.
7. Проводит вводный и текущий инструктаж по охране труда сотрудников.
Результат обучения: 2) Проводить оценку, ротацию и расставлять кадры.
Критерии оценки:

14. Әрбір коммуникация кезеңдерінің тиімділігін және қол жеткізілген нәтижелерді бағалайды.
15. Келіссөздер нәтижелері бойынша қателерді айқындайды және түзету шараларын өткізеді.
16. Көшбасшы ретінде өзінің жеке тиімділігін бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өз құзыреті шегінде күрделі жағдайларда шешімдер қабылдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Басқарушылық шешімдерді қабылдау қағидаттары мен әдістерін түсінеді.
2. Шешім қабылдау үшін ақпарат жинайды және талдайды.
3. Қабылданған шешімдерді негіздейді.
4. Шешім қабылдау кезінде креативтілікті көрсетеді.
5. Сабырлық және шешім қабылдау кезінде эмоцияны бақылауды көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Шиеленіс жағдайларын басқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шиеленіс түрлерін сипаттайды.
2. Шиеленіс жағдайларының туындауына жол бермейді.
3. Шиеленіс жағдайларын шешу стратегияларын меңгерді.
КҚ 06. Кадрларды іріктеу, орналастыру және қызметкерлердің еңбек сапасын ынталандыру
КМ 06. Кадрларды іріктеу, орналастыру және қызметкерлердің еңбек сапасын ынталандыру
Бұл модуль кадрларды іріктеуге, орналастыруға және қызметкерлердің еңбек сапасын ынталандыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: қол астындағы қызметкерлердің қызметін талдау және бағалау, ұйым қызметкерлерін ынталандыру жоспарын әзірлеу; Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін түсіну, ұйым қызметкерлерін оқыту.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: өз қызметін және персоналдық қызметін ынталандыру, олардың уәждемесін арттыру шараларын іске асыру, ҚР Еңбек кодексіне сәйкес жаңа қызметкерлерді жұмысқа қабылдау; ұсынылған түйіндемелерді іріктеу; кадрлардын орнын ауыстыру және орналастыру, қызметкерлердің еңбегін қорғау бойынша кіріспе және ағымдағы нұсқаулық жүргізу
Оқыту нәтижесі: 1) Жаңа кадрларды іріктеу.
Іскерлік қатынастардың этикасы мен психологиясы
Кәсіптік қызметті құқықтық реттеу
Мәдениеттану
Персоналды басқару
Ұйым менеджменті
Кәсіпорынды (саланы) техникалық жарақтандыру және еңбекті қорғау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымның еңбек ресурстарының ағымдағы жағдайын бағалайды.
2. Еңбек құқығының персоналды басқаруға әсерін бағалайды.
3. Қызметкерлердің лауазымдық нұсқаулықтарын жасау дағдыларын меңгерді.
4. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін сипаттайды.
5. Әртүрлі ұйымдарда кадрларды іріктеу процесін салыстырады.
6. Кадрларды түйіндеме бойынша іріктейді.
7. Қызметкерлердің еңбегін қорғау бойынша кіріспе және ағымдағы нұсқаулық жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кадрларды бағалау, орнын ауыстыру және орналастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет навыками по оценке уровня обучения и развития персонала.
2. Проводит анализ деятельности сотрудников (в том числе и с точки зрения культурных ценностей общества и трудового коллектива).
3. Применяет навыки по организации обучения персонала организации.
4. Разрабатывает схему ротации и расстановки кадров.
5. Проводит расстановку кадров в рамках своей компетенции с учетом профессиональных и личных качеств работника.
Результат обучения: 3) Применять методы и меры эффективной мотивации в для достижения поставленных целей сотрудников и организации.
Критерии оценки:
1. Раскрывает теории мотивации.
2. Применяет методы мотивации в организации.
3. Владеет навыками разработки плана мотивации сотрудников организации.
4. Реализует меры по стимулированию собственной деятельности и деятельности персонала, повышению их мотивации и лояльности.
5. Владеет навыками повышения корпоративной культуры сотрудников (том числе и общекультурных ценностей, как части культуры организации).
ПК 07. Обеспечивать прибыльность предприятия
ПМ 07. Обеспечение прибыльности предприятия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения прибыльности предприятия.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: разработку схем, форм, методов и технологии продаж и продвижения товаров и услуг, разработки и реализации бизнес-план; навыки по управлению проектами.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать международный опыт в продвижении товаров и услуг, характеризовать методы продвижения товаров и услуг, проводить анализ потребностей покупателей, анализировать обеспеченность ресурсами; составлять резюме бизнес-плана, анализировать его обеспеченность ресурсами для его реализации, разрабатывать маркетинговый план, разрабатывать производственный план, разрабатывать финансовый план, прогнозировать прибыль, рассматривать инвестиционные возможности, анализировать риски; реализовывать меры по стимулированию выполнения бизнес плана.
Результат обучения: 1) Проводить эффективную маркетинговую политику.
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Основы маркетинга
Основы микро-макроэкономики
Менеджмент организации
Основы финансового менеджмента
Финансы и кредит
Бизнес-план для менеджеров
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Различает виды маркетинга.
2. Анализирует международный опыт в продвижении товаров и услуг.
3. Проводит анализ колебаний спроса и предложения на услуги или товары.

1. Персоналдық оқу және даму деңгейін бағалау бойынша дағдыларды меңгерді.
2. Қызметкерлердің қызметіне талдау жүргізеді (соның ішінде қоғамның және еңбек ұжымының мәдени құндылықтары тұрғысынан).
3. Ұйымның персоналын оқытуды ұйымдастыру бойынша дағдыларды қолданады.
4. Кадрлардың орнын ауыстыру және орналастыру схемасын әзірлейді.
5. Қызметкердің кәсіби және жеке қасиеттерін есепке ала отырып, өз құзыреті шеңберінде кадрларды орналастырады.
Оқыту нәтижесі: 3)Қызметкерлердің және ұйымның қойылған мақсаттарына қол жеткізу үшін тиімді уәждемелеу әдістері мен шараларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Уәждеме теориясын ашып көрсетеді.
2. Ұйымда уәждеме әдістерін қолданады.
3. Ұйым қызметкерлерін уәждемелеу жоспарын әзірлеу дағдыларын меңгерді.
4. Өз қызметін және персоналдың қызметін ынталандыру, олардың уәждемесін арттыру бойынша шараларды іске асырады.
5. Қызметкерлердің корпоративтік мәдениетін арттыру дағдыларын меңгерді (соның ішінде ұйым мәдениетінің бір бөлігі ретінде жалпы мәдени құндылықтар).
КҚ 07. Кәсіпорынның табыстылығын қамтамасыз ету
КМ 07. Кәсіпорынның табыстылығын қамтамасыз ету
Бұл модуль кәсіпорынның табыстылығын қамтамасыз етуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: тауарларды және көрсетілетін қызметтерді сату және ілгерілету схемаларын, нысандарын, әдістері мен технологияларын әзірлеу, бизнес-жоспарды әзірлеу және іске асыру; жобаларды басқару дағдылары.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: тауарларды және көрсетілетін қызметтерді ілгерілетудің халықаралық тәжірибесін талдау, тауарларды және көрсетілетін қызметтерді ілгерілету әдістерін сипаттау, сатып алушылардың қажеттіліктеріне талдау жүргізу, ресурстармен қамтамасыз етуді талдау; бизнес-жоспардың түйіндемесін әзірлеу, оны іске асыру үшін оның қамтамасыз етілуін талдау, маркетингтік жоспар әзірлеу, өндірістік жоспар әзірлеу, қаржы жоспарын әзірлеу, пайданы болжау, инвестициялық мүмкіндіктерді қарау, тәуекелдерді талдау; бизнес-жоспарды орындауды ынталандыру шараларын іске асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Тиімді маркетинг саясатын жүргізу.
Кәсіптік қызметте ақпараттық технологиялар
Маркетинг негіздері
Микро-макроэкономика негіздері
Ұйым менеджменті
Қаржы менеджментінің негіздері
Қаржы және кредит
Менеджерлер үшін бизнес-жоспар
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Маркетинг түрлерін ажыратады.
2. Тауарларды және көрсетілетін қызметтерді ілгерілетудің халықаралық тәжірибесін талдайды.
3. Тауарларға немесе көрсетілетін қызметтерге сұраныс пен ұсыныстың ауытқуын талдайды.

4. Проводит анализ деятельности конкурентов.
5. Определяет и анализирует покупательское поведение.
6. Владеет навыками проведения маркетинговых исследований рынка.
7. Решает задачи по определению рыночной нишы и эффективных рынков сбыта.
8. Владеет знаниями по совершенствованию ассортимента и номенклатуры выпускаемой продукции (оказываемых услуг).
9. Применяет методы стимулирования продаж.
10. Анализирует эффективность форм маркетинговых коммуникаций.
Результат обучения: 2) Разрабатывать и реализовывать бизнес-план.
Критерии оценки:
1. Анализирует инвестиционные возможности.
2. Составляет резюме бизнес-плана.
3. Анализирует обеспеченность ресурсами для реализации бизнес-плана.
4. Разрабатывает маркетинговый план.
5. Разрабатывает производственный план.
6. Разрабатывает финансовый план.
7. Рассчитывает денежные потоки.
8. Прогнозирует прибыль.
9. Анализирует финансовые и кредитные отношения предприятия.
10. Прорабатывает систему мер по выполнению бизнес плана.
11. Определяет возможность успеха и риска предпринимательской деятельности в целом.
Результат обучения: 3) Владеть навыками по управлению проектами.
Критерии оценки:
1. Характеризует основы проектного менеджмента.
2. Применяет в деятельности ISO 21500:2014 "Руководство по управлению проектами".
3. Применяет элементы системы менеджмента качества и технологии "Кайдзен" для достижения преимущества в конкурентной среде.
4. Выполняет самостоятельную исследовательскую работу с применением современных информационных технологий.
ПК 08. Повышать личную эффективность
ПМ 08. Повышение личной эффективности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для повышения личной эффективности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: разработку стратегии личностного роста, развитие и реализацию личных и профессиональных качеств.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать влияние самостоятельного обучения на повышения качества жизни, оценивать подходы к самостоятельному обучению, выявлять личные способности, определять собственные потребности в развитии и дальнейшие действия; развивать навыки самопрезентации; налаживать коммуникационные процессы в различных стилях и в зависимости от цели, целевой аудитории, ситуации, использовать эффективные стратегии тайм-менеджмента, работать в команде, демонстрировать приобретенные межличностные и профессиональные навыки.
Результат обучения: 1) Разрабатывать стратегию личностного роста.
Этика и психология деловых отношений
Менеджмент организации
Критерии оценки:
1. Оценивает влияние самостоятельного обучения на повышения качества жизни.

4. Бәсекелестердің қызметін талдайды.
5. Сатып алушылардың жүріс-тұрысын айқындайды және талдайды.
6. Нарықтың маркетингтік зерттеулерін жүргізу дағдыларын меңгерді.
7. Нарықтық тауашаны және тиімді өткізу нарықтарын айқындау міндеттерін шешеді.
8. Шығарылатын өнімнің (көрсетілетін қызметтердің) ассортиментін және номенклатурасын жетілдіру бойынша білімі бар.
9. Сатуды ынталандыру әдістерін қолданады.
10. Маркетингтік коммуникация нысандарының тиімділігін талдайды
Оқыту нәтижесі: 2) Бизнес-жоспарды әзірлеу және іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Инвестициялық мүмкіндіктерді талдайды.
2. Бизнес-жоспардың түйіндемесін жасайды.
3. Бизнес-жоспарды іске асыру үшін ресурстармен қамтамасыз етілуін талдайды.
4. Маркетингтік жоспар әзірлейді.
5. Өндірістік жоспар әзірлейді.
6. Қаржылық жоспар әзірлейді.
7. Ақша ағындарын есептейді.
8. Кірісті болжайды.
9.9. Кәсіпорынның қаржылық және кредиттік қатынастарын талдайды.
10. Бизнес-жоспарды орындау бойынша шаралар жүйесін пысықтайды.
11. Жалпы кәсіпкерлік қызметтің табысқа жету және тәуекелге бару мүмкіндіктерін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жобаларды басқару дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобалық менеджмент негіздерін сипаттайды.
2. Қызметте ISO 21500:2014 "Жобаларды басқару жөніндегі нұсқаулық" стандартын қолданады.
3. Бәсекелі ортада артықшылыққа қол жеткізу үшін сапа менеджменті элементтерін және "Кайдзен" технологиясын қолданады.
4. Заманауи ақпараттық технологияларды қолдана отырып, дербес зерттеу жұмысын орындайды.
КҚ 08. Жеке тиімділікті арттыру
КМ 08. Жеке тиімділікті арттыру
Бұл модуль жеке тиімділікті арттыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: жеке басының даму стратегиясын әзірлеу, жеке және кәсіби қасиеттерін дамыту және іске асыру.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: өздігінен оқудың өмір сапасын арттыруға әсерін түсіну, өздігінен оқу тәсілдерін бағалау, жеке қабілеттерін анықтау, өзінің даму қажеттіліктерін және алдағы әрекеттерін айқындау; өзін таныстыру дағдыларын дамыту; әртүрлі стильдерде және мақсатқа, нысаналы аудиторияға, жағдайға байланысты коммуникациялық процестерді реттеу, тайм-менеджменттің тиімді стратегиясын пайдалану, командада жұмыс істеу, меңгерілген тұлғааралық және кәсіптік дағдыларды көрсету.
Оқыту нәтижесі: 1) Жеке басының даму стратегиясын әзірлеу.
Іскерлік қатынастардың этикасы мен психологиясы
Ұйым менеджменті
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өздігінен оқудың өмір сапасын арттыруға әсерін бағалайды.

1. Владеет основными философскими понятиями.
2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3. Определяет сущность понятий "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий как: свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностях в жизни человека.
4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни и формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями по истории отечественной культуры, о ценностях традиционной казахской культуры.
2. Определяет роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Определяет формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Владеет знаниями по истории и современном состоянии мировых и традиционных религий.
3. Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 1) Определять основные понятия о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 2) Определять основные отрасли права.
Критерии оценки:
1. Понимать правовой статус личности в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Определяет методы административного регулирования.
3. Понимает ответственность за административные и коррупционные правонарушения.
4. Определяет основные положения гражданского и семейного права.
5. Определяет виды налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 3) Уметь защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:

1. Негізгі философиялық ұғымдарды біледі.
2. Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне қарай әр түрлі көзқарастарды түсіндіреді.
3. "Болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарының мәндерін анықтайды.
4. Философияның негізгі категорияларының мәні мен өзара байланысын анықтайды.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни көріністерінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Адам өміріндегі еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар секілді философиялық категориялардың арақатынасын анықтау.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Тұлғаның өмірдің, мәдениеттің және қоршаған табиғи ортаның сақталуына жауапкершілік дәрежесін сезінеді.
2. Ғылымның, техника мен технологиялардың дамуымен және пайдаланылуымен байланысты әлеуметтік және этикалық проблемалардың мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың қатынасы туралы жеке пікірін тұжырымдайды.
4. Өмір шындығы мен мәні туралы әр түрлі көзқарастарды талдайды, осы түсініктерге қатысты өз көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Отандық мәдениеттің тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтарын біледі.
2. Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Толеранттықты және белсенді тұлғалық көзқарасты қалыптастыратын моральдық-адамгершілік құндылықтар мен нормаларды түсіну.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. өркениеттердің нысандарын және түрлерін, тарихын анықтайды.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын біледі және қазіргі жағдайын біледі.
3. Экстремистік радикалдық және террористік идеологияны ажырата алады.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени ерекшеліктерді төзімділікпен қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды білу.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Құқықтың мәнісін және негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Құқықтың негізгі салалары анықтау.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке тұлғалық қалыптасуының құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін анықтайды.
3. Әкімшілік және жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершіліктің қажеттілігін түсінеді.
4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін анықтайды.
5. Салық түрлерін анықтайды.
6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек заңнамасына сәйкес өзінің құқықтарын қорғай білу.
Бағалаудың өлшем-шарттары:

1. Определяет права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 4) Определять основные понятия социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Определяет основные политологические понятия: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Определяет основные социологические понятия: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 5) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о месте и роли Казахстана в современном мире.
2. Владеет знаниями о сущности и закономерностях функционирования политической культуры.
БК 5. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 05. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Определять основные исторические события
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Раскрывает хронологию и сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Раскрывает основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Работает с историческими источниками.
Профессиональные модули
Квалификация "051701 3 – Статистик"
ПК 1. Применять при формировании статистической отчетности нормативные документы, данные бухгалтерского учета, и соблюдать технику безопасности
ПМ 01. Применение нормативных документов при ведении бухгалтерского и статистического учета и соблюдение правил техники безопасности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения бухгалтерского и статистического учета с применением нормативно-правовых документов и соблюдения техники безопасности на рабочем месте.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные нормативные документы в области бухгалтерского и статистического учета, охраны труда; порядок ведения бухгалтерского учета, составления статистических отчетов, правила техники безопасности на рабочем месте, виды инструктажа; правила трудового распорядка.
При изучении модуля обучающиеся учатся: вести бухгалтерский и статистический учет; оформлять первичные документы; составлять финансовые и статистические отчеты; организовывать и поддерживать рабочее место в соответствии с установленными нормами и правилами по технике безопасности.
Результат обучения: 1) Изучить нормативные документы в области организации статистики и учета.
Бухгалтерский учет
Общая теория статистики
Охрана труда
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін анықтайды.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 4) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын анықтау.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Негізгі саясаттану ұғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі ұғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін біледі.
2. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын анықтайды.
БҚ 5. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 05. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды ашып көрсетеді.
2. Тарихи дереккөздермен жұмыс істейді.
Кәсіптік модульдер
"051701 3 – Статистик" біліктілігі
КҚ 1.Статистикалық есептілікті қалыптастыру кезінде бухгалтерлік есеп деректерін, ұйымның қаржы-экономикалық қызметінің нәтижелерін қолдану және қауіпсіздік техникасын сақтау
КМ 01. Бухгалтерлік және статистикалық есепті жүргізу кезінде нормативтік құжаттарды қолдану және қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау
Бұл модуль нормативтік құжаттарды қолдану және жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып, бухгалтерлік және статистикалық есепті жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: бухгалтерлік және статистикалық есеп, еңбекті қорғау саласындағы негізгі нормативтік құжаттар; бухгалтерлік есепті жүргізу, статистикалық есептер жасау тәртібі, жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы ережелері, нұсқама түрлері; еңбек тәртібінің ережелері.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: бухгалтерлік және статистикалық есепті жүргізу; бастапқы құжаттарды рәсімдеу; қаржы және статистикалық есептер жасау; жұмыс орнын белгіленген нормаларға және қауіпсіздік техникасы бойынша қағидаларға сәйкес ұйымдастыру және ұстау.
Оқыту нәтижесі: 1) Статистика және есепті ұйымдастыру саласындағы нормативтік құжаттарды зерделеу .
Бухгалтерлік есеп
Статистиканың жалпы теориясы
Еңбекті қорғау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем-шарттары:

1. Характеризует статистику как отрасль науки.
2. Выявляет взаимосвязь статистики с отраслями народного хозяйства.
3. Раскрывает основные положения Закона Республики Казахстан "О государственной статистике".
4. Характеризует положения, инструкции, руководящие материалы и нормативные документы по организации статистического учета.
5. Характеризует основные нормативные документы в области бухгалтерского учета и отчетности.
Результат обучения: 2) Соблюдать основные требования трудового законодательства и охраны труда.
Критерии оценки:
1. Применяет основные термины и понятия в области охраны труда.
2. Различает виды инструктажа.
3. Соблюдает правила внутреннего трудового распорядка.
4. Организовывает и поддерживает рабочее место в соответствии с установленными нормами и правилами.
5. Соблюдает правила эксплуатации технических средств на рабочем месте.
6. Соблюдает требования электробезопасности, пожарной безопасности при работе с техническими средствами.
Результат обучения: 3) Вести бухгалтерский учет имущества и расчетов организации.
Критерии оценки:
1. Характеризует и классифицирует виды хозяйственного учета.
2. Описывает сферу применения бухгалтерского учета и его взаимосвязь со статистическим учетом.
3. Характеризует хозяйственные процессы и операции.
4. Раскрывает методы бухгалтерского баланса и его элементы.
5. Классифицирует виды бухгалтерского баланса.
6. Оперирует понятиями: счета, двойная запись, план счетов.
7. Отражает хозяйственные операции на счетах бухгалтерского учета.
8. Классифицирует документацию в бухгалтерском учете.
9. Описывает организацию документооборота в бухгалтерском учете.
10. Раскрывает суть инвентаризации и классифицирует ее виды.
11. Оформляет первичные и сводные бухгалтерские документы по операциям с денежными средствами.
12. Оформляет первичные и сводные бухгалтерские документы по операциям с товарно-материальными запасами.
13. Оформляет первичные и сводные бухгалтерские документы по операциям с основными средствами.
14. Оформляет первичные и сводные бухгалтерские документы по операциям по оплате труда.
15. Ведет учетные регистры бухгалтерского учета по операциям с денежными средствами, товарно-материальными запасами, основными средствами, оплате труда, затратам производства, финансовым результатам.
16. Участвует в составлении финансовой и статистической отчетности организации.
ПК 2. Проводить статистические обследования
ПМ 02. Проведение статистических обследований
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения, систематизации и обработки данных статистических обследований.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методы, этапы проведения статистического обследования; порядок составления плана и программы обследования; методы группировки и расчет статистических показателей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применению статистических и экономико-математических методов по сбору, обработке и анализу статистических данных при проведении статистическикого обследования, применять нормы и правила этикета
Результат обучения: 1) Проводить статистическое наблюдение.
Общая теория статистики
Автоматизированное рабочее место статистика
Введение в теорию вероятностей и математическую статистику
Этика и психология
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Статистиканы ғылым саласы ретінде сипаттайды.
2. Статистиканың халық шаруашылығы салаларымен өзара байланысын анықтайды.
3. "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының негізгі ережелерін ашып көрсетеді.
4. Статистикалық есепті ұйымдастыру жөніндегі ережелерді, нұсқауларды, басшылыққа алынатын. материалдарды және нормативтік құжаттарды сипаттайды.
5. Бухгалтерлік есеп және есептілік саласындағы негізгі нормативтік құжаттарды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек заңнамасының және еңбекті қорғаудың негізгі талаптарын сақтау.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Еңбекті қорғау саласындағы негізгі терминдер мен ұғымдарды қолданады.
2. Нұсқама түрлерін ажыратады.
3. Ішкі еңбек тәртібінің ережелерін сақтайды.
4. Жұмыс орнын белгіленген нормалар мен қағидаларға сәйкес ұйымдастырады және ұстайды.
5. Жұмыс орнында техникалық құралдарды пайдалану қағидаларын сақтайды.
6. Техникалық құралдармен жұмыс істеу кезінде электр қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйым мүлкінің және есеп айырысуларының бухгалтерлік есебін жүргізу.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Шаруашылық есепке алу түрлерін сипаттайды және жіктейді.
2. Бухгалтерлік есептің қолданылу саласын және оның статистикалық есеппен байланысын сипаттайды.
3. Шаруашылық процестері мен операцияларын сипаттайды.
4. Бухгалтерлік теңгерім әдістерін және оның элементтерін ашып көрсетеді.
5. Бухгалтерлік теңгерім түрлерін жіктейді.
6. Шоттар, қосарлы жазба, шоттар жоспары ұғымдарын қолданады.
7. Бухгалтерлік есеп шоттарында шаруашылық операцияларын көрсетеді.
8. Бухгалтерлік есепте құжаттаманы жіктейді.
9. Бухгалтерлік есепте құжат айналымын ұйымдастыруды сипаттайды.
10. Түгендеудің мәнін ашып көрсетеді және оның түрлерін жіктейді.
11. Ақша қаражатымен жүргізілетін операциялар бойынша бастапқы және жиынтық бухгалтерлік құжаттарды рәсімдейді.
12. Тауар-материалдық қорлармен жүргізілетін операциялар бойынша бастапқы және жиынтық бухгалтерлік құжаттарды рәсімдейді.
13. Негізгі құралдармен жүргізілетін операциялар бойынша бастапқы және жиынтық бухгалтерлік құжаттарды рәсімдейді.
14. Еңбекақы төлеу бойынша бастапқы және жиынтық бухгалтерлік құжаттарды рәсімдейді.
15. Ақша қаражатымен, тауар-материалдық қорлармен, негізгі құралдармен жүргізілетін операциялар, еңбекақы төлеу, өндіріс шығындары, қаржылық нәтижелер операциялары бойынша бухгалтерлік есептің есеп тіркелімдерін жүргізеді.
16. Ұйымның қаржылық және статистикалық есептілігін жасауға қатысады.
КҚ 2. Статистикалық тексерулер жүргізу
КМ 03. Статистикалық тексерулер жүргізу
Бұл модуль статистикалық тексерулер жүргізуге, олардың деректерін жүйелендіру мен өңдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар статистикалық тексеру жүргізу әдістерін, кезеңдерін; тексеру жоспары мен бағдарламасын құру тәртібін; статистикалық көрсеткіштерді топтау және есептеу әдістерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: статистикалық тексеру жүргізу кезінде статистикалық деректерді жинау, өңдеу және талдау бойынша статистикалық және экономикалық-математикалық әдістерді қолдану, этикет нормалары мен қағидаларын қолдану
Оқыту нәтижесі: 1) Статистикалық бақылау жүргізу
Статистиканың жалпы теориясы
Статистиктің автоматтандырылған жұмыс орны
Ықтималдық теориясына және математикалық статистикаға кіріспе
Этика және психология
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем-шарттары:

1. Характеризует методы статистического обследования.
2. Определяет цель обследования.
3. Классифицирует формы, виды и способы статистического наблюдения.
4. Разрабатывает план и программу наблюдения в зависимости от поставленной цели.
5. Соблюдает требования предъявляемые к внешнему виду.
6. Устанавливает отношения сотрудничества с респондентами. 7. Понимает потенциальные риски, специфику целевой группы и методы работы с ней.
8. Выбирает правильный темп ведения беседы.
9. Проводит анкетирование и интервьюирование.
10. Проводит консультирование респондентов при заполнении статистических форм.
11. Осуществляет сбор статистической информации в соответствии с планом и программой.
12. Проводит логический и арифметический контроль информации, полученной от респондентов.
13. Использует различные официальные источники информации при проведении обследования.
14. Корректирует выявленные недостатки и уточнения материалов обследования.
15. Осуществляет подготовку информации, полученной от респондентов, к обработке и использованию на последующих этапах формирования статистических показателей
Результат обучения: 2) Проводить группировку и рассчитывать статистические показатели.
Критерии оценки:
1. Характеризует статистические и экономико-математические методы.
2. Применяет методики группировки и расчета статистических показателей.
3. Рассчитывает абсолютные и относительные величины. средние величины.
4. Рассчитывает средние величины.
5. Рассчитывает показатели рядов динамики.
6. Рассчитывает статистические индексы.
Результат обучения: 3) Проводить анализ статистических показателей с предоставлением готовых форм и отчетов по результатам обследования.
Критерии оценки:
1. Применяет в анализе математические методы исследования.
2. Применяет математические методы при расчете коэффициентов вариации.
3. Применяет математические методы при корреляционном анализе.
4. Применяет математические методы при эконометрии и прогнозировании развития экономики.
5. Выявляет факторы влияющие на показатели.
6. Делает обоснованные выводы по результатам анализа.
7. Использует современные технические средства при оформлении результатов обследования.
8. Вносит коды в статистические формы и вводит первичные статистические данные.
9. Предоставляет заполненные статистические формы по обследованию и отчету о проведенной работе, в том числе в электронном виде по компьютеризированной системе индивидуального опроса, с помощью переносного вычислительного устройства и по компьютеризированной системе телефонного опроса заказчику.
ПК 3. Осуществлять сбор, обработку и анализ статистических отчетов хозяйствующего субъекта с применением информационных технологий
ПМ 03. Сбор, обработка и анализ статистических отчетов хозяйствующего субъекта с применением информационных технологий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для сбора статистических показателей и отчетов. их группировки и обработки с применением информационных технологий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: знания теории финансов и кредита, финансовой системы Республики Казахстан, формы организации производства, знания в области планирования и прогнозирования деятельности предприятия; порядок осуществления сбора статистических показателей и отчетов, обработки с применением информационных технологий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: решать экономические и финансовые задачи; осуществлять сбор, обработку и анализ статистических отчетов хозяйствующего субъекта.
Результат обучения: 1) Применять знания теории финансов и кредита, нормативно-правовой базы функционирования финансово-кредитной системы Республики Казахстан.
Финансы и кредит
Основы экономической теории
Автоматизированное рабочее место статистика
Общая теория статистики
Экономика организаций
Анализ финансово -хозяйственной деятельности организации
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Статистикалық тексеру әдістерін сипаттайды.
2. Тексерудің мақсатын айқындайды.
3. Статистикалық бақылаудың нысандарын, түрлері мен әдістерін жіктейді.
4. Қойылған мақсатқа қарай тексеру жоспары мен бағдарламасын әзірлейді.
5. Сыртқы түрге қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Респонденттермен ынтымақтастық қатынастарын орнатады.
7. Нысаналы топтың әлеуетті тәуекелдерін, ерекшелігін және онымен жұмыс істеу әдістерін түсінеді.
8. Әңгімелесудің дұрыс қарқынын таңдайды.
9. Сауалнама жүргізеді және сұхбат алады.
10. Статистикалық нысандарды толтыру кезінде респонденттерге консультациялар жүргізеді.
11. Жоспар мен бағдарламаға сәйкес статистикалық ақпарат жинайды.
12. Респонденттерден алынған ақпаратқа қисынды және арифметикалық бақылау жүргізеді.
13. Тексеру жүргізу кезінде әртүрлі ресми дереккөздерді пайдаланады.
14. Анықталған кемшіліктерді түзетеді және тексеру материалдарын нақтылайды.
15. Респонденттерден алынған ақпаратты статистикалық көрсеткіштерді қалыптастырудың кейінгі кезеңдерінде өңдеу мен пайдалануға дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Статистикалық көрсеткіштерді топтау және есептеу.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Статистикалық және экономикалық-математикалық әдістерді сипаттайды.
2. Статистикалық көрсеткіштерді топтау және есептеу әдістемесін қолданады.
3. Абсолюттік және салыстырмалы шамаларды, орташа шамаларды есептейді.
4. Орташа шамаларды есептейді.
5. Серпін қатарының көрсеткіштерін есептейді.
6. Статистикалық индекстерді есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тексеру нәтижелері бойынша дайын нысандар мен есептерді ұсына отырып, статистикалық көрсеткіштердің талдауын жүргізу.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Талдауда математикалық зерттеу әдістерін қолданады.
2. Түрленім коэффициенттерін есептеу кезінде математикалық әдістерді қолданады.
3. Коррелияциялық талдау кезінде математикалық әдістерді қолданады.
4. Эконометрия және экономиканың дамуын болжау кезінде математикалық әдістерді қолданады.
5. Көрсеткіштерге әсер ететін факторларды анықтайды.
6. Дәлелді тұжырымдар жасайды.
7. Тексеру нәтижелерін рәсімдеу кезінде заманауи техникалық құралдарды пайдаланады.
8. Статистикалық нысандарға кодтар енгізеді және бастапқы статистикалық деректерді енгізеді.
9. Тапсырыс берушіге тексеру және атқарылған жұмыс туралы есеп бойынша толтырылған, соның ішінде компьютерлендірілген жеке сұраныс жүйесі бойынша электрондық түрде, тасымалы есептеуіш құрылғысы және компьютерлендірілген телефондық сауал жүйесі арқылы статистикалық нысандар ұсынады.
КҚ 3. Ақпараттық технологияларды қолдана отырып, шаруашылық субъектісінің статистикалық есептерін жинауды, өңдеу мен талдауды жүзеге асыру
КМ 02. Ақпараттық технологияларды қолдана отырып, шаруашылық субъектісінің статистикалық есептерін жинау, өңдеу және талдау
Бұл модуль ақпараттық технологияларды қолдана отырып, статистикалық көрсеткіштер мен есептерді жинауға, оларды топтастыру мен өңдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: қаржы және кредит теориясының, Қазақстан Республикасының қаржы жүйесінің негіздері, өндірісті ұйымдастыру нысандары, кәсіпорын қызметін жоспарлау мен болжау саласындағы білім; ақпараттық технологияларды қолдана отырып, статистикалық көрсеткіштер мен есептерді жинау, өңдеу тәртібі.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: экономикалық және қаржы міндеттерін шешу; шаруашылық субъектісінің статистикалық есептерін жинау, өңдеу және талдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Қаржы және кредит теориясы, Қазақстан Республикасының қаржы-кредит жүйесінің жұмыс істеуінің нормативтік-құқықтық базасы туралы білімді қолдану.
Қаржы және несие
Экономикалық теория негіздері
Статистиктің автоматтандырылған жұмыс орны
Статистиканың жалпы теориясы
Ұйымдардың экономикасы
Ұйымның қаржы-шаруашылық қызметін талдау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем-шарттары:

1. Проводит взаимосвязь функций отдельных звеньев финансовой системы.
2. Анализирует состояние финансового рынка и причины бюджетного дефицита.
3. Владеет навыками расчета стоимости акций и размера дивидендов.
4. Применяет навыки составления документации по оформлению кредитов.
5. Решает задачи по расчету процентов по кредитам и депозитам.
6. Решает задачи по расчету среднемесячных расходов домашних хозяйств.
7. Решает задачи по расчету суммы страхования и размеры страховых выплат.
Результат обучения: 2) Осуществлять поиск, анализ и оценку информации по развитию мировой экономики, страны, региона.
Критерии оценки:
1. Характеризует стадии развития производства, разновидности экономических ресурсов и факторов, типов и видов собственности.
2. Раскрывает формы организации производства, свойств товара.
3. Решает задачи по расчету уровня инфляции, определяет виды инфляции.
4. Сравнивает натуральное и товарное производство, классифицирует виды и типы рынков.
5. Применяет закон стоимости, законы спроса и предложения.
6. Строит и анализирует кривые спроса и предложения.
7. Определяет на графике равновесную цену.
8. Решает задачи по расчету коэффициентов эластичности, определения общей и предельной полезности и реального дохода потребителя.
9. Строит на графике кривые безразличия и бюджетных линий потребителя.
10. Решает задачи по определению величины издержек производства, величины разных доходов фирмы, объема выпуска продукции. 11. Сравнивает результаты деятельности рыночных структур.
12. Решает задачи по расчету основных макроэкономических показателей.
13. Определяет основные типы и факторы экономического роста.
14. Определяет различия моделей экономического роста и дает характеристику международным рынкам ссудных капиталов, трудовых ресурсов, международной валютной системе.
15. Анализирует последствия влияния глобальных проблем на экономику страны.
Результат обучения: 3) Владеть знаниями в области планирования и прогнозирования деятельности организации.
Критерии оценки:
1. Характеризует принципы и методы планирования при разработке стратегических и маркетинговых планов, бизнес-планов.
2. Решает задачи по расчету показателей использования основных производственных фондов.
3. Владеет знаниями по оценке основных фондов.
4. Решает задачи по расчету коэффициентов износа.
5. Определяет плановую потребность в оборотных фондах.
6. Рассчитывает показатели оборачиваемости оборотных фондов.
7. Определяет показатели производства и реализации продукции.

1. Қаржы жүйесінің жекелеген буындары функцияларының өзара байланысын орнатады.
2. Қаржы нарығының жай-күйін және бюджет тапшылығы себептерін талдайды.
3. Акциялардың құнын және дивидендтердің мөлшерін есептеу дағдыларын меңгерді.
4. Кредиттерді рәсімдеу бойынша құжаттаманы жасау дағдыларын қолданады.
5. Кредиттер мен депозиттер бойынша пайыздарды есептеу міндеттерін шешеді.
6. Үй шаруашылықтарының орта айлық шығыстарын есептеу бойынша міндеттерді шешеді.
7. Сақтандыру сомасын және сақтандыру төлемдерінің мөлшерін есептеу бойынша міндеттерді шешеді
Оқыту нәтижесі: 2) Әлемдік экономиканы, елді, өңірді дамыту жөніндегі ақпаратты іздеу, талдау және бағалау.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Өндірістің даму кезеңдерін, экономикалық ресурстар мен факторлардың, меншік типтері мен түрлерінің әркелкілігін сипаттайды.
2. Өндірісті ұйымдастыру нысандарын, тауардың қасиеттерін ашып көрсетеді.
3. Инфляция деңгейін есептеу бойынша міндеттерді шешеді, инфляция түрлерін айқындайды.
4. Заттай және тауар өндірісін салыстырады, нарық түрлері мен типтерін жіктейді.
5. Құн заңын, сұраныс пен ұсыныс заңдарын қолданады.
6. Қисық сұраныс пен ұсыныстарды қалыптастырады және талдайды.
7. Графикте тең мөлшерлі бағаны айқындайды.
8. Икемділік коэффициенттерін есептеу, жалпы және шекті пайдалылықты және тұтынушының нақты табысын айқындау бойынша міндеттерді шешеді.
9. Графикте тұтынушының қисық бейтараптық және бюджеттік сызықтарын салады.
10. Өндіріс шығындарының шамасын, фирманың әртүрлі кірістерінің шамасын, өнім шығару көлемін айқындау бойынша міндеттерді шешеді.
11. Нарықтық құрылымдардың қызмет нәтижелерін салыстырады.
12. Негізгі макроэкономикалық көрсеткіштерді есептеу бойынша міндеттерді шешеді.
13. Экономикалық өсімнің негізгі типтері мен факторларын айқындайды.
14. Экономикалық өсу үлгілерінің айырмашылықтарын айқындайды және халықаралық қарыз капиталы, еңбек ресурстары нарықтарына, халықаралық валюта жүйесіне сипаттама береді.
15. Жаһандық проблемалардың ел экономикасына әсер ету салдарын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйым қызметін жоспарлау мен болжау саласындағы білімді меңгеру.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Стратегиялық және маркетингтік жоспарларды, бизнес-жоспарларын әзірлеу кезінде жоспарлау қағидаттары мен әдістерін сипаттайды.
2. Негізгі өндірістік қорларды пайдалану көрсеткіштерін есептеу бойынша міндеттерді шешеді.
3. Негізгі қорларды бағалау бойынша білімді меңгерді.
4. Тозу коэффициенттерін есептеу бойынша міндеттерді шешеді.
5. Айналым қорларындағы жоспарлы қажеттілікті айқындайды.
6. Айналым қорларының қайтарымдылық көрсеткіштерін есептейді.
7. Өнімді өндіру және өткізу көрсеткіштерін айқындайды.

8. Рассчитывает производственную мощность организации.
9. Владеет знаниями в области нормирования труда.
10. Рассчитывает производительность труда работников.
11. Решает задачи по расчету себестоимости продукции с учетом ее издержек.
12. Владеет знаниями об инвестиционной, ценовой политике организации.
13. Решает задачи на определению показателей качества продукции. 14. Решает задачи по определению рентабельности организации.
15. Раскрывает и анализирует порядок образования и распределения дохода организации.
16. Рассчитывает показатели финансового состояния организации.
17. Анализирует показатели, характеризующие финансовое состояние организации.
18. Описывает порядок получения свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица).
19. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица).
20. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
Результат обучения: 4) Собирать и обрабатывать учетные данные хозяйствующего субъекта для статистических отчетов.
Критерии оценки:
1. Собирает данные статистического учета для составления отчетов.
2. Производит группировку статистических данных по видам статистических отчетов.
3. Составляет статистическую отчетность по движению основных средств.
4. Составляет статистическую отчетность по движению товарно-материальных запасов.
5. Составляет статистическую отчетность по труду.
6. Составляет статистическую отчетность по затратам организации.
7. Составляет статистическую отчетность по инвестиционной деятельности организации.
8. Анализирует данные статистических отчетов хозяйствующего субъекта.
Результат обучения: 5) Применять информационные технологии при сборе и обработке данных статистической отчетности хозяйствующих субъектов.
Критерии оценки:
1. Применяет прикладные программы по составлению статистической отчетности по движению основных средств.
2. Применяет прикладные программы по составлению статистической отчетности по движению товарно-материальных запасов.
3. Применяет прикладные программы по составлению статистической отчетности по труду.
4. Применяет прикладные программы по составлению статистической отчетности по затратам организации.
5. Применяет прикладные программы по составлению статистической отчетности по инвестиционной деятельности организации.
6. Применяет прикладные программы по обработке данных статистической отчетности по основным средствам, товарно-материальным запасам, оплате труда, затратам, инвестиционной деятельности.

8. Ұйымның өндірістік қуатын есептейді.
9. Еңбекті мөлшерлеу саласындағы білімді меңгерді.
10. Қызметкерлердің еңбек өнімділігін есептейді.
11. Өнім шығындарын есепке ала отырып, оның өзіндік құнын есептеу бойынша міндеттерді шешеді.
12. Ұйымның инвестициялық, баға саясаты туралы білімді меңгерді.
13. Өнім сапасы көрсеткіштерін айқындау бойынша міндеттерді шешеді.
14. Ұйымның рентабельділігі бойынша міндеттерді шешеді.
15. Ұйым кірісінің пайда болу және оның бөліну тәртібін ашып көрсетеді және талдайды.
16. Ұйымның қаржылық жағдайының көрсеткіштерін есептейді.
17. Ұйымның қаржылық жағдайын сипаттайтын көрсеткіштерді талдайды.
18. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу тәртібін сипаттайды.
19. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салық режимін таңдайды және негіздейді.
20. Кәсіпкерлік қызметте электрондық үкімет порталымен жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 4) Статистикалық есептер үшін шаруашылық субъектісінің есеп деректерін жинау және өңдеу.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Есептер жасау үшін статистикалық есеп деректерін жинайды.
2. Статистикалық есептердің түрлері бойынша статистикалық деректерді топтайды.
3. Негізгі құралдардың қозғалысы бойынша статистикалық есептілік жасайды.
4. Тауар-материалдық қорлардың қозғалысы бойынша статистикалық есептілік жасайды.
5. Еңбек бойынша статистикалық есептілік жасайды.
6. Ұйым шығындары бойынша статистикалық есептілік жасайды.
7. Ұйымның инвестициялық қызметі бойынша статистикалық есептілік жасайды.
8. Шаруашылық субъектісінің статистикалық есептерінің деректерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Шаруашылық субъектісінің статистикалық есептілік деректерін жинау мен өңдеу кезінде ақпараттық технологияларды қолдану.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Негізгі құралдардың қозғалысы бойынша статистикалық есептілік жасау жөніндегі қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
2. Тауар-материалдық қорлардың қозғалысы бойынша статистикалық есептілік жасау жөніндегі қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
3. Еңбек бойынша статистикалық есептілік жасау жөніндегі қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
4. Ұйым шығындары бойынша статистикалық есептілік жасау жөніндегі қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
5. Ұйымның инвестициялық қызметі бойынша статистикалық есептілік жасау жөніндегі қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
6. Негізгі құралдар, тауар-материалдық қорлар, еңбекақы төлеу, шығындар, инвестициялық қызмет бойынша статистикалық есептілік деректерін өңдеу жөніндегі қолданбалы бағдарламаларды қолданады.

7. Рассчитывает статистические показатели анализа деятельности организации с применением прикладных программ.
ПК 4. Принимать участие в работе по составлению сводной статистической отчетности и анализу социально-экономических показателей отраслей экономики
ПМ 04. Участие в работе по составлению сводной статистической отчетности и анализу социально-экономических показателей отраслей экономики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления сводной статистической отчетности и проведения анализа социально-экономических показателей отраслей экономики.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки проведения анализа национальных счетов, социально - экономических показателей реального сектора экономики в разрезе отраслей; методику расчета социально-демографических показателей, показателей уровня жизни населения и рынка и оплаты труда населения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проведению анализа социально-экономических показателей.
Результат обучения: 1) Применять методики национального счетоводства для расчета и анализа основных социально-экономических показателей.
Статистика организаций
Статистика населения и основы демографии
Экономическая статистика
Национальное счетоводство
Автоматизированное рабочее место статистика
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Применяет основные показатели системы национальных счетов.
2. Владеет навыками работы с вспомогательными счетами.
3. Решает задачи по расчету цен, применяя методики национального счетоводства.
4. Владеет навыками проведения анализа национальных счетов.
Результат обучения: 2) Анализировать социально-экономические показатели реального сектора экономики в разрезе отраслей.
Критерии оценки:
1. Применяет нормативные документы, инструкции по видам статистических отчетов для составления и анализа статистической отчетности.
2. Определяет коды организации по видам экономической деятельности.
3. Собирает, систематизирует информацию для составления статистической отчетности по социально-экономическим показателям реального сектора экономики в разрезе отраслей.
4. Применяет методы исчисления и анализа показателей продукции отдельных отраслей экономики (промышленность, сельское хозяйство, строительство, транспорт, торговля, общественного питания и других отраслей).
5. Рассчитывает социально-экономические показатели в разрезе отраслей.
6. Делает обоснованные выводы по результатам расчета социально-экономических показателей отрасли.
7. Составляет статистическую отчетность по социально-экономическим показателям в разрезе отраслей экономики.

7. Қолданбалы бағдарламаларды қолдана отырып, ұйымның қызметін талдаудың статистикалық көрсеткіштерін есептейді.
КҚ 4. Жиынтық статистикалық есепті жасау және экономика саласының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін талдау бойынша жұмысқа қатысу
КМ 04. Жиынтық статистикалық есепті жасау және экономика саласының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін талдау бойынша жұмысқа қатысу
Бұл модуль жиынтық статистикалық есепті жасауға және экономика саласының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін талдауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: ұлттық шоттарды, салалар бөлінісінде экономиканың нақты секторының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін талдау дағдылары; әлеуметтік-демографиялық көрсеткіштерді, халықтың өмір сүру деңгейінің және нарық және халықтың еңбек ақы төлеу көрсеткіштерін есептеу әдістемесі.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерді талдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерді есептеу мен талдау үшін ұлттық есепшілік әдістемесін қолдану.
Ұйымдар статистикасы
Халық статистикасы және демография негіздері
Экономикалық статистика
Ұлттық есепшілік
Статистиктің автоматтандырылған жұмыс орны
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Ұлттық шоттар жүйесінің негізгі көрсеткіштерін қолданады.
2. Көмекші шоттармен жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
3. Ұлттық есепшілік әдістемесін қолдана отырып, бағаларды есептеу бойынша міндеттерді шешеді.
4. Ұлттық шоттарды талдау дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Салалар бөлінісінде экономиканың нақты секторының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін талдау.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Статистикалық есептілік жасау мен талдау үшін статистикалық есептердің түрлері бойынша нормативтік құжаттарды, нұсқауларды пайдаланады.
2. Экономикалық қызмет түрлері бойынша ұйымның кодын айқындайды.
3. Салалар бөлінісінде экономиканың нақты секторының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштері бойынша статистикалық есептілік жасау үшін ақпарат жинайды, жүйелендіреді.
4. Экономиканың жекелеген салалары (өнеркәсіп, ауыл шаруашылығы, құрылыс, көлік, сауда, қоғамдық тамақтандыру және т.б. салалар) өнімдерінің көрсеткіштерін есептеу мен талдау әдістерін қолданады.
5. Салалар бөлінісінде экономикалық көрсеткіштерді есептейді
6. Саланың әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерін есептеу нәтижелері бойынша дәлелді тұжырымдар жасайды.
7. Экономиканың салалары бөлінісінде әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштер бойынша статистикалық есептілік жасайды.

8. Анализирует данные статистической отчетности с учетом отраслевых факторов.
9. Составляет статистический бизнес-регистр по отраслям.
10. Применяет при выполнении работ современные информационные технологии.
Результат обучения: 3) Составлять и анализировать статистическую отчетность по социально-демографическим показателям, показателям уровня жизни населения и рынку труда.
Критерии оценки:
1. Собирает информацию для изучения по социально-демографическим показателям, показателям уровня жизни населения и рынку труда.
2. Владеет методикой расчета социально-демографических показателей (динамика численности населения, включая смертность, рождаемость, миграцию, брачность, половозрастную характеристику и другие). 3. Владеет методикой расчета показателей уровня жизни населения (прожиточный минимум, номинальные и реальные денежные доходы и другие).
4. Владеет методикой расчета показателей рынка и оплаты труда (рабочая сила, занятое население, уровень безработицы и другие)
5. Систематизирует данные и составляет статистическую отчетность с применением современных технических средств.
6. Анализирует показатели по данным отчетности и делает обоснованные выводы.
7. Составляет статистический регистр населения.
8. Владеет навыками разработки статистических формуляров переписи населения, инструкций по проведению переписи населения, оформлению статистических формуляров.
ПК 5. Подготовить выходную информацию на основе данных статистического учета с применением современных технических средств
ПМ 05. Подготовка выходной информации на основе данных статистического учета с применением современных технических средств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обработки и оформления информации по данным статистического учета и анализа.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы обработки объемной статистической информации при помощи таблиц, графиков, навыки работы с современными техническими средствами, методы тайм-менеджмента и самопрезентации, формы коммуникации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять методы работы с различными источниками информации, систематизировать и обрабатывать объемные данные при помощи современных информационных технологий для подготовки информационно-статистического материал; налаживать эффективные коммуникации в ходе выполнения работ.
Результат обучения: 1) Осуществлять подготовку официальной статистической информации с применением современных информационных технологий.
Статистика организаций
Статистика населения и основы демографии
Экономическая статистика
Автоматизированное рабочее место статистика
Этика и психология
Профессиональная практика
Критерии оценки:

8. Салалық факторларды есепке ала отырып, статистикалық есептілік деректерін талдайды.
9. Салалар бойынша статистикалық бизнес- тіркелім құрады.
10. Жұмыстарды орындау кезінде заманауи ақпараттық технологияларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлеуметтік-демографиялық көрсеткіштер, халықтың өмір сүру деңгейінің және еңбек нарығының көрсеткіштері бойынша статистикалық есептілік жасау және талдау.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Әлеуметтік-демографиялық көрсеткіштер, халықтың өмір сүру деңгейінің және еңбек нарығының көрсеткіштері бойынша зерделеу үшін ақпарат жинайды.
2. Әлеуметтік-демографиялық көрсеткіштерді (халық санының серпіні, соның ішінде өлім, туу, көші-қон, некеге отыру, жас-жыныстық сипаттама және т.б.) есептеу әдістемесін меңгерді.
3. Халықтың өмір сүру деңгейінің көрсеткіштерін (күнкөріс минимум, атаулы және нақты ақша кірістері және т.б.) есептеу әдістемесін меңгерді.
4. Еңбек нарығы және еңбекақы төлеу көрсеткіштерін (жұмыс күші, жұмыспен қамтылған халық, жұмыссыздық деңгейі және т.б.) есептеу әдістемесін меңгерді
5. Заманауи техникалық құралдарды қолдана отырып, деректерді жүйелендіреді және статистикалық есептілікті жасайды.
6. Есептілік деректері бойынша көрсеткіштерді талдайды және дәлелді тұжырымдар жасайды.
7. Халықтың статистикалық тіркелімін құрайды.
8. Халық санағының статистикалық формулярларын, халық санағын жүргізу, статистикалық формулярларды рәсімдеу жөніндегі нұсқаулар әзірлеу дағдыларын меңгерді.
КҚ 5. Заманауи техникалық құралдарды қолдана отырып, статистикалық есеп деректері негізінде шығыс ақпаратын дайындау
КМ 05. Заманауи техникалық құралдарды қолдана отырып, статистикалық есеп деректері негізінде шығыс ақпаратын дайындау
Бұл модуль статистикалық есеп және талдау деректері бойынша ақпарат жинау мен өңдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: кестелер, графиктер арқылы көлемді статистикалық ақпаратты өңдеу әдістері, заманауи техникалық құралдармен жұмыс істеу дағдылары, тайм-менеджмент және өзін таныстыру әдістері, коммуникация нысандары.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: әртүрлі ақпарат көздерімен жұмыс істеу әдістерін қолдану, ақпараттық-статистикалық материал дайындау үшін заманауи ақпараттық технологиялар арқылы көлемді деректерді жүйелендіру және өңдеу; жұмыстарды орындау барысында тиімді қарым-қатынас орнату
Оқыту нәтижесі: 1) Заманауи техникалық құралдарды қолдана отырып, ресми статистикалық ақпарат дайындау.
Ұйымдар статистикасы
Халық статистикасы және демография негіздері
Экономикалық статистика
Статистиктің автоматтандырылған жұмыс орны
Этика және психология
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем-шарттары:

1. Владеет навыками работы с современными информационными системами и техническими средствами.
2. Работает с различными источниками статистической информации с учетом базовых принципов по ее распространению.
3. Производит необходимые статистические расчеты при подготовке выходной информации.
4. Владеет навыками построения динамических рядов статистических показателей, графиков и таблиц.
5. Владеет навыками по формированию совокупности единиц статистического наблюдения на основании данных статистических регистров.
6. Использует данные при подготовке информационно-статистического материала.
Результат обучения: 2) Налаживать эффективные коммуникации при взаимодействии с другими подразделениями в ходе выполнения работ.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила и нормы поведения в организации.
2. Различает формы коммуникаций.
3. Описывает возможные барьеры в коммуникациях и способы их преодоления.
4. Классифицирует виды конфликтов.
5. Применяет стратегии выхода из конфликтных ситуаций.
6. Владеет навыками самопрезентации и тайм-менеджмента.
ПК 6. Выполнять основные виды работ по квалификации статистика
ПМ 06. Выполнение основных видов работ по квалификации статистик
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения основных работ в должности статистика
Практика направлена на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения, ознакомление непосредственно на предприятиях с современными информационными системами и техническими средствами, организацией труда, путями решения возникающих проблем в ходе выполнения работ, сбор и подготовку материалов для выполнения отчета и квалификационной работы.
Результат обучения: 1) Выполнять должностные обязанности статистика.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Применяет нормативно-правовые документы в области экономики, статистики и учета.
2. Составляет формы статистической отчетности и учета, применяет справочную литературу и другие информационные источники информации.
3. Производит необходимые экономические расчеты с применением статистических и математических методов.
4. Классифицирует и кодирует информацию.
5. Составляет статистическую отчетность о деятельности хозяйствующего субъекта независимо от организационно-правовых форм.
6. Готовит данные по соответствующим участкам работы для анализа социально-экономической показателей.
7. Организует и проводит статистическое наблюдение, обрабатывает его результаты на основе разнообразных методик.
8. Владеет навыками ведения основных бухгалтерских операций.

1. Заманауи ақпараттық жүйелермен және техникалық құралдармен жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
2. Статистикалық ақпаратты таратудың базалық қағидаттарын есепке ала отырып, оны өңдеудің әртүрлі көздерімен жұмыс істейді.
3. Шығыс ақпаратын дайындау кезінде қажетті статистикалық есептеулер жүргізеді.
4. Статистикалық көрсеткіштердің, графиктер мен кестелердің серпінді қатарларын құру дағдыларын меңгерді.
5. Статистикалық тіркелімдердің деректері негізінде статистикалық бақылау бірліктерінің жиынтығын қалыптастыру дағдыларын меңгерді.
6. Ақпараттық-статистикалық ақпарат дайындау кезінде деректерді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыстарды орындау барысында басқа да бөлімшелермен өзара әрекеттесу кезінде тиімді қарым-қатынас орнату.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Ұйымда жүріс-тұрыс қағидалары мен нормаларын сақтайды.
2. Коммуникация нысандарын ажыратады.
3. Қарым-қатынастағы ықтимал кедергілерді және оларды жеңу әдістерін сипаттайды.
4. Шиеленіс түрлерін жіктейді.
5. Шиеленіс жағдайынан шығу стратегиясын қолданады.
6. Өзін таныстыру және тайм-менеджмент дағдыларын меңгерді.
КҚ 6. Статистика біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 06. Статистика біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль статистика қызметінде негізгі жұмыс түрлерін орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Практика оқыту барысында алынған білімді және практикалық дағдыларды жиынтықтау мен жетілдіруге, тікелей кәсіпорында заманауи ақпараттық жүйелермен және техникалық құралдармен, жұмыстарды орындау барысында туындайтын проблемаларды шешу жолдарымен таныстыруға, есеп пен біліктілік жұмысын жасау үшін материалдар жинау мен дайындауға бағытталған.
Оқыту нәтижесі: 1) Статистиктің лауазымдық міндеттерін орындау.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Экономика, статистика және есеп саласындағы нормативтік-құқықтық құжаттарды қолданады.
2. Статистикалық есептілік және есеп нысандарын жасайды, анықтамалық әдебиетті және басқа да ақпарат көздерін қолданады.
3. Статистикалық және математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулер жүргізеді.
4. Ақпаратты жіктейді және кодтайды.
5. Ұйымдастыру-шылық-құқықтық нысандарға қарамастан шаруашылық субъектісінің статистикалық есептілігін құрайды.
6. Әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерді талдау үшін тиісті жұмыс учаскелері бойынша деректер дайындайды.
7. Статистикалық бақылауды ұйымдастырады және жүргізеді, әртүрлі әдістемелердің негізінде оның нәтижелерін өңдейді.
8. Негізгі бухгалтерлік операцияларды жүргізу дағдыларын меңгерді.

9. Готовит данные для информационно –статистического материала.
9. Применяет пакеты современных прикладных программ по статистическому учету.
Результат обучения: 2) Выполнять сбор, систематизацию и обработку информации для квалификационной работы.
Критерии оценки:
1. Осуществляет сбор и обобщает материалы для отчета.
2. Обрабатывает информацию для квалификационной работы с применением прикладных программ.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 180
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 603
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
Гостиничный бизнес: управление рестораном/отелем"
Код и профиль образования:
0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность:
0521000 – Гостиничный бизнес: управление рестораном/отелем
Квалификация

9. Ақпараттық-статистикалық материал үшін деректерді дайындайды.
9. Статистикалық есеп бойынша заманауи қолданбалы бағдарламалар пакетін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Біліктілік жұмысы үшін ақпарат жинау, жүйелендіру және өңдеу
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Есеп үшін материал жинайды және оны жиынтықтайды.
2. Қолданбалы бағдарламаларды қолдана отырып, біліктілік жұмысы үшін ақпаратты өңдейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
180-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
603-қосымша
"Қонақ үй бизнесі: отель /мейрамхананы басқару" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0521000 – Қонақ үй бизнесі: отель /мейрамхананы басқару
Біліктілігі

4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценок:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
БК 4. Владеть основами предпринимательской деятельности
БМ 04.Применение основ предпринимательской деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения критериев создания субъектов предпринимательской деятельности, ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить основные вопросы в области экономической теории, порядок подачи документов для регистрации бизнеса, виды информационной, финансовой поддержки предпринимателей и виды государственного надзора за предпринимательской деятельностью.
При изучении модуля обучающиеся учатся анализировать опыт ведения предпринимательской деятельности, использовать ресурсы электронного правительства, использовать открытые данные, открытые нормативно-правовые акты, открытый диалог, приобретать, продавать и продвигать т товары и услуги онлайн.
Результат обучения 1) Анализировать опыт ведения предпринимательской деятельности
Информационные технологии,
Основы предпринимательства
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Характеризует Мировую финансовую систему
2. Характеризует современное состояние предпринимательской деятельности в Республике Казахстан
3. Составляет список необходимых документов для открытия бизнеса
4. Определяет критерии создания субъектов предпринимательства
5. Характеризует порядок осуществления государственного контроля и надзора за предпринимательством
6. Определяет виды информационной, финансовой и имущественной поддержки бизнеса.
Результат обучения:2) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Владеет основами экономики производства и потребления.
3. Характеризует налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.

4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: Б) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
3. Тарихи дереккөздерді пайдаланды.
БҚ 4. Кәсіпкерлік қызметтің негіздерін біледі
БМ 04. Кәсіпкерлік қызметтің негіздерін білу
Бұл модуль кәсіпкерлік субъектілерін құру, Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызмет жүргізу критерийлерін анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бизнесті тіркеу үшін құжаттар тапсыру тәртібін, кәсіпкерлерді ақпараттық, қаржылай қолдау түрлерін және кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қадағалау түрлерін меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар электрондық үкімет ресурстарын пайдаланады, ашық мәліметтерді, ашық нормативтік-құқықтық актілерді, ашық диалогты пайдаланады, тауарлар мен қызметтерді онлайн сатып алады, сатады және ілгерілетеді.
Оқыту нәтижесі1) Кәсіпкерлік қызмет жүргізу тәжірибесін талдау.
Ақпараттық технологиялар.
Кәсіпкерлік негіздері
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік қаржы жүйесін сипаттайды.
2. Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерлік қызметтің қазіргі жағдайын сипаттайды.
3. Бизнесті ашу үшін қажет құжаттардың тізімін жасайды.
4. Кәсіпкерлік субъектілерін құру критерийлерін анықтайды.
5. Кәсіпкерлікті мемлекеттік бақылау және қадағалау жүргізудің тәртібін сипаттайды.
6. Бизнесті ақпараттық, қаржылай және мүліктік қолдау түрлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экономикалық терминдерді біледі, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін біледі.
3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.

4. Владеет основами составления бизнес-плана.
Результат обучения 5) Использовать цифровые технологии и ресурсы интернета для ведения предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Использует персональный компьютер и ноутбук, мобильные устройства, сеть интернет для получения базовых цифровых навыков.
2. Использует ресурсы электронного правительства, включающие в себя получение необходимых электронных государственных услуг онлайн.
3. Использует открытые данные, открытые нормативно-правовые акты, открытый диалог.
4. Выполняет операции по приобретению и продаже товаров и услуг онлайн.
Профессиональные модули
Квалификация "Менеджер по сервису"
ПК 1. Понимать основу современной гостиничной индустрии
ПМ 01. Понимание основы современной гостиничной индустрии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания сущности современной гостиничной индустрии В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
настоящую структуру гостиничной индустрии; кадровое обеспечение в гостиничной индустрии; анализ недавних событий, оказавшие влияние на гостиничную индустрию
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать индустрию гостеприимства, организационную структуру различных гостиничных организаций, роль персонала в индустрии гостеприимства, должностные обязанности персонала в индустрии гостеприимства, квалификационные требования к персоналу в гостиничной индустрии, влияние политических и экономических событий, изменения в законодательстве оказавшие влияние на индустрию гостеприимства, влияние глобальных мероприятий на территории Казахстана на индустрию гостеприимства страны, имидж гостиничной индустрии в мире . оценивать роль организаций, связанных с гостиничной индустрией, потребности гостиничной индустрии в персонале.
Результат обучения: 1) Понимать настоящую структуру гостиничной индустрии
Охрана труда
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Управление персоналом
Маркетинг в гостиничном хозяйстве
Менеджмент в гостиничном хозяйстве
Организация обслуживания в гостиничных хозяйствах
Материально-техническая база и оформление гостиничных комплексов
География туризма Казахстана
Экономическая и социальная география
Организация туристической деятельности
Учебная практика
Критерии оценки:
1. Анализирует индустрию гостеприимства
2. Анализирует организационную структуру различных гостиничных организаций
3. Оценивает роль организаций, связанных с гостиничной индустрией
4. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения на казахском, английском языках.

4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
Оқыту нәтижесі 5) Цифрлық технологиялар мен интернет ресурстарын кәсіпкерлік қызметін жүргізуде пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Базалық цифрлық дағдылар жинақтау үшін жеке компьютер мен ноутбукты, ұялы құрылғыларды, интернет желісін пайдаланады.
2. Электрондық қызметтерді онлайн алуды қарастыратын электрондық үкіметтің ресурстарын пайдаланады.
3. Ашық мәліметтерді, ашық нормативтік-құқықтық актілерді, ашық диалог пайдаланады.
4. Тауарлар мен қызметтерді онлайн сатып алады, сатады және ілгерілетеді.
Кәсіптік модульдер
"Қызмет көрсетуші менеджері" біліктілігі
ПҚ 1. Қазіргі қонақүй индустриясының негізін түсіну
КМ 01. Қазіргі қонақүй индустриясының негізін түсіну
Бұл модуль қазіргі қонақүй индустриясының мәнін түсіну үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қонақүй индустриясының шынайы құрылымын; қонақүй индустриясын кадрлық қамтамасыз етуді; қонақүй индустриясына әсер еткен жақындағы оқиғаларды талдауды меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Қонақжайлылық индустриясын талдауды, түрлі қонақүй ұйымдарының ұйымдастырушылық құрылымын, қонақжайлылық индустриясындағы персоналдың рөлін, қонақүй индустриясындағы персоналдың қызметтік міндеттерін, қонақүй индустриясындағы персоналға қойылатын біліктілік талаптарын, қонақжайлылық индустриясына әсер еткен саяси және экономикалық оқиғаларды, заңнамадағы өзгерістерді, Қазақстан аумағындағы жаһандық шаралардың елдегі қонақжайлылық индустриясына әсерін, қонақ үй индустриясының әлемдегі имиджін талдауды, қонақүй индустриясымен байланысты ұйымдардың рөлін бағалауды, қонақүй индустриясының персоналға деген сұраныстарын бағалауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі : 1) Қонақүй индустриясының шынайы құрылымын түсіну.
Еңбек қорғау
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Қызметкерлерді басқару
Қонақүй шаруашылығындағы маркетинг
Қонақүй шаруашылығындағы менеджмент
Қонақүй шаруашылығында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Қонақүй кешендерінің материалдық-техникалық базасы және рәсімделуі
Қазақстанның туризм географиясы
Экономикалық және әлеуметтік география
Туристік қызметті ұйымдастыру.
Оқыту практикасы.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қонақжайлылық индустриясын талдайды
2. Қонақүй ұйымдарының ұйымдастырушылық құрылымын талдайды
3. Қонақүй индустриясымен байланысты ұйымдардың рөлін бағалайды
4. Қазақ, ағылшын тілдерінде кәсіптік қатынас жасау үшін қажет мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды біледі.

5. Применяет терминологию по специальности на казахском, английском языках.
6. Анализирует правовые основы гостиничной деятельности
7. Использует законодательную базу деятельности предприятий сферы туристских услуг
8. Анализирует Санитарно-эпидемиологические требования к объектам и персоналу туристской индустрии
Результат обучения: 2) Осуществлять кадровое обеспечение в гостиничной индустрии
Критерии оценки:
1. Оценивает потребности гостиничной индустрии в персонале
2. Анализирует роль персонала в индустрии гостеприимства
3. Анализирует должностные обязанности персонала в индустрии гостеприимства
4. Анализирует квалификационные требования к персоналу в гостиничной индустрии
5. Использует в своей деятельности автоматизированную систему управления отелем
6. Понимает процедуру подбора персонала.
Результат обучения: 3) Анализировать недавние события, оказавшие влияние на гостиничную индустрию
Критерии оценки:
1. Анализирует влияние политических и экономических событий
2. Анализирует изменения в законодательстве, оказавшие влияние на индустрию гостеприимства
3. Анализирует влияние глобальных мероприятий на территории Казахстана на индустрию гостеприимства страны
4. Анализирует имидж гостиничной индустрии
ПК 2. Организовать работу департамента "Housekeeping"
ПМ 2. Организация работы департамента "Housekeeping"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации работы департамента "Housekeeping".
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: организационную структуру департамента "Housekeeping", должностные инструкций персонала департамента "Housekeeping", разработку стандартов департамента "Housekeeping", контрольсоблюдения требований безопасности труда работников департамента "Housekeeping",
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать типовые должностные инструкции работников департамента, мировой опыт, разрабатывает должностную инструкцию горничной отеля, разрабатывать стандарт внешнего вида сотрудников департамента "Housekeeping", контролировать соблюдение правил техники безопасности сотрудниками департамента, вести учет гостиничного белья и расходных материалов
Результат обучения: 1) Разработка организационной структуры департамента "Housekeeping"
Охрана труда
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Культурология
Правовое обеспечение профессиональной деятельности
Управление персоналом
Контроль качества продукции и услуг
Менеджмент в гостиничном хозяйстве
Организация обслуживания в гостиничных хозяйствах
Бухгалтерский учет в гостиничном хозяйстве
Материально-техническая база и оформление гостиничных комплексов
Эксплуатация оборудования
Психология и этика профессиональной деятельности.
Автоматизированные системы обработки информации
Экономика гостиничных хозяйств
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Анализирует численность и состав департамента Housekeeping".
2. Распределяет функции, права, обязанности и ответственность между сотрудниками департамента.
3. Анализирует принципы построения организационной структуры департамента с учетом.

5. Мамандығы бойынша терминологияны қазақ, ағылшын тілдерінде қолданады.
6. Қонақүй қызметінің құқықтық негіздерін талдайды
7. Туристік қызметтер саласындағы кәсіпорындардың заңнамалық қызмет базасын пайдаланады
8. Туристік индустрия нысандары мен персоналға қойылатын санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды талдайды.
Оқыту нәтижесі : 2) Қонақүй индустриясында кадрмен қамтамасыз етуді іске асыру
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қонақүй индустриясының персоналға деген қажеттіліктерін бағалайды
2. Қонақжайлылық индустриясындағы персоналдың рөлін талдайды
3. Қонақжайлылық индустриясындағы персоналдың қызметтік міндеттерін талдайды
4. Қонақүй индустриясындағы персоналға қойылатын біліктілік талаптарын талдайды
5. Өз қызметінде отельді басқарудың автоматтандырылған жүйесін пайдаланады
6. Персоналды іріктеу процедурасын түсінеді.
Оқыту нәтижесі : 3) Қонақүй индустриясына әсер еткен жақындағы оқиғаларды талдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Саяси және экономикалық оқиғалардың әсерін талдайды
2. Қонақжайлылық индустриясына әсер еткен заңнамадағы өзгерістерді талдайды
3. Қазақстан аумағындағы жаһандық шаралардың елдің қонақжайлылық индустриясына әсерін талдайды
4. Қонақ үй индустриясының имиджін талдайды
ПҚ 2. "Housekeeping" департаментінің жұмысын ұйымдастыру
КМ 2. "Housekeeping" департаментінің жұмысын ұйымдастыру
Бұл модуль "Housekeeping" департаментінің жұмысын ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар "Housekeeping" департаментінің ұйымдастырушылық құрылымын, "Housekeeping" департаменті персоналының қызметтік нұсқаулықтарын, "Housekeeping" департаментінің стандарттарын әзірлеуді, "Housekeeping" департаменті жұмыскерлерінің еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтауын бақылауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар департамент жұмыскерлерінің үлгілік қызметтік нұсқаулықтарын, әлемдік тәжірибені талдауды, отель қызметшісінің (қызметші әйел) қызметтік нұсқаулығын әзірлеуді, "Housekeeping" департаменті қызметкерлерінің сыртқы көрінісінің стандартын әзірлеуді, департамент қызметкерлерінің қауіпсіздік техникасын сақтауын бақылауды, қонақүй төсек-орындары мен шығын материалдарының есебін жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі : 1) "Housekeeping" департаментінің ұйымдастырушылық құрылымын әзірлеу.
Еңбек қорғау
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі
Мәдениеттану
Кәсіптік қызметті құқықтық қамтамасыз ету
Қызметкерлерді басқару
Өнімдер мен қызметтердің сапасын бақылау
Қонақүй шаруашылығындағы менеджмент
Қонақүй шаруашылығында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Қонақүй шаруашылығындағы бухгалтерлік есеп
Қонақүй кешендерінің материалдық-техникалық базасы және рәсімделуі
Құрал-жабдықтарды пайдалану
Кәсіптік қызметтің психологиясы және этикасы
Ақпарат өңдеудің автоматтандырылған жүйелері
Қонақ үй шаруашылықтарының экономикасы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Housekeeping" департаменті қызметкерлерінің саны мен құрамын талдайды.
2. Департамент қызметкерлерінің арасында функцияларды, құқықтарды, міндеттерді және жауапкершілікті бөледі.
3. Департаменттің ұйымдастырушылық құрылымын құрудың қағидаларын талдайды.

4. Осуществляет построение организационной структуры департамента housekeeping.
Результат обучения: 2) Разработка должностных инструкций для персонала департамента "Housekeeping"
Критерии оценки:
1. Понимает структуру должностной инструкции.
2. Анализирует типовые должностные инструкции работников департамента, мировой опыт
3. Использует перечень должностей департамента "Housekeeping" при разработке должностных инструкций.
4. Разрабатывает должностную инструкцию горничной отеля
5. Разрабатывает должностную инструкцию старшей горничной
6. Разрабатывает должностную инструкцию супервайзера (дежурной по этажу)
7. Разрабатывает должностную инструкцию начальника департамента housekeeping
Результат обучения: 3) Разработка стандартов департамента "Housekeeping"
Критерии оценки:
1. Анализирует мировой опыт по разработке стандартов обслуживания в отеле
2. Анализирует национальные стандарты Республики Казахстан и международные стандарты обслуживания в области гостеприимства.
3. Использует стандарты обслуживания для департамента "Housekeeping".
4. Понимает методы разработки отраслевых стандартов и внутренних процедур.
5. Понимает технологию уборки помещений гостиницы и функции департамента "Housekeeping".
6. Разрабатывает стандарты и внутренние процедуры для департамента "Housekeeping".
7. Разрабатывает стандарт внешнего вида сотрудников департамента "Housekeeping"
8. Разрабатывает стандарт уборки номеров отеля
9. Разрабатывает стандарт уборки общественных зон
10. Разрабатывает правила поведения сотрудников департамента в нестандартных ситуациях
11. Владеет терминологией необходимой для организации работы департамента "Housekeeping" специальности на казахском, английском языках
Результат обучения: 4) Контролировать соблюдение требований безопасности труда работников департамента "Housekeeping"
Критерии оценки:
1. Анализирует мировой опыт требований безопасности труда работников департамента "Housekeeping"
2. Использует требования по безопасности и охране труда в Республики Казахстан, изложенные в Трудовом кодексе Республики Казахстан и других нормативных документах.
3. Разрабатывает положение об организации работы по охране труда и производственной санитарии для департамента "Housekeeping". На основе положений, правил и типовых инструкций
4. Проводит все виды инструктажей по охране труда и техники безопасности согласно законодательства Республики Казахстан.
5. Контролирует соблюдение правил техники безопасности сотрудниками департамента
Результат обучения: 5) Контролировать эксплуатацию оборудования и инвентаря в департаменте "Housekeeping"
Критерии оценки:
1. Анализирует мировой опыт гостиничной индустрии в эксплуатации оборудования и инвентаря
2. Использует оборудование и инвентарь, применяемые в департаменте "Housekeeping".
3. Разрабатывает инструкции по эксплуатации оборудования и инвентаря, согласно инструкций, изложенных в паспорте на обрудование.

4. housekeeping департаментінің ұйымдастырушылық құрылымын құрады.
Оқыту нәтижесі : 2) "Housekeeping" департаментінің персоналы үшін қызметтік нұсқаулықтарды әзірлеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызметтік нұсқаулықтың құрылымын түсінеді
2. Департамент жұмыскерлерінің үлгілік нұсқаулықтарын, әлемдік тәжірибені талдайды
3. Қызметтік нұсқаулықтарды әзірлеу кезінде "Housekeeping" департаменті қызметтерінің тізілімін пайдаланады.
4. Отель қызметшісінің қызметтік нұсқаулығын әзірлейді
5. Отельдің аға әйел қызметшісінің қызметтік нұсқаулығын әзірлейді
6. Супервайзердің (қабаттағы кезекші) қызметтік нұсқаулығын әзірлейді
7. housekeeping департаменті бастығының қызметтік нұсқаулығын әзірлейді
Оқыту нәтижесі : 3) "Housekeeping" департаментінің стандарттарын әзірлеу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Отельде қызмет көрсету стандарттарын әзірлеу бойынша әлемдік тәжірибені талдайды
2. Қонақжайлылық саласында қызмет көрсетудің Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарын және халықаралық стандарттарын талдайды.
3.​ Hou​seke​epin​g" департаменті үшін қызмет көрсету стандарттарын пайдаланады.
4. Салалық стандарттар мен ішкі процедураларды әзірлеу әдістерін түсінеді.
5. Қонақ үй бөлмелерін жинау технологияларын және "Housekeeping" департаментінің функцияларын түсінеді.
6. Housekeeping" департаменті үшін стандарттар мен ішкі процедураларды әзірлейді.
7. Housekeeping" департаменті қызметкерлерінің сыртқы көрінісінің стандартын әзірлейді.
8. Отель номерлерін жинау стандартын әзірлейді.
9. Қоғамдық аймақтарды жинау стандартын әзірлейді.
10. Департамент қызметкерлерінің стандарттан тыс жағдайлардағы іс-әрекетінің ережелерін әзірлейді.
11. Housekeeping" департаментінің жұмысын ұйымдастыру үшін қажет терминологияны қазақ және ағылшын тілдерінде біледі.
Оқыту нәтижесі : 4) "Housekeeping" департаменті қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтауын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Housekeeping" департаменті қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі талаптарының әлемдік тәжірибесін талдайды
2. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде және басқа нормативтік құжаттарда баяндалған қауіпсіздік жөніндегі талаптарды пайдаланады.
3. Ережелердің, қағидалардың және үлгілік нұсқаулықтардың негізінде "Housekeeping" департаментіне арнап еңбекті қорғау және өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру туралы ережені әзірлейді.
4. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулардың барлық түрлерін өткізеді.
5. Департамент қызметкерлерінің қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауын бақылайды.
Оқыту нәтижесі : 5) "Housekeeping" департаментінде құрал-жабдықтардың пайдаланылуын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құралдар мен жабдықтарды қонақүй индустриясында пайдаланудың әлемдік тәжірибесін талдайды
2. "Housekeeping" департаментінде қолданылатын құралдар мен жабдықтарды пайдаланады.
3. Жабдықтардың төлқұжатында баяндалған нұсқаулықтарға сәйкес құралдар мен жабдықтарды пайдалану бойынша нұсқаулықтар әзірлейді.

4. Понимает необходимость обучения персонала на рабочем месте, правилам эксплуатации оборудования и инвентаря.
5. Контролирует соблюдение правил эксплуатации оборудования и инвентаря в департаменте "Housekeeping"
6. Контролирует правильное использование автоматизированную систему управления отелем
7. Соблюдает правила противопожарной безопасности
Результат обучения: 6) Контролировать движение гостиничного белья и расходных материалов в департаменте "Housekeeping"
Критерии оценки:
1. Осуществляет инвентаризацию гостиничного белья и расходных материалов
2. Ведет учет гостиничного белья и расходных материалов
3. Выявляет потребность в гостиничном белье и расходных материалов
4. Подает заявки на приобретение гостиничного белья и расходных материалов
5. Определяет качество гостиничного белья и расходных материалов
6. Использует для контроля автоматизированную систему управления отелем
Результат обучения: 7) 7) Контролировать соблюдение дисциплины труда персоналом департамента "Housekeeping".
Критерии оценки:
1. Разрабатывает и использует чек-лист работы горничной
2. Разрабатывает и использует чек-лист работы старшей горничной
3. Разрабатывает и использует чек-лист супервайзера (дежурной по этажу)
4. Разрабатывает и использует чек-лист начальника департамента "Housekeeping"
Результат обучения: 8) Анализировать эффективность деятельности департамента "Housekeeping"
Критерии оценки:
1. Анализирует отзывы гостей по работе службы "Housekeeping"
2. Разрабатывает комплекс мер по улучшению сервиса в департаменте "Housekeeping"
3.Использует автоматизированную систему управления отелем в своейй деятельности
ПК 03. Организовать работу департамента "Food and Beverage"
ПМ 03. Организация работы департамента "Food and Beverage"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации работы департамента "Food and Beverage".
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: организационную структуру департамента "Food and Beverage", разработка должностных инструкций персонала департамента "Food and Beverage", разработку стандартов департамента "Food and Beverage", контрольсоблюдения требований безопасности труда работников департамента "Food and Beverage"
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать состав персонала департамента "Food and Beverage", определять роль каждого сотрудника департамента, анализировать типовые должностные инструкции работников департамента, мировой опыт, разрабатывает должностную инструкцию горничной отеля, разрабатывать стандарт внешнего вида сотрудников департамента "Food and Beverage", контролировать соблюдение правил техники безопасности сотрудниками департамента, вести учет гостиничного белья и расходных материалов, разрабатывать и использование чек-листы работников департамента "Food and Beverage".
Результат обучения: 1) Разработка организационной структуры департамента "Food and Beverage"
Охрана труда
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Культурология
Правовое обеспечение профессиональной деятельности
Управление персоналом
Контроль качества продукции и услуг
Менеджмент в гостиничном хозяйстве
Организация обслуживания в гостиничных хозяйствах
Материально-техническая база и оформление гостиничных комплексов
Эксплуатация оборудования
Психология и этика профессиональной деятельности.
Автоматизированные системы обработки информации
Экономика гостиничных хозяйств
Организация обслуживания посетителей в ресторане
Психология и этика профессиональной деятельности.
Организация питания в гостиничных хозяйствах
Организация производства на предприятиях питания
Профессиональная эстетика и дизайн.
Основы экономики
Бухгалтерский учет в гостиничном хозяйстве
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Анализирует состав персонала департамента "Food and Beverage"
2. Определяет роль каждого сотрудника департамента
3. Строит организационную структуру департамента "Food and Beverage"

4. Персоналды жұмыс орнында құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережелеріне үйретудің қажеттілігін түсінеді.
5. "Housekeeping" департаментінде құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережелерінің сақталуын бақылайды.
6. Отельді басқарудың автоматтандырылған жүйесін дұрыс пайдалануын бақылайды
7. Өрт қауіпсіздігі ережелерін ұстанады.
Оқыту нәтижесі : 6) "Housekeeping" департаментінде қонақүй төсек орындары мен шығын материалдарының қозғалысын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қонақүй төсек-орындары мен шығын материалдарының түгендемесін жүргізеді
2. Қонақүй төсек-орындары мен шығын материалдарының есебін жүргізеді
3. Қонақүй төсек-орындары мен шығын материалдарының қажеттілігін анықтайды
4. Қонақүй төсек-орындары мен шығын материалдары сатып алуға сұранымдар береді
5. Қонақүй төсек-орындары мен шығын материалдарының сапасын анықтайды
6. Отельді басқарудың автоматтандырылған жүйесін бақылау үшін пайдаланады
Оқыту нәтижесі : 7) "Housekeeping" департаменті персоналының еңбек тәртібін сақтауын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызметші әйелдің чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады
2. Қызметші әйелдің жұмысының чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады
3. Супервайзер (қабаттағы кезекші) жұмысының чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады
4. "Housekeeping" департаменті бастығының чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады
Оқыту нәтижесі : 8) "Housekeeping" департаменті қызметінің тиімділігін талдау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қонақтардың "Housekeeping" қызметінің жұмысы бойынша пікірлерін талдайды
2. "Housekeeping" департаментіндегі сервисті жақсарту бойынша шаралар кешенін әзірлейді
3. Отельді басқарудың автоматтандырылған жүйесін өз қызметінде пайдаланады
ПҚ 03. "Food and Beverage" департаментінің жұмысын ұйымдастыру
КМ 03. "Food and Beverage" департаментінің жұмысын ұйымдастыру
Бұл модуль "Food and Beverage" департаментінің жұмысын ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар "Food and Beverage" департаментінің ұйымдастырушылық құрылымын, "Food and Beverage" департаменті персоналының қызметтік нұсқаулықтарын, "Food and Beverage" департаментінің стандарттарын әзірлеуді, "Food and Beverage" департаменті жұмыскерлерінің еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтауын бақылауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар "Food and Beverage" департаменті персоналының құрамын, департаменттегі әр қызметкердің рөлін анықтауды, департамент жұмыскерлерінің үлгілік қызметтік нұсқаулықтарын, әлемдік тәжірибені талдауды, отель қызметші әйелдің қызметтік нұсқаулығын әзірлеуді, "Food and Beverage" департаменті қызметкерлерінің сыртқы көрінісінің стандартын әзірлеуді, департамент қызметкерлерінің қауіпсіздік техникасын сақтауын бақылауды, қонақүй төсек-орындары мен шығын материалдарының есебін жүргізуді, "Food and Beverage" департаменті жұмыскерлерінің чек-парақтарын әзірлеуді және пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі : 1) "Food and Beverage" департаментінің ұйымдастырушылық құрылымын әзірлеу
Еңбек қорғау
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі
Мәдениеттану
Кәсіптік қызметті құқықтық қамтамасыз ету
Қызметкерлерді басқару
Өнімдер мен қызметтердің сапасын бақылау
Қонақүй шаруашылығындағы менеджмент
Қонақүй шаруашылығында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Қонақүй кешендерінің материалдық-техникалық базасы және рәсімделуі
Құрал-жабдықтарды пайдалану
Кәсіптік қызметтің психологиясы және этикасы
Ақпарат өңдеудің автоматтандырылған жүйелері
Қонақ үй шаруашылықтарының экономикасы
Мейрамхана қонақтарына қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Кәсіптік қызметтің психологиясы және этикасы
Қонақүй шаруашылықтарында тамақтандыруды ұйымдастыру
Тамақтандыру кәсіпорындарында өндірісті ұйымдастыру
Кәсіптік эстетика және дизайн.
Экономика негіздері
Қонақүй шаруашылығындағы бухгалтерлік есеп
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Food and Beverage" департаменті персоналының құрамын талдайды
2. Департаменттегі әр қызметкердің рөлін анықтайды
3. "Food and Beverage"департаментінің ұйымдастырушылық құрылымын құрады

4. Владеет терминологией необходимой для организации работы департамента ""Food and Beverage"" на казахском, русском, английском языках.
Результат обучения: 2) Разработка должностных инструкций для персонала департамента "Food and Beverage"
Критерии оценки:
1. Анализирует типовые должностные инструкции работников департамента, мировой опыт
2. Использует перечень должностей департамента "Housekeeping".
3. Разрабатывает должностную инструкцию официанта ресторана отеля
4. Разрабатывает должностную инструкцию бармена
5. Разрабатывает должностную инструкцию повара
6. Разрабатывает должностную инструкцию су-шеф повара
7. Разрабатывает должностную инструкцию шеф-повара
8. Разрабатывает должностную инструкцию хостес.
9. Разрабатывает должностную инструкцию метрдотеля (администратора зала).
10. Разрабатывает должностную инструкцию начальника департамента "Food and Beverage"
Результат обучения: 3) Разработка стандартов департамента "Food and Beverage"
Критерии оценки:
1. Анализирует мировой опыт стандартов департамента "Food and Beverage" гостиничной индустрии.
2. Анализирует национальные стандарты Республики Казахстан и международные стандарты обслуживания в области гостеприимства.
3. Использует перечень стандартов обслуживания для департамента "Food and Beverage".
4. Понимает функции департамента "Food and Beverage".
5. Применяет технологию обслуживания гостей в ресторане.
6. Разрабатывает стандарты и внутренние процедуры для департамента "Food and Beverage".
7. Разрабатывает стандарт внешнего вида сотрудников департамента "Food and Beverage"
8. Разрабатывает стандарт обслуживания в номерах отеля.
9. Разрабатывет стандарт обслуживания в ресторане.
10. Разрабатывает стандарт работы на кухне.
11. Разрабатывает стандарт проведения банкетных мероприятий.
12. Ведет профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Результат обучения: 4) Контролировать соблюдение требований безопасности труда работников департамента "Food and Beverage".
Критерии оценки:
1. Понимает требования по безопасности и охране труда в Республике Казахстан, изложенные в Трудовом кодексе Республики Казахстан и других нормативных документах.
2. Анализирует мировой опыт требований безопасности труда работников департамента "Food and Beverage".
3. Разрабатывает положение об организации работы по охране труда и производственной санитарии для департамента "Food and Beverage".
4. Проводит все виды инструктажей по охране труда и технике безопасностисогласно законодательствуРеспублики Казахстан.

4. "Food and Beverage" департаментінің жұмысын ұйымдастыру үшін қажет терминологияны қазақ, орыс, ағылшын тілдерінде біледі.
Оқыту нәтижесі : 2) "Food and Beverage" департаментінің персоналы үшін қызметтік нұсқаулықтарды әзірлеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Департамент жұмыскерлерінің қызметтік нұсқаулықтарын, әлемдік тәжірибені талдайды
2. "Housekeeping" департаменті қызметтерінің тізілімін пайдаланады.
3. Отель мейрамханасы даяшысының қызметтік ұсқаулығын әзірлейді
4. Барменнің қызметтік нұсқаулығын әзірлейді
5. Аспаздың қызметтік нұсқаулығын әзірлейді
6. Су-бас аспазының қызметтік нұсқаулығын әзірлейді
7. Бас аспаздың қызметтік нұсқаулығын әзірлейді
8. Хостестің қызметтік нұсқаулығын әзірлейді
9. Метрдотель (зал әкімшісі) қызметтік нұсқаулығын әзірлейді"
10.​ Food and Beverage" департаменті бастығының қызметтік нұсқаулығын әзірлейді
Оқыту нәтижесі : 3) "Food and Beverage" департаментінің стандарттарын әзірлеу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қонақ үй индустриясындағы "Food and Beverage" департаменті стандарттарының әлемдік тәжірибесін талдайды
2. Қонақжайлылық саласында қызмет көрсетудің Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарын және халықаралық стандарттарын талдайды.
3. "Food and Beverage" департаменті үшін қызмет көрсету стандарттарының тізілімін пайдаланады.
4. "Food and Beverage" департаментінің функцияларын түсінеді.
5. Мейрамханада қонақтарға қызмет көрсету технологиясын қолданады.
6. "Food and Beverage" департаменті үшін стандарттар мен ішкі процедураларды әзірлейді.
7. "Food and Beverage" департаменті қызметкерлерінің сыртқы көрінісінің стандартын әзірлейді.
8. Отель номерлерінде қызмет көрсету стандартын әзірлейді
9. Мейрамханада қызмет көрсету стандартын әзірлейді
10. Асүйдегі жұмыс стандартын әзірлейді
11. Банкет шараларын өткізу стандартын әзірлейді
12. Қазақ (орыс) және шет тілдерінде кәсіптік диалогтік әңгімелеседі.
Оқыту нәтижесі : 4) "Food and Beverage" департаменті қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтауын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде және басқа нормативтік құжаттарда баяндалған қауіпсіздік пен еңбек қорғау бойынша баяндалған талаптарды түсінеді.
2. "Food and Beverage" департаменті қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі талаптарының әлемдік тәжірибесін талдайды.
3. "Food and Beverage" департаментіне арнап еңбекті қорғау және өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру туралы ережені әзірлейді.
4. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулардың барлық түрлерін өткізеді.

5. Контролирует соблюдение правил техники безопасности сотрудниками департамента.
Результат обучения: 5) Контролировать эксплуатацию оборудования и инвентаря в департаменте "Food and Beverage".
Критерии оценки:
1. Использует оборудование и инвентарь, применяемые в департаменте "Food and Beverage".
2. Разрабатывает инструкции по эксплуатации оборудования и инвентаря, согласно инструкций, изложенных в паспорте на обрудование.
3. Понимает важность обучения персонала на рабочем месте правилам эксплуатации оборудования и инвентаря.
4. Контролирует соблюдение правил и инструкций по эксплуатации оборудования и инвентаря.
5. Контролирует исправность оборудования и инвентаря.
Результат обучения: 7) Контролировать соблюдение дисциплины труда персоналом департамента "Food and Beverage".
Критерии оценки:
1. Разрабатывает и использует чек-лист работы официанта.
2. Разрабатывает и использует чек-лист работы бармена
3. Разрабатывает и использует чек-лист работы хостес.
4. Разрабатывает и использует чек-лист работы метрдотеля
5. Разрабатывает и использует чек-лист работы повара
6. Разрабатывает и использует чек-лист работы су-шеф повара
7. Разрабатывает и использует чек-лист работы шеф-повара.
8. Разрабатывает и использует чек-листа работы начальника департамента "FnB".
ПК 04. Организовать работу департамента "Front Office"
ПМ 04. Организация работы департамента "Front Office"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации работы департамента "Front Office".
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: разработку организационной структуры департамента "Front Office", разработка должностных инструкций персонала департамента "Front Office", разработку стандартов департамента "Front Office", контроль соблюдения требований безопасности труда работников департамента "Front Office".
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать состав персонала департамента "Front Office",
Определять роль каждого сотрудника департамента, анализировать типовые должностные инструкции работников департамента, мировой опыт, разрабатывает должностную инструкцию горничной отеля, разрабатывать стандарт внешнего вида сотрудников департамента "Front Office", контролировать соблюдение правил техники безопасности сотрудниками департамента, вести учет гостиничного белья и расходных материалов, разрабатывать и использование чек-листа работников департамента "Front Office"
Результат обучения: 1) Разработка организационной структуры департамента "Front Office".
Охрана труда
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Культурология
Правовое обеспечение профессиональной деятельности
Управление персоналом
Маркетинг в гостиничном хозяйстве
Менеджмент в гостиничном хозяйстве
Организация обслуживания в гостиничных хозяйствах
Материально-техническая база и оформление гостиничных комплексов
География туризма Казахстана
Экономическая и социальная география
Организация туристической деятельности.
Бухгалтерский учет в гостиничном хозяйстве
Психология и этика профессиональной деятельности.
Автоматизированные системы обработки информации
Экономика гостиничных хозяйств
Валютно-финансовые операции
Профессиональная практика
Критерии оценки:

5. Департамент қызметкерлерінің қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауын бақылайды.
Оқыту нәтижесі : 5) "Food and Beverage" департаментінде құрал-жабдықтардың пайдаланылуын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Food and Beverage" департаментінде қолданылатын құралдар мен жабдықтарды пайдаланады.
2. Жабдықтардың төлқұжатында баяндалған нұсқаулықтарға сәйкес құралдар мен жабдықтарды пайдалану бойынша нұсқаулықтар әзірлейді.
3. Персоналды жұмыс орнында құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережелеріне үйретудің маңыздылығын түсінеді.
4. Құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережелерінің және нұсқаулықтарының сақталуын бақылайды.
5. Құралдар мен жабдықтардың дұрыстығын бақылайды
Оқыту нәтижесі : 7) "Food and Beverage" департаменті персоналының еңбек тәртібін сақтауын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Даяшы жұмысының чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады
2. Бармен жұмысының чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады.
3. Хостес жұмысының чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады
4. метрдотель жұмысының чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады
5. Аспаз жұмысының чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады
6. Су-шеф аспаз жұмысының чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады
7. Бас аспаз жұмысының чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады
8. "FnB" департаменті бастығы жұмысының чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады
ПҚ 04. "Front Office" департаментінің жұмысын ұйымдастыру
КМ 04. "Front Office" департаментінің жұмысын ұйымдастыру
Бұл модуль "Front Office" департаментінің жұмысын ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ""Front Office" департаментінің ұйымдастырушылық құрылымын, "Front Office"департаменті персоналының қызметтік нұсқаулықтарын, "Front Office"департаментінің стандарттарын әзірлеуді, "Front Office"департаменті жұмыскерлерінің еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтауын бақылауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар "Front Office" департаменті персоналының құрамын талдауды, департаменттегі әр қызметкердің рөлін анықтауды, департамент жұмыскерлерінің үлгілік қызметтік нұсқаулықтарын, әлемдік тәжірибені талдауды, қызметші әйелдің қызметтік нұсқаулығын әзірлеуді, "Front Office" департаменті қызметкерлерінің сыртқы көрінісінің стандартын әзірлеуді, департамент қызметкерлерінің қауіпсіздік техникасын сақтауын бақылауды, қонақүй төсек-орындары мен шығын материалдарының есебін жүргізуді, "Front Office" департаменті жұмыскерлерінің чек-парақтарын әзірлеуді және пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі : 1) "Front Office" департаментінің ұйымдастырушылық құрылымын әзірлеу
Еңбек қорғау
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі
Мәдениеттану
Кәсіптік қызметті құқықтық қамтамасыз ету
Қызметкерлерді басқару
Қонақүй шаруашылығындағы маркетинг
Қонақүй шаруашылығындағы менеджмент
Қонақүй шаруашылығында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Қонақүй кешендерінің материалдық-техникалық базасы және рәсімделуі
Қазақстанның туризм географиясы
Экономикалық және әлеуметтік география
Туристік қызметті ұйымдастыру.
Қонақүй шаруашылығындағы бухгалтерлік есеп
Кәсіптік қызметтің психологиясы және этикасы
Ақпарат өңдеудің автоматтандырылған жүйелері
Қонақ үй шаруашылықтарының экономикасы
Валюта-қаржылық операциялар
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Анализирует состав персонала департамента "Front Office".
2. Определяет роль каждого сотрудника департамента.
3. Строит организационную структуру департамента "Food and Beverage".
4. Владеет терминологией необходимой для организации работы департамента "Food and Beverage" на казахском, русском и английском языках.
Результат обучения: 2) Разработка должностных инструкций для персонала департамента "Front Office"
Критерии оценки:
1. Анализирует типовые должностные инструкции работников департамента, мировой опыт
2. Использует перечень должностей департамента "Front Office".
3. Разрабатывает должностную инструкцию Швейцара
4. Разрабатывает должностную инструкцию Бэл боя.
5. Разрабатывает должностную инструкцию ресепшиониста.
6. Разрабатывает должностную инструкцию оператора по бронированию.
7. Разрабатывает должностную инструкцию менеджера службы "guest relation".
Результат обучения: 3) Разработка стандартов департамента "Front Office".
Критерии оценки:
1. Анализирует мировой опыт по разработке стандартов обслуживания департамента "Front Office" в отеле.
2. Анализирует национальные стандарты Республики Казахстан и международные стандарты обслуживания в области гостеприимства.
3. Использует перечень стандартов обслуживания для департамента "Food and Beverage".
4. Использует методы разработки отраслевых стандартов и внутренних процедур.
5. Разрабатывает стандарт внешнего вида сотрудников департамента "Front Office".
6. Разрабатывает стандарт общения с гостями
7. Разрабатывает стандарт поведения сотрудников в конфликтных ситуациях.
8. Разрабатывает стандарт заселения и выселения гостя.
9. Разрабатывает правила поведения в нестандартных ситуациях.
10. Разрабатывает стандарт использования автоматизированную систему управления отелем.
Результат обучения: 4) Контролировать соблюдение требований безопасности труда работников департамента "Front Office".
Критерии оценки:
1. Понимает требования по безопасности и охране труда в Республики Казахстан, изложенные в Трудовом кодексе Республики Казахстан и других нормативных документах.
2. Анализирует мировой опыт требований безопасности труда работников департамента "Front Office"..
3. Разрабатывает положение об организации работы по охране труда и производственной санитарии для департамента "Front Office" на основе положений, правил и типовых инструкций.
4. Проводит все виды инструктажей по охране труда и технике безопасности согласно законодательства Республики Казазстан.

1. "Front Office" департаменті қызметкерлерінің құрамын талдайды
2. Департаменттегі әр қызметкердің рөлін анықтайды
3. "Front Office" департаментінің ұйымдастырушылық құрылымын құрады
4. "Front Office" департаментінің жұмысын ұйымдастыру үшін қажет терминологияны қазақ, орыс, ағылшын тілдерінде біледі.
Оқыту нәтижесі : 2) "Front Office" департаментінің персоналы үшін қызметтік нұсқаулықтарды әзірлеу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Департамент жұмыскерлерінің үлгілік қызметтік нұсқаулықтарын, әлемдік тәжірибені талдайды
2. "Front Office" департаменті қызметтерінің тізілімін пайдаланады.
3. Швейцардың қызметтік нұсқаулығын әзірлейді
4. Бэл бой қызметтік нұсқаулығын әзірлейді
5. Ресепшионистің қызметтік нұсқаулығын әзірлейді
6. Брондау операторының қызметтік нұсқаулығын әзірлейді
7. "guest relation" қызметі менеджерінің қызметтік нұсқаулығын әзірлейді
Оқыту нәтижесі : 3) "Front Office" департаментінің стандарттарын әзірлеу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Отельде "Front Office" департаментінің қызмет көрсету стандарттарын әзірлеудің әлемдік тәжірибесін талдайды
2. Қонақжайлылық саласында қызмет көрсетудің Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттарын және халықаралық стандарттарын талдайды.
3. "Food and Beverage" департаментіне арналған қызмет көрсету стандарттарының тізілімін пайдаланады.
4. Салалық стандарттар мен ішкі процедураларды әзірлеу әдістерін пайдаланады.
5. "Front Office" департаменті қызметкерлерінің сыртқы көрінісінің стандартын әзірлейді.
6. Қонақтармен қатынас стандартын әзірлейді.
7. Қызметкерлердің қақтығысты жағдайлардағы іс-әрекетінің стандартын әзірлейді
8. Қонақты қабылдау мен шығарып салудың стандартын әзірлейді.
9. Әдеттен тыс жағдайлардағы іс-әрекет ережелерін әзірлейді
10. Отельді басқарудың автоматтандырылған жүйесін пайдалану стандартын әзірлейді
Оқыту нәтижесі : 4) "Front Office" департаменті қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі талаптарын сақтауын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексінде және басқа нормативтік құжаттарда баяндалған қауіпсіздік пен еңбек қорғау бойынша баяндалған талаптарды түсінеді.
2. "Front Office" департаменті қызметкерлерінің еңбек қауіпсіздігі талаптарының әлемдік тәжірибесін талдайды.
3. "Front Office" департаментіне арнап ережелер, қағидалар және үлгілік нұсқаулықтардың негізінде еңбекті қорғау және өндірістік санитария бойынша жұмысты ұйымдастыру туралы ережені әзірлейді.
4. Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес еңбекті қорғау және техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулардың барлық түрлерін өткізеді.

5. Контролирует соблюдение правил техники безопасности сотрудниками департамента.
Результат обучения: 5) Контролировать эксплуатацию оборудования и инвентаря в департаменте "Front Office".
Критерии оценки:
1. Использует перечень оборудования и инвентаря, применяемые в департаменте "Front Office".
2. Разрабатывает инструкции по эксплуатации оборудования и инвентаря, согласно инструкций, изложенных в паспорте на оборудование.
3. Понимает важность обучения персонала на рабочем месте правилам эксплуатации оборудования и инвентаря.
4. Контролирует соблюдение правил и инструкций по эксплуатации оборудования и инвентаря.
5. Контролирует исправность оборудования и инвентаря.
Результат обучения: 6) Контролировать осуществление финансовых операций на стойке "Reception".
Критерии оценки:
1. Разрабатывает правила прием оплаты за услуги отеля.
2. Контролирует процедуру приема платежей за стойкой Reception.
3. Разрабатывает памятку по выявлению фальшивых банкнот.
4. Использует автоматизированную систему управления при произведении финансовых операций.
5. Контролирует прием кассиром оплаты наличными, картой и безналичным способами.
Результат обучения: 7) Контролировать соблюдение дисциплины труда персоналом департамента "Front Office".
Критерии оценки:
1. Разрабатывает и использует чек-лист работы ресепшиониста
2. Разрабатывает и использует чек-лист работы швейцара.
3. Разрабатывает и использует чек-лист работы бэл боя.
5. Разрабатывает и использует чек-лист работы оператора по бронированию.
6. Разрабатывает и использует чек-листа работы начальника департамента "Front Office".
ПМ 05. Организовать предоставление дополнительных услуг
ПМ 05. Организация предоставления дополнительных услуг
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации предоставления дополнительных услуг.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: Организацию работы бизнес-центра, разработку организационной структуры департамента "Guest relation", организацию транспортных услуг, организацию отдыха и развлечений
При изучении модуля обучающиеся учатся:
организовывать деловые мероприятия, вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках, разрабатывать стандарты работы службы, разрабатывать спортивно-оздоровительные программы, разрабатывать спортивно-развлекательные программы, контролировать функционирование СПА-центра
Результат обучения: Организовывать работу бизнес-центра.
Охрана труда
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Организация мероприятий
Культурология
Правовое обеспечение профессиональной деятельности
Управление персоналом
Маркетинг в гостиничном хозяйстве
Менеджмент в гостиничном хозяйстве
Организация обслуживания в гостиничных хозяйствах
География туризма Казахстана
Экономическая и социальная география
Организация туристической деятельности.
Психология и этика профессиональной деятельности.
Экономика гостиничных хозяйств
Профессиональная практика
Критерии оценки:

5. Департамент қызметкерлерінің қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауын бақылайды.
Оқыту нәтижесі : 5) "Front Office" департаментінде құрал-жабдықтардың пайдаланылуын бақылау
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. "Front Office" департаментінде қолданылатын құралдар мен жабдықтардың тізілімін пайдаланады.
2. Жабдықтардың төлқұжатында баяндалған нұсқаулықтарға сәйкес құралдар мен жабдықтарды пайдалану бойынша нұсқаулықтар әзірлейді.
3. Қызметкерлерді жұмыс орнында құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережелеріне үйретудің маңыздылығын түсінеді.
4. Құралдар мен жабдықтарды пайдалану ережелерінің және нұсқаулықтарының сақталуын бақылайды.
5. Құралдар мен жабдықтардың дұрыстығын бақылайды
Оқыту нәтижесі : 6) "Reception" бағанында қаржылық операциялардың жүзеге асырылуын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отель қызметтері үшін төлем қабылдау ережелерін әзірлейді
2.​ Rec​epti​on бағанында төлемдерді қабылдау процедурасын бақылайды
3. Жасанды банкноттарды анықтау бойынша жаднама әзірлейді
4. Қаржылық операцияларды іске асыру кезінде басқарудың автоматтандырылған жүйесін пайдаланады.
5. Кассирдің төлемді ақшалай, карта және ақшасыз әдістермен қабылдауын бақылайды.
Оқыту нәтижесі : 7) "Front Office". департаменті персоналының еңбек тәртібін сақтауын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ресепшионист жұмысының чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады
2. Швейцар жұмысының чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады
3. Бэл бой жұмысының чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады
5. Брондау операторы жұмысының чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады
6. "Front Office" департаменті бастығы жұмысының чек-парақтарын әзірлейді және пайдаланады
КМ 05. Қосымша қызметтер ұсынуды ұйымдастыру
КМ 05. Қосымша қызметтер ұсынуды ұйымдастыру
Бұл модуль қосымша қызметтерді ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бизнес-орталықтың жұмысын ұйымдастыруды, "Guest relation" департаментінің ұйымдастырушылық құрылымын әзірлеуді көлік қызметтерін ұйымдастыруды, демалыс пен көңіл көтеру шараларын ұйымдастыруды меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде іскерлік шараларды ұйымдастыруды, қазақ (орыс) және шет тілдерінде кәсіптік диалогтік әңгіме жүргізуді, қызмет жұмысының стандарттарын әзірлеуді, спорттық-сауықтыру бағдарламаларын әзірлеуді, Spa-орталықтың жұмысын бақылауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі : Бизнес орталықтың жұмысын ұйымдастыру
Еңбек қорғау
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі
Шараларды ұйымдастыру
Мәдениеттану
Кәсіптік қызметті құқықтық қамтамасыз ету
Қызметкерлерді басқару
Қонақүй шаруашылығындағы маркетинг
Қонақүй шаруашылығындағы менеджмент
Қонақүй шаруашылығында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Қазақстанның туризм географиясы
Экономикалық және әлеуметтік география
Туристік қызметті ұйымдастыру.
Кәсіптік қызметтің психологиясы және этикасы
Қонақ үй шаруашылықтарының экономикасы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшартта:

1. Организует деловые мероприятия.
2. Ведет профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
3. Контролирует рабочее состояние оборудования в бизнес-центре.
4. Осуществляет продвижение услуг бизнес-центра
5. Использует в своей деятельности автоматизированную систему управления отелем.
Результат обучения: Организация работы службы "Guest relation".
Критерии оценки:
1. Разрабатывает стандарт работы службы
2. Контролирует организацию функционирования службы.
3. Контролирует организацию экскурсии
4. Использует в своей деятельности автоматизированную систему управления отелем.
5. Осуществляет коммуникации с гостями, корпоративными компаниями и туристическими агентствами.
6. Работает со специальными пожеланиями и предложениям, а также жалобами гостей.
7. Ведет базу данных по клиентам и их пожеланиям, в том числе по VIP клиентам.
8. Предоставляет гостям полную информацию о гостинице и услугах.
9. Осуществляет контроль над соблюдением стандартов обслуживания гостей.
10. Производит проверку гостевых номеров перед заездом.
Результат обучения: Организация транспортных услуг.
Критерии оценки:
1. Контролирует организацию трансфера гостя.
2. Организует осуществление транспортных услуг отеля.
3. Разрабатывает стандарт транспортного обслуживания гостей отеля.
4. Использует в своей деятельности автоматизированную систему управления отелем.
Результат обучения: Организация отдыха и развлечений.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает анимационные программы для гостей отеля.
2. Разрабатывает анимационные программы для детей
3. Организует культурно-досуговые мероприятия.
4. Использует в своей деятельности автоматизированную систему управления отелем.
Результат обучения: Организация работы спортивно-оздоровительного комплекса.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает спортивно-оздоровительные программы.
2. Разрабатывает спортивно-развлекательные программы.
3. Контролирует функционирование СПА-центра отеля.
4. Организует функционирование фитнес-цента в отеле.
5. Использует в своей деятельности автоматизированную систему управления отелем
ПК 6. Создать бизнес-проект отеля
ПМ 06. Создание бизнес-проекта отеля
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для создания бизнес-проекта отеля.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: разработку маркетингового плана проекта гостиницы, разработку проекта гостиницы, разработку финансового плана.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить анализ колебаний спроса и потребления услуги отеля, проводить анализ деятельности конкурентов, анализировать обеспеченность ресурсами для реализации проекта, 1. разрабатывать структуру гостиницы, разрабатывать 3Д макет гостиницы, разрабатывать интерьер гостиницы, анализирует риски
Результат обучения: Разрабатывать маркетинговый план проекта гостиницы.
Маркетинг в гостиничном хозяйстве
Менеджмент в гостиничном хозяйстве
Организация обслуживания в гостиничных хозяйствах
Экономика гостиничных хозяйств
Бухгалтерский учет в гостиничном хозяйств
Профессиональная эстетика и дизайн
Автоматизированные системы обработки информации
Финансы, кредит, налоги
Материально-техническая база и оформление гостиничных комплексов
Профессиональная практика
Критерии оценки

1. Іскерлік шараларды ұйымдастырады
2. Қазақ (орыс) және шет тілдерінде кәсіптік диалогтік әңгіме жүргізеді.
3. Бизнес орталықтағы жабдықтардың жұмыс жағдайын бақылайды
4. Бизнес орталықтың қызметтерін ілгерілетеді.
5. Өз қызметінде отельді басқарудың автоматтандырылған жүйесін пайдаланады
Оқыту нәтижесі : "Guest relation" қызметінің жұмысын ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызмет жұмысының стандартын әзірлейді
2. Қызметтің жұмыс істеуін ұйымдастыруды бақылайды
3. Экскурсия ұйымдастыруды бақылайды
4. Өз қызметінде отельді басқарудың автоматтандырылған жүйесін пайдаланады
5. Қонақтармен, корпоративті компаниялармен және туристік агенттіктермен байланыс орнатады.
6. Қонақтардың арнайы тілектері мен ұсыныстары және шағымдарымен жұмыс істейді.
7. Клиенттер және олардың тілектері, оның ішінде VIP қонақтар бойынша мәліметтер базасын жүргізеді.
8. Қонақтарға қонақүй және қызметтер туралы толық ақпарат береді.
9. Қонақтарға қызмет көрсету стандарттарының сақталуына бақылау жасайды.
10. Қонақтардың орналасуы алдында номерлерді тексереді.
Оқыту нәтижесі : Көліктік қызметтерді ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қонақтың трансферін ұйымдастыруды бақылайды
2. Отельдің көліктік қызметтерінің орындалуын ұйымдастырады
3. Отель қонақтарына көліктік қызмет көрсетудің стандартын әзірлейді
4. Өз қызметінде отельді басқарудың автоматтандырылған жүйесін пайдаланады
Оқыту нәтижесі : Демалыс және көңіл көтеру шараларын ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отель қонақтары үшін анимациялық бағдарламалар әзірлейді
2. Балаларға арналған анимациялық бағдарламаларды әзірлейді
3. Мәдени-ойын-сауық шараларын ұйымдастырады
4. Өз қызметінде отельді басқарудың автоматтандырылған жүйесін пайдаланады
Оқыту нәтижесі : Спорттық-сауықтыру кешенінің жұмысын ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Спорттық-сауықтыру бағдарламаларын әзірлейді
2. Спорттық-көңіл көтеру бағдарламаларын әзірлейді
3. Отельдің Spa орталығының жұмысын бақылайды
4. Отельдегі фитнес орталықтың жұмысын ұйымдастырады
5. Спорттық-сауықтыру бағдарламаларын әзірлейді
ПК 6. Отельдің бизнес жобасын құру
КМ 06. Отельдің бизнес жобасын құру
Бұл модуль отельдің бизнес жобасын құру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қонақүй жобасының маркетингтік жоспарын әзірлеуді; қонақүй жобасын әзірлеуді; қаржылық жоспарды әзірлеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар отель қызметіне сұраныс пен оны тұтынудағы өзгерістерге талдау жасауды, бәсекелестердің қызметіне талдау жүргізуді, жобаны жүзеге асыру үшін ресурстармен қамтамасыз етілуін талдауды, қонақ үйдің құрылымын әзірлеуді, қонақүйдің 3D макетін әзірлеуді, қонақүйдің интерьерін әзірлеуді, тәуекелдерді талдауды үйренеді
Оқыту нәтижесі: Қонақ үй жобасының маркетингтік жоспарын әзірлеу
Қонақүй шаруашылығындағы маркетинг
Қонақүй шаруашылығындағы менеджмент
Қонақүй шаруашылығында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Қонақ үй шаруашылықтарының экономикасы
Қонақүй шаруашылығындағы бухгалтерлік есеп
Кәсіптік этика және дизайн
Ақпарат өңдеудің автоматтандырылған жүйелері
Қаржы, несие, салық
Қонақүй кешендерінің материалдық-техникалық базасы және рәсімделуі
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Проводит анализ колебаний спроса и потребления услуги отеля.
2. Проводит анализ деятельности конкурентов.
3. Проводит анализ потребностей покупателей.
4. Выявляет наиболее эффективные секторы рынков.
5. Разрабатывает и реализует акций по продвижению товаров и услуг.
6. Анализирует эффективность маркетинговую стратегию.
Результат обучения: Разрабатывать проект гостиницы.
Критерии оценки
1. Анализирует обеспеченность ресурсами для реализации проекта.
2. Разрабатывает структуру гостиницы.
3. Разрабатывает 3Д макет гостиницы
4. Разрабатывает интерьер гостиницы
Результат обучения: Разрабатывать финансовый план.
Критерии оценки
1. Прогнозирует прибыль
2. Рассматривает инвестиционные возможности
3. Анализирует риски
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 183
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 606
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Организация и обслуживание мероприятий"
Код и профиль образования:
0500000 – Сервис, экономика и управление
Специальность:
0522000 - Организация и обслуживание мероприятий
Квалификация
0522013 - Менеджер по организации мероприятий
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Отель қызметіне сұраныс пен оны тұтынудағы өзгерістерге талдау жасайды
2. Бәсекелестердің қызметіне талдау жүргізеді
3. Сатып алушылардың қажеттіліктеріне талдау жүргізеді
4. Нарықтардың барынша тиімді секторларын анықтайды
5. Тауарлар мен қызметтерді ілгерілету бойынша акцияларды әзірлеуді және жүзеге асырады
6. Маркетингтік стратегияның тиімділігін талдайды
Оқыту нәтижесі : Қонақүй жобасын әзірлеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобаны жүзеге асыру үшін ресурстармен қамтамасыз етілуін талдайды
2. Қонақүйдің құрылымын әзірлейді
3. Қонақүйдің 3D макетін әзірлейді
4. Қонақүйдің интерьерін әзірлейді
Оқыту нәтижесі : Қаржы жоспарын құру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Табысты болжайды
2. Инвестициялық мүмкіндіктерді қарастырады
3. Тәуекелдерді талдайды
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзірет;
КҚ – кәсіптік құзірет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
183-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
606 -қосымша
"Іс-шараларды ұйымдастыру және қызмет көрсету" мамандығы бойыншатехникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0500000 – Қызмет көрсету, экономика және басқару
Мамандығы:
0522000 - Іс-шараларды ұйымдастыру және қызмет көрсету
Біліктілігі
0522013 - Іс-шараларды ұйымдастыру менеджері
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік
мерзімі: негізгі орта білім

108
ИА 01
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
3312
Примечание:
* Распределение по семестрам меняется по усмотрению учебного заведения.
Используемые аббревиатуры:
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 185
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 608
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа
технического и профессионального образования по специальности
522000 - Организация и обслуживание мероприятий
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
БАЗОВЫЕ МОДУЛИ
БК 1. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 01. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для укрепления здоровья и ведения здорового образа жизни.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
режимы двигательной активности;
правила физической нагрузки и способы ее регулирования;
причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
принципы здорового образа жизни;
технику выполнения легко-атлетических упражнений;
технику элементов лыжных ходов;
виды и технику плавания;
правила туристических навыков и виды снаряжения;
виды и правила казахских национальных и спортивных игр;
требования спортивной гигиены;
нормативы Президентских тестов.
При изучении модуля обучающиеся должны овладеть достаточным уровнем готовности к профессиональной деятельности, включая физическую подготовленность, тренированность, работоспособность, развитые профессионально значимые физические и психомоторные способности.
Результат обучения: 1) Использовать средства физической культуры для укрепления здоровья и ведения здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
1. Понимает основы и правила здорового образа жизни, укрепления здоровья, развития и совершенствования физических способностей.
2. Соблюдает требования спортивной гигиены и принципы здорового образа жизни.
3. Понимает правила физической нагрузки и владеет способами ее регулирования.
4. Контролирует и регулирует функциональное состояние организма при выполнении физических упражнений.

108
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
72
Міндетті оқыту бойынша жиыны
2880
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
3312
Ескерту:
* Семестр бойынша бөлінуі мекеменің қалауы бойынша өзгереді.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымдары анықтайтын модульдер;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
185-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
608-қосымша
"Іс-шараларды ұйымдастыру және қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
БАЗАЛЫҚ МОДУЛЬДЕР
БҚ 1. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 01. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль денсаулықты нығайтуға және салауатты өмір салтын ұстануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: қимыл белсенділігінің режимдері;
дене жүктемесінің қағидалары және оны реттеу әдістері; дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептері, жарақаттанудың алдын алу тәсілдері; салауатты өмір салты қағидаттары;
жеңіл атлетика жаттығуларын орындау техникасы; шаңғы жүрістері элементтерінің техникасы;
жүзу түрлері және техникасы; туристік дағдылар қағидалары және жабдық түрлері; қазақ ұлттық және спорт ойындарының түрлері және ережелері;
спорт гигиенасының талаптары; Президенттік сынақ нормативі. Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: дене дайындығын, шынығуын, жұмыс қабілетін қоса алғанда кәсіптік қызметке жеткілікті дайындық деңгейі, кәсіптік маңызы бар дене және психомоторлық қабілеттер.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салтын ұстану үшін дене тәрбиесі құралдарын пайдалану
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салты, денсаулықты нығайту, дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру негіздері мен ережелерін түсінеді.
2. Спорт гигиенасының талаптарын және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтайды
3. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін түсінеді.
4. Дене шынықтыру жаттығуларын орындау кезінде организмнің функционалдық жай-күйін бақылайды және реттейді.

5. Владеет техникой выполнения различного вида упражнений.
6. Владеет техникой передвижения на лыжах различными способами.
7. Владеет техникой плавания.
8. Демонстрирует туристские навыки и умения.
9. Знает правила командных спортивных игр.
10. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные учебной программой.
Результат обучения: 2) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями.
2. Определяет способы профилактики травматизма.
3. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 2. Соблюдать нормы права, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 02. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для:
формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира;
понимания сущности и предназначения культуры;
соблюдения гражданских прав и обязанностей;
понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
основные понятия и закономерности философии;
особенности мировых культур, религий и цивилизаций;
систему государственно-правовых отношений и явлений;
функционирование системы взаимоотношений граждан и субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся должны:
понимать роль философии в истории человеческой культуры;
иметь представление о фундаментальных законах развития природы, общества и человека;
иметь представление о сущности искусства, морали, права, религии и идеологии;
понимать культуру как форму и способ существования человека, осознавать свою сопричастность к мировому культурному процессу;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения;
отрицать человеко - ненавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии;
соблюдать нормы права;
ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских проблемах бытия, познания, ценностей, свободы и смысла жизни как основе формирования культуры гражданина и будущего специалиста.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

5. Әртүрлі жаттығу түрлерін орындау техникасын меңгерді.
6. Шаңғыда түрлі тәсілдермен жүру техникасын меңгерді.
7. Жүзу техникасын меңгерді.
8. Туристік дағдылары мен икемдерін көрсетеді.
9. Командалық спорттық ойын ережелерін біледі.
10. Оқу бағдарламасында көзделген бақылау нормативтері мен тесттерін орындайды
Оқыту нәтижесі: 2) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақаттың алдын алу әдістерін анықтайды.
3. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 2. Құқық нормаларын сақтау, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 02. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді; философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар және гуманистік көзқарастары негізінде төзімділікті анықтауды; адамды жақтырмайтын, экстремистік, радикалды және террористік идеологиядан бас тартуды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара әрекет ету барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастардың жүйесіне бағытталуды; азаматтық құқықтар мен еркіндікті саналы пайдалануды; өз ұстанымын білдіруді; жұмыскер мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратуды; кәсіптік қызметте нормативтік-құқықтық актілерді пайдалануды, құқық нормаларын сақтауды, құқық бұзушылық фактілерін талдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Азаматтың және болашақ маманның мәдениетін қалыптастыру негізі ретінде болмыс, таным, құндылықтар, еркіндік және өмірдің мәні сияқты жалпы философиялық проблемаларды жақсы білу
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет представление о фундаментальных законах развития природы, общества и человека, формах человеческого сознания и особенностях его проявления в современном обществе, соотношении духовных и материальных ценностей, их роли в жизнедеятельности человека, общества и цивилизации.
2. Характеризует основные философские проблемы, выделяя их существенные признаки, закономерности развития.
3. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
4. Объясняет причинно-следственные и функциональные связи человека и общества, общества и природной среды, общества и культуры, взаимосвязи подсистем и элементов сознания.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
6. Оценивает действия субъектов социальной жизни, включая личность, группы, организации, с точки зрения моральных норм, философского видения мира.
7. Формулирует на основе приобретенных философских знаний собственные суждения и аргументы по определенным проблемам.
8. Имеет навыки анализа общественных явлений и современных глобальных процессов.
Результат обучения: 2) Анализировать закономерности культурного развития и давать оценку современным культурным процессам и явлениям.
Критерии оценки:
1. Понимает и умеет охарактеризовать сущность культуры, ее место и роль в жизни человека и общества.
2. Имеет представление о функциях и формах культуры, их возникновении и развитии.
3. Ориентируется в исторических типах культуры, их динамике, основных достижениях в различных областях культурной практики.
4. Владеет современной терминологией осмысления культурных процессов, ориентируется в актуальных проблемах научного познания культуры. 5. Прослеживает историю развития цивилизаций.
6. Анализирует и сопоставляет факторы, под влиянием которых сформировалась культура Казахстана.
7. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
8. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 3) Применять нормы права при решении практических задач, владеть основной юридической терминологией, необходимой для профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Владеет понятиями о праве, источниках и нормах права, правоотношениях, правонарушениях и юридической ответственности.
2. Ориентируется в содержании Конституции РК как основном законе государства, правах и обязанностях граждан РК.
3. Владеет знаниями об основах административного, гражданского, трудового, уголовного, семейного права.
4. Анализирует различные жизненные ситуации с точки зрения их соответствия нормам права.
5. Распознает случаи нарушения правовых норм и наступления юридической ответственности.

1. Табиғаттың, қоғамның және адамның дамуы, адам санасының нысандары және оның қазіргі қоғамда пайда болу ерекшеліктері, рухани және материалдық құндылықтардың арақатынасы, олардың адам, қоғам мен өркениет тіршілігіндегі рөлі туралы түсінігі бар.
2. Негізгі философиялық проблемалардың елеулі белгілерін, даму заңдылықтарын бөліп көрсете отырып, оларды сипаттайды.
3. Философия тарихындағы таным үдерісінің мәнін және таным үдерісіне қарай әр түрлі көзқарастарды түсінеді.
4. Адам мен қоғамның, қоғам мен табиғи ортаның, қоғам мен мәдениеттің себеп-салдарлық және функционалдық байланыстарын, кіші жүйелер мен сана элементтерінің өзара байланысын түсіндіреді.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни бейнесін түсінеді.
6. Моральдік нормалар, философиялық көзқарас тұрғысынан тұлғаны, топты, ұйымды қоса алғанда әлеуметтік өмір субъектілерінің әрекеттерін бағалайды.
7. Меңгерілген философиялық білім негізінде өз пайымдарын және белгілі бір проблемалар бойынша дәлелдерді тұжырымдайды.
8. Қоғамдық құбылыстарды және жаһандық процестерді талдау дағдыларын меңгерді
Оқыту нәтижесі: 2) Мәдени даму заңдылықтарын талдау және қазіргі мәдени процестер мен құбылыстарға баға беру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мәдениеттің мәнін, оның адам өміріндегі және қоғамдағы орны мен рөдін түсінеді және сипаттай алады
2. Мәдениеттің функциялары мен нысандары, оның пайда болуы мен дамуы туралы түсінігі бар.
3. Тарихи мәдениет типтерін, олардың серпінін, мәдени практиканың әртүрлі салаларындағы негізгі жетістіктері туралы жақсы біледі.
4. Мәдени процестерді ұғынудың заманауи терминологиясын меңгерді, мәдениетті ғылыми танудың өзекті проблемаларын жақсы біледі.
5. Өркениеттің даму тарихын бақылайды.
6. Қазақстан мәдениеті қалыптасқан факторларды талдайды және салыстырады.
7. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
8. Әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Практикалық міндеттерді шешу кезінде құқық нормаларын қолдану, кәсіптік қызметке қажетті негізгі заң терминологиясын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құқық, құқық көздері мен нормалары, құқықтық қатынастар, құқық бұзушылықтар және заң жауапкершілігі туралы ұғымдарды меңгерді.
2. Мемлекеттің негізгі заңы ретінде ҚР Конституциясының мазмұны, ҚР азаматтарының құқықтары мен міндеттері туралы жақсы біледі.
3. Әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық, отбасы құқығының негіздері туралы білімді меңгерді.
4. Әртүрлі өмірлік жағдайларды олардың құқық нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдайды.
5. Құқық нормаларының бұзушылық және заң жауапкершілігінің басталу жағдайын біледі.

6. Принимает решения и совершает иные юридические действия в соответствии с законом.
7. Соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 4) Владеть навыками социальной и политической диагностики, социальных и политических технологий для формирования собственной жизненной позиции и самореализации в обществе.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в основных понятиях социологии и политологии.
2. Понимает современную политическую ситуацию в Республике Казахстан и мире.
3. Связывает теоретический материал с проблемами современности.
4. Анализирует различные социальные факты.
5. Владеет навыками политической культуры.
БК 3. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 03. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития чувства патриотизма и национального самосознания, понимания исторических событий, происходивших в истории Казахстана с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов развития Казахстана.
Результат обучения: 1) Анализировать основные изменения общественно-политической, социально-экономической, культурной жизни, внутренней и внешней политики, происходившие в истории Казахстана с древности до настоящего времени.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания хронологических рамок основных исторических событий, происходивших в истории Казахстана с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, системе кочевой цивилизации, развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Анализирует экономические и политические реформы независимого Казахстана и их результаты.
4. Ориентируется в содержании стратегических документов, определяющих задачи развития Республики Казахстан: Стратегия "Казахстан-2050", национальная идея "Мәнгіліқ Ел", План нации "100 конкретных шагов" и др.
5. Характеризует современное состояние социально-экономического и политического развития Республики Казахстан.
БК 4. Владеть основами предпринимательской деятельности
БМ 04. Применение основ предпринимательской деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения критериев создания субъектов предпринимательской деятельности, ведения предпринимательской деятельности в Республике Казахстан.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают порядок подачи документов для регистрации бизнеса, виды информационной, финансовой поддержки предпринимателей и виды государственного надзора за предпринимательской деятельностью; использовать цифровые технологии и ресурсы интернета для ведения предпринимательской деятельности
Результат обучения: 1) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Информационные технологии,
Основы предпринимательства
Основы экономики
Критерии оценки:

6. Шешімдер қабылдайды және заңға сәйкес өзге заң әрекеттерін жасайды.
7. Заңдылық пен құқықтық тәртіп қағидаттарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Өзінің өмірлік ұстанымын қалыптастыру және қоғамдағы орнын табу үшін әлеуметтік және саяси диагностика дағдыларын, әлеуметтік және саяси технологияларды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлеуметтану мен саясаттанудың негізгі ұғымдары туралы жақсы біледі.
2. Қазақстан Республикасындағы және әлемдегі қазіргі саяси ахуалды түсінеді.
3. Теориялық материалды заманауи проблемалармен байланыстырады.
4. Әртүрлі әлеуметтік фактілерді талдайды.
5. Саяси мәдениет дағдыларын меңгерді.
БҚ 3. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 03. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазақстан тарихында ежелгі дәуірден қазіргі уақытқа дейін орын алған қоғамдық-саяси, әлеуметтік-экономикалық, мәдени өмірдің, ішкі және сыртқы саясаттың негізгі өзгерістерін талдау
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихында ежелгі дәуірден қазіргі уақытқа дейін орын алған негізгі тарихи оқиғалардың хронологиялық шектері туралы білімін көрсетеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіз Қазақстанның экономикалық және саяси реформаларын және олардың нәтижелерін талдайды.
4. Қазақстан Республикасының даму міндеттерін айқындайтын келесі стратегиялық құжаттарын мазмұнын жақсы біледі: "Қазақстан-2050" стратегиясы, "Мәңгіліқ Ел" ұлттық идеясы, "100 нақты қадам" Ұлт жоспары және т.б.
5. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуының қазіргі жағдайын сипаттайды.
БҚ 4. Кәсіпкерлік қызмет негіздерін меңгеру
БМ 04. Кәсіпкерлік қызмет негіздерін меңгеру
Бұл модуль кәсіпкерлік қызмет субъектілерін құру, Қазақстан Республикасында кәсіпкерлік қызметті жүргізу критерийлерін айқындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: бизнесті тіркеу үшін құжаттар беру тәртібін, кәсіпкерлерді ақпараттық, қаржылық қолдау түрлері және кәсіпкерлік қызметті мемлекеттік қадағалау түрлері; кәсіпкерлік қызметін жүргізу үшін цифрлық технологияларды және интернет ресурстарын пайдалану
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа жету мүмкіндіктерін және тәуекелге баруын айқындау.
Ақпараттық технологиялар
Кәсіпкерлік негіздері
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
Результат обучения: 2) Владеет информацией ведения предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Составляет список необходимых документов для открытия бизнеса.
2. Определяет критерии создания субъектов предпринимательства.
3. Характеризует порядок осуществления государственного контроля и надзора за предпринимательством.
4. Определяет виды информационной, финансовой и имущественной поддержки бизнеса.
Результат обучения: 3) Использовать цифровые технологии и ресурсы интернета для ведения предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Использует персональный компьютер и ноутбук, мобильные устройства, сеть интернет для получения базовых цифровых навыков.
2. Использует ресурсы электронного правительства, включающие в себя получение необходимых электронных государственных услуг онлайн.
3. Использует открытые данные, открытые нормативно-правовые акты, открытый диалог.
4. Приобретает, продает и продвигает товары и услуги онлайн.
Профессиональные модули
Квалификация "Менеджер по организации мероприятий"
ПК 1. Анализировать деятельность менеджера индустрии мероприятий
ПМ 01. Анализ деятельности менеджера индустрии мероприятий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения анализа деятельности менеджера индустрии мероприятий, для обслуживания клиента в офисе предприятия, оказывающего услуги по организации и проведению мероприятий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
современный масштаб, объемы и многообразие индустрии мероприятий;
основы эффективного общения;
правила ведения деловых переговоров;
основы деловой этики виды предоставляемых услуг.
При изучении модуля, обучающиеся характеризуют организационную структуру различных организаций существующих в индустрии мероприятий, а так же анализируют и определяют нормативно-правовую базу индустрии развлечений и мероприятий;
применяют навыки делового общения;
используют алгоритм обслуживания клиентов;
определяют различные методы коммуникации;
предлагают уже готовый продукт из базы данных;
применяют существующую нормативно-правовую базу в своей деятельности.
Результат обучения: 1) Проводить анализ современного масштаба, объемов и многообразия индустрии мероприятий.
Организация обслуживания гостиничных хозяйств.
Организация досуга
Организация и обслуживание мероприятий
Материально-техническая база и оформление гостиничных комплексов
Основы менеджмента
Экономическая и социальная география
Профессиональный казахский язык
Профессиональный английский язык
Учебно-ознакомительная практика.
Критерии оценки:

1. Кәсіпкерліктің мақсатын, даму факторлары мен шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің қазіргі ұйымдастырушылық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің табысқа жетуін айқындайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі:1) Кәсіпкерлік қызметті жүргізу ақпаратын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бизнесті ашуға қажетті құжаттардың тізімін жасайды.
2. Кәсіпкерлік субъектілерін құру критерийлерін анықтайды.
3. Кәсіпкерлікті мемлекеттік бақылау мен қадағалау тәртібін сипаттайды.
4. Бизнесті ақпараттық, қаржылық және мүліктік қолдау түрлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпкерлік қызмет жүргізу үшін цифрлық технологияларды және интернет ресурстарын пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Базалық цифрлық дағдыларды меңгеру үшін дербес компьютер мен ноутбукты, мобильді құрылғыларды, интернет желісін пайдаланады.
2. Қажетті электрондық мемлекеттік қызметтерді онлайн алуды қамтитын электрондық үкімет ресурстарын пайдаланады.
3. Ашық деректерді, ашық нормативтік-құқықтық актілерді, ашық диалогты пайдаланады.
4. Тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді онлайн сатып алады, сатады және ілгерілетеді.
Кәсіптік модульдер
"Іс-шараларды ұйымдастыру менеджері " біліктілігі
КҚ 1. Іс-шаралар индустриясы менеджерінің қызметін талдау
КМ 01. Іс-шаралар индустриясы менеджерінің қызметін талдау
Бұл модуль іс-шаралар индустриясы менеджерінің қызметін талдауға, клиентке іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу бойынша қызметтер көрсететін кәсіпорынның кеңсесінде қызмет көрсетуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
іс-шаралар индустриясының қазіргі ауқымы, көлемі және көптігі; тиімді қарым-қатынас жасау негіздері; іскерлік келіссөздер жүргізу қағидалары;
көрсетілетін қызмет түрлерінің іскерлік этика негіздері.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде іс-шаралар индустриясында бар әртүрлі ұйымдардың ұйымдастырушылық құрылымын сипаттайды, сондай-ақ ойын-сауық және іс-шаралар индустриясының нормативтік-құқықтық базасын талдайды және айқындайды; іскерлік қарым-қатынас дағдыларын қолданады;
клиенттерге қызмет көрсету алгоритмін пайдаланады; әртүрлі коммуникация әдістерін айқындайды; дерекқордан дайын өнім ұсынады; өз қызметінде қолданыстағы нормативтік-құқықтық базаны қолданады.
Оқыту нәтижесі: 1) Іс-шаралар индустриясының қазіргі ауқымын, көлемін және көптігін талдайды
Қонақ үй шаруашылықтарына қызмет көрсету ұйымы
Іс-шараларды ұйымдастыру және онда қызмет көрсету.
Бос уақытты ұйымдастыру
Қонақ үй кешендерінің материалдық-техникалық базасы және оларды безендіру
Менеджмент негіздері
Экономикалық және әлеуметтік география
Кәсіптік қазақ тілі
Кәсіптік ағылшын тілі
Оқу-таныстырылым практикасы.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует деятельность предприятий индустрии мероприятий.
2. Классифицирует досуговые услуги.
3. Классифицирует виды и форматы мероприятий.
4. Определяет роль эвент-менеджера.
5. Различает цели и задачи мероприятий.
6. Понимает роль индустрии мероприятий в развитии экономики государства.
7. Определяет причинно-следственные связи развития индустрии мероприятий.
Результат обучения: 2) Оценивать роли различных организаций, имеющих отношение к индустрии мероприятий.
Критерии оценки:
1. Анализирует этапы проведения мероприятий и их особенности.
2. Определяет и составляет список поставщиков услуг для проведения мероприятий.
3. Оценивает роль каждого поставщика на определенных этапах обслуживания.
4. Проводит исследование и сравнение поставщиков услуг.
5. Применяет процедуру выбора поставщиков.
Результат обучения: 3) Обеспечивать правовое регулирование организации и обслуживания мероприятий.
Критерии оценки:
1. Определяет правовые основы организации и обслуживания мероприятий.
2. Предъявляет требования к поставщикам в рамках действующего законодательства.
3. Определяет меры воздействия на недобросовестных поставщиков.
Результат обучения: 4) Предъявлять требования к персоналу в различных сферах индустрии мероприятий.
Критерии оценки:
1. Составляет организационную структуру предприятия питания.
2. Составляет организационную структуру отеля.
3. Определяет требования, предъявляемые к процессу обслуживания в отелях.
4. Составляет алгоритм обслуживания на предприятиях питания.
5. Характеризует порядок работы бизнес-центров.
6. Отбирает обслуживающий персонал для обслуживания различных показов, шоу-программ, вручения государственных, отраслевых наград, а так же встреч на политическом уровне.
7. Определяет правовые и нормативные требования, которые применяются к отделу управления номерным фондом гостиницы.
8. Оценивает услуги, предоставляемые отделом управления номерным фондом гостиницы в соответствии с концепцией гостиничного бизнеса.
9. Оценивает важность интерьера и дизайна для влияния на эффективность проведения мероприятия.
10. Анализирует ключевые оперативные вопросы, влияющих на эффективное управление отелем.
11. Определяет перечень мероприятий по улучшению доходов / доходности от сдачи номеров.
12. Анализирует различные техники продаж, которые могут быть использованы отделом управления номерным фондом гостиницы для увеличения доходов.
13. Использует методы прогнозирования статистических данных с отделом управления номерным фондом гостиницы.
Результат обучения: 5) Прогнозировать современные тенденции и возможные события в индустрии мероприятий.
Критерии оценки:

1. Іс-шаралар индустриясы кәсіпорындарының қызметін сипаттайды.
2. Бос уақытта көрсетілетін қызметтерді жіктейді.
3. Іс-шаралардың түрлері мен форматтарын жіктейді.
4. Эвент-менеджерінің рөлін анықтайды.
5. Іс-шаралардың мақсаттары мен міндеттерін ажыратады.
6. Мемлекет экономикасының дамуындағы іс-шаралар индустриясының рөлін түсінеді.
7. Іс-шаралар индустриясының себеп-салдарлық байланысын анықтайды
Оқыту нәтижесі: 2) Іс-шаралар индустриясына қатысы бар әртүрлі ұйымдардың рөлін бағалау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іс-шараларды өткізу кезеңдерін және олардың ерекшеліктерін талдайды.
2. Іс-шаралар өткізу үшін қызметтерді жеткізушілердің тізімін анықтайды және құрады
3. Белгілі бір қызмет көрсету кезеңдерінде әрбір жеткізушінің рөлін бағалайды.
4. Қызметтерді жеткізушілерді зерттейді және салыстырады.
5. Жеткізушілерді таңдау рәсімін қолданады
Оқыту нәтижесі: 3) Іс-шараларды ұйымдастыру мен өткізуді құқықтық реттеуді қамтамасыз ету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іс-шараларды ұйымдастыру мен қызмет көрсетудің құқықтық негіздерін анықтайды.
2. Қолданыстағы заңнама шеңберінде жеткізушілерге талаптар қояды.
3. Жосықсыз жеткізушілерге ықпал ету шараларын анықтайды
Оқыту нәтижесі: 4) Іс-шаралар индустриясының әртүрлі салаларында персоналға талаптар қою
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тамақтандыру кәсіпорнының ұйымдастырушылық құрылымын жасайды.
2. Қонақ үйдің ұйымдастырушылық құрылымын жасайды.
3. Қонақ үйлерде қызмет көрсету процесіне қойылатын талаптарды анықтайды.
4. Тамақтандыру кәсіпорнында қызмет көрсету алгоритмін құрайды.
5. Бизнес-процестердің жұмыс істеу тәртібін сипаттайды.
6. Әртүрлі көрсетілімдерде, шоу-бағдарламаларда, мемлекеттік, салалық наградалар беруде, сондай-ақ саяси деңгейдегі кездесулерде қызмет көрсететін персоналды іріктейді.
7. Қонақ үйдің нөмірлер қорын басқару бөліміне қолданылатын құқықтық және нормативтік талаптарды анықтайды.
8. Қонақ үйдің нөмірлер қорын басқару бөлімі көрсететін қызметтерді қонақ үй бизнесінің тұжырымдамасына сәйкес бағалайды.
9. Іс-шараларды өткізу тиімділігіне әсер ету үшін интерьер мен дизайнның маңыздылығын бағалайды.
10. Қонақ үйді тиімді басқаруға әсер ететін негізгі жедел мәселелерді талдайды.
11. Нөмірлерді тапсырудан түсетін кірістерді/табыстылықты жақсарту бойынша іс-шаралар тізбесін анықтайды.
12. Кірістерді ұлғайту үшін қонақ үйдің нөмірлер қорын басқару бөлімі пайдалануы мүмкін әртүрлі сату техникаларын талдайды.
13. Қонақ үйдің нөмірлер қорын басқару бөлімімен статистикалық деректерді болжау әдістерін пайдаланады
Оқыту нәтижесі: 5) Іс-шаралар индустриясындағы қазіргі тенденцияларды және ықтимал оқиғаларды болжау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует современное состояние индустрии мероприятий.
2. Составляет прогноз на мероприятия, которые будут пользоваться спросом.
3. Характеризует международные мероприятия, проводимые в Республике Казахстан.
4. Характеризует современные маркетинговые мероприятия (Fashion-семинары, показы, пресс-коктейли).
5. Составляет прогноз на проведение международных политических мероприятий (саммиты, делегации, встречи глав государств).
6. Составляет алгоритм обслуживания различных показов, шоу-программ, вручения государственных, отраслевых наград, а так же встреч на высшем политическом уровне.
Результат обучения: 6) Применять различные методы коммуникаций и определить наиболее эффективные пути их использования.
Критерии оценки:
1. Определяет формы, методы и типы коммуникаций.
2. Применяет формы, методы и типы коммуникаций в работе.
3. Характеризует роль коммуникаций в общении с партнерами.
ПК 2. Консультировать и обеспечивать клиентов необходимой устной и письменной информацией.
ПМ 02. Проведение консультаций и обеспечение клиентов необходимой устной и письменной информацией.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения презентаций для клиентов, эффективного взаимодействия со всеми участниками процесса обслуживания.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
правила техники безопасности при работе с персональным компьютером;
программные продукты для проведения презентаций;
основы делового этикета;
правила деловых переговоров;
алгоритм обслуживания клиентов
При изучении модуля обучающиеся учатся:
принимать клиентов;
консультировать клиентов;
применять различные методы коммуникации;
применять основы эффективного общения;
выявлять потребности клиентов;
определять наиболее подходящий ценовой диапазон для каждого клиента;
адаптировать продукт к индивидуальным потребностям клиента.
Результат обучения: 1) Выяснить пожелания клиента и предложить имеющиеся в наличии продукты предприятия.
Организация обслуживания гостиничных хозяйств.
Организация и обслуживание мероприятий
Организация досуга
Материально-техническая база и оформление гостиничных комплексов
Основы менеджмента
Экономическая и социальная география
Профессиональный английский язык
Профессиональный казахский язык
Делопроизводство на государственном языке
Охрана труда
Автоматизированные системы обработки информации
Психология и этика профессиональной деятельности
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Собирает входные данные от заказчика.

1. Іс-шаралар индустриясының қазіргі жай-күйін сипаттайды.
2. Сұранысқа ие болатын іс-шаралардың болжамын жасайды.
3. Қазақстан Республикасында өткізілетін халықаралық іс-шараларды сипаттайды.
4. Заманауи маркетингтік іс-шараларды сипаттайды (Fashion-семинарлар, көрсетілімдер, баспасөз-коктейльдері).
5. Халықаралыұ саяси іс-шаралар өткізуге болжам жасайды (саммиттер, делегациялар, мемлекет басшыларының кездесулері).
6. Әртүрлі көрсетілімдерде, шоу-бағдарламаларда, мемлекеттік, салалық наградалар табыстауға, сондай-ақ жоғары саяси деңгейдегі кездесулерде қызмет көрсету алгоритмін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Әртүрлі коммуникация әдістерін қолдану және оларды пайдаланудың аса тиімді жолдарын айқындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Коммуникация нысандарын, әдістері мен типтерін анықтайды.
2. Жұмыста коммуникация нысандарын, әдістері мен типтерін қолданады.
3. Әріптестермен қарым-қатынас жасауда коммуникацияның рөлін сипаттайды.
КҚ 2. Консультациялар өткізу және клиенттерді қажетті ауызша және жазбаша ақпаратпен қамтамасыз ету
КМ 02. Консультациялар өткізу және клиенттерді қажетті ауызша және жазбаша ақпаратпен қамтамасыз ету
Бұл модуль клиенттер үшін тұсаукесерлер өткізуге, қызмет көрсету процесінің барлық қатысушыларымен тиімді әрекеттесуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
дербес компьютермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін; тұсаукесерлер өткізу үшін бағдарламалық өнімдерді;
іскерлік этикет негіздерін;
іскерлік келіссөздер қағидалары;
клиенттерге қызмет көрсету алгоритмі
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді:
клиенттерді қабылдау;
клиенттерге консультациялар беру;
әртүрлі коммуникация әдістерін қолдану;
тиімді қарым-қатынас негіздерін қолдану; клиенттердің қажеттіліктерін анықтау;
әрбір клиент үшін аса лайықты баға ауқымын айқындау; өнімді клиенттің жеке қажеттіліктеріне бейімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Клиенттің қалауын анықтау және кәсіпорынның қолда бар өнімін ұсыну
Қонақ үй шаруашылықтарына қызмет көрсету ұйымы
Іс-шараларды ұйымдастыру және онда қызмет көрсету
Бос уақытты ұйымдастыру
.Қонақ үй кешендерінің материалдық-техникалық базасы және оларды безендіру
Менеджмент негіздері
Экономикалық және әлеуметтік география
Кәсіптік қазақ тілі
Кәсіптік ағылшын тілі
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Еңбекті қорғау
Ақпаратты өңдеудің автоматтандырылған жүйесі
Кәсіптік қызметтің психологиясы мен этикасы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тапсырыс берушіден кіріс деректерін жинайды.

2. Предлагает стандартные услуги по организации мероприятий.
3. Предлагает заказчику дополнительные услуги.
4. Дает информацию о комплексных и специализированных услугах по организации в зависимости от формата мероприятий.
5. Проводит презентации на трех языках о возможностях организации.
6. Пользуется компьютером и программным обеспечением, соблюдая правила техники безопасности.
Результат обучения: 2) Адаптировать продукт к индивидуальным потребностям клиента.
Критерии оценки:
1. Выявляет потребности, пожелания и возможности клиента.
2. Предлагает альтернативные варианты.
3. Определяет преимущества и недостатки основных и альтернативных вариантов проведения мероприятия.
4. Согласовывает адаптированный продукт с клиентом.
Результат обучения: 3) Обеспечить клиента информацией по выбранному продукту, включая его стоимость.
Критерии оценки:
1. Определяет перечень информационных продуктов мероприятия.
2. Определяет ценовой диапазон выбранного мероприятия по готовому прайс-листу.
3. Вносит изменения в стоимость продукта с учетом пожеланий клиента и сезонных скидок.
Результат обучения: 4) Оформить необходимые документы для начала подготовки к мероприятию.
Критерии оценки:
1. Составляет список документов, регламентирующих порядок и правила организации и проведения мероприятий.
2. Дает информацию клиенту о назначение каждого подписываемого документа.
ПК 3. Составлять бюджет мероприятия
ПМ 03. Составление бюджета мероприятия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления калькуляции продукта и эффективного взаимодействия со всеми участниками процесса обслуживания.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
правила ведения деловых переговоров;
принципы взаимодействия компонентов мероприятия;
различные виды программных продуктов для проведения презентаций;
правила составления калькуляции.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применять в работе различные средства связи;
искать и отбирать поставщиков услуг;
составлять схемы взаимодействия компонентов обслуживания;
характеризовать рынок сбыта поставщиков;
отбирать поставщиков для мероприятия;
определять стоимость услуг;
заключать договоры с поставщиками и клиентами.
Результат обучения: 1) Определить компоненты мероприятия, в зависимости от заявки клиента.
Организация обслуживания гостиничных хозяйств.
Организация досуга
Организация и обслуживание мероприятий
Основы менеджмента
Экономическая и социальная география
Профессиональный английский язык
Профессиональный казахский язык
Делопроизводство на государственном языке
Охрана труда
Автоматизированные системы обработки информации
Экономика
Бухгалтерский учет
Профессиональная практика
Критерии оценки:

2. Іс-шараларды ұйымдастыру бойынша стандартты қызметтер ұсынады.
3. Тапсырыс берушіге қосымша қызметтер ұсынады.
4. Іс-шаралардың форматына қарай ұйымдастыру бойынша кешенді және мамандандырылған қызметтер туралы ақпарат береді.
5. Ұйымның мүмкіндіктері туралы үш тілде тұсаукесерлер өткізеді.
6. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтай отырып, компьютерді және бағдарламалық қамтылымды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өнімді клиенттің жеке қажеттіліктерін бейімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Клиенттің қажеттіліктерін, тілектері мен мүмкіндіктерін анықтайды.
2. Баламалы нұсқалар ұсынады.
3. Іс-шаралар өткізудің негізгі және баламалы нұсқаларының артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды.
4. Клиентпен бейімделген өнімді мақұлдайды
Оқыту нәтижесі: 3) Клиентті таңдалған өнім, соның ішінде оның құны бойынша ақпаратпен қамтамасыз ету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іс-шараның ақпараттық өнімдерінің тізбесін анықтайды.
2. Таңдап алынған іс-шараның баға ауқымын дайын прайс-парақ бойынша анықтайды.
3. Клиенттің тілегін және маусымдық жеңілдіктерді есепке ала отырып, өнім құнына өзгерістер енгізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Іс-шараға дайындықты бастау үшін қажетті құжаттарды ресімдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іс-шараны ұйымдастыру мен өткізу тәртібін және қағидаларын реттейтін құжаттардың тізімін жасайды.
2. Клиентке қол қойылатын әрбір құжаттың арналуы туралы ақпарат береді
КҚ 3. Іс-шараның бюджетін құрау
КМ 03. Іс-шараның бюджетін құрау
Бұл модуль өнімнің калькуляциясын құрауға және қызмет көрсету процесінің барлық қатысушыларымен тиімді әрекеттесуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
іскерлік келіссөздер жүргізу қағидаларын;
іс-шара компоненттерінің әрекеттесу қағидаттарын;
тұсаукесерлер өткізу үшін бағдарламалық өнімдердің түрлерін; калькуляция құрау қағидаларын.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: жұмыста әртүрлі байланыс құралдарын қолдану;
қызметтерді жеткізушілерді іздеу және іріктеу;
қызмет көрсету компоненттерінің өзара әрекеттесу схемаларын құрау; жеткізушілердің өткізу нарығын сипаттау;
іс-шара үшін жеткізушілерді іріктеу;
көрсетілетін қызметтердің құнын айқындау;
жеткізушілермен және клиенттермен шарттар жасасу.
Оқыту нәтижесі: 1) Клиенттің өтініміне байланысты іс-шараның компоненттерін айқындау.
Қонақ үй шаруашылықтарына қызмет көрсету ұйымы
Бос уақытты ұйымдастыру
Іс-шараларды ұйымдастыру және онда қызмет көрсету.
Қонақ үй кешендерінің материалдық-техникалық базасы және оларды безендіру
Менеджмент негіздері
Экономикалық және әлеуметтік география
Кәсіптік қазақ тілі
Кәсіптік ағылшын тілі
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Еңбекті қорғау
Ақпаратты өңдеудің автоматтандырылған жүйесі
Экономика
Бухгалтерлік есеп
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет этапы мероприятий.
2. Составляет примерный творческий и технический сценарий мероприятия.
3. Составляет сравнительный анализ мероприятий пользующихся высоким спросом.
4. Разрабатывает схему взаимодействия каждого компонента во время проведения мероприятия.
Результат обучения: 2) Составить базу данных основных поставщиков для организации мероприятия, в зависимости от заявки клиента.
Критерии оценки:
1. Определяет партнеров и подрядчиков по организации мероприятий.
2. Определяет форму договоров, оплату, контроль выполнения.
3. Характеризует рынок сбыта поставщиков услуг.
Результат обучения: 3) Производить предварительный расчет по бюджету мероприятия
Критерии оценки:
1. Отобрать поставщиков услуг для мероприятия в зависимости от заказа клиента
2. Определяет позиции участников рынка и составляет примерную смету мероприятия.
3. Установить деловой контакт с поставщиками услуг.
4. Провести презентацию предприятия.
5. Предложить взаимовыгодное сотрудничество.
Результат обучения: 4) Согласовать и заключить с поставщиками договоры на предоставление услуг.
Критерии оценки:
1. Проводит презентацию мероприятия для поставщиков услуг.
2. Определяет виды необходимых услуг от поставщиков
3. Согласовывает стоимость услуг.
4. Рассматривает основные особенности договора.
5. Анализирует внешние факторы, влияющие на планирование и управление мероприятиями и договорами.
6. Оценивает проблемы связанные со здоровьем, безопасностью клиентов и гигиеной, которые могут отрицательно сказываться на проведение мероприятия.
7. Заключает договор на предоставление поставщиками услуг для проведения мероприятия.
Результат обучения: 5) Определять окончательную стоимость мероприятия.
Критерии оценки:
1. Составляет калькуляцию мероприятия.
2. Согласовывает стоимость с вышестоящим руководством для учета комиссионного вознаграждения.
3. Применяет систему скидок.
4. Извещает клиента об окончательной стоимости мероприятия.
5. Принимает решения в не стандартных ситуациях.
ПК 4. Организовать мероприятие
ПМ 04. Организация мероприятия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации мероприятия
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
принципы построения структуры мероприятия;
алгоритм работы с поставщиками;
очередность во время предоставления услуг поставщиками;
концепцию и план мероприятия;
алгоритм составления сценария;
правила согласования сценария с клиентом и поставщиками.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлять программу и сценарий мероприятия;
подбирать реквизит для мероприятия;
подбирать необходимый персонал;
подбирать помещение для мероприятия;
подбирать альтернативные варианты проведения мероприятия;
правильно вносить изменения в стоимость мероприятия;
определять этапы мероприятия;
определять регламент мероприятия;
давать кулинарную характеристику блюдам;
определять температурный режим подачи блюд;
подбирать столовую посуду и белье;
контролировать расстановку столов и стульев.
Результат обучения: 1) Определить специфику процесса обслуживания в зависимости от места и времени проведения мероприятия.
Организация обслуживания гостиничных хозяйств.
Организация досуга
Организация и обслуживание мероприятий
Материально-техническая база и оформление гостиничных комплексов
Менеджмент на предприятиях питания
Профессиональный английский язык
Профессиональный казахский язык
Делопроизводство на государственном языке
Организация обслуживания на предприятиях питания
Товароведение
Оборудование на предприятиях питания
Менеджмент на предприятиях питания
Контроль качества продукции и услуг
Организация производства на предприятиях питания
Охрана труда
Автоматизированные системы обработки информации
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Іс-шаралардың кезеңдерін анықтайды.
2. Іс-шараның болжамды шығармашылық және техникалық сценарийін жасайды.
3. Үлкен сұранысқа ие іс-шаралардың салыстырмалы талдауы жасайды.
4. Іс-шараларды өткізу барысында әрбір компоненттің өзара әрекеттесу схемасын әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Клиенттің өтініміне байланысты іс-шараларды ұйымдастыру үшін негізгі өнім берушілердің дерекқорын құру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іс-шараларды ұйымдастыру бойынша әріптестер мен мердігерлерді анықтайды.
2. Шарттардың нысандарын, ақы төлеуді, орындалуын бақылау анықтайды.
3. Қызмет көрсететін өнім берушілердің өткізу нарығын сипаттайды .
Оқыту нәтижесі: 3) Іс-шараның бюджеті бойынша алдын ала есептеу жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Клиенттің өтініміне байланысты іс-шара үшін қызмет көрсететін өнім берушілерді іріктейді
2. Нарыққа қатысушылардың ұстамын анықтайды және іс-шараның болжамды сметасын жасайды.
3. Қызметтерді көрсететін өнім берушілермен іскерлік байланыс орнатады.
4. Кәсіпорынның тұсаукесерін өткізеді.
5. Өзара тиімді ынтымақтастық ұсынады.
Оқыту нәтижесі: 4) Өнім берушілермен қызметтер көрсетуге шарттарды мақұлдау және жасасу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызметтерді көрсететін өнім берушілер үшін іс-шараның тұсаукесерін өткізеді.
2. Өнім берушілерден қажетті қызметтердің түрлерін анықтайды
3. Көрсетілетін қызметтердің құнын мақұлдайды.
4. Шарттың негізгі ерекшеліктерін қарастырады.
5. Іс-шараларды және шарттарды жоспарлау мен басқаруға ықпал ететін сыртқы факторларды талдайды
6. Іс-шараларды өткізуге теріс әсер етуі мүмкін клиенттердің денсаулығымен, қауіпсіздігімен және гигиенасымен байланысты проблемаларды бағалайды
7. Қызметтерді көрсететін өнім берушілердің іс-шараны өткізу үшін шарт жасасады
Оқыту нәтижесі: 5) Іс-шараның түпкілікті құнын айқындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іс-шараның калькуляциясын жасау.
2. Комиссиялық сыйақыны есепке алу үшін жоғары тұрған басшылықпен құнды мақұлдайды.
3. Жеңілдіктер жүйесін қолданады
4. Клиентке іс-шараның түпкілікті құны туралы хабарлайды.
5. Стандарттан тыс жағдайларда шешім қабылдайды.
КҚ 4. Іс-шараларды ұйымдастыру
КМ 04. Іс-шараларды ұйымдастыру
Бұл модуль іс- шараларды ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар іс –шараларды құру принциптерін; жеткізушілермен жұмыс жасау алгоритмін; жеткізушілердің қызметтерді ұсыну кезінде кезектілікті; іс –шаралардың тұжырымдамасын және жоспарын; сценарий құру алгоритмін, сценарийді жеткізушілермен және клиентпен келісу ережелерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде іс –шаралардың бағдарламасы мен сценарийін құруды; іс –шараларға реквизит таңдауды; қажетті персоналды таңдауды; іс –шараға орын –жайды таңдауды; іс-шараны жүргізудің баламалы нұсқаларын; іс- шараның бағасына өзгерту енгізу дұрыстығын; іс –шара кезеңдерін анықтауды; іс-шара регламентін анықтауды; тағамдарға аспаздық сипаттама беруді; тағамдарды ұсыну температурасын анықтауды; ас үй ыдысын және жаулықтарын; үстелдер мен орындықтардың қойылуын басқаруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Іс-шараны өткізу орнына және уақытына байланысты қызмет көрсету процесінің ерекшелігін айқындау
Қонақ үй шаруашылықтарына қызмет көрсету ұйымы .
Бос уақытты ұйымдастыру
Іс-шараларды ұйымдастыру және онда қызмет көрсету.
Қонақ үй кешендерінің материалдық-техникалық базасы және оларды безендіру
Тамақтандыру кәсіпорындарының менеджементі
Кәсіптік ағылшын тілі
Кәсіптік қазақ тілі
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Тамақтандыру кәсіпорындарында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Тауартану
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы жабдық
Тамақтандыру кәсіпорындарының менеджементі
Өнім және көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау
Тамақтандыру кәсіпорындарында өндірісті ұйымдастыру
Еңбекті қорғау
Ақпараттың өңдеудің автоматтандырылған жүйелері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет дату и место проведения мероприятия.
2. Оценивает пригодность спектра пищевого производства -продуктов питания и напитков для данного мероприятия.
3. Рассматривает факторы, которые необходимо учитывать при организации выездной конференции или банкета.
4. Оценивает эргономику планируемого мероприятия.
5. Определяет здания и площадки, предназначенные для проведения различного вида мероприятий.
6. Обосновывает выбор места проведения мероприятия.
7. Предлагает альтернативный вариант места проведения мероприятия.
8. Вносит изменения в стоимость мероприятия.
Результат обучения: 2) Разработать концепцию и план мероприятия.
Критерии оценки:
1. Ставит цели мероприятия с определением масштаба события, круга участников.
2. Определяет концепцию события и разрабатывает план мероприятий.
3. Составляет график подготовки и распределение задач.
4. Определяет размер и масштаб проведения саммитов, конференций, банкетов. 5. Оценивает стратегические и оперативные вопросы, связанные с эффективным управлением мероприятием.
6. Определить этапы мероприятия.
7. Характеризует каждый этап мероприятия.
8. Разрабатывает план мероприятия.
9. Согласовывает план мероприятия с руководством и клиентом
10. Вносит изменения в план мероприятия в зависимости от пожеланий руководства и клиента.
11. Анализирует сбор и координацию участников мероприятия
Результат обучения: 3) Составить и согласовать сценарий и программу мероприятия с клиентом и поставщиками.
Критерии оценки:
1. Составляет общий алгоритм проведения вечерних программ, торжественных церемоний, концертов, банкетов, модных показов, саммитов и других мероприятий.
2. Определяет регламент мероприятия.
3. Характеризует регламент каждого этапа мероприятия.
4. Составляет предварительный сценарий.
5. Определяет этапы обслуживания, согласно сценарию мероприятия.
6. Определяет участников каждого этапа сценария.
7. Проводит предварительное согласование сценария со всеми участниками мероприятия.
8. Согласовывает с заказчиком список приглашенных на мероприятие артистов и медийных-личностей.
9. Согласует информационную поддержку события и рекламную кампания мероприятия.
10. Вносит изменения в сценарий в зависимости от пожеланий клиента и возможности поставщиков.
11. Заменяет поставщиков услуг при необходимости.
12. Бронирует авиа и железнодорожные билеты для гостей, в том числе и иностранных.
13. Бронирует номера в гостинице для гостей, в том числе и иностранных.
14. Организовывает и оформляет трансфер гостей.
15. Привлекает гидов для организации досуга гостей перед началом мероприятия.

1. Іс-шараны өткізу күні мен орнын анықтайды.
2. Аталмыш іс-шара үшін тамақ өнімдерінің және сусындардың тағамдық өндіріс спектрінің жарамдылығын бағалайды.
3. Көшпелі конференция немесе банкет ұйымдастыру кезінде ескерілуге тиісті факторларды қарайды
4. Жоспарланатын іс-шараның эргономикасын бағалайды.
5. Әртүрлі іс-шаралар түрлерін өткізуге арналған ғимараттар мен алаңдарды анықтайды.
6. Іс-шараны өткізу орнын таңдауды негіздейді.
7. Іс-шараны өткізу орнының баламалы нұсқасын ұсынады.
8. Іс-шараның құнына өзгерістер енгізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Іс-шараның тұжырымдамасы мен жоспарын әзірлеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оқиғаның масштабын, қатысушылар аясын анықтаумен іс-шараның мақсатын қояды..
2. Оқиғаның тұжырымдамасын анықтайды және іс-шараның жоспарын әзірлейді..
3. Міндеттерді бөлу және дайындау кестесін құрады..
4. Саммиттер, конференциялар, банкеттер өткізу мөлшері мен ауқымын анықтайды.
5. Іс-шараны тиімді басқаруға байланысты стратегиялық және жедел мәселелерді бағалайды.
6. Іс-шараның кезеңдерін анықтайды.
7. Іс-шараның әрбір кезеңін сипаттайды.
8. Іс-шараның жоспарын әзірлейді.
9. Іс-шараның жоспарын басшылықпен және клиентпен мақұлдайды
10. Басшылық пен клиенттің қалауына қарай іс-шараның жоспарына өзгерістер енгізеді.
11. Міндеттерді бөлу және дайындау кестесін құрады..
Оқыту нәтижесі: 3) Іс-шараның сценарийі мен бағдарламасын клиентпен және өнім берушілермен құрау және мақұлдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кешкі бағдарламаларды, салтанатты рәсімдерді, концерттерді, банкеттерді, сәндік көрсетілімдерді, саммиттерді және басқа да іс-шараларды өткізудің жалпы алгоритмін жасайды.
2. Іс-шараның регламентін анықтайды.
3. Іс-шараның әрбір кезеңінің регламентін сипаттайды.
4. Алдын ала сценарий құрады.
5. Іс-шараның сценарийіне сәйкес қызмет көрсету кезеңдерін анықтайды
6. Әрбір сценарий кезеңінің қатысушыларын анықтайды.
7. Сценарийді іс-шараның барлық қатысушыларымен алдын ала мақұлдайды.
8. Іс-шараға шақырылған әртістердің және танымал тұлғалардың тізімін тапсырыс берушімен мақұлдайды.
9. Оқиғаның ақпараттық қолдауын және іс-шараның жарнама компаниясын келіседі
10. Клиенттің қалауына және өнім берушілердің мүмкіндіктерін байланысты сценарийге өзгерістер енгізеді.
11. Қажеттілігіне қарай қызметтерді көрсететін өнім берушілерді ауыстырады.
12. Қонақтар, соның ішінде шетелдік қонақтар үшін авиа және темір жол билеттерін брондайды.
13. Қонақтар, соның ішінде шетелдік қонақтар үшін қонақ үйдің нөмірлерін брондайды.
14. Қонақтардың трансферін ұйымдастырады және рәсімдейді.
15. Іс-шараға дейін қонақтардың бос уақытын ұйымдастыру үшін гидтерді жұмылдырады.

16. Контролирует исполнение трансферов
17. Контролирует размещение гостей
Результат обучения: 4) Подобрать помещение, реквизит и необходимый персонал.
Критерии оценки:
1. Организует аренду помещения и технического оборудования.
2. Организовывает постановку на охрану места проведения мероприятия.
3. Определяет необходимый реквизит для проведения мероприятия.
4. Готовит заявку поставщику для приобретения необходимого реквизита.
5. Согласовывает с клиентом дизайн оформления зала.
6. Составляет список обслуживающего персонала мероприятия.
7. Проводит предварительную встречу с обслуживающим персоналом.
Результат обучения: 5) Согласовать с клиентом меню мероприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует производство продуктов питания, систем питания и напитков.
2. Планирует закуп продуктов питания и напитков для профильных мероприятий в рамках согласованного бюджета.
3. Выполняет запланированные мероприятия по поддержанию стандартов качества и здоровья, безопасности и охраны.
4. Составляет меню мероприятия.
5. Подбирает столовую посуду и столовые приборы.
6. Определяет схему расстановки столов во время мероприятия.
7. Предлагает клиенту для утверждения меню мероприятия.
8. Проводит предварительную дегустацию блюд.
9. Заменяет блюда при необходимости.
10. Вносит изменения в стоимость мероприятия.
Результат обучения: 6) Оповестить всех поставщиков услуг о дате и месте проведения мероприятия.
Критерии оценки:
1. Согласовывает окончательную стоимость мероприятия, с учетом внесенных изменений в процессе подготовки мероприятия.
2. Использует различные средства связи оповестить всех участников процесса обслуживания о предстоящем мероприятии.
3. Обеспечивает приглашение, трансфер гостей, в том числе и иностранных.
4. Обеспечивает приглашение представителей средств массовой информации.
Результат обучения: 7) Подготовить к процессу обслуживания все необходимые документы.
Критерии оценки:
1. Согласовывает все документы необходимые для процесса обслуживания с вышестоящим руководством.
2. Готовит документы к оплате услуг поставщиков.
3. Согласовывает финансовые документы с бухгалтерией предприятия.
Результат обучения: 8) Отработать с клиентом и поставщиками услуг все этапы мероприятия.
Критерии оценки
1. Проводит предварительный анализ мероприятия, его оценку, визуализацию и детализацию.
2. Согласовывает все этапы мероприятия с поставщиками услуг и клиентом.
3. Вносит изменения в сценарий в зависимости от пожеланий клиента и возможностей поставщиков.
4. Проверяет готовность к началу мероприятия персонала отеля, ресторана или службы кейтеринга.
5. Проверяет готовность оборудования и отельного сервиса.

16. Трансферлердің орындалуын бақылайды
17. Қонақтардың орналасуын бақылайды
Оқыту нәтижесі: 4) Үй-жайды, реквизитті және қажетті персоналды іріктеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үй-жайды және техникалық құрал-жабдықты жалға алуды ұйымдастырады.
2. Іс-шара өткізуге қажетті реквизитті анықтайды.
3. Өнім берушіге қажетті реквизитті сатып алуға өтінім дайындайды.
4. Клиентпен залды безендіру дизайнын мақұлдайды .
5. Іс-шараға қызмет көрсететін персоналдың тізімін жасайды.
6. Қызмет көрсететін персоналмен алдын ала кездесу өткізеді
Оқыту нәтижесі: 5) Клиентпен іс-шараның мәзірін мақұлдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тамақ өнімдерінің, тамақтандыру жүйесінің және сусындардың өндірісін сипаттайды .
2. Келісілген бюджет шеңберінде бейінді іс-шаралар үшін тамақ өнімдері мен сусындарды сатып алуды жоспарлайды.
3. Сапа мен денсаулық, қауіпсіздік пен қорғаныс стандарттарын ұстану бойынша жоспарланған іс-шараларды орындайды.
4. Іс-шараның мәзірін құрайды.
5. Ыдыс-аяқ пен асүй аспаптарын іріктейді.
6. Іс-шара кезінде үстелдерді орналастыру схемасын анықтайды.
7. Клиентке бекіту үшін іс-шараның мәзірін ұсынады.
8. Тағамдардың алдын ала дегустациясын өткізеді.
9. Қажеттілігіне қарай тағамдарды ауыстырады.
10. Іс-шараның құнына өзгерістер енгізеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Қызмет көрсететін өнім берушілерді іс-шараны өткізу күні мен орны туралы хабардар ету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іс-шараны дайындау барысында енгізілген өзгерістерді есепке ала отырып, іс-шараның түпкілікті құнын мақұлдайды.
2. Қызмет көрсету процесіне қатысушылардың бәрін алдағы іс-шара туралы хабардар ету үшін әртүрлі байланыс құралдарын пайдаланады.
3. Қонақтарды, соның ішінде шетелдік қонақтарды шақыруды, олардың трансферін қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Қызмет көрсету процесіне қажетті құжаттарды дайындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызмет көрсету процесіне қажетті құжаттарды жоғары тұрған басшылықпен мақұлдайды.
2. Өнім берушілердің қызметіне ақы төлеуге құжаттар дайындайды.
3. Қаржы құжаттарын кәсіпорын бухгалтериясымен мақұлдайды
Оқыту нәтижесі: 8) Клиентпен және қызметтерді көрсететін өнім берушілермен іс-шараның барлық кезеңдерін пысықтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іс-шараның алдын ала талдауын, оны бағалауды, көзбен шолуды және тәптіштеуді өткізеді
2. Клиентпен және қызметтерді көрсететін өнім берушілермен іс-шараның барлық кезеңдерін мақұлдайды.
3. Клиенттің қалауы және өнім берушілердің мүмкіндіктеріне байланысты сценарийге өзгерістер енгізеді.
4. Қонақ үй, мейрамхана персоналының немесе кейтеринг қызметінің іс-шараны бастауға дайындығын тексереді.
5. Жабдық пен қонақ үй сервисінің дайындығын тексереді.

6. Определяет ответственных, за определенные этапы мероприятия.
7. Осуществляет контроль.
ПК 5. Проводить и обслуживать мероприятие мероприятие
ПМ 05. Проведение и обслуживание мероприятия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения мероприятия
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
алгоритм встречи гостей алгоритм проводов гостей правила этикета во время банкетов;
национальные и культурные особенности клиентов при проведении мероприятий;
правила подачи блюд;
алгоритм окончательного расчета с поставщиками и клиентом.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
контролировать соблюдение договорных обязательств
контролировать сценарий и регламент мероприятия
рассаживать гостей, согласно спискам;
контролировать температурный режим подачи блюд;
принимать решения в нестандартных ситуациях использовать различные средства связи в различных стандартных и нестандартных ситуациях;
производить окончательный расчет с клиентом и поставщиками.
Результат обучения: 1) Взаимодействовать со всеми участниками и поставщиками услуг мероприятия.
Организация обслуживания гостиничных хозяйств.
Организация досуга
Организация и обслуживание мероприятий
Материально-техническая база и оформление гостиничных комплексов
Профессиональный английский язык
Профессиональный казахский язык
Делопроизводство на государственном языке
Организация обслуживания на предприятиях питания
Товароведение
Оборудование на предприятиях питания
Менеджмент на предприятиях питания
Контроль качества продукции и услуг
Организация производства на предприятиях питания
Экономика предприятия
Бухгалтерский учет
Охрана труда
Автоматизированные системы обработки информации
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует основные этапы протокольных и не протокольных мероприятий.
2. Использует различные средства оповещения всех участников о времени начала мероприятия.
3. Контролирует монтаж и установку оборудования, в зависимости от концепции мероприятия.
4. Контролирует сервировку столов.
5. Контролирует рассадку представителей средств массовой информации для проведения фотосессии, пресс-конференции.
6. Встречает и рассаживает гостей.
7. Сверяет количество гостей согласно утвержденного клиентом списка.
8. Предоставляет вспомогательный персонал, при необходимости
9. Контролирует своевременный выход и очередность выступления гостей мероприятия.
10. Принимает решения в нестандартных ситуациях, учитывая национальные и культурные особенности клиентов.
11. Готовит различного вида публикации в СМИ о проведенных мероприятиях.

6. Іс-шараның белгілі бір кезеңдеріне жауапты тұлғаларды анықтайды.
7. Бақылау жүргізеді.
КҚ 5. Іс-шараны өткізу
КМ 05. Іс-шараларды өткізу және қамтамасыз ету
Бұл модуль іс-шараны өткізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: қонақтарды қарсы алу алгоритмін, қонақтарды шығарып салу алгоритмін, банкеттер кезінде этикет қағидаларын; іс-шаралар өткізу кезінде клиенттердің ұлттық және мәдени ерекшеліктерін;
тағамдарды ұсыну қағидаларын; өнім берушілермен және клиенттермен түпкілікті есеп айырысу алгоритмін.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: шарт міндеттемелерінің сақталуын бақылау, іс-шараның сценарийі мен регламентін бақылау, тізімге сәйкес қонақтарды отырғызу; тағамдарды ұсынудың температуралық режимін бақылау; стандарттар тыс жағдайларда шешім қабылда, әртүрлі стандартты және стандарттан тыс жағдайларда әртүрлі байланыс құралдарын пайдалану; клиентпен және өнім берушімен түпкілікті есеп айырысу.
Оқыту нәтижесі: 1) Іс-шараның барлық қатысушыларымен және қызмет көрсетуші өнім берушілермен өзара әрекеттесу
Қонақ үй шаруашылықтарына қызмет көрсету ұйымы .
Бос уақытты ұйымдастыру
Қонақ үй кешендерінің материалдық-техникалық базасы және оларды безендіру
Іс-шараларды ұйымдастыру және онда қызмет көрсету.
Кәсіптік ағылшын тілі
Кәсіптік қазақ тілі
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Тамақтандыру кәсіпорындарында қызмет көрсетуді ұйымдастыру
Тауартану
Тамақтандыру кәсіпорындарындағы жабдық
Тамақтандыру кәсіпорындарының менеджементі
Өнім және көрсетілетін қызметтердің сапасын бақылау
Тамақтандыру кәсіпорындарында өндірісті ұйымдастыру
Кәсіпорын экономикасы
Бухгалтерлік есеп
Еңбекті қорғау
Ақпараттың өңдеудің автоматтандырылған жүйелері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хаттамалық және хаттамалық емес іс-шаралардың негізгі кезеңдерін сипаттайды.
2. Барлық қатысушыларды іс-шараның басталу уақыты туралы хабардар ету үшін әртүрлі байланыс құралдарын пайдаланады.
3. Іс-шараның тұжырымдамасына байланысты құрал-жабдықтардың монтажын және ортатуын бақылайды..
4. Үстелдерде ыдыстардың қойылуын бақылайды
5.. Фотосессия, баспасөз конференцияларын өткізу үшін бұқаралық ақпарат құралдары өкілдерінің орналасуын бақылайды..
6. Қонақтарды қарсы алады және отырғызады.
7. Клиентпен бекітілген тізімге сәйкес қонақтардың санын салыстырып тексереді.
8. Қажет болған жағдайда қосымша ұжымды ұсынады.
9. Іс-шара қонақтарының уақытылы шығуын және сөз сөйлеулерін бақылайды.
10. Клиенттердің ұлттық және мәдени ерекшеліктерін есепке ала отырып, стандарттан тыс жағдайларда шешім қабылдайды.
11. Өткізілген іс-шаралар туралы БАҚ-қа әртүрлі жарияланымдар дайындайды.

12. Проводит мониторинг информации о проведенном событии в интернете и в традиционных средствах массовой информации.
13. Организовывает работу с жалобами и рекламациями со стороны клиентов и поставщиков.
14. Готовит отчет о мероприятии.
Результат обучения: 2) Контролировать соблюдение договорных обязательств участниками и поставщиками услуг мероприятия.
Критерии оценки:
1. Следит за строгим соблюдением сценария или протокола мероприятия.
2. Контролирует работу вспомогательного персонала при подписании меморандумов, договоров и т.д.
3. Контролирует вынос блюд официантами.
4. Контролирует процесс обслуживания гостей.
5. Следит за своевременной подачей блюд
6. Контролирует каждый этап протокола или развлекательной программы.
7. Контролирует объем выполненных договорных обязательств поставщиками услуг.
8. Принимает решения в нестандартных ситуациях.
9. Готовит отчеты для руководства, партнеров, спонсоров мероприятия.
10. Проводит оценку эффективности проведенного мероприятия.
Результат обучения: 3) Произвести окончательный расчет с клиентом и поставщиками услуг.
Критерии оценки:
1. Определяет объем выполненных договорных обязательств поставщиками услуг.
2. Производит расчет с поставщиками
3. Подучает документы подтверждающие оплату услуг.
4. Производит окончательный расчет с клиентом.
5. Выдает клиенту документы, подтверждающие оплату услуг предприятия.
6. Составляет отчет по итогам проведенного мероприятия.
7. Систематизирует информацию и обратную связь с поставщиками и клиентами.
8. Обновляет базы данных поставщиков и клиентов.
9. Анализирует отзывы клиентов.
10. Проводит финансовый контроль и корректировки по непредвиденным расходам и экономии.
11. Готовит финансовый отчет по проекту мероприятия.
ПК 6. Управлять развитием предприятия по организации мероприятий
ПМ 06. Управление развитием предприятия по организации мероприятий а
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для управления развитием бизнеса
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
стратегические цели предприятия;
принципы и методы управления текущей деятельностью;
требования к формированию бизнес-планов;
принципы эффективного общения;
требования к оформлению бизнес-планов;
технологию разработки бизнес-планов;
маркетинговую концепцию компании;
алгоритм разработки и презентации рекламных продуктов компании;
правила внутреннего распорядка;
алгоритм заключения и расторжения договоров с поставщиками.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определять стратегические цели предприятия;
определять принципы и методы управления;
определять технологию разработки бизнес-планов;
организовывать деловые встречи с партнерами;
применять принципы эффективного общения;
определять концепцию маркетинга компании;
составлять бизнес-план предприятия;
участвовать в продвижении услуг;
готовить рекламный продукт;
презентовать рекламный продукт;
привлекать новых партнеров по бизнесу;
согласовывать концепцию развития бизнеса с руководством;
следить за изменениями в сегменте рынка.
Результат обучения: 1) Разработать бизнес-план предприятия.
Менеджмент.
Маркетинг.
Организация досуга
Экономика предприятия
Бухгалтерский учет.
Охрана труда
Автоматизированные системы обработки информации.
Управление проектами.
Финансовый менеджмент.
Управление персоналом.
Контроль качества.
Стажировка на рабочем месте.
Критерии оценки:

12. Интернетте және дәстүрлі бұқаралық ақпарат құралдарында өткен оқиға туралы ақпараттың мониторингін жүргізеді.
13. Клиенттер мен өнім берушілер тарапынан шағымдармен және жарнамалық акциялармен жұмыс істеуді ұйымдастырады.
14. Іс-шара туралы есеп дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) іс-шараға қатысушылардың және өнім берушілердің шарт міндеттемелерін сақтауын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іс-шара хаттамасының немесе сценарийінің қатаң сақталуын қадағалайды.
2. Меморандумдарға, келісімдерге және т.б. қол қою кезінде қосымша ұжымның жұмысын бақылайды.
3. Іс-шара сценарийінің қатаң сақталуын бақылайды.
4. Даяшылардың тағамды алып шығуын бақылайды.
5. Қонақтарға қызмет көрсету процесін бақылайды.
6. Тағамдардың уақтылы ұсынылуын қадағалайды
7. Ойын-сауық бағдарламасының әрбір кезеңін бақылайды.
8. Қызметтерді көрсететін өнім берушілердің орындаған шарт міндеттемелерінің көлемін бақылайды.
9. Стандарттан тыс жағдайларда шешім қабылдайды.
10. Басшылық, әріптестер, іс-шаралардың демеушілері үшін есеп дайындайды.
11. Өткізілген іс-шараның тиімділігіне бағалау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Клиентпен және өнім берушілермен түпкілікті есеп айырысу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызметтерді көрсететін өнім берушілердің орындалған шарт міндеттемелерінің көлемін анықтайды.
2. Өнім берушілермен есеп айырысады
3. Көрсетілген қызметтердің төлемін растайтын құжаттар алады.
4. Клиентпен түпкілікті есеп айырысады.
5. Клиентке кәсіпорын қызметтерінің төлемін растайтын құжаттар береді.
6. Өткізілген іс-шаралардың қорытындысы бойынша есеп дайындайды.
7. Өнім берушілермен және клиенттермен ақпаратты және кері байланысты жүйелендіреді.
8. Өнім берушілер мен клиенттердің дерекқорын жаңартып отырады.
9. Клиенттердің пікірлерін талдайды.
10. Күтпеген шығыстар және үнемдеу бойынша қаржылық бақылау және түзетулер жүргізеді.
11. Іс-шараның жобасы бойынша қаржылық есеп дайындайды.
КҚ 6. Іс-шараларды ұйымдастыру жөніндегі кәсіпорынның дамуын басқару
КМ 06. Іс-шараларды ұйымдастыру жөніндегі кәсіпорынның дамуын басқару
Бұл модуль бизнестің дамуын басқаруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
кәсіпорынның стратегиялық мақсаттары;
ағымдағы қызметті басқару қағидаттары мен әдістері; бизнес-жоспарларды қалыптастыруға қойылатын талаптар;
тиімді қарым-қатынас қағидаттары;
бизнес-жоспарларды ресімдеуге қойылатын талаптар; бизнес-жоспарларды әзірлеу технологиясы; компанияның маркетингтік тұжырымдамасы; компанияның жарнама өнімдерінің тұсаукесерін әзірлеу алгоритмі; ішкі тәртіп ережелері; өнім берушілермен шарт жасасу және бұзу алгоритмі.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді:
кәсіпорынның стратегиялық мақсаттарын айқындау;
басқару қағидаттары мен әдістерін айқындау;
бизнес-жоспарларды әзірлеу технологиясын айқындау; әріптестермен іскерлік кездесулер ұйымдастыру;
тиімді қарым-қатынас қағидаттарын қолдану;
компанияның маркетингтік тұжырымдамасын айқындау; кәсіпорынның бизнес-жоспарын жасау;
көрсетілетін қызметтерді ілгерілетуге қатысу;
жарнама өнімін дайындау;
жарнама өнімін таныстыру;
бизнес бойынша жаңа серіктестерді тарту;
бизнесті дамыту тұжырымдамасын басшылықпен мақұлдау;
нарық сегментіндегі өзгерістерді қадағалау.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорынның бизнес-жоспарын әзірлеу
Менеджмент.
Маркетинг.
Кәсіпорын экономикасы
Бухгалтерлік есеп
Еңбекті қорғау
Ақпараттың өңдеудің автоматтандырылған жүйелері.
Жобаларды басқару
Қаржы менеджменті
Персоналды басқару
Сапа бақылауы
Жұмыс орнында тағылымдамадан өту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Анализирует цели бизнеса.
2. Характеризует факторы, влияющие на бизнес.
3. Определяет потенциальные улучшения для бизнес - среды организации.
4. Собирает информацию по направлению деятельности предприятия.
5. Определяет стратегические цели предприятия.
6. Характеризует принципы и методы управления текущей деятельностью.
7. Предъявляет требования к формированию бизнес-планов.
8. Применяет нормативные документы в области разработки бизнес плана.
9. Определяет цели бизнес-плана.
10. Определяет технологию разработки бизнес-плана.
11. Определяет формат представления проекта бизнес-плана для различных заинтересованных сторон.
12. Организовывает рабочие встречи с исполнителями для обсуждения проекта бизнес-плана.
13. Минимизирует риски предприятия.
14. Применяет принципы эффективного общения.
Результат обучения: 2) Участвовать в продвижении услуг предприятия.
Критерии оценки:
1. Определяет концепцию маркетинга для соответствующей отрасли услуг.
2. Оценивает влияние маркетинговой среды на отрасль проведения мероприятий.
3. Характеризует компоненты, составляющие маркетинг в отрасли проведения мероприятий.
4. Готовит текстовый и визуальный маркетинговый контент.
5. Анализирует ценовую стратегию и политику в отношении к гостиничной индустрии.
6. Применяет английский язык (чтение профессиональной литературы).
7. Проводит поиск и отбор необходимой информации.
8. Применяет различные способы мониторинга продаж.
9. Анализирует объем продаж.
10. Готовит предложения по повышению продаж.
11. Представляет рекламный продукт.
12. Согласовывает с руководством разработанный рекламный продукт.
13. Разрабатывает план рекламной кампании для продвижения сферы услуг.
14. Вносит изменения в рекламный продукт с учетом пожеланий руководства.
15. Привлекает новых партнеров.
16. Проводит презентации.
17. Применяет различные методы распространения рекламной продукции компании.
18. Применяет эффективные техники продвижения услуг на рынке.
19. Анализирует пригодность различных средств массовой информации для маркетинга соответствующих продуктов или услуг.
20. Использует основы эффективного общения. 21. Оценивает ход реализации маркетингового плана по соответствующему товару или услуге.
22. Продвигает услуги компании в рамках работы международных ассоциаций отрасли мероприятий.
23. Продвигает услуги компании в рамках работы международных выставок индустрии туризма и гостеприимства.
Результат обучения: 3) Обеспечить качество предоставляемых услуг.
Критерии оценки:

1. Бизнестің мақсатын талдайды.
2. Бизнеске әсер ететін факторларды сипаттайды.
3. Ұйымның бизнес ортасы үшін әлеуетті жақсартуларды анықтайды.
4. Кәсіпорынның қызмет бағыты бойынша ақпарат жинайды.
5. Кәсіпорынның стратегиялық мақсаттарын анықтайды.
6. Ағымдағы қызметті басқару қағидаттары мен әдістерін сипаттайды.
7. Бизнес-жоспарларды қалыптастыруға талаптар қояды.
8. Бизнес-жоспарын әзірлеу саласындағы нормативтік құжаттарды қолданады.
9. Бизнес-жоспардың мақсатын анықтайды.
10. Бизнес-жоспарды әзірлеу технологиясын анықтайды.
11. Әртүрлі мүдделі тараптар үшін бизнес-жоспардың жобасын ұсыну форматын анықтайды.
12. Бизнес-жоспардың жобасын талқылау үшін орындаушылармен жұмыс кездесулерін ұйымдастырады.
13. Кәсіпорындардың тәуекелдерін барынша азайтады.
14. Тиімді қарым-қатынас қағидаттарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынды ілгерілетуге қатысу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тиісті қызметтер саласы үшін маркетинг тұжырымдамасын анықтайды.
2. Іс-шараларды өткізу саласына маркетингтік ортаның әсерін бағалайды.
3. Іс-шараларды өткізу саласындағы маркетингті құрайтын компоненттерді сипаттайды.
4. Мәтіндік және визуалдық маркетингтік контент дайындайды.
5. Қонақ үй индустриясына қатысты баға стратегиясын және саясатын талдайды.
6. Ағылшын тілін қолданады (кәсіптік әдебиетті оқу).
7. Қажетті ақпаратты іздейді және іріктейді.
8. Сату мониторингін жүргізу үшін әртүрлі әдістерді қолданады.
9. Сату көлемін талдайды.
10. Сатуды арттыру үшін ұсыныстар дайындайды.
11. Жарнама өнімін ұсынады
12. Әзірленген жарнама өнімін басшылықпен мақұлдайды.
13. Көрсетілетін қызметтер саласын ілгерілету үшін жарнама науқанының жоспарын әзірлейді.
14. Басшылықтың қалауын есепке ала отырып, жарнама өніміне өзгерістер енгізеді.
15. Жаңа серіктестерді жұмылдырады.
16. Тұсаукесерлер өткізеді.
17. Компанияның жарнама өнімін таратудың әртүрлі әдістерін қолданады.
18. Нарықта көрсетілетін қызметтерді ілгерілетудің тиімді техникасын қолданады.
19. Тиісті өнімдердің немесе көрсетілетін қызметтердің маркетингі үшін әртүрлі бұқаралық ақпарат құралдарының жарамдылығын талдайды.
20. Тиімді қарым-қатынас негіздерін пайдаланады.
21. Тиісті тауар немесе көрсетілетін қызмет бойынша маркетингтік жоспардың іске асырылу барысын бағалайды.
22. Іс-шаралар саласындағы халықаралық қауымдастықпен жұмыс істеу шеңберінде компанияның қызметтерін ілгерілетеді.
23. Туризм және қонақ күту индустриясының халықаралық көрмелерінің жұмысы шеңберінде компанияның көрсететін қызметтерін ілгерілетеді
Оқыту нәтижесі: 3) Көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ету
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Составляет список поставщиков, нарушающих условия договоров.
2. Уведомляет руководство о поставщиках, нарушающих условия договоров, для приостановления или прекращения работы с ними.
3. Предъявляет требования к качеству предоставляемых услуг.
4. Проводит различного рода опросы поставщиков и клиентов для дальнейшего обеспечения качества предоставляемых услуг.
5. Анализирует результаты опросов.
6. Предлагает руководству пути решения проблем, связанных с качеством предоставляемых услуг.
7. Применяет и законодательные и иные нормативные акты, регулирующие правовые взаимоотношения поставщиков и потребителей услуг.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 186
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 609
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Контроль качества ( по отраслям применения)"
Код и профиль образования:
0600000 – Метрология, стандартизация и сертификация.
Специальность:
0602000 - Контроль качества (по отраслям применения)
Квалификация*:

1. Шарт талаптарын бұзатын өнім берушілердің тізімін жасайды.
2. Шарт талаптарын бұзатын өнім берушілермен жұмыс істеуді үзу немесе тоқтату үшін олар туралы басшылықты хабардар етеді.
3. Көрсетілетін қызметтердің сапасына талаптар қояды.
4. Көрсетілетін қызметтердің сапасын одан әрі қамтамасыз ету үшін өнім берушілермен және клиенттермен әртүрлі сауалдар жүргізеді.
5. Сауал нәтижелерін талдайды.
6. Басшылыққа көрсетілген қызметтердің сапасымен байланысты проблемаларды шешу жолдарын ұсынады.
7. Өнім берушілер мен қызметтерді тұтынушылардың құқықтық қатынастарын реттейтін заңнамалық және өзге нормативтік актілерді қолданады
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
186-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
609-қосымша
"Сапаны бақылау (қолдану салалары бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0600000 – Метрология, стандарттау және сертификаттау
Мамандығы:
0602000 - Сапаны бақылау (қолдану салалары бойынша)
Біліктілігі*:

4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
Профессиональные модули
Квалификация "060201 3 – Техник"
ПК 1. Выполнять требования нормативных актов об охране труда и окружающей среды, соблюдать нормы, методы и приемы безопасного выполнения работ
ПМ 01. Выполнение требовании нормативных актов об охране труда и окружающей среды, соблюдение норм, методов и приемов безопасного выполнения работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые по выполнению требований нормативных актов об охране труда и окружающей среды, а также соблюдения норм, методов и приемов безопасного выполнения работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила безопасности труда, производственной санитарии и пожарной безопасности, безопасные приемы труда на территории организации и в производственных помещениях, оценивание состояние техники безопасности на производственном объекте.
При изучении модуля обучающиеся учатся вести документацию установленного образца по охране труда, соблюдать сроки ее заполнения и условия хранения, использовать экобиозащитную и противопожарную технику, средства коллективной и индивидуальной защиты, определять и проводить анализ опасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности, оценивать состояние техники безопасности на производственном объекте, применять безопасные приемы труда на территории организации и в производственных помещениях, проводить аттестацию рабочих мест по условиям труда, в том числе оценку условий труда и травмобезопасности, инструктировать подчиненных работников (персонал) по вопросам техники безопасности, соблюдать правила безопасности труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Результат обучения: 1) Соблюдать нормы охраны труда, производственной санитарии и требования пожарной безопасности.
Охрана труда
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Применяет нормативные документы по охране труда и здоровья, по основам профессиональной гигиены, профессиональной санитарии и пожаробезопасности.
2. Соблюдает правила и нормы охраны труда, техники безопасности, личной и производственной санитарии и противопожарной защиты.
3. Описывает надзор и контроль по охране труда.

4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
3. Тарихи дереккөздерді пайдаланады
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік актілердің талаптарын орындау, жұмыстарды қауіпсіз орындау нормаларын, әдістері мен тәсілдерін сақтау
КМ 01. Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік актілердің талаптарын орындау, жұмыстарды қауіпсіз орындау нормаларын, әдістері мен тәсілдерін сақтау
Бұл модуль ңңбекті және қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік актілердің талаптарын орындауға, сондай-ақ жұмыстарды қауіпсіз орындау нормаларын, әдістері мен тәсілдерін сақтауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін, ұйым аумағында және өндірістік үй-жайларда қауіпсіз еңбек тәсілдерін, өндірістік объектіде қауіпсіздік техникасының жай-күйін бағалау.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде еңбекті қорғау туралы құжаттама жүргізуді, оны толтыру мерзімін және сақтау талаптарын сақтауды, экобиоқорғаныш және өртке қарсы техниканы, ұжымдық және жеке қорғау құралдарын пайдалануды, кәсіптік қызмет саласындағы қауіпті және зиянды факторлардың талдауын айқындау мен жүргізуді, өндірістік объектіде қауіпсіздік техникасының жағдайын бағалауды, ұйым аумағында және өндірістік үй-жайларда қауіпсіз еңбек тәсілдерін қолдануды, еңбек талаптары бойынша жұмыс орындарын аттестаттаудан өткізуді, соның ішінде еңбек және жарақат қауіпсіздігі талаптарын бағалауды, бағынысты қызметкерлерге (персоналға) қауіпсіздік техникасы мәселелері бойынша нұсқама жүргізуді, еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау, өндірістік санитария нормаларын және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау.
Еңбекті қорғау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Еңбекті және денсаулықты қорғау, кәсіптік гигиена негіздері, кәсіптік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттарды қолданады.
2. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, жеке және өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау қағидалары мен нормаларын сақтайды.
3. Еңбекті қорғау бойынша қадағалау мен бақылауды сипаттайды.

4. Определяет порядок расследования несчастных случаев на производстве.
Результат обучения: 2) Соблюдать требования трудового законодательства и правила внутреннего трудового распорядка.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила внутреннего трудового распорядка организации.
2. Соблюдает требования по охране труда и обеспечению безопасности труда.
3. Характеризует права и обязанности работников.
Результат обучения: 3) Проводить мероприятия по профилактике производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Описывает основные принципы обеспечения профилактики производственного травматизма, безопасности труда работников.
2. Выделяет виды коллективной защиты.
3. Определяет организационные мероприятия по предупреждению производственного травматизма.
4. Применяет средства индивидуальной защиты.
5. Определяет виды проведения инструктажей по технике безопасности.
Результат обучения: 4) Соблюдать правила экологической безопасности.
Критерии оценки:
1. Различает виды экологической безопасности.
2. Характеризует источники негативного воздействия на окружающую среду.
3. Соблюдает правила экологической безопасности.
Результат обучения: 5) Ознакомиться с структурой и спецификой работы предприятия.
Критерии оценки:
1. Описывает структуру предприятия, продукцию, выпускаемую на данном предприятии.
2. Описывает задачи цеха и его отдельных участков служб предприятия, правила внутреннего трудового распорядка.
3. Характеризует будущую профессию.
4. Имеет представление о рабочем месте.
ПК 2. Применять оборудование, приборы, методы контроля качества продукции
ПМ 02. Применение оборудования, приборов, методов контроля качества продукции
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания, необходимые для применения оборудования, приборов, методов контроля качества продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают применение визуального и измерительного контроля качества, различных средств контроля, основанных на использовании ультразвукового преобразования, магнитного, радиографического капиллярного, теплового контроля и других; понятия электрического поля, значения переменных электрических сил, напряжение токов, параметры электрических цепей переменного и постоянного тока.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть навыками настройки, калибровки технического оборудования, отдельных элементов, блоков и средств контроля. осуществлять работу с технической документацией.
Результат обучения: 1) Применять основные правила построения чертежей и схем в соответствии с требованиями нормативной документации.
Техническое черчение
Электротехника
Материаловедение
Техническая механика
Неразрушающий контроль и техническая диагностика
Метрологическое обеспечение Информационные технологии в профессиональной деятельности
Профессиональная практика (слесарная, электротехническая)
Критерии оценки:

4. Өндірісте жазатайым жағдайларды тексеру тәртібін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек заңнамасының талаптарын және ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Ұйымның ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтайды.
2. Еңбекті қорғау және еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша талаптарды сақтайды.
3. Қызметкерлердің құқықтары мен міндеттерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістік жарақатты және кәсіптік аурулардың алдын алу бойынша іс-шаралар өткізу
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Өндірістік жарақаттың алдын алуды, қызметкерлердің еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі қағидаттарын сипаттайды.
2. Ұжымдық қорғау түрлерін атап көрсетеді.
3. Өндірістік жарақаттың алдын алу бойынша ұйымдастырушылық іс-шараларды айқындайды.
4. Жеке қорғау құралдарын қолданады.
5. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқамалар өткізу түрлерін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Экологиялық қауіпсіздік қағидаларын сақтау
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Экологиялық қауіпсіздік түрлерін ажыратады.
2. Қоршаған ортаға теріс әсер ету көздерін сипаттайды.
3. Экологиялық қауіпсіздік қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіпорын жұмысының құрылымымен және ерекшелігімен танысу
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Кәсіпорынның құрылымымен, осы кәсіпорында шығарылатын өнімді сипаттайды.
2. Цехтың және оның жекелеген учаскелерінің, кәсіпорын қызметтерінің міндеттерді, ішкі еңбек тәртібі қағидаларды сипаттайды.
3. Болашақ мамандықты сипаттайды.
4. Жұмыс орны туралы түсінігі бар.
КҚ 2. Өнім сапасын бақылау жабдықтарын, аспаптарын, әдістерін қолдану
КМ 02. Өнім сапасын бақылау жабдықтарын, аспаптарын, әдістерін қолдану
Бұл модуль өнім сапасын бақылау жабдықтарын, аспаптарын, әдістерін қолдануға қажетті білімдер мен дағдыларды алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: сапаны визуалдық және өлшемдік бақылауды, ультрадыбыстық өзгерісті пайдалануға негізделген әртүрлі бақылау құралдарын, магниттік радиографикалық капиллярды, жылуды бақылауды және электр өрісінің басқа да ұғымдарын, ауыспалы электр күштерінің мәндерін, тоқ кернеуін, ауыспалы және тұрақты тоқтың электр тізбектерінің параметрлерін қолдану.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде техникалық жабдықты, жекелеген элементтерді, бақылау блоктары мен құралдарын баптау, калибрлеу дағдыларын меңгеруді, техникалық құжаттамамен жұмыс жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Нормативтік құжаттаманың талаптарына сәйкес сызбалар мен схемаларды құрудың негізгі қағидаларын қолдану.
Техникалық сызу
Электротехника
Материалтану
Техникалық механика
Бұзылмайтын бақылау және техникалық диагностика
Метрологиялық қамтамасыз ету
Кәсіптік қызметте ақпараттық технологиялар
Кәсіптік практика (слесарлық, электротехникалық)
Бағалаудың өлшемшарт- тары:

1. Правильно применяет типы линий.
2. Применяет стандартные чертежные шрифты.
3. Характеризует назначение и масштаб выполнения чертежа технических деталей.
4. Применяет способы графического представления пространственных образов.
5. Применяет навыки проецирования на плоскости.
6. Строит чертежи с проецированием на несколько плоскостей.
7. Выполняет чертежи схем по условным обозначениям согласно стандартов.
8. Выполняет деталирование при построении чертежей.
9. Выполняет и оформляет необходимые разрезы на чертежах.
10. Выполняет аксонометрическое проецирование.
11. Читает сборочные чертежи.
12. Читает принципиальные электрические схемы.
13. Применяет государственные стандарты, техническую документацию и справочную литературу при выполнении чертежных работ.
14. Применяет навыки оформления текстовой документации.
15. Оформляет чертежи согласно правил единой системы конструкторской документации.
16. Применяет прикладные программы при оформлении чертежей и схем.
17. Применяет основные правила оформления проектно-конструкторской документации.
Результат обучения: 2) Выполнять слесарную обработку деталей.
Критерии оценки:
1. Применяет правила техники безопасности при слесарных работах.
2. Различает виды обработки металлов и сплавов.
3. Характеризует основные виды слесарных работ.
4. Описывает правила выбора и применения инструмента.
5. Характеризует приемы выполнения слесарных работ.
6. Выполняет слесарные операции.
7. Соблюдает последовательность выполнения слесарных операций.
8. Соблюдает требования к качеству обработки деталей.
Результат обучения: 3) Разрабатывать и читать электрические и электронные схемы.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении работ.
2. Различает и характеризует виды схем.
3. Различает условные графические обозначения.
4. Описывает характеристики электрического поля.
5. Объясняет назначение элементов электрической цепи.
6. Описывает назначение отдельных электронных компонентов.
7. Соблюдает основные правила рисования электрических схем.
8. Определяет систему электропитания.
9. Применяет основные методы измерения постоянного и переменного тока.
10. Выполняет расчеты простых электрических цепей постоянного тока.
11. Высказывает общее суждение об особенностях нелинейных электрических цепей постоянного тока.
12. Формулирует определения основных параметров магнитного поля. 13. Раскрывает сущность явления электромагнитной индукции, самоиндукции взаимной индукции.
14. Формулирует мгновенные, амплитудные, действующие и средние значения переменных электродвижущей силы, напряжений и токов, их период изменения, электрическую частоту и угловую частоту.

1. Сызық типтерін дұрыс қолданады.
2. Стандартты сызба шрифтерін қолданады.
3. Техникалық бөлшектердің сызбаларын орындау ауқымы мен арналуын сипаттайды.
4. Кеңістіктік үлгілерді графикалық ұсыну әдістерін қолданады.
5. Жазықтықта проекциялау дағдыларын қолданады.
6. Бірнеше жазықтықта проекциялаумен сызбалар құрады.
7. Стандарттарға сәйкес шартты белгілер бойынша схемалардың сызбаларын орындайды.
8. Сызбаларды құру кезінде тәптіштеуді орындайды.
9. Сызбаларда қажетті кесінділерді орындайды және рәсімдейді.
10. Аксонометриялық проекциялауды орындайды.
11. Құрастыру сызбаларын оқиды.
12. Принциптік электр схемаларын оқиды.
13. Сызба жұмыстарын орындау кезінде мемлекеттік стандарттарды, техникалық құжаттаманы және анықтамалық әдебиетті қолданады.
14. Мәтіндік құжаттаманы рәсімдеу дағдыларын қолданады.
15. Бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесінің қағидаларына сәйкес сызбаларды рәсімдейді.
16. Сызбалар мен схемаларды рәсімдеу кезінде қолданбалы бағдарламаларды қолданады
17. Жобалық-конструкторлық құжаттаманы рәсімдеудің негізгі қағидаларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бөлшектердің слесарлық өңдеуін орындау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Слесарлық жұмыстар кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын қолданады.
2. Металдар мен қорытпалардың түрлерін ажыратады.
3. Слесарлық жұмыстардың негізгі түрлерін сипаттайды.
4. Құралдың таңдалуы мен қолданылуын сипаттайды.
5. Слесарлық жұмыстарды орындау тәсілдерін сипаттайды.
6. Слесарлық операцияларды орындайды.
7. Слесарлық операцияларды орындау реттілігін сақтайды.
8. Бөлшектерді өңдеу сапасына қойылатын талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр және электрондық схемаларды әзірлеу және оқу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
2. Схемалардың түрлерін ажыратады және сипаттайды.
3. Шартты графикалық белгілерді ажыратады.
4. Электр өрісінің сипаттамасын суреттейді.
5. Электр тізбектерінің арналуын түсіндіреді.
6. Жекелеген электрондық компоненттердің арналуын айқындайды.
7. Электр схемаларын салудың негізгі қағидаларын сақтайды.
8. Электр қуаттау жүйесін айқындайды.
9. Тұрақты және ауыспалы тоқты өлшеудің негізгі әдістерін қолданады.
10. Тұрақты тоқтың қарапайым электр тізбектерінің есептеулерін орындайды.
11. Тұрақты тоқтың сызықтық емес электр тізбектерінің ерекшеліктері туралы жалпы пікір білдіреді.
12. Магниттік өрістің негізгі параметрлерінің анықтамасын тұжырымдайды.
13. Электромагниттік индукция, өзіндік индукция, өзара индукция құбылыстарының мәнін ашып көрсетеді.
14. Ауыспалы электр қозғаушы күштердің, кернеулер мен тоқтардың лездік, амплитудалық, ықпалды және орташа мәндерін, олардың өзгеру кезеңін, электр жиілігін және бұрыштық жиілігін тұжырымдайды.

15. Формулирует фазы, начальные фазы, сдвиги по фазе, параметры электрических цепей переменного тока.
16. Объясняет физические процессы в цепях переменного тока с R, L и C, при последовательном и параллельном соединении R, L и C.
17. Объясняет принципы получения электродвижущей силы в трехфазной системе, порядок соединения трехфазной системы "звездой" и "треугольником".
18. Объясняет расчетные соотношения между линейными и фазными токами и напряжениями при соединении "звездой" и "треугольником", порядок расчета мощностей P, Q и S.
19. Описывает электрические цепи с несинусоидальными токами и напряжениями.
20. Описывает переходные процессы в электрических цепях.
21. Характеризует режимы распространения волн.
22. Определяет и анализирует основные параметры полупроводниковых приборов.
23. Проверяет правильность выполненных соединений.
24. Анализирует схемы.
Результат обучения: 4) Владеть вопросами применения контрольно-измерительных и электронных приборов и устройств.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и методы электрических измерений.
2. Применяет методы определения и учета погрешности измерений.
3. Классифицирует классы точности измерительных приборов и распознает систему обозначений.
4. Производит поверку средств измерений.
5. Различает основные метрологические характеристики средств измерений.
6. Различает приборы для измерения основных параметров электрических цепей.
7. Измеряет электрические величины.
8. Характеризует задачи магнитных измерений.
9. Производит измерение неэлектрических величин.
10. Измеряет параметры диодов и стабилитронов.
11. Измеряет параметры транзисторов.
12. Различает особенности параметров аналоговых и цифровых микросхем.
13. Описывает устройство, принцип действия и назначение генераторов сигналов низкой частоты и генераторов сигналов высокой частоты, область их применения
14. Описывает устройство, принцип работы и область применения двухлучевых и двухканальных осциллографов.
1. Результат обучения: 5) Определять свойства и классифицировать материалы, применяемые в производстве.
Критерии оценки:
1. Характеризует строение и свойства материалов.
2. Характеризует важнейшие физические и химические свойства материалов, широко применяемых в производстве.
3. Описывает технологические свойства материалов применительно к производству.
4. Характеризует проводниковые материалы.
5. Классифицирует полупроводниковые материалы.
6. Характеризует физические свойства диэлектрических материалов.

15. Фазаларды, бастапқы фазаларын, фаза бойынша жылжуды, ауыспалы тоқтың электр тізбектерінің параметрлерін тұжырымдайды.
16. R, L және C ретімен және қатарлас жалғау кезінде ауыспалы тоқ тізбектеріндегі R, L және C-пен физикалық процестерді түсіндіреді.
17. Үш фазалық жүйеде электр қозғаушы күшті алу қағидаттарын, үш фазалық жүйені "жұлдызшамен" және "үшбұрышпен" жалғау тәртібін түсіндіреді.
18. "Жұлдызшамен" және "үшбұрышпен" жалғау кезінде сызықтық және фазалық тоқтар және кернеулер арасындағы есептік арақатынасты, P, Q және S қуаттарын есептеу тәртібін түсіндіреді.
19. Синусоидтік тоқтары және кернеулері бар электр тізбектерін сипаттайды.
20. Электр тізбектеріндегі өтпелі процестерді сипаттайды.
21. Толқындардың таралу режимдерін сипаттайды.
22. Жартылай өткізгіш аспаптардың негізгі параметрлерін айқындайды және талдайды.
23. Орындалған қосылыстардың дұрыстығын тексереді.
24. Схемаларды талдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Бақылау-өлшеу және электрондық аспаптар мен құрылғыларды қолдану мәселелерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Электр өлшемдерінің түрлері мен әдістерін сипаттайды.
2. Өлшеу қателіктерін айқындау және есепке алу әдістерін қолданады.
3. Өлшеу аспаптарының дәлдік кластарын жіктейді және белгілер жүйесін анықтайды.
4. Өлшеу құралдарына тексеру жүргізеді.
5. Өлшеу құралдарының негізгі метрологиялық сипаттамаларын ажыратады.
6. Электр тізбектерінің негізгі параметрлерін өлшеуге арналған аспаптарды ажыратады.
7. Электр шамаларын өлшейді.
8. Магниттік өлшемдердің міндеттерін сипаттайды.
9. Электр емес шамалардың өлшемін жүргізеді.
10. Диодтар мен стабилитрондардың параметрлерін өлшейді.
11. Транзисторлардың параметрлерін өлшейді.
12. Аналогтық және цифрлық микросхемалардың негізгі параметрлерін ажыратады.
13. Төмен жиілікті сигнал генераторларының және жоғары жиілікті сигнал генераторларының құрылуын, әрекет ету қағидатын және арналуын, олардың қолданылу саласын сипаттайды.
14. Екі сәулелі және екі арналы осциллографтардың құрылуын, жұмыс істеу қағидаты мен қолданылу саласын сипаттайды.
1. Оқыту нәтижесі: 5) Өндірісте қолданылатын материалдардың қасиеттерін айқындау және оларды жіктеу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Материалдардың құрылуы мен қасиеттерін сипаттайды.
2. Өндірісте кеңінен қолданылатын материалдардың маңызды физикалық және химиялық қасиеттерін сипаттайды.
3. Өндіріске қатысты материалдардың технологиялық қасиеттерін сипаттайды.
4. Өткізгіш материалдарды сипаттайды.
5. Жартылай өткізгіш материалдарды жіктейді.
6. Диэлектр материалдарының физикалық қасиеттерін сипаттайды.

7. Различает магнитные материалы.
8. Владеет знаниями о видах и способах проведения испытании материалов.
9. Выбирает материалы на основе анализа их свойств для конкретного применения в устройствах.
10. Размещает полупроводниковые приборы в устройствах.
2. Результат обучения: 6) Различать виды механизмов, их кинематические и динамические характеристики.
Критерии оценки:
1. Читает кинематические схемы.
2. Применяет основы расчетов механических передач и простейших сборочных единиц общего назначения.
3. Применяет методику расчета элементов конструкции на прочность, жесткость и устойчивость при различных видах деформации.
Результат обучения: 7) Использовать информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Классифицирует информационные технологий по типу информации.
2. Проводит сбор и поиск накопленной в разных источниках информации о состоянии изучаемых или используемых объектов, процессов и явлений.
3.3. Характеризует целенаправленное изменение свойств информации, определяемое содержанием решаемой задачи.
4. Применяет прикладное программное обеспечение и жизненный цикл программных средств компьютерных информационных технологий.
5. Описывает структуру прикладного программного обеспечения компьютерных информационных технологий.
6. Применяет поисковые программы.
7. Использует облачные ресурсы.
8. Владеет навыками работы с порталом электронного правительства.
4. Результат обучения: 8) Характеризовать методы неразрушающего контроля для определения качества продукции.
Критерии оценки:
1. Владеет классификацией видов и методов контроля.
2. Описывает паспортные данные оборудования или приборов, применяемых при контроле.
3. Владеет методикой настройки, навыками калибровки аппаратуры для различных методов контроля.
4. Применяет принципиальные электрические схемы используемого оборудования, приборов.
Результат обучения: 9) Применять стандарты и нормативные документы при проверке используемого оборудования и приборов.
Критерии оценки:
1. Применяет условные обозначения технической документации.
2. Применяет стандарты и нормативные документы по контролю качества, инструкции и паспорта приборов.
3. Проводит контроль сроков метрологической проверки используемого оборудования.
ПК 3. Осуществлять контроль качества на всех стадиях производственного процесса
ПМ 03. Осуществление контроля качества на всех стадиях производственного процесса
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания, необходимые для осуществления контроля качества на всех стадиях производственного процесса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: специальные термины в области стандартизации, сертификации и метрологии, оценивают влияние качества сырья и материалов на качество готовой продукции, методы и методики контроля и испытаний сырья, материалов, полуфабрикатов и комплектующих изделий, назначение и принцип действия измерительного оборудования при контроле качества продукции (сырья, материалов, полуфабрикатов и комплектующих изделий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: нормативные документы при проведении контроля качества, характеризовать организационно-правовую структуру предприятия, выделять проблемы и недостатки технического контроля, описывать должностные инструкция специалиста отдела технического контроля, проводить контроль качества сырья, материалов, полуфабрикатов и комплектующих изделий, обеспечивать проверку поступающих в организацию материальных ресурсов и готовой продукции на соответствие требованиям нормативных документов, применять средства информационных технологий для решения профессиональных задач.
Результат обучения: 1) Применять законодательные и нормативные акты в области контроля качества.
Менеджмент качества
Стандартизация и сертификация продукции Метрологическое обеспечение Профессиональная практика
Критерии оценки:

7. Магниттік материалдарды ажыратады.
8. Материалдарға сынау жүргізу түрлері мен әдістері туралы білімді меңгерді.
9. Материалдардың қасиеттерін талдау негізінде оларды құрылғыларда нақты қолдану үшін таңдайды.
10. Құрылғыларда жартылай өткізгіш аспаптарды орналастырады
2. Оқыту нәтижесі: 6) Механизмдердің түрлерін, олардың кинематикалық және серпінді сипаттамаларын ажырату.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Кинематикалық схемаларды оқиды.
2. Механикалық берілістерді және жалпы мақсаттағы қарапайым құрастыру бірліктерін есептеу негіздерін қолданады.
3. Әртүрлі деформация түрлері кезінде құрылым элементтерінің беріктігін, қаттылығын және тұрақтылығын есептеу әдістемесін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 7) Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Ақпараттық технологияларды ақпарат типі бойынша жіктейді.
2. Зерделенетін немесе пайдаланылатын объектілердің, процестер мен құбылыстардың жай-күйі туралы әртүрлі дереккөздерден жиналған ақпаратты жинайды және іздейді.
3.3. Шешілетін міндеттің мазмұнымен айқындалатын ақпарат қасиеттерінің мақсатты өзгерісін сипаттайды.
4. Қолданбалы бағдарламалық қамтылымды және компьютерлік ақпараттық технологиялардың бағдарламалық құралдарының өмірлік циклін қолданады.
5. Компьютерлік-ақпараттық технологиялардың қолданбалы бағдарламалық қамтылымының құрылымын сипаттайды.
6. Іздеу бағдарламаларын қолданады.
7. Бұлт ресурстарын пайдаланады.
8. Электрондық үкімет порталымен жұмыс істеу дағдыларын меңгереді.
4. Оқыту нәтижесі: 8) Өнім сапасын айқындау үшін бұзылмайтын бақылау әдістерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Бақылау түрлері мен әдістерін жіктеуді меңгерді.
2. Бақылау кезінде қолданылатын жабдықтардың, аспаптардың төлқұжат деректерін сипаттайды.
3. Әртүрлі бақылау әдістері үшін аппаратураны баптау әдістемесін, калибрлеу дағдыларын меңгерді.
4. Пайдаланылатын жабдықтың, аспаптардың принциптік электр схемаларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 9) Пайдаланылатын жабдықтар мен аспаптарлы тексеру кезінде стандарттарды және нормативтік құжаттарды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Техникалық құжаттаманың шартты белгілерін қолданады.
2. Сапа бақылау бойынша стандарттарды және нормативтік құжаттарды, аспаптардың нұсқаулары мен төлқұжаттарын қолданады.
3. Пайдаланылатын жабдықты метрологиялық тексеру мерзімдеріне бақылау жүргізеді.
КҚ 3. Өндірістік процестің барлық кезеңдерінде сапа бақылауын жүзеге асыру
КМ 03. Өндірістік процестің барлық кезеңдерінде сапа бақылауын жүзеге асыру
Бұл модуль өндірістік процестің барлық кезеңдерінде сапа бақылауын жүзеге асыруға қажетті дағдылар мен білімдерді алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: стандарттау, сертификаттау және метрология саласындағы арнайы терминдерді, шикізат пен материалдар сапасының дайын өнімнің сапасына әсерін бағалайды, шикізатты, материалдарды, жартылай дайын өнімдерді және құраушы бұйымдарды бақылау мен сынау әдістерін және әдістемесін, өнім (шикізат, материалдар, жартылай дайын өнімдер және құраушы бұйымдар) сапасын бақылау кезінде өлшеу құралының арналуын және әрекет ету қағидатын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: сапа бақылауын жүргізу кезінде нормативтік құжаттарды, кәсіпорынның ұйымдастырушылық-құқықтық құрылымын сипаттау, техникалық бақылау проблемалары мен кемшіліктерін атап көрсету, техникалық бақылау бөлімі маманының лауазымдық нұсқауларын сипаттау, шикізаттың, материалдардың, жартылай дайын өнімдердің және құраушы бұйымдардың сапа бақылауын жүргізу,
ұйымға келіп түсетін материалдық ресурстардың және дайын өнімнің нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігін тексеруді қамтамасыз ету, кәсіптік міндеттерді шешу үшін ақпараттық технология құралдарын қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Сапа бақылауы саласындағы заңнамалық және нормативтік актілерді қолдану.
Сапа менеджменті
Өнімді стандарттау және сертификаттау Метрологиялық қамтамасыз ету
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт- тары:

1. Применяет Закон "О техническом регулировании".
2. Применяет Закон "Об обеспечении единства измерений".
3. Характеризует стандарты по контроле качества.
4. Применяет специальные термины в области стандартизации, сертификации и метрологии.
5. Использует систему менеджмента качества в соответствии с требованиями государственного стандарта.
6. Описывает формы сертификата о происхождении товара.
Результат обучения: 2) Рационально организовать контроль качества на предприятии.
Критерии оценки:
1. Характеризует организационно-правовую структуру предприятия.
2. Характеризует положение об отделе технического контроля как самостоятельного подразделения предприятия, его подчиненности в структурной схеме предприятия.
3. Описывает должностные инструкция специалиста отдела технического контроля.
4. Характеризует основные этапы производственного процесса.
5. Участвует в разработке и организации реализации основных направлений политики качества на предприятии.
Результат обучения: 3) Оценивать качество материальных ресурсов и готовой продукции на соответствие требованиям нормативных документов.
Критерии оценки:
1. Определяет цели и задачи контроля качества.
2. Различает виды технического контроля.
3. Выделяет проблемы и недостатки технического контроля.
4. Характеризует сущность управления качеством на различных стадиях контроля.
5. Характеризует входной контроль, промежуточный в процессе производства и окончательный приемочный, контроль транспортировки и хранения.
6. Классифицирует виды брака (несоответствий) по качеству готовой продукции, методы его предупреждения и устранения.
7. Различает исправимый и неисправимый брак, методы его предупреждения и устранения.
8. Применяет статистические методы контроля.
9. Характеризует виды испытаний, объекты и методики испытаний.
10. Классифицирует виды материальных ресурсов.
11. Определяет параметры, формирующие качество материальных ресурсов.
12. Выбирает методы и средства контроля характеристик поступающих материалов, сырья, полуфабрикатов.
13. Оценивает влияние качества сырья и материалов на качество готовой продукции.
14. Производит учет и систематизацию данных о фактическом уровне качества поступающих материалов, сырья, полуфабрикатов и комплектующих изделий требованиям нормативной документации.
15. Выбирает критерии и значения показателей соответствия готовой продукции, условий ее хранения и транспортировки на основании нормативной и технологической документации.
16. Соблюдает правила хранения и транспортировки материальных ресурсов и готовой продукции.

1. "Техникалық реттеу туралы" Заңды қолданады.
2. "Өлшем бірліктерді қамтамасыз ету туралы" Заңды қолданады.
3. Сапа бақылау жөніндегі стандарттарды сипаттайды.
4. Стандарттау, сертификаттау және метрология саласындағы арнайы терминдерді қолданады.
5. Қазақстан Республикасы мемлекеттік стандартының талаптарына сәйкес сапа менеджменті жүйесін пайдаланады.
6. Тауардың шыққан жері туралы сертификат нысандарын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорында сапа бақылауын ұтымды ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Кәсіпорынның ұйымдастырушылық-құқықтық құрылымын сипаттайды.
2. Техникалық бақылау бөлімшесін мекеменің дербес бөлімшесі, оның мекеменің құрылымдық сызбасындағы бағыныштылығы туралы жағдайын сипаттайды.
3. Техникалық бақылау бөлімі маманының лауазымдық нұсқаулықтарын сипаттайды.
4. Өндірістік процестің негізгі кезеңдерін сипаттайды.
5. Кәсіпорында сапа саясатының негізгі бағыттарын әзірлеу мен ұйымдастыруға қатысады.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалдық ресурстардың және дайын өнім сапасының нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігін бағалау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Сапа бақылауының мақсаттары мен міндеттерін айқындайды.
2. Техникалық бақылау түрлерін ажыратады.
3. Техникалық бақылау проблемалары мен кемшіліктерін атап көрсетеді.
4. Әртүрлі бақылау кезеңдерінде сапаны басқарудың мәнін сипаттайды.
5. Өндіріс барысында кіріс, аралық және түпкілікті қабылдау бақылауын, тасымалдау мен сақтау бақылауын сипаттайды.
6. Ақау түрлерін (сәйкессіздіктерді) дайын өнімнің сапасы бойынша жіктейді, оның алдын алу және жою әдістері.
7. Түзетілетін және түзетілмейтін ақауды, оның алдын алу және жою әдістерін ажыратады.
8. Статистикалық бақылау әдістерін қолданады.
9. Сынау түрлерін, сынау объектілері мен әдістемесін сипаттайды.
10. Материалдық ресурстардың түрлерін жіктейді.
11. Материалдық ресурстардың сапасын қалыптастыратын параметрлерді айқындайды.
12. Түсетін материалдардың, шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің сипаттамаларын бақылау әдістері мен құралдарын таңдайды.
13. Шикізат пен материалдар сапасының дайын өнімнің сапасына әсерін бағалайды.
14. Нормативтік құжаттаманың талаптарына сәйкес түсетін материалдардың, шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің және құраушы бұйымдардың нақты сапа деңгейі туралы деректерді есепке алады және жүйелендіреді.
15. Нормативтік және технологиялық құжаттаманың негізінде дайын өнімнің сәйкесу көрсеткіштерінің критерийлері мен мәнін, оны сақтау мен тасымалдау шарттарын таңдайды.
16. Материалдық ресурстарды және дайын өнімді сақтау қағидаларын сақтайды.

17. Документально оформляет результаты проверки согласно требованиям нормативной документации.
Результат обучения: 4) Применять измерительное оборудование, необходимое для проведения измерений.
Критерии оценки:
1. Определяет назначение и принцип действия измерительного оборудования при контроле качества продукции (сырья, материалов, полуфабрикатов, комплектующих и готовых изделий).
2. Применяет контрольно-измерительное оборудование при проверке поступающих материальных ресурсов и готовой продукции на соответствие требованиям нормативных документов.
3. Оформляет результаты технического состояния и проверки оборудования, инструментов и оснастки в соответствии с требованиями нормативных документов.
ПК 4. Определять техническое состояние технологического оборудования, оснастки и осуществлять контроль соблюдения основных параметров технологических процессов
ПМ 04. Определение технического состояния технологического оборудования, оснастки и осуществление контроля соблюдения основных параметров технологических процессов
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания, необходимые для определения технического состояния технологического оборудования, оснастки и осуществления контроля основных параметров технологических процессов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: критерии и показатели технического состояния в зависимости от вида оборудования, оснастки, инструмента полуфабрикатов и комплектующих изделий, основные параметры технологических процессов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять техническое состояние средств измерений и сроков их поверки на соответствие требованиям нормативных документов, применять измерительное оборудование, необходимое для проведения измерений, оформлять результаты технического состояния и проверки оборудования, инструментов и оснастки в соответствии с требованием нормативных документов и техническими условиями
Результат обучения: 1) Определять критерии и показатели технического состояния в зависимости от вида оборудования, оснастки, инструмента.
Менеджмент качества
Стандартизация и сертификация продукции
Метрологическое обеспечение
Материаловедение
Техническая механика
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует основные сведения о технологическом оборудовании, оснастке и инструменте, применяемом при производстве продукции, выполнении работ.
2. Характеризует сортамент используемых в производстве материалов, сырья, полуфабрикатов, стандарты, сертификаты и технические условия на используемые материалы.
3. Выбирает методы и способы определения показателей технического состояния оборудования, оснастки, инструмента.

17. Нормативтік құжаттаманың талаптарына сәйкес тексеру нәтижелерін құжат түрінде рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Өлшеу жүргізуге қажеттті өлшеу жабдығын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Өнім (шикізат, материалдар, жартылай дайын өнімдер және құраушы бұйымдар) сапасын бақылау кезінде өлшеу құралының арналуын және әрекет ету қағидатын айқындайды.
2. Келіп түсетін материалдық ресурстардың және дайын өнімнің нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігін тексеру кезінде бақылау-өлшеу жабдықтарын қолданады.
3. Нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес техникалық жай-күйдің нәтижелерін және жабдықтардың, құралдар мен жарақтың тексерілуін рәсімдейді.
КҚ 4. Технологиялық жабдықтың, жарақтың техникалық жай-күйін айқындау және технологиялық процестердің негізгі параметрлерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру
КМ 04. Технологиялық жабдықтың, жарақтың техникалық жай-күйін айқындау және технологиялық процестердің негізгі параметрлерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыру
Бұл модуль технологиялық жабдықтың, жарақтың техникалық жай-күйін айқындауға және технологиялық процестердің негізгі параметрлерінің сақталуын бақылауды жүзеге асыруға қажетті дағдылар мен білімдерді алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: жабдықтың, жарақтың, жартылай дайын өнімдер мен құраушы бұйымдар құралдарының техникалық жай-күйінің критерийлері мен көрсеткіштерін, технологиялық процестердің негізгі параметрлерін.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: өлшеу құралдарының техникалық жай-күйін және оларды нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігіне тексеру мерзімдерін айқындау, өлшеу жүргізуге қажетті өлшеу жабдығын қолдану, нормативтік құжаттардың талаптарына және техникалық шарттарға сәйкес жабдықтың, құралдар мен жарақтың техникалық жай-күйінің және оларды тексеру нәтижелерін рәсімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықтың, жарақтың, құралдың түріне қарай техникалық жай-күйдің критерийлері мен көрсеткіштерін айқындау.
Сапа менеджементі
Өнімді стандарттау және сертификаттау
Метрологиялық қамтамасыз ету
Материалтану
Техникалық механика
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Өнімді өндіру, жұмыстарды орындау кезінде қолданылатын технологиялық жабдық, жарақтар және құрал туралы негізгі мәліметтерді сипаттайды.
2. Өндірісте пайдаланылатын материалдардың, шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің сортаментін, пайдаланылатын материалдарға стандарттарды, сертификаттарды және техникалық шарттарды сипаттайды.
3. Жабдықтың, жарақтың, құралдың техникалық жай-күйін айқындау әдістері мен тәсілдерін таңдайды.

4. Описывает требования к качеству технологического оборудования, оснастки и инструмента, предъявляемые нормативными документами.
5. Соблюдает последовательность, сроки проведения и оформления результатов оценки технического состояния оборудования, оснастки, инструмента на соответствие требованиям нормативных документов.
Результат обучения: 2) Определять техническое состояние средств измерений и сроков их поверки.
Критерии оценки:
1. Характеризует требования к измерительному оборудованию.
2. Выполняет метрологический надзор за состоянием средств измерений.
3. Описывает требования к проведению поверки, калибровки, градуировки средств измерения.
4. Различает виды поверки.
5. Выполняет виды настроек и калибровок
6. Характеризует требования к оформлению документации по результатам оценки технического состояния средств измерений и по прослеживаемой сроков и схем проведения поверки.
7. Соблюдает требования к содержанию графика поверки, протокола поверки, свидетельства о поверке, извещения о непригодности к применению.
8. Соблюдает требования предъявляемые к организации, осуществляющей поверку средств измерения и оценку состояния измерительного оборудования.
9. Соблюдает требования предъявляемые к техническому состоянию, средств измерений и сроков проведения их поверки.
10. Оформляет результаты технического состояния и поверки средств измерений с соблюдением предъявленных требований.
Результат обучения: 3) Осуществлять мониторинг соблюдения основных параметров технологических процессов на соответствие требованиям нормативных документов и технических условий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные параметры технологического процесса.
2. Осуществляет сбор и анализ результатов оценки технологического процесса.
3. Оформляет результаты оценки соответствия технологического процесса требованиям нормативных документов.
4. Применяет методы и критерии мониторинга технологического процесса с целью установления его стабильности.
5. Использует статистические методы при оценке стабильности технологического процесса.
6. Выбирает методы и способы осуществления мониторинга в соответствии с выбранными параметрами.
7. Принимает решения, назначения корректирующих или предупреждающих действий по результатам мониторинга.
ПК 5. Участвовать в процессе подготовки и анализа рекламаций
ПМ 05. Участие в процессе подготовки и анализа рекламаций
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания, необходимые для участия в процессе подготовки и анализа рекламаций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: управление несоответствующей продукцией, идентификацию несоответствующей продукции, изоляторы брака, действия с продукцией по результатам контроля, этапы управления несоответствующей продукцией, виды документации качества на годную и несоответствующую продукцию, затраты при выявлении брака и дефектов материалов и изделий, оценки соответствия готовой продукции, порядок выставления претензии поставщикам по результатам входного контроля.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить оценку и документально оформлять поступления рекламаций от заказчиков, выставлять претензии поставщикам по результатам входного контроля.
Результат обучения: 1) Производить оценку и документально оформлять поступления рекламаций от заказчиков.
Менеджмент качества Стандартизация и сертификация продукции
Метрологическое обеспечение Основы идентификации продукции и документов
Профессиональная практика
Критерии оценки:

4. Нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес технологиялық жабдықтың, жарақтың, құралдың сапасына қойылатын талаптарды сипаттайды.
5. Жабдықтың, жарақтың, құралдың техникалық жай-күйінің нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігін бағалау нәтижелерінің реттілігін, өткізу мен рәсімдеу мерзімін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өлшеу құралдарының техникалық жай-күйін және оларды тексеру мерзімдерін айқындау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Өлшеу құралына қойылатын талаптарды сипаттайды.
2. Өлшеу құралдарының жай-күйіне метрологиялық қадағалау жүргізеді.
3. Өлшеу құралдарын тексеру, калибрлеу, межелеу талаптарын сипаттайды.
4. Тексеру түрлерін ажыратады.
5. Баптау және калибрлеу түрлерін орындайды.
6. Өлшеу құралдарының техникалық жағдайын бағалау нәтижелері бойынша және бақыланатын мерзімдер мен тексеру жүргізу схемалары бойынша құжаттаманы рәсімдеуге қойылатын талаптарды сипаттайды.
7. Тексеру кестесінің, тексеру хаттамасының, тексеру туралы куәліктің, қолдануға жарамсыздығы туралы хабарламаның мазмұнына қойылатын талаптарды сақтайды.
8. Өлшеу құралдарына тексеру жүргізетін және өлшеу аспабының жай-күйін бағалайтын ұйымға қойылатын талаптарды сақтайды.
9. Өлшеу құралдарының техникалық жағдайына қойылатын талаптарды және оларды тексеру мерзімдерін сақтайды.
10. Қойылатын талаптарды сақтай отырып, өлшеу құралдарының техникалық жай-күйінің және оларды тексеру нәтижелерін рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық процестердің негізгі параметрлерінің нормативтік құжаттардың талаптарына және техникалық шарттарға сәйкестігін сақтауына мониторинг жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Технологиялық процестердің негізгі параметрлерін айқындайды.
2. Технологиялық процестерді бағалау нәтижелерін жинау мен талдауды жүзеге асырады.
3. Технологиялық процестердің нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкестігін бағалау нәтижелерін рәсімдейді.
4. Технологиялық процестің тұрақтылығын айқындау мақсатында оны мониторингтеу әдістері мен критерийлерін қолданады.
5. Технологиялық процестің тұрақтылығын бағалау кезінде статистикалық әдістерді пайдаланады.
6. Таңдап алынған параметрлерге сәйкес мониторинг жүргізу әдістері мен тәсілдерін таңдайды.
7. Мониторинг нәтижелері бойынша түзету немесе алдын алу әрекеттерінің шешімдерін, арналуын қабылдайды
КҚ 5. Наразылықтарды дайындау мен талдау процесіне қатысу
КМ 05. Наразылықтарды дайындау мен талдау процесіне қатысу
Бұл модуль наразылықтарды дайындау мен талдау процесіне қатысуға қажетті дағдылар мен білімдерді алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: сәйкеспейтін өнімді басқару, сәйкеспейтін өнімді теңдестіру, ақау изоляторлары, бақылау нәтижелері бойынша өніммен жүргізілетін әрекеттер, сәйкеспейтін өнімді басқару кезеңдері, жарамды және сәйкеспейтін өнімге сапа құжаттамасының түрлері, материалдар мен бұйымдардың ақаулары мен брактарын анықтау кезінде жұмсалатын шығындар, дайын өнімнің сәйкестігін бағалау, кіріс бақылауының нәтижелері бойынша өнім берушілерге шағым түсіру тәртібі.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: бағалау жүргізу және тапсырыс берушілерден наразылықтардың түсуін құжат түрінде рәсімдеу, кіріс бақылауының нәтижелері бойынша өнім берушілерге шағым түсіру.
Оқыту нәтижесі: 1) Бағалау жүргізу және тапсырыс берушілерден наразылықтардың түсуін құжат түрінде рәсімдеу.
Сапа менеджементі Өнімді стандарттау және сертификаттау
Метрологиялық қамтамасыз ету
Өнім мен құжаттарды сәйкестендіру негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт- тары:

1. Применяет знания о видах производственного брака, методах его предупреждения и устранения.
2. Различает и описывает виды рекламаций.
3. Проводит идентификацию несоответствующей продукции, изоляторы брака.
4. Определяет дальнейшие действия с продукцией по результатам контроля.
5. Различает виды нормативной документации при определении качества годной и несоответствующей продукции.
6. Применяет нормативную документацию, определяющую этапы управления несоответствующей продукцией.
7. Производит управление несоответствующей продукцией согласно стандартам ИСО 9001.
8. Документально оформляет рекламации от заказчиков. 9. Выстраивает эффективные коммуникации с заказчиками.
Результат обучения: 2) Выставлять претензии поставщикам по результатам входного контроля.
Критерии оценки:
1. Определяет экономические затраты при выявлении брака и дефектов материалов и изделий.
2. Оформляет документы для предъявления претензии поставщикам материалов, сырья, полуфабрикатов и комплектующих изделий.
3. Оформляет результаты оценки соответствия готовой продукции.
4. Выставляет претензии поставщикам по результатам входного контроля.
5. Анализирует данные по претензиям и рекламациям на выпускаемую продукцию.
6. Владеет приемами ведения деловых переговоров с соблюдением правил этикета.
ПК 6. Участвовать в подготовке продукции к аттестации и сертификации
ПМ 06. Участие в подготовке продукции к аттестации и сертификации
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания, необходимые для участия в подготовке продукции к аттестации и сертификации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок заполнения каталожных листов на продукцию, учет и составление отчетов о деятельности организации по подтверждению соответствия продукции, оформление документации на соответствие продукции (услуг) в соответствии с установленными правилами регламентов, норм, правил, технических условий, выбор схемы сертификации в соответствии с особенностями продукции и производства.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выбирать схему сертификации в соответствии с особенностями продукции и производства, формировать пакет документов, для процедуры подтверждения соответствия продукции/услуг органом по подтверждению соответствия, подготавливать образцы продукции или готовые тесты продукции для центра стандартизации и сертификации, оформлять документации на соответствие продукции (услуг) в соответствии с установленными правилами регламентов, норм и технических условий, организовать проведение работ по подтверждению соответствия продукции (услуг) организации.
Результат обучения: 1) Выбирать схему сертификации в соответствии с особенностями продукции и производства.
Менеджмент качества
Стандартизация и сертификация продукции Метрологическое обеспечение Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Өндірістік ақаулардың түрлері, оның алдын алу және жою әдістері туралы білімді қолданады.
2. Наразылық түрлерін ажыратады және сипаттайды.
3. Сәйкеспейтін өнімді, ақау изоляторларын сәйкестендіреді.
4. Бақылау нәтижелері бойынша өніммен одан әрі жүргізетін әрекеттерді айқындайды.
5. Жарамды және сәйкеспейтін өнім сапасын айқындау кезінде нормативтік құжаттаманың түрлерін ажыратады.
6. Сәйкеспейтін өнімді басқару кезеңдерін айқындайтын нормативтік құжаттаманы қолданады.
7. ИСО 9001 стандарттарына сәйкес сәйкеспейтін өнімді басқарады.
8. Тапсырыс берушілерден түскен наразылықтарды құжат түрінде рәсімдейді.
9. Тапсырыс берушілермен тиімді қарым-қатынас орнатады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кіріс бақылауының нәтижелері бойынша өнім берушілерге шағым түсіру.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Материалдар мен бұйымдардың брактары мен ақауларын анықтау кезінде экономикалық шығындарды айқындайды.
2. Материалдарды, шикізатты, жартылай дайын өнімдерді және құраушы бұйымдарды жеткізушілерге шағым түсіру үшін құжаттарды рәсімдейді.
3. Дайын өнімнің сәйкестігін бағалау нәтижелерін рәсімдейді.
4. Кіріс бақылауының нәтижелері бойынша өнім берушілерге шағым түсіреді.
5. Шығарылатын өнімге шағымдар мен наразылықтар бойынша деректерді талдайды.
6. Этикет қағидаларын сақтай отырып, іскерлік келіссөздер жүргізу тәсілдерін меңгерді.
КҚ 6. Өнімді аттестаттау мен сертификаттауды дайындауға қатысу
КМ 06. Өнімді аттестаттау мен сертификаттауды дайындауға қатысу
Бұл модуль өнімді аттестаттау мен сертификаттауды дайындауға қатысуға қажетті білімдер мен дағдыларды алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: өнімге арналған каталог парақтарын толтыру тәртібі, өнімнің сәйкестігін растау жөніндегі ұйым қызметі туралы есепті құрау және есепке алу, қағидалармен белгіленген регламенттерге, нормаларға, қағидаларға, техникалық шарттарға сәйкес өнімнің (көрсетілетін қызметтердің) сәйкестігіне құжаттама рәсімдеу, өнімнің және өндірістің ерекшеліктеріне сәйкес сертификаттау схемаларын таңдау.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: өнімнің және өндірістің ерекшеліктеріне сәйкес сертификаттау схемаларын таңдау, сәйкестікті растау органының өнімнің/көрсетілетін қызметтердің сәйкестігін растау рәсімдері үшін құжаттар пакетін қалыптастыру, стандарттау және сертификаттау орталығы үшін өнімдердің үлгілерін немесе дайын тесттерді дайындау, қағидалармен белгіленген регламенттерге, нормаларға, қағидаларға, техникалық шарттарға сәйкес өнімнің (көрсетілетін қызметтердің) сәйкестігіне құжаттама рәсімдеу, ұйым өнімінің (көрсетілетін қызметтердің) сәйкестігін растау бойынша жұмыстар жүргізуді рәсімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнімнің және өндірістің ерекшеліктеріне сәйкес сертификаттау схемаларын таңдау.
Сапа менеджементі
Өнімді стандарттау және сертификаттау Метрологиялық қамтамасыз ету
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт- тары:

1. Определяет сущность, цели, задачи и правила соответствия продукции.
2. Соблюдает порядок подготовки продукции предприятия на оценку соответствия согласно установленным законодательным требованиям с получением Свидетельства государственной регистрации (Декларации о соответствии)
3. Различает и описывает схемы сертификации.
4. Выбирает схему подтверждения соответствия с особенностями продукции и производства.
Результат обучения: 2) Подготавливать образцы продукции или готовые тесты продукции для центра стандартизации и сертификации.
Критерии оценки:
1. Применяет общий порядок подготовки промышленной продукции к сертификации и аттестации.
2. Выполняет подготовку опытных образцов.
3. Соблюдает требования к установленным методам отбора образцов для испытаний продукции.
4. Определяет технические аспекты отбора образцов.
5. Оформляет акты отбора образцов третьей стороной.
Результат обучения: 3) Оформлять документацию на соответствие продукции (услуг) в соответствии с установленными требованиями регламентов, норм, правил, технических условий.
Критерии оценки:
1. Различает технические регламенты и другие нормативные документы в области стандартизации и сертификации продукции.
2. Выполняет требования по применению стандартов.
3. Соблюдает технические условия при сертификации продукции.
4. Подготавливает и оформляет конструкторскую и технологическую документацию для сертификации продукции.
Результат обучения: 4) Организовать проведения работ по подтверждению соответствия продукции (услуг) организации.
Критерии оценки:
1. Заполняет реестр сертификатов соответствия продукции (услуг) в соответствии с документами по подтверждению соответствия.
2. Оформляет каталожные листы на продукцию.
3. Соблюдает нормоконтроль документации на продукцию.
4. Производит учет технической документации.
5. Участвует в разработке сертификата происхождения товара по форме СТ КZ для регистрации в реестре.
6. Соблюдает правила составления отчетов о деятельности организации по подтверждению соответствия продукции.
7. Выявляет основные причины отказов в выдаче сертификатов и деклараций о соответствии.
ПК 7. Рассчитывать экономическую эффективность повышения качества продукции
ПМ 07. Расчет экономической эффективности повышения качества продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для расчета экономической эффективности повышения качества продукции.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: понятие рынка, производственные фонды предприятий, менеджмента на предприятии и планирования производства, порядок разработки сметной документации.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся: проводить анализ отраслевой структуры промышленности, выполнять расчеты по определению оптимальных размеров производства на предприятиях промышленности, оптимального объема выпуска продукции в различных рыночных структурах, самостоятельно и творчески использовать теоретические знания в области экономики отрасли.
Результат обучения: 1) Оценивать состояние и использование производственных фондов.
Экономика отрасли
Менеджмент организации (предприятия)
Менеджмент качества,
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Өнім сәйкестігінің мәнін, мақсатын, міндеттері мен қағидаларын айқындайды.
2. Кәсіпорын өнімін белгіленген заң талаптарына сәйкес Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (Сәйкестік туралы декларация) ала отырып, сәйкестікті бағалауға дайындау тәртібін сақтайды.
3. Сертификаттау схемаларын ажыратады және сипаттайды.
4. Өнімнің және өндірістің ерекшеліктерімен сәйкестікті растау схемасын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Стандарттау және сертификаттау орталығы үшін өнімдердің үлгілерін немесе дайын тесттерді дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Өнеркәсіптік өнімді сертификаттау мен аттестаттауға дайындаудың жалпы тәртібін қолданады.
2. Тәжірибелі үлгілерді дайындайды.
3. Өнімді сынау үшін үлгілерді іріктеудің белгіленген талаптарын сақтайды.
4. Үлгілерді іріктеудің техникалық аспектілерін айқындайды.
5. Үшінші тараптың үлгілерді іріктеу актілерін рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Регламенттердің, нормалардың, қағидалардың, техникалық шарттардың белгіленген талаптарына сәйкес өнімнің (көрсетілетін қызметтердің) сәйкестігіне құжаттама рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Өнімді стандарттау және сертификаттау саласындағы техникалық регламенттерді және басқа да нормативтік құжаттарды ажыратады.
2. Стандарттарды қолдану жөніндегі талаптарды орындайды.
3. Өнімді сертификаттау кезінде техникалық шарттарды сақтайды.
4. Өнімді сертификаттау үшін конструкторлық және технологиялық құжаттаманы дайындайды және рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Ұйым өнімінің (көрсетілетін қызметтердің) сәйкестігін растау бойынша жұмыстар жүргізуді ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Сәйкестікті растау жөніндегі құжаттамаға сәйкес өнімнің (көрсетілетін қызметтердің) сәйкестік сертификаттарының тізілімін толтырады.
2. Өнімге арналған каталог парақтарын рәсімдейді.
3. Өнімге арналған құжаттаманың норма бақылауын сақтайды.
4. Техникалық құжаттаманы есепке алады.
5. Тізілімде тіркеу үшін тауардың шыққан жері туралы сертификатты СТ КZ нысаны бойынша әзірлеуге қатысады.
6. Өнімнің сәйкестігін растау жөніндегі ұйым қызметі туралы есептерді жасау қағидаларын сақтайды.
7. Сәйкестік туралы сертификаттар мен декларацияларды беруден бас тартудың негізгі себептерін анықтайды.
КҚ 7. Өнім сапасын арттырудың экономикалық тиімділігін есептеу
КМ 07. Өнім сапасын арттырудың экономикалық тиімділігін есебі
Бұл модуль өнім сапасын арттырудың экономикалық тиімділігін есептеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды меңгереді: нарық ұғымдары, кәсіпорынның өндірістік қорлары, кәсіпорындағы менеджмент және өндірісті жоспарлау, сметалық құжаттаманы әзірлеу тәртібі.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды үйренеді: өнеркәсіптің салалық құрылымына талдау жүргізу, өнеркәсіп кәсіпорындарында өндірістің оңтайлы мөлшерін, әртүрлі нарық құрылымындарында өнім шығарудың оңтайлы көлемін айқындау бойынша есептеулер жүргізу, сала экономикасы саласындағы теориялық білімді өздігінен және шығармашылық тұрғыдан пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік қорлардың жай-күйін және пайдаланылуын бағалау.
Сала экономикасы
Ұйым (кәсіпорын) менеджменті
Сапа менеджементі
Кәсіптік қызметте ақпараттық технологиялар
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт- тары:

1. Характеризует отрасли экономики.
2. Классифицирует виды рынков и формы организации производства.
3. Анализирует отраслевую структуру промышленности.
4. Характеризует и классифицирует производственные фонды и их назначение.
5. Оценивает состояние производственных фондов на предприятии.
6. Рассчитывает и анализирует показатели эффективности использования производственных фондов на предприятии.
Результат обучения: 2) Рассчитывать и анализировать затраты на производство и объем выпуска продукции
Критерии оценки:
1. Характеризует и классифицирует виды затрат.
2. Рассчитывает и анализирует затраты на производство и объем выпуска продукции.
3. Рассчитывает смету затрат
4. Рассчитывает и анализирует плановый и фактический объем производства
Результат обучения: 3) Рассчитывать и анализировать показатели эффективности повышения качества продукции.
1. Использует данные сводных технико-экономических результатов от внедрения мероприятий по плану технического и организационного развития.
2. Использует данные управленческой отчетности о выполнении плана организационно-технических мероприятий и затратах на внедрение мероприятий
3. Анализирует акты выполненных работ и внедрения мероприятий.
4. Анализирует карточки бухгалтерского учета затрат по мероприятиям.
5. Применяет формулы расчета показателей экономической эффективности затрат в системе управления качеством продукции.
6. Рассчитывает процент снижения непроизводительных затрат в системе управления качеством продукции.
7. Рассчитывает удельный вес затрат на контроль и испытания изделий и процент их снижения.
8. Рассчитывает и анализирует соотношение темпов прироста объемов готовой продукции и роста затрат по управлению качеством продукции.
9. Выявляет факторы, влияющие повышение или снижение коэффициента экономической эффективности затрат в системе управления качеством продукции.
10. Проводит сравнительный анализ за ряд лет.
11. Проводит сбор данных для анализа результатов финансовой деятельности связанной с качеством.
12. Применяет современные информационные технологии при расчете, анализе и оформлении результатов.
Результат обучения: 4) Совершенствовать деятельность организации на основе применения современных систем менеджмента качества.
Критерии оценки:
1. Различает особенности существующих систем управления и обеспечения качества, эволюцию и основные этапы развития менеджмента качества и общего менеджмента.
2. Участвует в проектировании системы управления качеством продукции.
3. Участвует в планировании организации мероприятий и работ по обеспечению заданного уровня качества продукции на предприятии и по устранению возникающих дефектов.

1. Экономика салаларын сипаттайды.
2. Нарық түрлерін және өндірісті ұйымдастыру нысандарын жіктейді.
2. Өнеркәсіптің салалық құрылымын талдайды.
3. Өндірістік қорларды және олардың арналуын сипаттайды және жіктейді.
4. Кәсіпорындағы өндірістік қорлардың жай-күйін бағалайды.
5. Кәсіпорындағы өндірістік қорлардың пайдалану тиімділігінің көрсеткіштерін есептейді және талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндіріске және өнімді шығару көлеміне арналған шығындарды есептеу және талдау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Шығын түрлерін сипаттайды және жіктейді.
2. Өндіріске және өнімді шығару көлеміне арналған шығындарды есептейді және талдайды.
3. Шығындар сметасын есептейді
4. Өндірістің жоспарлы және нақты көлемін есептейді және талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өнім сапасын арттырудың тиімділік көрсеткіштерін есептеу және талдау.
1. Техникалық және ұйымдастырушылық даму жоспары бойынша іс-шараларды енгізудің жиынтық техникалық-экономикалық нәтижелерінің деректерін пайдаланады.
2. Ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралар жоспарын орындау және іс-шараларды енгізуге арналған шығындар туралы басқарушылық есептіліктің деректерін пайдаланады.
3. Орындалған жұмыстардың актілерін және іс-шаралардың енгізілуін талдайды.
4. Іс-шаралар бойынша шығындардың бухгалтерлік карточкаларын талдайды.
5. Өнім сапасын басқару жүйесінде шығындардың экономикалық тиімділік көрсеткіштерін есептеу формуласын қолданады.
6. Өнім сапасын басқару жүйесінде өнімсіз шығындардың төмендеу пайызын есептейді.
7. Бұйымдарды бақылау мен сынауға арналған шығындардың үлес салмағын және олардың төмендеу пайызын есептейді.
8. Дайын өнім көлемінің өсу және өнім сапасын басқару бойынша шығындардың өсу қарқынының арақатынасын есептейді және талдайды.
9. Өнім сапасын басқару жүйесінде шығындардың экономикалық тиімділігі коэффициентінің артуына немесе төмендеуіне әсер ететін факторларды анықтайды.
10. Бірқатар жылдар үшін салыстырмалы талдау жүргізеді.
11. Сапамен байланысты қаржы қызметінің нәтижелерін талдау үшін деректер жинайды.
12. Нәтижелерді есептеу, талдау мен рәсімдеу кезінде заманауи ақпараттық технологияларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Сапа менеджментінің заманауи жүйелерін қолдану негізінде ұйымның қызметін жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Қолданыстағы басқару жүйесінің және сапаны қамтамасыз етудің ерекшеліктерін, сапа менеджементінің және жалпы менеджменттің эволюциясын және негізгі даму кезеңдерін ажыратады.
2. Өнім сапасын басқару жүйелерін жобалауға қатысады.
3. Кәсіпорында іс-шараларды және өнім сапасының белгіленген деңгейін қамтамасыз ету және туындайтын ақауларды жою бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды жоспарлауға қатысады.

4. Применяет документы системы менеджмента качества с установленной периодичностью, добивается соблюдения требований технологических процессов эффективности корректирующих и предупреждающих действий.
5. Проводит мероприятия по организации работ по качеству с регламентированной ответственностью каждого работника.
6. Участвует в проведении мероприятий по оптимизации технологических процессов внедрения новых прогрессивных технологий.
7. Участвует в проведении работ по разработке и внедрению новых методов и средств технического контроля.
8. Понимает Государственную программу "Цифровой Казахстан"
9. Понимает принципы организации производства "Индустрия 4.0"
10.Понимает основы коммерциализации технологий.
Результат обучения: 5) Применять систему экономических законов и закономерностей управления в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует экономические законы и закономерности управления.
2. Применяет систему управления качеством продукции
3. Принимает участие в разработке Руководства по управлению качеством.
4. Характеризует принципы управления.
5. Владеет приемами и методами ведения деловых переговоров.
6. Владеет навыками самопрезентации.
7. Применяет методы мотивации и повышения личной эффективности.
8.8. Анализирует проблемы, процессы и явления в области управления.
9.9. Владеет знаниями в области эффективных коммуникаций и конфликтологии.
ПК 8. Выполнять квалификационные работы техника
ПМ 08. Выполнение квалификационных работ техника
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения квалификационных работ техника в области контроля качества на производстве.
Практика направлена на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения, ознакомление непосредственно на предприятиях с современным оборудованием, устройствами и методами проведения контроля, организацией труда, экономикой производства, путями решения возникающих проблем в ходе выполнения работ, сбор и подготовку технических материалов для выполнения отчета и дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Выполнять работы в качестве дублера техника.
Профессиональная практика (преддипломная)
Критерии оценки:
1. Характеризует структуру задачи цеха и его отдельных участков служб, взаимосвязь цеха с другими цехами предприятия.
2. Выполняет обязанности и характеризует права техника и порядок их подчиненности руководству предприятия.
3. Соблюдает правила и нормы охраны труда, техники безопасности, личной и производственной санитарии и противопожарной безопасности.

4. Белгіленген мерзімділікке сәйкес сапа менеджементі жүйесінің құжаттарын қолданады, түзету және алдын алу әрекеттері тиімділігінің технологиялық процестерінің талаптарын сақтауға қол жеткізеді.
5. Әрбір қызметкердің регламенттелген жауапкершілігімен сапа бойынша жұмысты ұйымдастыру іс-шараларын жүргізеді.
6. Жаңа озық технологияларды енгізудің технологиялық процестерін оңтайландыру бойынша іс-шаралар өткізуге қатысады.
7. Техникалық бақылаудың жаңа әдістері мен құралдарын әзірлеу және енгізу бойынша жұмыстарды жүргізуге қатысады.
8. "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын түсінеді.
9. "Индустрия 4.0" өндірісті ұйымдастыру қағидатын түсінеді.
10. Технологияларды коммерцияландыру негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіптік қызметте басқарудың экономикалық заңдары мен заңдылықтары жүйесін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Басқарудың экономикалық заңдары мен заңдылықтарын сипаттайды.
2. Өнім сапасын басқару жүйесін қолданады.
3. Сапаны басқару жөніндегі нұсқаулық әзірлеуге қатысады.
4. Басқару қағидаттарын сипаттайды.
5. Іскерлік келіссөздер жүргізу әдістері мен тәсілдерін меңгерді.
6. Өзін таныстыру дағдыларын меңгерді.
7. Уәждемені және өз тиімділігін арттыру әдістерін қолданады.
8. Басқару саласындағы проблемаларды, процестер мен құбылыстарды талдайды.
9. Тиімді коммуникациялар және жанжалтану саласындағы білімді меңгерді.
КҚ 8. Техниктің біліктілік жұмыстарын орындау
КМ 08. Техниктің біліктілік жұмыстарын орындау
Бұл модуль техниктің өндірісте сапа бақылауы саласындағы біліктілік жұмыстарын орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Практика оқыту барысында алынған білімді және практикалық дағдыларды жиынтықтау мен жетілдіруге, тікелей кәсіпорында заманауи жабдықпен, бақылау жүргізу құрылғыларымен және әдістерімен, еңбекті ұйымдастырумен, өнідіріс экономикасымен, жұмыстарды орындау барысында туындайтын проблемаларды шешу жолдарымен таныстыруға, есепті және дипломдық жобаны орындау үшін техникалық материалдарды жинау мен дайындауға бағытталған.
Оқыту нәтижесі: 1) Техниктің дублері ретінде жұмыстарды орындау.
Кәсіптік практика (диплом алды)
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Цехтың және оның жекелеген қызмет учаскелері міндеттерінің құрылымын, цехтың кәсіпорынның басқа да цехтарымен өзара байланысын сипаттайды.
2. Міндеттерді орындайды және техниктің құқықтарын және олардың кәсіпорын басшылығына бағыну тәртібін сипаттайды.
3. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, жеке және өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік қағидалары мен нормаларын сақтайды.

4. Ведет документацию по всем видам работ связанных с технологией настройки и регулировки оборудования, электронных приборов и устройств.
5. Организовывает работы по выявлению причины возникновения неполадок текущего характера и их устранения при выполнении работ.
Результат обучения: 2) Производить контроль качества готовой продукции в соответствии с требованиями метрологии, стандартизации, сертификации.
Критерии оценки:
1. Применяет технические измерительные средства и оборудование в ходе процесса контроля качества.
2. Определяет категории и виды норм и стандартов на производстве, методику измерения и контроля качества.
3. Владеет нормативной документацией регламентирующей вопросы качества продукции и входного контроля.
4. Выявляет и анализирует пути повышения качества продукции.
Результат обучения: 3) Выполнять сбор и обработку информации для отчета и дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Применяет государственные стандарты, техническую документацию и справочную литературу.
2. Систематизирует и обобщает материалы для отчета.
3. Собирает и систематизирует материалы для выполнения дипломного проектирования.
4. Применяет прикладные программы при оформлении квалификационной работы.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 189
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 612
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Неразрушающий контроль по отраслям и видам неразрушающего контроля"
Код и профиль образования:
0600000 – Метрология стандартизация и сертификация
Специальность:
0603000 – Неразрушающий контроль по отраслям и видам неразрушающего контроля
Квалификация:
0603013 – Специалист неразрушающего контроля
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

4. Жабдықтарды, электрондық аспаптарды және құрылғыларды баптау және реттеу технологиясымен байланысты барлық жұмыс түрлері бойынша құжаттама жүргізеді.
5. Ағымдағы сипаттағы ақаулардың туындау себептерін анықтау және жұмыстарды орындау кезінде оларды жою бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Метрология, стандарттау, сертификаттау талаптарына сәйкес дайын өнімнің сапа бақылауын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Сапа бақылауын жүргізу барысында техникалық өлшеу құралдары мен жабдықты қолданады.
2. Өндірісте нормалар мен стандарттардың санаттарын және түрлерін, сапаны өлшеу және бақылау әдістемесін айқындайды.
3. Өнім сапасы және кіріс бақылауы мәселелерін реттейтін нормативтік құжаттаманы меңгерді.
4. Өнім сапасын арттыру жолдарын анықтайды және талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Есеп және дипломдық жоба үшін ақпарат жинау және оны өңдеу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Мемлекеттік стандарттарды, техникалық құжаттаманы және анықтамалық әдебиетті қолданады.
2. Есеп үшін материалдарды жүйелендіреді және жиынтықтайды.
3. Дипломдық жобалауды орындау үшін материалдар жинайды және оларды жүйелендіреді.
4. Біліктілік жұмысын рәсімдеу кезінде қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
Ескерту:
Қолданыстағы абрревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
189-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
612-қосымша
"Бұзбайтын бақылаудың салалары мен түрлері бойынша бұзбайтын бақылау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0600000 – Метрология, стандарттау және сертификаттау
Мамандығы:
0603000 – Бұзбайтын бақылаудың салалары мен түрлері бойынша бұзбайтын бақылау
Біліктілігі:
0603013 – Бұзбайтын бақылаудың маманы
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік
мерзімі: негізгі орта білім

216
ПА
Промежуточная аттестация
90
ИА
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение
4320
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Итого на обязательное обучение
4960
Примечание:
* По усмотрению учебного заведения часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
** Распределение по семестрам меняется по усмотрению учебного заведения.
Используемые аббревиатуры:
ООД – общеобразовательные дисциплины;
БМ – базовые модули;
ПМ – профессиональные модули;
МОО – модули, определяемые организацией образования;
ДП – дипломное проектирование;
ПА – промежуточная аттестация;
ИА – итоговая аттестация;
К – консультации;
Ф – факультативы.
Приложение 191
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 614
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа
технического и профессионального образования по специальности
"Неразрушающий контроль по отраслям и видам неразрушающего контроля"
Код и профиль образования:
0600000 – Метрология стандартизация и сертификация
Специальность:
0603000 – Неразрушающий контроль по отраслям и видам неразрушающего контроля
Квалификация:
0603013 – Специалист неразрушающего контроля
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере профессиональной деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной формах на казахском русском) и иностранном языках в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делового казахского (русского) и иностранного языков в профессиональной лексике.
При изучении модуля обучающиеся учатся лексическим и грамматическим минимумам казахского (русского) и иностранного языков, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Владеть терминологией казахского (русского) и иностранного языков для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык
Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:
1. Понимает лексико-грамматический материал по специальности.
2. Использует терминологию для профессионального общения .
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:

216
АА
Аралық аттестаттау
90
ҚА
Қорытынды аттестаттау
72
Міндетті оқыту бойынша жиыны
4320
К
Консультациялар
оқу жылында жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
аптасына төрт сағаттан артық емес
Міндетті оқыту бойынша жиыны
4960
Ескерту:
* Оқу мекемесінің қалауы бойынша дипломдық жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге бөлінеді.
** Семестр бойынша бөлінуі мекеменің қалауы бойынша өзгереді.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
ЖБП – жалпы білім беретін пәндер;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымдары анықтайтын модульдер;
ДЖ - дипломдық жобалау;
АА - аралық аттестаттау;
ҚА - қорытынды аттестаттау;
К - консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
191-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
614-қосымша
"Бұзбайтын бақылаудың салалары мен түрлері бойынша бұзбайтын бақылау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0600000 – Метрология, стандарттау және сертификаттау
Мамандығы:
0603000 – Бұзбайтын бақылаудың салалары мен түрлері бойынша бұзбайтын бақылау
Біліктілігі:
0603013 – Бұзбайтын бақылаудың маманы
Базалық және кәсіптік құзыреттер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижелері және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БҚ 1. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте қазақ (орыс) және шет тілінде ауызша және жазбаша түрде қарым-қатынас жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: іскерлік қазақ (орыс) және шетел тілі және кәсіптік лексика негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажетті қазақ (орыс) және шетел тілінің лексикалық және грамматикалық минимумін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметі саласында тілдесу үшін қазақ (орыс) және шетел тілінің терминологиясын меңгеру.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі
Кәсіптік шетел тілі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мамандық бойынша лексика-грамматикалық материалды түсінеді.
2. Кәсіптік қарым-қатынас үшін терминологияны пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару (сөздікпен) техникасын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся навыкам составления на государственном языке служебных документов в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно- распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Оперирует информационной и коммуникативной функцией документов.
3. Определяет основные реквизиты служебных документов.
4. Составляет тексты документов.
5. Работает с организационно- распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Составляет документы, регулирующие трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Характеризует необходимые условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:

1. Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады (сөздікпен).
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шетел тілдерінде кәсіптік диалогтік сөйлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жағдайға байланысты қисынды және ретті пікір айтады.
2. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 02. Іс қағаздарды мемлекеттік тілде құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздері; құжаттарды дайындау тәсілдері мен қызметтерін, құжаттарды жіктеу, тасымалдағыштар, мақсаты, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушы компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіби қызметте қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыру дағдыларын игеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін анықтайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функциясына басшылық жасайды.
3. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін анықтайды.
4. Құжаттардың мәтіндерін құрастырады.
5. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды жасайды.
2. Еңбек шартының қажетті талаптарын сипаттайды.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіптік тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және организмнің функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет основы и правила здорового образа жизни.
2. Использует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает правила здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Применяет правила командных спортивных игр.
2. Регулирует нагрузки, в соответствии критериями по основам физических нагрузок.
3. Использует технику выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать первую доврачебную помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Характеризует причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способах профилактики травматизма.
2. Оказывает первую доврачебную помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные различия
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения филосовской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировозрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін қолданады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін пайдаланады.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін қолданады.
2. Дене жүктемесінің негіздері бойынша өлшемшарттарға сәйкес жүктемені реттейді.
3. Жаттығуларды орындау техникасын пайдаланады.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін сипаттайды.
2. Жарақат кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетеді.
БҚ 4. Құқықтық негіздерді түсіну, өзін және өзінің қоғамдағы орнын сезіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтармен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарға сүйену; негізгі мәселені түсіну диалектиканың философиясы мен заңдары; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын талдау; жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде толеранттық таныту; адам-конфессиялық, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды теріске шығару; құқық нормаларын сақтау; әлеуметтік өзара іс-қимыл барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесінде бағдарлауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Философия негіздері
Мәдениеттану
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Различает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные политологические понятия: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Определяет основные социологические понятия: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Характеризует общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
БК 5. Понимать основные закономерности и механизмы функционирования современной экономики
БМ 05. Применение базовых знаний экономики в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся учатся понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Понимать экономические вопросы и основы бизнеса.
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Использует экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Понимает основы экономики производства и потребления.
3. Понимает налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Понимает основные этапы и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "Зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.

1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі саясаттанушылық ұғымдарды сипаттайды. билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Негізгі әлеуметтік ұғымдарды анықтайды: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілерді сипаттайды.
БҚ 5. Қазіргі экономика қызметінің негізгі заңдылықтары мен тетіктерін түсіну
БМ 05. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімдерін қолдану
Бұл модуль қазіргі заманғы экономикалық жүйенің заңдылықтары мен жұмыс істеу тетіктері туралы, мемлекеттік реттеудің нарықтық тетіктері мен әдістері туралы кешенді түсініктерді қалыптастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясының тұжырымдамалық ережелерін және бизнес негіздерін түсінуді; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық мәселелерді және бизнес негіздерін түсіну.
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нарықтық экономиканың экономикалық терминдерін, заңдылықтарын және қағидаттарын қолданады.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін түсінеді.
3. Мемлекеттің салық саясатымен таныс.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын түсінеді.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді жүргізеді.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.

3. Использует основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает цели, факторы и условия развития предпринимательства
2. Знаком с современными организационно- правовыми формами предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Определяет факторы успеха предпринимательской деятельности.
4. Понимает основы составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Знать основные исторические события
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Составляет хронологию и объясняет сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Понимает роль достижений независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет причинно-следственную связь исторических событий.
2. Понимает сущность и закономерности исторических событий.
Профессиональные модули
Квалификация "0603013 Специалист неразрушающего контроля"
ПК 1. Подготавливать оборудование к работе (определить исправность средств контроля в соответствии с паспортными данными и инструкцией по эксплуатации)
ПМ 01. Подготовка оборудования к работе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для выбора оборудования, их исправности и подготовки к работе, подготовки средств для визуального контроля и измерительного контроля.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают способы проверки состояния рабочих эталонов, средств поверки и калибровки для оценки их пригодности к применению.
При изучении модуля обучающиеся учатся навыкам обработки результатов измерений и фиксирования результатов измерений в документации.
Результат обучения: 1) Выбирать оборудование и параметры неразрушающего контроля обработки и покрытия металлов в зависимости от стоящих задач.
Охрана труда и основы экологии
Инженерная графика
Прикладная информатика
Физические основы измерений и эталоны
Методы и средства измерений и контроля
Неразрушающий контроль и техническая диагностика
Ознакомительная практика
Критерии оценки:

3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын түсінеді.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің қазіргі заманғы ұйымдық-құқықтық нысандарын біледі.
3. Кәсіпкерлік қызметтің табыс факторларын анықтайды.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін түсінеді.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды білу.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын жасайды және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстан жетістіктерінің рөлін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
Кәсіптік модульдер
"0603013 Бұзбайтын бақылаудың маманы" біліктілігі
КҚ 1. Жабдықты жұмысқа дайындау (паспорт деректері мен пайдалану жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес бақылау құралдарының жарамдылығын анықтау)
КМ 01. Жабдықты жұмысқа дайындау
Бұл модуль жабдықты таңдау, олардың жарамдылығы және жұмысқа дайындау, көзбен шолып бақылау құралдарын дайындау және өлшеуіш бақылау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жұмыс эталондарының, тексеру және калибрлеу құралдарының жағдайын тексеру тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өлшеу нәтижелерін өңдеу және құжаттамада өлшеу нәтижелерін тіркеу дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тұрған міндеттерге байланысты металдарды өңдеу мен жабуды бұзбайтын бақылау жабдықтары мен параметрлерін таңдау.
Еңбекті қорғау және экология негіздері
Инженерлік графика
Қолданбалы информатика
Өлшеудің физикалық негіздері және эталондар
Өлшеу және бақылау әдістері мен құралдары
Бұзбайтын бақылау және техникалық диагностика
Танысу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет технические характеристики и возможности приборов для неразрушающего контроля обработки и покрытия металлов.
2. Описывает паспортные данные и применяет инструкции по эксплуатации.
3. Характеризует общие сведения о контролируемых объектах, дефектоскопических материалах и средствах контроля по проведению неразрушающего контроля.
Результат обучения: 2) Выполнять требования инструкции по эксплуатации к подготовке контролируемых объектов, дефектоскопических материалов, приборов контроля.
Критерии оценки:
1. Использует технологическую инструкцию для подготовки приборов к работе, определяет исправность средств контроля в соответствии с паспортными данными.
2. Использует чертежи и характеризует схемы работы различных приборов.
3. Использует компьютерную технику для ввода данных о проведенной работе по подготовке приборов и материалов.
4. Определяет комплектность основного набора средств визуального контроля.
5. Выполняет требования технологической инструкции к качеству подготавливаемой поверхности контролируемого объекта.
6. Наносит условные графические знаки или надписи на контролируемом изделии в соответствии с технологической картой испытания.
Результат обучения: 3) Применять требования инструкции по технике безопасности при проведении подготовительных работ.
Критерии оценки:
1. Использует инструкции по технике безопасности.
2. Применяет правила эксплуатации оборудования, выполняет нормы безопасности при подготовке оборудования к работе.
3. Соблюдает требования по охране труда и обеспечению безопасности.
4. Применяет нормативные документы по охране труда, промсанитарии и пожарной безопасности.
Результаты обучения: 4) Определять работоспособность средств контроля в соответствии с паспортными данными, инструкций по эксплуатации и иных документов, содержащих требования к средствам контроля.
Критерии оценки:
1. Применяет калибровочные стандартные и контрольные образцы предприятия для проверки настройки дефектоскопов и преобразователей.
2. Применяет правила технической эксплуатации оборудования неразрушающего контроля.
3. Применяет способы определения пригодности используемых материалов при неразрушающем контроле.
4. Применяет правила проведения неразрушающего контроля конкретным методом.
5. Применяет способы проверки и настройки основных параметров, различных методов неразрушающего контроля.
6. Настраивает и калибрует оборудование в зависимости от основных видов контроля.
Результаты обучения: 5) Применять меры безопасности для выполнения радиационного контроля с учетом особенностей анализируемого объекта.
Критерии оценки:

1. Металдарды өңдеу мен жабуды бұзбай бақылауға арналған аспаптардың техникалық сипаттамалары мен мүмкіндіктерін анықтайды.
2. Паспорттық деректерді сипаттайды және пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолданады.
3. Бақылаудағы объектілер, дефектоскопиялық материалдар және бұзбайтын бақылау жүргізу бойынша бақылау құралдары туралы жалпы мәліметтерді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бақыланатын объектілерді, дефектоскопиялық материалдарды, бақылау аспаптарын жұмысқа дайындау. Түрлі аспаптарды жұмысқа дайындауға пайдалану жөніндегі нұсқаулықтың талаптарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аспаптарды жұмысқа дайындау үшін технологиялық нұсқаулықты пайдаланады, паспорттық деректерге сәйкес бақылау құралдарының жарамдылығын анықтайды.
2. Сызбаларды қолданады және әр түрлі аспаптардың жұмыс сызбаларын сипаттайды.
3. Аспаптар мен материалдарды дайындау бойынша жүргізілген жұмыстар туралы деректерді енгізу үшін компьютерлік техниканы пайдаланады
4. Көзбен шолып бақылау құралдарының негізгі жиынтығының жинақтылығын анықтайды.
5. Бақыланатын объектінің дайындалатын бетінің сапасына қойылатын технологиялық нұсқаулық талаптарын орындайды.
6. Сынақтың технологиялық картасына сәйкес бақыланатын бұйымға шартты графикалық белгілер немесе жазбалар жазады.
Оқыту нәтижесі: 3) Дайындық жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық талаптарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтарды қолданады.
2. Жабдықты пайдалану ережелерін қолданады, жабдықты жұмысқа дайындау кезінде қауіпсіздік нормаларын орындайды.
3. Еңбекті қорғау және қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі талаптарды сақтайды.
4. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нормативтік құжаттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Паспорттық деректерге, пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарға және бақылау құралдарына қойылатын талаптарды қамтитын өзге де құжаттарға сәйкес бақылау құралдарының жұмыс қабілеттілігін айқындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дефектоскоптар мен түрлендіргіштердің күйін тексеру үшін кәсіпорынның калибрлеу стандартты және бақылау үлгілерін қолданады.
2. Бұзбайтын бақылау жабдығын техникалық пайдалану ережелерін қолданады.
3. Бұзбайтын бақылау кезінде пайдаланылатын материалдардың жарамдылығын анықтау тәсілдерін қолданады.
4. Нақты әдіспен бұзбайтын бақылау жүргізу ережелерін қолданады.
5. Негізгі параметрлерді, бұзбайтын бақылаудың әртүрлі әдістерін тексеру және баптау тәсілдерін қолданады.
6. Негізгі бақылау түрлеріне байланысты жабдықты теңейді және калибрлейді.
Оқыту нәтижелері: 5) Талданатын объектінің ерекшеліктерін ескере отырып, радиациялық бақылауды орындау үшін қауіпсіздік шараларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выбирает источник, излучения и проводит подбор оборудования для просвечивания контролируемого объекта.
2. Проводит радиационный и индивидуальный дозиметрический контроль определяет показания дозиметрических и радиометрических приборов, различает виды радиационной безопасности.
Результаты обучения: 6) Проводить неразрушающий контроль обработки и покрытия металлов магнитным методом.
Критерии оценки:
1. Проводит контроль согласно технологии проведения магнитного контроля.
2. Определяет остаточную магнитную индукцию и индукцию насыщения, намагниченность, различные виды магнитной проницаемости.
3. Составляет условные записи индикаций, выявляемых по результатам магнитного контроля требования к регистрации и оформлению результатов контроля.
ПК 2. Проводить тестовые поверки аппаратуры, настраивать и калибровать техническое оборудование, отдельные элементы, блоки, средства контроля, ознакомиться с технической документацией
ПМ 02. Проведение тестовых проверок аппаратуры, настройка и калибровка технического оборудования, отдельных элементов блоков, средств контроля
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения тестовых проверок аппаратуры, настройки и калибровки технического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают работу с технической документацией.
При изучении модуля обучающиеся учатся навыкам настройки и калибровки технического оборудования, отдельных элементов, блоков и средств контроля.
Результат обучения: 1) Устранять возможные причины неполадок аппаратуры, настраивать и калибровать аппаратуру согласно паспортным данным.
Техническая механика
Методы и средства измерений и контроля
Материаловедение и обработка металлов
Основы электротехники и электроники
Организация и технология испытаний
Неразрушающий контроль и техническая диагностика
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Определяет причины неполадок аппаратуры.
2. Выполняет настройку и калибровку аппаратуры для различных методов неразрушающего контроля.
3. Описывает паспортные данные аппаратуры. 4. Пользуется технической документацией.
5. Проводит тестовые проверки аппаратуры, устраняет возможные причины неполадок.
6. Готовит информацию об итогах тестовых проверок.
Результаты обучения: 2) Применять стандарты и нормативные документы по контролю качества обработки и покрытия металлов.
Критерии оценки:
1. Характеризует стандарты и нормативные документы по контролю качества, классифицирует виды брака и дефектов.

1. Көзді, сәулеленуді таңдайды және бақыланатын объектіні жарықтандыруға арналған жабдықты іріктейді.
2. Радиациялық және жеке дозиметриялық бақылау жүргізеді дозиметриялық және радиометриялық аспаптардың көрсеткіштерін анықтайды, радиациялық қауіпсіздік түрлерін ажыратады.
Оқыту нәтижелері: 6) Металдарды өңдеу мен жабуды магниттік әдіспен бұзбайтын бақылау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Магниттік бақылау жүргізу технологиясына сәйкес бақылау жүргізеді.
2. Қалдық магниттік индукцияны және қанығу индукциясын, магниттілікті, магниттік өткізгіштіктің әр түрлі түрлерін анықтайды.
3. Магниттік бақылау нәтижелері бойынша анықталатын индикациялардың шартты жазбаларын, бақылау нәтижелерін тіркеу мен ресімдеуге қойылатын талаптарды құрастырады.
КҚ 2. Аппаратураға тестілік тексеру жүргізу, техникалық жабдықты, жеке элементтерді, блоктарды, бақылау құралдарын баптау және калибрлеу, техникалық құжаттамамен танысу
КМ 02. Аппаратураға тестілік тексеру жүргізу, техникалық жабдықтарды, блоктардың жекелеген элементтерін, бақылау құралдарын баптау және калибрлеу
Бұл модуль аппаратураға тестілік тексеру жүргізу, техникалық жабдықты баптау және калибрлеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Техникалық құжаттамамен жұмыстарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар техникалық жабдықтарды, жекелеген элементтерді, блоктарды және бақылау құралдарын баптау және калибрлеу дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аппаратура ақауларының ықтимал себептерін жою, паспорттық деректерге сәйкес аппаратураны баптау және калибрлеу.
Техникалық механика
Өлшеу және бақылау әдістері мен құралдары
Материалтану және металдарды өңдеу
Электротехника және электроника негіздері
Сынақтарды ұйымдастыру және технологиясы
Бұзбайтын бақылау және техникалық диагностика
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аппаратураның ақауларының себептерін анықтайды.
2. Бұзбайтын бақылаудың әртүрлі әдістеріне арналған аппаратураны баптау және калибрлеуді орындайды.
3. Аппаратураның паспорттық деректерін сипаттайды.
4. Техникалық құжаттаманы пайдаланады.
5. Аппаратураға тестілік тексеру жүргізеді, ақаулықтардың ықтимал себептерін жояды.
6. Тестілік тексерулердің қорытындылары туралы ақпарат дайындайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Металдарды өңдеу және жабу сапасын бақылау бойынша стандарттар мен нормативтік құжаттарды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сапаны бақылау бойынша стандарттар мен нормативтік құжаттарды сипаттайды. Ақау және кемістік түрлерін жіктейді. Есептілік нысандарын қолданады.

2. Применяет стандарты и нормативные документы по контролю качества.
3. Применяет условные обозначения технической документации.
4. Применяет межгосударственные стандарты, обозначения в области неразрушающего контроля.
5. Использует систему менеджмента качества по выполняемой работе.
6. Разрабатывает технологические карты контроля в соответствии с действующей нормативной документацией.
Результаты обучения: 3) Выполнять работы по подготовке рабочего места (освещенность, проходы, источники питания, заземление).
Критерии оценки:
1. Готовит рабочее место согласно требованиям.
2. Проверяет степень освещенности рабочего места.
3. Организует проходы на рабочем месте, согласно требованиям.
4. Проверяет источники питания и заземления электрооборудования.
ПК 3. Проводить работы по профилактическому осмотру и устранению мелких неполадок в оборудовании (аппаратуре), контролировать сроки метрологической поверки используемого оборудования
ПМ 03. Проведение работ по профилактическому осмотру и устранению мелких неполадок в оборудовании, аппаратуре
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для
проведения работ по профилактическому осмотру оборудования, обнаружению неполадок и способов их устранения.
В результате изучения данного модуля обучающиеся осваивают методы контроля и проверки используемого оборудования, виды неполадок аппаратуры.
При изучении модуля обучающиеся учатся навыкам устранения мелких неполадок аппаратуры, контроля сроков метрологической проверки используемого оборудования.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила и нормы по охране труда, производственной санитарии, технике безопасности и противопожарной безопасности.
Неразрушающий контроль и техническая диагностика
Организация и технология испытаний
Техническая механика
Основы электротехники и электроники
Материаловедение и обработка металлов
Метрология, стандартизация и сертификация
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Применяет правила и нормы охраны труда, производственной санитарии, техники безопасности.
2. Соблюдает правила противопожарной безопасности.
3. Проводит профилактический осмотр оборудования и выявляет неполадки.
4. Выявляет мелкие неполадки аппаратуры и устраняет их.
5. Проводит контроль сроков метрологической проверки используемого оборудования.
Результат обучения: 2) Принимать решение по определению способов проверки, использованию стандартных образцов для настройки основных параметров аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Определяет основные параметры аппаратуры.
2. Принимает решения по определению способов проверки и настройки аппаратуры.

2. Сапаны бақылау бойынша стандарттар мен нормативтік құжаттарды қолданады.
3. Техникалық құжаттаманың шартты белгілерін қолданады.
4. Бұзбайтын бақылау саласында мемлекетаралық стандарттарды, белгілерді қолданады.
5. Орындалатын жұмыс бойынша сапа менеджменті жүйесін қолданады.
6. Қолданыстағы нормативтік құжаттамаға сәйкес бақылаудың технологиялық карталарын әзірлейді.
Оқыту нәтижелері: 3) Жұмыс орнын дайындау бойынша жұмыстарды орындау (жарықтандыру, өту жолдары, қоректендіру көздері, жерге қосу).
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Талаптарға сәйкес жұмыс орнын дайындайды.
2. Жұмыс орнының жарықтандыру дәрежесін тексереді.
3. Талаптарға сәйкес жұмыс орнында өтетін жолдарды ұйымдастырады.
4. Электр жабдықтарын қоректендіру және жерге қосу көздерін тексереді.
КҚ 3. Жабдықтағы (аппаратурадағы) ұсақ ақауларды алдын ала қарау және жою бойынша жұмыстарды жүргізу, пайдаланылатын жабдықты метрологиялық тексеру мерзімін бақылау
КМ 03. Жабдықтағы (аппаратурадағы) ұсақ ақауларды алдын ала қарау және жою бойынша жұмыстарды жүргізу
Бұл модуль жабдықты алдын ала қарау, ақаулықтарды анықтау және оларды жою тәсілдері бойынша жұмыстарды жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Осы модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қолданылатын жабдықтарды бақылау және тексеру әдістерін, аппаратураның ақаулықтарының түрлерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар аппаратураның ұсақ ақауларын жою, қолданылатын жабдықты метрологиялық тексеру мерзімін бақылау дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қауіпсіздік ережелері мен нормаларын орындау.
Бұзбайтын бақылау және техникалық диагностика
Сынақтарды ұйымдастыру және технологиясы
Техникалық механика
Электротехника және электроника негіздері
Материалтану және металдарды өңдеу
Метрология, стандарттау және сертификаттау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария, қауіпсіздік техникасы ережелері мен нормаларын пайдаланады.
2. Өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін орындайды.
3. Жабдықты профилактикалық тексеруді жүргізеді және ақауларды анықтайды.
4. Аппаратураның ұсақ ақауларын анықтайды және оларды жояды.
5. Қолданылатын жабдықты метрологиялық тексеру мерзімдеріне бақылау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Аппаратураның негізгі параметрлерін баптау үшін стандартты үлгілерді пайдалану, тексеру тәсілдерін анықтау бойынша шешім қабылдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аппаратураның негізгі параметрлерін анықтайды.
2. Аппаратураны тексеру және баптау тәсілдерін анықтау бойынша шешімдер қабылдайды.

3. Использует стандартные образцы для настройки основных параметров аппаратуры.
4. Использует классификацию и схему применения образцов для настройки и калибровки соответствующего оборудования неразрушающего контроля.
5. Работает с персональным компьютером с применением программного обеспечения.
Результат обучения: 3) Выполнять мелкий ремонт с использованием различных инструментов и приборов контроля (паяльник, тестер, осциллограф).
Критериио ценки:
1. Выполняет мелкий ремонт.
2. Использует различные инструменты и приборы контроля.
3. Использует данные, полученные при работе с приборами контроля.
4. Производит запись работ в журнале.
Результат обучения 4) Применять принципиальные и электрические схемы в используемом оборудовании.
Критерии оценки:
1. Читает принципиальные и электрические схемы используемого оборудования.
2. Применяет основы различных физических методов и видов неразрушающего контроля.
3. Владеет понятиями государственного стандарта и отраслевого стандарта и требованиями регламентирующими виды неразрушающего контроля.
ПК 4. Выполнять работы по неразрушающему контролю, в зависимости от взаимодействия физических составляющих магнитного, электрического, вихретокового, радиоволнового, теплового, оптического, радиационного, акустического, проникающих веществ с объектом контроля
ПМ 04. Выполнение работ по неразрушающему контролю, в зависимости от взаимодействия физических составляющих с объектом контроля
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по неразрушающему контролю обработки металла в зависимости от взаимодействия различных физических составляющих с объектом контроля
В результате изучения данного модуля обучающиеся осваивают виды контроля и их физические составляющие с объектом контроля.
При изучении модуля обучающиеся учатся навыкам проведения работ магнитным, вихретоковым, радиоволновым, тепловым, оптическим, радиационным, акустическим методами контроля.
Результат обучения: 1) Характеризовать принцип действия устройств, функциональной схемы и правильность эксплуатации аппаратуры для определенного метода неразрушающего контроля обработки и покрытия металлов.
Неразрушающий контроль и техническая диагностика
Метрология, стандартизация и сертификация
Основы радиотехники
Основы приборостроения
Основы сопротивления материалов
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Характеризует принципы действия устройств.
2. Применяет функциональную схему устройств.
3. Определяет правильность эксплуатации аппаратуры.
4. Выполняет экономические расчеты эффективности методов контроля.
Результат обучения: 2) Использовать технологию работ по проведению контроля различными методами для обнаружения дефектов и брака материала и изделий.
Критерии оценки:

3. Аппаратураның негізгі параметрлерін баптау үшін стандартты үлгілерді қолданады.
4. Бұзбайтын бақылаудың тиісті жабдығын баптау және калибрлеу үшін үлгілердің жіктелуі мен қолдану сызбасын пайдаланады.
5. Бағдарламалық қамтымды қолдана отырып, дербес компьютермен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Бақылау аспаптары мен құралдарын (дәнекерлегіш, тестер, осциллограф) пайдалана отырып ұсақ жөндеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұсақ жөндеу жұмыстарын орындайды.
2. Бақылау құралдары мен құралдарын пайдаланады.
3. Бақылау аспаптарымен жұмыс істеу кезінде алынған деректерді пайдаланады.
4. Сапа менеджменті жүйесін талаптарына сәйкес келесі журналға жұмыстарды жазады.
Оқыту нәтижесі 4) Қолданылатын жабдықта принципті және электрлік схемаларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданылатын жабдықтың принципті және электр сұлбаларын оқиды.
2. Бұзбайтын бақылаудың әртүрлі физикалық әдістері мен түрлерінің негіздерін қолданады.
3. Мемлекеттік стандарты және өнеркәсіп стандарты ұғымдарын және бұзбайтын бақылау түрлерін регламенттейтін талаптарды меңгереді.
КҚ 4. Бақылау объектісімен магниттік, электрлік, құйынды, радиотолқын, жылу, оптикалық, радиациялық, акустикалық, өткізгіш заттардың физикалық құрамдастарының өзара іс-қимылына байланысты бұзбайтын бақылау бойынша жұмыстарды орындау
КМ 04. Бақылау объектісімен физикалық құрамдастардың өзара іс-қимылына байланысты бұзбайтын бақылау бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль бақылау объектісімен әртүрлі физикалық құрамдастардың өзара іс-қимылына байланысты металды өңдеуді бұзбайтын бақылау бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Осы модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бақылау түрлері мен олардың бақылау объектісімен физикалық құрамдастарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар магнит, вихреток, радиолқынды, жылу, оптикалық, радиациялық, акустикалық бақылау әдістерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Металдарды өңдеу мен жабуды бұзбайтын бақылаудың белгілі бір әдісі үшін құрылғылардың жұмыс істеу принципін, функционалдық сұлбасын және аппаратураны пайдаланудың дұрыстығын сипаттау.
Бұзбайтын бақылау және техникалық диагностика
Метрология, стандарттау және сертификаттау
Радиотехника негіздері
Аспап жасау негіздері
Материалдардың кедергі негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылғылардың әрекет ету принциптерін сипаттайды.
2. Құрылғылардың функционалдық схемасын қолданады.
3. Аппаратураны пайдаланудың дұрыстығын анықтайды.
4. Бақылау әдістері тиімділігінің экономикалық есебін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Материал мен бұйымдардың ақаулары мен кемістіктерін анықтау үшін түрлі әдістермен бақылау жүргізу бойынша жұмыс технологиясын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет технологией проведения контроля различными методами.
2. Определяет дефекты и брак материала и изделий.
3. Характеризует физические составляющие веществ с объектом контроля.
4. Определяет экономические затраты при выявлении брака и дефектов материалов и изделий.
Результат обучения: 3) Определять типы дефектов, их потенциальную опасность и возможные зоны образования ее с учетом действующих нагрузок и других факторов.
Критерии оценки:
1. Определяет типы дефектов.
2. Характеризует потенциальную опасность этих дефектов и возможные зоны их образования.
3. Учитывает действующие нагрузки.
ПК 5. Обрабатывать, оформлять и оценивать результаты контроля, проводить сравнительный анализ полученных результатов неразрушающего контроля обработки и покрытия металлов на соответствие нормативным требованиям
ПМ 05. Обработка, оформление и оценка результатов контроля
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обработки, оформления и оценки результатов неразрушающего контроля покрытия и обработки металла.
В результате изучения данного модуля обучающиеся осваивают технику обработки и оформления оценки результатов контроля и нормативные требования к контролируемому объекту.
При изучении модуля обучающиеся учатся навыкам
проведения сравнительного анализа, полученных результатов на соответствие нормативным требованиям.
Результат обучения: 1) Оформлять результаты контроля, формировать окончательные выводы согласно нормативным документам.
Организация и технология испытаний
Экономика производства
Неразрушающий контроль и техническая диагностика
Основы приборостроения
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Оформляет результаты контроля.
2. Согласно нормативным документам проводит анализ.
3. Составляет окончательный вывод результатов неразрушающего контроля обработки и покрытия металлов.
4. Выполняет расчет эффективности проведенных работ по неразрушающему контролю обработки и покрытия металлов.
5. Использует экономические термины и законы.
Результат обучения: 2) Обобщать результаты контроля и составлять отчет, подготавливать документации для хранения.
Критерии оценки:
1. Определяет результаты контроля.
2. Составляет отчет.
3. Готовит документацию для хранения.
4. Описывает нормативные требования и соответствие их результатам неразрушающего контроля
Результат обучения: 3) Использовать межгосударственные стандарты, международную практику терминологии обозначений в области неразрушающего контроля обработки и покрытия металлов.
Критерии оценки:
1. Использует межгосударственные стандарты.

1. Әртүрлі әдістермен бақылау жүргізу технологиясын меңгерген.
2. Материалдар мен бұйымдардың ақаулары мен ақауын анықтайды.
3. Бақылау объектісі бар заттардың физикалық құрамдастарын сипаттайды.
4. Материалдар мен бұйымдардың ақаулары мен ақаулары анықталған кезде экономикалық шығындарды анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақаулардың түрлерін, олардың ықтимал қауіптілігін және қолданыстағы жүктемелерді және басқа факторларды ескере отырып, оның пайда болу аймағын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақаулардың түрлерін анықтайды.
2. Бұл ақаулардың ықтимал қауіптілігін және олардың пайда болу аймағын сипаттайды.
3. Қолданыстағы жүктемелерді ескереді.
КҚ 5. Бақылау нәтижелерін өңдеу, рәсімдеу және бағалау, металдарды өңдеу мен жабуды бұзбайтын бақылаудың алынған нәтижелеріне нормативтік талаптарға сәйкестігі тұрғысынан салыстырмалы талдау жүргізу
КМ 05. Бақылау нәтижелерін өңдеу, ресімдеу және бағалау
Бұл модуль металды өңдеу мен өңдеуді бұзбайтын бақылау нәтижелерін өңдеу, рәсімдеу және бағалау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Осы модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бақылау нәтижелерін өңдеу және бағалауды рәсімдеу техникасын және бақыланатын объектіге қойылатын нормативтік талаптарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар алынған нәтижелерді нормативтік талаптарға сәйкестігі тұрғысынан салыстырмалы талдауды жүргізу дағдыларын, меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бақылау нәтижелерін рәсімдеу, нормативтік құжаттарға сәйкес түпкілікті қорытындыларды қалыптастыру.
Сынақтарды ұйымдастыру және технологиясы
Өндіріс экономикасы
Бұзбайтын бақылау және техникалық диагностика
Аспап жасау негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бақылау нәтижелерін рәсімдейді.
2. Нормативтік құжаттарға сәйкес талдау жүргізеді.
3. Металдарды өңдеу мен жабуды бұзбай бақылау нәтижелерін түпкілікті қорытындылайды.
4. Металдарды өңдеу мен жабуды бұзбай бақылау бойынша жүргізілген жұмыстардың тиімділігін есептеуді орындайды.
5. Экономикалық терминдер мен заңдарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бақылау нәтижелерін жинақтау және есеп құру, сақтау үшін құжаттама дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бақылау нәтижелерін анықтайды.
2. Есепті құрайды.
3. Сақтау үшін құжаттама дайындайды.
4. Нормативтік талаптарды және олардың бұзбайтын бақылау нәтижелеріне сәйкестігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Металдарды өңдеу мен жабуды бұзбай бақылау саласындағы белгілеулердің халықаралық терминологиясын, мемлекетаралық стандарттарды пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мемлекетаралық стандарттарды пайдаланады.

2. Использует международную практику терминологии обозначений в области неразрушающего контроля обработки и покрытия металлов.
3. Характеризует периодичность проверки средств контроля в метрологической лаборатории.
4. Проводит сбор и поиск информации в разных источниках (средства массовой информации, телевидение, интернет) о тенденции развития в области неразрушающего контроля.
ПК 6. Выполнять правила по безопасной охране здоровья и окружающей среды, осуществлять контроль за состоянием рабочих мест, обслуживанием оборудования на соответствие требованиям техники безопасности и охране труда
ПМ 06. Выполнение правил по безопасной охране здоровья и окружающей среды, осуществление контроля за состоянием рабочих мест, обслуживанием оборудования на соответствие требованиям техники безопасности и охраны труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения правил по безопасной охране здоровья и окружающей среды.
В результате изучения данного модуля обучающиеся осваивают нормы по охране труда и производственной санитарии, правила техники безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся навыкам контроля за состоянием рабочих мест, обслуживанием оборудования в соответствии с требованиями техники безопасности и охраны труда.
Результат обучения: 1) Выполнять правила техники безопасности, норм по охране труда и производственной санитарии.
Основы промышленной безопасности при работе с постоянным и переменным током
Основы технологии производства
Основы промышленной безопасности при работе с радиоактивными источниками
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Выполняет правила техники безопасности и нормы охраны труда.
2. Выполняет правила и требования производственной санитарии.
3. Соблюдает правила противопожарной безопасности.
Результат обучения: 2) Соблюдать правила техники безопасности при использовании оборудования (аппаратуры) при различных методах контроля.
Критерии оценки:
1. Характеризует оборудование (аппаратуру) и правила их технической эксплуатации при различных методах контроля.
2. Проводит контроль состояния рабочего места на соответствие требованиям производственной санитарии.
3. Применяет инструкции по технике безопасности
4. Использует индивидуальные средства защиты при проведении дефектоскопии объекта.
5. При необходимости выполняет все виды инструктажей по технике безопасности с соответствующей фиксацией в специальном журнале.
Результат обучения: 3) Соблюдать правила противопожарной безопасности.
Критерии оценки:

2. Металдарды өңдеу мен жабуды бұзбай бақылау саласындағы белгілер терминологиясының халықаралық практикасын пайдаланады.
3. Метрологиялық зертханада бақылау құралдарын тексеру мерзімділігін сипаттайды.
4. Бұзбайтын бақылау саласындағы даму үрдісі туралы әртүрлі дереккөздерде ақпарат жинауды және іздеуді жүргізеді.
КҚ 6. Денсаулық пен қоршаған ортаны қауіпсіз қорғау жөніндегі ережелерді орындау, жұмыс орындарының жай-күйін, қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жабдыққа қызмет көрсетуді бақылауды жүзеге асыру
КМ 06. Денсаулық пен қоршаған ортаны қауіпсіз қорғау жөніндегі ережелерді орындау, жұмыс орындарының жай-күйін, қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жабдыққа қызмет көрсетуді бақылауды жүзеге асыру
Бұл модуль денсаулық пен қоршаған ортаны қауіпсіз қорғау бойынша ережелерді сақтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Осы модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар еңбекті қорғау және өндірістік санитария бойынша нормаларды, қауіпсіздік техникасы ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жұмыс орындарының жағдайын, қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жабдықтарға қызмет көрсетуді бақылау дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасы ережелерін, еңбекті қорғау және өндірістік санитария бойынша нормаларды орындау.
Тұрақты және айнымалы токпен жұмыс істеу кезіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздік негіздері
Өндіріс технологиясының негіздері
Радиоактивті көздермен жұмыс істеу кезіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздік негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы ережелерін және еңбекті қорғау нормаларын орындайды.
2. Өндірістік санитарияның ережелері мен талаптарын орындайды.
3. Өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Әр түрлі бақылау әдістері кезінде жабдықтарды (аппаратураны) пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әр түрлі бақылау әдістері кезінде жабдықты (аппаратураны) және оларды техникалық пайдалану ережелерін сипаттайды.
2. Өндірістік санитария талаптарына сәйкес жұмыс орнының жағдайына бақылау жүргізеді.
3. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтарды қолданады
4. Объектінің дефектоскопиясын жүргізу кезінде жеке қорғаныс құралдарын пайдаланады.
5. Қажет болған жағдайда арнайы журналға тиісті тіркеумен қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқамалардың барлық түрлерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет требования правил противопожарной безопасности
2. Оказывает первую доврачебную помощь при ожогах.
3. Применяет инструкции по безопасному использованию легковоспламеняющихся и взрывоопасных средств.
4. Владеет навыками использования различных средств тушения огня (огнетушители, пожарные краны, гидранты).
ПК 7. Применять последовательность действий по выполнению требований безопасности в случае аварийной ситуации и оказанию первой помощи пострадавшим
ПМ 07. Применение последовательности действий по выполнению требований безопасности в случае аварийной ситуации и оказанию первой помощи пострадавшим
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения последовательных действий в случае аварийной ситуации и оказания первой помощи пострадавшим
В результате изучения данного модуля обучающиеся осваивают виды аварийных ситуаций и способы оказания первой помощи пострадавшим.
При изучении модуля обучающиеся учатся навыкам последовательного применения действий в случае аварийной ситуации и оказания первой помощи пострадавшим.
Результат обучения: 1) Осуществлять алгоритм действий при аварийной ситуации.
Основы промышленной безопасности при работе с радиоактивными источниками
Основы технологии производства
Основы промышленной безопасности при работе с постоянным и переменным током
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Определяет последовательность действий в случае возникновения аварийной ситуации.
2. Характеризует алгоритм действий при аварийной ситуации.
3. Организует и проводит действия по выполнению требований безопасности в случае аварийной ситуации.
4. Описывает основные принципы обеспечения, профилактики производственного травматизма и безопасности труда.
5. Комментирует положения по расследованию и учету несчастного случая, связанного с трудовой деятельностью.
Результат обучения: 2) Применять способы оказания первой доврачебной помощи.
Критерииоценки:
1. Оказывает первую доврачебную помощь пострадавшим. Применяет принципы, правила и последовательность оказания первой помощи.
2. Выполняет неотложные меры по предотвращению развития аварийной ситуации и воздействия травмирующих факторов на других лиц.
3. Организует работы по устранению последствий.
Результат обучения: 3) Соблюдать основные требования эксплуатации оборудования и особенностей производства для охраны окружающей среды.
Критерииоценки:
1. Применяет основные положения законодательства Республики Казахстан об экологии и охране окружающей среды.

1. Өртке қарсы қауіпсіздік ережелерін орындайды
2. Күйік кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетеді.
3. Тез тұтанатын және жарылыс қаупі бар құралдарды қауіпсіз пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолданады.
4. Өрт сөндірудің түрлі құралдарын (өрт сөндіргіштер, өрт крандары, гидранттар) пайдалану дағдыларын меңгереді.
КҚ 7. Авариялық жағдай кезінде қауіпсіздік талаптарын орындау және зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету бойынша іс-қимылдар тәртібін қолдану
КМ 07. Апаттық жағдай кезінде қауіпсіздік талаптарын орындау және зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету бойынша іс-қимылдар реттілігін қолдану
Бұл модуль авариялық жағдай кезінде іс-қимыл жүргізу және зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Осы модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар апаттық жағдайлардың түрлерін және зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар авариялық жағдай кезінде іс-қимылдарды жүйелі түрде қолдану және зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Авариялық жағдай кезінде іс-қимыл алгоритмін жүзеге асыру.
Радиоактивті көздермен жұмыс істеу кезіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздік негіздері
Өндіріс технологиясының негіздері
Тұрақты және айнымалы токпен жұмыс істеу кезіндегі өнеркәсіптік қауіпсіздік негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Авариялық жағдай туындаған жағдайда іс-қимыл реттілігін анықтайды.
2. Авариялық жағдай кезіндегі іс-қимыл алгоритмін сипаттайды.
3. Авариялық жағдай кезінде қауіпсіздік талаптарын орындау бойынша іс-қимылдарды ұйымдастырады және жүргізеді.
4. Өндірістік жарақаттануды және еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз етудің, алдын алудың негізгі принциптерін сипаттайды.
5. Еңбек қызметімен байланысты жазатайым оқиғаны тексеру және есепке алу жөніндегі ережелерге түсініктеме береді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету тәсілдерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетеді. Алғашқы көмек көрсетудің қағидаттарын, ережелерін және дәйектілігін қолданады.
2. Авариялық жағдайдың дамуын және жарақаттайтын факторлардың басқа адамдарға әсерін болдырмау бойынша шұғыл шараларды орындайды.
3. Салдарын жою бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қоршаған ортаны қорғау үшін жабдықтарды пайдаланудың негізгі талаптарын және өндіріс ерекшеліктерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Экология және қоршаған ортаны қорғау туралы заңнамасының негізгі ережелерін қолданады.

2. Выполняет правила радиационной безопасности учитывая особенности производства.
3. Принимает участие в разработке мероприятий по экологии и охране окружающей среды.
4. Выполняет правила техники безопасности при работе с постоянным током.
5. Применяет правила безопасности при работе с переменным током.
ПК 8. Выполнять основные виды работ по квалификации "Специалист неразрушающего контроля"
ПМ 08. Выполнение практических работ по квалификации "Специалист неразрушающего контроля"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения основных видов работ по квалификации "Специалист неразрушающего контроля".
В результате изучения данного модуля обучающиеся используют нормативно-техническою документацию, способы проведения измерений по заданной методике.
При изучении модуля обучающиеся учатся навыкам проведения измерений по заданной методике, выполнения наладки, настройки и опытной поверки отдельных видов приборов, применения различных методов неразрушающего контроля обработки и покрытия металла.
Результаты обучения:1) Проводить работы, связанные с неразрушающим контролем и диагностику проверяемых изделий; планирование работы и осуществление контроля качества во время ее проведения.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Осуществляет проверку качества проводимых измерений подчиненными.
2. Составляет отчеты о качестве исследуемого образца.
3. Обеспечивает сохранность и работоспособность измерительного оборудования.
4. Применяет элементы управления системы качеством на предприятии на основе ISO9001.
5. Применяет нормативно-техническую документацию по методам неразрушающего контроля.
6. Применяет инструкции по технике безопасности, охране труда и пожарной безопасности.
Результаты обучения: 2) Производить контроль за простыми и сложными по своей конфигурации деталями на стационарных и мобильных устройствах (дефектоскопах).
Критерии оценки:
1. Подготавливает и организует рабочее место, настраивает в случае необходимости дефектоскопы магнитного, ультразвукового и электромагнитного типа.
2. Производит подготовку магнитных суспензий, проводит измерения по заданной методике.
3. Проверяет детали на наличие расслоений, фиксацию границ расслоения в случае обнаружения с использованием специального прибора.
Результаты обучения: 3) Применять стандарты и нормативные документы для контроля качества обработки и покрытия металлов; стандарты и нормативные документы по контролю конкретных объектов определенным методом неразрушающего контроля обработки и покрытия металлов, другие возможные методы контроля объектов данного вида.
Критерии оценки:

2. Өндіріс ерекшеліктерін ескере отырып, радиациялық қауіпсіздік ережелерін орындайды.
3. Экология және қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысады.
4. Тұрақты токпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін орындайды.
5. Айнымалы токпен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік ережелерін қолданады.
КҚ 8. "Бұзбайтын бақылаудың маманы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 08. "Бұзбайтын бақылаудың маманы" біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
Бұл модуль "Бұзбайтын бақылаудың маманы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Осы модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар нормативтік-техникалық құжаттаманы, берілген әдістеме бойынша өлшеу жүргізу тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар берілген әдістеме бойынша өлшеу жүргізу, баптау, баптау және аспаптардың жекелеген түрлерін тәжірибелік тексеру, металды өңдеу мен жабуды бұзбайтын бақылаудың әртүрлі әдістерін қолдану дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Тексерілетін бұйымдарды бұзбайтын бақылауға және диагностикаға байланысты жұмыстарды жүргізу; жұмысты жоспарлау және оны жүргізу кезінде сапаны бақылауды жүзеге асыру.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағыныштылардың жүргізілетін өлшеулердің сапасын тексеруді жүзеге асырады.
2. Зерттелетін үлгінің сапасы туралы есептер жасайды.
3. Өлшеу жабдығының сақталуын және жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз етеді.
4. ISO9001 негізінде кәсіпорында сапаны басқару элементтерін қолданады.
5. Бұзбайтын бақылау әдістері бойынша нормативтік-техникалық құжаттаманы қолданады.
6. Қауіпсіздік техникасы, еңбекті қорғау және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Стационарлық және мобильді құрылғыларда (дефектоскоптарда) өзінің конфигурациясы бойынша қарапайым және күрделі бөлшектерге бақылау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өзінің жұмыс орнын дайындайды және ұйымдастырады. Қажет болған жағдайда магниттік, ультрадыбыстық және электромагнитті типті дефектоскоптарды баптайды.
2. Магнитті суспензияларды дайындайды. Берілген әдістеме бойынша өлшеу жүргізеді.
3. Бөлшектерді қабаттастардың болуын, арнайы аспапты пайдалана отырып табылған жағдайда қабаттану шекарасының бекітілуін тексереді.
Оқыту нәтижелері: 3) Металдарды өңдеу және жабу сапасын бақылау үшін стандарттар мен нормативтік құжаттарды қолдану; металдарды өңдеу және жабуды бұзбайтын бақылау әдісімен анықталған нақты объектілерді бақылау бойынша стандарттар мен нормативтік құжаттарды, осы түрдегі объектілерді бақылаудың басқа да ықтимал әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет физические основы методов и видов неразрушающего контроля обработки и покрытия металлов.
2. Применяет методы контроля, классифицирует виды дефектов и брака.
3. Использует технологию контроля конкретных объектов определенным методом неразрушающего контроля обработки и покрытия металлов (подготовка к контролю, выбор параметров, наладка аппаратуры, проведение контроля, устранение возможных причин ошибочной браковки).
4. Применяет конструктивные особенности технологии изготовления, эксплуатации и ремонта объектов контроля.
5. Определяет типы дефектов, их потенциальную опасность и возможные зоны (места) образования с учетом действующих нагрузок и других факторов, вызывающих их образование.
6. Понимает Государственную программу "Цифровой Казахстан".
7. Понимает принципы организации производства "Индустрия 4.0".
ПК 9. Выполнять квалификационные работы по квалификации "Специалист неразрушающего контроля"
ПМ 09. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для самостоятельного выполнения всех видов контроля в объеме профессиональной характеристики.
В результате изучения данного модуля обучающиеся осваивают современные методы и приборы контроля качества и диагностики при выполнении технологических задач неразрушающего контроля обработки и покрытия металла цифровые технологии и программы.
При изучении модуля обучающиеся учатся навыкам обработки измерительной информации и оформления результатов контроля.
Результаты обучения: 1) Самостоятельно выполнять работы по подготовке приборов к работе (настройка, калибровка), проведение замеров.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила по технике безопасности, пожарной безопасности и производственной санитарии, обрабатывает измерительную информацию и оформляет результаты.
2. Использует современные методы и приборы контроля качества и диагностики при выполнении технологических задач неразрушающего контроля обработки и покрытия металлов.
3. Использует цифровые технологии и программы.
Результаты обучения: 2) Осуществлять контроль объектов (продукции) с применением одного или нескольких методов и аппаратуры для неразрушающего контроля.
Критерии оценки:
1. Проверяет исправность аппаратуры и настраивает ее на заданные параметры.
2. Выполняет операции по контролю объектов (продукции) соответствующими методами неразрушающего контроля обработки и покрытия металлов.
3. Интерпретирует результаты контроля и делает окончательные выводы о качестве проконтролированных объектов (продукции).
Результаты обучения: 3) Разрабатывать технологические карты контроля конкретных объектов (продукции, изделий) в соответствии с действующей нормативной документации.
Критерии оценки:

1. Металдарды өңдеу мен жабуды бұзбайтын бақылау әдістері мен түрлерінің физикалық негіздерін анықтайды.
2. Бақылау әдістерінің, ақаулар мен ақаулар түрлерінің жіктелуін қолданады.
3. Металдарды өңдеу мен жабуды бұзбайтын бақылаудың белгілі бір әдісімен нақты объектілерді бақылау технологиясын пайдаланады(бақылауға дайындау, параметрлерді таңдау, аппаратураны баптау, бақылау жүргізу, қате ақаудың ықтимал себептерін жою).
4. Бақылау объектілерін дайындау, пайдалану және жөндеу технологиясының конструктивтік ерекшеліктерін қолданады.
5. Ақаулардың түрлерін, олардың ықтимал қауіптілігін және қолданыстағы жүктемелерді және олардың пайда болуына әкелетін басқа да факторларды ескере отырып, пайда болуы мүмкін аймақтарды (орындарын) анықтайды.
6. "Цифрлық Қазақстан"мемлекеттік бағдарламасын түсінеді.
7. "Индустрия 4.0"өндірісін ұйымдастыру принциптерін түсінеді.
КҚ 9. "Бұзбайтын бақылаудың маманы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау"
КМ 09. Диплом алды практика
Бұл модуль кәсіби сипаттама көлемінде бақылаудың барлық түрлерін өз бетінше орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Осы модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар металды өңдеу мен жабуды бұзбайтын бақылаудың технологиялық міндеттерін орындау кезінде сапаны бақылау мен диагностиканың заманауи әдістері мен құралдарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өлшеу ақпаратын өңдеу және нәтижелерді рәсімдеу дағдыларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Аспаптарды жұмысқа дайындау (баптау, калибрлеу) бойынша жұмыстарды өз бетінше орындау, өлшеу жүргізу.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария жөніндегі ережелерді орындайды. Өлшеу ақпаратын өңдейді және нәтижелерді рәсімдейді.
2. Металдарды өңдеу мен жабуды бұзбайтын бақылаудың технологиялық міндеттерін орындау кезінде сапаны бақылау мен диагностиканың қазіргі заманғы әдістері мен құралдарын қолданады.
3. Сандық технологиялар мен бағдарламаларды қолданады.
Оқыту нәтижелері: 2) Объектілерді (өнімдерді) бұзбайтын бақылауға арналған бір немесе бірнеше әдістер мен аппаратураны қолдана отырып бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аппаратураның жарамдылығын тексереді және оны берілген параметрлерге баптайды.
2. Металдарды өңдеу мен жабуды бұзбайтын бақылаудың тиісті әдістерімен объектілерді (өнімдерді) бақылау бойынша операцияларды орындайды.
3. Бақылау нәтижелерін түсіндіреді және бақыланған объектілердің (өнімдердің) сапасы туралы түпкілікті қорытынды жасайды.
Оқыту нәтижелері: 3) Қолданыстағы нормативтік құжаттамаға сәйкес нақты объектілерді (өнімдерді, бұйымдарды) бақылаудың технологиялық картасын әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Оформляет документацию о результатах контроля.
2. Делает окончательные выводы о качестве объектов (продукции), которые контролировались сотрудниками неразрушающего контроля низкой квалификации, в случае необходимости руководит ими.
3. Маркирует (ставит маркеры) на объекты (продукцию), если этого требует нормативная документация.
Результаты обучения: 4) Выполнять сбор материалов для дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Проводит работы по сбору материалов по результатам преддипломной практики.
2. Систематизирует, закрепляет теоретические и практические знания по специальности, готовит материалы для отчета по преддипломной практике.
3. Обобщает материалы и производит их оформление.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 192
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 615
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Геодезия и картография"
Код и профиль образования:
0700000 – Геология, горнодобывающая промышленность и добыча полезных ископаемых
Специальность:
0713000 – Геодезия и картография
Квалификация*:

1. Бақылау нәтижелері туралы құжаттаманы рәсімдейді.
2. Төмен біліктілікті бұзбайтын бақылау қызметкерлері бақылайтын объектілердің (өнімдердің) сапасы туралы түпкілікті қорытынды жасайды, қажет болған жағдайда оларды басқарады.
3. Егер нормативтік құжаттама талап етсе, объектілерге (өнімге) таңбалайды (таңба салады).
Оқыту нәтижелері: 4) Дипломдық жобаға материалдар жинауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Диплом алдындағы практика нәтижелері бойынша материалдарды жинау бойынша жұмыстар жүргізеді.
2. Мамандық бойынша теориялық және практикалық білімдерін жүйелейді,бекітеді, диплом алдындағы практика бойынша есеп беру үшін материалдар дайындайды.
3. Материалдарды қорытады және оларды рәсімдейді.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
192-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
615-қосымша
"Геодезия және картография" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0700000 – Геология, тау-кен өндірісі және пайдалы қазбаларды өндіру
Мамандығы:
0713000 – Геодезия және картография
Біліктілігі*:

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе.
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают принципы социального поведения личности в обществе, политические системы общества, безопасное взаимодействие с окружающей средой, культуру общества.
При изучении модуля обучающиеся учатся: взаимодействию с окружающим миром.
Результат обучения: 1) Владеть понятием безопасного взаимодействия человека со средой его обитания.
Безопасность жизнедеятельности
Основы социологии и политологии
Культурология
Критерии оценки:
1. Понимает о неразрывном единстве эффективной профессиональной деятельности и отдыха человека с требованиями к его безопасности.
2. Владеет знаниями принципов обеспечения устойчивости объектов экономики, прогнозирования развития событий и оценки последствий при техногенных чрезвычайных ситуациях и стихийных явлениях
3. Оказывает первую медицинскую помощь.
Результат обучения: 2) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін ұстанады
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін анықтайды
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгерді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар тұлғаның қоғамдағы әлеуметтік мінез – құлқын, қоғамның саяси жүйелерін, қоршаған ортамен қауіпсіз араласу, қоғамның мәдениетін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қоршаған ортамен өзара байланыс жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Адамның өзі өмір сүретін орасымен қауіпсіз байланысқа түсу ұғымын білу.
Өмір сүру қауіпсіздігі
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Мәдениеттану
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Адамның тиімді кәсіптік қызметі мен демалысының оның қауіпсіздік талаптарымен үздіксіз бірлігін түсінеді.
2. Техногендік төтенше жағдайларда және табиғат апаттары кезінде салдарын бағалауды болжау, экономика объектілерінің тұрақтылығын қамтамасыз ету принциптерін біледі.
3. Алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын білу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Негізгі саяси ұғымдарды меңгерген: билік, саяси жүйе, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.

2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 3) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
Результат обучения: 4) Иметь понятия о культурных ценностях народов и религий.
Критерии оценки:
1. Понимает культурные традиции различных религий и народов.
2. Владеет знаниями культуры разных стран.
Результат обучения: 5) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2. Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
БК 5. Понимать историю, роль и место Республики Казахстан в мировой общественности
БМ 05. Понимание истории, роли и места Республики Казахстан в мировой общественности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для понимания исторического развития Республики Казахстан.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные исторические этапы развития казахского народа.
При изучении модуля обучающиеся учатся анализировать прошедшие события, делать оценку.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История
Казахстана
Критерии оценки:
1. Раскрывает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
БК 6. Обладать целостным представлением о процессах и явлениях, происходящих в природе и обществе, необходимое для решения профессиональных задач с учетом технико-технологических, социально-экономических и экологических факторов
БМ 06. Обладание целостным представлением о процессах и явлениях, происходящих в природе и обществе, необходимое для решения профессиональных задач с учетом технико-технологических, социально-экономических факторов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для адаптации и понимания основных процессов происходящих в обществе.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают представления о философских, научных и религиозных картинах мира, смысле жизни человека, основные формы и методы экономических процессов.
При изучении модуля обучающиеся учатся пониманию окружающего мира.
Результат обучения: 1) Находить и использовать экономическую информацию, необходимую для ориентации в своей профессиональной деятельности
Основы экономики
Основы философии
Основы права
Критерии оценки:

2. Негізгі әлеуметтік ұғымдарды біледі: әлеуметтік қатынастар, әлеуметтік құбылыстар, әлеуметтік процестер, әлеуметтік прогресс.
3. Жалпы және әлеуметтік және саяси процестерді және жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Халықаралық саяси процестерді, геосаяси жағдайын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Қазақстанның заманауи әлемдегі рөлі мен орнын түсінеді.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
3. Саяси мәдениеттің қызмет жасау болмысын және заңдылықтарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Халық пен діннің мәдени құндылықтары туралы ұғымы бар.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Түрлі халықтар мен діндердің мәдени дәстүрлерін түсінеді.
2. Түрлі елдердің мәдениетін біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Отандық мәдениеттің тарихын, дәстүрлі қазақ мәдениетінің құндылықтарын біледі.
2. Қазақстан Республикасы халқы мәдениетінің әлемдік өркениеттегі рөлі мен орнын анықтайды.
3. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін біледі
БҚ 5. Қазақстан Республикасының тарихын, әлемдік қоғамдағы рөлі мен орнын білу
БМ 05. Қазақстан Республикасы-ның тарихын, әлемдік қоғамдағы рөлі мен орнын білу
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
БҚ 6. Технологиялық, әлеуметтік – экономикалық және экологиялық факторларды ескере отырып, кәсіптік міндеттерді шешу үшін қажетті табиғатта және қоғамда болып жатқан процестер және құбылыстар туралы тұтас түсініктің болуы
БМ 06. Технологиялық, әлеуметтік – экономикалық және экологиялық факторларды ескере отырып, кәсіптік міндеттерді шешу үшін қажетті табиғатта және қоғамда болып жатқан процестер және құбылыстар туралы тұтас түсініктің болуы
Бұл модуль қоғамда болып жатқан негізгі процестерге бейімделу және түсіну үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әлемнің философиялық, ғылыми және діни картиналарын, адам өмірінің мәнін, негізгі нысандарын және экономикалық процестердің әдісін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қоршаған ортаны түсінуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өзінің кәсіптік қызметінде бағытталу үшін қажетті экономикалық ақпаратын табу және пайдалану.
Экономика негіздері
Философия негіздері
Құқық негіздері
Бағалаудың өлшемшарт- тары:

1. Понимает основные процессы и механизмы экономики.
2. Владеет знаниями основ макро- и микроэкономики.
3. Определяет формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
4. Понимает тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Результат обучения: 2) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
5. Описывает порядок получения свидетельства о государственной регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица).
6. Выбирает и обосновывает налоговый режим при регистрации индивидуального предпринимателя (юридического лица).
7. Владеет навыками по работе с порталом электронного правительства в предпринимательской деятельности.
Результат обучения: 3) Определять поведения человека и раскрывать смысл его жизни через основные понятия философии.
Критерии оценки:
1. Понимает основные вехи мировой философской мысли.
2. Владеет представлениями о философских, научных и религиозных картинах мира.
3. Выполняет анализ и делает оценку своему существованию в мире и обществе.
4. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
5. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.
6. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 4) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 5) Владеть сведениями об основных отраслях права.
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Характеризует методы административного регулирования.
3. Понимает необходимость ответственности за административные и коррупционные правонарушения.
4. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
5. Владеет информацией о видах налогов.
6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Профессиональные модули
Квалификация "071301 3 – Техник-геодезист"
ПК 1. Создавать плановое и высотное обоснование и выполнять топографические съемки
ПМ 01. Создание планового и высотного обоснования и выполнение топографических съемок
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для создания планового и высотного обоснования и выполнения различных видов топографических съемок.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: формы рельефа и их изображение на картах, определение положения точек земной поверхности, работу с топографическими картами, методы измерения расстояний, горизонтальных и вертикальных углов, вычисления координат точек, методы определения превышений и высот точек, осваивают методики выполнения топографических съемок, астрономические наблюдения, гироскопические наблюдения, вычисления азимута.
При изучении модуля обучающиеся учатся: решать задачи по масштабам, картам, по ориентированию, по определению координат, высот, решению основных геодезических задач с помощью микрокалькулятора и компьютера, работе с теодолитами, нивелирами, электронными геодезическими приборами, обрабатывать результаты измерений.
Результат обучения: 1) Определять положение точек на карте.
Физическая география
Геодезия
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Электротехника и электроника
Электронные геодезические средства измерений
Топографическое и строительное черчение
Высшая геодезия
Критерии оценки:

1. Экономиканың негізгі процестерін және механизмдерін түсінеді.
2. Макро- және микроэкономиканың негіздерін біледі.
3. Меншік нысандарын және түрлерін, жоспар түрлерін, мекеменің негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
4. Әлемдік экономиканың даму тенденцияларын, мемлекеттік "жасыл" экономикаға өту міндеттерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпкерлік қызметтің табыстылық және тәуекел мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Кәсіпкерлікті дамытудың мақсаттарын, факторларын және шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық – құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің табыстылығын анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес- жоспар құру негіздерін біледі.
5. Жеке кәсіпкердің (заңды тұлғаның) мемлекеттік тіреу туралы куәлігін алу тәртібін біледі.
6. Жеке кәсіпкерді (заңды тұлғаны) тіркеу кезінде салықтық режимді таңдайды және негіздейді.
7. Кәсіпкерлік қызметте электронды үкімет порталымен жұмыс жасауды түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Адамның мінез –құдқын анықтау және оның өмірінің мәнін негізгі философиялық ұғымдары арқылы білу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Әлемдік философиялық ойдың негізгі тарауларын түсінеді.
2. Философиялық, ғылыми және діни картиналары туралы түсінігі бар.
3. Өзінің қоғамда және әлемде өмір сүруіне талдайды және бағасын береді.
4. Ғылыми, философиялық және діни картиналары туралы түсінігі бар.
5. Адам өмірінің материалдық және рухани құндылықтарының арақатынасы туралы қоғамдық пікірді қалыптастырады.
6. Ақиқат және өмірдің мәні санатары бойынша түрлі көзқарастарды талдайды, осы ұғымдар бойынша көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды білу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Құқықтың мәнісін және негізгі белгілерін түсінеді.
2. Заңдылық және құқықтық тәртіп ұғымдарын біледі және ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқықтың негізгі салалары анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясының ережелеріне сәйкес азаматтың жеке тұлғалық қалыптасуының құқықтық мәртебесін түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін анықтайды.
3. Әкімшілік және жемқорлық құқық бұзушылықтар үшін жауапкершіліктің қажеттілігін түсінеді.
4. Азаматтық және отбасы құқығының негізгі ережелерін анықтайды.
5. Салық түрлерін анықтайды.
6. Қылмыстық жауапкершілікті және оның туындау негіздемесін түсінеді..
Кәсіптік модульдер
"071301 3 – Техник-геодезист" біліктілігі
КҚ 1. Жоспарлы және биіктік негіздемені жасау және топографиялық түсірілімдерді жүргізу
ПМ 01. Жоспарлы және биіктік негіздемені жасау және топографиялық түсірілімдерді жүргізу
Бұл модуль жоспарлы және биіктік негіздемесін жасау және топографиялық түсірілім жасау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бедердің пішіндерін және картада бейнелеуін, жер бетін, топографиялық карталармен жұмыс жасауды, қашықтықтарды, тік және көлденең бұрыштарды өлшеу әдістерін, координата нүктелерін есептеуді, биік жерлерді және нүктелердің биіктігін анықтау әдістерін, топографиялық түсірілімді орындау әдістерін, астрономиялық бақылауларды, гироскопиялық бақылауларды, азимутты есептеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар масштаб, карталар, бағыттау, координаталарды анықтау, биіктіктерді, микрокалькулятор және компьютердің көмегімен негізгі геодезиялық міндеттерді шешуді, теодолиттермен, нивелирлермен, электронды геодезиялық құралдармен жұмыс жасауды, өлшеу нәтижелерін өңдеуді үйренеді,
Оқыту нәтижесі: 1) Нүктелердің орналасуын картада анықтау.
Физикалық география
Геодезия
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Электротехника және электроника
Электронды геодезиялық өлшеу құралдары.
Топографиялық және құрылыс сызу
Жоғары геодезия
Бағалаудың өлшемшарт- тары:

1. Понимает общие сведения о Земле.
2. Владеет знаниями о топографо-геодезическом обеспечении картографического отображения поверхности Земли в целом, отдельных территорий и участков земной поверхности.
3. Владеет знаниями основных форм рельефа, методами ориентирования и работы с картой.
4. Решает задачи по масштабам, картам, по ориентированию, по определению координат, высот.
5. Выполняет определения по карте координат и высот.
Результат обучения: 2) Измерять расстояния, горизонтальные и вертикальные углы и обрабатывать результаты измерений в соответствии с требованиями инструкций.
Критерии оценки:
1. Применяет методы и способы измерения углов и расстояний.
2. Владеет знаниями работы с теодолитами, дальномерами, электронными геодезическими приборами.
3. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений расстояния, горизонтальных и вертикальных углов.
4. Выполняет измерения горизонтальных и вертикальных углов и обрабатывает результаты измерений.
5. Вычисляет неприступное расстояние, решает прямую и обратную геодезические задачи.
6. Вычисляет координаты точек теодолитного хода и наносит точки по координатам.
Результат обучения: 3) Выполнять нивелирование.
Критерии оценки:
1. Объясняет сущность различных способов нивелирования.
2. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений нивелирования.
3. Выполняет геометрическое и тригонометрическое нивелирование.
4. Уравнивает нивелирный ход.
Результат обучения: 4) Создавать топографические планы, карты и чертежи с помощью чертежных инструментов и средствами компьютерной графики.
Критерии оценки:
1. Использует чертежные инструменты при создании топографических карт и планов.
2. Владеет навыками практического использования компьютерной графики и работы в графических редакторах.
3. Выполняет графические работы чертежными инструментами и средствами компьютерной графики.
Результат обучения: 5) Выполнять топографические съемки различными методами.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение различных видов топографической съемки.
2. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений топографической съемки различными методами
3. Владеет методиками различных видов съемки.
4. Выполняет топографические съемки различными методами
Результат обучения: 6) Выполнять наблюдения и обработки при определении азимута астрономическим и гироскопическими методами.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность астрономических наблюдений и основ гироскопа.

1. Жер туралы жалпы мәліметтерді түсінеді.
2. Жалпы жер бетінің, жеке аумақтарының және жер бетінің учаскелерінің беттерін картографиялық көрсетуді топогрпафтық – геодезиялық қамтамасыз ету туралы біледі.
3. Бедердің негізгі пішіндерін, картада бағытталу және онымен жұмыс жасауды біледі.
4. Масштабы, карталары, бағытталуы, координаталарды анықтау, биіктігі бойынша тапсырмаларды шешеді.
5. Карта бойынша координатаны және биіктікті анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тігінен және көлденең бұрыштарды өлшеу және нұсқаулықтың талаптарына сәйкес өлшеу нәтижелерін өңдеу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Бұрыштарды және қашықтықтарды өлшеудің әдістерін және тәсілдерін қолданады.
2. Теодолиттермен, электронды геодезиялық құралдармен жұмыс жасауды біледі.
3. Нормативтік – құқықтық құжаттардың өлшеулерді өңдеуге және қашықтықтарды өлшеуді, тік және көлденең бұрыштарды өлшеуге қоятын талаптарын сақтайды.
4. Тік және көлденең бұрыштарды өлшеуді орындайды және өлшеу нәтижелерін өңдейді.
5. Қол жетпейтін қашықтық өлшенеді және кері геодезиялық міндеттерді шешеді.
Теодолитті жүріс нүктелерінің координаталарын есептейді және координаталар бойынша нүкте салады.
Оқыту нәтижесі: 3) Нивелирлеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Нивелирлеудің түрлі әдістерінің мәнін түсіндіреді.
2. Нормативтік – құқықтық құжаттардың нивелирлеуді өлшеу нәтижелерін өлшеуді және өңдеудің нәтижелерін орындауға қоятын талаптарын сақтайды.
3. Геометриялық, тригонометриялық нивелирлеуді орындайды.
4. Нивелирлі жүрісті теңестіреді.
Оқыту нәтижесі: 4) Топографиялық жоспар, карталарды және сызбаларды сызу құралдары және компьютерлік графика құралдарымен жасау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Топографиялық карталарды және жоспарды жасау кезінде сызу құралдарын пайдаланады.
2. Компьютерлік графика және графикалық редакторларда жұмыс жасауды практикалық пайдалану дағдыларын біледі.
3. Сызу құралдарымен және компьютерлік графика құралдарымен графикалық жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Түрлі әдістермен топографиялық түсірілімді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Топографиялық түсірілімнің түрлерінің арналымын түсінеді.
2. Нормативтік – құқықтық құжаттарды топографиялық түсірілімді түрлі әдістермен өлшеу нәтижелерін орындауға қоятын талаптарын сақтайды.
3. Түсірілімнің түрлі әдістерін меңгерген.
4. Түрлі әдістермен топографиялық түсірілімді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Астрономиялық және гироскопиялық әдістермен азимутты анықтау кезінде бақылаулар мен өңдеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Астрономиялық бақылауларды және гироскоп негіздерін түсінеді.

2. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений азимута.
3. Владеет методикой астрономических наблюдений и гироскопического метода.
4. Выполняет определение азимута по высоте и часовому углу светила.
5. Выполняет определение азимута гироскопическим методом.
Результат обучения: 7) Выполнять высокоточное нивелирование.
Критерии оценки:
1. Понимает суть метода высокоточного нивелирования
2. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений высокоточного нивелирования.
3. Владеет методикой выполнения работ по высокоточному нивелированию.
Результат обучения: 8) Создавать плановые геодезические сети различными способами.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность методов триангуляции, полигонометрии и трилатерации.
2. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений создания плановых геодезических сетей.
3. Владеет методикой выполнения работ по триангуляции, полигонометрии, трилатерации.
Результат обучения: 9) Создавать топографические планы, карты и чертежи с помощью чертежных инструментов.
Критерии оценки:
1. Использует чертежные инструменты.
2. Владеет навыками вычерчивания условных знаков географических объектов.
3. Выполняет графические работы чертежными инструментами.
Результат обучения: 10) Устранять неисправности в процессе функционирования электронной аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Описывает устройство электронной аппаратуры.
2. Раскрывает методы контроля и диагностики электронной аппаратуры.
3. Различает основные виды неисправностей
4. Выявляет простейшие неисправности электронной аппаратуры.
5. Выполняет мелкие ремонтные работы по устранению неисправностей.
ПК 2. Выполнять основные виды топографо-геодезических работ
ПМ 02. Выполнение основных видов топографо-геодезических работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения летней учебной полевой практики.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методики выполнения основных видов топографо-геодезических работ, изготавливать оригиналы топографических карт.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять работу в соответствии с нормативными документами.
Результат обучения: 1) Создавать плановое обоснование топографических съемок проложением теодолитных ходов.
Профессиональная практика (Летняя учебная полевая практика)
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений проложения теодолитного хода.

2. Нормативтік – құқықтық құжаттардың азимут өлшемдерінің нәтижелерін өлшеу және өңдеуге қоятын талаптарын сақтайды.
3. Астрономиялық бақылауларды және гироскоп негіздерін біледі.
4. Азимутты шырақтың биіктігі және сағаттық бұрышы бойынша анықтайды.
5. Азимутты гироскопиялық әдіспен анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Дәлдігі жоғары нивелирлеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Дәлдігі жоғары нивелирлеудің мәнін түсінеді.
2. Нормативтік - құқықтық құжаттардың дәлдігі жоғары нивелирлеудің өлшемдерінің нәтижелерін өңдеу және өлшеулерін орындауға қоятын талаптарын сақтайды
3. Дәлдігі жоғары нивелирлеу бойынша жұмыстарды орындау әдістемесін біледі.
Оқыту нәтижесі: 8) Түрлі әдістермен жоспарлы геодезиялық желілерді құру.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Триангуляция, полигонометрия және трилатерация әдістерінің болмысын түсінеді.
2. Нормативтік - құқықтық құжаттардың жоспарлы геодезиялық желілерді құруды өлшеу нәтижелерін өңдеу және өлшеуге қоятын талаптарын сақтайды.
3. Триангуляция, полигонометрия және трилатерация бойынша жұмыстарды орындау әдістемесін меңгерген.
Оқыту нәтижесі: 9) Сызу құралдары арқылы топографиялық жоспарларды, карталарды және сызуларды жасау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Сызу құралдарын пайдаланады.
2. Географиялық объектілердің шартты белгілерін сызу дағдыларын біледі.
3. Құралдармен сызу графикалық жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 10) Электронды аппараттың жұмыс істеуі кезінде ақауларды жою.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Электронды аппаратураның құрылысын сипаттайды.
2. Электронды аппаратураны бақылау және тексеру әдістерін біледі.
3. Ақаулардың негізгі түрлерін ажыратады.
4. Электронды аппаратураның қарапайым ақауларын анықтайды.
5. Ақауларды жою бойынша ұсақ жөндеу жұмыстарын орындайды.
КҚ 2. Топографтық - геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
ПМ 02. Топографтық - геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
Бұл модуль жазғы оқу далалық практикасын жүргізу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар топографтық – геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау әдістемесін, топографиялық карталардың түпнұсқаларын әзірлеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар нормативті құжаттарға сәйкес жұмысты орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Теодолитті жүрістерді жалғастыра отырып, топографтық түсірілімдердің жоспарлы негіздемесін құру.
Кәсіптік практика
(Жазғы оқу далалық практика)
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Нормативтік - құқықтық құжаттардың теодолитті жүрісті өлшеу және өлшеу нәтижелерін өңдеуге қоятын талаптарын сақтайды.

2. Владеет необходимыми инструментами и методиками проложения теодолитного хода.
3. Выполняет в бригаде создание теодолитного хода.
Результат обучения: 2) Создавать высотное обоснование топографических съемок методом геометрического нивелирования IY класса
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений геометрического нивелирования IY класса.
2. Владеет необходимыми инструментами и методиками выполнения нивелирования.
3. Выполняет создание нивелирного хода IV класса в составе бригады.
Результат обучения: 3) Выполнять тахеометрическую съемку в масштабе 1: 2 000.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений при выполнении тахеометрической съемки в масштабе 1: 2 000.
2. Владеет необходимыми инструментами и методиками выполнения тахеометрической съемки.
3. Выполняет в бригаде создание плана местности в масштабе 1: 2 000 в составе бригады.
Результат обучения: 4) Выполнять комбинированную съемку в масштабе 1: 5 000.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений при выполнении комбинированной съемки в масштабе 1: 5 000.
2. Владеет необходимыми инструментами и методиками выполнения комбинированной съемки..
3. Выполняет в бригаде создание плана местности в масштабе 1: 5 000 в составе бригады.
Результат обучения: 5) Выполнять нивелирование II класса.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений нивелирования II класса.
2. Владеет необходимыми инструментами и методиками выполнения высокоточного нивелирования.
3. Выполняет создание нивелирного хода II класса в составе бригады.
Результат обучения: 6) Выполнять триангуляционные работы.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений триангуляционных работ.
2. Владеет необходимыми инструментами и методиками выполнения триангуляционных работ.
3. Выполняет создание сети триангуляции в составе бригады.
Результат обучения: 7) Определять координаты пунктов геодезической сети автономными способами.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений при определении координат пунктов геодезической сети автономными способами.

2. Теодолитті жүрісті салу үшін қажетті құралдарын және әдістерін біледі.
3. Теодолитті жүрісті құруды бригадамен орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) IY санатындағы геометриялық нивелирлеу әдісімен топографиялық түсірілімдердің биіктік негіздемесін жасау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Нормативтік - құқықтық құжаттардың IY санатындағы геометриялық нивелирлеуді өлшеуге және өлшеу нәтижелерін өңдеуге қоятын талаптарын сақтайды.
2. Нивелирлеуді орындаудың қажетті құралдары мен әдістемелерін біледі.
3. Бригада құрамында IV санатындағы нивелирлі жүрісті жасауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) 1: 2 000 масштабында тахеометриялық түсірілім жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Нормативтік - құқықтық құжаттардың 1: 2000 масштабында тахеометриялық түсірілімді орындау кезінде өлшеулерді орындау және өлшеу нәтижелерін өңдеуге қоятын талаптарын сақтайды.
2. Тахеометриялық түсірілімді орындаудың қажетті құралдары мен әдістемелерін біледі.
3. Бригада құрамында 1: 2 000 масштабында жергілікті аумақтың жоспарын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) 1: 5 000 масштабында құрамдастырылған түсірілім жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Нормативтік - құқықтық құжаттардың 1:5 000 масштабында құрамдастырылған түсірілімді орындау кезінде өлшеулерді орындау және өлшеу нәтижелерін өңдеуге қоятын талаптарын сақтайды.
2. Құрамдастырылған түсіруді орындаудың қажетті құралдары мен әдістемелерін біледі.
3. Бригада құрамында 1: 5 000 масштабында жергілікті аумақтың жоспарын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) II санаттағы нивелирлеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Нормативтік - құқықтық құжаттардың II санаттағы нивелирлеуді жүргізу өлшеулерді орындау және өлшеу нәтижелерін өңдеуге қоятын талаптарын сақтайды.
2. Дәлдігі жоғары нивелирлеуді орындаудың қажетті құралдары мен әдістемелерін біледі.
3. Бригада құрамында ІІ санаттағы нивелирлеу жүрісін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Триангуляциялық жұмыстарды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Нормативтік - құқықтық құжаттардың триангуляциялық жұмыстарды жүргізу кезінде өлшеулерді орындау және өлшеу нәтижелерін өңдеуге қоятын талаптарын сақтайды.
2. Триангуляциялық жұмыстарды орындаудың қажетті құралдары мен әдістемелерін біледі.
3. Бригада құрамында триангуляция желісін құруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Автономды әдістермен геодезиялық желі тармақтарының координаталарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Нормативтік - құқықтық құжаттардың автономды әдістермен геодезиялық желі тармақтарының координаталарын анықтау кезінде өлшеулерді орындау және өлшеу нәтижелерін өңдеуге қоятын талаптарын сақтайды.

2. Владеет необходимыми навыками при работе с инструментами и методиками определения координат автономными способами.
3. Выполняет астрономические наблюдения в составе бригады.
ПК 3. Создавать планово-высотное обоснование для выполнения съемок аэрофототопографическими методами
ПМ 03. Создание планово-высотного обоснование для выполнения съемок аэрофототопографическими методами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для создания карт стереотопографическим методом, выполнения планово-высотной подготовки и дешифрирования аэроснимков.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают технологию стереофотограмметрии, плановую и высотную привязку опознаков, полевое и камеральное дешифрирование космических и аэроснимков.
При изучении модуля обучающиеся учатся работать как на универсальных аналоговых приборах, так на современных цифровых фотограмметрических станциях, выполнять комплекс полевых и камеральных работ.
Результат обучения: 1) Определять плановое положение опознаков различными способами.
Геодезия
Основы фотограмметрии
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений при определении планового положения опознаков различными способами.
2. Выполняет полевые измерения при плановой подготовке аэроснимков.
3. Вычисляет координат опознака, определенного прямой засечкой.
4. Вычисляет координат опознака, определенного обратной засечкой.
5. Вычисляет координат опознака, определенного комбинированной засечкой.
6. Вычисляет координат опознака, определенного полярным методом.
7. Вычисляет координат опознака, определенного методом снесения координат.
Результат обучения: 2) Определять отметки опознаков, определенных по сторонам засечек.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений.
2. Владеет технологией выполнения работ
3. Выполняет вычисления отметки опознака, определенного прямой (обратной) засечкой.
Результат обучения: 3) Выполнять камеральное дешифрирование при стереотопографической съемке.
Критерии оценки:
1. Характеризует организацию и содержание работ, оформление материалов дешифрирования.
2. Владеет технологией выполнения работ при стереотопографической съемке.
3. Выполняет камеральное дешифрирование при стереотопографической съемке.
Результат обучения: 4) Выполнять стереотопографическую съемку на аналоговых стереофотограм-метрических приборах.
Критерии оценки:
1. Характеризует геометрическую сущность пары перекрывающихся аэрофотоснимков и основные элементы стереопары.

2. Автономды әдістермен геодезиялық желі тармақтарының координаталарын анықтау құралдарымен және әдістерімен жұмыс жасау кезінде қажетті дағдыларды біледі.
3. Бригада құрамында астрономиялық бақылаулар жүргізеді.
КҚ 3. Аэротопографиялық әдістермен түсірілімді орындау үшін жоспарлы - биіктік негіздемені жасау
ПМ 03. Аэротопографиялық әдістермен түсірілімді орындау үшін жоспарлы - биіктік негіздемені жасау
Бұл модуль стереотопографиялық әдіспен карталарды құру, жоспарлы – биіктік дайындықты орындау және аэротүсірілімдердің шифрін анықтау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар стереофотограмметрия технологиясын, белгілердің жоспарлы және биіктік байлануын, ғарыштық және аэротүсірілімдердің далалық және камералдық шифрін ашуды, меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар әмбебап аналогты құралдарды, сондай-ақ заманауи цифрлық фотограмметрияларда жұмыс жасауды, далалық әне камералды жұмыстардың кешенін орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Түрлі әдістермен белгілердің жоспарлы орналасуын анықтау.
Геодезия
Фотограмметрия негіздері
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Нормативтік - құқықтық құжаттардың түрлі әдістермен белгілердің жоспарлы орналасуын анықтау кезінде өлшеулерді орындау және өлшеу нәтижелерін өңдеуге қоятын талаптарын сақтайды.
2. Аэротүсірілімдерді жоспарлы дайындау кезінде далалық өлшеулерді орындайды.
3. Түзу таңбамен анықталған опознактың координаталарын есептейді.
4. Кері таңбамен анықталған опознактың координаталарын есептейді..
5. Құрамдастырылған таңбамен анықталған опознактың координаталарын есептейді.
6. Полярлық әдіспен анықталған опознактың координаталарын есептейді.
7. Координаталарды алу әдісімен анықталған опознактың координаталарын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Таңба жақтары бойынша анықталған опознактардың белгілерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Нормативтік –құқықтық құжаттардың өлшеулерді орындау және өлшеу нәтижелерін өңдеуге қоятын талаптарын сақтайды.
2. Жұмыстарды орындау технологиясын меңгерген.
3. Түзу (кері) таңбамен анықталған опознакты белгілеуді есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Стереотопографиялық түсірілім кезінде камералық шифрды ашуды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Жұмыстарды ұйымдастыруды және мазмұнын, шифрды ашу материалдарын рәсімдеуді сипаттайды.
2. Стереотопографиялық түсірілім кезінде жұмыстарды орындау технологиясын меңгерген.
3. Стереотопографиялық түсірілім кезінде шифрды камералдық ашуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Аналогты стереотопографиялық құрылғыларда стереотопографиялық түсірілімді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Жабатын аэротүсірілімнің жұбын және стереожұптың негізгі элементтерінің геометриялық мәнін сипаттайды.

2. Владеет методикой стереотопографической съемки на аналоговых стереофотограмметрических приборах.
3. Выполняет рисовку рельефа и контуров на аналоговых стереофотограмметрических приборах.
Результат обучения: 5) Осваивать отдельные классические фотограмметрические процессы цифровыми методами.
Критерии оценки:
1. Характеризует цифровую модель местности и ее использование.
2. Владеет общими сведениями о цифровой фотограмметрии;
3. Выполняет отдельные классические фотограмметрические процессы цифровыми методами.
ПК 4. Уравнивать геодезические хода и сети.
ПМ 04. Уравнивание геодезических ходов и сетей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для камеральной обработки геодезических полевых измерений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают уравнивание отдельных ходов, систем ходов и уравнивание геодезических сетей различными способами.
При изучении модуля обучающиеся учатся уравнивать плановые и высотные хода и сети.
Результат обучения:1) Производить обработку ряда равноточных и неравноточных измерений.
Геодезия
Высшая геодезия
Критерии оценки:
1. Характеризует понятие погрешностей измерений и причин их возникновения.
2. Выполняет обработку ряда равноточных измерений.
3. Выполняет обработку ряда неравноточных измерений.
Результат обучения: 2) Уравнивать геодезические хода.
Критерии оценки:
1. Понимает основные этапы математической обработки геодезических сетей.
2. Владеет методами уравнивания одиночного хода.
3. Владеет методами уравнивания системы ходов.
4. Выполняет уравнивание одиночных ходов, систем ходов.
Результат обучения: 3) Уравнивать геодезические сети.
Критерии оценки:
1. Характеризует понятие о строгом математическом уравнивании.
2. Владеет методами уравнивания сети коррелатным и параметрическим способом.
3. Уравнивает нивелирную сеть и сеть триангуляции.
ПК 5. Выполнять инженерно-геодезические работы при изыскании и строительстве сооружений
ПМ 05. Выполнение инженерно-геодезических работ при изыскании и строительстве сооружений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки различных видов инженерных сооружений; комплекса инженерно-геодезических работ для выноса проекта сооружения на местность; геодезических работ при изыскании и строительстве линейных сооружений; принципа работы электронных приборов; техники безопасного ведения работ; для построения строительных чертежей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают геодезические работы по выносу проекта сооружения на местность; камеральное и полевое трассирование автомобильных дорог; методику измерений электронными приборами; охрану труда и технику безопасного ведения геодезических работ; принцип расчета при построении строительных чертежей.
При изучении модуля обучающиеся учатся строить геодезическое плановое и высотное обоснования, выносить на местность проекты инженерных сооружений, проекты вертикальной планировки строительной площадки; выполнять камеральное трассирование автомобильной дороги; измерения электронными приборами; правилам безопасного ведения работ; расчеты для построения планов и разрезов зданий и строительных конструкций.
Результат обучения: 1) Строить геодезическое плановое и высотное обоснования для производства разбивочных работ и съемок.
Прикладная геодезия
Основы инженерных сооружений
Высшая геодезия
Инженерно-геодезические изыскания
Топографическое и строительное черчение
Охрана труда
Электронные геодезические средства измерений
Критерии оценки:
1. Характеризует технологию создания геодезического планового и высотного обоснования для производства разбивочных работ.

2. Аналогты стереотопографиялық түсірілім әдістерін меңгерген.
3. Аналогты стереофотограмметриялық құралдарда бедерді және кескіндерін суреттейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Цифрлық әдістермен классикалық жеке фотограмметриялық процестерді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Өңірдің цифрлық моделін және оны пайдалануды сипаттайды.
2. Сандық фотограмметрия туралы жалпы мәліметтерді біледі.
3. Сандық әдістермен жеке классикалық фотограмметриялы процестерді орындайды.
КҚ 4. Геодезиялық жүрістерді және желілерді теңестіру
ПМ 04. Геодезиялық жүрістерді және желілерді теңестіру
Бұл модуль геодезиялық далалық өлшеулер үшін қажетті камералдық өңдеу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды,
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жеке жүрістерді теңестіруді, жүріс жүйелерін және түрлі әдістермен геодезиялық желілерді теңестіруді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар биіктік жүрістің және желіні теңестіруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) Тең нүктелі және тең нүктелі емес өлшеулердің қатарың өңдеуді жүргізу.
Геодезия
Жоғары геодезия
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Өлшеулердің ақаулығын және олардың пайда болу себептерін сипаттайды.
2. Тең нүктелі өлшеу қатарын өңдейді.
3. Тең нүктелі емес өлшеу қатарын өңдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Геодезиялық жүрісті теңестіру.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Геодезиялық желілерді математикалық өңдеудің негізгі кезеңдерін түсінеді.
2. Жалғыз жүрісті теңестіру әдістерін біледі.
3. Жүрістер жүйесін теңестіру әдістерін біледі.
4. Жалғыз жүрістерді, жүрістер жүйесін теңестіруді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Геодезиялық желілерді теңестіру.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Қатаң математикалық теңестіру туралы ұғымды сипаттайды.
2. Желіні коррелатты және өлшемді әдіспен теңестіру әдістерін біледі.
3. Нивелирлі желіні және триангуляция желілерін теңестіреді.
КҚ 5. Құрылыстарды салу және пайдалану кезінде инженерлік-геодезиялық жұмыстарды орындау
ПМ 05. Құрылыстарды салу және пайдалану кезінде инженерлік-геодезиялық жұмыстарды орындау
Бұл модуль инженерлік құрылыстардың алуан түрлерін; құрылыс жобасын өңірге шығару үшін инженерлік –геодезиялық жұмыстардың кешенін; желілік құрылыстарды қарау және салу кезінде геодезиялық жұмыстарды; электронды құралдардың жұмыс принципін, жұмыстарды жүргізудің қауіпсіз техникасын; құрылыс сызбаларын салу үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар құрылыс жобасын өңірге шығарудың геодезиялық жұмыстарын; автомобиль жолдарының камералдық және далалық тас жолын салуды; электронды құралдармен өлшеу әдістерін; еңбекті қорғау және геодезиялық жұмыстарды қауіпсіз жүргізу техникасын; құрылыс сызбаларын салу кезінде есептеу принципін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар геодезиялық жоспарлы және биіктік негіздемені салуды, өңірге инженерлік құрылыстардың жобаларын шығаруды, құрылыс алаңын тігінен жоспарлау жобалауды; автомобиль жолдарын камералық трасса салуды; электронды құралдармен өлшеуді; жұмыстарды қауіпсіз жүргізуді; ғимараттар мен құрылыстардың жоспарын және қимасын жасау үшін есептеулерді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бөлу жұмыстары мен түсірілімдерінің өндірісі үшін геодезиялық жоспарлы және биіктік негіздеуді жасау.
Қолданбалы геодезия
Инженерлік құрылыстың негіздері
Жоғары геодезия
Инженерлік - геодезиялық ізденістер
Топографиялық және құрылыс сызу
Еңбекті қорғау
Электронды геодезиялық өлшеу құралдары
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Бөлу жұмыстары өндірісі үшін геодезиялық жоспарлы және биіктік негіздеме жасау технологиясын сипаттайды.

2. Владеет навыками построения на местности геодезического обоснования.
3. Выполняет создание строительной сетки.
Результат обучения: 2) Уметь работать с технологическими чертежами.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные строительные материалы, конструкцию зданий и сооружений
2. Владеет основами технологии строительного производства.
3. Выполняет работу с технологическими чертежами.
4. Читает технологические чертежи.
Результат обучения: 3) Выносить на местность проекты инженерных сооружений.
Критерии оценки:
1. Осваивает технологию геодезических работ при выносе проекта в натуру.
2. Владеет навыками разбивочных работ
3. Выполняет вынос на местность проектного угла, отметки.
4. Составляет разбивочные чертежи.
5. Производит расчет по оценке точности.
Результат обучения: 4) Применять навыки выполнения геодезических работ при строительстве промышленных сооружений.
Критерии оценки:
1. Применяет технологию детальной разбивки сооружений.
2. Характеризует весь цикл геодезических работ при строительстве промышленных сооружений.
3. Владеет и применяет навыки проведения геодезических работ при строительстве промышленных сооружений.
Результат обучения: 5) Применять навыки выполнения геодезических работ при проектировании и строительстве городов.
Критерии оценки:
1. Характеризует геодезические работы, выполняемые на разных стадиях проектирования и строительства городов.
2. Владеет технологией вертикальной планировки городской территории.
3. Выполняет вертикальную планировку горизонтальной площадки с соблюдением баланса земляных работ.
Результат обучения: 6) Вычерчивать планы объектов строительства.
Критерии оценки:
1. Характеризует общие сведения о строительных чертежах.
2. Владеет навыками чтения строительных чертежей.
3. Выполняет расчет и построение планов и разрезов строительных конструкций зданий.
ПК 6. Выполнять инженерно – геодезические работы площадных и линейных сооружений
ПМ 6. Выполнение инженерно – геодезических работ площадных и линейных сооружений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для построения сетей сгущения; при изыскании и строительстве автомобильных дорог; методику ведения крупно-масштабных съемок на застроенной территории; по выполнению прикладных задач.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методику проложения полигонометрических жодов; полевое трассирование автодорог; способы ведения крупно-масштабной съемки на застроенной территории; вертикальную планировку горизонтальной площадки с соблюдением балланса земляных работ; методику выполнения прикладных задач.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять полевые и камеральные роботы по проложению полигонометрического хода; полевые и камеральные работы при производстве крупно-масштабных съемок застроенных территорий и построению плана; инженерно-геодезические работы при изыскании и строительстве автомобильной дороги; работы по вертикальной планировке горизонтальной площадки с соблюдением балланса земляных работ;передачу отметки на дно котлована или монтажный горизонт, определять высоту и крен сооружения.
Результат обучения: 1) Выполнять инженерно-изыскательские работы, выполняемые при проектировании и строительстве линейных сооружений.
Летняя учебная полевая практика
Критерии оценки:
1. Применяет технологию изыскания и строительства, автомобильных дорог

2. Өңірде геодезиялық негіздеме құру дағдыларын біледі.
3. Құрылыс торабын салуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық сызулармен жұмыс жасай біледі.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Ғимараттар мен құрылыстардың негізгі құрылыс материалдарын, құрылыстарын сипаттайды.
2. Құрылыс өндірісінің негізгі технологиясын біледі.
3. Технологиялық сызбалармен жұмыс жасайды.
4. Технологиялық сызбаларды оқиды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өңірге инженерлік құрылыс жобаларын шығару.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Жобаны табиғатқа шығарудың геодезиялық жұмыстарының технологиясын меңгерді.
2. Бөлу жұмыстарының дағдыларын біледі.
3. Жобалық бұрышты, белгіні өңірге шығаруды орындайды.
4. Бөлу сызбаларын құрайды.
5. Нақтылықты бағалау бойынша есептеулерді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндірістік құрылыстарды салу кезінде геодезиялық жұмыстарды орындау дағдыларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Құрылыстарды детальдық бөлу технологиясын меңгерді.
2. Өндірістік ғимараттарды салу кезінде геодезиялық жұмыстардың бар циклын сипаттайды.
3. Өндірістік ғимараттарды салу кезінде геодезиялық жұмыстарды салу кезінде дағдыларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Қалаларды жобалау және салу кезінде геодезиялық жұмыстарды орындау дағдыларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Қалаларды жобалаудың және салудың түрлі кезеңдерінде орындалатын геодезиялық жұмыстарды сипаттайды.
2. Қала аумағын тігінен жоспарлау технологиясын біледі.
3. Жер жұмыстарының балансын сақтай отырып, көлденең алаңды және тік жоспарлауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Құрылыс объектілерінің жоспарын сызу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Құрылыс сызбалары туралы жалпы мәліметтерін сипаттайды.
2. Құрылыс ызбаларын оқу дағдыларын меңгерген.
3. Ғимараттардың құрылыс құрылымдарының жоспары мен қималарын салудың және есептеуді орындайды.
КҚ 6. Алаңдарда және желілік құрылыстардың инженерлік –геодезиялық жұмыстарын орындау
ПМ 6. Алаңдарда және желілік құрылыстардың инженерлік –геодезиялық жұмыстарын орындау
Бұл модуль қоюлату желілерін құру, автомобиль жолдарын қарау және салу; салынған аумақта ірі –масштабты түсірілім жүргізу әдістемесін, қолданбалы міндеттерді орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар полигонометриялық жүрісті салуды; автожолдарды далалық трассалауды, салынған аумақта ірі – ауқымды түсірілім жүргізу; жер жұмыстарының теңгерімін сақтай отырып, көлденең аланын тік жоспарлауын, қолданбалы міндеттерді орындау әдістемесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар полигонометриялық жүрісті салу бойынша далалық және камералды жұмыстарды орындауды; салынған аумақты және жоспарды құру бойынша ірі –ауқымды түсірілім жүргізу кезінде далалық және камералды жұмыстарды, автомобиль жолдарын қарау және салу кезінде инженерлік –геодезиялық жұмыстарды; жер жұмыстарының теңгерімін сақтай отырып, көлденең алаңын тігінен жоспарлау бойынша жұмыстарды, қазандық түбіне немесе монтаждау көкжиегіне белгі беруді, құрылыстың биіктігін және қисаюын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1)Желілік құрылыстарды салу және жобалау кезінде орындалатын инженерлік – қарау жұмыстарын орындау.
Жазғы оқу далалық практика
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Автомобиль жолдарын қарау және салу технологиясын қолданады.

2. Владеет геодезическими работами при строительстве автодорог, каналов, линий электропередач.
3. Выполняет расчет и построение поперечных профилей верхнего строения дороги на отгоне виража.
Результат обучения: 2) Строить геодезическое плановое и высотное обоснования для производства разбивочных работ и съемок.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений.
2. Выполняет построение геодезического обоснования путем проложения полигонометрического хода.
Результат обучения: 3) Выполнять основные виды инженерно-геодезических работ.
Критерии оценки:
1. Выполняет съемку и составление плана застроенной территории.
2. Выполняет трассирование на местности автомобильной дороги.
3. Выполняет нивелирование поверхности по квадратам с составлением картограммы земляных работ.
ПК 7. Выполнять основные виды топографо-геодезических и инженерно-геодезических работ.
ПМ 07. Выполнение основных видов топографо-геодезических и инженерно-геодезических работ.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения основных видов топографо-геодезических и инженерно-геодезических работ.
В результате изучения модуля обучающиеся на производстве самостоятельно и под руководством наставника выполняют основные виды топографо-геодезических и инженерно-геодезических работ на предприятии.
Результат обучения: 1) Освоить технологии, используемые на предприятии.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Выполняет основные виды топографо-геодезических и инженерно-геодезических работ.
2. Изучает современные приемы и методики безопасного ведения работ на производстве.
3. Получает производственную характеристику практиканта.
Результат обучения: 2) Оформить отчет по производственной практике.
Критерии оценки:
1. Собирает и систематизирует материал для отчета по практике.
2. Оформляет отчет по производственной практике.
3. Защищает отчет по производственной практике на конференции.
ПК 8. Использовать геоинформационные технологий для обработки топографо-геодезических и инженерно-геодезических работ и осваивать геоинформационные системы
ПМ 08. Использование геоинформационных технологий для обработки топографо-геодезических и инженерно-геодезических работ и освоение геоинформационных систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования геоинформационных технологий для обработки топографо-геодезических и инженерно-геодезических работ и освоение геоинформационных систем.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают обработку геодезических измерений с помощью компьютерных программ.
При изучении модуля обучающиеся учатся работать с прикладными компьютерными программами и новыми информационными технологиями.
Результат обучения: 1) Обрабатывать результаты полевых и камеральных измерений и оформлять материалы с использованием компьютерных программ.
Геоинформационные системы
Камеральная практика: Освоение геоинформационных технологий
Основы фотограмметрии
Картография
Критерии оценки:
1. Раскрывает особенности работы прикладных программ.

2. Автожолдарды, арналарды, электр беріліс желілерін салу кезінде геодезиялық жұмыстарды меңгерді.
3. Бұрылыс айрығында жолдардың үстіңгі құрылыстарының көлденең бейінін есептеу және салуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Түрлі жұмыстарды және түсірілімдерді жүргізу үшін геодезиялық жоспарлы және биіктік негіздемесін салу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Нормативтік - құқықтық құжаттардың өлшеулерді орындау және өлшеу нәтижелерін өңдеуге қоятын талаптарын сақтайды .
2. Полигонометриялық жүрісті салу арқылы геодезиялық негіздеме салуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Инженерлік –геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Құрылыс аумағында түсірілімді және жоспар құруды орындайды.
2. Автокөлік жолдарының өңірінде трасса салуды орындайды.
3. Жер жұмыстарының картограммасын салу арқылы шаршылар бойынша беттерін нивелирлеуді орындайды.
КҚ 7. Топографтық - геодезиялық және инженерлік -геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау.
ПМ 07. Топографтық - геодезиялық және инженерлік -геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау.
Бұл модуль топографтық – геодезиялық және инженерлік –геодезиялық жұмыстарды орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндірісте өзбетімен және тәлімгердің жетекшілігімен мекемеде топографтық – геодезиялық және инженерлік –геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлерін орындауды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мекемеде пайдаланылатын технологияларды меңгеру.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Топографтық – геодезиялық және инженерлік – геодезиялық жұмыстардың негізгі түрлерін орындайды.
2. Өндірісте жұмыстарды қауіпсіз жүргізудің заманауи әдістері мен тәсілдерін меңгерді.
3. Практиканттың өндірістік мінездемесін алады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік практика бойынша есепті рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Практика бойынша есеп үшін материалды жинайды және жүйелейді.
2. Өндірістік практика бойынша есепті рәсімдейді.
3. Конференцияда өндірістік практика есебін қорғайды.
КҚ 8. Топографтық - геодезиялық және инженерлік -геодезиялық жұмыстарды өңдеу және геоақпараттық жүйелерді игеру үшін геоақпараттық технологияларды пайдалану
ПМ 08. Топографтық - геодезиялық және инженерлік -геодезиялық жұмыстарды өңдеу және геоақпараттық жүйелерді игеру үшін геоақпараттық технологияларды пайдалану
Бұл модуль топографтық – геодезиялық және инженерлік –геодезиялық жұмыстарды өңдеу және геоақпараттық жүйелерді игеру үшін геоақпараттық технологияларды пайдалану үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар компьютерлік бағдарламалар арқылы геодезиялық өлшеулерді өңдеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қолданбалы компьютерлік бағдарламалармен және жаңа ақпараттық технологиялармен жұмыс жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Далалық және камералдық өлшеулердің нәтижелерін өңдеу және компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, материалдарды рәсімдеу.
Геоақпараттық жүйелер
Камералық практика:
Геоақпараттық технологияларды игеру
Фотограм-метрия негіздері
Картография
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Қолданбалы бағдарламалардың жұмыс ерекшеліктерін ашады.

2. Применяет прикладные программы, используемые в топографо-геодезическом производстве.
3. Решает прикладные задачи с помощью компьютерных программ.
Результат обучения: 2) Освоить геоинформационные технологии.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о геоинформационных системах.
2. Владеет навыками работы в геоинформационных системах.
3. Решает инженерно-геодезические задачи по цифровой модели рельефа и местности.
Результат обучения: 3) Владеть методами и приемами составления и редактирования карт по средствам компьютерной графики.
Критерии оценки:
1. Понимает свойства и содержание общегеографических карт.
2. Описывает способы составления географических карт.
3. Владеет навыками практического использования компьютерной графики и работы в графических редакторах.
4. Выполняет работы по составлению карт средствами компьютерной графики.
ПК 9. Обеспечивать организационно-техническими, правовыми, метрологическими, кадастровыми требованиями топографо-геодезическое производства
ПМ 09. Обеспечение организационно-техническими, правовыми, метрологическими, кадастровыми требованиями топографо-геодезического производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения организационно-технических, правовых, метрологических, кадастровых требований топографо-геодезического производства, по составлению проектно- сметной документации для оценки деятельности геодезического подразделения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают выполнение расчетов основных технико-экономических показателей, правовое обеспечение профессиональной деятельности, охрану труда, единые требования государственной системы по измерениям.
При изучении модуля обучающиеся учатся производить расчеты деятельности своего предприятия, правилам безопасного ведения труда.
Результат обучения:1) Применять знания и умения о правовом положении субъектов правоотношений в сфере профессиональной деятельности, защищать свои права в соответствии с действующим гражданским и трудовым законодательством.
Правовое обеспечение профессиональной деятельности
Организация и управление производством
Метрология, стандартизация и сертификация
Основы государственного кадастра
Критерии оценки:
1. Характеризует правовое регулирование трудовых отношений.
2. Владеет навыками работы с нормативными актами
Результат обучения: 2) Выполнять расчеты основных технико-экономических показателей деятельности участка, оценивать эффективность производственной деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует организацию геодезического и картографического производства

2. Топографтық – геодезиялық өндірісте пайдаланылатын қолданбалы бағдарламаларды қолданады.
3. Компьютерлік бағдарламалардың көмегімен қолданбалы міндеттерді шешеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Геоақпараттық технологияларды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Геоақпараттық жүйелер туралы біледі.
2. Геоақпараттық жүйелерде жұмыс жасау дағдыларын біледі.
3. Бедер мен өңірдің цифрлық моделін бойынша инженерлік –геодезиялық міндеттерді шешеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Компьютерлік графика құралдары бойынша карталарды салу және түзетудің әдіс-тәсілдерін білу.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Жалпыгеографиялық карталардың қасиеттерін және мазмұнын түсінеді.
2. Географиялық карталарды салу әдістерін сипаттайды.
3. Жұмыста компьютерлік графиканы пайдалану және графикалық редакторларда жұмыс жасаудың практикалық дағдыларын біледі.
4. Компьютерлік графика құралдарымен карталарды құру жұмыстарын орындайды.
КҚ 9. Топографтық - геодезиялық өндірістік ұйымдық - техникалық, құқықтық, метрологиялық, кадастрлік талаптармен қамтамасыз ету.
ПМ 09. Топографтық - геодезиялық өндірістік ұйымдық - техникалық, құқықтық, метрологиялық, кадастрлік талаптармен қамтамасыз ету.
Бұл модуль топографтық – геодезиялық өндірістің ұйымдық – техникалық, құқықтық, метрологиялық кадастрлік талаптарын орындау, геодезиялық бөлімше қызметін бағалау және жобалық – сметалық құжаттаманы жасау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар негізгі техникалық –экономикалық көрсеткіштерді есептеу, кәсіптік қызметті құқықтық қамтамасыз ету, еңбекті қорғау, мемлекеттік жүйенің өлшеулер бойынша бірыңғай талаптарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өз мекемесінің қызметін есептеулер жүргізуді, еңбекті қауіпсіз жүргізу ережелерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) Субъектілердің кәсіптік қызмет аясында құқықтық қалпы туралы білімі мен дағдыларын қолдану, қолданыстағы азаматтық және еңбек заңнамасына сәйкес өз құқықтарын қорғау.
Кәсіптік қызметті құқықтық қамтамасыз ету
Өндірістік ұйымдастыру және басқару
Метрология, стандарттау және сертификаттау
Мемлекеттік кадастр негіздері
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Еңбек қатынастарын құқықтық реттеуді сипаттайды.
2. Нормативті актілермен жұмыс жасау дағдылары бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Участок қызметінің негізгі техникалық – экономикалық көрсеткіштерін есептеуді орындау, өндірістік қызметтің тиімділігін бағалау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Геодезиялық және картографиялық өндірісті ұйымдастыруды сипаттайды.

2. Владеет навыками составления технических проектов и смет
3. Выполняет расчеты производственного задания начальника партии.
4. Составляет проект на геодезические работы при инженерных изысканиях.
Результат обучения: 3) Выполнять основные требования государственной системы обеспечения единства измерений.
Критерии оценки:
1 Характризует общие вопросы стандартизации.
2. Владеет основными понятиями сертификации, геодезической метрологии.
3. Выполняет метрологическую поверку геодезических приборов.
ПК 10. Выполнять инженерные работы при строительстве и эксплуатации инженерных сооружений
ПМ 10. Выполнение инженерных работ при строительстве и эксплуатации инженерных сооружений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения инженерно – геодезические изысканий площадных сооружений и сооружений на реках, а также при инженерно-геологических и инженерно-гидрологических изысканиях; при строительстве и эксплуатации тоннелей и гидротехнических сооружений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методику ведения крупно-масштабных съемок; геодезические работы при производстве инженерно-геологических и инженерно-гидрологических изысканий; наблюдения за деформацией сооружений в ходе стротельсва и эксплуатации.
Результат обучения: 1) Выполнять геодезические работы при выполнении инженерно – геологических изысканий.
Инженерно-геодезические изыскания
Прикладная геодезия
Спутниковые навигационные системы
Камеральная практика по прикладной геодезии
Критерии оценки:
1. Характеризует основные виды горных выработок.
2. Оценивает степень влияния неблагоприятных процессов и явлений на инженерные сооружения.
3. Применяет навыки геодезических работ при инженерно-геологической съемке.
Результат обучения: 2) Выполнять инженерно – геологические изыскания площадных объектов.
Критерии оценки:
1. Характеризует крупномасштабные съемки.
2. Владеет технологией изысканий для промышленного строительства.
3. Составляет план съемки способом нивелирования по квадратам.
Результат обучения: 3) Выполнять инженерно – гидрологические изыскания.
Критерии оценки:
1. Характеризует гидрологические и гидрографические работы.
2. Владеет навыком составления продольных профилей рек.
3. Выполняет вычисление расхода воды, графо – аналитическим способом.
4. Вычисляет срезку.
5. Составляет продольный профиль реки.
Результат обучения: 4) Выполнять инженерно – геодезические изыскания для проектирования и строительства сооружений на реках.
Критерии оценки:
1. Применяет знания топографо-геодезические работ для проектирования гидроэлектростанции.

2. Техникалық жобалар мен сметаларды жасау дағдыларын меңгерген.
3. Партия бастығының өндірістік тапсырмасының есептеулерін орындайды.
4. Инженерлік қарау кезінде геодезиялық жұмыстардың жобасын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өлшеу бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің негізгі талаптарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Стандарттаудың жалпы мәселелерін сипаттайды.
2. Сертификаттау, геодезиялық метрологияның негізгі ұғымдарын біледі.
3. Геодезиялық құралдарды метрологиялық тексеруді орындайды.
КҚ 10. Инженерлік құрылыстарды салу және пайдалану кезінде инженерлік жұмыстарды орындау
ПМ 10. Инженерлік құрылыстарды салу және пайдалану кезінде инженерлік жұмыстарды орындау
Бұл модуль алаңдық құрылыстар мен өзендегі құрылыстарды инженерлік –геологиялық барлауды және инженерлік –геологиялық барлау және инженерлік – геологиялық, сондай-ақ инженерлік –гидрологиялық барлауды; туннельдерді және гидротехникалық құрылыстарды салу және пайдалану үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ірі ауқымды түсірілім әдістемесін; инженерлік –геологиялық және инженерлік - гидрологиялық барлау жүргізу кезінде геодезиялық жұмыстарды;құрылыс және пайдалану барысында құрылыстың деформациясын бақылауды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Инженерлік – геологиялық барлау кезінде геодезиялық жұмыстарды орындау.
Инженерлік - геодезиялық ізденістер
Қолданбалы геодезия
Серіктік навигациялық жүйелер
Қолданбалы геодезия бойынша камералық практика
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Тау өнімінің негізгі түрлерін сипаттайды.
2. Қолайсыз процестер мен құбылыстардың инженерлік құрылыстарға әсер ету дәрежесін бағалайды.
3 Инженерлік –геологиялық түсірілім кезінде геодезиялық жұмыс дағдыларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Алаңдық объектілерді инженерлік – геологиялық барлауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт- тары:
1. Ірі ауқымды түсірілімдерді сипаттайды.
2. Өнеркәсіптік құрылысқа арналған барлау технологиясын біледі.
3. Квадраттар бойынша нивелирлеу әдісімен түсірілім жоспарын құрайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Инженерлік-гидрологиялық ізденістерді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Гидрологиялық және гидрографиялық жұмыстарды сипаттайды.
2. Өзендердің бойлық бейінін құру дағдысын біледі.
3. Судың шығынын графо – талдау әдісімен есептеу.
4. Қимасын есептейді.
5. Өзеннің бойлық бейінін құрайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Өзендерде құрылыстарды жобалау және салу үшін инженерлік –геодезиялық барлауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Гидро электр станцияларын жобалау үшін топографтық –геодезиялық жұмыстардың білімін қолданады.

2. Владеет методикой изысканий водохранилищ, мостовых переходов.
3. Выполняет определение объема водохранилища по топографической карте.
Результат обучения: 5) Определять величину деформации сооружения.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды деформации сооружения, о способах наблюдения за деформациями.
2. Применяет различные технологии при наблюдении за деформациями.
3. Выполняет составление графика осадки по результатам наблюдений.
Результат обучения: 6) Выполнять исполнительные съемки построенных объектов.
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение и точность исполнительных съемок.
2. Применяет методикой выполнения плановых и исполнительных высотных съемок.
3. Выполняет обмер габаритов здания и съемку ситуации способом линейных засечек.
Результат обучения: 7) Выполнять расчеты камеральных инженерно-геодезических работ.
Критерии оценки:
1. Выполняет расчеты разбивки инженерных сооружений.
2. Выполняет расчеты перевычисления координат.
3. Выполняет расчеты геодезических работ при вертикальной планировке.
4. Выполняет расчеты привязки полигонометрических ходов.
5. Выполняет расчеты геодезических работ при изысканиях гидротехнических сооружений.
6. Выполняет расчеты геодезических работ при изысканиях линейных сооружений.
7. Выполняет расчеты геодезические работы при строительстве тоннелей.
8. Выполняет расчеты геодезических методов измерений деформации сооружений.
Результат обучения: 8) Использовать для измерений спутниковые навигационные системы.
Критерии оценки:
1. Выполняет измерения с помощью спутниковых радионавигационных систем.
2. Соблюдает требования нормативно-правовых документов к выполнению измерений и обработке результатов измерений.
3. Владеет информацией о спутниковой аппаратурой.
4. Выполняет полевые наблюдения и камеральную обработку полевых измерений.
Результат обучения: 9) Вести геодезический контроль при строительстве тоннелей и подземных сооружений.
Критерии оценки:
1. Применяет общие сведениями о тоннелях и подземных сооружениях.
2. Владеет навыками ориентирования подземных выработок.
3. Выполняет уравнивание результатов полевых измерений при ориентировании шахты.
Результат обучения: 10) Вести геодезический контроль при сооружении подземных коммуникаций.
Критерии оценки:
1. Характеризует цикл геодезических работ при строительстве подземных коммуникаций.
2. Применяет навыки исполнительной съемки подземных коммуникаций
3. Выполняет съемку подземных сооружений с использованием трассоискателя.
Результат обучения: 11) Вести геодезический контроль при проектировании и строительстве гидротехнических сооружений.
Критерии оценки:

2. Су қоймаларының, көпір өткелдерінің барлау әдістемесін меңгерген.
3. Топографиялық карта бойынша су қоймасының көлемін анықтауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Құрылыстың деформациясының көлемін анықтайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Құрылыстың деформацияларын сипаттайды, деформацияларды бақылау әдістерін біледі.
2. Деформацияларды бақылау кезінде түрлі технологияларды қолданады.
3. Бақылау нәтижелері бойынша төсеу графигін құру.
Оқыту нәтижесі: 6) Салынған объектілердің атқарушылық түсірілімдерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Орындаушылық түсірілімдердің арналымын және нақтылығын сипаттайды.
2. Жоспарлы және атқарушылық биіктік түсірілімдерді орындау әдістемесін қолданады.
3. Ғимаратың габариттерін өлшеуді және сызықтық белгілеу арқылы жағдайды түсіруді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Камералды инженерлік –геодезиялық жұмыстарды есептеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Инженерлік құрылыстардың бөлінісін есептейді.
2. Координаталарды қайта есептеуді орындайды.
3. Тік жоспарлау кезінде геодезиялық жұмыстарды есептеуді орындайды.
4. Полигонометриялық жүрісті байлауды есептейді.
5. Гидротехникалық құрылысты барлау кезінде геодезиялық жұмыстарды есептеуді орындайды.
6. Сызықтық құрылыстарды барлау кезінде геодезиялық жұмыстарды есептеуді орындайды
7. Туннельдерді салу кезінде кезінде геодезиялық жұмыстарды есептеуді орындайды
8. Құрылыс деформациясын өлшеудің геодезиялық әдістерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Серіктік навигациялық жүйелерді өлшеу үшін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Серіктік радио навигациялық жүйелер арқылы өлшеулерді орындайды.
2. Нормативтік - құқықтық құжаттардың өлшеулерді орындау және өлшеу нәтижелерін өңдеуге қоятын талаптарын сақтайды .
3. Серіктік аппаратура туралы ақпаратты біледі.
4. Далалық өлшеулерді камералдық өңдеуді және далалық бақылауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Туннельдер және жерасты құрылыстарын салу кезінде геодезиялық бақылау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Туннельдер және жерасты құрылыстары туралы жалпы мәліметтерді біледі.
2. Жерасты өнімдерінің бағытталған дағдыларын біледі.
3. Бағдарланған шахта жанында далалық өлшеу нәтижелерін теңестіруді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 10) Жерасты коммуникацияларын салу кезінде геодезиялық бақылау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жерасты коммуникацияларын салу кезінде геодезиялық жұмыстардың циклын сипаттайды.
2. Жерасты коммуникациялардың орындаушылық түсірілім дағдыларын біледі.
3. Трасса іздеушіні пайдалана отырып, жерасты құрылыстарының түсірілімін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 11) Гидротехникалық құрылыстарды жобалау және салу кезінде геодезиялық бақылауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Характеризует сущность геодезических работ при строительстве гидротехнических сооружений.
2. Владеет навыками создания планового и высотного обоснования на строительной площадке при строительстве гидротехнических сооружений
3. Выполняет расчет водохранилища аналитическим способом.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 195
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 618
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Технология химического производства (по профилю)"
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0818000 – Технология химического производства (по профилю)
Квалификация*:

1. Гидротехникалық құрылыстарды салу кезінде геодезиялық жұмыстардың мәнін сипаттайды.
2. Гидротехникалық құрылысты салу кезінде құрылыс алаңында жоспарлы және биіктік негіздемесін жасау дағдыларын біледі.
3. Су қоймасын аналитикалық әдіспен есептейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзыреттер;
КҚ – кәсіптік құзыреттер;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
195-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
618-қосымша
"Химиялық өндіріс технологиясы (бейін бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0818000 – Химиялық өндіріс технологиясы (бейін бойынша)
Біліктілігі*:

4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать исторические события казахского народа; сущность и значимость политических и социальных изменений в Казахстане.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "081801 3 "Техник-технолог"
ПК 1. Выполнять подготовительную работу для процесса производства
ПМ 01. Подготовка сырья и оборудования для технологического процесса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки сырья, материалов и оборудования к технологическому процессу получения органического удобрения с соблюдением правил техники безопасности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях; общие правила безопасности при ведении работ; способы подготовки сырья, вспомогательных материалов для производства; основные положения технической механики и сопротивления материалов: коэффициент запаса прочности, крутящий момент, поперечные силы и изгибающие моменты;
основные параметры электрической цепи; электродвижущую силу источника электроэнергии; закон электромагнитной индукции, самоиндукции и взаимной индукции; схемы соединения трехфазных потребителей; алгоритм расчета трехфазной цепи, правила построения векторных диаграмм; приемы и правила подготовки технологического оборудования к работе, критерии оценки качества сырья и готового продукта; структуры и функции клеточных компонентов, классификации ферментов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда; анализировать их конструктивные особенности; владеть правилами приема, пуска и освидетельствования оборудования, работающего под давлением; знать основные химические и физико-химические показатели качества сырья и готовой продукции; подготавливать к технологическому процессу основное и вспомогательное оборудование согласно техническому регламенту, вести безопасно технологический процесс производства; владеть строением органических веществ и удобрений, способами их получения и свойствами; владеть классификацией ферментов.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда и правил безопасности при процессе обработки сырья.
Охрана труда
Электротехника с основами электроники
Черчение
Основы биохимии
Общая химическая технология
Процессы и аппараты химического производства
Основы технической механики
Органическая химия
Ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Поясняет основы трудового законодательства Республики Казахстан.
2. Понимает Коллективный и трудовой договоры, условия и порядок заключения и расторжения договора.
3. Описывает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.

4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде қазақ халқының тарихи оқиғаларын, Қазақстандағы саяси және әлеуметтік өзгерістердің мәні мен маңыздылығын түсінуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын меңгерді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"081801 3 "Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1.Өндіріс процесі үшін дайындық жұмысын орындау
КМ 01. Технологиялық процесс үшін шикізат пен жабдықтарды дайындау
Бұл модуль техникалық қауіпсіздік қағидаларын сақтай отырып, шикізатты, материалдар мен жабдықтарды органикалық тыңайтқыштар алудың технологиялық процесіне дайындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: еңбекті және денсаулықты қорғау жөніндегі нормативтік құжаттар; ұйым аумағында және өндірістік үй-жайларда жалпы қауіпсіздік талаптары; жұмыстар жүргізу кезінде жалпы қауіпсіздік қағидалары; шикізатты, көмекші материалдарды өндіріске дайындау әдістері; техникалық механиканың және материалдар кедергісінің негізгі ережелері: беріктік қорының коэффициенті, айналу сәті, көлденең күштер және иілісті сәттер;
электр тізбегінің негізгі параметрлері; электр энергиясы көзінің электр қозғаушы күші; электромагниттік индукция, өзіндік индукция және өзара индукция заңы; үш фазалық тұтынушыларды жалғау схемалары; үш фазалық тізбекті есептеу алгоритмі, векторлық диаграммаларды құру қағидалары; технологиялық жабдықты жұмысқа дайындау тәсілдері және қағидалары, Шикізат және дайын өнімнің сапасын бағалаудың өлшемшарттары; жасушалы компоненттердің құрылымдары мен функциялары, ферменттерді жіктеу.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету жөніндегі еңбек заңнамасының білімін қолдану; олардың конструктивті ерекшеліктерін талдау; қысыммен жұмыс істейтін жабдықты қабылдау, іске қосу және куәландыру қағидаларын меңгеру; шикізат пен дайын өнім сапасының негізгі химиялық және физикалық көрсеткіштерін білу; техникалық регламентке сәйкес негізгі және көмекші жабдықты технологиялық процеске дайындау, өндірістің технологиялық процесін қауіпсіз жүргізу; органикалық заттар мен тыңайтқыштардың құрылымын, оларды алу әдістерін және қасиеттерін меңгеру; ферменттердің жіктелуін меңгеру.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізатты өңдеу процесі кезінде еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін және қауіпсіздік қағидаларын меңгеру
Еңбекті қорғау
Электроника негіздері бар электротехника
Сызу
Биохимия негіздері
Жалпы химиялық технология
Химия өндірісінің процестері мен аппараттары
Техникалық механика негіздері
Органикалық химия
Танысу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасы еңбек заңнамасының негіздерін түсіндіреді.
2. Ұжымдық және еңбек шарттарын, шартты жасасу және бұзу жағдайлары мен тәртібін түсінеді.
3. Жазатайым жағдайлардың және кәсіптік аурулардың туындау себептерін, қауіпті және зиянды өндірістік факторларды сипаттайды.

4. Владеет общими вопросами Технического регламента "Требования к безопасности зданий и сооружений, производства".
5. Соотносит пожароопасные и взрывоопасные факторы производства.
6. Определяет поражающие факторы электрического тока.
7. Показывает владение средствами индивидуальной защиты от поражений электрическим током.
8. Использует средства пожаротушения и индивидуальные средства защиты при возникновении и ликвидации пожара.
9. Описывает правила безопасной эксплуатации оборудования и механизмов предприятия.
10. Поясняет правила эксплуатации оборудования находящегося под давлением.
11. Владеет правилами приема и пуска оборудования находящегося под давлением.
12. Определяет роль технического освидетельствования оборудования, работающего под давлением.
13. Применяет технику безопасности при работе с токоведущими частями оборудования.
14. Владеет правилами оказания первой медицинской помощи от поражения электрическим током.
15. Описывает алгоритмом действий при возникновении аварийной ситуации.
Результат обучения: 2) Подготавливать сырье, компоненты для производственного процесса.
Критерии оценки:
1. Описывает классификацию органических удобрений.
2. Сравнивает способы хранения сырья и готовой продукции.
3. Определяет способы подготовки сырья и вспомогательных материалов.
4. Описывает сущность и роль процесса ферментации.
Результат обучения: 3) Проверять готовность технологического оборудования к эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Показывает условные изображения на чертежах материалов, элементов оборудования и механизмов, конструктивных элементов.
2. Описывает принцип работы: резервуара, насоса, компрессора, газгольдера, биореактора, котла для процесса сбраживания, центрифуги.
3. Владеет составлением и чтением технологических и электрических схем приводов технологического оборудования, анализировать их конструктивные особенности.
4. Определяет техническое состояние технологического оборудования.
5. Поясняет нормы технологического режима и производственной инструкцией.
6. Понимает коэффициент полезного действия механизмов; их соединения разновидности зубчатых передач, простейшие механизмы.
ПК 2. Вести технологический процесс получения органических удобрений в соответствии с технологическим регламентом
ПМ 02. Процессы, аппараты и технология производства органических удобрений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения технологического процесса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: качественный и количественный анализ веществ; фазовое равновесие, осмотическое давление, проводники первого и второго рода, термодинамику поверхностных явлений, поверхностное явление и поверхностное натяжение, уравнение Гиббса; технологическую схему производства; классификацию теплообменных аппаратов; понятие тепловые процессы (нагревание, охлаждение, конденсация, испарение); основные характеристики теплового процесса; способы распространения тепла (кондукция, конвекция); коэффициент теплопроводности; конвективный теплообмен; режимы движения теплоносителя (ламинарный, турбулентный); критерии подобия (Нуссельта, Рейнольдса, Прандтля); виды брака выпускаемой продукции и причины его возникновения; принципы работы механизмов (мешалки, насосы); основы электропривода; условия работы технологического оборудования, критерии оценки качества готового продукта; особенности микроорганизмов и их строение; виды микробиологических процессов (аэробное, анаэробное культивирование; твердофазное, поверхностное поверхностное и глубинное культивирование; периодическое и непрерывное культивирование); классификацию расходомеров, их принцип работы и применение.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять качественный и количественный состав удобрений и сырья производства; понимать осмотическое давление; владеть свойствами коллоидных растворов; вести технологический процесс; параметрами технологического режима; понимать теплообменные процессы производства; знать причины возникновения брака и способы его устранения; читать электрические схемы приводов технологического оборудования, вести безопасно технологический процесс производства; владеть методами культивирования; пояснять устройство и принцип работы расходомеров, сужающих устройств.
Результат обучения: 1) Проводить технологический процесс в соответствии с технологическим регламентом.
Аналитическая химия
Физическая и коолоидная химия
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Процессы и аппараты химической промышленности
Технология и оборудование биохимического производства
Основы автоматизации технологических процессов химических производств
Основы микробиологии
Слесарная практика
Критерии оценки:
1. Владеет составом сырья и готовой продукции.
2. Поясняет химические, физико-химические свойства сырья, готового продукта, вспомогательных компонентов производства.
3. Владеет Государственным стандартом на выпускаемую продукцию;

4. "Ғимараттар мен құрылыстардың, өндірістің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентінің жалпы мәселелерін меңгерді.
5. Өндірістің өрт және жарылыс қаупі бар факторларды салыстырып қарайды.
6. Электр тоғының зақымдаушы факторларын айқындайды.
7. Электр тоғымен зақымданудан қорғанудың жеке құралдарын меңгеруін көрсетеді.
8. Өрт сөндіру құралдарын және өрт пайда болған кезде жеке қорғаныс құралдары мен өрт сөндіру құралдарын біледі.
9. Мекеменің жабдығы мен механизмдерін қауіпсіз пайдалану ережелерін сипаттайды.
10. Қысымды жабдықты пайдалану қағидаларын түсіндіреді.
11. Қысымды жабдықты қабылдау мен іске қосу қағидаларын меңгерді.
12. Қысыммен жұмыс істейтін жабдықты техникалық куәландырудың рөлін айқындайды.
13. Жабдықтың тоққа жетелейтін бөлшектерімен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын қолданады.
14. Электр тоғынан зақымданудан алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын меңгерді.
15. Апатты жағдайлар туындаған кезде іс-қимылдар алгоритмін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шикізатты, компоненттерді өндірістік процеске дайындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Органикалық тыңайтқыштардың жіктелуін сипаттайды.
2. Шикізатты және дайын өнімді сақтау әдістерін салыстырады.
3. Шикізатты және көмекші материалдарды дайындау әдістерін айқындайды.
4. Ферменттеу процестерінің мәні мен рөлін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық жабдықты пайдалануға дайындығын тексеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сызбаларда материалдардың, жабдық элементтерінің және механизмдердің, конструктивті элементтердің шартты бейнелерін көрсетеді.
2. Резервуардың, сорғының, компрессордың, газгольдердің, биореактордың, ашыту процесіне арналған қазандықтың, центрифуганың жұмыс істеу қағидаттарын сипаттайды.
3. Технологиялық жабдық жетектерінің технологиялық және электр схемаларын құру мен оқуды, олардың конструктивті ерекшеліктерін талдауды меңгерді.
4. Технологиялық жабдықтың техникалық жағдайын айқындайды.
5. Технологиялық режимнің және өндірістік нұсқаулардың нормаларын түсіндіреді.
6. Механизмдердің пайдалы әсер ету коэффициентін; тісті берілістердің әркелкілігін жалғауды, қарапайым механизмдерді түсінеді.
КҚ 2. Технологиялық регламентке сәйкес органикалық тыңайтқыштарды алудың технологиялық процесін жүргізу
КМ 02. Органикалық тыңайтқыштарды өндіру процестері, аппараттары мен технологиясы
Бұл модуль технологиялық процесс жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: заттардың сапалық және сандық талдауы; фазалық тепе-теңдік, осмостық қысым, бірінші және екінші тектес өткізгіштері, беткейлік құбылыстардың термодинамикасы, беткейлік құбылыс және беткейлік созылу, Гиббс теңдеуі; өндірістің технологиялық схемасы; жылу алмасу аппараттарының жіктелуі; жылу процестері ұғымы (қыздыру, салқындату, конденсация, булану); жылу процесінің негізгі сипаттамалары; жылуды тарату әдістері (кондукция, конвекция); жылу өткізгіштік коэффициенті; конвективтік жылу алмасу; жылу тасымалдағыштың қозғалыс режимі (ламинарлық, турбуленттік); ұқсастық критерийлері (Нуссельт, Рейнольдс, Прандтл); шығарылатын өнім жарамсыздығының түрлері және оның туындау себептері; механизмдердің жұмыс істеу қағидаттары (қоспалауыштар, сорғылар); электр жетегінің негіздері; технологиялық жабдықтың жұмыс істеу шарттары, дайын өнімнің сапасын бағалаудың өлшемшарттары; микроағзалардың ерекшеліктері және олардың құрылымы; микробиологиялық процестердің түрлері (аэробтық, анаэробтық егу; қатты фазалық, беткейлік және тереңдетіп егу; мерзімді және үздіксіз егу); шығынды өлшеуіштерді жіктеу, олардың жұмыс істеу қағидаты және қолданылуы.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: тыңайтқыштардың және өндіріс шикізатының сапалық және сандық құрамын айқындау; осмостық қысымды түсіну; коллоидтік ерітінділердің қасиеттерін меңгеру;
технологиялық процесті жүргізу; технологиялық режим параметрлері; өндірістің жылу алмасу процестерін түсіну; жарамсыздықтың туындау себептерін және оларды жою әдістерін білу; технологиялық жабдық жетектерінің электр схемаларын оқу, өндірістің технологиялық процесін қауіпсіз жүргізу; егу әдістерін меңгеру; шығынды өлшеуіштердің, тарлау құрылғыларының құрылуын және жұмыс істеу қағидатын түсіндіру
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық регламентке сәйкес технологиялық процесті жүргізу.
Талдамалы химия
Физикалық және коолоидтік химия
Өнім сапасын стандарттау, метрология мен басқару негіздері
Химия өнеркәсібінің процестері мен аппараттары
Биохимиялық өндіріс технологиясы және жабдығы
Химия өндірісінің технологиялық процестерін автоматтандыру негіздері
Микробиолгия негіздері
Слесірлік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізат пен дайын өнімнің құрамын меңгерді.
2. Шикізаттың, дайын өнімнің, өндірістің көмекші компоненттерінің химиялық, физикалық-химиялық қасиеттерін түсіндіреді.
3. Шығарылатын өнімге арналған мемлекеттік стандартты меңгерді;

4. Объясняет понятие "химическое равновесие".
5. Владеет сущностью химических методов анализа.
6. Понимает сущность процесса термодинамики.
7. Описывает технологический регламент процесса.
8. Сравнивает тепловые процессы производства.
9. Поясняет понятия: теплопроводность, коэффициент теплопроводности, конвективный теплообмен.
10. Понимает принципиальную схему технологического процесса.
11. Определяет виды брака удобрения;
12. Показывает навыки
пуска и остановки оборудования.
13. Описывает работу на пульте управления.
14. Контролирует технологические параметры процесса и их влияние на качество продукции.
15. Поясняет принцип работы расходомеров.
Результат обучения: 2) Участвовать в устранении мелких неполадок обслуживаемого технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Поясняет правила технической эксплуатации оборудования и механизмов.
2. Владеет схемами электропривода на современном производстве.
3. Читает сборочные и рабочие чертежи оборудования.
4. Читает электрические схемы технологического оборудования.
5. Устраняет мелкие неисправности технологического процесса.
ПК 3. Контролировать параметры технологического процесса
ПМ 03. Контроль параметров технологического процесса переработки сырья
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для автоматического контроля технологического процесса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: классификацию, устройство и принцип работы контрольно-измерительных приборов; устройство и принцип работы средств блокировки технологического процесса; устройство, принцип действия первичных и вторичных преобразовательных устройств и их условные обозначения на чертежах; классификацию расходомеров, уровнемеров их принцип действия, устройство и условные обозначения; компьютерные программы.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
владеть автоматизацией технологического процесса; составлять автоматические схемы процесса, схемы блокировки; считывать показания технологического процесса с автоматических устройств и проводить оценку технологического процесса; заполнять техническую документацию производства с использованием компьютерных программ
Результат обучения: 1) Считывать показания контролирующих приборов и правильно интерпретировать данные показания.
Основы автоматизации технологических процессов химических производств
Прикладная информатика
Критерии оценки:
1. Поясняет классификацию и назначение контрольно-измерительных приборов, и принцип их действия.
2. Владеет параметрами технологического процесса: давление, температура процесса ферментации.
3.Описывает устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки, схемы автоматизации технологического процесса.

4. "Химиялық тепе-теңдік" ұғымын түсіндіреді.
5. Химиялық талдау әдістерінің мәнін меңгерді.
6. Термодинамика процесінің мәнін түсінеді.
7. Процестің технологиялық регламентін сипаттайды.
8. Өндірістің жылу процестерін салыстырады.
9. Мына ұғымдарды түсіндіреді: жылу өткізгіштік, жылу өткізгіштік коэффициенті, конвективтік жылу алмасу.
10. Технологиялық процестің түбегейлі схемасын түсінеді.
11. Тыңайтқыш жарамсыздығының түрлерін айқындайды;
12. Жабдықты іске қосу және тоқтату дағдыларын көрсетеді.
13. Басқару тетігінде жұмысты сипаттайды.
14. Процестің технологиялық параметрлерін және олардың өнім сапасына әсерін бақылайды.
15. Шығынды өлшеуіштердің жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қызмет көрсетілетін технологиялық жабдықтың ұсақ ақауларын жоюға қатысу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтар мен механизмдерді техникалық пайдалану қағидаларын түсіндіреді.
2. Заманауи өндірісте электр жетегінің схемаларын меңгерді.
3. Жабдықтың құрастыру және жұмыс сызбаларын оқиды.
4. Технологиялық жабдықтың электр схемаларын оқиды.
5. Технологиялық процестің ұсақ ақауларын жояды.
КҚ 3. Технологиялық процестің параметрлерін бақылау
КМ 03. Шикізатты қайта өңдеудің технологиялық процесінің параметрлерін бақылау
Бұл модуль технологиялық процесті автоматты бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: бақылау-өлшеу аспаптарын жіктеу, олардың құрылуы және жұмыс істеу қағидаты; технологиялық процесті бұғаттау құралдарының құрылуы және жұмыс істеу қағидаты; бастапқы және қайталама өзгерткіш құрылғыларының құрылуы және жұмыс істеу қағидаты және олардың сызбаларда шартты белгіленуі; шығын өлшеуіштердің, деңгей өлшеуіштердің жіктелуі және әрекет ету қағидаты, құрылуы және шартты белгіленуі; компьютерлік бағдарламалар.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді:
технологиялық процесті автоматтандыру; процестің автоматты схемаларын, бұғаттау схемаларын құру; автоматты құрылғылардан технологиялық процестің көрсеткіштерін оқу және технологиялық процеске бағалау жүргізу; компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып, өндірістің техникалық құжаттамасын толтыру
Оқыту нәтижесі: 1) Бақылау аспаптарының көрсеткіштерін оқу және көрсеткіштердің деректерін дұрыс түсіндіру
Химия өндірісінің технологиялық процестерін автоматтандыру негіздері
Қолданбалы информатика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының жіктелуі мен арналуын, олардың әрекет ету қағидатын түсіндіреді.
2. Технологиялық процестің параметрлерін меңгерді: ферменттеу процесінің қысымы, температурасы.
3. Автоматты бақылау, реттеу, қорғау және бұғаттау құралдарының құрылуын, технологиялық процесті автоматтандыру схемаларын сипаттайды.

4. Поясняет принцип действия первичных преобразовательных устройств.
5. Классифицирует расходомеры и уровнемеры.
6. Снимает показания давления, расход теплоагента, температуры и других параметров при работе оборудования.
7. Анализирует ход технологического процесса по результатам показаний контрольно-измерительных приборов.
8. Владеет компьютерными программами в оформлении технологической документации.
ПК 4. Проводить работы для получения профессиональных навыков "Аппаратчика производственной линии"
ПМ 04. Выполнение работ по квалификации "Аппаратчик производственной линии"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для получения профессиональных навыков "Аппаратчика производственной линии".
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила внутреннего трудового распорядка цеха; режим работы оборудования; технологическую схему производства органических удобрений; должностную инструкцию "Аппаратчика производственной линии"; правила приема и сдачи смены;
При изучении модуля обучающиеся учатся:
владеть требованиями предъявляемые к качеству продукции; устройство и принцип работы оборудования производства; способами устранения неполадок и аварий в работе; приемом и сдачей смены; безопасным пуском и остановкой оборудования.
Результат обучения: 1) Получение квалификации "Аппаратчик производственной линии".
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Понимает правила внутреннего распорядка цеха.
2. Поясняет технологическую схему производства.
3. Применяет технику безопасности на рабочем месте.
4. Описывает должностную инструкцию аппаратчика.
5. Владеет требованиями предъявляемые к качеству продукции.
6. Объясняет устройство и принцип действия основного и вспомогательного оборудования.
7. Определяет основные неполадки и аварии в работе оборудования.
8. Разрабатывает меры по устранению неполадок и аварий в работе.
9. Осуществляет прием и сдачу смены.
10. Производит пуск и остановку аппаратуры и оборудования участка.
11. Осуществляет уход и надзор за оборудованием.
ПК 5. Выполнять подготовительные работы для проведения анализов сырья и готовой продукции
ПМ 05. Подготовительные работы для проведения анализов сырья и готовой продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для безопасной работы в лаборатории и подготовки лабораторной посуды, приборов, оборудования к анализам сырья и готового продукта.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технику безопасности при работе в лаборатории; технику приготовления и хранения кислот, щелочей, солей; правила транспортировки кислот и щелочей; принцип работы сифонов и других нагнетательных средств; правила оказания первой помощи при ожогах кислотами и щелочами; правила безопасной работы с электрическим оборудованием лаборатории (сушильный шкаф, муфельная печь и т.д); правила работы с твердыми веществами; правила работы с легковоспламеняющимися жидкостями (ЛВЖ); правила оказания первой медицинской помощи при несчастных случаях в лаборатории; классификацию лабораторной посуды по назначению (общего, специального, мерную); фарфоровую посуды и ее назначение; металлическое оборудование, его виды, монтаж приборов; способы мытья и сушки лабораторной посуды; виды пробок (резиновые, полиэтиленовые, стеклянные); сверла и правила сверления пробок; заточка сверл; виды весов их устройство и правила взвешивания.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
владеть техникой безопасности в лаборатории, работой с кислотами и щелочами и правилами их хранения, переноса и перелива, правилами оказания первой помощи при ожогах кислотами и щелочами, правилами эксплуатации лабораторного электрического оборудования, правилами работы с твердыми веществами, ЛВЖ, правилами пожарной безопасности, правилами оказания первой медицинской помощи при несчастных случаях, видами лабораторной посуды, ее мытьем, сушкой; видами пробок и обращение с ними; монтажом приборов для получения газов; правилами работы на аналитических и технических весах.
Результат обучения: 1) Соблюдать технику безопасности в лаборатории.
Охрана труда
Техника лабораторных работ
Критерии оценки:
1. Описывает организацию работы на рабочем месте.
2. Применяет технику безопасности при приготовлении растворов кислот, щелочей, солей.
3. Организует технику безопасности при хранения растворов кислот, щелочей, солей.

4. Бастапқы өзгерткіш құрылғылардың әрекет ету қағидатын түсіндіреді.
5. Шығын өлшеуіштер мен деңгей өлшеуіштерді жіктейді.
6. Қысым, жылуагент шығынының, температураның және жабдықтың жұмысы кезінде басқа да параметрлердің көрсеткіштерін алады.
7. Бақылау-өлшеу аспаптары көрсеткіштерінің нәтижелері бойынша технологиялық процестің барысын талдайды.
8. Технологиялық құжаттаманы ресімдеуде компьютерлік бағдарламаларды меңгерді.
КҚ 4. "Өндірістік желі аппаратшысы" кәсіптік дағдыларын алу үшін жұмыс жүргізу
КМ 04. "Өндірістік желі аппаратшысы" біліктілігі бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль "Өндірістік желі аппаратшысы" кәсіптік дағдыларын алуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: цехтың ішкі еңбек тәртібі қағидалары; жабдықтың жұмыс істеу режимі; органикалық тыңайтқыштар өндірісінің технологиялық схемасы; "Өндірістік желі аппаратшысының" лауазымдық нұсқаулығы; ауысымды қабылдау және тапсыру қағидалары;
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: өнім сапасына қойылатын талаптарды меңгеру; өндіріс жабдығының құрылуы және жұмыс істеу қағидаты; жұмыста жаңылыстар мен апаттарды жою әдістері; ауысымды қабылдау және тапсыру; жабдықты қауіпсіз іске қосу және тоқтату.
Оқыту нәтижесі: 1) "Өндірістік желі аппаратшысы" біліктілігіне ие болу.
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цехтың ішкі еңбек тәртібі қағидаларын түсінеді.
2. Өндірістің технологиялық схемасын түсіндіреді.
3. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын қолданады.
4. Аппаратшының лауазымдық нұсқаулығын сипаттайды.
5. Өнімнің сапасына қойылатын талаптарды меңгерді.
6. Негізгі және көмекші жабдықтың құрылуын және әрекет ету қағидатын түсіндіреді.
7. Жабдықтың жұмысындағы негізгі ақаулар мен апаттарды айқындайды.
8. Жұмыста ақаулар мен апаттарды жою бойынша шаралар әзірлейді.
9. Ауысымды қабылдау және тапсыруды жүзеге асырады.
10. Учаскенің аппаратурасы мен жабдығын іске қосады және тоқтатады.
11. Жабдыққа күтім жасайды және оны қадағалайды.
КҚ 5. Шикізат пен дайын өнімге талдау жүргізу үшін дайындық жұмыстарын орындау
КМ 05. Шикізат пен дайын өнімге талдау жүргізу үшін дайындық жұмыстары
Бұл модуль зертханада қауіпсіз жұмыс істеуге және зертхана ыдысын, аспаптарын, жабдықтарын шикізат пен дайын өнімді талдауға дайындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: зертханада жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы; қышқылдарды, сілтілерді және тұзды дайындау және сақтау техникасы; қышқылдар мен сілтілерді тасымалдау қағидалары; сифондардың және басқа да айдау құрылғыларының жұмыс істеу қағидаты; қышқылдар мен сілтілерден күйіп қалған кезде алғашқы көмек көрсету қағидалары; зертхананың электр жабдығымен қауіпсіз жұмыс істеу қағидалары (кептіргіш шкаф, муфельдік пеш және т.б.); қатты заттармен жұмыс істеу қағидалары; тез жанғыш сұйықтықтармен (ЖС) жұмыс істеу қағидалары; зертханалардағы жазатайым жағдайлар кезінде алғашқы медициналық көмек көрсету қағидалары; зертхана ыдысын арналуы бойынша жіктеу (ортақ, арнайы, өлшемдік); фарфор ыдысын және оның арналуы; металл жабдығы, оның түрлері, аспаптарды құрастыру; зертхана ыдысын жуу және кептіру әдістері; тығын түрлері (резеңкелі, полиэтилен, шыны); бұрғылау және тығындарды бұрғылау қағидалары; бұрғыларды қайрау; таразы түрлері және олардың құрылуы және өлшеу.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді:
зертханадағы қауіпсіздік техникасы, қышқылдармен және сілтілермен жұмыс істеуді және оларды сақтау, тасымалдау және қайта құю қағидалары, қышқылдар мен сілтілерден күйген кезде алғашқы медициналық көмек көрсету қағидалары, зертханалық электр жабдығын пайдалану қағидалары, қатты заттармен, ЖС жұмыс істеу қағидалары, өрт қауіпсіздігі қағидалары, жазатайым жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету қағидалары, зертхана ыдыстарының түрлері, оны жуу, кептіру; тығын түрлері және оларды қолдану; газ алу аспаптарын құрастыру; талдамалы және техникалық таразыларда жұмыс істеу қағидалары.
Оқыту нәтижесі: 1) Зертханада қауіпсіздік техникасын сақтау.
Еңбекті қорғау
Зертханалық жұмыстар техникасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнында жұмыстың ұйымдасуын сипаттайды.
2. Қышқылдардың, сілтілердің, тұздардың ерітінділерін дайындау кезінде қауіпсіздік техникасын қолданады.
3. Қышқылдардың, сілтілердің, тұздардың ерітінділерін сақтау кезінде қауіпсіздік техникасын ұйымдастырады.

4. Поясняет правила переноса бутылей с кислотами и щелочами.
5. Показывает способы перелива кислот и щелочей.
6. Владеет правилами оказания первой помощи при ожогах кислотами и щелочами.
7. Поясняет правила безопасной эксплуатации электрических приборов в лаборатории.
8. Формулирует правила работы с твердыми веществами.
9. Излагает правила пожарной безопасности в лаборатории.
10. Описывает алгоритм действий при возникновении аварийной ситуации.
11. Поясняет правила работы с легковоспламеняющимися жидкостями.
12. Владеет правилами оказания первой медицинской помощи при несчастных случаях в лаборатории.
Результат обучения: 2) Подготавливать лабораторную посуду, приборы, аппаратуру к работе.
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды лабораторной посуды.
2. Описывает способами мытья посуды.
3. Поясняет способы сушки посуды.
4. Иллюстрирует монтаж приборов.
5. Производит подготовку оборудования и аппаратуры к работе.
6. Владеет техникой уравновешивания лабораторных весов.
7. Поясняет устройство и принцип работы аналитических и технических весов.
8. Применяет правила сверления пробок, заточкой ножей для сверления пробок.
ПК 6. Проводить анализы сырья и готовой продукции
ПМ 06. Проведение анализов сырья, готовой продукции, производств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведение химических и физико-химических анализов сырья и готовой продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: способы отбор проб; метод квартования твердых веществ; способы высушивания газов, жидкостей и твердых веществ; химические методы анализа (нейтрализации, перманганатометрии, йодометрии, комплексообразования); устройство, принцип работы и заполненние газометра и аспиратора; способы хранения газов, жидкостей и твердых веществ; виды концентраций и формулы их перевода; расчеты для приготовления растворов; выбор индикатора для процесса титрования и его приготовление; приготовление растворов из фиксанала; определение плотности растворов пикнометрическим и ареометрическим методами; процессы фильтрования и декантации; понятие полнота осаждения; процесс титрования; способы прокаливания веществ и подготовка тигля к работе; физико-химические методы анализа (колориметрический, рефрактометрический, поляриметрический, хроматографический).
При изучении модуля обучающиеся учатся:
владеть способами отбора проб; приготовлением средней пробы твердых веществ; способами высушивания газов, жидкостей, твердых веществ и их способы хранения; правилами работы с газометром и аспиратором; техникой приготовления растворов различных концентраций и их расчетами; приготовлением "рабочего раствора"; выбором индикаторов; методикой приготовления растворов из фиксанала; ариометрическим и пикнометрическим методами определения плотности; выбором фильтров; способами фильтрования и х проведением; выполнение процесса декантации веществ; условиями осаждения вещества; способами сушки различных веществ; методикой проведения процесса прокаливания и подготовкой тигля к анализу; правилами отбора аликвоты; проведением процесса титрования; методиками проведения и формулами расчета химических методов анализа сырья и готовой продукции; физико-химическими методами анализа (колориметрический, рефрактометрический, поляриметрический, хроматографический) ) их сущность; законом поглощения света; методам стандартных серий и методом уравнивания интенсивности окраски растворов (колориметрический метод); устройством колориметра; измерением показателя преломления методом предельного угла (рефрактометрический метод); устройством и принципом работы рефрактометров; схемой поляриметра; адсорбционной хроматографией; осадочной хроматографией; ионно-обменной хроматографией; бумажной хроматографией.
Результат обучения: 1) Отбор проб для анализов сырья, готовой продукции.
Аналитическая химия
Охрана труда
Техника лабораторных работ
Критерии оценки:
1. Понимает требования к отбору проб.
2.Оформляет акт отбора проб.
3.Описывает способы отбора проб (газов, жидкостей, твердых веществ).

4. Қышқылдары және сілтілері бар құтыларды тасымалдау қағидаларын түсіндіреді.
5. Қышқылдар мен сілтілерді қайта құю әдістерін көрсетеді.
6. Қышқылдар мен сілтілерден күйіп қалған кезде алғашқы көмек көрсету қағидаларын біледі.
7. Зертханада электр аспаптарының қауіпсіз пайдалану қағидаларын түсіндіреді.
8. Қатты заттармен жұмыс істеу қағидаларын тұжырымдайды.
9. Зертханадағы өрт қауіпсіздігі қағидаларын айтады.
10. Апатты жағдайлар туындаған кезде іс-әрекеттер алгоритмін сипаттайды.
11. Тез жанғыш сұйықтықтармен жұмыс істеу қағидаларын түсіндіреді.
12. Зертханадағы жазатайым жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Зертхана ыдысын, аспаптарын, аппаратураны жұмысқа дайындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зертхана ыдыстарының түрлерін жіктейді.
2. Ыдысты жуу әдістерін сипаттайды.
3. Ыдысты кептіру әдістерін түсіндіреді.
4. Аспаптардың құрастырылуын суреттейді.
5. Жабдық пен аппаратураны жұмысқа дайындайды.
6. Зертхана таразыларын теңдестіру техникасын меңгерді.
7. Талдамалы және техникалық таразылардың құрылуы мен жұмыс қағидатын түсіндіреді.
8. Тығындарды бұрғылау, тығындарды бұрғылауға арналған пышақтарды қайрау қағидаларын қолданады.
КҚ 6. Шикізаттың және дайын өнімнің талдауын жүргізу
КМ 06. Шикізаттың, дайын өнімнің, өндірістің талдауын жүргізу
Бұл модуль шикізаттың және дайын өнімнің химиялық және физикалық-химиялық талдауын жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: сынамаларды іріктеу әдістері; қатты заттарды ширектеу әдісі; газдарды, сұйықтықтарды және қатты заттарды кептіру әдістері; химиялық талдау әдістері (бейтараптау, перманганатометрия, йодометрия, кешен қалыптастыру); газ өлшеуіш пен аспиратордың құрылуы, жұмыс қағидаты және толтырылуы; газдарды, сұйықтықтарды және қатты заттарды сақтау әдістері; концентраттау түрлері және оларды аудару и формулалары; ерітінділерді дайындауға арналған есептеулер; тестілеу процесі үшін индикаторды таңдау және оны дайындау; фиксаналдан ерітінділер дайындау; ерітінділердің тығыздығын пикнометриялық және ареометриялық әдістермен айқындау; сүзгілеу және декантациялау әдістері; тұну толықтығы ұғымы; титрлеу процесі; заттарды қыздыру әдістері және тегельді жұмысқа дайындау; физикалық-химиялық талдау тәсілдері (колориметриялық, рефрактометриялық, поляриметриялық, хроматографиялық).
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді:
сынамаларды іріктеу әдістерін меңгеру; қатты заттардың орташа сынамасын дайындау; газдарды, сұйықтықтарды және қатты заттарды кептіру және оларды сақтау әдістері; газ өлшеуішпен және аспиратормен жұмыс істеу қағидалары; әртүрлі концентрациялы ерітінділерді дайындау техникасы және оларды есептеу; "жұмыс ерітіндісін" дайындау; индикаторларды таңдау; фиксаналдан ерітінділер дайындау әдістемесі; тығыздықты анықтаудың ариометриялық және пикнометриялық әдістері; сүзгілерді таңдау; сүзгілеу әдістері және оларды жүргізу; заттарды декантациялау процесін орындау; затты тұндыру шарттары; әртүрлі заттарды кептіру әдістері; қыздыру процесін жүргізу әдістемесін және тигельді талдауға дайындау; аликвотаны іріктеу қағидалары; титрлеу процесін жүргізу; шикізат пен дайын өнімнің талдаудың химиялық әдістерін есептеу формулалары және оларды жүргізу әдістемесі; физикалық-химиялық талдау әдістері (колориметриялық, рефрактометриялық, поляриметриялық, хроматографиялық) ) олардың мәні; жарықты сіңіру заңы; стандартты сериялар әдісі және ерітінділердің бояу қарқындылығын теңдестіру әдісі (колориметриялық әдіс); колориметр құрылғысы; шекті бұрыш әдісімен сыну көрсеткішін өлшеу (рефрактометриялық әдіс); рефрактометрлердің құрылуы және жұмыс істеу қағидаты; поляриметр схемасы; адсорбциялық хроматография; тұнбалы хроматография; ион алмасу хроматографиясы; қағаз хроматографиясы.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізатты, дайын өнімді талдау үшін сынамаларды іріктеу.
Талдамалы химия
Еңбекті қорғау
Зертханалық жұмыстар техникасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сынамаларды іріктеуге қойылатын талаптарды түсінеді.
2. Сынамаларды іріктеу актісін рәсімдейді.
3. Сынамаларды іріктеу әдістерін сипаттайды (газдар, сұйықтықтар, қатты заттар).

4. Осуществляет приготовление средней пробы твердых веществ.
5. Проводит подготовку средней пробы к анализу.
6. Выбирает способы высушивания газов, жидкостей и твердых веществ.
7. Поясняет устройство и принцип работы газометра и аспиратора.
8. Определяет способы хранения газов, жидкостей и твердых веществ.
Результат обучения: 2) Приготовление химических растворов щелочи, кислот, спиртовых растворов, индикаторов.
Критерии оценки:
1. Излагает виды концентраций и формулы их расчета.
2. Поясняет понятие грамм-эквивалент.
3. Вычисляет грамм-эквивалент вещества.
4. Применяет формулы перевода концентраций.
5. Формулирует понятие "рабочий раствор".
6. Производит расчеты по приготовлению растворов.
7. Владеет техникой приготовления "рабочего раствора".
8. Поясняет "Правило креста".
9. Осуществляет приготовления разбавленных растворов.
10. Совершает выбор индикатора.
11. Производит расчет и приготовление индикатора.
12. Применяет технику приготовления растворов из фиксанала.
13. Показывает ареометрический метод определения плотности растворов.
14. Осуществляет пикнометрически метод определения плотности растворов.
15. Использует технику приготовления и хранения спиртовых растворов.
16. Поясняет определения процессов фильтрование и декантация.
17. Классифицирует виды фильтров.
18. Показывает технику складывания фильтра.
19. Осуществляет технику проведения процесса фильтрования.
20. Описывает технику проведения процесса декантации.
Результат обучения: 3) Проведение химических, физико-химических анализов сырья, готовой продукции.
Критерии оценки:
1.Описывает правила переноса пробы вещества в колбу.
2. Осуществляет проверку пробы на полноту осаждения.
3. Описывает условия осаждения вещества.
4. Поясняет способы сушки веществ.
5. Описывает сущность методов: нейтрализации, перманганатометрии, йодометрии, комплексообразования.
6. Проводит подготовку тигля к процессу прокаливания.
7. Излагает методы проведения процесса прокаливания.
8. Осуществляет отбор аликвоты.
9. Проводит процесс титрования и определяет точку эквивалентности.
10. Проводит расчет результата анализа.
11. Понимает сущность колориметрического метода.
12. Поясняет закон поглощения света.
13. Осуществляет метод стандартных серий.
14. Применяет метод уравнивания интенсивности окраски растворов.
15. Описывает устройство колориметра.
16.Излагает правила работы с колориметром.
17. Понимает сущность рефрактометрического метода анализа.
18. Формулирует определение "показатель преломления", "мольная рефракция, "удельная рефракция".
19. Проводит измерение показателя преломления методом предельного угла.

4. Қатты заттардың орташа сынамасын дайындайды.
5. Орташа сынаманы талдауға дайындайды.
6. Газдарды, сұйықтықтарды және қатты заттарды кептіру әдістерін таңдайды.
7. Газ өлшеуіш пен аспиратордың құрылуы мен жұмыс қағидатын түсіндіреді.
8. Газдарды, сұйықтықтарды және қатты заттарды сақтау әдістерін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сілтінің, қышқылдардың, спирт ерітінділерінің, индикаторлардың химиялық ерітінділерін дайындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Концентрат түрлерін және оларды есептеу формулаларын айтады.
2. Грамм-эквивалент ұғымын түсіндіреді.
3. Заттың грамм-эквивалентін есептеп шығарады.
4. Концентраттарды аудару формулаларын қолданады.
5. "Жұмыс ерітіндісі" ұғымын тұжырымдайды.
6. Ерітінділерді дайындау бойынша есептеулер жүргізеді.
7. "Жұмыс ерітіндісін" дайындау техникасын меңгереді.
8. "Крест қағидасын".
9. Сұйылтылған ерітінділерді дайындайды.
10. Индикаторды таңдайды.
11. Индикаторды есептеу мен дайындауды жүзеге асырады.
12. Фиксаналдан ерітінділер дайындау техникасын қолданады.
13. Ерітінділердің тығыздығын ареометриялық айқындау әдісін көрсетеді.
14. Ерітінділердің тығыздығын пикнометриялық айқындау әдісін жүзеге асырады.
15. Спирт ерітінділерін дайындау мен сақтау техникасын пайдаланады.
16. Сүзгілеу және декантациялау процестерін айқындауды түсіндіреді.
17. Сүзгі түрлерін жіктейді.
18. Сүзгіні қаттау техникасын қолданады.
19. Сүзгілеу процесін жүргізу техникасын жүзеге асырады.
20. Декантация процесін жүргізу техникасын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шикізаттың, дайын өнімнің химиялық, физикалық-химиялық талдауын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зат сынамасын колбаға ауыстыру қағидаларын сипаттайды.
2. Сынаманы тұну толықтығына тексереді.
3. Заттың тұну шарттарын сипаттайды.
4. Заттарды кептіру әдістерін түсіндіреді.
5. Әдістердің мәнін сипаттайды: бейтараптау, перманганатометрия, йодометрия, кешен қалыптастыру.
6. Тигельді қыздыру процесіне дайындайды.
7. Қыздыру процесін жүргізу әдістерін баяндайды.
8. Аликвотаны іріктейді.
9. Титрлеу процесін жүргізеді және баламалылық нүктесін айқындайды.
10. Талдау нәтижесін есептейді.
11. Колометриялық әдістің мәнін түсінеді.
12. Жарықты сіңіру заңын түсіндіреді.
13. Стандартты сериялар әдісін жүзеге асырады.
14. Ерітінділердің бояуын теңестіру әдісін қолданады.
15. Колориметр құрылғысын айқындайды.
16. Колориметрмен жұмыс істеу қағидаларын баяндайды.
17. Рефрактометриялық талдау әдісінің мәнін түсінеді.
18. "Сыну көрсеткіші", "мольдік рефракция, "меншікті рефракция" анықтамаларын тұжырымдайды.
19. Шекті бұрыш әдісімен сыну көрсеткішін өлшейді.

20. Описывает устройство и принцип работы рефрактометров.
21. Понимает сущность поляриметрического метода анализа.
22.Читает схему поляриметра.
23. Применяет методику работы на поляриметре.
24. Понимает сущность хроматографического метода анализа.
25.Проводит адсорбционную хроматографию.
26. Поясняет осадочную хроматографию.
27. Описывает ионно-обменную хроматографию.
28. Осуществляет бумажную хроматографию.
29. Обеспечивает подготовку хроматографических колонок и адсорбента к работе.
30. Расшифровывает хроматограммы.
ПК 7. Проводить работы для получения профессиональных навыков "Лаборанта"
ПМ 07. Выполнение работ по квалификации "Лаборант"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для получения профессиональных навыков "Лаборанта".
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: должностную инструкцию "Лаборанта"; правила приема и сдачи смены; технику безопасности и противопожарную технику в лаборатории; правила работы с лабораторным оборудованием.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
владеть организацией рабочего места; техникой безопасности в лаборатории; техникой приготовления растворов (кислот, щелочей, солей, индикаторов); методиками проведения анализов производства и их расчетами; правилами заполнения лабораторного журнала.
Результат обучения: 1) Получение квалификации "Лаборант".
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Описывает должностную инструкцию лаборанта.
2. Владеет организацией рабочего места.
3. Осуществляет прием и сдачу смены.
4. Применяет технику безопасности и противопожарную технику на рабочем месте.
5. Проводит приготовление рабочих растворов, кислот, щелочей, солей, индикаторов.
6. Выполняет производственные анализы и проводит их расчет.
7. Проводит заполнение лабораторного журнала.
8. Владеет навыками работы на лабораторном оборудовании.
ПК 8. Контролировать качество сырья и готового продукта в соответствии с технологической инструкцией и техническими регламентами
ПМ 08. Контроль качества сырья, готового продукта в соответствии с технологической инструкцией и техническими регламентами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведение технологического процесса в соответствии с техническим регламентом.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: причины возникновения несчастных случаев; понятие коэффициент частоты и коэффициент тяжести несчастных случаев на производстве; пожароопасные и взрывоопасные факторы производства; понятие предельно-допустимая концентрация, предельно-допустимый выброс вредных и их нормами; правила работы с токоведущими частями оборудования; видами удобрения и их качественным и количественным составом; свойства сырья и готовой продукции; виды и методы технического анализа и его назначение; основными показателями качества минеральных удобрений; расчетом на содержание основного вещества в минеральном удобрении; основные показатели технологического процесса; виды производств органических удобрений; устройство основного и вспомогательного оборудования производства; процессы происходящие при процессе ферментации; классификация ферментов; способы усиления интенсивности процесса ферментации; способы очистки газов; конструкцию и принцип действия аппаратов для очистки газа; выбором газоочистных аппаратов; классификацию арматуры; устройство и принцип работы запорной арматуры; назначение и принцип действия регулирующей аппаратуры .
При изучении модуля обучающиеся учатся:
владеть расчетом коэффициента частоты и коэффициента тяжести несчастных случаев на производстве; правилами оказания первой медицинской помощи пострадавшему; средствами индивидуальной защиты от электрического тока; первичными средствами пожаротушения; требованиями предъявляемые к сырью; методики определения содержания отдельных элементов в удобрении; формами контроля за основными показателями технологического процесса; видами неполадок при технологическом процессе и способами их устранения; проведение процесса ферментации сырья; формулой расчета степени очистки газа; устройством пылеосадительных камер, циклона, сепаратора, рукавного фильтра.
Результат обучения: 1) Владеть знаниями по охране труда, противопожарной защите, правилами работы с электрическим оборудованием, оказание первой медицинской помощи.
Охрана труда
Общая химическая технология
Технология и оборудование биохимического производства
Технически анализ и контроль производства
Критерии оценки:

20. Рефрактометрлердің құрылуын және жұмыс істеу қағидатын сипаттайды
21. Поляриметриялық талдау әдісінің мәнін түсінеді.
22. Поляриметр схемасын оқиды.
23. Поляриметрде жұмыс істеу әдістемесін қолданады.
24. Хроматографиялық талдау әдісінің мәнін түсінеді.
25. Адсорбциондық хроматографияны жүргізеді.
26. Тұнба хроматографиясын түсіндіреді.
27. Иондық-алмасу хроматографиясын сипаттайды.
28. Қағаз хроматографиясын жүзеге асырады.
29. Хроматографиялық бағандарды және адсорбентті жұмысқа дайындайды.
30. Хроматограммалардың мағынасын ашып көрсетеді.
КҚ 7. "Зертханашы" кәсіптік дағдыларын меңгеру үшін жұмыс жүргізу
КМ 07. "Зертханашы" біліктілігі бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль "Зертханашы" кәсіптік дағдыларын меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: "Зертханашының" лауазымдық нұсқаулықтары; ауысымды қабылдау және тапсыру қағидалары; қауіпсіздік техникасы және зертханада өрт қауіпсіздігі техникасы; зертхана жабдығымен жұмыс істеу қағидалары.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді:
жұмыс орнының ұйымдасуын меңгеру; зертханадағы қауіпсіздік техникасы; ерітінділерді дайындау техникасы (қышқылдар, сілтілер, тұздар, индикаторлар); өндіріс талдауларын және олардың есептеулерін жүргізу әдістемелері; зертхана журналын толтыру қағидалары.
Оқыту нәтижесі: 1) "Зертханашы" біліктілігіне ие болу
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зертханашының лауазымдық нұсқаулығын сипаттайды.
2. Жұмыс орнының ұйымдасуын меңгерді.
3. Ауысымды қабылдау мен тапсыруды жүзеге асырады.
4. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын және өртке қарсы техниканы қолданады.
5. Жұмыс ерітінділерін, қышқылдарды, сілтілерді, тұздарды, индикаторларды дайындайды.
6. Өндірістік талдауларды орындайды және олардың есептеуін жүргізеді.
7. Зертхана журналын толтырады.
8. Зертхана жабдығында жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
КҚ 8. Технологиялық нұсқауға және техникалық регламенттерге сәйкес шикізаттың, дайын өнімнің сапасын бақылау
КМ 08. Технологиялық нұсқауға және техникалық регламенттерге сәйкес шикізаттың, дайын өнімнің сапасын бақылау
Бұл модуль техникалық регламенттерге сәйкес технологиялық процесті жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: жазатайым жағдайлардың туындау себептерін; өндірісте жазатайым жағдайлардың жиілік коэффициенті және ауырлық коэффициенті ұғымы; өрт және жарылыс қаупі бар өндіріс факторлары; шекті рұқсат етілетін концентрация ұғымы, шекті рұқсат етілетін зиянды заттарды лақтыру және олардың нормалары; жабдықтың тоққа жетелейтін бөлшектерімен жұмыс істеу қағидалары; тыңайтқыш түрлері және олардың сапалық және сандық құрамы; шикізат пен дайын өнімнің қасиеттері; техникалық талдау түрлері мен әдістері және оның арналуы; минерал тыңайтқыштары сапасының негізгі көрсеткіштері; минералды тыңайтқышта негізгі заттың мазмұнына негізделген; технологиялық процестің негізгі көрсеткіштері; органикалық тыңайтқыштарды өндірудің түрлері; өндірістің негізгі және қосалқы жабдықтарының құрылғысы; ашыту үрдісінде жүретін процестер; ферментер классификациясы; ашыту процесінің қарқындылығын арттыру жолдары; газ тазарту әдістері; газ тазарту қондырғыларының жобалау және жұмыс принципі; газ тазарту аппараттарын таңдау; арматураның жіктелуі; клапандар жұмысының принципі және құрылғысы; тағайындау және регламенттік аппаратура жұмысының қағидаты.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді:
жиілік коэффициентін есептеу және өндірістік апаттардың ауырлық дәрежесі; жәбірленушіге алғашқы медициналық көмек көрсету ережелері; электр тогынан қорғайтын жеке қорғану құралдары; бастапқы өрт сөндіру жабдықтары; шикізатқа қойылатын талаптар; тыңайтқышта жекелеген элементтердің мазмұнын анықтау әдістері; процестің негізгі көрсеткіштерін бақылау нысандары; процестегі мәселелердің түрлері және оларды жою жолдары; шикізатты ашыту процесін жүзеге асыру; газды тазалау дәрежесін есептеу формуласы; шаңды жауын-шашынның камерасы, циклон, сепаратор, сүзгі.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау, өртке қарсы қорғау бойынша білімді, электр жабдығымен жұмыс істеу қағидаларын меңгеру, алғашқы медициналық көмек көрсету.
Еңбекті қорғау
Жалпы химиялық технология
Биохимиялық өндіріс технологиясы және жабдығы
Өндірісті техникалық талдау және бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Поясняетет трудовой кодекс Республики Казахстан.
2. Понимает Коллективный и трудовой договоры, условия и порядок заключения и расторжения договора.
3. Описывает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасных и вредных производственных факторов.
4. Вычисляет коэффициент частоты и коэффициент тяжести несчастных случаев.
5. Анализирует пожароопасные и взрывоопасные факторы производства органических удобрений.
6. Контролирует нормы предельно-допустимых концентраций и предельно-допустимых выбросов веществ.
7. Поясняет поражающие факторы электрического тока на производстве.
8. Понимает план действий при возникновении пожара.
9. Владеет правилами оказания первой медицинской помощи при несчастных случаях.
10. Использует средства индивидуальной защиты от поражения электрическим током.
11. Применяет меры безопасной работы с токоведущими частями оборудования.
12. Использует первичные средства пожаротушения и индивидуальные средства защиты при возникновении и ликвидации пожара.
13. Контролирует соблюдение членами бригады (смены) производственной дисциплины, правил по охране труда, правил противопожарной защиты.
Результат обучения: 2) Осуществлять контроль качества сырья и готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Поясняет классификацию удобрений.
2. Владеет содержанием основных питательных элементов в минеральных удобрениях.
3. Объясняет требованиями предъявляемые к сырью.
4. Понимает физическими и химическими свойствами сырья и готового продукта.
5. Классифицирует методы технического анализа.
6. Описывает виды технического анализа.
7. Использует Государственные стандарты на методы анализа и стандартные образцы.
8. Выбирает основные показатели качества минеральных удобрений.
9. Применяет методики определения состава минеральных удобрений.
10. Рассчитывает содержание основных веществ в минеральных удобрениях.
11. Контролирует основные показатели технологического процесса.
12. Понимает устройство и принцип работы запорной арматуры.
13. Поясняет устройство и принцип работы регулирующей предохранительной аппаратуры.
Результат обучения: 3) Контроль технологического процесса производства органических удобрений и оформление технической документации.
Критерии оценки:
1. Классифцирует виды производств органических удобрений.
2. Поясняет устройство основного и вспомогательного оборудования производства.
3. Выделяет основные узлы производства.
4. Определяет виды неполадок.
5. Владеет способами устранения неполадок.
6. Описывает химические процесс происходящие при процессе ферментации.

1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексін түсіндіреді.
2. Ұжымдық және еңбек шарттарын, шартты жасасу және бұзу жағдайлары мен тәртібін түсінеді.
3. Жазатайым жағдайлардың және кәсіптік аурулардың туындау себептерін, қауіпті және зиянды өндірістік факторларды сипаттайды.
4. Жазатайым жағдайлардың жиілік коэффициентін және ауырлық коэффициентін есептейді.
5. Органикалық тыңайтқыштарды өндірудің өрт және жарылыс қаупі бар факторларын талдайды.
6. Шекті рұқсат етілетін зиянды заттарды лақтыруды және олардың нормаларын бақылайды.
7. Өндірісте электр тоғының зақымдау факторларын түсіндіреді.
8. Өрт туындау кезінде әрекеттер жоспарын түсінеді.
9. Жазатайым жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын меңгереді.
10. Электр тоғынан зақымданудан қорғанудың жеке құралдарын пайдаланады.
11. Жабдықтың тоққа жетелейтін бөлшектерімен қауіпсіз жұмыс істеу шараларын қолданады.
12. Өрттің туындауы және оны сөндіру кезінде бастапқы өрт сөндіру құралдарын және жеке қорғау құралдарын пайдаланады.
13. Бригада мүшелерінің (ауысымның) өндірістік тәртіпті, еңбекті қорғау қағидаларын, өртке қарсы қорғау қағидаларын сақтауын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Шикізат пен дайын өнімнің сапасын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тыңайтқыштардың жіктелуін түсіндіреді.
2. Минералды тыңайтқыштардағы негізгі қоректік заттардың құрамын меңгерді.
3. Шикізатқа қойылатын талаптарды түсіндіреді.
4. Шикізат пен дайын өнімнің физикалық және химиялық қасиеттерін түсінеді.
5. Техникалық талдау әдістерін жіктейді.
6. Техникалық талдау түрлерін сипаттайды.
7. Талдамалық әдістер мен анықтамалық материалдарға арналған мемлекеттік стандарттарды пайдаланады.
8. Минералды тыңайтқыштардың сапасының негізгі көрсеткіштерін таңдайды.
9. Минералды тыңайтқыштардың құрамын анықтау әдістерін қолданады.
10. Минералды тыңайтқыштардағы негізгі заттардың құрамын есептейді.
11. Технологиялық процестің негізгі көрсеткіштерін бақылайды.
12. Ілмекті арматураның құрылуын және жұмыс істеу қағидатын түсінеді.
13. Реттеуші сақтандыру аппаратурасының құрылуын және жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Органикалық тыңайтқыштарды өндірудің технологиялық процесін бақылау және техникалық құжаттаманы ресімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Органикалық тыңайтқыштарды өндіру түрлерін жіктейді.
2. Құрылғының негізгі және қосалқы өндірістік жабдықтарын түсіндіреді.
3. Өндірістің негізгі тораптарын белгілейді.
4. Ақау түрлерін айқындайды.
5. Ақауларды жою әдістерін меңгерді.
6. Ферменттеу процесінде болған химиялық процесті сипаттайды.

7. Контролирует процесс ферментации сырья.
8. Классифицирует виды ферментеров.
9. Сравнивает способы интенсификации процесса ферментации.
10. Поясняет процесс очистки газов в различных аппаратах.
11. Проводит выбор газоочистных аппаратов.
12. Осуществляет расчет степени очистки газа.
13. Составляет и оформляет техническую документацию.
14. Проводить отключение и переключение оборудования, в случае аварийной ситуации.
15. Снимает показания приборов и оценивает достоверность информации.
ПК 9. Проводить технологические расчеты процесса производства
ПМ 09. Технологические расчеты процесса производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для расчета технологического оборудования и его экономической эффективности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: расчет материального, теплового и конструктивного расчета; виды тепло-и хладоагентов и их применение; основные части оборудования производства, их расчет и подбор; основными технико-экономическими показателями производства; понятие капитальные влажения, виды и их эффективность; производительность труда и факторы ее роста; виды норм труда; принципы организации заработной платы; тарифной системой оплаты труда; формы и системы оплаты труда (рабочих, инженерно-технических работников, служащих); понятием себестоимость, цена, прибыль, рентабельность; виды амортизационных отчислений.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
владеть основными технологическими расчетами; выбором тепло- и хладоагента для процесса производства; видами технологического оборудования; расчетом селективности продукции, выхода продукта, степени превращения; расчетом капитальных влажений; видами производительности труда; понятием и расчетом нормы времени, нормы выработки, нормы обслуживания оборудования, нормы сменного штата, нормы трудоемкости; расчетом заработной платы; расчетом себестоимости, цены продукции; нормой амортизации и ее расчетом; расчетом прибыли и рентабельности предприятия.
Результат обучения: 1) Проведение технологических расчетов процесса и обслуживаемого оборудования.
Процессы и аппараты химической промышленности
Технология и оборудование биохимического производства
Организация и планирование производства
Технологическая практика
Критерии оценки:
1. Владеет основами технологических расчетов.
2. Поясняет формулы расчета материального и теплового балансов.
3. Понимает конструктивный расчет оборудования.
4. Определяет основные критерии расчетов.
5. Выстраивает алгоритм расчета материального баланса, с последующим анализом сырья и готовой продукции.

7. Шикізатты ферменттеу процесін бақылайды.
8. Фермент түрлерін жіктейді.
9. Ферменттеу процесін сәйкестендіру әдістерін салыстырады.
10. Әртүрлі аппараттарда газды тазарту процесін түсіндіреді.
11. Газ тазалау аппараттарының таңдауын жүргізеді.
12. Газ тазарту дәрежесін есептейді.
13. Техникалық құжаттама жасайды және рәсімдейді.
14. Апаттық жағдай кезінде жабдықты өшіру мен ауыстыруды жүзеге асырады.
15. Аспаптардың көрсеткіштерін алады және ақпараттың анықтығын бағалайды.
КҚ 9. Өндіріс процесінің технологиялық есептеулерін жүргізу
КМ 09. Өндіріс процесінің технологиялық есептеулері
Бұл модуль технологиялық жабдықты және оның экономикалық тиімділігін есептеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: материалдық, жылу және конструктивті есептеу; жылу және желдеткіштің түрлері және оларды пайдалану; өндірістік жабдықтың негізгі бөліктері, оларды есептеу және таңдау; өндірістің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері; капитал тігу тұжырымдамасы, түрлері және олардың тиімділігі; еңбек өнімділігі және оның өсу факторлары; еңбек нормаларының түрлері; жалақыны ұйымдастыру принциптері; тарифтік еңбекақы жүйесі; сыйақылардың нысандары мен жүйелері (қызметкерлер, инженерлер мен техникалық қызметкерлер, қызметкерлер); шығын, баға, пайда, кірістілік тұжырымдамасы; амортизация түрлері.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді:
негізгі технологиялық есептерді меңгеру; өндіріс процесіне жылу мен салқындатқышты таңдау; технологиялық жабдықтардың түрлері; өнімнің селективтілігін, өнімнің өнімділігін, конверсия дәрежесін есептеу; капиталдың ылғалдылығын есептеу; еңбек өнімділігінің түрлері; Уақыт нормасының тұжырымдамасы мен есептелуі, даму қарқыны, жабдықты ұстау жылдамдығы, ауысымның штаттық ставкасы, еңбек қарқындылығы нормасы; жалақы; шығындарды есептеу, өнім бағалары; амортизация нормасы және оны есептеу; пайда және кірістілік.
Оқыту нәтижесі: 1) Процестің және қызмет көрсетілетін жабдықтың технологиялық есептерін жүргізу.
Химия өнеркәсібінің процестері мен аппараттары
Биохимиялық өндіріс технологиясы және жабдығы
Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық есептеу негіздерін меңгерді.
2. Материалды және жылу балансын есептеу үшін формуланы түсіндіреді.
3. Жабдықтарды конструктивті есептеуді түсінеді.
4. Негізгі есептеу критерийлерін анықтайды.
5. Материалдық балансты есептеуге арналған алгоритмді құрастырады, содан кейін шикізат пен дайын өнімнің талдауы жүргізеді.

6. Рассчитывает количество хладо-и теплоагентов технологического процесса.
7. Осуществляет расчет основного и вспомогательного оборудования.
8. Подбирает составные части оборудования.
9. Проводит подбор вспомогательного оборудование.
10. Расчитывает выход продукта и производительности оборудования.
Результат обучения: 2) Определение экономической эффективности технологических процессов и оборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает организацию работы и структуру предприятия.
2. Расчитывает общую и сравнительную эффективность капитальных вложений.
3. Определяет приведенные затраты предприятия.
4. Поясняет понятие "производительность труда" и ее виды.
5. Сравнивает методы производительности труда.
6. Анализирует факторы роста производительности труда.
7. Вычисляет виды норм труда.
8. Описывает понятие рабочее время, заработная плата, тарифная сетка, тарифная ставка.
9. Владеет формами оплаты труда рабочих, инженерно-технических работников, служащих.
10. Рассчитывает заработную плату основных рабочих.
11. Рассчитывает себестоимость и цену продукции.
12. Поясняет виды амортизационных отчислений.
13. Рассчитывает суммы амортизационных отчислений и среднегодовой стоимости основных фондов.
14. Планирует прибыль и рентабельность производства.
ПК 10.
Определять причины брака продукции
ПМ10. Контроль качества готовой продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для улучшения качества выпускаемой продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды и причины брака выпускаемой продукции; способы устранения брака продукции.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
владеть видами и причины брака продукции и способами его устранения; ведением технической документации и актов по браку продукции; мероприятиями по улучшению качества продукции.
Результат обучения: 1) Составлять техническую документацию по устранению брака, возникающего в процессе производства.
Технология и оборудование биохимического производства
Критерии оценки:
1. Поясняет виды брака.
2. Описывает причины возникновения брака.
3. Владеет способами устранения брака.
4. Заполняет техническую документацию брака.
5. Составляет акты по выявлению брака.
6. Разрабатывает меры по предупреждению образования брака.
7. Определяет мероприятия по улучшению качества продукции.
ПК 11. Вести деловое общение с коллективом
ПМ 11. Ведение делового общения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения с трудовым коллективом.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила делового и межличностного общения с коллективом.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
владеть навыками общения с людьми, приемами эффективного общения; установлением психологического контакта с коллективом.
Результат обучения: 1) Владеть методами делового общения с коллективом.
Психология
Критерии оценки:

6. Технологиялық процестің суық және жылу агенттерінің санын есептейді.
7. Негізгі және қосалқы жабдықты есептейді.
8. Жабдықтың құрамдас бөлгектерін таңдайды.
9. Көмекші жабдықты таңдауды жүргізеді.
10. Өнімнің шығуын мен жабдықтың өнімділігін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық процестер мен жабдықтардың экономикалық тиімділігін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыстың ұйымдасуын және кәсіпорынның құрылымын түсінеді.
2. Күрделі салымдардың жалпы және салыстырмалы тиімділігін есептейді.
3. Кәсіпорынның шығындарын айқындайды.
4. "Еңбек өнімділігі" ұғымын және оның түрлерін түсіндіреді.
5. Еңбек өнімділігі әдістерін салыстырады.
6. Еңбек өнімділігінің өсу факторларын талдайды.
7. Еңбек нормаларының түрлерін анықтайды.
8. Жұмыс уақыты, еңбекақы, тариф кестесі, тариф мөлшерлемесі ұғымдарын сипаттайды.
9. Жұмыскерлердің, инженерлік-техникалық жұмыскерлердің, қызметшілердің еңбекақысы төлеу нысандарын меңгерді.
10. Негізгі жұмыскерлердің еңбекақысын есептейді.
11 Өнімнің өзіндік құнын және бағасын есептейді.
12. Амортизациялық аударымдардың түрлерін түсіндіреді.
13. Амортизациялық аударымдардың сомасын және негізгі қорлардың орташа жылдық құнын есептейді.
14. Өндіріс кірісі мен рентабельділігін жоспарлайды.
КҚ 10. Өнім жарамсыздығының себептерін айқындау
КМ10. Дайын өнімнің сапасын бақылау
Бұл модуль шығарылатын өнімнің сапасын жақсартуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: шығарылатын өнім жарамсыздығының түрлері мен себептерін; өнім жарамсыздығын жою әдістері.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді:
өнім жарамсыздығының түрлері мен себептерін және оны жою әдістерін; өнім жарамсыздығы бойынша техникалық құжаттама және актілер жүргізу; өнім сапасын жақсарту бойынша іс-шаралар.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндіріс барысында туындайтын ақауды жою бойынша техникалық құжаттама жасау
Биохимиялық өндіріс технологиясы және жабдығы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақау түрлерін түсіндіреді.
2. Ақаудың туындау себептерін сипаттайды.
3. Ақауды жою әдістерін меңгерді.
4. Ақаудың калық құжаттамасын толтырады.
5. Ақауды анықтау бойынша актілер жасайды.
6. Ақаудың алдын алу бойынша шаралар әзірлейді.
7. Өнім сапасын жақсарту бойынша іс-шараларды айқындайды.
КҚ 11. Ұжыммен іскерлік қарым-қатынас жүргізу
КМ 11. Іскерлік қарым-қатынас жүргізу
Бұл модуль еңбек ұжымымен қарым-қатынас жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: ұжыммен іскерлік және тұлғааралық қарым-қатынас қағидалары.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді:
адамдармен қарым-қатынас дағдыларын, тиімді қарым-қатынас әдістерін меңгеру; ұжыммен психологиялық байланыс орнату.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұжыммен іскерлік қарым-қатынас жүргізу әдістерін меңгеру.
Психология
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Поясняет правила делового общения и этикета.
2. Владеет правилами межличностного общения при решении производственных ситуаций.
3. Применяет основы конструктивного общения.
4. Показывает вербальные и невербальные средства общения.
ПК 12. Проводить работы для получения профессиональных навыков "Техника-технолога"
ПМ 12. Выполнение работ по квалификации "Техник-технолог"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для получения профессиональных навыков "Техника-технолога".
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: должностную инструкцию "Технолога"; правила техники безопасности и противопожарной технике; правила оказания первой медицинской помощи; регламент производственного процесса.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
владеть безопасным ведением технологического процесса в соответствии с регламентом; пуском и остановкой оборудования; составлением заявок на материалы, оборудование, аварийных и текущих ремонтов, нарядов, сменных заданий; ведением рабочей документации.
Результат обучения: 1) Получение квалификации "Техник-технолог".
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте.
2. Владеет правилами оказания первой медицинской помощи при несчастных случаях.
3. Описывает должностную инструкцию технолога.
4. Осуществляет производственный процесс получения продукта.
5. Исполняет обязанности дублера линейного руководителя.
6. Контролирует технологический процесс производства.
7. Управляет пуском и остановкой аппаратуры и оборудования участка.
8. Составляет заявки на сырье, материалы, оборудование, ведение аварийных и текущих работ, сменных заданий, нарядов.
9. Заполняет технологический журнал и рабочую документацию.
10. Соблюдает регламент производственного процесса.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 198
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 621
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Технология добычи нефти и газа"
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0821000 – Технология добычи нефти и газа
Квалификация*:
0821013 – Технолог по бурению и обслуживанию буровой и подъемной установки
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Іскерлік қарым-қатынас және этикет қағидаларын түсіндіреді.
2. Өндірістік жағдайларды шешу кезінде тұлғааралық қарым-қатынас қағидаларын меңгерді.
3. Конструктивті қарым-қатынас негіздерін қолданады.
4. Ауызша және ауызша емес қарым-қатынас құралдарын көрсетеді.
КҚ 12. "Техник-технолог" кәсіптік дағдыларын меңгеру үшін жұмыс жүргізу
КМ 12. "Техник-технолог" біліктілігі бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль "Техник-технолог" кәсіптік дағдыларын меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: "Технологтың" лауазымдық нұсқаулықтарын; қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі техникасы; алғашқы медициналық көмек көрсету қағидалары; өндірістік процестің регламенті.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: регламентке сәйкес технологиялық процесті қауіпсіз жүргізу; жабдықты іске қосу және тоқтату; материалдарға, жабдыққа, апатты және ағымдағы жөндеуге, нарядтарға, ауысымды тапсырмаларға өтінімдер құру; жұмыс құжаттамасын жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) "Техник-технолог" біліктілігіне ие болу.
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнында қауіпсіздік пен өрт қауіпсіздігі қағидаларын сақтайды.
2. Жазатайым оқиғалар кезінде алғашқы көмек көрсету қағидаларын меңгерді.
3. Технологтың лауазымдық нұсқаулығын сипаттайды.
4. Өнімді алудың өндірістік процесін жүзеге асырады.
5. Желілік басшы дублерінің міндеттерін орындайды.
6. Өндірістің технологиялық процесін бақылайды.
7. Аппаратураны және учаскенің жабдығын іске қосу мен тоқтатуды басқарады.
8. Шикізатқа, материалдарға, жабдыққа, апатты және ағымдағы жөндеуге, нарядтарға өтінімдер жасайды.
9. Технологиялық журналды және жұмыс құжаттамасын толтырады.
10. Өндірістік процестің регламентін сақтайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
198-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
621-қосымша
"Мұнай және газ өндіру технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0821000 – Мұнай және газ өндіру технологиясы
Біліктілігі*:
0821013 – Бұрғылау мен көтергіш қондырғыларға қызмет көрсету және бұрғылау бойынша технолог
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік
мерзімі: негізгі орта білім

1. Понимает состав и физические свойства нефти и углеводородных газов
2. Определяет компонентный состав и физические свойства газа, конденсата.
3. Распознает по внешним признакам главные породообразующие минералы.
4. Определяет по внешним признакам осадочные породы, встречающиеся в процессе бурения.
5. Определяет характеристику структуры, складки, тип разрывного нарушения залегания пластов по геологическим графикам.
6. Определяет оптимальные параметры бурения по результатам каротажа.
Результат обучения: 2) Владеть технологическими основами процессов разработки и эксплуатации нефтяных и газовых месторождений.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в технологии и технике добычи нефти и газа.
2. Характеризует физико-химические свойства добываемых флюидов.
3. Понимает принципов работы основных и вспомогательных установок, способов эксплуатации оборудований нефтяных и газовых промыслов.
4. Характеризует режимы эксплуатации месторождений.
5. Выбирает методы увеличения производительности скважин.
6. Выполняет расчет и подбор оборудования для эксплуатации скважин.
7. Производит расчет при забойной зоны обработки скважин.
Результат обучения: 3) Организовывать работу бригады по бурению скважины в соответствии с технологическим регламентом.
Критерии оценки:
1. Выбирает способы бурения для конкретных геологических условий.
2. Знает специфику технологии различного способа бурения скважин.
3. Знает конструкцию скважин
4. Понимает схему расположения бурового и вспомогательного оборудования на площадке.
5. Подготавливает рабочее место к выполнению предстоящей работы, устанавливает ограждения опасных участков, вывешивает предупреждающие знаки.
6. Соблюдает безопасность труда при перемещении груза.
Результат обучения: 4) Подготовить буровые инструменты к процессу бурения.
Критерии оценки:
1. Понимает основные назначения, устройство и технические характеристики применяемого оборудования, механизмов, инструментов и владеет правилами их эксплуатаций
2. Обслуживает технологическое оборудование.
3. Владеет безопасными приемами труда.
Результат обучения: 5) Вести спуско - подъемные операции в процессе бурения скважин.
Критерии оценки:
1. Определяет технологию спуско - подъемных операций
2. Проверяет исправность ключей для свинчивания и развинчивания резьбовых соединений и вспомогательных механизмов.
3. Осматривает талевую систему на предмет безопасного использования.
4. Соблюдает технику безопасности при проведении спуско - подьемных операции.
5. Подготавливает смазочные материалы для смазывания резьбовых соединений при проаедении спуско - подъемных операций (СПО) и при наращивании бурового снаряда;

1. Мұнай мен көмірсутекті газдардың құрамын және физикалық қасиеттерін түсінеді
2. Газдың, конденсаттың құрамын және физикалық қасиеттерін анықтайды.
3. Жыныс түзуші минералдарды сыртқы белгілері бойынша танып біледі.
4. Бұрғылау кезінде кездесетін шөгінді жыныстарды сыртқы белгілері бойынша анықтайды.
5. Геологиялық графиктер арқылы қабаттардың пайда болуының жарылғыш құрылымының құрылымын, қисаюын, түрін анықтайды.
6. Каротаж нәтижелері бойынша оңтайлы бұрғылау параметрлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Мұнай және газ кен орындарын әзірлеу және пайдалану процестерінің технологиялық негіздерін меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мұнай және газ өндіру техникасы мен технологиясын жақсы біледі.
2. Өндірілген сұйықтықтардың физикалық-химиялық қасиеттерін сипаттайды.
3. Мұнай және газ кәсіпшіліктерінің негізгі және қосалқы қондырғыларының жұмыс істеу қағидаттарын, жабдықтарды пайдалану әдістерін түсінеді.
4. Кен орындарын пайдалану режимдерін сипаттайды.
5. Ұңғымалардың өнімділігін арттыру әдістерін таңдайды.
6. Ұңғымаларды пайдалану үшін жабдықты есептеу мен таңдауды орындайды.
7. Ұңғымалардың түп маңы аймағын өңдеудің есептеулерін жүргізеді
Оқыту нәтижесі: 3) Ұңғымаларды бұрғылау жөніндегі бригаданың жұмысын технологиялық регламентке сәйкес ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нақты геологиялық жағдайлар үшін бұрғылау әдістерін таңдайды.
2. Ұңғымаларды бұрғылаудың әртүрлі әдістері технологиясының ерекшелігін біледі.
3. Ұңғымалардың конструкциясын біледі.
4. Алаңда бұрғылау және қосалқы жабдықтың орналасу схемасын түсінеді.
5. Алдағы жұмысты орындауға жұмыс орнын дайындайды, қауіпті учаскелердің қоршауын орнатады, ескерту белгілерін қояды.
6. Жүктің орнын ауыстыру кезінде еңбек қауіпсіздігін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Бұрғылау құралдарын бұрғылау процесіне дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданылатын жабдықтың, механизмдердің, құралдардың негізгі мақсатын, құрылымымен және техникалық сипаттамаларын түсінеді және оларды пайдалану қағидаларын меңгерді.
2. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсетеді.
3. Қауіпсіз еңбек тәсілдерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 5) Ұңғымаларды бұрғылау барысында түсіру-көтеру операцияларын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түсіру-көтеру операцияларын анықтайды
2. Бұрандалы қосылыстарды және көмекші механизмдерді бұрап бекіту және босату үшін кілттердің жарамдылығын тексереді.
3. Таль жүйесін қауіпсіз пайдалану мәніне қарайды.
4. Түсіру-көтеру операцияларын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
5. Түсіру-көтеру операцияларын (ТКО) жүргізу және бұрғылау снарядын өсіру кезінде бұрандалы қосылыстарды майлауға арналған майлау материалдарын дайындайды;

6. Проводит свинчивание-развинчивание бурового инструмента в процессе подъема и при наращивании бурового снаряда.
ПК 2. Решать технические задачи по предотвращению и ликвидации осложнений и аварийных ситуаций
ПМ 02.Решение технических задачи по предотвращению и ликвидации осложнений и аварийных ситуаций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля процесса промывки скважины, предупреждения и ликвидации осложнений и аварий.
При изучении модуля обучающиеся должны владеть разрабатывать мероприятия по соблюдению Экологического кодекса РК, осуществлять контроль над выбросами нефти и газа, производить очистку почвы от нефтепродуктов, оказывать первую доврачебную медицинскую помощь при производственной травме, участвовать в расследовании несчастных случаев на производстве.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила контроля приготовления бурового раствора и промывки им скважины и предупреждение возможных осложнений и аварий, при необходимости ликвидации осложнений и аварий.
При изучении модуля обучающиеся выполняет контроль за приготовлением бурового раствора и промывку скважины, прогнозировать и предупреждать возможные осложнения и аварии, ликвидировать возможные осложнения и аварии.
Результат обучения: 1) Выполнять требования по охране труда, промышленной и пожарной безопасности, охраны окружающей среды
Основы охраны труда и окружающей среды
Автоматизация производства и АСУТП
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Буровая практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает и проверяет технику безопасности при приготовлении, очистке и химической обработке бурового раствора.
2. Владеет знаниями о правовых основах охраны окружающей среды и рационального природопользования.
3. Применяет знания по оценке воздействия вредных факторов на окружающую среду (ОВОС);
4. Использует методы очистки почвы от нефти и нефтепродуктов.
5. Соблюдает правила охраны труда при бурении, испытании скважин на нефть и газ.
6. Участвует в расследовании несчастных случаев и оказывает первую доврачебную медицинскую помощь.
Результат обучения: 2) Участовать в работах по ликвидации осложнений и аварий.
Критерии оценки:
1. Владеет классификацией геологических осложнений.
2. Имеет понятие о первых признаках осложнений и аварий.
3. Участвует в составлении плана ликвидации аварии.
4. Владеет информацией о возможных зонах осложнений и аварий.
Результат обучения: 3) Предупреждать и ликвидировать осложнения и аварии в процессе бурения.
Критерии оценки:

6. Бұрғылау снарядын көтеру барысында және өсіру кезінде бұрғылау құралын бұрап бекітеді және босатады.
КҚ 2. Қиыншылықтар мен апатты жағдайлардың алдын алу және оларды жою бойынша техникалық міндеттерді шешу
КМ 02. Қиыншылықтар мен апатты жағдайлардың алдын алу және оларды жою бойынша техникалық міндеттерді шешу
Бұл модуль ұңғыманы жуу процесін бақылауға, қиындықтар мен апаттарды болдырмау мен жоюға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ҚР Экологиялық кодексін сақтау бойынша іс-шараларды әзірлеуді, мұнай және газ шығындыларын бақылауды, топырақты мұнай өнімдерінен тазартуды, өндірістік жарақат кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсетуді, өндірістегі жазатайым жағдайларды тергеуге қатысуды меңгеруі керек.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: бұрғылау ерітіндісін дайындауды және онымен ұңғымаларды шаюды бақылау қағидалары және ықтимал қиындықтар мен апаттардың алдын алу, қажеттілігіне қарай қиындықтар мен апаттарды жою.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бұрғылау ерітіндісін дайындауды және онымен ұңғымаларды шаюды бақылайды, ықтимал қиындықтар мен апаттарды болжайды және олардың алдын алады, ықтимал қиындықтар мен апаттарды жояды.
Оқыту нәтижесі: 1)Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды орындау
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау негіздері
Өндірісті автоматтандыру және ТПБАЖ
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау техникасы және технологиясы
Бұрғылау практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұрғылау ерітіндісін дайындау, тазарту және химиялық өңдеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды және тексереді.
2. Қоршаған ортаны қорғаудың құқықтық негіздері және табиғатты ұтымды пайдалану туралы білімді меңгереді.
3. Зиянды факторлардың қоршаған ортаға (ОВОС) әсерін бағалау бойынша білімді қолданады;
4. Топырақты мұнайдан және мұнай өнімдерінен тазарту әдістерін пайдаланады.
5. Ұңғымаларды бұрғылау, мұнай мен газға сынау кезінде еңбекті қорғау қағидаларын сақтайды.
6. Жазатайым жағдайларды тергеуге қатысады және дәрігерге дейінгі алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2)Қиындықтар мен апаттарды жою бойынша жұмыстарға қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Геологиялық қиындықтардың жіктелуін меңгерді.
2. Қиындықтар мен апаттардың алғашқы белгілері туралы түсінігі бар.
3. Апатты жою жоспарын құруға қатысады.
4. Қиындықтар мен апаттардың ықтимал аймақтары туралы ақпаратты меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3)Бұрғылау барысында қиындықтар мен апаттардың алдын алу және оларды жою
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет техническую документацию для прогнозирования возможных осложнений и аварий.
2. Понимает причины возникновения различных видов осложнений и аварий, их классификации, предупреждении и методах ликвидации.
3. Выбирает метод ликвидации осложнений и аварий.
4. Владеет информацией о назначении, классификации аварийного инструмента.
5. Выбирает тип аварийного инструмента для ликвидации аварии.
6. Контролирует и руководит процессом ликвидации осложнений и аварий.
Результат обучения: 4) Владеть вести геолого-технические исследования.
Критерии оценки:
1. Владеет проводить анализ шлама и описывать горные породы.
2. Владеет интерпретировать кривые ГТИ.
3. Понимает основные назначения, устройство и технические характеристики применяемого оборудования для ГТИ.
ПК 3. Проводить работы по подготовке скважин к ремонту, осуществлять подземный ремонт скважин
ПМ 03.Проведение работ по подготовке скважин к ремонту, осуществление подземного ремонта скважин
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ознакомления обучающихся с устройством, принципом работы типового и современного оборудования подземного и капитального ремонта скважин.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: конструкцию скважин, устройство и принцип работы оборудования для проведения подземного ремонта скважин.
При изучении модуля обучающиеся соблюдает правила подготовки скважин к ремонту, определяет основные параметры обслуживаемого оборудования отрасли; выполняет основные расчеты технических характеристик оборудования.
Результат обучения: 1) Производить анализ подземного и капитального ремонта скважин.
Основы охраны труда и окружающей среды
Автоматизация производства и АСУТП
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Устройство, техническое обслуживание и ремонт оборудования буровых установок
Эксплуатация и обслуживание подъемно – транспортных средств
Буровая практика
Критерии оценки:
1. Оценивает состояние эксплуатационных скважин.
2. Проводит сбор и анализ документов, параметров добываемого продукта, конструкции скважины, проводимых ранее работ.
3. Выполняет работы по глушению скважины.
4. Определяет функциональные спуско - подъемные механизмы на замену и ремонт оборудования.
5. Выявляет нарушение работы скважин.
6. Контролирует выполнения устранения нарушения.
7. Оценивает эффективность подземного и капитального ремонта скважин.
Результат обучения: 2) Составлять заказ-наряд на проведение подземного и капитального ремонта скважин.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила подготовки скважин к ремонту.

1. Ықтимал қиындықтар мен апаттарды болжау үшін техникалық құжаттаманы қолданады.
2. Әртүрлі қиындықтар мен апат түрлерінің туындау себептерін, олардың жіктелуін, олардың алдын алу және жою әдістерін түсінеді.
3. Қиындықтар мен апаттарды жою әдісін таңдайды.
4. Апатты құралдың мақсаты, жіктелуі туралы ақпаратты меңгерді.
5. Апатты жою үшін апатты құралдың типін таңдайды.
6. Қиындықтар мен апаттарды жою процесін бақылайды және басқарады.
Оқыту нәтижесі: 4) Геологиялық-техникалық зерттеулер жүргізуді меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шламға талдау жүргізуді және тау жыныстарын сипаттауды меңгерді.
2. Қисық ГТЗ түсіндіруді меңгерді.
3. ГТЗ үшін қолданылатын жабдықтың негізгі мақсаттарын, құрылымын және техникалық сипаттамаларын түсінеді.
КҚ 3. Ұңғымаларды жөндеуге дайындау бойынша жұмыстар жүргізу, ұңғымалардың жерасты жөндеуін жүзеге асыру
КМ 03.Ұңғымаларды жөндеуге дайындау бойынша жұмыстар жүргізу, ұңғымалардың жерасты жөндеуін жүзеге асыру
Бұл модуль білім алушыларды ұңғымаларды жерасты және күрделі жөндеуге арналған үлгілік және заманауи жабдықтың құрылымымен, жұмыс істеу қағидатымен таныстыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: ұңғымалардың конструкциясы, ұңғымаларды жерасты жөндеуге арналған жабдықтың жұмыс істеу қағидаты.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұңғымаларды жөндеуге дайындау қағидаларын сақтайды, саланың қызмет көрсетілетін жабдықтың негізгі параметрлерін айқындайды; жабдықтың техникалық сипаттамаларын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 1)Ұңғымаларды жерасты және күрделі жөндеуді талдау.
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау негіздері
Өндірісті автоматтандыру және ТПБАЖ
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау техникасы және технологиясы
Бұрғылау қондырғылары жабдығының құрылымы, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Көтергіш көлік құралдарын пайдалану және оларға қызмет көрсету
Бұрғылау практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пайдалану ұңғымаларының жай-күйін бағалайды.
2. Құжаттарды, өндірілетін өнімнің параметрлерін, ұңғыманың конструкциясын, бұрын жүргізілген жұмыстарды жинау мен талдауды жүзеге асырады.
3. Ұңғыманы тұншықтыру бойынша жұмыстарды орындайды.
4. Жабдықты ауыстыру мен жөндеуге функционалдық түсіру-көтеру механизмдерін айқындайды.
5. Ұңғымалардың жұмысының бұзылуын анықтайды.
6. Бұзылудың жойылуын орындауды бақылайды.
7. Ұңғымаларды жерасты және күрделі жөндеуді бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2)Ұңғымаларды жерасты және күрделі жөндеуге тапсырыс-наряд құру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұңғымаларды жөндеуге дайындау қағидаларын сақтайды.

2. Определяет технологию подземного и капитального ремонта скважин.
3. Определяет скважины для проведения ремонта.
4. Определяет вид ремонта.
5. Планирует срок ремонта.
6. Оценивает эффективность подземного и капитального ремонта скважин.
7. Владеет инструкцией по подготовке скважины к капитальному и подземному ремонту.
8. Выполняет требования природоохранных мероприятий.
ПК 4. Проводить обслуживание и эксплуатацию бурового оборудования;
ПМ 04.Обслуживание и эксплуатация бурового оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ознакомления обучающихся с планово-предупредительным ремонтом, текущим ремонтом, внепланово-восстановительным ремонтом, устранением обрыва штанг и насосно-компрессорных труб при аварии, графики ремонта.
обслуживают и эксплуатирует систему верхнего привода, которыми комплектуются буровые установки и установки для ремонта скважин
При изучении модуля обучающиеся соблюдает правила подготовки скважин к ремонту, проверяет отбивки забоя скважин.
Результат обучения: 1) Выполнять общие принципы организации рабочего места.
Устройство, техническое обслуживание и ремонт оборудования буровых установок
Эксплуатация и обслуживание подъемно – транспортных средств
Буровая практика
Критерии оценки:
1. определяет причины возможных неисправностей
2. Очищает оборудование от грязи, шламов и осадков, а также твердых отложений.
3. Соблюдает последовательность смены запасных частей бурового оборудования.
4. Обслуживает и эксплуатировает систему верхнего привода, которыми комплектуются буровые установки и установки для ремонта скважин
Результат обучения: 2) Участвовать в сборке- разборке бурового оборудования.
Критерии оценки:
1. использует правильные и безопасные приемы работ при обслуживании оборудования.
2. обслуживает технологическое оборудование.
3. владеет основными назначениями, устройством и техническими характеристиками применяемого бурового оборудования, механизмов, инструментов.
4. владеет правилами их эксплуатации.
5. Владеет навыками монтажа-демонтажа оборудования устья скважины, запорной арматуры.
ПК 5.Осуществлять оперативный контроль за техническим состоянием наземного и подземного бурового оборудования
ПМ05.Осуществление оперативного контроля за техническим состоянием наземного и подземного бурового оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля за техническим состоянием наземного и подземного бурового оборудования
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:основные методы контроля за технологическим процессом бурения скважин;
При изучении модуля проверяет журналы согласно с перечнем технической документации, знает назначение и характеристику подземного и наземного оборудования; виды капитального и подземного ремонта скважин.
Результат обучения: 1) Контролировать техническое состояние наземного и подземного бурового оборудования
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Устройство, техническое обслуживание и ремонт оборудования буровых установок
Эксплуатация и обслуживание подъемно – транспортных средств
Буровая практика
Критерии оценки:

2. Ұңғымаларды жерасты және күрделі жөндеу технологиясын айқындайды.
3. Жөндеу жүргізу үшін ұңғымаларды айқындайды. 4.Жөндеу түрлерін айқындайды.
5. Жөндеу мерзімін жоспарлайды.
6. Ұңғымаларды жерасты және күрделі жөндеу тиімділігін бағалайды.
7. Ұңғымаларды жерасты және күрделі жөндеуге дайындау бойынша нұсқаулықтарды меңгерді.
8. Табиғатты қорғау іс-шараларының талаптарын орындайды.
КҚ 4. Бұрғылау жабдығына қызмет көрсету және пайдалану
КМ 04.Бұрғылау жабдығына қызмет көрсету және пайдалану
Бұл модуль білім алушыларды жоспарлы-сақтандыру жөндеуімен, ағымдағы жөндеумен, жоспардан тыс-қалпына келтіру жөндеуімен, апат кезінде штангылардың және сорғы-компрессорлық құбырлардың үзілуін жоюмен, жөндеу кестесімен таныстыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды, бұрғылау қондырғылары және ұңғымаларды жөндеу қондырғылары жинақталатын жоғарғы жетек жүйесіне қызмет көрсетеді және пайдаланады.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұңғымаларды жөндеуге дайындау қағидаларын сақтайды, кенжарлардың ұңғымалардан шыңдалуын тексереді.
Оқыту нәтижесі:1)Жұмыс орнын ұйымдастырудың жалпы қағидаттарын орындау.
Бұрғылау қондырғылары жабдығының құрылымы, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Көтергіш көлік құралдарын пайдалану және оларға қызмет көрсету
Бұрғылау практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ықтимал ақаулардың себептерін айқындайды.
2. Жабдықты ластан, шламдар мен шөгінділерден, сондай-ақ қатты қабаттардан тазартады.
3. Бұрғылау жабдығының қосалқы бөлшектерін ауыстыру реттілігін сақтайды.
4. Бұрғылау қондырғылары және ұңғымаларды жөндеуге арналған қондырғылар жинақталатын жоғарғы жетек жүйесіне қызмет көрсетеді және пайдаланады
Оқыту нәтижесі: 2) Бұрғылау жабдығын құрастыру-бөлшектеуге қатысу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдыққа қызмет көрсету кезінде дұрыс және қауіпсіз жұмыс істеу тәсілдерін пайдаланады.
2. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсетеді.
3. Қолданылатын бұрғылау жабдығының, механизмдердің, құралдардың негізгі мақсаттарын, құрылымын және техникалық сипаттамаларын меңгерді.
4. Оларды пайдалану қағидаларын меңгерді.
5. Жабдықты, ұңғыманың сағасын, ілмекті арматураның құрастыру-бөлшектеу дағдыларын меңгерді.
КҚ 5. Жерүсті және жерасты бұрғылау жабдығының техникалық жай-күйін жедел бақылауды жүзеге асыру
КМ 05. Жерүсті және жерасты бұрғылау жабдығының техникалық жай-күйін жедел бақылауды жүзеге асыру
Бұл модуль жердегі және жерасты бұрғылау жабдығының техникалық жай-күйін бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ұңғымаларды бұрғылаудың технологиялық процесін бақылаудың негізгі әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде техникалық құжаттаманың тізбесіне сәйкес журналдарды тексереді, жерасты және жердегі жабдықтың мақсаты мен сипаттамасын; ұңғымаларды күрделі және жерасты жөндеу түрлерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 1) Жерүсті және жерасты бұрғылау жабдығының техникалық жай-күйін бақылау
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау техникасы және технологиясы
Бұрғылау қондырғылары жабдығының құрылымы, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Көтергіш көлік құралдарын пайдалану және оларға қызмет көрсету
Бұрғылау практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет контроль параметров технологического процесса.
2. Ведет наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов и автоматизации.
3. Производит запуск и отключение установок и механизмов дистанционно.
Результат обучения: 2) Принимать решения по установлению режимов технологического процесса.
Критерии оценки:
1. Сравнивает фактические показатели с технологическим регламентом и с режимными картами оборудования.
2. Выявляет отклонения параметров от технологического регламента.
3. Выясняет причину отклонения от технологического регламента.
4. Заносит в журнал причину отклонения от технологического регламента.
ПК 6.Оформлять технологическую и техническую документацию по обслуживанию и эксплуатации бурового оборудования
ПМ06.Оформление технологических и технических документаций по обслуживанию и эксплуатации бурового оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для введения документации по по обслуживанию и эксплуатации бурового оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: заполнение технологического и технического документации по обслуживанию и эксплуатации бурового оборудования
При изучении модуля обучающиеся осваивают: заполнять технологическую и техническую документацию по обслуживанию и эксплуатации бурового оборудования составлять сводки о работе скважин и сдаче продукции, движении бригад подземного и капитального ремонта скважин; вести вахтовую документацию.
Результат обучения: 1) Заполнять технологическую и техническую документацию по обслуживанию и эксплуатации бурового оборудования
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Устройство, техническое обслуживание и ремонт оборудования буровых установок
Эксплуатация и обслуживание подъемно – транспортных средств
Буровая практика
Критерии оценки:
1. Оформляет техническую документацию.
2. Проверяет корректность и правильность занесенных данных
Результат обучения: 2) Составлять сводки о работе скважин и сдаче продукции, движении бригад подземного и капитального ремонта скважин.
Критерии оценки:
1. Составляет суточный рапорт о работе скважин.
2. Составляет сводки о движении бригад подземного и капитального ремонта скважин.
ПК7. Контролировать качество бурового и тампонажного растворов и проверку колонны на герметичность
ПМ 07.Контроль качества буровых и тампонажных растворов и проверка колонны на герметичность
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, для ведения контроля качества буровых и тампонажных растворов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию приготовления бурового и тампонажного раствора. При изучении модуля обучающиеся владеет информацией о свойствах и назначении химических реагентов; знает технологию приготовления бурового раствора; соблюдает заданные параметры бурового раствора
Результат обучения: 1) Приготовить и обработать буровой раствор.
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Буровая практика
Критерии оценки:

1. Технологиялық процестің параметрлерін бақылайды.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін және автоматтандыруды бақылайды.
3. Қондырғыларды және механизмдерді қашықтықтан іске қосады және өшіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық процестің режимдерін орнату бойынша шешімдер қабылдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нақты көрсеткіштерді технологиялық регламентпен және жабдықтың режимдік карталарымен салыстырады.
2. Параметрлердің технологиялық регламенттен ауытқуын анықтайды.
3. Технологиялық регламенттен ауытқу себебін анықтайды.
4. Технологиялық регламенттен ауытқу себебін журналға енгізеді
КҚ 6. Бұрғылау жабдығына қызмет көрсету және пайдалану жөніндегі технологиялық және техникалық құжаттаманы рәсімдеу
КМ06.Бұрғылау жабдығына қызмет көрсету және пайдалану жөніндегі технологиялық және техникалық құжаттаманы рәсімдеу
Бұл модуль бұрғылау жабдығына қызмет көрсету және пайдалану жөніндегі құжаттаманы енгізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бұрғылау жабдығына қызмет көрсету және пайдалану жөніндегі технологиялық және техникалық құжаттаманы толтыруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды меңгереді: бұрғылау жабдығына қызмет көрсету және пайдалану жөніндегі технологиялық және техникалық құжаттаманы толтыру, ұңғымалардың жұмысы және өнімді тапсыру, жерасты және күрделі жөндеу бригадаларының қозғалысы туралы ақпарлар құрау; вахталық құжаттама жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұрғылау жабдығына қызмет көрсету және пайдалану жөніндегі технологиялық және техникалық құжаттаманы толтыру
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау техникасы және технологиясы
Бұрғылау қондырғылары жабдығының құрылымы, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Көтергіш көлік құралдарын пайдалану және оларға қызмет көрсету
Бұрғылау практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық құжаттаманы рәсімдейді.
2. Енгізілген деректердің дұрыстығын тексереді
Оқыту нәтижесі: 2) Ұңғымалардың жұмысы және өнімді тапсыру, жерасты және күрделі жөндеу бригадаларының қозғалысы туралы ақпарлар құрау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұңғымалардың жұмысы туралы тәуліктік рапорт жасайды.
2. Жерасты және күрделі жөндеу бригадаларының қозғалысы туралы ақпарлар құрайды.
КҚ7. Бұрғылау және тампонаждық ерітінділердің сапасын бақылау және тізбектердің саңылаусыздығын тексеру
КМ 07.Бұрғылау және тампонаждық ерітінділердің сапасын бақылау және тізбектердің саңылаусыздығын тексеру
Бұл модуль бұрғылау және тығындық ерітінділердің сапасын бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бұрғылау және тампонаждық ерітінділерді дайындау технологиясын меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар химиялық реагенттердің қасиеттері мен мақсаты туралы ақпаратты меңгереді; бұрғылау ерітіндісін дайындау технологиясын біледі; бұрғылау ерітіндісінің белгіленген параметрлерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 1)Бұрғылау ерітіндісін дайындау және өңдеу
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау техникасы және технологиясы
Бұрғылау практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет понятие о физико-химических свойствах буровых растворов и химреагентов
2. умеет приготовить и обработать буровой раствор.
3. контролирует качество приготовления бурового раствора с использованием лабораторного оборудования.
Результат обучения: 2) Контролировать приготовление, утяжеление и химическую обработку бурового раствора.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о свойствах и назначении химических реагентов.
2. Владеет рецептами приготовления бурового раствора.
3. Соблюдает заданные параметры бурового раствора и может их корректировать.
4. Владеет навыками проведения анализа бурового раствора.
Результат обучения: 3) Контролировать приготовление тампонажного раствора.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о свойствах и назначении видов цементного порошка и химических реагентов.
2. Владеет рецептами приготовления тампонажного раствора.
3. Соблюдает заданные параметры тампонажного раствора и может их корректировать.
Результат обучения: 4) Контролировать процесс за закачки тампонажного раствора.
Критерии оценки:
1. Владеет считать объем затрубного пространства для закачки тампонажного раствора.
2. Владеет считать время затвердевания тампонажного раствора.
3. Понимает процесс закачки тампонажного раствора.
ПК8. Организовывать безопасное выполнение производственного задания в соответствии с санитарно – техническими требованиями и требованиями охраны труда;
ПМ08. Безопасное выполнение производственного задания в соответствии с санитарно – техническими требованиями и требованиями охраны труда;
Данный модуль описывает ознакомление обучающихся непосредственно на предприятиях с передовой техникой и технологией, организацией труда
В процессе обучения обучающиеся приобретают умения организаторской работы по специальности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: требования техники безопасности и пожарной безопасности, а также охраны окружающей среды, улучшать условия труда, оказание первой медицинской доврачебной помощи.
Результат обучения: 1) Вести контроль за состоянием охраны труда и техники безопасности
Основы охраны труда и окружающей среды
Автоматизация производства и АСУТП
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Устройство, техническое обслуживание и ремонт оборудования буровых установок
Эксплуатация и обслуживание подъемно – транспортных средств
Буровая практика
Критерии оценки:
1. Проверяет состояния техники безопасности на производственных обьектах.
2. Улучшает условия труда.
3. Оформляет формы проведения инструктажа;
4. Выполняет требования правил по технике безопасности и пожарной безопасности на рабочем месте;

1. Бұрғылау ерітінділерінің және химиялық реагенттердің физикалық-химиялық қасиеттері туралы түсінігі бар.
2. Бұрғылау ерітіндісін дайындау мен өңдеуді біледі.
3. Зертханалық жабдықты пайдалана отырып, бұрғылау ерітіндісін дайындау сапасын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұрғылау ерітіндісінің дайындалуын, ауырлануын және химиялық өңделуін бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Химиялық реагенттердің қасиеттері мен мақсаты туралы ақпаратты меңгерді.
2. Бұрғылау ерітіндісін дайындау рецептерін меңгерді.
3. Бұрғылау ерітіндісінің белгіленген параметрлерін сақтайды және оларды түзете алады.
4. Бұрғылау ерітіндісін талдау дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Тампонаждық ерітіндінің дайындалуын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цемент ұнтағы түрлерінің және химиялық реагенттердің қасиеттері мен мақсаты туралы ақпаратты меңгерді.
2. Тампонаждық ерітіндіні дайындау рецептерін меңгерді.
3. Тампонаждық ерітіндінің белгіленген параметрлерін сақтайды және оларды түзете алады.
Оқыту нәтижесі: 4) Тампонаждық ерітіндіні айдау процесін бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тампонаждық ерітіндіні айдау үшін құбырсырты кеңістігінің көлемін есептей алады.
2. Тампонаждық ерітіндінің қатаю уақытын есептей алады.
3. Тампонаждық ерітіндіні айдау процесін түсінеді.
КҚ8. Санитарлық-техникалық талаптарға және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес өндірістік тапсырманы қауіпсіз орындауды ұйымдастыру
КМ 08. Санитарлық-техникалық талаптарға және еңбекті қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес өндірістік тапсырманы қауіпсіз орындау
Бұл модуль білім алушыларды тікелей кәсіпорында озық техникамен және технологиямен, еңбектің ұйымдастырылуымен таныстыруды сипаттайды.
Оқыту барысында білім алушылар өз мамандығы бойынша ұйымдастырушылық жұмыс істеу икемдерін меңгереді.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау талаптарын, еңбек жағдайын жақсартуды, дәрігерге дейін алғашқы медициналық көмек көрсетуді меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1)Еңбекті қорғаудың және қауіпсіздік техникасының жай-күйін бақылау
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау негіздері
Өндірісті автоматтандыру және ТПБАЖ
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау техникасы және технологиясы
Бұрғылау қондырғылары жабдығының құрылымы, техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Көтергіш көлік құралдарын пайдалану және оларға қызмет көрсету
Бұрғылау практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік объектілерде қауіпсіздік техникасының жай-күйін тексереді.
2. Еңбек жағдайларын жақсартады.
3. Нұсқама жүргізу нысандарын рәсімдейді;
4. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі талаптарын орындайды;

5. Владеет нормами и правилами безопасности эксплуатации электрических и силовых установок;
6. Владеет нормами и правилами безопасной эксплуатации подъемно-транспортных механизмов и приспособлений;
7. Использует основы промышленной безопасности, систему управления охраной труда (СУОТ).
8. Понимает процедуры системы менеджмента качества по выполняемой работе (СМК);
9. Владеет методикой проведения СМК;
10. Владеет принципами функционирования СМК на предприятиях на основе ISO 9001, по безопасности на рабочих местах ISO 45001, по экологии ISO 14001.
Результат обучения: 2) Расследовать несчастные случаи на производстве.
Критерии оценки:
1. Различает виды несчастных случаев подлежащих к расследованию.
2. Различает виды несчастных случаев по степени тяжести.
3. Оформляет формы акты несчастных случаев.
4. Устраняет аварийные ситуации при технологических процессах.
ПК09. Выполнять основные виды работ по квалификации "Технолог по бурению и обслуживанию буровой и подъемной установки"
ПМ09. Выполнение квалификационные работы "Технолога по бурению и обслуживанию буровой и подъемной установки"
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для освоения квалификации.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны изучать и анализировать структуру бурового предприятия и смежных организаций, их отделов и цехов, основ планирования и управления буровым производством и технологическими процессами, организации цикла строительства скважин.
При изучении модуля обучающиеся должны: выполнять технико-экономические рассчеты, оформлять технологическую документацию, собирать материалы для отчета по практике, оформлять дневник и отчет по практике, сдать зачет по итогам практики.
Результат обучения: 1) Изучать и анализировать работу предприятия.
Основы охраны труда и окружающей среды
Автоматизация производства и АСУТП
Техника и технология бурения нефтяных и газовых скважин
Буровая практика
Критерии оценки:
1. Знакомится с назначением и организационной структурой, технической оснащенностью бурового предприятия.
2. Пользуется технико-экономическими показателями и планами буровых работ.
3. Составляет проектно-сметную документацию на строительство скважин.
4. Понимает Государственную программу "Цифровой Казахстан".
5. Понимает принципы организации производства "Индустрия 4.0".
6. Понимает основы коммерциализации технологий.
Результат обучения: 2) Оформить документацию по практике.
Критерии оценки:

5. Электр және күш қондырғыларын пайдалану қауіпсіздігінің нормалары мен қағидаларын меңгерді;
6. Көтергіш-түсіргіш механизмдерді және құрал-жабдықтарды қауіпсіз пайдалану нормалары мен қағидаларын меңгерді;
7. Өнеркәсіптік қауіпсіздік негіздерін, еңбекті қорғауды басқару жүйесін (ЕҚБЖ) пайдаланады.
8. Орындалатын жұмыс бойынша сапа менеджменті жүйесінің (СМЖ) рәсімдерін түсінеді;
9. СМЖ жүргізу әдістемесін меңгерді;
10. Кәсіпорындарда ISO 9001, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік жөніндегі ISO 45001, экология жөніндегі ISO 14001 стандарттары негізінде СМЖ жұмыс істеу қағидаттарын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2)Өндірістегі жазатайым жағдайларды тергеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тергеуге жататын жазатайым жағдай түрлерін ажыратады.
2. Жазатайым жағдай түрлерін ауырлық дәрежесі бойынша ажыратады.
3. Жазатайым жағдайлары туралы актілердің нысандарын рәсімдейді.
4. Технологиялық процестер кезінде апатты жағдайларды жояды.
КҚ 09. "Бұрғылау мен көтергіш қондырғыларға қызмет көрсету және бұрғылау бойынша технолог" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ09. "Бұрғылау мен көтергіш қондырғыларға қызмет көрсету және бұрғылау бойынша технолог" біліктілік жұмыстарын орындау
Бұл модуль біліктілікті меңгеруге қажетті дағдылар мен білімді, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бұрғылау кәсіпорнының және аралас ұйымдардың, олардың бөлімдері мен цехтарының құрылымын, бұрғылау өндірісін және технологиялық процестерді жоспарлау мен басқару негіздерін, ұңғымалардың құрылыс циклін ұйымдастыруды зерделеуі және талдауы керек.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды жүзеге асыруы керек: техникалық-экономикалық есептеулер жүргізу, технологиялық құжаттаманы рәсімдеу, практика бойынша есеп үшін материалдар жинау, практика бойынша күнделік пен есепті рәсімдеу, практика қорытындылары бойынша сынақ тапсыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорын жұмысын зерделеу және талдау
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау негіздері
Өндірісті автоматтандыру және ТПБАЖ
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау техникасы және технологиясы
Бұрғылау практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұрғылау кәсіпорнының мақсатымен және ұйымдастырушылық құрылымымен, техникалық жарақталуымен танысады.
2. Бұрғылау жұмыстарының техникалық-экономикалық көрсеткіштері мен жоспарларын пайдаланады.
3. Ұңғымалар құрылысына арналған жобалық-сметалық құжаттама жасайды.
4. "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын түсінеді.
5. "Индустрия 4.0" өндірісін ұйымдастыру қағидаттарын түсінеді.
6. Технологияларды коммерцияландыру негіздерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Практика бойынша құжаттаманы рәсімдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Собирает материалы для отчета по практике.
2. Оформляет дневник по практике.
3. Оформляет отчет по практике.
4. Сдает зачет по итогам практики.
5. Владеет выбирать необходимую информацию для выполнения дипломного проекта из литературных источников, производственной документации и интернета
6. Систематизирует материалы дипломного проекта.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 201
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 624
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Эксплуатация месторождений"
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0822000 – Эксплуатация месторождений
Квалификация*:

1. Практика бойынша есеп үшін материалдар жинайды.
2. Практика бойынша күнделікті рәсімдейді.
3. Практика бойынша есепті рәсімдейді.
4. Практика қорытындылары бойынша сынақ тапсырады.
5. Дипломдық жобаны орындау үшін әдебиет көздерінен, өндірістік құжаттамадан және интернеттен қажетті ақпарат таңдауды меңгерді.
6. Дипломдық жобаның материалдарын жүйелендіреді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БК – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
201-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
624-қосымша
"Кен орындарын пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0822000 – Кен орындарын пайдалану
Біліктілігі*:

Квалификация "082201 3 – Технолог в области геологии и минеральных ресурсов"
ПК 1. Подготовить скважину и инструменты для исследовательских работ
ПМ 01. Подготовка скважины и инструментов для исследовательских работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки оборудования для проведения исследования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные сведения по физике пласта, промысловой геологии, разработке нефтяных и газовых месторождений, эксплуатации скважин, виды исследований скважин глубинными, дистанционными и регистрирующими приборами, применение современных технических средств для исследования скважин, монтаж оборудований для исследования, назначение и техническую характеристику наземного и подземного оборудования скважин и исследовательской аппаратуры.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подготавливать оборудования для исследований в зависимости от метода исследования, проводить монтаж оборудовании для исследования, применять приборы и исследовательские аппаратуры, соблюдать правила техники безопасности.
Результат обучения: 1) Описать способы добычи нефти газа и конденсата
Охрана труда и техника безопасности
Общая нефтяная и нефтепромысловая геология
Эксплуатация нефтяных и газовых скважин
Критерии оценки:
1. Описывает физические свойства нефти, газа и конденсата.
2. Характеризует химический состав нефти газа и конденсата.
3. Владеет основными знаниями нефтепрмысловой гелогии.
4. Различает способы эксплуатации скважин.
5. Различает виды исследования скважин.
6. Понимает технологию проведения исследования.
7. Понимает фильтрационные свойства пласта.
Результат обучения: 2) Соблюдать требования инструкций по безопасности и охране труда.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования инструкций по технике безопасности во время исследовательских работ.
2. Соблюдает требования пожарной безопасности.
3. Соблюдает требования по электробезопасности при работе.
4. Применять средства индивидуальной защиты.
Результат обучения: 3) Проверять за исправностью оборудования, приспособлений, инструмента и приборов.
Критерии оценки:
1. Владеет правилами эксплуатации оборудования, приспособлений, инструмента и приборов.
2. Понимает назначение, устройств.
3. Различает виды инструментов.
4. Характеризует принцип работы приборов.
5. Устраняет не сложные неполадки оборудования, приспособлений, инструмента и приборов.
Результат обучения: 4) Удостовериться в безопасности ведения работ на участке.
Критерии оценки:

"082201 3 – Геология және минералдық ресурстар саласының технологы" біліктілігі
КҚ 1. Зерттеу жұмыстары үшін ұңғымалар мен құралдарды дайындау
КМ 01. Зерттеу жұмыстары үшін ұңғымалар мен құралдарды дайындау
Бұл модуль зерттеу жүргізу үшін жабдықтарды дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: қабат физикасы, кәсіпшілік геология, мұнай және газ кен орындарын игеруді, ұңғымаларды пайдалану бойынша негізгі мәліметтерді, ұңғымаларды тереңдік, дистанциялық және тіркеуші аспаптармен зерттеу түрлерін, ұңғымаларды зерттеу үшін қазіргі заманғы техникалық құралдарды қолдануды, ұңғымаларды зерттеу үшін жабдықтарды монтаждауды, ұңғымалардың жер үсті және жер асты жабдықтарының және зерттеу аппаратурасының мақсаты мен техникалық сипаттамасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: зерттеу әдісіне байланысты зерттеу үшін жабдықтарды дайындады, зерттеу үшін жабдықтарды монтаждауды, аспаптар мен зерттеу аппаратураларын қолдануды, қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнай газ және конденсат өндіру тәсілдерін сипаттау
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Жалпы мұнай және мұнай кәсіпшілігі геологиясы
Мұнай және газ ұңғымаларын пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мұнай, газ және конденсаттың физикалық қасиеттерін сипаттайды.
2. Газ бен конденсаттың химиялық құрамын сипаттайды.
3. Мұнай кәсіпшілігі геологиясының негізгі білімдерін меңгерді.
4. Ұңғымаларды пайдалану тәсілдерін ажыратады.
5. Ұңғымаларды зерттеу түрлерін ажыратады.
6. Зерттеу жүргізу технологиясын түсінеді.
7. Қабаттың сүзу қасиеттерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нұсқаулықтардың талаптарын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зерттеу жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтардың талаптарын сақтайды.
2. Өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
3. Жұмыс кезінде электр қауіпсіздігі бойынша талаптарды сақтайды.
4. Жеке қорғау құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықтың, құрылғылардың, құрал-саймандардың және аспаптардың жарамдылығын тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтарды, құрылғыларды, құрал-саймандарды және аспаптарды пайдалану ережелерін біледі.
2. Құрылғылардың мақсатын түсінеді.
3. Құралдардың түрлерін ажыратады.
4. Аспаптардың жұмыс істеу қағидаттарын сипаттайды.
5. Жабдықтың, құрылғылардың, құрал-саймандар мен аспаптардың күрделі емес ақауларын жояды.
Оқыту нәтижесі: 4) Учаскеде жұмыс жүргізу қауіпсіздігіне көз жеткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Описывает инструкцию по безопасному ведению работ на участке.
2. Делает обход на участке.
3. Проверяет исправность ограждений, предохранительных приспособлении, блокировочных и сигнализирующих устройств.
4. Проверяет состояние проходов, переходов, площадок, лестничных устройств, перил, а также отсутствие их захламленности и загромождений.
5. Устраняет неполадки в случае их наличия.
Результат обучения: 5) Подбирать инструменты для исследовательских работ.
Критерии оценки:
1. Различает виды инструментов.
2. Применяет инструменты по назначению.
3. Различает методы исследования скважин.
4. Объясняет цели исследования скважин.
5. Понимает конструкционные схемы инструментов.
Результат обучения: 6) Подготовить скважину к испытанию.
Критерии оценки:
1. Выполняет монтаж оборудования.
2. Соединяет оборудования по схеме.
3. Соблюдает правила подключения измерительных приборов к силовой и осветительной сети.
4. Устанавливает измерительную аппаратуру.
5. Соблюдает требования по размещению оборудования.
ПК 2. Выполнять работы по исследованию скважин с устьевыми измерительными приборами.
ПМ 02. Выполнение работ по исследованию скважин с устьевыми измерительными приборами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по исследованию скважины с устьевыми измерительными приборами
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологический процесс добычи нефти и газа, методы исследования скважин; техническую характеристику и назначение наземного оборудования скважин и применяемых контрольно-измерительных приборов; правила эксплуатации глубинных приборов, приборов для замера дебита нефти, газа и определения газового фактора; правила подключения измерительных приборов к силовой и осветительной сети, технологию гидродинамических исследований пластов и скважин, описывают приборы и оборудование, используемые для исследования скважин, имеет базовые навыки по метрологии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать с устьевыми оборудованиями скважин, работать с аппаратами для замера дебита газа и нефти, осуществлять замеры глубины скважины, водораздела и уровня жидкости.
Результат обучения: 1) Выполнять работы по исследованию скважин.
Техника и технология исследования скважин
Контрольно- измерительные
Приборы
Информатика
Критерии оценки:
1. Объясняет назначение, устройство и правила эксплуатации устьевого оборудования скважин, лебедок, динамографов, дистанционных регистрирующих приборов.
2. Работает с аппаратами для замера дебита газа и нефти.

1. Учаскеде жұмысты қауіпсіз жүргізу жөніндегі нұсқаулықты сипаттайды.
2. Учаскені айналып, тексеріп шығады.
3. Қоршаулардың , сақтандырғыш құрылғылардың, блоктау және сигнал беру құрылғыларының жарамдылығын тексереді.
4. Өту жолдарының, айналма жолдардың, алаңдардың, баспалдақ құрылғыларының, сүйеніштердің жай-күйін, сондай-ақ олардың қоқыстануының жоқтығын тексереді.
5. Бар болған жағдайда ақауларды жояды.
Оқыту нәтижесі: 5) Зерттеу жұмыстарына арналған құралдарды таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құралдардың түрлерін ажыратады.
2. Құралдарды мақсаты бойынша қолданады.
3. Ұңғымаларды зерттеу әдістерін ажыратады.
4. Ұңғымаларды зерттеу мақсатын түсіндіреді.
5. Құралдардың конструкциялық сұлбаларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Ұңғыманы сынауға дайындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықты монтаждауды орындайды.
2. Жабдықты схема бойынша қосады.
3. Өлшеу аспаптарын күштік және жарық беру желісіне қосу ережесін сақтайды.
4. Өлшеу аппаратурасын орнатады.
5. Жабдықтарды орналастыру бойынша талаптарды сақтайды.
КҚ 2. Сағалық өлшеу аспаптарымен ұңғымаларды зерттеу бойынша жұмыстарды орындау
КМ 02. Сағалық өлшеу аспаптарымен ұңғымаларды зерттеу бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль сағалық өлшеу аспаптары бар ұңғыманы зерттеу бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мұнай және газ өндірудің технологиялық процесін, ұңғымаларды зерттеу әдістерін, ұңғымалардың жерүсті жабдықтарының және қолданылатын бақылау-өлшеу аспаптарының техникалық сипаттамасы мен нысанын, тереңдік аспаптарды, мұнай, газ дебитін өлшеуге арналған аспаптарды пайдалану және газ факторын анықтау ережесін; өлшеу аспаптарын күштік және жарық беру желісіне қосу ережесін, қабаттар мен ұңғымаларды гидродинамикалық зерттеу технологиясын меңгереді, ұңғымаларды зерттеу үшін пайдаланылатын аспаптар мен жабдықтарды сипаттайды, метрология бойынша базалық дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұңғыманың сағалық жабдықтарымен жұмыс істеуге,газ бен мұнай дебитін өлшеуге арналған аппараттармен жұмыс істеуге, ұңғыманың тереңдігін, су бөлу және сұйықтық деңгейін өлшеуді жүзеге асыруға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұңғымаларды зерттеу жұмыстарын орындау.
Ұңғымаларды зерттеу техникасы мен технологиясы
Бақылау-өлшеу аспаптары
Информатика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұңғымалардың сағалық жабдықтарының, шығырлардың, динамографтардың, қашықтықтан тіркейтін аспаптардың арналуын, құрылымын және пайдалану ережелерін түсіндіреді.
2. Газ бен мұнай дебитін өлшеу аппараттарымен жұмыс істейді.

3. Владеет базовыми знаниями вычислительной техники и информатики.
4. Интерпретирует особенности построения графиков кривых, диаграмм.
5. Осуществляет замеры глубины скважины, водораздела и уровня жидкости.
6. Описывает процесс работ со специализированным оборудованием (глубинная лебедка, дебитомер, волномер, газоанализатор, расходомер, влагомер, манометр).
7. Описывает процесс проведения замера газового фактора.
8. Описывает методы исследования компрессорных и фонтанных скважин с высоким давлением.
9. Объясняет процесс отбора глубинных проб нефти при помощи специального прибора (пробоотборник).
10. Применяет правила техники безопасности по работе с сосудами под давлением.
11. Производит расчеты для обработки результатов исследований.
Результат обучения: 2) Контролировать процесс по исследованию скважин.
Критерии оценки:
1. Наблюдает за показаниями приборов.
2. Регистрирует данные исследования
3. Выполняет действие оператора при аварийных ситуациях.
4. Контролирует последовательность работ.
5. Контролирует правильность выполнения работ.
Результат обучения: 3) Выполнять методы проведения работ по исследованию скважин.
Критерии оценки:
1. Различает методику проведения исследований.
2. Регистрирует данные в процессе исследования.
3. Владеет базовыми знаниями для составления отчета.
4. Производит расчеты на основании полученных данных.
5. Делает предварительные выводы.
Результат обучения: 4) Выполнять профилактические работы.
Критерии оценки:
1. Выполняет профилактические осмотры оборудования, инструментов, приборов.
2. Проверяет работоспособность приборов не реже одного раза в два месяца.
3. Сдает приборы на ремонт в случае необходимости
4. Проверяется крепление органов управления, плавность их действия и четкость фиксации, отсутствие механических повреждений на поверхностях, отсутствие повреждений, замасливания, оплавлений, состояние соединительных элементов, кабелей и лакокрасочного покрытия.
5. Устраняет неисправности, обнаруженные при эксплуатации прибора.
ПК 3. Контролировать качества выполненных работ.
ПМ 03. Контроль качества выполненных работ.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контролирования качества выполненных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципиальные схемы приборов, определяет причины поломки используемых в работе устройств, владеет технологией работ при ремонте.
При изучении модуля обучающиеся учатся: наблюдать за состоянием инструментов и измерительных приборов, проводить диагностику приборов, определять причины поломки используемых в работе устройств, производить текущий ремонт аппаратуры и оборудования
Результат обучения: 1) Наблюдать за состоянием инструментов и измерительных приборов.
Техника и технология исследования скважин
Критерии оценки:

3. Есептеу техникасы мен информатиканың базалық білімін меңгерді.
4. Қисық графиктерді, диаграммаларды құру ерекшеліктерін түсіндіреді.
5. Ұңғыманың тереңдігін, су бөлу және сұйықтық деңгейін өлшеуді жүзеге асырады.
6. Мамандандырылған жабдықтармен жұмыс істеу процесін сипаттайды (тереңдік жүкарба, дебитомер, толқын өлшегіш, газтализатор, шығын өлшегіш, ылғал өлшегіш, манометр).
7. Газ факторын өлшеу процесін сипаттайды.
8. Жоғары қысымды компрессорлық және фонтандық ұңғымаларды зерттеу әдістерін сипаттайды.
9. Мұнайдың тереңдік сынамаларын арнайы аспаптың (сынама алғыштың) көмегімен іріктеу процесін түсіндіреді.
10. Қысымдағы ыдыстармен жұмыс істеу бойынша қауіпсіздік техникасы ережелерін қолданады.
11. Зерттеу нәтижелерін өңдеу үшін есеп жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұңғымаларды зерттеу үдерісін бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аспаптардың көрсеткіштерін бақылайды.
2. Зерттеу деректерін тіркейді
3. Авариялық жағдайлар кезінде оператордың іс-әрекетін орындайды.
4. Жұмыс реттілігін бақылайды.
5. Жұмыстардың дұрыс орындалуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұңғымаларды зерттеу бойынша жұмыстарды жүргізу әдістерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зерттеу жүргізу әдістемесін ажыратады.
2. Зерттеу барысында деректерді тіркейді.
3. Есепті құрастыру үшін базалық білімді меңгерген.
4. Алынған деректер негізінде есеп жүргізеді.
5. Алдын ала қорытынды жасайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Профилактикалық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтарды, құрал-саймандарды, аспаптарды профилактикалық тексеруді орындайды.
2. Аспаптардың жұмыс қабілеттілігін кемінде екі айда бір рет тексереді.
3. Қажет болған жағдайда аспаптарды жөндеуге тапсырады
4. Басқару органдарының бекітілуі, олардың іс-қимылының бірқалыпты болуы және бекітудің анық болуы, беттерде механикалық зақымданулардың болмауы, зақымданулардың, майлардың, балқымалардың болмауы, жалғастырушы элементтердің, кабельдердің және лак-бояу жабынының жай-күйі тексеріледі.
5. Аспапты пайдалану кезінде анықталған ақауларды жояды.
КҚ 3. Орындалған жұмыстардың сапасын бақылау.
КМ 03. Орындалған жұмыстардың сапасын бақылау.
Бұл модуль орындалған жұмыстардың сапасын бақылау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар аспаптардың принципті сұлбаларын игереді, жұмыста қолданылатын құрылғылардың сыну себептерін анықтайды, жөндеу кезінде жұмыс технологиясын біледі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар аспаптар мен өлшеу құралдарының жағдайын бақылауды, аспаптарға диагностика жүргізуді, жұмыста қолданылатын құрылғылардың сыну себептерін анықтауды, аппаратуралар мен жабдықтарға ағымдағы жөндеу жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аспаптар мен өлшеу аспаптарының жай-күйін бақылау.
Ұңғымаларды зерттеу техникасы мен технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Проводит диагностику приборов.
2. Определяет причины поломки используемых в работе устройств.
3. Производит текущий ремонт аппаратуры и оборудования.
4. Проводит планово-профилактический ремонт
5. Проверяет приборы после ремонта.
Результат обучения: 2) Проверять качества выполненных работ по исследованию скважин.
Критерии оценки:
1. Производит оценку качества выполненных работ согласно нормам.
2. Составляет итоги исследовательских работ.
3. Оформляет техническую документацию.
4. Владеет технологией работ при ремонте.
5. Проверяет качества работ.
ПК 4. Выполнять основные виды работы по квалификации оператор по исследованию скважин.
ПМ 04. Выполнение основных видов работ по квалификации оператор по исследованию скважин
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для получения рабочей квалификаций "Оператор по исследованию скважин" 3 разряда.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: практические применение своих знаний на призводстве
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать со специализированным оборудованием (глубинная лебедка, дебитомер, волномер, газоанализатор, расходомер, влагомер, манометр и др.), выполнять шаблонирование скважины с отбивкой забоя, проводить замер газового фактора, исследовать компрессорные и фонтанные скважины с высоким давлением, исследовать скважину при механизированной способе добыче нефти, проводить исследование нагнетательных скважин, отбирать глубинные пробы нефти при помощи специального прибора (пробоотборник).
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Оператор по исследованию скважин" 3 разряда.
Техника и технология исследования скважин
Критерии оценки:
1. Работает со специализированным оборудованием (глубинная лебедка, дебитомер, волномер, газоанализатор, расходомер, влагомер, манометр).
2. Выполняет шаблонирование скважины с отбивкой забоя.
3. Описывает процесс проведение замера газового фактора.
4. Проводит исследование компрессорных и фонтанных скважин с высоким давлением.
5. Отбирает глубинные пробы нефти при помощи специального прибора (пробоотборник).
6. Работает с сосудами под давлением.
7. Обрабатывает результаты исследований.
8. Составляет предварительные выводы и расчеты на основании полученных данных.
ПК 5. Организовывать выполнение работ по исследованию скважин.
ПМ 05. Организация выполнения работ по исследованию скважин.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации выполнение работ по исследованию скважин.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы осуществления технологических операций по исследованию скважины, организацию осуществление технологической операции по исследованию скважин При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить исследование скважин при всех способах добычи нефти, организовывать работу оператора по исследовании скважин, управлять полным технологическим циклом исследования скважины, контролировать технологические процессы и операций, качества используемых материалов и технических средств.
Результат обучения: 1) Организовать осуществление технологической операции по исследованию скважин
Техника и технология
исследования
скважин
Критерии оценки:

1. Аспаптардың диагностикасын жүргізеді.
2. Жұмыста қолданылатын құрылғылардың сыну себептерін анықтайды.
3. Аппаратура мен жабдықтарға ағымдағы жөндеу жүргізеді.
4. Жоспарлы-профилактикалық жөндеу жүргізеді
5. Аспаптарды жөндеуден кейін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұңғымаларды зерттеу бойынша орындалған жұмыстардың сапасын тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нормаларға сәйкес орындалған жұмыстардың сапасын бағалауды жүргізеді.
2 .Зерттеу жұмыстарының қорытындысын жасайды.
3. Техникалық құжаттаманы рәсімдейді.
4. Жөндеу кезінде жұмыс технологиясын меңгерді.
5. Жұмыс сапасын тексереді.
КҚ 4. Ұңғымаларды зерттеу жөніндегі оператор біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 04. Ұңғымаларды зерттеу жөніндегі оператор біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль 3-разрядты "Ұңғымаларды зерттеу жөніндегі оператор" жұмыс біліктілігін алу үшін қажетті білімдерді икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өз білімдерін өндірісте тәжірибелік қолдануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар арнайы жабдықтармен (тереңдік жүкарба, дебитомер, толқын өлшегіш, газтализатор, шығын өлшегіш, ылғал өлшегіш, манометр және т.б.) жұмыс істеуді, кенжарды ағарта отырып, ұңғыманы шаблондауды орындауды, газ факторын өлшеуді жүргізуді, жоғары қысымды компрессорлық және фонтандық ұңғымаларды зерттеуді, мұнай өндірудің механикаландырылған тәсілі кезінде ұңғыманы зерттеуді, айдамалау ұңғымаларына зерттеу жүргізуді, арнайы аспаптың (сынама іріктегіш) көмегімен мұнайдың тереңдік сынамаларын алуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) 3-разрядты "Ұңғымаларды зерттеу жөніндегі оператор" біліктілігін алу
Ұңғымаларды зерттеу техникасы мен технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мамандандырылған жабдықтармен жұмыс істейді (тереңдік жүкарба, дебитомер, толқын өлшегіш, газтализатор, шығын өлшегіш, ылғал өлшегіш, манометр).
2. Кенжарды ақтай отырып, ұңғыманы шаблондауды орындайды.
3. Газ факторын өлшеу процесін сипаттайды.
4. Жоғары қысымды компрессорлық және бұрқақ ұңғымаларына зерттеу жүргізеді.
5. Мұнайдың тереңдік сынамаларын арнайы аспаптың (сынама алғыштың) көмегімен алады.
6. Қысыммен ыдыстармен жұмыс істейді.
7. Зерттеу нәтижелерін өңдейді.
8. Алынған деректер негізінде алдын ала қорытындылар мен есептерді жасайды.
КҚ 5. Ұңғымаларды зерттеу бойынша жұмыстардың орындалуын ұйымдастыру.
КМ 05. Ұңғымаларды зерттеу бойынша жұмыстардың орындалуын ұйымдастыру.
Бұл модуль ұңғымаларды зерттеу бойынша жұмыстарды орындауды ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ұңғыманы зерттеу бойынша технологиялық операцияларды жүзеге асыру әдістерін,ұңғымаларды зерттеу бойынша технологиялық операцияларды жүзеге асыруды ұйымдастыруды игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мұнай өндірудің барлық тәсілдерінде Ұңғымаларды зерттеуді жүргізуді, ұңғымаларды зерттеу бойынша оператордың жұмысын ұйымдастыруды, ұңғыманы зерттеудің толық технологиялық циклін басқаруды, технологиялық процестер мен операцияларды, қолданылатын материалдар мен техникалық құралдардың сапасын бақылауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) Ұңғымаларды зерттеу бойынша технологиялық операцияларды жүзеге асыруды ұйымдастыру
Ұңғымаларды зерттеу техникасы мен технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет методами осуществления технологических операций по исследованию скважины.
2. Характеризует пласты и методы исследование скважин.
3. Владеет способами и техническими средствами при исследований.
4. Управляет полным технологическим циклом исследования скважины.
5. Контролирует технологические процессы и операций, качества используемых материалов и технических средств.
Результат обучения: 2) Корректировать технологические процессы при исследовании скважин.
Критерии оценки:
1. Владеет методами исследования скважин.
2. Характеризует оборудования устья скважин.
3. Владеет основными и дополнительными операциями в процессе исследования скважины.
4. Характеризует виды инструментов.
5.Корректирует технологический процесс.
ПК 6. Контролировать соблюдение требований промышленной и экологической безопасности и охраны труда.
Соблюдение требований промышленной и экологической безопасности и охраны труда.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контролирования и соблюдения требований промышленной и экологической безопасности и охраны труда.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила соблюдения требований промышленной и экологической безопасности и охраны труда.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять основные факторы отрицательного влияния углеводородного сырья на окружающую среду, использовать методы очистки почвы от нефти, проводить мониторинг водного бассейна и атмосферы, участвовать в разработке мероприятий по соблюдению экологии при производстве, осуществлять контроль над выбросами газов, прогнозировать воздействие вредных веществ на окружающую среду и человека, соблюдать требования нормативных актов об охране труда и окружающей среды, соблюдать нормы, методы и приемы безопасного выполнения работ, содействовать в проведении экологического аудита, в разработке мер по минимизации нежелательных экологических последствий от разработки новых или увеличении отдачи старых нефтегазовых месторождениях, а также в развитии системы управления отходами и других процедур, связанных с экологической безопасностью.
Результат обучения: 1) Обеспечивать выполнение требований по охране окружающей среды.
1. Охрана труда и основы промышленной экологии.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о правовых основах охраны окружающей среды и рационального природопользования.
2. Определяет основные факторы отрицательного влияния углеводородного сырья на окружающую среду.
3. Использует методы очистки почвы от нефти.
4. Проводит мониторинг водного бассейна и атмосферы.

1. Ұңғыманы зерттеу бойынша технологиялық операцияларды жүзеге асыру әдістерін меңгерді.
2. Ұңғымаларды зерттеу әдістері мен қабаттарын сипаттайды.
3. Зерттеу кезінде тәсілдер мен техникалық құралдарды меңгерді.
4. Ұңғыманы зерттеудің толық технологиялық циклын басқарады.
5. Технологиялық процестер мен операцияларды, пайдаланылатын материалдар мен техникалық құралдардың сапасын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұңғымаларды зерттеу кезінде технологиялық процестерді түзету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұңғымаларды зерттеу әдістерін меңгерді.
2. Ұңғыма сағасының жабдықтарын сипаттайды.
3. Ұңғыманы зерттеу барысында негізгі және қосымша операциялар игереді.
4. Құралдардың түрлерін сипаттайды.
5.Технологиялық процесті түзетеді.
КҚ 6. Өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарының сақталуын бақылау.
Өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын сақтау.
Бұл модуль өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын бақылау және сақтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өндірістік және экологиялық қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын сақтау ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар көмірсутегі шикізатының қоршаған ортаға теріс әсерінің негізгі факторларын анықтауды, топырақты мұнайдан тазарту әдістерін пайдалануды, су бассейні мен атмосфераға мониторинг жүргізуді, өндіріс кезінде экологияны сақтау бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысуды, газдардың шығындыларын бақылауды жүзеге асыруды, қоршаған ортаға және адамға зиянды заттардың әсерін болжауды, еңбекті және қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік актілердің талаптарын сақтауды, жұмыстарды қауіпсіз орындаудың нормаларын, әдістері мен тәсілдерін, экологиялық аудит жүргізуді, жаңа мұнай-газ кен орындарын әзірлеуден немесе ескі мұнай-газ кен орындарының қайтарымын ұлғайтудан жағымсыз экологиялық салдарларды азайту жөніндегі шараларды әзірлеуді, сондай-ақ қалдықтарды басқару жүйесін және экологиялық қауіпсіздікке байланысты басқа да рәсімдерді дамытуға жәрдемдесуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі талаптардың орындалуын қамтамасыз ету.
1. Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоршаған ортаны қорғау және табиғатты тиімді пайдаланудың құқықтық негіздері туралы білімді меңгереді.
2. Көмірсутек шикізатының қоршаған ортаға теріс әсерінің негізгі факторларын анықтайды.
3. Топырақты мұнайдан тазарту әдістерін қолданады.
4. Су бассейні мен атмосфераға мониторинг жүргізеді.

5. Участвует в разработке мероприятий по соблюдению экологии при производстве.
6. Осуществляет контроль над выбросами газов.
7. Прогнозирует воздействие вредных веществ на окружающую среду и человека.
8. Соблюдает требования нормативных актов об охране труда и окружающей среды, соблюдает нормы, методы и приемы безопасного выполнения работ.
Результат обучения: 2) Обеспечивать безопасное ведение работ на производственном участке.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями законодательных и нормативных документов в области охраны труда и техники безопасности.
2. Различает виды инструктажей.
3. Организовывает проведение аттестации рабочих.
4. Соблюдает организацию охраны труда на рабочем месте.
5. Определяет влияние вредных веществ на организм человека.
6. Соблюдает охрану труда при исследовании скважин.
7. Оказывает помощь при производственной травме.
8. Обеспечивает безопасность ведения работ.
9. Контролирует за обеспечением работников средствами индивидуальной защиты.
10. Участвует в расследовании и регистрации несчастного случая.
ПК 7. Проводить первичную обработку результатов исследования
ПМ 07.Первичная обработка результатов исследования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведение первичной обработки результатов исследования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методику обработки материалов исследований, собирать данные для отчета.
При изучении модуля обучающиеся учатся: собирать данные для обработки результатов исследования, принимает участие в проведении исследований дистанционными приборами (дебитомер, расходомер, термометр, манометр, газоанализатор и другие), определять первичные результаты исследовательских работ, оформлять технологическую и техническую документацию, составлять заключение по результатам исследование.
Результат обучения: 1) Обрабатывать результаты исследования.
1. Основы автоматизации производства и АСУТП.
Метрология
Техника и технология исследования скважин
Критерии оценки:
1. Различает методы исследования.
2. Имеет представления об интерпретации результатов. исследования.
3. Пользуется методикой обработки материалов исследований.
4. Применяет технику построения кривых и графиков.
5. Оказывает помощь инженерам и геологам в оценке и анализе нефтяных и минеральных месторождениях.
6. Имеет понятие об измерении и единицах измерения.
7.Имеет навыки о погрешности измерения и погрешности приборов.
8. Имеет понятие о классах точности и чувствительности приборов.
9. Понимает структурные схемы измерительных приборов.
Результат обучения: 2) Собирать данные для отчета.
Критерии оценки:

5. Өндіріс кезінде экологияны сақтау бойынша іс-шараларды әзірлеуге қатысады.
6. Газдардың шығындыларын бақылауды жүзеге асырады.
7. Қоршаған ортаға және адамға зиянды заттардың әсерін болжайды.
8. Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау туралы нормативтік актілердің талаптарын сақтайды, жұмыстарды қауіпсіз орындау нормаларын, әдістері мен тәсілдерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік учаскеде жұмысты қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы саласындағы заңнамалық және нормативтік құжаттарды біледі.
2. Нұсқаулық түрлерін ажыратады.
3. Жұмысшыларды аттестаттаудан өткізуді ұйымдастырады.
4. Жұмыс орнында еңбекті қорғауды ұйымдастыруды сақтайды.
5. Зиянды заттардың адам ағзасына әсерін анықтайды.
6. Ұңғымаларды зерттеу кезінде еңбекті қорғауды сақтайды.
7. Өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетеді.
8. Жұмыстарды жүргізу қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
9. Қызметкерлердің жеке қорғану құралдарымен қамтамасыз етілуін бақылайды.
10. Жазатайым оқиғаны тексеруге және тіркеуге қатысады.
КҚ 7. Зерттеу нәтижелерін бастапқы өңдеуді жүргізу
КМ 07. Зерттеу нәтижелерін бастапқы өңдеу
Бұл модуль зерттеу нәтижелерін бастапқы өңдеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар зерттеу материалдарын өңдеу әдістемесін меңгереді,есеп үшін мәліметтер жинайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар зерттеу нәтижелерін өңдеу үшін мәліметтерді жинауды үйренеді, дистанциялық аспаптармен (дебитомер, шығын өлшегіш, термометр, манометр, газоанализатор және т.б.) зерттеулер жүргізуге қатысады,зерттеу жұмыстарының бастапқы нәтижелерін анықтауға, технологиялық және техникалық құжаттаманы рәсімдеуге, зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды жасауға қатысады.
Оқыту нәтижесі: 1) Зерттеу нәтижелерін өңдеу
1. Өндірісті автоматтандыру негіздері және ТПБАЖ
Метрология
Ұңғымаларды зерттеу техникасы мен технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зерттеу әдістерін ажыратады.
2. Зерттеу нәтижелерін түсіндіру туралы түсінігі бар.
3. Зерттеу материалдарын өңдеу әдістемесін қолданады. 4. Қисықтар мен графиктерді құру техникасын қолданады.
5. Мұнай және минералдық кен орындарын бағалау мен талдауда инженерлер мен геологтарға көмек көрсетеді.
6. Өлшеу және өлшеу бірліктері туралы түсінігі бар.
7. Өлшеу қателігі және аспаптардың қателігі туралы дағдылары бар.
8. Аспаптардың дәлдігі мен сезімталдығы туралы түсінігі бар.
9. Өлшеу құралдарының құрылымдық сұлбаларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Есеп үшін деректерді жинау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Регистрирует показатели приборов.
2. Собирает данные для отчета.
3. Составляет отчет по исследованию скважин.
4. Заполняет нормативные документы.
5. Передает отчет инженерам для дальнейшей обработки.
ПК 8. Выполнять квалификационную работу технолога в области геологии и минеральных ресурсов
ПМ 08. Выполнение квалификационную работу технолога в области геологии и минеральных ресурсов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для получения рабочей квалификаций "Технолог в области геологии и минеральных ресурсов"
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: применение методов решения профессиональных задач в области исследования скважины.
При изучении модуля обучающиеся учатся: обосновывать выбор и применение методов решения профессиональных задач в области исследования скважины, оформлять технологическую и техническую документацию.
Результат обучения: 1) Обосновать выбор и применение методов решения профессиональных задач в области исследования скважины.
Техника и технология исследования скважин
Критерии оценки:
1. Организовывает работу при исследований скважин.
2. Выбирает исходя из конкретных условий, аппараты и оборудования для исследования скважины и рациональный вид погрузочно-транспортного оборудования, монтажно-демонтажной оснастки.
3. Осуществляет руководство по ремонту, техническому обслуживанию и монтажу технологического оборудования.
4. Организовывает работу по ремонтно-техническому обслуживанию оборудования.
5. Контролирует соблюдение технологических процессов монтажа, ремонта и технического обслуживания оборудования, выявляет и устраняет причины, вызывающие нарушение работы оборудования.
6. Наблюдает за условием притока нефти и газа к скважинам.
7. Выбирает оборудование и аппараты по их специфике.
8. Отличает устройство и принцип действия приборов и аппаратов.
9. Обеспечивает рациональный расход материалов, топлива и электроэнергии.
10. Работает со схемами и системами автоматического управления.
11. Соблюдает правила внутреннего распорядка, инструкцию по технике безопасности
Результат обучения: 2) Оформлять технологическую и техническую документацию.
Критерии оценки:
1. Составляет техническую и технологическую документацию для исследования скважин.
2. Заполняет паспорт оборудования.
3. Составляет план по исследованию скважин.
4. Заполняет акты исследования скважин
5. Заполняет документацию по результатам исследования.
6. Составляет заключение по результатам исследования
7. Обеспечивает и контролирует правильность и своевременность оформления производственной и отчетной документации в бригадах.
Результат обучения: 3) Оформлять квалификационную работу техника-технолога.
Критерии оценки:

1. Аспаптардың көрсеткіштерін тіркейді.
2. Есеп үшін деректерді жинайды.
3. Ұңғымаларды зерттеу бойынша есеп жасайды.
4. Нормативтік құжаттарды толтырады.
5. Есепті одан әрі өңдеу үшін инженерлерге береді.
КҚ 8. Геология және минералдық ресурстар саласындағы технологтың біліктілік жұмысын орындау
КМ 08. Геология және минералдық ресурстар саласындағы технологтың біліктілік жұмысын орындау
Бұл модуль "Геология және минералдық ресурстар саласының технологы" жұмыс біліктілігін алу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ұңғыманы зерттеу саласында кәсіби міндеттерді шешу әдістерін қолдануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұңғыманы зерттеу саласында кәсіби есептерді шешу әдістерін таңдауды және қолдануды негіздеуді, технологиялық және техникалық құжаттаманы рәсімдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұңғыманы зерттеу саласында кәсіби міндеттерді шешу әдістерін таңдау және қолдануды негіздеу.
Ұңғымаларды зерттеу техникасы мен технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұңғымаларды зерттеу кезінде жұмысты ұйымдастырады.
2. Ұңғыманы зерттеуге арналған нақты жағдайларға сүйене отырып, аппараттар мен жабдықтарды және тиеу-тасымалдау жабдығының, монтаждау-демонтаждау жабдықтарының ұтымды түрін таңдайды..
3. Технологиялық жабдықтарды жөндеу, техникалық қызмет көрсету және монтаждау бойынша басшылықты жүзеге асырады.
4. Жабдықтарға жөндеу-техникалық қызмет көрсету жұмыстарын ұйымдастырады.
5. Жабдықты монтаждаудың, жөндеудің және техникалық қызмет көрсетудің технологиялық үдерістерінің сақталуын бақылайды, жабдық жұмысының бұзылуын тудыратын себептерді анықтайды және жояды.
6. Ұңғымаларға мұнай мен газ ағынын бақылайды.
7. Жабдықтар мен аппараттарды олардың ерекшелігі бойынша таңдайды.
8. Аспаптар мен аппараттардың құрылғысы мен жұмыс қағидатын ажыратады.
9. Материалдардың, отын мен электр энергиясының ұтымды жұмсалуын қамтамасыз етеді.
10. Автоматты басқару схемалары мен жүйелерімен жұмыс істейді.
11. Ішкі тәртіп ережелерін, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықты сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық және техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұңғымаларды зерттеу үшін техникалық және технологиялық құжаттаманы жасайды.
2. Жабдықтың паспортын толтырады.
3. Ұңғымаларды зерттеу бойынша жоспар жасайды.
4. Ұңғымаларды зерттеу актілерін толтырады
5. Зерттеу нәтижелері бойынша құжаттаманы толтырады.
6. Зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды жасайды
7. Бригадаларда өндірістік және есептік құжаттаманың дұрыс және уақтылы ресімделуін қамтамасыз етеді және бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Техник-технологтың біліктілік жұмысын рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Собирает и систематизирует материал для отчета по квалификационной работе.
2. Отражает в квалификационной работе знания, умения и навыки технолога в области геологии и минеральных ресурсов.
3. Оформляет квалификацинную работу.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 204
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 627
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Технология химического инжиниринга"
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0823000 – Технология химического инжиниринга
Квалификация*:

1. Біліктілік жұмысы бойынша есеп беру үшін материалды жинайды және жүйелейді.
2. Біліктілік жұмысында геология және минералдық ресурстар саласындағы технологтың білімін, икемі мен дағдыларын көрсетеді.
3. Біліктілік жұмысын рәсімдейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
204-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
627-қосымша
"Химиялық инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0823000 – Химиялық инжиниринг технологиясы
Біліктілігі*:

3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История
Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
ПК 1. Подготовить реагентов и материалов необходимых для проведения анализа
ПМ 01. Подготовка реагентов и материалов необходимых для проведения анализа
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки реагентов и материалов необходимых для проведения анализа.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды и назначение химической посуды, лабораторного оборудования; виды и назначение лабораторных приборов; чтение схемы и чертежа лабораторного оборудования; правила безопасного выполнения работ по приему, учету, хранению, использованию и утилизации ядовитых веществ, "прекурсоров"; теория растворов, расчет концентрации растворов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оказывать меры первой помощи при поражении электрическим током;
проводить защитные меры при эксплуатации электроустановок и электрооборудования; организовать рабочего места в химической лаборатории;
наблюдать за исправным состоянием лабораторного оборудования, средств измерений; подбирать соответствующих пробок, фильтра и штатифа по диаметру и материалу; проводить монтаж и сборку установок для фильтрования (простого и вакуумного), центрифугирования, получения и хранения газов; приготовить растворов процентной, молярной и нормальной концентрации; правила работы с концентрированными кислотами и щелочами.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила техники безопасности в лаборатории на производстве.
Охрана труда и техника безопасности на производстве
Общая электротехника с основами электроники
Химия в нефтегазовом деле
Основы технической механики
Аналитическая химия и физико-химические методы анализа
Критерии оценки:
1. Понимает сущность будущей профессиональной деятельности.
2. Владеет навыками проведения первичного инструктажа по технике безопасности.

3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын меңгерді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Талдау жүргізуге қажетті реагенттер мен материалдарды дайындау
КМ 01. Талдау жүргізуге қажетті реагенттер мен материалдарды дайындау
Бұл модуль талдау жүргізуге қажетті реагенттер мен материалдарды дайындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: химиялық ыдыстың, зертханалық жабдықтың түрлері мен арналуы; зертханалық аспаптардың түрлері мен арналуы; зертханалық жабдықтың схемасы мен сызбасын оқу; улы заттарды, "прекурсорларды" қабылдау, есепке алу, сақтау, пайдалану және пайдаға асыру бойынша жұмыстарды қауіпсіз орындау қағидалары; ерітінділердің теориясы, ерітінділердің концентрациясын есептеу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: электр тоғынан зақымдану кезінде алғашқы көмек шараларын көрсету; электр қондырғыларын және электр жабдықтарын пайдалану кезінде қорғау шараларын жүргізу; химия зертханасында жұмыс орнын ұйымдастыру;
зертханалық жабдықтың, өлшеу құралдарының жарамдылығын бақылау; тиісті тығындарды, сүлгілерді және штативті диаметрі мен материалы бойынша таңдау; сүзгілеу қондырғыларын монтаждау және жинау (қарапайым және вакуумдық), центрифугирлеу, газдар алу және сақтау; пайыздық, молярлы және қалыпты концентрациядағы ерітінділерді дайындау; концентрацияланған қышқылдармен және сілтілермен жұмыс істеу қағидалары.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірісте зертханадағы қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау.
Еңбекті қорғау және өндірістегі қауіпсіздік техникасы
Электроника негіздері бар жалпы электротехника
Мұнай-газ ісіндегі химия
Техникалық механика негіздері
Талдамалы химия және физикалық-химиялық талдау әдістері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ кәсіпкерлік қызметтің мәнін түсінеді.
2. Қауіпсіздік техникасы бойынша бастапқы нұсқама жүргізу дағдыларын меңгерді.

3. Выполняет меры первой помощи при поражении электрическим током.
4. Изучает нормативные документы по электробезопасности.
5. Заполняет журналы по технике безопасности.
Результаты обучения: 2) Соблюдать правила безопасного обращения и хранения химических реагентов.
Критерии оценки:
1. Понимает важность безопасного выполнения работ с химическими реагентами.
2. Владеет основными условиями безопасности при обращении и хранении химических реагентов.
3. Распознает угрозы при работе с агрессивными реагентами.
4. Устраняет обнаруженные потенциально опасные химикаты.
Результат обучения: 3) Подготовить лабораторные оборудования и приборы к проведению испытания.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение лабораторного оборудования и прибора применительно к анализу.
2. Владеет знаниями о видах химической посуды, о типах лабораторного оборудования.
3. Характеризует принцип работы аналитическими весами, рефрактометром.
4. Изучает паспорт прибора.
5. Определяет неисправности прибора.
6. Соблюдает и выполняет правила безопасности перед началом работы.
Результат обучения: 4) Выполнять основные операции с лабораторными посудами.
Критерии оценки:
1. Классифицирует лабораторную посуду по значению.
2. Владеет знанием о природе материалов химической посуды.
3. Выполняет мытье посуды в зависимости от вида загрязнения.
4. Соблюдает основные меры безопасности при чистке лабораторных посуд.
Результаты обучения: 5) Производить монтаж оборудований и приборов.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение соединительных лабораторных оборудований.
2. Подбирает соответствующие пробки по диаметру и материалу.
3. Выполняет обжим и сверление пробок.
Выполняет монтаж и сборку установок для фильтрования (простого и вакуумного), центрифугирования, получения и хранения газов.
Результат обучения: 6) Приготовить химические реактивы различной концентрации.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды концентраций растворов.
2. Владеет техникой приготовления молярных, нормальных концентраций растворов.
3. Использует методику расчета при приготовлении водных растворов из кристаллогидратов, чистого вещества, концентрированных растворов.
4. Владеет информациями в справочных таблицах растворов.
ПК 2. Проводить отбор проб и образцов для проведения анализа
ПМ 02. Проведение отбор проб и образцов для анализа
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения отбор проб и образцов для анализа.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: инструктаж и обучение безопасным методам работы; классы и номенклатура органических соединений; типы органических реакций, основные способы получения, физические и химические свойства; молекулярно-кинетическая теория агрегатных состояний вещества; химическая энергия; понятие пробы. виды проб; способы отбора и хранении газообразных проб; виды применяемых пробоотборников.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать систему инструктажа на предприятиях нефтегазодобывающей промышленности; описать схемы превращения по способам получения и химическим свойствам различных классов органических веществ; различать основные способы получения и разделение органических веществ из смесей на производстве; толковать химических изменений; составлять окислтельно-восстановительные реакции; характеризовать химические свойства элементов на основании их положения в таблице менделеева и в справочных таблицах; определять плотности жидких и твердых веществ; определять температуры плавления и кипения образцов; выполнять отбор пробы газа, жидкости, твердых материалов соответствующим оборудованием; проводить отбор проб нефти и нефтепродуктов из резервуаров различных типов; соблюдать требования к упаковке, маркировке и хранению полученных проб.
Результат обучения: 1) Соблюдать правилу техники безопасности при работе с пробами и образцами.
Охрана труда и техника безопасности на производстве
Органическая химия
Физическая и коллоидная химия
Химия в нефтегазовом деле
Аналитическая химия и физико-химические методы анализа
Конструкционные материалы
Критерии оценки:
1. Применяет соответствующие средства защиты при работе с пробами.
2. Владеет инструкцией для работы с образцами и наличием приспособлений безопасности.

3. Электр тоғынан зақымдану кезінде алғашқы көмек көрсету шараларын орындайды.
4. Электр қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттарды зерделейді.
5. Қауіпсіздік техникасы бойынша журналдар толтырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Химиялық реагенттерді қауіпсіз қолдану және сақтау қағидаларын ұстану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Химиялық реагенттермен жұмыстарды қауіпсіз орындаудың маңыздылығын түсінеді.
2. Химиялық реагенттерді қолдану және сақтау кезінде негізгі қауіпсіздік шарттарын меңгерді.
3. Агрессивті реагенттермен жұмыс істеу кезінде қауіпті анықтайды.
4. Анықталған әлеуетті қауіпті химикаттарды жояды.
Оқыту нәтижесі: 3) Зертханалық жабдықтар мен аспаптарды сынау жүргізуге дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зертханалық жабдық пен аспаптың талдауға қатысты міндетін түсінеді.
2. Химиялық ыдыс түрлері, зертханалық жабдық типтері туралы білімді меңгерді.
3. Талдамалы таразылармен, рефрактометрмен жұмыс істеу қағидатын сипаттайды.
4. Аспаптың төлқұжатын зерделейді.
5. Аспаптың жарамсыздығын айқындайды.
6. Жұмысты бастамас бұрын қауіпсіздік қағидаларын сақтайды және орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Зертханалық ыдыстармен негізгі операцияларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зертханалық ыдысты мақсаты бойынша жіктейді.
2. Химиялық ыдыс материалдарының сипаты туралы білімді меңгерді.
3. Ластану түріне байланысты ыдыстарды жуады.
4. Зертханалық ыдыстарды тазалау кезінде негізгі қауіпсіздік шараларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Жабдықтар мен аспаптарды монтаждау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жалғастыратын зертханалық жабдықтардың міндетін түсінеді.
2. Тиісті тығындарды диаметрі мен материалы бойынша таңдайды.
3. Тығындарды қысады және бұрғылайды.
Сүзгілеу үшін қондырғыларды монтаждау мен жинауды (қарапайым және вакуумдық), центрифугирлерді, газдар алуды және сақтауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Әртүрлі концентрациядағы химиялық реактивтерді дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ерітінді концентрацияларының түрлерін сипаттайды.
2. Молярлы, қалыпты концентрациядағы ерітінділерді дайындау техникасын меңгерді.
3. Кристаллогидраттардан, таза заттардан, концентрацияланған ерітінділерден су ерітінділерін дайындау кезінде есептеу әдістемесін пайдаланады.
4. Ерітінділердің анықтамалық кестелеріндегі ақпаратты меңгерді.
КҚ 2. Талдау жүргізу үшін сынамалар мен үлгілерді іріктеу
КМ 02. Талдау жүргізу үшін сынамалар мен үлгілерді іріктеу
Бұл модуль талдау жүргізу үшін сынамалар мен үлгілерді іріктеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: қауіпсіз жұмыс істеу әдістері бойынша нұсқамадан өту және оқыту; органикалық қосылыстарды жіктелімдері мен номенклатурасы; органикалық реакциялардың типтері, алудың негізгі әдістері, физикалық және химиялық қасиеттері; заттардың агрегаттық жай-күйінің молекулярлық-кинетикалық теориясы; химиялық энергия; сынамалар ұғымы, сынама түрлері; газ тәрізді сынамаларды іріктеу және сақтау әдістері; қолданылатын сынама алушылардың түрлері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: мұнай-газ өндіретін өнеркәсіп кәсіпорындарында нұсқамалық жүйесін түсіну; алу әдістері және органикалық заттардың әртүрлі жіктелімдерінің химиялық қасиеттері бойынша айналу схемасын сипаттау; өндірісте қоспалардан органикалық заттар алу мен бөлудің негізгі әдістерін ажырату; химиялық өзгерістерді түсіндіру; тотығу-тотықсыздану реакциясын жасау; Менделеев кестесіндегі және анықтамалық кестелердегі элементтердің орындары негізінде олардың химиялық қасиеттерін сипаттау; сұйық және қатты заттардың тығыздығын айқындау; үлгілердің балқу және қайнау температурасын айқындау; газдың, сұйықтықтың, қатты материалдардың сынамасын тиісті жабдықпен іріктеу; әртүрлі типті сұйыққоймалардан мұнай және мұнай өнімдерінің сынамаларын іріктеу; алынған сынамалардың орауышына, таңбалануы мен сақталуына қойылатын талаптарды сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Сынамалармен және үлгілермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау.
Еңбекті қорғау және өндірістегі қауіпсіздік техникасы
Органикалық химия
Физикалық және коллоидтік химия
Мұнай-газ ісіндегі химия
Талдамалы химия және физикалық-химиялық талдау әдістері
Конструкциялық материалдар
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сынамалармен жұмыс істеу кезінде тиісті қорғау құралдарын қолданады.
2. Үлгілермен жұмыс істеу және қауіпсіздік құралдарының болуы туралы нұсқауларды меңгерді.

3. Понимает последовательность действий в случае несоблюдения требования по охране окружающей среды.
4. Проводит вводный, первичный, периодический и внеплановый инструктаж.
Результат обучения: 2) Характеризовать природу веществ для анализа.
Критерии оценки:
1. Характеризует природу элемента на основании положения в периодической системе.
2. Владеет знанием о молекулярно-кинетической теорией агрегатных состояний вещества.
3. Составляет уравнения окислительно-восстановительных реакций, характерных для химического элемента и его соединений.
4. Производит стехиометрические расчеты по уравнениям реакции.
5. Описывает физико - химические свойства простых и сложных неорганических веществ.
Результат обучения: 3) Отбирать пробы и образцов веществ согласно процедурам.
Критерии оценки:
1. Владеет знанием о способах отбора и хранении газообразных проб.
2. Соблюдает требования, предъявляемые к качеству проб и проводимых анализов.
3. Отбирает пробы газа, жидкости, твердых материалов соответствующим оборудованием.
4. Взвешивает проб на техническом и аналитическом весах;
5. Выполнят разделку первичных отобранных проб с соблюдением техники безопасности.
Результат обучения: 4) Выполнять основные операции с пробоотборниками или устройствами для отбора проб.
Критерии оценки:
1. Владеет знанием о видах применяемых пробоотборников.
2. Различает методы отбора проб нефти и нефтепродуктов, отбора проб жидкостей и твердых материалов, конструкции пробоотборников.
3. Выполняет отбор проб из резервуаров различных типов с помощью стационарного и переносного оборудования.
4. Выполняет отбор проб из канистр, бидонов и бочек и прочей транспортной тары.
5. Соблюдает требования к упаковке, маркировке и хранению полученных проб.
ПК 3. Выполнять качественного и количественного анализа нефти, газа и нефтепродуктов химическими и физико-химическими методами
ПМ 03. Выполнение качественного и количественного анализа нефти, газа и нефтепродуктов химическими и физико-химическими методами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения качественного и количественного анализа нефти, газа и нефтепродуктов химическими и физико-химическими методами. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: качественный и количественный анализ; таблица растворимости; рН растворов, буферные системы их назначение; основные характеристики методики анализа; инструментальные методы анализа; оптические методы анализа; электрохимические методы анализа; хроматографические методы анализа; качественный анализ нефти и нефтепродуктов; количественный анализ нефти и нефтепродуктов; понятие метрологической службы. общие сведения о стандартизации, ее основные функции. виды стандартов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять рН растворов разными способами: рН индикаторы, рН метры; характеризовать условия образования и растворения осадков; проводить характерные реакции для катионов и анионов; различать титриметрический или объемный метод, газовый, фотоэлектроколориметрический метод анализа неизвестной концентрации; определять неизвестных ионов; определять индекса рефракции нефти и нефтепродуктов; определять вязкости нефти и нефтепродуктов; определять плотности нефти и нефтепродуктов; определять содержание ненасыщенных углеводородов в нефтепродуктах; определять содержания кислот в нефти и нефтепродуктах; определять содержания хлоридов в нефти и нефтепродуктах; использовать оптимальных средств и эффективных методов анализа; применять нормативы, государственные стандарты, методические указания, инструкции, спецификации производителей, диаграммы.
Результат обучения: 1) Использовать основные законы и методики аналитической химии в лабораторной работе.
Аналитическая химия и физико-химические методы анализа
Физическая и коллоидная химия
Химия и технология нефти
Стандартизация, сертификация продукции нефтепереработки
Критерии оценки:
1. Понимает сущность методов аналитической химии.
2. Характеризует методы качественного анализа.

3. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі талаптарды сақтамаған жағдайда әрекеттердің реттілігін түсінеді.
4. Кіріспе, бастапқы, мерзімді және жоспардан тыс нұсқамалық өткізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Талдау үшін заттардың жаратылысын сипаттау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мерзімді жүйедегі орны негізінде элементтің жаратылысын сипаттайды.
2. Заттардың агрегаттық күйінің молекулярлық-кинетикалық теориясы туралы білімді меңгерді.
3. Химиялық элементке және оның қосылыстарына тән тотығу-тотықсыздану реакциясының теңдеуін жасайды.
4. Реакциялардың теңдеуі бойынша стехиометриялық есептеулер жүргізеді.
5. Қарапайым және күрделі бейорганикалық заттардың физикалық-химиялық қасиеттерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сынамалар мен үлгілерді рәсімдерге сәйкес іріктеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Газ тәрізді сынамаларды алу мен сақтау әдістері туралы білімді меңгерді.
2. Сынамалардың және жүргізілетін талдаулардың сапасына қойылатын талаптарды сақтайды.
3. Газдың, сұйықтықтың, қатты материалдардың сынамаларын тиісті жабдықпен іріктейді.
4. Техникалық және талдамалы таразыларда сынамаларды өлшейді;
5. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, бастапқы іріктелген сынамаларды бөледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Сынама алғышпен және сынамаларды іріктеуге арналған құрылғылармен негізгі операцияларды жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданылатын сынама алғыштың түрлері туралы білімді меңгерді.
2. Мұнайды және мұнай өнімдерін іріктеу, сұйықтықтардың және қатты материалдардың сынамаларын, сынама алғыштың конструкцияларын іріктеу әдістерін ажыратады.
3. Стационарлық және тасымалды жабдықтар арқылы әртүрлі типті сұйыққоймалардан сынамаларды іріктейді.
4. Канистрлерден, бидондардан, бөшкелерден және өзге көлік ыдысынан сынамаларды іріктейді.
5. Алынған сынамаларды орауға, таңбалау мен сақтауға қойылатын талаптарды сақтайды.
КҚ 3. Мұнайды, газды және мұнай өнімдерін химиялық және физикалық-химиялық әдістермен сапалық және сандық талдау
КМ 03. Мұнайды, газды және мұнай өнімдерін химиялық және физикалық-химиялық әдістермен сапалық және сандық талдау
Бұл модуль мұнайды, газды және мұнай өнімдерін химиялық және физикалық-химиялық әдістермен сапалық және сандық талдауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: сапалық және сандық талдау; ерігіштік кестесі; рН ерітінділер, буферлік жүйелер және олардың арналуы; талдау әдістемесінің негізгі сипаттамалары; аспаптық талдау әдістері; оптикалық талдау әдістері; электрохимиялық талдау әдістері; хроматографиялық талдау әдістері; мұнайды және мұнай өнімдерін сапалық талдау; мұнайды және мұнай өнімдерін сандық талдау; метрология қызметінің ұғымы, стандарттау туралы жалпы мәліметтер, оның негізгі функциялары, стандарт түрлері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: рН ерітінділерді: рН индикаторларын, рН метрлерді әртүрлі әдістермен айқындау; тұнбалардың қалыптасу және еру шарттарын сипаттау; катиондар мен аниондарға тән реакциялар жүргізу; титриметриялық немесе көлемді әдісті, газ, белгісіз концентрациялы фотоэлектроколориметриялық талдау әдісін ажырату; белгісіз иондарды айқындау; мұнай және мұнай өнімдері рефракциясының индексін айқындау; мұнай және мұнай өнімдерінің тұтқырлығын айқындау; мұнай және мұнай өнімдерінің тығыздығын айқындау; мұнай өнімдеріндегі қанықпаған көмірсутектердің құрамын айқындау; мұнай және мұнай өнімдеріндегі қышқылдардың құрамын айқындау; мұнай және мұнай өнімдеріндегі хлоридтердің құрамын айқындау; оңтайлы талдау құралдарын және тиімді әдістерін пайдалану; нормативтерді, мемлекеттік стандарттарды, әдістемелік нұсқауларды, нұсқауларды, өндірушілердің сипаттамаларын, диаграммаларды қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Зертханалық жұмыста талдамалы химияның негізгі заңдары мен әдістемесін пайдалану
Талдамалы химия және физикалық-химиялық талдау әдістері
Физикалық және коллоидтік химия
Химия және мұнай технологиясы
Мұнай өңдеу өнімдерін стандарттау, сертификаттау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Талдамалы химия әдістерінің мәнін түсінеді.
2. Сапалық талдау әдістерін сипаттайды.

3. Применяет основные законы в аналитической химии.
4. Понимает основные положения теории электролитической диссоциации.
5. Рассчитывает произведение растворимости.
6. Имеет представление о комплексных соединениях.
7. Объясняет условия образования и растворения осадков.
8. Определяет рН растворов разными способами: рН индикаторы, рН метры.
9. Выполняет характерные реакции для катионов и анионов.
Результат обучения: 2) Применять основные понятия химического и физико-химического методов анализа в лабораторной практике.
Критерии оценки:
1. Характеризовать основные методы анализа.
2. Владеть знаниями о требованиях к методике анализа.
3. Различать Инструментальны, оптические, электрохимические методы анализа, хроматографические методы анализа.
4. Объяснять сущность анализа неизвестной концентрации гравиметрическим, титриметрическим газовым методами анализа.
5. Объяснять сущность анализа неизвестной концентрации фотоэлектроколориметрическим, электрохимическим методами анализа.
6. Выбирает методы анализа исходя из свойств анализируемой пробы.
7. Определяет физические и химические свойства нефепродуктов.
8. Определяет специфические параметры качества нефтепродуктов.
Результат обучения: 3) Выполнять качественный анализ образцов.
Критерии оценки
1. Владеет методами качественного анализа катионов.
2. Владеет методами качественного анализа анионов.
3. Выполняет анализы на определение неизвестных ионов.
4. Характеризует основные физические и товарно-технические свойства нефти и методы их определения.
5. Выполняет систематический ход качественного анализа нефти и нефтепродуктов.
6. Определяет индекса рефракции, вязкости, плотности нефти и нефтепродуктов.
Результат обучения: 4) Проводить количественный анализ проб.
Критерии оценки:
1. Понимает задачи и область применения количественного химического анализа.
2. Классифицирует химические методы количественного анализа.
3. Владеет основными видами реакций, используемые в количественном анализе.
4. Устанавливает причинно-следственные связи: состав химической системы и свойства химической системы.
5. Объясняет сущность гравиметрического и титриметрического методов анализа.
6. Выполняет необходимые расчеты для проведения количественного анализа.
7. Определяет содержание вещества в пробе методами гравиметрии и титриметрии.
8. Ориентируется в методах калибровки мерной посуды и приборов.
9. Объясняет принцип работы и устройство приборов, предназначенных для проведения физико-химических методов анализа.
10. Проводит алкалиметрическое титрование нефти и нефтепродуктов

3. Талдамалы химияда негізгі заңдарды қолданады.
4. Электролиттік диссоциация теориясының негізгі ережелерін түсінеді.
5. Ерігіштік туындысын есептейді.
6. Кешенді қосылыстар туралы түсінігі бар.
7. Тұнбалардың қалыптасу және еру шарттарын түсіндіреді.
8. рН ерітінділерін әртүрлі әдістермен айқындайды: рН индикаторлары, рН метрлер.
9. Катиондар мен аниондарға тән реакцияларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Зертханалық практикада химиялық және физикалық-химиялық әдістердің негізгі ұғымдарын қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі талдау әдістерін сипаттайды.
2. Талдау әдістемесіне қойылатын талаптар туралы білімді меңгерді.
3. Аспаптық, оптикалық, электрохимиялық талдау әдістерін, хроматографиялық талдау әдістерін ажыратады.
4. Белгісіз концентрациядағы талдаудың мәнін гравиметриялық, титриметриялық газ талдау әдістерімен түсіндіреді.
5. Белгісіз концентрациядағы талдаудың мәнін фотоэлектроколориметриялық, электрохимиялық талдау әдістерімен түсіндіреді.
6. Талданып отырған сынаманың қасиеттері тұрғысынан талдау әдістерін таңдайды.
7. Мұнай өнімдерінің физикалық және химиялық қасиеттерін айқындайды.
8. Мұнай өнімдері сапасының айрықша параметрлерін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Үлгілердің сапалық талдауын орындау
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Катиондарды сапалық талдау әдістерін меңгерді.
2. Аниондарды сапалық талдау әдістерін меңгерді.
3. Белгісіз иондарды айқындауға талдау жүргізеді.
4. Мұнайдың негізгі физикалық және тауар-техникалық қасиеттерін және оларды айқындау әдістерін сипаттайды.
5. Мұнай және мұнай өнімдерін сапалық талдаудың жүйелі барысын орындайды.
6. Мұнай және мұнай өнімдерінің рефракция, тұтқырлық, тығыздық индексін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Сынамалардың сандық талдауын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сандық химиялық талдаудың міндеттерін және қолданылу саласын түсінеді.
2. Сандық талдаудың химиялық әдістерін жіктейді.
3. Сандық талдауда қолданылатын негізгі реакция түрлерін меңгерді.
4. Себеп-салдарлық байланыс орнатады: химиялық жүйенің құрамы және химиялық жүйенің қасиеттері.
5. Гравиметриялық және титриметриялық талдау әдістерінің мәнін түсіндіреді.
6. Сандық талдау жүргізу үшін қажетті есептеулерді орындайды.
7. Сынамадағы заттардың құрамын гравиметрия және титриметрия әдістерімен айқындайды.
8. Өлшеу ыдысын және аспаптарды калибрлеу әдістерін жақсы біледі.
9. Физикалық-химиялық талдау әдістерін жүргізуге арналған аспаптардың жұмыс істеу қағидатын және құрылуын түсіндіреді.
10. Мұнай және мұнай өнімдерін алкалиметриялық титрлейді

11. Построит Кривую кислотно-щелочного титрования.
12. Определяет содержания воды в нефти и нефтепродуктах.
13. Определяет кислотного числа и содержание ненасыщенных углеводородов в нефтепродуктах.
14. Определяет содержания хлоридов в нефти и нефтепродуктах.
Результат обучения: 5) Составить алгоритм выполнения анализов в соответствии с нормативным документом.
Критерии оценки:
1. Владеет основными принципами планирования эксперимента.
2. Использует оптимальных средств и эффективных методов анализа.
3. Изучает нормативы, методические указания, инструкции.
4. Применяет сведения о стандартизации, ее основные функции, виды стандартов.
ПК 4. Производить расчеты по результатам испытаний
ПМ 04. Произведение расчетов по результатам испытаний
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для произведения расчетов по результатам испытаний.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: математическая статистика в производственном контроле; первичная обработка результатов измерения; погрешности измерений. объекты стандартизации: стандарты на продукцию, на процессы (работу), услуги; основные характеристики современной (компьютерной) информационной технологии; основные принципы автоматизированной информационной технологии;
При изучении модуля обучающиеся учатся: классифицировать основных видов измерений; описывать метрологические характеристики и контроль показателей качества измерений; системы сбора и транспортировки скважин. схемы сертификации продукции и услуг в РК; составлять протокола испытаний продукции; обрабатывать результатов анализов с использованием аппаратно-программных комплексов. хранение данных, результатов анализа.
Результат обучения: 1) Производить математическую обработку результатов испытаний.
Промысловая подготовка нефти
Стандартизация, сертификация продукции нефтепереработки
Инженерная и компьютерная графика
Критерии оценки:
1. Понимает сущность обработки результатов испытаний.
2. Классифицирует обработку результатов испытаний.
3. Характеризует основные принципы автоматизированной информационной технологии.
4. Ведет хранение результатов анализа в журнале.
Результат обучения: 2) Производить статистическую обработку результатов испытаний.
Критерии оценки:
1. Рассчитывает погрешности и неопределенности результатов измерений.
2. Рассчитывает точность и сходимость результатов измерений.
3. Изучает основу измерения количества нефти, газа и добываемой воды из скважин.
4. Составляет алгоритм выполнения экспериментального задания в соответствии с методикой;
5. Ведет хранение результатов анализа в журнале.
Результат обучения: 3) Формулировать вывод о приемлемости результата анализов.
Критерии оценки:

11. Қышқылды-сілтілік титрлеудің қисық сызықты графигін құрады.
12. Мұнай және мұнай өнімдеріндегі судың құрамын айқындайды.
13. Мұнай өнімдеріндегі қанықпаған көмірсутектердің қышқылды санын және құрамын айқындайды.
14. Мұнай және мұнай өнімдеріндегі хлоридтердің құрамын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Нормативтік құжатқа сәйкес талдау жүргізу алгоритмін құрау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экспериментті жоспарлаудың негізгі қағидаттарын меңгерді.
2. Оңтайлы талдау құралдарын және тиімді әдістерін пайдаланады.
3. Нормативтерді, әдістемелік нұсқауларды, нұсқаулықтарды зерделейді.
4. Стандарттау, оның негізгі функциялары, стандарт түрлері туралы мәліметтерді қолданады.
КҚ 4. Сынау нәтижелері бойынша есептеулер жүргізу
КМ 04. Сынау нәтижелері бойынша есептеулер жүргізу
Бұл модуль сынау нәтижелері бойынша есептеулер жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: өндірістік бақылаудағы математикалық статистика; өлшеу нәтижелерін бастапқы өңдеу; өлшеу қателіктері, стандарттау объектілері: өнімге, процестерге (жұмысқа), көрсетілетін қызметтерге арналған стандарттар; заманауи (компьютерлік) ақпараттық технологиялардың негізгі сипаттамалары; автоматтандырылған ақпараттық технологиялардың негізгі қағидаттары;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: негізгі өлшеу түрлерін жіктеу; метрологиялық сипаттамаларды сипаттау және өлшеу сапасының көрсеткіштерін бақылау; ұңғымаларды жинау мен тасымалдау жүйелері, ҚР-да өнімді және көрсетілетін қызметтерді сертификаттау схемалары; өнімді сынау хаттамасын жасау; аппараттық-бағдарламалық кешендерді пайдалана отырып, талдау нәтижелерін өңдеу, деректерді, талдау нәтижелерін сақтау
Оқыту нәтижесі: 1) Сынау нәтижелерін математикалық өңдеу
Мұнайды кәсіпшілік дайындау
Мұнай өңдеу өнімдерін стандарттау, сертификаттау
Инженерлік және компьютерлік графика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сынау нәтижелерін өңдеудің мәнін түсінеді.
2. Сынау нәтижелерін өңдеуді жіктейді.
3. Автоматтандырылған ақпараттық технологиялардың негізгі қағидаттарын сипаттайды.
4. Талдау нәтижелерін журналда сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сынау нәтижелерін статистикалық өңдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу нәтижелерінің қателігі мен белгісіздігін есептейді.
2. Өлшеу нәтижелерінің дәлдігі мен ұқсастығын есептейді.
3. Мұнайдың, газдың және ұңғымалардан шығарылатын судың санын өлшеу негізін зерделейді.
4. Әдістемеге сәйкес эксперименттік тапсырманы орындау алгоритмін құрайды;
5. Талдау нәтижелерін журналда сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Талдау нәтижелерінің қолайлылығы туралы тұжырым жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет знанием о правовых основах стандартизации.
2. Различает объекты стандартизации.
3. Составляет протокол испытания продукции.
4. Выводит итог по результатам анализа продукции.
Результат обучения: 4) Владеть методами автоматизированной обработки информации с помощью компьютерной техники.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о компьютерной технологии обработки информации.
2. Вводит данные из результатов анализа в памяти компьютера.
3. Выполняет расчет результатов анализа по автоматической программе.
4. Контролирует обработку и хранение данных анализа.
ПК 5. Выполнять основные виды работы лаборанта химического анализа.
ПМ 05. Выполнение основных видов работ лаборанта химического анализа
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения основных видов работ лаборанта химического анализа.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: химическое производство; история химического инжиниринга; современный химический инжиниринг; пожарная безопасность; требования пожарной безопасности; основные принципы планирования эксперимента; правила оформления технической документации на проведение анализа нефти и нефтепродуктов;
При изучении модуля обучающиеся учатся: описать и читать технологических схем химических и нефтехимических производств; составлять материальный баланс химических процессов. противопожарный инструктаж. определять оптимальных средств и методов анализа природных и промышленных материалов; определять массовую концентрацию нефтепродуктов в пробах (питьевых, природных и очищенных сточных) вод методом инфра красной спектрофотометрии; определять массовую концентрацию жиров в пробах (питьевых, природных и очищенных сточных) вод методом инфра красной спектрофотометрии. основные задачи современной метрологии. провести отбор проб продукции для сертификации. соблюдать основные правила проведения сертификационных испытаний;
Результат обучения: 1) Соблюдать правила охраны труда и противопожарной защиты.
Введение в специальность
Охрана окружающей среды в нефтепереработке
Химия и технология нефти
Стандартизация, сертификация продукции нефтепереработки
Критерии оценки:
1. Владеет знанием о видах противопожарных инструктажей.
2. Изучает противопожарный инструктаж.
3. Обеспечивает пожарно-технический минимум.
4. Проводит инструкции о мерах пожарной безопасности.
5. Обеспечивает объектов первичными средствами пожаротушения.
6. Соблюдать правила безопасности с электрическими оборудованиями.
Результат обучения: 2) Описать технологических схем химических и нефтехимических производств.
Критерии оценки:

1. Стандарттаудың құқықтық негіздері туралы білімді меңгерді.
2. Стандарттау объектілерін ажыратады.
3. Өнімді сынау хаттамасын жасайды.
4. Өнімді талдау нәтижелері бойынша қорытынды шығарады.
Оқыту нәтижесі: 4) Компьютерлік техника арқылы ақпаратты автоматтандырылған өңдеу әдістерін меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпаратты өңдеудің компьютерлік технологиясы туралы түсінігі бар.
2. Талдау нәтижелерінен деректерді компьютер жадына енгізеді.
3. Талдау нәтижелерін автоматты бағдарлама бойынша есептейді.
4. Талдау деректерінің өңделуі мен сақталуын бақылайды
КҚ 5. Химиялық талдау зертханашысының негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 05. Химиялық талдау зертханашысының негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль химиялық талдау зертханашысының негізгі жұмыс түрлерін орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: химия өндірісі; химиялық инжиниринг тарихы; заманауи химиялық инжиниринг; өрт қауіпсіздігі; өрт қауіпсіздігі талаптары; экспериментті жоспарлаудың негізгі қағидаттары; мұнайға және мұнай өнімдерге талдау жүргізуге арналған техникалық құжаттаманы рәсімдеу қағидалары;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: химиялық және мұнай-химиялық өндірістердің технологиялық схемаларын сипаттау және оқу; химиялық процестердің материалдық балансын құру, өртке қарсы нұсқамалық, табиғи және өнеркәсіптік материалдарды талдаудың оңтайлы құралдары мен әдістерін айқындау; су (ауыз суы, табиғи және тазартылған ағынды су) сынамаларындағы мұнай өнімдерінің массалық концентрациясын инфрақызыл спектрофотометрия әдісімен айқындау, қазіргі метрологияның негізгі міндеттері, өнімдердің сынамаларын сертификаттау үшін іріктеу, сертификатталған сынаулар жүргізудің негізгі қағидаларын сақтау
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау және өртке қарсы қорғаныс қағидаларын сақтау
Мамандыққа кіріспе
Мұнай өңдеуде қоршаған ортаны қорғау
Химия және мұнай технологиясы
Мұнай өңдеу өнімдерін стандарттау, сертификаттау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өртке қарсы нұсқамалықтардың түрлері туралы білімді меңгерді.
2. Өртке қарсы нұсқамалықтарды зерделейді.
3. Өрт-техникалық минимумды қамтамасыз етеді.
4. Өрт қауіпсіздігі шаралары туралы нұсқаулықтар жүргізеді.
5. Объектілерді бастапқы өрт сөндіру құралдарымен қамтамасыз етеді.
6. Электр жабдығымен қауіпсіздік қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Химиялық және мұнай-химиялық өндірістердің технологиялық схемаларын сипаттау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Изучает технологические схемы химических и нефтехимических производств.
2. Читает технологические схемы химических и нефтехимических производств.
3. Составляет материальный баланс химических процессов.
4. Рассчитывает материальный баланс.
Результат обучения: 3) Выбирать оптимальных средств и методов анализа.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность методов анализа.
2. Изучает оптимальных средств анализа.
3. Определяет оптимальных средств и методов анализа природных и промышленных материалов.
4. Оценивает соответствия методики задачам анализа по диапазону измеряемых значений и точности.
5. Оценивает экономической целесообразности использования методов и средств анализа и измерений.
Результат обучения: 4) Проводить основные лабораторные операции.
Критерии оценки:
1. Организует место работы в лаборатории.
2. Соблюдает последовательность лабораторных операций.
3. Определяет температуру вспышки и воспламенения в открытом, закрытом тигле.
4. Определяет застывания нефтепродуктов.
5. Измеряет массовую долю механических примесей.
6. Измеряет содержания серы в нефтепродуктах.
Результаты обучения: 5) Анализировать результатов анализа.
Критерии оценки:
1. Владеет современными методами управления качеством продукции.
2. Имеет общие представления о метрологии, стандартизации и сертификации.
3. Понимает основные задачи современной метрологии.
4. Соблюдает основные правила проведения сертификационных испытаний.
5. Ведет записи о результатах испытаний.
6. Выводит итог по результатам испытаний.
ПК 6. Проводить синтез и планирование процессов получения нефтехимических продуктов
ПМ 06. Проведение синтеза и планирование процессов получения нефтехимических продуктов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения синтеза нефтехимических продуктов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: производство углеводородного сырья для проведения синтезов; получение насыщенных и низших ненасыщенных углеводородов; получение циклопарафинов, высших ненасыщенных и ароматических углеводородов; производство углеводородного сырья для получения синтетических каучуков; основные процессы и аппараты химической технологии; режим потока жидкости; механическое перемешивание;
При изучении модуля обучающиеся учатся: читать и чертить технологическую схему процесса пиролиза; изучать технологическое оформление процесса пиролиза;
проводить разделение продуктов пиролиза;
получать ароматических углеводородов путем выделения их из смол пиролиза;
получать алкилбензолов дегидрирование изопентана и изопентенов. разделение углеводородов С5;
Результаты обучения: 1) Планировать процессы получения синтезируемых продуктов.
Технология нефтехимического и органического синтеза
Процессы и аппараты химической технологии
Химическая технология топлива и углеводородных материалов
Критерии оценки:

1. Химиялық және мұнай-химиялық өндірістердің технологиялық схемаларын зерделейді.
2. Химиялық және мұнай-химиялық өндірістердің технологиялық схемаларын оқиды.
3. Химиялық процестердің материалдық балансын құрайды.
4. Материалдық балансты есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Оңтайлы талдау құралдары мен әдістерін таңдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Талдау әдістерінің мәнін түсінеді.
2. Оңтайлы талдау құралдарын зерделейді.
3. Табиғи және өнеркәсіптік материалдардың оңтайлы талдау құралдары мен әдістерін айқындайды.
4. Әдістемелердің өлшеу мәндері мен дәлдік ауқымы бойынша талдау міндеттеріне сәйкестігін бағалайды.
5. Талдау және өлшеу әдістері мен құралдарды пайдаланудың экономикалық мақсаттылығын бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Негізгі зертханалық операциялар жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зертханадағы жұмыс орнын ұйымдастырады.
2. Зертханалық операциялардың реттілігін сақтайды.
3. Ашық, жабық тигельдегі тұтану және жалындау температурасын айқындайды.
4. Мұнай өнімдерінің қатуын айқындайды.
5. Механикалық қоспалардың массалық үлесін өлшейді.
6. Мұнай өнімдеріндегі күкірт құрамын өлшейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Талдау нәтижелерін талдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнімнің сапасын басқарудың заманауи әдістерін меңгерді.
2. Метрология, стандарттау және сертификаттау туралы жалпы түсініктері бар.
3. Қазіргі метрологияның негізгі міндеттерін түсінеді.
4. Сертификатталған сынау жүргізудің негізгі қағидаларын сақтайды.
5. Сынау нәтижелері туралы жазбалар жүргізеді.
6. Сынау нәтижелері бойынша қорытынды жасайды.
КҚ 6. Мұнай-химия өнімдерін алу процестерін синтездеу мен жоспарлауды жүзеге асыру
КМ 06. Мұнай-химия өнімдерін алу процестерін синтездеу мен жоспарлау
Бұл модуль мұнай-химия өнімдерін алу процестерін синтездеу мен жоспарлауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: синтездер жүргізу үшін көмірсутек шикізатының өндірісі; қаныққан және төменгі қанықпаған көмірсутектер алу; циклопарафиндер, жоғары қанықпаған және хош иісті көмірсутектер алу; синтетикалық каучук алу үшін көмірсутек шикізатының өндірісі; химиялық технологияның негізгі процестері мен аппараттары; сұйықтық ағынының режимі; механикалық араластыру;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: пиролиз процесінің технологиялық схемасын оқу және сызу; пиролиз процесінің технологиялық ресімделуін зерделеу; пиролиз өнімдерін бөлу;
көмірсутектерді пиролиз шайырынан алу жолымен хош иісті көмірсутектер алу;
изопентан мен изопентендерді дегидрирлеу жолымен алкилбензолдар алу, С5 көмірсутектерін бөлу;
Оқыту нәтижесі: 1) Синтезделетін өнімдер алу процестерін жоспарлау
Мұнай-химиялық және органикалық синтез технологиясы
Химиялық технология процестері және аппараттары
Отын және көмірсутек материалдарының химиялық технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Изучает технологическую схему процесса пиролиза.
2. Планирует переработку нефтегазового сырья для получения целевых продуктов.
3. Выполняет синтез ароматических углеводородов путем выделения их из смол пиролиза.
4. Проводит синтез алкилбензолов.
5. Изучает процессы дегидрирования изопентана и изопентена.
6. Различает процессы получения ароматических углеводородов.
7. Проводит синтезы низших ненасыщенных углеводородов.
Результаты обучения: 2) Управлять и эксплуатировать основные оборудования.
Критерии оценки:
1. Классифицирует основных процессов и аппаратов химической технологии.
2. Понимает основу прикладной гидравлики в химической аппаратуре.
3. Владеет принципами расчета и проектирования оборудования.
4. Определяет режим потока жидкости.
5. Рассчитывает оптимальный диаметр трубопровода.
6. Осуществляет механическое перемешивание.
7. Объясняет концепцию построения автоматических систем управления процессами химической технологии.
8. Выполняет конструктивную оформлению реакционных аппаратов.
Результаты обучения: 3) Выполнять основные операции по получению нефтехимических продуктов.
Критерии оценки:
1. Изучает состав и свойства твердых горючих ископаемых.
2. Различает основные технологические процессы переработки твердых горючих ископаемых.
3. Владеет принципами компаундирования автомобильных бензинов.
4. Объясняет условия применения моторных масел и требования к их качеству.
5. Определяет пористость угля.
6. Определяет содержания воды в углеродных материалах.
7. Проводит анализ на содержание зольности в углеродных материалах.
8. Выполняет анализы основных эксплуатационных свойств нефтяных топлив и смазочных масел.
9. Использует нефтехимический синтез в больших масштабах.
ПК 7. Выполнять обработку нефти, газа и нефтепродуктов физическими и химическими методами
ПМ 07. Выполнение обработки нефти, газа и нефтепродуктов физическими и химическими методами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения обработки нефти, газа и нефтепродуктов физическими и химическими методами
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: вторичная переработка нефти методами термической деструкции и синтеза; расчет реакционных устройств термических процессов; расчет реакционных устройств каталитических процессов; селективная очистка масляных фракций; селективная очистка масляных фракций; производство кислородсодержащих нефтепродуктов на основе оксида углерода и водорода; оксосинтез; производство синтез-газа. катализаторы реакции гидроформилирования;
При изучении модуля обучающиеся учатся: делать расчеты основных аппаратов установок по производству нефтяных масел; чертить технологическую схему процесса оксосинтеза; читать и объяснять схемы с термической декобальтизацией, солевые схемы; изучать кобальто-фосфиновые катализаторы оксосинтеза;
Результаты обучения: 1) Понимать технологический процесс обработки нефти, газа и нефтепродуктов физическими и химическими методами.
Промышленный катализ и технология катализатора
Технология нефтехимического и органического синтеза
Критерии оценки:

1. Пиролиз процесінің технологиялық схемасын зерделеу.
2. Нысаналы өнімдер алу үшін мұнай-газ шикізатын өңдеуді жоспарлайды.
3. Хош иісті көмірсутектерді пиролиз шайырынан бөлу жолымен олардың синтезін орындайды.
4. Алкилбензолдардың синтезін орындайды.
5. Изопентан мен изопентендерді дегидрирлеу процестерін зерделейді.
6. Хош иісті көмірсутектерді алу процестерін ажыратады.
7. Төменгі қанықпаған көмірсутектердің синтезін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Негізгі жабдықтарды басқару және пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Химиялық технологияның негізгі процестері мен аппараттарын жіктейді.
2. Химиялық аппаратурадағы қолданбалы гидравлика негіздерін түсінеді.
3. Жабдықты есептеу мен жобалау қағидаттарын меңгерді.
4. Сұйықтық ағынының режимін айқындайды.
5. Құбырдың оңтайлы диаметрін есептейді.
6. Механикалық араластыруды жүзеге асырады.
7. Химиялық технология процестердің басқарудың автоматтық жүйелерін құру тұжырымдамасын түсіндіреді.
8. Реакциялық аппараттарды конструктивтік рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мұнай-химия өнімдерін алу бойынша негізгі операцияларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қатты жанғыш пайдалы қазбалардың құрамы мен қасиеттерін зерделейді.
2. Қатты жанғыш пайдалы қазбаларды қайта өңдеудің негізгі технологиялық процестерін ажыратады.
3. Автомобиль бензиндерін сығымдау қағидаттарын меңгерді.
4. Мотор майларын қолдану шарттарын және олардың сапасына қойылатын талаптарды түсіндіреді.
5. Көмірдің кеуектілігін айқындайды.
6. Көміртекті материалдардағы су құрамын айқындайды.
7. Көміртекті материалдардағы күлдің болуына талдау жүргізеді.
8. Мұнай отындарының және майлардың негізгі пайдалану қасиеттеріне талдау жүргізеді.
9. Мұнай-химия синтезін үлкен ауқымда пайдаланады.
КҚ 7. Мұнайды, газды және мұнай өнімдерін физикалық және химиялық әдістермен өңдеу
КМ 07. Мұнайды, газды және мұнай өнімдерін физикалық және химиялық әдістермен өңдеу
Бұл модуль мұнайды, газды және мұнай өнімдерін физикалық және химиялық әдістермен өңдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: мұнайды термиялық деструкция және синтездеу әдістерімен қайталама өңдеу; термиялық процестердің реакциялық құрылғыларын есептеу; каталитикалық процестердің реакциялық құрылғыларын есептеу; май фракцияларын селективті тазарту; көміртек пен сутек тотығының негізінде қышқылды мұнай өнімдерін өндіру; оксосинтез; синтез-газ өндірісі, гидроформилеу реакциясының катализаторлары;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: мұнай майларын өндіру бойынша негізгі қондырғы аппараттарының есептеулерін жүргізу; оксосинтез процесінің технологиялық схемасын сызу; термиялық декобальтизациямен схемаларды, тұз схемаларын оқу және түсіндіру; оксосинтездің кобальтты-фосфиндік катализаторларын зерделеу;
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнайды, газды және мұнай өнімдерін физикалық және химиялық әдістермен өңдеу процесін түсіну.
Өнеркәсіптік катализ және катализатор технологиясы
Мұнай-химиялық және органикалық синтез технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает сущность вторичной переработки нефти методами термической деструкции и синтеза.
2. Различает процессы термический крекинг и каталитический крекинг.
3. Владеет основными знаниями о процессах гидрокрекинг и каталитический риформинг.
4. Выполняет расчет реакционных устройств термических процессов.
5. Выполняет расчеты реакционных устройств каталитических процессов.
6. Проводит химические эксперименты каталитического крекинга нефтяного сырья.
7. Проводит процесс каталитического риформинга бензиновых фракций.
Результаты обучения: 2) Проводить основную работу по обработке и очистке нефти, газа и нефтепродуктов.
Критерии оценки:
1. Владеет знанием о селективной очистке масляных фракций.
2. Применяет аппаратуру и устройства для обработки рафинатов селективной очистки.
3. Выполняет обработку рафинатов селективной очистки.
4. Проводит деасфальтизацию нефтяных остатков.
5. Выполняет расчеты основных аппаратов установок по Производству нефтяных масел.
Результаты обучения: 3) Идентифицировать синтезируемых веществ.
Критерии оценки:
1. Владеет знанием о производстве кислородсодержащих нефтепродуктов на основе оксида углерода и водорода.
2. Подготавливает аппаратуру и реактивы для процесса оксосинтез и гидроформилирование олефинов.
3. Проектирует технологию гидроформилирования пропилена с использованием карбонил-фосфинового комплекса родия.
4. Производит процесс получения синтез-газа.
5. Синтезирует катализаторы реакции гидроформилирования.
6. Контролирует влияние примесей на процесс гидроформилирования.
7. Осуществляет регенерацию катализаторов гидроформилирования
8. Владеет принципами газофазного окисления низших насыщенных углеводородов С1–С6.
9. Характеризует жидкофазное окисление насыщенных углеводородов.
10. Устанавливает реакционные устройства процесса жидкофазного окисления насыщенных углеводородов.
11. Выполняет основную работу по окислению насыщенных углеводородов С10–С20 в спирты.
ПК 8. Осуществлять контроль качества и обработку результатов проведения испытаний нефтехимических продуктов
ПМ 08. Осуществление контроля качества и обработка результатов проведения испытаний нефтехимических продуктов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления контроля качества нефтехимических продуктов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки самостоятельной работы, практические умения в подготовке и проведении эксперимента, анализ и обработку результаты технических исследований. При изучении модуля обучающиеся учатся: производить технические испытания различной сложности анализируемых образцов.
Результаты обучения: 1) Проводить технические испытания различной сложности анализируемых образцов.
Технический анализ и контроль производства
Моделирование и информационные системы в химической технологии
Критерии оценки:

1. Мұнайды термиялық деструкция және синтездеу әдістерімен қайталама өңдеудің мәнін түсінеді.
2. Термиялық крекинг және каталитикалық крекинг процестерін ажыратады.
3. Гидрокрекинг және каталитикалық риформинг процестері туралы негізгі білімді меңгерді.
4. Термиялық процестердің реакциялық құрылғыларын есептейді.
5. Каталитикалық процестердің реакциялық құрылғыларын есептейді.
6. Мұнай шикізатының каталитикалық крекингінің химиялық эксперименттерін жүргізеді.
7. Бензин фракцияларының каталитикалық риформинг процесін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Мұнайды, газды және мұнай өнімдерін өңдеу мен тазарту бойынша негізгі жұмыс жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Май фракцияларын селективтік тазалау туралы білімді меңгерді.
2. Селективтік тазалау рафинаттарын өңдеу аппаратурасы мен құрылғыларын қолданады.
3. Селективтік тазалау рафинаттарын өңдейді.
4. Мұнай қалдықтарының деасфальтизациясын жүргізеді.
5. Мұнай майларын өндіру бойынша қондырғылардың негізгі аппараттарын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Синтезделетін заттарды сәйкестендіру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көміртек пен сутек тотығының негізінде қышқылды мұнай өнімдерін өндіру туралы білімді меңгерді.
2. Оксосинтез және олефиндерді гидроформилдеу процесі үшін аппаратура мен реактивтер дайындайды.
3. Родий карбонилфосфинді кешенді қолдану арқылы пропиленді гидроформилдеу технологиясын жобалайды.
4. Газ синтезін алу процесін жүргізеді.
5. Гидроформилдеу реакциясының катализаторларын синтездейді.
6. Қоспалардың гидроформилдеу процесіне әсерін бақылайды.
7. Гидроформилдеу катализаторларының регенерациясын жүзеге асырады.
8. С1 - С6 төменгі қаныққан көмірсутектерін газ фазасындағы тотығу қағидаттарын меңгерді.
9. Қаныққан көмірсутектердің сұйық фазалық тотығуын сипаттайды..
10. Қаныққан көмірсутектердің сұйық фазалық тотығу процесінің реакциялық құрылғыларын орнатады.
11. Спирттерге қаныққан көмірсутектер С10 - С20 тотығуы бойынша негізгі жұмыстарды орындайды.
КҚ 8. Мұнай-химия өнімдерінің сапа бақылауын және сынау нәтижелерін өңдеуді жүзеге асыру
КМ 08. Мұнай-химия өнімдерінің сапа бақылауын және сынау нәтижелерін өңдеуді жүзеге асыру
Бұл модуль мұнай-химия өнімдерінің сапа бақылауын жүзеге асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: өзіндік жұмыс дағдылары, экспериментті дайындау мен жүргізудің практикалық икемдері, техникалық зерттеу нәтижелерін талдау және өңдеу. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: талданатын үлгілердің күрделілігі әртүрлі техникалық сынауларын жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Талданатын үлгілердің күрделілігі әртүрлі техникалық сынауларын жүргізу
Өндірісті техникалық талдау және бақылау
Химиялық технологиядағы үлгілеу және ақпараттық жүйелер
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает значение технического анализа в контроле производства нефтепродуктов.
2. Владеет принципами технического анализа и организации контроля качества.
3. Характеризует основные виды нефтепродуктов, выпускаемые на нефтеперерабатывающих заводах.
4. Изучает нормы, характеризующие качество продукции (государственные стандарты, технические условия).
5. Различает методы технического анализа, методики технического анализа (по государственным стандартам, исследовательские, технологические, арбитражные).
6. Ориентируется в выборе соответствующей методики проведения эксперимента.
7. Производит подбор реактивов, химической посуды и оборудования.
8. Собирает химические установки.
9. Подготавливает пробу и готовит необходимые растворы.
10. Исследует физические свойства нефтепродуктов.
11. Определяет цетановое число дизельного топлива.
Результаты обучения: 2) Обрабатывать результатов проведения испытаний.
Критерии оценки:
1. Ведет документацию в процессе исследования и обработки результатов испытаний.
2. Производит вычисления, связанные с приготовлением растворов и результатов анализа.
3. Выполняет построение линейной регрессии и вычисляет погрешности.
4. Оценивает и документирует полученные результаты анализы.
ПК 9. Осуществлять функциональный контроль производственного участка
ПМ 09. Осуществление функционального контроля производственного участка
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления функционального технического контроля производственного участка.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: организацию рабочего места с учетом производственного задания и эргономических правил, подготовку и калибровку приборов, документирование производственного процесса, соблюдать охрану труда на рабочем месте.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разрабатывать мероприятия по соблюдению экологии при производстве углеводородного сырья;
осуществлять контроль над выбросами нефти и газов;
уметь оказывать первую медицинскую помощь при производственной травме;
участвовать в расследовании несчастных случаев на производстве; рационально использовать рабочее пространство, правильно определять последовательность проведения эксперимента, подбирать и подготавливать приборы и оборудование, обрабатывать и документировать производственный процесс.
Результаты обучения: 1) Обеспечивать безопасное ведение работ на производственном участке.
Охрана труда и техника безопасности на производстве
Промышленная экономика, планирование и организация производства
Технический анализ и контроль производства
Критерии оценки:

1. Мұнай өнімдерінің өндірісін бақылауда техникалық талдаудың маңыздылығын түсінеді.
2. Сапа бақылауын техникалық талдау мен ұйымдастыру қағидаттарын меңгерді.
3. Мұнай өңдеу зауыттарында өндірілетін мұнай өнімдерінің негізгі түрлерін сипаттайды.
4. Өнімнің сапасын сипаттайтын нормаларды (мемлекеттік стандарттар, техникалық шарттар) зерделейді.
5. Техникалық талдау әдістерін, техникалық талдау әдістемелерін (мемлекеттік стандарттар, зерттеу, технологиялық, төрелік) ажыратады.
6. Эксперимент жүргізу үшін тиісті әдіснаманы таңдауды жақсы біледі.
7. Реагенттерді, химиялық ыдыстарды және жабдықты таңдауды жүзеге асырады.
8. Химиялық қондырғыларды жинайды.
9. Сынаманы және қажетті ерітінділерді дайындайды.
10. Мұнай өнімдерінің физикалық қасиеттерін зерттейді.
11. Дизель отынының цетан санын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сынау жүргізу нәтижелерін өңдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сынақ нәтижелерін зерттеу және өңдеу процесінде құжаттаманы жүргізеді..
2. Ерітінділерді дайындау және талдау нәтижелеріне қатысты есептерді орындайды..
3. Сызықтық регрессияның құрылысын жүргізеді және дәлсіздіктерді есептейді..
4. Алынған талдау нәтижелерін бағалайды және құжаттайды.
КҚ 9. Өндірістік учаскенің функционалдық бақылауын жүзеге асыру
КМ 09. Өндірістік учаскенің функционалдық бақылауын жүзеге асыру
Бұл модуль өндірістік учаскенің функционалдық бақылауын жүзеге асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: өндіріс тапсырмаларын және эргономикалық ережелерді ескере отырып, жұмыс орнын ұйымдастыру, аспаптарды дайындау және калибрлеу, өндірістік процесті құжаттау, жұмыс орнында еңбекті қорғауды сақтау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: көмірсутегі шикізатын өндірудегі экологияны сақтау шараларын әзірлеу;
мұнай және газ шығындыларын бақылау;
өндірістік жарақат алу кезінде алғашқы көмек көрсете білу; өндірістегі жазатайым оқиғаларды тергеуге қатысу; жұмыс кеңістігін дұрыс пайдалану, эксперименттің дәйектілігін дұрыс анықтау, құралдар мен жабдықтарды таңдау және дайындау, өңдеу және өндіріс процесін құжаттау.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік учаскеде қауіпсіз жұмыс жүргізуді қамтамасыз ету
Еңбекті қорғау және өндірістегі қауіпсіздік техникасы
Өнеркәсіптік экономика, өндірісті жоспарлау және ұйымдастыру
Өндірісті техникалық талдау және бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет представление о законодательных документах в области охраны труда и техники безопасности.
2. Описывает виды инструктажей.
3. Соблюдает правилу производственной санитарии.
4. Организует рабочее место согласно правилам охраны труда и техники безопасности.
5. Определяет влияние вредных веществ на организм человека.
6. Контролирует освещенность рабочих мест, нормирование и измерение освещенности.
7. Разрабатывает план ликвидации возможных аварий.
8. Оказывает помощь при производственной травме.
9. Следит за обеспечением работников средствами индивидуальной защиты.
10. Участвует в расследовании и регистрации несчастного случая.
11. Соблюдает требования пожарной безопасности при производстве нефтехимических продуктов.
Результаты обучения: 2) Планировать деятельность производственного участка.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие о предприятии, организационной структуры и основных фондах.
2. Соблюдает организационно-правовые основы нефтебизнеса Республики Казахстан.
3. Исследует расчет потребности предприятия в оборотных средствах.
4. Рассчитывает показатели эффективности использования оборотных средств.
5. Решает задачи по определению показателей производительности труда и расчет затрат по отдельным статьям.
6. Производит расчет экономической эффективности нефтегазового предприятия.
7. Характеризует основные принципы увеличения прибыли производства.
8. Владеет знаниями техники планирования на практике.
9. Проводит маркетинговые исследования о мировом рынке нефти, нефтепродуктов, природного газа.
Результаты обучения: 3) Проводить производственный и технологический контроль в процессе испытания и отбора проб продуктов обработки.
Критерии оценки:
1. Выполняет испытание на наличие водорастворимых кислот и щелочей в нефтепродуктах.
2. Рассчитывает температурные характеристики нефтепродуктов.
3. Проводит определение кислотности топлив.
4. Планирует и выполняет расчеты испытания и отбора проб продуктов обработки.
5. Выбирает оборудование, инструменты, приборы для испытания проб.
6. Выполняет расчеты определения группового состава методом анилиновых точек.
7. Выполняет комплексную оценку эксплуатационных свойств нефти, бензина, дизельного топлива.
8. Оценивает эффективность производственной деятельности по реконструкции производства.
ПК 10. Выполнять основные виды работы техник-технолога обработки нефти, газа, химических процессов и компонентов
ПМ 10. Выполнение основных видов работ техник-технолога обработки нефти, газа, химических процессов и компонентов
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения основных видов работ техник-технолога обработки нефти, газа, химических процессов и компонентов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: химико-технологическую систему; виды технологической связи; направления движения материальных и тепловых потоков; конструкция реакционных аппаратов; обслуживание и эксплуатация технологического оборудования; планирование и организация производственных работ персонала подразделения.
При изучении модуля обучающие учатся: вычерчивать технологическую схему с указанием движения материальных и тепловых потоков; эксплуатировать техническое оборудование и аппараты; оценивать состояние оборудования и систем по показаниям приборов; вести работы при испытании скважин на нефть и газ; вести техническую и технологическую документацию; планировать и организовывать производственные работы персонала подразделения; рассчитывать основные технико-экономические показатели работы производства; оценивать затраты на обеспечение качества работ и продукции; обеспечивать безопасность производственных работ; контролировать соблюдение технологических процессов монтажа, ремонта и технического обслуживания оборудования; определять экономическую эффективность, применяемого оборудования; соблюдать правила внутреннего распорядка, инструкцию по технике безопасности.
Результаты обучения: 1) Обеспечивать технологичность проводимых обработок нефти, газа и компонентов
Система управления химико-технологическими процессами
Менеджмент, маркетинг и организация нефтебизнеса
Современный инжиниринг в нефтепереработке
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:

1. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы саласындағы заң құжаттары туралы түсінігі бар.
2. Нұсқама түрлерін сипаттайды.
3. Өндірістік санитария қағидаларын сақтайды.
4. Жұмыс орнын еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы қағидаларына сәйкес ұйымдастырады.
5. Зиянды заттардың адам ағзасына әсерін айқындайды.
6. Жұмыс орындарының жарықтануын, жарықты нормалар мен өлшеуді бақылайды.
7. Ықтимал апаттарды жою жоспарын әзірлейді.
8. Өндірістік жарақат кезінде көмек көрсетеді.
9. Қызметкерлердің жеке қорғау құралдарымен қамтамасыз етілуін қадағалайды.
10. Жазатайым жағдайын тергеу мен тіркеуге қатысады.
11. Мұнай-химия өнімдерін өндіру кезінде өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік учаскенің қызметін жоспарлау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорын, ұйымдастырушылық құрылымы және негізгі қорлар туралы түсінігі бар.
2. Қазақстан Республикасының мұнай бизнесінің ұйымдастырушылық-құқықтық негіздерін сақтайды.
3. Кәсіпорынның айналым құралдары қажеттілігін есептеуді зерттейді.
4. Айналым құралдарын пайдалану тиімділігінің көрсеткіштерін есептейді.
5. Еңбек өнімділігінің көрсеткіштерін айқындау және жекелеген баптар бойынша шығындарды есептеу міндеттерін шешеді.
6. Мұнай-газ кәсіпорнының экономикалық тиімділігін есептейді.
7. Өндіріс пайдасын ұлғайтудың негізгі қағидаттарын сипаттайды.
8. Практикада жоспарлау техникасы туралы білімді меңгерді.
9. Мұнайдың, мұнай өнімдерінің, табиғи газдың әлемдік нарығы туралы маркетингтік зерттеулер жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өңдеу өнімдерінің сынамаларын сынау мен іріктеу барысында өндірістік және технологиялық бақылау жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мұнай өнімдерінде суда еритін қышқылдар мен сілтілердің бар болуын тексеруді жүзеге асырады.
2. Мұнай өнімдерінің температуралық сипаттамаларын есептейді.
3. Отынның қышқылдығын анықтайды.
4. Өңдеу өнімдерінің сынамаларын сынау және іріктеу есептеулерін жоспарлайды және орындайды.
5. Сынамаларды сынау үшін жабдықты, құралдарды, аспаптарды таңдайды.
6. Топтық құрамды анилин нүктесі әдісі бойынша анықтау үшін есептерді орындайды.
7. Мұнай, бензин, дизель отынын өнімділік қасиеттерін кешенді бағалауды жүзеге асырады.
8. Өндірісті реконструкциялау үшін өндірістік қызметтің тиімділігін бағалайды.
КҚ 10. Техник-технологтың мұнайды, газды, химиялық процестер мен компоненттерді өңдеу бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 10. Техник-технологтың мұнайды, газды, химиялық процестер мен компоненттерді өңдеу бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль техник-технологтың мұнайды, газды, химиялық процестер мен компоненттерді өңдеу бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындауға қажетті, дағдылары мен білімін, жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: химиялық-технологиялық жүйе; технологиялық байланыс түрлері; материалдық және жылу ағындарының қозғалыс бағыттары; реакциялық аппараттардың конструкциясы; технологиялық жабдыққа қызмет көрсету және оны пайдалану; бөлімше персоналының өндірістік жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: материал мен жылу ағындарының қозғалысын көрсете отырып, ағын схемасын сызу; техникалық жабдықтар мен аппараттарды пайдалану; жабдықтар мен құрылғылардың жай-күйін құрылғылардың көрсеткіштеріне сәйкес бағалау; мұнай мен газды сынау ұңғымаларында жұмыс жүргізу; техникалық және технологиялық құжаттама жүргізу; бөлімше персоналының өндірістік жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру; өндіріс жұмысының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу; жұмыс пен өнім сапасын қамтамасыз ету шығындарын бағалау; өндірістік операциялардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету; жабдықтарды монтаждау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету технологиялық процестерінің сақталуын бақылау; пайдаланылатын жабдықтың экономикалық тиімділігін анықтау; ішкі тәртіптеме қағидаларын, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықтарды сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнай, газ және компонентті өңдеудің технологиялығын қамтамасыз ету
Химиялық-технологиялық процестерді басқару жүйесі
Менеджмент, маркетинг және мұнай бизнес ұйымы
Мұнай өңдеудегі заманауи инжиниринг
Іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует химико –технологическую схему.
2. Объясняет состав и структуру химико- технологической схемы.
3. Различает виды технологической связи.
4. Описывает предложенную аппаратурно-технологическую схему с обвязкой основных реакционных аппаратов.
5. Читает схему технологического процесса в данном участке завода.
6. Обосновывает направления движения материальных и тепловых потоков.
7. Вычерчивает по краткому описанию технологическую схему с указанием движения материальных и тепловых потоков.
8. Обосновывает выбора конструкции реакционного аппарата.
Результаты обучения: 2) Обосновать решение профессиональных задач в области обработки и контроля качества нефтепродуктов.
Критерии оценки:
1. Организовывает работу при обработке и контроля качества нефтепродуктов.
2. Выбирает рациональный вид оборудования для отбора проб, для процессов обработки.
3. Выбирает приборы и оборудования для испытания нефтепродуктов.
4. Осуществляет руководство по ремонту, техническому обслуживанию и монтажу технологического оборудования.
5. Организовывает работу по ремонтно-техническому обслуживанию оборудования.
6. Контролирует соблюдение технологических процессов монтажа, ремонта и технического обслуживания оборудования.
7. Выявляет и устраняет причины, вызывающие нарушение работы оборудования.
8. Выбирает оборудование и аппараты по техническим спецификациям.
9. Различает основные виды контрольно-измерительных приборов.
10. Обеспечивает рациональный расход материалов, топлива и электроэнергии.
11. Определяет экономическую эффективность, применяемого оборудования.
12. Работает со схемами и системами автоматического управления.
13. Соблюдает правила внутреннего распорядка, инструкцию по технике безопасности.
Результаты обучения: 3) Оформлять технологическую и отчетно-техническую документацию.
Критерии оценки:
1. Различает виды технической документации и объясняет ее назначение.
2. Применяет вспомогательные средства для документирования.
3. Применяет специфические для предприятий коммуникационные и информационные системы.
4. Работает с государственными стандартами и техническими условиями.
5. Заполняет заявки по испытанию образцов.
6. Составляет план по контролю качества нефтехимических продуктов.
7. Заполняет акты испытания анализированных образцов.
8. Заполняет протоколы испытания.
9. Составляет заключение по результатам испытания анализируемых образцов.
10. Обеспечивает своевременность оформления производственной и отчетной документации.
11. Систематизирует материал для отчета по квалификационной работе.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 207
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан

1. Химиялық-технологиялық схеманы сипаттайды.
2. Химиялық-технологиялық схеманың құрамы мен құрылымын түсіндіреді.
3. Технологиялық байланыс түрлерін ажыратады.
4. Негізгі реакциялық аппараттарды байланыстыра отырып, ұсынылған аппаратуралық-технологиялық схеманы сипаттайды.
5. Зауыт учаскесіндегі технологиялық процестің схемасын оқиды.
6. Материалдық және жылу ағындарының қозғалыс бағыттарын негіздейді.
7. Материалдық және жылу ағындарының қозғалысын көрсете отырып, технологиялық схеманың қысқаша сипаттамасын сызады.
8. Реакция аппаратының конструкциясын таңдауды дәлелдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Мұнай өнімдерін өңдеу және сапасын бақылау саласындағы кәсіби міндеттердің шешілуін негіздеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мұнай өнімдерін өңдеу және сапасын бақылау бойынша жұмысты ұйымдастырады.
2. Өңдеу процестері үшін, сынамаларды іріктеу үшін жабдықтың ұтымды түрін таңдайды.
3. Мұнай өнімдерін сынау үшін құралдар мен жабдықтарды таңдайды.
4. Технологиялық жабдықтың жөндеу, техникалық қызмет көрсету және монтаждау бойынша басшылықты жүзеге асырады.
5. Жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
6. Жабдықты монтаждау, жөндеу және техникалық қызмет көрсету технологиялық процестерінің сақталуын бақылайды.
7. Жабдықтың бұзылу себептерін анықтайды және жояды..
8. Жабдық пен аппараттарды техникалық сипаттамалар бойынша таңдайды.
9. Бақылау-өлшеу аспаптарының негізгі түрлерін ажыратады.
10. Материалдарды, отын мен электр энергиясын ұтымды пайдалануды қамтамасыз етеді.
11. Пайдаланылатын жабдықтың экономикалық тиімділігін анықтайды.
12. Схемалармен және автоматты басқару жүйелерімен жұмыс істейді.
13. Ішкі тәртіптеме қағидаларын, қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулықты сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық және есептік-техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық құжаттаманың түрлерін айқындайды және оның мақсатын түсіндіреді..
2. Құжаттау үшін көмекші құралдар қолданады.
3. Кәсіпорын үшін айрықша коммуникациялық және ақпараттық жүйелерді қолданады.
4. Мемлекеттік стандарттармен және техникалық шарттармен жұмыс істейді.
5. Үлгілерді сынау бойынша өтінімдер толтырады.
6. Мұнай-химия өнімдерінің сапасын бақылау бойынша жоспар құрады.
7. Талданған үлгілерді сынау актілерін толтырады.
8. Сынау хаттамаларын толтырады.
9. Талданған үлгілерді тестілеу нәтижелері бойынша қорытынды жасайды.
10. Өндiрiстiк және есептiлiк құжаттамаларын уақытылы ресiмдеудi қамтамасыз етедi.
11. Біліктілік жұмысына арналған есеп материалдарын жүйелендіреді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике 3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История
Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
ПК 1. Подготовить площадку для бурения скважины
ПМ 01. Подготовка скважины к бурению
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для
ознакомления обучающихся со специальными технологическими вопросами будущей профессии, что позволит создать основу для изучения профессиональных модулей; ознакомить обучающихся с основными понятиями о нефти и газе, его физико-химическими свойствами, основные сведения по геологии нефтяных и газовых месторождений; объяснить обучающимся основные специальные термины будущей специальности; подготовить студентов к углубленному изучению профессиональных модулей профессиональной подготовки специалиста по направлению; для правильной организации рабочего места, оснащения рабочего места необходимыми инструментами и приспособлениями, а также подготовка оборудования к бурению скважин.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: назначение, устройство и технические характеристики применяемого оборудования, механизмов, инструментов, правила их эксплуатации, правила выполнения контроля работы бурового оборудования.
При изучении модуля обучающиеся осваивают подготовительные работы к строительству скважины:
Проведение монтажа буровой установки и бурового оборудования;
Осуществление подготовки к пуску буровой установки и верховых работ при спускоподъемных операциях;
Ведение технологического процесса бурения на скважинах;
Ведение технологического процесса бурения на скважинах; Ликвидация аварий;
Эксплуатация и испытание скважин;
Техническая эксплуатация и ремонт бурового оборудования;
При изучении модуля обучающиеся учатся
Проверке качества буровой работы;
Выполнению заключительных работ на скважине. Монтажу и демонтажу буровой установки.
Результат обучения: 1) Выполнять требования по охране труда, промышленной и пожарной безопасности.
Охрана труда и основы промышленной экологии
Технология бурения нефтяных и газовых скважин
Буровые машины и механизмы
Гидравлика
Инженерная графика и основы машиностроительного черчения
Техническая механика
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды .
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін меңгеру .
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады .
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау .
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерді.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну .
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тарихи оқиғалардың хронологиясын біледі және олардың мәнін түсінеді
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау .
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады .
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Ұңғымаларды бұрғылау үшін алаң дайындау
КМ 01. Ұңғымаларды бұрғылауға дайындау
Бұл модуль білім алушыларды болашақ мамандықтарының арнайы технологиялық мәселелерімен таныстыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды, бұл кәсіптік модульдерді зерделеу үшін негіз қалыптастыруға; білім алушыларды мұнай және газ туралы негізгі ұғымдармен, оның физикалық-химиялық қасиеттерімен, мұнай және газ кен орындарының геологиясы бойынша негізгі мәліметтермен таныстыруға; білім алушыларға болашақ мамандықтың негізгі арнайы терминдерін түсіндіруге; студенттерді бағыты бойынша кәсіби даярлықтың кәсіптік модульдерін терең зерделеуге дайындауға; жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруға, жұмыс орнын қажетті құрал-жабдықтармен жарақтандыруға, сондай-ақ ұңғымаларды бұрғылауға арналған қондырғыларды дайындау бойынша білім қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қолданылатын жабдықтың, механизмдердің, құралдардың мақсатын, құрылуын және техникалық сипаттамаларын, оларды пайдалану қағидаларын, бұрғылау жабдығының жұмысын бақылау қағидаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұңғыма құрылысына дайындық жұмыстарын меңгереді: бұрғылау қондырғысын және бұрғылау жабдығын монтаждау; бұрғылау қондырғысын іске қосуға және түсіру-көтеру операциялары кезінде жоғарғы жұмыстарға дайындау; ұңғымаларда технологиялық бұрғылау процесін жүргізу; апаттарды жою; ұңғымаларды пайдалану және сынау; бұрғылау жабдығын техникалық пайдалану және жөндеу;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бұрғылау жұмысының сапасын тексеруді; ұңғымаларда қорытынды жұмыстарын орындауды; бұрғылау қондырғысын құрастыру мен бөлшектеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі талаптарын орындау
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау технологиясы
Бұрғылау машиналары мен механизмдері
Гидравлика
Инженерлік графика және машина жасау сызуының негіздері
Техникалық механика
Бағалау крийі:

1. Выполняет требования по охране труда, промышленной и пожарной безопасности.
2. Соблюдает экологические нормы и промышленную санитарию.
3. Выполняет нормы и требования гигиены труда.
4. Применяет индивидуальные средства защиты.
5. Владеет способами и средствами тушения пожара.
6. Знает методы оказания первой медицинской помощи.
7. Использует знания в оказании первой медицинской помощи.
Результат обучения: 2) Организация монтажно-демонтажных работ при подготовке буровой установки.
Критерии оценки:
1. Выполняет условия подготовительных работ при подготовке площадки к буровым работам.
2. Демонстрирует правила складирования почвенно-растительного слоя, расположения подъездных путей, устройство вспомогательных объектов и методы рекультивации земель после окончания бурения.
3. Понимает методы монтажа оборудования и последовательность действий при транспортировке и монтаже бурового оборудования.
4. Демонтсрирует навыки проведения стропальных работ при погрузочно-разгрузочных работах.
5. Проводит ограждение опасных участков, применяет предупреждающие знаки.
6. Следит и требует выполнения правил техники безопасности, противопожарной безопасности и экологических норм, правил безопасности при погрузочно-разгрузочных работах.
Результат обучения: 3) Организация подготовительных работ и обслуживание бурового агрегата.
Критерии оценки:
1. Выполняет центровку вышки
2. Принимает участие в установке стола ротора.
3. Принимает участие в установке шахтного направления, для укрепления устья скважины от обвалов и размыва буровым раствором.
4. Выполняет монтаж машинных ключей для спуск-подъемных операций и креплении колонн.
5. Контролирует монтаж-демонтаж привенторного (противовыбросового) оборудования на устье скважины.
Результат обучения: 4) Проверять состояние готовности бурового оборудования к проведению буровых работ.
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение применяемого оборудования
2. Владеет знаниями по приспособлениям малой механизации, контрольно-измерительным приборам для бурения
3. Владеет основными условиями безопасности при подготовке и испытании буровой установки
4. Владеет правилами монтажа-демонтажа эксплуатации бурового и силового оборудования.
5. Владеет правилами сборки и разборки конструкции буровой вышки.
6. Принимает участие в установке стола ротора, монтаже талевого блока с кронблоками и производит центровку вышки.
7. Представляет типовую схему размещения оборудования, инструмента и материалов на буровой.
Результат обучения: 5) Проверять комплектацию бурового оборудования.
Критерий
оценки:

1. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі талаптарын орындайды.
2. Экологиялық нормаларды және өнеркәсіптік санитарияны сақтайды.
3. Еңбек гигиенасы нормалары мен талаптарын орындайды.
4. Жеке қорғау құралдарын қолданады.
5. Өрт сөндіру әдістері мен құралдарын меңгерді.
6. Алғашқы медициналық көмек көрсету әдістерін біледі.
7. Алғашқы медициналық көмек көрсету туралы білімді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұрғылау қондырғысын дайындау кезінде құрастыру-бөлшектеу жұмыстарын ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Алаңды бұрғылау жұмыстарына дайындау кезінде дайындық жұмыстарының шарттарын орындайды.
2. Топырақ пен өсімдік қабатын қаттау ережелерін,бұрғылау алаңдарына кіретін жолдардың орналасуын, бұрғылау аяқталғаннан кейін қосалқы қондырғыларды және жерді қалпына келтіру әдістерін көрсетеді.
3. Бұрғылау жабдығын тасымалдау мен монтаждау кезінде жабдықты орнату әдістерін және әрекеттердің реттілігін түсінеді.
4. Жүк тиеу-түсіру жұмыстары кезінде матауыш жұмыстарды жүргізу дағдыларын көрсетеді.
5. Қауіпті учаскелерді қоршайды, ескерту белгілерін қолданады.
6. Жүк тиеу-түсіру жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасы, өртке қарсы қауіпсіздік қағидаларын және экологиялық нормаларды, қауіпсіздік қағидаларын қадағалайды және олардың орындалуын талап етеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Дайындық жұмыстарын ұйымдастыру және бұрғылау агрегатына қызмет көрсету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мұнараның орталығын белгілейді.
2. Ротор үстелін орнатуға қатысады.
3. Ұңғыманың аузын опырылудан және бұрғылау ерітіндісімен шайылудан қорғанысты бекіту үшін шахта бағытын орнатуға қатысады.
4. Түсіру-көтеру операциялары және бұрғылау тізбегін бекіту үшін машина кілттерінің монтажын орындайды.
5. Ұңғыманың аузындағы привенторлық (атқылауға қарсы) жабдықтың құрастырылуын және бөлшектенуін бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Бұрғылау жабдықтарының бұрғылау жұмыстарын жүргізуге дайындығын тексеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданылатын жабдықтың мақсатын сипаттайды.
2. Бұрғылауға арналған шағын механикаландыру құралдары, бақылау-өлшеу аспаптары бойынша білімді меңгерді.
3. Бұрғылау қондырғысын дайындау мен сынау кезіндегі негізгі қауіпсіздік шарттарын меңгерді.
4. Бұрғылау және күштік қондырғыларды пайдаланудың құрастыру-бөлшектеу қағидаларын меңгерді.
5. Бұрғы мұнарасын құрастыру және бөлшектеуге қатысады.
6. Ротор үстелін орнатуға, кронблоктары бар таль блогын монтаждауға қатысады және мұнараның орталығын белгілейді.
7. Бұрғылау жабдықтарын, құралдары мен материалдарын орналастырудың үлгілік схемасын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Бұрғылау жабдығының жинақталуын тексеру
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет знаниями по буровому оборудованию, инструментам и материалам для технологического процесса бурения.
2. Характеризует назначение, устройство и характеристику применяемого оборудования.
3. Владеет информацией о технологическом процессе на нефть и газ.
ПК 2. Производить спуско - подъемные операции
ПМ 02. Проведение спуско - подъемных операции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения спуско - подъемных операции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: подготовку скважин к спуску обсадных труб и цементированию, расчеты и нормы расхода применяемых материалов, назначение устройства пакеров различных конструкций, схемы обвязки устья скважины и конструкции герметизирующих устройств, спуск устройства испытания пластов и проведение геолого-геофизических исследований.
Типы и размеры применяемых долот, технические характеристики бурового и силового оборудования, устройство электробуров, турбобуров, способы устранения возможных неисправностей турбобура, электробура и токоотвода; устройство и назначение применяемого инструмента и приспособлений, методы спуска и ориентирования труб, электробуров и турбобуров с отклонителями при наклонно-направленном и горизонтальном бурении скважин.
При изучении модуля обучающиеся учатся осуществлять контроль за работой буровых насосов;
Определять и устранять неисправности в работе буровых, производить спуско - подъемные операции
Результат обучения: 1) Владеть принципами ведения спуско - подъемными операциями при бурении скважин.
Технология бурения нефтяных и газовых скважин
Буровые машины и механизмы
Технология металлов и конструкционных материалов
Основы технической механики
Критерий
оценки:
1. Знаком с назначением, устройство и технические характеристики применяемого оборудования, механизмов, инструментов для спуско - подъемных операций.
2. Владеет правилами эксплуатации применяемого оборудования, механизмов, инструментов для спуско - подъемных операций.
3. Владеет техникой спуск-подъемных операции под руководством бурильщика.
Результат обучения: 2) Владеть знаниями по укомплектованию буровой установки инструментами.
Критерий
оценки:
1. Характеризует типы долот.
2. Характеризует назначение обсадных и бурильных труб. механизации.
Результат обучения: 3) Выполнять верховые работы при спуско - подъемных операциях
Критерий
оценки:
1. Осматривает талевую систему на предмет безопасного использования, владеет нормами отбраковки.
2. Проверяет ограждения мостика и настил на наличие посторонних предметов.
3. Координирует действия бурильщика при проведении СПО при спуске и наращивании бурового снаряда.

1. Бұрғылаудың технологиялық процесі үшін бұрғылау жабдығы, құралдары мен материалдары бойынша білімді меңгерді.
2. Қолданылатын жабдықтың мақсатын, құрылуын және сипаттамасын сипаттайды.
3. Мұнай мен газдың технологиялық процесі туралы ақпаратты меңгерді.
КҚ 2. Түсіру-көтеру операцияларын жүргізу
КМ 02. Түсіру-көтеру операцияларын жүргізу
Бұл модуль түсіру-көтеру операцияларын жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар шегендеу құбырларын түсіру және цементтеу үшін ұңғымаларды дайындауды, қолданылатын материалдардың жұмсалуын есептеуді және олардың нормаларын, әртүрлі конструкциялы пакер құрылғыларының арналуын, ұңғыманың аузын байлау схемаларын және қымтағыш құрылғылардың конструкциясын, қабаттарды сынау құрылғыларын төмен түсіруді және геологиялық-геофизикалық зерттеулер жүргізуді, қолданылатын қашаулардың типтері мен мөлшерін, бұрғылау және күш жабдығының техникалық сипаттамаларын, электр бұрғылардың, құбыр бұрғыларының құрылуын, электр бұрғылардың, құбыр бұрғыларының және тоқ бұрудың ықтимал ақауларын жою әдістерін; ұңғымаларды көлбеу бағытта және көлденең бұрғылау кезінде ауытқытқыштармен қолданылатын құралдың және құрал-жабдықтардың құрылуы мен мақсатын, құбырларды, электр бұрғыларын және құбыр бұрғыларын төмен түсіру және бағдарлау әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бұрғылау сорғыларының жұмысын бақылауды; бұрғылау жұмысында ақауларды айқындау мен жоюды, түсіру-көтеру операцияларын жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұңғымаларды бұрғылау кезінде түсіру-көтеру операцияларын жүргізу қағидаттарын меңгеру.
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау технологиясы
Бұрғылау машиналары мен механизмдері
Металдар мен құрылымдық материалдардың технологиясы Техникалық механика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түсіру-көтеру операциялары үшін қолданылатын жабдықтың, механизмдердің, құралдардың мақсатымен, құрылуымен және техникалық сипаттамаларымен таныс.
2. Түсіру-көтеру операциялары үшін қолданылатын жабдықты, механизмдерді, құралдарды пайдалану қағидаларын меңгерді.
3. Бұрғышының басшылығымен түсіру-көтеру операцияларын жүргізу техникасын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұрғылау қондырғысын құралдармен жабдықтау бойынша білімді меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қашау типтерін сипаттайды.
2. Шегендеу және бұрғылау құбырларын механикаландырудың мақсатын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Түсіру-көтеру операциялары кезінде жоғарғы жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таль жүйесін қауіпсіз пайдалану мәніне қарайды, брактау нормаларын меңгерді.
2. Көпірдің қоршауын және төсеніштерді бөтен заттардың бар болуына тексереді.
3. Бұрғылау снарядын түсіру және өсіру кезінде бұрғылаушының ТКО жүргізу кезіндегі әрекетін үйлестіреді.

4. Соблюдает технику безопасности при СПО и применяет индивидуальные средства защиты.
5. Проверяет исправность ключей для свинчивания-развинчивания резьбовых соединений
ПК 3. Производить приготовление и химическую обработку бурового раствора
ПМ 03. Приготовление и химическая обработка бурового раствора
Данный модуль описывает физико-химические свойства буровых растворов и химических реагентов для приготовления и обработки бурового раствора, методы его приготовления, восстановления и повторного использования; способы контроля параметров и пути снижения расхода утяжелителей и химических реагентов. В результате изучения данного модуля, обучающиеся осваивают физико-химические свойства буровых растворов и химических реагентов.
При изучении модуля обучающиеся учатся распознавать виды измерительных приборов;
безопасным навыкам работы при приготовлении и обработке бурового раствора.
Результат обучения: 1) Контролирует оснащенность буровой вышки необходимыми химическими реагентами
Технология бурения нефтяных и газовых скважин
Буровые машины и механизмы
Буровые растворы и технология их приготовления
Автоматизация производственных процессов в бурении
Критерий оценки:
1. Имеет понятия о рецептуре приготовления бурового раствора и влияния его на процесс бурения.
2. Владеет знаниями о физико - химических свойствах бурового раствора и химреагентов.
3. Владеет знаниями о приборах для замера параметров бурового раствора, назначение и устройство приборов.
4. Характеризует конструкцию блока приготовления бурового раствора.
5. Характеризует схему обвязки циркуляционных систем и линий высокого давления.
6. Имеет понятия о рецептуре приготовления бурового раствора и влияния его на процесс бурения.
Результат обучения: 2) Выполнять приготовление бурового раствора.
Критерий
оценки:
1. Владеет безопасными навыками работы при приготовлении и обработке определяет параметры бурового раствора.
3. Определяет место хранения химических реагентов для приготовления бурового раствора.
4. Владеет знаниями об основных физико-химических свойствах буровых растворов и применяемых химических реагентов
5. Проводит работы по очистке бурового раствора в отстойнике и желобной системе с соблюдением правил технике безопасности
ПК 4.Вести технологический процесс бурения скважин на нефть и газ
ПМ 04. Организация технологического процесса бурения скважин на нефть и газ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации технологического процесса бурения скважин на нефть и газ
В результате обучения модуля, обучающиеся осваивают геологию месторождений и технологический процесс добычи нефти, газа, термальных, йодобромных вод и других полезных ископаемых; технологический процесс и виды работ по освоению эксплуатационных и испытанию разведочных скважин;
назначение, устройство и технические характеристики применяемого оборудования, механизмов, инструментов, правила их эксплуатации; методы оснастки талевой системы, устройство маршевых лестниц, полатей, устройств для установки свечей под кронблочные площадки; правила и карту сроков смазки бурового оборудования;
назначение и устройство применяемых инструмента и приспособлений для проводки наклонно-направленных и горизонтальных скважин; тип, размеры бурильных и обсадных труб; правила подготовки обсадных труб к спуску; назначение и устройство приборов для определения параметров буровых растворов; конструкцию блока приготовления бурового раствора;
схемы обвязки циркуляционных систем и линий высокого давления;
При изучении модуля обучающиеся учатся понимать схемы и устройства обслуживаемого бурового оборудования, Выявлять дефекты оборудования, Характеризовать содержание геолого-технического наряда и режимно-технологической карты.
Результат обучения: 1) Владеть основными сведениями по геологии месторождений.
Общая нефтяная и нефтепромысловая геология
Технология бурения нефтяных и газовых скважин
Буровые машины и механизмы
Технология добычи нефти и газа
Критерий оценки:

4. ТКО кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды және жеке қорғау құралдарын қолданады.
5. Бұрандалы қосылыстарды бұрап бекіту және босату үшін кілттердің жарамдылығын тексереді.
КҚ 3. Бұрғылау ерітіндісін дайындау және химиялық өңдеу
КМ 03. Бұрғылау ерітіндісін дайындау және химиялық өңдеу
Бұл модуль бұрғылау ерітіндісін дайындау және өңдеу үшін бұрғылау ерітінділерінің және химиялық реагенттердің физикалық-химиялық қасиеттерін, оны дайындау, қалпына келтіру және қайта пайдалану әдістерін; параметрлерді бақылау тәсілдерін және ауырлатқыштар мен химиялық реагенттердің шығынын азайту жолдарын сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бұрғылау ерітінділерінің және химиялық реагенттердің физикалық-химиялық қасиеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өлшеу аспаптарының түрлерін танып білуді; бұрғылау ерітіндісін дайындау мен өңдеу кезінде олармен қауіпсіз жұмыс істеу дағдыларын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұрғылау мұнарасының қажетті химиялық реагенттермен жарақталуын бақылау
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау технологиясы
Бұрғылау машиналары мен механизмдері
Бұрғылау ерітінділері және олардың дайындалуы
Бұрғылауда өндірістік процестерді автоматтандыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұрғылау ерітіндісін дайындау рецептурасы және оның бұрғылау процесіне әсері туралы түсінігі бар.
2. Бұрғылау ерітінділерінің және химиялық реагенттердің физикалық-химиялық қасиеттері туралы білімді меңгерді.
3. Бұрғылау ерітіндісінің параметрлерін өлшеу, аспаптардың мақсаты мен құрылуы туралы білімді меңгерді.
4. Бұрғылау ерітіндісін дайындау блогының конструкциясын сипаттайды.
5. Циркуляциялық жүйелер мен жоғары қысымды желілерді біріктіру схемасын сипаттайды.
6. Бұрғылау ерітіндісін дайындау рецептурасы және оның бұрғылау процесіне әсері туралы түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұрғылау ерітіндісін дайындауды жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұрғылау ерітіндісін дайындау және өңдеу кезінде қауіпсіз жұмыс істеу дағдыларын меңгерді және оның параметрлерін айқындайды.
3. Бұрғылау ерітіндісін дайындау үшін химиялық реагенттерді сақтау орнын айқындайды.
4. Бұрғылау ерітінділерінің және қолданылатын химиялық реагенттердің негізгі физикалық-химиялық қасиеттері туралы білімді меңгерді.
5. Қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтай отырып, тұндырғышта және науалар жүйесінде бұрғылау ерітіндісін тазарту бойынша жұмыстар жүргізеді.
КҚ 4. Мұнай мен газға арналған ұңғымаларды бұрғылаудың технологиялық процесін жүргізу
КМ 04. Мұнай мен газға арналған ұңғымаларды бұрғылаудың технологиялық процесін ұйымдастыру
Бұл модуль мұнай мен газға арналған ұңғымаларды бұрғылаудың технологиялық процесін ұйымдастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар кен орындарының геологиясын және мұнай, газ, жылы, йод-бромды суларды және басқа да пайдалы қазбаларды өндірудің технологиялық процесін; барлау ұңғымаларын пайдалану және сынау бойынша жұмыстардың технологиялық процестері мен түрлерін; қолданылатын жабдықтың, механизмдердің, құралдардың мақсатын, құрылуы мен техникалық сипаттамаларын, оларды пайдалану қағидаларын; таль жүйесін шегендеу әдістерін, белдеулі баспалдақтардың, сөре төсектердің, кронблокты алаңдарға шамдар орнатуға арналған құрылғылардың, құрылымын; бұрғылау жабдығын майлау қағидаларын және мерзімдерінің картасын; қолданылатын құралдың және көлбеу бағыттағы және көлденең ұңғымаларын тарту үшін құрал-жабдықтардың мақсаты мен құрылымын; бұрғылау және шегендеу құбырларының типтерін, мөлшерін; шегендеу құбырларын түсіруге дайындау қағидаларын; бұрғылау ерітінділерінің параметрлерін айқындау аспаптарының мақсаты мен құрылымын, бұрғылау ерітіндісін дайындау блогының конструкциясын; циркуляциялық жүйелер мен жоғары қысымды желілерді біріктеру схемасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қызмет көрсетілетін бұрғылау жабдығының схемаларын және құрылымын түсінуді, жабдықтардың ақауларын анықтауды, геологиялық-техникалық нарядтың және режимдік-технологиялық картаның мазмұнын сипаттауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кен орындарының геологиясы бойынша негізгі мәліметтерді меңгеру.
Жалпы мұнай және мұнай кәсіпшілік геологиясы
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау технологиясы
Бұрғылау машиналары мен механизмдері
Мұнай және газ өндіру технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет знаниями об осадочных породах, встречающихся в процессе бурения.
2. Владеет технологией добычи нефти, газа, термальных, йодобромных вод и других полезных ископаемых.
3. Характеризует содержание геолого-технического наряд и режимно-технологической карты, геологический разрез разбуриваемой площади.
Результат обучения: 2) Проводить процесс бурения скважин.
Критерий
оценки:
1. Характеризует технологию и метод бурения скважин.
2. Имеет понятия о режимах бурения, выявляет отклонения и корректирует параметры процесса бурения
3. Определяет конструкцию скважин.
4. Владеет знаниями по ведению первичной документации относительно режима бурения и параметра бурового раствора.
5. Понимает схемы и устройство обслуживаемого бурового оборудования.
6. Контролирует эксплуатацию и обслуживание технологического оборудования, следит за показаниями контрольно-измерительных приборов.
7. Понимает инструкции заводов-изготовителей, допуски и нормы износа, допускаемые при эксплуатации и ремонте деталей и узлов.
8. Выявляет дефекты оборудования.
9. Определяет обязанности членов буровой бригады.
Результат обучения: 3) Оформлять техническую документацию.
Критерий оценки:
1. Заполняет вахтовый журнал.
2. Заполняет заявки на материалы, химические реагенты в пределах своей компетенции.
3. Принимает участие в составлении геолого-технического наряда.
ПК 5. Руководить работами по приготовлению и химической обработке буровых растворов;
ПМ 05. Контролирование работ по приготовлению и химической обработке буровых растворов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для контроля работ по приготовлению и химической обработке буровых растворов. В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают специальные показатели свойств буровых растворов; выход бурового раствора;
виды и качество химических реагентов;
рецептуру обработки бурового раствора для восстановления его параметров;
исследовать их свойства; рецептуру химической обработки бурового раствора для восстановление его свойств.
При изучении модуля обучающиеся учатся определять физико-химические свойства буровых растворов и химических реагентов, приготавливать и обрабатывать буровой раствор, методам приготовления, восстановления и повторного использования.
Результат обучения: 1) Наблюдать за работой по приготовлению бурового раствора.
Буровые растворы и технология их приготовления
Критерий оценки:
1. Определяет систему очистки бурового раствора, физико-химические свойства буровых растворов и химических реагентов для приготовления и обработки бурового раствора.

1. Бұрғылау барысында кездесетін шөгінді жыныстар туралы білімді меңгерді.
2. Мұнай, газ, жылы, йод-бромды суларды және басқа да пайдалы қазбаларды өндіру технологиясын меңгерді.
3. Геологиялық-техникалық нарядтың және режимдік-технологиялық картаның мазмұнын, бұрғыланатын алаңның геологиялық тілігін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұңғымаларды бұрғылау процесін жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұңғымаларды бұрғылау технологиясы мен әдісін сипаттайды.
2. Бұрғылау режимдері туралы түсінігі бар, ауытқуларды анықтайды және бұрғылау процесінің параметрлерін түзетеді.
3. Ұңғымалардың конструкциясын айқындайды.
4. Бұрғылау режиміне және бұрғылау ерітіндісінің параметріне қатысты бастапқы құжаттама жүргізу бойынша білімді меңгерді.
5. Қызмет көрсетілетін бұрғылау жабдығының схемасы мен құрылымын түсінеді.
6. Технологиялық жабдықтың пайдаланылуы мен қызмет көрсетілуін бақылайды, бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қадағалайды.
7. Өндіруші зауыттардың нұсқаулықтарын, бөлшектер мен тораптарды пайдалану және жөндеу кезінде жол берілетін тозу рұқсаттары мен нормаларын түсінеді.
8. Жабдықтардың ақауларын анықтайды.
9. Бұрғылау бригадасы мүшелерінің міндеттерін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
Критерий
оценки:
1. Вахталық журналды толтырады.
2. Өз құзыреті шегінде материалдарға, химиялық реагенттерге өтінімдер толтырады.
3. Геологиялық-техникалық нарядты құруға қатысады.
КҚ 5. Бұрғылау ерітінділерін дайындау және химиялық өңдеу бойынша жұмыстарды басқару
КМ 05. Бұрғылау ерітінділерін дайындау және химиялық өңдеу бойынша жұмыстарды бақылау
Бұл модуль бұрғылау ерітінділерін дайындау және химиялық өңдеу бойынша жұмыстарды бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бұрғылау ерітінділері қасиеттерінің арнайы көрсеткіштерін; бұрғылау ерітіндісінің шығарылуын; химиялық реагенттердің түрлері мен сапасын; бұрғылау ерітіндісінің параметрлерін қалпына келтіру үшін оның рецептурасын; олардың қасиеттерін зерттеуді; бұрғылау ерітіндісінің қасиеттерін қалпына келтіру үшін оны химиялық өңдеудің рецептурасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бұрғылау ерітінділерінің және химиялық реагенттердің физикалық-химиялық қасиеттерін айқындауды, бұрғылау ерітіндісін дайындау мен өңдеуді, дайындау, қалпына келтіру және қайта пайдалану әдістерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұрғылау ерітіндісін дайындау бойынша жұмысты қадағалау
Бұрғылау ерітінділері және олардың дайындалуы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұрғылау ерітіндісін тазалау жүйесін, бұрғылау ерітіндісін дайындау үшін бұрғылау ерітінділерінің және химиялық реагенттердің физикалық-химиялық қасиеттерін айқындайды.

2. Владеет знаниями об основных показателях свойств бурового раствора.
3. Понимает методы приготовления, восстановления и повторного использования бурового раствора.
4. Определяет способы контроля параметров и пути снижения расхода утяжелителей и химических реагентов.
Результат обучения: 2) Проверять качество выполняемых работ.
Критерий
оценки:
1. Характеризует технические характеристики лабораторного анализа оборудования, приборов.
2. Характеризует технические параметры и пути снижения расхода утяжелителей и химических реагентов; типоразмеры и принципы рационального использования применяемых долот.
3. Понимает процедуры системы менеджмента качества по выполняемой работе (СМК).
4. Владеет методикой проведения СМК
5. Владеет принципами функционирования СМК на предприятиях на основе ISO 9001, по безопасности на рабочих местах ISO 45001, по экологии ISO 14001.
ПК 6. Управлять скважиной при осложненных условиях
ПМ 06. Управление скважиной при осложненных условиях
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля процесса работы при осложненных ситуациях предупреждения и ликвидации осложнений и аварий.
В результате обучения модуля обучающиеся осваивают причины аварий и осложнений при бурении скважин, мероприятия по их предупреждению и ликвидации; допускаемые нагрузки на применяемое оборудование требования, предъявляемые к подготовке скважин к спуску обсадных труб и цементированию; методы и средства защиты продуктивного горизонта от загрязнения в процессе бурения и при цементировании колонн; технологию цементирования скважин и условия, обеспечивающие качество цементирования и герметичность обсадных колонн; нормы расхода применяемых материалов; назначение, устройство испытателей пластов, пакеров различных конструкций; технические требования к подготовке скважин к спуску испытателей пластов и проведению геофизических исследований; схемы обвязки и конструкции герметизирующих устройств; устройство и использование наземного оборудования фонтанных и насосных скважин; надводного и подводного оборудования, меры, принимаемые при возникновении штормов в условиях работы в акваториях; правила отбраковки рабочего инструмента, применяемых контрольно-измерительных инструментов и предохранительных приборов, назначение обсадных колонн и необходимость цементирования скважины При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять контроль за приготовлением бурового раствора и промывку скважины, прогнозировать и предупреждать возможные осложнения и аварии, ликвидировать возможные осложнения и аварии, соблюдать технику безопасности и противопожарную безопасность. Должны выполнить спуск обсадных колонн и участвовать в проведении цементажа скважины в соответствии с планом работ по ГТН (геолого-технический наряд).
Результат обучения: 1) Организовать работы при осложненных условиях.
Заканчивание скважин
Технология бурения нефтяных и газовых скважин
Критерий
оценки:

2. Бұрғылау ерітіндісі қасиеттерінің негізгі көрсеткіштері туралы білімді меңгерді.
3. Бұрғылау ерітіндісін дайындау, қалпына келтіру және қайта пайдалану әдістерін түсінеді.
4. Ауырлатқыштардың және химиялық реагенттердің параметрлерін бақылау әдістерін және олардың жұмсалуын төмендету жолдарын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Орындалатын жұмыстардың сапасын тексеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтарды, аспаптарды зертханалық талдаудың техникалық сипаттамаларын сипаттайды.
2. Ауырлатқыштардың және химиялық реагенттердің техникалық параметрлерін бақылау әдістерін және олардың жұмсалуын төмендету жолдарын; қолданылатын қашаулардың үлгілік мөлшерлерін және ұтымды пайдалану қағидаттарын сипаттайды.
3. Орындалатын жұмыс бойынша сапа менеджементі жүйесінің (СМЖ) рәсімдерін түсінеді.
4. СМЖ жүргізу әдістемесін меңгерді
5. Кәсіпорындарда ISO 9001, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік жөніндегі ISO 45001, экология жөніндегі ISO 14001 стандарттары негізінде СМЖ жұмыс істеу қағидаттарын меңгерді.
КҚ 6. Күрделі жағдайлар кезінде ұңғыманы басқару
КМ 06. Күрделі жағдайлар кезінде ұңғыманы басқару
Бұл модуль күрделі жағдайлар кезінде қиындықтар мен апаттардың алдын алу және жою бойынша жұмыс процесін бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: ұңғымаларды бұрғылау кезінде туындайтын апаттар мен қиындықтардың себептерін, олардың алдын алу және жою бойынша іс-шаралар; қолданылатын жабдыққа түсірілетін шекті ауыртпалықтар, шегендеу құбырларын түсіру және цементтеу үшін ұңғымаларды дайындауға қойылатын талаптар; бұрғылау барысында және бағаналарды цементтеу кезінде өнімді көкжиекті ластанудан қорғау әдістері мен құралдары; шегендеу бағаналарын цементтеу және тұмшалау сапасын қамтамасыз ететін ұңғымаларды цементтеу технологиясы және шарттары; қолданылатын материалдарды жұмсау нормалары; қабаттарды сынаушылардың, әртүрлі конструкциялы пакерлердің мақсаты, құрылымы; қабаттарды сынаушыларды түсіру және геофизикалық зерттеулер жүргізу үшін ұңғымаларды дайындауға қойылатын техникалық талаптар; тығыздау құрылғыларының штамптау сызбалары мен конструкциялары; бұрғылау және сорғы ұңғымаларын жер үсті қондырғыларын пайдалану және пайдалану; жер үстi және су асты жабдықтары, сулардағы жұмыс жағдайларында дауыл болған жағдайда қабылданатын шаралар; жұмыс құралдарын қабылдамау ережелері, өлшеу құралдары мен қауіпсіздікті қамтамасыз ету құрылғылары, корпустың қаптамасының мақсаты және ұңғыманы цементтеу қажеттілігі. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: бұрғылау ерітіндісін дайындауды және ұңғымаларды шаюды бақылау, ықтимал қиындықтарды болжау және олардың алдын-алу, ықтимал қиындықтар мен апаттарды жою, қауіпсіздік және өртке қарсы қауіпсіздік техникасын сақтау. Шегендеу бағаналарын түсіріп, ГТН (геологиялық-техникалық наряд) бойынша жұмыстардың жоспарына сәйкес ұңғыманы цементтеуге қатысуы керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Күрделі жағдайларда жұмысты ұйымдастыру
Ұңғымаларды аяқтау
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует оборудование устья скважин противовыбросовым оборудованием.
2. Определяет применение противовыбросового оборудования в аварийной ситуации.
3. Выполняет работы по глушению скважины при газоводонефтепроявлений.
4. Владеет базой знании по герметизации устья скважины.
5. Осуществляет оперативный контроль за техническим состоянием наземного и подземного бурового оборудования.
6. Иметет понятия о первых признаках осложнений и аварий.
7. Владеет информацией о возможных зонах осложнений и аварий.
8. Проводит инструктаж буровой бригады о возможных осложнениях, ограничивает технологические параметры бурения при прохождении возмодных зон осложенией
9. Понимает причины возникновения различных видов осложнений и аварий, их классификацию. Понимает методы предупреждения и ликвидации.
Результат обучения: 2) Оформлять техническую документацию.
Критерий
оценки:
1. Составляет план по борьбе с осложнениями и ликвидации аварий.
2. Заполняет акты по осложнению и аварии.
3. Понимает конструкцию, назначение и применение ловильных инструментов; тип, размеры, маркировку резьбы, прочностные характеристики обсадных, бурильных и насосно-компрессорных труб.
4. Понимает технологию и методы проведения работ по освоению эксплуатационных и испытанию разведочных скважин.
5. Соблюдает специальные правила безопасности при работе на месторождениях, содержащих сероводород; приказы, распоряжения и другие руководящие документы, обеспечивающие безопасность труда при бурении скважин.
Результат обучения: 3) Проводить технологический процесс бурения скважины
Критерий оценки:
1. Владеет технологией бурения скважин в различных геологических условиях, используя разные параметры и режимы бурения.
2. Проводит вскрытие продуктивного пласта и регулировку всех параметров для сохранения коллекторских свойств продуктивного горизонта.
3. Контролирует давление на стояке и следит за первыми признаками проявления возможных осложнений в процессе бурения.
4. Проводит комплекс специальных работ по бурению вертикально направленных, горизонтальных скважин.
5. Проводит комплекс специальных работ по бурению вертикально направленных, горизонтальных скважин.
6. Участвует в работах по испытанию пластов, отбору кернового материала, проведению геофизических исследований.
Результат обучения: 4) Участвовать в проведении крепления скважины обсадными трубами.
Критерий
оценки:
1. Проводит подготовку инструмента для спуска обсадной колонны, участвует в работе по укладке, опрессовке обсадных труб.
2. Применяет инструменты "Бережливое производство".

1. Ұңғыманың аузын шығарындыға қарсы жабдықпен жабдықталуын сипаттайды.
2. Апатты жағдайларда шығарындыға қарсы жабдықтың қолданылуын айқындайды.
3. Газ, су, мұнай құбылыстары кезінде ұңғыманы өшіру бойынша жұмыстарды орындайды.
4. Ұңғыманың аузын бітеу бойынша білім базасын меңгерді.
5. Жерүсті және жерасты бұрғылау жабдығының техникалық жай-күйін жедел бақылауды жүзеге асырады.
6. Қиындықтар мен апаттардың алғашқы белгілері туралы түсінігі бар.
7. Қиындықтар мен апаттардың ықтимал аймақтары туралы ақпаратты меңгерді.
8. Бұрғылау бригадасына ықтимал қиындықтар туралы нұсқама жүргізеді, ықтимал қиындық аймақтарынан өту кезінде технологиялық бұрғылау параметрлерін шектейді.
9. Әртүрлі қиындықтар мен апаттардың туындау себептерін, олардың жіктелуін түсінеді. Алдын алу және жою әдістерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Техникалық құжаттаманы рәсімдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Асқынулармен күресу және апаттарды жою үшін жоспар құрады.
2. Қиындықтар мен апаттар бойынша актілер толтырады.
3. Аулау құралдарының конструкциясын, мақсатын және қолданылуын; шегендеу, бұрғылау және сорғы-компрессорлық құбырлардың типін, мөлшерлерін, бұрандасының таңбалануын, беріктік сипаттамаларын түсінеді.
4. Пайдалану және барлау ұңғымаларын сынау бойынша жұмыстарды жүргізу технологиясы мен әдістерін түсінеді.
5. Күкіртті сутекті қамтитын кен орындарында жұмыс істеу кезінде арнайы қауіпсіздік қағидаларын; ұңғымаларды бұрғылау кезінде еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ететін бұйрықтарды, өкімдер мен басқа да басшылыққа алынатын құжаттарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3)Ұңғыманы бұрғылаудың технологиялық процесін жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі бұрғылау параметрлері мен режимдерін пайдалана отырып, әркелкі геологиялық жағдайларда ұңғымаларды бұрғылау технологиясын меңгерді.
2. Өндірістік көкжиектің резервуарының қасиеттерін сақтау үшін резервуардың ашылуын және барлық параметрлерін реттеуді жүргізеді.
3. Тіректегі қысымды бақылайды және бұрғылау процесіндегі ықтимал қиындықтардың алғашқы белгілерін қадағалайды.
4. Тік, көлденең бағыттағы ұңғымаларды бұрғылау бойынша арнайы жұмыстар кешенін жүргізеді.
5. Қыртыстарды сынау, керн материалдарын іріктеу, геофизикалық зерттеулер жүргізу бойынша жұмыстарға қатысады .
Оқыту нәтижесі: 4) Ұңғымаларды шегендеу құбырларымен бекітуге қатысу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шегендеу бағананы түсіруге арналған құралды дайындайды, шегендеу құбырларын төсеу, қысыммен тексеру бойынша жұмысқа қатысады.
2. "Үнемді өндіріс" құралдарын қолданады.

3. Ориентируется в прочностных характеристиках труб и их соединений.
4. Производит осмотр талевой системы, работоспособности лебедки для безопасного выполнения предстоящей работы.
5. Проводит инструктаж перед спуском обсадной колонны с буровой бригадой.
6. Владеет информацией о параметрах скважины и объеме закачиваемого цементного раствора;
7. Проводит расчеты, необходимые для цементации затрубного пространства, осложненного участка;
8. Применяет устьевое оборудование для закачки цементного раствора;
9. Контролирует безопасность работы и проводит инструктаж по технике безопасности при цементации скважины.
ПК 7. Понимать геологические основы разработки нефтяных и газовых месторождений
ПМ 07. Ведение геологических основ разработки нефтяных и газовых месторождений
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения геологических основ разработки нефтяных и газовых месторождений.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: технику и технологию работ по бурению скважин в различных горно-геологических условиях; основные сведения по геологии и технологии добычи нефти и газа, геологотехнический наряд и режимно-технологическую карту, геологический разрез разбуриваемой площади; сведения о конструкции скважин в различных геологических; спуск устройства испытания пластов и проведение геолого-геофизических исследований.
При изучении модуля обучающиеся учатся основам разработки нефтяных и газовых месторождений.
Результат обучения: 1) Понимать обоснование местоположения скважин.
Общая нефтяная и нефтепромысловая геология
Технология бурения нефтяных и газовых скважин
Технология добычи нефти и газа
Критерий
оценки:
1. Владеет основами исторической геологии, основы геологии нефти и газа.
2. Характеризует геологическое строение месторождения.
3. Характеризует поиски и методику разведки, и эксплуатацию нефтяных и газовых месторождений.
4. Владеет понятиями, перечнем работ, используемым оборудованием при геолого-геофизических исследованиях месторождений.
ПК 8. Организовать управление технологической операцией по строительству скважины.
ПМ 08. Управление технологической операцией по строительству скважины
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для правильной организации рабочего процесса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают Определять риски возникновения осложнения и аварии в процессе бурении, организацию работы оборудования приготовления и очистки бурового раствора с целью обеспечения бесперебойной работы буровых бригад;
При изучении модуля обучающиеся учатся: Определять особенности направленного бурения
Определять риски возникновения осложнения и аварии в процессе бурении
Результат обучения: 1) Определять риски возникновения осложнения и аварии в процессе бурения.
Технология бурения нефтяных и газовых скважин
Критерий оценки:

3. Құбырлардың және олардың қосылыстарының берік сипаттамаларын жақсы біледі.
4. Таль жүйесін, алдағы жұмысты қауіпсіз орындау үшін жүкарбаның жұмыс қабілетін тексереді.
5. Шегендеу бағанасын түсірмес бұрын бұрғылау бригадасына нұсқама жүргізеді.
6. Ұңғыманың параметрлері және айдалатын цемент ерітіндісінің көлемі туралы ақпаратты меңгерді;
7. Тығынды кеңістіктік, күрделі учаскені цементтеуге қажетті есептеулер жүргізеді;
8. Цемент ерітіндісін айдау үшін ауыз жабдығын қолданады;
9. Жұмыс қауіпсіздігін бақылайды және ұңғыманы цементтеу кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама жүргізеді.
КҚ 7. Мұнай және газ кен орындарын әзірлеудің геологиялық негіздерін түсіну
КМ 07. Мұнай және газ кен орындарын әзірлеудің геологиялық негіздерін жүргізу
Бұл модуль мұнай және газ кен орындарын әзірлеудің геологиялық негіздерін жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: әртүрлі тау-геологиялық жағдайларда ұңғымаларды бұрғылау бойынша жұмыстар жүргізу техникасы және технологиясы; геология және мұнай және газ өндіру технологиясы бойынша негізгі мәліметтер, геологиялық-техникалық наряд және режимдік-технологиялық карта, бұрғыланатын алаңды геологиялық кесу; әртүрлі тау-геологиялық жағдайларда ұңғымалардың конструкциясы туралы мәліметтер; қыртыстарды сынау құрылғыларын түсіру және геологиялық-геофизикалық зерттеулер жүргізу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мұнай және газ кен орындарын әзірлеу негіздерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұңғымалардың орналасу негіздемесін түсіну
Жалпы мұнай және мұнай кәсіпшілік геологиясы
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау технологиясы
Мұнай және газ өндіру технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тарихи геология негіздерін, мұнай және газ геологиясы негіздерін меңгерді.
2. Кен орындарының геологиялық құрылымын сипаттайды.
3. Мұнай және газ кен орындарын барлау және пайдалану әдістемесін және оларды іздеуді сипаттайды.
4. Кен орындарын геологиялық-геофизикалық зерттеулер кезінде жұмыстардың ұғымдарын, тізбесін, пайдаланылатын жабдықты меңгерді.
КҚ 8. Ұңғыманың құрылысы бойынша технологиялық операцияны басқаруды ұйымдастыру.
КМ 08. Ұңғыманың құрылысы бойынша технологиялық операцияны басқару
Бұл модуль жұмыс процесін дұрыс ұйымдастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бұрғылау барысында қиындықтар мен апаттардың туындау мәселелерін айқындауды, бұрғылау бригадаларының үздіксіз жұмысын қамтамасыз ету мақсатында бұрғылау ерітіндісін дайындау мен тазарту жабдығының жұмысын ұйымдастыруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бағытты бұрғылаудың ерекшеліктерін айқындауды, бұрғылау барысында қиындықтар мен апаттардың туындау мәселелерін айқындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұрғылау барысында қиындықтар мен апаттардың туындау мәселелерін айқындау
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет понятие о первых признаках осложнений и аварий.
2. Определяет степень безопасности технологических процессов в бурения.
3. Владеет методами реконструкции и восстановления скважин.
4. Проводит вторичное вскрытие продуктивного горизонта, различает основные виды прострелочно-взрывных устройств.
5. Определяет буровые технологические жидкости, особенности бурения скважин в солях.
6. Характеризует процесс гидроаэромеханики в бурении скважин.
7. Контролирует при необходимости корректирует технологические процессы при строительстве, ремонте и эксплуатации скважин различного назначения.
Результат обучения: 2) Определять особенности направленного бурения.
Критерий оценки:
1. Характеризует профили проводки скважин (вертикальные, наклонные горизонтальные и кустовые скважины).
2. Владеет методами геонавигации в бурении.
3. Характеризует технологии бурения скважин по заданному профилю с использованием естественного искривления и применяемых технических средств.
4. Определяет природные, технические и технологические средства управления.
5. Применяет различные виды и компановки бурового снаряда для удержания ствола скважины в заданном направлении.
6. Владеет методами расчета экономической целесообразности бурения кустовых, наклонно-направленных и горизонтальных скважин. траекторией ствола скважины
7. Характеризует типы профилей скважин, методики их расчета.
8. Умеет правильно выбирать оборудование для наклонно-направленного бурения.
9. Определяет оптимальный режим для наклонно-направленного бурения.
ПК 9. Планировать производственные работы персонала
ПМ 09. Контроль качества выполняемых работ и оценивать риски
Данный модуль описывает Контроль качества работы непосредственно на объекте производства работ с целью повышения эффективности буровых работ, снижения аварийности и брака;
сокращения доли непроизводительного времени;
снижения геологических и технологических рисков при строительстве скважин;
сокращения сроков строительства скважин;
уменьшения стоимости буровых работ.
В результате обучения модуля, обучающиеся осваивают:
эффективность использования рабочего времени буровыми бригадами за счет круглосуточного контроля бурового процесса станциями геолого-технологических, геолого-геохимических исследований и газового каротажа и супервайзингом бурового процесса;
ликвидацию аварий и брака;
обеспечение единства принципов и требований к снижению стоимости услуг сервисных организаций при обнаружении технологических и технических нарушений в процессе строительства скважин;
Обеспечение безопасности производства буровых работ за счет контроля со стороны супервайзера за соблюдением требований охраны труда, промышленной и противопожарной безопасности при выполнении работ, влекущих за собой травматизм, пожары, аварии с оборудованием и имуществом;
Обеспечение экологической безопасности при производстве буровых работ;
При изучении модуля обучающиеся учатся соблюдать последовательность выполнения операций по нормальной и аварийной остановке технологического процесса.
Результат обучения: 1) Организовать технологические операции по строительству скважин.
Технология бурения нефтяных и газовых скважин
Критерий оценки:

1. Қиындықтар мен апаттардың алғашқы белгілері туралы түсінігі бар.
2. Бұрғылау кезінде технологиялық процестердің қауіпсіздік дәрежесін айқындайды.
3. Ұңғымаларды қайта құру және қалпына келтіру әдістерін меңгерді.
4. Өнімді горизонттың екіншілік ашуды өткізеді, түсіретін жарылғыш құрылғылардың негізгі түрлерін ажыратады.
5. Бұрғылаудың технологиялық ерітінділерін, тұздардағы бұрғылау ұңғымаларының ерекшеліктерін анықтайды.
6. Ұңғымаларды бұрғылау кезінде гидроаэромеханика процесін сипаттайды.
7. Қажет болған жағдайда әртүрлі мақсаттарда ұңғымаларды салу, жөндеу және пайдалану кезіндегі технологиялық процестерді түзейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағытты бұрғылаудың ерекшеліктерін айқындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұңғымаларды тарту бейіндерін сипаттайды (тігінен, көлбеу, көлденең және шоқтық ұңғыма).
2. Бұрғылау кезінде геонавигация әдістерін меңгерді.
3. Берілген тілмеге (профильге) табиғи қисаю жағдайында бұрғылау технологиясын және қолданылатын техникалық құралдарды сипаттайды.
4. Табиғи, техникалық және технологиялық басқаруды анықтайды.
5. Ұңғыманы берілген бағытта ұстау үшін бұрғылаудың әртүрлі типтері мен құрастыруларын қолданады.
6. Топтық, көлбеу бағытта және көлденең ұңғымаларды бұрғылаудың экономикалық мақсаттылығын есептеу әдістерін, ұңғыма оқпанының траекториясын меңгерді.
7. Ұңғымалардың бейін типтерін, оларды есептеу әдістерін сипаттайды.
8. Көлбеу бағытта бұрғылау үшін жабдықты дұрыс таңдай алады.
9. Көлбеу бағытта бұрғылау үшін оңтайлы режимді айқындайды.
КҚ 9. Қызметкерлердің өндірістік жұмыстарын жоспарлау
КМ 09. Орындалатын жұмыстардың сапасын бақылау және тәуекелдерді бағалау
Бұл модуль бұрғылау жұмыстарының тиімділігін арттыру, апатты және ақауды азайту; өнімсіз уақыт үлесін қысқарту; ұңғымаларды салу кезінде геологиялық және технологиялық тәуекелдерді азайту; ұңғымаларды салу мерзімін қысқарту; бұрғылау жұмыстарының құнын азайту мақсатында тікелей жұмыстар жүргізілетін объектіде жұмыс сапасының бақылануын сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
геологиялық-технологиялық, геологиялық және геохимиялық зерттеу және газды кәдеге жарату бекеттерімен бұрғылау үрдістерін тәулік бойы қадағалау және бұрғылау процесіне жетекшілік ету арқылы бұрғылау бригадаларының жұмыс уақытын пайдалану тиімділігі;
апаттар мен ақауларды жою; ұңғымаларды салу үдерісінде технологиялық және техникалық бұзушылықтарды анықтайтын сервистік ұйымдардың қызметтерінің құнын төмендету қағидаттары мен талаптардың бірлігін қамтамасыз ету;
жарақаттану, өрт, апат және жабдықтармен және мүліктен тұратын жұмыстарды орындау кезінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі талаптарына супервайзердің қадағалауына байланысты бұрғылау жұмыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ету; бұрғылау жұмыстарын жүргізу кезінде экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету ;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар технологиялық процесті қалыпты және апатты тоқтату бойынша операцияларды орындау реттілігін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұңғымаларды құру бойынша технологиялық операцияларды ұйымдастыру
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет методами осуществления технологическими их операций по строительству скважины.
2. Владеет способами и техническими средствами при бурении.
3. Управляет полным технологическим циклом строительства скважины.
4. Контролирует технологические процессы и операций, качества используемых материалов и технических средств.
5. Соблюдает последовательность выполнения операций по нормальной и аварийной остановке технологического процесса бурения скважин.
ПК 10. Выполнять квалификационную работу техника-технолога на предприятии.
ПМ10. Выполнение квалификационной работы техника-технолога
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для правильной организации работы бригады по бурению скважины в соответствии с технологическим регламентом.
В результате изучения модуля, обучающиеся изучают и анализируют структуру бурового предприятия и смежных организаций, их отделов и цехов, основа планирования и управления буровым производством и технологическими процессами, организации цикла строительства скважин, оперативного и статистического учета результатов буровых работ; закрепить теоретических знании, полученных в колледже, а также знаний по вскрытию и освоению продуктивных пластов, закачиванию скважин, по экономике и организации буровых работ, охране труда, окружающей среды.
При изучении модуля обучающие учатся анализировать результаты работы, составлять основные производственно - технические и экономические документации, вести техническую и технологическую документацию; рассчитывать основные технико-экономические показатели работы производства; оценивать затраты на обеспечение качества работ и продукции; обеспечивать безопасность работ на производственном участке.
Результат обучения: 1) Корректировать технологические процессы при бурении скважин.
Технология бурения нефтяных и газовых скважин
Буровые машины и механизмы
Буровые растворы и технология их приготовления
Промышленная экономика, планирование и организация производства
Критерий оценки:
1. Владеет навыками обоснования технологии режимов бурения скважин.
2. Владеет основными и дополнительными операциями в процессе бурения скважины.
3. Владеет технологией приготовления и различает типы промывочных жидкостей и их характеристики.
4. Определяет технологический расчет крепления скважин.
5. Владеет методами освоения и испытания скважин.
6. Выбирает оборудования устья скважин при бурении, консервации и ликвидации.
7.Собирает и систематизирует, изучает и анализирует материалы для дипломного проектирования, изучает содержание проектно-сметной документации, руководящих документов, стандартов предприятия и рабочих инструкций промысловых данных для написания отчета по практике.

1. Ұңғымаларды құру бойынша технологиялық операцияларды жүзеге асыру әдістерін меңгерді.
2. Бұрғылау кезінде бұрғылау әдістерін және техникалық құралдарды меңгерді.
3. Ұңғымаларды құрудың технологиялық циклін толық басқарады.
4. Технологиялық процестер мен операцияларды, пайдаланылатын операциялар мен техникалық құралдардың сапасын бақылайды.
5. Ұңғымаларды бұрғылаудың технологиялық процесін қалыпты және апатты тоқтату бойынша операцияларды орындау реттілігін сақтайды.
КҚ 10. Кәсіпорында техник-технологтың біліктілік жұмысын орындау
КМ10. Техник-технологтың біліктілік жұмысын орындау
Бұл модуль ұңғымаларды бұрғылау жөніндегі бригаданың жұмысын технологиялық регламентке сәйкес ұйымдастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бұрғылау кәсіпорнының және аралас ұйымдардың, олардың бөлімдері мен цехтарының құрылымын, бұрғылау өндірісін және технологиялық процестерді жоспарлау мен басқару негіздерін, ұңғымаларды салу циклін ұйымдастыруды, бұрғылау жұмыстары нәтижелерінің жедел және статистикалық есепке алынуын;колледжде алынған теориялық білімнің, сондай-ақ өнімді қыртыстарды ашу және игеру, ұңғымаларды айдау, экономика және бұрғылау жұмыстарын ұйымдастыру, еңбекті, қоршаған ортаны қорғау бойынша білімнің бекітілуін зерделейді және талдайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жұмыс нәтижелерін талдауды, негізгі өндірістік-техникалық және экономикалық құжаттама жасауды, техникалық және технологиялық құжаттама жүргізуді; өндіріс жұмысының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді; жұмыстар мен өнімдердің сапасын қамтамасыз етуге арналған шығындарды бағалауды; өндірістік учаскеде жұмыс қауіпсіздігін қамтамасыз етуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұңғымаларды бұрғылау кезінде технологиялық процестерді түзету
Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау технологиясы
Бұрғылау машиналары мен механизмдері
Бұрғылау ерітінділері және олардың дайындалуы
Өнеркәсіптік экономика, өндірісті жоспарлау және ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұңғымаларды бұрғылаудың технологиялық режимдерін негіздеу дағдыларын меңгерді.
2. Ұңғымаларды бұрғылау кезінде негізгі және қосымша операцияларды меңгерді.
3. Жуу сұйықтықтарын дайындау технологиясын меңгерді және олардың типтерін және сипаттамаларын ажыратады.
4. Ұңғымаларды бекітудің технологиялық есептеуін айқындайды.
5. Ұңғымаларды игеру мен сынау әдістерін меңгерді.
6. Бұрғылау, консервациялау және жою кезінде ұңғыма аузының жабдығын таңдайды.
7. Дипломдық жобалау үшін материалдар жинайды және жүйелендіреді, зерделейді және талдайды, жобалық-сметалық құжаттаманың, басшылыққа алынатын құжаттардың, кәсіпорын стандарттарының және практика бойынша есеп жазу үшін кәсіпшілік деректердің жұмыс нұсқаулықтарының мазмұнын зерделейді.

3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
ПК 1. Вести технологический процесс и наблюдать за работой оборудования на установке аминовой очистки газа и регенерации аминового раствора.
ПМ 01. Технологический процесс аминовой очистки газа и регенерации аминового раствора
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по процессу аминовой очистки газа.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: технологический процесс аминовой очистки газа и регенерации аминового раствора, свойства природного газа, аминового раствора, сероводорода и углекислого газа; требования международных стандартов к технологическим схемам и процессу аминовой очистки газа и регенерации аминового раствора. При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть знаниями о физико-химических свойствах газа; определять состав природного газа; выбирать тип поглощающего агента; выбирать и контролировать концентрацию поглощающего агента; чертить технологическую карту (PFD); находить основных оборудовании и приборов в схеме технологических процессов, трубопроводов и КИПиА (P&ID); знать международных стандартов и требований технологической схемы; определять физико-химические свойства абсорбера и абсорбента процесса аминовой очистки газа; Выбирать тип оборудовании для аминовой очистки газа; определять направление потоков в технологической схеме; определять принципы работ насадочной и тарельчатой колонны; владеть знаниями контрольно-измерительных приборов процессе аминовой очистки газа; контролировать поток процесса с механическими и автоматическими клапанами; знать виды колоны; определять функции абсорбционных колон; знать конструкции деталей оборудования.
Результат обучения: 1) Характеризировать физико-химические свойства природного газа, аминового раствора, сероводорода и углекислого газа
Инженерная и компьютерная графика.
Аналитическая химия и физико-химические методы анализа
Органическая химия.
Физическая и коллоидная химия.
Конструкционные материалы.
Современный инжиниринг в газопереработке.
Газовая отрасль на современном этапе развития.
Введение в специальность.
Процессы и аппараты химической технологии.
Подготовка газа к переработке.
Основы автоматизации технологических процессов.
Практика по органическому синтезу.
Практика по подготовке и переработке газа и газового конденсата.
Ознакомительная практика
Критерии оценки:

3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды..
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
ПҚ 1. Газды аминді тазалаудың және амин ерітіндісін регенерациялаудың технологиялық процесі.
ПМ 01. Газды аминді тазалаудың және амин ерітіндісін регенерациялаудың технологиялық процесі
Бұл модуль газды аминдік тазарту процесі бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар газды аминді тазалаудың және амин ерітіндісін регенерациялаудың технологиялық процесін, табиғи газдың, амин ерітіндісінің, күкірт сутегінің және көмірқышқыл газының қасиеттерін, халықаралық стандарттардың технологиялық сызбаларға және газды аминді тазалау процесіне және амин ерітіндісін регенерациялауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар газдың физикалық – химиялық қасиеттері туралы білімді меңгеруді; табиғи газдың құрамын анықтауды; сіңіруші агенттің түрін таңдауды; сіңіруші агенттің контрацепсиясын таңдауды және бақылауды; технологиялық картаны сызуды (PFD); технологиялық процестер сызбасында негізгі жабдықтарды және құралдарды табуды, құбыр жолдарын және БӨҚжА (P&ID); халықаралық стандарттарды және технологиялық сызбаларды білуді; абсорбер және газды аминды тазалаудың абсорбентін білуді; газды аминды тазалаудың жабдығын таңдауды; технологиялық сызбада ағындардың бағытын анықтауды; орнату және табақшалы бағананың жұмыс жасау принципін анықтауды; газды аминды тазалау процесінде бақылау –өлшеу құралдарын білуді; механикалық және автоматта клапандарымен процестің ағынын бақылауды; бағана түрлерін білуді; сіңіру бағаналарының функцияларын анықтауды; жабдық детальдарының құрылыстарын білуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Табиғи газдың, аминді қышқылдың, күкірт сутегінің және көмірқышқыл газының физикалық – химиялық қасиеттерін сипаттау
Инженерлік және компьютерлік графика.
Аналитикалық химия және талдаудың физикалық - химиялық әдістері
Органикалық химия.
Физикалық және коллоидты химия.
Құрылымдық материалдар.
Газ өңдеудегі заманауи инжиринг.
Заманауи даму кезеңіндегі газ саласы.
Мамандыққа кіріспе.
Химиялық технология процестері және аппараттары.
Газды өңдеуге дайындау.
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері.
Органикалық синтез бойынша практика.
Газ және газ конденсатын дайындау және өңдеу бойынша практика
Таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары :

1. Владеет знаниями о физико-химических свойствах газа.
2. Построит график реального и идеального газа.
3. Описывает поведение газа в изометрическом процессе.
4. Определяет состав природного газа
5. Определяет плотность газа и жидкости
6. Определяет сжимаемость газа и проницаемость жидкости
7. Выбирает тип поглощающего агента.
8. Выбирает и контролирует концентрацию поглощающего агента.
Результат обучения: 2) Следовать правилам составления поточной и технологической схемы установки аминовой очистки газа и регенерации аминового раствора.
Критерии оценки:
1. Чертит технологическую карту
2. Понимает моделирование и оценку технологического процесса.
3. Находит основных оборудовании и приборов в схеме технологических процессов, трубопроводов и КИПиА (P&ID)
4. Полномочны определит знаки и символы технологической карты.
5. Читает технологическую схему
6. Находит отдельные части оборудования и их спецификации.
7. Демонстрирует знания международных стандартов и требований технологической схемы.
8. Определяет направление потоков в технологической схеме.
Результат обучения: 3) Характеризировать принцип работы абсорбционного процесса аминовой очистки газа
Критерии оценки:
1. Определяет физико-химические свойства абсорбера и абсорбента процесса аминовой очистки газа.
2. Выбирает тип оборудовании для аминовой очистки газа.
3. Определяет принципы работ насадочной и тарельчатой колонны.
4. Владеет знаниями контрольно-измерительных приборов процессе аминовой очистки газа.
5. Определяет направления потока жидкости и газа в процессе аминовой очистки газа.
6. Углубленно изучает виды клапанов.
7. Контролирует поток процесса с механическими и автоматическими клапанами.
8. Устанавливает режим работы аминовой очистки газа.
9. Соблюдает безопасный рабочий режим.
10. Выбирает необходимые аксессуары к основному процессу.
11. Определяет концентраций поглощающего агента.
12. Контролирует выход продукта с колонны
Результат обучения: 4) Соблюдать порядок проведения процесса регенерации аминового раствора
Критерии оценки:
1. Определяет физико-химические свойства абсорбента процесса аминовой очистки газа
2. Предоставляет обогащенный амин к процессу регенераций.
3. Определяет срок действия абсорбента.
4. Контролирует процесс разделений сероводорода от амина.
5. Выбирает оборудование к процессу регенераций.
6. Умеет работать с видами датчиков и приборов процесса регенераций аминовой очистки газа.
7. Обладает знаниями дистилляционного процесса.
8. Определяет виды нагревающих агентов и оборудовании.
Результат обучения: 5) Выбирать соответствующие оборудования для процесса аминовой очистки газа
Критерий оценки:

1. Газдың физико – химиялық қасиеттері туралы біледі.
2. Шынайы және менсіз газ графигін құру.
3. Газдың изометрлік процестегі жүріс – тұрысын сипаттайды.
4. Табиғи газдың құрамын анықтайды
5. Газдың және сұйықтықтың тығыздығын анықтайды.
6. Газдың сығылуын және сұйықтықтың өткізгіштігін анықтайды.
7. Сіңіруші агенттің түрін таңдайды.
8. Сіңіруші агенттің концентрациясын таңдайды және бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Газы аминды тазалаудың ағындық және технологиялық қондырғысын жасау және амин қышқылын регенерациялау ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. Технологиялық карта сызады
2. Технологиялық процесті модельдеуді және бағалауды түсінеді.
3. Технологиялық процестердің, құбыр жолдарының және БӨҚжА (P&ID) сызбасы бойынша негізгі жабдықтарды және құралдарды табады.
4. Технологиялық картаның белгілерін және символдарын анықтауға өкілетті.
5. Технологиялық сызбаны оқиды.
6. Жабдықтың және ерекшеліктің жеке бөліктерін табады.
7. Халықаралық стандарттарды және технологиялық сызба талаптарын біледі.
8. Технологиялық сызбадағы ағындардың бағытын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Газды аминды тазартудың сіңіру процестерінің жұмыс принципін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. Газды аминды тазарту процесінің абсорбер және абсорбенттің физикалық – химиялық процестерін анықтайды.
2. Газды аминды тазартудың жабдық түрін таңдайды.
3. Орнату және табақшалы бағананың жұмыс жасау принципін анықтайды.
4. Газды аминды тазалау процесінде бақылау –өлшеу құралдарын біледі
5. Газды аминды тазалау процесінде сұйықтық және газ ағынының бағытын анықтайды.
6. Клапандардың түрлерін терең игереді.
7. Механикалық және автоматты клапандары бар процесс ағынын бақылайды.
8..Газды аминды тазалау режимдерін белгілейді.
9. Қауіпсіз жұмыс режимін сақтайды.
10. Негізгі процестің қажетті аксессуарларын таңдайды.
11. Сіңіруші агенттің концентрациясын анықтайды.
12. Бағанадан өнімнің шығуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Аминды ерітіндіні регенерациялау процесін жүргізу тәртібін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. Газды аминды тазалау процесінің абсорбенттің физика – химиялық қасиеттерін анықтайды.
2. Регенерация процесіне байытылған аминды ұсынады.
3. Абсорбентің әрекет ету мерзімін анықтайды.
4. Аминнен күкірт сутегінің бөліну процесін бақылайды.
5. Регенерация процесін жабдықты таңдайды.
6. Газды аминды тазарту процесінің құралдарымен және тетік түрлерімен жұмыс жасай біледі.
7. Тазарту процесінің білімдерін анықтайды.
8. Жылыту агенттері мен жабдықтың түрлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Газды аминды тазарту процесі үшін тиісті жабдықты таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выбирает виды колоны.
2. Определяет функции абсорбционных колон.
3. Демонстрирует знания конструкции деталей оборудования.
4. Определяет функции дистилляционных колон.
5. Определяет виды теплообменников.
6 Выбирает эффективный вид теплообменников.
7. Умеет выбирать соответствующий насос для процесса аминовой очистки газа.
8 Определяет виды компрессоров.
9. Обладает знаниями PLC, DSC. 10. Контролирует механические, автоматические клапаны.
ПК 2. Осуществлять контроль за выходом и качеством продукции, расходом реагентов и энергоресурсов.
ПМ 02. Контроль качества продукции, норм расхода сырья и ресурсов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения контроля качества продукции, расхода и ресурсов. Важной целью модуля является поддержка разработки национальных кадастров, которые можно легко оценить с точки зрения качества. Эффективная практика заключается в осуществлении процедур обеспечения качества и контроля качества (ОК / КК) при разработке модуля для достижения этой цели. Деятельность контроль качества включает в себя общие методы, такие как проверки точности при сборе данных и расчетах, а также использование утвержденных стандартизованных процедур для расчетов измерений, оценки неопределенностей, архивирования информации и отчетности. Мероприятия контроль качества более высокого уровня включают в себя технические обзоры категорий источников, данных о воздействии и коэффициенте выбросов, а также методы.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: влияние норм режима на выход и качество продуктов, нормы расхода сырья и реагентов в соответствии с регламентом установки, показатели качества сырья и готовой продукции.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: контроль и регулирование расхода продукта по показаниям контрольно-измерительных приборов; режим работы в зависимости от концентрации сладкого и кислого газа; проводить разбор влияния удельного расхода абсорбента на процессы абсорбции; процентное содержание основных элементов в газе; дать формулировки плотности, вязкости, молекулярной массе, средней температуре кипения; определять содержание сероводорода в газе и сравнивает со стандартами.
Результат обучения: 1) Знать влияние норм режима на выход и качество продуктов.
Стандартизация, сертификация продукции газопереработки.
Аналитическая химия и физико-химические методы анализа.
Промышленная экономика, планирование и организация производства.
Подготовка газа к переработке.
Современные методы анализа газа и газоконденсата
Охрана труда и техника безопасности на производстве.
Практика по органическому синтезу
Критерии оценки:

1. Баған түрін таңдайды
2. Сіңіруші бағаналардың функцияларын анықтайды.
3. Жабдықтың құраушы детальдарын біледі.
4. Тазарту бағаналарының функцияларын анықтайды.
5. Жылу алмастырғыш түрлерін анықтайды.
6 Жылу алмастырғыштың тиімді түрін таңдайды.
7. Газды аминды тазалау процесі үшін тиісті сорғыны таңдай біледі.
8 Компрессорлар түрін біледі.
9. PLC, DSC білімі меңгерген.
10. Механикалық, автоматты клапандарды бақылайды.
ПҚ 2. Өнім сапасын, шикізат пен ресурстардың шығыс нормаларын бақылау
ПМ 02. Өнім сапасын, шикізат пен ресурстардың шығыс нормаларын бақылау
Бұл модуль өнімнің сапасын, шығыны мен ресурстарын бақылауды анықтау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды. Модульдің маңызды мақсаты сапа ұрғысынан жеңіл бағалауды қажет ететін ұлттық кадастрларды әзірлеуді қолдау маңызды. Осы мақсатқа жету үшін модульді әзірлеу кезінде сапаны қамтамасыз ету және сапаны бақылау (СҚ/ СБ) қамтамасыз ету рәсімдерін іске асыру болып табылады. Сапа бақылаудың қызметі мәліметтерді және есептеуді жинау кезінде нақтылығын тексеруді, сондай-ақ өлшем есептеулерін жүргізу, ақпарат мен есептілікті мұрағаттандыру үшін бекітілген стандартты рәсімдерді пайдалану болып табылады. Жоғары деңгейлі сапаны бақылау шаралары дереккөздер санатының техникалық шолын, әсер ету мәліметтері және шығарылым коэффициенті, сондай-ақ әдістерін білуді қамтиды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар режим нормаларының өнім шығысына және сапасына әсерін, орнату регламентіне сәйкес шикізатты және реагенттерді шығындау нормаларын, шикізат сапасын және дайын өнім көрсеткіштерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бақылау –өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша өнімнің шығысын бақылайды және реттеуді; тәтті және қышқыл газдың концентрациясына байланысты жұмыс режимін, абсорбенттің үлесті шығынының сіңіру процестеріне әсерін; газдағы негізгі элементтердің пайыздық қамтылуын; тығыздыққа, тұтқырлыққа, молекулалық массаға, қайнауды орташа температурасына анықтама беруді; газдағы күкірттегінің қамтылуын анықтау және стандарттармен салыстыруды үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Режим нормаларының шығысына және өнімдердің сапасына әсерін білу.
Газ өңдеу өнімдерін стандарттау, сертификаттау
Аналитикалық химия және талдаудың физикалық - химиялық әдістері.
Өндірістік экономика, өндірісті жоспарлау және ұйымдастыру
Газды өңдеуге дайындау.
Газ және газ конденсатын талдаудың заманауи әдістері
Еңбекті қорғау және өндірістегі қауіпсіздік техникасы.
Органикалық синтез бойынша практика
Бағалаудың өлшемшарттары :

1. Владеет знаниями давления, температуры, уровня и расхода процесса.
2. Контролирует связь между переменами процесса.
3. Распознает виды контрольно-измерительных приборов.
4. Берет пробу на основании технической документации, регламента и режима процесса.
5. Отправляет пробу продукта на проверку к центральной лаборатории.
6. Отправляет пробу обогащенного агента на проверку к центральной лаборатории.
7. Контролирует процесс аминовой очистки газа на основании данных лаборатории.
8. Осуществляет двойное расширение (выветривание) насыщенного амина при разном давлении
9. Подготавливает сырье путем высокоэффективной сепарации или промывки газа.
Результат обучения: 2) Соблюдать нормы расхода сырья и реагентов в соответствии с регламентом установки
Критерии оценки:
1. Осуществляет контроль и регулирование расхода продукта по показаниям контрольно-измерительных приборов.
2. Выбирает режим работы в зависимости от концентрации сладкого и кислого газа
3. Проводит разбор влияния удельного расхода абсорбента на процессы абсорбции.
4. Знает приборы для измерения расхода жидкости и газа, и место его расположения.
5. Соблюдает регламентированные нормы расхода сырья, реагентов при выполнении процедур аминовой очистки газа.
6. Работает с международными и отечественными стандартами.
Результат обучения: 3) Знать показатели качества сырья и готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Знает процентное содержание основных элементов в газе.
2. Дает формулировки плотности, вязкости, молекулярной массе, средней температуре кипения.
3. Знает основные показатели качества сырья и готовой продукций.
4. Определяет содержание сероводорода в газе и сравнивает со стандартами.
ПК 3. Обслуживать технологические оборудования, определять и устранять неполадки в их работе.
ПМ 03. Обслуживание технологического оборудования, определение и устранение неполадки в их работе.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обслуживания технологического оборудования, определение и устранение неполадки в их работе.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: сервис технологического оборудования, определение и устранение неполадок во время работы основных оборудовании и оборудовании в резервном состоянии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть знаниями о системе технического обслуживания и подготовки к ремонту оборудований технологического процесса, составлять алгоритм работ, проводимых при техническом обслуживании технологического оборудования, различать виды и способы выявления неисправности.
Результат обучения: 1) Владеть знаниями о системе технического обслуживания и подготовке к ремонту оборудований технологического процесса
Основы технической механики.
Конструкционные материалы.
Современный инжиниринг в газопереработке.
Процессы и аппараты химической технологии.
Охрана труда и техника безопасности на производстве.
Слесарная практика.
Практика по решению производственных ситуаций.
Критерий оценки:
1. Обладает знаниями видов износа оборудования.
2. Определяет причины износа оборудования и их характеристику.
3. Составляет алгоритм работ, проводимых при техническом обслуживании оборудования.
4. Демонстрирует знания этапов технологического процесса ремонта.

1. Қысымды, температураны, процестің деңгейін және шығынын біледі.
2. Процесс ауысымдары арасында байланысты бақылайды.
3. Бақылау –өлшеу құралдарының түрін таниды.
4. Техникалық құжат, регламент және процес режимі негізінде сынама алады.
5. Өнімнің сынамасын тексеруге орталық зертханаға жібереді.
6. Байытылған агенттің сынамасын орталық зертханаға жібереді.
7. Зертхана мәліметтері негізінде газды аминды тазалау процесін бақылайды.
8. Әр түрлі қысымда қаныққа аминнің екі реттік кеңеюін (ұшып кетуі) іске асырады.
9. Жоғары тиімділік бөлу немесе газды жуу арқылы шикізатты дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Орнату регламентіне сәйкес шикізатты және реагенттерді шығындау нормаларын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. Бақылау –өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша өнім шығынын бақылайды және реттейді.
2. Тәтті және қышқыл газдың концентрациясына байланысты жұмыс режимін таңдайды.
3. Абсорбенттің үлесті шығынының сіңіру процестеріне әсерін талдайды.
4. Сұйықтықты және газды және оның орналасу жерін шығынын өлшеу үшін құралдарды біледі.
5. Газды аминді тазалау рәсімдерін орындау кезінде шикізатты,реагенттерді реттеу нормаларын сақтайды.
6. Халықаралық және отандық стандарттармен жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шикізат сапасының және дайын өнімнің көрсеткіштерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. Наздағы негізгі элементтердің пайыздық қамтылуын біледі.
2. Тығыздыққа, тұтқырлыққа, молекулалық массаға, қайнауды орташа температурасына анықтама береді.
3. Шикізаттың және дайын өнімнің сапасысың негізгі көрсеткіштерін біледі.
4. Газдағы күкірттегінің қамтылуын анықтайды және стандарттармен салыстырады.
ПҚ 3. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсету, олардың ақауларын анықтау және жою.
ПМ 03. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсету, олардың ақауларын анықтау және жою.
Бұл модуль технологиялық жабдыққа қызмет көрсетуді, олардың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар технологиялық жабдық сервисін, негізгі жабдықтардың ақауларын анықтау және резервтік жағдайдағы жабдықтарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар техникалық қызмет көрсету жүйесі және жабдықтарды технологиялық процеске жөндеуге дайындауды, технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету кезінде жүргізілетін жұмыстардың алгоритмін құрауды, ақауларды анықтау түрлері мен әдістерін ажыратуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық процес жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеуге дайындаудың жүйесі туралы білу.
Техникалық механика негіздері
Құрылымдық материалдар.
Газ өңдеудегі заманауи инжиринг.
Химиялық технология процестері және аппараттары.
Еңбекті қорғау және өндірістегі қауіпсіздік техникасы.
Слесарлық практика.
Өндірістік ситуацияларды шешу бойынша практика.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтың тозу түрлерін біледі.
2. Жабдықтың тозу себептерін және олардың сипаттамасын анықтайды.
3. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету кезінде жүргізілетін жұмыстардың алгоритмін құрайды.
4. Жөндеудің технологиялық процестің кезеңдерін білуді көрсетеді.

5. Составляет алгоритм подготовки оборудования к ремонту.
6. Составляет план мероприятии тех обслуживания и ремонта.
7. Подготавливает рабочее место и инструмент для проведения ремонтных работ.
8. Ведет документацию оборудовании подлежащей к тех обслуживанию и ремонту.
Результат обучения: 2) Составлять алгоритм работ проводимых при техническом обслуживании технологического оборудования.
Критерий оценки:
1. Проверяет тех паспорт оборудования.
2. Выполняет алгоритм технической документации в обязательном порядке.
3. Ведет журнал о тех обслуживании.
4. Заменяет смазки в агрегатах.
5. Заменяет определенные, быстро изнашиваемые и легкозаменяемые детали
6. Выполняет испытания сосудов и грузоподъемных механизмов. 7. Осуществляет периодическое техническое обслуживание по специальному графику и регламенту.
8. Проверяет техническое состояние оборудования при помощи средств технической диагностики и визуально.
Результат обучения: 3) Различать виды и способы выявления неисправности
Критерий оценки:
1. Определяет основные неисправности работы оборудования.
2. Определяет виды неисправности оборудования.
3. Выбирает вид тех обслуживания и ремонта.
4. Обслуживает оборудования под руководством оператора по оборудованию.
5. Составляет алгоритм подготовки технологического оборудования к ремонту по заданию.
ПК 4. Контролировать работу оборудования и состояние приборов КИПиА по системам блокировок, сигнализации и предохранительных устройств
ПМ 04. Контроль за работой оборудования и за состоянием приборов КИПиА по системам блокировок, сигнализации и предохранительных устройств.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля за работой оборудования и за состоянием приборов КИПиА по системам блокировок, сигнализации и предохранительных устройств.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные виды предохранительных устройств, их основные элементы и назначение клапана; виды сигнализации, применяемые на установках; принципы работы предохранительных устройств, устанавливаемых на оборудованиях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять виды предохранительных устройств; различать основные и второстепенные элементы предохранительных устройств; определять конструкцию предохранительных устройств; освоить назначение предохранительных устройств на аппаратах; осуществлять периодическую проверку аварийной сигнализации; контролировать состояния сигнализационных устройств; соблюдать порядок и сроки проверки исправности действия сигнализационных устройств; определять предохранительных устройств по виду нагрузки; определять внутренние части пружинных предохранительных клапанов.
Результат обучения: 1) Знать основные виды предохранительных устройств, их основные элементы и назначение клапана.
Общая электротехника с основами электроники.
Конструкционные материалы.
Моделирование и информационные системы в химической технологии.
Процессы и аппараты химической технологии.
Охрана труда и техника безопасности на производстве.
Основы автоматизации технологических процессов.
Практика по решению производственных ситуаций.
Практика по получению рабочей профессии.
Критерии оценки:

5. Жабдықты жөндеуге дайындау алгоритмін құрайды.
6. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу шараларының жоспағын құрайды.
7. Жұмыс орнын және құралдарын жөндеу жұмыстарына дайындауды жүргізеді.
8. Техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге жататын жабдықтың құжаттамасын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету кезінде жүргізілетін жұмыстардың алгоритмін құру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтың техникалық паспортын тексереді.
2. Міндетті түрде техникалық құжаттама алгоритмін орындайды.
3. Техникалық қызмет көрсету журналын жүргізеді.
4. Агрегаттардағы майларды ауыстырады.
5. Белгілі, жылдам тозатын және жеңіл алмасатын бөліктерді ауыстырады.
6. Құтыларды және жүк көтеретін механизмдерді сынауды орындайды.
7. Арнайы график және регламент бойынша мерзімді техникалық қызмет көрсетуді іске асырады.
8. Жабдықтың техникалық жағдайын техникалық тексеру құралдары мен визуалды қарау арқылы жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақаулардың түрлерін және оларды анықтауды ажырату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдық жұмысының негізгі ақауларын анықтайды.
2. Жабдықтың ақауларының түрлерін анықтайды.
3. Техникалық қызмет көрсету және жөндеудің түрін таңдайды.
4. Жабдық бойынша оператордың жетекшілігімен жабдыққа қызмет көрсетеді.
5. Технологиялық жабдықты тапсырма бойынша жөндеуге және дайындау алгоритмін құрайды.
ПҚ 4. Бұғаттау жүйелері, дабылдама және сақтандыру құралдарын бұғаттау жүйелері бойынша БӨҚжА құралдарының жағдайын және жабдықтардың жұмысын бақылау
ПМ 04. Бұғаттау жүйелері, дабылдама және сақтандыру құралдарын бұғаттау жүйелері бойынша БӨҚжА құралдарының жағдайын және жабдықтардың жұмысын бақылау.
Бұл модуль жабдықтардың жағдайын және бұғаттау сызбалары бойынша БӨҚжА құралдарының жағдайын, сақтандыру құралдарының дабылдамасы үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар сақтандыру құралдарының негізгі түрлерін, олардың негізгі элементтерін және клапанның арналымын; қондырғыда пайдаланылатын дабылдама түрлерін; жабдықтарда орнатылған сақтандыру құралдарының жұмыс принципін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сақтандыру құралдарының түрлерін анықтауды; сақтандыру құралдарының негізгі және қосымша элементтерін ажыратуды; сақтандыру құралдарының құрылымын анықтауды; аппараттардағы сақтандыру құралдарының арналымын меңгеруді; апатты дабылдаманы мерзімді тексеруді; дабылдама құралдарының жағдайын бақылауды; дабылдама құралдарының ақаулығын тексеру тәртібін және мерзімдерін сақтайды, жүктеме түрі бойынша сақтандыру құралдарын анықтауды; серіппелі сақтандыру клапандарының ішкі бөліктерін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сақтандыру құралдарының негізгі түрлерін, олардың негізгі элементтері мен клапанның арналымын білу.
Электроника негіздері бар жалпы электротехника.
Құрылымдық материалдар.
Химиялық технологияда модельдеу және ақпараттық жүйелер.
Химиялық технология процестері және аппараттары.
Еңбекті қорғау және өндірістегі қауіпсіздік техникасы.
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері.
Өндірістік ситуацияларды шешу бойынша практика.
Жұмыс мамандығын алу практикасы.
Бағалаудың өлшемшарттары :

1. Определяет виды предохранительных устройств.
2. Различает основные и второстепенные элементы предохранительных устройств.
3. Определяет конструкцию предохранительных устройств.
4. Осваивает назначение предохранительных устройств на аппаратах.
5. Определяет принцип работы предохранительных устройств.
6. Настраивает режим работы на основании регламента работы процесса.
7. Не допускает повышения давления выше допустимого значения.
8. Настраивает предохранительные устройства после завершения монтажных работ
9. Соблюдает порядок и сроки проверки исправности действия клапанов, предохранительных и мембранных устройств.
Результат обучения: 2) Знать виды сигнализации, применяемые на установках.
Критерии оценки:
1. Определяет виды сигнализационных устройств.
2. Определяет виды датчиков
3. Характеризует назначение применяемых приспособлений.
4. Обеспечивает контроль системы блокировок и сигнализации.
5. Осуществляет периодическую проверку аварийной сигнализации
6. Контролирует состояния сигнализационных устройств.
7. Соблюдает порядок и сроки проверки исправности действия сигнализационных устройств.
8. Организовывает учебные тревоги по графику.
Результат обучения: 3) Владеть принципами работы предохранительных устройств, устанавливаемых на оборудованиях.
Критерий оценки:
1. Владеет основными принципами работы предохранительных устройств.
2. Собирает детали и конструкцию предохранительных клапанов.
3. Определяет основные части предохранительных устройств.
4. Определяет предохранительных устройств по виду нагрузки.
5. Определяет внутренние части пружинных предохранительных клапанов.
6. Владеет принципами работы рычажно-грузовых предохранительных клапанов.
7. Обладает принципами работы импульсных предохранительных устройств.
8. Владеет принципами работы предохранительных устройств с разрушающимися мембранами (мембранные предохранительные устройства).
9. Полноценно ознакомлен с паспортом и инструкцией по эксплуатации предохранительных устройств.
10. Устанавливает предохранительные устройства на патрубках или трубопроводах, непосредственно присоединенных к сосуду.
11. Обладает знаниями по установке предохранительных устройств.
12. Владеет международные и локальные стандарты Республики Казахстан установки предохранительных устройств.
13. Проверяет порядок и сроки исправности действия предохранительных устройств в зависимости от условий технологического процесса.
14. Записывает результаты проверки исправности и сведения об их настройке в сменный журнал работы сосудов предохранительных устройств.
ПК 5. Управлять и координировать технологический процесс и оборудование с пульта управления автоматизированных производств.
ПМ 05. Управление и координирование технологическим процессом и оборудованием автоматизированных производств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для управление и координирование технологическим процессом и оборудованием с пульта управления автоматизированных производств.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: принципы управления процессом; принципиальную схему трубопроводов и КИПиА; принципы действия контрольно-измерительных приборов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: читать схему автоматизированной управлении; контролировать процесс установленным пультом управления; обладать комплексом знании аппаратных и программных средств, предназначенный для управления процессами в рамках технологического процесса, производства, предприятия; обладать знаниями диспечера управления сбора данных (SCADA); знать принцип работы автоматики и блокировки; проверять устойчивость и прочность приборов к внешним воздействиям.
Результат обучения: 1) Усвоить принципы управления процессом.
Основы автоматизации технологических процессов.
Инженерная и компьютерная графика.
Моделирование и информационные системы в химической технологии.
Современный инжиниринг в газопереработке.
Газовая отрасль на современном этапе развития.
Процессы и аппараты химической технологии.
Охрана труда и техника безопасности на производстве.
Практика по получению рабочей профессии.
Критерии оценки:

1. Сақтандыру құралдарының түрлерін анықтайды.
2. Сақтандыру құралдарының негізгі және қосымша элементтерін ажыратады.
3. Сақтандыру құрылғыларының құрылымын анықтайды.
4.. Аппараттардағы сақтандыру құралдарының арналымын меңгерді.
5. Сақтандыру құралдарының жұмыс істеу принципін анықтайды.
6. Процестің жұмыс регламенті негізінде жұмыс режимін баптайды.
7. Жол берілетін мәнінен жоғары қысымның көтерілуіне жол бермейді.
8. Монтаждау жұмыстарды аяқтаған соң сақтандыру құрылғысын баптайды.
9. Клапандардың, сақтандыру және жарғақшалы құралдардың әрекет ету тәртібі мен мерзімін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қондырғыларда пайдаланылатын дабылдама түрлерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. Дабылдама құралдарының түрлерін анықтайды.
2. Датчиктердің түрлерін анықтайды.
3.Қолданылатын құрылғылардың арналымын сипаттайды.
4. Бұғаттау және дабылдама жүйелерін бақылауды қамтамасыз етеді.
5. Апатты дабылдаманы мерзімді тексеруді жүргізеді.
6. Дабылдама құралдарының жағдайын бақылайды.
7. Дабылдама құралдарының әрекет ету жөнділігінің тәртібін және мерзімін сақтайды,
8. Кесте бойынша оқу дабыл қағуды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықтарға орнатылған сақтандыру құралдарының жұмыс принциптерін меңгерген.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сақтандыру құралдарының жұмыс жасау негізгі принциптерін меңгерген.
2. Сақтандыру клапандарының бөлшектері мен құрылымын жинайды.
3. Сақтандыру құралдарының негізгі бөліктерін анықтайды.
4. Жүктеме түрі бойынша сақтандыру құралдарын анықтауды
5. Серіппелі сақтандыру клапандарының ішкі бөліктерін анықтауды үйренеді.
6. Иінтіректі – жүк сақтандыру клапандарының жұмыс принциптерін меңгерген.
7.. Импульсті сақтандыру клапандарының жұмыс жасау принциптерін меңгерген.
8. Бұзушы жарғақшалары (сақтандыру құралдарының жарғақшалары) бар сақтандыру құралдарының жұмыс жасау принциптерін меңгерген.
9. Сақтандыру құралдарының паспортын және нұсқаулығын толық меңгерген.
10. Құтыға байланысқан құбырларда немесе құбыр жолдарында сақтандыру құралдарын орнатады.
11. Сақтандыру құралдарын орнату бойынша білімдері бар.
12. Қазақстан Республикасының сақтандыру құралдарын орнау бойынша халықаралық және жергілікті стандарттарын меңгерген.
13. Технологиялық процестің шарттарына байланысты сақтандыру құралдарының әрекет ету ақаулығын тексеру тәртібі мен мерзімін біледі.
14. Ақаулығын тексеру нәтижелерін мен оларды баптау туралы мәліметтерді сақтандыру құралдары құтыларының жұмыс істеуінің ауысымдық журналына жазады.
ПҚ 5. Технологиялық процесті және автоматтандырылған өндірістің жабдықтарын басқару және үйлестіру
ПМ 05. Технологиялық процесті және автоматтандырылған өндірістің жабдықтарын басқару және үйлестіру
Бұл модуль технологиялық процесті және технологиялық процесті үйлестіруді автоматтандырылған өндірістерді басқару пультінен басқару үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар процесті басқару принциптерін; құбыр жолдарының және БӨҚжА принциптік сызбасын; бақылау –өлшеу құралдарының жұмыс жасау принциптерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар автоматтандырылған басқарудың сызбасын оқуды, басқару пультін орната отырып, процесті бақылауды; технологиялық процес, өндіріс және мекеме шеңберінде процестерді басқару үшін арналған аппараттық және бағдарламалық құралдарды білу кешенін меңгеруді, мәліметтерді жинауды басқару диспетчерінің білімдерін меңгеруді (SCADA); автоматика және бұғаттаудың жұмыс принципін білуді, құралдардың сыртқы әсерге төзімділігін тексеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Процесті басқару принциптерін меңгеру.
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері.
Инженерлік және компьютерлік графика.
Химиялық технологияда модельдеу және ақпараттық жүйелер.
Газ өңдеудегі заманауи инжиринг.
Заманауи даму кезеңіндегі газ саласы.
Химиялық технология процестері және аппараттары.
Еңбекті қорғау және өндірістегі қауіпсіздік техникасы.
Жұмыс мамандығын алу практикасы.
Бағалаудың өлшемшарттары :

1. Знает приборы, установленные на пульте управления.
2. Читает схему автоматизированной управлении.
3. Контролирует процесс установленным пультом управления.
4. Обладает комплексом знании аппаратных и программных средств, предназначенный для управления процессами в рамках технологического процесса, производства, предприятия.
5. Позволяет выделить группу принципов, определяющих возможность автоматизированного управления.
6. Управляет процесс автоматизированном режиме, также механический.
7. Различает ритм запуска в начале процесса
8. Различает операционный промежуточный ритм
9. Различают ритм выпуска продукции.
10. Обладает знаниями логического контроля процесса.
Результат обучения: 2) Разобраться в принципиальной схеме трубопроводов и КИПиА.
Критерии оценки:
1. Обладает знаниями диспечера управления сбора данных (SCADA).
2. Знает принцип работы автоматики и блокировки.
3. Демонстрирует знания устройства пульта управления.
4. Контролирует отдельные параметры технологического процесса автоматизированного производства с пульта управления по показаниям приборов.
5. Корректирует и регулирует параметры процесса на основании принципиальной схемы трубопроводов и КИПиА.
6. Определяет расположение обслуживаемого оборудования в принципиальные схемы трубопроводов и КИПиА.
7. Различает режим работы пульта управления.
8. Соблюдает правила пользования средствами измерений и сигнализацией пульта управления.
9. Учитывает систему сигнализации и связи технологического процесса.
Результат обучения: 3) Обладать знаниями принципа действия контрольно-измерительных приборов.
Критерии оценки:
1. Обладает знаниями механического и автоматического контроля.
2. Проверяет устойчивость и прочность приборов к внешним воздействиям.
3. Обладает знаниями системы кодификаций по защите приборов.
4. Контролирует и обеспечивает параметры работ приборов.
ПК 6. Осуществлять пуск, остановки и регулирования технологического процесса в соответствии с технологической картой.
ПМ 06. Пуск, остановка и регулирование технологического режима в соответствии с технологической картой
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и планирования деятельности производственных работ по осуществлению пуска, остановки и регулирования технологического режима в соответствии с технологической картой.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: выполнять пуск и остановку установленного оборудования; составлять алгоритм остановки технологической установки.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить тех осмотр оборудовании и приборов до запуска технологического процесса; выявлять и устранять мелкие неполадки до запуска технологического процесса; проверять линии байпаса; проверять предохранительные устройства процесса; определять вид остановки технологического процесса; подготовить основные и поддерживающие оборудовании к остановке.
Результат обучения: 1) Выполнять пуск и остановку установленного оборудования.
Основы автоматизации технологических процессов.
Современный инжиниринг в газопереработке.
Процессы и аппараты химической технологии.
Охрана труда и техника безопасности на производстве.
Практика по получению рабочей профессии.
Технологическая практика.
Критерии оценки:

1. Басқару пультінде орнатылған құралдарды біледі.
2. Автоматтандырылған басқару сызбасын оқиды.
3. Процесті басқарудың бекітілген пультімен бақылайды.
4. Технологиялық процес, өндіріс және мекеме шеңберінде процестерді басқару үшін арналған аппараттық және бағдарламалық құралдарды білу кешенін меңгеруді
5. Автоматтандырылған басқарудың мүмкіндіктерін анықтайтын принциптердің тобын ерекшелеу мүмкіндігін береді.
6. Процесті автоматты режимде, сондай-ақ механикалық процесті басқарады.
7. Процесс басында іске қосу ритмін ажыратады.
8. Операциялық аралық ритмді ажыратады.
9. Өнімді шығару ритмін ажыратады.
10. Процесті логикалық бақылауды біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Құбыр жолдарының және БӨҚжА принциптік сызбасын ажырату.
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. мәліметтерді жинауды басқару диспетчерінің білімдерін (SCADA) меңгерді.
2. Автоматика және бұғаттаудың жұмыс принципін біледі.
3. Басқару пультінің құрылысын білетінін көрсетеді.
4. Құралдардың көрсеткіштері бойынша басқару пультінен автоматтандырылған өндірістің технологиялық процесінің жеке өлшемдерін бақылайды.
5. Құбыр жолдары және БӨҚжА принциптік сызбалары негізінде процестің өлшемдерін түзетеді және реттейді.
6. Құбыр жолдары және БӨҚжА принциптік сызбаларында қызмет көрсетілетін жабдықтың орналасуын анықтайды.
7. Басқару пультінің жұмыс режимдерін ажыратады.
8. Өлшеу құралдарын және басқару пультінің дабылдамасын пайдалану ережелерін сақтайды.
9. Дабылдама жүйесін және технологиялық процесс байланыстарын ескереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Бақылау – өлшеу құралдарының әрекет етуі принципін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. Механикалық және автоматикалық бақылауды біледі.
2. Құралдардың сыртқы әсерге төзімділігін тексереді.
3. Құралдарды қорғау бойынша кодтау жүйесін біледі.
4. Құрылғылардың жұмыс өлшемдерін бақылайды және қамтамасыз етеді.
ПҚ 6. Технологиялық картаға сәйкес технологиялық режимді іске қосу, тоқтату және реттеу
ПМ 06. Технологиялық картаға сәйкес технологиялық режимді іске қосу, тоқтату және реттеу
Бұл модуль технологиялық картаға сәйкес технологиялық режимді іске қосу, тоқтату және реттеу бойынша өндірістік жұмыстардың қызметін ұйымдастыру және жоспарлау үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бекітілген жабдықты іске қосуды және тоқтатуды орындауды, технологиялық қондырғыны тоқтату алгоритмін құрауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар технологиялық процесті іске қосқанға дейін жабдықты және құралдарды техникалық қарауды жүргізуді, технологиялық процесті іске қосқанға дейін ұсақ ақауларды анықтайды және жояды; байпас желілерін тексеруді; процестің сақтандыру құралдарын тексеруді; технологиялық процесті тоқтату түрін; тоқтатуың негізгі және қолдаушы жабдықтауды дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бекітілген жабдығын іске қосу және тоқтатуды орындау.
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері.
Газ өңдеудегі заманауи инжиринг.
Химиялық технология процестері және аппараттары.
Еңбекті қорғау және өндірістегі қауіпсіздік техникасы.
Жұмыс мамандығын алу практикасы.
Технологиялық практика.
Бағалаудың өлшемшарттары :

1. Проводит тех осмотр оборудовании и приборов до запуска технологического процесса.
2. Выявляет и устраняет мелкие неполадки до запуска технологического процесса.
3. Проверяет линии байпаса.
4. Проверяет предохранительные устройства процесса.
5. Проверяет аварийные отключение процесса.
6. Подготавливает оборудования к пуску.
7. Осуществляет предварительный пуск.
8. Проверяет данные во время предварительного пуска технологического процесса.
9. Контролирует работоспособность датчиков, приборов, предохранительных устройств, аварийных отключении, аварийных сигнализации и основных оборудовании.
10. Запускает технологический процесс.
11. Контролирует технологический процесс с пультом управления и механический.
12. Подготавливает технологический процесс к остановке.
13. Отключает основные потоки к технологическому процессу.
14. Закрывает клапаны на определенную позицию.
15. Осуществляет нормальную остановку оборудования.
16. Осуществляет аварийную остановку.
17. Определяет причины, запрещающие пуск и эксплуатацию технологического процесса.
18. Работает по регламенту нормативно – технической документации.
Результат обучения: 2) Составлять алгоритм остановки технологической установки (блока).
Критерии оценки:
1. Определяет вид остановки технологического процесса.
2. Подготавливает основные и поддерживающие оборудовании к остановке.
3. Соблюдает правила и процедуру остановки оборудования и приборов технологического процесса.
4. Обеспечивает безопасную остановку технологического процесса по заданному режиму и регламенту.
5. Проверяет надежность в случае аварийных ситуаций и остановок производства на ремонт.
6. Проверяет основные и поддерживающие оборудовании и проборов после остановки технологического процесса.
ПК 7. Осуществлять работу с ведением сменного журнала, режимных журналов и передачи смен.
ПМ 07. Сменная и режимная документация предприятии.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения сменной и режимной документации предприятия.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: соблюдать правила приема и сдачи смены; оформлять технологическую документацию в соответствии с требованиями стандартов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: контролировать наличие технической документации оборудовании; проверить наличие сменных журналов; проверить данные сменного журнала; получать сведения у операторов о работе оборудования; владеть знаниями законодательных и нормативных документов компании; различать виды инструктажи; соблюдать правила и процедуры технологической и технической документации.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила приема и сдачи смены.
Профессиональный казахский (русский) язык.
Профессиональный иностранный язык.
Делопроизводство на государственном языке.
Глубокая переработка природного газа и газового конденсата.
Преддипломная практика и дипломное проектирование.
Критерии оценки:

1. Технологиялық процесті іске қосқанға дейін технологиялық процесті іске қосуға дейін жабдықты және құралдардың техникалық қарауын жүргізеді.
2. Технологиялық процесті іске қосқанға дейін шағын ақауларды анықтайды және жояды.
3. Байпас желілерін тексереді.
4. Процестің сақтандыру құралдарын тексереді.
5. Процесті апатты өшіруді тексереді.
6. Жабдықты іске қосуды дайындайды.
7. Алдын ала іске қосуды іске асырады.
8. Технологиялық процесті алдын ала іске қосу уақытында мәліметтерді тексереді.
9. Датчиктердің, құралдарының, сақтандыру құралдарының, апатты дабылдаманың және негізгі жабдықтың жұмыс қабілеттігін бақылайды.
10. Технологиялық процесті іске қосады.
11. Басқару және механикалық пультпен технологиялық процесті бақылайды.
12. Технологиялық процесті тоқтатуға дайындайды.
13. Негізгі ағындарды технологиялық процесті өшіреді.
14. Белгілі позицияға клапандарды жабады.
15. Жабдықты қалыпты тоқтатуды іске асырады.
16. Апатты тоқтатуды іске асырады.
17. Технологиялық процесті іске қосуды және пайдалануды тиым салатын себептерді анықтайды.
18. Нормативті – техникалық құжаттаманың регламенті бойынша жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық қондырғының (блогының) тоқтату алгоритмін құрау.
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. Технологиялық процесті тоқтату түрін анықтайды.
2. Негізгі және қолдаушы жабдықтарды тоқтатуға дайындайды.
3. Технологиялық процестің жабдығын және құралдарын тоқтату ережелерін және рәсімін сақтайды.
4. Технологиялық процестің белгіленген режим және регламент бойынша қауіпсіз тоқтатуды қамтамасыз етеді.
5. Апат жағдайларында және өндірісті жөндеуге тоқтатудың сенімділігін тексереді.
6. Технологиялық процесті тоқтатудан кейін негізгі және қолдаушы жабдықтарын тексереді.
ПҚ 7. Мекеменің ауысымдық және режимдік құжаттамасы..
ПМ 07. Мекеменің ауысымдық және режимдік құжаттамасы.
Бұл модуль мекеменің ауысымдық және режимдік құжаттамасы игеру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ауысымды қабылдау және тапсыру ережелерін сақтауды; стандарттардың талаптарына сәйкес технологиялық құжаттаманы рәсімдеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жабдықтың техникалық құжаттамасын бақылауды; ауысым журналдарының болуын тексеруді; ауысым журналының мәліметтерін тексеруді; жабдықтың жұмысы туралы операторлардан мәліметтерді алуды; компанияның заңнама және нормативті құжаттарын меңгеруді; нұсқама беру түрлерін ажыратады; технологиялық және техникалық құжаттамасының ережелерін және рәсімдерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ауысымды тапсыру ережелерін сақтау.
Кәсіптік қазақ (орыс) тілі.
Кәсіптік шетел тілі.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу.
Табиғи газ және газ конденсатын терең өңдеу
Диплом алды практика және Дипломдық жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары :

1. Контролирует наличие технической документации оборудовании.
2. Проверяет наличие сменных журналов.
3. Проверяет данные сменного журнала.
4. Получает сведения у операторов о работе оборудования и сверяет с данными сменного журнала.
5. Ознакомляется о состоянии всего оборудования, путем обхода.
6. Проверяет наличие режимного журнала.
7. Проверяет данные режимного журнала.
8. Проверяет ежедневные, ежечасные записи о режиме работы технологического процесса.
9. Записывает все обнаруженные неисправности.
10. Расписывается во всех журналах вместе с оператором, сдающего смену.
11. Обязан поставить запись в сменном журнале в случае обнаружения дефектов и неисправностей, которые невозможно исправить собственными силами.
12. Передает информации о неисправности и дефектов на основании записи в журналах в другие отделы.
Результат обучения: 2) Оформлять технологическую документацию в соответствии с требованиями стандартов.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями законодательных и нормативных документов компании.
2. Различает виды инструктажи.
3. Соблюдает правила и процедуры технологической и технической документации.
4. Владеет знаниями стандартов компании.
5. Владеет знаниями международных стандартов оформлении технологической документации.
ПК 8. Устранять нарушения и мелких неисправностей в работе системы автоматики при ведении технологического процесса.
ПМ 08. Устранение нарушений и мелких неисправностей в работе системы автоматики при ведении технологического процесса.
Данный модуль описывает результативность работы устранении нарушений и мелких неисправностей в работе системы автоматики при ведении технологического процесса, в данном модуле описывается навыки и знания, необходимые для освоения квалификации техника-технолога.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают виды деятельности: технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и установить причину; назначение и структуру работы отдела обслуживания средств контроля и автоматики
При изучении модуля обучающие учатся: владеть знаниями программы автоматического управления технологического процесса; выполнять метрологический надзор; осуществлять техническое обслуживание контрольно-измерительных приборов; знать работу отдельных подразделений производства; распределять информации в соответствии со структурами работы отдела.
Результат обучения: 1) Уметь определить нарушение технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и установить причину.
Общая электротехника с основами электроники.
Моделирование и информационные системы в химической технологии.
Основы автоматизации технологических процессов.
Процессы и аппараты химической технологии.
Технологическая практика
Преддипломная практика и дипломное проектирование.
Критерии оценки:

1. Жабдықтың техникалық құжаттамасын бақылайды.
2. Ауысым журналдарының болуын тексереді.
3. Ауысым журналдарының мәліметтерін тексереді.
4. Получает сведения у операторов о работе оборудования и сверяет с данными сменного журнала.
5. Барлық жабдықтың жағдайымен қарау арқылы танысады.
6. Режимдік журналдың болуын тексереді.
7. Режимдік журналдың мәліметтерін тексереді.
8. Технологиялық процестің жұмыс режимі туралы күнделікті, сағат сайын жазбаларын тексереді.
9. Барлық анықталған ақауларды тексереді.
10. Ауысымды тапсыратын оператормен бірге барлық журналдарға қол қояды.
11. Өз күшімен түзету мүмкін емес ақаулар мен кемшіліктер анықталған жағдайда ауысым журналында жазба қоюға міндетті.
12. Журналдағы жазбалар негізінде ақаулары мен кемшіліктері туралы ақпаратты басқа бөлімдерге жібереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Стандарттардың талаптарына сәйкес технологиялық құжаттаманы рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. Компанияның заңнама және нормативті құжаттарын біледі.
2. Нұсқама беру түрлерін ажыратады.
3. Технологиялық және техникалық құжаттаманың ережелерін және рәсімдерін сақтайды.
4. Компания стандарттарын біледі.
5. Технологиялық құжаттаманы рәсімдеуде халықаралық стандарттарды біледі.
ПҚ 8. Технологиялық процесті жүргізу кезінде автоматика жүйесінің жұмысында бұзушылықтарды және ұсақ ақауларды жою.
ПМ 08. Технологиялық процесті жүргізу кезінде автоматика жүйесінің жұмысында бұзушылықтарды және ұсақ ақауларды жою.
Бұл модуль технологиялық процесті жүргізу кезінде автоматика жүйесінің жұмысында бұзушылықтарды және ұсақ ақауларды жою жұмысының нәтижелілігін сипаттайды, бұл модульде техник – технолог біліктілігін меңгеру үшін қажетті білімді, игеруді және дағдыларды сипатталады.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қызмет түрлерін: бақылау - өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті және себебін анықтауды; бақылау және автоматика құралдарына қызмет көрсету бөлімінің жұмыс жасау арналымын және құрылымын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар технологиялық процесті автоматты басқару бағдарламасын білуді; метрологиялық қадағалауды орындауды; бақылау –өлшеу құралдарының техникалық қызмет көрсетуді; өндірістің жеке бөлімшелерінің жұмысын білуді; бөлім жұмысының құрылымдарына сәйкес ақпаратты анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бақылау –өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті бұзуды анықтау және себептерін анықтау.
Электроника негіздері бар жалпы электротехника.
Химиялық технологиядағы модельдеу және ақпараттық жүйелер
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері.
Химиялық технология процестері және аппараттары.
Технологиялық практика
Диплом алды практика және Дипломдық жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары :

1. Владеет знаниями программы автоматического управления технологического процесса.
2. Выполняет метрологический надзор.
3. Осуществляет техническое обслуживание контрольно-измерительных приборов.
4. Проверяет систему на потребность ремонта.
5. Анализирует неисправность конкретного прибора.
Результат обучения: 2) Определять назначение и структуру работы отдела обслуживания средств контроля и автоматики.
Критерии оценки:
1. Знает работу отдельных подразделений производства.
2. Распределяет информации в соответствии со структурами работы отдела.
3. Распределяет информации о неисправности оборудования производственного участка, непосредственно ответственному.
ПК 9. Следить за состоянием резервного оборудования и приборов.
ПМ 09. Сервис резервного оборудования и приборов.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения сервиса резервного оборудования и приборов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: определять всевозможные неполадки и истощения резервного оборудования и устройств; осуществлять перевод потока и процесса с работающего оборудования на резервный.
При изучении модуля обучающиеся учатся: регулярно проверять обход по резервным оборудованиям; определять неисправности; осуществлять профилактический осмотр;
Результат обучения: 1) Определить рабочее состояние оборудования и приборов.
Процессы и аппараты химической технологии. Слесарная практика.
Практика по решению производственных ситуаций.
Преддипломная практика и дипломное проектирование.
Критерий оценок:
1. Регулярно проверяет обход ответственных операторов по резервным оборудованиям.
2. Контролирует готовность резервных оборудовании.
3. Контролирует за техническим обслуживанием резервных оборудовании.
Результат обучения: 2) Определять всевозможные неполадки и истощения резервного оборудования и устройств.
Критерий оценок:
1. Определяет неисправности в устройствах и в оборудовании
2. Осуществляет их дальнейший ремонт при наличиях неполадок
3. Осуществляет профилактический осмотр и текущий ремонт резервных устройств.
Результат обучения: 3) Осуществлять перевод потока и процесса с работающего оборудования на резервный.
Критерий оценок:
1. Подготовливает резервного оборудования к запуску.
2. Проверяет синхронизацию технологического процесса и пульта управления во время перехода с основного оборудования на резервный.
3. Проверяет наличие только исправных и подготовленных к работе установок.
4. Проверяет позиций регулирующих клапанов в линии на резервного оборудование.
5. Остановить вспомогательное оборудование по инструкции
ПК 10. Контролировать проведение строительно-монтажных и пусконаладочных работ
ПМ 10. Контроль проведения строительно-монтажных и пусконаладочных работ.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки во время проведения строительно-монтажных и пусконаладочных работ. В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают виды деятельности: организовывать рабочую программу и план монтажных пусконаладочных работ, проверить выполнении работы в соответствии с проектом, соблюдения требований СНиП, правил и технических условий на производство.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проверять и настраивать оборудования, осуществлять главные этапы в пуско-наладочной деятельности; устанавливать единые нормативные требования; осуществлять входной контроль до начала монтажных работ;
Результат обучения: 1) Организовывать рабочую программу и план монтажных пусконаладочных работ.
Конструкционные материалы
Современный инжиниринг в газопереработке.
Процессы и аппараты химической технологии.
Охрана окружающей среды в газопереработке.
Охрана труда и техника безопасности на производстве.
Слесарная практика.
Практика по решению производственных ситуаций.
Преддипломная практика и дипломное проектирование.
Критерий оценок:

1. Технологиялық процесті автоматты басқару бағдарламасын біледі.
2. Метрологиялық қадағалауды орындайды.
3. Бақылау –өлшеу құралдарына техникалық қызмет көрсетуді іске асырады.
4. Жүйені жөндеу қажеттілігіне тексереді.
5. Нақты құралдың ақаулығын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бақылау құралдарына қызмет көрсету және автоматика бөлімшесінің арналымын және жұмысының құрылымын анықтау..
Бағалаудың өлшемшарттары :
1. Өндірістің жеке бөлімшелерінің жұмысын біледі.
2. Бөлімнің жұмыс құрылымына сәйкес ақпаратты бөледі.
3. Өндірістік аймақтың жабдықтарының ақаулары туралы ақпаратты тікелей жауаптыға жібереді.
ПҚ 9. Резервтік жабдықты және құралдардың жағдайын бақылау.
ПМ 09. Резервтік жабдықты және құралдардың жағдайын бақылау.
Бұл модуль резервтік жабдық және құралдардың сервисін игеру үшін қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар резервтік жабдықтардың және құрылғылардың барлық мүмкін ақауларын және тозуын; жұмыс жасайтын жабдықтан резервтікке ағынды және процесті ауыстыруды іске асыруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар резервтік жабдықтар бойынша үнемі тексеруді; ақауларын анықтауды; профилактикалық қарауды іске асыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықтар мен құрылғылардың жұмыс жасау қалпын анықтау.
Химиялық технология процестері және аппараттары.
Слесарьлық практика.
Өндірістік ситуацияларды шешу бойынша практика.
Диплом алды практика және Дипломдық жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Резервтік жабдықтар бойынша жауапты операторларын үнемі тексереді.
2. Резервтік жабдықтың дайындығын бақылайды.
3. Резервтік жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Резервтік жабдықтардың және құралдардың барлық мүмкін ақауларын және тозуды анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құралдардың және жабдықтардың ақауларын анықтайды.
2. Ақаулардың болуына ары қарай жөндеуді іске асырады.
3. Резервтік құралдарды профилактикалық қарауды және ағымдағы жөндеуін іске асырады
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс жасайтын жабдықтан резервтікке ағынды және процесті ауыстыруды іске асыруды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Резервтік жабдықты іске қосуға дайындайды.
2. Негізгі жабдықтан резервке көшу кезінде технологиялық процесті синхрондауды және басқару пультін тексеруді.
3. Тек жөнді және жұмысқа дайын құрылғыларды тексереді.
4. Резервтік жабдықтағы желіде реттейтін клапандардың позицияларын тексереді.
5. Нұсқаулық бойынша қосымша жабдықты тоқтатады.
ПҚ 10. Құрылыс -монтаждау және іске қосу - реттеу жұмыстарын жүргізуді бақылау
ПМ 10. Құрылыс -монтаждау және іске қосу - реттеу жұмыстарын жүргізуді бақылау.
Бұл модуль құрылыс іске қосу –реттеу жұмыстарын жүргізу кезінде қажетті білімді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жұмыс бағдарламасын және монтаждау іске –қосу жұмыстарының жоспарын, жобаға сәйкес жұмыстың орындалуын тексеру, ҚЕжН талаптарын сақтай отырып, өндірістің техникалық ережелері мен шарттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жабдықты тексеруді және баптауды, іске қосу –реттеу қызметінің басты кезеңдерін іске асыруды; бірыңғай нормативті талаптарды анықтауды; монтаждау жұмыстары басталғанға дейін кірі бақылауын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Монтаждық іске қосу –реттеу жұмыстарының жұмыс бағдарламасын және жоспарын ұйымдастыру.
Құрылымдық материалдар
Газ өңдеудегі заманауи инжиринг.
Химиялық технология процестері және аппараттары.
Газ өңдеуде қоршаған ортаны қорғау
Еңбекті қорғау және өндірістегі қауіпсіздік техникасы.
Слесарьлық практика.
Өндірістік ситуацияларды шешу бойынша практика.
Диплом алды практика және Дипломдық жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Проверяет и настраивает оборудования для достижения параметров, предусмотренных планом.
2. Осуществляет главные этапы в пуско-наладочной деятельности
3. Расписывает перечень действий, которые будут производится во время пуско-наладочных работ.
Результат обучения: 2) Проверить выполнении работы в соответствии с проектом, соблюдения требований СНиП, правил и технических условий на производство.
Критерий оценок:
1. Устанавливает единые нормативные требования по управлению охраной труда в организациях
2. Обладает знаниями опасных для людей зоны, в которых постоянно действуют или могут действовать опасные факторы, связанные или не связанные с характером выполняемых работ.
Результат обучения: 3) Контролировать качество монтажных и пусконаладочных работ.
Критерий оценок:
1. Осуществляет входной контроль до начала монтажных работ и проверяет качества и комплектности технической документации
2. Обеспечивает соответствия качества выполняемых работ требованиям СНиП.
3. Выясняет и обеспечивает соответствия выполняемых работ и применяемых материалов, изделий, конструкций и аппаратов.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 213
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 636
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Промышленное оборудование"
Код и профиль образования:
0800000 - Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0826000 - Промышленное оборудование
Квалификация*:
082601 2 – Слесарь-ремонтник
082603 2 – Слесарь по техническому обслуживанию и ремонту промышленного оборудования

1. Жоспарда көзделген өлшемдеріне қол жеткізу үшін жабдықты тексереді және баптайды.
2. Іске –қосу қызметінің бастапқы кезеңдерін іске асырады.
3. Іске- қосу жұмыстары кезінде жүргізілетін әрекеттерің тізімін жазады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістің ҚЕжН талаптарын, техникалық ережелері мен шарттарын сақтай отырып, жобаға сәйкес жұмыстың орындалуын тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымдарда еңбекті қорғауды басқару бойынша бірыңғай нормативтік талаптарды белгілейді.
2. Орындалатын жұмыстардың сипатымен байланысты немесе байланыссыз қауіпті факторлар болуы мүмкін адамдар үшін қауіпті аймақтарды біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Монтаждау және іске қосу жұмыстарының сапасын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрастыру жұмыстары басталғанша кіріс бақылауын жүргізеді және техникалық құжаттаманың сапасын және толықтығын тексереді.
2. Орындалатын жұмыстардың ҚЕжН сәйкестігін қамтамасыз етеді.
3. Орындалатын жұмыстардың, қолданылатын материалдардың, құрылыстардың және аппараттардың сәйкестігін анықтайды және қамтамасыз етеді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзыреттер;
КҚ – кәсіптік құзыреттер;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
213-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
636-қосымша
"Өнеркәсіптік жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні* :
0800000 - Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0826000 - Өнеркәсіптік жабдықтары
Біліктілігі:
082601 2 – Слесарь - жөндеуші
082603 2 – Өнеркәсіп құрал-саймандарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету слесарі

2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация 082601 2 – "Слесарь ремонтник"
ПК 1. Читает чертежи и технологические схемы
ПМ 01 Чтение чертежей и технологических схем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения эскизов, чертежей деталей и узлов; графических изображений технологического оборудования и технологических схем.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: законы, методы и приемы проекционного черчения; правила оформления и чтения рабочих чертежей, конструкторской и технологической документации; правила выполнения чертежей, технических рисунков, эскизов и схем, геометрические построения и правила вычерчивания технических деталей, узлов; общие сведения о сборочных чертежах; способы графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем, требования государственных стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации к оформлению и составлению чертежей и схем.
При изучении модуля обучающие учатся: выполнять графические изображения технологического оборудования и технологических схем; выполнять комплексные чертежи геометрических тел и проекции точек, лежащих на их поверхности; выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи деталей, их элементов, узлов; оформлять технологическую и конструкторскую документацию в соответствии с действующей нормативно-технической документацией; читать чертежи, технологические схемы, спецификации и технологическую документацию; владеть компьютерной графикой; использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации.
Результат обучения: 1) Выполнять графическое оформление чертежей.
Техническое черчение
Основы компьютерной технологии
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Определяет форматы чертежей, основные дополнительные линии чертежа, шрифты чертежные.
2. Характеризует основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
3. Наносит размеры, вычерчивает контуры деталей в масштабе.
4. Выполняет основные надписи в соответствии с Единой системой конструкторской документацией.
5. Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.
6. Выполняет проекции геометрических тел и их аксонометрию.
7. Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы и сечения.
8. Выполняет изображение и обозначение резьбы, эскизы и чертежи деталей, узлов.

2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
082601 2 – "Жөндеуші слесарь" біліктілігі
КҚ 1.
Сызбаларды және технологиялық сызбаларды оқиды
КМ 01 Сызбаларды және технологиялық сызбаларды оқу
Бұл модуль бөлшектер мен тораптардың эскиздерін, сызбаларын, технологиялық жабдықтардың графикалық бейнелерін және технологиялық сызбаларды орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: проекциялық сызудың заңдары, әдістері мен тәсілдері; жұмыс сызбаларын, конструкторлық және технологиялық құжаттаманы рәсімдеу және оқу ережесі; сызбаларды, техникалық суреттерді, эскиздер мен сызбаларды орындау ережесі; геометриялық құрылыстар және техникалық бөлшектерді, тораптарды сызу ережесі; құрастыру сызбалары туралы жалпы мәліметтер; технологиялық жабдықтарды графикалық ұсыну және технологиялық схемаларды орындау тәсілдері, мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мемлекеттік стандарттар талаптары.
сызбалар мен схемаларды рәсімдеуге және жасауға технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің стандарттарын әзірлеу.
Модульді оқу кезінде оқыту үйренеді:технологиялық жабдықтар мен технологиялық сұлбалардың графикалық бейнесін орындау; Геометриялық денелердің кешенді сызбаларын және олардың бетінде жатқан нүктелердің проекциясын орындау; бөлшектердің, олардың элементтерінің, тораптарының эскиздерін, техникалық суреттері мен сызбаларын орындау; қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес технологиялық және конструкторлық құжаттаманы рәсімдеу; сызбаларды, технологиялық схемаларды, спецификацияларды және технологиялық құжаттаманы оқу; компьютерлік графиканы меңгеру; конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Сызбаларды графикалық рәсімдеуді орындау.
Техникалық сызу
Компьютерлік технология негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Оқыту нәтижесі: 1) сызбаларды графикалық рәсімдеуді орындайды.
2. Конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттар.
3. Өлшемдерді жағады, масштабта бөлшектердің контурын сызады.
4. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесіне сәйкес негізгі жазбаларды орындайды.
5. Техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережелерін пайдалана отырып, геометриялық құрылымдарды орындайды.
6. Геометриялық денелердің проекцияларын және олардың аксонометриясын орындайды.
7. Бөлшектердің проекциясын, қажетті тіліктер мен қималарды орындайды.
8. Бөлшектердің, тораптардың резьбаларының, эскиздері мен сызбаларының бейнесі мен белгіленуін орындайды.

9. Опреляет уклон и конусность на технических деталях.
Результат обучения: 2) Выполнять чертежи общего вида и сборочные чертежи по эскизам.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила оформления и чтение чертежей общего вида и сборочных чертежей.
2. Демонстрирует знание условностей и упрощений применяемых в чертежах.
3. Применяет навыки машиностроительного черчения.
4. Оформляет сборочные чертежи по эскизам.
5. Составляет простые кинематические схемы с соблюдением установленных требований.
Результат обучения: 3) Выполнять проекционные чертежи.
Критерии оценки:
1.Владеет навыками проекционного черчения.
2. Владеет элементами технического рисования. 3. Строит комплексные чертежи точек и прямых, проекции прямых и плоских фигур.
4. Изображает плоские фигуры и объемные тела в аксонометрических проекциях.
5. Выполняет сечение геометрических тел плоскостью.
Результат обучения: 4) Владеть навыками в области инженерной графики.
Критерии оценки:
1. Соблюдает общие правила выполнения чертежей.
2. Вычерчивает крепежные детали по действительным размерам соответствующим стандартам.
3. Выполняет эскизы и рабочие чертежи деталей.
4.Читает сборочный чертеж и конструкторскую документацию.
5. Владеет основами деталировки сборочных чертежей.
6. Читает простые кинематические схемы
Результат обучения: 5) Разрабатывать и оформлять конструкторскую документацию с помощью пакета прикладных программ.
Критерии оценки:
1. Раскрывает основные понятия о технических средствах.
2. Владеет навыками работы с современными технологиями при решении конструкторских задач.
3. Использует современные и перспективные компьютерные и информационные технологии в практической деятельности.
4. Использует пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документации.
5. Характеризует основные принципы построения баз данных.
6. Создает базу данных.
7. Характеризует структуру графических редакторов, принципы работы в редакторе, понятие о свойствах объекта.
8. Выполняет гидравлические, монтажные, принципиальные схемы, используя средства технического черчения.
9. Создание чертежа по координатам, изменение ориентации чертежа.
10. Использует локальные сети для обмена информацией.
Результат обучения: 6) Ознакомиться со спецификой работы предприятий в нефтегазовой отрасли.
Критерии оценки:
1. Имеет представления об организационной и производственной структуре предприятия.
2. Соблюдает охрану труда и правила безопасности на предприятии.
3. Объясняет особенности будущей профессиональной деятельности.
4. Описывает основные операции по монтажу, эксплуатации оборудования.

9. Техникалық бөлшектерде көлбеу мен консустылықты анықтайды.
Оқыту нәтижелері: 2) Жалпы көрініс сызбалары мен эскиздер бойынша құрастыру сызбаларын орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жалпы көрініс сызбаларын және құрастыру сызбаларын оқиды және рәсімдеу ережелерін сақтайды.
2. Сызбаларда қолданылатын шарттылықтар мен ықшамдауларды көрсетеді.
3. Машина жасау сызбаларының машықтарын пайдаланады.
4. Эскиздер бойынша құрастыру сызбаларын рәсімдейді.
5. Белгіленген талаптарды сақтай отырып, қарапайым кинематикалық схемаларды құрайды.
Оқыту нәтижесі: 3) проекциялық сызбаларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сызу дағдыларын меңгерген.
2. Техникалық сурет элементтерін меңгерген.
3. Нүктелер мен түзулердің кешенді сызбаларын, түзу және жазық фигуралардың проекцияларын құрастырады.
4. Аксонометриялық проекцияларда жазық фигуралар мен көлемді денелерді бейнелейді.
5. Геометриялық денелердің қимасын жазықтықпен орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Инженерлік графика саласында дағдыларды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сызбаларды орындаудың жалпы ережелерін сақтайды.
2. Бекіту бөлшектерін тиісті стандарттарға сәйкес нақты өлшемдер бойынша сызады.
3. Бөлшектердің эскиздері мен жұмыс сызбаларын орындайды.
4. Құрастыру сызбасын және конструкторлық құжаттаманы оқиды.
5. Құрастыру сызбаларының егжей-тегжейлі негіздерін меңгерген.
6. Қарапайым кинематикалық схемаларды оқиды.
Оқыту нәтижесі: 5) Қолданбалы бағдарламалар пакетінің көмегімен конструкторлық құжаттаманы әзірлеу және рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Техникалық құралдар туралы негізгі ұғымдарды ашады.
2. Конструкторлық міндеттерді шешу кезінде қазіргі заманғы технологиялармен жұмыс істеу дағдыларын меңгерген.
3. Практикалық қызметте заманауи және перспективті компьютерлік және ақпараттық технологияларды қолданады.
4. Конструкторлық құжаттаманы әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдаланады.
5. Деректер қорын құрудың негізгі принциптерін сипаттайды.
6. Деректер базасын жасайды.
7. Графикалық редакторлардың құрылымын, редактордағы жұмыс принциптерін, объектінің қасиеттері туралы ұғымды сипаттайды.
8. Техникалық сызу құралдарын пайдалана отырып, гидравликалық, монтаждық, принциптік схемаларды орындайды.
9. Координаттар бойынша сызбаны құру, сызбаның бағдарын өзгерту.
10. Ақпарат алмасу үшін жергілікті желілерді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 6) Мұнай-газ саласындағы кәсіпорындар жұмысының ерекшелігімен танысу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпорынның ұйымдық және өндірістік құрылымы туралы түсінігі бар.
2. Кәсіпорында еңбекті қорғау және қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
3. Болашақ Кәсіптік қызметінің ерекшеліктерін түсіндіреді.
4. Жабдықты монтаждау, пайдалану бойынша негізгі операцияларды сипаттайды.

5. Характеризует алгоритм действий при аварийных ситуациях на технологических установках.
6. Имеет представление о специфике работы такелажных и грузоподъемных оборудований .
ПК 02. Выполнять слесарную обработку деталей оборудования нефтегазового и химического производств
ПМ 02. Выполнение слесарной обработки деталей оборудования нефтегазового и химического производства
.
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения слесарной обработки деталей оборудования нефтегазового и химического производства.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: строение, свойства и способы испытания металлов; сплавы железа с углеродом; диаграмма состояния сплавов; углеродистые стали и чугуны; основы термической и химико-термической обработки стали; легированные стали и сплавы; сплавы цветных металлов; неметаллические конструкционные материалы; основные способы обработки металлов и сплавов; допуски, посадки и технические измерения; стандартизация и метрология в производстве обработке металлов; условия работы конструкционных материалов тепломассообменных установках; электродуговая сварка; газовая сварка; термическая резка; сварочные работы при монтаже и ремонте основного и помогательного оборудования и трубопроводов; автоматическая и полуавтоматическая сварка; методы и средства дефектоскопии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: классифицировать материалы по назначению и свойствам; работать с диаграммой состояния сплавов, определять структуру сплава, критические точки; выбирать вид термической обработки для заданного сплава; определять виды коррозии; расшифровывать марки сталей, цветных металлов и их сплавов; выбирать материал по назначению; работать с измерительными приборами и инструментами; пользоваться государственной системой измерений; определять виды возможной деформации деталей и узлов нефтехимического и газового оборудования при различных режимах работы; применять правила техники безопасности и производственной санитарии при выполнении слесарных и сварочных работ.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила техники безопасности и производственной санитарии при выполнении слесарных и сварочных работ.
Охрана труда
Основы сварочного дела
Технология металлов и конструкционные материалы
Оборудование предприятий отрасли
Производственное обучение
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила безопасности труда и производственной санитарии, и критерии опасности при выполнении слесарных и сварочных работ.
2. Соблюдает правила безопасного труда и производственной санитарии при выполнении слесарных и сварочных работ на оборудовании нефтегазовых и химических производств.
3. Оценивает основные критерии опасности при выполнении слесарных и сварочных работ.
4. Подготавливает рабочее место в соответствии с рабочей инструкцией.

5. Технологиялық қондырғыларда авариялық жағдайлар кезіндегі іс-қимыл алгоритмін сипаттайды.
6. Такелаждық және жүк көтергіш жабдықтардың жұмыс ерекшелігі туралы түсінікке ие.
КҚ 02. Орындауға
слесарлық
бөлшектерді өңдеу
жабдық
мұнай-газ және химия өндірістерін
КМ 02.
Мұнай-газ және химиялық өндіріс жабдықтарының бөлшектерін слесарлық өңдеуді орындау
.
Бұл модуль мұнай-газ және химиялық өндіріс жабдықтарының бөлшектерін слесарлық өңдеуді орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: Металдардың құрылысы, қасиеттері және сынау тәсілдері; Темірдің көміртекті қорытпалары; қорытпалардың күй диаграммасы; көміртекті болат пен шойындар; болатты термиялық және химиялық-термиялық өңдеу негіздері; қоспаланған болат пен қорытпалар; түсті металдардың қорытпалары; металл емес Конструкциялық материалдар; металдар мен қорытпаларды өңдеудің негізгі тәсілдері; Шақтамалар, қондырулар және техникалық өлшемдер; металдарды өңдеу өндірісінде стандарттау және метрология; жылу масса алмасу қондырғыларындағы Конструкциялық материалдардың жұмыс негізгі және көмекші жабдықтар мен құбырларды монтаждау және жөндеу кезіндегі дәнекерлеу жұмыстары; автоматты және жартылай автоматты дәнекерлеу; Дефектоскопия әдістері мен құралдары.
Модульді оқу кезінде білім алушылар: материалдарды мақсаты мен қасиеттері бойынша жіктеуді; қорытпалардың күй диаграммасымен жұмыс істеуді, қорытпаның құрылымын, сыни нүктелерді анықтауды; берілген қорытпаға арналған термиялық өңдеу түрін таңдауды; коррозия түрлерін анықтауды; Болаттың, түсті металдардың және олардың қорытпаларының маркаларын ажыратуды; материалды мақсаты бойынша таңдауды; өлшеу аспаптары мен құралдарымен жұмыс істеуді; мемлекеттік өлшеу жүйесін пайдалануды; әртүрлі жұмыс режимдерінде мұнай-химия және газ жабдықтарының бөлшектері мен тораптарының мүмкін болатын деформация түрлерін анықтауды; слесарлық
Оқыту нәтижесі: 1) Слесарлық және дәнекерлеу жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария ережелерін сақтау.
Еңбекті қорғау
Дәнекерлеу ісінің негіздері
Металдар технологиясы және конструкциялық материалдар
Сала кәсіпорындары-ның жабдықтары
Өндірістік оқыту
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Слесарлық және дәнекерлеу жұмыстарын орындау кезінде еңбек қауіпсіздігі және өндірістік санитария ережелерін және қауіптілік өлшемдерін сақтайды.
2. Мұнай-газ және химия өндірістерінің жабдықтарында слесарлық және дәнекерлеу жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіз еңбек және өндірістік санитария ережелерін сақтайды.
3. Слесарлық және дәнекерлеу жұмыстарын орындауда қауіптіліктің негізгі критерийлерін бағалайды.
4. Жұмыс нұсқаулығына сәйкес жұмыс орнын дайындайды.

5. Оказывает доврачебную помощь при несчастных случаях (ушибах, порезах, ожогах, отравлениях, поражениях электрическим током).
Результат обучения: 2) Определять системы допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости при чтении чертежей.
Критерии оценки:
1. Характеризует системы допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
2. Читает чертежи обрабатываемых деталей с целью определения системы допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости.
Результат обучения: 3) Раскрывать основные понятия о структуре, свойствах, области применения конструкционных материалов и видов их обработки.
Критерии оценки:
1. Классифицирует материалы по назначению и свойствам.
2. Производит расшифровку марок сталей, цветных металлов и их сплавов.
3. Характеризует особенности работы с конструкционными материалами.
4. Характеризует основные способы обработки конструкционных материалов.
5. Выбирает вид термической обработки для заданного сплава.
Результат обучения: 4) Осуществлять выбор и подготовку необходимых инструментов и приспособлений для слесарных работ.
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение и устройство инструментов и приспособлений для выполнения слесарных работ.
2. Подбирает необходимый инструмент для выполнения слесарных работ.
3. Пользуется линейкой, штангенциркулем, уровнем, резьбомером, щупами.
4. Пользуется разметочными инструментами.
Результат обучения: 5) Выполнять слесарную обработку деталей.
Критерии оценки:
1. Различает виды слесарных операций.
2. Применяет знания об основных свойствах обрабатываемого материала.
3. Классифицирует типовые детали и узлы технологического оборудования.
4. Выполняет эскизы заданной детали.
5. Выполняет основные операции при слесарной обработки, разработки технологического процесса слесарной обработки соблюдением техники безопасности.
6. Владеет технологическим процессом слесарной обработки.
7. Выполняет резку металла ножовкой.
8. Выполняет рубку металла в тисках, на плите или наковальне.
9. Выполняет гибку труб на трубогибах.
10. Изготавливает простые приспособления для ремонта и сборки.
11. Устраняет мелкие и средней сложности дефекты.
Результат обучения: 6) Осуществлять выбор и подготовку оборудования и материалов для выполнения сварочных работ.
Критерии оценки:
1. Соблюдает технику безопасности при сварочных работах.
2. Характеризует основные свойства обрабатываемых материалов и виды обработки материалов.
3. Выбирает вид обработки металла.
4. Выбирает вид сварки в зависимости от условий работы конструкций.

5. Бақытсыз жағдайларда дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді (соғып алу, кесіп алу, күйдіру, улану, электр тогының соғуы).
Оқыту нәтижесі: 2) Сызбаларды оқу кезінде квалитеттер мен түсініксіз көрсеткіштерді, рұқсат беру мен түсіру жүйелерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сызбаларды оқу кезінде квалитеттер мен түсініксіз көрсеткіштерді, рұқсат беру мен түсіру жүйелерін сипаттайды.
2. Квалитеттер мен түсініксіз көрсеткіштерді, рұқсат беру мен түсіру жүйелерін анықтау мақсатында өңделетін бөлшектердің сызбаларын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 3) Конструкциялық материалдар мен оларды өңдеу түрлерін қолдану аялары, қасиеттері, құрылымы туралы негізгі түсініктерді алу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Материалдарды мақсаты мен қасиеттері бойынша жіктейді.
2. Болаттың, түсті металдардың және олардың қорытпаларының маркаларын шифрлеуді жүргізеді.
3. Конструкциялық материалдармен жұмыс істеу ерекшеліктерін сипаттайды.
4. Конструкциялық материалдарды өңдеудің негізгі тәсілдерін сипаттайды.
5. Берілген қорытпаға арналған термиялық өңдеу түрін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Слесарлық жұмыстар үшін қажетті құралдар мен құрылғыларды таңдау және дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Слесарлық жұмыстарды орындау үшін құрал-саймандар мен құрылғылардың мақсаты мен құрылымын сипаттайды.
2. Слесарлық жұмыстарды орындау үшін қажетті құралды таңдайды.
3. Сызғышты, штангенциркульді деңгей өлшеуішті, бұранда өлшеуішті, деңгейімен, бұрығыны пайдаланады.
4. Белгілеу құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 5) Бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Слесарлық операциялардың түрлерін ажыратады.
2. Өңделетін материалдың негізгі қасиеттері туралы білімді қолданады.
3. Технологиялық жабдықтың типтік бөлшектері мен тораптарын жіктейді.
4. Берілген бөлшектің эскиздерін орындайды.
5. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, слесарлық өңдеу, слесарлық өңдеудің технологиялық процесін әзірлеу кезінде негізгі операцияларды орындайды.
6. Слесарлық өңдеудің технологиялық процесін меңгерген.
7. Металды пышақпен кеседі.
8. Металл кесуді тетіктерде, плитада немесе табада орындайды.
9. Құбыр иілген құбырларды июді орындайды.
10. Жөндеу және құрастыру үшін қарапайым құралдарды дайындайды.
11. Ұсақ және орташа күрделі ақауларды жояды.
Оқыту нәтижесі: 6) Дәнекерлеу жұмыстарын орындау үшін жабдықтар мен материалдарды таңдау және дайындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Дәнекерлеу жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
2. Өңделетін материалдардың негізгі қасиеттерін және материалдарды өңдеу түрлерін сипаттайды.
3. Металды өңдеу түрін таңдайды.
4. Конструкциялардың жұмыс жағдайларына байланысты дәнекерлеу түрін таңдайды.

5. Выбирает оборудование для проведения сварочных работ.
6. Готовит трубопровод под сварку.
7. Соблюдает технологию проведения сварочных работ.
8. Выполняет зачистку кромок труб и отработку после резки и сварки.
ПМ 03. Применять основные законы гидростатики и гидродинамики при эксплуатации технологического оборудования нефтегазового и химического производства
ПМ 03. Применение основных законов гидростатики и гидродинамики при эксплуатации технологического оборудования нефтегазового и химического производства
Данный модуль описывает навыки и знания необходимые для применения основных законов гидростатики и гидродинамики при эксплуатации технологического оборудования нефтегазового и химического производства.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные сведения о свойствах нефти и газа; основные физические свойства жидкостей и газов; процессы переработки нефти и газа; назначения и классификации насосных и компрессорных агрегатов; устройства и принципа работы насосных и компрессорных агрегатов; методов регулирования подачи; способов выявления неисправностей в работе и методы их устранения; правил текущего ремонта; техники безопасности при эксплуатации насосов и компрессоров.
При изучении модуля обучающиеся учатся подбирать насосы по техническим характеристикам; определять основные параметры работы насосного и компрессорного оборудования; производить контроль по показаниям контрольно-измерительных приборов; производить необходимые гидравлические расчеты.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила техники безопасности и производственной санитарии при эксплуатации оборудования нефтегазового и химического производства.
Охрана труда
Основы гидравлики
Основы нефтегазового дела
Насосы и компрессоры
Критерии оценки:
1. Демонстрирует безопасное выполнение работ при обслуживании технологического оборудования.
2. Применяет средства защиты и пожарной безопасности и определяет потребность в них.
3. Оценивает основные критерии опасности эксплуатации оборудования нефтегазового и химического производства.
Результат обучения: 2) Раскрывать принципы переработки нефти и газа.
Критерии оценки:
1. Объясняет значение нефтегазовой отрасли в экономике Республики Казахстан.
2. Определяет физико - химические свойства нефти и газа лабораторными методами.
3. Классифицирует скважины по назначению и пространственному положению.
4. Разбирается в способах бурения и критериях их выбора.
5. Объясняет технологические схемы переработки нефти и газа.
Результат обучения: 3) Владеть понятиями о различных видах гидравлических машин и контрольно-измерительных приборов.
Критерии оценки:
1. Понимает конструктивные особенности наиболее распространенных видов гидромашин и компрессоров.

5. Дәнекерлеу жұмыстарын жүргізуге арналған жабдықты таңдайды.
6. Құбырларды дәнекерлеуге дайындайды.
7. Дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу технологиясын сақтайды.
8. Құбырлардың жиектерін тазартуды және кесуден және дәнекерлегеннен кейін өңдеуді орындайды.
КМ 03. Мұнай-газ және химиялық өндірістің технологиялық жабдықтарын пайдалану кезінде гидростатика мен гидродинамиканың негізгі заңдарын қолдану
КМ 03. Мұнай-газ және химия өндірісінің технологиялық жабдықтарын пайдалану кезінде гидростатика мен гидродинамиканың негізгі заңдарын қолдану
Бұл модуль мұнай-газ және химиялық өндірістің технологиялық жабдықтарын пайдалану кезінде гидростатика мен гидродинамиканың негізгі заңдарын қолдану үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар мұнай мен газдың қасиеттері туралы негізгі мәліметтерді; Сұйықтықтар мен газдардың негізгі физикалық қасиеттерін; мұнай мен Газды өңдеу процестерін; сорғы және компрессорлық агрегаттардың тағайындалуы мен жіктелуін; сорғы және компрессорлық агрегаттардың жұмыс істеу принципі мен құрылғыларын; беруді реттеу әдістерін; жұмыстағы ақауларды анықтау тәсілдерін және оларды жою әдістерін; ағымдағы жөндеу ережелерін; сорғылар мен компрессорларды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасын меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар техникалық сипаттамалары бойынша сорғыларды іріктеуді; сорғы және Компрессорлық жабдық жұмысының негізгі параметрлерін анықтауды; бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша бақылауды жүргізуді; қажетті гидравликалық есептерді жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнай-газ және химиялық өндіріс жабдықтарын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария ережелерін сақтау.
Еңбекті қорғау
Гидравлика негіздері
Мұнай-газ ісі негіздері
Сорғылар мен компрессорлар
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Технологиялық жабдыққа қызмет көрсету кезінде жұмыстардың қауіпсіз орындалуын көрсетеді.
2. Қорғау және өрт қауіпсіздігі құралдарын қолданады және оларға қажеттілікті анықтайды.
3. Мұнай-газ және химиялық өндіріс жабдықтарын пайдалану қауіптілігінің негізгі критерийлерін бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Мұнай мен газды өңдеу принциптерін ашу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қазақстан Республикасының экономикасындағы мұнай-газ саласының маңызын түсіндіреді.
2. Мұнай мен газдың физика - химиялық қасиеттерін зертханалық әдістермен анықтайды.
3. Ұңғыманы мақсаты және кеңістіктік жағдайы бойынша жіктейді.
4. Бұрғылау тәсілдері мен оларды таңдау критерийлерін түсінеді.
5. Мұнай мен газды өңдеудің технологиялық сызбаларын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Гидравликалық машиналар мен бақылау-өлшеу құралдарының түрлі түрлерін білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Гидромашиналар мен компрессорлардың кең таралған түрлерінің конструктивтік ерекшеліктерін түсінеді.

2. Понимает теорию действия гидравлических машин.
3. Характеризует основу выбора гидравлических машин, и их оборудования по основным технических характеристикам.
4. Определяет особенности эксплуатации различных видов гидравлических машин нефтегазовых и химических производств.
5. Классифицирует виды насосов, компрессоров.
6. Различает и раскрывает виды контрольно-измерительных приборов.
7. Характеризует режимы работы оборудования по показаниям контрольно - измерительных приборов.
Результат обучения: 4) Применять знания основных законов движения и равновесия жидкостей.
Критерии оценки:
1. Характеризует силы, действующие на жидкость, давление в жидкости.
2. Характеризует сложные трубопроводы, простые трубопроводы постоянного сечения, соединения простых трубопроводов.
3. Применяет уравнение Бернулли для потока реальной жидкости.
4. Характеризует кинематику и динамику жидкости, силы давления жидкости.
5. Применяет основные законы гидростатики и гидродинамики при выполнении расчетов.
ПК 04. Проводить техническое обслуживание и ремонт несложных узлов и механизмов основного и вспомогательного оборудования нефтегазового и химического производства
ПМ 04. Проведение технического обслуживания и ремонта несложных узлов и механизмов основного и вспомогательного оборудования нефтегазового и химического производства
Данный модуль описывает навыки и знания необходимые для проведения технического обслуживания, ремонта не сложных узлов и механизмов технологического оборудования нефтегазового и химического производства.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: зависимость основных свойств нефтепродуктов от температуры; принцип действия оборудования, в зависимости от процессов, протекающих в нем; уравнения всех видов передачи тепла; виды нагревающих и охлаждающих агентов и их сравнительные характеристики; основные показатели, характеризующие работу оборудования и факторы влияющих на них; механизмы массообменных, теплообменных процессов; устройство и принцип действия основного нефтехимического оборудования; конструктивные элементы машин и аппаратов; методы определения технического состояния оборудования, газо - и нефтепроводов.
При изучении модуля обучающиеся учатся соблюдать правила техники безопасности при эксплуатации сосудов, работающих под давлением; применять методы технического обслуживания, ремонта нефтегазового и химического оборудования, решать задачи и выполнять необходимые расчеты
Результат обучения: 1) Владеть знаниями об основных процессах, протекающих в аппаратах нефтехимических производств.
Процессы и аппараты нефтехимических производств
Оборудование предприятий отрасли
Техническое обслуживание и ремонт оборудования предприятий
Технология ремонта и восстановления деталей
Электрооборудование объектов нефтехимической промышленности
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Описывает основное и вспомогательное оборудование.

2. Гидравликалық машиналардың әрекет ету теориясын түсінеді.
3. Гидравликалық машиналарды және олардың жабдықтарын негізгі техникалық сипаттамалары бойынша таңдау негізін сипаттайды.
4. Мұнай-газ және химия өндірісінің түрлі гидравликалық машиналарын пайдалану ерекшеліктерін анықтайды.
5. Сорғылардың, компрессорлардың түрлерін жіктейді.
6. Бақылау-өлшеу аспаптарының түрлерін ажыратады және ашады.
7. Бақылау - өлшеу аспаптарының көрсеткіштері бойынша жабдықтың жұмыс режимін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Сұйықтықтардың қозғалысы мен тепе-теңдігінің негізгі заңдарын білу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Сұйықтыққа әсер ететін күштерді, сұйықтықтағы қысымды сипаттайды.
2. Күрделі құбыржолдарды, тұрақты қимадағы қарапайым құбыржолдарды, қарапайым құбыржолдардың қосылыстарын сипаттайды.
3. Нақты сұйықтық ағыны үшін Бернулли теңдеуін қолданады.
4. Сұйықтықтың кинематикасы мен динамикасын, сұйықтық қысымының Күшін сипаттайды.
5. Есептеулерді орындау кезінде Гидростатика мен гидродинамиканың негізгі заңдарын қолданады.
КҚ 04.
Мұнай-газ және химия өндірісінің негізгі және қосалқы жабдықтарының күрделі емес тораптары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
КМ 04.
Мұнай-газ және химия өндірісінің негізгі және қосалқы жабдықтарының күрделі емес тораптары мен механизмдеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
Бұл модуль мұнай-газ және химиялық өндірістің технологиялық жабдықтарының күрделі емес тораптары мен механизмдерін техникалық қызмет көрсету, жөндеу жүргізу үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді оқу кезінде білім алушылар мыналарды меңгереді: мұнай өнімдерінің негізгі қасиеттерінің температураға тәуелділігі; құрал-жабдықтың жұмыс істеу принципі, онда өтетін процестерге байланысты; жылу берудің барлық түрлерінің теңдеулері; қыздыратын және салқындатқыш агенттердің түрлері және олардың салыстырмалы сипаттамалары; құрал-жабдықтардың жұмысын сипаттайтын негізгі көрсеткіштер және оларға әсер ететін факторлар; масса алмасу, жылу алмасу процестерінің механизмдері; негізгі мұнай-химия жабдықтарының құрылғысы және жұмыс істеу принципі; машиналар мен аппараттардың конструктивтік элементтері;
Модульді оқу кезінде білім алушылар қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтауға; мұнай-газ және химиялық жабдықтарды жөндеу, техникалық қызмет көрсету әдістерін қолдануға, міндеттерді шешуге және қажетті есептерді орындауға үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнай-химия өндірісінің аппараттарында өтетін негізгі үдерістер туралы білімдерді меңгерген.
Мұнай-химия өндірістірінің аппараттары мен процестері
Сала кәсіпорындары-ның жабдықтары
Кәсіпорын жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Бөлшектерді жөндеу мен қалпына келтіру технологиясы
Мұнай химия өнеркәсібі нысандарының электр жабдықтары Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Негізгі және қосалқы жабдықты сипаттайды.

2. Классифицирует типы и назначение теплообменных аппаратов
3. Объясняет конструктивные особенности теплообменных аппаратов.
4. Характеризует основные процессы протекающие в аппаратах нефтехимических производств.
Результат обучения: 2) Характеризовать оборудование предприятий нефтегазового и химического производства.
Критерии оценки:
1. Объясняет назначение, состав и содержание работы технологических установок.
2. Классифицирует типы колонных аппаратов, насадок, горелок.
3. Описывает назначение и типы оборудования для проведения химических процессов.
4. Описывает пуск и остановку технологического оборудования.
5. Определяет основные требования конструкцию узлов колонных аппаратов в соответствии с техническим регламентом и государственным стандартом.
6. Характеризует виды тепловой изоляции трубчатых печей.
Результат обучения: 3) Владеть методами технического обслуживания и мелкого ремонта узлов и механизмов нефтегазового и химического оборудования.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями требований действующих норм и технических условий при выполнении технического обслуживания.
2. Владеет навыками проведения первичной диагностики оборудования.
3. Проводит профилактический и текущий осмотр оборудования.
4. Определяет ремонтопригодность оборудования.
5. Подбирает и применяет инструменты и приспособления для выполнения работ.
6. Различает виды обнаруживаемых дефектов трубопроводов: потеря металла из-за коррозии или механических повреждений; трещины; вмятины, гофры, овальности и другие геометрические деформации; дефектные сварные швы.
7. Проводит техническое обслуживание и мелкий ремонт компрессорных установок.
8. Проводит техническое обслуживание линейной части магистрального трубопровода.
9. Проводит техническое обслуживание газонефтехранилищ.
10. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ по ремонтно-техническому обслуживанию.
11. Предупреждает аварийные ситуации.
12. Осуществляет пооперационный контроль ремонтных работ.
13. Соблюдает технику безопасности при эксплуатации сосудов работающих под давлением.
Результат обучения: 4) Владеть знаниями об электрических машинах технологических объектов нефтегазовой и химической промышленности.
Критерии оценки:
1. Классифицирует электрооборудование.
2. Характеризует основные типы электрических машин и область их применения.
3. Характеризует работу генератора, двигателей постоянного и переменного тока.
4. Характеризует формы использования электрических машин, двигателей.

2. Жылу алмасу аппараттарының түрі мен арнаымын жіктейді.
3. Жылу алмасу аппараттарының құрылымдық ерекшеліктерін түсіндіреді.
4. Мұнай-химия өндірісінің аппараттарында өтетін негізгі процестерді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Мұнай-газ және химиялық өндіріс кәсіпорындарының жабдықтарын сипаттайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Технологиялық қондырғылар жұмысының мақсатын, құрамын және мазмұнын түсіндіреді.
2. Бағаналы аппараттардың, қондырмалардың, жанарғылардың типтерін жіктейді.
3. Химиялық процестерді жүргізуге арналған жабдықтың мақсаты мен түрлерін сипаттайды.
4. Технологиялық жабдықтың іске қосылуын және тоқтатылуын сипаттайды.
5. Техникалық регламентке және мемлекеттік стандартқа сәйкес бағаналы аппараттар тораптарының конструкциясының негізгі талаптарын анықтайды.
6. Құбырлы пештердің жылу оқшауламасының түрлерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Мұнай-газ және химиялық жабдықтардың тораптары мен механизмдерін техникалық қызмет көрсету және ұсақ жөндеу әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Техникалық қызмет көрсетуді орындау кезінде қолданыстағы нормалар мен техникалық шарттардың талаптарын біледі.
2. Жабдықтың алғашқы диагностикасын жүргізу дағдыларын меңгерген.
3. Жабдықтарды профилактикалық және ағымдағы тексеруді жүргізеді.
4. Жабдықтың жөндеуге жарамдылығын анықтайды.
5. Жұмыстарды орындау үшін құралдар мен құралдарды таңдайды және қолданады.
6. Құбырлардың анықталатын ақауларының түрлерін ажыратады: коррозиядан немесе механикалық зақымданудан металдың жоғалуы; жарықтар; майысулар, гофрлар, сопақша және басқа да геометриялық деформациялар; ақаулы дәнекерленген тігістер.
7. Компрессорлық қондырғыларға техникалық қызмет көрсету және ұсақ жөндеу жұмыстарын жүргізеді.
8. Магистральдық құбырдың желілік бөлігіне техникалық қызмет көрсетуді жүргізеді.
9. Газ –мұнай қоймаларына техникалық қызмет көрсетуді жүргізеді.
10. Жөндеу-техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
11. Авариялық жағдайларды ескертеді.
12. Жөндеу жұмыстарына операциялық бақылауды жүзеге асырады.
13. Қысыммен жұмыс істейтін ыдыстарды пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Мұнай-газ және химия өнеркәсібінің технологиялық объектілерінің электр машиналары туралы білімді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Электр жабдығын жіктейді.
2. Электр машиналарының негізгі типтерін және олардың қолданылу саласын сипаттайды.
3. Генератордың, тұрақты және айнымалы ток қозғалтқыштарының жұмысын сипаттайды.
4. Электр машиналарын, қозғалтқыштарды пайдалану түрлерін сипаттайды.

5. Характеризует однофазные цепи переменного тока.
6. Характеризует электрические цепи постоянного тока.
7. Раскрывает явление электромагнитизма.
8. Решает задачи по расчету электрических цепей.
ПК 5. Выполнять монтаж и демонтаж узлов и механизмов основного и вспомогательного оборудования нефтегазового и химического производства
ПМ 05. Монтаж и демонтаж узлов и механизмов основного и вспомогательного оборудования нефтегазового и химического производства
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по монтажу узлов и механизмов основного и вспомогательного оборудования нефтегазовых и химических производств.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: выполнение такелажных работ при перемещении грузов с помощью простых грузоподъемных средств и механизмов, управляемых с пола; организацию работ и подготовку оборудования к монтажу; монтаж колонных аппаратов; монтаж вспомогательных механизмов колонных аппаратов;
При изучении модуля обучающиеся учатся составлять план монтажа; выполнять гидравлические испытания; выполнять последовательный монтаж трубопровода; готовить техническую документацию для сдачи смонтированного трубопровода в эксплуатацию; определять основные физические свойства и режим движения жидкости.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила техники безопасности и производственной санитарии при монтаже и демонтаже основного и вспомогательного технологического оборудования.
Охрана труда
Монтаж и демонтаж технологического оборудования
Гидравлика
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Классифицирует грузоподъемные машины и механизмы, применяемые при монтаже и демонтаже технологического оборудования.
2. Соблюдает правила устройства и технику безопасности при эксплуатации грузоподъемных машин и механизмов.
3. Предотвращает основные причины аварий и несчастных случаев при использовании грузоподъемных машин и механизмов.
4. Соблюдает правила перемещения сыпучих, штучных и других аналогичных грузов.
Результат обучения: 2) Производить демонтаж технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует организацию демонтажных работ.
2. Выбирает оборудование необходимое для выполнения демонтажных работ.
3. Характеризует порядок выполнения демонтажа технологического оборудования.
4. Осуществляет демонтаж кинематических систем управления машин и агрегатов, узлов и механизмов, аппаратов, контрольно-измерительных приборов.
Результат обучения: 3) Производить монтаж технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует этапы проведения монтажных работ.

5. Айнымалы токтың бір фазалы тізбектерін сипаттайды.
6. Тұрақты токтың электр тізбектерін сипаттайды.
7. Электромагниттік құбылысты ашады.
8. Электр тізбектерін есептеу бойынша есептерді шешеді.
КҚ 5. Орындауға монтаждау және тораптар мен механизмдерді бөлшектеу негізгі және көмекші жабдық мұнай-газ және химия өндірісі
КМ 05. Мұнай-газ және химиялық өндірістің негізгі және қосалқы жабдықтарының тораптары мен механизмдерін монтаждау және демонтаждау
Бұл модуль мұнай-газ және химия өндірістерінің негізгі және қосалқы жабдықтарының тораптары мен механизмдерін монтаждау бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылары мен білімін сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар меңгереді: Еденнен басқарылатын қарапайым жүк көтергіш құралдар мен механизмдердің көмегімен жүктерді тасымалдау кезінде такелаждық жұмыстарды орындау; жұмыстарды ұйымдастыру және жабдықтарды монтаждауға дайындау; бағаналы аппараттарды монтаждау; бағаналы аппараттардың қосалқы механизмдерін монтаждау;
Модульді оқу кезінде білім алушылар монтаждау жоспарын құрастыруды; гидравликалық сынақтарды орындауды; құбырды жүйелі монтаждауды орындауды; монтаждалған құбырды пайдалануға тапсыру үшін техникалық құжаттаманы дайындауды; сұйықтықтың негізгі физикалық қасиеттері мен қозғалыс режимін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі және қосалқы технологиялық жабдықтарды монтаждау және демонтаждау кезінде қауіпсіздік техникасы мен өндірістік санитария ережелерін сақтау.
Еңбекті қорғау
Технологиялық жабдықтарды монтаждау және демонтаждау
Гидравлика
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Технологиялық жабдықты монтаждау және бөлшектеу кезінде қолданылатын жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді жіктейді.
2. Жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы мен құрылғысының ережелерін сақтайды.
3. Жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді пайдалану кезінде авариялар мен жазатайым оқиғалардың негізгі себептерін болдырмайды.
4. Сусымалы, даналы және басқа да ұқсас жүктерді тасымалдау ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдықтарды бөлшектеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары::
1. Демонтаж жұмыстарын ұйымдастыруды сипаттайды.
2. Бөлшектеу жұмыстарын орындау үшін қажетті жабдықты таңдайды.
3. Технологиялық жабдықты бөлшектеу тәртібін сипаттайды.
4. Машиналар мен агрегаттарды, тораптар мен механизмдерді, аппараттарды, бақылау-өлшеу аспаптарын басқарудың кинематикалық жүйелерін бөлшектеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық жабдықтарды монтаждау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Монтаждау жұмыстарын жүргізу кезеңдерін сипаттайды.

2. Осуществляет организацию работ и подготовку оборудования к монтажу.
3. Осуществляет подготовку к работам по строповке грузов.
4. Соблюдает последовательность монтажа технологического оборудования.
5. Соблюдает последовательность монтажа трубопроводов.
6. Выполняет монтаж колонных аппаратов.
7. Производит монтаж вспомогательных механизмов колонных аппаратов и оборудования.
8. Осуществляет монтаж, наладку, опробование кинематических систем управления машин и агрегатов, узлов и механизмов, аппаратов, контрольно-измерительных приборов.
Результат обучения: 4) Определять основные физические свойства и режим движения жидкости.
Критерии оценки:
1. Производит расчет простых и сложных трубопроводов.
2. Характеризует гидравлические удары.
3. Применяет методы и приборы измерения расходов жидкости.
4. Определяет потери напора по длине трубопровода.
5. Осуществляет построение характеристик трубопроводов.
ПК 06. Выполнять основные виды работ по квалификации слесарь - ремонтник
ПМ 06. Выполнение основных видов работ по квалификации слесарь - ремонтник
Данный модуль описывает знания, умения, навыки необходимые для получения квалификации слесарь – ремонтник.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают правила организации рабочего места в соответствии с установленными нормами и правилами, правила подбора инструмента для выполнения слесарных работ при ремонте технологического оборудования; функциональные обязанности по квалификации слесарь – ремонтник.
При изучении модуля обучающиеся применяют ручной и механизированный инструмент, приспособления и инвентарь в соответствии с правилами техники безопасности; разборочно – сборочные работы; выполняют ремонт не сложных узлов технологического оборудования.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Слесарь - ремонтник".
Профессиональная практика (получение рабочей профессии)
Критерии оценки:
1. Осуществляет организацию и поддерживает рабочее место в соответствии с установленными нормами и правилами.
2. Соблюдает режим рабочего дня.
3. Подбирает необходимый инструмент для выполнения слесарных работ технологического оборудования.
4. Выполняет подготовку слесарного, монтерского и измерительного инструмента, приспособлений, оснастки, защитных средств для работы.
5. Применяет ручной и механизированный инструмент, приспособления и инвентарь в соответствии с правилами техники безопасности
6. Выполняет разборку запорной арматуры,
7. Осуществляет промывку, чистку, смазку деталей.
8. Производит нарезание и прогонку резьбы.
9. Собирает болтовые соединения, прогонку резьбы.

2. Жұмыстарды ұйымдастыруды және жабдықтарды монтаждауға дайындауды жүзеге асырады.
3. Жүктерді ілмектеу бойынша жұмыстарға дайындықты жүзеге асырады.
4. Технологиялық жабдықты монтаждау жүйелілігін сақтайды.
5. Құбырларды монтаждау жүйелілігін сақтайды.
6. Колонналық аппараттарды монтаждауды орындайды.
7. Бағаналы аппараттар мен жабдықтардың қосалқы механизмдерін монтаждауды жүргізеді.
8. Машиналар мен агрегаттарды, тораптар мен механизмдерді, Аппараттарды, бақылау-өлшеу аспаптарын басқарудың кинематикалық жүйелерін монтаждауды, реттеуді, сынауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Сұйықтықтың негізгі физикалық қасиеттері мен қозғалыс режимін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Қарапайым және күрделі құбырларды есептеуді жүргізеді.
2. Гидравликалық соққылар сипаттайды.
3. Сұйықтық шығынын өлшеу әдістері мен құралдарын қолданады.
4. Құбырдың ұзындығы бойынша қысым шығынын анықтайды.
5. Құбырлардың сипаттамаларын құруды жүзеге асырады.
КҚ 06. Слесарь-жөндеуші біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 06. Слесарь-жөндеуші біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль слесарь-жөндеуші біліктілігін алу үшін қажетті білімді, іскерлікті, дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар белгіленген нормалар мен ережелерге сәйкес жұмыс орнын ұйымдастыру ережелерін, технологиялық жабдықтарды жөндеу кезінде слесарлық жұмыстарды орындау үшін құралдарды таңдау ережелерін; слесарь – жөндеуші біліктілігі бойынша функционалдық міндеттерін меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар қол және механикаландырылған аспапты, қауіпсіздік техникасы ережелеріне сәйкес құралдар мен мүкәммалды қолданады; бөлшектеу – құрастыру жұмыстарын қолданады; технологиялық жабдықтың күрделі емес тораптарын жөндеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) "Слесарь - жөндеуші" біліктілігін алу.
Кәсіптік практика (жұмыс мамандығын алу)
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Белгіленген нормалар мен ережелерге сәйкес жұмыс орнын ұйымдастыруды жүзеге асырады және қолдайды.
2. Жұмыс күні режимін сақтайды.
3. Технологиялық жабдықтың слесарлық жұмыстарын орындау үшін қажетті құралды таңдайды.
4. Слесарлық, монтер және өлшеу құралдарын, құрылғыларды, жарақтарды, жұмыс үшін қорғаныс құралдарын дайындауды орындайды.
5. Қауіпсіздік техникасы қағидаларына сәйкес қол және механикаландырылған аспапты, құрылғылар мен құралдарды қолданады
6. Бекіту арматурасын бөлшектеуді орындайды,
7. Бөлшектерді жуады, тазалайды, майлайды.
8. Бұранданы кесу және айдау жүргізеді.
9. Бұранда қосылыстарын жинайды, бұранданы өткізеді.

10. Выполняет обрезку труб под разными углами.
11. Выполняет сверление отверстий.
12. Производит крепления трубопроводов осмотр и очистку.
13. Выполняет проверку трубопроводов на целостность.
14. Изготавливает маты изоляционные из стекловаты и пергамина при монтаже трубопроводов.
15. Выполняет разметку и вырубку прокладок простой конфигурации из асбеста, резины, картона, паронита при монтаже трубопроводов.
16. Выполняет ремонт не сложных узлов технологического оборудования.
Квалификация "082602 2 – Слесарь по техническому обслуживанию и ремонту промышленного оборудования"
ПК 07. Производить техническое обслуживание, ремонт оборудования нефтегазовой и химической промышленности
ПМ 07. Техническое обслуживание и ремонт оборудования нефтегазовой и химической промышленности
Данный модуль описывает навыки и знания необходимые для выполнения работ по разборке, ремонту, сборке и испытании простых узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин нефтегазоперерабатывающих и химических производств.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить основы ремонта оборудования; принципы действия оборудования, в зависимости от процессов, протекающих в нем; механизм массообменных, теплообменных процессов; системы планово – предупредительных ремонтов и технического обслуживания.
При изучении модуля обучающиеся учатся подбирать оборудование для подъемных механизмов; проводить ремонтные работы;
по формулам и справочникам; выявлять причину износа оборудования; определять необходимое количество запасных частей; определять потребности в смазочных материалах; принимать и выдавать смазочные материалы в соответствии с требованиями специальных инструкций.
Результат обучения: 1) Выполнять подготовительные и ремонтные работы технологического оборудования нефтегазовой и химической промышленности.
Техническое обслуживание и ремонт оборудования предприятий
Процессы и аппараты нефтехимических производств
Технология ремонта и восстановления деталей
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Осуществляет регулярный наружный осмотр и проверку технического состояния оборудования машин и аппаратов нефтегазовой и химической промышленности.
2. Организует подготовку графиков осмотра и диагностики оборудования.
3. Определяет неисправности технологического оборудования машин и аппаратов.
4. Характеризует и применяет методы проверки технического состояния оборудования
5. Осуществляет ежесменное техническое обслуживание каждого вида оборудования машин и аппаратов, насосов и компрессоров входящих в технологическую систему.

10. Құбырларды әртүрлі бұрыштарда кесуді орындайды.
11. Тесіктерді бұрғылауды орындайды.
12. Құбырларды бекітуді қарау және тазартуды жүргізеді.
13. Құбырлардың бүтіндігін тексереді.
14. Құбырларды монтаждау кезінде шыны мақтадан және пергаминнен оқшаулау маталарын дайындайды.
15. Құбыр жолдарын монтаждау кезінде қарапайым конфигурациядағы асбест, рәзіңке, картон, паронитті белгілеуді және кесуді орындайды.
16. Технологиялық жабдықтың күрделі емес тораптарын жөндеуді орындайды.
"082602 2 – Өнеркәсіп құрал-саймандарын жөндеу және техникалық қызмет көрстеу слесарі" біліктілігі
КҚ 07. Жүргізуге техникалық қызмет көрсету, мұнай-газ және химия өнеркәсібі жабдықтарын жөндеу
КМ 07. Мұнай-газ және химия өнеркәсібі жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Бұл модуль мұнай-газ өңдеу және химия өндірісінің жабдықтарының, агрегаттары мен машиналарының қарапайым тораптары мен механизмдерін бөлшектеу, жөндеу, құрастыру және сынау бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар жабдықты жөндеу негіздерін, онда өтетін процестерге байланысты жабдықтың жұмыс істеу принциптерін; массаалмасу, жылу алмасу процестерінің механизмін; жоспарлы – алдын ала жөндеу және техникалық қызмет көрсету жүйелерін меңгеруі тиіс.
Модульді оқу кезінде білім алушылар көтергіш механизмдерге арналған жабдықтарды таңдауды, жөндеу жұмыстарын жүргізуді анықтау; жабдықтың тозу себебін анықтау; қосалқы бөлшектердің қажетті санын анықтау; майлау материалдарына қажеттілікті анықтау; арнайы нұсқаулықтардың талаптарына сәйкес майлау материалдарын қабылдау және беруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мұнай-газ және химия өнеркәсібінің технологиялық жабдықтарын дайындау және жөндеу жұмыстарын орындау.
Кәсіпорын жабдықтарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету
Мұнай-химия өндірісінің процестері мен аппараттары
Бөлшектерді жөндеу және қалпына келтіру технологиясы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мұнай-газ және химия өнеркәсібінің машиналары мен аппараттары жабдықтарының техникалық жай-күйін үнемі сыртқы тексеруді және тексеруді жүзеге асырады.
2. Жабдықты тексеру және диагностикалау кестелерін дайындауды ұйымдастырады.
3. Машиналар мен аппараттардың технологиялық жабдықтарының ақауларын анықтайды.
4. Жабдықтың техникалық жай-күйін тексеру әдістерін сипаттайды және қолданады.
5. Технологиялық жүйеге кіретін машиналар мен аппараттардың, сорғылар мен компрессорлардың әр түріне ауысым сайын техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады.

6. Анализирует систему планово – предупредительных ремонтов и технического обслуживания.
Результат обучения: 2) Планировать работы согласно производственным заданиям.
Критерии оценки:
1. Выполняет анализ производственного задания.
2. Составляет и читает дефектную ведомость оборудования
3. Определяет объемы и характер работ.
4. Составляет план ремонта единицы оборудования.
Результат обучения: 3) Производить ремонт технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует основные приемы выполнения работ по разборке, сборке и ремонту узлов и механизмов.
2. Объясняет назначение и устройство универсальных приспособлений.
3. Соблюдает правила применения слесарных и контрольно-измерительных инструментов.
4. Имеет представление о конструкции и кинематических схемах собираемых узлов механизмов.
5. Характеризует принципы взаимозаменяемости деталей и узлов.
6. Классифицирует наименования, маркировку и правила применения масел, моющих составов, металлов и смазок.
7. Применяет масла, моющие составы, металлы и смазки при разборке, сборке и ремонте узлов и механизмов оборудования.
8. Осуществляет промывку, чистку, смазку деталей, узлов и механизмов технологического оборудования.
9. Применяет пневматические и электрические инструменты.
10. Выявляет степень износа деталей.
11. Анализирует исходные данные (чертеж, схема, деталь) для ведения технологического процесса механической обработки деталей средней сложности
12. Работает с приборами для определения основных технологических параметров.
13. Выполняет ремонт трубопроводов и арматуры.
14. Соблюдает технологию ремонта оборудования, трубопроводов и арматуры.
Результат обучения: 4) Характеризовать конструкцию массообменных аппаратов.
Критерии оценки:
1. Классифицирует массообменные процессы. 2. Описывает теорию перегонки и ректификации.
3. Объясняет конструкцию массообменных аппаратов.
ПК 08. Выполнять монтаж, наладку и испытание деталей и узлов технологического оборудования с соблюдением допустимых нагрузок
ПМ08. Монтаж, наладка и испытание деталей и узлов технологического оборудования с соблюдением допустимых нагрузок
Данный модуль описывает навыки и знания, необходимые осуществления монтажа, наладки и испытания деталей и узлов технологического оборудования с соблюдением допустимых нагрузок.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия статики, кинематики и динамики; основные положения о прочности, жесткости, устойчивости, деформации, упругости, хрупкости, растяжении, сжатии, кручении и изгибе; монтаж и демонтаж технологического оборудования; подготовке к монтажносборочным работам; монтажа наладки и испытания технологического оборудования; организации наладочных работ; пусковой наладки технологического оборудования.
При изучении модуля обучающиеcя учатся определять реакции стержневой и балочной системы; определять работу, мощность и коэффициент полезного действия; определять реакции опор твердого тела; производить разметку мест прокладки трубопроводов; производить гидропневмати ческую промывку; различать трубопроводную арматуру; производить проверку смонтированных узлов и блоков на горизонтальность, вертикальность.
Результат обучения 1) Определять реакции плоской и пространственной системы сил.
Монтаж и наладка оборудования нефтехимической промышленности
Основы технической механики
Профессиональная практика
Критерии оценки:

6. Жоспарлы – алдын алу жөндеу және техникалық қызмет көрсетуді талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістік тапсырмаларға сәйкес жұмыстарды жоспарлау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Өндірістік тапсырманы талдауды орындайды.
2. Жабдықтың ақаулы ведомосін жасайды және оқиды
3. Жұмыстардың көлемі мен сипатын анықтайды.
4. Жабдық бірлігін жөндеу жоспарын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық жабдықтарды жөндеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тораптар мен механизмдерді бөлшектеу, құрастыру және жөндеу бойынша жұмыстарды орындаудың негізгі тәсілдерін көрсетеді.
2. Әмбебап құрылғылардың мақсаты мен құрылысын түсіндіреді.
3. Слесарлық және бақылау-өлшеу құралдарын қолдану ережесін сақтайды.
4. Механизмдердің жиналатын тораптарының құрылымы мен кинематикалық схемалары туралы түсінікке ие.
5. Бөлшектер мен тораптардың өзара алмастыру принциптерін сипаттайды.
6. Майлардың, жуу құрамдарының, металдар мен майлардың атауларын, таңбалануын және қолдану ережелерін жіктейді.
7. Жабдықтардың тораптары мен механизмдерін бөлшектеу, құрастыру және жөндеу кезінде майды, жуу құрамын, металдар мен майларды қолданады.
8. Технологиялық жабдықтың бөлшектерін, тораптары мен механизмдерін жууды, тазалауды, майлауды жүзеге асырады.
9. Пневматикалық және электр құралдарын қолданады.
10. Бөлшектердің тозу дәрежесін анықтайды.
11. Күрделілігі орташа бөлшектерді механикалық өңдеудің технологиялық процесін жүргізу үшін бастаКҚы деректерді (сызба, бөлшек) талдайды
12. Негізгі технологиялық өлшемдерді анықтау үшін аспаптармен жұмыс жасайды.
13. Құбыр жолдары мен арматураны жөндейді.
14. Жабдықты, құбыр жолдарын және арматураны жөндеу технологиясын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Масса алмасу аппараттарының құрылымын сипаттайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Массаалмасу процестерін жіктейді.
2. Айдау және ректификациялау теориясын сипаттайды.
3. Массаалмасу аппараттарының құрылымын түсіндіреді.
КҚ 08. Технологиялық жабдықтардың бөлшектері мен тораптарын монтаждауды, реттеуді және сынауды орындау жабдық рұқсат етілген жүктемелерді сақтай отырып
КМ08. Рұқсат етілген жүктемені сақтай отырып, технологиялық жабдықтың бөлшектері мен тораптарын монтаждау, баптау және сынау
Бұл модуль рұқсат етілген жүктемелерді сақтай отырып, технологиялық жабдықтың бөлшектері мен тораптарын монтаждауды, жөндеуді және сынауды жүзеге асыруға қажетті дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар: статиканың, кинематиканың және динамиканың негізгі ұғымдарын; беріктілік, қаттылық, тұрақтылық, деформация, серпімділік, сынақтық, созылу, сығылу, бұрау және иілу туралы негізгі ережелерді; технологиялық жабдықтарды монтаждау және демонтаждау; монтаждау-жинақтау жұмыстарына дайындау; Технологиялық жабдықты баптау және сынау; баптау жұмыстарын ұйымдастыру; технологиялық жабдықты іске қосу баптау.
Модульді оқу кезінде білім алушылар өзекше және Арқалық жүйесінің реакцияларын анықтауды; жұмысты, қуатты және пайдалы әсер ету коэффициентін анықтауды; қатты дене тіректерінің реакцияларын анықтауды; Құбырларды төсеу орындарын белгілеуді; Гидропневматикалық шаюды жүргізуді; құбыр арматурасын ажыратуды; монтаждалған тораптар мен тораптарды тексеруді жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Күштердің жазық және кеңістіктік жүйесінің реакцияларын анықтау.
Мұнай-химия өнеркәсібі жабдықтарын монтаждау және баптау
Техникалық механика негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Применяет основные понятия статики в решении профессиональных задач.
2. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
3. Определяет центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
Результат обучения 2) Определять реакции опор твердого тела.
Критерии оценки
1. Характеризует основные понятия и аксиомы статики.
2. Определяет реакции опор твердого тела.
3. Рассчитывает момент силы относительно точки.
4. Определяет центр тяжести плоской.
фигуры и твердого тела.
5. Владеет основными понятиями кинематики.
6. Определяет простейшие движения твердого тела.
7. Владеет основными понятиями и законами динамики.
8. Составляет уравнение движения материальной точки.
9. Рассчитывает скорость и ускорение материальной точки.
Результат обучения 3) Определять работу, мощность и коэффициент полезного действия.
Критерии оценки:
1. Знает основные понятия кинематики и динамики.
2. Определяет основные параметры механического движения.
3. Определяет силу инерции, используя метод кинетостатики и основные теоремы динамики.
Результат обучения: 4) Выполнять расчеты на прочность различных видов деформации деталей машин.
Критерии оценки
1. Демонстрирует знания основных положений сопротивления материалов.
2. Определяет геометрические характеристики плоских сечений.
3. Выполняет проверочный расчет, проектировочный расчет и расчет допустимой нагрузки при различных видах деформации деталей машин.
Результат обучения: 5) Выполнять расчеты на прочность деталей машин.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные положения деталей машин.
2. Выполняет расчеты на прочность разъемных и неразъемных соединений.
Результат обучения: 6) Производить монтаж технологического оборудования нефтегазовой и химической промышленности.
Критерии оценки:
1. Выполняет подготовку оборудования к монтажу.
2. Выбирает конструкцию соединения труб.
3. Устанавливает компенсаторы.
4. Выполняет монтаж вспомогательного оборудования.
5. Классифицирует грузоподъемных машин и механизмов.
6. Соблюдает правила устройства и технику безопасности при эксплуатации грузоподъемных машин и механизмов.
7. Различает основные виды и характеристику грузозахватных механизмов.
8. Владеет информацией по видам грузоподъемности, современных грузозахватных устройств и приспособлений.
9. Расчитывает номинальную и полезную грузоподъемность машины
10. Владеет информацией об устройстве крюков и крюковых подвесок и их применение в технике.
11. Соблюдает основные требования, предъявляемые к современным грузозахватным устройствам и приспособлениям.

1. Кәсіптік міндеттерді шешуде статиканың негізгі ұғымдарын қолданады.
2. Өзекті және Арқалық жүйесінің реакцияларын анықтайды.
3. Жазық геометриялық фигуралар мен стандартты профильдердің ауырлық орталығын анықтайды.
Оқыту нәтижесі 2) Қатты дене тіректерінің реакцияларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Статиканың негізгі ұғымдары мен аксиомаларын сипаттайды.
2. Қатты дене тіректерінің реакцияларын анықтайды.
3. Нүктеге қатысты күш моментін есептейді.
4. Ауырлық орталығын тегіс анықтайды.
фигуралар және қатты денелер.
5. Кинематиканың негізгі ұғымдарын меңгерген.
6. Қатты дененің қарапайым қозғалысын анықтайды.
7. Динамиканың негізгі түсініктері мен заңдарын біледі.
8. Материалдық нүктенің қозғалыс теңдеуін құрайды.
9. Материалдық нүктенің жылдамдығы мен үдеуін есептейді.
Оқыту нәтижесі 3) Жұмысты, қуатты және пайдалы әсер коэффициентін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кинематика мен динамиканың негізгі ұғымдарын біледі.
2. Механикалық қозғалыстың негізгі параметрлерін анықтайды.
3. Кинетостатика әдісін және динамиканың негізгі теоремалары пайдалана отырып, инерция күшін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Машина бөлшектерінің деформациясының әртүрлі түрлерінің беріктігіне есептерді орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Материалдар кедергісінің негізгі ережелерін білуін көрсетеді.
2. Жазық қималардың геометриялық сипаттамаларын анықтайды.
3. Машина бөлшектері деформациясының әртүрлі түрлері рұқсат етілген жүктемені есептеу, тексеру және жобалау есептеулер орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Машина бөлшектерінің беріктігін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жалпы ережелер машина бөлшектерінің негізгі жағдайын сипаттайды.
2. Алмалы-салмалы және алынбайтын қосылыстардың беріктігіне есептерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Мұнай-газ және химия өнеркәсібінің технологиялық жабдықтарын монтаждау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жабдықты монтаждауға дайындауды орындайды.
2. Құбырларды қосу құрылымын таңдайды.
3. Компенсаторларды орнатады.
4. Қосалқы жабдықты монтаждауды орындайды.
5. Жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді жіктейді.
6. Жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы мен құрылғысының ережелерін сақтайды.
7. Жүк қармаушы механизмдердің негізгі түрлері мен сипаттамасын ажыратады.
8. Жүк көтергіштік түрлері, қазіргі заманғы жүк ұстағыш құрылғылар мен құрылғылар бойынша ақпаратты меңгерген.
9. Машинаның номиналды және пайдалы жүк көтергіштігін есептейді
10. Ілгектер мен ілгекті аспалардың құрылысы және оларды техникада қолдану туралы ақпаратты біледі.
11. Қазіргі заманғы күк қармаушы құрылғылар мен құрылғыларға қойылатын негізгі талаптарды сақтайды.

12. Владеет информацией о видах приборов безопасности грузоподъемных машин.
13. Проверяет пригодность и правильность крепления тросов и цепей.
Результат обучения: 7) Производить наладку технологического оборудования нефтегазовой и химической промышленности.
Критерии оценки:
1. Описывает виды наладки технологического оборудования.
2. Выбирает вид наладки технологического оборудования.
3. Выполняет регулировку технологического оборудования с соблюдениям правил техники безопасности.
4. Использует стандарты, технические условия, положения и инструкции при организации пуско-наладочных работ.
5. Проводит гидравлические и пневматические испытания трубопроводов.
ПК 09. Осуществлять эксплуатацию оборудования и устранять выявленные дефекты
ПМ09 Эксплуатация технологического оборудования нефтегазовой и химической промышленности
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по эксплуатации технологического оборудования нефтегазовой и химической промышленности сооружению и устренению выявленных дефектов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные виды сооружений магистральных трубопроводов; ведение технологических процессов на трубопроводах.
При изучении модуля обучающиеcя учатся: производить монтаж трубопровода; производить замену отключающих устройств и запорной арматуры; вести учет параметров по контрольно-измерительным приборам магистральных газонефтепроводов; процесс технического обслуживания и ремонта основных узлов и деталей газонефтепроводов и запорной арматуры; технике безопасности при техническом обслуживании, ремонте и монтаже оборудования.
Результат обучения: 1) Владеть знаниями по обслуживанию технологического оборудования.
Эксплуатация газонефтепроводов и газонефтехра-нилищ
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Изучает и применяет основные нормативные документы по эксплуатации магистральных газонефтепроводов и газонефтехранилищ.
2. Описывает принцип работы и основные характеристики элементов газонефтепроводов и газонефтехранилищ.
Результат обучения: 2) Осуществлять оперативный контроль за техническим состоянием технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Осуществляет и оценивает ход технологического процесса транспорта, хранения и распределение газа, нефти и нефтепродуктов.
2. Осуществляет эксплуатацию и оценивает состояние оборудование и систем по показанием штатных приборов.
3. Обеспечивает правила технической эксплуатации магистральных газонефтепроводов и газонефтехранилищ.
Результат обучения: 3) Устранять мелкие дефекты оборудования во время его эксплуатации.
Критерии оценки:

12. Жүк көтергіш машиналардың қауіпсіздік құралдарының түрлері туралы ақпаратты біледі.
13. Тростар мен шынжырлардың жарамдылығын және дұрыс бекітілуін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 7) Мұнай-газ және химия өнеркәсібінің технологиялық жабдықтарын баптауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Технологиялық Жабдықты баптау түрлерін сипаттайды.
2. Технологиялық Жабдықты баптау түрін таңдайды.
3. Техникалық қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып, технологиялық жабдықты реттеуді орындайды.
4. Іске қосу-реттеу жұмыстарын ұйымдастыру кезінде стандарттарды, техникалық шарттарды, ережелер мен нұсқаулықтарды қолданады.
5. Құбырлардың гидравликалық және пневматикалық сынақтарын жүргізеді.
КҚ 09. Жабдықты пайдалануды жүзеге асыру және анықталған ақауларды жою
КМ09 Мұнай-газ және химия өнеркәсібінің технологиялық жабдықтарын пайдалану
Бұл модуль мұнай-газ және химия өнеркәсібінің технологиялық жабдықтарын пайдалану және анықталған ақауларды жою бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылары мен білімін сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар магистральды құбырлар құрылыстарының негізгі түрлерін игереді; Құбырларда технологиялық процестерді жүргізеді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар: құбырды монтаждау; ажыратқыш құрылғылар мен бекіткіш арматураны ауыстыру; магистральдық газ-мұнай құбырларының бақылау-өлшеу аспаптары бойынша параметрлерді есепке алуды жүргізу; газ-мұнай құбырлары мен бекіткіш арматураның негізгі тораптары мен бөлшектеріне техникалық қызмет көрсету және жөндеу процесі; жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, жөндеу және монтаждау кезіндегі қауіпсіздік техникасын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық жабдықтарға қызмет көрсету бойынша білімді меңгеру.
Газ –мұнай құбырларын және газ – мұнай қоймаларын пайдалану
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Магистральдық газ-мұнай құбырлары мен газ-мұнай қоймаларын пайдалану бойынша негізгі нормативтік құжаттарды зерделейді және қолданады.
2. Газ-мұнай құбырлары мен газ-мұнай қоймалары элементтерінің жұмыс принципін және негізгі сипаттамаларын береді.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық жабдықтың техникалық жай-күйіне жедел бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Газды, мұнайды және мұнай өнімдерін тасымалдау, сақтау және тарату технологиялық процесінің барысын жүзеге асырады және бағалайды.
2. Штаттық аспаптардың көрсеткіштері бойынша жабдықтар мен жүйелердің жай-күйін бағалауды және пайдалануды жүзеге асырады.
3. Магистральдық газ-мұнай құбырлары мен газ-мұнай қоймаларын техникалық пайдалану ережелерін қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықты пайдалану кезінде оның ұсақ ақауларын жою.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Прогнозирует и предотвращает аварийные ситуации оборудования.
2. Осуществляет ремонтно – техническое обслуживание оборудования, отыскивает и устраняет его неисправности.
3. Осуществляет контроль за соблюдением правил охраны труда и техники безопасности.
ПК 10 Выполнять основные виды работ по квалификации слесарь по техническому обслуживанию и ремонту промышленного оборудования
ПМ 10 Выполнение основных видов работ по квалификации слесарь по техническому обслуживанию и ремонту промышленного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения, навыки необходимые для получения квалификации слесарь по техническому обслуживанию и ремонту промышленного оборудования.
В результате освоения данного модуля обучающиеся закрепляют полученные знания и навыки по организации рабочего места в соответствии с установленными нормами и правилами, подбора инструмента для выполнения слесарных работ при ремонте технологического оборудования; принципы работы по квалификации слесарь по техническому обслуживанию и ремонту промышленного оборудования; применения ручного и механизированного инструмента, приспособлений и инвентаря в соответствии с правилами техники безопасности; проведения разборочно – сборочных работ; выполнения ремонта узлов технологического оборудования.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Слесарь по техническому обслуживанию и ремонту промышленного оборудования".
Профессиональная практика
(получение
рабочей квалификации)
Критерии оценки:
1. Организует и поддерживает рабочее место в соответствии с установленными нормами и правилами.
2. Соблюдает режим рабочего дня
3. Применяет меры по профилактике травматизма и мероприятия по предупреждению производственных травм.
4. Изготавливает приспособления средней сложности для ремонта и сборки.
5. Выполняет работы с применением ручного и механизированного инструмента, приспособлений и инвентаря в соответствии с правилами техники безопасности
6. Выполняет слесарные операции с соблюдением требований охраны труда
7. Выполняет разметку и изготовление прокладок сложной конфигурации.
8. Соблюдает технологию ремонта оборудования.
9. Выполняет ремонт узлов и механизмов основного и вспомогательного оборудования нефтегазовых и химических производств.
10. Выполняет ремонт трубопроводов и трубопроводной арматуры.
11. Устраняет типичные дефекты при выполнении ремонта трубопроводной арматуры.
12. Выполняет слесарную обработку деталей по 12- 14 квалитетам с подгонкой и доводкой.
13. Выполняет смазку, пополнение и замену смазки.
14. Осуществляет разметку труб и мест соединений.

1. Жабдықтың авариялық жағдайларын болжайды және алдын алады.
2. Жабдықтарға жөндеу-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады, оның ақауларын іздестіреді және жояды.
3. Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
КҚ 10
Өнеркәсіп құрал-саймандарын жөндеу және техникалық қызмет көрстеу слесарі біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КҚ 10 Өнеркәсіп құрал-саймандарын жөндеу және техникалық қызмет көрстеу слесарі біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль Өнеркәсіптік жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша слесарь біліктілігін алуға қажетті білімдерді, білімдерді, дағдыларды сипаттайды.
Осы модульді игеру нәтижесінде білім алушылар белгіленген нормалар мен ережелерге сәйкес жұмыс орнын ұйымдастыру, технологиялық жабдықтарды жөндеу кезінде слесарлық жұмыстарды орындау үшін құралдарды таңдау бойынша алған білімдері мен дағдыларын бекітеді; өнеркәсіптік жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша слесарь біліктілігі бойынша жұмыс принциптері; қауіпсіздік техникасы ережелеріне сәйкес қол және механикаландырылған құралдарды, құрылғылар мен мүкәммалды қолдану; бөлшектеу – құрастыру жұмыстарын жүргізу; технологиялық жабдықтардың тораптарын жөндеуді орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) "Өнеркәсіп құрал-саймандарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету слесарі" біліктілігін алу.
Кәсіптік практика
(жұмыс біліктілігін алу )
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жұмыс орнын белгіленген нормалар мен ережелерге сәйкес ұйымдастырады және қолдайды.
2. Жұмыс күні режимін сақтайды
3. Жарақаттанудың алдын алу бойынша шараларды және өндірістік жарақаттардың алдын алу бойынша іс-шараларды қолданады.
4. Жөндеу және жинау үшін орташа күрделілікті бейімдеуді дайындайды.
5. Қауіпсіздік техникасы қағидаларына сәйкес қол және механикаландырылған құралдарды, құрылғылар мен мүкәммалды қолдана отырып жұмыстарды орындайды
6. Еңбекті қорғау талаптарын сақтай отырып слесарлық операцияларды орындайды
7. Күрделі конфигурациялы төсемдерді белгілеу мен жасауды орындайды.
8. Жабдықты жөндеу технологиясын сақтайды.
9. Мұнай-газ және химия өндірістерінің негізгі және қосалқы жабдықтарының тораптары мен механизмдерін жөндеуді орындайды.
10. Құбырлар мен құбыр арматураларын жөндеуді орындайды.
11. Құбыр арматурасын жөндеу кезінде типтік ақауларды жояды.
12. Бөлшектерді қиыстырып және жетілдіре отырып 12-14 квалитеттер бойынша слесарлық өңдеуді орындайды.
13. Майлауды, толықтыруды және майлауды орындайды.
14. Құбырлар мен қосылу орындарын белгілеуді жүзеге асырады.

15. Производит визуальный контроль изношенности узлов и механизмов
16. Соблюдает правила и технику безопасности при эксплуатации грузоподъемных машин и механизмов, устройств и приспособлений.
17. Проверяет пригодность и правильность крепления тросов и цепей.
18. Выполняет такелажные работы при перемещении грузов с помощью простых грузоподъемных средств и механизмов, управляемых с пола.
Квалификация "082604 3 - Промышленный механик"
ПК11. Проводить диагностику технологического оборудования
ПМ 11.Проведение диагностики технологического оборудования
Данный модуль описывает знания умения навыки необходимые при изучении технологического оборудования нефтегазовых и химических производств.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают структуру нефтехимических производств; работу асинхронных и синхронных машин; виды регуляторов; аппаратуру управления и защиты; свойства нефтепродуктов и продуктов их переработки; структуру нефтехимических предприятий.
При изучении модуля обучающиеся учатся проводить диагностику оборудования; методам учета и экономии электроэнергии; технически грамотно эксплуатировать электроустановки; устранять мелкие неисправности электроустановок; технологии монтажа и демонтажа оборудования на технологических установках промышленного предприятия.
Результат обучения: 1) Характеризовать и оценивать различные типы установок для работы в различных средах.
Процессы и аппараты химических производств
Электрооборудование объектов нефтехимической промышленности
Насосы и компрессоры
Основы технологии отрасли
Охрана труда
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Объясняет назначение технологического оборудования.
2. Перечисляет виды неисправностей, и причины их возникновения.
3. Раскрывает понятие и виды износа.
4. Различает методы диагностики
5. Анализирует влияние рабочей среды на техническое состояние оборудования.
Результат обучения: 2) Владеть основными вопросами автоматизации процессов технологических объектов нефтегазовой и химической промышленности.
Критерии оценки:
1. Характеризует работу асинхронных, синхронных машин.
2. Классифицирует виды регуляторов.
3. Анализирует работу аппаратуры управления и защиты.
4. Читает и собирает электрических схемы электроустановок.
5. Владеет методами учета и экономии электроэнергии.
6. Выполняет технически грамотно эксплуатацию электроустановок.
7. Проводит диагностику и устраняет мелкие неисправности электроустановок.
8.Соблюдает алгоритм определения уровня поврежденности оборудования.
Результат обучения 3) Определять особенности эксплуатации гидравлических машин.
Критерии оценки:

15. Тораптар мен механизмдердің тозуын көзбен шолып бақылауды жүргізеді.
16. Жүк көтергіш машиналар мен механизмдерді, құрылғылар мен құрылғыларды пайдалану кезінде қауіпсіздік ережелері мен техникасын сақтайды.
17. Тростар мен шынжырлардың жарамдылығын және дұрыс бекітілуін тексереді.
18. Еденнен басқарылатын қарапайым жүк көтергіш құралдар мен механизмдердің көмегімен жүктерді тасымалдау кезінде такелаждық жұмыстарды орындайды.
"082604 3 - Өнеркәсіп механигі" біліктілігі
КҚ11. Технологиялық жабдықтарға диагностика жүргізу
КМ 11. Технологиялық жабдықтарға диагностика жүргізу
Бұл модуль мұнай-газ және химиялық өндірістің технологиялық жабдықтарын зерттеу кезінде қажетті дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар мұнай-химия өндірісінің құрылымын; асинхронды және синхронды машиналардың жұмысын; реттегіштердің түрлерін; басқару және қорғау аппаратурасын; мұнай өнімдерінің және оларды қайта өңдеу өнімдерінің қасиеттерін; мұнай-химия кәсіпорындарының құрылымын меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар жабдықтың диагностикасын; электр энергиясын есептеу және үнемдеу әдістерін; электр қондырғыларын техникалық сауатты пайдалануды; Электр қондырғыларының ұсақ ақауларын жоюды; өнеркәсіптік кәсіпорынның технологиялық қондырғыларында жабдықтарды монтаждау және бөлшектеу технологиясын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Әртүрлі орталарда жұмыс істеуге арналған қондырғылардың әртүрлі түрлерін сипаттау және бағалау.
Химия өндірісінің процестері мен аппараттары
Мұнай-химия өнеркәсібі объектілерінің электр жабдықтары
Сорғылар мен компрессорлар
Сала технологиясының негіздері
Еңбекті қорғау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Технологиялық жабдықтың мақсатын түсіндіреді.
2. Ақаулықтардың түрлерін және олардың пайда болу себептерін көрсетеді.
3. Тозу ұғымы мен түрлерін ашады.
4. Диагностика әдістерін ажыратады
5. Жабдықтың техникалық жағдайына жұмыс ортасының әсерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2)Мұнай-газ және химия өнеркәсібінің технологиялық объектілерінің процестерін автоматтандырудың негізгі мәселелерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Асинхронды, синхронды машиналардың жұмысын сипаттайды.
2. Реттеуіштердің түрлерін жіктейді.
3. Басқару және қорғау аппаратурасының жұмысын талдайды.
4. Электр қондырғыларының электр сұлбаларын оқиды және жинайды.
5. Электр энергиясын есептеу және үнемдеу әдістерін меңгерген.
6. Электр қондырғыларын техникалық сауатты пайдалануды орындайды.
7. Диагностика жүргізеді және электр қондырғыларының ұсақ ақауларын жояды.
8. Жабдықтың зақымдану деңгейін анықтау алгоритмін сақтайды.
Оқу нәтижесі 3) Гидравликалық машиналарды пайдалану ерекшеліктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Описывает конструктивные особенности наиболее распространенных видов гидромашин и компрессоров.
2. Объясняет теорию действия гидравлических машин.
3. Выбирает гидравлические машины, и их оборудование по основным техническим характеристикам. 4. Определяет особенности эксплуатации различных видов гидравлических машин нефтегазовых и химических производств.
5. Классифицирует виды регулирования насосов, компрессоров.
Результат обучения: 4) Анализировать процессы подготовки и переработки нефти.
Критерии оценки:
1. Описывает свойства нефти и продуктов ее переработки.
2. Классифицирует виды переработки нефти.
3. Анализирует процесс подготовки и переработки нефтяных и попутных газов.
4. Анализирует технологические процессы переработки нефти на фракции по топливному, топливно – масленому и масленому варианту.
Результат обучения: 5) Применять технологии проведения ремонта, демонтажа и монтажа технологических установок.
Критерии оценки:
1. Характеризует работу структурных подразделений предприятия.
2. Оперирует технологиями проведения текущего ремонта оборудования технологических установок, запорной арматуры, замены задвижек на газонефтепроводах.
3. Применяет знания по определению степени износа деталей и узлов оборудования
4. Владеет технологией монтажа и демонтажа оборудования на технологических установках промышленного предприятия.
ПК 12. Обеспечивать рациональную эксплуатацию, своевременный качественный ремонт и техническое обслуживание, оборудования нефтегазовых и химических производств
ПМ 12 Эксплуатация и ремонт технологических объектов нефтегазовых и химических производств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для безопасной эксплуатации и ремонта оборудования промышленных предприятий нефтегазовых и химических производств.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают устройство и принцип действия, правила эксплуатации нефтехиического оборудования; виды гидравлических, гидромеханических, химических, механических машин, а также основные контрольно измерительные приборы применяемые при эксплуатации оборудования оборудовании; мероприятия по повышению надежности работы газонефтепроводов, газонефтехранилишь; осуществлять организацию своевременной и тщательной подготовки работы по модернизации оборудования; сущность экономики предприятия.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять подготовительные и ремонтные работы на технологическом оборудовании нефтегазовой и химической промышленности; применять правила безопасной эксплуатации оборудования.
Результат обучения: 1) Применять знания о видах технологического оборудования.
Оборудование промышленных предприятий
Эксплуатация и ремонт газонефтепроводов и газонефтехранилищ
Нефтебазы и газохранилища
Техническое обслуживание, ремонт и монтаж оборудования предприятий
Экономика отрасли
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Гидромашиналар мен компрессорлардың кең таралған түрлерінің конструктивтік ерекшеліктерін сипаттайды.
2. Гидравликалық машиналардың әрекет ету теориясын түсіндіреді.
3. Гидравликалық машиналарды және олардың жабдықтарын негізгі техникалық сипаттамалары бойынша таңдайды.
4. Мұнай-газ және химия өндірісінің түрлі гидравликалық машиналарын пайдалану ерекшеліктерін анықтайды.
5. Сорғыларды, компрессорларды реттеу түрлерін жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 4) мұнайды дайындау және өңдеу процестерін талдау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мұнай және оны қайта өңдеу өнімдерінің қасиеттерін сипаттайды.
2. Мұнайды өңдеу түрлерін сыныптайды.
3. Мұнай және ілеспе газдарды дайындау және өңдеу процесін талдайды.
4. Отын, отын – май және май нұсқалары бойынша фракцияларға мұнайды өңдеудің технологиялық процестерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Технологиялық қондырғыларды жөндеу, бөлшектеу және монтаждау технологияларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпорынның құрылымдық бөлімшелерінің жұмысын сипаттайды.
2. Технологиялық қондырғылардың жабдықтарын, бекіткіш арматураны ағымдағы жөндеу, газ-мұнай құбырларындағы ысырмаларды ауыстыру технологияларымен жұмыс жасайды.
3. Жабдықтың бөлшектері мен тораптарының тозу дәрежесін анықтау бойынша білімді қолданады
4. Өнеркәсіптік кәсіпорынның технологиялық қондырғыларында жабдықтарды монтаждау және демонтаждау технологиясын меңгерген.
КҚ 12. Мұнай-газ және химия өндірісінің жабдықтарын ұтымды пайдалануды, уақтылы сапалы жөндеуді және техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету
КП 12 Мұнай-газ және химия өндірістерінің технологиялық объектілерін пайдалану және жөндеу
Бұл модуль сипаттайды мұнай-газ және химия өндірістерінің өнеркәсіптік кәсіпорындарының жабдықтарын қауіпсіз пайдалану және жөндеу үшін қажетті білім, білік және дағды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар мұнай-химия жабдықтарының құрылысы мен жұмыс істеу принципін, пайдалану ережелерін; гидравликалық, Гидромеханикалық, химиялық, механикалық машиналардың түрлерін, сондай-ақ жабдықтарды пайдалану кезінде қолданылатын негізгі Бақылау өлшеу аспаптарын; газ-мұнай құбырлары, газ-мұнай-газ кеніштері жұмысының сенімділігін арттыру бойынша іс-шараларды меңгереді; жабдықтарды жаңғырту бойынша жұмысты уақтылы және мұқият дайындауды ұйымдастыруды жүзеге асырады; кәсіпорын экономикасының мәні.
Модульді оқу кезінде білім алушылар мұнай-газ және химия өнеркәсібінің технологиялық жабдықтарында дайындық және жөндеу жұмыстарын орындауды, Жабдықтарды қауіпсіз пайдалану ережелерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Технологиялық жабдықтардың түрлері туралы білімді қолдану.
Өнеркәсіп кәсіпорында-рының жабдықтары
Газ-мұнай құбырлары мен газ-мұнай қоймаларын пайдалану және жөндеу
Мұнай базалары мен газ қоймалары
Кәсіпорын жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу және монтаждау
Сала экономикасы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Анализирует понятия о гидравлических, тепловых, гидромеханических, химических, механических процессов и движущей силе определяющие скорости процессов.
2. Характеризует устройство и принцип действия основного нефтехимического оборудования и технические условия на изготовление и установку оборудования
3. Классифицирует виды гидравлических, гидромеханических, химических, механических машин.
4. Ведет учет показаний контрольно-измерительных приборов
Результат обучения: 2) Владеть основными понятиями о мероприятиях по повышению надежности работы газонефтепроводов и газонефтехранилищ.
Критерии оценки:
1. Описывает основные сооружения магистральных газонефтепроводов.
2. Организовывает техническое обслуживание газонефтепроводов и газонефтехранилищ.
3. Распознает основные узлы газонефтепроводов и запорной арматуры.
4. Обеспечивает соблюдение техники безопасности при техническом обслуживании газонефтепроводов и газонефтехранилищ.
Результат обучения: 3) Владеть основными понятиями о строительстве, обслуживании, эксплуатации и испытании нефтебаз и газохранилищ.
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды и свойства товарных нефтепродуктов.
2. Описывает виды резервуаров их назначение и применение.
3. Определяет вид транспорта для транспортировки нефтепродуктов.
4. Класифицирует виды газохранилищ их назначение и основное оборудование.
5. Производит гидравлические испытания резервуаров.
Результат обучения: 4) Выполнять подготовительные и ремонтные работы технологического оборудования химической нефтегазовой и химической промышленности.
Критерии оценки:
1. Осуществляет регулярный наружный осмотр и проверку технического состояния оборудования машин и аппаратов нефтегазовой и химической промышленности.
2. Организует подготовку графиков осмотра и диагностики оборудования.
3. Определяет неисправности технологического оборудования машин и аппаратов, с использованием диагностического оборудования.
4. Применяет методы проверки технического состояния оборудования.
5. Осуществляет ежесменное техническое обслуживание каждого вида оборудования машин и аппаратов, насосов и компрессоров входящих в технологическую систему.
6. Организовывает работу ремонтной бригады.
7. Составляет наряд-задание на производство работ.
8. Проводит инструктаж при производстве работ.
9. Контролирует соблюдение техники безопасности при проведении ремонтных работ.
Результат обучения: 5) Осуществлять организацию своевременной и тщательной подготовки работы по модернизации оборудования.
Критерии оценки:

1. Гидравликалық, жылу, гидромеханикалық, химиялық, механикалық процестер мен процестердің жылдамдығын анықтайтын қозғаушы күш туралы түсініктерді талдайды.
2. Негізгі мұнай-химия жабдықтарының құрылысы мен жұмыс істеу принципін және жабдықты дайындау мен орнатуға арналған техникалық шарттарды сипаттайды.
3. Гидравликалық, гидромеханикалық, химиялық, механикалық машиналардың түрлерін жіктейді.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін есепке алуды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі 2) Газ-мұнай құбырлары мен газ-мұнай қоймалары жұмысының сенімділігін арттыру бойынша іс-шаралар туралы негізгі түсініктерді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Магистральдық газ-мұнай құбырларының негізгі құрылыстарын сипаттайды.
2. Газ-мұнай құбырлары мен газ-мұнай қоймаларына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастырады.
3. Газ-мұнай құбырларының және бекіту арматурасының негізгі тораптарын таниды.
4. Газ-мұнай құбырлары мен газ-мұнай қоймаларына техникалық қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының сақталуын қамтамасыз етеді.
Оқу нәтижесі 3) Мұнай базалары мен газ қоймаларын салу, қызмет көрсету, пайдалану және сынау туралы негізгі түсініктерді меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Тауарлық мұнай өнімдерінің түрлері мен қасиеттерін жіктейді.
2. Резервуарлардың түрлері олардың тағайындалуы мен қолданылуын сипаттайды.
3. Мұнай өнімдерін тасымалдау үшін көлік түрін анықтайды.
4. Газ қоймаларының түрлерін олардың мақсаты мен негізгі жабдықтарын сыныптайды.
5. Резервуарларды гидравликалық сынауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі 4) Химиялық мұнай-газ және химия өнеркәсібінің технологиялық жабдықтарын дайындау және жөндеу жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Мұнай-газ және химия өнеркәсібінің машиналары мен аппараттары жабдықтарының техникалық жай-күйін үнемі сыртқы тексеруді және тексеруді жүзеге асырады.
2. Жабдықты тексеру және диагностикалау кестелерін дайындауды ұйымдастырады.
3. Диагностикалық жабдықты пайдалана отырып, машиналар мен аппараттардың технологиялық жабдықтарының ақауларын анықтайды.
4. Жабдықтың техникалық жай-күйін тексеру әдістерін қолданады.
5. Технологиялық жүйеге кіретін машиналар мен аппараттардың, сорғылар мен компрессорлардың әр түріне ауысым сайын техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
6. Жөндеу бригадасының жұмысын ұйымдастырады.
7. Жұмыстарды жүргізуге наряд-тапсырма жасайды.
8. Жұмыстарды жүргізу кезінде нұсқама жүргізеді.
9. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасының сақталуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Жабдықты жаңғырту бойынша жұмысты уақтылы және мұқият дайындауды ұйымдастыруды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Ориентируется в социально - экономических проблемах деятельности производства, бизнеса на мировом рынке труда.
2. Владеет знаниями о роли и значимости отрасли как на внутреннем, так и на мировом рынке.
3. Принимает участие в решении управленческих задач.
4. Владеет знаниями в области инновационных видов оборудования
5. Применяет современные информационные технологии при решении задач.
6. Анализирует тенденции развития нефтегазовой и химической отрасли.
Результат обучения: 6) Владеть знаниями в области экономики предприятия и практическими навыками расчета экономических показателей.
Критерии оценки:
1. Определяет цель функционирования предприятия.
2. Характеризует производственные и рыночные связи предприятия.
3. Характеризует функции менеджмента.
4. Рассчитывает технико-экономические показатели.
5. Заполняет бланки первичной документации.
6. Владеет знаниями об инвентаризации имущества предприятия.
7. Определяет экономическую эффективность применяемого оборудования и проведения ремонтных работ.
8. Применяет результаты экономического анализа в деятельности предприятия.
ПК 13. Выполнять основные виды работ по квалификации промышленный механик
ПМ 13 Выполнение основных видов работ по квалификации промышленный механик
Данный модуль описывает знания, умения, навыки необходимые для выполнения основных видов работ по квалификации промышленный механик
В результате освоения моделя обучающиеся должны работать с технической документацией; обрабатывать и регистрировать техническую документацую и порядок ее оформления;изучать права и обязанности мастера производства работ; производить организацию труда внутри бригады, оплата труда рабочих и инженерно-технического персонала; подготавливать объект под монтаж; выполнять заготовительные работы; производить контроль качества монтажа, испытания и сдача в эксплуатацию; оформлять дневник, отчет по практике.
Результат обучения 1) Соблюдать правила техники безопасности при проведении основных видов работ по квалификации промышленный механик.
Профессиональ-ная практика (преддипломная)
Критерии оценки
1. Осуществляет организацию и поддерживает рабочего места в соответствии с установленными нормами и правилами.
2. Соблюдает требования инструктажа по технике безопасности
3. Соблюдает режим рабочего дня и отдыха производственного персонала.
4. Применяет меры по профилактике травматизма и мероприятия по предупреждению производственных травм.
5. Оказывает первую доврачебную помощь при ранениях и ушибах, солнечных и тепловых ударах, обморожениях, электротравмах, ожогах, отравлениях химическими веществами.
Результат обучения: 2) Оформлять техническую документацию по эксплуатационным и ремонтным работам.
Критерии оценки:

1. Әлемдік еңбек нарығындағы өндіріс, бизнес қызметінің әлеуметтік-экономикалық проблемаларына бағдарланады.
2. Саланың ішкі және әлемдік нарықтағы рөлі мен маңыздылығы туралы білімді меңгерген.
3. Басқарушылық міндеттерді шешуге қатысады.
4. Жабдықтың инновациялық түрлері саласында білімді меңгерген
5. Міндеттерді шешу кезінде қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды қолданады.
6. Мұнай-газ және химия саласының даму үрдістерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Кәсіпорын экономикасы саласындағы білімді және экономикалық көрсеткіштерді есептеудің практикалық дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Кәсіпорынның жұмыс істеу мақсатын анықтайды.
2. Кәсіпорынның өндірістік және нарықтық байланыстарын сипаттайды.
3. Менеджмент қызметін сипаттайды.
4. Техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептейді.
5. БастаКҚы құжаттардың бланкілерін толтырады.
6. Кәсіпорынның мүлкін түгендеу туралы білімдерді біледі.
7. Қолданылатын жабдықтың экономикалық тиімділігін және жөндеу жұмыстарын жүргізуді анықтайды.
8. Кәсіпорын қызметінде экономикалық талдау нәтижелерін қолданады.
КҚ 13. Өндірістік механик біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 13 Өндірістік механик біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль өнеркәсіп механигі біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті, дағдыларды сипаттайды
Модельді игеру нәтижесінде білім алушылар Техникалық құжаттамамен жұмыс істеуге; техникалық құжаттық және оны рәсімдеу тәртібін өңдеуге және тіркеуге;жұмыс өндірісі шеберінің құқықтары мен міндеттерін зерделеуге; бригада ішінде еңбекті ұйымдастыруды, жұмысшылар мен инженерлік-техникалық персоналдың еңбегіне ақы төлеуді жүргізуге; объектіні монтаждауға дайындауға; дайындау жұмыстарын орындауға; монтаждау, сынау және пайдалануға тапсыру сапасына бақылау жасауға; күнделік, практика бойынша есеп рәсімдеуге тиіс.
Оқыту нәтижесі 1) Өнеркәсіп механигі біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Кәсіптік практика (диплом алдындағы)
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Белгіленген нормалар мен ережелерге сәйкес жұмыс орнын ұйымдастыруды жүзеге асырады және қолдайды.
2. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқаулық талаптарын сақтайды
3. Өндірістік персоналдың жұмыс күні мен демалыс режимін сақтайды.
4. Жарақаттанудың алдын алу бойынша шараларды және өндірістік жарақаттардың алдын алу бойынша іс-шараларды қолданады.
5. Жарақаттар мен соғулар, күн және жылу соққылары, үсік, электр жарақаттары, күйіктер, химиялық заттармен улану кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Пайдалану және жөндеу жұмыстары бойынша техникалық құжаттаманы рәсімдеу
Бағалаудың өлшемшарт-тары:

1. Планирует рабочий день на участке.
2. Оформляет наряды на производство работ.
3. Проводит инструктаж на рабочем месте.
4. Оформляет техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
5. Дублирует функции механика на производственном участке.
Результат обучения: 3) Выполнять в качестве дублера организацию и управление деятельностью отдельных структурных подразделений.
Критерии оценки:
1. Определяет потребность нефтехимического предприятия по каждому виду технологической оснастки с расчетом величины расхода.
2. Осуществляет расчет запасов инструмента.
3. Осуществляет проектирование и изготовление специальной оснастки.
4. Осуществляет контроль монтажа, ревизии, технического обслуживания, ремонта и испытания технологического оборудования.
5. Составляет акты, заявки по смазочно-охлаждающим материалам, запасным частям и инструментам.
6. Осуществляет руководство в рамках участка по эффективной эксплуатации, техобслуживанию и ремонту технологического оборудования.
7. Производит требуемые регулировки оборудования.
8. Выполняет осмотры обрудования между плановыми ремонтами.
9. Осуществляет регулировку механизмов оборудования по мере износа деталей.
10. Производит восстановление работоспособности оборудования при случайных отказах, поломках и авариях.
11. Осуществляет контроль за эксплуатацией оборудования в соответствии с технической документацией и правилами безопасности.
12. Оформляет нормативные документы по организации ремонта оборудования.
13. Оформляет документацию по монтажу, приему к эксплуатации оборудования.
Результат обучения: 4) Оформлять квалификационную работу.
Критерии оценки:
1. Пользуется проектной и технической документацией.
2. Применяет компьютерные технологии для сбора и обработки данных, представления результатов.
3. Отражает в квалификационной работе знания, умения и навыки техника-механика.
4. Оформляет технический отчет по производственной практике.
5. Оформляет квалификацинную работу.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 216
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 639
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Тяжелое промышленное оборудование"
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0827000 – Тяжелое промышленное оборудование
Квалификация*:

1. Учаскеде жұмыс күнін жоспарлайды.
2. Жұмыс жүргізуге нарядтарды рәсімдейді.
3. Жұмыс орнында нұсқаулық жүргізеді.
4. Пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттаманы рәсімдейді.
5. Өндірістік учаскеде механиктің функцияларын қайталайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Дублер ретінде жеке құрылымдық бөлімшелердің қызметін ұйымдастыруды және басқаруды орындайды.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Шығын мөлшерін есептей отырып, технологиялық жабдықтың әрбір түрі бойынша мұнай-химия кәсіпорнының қажеттілігін анықтайды.
2. Құрал-саймандар қорын есептеуді жүзеге асырады.
3. Арнайы жарақтарды жобалау мен дайындауды жүзеге асырады.
4. Монтажды, ревизияны, техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді және технологиялық жабдықтарды сынау.
5. Майлау-салқындату материалдары, қосалқы бөлшектер мен құралдар бойынша актілер, өтінімдер жасайды.
6. Технологиялық жабдықтарды тиімді пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша учаске шеңберінде басшылықты жүзеге асырады.
7. Жабдықты талап етілетін реттеуді жүргізеді.
8. Жоспарлы жөндеу арасындағы жабдықтарды тексереді.
9. Бөлшектердің тозуына қарай жабдық механизмдерін реттеуді жүзеге асырады.
10. Кездейсоқ істен шығу, сыну және апат кезінде жабдықтың жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіреді.
11. Техникалық құжаттама мен қауіпсіздік ережелеріне сәйкес жабдықтың пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады.
12. Жабдықты жөндеуді ұйымдастыру бойынша нормативтік құжаттарды рәсімдейді.
13. Жабдықты монтаждау, қабылдау және пайдалану бойынша құжаттарды рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Біліктілік жұмысын рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Жобалық және техникалық құжаттаманы пайдаланады.
2. Деректерді жинау және өңдеу, нәтижелерді ұсыну үшін компьютерлік технологияларды қолданады.
3. Біліктілік жұмысында техника-механиктің білімін, білігі мен дағдыларын көрсетеді.
4. Өндірістік тәжірибе бойынша техникалық есепті рәсімдейді.
5. Біліктілік жұмысын рәсімдейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттілік;
КҚ - кәсіптік құзыреті;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
216-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
639-қосымша
"Ауыр өнеркәсіп жабдықтары" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0827000 – Ауыр өнеркәсіп жабдықтары
Біліктілігі*:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "082701 3 –Техник - механик по тяжелому оборудованию"
ПК 1. Проводить промывку, чистку, смазку деталей и снятие залива.
ПМ 01. Проведение промывки, чистки, смазки деталей и снятие залива.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения промывки, чистки, смазки деталей и снятия залива.
В результате обучения модуля обучающиеся осваивают безопасные и санитарно-гигиенические методы труда, основные средства и приемы предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте, участке; смазывающие и охлаждающие жидкости, области применения поверхностно-активных веществ; наименования, маркировки и правила применения масел, моющих составов, металлов и смазок; назначение и правила применения слесарного и контрольно-измерительного инструмента; производственную (по профессии) инструкцию и правила внутреннего трудового распорядка; инструкции по охране труда и технике безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся основным приемам выполнения работ по промывке, чистке и смазке простых узлов и механизмов оборудования, агрегатов и машин.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила безопасности, согласно производственной инструкции.
Охрана труда
Материаловедение
Технология конструкционных материалов;
Слесарная практика
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгереді.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын меңгереді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"082701 3 –Ауыр жабдық жөніндегі техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Бөлшектерді шаю, тазалау, майлау және қалдық сұйықтықтан босату.
КМ 01. Бөлшектерді шаю, тазалау, майлау және қалдық сұйықтықтан босату.
Бұл модуль бөлшектерді шаюға, тазалауға, майлауға және қалдық сұйықтықтан босатуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқыту нәтижесінде білім алушылар қауіпсіз және санитарлық-гигиеналық жұмыс әдістерін, олардың жұмыс орнында, алаңында өрттің алдын-алу және өртті сөндірудің негізгі құралдары мен әдістерін білуге; майлау және салқындатқыш сұйықтықтар, беткі белсенді заттардың қолданылатын аудандары; майларды, жуғыш заттарды, металдарды және майлау материалдарын пайдаланудың атаулары, белгілері мен ережелері; металл өңдеу, бақылау және өлшеу құралдарын қолданудың мақсаттары мен ережелері; өндірістік (мамандық бойынша) нұсқаулық және ішкі еңбек тәртібі; еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы жөніндегі нұсқаулықтарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жабдықтардың, агрегаттардың және машиналардың қарапайым тораптары мен механизмдерін шаю, тазалау және майлау бойынша жұмыстарды орындаудың негізгі тәсілдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік нұсқаулыққа сәйкес қауіпсіздік қағидаларын сақтау
Еңбекті қорғау
Материалтану
Конструкциялық материалдардың технологиясы
Слесарлық практика
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Соблюдает требования правил и инструкции по технике безопасности перед началом, во время и по окончании работ, а также в аврийных ситуациях
2. Соблюдает правила производственной санитарии и гигиены.
3. Применяет основные термины, понятия и определения в области охраны труда.
4. Соблюдает правила пожаро - и электробезопасности.
5. Соблюдает режим рабочего дня.
3. Оснащает рабочее место необходимой технической документацией.
Результат обучения: 2) Определять характер загрязнения
Критерии оценки:
1. Характеризует и различает виды загрязнений
2. Выполняет промывку деталей механизма
Результат обучения: 3) Выбрать методы очистки деталей
Критерии оценки:
1. Выбирает способы очистки от загрязнений
2. Применяет методы очистки и различные моющие средства
3. Использует безопасные методы очистки от загрязнений
Результат обучения: 4) Выбирать методы и типы смазки.
Критерии оценки:
1. Различает методы смазки деталей.
2. Характеризует состав смазочных материалов. Понимает наименование, маркировку и правила применения масел, моющих составов, металлов и смазок; устройство ремонтируемого оборудования.
3. Выбирает типы смазки. Определяет назначение смазочных материалов и область применения, классификацию смазочных материалов и его химические и физические свойства.
4. Составляет таблицы классификации смазочных систем.
5. Составляет таблицы неисправностей смазочных систем.
6. Составляет таблицы смазки.
7. Составляет нормы и сроки смазки.
8. Соблюдает последовательность смазки.
9. Понимает назначение и взаимодействие основных узлов и механизмов.
Результат обучения: 5) Приобретать навыки выбора и пользования инструментом
Критерии оценки:
1. Выбирает необходимые инструменты.
2. Использует инструменты для промывки и чистки деталей
3. Соблюдает правила безопасной работы при использовании инструментов для проведения промывки, чистки, смазки деталей и снятии залива
ПК 2. Изготовлять простые приспособления для ремонта и сборки
ПМ 02. Изготовление простых приспособлений для ремонта и сборки
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изготовления простых приспособлений для ремонта и сборки.
В результате обучения модуля обучающиеся осваивают основные приемы выполнения работ по разборке, ремонту и сборке простых узлов и механизмов, оборудования, агрегатов и машин; назначение и правила применения слесарного и контрольно-измерительных инструментов; основные механические свойства обрабатываемых материалов; систему допусков и посадок, маркировку и правила применения масел, моющих составов, металлов и смазок; конструктивные особенности сложного специального и универсального инструмента и приспособлений; все виды расчетов и геометрических построений, необходимых при изготовлении инструмента, деталей и узлов; способы термообработки точного контрольного инструмента и применяемых материалов.
При изучении модуля обучающиеся учатся слесарной обработке деталей приспособлений, режущего и измерительного инструмента; сборке приспособлений, режущего и измерительного инструмента; ремонту приспособлений, режущего и измерительного инструмента.
Результат обучения: 1) Различать слесарные инструменты и их специфические назначения
Инженерная графика и основы машиностроительного черчения
Метрология, стандартизация и сертификация
Технология ремонта типовых деталей и узлов оборудования
Критерии оценки:

1. Жұмысты бастамас бұрын, жұмыс барысында және аяқталғаннан кейін, сондай-ақ апатты жағдайларда қауіпсіздік техникасы бойынша қағидалар мен нұсқаулықтардың талаптарын сақтайды.
2. Өндірістік санитария және гигиена қағидаларын сақтайды.
3. Еңбекті қорғау саласындағы негізгі терминдерді, ұғымдарды және анықтамаларды қолданады.
4. Өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын сақтайды.
5. Жұмыс күнінің режимін сақтайды.
3. Жұмыс орнын қажетті техникалық құжаттамамен жарақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Ластану сипатын айқындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Лас түрлерін сипаттайды және ажыратады
2. Механизмнің бөлшектерін шаяды
Оқыту нәтижесі: 3) Бөлшектерді тазалау әдістерін таңдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ластанудан тазалау әдістерін таңдайды
2. Тазалау әдістерін және әртүрлі жуу құралдарын қолданады
3. Ластанудан тазалаудың қауіпсіз әдістерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Майлау әдістері мен типтерін таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлшектерді майлау әдістерін ажыратады.
Майлау материалдарының құрамын сипаттайды.
2. Майлардың, жуғыш құрамдардың, металдар мен майлардың атауын, таңбалануы мен қолданылу қағидаларын; жөндеу жабдығының құрылғысын түсінеді.
3. Майлау типтерін таңдайды.
Майлау материалдарының мақсатын және қолданылу саласын, жіктелуін және оның химиялық және физикалық қасиеттерін айқындайды.
4. Майлау жүйелерін жіктеу кестесін құрайды.
5. Майлау жүйелерінің жарамсыздық кестелерін құрады.
6. Майлау кестелерін құрады.
7. Майлау нормалары мен мерзімдерін құрады.
8. Майлау реттілігін сақтайды.
9. Негізгі тораптар мен механизмдердің мақсатын және өзара әрекеттесуін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Құралды таңдау және пайдалану дағдыларын меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қажетті құралдарды таңдайды.
2. Бөлшектерді шаю мен тазалау үшін құралдар пайдаланады.
3. Бөлшектерді шаю, тазалау, майлау және шығанақтарды алу құралдарын пайдалану кезінде қауіпсіздік қағидаларын сақтайды
КҚ 2. Жөндеу және құрастыру үшін қарапайым құрал-жабдықтар әзірлеу
КМ 02. Жөндеу және құрастыру үшін қарапайым құрал-жабдықтар әзірлеу
Бұл модуль жөндеу және құрастыру үшін қарапайым құрал-жабдықтар әзірлеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқыту нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
қарапайым компоненттер мен механизмдерді, жабдықтарды, қондырғыларды және машиналарды бөлшектеу, жөндеу және жинақтаудың негізгі әдістері; слесарлық және өлшеу құралдарын пайдаланудың мақсаты мен ережелері; өңделетін материалдардың негізгі механикалық қасиеттері; рұқсат етілген және рұқсат беру және орнықтыру жүйесі, майларды, жуғыш құралдарды, металдар мен жағармай материалдарын таңбалау мен қолдану ережелері; күрделі арнайы және әмбебап құралдар мен құрылғылардың жобалау ерекшеліктері; құралдарды, бөлшектер мен компоненттерді өндіру кезінде қажетті барлық есептеулер мен геометриялық конструкциялар; нақты басқару құралдарын және пайдаланылатын материалдарды термиялық өңдеу әдістері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар құрал-жабдықтардың бөлшектерін, кесу және өлшеу құралын слесарлық өңдеуді; құрал-жабдықтарды, кесу және өлшеу құралын құрастыруды; құрал-жабдықтарды, кесу және өлшеу құралын жөндеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Слесарлық құралдарды және олардың айрықша міндеттерін ажырату
Инженерлік графика және машина жасау сызуының негіздері
Метрология, стандарттау және сертификаттау
Жабдықтардың үлгілік бөлшектері мен тораптарын жөндеу технологиясы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Различает слесарные инструменты и их специфические назначения.
2. Понимает назначение, виды и методы выполнения слесарных работ;
3. Владеет приемами выполнения слесарных и слесарно-сборочных работ;
4. Владеет информацией об основных операциях при слесарной обработке.
5. Изготавливает инструмент и приспособления различной сложности прямолинейного и фигурного очертания (резцы фасонные, фрезы наборные, развертки разжимные, штангенциркули, штампы, кондукторы и шаблоны)
6. Ремонтирует инструмент и приспособления различной сложности прямолинейного и фигурного очертания
7. Выполняет операции сборки и разборки с соблюдением требований стандартов и охраны труда.
8. Различает инструменты и приспособления (специальные и делительные головки, пресс-формы, штампы, кондукторы, измерительные приспособления, шаблоны)
9. Соблюдает требования безопасности и охраны при слесарных работах.
Результат обучения: 2) Выполнять разметку изделия.
Критерии оценки:
1. Владеет техникой и приемами разметки.
2. Изучает чертеж размечаемой детали.
3. Производит разметку в соответствии с требуемой технологической последовательностью;
4. Знает правила оформления и чтения конструкторской и технологической документации;
5. Выполняет эскизы и чертежи деталей;
6. Выполняет чертежи разъемных и неразъемных соединений
7. Определяет в соответствии с технологическим процессом поверхности (базы) заготовки
8. Владеет инструментами и приспособлениями для разметки.
9. Соблюдает последовательность выполнения работ при разметке.
Результат обучения: 3) Выполнять сверление, полирование, притирку изделий.
Критерии оценки:
1. Выполняет сверление при помощи различных сверл.
2. Различает сверлильные станки с ручным и механическим приводом.
3. Выполняет последовательность операций при резьбонарезании, зуборезании, шлифовании, обработке заготовок на оборудовании с автоматическим циклом.
4. Владеет техникой нарезания резьбы. Использует резьбонарезной инструмент.
5. Замеряет геометрические параметры метчика.
6. Использует резьбонарезной инструмент.
7. Выполняет клепальные работы при помощи инструментов для клепки.
8. Выполняет шабрение при помощи инструментов для шабрения.
9. Выполняет шлифование деталей.
10. Понимает работу шлифовальных станков.
11. Выполняет режим резания при шлифовании.
12. Выполняет схему процесса анодного и электролитического шлифования.
13. Выполняет правила техники безопасности при работе на сверлильных и шлифовальных станках.

1. Слесарлық құралдарды және олардың айрықша міндеттерін ажыратады.
2. Слесарлық жұмыстардың мақсатын, түрлерін және орындау әдістерін түсінеді;
3. Слесарлық және слесарлық-құрастыру жұмыстарын орындау тәсілдерін меңгереді;
4. Слесарлық өңдеу кезінде негізгі операциялар туралы ақпаратты меңгереді.
5. Әртүрлі күрделіліктегі құралдар мен құрал-саймандарды тік және сызғыш конструкцияларды әзірлейді (фасондық кескіштер, жинақтағы фрезерлер, ашпалы ұңғылағыштар, штангенциркульдер, штамптар, кондукторлар мен үлгілер)
6. Түрлі күрделіліктегі тік сызықты және фигуралық кескінді құралдар мен құрал-саймандарды жөндейді.
7. Стандарт және еңбекті қорғау талаптарын сақтай отырып, құрастыру және бөлшектеу операцияларын орындайды.
8. Құралдарды және құрал-саймандарды ажыратады (арнайы және бөлу бастары, пресс-қалыптар, штамптар, кондукторлар, өлшеу құралдары, шаблондар).
9. Слесарлық жұмыстар кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұйымды белгілеуді орындау.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Белгілеу техникасы мен әдістерін меңгереді.
2. Белгіленетін бөлшектің сызбасын зерделейді.
3. Белгілеуді қажетті технологиялық реттілікке сәйкес жүзеге асырады;
4. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы рәсімдеу мен оқу қағидаларын біледі.
5. Бөлшектердің эскиздері мен сызбаларын орындайды;
6. Ажыратылатын және ажыратылмайтын. қосылыстардың сызбаларын орындайды.
7. Дайындама бетін (базасын) технологиялық процеске сәйкес айқындайды.
8. Белгілеу үшін құралдар мен құрал-саймандарды қолдануды меңгереді.
9. Белгілеу кезінде жұмыстарды орындау реттілігін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бұйымдарды бұрғылау, тегістеу, сүрту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі бұрғылар арқылы бұрғылауды жүзеге асыру.
2. Қол және механикалық жетегі бар бұрғылау станоктарын ажыратады.
3. Дайындамаларды автоматты циклі бар жабдықта өңдеу, тегістеу, тіс қию, бұранда қию кезінде операциялардың реттілігін орындайды.
4. Бұранда қию техникасын меңгереді. Бұранда қию құралын пайдаланады.
5. Таңбалаушының геометриялық параметрлерін өлшейді.
6. Тойтарма орындайтын аспаптарымен тойтарма жұмыстарын орындайды.
7. Тегістеу құралдары арқылы тегістеу жұмыстарын орындайды
8. Қырып тегістеу құралдары арқылы қырып тегістеуді жүзеге асырады.
9. Қырып тегістеу станоктарының жұмысын түсінеді.
10. Қырып тегістеу кезінде кесу режимін орындайды.
11. Анодтық және электролиттік тегістеу процесінің схемасын орындайды.
12. Бұрғылау және тегістеу станоктарында жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын орындайды.
13. Металды қырып тегістейді.

4. Владеет принципами функционирования СМК на предприятиях на основе ISO 9001, по безопасности на рабочих местах ISO 45001, по экологии ISO 14001.
Результат обучения: 3) Определять факторы предельной нагрузки на оборудование.
Критерий оценки:
1. Проверяет на точность и испытывает под нагрузкой отремонтированные машины и оборудование.
2. Рассчитывает предельные нагрузки промышленного оборудования.
3. Владеет допустимыми режимами работы оборудования.
4. Проверяет на точность и испытывает под нагрузкой отремонтированные машины и оборудование.
5 .Соблюдает правила хранения и использования топлива, смазочных материалов и технических жидкостей
Результат обучения: 4) Различать воздействие внешних факторов на работу узлов и деталей оборудования
Критерий оценки:
1. Выполняет работу с соблюдением требований безопасности
2. Соблюдает экологическую безопасность производства;
3.Владеет знаниями системы менеджмента качества на предприятии по экологии ISO 14001.
4. Владеет знаниями о правовых основах охраны окружающей среды и рационального природопользования
5. Понимает основы теории надежности и износа машин и аппаратов.
6. Различает влияние внешних факторов на работу оборудования.
Результат обучения: 5) Различать особенность конструкции оборудования, быстроизнашивающихся деталей и узлов.
Критерий оценки:
1. Определяет методы ремонта деталей, механизмов и узлов промышленного оборудования;
2. Различает конструкции оборудования.
3. Различает виды заготовок и способы их получения;
4. Понимает способы упрочнения поверхностей деталей и узлов.
5. Различает назначение, область применения, устройство, принципы работы оборудования.
6. Владеет классификацией средств технического диагностирования.
7. Анализирует шкалы датчиков и приборов технической диагностики.
8. Понимает технические характеристики и технологические возможности промышленного оборудования
Результат обучения: 6) Выполнять графики планово-предупредительного ремонта оборудования.
Критерий оценки:
1. Различает основные этапы технологического процесса ремонта.
2. Соблюдает основные положения планово-профилактического ремонта и технические условия на ремонт оборудования, его испытание и сдачу.
3. Выполняет планово-предупредительный ремонт (ППР).
4. Выполняет текущий ремонт (ТР).
5. Выполняет капитальный ремонт (КР).
6. Соблюдает нормативы периодтчности ремонта оборудования.
7. Знает нормы расхода материальных ресурсов на ППР.
8. Соблюдает технические условия на ремонт, сборку, испытание и регулирование и на правильность установки оборудования, агрегатов и машин.

4. ISO 9001, жұмыс орындарында қауіпсіздік жөніндегі ISO 45001, экология жөніндегі ISO 14001 стандарттарының негізінде кәсіпорындарда СМЖ жұмыс істеу қағидаттарын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдыққа түсетін шекті ауыртпалық факторларын айқындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жөнделген машиналар мен жабдықтардың дәлдігін тексереді және жүктемемен сынайды.
2. Өндірістік жабдықтардың шекті жүктемелерін есептейді.
3. Жабдықтың шекті жұмыс режимдерін меңгереді.
4. Жөнделген машиналар мен жабдықтардың дәлдігін тексереді және жүктемемен сынайды.
5. Отынды, майлау материалдарын және сұйықтықтарды сақтау және пайдалану қағидаларын сақтайды
Оқыту нәтижесі: 4) Жабдықтардың тораптары мен бөлшектеріне сыртқы факторлардың әсерін ажырату
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыстарды қауіпсіздік талаптарын сақтай отырып орындайды
2. Өндірістің экологиялық қауіпсіздігін сақтайды;
3. Кәсіпорында экология жөніндегі ISO 14001 сапа менеджемент жүйесі туралы білімді меңгереді.
4. Қоршаған ортаны қорғаудың құқықтық негіздері және табиғатты ұтымды пайдалану туралы білімді меңгереді 5. Машиналар мен аппараттардың сенімділік пен тозу теориясының негіздерін түсінеді.
6. Жабдықтың жұмысына сыртқы факторлардың әсерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 5) Жабдықтың, тез тозатын бөлшектер мен тораптар конструкциясының ерекшелігін ажырату
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік жабдықтың бөлшектерін, механизмдері мен тораптарын жөндеу әдістерін айқындайды;
2. Жабдықтың конструкциясын ажыратады.
3. Дайындама түрлерін және оларды алу әдістерін ажыратады;
4. Бөлшектер мен тораптардың беттерін бекіту әдістерін түсінеді.
5. Жабдықтың мақсатын, қолданылу саласын, құрылымын, жұмыс істеу қағидатын ажыратады.
6. Техникалық диагностика құралдарының жіктелуін меңгереді.
7. Техникалық диагностика қадағалары мен аспаптарының шкалаларын талдайды.
8. Өндірістік жабдықтың техникалық сипаттамаларын және технологиялық мүмкіндіктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Жабдықтың жоспарлы-алдын ала жөндеу кестелерін орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық жөндеу процесінің негізгі кезеңдерін ажыратады.
2. Жабдықты жоспарлы-алдын ала жөндеудің негізгі ережелерін және оны жөндеуге, сынауға және тапсыруға арналған техникалық шарттарды сақтайды.
3. Жоспарлы-алдын ала жөндеу жұмыстарын (ЖАЖ) орындайды.
4. Ағымдағы жөндеу жұмыстарын ( АЖ) орындайды.
5. Күрделі жөндеу жұмыстарын (КЖ) орындайды.
6. Жабдықты жөндеу мерзімділігінің нормативтерін сақтайды.
7. ЖАЖ-ға арналған материалдық ресурстардың шығын нормасын біледі.
8. Жабдықтарды, агрегаттар мен машиналарды жөндеуге, құрастыруға, сынау мен реттеуге және дұрыс орнатуға арналған техникалық шарттарды сақтайды.

9. Выполняет технологический процесс ремонта, сборки и монтажа оборудования.
Результат обучения: 7) Контролировать фактическое состояние оборудования.
Критерий оценки:
1. Проводит самоконтроль по выполнению техобслуживания и ремонта машин.
2. Понимает принципы, формы и методы организации производственного и технологического процессов;
3. Различает технологические процессы производства типовых деталей и узлов машин
4. Выявляет причины несложных неисправностей оборудования и устраняет их.
ПК 10. Контролировать работы по монтажу и ремонту промышленного оборудования с использованием контрольно-измерительных приборов
ПМ 10. Контролирование работ по монтажу и ремонту промышленного оборудования с использованием контрольно-измерительных приборов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля работ по монтажу и ремонту промышленного оборудования с использованием контрольно-измерительных приборов.
В результате обучения модуля обучающиеся осваивают монтаж и ремонт промышленного оборудования с использованием контрольно-измерительных приборов; пусконаладочные работы и испытания промышленного оборудования после ремонта и монтажа; работы, связанные с применением грузоподъемных механизмов, при монтаже и ремонте промышленного оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся выбирать методы восстановления деталей и участвовать в процессе их изготовления; составлять документацию для проведения работ по монтажу и ремонту промышленного оборудования; выбирать эксплуатационно-смазочные материалы при обслуживании оборудования; выбирать методы регулировки и наладки промышленного оборудования в зависимости от внешних факторов; участвовать в работах по устранению недостатков выявленных в процессе эксплуатации промышленного оборудования; составлять документацию для проведения работ по эксплуатации промышленного оборудования, участвовать в анализе процесса и результатов работы подразделения, оценке экономической эффективности производственной деятельности
Результат обучения: 1) Понимать назначение опор и фундаментов, крепления и назначение анкеров.
Допуски и техническое измерение
Монтаж и эксплуатация технологических машин
Ремонт технологических машин
Основы автоматизации
Подъемно - транспортные устройства
Техническая диагностика нефтегазовых машин и оборудования
Критерий оценки:
1. Различает установку и монтаж оборудования
2. Понимает конструкции и технические данные закладных деталей фундаментов
3. Различает основные виды фундаментов.
4. Соблюдает установку анкерных болтов в фундамент (разновидности болтов)

9. Жабдықты жөндеудің, құрастыру мен монтаждаудың технологиялық процесін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Жабдықтың нақты жағдайын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машиналарға қызмет көрсету және жөндеу бойынша өзін-өзі бақылауды жүргізу.
2. Өндірістік және технологиялық процестерді ұйымдастыру қағидаттарын, нысандары мен әдістерін түсінеді;
3. Машиналардың үлгілік бөлшектері мен тораптарын өндірудің технологиялық процесін ажыратады
4. Жабдықтың күрделі емес ақауларының себептерін анықтайды және оларды жояды.
КҚ 10. Бақылау-өлшеу аспаптарын қолдана отырып, өндірістік жабдықты монтаждау және жөндеу бойынша жұмыстарды бақылау
КМ 10. Бақылау-өлшеу аспаптарын қолдана отырып, өндірістік жабдықты монтаждау және жөндеу бойынша жұмыстарды бақылау
Бұл модуль бақылау-өлшеу аспаптарын қолдана отырып, өндірістік жабдықты монтаждау және жөндеу бойынша жұмыстарды бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқыту нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: бақылау-өлшеу аспаптарын қолдана отырып, өндірістік жабдықты монтаждау және жөндеу; жөндеуден және монтаждаудан кейін іске қосу және жөндеу жұмыстары және өндірістік жабдықты сынау; өндірістік жабдықты монтаждау және жөндеу кезінде жүк көтергіш механизмдерді қолдануға байланысты жұмыстар.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: бөлшектерді қалпына келтіру әдістерін таңдау және олардың өндірістік процесіне қатысу; өндірістік жабдықтарды монтаждау және жөндеу бойынша құжаттаманы дайындау;
жабдықтарға қызмет көрсету кезінде пайдалану-майлау материалдарын таңдау; сыртқы факторларға байланысты өндірістік жабдықтарды реттеу және жөндеу әдістерін таңдау;
өндірістік жабдықтарды пайдалану кезінде анықталған кемшіліктерді жою бойынша жұмыстарға қатысу; өндірістік жабдықты пайдалану үшін құжаттаманы дайындау, бөлім жұмысының процесін және нәтижелерін талдауға, өндірістік қызметтің экономикалық тиімділігін бағалауға қатысу
Оқыту нәтижесі: 1) Тіректер мен іргетастардың мақсатын, анкерлердің бекітілуі мен мақсатын түсіну
Шектер және техникалық өлшеу
Технологиялық машиналарды монтаждау және пайдалану
Технологиялық машиналарды жөндеу
Автоматтандыру негіздері
Көтергіш көлік құрылғылары
Мұнай-газ машиналарының және жабдықтарының техникалық диагностикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтарды орнату мен монтаждауды ажыратады
2. Іргетастардың тығынды бөлшектерінің конструкцияларын және техникалық деректерін түсінеді
3. Негізгі іргетас түрлерін ажыратады.
4. Іргетасқа анкерлік болттарды орнатуды сақтайды (әркелкі болттардың)

5. Различает характеристики соединительных изделий
Результат обучения: 2) Применять контрольно – измерительные приборы
Критерий оценки:
1. Понимает принцип действия и устройство измерительных приборов
2. Владеет основными понятиями теории измерений;
3. Знает виды и методы измерения;
4. Понимает назначение, классификацию, устройство средств измерений.
5. Использует в работе контрольно-измерительные приборы (амперметр, штангенциркуль, щупы, линейки, угломеры и т. д.)
6. Составляет документации (ведомости) на замену деталей и узлов, дефектных ведомостей на ремонт оборудования.
Результат обучения: 3) Знание шкал и единиц измерений на приборах.
Критерий оценки:
1. Проводит и планирует измерения.
2. Применяет знания о системе единиц измерений.
3. Различает шкалы измерений и системы физических величин.
4. Читает условные обозначения наносимые на приборы.
5. Определяет цену деления измерительных приборов.
6. Определяет погрешности измерений и измерительных приборов.
7. Понимает принципы, методы и методики измерений.
8. Использует правила построения и регулирования контрольно-измерительных инструментов и приборов
9. Обрабатывает результаты измерений
Результат обучения: 4) Определять допуски по посадке, по соосности и других параметров согласно паспортных данных оборудования.
Критерий оценки:
1. Определяет критерии работоспособности узлов и соединений, указывающих качество изготовляемых деталей, согласно указанным допускам и техническим требованиям.
2. Имеет понятия о единой системе допусков и посадках.
3. Различает виды соединений и посадок, назначение посадок.
4. Выбирает посадки в зависимости от назначения и условий работы. оборудования и механизмов, их точности, условий сборки.
5. Различает общие принципы взаимозаменяемости.
6. Выполняет графическое изображение полей допусков.
7. Обозначает предельные отклонения и размеры на чертежах
ПК11. Регулировать и проводить наладку промышленного оборудования в зависимости от внешних факторов
ПМ11. Регулирование и наладка промышленного оборудования в зависимости от внешних факторов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для регулирования и наладки промышленного оборудования в зависимости от внешних факторов.
В результате обучения модуля обучающиеся осваивают методы регулировки и наладки технологического оборудования; порядок разработки программ, инструкций и другой технической документации по эксплуатации промышленного оборудования; основные неполадки при работе промышленного оборудования и способы их устранения; терминологию, применяемую в специальной и справочной литературе, рабочих программах и инструкциях; действующие стандарты и технические условия на разрабатываемую техническую документацию; основные обязанности работников по безопасной эксплуатации оборудования; методы регулировки и наладки промышленного оборудования в зависимости от внешних факторов; организации работы по устранению недостатков, выявленных в процессе эксплуатации промышленного оборудования; применение различных методов регулировки и наладки промышленного оборудования; составления документации для проведения работ по эксплуатации промышленного оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся проводить ремонт, наладку и регулировку отдельных узлов и деталей оборудования и комплексов с заменой отдельных частей и деталей; последовательность выполнения испытаний узлов и механизмов оборудования после ремонта и монтажа; классификацию грузоподъемных и грузозахватных механизмов; основные параметры грузоподъемных машин; правила эксплуатации грузоподъемных устройств; методы ремонта деталей, механизмов и узлов промышленного оборудования; виды заготовок и способы их получения; способы упрочнения поверхностей.
Результат обучения:1) Различать рабочие параметры оборудования.
Технология машиностроения
Подъемно - транспортные устройства
Монтаж и эксплуатация технологических машин
Ремонт технологических машин
Основы электротехники и электроники
Критерий оценки:

5. Қосқыш бұйымдарының сипаттамаларын ажыратады
Оқыту нәтижесі: 2) Бақылау-өлшеу аспаптарын қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу құрылғыларының жұмыс істеу принципі мен құрылғысын түсінеді
2. Өлшеу теориясының негізгі түсініктерін меңгереді;
3. Өлшеу түрлері мен әдістерін біледі;
4. Өлшеу құралдарының мақсатын, жіктелуін, құрылғысын түсінеді.
5. Жұмыста бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады (амперметр, штангенциркуль, қуыс бұрғылар, сызықшалар, бұрыш өлшеуіштер және т.б.)
6. Қосалқы бөлшектер мен жинақтарды ауыстыру бойынша құжаттаманы (мәлімдемелерді), жабдықты жөндеуге арналған ақаулы парақтарды даярлайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Аспаптардағы өлшеу шкалалары мен бірліктерін білу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеуді жүргізеді және жоспарлайды.
2. Өлшем бірліктер жүйесі туралы білімдерін қолданады.
3. Өлшеу шкаласын және физикалық шамалар жүйесін ажыратады.
4. Аспаптарға қойылатын шартты белгілерді оқиды.
5. Өлшеу аспаптарын бөлу бағасын айқындайды.
6. Өлшемдердің және өлшеу аспаптарының қателігін айқындайды.
7. Өлшеу қағидаттарын, әдістері мен әдістемесін түсінеді.
8. Бақылау-өлшеу құралдарын және аспаптарын құру және реттеу қағидаларын пайдаланады
9. Өлшеу нәтижелерін өңдейді
Оқыту нәтижесі: 4) Жабдықтың төлқұжат деректері бойынша отырғызуға, тегістеуге және басқа параметрлерге жол берілетіндігін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шекті рұқсаттарға және техникалық талаптарға сәйкес, өндірілген бөлшектердің сапасын көрсететін құрамдас бөліктер мен қосылыстардың орындалу критерийлерін анықтайды.
2. Шектер мен отырғызулардың бірыңғай жүйесі туралы түсінеді.
3. Қосылыстар мен отырғызулардың түрлерін, отырғызу мақсатын ажыратады.
4. Жабдықтың және механизмдердің мақсатына және жұмыс шарттарына, олардың дәлдігіне, құрастыру шарттарына байланысты отырғызуды таңдайды.
5. Өзара алмасушылықтың жалпы қағидаттарын ажыратады.
6. Шектер өрісінің графикалық бейнесін орындайды.
7. Сызбалардағы шекті ауытқуларды және өлшемдерді белгілейді
КҚ11. Сыртқы факторларға байланысты өндірістік жабдықты реттеу және жөндеу
КМ11. Сыртқы факторларға байланысты өндірістік жабдықты реттеу және жөндеу
Бұл модуль сыртқы факторларға байланысты өндірістік жабдықты реттеу мен жөндеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқыту нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді:
технологиялық жабдықтарды реттеу және түзету әдістері; өндірістік жабдықты пайдалану бойынша бағдарламалар, нұсқаулықтар және басқа да техникалық құжаттамаларды әзірлеу тәртібі; өндірістік жабдықты пайдаланудағы негізгі ақаулар және оларды жою әдістері; арнайы және анықтамалық әдебиеттерде, жұмыс бағдарламаларында және нұсқауларда пайдаланылатын терминология; техникалық құжаттаманы әзірлеуге арналған қолданыстағы стандарттар мен техникалық шарттар; жабдықтарды қауіпсіз пайдалануда қызметкерлердің негізгі міндеттері; сыртқы факторларға байланысты өндірістік жабдықты реттеу және түзету әдістері; өндірістік жабдықтарды пайдалану кезінде анықталған кемшіліктерді жою бойынша жұмыстарды ұйымдастыру; өндірістік жабдықты реттеу мен түзетудің әртүрлі әдістерін қолдану; өндірістік жабдықты пайдалану жөніндегі құжаттаманы дайындау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: жекелеген бөлшектер мен бөлшектерді ауыстыру арқылы жабдық пен комплекстердің бөліктерін, бөлшектерін жөндеу және реттеу; жөндеу және монтаждаудан кейін жабдықты және компоненттерді сынау реттілігі; жүк көтеру және жүк қармау механизмдерінің жіктелуі; жүк көтеру машиналарының негізгі параметрлері; жүк көтеру құрылғыларын пайдалану қағидалары; өндірістік жабдықтардың бөлшектерін, механизмдерін және компоненттерін жөндеу әдістері; дайындама түрлері және оларды алу әдістері; беттіктерді нығайту әдістері.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықтардың жұмыс параметрлерін ажырату
Машина жасау технологиясы
Көтергіш көлік құрылғылары
Технологиялық машиналарды монтаждау және пайдалану
Технологиялық машиналарды жөндеу
Электротехника және электроника негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Обеспечивает сохранение технических параметров и работоспособности различных узлов и механизмов, оборудования, агрегатов и машин путем технического обслуживания и ремонта в соответствии с нормативно-технической документацией.
2. Проверяет техническое состояние простых механизмов в соответствии с техническим регламентом.
3. Определяет техническое состояние простых узлов и механизмов.
4. Читает техническую документацию общего и специализированного назначения.
5. Работает со справочниками и другими информационными источниками.
Результат обучения: 2) Различать входные и выходные значения оборудования.
Критерий оценки:
1. Понимает основные технические данные и характеристики механизмов, оборудования, агрегатов и машин
2. Проводит замер входных и выходных параметров оборудования
3. Применяет правила перевода системы единиц из одного в другое.
Результат обучения: 3) Понимать влияние внешних параметров на работу оборудования (температура, объем, давление и пр.)
Критерий оценки:
1. Определяет внешние параметры работы оборудования.
2. Понимает сущность и методы измерений электрических величин, конструктивные и технические характеристики измерительных приборов; типы и правила графического изображения и составления электрических схем.
3. Понимает условные обозначения электротехнических приборов и электрических машин;
4. Различает правила применения современных контрольно-измерительных приборов, инструментов и средств технического оснащения.
5. Понимает назначение и принцип действия заземления и обнуления в электроустановках.
6. Понимает основные требования к релейной защите.
Результат обучения: 4) Применять регулирование на различных рабочих режимах оборудования.
Критерий оценки:
1. Выбирает методы регулировки и наладки промышленного оборудования в зависимости от внешних факторов.
2. Понимает номинальные режимы работы оборудования
3. Выполняет расчет мощности и выбор двигателя для различных режимов работы.
4. Характеризует режимы работы электродвигателей.
5. Производит осмотр электропривода с двигателями постоянного и переменного тока.
6. Выполняет изменение режимов работы
Результат обучения: 5) Понимать зависимость производительности (режимов работы) оборудования от регулируемых параметров.
Критерий оценки:
1. Рассчитывает зависимость производительности (режимов работы) оборудования от регулируемых параметров.
2. Понимает правила чтения чертежей деталей
3. Понимает назначение, устройство универсальных приспособлений и правила применения слесарного и контрольно-измерительных инструментов
4. Понимает устройство и принципы действия обслуживаемых механизмов, оборудования, агрегатов и машин

1. Нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес әртүрлі компоненттер мен механизмдердің, жабдықтардың, қондырғылардың және машиналардың техникалық параметрлерін және техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарының сақталуын қамтамасыз етеді.
2. Техникалық регламенттерге сәйкес қарапайым механизмдердің техникалық жай-күйін тексереді.
3. Қарапайым тораптар мен механизмдердің техникалық жағдайын анықтайды
4. Жалпы және арнайы мақсаттағы техникалық құжаттаманы оқиды.
5. Анықтамалықтармен және өзге ақпарат көздерімен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықтың кіріс және шығыс мәндерін ажырату
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тетіктердің, жабдықтардың, қондырғылар мен машиналардың негізгі техникалық деректерін және сипаттамаларын түсінеді
2. Бірліктердің жүйесін бір-біріне айналдыру ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықтың жұмысына сыртқы параметрлердің әсерін түсіну (температура, көлем, қысым және т.б.)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтың сыртқы жұмыс параметрлерін анықтайды.
2. Өлшеу құралдарының электрлік өлшемдерін, конструкциясын және техникалық сипаттамаларын өлшеудің табиғаты мен әдістерін түсінеді; графикалық көріністердің түрлері мен ережелері және электр тізбектерін жасайды.
3. Электротехникалық аспаптардың және электр машиналарының шартты белгілерін түсінеді;
4. Заманауи бақылау-өлшеу аспаптарын, құралдарды және техникалық жарақтандыру құралдарын қолдану қағидаларын ажыратады.
5. Электр қондырғыларында жерге тұйықталу және нөлдендірудің мақсаты мен қағидатын түсінеді.
6. Релелік қорғауға қойылатын негізгі талаптарды түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Жабдықтың әртүрлі жұмыс режимдерінде реттеуді қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сыртқы факторларға байланысты өндірістік жабдықты реттеу және жөндеу әдістерін таңдайды.
2. Жабдықтардың номиналды жұмыс режимдерін түсінеді
3. Әртүрлі жұмыс режимдері үшін қуатты есептейді және қозғалтқышты таңдайды.
4. Электр қозғалтқыштардың жұмыс режимін сипаттайды.
5. Тұрақты және ауыспалы тоқ қозғалтқыштары бар электр жетегін тексереді.
6. Жұмыс режимдерін өзгертеді
Оқыту нәтижесі: 5) Жабдық өнімділігінің реттеу параметрлеріне тәуелділігін (жұмыс режимдерін) түсіну
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдық өнімділігінің реттеу параметрлеріне тәуелділігін (жұмыс режимдерін) есептейді.
2. Бөлшектер сызбаларын оқу қағидаларын түсінеді
3. Әмбебап қондырғылардың құрылғыны және сантехникалық және өлшеу құралдарын пайдалану ережелерін түсінеді
4. Қызмет көрсетілетін механизмдердің, жабдықтардың, қондырғылардың және машиналардың жұмыс істеуінің конструкциясы мен принциптерін түсінеді

5. Понимает технологическую последовательность выполнения операций при диагностике и контроле технического состояния механизмов, оборудования, агрегатов и машин средней сложности
6. Различает методы проведения диагностики рабочих характеристик механизмов, оборудования, агрегатов и машин средней сложности
ПК 12. Планировать и организовывать производственные работы персонала и подразделения
ПМ 12. Планирование и организация производственных работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и планирования деятельности производственных работ.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основы управленческой деятельности; современные подходы к управлению производственных работ; уметь находить решения в нестандартных ситуациях и нести ответственность за эти решения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: получить навыки расчета затрат на производство, амортизационных отчислений, показателей производительности труда, прибыли и рентабельности производства.
Результаты обучения: 1) Понимать основы управления коллективом.
Менеджмент, Промышленная экономика, планирование и организация производства
Критерии оценки:
1. Понимает функции менеджмента и маркетинга.
2. Выполняет рекламу полученного продукта для его сбыта.
3. Владеет элементами делового общения при работе в команде (передача информации, аргументирование, опровержение доводов собеседника).
4. Понимает методы управления коллективом, их достоинства и недостатки.
5. Составляет логическую цепочку решения поставленной проблемы.
Результаты обучения: 2) Применять знание основ управления на практике.
Критерии оценки:
1. Распределяет задания по способностям исполнителей при выполнении практической работы.
2. Проводит и оформляет инструктаж исполнителей перед началом работы.
3. Создает благоприятные условия для рационального использования рабочего времени исполнителей.
4. Применяет нормы расхода сырья и материалов при выполнении производственной работы.
5. Ведет учет расхода сырья, материалов и продукции.
6. Владеет информацией об основных нормативных документах, правилах материально-технического обеспечения.
7. Определяет нормы расхода материалов, запасных частей.
8. Составляет заявки на материалы, запасные части, инструмент и обеспечивает их экономное и рациональное расходование.
9. Применяет инструменты "Бережливое производство".
10. Использует системы ТРМ – (Total Prodactive Maintenance, всеобщий уход за оборудованием) LEAN и Кайдзен идеологии.
11. Контролирует качество выполненной работы.
12. Осуществляет анализ деятельности рабочей группы.
Результат обучения: 3) Исследовать отраслевые особенности предприятия отрасли в условиях рыночной экономики.
Критерии оценки:

5. Механизмдердің, жабдықтардың, қондырғылардың және орташа күрделі машиналардың техникалық жай-күйін диагностикалау мен бақылаудағы операциялардың технологиялық реттілігін түсінеді
6. Механизмдердің, жабдықтардың, тораптардың және орташа күрделіліктегі машиналардың өнімділігін диагностикалау әдістерінің арасында бөлінеді
КҚ 12. Персоналдың және бөлімшенің өндірістік жұмыстарын жоспарлау мен ұйымдастыру
КМ 12. Өндірістік жұмыстарды жоспарлау мен ұйымдастыру
Бұл модуль өндірістік жұмыстарды жоспарлау мен ұйымдастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар басқарушылық қызмет негіздерін; өндірістік жұмыстарды басқарудың заманауи тәсілдерін; стандарттан тыс жағдайларда шешім таба білуді және осы шешімдер үшін жауапкершілік көтеруді меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өнімділікті, амортизацияны, еңбек өнімділігін, өндірістің пайдасын және рентабельділігін есептеу дағдыларын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұжымды басқару негіздерін түсіну
Менеджмент, Өндірістік экономика, өндірісті жоспарлау және ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Менеджмент және маркетинг функцияларын түсінеді.
2. Алынған өнімді өткізу үшін оның жарнамасын орындайды.
3. Командада жұмыс істеу кезінде іскерлік қарым-қатынас элементтерін меңгереді (ақпарат беру, дәлелдеу, әңгімелесушінің дәлелдерін жоққа шығару).
4. Топтық басқару әдістерін, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін түсінеді.
5. Мәселені шешудің қисынды тізбегін құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Практикада басқару негіздері туралы білімді қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тәжірибелік жұмыстарды орындаған кезде орындаушылардың қабілеттеріне сәйкес міндеттерді бөледі.
2. Жұмысты бастамас бұрын орындайтын орындаушылардан нұсқауды өткізеді және жасайды.
3. Орындаушыларды ұтымды пайдалану үшін қолайлы жағдайлар жасайды.
4. Өндірістік жұмыстарды орындау кезінде шикізат пен материалдарды тұтыну нормаларын қолданад.
5. Шикізат пен материалдарды тұтынуды есепке алады.
6. Негізгі нормативтік құжаттар, логистика ережелері туралы ақпаратты меңгереді.
7. Материалдардың, қосалқы бөлшектердің тұтыну мөлшерін анықтайды.
8. Материалдарға, қосалқы бөлшектерге, құралдарға өтінімдер жасайды және олардың экономикалық және ұтымды пайдалануын қамтамасыз етеді.
9. "Үнемді өндіріс" құралын қолданады.
10. ТРМ –(Total Prodactive Maintenance, жабдықтың жалпы күтімі) LEAN жүйесін және Кайдзен идеологиясын пайдаланады.
11. Орындалған жұмыстың сапасын бақылайды.
12. Жұмыс тобының қызметіне талдау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Нарықтық экономика жағдайларында сала кәсіпорнының салалық ерекшеліктерін зерттеу
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными понятиями организации предприятия отрасли в условиях рынка.
2. Выполняет краткую характеристику и классификацию предприятий.
3. Исследует организацию производственного процесса инфраструктуры на предприятии.
4. Владеет знаниями о видах деятельности различных отделов, цехов, участков предприятия.
Результат обучения: 4) Рассчитать технико-экономические показатели предприятия.
Критерии оценки
1. Демонстрирует знание понятий финансы организации, их значение и сущность, финансовые ресурсы предприятия, их структуру, налоги и платежи, вносимые организациями в бюджет и во внебюджетные фонды.
2. Выполняет расчет уровня рентабельности продукции и производства.
3. Выполняет расчет прибыли.
4. Выполняет расчет срока окупаемости предприятия.
Результат обучения: 5) Выполнять расчеты.
Критерии оценки:
1. Выполняет расчет стоимости оборудования и амортизационных отчислений.
2. Выполняет расчет фонда заработной платы основных рабочих.
3. Выполняет расчет энергетических и материальных затрат.
4. Выполняет расчет затрат на содержание и эксплуатацию оборудования.
5. Выполняет расчет цеховых и общезаводских расходов.
6. Выполняет расчет калькуляции себестоимости продукции.
7. Выполняет расчет технико-экономических показателей установки.
ПК 13. Контролировать соблюдение требований промышленной и экологической безопасности и охраны труда
ПМ 13. Контроль за соблюдением требований промышленной экологии и охрана труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения отрицательного влияния углеводородных соединений на окружающую среду и обеспечивает безопасность ведения работ при испытании скважин.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
виды ответственности за экологические правонарушения; соблюдать охрану труда на рабочем месте.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
уметь разрабатывать мероприятия по соблюдению экологии при производстве углеводородного сырья; осуществлять контроль над выбросами нефти и газов; производить очистку почвы от нефти и нефтепродуктов; уметь оказывать первую медицинскую помощь при производственной травме; участвовать в расследовании несчастных случаев на производстве.
Результат обучения: 1) Вести контроль состояния охраны окружающей среды.
Охрана труда и основы промышленной экологии
Критерии оценки:
1. Предотвращает загрязнения окружающей среды при технологических процессах.
2. Выполняет мероприятия по улучшению окружащей среды.
3. Понимает основные задачи оценки воздействия на окружающую среду (ОВОС).
Результат обучения: 2) Вести контроль состояния охраны труда.
Критерии оценки:

1. Нарық жағдайларында сала кәсіпорнын ұйымдастырудың негізгі түсініктерін меңгереді.
2. Кәсіпорындардың қысқаша сипаттамасын және жіктелуін орындайды.
3. Кәсіпорында инфрақұрылымның өндірістік процесінің ұйымдастырылуын зерттейді.
4. Әртүрлі бөлімдердің, цехтардың, кәсіпорын учаскелерінің түрлері туралы білімді меңгереді
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорынның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Ұйым қаржыларының түсінігі, олардың мәні мен сипаты, кәсіпорынның қаржы ресурстары, олардың құрылымы, ұйымдардың бюджет және бюджеттен тыс қорларға төлеген төлемдері мен төлемдері туралы білімдерін көрсетеді.
2. Өнімдер мен өндірістің пайдалылық деңгейін есептеуді жүзеге асырады.
3. Пайданы есептеуді жүзеге асырады.
4. Кәсіпорынның өтелу мерзімін есептеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Есептеулер жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтардың құнын және амортизациялық аударымдарды есептеуді жүзеге асырады.
2. Негізгі жұмыскерлердің еңбекақы қорын есептейді.
3. Энергетикалық және материалдық шығындарды есептейді.
4. Жабдықтарды ұстау мен пайдалануға арналған шығындардың есептейді.
5. Цехтың және жалпы зауыт шығыстарын есептейді.
6. Өнімнің өзіндік құнының калькуляциясын есептейді.
7. Қондырғының техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді.
КҚ 13. Өндірістік және экологиялық қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарының сақталуын бақылау
КМ 13. Өндірістік және экологиялық қауіпсіздік және еңбекті қорғау талаптарының сақталуын бақылау
Бұл модуль көмірсутек қосылыстарының қоршаған ортаға теріс әсерін айқындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды және ұңғымаларды сынау кезінде жұмыстар жүргізу қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар экологиялық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік түрлерін; жұмыс орнында еңбекті қорғау талаптарының сақталуын меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды үйренеді:
көмірсутектерді өндіру кезінде экологияның сақталуын қамтамасыз ету бойынша шаралар әзірлей білу;
мұнай және газ шығарындыларын бақылау; топырақты мұнай мен мұнай өнімдерінен тазалау; өндірістік жарақат кезінде алғашқы медициналық көмек көрсете білу; өндірісте орын алған жазатайым жағдайларды тергеуге қатысу.
Оқыту нәтижесі: 1) Қоршаған ортаны қорғаудың жай-күйін бақылау
Еңбекті қорғау және өндірістік экологияның негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық процестер кезінде қоршаған ортаның ластануына жол бермейді.
2. Қоршаған ортаны жақсарту бойынша іс-шараларды орындайды.
3. Қоршаған ортаға әсерін бағалаудың (ҚОӘБ) негізгі міндеттерін түсінеді
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбекті қорғаудың жай-күйін бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Проверяет состояния техники безопасности на производственных обьектах.
2. Применяет основы системы управления охраной труда (СУОТ).
3. Характеризует виды инструктажей и обучения по охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности. 4. Соблюдает гигиенические требования к рабочей одежде, уход за ней и правила ее хранения. 5. Улучшает условия труда.
Результат обучения: 3) Оказывать первую доврачебную медицинскую помощь.
Критерии оценки:
1. Останавливает кровотечение.
2. Дезинфицирует рану.
3. Накладывает повязку и жгут.
4. Обладает приемом искусственного дыхания и оживления.
5. Оказывает помощь при солнечных и тепловых ударах, обморожениях, электротравмах, ожогах, отравлениях химическими веществами.
6. Транспортирует пострадавших в здравпункт.
Результат обучения: 4) Расследовать несчастные случаи на производстве.
Критерии оценки:
1. Различает виды несчастных случаев подлежащих к расследованию.
2. Различает виды несчастных случаев по степени тяжести.
Оформляет формы акты несчастных случаев.
Выясняет методы анализа производственного травматизма.
Анализирует производственный травматизм.
3. Применяет меры по профилактике травматизма и мероприятия по предупреждению производственных травм.
Результат обучения: 5) Не допускать загрязнения окружающей среды.
Критерии оценки:
1. Обеспечивает качественные глушения скважин.
2. Подготавливает оборудование к ремонту путем промывки.
3. Устраняет аварийные ситуации при технологических процессах.
ПК 14. Выполнять квалификационную работу "Техник-механик"
ПМ 14. Преддипломная практика
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для освоения квалификации техника-механика.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают виды деятельности:
обслуживание и эксплуатация технологического оборудования; планирование и организация производственных работ персонала подразделения.
При изучении модуля обучающие учатся:
эксплуатировать техническое оборудование и аппараты; оценивать состояние оборудования и систем по показаниям приборов; осуществлять ремонтно -техническое обслуживание оборудования; обеспечивать техническое обслуживание при работе оборудования и контролировать их состояние; вести техническую и технологическую документацию; планировать и организовывать производственные работы персонала подразделения; рассчитывать основные технико-экономические показатели работы производства; оценивать затраты на обеспечение качества работ и продукции; обеспечивать безопасность производственных работ.
Результат обучения: 1) Быть компетентным в видах и объектах профессиональной деятельности техника-технолога.
Преддипломная практика
Критерии оценки:

1. Өндірістік объектілерде қауіпсіздік техникасының жай-күйін тексереді.
2. Еңбекті қорғауды басқару жүйесінің (ЕҚБЖ) негіздерін қолданады.
3. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық түрлерін және оқытуды сипаттайды.
4. Жұмыс киіміне қойылатын гигиеналық талаптарды, оның күтімін және оны сақтау қағидаларын сақтайды.
5. Еңбек шарттарын жақсартады.
Оқыту нәтижесі: 3) Дәрігерге дейін алғашқы медициналық көмек көрсету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қансырауды тоқтатады.
2. Жараны зарарсыздандырады.
3. Таңғыш пен бұрау салады. 4. Жасанды тыныс алу және тірілту әдістерін меңгереді.
5. Күнге күю және үсу, электр жарақаттары, күйік, химиялық улану кезінде көмек көрсетеді.
6. Зардап шеккендерді медпунктке тасымалдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндірістегі жазатайым жағдайларды тергеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тергелуге жататын жазатайым оқиғалардың түрлерін ажыратады.
2. Жазатайым оқиғаларды ауырлық дәрежесі бойынша ажыратады.
3. Жазатайым оқиғалар актілерінің нысандарын рәсімдейді.
4. Өндірістік жарақатты талдау әдістерін анықтайды.
5. Өндірістік жарақатты талдайды.
6. Жарақаттың алдын алу бойынша шаралар және өндірістік жарақаттарды болдырмау бойынша іс-шараларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Қоршаған ортаның ластануына жол бермеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұңғымалардың сапалы тұншықтыруын қамтамасыз етеді.
2. Жабдықты жуу арқылы жөндеуге дайындайды.
3. Технологиялық процестер кезінде апатты жағдайларды жояды.
КҚ 14. "Техник-механик" біліктілік жұмысын орындау
КМ 14. Диплом алды практика
Бұл модуль техник-механик біліктілігін меңгеруге қажетті жұмыстың нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қызмет түрлерін, технологиялық жабдыққа қызмет көрсету мен пайдалануды; бөлімше персоналының өндірістік жұмысын жоспарлау мен ұйымдастыруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: техникалық жабдықтар мен аппараттарды пайдалану; жабдықтар мен құрылғылардың жай-күйін құрылғылардың көрсеткіштері бойынша бағалау;
жабдықтарды жөндеу және техникалық қызмет көрсету; жабдықты пайдалану кезінде техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз ету және олардың жай-күйін бақылау; техникалық және технологиялық құжаттама жүргізу; бөлімше персоналының өндірістік жұмысын жоспарлау мен ұйымдастыру; өндіріс жұмысының негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу; жұмыс пен өнім сапасын қамтамасыз етуге арналған шығындарды бағалау; өндірістік жұмыстардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі: 1) Техник-технологтың кәсіптік қызмет түрлері және объектілері бойынша құзыретті болу
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет понятие о праве и обязанностях техников-механиков и мастеров.
2. Выполняет технико-экономические рассчеты.
3. Определяет методы нормирования и систему оплаты труда.
4. Различает основные методы контроля качества сырья и готовой продукции.
5. Владеет знаниями о структуре и назначения основных цеховых служб, отдельных подразделений.
6. Оформляет технологическую документацию.
7. Разрабатывает проектно-сметную документацию.
8. Решает технические задачи с использованием информационных технологий.
9. Понимает Государственную программу "Цифровой Казахстан".
10. Понимает принципы организации производства "Индустрия 4.0";
11. Понимает основы "Коммерциализации технологий".
12. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
13. Знает права и обязанности техника-механика.
Результат обучения: 2) Оформить документацию по практике
Критерии оценки:
1. Собирает материалы для отчета по практике.
2. Оформляет дневник по практике.
3. Оформляет отчет по практике.
4. Сдает зачет по итогам практики.
5. Оформляет квалификационную работу.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 219
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 642
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Технология инжиниринга контрольно-измерительных приборов"
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0828000 – Технология инжиниринга контрольно-измерительных приборов
Квалификация*:

1. Техник-механиктердің және шеберлердің құқықтары мен міндеттері туралы түсінігі бар.
2. Техникалық-экономикалық есептеулер жүргізеді.
3. Нормалау әдістерін және еңбекақы жүйесін айқындайды.
4. Шикізат пен дайын өнімнің сапасын бақылаулың негізгі әдістерін ажыратады.
5. Негізгі цех қызметтерінің, жекелеген бөлімшелердің құрылымы мен мақсаты туралы білімді меңгереді.
6. Технологиялық құжаттаманы рәсімдейді.
7. Жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлейді.
8. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, техникалық есептерді шешеді.
9. "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын түсінеді.
10. "Индустрия 4.0" өндірісті ұйымдастыру қағидатын түсінеді;
11. "Технологияларды коммерцияландыру" негіздерін түсінеді.
12. Мамандығы бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін меңгереді.
13. Техник-механиктің құқықтары мен міндеттерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Практика бойынша құжаттаманы рәсімдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Практика бойынша есептер үшін материалдар жинайды.
2. Практика бойынша күнделікті рәсімдейді.
3. Практика бойынша есепті рәсімдейді.
4. Практика қорытындылары бойынша сынақ тапсырады.
5. Біліктілік жұмысын рәсімдейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
219-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
642-қосымша
"Бақылау-өлшеру аспаптары инжинирингі технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0828000 – (БӨА) Бақылау-өлшеру аспаптары инжинирингі технологиясы
Біліктілігі*:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "082801 3 Техник-технолог"
ПК 1. Измерять параметры технологического процесса
ПМ 01. Измерение параметров технологического процесса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для измерения параметров технологического процесса.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные метрологические понятия и определения, физические основы измерений; виды и методы измерений; погрешности приборов; типовые механизмы, узлы, сборочные единицы и детали измерительных приборов; виды, назначение и устройство контрольно-измерительных приборов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: пользоваться контрольно-измерительными приборами для измерения параметров технологического процесса; соблюдать правила техники безопасности при работе с контрольно-измерительными приборами; использовать правильные методики измерений электрических и неэлектрических величин.
Результат обучения: 1) Объяснять основные метрологические понятия и определения, физические основы измерений
Метрология и измерения
Теория электрических цепей
Основы гидравлики и теплотехники
Промышленная электроника
Контрольно-измерительные приборы
Профессиональное обучение
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгерді
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын меңгерді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"082801 3 Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық процестің параметрлерін өлшеу
КМ 01 Технологиялық процестің параметрлерін өлшеу
Бұл модуль технологиялық процестің параметрлерін өлшеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: негізгі метрологиялық ұғымдар мен анықтамалар, өлшеудің физикалық негіздері; өлшеу түрлері мен әдістері; аспаптардың қателіктері; үлгілік механизмдер, тораптар, құрастыру бірліктері және өлшеу аспаптарының бөлшектері; бақылау-өлшеу аспаптарының түрлері, мақсаты және құрылғысы.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: технологиялық процестің параметрлерін өлшеу үшін бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану; бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау; электр және электр емес шамаларды өлшеудің дұрыс әдістемелерін пайдалану.
Оқыту нәтижесі: 1) Өлшемдердің негізгі метрологиялық ұғымдары мен анықтамаларын, физикалық негіздерін түсіндіру
Метрология және өлшемдер Электр тізбектерінің теориясы
Гидравлика және жылу техниканың негіздері
Өнеркәсіптік электроника
Бақылау-өлшеу аспаптары
Кәсіптік оқыту
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Объясняет основные метрологические понятия.
2. Называет нормируемые метрологические характеристики.
3. Называет виды и методы измерений.
4. Дает определение меры.
5. Называет назначение измерительных приборов.
6. Определяет измерительные сигналы.
7. Называет единицы физических величин и системы измерений.
8. Различает температурные шкалы.
9. Выполняет расчет абсолютной и относительной погрешностей.
10. Определяет приведенную погрешность.
11. Называет внешние факторы, влияющие на результат измерения.
12. Называет классы точности средств измерений.
13. Называет основные физические и электротехнические законы.
14. Различает цепи постоянного, переменного однофазного и переменного трехфазного тока.
15. Дает определение электрического фильтра.
16. Называет основные понятия и законы магнитных цепей.
17. Называет физические свойства жидкостей и газов.
18. Дает определение общим законам и уравнениям статики жидкостей и газов.
19. Объясняет особенности движения жидкостей и газов в трубах.
20. Называет основные понятия и определения технической термодинамики.
21. Перечисляет законы термодинамики.
22. Называет основные понятия и определения процесса теплообмена.
Результат обучения: 2) Описывать виды, назначение и устройство контрольно-измерительных приборов
Критерии оценки:
1. Перечисляет средства измерений.
2. Классифицирует средства измерений.
3. Различает методы выполнения измерений.
4. Описывает типовые механизмы, узлы, сборочные единицы и детали измерительных приборов.
5. Называет особенности различных видов измерительных систем.
6. Производит выбор первичного измерительного преобразователя для измерения физической величины.
7. Снимает статические характеристики измерительных преобразователей.
8. Анализирует статические характеристики измерительных преобразователей.
9. Объясняет принцип работы измерительных схем.
10. Классифицирует виды сигналов.
11. Перечисляет основные характеристики сигналов.
12. Характеризует различные виды преобразователей сигналов.
13. Объясняет принцип действия преобразователей сигналов.
14. Называет способы сопряжения приборов с электрическими сигналами.
15. Применяет методы расчета сопрягающих цепей.
16. Называет правила пользования электроизмерительными приборами.
Результат обучения: 3) Пользоваться контрольно-измерительными приборами для измерения параметров технологического процесса
Критерии оценки:
1. Объясняет принципы измерения температуры, давления, количества и расхода вещества, уровня, физико-химических свойств веществ.
2. Объясняет основные методы и способы измерения электрических, теплотехнических и других параметров регулируемых и измеряемых величин в нефтегазовом производстве.

1. Негізгі метрологиялық ұғымдарды түсіндіреді.
2. Мөлшерленетін метрологиялық сипаттамаларды атайды.
3. Өлшеу түрлері мен әдістерін атайды.
4. Өлшемнің анықтамасын береді.
5. Өлшеу аспаптарының мақсатын атайды.
6. Өлшеу сигналдарын айқындайды.
7. Физикалық шамалардың бірліктерін және өлшеу жүйелерін атайды.
8. Температуралық шәкілдерді ажыратады.
9. Абсолюттік және салыстырмалы қателікті есептейді.
10. Келтірілген қателікті айқындайды.
11. Өлшеу нәтижелеріне әсер ететін сыртқы факторларды атайды.
12. Өлшеу құралдарының дәлдік кластарын атайды.
13. Негізгі физикалық және электротехникалық заңдарды атайды.
14. Тұрақты, ауыспалы бір фазалық және ауыспалы үш фазалық тоқ тізбектерін ажыратады.
15. Электр сүзгінің анықтамасын береді.
16. Магниттік тізбектердің негізгі ұғымдары мен заңдарын атайды.
17. Сұйықтық пен газдардың физикалық қасиеттерін атайды.
18. Сұйықтық пен газ статикасының жалпы заңдарына және теңдеулеріне анықтама береді.
19. Құбырлардағы сұйықтық пен газ қозғалысының ерекшеліктерін түсіндіреді.
20. Техникалық термодинамиканың негізгі ұғымдары мен анықтамаларын атайды.
21. Термодинамика заңдарын атап көрсетеді.
22. Жылу алмасу процесінің негізгі ұғымдары мен анықтамаларын атайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бақылау-өлшеу аспаптарының түрлерін, мақсатын және құрылғысын сипаттау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу құралдарын атап көрсетеді.
2. Өлшеу құралдарын жіктейді.
3. Өлшеу әдістерін ажыратады.
4. Өлшеу аспаптарының үлгілік механизмдерін, тораптарын, құрастыру бірліктері мен бөлшектерін сипаттайды.
5. Әртүрлі өлшеу жүйелерінің ерекшеліктерін атайды.
6. Физикалық шаманы өлшеу үшін бастапқы өлшеу өзгерткішін таңдайды.
7. Өлшеу түрлендіргіштерінің статикалық сипаттамаларын алады.
8. Өлшеу түрлендіргіштерінің статикалық сипаттамаларын талдайды.
9. Өлшеу схемаларының жұмыс істеу қағидаттарын түсіндіреді.
10. Сигнал түрлерін жіктейді.
11. Сигналдардың негізгі сипаттамаларын атап көрсетеді.
12. Әртүрлі сигнал түрлендіргіштерді сипаттайды.
13. Сигнал түрлендіргіштердің жұмыс істеу қағидаттарын түсіндіреді.
14. Аспаптардың электр сигналдарымен түйісу әдістерін атайды.
15. Түйіскен тізбектерді есептеу әдістерін қолданады.
16. Электр өлшеуіш аспаптарын пайдалану қағидаларын атайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық процестің параметрлерін өлшеу үшін бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Температураны, қысымды, заттардың саны мен шығынын, заттардың деңгейін, физикалық-химиялық қасиеттерін өлшеу қағидаттарын түсіндіреді.
2. Мұнай-газ өндірісіндегі реттелетін және өлшенетін шамалардың электр, жылу-техникалық және басқа да параметрлерін өлшеудің негізгі әдістері мен тәсілдерін түсіндіреді.

3. Объясняет принципы действия приборов для измерения электрических и неэлектрических величин.
4. Распознает условные обозначения, нанесенные на шкалах измерительных приборов.
5. Использует правильные методики измерений электрических и неэлектрических величин.
6. Демонстрирует способы работы с разными видами контрольно-измерительных приборов.
7. Умеет точно, быстро и своевременно снимать показания с измерительных приборов.
8. Объясняет порядок расчета и введения поправок к показаниям приборов.
9. Оценивает метрологические характеристики средств измерения при выборе их для измерения параметров и величин.
10. Пользуется образцовыми приборами.
11. Проводит анализ результатов измерений.
12. Определяет наиболее достоверное значение измеряемой величины.
13. Включает приборы измерения в работу.
14. Осуществляет выбор комплекта приборов для измерения параметров технологического процесса.
15. Объясняет сопряжение приборов в контуре измерения.
16. Выбирает источник питания измерительной схемы.
17. Рассчитывает измерительную схему и схему соединения приборов.
18. Учитывает при выборе приборов в измерительный комплект их местоположение на объекте и на щите.
19. Производит настройку вторичных приборов.
20. Применяет средства визуализации для отображения результатов измерения.
ПК 2.Участвовать в эксплуатации технологических установок
ПМ 02.Участие в эксплуатации технологических установок
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для участия в эксплуатации технологических установок и обслуживании контрольно-измерительных приборов на технологических линиях и установках нефтегазоперерабатывающей и нефтехимической промышленности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные технологические процессы переработки нефти, газа и других выпускаемых продуктов; нормативно-правовые акты в области нефтегазопереработки и нефтехимии;
принцип работы технологических аппаратов и оборудования обслуживаемых объектов, основы автоматизации технологических процессов нефтегазового и химического производства.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать нормы технологического регламента и стандартов, участвовать в эксплуатации технологических установок, читать схемы установок и технологических объектов, читать электрические схемы, осваивают принципы автоматизации производства.
Результат обучения: 1) Анализировать технологический процесс и последовательность операций переработки нефти и газа
Технология нефтегазового и химического производства
Машины и оборудование нефтегазового и химического производства
Основы управления и автоматизации нефтегазового и химического производства
Основы технической механики
Черчение и компьютерная графика
Профессиональное обучение
Производственное обучение
Критерии оценки:

3. Электр және электр емес шамаларды өлшеу үшін аспаптардың жұмыс істеу қағидаттарын түсіндіреді.
4. Өлшеу аспаптарының шәкілдеріне салынған шартты белгілерді танып біледі.
5. Электр және электр емес шамаларды дұрыс өлшеу әдістемелерін пайдаланады.
6. Әртүрлі бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу әдістерін көрсетеді.
7. Өлшеу аспаптарынан көрсеткіштерді дәл, жылдам және уақтылы ала алады.
8. Аспап көрсеткіштерін есептеу және оларға түзетулер енгізу тәртібін түсіндіреді.
9. Өлшеу құралдарын параметрлер мен шамаларды өлшеуге таңдау кезінде олардың метрологиялық сипаттамаларын бағалайды.
10. Үлгілік аспаптарды пайдаланады.
11. Өлшеу нәтижелеріне талдау жүргізеді.
12. Өлшенетін шаманың аса анық мәнін айқындайды.
13. Өлшеу аспаптарын жұмысқа енгізеді.
14. Технологиялық процестің параметрлерін өлшеу үшін аспаптар жиынтығын таңдайды.
15. Өлшеу контурындағы аспаптардың түйісуін түсіндіреді.
16. Өлшеу схемаларының қуат көзін таңдайды.
17. Өлшеу схемасын және аспаптарды жалғау схемасын есептейді.
18. Өлшеу жиынтығына аспаптарды таңдау кезінде олардың объектідегі және қалқандағы орнын ескереді.
19. Қайталама аспаптарды баптайды.
20. Өлшеу нәтижелерін бейнелеу үшін визуалдандыру құралдарын қолданады.
КҚ 2 Технологиялық қондырғыларды пайдалануға қатысу
КМ 02 Технологиялық қондырғыларды пайдалануға қатысу
Бұл модуль технологиялық қондырғыларды пайдалануға қатысуға және технологиялық желілерде және мұнай-газ өңдеу және мұнай-химия өнеркәсібінің қондырғыларында бақылау-өлшеу аспаптарына қызмет көрсетуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: мұнай, газ және басқа да өнімдерді өңдеудің негізгі технологиялық процестері; мұнай және газды қайта өңдеу және мұнай-химия саласындағы нормативтік құқықтық актілер;
технологиялық құрылғылар мен қызмет көрсетілетін объектілердің жұмыс істеу қағидаты, мұнай-газ және химиялық өндірістің технологиялық процесін автоматтандыру негіздері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: технологиялық регламент және стандарт нормаларын сақтау, технологиялық қондырғыларды пайдалануға қатысу, қондырғылар мен технологиялық объектілердің схемасын оқу, электр схемаларын оқу, өндірісті автоматтандыру қағидаларын меңгеру.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық процесті және мұнай және газ өңдеу операцияларының реттілігін талдайды
Мұнай-газ және химия өндірісінің технологиясы
Мұнай-газ және химия өндірісінің машиналары мен жабдығы
Мұнай-газ және химия өндірісін басқару және автоматтандыру негіздері
Техникалық механика негіздері
Сызу және компьютерлік графика
Кәсіптік оқыту
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Объясняет технологию бурения нефтяных и газовых скважин.
2. Объясняет технологию добычи нефти и газа.
3. Описывает основные технологические процессы переработки нефти, газа, других продуктов, применяемых на предприятии.
4. Описывает основные технологические процессы производства резины, технического углерода, синтетических каучуков.
5. Объясняет нормативно-правовые акты в области нефтегазопереработки и нефтехимии, государственные стандарты на наливаемую нефть и нефтепродукты.
6. Называет физические и химические свойства нефти и нефтепродуктов, сырья, реагентов и вырабатываемой продукции.
7. Называет технические требования к качеству нефти и нефтепродуктов и их транспортированию.
8. Соблюдает нормы технологического регламента и стандартов.
9. Принимает участие в эксплуатации технологических установок.
Результат обучения: 2) Описывать основное технологическое оборудование
Критерии оценки:
1. Объясняет основные понятия и аксиомы статики, кинематики, динамики.
2. Проводит структурный и кинематический анализ и синтез рабочих механизмов.
3. Называет типовые детали машин и механизмов и способы их соединения.
4. Производит расчеты при проверке на прочность механических систем.
5. Объясняет назначение и принцип работы технологических аппаратов и оборудования обслуживаемых объектов.
6. Называет устройство и правила безопасной эксплуатации обслуживаемого технологического оборудования.
7. Описывает назначение и применение основных трубопроводов обслуживаемого участка.
8. Поясняет особенности сборки и эксплуатации трубопроводных систем для газа, жидкостей и агрессивной среды.
Результат обучения: 3) Читать схемы установок и технологических объектов
Критерии оценки:
1. Объясняет назначение Единой системе конструкторской документации.
2. Называет общие правила выполнения чертежей.
3. Классифицирует схемы по видам и типам.
4. Применяет действующие стандарты на обозначения элементов различных видов схем.
5. Объясняет схемы и технологические карты обслуживаемых установок. 6. Идентифицирует и составляет условно-графические и буквенно-позиционные обозначения в электрических схемах.
7. Точно и быстро читает технологические чертежи.
8. Читает и составляет функциональные схемы.
9. Читает и составляет принципиальные схемы.
10. Читает и составляет монтажные схемы.
11.Читает и составляет схемы электрических соединений.

1. Мұнай және газ ұңғымаларын бұрғылау технологиясын түсіндіреді.
2. Мұнай және газ өндіру технологиясын түсіндіреді.
3. Мұнай, газ, кәсіпорында қолданылатын басқа да өнімдерді өңдеудің негізгі технологиялық процестерін сипаттайды.
4. Резеңкені, техникалық көміртекті, синтетикалық каучуктерді өндірудің негізгі технологиялық процестерін сипаттайды.
5. Мұнай-газ өңдеу және мұнай-химия саласындағы нормативтік-құқықтық актілерді, құйылатын мұнайға және мұнай өнімдеріне арналған мемлекеттік стандарттарды түсіндіреді.
6. Мұнайдың және мұнай өнімдерінің, шикізаттың, реагенттер мен шығарылатын өнімнің физикалық және химиялық қасиеттерін атайды.
7. Мұнайдың және мұнай өнімдерінің сапасына және оларды тасымалдауға қойылатын техникалық талаптарды атайды.
8. Технологиялық регламент нормаларын және стандарттарды сақтайды.
9. Технологиялық қондырғыларды пайдалануға қатысу.
Оқыту нәтижесі: 2) Негізгі технологиялық жабдықты сипаттау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Статиканың, кинематиканың, динамиканың негізгі ұғымдарын және аксиомаларын түсіндіреді.
2. Жұмыс механизмдерінің құрылымдық және кинематикалық талдауы мен синтезін жүргізеді.
3. Машиналар мен механизмдердің үлгілік бөлшектерін және оларды жалғау әдістерін атайды.
4. Механикалық жүйелердің беріктігін тексеру кезінде есептеулер жүргізеді.
5. Технологиялық аппараттардың және қызмет көрсетілетін объектілер жабдығының мақсатын және жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
6. Қызмет көрсетілетін технологиялық жабдықтың құрылғысын және қауіпсіз пайдалану қағидаларын атайды.
7. Қызмет көрсетілетін учаскенің негізгі құбырларының мақсатын және қолданылуын сипаттайды.
8. Газға, сұйықтыққа және агрессивті ортаға арналған құбыр жүйелерін құрастыру мен пайдалану ерекшеліктерін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 3) Қондырғылардың және технологиялық объектілердің схемаларын оқу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесінің мақсатын түсіндіреді.
2. Сызбаларды орындаудың жалпы қағидаларын атайды.
3. Схемаларды түрлері мен типтері бойынша жіктейді.
4. Әртүрлі схема түрлерінің белгіленуіне қолданыстағы стандарттарды қолданады.
5. Қызмет көрсетілетін қондырғылардың схемаларын және технологиялық карталарын түсіндіреді.
6. Электр схемаларында шартты графикалық және әріптік-позициялық белгілерді сәйкестендіреті және құрайды.
7. Технологиялық сызбаларды дәл әрі жылдам оқиды.
8. Функционалдық схемаларды оқиды және құрады.
9. Түбегейлі схемаларды оқиды және құрады.
10. Монтаждау схемаларын оқиды және құрады.
11. Электр қосылыстарының схемаларын оқиды және құрады.

12. Описывает устройство и назначение приборов контроля и автоматизации, изображенных на функциональных, принципиальных и монтажных схемах.
13. Объясняет схемы сигнализации и блокировки на обслуживаемом участке.
Результат обучения: 4) Выбирать средства автоматизации технологических процессов
Критерии оценки:
1. Объясняет назначение, классификацию, устройство и принцип действия типовых средств автоматизации.
2. Правильно выбирает тип датчика для измерения параметров технологического процесса.
3. Определяет свойства объектов автоматизации.
4. Осваивает методы и средства автоматизации.
5. Выбирает элементы автоматики для конкретной системы управления.
6. Обоснованно выбирает исполнительные механизмы.
7. Рассчитывает исполнительные механизмы.
8. Рассчитывает параметры настройки регуляторов.
9. Проводит необходимые технические расчеты электрических схем включения датчиков и схем предобработки данных.
10 .Выбирает регулирующие органы.
11. Рассчитывает регулирующие органы.
12. Разрабатывает структуру простейших систем автоматизации.
ПК 3.Выполнять монтаж КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
ПМ 03.Выполнение монтажа КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения электрического монтажа КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды подготовительных работ для электромонтажа; законодательные и нормативные акты по технике безопасности и охране труда; правила техники безопасности при выполнении электромонтажных работ; последовательность, принципы и условия монтажа пультов, щитов и шкафов управления, КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: составлять схемы соединений пультов, щитов и шкафов управления; проводить электрический монтаж пультов, щитов и шкафов управления; выполнять сборку, регулировку, юстировку КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации; проводить монтаж КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации, соблюдать правила техники безопасности при выполнении электромонтажных работ.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила техники безопасности и требования охраны труда при выполнении электромонтажных работ
Техника безопасности и производственные стандарты
Контрольно-измерительные приборы
Монтаж, наладка и эксплуатация КИП
Основы управления и автоматизации нефтегазового и химического производства
Основы технической механики
Профессиональное обучение
Производственное обучение
Критерии оценки:

12. Функционалдық, түбегейлі және монтаждау схемаларында бейнеленген бақылау және автоматтандыру аспаптарының құрылғысы мен мақсатын сипаттайды.
13. Қызмет көрсетілетін учаскеде сигнал беру және бұғаттау схемаларын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 4) Технологиялық процестерді автоматтандыру құралдарын таңдау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үлгілік автоматтандыру құралдарының мақсатын, жіктелуін, құрылғысы мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
2. Технологиялық процестің параметрлерін өлшеу үшін қадаға түрін дұрыс таңдайды.
3. Автоматтандыру объектілерінің қасиеттерін айқындайды.
4. Автоматтандыру әдістері мен құралдарын меңгерді.
5. Нақты басқару жүйесі үшін автоматика элементтерін таңдайды.
6. Орындау механизмдерін негізді түрле таңдайды.
7. Орындау механизмдерін есептейді.
8. Реттеуіштерді баптау параметрлерін есептейді.
9. Қадағаларды қосудың электр схемаларының және деректерді алдын ала өңдеу схемаларының қажетті техникалық есептеулерін жүргізеді.
10. Реттеу органдарын таңдайды.
11. Реттеу органдарын есептейді.
12. Қарапайым автоматтандыру жүйелерінің құрылымын әзірлейді.
КҚ 3 БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының монтажын орындау
КМ 03 БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының монтажын орындау
Бұл модуль БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының электр монтажын орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: электр монтажы үшін дайындық жұмыстарының түрлері;
қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау бойынша заңнамалық және нормативтік актілер; электрмонтаждау жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасы қағидалары; басқару тетіктерінің, қалқандардың және шкафтарының, БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының монтаждау реттілігі, қағидаттары мен шарттары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: басқару тетіктерінің, қалқандары мен шкафтарының схемаларын құрау; басқару тетіктерінің, қалқандары мен шкафтарының электр монтажын жүргізу; БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын құрастыру, реттеу, туралау; БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының монтажын жүргізу, электрмонтаждау жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Электрмонтаждау жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын және еңбекті қорғау талаптарын сақтау
Қауіпсіздік техникасы және өндірістік стандарттар
Бақылау-өлшеу аспаптары
БӨА-ны монтаждау, жөндеу және пайдалану
Мұнай-газ және химия өндірісін басқару және автоматтандыру негіздері
Техникалық механика негіздері
Кәсіптік оқыту Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Называет законодательные и нормативные акты по технике безопасности и охране труда.
2. Называет правила и нормы по охране труда, технике безопасности, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Называет правила устройства электроустановок, правила технической эксплуатации и правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей.
4. Называет правила оказания первой медицинской помощи.
5. Называет средства индивидуальной защиты и первичные средства пожаротушения.
6. Правильно называет ответственных за безопасное ведение работ в электроустановках.
7. Перечисляет группы допуска по электробезопасности электротехнического (электротехнологического) персонала.
8. Называет способы и сроки испытания защитных устройств.
9. Различает виды инструктажей.
10. Оценивает риск для себя и своего здоровья при выполнении электромонтажных работ.
11. Оценивает возможное негативное воздействие опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека.
12. Применяет безопасные методы и приемы труда.
13. Использует для обеспечения безопасности работ основные и дополнительные средства защиты.
14. Соблюдает безопасные условия при работе на высоте.
15. Проверяет отсутствие напряжения в электроустановках.
16. Соблюдает технику безопасности при выполнении электромонтажных работ.
17. Владеет приемами оказания первой медицинской помощи: остановки кровотечения, обработки ран, помощи при ожогах и переломах, транспортировки пострадавшего.
18. Владеет приемами оказания первой медицинской помощи при поражении электрическим током.
19. Называет требования к производственным помещениям, сооружениям, площадкам и участкам.
20. Классифицирует помещения по условиям окружающей среды, пожаро- и взрывоопасности, степени опасности поражения электрическим током.
21. Соблюдает порядок организации работ по наряду и распоряжению.
22. Соблюдает производственные стандарты по технике безопасности и охране труда, качеству продукции.
Результат обучения: 2) Выполнять подготовительные и слесарно-сборочные работы
Критерии оценки:
1. Соблюдает технику безопасности при выполнении подготовительных работ. 2. Производит подготовительные работы для монтажа КИП и оборудования (разметочные, заготовительные, пробивные, крепежные).
3. Изготавливает простейшие приспособления для сборки и монтажа.
4. Комплектует материалы и оборудование для выполнения электромонтажных работ.
5. Обосновывает выбор средств и приемов пайки.
6. Объясняет методы лужения и пайки.

1. Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау бойынша заңнамалық және нормативтік актілерді атайды.
2. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік қағидалары мен нормаларын атайды.
3. Электр қондырғылары құрылғысының қағидаларын, техникалық пайдалану қағидаларын және тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын атайды.
4. Алғашқы медициналық көмек көрсету қағидаларын атайды.
5. Жеке қорғау құралдарын және бастапқы өрт сөндіру құралдарын атайды.
6. Электр қондырғыларында қауіпсіз жұмыс жүргізуге жауаптыларды дұрыс атайды.
7. Электртехникалық (электртехнологиялық) персоналдың электр қауіпсіздігі бойынша рұқсат етілетін топты атайды.
8. Қорғау құрылғыларын сынау әдістері мен мерзімдерін атайды.
9. Нұсқаулық түрлерін ажыратады.
10. Электрмонтаждау жұмыстарын жүргізу кезінде өзі және өз денсаулығы үшін тәуекелді бағалайды.
11. Адамға әсер ететін қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың ықтимал теріс әсерін бағалайды.
12. Қауіпсіз еңбек әдістері мен тәсілдерін қолданады.
13. Жұмыстардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін негізгі және қосымша қорғау құралдарын пайдаланады.
14. Биікте жұмыс істеу кезінде қауіпсіз шарттарды сақтайды.
15. Электр қондырғыларында кернеудің жоқтығын тексереді.
16. Электрмонтаждау жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
17. Алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдерін меңгерді: қансырауды тоқтату, жараны тазарту, күйіктер мен сыну кезінде көмек көрсету, зардап шеккендерді тасымалдау.
18. Электр тоғынан зардап шеккен кезде алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдерін меңгерді.
19. Өндірістік үй-жайларға, құрылыстарға, алаңдар мен учаскелерге қойылатын талаптарды атайды.
20. Үй-жайларды қоршаған ортаның жағдайлары, өрт және жарылыс қаупі, электр тоғынан зақымдану қаупінің дәрежесі бойынша жіктейді.
21. Жұмыстарды наряд және өкім бойынша ұйымдастыру тәртібін сақтайды.
22. Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау, өнім сапасы бойынша өндірістік стандарттарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дайындық және слесірлік-құрастыру жұмыстарын орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дайындық жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
2. БӨА және жабдықты монтаждау үшін дайындық жұмыстарын жүргізеді (белгілеу, дайындық, тесер, бекіту).
3. Құрастыру мен монтаждау үшін қарапайым құрал-жабдықтар дайындайды.
4. Электрмонтаждау жұмыстарын жүргізу үшін материалдар мен жабдықты жиынтықтайды.
5. Дәнекерлеу құралдары мен әдістерін таңдауды негіздейді.
6. Қалайылау және дәнекерлеу әдістерін түсіндіреді.

7. Проводит лужение и пайку мягкими и твердыми припоями.
8. Выполняет соединение проводов различных марок пайкой.
9. Выполняет пайку резисторов, конденсаторов, полупроводниковых приборов, интегральных микросхем.
10. Изготавливает прокладки из различных материалов (меди, винипласта, второпласта, паранита) для соединения приборов со средой измерения.
11. Изготавливает крепеж к импульсным линиям.
12. Изготавливает различные виды кожухов, щитков, козырьков.
13. Изготавливает жезлы, металлические кронштейны, скобы для установки приборов.
14. Подгоняет окна под приборы.
15. Изготавливает врезные штуцеры в трубопроводы.
16. Устанавливает запорную арматуру.
17. Владеет безопасными навыками работы с ручным инструментом, с электроинструментом и оборудованием малой механизации.
18. Проводит анализ рабочей проектной документации, подбор измерительных средств и инструментов, подготовку рабочих мест.
19. Осуществляет проверку соответствия основных технических характеристик КИП требованиям, установленным в паспортах и инструкциях предприятий-изготовителей.
Результат обучения: 3) Составлять схемы соединений пультов, щитов и шкафов управления
Критерии оценки:
1. Называет правила составления схем соединений пультов, щитов и шкафов управления.
2. Вычерчивает развернутые в одной плоскости внутренние стенки щита или пульта.
3. Вычерчивает переднюю и заднюю стенки щита или панель пульта с упрощенным изображением элементов автоматизации.
4. Определяет количество и места расположения коммутационных зажимов.
5. Выбирает электрические и трубные проводки.
6. Выполняет чертеж схемы электрических соединений.
Результат обучения: 4) Осуществлять электрический монтаж пультов, щитов и шкафов управления
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования техники безопасности при монтаже пультов, щитов и шкафов управления.
2. Называет общие принципы организации электромонтажных работ.
3. Называет последовательность и условия монтажа пультов, щитов и шкафов управления.
4. Рационально применяет монтажный инструмент и приспособления для прокладки трубных и электрических проводок.
5. Соблюдает правила монтажа трубных и электрических проводок.
6. Выполняет сборку металлических конструкций пультов, щитов, шкафов управления.
7. Выполняет ошиновку.
8. Выполняет прокладку, маркировку, разводку и подключение проводов и кабелей.
9. Выполняет прокладку импульсных, контрольных, питающих и вспомогательных трубных проводок.
10. Выполняет монтаж вторичных аппаратов, приборов и деталей оформления щитов, пультов и шкафов.
11. Описывает состав и содержание проектной документации на монтаж пультов, щитов и шкафов управления.

7. Қалайылау мен дәнекерлеуді жұмсақ және қатты дәнекерлермен жүргізеді.
8. Әртүрлі дәнекерлеу маркалы сымдарды жалғайды.
9. Резисторларды, конденсаторларды, жартылай өткізгіш аспаптарды, интегралдық микросхемаларды дәнекерлейді.
10. Аспаптарды өлшеу ортасымен жалғау үшін әртүрлі материалдардан (мыс, винипласт, второпласт, паранит) төсемдер әзірлейді.
11. Импульстік желілерге бекітпе әзірлейді.
12. Әртүрлі қаптамалар, қалқаншалар, күн қағарлар әзірлейді.
13. Аспаптарды орнату үшін жезлдар, металл кронштейндер, қапсырмалар әзірлейді.
14. Терезелерді аспаптарға лайықтайды.
15. Құбырларға кескіш штуцерлер әзірлейді.
16. Тығынды арматураны орнатады.
17. Қол құралымен, электр құралымен және шағын механикаландыру жабдығымен қауіпсіз жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
18. Жұмыс-жобалық құжаттамаға талдау жүргізеді, өлшеу құралдарын және аспаптарды іріктейді, жұмыс орындарын дайындайды.
19. БӨА-ның негізгі техникалық сипаттамаларының өндіруші кәсіпорындарының төлқұжаттары мен нұсқаулықтарында белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Басқару тетіктерін, қалқандары мен шкафтарын жалғау схемаларын құру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Басқару тетіктерін, қалқандары мен шкафтарын жалғау схемаларын құру қағидаларын атайды.
2. Қалқанның немесе тетіктің бір жазықтықта көрсетілген ішкі қабырғаларын сызады.
3. Қалқанның алдыңғы және артқы қабырғаларын немесе автоматтандыру элементтерінің ықшамдалған бейнесі бар панельді сызады.
4. Коммутациялық қысқыштардың санын және орналасқан жерін айқындайды.
5. Электр және құбыр сымдарын таңдайды.
6. Электр қосылыстары схемаларының сызбасын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Басқару тетіктерінің, қалқандары мен шкафтарының электр монтажын жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Басқару тетіктерінің, қалқандары мен шкафтарының электр монтажын жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды.
2. Электрмонтаждау жұмыстарын ұйымдастырудың жалпы қағидаттарын атайды.
3. Басқару тетіктерінің, қалқандары мен шкафтарының монтажын жүзеге асыру реттілігі мен шарттарын атайды.
4. Құбыр және электр сымдарын тарту үшін монтаждау құралын және құрал-жабдықтарды ұтымды қолданады.
5. Құбыр және электр сымдарын монтаждау қағидаларын сақтайды.
6. Басқару тетіктерінің, қалқандары мен шкафтарының металл конструкцияларын құрастырады.
7. Шиналауды жүзеге асырады.
8. Сымдар мен кабельдерді тартады, таңбалайды, кереді және қосады.
9. Импульстік, бақылау, қуаттау және қосалқы құбыр сымдарын тартады.
10. Қайталама аппараттарды, қалқандарды, тетіктер мен шкафтарды рәсімдеу аспаптары мен бөлшектерін монтаждайды.
11. Басқару тетіктерін, қалқандары мен шкафтарын монтаждауға арналған жобалық құжаттаманың құрамы мен мазмұнын сипаттайды.

12. Выполняет заземление корпусов металлических щитов и пультов.
13. Проверяет последовательность работы аппаратов в соответствии с общей схемой управления.
Результат обучения: 5) Выполнять сборку, регулировку, юстировку КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении сборки, регулировки, юстировки КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
2. Называет правила применения универсальных и специальных приспособлений и контрольно-измерительного инструмента для сборки, регулировки и юстировки КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
3. Объясняет этапы и технологию сборки, регулировки, юстировки КИП, исполнительных механизмов, средств автоматизации.
4. Использует рациональные способы, оборудование, приспособления, инструмент для сборки типовых подвижных соединений, применяемых в КИП и системах автоматизации.
5. Использует рациональные способы, материалы, инструмент, приспособления для сборки неподвижных неразъемных соединений.
6.Выполняет сборку, регулировку, юстировку электроизмерительных приборов, регистрирующих устройств измерительных приборов, средств измерения температуры, средств измерения давления и разрежения, средств измерения расхода, автоматических анализаторов газов и жидкостей, исполнительных механизмов, автоматических регуляторов, средств дистанционного управления.
Результат обучения: 6) Выполнять монтаж КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при проведении монтажа монтаж КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
2. Определяет состав рабочих чертежей для выполнения монтажных работ.
3. Умеет работать с монтажно-эксплуатационными инструкциями заводов - изготовителей КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
4. Соблюдает технологию монтажа КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
5. Соблюдает технические требования к установке первичных преобразователей температуры, давления, расхода, уровня, концентрации и других технологических параметров.
6. Выбирает способы установки и крепления приборов по заводским инструкциям.
7. Выполняет монтаж оборудования измерительных каналов, КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
8. Устанавливает сужающие устройства, уравнительные и разделительные сосуды.
9. Правильно применяет электромонтажные провода и кабели при монтаже контрольно-измерительных приборов и элементов систем автоматизации.
10. Владеет способами проверки качества монтажа.
ПК 4.Производить оперативное обслуживание и ремонт КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
ПМ 04.Производство оперативного обслуживания и ремонта КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для оперативного обслуживания и ремонта КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок наладки, регулировки и настройки КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации; последовательность наладки и включения в работу программно-технических комплексов с прикладными программами; последовательность, виды и нормы испытаний КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации, измеряемые параметры, методы измерений.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять пуско-наладочные работы, приемо-сдаточные испытания, эксплуатацию и техническое обслуживание, диагностику и ремонт КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации с соблюдением правил техники безопасности и требований охраны труда.
Результат обучения: 1) Соблюдать правила техники безопасности и требования охраны труда при оперативном обслуживании и ремонте КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
Контрольно-измерительные приборы
Монтаж, наладка и эксплуатация КИП
Техника безопасности и производственные стандарты
Профессиональное обучение
Производственное обучение
Критерии оценки:

12. Металл қалқандар мен тетіктердің корпустарын жерге тұйықтандырады.
13. Жалпы басқару схемасына сәйкес аппараттардың жұмыс реттілігін тексереді
Оқыту нәтижесі: 5) БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын құрастыру, реттеу, туралау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын құрастыру, реттеу, туралау кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
2. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын құрастыру, реттеу, туралау үшін әмбебап және арнайы құрал-жабдықтарды және бақылау-өлшеу құралын қолдану қағидаларын атайды
3. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын құрастыру, реттеу, туралау кезеңдерін және технологиясын түсіндіреді.
4. БӨА-да және автоматтандыру жүйесінде қолданылатын үлгілік жылжымалы қосылыстарды құрастыру үшін ұтымды әдістерді, материалдарды, құралдарды, құрал-жабдықтарды пайдаланады.
5. Қозғалмайтын, ажыратылмайтын қосылыстарды құрастыру үшін ұтымды әдістерді, материалдарды, құралдарды, құрал-жабдықтарды пайдаланады.
6. Электр өлшеу құралдарын, жазуға арналған аспаптарды, өлшеу құралдарын, температураны өлшейтін аспаптарды, қысым мен вакуумды өлшеу құралдарын, өлшеу ағыны құралдарын, газдар мен сұйықтықтарды автоматты анализаторларды, жетектерді, автоматты реттегіштерді, қашықтан басқару құралын құрастыру, реттеу, туралауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 6) БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының монтажын орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының монтажын орындау кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
2. Монтаждау жұмыстарын жүргізу үшін жұмыс сызбаларының құрамын айқындайды.
3. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын өндіруші зауыттардың монтаждау-пайдалану нұсқаулықтарымен жұмыс істей алады.
4. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын монтаждау технологиясын сақтайды.
5. Температураның, қысымның, ағынның, деңгейдің, шоғырланудың және басқа да технологиялық параметрлердің бастапқы түрлендіргіштерін орнатудың техникалық талаптарын сақтайды.
6. Аспаптарды зауыт нұсқаулықтары бойынша орнату мен бекіту әдістерін таңдайды.
7. Өлшеу каналдарының жабдығын, БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын монтаждайды.
8. Торландыратын құрылғыларды, теңдестіретін және бөлетін ыдыстарды орнатады.
9. Бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматтандыру жүйелерінің элементтерін монтаждау кезінде электрмонтаждау сымдары мен кабельдерін дұрыс қолданады.
10. Монтаж сапасын тексеру әдістерін меңгерді.
КҚ 4 Бақылау-өлшеу аспаптарына, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына жедел қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
КМ 04 Бақылау-өлшеу аспаптарына, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына жедел қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
Бұл модуль БӨА-ға, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына жедел қызмет көрсетуге және жөндеу жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын жөндеу, реттеу және баптау тәртібі; қолданбалы бағдарламалары бар бағдарламалық-техникалық кешендерді жөндеу және қосу реттілігі; БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын сынау реттілігі, түрлері мен нормалары, өлшеу параметрлері, өлшеу әдістері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: қауіпсіздік техникасы қағидаларын және еңбекті қорғау талаптарын сақтай отырып, БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындау, қабылдау-тапсыру сынауларын, пайдалану және техникалық қызмет көрсету, диагностика жүргізу және жөндеу.
Оқыту нәтижесі: 1) БӨА-ға, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына жылдам қызмет көрсету және жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын және еңбекті қорғау талаптарын сақтау
Бақылау-өлшеу аспаптары
БӨА-ны монтаждау, жөндеу және пайдалану
Қауіпсіздік техникасы және өндірістік стандарттар
Кәсіптік оқыту
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Руководствуется требованиями безопасности труда, охраны окружающей среды, пожарной безопасности при оперативном обслуживании и ремонте контрольно-измерительных приборов, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
2) Соблюдает "Правила безопасности при работе с инструментами и приспособлениями".
3) Соблюдает правила безопасности при работе с электроинструментом.
4) Называет сроки периодической проверки электроинструмента.
5) Перечисляет способы и сроки испытания изолирующих приспособлений.
6) Применяет средства индивидуальной защиты при оперативном обслуживании контрольно-измерительных приборов, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
7. Называет средства и методы тушения пожара на предприятиях нефтехимии.
8. Применяет безопасные методы и приемы труда при оперативном обслуживании и ремонте контрольно-измерительных приборов, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
9. Определяет действительные и потенциальные опасности на рабочем месте в пределах своей компетенции и ответственности.
10. Оказывает первую помощь при прямом или косвенном воздействии электрического тока.
11. Выполняет требования безопасности перед началом работы, во время работы, в аварийных ситуациях, по окончании работы.
Результат обучения: 2) Выполнять пуско-наладочные работы КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
Критерии оценки:
1. Описывает и соблюдает порядок наладки КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
2. Описывает и соблюдает порядок регулировки и настройки КИП.
3. Описывает и соблюдает порядок наладки каскадных и многопараметрических систем регулирования.
4. Выполняет прозвонку пирометрических трасс и опрессовку импульсных линий.
5. Производит включение и наладку автоматических регуляторов качества и состава.
6. Выполняет регулировку и наладку на процесс всех систем регуляторов на технологических установках, в насосных и компрессорных отделениях, трубопроводах.
7. Выполняет наладку каскадных схем регулирования, в том числе с анализаторами состава и качества.
8. Проводит корректировку показаний приборов в рабочих условиях.
9. Рассчитывает исполнительные механизмы.
10. Рассчитывает шунты для амперметров и вольтметров.
11. Проводит наладку схем взаимосвязанного регулирования.
12. Производит проверку, регулировку, настройку приборов контроля.
13. Выполняет наладку и регулирование отдельных узлов, электронных схем микропроцессорной техники и систем видеоуправления.
14. Проводит наладку, настройку и калибровку измерительных каналов, КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.

1. БӨА-ға, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына жылдам қызмет көрсету және жөндеу кезінде еңбекті қорғау, қоршаған ортаны қорғау, өрт қауіпсіздігі талаптарын басшылыққа алады.
2) Құралдармен және құрал-жабдықтармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
3) Электр құралымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік қағидаларын сақтайды.
4) Электр құралын мерзімді тексеру мерзімділігінің мерзімін атайды.
5) Оқшаулағыш құрал-жабдықтарды сынау әдістері мен мерзімдерін атап көрсетеді.
6) Бақылау-өлшеу аспаптарына, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына жылдам қызмет көрсету кезінде жеке қорғау құралдарын қолданады.
7. Мұнай-химия кәсіпорындарында өртті сөндіру құралдары мен әдістерін атайды.
8. Бақылау-өлшеу аспаптарына, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына жылдам қызмет көрсету және жөндеу кезінде қауіпсіз еңбек әдістері мен тәсілдерін қолданады.
9. Өз құзыреті және жауапкершілігі шеңберінде жұмыс орнындағы нақты және әлеуетті қауіптерді айқындайды.
10. Электр тоғының тікелей немесе жанама әсер етуі кезінде алғашқы көмек көрсетеді.
11. Жұмысты бастамас бұрын, оның барысында, апатты жағдайларда, жұмыс аяқталған соң қауіпсіздік талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын жөндеу тәртібін сипаттайды және сақтайды.
2. БӨА-ны реттеу және баптау тәртібін сипаттайды және сақтайды.
3. Каскадты және көп параметрлік реттеу жүйелерін жөндеу тәртібін сипаттайды және сақтайды.
4. Пирометриялық трассаларды қағады және импульстік желілерді қысыммен тексереді.
5. Сапа мен құрамды автоматты реттеуіштерді қосады және жөндейді.
6. Технологиялық қондырғыларда, сорғыларда және компрессорлық бөлмелерде, құбыржолдарында реттегіштердің барлық жүйелеріне процестерді түзету және түзетуді жүзеге асырады.
7. Каскадты басқару схемаларын, оның ішінде композиция мен сапа анализаторларын реттеуді жүзеге асырады.
8. Жұмыс жағдайында аспаптық көрсеткіштерді түзетуді жүргізеді.
9. Орындау механизмдерін есептейді.
10. Ампермерлер мен вольтметрлер үшін шунтталарды есептейді.
11. Байланыстырылған реттеу тізбектерін түзетуді жүргізеді.
12. Бақылау құралдарына тексеруді, реттеуді, баптауды жүргізеді.
13. Микропроцессорлық технологиялардың жекелеген компоненттерін, электронды сұлбаларын және бейне бақылау жүйелерін жөндеу мен реттеуді жүзеге асырады.
14. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын жөндейді, баптайды және калибрлейді.

15. Проводит проверку внутрисистемных связей программно-технического комплекса (ПТК) и подготовку ПТК к включению.
16. Осуществляет проверку правильности монтажа кабельных связей, в том числе подключения цепей к ПТК от преобразователей, контактных датчиков, схем управления арматурой и механизмами на соответствие монтажа требованиям инструкции предприятий-изготовителей и рабочей документации.
17. Проверяет правильность маркировки, подключения и фазировки электрических проводок.
18. Выполняет фазировку и контроль характеристик исполнительных механизмов.
19. Проводит настройку логических и временных взаимосвязей систем сигнализации, защит, блокировок и управления, проверку правильности прохождения сигналов.
20. Называет последовательность операций пробного пуска электрооборудования.
21. Производит пробный пуск КИП, ИМ, СА, аппаратуры СУЗ.
21. Умеет проверить наличие и исправность заземления.
22. Правильно включает и соблюдает нагрузочные режимы при испытании и пробном пуске.
23. Проводит диагностику функционирования отдельных элементов прикладного программного обеспечения с объектами управления.
24. Выполняет предварительное определение характеристик объекта, расчет и настройку параметров аппаратуры автоматизируемых систем, конфигурирование измерительных преобразователей и программно-логических устройств.
25. Выполняет наладку и включение в работу ПТК с прикладными программами в объеме оперативных функций, обеспечивающих режим нормальной эксплуатации оборудования
26. Производит наладку схем управления и проверку электроприводов запорной арматуры и регулирующих органов, включая программную проверку оборудования с автоматизированного рабочего места операторов с опробованием схем блокировок.
27. Проводит наладку информационных измерительных каналов (дискретных и аналоговых).
28. Осуществляет наладку и проведение предпусковых испытаний подсистемы технологических защит.
29. Определяет соответствие порядка отработки устройств и элементов систем сигнализации, защит и управления алгоритмам рабочей документации с выявлением причин отказа или "ложного" срабатывания.
30. Устанавливает необходимые значения срабатывания позиционных устройств.
31. Определяет соответствие пропускной способности запорно-регулирующей арматуры требованиям технологического процесса.
32. Определяет правильность отработки концевых и путевых выключателей, датчиков положения и состояния.
33. Определяет расходные характеристики регулирующих органов и приводит их к требуемой норме.
34. Уточняет статические и динамические характеристики объекта, корректирует значения параметров настройки систем с учетом их взаимного влияния в процессе работы.

15. Бағдарламалық-техникалық кешеннің (БТК) ішкі жүйелік байланыстарын тексеру және БТК-ны қосу үшін.
16. Құралдың өндірушінің нұсқаулары мен жұмыс құжаттамасының талаптарына сәйкес келуі үшін түрлендіргіштерден, контактілі сенсорлардан, клапандардан және механизмнен басқару схемаларынан БТК-ға схемаларды қосуды қосқанда, кабель қосылымдарын орнатуды тексеруді жүзеге асырады.
17. Электр желілерін дұрыс таңбалауды, сымдарды және фазалауды тексереді.
18. Орындау механизмдерін фазалауды және бақылауды жүзеге асырады.
19. Дабыл жүйелерінің логикалық және уақыттық байланыстарының конфигурациясын жүргізеді, сигналдардың өтуін дұрыстығын тексеру, қорғау, құлыптау және бақылау
20. Электр жабдығын сынамалы іске қосу жұмыстарының реттілігін атайды.
21. БӨА-ны, ОМ, СА, СУЗ аппаратурасын сынамалы іске қосуды жүзеге асырады.
22. Жерге орналастырудың бар екендігін және жұмысқа жарамдылығын тексеруге қабілетті.
23. Тестілеу мен сынақ басталған кезде жүктеу режимдерін дұрыс енгізеді және сақтайды.
24. Басқару объектілері бар қолданбалы бағдарламалық қамтамасыз етудің жекелеген элементтерінің жұмыс істеуін диагностикалауды жүргізеді.
25. Объектінің сипаттамаларын алдын-ала анықтау, автоматтандырылған жүйелердің жабдық параметрлерін есептеу және реттеу, өлшеу түрлендіргіштерінің және бағдарламалық-логикалық құрылғылардың конфигурациясы.
26. Жабдықты қалыпты пайдалануды қамтамасыз ететін жедел функцияларды қолдану бағдарламалары бар БТК түзету және пайдалануға енгізу
27. Басқару тізбектерін және клапандар мен реттегіштерді тексеруді, соның ішінде автоматтандырылған жұмыс орнынан жабдықтарды бағдарламалық қамтамасыз етуді тексеруді орталықтандырылған схемаларды тестілеуден өткізуді жүзеге асырады.
28. Ақпараттарды өлшеу арналарын (дискретті және аналогтық) түзетуді жүзеге асырады.
29. Технологиялық күзет жүйесiн түзету және алдын-ала сынақтан өткiзудi жүзеге асырады.
30. Тестілеу құрылғыларының және сигнал беру жүйесінің элементтерінің, қорғау және бақылау алгоритмдерінің жұмыс құжаттамасының тәртібінің бұзылу себептерін немесе "жалған" операцияларды анықтау үшін сәйкестігін анықтайды.
31. Орнату құрылғылары үшін қажетті жауап мәндерін орнатады.
32. Тығынды реттеу арматурасының өткізгіштік қабілетінің технологиялық процеске сәйкестігін айқындайды.
33. Жұмыс шегінің дұрыстығын және шектік ажыратқыштарды, күйін және күй қадағаларын анықтайды.
34. Реттеуші органдардың ағымдық сипаттамаларын анықтайды және оларды қажетті нормаға келтіреді.

35. Подготавливает к включению в работу систему для обеспечения комплексного опробования технологического оборудования.
Результат обучения: 3) Проводить приемо-сдаточные испытания КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасности при проведении приемо-сдаточных испытаний КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
2. Перечисляет виды и нормы испытаний КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
3. Выполняет перечень мероприятий, проводимых перед приемо-сдаточными работами.
4. Правильно пользуется испытательными инструментами.
5. Производит внешний осмотр КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
6. Производит подготовительные приемо-сдаточные испытания.
7. Производит испытания КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
8. Выявляет дефекты КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации во время проведения испытаний.
9. Определяет пригодность КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации для обеспечения эксплуатации технологического оборудования с производительностью, соответствующей нормам освоения проектных мощностей в начальный период.
10. Измеряет сопротивление изоляции электрооборудования, кабелей и проводов.
11. Производит проверку изоляции кабеля на влажность.
12. Составляет дефектные ведомости.
13. Составляет акты о проведении испытаний КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
14. Соблюдает регламент работ при испытании и пробном пуске КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
15. Вводит в эксплуатацию электрооборудование согласно Правилам устройства электроустановок и Правилам технической эксплуатации электроустановок потребителей.
16. Выполняет требования конструкторских, эксплуатационных и ремонтных документов для сдачи КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации в эксплуатацию.
17. Называет состав приемочной комиссии.
18. Составляет ведомость технической документации, предъявляемой при сдаче-приемке.
19. Составляет акт технической готовности выполненных работ.
20. Заполняет формы сдаточных документов по КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации, по электропроводкам, по кабельным линиям, по заземляющим устройствам.
Результат обучения: 4) Выполнять техническое обслуживание КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
Критерии оценки:

35. Объектінің статикалық және динамикалық сипаттамаларын айқындайды, жұмыс процесінде олардың өзара әсерін ескере отырып, жүйелік параметрлердің мәндерін түзетеді.
36. Технологиялық жабдықтарды кешенді сынауды қамтамасыз ету үшін жүйені пайдалануға енгізуді дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын қабылдау-тапсыру сынауларын жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын қабылдау-тапсыру сынауларын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
2. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын сынау түрлері мен нормаларын атап көрсетеді.
3. Қабылдау-тапсыру жұмыстарынан бұрын өткізілетін іс-шаралардың тізбесін орындайды.
4. Сынау құралдарын дұрыс пайдаланады.
5. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын сыртқы тексеруін жүргізеді.
6. Дайындық қабылдау-тапсыру сынауларын жүргізу.
7. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын сынайды.
8. Сынау жүргізу кезінде БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының ақауларын анықтайды.
9. Бастапқы кезеңдерде жобалық қуатты игеру нормаларына сәйкесетін өнімділікпен технологиялық жабдықты пайдалануды қамтамасыз ету үшін БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының жарамдылығын айқындайды.
10. Электр жабдығының, кабельдер мен сымдардың оқшаулау кедергісін өлшейді.
11. Кабельдің оқшаулануын ылғалдылыққа тексереді.
12. Ақау тізілімдерін құрайды.
13. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын сынау туралы актілер жасайды.
14. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын сынау және сынамалы іске қосу кезінде жұмыстардың регламентін сақтайды.
15. Электр жабдығының электр қондырғыларының құрылу қағидаларына және тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидаларына сәйкес іске қосады.
16. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын тапсыру үшін конструкторлық, пайдаланымдық және жөндеу құжаттарының талаптарын орындайды.
17. Қабылдау комиссиясының құрамын атайды.
18. Қабылдау-тапсыру кезінде ұсынылатын техникалық құжаттама тізімдемесін құрайды.
19. Орындалған жұмыстардың техникалық дайындық актісін жасайды.
20. БӨА, орындау механизмдері және автоматтандыру құралдары, электр сымдары, кабель желілері, жерге тұйықтау құрылғылары бойынша тапсыру құжаттарының нысандарын толтырады.
Оқыту нәтижесі: 1) БӨА-ға, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына техникалық қызмет көрсету
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает правила техники безопасности при техническом обслуживании КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
2. Называет и соблюдает порядок проведения осмотра КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
3. Производит визуальный осмотр КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
4. Производить очистку приборов контроля от пыли и грязи.
5. Правильно оценивает работу КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
6. Проводит включение и отключение манометрических термометров, рабочих манометров, термометров сопротивления, тягомеров, напоромеров, профильных милливольтметров, логометров, расходомеров, уровнемеров и других приборов.
7. Производит смену картограмм и рулонов.
8. Производит проверку приборов на "0".
9. Выполняет перевод регуляторов с автоматического управления на ручное.
10. Выполняет заполнение смазкой лубрикаторов приборов расхода, уровня и исполнительных механизмов.
11. Производит ревизию и устранение возникающих неисправностей в регуляторах прямого действия, редукторах и фильтрах.
12. Изготавливает переходы, бобышки, защитные гильзы, отборы, тяги для исполнительного механизма.
13. Принимает оперативные меры по восстановлению работоспособности КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
14. Применяет методику расчета сужающих устройств, регулирующих клапанов, сменных сосудов.
15. Производит в лабораторных условиях анализ по определению тангенса диэлектрических потерь нефтепродуктов.
16. Осуществляет контроль над периодической проверкой приборов и сдачей их на поверку.
17. Выполняет обслуживание пультов управления объединенных установок и отдельных устройств телемеханики.
18. Анализирует отказы в работе приборов контроля.
19. Разрабатывает меры по повышению надежности эксплуатации КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
20. Ведет техническую документацию по эксплуатации приборов.
21. Проверяет состояние взрывозащиты приборов.
22. Проверяет состояние заземления сложных приборов контроля.
23. Читает схемы коммутаций, электрические и монтажные схемы.
24. Осваивает и внедряет новые приборы контроля.
25. Использует в работе методические и нормативные документы по техническому обслуживанию КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
Результат обучения: 5) Выполнять диагностику и ремонт КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
Критерии оценки:

1. БӨА-ға, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына техникалық қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
2. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын тексеру тәртібін атайды және сақтайды.
3. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын көзбен шолып тексереді.
4. Бақылау аспаптарын шаңнан және ластан тазалайды.
5. БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының жұмысын дұрыс бағалайды.
6. Манометрлік термометрлер, жұмыс қысымының көрсеткіштері, қарсылық термометрлері, қысым өлшеуіштері, қысым көрсеткіштері, бейінді милливольт метрлер, логометрлер, ағын өлшегіштері, деңгей көрсеткіштері және басқа құрылғыларды қосу және ажыратуды жүргізеді.
7.Картограмдар мен рулондарды ауыстырады.
8. Аспаптарды "0"-ге тексереді.
9. Реттеуіштердің автоматты басқарылудан қолмен басқарылуға ауыстырылуын жүзеге асырады.
10. Шығын, деңгей аспаптарының және орындау механизмдерінің лубрикаторларын маймен толтыруды жүзеге асырады.
11. Тікелей реттегіштерде, беріліс қорабында және сүзгілерде кез-келген ақаулықтарды қайта қарауды және жоюды жүзеге асырады.
12. Жетектің күші үшін өткізгіштерді, бастықтарды, қорғаныш қапсырмаларды, таңдауларды іске асырады.
13. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын қалпына келтіру бойынша жедел шаралар қабылдайды.
14. Тарландыратын құрылғыларды, реттеу клапандарын, ауысымды құтыларды есептеу әдістемесін қолданады.
15. Мұнай өнімдерінің диэлектрлік шығынын тангенісін айқындау үшін зертханалық талдауды жүзеге асырады.
16. Аспапты мерзімді тексеруді және оларды тексеру үшін жеткізуді бақылауды жүзеге асырады.
17. Араластырылған қондырғылар мен жеке телемеханика құрылғыларының басқару панелдеріне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
18. Бақылау аспаптарының жұмысындағы ақауларды талдайды.
19. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын сенімділігін арттыру бойынша шаралар әзірлейді.
20. Аспаптарды пайдалану жөніндегі техникалық құжаттама жүргізеді.
21. Аспаптардың жарылыстан қорғалу жағдайын тексереді.
22. Күрделі бақылау аспаптарының жерге тұйықталу жағдайын тексереді.
23. Коммутация схемаларын, электр және монтаждау схемаларын оқиды.
24. Жаңа бақылау аспаптарын игереді және енгізеді.
25. Жұмыста БӨА-ға, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына техникалық қызмет көрсету бойынша әдістемелік және нормативтік құжаттарды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 1) БӨА-ға, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына диагностиканы және жөндеуді жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает правила техники безопасности при диагностике и ремонте КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
2. Перечисляет методы выявления дефектов в работе приборов и их устранения.
3. Характеризует наиболее вероятные неисправности контрольно-измерительных приборов, их причины и способы выявления.
4. Проводит диагностику работоспособности КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
5. Называет и соблюдает порядок ремонта приборов с заменой отдельных узлов и настройкой их на процесс.
6. Объясняет основные этапы ремонтных работ, их содержание, последовательность выполнения операций и используемые средства.
7. Описывает технические требования, предъявляемые к работоспособности КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
8. Осуществляет ремонт КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
9. Проверяет контрольными приборами показания приборов для измерения уровня, расхода, давления, температуры.
10. Производит частичную разборку приборов контроля в объеме, достаточном для выявления неисправностей в соответствии с технологической картой.
11. Выполняет замену неисправных КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
12. Выполняет проверку источников питания.
13. Подготавливает приборы к проверке.
14. Передает приборы контроля в поверку (калибровку).
15. Контролирует выполнение графика поверки (калибровки) КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
16. Анализирует причины возникновения дефектов в приборах контроля, разрабатывает меры их предупреждения.
17. Ведет учет отказов оборудования КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
18. Использует в работе методы и средства контроля качества ремонта КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
19. Составляет дефектные ведомости для текущего и капитального ремонтов.
20. Использует в работе производственно-технологическую и нормативную документацию.
21. Производит прием выполненных ремонтных работ и проверку готовности приборов к пуску.
ПК 5.Выполнять основные виды работы по рабочей квалификации
ПМ 05. Выполнение основных видов работ по рабочей квалификации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для получения рабочей квалификации "Приборист" 3 разряда.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: слесарные, монтажные, электромонтажные, ремонтные работы КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить осмотр, проверку, сборку-разборку, монтаж и демонтаж, ремонт КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации..
Результат обучения: 1) Выполнять слесарные, монтажные, электромонтажные, ремонтные работы КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
Производственная практика (Получение рабочей профессии)
Критерии оценки:

1. БӨА-ға, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына диагностиканы және жөндеуді жүзеге асыру кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
2. Аспаптардың жұмысындағы ақауларды анықтау және оларды жою әдістерін атап көрсетеді.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарының аса ықтимал ақауларын, олардың себептерін және оларды жою әдістерін сипаттайды.
4.БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының жұмыс қабілетіне диагностика жүргізеді.
5. Жекелеген тораптарды ауыстырып, оларды процеске баптап, оларды жөндеу тәртібін атайды және сақтайды.
6. Жөндеу жұмыстарының негізгі кезеңдерін, олардың мазмұнын, операциялардың ретін және қолданылатын құралдарды түсіндіреді.
7. БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының жұмыс қабілетіне қойылатын техникалық талаптарды сипаттайды.
8. БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының жөндеуін жүзеге асырады.
9. Деңгейді, шығынды, қысымды, температураны өлшеу үшін аспаптардың көрсеткіштерін бақылау аспаптарымен тексереді.
10. Технологиялық картаға сәйкес ақаулықтарды табу үшін жеткілікті мөлшерде басқару құрылғыларын ішінара бөлшектеу.
11. Жарамсыз БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын ауыстырады
12. Қуат көздерін тексереді.
13. Аспаптарды тексеруге дайындайды.
14. Бақылау аспаптарын тексеруге (калибрлеуге) береді.
15. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын тексеру (калибрлеу) кестесінің орындалуын бақылайды.
16. Бақылау аспаптарында ақаулардың туындау себептерін талдайды, олардың алдын алу шараларын әзірлейді.
17. БӨА, орындау механизмдері және автоматтандыру құралдары жабдықтарының істен шығуын есепке алады.
18. Жұмыста БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын жөндеу сапасын бақылау әдістері мен құралдарын пайдаланады.
19. Ағымдағы және күрделі жөндеу үшін ақау тізілімдерін жасайды.
20. Жұмыста өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттаманы пайдаланады.
21. Орындалған жөндеу жұмыстарын қабылдайды және аспаптардың іске қосуға дайындығын тексереді.
КҚ 5 Жұмыс біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 05. Жұмыс біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль 3-ші дәрежелі "Аспапшы" жұмыс біліктілігін иеленуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының слесірлік, монтаждық, электромонтаждық, жөндеу жұмыстарын орындауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын байқап қарауды, тексеруді, құрастыру-бөлшектеуді, монтаждау-бөлшектеуді проводить осмотр, үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының слесірлік, монтаждық, электромонтаждық, жөндеу жұмыстарын орындау
Өндірістік практика (жұмысшы кәсібін алу)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Организовывает рабочее место.
2. Соблюдает требования техники безопасности и противопожарной безопасности.
3. Соблюдает требования личной гигиены и производственной санитарии.
4. Выполняет требования по охране окружающей среды.
5. Соблюдает правила ведения технической документации на производстве. 6. Самостоятельно проводит осмотр и проверку КИП.
7. Составляет технологическую карту участка.
8. Самостоятельно разбирает КИП, подлежащие ремонту.
9. Составляет заявки на необходимые инструменты и детали.
10. Самостоятельно выполняет ремонтные работы.
11. Соблюдает технические условия на монтаж, испытание и сдачу в эксплуатацию КИП.
12. Составляет акт сдачи оборудования после пуско-наладочных работ.
13. Применяет полученные знания по специальности на производстве.
ПК 6. Контролировать монтажные и оперативно-ремонтные работы КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
ПМ 06.Контроль монтажных и оперативно-ремонтных работ КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля электромонтажных и оперативно-ремонтных работ КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы организации производства, труда и управления; виды оперативного и производственного взаимодействия со смежными службами и подразделениями; принципы контроля и управления на участке КИП; принципы безопасной организации труда.
При изучении модуля обучающиеся учатся: осуществлять оперативное управление и перспективное планирование деятельности производственного участка; организовывать и контролировать электромонтажные и пуско-наладочные работы, приемо-сдаточные испытания, эксплуатацию и техническое обслуживание, диагностику и ремонт для КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
Результат обучения: 1) Осуществлять оперативное управление и перспективное планирование деятельности производственного участка
Контрольно-измерительные приборы
Монтаж, наладка и эксплуатация КИП
Экономика, организация и планирование производства
Техника безопасности и производственные стандарты
Профессиональное обучение
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Осуществляет текущее управление деятельностью подчиненного персонала производственного участка.
2. Выполняет технические мероприятия для предотвращения воздействия на работающих опасных производственных факторов на рабочем месте.
3. Соблюдает порядок выдачи разрешений на подготовку рабочего места и допуска к работе.
4. Проводит сдачу-приемку рабочего места.

1. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
2. Қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
3. Жеке гигиена және өндірістік санитария талаптарын сақтайды.
4. Қоршаған ортаны қорғау бойынша талаптарды орындайды.
5. Өндірісте техникалық құжаттама жүргізу қағидаларын сақтайды.
6. БӨА-ны өздігінен қарайды және тексереді.
7. Учаскенің технологиялық картасын жасайды.
8. Жөндеуге жататын БӨА-ны өздігінен бөлшектейді.
9. Қажетті құралдар мен бөлшектерге өтінімдер құрайды.
10. Жөндеу жұмыстарын өздігінен орындайды.
11. БӨА-ны монтаждауға, сынау мен тапсыруға техникалық шарттарды сақтайды.
12. Іске қосу-жөндеу жұмыстарынан кейін жабдықты тапсыру актісін жасайды.
13. Меңгерген білімдерін өндірісте мамандығы бойынша қолданады.
КҚ 6 БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының монтаждау және жедел жөндеу жұмыстарын бақылау
КМ 06 БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының монтаждау және жедел жөндеу жұмыстарын бақылау
Бұл модуль БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының электрмонтаждау және жедел жөндеу жұмыстарын бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: өндірісті, еңбек пен басқаруды ұйымдастыру қағидаттары;
аралас қызметтермен және бөлімшелермен жедел және өндірістік әрекеттесу түрлері; учаскеде БӨА-ны бақылау және басқару қағидаттары; қауіпсіз еңбекті ұйымдастыру қағидаттары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: өндірістік учаскенің қызметін жедел басқаруды және перспективалық жоспарлауды ұйымдастыру; БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының электрмонтаждау және іске қосу-жөндеу жұмыстарын, пайдалануды және техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру және бақылау.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік учаскенің қызметін жедел басқаруды және перспективалық жоспарлауды жүзеге асыру
Бақылау-өлшеу аспаптары
БӨА-ны монтаждау, жөндеу және пайдалану
Экономика, өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Қауіпсіздік техникасы және өндірістік стандарттар
Кәсіптік оқыту
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік учаскенің бағынатын қызметкерлерінің қызметін ағымдағы басқаруды жүзеге асырады.
2. Жұмыс орнындағы жұмыс қауіптерінің алдын алу үшін техникалық шараларды жүзеге асырады.
3. Жұмыс орнына дайындық және жұмысқа орналасуға рұқсат беру тәртібін сақтайды.
4. Жұмыс орнын қабылдау-тапсыруды жүзеге асырады.

5. Определяет серьезные опасности, предотвращая несчастные случаи и нарушения правил охраны труда, производственной санитарии и техники безопасности.
6. Контролирует соблюдение требований техники безопасности при выполнении всех видов работ.
7. Разрабатывает и осуществляет мероприятия по предупреждению отказов оборудования, аварий, по увеличению межремонтных ресурсов, сокращению простоев по техническим причинам, снижению трудоемкости ремонта, улучшению его качества.
8. Осуществляет контроль за выполнением графика периодической проверки приборов и средств автоматизации.
9. Обеспечивает выполнение оперативных мероприятий в соответствии с требуемыми техническими заданиями, стандартами качества и безопасности.
10. Разрабатывает годовые и текущие рабочие планы (графики) технического обслуживания и ремонта средств измерений и автоматизации.
11. Организовывать рабочие места для эффективного и безопасного проведения работ.
12. Владеет принципами организации производства, труда и управления, основами экономики.
13. Контролирует проведение профилактических осмотров, текущего и планово-предупредительного ремонта КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
14. Планирует мероприятия по ремонту и техническому обслуживанию закрепленного оборудования.
15. Предлагает для внедрения прогрессивные методы ведения работ, совершенствование организации и технологии производства работ.
16. Распределяет виды работ для подчиненного персонала при выполнении регламентных операций по эксплуатации закрепленных КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
17. Выполняет подготовку нарядов-заданий подчиненному персоналу на выполнение работ по техническому обслуживанию и ремонту оборудования КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации..
18. Контролирует выполнение требований нормативных документов организации.
19. Владеет основами технического нормирования и организации оплаты труда на предприятиях отрасли.
20. Владеет основами типовых расчетов основных технико-экономических показателей деятельности производственного подразделения.
21. Владеет основами расчета оплаты труда при различных формах и системах.
22. Определяет коэффициент трудового участия подчиненного персонала.
Результат обучения: 2) Контролировать безопасное проведение монтажных и оперативно-ремонтных работ
Критерии оценки:
1. Выполняет организационные мероприятия, обеспечивающие безопасность работ со снятием напряжения в электроустановках.
2. Организовывает ограждение рабочего места, вывешивание плакатов.

5. Жазатайым оқиғалар мен еңбек қорғау, өндірістік гигиена және қауіпсіздік техникасы ережелерін бұзуға жол бермей, елеулі қауіп-қатерлерді анықтайды.
6. Барлық жұмыс түрлеріне қойылатын қауіпсіздік талаптарын сақтауды бақылайды.
7. Жабдықтардың істен шығуын, апаттардың алдын-алу, жөндеу жұмыстарын көбейту, техникалық себептер бойынша уақытты қысқарту, жөндеу жұмыстарының күрделілігін төмендету, оның сапасын жоғарылату жөніндегі шараларды әзірлейді және жүзеге асырады.
8. Құрал-жабдықтар мен автоматика жабдығын мезгіл-мезгіл тексеруге арналған кестенің орындалуын бақылайды.
9. Операциялық қызметтің талап етілетін спецификацияларына, сапа стандарттарына және қауіпсіздігіне сәйкес жүзеге асырылуын қамтамасыз етеді.
10. Өлшеу және автоматтандыру құралдарын жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша жылдық және ағымдағы жұмыс жоспарларын (кестелерін) әзірлейді.
11. Жұмысты тиімді және қауіпсіз орындау үшін жұмыс орындарын ұйымдастырады.
12. Өндірісті, еңбекті және басқаруды ұйымдастыру қағидаттарын, экономика негіздерін меңгерді.
13. БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының профилактикалық тексеруін және жоспарлы-алдын алу жөндеулерін жүргізуді бақылайды.
14. Бекітілген жабдықты жөндеу және техникалық қызмет көрсету бойынша іс-шараларды жоспарлайды.
15. Жұмыстың озық әдістерін енгізуді, жұмыстарды ұйымдастыруды және технологияны жетілдіруді ұсынады.
16. Бекітілген БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын пайдалану бойынша регламенттік операцияларды жүргізу кезінде бағынышты қызметкерлер үшін жұмыс түрлерін бөледі.
17. БӨА-ға, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындау үшін бағынышты қызметкерлерге наряд-тапсырмалар дайындайды.
18. Ұйымның нормативтік құжаттары талаптарының орындалуын бақылайды.
19. Өндірістік кәсіпорындарда техникалық реттеудің негіздері мен еңбекке ақы төлеуді ұйымдастыру.
20. Өндірістік бөлімнің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштері бойынша үлгілік есептеу негіздерін меңгерді.
21. Әртүрлі нысандар мен жүйелер кезінде еңбекақы есептеу негіздерін меңгерді.
22. Бағынышты қызметкерлердің еңбекке қатысу коэффициентін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Монтаж және жедел жөндеу жұмыстарының қауіпсіз жүргізілуін бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр қондырғыларында кернеуді алып тастау арқылы жұмыстардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша ұйымдастыру шараларын жүзеге асырады.
2. Жұмыс орындарының қоршауын, плакаттарды ілуді ұйымдастырады.

3. Проверяет отсутствие напряжения в электроустановках.
4. Обеспечивает меры безопасности при кабельных работах и при выполнении различного вида проводок.
5. Назначает ответственных за безопасное ведение работ в электроустановках.
6. Организует работы по наряду и распоряжению.
7. Производит допуск к работе.
8. Выполняет обязанности производителя работ.
9. Контролирует знания требований по технике безопасности при эксплуатации электроустановок потребителей у подчиненного персонала.
10. Проводит инструктаж и периодическую проверку знаний правил технической эксплуатации оборудования, правил по охране труда и пожарной безопасности.
11. Осуществляет контроль над исправным состоянием инструмента, защитных средств и приспособлений.
12. Принимает участие в расследовании обстоятельств и причин аварий, производственного травматизма, в разработке и внедрении мероприятий по их предупреждению.
13. Контролирует соблюдение регламентов, должностных инструкций, программ работ, инструкций безопасного проведения монтажных и оперативно-ремонтных работ КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
Результат обучения: 3) Контролировать электромонтаж КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
Критерии оценки:
1. Контролирует соблюдение правил техники безопасности и охраны труда при выполнении электромонтаж КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
2. Контролирует выполнение регламентных операций по монтажу КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации..
3. Принимает по чертежам, схемам и техническим условиям КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации после монтажа.
4. Контролирует технологические схемы сборки и последовательность монтажа КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
5. Контролирует работы по монтажу трубных и электрических проводок систем автоматизации.
6. Контролирует основные виды дефектов, выявленных при монтаже КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
7. Объясняет подчиненному персоналу способы обнаружения и устранения дефектов, выявленных при монтаже КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
8. Оформляет документацию на принятую или забракованную продукцию.
9. Выполняет комплектацию и оформление проектной документации, используемой для монтажа контрольно-измерительных приборов, исполнительных механизмов, технических средств систем управления технологическими процессами.
Результат обучения: 4) Контролировать пуско-наладочные работы
Критерии оценки:

3. Электр қондырғыларында кернеудің жоқтығын тексереді.
4. Кабельдік жұмыстарға және әртүрлі хабарламаларды орындау кезінде қауіпсіздік шараларын қамтамасыз етеді.
5. Электр қондырғыларында жұмыстың қауіпсіз жүргізілуіне жауапкершілік жүктейді.
6. Жұмысты наряд және өкім бойынша ұйымдастырады.
7. Жұмысқа рұқсат береді.
8. Жұмыс жүргізушінің міндеттерін орындайды.
9. Бағынысты персоналда тұтынушылардың электр қондырғыларын пайдалануға арналған қауіпсіздік талаптарын білуін бақылайды.
10. Жабдықты техникалық пайдалану ережелері, еңбек қорғау және өрт қауіпсіздігі ережелері туралы нұсқама мен мерзімді тексеруді өткізеді.
11. Құралдың, қорғаныс жабдығының және құрылғылардың жұмыс жағдайына бақылау жасайды.
12. Жазатайым оқиғалардың, өндірістік жарақаттардың себептерін және себептерін зерттеуге, оларды болдырмау жөніндегі шараларды әзірлеуге және іске асыруға қатысады.
13. БӨА-ға, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына монтаждау және жедел жөндеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу жөніндегі регламенттердің, лауазымдық нұсқаулықтардың, жұмыс бағдарламаларының, нұсқаулықтарының сақталуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының электромонтажын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының электромонтажын жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау қағидаларының сақталуын бақылайды.
2. БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының монтажы бойынша регламенттік операциялардың орындалуын бақылайды.
3. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын сызбалары, схемалары мен техникалық шарттары бойынша қабылдайды.
4. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын құрастырудың технологиялық схемаларын және монтаж реттілігін бақылайды.
5. Автоматтандыру жүйелерінің құбыр және электр сымдарын монтаждау бойынша жұмыстарды бақылайды.
6. БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының монтажы кезінде анықталған негізгі ақау түрлерін бақылайды.
7. Бағынысты қызметкерлерге БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының монтажы кезінде ақауларды анықтау және жою әдістерін түсіндіреді.
8. Қабылданған немесе ақаулы өнімге құжаттама рәсімдейді.
9. Құрал-жабдықтарды, жетектерді, процестерді басқару жүйелерінің техникалық құралдарын монтаждау үшін пайдаланылатын жобалық құжаттаманы құрастыру және жобалауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Іске қосу-жөндеу жұмыстарын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Контролирует соблюдение правил техники безопасности и охраны труда при выполнении пуско-наладочных работ для КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
2. Контролирует порядок наладки, регулировки и настройки КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
3. Контролирует регулировку и наладку на процесс всех систем регуляторов на технологических установках.
4. Контролирует наладку схем взаимосвязанного регулирования.
5. Контролирует наладку и регулирование отдельных узлов, электронных схем микропроцессорной техники и систем видеоуправления.
6. Контролирует наладку программно-технических комплексов систем автоматизации.
7. Контролирует порядок ввода нового оборудования в эксплуатацию.
8. Контролирует проверку функционирования прикладного и системного программного обеспечения.
9. Контролирует комплексное опробование технологического оборудования.
Результат обучения: 5) Контролировать приемо-сдаточные испытания КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
Критерии оценки:
1. Определяет виды испытания, выполняющиеся по наряду и по распоряжению.
2. Оформляет документацию на проведение испытательных работ.
3. Соблюдает требования по допуску персонала к испытаниям электрооборудования.
4. Контролирует порядок проведения и объем пуско-наладочных работ, приемо-сдаточных испытаний, ввода в эксплуатацию контрольно-измерительных приборов и средств автоматизации.
5. Производит и контролирует приемо-сдаточные испытания.
6. Контролирует проверку соответствия оборудования требуемым техническим характеристикам.
7. Получает исходные данные для последующих профилактических испытаний.
8. При проведении испытаний контролирует учет требований к измерительным приборам, обработке результатов измерений с учетом погрешности измерения.
9. Контролирует применение соответствующей программы испытаний для разного вида оборудования.
10. Перечисляет определяемые характеристики и нормируемые величины для разного вида испытуемого оборудования.
11. Контролирует измерения входных и выходных параметров при регулировках и испытаниях после ремонта и монтажа.
12. Тестирует оборудование КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации с оформлением результатов поверки в оперативной и ремонтной документации.
13. Контролирует проведение испытаний и настройку вводимого в эксплуатацию оборудования КИП.
Результат обучения: 6) Контролировать техническое обслуживание КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
Критерии оценки:
1. Проводит инструктаж подчиненного персонала по безопасным приемам и методам труда, по правилам производства работ.

1. БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының іске қосу-жөндеу жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау қағидаларының сақталуын бақылайды.
2. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын жөндеу, реттеу және баптау тәртібін бақылайды.
3. Технологиялық қондырғыларда барлық реттеуіш жүйелердің барлық процесіне реттеу мен жөндеуді бақылайды.
4. Өзара байланысты реттеу схемаларының жөнделуін бақылайды.
5. Микропроцессорлық технологиялар мен бейне бақылау жүйелерінің жеке құрамдастарын, электрондық схемаларын жөндеуді және реттеуді бақылайды.
6. Автоматтандыру жүйелерінің бағдарламалық-техникалық кешенінің жөнделуін бақылайды.
7. Жаңа жабдықты пайдалануға енгізу тәртібін бақылайды.
8. Қолданбалы және жүйелік бағдарламалық қамтылымның жұмыс істеуін бақылайды.
9. Технологиялық жабдықты кешенді сынауды бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 5) БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын қабылдау-тапсыру сынауларын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Наряд және өкім бойынша орындалатын сынау түрлерін айқындайды.
2. Сынау жұмыстарын жүргізуге арналған құжаттаманы рәсімдейді
3. Персоналға электр жабдығын сынауға рұқсат беру талаптарын сақтайды.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматтандыру құралдарын іске қосу-жөндеу жұмыстарын, қабылдау-тапсыру сынауларын жүргізу және пайдалануға беру тәртібі мен көлемін бақылайды.
5. Қабылдау-тапсыру сынауларын жүргізеді және оларды бақылайды.
6. Жабдықтың талап етілетін техникалық сипаттамаларға сәйкестігін бақылайды.
7. Кейінгі алдын алу сынаулары үшін бастапқы деректер алады.
8. Сынау жүргізу кезінде өлшеу аспаптарына, өлшеу қателігін есепке ала отырып, өлшеу нәтижелерін өңдеуге қойылатын талаптардың есепке алынуын бақылайды.
9. Әртүрлі жабдық түрлері үшін тиісті сынау бағдарламасының қолданылуын бақылайды.
10. Әртүрлі сыналатын жабдық түрі үшін айқындалатын сипаттамаларды және мөлшерленетін шамаларды атап көрсетеді.
11. Жөндеуден және монтаждан кейін реттеу мен сынау кезінде кіріс және шығыс параметрлерінің өлшенуін бақылайды.
12. Тексеру нәтижелерін жедел және жөндеу құжаттамасында рәсімдей отырып, БӨА жабдығын, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын тестілейді.
13. Пайдалануға берілетін БӨА жабдығына сынау жүргізілуін және оның бапталуын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 6) БӨА-ға, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына техникалық қызмет көрсетілуін бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағынысты персоналға қауіпсіз еңбек әдістері мен тәсілдері, жұмыс жүргізу қағидалары бойынша нұсқама жүргізеді.

2. Контролирует соблюдение подчиненным персоналом трудовой и производственной дисциплины и правил внутреннего трудового распорядка.
3. Осуществляет метрологический контроль состояния и применения средств измерений.
4. Контролирует соблюдение метрологических правил и норм, требований нормативных документов по обеспечению единства измерений.
5. Готовит к метрологической поверке вновь вводимое оборудование КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
6. Организовывает и контролирует работы по техническому обслуживанию приборов контроля параметров технологических процессов, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
7. Контролирует выполнение обходов и диагностики состояния закрепленного оборудования.
8. Контролирует выполнение работ по замене неисправного оборудования.
9. Организовывает и контролирует выполнение регламентных операций по вводу в эксплуатацию закрепленного оборудования КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
10. Осуществляет контроль технического состояния и безопасной эксплуатации КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
11. Расследует причины выхода из строя КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
12. Принимает необходимые меры для быстрого обнаружения и устранения неисправностей при возникновении отказов оборудования.
13. Контролирует проведение входного контроля поступающего оборудования.
14. Проводит обучение подчиненного персонала при освоении нового оборудования КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
15. Организовывает рабочие места подчиненного персонала для безопасных условий труда.
16. Контролирует соблюдение требований, предъявляемых к качеству выполняемых работ (услуг), разрабатывает мероприятия по снижению различных видов брака.
17. Ведет учет и анализ отказов и надежности закрепленного оборудования.
18. Выявляет причины брака продукции и готовит предложения по его предупреждению и ликвидации.
19. Проводит анализ количества отказов сменных элементов, влияющих на работоспособность оборудования на закрепленном участке.
20. Проводит анализ объема и технологии устранения отказов и повреждений, допустимых в условиях эксплуатации.
21. Разрабатывает документацию по техническому обслуживанию КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
Результат обучения: 7) Контролировать диагностику и ремонт КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации
Критерии оценки:
1. Контролирует соблюдение техники безопасности при проведении диагностики и ремонта КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.

2. Бағынысты персоналдың еңбек және өндірістік тәртіпті, ішкі еңбек тәртібі қағидаларын сақтауын бақылайды.
3. Өлшеу құралдарының жай-күйіне және қолданылуына метрологиялық бақылау жүргізеді.
4. Өлшем бірліктерін қамтамасыз ету бойынша метрологиялық қағидалар мен нормалардың, нормативтік құжаттар талаптарының сақталуын бақылайды.
5. Қайта енгізілетін БӨА жабдығын, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын метрологиялық тексеруге дайындайды.
6. Технологиялық процестердің, актуаторлар мен автоматтандыру құралдарының параметрлерін бақылау құралдарын ұстауды ұйымдастырады және бақылайды.
7. Бекітілген жабдықтың жай-күйі мен диагностикасының орындалуын бақылайды.
8. Қате жабдықты ауыстыру бойынша жұмыстың орындалуын бақылайды.
9. БӨА жабдығын, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын іске қосу бойынша күнделікті жұмыстарды жүзеге асыруды ұйымдастырады және бақылайды.
10. БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының техникалық жай-күйін және қауіпсіз жұмысын бақылауды жүзеге асырады.
11. БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының істен шығу себептерін тексереді.
12. Жабдық істен шыққан жағдайда ақаулықтарды жылдам анықтауға және жоюға қажетті шараларды қабылдайды.
13. Кіретін жабдықтың кіріс бақылауын жүргізуді бақылайды.
14. БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының жаңа жабдығын игеру кезінде бағынысты персоналға оқыту жүргізеді.
15. Қауіпсіз еңбек жағдайлары үшін бағынысты персоналдың жұмыс орнын ұйымдастырады.
16. Жұмыстың (қызмет көрсетулердің) сапасына қойылатын талаптардың сақталуын бақылайды, кемшіліктердің әртүрлі түрлерін азайту жөніндегі шараларды әзірлейді.
17. Бекітілген жабдықтардың бұзылуын және сенімділігін есепке алуды және талдауды жүргізеді.
18. Ақаудың себептерін анықтайды және оны алдын-алу және жою бойынша ұсыныстар дайындайды.
19. Бекітілген учаскедегі жабдықтың жұмыс қабілетіне әсер ететін ауысымды элементтердің істен шығу санына талдау жүргізеді.
20. Пайдалану жағдайларында рұқсат етілетін істен шығу мен зақымдану көлемін және оны жою технологиясына талдау жүргізеді.
21. БӨА-ға, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына техникалық қызмет көрсету бойынша құжаттама әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 7) БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының диагностикасы мен жөндеуін бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. БӨА-ның, орындау механизмдерінің және автоматтандыру құралдарының диагностикасы мен жөндеуін жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасының сақталуын бақылайды.

2. Контролирует объем и периодичность работ по поверке (калибровке) закрепленного оборудования.
3. Контролирует порядок сдачи закрепленного оборудования на поверку (калибровку).
4. Контролирует порядок и методы ведения ремонтно-восстановительных работ.
5. Разъясняет подчиненному персоналу способы и порядок ремонта КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
6. Контролирует объем и периодичность планово-предупредительных ремонтов и технического обслуживания КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
7. Следит за соблюдением требований к качеству выполняемых работ.
8. Грамотно организовывает и контролирует работы по диагностике и ремонту КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
9. Подбирает необходимую такелажную оснастку для подъема и перемещения узлов и деталей оборудования, грузоподъемные машины и механизмы (при необходимости), специальные приспособления для проведения работ по диагностике и ремонту КИП, исполнительных механизмов и средств автоматизации.
Результат обучения: 8) Осуществлять оперативное и производственное взаимодействие со смежными службами и подразделениями
Критерии оценки:
1. Выбирает необходимые виды запасных частей, материалов и инструментов, применяемых для технического обслуживания и ремонта оборудования на закрепленном участке.
2. Правильно пишет и оформляет ведомости – суточные, месячные, расхода электроэнергии, материалов.
3. Заполняет и оформляет журнал заявок на материалы и запасные части.
4. Ведет журнал учета и содержания средств защиты.
5. Контролирует соблюдение норм комплектования средствами защиты.
6. Составляет годовые заявки на приборы, приспособления, инструмент, запасные части, необходимые для выполнения работ.
7. Обеспечивает подчиненный персонал необходимыми запасными частями, приспособлениями, инструментом, материалами, средствами защиты.
8. Ведет контроль за правильным и экономным расходованием материалов и запчастей.
9. Применяет сметные нормы и правила.
10. Заполняет бланки первичной документации.
11. Проводит инвентаризацию имущества.
12. Использует информационно-коммуникационные технологии для организации закупки и получения запасных частей, инструмента и материалов.
13. Контролирует правильное хранение оборудования, приборов, запасных частей, материалов.
14. Реализует производственное взаимодействие с метрологической службой.
15.Ведет оперативную и производственно-техническую документацию.

2. Бекітілген жабдықты тексеру (калибрлеу) бойынша жұмыстардың көлемі мен мерзімділігін бақылайды.
3. Бекітілген жабдықты тексеруге (калибрлеуге) тапсыру тәртібін бақылайды.
4. Жөндеу-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу тәртібі мен әдістерін бақылайды.
5. Бағынысты персоналға БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын жөндеу әдістері мен тәртібін түсіндіреді.
6. БӨА-ға, орындау механизмдеріне және автоматтандыру құралдарына жоспарлы-алдын алу жөндеулерін жүргізу және техникалық қызмет көрсету көлемі мен мерзімділігін бақылайды.
7. Орындалатын жұмыстардың сапасына қойылатын талаптардың сақталуын қадағалайды.
8. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын жөндеу және диагностика жүргізу бойынша жұмыстарды сауатты ұйымдастырады және бақылайды.
9. БӨА-ны, орындау механизмдерін және автоматтандыру құралдарын жөндеу және диагностика жүргізу бойынша жұмыстар үшін жабдықтардың компоненттерң мен бөлшектерін, көтергіш машиналар мен механизмдерді көтеру және жылжыту үшін қажетті жабдықты (қажет болған жағдайда), арнайы құрылғыларды таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Аралас қызметтермен және бөлімшелермен жедел және өндірістік әрекеттесуді жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бекітілген учаскеде жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу үшін пайдаланылатын қосалқы бөлшектердің, материалдар мен құралдардың қажетті түрлерін таңдайды.
2. Электр энергиясының, материалдардың тәуліктік, айлық шығыны бойынша тізілімдерді дұрыс жазады және рәсімдейді
3. Материалдар мен қосалқы бөлшектерге өтінімдер журналын толтырады және рәсімдейді
4. Қорғау құралдарын есепке алу және оның мазмұны бойынша журнал жүргізеді.
5. Қорғау құралдарымен жиынтықтау нормаларының сақталуын бақылайды.
6. Жұмыстарды орындауға қажетті аспаптарға, құрал-жабдықтарға, құралға, қосалқы бөлшектерге жылдық өтінімдер құрады.
7. Бағынысты персоналды қажетті қосалқы бөлшектермен, құрал-жабдықтармен, құралмен, материалдармен, қорғау құралдарымен қамтамасыз етеді.
8. Материалдар мен қосалқы бөлшектердің дұрыс және үнемді жұмсалуын бақылайды.
9. Сметалық нормалар мен қағидаларды қолданады.
10. Бастапқы құжаттама бланкілерін толтырады.
11. Мүлікке түгендеу жүргізеді.
12. Қосалқы бөлшектерді, құралды және материалды сатып алу және алуды ұйымдастыру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады.
13. Жабдықтардың, аспаптардың, қосалқы бөлшектердің, материалдардың дұрыс сақталуын бақылайды.
14. Метрология қызметімен өндірістік өзара іс-қимылды іске асырады.
15. Жедел және өндірістік-техникалық құжаттама жүргізеді.

16. Ведет организационно-распорядительную и эксплуатационно-техническую документацию, подготавливает отчетную документацию по установленным формам.
17. Проводит анализ производственно-технической документации на соответствие действующим правилам и нормам, корректирует эксплуатационно-техническую документацию.
ПК 7. Участвовать в проектировании систем автоматизированного управления технологическими процессами
ПМ 07.Участие в проектировании систем автоматизированного управления технологическими процессами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проектирования систем автоматизированного управления технологическими процессами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы теории автоматического регулирования; этапы проектирования систем автоматизации; типовые технологические схемы и решения систем автоматизации; принципы разработки функциональных, структурных и принципиальных электрических схем систем автоматизации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оценивать технологический процесс как объект управления; выбирать соответствующие приборы для контроля технологических параметров; разрабатывать предварительное проектное решение по элементам системы автоматизации; разрабатывать проектно-конструкторскую документацию; применять современные системы автоматизированного проектирования.
Результат обучения: 1) Разрабатывать элементы систем автоматизированного управления технологическими процессами
Современные системы управления
Основы проектных работ и САПР
Черчение и компьютерная графика
Основы управления и автоматизации нефтегазового и химического производства
Профессиональное обучение
Критерии оценки:
1. Характеризует элементы систем автоматического регулирования, дистанционного управления и принципы передачи показаний на расстояние.
2. Классифицирует технологические процессы, режимы и параметры.
3. Оценивает технологический процесс как объект управления.
4. Определяет необходимость контроля, регулирования или сигнализации параметров технологического процесса.
5. Определяет средства получения первичной информации о параметрах и состоянии оборудования в проектируемой системе автоматизации.
6. Формирует технические требования к системе автоматизации.
7. Производит выбор функциональных элементов системы автоматического регулирования.
8. Создает уровни сбора и обработки информации, а также управления исполнительными механизмами.
9. Выбирает соответствующие приборы для контроля технологических параметров.
10. Выбирает источники питания средств автоматизации, приборов, измерительных каналов.

16. Ұйымдық-өкімдік және пайдаланымдық-техникалық құжаттаманы жүргізеді, есеп құжаттамасын белгіленген нысандар бойынша дайындайды.
17. Өндірістік-техникалық құжаттаманы қолданыстағы қағидалар мен нормаларға сәйкес келуіне талдау жүргізеді, пайдаланымдық-техникалық құжаттаманы түзетеді.
КҚ 7 Технологиялық процестерді автоматтандырылған басқару жүйелерін жобалауға қатысу
КМ 07 Технологиялық процестерді автоматтандырылған басқару жүйелерін жобалауға қатысу
Бұл модуль технологиялық процестерді автоматтандырылған басқару жүйелерін жобалауға қатысуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: автоматты реттеу теориясының негіздері; автоматтандыру жүйелерін жобалау кезеңдері; үлгілік технологиялық схемалар және автоматтандыру жүйелерін шешу; автоматтандыру жүйелерінің функционалдық, құрылымдық және түбегейлі электр схемаларын әзірлеу қағидаттары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: технологиялық процесті басқару объектісі ретінде бағалау; технологиялық параметрлерді бақылау үшін тиісті аспаптарды таңдау; автоматтандыру жүйесінің элементтері бойынша алдын ала жобалық шешімді әзірлеу; жобалық-конструкторлық құжаттаманы әзірлеу; автоматтандырылған жобалаудың заманауи жүйелерін қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық процестерді автоматтандырылған басқару жүйелерінің элементтерін әзірлеу
Заманауи басқару жүйелері
Жобалау жұмыстарының және АЖЖ негіздері
Сызу және компьютерлік графика
Мұнай-газ және химия өндірісін басқару және автоматтандыру негіздері
Кәсіптік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматты реттеу, қашықтықтан басқару жүйелерінің элементтерін және қашықтықтан көрсеткіштерді жіберу қағидаттарын сипаттайды.
2. Технологиялық процестерді, режимдер мен параметрлерді жіктейді.
3. Технологиялық процесті басқару объектісі ретінде бағалайды.
4. Технологиялық процесс параметрлерін бақылау, реттеу немесе сигнал беру қажеттілігін айқындайды.
5. Жобаланатын автоматтандыру жүйесінде жабдықтың параметрлері және жай-күйі туралы бастапқы ақпарат алу құралдарын айқындайды.
6. Автоматтандыру жүйесіне қойылатын техникалық талаптарды қалыптастырады.
7. Автоматты реттеу жүйелерінің функционалдық элементтерін таңдайды.
8. Ақпарат жинау мен өңдеу, сондай-ақ орындау механизмдерін басқару деңгейін құрады.
9. Технологиялық параметрлерді бақылау үшін тиісті аспаптарды таңдайды.
10. Автоматтандыру құралдарының, аспаптардың, өлшеу каналдарының қуат көздерін таңдайды.

11. Определяет способы хранения информации об измеренном параметре, ее обработку и отображение.
12. Владеет методикой выбора регуляторов в контур регулирования.
13. Определяет входные и выходные параметры контуров регулирования.
14. Выбирает соответствующие интерфейсы для передачи данных.
15. Прописывает алгоритмы функционирования системы.
16. Определяет типы и место установки датчиков и контроллеров, исполнительных механизмов.
17. Оптимально размещает средства автоматизации на технологическом оборудовании, по месту, на щитах и пультах в постах управления.
18. Разрабатывает предварительное проектное решение по элементам системы автоматизации.
19. Применяет типовые технологические схемы и решения систем автоматизации.
Результат обучения: 2) Разрабатывать проектно-конструкторскую документацию для элементов систем автоматизированного управления технологическими процессами
Критерии оценки:
1. Определяет этапы разработки системы автоматизации и стадийность проектирования.
2. Пользуется конструкторской, электротехнической, производственно-технологической и нормативной документацией для проектирования систем автоматизации.
3. Разрабатывает документацию на выполнение конструкторских и монтажных работ.
4. Разрабатывает рабочую документацию на элементы системы автоматизации.
5. Составляет, анализирует и корректирует функциональные, структурные и принципиальные электрические схемы системы автоматизации.
6. Разрабатывает общие виды щитов и пультов, схемы внешних проводок, планы расположения оборудования и проводок, заказные спецификации.
7. Разрабатывает проектную документацию (чертежи, пояснительная записка, сметы).
Результат обучения: 3) Использовать современные системы автоматизированного проектирования
Критерии оценки:
1. Производит комплектацию средств вычислительной техники для организации рабочего места проектировщика.
2. Использует системный подход к проектированию.
3. Использует современное программное обеспечение, пакеты прикладных программ, системы автоматизированного проектирования.
Владеет навыками работы в пакетах программ 2DСАПР (AutoCAD / КОМПАС / другое программное обеспечение).
4. Описывает требования к техническим чертежам в соответствии с промышленными стандартами.
5. Применяет графические редакторы для оформления схем автоматизации.
ПК 8. Выбирать технические, экономические и технологические решения для инжиниринга КИП
ПМ 08.Выбор технических, экономических и технологических решений для инжиниринга КИП
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения инжиниринговых работ по КИП.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: функциональную, техническую и организационную структуры систем автоматизации; инструкции и регламенты для оперативного персонала; нормативную документацию и международные стандарты в разработке и оформлении проектной документации; этапы инжиниринговых работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся: собирать и анализировать данные для инжиниринговых процессов; производить выбор оптимальных технических, экономических и технологических решений для инжиниринга КИП; осуществлять инжиниринг КИП.
Результат обучения: 1) Собирать и анализировать информацию для инжиниринговых работ
Современные системы управления
Основы проектных работ и САПР
Экономика, организация и планирование производства
Основы управления и автоматизации нефтегазового и химического производства
Инжиниринг КИП
Профессиональное обучение
Критерии оценки:

11. Өлшенген параметр, оның өңдеуі және дисплейі туралы ақпаратты қалай сақтау керектігін анықтайды.
12. Реттеу контурына реттеуіштерді таңдау әдістемесін меңгерді.
13. Реттеу контурының кіріс және шығыс параметрлерін айқындайды.
14. Деректерді жіберу үшін тиісті интерфейстерді таңдайды.
15. Жүйенің жұмыс істеу алгоритмдерін жазады.
16. Қадағалар мен бақылауыштардың, орындау механизмдерінің типтерін және оларды орнату орнын айқындайды.
17. Технологиялық жабдықта автоматтандыру құралдарын орны, қалқандарда және басқару орындарында тетіктерде оңтайлы орналастырады.
18. Автоматтандыру жүйелерінің элементтері бойынша алдын ала жобалық шешім әзірлейді.
19. Үлгілік технологиялық схемаларды және автоматтандыру жүйелерін шешуді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық процестерді автоматтандырылған басқару жүйелерінің элементтері үшін жобалық-конструкторлық құжаттама әзірлеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматтандыру жүйелерін әзірлеу кезеңдерін және жобалау кезеңділігін айқындайды.
2. Автоматтандыру жүйелерін жобалау үшін конструкторлық, электротехникалық, өндірістік-технологиялық және нормативтік құжаттаманы пайдаланады.
3. Конструкторлық және монтаж жұмыстарын орындауға құжаттама әзірлейді.
4. Автоматтандыру жүйелерінің элементтеріне жұмыс құжаттамасын әзірлейді.
5. Автоматтандыру жүйелерінің функционалдық, құрылымдық және түбегейлі электр схемаларын құрайды, талдайды және түзетеді.
6. Тақталар мен консольдердің жалпы түрлерін, сыртқы схемаларын, жабдықтарын және электрлік жоспарларын, кедендік ерекшеліктерді әзірлейді.
7. Жобалық құжаттама әзірлейді (сызбалар, түсіндірме жазба, сметалар).
Оқыту нәтижесі: 3) Заманауи автоматтандырылған жобалау жүйелерін пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобалаушының жұмыс орнын ұйымдастыру үшін есептеуіш техника құралдарын құрастыру.
2. Жобалаудың жүйелік тәсілін пайдаланады.
3. Заманауи бағдарламалық қамтылымды, қолданбалы бағдарламалар пакетін, автоматтандырылған жобалау жүйелерін пайдаланады.
2DАЖЖ (AutoCAD / КОМПАС / басқа да бағдарламалық қамтылым) бағдарламалар пакеттерімен жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
4. Өнеркәсіптік стандарттарға сәйкес техникалық сызбаларға қойылатын талаптарды сипаттайды.
5. Автоматтандыру схемаларын рәсімдеу үшін графикалық редакторларды қолданады.
КҚ 8 БӨА инжинирингі үшін техникалық, экономикалық және технологиялық шешімдерді таңдау
КМ 08 БӨА инжинирингі үшін техникалық, экономикалық және технологиялық шешімдерді таңдау
Бұл модуль БӨА бойынша инжинирингтік жұмыстарды жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: автоматтандыру жүйелерінің функционалдық, техникалық және ұйымдастырушылық құрылымы; жедел персонал үшін нұсқаулықтар мен регламенттер; жобалық құжаттама әзірлеу және рәсімдеу үшін нормативтік құжаттама және халықаралық стандарттар; инжинирингтік жұмыстарды жүргізу кезеңдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: инжинирингтік процестер үшін деректер жинау және талдау; БӨА инжинирингі үшін оңтайлы техникалық, экономикалық және технологиялық шешімдер таңдау; БӨА инжинирингін жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Инжинирингтік жұмыстар үшін ақпарат жинау және талдау
Заманауи басқару жүйелері
Жобалау жұмыстарының және АЖЖ негіздері
Экономика, өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Мұнай-газ және химия өндірісін басқару және автоматтандыру негіздері
БӨА инжинирингі
Кәсіптік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет источники информации для сбора и анализа данных.
2. Применяет бенчмаркинг.
3. Ведет базы данных по оборудованию, приборам, материалам, наличию сертификатов соответствия и разрешений.
4. Выбирает методы исследования.
5. Планирует и проводит необходимые эксперименты.
6. Составляет процессные схемы.
7. Проводит SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) – анализ.
8. Применяет CAD-системы (сomputer-aided design) для решения конструкторских задач и оформления конструкторской документации.
9. Применяет CAM-системы (computer-aided manufacturing) для технологической подготовки производства.
10. Применяет САЕ-системы (computer-aided engineering) для поддержки инженерных расчетов.
11. Проводит эффективный анализ собранной информации для инжиниринговых работ.
12. Интерпретирует результаты и делает выводы.
13. Использует единую систему классификации и кодирования технологической и технико-экономической, а также справочной и оперативной информации.
Результат обучения: 2) Участвует в различных этапах инжиниринга КИП
Критерии оценки:
1. Описывает процессы инжиниринга и реинжиниринга.
2. Использует фундаментальные инжиниринговые знания.
3. Сочетает теорию и практику для решения инжиниринговых задач.
4. Использует физико-математический аппарат для решения задач, возникающих в ходе профессиональной деятельности.
5. Собирает, обрабатывает, анализирует и систематизирует научно-техническую информацию.
6. Использует достижения отечественной и зарубежной науки, техники и технологии в инжиниринговых работах.
7. Применяет структурный, функциональный, параметрический, генетический, стоимостной подходы к анализу и синтезу систем автоматизации.
8. Классифицирует ERP (Enterprise Resource Planning), MRP (Material Requirements Planning), PLM (Product Lifecycle Management), MES (Manufacturing Execution System), EAM (Enterprise Asset Management) системы.
9. Участвует в разработке функциональной, технической и организационной структуры системы автоматизации.
10. Разрабатывает инструкции и регламенты для оперативного персонала.
11. Выбирает комплекс технических средств автоматизации.
12. Использует современные технологии передачи данных и связи.
13. Использует знание топологии и технических характеристик промышленных сетей.
14. Применяет CALS-технологии (Continuous Acquisition and Lifecycle Support) для инжиниринговых работ.
15. Участвует в реализации программно-технических комплексов на базе SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) - и batch- систем.

1. Деректерді жинау мен талдау үшін ақпарат көздерін айқындайды.
2. Бенчмаркингті қолданады.
3. Жабдық, аспаптар, материалдар, сәйкестік сертификаттарының және рұқсаттардың болуы бойынша дерекқор жүргізеді.
4. Зерттеу әдістерін таңдайды.
5. Қажетті эксперименттер жоспарлайды және жүргізеді.
6. Үдерістік схемалар құрады.
7. SWOT (Strengths, Weaknesses, Opportunities, Threats) – талдауын жүргізеді.
8. Конструкторлық міндеттерді шешу және конструкторлық құжаттаманы рәсімдеу үшін CAD-жүйелерін (сomputer-aided design) қолданады.
9. Өндірісті технологиялық дайындау үшін CAM-жүйелерін (computer-aided manufacturing) қолданады.
10. Инженерлік есептеулер жүргізу үшін САЕ-жүйелерін (computer-aided engineering) қолданады.
11. Инжинирингтік жұмыстар үшін жиналған ақпараттың тиімді талдауын жүргізеді.
12. Нәтижелерді түсіндіреді және тұжырымдар жасайды.
13. Технологиялық және техникалық-экономикалық, сондай-ақ анықтамалық және жедел ақпаратты жіктеу мен кодтаудың бірыңғай жүйесін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) БӨА инжинирингінің әртүрлі кезеңдеріне қатысады
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Инжиниринг және реинжиниринг процестерін сипаттайды.
2. Іргелі инжинирингтік білімді пайдаланады.
3. Инжинирингтік міндеттерді шешу үшін теория мен практиканы үйлестіреді.
4. Кәсіптік қызмет барысында туындайтын міндеттерді шешу үшін физикалық-математикалық аппаратты пайдаланады.
5. Ғылыми-техникалық ақпарат жинайды, өңдейді, талдайды және жүйелендіреді.
6. Отандық және шетелдік ғылым, инжинирингтік жұмыстарда техника және технология жетістіктерін пайдаланады.
7. Автоматтандыру жүйелерін талдау мен синтездеудің құрылымдық, функционалдық, параметрлік, генетикалық, құндық тәсілдерін қолданады.
8. ​ERP (Enterprise Resource Planning), MRP (Material Requirements Planning), PLM (Product Lifecycle Management), MES (Manufacturing Execution System), EAM (Enterprise Asset Management) жүйелерін жіктейді.
9. Автоматтандыру жүйесінің функционалдық, техникалық және ұйымдастырушылық құрылымын әзірлеуге қатысады.
10. Жедел персонал үшін нұсқаулықтар мен регламенттер әзірлейді.
11. Техникалық автоматтандыру құралдарының кешенін таңдайды.
12. Деректер жіберудің және байланыстың заманауи технологияларын пайдаланады.
13. Өнеркәсіптік желілердің топологиясы және техникалық сипаттамалар туралы білімін пайдаланады.
14. Инжинирингтік жұмыстар үшін CALS-технологияларын (Continuous Acquisition and Lifecycle Support) қолданады.
15. SCADA (Supervisory Control And Data Acquisition) - және batch- жүйелері негізінде бағдарламалық-техникалық кешендерді іске асыруға қатысады.

16. Участвует в проектировании систем автоматического измерения и регулирования на основе распределенных систем управления, систем видеоуправления и микропроцессорной техники.
17. Разрабатывает проектную и рабочую техническую документацию в области инжиниринга КИП.
18. Разрабатывает способы отображения информации в удобном для восприятия и анализа виде на автоматизированных местах операторов.
19. Участвует в разработке системы противоаварийной автоматической защиты.
20.Участвует в разработке системы автоматического пожарообнаружения и контроля загазованности.
21. Участвует в разработке системы управления техническим обслуживанием и ремонтами оборудования.
22. Участвует в сервисном обслуживании и мониторинге работы объекта.
23. Комплектует систему автоматизации поставляемыми изделиями (программными и техническими средствами, программно-техническими комплексами, информационными изделиями).
24.Оказывает методическую и техническую помощь в разработке эксплуатационной документации и освоении новой техники.
Результат обучения: 3) Проводить оценку эффективности технических, экономических и технологических решений для инжиниринга КИП
Критерии оценки:
1. Определяет рациональный уровень автоматизации технологического процесса.
2. Производит оптимальный выбор и обоснование методов контроля, регулирования и управления технологическими процессами, прогнозирования и диагностирования.
3. Определяет оптимальную структуру системы контроля и управления автоматизируемого процесса.
4. Выбирает комплекс технических средств автоматизации.
5. Разрабатывает технико-экономическое обоснование проекта.
6. Проводит расчеты с использованием стандартных программных средств с целью получения оптимальных решений.
7. Применяет современные теоретические и экспериментальные методы разработки математических моделей исследуемых объектов и процессов.
8. Решает оптимизационные и эконометрические задачи информационных систем организационного управления.
9. Производит оценку эффективности экономических решений в области инжиниринга КИП.
10. Производит оценку эффективности технологических решений в области КИП.
11. Разрабатывает программы организационного развития и изменений и обеспечивать их реализацию.
12. Использует количественные и качественные методы для проведения научных исследований и управления бизнес-процессами в инжиниринге КИП.
13. Производит оценку поступивших на торги предложений.
ПК 9.Выполнять квалификационную работу техника-технолога
ПМ 09.Выполнение квалификационной работы техника-технолога
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения квалификационной работы техника-технолога.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: теоретические основ инжиниринговых процессов в области контрольно-измерительных приборов; нормативную документацию и международные стандарты в разработке и оформлении проектной документации по системам автоматизации; этапы и виды инжиниринговых работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся: собирать и анализировать данные для инжиниринговых процессов; производить выбор оптимальных технических, экономических и технологических решений для инжиниринга КИП; осуществлять инжиниринг КИП.
Результат обучения: 1) Обосновывать выбор и применять методы решения профессиональных задач в области инжиниринга КИП
Производственное обучение
Критерии оценки:

16. Бөлінген бақылау жүйелеріне, бейне бақылау жүйелеріне және микропроцессорлық технологияға негізделген автоматты өлшеу және басқару жүйелерін жобалауға қатысады.
17. БӨА инжинирингі саласындағы жобалық және техникалық құжаттаманы әзірлейді.
18. Операторлардың автоматтандырылған орындарында пішінді қабылдау және талдау үшін ыңғайлы ақпаратты көрсету жолдарын әзірлейді.
19. Апатқа қарсы автоматтандырылған қорғау жүйесін әзірлеуге қатысады.
20. Өртті автоматты анықтау және газдануды бақылау жүйесін әзірлеуге қатысады.
21. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді басқару жүйесін әзірлеуге қатысады.
22. Сервистік қызмет көрсетуге және объект жұмысына мониторинг жүргізуге қатысады.
23. Автоматтандыру жүйесін жеткізілетін өнімдермен жиынтықтайды (бағдарламалық және техникалық құралдар, бағдарламалық-техникалық кешендер, ақпараттық өнімдер).
24. Пайдалану құжаттамасын әзірлеуге және жаңа техниканы игеруге әдістемелік және техникалық көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) БӨА инжинирингі үшін техникалық, экономикалық және технологиялық шешімдердің тиімділігін бағалайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық процесті автоматтандырудың ұтымды деңгейін айқындайды.
2. Технологиялық процестерді бақылау, реттеу және басқару, болжау және диагностика жасау әдістерін оңтайлы түрде таңдайды және негіздейді.
3. Автоматтандыру процесін бақылау мен басқару жүйесінің оңтайлы құрылымын айқындайды.
4. Техникалық автоматтандыру құралдарының кешенін таңдайды.
5. Жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлейді.
6. Оңтайлы шешімдер алу мақсатында стандартты бағдарламалық құралдар арқылы есептеулер жүргізеді.
7. Зерттелетін объектілер мен процестердің математикалық үлгілерін әзірлеудің заманауи теориялық және практикалық әдістерін қолданады. 8. Ұйымдастырушылық басқарудың ақпараттық жүйелерінің оңтайландыру және эконометриялық міндеттерін шешеді.
9. БӨА инжинирингі саласындағы экономикалық шешімдердің тиімділігіне бағалау жүргізеді.
10. БӨА саласындағы технологиялық шешімдердің тиімділігіне бағалау жүргізеді.
11. Ұйымдастырушылық даму бағдарламаларын және өзгерістерді әзірлейді және олардың іске асырылуын қамтамасыз етеді.
12. Ғылыми зерттеулер жүргізу және БӨА инжинирингінде бизнес- процестерді басқару үшін сандық және сапалық әдістерді пайдаланады
13. Сауда-саттыққа түсетін ұсыныстарға бағалау жүргізеді.
КҚ 9 Техник-технологтың біліктілік жұмыстарын орындау
КМ 09 Техник-технологтың біліктілік жұмыстарын орындау
Бұл модуль техник-технологтың біліктілік жұмыстарын орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: бақылау-өлшеу аспаптары саласындағы инжинирингтік процестердің теориялық негіздері; автоматтандыру жүйелері бойынша жобалық құжаттаманы әзірлеу мен рәсімдеу жөніндегі нормативтік құжаттама және халықаралық стандарттар; инжинирингтік жұмыстардың түрлері мен кезеңдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: инжинирингтік процестер үшін деректер жинау және талдау; БӨА инжинирингі үшін оңтайлы техникалық, экономикалық және технологиялық шешімдерді таңдау; БӨА инжинирингін жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) БӨА инжинирингі саласындағы кәсіптік міндеттерді шешу әдістерін таңдау мен қолдануды негіздеу
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Устанавливает взаимосвязь цехов и участков нефтегазового и химического производства по их назначению.
2. Описывает организационную структуру предприятия, где проводится практика.
3. Определяет численный и квалификационный состав инжиниринговой (проектной) группы.
4. Объясняет особенности проектируемой системы автоматизации.
5. Рассчитывает технико-экономические показатели проекта.
6. Соблюдает инструкции техники безопасности и противопожарной безопасности.
7. Объясняет принципиальную схему автоматизации технологического процесса, требования к КИП.
8. Определяет этапы проектирования.
9. Обеспечивает своевременный качественный ремонт и модернизацию КИП в подразделениях нефтегазовых и химических производств.
10. Осуществляет контроль над соблюдением технологической дисциплины и правил эксплуатации КИП.
11. Участвует в проектных работах.
12. Составляет заявки на получение материалов, запасных частей и инструмента при эксплуатации систем с КИП.
13. Участвует в проверке и установлении оптимальных режимов работы КИП.
14. Участвует в разработке технически обоснованных норм расхода сырья, материалов, топлива, энергии и инструмента при проведении инжиниринговых работ.
15. Применяет полученные знания по специальности на производстве.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 222
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 645
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Технология переработки энергетики и электроэнергетического инжиниринга"
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0829000 – Технология переработки энергетики и электроэнергетического инжиниринга
Квалификация*:

1. Мұнай-газ және химия өндірісінің цехтары мен учаскелеріне өз мақсаттары бойынша байланыс орнатады.
2. Практика өткізілетін кәсіпорынның ұйымдастырушылық құрылымын сипаттайды.
3. Инжинирингтік топтың (жобалық) сандық және біліктілік құрамын айқындайды.
4. Жобаланатын автоматтандыру жүйесінің ерекшеліктерін түсіндіреді.
5. Жобаның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді.
6. Қауіпсіздік техникасы және өртке қарсы қауіпсіздік нұсқаулықтарын сақтайды.
7. Технологиялық процесті автоматтандырудың түбегейлі схемасын, БӨА-ға қойылатын талаптарды түсіндіреді.
8. Жобалау кезеңдерін айқындайды.
9. Мұнай-газ және химия өндірістерінің бөлімшелерінде БӨА-ның уақтылы және сапалы жөндеуін және жаңғыртылуын қамтамасыз етеді.
10. Технологиялық тәртіптің және БӨА пайдалану қағидаларының сақталуын бақылайды.
11. Жобалау жұмыстарына қатысады.
12. БӨА-мен жүйелерді пайдалану кезінде материалдар, қосалқы бөлшектер және құрал алуға арналған өтінімдер құрайды.
13. БӨА-ның оңтайлы жұмыс режимдерін тексеру мен белгілеуге қатысады.
14. Инжинирингтік жұмыстарды жүргізу кезінде шикізатты, материалдарды, отынды, энергия мен құралды жұмсаудың техникалық негізделген нормаларын әзірлеуге қатысады.
15. Меңгерген білімдерін өндірісте өз мамандығы бойынша қолданады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
222-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
645-қосымша
"Энергетиканы қайта өңдеу және электроэнергетикалық инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0829000 – Энергетиканы қайта өңдеу және электроэнергетикалық инжиниринг технологиясы
Біліктілігі*:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "Технолог энергосистем и энергопроектирования"
ПК 1. Подготовить к выполнению работ по техническому обслуживанию и ремонту оборудования котельных
ПМ 01. Подготовление к выполнению технического обслуживания и ремонта оборудования котельных
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подбора и проверки оборудования и инструмента, необходимого для обеспечения проведения технического обслуживания котельного оборудования в соответствии с нарядом-допуском; выполнения обходов и осмотров работающего оборудования, показаний контрольно-измерительных приборов для проверки состояния котлов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: форму, структура наряда-допуска на техническое обслуживание котельной установки; виды и назначение средств индивидуальной защиты; технологические карты, рабочая документация, регламентирующие выполнение технического обслуживания; правила технической эксплуатации и обслуживания котельной установки; устройство паровых и водогрейных котлов; виды, назначение, устройство, принцип работы КУ; виды, назначение, устройство, принцип работы оборудования и инструменты, необходимые для технического обслуживания.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определять исправность средств индивидуальной защиты и инструмента;
оформлять техническую документацию; устранять неисправности, указанные в журнале дефектов.
Результат обучения: 1) Изучить наряд-допуск на техническое обслуживание и ремонт котельной установки.
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"Энергожүйе және энергожобалау технологы" біліктілігі
КҚ 1. Қазандық жабдығына техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге дайындау
КМ 01. Қазандық жабдығына техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге дайындау
Бұл модуль қазандық жабдығына рұқсаттама-нарядына сәйкес техникалық қызмет көрсетуді қамтамасыз етуге қажетті жабдық пен құралдарды іріктеу мен тексеруге; жұмыс істейтін жабдықты, қазандықтардың жай-күйін тексеру үшін бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін қарау мен тексеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: қазандық қондырғысына техникалық қызмет көрсетуге рұқсаттама-нарядының нысаны, құрылымы; жеке қорғау құралдарының түрлері мен мақсаты; техникалық қызмет көрсетуді реттейтін технологиялық карталар, жұмыс құжаттамасы; қазандық қондырғысын техникалық пайдалану және оған қызмет көрсету қағидалары; бу және су жылытқыш қазандықтардың құрылғысы; ҚҚ-ның түрлері, мақсаты, құрылғысы, жұмыс істеу қағидаты; техникалық қызмет көрсетуге қажетті жабдық пен құралдың түрлері, мақсаты, жұмыс істеу қағидаты.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: жеке қорғау құралдарының және құралдың жарамдылығын айқындау; техникалық құжаттама рәсімдеу; ақаулар журналында көрсетілген жарамсыздықтарды жою.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазандық қондырғысына техникалық қызмет көрсету және жөндеуге арналған рұқсаттама-нарядын зерделеу
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет знаниями по проведении технического обслуживания и ремонта оборудования котельных в соответствии с требованиями охраны труда
2. Владеет знаниями по технологическим картам, рабочей документацией, регламентирующие выполнение технического обслуживания и ремонта котельной установки.
3. Имеет понятие о правилах ведения технической документации.
4. Имеет понятие по технологии добычи и переработки нефти и газа.
Результат обучения: 2) Проводить подбор и проверку спецодежды, средств индивидуальной защиты.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями по требованию охраны труда при проведении технического обслуживания и ремонта оборудования котельных.
2. Определяет исправность средств индивидуальной защиты и инструмента.
3. Умеет делать подбор дополнительных средств индивидуальный защиты в зависимости от объема работ.
4. Умеет делать подбор самых необходимых средств индивидуальной защиты.
Результат обучения: 3) Соблюдать эксплуатационные инструкции, правил техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Использует защитные и изолирующие средства при работе с ручным, пневматическим и электрифицированным инструментом.
2. Соблюдает меры пожарной безопасности при проведении огневых работ, работ на высоте, работа в замкнутом месте и земляные работы на энергетических объектах.
3. Применяет перечень мероприятий по оказанию первой помощи при несчастных случаях на производстве.
4. Соблюдает правила безопасности при работе с инструментом и приспособлениями.
Результат обучения: 4) Выполнять подбор и проверку оборудования и инструмента, необходимого для обеспечения проведения технического обслуживания и ремонта.
Критерии оценки:
1. Определяет виды, назначение, устройство, принцип работы оборудования и инструменты, необходимого для технического обслуживания.
2. Имеет элементарные сведения по материаловедению.
3. Готовит к работе слесарный инструмент, инвентарь, приспособления и материалы.
4. Владеет знаниями по технологии и техники установки трапов и лестниц для проведения технического обслуживания котельной.
5. Осваивает новые устройства (по мере их внедрения) под руководством работника более высокой категории.
ПК 2. Выполнять техническое обслуживание котельных
ПМ 02. Выполнение технического обслуживания котельных
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для проведения технического обслуживания оборудования тепловых сетей и котельных установок.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить следующие знания: назначение и маркировка энергетических котлов;
основные термины и определения согласно Государственным стандартам; классификация топлива и его технические характеристики; виды и состав энергетического топлива; топочные устройства; основы гидродинамики и водный режим паровых котлов; парообразующие поверхности нагрева паровых котлов; пароперегреватели.
При изучении модуля обучающиеся должны:
определять коэффициент избытка воздуха;
рассчитывать энтальпии продуктов сгорания;
определять объемы продуктов горения при сжигании топлива;
подсчитать баланс теплоты, определять потери теплоты; определять расход топлива на котел;
выполнять эскиз и рассчитывать геометрические характеристики топки;
выполнять тепловой расчет.
Результат обучения: 1) Проводить повседневный уход, осмотр, систематическое наблюдение за исправным состоянием.
Основы термодинамики и теплотехники
Конструкционные материалы в теплоэнергетике
Автоматика энергосистем
Охрана труда и основы промышленной экологии
Слесарная практика
Электротехника и основы электроники
Критерии оценки:

1. Қазандық қондырғысына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жүргізу бойынша білімді меңгерді
2. Қазандық жабдығына техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді реттейтін технологиялық карталар, жұмыс құжаттамасы бойынша білімді меңгерді.
3. Техникалық құжаттама жүргізу қағидалары туралы түсінігі бар.
4. Мұнай және газ өндіру мен қайта өндіру туралы түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 2) Арнайы киімге, жеке қорғау құралдарына іріктеу мен тексеру жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазандықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу кезінде еңбекті қорғау талаптары бойынша білімді меңгерді.
2. Жеке қорғау құралдарының және құралдың жарамдылығын айқындайды.
3. Жұмыс көлеміне байланысты қосымша жеке қорғау құралдарын іріктей алады.
4. Ең қажетті жеке қорғау құралдарын іріктей алады
Оқыту нәтижесі: 3) Пайдалану нұсқаулықтарын, қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қол, пневматикалық және электр құралымен жұмыс істеу кезінде қорғаныш және оқшаулағыш құралдар пайдаланады
2. Отпен жұмыс істеу, тұйық жерде жұмыс істеу және энергетикалық объектілерде жер жұмыстарын жүргізу кезінде өрт қауіпсіздігі шараларын сақтайды.
3. Өндірісте жазатайым жағдайлар кезінде алғашқы көмек көрсету бойынша іс-шаралар тізбесін қолданады.
4. Құралмен және құрал-жабдықтармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік қағидаларын сақтайды
Оқыту нәтижесі: 4) Техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді қамтамасыз етуге қажетті жабдық пен құралды іріктеу мен тексеруді жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық қызмет көрсетуге қажетті жабдық пен құралдың түрлерін, мақсатын, құрылғысын, жұмыс істеу қағидатын айқындайды.
2. Материалтану бойынша қарапайым мәліметтері бар.
3. Слесарьлық жабдықты, мүлікті, құрал-жабдықтар мен материалды жұмысқа дайындайды.
4. Қазандыққа техникалық қызмет көрсету үшін сатылар мен баспалдақтар орнату технологиясы мен техникасы бойынша білімді меңгерді.
5. Аса жоғары біліктілігі бар жұмыскердің басшылығымен жаңа құрылғыларды (оларды енгізуге байланысты) меңгерді.
КҚ 2. Қазандықтарға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
КМ 02. Қазандықтарға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыру
Бұл модуль жылу желілеріне және қазандық қондырғыларына техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстардың нәтижелілігін, оған қажетті білімдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мынадай білімді меңгеруі керек: энергетикалық қазандықтардың мақсаты және таңбалануы; Мемлекеттік стандарттарға сәйкес негізгі терминдер мен анықтамалар; отынның жіктелуі және оның техникалық сипаттамалары; энергетикалық отынның түрлері мен құрамы; отын құрылғылары; гидродинамика негіздері және бу қазандықтарының су режимі; бу қазандықтарын қыздырудың бу қалыптастырушы беттері; бу қыздырғыштар.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды жүзеге асыруы керек:
шамадан тыс ауаның коэффициенті; жану өнімдерінің энтальпиясын есептеу; отынды жағу кезінде жану өнімдерінің көлемін айқындау;
пжылу балансын есептеу, жылудың жылыстауын есептеу, жылудың жылыстауын айқындау; қазанға арналған отын шығынын айқындау;
эскизді орындау және от жағудың геометриялық сипаттамаларын есептеу;
жылуды есептеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Күнделікті күтім жүргізу, жарамдылығын тексеру, жүйелі түрде бақылау
Термодинамика және жылу техникасының негіздері
Жылу энергетикасындағы конструкциялық материалдар
Энергия жүйелерінің автоматикасы
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Слесарьлық практика
Электротехника және электроника негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Устанавливает трапы и лестницы, необходимые для обеспечения проведения технического обслуживания котельного оборудования в соответствии с нарядом-допуском.
2. Применяет правила технической эксплуатации и обслуживания котельного оборудования.
3. Понимает устройства основного и вспомогательного оборудования, грузоподъемных машин и механизмов.
4. Применяет основные законы термодинамики и теплопередачи в теплоэнергетике.
5. Определяет характеристики и выбор методов контроля качества конструкционных материалов.
6. Понимает основные положения планово-предупредительного ремонта оборудования.
7. Производить измерения тока, напряжение, мощности энергии, сопротивления.
8. Имеет знания по основам механики, теплотехники, материаловедению.
Результат обучения:2) Устранять мелкие неисправности, не требующих остановки оборудования, регулировку.
Критерии оценки:
1. Пользуется прибором для измерения температуры поверхностей нагрева котлоагрегатов.
2. Применяет приемы слесарной обработки, назначение и правила применения несложного слесарного и мерительного инструмента и приспособлений.
3. Использует технологические карты, рабочую документацию, регламентирующие выполнение технического обслуживания котельного оборудования.
4. Определяет наличие выхода пара, пропусков во фланцевых соединениях, арматуре.
5. Определяет состояние опор змеевиков, калачей, фланцев, прокладок.
6. Устраняет утечки воды в сальниках и фланцевых соединениях.
7. Выполняет затяжку болтовых соединений.
ПК 3. Проводить ремонт оборудования котельной
ПМ 03. Проведение ремонта оборудования котельной
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для изучения ремонта основного и вспомогательного оборудования котельных и пылеприготовительных цехов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают обслуживание вспомогательного оборудования котельной установки; организация ремонтных работ; объем работ, выполняемых при текущем и капитальном ремонте котлов, водяных экономайзеров, воздухона - гревателей; материалы для ремонтных работ; ремонт барабанов, трубной системы котла, арматуры; ремонт вспомогательного оборудования котельной: фильтров, баков, деаэраторов, подогревателей; ремонт нагревательных аппаратов; ремонт тягодутьевых машин; ремонт воздухоподогревателей; ремонт системы пылеприготовления, мельниц, питательной пыли; ремонт насосов; техника безопасности при ремонте котлов.
При изучении модуля обучающиеся определяют дефекты вспомогательного оборудования, возникшие в период эксплуатации; уметь судить о работе оборудования по параметрам сред; выполнять техническое обслуживание теплотехнического оборудования.
Результат обучения: 1) Выполнять такелажные работы.
Общая энергетика
Эксплуатация и техническое обслуживание теплотехнического оборудования и энергосистем тепло- и топливоснабжения
Критерии оценки:

1. Қазандық жабдығына рұқсаттама-нарядына сәйкес техникалық қызмет көрсетуге қажетті сатылар мен баспалдақтар орнатады.
2. Қазандық жабдығын техникалық пайдалану және оған қызмет көрсету қағидаларын қолданады.
3. Негізгі және қосалқы жабдықтың, жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің құрылғысын түсінеді.
4. Жылу энергетикасында термодинамика мен жылу берілістің негізгі заңдарын қолданады.
5. Конструкциялық материалдардың сипаттамаларын және сапаны бақылау әдістерінің таңдауын айқындайды.
6. Жабдықты жоспарлы-алдын алу жөндеудің негізгі ережелерін түсінеді.
7. Тоқты, кернеуді, энергия қуатын, кедергіні өлшейді.
8. Механика, жылу техникасы негіздері, материалтану бойынша білімдерді меңгерді.
Оқыту нәтижесі:2) Жабдықты тоқтатуды, реттеуді талап етпейтін ұсақ жарамсыздықтарды жою
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазандық агрегаттары беттерінің температурасын өлшеуге арналған аспапты пайдаланады.
2. Күрделі емес Слесарьлық және өлшеу құралын және құрал-жабдықтарды Слесарьлық өңдеу тәсілдерін, мақсатын және қолдану қағидаларын қолданады.
3. Қазандық жабдығына техникалық қызмет көрсетуді реттейтін технологиялық карталарды, жұмыс құжаттамасын пайдаланады.
4. Ернемектік қосылыстарда, арматурада будың, өткізулердің шығуын айқындайды.
5. Жылан түтіктің, қалаштықтың, фланецтердің, төсемдердің жай-күйін айқындайды.
6. Сальниктер мен ернемектік қосылыстарда судың жылыстауын жояды.
7. Болт қосылыстарының бекітеді.
КҚ 3. Қазандық жабдығын жөндеуді жүзеге асыру
КМ 03. Қазандық жабдығын жөндеуді жүзеге асыру
Бұл модуль қазандық және шаң дайындау цехтарының негізгі және қосалқы жабдықтарының жөндеуін зерделеуге қажетті жұмыстың нәтижелілігін, білімдері мен дағдыларын сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қазандық қондырғысының қосалқы жабдығына қызмет көрсетуді; жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды; қазандықтарды, су экономайзерлерін, ауа жылытқыштарды ағымдағы және күрделі жөндеу кезінде жүргізілетін жұмыстардың көлемін; жөндеу жұмыстарына арналған материалдарды; барабандарды, қазандықтың құбыр жүйелерін жөндеуді; қазандықтың қосалқы жабдықтарын жөндеуді: сүзгілер, бактар, деаэраторлар, жылытқыштар; жылытқыш аппараттарын жөндеуді; күш тартқыш машиналарды жөндеуді; ауа жылытқыштарды жөндеуді; шаң дайындау жүйелерін, диірмендерді, қоректік шаңды жөндеуді; сорғыларды жөндеуді; қазандықтарды жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар пайдалану кезеңінде туындаған қосалқы жабдықтың ақауларын айқындайды; орталардың параметрлері бойынша жабдықтың жұмысы туралы пікір білдіре алады; жылутехникалық жабдыққа техникалық қызмет көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Такелаж жұмыстарын орындау
Жалпы энергетика
Жылу техникалық жабдықты және жылумен және отынмен жабдықтаудың энергия жүйелерін пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает правила эксплуатации грузоподъемных машин, механизмов и приспособлений.
2. Имеет основные сведения о механике, теплотехнике и электротехнике.
3. Соблюдает правила эксплуатации грузоподъемных машин, механизмов и приспособлений, правила ведения такелажных работ.
Результат обучения: 2) Выполнять слесарные работы.
Критерии оценки:
1. Выполняет слесарную обработку деталей.
2. Изготавливает различные установочные и разметочные шаблоны.
3. Понимает принцип работы задвижки с гидроприводом.
4. Различает устройство и назначение специального инструмента, приспособлений и средств измерений.
Результат обучения: 3) Выполнять текущий ремонт котельного оборудования.
Критерии оценки:
1. Чистит оборудование и аппараты.
2. Ликвидирует пропуск газа и жидкостей в соединениях и в отдельных частях оборудования и аппаратов.
3. Проводит осмотр и ревизию оборудования и аппаратов.
4. Устраняет обнаруженные дефекты.
5. Понимает устройство ремонтируемого оборудования, применяемых машин и механизмов, назначение и взаимодействие узлов и механизмов.
Результат обучения: 4) Выполнять средний ремонт котельного оборудования.
Критерии оценки:
1. Выполняет объем работ текущего ремонта оборудования и аппаратов.
2. Заменяет участки трубопроводов и изоляции.
3. Выполняет замену или ремонт отдельных частей оборудования и аппаратов.
4. Выполняет испытание оборудования и аппаратов на прочность и плотность.
5. Понимает технологическую последовательность разборки, и сборки оборудования, технологию вальцовки труб, способы изгибания труб на станке и с нагревом.
6. Соблюдает правила выполнения работ по регулировке и центровке отремонтированного оборудования.
Результат обучения: 5) Выполнять капитальный ремонт котельного оборудования.
Критерии оценки:
1. Выполняет объем среднего ремонта оборудования и аппаратов.
2. Выполняет ремонт оборудования и аппаратов, лимитирующих продолжительность работы.
3. Проводит замену износившихся трубопроводов и сооружений.
ПК 4. Обеспечить исправное состояния оборудования трубопроводов и арматуры тепловых сетей
ПМ 04. Обеспечение восстановления ресурса оборудования трубопроводов и арматуры тепловых сетей
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения подготовительных, слесарно-сборочных и ремонтных работ теплофикационного оборудования, трубопроводов и арматуры.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают причины повреждения трубопроводов; технические и организационные мероприятия, обеспечивающие их надежную работу; правила эксплуатации систем центрального отопления; ремонт теплотехнического оборудования; ремонт сетевых подогревателей; ремонт сетевых и подпиточных насосов; ремонт оборудования систем вентиляции, отопления, горячего водоснабжения и газоснабжения; ремонт тепловых систем и трубопроводов; ремонт трубопроводной арматуры; ремонт изоляции. При изучении модуля обучающиеся работают с приборами для измерения основных технологических параметров; работать с приспособлениями и инструментом; выполнять слесарную обработку деталей; выполнять разметку и изготовление прокладок сложной конфигурации; выполнять ремонт теплофикационного оборудования, трубопроводов и арматуры; соблюдать технологию ремонта оборудования, трубопроводов и арматуры.
Результат обучения: 1) Проверять техническое состояние трубопроводов и оборудования тепловых сетей.
Устройство и проектирование энергосистем и комплексов тепло и топливоснабжения
Энергетика нефтегазового комплекса и технология переработки энергетики
Охрана труда и основы промышленной экологии
Основы технической механики
Гидравлика
Критерии оценки:

1. Жүк көтергіш машиналарын, механизмдер мен құрал-жабдықтарды пайдалану қағидаларын сақтайды.
2. Механика, жылу техникасы және электр техникасы туралы негізгі мәліметтері бар.
3. Жүк көтергіш машиналарын, механизмдер мен құрал-жабдықтарды пайдалану қағидаларын, такелаж жұмыстарын жүргізу қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Слесарьлық жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлшектерді Слесарьлық өңдеуді жүзеге асырады.
2. Әртүрлі орнату және белгілеу үлгілерін дайындайды.
3. Ысырманың гидрожетекпен жұмыс істеу қағидатын түсінеді.
4. Арнайы құралдың, құрал-жабдықтардың және өлшеу құралдарының құрылғысы мен мақсатын ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазандық жабдығының ағымдағы жөндеуін жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдық пен аппараттарды тазалайды.
2. Жабдық пен аппараттың қосылыстарында және жекелеген бөлшектерінде газ бен сұйықтықтың жылыстауын жояды.
3. Жабдықтар мен аппараттарға тексеру және ревизия жүргізеді.
4. Анықталған ақауларды жояды.
5. Жөнделетін жабдықтың, қабылданатын машиналар мен механизмдердің құрылғысын, тораптар мен механизмдердің мақсатын және өзара іс-қимылын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Қазандық жабдықтың орташа жөндеуін жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтар мен аппараттың ағымдағы жөндеу жұмыстарының көлемін орындайды.
2. Құбыр жолдарының және оқшаулау учаскелерін ауыстырады.
3. Жабдықтар мен аппараттардың жекелеген бөлшектерін ауыстырады немесе жөндейді.
4. Жабдықтар мен аппараттарды беріктік пен тығыздыққа сынайды.
5. Жабдықты бөлшектеу мен құрастырудың технологиялық реттілігін, құбырларды жаншып қақтау технологиясын, станокта және қыздырумен құбырларды майыстыру әдістерін түсінеді.
6. Жөнделген жабдықты реттеу мен орталықтандыру бойынша жұмыстарлы орындау қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Қазандық жабдығының күрделі жөндеуін жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтар мен аппараттардың орташа жөндеу көлемін орындайды.
2. Жұмыс ұзақтығын шектейтін жабдықтар мен аппараттарды жөндейді.
3. Тозған құбырларды және құрылыстарды ауыстырады.
КҚ 4. Құбыр жабдығының және жылу желілері арматурасының жарамды күйін қамтамасыз ету
КМ 04. Құбыр жабдығының ресурсын және жылу желілерінің арматурасын қалпына келтіруді қамтамасыз ету
Бұл модуль жылу жабдығының, құбырлар мен арматураның дайындық, Слесарьлық-құрастыру және жөндеу жұмыстарын орындауға қажетті жұмыс нәтижелілігін, дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: құбырлардың зақымдану себептері; олардың сенімді жұмысын қамтамасыз ететін техникалық және ұйымдастырушылық іс-шаралар; орталық жылыту жүйесін пайдалану қағидалары; жылутехникалық жабдықты жөндеу; желілік жылытқыштарды жөндеу; желілік және сіңіргіш сорғыларды жөндеу; вентиляция, жылыту, ыстық сумен жабдықтау және газбен жабдықтау жүйелерінің жабдығын жөндеу; жылу жүйелерін және құбыр жолдарын жөндеу; құбыр арматурасын жөндеу; оқшаулағышты жөндеу.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: негізгі технологиялық параметрлерді өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу; құрал-жабдықтармен және құралмен жұмыс істеу; бөлшектерді слесарлық өңдеу; күрделі конфигурациялы төсемдерді белгілеу және дайындау; жылу жабдығын, құбырлар мен арматураны жөндеу; жабдықтарды, құбырлар мен арматураны жөндеу технологиясын сақтау.
Оқыту нәтижесі: 1) Құбырлардың және жылу желілері жабдықтарының техникалық жай-күйін тексеру
Энергия жүйелерінің және жылумен және отынмен жабдықтау кешендерінің құрылғысы және оларды жобалау
Мұнай-газ кешенінің энергетикасы және энергетиканы өңдеу технологиясы
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Техникалық механика негіздері
Гидравлика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет такелажных работы по вертикальному и горизонтальному перемещению узлов и элементов при помощи грузоподъемных механизмов и специальных приспособлений.
2. Проводит испытания такелажного оборудования и оснастки.
Результат обучения: 2) Выполнять работы по техническому обслуживанию трубопроводов и арматуры тепловых сетей.
Критерии оценки:
1. Своевременно устраняет дефекты металлоконструкций для продления их срока службы.
2. Проводит работы по механизированной откачке воды из траншей, тепловых камер, колодцев с подачей и демонтажем шлангов.
3. Производит работы по осушению подтапливаемых участков систем теплоснабжения.
4. Выполняет обслуживание и текущий ремонт запорной и регулирующей арматуры тепловых сетей.
5. Соблюдает правила отключения и включения трубопроводов.
6. Понимает допуски и посадки, квалитеты и параметры шероховатости.
8. Классифицирует технические характеристики и особенности работы трубопроводов, арматуры, компенсаторов, насосов.
7. Имеет понятие по территориальному расположению, основным характеристикам и схемам подключения тепломеханического оборудования и тепловых сетей.
Результат обучения: 3) Проверять состояние оборудования тепловых сетей.
Критерии оценки:
1. Проводит обход трасс подземных и надземных тепловых сетей.
2. Проводит осмотр, обход тепловых сетей, тепловых камер и строительных конструкций.
3. Проводит осмотр оборудования в камерах или надземных павильонах.
4. Заполняет документации по результатам обхода (при необходимости).
5. Проверяет состояния попутных дренажей и колодцев.
6. Проверяет состояния дренажных устройств систем теплоснабжения, откачка воды из камер и колодцев.
7. Проверяет наличие теплоизоляционного покрытия на воздушных участках теплотрасс.
8. Проверяет тепловые камеры на загазованность.
9. Проводит температурные и гидравлические испытания в рамках своей компетенции.
10. Различает устройство и принцип работы оборудования тепловых сетей.
11. Понимает устройство и принцип работы трубопроводов, схемы их расположения, правила и способы наиболее рационального выполнения слесарных операций, способы устранения неисправностей и причины их возникновения.
12. Различает виды, способы выявления и устранения дефектов теплотехнического оборудования и систем теплоснабжения.
13. Соблюдает последовательность и правила разборки и сборки запорной арматуры и фланцевых соединений трубопроводов.
14. Характеризует общее устройство ремонтируемого оборудования, схемы трубопроводов.
Результат обучения: 4) Выполнять работу по ремонту оборудования тепловых сетей.
Критерии оценки:

1. Жүк көтергіш механизмдер мен арнайы құрал-жабдықтар арқылы тораптар мен элементтерді тігінен және көлденеңнен жылжыту бойынша такелаж жұмыстарын орындайды.
2. Такелаж жабдығын және қашауды сынайды
Оқыту нәтижесі: 2) Жылу желілерінің құбырлары мен арматурасына техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металл құрылмаларының қызмет ету мерзімін ұзарту үшін олардың ақауларын уақтылы жояды.
2. Шлангыларды берумен және бөлшектеумен, траншеялардан, жылу камераларынан, құдықтардан суды механикаландырған айдау бойынша жұмыстар жүргізеді.
3. Жылумен жабдықтау жүйелерінің су алған учаскелерін құрғату бойынша жұмыстар жүргізеді.
4. Жылу желілерінің тығынды және реттеу арматурасына қызмет көрсетеді және олардың ағымдағы жөндеуін жүргізеді.
5. Құбырларды қосу және өшіру қағидаларын сақтайды.
6. Кедір-бұдырлықтың шектері мен отырғызуларын, квалитеттері мен параметрлерін түсінеді.
8. Құбырлардың, арматураның, компенсаторлардың, сорғылардың техникалық сипаттамаларын және жұмыс істеу ерекшеліктерін жіктейді.
7. Жылу механикалық жабдықты және жылу желілерін аумақтық орналастыру, олардың негізгі сипаттамалары және қосу схемалары бойынша түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 3) Жылу желілері жабдығының жай-күйін тексеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жерасты және жерүсті жылу желілерінің трассаларын айналып өтеді.
2. Жылу желілерін, жылу камераларын және құрылыс конструкцияларын тексереді, айналып өтеді.
3. Камераларда немесе жерүсті павильондарда жабдықты тексереді.
4. Айналып өтіп тексеру нәтижелері бойынша құжаттама толтырады (қажет болған кезде).
5. Жолдағы дренаждар мен құдықтардың жай-күйін тексереді.
6. Жылумен жабдықтау жүйелерінің дренаж құрылғыларының жай-күйін, камералар мен құдықтардан су айдауды тексереді.
7. Жылу трассаларының әуе учаскелерінде жылу оқшаулағыш беткейлердің бар болуын тексереді.
8. Жылу камераларының газдануын тексереді.
9. Өз құзыреті шегінде температуралық және гидравликалық сынаулар жүргізеді.
10. Жылу желілері жабдығының құрылғысы мен жұмыс істеу қағидатын ажыратады.
11. Құбырлардың құрылғысы мен жұмыс істеу қағидатын, олардың орналасу схемаларын, слесарлық операцияларды аса ұтымды орындау қағидалары мен әдістерін, ақауларды жою әдістерін және олардың туындау себептерін түсінеді.
12. Жылутехникалық жабдықты және жылумен жабдықтау жүйелерінің түрлерін, ақауларын анықтау мен жою әдістерін ажыратады.
13. Құбырлардың тығынды арматурасын және ернемектік қосылыстарын бөлшектеу мен құрастыру реттілігін және қағидаларын сақтайды.
14. Жөнделетін жабдықтың, құбыр схемаларының жалпы құрылғысын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жылу желілерінің жабдығын жөндеу бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет разборку, ремонт, сборку и установку трубопроводов, арматуры, компенсаторов.
2. Устраняет дефекты на оборудовании.
3. Проводит гидравлические испытания оборудования тепловых сетей.
4. Выполняет сборки и установки сборных бетонных и железобетонных колодцев для тепловых сетей.
5. Выполняет подвешивание подземных коммуникаций в местах пересечений с трубопроводами при их ремонте.
6. Выполняет сборочных, реконструктивных и монтажных работ средней сложности на трубопроводах.
7. Читает рабочие чертежи и схемы трубопроводов и тепловых пунктов.
8. Характеризует технические требования на ремонт трубопроводов.
9. Различает детальное устройство ремонтируемого оборудования, схемы трубопроводов.
10. Выявляет виды и способы устранения дефектов теплотехнического оборудования и систем теплоснабжения.
11. Соблюдает требования безопасности при производстве работ.
12. Оказывает первую помощь пострадавшим на производстве.
ПК 5. Выполнять основные виды работ слесаря ремонтника
ПМ 05. Выполнение основных видов работ слесаря ремонтника
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения квалификационных работ слесаря.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают требования техники безопасности, подбор и проверку оборудования и инструмента, технологические карты, рабочую документацию.
При изучении модуля обучающиеся учатся подбирать и подготавливать к работе инструмент, приспособления; оснастку, заготовки и защитные средства для слесарных работ оборудования котельных установок и тепловых сетей; выполняет основные операции при слесарной обработке; применяет технологии слесарной обработки; применяет правила техники безопасности и производственной санитарии при выполнении слесарных работ; оценивать основные критерии опасности при слесарных работах.
Результат обучения: 1) Получать квалификацию слесаря ремонтника
Практика
Критерии оценки:
1. Проходит первичный инструктаж по технике безопасности при проведении технического обслуживания и ремонта.
2. Выполняет подбор и проверку оборудования и инструмента, необходимого для обеспечения проведения технического обслуживания и ремонта.
3. Соблюдает эксплуатационные инструкции, правила техники безопасности.
4. Использует технологические карты, рабочую документацию, регламентирующие выполнение технического обслуживания и ремонта котельного оборудования и тепловых сетей.
5. Выполняет слесарные работы.
ПК 6. Обеспечивать и контролировать эксплуатацию трубопроводов и оборудования тепловых сетей
ПМ 06. Обеспечение и контроль эксплуатации обслуживания трубопроводов и арматуры тепловых сетей
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выбора тепловых схем источников и систем теплоснабжения, сравнивать их технико-экономические варианты, учитывая разновидность, принципы действия, характер теплового потребления.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: системы теплоснабжения, потребители тепловой энергии, групповые и местные тепловые подстанции, регулирование отпуска теплоты; строительные механические конструкции тепловых сетей; расчет гидравлических параметров
тепловых сетей, гидравлический режим тепловых сетей, расчет тепловых параметров тепловых сетей; общие сведения о системах отопления зданий, теплопередача через ограждающие конструкции зданий, определение потерь теплоты зданием, основы конструирования систем отопления, отопительные приборы систем отопления, системы водяного отопления с естественной и искусственной циркуляцией воды.
При изучении модуля обучающиеся проводят расчет оборудования тепловых подстанций; производить выбор системы регулирования отпуска тепла; осуществлять выбор трассы и способов прокладки тепловых сетей, оборудования и тепловой изоляции трубопроводов; классифицировать энергетические насосы.
Результат обучения: 1) Проверять техническое состояние трубопроводов и оборудования тепловых сетей.
Проектирование и эксплуатация энергосистем и сетей электроснабжения нефтегазовых предприятий
Проектирование, техническая эксплуатация и обслуживание электрооборудований и систем электропривода типовых производственных механизмов в нефтегазовой отрасли
Инжиниринг в электроэнергетике
Критерии оценки:

1. Құбырларды, арматураны, өтемдеуіштерді бөлшектейді, жөндейді, құрастырады және орнатады.
2. Жабдықтағы ақауларды жояды.
3. Жылу желілері жабдығына гидравликалық сынаулар жүргізеді.
4. Жылу желілері үшін құрастырмалы бетон және темір-бетон құдықтарын құрастыру мен орнатуды жүзеге асырады.
5. Құбырларды жөндеу кезінде олармен қиысу орындарында жерасты коммуникацияларды іледі.
6. Құбыр жолдарында күрделілігі орташа құрастыру, қайта құру және монтаж жұмыстарын орындайды.
7. Құбырлардың және жылу пунктерінің жұмыс сызбалары мен схемаларын оқиды.
8. Құбырларды жөндеуге арналған техникалық талаптарды сипаттайды.
9. Жөнделетін жабдықтың, құбыр схемаларының егжей-тегжейлі құрылғысын ажыратады.
10. Жылу техникалық жабдықтың және жылумен жабдықтау жүйелерінің түрлерін және ақауларын жою әдістерін анықтайды.
11. Жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
12. Өндірісте зардап шеккенге алғашқы көмек көрсетеді.
КҚ 5. Жөндеуші слесарьдің негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 05. Жөндеуші слесарьдің негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль слесарьдың біліктілік жұмыстарын орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: қауіпсіздік техникасы талаптары, жабдық пен құралды іріктеу және тексеру, технологиялық карталар, жұмыс құжаттамасы.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді:
Жұмысқа құралды, құрал-жабдықтарды іріктеу және дайындау; қазандық қондырғыларының және жылу желілерінің жабдықтарына слесарлық жұмыстар жүргізу үшін дайындамалар және қорғау құралдары; слесарлық өңдеу кезінде негізгі операцияларды орындау; слесарлық өңдеу технологиясын қолдану; слесарлық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария қағидаларын сақтау; слесарлық жұмыстар кезінде негізгі қауіп-қатер критерийлерін бағалау
Оқыту нәтижесі: 1) Жөндеуші слесір біліктілігін иелену
Практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша алғашқы нұсқама өткізу
2. Техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге қажетті жабдық пен құралды іріктейді және тексереді.
3. Пайдалану нұсқаулықтарын, қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
4. Қазандық жабдығына және жылу желілеріне техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді реттейтін технологиялық карталарды, жұмыс құжаттамасын пайдаланады.
5. Слесарьлық жұмыстарды орындайды.
КҚ 6. Құбырлардың және жылу желілері жабдығының пайдаланылуын қамтамасыз ету және бақылау
КМ 06. Құбырларға және жылу желілерінің арматурасына қызмет көрсетілуін қамтамамасыз ету және бақылау
Бұл модуль жылу көздерінің схемаларын және жылумен жабдықтау жүйелерін таңдауға қажетті дағдылар мен білімдерді, жұмыс нәтижелілігін сипаттайды, жылуды тұтынудың әркелкілігін, әрекет ету қағидатын, сипатын ескере отырып, олардың техникалық-экономикалық нұсқаларын салыстырады.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: жылмен жабдықтау жүйелері, жылу энергия тұтынушылары, топтық және жергілікті жылу қосалқы станциялары, жылудың жіберілуін реттеу; жылу желілерінің құрылыс механикалық конструкциялары; жылу желілерінің гидравликалық параметрлерін есептеу, жылу желілерінің гидравликалық режимі, жылу желілерінің жылу параметрлерін есептеу; ғимараттарды жылыту жүйелері туралы жалпы мәліметтер, ғимараттардың қоршау конструкциялары арқылы жылу жіберу, ғимараттың жылуды жоғалтуын айқындау, жылыту жүйелерін құрастыру негіздері, жылыту жүйелерінің жылу аспаптары, ауаны табиғи және жасанды циркуляциялаумен сумен жылыту жүйелері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жылу қосалқы станцияларының жабдықтарын есептейді; жылу жіберуді реттеу жүйелерін таңдайды; жылу желілерін, жабдықтар мен құбырлардың жылу оқшаулағышын тарту трассалары мен әдістерін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Құбырлардың және жылу желілері жабдығының техникалық жай-күйін тексеру
Энергия жүйелерін және мұнай-газ кәсіпорындарының электр жабдықтау желілерін жобалау және пайдалану
Мұнай-газ саласындағы электр жабдықтарын және үлгілік өндірістік механизмдерінің электр жетек жүйелерін жобалау, техникалық пайдалану және қызмет көрсету
Электр энергетикасындағы инжиниринг
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Проводит визуальные осмотры и инструментальные испытания тепловых сетей и оборудования.
2. Определяет техническое, коррозионное, состояние трубопроводов и оборудования тепловых сетей.
3. Обосновывает своевременный вывод оборудования для ремонта.
4. Составляет заявки на инструмент, материалы, инвентарь для выполнения плановых работ.
5. Готовит предложения по текущему и перспективному планированию работ по техническому обслуживанию, ремонту трубопроводов и оборудования тепловых сетей.
6. Использует информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
7. Понимает эксплуатационную документацию по технологическому и вспомогательному оборудованию.
8. Изучает положение о структурном подразделении.
Результат обучения: 2) Анализировать и контролировать процесс передачи тепловой энергии.
Критерии оценки:
1. Работает на компьютере с использованием специализированного программного обеспечения.
2. Контролирует достоверности снятия показаний с приборов учета тепла производственным персоналом.
3. Проводит учет расхода тепловой энергии.
4. Проводит анализ эффективности проводимых организационно-технических мероприятий по энергосбережению.
5. Различает критерии и пределы безопасного состояния и режимов работы тепловых сетей.
Результат обучения: 3) Осуществлять работу по эксплуатации трубопроводов и оборудования тепловых сетей
Критерии оценки:
1. Осуществляет руководство при проведении работ по эксплуатации и ремонту трубопроводов и оборудования тепловых сетей.
2. Проводит испытания, регулировку и прием оборудования тепловых сетей после ремонта.
3. Обеспечивает рациональное расходование материалов, электроэнергии, правильное использование производственных площадей, оборудования, инструмента и приспособлений.
4. Изучает техническую документацию на оборудование и трубопроводы тепловых сетей.
5. Изучает эксплуатационную документацию на технологическое оборудование.
Результат обучения: 4) Контролировать соблюдение правил трудового распорядка, требований охраны труда, промышленной и пожарной безопасности.
1. Контролирует состояние условий и безопасности труда на рабочих местах, требований трудового законодательства.
2. Организовывает рабочие места, их техническое оснащение.
3. Обеспечивает соблюдение подчиненным ему персоналом правил и требований охраны труда, промышленной и пожарной безопасности.
4. Контролирует и учитывает рабочее время производственного персонала.
5. Использует информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 5) Планировать и контролировать деятельность по эксплуатации трубопроводов и оборудования тепловых сетей.
Критерии оценки:

1. Жылу желілерін және жабдықтарды көзбен шолып тексереді және аспаптық сынайды.
2. Құбырлардың және жылу желілері жабдықтарының техникалық, тотығу жай-күйін айқындайды.
3. Жабдықты жөндеуге уақтылы шығаруды негіздейді.
4. Жоспарлы жұмыстарды орындау үшін құралға, материалдарға, мүлікке өтінімдер жасайды.
5. Құбырларды және жылу желілері жабдықтарына техникалық қызмет көрсету, жөндеу бойынша жұмыстарды ағымдағы және перспективалық жоспарлау бойынша ұсыныс дайындайды.
6. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады.
7. Технологиялық және қосалқы жабдық бойынша пайдалану құжаттамасын түсінеді.
8. Құрылымдық бөлімше туралы ережені зерделейді
Оқыту нәтижесі: 2) Жылу энергиясын беру процесін талдау және бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды пайдалана отырып, компьютерде жұмыс істейді.
2. Өндірістік персоналдың жылуды есептеу аспаптарынан көрсеткіштерді алу анықтығын бақылайды.
3. Жылу энергиясының жұмсалуын есепке алады.
4. Энергияны үнемдеу бойынша ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралардың тиімділігін талдайды.
5. Жылу желілерінің қауіпсіз жай-күйінің критерийлері мен шектерін және жұмыс режимдерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 3) Құбырларды және жылу желілерінің жабдықтарын пайдалану бойынша жұмыс жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құбырларды және жылу желілерінің жабдықтарын пайдалану бойынша жұмыс жүргізу кезінде жетекшілік етеді.
2. Жөндеуден кейін жылу желілерінің жабдықтарын сынайды, реттейді және қабылдайды.
3. Материалдардың, электр энергиясының ұтымды жұмсалуын, өндірістік алаңдардың, жабдықтардың, құралдың және құрал-жабдықтардың дұрыс пайдаланылуын қамтамасыз етеді.
4. Жылу желілерінің жабдығы мен құбырларына арналған техникалық құжаттаманы зерделейді.
5. Технологиялық жабдыққа арналған пайдаланымдық құжаттаманы зерделейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Еңбек тәртіптемесі қағидаларының, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі талаптарының сақталуын бақылау
1. Жұмыс орындарында еңбек жағдайының жай-күйін және қауіпсіздігін, еңбек заңнамасының талаптарын бақылайды.
2. Жұмыс орындарын, олардың техникалық жарақталуын ұйымдастырады.
3. Бағынысты персоналдың еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі қағидалары мен талаптарын сақтауын қамтамасыз етеді.
4. Өндірістік персоналдың жұмыс уақытын бақылайды және ескереді.
5. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Жылу желілерінің құбырлары мен жабдықтарын пайдалану бойынша қызметті жоспарлау және бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Разрабатывает текущих, годовых и перспективных планов работ по техническому обслуживанию и ремонту трубопроводов и оборудования тепловых сетей.
2. Выполняет технический и технологический контроль выполнения работ по техническому обслуживанию, текущему и капитальному ремонту оборудования и трубопроводов тепловых сетей.
3. Понимает порядок и методы планирования работ по эксплуатации трубопроводов и оборудования тепловых сетей.
ПК 7. Планировать ремонтную деятельность и контроль выполненных работ по ремонту котельного оборудования.
ПМ 07. Планирование ремонтной деятельности и контроль выполненных работ по ремонту котельного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проверки технического состояния котельного и вспомогательного оборудования, анализа и контроля процесса выработки теплоносителя, осуществления эксплуатации котлов, контроля соблюдения требований охраны труда, промышленной и пожарной безопасности, планирования и контроля эксплуатации котлов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: составление актов и дефектных ведомостей для планирования работ по капитальному и текущему ремонту котельного и вспомогательного оборудования, методы регулирования режима работы котельного и вспомогательного оборудования в зависимости от показаний приборов.
При изучении модуля обучающиеся учатся проверять техническое состояние котельного и вспомогательного оборудования; выполнять контроль чистоты оборудования, помещений, экономного расходования сырья, материалов и топлива; управлять проектной деятельностью по созданию и эксплуатации энергетических объектов; выбирать типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество.
Результат обучения: 1) Проверять техническое состояние котельного и вспомогательного оборудования.
Эксплуатация и техническое обслуживание теплотехнического оборудования и энергосистем тепло- и топливоснабжения
Охрана труда и основы промышленной экологии
Критерии оценки:
1. Осуществляет проверки технического состояния котлоагрегатов, котельного и вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов и автоматики инженерных сетей.
2. Подготавливает предложения для составления текущего и перспективного плана работ по техническому обслуживанию, ремонту котлоагрегатов, котельного и вспомогательного оборудования.
3. Осуществляет проверки наличия и исправности инструмента, материалов, запасных частей, защитных средств, необходимых для проведения работ по техническому обслуживанию и ремонту котельной.

1. Жылу желілерінің құбырлары мен жабдықтарына қызмет көрсету және жөндеу бойынша ағымдағы, жылдық және перспективалық жұмыс жоспарларын әзірлейді.
2. Жылу желілерінің құбырлары мен жабдықтарына қызмет көрсету, ағымдағы және күрделі жөндеу бойынша жұмыстарды орындаудың техникалық және технологиялық бақылауын жүзеге асырады.
3. Жылу желілерінің құбырлары мен жабдығын пайдалану бойынша жұмыстарды жоспарлау тәртібі мен әдістерін түсінеді
КҚ 7. Жөндеу қызметін жоспарлау және қазандық жабдығын жөндеу бойынша жөндеу жұмыстарының орындалуын бақылау
КМ 07. Жөндеу қызметін жоспарлау және қазандық жабдығын жөндеу бойынша жөндеу жұмыстарының орындалуын бақылау
Бұл модуль қазандық және қосалқы жабдықтың техникалық жай-күйін тексеруге, жылу тасымалдағыш процесін талдау мен бақылауға, қазандықтарды пайдалануға, еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі талаптарының сақталуын бақылауға қазандықтардың пайдаланылуын жоспарлау мен бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: қазандық және қосалқы жабдықты күрделі және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды жоспарлау үшін актілер және ақау тізілімдерін жасау, аспаптардың көрсеткіштеріне байланысты қазандық және қосалқы жабдықтың жұмыс режимдерін реттеу әдістері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: қазандық және қосалқы жабдықтың техникалық жай-күйін тексеру, жабдықтың, үй-жайлардың тазалығын, шикізаттың, материалдар мен отынның үнемді жұмсалуын бақылау; энергетикалық объектілерді құру мен пайдалану бойынша жобалық құжаттаманы басқару; кәсіптік міндеттерді орындаудың үлгілік әдістері мен тәсілдерін таңдау, олардың тиімділігі мен сапасын бағалау.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазандық және қосалқы жабдықтың техникалық жай-күйін тексеру
Жылу техникалық жабдықты және жылумен және отынмен жабдықтаудың энергия жүйелерін пайдалану және оларға техникалық қызмет көрсету
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазандық агрегаттарының, қазандық және қосалқы жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының техникалық жай-күйін және инженерлік желілердің автоматикасын тексереді.
2. Қазандық агрегаттарына, қазандық және қосалқы жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша ағымдағы және перспективалық жұмыс жоспарларын құру үшін ұсыныстар дайындайды.
3. Қазандыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстар жүргізуге қажетті құралдың, материалдардың, қосалқы бөлшектердің, қорғау құралдарының бар болуын және жарамдылығын тексереді.

4. Составляет акты и дефектные ведомости для планирования работ по капитальному и текущему ремонту котельного и вспомогательного оборудования.
Результат обучения: 2) Анализировать и контролировать процесс выработки теплоносителя.
Критерии оценки:
1. Выполняет сбор и представление оперативных данных о работе котельной.
2. Осуществляет контроль опробования запуска резервного оборудования, перехода с одного работающего насоса на другой, наличия смазки.
3. Выполняет контроль проведения работ по техническому обслуживанию, текущему и капитальному ремонту технологического и вспомогательного оборудования котельной.
4. Выполняет контроль чистоты оборудования, помещений, экономного расходования сырья, материалов и топлива.
5. Управляет проектной деятельностью по созданию и эксплуатации энергетических объектов
Результат обучения: 3) Осуществлять эксплуатацию котлов.
Критерии оценки:
1. Выбирает типовые методы и способы выполнения профессиональных задач, оценивать их эффективность и качество.
2. Организовывает выполнение работ по техническому обслуживанию, текущему и капитальному ремонту. 3. Использует информационно-коммуникационные технологии в профессиональной деятельности.
4. Определяет причины возникновения неисправностей в работе котлоагрегата и методы их предупреждения.
5. Различает методы регулирования режима работы котельного и вспомогательного оборудования в зависимости от показаний приборов.
Результат обучения: 4) Проводить контроль соблюдения требований охраны труда, промышленной и пожарной безопасности.
Критерии оценки:
1. Составляет графики проверки знаний у рабочих по охране труда и участие в проверке знаний.
2. Контролирует наличие и исправность средств индивидуальной защиты, противопожарного инвентаря.
3. Проводит производственный инструктаж персонала и первичного инструктажа на рабочем месте.
4. Организовывает первую помощь пострадавшему при несчастном случае, направление его в медицинское учреждение.
Результат обучения: 5) Планировать и контролировать работу по эксплуатации котлов.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает планы текущих и перспективных объемов работ по эксплуатации котельной.
2. Применяет современные программные средства.
3. Разрабатывает варианты организации технических и технологических решений по эксплуатации котлов.
ПК 8. Выполнять основные виды работ технолога энергосистем и энергопроектирования
ПМ 08. Выполнение основных видов работ технолога энергосистем и энергопроектирования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для получения квалификации технолога энергосистем и энергопроектирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: требования охраны труда, промышленной и пожарной безопасности техническую документацию на оборудование и трубопроводы тепловых сетей.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять анализ и контроль процесса передачи тепловой энергии, применять техническую документацию на оборудование и трубопроводы тепловых сетей.
Результат обучения: 1) Получить квалификацию технолога энергосистем и энергопроектирования.
Практика
Критерии оценки:

4. Қазандық және косалқы жабдықты күрделі және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстарды жоспарлау үшін актілер мен ақау тізілімдерін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жылу тасымалдағыш процесін талдау және бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазандықтың жұмысы туралы жедел деректер жинайды және ұсынады.
2. Резервтік жабдықтың сыналуын, жұмыс істейтін бір сорғыдан екіншісіне ауысуды, майлануын бақылайды.
3. Қазандықтың технологиялық және қосалқы жабдығына техникалық қызмет көрсету, ағымдағы және күрделі жөндеу бойынша жұмыстардың жүргізілуін бақылайды.
4. Жабдықтың, үй-жайдың тазалығын, шикізаттың, материалдар мен отынның үнемді жұмсалуын бақылайды.
5. Энергетикалық объектілер құру мен пайдалану бойынша жобалық қызметті басқарады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазандықтарды пайдалануды жүзеге асырады
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік міндеттерді орындаудың үлгілік әдістері мен тәсілдерін таңдайды, олардың тиімділігі мен сапасын бағалайды.
2. Техникалық қызмет көрсету, ағымдағы және күрделі жөндеуді жүргізу бойынша жұмыстардың орындалуын ұйымдастырады.
3. Кәсіптік қызметте ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдаланады.
4. Қазандық агрегатының жұмысындағы ақаулардың туындау себептерін және олардың алдын алу әдістерін айқындайды.
5. Аспаптардың көрсеткіштеріне байланысты қазандықтың және қосалқы жабдықтың жұмыс режимдерін реттеу әдістерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 4) Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі талаптарының сақталуын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыскерлердің еңбекті қорғау бойынша білімдерін тексеру кестелерін жасайды және білімді тексеруге қатысады.
2. Жеке қорғау құралының, өртке қарсы мүліктің болуы және жарамдылығын бақылайды.
3. Персоналдың өндірістік нұсқамасын және жұмыс орнында бастапқы нұсқаманы өткізеді.
4. Жазатайым жағдайы кезінде зардап шеккенге алғашқы көмек көрсетуді, оны медициналық мекемеге жөнелтуді ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Қазандықтарды пайдалану бойынша жұмыстарды жоспарлау және бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазандықтарды пайдалану бойынша ағымдағы және перспективалық жұмыс көлемін әзірлейді.
2. Заманауи бағдарламалық құралдарды қолданады.
3. Қазандықтарды пайдалану бойынша техникалық және технологиялық шешімдерді ұйымдастыру нұсқаларын әзірлейді.
КҚ 8. Энергия жүйелері және энергия жобалау технологының негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 08. Энергия жүйелері және энергия жобалау технологының негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль энергия жүйелері және энергия жобалау технологы біліктілігін иеленуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі талаптарын, жылу желілерінің жабдығы мен құбырларына арналған техникалық құжаттаманы меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жылу энергиясын жіберу процесін талдау мен бақылауды, жылу желілерінің жабдығы мен құбырларына арналған техникалық құжаттаманы қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Энергия жүйелері және энергия жобалау технологы біліктілігін иелену
Практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает требования охраны труда, промышленной и пожарной безопасности.
2. Выполняет анализ и контроль процесса передачи тепловой энергии.
3. Применяет техническую документацию на оборудование и трубопроводы тепловых сетей.
4. Использует эксплуатационную документацию на технологическое оборудование.
5. Оформляет техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
6. Ведет контроль показаний средств измерений.
7. Ведет движение и учет имущества цеха.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 225
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 648
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Технология электрического инжиниринга"
Код и профиль образования:
0800000 – Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0830000 – Технология электрического инжиниринга
Квалификация*:

1. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
2. Жылу энергиясын жіберу процесін талдайды және бақылайды.
3. Жылу желілерінің жабдығы мен құбырларына арналған техникалық құжаттаманы қолданады.
4. Технологиялық жабдыққа арналған пайдаланымдық құжаттаманы пайдаланады.
5. Пайдалану және жөндеу жұмыстарына арналған техникалық құжаттаманы рәсімдейді.
6. Өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне бақылау жүргізеді.
7. Цех мүлкінің қозғалысын және есепке алынуын жүзеге асырады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
225-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
648-қосымша
"Электрлік инжиниринг технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0800000 – Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0830000 – Электрлік инжиниринг технологиясы
Біліктілігі*:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
ПК 1. Проводить монтажно-наладочные работы контрольно-измерительных приборов и средств автоматики
ПМ 01. Проведение монтажно-наладочных работ контрольно-измерительных приборов и средств автоматики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по монтажно-наладочным работам приборов и средств автоматизации.
В результате изучения модуля обучающиеся понимают комплекс наладочных работ, как важный этап ввода автоматизированных систем в процесс эксплуатации, применять техническую документацию и нормативно- справочную литературу при выполнении монтажно - наладочных работ. Данный модуль дает обучающимся представление об организации работ, структуре монтажных управлений, назначении монтажно-заготовительных мастерских и монтажных участков на объектах, составе проведения работ.
При изучении модуля обучающие понимают состав и содержание технической документации для монтажных работ, правила выполнения схем внешних соединений, монтажно-коммутационных схем, назначение типовых монтажных чертежей установки приборов и отборных устройств, технические требования к монтажу щитов, пультов и стативов.
Модуль базируется на знаниях основ метрологии, конструктивных и технических характеристик приборов и средств автоматизации, навыках применения электротехнических материалов при монтажных работах.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами техники безопасности и охраны труда на производстве.
Охрана труда
Монтаж автоматизированных систем
Учебно-производственная практика
Электрические измерения
Наладка приборов и систем автоматизации
Автоматизация технологических процессов
Эксплуатация автоматических устройств
Электрические измерения
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
КҚ 1. Бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматика құралдарының монтаждау-баптау жұмыстарын жүргізу
КМ 01. Бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматика құралдарының монтаждау- баптау жұмыстарын жүргізу
Бұл модуль автоматика аспаптары мен құралдарының монтаждау- баптау жұмыстарын жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар баптау жұмыстарының кешенін автоматтандырылған жүйелерді пайдалану процесіне енгізудің маңызды кезеңі ретінде түсінеді, монтаждау- баптау жұмыстарын жүргізу кезінде техникалық құжаттаманы және нормативтік-анықтамалық әдебиетті қолданады. Бұл модуль білім алушыларға жұмыстардың ұйымдастырылуы, монтаждау басқаруларының құрылымы, монтаждау-дайындау шеберханаларының және объектілердегі монтаждау учаскелерінің мақсаты, жұмыс жүргізу құрамы туралы түсінік береді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар монтаждау жұмыстарына арналған техникалық құжаттаманың құрамы мен мазмұнын, сыртқы қосылыстардың схемаларын, монтаждау-коммутациялық схемаларды орындау қағидаларын, аспаптар мен іріктек құрылғыларын орнатудың үлгілік монтаждау сызбаларының мақсатын, қалқаншаларды, тетіктер мен стативтерді монтаждауға қойылатын техникалық талаптарды түсінеді. Модуль метрология негіздері, автоматтандыру аспаптары мен құралдарының конструктивті және техникалық сипаттамалары, монтаждау жұмыстары кезінде электротехникалық материалдар қолдану дағдылары туралы білімге негізделеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасы және өндірісте еңбекті қорғау бойынша жалпы мәселелерді меңгеру
Еңбекті қорғау
Автоматтандырылған жүйелерді монтаждау
Оқу-өндірістік практика
Электр өлшемдері
Автоматтандыру аспаптары мен жүйелерін реттеу
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Автоматты құрылғыларды пайдалану
Электр өлшемдері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает и применяет общие правила техники безопасности, а также контролирует факторы, влияющие на условия и безопасность работ, а также знает виды инструктажа.
2. Имеет понятие и выполняет требования физиолого-гигиенических основ и производственной санитарии трудового процесса на рабочих местах.
3. Имеет понятие и применяет средства защиты от поражения электрическим током, а также соблюдает необходимые меры безопасности.
4. Оказывает полную корректную доврачебную помощь пострадавшим при поражении электрическим током, соблюдает нормы производственной санитарии, экологии и охраны окружающей среды.
5. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок.
6. Соблюдает требования правил техники безопасности при работе с персональным ЭВМ и при эксплуатации кабельных линий.
7. Соблюдает нормы и правила электробезопасности.
8. Соблюдает правила безопасности при работе с персональными электронно-вычислительными машинами.
9. Заполняет журнал регистрации инструктажей по охране труда;
10. Использует основы промышленной безопасности СУОТ – система управления охраной труда.
11. Имеет понятие и умеет принимать необходимые меры для освобождения человека при его поражении электрическим током.
12. Демонстрирует знания по ОВОС (оценке воздействия на окружающую среду).
Результат обучения: 2) Выполнять монтажные работы контрольно-измерительных приборов и средств автоматики.
Критерии оценки:
1. Выполняет подготовку работ по монтажу средств измерения и автоматизации.
2. Владеет методами и способами наладки промышленной автоматики.
3. Понимает состав и содержание технической документации для производства работ.
4. Осуществляет сдачу смонтированной системы для наладки.
5. Осуществляет проверку смонтированной системы на предмет соответствия требованиям стандартов по монтажу.
6. Проводит предварительную диагностику смонтированной системы на предмет наличия короткого замыкания и утечек тока.
Результат обучения: 3) Выполнять работы по наладке контрольно-измерительных приборов и средств автоматики.
Критерии оценки:
1. Характеризуют условия и режимы эксплуатации автоматических устройств налаживаемых автоматических устройств и систем управления контрольно измерительными приборами и автоматическими устройствами.
2. Владеет основными методами и способами наладки схем промышленной автоматики.
3. Налаживает схемы промышленной автоматики характеризует особенности силовых и низковольтных систем управления автоматики.

1. Жалпы қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды және қолданады, сондай-ақ жұмыстардың шарттары мен қауіпсіздігіне әсер ететін факторларды бақылайды, нұсқама түрлерін біледі.
2. Физиологиялық-гигиеналық негіздердің және жұмыс орындарындағы еңбек процесінің өндірістік санитария талаптары туралы түсінігі бар және оларды орындайды.
3. Электр тоғынан зақымданудан қорғау құралдары туралы түсінігі бар, сондай-ақ қажетті қауіпсіздік шараларын қолданады.
4. Электр тоғынан зақымдану кезінде зардап шеккендерге дәрігерге дейін толық көмек көрсетеді, өндірістік санитария, экология және қоршаған ортаны қорғау нормаларын сақтайды.
5. Электр қондырғыларын орнату кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
6. Дербес ЭЕМ-мен жұмыс істеу және кабель желілерін пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларының талаптарын сақтайды.
7. Электр қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларын сақтайды.
8. Дербес электрондық-есептеуіш машиналармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік қағидаларын сақтайды.
9. Еңбекті қорғау жөніндегі нұсқамалар журналын толтырады;
10. ЕҚБЖ – еңбекті қорғауды басқару жүйесі жөніндегі өнеркәсіптік қауіпсіздік негіздерін пайдаланады.
11. Электр тоғынан зақымданған адамды босату үшін қажетті шаралар қабылдау туралы түсінігі бар және қажетті шаралар қабылдай алады.
12. ҚОӘБ (қоршаған ортаға әсерін бағалау) бойынша білімін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматика құралдарының монтаждау жұмыстарын орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу және автоматтандыру құралдарының монтаждау бойынша жұмыстарын дайындайды.
2. Өнеркәсіптік автоматиканы баптау әдістері мен тәсілдерін меңгереді.
3. Жұмыстар жүргізу үшін техникалық құжаттаманың құрамы мен мазмұнын түсінеді.
4. Баптау үшін құрастырылған жүйені тапсырады.
5. Құрастырылған жүйенің монтаждау бойынша стандарттардың талаптарына сәйкестігін тексереді.
6. Құрастырылған жүйенің қысқа тұйықталудың болуына және тоқтың жылыстауына алдын ала диагностика жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматика құралдарын баптау бойынша жұмыстарды орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматтандырылған құрылғылардың, жөнделетін автоматтандырылған құрылғылардың және бақылау-өлшеу аспаптарымен және автоматты құрылғылармен басқару жүйелерінің пайдалану шарттары мен режимдерін сипаттайды.
2. Өнеркәсіптік автоматика схемаларын жөндеудің негізгі әдістері мен тәсілдерін меңгереді.
3. Өнеркәсіптік автоматика схемасын реттейді, автоматиканы басқарудың күш және төмен вольтты жүйелерінің ерекшеліктерін сипаттайды.

4. Соблюдает нормы и правила электробезопасности и правила пожарной безопасности при проведении наладочных работ.
Результат обучения: 4) Проводить текущую наладку после завершения монтажных работ.
Критерии оценки:
1. Характеризует технические условия на эксплуатацию налаживаемых автоматических устройств и систем управления контрольно-измерительными приборами и автоматическими устройствами.
2. Различает способы наладки электронных блоков различных автоматических устройств.
3. Характеризует режимы эксплуатации автоматических устройств и систем управления контрольно-измерительными приборами и автоматическими устройствами.
4. Осуществляет подналадку во время эксплуатации автоматических устройств и систем управления контрольно-измерительными приборами и автоматическими устройствами.
Результат обучения: 5) Выполнять наладку после ремонта контрольно-измерительных приборов.
Критерии оценки:
1. Характеризует принципы и правила регулирования контрольно-измерительных приборов и средств автоматики во время работы и после ремонта.
2. Применяет защитные меры электробезопасности при работе с контрольно-измерительными приборами и средствами автоматики.
Результат обучения: 6) Использовать в работе действующие инструкции и процедуры систем менеджмента РК по выполняемой работе и понимать процесс функционирования систем менеджмента РК на предприятии"
Критерии оценки:
1. Знает процедуры систем менеджмента РК по выполняемой работе;
2. Понимает функциональные обязанности по обеспечению качества;
3. Знает принципы функционирования системы управления качеством на предприятии на основе СТ РК ISO 9001-2016, по системе профессиональной безопасности и здоровья СТ РК OHSAS 18001-2008, по системе защиты окружающей среды и экологии СТ РК ISO 14001-2016, по системе управления энергопотреблением СТ РК ISO 50001-2012.
4. Знает руководящие документы систем менеджмента РК.
ПК 2. Выполнять диагностику контрольно-измерительных приборов и средств автоматики
ПМ 02. Выполнение диагностики контрольно-измерительных приборов и средств автоматики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по выявлению дефектов в конструкции, причин неисправностей в работе контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают устройство, назначение и принцип работы диагностируемых контрольно-измерительных приборов, средства автоматики и систем управления, методы диагностирования неисправностей и проведения тестирования состояния контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
оценивать состояние работоспособности, определять причины неисправностей в работе и дефекты в конструкции контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств.
Результат обучения: 1) Владеть навыками и приемами безопасного обслуживания контрольно-измерительных приборов и автоматики.
Охрана труда
Основы метрологии и средства измерения
Учебно-производственная практика
Инженерная графика
Основы компьютерной технологии и компьютерное проектирование.
Критерии оценки:

4. Электр қауіпсіздігі нормалары мен қағидаларын және жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде өрт қауіпсіздігі қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Монтаждау жұмыстары аяқталғаннан кейін ағымдағы жөндеуді жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Баптайтын автоматтандырылған құрылғылардың және бақылау-өлшеу аспаптарымен және автоматты құрылғылармен басқару жүйелерінің пайдалануға арналған техникалық шарттарын сипаттайды
2. Әртүрлі автоматты құрылғылардың электрондық блоктарын баптау әдістерін ажыратады.
3. Автоматтандырылған құрылғыларды және бақылау-өлшеу аспаптарымен және автоматты құрылғылармен басқару жүйелерін пайдалану режимдерін сипаттайды.
4. Автоматтандырылған құрылғыларды және бақылау-өлшеу аспаптарымен және автоматты құрылғылармен басқару жүйелерін пайдалану кезінде кішігірім реттеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Бақылау-өлшеу аспаптарын баптаудан кейін реттеуді жүзеге асыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс кезінде және жөндеуден кейін бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматика құралдарын реттеу қағидаттары мен қағидаларын сипаттайды.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарымен және автоматика құралдарымен жұмыс істеу кезінде электр қауіпсіздігі бойынша қорғау шараларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 6) Жұмыста қолданыстағы нұсқаулықтарды және орындалатын жұмыс бойынша ҚР менеджменті жүйелерінің рәсімдерін пайдалану және кәсіпорында ҚР менеджементі жүйелерінің жұмыс істеу процесін түсіну
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындалатын жұмыс бойынша ҚР менеджменті жүйелерінің рәсімдерін біледі;
2. Сапаны қамтамасыз ету бойынша функционалдық міндеттерді түсінеді;
3. Кәсіпорында мыналардың негізінде сапаны басқару жүйелерінің жұмыс істеу қағидаттарын біледі: ҚР СТ ISO 9001-2016, кәсіптік қауіпсіздік және денсаулық жөніндегі ҚР СТ OHSAS 18001-2008, қоршаған ортаны және экологияны қорғау жүйесі жөніндегі ҚР СТ ISO 14001-2016, энергия тұтынуды басқару жүйесі жөніндегі ҚР СТ ISO 50001-2012.
4. ҚР менеджменті жүйелерінің басшылыққа алынатын құжаттарын біледі
КҚ 2. Бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматика құралдарының диагностикасын жүзеге асыру
КМ 02. Бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматика құралдарының диагностикасын жүзеге асыру
Бұл модуль конструкциядағы ақауларды, бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматты құрылғылардың жұмысындағы жарамсыздық себептерін анықтау бойынша жұмыстарды орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар диагностика жүргізілетін бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматика құралдарының және басқару жүйелерінің құрылғысын, мақсаты мен жұмыс істеу қағидатын, жарамсыздықтарды диагностикалау және бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматты құрылғылардың жай-күйін сынау әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бақылау-өлшеу аспаптары мен автоматты құрылғылардың жұмыс қабілетін бағалауды, олардың конструкцияларының жұмысындағы жарамсыздықтар мен ақаулардың себептерін айқындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бақылау-өлшеу және автоматика аспаптарына қауіпсіз қызмет көрсету дағдылары мен әдістерін меңгеру
Еңбекті қорғау
Метрология негіздері және өлшеу құралдары
Оқу-өндірістік практика
Инженерлік графика
Компьютерлік технология негіздері және компьютерлік жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет организационно-технические мероприятия по безопасному обслуживанию контрольно-измерительных приборов и средств автоматики.
2. Применяет основные виды электрозащитных средств.
3. Умеет выявлять причины возникших неисправностей в работе контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств.
4. Соблюдает правила техники безопасности при монтаже, техническом обслуживании контрольно- измерительных приборов и средств автоматики.
5. Рассчитывает и выбирает сечение проводов и кабелей по допустимой токовой нагрузке.
Результат обучения: 2) Выявлять дефекты в конструкции и в работе контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств.
Критерии оценки:
1. Характеризует устройство, назначение и принцип работы диагностируемых контрольно-измерительных приборов, средств автоматики и систем управления контрольно-измерительными приборами.
2. Производит визуальный контроль контрольно-измерительных приборов, схем соединения конструкций и узлов.
3. Оценивает состояние работоспособности контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств.
Результат обучения: 3) Выявлять причины неисправностей в работе контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств.
Критерии оценки:
1. Владеет методами диагностирования неисправностей и проведения тестирования состояния контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств.
2. Производит осмотр работы средств автоматики и схем управления контрольно-измерительными приборами.
3. Определяет причины неисправностей в работе контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств.
4. Пользуется стандартными и гос. поверенными измерительными приборами и устройствами для проведения тестирования состояния контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств.
5. Соблюдает требования охраны труда. охраны окружающей среды и экологии, электробезопасности на рабочем месте.
Результат обучения: 4) Составлять принципиальные и монтажные схем систем управления.
Критерии оценки:
1. Соблюдает принципы и правила составления монтажных схем.
2. Характеризует основы электротехники, электроники в объеме выполняемой работы.
3. Характеризует основы программирования
4. Применяет языки программирования.
5. Составляет монтажные схемы для регулировки автоматических устройств и систем управления контрольно-измерительными приборами и автоматическими устройствами.
ПК 3. Выполнять техническое обслуживание контрольно-измерительных приборов и средств автоматики
ПМ 03. Выполнение технического обслуживания контрольно-измерительных приборов и средств автоматики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения эксплуатационно-технического обслуживания приборов и средств автоматизации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают применение нормативно-техническую документацию на методы и средства поверки контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить технический надзор с целью проверки состояния средств измерения и систем автоматики, выполнять профилактические работы согласно требованиям заводских инструкций, осуществлять текущее обслуживание с целью обеспечения нормальной эксплуатации контрольно-измерительных приборов и автоматических устройств.
Результат обучения: 1) Владеть вопросами производственного травматизма и профессиональных заболеваний.
Охрана труда
Эксплуатация автоматических устройств
Технологическая практика
Технология отрасли
Энергосистемы
Электрические машины и трансформаторы
Электротехнические материалы
Критерии оценки:

1. Бақылау-өлшеу аспаптарына және автоматика құралдарына қауіпсіз қызмет көрсету бойынша ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды орындайды.
2. Электр қорғау құралдарының негізгі түрлерін қолданады.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматты құрылғылардың жұмысында туындаған ақаулардың себептерін анықтай алады.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарына және автоматика құралдарына техникалық қызмет көрсету, монтаждау кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
5. Рұқсат етілетін тоқ жүктемесі бойынша сымдар мен кабельдердің қимасын есептейді және таңдайды
Оқыту нәтижесі: 2) Бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматты құрылғылардың конструкциясындағы және жұмысындағы ақауларды анықтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Диагностика жүргізілетін бақылау-өлшеу аспаптарының, автоматика құралдарының және бақылау-өлшеу аспаптарын басқару жүйелерінің құрылғысын, мақсатын және жұмыс істеу қағидатын сипаттайды.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарын, конструкциялар мен тораптарды жалғау схемаларын көзбен шолып бақылайды.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматты құрылғылардың жұмыс істеу қабілетінің жай-күйін бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматты құрылғылардың жұмысындағы ақаулардың себептерін анықтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматты құрылғылардың ақауларын диагностикалау және жай-күйін сынау әдістерін меңгереді.
2. Автоматика құралдарының және бақылау-өлшеу аспаптарымен басқару схемаларының жұмысын қарап шығады.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматты құрылғылардың жұмысындағы ақаулардың себептерін анықтайды.
4. Бақылау-өлшеу аспаптарының және автоматты құрылғылардың жай-күйін сынау үшін стандартты және мемлекеттік тексерілген өлшеу аспаптары мен құрылғыларды пайдаланады.
5. Еңбекті қорғау, қоршаған ортаны және экологияны қорғау, жұмыс орнындағы электр қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Басқару жүйелерінің қағидатты және монтаждау схемаларын құрау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Монтаждау схемаларын құрау қағидаттары мен қағидаларын сақтайды.
2. Орындалатын жұмыс көлемінде электротехника, электроника негіздерін сипаттайды.
3. Бағдарламалау негіздерін сипаттайды.
4. Бағдарламалау тілдерін қолданады.
5. Автоматты құрылғыларды және бақылау-өлшеу аспаптарымен және автоматты құрылғылармен басқару жүйелерін реттеу үшін монтаждау схемаларын құрайды.
КҚ 3. Бақылау-өлшеу аспаптарына және автоматика құралдарына техникалық қызмет көрсету
КМ 03. Бақылау-өлшеу аспаптарына және автоматика құралдарына техникалық қызмет көрсету
Бұл модуль автоматтандыру аспаптары мен құралдарына пайдаланымдық-техникалық қызмет көрсетуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматика құралдарын тексеру әдістері мен құралдарына арналған нормативтік-техникалық құжаттаманың қолданылуын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді:
өлшеу құралдарының және автоматика жүйелерінің жай-күйін тексеру мақсатында техникалық қадағалау, зауыт нұсқаулықтарының талаптарына сәйкес алдын алу жұмыстарын орындау, бақылау-өлшеу аспаптарын және автоматика құрылғыларын қалыпты пайдалануын қамтамасыз ету мақсатында оларға ағымдағы қызмет көрсетуді жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік жарақат және кәсіптік аурулар мәселелерін меңгеру
Еңбекті қорғау
Автоматты құрылғыларды пайдалану
Технологиялық практика
Сала технологиясы
Энергия жүйелері
Электр машиналары мен трансформаторлар
Электротехникалық материалдар
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует виды и причины травматизма, применяет знания.
2. Применяет меры по профилактике травматизма и мероприятия по предупреждению производственных травм.
3. Характеризует основные вредные производственные факторы на промышленных предприятиях и применяет меры по снижению их влияния.
4. Применяет знания о микроклимате производственной среды. апеллирует показателями микроклимата на объекте при планировании и выполнении работ.
5. Классифицирует пожароопасные и взрывоопасные материалы.
6. Оказывает полную корректную доврачебную помощь
Результат обучения: 2) Проводить техническое обслуживание контрольно-измерительных приборов и средств автоматики.
Критерии оценки:
1. Проверяет и выполняет внешний осмотр, сохранности поверительного клейма, чистка от пыли и грязи.
2. Производит осмотр и проверку контрольно-измерительных приборов и средств автоматики на предмет надежного соединения контактов, отсутствия повреждений контактных поверхностей, наличия защиты от внешних механических и химических воздействий, вибрации, атмосферных влияний.
3. Выполняет осмотр изоляции выводов, проверка состояния соединительных клемм, датчиков и вторичных приборов агрегатной и общестанционных защит, устранение дефектов.
4. Выполняет осмотр импульсных трубок и запорной арматуры с электрическим приводом управления.
5. Выполняет осмотр контрольных кабелей (в местах, доступных для обслуживания).
6. Проверяет целостность сигнальных ламп и соответствия ключей управления заданному режим.
7. Заменяет неисправные лампы, предохранители на стойках блока питания на электроустановках.
Результат обучения: 3) Ознакомиться со спецификой работы предприятия.
Критерии
оценки:
1. Имеет представление об организационной и производственной структуре предприятия.
2. Знает основы происхождения нефти и газа, объяснять природу образования месторождений.
3. Распознает основные этапы переработки нефти и газа, понимать продукты переработки и их отличия, классифицировать типы нефтеперерабатывающих и газоперерабатывающих заводов.
4. Понимает роль будущей профессиональной деятельности.
5. Владеет спецификой работы по монтажу контрольно- измерительных и других приборов.
6. Применяет общие сведения о автоматических элементах автоматики и регуляторах, исполнительных элементов автоматики.
7. Понимает основные свойства, конструктивные особенности и характеристики электрических машин и трансформаторов.
8. Применяет инструменты "Бережливое производство"
9. Использует LEAN и Кайдзен идеологии
10. Понимает Государственную программу "Цифровой Казахстан".
ПК 4. Выполняет установку (программирование) программно - логического комплекса
ПМ 04. Выполнение установки (программирование) программно - логического комплекса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения установки программно-логического комплекса, работы и настройки программными обеспечениями для программирования контроллеров.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
алгоритм установки программного обеспечения, навыки работ с различными программными обеспечениями для программирования контроллеров и настройки программно - логического комплекса к заданному технологическому процессу.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подключать программно – логический комплекс по заданному технологическому процессу.
Результат обучения: 1) Понимать алгоритм установки программного обеспечения.
Основы компьютерной технологии и компьютерное проектирование
Технологическая практика
Программируемый логический контроллер
Алгоритмизация и программирования
Введение в цифровые технологи
Технология отрасли
Промышленная электроника
Критерии оценки:

1. Жарақат түрлері мен себептерін сипаттайды, білімді қолданады.
2. Жарақаттың алдын алу бойынша шаралар және өндірістік жарақаттардың алдын алу бойынша іс-шаралар қолданады.
3. Өнеркәсіптік кәсіпорындарда негізгі зиянды өндірістік факторларды сипаттайды және олардың әсерін азайту бойынша шаралар қолданады.
4. Өндірістік ортаның микроклиматы туралы білімді қолданады, жұмыстарды жоспарлау мен орындау кезінде объектіде микроклиматтың көрсеткіштеріне жүгінеді.
5. Өрт және жарылыс қаупі бар материалдарды жіктейді.
6. Дәрігерге дейін толық көмек көрсетеді
Оқыту нәтижесі: 2) Бақылау-өлшеу аспаптарына және автоматика құралдарына техникалық қызмет көрсету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сенім белгісін тексереді және сақталуын сырттай қарайды, шаң мен ластан тазалайды.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарына және автоматика құралдарына контактілердің сенімді жалғануына, контактілі беттердің зақымданбауына, сыртқы механикалық және химиялық әсерлерден қорғаудың, тербелістердің, атмосфералық әсерлердің болуына тексеру жүргізеді.
3. Шықпалардың оқшауламасына, қосылыс клеммаларының, қадағалардың және агрегаттық және жалпы станциялық қорғаныстардың қайталама аспаптарының жай-күйіне, ақаулардың жойылуына тексеру жүргізеді.
4. Импульстік түтіктерге және электр басқару жетегі бар тығынды арматураға тексеру жүргізеді.
5. Бақылау кабельдеріне тексеру жүргізеді (қызмет көрсетуге рұқсат етілген жерлерде).
6. Сигнал шамдарының тұтастығын және басқару кілттерінің белгіленген режимге сәйкестігін тексереді.
7. Жарамсыз шамдарды, электр қондырғыларындағы қуаттау блогының бағаналарындағы сақтандырғыштарды ауыстырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорынның жұмыс ерекшелігімен танысу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның ұйымдастырушылық және өндірістік құрылымы туралы түсінігі бар.
2. Мұнай мен газдың пайда болуын, кен орындарының қалыптасу сипатын түсіндіре алады.
3. Мұнай мен газ өңдеудің негізгі кезеңдерін танып біледі, қайта өңдеу өнімдерін және олардың айырмашылықтарын түсінеді, мұнай өңдеу және газ өңдеу зауыттарының типтерін жіктейді.
4. Болашақ кәсіптік қызметінің рөлін түсінеді.
5. Бақылау-өлшеу және басқа да аспаптардың монтажы бойынша жұмыстардың ерекшелігін меңгереді.
6. Автоматика мен реттеуіштердің автоматты элементтері, автоматиканың орындау элементтері туралы жалпы мәліметтерді қолданады.
7. Электр машиналарының және трансформаторлардың конструктивті ерекшеліктерін және сипаттамаларын, негізгі қасиеттерін түсінеді.
8. "Үнемді өндіріс" құралдарын қолданады
9. LEAN және Кайдзен идеологиясын пайдаланады.
10. "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын түсінеді.
КҚ 4. Бағдарламалық- логикалық кешенді орнату (бағдарламалау)
КМ 04. Бағдарламалық- логикалық кешенді орнату (бағдарламалау)
Бұл модуль бағдарламалық-логикалық кешенді орнатуды орындау, контроллерді бағдарламалау үшін бағдарламалық қамтамасыздандырумен жұмыс істеу және баптау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар:
бағдарламалық қамтамасыз етуді орнату алгоритмін, контроллерлерді бағдарламалау үшін әртүрлі бағдарламалық қамтамасыздандырулармен жұмыс істеу дағдыларын және берілген технологиялық процеске бағдарламалық - логикалық кешенді баптауды меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар: берілген технологиялық процесс бойынша бағдарламалық – логикалық кешенді қосуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бағдарламалық – логикалық кешенді орнату алгоритмін түсіну
Компьютерлік технология негіздері және компьютерлік жобалау
Технологиялық практика
Бағдарламалық-қисынды бақылаушы
Алгоритмдеу және бағдарламалау
Цифрлық технологияларға кіріспе
Сала технологиясы
Өнеркәсіптік электроника
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет базовые навыки использования персонального компьютера.
2. Имеет представление о составе и структуре программного обеспечения и операционных систем.
3. Понимает заданный технологический процесс для подключения программно - логического комплекса.
4. Применяет системные характеристики программного обеспечения.
5. Владеет навыками системного администратора.
Результат обучения: 2) Применять различные программные обеспечения для программирования контроллеров.
Критерии оценки:
1. Понимает разновидности контроллеров.
2. Отличает типовой состав программно - логического комплекса (процессор, память, сетевые интерфейсы, устройства ввода-вывода).
3. Определяет совместимость контроллера с программой.
4. Анализирует "цифровые сигналы", связанные с временными диаграммами сигналов.
5. Обладает навыками подключения дополнительного оборудования для аналитики цифровых сигналов с дальнейшим их применением при программировании контроллеров.
Результат обучения: 3) Настраивать программно - логический комплекс к заданному процессу.
Критерии оценки:
1. Имеет понятие всех необходимых параметров для выполнения заданного процесса.
2. Определяет разновидности датчиков по функциональному назначению и применяет их для выполнения нужного процесса.
ПК 5. Разрабатывает и проверяет программный код
ПМ 05. Разработка и отладка программного кода
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формализации и алгоритмизации поставленных задач для программно - логического комплекса, разработки программного кода с использованием языков программирования, создания мнемосхемы для данного производства, проверки программного кода.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: навыки работ с высокоуровневыми языками для программирования, основные принципы объектно-ориентированного программирования, основы работы с базами данных, методы повышения читаемости программного кода, принципы построения электрических схем и электрических сетей, создание схем технологического процесса, методы и приемы отладки программного кода.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
работать с высокоуровневыми языками для программирования программно - логического комплекса, применять программы для графического интерфейса при создании мнемосхем, применять современные компиляторы, отладчики и оптимизаторы программного кода, создавать технические эскизы технологического процесса, создавать виртуальные логические схемы на основе программ симуляторов, составлять сообщения о состоянии аппаратных средств.
Результат обучения: 1) Применять формализацию и алгоритмизацию поставленных задач для программно - логического комплекса.
Алгоритмизация и программирования
Технологическая практика
Введение в цифровые технологии
Математика для технологов
Объектно-ориентированное программирование
Электроника
Электрические сети энергосистем
Схемотехника
Критерии оценки:

1. Дербес компьютерді пайдаланудың базалық дағдыларын қолданады.
2. Бағдарламалық жасақтаманың және операциялық жүйелердің құрамы мен құрылымы туралы түсінігі бар.
3. Бағдарламалық - логикалық кешенді қосу үшін белгіленген технологиялық процесті түсінеді.
4. Бағдарламалық жасақтаманың жүйелік сипаттамаларын қолданады.
5. Жүйелік әкімшілік ету дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Контроллерлерді бағдарламалау үшін әртүрлі бағдарламалық жасақтамаларды қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Контроллерлердің әркелкілігін түсінеді.
2. Бағдарламалық - логикалық кешенді үлгілік құрамын ажыратады (процессор, жады, желілік интерфейстер, енгізу-шығару құрылғылары).
3. Контроллердің бағдарламамен үйлесімділігін айқындайды.
4. Уақытша сигнал диаграммаларымен байланысты "цифрлық сигналдарды" талдайды.
5. Контроллерлерді бағдарламалау кезінде цифрлық сигналдарды одан әрі қолдана отырып, олардың аналитикасы үшін қосымша жабдық қосу дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Бағдарламалық - логикалық кешенді белгіленген процеске баптау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Белгіленген процесті орындауға қажетті барлық параметрлер туралы түсінігі бар.
2. Датчиктердің әркелкілігін функционалдық мақсаты бойынша айқындайды және оларды қажетті процесті орындау үшін қолданады.
КҚ 5. Бағдарламалық кодты әзірлеу және тексеру
КМ 05. Бағдарламалық кодты әзірлеу және ретке келтіру
Бұл модуль бағдарламалық - логикалық кешен үшін қойылған міндеттерді қалыптастыру және алгоритмдеу үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды, бағдарламалау тілдерін қолдана отырып, бағдарламалық кодты жасау, берілген өндіріс үшін мнемосхеманы жасау, бағдарламалық кодты тексеру.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар меңгереді: бағдарламалау үшін жоғары деңгейлі тілдермен жұмыс істеу дағдыларын, объектілі-бағытталған бағдарламалаудың негізгі принциптерін, деректер базасымен жұмыс істеу негіздерін, бағдарламалық кодтың оқылуын арттыру әдістерін, электр сұлбалары мен электр желілерін құру принциптерін, технологиялық процестің сызбасын жасауды, бағдарламалық кодты жөндеу әдістері мен тәсілдері.
Модульді оқу кезінде білім алушылар:
бағдарламалық-логикалық кешенді бағдарламалау үшін жоғары деңгейлі тілдермен жұмыс істеуді, мнемосхемалар жасау кезінде графикалық интерфейске арналған бағдарламаларды қолдануды, қазіргі заманғы компиляторларды, бағдарламалық кодты реттегіштер мен оңтайландырғыштарды қолдануды, технологиялық процестің техникалық эскиздерін жасауды, симуляторлар бағдарламаларының негізінде виртуалды логикалық схемаларды жасауды., аппараттық құралдардың жағдайы туралы хабарламалар құруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бағдарламалық - логикалық кешен үшін қойылған міндеттерді қалыптастыру мен алгоритмдеуді қолдану
Алгоритмдеу және бағдарламалау
Технологиялық практика
Цифрлық технологияларға кіріспе
Технологтарға арналған математика Объектіге бағдарланған бағдарламалау
Электроника
Энергия жүйелерінің электр желілері
Схемотехника
Бағалаудың өлшем шарттары:

1. Различает методы и приемы формализации задач.
2. Применяет методы кодирование с использованием стандартных алгоритмов.
3. Характеризует особенности различных аспектов программирования.
4. Понимает основы арифметико-логических элементов.
5. Применяет математические расчеты в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 2) Писать программный код с использованием языков программирования, определяет и манипулирует данными для программно - логического комплекса.
Критерии оценки:
1. Умеет применять выбранные языки программирования для написания программного кода.
2. Имеет представление о понятиях и свойствах, принципах построения алгоритмов, типам данных, базовых конструкциях.
3. Реализовывает алгоритмы на языке программирования.
4. Имеет представление об основных принципах объектно-ориентированного программирования.
5. Использует компоненты, классы и объекты для построения программ.
6. Имеет представление об основных компонентах различных платформ, языковых конструкции, подходов.
7. Владеет основами работы с базами данных.
8. Создает типы данных, соответствующие структуре прикладной задачи.
9. Определяет содержание проектной документации этапов анализа и проектирования жизненного цикла программного обеспечения.
10. Различает особенности изображения диаграмм.
11. Проводит объектно-ориентированный анализ.
Результат обучения: 3) Оформлять программный код в соответствии с установленными требованиями.
Критерии
оценки:
1. Применяет нормативные документы, определяющие требования к оформлению программного кода.
2. Применяет имеющиеся шаблоны для составления технической документации.
3. Применяет методы повышения читаемости программного кода.
4. Понимает системы кодировки символов, форматы хранения исходных текстов программ.
Результат обучения: 4) Создавать мнемосхему для данного производства.
Критерии оценки:
1. Создает технические эскизы технологического процесса.
2. Читает типовые электронные схемы.
3. Пользуется технической и справочной литературой.
4. Определяет принципы построения электрических схем электрических сетей.
5. Создает схему технологического процесса, исходя из спецификации и проекта.
6. Создает виртуальные логические схемы, на основе программ симуляторов.
7. Применяет программы для графического интерфейса.
Результат обучения: 5) Выполнять проверку программного кода.
Критерии оценки:
1. Использует требования техники тестирования программного обеспечения.
2. Выявляет ошибки в программном коде.
3. Применяет методы и приемы отладки программного кода.

1. Міндеттерді қалыптастырудың әдістері мен тәсілдерін ажыратады.
2. Стандартты алгоритмдерді пайдалана отырып, кодтау әдістерін қолданады.
3. Әртүрлі бағдарламалау аспектілерінің ерекшеліктерін сипаттайды.
4. Арифметикалық-логикалық элементтердің негіздерін түсінеді.
5. Кәсіптік қызметте математикалық есептеулерді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарламалау тілдерін пайдалана отырып, бағдарламалық кодты жазу, бағдарламалық - логикалық кешен үшін деректерді айқындау және жетекшілікті ету.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Бағдарламалық кодты жазу үшін таңдап алынған бағдарламалау тілдерін қолдана алады.
2. Алгоритмдердің ұғымдары мен қасиеттері, құру қағидаттары, дерек типтері, базалық конструкциялары туралы түсінігі бар.
3. Алгоритмдерді бағдарламалау тілдерінде жүзеге асырады.
4. Объектіге бағдарланған бағдарламалаудың негізгі қағидаттары туралы түсінігі бар.
5. Бағдарламаларды құру үшін компоненттерді, кластар мен объектілерді пайдаланады.
6. Әртүрлі тұғырнамалардың негізгі компоненттері, тіл конструкциялары, тәсілдемелер туралы түсінігі бар.
7. Дерекқормен жұмыс істеу негіздерін меңгереді.
8. Қолданбалы міндеттің құрылымына сәйкесетін деректер типін құрады.
9. Жобалық құжаттаманың мазмұнын, бағдарламалық жасақтаманың өмірлік циклін талдау мен жобалау кезеңдерін айқындайды.
10. Диаграммалардың бейнелену ерекшеліктерін ажыратады.
11. Объектіге бағдарланған талдау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Белгіленген талаптарға сәйкес бағдарламалық кодты рәсімдеу
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Бағдарламалық кодты рәсімдеуге қойылатын талаптарды айқындайтын нормативтік құжаттарды қолданады.
2. Техникалық құжаттаманы құрау үшін қолда бар үлгілерді қолданады.
3. Бағдарламалық кодтың оқылуын арттыру әдістерін қолданады.
4. Символдарды кодтау жүйелерін, бағдарламалардың бастапқы мәтіндерін сақтау форматтарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Осы өндіріс үшін мнемосұлба құру.
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Технологиялық процестің техникалық эскиздерін жасайды.
2. Үлгілік электрондық схемаларды оқиды.
3. Техникалық және анықтамалық әдебиетті пайдаланады.
4. Электр схемаларын, электр желілерін құру қағидаттарын айқындайды.
5. Сипаттама және жоба тұрғысынан технологиялық процестің схемасын құрады.
6. Симулятор бағдарламалардың негізінде виртуалдық-қисынды схемалар құрады.
7. Графикалық интерфейс үшін бағдарламаларды қолданады
Оқыту нәтижесі: 5) Бағдарламалық кодты тексеру
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Бағдарламалық жасақтаманы сынау техникасының талаптарын пайдаланады.
2. Бағдарламалық кодтың қателерін анықтайды.
3. Бағдарламалық кодты ретке келтіру әдістері мен тәсілдерін қолданады.

4. Интерпретирует сообщения об ошибках, предупреждения, записи технологических журналов.
5. Применяет современные компиляторы, отладчики и оптимизаторы программного кода.
6. Составляет сообщения о состоянии аппаратных средств.
ПК6. Обеспечивает работоспособность системы программно-логического комплекса
ПМ 06. Обеспечение работоспособности системы программно-логического комплекса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проверки работоспособности системы, определения признаков неисправности датчиков, управления программно - логическим комплексом.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
виды и их применение датчиков, признаки неисправности датчиков, регистрацию всех ошибок и событий внутри системы управления, анализ сбора текущих информаций от программно - логического комплекса или других приборов и устройств связи с объектом, первичную обработку измерительной информации, методы защиты от несанкционированного доступа, информационную связь с серверами и внешними приложениями, навыки работ оператора.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проверяет работоспособность системы, управлять программно - логическим комплексом, архивировать, хранить и обрабатывать информацию, производить ввод и передачу команд оператора в контроллеры, и другие устройства системы.
Результат обучения: 1) Проверять работоспособность системы.
Системы программно-логического комплекса
Преддипломная практика
Промышленные сети и телекоммуникации
Программирование базы данных
Навыки общения в технической в среде
Критерии оценки:
1. Определяет виды и применение датчиков и других компонентов коммуникации.
2. Определяет признаки неисправности датчиков и других компонентов коммуникации.
3. При необходимости для упрощения проверки системы маскировать режим.
4. Выполняет расчет технико-экономических показателей.
5. Понимает общую систему производства.
6. Выполняет регистрацию всех ошибок и событий внутри системы управления (аппаратные тревоги, ошибки работы сети).
Результат обучения: 2) Управлять программно - логическим комплексом.
Критерии оценки:
1. Анализирует сбор текущей информации от программно - логического комплекса или других приборов и устройств связи с объектом.
2. Выполняет первичную (вычислительную и/или логическую) обработку регистрируемой информации.
3. Выполняет архивирование, хранение и дальнейшую обработку информации.
4. Имеет представление о текущей и архивной информации на дисплее.

4. Қателер, ескертулер туралы хабарландыруларды, технологиялық журналдардың жазбаларын түсіндіреді.
5. Бағдарламалық кодтың заманауи компиляторларын, ретке келтірушілер мен оңтайлағыштарды қолданады.
6. Аппарат құралдарының жай-күйі туралы хабарландырулар құрайды.
КҚ 6. Бағдарламалық - логикалық кешен жүйесінің жұмыс қабілетін қамтамасыз ету
КМ 06. Бағдарламалық-логикалық кешен жүйесінің жұмыс қабілетін қамтамасыз ету
Бұл модуль жүйенің жұмысқа қабілеттілігін тексеру, датчиктер ақаулығының белгілерін анықтау, бағдарламалық-логикалық кешенді басқару үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар:
датчиктердің түрлері және оларды қолдануды, датчиктердің ақаулық белгілерін, басқару жүйесінің ішінде барлық қателер мен оқиғаларды тіркеуді, бағдарламалық - логикалық кешеннен немесе басқа да аспаптардан және объектімен байланыс құрылғыларынан ағымдағы ақпаратты жинауды талдауды, өлшеу ақпаратын бастапқы өңдеуді, рұқсатсыз кіруден қорғау әдістерін, серверлермен және сыртқы қосымшалармен ақпараттық байланысын, оператор жұмысының дағдыларын меңгереді.
Модульді оқу кезінде білім алушылар: жүйенің жұмысқа қабілеттілігін тексереду, бағдарламалық-логикалық кешенді басқаруды, ақпаратты мұрағаттауды, сақтауды және өңдеуді, оператор командаларын контроллерге және жүйенің басқа да құрылғыларына енгізуді және беруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жүйенің жұмыс қабілетін тексеру.
Бағдарламалық-қисынды кешен жүйесі
Диплом алды практика
Өнеркәсіптік желілері және телекоммуникациялар
Дерекқорды бағдарламалау
Техникалық ортада қарым-қатынас дағдылары
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Датчиктердің және басқа да коммуникация компоненттерінің түрлерін және қолданылуын айқындайды.
2. Датчиктердің және басқа да коммуникация компоненттерінің жарамсыздық белгілерін айқындайды.
3. Қажет болған жағдайда жүйені тексеруді жеңілдету үшін режимді бүркейді.
4. Техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептейді.
5. Өндірістің жалпы жүйесін түсінеді.
6. Басқару жүйесінің ішіндегі барлық қателер мен оқиғаларды тіркейді (аппарат қауіптері, желі жұмысының қателіктері).
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарламалық - логикалық кешенді басқару
Бағалаудың өлшем шарттары:
1. Бағдарламалық -логикалық кешеннен немесе басқа да аспаптардан және объектімен байланыс құрылғыларынан ағымдағы ақпараттың жиналуын талдайды.
2. Тіркелетін ақпаратты бастапқы өңдеуді жүзеге асырады (есептеуіш және/немесе қисынды).
3. Ақпаратты мұрағаттайды, сақтайды және одан әрі өңдейді.
4. Дисплейдегі ағымдағы және мұрағат ақпарат туралы түсінігі бар.

5. Различает отображение и запись аварийных и предаварийных ситуаций.
6. Производит печать отчетов и протоколов различной формы.
7. Выполняет ввод и передачу команд оператора в контроллеры, и другие устройства системы.
8. Устанавливает защиту от несанкционированного доступа.
9. Обеспечивает информационную связь с серверами и внешними приложениями (Система управления базами данных, электронные таблицы, текстовые процессоры).
10. Составляет отчет по практике и утверждает его у руководителя по практике от предприятия.
11.Осуществляет сбор, анализ и систематизацию необходимых данных, а также сопутствующую документацию с места прохождения практики для дальнейшей разработки отчета по практике.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 228
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 651
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Технология тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий"
Код и профиль образования:
0800000 - Нефтегазовое и химическое производство
Специальность:
0831000 - Технология тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий
Квалификация*:
083105 2 - Лаборант химического анализа

5. Апатты және апат алды оқиғалардың бейнеленуі мен жазбасын ажыратады.
6. Әртүрлі нысандағы есептер мен хаттамаларды басып шығарады.
7. Оператордың пәрмендерін енгізеді және бақылаушыларға және басқа да жүйе құрылғыларына жібереді.
8. Рұқсатсыз кіруден қорғауды қамтамасыз етеді.
9. Серверлермен және сыртқы қосымшалармен ақпаратты байланысты қамтамасыз етеді (дерекқорды басқару жүйелері, электрондық таблицалар, мәтіндік процессорлар).
10. Практика бойынша есеп құрайды және оны кәсіпорынның практика жөніндегі басшысында бекітеді.
11. Практика жөніндегі есеп әзірлеу үшін практика өткен жерден қажетті деректерді, сондай-ақ ілеспе құжаттаманы жинайды, талдайды және жүйелендіреді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
228-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
651-қосымша
"Қиын балқитын бейметалл және силикатты материалдар мен бұйымдардың технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0800000 - Мұнай-газ және химия өндірісі
Мамандығы:
0831000 - Қиын балқитын бейметалл және силикатты материалдар мен бұйымдардың технологиясы
Біліктілігі*:
083105 2 - Химиялық талдау зертханашысы

1. Классифицирует химическую посуду и оборудование лаборатории химического анализа.
2. Объясняет организацию и оснащение рабочего места лаборанта.
3. Понимает и соблюдает требования, предъявляемые к качеству работы, выполняемой лаборантом химического анализа.
4. Соблюдает правила техники безопасности при обращении с химической посудой.
5. Применяет определенный способ мытья посуды в зависимости от вида загрязнения.
6. Выбирает и объясняет условия сушки химической посуды.
Результат обучения: 2) Производить монтаж и установку лабораторных приборов.
Критерии оценки:
1. Использует по назначению металлическое и соединительное лабораторное оборудование.
2. Подбирает соответствующие пробки по диаметру и материалу, выполняет обжим и сверление пробок.
3. Выполняет сборку установок для фильтрования (простого и вакуумного), центрифугирования, получения и хранения газов.
4. Соблюдает правила техники безопасности при монтаже и сборке лабораторных приборов.
5. Применяет законы электротехники в постановке экспериментов.
6. Осуществляет эксплуатацию электроизмерительных приборов.
ПК 2. Подготавливать средние пробы материалов для анализа, проводить анализы проб на специальном оборудовании c расчетом и оформлением результатов
ПМ 02. Подготовка проб и проведение анализов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки проб и проведения анализов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основные лабораторные операции, связанные с подготовкой пробы и ее анализом; технику приготовления растворов; методику отбора проб различных материалов; характерные реакции на определение аналитической группы катионов и анионов; теоретические основы титриметрического метода анализа; методы и способы выполнения качественных аналитических реакций; классификацию катионов и анионов; организацию работы по охране труда в лабораториях аналитического контроля; характеристику сырья и продуктов основных химических производств; химизм процессов; область применения продукции; методики инструментальных методов анализа.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить отбор анализируемого материала; производить подготовку пробы неорганических веществ с учетом их характерных свойств; выполнять несложные исследования неорганических веществ по предоставленным методикам.
Результат обучения: 1) Применять основные понятия аналитической химии и законы химии в лабораторной практике.
Охрана труда
Химия кремния
Аналитическая химия
Общая технология силикатов
Физико-химические методы анализа
Практика на получение квалификации "Лаборант химического анализа"
Критерии оценки:

1. Химиялық талдау зертханасының химиялық ыдысы мен жабдығын жіктейді.
2. Лаборанттың жұмыс орнын ұйымдастыру мен жарақтандыруды түсіндіреді.
3. Химиялық талдау зертханашысы жүргізетін жұмыстың сапасына қойылатын талаптарды түсінеді және сақтайды.
4. Химиялық ыдысты қолдану кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
5. Ластану түріне қарай ыдысты жуудың белгілі бір әдісін қолданады.
6. Химиялық ыдысты құрғату жағдайларын таңдайды және түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Зертханалық жабдықтардың монтажы мен орнатуын жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металл және қосылысты зертханалық жабдықты мақсаты бойынша пайдаланады.
2. Тиісті тығындарды диаметрі мен материалы бойынша таңдайды, тығындарды қысу мен бұрғылауды жүзеге асырады.
3. Сүзгілеуге, центрфугалауға, газ алу мен сақтауға арналған қондырғыларды (қарапайым және вакуум) құрастырады.
4. Зертханалық аспаптарды монтаждау мен құрастыру кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
5. Эксперименттер өткізуде электротехника заңдарын қолданады.
6. Электр өлшеуіш аспаптарды пайдалануды жүзеге асырады.
КҚ 2. Талдау үшін материалдардың орташа сынамасын дайындау, нәтижелерді есептеу және рәсімдеу арқылы арнайы жабдықта сынамалардың талдауын жүргізу
КМ 02. Сынамаларды дайындау және талдаулар жүргізу
Бұл модуль сынамаларды дайындауға және талдаулар жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: сынаманы дайындауға және оны талдауға байланысты негізгі зертханалық операцияларды; ерітінділерді дайындау техникасын; әртүрлі материалдарды іріктеу әдістемесін;
катиондар мен аниондардың талдамалы тобын айқындауға арналған өзіндік реакцияларды; титриметриялық талдау әдісінің теориялық негіздерін; сапалы талдамалы реакциялар жүргізу әдістері мен тәсілдерін; катиондар мен аниондардың жіктелуін; талдамалы бақылау зертханаларында еңбекті қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыруды; негізгі химиялық өндірістердің шикізаты мен өнімдерінің сипаттамасын; процестердің химизмін; өнімнің қолданылу саласын; аспаптық талдау әдістердің әдістемесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: талданатын материалды іріктеуді; бейорганикалық заттардың өзіндік қасиеттерін есепке ала отырып, олардың сынамаларын дайындауды; бейорганикалық заттардың күрделі емес зерттеулерін ұсынылған әдістемелер бойынша жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аналитикалық химияның негізгі ұғымдарын және зертханалық практикада химия заңдарын қолдану.
Еңбекті қорғау
Кремний химиясы
Аналитикалық химия
Силикаттардың жалпы технологиясы
Физикалық-химиялық талдау әдістері
"Химиялық талдау зертханашысы" біліктілігін иеленуге арналған практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Объясняет задачи и сущность методов аналитической химии.
2. Применяет основные химические понятия и законы химии.
3. Понимает теоретические и практические основы химии кремния и его соединений.
4. Владеет основами кристаллографии, минералогии и петрографии.
5. Владеет теоретическими основами фотометрического, нефелометрического методов анализов.
6. Выполняет основные лабораторные операции.
Результат обучения: 2) Готовить реактивы к проведению анализов.
Критерии оценки:
1. Классифицирует сырье для производства силикатных материалов и изделий.
2. Владеет техникой приготовления растворов процентной, молярной и нормальной концентрации.
3. Использует методику расчета при приготовлении водных растворов из кристаллогидратов, чистого вещества, концентрированных растворов.
4. Приготавливает растворы точной концентрации из фиксаналов.
5. Определяет концентрацию растворов кислот по плотности.
6. Соблюдает технику безопасности при работе с концентрированными кислотами и щелочами.
Результат обучения: 3) Готовить пробы для проведения анализов.
Критерии оценки:
1. Понимает способы получения средней пробы твердых, жидких, газообразных веществ; конструкции пробоотборников.
2. Владеет основными способами перевода пробы в форму, необходимую для данного вида анализа.
3. Классифицирует изделия на основе минеральных вяжущих материалов.
4. Владеет способами подготовки проб в фотометрическом, нефелометрическом, электрохимическом методах анализов, хроматографии, спектральном анализе.
5. Производит разделку первичных отобранных проб с соблюдением техники безопасности.
Результат обучения: 4) Проводить качественные анализы по установленным методикам.
Критерии оценки:
1. Описывает и выполняет систематический ход анализа катионов и анионов определенной аналитической группы.
2. Объясняет сущность гравиметрического и титриметрического методов анализа.
3. Выполняет необходимые расчеты для проведения качественного анализа.
4. Понимает химические процессы в силикатных производствах.
5. Владеет основами технологии керамики и огнеупоров.
6. Понимает фотометрический, нефелометрический, электрохимический методы анализа, хроматографию, спектральный анализа по соответствующим методикам.
7. Проводит простые и средней сложности арбитражные анализы.
Результат обучения: 5) Применять знания в области организации заводских лабораторий (ГОСТ ИСО/МЭК 17025).
Критерии оценки:
1. Объясняет назначение и классификацию заводских лабораторий.
2. Объясняет виды водоснабжения и вентиляции, производит расчет кратности обмена воздуха.

1. Аналитикалық химия әдістерінің міндеттері мен мәнін түсіндіреді.
2. Негізгі химиялық ұғымдарды және химия заңдарын қолданады.
3. Кремний химиясының және оның қосылыстардың теориялық және практикадық негіздерін түсінеді.
4. Кристаллография, минералогия және петрография негіздерін меңгерді.
5. Фотометриялық, нефелометриялық талдау әдістерінің теориялық негіздерін меңгерді.
6. Негізгі зертханалық операцияларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Реактивтерді талдау жүргізуге дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Силикат материалдары мен бұйымдарын өндіруге арналған шикізатты жіктейді.
2. Пайыздық, молярлік және қалыпты концентрациядағы ерітінділерді дайындау техникасын меңгерді.
3. Кристаллогидраттандар, таза заттан, концентрленген ерітінділерден су ерітінділерін дайындау кезінде есептеу әдістемесін пайдаланады.
4. Фиксаналдардан дәл концентрациядағы ерітінділер дайындайды.
5. Қышқыл ерітінділерінің концентрациясын тығыздығы бойынша айқындайды.
6. Концентрленген қышқылдармен және сілтілермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сынамаларды талдау жүргізуге дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қатты, сұйық, газ тәрізді заттардың орташа сынамасын алу әдістерін; сынама іріктеуіштердің конструкциясын түсінеді.
2. Сынаманы осы талдау түріне қажетті пішінге ауыстырудың негізгі әдістерін меңгерді.
3. Бұйымдарды тұтқыр минерал материалдардың негізінде жіктейді.
4. Сынамаларды фотометриялық, нефелометриялық, электрохимиялық талдау әдістерінде, хроматографияда, спектрлік талдауда дайындау әдістерін меңгерді.
5. Қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, бастапқы сынамаларды бөлуді жүзеге асырады
Оқыту нәтижесі: 4) Белгіленген әдістемелер бойынша сапалы талдаулар жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Белгілі бір талдамалы топтың катиондары мен аниондарының жүйелі талдау барысын сипаттайды және орындайды.
2. Гравиметриялық және титриметриялық талдау әдістерінің мәнін түсіндіреді.
3. Сапалы талдау жүргізу үшін қажетті есептеулер жүргізеді.
4. Силикат өндірісіндегі химиялық процестерді түсінеді.
5. Керамика және оттөзімдік технологиясының негіздерін меңгерді.
6. Фотометриялық, нефелометриялық, электрохимиялық талдау әдістерін, хроматографияны, спектрлік талдауды тиісті әдістемелер бойынша түсінеді. 7. Қарапайым және орташа арбитражды талдаулар жүргізеді
Оқыту нәтижесі: 5) Зауыт зертханаларын ұйымдастыру саласындағы білімді қолдану (МСТ ИСО/МЭК 17025).
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зауыт зертханаларының мақсаты мен жіктелуін түсіндіреді.
2. Сумен жабдықтау және вентиляция түрлерін түсіндіреді, ауа алмасу еселігін есептейді.

3. Описывает складское хозяйство.
ПК 3. Обеспечивать бесперебойную работу и исправность состояния лабораторного оборудования
ПМ 03. Обеспечение бесперебойной работы и исправности состояния лабораторного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения бесперебойной работы и исправности состояния лабораторного оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают правила безопасной работы с лабораторным оборудованием, конструкцией оптической и электрической схемы.
При изучении модуля обучающиеся учатся работать с основным лабораторным оборудованием.
Результат обучения: 1) Использовать лабораторное оборудование в соответствии с требованиями техники безопасности.
Охрана труда Электротехника с основами электроники
Черчение
Физико-химические методы анализа
Практика на получение квалификации "Лаборант химического анализа"
Критерии оценки:
1. Понимает планировку, устройство и санитарно-техническое оборудование химических лабораторий.
2. Понимает электротехнические измерения и приборы.
3. Читает схемы лабораторного оборудования.
4. Владеет основными понятиями оптики и спектрального анализа.
5. Классифицирует спектральные приборы и приемники света атомно-эмиссионного анализа.
6. Читает оптические схемы приборов фотометрического, нефелометрического методов анализов, спектральных приборов, указывает их отличительные особенности.
7. Соблюдает правила по радиационной безопасности.
Результат обучения: 2) Оценивать текущее состояние лабораторного оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует элементы электрической схемы и их влияние на аналитические показатели.
2. Выполняет чертежи в программе системы автоматизированного проектирования.
3. Проверяет целостность электрической арматуры и заземление прибора.
4. Выполняет юстировку оптического прибора.
5. Оценивает рабочее состояние приборов фотометрического, нефелометрического, спектрального методов анализа.
6. Соблюдает правила техники безопасности при работе с генераторами дуги и искры.
Результат обучения: 3) Устранять текущие небольшие неисправности при работе оборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает принцип работы электрических машин постоянного тока.
2. Производит сборку лабораторных установок по имеющимся схемам под руководством лаборанта более высокой квалификации.
3. Наблюдает за работой лабораторной установки и записывает ее показания.
4. Выполняет наладку основного лабораторного оборудования.
Квалификация 083107 2 "Лаборант рентгеноспектрального анализа"
ПК 4. Выполнять подготовку проб для испытания на рентгеноспектральном аппарате
ПМ 04. Подготовка проб для испытания
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки проб для испытания.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы количественного анализа, расчеты по данным анализов; классификацию и структуру материалов и механические свойства металлов; характеристику интерфейса операционной системы; основы технологии керамики, огнеупоров и стекла; основные сведения о спектрах флюоресценции возбуждаемых проб; метод построения градуированного графика; порядок выполнения расчета процентного содержания составляющих пробы; требования, предъявляемые к качеству проб, эталонов и анализов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять расчеты в гравиметрическом и титриметрическом анализах; определять влияние кристаллизации на структуру и свойства металлов; подготавливать и контролировать качество образцов (проб) для анализа; готовить синтетические эталоны.
Результат обучения: 1) Осуществлять подбор эталонов и строить по ним аналитические графики.
Аналитическая химия
Материаловедение
Прикладная информатика
Общая технология силикатов
Физико-химические методы анализа
Охрана труда и основы промышленной экологии
Практика на получение квалификации "Лаборант рентгеноспектрального анализа"
Критерии оценки:

3. Қойма шаруашылығын сипаттайды.
КҚ 3. Зертханалық жабдықтардың үздіксіз жұмысын және оның жарамдылық күйін қамтамасыз ету
КМ 03. Зертханалық жабдықтардың үздіксіз жұмысын және оның жарамдылық күйін қамтамасыз ету
Бұл модуль зертханалық жабдықтардың үздіксіз жұмысын және оның жарамдылық күйін қамтамасыз етуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар зертханалық жабдықпен, оптикалық және электр сызба-нұсқалардың конструкцияларымен қауіпсіз жұмыс істеу қағидаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар негізгі зертханалық жабдықпен жұмыс істеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Зертханалық жабдықты қауіпсіздік техникасының талаптарына сәйкес пайдалану.
Еңбекті қорғау Электроника негіздерімен электротехника
Сызу
Физикалық-химиялық талдау әдістері
"Химиялық талдау зертханашысы" біліктілігін иеленуге арналған практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Химиялық зертханалардың жоспарлануын, құрылымын және санитарлық-техникалық жабдығын түсінеді.
2. Электротехникалық өлшемдер мен аспаптарды түсінеді.
3. Зертханалық жабдықтардың сызба-нұсқаларын оқиды.
4. Оптика және спектрлік талдаудың негізгі ұғымдарын меңгерді.
5. Атомдық-эмиссиялық талдаудың спектрлік аспаптары мен жарық қабылдағыштарын жіктейді.
6. Фотометриялық, нефелометриялық талдау әдістері аспаптарының, спектрлік аспаптарының оптикалық сызба-нұсқаларын оқиды, олардың айрықша ерекшеліктерін көрсетеді.
7. Радиациялық қауіпсіздік бойынша қағидаларды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Зертханалық жабдықтардың ағымдағы жай-күйін бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр сызба-нұсқаларының элементтерін және олардың талдамалы көрсеткіштерге әсерін сипаттайды.
2. Автоматтандырылған жобалау жүйесі бағдарламасында сызбаларды орындайды.
3. Электр арматурасының тұтастығын және аспаптың жерге тұйықталуын тексереді.
4. Оптикалық аспапты туралайды.
5. Фотометриялық, нефелометриялық, спектрлік талдау әдістері аспаптарының жұмыс күйін бағалайды.
6. Доға мен ұшқын генераторларымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықтың жұмыс істеуі кезінде ағымдағы шағын ақауларды жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрақты тоқтағы электр машиналарының жұмыс істеу қағидатын түсінеді.
2. Зертханалық қондырғыларды аса жоғары біліктілігі бар зертханашының басшылығымен қолданыстағы сызба-нұсқаларбойынша құрастырады.
3. Зертханалық жабдықтың жұмысын бақылайды және оның көрсеткіштерін жазады.
4. Негізгі зертханалық жабдықты реттейді.
"083107 2 - Рентгенді-спектралдық талдау зертханашысы" біліктілігі
КҚ 4. Сынамаларды рентгенді-спектралдық аппаратта сынауға дайындау
КМ 04. Сынамаларды сынауға дайындау
Бұл модуль сынамаларды сынауға дайындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: сандық талдау әдістері, талдау деректері бойынша есеп айырысуларды; материалдардың жіктелуі мен құрылымын және металдардың механикалық қасиеттерін; операциялық жүйе интерфейсінің сипаттамасын; керамика, оттөзімді бұйымдар және шыны технологиясының негіздерін; қоздырылатын сынамалардың флюоресценция спектрлері туралы негізгі мәліметтерді; межеленген графикті құру әдісін; сынаманы құраушылардың пайыздық құрамын есептеу тәртібін; сынамалардың, эталондар мен талдаулардың сапасына қойылатын талаптарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: есептеулерді гравиметриялық және титриметриялық талдауларда жүргізуді; кристалданудың металдардың құрамы мен қасиеттеріне әсерін айқындауды; талдау үшін үлгілердің (сынамалардың) сапасын бақылауды және дайындауды; синтетикалық эталондар дайындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Эталондарды іріктеу және олар бойынша аналитикалық графиктер құру.
Аналитикалық химия
Материалтану
Қолданбалы информатика
Силикаттардың жалпы технологиясы
Физикалық-химиялық талдау әдістері
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
"Рентгенді-спектралдық талдау зертханашысы" біліктілігін иеленуге арналған практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Объясняет сущность и закономерности процесса кристаллизации тугоплавких неметаллических и силикатных материалов.
2. Характеризует технологии производств изделий на основе минеральных вяжущих материалов.
3. Приготавливает синтетические эталоны и растворы.
4. Корректирует аналитические графики по эталонам.
5. Строит графики при помощи персонального компьютера.
6. Выполняет расчет коэффициентов математических моделей с помощью программы регрессионного анализа.
Результат обучения: 2) Готовить пробу материала для проведения рентгеноспектрального анализа.
Критерии оценки:
1. Понимает структуру и свойства исследуемого материала.
2. Владеет основами технологии керамики, огнеупоров и стекла.
3. Выполняет необходимые расчеты для проведения количественного анализа.
4. Понимает свойства рентгеновских лучей и их взаимодействие с веществами.
5. Производит подготовку и контроль качества образцов (проб) для рентгеноспектрального анализа.
6. Составляет план проведения анализа серии проб.
7. Выполняет расчет концентрации смеси для сплавления.
8. Готовит и сплавляет смеси.
ПК 5. Обеспечивать бесперебойную работу и исправность состояния рентгеноспектрального оборудования
ПМ 05. Обеспечение бесперебойной работы и исправности состояния рентгеноспектрального оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения бесперебойной работы и исправности состояния рентгеноспектрального оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
приборы и методы дозиметрического контроля; основные понятия и определения объектов; структуру неметаллических материалов; редактор текстовой информации; общие понятия об автоматизации производства; новейшие технологические схемы и режимы производства; оптические схемы рентгеновских приборов; методики и этапы проведения рентгеноспектрального анализа.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять дезактивацию радиоактивных загрязнений; характеризовать неметаллические конструкционные материалы; работать с текстовыми редакторами; выполнять расчеты в электронной таблице; осваивать методы и порядок проведения технических анализов; определять химический состав вещества с помощью рентгеноспектрального оборудования.
Результат обучения: 1) Готовить рентгеноспектральное оборудование к проведению анализов.
Охрана труда и основы промышленной экологии
Черчение
Основы технической механики
Материаловедение
Прикладная информатика
Основы автоматизации технологических процессов
Общая технология силикатов
Физико-химические методы анализа
Практика на получение квалификации "Лаборант рентгеноспектрального анализа"
Критерии оценки:

1. Қиын балқитын бейметалл және силикат материалдарын кристалдандыру процесінің мәні мен заңдылықтарын түсіндіреді.
2. Тұтқыр минерал материалдардың негізінде бұйымдардың өндіру технологиясын сипаттайды.
3. Синтетикалық эталондар мен ерітінділер дайындайды.
4. Талдамалы графиктерді эталондар бойынша түзетеді.
5. Дербес компьютер арқылы графиктер салады.
6. Регрессивті талдау бағдарламалары арқылы математикалық үлгілердің коэффициенттерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Рентгенді-спектралдық талдау жүргізу үшін материалдың сынамасын дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зерттелетін жабдықтың құрылымы мен қасиеттерін түсінеді.
2. Керамика, оттөзімді бұйымдар және шыны технологиясының негіздерін меңгереді.
3. Сандық талдау жүргізуге қажетті есептеулер жүргізеді.
4. Рентген сәулелерінің қасиеттерін және олардың заттармен өзара әрекеттесуін түсінеді.
5. Рентгенді-спектралдық талдау үшін үлгілерді (сынамаларды) дайындайды және олардың сапасын бақылайды.
6. Сынамалар топтамасының талдауын жүргізу жоспарын құрады.
7. Балқытуға арналған қоспа концентрациясының есептеуін жүргізеді.
8. Қоспаларды дайындайды және балқытады.
КҚ 5. Рентгенді-спектралдық жабдықтардың үздіксіз жұмысын және оның жарамдылық күйін қамтамасыз ету
КМ 05. Рентгенді-спектралдық жабдықтардың үздіксіз жұмысын және оның жарамдылық күйін қамтамасыз ету
Бұл модуль рентгенді-спектралдық жабдықтардың үздіксіз жұмысын және оның жарамдылық күйін қамтамасыз етуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дозиметриялық бақылау аспаптары мен әдістерін; объектілердің негізгі ұғымдары мен анықтамаларын; бейметалл материалдардың құрылымын; мәтіндік ақпарат редакторын; өндірісті автоматтандыру туралы жалпы ұғымдарды; ең соңғы технологиялық схемалар және өндіріс режимдерін; рентген аспаптарының оптикалық сызба-нұсқаларын; рентгенді-спектралдық талдау жүргізу әдістемесі мен кезеңдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: радиоактивті ластануларды қатерсіздендіруді; бейметалл конструкциялық материалдарды сипаттауды; мәтіндік редакторлармен жұмыс істеуді; электрондық кестеде есептеулер жүргізуді; техникалық талдаулар жүргізу әдістері мен тәртібін меңгеруді; рентгенді-спектралдық жабдық арқылы заттың химиялық құрамын айқындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Рентгенді-спектралдық жабдықты талдау жүргізуге дайындау.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Сызу
Техникалық механика негіздері
Материалтану
Қолданбалы информатика
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері
Силикаттардың жалпы технологиясы
Физикалық-химиялық талдау әдістері
"Рентгенді-спектралдық талдау зертханашысы" біліктілігін иеленуге арналған практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает меры безопасности работы с рентгеновскими установками.
2. Классифицирует неметаллические материалы и изделия.
3. Классифицирует системы автоматического контроля.
4. Понимает общие требования к технологическим процессам.
5. Характеризует аппараты, применяемые в рентгеноспектральном анализе.
6. Производит градуировку рентгеноспектрального аппарата.
Результат обучения: 2) Использовать оборудование в соответствии с требованиями техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Читает оптическую схему рентгеновского спектрометра.
2. Объясняет основные понятия, аксиомы статики.
3. Характеризует процесс термической обработки тугоплавких неметаллических материалов.
4. Выполняет расчеты в электронной таблице.
5. Снимает показания с приборов контроля за давлением и температурой.
6. Соблюдает технику безопасности при производстве силикатных материалов и изделий.
7. Обрабатывает показания приборов по градуированным графикам или таблицам.
8. Переключает рентгеноспектральный аппарат на различные режимы работы.
9. Работает с безэталонным и эталонным рентгеноспектральным прибором.
Результат обучения: 3) Оценивать текущее состояние и устранять неисправности при работе рентгеноспектрального оборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает обозначения условные графические в схемах и схемы по специальности.
2. Понимает основные понятия кинематики.
3. Характеризует неметаллические конструкционные материалы.
4. Владеет системами автоматического регулирования и их характеристиками.
5. Характеризует технологическое оборудование, принципы действия и правила технической эксплуатации.
6. Классифицирует возможные ошибки рентгеноспектрального анализа.
7. Наблюдает за работой рентгеноспектрального оборудования.
8. Устраняет мелкие неисправности рентгеноспектральных аппаратов, выполняет замену рентгеновских трубок, отдельных блоков регистрирующих систем.
9. Проводит анализ ошибочных и аварийных ситуаций при работе на спектрометрах и электронно-вычислительных машинах.
ПК 6. Проводить серийные количественные и качественные рентгеноспектральные анализы
ПМ 06. Проведение рентгеноспектральных анализов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения рентгеноспектральных анализов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
сопротивление материалов; детали машин; фотометрические методы; автоматические регуляторы; нормативно-техническую документацию к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции; характеристику методов рентгеноспектрального анализа; материалы в технологическом оборудовании неметаллических тугоплавких строительных материалов; физико-химические основы варки стекла.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить расчет балки на растяжение; работать со средствами автоматизации и вспомогательных устройств; читать схемы качественного и количественного рентгеноспектрального анализа.
Результат обучения: 1) Выбирать методику и оптимальный режим измерения проб в соответствии с концентрацией анализируемого элемента
Охрана труда и основы промышленной экологии
Основы технической механики
Аналитическая химия
Прикладная информатика
Основы автоматизации технологических процессов
Общая технология силикатов
Физико-химические методы анализа
Основы технологии производства тугоплавких неметаллических силикатных материалов и изделий
Практика на получение квалификации "Лаборант рентгеноспектрального анализа"
Критерии оценки:

1. Рентген қондырғыларымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
2. Бейметалл материалдар мен бұйымдарды жіктейді.
3. Автоматты бақылау жүйесін жіктейді.
4. Технологиялық процестерге қойылатын жалпы талаптарды түсінеді.
5. Рентгенді-спектралдық талдауда қолданылатын аппараттарды сипаттайды.
6. Рентгенді-спектралдық аппаратты межелейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықты қауіпсіздік техникасы талаптарына сәйкес пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Рентген спектрометрінің оптикалық сызба-нұсқаларын оқиды.
2. Негізгі ұғымдарды, статика аксиомаларын түсіндіреді.
3. Қиын балқитын бейметалл материалдарды термиялық өңдеу процесін сипаттайды.
4. Электрондық кестеде есептеулер жүргізеді.
5. Қысым мен температураны бақылау аспаптарынан көрсеткіштерді алады.
6. Силикат материалдары мен бұйымдарды өндіру кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
7. Аспаптардың көрсеткіштерін межеленген графиктер немесе кестелер бойынша өңдейді.
8. Рентгенді-спектралдық аппаратты әртүрлі жұмыс режимдеріне ауыстырады.
9. Эталонсыз және эталондық рентгенді-спектралдық аспаптармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ағымдағы жағдайды бағалау және рентгенді-спектралдық жабдықпен жұмыс істеу кезінде ақаулықтарды жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сызба-нұсқалардағы шартты графикалық белгілерді және мамандығы бойынша сызба-нұсқаларды түсінеді.
2. Кинематиканың негізгі ұғымдарын түсінеді.
3. Бейметалл конструкциялық материалдарды сипаттайды.
4. Автоматты реттеу жүйелерін және олардың сипаттамаларын меңгереді.
5. Технологиялық жабдықты, әрекет ету қағидатын және техникалық пайдалану қағидаларын сипаттайды.
6. Рентгенді-спектралдық талдаудың ықтимал қателерін жіктейді.
7. Рентгенді-спектралдық жабдықтардың жұмысын бақылайды.
8. Рентгенді-спектралдық аппараттардың ұсақ ақаулықтарын жояды, рентген түтіктерін, тіркеу жүйелерінің жекелеген блоктарын ауыстырады.
9. Спектрометрлерде және электрондық-есептеуіш машиналарда жұмыс істеу кезінде қате және апатты жағдайларға талдау жүргізеді.
КҚ 6. Топтамалық сандық және сапалық рентгенді-спектралдық талдаулар жүргізу
КМ 06. Рентгенді-спектралдық талдау жүргізу
Бұл модуль рентгенді-спектралдық талдау жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
материалдардың кедергісін; машина бөлшектерін; фотометриялық әдістерді; автоматты реттеуіштерді; шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасына арналған нормативтік-техникалық құжаттаманы; рентгенді-спектралдық талдау әдістерінің сипаттамасын; қиын балқитын бейметалл құрылыс материалдарының технологиялық жабдығындағы материалдарды; шыны қайнатудың физикалық-химиялық негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: бөренені созуға есептеуді; автоматтандыру құралдарымен және қосалқы құрылғылармен жұмыс істеуді; сандық және сапалық рентгенді-спектралдық талдау сызба-нұсқаларын оқуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Талданатын элементтің концентрациясына сәйкес сынамаларды өлшеу әдістемесін және оңтайлы режимін таңдау.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Техникалық механика негіздері
Аналитикалық химия
Қолданбалы информатика
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері
Силикаттардың жалпы технологиясы
Физикалық-химиялық талдау әдістері
Қиын балқитын бейметалды силикат материалдары мен бұйымдарды өндіру технологиясының негіздері
"Рентгенді-спектралдық талдау зертханашысы" біліктілігін иеленуге арналған практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает сопротивление материалов и владеет общими сведениями о передачах.
2. Владеет фотографическими методами.
3. Работает с графическим редактором.
4. Классифицирует автоматические регуляторы.
5. Владеет требованиями нормативно-технической документации к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
6. Характеризует методы рентгеноспектрального анализа.
7. Владеет схемами и пооперационными параметрами отбора и подготовки проб к анализу.
8. Характеризует сырье и материалы в производстве керамики, минеральных вяжущих и огнеупоров.
9. Определяет содержание вещества в пробе методами гравиметрии и титриметрии.
10. Проводит анализ растворов абсорбционным рентгеноспектральным методом.
Результат обучения: 2) Проводить качественные и количественные рентгеноспектральные анализы.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы составления схем автоматизации.
2. Понимает физико-химические основы технологии тугоплавких неметаллических и силикатных материалов.
3. Владеет методиками и этапами проведения рентгеноспектрального анализа.
4. Проводит по принятым методикам серийные количественные и качественные рентгеноспектральные анализы на несколько компонентов для двух-трех видов материалов.
5. Выполняет нестандартные (одиночные) анализы и анализы неизвестных материалов.
6. Обрабатывает и оформляет результаты анализа с применением компьютера.
7. Определяет химический состав вещества с помощью различных рентгеноспектральных приборов.
Квалификация 083108 3 "Техник-технолог
ПК 7. Контролировать соблюдение технологической дисциплины в производственных подразделениях
ПМ 07. Организация ведения технологического процесса и контроль работы технологического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации ведения технологического процесса и ведения контроля работы технологического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: физико-химические основы технологических операций производства тугоплавких неметаллических силикатных материалов и изделий; технические требования, предъявляемые к сырью, материалам и готовой продукции; принцип работы, конструктивные особенности, технические характеристики и прогрессивные методы эксплуатации основного технологического и теплотехнического оборудования; показатели качества тугоплавких неметаллических (силикатных) материалов; лабораторные и автоматизированные методы контроля производства; работу смежных профессий на участке предприятия в условиях действующего производства; расчет технико-экономических показателей производства.
При изучении модуля обучающиеся учатся: контролировать технологический процесс производства тугоплавких неметаллических (силикатных) материалов; определять оптимальные условия ведения химических процессов и управления ими в производственных условиях; составлять карту учета показателей и режимов работы технологического оборудования; выполнять испытания качества силикатных изделий в лабораторных условиях; выбирать объект автоматизации, способы и средства автоматизации; рассчитывать технико-экономические показатели производства.
Результат обучения: 1) Вести контроль соблюдения технологических параметров производства тугоплавких неметаллических (силикатных) материалов.
Охрана труда и основы промышленной экологии
Основы автоматизации технологических процессов
Физическая химия тугоплавких неметаллических и силикатных соединений
Основы теплотехники и теплотехническое оборудование
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Технология и оборудование производства тугоплавких неметаллических силикатных материалов и изделий
Организация и планирование производства
Производственная технологическая практика
Критерии оценки:

1. Материалдардың кедергісін түсінеді және берілістер туралы жалпы мәліметтерді меңгереді.
2. Фотографиялық әдістерді меңгереді.
3. Графикалық редактормен жұмыс істейді.
4. Автоматты реттеуіштерді жіктейді.
5. Шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасына қойылатын нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарын меңгереді.
6. Рентгенді-спектралдық талдау әдістерін сипаттайды.
7. Сынамаларды іріктеу және талдауға дайындау сызба-нұсқаларын және операциялық параметрлерін меңгереді.
8. Керамика, тұтқыр минерал және оттөзімдік бұйымдар өндірісіндегі шикізат пен материалдарды сипаттайды.
9. Сынамадағы заттардың құрамын гравиметрия және титриметрия әдістерімен айқындайды.
10. Ерітінділерді абсорбциялық рентгенді-спектралдық әдіспен талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сапалық және сандық рентгенді-спектралдық талдаулар жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматтандыру сызба-нұсқаларын құру қағидаттарын түсінеді.
2. Қиын балқитын бейметалл және силикат материалдардың физикалық-химиялық негіздерін түсінеді.
3. Рентгенді-спектралдық талдау жүргізу әдістемелері мен кезеңдерін меңгерді.
4. Қабылданған әдістемелер бойынша екі-үш түрлі материалдар үшін бірнеше компоненттерге арналған топтамалық сандық және сапалық рентгенді-спектралдық талдаулар жүргізеді.
5. Стандартты емес (жалғыз) талдаулар және белгісіз материалдар талдауын жүргізеді.
6. Талдау нәтижелерін компьютер арқылы өңдейді және рәсімдейді.
7. Әртүрлі рентгенді-спектралдық аспаптар арқылы заттың химиялық құрамын айқындайды.
"083108 3 - Техник-технолог" біліктілігі
КҚ 7. Өндірістік бөлімшелерде технологиялық тәртіптің сақталуын бақылау
КМ 07. Технологиялық процесті жүргізуді ұйымдастыру және технологиялық жабдықтардың жұмысын бақылау
Бұл модуль технологиялық процесті жүргізуді және технологиялық жабдықтардың жұмысын бақылауды ұйымдастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: қиын балқитын бейметалды силикат материалдары мен бұйымдарды өндірудің технологиялық операцияларының физикалық-химиялық негіздерін; шикізатқа, материалдар мен дайын өнімге қойылатын техникалық талаптарды; негізгі технологиялық және жылу техникалық жабдықтың жұмыс істеу қағидатын, конструктивті ерекшеліктерін, техникалық сипаттамалары және пайдаланудың озық әдістерін; қиын балқитын бейметалды (силикат) материалдарының сапа көрсеткіштерін; өндірісті бақылаудың зертханалық және автоматтандырылған әдістерін; қолданыстағы өндіріс жағдайында кәсіпорын учаскесіндегі аралас мамандардың жұмысын; өндірістің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қиын балқитын бейметалды (силикат) материалдары өндірісінің технологиялық процесін бақылауды; химиялық процестерді жүргізудің және оларды өндірістік жағдайларда басқарудың оңтайлы шарттарын айқындауды; технологиялық жабдықтың көрсеткіштерін және жұмыс режимдерін есепке алу картасын құруды; зертханалық жағдайларда силикат бұйымдарының сынауын жүргізуді; автоматтандыру объектісін, автоматтандыру әдістері мен құралдарын таңдауды; өндірістің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қиын балқитын бейметалл (силикат) материалдары өндірісінің технологиялық параметрлерінің сақталуын бақылау.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері
Қиын балқитын бейметалл силикат қосылыстарының физикалық химиясы Жылу техникасы негіздері және жылу техникалық жабдық
Стандарттау, метрология және өнімнің сапасын басқару негіздері
Қиын балқитын бейметалл силикат материалдары мен бұйымдарын өндіру технологиясы және жабдығы
Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Өндірістік технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует технологические параметры производства тугоплавких неметаллических силикатных материалов и изделий.
2. Классифицирует методы и средства автоматизированного контроля производства.
3. Понимает устройство автоматических средств контроля, регулирования, защиты и блокировки, схемы автоматизации производства тугоплавких неметаллических силикатных материалов и изделий.
3. Снимает показания приборов и оценивает достоверность информации.
4. Выполняет контроль и регулировку технологического процесса средствами автоматизации.
Результат обучения: 2) Вести контроль соблюдения параметров эксплуатации технологического и теплотехнического оборудования и коммуникаций.
Критерии оценки:
1. Оценивает параметры эксплуатации технологического и теплотехнического оборудования как рабочие или критические.
2. Характеризует производительность оборудования.
3. Применяет в работе технические паспорта оборудования.
Результат обучения: 3) Вести контроль расхода сырья и вспомогательных материалов.
Критерии оценки:
1. Владеет нормами расхода сырья и вспомогательных материалов согласно технологическому регламенту.
2. Рассчитывает нормы расхода и перерасход сырья и материалов в соответствии с производительностью производства.
Результат обучения: 4) Вести технический контроль производства тугоплавких неметаллических (силикатных) материалов.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в структуре и назначении отдела технического контроля производства.
2. Характеризует виды технического контроля.
3. Понимает методы и средства лабораторных испытаний тугоплавких неметаллических (силикатных) материалов.
4. Выполняет несложные испытания силикатных изделий, стекла, керамики на соответствие стандарту.
5. Анализирует результаты лабораторных испытаний и корректирует технологический процесс.
Результат обучения: 5) Оценивать эффективность работы производства.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в методах и средствах оценки эффективности производства.
2. Рассчитывает технико-экономические показатели производства.
ПК 8. Осуществлять контроль качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
ПМ 08. Контроль качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения контроля качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основы регулирования производственного процесса путем измерения показателей качества изделий на всех этапах производства; свойства сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов; параметры технологического процесса и правила их регулирования; технические требования, предъявляемые к сырью, материалам и готовой продукции, качеству технологических операций; методы лабораторного контроля.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
анализировать качество продукции, исходя из свойств и состава исходного сырья; контролировать качество сырья, готового продукта, ход технологического процесса по результатам анализа и контрольно-измерительным приборам в соответствии с технологическим регламентом; выявлять причины брака продукции, разрабатывать меры по его предупреждению и ликвидации в рамках системы менеджмента качества.
Результат обучения: 1) Понимать принципы оценки качества продукции.
Основы стандартизации, метрологии и управления качеством продукции
Технология и оборудование производства тугоплавких неметаллических силикатных материалов и изделий
Производственная технологическая практика
Критерии оценки:

1. Қиын балқитын бейметалл силикат материалдары мен бұйымдары өндірісінің технологиялық параметрлерін сипаттайды.
2. Өндірісті автоматтандырылған бақылау әдістері мен құралдарын сипаттайды.
3. Автоматты бақылау құралдарының құрылғысын, реттелуін, қорғалуын және бұғатталуын, қиын балқитын бейметалл силикат материалдары мен бұйымдары өндірісін автоматтандыру схемаларын түсінеді.
3. Аспаптардың көрсеткіштерін алады және ақпараттың анықтығын бағалайды.
4. Технологиялық процесті автоматтандыру құралдарымен бақылайды және реттейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық және жылу техникалық жабдық пен коммуникацияларды пайдалану параметрлерінің сақталуына бақылау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық және жылу техникалық жабдықты пайдалану параметрлерін жұмыс немесе сыни ретінде бағалайды.
2. Жабдықтардың өнімділігін сипаттайды.
3. Жұмыста жабдықтардың техникалық төлқұжаттарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Шикізат пен қосалқы материалдардың жұмсалуын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық регламентке сәйкес шикізат пен қосалқы материалдардың жұмсалу нормаларын меңгереді.
2. Өндіріс өнімділігіне сәйкес шикізат пен материалдардың жұмсалу және артық жұмсалу нормаларын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Қиын балқитын бейметалды (силикат) материалдары өндірісіне техникалық бақылау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісті техникалық бақылау бөлімінің құрылымы мен мақсатын жақсы біледі.
2. Техникалық бақылау түрлерін сипаттайды.
3. Қиын балқитын бейметалл (силикат) материалдарын зертханалық сынау әдістері мен құралдарын түсінеді.
4. Силикат бұйымдарының, шынының, керамиканың стандартқа сәйкестігіне күрделі емес сынаулар жүргізеді.
5. Зертханалық сынау нәтижелерін талдайды және технологиялық процесті түзетеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Өндіріс жұмысының тиімділігін бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндіріс тиімділігін бағалау әдістері мен құралдарын жақсы біледі.
2. Өндірістің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді.
КҚ 8. Шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын бақылауды жүзеге асыру
КМ 08. Шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын бақылау
Бұл модуль шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
барлық өндіріс кезеңдерінде бұйымдар сапасының көрсеткіштерін өлшеу жолымен өндірістік процесті реттеу негіздерін; шикізаттың, дайын өнімнің, қосалқы материалдардың қасиеттерін; технологиялық процестің параметрлерін және оларды реттеу қағидаларын; шикізатқа, материалдарға және дайын өнімге, технологиялық операциялардың сапасына қойылатын техникалық талаптарын; зертханалық бақылау әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: бастапқы шикізаттың қасиеттері мен құрамы тұрғысынан өнімнің сапасын талдауды; шикізаттың, дайын өнімнің сапасын, талдау нәтижелерін және технологиялық регламентке сәйкес бақылау-өлшеу аспаптары бойынша технологиялық процестің барысын бақылауды; өнімнің ақауының себептерін анықтауды, сапа менеджементі жүйесі шеңберінде олардың алдын алу және жою бойынша шаралар әзірлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнімнің сапасын бағалау қағидаттарын түсіну.
Стандарттау, метрология және өнімнің сапасын басқару негіздері
Қиын балқитын бейметалл силикат материалдары мен бұйымдарын өндіру технологиясы және жабдығы
Өндірістік технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основами регулирования производственного процесса путем измерения показателей качества изделий на всех этапах производства.
2. Понимает зависимость стабильности качества изготовляемой продукции от правильности организации инфраструктуры контроля на производстве.
3. Понимает место контроля качества в процессе производства.
4. Различает функции и содержание: входного контроля сырьевых материалов; операционного контроля технологического процесса; текущего контроля в ходе производства; приемочного контроля готовой продукции; периодического контроля качества в независимых аккредитованных лабораториях.
5. Ведет подготовку документации по менеджменту качества и типовым методам контроля качества технологических процессов на производственных участках.
Результат обучения: 2) Контролировать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Характеризует свойства сырья, готовой продукции, вспомогательных материалов.
2. Понимает организацию контроля технологического процесса, качества продукции и учет производства.
3. Соблюдает технические требования, предъявляемые к сырью, материалам и готовой продукции, качеству технологических операций.
4. Анализирует качество продукции, исходя из свойств и состава исходного сырья.
5. Контролирует качество сырья, готового продукта, ход технологического процесса по результатам анализа и контрольно-измерительным приборам в соответствии с технологическим регламентом.
6. Подбирает оптимальный состав сырья.
7. Выявляет причины некачественного продукта и предпринимает меры по предупреждению брака и ликвидации в рамках системы менеджмента качества.
ПК 9. Участвовать в работе по проектированию и моделированию технологических процессов
ПМ 09. Проектирование и моделирование технологических процессов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для участия в проектировании и моделировании технологических процессов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основы проектирования процессов и аппаратов химической промышленности; методику конструктивных и технологических расчетов производства тугоплавких неметаллических силикатных материалов и изделий; виды моделирования; функции и методы построения математической модели процесса.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
определять оптимальные параметры химических процессов; выполнять технологические и конструктивные расчеты процессов и оборудования производства тугоплавких неметаллических силикатных материалов и изделий; моделировать технологические процессы с применением программного обеспечения; оформлять графически технологические и конструктивные схемы.
Результат обучения: 1) Выполнять технологические расчеты с подбором конструкций для проведения основных процессов.
Охрана труда и основы промышленной экологии
Основы автоматизации технологических процессов
Процессы и аппараты химической технологии
Технология и оборудование производства тугоплавких неметаллических силикатных материалов и изделий
Критерии оценки:

1. Барлық өндіріс кезеңдерінде бұйымдар сапасының көрсеткіштерін өлшеу жолымен өндірістік процесті реттеу негіздерін меңгереді.
2. Дайындалатын өнім сапасы тұрақтылығының өндірісте бақылау инфрақұрылымын ұйымдастыру дұрыстығына тәуелділігін түсінеді.
3. Өндіріс барысында сапаны бақылау орнын түсінеді.
4. Мыналардың функциялары мен құрамын ажыратады: шикізат материалдарының кіріс бақылауы; технологиялық процесті операциялық бақылау; өндіріс барысында ағымдағы бақылау; дайын өнімді қабылдау бақылауы; тәуелсіз аккредиттелген зертханаларда сапаны мерзімді бақылау.
5. Сапа менеджементі және өндірістік учаскелерде технологиялық процестердің сапасын бақылаудың үлгілік әдістері бойынша құжаттама жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізаттың, дайын өнімнің және қосалқы материалдардың қасиеттерін сипаттайды.
2. Технологиялық процесті бақылаудың ұйымдастырылуын, өнім сапасын және өндірістің есепке алынуын түсінеді.
3. Шикізатқа, материалдарға және дайын өнімге, технологиялық операциялардың сапасына қойылатын талаптарды сақтайды.
4. Бастапқы шикізаттың қасиеттері мен құрамы тұрғысынан өнім сапасын талдайды.
5. Шикізаттың, дайын өнімнің сапасын, талдау нәтижелері және технологиялық регламентке сәйкес бақылау-өлшеу аспаптары бойынша технологиялық процестің барысын бақылайды.
6. Шикізаттың оңтайлы құрамын таңдайды.
7. Сапасыз өнім себептерін анықтайды және сапа менеджменті жүйесі шеңберінде ақаудың алдын алу және жою бойынша шаралар қолданады.
КҚ 9. Технологиялық процестерді жобалау және үлгілеу бойынша жұмысқа қатысу
КМ 09. Технологиялық процестерді жобалау және үлгілеу
Бұл модуль технологиялық процестерді жобалау және үлгілеу бойынша жұмысқа қатысуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: процестерді және химиялық өнеркәсіп аппараттарын жобалау негіздерін; қиын балқитын бейметалл силикат материалдары мен бұйымдары өндірісін конструктивті және технологиялық есептеу әдістемесін; үлгілеу түрлерін; процестің математикалық үлгісін құру функциялары мен әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
химиялық процестердің оңтайлы параметрлерін айқындауды; қиын балқитын бейметалл силикат материалдары мен бұйымдарын өндіру процестерінің технологиялық және конструктивті есептеулерін жүргізуді; бағдарламалық қамтылымды қолдана отырып, технологиялық процестерді үлгілеуді; графикалық технологиялық және конструктивті сызба-нұсқаларды рәсімдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі процестер жүргізу үшін конструкцияларды іріктеумен технологиялық есептеулерді орындау.
Еңбекті қорғау және өнеркәсіптік экология негіздері
Технологиялық процестерді автоматтандыру негіздері
Химиялық технология процестері және аппараттары
Қиын балқитын бейметалл силикат материалдары мен бұйымдарын өндіру технологиясы және жабдығы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Ориентируется в основах теории процессов массопереноса в системах со свободной и неподвижной поверхностью контакта фаз.
2. Составляет алгоритм расчета материального баланса технологического процесса, аппарата.
3. Выполняет конструктивные расчеты массообменных аппаратов.
Результат обучения: 2) Рассчитывать оптимальные условия для проведения технологического процесса.
Критерии оценки:
1. Понимает теоретические основы технологических процессов производства тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий.
2. Представляет алгоритм технологического и конструктивного расчетов.
3. Читает и разрабатывает технологическую схему производства тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий (участка).
4. Выполняет расчеты оптимальных параметров производства тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий.
Результат обучения: 3) Графически выполнять технологические и конструктивные схемы процессов и оборудования.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования графического оформления, технологических и конструктивных схем процессов и оборудования.
2. Выполняет конструктивные и технологические схемы, в том числе средствами системы автоматизированного проектирования.
Результат обучения: 4) Анализировать математические модели технологических процессов.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией в области современных алгоритмов и методик построения моделей для исследования технологических процессов.
2. Объясняет методы моделирования структуры, технологических и эксплуатационных свойств силикатных материалов.
3. Моделирует технологические параметры отдельных операций производства тугоплавких неметаллических силикатных материалов и изделий.
4. Анализирует математические и физические модели свойств силикатных материалов.
ПК 10. Выполнять организацию работы структурного подразделения
ПМ 10. Организация работы структурного подразделения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации работы структурного подразделения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
нормативно-правовые документы, регулирующие ответственность руководителя и членов структурного подразделения; принципы делового общения в коллективе; организацию труда руководителя структурного подразделения; виды планирования работы подразделения; основные приемы организации коллектива исполнителей; показатели оценки качества выполняемых работ; дисциплинарные процедуры в организации; формы производственных документов и порядок их заполнения.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
вести табель учета рабочего времени работников; организовывать работу структурного подразделения; владеть профессиональной этикой; оформлять документацию на различные операции с сырьем, полуфабрикатами и готовой продукцией; оценивать организацию рабочего места в производственных помещениях в соответствии с нормативной документацией; анализировать эффективность деятельности структурного подразделения.
Результат обучения: 1) Планировать основные показатели производства.
Основы менеджмента
Организация и планирование производства
Критерии оценки:

1. Еркін және жылжымайтын фазалар контактісінің беті бар жүйелерде масса тасымалдау процестері теориясының негіздерін жақсы біледі.
2. Технологиялық процестің, аппараттың материалдық балансын есептеу алгоритмін құрады.
3. Масса алмасу аппараттарының конструктивті есептеулерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық процесті жүргізу үшін оңтайлы жағдайларды есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қиын балқитын бейметалл және силикат материалдары мен бұйымдары өндірісінің технологиялық процестерінің теориялық негіздерін түсінеді.
2. Технологиялық және конструктивті есептеу алгоритмін ұсынады.
3. Қиын балқитын бейметалл және силикат материалдары мен бұйымдарын өндірудің технологиялық сызба-нұсқасын (учаскені) оқиды және әзірлейді.
4. Қиын балқитын бейметалл және силикат материалдары мен бұйымдарын өндірудің оңтайлы параметрлерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Процестер мен жабдықтың технологиялық және конструктивті сызба-нұсқаларын графика түрінде орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Процестер мен жабдықтың технологиялық және конструктивті сызба-нұсқаларын графика түрінде рәсімдеуге қойылатын талаптарды сақтайды.
2. Конструктивті және технологиялық сызба-нұсқаларды орындайды, соның ішінде автоматтандырылған жобалау жүйесінің құралдарымен.
Оқыту нәтижесі: 4) Технологиялық процестердің математикалық үлгілерін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық процестерді зерттеу үшін заманауи алгоритмдер және үлгілерді құру әдістемелері саласындағы ақпаратты меңгерді.
2. Силикат материалдарының құрылымын, технологиялық және пайдаланымдық қасиеттерін үлгілеу әдістерін түсіндіреді.
3. Қиын балқитын бейметалл және силикат материалдары мен бұйымдарын өндірудің жекелеген операцияларының технологиялық параметрлерін үлгілейді.
4. Силикат материалдары қасиеттерінің математикалық және физикалық үлгілерін талдайды.
КҚ 10. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру
КМ 10. Құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру
Бұл модуль құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: құрылымдық бөлімшенің басшысы мен мүшелерінің жауапкершілігін реттейтін нормативтік-құқықтық құжаттарды; ұжымда іскерлік қарым-қатынас жасау қағидаттарын; құрылымдық бөлімше басшысының еңбегін ұйымдастыруды; бөлімшенің жұмысын жоспарлау түрлерін; орындаушылар ұжымын ұйымдастырудың негізгі тәсілдерін; орындалатын жұмыстардың сапасын бағалау көрсеткіштерін; ұйымдағы тәртіптік рәсімдерді; өндірістік құжаттардың нысандары және оларды толтыру тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
қызметкерлердің жұмыс уақытын есепке алу табелін жүргізуді; құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыруды; кәсіптік этиканы меңгеруді; шикізатпен, жартылай дайын өнімдермен және дайын өніммен жүргізілетін әртүрлі операцияларға құжаттама рәсімдеуді; өндірістік үй-жайларда жұмыс орнының нормативтік құжаттамаға сәйкес ұйымдастырылуын бағалауды; құрылымдық бөлімше қызметінің тиімділігін талдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістің негізгі көрсеткіштерін жоспарлау.
Менеджмент негіздері
Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет методиками расчета экономических показателей.
2. Объясняет структуру издержек производства и пути снижения затрат.
3. Выполняет расчеты экономических показателей структурного подразделения: затраты на энергоносители, норм выработки, норм времени.
Результат обучения: 2) Организовывать работу структурного подразделения.
Критерии оценки:
1. Объясняет принципы и виды планирования работы бригады (подразделения).
2. Ориентируется в основных приемах организации работы исполнителей.
3. Формулирует требования к профессиональным, деловым и личностным качествам руководителя структурного подразделения.
4. Владеет навыками работы с производственными инструкциями по организации рабочих мест персонала.
5. Составляет табель учета рабочего времени работников.
6. Составляет сменный график работы подразделения.
Результат обучения: 3) Анализировать работу исполнителей.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией о способах и показателях оценки качества выполняемых работ исполнителями.
2. Знаком с технологическими сменными ведомостями, делает заключение о ходе технологического процесса.
3. Анализирует технологические и дисциплинарные нарушения подразделения за период времени.
4. Принимает решения по корректированию ситуации.
ПК 11. Выполнять основные виды работ по квалификации "Техник-технолог"
ПК 11. Преддипломная практика
Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения; ознакомление непосредственно на предприятиях с современными методами ведения процесса производства тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий, новым оборудованием, организацией труда, экономикой производства, путями решения экологических проблем; сбор и подготовку материалов для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Изучать и анализировать работу предприятия.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует структуру предприятия по производству тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий.
2. Понимает и характеризует особенности технологических процессов производства тугоплавких неметаллических и силикатных материалов и изделий.
3. Владеет знаниями о видах деятельности различных отделов, цехов, участков предприятия.
4. Собирает и анализирует данные о работе предприятия.
5. Определяет характерные признаки и контрольный перечень основных ремонтных работ.
Результат обучения: 2) Изучать, собирать и анализировать материалы по теме дипломного проекта.
Критерии оценки:

1. Экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістемелерін меңгерді.
2. Өндіріс шығындарының құрылымын және шығындарды азайту жолдарын түсіндіреді.
3. Құрылымдық бөлімшенің экономикалық көрсеткіштерінің есептеулерін жүргізеді: энергия тасымалдағыштарға арналған шығындар, өндіру нормалары, уақыт нормалары
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылымдық бөлімшенің жұмысын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бригаданың (бөлімшенің) жұмысын жоспарлау қағидаттары мен түрлерін түсіндіреді.
2. Орындаушылардың жұмысын ұйымдастырудың негізгі әдістерін жақсы біледі.
3. Құрылымдық бөлімше басшысының кәсіби, іскерлік және жеке қасиеттеріне қойылатын талаптарды тұжырымдайды.
4. Персоналдың жұмыс орындарын ұйымдастыру жөніндегі өндірістік нұсқаулықтармен жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
5. Қызметкерлердің жұмыс уақытын есепке алу табелін құрайды.
6. Бөлімше жұмысының ауысымды кестесін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Орындаушылардың жұмысын талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындаушылардың жұмыс сапасын бағалау әдістері мен көрсеткіштері туралы ақпаратты меңгерді.
2. Технологиялық ауысымды тізімдемелермен таныс, технологиялық процестің барысы туралы қорытынды жасайды.
3. Уақыт кезеңі ішіндегі бөлімшенің технологиялық және тәртіптік бұзушылықтарын талдайды.
4. Жағдайды түзету бойынша шешімдер қабылдайды.
КҚ 11. "Техник-технолог" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 11. Диплом алды практика
Бұл модуль оқыту барысында алынған білімді және практикалық дағдыларды жиынтықтау мен жетілдіруге; тікелей кәсіпорындарда қиын балқитын бейметалл және силикат материалдары мен бұйымдарын өндіру процесін жүргізудің заманауи әдістерімен, жаңа жабдықпен, еңбекті ұйымдастырумен, өндіріс экономикасымен, экологиялық мәселелерді шешу жолдарымен таныстыруға; дипломдық жобаны орындау үшін материалдар жинау мен дайындауға бағытталған.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорынның жұмысын зерделеу және талдау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қиын балқитын бейметалл және силикат материалдары мен бұйымдарын өндіру жөніндегі кәсіпорынның құрылымын сипаттайды.
2. Қиын балқитын бейметалл және силикат материалдары мен бұйымдарын өндірудің технологиялық процестерінің ерекшеліктерін түсінеді және сипаттайды.
3. Әртүрлі бөлімдердің, цехтардың, кәсіпорын учаскелерінің қызмет түрлері туралы білімді меңгерді.
4. Кәсіпорын жұмысы туралы деректер жинайды және талдайды.
5. Негізгі жөндеу жұмыстарының өзіндік белгілерін және бақылау тізбесін айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жоба тақырыбы бойынша материалдарды зерделеу, жинау мен талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает технологическую схему обслуживаемого участка, производства.
2. Понимает устройство, технические характеристики, правила эксплуатации подготовительного, основного и вспомогательного технологического оборудования, средств измерений и автоматики.
3. Читает схему коммуникаций обслуживаемого участка.
4. Определяет виды конструкторско-технологической документации.
5. Соблюдает стандарты при определении показателей качества продукции.
6. Рассчитывает качественные и количественные показатели производства.
7. Владеет вопросами менеджмента и экономики производства.
8. Соблюдает требования охраны труда, промышленной и экологической безопасности при ведении технологических процессов.
Результат обучения: 3) Дублировать обязанности техника-технолога.
Критерии оценки:
1. Проводит инструктаж на рабочем месте.
2. Анализирует и регулирует работу подконтрольного цеха.
3. Оформляет документацию на технологический процесс производства.
4. Выявляет и устраняет неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
5. Оформляет документацию на техническое обслуживание и ремонт оборудования.
6. Оформляет распоряжения на производство работ.
7. Проводит технический анализ готовой продукции.
8. Осуществляет контроль работы измерительных приборов.
9. Определяет и анализирует основные технико-экономические показатели производства тугоплавких неметаллических (силикатных) материалов.
10. Применяет способы и меры, исключающие травматизм.
11. Оказывает доврачебную медицинскую помощь.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 231
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 654
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Эксплуатация энергетических транспортных установок (по видам транспорта)"
Код и профиль образования:
0900000 – Энергетика
Специальность:
0905000 – Эксплуатация энергетических транспортных установок (по видам транспорта)
Квалификация:

1. Қызмет көрсетілетін учаскенің, өндірістің технологиялық сызба-нұсқасын түсінеді.
2. Дайындық, негізгі және қосалқы технологиялық жабдықтың, өлшеу құралдары мен автоматиканың құрылғысын, техникалық сипаттамаларын, пайдалану қағидаларын түсінеді.
3. Қызмет көрсетілетін учаскенің коммуникация сызба-нұсқасын оқиды.
4. Конструкторлық-технологиялық құжаттаманың түрлерін айқындайды.
5. Өнім сапасының көрсеткіштерін айқындау кезінде стандарттарды сақтайды.
6. Өндірістің сапалық және сандық көрсеткіштерін есептейді.
7. Менеджмент және өндіріс экономикасы мәселелерін меңгерді.
8. Технологиялық процестерді жүргізу кезінде еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Техник-технологтың міндеттерін қайталау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнында нұсқама өткізу.
2. Бақыланатын цехтың жұмысын талдайды және реттейді.
3. Өндірістің технологиялық процесіне құжаттама рәсімдейді.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтайды және жояды.
5. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге құжаттама рәсімдейді.
6. Жұмыстар жүргізуге өкімдер рәсімдейді.
7. Дайын өнімнің техникалық талдауын жүргізеді.
8. Өлшеу аспаптарының жұмысын бақылайды.
9. Қиын балқитын бейметалл (силикат) материалдарын өндірудің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін айқындайды және талдайды.
10. Жарақатқа жол бермейтін әдістер мен шараларды қолданады.
11. Дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
231-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
654-қосымша
"Энергетикалық тасымалдау қондырғыларын пайдалану (көлік түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0900000 – Энергетика
Мамандығы:
0905000 – Энергетикалық тасымалдау қондырғыларын пайдалану (көлік түрлері бойынша)
Біліктілігі:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История
Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "Электромеханик"
ПК 1. Выполнять такелажные работы по перемещению энергетических транспортных установок и вспомогательного оборудования
ПМ 01. Выполнение такелажных работ по перемещению энергетических транспортных установок и вспомогательного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения по перемещению энергетических транспортных установок и вспомогательного оборудования
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
классификацию и характеристику такелажных работ по перемещению, разборке и установке особо сложных и ответственных узлов деталей и элементов оборудования энергетических транспортных установок и вспомогательного оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся соблюдать:
- правила такелажных работ;
- правила построения и чтения чертежей и схем, условные обозначения;
- способы проецирования, построение видов, разрезов, сечений; понимать:
- основные понятия статики, кинематики и динамики;
- основные положения сопротивления материалов;
- основные положения деталей машин;
- виды, свойства и области применения основных электротехнических материалов, используемых в производстве;
- классификацию и свойства металлов и сплавов;
- основные физическое свойства жидкостей;
- разборка и сборка устройств и аппаратуры;
- гидро и пневмомеханические приводы; соблюдать требования безопасности и охраны труда перед началом работы, во время работы, в аварийных ситуациях, по окончании работы.
Результат обучения: 1) Классифицирует и характеризует такелажные работы по перемещению, разборке и установки особо сложных и ответственных узлов деталей и элементов оборудования энергетических транспортных установок и вспомогательного оборудования.
Черчение
Основы технической механики
Электрические материалы
Основы гидравлики и пневматики
Измерительная техника
Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"Электр механигі" біліктілігі
КҚ 1. Энергетикалық көлік қондырғылары мен қосалқы жабдықтардың орнын ауыстыру бойынша такелаждық жұмыстарды орындау
КМ 01. Энергетикалық көлік қондырғылары мен қосалқы жабдықтардың орнын ауыстыру бойынша такелаждық жұмыстарды орындау
Бұл модуль энергетикалық көлік қондырғылары мен қосалқы жабдықтардың орнын ауыстыру бойынша орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
- энергетикалық көлік қондырғылары мен қосалқы жабдықтар жабдықтарының бөлшектері мен элементтерінің аса күрделі және жауапты тораптарын ауыстыру, бөлшектеу және орнату бойынша такелаждық жұмыстардың жіктелуі мен сипаттамасын меңгерді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
-такелаждық жұмыстардың ережелерін;
- сызбалар мен сызбаларды құру және оқу ережелері, шартты белгілерді;
- проекциялау тәсілдерін, түрлерін, тіліктерді, қималарды құруды;
- статика, кинематика және динамиканың негізгі ұғымдарын;
- материалдар кедергісінің негізгі ережелерін;
- машина бөлшектерінің негізгі ережелерін;
- өндірісте қолданылатын негізгі электр техникалық материалдардың түрлері, қасиеттері және қолданылу саласы;
- металдар мен қорытпалардың жіктелуі мен қасиеттерін;
- сұйықтықтың негізгі физикалық қасиеттерін;
- құрылғылар мен аппаратураларды бөлшектеуді және құрастыруды;
- гидро және пневмомеханикалық жетектерді;
- жұмыс басталар алдындағы, жұмыс уақытындағы, апаттық жағдайлардағы, жұмыс аяқталғаннан кейінгі еңбек қауіпсіздігі мен қорғау талаптарын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Энергетикалық көлік қондырғылары мен қосалқы жабдықтар жабдықтарының бөлшектері мен элементтерінің аса күрделі және жауапты тораптарын ауыстыру, бөлшектеу және орнату бойынша такелаждық жұмыстарды жіктейді және сипаттайды.
Сызу
Техникалық механика негіздері
Электр материалдары
Гидравлика және пневматика негіздері
Өлшеу техникасы Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выбирает простые такелажные средства.
2. Применяет методы безопасности и охраны труда перед началом работы, во время работы, по окончанию работы, в аварийных ситуациях.
3. Выполняет правила ведения такелажных работ.
Результат обучения: 2) Выполнять требования, предъявляемые к грузоподъемным машинам, механизмам и грузозахватным приспособлениям;
Критерии оценки:
1. Выполняет слесарную работу по обработке деталей энергетических транспортных установок и вспомогательных оборудований.
2. Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы и сечения.
3. Выполняет изображение и обозначение резьб.
4. Выполняет чертежи разъемных и неразъемных соединений.
5. Использует систему допусков и посадок, квалитетов и параметров шероховатости при слесарной обработке деталей
6. Использует оборудование, инструменты, приспособления для пайки.
7. Выполняет слесарную обработку деталей без соблюдения размеров (рубка и опиловка).
8. Исправляет резьбы плашками и метчиками.
9. Выполняет разметку по шаблону простых деталей.
Результат обучения: 3) Оценивать состояние грузоподъемных машин, механизмов, грузозахватных приспособлений.
Критерии оценки:
1. Использует приборы для измерения плотности и вязкости жидкости.
2. Устраняет отказы и регулирует частоты вращения дизеля, турбин.
3. Выполняет ремонт и обслуживание энергетических приводов.
4. Приобретает навыки подъема груза и перемещения груза с помощью механизмов (домкрат, лебедка, тали).
Результат обучения: 4) Выполнять требования безопасности перед началом работы, во время работы, в аварийных ситуациях, по окончании работы.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования техники безопасности.
2. Оказывает первую (доврачебную) помощь.
3. Выполняет требования пожарной безопасности.
ПК 2. Анализировать неисправности энергоустановок и разрабатывать мероприятия по устранению причин их возникновения
ПМ 02. Анализ не исправности энергоустановок и разработка мероприятий по устранению причин их возникновения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения анализа не исправностей электроустановок и разработки мероприятий по их устранению причины их возникновения
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
- законы электрических и магнитных цепей и основные положения термодинамики;
- газовых циклов процессы водяного пара
- методы анализа цепей постоянного и переменного тока; методы расчета в линейных и нелинейных электрических цепях;
- назначение, классификация, области применения, конструкции и принцип действия электрических машин;
- основные эксплуатационные показатели электрических машин;
- законодательные акты в области стандартизации, метрологии, сертификации;
основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных полупроводниковых приборов; принцип построения схем усилительных каскадов низкой частоты, усилителей мощности, многокаскадных усилителей, усилителей постоянного тока, операционных усилителей, типовых схем генераторов и импульсных устройств, источников питания, преобразовательных устройств; принцип работы основных цифровых устройств; перспективы развития электронной техники.
- роль и значение новых компьютерных технологий в профессиональном росте;
- понятие операционной системы;
- основные принципы построения баз данных;
При изучении модуля обучающиеся учатся:
- понимать и читать простые схемы типовой электронной аппаратуры;
- выбирать типы электронных приборов в зависимости от особенностей их применения;
- эксплуатировать электронные устройства
– настраивать операционную систему; копировать, удалять, переименовывать объекты, создавать ярлыки; настраивать интерфейсы
- создание чертежа по координатам, изменение ориентации чертежа.
Результат обучения: 1) Понимать законы электрических и магнитных цепей.
Теоретические основы электротехники
Основы электроники и микроэлектроники
Измерительная техника
Теплотехника
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Основы стандартизации и метрологии
Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Қарапайым такелаж құралдарын таңдайды.
2. Жұмыс басталар алдында, жұмыс уақытында, жұмыс аяқталғаннан кейін, авариялық жағдайларда еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау әдістерін қолданады.
3. Такелаждық жұмыстарды жүргізу ережелерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жүк көтергіш машиналарға, механизмдерге және жүк-қармау құрылғыларына қойылатын талаптарды орындайды;
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергетикалық көлік қондырғылары мен қосалқы жабдықтардың бөлшектерін өңдеу жөніндегі Слесарлық жұмысты орындайды
2. Бөлшектердің проекциясын, қажетті тіліктер мен қималарды орындайды.
3. Бұрандаларды бейнелеу мен белгілеуді орындайды.
4. Алмалы-салмалы және алынбайтын қосылыстардың сызбаларын орындайды.
5. Бөлшектерді слесарлық өңдеу кезінде кедір-бұдырлық параметрлері мен квалитеттері, шектеулер жүйесін пайдаланады
6. Дәнекерлеуге арналған жабдықтарды, құралдарды, құрылғыларды пайдаланады
7. Дәнекер мен флюстерді таңдайды.
8. Бөлшектерді өлшемдерді сақтамай слесарлық өңдеуді жасайды (кесу және аралау).
9. Бұранданы кескіштермен және белгілегіштермен түзетеді.
10. Қарапайым бөлшектердің шаблоны бойынша белгі жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жүк көтергіш машиналардың, механизмдердің, жүк ұстағыш құрылғылардың жай-күйін бағалайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сұйықтықтың тығыздығы мен тұтқырлығын өлшеу құралдарын пайдаланады
2. Істен шығуды жояды және дизельдің, турбиналардың айналу жиілігін реттейді
3. Энергетикалық жетектерді жөндеуді және қызмет көрсетуді орындайды.
4. Жүкті көтеру және механизмдердің (домкрат, шығыр, аспа) көмегімен жүкті жылжыту дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Жұмыс басталар алдындағы, жұмыс уақытындағы, авариялық жағдайлардағы, жұмыс аяқталғаннан кейінгі қауіпсіздік талаптары
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы талаптарын орындайды
2. Алғашқы (дәрігерге дейінгі) көмек көрсетеді
3. Өрт қауіпсіздігі талаптарын орындайды.
КҚ 2. Энергия қондырғыларының ақаулығын талдау және олардың пайда болу себептерін жою бойынша іс-шаралар әзірлеу
КМ 02. Энергия қондырғыларының ақаулығын талдау және олардың пайда болу себептерін жою бойынша іс-шаралар әзірлеу
Бұл модуль электр қондырғыларының ақаулықтарын талдауды орындау және олардың пайда болу себептерін жою бойынша іс-шараларды әзірлеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
- электр және магнит тізбектерінің заңдары және термодинамиканың негізгі ережелерін;
- газ циклдары су буының процестерін;
- тұрақты және айнымалы ток тізбектерін талдау әдістерін;
- электр машиналарының мақсаты, жіктелуі, қолданылу саласы, құрылымы және жұмыс істеу қағидатын;
- электр машиналарының негізгі пайдалану көрсеткіштерін;
- стандарттау, метрология, сертификаттау саласындағы заңнамалық актілер;
түрлі жартылай өткізгіш аспаптардың негізгі техникалық параметрлері, таңбалануы, шартты белгілері және қолданылу саласы; төмен жиілікті күшейткіш каскадтар, қуатты күшейткіштер, көп каскадты күшейткіштер, тұрақты токты күшейткіштер, операциялық күшейткіштер, генераторлар мен импульстік құрылғылардың типтік схемалары, қоректендіру көздері, түрлендіргіш құрылғылар сұлбаларын құру қағидатын; негізгі цифрлық құрылғылардың жұмыс принципі; электрондық техниканың даму перспективаларын.
- кәсіби өсудегі жаңа компьютерлік технологиялардың рөлі мен маңызын;
- операциялық жүйе ұғымын;
- деректер базасын құрудың негізгі қағидаттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
- типтік электронды аппаратураның қарапайым сызбаларын түсінуді және оқуды;
- электронды аспаптардың түрлерін қолдану ерекшеліктеріне байланысты таңдау;
- электрондық құрылғыларды пайдалануды;
- операциялық жүйені теңеу; нысандарды көшіру, жою, қайта атау, таңбашалар жасауды; интерфейстерді баптауды
- координаттар бойынша сызба жасауды, сызба бағдарын өзгертуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр және магнит тізбектерінің заңдарын талдайды.
Электротехниканың теориялық негіздері
Электроника және микроэлектроника негіздері
Өлшеу техникасы
Жылу техникасы
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Стандарттау және метрология негіздері
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует и определяет основных законов и свойств электрических цепей.
2. Определяет основные законы и свойств магнитных цепей.
3. Различает особенности цепей постоянного и переменного тока.
4. Различает особенности линейных и нелинейных цепей.
5. Выявляет причины их возникновения.
6. Определяет виды неисправностей энергоустановок.
7. Составляет мероприятия по устранению причин возникновения неисправностей.
Результат обучения: 2) Разрабатывать мероприятия по устранению причин неисправностей.
Критерии оценки:
1. Различает особенности построения и принцип работы типовых схем преобразовательных устройств и источников питания, производит расчет выпрямителей, составляет таблицы истинности для логических элементов.
2. Составляет таблицы истинности для логических элементов и цифровых устройств.
Результат обучения: 3) Проводить и оценивать метрологические измерения.
Критерии оценки:
1. Выбирает измерительные приборы различных систем и типов для выполнения конкретных профессиональных задач.
2. Измеряет ток, напряжение, мощность, электрическую энергию, коэффициент мощности, частоту в различных электрических цепях и устройствах.
3. Измеряет малые, средние, большие сопротивления, сопротивления изоляции и заземления различными способами и методами.
4. Измеряет индуктивность, взаимную индуктивность и емкость.
5. Применяет правила основ сертификации на железнодорожном транспорте
Результат обучения: 4) Определять параметры состояния пара, тепла и изменение энергии.
Критерии оценки:
1. Принципы работы в операционных системах
2. Использует современные и перспективные компьютерные и информационные технологии в практической деятельности.
3. Основные принципы построения баз данных.
4. Понимает структуру графических редакторов, принципы работы в редакторе, понятия о свойствах объекта, создание чертежа по координатам, изменение ориентации чертежа.
5. Демонстрирует закономерности термодинамики и теории теплообмена.
6. Характеризует основные теплотехнические параметры оборудования.
7. Выполняет методику расчета теплообменных аппаратов.
ПК 3. Выполнять эксплуатацию, техническое обслуживание, ремонт, регулировку энергетических установок подвижного состава, передвижных электростанций,
вспомогательных механизмов и систем
ПМ 03. Техническое обслуживание, ремонт, регулировка энергетических установок и
подвижного состава
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнение по техническому обслуживанию, ремонту, регулировке энергетических установок и подвижного состава
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
конструкцию и принцип действия энергоустановок и вспомогательного оборудования; организацию и допуск эксплуатацию; автоматическое регулирование; технический контроль за состоянием энергоустановок; системы защиты и сигнализации; техническое обслуживание; метрологическое обеспечение; обеспечение безопасной эксплуатации;
механизм газораспределения; смесеобразование в дизелях; системы топливоподачи; топливную аппаратуры дизелей; систему смазки, охлаждения, пуска; контрольно-измерительные приборы.
Результат обучения: 1) Выполнять
запуск аппаратуры и электродвигателей.
Эксплуатация энергетических установок
Измерительная техника
Монтаж, испытания, обслуживание и ремонт энергоустановок
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Электр тізбектерінің негізгі заңдары мен қасиеттерін сипаттайды және анықтайды.
2. Магнит тізбектерінің негізгі заңдары мен қасиеттерін анықтайды.
3. Тұрақты және айнымалы ток тізбектерінің ерекшеліктерін ажыратады.
4. Сызықты және сызықты емес тізбектердің ерекшеліктерін ажыратады.
5. Олардың пайда болу себептерін анықтайды.
6. Энергия қондырғыларының ақаулықтарының түрлерін анықтайды
7. Ақаулықтардың пайда болу себептерін жою бойынша іс-шаралар жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақаулықтардың себептерін жою бойынша іс-шараларды әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлендіргіш құрылғылар мен қорек көздерінің типтік сұлбаларын құру ерекшеліктері мен жұмыс істеу қағидаттарын ажыратады, түзеткіштерді есептеуді жүргізеді, логикалық элементтер үшін ақиқат кестесін жасайды.
2. Логикалық элементтер мен Сандық құрылғылар үшін ақиқат кестесін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Метрологиялық өлшеулерді жүргізу және бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нақты кәсіби міндеттерді орындау үшін түрлі жүйелер мен типтегі өлшеу аспаптарын таңдайды.
2. Әртүрлі электр тізбектері мен құрылғылардағы ток, кернеу, қуат, электр энергиясы, қуат коэффициенті, жиілігін өлшейді.
3. Шағын, орташа, үлкен кедергіні, оқшаулау және жерге тұйықтау кедергілерін әртүрлі тәсілдермен және әдістермен өлшейді.
4. Индуктивтілікті, өзара индуктивтілікті және сыйымдылықты өлшейді.
5. Темір жол көлігінде сертификаттау негіздерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Будың, жылудың және энергия өзгерісінің параметрлерін анықтайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Операциялық жүйелердегі жұмыс қағидаттары.
2. Практикалық қызметте заманауи және перспективті компьютерлік және ақпараттық технологияларды қолданады.
3. Деректер қорын құрудың негізгі қағидаттары.
4. Графикалық редакторлардың құрылымы, редактордағы жұмыс принциптері, объектінің қасиеттері туралы түсінік, координаттар бойынша сызба құру, сызба бағдарын өзгерту.
5. Термодинамика заңдылықтарын және жылу алмасу теориясын көрсетеді;
6. Жабдықтың негізгі жылу техникалық параметрлерін сипаттайды;
7. Жылу алмасу аппараттарын есептеу әдістемесін орындайды.
КҚ 3. Жылжымалы құрамның энергетикалық қондырғыларын, жылжымалы электр станцияларын, қосалқы механизмдер мен жүйелерді пайдалануды, техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді, реттеуді орындау
КМ 03. Энергетикалық қондырғылар мен жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету, жөндеу, реттеу
Бұл модуль энергетикалық қондырғылар мен жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету, жөндеу, реттеу бойынша орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
энергия қондырғылары мен қосалқы жабдықтардың конструкциясы мен жұмыс істеу қағидатын; пайдалануды ұйымдастыруды және рұқсат беруді; автоматты реттеуді; энергия қондырғыларының жай-күйін техникалық бақылауды; қорғау және сигнал беру жүйелері; техникалық қызмет көрсетуді; метрологиялық қамтамасыз етуді; қауіпсіз пайдалануды қамтамасыз етуді;
газ бөлу механизмін; дизельдерде қоспа жасауды; отын беру жүйесін; дизельдердің отын аппаратурасын; майлау, салқындату, іске қосу жүйесін; бақылау-өлшеу аспаптарын меңгереді
Оқыту нәтижесі: 1) Аппаратураны және электр қозғалтқыштарды іске қосуды орындайды.
Энергетикалық қондырғыларды пайдалану
Өлшеу техникасы
Энергия қондырғыларын монтаждау, сынау, қызмет көрсету және жөндеу
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Демонстрирует конструкцию и принцип действия энергоустановок и вспомогательного оборудования.
2. Запускает электродвигатели и вспомогательного оборудования.
3. Выполняет правила технической эксплуатации.
Результат обучения: 2) Устранять отказы и повреждения подвижного состава.
Критерии оценки:
1. Определяет отказ электрооборудования.
2. Контролирует состояние системы защиты и сигнализации.
3. Выполняет метрологическое обеспечение.
Результат обучения: 3) Понимать устройство, принцип действия и основные технические характеристики электрооборудования, транспортных энергоустановок и электроизмерительных приборов.
Критерии оценки:
1. Регулирует частоту вращения дизеля, турбин с использованием бортовых компьютеров.
2. Определяет уровень воды в системе, температуру и вязкость топлива с использованием бортовых компьютеров.
Результат обучения: 4) Регулирует частоту вращения дизеля, турбин, уровня воды в системе, температуры и вязкости топлива с использованием бортовых компьютеров.
Критерии оценки:
1. Определяет неисправности и ремонт электрооборудования.
2. Регулирует частоту вращения дизеля, турбин, уровня воды в системе, температуры и вязкости топлива.
Результат обучения: 5) Выполнять рассч и выбирать основную аппаратуру.
Критерии оценки:
1. Владеет методами расчета электрических нагрузок и выбирает защитную аппаратуру.
2. Проверяет показатели насосов, компрессоров, теплообменников, холодильных установок, вспомогательных механизмов и систем.
3. Регулирует автоматические системы энергетической установки.
4. Понимает конструкцию и принципы работы генераторов, преобразователей и другого сложного электротехнического оборудования.
5. Владеет правилами чтения сложных чертежей, схем, эскизов и основными правилами выполнения и оформления рабочих чертежей и схем.
6. Владеет методами наладки электрооборудования и энергоустановок.
ПК 4 Контролировать функционирование электромеханических систем и электрооборудования в соответствии с установленным технологическим процессом
ПМ 04. Контроль технологических процессов электромеханических систем и электрооборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения контроля технологических процессов электромеханических систем и электрооборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
обеспечение работы тяговых электродвигателей, электрической и пневматической аппаратуры систем управления и торможения; мотор-вентиляторы (воздушное охлаждение тяговых двигателей, пуско-тормозных резисторов, тяговых трансформаторов, сглаживающих реакторов, преобразовательные установок и др.);
мотор-насосы (жидкостное охлаждение обмоток трансформаторов и полупроводниковых приборов); мотор-компрессоры (снабжение сжатым воздухом пневматических систем электровоза и тормозов поезда); расщепители фаз (питание трехфазных асинхронных машин); генераторы управления (питание цепей управления и освещения электровоза, заряд аккумуляторных батарей).
основы электропривода машин и механизмов; аппаратура управления и автоматические устройства; агрегаты бензоэлектрические; дизель- электрические агрегаты; электрооборудование энергетических транспортных установок; автоматические устройства энергетических транспортных установок.
Результат обучения: 1) Классифицировать работу тяговых электродвигателей электро и пневмо аппаратуры.
Вспомогательные машины, механизмы и системы
Электрооборудование.
Монтаж, испытания, обслуживание и ремонт энергоустановок.
Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Энергия қондырғылары мен қосалқы жабдықтардың конструкциясы мен жұмыс істеу қағидасын көрсетеді.
2. Электр қозғалтқыштар мен қосалқы жабдықтарды іске қосады.
3. Техникалық пайдалану ережелерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жылжымалы құрамның істен шығуы мен зақымдануын болдырмайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдықтарының істен шығуын анықтайды.
2. Қорғау және сигнал беру жүйесінің жағдайын бақылайды.
3. Метрологиялық қамтамасыз етуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр жабдықтарының, көліктік энергия қондырғыларының және электр өлшеу аспаптарының құрылымы, жұмыс принципі және негізгі техникалық сипаттамалары туралы түсінігі болу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Борттық компьютерлерді пайдалана отырып, дизельдің, турбиналардың айналу жиілігін реттейді.
2. Жүйедегі су деңгейін, борттық компьютерлерді пайдалана отырып, отынның температурасы мен тұтқырлығын жүйелендіреді.
Оқыту нәтижесі: 4) Дизельдің, турбиналардың айналу жиілігін, жүйедегі су деңгейін, борттық компьютерлерді пайдалана отырып отынның температурасы мен тұтқырлығын реттейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдықтарының ақауларын және жөнделуін анықтайды.
2. Дизельдің, турбиналардың айналу жиілігін, жүйедегі су деңгейін, отынның температурасы мен тұтқырлығын реттейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Негізгі аппаратураны есептейді және таңдайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жүктемелерін есептеу әдістерін біледі және қорғаныс аппаратурасын таңдай алады.
2. Сорғылардың, компрессорлардың, жылу алмастырғыштардың, тоңазытқыш қондырғылардың, қосалқы механизмдер мен жүйелердің көрсеткіштерін тексереді.
3. Энергетикалық қондырғының автоматты жүйелерін реттейді.
4. Генераторлардың, түрлендіргіштердің және басқа да күрделі электр техникалық жабдықтардың конструкциясын және жұмыс принциптерін түсінеді.
5. Күрделі сызбаларды, сызбаларды, эскиздерді оқу ережелерін және жұмыс сызбалары мен сызбаларды орындау мен ресімдеудің негізгі ережелерін біледі.
6. Электр жабдықтары мен энергия қондырғыларын Баптау әдістерін меңгерді.
КҚ 4. Белгіленген технологиялық үдеріске сәйкес Электр механикалық жүйелер мен электр жабдықтарының жұмыс істеуін бақылау
КМ 04. Электр механикалық жүйелер мен электр жабдықтарының технологиялық үдерістерін бақылау
Бұл модуль Электр механикалық жүйелер мен электр жабдықтарының технологиялық процестерін бақылауды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
тартқыш электр қозғалтқыштарының, басқару және тежеу жүйелерінің электр және пневматикалық аппаратурасының жұмысын қамтамасыз ету; мотор-желдеткіштер (тартқыш қозғалтқыштардың, іске қосу-тежегіш резисторлардың, тартқыш трансформаторлардың, тегістеуші реакторлардың, түрлендіргіш қондырғылардың және т. б. ауамен салқындату.);
мотор-сорғылар (трансформаторлар мен жартылай өткізгіш аспаптардың орамдарын сұйықтықпен салқындату); мотор-компрессорлар (электровоздың пневматикалық жүйелерін және поезд тежегіштерін қысылған ауамен жабдықтау); фазаларды ажыратқыштар (үш фазалы асинхронды машиналардың қоректенуі); басқару генераторлары (электровозды басқару және жарықтандыру тізбектерін қоректендіру, аккумуляторлық батареялардың заряды).
машиналар мен механизмдердің электр жетегінің негіздері; басқару аппаратурасы және автоматты құрылғылар; бензоэлектрлік агрегаттар; дизель - электр агрегаттары; энергетикалық көлік қондырғыларының электр жабдықтары; энергетикалық көлік қондырғыларының автоматты құрылғыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр және пневмо аппаратураның тартқыш электр қозғалтқыштарының жұмысын жіктейді.
Қосалқы машиналар, механизмдер мен жүйелер
Электр жабдықтары.
Энергия қондырғыларын монтаждау, сынау, қызмет көрсету және жөндеу
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Разбирается в общих вопросах по использованию вспомогательных машин и электрических систем.
2. Определяет конструктивные элементы и системы вспомогательных машин, механизмов и систем.
3. Определяет взаимодействие между различными вспомогательными машинами, механизмами и системами.
Результат обучения: 2) Контролировать работу системы охлаждения механизмов и системы электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в вопросах системы охлаждения вспомогательных машин, механизмов и системы.
2. Определяет снабжение сжатым воздухом пневматических систем электровоза и тормозов поезда.
3.Контролирует работу системы охлаждения механизмов и системы электрооборудование.
Результат обучения: 3) Различать систему электропитания электровоза и вспомогательных машин.
Критерии оценки:
1. Выбирает систему питания электровозов и цепей управления.
2. Монтирует освещение электровоза.
3. Рассчитывает технико-экономические характеристики вспомогательными машинами, механизмами и системами.
ПК 5. Выполнять операции по техническому обслуживанию электрооборудо
вания и автоматики
ПМ 05. Выполнение операций по техническому обслуживанию электрооборудо-
вания и автоматики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения контроля технологических процессов электромеханических систем и электрооборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия об автоматике энергетических установок и вспомогательных механизмов; конструктивные особенности; релейную защиту; основные понятия об автоматике энергетических установок и вспомогательных механизмов; способы увеличения мощности; назначение, устройство и принцип действия автоматики энергетических установок и вспомогательных механизмов; маркировку;
различные схемы регулирования и защиты.
Результат обучения: 1) Ориентироваться в автоматике энергетических установок и вспомогательных механизмов
Основы автоматики энергетических установок и вспомогательных механизмов
Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Имеет основные понятия об автоматике энергетических установок и вспомогательных механизмов.
2. Разбирается в способах защиты электрооборудования, электрических цепей и элементов электроустановок от токов, превышающих номинальное значение.
3. Характеризует назначение и устройство автоматики.
4. Ориентируется в автоматике энергетических установок и вспомогательных механизмов.
Результат обучения: 2) Владеть способами увеличения мощности энергоустановок.
Критерии оценки:

1. Қосалқы машиналар мен электр жүйелерін пайдалану бойынша жалпы мәселелерді біледі.
2. Қосалқы машиналардың, механизмдер мен жүйелердің конструктивтік элементтері мен жүйелерін анықтайды
3. Әр түрлі қосалқы машиналар, механизмдер және жүйелер арасындағы өзара іс-қимылды ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр жабдықтары жүйесінің және механизмдердің суыту жүйесінің жұмысын бақылайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қосалқы машиналарды, механизмдер мен жүйелерді салқындату жүйесі мәселелерін жақсы біледі
2. Электровоздың пневматикалық жүйелері мен поезд тежегіштерінің қысылған ауамен жабдықталуын анықтайды
3. Электр жабдықтары жүйесінің және механизмдердің суыту жүйесінің жұмысын бақылайды
Оқыту нәтижесі: 3) Электровоздың және қосалқы машиналардың электрмен қоректендіру жүйесін ажыратады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электровоздар мен басқару тізбектерін қоректендіру жүйесін таңдайды
2. Электровоздың жарықтандыруын реттейді
3. Көмекші машиналармен, тетіктермен және жүйелермен техникалық-экономикалық сипаттамаларды есептейді.
КҚ 5. Электр жабдығына және автоматикаға техникалық қызмет көрсету бойынша операцияларды орындау
КМ 05. Электр жабдығына және автоматикаға техникалық қызмет көрсету бойынша операцияларды орындау
Бұл модуль электр механикалық жүйелер мен электр жабдықтарының технологиялық процестерін бақылауды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар меңгереді:
энергетикалық қондырғылар мен қосалқы механизмдердің автоматикасы туралы негізгі түсініктер; құрылымдық ерекшеліктері; қорғау, айнымалы және өтпелі жұмыс режимдері.
- релелік қорғаныс;
- энергетикалық қондырғылар мен қосалқы механизмдердің автоматикасы туралы негізгі түсініктер
- қуатты арттыру тәсілдері;
- энергетикалық қондырғылар мен қосалқы механизмдер автоматикасының мақсаты, құрылысы және жұмыс істеу қағидаты;
- таңбалау;
- әртүрлі реттеу және қорғау схемалары.
Оқыту нәтижесі: 1) Энергетикалық қондырғылар мен қосалқы механизмдер автоматикасын жақсы біледі.
Энергетикалық қондырғылар мен қосалқы механизмдер автоматикасының негіздері
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматика туралы негізгі түсінігі бар.
2. Электр жабдықтарын, электр тізбектерін және электр қондырғыларының элементтерін номиналды мәннен асатын токтардан қорғау тәсілдерін біледі.
3. Автоматиканың мақсаты мен құрылымын сипаттайды. 4.Энергетикалық қондырғылар мен қосалқы механизмдердің автоматикасын жақсы біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Энергия қондырғыларының қуатын арттыру тәсілдерін меңгерді.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выбирает методы увеличения мощности.
2. Применяет методы увеличения мощности.
3. Владеет способами увеличения мощности энергоустановок путем увеличения частоты вращения ДГУ (дизель генераторной установки) или подключения дополнительного сопротивления параллельно соединенного с обмоткой возбуждения ТЭД (тягового электродвигателя).
Результат обучения: 3) Различать конструктивные особенности и защиты энергетических установок и вспомогательных механизмов.
Критерии оценки:
1. Понимает маркировку энергетических установок.
2. Читает схемы регулирования и защиты.
Результат обучения: 4) Выполнять расчет и выбор энергетических установок и вспомогательных механизмов.
Критерии оценки:
1. Изображает элементы схемы.
2. Выполняет выбор оборудование энергетических установок.
3. Выполняет расчет и компоновку энергетических установок.
ПК 6. Выполнять электромонтажные и ремонтные работы, проводить испытательные операции
ПМ 06. Испытание и наладка электро-
монтажных операции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по испытанию и наладке электромонтажных операций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: классификацию передвижных и мини - электростанций, электроустановок; основные конструктивные элементы; условные обозначения, принцип работы, номинальные параметры энергоустановок; автоматизацию; требования надежности; правовые и организационные вопросы, отраслевые и региональные инструкции и правила технической эксплуатации энергоустановок в РК; законодательные акты, стандарты безопасности на предприятиях, основы безопасности производства работ при эксплуатации энергоустановок.
Результат обучения: 1) Классифицировать передвижные и мини-электростанции.
Передвижные и мини-электростанции, электроустановки
Отраслевые и региональные инструкции и правила технической эксплуатации энергоустановок
Критерии оценки:
1. Владеет технологией и организовывает работу по монтажу, эксплуатации и ремонту энергоустановок.
2. Разбирается в видах передвижных и мини-электростанций.
3. Различает конструктивные элементы и условные обозначения системы передвижных и мини-электростанций.
4. Применяет принцип работы и определяет номинальные параметры энергоустановок.
Результат обучения: 2) Применять систему контроля.
Критерии оценки:
1. Применяет требования надежности и автоматизации.
2. Читает схему мини-электростанций.
3. Пользуется измерительными приборами.
4.Осуществляет испытание оборудования.
Результат обучения: 3) Обеспечивать систему безопасности.
Критерии оценки:

1. Қуатты арттыру әдістерін таңдайды.
2. Қуатты арттыру әдістерін қолданады.
3. ДГҚ (дизель генераторлық қондырғы) айналу жиілігін арттыру немесе ТЭД қоздыру орамасымен параллель қосылған қосымша кедергіні қосу жолымен энергия қондырғыларының қуатын арттыру тәсілдерін меңгерді (тартқыш электр қозғалтқышы).
Оқыту нәтижесі: 3) Энергетикалық қондырғылар мен қосалқы механизмдердің конструктивтік ерекшеліктері мен қорғанысын ажыратады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергетикалық қондырғыларды таңбалауды біледі.
2. Реттеу және қорғау сұлбаларын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 4) Энергетикалық қондырғылар мен қосалқы механизмдерді есептеу мен таңдауды орындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Схема элементтерін бейнелейді.
2. Энергетикалық қондырғылар жабдықтарын таңдауды орындайды.
3. Энергетикалық қондырғыларды есептеу мен жинақтауды орындайды.
КҚ 6. Электр монтаждау және жөндеу жұмыстарын орындау, сынақ операцияларын жүргізу
КМ 06. Электр-монтаждау операцияларын сынау және баптау
Бұл модуль электр монтаждау операцияларын сынау және реттеу бойынша орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар меңгереді:
Жылжымалы және шағын электр станцияларын, электр қондырғыларын жіктеу. Негізгі құрылымдық элементтер. Шартты белгілер. Жұмыс істеу принципі. Энергия қондырғыларының номиналды параметрлері. Автоматтандыру. Сенімділік талаптары.
ҚР-да энергия қондырғыларын техникалық пайдалану ережелері мен салалық және аймақтық нұсқаулықтары, құқықтық және ұйымдастыру мәселелері. Заңнамалық актілер. Кәсіпорындардағы қауіпсіздік стандарттары. Терминдер мен анықтамалар.
Энергия қондырғыларын пайдалану кезіндегі жұмыс өндірісінің қауіпсіздік негіздері
Оқыту нәтижесі: 1) Жылжымалы және шағын электр станцияларын жіктейді.
Жылжымалы және шағын электр станциялары, электр қондырғылары
Салалық және өңірлік нұсқаулықтар және энергия қондырғыларын техникалық пайдалану қағидалары
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергоқондырғыларды монтаждау, пайдалану және жөндеу бойынша жұмысты ұйымдастыру және технологиясын меңгерді.
2. Жылжымалы және шағын электр станцияларының түрлерін біледі.
3. Жылжымалы және шағын электр станциялары жүйесінің конструктивтік элементтері мен шартты белгілерін ажыратады.
4. Жұмыс қағидатын қолданады және энергия қондырғыларының номиналды параметрлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бақылау жүйесін қолданады
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сенімділік және автоматтандыру талаптарын қолданады.
2. Шағын электр станцияларының сызбасын оқиды.
3. Өлшеу аспаптарын пайдаланады.
4. Жабдықты сынауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қауіпсіздік жүйесін қамтамасыз етеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Регулирует систему управления и защиты.
2. Читает схему релейной защиты.
Результат обучения: 4) Ориентируется в правовых и организационных вопросах технической эксплуатации энергоустановок.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует инструкции технической эксплуатаций энергоустановок.
2. Применяет основные термины и определение эксплуатаций.
3. Использует правила ТБ при эксплуатаций энергоустановок.
Результат обучения: 5) Владеть стандартами производственной безопасности на предприятиях.
Критерии оценки:
1. Применяет отраслевые и региональные инструкций технической эксплуатаций.
2. Проводит обследование энергоустановок.
3. Определяет пригодность транспортных установок.
4. Устанавливает пригодность релейной защиты и оборудование управления.
ПК 7. Выполнять требования техники безопасности, пожарной безопасности, охраны окружающей среды
ПМ 07. Выполнение требований электробезопасности при производстве работ
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения требований техники безопасности и охраны труда.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся учатся:
понимать правовые и организационные вопросы охраны труда; основы трудового законодательства;
организовывать работы по охране труда на производстве и на рабочем месте; соблюдать требования электробезопасности;
понимать действие электрических и электромагнитных полей и электрического тока на человека;
предпринимать меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей;
применять средства защиты; меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; производственная санитария; общие требования; разбираться в вопросах водоснабжения, канализации, подачи воздуха рабочей зоны; освещение, вибрации, шум;
оказание доврачебной помощи при несчастных случаях; основы пожарной безопасности; средства пожаротушения; соблюдать основные требования техники безопасности при выполнении работ в электроустановках и в системах электроснабжения;
освобождать пострадавшего от действия электрического тока; оказывать доврачебную помощь пострадавшим; использовать первичные средства пожаротушения; составлять наряды и оформлять документацию на производство работ; проводить инструктажи.
Результат обучения: 1) Определять основные задачи и правовые основы охраны труда.
Охрана труда
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Басқару және қорғау жүйесін реттейді.
2. Релелік қорғаныс сызбасын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 4) Энергия қондырғыларын техникалық пайдаланудың құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелерін жақсы біледі.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергия қондырғыларының техникалық пайдалану нұсқаулықтарын көрсетеді.
2. Негізгі терминдерді және пайдалану анықтамасын қолданады.
3. Энергия қондырғыларын пайдалану кезінде ҚТ ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіпорындардағы өндірістік қауіпсіздік стандарттарын меңгерді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық пайдаланудың салалық және өңірлік нұсқаулықтарын қолданады.
2. Энергия қондырғыларына тексеру жүргізеді.
3. Көлік қондырғыларының жарамдылығын анықтайды.
4. Релелік қорғаныстың жарамдылығын және басқару жабдығын белгілейді.
КҚ 7. Қауіпсіздік техникасы, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны қорғау талаптарын орындау
КМ 07. Жұмыстарды жүргізу кезінде электр қауіпсіздігі талаптарын орындау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын орындау үшін қажетті дағдылар мен білімдерді алуға мүмкіндік береді
Модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде білім алушылар
- еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелерін;
- еңбек заңнамасының негіздерін;
- өндірісте және жұмыс орнында еңбекті қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды;
- электр қауіпсіздігін;
- электр және электромагниттік өрістер мен электр тогының адамға әсерін;
- электр тогының зақымдануынан және электр және электромагниттік өрістердің әсерінен қорғау шараларын;
- қадамдық кернеу, жанасу кернеуін;
- қорғау құралдарын;
- тиеу-түсіру жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік шараларын; өндірістік санитарияны;
- жалпы талаптар; сумен жабдықтау, кәріз, жұмыс аймағының ауасы;
- жарықтандыру, діріл, шу;
- жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерлік көмек көрсетуді;
- өрт қауіпсіздігінің негіздерін;
- өрт сөндіру құралдарын;
-электр қондырғыларында және электрмен жабдықтау жүйелерінде жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының негізгі талаптарын меңгеруге тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын сақтау бойынша:
- зардап шегушіні электр тогының әсерінен босатуға;
- зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетуге;
- алғашқы өрт сөндіру құралдарын пайдалануға;
- нарядтарды құруға және жұмыстарды жүргізуге құжаттамаларды ресімдеуге;
- нұсқамалар өткізуге тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін анықтау.
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основные законодательные акты по охране труда, правах и обязанностях трудящихся.
2. Осознает обязанности администрации по созданию безопасных условий труда.
3. Понимает ответственность за нарушение правил и норм по охране труда.
4. Применяет надзор и контроль за охраной труда.
Результат обучения: 2) Соблюдать правила техники безопасности при обслуживании электроустановок.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями защиты от действий электрического тока на организм человека.
2. Распознает факторы, влияющие на поражение электрическим током.
3. Использует в работе средства защиты, применяемые в электрических установках и сроки их испытаний.
4. Применяет защитное заземление и зануление.
5. Отличает классификацию работ по степени электробезопасности.
6. Умеет освобождать пострадавшего от действия электрического тока.
Результат обучения: 3) Соблюдать правила противопожарной безопасности и производственной санитарии.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией об общих санитарно-гигиенических требованиях к производственным помещениям и рабочим местам.
2. Отличает виды и нормы освещения производственных помещений.
3. Использует первичные средства пожаротушения.
ПК8. Организует работы по планированию производства и энергосбережению
ПМ 08. Бизнес процессы и энергосбережение
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получить навыки и знания, необходимые для организации деятельности бизнес структур и энергосбережения.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся должны освоить
-сущность рыночных реформ;
- структуру управления предприятий;
- основы планирования;
- метод расчета тепловых и электрических станций;
пути развитие экономики Республики Казахстан;
- механизм управления предприятием;
- основные направления менеджмента;
- основы производственной психологии;
- методы расчета производительности труда;
- издержки производства;
- расходы предприятия; их виды и классификацию;
- виды доходов предприятия;
- принципы формирования и распределения прибыли;
- виды рентабельности;
- сущность и содержание маркетинга;
- функции, виды маркетинговых исследований;
- классификацию инвестиций; сущность капитальных вложений на теплоэлоктроцентралях, гидроэлектростанциях, подстанции;
- основные показатели основных производственных фондов;
- состав и структуру оборотных средств;
- пути экономии материальных средств;
- виды запасов
В результате изучения модуля обучающиеся должны по организации деятельности производственного подразделения:
- анализировать эффективность реформ в Республике Казахстан;
- анализировать эффективность планирования;
- руководить первичным звеном управления;
- ориентироваться в производственных ситуациях;
- рассчитывать методы производительности труда;
- организовывать снабжение и сбыт;
- ориентироваться в тарифах и расценках;
-выполнять расчет тарифов на оплату электрической и тепловой энергии;
- рассчитывать амортизационные отчисления;
- определять показатели основных производственных фондов на участке.
Результат обучения: 1) Применять результаты экономического анализа деятельности транспортных услуг.
Экономика транспорта и управление производством
Критерии оценки:

1. Еңбекті қорғау бойынша негізгі заңнамалық актілер, еңбекшілердің құқықтары мен міндеттері туралы ақпаратты біледі.
2. Әкімшіліктің қауіпсіз еңбек жағдайларын жасау жөніндегі міндеттерін сезінеді.
3. Еңбекті қорғау жөніндегі ережелер мен нормаларды бұзғаны үшін жауапкершілікті түсінеді.
4. Еңбекті қорғауды қадағалау мен бақылауды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр қондырғыларына қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік техникасы қағидалары.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Адам ағзасын электр тогының әсерінен қорғау білімін меңгерді.
2. Электр тогының зақымдануына әсер ететін факторларды таниды.
3. Электр қондырғыларында қолданылатын қорғаныс құралдарын және оларды сынау мерзімдерін жұмыста қолданады.
4. Қорғаныш жерге тұйықтау мен нөлдеуді қолданады.
5. Электр қауіпсіздігі дәрежесі бойынша жұмыстардың жіктелуін ажыратады.
6. Зардап шегушіні электр тогының әсерінен босата алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өртке қарсы қауіпсіздік және өндірістік санитария ережелерін қолданады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік үй-жайлар мен жұмыс орындарына қойылатын жалпы санитарлық-гигиеналық талаптар туралы ақпаратты біледі.
2. Өндірістік үй-жайларды жарықтандыру түрлері мен нормаларын ажырата біледі.
3. Алғашқы өрт сөндіру құралдарын қолдана алады.
КҚ 8. Өндірісті жоспарлау және энергия үнемдеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру
КМ 08. Бизнес үдерістер және энергия үнемдеу
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және бизнес құрылымдар мен энергия үнемдеуді ұйымдастыру үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде білім алушылар
- нарықтық реформалардың мәнін;
- кәсіпорындарды басқару құрылымын;
- жоспарлау негіздерін;
- жылу және электр станцияларын есептеу әдісін;
Қазақстан Республикасының экономикасын дамыту жолдарын;
- кәсіпорынды басқару механизмін;
- менеджменттің негізгі бағыттарын;
- өндірістік психология негіздерін;
- еңбек өнімділігін есептеу әдістерін;
- өндіріс шығындарын;
- кәсіпорынның шығыстарын; олардың түрлері мен жіктелуін;
- кәсіпорын табысының түрлерін;
- пайданы қалыптастыру және бөлу принциптерін;
- рентабельділік түрлері;
- маркетингтің мәні мен мазмұнын;
- маркетингтік зерттеулердің функцияларын, түрлерін;
- инвестициялардың жіктелуін; жылу-электр орталықтарындағы, су электр станцияларындағы, қосалқы станциялардағы күрделі салымдардың мәнін;
- негізгі өндірістік қорлардың негізгі көрсеткіштерін;
- айналым қаражатының құрамы мен құрылымын;
- материалдық құралдарды үнемдеу жолдарын;
- қорлардың түрлерін меңгеруге тиіс.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өндірістік бөлімшенің қызметін ұйымдастыру бойынша:
- Қазақстан Республикасындағы реформалардың тиімділігін талдауға;
- жоспарлау тиімділігін талдауға;
- басқарудың бастапқы буынын басқаруға;
- өндірістік жағдайларда бағдарлауға;
- еңбек өнімділігінің әдістерін есептеуге;
- жабдықтау мен өткізуді ұйымдастыруға;
- тарифтер мен бағаларды білуге;
- электр және жылу энергиясын төлеу тарифтерін есептеуге;
- амортизациялық аударымдарды есептеуге;
- учаскедегі негізгі өндірістік қорлардың көрсеткіштерін анықтауға тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Көлік қызметтерінің қызметін экономикалық талдау нәтижелерін қолданады.
Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает о сущности рыночных реформ.
2. Выявляет структуру рынка транспортных услуг.
3. Рассчитывает основы планирования.
4. Организует пути развития экономики Республики Казахстан.
5. Умеет анализировать эффективность проводимых реформ в Республике Казахстан.
6. Умеет ориентироваться в иерархии управления.
7. Умеет анализировать эффективность планирования
8. Выполняет расчеты прогнозирование расчеты рынка транспортных услуг.
Результат обучения: 2) Рассчитывать инвестиции в капитальное строительство.
Критерии оценки:
1. Применяет классификацию инвестиций.
2. Осознает сущность капитальных вложений на мини и передвижных электростанциях.
3. Имеет понятия о составлении сметы
4. Умеет рассчитать сметную стоимость строительно-монтажных работ на оборудование транспортно – энергетических установок.
5. Выполняет расчет строительно-монтажных работ.
6. Выполняет расчеты технико-экономические показатели.
7. Осуществляет расчет на амортизационные отчисления.
8. Определяет показатели основных производственных фондов на участке.
ПК 09. Выполнять основные виды работ по квалификации Техник -электромеханик
ПМ 09. Выполнение основных видов работ по квалификации Техник -электромеханик
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность закрепления навыков, необходимых для освоения обучающимися практических профессиональных умений в рамках модулей ПМ 01 – ПМ 09 по основным видам профессиональной деятельности для освоения квалификации "Техник-электромеханик".
С целью овладения данной квалификацией обучающийся в ходе преддипломной практики должен приобрести практические навыки:
- осуществления организации работы производственного подразделения по эксплуатацию энергетических транспортных установок;
- осуществления сбора исходного материала для дипломного проектирования.
Результат обучения: 1) Осуществлять управление отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов со средним специальным образованием.
Производственное обучение и/или профессиональная практика (Производственное обучение)
Критерии оценки:
1. Выполняет организацию эксплуатации электрического и электромеханического оборудования.
2. Приобретает навыки работы мастера (дублера мастера) энергетической службы предприятия по техническому обслуживанию и ремонту электрооборудования производственных механизмов.
ПК 10. Выполнять основные виды работ по квалификации 090501 3- Техник-электромеханик
ПМ 10. Преддипломная
практика
Преддипломная практика является завершающим этапом подготовки специалистов, проводиться после полного освоения обучающимися всех дисциплин учебного плана и преследует ниже следующие цели:
- обобщение и совершенствование навыков по специальности;
- развитие навыков управления отдельным производственным звеном в пределах функций;
- изучение, непосредственно в рабочем процессе, работы мастера энергетической службы предприятия по техническому обслуживанию, ремонту и монтажу мини-электростанций и передвижного состава;
- ознакомление с общей структурой предприятий, энергетических служб, ремонтных цехов;
- приобретение навыков организаторской работы по избранной специальности;
- сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Результат обучения: 1) Осуществлять сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Преддипломная практика
Критерии оценки:

1. Нарықтық реформалардың мәні туралы түсінеді.
2. Көлік қызметтері нарығының құрылымын анықтайды .
3. Жоспарлау негіздерін есептейді.
4. Қазақстан Республикасы экономикасының даму жолдарын ұйымдастырады.
5. Қазақстан Республикасындағы реформалардың тиімділігін талдай алады.
6. Басқару иерархиясын жақсы біледі.
7. Жоспарлау тиімділігін талдай алады.
8. Көлік қызметтері нарығының есебін болжауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Күрделі құрылысқа инвестицияларды есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Инвестициялардың сыныптамасын қолданады.
2. Шағын және жылжымалы электр станцияларындағы күрделі салымдардың мәнін түсінеді.
3. Сметалық істің негізі туралы түсінік бар.
4. Көлік-энергетикалық қондырғылар жабдықтарына құрылыс-монтаж жұмыстарының сметалық құнын есептей алады.
5. Құрылыс-монтаж жұмыстарының есебін орындайды.
6. Техникалық-экономикалық көрсеткіштер есебін орындайды
7. Амортизациялық аударымдарға есеп айырысуды жүзеге асырады.
8. Учаскедегі негізгі өндірістік қорлардың көрсеткіштерін анықтайды.
КҚ 09. Техник-Электр механигі біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 09. Техник-Электр механигі біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және 0905000 3 – Техник –Электр механигі орта буын маманының жоғары біліктілік деңгейін меңгеру үшін кәсіптік қызметтің негізгі түрлері бойынша КМ 01-КМ 09 модульдері шеңберінде практикалық кәсіби шеберлікті меңгеру үшін қажетті дағдыларды пысықтауға мүмкіндік береді.
Осы біліктілікті меңгеру мақсатында студент диплом алдындағы практика барысында мынадай практикалық дағдыларды меңгеруі тиіс:
- энергетикалық көлік қондырғыларын пайдалану бойынша өндірістік бөлімшенің жұмысын ұйымдастыруды жүзеге асыру;
- дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинауды жүзеге асыру.
Оқыту нәтижесі: 1) Арнайы орта білімі бар мамандарға жүктелетін функциялар шегінде жеке өндірістік буынды басқаруды жүзеге асыру.
Өндірістік оқыту
1. Электр және электр механикалық жабдықтарды пайдалануды ұйымдастыруды орындайды.
2. Өндірістік механизмдердің электр жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша кәсіпорынның энергетикалық қызметі шеберінің (шебердің дублерінің) жұмыс дағдыларын меңгерді.
КҚ 10. 09050013-Техник-Электр механигі біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 10. Диплом алды
практика
Диплом алды практика мамандарды даярлаудың соңғы кезеңі болып табылады, білім алушылар оқу жоспарының барлық пәндерін толық игергеннен кейін жүргізіледі және келесі мақсаттарды көздейді:
- мамандық бойынша дағдыларды жинақтау және жетілдіру;
- арнайы орта білімі бар мамандардың техникалық және кәсіптік білім беру маманына жүктелетін функциялар шегінде жеке өндірістік буынды басқару дағдыларын дамыту;
-тікелей жұмыс процесінде, шағын-электр станцияларын және жылжымалы құрамды техникалық қызмет көрсету, жөндеу және монтаждау бойынша кәсіпорынның энергетикалық қызмет шеберінің жұмысын зерттеу;
- кәсіпорындардың, энергетикалық қызметтердің, жөндеу цехтарының жалпы құрылымымен танысу;
- таңдаған мамандығы бойынша ұйымдастырушылық жұмыс дағдыларын меңгеру;
- дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинау.
Оқыту нәтижесі: 1) Дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинауды жүзеге асыру.
Диплом алды
практика

1. Осуществляет сбор исходного материала для дипломного проектирования в соответствии с заданием на дипломное проектирование.
2. Приобретает навыки работы с нормативно-технической документацией, справочной литературой.
Результат обучения: 2) Описывать технологию производства каждого участка и предприятия в целом.
Критерии оценки:
1. Организует рабочее место в соответствии с выполняемой работой и требованиями охраны труда.
2. Выполняет технологическую характеристику каждого производственного участка.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК – базовая компетенция;
ПК – профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ – профессиональные модули.
Приложение 234
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 657
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Технология воды, топлива и смазочных материалов на электрических станциях"
Код и профиль образования:
0900000 – Энергетика
Специальность:
0908000 – Технология воды, топлива и смазочных материалов на электрических станциях
Квалификация:

1. Дипломдық жобалау тапсырмасына сәйкес дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинауды жүзеге асырады.
2. Нормативтік-техникалық құжаттамамен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Әрбір учаске мен жалпы кәсіпорын өндірісінің технологиясын сипаттау.
1. Орындалатын жұмысқа және еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жұмыс орындарын ұйымдастырады.
2. Әрбір өндірістік учаскенің технологиялық сипаттамасын жасайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
234-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
657-қосымша
"Электр стансаларындағы су, отын және жағармай материалдары технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0900000 – Энергетика
Мамандығы:
0908000 – Электр стансаларындағы су, отын және жағармай материалдары технологиясы
Біліктілігі:

7. Изображает различные виды передач и соединений.
Результат обучения: 2) Читать чертежи, технологические схемы, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности.
Критерии оценки:
1. Имеет общее представление о правилах чтения чертежей общего вида и сборочных чертежей.
2. Демонстрирует знания условностей и упрощений при чтении чертежей и технологических схем.
3. Ориентируется в типах и назначении спецификаций, правилах их чтения.
Результат обучения: 3) Оформляет технологическую и конструкторскую документацию в соответствии с действующей нормативно-технической документацией.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила оформления и чтения конструкторской и технологической документации.
2. Выбирает форматы, масштабы чертежей и схем.
3. Понимает технику и принципы нанесения размеров.
4. Заполняет спецификацию.
5. Характеризует виды и комплектность конструкторских документов.
Результат обучения: 4) Использовать компьютерные технологии в практической деятельности.
Критерии оценки:
1. Обрабатывает и анализирует информацию с применением программных средств и вычислительной техники.
2. Использует технологию сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально- ориентированных информационных системах.
3. Использует пакеты прикладных программ для разработки конструкторской документации.
4. Выполняет расчеты с использованием прикладных компьютерных программ.
5. Выполняет чертежи в системе автоматизированного проектирования с использованием 3D- моделирования.
6. Выполняет схемы по специальности, используя средства технического черчения и графические редакторы для создания и редактирования схем, изображений.
ПК 2. Выполнять работы по обработке, сборке, разборке, установке деталей и узлов, контролю материалов и измерению основных физических величин
ПМ 02. Выполнение слесарных работ по обработке, сборке, разборке, установке деталей и узлов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения слесарных работ по обработке, сборке, разборке, установке деталей и узлов, контролю материалов и измерению основных физических величин.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные характеристики материалов; свойства кристаллической решетки; дефекты кристаллической решетки; температуры кристаллизации сплавов; классификацию сталей и чугунов по назначению и химическому составу; принцип маркировки сталей и чугунов, области применения; основные вопросы взаимозаменяемости и технических измерений; стандарты, регламентирующие допуски и посадки для различных соединений, устройство универсальных средств измерений, их эксплуатацию, методику и порядок выбора; назначение разновидностей средств измерений; основные характеристики средств измерений разновидности электроизмерительных приборов; принципы действия приборов, устройство кислородного резака; принцип действия переносных и стационарных машин кислородной резки; специфику сварочных работ при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования; требования к качеству сварных соединений.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять виды коррозии; расшифровывать марки сталей, цветных металлов и их сплавов; правильно выбирать и использовать средства измерения и контроля; выполнять основные измерения с помощью метрологических средств; определять отклонения поверхностей; выбирать материал по назначению; пользоваться государственной системой измерений; работать с измерительными приборами и инструментами; производить выбор первичного измерительного преобразователя для измерения различных физических величин; включать приборы в работу; снимать и анализировать статические характеристики приборов.
Результат обучения: 1) Определять свойства и классифицировать конструкционные и сырьевые материалы, применяемые в производстве.
Конструкционные материалы в теплоэнергетике
Метрология, стандартизация и управление качеством
Охрана труда Производственное обучение и/или профессиональная практика (Слесарно-механическая практика)
Критерии оценки:

7. Берілістер мен қосылыстардың түрлі түрлерін бейнелейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Мамандық бейіні бойынша сызбаларды, технологиялық схемаларды, спецификацияларды және технологиялық құжаттаманы оқу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жалпы түрдегі сызбалар мен құрастыру сызбаларын оқу ережелері туралы жалпы түсінігі бар.
2. Сызбаларды және технологиялық схемаларды оқу кезінде шартты және оңайлатуды білетінін көрсетеді.
3. Спецификациялардың түрлері мен тағайындауына, оларды оқу ережелеріне бағдарланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес технологиялық және конструкторлық құжаттаманы рәсімдейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Конструкторлық және технологиялық құжаттаманы рәсімдеу және оқу ережелерін сақтайды.
2. Сызбалар мен схемалардың форматтарын, масштабтарын таңдайды.
3. Өлшемдерді салу техникасы мен принциптерін түсінеді.
4. Ерекшелікті толтырады.
5. Конструкторлық құжаттардың түрлері мен жинақтылығын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Практикалық қызметте компьютерлік технологияларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық құралдар мен есептеу техникасын қолдана отырып ақпаратты өңдейді және талдайды.
2. Кәсіптік бағытталған ақпараттық жүйелерде деректерді жинау, орналастыру, сақтау, жинақтау, түрлендіру және беру технологиясын пайдаланады.
3. Конструкторлық құжаттаманы әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдаланады.
4. Қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып есептерді орындайды.
5. 3D - модельдеуді пайдалана отырып автоматтандырылған жобалау жүйесінде сызбаларды орындайды.
6. Техникалық сызу құралдарын және сызбаларды, бейнелерді жасау және редакциялау үшін графикалық редакторларды пайдалана отырып, мамандық бойынша схемаларды орындайды.
КҚ 2. Бөлшектер мен тораптарды өңдеу, құрастыру, бөлшектеу, орнату жөніндегі слесарлық жұмыстарды орындау
КМ 02. Бөлшектер мен тораптарды өңдеу, құрастыру, бөлшектеу, орнату жөніндегі слесарлық жұмыстарды орындау
Бұл модуль бөлшектер мен тораптарды өңдеу, құрастыру, бөлшектеу, орнату, материалдарды бақылау және негізгі физикалық шамаларды өлшеу бойынша слесарлық жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: материалдардың негізгі сипаттамаларын; кристалл тордың қасиеттері; кристалл тордың ақаулары; қорытпалардың кристалдану температуралары; болат пен шойындардың мақсаты мен химиялық құрамы бойынша жіктелуін; болат пен шойынды таңбалау принципі, қолдану саласы; өзара алмасушылықтың және техникалық өлшеудің негізгі мәселелерін; әртүрлі қосылыстар үшін рұқсатнамалар мен қондыруларды регламенттейтін стандарттар, әмбебап өлшеу құралдарының құрылымы, оларды пайдалану, таңдау әдістемесі мен тәртібі; өлшеу құралдарының әртүрлі түрлерін тағайындауды; электр өлшеу аспаптарының әртүрлілігін өлшеу құралдарының негізгі сипаттамаларын; аспаптардың жұмыс істеу принциптері, оттегі кескіш құрылғысы; оттегі кесудің жылжымалы және стационарлық машиналарының жұмыс істеу принципін; жылу энергетикалық жабдықты монтаждау және жөндеу кезінде дәнекерлеу жұмыстарының ерекшелігін; дәнекерлеу қосылыстарының сапасына қойылатын талаптарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: коррозия түрлерін анықтауды; болаттар, түсті металдар және олардың қорытпаларының маркаларын ашып көрсетуді; өлшеу және бақылау құралдарын дұрыс таңдауды және пайдалануды; метрологиялық құралдардың көмегімен негізгі өлшеулерді орындауды; беттердің ауытқуларын анықтауды; материалды мақсаты бойынша таңдауды; мемлекеттік өлшеу жүйесін пайдалануды; өлшеу аспаптары мен құралдарымен жұмыс істеуді; әртүрлі физикалық шамаларды өлшеу үшін бастапқы өлшеуіш түрлендіргішті таңдауды; аспаптарды жұмысқа қосуды; аспаптардың статикалық сипаттамаларын шешу мен талдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірісте қолданылатын конструкциялық және шикізат материалдарының қасиеттерін анықтау және жіктеу.
Жылуэнергетика-дағы
Конструкциялық материалдар
Метрология, стандарттау және сапаны басқару
Еңбекті қорғау Өндірістік оқыту және / немесе кәсіптік практика (Слесарлық-механикалық практика)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует материалы, свойства и дефекты кристаллической решетки; температуры кристаллизации сплавов; температуру сплавов, правила отрезков.
2. Определяет классификацию сталей и чугунов по назначению и химическому составу.
3. Использует принцип маркировки сталей и чугунов, области применения.
4. Определяет последствия коррозии, методы борьбы с коррозией.
Результат обучения: 2) Применять конструкционные материалы по их назначению и условиям эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Определяет условия работы конструкционных материалов теплоэнергетических установок.
2. Выбирает конструкционные материалы оборудования котельных установок и паровых турбин.
3. Определяет твердость материалов.
4. Подбирает способы и режимы обработки металлов (литьем, давлением, сваркой, резанием) для изготовления различных деталей.
5. Выбирает вид сварки в зависимости от условий работы конструкции.
6. Выполняет сварочные работы при монтаже и ремонте теплоэнергетического оборудования и трубопроводов электростанций.
Результат обучения: 3) Использовать основные положения метрологии, стандартизации.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями и определениями метрологии, стандартизации, сертификации и документации систем качества.
2. Использует в документации основы стандартизации.
3. Проводит оценку точности измерений.
Результат обучения: 4) Применяет средства измерения и контроля для выполнения измерений электротехнического оборудования.
Критерии оценки:
1. Применяет основные микрометрические инструменты для измерения основных параметров электротехнического оборудования.
2.Снимает и анализирует статические характеристики приборов и производит настройку приборов.
3. Анализирует устройство, принцип действия контрольных приспособлений и измерительных средств.
4. Приводит несистемные величины измерений в соответствие с действующими стандартами и международной системой единиц.
Результат обучения: 5) Определять причины производственных травм и профессиональных заболеваний.
Критерии оценки:
1. Классифицирует несчастные случаи травматизма.
2. Определяет причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.
3. Владеет основами производственной санитарии и пожарной безопасности.
4. Различает профессиональные заболевания, характерные для работников энергетического производства.
5. Оказывает первую доврачебную помощь при производственном травматизме.
6. Анализирует причины травматизма и реализовывает мероприятия по профилактике.
Результат обучения: 6) Выполняет подготовку деталей к сварочным работам.
Критерии оценки:

1. Кристалды тордың материалдарын, қасиеттерін және ақауларын, қорытпалардың кристалдану температурасын, қорытпалардың температурасын, кесу ережесін сипаттайды.
2. Болат пен шойындардың мақсаты мен химиялық құрамы бойынша жіктелуін анықтайды.
3. Болат пен шойынды таңбалау принципін, қолдану аймағын қолданады.
4. Коррозияның салдарын, коррозияға қарсы күрес әдістерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Конструкциялық материалдарды олардың мақсаты мен пайдалану шарттары бойынша қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылу энергетикалық қондырғылардың конструкциялық материалдарының жұмыс шарттарын анықтайды.
2. Қазандық қондырғылары мен бу турбиналары жабдықтарының конструкциялық материалдарын таңдайды.
3. Материалдардың қаттылығын анықтайды.
4. Әртүрлі бөлшектерді жасау үшін металдарды өңдеу тәсілдері мен режимдерін (құю, қысым, дәнекерлеу, кесу) таңдайды.
5. Конструкцияның жұмыс жағдайына байланысты дәнекерлеу түрін таңдайды.
6. Электр станцияларының жылу энергетикалық жабдықтары мен құбырларын монтаждау және жөндеу кезінде дәнекерлеу жұмыстарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Метрологияның, стандарттаудың негізгі ережелерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Метрология, стандарттау, сертификаттау және сапа жүйесі құжаттамасының негізгі түсініктері мен анықтамаларын меңгереді.
2. Құжаттамада стандарттау негіздерін пайдаланады.
3. Өлшеу дәлдігін бағалауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Электр техникалық жабдықты өлшеуді орындау үшін өлшеу және бақылау құралдарын қолданады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электротехникалық жабдықтың негізгі параметрлерін өлшеу үшін негізгі микрометриялық құралдарды қолданады.
2. Аспаптардың статикалық сипаттамаларын алып, талдайды және аспаптарды күйге келтіруді жүргізеді.
3. Бақылау құрылғылары мен өлшеу құралдарының құрылысын, жұмыс істеу принципін талдайды.
4. Өлшеудің жүйесіз шамаларын қолданыстағы стандарттарға және халықаралық бірлік жүйесіне сәйкес келтіреді.
Оқыту нәтижесі: 5) Өндірістік жарақаттар мен кәсіптік аурулардың себептерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жарақаттанудың жазатайым оқиғаларын жіктейді.
2. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың пайда болу себептерін, қауіпті және зиянды өндірістік факторларды анықтайды.
3. Өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі негіздерін меңгереді.
4. Энергетикалық өндіріс қызметкерлеріне тән кәсіптік ауруларды ажыратады.
5. Өндірістік жарақаттану кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетеді.
6. Жарақаттану себептерін талдайды және алдын алу шараларын іске асырады..
Оқыту нәтижесі: 6) Бөлшектерді дәнекерлеу жұмыстарына дайындауды орындайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Различает виды слесарных операций и их назначение.
2. Владеет технологическим процессом слесарной обработки.
3. Выполняет подготовительно-сварочные работы.
4. Выбирает способы разметки, рубки, правки и гибки, резания металлов.
5. Использует инструменты и контрольно-измерительные приборы при выполнении слесарных работах.
6. Организовывает технологию слесарных работ.
Результат обучения: 7) Выполнять различные способы резки и рубки металла.
Критерии оценки:
1. Выбирает правильную технологию при обработке материалов и деталей.
2. Выполняет разметку, правку и гибку листового металла. 3. Выполняет сверление, зенкование, развертывание отверстий.
4. Выполняет притирку.
5. Выполняет слесарную обработку деталей.
6. Устраняет мелкие и средней сложности дефекты.
7. Выполняет слесарные операции с соблюдением требований охраны труда.
8. Выполняет механическую обработку деталей средней сложности.
9. Выполняет шабрение, распиливание, пригонку и припасовку, притирку, доводку, полирование.
10. Применяет технологию клепки и заклепочных материалов.
11. Применяет технологию пайки и лужения проводов.
12. Применяет технологию нарезания внутренней и наружной резьбы.
13. Выполняет слесарную обработку деталей по 12- 14, 11-12 квалитетам с подгонкой и доводкой.
14. Выполняет расчеты по определению допусков, посадок и конусности.
ПК 3. Применять основные законы технической механики, электротехники, термодинамики и теплопередачи в теплоэнергетике
ПМ 03. Применение методов расчета и анализа процессов в теплоэнергетических установках
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения основных законов технической механики, электротехники, термодинамики и теплопередачи в теплоэнергетике.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные законы механики, механические свойства материалов, применяемых в теплоэнергетике; методы расчета на прочность, жесткость и устойчивость элементов конструкций; назначение, область применения, конструкцию, материалы подшипников качения; виды износа и деформации деталей и узлов; кинематические и силовые соотношения в передаточных механизмах; определение теплоты, работы во всех термодинамических процессах; принцип работы газовых циклов в РV- и TS-диаграммах; виды пара, состав пара, параметры пара; плотность теплового потока, термическое сопротивление; уравнение теплового баланса и теплопередачи теплообменников; расчет температурного напора теплообменных аппаратов;
методы расчета и измерения основных параметров электрических, магнитных цепей; методы измерения электрических величин; основы физических процессов в проводниках, полупроводниках и диэлектриках; принципы действия, устройство, основные характеристики электротехнических и электронных устройств и приборов; свойства проводников, полупроводников, электроизоляционных, магнитных материалов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять метод сечений для определения вида нагружения в поперечном сечении бруса; строить эпюры продольных сил, нормальных напряжений, крутящих моментов, поперечных сил и изгибающих моментов; анализировать конструктивные особенности сборочных единиц, содержащих оси и валы, подшипники; определять значение теплоемкости, количества теплоты; изображать в диаграмме РV работу газа в процессах; определять параметры состояния, количество тепла, изменение внутренней энергии, работы во всех процессах водяного пара; изображать процессы истечения и дросселирования газов и паров в РV, TS-, hS- диаграммах; определять коэффициенты теплоотдачи и теплопередачи, тепловой поток, термические сопротивления; применять устройства электронной техники, электрические приборы и оборудование с определенными параметрами и характеристиками; снимать показания и пользоваться электроизмерительными приборами и приспособлениями; читать принципиальные, электрические и монтажные схемы.
Результат обучения: 1) Проводить расчет и проектировать детали и сборочные единицы общего назначения.
Основы технической механики Теоретические основы теплотехники
Электротехника и электроника
Критерии оценки:

1. Слесарлық операциялардың түрлерін және олардың мақсатын ажыратады.
2. Слесарлық өңдеудің технологиялық процесін меңгереді.
3. Дайындық-дәнекерлеу жұмыстарын орындайды.
4. Металдарды белгілеу, кесу, түзету және ию, кесу тәсілдерін таңдайды.
5. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде аспаптар мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады.
6. Слесарлық жұмыс технологиясын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 7) Металды кесу мен тілудің әртүрлі тәсілдерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Материалдар мен бөлшектерді өңдеу кезінде дұрыс технологияны таңдайды.
2. Табақ металын белгілеуді, түзетуді және майыстыруды орындайды.
3. Тесіктерді бұрғылау, үңгілеу, өрістетуді орындайды.
4. Сылауды орындайды.
5. Бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындайды.
6. Ұсақ және орташа күрделі ақауларды жояды.
7. Еңбекті қорғау талаптарын сақтай отырып слесарлық операцияларды орындайды.
8. Күрделілігі орташа бөлшектерді механикалық өңдеуді орындайды.
9. Қыруды, арамен кесуді, қиюды және соруды, ысқылауды, жетілдіруді, жылтыратуды орындайды.
10. Тойтару технологиясын және тойтару материалдарын қолданады.
11. Сымдарды дәнекерлеу және қалайылау технологиясын қолданады.
12. Ішкі және сыртқы бұранданы кесу технологиясын қолданады.
13. Бөлшектерді қиыстырып 12-14, 11-12 квалитеттер бойынша слесарлық өңдеуді орындайды
14. Рұқсатнамаларды, қонуларды және конустылықты анықтау бойынша есептерді орындайды.
КҚ 3. Жылу энергетикасында техникалық механиканың, электротехниканың, термодинамиканың және жылу берілісінің негізгі заңдарын қолдану
КМ 03. Жылу энергетикалық қондырғыларда процестерді есептеу және талдау әдістерін қолдану
Бұл модуль жылуэнергетикада техникалық механиканың, электротехниканың, термодинамиканың және жылу берілісінің негізгі заңдарын қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар механиканың негізгі заңдарын, жылуэнергетикада қолданылатын материалдардың механикалық қасиеттерін; конструкция элементтерінің беріктігін, қаттылығын және орнықтылығын есептеу әдістерін; тербелу мойынтіректерінің мақсаты, қолданылу саласы, конструкциясы, материалдары; бөлшектер мен тораптардың тозу және деформациясы түрлері; беріліс механизмдерінің кинематикалық және күштік арақатынасын; жылулықты анықтау, барлық термодинамикалық процестердегі жұмыстарды; РV - және TS-диаграммалардағы газ циклдарының жұмыс принципін; бу түрлері, будың құрамы, будың параметрлері,; жылу ағынының тығыздығы, термиялық кедергі; жылу балансының және жылуалмастырғыштардың жылу берілісінің теңдеуін; жылуалмастырғыш аппараттардың температуралық қысымын есептеуді; электр, магниттік тізбектердің негізгі параметрлерін есептеу және өлшеу әдістерін; электр шамаларын өлшеу әдістерін; өткізгіштердегі, жартылай өткізгіштер мен диэлектриктердегі физикалық процестердің негіздерін; электр техникалық және электрондық құрылғылар мен аспаптардың жұмыс істеу принциптерін, құрылғысын, негізгі сипаттамалары; өткізгіштердің, жартылай өткізгіштердің, электр оқшаулау, магниттік материалдардың қасиеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: брустың көлденең қимасында жүктеу түрін анықтау үшін қима әдісін қолдануды; бойлық күштердің, қалыпты кернеулердің, айналмалы сәттердің, көлденең күштер мен июші сәттердің эпюраларын құруды; осьтер мен біліктер, подшипниктер бар құрастыру бірліктерінің конструктивтік ерекшеліктерін талдауды; жылу сыйымдылығының, жылу санының мәнін анықтауды; РV диаграммасында процестердегі газ жұмысын көрсетуді; күй параметрлерін, жылу мөлшерін, ішкі энергияның өзгеруін, су буының барлық процестеріндегі жұмыстарды анықтауды; РV, TS -, hS-диаграммаларда газдар мен булардың ағу және дросселдеу процестерін бейнелеуді; жылу беру және жылу беру, жылу ағыны, термиялық кедергі коэффициенттерін анықтауды; белгілі параметрлері мен сипаттамалары бар электрондық техника құрылғыларын, электр аспаптары мен жабдықтарды қолдану; электр өлшеу аспаптары мен құрылғыларын алу және пайдалану; принципті, электр және монтаждық схемаларды оқуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы мақсаттағы бөлшектер мен құрастыру бірліктерін есептеу және жобалау.
Техникалық механика негіздері
Жылутехниканың теориялық негіздері
Электротехника және электроника
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными понятиями и аксиомами статики.
2. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
3. Определяет центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
4. Характеризует основные понятия кинематики и динамики.
5. Выполняет расчеты на прочность разъемных и неразъемных соединений.
6. Определяет виды возможной деформации деталей и узлов теплотехнического оборудования при различных режимах работы.
7. Проводит сборочно-разборочные работы в соответствии с характером соединений деталей и сборочных единиц.
8. Характеризует виды механических передач и их характеристики, валы, оси, подшипники, муфты.
9. Собирает конструкцию из деталей по чертежам и схемам.
Результат обучения: 2) Определять основные термодинамические параметры состояния рабочего тела.
Критерии оценки:
1. Определяет параметры рабочего тела.
2. Определяет объемную теплоемкость воздуха при постоянном давлении.
3. Рассчитывает термодинамический процесс.
4. Определяет зависимость между давлением и температурой насыщенного пара.
5. Рассчитывает внутреннюю энергию и работу газа, единицы измерения.
6. Определяет степень сухости и энтальпии влажного насыщенного пара.
7. Применяет законы термодинамики и термодинамические процессы.
8. Характеризует принцип работы газовых циклов в РV- и TS-диаграммах.
9. Определяет КПД (коэффициент полезного действия) цикла.
10. Определяет теплоту жидкости, теплоту парообразования и перегрева пара.
11. Определяет параметры водяного пара при различных термодинамических процессах с помощью РV, TS, hS –диаграмм.
12. Владеет методами определения количества теплоты, работы, параметров водяного пара в каждом процессе.
Результат обучения: 3) Применять основные законы теплопередачи в теплоэнергетике.
Критерии оценки:
1. Понимает процессы передачи тепла и закон Фурье.
2. Определяет коэффициент теплопроводности изоляционного материала методом трубы или шара.
3. Определяет термическое сопротивление через плоскую однослойную, многослойную, цилиндрическую и шаровую стенки.
4. Определяет коэффициент теплоотдачи при вынужденном движении жидкости.
5. Применяет законы теплового излучения и особенности излучения газов и паров.
6. Выполняет расчет теплопередачи.
7. Определяет тепловой поток в различных случаях теплообмена.
8. Рассчитывает сложный теплообмен.
9. Определяет температуры теплоносителей и поверхности нагрева, коэффициент теплопередачи.
Результат обучения: 4) Применять устройства электронной техники, электрические приборы и оборудование с определенными параметрами и характеристиками.
Критерии оценки:

1. Статиканың негізгі ұғымдары мен аксиомаларын меңгереді.
2. Өзекті және арқалық жүйесінің реакцияларын анықтайды.
3. Жазық геометриялық фигуралар мен стандартты профильдердің ауырлық орталығын анықтайды.
4. Кинематика мен динамиканың негізгі ұғымдарын сипаттайды.
5. Алмалы-салмалы және ажырамайтын қосылыстардың беріктігіне есептерді орындайды.
6. Әртүрлі жұмыс режимдері кезінде жылу техникалық жабдықтың бөлшектері мен тораптарының мүмкін болатын деформация түрлерін анықтайды.
7. Бөлшектер мен құрастыру бірліктерін қосу сипатына сәйкес құрастыру-бөлшектеу жұмыстарын жүргізеді.
8. Механикалық беріліс түрлерін, олардың сипаттамаларын, біліктерін, осьтерін, мойынтіректерін, муфталарын сипаттайды.
9. Сызбалар мен схемалар бойынша бөлшектерден конструкцияны жинайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс денесінің негізгі термодинамикалық параметрлерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс денесінің параметрлерін анықтайды.
2. Тұрақты қысым кезінде ауаның көлемдік жылу сыйымдылығын анықтайды.
3. Термодинамикалық процесті есептейді.
4. Қаныққан будың қысымы мен температурасы арасындағы тәуелділікті анықтайды.
5. Ішкі энергия мен газдың жұмысын, өлшем бірлігін есептейді.
6. Ылғалды сорғыш будың құрғақтығы мен энтальпиясының дәрежесін анықтайды.
7. Термодинамика заңдарын және термодинамикалық процестерді қолданады.
8. РV - және TS-диаграммаларда газ циклдарының жұмыс принципін сипаттайды.
9. Циклдың ПӘК-ін (пайдалы әсер коэффициенті) анықтайды.
10. Сұйықтықтың жылуын, бу түзілу жылуын және будың қызуын анықтайды.
11. РV, TS, hS-диаграммалар көмегімен әртүрлі термодинамикалық процестер кезінде су буының параметрлерін анықтайды.
12. Әрбір процесте су буының жылу, жұмыс мөлшерін, параметрлерін анықтау әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жылу энергетикасында жылу берудің негізгі заңдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылу беру процестерін және Фурье заңын түсінеді.
2. Оқшаулағыш материалдың жылу өткізгіштік коэффициентін құбыр немесе шар әдісімен анықтайды.
3. Тегіс бір қабатты, көп қабатты, цилиндрлік және шар қабырғасы арқылы термиялық кедергіні анықтайды.
4. Сұйықтықтың мәжбүрлі қозғалысы кезінде жылу беру коэффициентін анықтайды.
5. Жылу сәулесінің заңдарын және газдар мен булардың сәулелену ерекшеліктерін қолданады.
6. Жылу беру есебін орындайды.
7. Жылу алмасудың әртүрлі жағдайларында жылу ағынын анықтайды.
8. Күрделі жылу алмасуын есептейді.
9. Жылу тасығыштардың температурасын және қыздыру бетін, жылу беру коэффициентін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Белгілі параметрлері мен сипаттамалары бар электрондық техника құрылғыларын, электр аспаптары мен жабдықтарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Классифицирует устройства электронной техники, электрические приборы и оборудование с определенными параметрами и характеристиками.
2. Рассчитывает параметры электрических, магнитных цепей.
3. Снимает показания и пользуется электроизмерительными приборами и приспособлениями.
4. Читает принципиальные, электрические и монтажные схемы.
5. Рассчитывает линейные и нелинейные цепи постоянного тока.
ПК 4. Производить осмотр и обслуживать основное и вспомогательное теплоэнергетического оборудование
ПМ 04. Обслуживание основного и вспомогательного теплоэнергетического оборудования котельного отделения и турбинных установок
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения обслуживания основного и вспомогательного оборудования котельного отделения и турбинных установок.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: основные физические свойства жидкости и их зависимость от температуры и давления; основные уравнение гидростатики, уравнение неразрывности и уравнение Бернулли; назначение насосов и их основные параметры; требования, предъявляемые к насосному оборудованию; классификацию и характеристику энергетического топлива; стадии горения, полное и неполное сгорание топлива, топочные устройства; технологическую схему топливоподачи, мазутного и газового хозяйства, конструкцию оборудования систем пылеприготовления; устройство, принцип работы и технические характеристики котлов; конструкцию золошлакоудаляющих устройств; требования, предъявляемые к обслуживанию золоуловителей и оборудования системы золошлакоудаления, управления работой турбины в соответствии с заданной нагрузкой; устройство, принцип работы и технические характеристики турбины и вспомогательного оборудования; назначение и конструкцию вспомогательного оборудования турбинного цеха; технологический процесс производства тепловой и электрической энергии; конструкцию узлов и деталей паровых турбин; правила и порядок пуска турбины в работу, останова турбины.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить расчеты по определению коэффициента гидравлического трения, коэффициентов местных сопротивлений, расхода и времени опорожнения при истечении, потерь напора, мощности насоса и построения характеристик; определять эффективность использования топлива; анализировать влияние характеристик топлива на надежность работы котельной установки; выбирать оборудование топливоподачи и пылеприготовления, мазутного и газового хозяйства; производить тепловой расчет и выбор паровых и водогрейных котлов; осуществлять контроль за наружной и внутренней коррозией золоудаляющих устройств; рассчитать процесс расширения пара в турбине;
произвести тепловой расчет рабочих решеток; определять расход технической воды; выбирать систему водоснабжения по основным показателям.
Результат обучения: 1) Определять основные параметры движения жидкости, газа и пара.
Гидравлика и насосы
Котельные установки тепловых электрических станций
Турбинные установки тепловых электрических станций
Производственное обучение и /или профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Белгілі параметрлері мен сипаттамалары бар электрондық техника құрылғыларын, электр аспаптары мен жабдықтарды жіктейді.
2. Электр, магнит тізбектерінің параметрлерін есептейді.
3. Электр өлшегіш құралдар мен құрылғылардың көрсетімдерін алады және қолданады.
4. Принципиалды, электрлік және монтаждық сұлбаларды оқиды.
5. Тұрақты токтың сызықты және сызықты емес тізбектерін есептейді.
КҚ 4. Негізгі және қосалқы жылу энергетикалық жабдықты тексеру және қызмет көрсету
КМ 04. Қазандық бөлімшесінің негізгі және қосалқы жылу энергетикалық жабдықтарына және турбиналық қондырғыларға қызмет көрсету
Бұл модуль қазандық бөлімшесінің негізгі және қосалқы жабдықтарына және турбиналық қондырғыларға қызмет көрсетуді орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар сұйықтықтың негізгі физикалық қасиеттерін және олардың температура мен қысымға тәуелділігін; гидростатиканың негізгі теңдеуін, үзіксіздік теңдеуін және Бернулли теңдеуін; сорғылардың белгіленуін және олардың негізгі параметрлерін; сорғы жабдықтарына қойылатын талаптарды; энергетикалық отынның жіктелуі мен сипаттамасын; жану сатысын, отынның толық және толық жанбауын, оттық құрылғыларды; отын берудің, мазут және газ шаруашылығының технологиялық сызбасын, шаң дайындау жүйесі жабдықтарының конструкциясын; қазандықтардың құрылымын, жұмыс принципін және техникалық сипаттамасын; күл-қож шығару құрылғыларының құрылымы; күл-қож шығару жүйесінің жабдықтары мен күл ұстағыштарына қызмет көрсетуге қойылатын талаптарды, берілген жүктемеге сәйкес турбинаның жұмысын басқаруды; турбинаның және қосалқы жабдықтың құрылысы, жұмыс принципі және техникалық сипаттамасын; турбина цехының қосалқы жабдықтарының мақсаты және конструкциясы; жылу және электр энергиясын өндірудің технологиялық процесін; бу турбиналарының тораптары мен бөлшектерінің конструкциясын; турбинаны жұмысқа қосу, турбинаны тоқтату ережелері мен тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар гидравликалық үйкеліс коэффициентін, жергілікті кедергінің коэффициенттерін, арынның шығыны, сорғының қуатын және сипаттамаларын құру кезінде босату уақыты мен шығынын анықтау бойынша есептерді жүргізуді; отынды пайдалану тиімділігін анықтауды; қазандық қондырғысының жұмыс сенімділігіне отын сипаттамасының әсерін талдауды; отын беру және шаң дайындау, мазут және газ шаруашылығы жабдықтарын таңдауды; бу және су жылыту қазандықтарын және жылу есебін жүргізуді және таңдауды; бу және су жылыту қазандықтарын; күлді жоятын құрылғылардың сыртқы және ішкі коррозиясын бақылауды жүзеге асыруды; турбинада будың кеңею процесін есептеуді;
жұмыс торларының жылу есебін жүргізуді; техникалық судың шығынын анықтауды; негізгі көрсеткіштер бойынша сумен жабдықтау жүйесін таңдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сұйықтық, газ және бу қозғалысының негізгі параметрлерін анықтау.
Гидравлика және сорғылар
Жылу электр станцияларының қазандық қондырғылары
Жылу электр станцияларының турбиналық қондырғылары
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует основные физические свойства жидкости и их зависимость от температуры и давления.
2. Применяет основное уравнение гидростатики, уравнение неразрывности и уравнение Бернулли.
3. Выбирает режимы движения жидкости; классифицирует гидравлическое сопротивление.
4. Определяет потери напора по длине при движении жидкости.
5. Определяет число Рейнольдса по опытным данным при ламинарном и турбулентном режимах движения.
6. Рассчитывает силу давления на дно и стенки сосудов.
7. Определяет коэффициент гидравлического трения, коэффициенты местных сопротивлений.
8. Рассчитывает и строить треугольники скоростей жидкости на входе и выходе лопатки.
Результат обучения: 2) Использовать гидравлические устройства и тепловые установки в производстве.
Критерии оценки:
1. Определяет основные характеристики насосов и подбирает их марки по каталогу.
2. Рассчитывает мощность приводного двигателя.
3. Выбирает центробежные и шестеренные насосы для насосной установки.
4. Выполняет требования, предъявляемые к насосному оборудованию.
5. Определяет типы и параметры питательных, конденсатных, сетевых, циркуляционных и масляных насосов.
6. Рассчитывает систему приводов, подбирает насосы, исполнительные механизмы, трубопроводы, основную и вспомогательную аппаратуру.
7. Решает задачи по определению напора насоса, построение характеристик.
8. Снимает характеристику центробежного насоса и двух насосов, работающих параллельно.
9. Выполняет построение характеристики насосов по определению напора.
10. Определяет напор насоса по показаниям приборов.
Результат обучения: 3) Производить ремонт оборудования котельных и пылеприготовительных цехов.
Критерии оценки:
1. Классифицирует энергетическое топливо.
2. Определяет коэффициенты избытка воздуха и рассчитывает энтальпий продуктов сгорания.
3. Рассчитывает баланс теплоты и определяет потери теплоты.
4. Определяет коэффициент полезного действия котла по прямому и обратному балансу тепла.
5. Определяет расход топлива на котел.
6. Рассчитывает тепловое напряжение сечения топки котла.
7. Читает технологическую схему топливного хозяйства.
8. Определяет тонкость размола и фракционный состав топлива.
9. Использует в работе методику проведения гидравлических испытаний и опрессовок.
10. Понимает порядок разборки и сборки топочных устройств и тягодутьевых машин
11. Выполняет ремонт направляющих аппаратов, замену лопаток тягодутевых машин.
12. Проводит ремонт питателей сырого угля и питателей пыли.

1. Сұйықтықтың негізгі физикалық қасиеттерін және олардың температура мен қысымға тәуелділігін сипаттайды.
2. Гидростатиканың негізгі теңдеуін, ажырамау теңдеуін және Бернулли теңдеуін қолданады.
3. Сұйықтықтың қозғалыс режимін таңдайды; гидравликалық кедергіні жіктейді.
4. Сұйықтықтың қозғалысы кезінде қысым шығынын ұзындығы бойынша анықтайды.
5. Ламинарлы және турбулентті қозғалыс режимі кезінде Рейнольдс санын тәжірибелік деректер бойынша анықтайды.
6. Тамырдың түбіне және қабырғаларына қысым күшін есептейді.
7. Гидравликалық үйкеліс коэффициентін, жергілікті кедергі коэффициенттерін анықтайды.
8. Қалақтың кірісіндегі және шығысындағы сұйықтық жылдамдығының үшбұрыштарын есептеп, құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірісте гидравликалық құрылғылар мен жылу қондырғыларын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сорғыштардың негізгі сипаттамаларын анықтайды және олардың маркаларын каталог бойынша таңдайды.
2. Жетекті қозғалтқыштың қуатын есептейді.
3. Сорғы қондырғысына арналған ортадан тепкіш және тістегергіш сорғыларды таңдайды.
4. Сорғы жабдығына қойылатын талаптарды орындайды.
5. Қоректік, конденсаттық, желілік, айналмалы және майлы сорғылардың типтері мен параметрлерін анықтайды.
6. Жетектер жүйесін есептейді,сорғыларды, атқарушы механизмдерді, құбыр жолдарды, негізгі және қосалқы аппаратураны таңдайды.
7. Сорғының қысымын анықтау, сипаттамаларды құру бойынша міндеттерді шешеді.
8. Орталықтан тепкіш сорғының және қатар жұмыс істейтін екі сорғының сипаттамасын алып тастайды.
9. Арынды анықтау бойынша сорғылардың сипаттамасын құруды орындайды.
10. Сорғының арын аспаптардың көрсеткіштері бойынша анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазандық және шаң дайындау цехтарының жабдықтарына жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергетикалық отынды жіктейді.
2. Ауаның артық коэффициенттерін анықтайды және жану өнімдерінің энтальпиясын есептейді.
3. Жылу балансын есептейді және жылу шығынын анықтайды.
4. Жылудың тура және кері теңгерімі бойынша қазандықтың пайдалы әсер коэффициентін анықтайды.
5. Қазандыққа отын шығынын анықтайды.
6. Қазандық оттық қимасының жылу кернеуін есептейді.
7. Отын шаруашылығының технологиялық сызбасын оқиды.
8. Ұнтақтаудың мөлдірлігі мен отынның фракциялық құрамын анықтайды.
9. Жұмыста гидравликалық сынақтар мен сығымдағыштарды жүргізу әдістемесін пайдаланады.
10. Оттық құрылғылар мен тартқыш Машиналарды бөлшектеу және жинау тәртібін түсінеді
11. Бағыттаушы аппараттарды жөндеуді, тартқыш машиналардың қалақтарын ауыстыруды орындайды.
12. Шикі көмірді қоректендіргіштерге және шаңды қоректендіргіштерге жөндеу жүргізеді.

13. Проверяет техническое состояние багерных и шламовых насосов.
Результат обучения: 4) Производить демонтаж, монтаж оборудования котельных и пылеприготовительных цехов.
Критерии оценки:
1. Выбирает основные параметры пара и водяного потока.
2. Применяет способы крепления пароперегревателей.
3. Регулирует температуру перегретого пара.
4. Определяет рабочие процессы, протекающие в водяном экономайзере и воздухоподогревателе.
5. Распределяет температурные напоры при компоновке низкотемпературных поверхностей нагрева.
6. Выделяет основные требования, предъявляемые к низкотемпературным поверхностям нагрева.
7. Определяет температурный режим футерованного экрана.
8. Применяет способы обеспечения плотности обмуровки в местах тепловых расширений.
9. Выполняет расчет аэродинамического сопротивления.
10. Применяет методы регулирования нагрузки тягодутьевых машин.
11. Использует систему устройств и механизмов для удаления шлака и золы.
12. Выполняет расчет и выбор оборудования золошлакоудаления.
13. Обслуживает паровой котел и золошлакоудаляющие устройства.
Результат обучения: 5) Выполнять техническое обслуживание теплотехнического оборудования.
Критерии оценки:
1. Выбирает оптимальный режим работы турбины.
2. Рассчитывает расход пара на турбину.
3. Выбирает паровую турбину и вспомогательное оборудование.
4. Составляет схемы точек замеров контролируемых величин при обслуживании вспомогательного оборудования турбинной установки.
5. Анализирует работу вспомогательного оборудования по заданным значениям контролируемых величин.
6. Выбирает водно-химический режим.
7. Рассчитывает и выбирает основные оборудования водоподготовительных установок.
8. Контролирует показания средств измерения.
9. Выбирает способы предупреждения и устранения неисправностей в работе турбинного оборудования, применяемые инструменты и приспособления.
Результат обучения: 6) Выполнять вязку узлов и петель.
Критерии оценки:
1. Организует безопасные условия труда при такелажных работах.
2. Выполняет требования безопасности при перемещении грузов вручную и с помощью механизмов.
3. Составляет схему строповки.
4. Выполняет вязку узлов для закрепления грузов и крепления канатов и тросов к анкерам.
5. Осуществляет строповку электрооборудования и конструкций стропами.
6. Выполняет такелажные работы и транспортировку оборудования.
7. Использует в работе основные методы монтажа оборудования.
Результат обучения: 7) Проводить гидравлические испытания резьбовых соединений.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение и область применения муфт сцепления, подшипниковых узлов, заклепочных соединений

13. Багерлік және шлам сорғыларының техникалық жағдайын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Қазандық және шаң дайындау цехтарының жабдықтарын бөлшектеу, монтаждау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бу мен су ағынының негізгі параметрлерін таңдайды.
2. Бу қыздырғыштарды бекіту тәсілдерін қолданады.
3. Қызған будың температурасын реттейді.
4. Су экономайзерінде және ауа жылытқышта өтетін жұмыс процестерін анықтайды.
5. Қыздырудың төменгі температуралы беттерін құрастыру кезінде температуралық арынды бөледі.
6. Қыздырудың төменгі температуралы беттеріне қойылатын негізгі талаптарды белгілейді.
7. Қапталмаған экранның температуралық режимін анықтайды.
8. Жылу кеңейтілетін жерлерде көмудің тығыздығын қамтамасыз ету тәсілдерін қолданады.
9. Аэродинамикалық кедергіні есептеуді орындайды.
10. Тартқыш машиналардың жүктемесін реттеу әдістерін қолданады.
11. Шлак пен күлді жою үшін құрылғылар мен механизмдер жүйесін пайдаланады.
12. Күл-қож шығару жабдықтарын есептеу мен таңдауды орындайды.
13. Бу қазандығы мен күл-қож шығаратын құрылғыларға қызмет көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Жылутехникалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Турбина жұмысының оңтайлы режимін таңдайды.
2. Турбинаға бу шығынын есептейді.
3. Бу турбинасын және қосалқы жабдықты таңдайды.
4. Турбиналық қондырғының қосалқы жабдықтарына қызмет көрсету кезінде бақыланатын шамаларды өлшеу нүктелерінің схемасын жасайды.
5. Бақыланатын шамалардың берілген мәндері бойынша көмекші жабдықтың жұмысын талдайды.
6. Су-химиялық режимді таңдайды.
7. Су дайындау қондырғыларының негізгі жабдықтарын есептейді және таңдайды.
8. Өлшеу құралдарының көрсеткіштерін бақылайды.
9. Турбиналық жабдықтың жұмысындағы ақаулардың алдын алу және жою тәсілдерін, қолданылатын құралдар мен құрылғыларды таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Түйіндер мен ілмектерді байлауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Такелаждық жұмыстарда қауіпсіз еңбек жағдайларын ұйымдастырады.
2. Жүктерді қолмен және механизмдердің көмегімен тасымалдау кезінде қауіпсіздік талаптарын орындайды.
3. Ілмектеу схемасын жасайды.
4. Жүктерді бекіту және арқандар мен арқандарды анкерлерге бекіту үшін тораптарды байлауды орындайды.
5. Электр жабдығы мен құрылымдарын ілмектермен ілмектеуді жүзеге асырады.
6. Такелаждық жұмыстарды және жабдықты тасымалдауды орындайды.
7. Жұмыста жабдықты монтаждаудың негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 7) Бұрандалы қосылыстарды гидравликалық сынауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ілінісу муфталарының, подшипникті тораптардың, тойтарма қосындылардың мақсаты мен қолданылу саласын түсінеді

2. Определяет дефекты муфт сцепления, подшипниковых узлов.
3. Проводит установку и центровку муфт.
4. Осуществляет сборку элементов трубопровода на резьбовых и фланцевых соединениях.
5. Выбирает инструменты и приспособления, применяемые при клепке.
6. Проводит гидравлические испытания.
ПК 5. Выполнять химические анализы в химических цехах и службах тепловых электростанций
ПМ 05. Выполнение химических анализов в химических цехах и службах тепловых электростанций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения химических анализов воды, топлива, газов и энергетических масел в химических цехах и службах тепловых электростанций.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: водно-химические режимы тепловых электрических станций; технологические характеристики и принципы эксплуатации
водоподготовительного оборудования; правила выполнения пусконаладочных работ и приемки водоподготовительного оборудования; содержание методов химического контроля и анализа; содержание методов очистки сточных вод на тепловых электростанциях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: осуществлять химический контроль за качеством питательной воды и ее составляющих; проводить теплотехнические испытаний водно-химического режима и выявлять его нарушений; проводить химический анализ воды, топлива, газов и энергетических масел в химических цехах и службах тепловых электростанций; эксплуатировать водоподготовительное оборудование; применять методы очистки сточных вод от вредных примесей.
Результат обучения: 1) Производить расчеты: параметров газовых смесей, кинетических параметров химических реакций, химического равновесия.
Физическая и коллоидная химия
Водоподготовка
Критерии оценки:
1. Применяет законы термодинамики к объяснению важнейших процессов и явлений.
2. Определяет вязкость жидкости вискозиметром и теплоту реакции окисления.
3. Владеет основными понятиями термодинамики.
4. Проводит физико-химические измерения и оценивать погрешность измерений.
5. Определяет молекулярную массу различными методами.
6. Проводит диализ коллоидного раствора.
7. Характеризует электрическую проводимость растворов электролитов.
8. Производит расчеты константы скорости, теплового эффекта реакции, рН раствора, осмотического давления, констант равновесия Кс и Кр, порога коагуляции, степени набухания полимеров
Результат обучения: 2) Определять признаки, параметры, характеристики физико-химических процессов и систем, используя известные методы, средства, закономерности физической и коллоидной химии.
Критерии оценки:

2. Ілінісу муфтасының, мойынтірек түйіндерінің ақауларын анықтайды.
3. Муфталарды орнату және орталықтандыруды жүргізеді.
4. Бұрандалы және ернемекті қосылыстарда құбыр элементтерін құрастыруды жүзеге асырады.
5. Тойтару кезінде қолданылатын құралдар мен керек-жарақтарды таңдайды.
6. Гидравликалық сынақтар жүргізеді.
КҚ 5. Жылу электр стансаларының химиялық цехтары мен қызметтерінде химиялық талдауларды орындау
КМ 05. Жылу электр стансаларының химиялық цехтары мен қызметтерінде химиялық талдауларды орындау
Бұл модуль жылу электр станцияларының химиялық цехтары мен қызметтерінде судың, отынның, газдардың және энергетикалық майлардың химиялық талдауларын жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: жылу электр станцияларының су-химиялық режимдерін; су дайындау жабдықтарының технологиялық сипаттамалары мен пайдалану принциптерін; су дайындау жабдығын қабылдау және іске қосу жұмыстарын орындау ережелерін; химиялық бақылау және талдау әдістерінің мазмұнын; жылу электр станцияларындағы сарқынды суларды тазарту әдістерінің мазмұнын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қоректік судың және оның құрамдастарының сапасына химиялық бақылауды жүзеге асыруды; су-химиялық режимге жылутехникалық сынақтар жүргізуді және оның бұзылуын анықтауды; химиялық цехтар мен жылу электр станцияларының қызметтерінде суды, отынды, газдарды және энергетикалық майларды химиялық талдауды жүргізуді; су дайындау жабдықтарын пайдалануды; ағынды суларды зиянды қоспалардан тазарту әдістерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Газ қоспаларының параметрлерін, химиялық реакциялардың кинетикалық параметрлерін, химиялық тепе-теңдікті есептеуді жүргізу.
Физикалық және коллоидтық химия
Су дайындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Термодинамика туралы білімін маңызды процестер мен құбылыстарды түсіндіруге қолданады.
2. Сұйықтықтың вискозиметрмен тұтқырлығын және тотығу реакциясының жылуын анықтайды.
3. Термодинамиканың негізгі түсініктерін біледі.
4. Физика-химиялық өлшеулерді жүргізеді және өлшеу қателігін бағалайды.
5. Молекулалық массаны әртүрлі әдістермен анықтайды.
6. Коллоид ерітіндісінің диализін жүргізеді.
7. Электролит ерітінділерінің электр өткізгіштігін сипаттайды.
8. Жылдамдық константасының, реакцияның жылулық әсерінің, рН ерітіндінің, осмотикалық қысымның, Кс және Кр тепе-теңдік тұрақтылығының, коагуляция шегінің, полимерлердің ісіну дәрежесінің есебін жүргізеді
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық және коллоидтық химияның белгілі әдістерін, құралдарын, заңдылықтарын қолдана отырып, физика-химиялық процестер мен жүйелердің белгілерін, параметрлерін, сипаттамаларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет возможность, направление и глубину протекания химического процесса в конкретных условиях.
2. Определяет и рассчитывает основные параметры дисперсных систем и происходящих в них процессов.
3. Прогнозирует устойчивость коллоидов.
4. Определяет состав дисперсионной среды и дисперсной фазы.
5. Выбирает способ очистки коллоидного раствора.
6. Рассчитывает
характеристики коллигативных свойств
растворов.
Результат обучения: 3) Эксплуатировать водоподготовительное оборудование.
Критерии оценки:
1. Определяет характеристику примесей по химическому составу и по степени дисперсности.
2. Выбирает схему очистки воды по составу примесей поверхностных вод.
3. Владеет информацией о показателях качества воды.
4. Определяет классификацию воды по технологическим признакам.
5. Выбирает схему обращения воды в рабочем цикле станции.
6. Анализирует факторы, влияющие на качество пара.
7. Проводит коагуляцию природной воды.
8. Понимает зависимость уноса от нагрузки котла, качества и уровня воды.
Результат обучения: 4) Определять технологические характеристики оборудования водоподготовительных и очистных сооружений тепловых электростанций.
Критерии оценки:
1. Осуществляет выбор типов водоподготовительных установок, очистных сооружений на ТЭС и их вспомогательного оборудования.
2. Анализирует информацию о новых разработках водоподготовительных установок и очистных сооружений ТЭС и методах расчета.
3. Выбирает оптимальные режимы эксплуатации водоподготовительных и водоочистительных
установок.
4. Применяет основные методы надежной и экономичной эксплуатации водоподготовительных установок и очистных сооружений ТЭС.
ПК 6. Организовывать и проводить работу по подготовке топлива и смазочных материалов в организациях электроэнергетической промышленности
ПМ 06. Организация и проведение работ по подготовке топлива и смазочных материалов в организациях электроэнергетической промышленности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и проведения работ по подготовке топлива, воды и смазочных материалов в организациях электроэнергетической промышленности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: сведения об энергетических системах; методы определения электрических нагрузок потребителей электрической энергии; конструкцию, принцип действия основного электрооборудования; конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций; основы проектирования электрической части подстанций; режимы работы нейтралей электрических сетей;
способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций, источники оперативного тока, систему измерений на подстанциях и защиту подстанций от перенапряжений;
классификацию приемников электроэнергии по требуемой степени бесперебойности электроснабжения и режима работы;
основные понятия и соотношения величин токов короткого замыкания.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
производить расчеты токов короткого замыкания;
производить расчет сечения проводниковой продукции по допустимому нагреву и экономической плотности тока;
производить расчет заземляющих устройств;
знать особенности компоновки главных схем подстанций и электростанций;
знать типовые схемы питания и расположения электрооборудования на подстанциях и электростанциях.
Результат обучения: 1) Обслуживание системы технического водоснабжения.
Тепловые электрические станции Технология подготовки топлива на ТЭС
Технология смазочных материалов Производственное обучение и/или профессиональная практика (Ознакомительная практика)
Критерии оценки:

1. Нақты жағдайларда химиялық процестің өту мүмкіндігін, бағытын және тереңдігін анықтайды.
2. Дисперсиялық жүйелердің және оларда болып жатқан процестердің негізгі параметрлерін анықтайды және есептейді.
3. Коллоидтердің тұрақтылығын болжайды.
4. Дисперсиялық орта мен дисперсиялық фазаның құрамын анықтайды.
5. Коллоидтық ерітіндіні тазалау тәсілін таңдайды.
6. Ерітінділердің коллигативті қасиеттерінің сипаттамасын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Су дайындау жабдықтарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоспалардың химиялық құрамы мен дисперсиялық дәрежесі бойынша сипаттамасын анықтайды.
2. Жер бетіндегі су қоспаларының құрамы бойынша суды тазарту схемасын таңдайды.
3. Су сапасының көрсеткіштері туралы ақпаратты біледі.
4. Судың технологиялық белгілері бойынша жіктелуін анықтайды.
5. Станцияның жұмыс цикліндегі судың айналым сұлбасын таңдайды.
6. Бу сапасына әсер ететін факторларды талдайды.
7. Табиғи судың коагуляциясын жүргізеді.
8. Түтіннің қазандық жүктемесіне, судың сапасы мен деңгейіне тәуелділігін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Жылу электр станцияларының су дайындау және тазарту құрылыстарының технологиялық сипаттамаларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. ЖЭС-дағы су дайындау қондырғыларының, тазарту құрылыстарының және олардың қосалқы жабдықтарының типтерін таңдауды жүзеге асырады.
2. ЖЭС Су дайындау қондырғылары мен тазарту құрылыстарының жаңа әзірлемелері және есептеу әдістері туралы ақпаратты талдайды.
3. Су дайындау және су тазарту қондырғыларын пайдаланудың оңтайлы режимдерін таңдайды.
4. ЖЭС Су дайындау қондырғылары мен тазарту құрылыстарын сенімді және үнемді пайдаланудың негізгі әдістерін қолданады.
КҚ 6. Электр энергетикасы өнеркәсібі ұйымдарында отын мен жағармай материалдарын дайындау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
КМ 06. Электр энергетикасы өнеркәсібі ұйымдарында отын мен жағармай материалдарын дайындау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу
Бұл модуль электр энергетикалық өнеркәсіп ұйымдарында отын, су және майлау материалдарын дайындау бойынша жұмыстарды ұйымдастыру және жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар энергетикалық жүйелер туралы мәліметтерді; электр энергиясын тұтынушылардың электр жүктемелерін анықтау әдістерін; негізгі электр жабдықтарының конструкциясын, жұмыс принципін; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр берілісі желілерінің және электр жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктерін; қосалқы станциялардың электр бөлігін жобалау негіздерін; электр желілері бейтараптарының жұмыс режимдерін; электр тораптары мен қосалқы станциялардың электр тораптарының электр жүктемелерін; электр тораптарының,
қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаждық жүйелерін электрмен жабдықтау тәсілдерін, жедел ток көздері, қосалқы станциялардағы өлшеу жүйесі және қосалқы станцияларды асқын кернеуден қорғауды;
электр энергиясын қабылдағыштардың электрмен жабдықтаудың талап етілетін үздіксіз дәрежесі және жұмыс режимі бойынша жіктелуін;
қысқа тұйықталу тогы шамаларының негізгі түсініктері мен ара қатынасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қысқа тұйықталу токтарын есептеуді; өткізгіш өнімдерінің шекті қызуы және токтың экономикалық тығыздығы бойынша қимасын есептеуді; жерге тұйықтау құрылғыларын есептеуді; қосалқы станциялар мен электр станцияларының негізгі сұлбаларын құрастыру ерекшеліктерін білуді; қосалқы станциялар мен электр станцияларындағы электр жабдықтарының орналасуы мен қоректендірудің типтік сызбаларын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Техникалық сумен жабдықтау жүйесіне қызмет көрсету.
Жылу электр станциялары ЖЭС отын дайындау технологиясы
Майлау материалдарының технологиясы Өндірістік оқыту және / немесе кәсіптік практика (Таныстыру практикасы)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Проверяет количество потребления технической воды на тепловой электрической станции
2. Определяет источники системы водоснабжения.
3. Описывает работу прямоточных систем водоснабжения.
4. Определяет функции оборотных систем водоснабжения.
5. Понимает работу башенных охладителей с естественной тягой.
6. Понимает принципы работы прудов - охладителей и брызгальных бассейнов.
7. Понимает технологию подачи топлива на станцию.
8. Проектирует расположение основного и вспомогательного оборудования в котельном и турбинном отделениях.
9. Владеет информацией о назначении оборудования в процессе производства энергии.
Результат обучения: 2) Определять технические характеристики топлива.
Критерии оценки:
1. Определяет максимальный часовой расход топлива.
2. Выбирает оборудования топливного хозяйства станции.
3. Производит выбор оборудования тепловой схемы тепловых электрических станций.
4. Выполняет расчет расхода топлива на ТЭС в зависимости от их мощности.
5. Определяет тепловой баланс процесса газификации твердого топлива.
6. Выбирает метод и способ проведения работ по обслуживанию установленного
основного и вспомогательного оборудования систем подготовки топлива ТЭС.
7. Определяет состав газовой смеси химическим газоанализатором.
Результат обучения: 3) Описывать принцип работы основного и вспомогательного оборудования топливоподачи и мазутного хозяйства.
Критерии оценки:
1. Готовит мазут к сжиганию, используя технологическую схему.
2. Применяет различные способы разгрузки цистерн с мазутом.
3. Определение затрат тепла на размораживание мазута в зимнее время.
4. Выбирает метод контроля и способов устранения дефектов молотковых мельниц.
5. Владеет технологическим процессом подготовки твердого топлива.
6. Соблюдает технику безопасности при обслуживании оборудования топливоподачи.
Результат обучения: 4) Определять основные свойства топлива и смазочных материалов.
Критерии оценки:
1. Проводит контроль качества смазочных материалов.
2. Анализирует и оценивает эксплуатационные свойства смазочных материалов.
3. Обеспечивает правильное хранение и использование топлива, смазочных материалов и технических жидкостей.
4. Применяет метод регенерации отработанных масел.
Результат обучения: 5) Владеть информацией о специфике специальности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила по технике безопасности и пожарной безопасности.
2. Владеет информацией о производственном травматизме.
3. Использует первичные средства пожаротушения.
4. Понимает технологию подачи топлива на станцию.
5. Владеет знаниями о структуре и основных задачах участка по ремонту и обслуживанию оборудования.

1. Жылу электр станциясындағы техникалық суды тұтыну мөлшерін тексереді
2. Сумен жабдықтау жүйесінің көздерін анықтайды.
3. Сумен жабдықтаудың тура ағынды жүйелерінің жұмысын сипаттайды.
4. Сумен жабдықтаудың айналым жүйелерінің функцияларын анықтайды.
5. Мұнаралы салқындатқыштардың табиғи тартымымен жұмысын түсінеді.
6. Салқындатқыш тоғандардың және шашыратқыш бассейндердің жұмыс істеу принциптерін түсінеді.
7. Станцияға отынды беру технологиясын түсінеді.
8. Қазандық және турбиналық бөлімшелерде негізгі және қосалқы жабдықтардың орналасуын жобалайды.
9. Энергия өндіру процесінде жабдықты тағайындау туралы ақпаратты біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Отынның техникалық сипаттамаларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отынның максималды сағаттық шығынын анықтайды.
2. Станцияның отын шаруашылығы жабдықтарын таңдайды.
3. Жылу электр станцияларының жылу сұлбасының жабдықтарын таңдауды жүргізеді.
4. ЖЭС отын шығынын олардың қуатына байланысты есептеуді орындайды.
5. Қатты отынды газдандыру процесінің жылу балансын анықтайды.
6. ЖЭС отын дайындау жүйелерінің белгіленген негізгі және қосалқы жабдықтарына қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізу әдісі мен тәсілін таңдайды.
7. Химиялық газталдағышпен газ қоспасының құрамын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Отын беру және мазут шаруашылығының негізгі және қосалқы жабдықтарының жұмыс принципін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық схеманы пайдалана отырып, мазутты жағуға дайындайды.
2. Мазут бар цистерналарды түсірудің түрлі тәсілдерін қолданады.
3. Қысқы уақытта мазутты ерітуге жұмсалатын жылу шығынын анықтау.
4. Балға диірмендерінің ақауларын жою тәсілдері мен бақылау әдісін таңдайды.
5. Қатты отынды дайындаудың технологиялық процесін меңгерген.
6. Отын беру жабдықтарына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Отын мен майлау материалдарының негізгі қасиеттерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Майлау материалдарының сапасына бақылау жүргізеді.
2. Майлау материалдарының пайдалану қасиеттерін талдайды және бағалайды.
3. Отынды, майлау материалдары мен техникалық сұйықтықтарды дұрыс сақтауды және пайдалануды қамтамасыз етеді.
4. Пайдаланылған майларды регенерациялау әдісін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Мамандық ерекшелігі туралы ақпаратты меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
2. Өндірістік жарақат туралы ақпаратты біледі.
3. Алғашқы өрт сөндіру құралдарын пайдаланады.
4. Станцияға отынды беру технологиясын түсінеді.
5. Жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету бойынша учаскенің құрылымы мен негізгі міндеттері туралы білімдерді меңгереді.

6. Организовывает рабочее место.
7. Соблюдает требования безопасности по организации рабочего места.
8. Соблюдает режим работы предприятия.
9. Описывает правила внутреннего трудового распорядка.
ПК 7. Осуществлять теплотехнические испытания водно-химического режима
ПМ 07. Осуществление теплотехнических испытании водно-химического режима
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления теплотехнических испытаний водно-химического режима.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
особенности приемки-сдачи во время ликвидации аварий и переключений;
особенности перевода горизонтальных турбин с капсульными генераторами в режим СК; правила эксплуатации гидромеханического оборудования;
организацию работ по охране труда на производстве и на рабочем месте;
меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей;
меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах;
оказание до врачебной помощи при несчастных случаях;
основы пожарной безопасности;
средства пожаротушения;
основные требования техники
безопасности при выполнении работ в электроустановках и в системах электроснабжения.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
работать с технической документацией, должностными инструкциями; организовать рабочее место;
проводить инструктаж о правилах эксплуатации гидромеханического оборудования;
оказывать доврачебную помощь пострадавшим при поражении электрическим током; использовать первичные средства пожаротушения;
составлять наряды и оформлять документацию на производство работ.
Результат обучения: 1) Осуществлять теплотехнические испытания водно-химического режима.
Водно-химические режимы ТЭС
Основы теплотехнических измерений и автоматизации теплотехнических процессов
Охрана окружающей среды от выбросов ТЭС Производственное обучение и /или профессиональная практика (Учебно-производственная практика)
Критерии оценки:
1. Имеет понятия о влиянии водно-химического режима на экономичность эксплуатации и на надежность работы оборудования.
2. Составляет схему отбора проб для химического анализа воды, пара и конденсата.
3. Определяет растворимости различных примесей в паре и воде при изменении температуры и давления.
4. Рассчитывает режим ускоренной отмывки энергоблоков при пуске из холодного состояния.
5. Объясняет сущность дегазации и обескислороживания воды физическими и химическими методами.
6. Дает рекомендации по добавкам химических реагентов в воду теплосетей при эксплуатации.
7. Определяет условия отбора представительных проб.

6. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
7. Жұмыс орнын ұйымдастыру бойынша қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
8. Кәсіпорынның жұмыс режимін сақтайды.
9. Ішкі еңбек тәртібінің ережелерін сипаттайды.
КҚ 7. Су-химиялық режимді жылутехникалық сынауды жүзеге асыру
КМ 07. Су-химиялық режимді жылутехникалық сынауды жүзеге асыру
Бұл модуль су-химиялық режимді жылутехникалық сынауды жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар авариялар мен ауысуларды жою кезінде қабылдау-тапсыру ерекшеліктерін;
көлденең турбиналарды капсульді генераторлары бар СК режиміне ауыстыру ерекшеліктерін; гидромеханикалық жабдықты пайдалану ережесін; өндірісте және жұмыс орнында еңбекті қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыруды; электр тогының зақымдануынан және электр және электромагниттік өрістердің әсерінен қорғау шараларын;
тиеу-түсіру жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік шараларын;
жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерлік көмекке дейін көмек көрсетуді; өрт қауіпсіздігінің негіздері; өрт сөндіру құралдары; техниканың негізгі талаптарын,
электр қондырғыларында және электрмен жабдықтау жүйелерінде жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік шараларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар техникалық құжаттармен, лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс істеуді үйренеді; жұмыс орнын ұйымдастыруды; гидромеханикалық жабдықтарды пайдалану ережелері туралы нұсқау беруді; электр тоғымен зақымданғанда зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді; алғашқы өрт сөндіру құралдарын пайдалануды; нарядты құруды және жұмыс өндірісіне құжаттаманы рәсімдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Су-химиялық режимді жылутехникалық сынауды жүзеге асыру.
ЖЭС су-химиялық режимдері
Жылутехникалық өлшеу және жылутехникалық процестерді автоматтандыру негіздері
ЖЭС шығындыларынан қоршаған ортаны қорғау
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіптік практика (Оқу-өндірістік практика)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Су-химиялық режимнің пайдалану үнемділігіне және жабдық жұмысының сенімділігіне әсері туралы түсінігі бар.
2. Суды, бу мен конденсатты химиялық талдау үшін сынама алу схемасын жасайды.
3. Температура мен қысымның өзгеруі кезінде бу мен судағы әртүрлі қоспалардың ерігіштігін анықтайды.
4. Суық күйден іске қосу кезінде энергия блоктарын жылдам жуу режимін есептейді.
5. Суды физикалық және химиялық әдістермен газсыздандыру және сусыздандыру мәнін түсіндіреді.
6. Пайдалану кезінде жылу желілерінің суына химиялық реагенттерді қосу бойынша ұсыныстар береді.
7. Өкілдік сынамаларды іріктеу шарттарын анықтайды.

8. Выявляет причины образования отложений.
9. Контролирует основные параметры пара и воды.
10. Выбирает водно- химический режим для паровых котлов.
11. Выбирает водно- химический режим для основного и вспомогательного оборудования.
12. Анализирует выполнение мероприятий по водному химическому режиму теплоэнергетического оборудования.
Результат обучения: 2) Снимать и анализировать статические характеристики приборов.
Критерии оценки:
1. Выбирает способы измерения физических величин.
2. Применяет метод поверки и введения поправок к показаниям приборов.
3. Измеряет температуру, давление, разность давлений и разряжения, расход количества и уровень жидкостей и сыпучих тел, состав газов, воды, пара.
4. Проверяет термоэлектрического термопреобразователя и магнитоэлектрического милливольтметра.
5. Измеряет расход воздуха с помощью стандартной диафрагмы и жидкостного стеклянного дифманометра.
6. Поверяет расходомер переменного перепада давления с дистанционной передачей показаний.
7. Измеряет физические величины газов, жидкостей и сыпучих веществ.
Результат обучения: 3) Производить измерения температуры, давления, разности давлений и разряжения,
расхода количества и уровня жидкостей и сыпучих тел, состава газов, воды, пара.
Критерии оценки:
1. Проводит исследования характеристик объекта регулирования.
2. Изучает автоматизированные системы регулирования с электрическим (электронным) автоматическим регулятором.
3. Читает функциональные схемы регулирования ТЭС.
5. Читает схемы тепловых защит паровых котлов, турбогенераторов и вспомогательных установок.
6. Производит расчеты статических характеристик элементов автоматизированных системы регулирования.
7. Контролирует работу системы автоматизированных системы управления объектом
8. Анализирует производственные ситуации.
Результат обучения: 4) Организовывать и проводить мероприятия по защите работающих и населения от негативных воздействий чрезвычайных ситуаций.
Критерии оценки:
1. Владеет методологией расчета концентраций вредных выбросов при функционировании объектов теплоэнергетики.
2. Рассчитывает концентрации вредных выбросов при функционировании объектов теплоэнергетики.
3. Контролирует соблюдение экологической безопасности на объектах теплоэнергетики.
4. Определяет концентрацию в
воздухе концентрации пыли (аэрозолей) методами химического анализа.
5. Производит выбор оборудования
ТЭС с учетом требований по охране окружающей среды.
6. Производит расчет рассеивания выбросов в окружающей среде и определение экологического ущерба.
7. Оценивает эффективность защитных систем и мероприятий.
Результат обучения: 5) Вести процесс химической очистки воды по схеме умягчения и обессоливания воды для подпитки котлов.
Критерии оценки:

8. Шөгінділердің пайда болу себептерін анықтайды.
9. Бу мен судың негізгі параметрлерін бақылайды.
10. Бу қазандары үшін су-химиялық режимді таңдайды.
11. Негізгі және қосалқы жабдықтар үшін су - химиялық режимді таңдайды.
12. Жылу энергетикалық жабдықтың су химиялық режимі бойынша іс-шаралардың орындалуын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Аспаптардың статикалық сипаттамаларын алу және талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Физикалық шамаларды өлшеу тәсілдерін таңдайды.
2. Тексеру және аспаптар көрсеткіштеріне түзетулер енгізу әдісін қолданады.
3. Температураны, қысымды, қысымның айырымын және кернеуді, сұйықтықтар мен сусымалы денелердің мөлшері мен деңгейін, газдардың, судың, будың құрамын өлшейді.
4. Термоэлектрлік термоөңдегішті және магнитоэлектрлік милливольтметрді тексереді.
5. Стандартты диафрагма және сұйық шыны дифманометр көмегімен ауа шығынын өлшейді.
6. Көрсеткіштерді қашықтықтан беру арқылы қысымның ауыспалы ауытқуының шығыс өлшегішін тексереді.
7. Газдардың, сұйықтықтардың және сусымалы заттардың физикалық шамаларын өлшейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Температураны, қысымды, қысымның айырымын және кернеулігін, сұйықтықтар мен сусымалы денелердің мөлшері мен деңгейін, газдардың, судың, будың құрамын өлшеуді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Реттеу объектісінің сипаттамаларына зерттеу жүргізеді.
2. Электр (электрондық) Автоматты реттеуіші бар автоматтандырылған реттеу жүйелерін зерттейді.
3. ЖЭС реттеудің функционалдық сұлбаларын оқиды.
5. Бу қазандарының, турбогенераторлардың және қосалқы қондырғылардың жылу қорғанысының сұлбаларын оқиды.
6. Автоматтандырылған реттеу жүйесі элементтерінің статикалық сипаттамаларын есептеуді жүргізеді.
7. Объектіні автоматтандырылған басқару жүйесінің жұмысын бақылайды
8. Өндірістік жағдайларды талдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жұмыс істейтін және халықты төтенше жағдайлардың теріс әсерінен қорғау жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және өткізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылу энергетикасы объектілерінің жұмыс істеуі кезінде зиянды шығарындылардың шоғырлануын есептеу әдістемесін меңгереді.
2. Жылу энергетикасы объектілерінің жұмыс істеуі кезінде зиянды шығарындылардың шоғырлануын есептейді.
3. Жылу энергетикасы объектілерінде экологиялық қауіпсіздіктің сақталуын бақылайды.
4. Ауадағы шаңның (аэрозольдардың) концентрациясын химиялық талдау әдістерімен анықтайды.
5. Қоршаған ортаны қорғау талаптарын ескере отырып, ЖЭС жабдықтарын таңдауды жүргізеді.
6. Қоршаған ортаға шығарындылардың таралуын есептеуді және экологиялық залалды анықтауды жүргізеді.
7. Қорғау жүйелері мен іс-шаралардың тиімділігін бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Қазандықтарды толтыру үшін суды жұмсарту және тұзсыздандыру схемасы бойынша суды химиялық тазалау процесін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет процесс химической очистки воды по схеме умягчения и обессоливания воды для подпитки котлов.
2. Осуществляет регенерации катионитовых фильтров раствором соли, серной кислоты, анионитовых фильтров раствором щелочи.
3. Рассчитывает количество расходуемых реагентов и расход воды на собственные нужды.
4. Осуществляет нейтрализацию сбрасываемых вод.
5. Выявляет и принимает меры по устранению неисправностей оборудования, арматуры, коммуникаций и приборов.
6. Применяет рациональные приемы работы и способы организации труда на рабочем месте.
7. Соблюдает правила техники безопасности, правила пожарной безопасности и правила гигиены труда.
8. Определяет основные показатели качества воды и пара.
9. Осуществляет контроль за работой оборудования водоподготовки, масло и мазутного хозяйства.
10. Выполняет химический контроль за водным режимом паровых котлов.
ПК 8. Контролировать и управлять режимом работы оборудования в различных условиях нагрузки
ПМ 08. Контроль режима работы теплоэнергетического оборудования в соответствии с заданным графиком нагрузки
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления контроля за правильностью эксплуатации, технического обслуживания, ремонта и наладки тепломеханического оборудования топливоподачи, оборудования химической водоочистки и очистных сооружений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принцип действия и конструкции изучаемых средств измерения;
методы поверки и введения поправок к показаниям приборов; технологическую защиту в аварийных режимах.
При изучении модуля обучающиеся учатся: измерять температуру, давление, разность давлений и разряжения, расход количества и уровень жидкостей;
читать функциональные схемы регулирования гидравлических электрических станций; пользоваться рабочими характеристиками насосных агрегатов и гидравлических турбин.
Результат обучения: 1) Подбирать устройства электронной техники, электрические приборы и оборудование с определенными параметрами и характеристиками.
Электрооборудование тепловых электрических станций
Тепловые электрические станции Производственное обучение и /или профессиональная практика (Технологическая практика)
Критерии оценки:
1. Анализирует современные и перспективные технологии, применяемые на ТЭС для производства электрической и тепловой энергии.
2. Подбирает устройства электронной техники, электрические приборы и оборудование с определенными параметрами и характеристиками.
3. Применяет современные методы анализа эффективности ТЭС.
4. Объясняет работу устройств и принцип действия основного силового электрооборудования и электрических аппаратов электростанций.

1. Қазандықтарды қоректендіру үшін суды жұмсарту және тұзсыздандыру схемасы бойынша суды химиялық тазалау процесін орындайды.
2. Катионитті сүзгілерді тұз ерітіндісімен, күкірт қышқылымен, анионитті сүзгілерді сілті ерітіндісімен регенерациялайды.
3. Шығындалатын реагенттердің санын және өз қажеттіліктеріне су шығынын есептейді.
4. Төгілетін суларды бейтараптандыруды жүзеге асырады.
5. Жабдықтың, арматураның, коммуникациялардың және аспаптардың ақауларын жою бойынша шаралар қабылдайды және анықтайды.
6. Жұмыстың ұтымды тәсілдерін және жұмыс орнында еңбекті ұйымдастыру тәсілдерін қолданады.
7. Қауіпсіздік техникасы ережелерін, өрт қауіпсіздігі ережелерін және еңбек гигиенасы ережелерін сақтайды.
8. Су мен бу сапасының негізгі көрсеткіштерін анықтайды.
9. Су дайындау, май және мазут шаруашылығы жабдықтарының жұмысын бақылауды жүзеге асырады.
10. Бу қазандықтарының су режиміне химиялық бақылауды орындайды.
КҚ 8. Әртүрлі жүктеме жағдайында жабдықтың жұмыс режимін бақылау және басқару
КМ 08. Берілген жүктеме кестесіне сәйкес жылу энергетикалық жабдықтың жұмыс режимін бақылау
Бұл модуль отын берудің жылу-механикалық жабдықтарын, химиялық су тазарту жабдықтарын және тазарту құрылыстарын пайдалану, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және баптау дұрыстығын бақылауды жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар зерттелетін өлшеу құралдарының жұмыс істеу принципі мен конструкциясын; аспаптардың көрсеткіштеріне түзету енгізу және тексеру әдістерін; авариялық режимдерде технологиялық қорғауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар температураны, қысымды, қысымның әр түрлілігін, сұйықтардың саны мен деңгейін өлшеуді; гидравликалық электр станцияларын реттеудің функционалдық сұлбаларын оқуды; сорғы агрегаттары мен гидравликалық турбиналардың жұмыс сипаттамаларын пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Белгілі параметрлері мен сипаттамалары бар электрондық техника құрылғыларын, электр аспаптары мен жабдықтарын таңдау.
Жылу электр станцияларының электр жабдықтары
Жылу электр станциялары
Өндірістік оқыту және /немесе кәсіптік практика (Технологиялық практика)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр және жылу энергиясын өндіру үшін ЖЭС-да қолданылатын заманауи және перспективалық технологияларды талдайды.
2. Белгілі параметрлері мен сипаттамалары бар электрондық техника құрылғыларын, электр аспаптары мен жабдықтарды таңдайды.
3. ЖЭС тиімділігін талдаудың заманауи әдістерін қолданады.
4. Электр станцияларының негізгі күштік электр жабдықтары мен электр аппараттарының жұмыс істеу принципі мен құрылғыларының жұмысын түсіндіреді.

5. Контролирует работу оборудования по показаниям приборов.
6. Правильно эксплуатирует электрооборудование и механизмы передачи движения технологических машин и аппаратов.
7. Читает схему электроснабжения механизмов собственных нужд.
Результат обучения: 2) Контролировать работу оборудования по показаниям приборов.
Критерии оценки:
1. Характеризует режим работы тепломеханического оборудования с электроприводом.
2. Определяет дефекты деталей и узлов оборудования.
3. Знает назначение заземляющих устройств, релейной защиты и автоматики на тепловых электрических станциях.
4. Рассчитывает параметры электрических, магнитных цепей.
5. Принимает решения в области производственных задач основного технологического процесса ТЭС.
6. Выбирает технологические схемы с использованием пакетов прикладных программ.
Результат обучения: 3) Выполнить тепловой расчет станции.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение и классификацию трубопроводов ТЭС.
2. Применяет методику составления принципиальных схем станции.
3. Производит расчет термодинамических и теплофизических параметров воды и водяного пара.
4. Определяет параметры термодинамических циклов и показатели их тепловой экономичности.
5. Проводит гидравлический расчет трубопроводов.
6. Рассчитывает показатели экономичности турбины и турбоустановки.
7. Составляет алгоритмы и программы расчета оптимальных параметров паротурбинных установок.
8. Использует созданные математические модели оборудования и готовые программы оптимизации в технико-экономических расчетах.
Результат обучения: 4) Выполнять работы по обслуживанию и ремонту основного и вспомогательного оборудования.
Критерии оценки:
1. Определяет свойств пара и воды при различных состояниях.
2. Понимает принцип работы, устройство и технические характеристики обслуживаемого оборудования.
3. Обслуживает и осуществляет контроль над работой оборудования путем обхода.
4. Обеспечивает бесперебойную работу вспомогательного оборудования: пыле-приготовительной установки, газо-воздушного тракта, дренажной системы, горелочных устройств, установки по вводу химических реагентов в пароводяной тракт котла, систем продувок, систем технической воды и сжатого воздуха.
5. Определяет причины эксплуатационных неполадок в работе оборудования и способы их устранения.
6. Определяет этапы проведения ремонта оборудования.
7. Проверяет состояние оборудования после ремонта.
8. Анализирует причины неисправности оборудования.
9. Проводит количественный анализ влияния различных факторов на экономичность теплоэнергетических установок.

5. Аспаптардың көрсеткіштері бойынша жабдықтардың жұмысын бақылайды.
6. Электр жабдықтарын және технологиялық машиналар мен аппараттардың қозғалысын беру механизмдерін дұрыс пайдаланады.
7. Өзіндік мұқтаждық механизмдерін электрмен жабдықтау сызбасын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 2) Аспаптардың көрсеткіштері бойынша жабдықтардың жұмысын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жетегі бар жылу механикалық жабдықтың жұмыс режимін сипаттайды.
2. Жабдықтың бөлшектері мен тораптарының ақауларын анықтайды.
3. Жылу электр станцияларында жерге қосу құрылғыларының, релелік қорғаныс пен автоматиканың мақсатын біледі.
4. Электр, магнит тізбектерінің параметрлерін есептейді.
5. ЖЭС негізгі технологиялық процесінің өндірістік міндеттері саласында шешімдер қабылдайды.
6. Қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдалана отырып, технологиялық сұлбаларды таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Станцияның жылу есебін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. ЖЭС құбырларының тағайындалуы мен жіктелуін түсінеді.
2. Станцияның қағидалық сұлбасын жасау әдістемесін қолданады.
3. Су мен су буының термодинамикалық және жылу физикалық параметрлерін есептеуді жүргізеді.
4. Термодинамикалық циклдердің параметрлерін және олардың жылу үнемділігінің көрсеткіштерін анықтайды.
5. Құбырлардың гидравликалық есебін жүргізеді.
6. Турбина мен турбоқондырғының үнемділік көрсеткіштерін есептейді.
7. Бу турбиналы қондырғылардың оңтайлы параметрлерін есептеу алгоритмдері мен бағдарламаларын жасайды.
8. Құрал-жабдықтың математикалық модельдерін және техника-экономикалық есептеулерде оңтайландырудың дайын бағдарламаларын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Негізгі және қосалқы жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әр түрлі жағдайларда бу мен судың қасиеттерін анықтайды.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмыс принципін, құрылысын және техникалық сипаттамаларын түсінеді.
3. Тексеріп-қарап шығу арқылы жабдықтың жұмысына қызмет көрсетеді және бақылауды жүзеге асырады.
4. Қосалқы жабдықтардың: шаң дайындау қондырғысының, газ-әуе жолының, дренаж жүйесінің, жанарғы құрылғыларының, қазандықтың бу-су жолына химиялық реагенттерді енгізу жөніндегі қондырғының, үрлеу жүйелерінің, техникалық су және сығылған ауа жүйелерінің үздіксіз жұмысын қамтамасыз етеді.
5. Жабдықтың жұмысындағы пайдалану ақауларының себептерін және оларды жою тәсілдерін анықтайды.
6. Жабдықтарға жөндеу жүргізу кезеңдерін анықтайды.
7. Жөндеуден кейін жабдықтың жай-күйін тексереді.
8. Жабдықтың ақаулығының себептерін талдайды.
9. Жылу энергетикалық қондырғылардың үнемділігіне әртүрлі факторлардың әсер етуіне сандық талдау жүргізеді.

10. Соблюдает нормы и правила безопасной эксплуатации энергоустановок, правила пожарной безопасности.
ПК 9. Производить расчеты по эффективному использованию ресурсов предприятия и планирование его работы
ПМ 09. Проведение расчетов по эффективному использованию ресурсов предприятия и планирование его эффективной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения в практической деятельности знаний основных аспектов развития отрасли, предприятия как хозяйствующих субъектов в рыночной экономике;
организации деятельности бизнес структур и энергосбережения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
сущность рыночных реформ; методы расчета производительности труда;
издержки производства;
расходы предприятия; их виды и классификацию;
виды доходов предприятия;
принципы формирования и распределения прибыли;
виды рентабельности;
методики расчета основных технико-экономических показателей; методику разработки бизнес-плана; организации нормирования и оплаты труда в современных условиях; основные показатели основных производственных фондов; состав и структуру оборотных средств;
пути экономии материальных средств.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
анализировать эффективность реформ в Республике Казахстан; анализировать эффективность планирования;
руководить первичным звеном управления;
ориентироваться в производственных ситуациях;
рассчитывать методы производительности труда;
организовывать снабжение и сбыт;
ориентироваться в тарифах и расценках;
выполнять расчет тарифов на оплату электрической и тепловой энергии;
рассчитывать амортизационные отчисления;
определять показатели основных производственных фондов на участке.
Результат обучения: 1) Выполнять планирование и управление работы персонала производственного подразделения.
Экономика отрасли
Охрана труда
Критерии оценки:
1. Понимает сущность рыночных реформ.
2. Осознает структуру управления предприятий.
3. Владеет основами планирования.
4. Рассчитывает технико-экономические показатели.
5. Понимает пути развития экономики Республики Казахстан.
6. Анализирует эффективность реформ в Республике Казахстан.
7. Ориентируется в иерархии управления.
8. Анализирует эффективность планирования.
Результат обучения: 2) Выполнять экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований и сметной документации рабочих проектов.
Критерии оценки:
1. Понимает материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и предприятия.
2. Владеет механизмами ценообразования на продукцию и услуги.

10. Энергия қондырғыларын қауіпсіз пайдалану нормалары мен ережелерін, өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
КҚ 9. Кәсіпорын ресурстарын тиімді пайдалану бойынша есептерді жүргізу және оның тиімді қызметін жоспарлау
КМ 09. Кәсіпорын ресурстарын тиімді пайдалану бойынша есептерді жүргізу және оның тиімді қызметін жоспарлау
Бұл модуль саланы, нарықтық экономикадағы шаруашылық жүргізуші субъектілер ретіндегі кәсіпорынды дамытудың негізгі аспектілерін, бизнес құрылымдар мен энергия үнемдеуді ұйымдастырудың практикалық қызметінде қолдануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
нарықтық реформалардың мәнін; еңбек өнімділігін есептеу әдістерін;
өндіріс шығындары;
кәсіпорынның шығыстары; олардың түрлері мен жіктелуін;
кәсіпорын табысының түрлерін;
пайданы қалыптастыру және бөлу қағидаттарын;
рентабельділік түрлері;
негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістемесін; бизнес-жоспарды әзірлеу әдістемесін; қазіргі жағдайда еңбекті нормалау және төлеуді ұйымдастыруды; негізгі өндірістік қорлардың негізгі көрсеткіштерін; айналым қаражатының құрамы мен құрылымын;
материалдық құралдарды үнемдеу жолдарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
Қазақстан Республикасындағы реформалардың тиімділігін талдауды; жоспарлау тиімділігін талдауды;
бастапқы басқару буынын басқаруды;
өндірістік жағдайларда бағдарлауды;
еңбек өнімділігінің әдістерін есептеуді;
жабдықтау мен өткізуді ұйымдастыруды;
бағдарлай тарифтері мен бағасын;
электр және жылу энергиясына ақы төлеу тарифтерін есептеуді орындауды;
амортизациялық аударымдарды есептеуді;
учаскедегі негізгі өндірістік қорлардың көрсеткіштерін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік бөлімше қызметкерлерінің жұмысын жоспарлау және басқаруды орындау.
Сала экономикасы
Еңбекті қорғау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нарықтық реформалардың мәнін түсінеді.
2. Кәсіпорындарды басқару құрылымын түсінеді.
3. Жоспарлау негіздерін меңгерген.
4. Техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептейді.
5. Қазақстан Республикасы экономикасының даму жолдарын түсінеді.
6. Қазақстан Республикасындағы реформалардың тиімділігін талдайды.
7. Басқару иерархиясын біледі.
8. Жоспарлау тиімділігін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс жобаларының техникалық-экономикалық негіздемелері мен сметалық құжаттамасын жасау үшін экономикалық есептерді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сала мен кәсіпорынның материалдық-техникалық, еңбек және қаржы ресурстарын түсінеді.
2. Өнімдер мен қызметтерге баға белгілеу механизмдерін меңгерген.

3. Использует формы оплаты труда в энергетической отрасли.
4. Выполняет расчет технико-экономических показателей деятельности организации.
5. Выполняет расчет показателя оперативных планов.
Результат обучения: 3) Использовать экобиозащитную и противопожарную технику, средства коллективной и индивидуальной защиты.
Критерии оценки:
1. Владеет методами расчета производительности труда.
2. Проводит анализ опасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
3. Использует экобиозащитную технику.
4. Владеет основными способами защиты от шума, инфразвука и вибрации.
5. Организовывает контроль за работой и эксплуатацией оборудования химической водоочистки и очистных сооружений.
6. Соблюдает основные требования правил безопасности и способы защиты людей от производственного травматизма.
Результат обучения: 4) Определять и проводить анализ опасных и вредных факторов в сфере профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Производит расчет выбросов вредных веществ в окружающую среду при сжигании различных видов топлива.
2. Соблюдает требования безопасности при разгрузке угля, его транспортировке в главный корпус, дроблении и подаче в бункер сырого угля
3. Осуществляет организацию надзора при обслуживании котлоагрегата.
4. Владеет принципами прогнозирования развития событий и оценка последствий при технических чрезвычайных ситуациях, стихийных явлениях.
5. Соблюдает правила и нормы охраны труда, техники безопасности личной и производственной санитарии и противопожарной защиты.
6. Принимает меры по предотвращению риска на рабочих местах и
технологических процессах.
ПК 10. Выполнять основные виды работ по квалификации "Техник-технолог"
ПМ 10. Преддипломная практика
Данный модуль формирует профессиональные компетенции техника-технолога; предполагает адаптацию обучающихся к реальным условиям экономики и создание возможностей для будущего трудоустройства.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
формы собственности предприятия; производственную и организационную структуру предприятия; деятельность основных отделов и структур предприятия;
технологический процесс предприятия; систему организации охраны труда в цехе (на участке); методы организации и управления работой отдельных подразделений, цехов и отделов предприятия.
После освоения модуля обучающиеся приобретают практические навыки по: выполнению ремонта оборудования промышленных организаций;
выполнению организации эксплуатации тепломеханического оборудования;
осуществлению контроля эксплуатации тепломеханического оборудования;
осуществлению организации безопасных условий производства работ в электроустановках;
осуществлению сбора исходного материала для дипломного проектирования;
выполнению расчета основных технико-экономических показателей.
Результат обучения: 1) Выполнять управление производственным звеном и дублирует обязанности мастера (дублера мастера) энергетической службы предприятия.
Преддипломная практика
Критерии оценки:

3. Энергетика саласында еңбекақы төлеу нысандарын пайдаланады.
4. Ұйым қызметінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді орындайды.
5. Жедел жоспарлар көрсеткішінің есебін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Экобиоқорғау және өртке қарсы техниканы, ұжымдық және жеке қорғану құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек өнімділігін есептеу әдістерін меңгерген.
2. Кәсіптік қызмет саласында қауіпті және зиянды факторларға талдау жүргізеді.
3. Экобиоқорғау техникасын пайдаланады.
4. Шудан, инфрадыбыстан және дірілден қорғаудың негізгі тәсілдерін меңгереді.
5. Химиялық су тазарту жабдықтарының және тазарту құрылғыларының жұмысын және пайдаланылуын бақылауды ұйымдастырады.
6. Қауіпсіздік ережелерінің негізгі талаптарын және өндірістік жарақаттанудан адамдарды қорғау тәсілдерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіптік қызмет саласында қауіпті және зиянды факторларды анықтау және талдау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі отын түрлерін жағу кезінде қоршаған ортаға зиянды заттардың шығарындыларын есептеуді жүргізеді.
2. Көмірді түсіру, оны басты корпусқа тасымалдау, шикі көмірді ұсақтау және бункерге беру кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
3. Қазандық агрегатына қызмет көрсету кезінде қадағалауды ұйымдастыруды жүзеге асырады.
4. Техникалық төтенше жағдайлар, дүлей құбылыстар кезінде оқиғалардың дамуын болжау және салдарды бағалау принциптерін меңгереді.
5. Еңбекті қорғау, жеке және өндірістік санитария қауіпсіздігі және өртке қарсы қорғау ережелері мен нормаларын сақтайды.
6. Жұмыс орындары мен технологиялық процестерде қатердің алдын алу бойынша шаралар қабылдайды.
КҚ 10. "Техник-технолог" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 10. Диплом алды практика
Бұл модуль техника-технологтың кәсіптік құзыреттілігін қалыптастырады; білім алушылардың экономиканың нақты жағдайларына бейімделуін және болашақта жұмысқа орналасу үшін мүмкіндіктер жасауды көздейді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
кәсіпорынның меншік нысандарын; кәсіпорынның өндірістік және ұйымдық құрылымын; кәсіпорынның негізгі бөлімдері мен құрылымдарының қызметін;
кәсіпорынның технологиялық процесін; цехта (учаскеде) еңбекті қорғауды ұйымдастыру жүйесін; кәсіпорынның жекелеген бөлімшелерінің, цехтары мен бөлімдерінің жұмысын ұйымдастыру және басқару әдістерін меңгереді.
Модульді игергеннен кейін білім алушылар: өндірістік ұйымдардың жабдықтарын жөндеуді орындау бойынша практикалық дағдыларды меңгереді;
жылу-механикалық жабдықтарды пайдалануды ұйымдастыруды орындауды;
жылу механикалық жабдықтарды пайдалануды бақылауды жүзеге асыруды;
электр қондырғыларында жұмыс жүргізудің қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыруды жүзеге асыруды;
дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинауды жүзеге асыруды;
негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштер есебін орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік буынды басқаруды орындайды және кәсіпорынның энергетикалық қызметі шеберінің (шебердің дублерінің) міндеттерін қайталайды.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Осуществляет управление отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов со средним специальным образованием.
2. Планирует рабочий день.
3. Проводит инструктаж на рабочем месте.
4. Оформляет техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
5. Проводит обслуживание и ремонт оборудования.
6. Выполняет организацию эксплуатации тепломеханического оборудования.
7. Выполняет обязанности мастера (дублера мастера) энергетической службы предприятия по техническому обслуживанию и ремонту тепломеханического оборудования производственных механизмов.
Результат обучения: 2) Осуществлять сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Критерии оценки:
1. Использует исходный материал для дипломного проектирования в соответствии с заданием на дипломное проектирование.
2. Приобретает навыки работы с нормативно-технической документацией, справочной литературой.
3. Выполняет требования норм технологического проектирования.
4. Работает с нормативно-технической документацией, справочной литературой.
Результат обучения: 3) Описывать технологию производства каждого участка и предприятия в целом.
Критерии оценки:
1. Организует рабочее место в соответствии с выполняемой работой и требованиями охраны труда.
2. Описывает технологическую характеристику каждого производственного участка.
3. Выбирает безопасный метод работы и средств защиты при осмотре электрооборудования в соответствии с нормативными документами.
4. Анализирует результаты осмотра и решение вопроса о работоспособности тепломеханического оборудования по внешним признакам.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 237
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 660
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный
план технического и профессионального образования по специальности
"Ядерные реакторы и энергетические установки"
Код и профиль образования:
0900000 – Энергетика
Специальность:
0909000 – Ядерные реакторы и энергетические установки
Квалификация*:

1. Арнайы орта білімі бар мамандарға жүктелетін функциялар шегінде жеке өндірістік буынды басқаруды жүзеге асырады.
2. Жұмыс күнін жоспарлайды.
3. Жұмыс орнында нұсқама жүргізеді.
4. Пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттаманы рәсімдейді.
5. Жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жүргізеді.
6. Жылу механикалық жабдықтарды пайдалануды ұйымдастырады.
7. Өндірістік механизмдердің жылу-механикалық жабдықтарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша кәсіпорынның энергетикалық қызметі шеберінің (шебер дублерінің) міндеттерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдар жинауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дипломдық жобалау тапсырмасына сәйкес дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды пайдаланады.
2. Нормативтік-техникалық құжаттамамен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеу дағдыларын меңгереді.
3. Технологиялық жобалау нормаларының талаптарын орындайды.
4. Нормативтік-техникалық құжаттармен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Әрбір учаске мен жалпы кәсіпорын өндірісінің технологиясын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындалатын жұмысқа және еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастырады.
2. Әрбір өндірістік учаскенің технологиялық сипаттамасын сипаттайды.
3. Нормативтік құжаттарға сәйкес электр жабдықтарын қарау кезінде қауіпсіз жұмыс әдісін және қорғау құралдарын таңдайды.
4. Сыртқы белгілері бойынша жылу механикалық жабдықтың жұмысқа қабілеттілігі туралы мәселені шешу және тексеру нәтижелерін талдайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
237-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
660-қосымша
"Ядролық реакторлар және энергетикалық қондырғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0900000 – Энергетика
Мамандығы:
0909000 – Ядролық реакторлар және энергетикалық қондырғылар
Біліктілігі*:

7. Использует компьютерную технику при решении конструкторских задач.
ПК2. Применять общие законы механики и термодинамики в профессиональной деятельности
ПМ 02
Применение общих законов механики и термодинамики,
теории тепло- и массообмена в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения общих законов механического движения и определения основных параметров рабочего тела, значения теплоемкости, количества теплоты, понимания физического смысла с применением законов термодинамики в производственной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия статики, кинематики и динамики; основные положения сопротивления материалов; виды износа и деформации деталей и узлов; чтение и составление кинема-тических схем механизмов, общие вопросы по использованию нетрадиционных источников тепла; параметры рабочего тела;
различные виды теплоемкости и его зависимость; законы термодинамики; термодинамические процессы; физический смысл энтропии, энтальпии; принцип работы газовых циклов в РV- и TS-диаграммах; виды пара, состав пара, параметры пара; свойства реальных газов;
- РV-, TS, hS –диаграммы для водяного пара; основные процессы пара;
методы определения количества теплоты, работы, параметров водяного пара в каждом процессе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять основные характеристики и методы расчета деталей машин, определять значения теплоемкости, количества теплоты; изображать процессы водяного пара в диаграммах; определять параметры, работу и теплоту пара;
находить параметры пара по таблицам и диаграмме hS; определять параметры, работу, скорость, расход;
изображать цикл Ренкина в диаграммах РV-, TS-, hS; анализировать зависимость КПД от энтальпии;
находить энтальпию по таблицам и диаграмме hS водяного пара.
Результат обучения: 1) Применять основы теоретической механики.
Основы
технической
механики
Теоретические основы теплотехники
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями и аксиомами механики.
2. Применяет условия равновесия в системах сил.
3. Определяет момент силы относительно точки и оси.
4. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
5. Определяет центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
Результат обучения: 2) Применять основные положения сопротивления материалов.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками расчета деформации на срез и смятие.
2. Применяет геометрические характеристики плоских сечений деталей.
3. Имеет понятие о действии динамических и повторно переменных нагрузок.
Результат обучения: 3) Применять основные характеристики и методы расчета деталей машин.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями о деталях машин.
2. Характеризует виды механических передач и их характеристики, валы, оси, подшипники, муфты .
3. Понимает соединения деталей машин, их характеристики.
4. Выполняет расчеты на прочность разъемных и неразъемных соединений.
5. Владеет методами расчетов деталей, передач, соединений и устройств.
6. Выполняет проектные расчеты передач и валов.
Результат обучения: 4) Определять основные термодинамические параметры состояния рабочего тела
Критерии оценки:
1. Определяет параметры рабочего тела.
2. Использует соотношения между различными единицами измерения давления.
3. Определяет парциальные объемы и давления рабочего тела.
4. Применяет различные виды теплоемкости.
5. Понимает зависимость между различными видами теплоемкости.
6. Рассчитывает внутреннюю энергию и работу газа.

7. Компьютерлік техниканы күнделікті және конструкторлық міндеттерді шешу кезінде пайдаланады.
КҚ 2. Кәсіптік қызметте механиканың, термодинамиканың жалпы заңдарын қолдану
КМ 02. Механиканың, термодинамиканың жалпы заңдарын, жылу және масса алмасу теорияларын кәсіптік қызметте пайдалану
Бұл модуль механикалық қозғалыстың жалпы заңдарын қолдануын білімдерді, икемдер мен және дағдыларды сипаттайды денесінің негізгі параметрлерін, жылу сыйымдылығының мәнін, жылу мөлшерін анықтауға, кәсіптік қызметте термодинамика заңдарын қолдана отырып физикалық мәнін түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: статиканың, кинематиканың және динамиканың негізгі ұғымдарын; материалдар кедергісінің негізгі ережелерін; бөлшектер мен тораптардың тозуы мен деформациясының түрлерін; механизмдердің кинетикалық сызбаларын оқуды және құрастыруды, дәстүрлі емес жылу көздерін қолдану бойынша жалпы сұрақтар; жұмыс денесінің параметрлерін;
жылу сыйымдылығының әртүрлі түрлері және оның тәуелділігін; термодинамика заңдарын; термодинамикалық процестерді; энтропияның, энтальпияның физикалық мағынасын; РV - және TS-диаграммалардағы газ циклдарының жұмыс принципін; бу түрлері, бу құрамы, бу параметрлерін; нақты газдардың қасиеттерін;
- су буына арналған РV -, TS, hS-диаграммалар; будың негізгі процестерін;
әрбір процестегі су буының жылу, жұмыс, параметрлерін анықтау әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: машина бөлшектерінің негізгі сипаттамалары мен есептеу әдістерін, жылу сыйымдылығының мәнін, жылу мөлшерін анықтауды; диаграммаларда су буының процестерін бейнелеуді; будың параметрлерін, жұмысын және жылуын анықтауды;
HS кестесі мен диаграммасы бойынша бу параметрлерін табуды; параметрлерді, жұмысты, жылдамдықты, шығынды анықтауды;
РV-, TS-, hS диаграммаларында Ренкин циклін бейнелеуді;
су буының HS кестесі мен диаграммасы бойынша энтальпияны табуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Теориялық механика негіздерін қолдану.
Техникалық механика негіздері
Жылутехника-ның теориялық негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Механиканың негізгі түсініктері мен аксиомаларын меңгерді.
2. Күш жүйелерінде тепе-теңдік шарттарын қолданады.
3. Нүкте мен оське қатысты күш моментін анықтайды.
4. Өзекті және арқалық жүйесінің реакцияларын анықтайды.
5. Жазық геометриялық фигуралар мен стандартты профильдердің ауырлық орталығын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдар кедергісінің негізгі ережелерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тілік пен майысуға деформацияны есептеу дағдыларын меңгерді.
2. Бөлшектердің жазық қималарының геометрия-лық сипаттамаларын қолданады.
3. Динамикалық және қайта айнымалы жүктемелердің әрекеті туралы түсінігі бар
Оқыту нәтижесі: 3) Машина бөлшектерінің негізгі сипаттамалары мен есептеу әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машина бөлшектері туралы негізгі түсініктерді біледі
2. Механикалық беріліс түрлерін, олардың сипаттамаларын, біліктерді, осьтерді, мойынтіректерді, муфталарды сипаттайды.
3. Машина бөлшектерінің қосылыстарын, олардың сипаттамаларын түсінеді.
4. Алмалы-салмалы және ажырамайтын қосылыстардың беріктігіне есептерді орындайды.
5. Бөлшектерді, берілістерді, қосылыстарды және құрылғыларды есептеу әдістерін біледі.
6. Берілістер мен біліктердің жобалық есебін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жұмыс денесінің негізгі термодинамикалық параметрлерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс денесінің параметрлерін анықтайды.
2. Түрлі қысым өлшеу бірліктері арасындағы қатынасты пайдаланады.
3. Жұмыс денесінің парциалды көлемі мен қысымын анықтайды.
4. Әртүрлі жылу сыйымдылығын қолданады.
5. Жылу сыйымдылығының әртүрлі түрлері арасындағы тәуелділікті түсінеді.
6. Ішкі энергия мен газ жұмысын есептейді.

7. Применяет законы термодинамики и термодинамические процессы.
8. Понимает физический смысл энтропии, энтальпии, единицы измерения.
9. Определяет работу во всех термодинамических процессах.
Результат обучения: 5) Проводить расчет процессов изменения состояния водяного пара с помощью таблиц и диаграмм.
Критерии оценки:
1. Характеризует принцип работы газовых циклов в РV- и TS-диаграммах.
2. Определяет виды, состав и параметры пара, свойства реальных газов.
3. Определяет теплоту жидкости парообразования и перегрева пара.
4. Определять параметры водяного пара при различных термодинамических процессах.
5. Владеет методами определения количества теплоты, работы, параметров водяного пара в каждом процессе.
Результат обучения: 6) Применять основные законы теплопередачи в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает процессы передачи тепла и закон Фурье.
2. Определяет теплопроводность, плотность теплового потока.
3. Определяет термическое сопротивление через плоскую, однослойную, многослойную, цилиндрическую и шаровую стенки.
4. Понимает закон Ньютона-Рихмана и влияние различных факторов на коэффициент теплоотдачи.
5. Определяет критерии подобия.
6. Выполняет расчет теплопередачи.
7. Применяет законы теплового излучения и особенности излучения газов и паров.
8. Определяет тепловой поток в различных случаях теплообмена.
9. Рассчитывает сложный теплообмен.
10. Определяет температуры теплоносителей и поверхности нагрева, коэффициент теплопередачи.
ПК 3. Применять основы электротехники и электроники при выполнении работ
ПМ 03. Применение основ электротехники и электроники при выполнении работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применение основных законов и явлений электротехники и электроники при выполнении работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: характеристики свойств электрической цепей постоянного и переменного тока; основные понятия и законы электромагнитного поля;
трансформаторы; способы передачи и распределения электроэнергии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: рассчитывать и измерять основные параметры простых, электрических, магнитных и электронных цепей; читать монтажные и простые принципиальные, электрические схемы; подключать и эксплуатировать оборудования.
Результат обучения: 1) Владеть основными законами и принципами электротехники и электроники.
Общая
электротехника с основами
электроники
Электрооборудова-ние атомных
электрических станций
Производственное обучение и/или
профессиональная практика (учебно-ознакомительная практика)
Критерии оценки:
1. Применяет основные законы электротехники: Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца.
2. Применяет основные понятия и свойства электричества, электрического поля, электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизма.
3. Владеет знаниями о свойствах проводников и диэлектриков в электрическом поле.
4. Владеет знаниями о свойствах электрического тока.
5. Понимает принцип работы цепей постоянного тока, цепей однофазного и трехфазного переменного тока.
6. Применяет явления электромагнитной индукции, самоиндукции.

7. Термодинамика заңдарын және термодинамикалық процестерді қолданады.
8. Энтропияның, энтальпияның, өлшем бірлігінің физикалық мәнін түсінеді.
9. Барлық термодинамикалық үдерістердегі жұмысты анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Кесте мен диаграммалар-дың көмегімен су буының жай-күйінің өзгеру процестерін есептеуді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. РV- және TS-диаграммалардағы газ циклдарының жұмыс принципін сипаттайды
2. Будың түрлерін, құрамын және параметрлерін, нақты газдардың қасиеттерін анықтайды
3. Бу түзілу сұйықтығының жылуын және будың қызуын анықтайды.
4. Әртүрлі термодинамикалық процестер кезінде су буының параметрлерін анықтайды.
5. Әрбір процесте су буының жылу, жұмыс мөлшерін, параметрлерін анықтау әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 6) Кәсіптік қызметте жылу берудің негізгі заңдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылу беру үрдістерін және Фурье заңын түсінеді.
2. Жылу өткізгіштігін, жылу ағынының тығыздығын анықтайды.
3. Тегіс, бір қабатты, көп қабатты, цилиндрлік және шар қабырғасы арқылы термиялық кедергіні анықтайды.
4. Ньютон-Рихман заңын және түрлі факторлардың жылу беру коэффициентіне әсерін түсінеді.
5. Ұқсастық критерийлерін анықтайды.
6. Жылу беру есебін орындайды.
7. Жылу сәулесінің заңдарын және газдар мен булардың сәулелену ерекшеліктерін қолданады.
8. Жылу алмасудың әртүрлі жағдайларында жылу ағынын анықтайды.
9. Күрделі жылу алмастыруды есептейді.
10. Жылу тасығыштардың температурасын және қыздыру бетін, жылу беру коэффициентін анықтайды.
КҚ 3. Жұмыстарды орындау кезінде электротехника және электроника негіздерін қолдану
КМ 03. Жұмыстарды орындау кезінде электротехника және электроника негіздерін қолдану
Бұл модуль жұмыстарды орындау кезінде электротехника мен электрониканың негізгі заңдары мен құбылыстарын қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар тұрақты және айнымалы токтың электр тізбектері қасиеттерінің сипаттамасын; электрмагниттік өрістің негізгі ұғымдары мен заңдарын; трансформаторларды; электр энергиясын тарату және тарату тәсілдерін біледі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қарапайым, электрлік, магниттік және электрондық тізбектердің негізгі параметрлерін есептеу және өлшеуді үйренеді; монтаждық және қарапайым қағидалық, электр сұлбаларын оқуды; жабдықтарды қосу және пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электротехника мен электрониканың негізгі заңдары мен қағидаттарын меңгеру.
Электроника негіздерімен жалпы электротехника
Атом электр станцияларының электр жабдықтары
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика (оқу-таныстыру практикасы)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электротехниканың негізгі заңдарын қолданады: Кулон, ОМ, Кирхгоф, Джоуль-Ленц.
2. Электр, электр өрісі, тұрақты және айнымалы токтың электр тізбектері, электромагнетизмнің негізгі түсініктері мен қасиеттерін қолданады.
3. Электр өрісіндегі өткізгіштердің және диэлектриктердің қасиеттері туралы білімдерді меңгерді.
4. Электр тогының қасиеттері туралы білімді меңгерді.
5. Тұрақты ток тізбектерінің, бірфазалы және үшфазалы айнымалы ток тізбектерінің жұмыс принципін түсінеді.
6. Электромагниттік индукция, өздік индукция құбылыстарын қолданады.

7. Правильно организует рабочее место.
8. Выполняет правила техники безопасности при испытании и пробном пуске оборудований.
9. Заполняет документацию на технические оборудования.
10. Соблюдает правила и инструкции по заполнению документации результатов испытания.
ПК 9. Планировать работу предприятия и производить расчеты по эффективному использованию энергетических ресурсов
ПМ 09. Планирование работы и эффективное использование энергетических ресурсов предприятия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения в практической деятельности знаний основных аспектов развития отрасли, предприятия как хозяйствующих субъектов в рыночной экономике; организации деятельности бизнес структур и энергосбережения, понимание основных норм и законов об охране здоровья и труда и их применение на практике для обеспечения безопасных условий труда
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: сущность рыночных реформ; методы расчета производительности труда; методики расчета основных технико-экономических показателей; знания по безопасности и охране труда, радиационной безопасности в профессиональной деятельности; контроль опасных ситуаций на рабочем месте; методы, использованные при регистрации и в отчетах о несчастных случаях и происшествиях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать эффективность реформ в Республике Казахстан; анализировать эффективность планирования; руководить первичным звеном управления; ориентироваться в производственных ситуациях; рассчитывать методы производительности труда; организовывать снабжение и сбыт; ориентироваться в тарифах и расценках; выполнять расчет тарифов на оплату электрической и тепловой энергии; рассчитывать амортизационные отчисления; определять показатели основных производственных фондов на участке, применять средства индивидуальной защиты; выбирать способы оказания первой медицинской помощи в зависимости от полученной травмы; оказывать доврачебную помощь при поражении электрическим током радиационных поражениях
Результат обучения: 1) Применять результаты экономического анализа деятельности организаций промышленности и энергетики.
Экономика отрасли
Охрана труда и обеспечение безопасности
Критерии оценки:
1. Понимает сущность рыночных реформ.
2. Осознает структуру управления предприятий.
3. Владеет основами планирования.
4. Рассчитывает технико-экономические показатели
5. Понимает пути развития экономики Республики Казахстан.
6. Анализирует эффективность реформ в Республике Казахстан.

7. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастырады.
8. Жабдықты сынау және сынамалы іске қосу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін орындайды.
9. Техникалық жабдықтардың құжаттамасын толтырады.
10. Сынақ нәтижелерінің құжаттамасын толтыру жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды сақтайды.
КҚ 9. Кәсіпорынның жұмысын жоспарлау және энергетикалық ресурстарды тиімді пайдалану бойынша есеп жүргізу
КМ 09. Кәсіпорынның жұмысын жоспарлау және энергетикалық ресурстарды тиімді пайдалану бойынша есеп жүргізу
Бұл модуль саланы, нарықтық экономикадағы шаруашылық жүргізуші субъектілер ретіндегі кәсіпорынды дамытудың негізгі аспектілерін, бизнес құрылымдар мен энергия үнемдеуді ұйымдастырудың, еңбекті қорғау туралы негізгі нормалар мен заңдарды түсінуді және оларды қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету үшін практикада қолдануды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар нарықтық реформалардың мәнін; еңбек өнімділігін есептеу әдістерін; өндіріс шығындарын; кәсіпорын шығындарын; олардың түрлері мен сыныптамасын; кәсіпорын кірістерінің түрлерін; пайданы қалыптастыру және бөлу принциптерін; рентабельділік түрлерін; негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістемесін;
еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау туралы білімді, радиациялық қауіпсіздік саласындағы кәсіби қызметте; жұмыс орнындағы қауіпті жағдайларды бақылау; жазатайым оқиғалар мен инциденттерді тіркеу мен тіркеуде қолданылатын әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар Қазақстан Республикасындағы реформалардың тиімділігін талдауды; жоспарлаудың тиімділігін талдауды; басқарудың бастапқы буынын басқаруды; өндірістік жағдайларда бағдарлауды; еңбек өнімділігінің әдістерін есептеуді; жабдықтау мен өткізуді ұйымдастыруды; тарифтер мен бағаларда бағдарлауды; электр және жылу энергиясына ақы төлеу тарифтерін есептеуді; амортизациялық аударымдарды есептеуді; учаскедегі негізгі өндірістік қорлардың көрсеткіштерін анықтауды, жеке қорғану құралдарын қолдануды; алған жарақатқа байланысты алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдерін таңдауды; радиациялық зақымданулардың электр тогымен зақымдануы кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнеркәсіп және энергетика ұйымдарының қызметін экономикалық талдау нәтижелерін қолдану.
Сала экономикасы
Еңбекті қорғау және қауіпсіздікті қамтамасыз ету
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нарықтық реформалардың мәнін түсінеді.
2. Кәсіпорындарды басқару құрылымын түсінеді
3. Жоспарлау негіздерін меңгерді.
4. Техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептейді.
5. Қазақстан Республикасы экономикасының даму жолдарын түсінеді.
6. Қазақстан Республикасындағы реформалардың тиімділігін талдайды.

7. Ориентируется в иерархии управления.
8. Анализирует эффективность планирования.
Результат обучения: 2) Понимать экономические механизмы управления предприятиями в области организации и оплаты труда.
Критерии оценки:
1. Понимает материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и предприятия.
2. Владеет методами расчета производительности труда.
3. Классифицирует виды производственных ресурсов.
4. Характеризует классические формы оплаты труда.
5. Понимает тарифную, бестарифную и рейтинговую оплату труда.
6. Рассчитывает производительность труда.
7. Занимается организацией снабжение и сбыта
8. Ориентируется в тарифах и расценках.
9. Понимает начисление оплаты труда по формам.
10. Владеет механизмами ценообразования на продукцию и услуги.
11. Использует формы оплаты труда в энергетической отрасли.
12. Выполняет расчет технико-экономических показателей деятельности организации.
13. Выполняет расчет показателя оперативных планов.
Результат обучения: 3) Понимает нормативные правовые акты по охране здоровья, труда и производственной безопасности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правовые и организационные вопросы охраны труда: основы законодательства по охране труда в Республике Казахстан; система стандартов безопасности труда (ССБТ) организация работ по охране труда.
2. Применять знания по безопасности, охране труда и радиационной безопасности в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 4) Составлять план и график проведения ремонтных и монтажных работ, смету и калькуляций.
Критерии оценки:
1. Имеет понятия о материально-технических, трудовых и финансовых ресурсах предприятия.
2. Составляет план и график проведения ремонтных и монтажных работ.
3. Составляет калькуляцию на основные виды производственных процессов.
4. Работает с актами выполненных работ.
5. Владеет знаниями о сущности и необходимости учета на предприятии.
6. Заполняет основные формы первичной отчетности и знает их назначение.
7. Анализирует деятельность предприятия по основным производственно-экономическим показателям.
Результат обучения: 5) Принимать меры по предотвращению риска на рабочих местах и понимать влияние ионизирующих излучений на организм человека.
Критерии оценки:
1. Различает свойства радиоактивных веществ.
2. Понимает опасные факторы при работе с радиоактивными веществами.
3. Соблюдает требования безопасности с радиоактивными веществами.
4. Имеет представление о радиационном облучении организма человека.
5. Определяет типы радиоактивных излучений и понимает их свойства.
Результат обучения: 6) Оказывать первую помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Выбирает способы оказания первой медицинской помощи в зависимости от полученной травмы.

7. Басқару иерархиясын жақсы біледі.
8. Жоспарлау тиімділігін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбекті ұйымдастыру және еңбекақы төлеу саласындағы кәсіпорындарды басқарудың экономикалық тетіктерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сала мен кәсіпорынның материалдық-техникалық, еңбек және қаржы ресурстарын түсінеді.
2. Еңбек өнімділігін есептеу әдістерін меңгерді
3. Өндірістік ресурстардың түрлерін жіктейді.
4. Еңбекақы төлеудің классикалық нысандарын сипаттайды.
5. Тарифтік, тарифтік емес және рейтингтік төлемді түсінеді.
6. Еңбек өнімділігін есептейді.
7. Жабдықтау және өткізуді ұйымдастырумен айналысады.
8. Тариф пен бағалауда бағдарланады.
9. Нысандар бойынша еңбек ақыны есептеуді түсінеді.
10. Өнімдер мен қызметтерге баға белгілеу тетіктерін меңгерген.
11. Энергетика саласында еңбекақы төлеу нысандарын пайдаланады.
12. Ұйым қызметінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді орындайды.
13. Жедел жоспарлар көрсеткішінің есебін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Денсаулық, еңбек және өндірістік қауіпсіздік бойынша нормативтік құқықтық актілерді түсінеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғаудың құқықтық және ұйымдастырушылық мәселелерін сақтайды: Қазақстан Республикасында еңбекті қорғау жөніндегі заңнама негіздері; еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесі (ЕҚСЖ) еңбекті қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
2. Кәсіптік қызметте қауіпсіздік, еңбекті қорғау және радиациялық қауіпсіздік бойынша білімін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жөндеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу жоспары мен кестесін, смета мен калькуляция жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның материалдық-техникалық, еңбек және қаржы ресурстары туралы түсінігі бар.
2. Жөндеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу жоспары мен кестесін жасайды.
3. Өндірістік процестердің негізгі түрлеріне калькуляция жасайды.
4. Орындалған жұмыстар актілерімен жұмыс істейді.
5. Кәсіпорында есепке алудың мәні мен қажеттілігі туралы білімді меңгерді.
6. Бастапқы есептіліктің негізгі нысандарын толтырады және олардың мақсатын біледі.
7. Кәсіпорынның негізгі өндірістік-экономикалық көрсеткіштері бойынша қызметін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Иондаушы сәулеленудің адам ағзасына әсерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Радиоактивті заттардың қасиеттерін ажыратады.
2. Радиоактивті заттармен жұмыс істеу кезінде қауіпті факторларды түсінеді.
3. Радиоактивті заттармен қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
4. Адам ағзасының радиациялық сәулеленуі туралы түсінігі бар.
5. Радиоактивті сәулелердің түрлерін анықтайды және олардың қасиеттерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Жазатайым оқиғалар кезінде зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Алынған жарақатқа байланысты алғашқы медициналық көмек көрсету тәсілдерін таңдау.

2. Оказывает доврачебную помощь при поражении электрическим током.
3. Владеет приемами первой медицинской помощи: остановки кровотечения, обработки ран, помощи при ожогах и переломах; радиационных поражениях транспортировки пострадавшего.
ПК 10. Выполнять основные виды работ по квалификации "Техник-энергетик"
ПМ10. Преддипломная практика
Преддипломная практика является завершающим этапом подготовки специалистов и проводится после полного освоения обучающимися всех дисциплин учебного плана.
Данный модуль знакомит с режимом работы и оборудованием атомной станции, с работой подразделения предприятий, цехами, производственными участками, систематизацией материалов для выполнения дипломных проектов, выполнением обязанностей техника-энергетика.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять методы взаимоотношений со смежными службами и персоналом; руководить рабочим коллективом;
планировать рабочий день и анализ работы участка; определять виды оплаты труда; определять распоряжения на производство работ; оформлять документацию на техническое обслуживание и ремонт оборудования;
оформлять и закрывать наряды на выполнение работы; проводить инструктаж на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Выполнять управление производственным звеном.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Осуществляет управление отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов со средним специальным образованием.
2. Планирует рабочий день.
3. Проводит инструктаж на рабочем месте.
4. Оформляет техническую документацию на эксплуатационные и ремонтные работы.
5. Проводит обслуживание и ремонт оборудования.
Результат обучения: 2) Осуществлять сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Критерии оценки:
1.Осуществляет сбор исходного материала для дипломного
проектирования в соответствии нормативно-технической
документацией.
2. Использует исходный материал для дипломного проектирования в соответствии с заданием на дипломное проектирование.
3. Приобретает навыки работы с нормативно-технической документацией, справочной литературой.
4. Соблюдает требования норм технологического
проектирования.
5. Работает с нормативно-технической документацией, справочной литературой.
Результат обучения: 3) Описывать технологию производства каждого участка и предприятия в целом.
Критерии оценки:
1. Организует рабочее место в соответствии с выполняемой работой и требованиями охраны труда.
2. Описывает технологическую характеристику каждого производственного участка.
3. Выбирает безопасный метод работы и средств защиты при осмотре электрооборудования в соответствии с нормативными документами.

2. Электр тогымен зақымданған кезде дәрігерге дейінгі көмек көрсету.
3. Алғашқы медициналық көмек тәсілдерін меңгеру: қан кетуді тоқтату, жараларды өңдеу, күйіктер мен сынықтар кезінде, зардап шегушіні тасымалдаудың радиациялық зақымданулары кезінде көмек көрсету.
КҚ 10. 090901 3 "Техник-энергетик" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 10. Диплом алды практика
Диплом алдындағы практика мамандарды даярлаудың соңғы кезеңі болып табылады және білім алушылар оқу жоспарының барлық пәндерін толық меңгергеннен кейін жүргізіледі.
Бұл модуль атом станциясының жұмыс режимімен және жабдықтарымен, кәсіпорын бөлімшесінің жұмысымен, цехтармен, өндірістік учаскелермен, дипломдық жобаларды орындау үшін материалдарды жүйелендірумен, техник-энергетик міндеттерін орындаумен таныстырады.
Модульді оқыту кезеңінде білім алушылар аралас қызметтер мен қызметкерлермен өзара қарым-қатынас әдістерін қолдануды; жұмысшы ұжымын басқаруды; жұмыс күнін жоспарлауды және учаске жұмысын талдауды; еңбекақы төлеу түрлерін анықтауды; жұмыс өндірісіне өкімдерді анықтауды; құрал-жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу құжаттарын рәсімдеуді; жұмысты орындауға нарядтарды рәсімдеуді және жабуды; жұмыс орнында нұсқама жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік буынды басқаруды орындау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Арнайы орта білімі бар мамандарға жүктелетін функциялар шегінде жеке өндірістік буынды басқаруды жүзеге асырады.
2. Жұмыс күнін жоспарлайды.
3. Жұмыс орнында нұсқама өткізеді.
4. Пайдалану және жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттаманы рәсімдейді.
5. Жабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинауды жүзеге асырады.
2. Дипломдық жобалау тапсырмасына сәйкес дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды пайдаланады.
3. Нормативтік-техникалық құжаттамамен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
4. Технологиялық жобалау нормаларының талаптарын орындайды.
5. Нормативтік-техникалық құжаттармен, анықтамалық әдебиеттермен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Әрбір учаске мен жалпы кәсіпорын өндірісінің технологиясын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындалатын жұмысқа және еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жұмыс орнын ұйымдастырады.
2. Әрбір өндірістік учаскенің технологиялық сипаттамасын сипаттайды.
3. Нормативтік құжаттарға сәйкес электр жабдықтарын қарау кезінде қауіпсіз жұмыс әдісін және қорғау құралдарын таңдайды.

4. Анализирует результаты осмотра и решение вопроса о работоспособности гидромеханического оборудования по внешним признакам.
Результат обучения: 4) Дублировать обязанности мастера.
Критерии оценки:
1. Выполняет обязанности мастера по техническому обслуживанию и ремонту оборудования.
2. Устанавливает и устраняет неисправности в работе оборудования.
3. Читает чертежи основного оборудования атомной станции.
4. Составляет наряд-допуск на ремонт оборудования.
5. Осуществлять производственный инструктаж на рабочем месте, проводить мероприятия по выполнению правил охраны труда, техники безопасности, радиационной безопасности, производить допуск ремонтного персонала к работам на оборудовании по нарядам и распоряжениям согласно требованиям ПТБ, ППБ.
6. Ведет и оформляет документацию на ремонт.
7. Участвует в разработке мероприятий по экономному и рациональному использованию материальных и топливно-энергетических ресурсов.
8. Соблюдает технику безопасности при выполнении работ.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 240
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 663
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Энергоменеджмент"
Код и профиль образования:
0900000 – Энергетика. Электроэнергетика
Специальность:
0913000 – Энергоменеджмент
Квалификация:

4. Сыртқы белгілері бойынша гидромеханикалық жабдықтың жұмысқа қабілеттілігі туралы мәселені шешу және тексеру нәтижелерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Шебердің міндеттерін қайталау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі шебердің міндеттерін орындайды.
2. Жабдықтың жұмысындағы ақауларды белгілейді және жояды.
3. Атом станциясының негізгі жабдықтарының сызбаларын оқиды.
4. Жабдықты жөндеуге наряд-рұқсатнама жасайды.
5. Жұмыс орнында өндірістік нұсқаманы жүзеге асырады, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, радиациялық қауіпсіздік ережелерін орындау бойынша іс-шараларды жүргізеді, жөндеу персоналын ӨТБ, ӨҚБ талаптарына сәйкес нарядтар мен өкімдер бойынша жабдықтардағы жұмыстарға жіберуді жүргізеді.
6. Жөндеуге құжаттаманы жүргізеді және рәсімдейді.
7. Материалдық және отын-энергетикалық ресурстарды үнемді және ұтымды пайдалану жөніндегі іс-шараларды әзірлеуге қатысады.
8. Жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
240-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
663-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "Энергоменеджмент" мамандығы бойынша үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0900000 – Энергетика
Мамандығы:
0913000 – Энергоменеджмент
Біліктілігі:

216
ПА 01
Промежуточная аттестация
72
ИА 01
Итоговая аттестация
72
Итого на обязательное обучение
2880
К
Консультации
не более ста часов на учебный год
Ф
Факультативные занятия
не более четырех часов в неделю
Всего:
3312
Примечание:
* По усмотрению учебного заведения часы дипломного проектирования перераспределяются в профессиональные модули.
** Распределение по семестрам меняется по усмотрению учебного заведения.
Используемые аббревиатуры:
ООД - общеобразовательные дисциплины;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули;
МОО - модули, определяемые организацией образования;
ДП - дипломное проектирование;
ПА - промежуточная аттестация;
ИА - итоговая аттестация;
К - консультации;
Ф - факультативы.
Приложение 242
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 665
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовая учебная программа
технического и профессионального образования по специальности "Энергоменеджмент"
Код и профиль образования:
0900000 – Энергетика. Электроэнергетика
Специальность:
0913000 – Энергоменеджмент
Квалификация:
091301 3 – Менеджер энергопредприятий
Базовые и профессиональные компетенции
Наименование модуля
Краткий обзор модуля
Результаты обучения
и критерии оценки
Дисциплины, формирующие модуль
Базовые модули
БК 1. Применять профессиональную лексику в сфере деятельности
БМ 01. Применение профессиональной лексики в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для общения в устной и письменной форме на казахском (русском) и иностранном языке в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы делового казахского (русского) и иностранного языка и профессиональной лексики.
При изучении модуля обучающиеся учатся владеть лексическим и грамматическим минимумом казахского (русского) и иностранного языка, необходимым для чтения и перевода (со словарем) текстов профессиональной направленности.
Результат обучения: 1) Владеть терминологией казахского (русского) и иностранного языка для общения в сфере своей профессиональной деятельности.
Профессиональный казахский (русский) язык Профессиональный иностранный язык
Критерии оценки:
1. Владеет лексико-грамматическим материалом по специальности, необходимым для профессионального общения.
2. Применяет терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода (со словарем) профессионально-ориентированных текстов.
Критерии оценки:
1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Вести профессиональную диалогическую речь на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.

216
АА 01
Аралық аттестаттау
72
ҚА 01
Қорытынды аттестаттау
72
Міндетті оқыту бойынша жиыны
2880
К
Консультациялар
Оқу жылыңа жүз сағаттан артық емес
Ф
Факультативтік сабақтар
Аптасына төрт сағаттан артық емес
Барлығы:
3312
Ескерту:
* Оқу мекеменің қалауы бойынша дипломдық жобалау сағаттары кәсіптік модульдерге бөлінеді.
** Семестр бойынша бөлінуі мекеменің қалауы бойынша өзгереді.
Қолданыстағы аббревиатуралар:
ЖБП – жалпы білім беретін пәндер
БМ – базалық модульдер;
КМ – кәсіптік модульдер;
БҰАМ - білім беру ұйымдары анықтайтын модульдер;
ДЖ – дипломдық жобалау;
АА – аралық аттестаттау;
ҚА – қорытынды аттестаттау;
К – консультациялар;
Ф - факультативтер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
242-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
665-қосымша
Техникалық және кәсіптік білім берудің "Энергоменеджмент" мамандығы бойынша үлгілік оқу бағдарламасы
Білім коды және бейіні:
0900000 – Энергетика
Мамандығы:
0913000 – Энергоменеджмент
Біліктілігі:
091301 3 – Энергокәсіпорын менеджері
Базалық және кәсіптік құзыреттіліктер
Модульдің атауы
Модульдің қысқаша шолуы
Оқыту нәтижесі және бағалаудың өлшемшарттары
Модуль қалыптастырушы пәндер
Базалық модульдер
БК 1. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
БМ 01. Кәсіптік қызмет аясында кәсіптік лексиканы қолдану
Бұл модуль қазақ (орыс) және кәсіби шет тілдерінде ауызша және жазбаша қарым-қатынас жасау үшін қажетті білімді, дағдыларды және қабілеттерді сипаттайды.
Модульді оқып-үйрену нәтижесінде студенттер қазақ (орыс) және шет тілі мен кәсіптік лексиканың бизнес негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіби мәтіндерді оқу және аудару үшін (сөздікпен) қажет қазақ (орыс) және шет тілдерінің лексикалық және грамматикалық минимумын меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қазақ (орыс) және шет тілдерінің терминологиясын кәсіби қызмет саласында қарым-қатынас жасау үшін игеру.
Кәсіби қазақ (орыс) тілі
Кәсіби шет тілі
Бағалау өлшемшарттары:
1. Кәсіби қарым қатынас үшін қажетті мамандықтағы лексикалық және грамматикалық материалға ие.
2. Мамандығы бойынша терминологияны пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Аударма техникасына (сөздікпен) кәсіби бағдарланған мәтіндерге ие болу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Аударма техникасына (сөздікпен) кәсіби бағдарланған мәтіндерге ие болу.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақ (орыс) және шет тілдерінде дұрыс кәсіби диалогтық түрінде сөйлесу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жағдайға байланысты қисынды және ретімен пікір айту.

2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Составлять и оформлять деловые документы на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции документов; классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
1. Понимает основы и правила здорового образа жизни.

2. Кәсіби сұхбаттасу процесінде диалог жүргізеді.
БК 2. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру және жүргізу
БМ 02. Мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарды құрастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу, құжаттарды қалыптастыру және функцияларын; қалыптастыру, жасау әдістерін, негізгі буындарды, құжаттарды дұрыс рәсімдеуді меңгереді.
Модульды игеру барысында білім алушылар компьютерлік технологияларды пайдалану арқылы кәсіби қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде қалыптастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияны пайдалана отырып, ұйымдастырушылық, әкімшілік және ақпараттық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу
Бағалау өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін сипаттайды.
2. Құжаттардың ақпараттық-коммуникациялық функцияларын түсінеді.
3. Құжаттар құрылымын анықтайды.
4. Ресми құжаттардың негізгі реквизиттерін қолданады.
5. Құжат мәтінінің талаптарға сәйкестігін сақтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолданумен ұйымдастырушылық, әкімшілік және ақпараттық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін мемлекеттік тілде құжаттарды ресімдеу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасы Еңбек Кодексімен бекітілген еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды біледі.
2. Еңбек шартының қажетті негізгі талаптары туралы ақпаратты біледі.
3. Мемлекеттік тілде түйіндеме, өмірбаян, сипаттама, мәлімдеме, шағым, сенімхат, түбіртек жасайды.
БК 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін, олармен байланысты қабілеттілікті дамытуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздері; физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздері; салауатты өмір салтының негіздеріе меңгереді. Модульды зерттеу барысында білім алушылар психомоториканы және дағдыларды үнемі жетілдіру жағдайында денсаулықты жақсарту; кәсіби маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерін дамыту; өзін-өзі бақылау және органның функционалдық жағдайын бағалау дағдыларына үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Деңсаулықты шыңықтыру және салауатты өмір салтының принциптерін сақтау.
Дене шыңықтыру
Бағалау өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салтын қалыптастыруды негіздерін және қағадаларын түсінеді.

2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Применяет правила здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения:
2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать правовые основы, осознавать себя и свое место в обществе, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные и культурные развитие
БМ 04. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально-политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: оперировать основными философскими понятиями;
понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации;
проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения:
1) Ориентироваться в наиболее общих философских вопросах.
Основы философии
Культурология
Основы права
Основы социологии и политологии
Критерии оценки:
1. Владеет основными философскими понятиями.

2. Дем алу, қан айналу жүйесінің және бұлшық етке салмақ түскенде күш жинаудың физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Жалпы физикалық дайындық жаттығулары жиынтығын жасайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты қағидаларын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерін және психофизиологиялық қабілеттерін дамыту.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Командалық спорт ойындарының қағидаларын сақтайды.
2. Физикалық салмақ түсудің негіздерін және оны реттеудің әдістерін сипаттайды
3. Жаттығуларды жасау техникасын игерген.
4. Оқу ойынында игерген ойын әдістерін және жеке тақтикалық міндеттерді қолданады.
5. Бағдарламамен көзделген бақылау нормативтерді және тестілерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттар мен жазатайым оқиға орын алған жағдайда алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларын жасау барысында жарақаттанудың негізгі себептерін біледі, жарақаттанудың алдын алудың әдістерін біледі.
2. Жарақат алған жағдайда алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
БК 4. Қоғамдық, саяси, этникалық, конфессиялық және мәдени дамуына өз-өзін және қоғамдағы орны туралы білу, құқықтық негізді түсіну.
БМ 04. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтендіру және бейімдеу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлімнің философиялық бейнесі негізінде ойлау қабілеті мәдениетің қалыптастыруға; мәдениеттің болмысың және маңыздылығын түсінуге; азаматтық иіндерттер мен құқықтарды сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен келешегін түсіну, қазіргі әлемнің әлеуметтік-саяси процестерін дамыту үрдістерін түсінуге қажетті білімді, дағдыларды және қабілеттерді сипаттайды.
Модульды игеру барысында білім алушылар: философияның негізігі ұғымдары мен заңдылықтарын; мәдениетті, дінді, өркениетті; мемлекеттік және құқықтық қатынастар және құбылыстар жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы басқа да саяси субъектілер арасындағы қатынастар жүйесінің жұмыс істеуі үйренеді.
Модульды зерттеу барысында білім алушылар: негізгі философиялық ұғымдарды пайдалануға; диаклектика заңдылықтары мен философияның негізгі сұрақтарын түсінуге;
Қазақстан халықтарының мәдениетінің әлемдік өркениеттегі орыны мен маңыздылығын талдауды;
Жалпы адамгершілік құндылықтар мен гуманистік көзқарас негізінде төзімділік таныту; адамды жек көруші, экстремисттік, радикалды және лаңкестік идеологиядан жат болуды; заң нормаларын сақтауды; әлеуметтiк өзара iс-қимыл барысында қалыптасатын әлеуметтiк және саяси қатынастар жүйесiнде хабардар болуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Философияның жалпы сұрақтарынан хабардар болу.
Философия негіздері
Культурология
Құқық негіздері
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Бағалау өлшемшарттары:
1. Философияның негізгі ұғымдарын үйренеді.

2. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
3. Характеризует сущность понятий "диалектика", "законы диалектики", "бытие", "материя", "движение", "пространство и время".
4. Выявляет сущность и взаимосвязь основных категорий философии.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
Результат обучения: 2) Определять соотношение в жизни человека таких философских категорий, как свобода и ответственность, материальные и духовные ценности.
Критерии оценки:
1. Осознает степень ответственности личности за сохранение жизни, культуры и окружающей природной среды.
2. Понимает суть социальных и этических проблем, связанных с развитием и использованием достижений науки, техники и технологий.
3. Формулирует собственное мнение о соотношении материальных и духовных ценностей в жизни человека.
4. Анализирует различные точки зрения на категории истины и смысла жизни, формулирует собственную точку зрения по данным понятиям.
Результат обучения: 3) Понимать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
Критерии оценки:
1. Знает историю отечественной культуры, ценности традиционной казахской культуры.
2. Понимает роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации.
3. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 4) Понимать морально-нравственные ценности и нормы, формирующие толерантность и активную личностную позицию.
Критерии оценки:
1. Характеризует формы, типы и историю различных культур и цивилизаций.
2. Знает историю и понимает современное состояние мировых и традиционных религий.
3. Отличает экстремистскую радикальную и террористическую идеологию.
4. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 5) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность и основные признаки права.
2. Владеет понятиями и соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 6) Владеть сведениями об основных отраслях права.
Критерии оценки:
1. Понимает правовой статус в формировании личности гражданина в соответствии с положениями Конституции Республики Казахстан.
2. Характеризует методы административного регулирования.
3. Понимает необходимость ответственности за административные и коррупционные правонарушения.
4. Владеет основными положениями гражданского и семейного права.
5. Владеет информацией о видах налогов.

2. Философия тарихындағы білім үрдісіне білім процесінің мәні мен әртүрлі көзқарастарын түсінеді.
3. "Диалектика", "Диалектика заңдылықтары", "болмыс", "материя", "қозғалыс", "кеңістік және уақыт" ұғымдарын сипаттайды.
4. Философияның негізгі категорияларының өз ара байланысы мен болмысын анықтайды.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни бейнесінің ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Адамның өміріндегі еркіндік пен жауапкершілік, материалдық және рухани құндылықтар сияқты философиялық санаттардың қатынасын анықтау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Өмірді, мәдениетті және табиғи ортаны сақтау үшін жауапкершілікті түсінедіершілік деңгейін білу.
2. Ғылымның, технологияның және технологияның жетістіктерін дамытуға және пайдалануға байланысты әлеуметтік және этикалық мәселелердің мәнін түсінеді.
3. Адам өміріндегі материалдық және рухани құндылықтардың өзара байланысы туралы өз пікірін қалыптастырыңыз.
4. Ақиқат санаттарына және өмірдің мағынасына қатысты әртүрлі көзқарастарды талдайды, осы ұғымдарға өзінің көзқарасын қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қазақстан халықтарының мәдениетінің әлемдік өркениеттегі орны мен маңыздылығын түсінеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Туған ел мәдениетінің тарихын, қазақидәстүрлі мәдениет құндылықтарын біледі.
2. Қазақстан халықтарының мәдениетінің әлемдік өркениеттегі орыны мен маңыздылығын түсінеді.
3. Тәуілсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Толеранттылық пен белсенді жеке позицияны қалыптастыратын моральдық-өнегелілік нормалар мен құндылықтарды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлі мәдениеттер мен өркениеттердің тарихын, түрі мен пішіндерін сипаттайды.
2. Әлемдік және дәстүрлі діндердің тарихын біледі және заманауи жағдайын түсінеді.
3. Экстремистік, лаңкестік және радикалды идеологияны ажырата біледі.
4. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени айырмашылықтарды толерантты түрде қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Құқық және мемлекеттік-құқықтық ұғымдар мен құбылыстары негіздерін игеру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Құқықтың негізін және мәнің түсінеді.
2. Заңдылықтың және құқық тәртібі туралы негіздерді біледі және сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Құқық салалары туралы негізгі мәліметтерді үйренеді.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасы Конституциясына сәйкес азаматтық тұлға ретінде қалыптасудағы құқықтық статустың орнын түсінеді.
2. Әкімшілік реттеу әдістерін сипаттайды.
3. Әкімшілік және сыбайлас-жемқорлық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік қажеттілігін түсінеді.
4. Азаматтық және отбасылық құқық негіздерін үйренеді.
5. Салық түрлері туралы ақпаратты игерген.

6. Понимает уголовную ответственность и основания его наступления.
Результат обучения: 7) Защищать свои права в соответствии с трудовым законодательством.
Критерии оценки:
1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 5. Понимать основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы
БМ 05. Применение базовых знаний экономики в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики; основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса; определять приоритетные направления социально-экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Владеть основными вопросами в области экономической теории.
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Владеет экономическими терминами, понимает закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Владеет основами экономики производства и потребления.
3. Характеризует налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляций и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.

6. Қылмыстық жауапкершілік және оның салдары туралы түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 7) Еңбек туралы заңдылыққа сәйкес өз құқықтарын қорғау білу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Еңбек Кодексімен белгіленген қызметкердің құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
2. Қызметкердің және жұмыс берушінің тәртіптік және материалдық жауапкершілігн ажырата біледі.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтану және саясаттану негіздерін білу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Негізгі саясаттану ұғымдарын игерген: билік, саясат жүйесі, саяси режим, мемлекет, мемлекет басқару түрлері, мемлекеттік басқару нысандары, саяси партиялар, партия жүйелері, саяси элита, саяси көшбасшы, геосаясат.
2. Негізгі әлеуметтану ұғымдарын игерген: әлеметтік қатынастар, әлеуметтік құбылыстар, әлеуметтік процестер, әлеуметтік прогресс.
3. Бөлек деректерді жалпы әлеуметтік және саясаттық процестерге сәйкестендіреді.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси процестерді, геосаясат жағдайын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Казіргі заманда Қазақстанның алатын орнын түсінеді .
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрамын сипаттайды.
3. Саяси режимның қызметінің заңдылықтары мен болмысын түсінеді.
БК 5. Заманауи экономикалық жүйенің жұмыс істеуінің негізгі заңдылықтары мен механизмдерін түсіну
БМ 05. Кәсіби қызметте экономиканың базалық білімін қолдану
Бұл модульді игеру барысында білім алушылар экономикалық теория негіздерін, заманауи экономика жүйесі қызметінің механизмдері мен заңдылықтары, экономика жүйесі, нарық механизмдері мен оны мемлекеттік реттеу әдістері туралы қажетті білімді, дағдыларды және қабілеттерді сипаттайды.
Бұл модульды зерттеу барысында, білім алушылар: экономикалық теорияның негіздерін экономикалық жүйенің негіздерін, макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін, "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін үйренеді.
Модульды зерттеу барысында, білім алушылар негізгі экономикалық сұрақтарды түсінуге, экономика теориясының тұжырымдамалық қағадалары мен бизнес негіздерін, елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласында негізгі сұарқтарды игеру.
Экономика негіздері
Бағалау өлшемшарттары:
1. Экономикалық терминдерді үйренеді, нарық экономикасының принциптары мен заңдылықтарын түсінеді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасы негіздерін үйренеді.
3. Мемлекеттін салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздері мен оның салдарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Меншік формалары мен түрлерін, жоспарлардың түрлері, кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұның сипаттайды.

2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать исторические события казахского народа; сущность и значимость политических и социальных изменений в Казахстане.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Понимает хронологию и сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
Профессиональные модули
Квалификация "Менеджер энергопредприятий"
ПК 1. Выполнять нормативное обеспечение системы энергетического менеджмента с использованием информационных технологий
ПМ 01. Выполнение нормативного обеспечения системы энергетического менеджмента с использованием информационных технологий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для анализа законодательной базы РК в области энергосбережения и энергоэффективности, использования основ регулирования и контроля энергосбережения и внедрения системы менеджмента качества на предприятиях.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
стратегию развития энергосбережения в РК и экологический вектор развития мировой экономики; основные положения государственной программы РК
"Энергосбережение - 2020", Закона РК "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности", Постановления правительства РК и Приказа Министра по инвестициям и развитию РК "Об определении национального института развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности".
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать принципы Государственного контроля над соблюдением требований законодательства об энергосбережении; проблемы стандартизации систем энергоменеджмента на казахстанских предприятиях, системы энергоменеджмента на основе стандартов Международной организации по стандартизации; цели и задачи, объекты и субъекты энергоменеджмента, существующие стандарты в области энергетического менеджмента.
Результат обучения:
1) Понимать законодательную базу РК в области энергосбережения и энергоэффективности.
Правовое регулирование профессиональной деятельности
Стандартизация и управление качеством
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Критерии оценки:
1. Понимает законодательные требования в сфере энергосбережения.

2. Математикалық әдістерді қолданып қажетті экономикалық есептерді жасайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерің анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Дүниежүзілік экономика дамуының үрдістерін түсіну,мемлекеттің "жасыл экономикаға" көшуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дүниежүзілік экономика дамуының үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл экономикаға" көшуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Ішкі өнімді және жалпы ұлттық ішкі өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысы мен тәуекелдер мүмкіншіліктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерлік қызметінің міндеттерін, факторларын және шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстанда қалыптасқан заманауи кәсіпкерліктің құқықтық –ұйымдастырушылық түрлері.
3. Кәсіпкерлік қызметтің табысқа жету факторларын түсінеді.
4. Бизнес-жоспарлау негіздерін игеруі.
БК 6. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Әлемдік қоғамдастықтағы Қазақстанның тарихын, рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сана-сезімді дамыту, ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін орын алған тарихи оқиғалардың сипаты мен үлгілерін түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар Қазақстанның тарихи кезеңдерінің маңыздылығын және хронологиялық шекараларды меңгереді. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қазақ халқының тарихи оқиғаларын; Қазастандағы саяси және әдеуметтік өзгерістердің маңыздылығы мен болмысын түсінуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалау өлшемшарты:
1. Ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін орын алған тарихи оқиғалардың сипаты мен үлгілерін түсінеді.
2. Қазақ халқының ортақ түркі қоғамдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесінде, еуразиялық әлем халықтарының тарихи-мәдени қоғамдастығын дамытудағы рөлі мен орнын анықтайды.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейін Қазақстан Республикасындағы саяси және әлеуметтік өзгерістердің сипаты мен мақсатын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланыстарын анықтаңыз.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен дәйектілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, процестерді және құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалар арасындағы байланысты анықтайды.
3. Тарихи дерек көздерін қолданады.
Кәсіптік модульдер
"Энергокәсіпорын менеджері" біліктілігі
КҚ 1. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, энергетикалық менеджмент жүйесін нормативтік қамтамсыз етуді орындау
КМ 01. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып энергетикалық менеджмент жүйесін нормативтік қамтамсыз етуді жүзеге асыру
Бұл модуль Қазақстан Республикасының энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы занңамасын талдауға, энергия үнемдеуді реттеу және бақылау негіздерін қолдану және кәсіпорындарда сапаны бағалау менеджмент жүейсін енгізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды
сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ҚР энергия үнемдеу стратегиясының дамуын және дүниежүзілік экономиканың экологиялық векторының дамуын, ҚР "Энергия үнемдеу -2020" бағдарламасының, "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Заңының, ҚР Үкіметінің Қаулыларының және " Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институтын айқындау туралы"
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 1130 бұйрығының негізгі қағадаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар энергия үнемдеу туралы заңнаманың талаптарын сақтауды мемлекеттік бақылау принциптерін түсінуді, қазақстандық кәсіпорындарда халықаралық стандарттау ұйымының стандарттары негізінде энергоменеджмент жүйесін стандарттау мәселелерін; энергоменеджмент міндеттері мен мақсаттарын, объектілері мен субъектілерін, энергетикалық менеджмент саласындағы бар стандарттарды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) ҚР энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы заңңанамалық базаны дамыту үшін білімің жүйелеу.
Кәсіптік қызметтің құқықтық реттелуі
Стандарттау және сапаны басқару
Кәсіби қызметтегі ақпараттық технологиялар
Бағалау өлшемшарттары:
1. Энергия үнемдеу саласындағы заңдылық талаптарын түсінеді.

2. Владеет ключевыми положениями государственной программы РК "Энергосбережение - 2020", Закона РК "Об энергосбережении и повышении энергоэффективности", Постановления правительства РК и Приказа Министра по инвестициям и развитию РК "Об определении национального института развития в области энергосбережения и повышения энергоэффективности".
3. Анализирует развитие законодательной базы РК в области энергосбережения и энергоэффективности.
Результат обучения: 2) Использовать основы государственного регулирования и контроля энергосбережения.
Критерии оценки:
1. Владеет понятиями правового регулирования в сфере профессиональной деятельности, законодательными актами и другими нормативными документами.
2. Осуществляет контроль за эффективным использованием энергетических ресурсов (контроль энергосбережения).
3. Применяет правовые знания в производственных ситуациях, соблюдает действующие законодательства в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 3) Владеть существующими стандартами в области энергетического менеджмента.
Критерии оценки:
1. Понимает проблемы стандартизации систем энергоменеджмента на казахстанских предприятиях.
2. Владеет основными сведениями системы энергоменеджмента на основе стандартов Международной организации по стандартизации.
3. Использует существующие стандарты в области энергетического менеджмента.
Результат обучения: 4) Внедрять систему менеджмента качества на предприятии.
Критерии оценки:
1. Понимает роль технического регулирования в области энергосбережения и энергоэффективности.
2. Выделяет приоритетные направления развития технического нормирования и стандартизации в области энергосбережения.
3. Выполняет внедрение системы менеджмента качества на предприятии.
Результат обучения: 5) Использовать компьютерные технологии в практической деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает концепцию технологии обработки экономической информации.
2. Применяет навыки информационного обеспечения правового регулирования профессиональной деятельности.
3. Использует программный пакет при работе на компьютере.
ПК 2. Проводить энергетический анализ деятельности предприятия
ПМ 02. Энергетическое обследование, энергетический паспорт, инструментальный баланс потребления
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучения нормативно-правовой базы организации работ по рациональному использованию и сбережению энергоресурсов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анализ зависимости стоимости энергоаудита от содержания договора энергетического обследования; методику энергетического обследования; структуру и этапы энергоаудита.
При изучении модуля обучающиеся учатся: описывать энергетический паспорт и данные, отражаемые в нем; составлять баланс потребляемых энергоресурсов и роль приборов учета в его составлении; определять данные об объектах, включаемые в энергетический паспорт; программные средства, используемые при составлении энергетического паспорта объектов; требования к содержанию отчета об энергетическом обследовании, рекомендации о повышении энергоэффективности для объектов энергоаудита, порядок утверждения энергетических паспортов и информационно-аналитической системы хранения, обработки и использования данных об энергетических обследованиях.
Результат обучения: 1) Применять законодательную базу энергетических обследований предприятий и договор предприятия об энергетическом обследовании.
Энергетический аудит
Инструментальный энергоаудит
Энергетический паспорт и баланс энергоносителей
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Учебная практика)
Критерии оценки:
1. Описывает основные понятия энергетического обследования предприятия.

2. ҚР энергия үнемдеу стратегиясының дамуын және дүниежүзілік экономиканың экологиялық векторының дамуын, ҚР "Энергия үнемдеу -2020" бағдарламасының, "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы" Заңының, ҚР Үкіметінің Қаулыларының және "Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру саласындағы ұлттық даму институтын айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 1130 бұйрығының негізгі қағадаларын меңгерген.
3. ҚР энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру заннамалық базасын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Энергия үнемдеудің мемлектеттік реттеужәне бақылау негіздерін пайдалану.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Кәсіби қызметте қажетті құқықтық реттеу ұғымдарын, заңнамалық және басқа нормативтік құжаттарды менгерген.
2. Энергетикалық ресурстарды тиімді пайдалануды бақалайды (энергия үнемдеу бақылауы).
3. Өндірістік жағдайларда құқықтық білімді қолданады, қолданыстағы заңнаманы сақтайды және кәсіптік қызмтеке қажетті құзыреттіліктерді қалыптастырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Энергетикалық менеджмент саласындағы бар стандарттарды білу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Қазақстандық кәсіпорындарда энергоменеджмент жүйесін стандарттау барысында туындайтын мәселелерді түсінеді
2. Халықаралық стандарттау ұйымының стандарттары негізінде энергоменеджмент жүйесін стандарттау мәліметтерін біледі.
3. Энергетикалық менеджмент саласындағы бар стандарттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорында сапа менеджменті жүйесін енгізу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Энергия сақтау және тиімділігін арттыру саласындағы техникалық реттеудің ролін түсінеді.
2. Энергия үнемдеу саласында техникалық нормалау және стандарттаутың басым бағыттарын белгілейді.
3. Кәсіпорында менеджмент жүйесін енгізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіби кызмет барысында компьютерлік технологияларды қолдану.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Экономокалық ақпаратты өндеу тұжырымдамасын түсінеді.
2. Кәсіби қызметті құқықтық реттеуің ақпаратпен қамтамсыз ету дағдысын қолданады.
3. Компьютермен жұмыс істеу барысында бағдарламалар дестесін қолданады.
КҚ 2. Кәсіпорын қызметіне энергетикалық талдау жасау
КМ 02. Энергетикалық тексеру, энергетикалық төлқұжат, тұтынудың аспаптық балансы
Бұл модуль энергия ресурстарын ұтымды пайдалану және сақтау жөніндегі жұмысты ұйымдастыру үшін нормативтік-құқықтық базаны зерделеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар энергоаудит құнының энергетикалық тексеріс келісімшартының мазмұнынан тәуелділілігін талдау; энергоаудит кезеңдері және құрылымын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар энергетикалық төлқұжатты және онда көрсетілген мәліметтерді талдау; тұтынатын энергоресурстардын балансын жасауды және оны жасағанда есептеу құрылғыларының рөлін сипаттауды; төлқұджатқа енгізілген объектілердің мәліметтерін анықтауды; энергетикалық төлқұжатты жасағанда пайдаланған бағдарламаларды; энергетикалық тексеріс туралы есептің мазмұның; энергоаудит объектілерінің энергия тиімділігін арттыру туралы ұсыныстарды, энергетикалық төлқұжаттарды бекіту тәртібін және энергетикалық тексеріс нәтижесін сақтау, өндеу және пайдаланудың ақпараттық-талдау жүйесін қалыптастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорындарда энергетикалық тексеріс туралы заңнамалық базаны және энергетикалық тексеріс туралы келісім шартты қолдану.
Энергетикалық аудит
Аспаптық энергетикалық аудит
Энергетиқалық төлқұжат және энергия тасымалдаушылардың балансы
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік тәжірибе (Оқу тәжірибесі)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорында жүргізілетін энергетикалық тексерістің негізгі ұғымдарын сипаттайды.

2. Владеет нормативно-правовой базой организации работ по рациональному использованию и сбережению энергоресурсов.
3. Выполняет анализ зависимости стоимости энергоаудита от содержания договора энергетического обследования.
Результат обучения: 2) Выполнять энергетическое обследование объекта.
Критерии оценки:
1. Получает объективные данные об объеме используемых энергетических ресурсов.
2. Определяет показатели энергетической эффективности и потенциала энергосбережения.
3. Разрабатывает перечень типовых, общедоступных мероприятий по энергосбережению, повышению энергетической эффективности, проведению их стоимостной оценки.
Результат обучения: 3) Проводить измерения, обработку полученных результатов и составлять отчеты о проведении энергетических обследований.
Критерии оценки:
1. Использует портативные приборы для определения расхода теплоносителей.
2. Определяет температуру с помощью контактных и безконтактных приборов.
3. Проводит тепловизионное обследование.
4. Применяет приборы для определения качества электрической энергии.
5. Выполняет определение состава отходящих газов с помощью газоанализаторов.
6. Определяет показатели энергетической эффективности обследуемых объектов на основании результатов проведения инструментального аудита.
Результат обучения: 4) Составлять баланс потребляемых энергоресурсов.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение и виды энергетических балансов.
2. Определяет энергетические потери.
3. Составляет баланс потребляемых энергоресурсов на основе данных приборного учета.
Результат обучения: 5) Использовать программные средства для составления энергетического паспорта.
Критерии оценки:
1. Владеет содержанием энергетического паспорта.
2. Заполняет формы энергетического паспорта.
3. Составляет энергетический паспорт с применением имеющихся программ (Энергети-ческий паспорт; АРМ "Энергетик", пакет программ АСКУЭ и другие).
Результаты обучения 6) Владеть информацией о специфике специальности.
Критерии оценки:
1. Использует правовые и нормативные акты управления предприятием.
2. Составляет и характеризует схему технологического процесса.
3. Соблюдает правила техники безопасности.
4. Организовывает свое рабочее место.
5. Принимает решения в типичных ситуациях бизнеса, планирует, отдает распоряжения, контролирует.
ПК 3. Разработать программы по энергосбережению и организовать работы по повышению энергоэффективности
ПМ 03. Разработка программ энергосбережения и организовать работы по повышению энергоэффективности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разработки программ энергосбережения и организации работ по повышению энергоэффективности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: показатели эффективности программ энергосбережения, способы реализации программ и контроль за ходом их исполнения; анализ программ энергосбережения и повышения энергетической эффективности рассматриваемого объекта в системе региональных и отраслевых программ энергосбережения; методы организации работ по повышению эффективности использования энергоресурсов, источники финансирования энергосбережения, в том числе энергосервисные контракты, как способ привлечения капиталов для осуществления программ энергосбережения и энергоэффективности.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять нормирование потребления энергоресурсов; определять критерии оценки эффективности использования энергии; различать системы показателей оценки энергоэффективности.
Результат обучения: 1) Осуществлять нормирование потребления энергоресурсов.
Нормирование расхода энергоресурсов на предприятии
Энергосбережение по отраслям
Критерии оценки:
1. Понимает требования к нормированию расхода топливно-энергетических ресурсов.

2. Энергоресурстарды тиімді қолдану және үнемдеу жұмыстарын жүргізуге арналған нормативтік-құқықтық базаны игерген.
3. Энергоаудит құнының энергетикалық тексеріс келісімшартының мазмұнынан тәуелділілігін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Объектінің энергетикалық тексерісін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пайдаланатын энергетикалық ресурстар туралы объективті ақпарат алады.
2. Энергетикалық тиімділігі және энергия үнемдеу потенциалы туралы көрсеткіштерді белгілейді.
3. Энергия үнемдеу, энергиялық тиімділікті арттыру және оны бағалауға бағытталған колжетімді, типті шаралардың тізбесін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өлшеулерді жүргізу, алынған нәтижелерді өндеу және энергетикалық тексеріс жүргізгендігі туралы есеп жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылу тасымалдауыштардың шығының өлшейтің портативті құрылғыларын пайдаланады.
2. Жанасатын және жанаспайтын құрылғылар арқылы температураны өлшейді.
3. Тепловизиалық тексеріс жүргізеді.
4. Электр қуатының сапасын тексеретін құрылғыларды пайдаланады.
5. Газталдауыштар арқылы шығатын газ құрамын анықтайды.
6. Жүргізілген инструменталды аудит нәтижесін қолдану арқылы тексерілген объектілердің энергетикалық тиімділігін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Тұтынылатын энергресурстардың балансын жасау және оны жасаудағы есептеуіш құрылғылардың ролін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергетикалық баланстардың міндеттерін және түрлерін түсінеді.
2. Энергетикалық шығындарды анықтайды.
3. Есептеуіш құрылғылар көрсеткіштері тұтынатын энергоресурстар балансын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Энергетикалық төл құжатты жасау үшін бағдарламалық жасақтаманы пайдаланады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергетикалық төлқұжаттың мазмұның біледі.
2. Энергетикалық төлқұжаттың формаларын толтырады.
3. Қолданыстағы бағдарламаларды пайдаланып энергетикалық төлқұжат жасайды (Энергетикалық төлқұжат; АРМ "Энергетик", АСКУЭ және басқа бағдарламалар).
Оқыту нәтижесі: 6) Мамандықтың ерекшелігі туралы ақпаратты білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынды басқару туралы құқытық және нормативтік актілерді біледі.
2. Технологиялық процестің сұлбасын жасайды және сипаттайды.
3. Қауіпсіздік ережелер сақтайды.
4. Өзінің жұмыс орнын ұйымдастырады.
5. Бизнестің типтік оқиғалары бойынша шешім қабылдайды, жоспарлайды, өкім береді, бақылайды.
КҚ 3. Энергияны үнемдеу бағдарламаларын жасақтау және энергия тиімділігін арттыру жұмысын ұйымдастыру
КМ 03. Энергияны үнемдеу бағдарламаларын жасақтау және энергия тиімділігін арттыру жұмысын ұйымдастыру
Бұл модульэнергия үнемдеу бағдарламаларды жасау және энергия тиімділігін арттыру жұмыс ұйымдастыруда қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар энергия үнемдеу бағдарламаларының көрсеткіштерінің тиімділігін; бағдарламаларды жүзеге асыруды және оның орындалысын бақылауды; аймақтық және салалық энергияны үнемдеу бағдарламалармен салыстыра отырып кәсіпорын энергия үнемдеу бағдарламасын талдауды; энергоресурстарды тиімді пайдалануды арттыру, қаржыландыру көздері, оның ішінде энергосервистік контрактілерді энергия үнемдеу және оның тиімділігін арттыруды қаржыландырудың көзі ретінде пайдалануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар энергоресурстарды тұтыну нормаларын жасауды; энергияны қолдануды бағалау өлшемшарттарын анықтауды; энергия тиімділігі көрсеткіштерін бағалау жүйелерін ажыратуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Энергоресурстарды тұтынуды нормалауды орындау
Кәсіпорында энергоресурстар шығынын нормалау
Салалар бойынша энергия үнемдеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отын-энергетикалық ресурстарды тұтыну нормаларына қойылатын талаптарды түсінеді.

2. Определяет нормативы потребления.
3. Выполняет расчет норм расхода топливно-энергетических ресурсов.
Результат обучения: 2) Определять критерии оценки эффективности использования энергии и систему показателей оценки энергоэффективности.
Критерии оценки:
1. Различает основные типы критериев: термодинамические, натуральные, кономические.
2. Владеет системой показателей оценки энергоэффективности.
3. Определяет основные показатели энергоэффективности экономики и традиционные критерии использования электрической энергии.
Результат обучения: 3) Организовывать работу по повышению энергоэффективности.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность понятий "энергосбережение" и "энергоэффективность".
2. Владеет методами оценки эффективности использования энергоресурсов.
3. Разрабатывает программу энергосбережения.
4. Определяет источники финансирования мероприятий, направленных на повышение энергоэффективности.
Результат обучения: 4) Выбирать приоритетные направления и осуществлять эффективные технические решения энергосбережения.
Критерии оценки:
1. Понимает актуальность работ по энергосбережению.
2. Определяет приоритетные направления энергосбережения.
3. Составляет перечень мероприятий по осуществлению эффективных технических решений энергосбережения.
Результат обучения: 5) Составлять программу энергосбережения.
Критерии оценки:
1. Проводит экспрессбследование организации.
2. Определяет потенциал и резервы энергосбережения, расходы на внедрение энергосберегающих мероприятий.
3. Разрабатывает план реализации программы энергосбережения и рекомендации по энергосбережению.
ПК 4. Применять теплофизические основы энергосбережения при разработке мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности
ПМ 04. Теплофизические основы энергосбережения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения в профессиональной деятельности основных законов электрических и магнитных цепей и их проявлений в различных силовых цепях и электрооборудовании; формирования понятий о базовых законах теплофизики в области оценки и проектирования строительных конструкций и помещений различного назначения.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: свойства и характеристики электрических и магнитных цепей; основные понятия и законы электромагнитного поля, законы электрических и магнитных цепей; методы анализа цепей постоянного и переменного токов в стационарных и переходных режимах; методы расчета переходных и установившихся процессов в линейных и нелинейных электрических цепях; основные понятия, термины и определения в области теплофизики строительных конструкций, зданий и помещений; основы термодинамики; теплофизические основы расчета строительных конструкциях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять работу, мощность и коэффициент полезного действия; рассчитывать электрические цепи аналитическими и графическими методами; определять основные характеристики электрической цепи и давать физическое обоснование полученным результатам; экспериментальным способом определять параметры и характеристики типовых электротехнических устройств и оборудования; производить измерения основных электрических величин и некоторых неэлектрических величин.
Результат обучения:
1) Применять основные законы и характеристики электрических цепей в профессиональной деятельности.
Общая электротехника с основами электроники
Теоретические основы теплотехники
Критерии оценки:
1. Понимает основные характеристики электрического и магнитного полей.

2. Тұтыну нормативтерін белгілейді.
3. Отын-энергетикалық ресурстар қолдану барысындағы шығын нормаларын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Энергияны пайдалану тиімділігін бағалау критерияларн және энергтиімділікті бағалаудың көрсеткіштер жүйесін анықтау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Негізгі өлшемшарттар: термодинамикалық, табиғи,
Экономикалық
2. энергия тиімділігін арттыру көрсеткіштер жүйесін меңгерген.
3. Экономиканың энергия тиімділігін арттыру көрсеткіштерін және электр энергиясын әдеттегі қолдану өлшемшарттарын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Энергтиімділігін арттыру бойынша жұмыстарын ұйымдастыру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. "Энергия үнемдеу" және "энергия тиімділігі" ұғымдарының мәнін түсінеді.
2. Энергияны пайдаланудың тиімділігін бағалау әдістерін меңгерген.
3. Энергия үнемдеу бағдарламасын жасайды.
4. Энергия тиімділігін арттыру шараларын жүргізу үшін қаржыландыру көздерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Энергияны үнемдеудің басымды бағыттарын таңдау және тиімді техникалық шешімдірді қабылдау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Энергия үнемдеу жұмыстарының маңыздылығын түсінеді.
2. Энергия үнемдеудің басымды бағыттарын анықтайды.
3. Энергия үнемдеуде техникалық шешімдердің тиімді шаралар тізбегін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Энергия үнемдеу бағдарламасын жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорында экспресс тексеріс жүргізеді.
2. Энергия үнемдеудің әлеуеті мен резервтерін, энергия үнемдеу шараларын іске асыру шығындарын айқындайды.
3. Бағдарламаны іске асырудың жоспарын әзірлейді энергия үнемдеу және т.б.
энергия үнемдеу бойынша ұсыныстар береді.
КҚ 4. Энергия тиімділігін арттыру және энергия үнемдеу шараларын жасағанда энергия үнемдеудің жылуфизикалық негіздерін қолдану
КМ 04. Энергия үнемдеудің жылуфизикалық негіздері
Бұл модуль кәсіптік қызметте пайдаланатын электр және магниттік тізбектердің негізгі заңдарын және олардың күштегіш тізбектерде және электр құралдарда өздерін көрсетуін; құрылыс конструкцияларын және түрлі бағыттағы жайларды бағалау және жобалау саласында жылуфизиканың базалық ұғымдарын қалыптастырудағы қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар электр және магниттік тізбектердің қасиеттерін және сипаттамаларын ; электрмагниттік өрісінің, электр және магниттік тізбектердің негізгі заңдылықтарын; стационарлы және ауыспалы режимдерде тұрақты және ауыспалы тоқтың тізбектерін талдау әдістерін; сызықты және сызықты емес электр тізбектеріндегі өтпелі және тұрақты күйді есептеу әдістерін; ғимараттардың, ғимараттар мен үй-жайлардың термофизикасы саласындағы негізгі түсініктер, терминдер мен анықтамаларды; термодинамика негіздерін; құрылыс конструкцияларының теплофизикалық есептеу негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қуаттылықты, жұмысты, пайдалы әсер коэффициентін анықтауды; талдау және графикалық әдістерді пайдаланып электр тізбектерді есептеуді; электр тізбегінің негізгі сипаттамаларын анықтауды және алынған нәтижелерге физикалық сипаттама беруді; эксперимент арқылы үлгілі электртехникалық құрылғылар мен жабдықтардың көрсеткіштерін және сипаттамаларын анықтауды; негізгі электр шамаларын және кейбір электр емес шамаларды өлшеу жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр тізбектердің негізгі заңдарын және сипаттамаларын білетінің көрсету.
Электроника негіздерімен жалпы электротехника
Жылутехникасының теориялық негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр және магниттік өрісінің негізгі сипаттамаларын біледі

2. Использует определение основных законов и свойств электрических и магнитных цепей в решении профессиональных задач.
3. Различает особенности цепей постоянного и переменного тока, линейных и нелинейных цепей.
Результат обучения: 2) Подбирать устройства электронной техники, электрические приборы и оборудование с определенными параметрами и характеристиками.
Критерии оценки:
1. Рассчитывает электрические цепи.
2. Проверяет параметры цепей.
3. Определяет назначение источников и потребителей электрической энергии.
4. Выбирает электронную технику, электрические приборы и оборудование.
Результат обучения: 3) Определять основные термодинамические параметры состояния рабочего тела.
Критерии оценки:
1. Определяет параметры рабочего тела; объемную теплоемкость воздуха при постоянном давлении; зависимость между давлением и температурой насыщенного пара; степень сухости и энтальпии влажного насыщенного пара.
2. Рассчитывает термодинамический процесс; внутреннюю энергию и работу газа.
3. Применяет законы термодинамики и термодинамические процессы.
4. Характеризует принцип работы газовых циклов в РV- и TS-диаграммах.
5. Определяет КПД (коэффициент полезного действия) цикла.
6. Находит теплоту жидкости, теплоту парообразования и перегрева пара, параметры водяного пара при различных термодинамических процессах с помощью РV, TS, hS –диаграмм.
Результат обучения: 4) Применять основные законы теплопередачи в теплоэнергетике.
Критерии оценки:
1. Понимает процессы передачи тепла и закон Фурье.
2. Определяет коэффициент теплопроводности изоляционного материала методом трубы или шара; термическое сопротивление через плоскую однослойную, многослойную, цилиндрическую и шаровую стенки; коэффициент теплоотдачи при вынужденном движении жидкости; тепловой поток в различных случаях теплообмена; температуру теплоносителей и поверхности нагрева, коэффициент теплопередачи.
3. Применяет законы теплового излучения и особенности излучения газов и паров.
4. Выполняет расчет теплопередачи.
5. Рассчитывает сложный теплообмен.
ПК 5. Разработать технико-экономическое обоснование эффективности мероприятий по энергосбережению и методы управления энергосбережением
ПМ 05. Экономические и организационное направление энергосбережения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для экономического анализа эффективности предлагаемых мероприятий, определения срока окупаемости, разработки очередности их внедрения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основы энерго менеджмента; управление энергосбережением на предприятии; системы показателей оценки энергоэффективности; экономическую эффективность мероприятий по энергосбережению.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить технико-экономическое обоснование эффективности мероприятий по энергосбережению; осуществлять энергетическое планирование и стимулирование маркетинговых исследований.
Результат обучения: 1) Осуществлять пропаганду эффективного использования энергетических ресурсов.
Основы энергоменеджмента
Экономика и организация энергетического производства
Основы маркетинговых исследований в электроэнергетике
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Учебная практика)
Критерии оценки:
1.Понимает необходимость создания демонстрационных залов высокой энергетической эффективности на предприятиях.

2. Кәсіптік міндеттер орындау барысында шешім қабылдағанда электр және магнит өрісінің негізгі заңдарын және қасиеттерін қолданады.
3. Тұрақты және айнымалы ток тізбектерінің сипаттамаларын, сызықты және сызықты емес тізбектерді ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тиісті параметрлер және сипаттамалармен электрондық техника құрылғыларын, электрлік аспаптарды және жабдықтарды таңдау.
Бағалау өдшемшарттары:
1. Электр тізбектерді есептейді.
2. Тізбектердің көрсеткіштерін тексереді.
3. Электр энергиясының көздері мен тұтыну бағыттарын анықтайды.
4. Электр құралдарын, электрнды техниканы және құрылғыларды таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс дененің негізгі термодинамикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс дененің көрсеткіштерін; тұрақты кысым болған жағдайда ауаның аумақтық жылусиымдылығын; қаныққан бу температурасының және қысымның арасындағы тәуелділікті; ылғалды қаныққан бу энтальпиясы және құрғақтық деңгейі көрсеткіштерін анықтайды
2. Термодинамикалық процесті, ішкі қуатты және газ жұмысын есептейді.
3. Термодинамиканы және термодинамика процестері заңдарын қолданады.
4. РV- и TS-диаграммаларда газ цмклының жұмысын сипаттайды.
5. Циклдың пайдалы әсер коэффициентін анықтайды
6. РV, TS, hS –диаграммалар арқылы түрлі термодинамикалық процестер барысында сұйықтықтың жылуын, бу шығару жылылығын және будың қатты қызуын, су буының көрсеткіштерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Жылу энергетикасында жылуберілістің негізі заңдарың қолдану.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Фурье заңның және жылуберілім процестерін түсінеді.
2. Мұржа немесе шар әдістерін тежеу материалдың жылу өткізу коэффициентің анықтайды; тегіс бір қабатты, көп қабаттығ цилиндрлі және шар тәрізді қабырғалар арқылы термиялық қарсылықты тексереді; сұйықтықтың амалсыз қозғалысы кезінде жылу беру коэффициентін; жылу алмасу түрлі жағдайларында жылу ағымын; жылу тасымалдауыштардың температурасын және жылыту беттерін; жылу алмасу коэффициентін.
3. Жылу сәулеленуі заңдарын және газбен будын сәулелену ерекшеліктерін қолданады.
4. Жылуберілімді есептейді.
5. Жүрделі жылу алмасуды есептейді.
КҚ 5. Энергия үнемдеу шаралары мен энергия үнемдеуді басқару әдістерінің тиімділігін техникалы- экономикалық негіздеуді әзірлеу
КМ 05. Энергия үнемдеудің экономикалық және ұйымдастыру бағыттары
Бұл модуль ұсынылған шараларды экономикалық талдау, оларды енгізу реттілігін белгілеу үшін, шығынның өтелімділігі уақытың анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар Энергоменеджмент негіздерін; кәсіпорында энергия үнемдеуді басқаруды; энергия тиімділігін бағалау жүйесін; энергия үнемдеу шаралардың экономикалық техникалық негіздеуін жасауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар энергия үнемдеу шаралардың экономикалық техникалық негіздеуін жасауды; марктингтік зерттеулерді жоспарлауды және ынталандыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Энергетикалық ресурстарды тиімді пайдалануды насихаттау.
Энергоменеджмент негіздері
Экономика және энергетикалық өндірісті ұйымдастыру
Электроэнергетикада маркетингтік зерттеулер негіздері
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік тәжірибе (Оқу тәжірибесі)
Бағалау өлшемшарттары:
1. Кәсіпорындарда жоғарғы энергетикалық тиімділігін көрсету залдарын жасау керектігін түсінеді

2. Использует системный подход в процессе внедрения энергетического менеджмента.
3. Осуществляет управление энергосбережением на предприятии.
4. Применяет методы и критерии экономической оценки энергосберегающих проектов.
Результат обучения: 2) Проводить технико-экономическую оценку энергосберегающих мероприятий и проектов.
Критерии оценки:
1. Владеет экономическим методом проектного анализа.
2. Определяет неэкономические методы проектного анализа.
3. Рассчитывает показатели эффективности энергосберегающего проекта.
Результат обучения: 3) Осуществлять энергетическое планирование и стимулирование.
Критерии оценки:
1. Применяет системный подход к энергетическому планированию.
2. Понимает роль государства в координации работ в области энергосбережения.
3. Использует правовые механизмы регулирования потребления энергетических ресурсов.
4. Осуществляет расчет экономического стимулирования энергосбережения.
5. Выполняет информационное обеспечение энергосбережения.
Результат обучения: 4) Проводить технико-экономическое обоснование эффективности мероприятий по энергосбережению.
Критерии оценки:
1. Понимает рациональность внедрения энергоэффективных технологий.
2. Владеет методикой технико-экономического обоснования внедрения энергосберегающих мероприятий.
3. Выполняет экономические расчеты для составления технико-экономических обоснований.
Результаты обучения: 5) Осуществлять маркетинговые исследования.
Критерии оценки:
1. Понимает особенности энергетического производства.
2. Владеет организационно-производственной структорой энергопредприятий.
3. Осуществляет организацию и планирование производства электрической и тепловой энергии; ремонтов; труда и заработной платы.
4. Применяет методы формирования тарифов на энергию.
5. Выполняет планирование себестоимости, прибыли и рентабельности.
6. Определяет развитие и повышение эффективности производства.
Результаты обучения: 6) Выполнять различные виды работ по специальности.
Критерии оценки:
1. Применяет бизнес протокол в деловой жизни.
2. Проводит совещания, телефонные и другие переговоры
3. Ведет деловую переписку.
2. Эффективно управляет своим временем.
3. Планирует деловую карьеру.
4. Анализирует данные об энергопотреблении.
5. Работает на офисном и другом оборудовании, входящим в состав рабочего места.
6. Проводит экономические анализы и расчеты.
7. Анализирует финансовую документацию.
8. Работает с нормативными документами.
ПК 6. Обеспечить эффективные режимы технологических процессов и контроль режима работы оборудования объектов электроэнергетики
ПМ 06. Обеспечение эффективных режимов технологических процессов и контроль режима работы оборудования объектов электроэнергетики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения эффективных режимов технологических процессов; контроля режима работы оборудования объектов электроэнергетики; определения основных элементов электроэнергетической системы.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
особенности станций КЭС,ТЭЦ, АЭС, ГЭС; составление теплового баланса, сравнительного анализа особенностей ГТУ и ПГУ и других теплосиловых установок; средства и способы управления энергосистемами в различных режимах, физическую сущность установившихся режимов и переходных процессов в электроэнергетических системах, эффективность различных мероприятий для обеспечения надежной и устойчивой работы энергосистемы.
При изучении модуля обучающиеся учатся: рассчитывать нормальные и аварийные режимы энергосистем; определять объемы и уставки автоматической частотной разгрузки и дополнительной аварийной разгрузки по напряжению; проводить мероприятия по повышению энергоэффективности системы освещения и электроприборов; определять производственные потребности в освещении и электроприборах; выделять виды, характеристики источников света и системы освещения; применять нормативные и законодательные требования к освещенности и потреблению электрической энергии; выбирать способы и технологии повышения энергоэффективности систем освещения и электроснабжения; использовать энергосберегающие источники света и электроприборов.
Результат обучения: 1) Обеспечивать эффективные режимы технологических процессов.
Организация и технология отрасли
Управление энергосистем
Электрическое освещение
Критерии оценки:
1. Понимает значение энергетики в народном хозяйстве.

2. Энергетикалық менеджмент енңгізу процесі барысында жүйелі тәсілдеме қолданады.
3. Кәсіпорында энергия үнемдеу жұмысын басқарады.
4. Энергия үнемдеу жобаларға экономикалық бағалау әдістері мен өлшемшарттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Энергия үнемдеу шаралары мен жобаларға техникалық-экономикалық бағалау жасайды.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жобаны талдаудың экономикалық әдісін менгерген.
2. Жобаны талдаудың экономикалық емес әдістерін анықтайды.
3. Энергия үнемдеу жобасының тиімділігі көрсеткіштерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Энергетикалық жобалау және ынталандыру жасау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Энергетикалық жоспарлауға жүйелі тәсілдеме қолданады.
2. Энергия үнемдеу саласындағы жұмыстарды үйлестірудегі мемлекеттің рөлін түсінеді..
3. Энергия ресурстарын тұтынуды реттеудің құқықтық механизмдерін қолданады.
4. Энергия үнемдеу үшін экономикалық ынталандыруды есептейді.
5. Энергияны үнемдеу үшін ақпараттық қолдауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Энергия үнемдеу шараларының тиімділігін техникалық-экономикалық негіздеуін жүргізу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Энергия тиімді технологияларды ендірудің ұтымдылығын түсінеді.
2. Энергия үнемдеу шараларын енгізудің техникалық-экономикалық негіздемесі әдіснамасына менгерген.
3. Техникалық-экономикалық негіздеме жасау үшін экономикалық есептерді жасайды.
Оөқытудың нәтижесі: 5) Маркетингтік зерттреулер жүргізу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Энергетикалық кәсіпорынның ерекшеліктерін түсінеді.
2. Энергетикалық кәсіпорынның ұйымдастыру – өндірістік құрылымын біледі.
3. Электр және жылу энергиясын өндіруді; жөндеу жұмысын; еңбек және еңбек ақыны жобалайды және ұйымдастырады.
4. Энергияға тарифтер қалыптастыру әдістерін қолданады.
5. Шығындар, пайда және табыстылықты жоспарлауды жүзеге асырады.
6. Өндірістің тиімділігін арттыру және дамытуды анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Мамандығы бойынша түрлі жұмыстарды жасау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Іскерлік ұмысы барысынды бизнес хаттаманы қолданады.
2. Жиналыстар, телефон және басқа да келісөздер жүргізеді
3. Іскерлік хаталмасу жүргізеді.
2. Өз уақытын тиімді пайдаланады.
3. Іскерлік мансапты жоспарлайды.
4. Энергия тұтыну туралы мәліметтерді талдайды.
5. Жұмыс орнындағы офистік және басқа да жабдықтарда жұмыс істейді.
6. Экономикалық талдаулар мен есептеулер жүргізеді.
7. Қаржыландыру құжаттарын талдайды.
8. Нормативтік құжаттармен жұмыс істейді.
КҚ 6. Технологиялық процестердің тиімді режимдерін қамтамсыз ету және электрэнергетика объектілерілерінің жабдықтарының жұмыс режимін бақылау
КМ 06. Технологиялық процестердің тиімді режимдерін қамтамсыз ету және электрэнергетика объектілерілерінің жабдықтарының жұмыс режимін бақылау
Бұл модуль технологиялық процестертер тиімді режимдерін; электро энергетика объектілерінің құрылғыларының жұмыс режимін бақылауды; электро энергетика жүйесінің негізгі элементтерін анықтауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар КЭС,ТЭЦ, АЭС, ГЭС станцияларының ерекшеліктерін; жылу балансын, ГТУ және ПГУ және басқа жылу күшті қондырғыларды салыстырмалы талдауды жасауды; түрлі режимдерде энерго жүйесін баскаруды; энерго жүйесінде қалыптасқан режимдер және өтпелі процестер физикалық болмысын; энерго жұйесін ұтымды және қауіпсіз жұмысын қамтамсыз ететін тиімді шараларды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар энергетикалық жүйенің қалыпты және апатты режимдерін есептеуді; автоматты жиілікті түсірудің көлемін және көрсеткіштерін және қосымша кернеуді түсіруді анықтауды; жарықтандыру жүйесінің және электр аспаптарының энергия тиімділігін арттыру жөніндегі шараларды жүзеге асыруды; жарықтандыру және электр аспаптарының өндіріс қажеттіліктерін анықтауды; жарық көздері мен жарықтандыру жүйелерінің сипаттамаларын, ерекшеліктерін айқындауды; жарықтандыру мен электр энергиясын тұтыну үшін нормативтік-құқықтық талаптарды қолдануды; жарықтандыру және энергиямен жабдықтау жүйелерінің энергия тиімділігін арттыру жолдары мен технологияларын таңдауды; энергияны үнемдейтін жарық көздерін және электр құрылғыларын қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық процестердің тиімді режимін қамтамсыз ету.
Саланың технологиясы және оны ұйымдастыру
Энергожүйелерді басқару
Электр жарықтандыру
Бағалау өлшемшарттары:
1. Ұлттық экономикадағы энергияның маңыздылығын түсінеді.

2. Определяет основные элементы электроэнергетической системы.
3. Выделяет основные особенности станции КЭС, ТЭЦ, ГЭС.
4. Составляет тепловой баланс КЭС, ТЭЦ, ГЭС.
5. Дает сравнительный анализ особенностей ГТУ и ПГУ и других теплосиловых установок.
6. Анализирует графики потребления электрической энергии.
7. Рассчитывает компенсацию реактивной мощности.
Результат обучения: 2) Изучать средства и способы управления энергосистемами в различных режимах.
Критерии оценки:
1. Понимает физическую сущность установившихся режимов и переходных процессов в электроэнергетических системах.
2. Оценивает эффективность различных мероприятий для обеспечения надежной и устойчивой работы энергосистемы.
3. Рассчитывает нормальные и аварийные режимы энергосистем.
4. Определяет объемы и уставки автоматической частотной разгрузки и дополнительной аварийной разгрузки по напряжению.
Результат обучения: 3) Проводить мероприятия по повышению энергоэффективности системы освещения и электроприборов.
Критерии оценки:
1. Определяет производственные потребности в освещении и электроприборах.
2. Выделяет виды, характеристики источников света и системы освещения.
3. Применяет нормативные и законодательные требования к освещенности и потреблению электрической энергии.
4. Выбирает способы и технологии повышения энергоэффективности систем освещения и электроснабжения.
5. Использует энергосберегающие источники света и электроприборов.
ПК 7. Проводить учет и мониторинг функционирования системы энергетического менеджмента
ПМ 07. Проведение учета и мониторинга функционирования системы энергетического менеджмента
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения учета и мониторинга функционирования системы энергетического менеджмента.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общие сведения об учете энергоресурсов; анализ систем учета энергоносителей; методы и приборы измерения энергоносителей; организацию учета электрической энергии; учет электроэнергии при ее производстве, передаче и распределении; учет электрической энергии и мощности на энергообъектах; автоматизированные системы контроля и учета электроэнергии и мощности (АСКУЭ); учет тепловой энергии и теплоносителя; системы учета фактического потребления энергоносителей; энергетический мониторинг; цели, задачи, сущность, положение о бухгалтерском учете и отчетности, бухгалтерский баланс и систему счетов, хозяйственные средства и их классификацию, счета бухгалтерского учета, их построение; план счетов, документацию хозяйственных операций;
организацию бухгалтерского учета в торговых предприятиях и организациях, документальное оформление; учет денежных средств, расчетных операций, принципы организации учета наличных средств, правила ведения кассовых операций, документальное оформление; учет денежных средств на расчетном и валютном счетах, основные виды и формы безналичных расчетов, учет расчетов с потребителями и заказчиками, дебиторами и кредиторами, бюджетом, расчетов по оплате труда; учетную политику предприятия, учет расходов, доходов и финансовых результатов; бухгалтерскую отчетность.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить учет электро- и тепловой энергии; применять автоматизированные системы контроля и учета электроэнергии и мощности.
Результат обучения: 1) Выполнять анализ систем учета и мониторинга энергоресурсов.
Учет энергоресурсов и энергетический мониторинг
Основы бухучета и финансирования
Основы автоматики и информационно- измерительная
техника
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Учебная ознакомительная практика)
Критерии оценки:
1. Понимает сущность учета топливно-энергетических ресурсов на предприятии.

2. Электр энергиясы жүйесінің негізгі элементтерін анықтайды.
3. КЭС,ТЭЦ, АЭС, ГЭС станцияларының ерекшеліктерін анықтайды.
4. КЭС, ТЭЦ, ГЭС жылу балансын жасайды.
5., ГТУ және ПГУ және басқа жылу күшті қондырғыларды салыстырмалы талдауын жасайды.
6. Электр энергиясын тұтыну кестесін талдайды.
7. Реактивті қуат өтемесін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Әр түрлі режимдерде энерго жүйесін баскарудың тәсілдері мен әдістерін оқу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Энерго жүйесінде қалыптасқан режимдер және өтпелі процестер физикалық болмысын түсінеді.
2. Энерго жұйесін ұтымды және қауіпсіз жұмысын қамтамсыз ететін шаралардың тиімділігін бағалайды.
3. Энергетикалық жүйенің қалыпты және апатты режимдерін есептейді.
4. Автоматты жиілікті түсірудің көлемін және көрсеткіштерін және қосымша кернеуді түсіруді есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарықтандыру және электр аспаптары жүйесінің энергия тиімділігін арттыру шараларын өткізу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жарықтандыру және электр аспаптарының өндіріс қажеттіліктерін анықтайды.
2. Жарық көздері мен жарықтандыру жүйелерінің сипаттамаларын, ерекшеліктерін айқындайды.
3. Жарықтандыру мен электр энергиясын тұтыну үшін нормативтік-құқықтық талаптарды қолданады.
4. Жарықтандыру және энергиямен жабдықтау жүйелерінің энергия тиімділігін арттыру жолдары мен технологияларын таңдайды.
5. Энергияны үнемдейтін жарық көздерін және электр құрылғыларын қолданады.
КҚ 7. Энергетикалық менеджмент жүйесінің жұмыс істеуін есепке алу және мониторинг жүргізу
ҚМ 07. Энергетикалқ менеджмент жүйесінің жұмыс істеуін есепке алу және мониторинг жүргізу
Бұл модуль знергетикалық менеджмент жүйесінің жұмыс істеуін есепке алуға және мониторинг жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар энергоресурстарды есептеу туралы жалпы мәліметтерді; энергия тасымалдаушы жүйесінің талдауын; .энергия тасымалдауыштарды өлшеу құрылғылары мен әдістерін;
Өндіру, жолдау, тарату барысында электр энергиясын есептеуін; энергетикалық нысандарда электр энергиясын және қуаттылықты өлшеуін; электр энергиясын және қуаттылықты есептеу және бақылау автоматтандырылған жүйелерін (АСКУЭ;
Жылу тасымалдауыштарды және жылу энергиясын есептеуін; энергия тасымалдауыштар нақты тұтынуын есептеу жүйесін;
Энергетикалық мониторингті; бухгалтерлік есеп мақсаттары, міндеттері, сипаты, және есептілік бойынша ұстанымдары, бухгалтерлік есеп және шоттар жүйесі, экономикалық қорлар және олардың жіктелуі, бухгалтерлік есеп шоттары, олардың құрылысын; шоттардың кестесін, іскерлік операциялардын құжаттарын; сауда кәсіпорындарында және ұйымдарда бухгалтерлік есепті ұйымдастыру, құжаттама; қолма-қол ақшаны есепке алу, есеп айырысу операциялары, кассалық есепке алуды ұйымдастыру қағидалары, кассалық операцияларды жүргізу ережелері, құжаттауды; есеп айырысу және валюталық шоттардағы қаражаттарды есепке алу, негізгі түрлері жәнеқолма-қол ақшасыз төлемдер түрлері, тұтынушылармен және клиенттермен есеп айырысуды есепке алу, борышкерлер мен кредиторлар, бюджет, еңбекақы төлеу бойынша есептерді; кәсіпорынның есеп саясаты, шығындарды есепке алу, табыс және қаржылық нәтижелерді; бухгалтерлік есепті меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар электр және жылу энергиясын есептеуді; электр энергиясын және қуаттылықты есептеу және бақылау автоматтандырылған жүйелерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Энергресурстарды есепке алу және мониторинг жүйесіне талдау жүргізу.
Энергоресурстарды есепке алу және энергетикалық мониторинг
Бухгалтерлік есеп және қаржыландыру негіздері
Автоматика негіздері және
ақпараттық-өлшеуіш техникасы
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік тәжірибе (Оқу танысу тәжірибесі)
Бағалау өлшемшарттары:
1. Кәсіпорындағы энергия ресурстарын есепке алудың мәнін түсінеді.

2. Владеет навыками работы с приборами учета: счетчиками (тепло-, электро), расходомерами, тепловычислителями.
3. Выполняет коммерческий и технический учет энергетических ресурсов.
4. Внедряет мониторинг потребления и производства энергоресурсов.
Результат обучения: 2) Проводить учет электроэнергии и тепловой энергии при производстве, передаче и распределении.
Критерии оценки:
1. Понимает особенности учета тепловой энергии в открытых и закрытых системах теплоснабжения.
2. Осуществляет учет тепловой энергии и теплоносителя.
3. Выполняет учет электрической энергии.
Результат обучения: 3) Организовывать бухгалтерский учет.
Критерии оценки:
1. Осуществляет документирование хозяйственные операции.
2. Составляет отчет о товародвижении, денежных средств.
3. Выполняет бухгалтерскую отчетность.
Результат обучения: 4) Проводить оценку финансового положения и перспектив развития предприятия.
Критерии оценки:
1. Проводит расчеты, показатели финансовой деятельности предприятия.
2. Составляет планы денежных потоков.
3. Анализирует и планирует финансы.
4. Осуществляет привлечение ЭСКО кредитных средств на внедрение энергосберегающей технологии.
Результат обучения: 5) Применять автоматизированные системы контроля и учета электроэнергии и мощности.
Критерии оценки:
1. Владеет средствами учета энергетических ресурсов на
предприятии.
2. Выполняет обработку и хранение информации о потреблении энергоносителей.
3. Использует автоматизированные системы учета, контроля и управления энергопотребления на предприятии (АСКУЭ).
Результат обучения: 6) Понимать основные стороны хозяйственной деятельности предприятия.
Критерии оценки:
1. Описывает организационную структуру производства (организационно-правовые нормы структурных подразделений и характер организационных отношений между ними), производственную структуру предприятия (технологический аспект).
2. Составляет структурную схему предприятия.
3. Понимает назначение всех подразделений в области эксплуатации электроустановок, состав электроустановок, их технологические особенности.
Результат обучения: 7) Понимать виды и типы контрольно-измерительных приборов и защитных средств.
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды и типы контрольно-измерительных приборов и защитных средств.
2. Изучает особенности эксплуатации приборов контроля и учета нормы и сроки проверочных испытаний.
3. Изучает основные правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок, основные и дополнительные защитные средства.
Результат обучения: 8) Определять виды электрических станций и способы выработки и передачи электроэнергии.
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды электрических станций и способы выработки и передачи электроэнергии.

2. Есептегіш құрылғылармен жұмыс істеу дағдысына ие: есептегіштер (жылу, электр), шығын өлшеуіштері, жылу есептегіштері.
3. Энергетикалық ресурастардың коммерциялық және техникалық есеп жүргізеді.
4. Энергетикалық ресурстарды тұтыну және өндіру мониторингің енгізеді.
Оқытудың нәтижесі: 2) Өндіру, тарату және тасымалдау кезінде электр және жылу энергиясын есепке алуды жүргізу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жылу берудің ашық және жабық жүйесінде жылу энергиясын есептеу ерекшеліктерін түсінеді.
2. Жылу энергиясын есептеуді жүзеге асырады.
3. Электр энергиясын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Бухгалтерлік есепті ұйымдастыру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Шаруашылық операцияларды құжаттандыру.
2. Өнімнің таратылуы, қолма-қол ақша айналымы туралы есеп жасайды.
3. Бухгалтерлік есеп жасайды.
Оқыту нәтижесі : 4) Кәсіпорынның қаржылай жағдайына және болашақта дамуына баға беру.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның қаржылық қызмет көрсеткіштерін жасайды.
2. Қолма-қол ақша легін жоспарлайды.
3. Қаржыны талдайды және жобалайды.
4. ЭСКО энергия үнемдеу технологиясын енгізу үшін несие қаражатын тартады.
Оқыту нәтижесі: 5) Электр энергия және қуатты бақылау және есепке алудын автоматтандырылған жүйелерін қолдану.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Кәсіпорында энергетикалық ресурстарды есептеу тәсілдерін меңгерген.
2. Энергияны тұтыну туралы ақпаратты өңдеу мен сақтауды жүзеге асырады.
3. Электр энергиясын және қуаттылықты есептеу және бақылау автоматтандырылған жүйелерін (АСКУЭ) қолданады.
Оқыту нәтижесі: 6) Кәсіорынның шаруашылық қызметінің негізгі аспектілерімен танысу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Шаруашылықтың ұйымдастыру құрылымын сипаттайды (құрылымдық бөлімшелердің ұйымдастыру-құқықтық нормалары және араларындағы ұйымдастыру қатынасының сипаттамасы), мекеменің өндірістік құрылымы (технологиялық аспекті).
2. Кәсіпорынның құрылымдық сұлбасын жасайды.
3. Электр қондырғыларын пайдалану саласындағы барлық құрылымдық бөлімшелердің мақсатын, электр қондырғыларының құрамын, олардыңтехнологиялық ерекшеліктерін түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 7) Бақылау-өлшеу аспаптардың мен қорғау құралдарының түрлерімен және типтерімен таңысу.
Бағалау өлшемшарттары::
1. Бақылау-өлшеу қондырғылардың және қорғау құралдарының түрлерімен және типтерімен жіктейді.
2. Бақылау және есептеу құрылғылардың пайдалану ерекшеліктерін, тексеріс сынақтан өту мерзімі мен нормаларын қарастырады.
3. Электр қондырғылары, негізгі және қосымша қорғаныс жабдықтарын пайдаланудың негізгі қауіпсіздік нұсқаулықтарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 8) Электр станциялардың түрлерімен танысу, электр энергиясын өндіру, тасымалдау әдістерімен танысу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Электр станциялардың түрлерін, электр энергиясын өндіру, тасымалдау әдістерін жіктейді.

2. Обслуживает понижающие и повышающие подстанции и основное оборудование, установленое на них.
3. Описывает виды и типы трансформаторов.
4. Проверяет работу силовых и автотрансформаторов
Результат обучения: 9) Понимать работу ЛЭП переменного тока.
Критерии оценки:
1. Изучает работу ЛЭП переменного тока, ее оборудование, виды и марки кабелей, проводов и тросов, способы их монтажа и эксплуатации.
2. Разбирает компоновку распределительных устройств и подстанций различного уровня напряжения.
ПК 8. Использовать энерго- и ресурсоэффективные материалы и технологии
ПМ 08. Выбор и использование энерго- и ресурсоэффектив- ные материалы и технологии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования у обучающихся базы знаний в области рационального использования энергетических ресурсов с учетом ресурсных, производственно-технологических, экологических и социальных условий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: применение современных теплоизоляционных материалов, подбор вида теплоизоляции для конкретных целей;
критерии оценки эффективности использования энергии; экологические и социальные аспекты энергосберегающих мероприятий; классификацию материалов и описание их электрических, физико-химически, механических и электро- теплоизоляционных свойств.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подбирать материалы для рационального использования энергоресурсов с учетом ресурсных, производственно-технологических, экологических и социальных условий.
Результат обучения: 1) Использовать энерго- и ресурсоэффективные технологии.
Энергосбережение и энергосберегающие технологии
Электротехнические и теплоизоляционные материалы
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Производственная практика)
Критерии оценки:
1. Понимает основные понятия и определения: ресурсосбережение, энергосбережение, безотходное производство, ресурсосберегающее производство.
2. Владеет принципами создания безотходных технологий.
3. Выполняет системный анализ основных способов энергосбережения и ресурсосбережения.
Результат обучения: 2) Выполнять анализ показателей и факторов, определяющих ресурсоэффективность предприятия.
Критерии оценки:
1. Описывает систему показателей, определяющих ресурсоэффективность предприятий.
2. Выполняет анализ ключевых факторов, влияющих на эффективность использования ресурсов предприятия.
3. Внедряет "Зеленые технологии".
Результат обучения: 3) Определять свойства и классифицировать материалы, применяемые в производстве.
Критерии оценки:
1. Характеризует виды основных электротехнических материалов, используемых в производстве.

2. Жоғарылатқыш және төмендеткіш қосалқы станцияларда және онда орнатылған негізгі қондырғыларда қызмет істейді
3. Трансформатор түрлері мен типтерін сипаттайды.
4. Күшті және автотрансформаторлар жұмысын тексереді
Оқыту нәтижесі: 9) Айнымалы тоқ электр тасымалдау желілерінің (ЭТЖ) жұмысымен танысу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Айнымалы тоқ ЭТЖ жұмысымен, оның құрылғыларымен, кабель, сымдар мен трос түрлері мен маркаралын, оларды орнату және пайдаланумен танысады.
2. Түрлі қуатты қосалқы станциялар және ажыратқыш қондырғыларды бөлшектеу.
КҚ 8. Энергия және ресурс тиімді материалдар мен технологияларды қолдану
ПМ 08. Энергия және ресурстытиімді материалдар мен технологияларды таңдау және қолдану
Бұл модуль ресурстық, өндірістік және технологиялық, экологиялық және әлеуметтік жағдайларды ескере отырып, энергия ресурстарын ұтымды пайдалану саласында қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар қазіргі заманғы оқшаулау материалдарын пайдалану, белгілі бір мақсаттар үшін оқшаулаудың түрлерін іріктеу; энергия тиімді пайдалану критерийлерін;
Энергия үнемдеу шараларының экологиялық және әлеуметтік аспектілерін; материалдардың жіктелуі және электр, физика-химиялық, механикалық және электрлік оқшаулау қасиеттерінің сипаттамасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ресурстық, өндірістік-технологиялық, экологиялық және әлеуметтік жағдайларды ескере отырып, энергиялық ресурстарды ұтымды пайдалану үшін материалдарды жинақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Энергия және ресурстытиімді технологияларды қолдану.
Энергия үнемдеу және энергия үнемдеу технологиялар
Электртехникалық және жылуоқшаулағыш материалдар
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік тәжірибе (Өндірістік тәжірибе)
Бағалау өлшемшарттары:
1. Ресурстарды үнемдеу, энергияны үнемдеу, қалдықсыз өндіріс, ресурс үнемдейтін өндіріс деген негізгі ұғымдар мен анықтамаларды түсінеді.
2. Қалдықсыз технологияларды қалыптастыру принциптарын меңгерген.
3. Энергия және ресурсты үнемдеудің негізгі тәсілдеріне жүйелі талдау жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның ресурстытиімділігін анықтайтын көрсеткіштеріне және факторларына талдау жасау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның русурс тиімділігін анықтайтын көрсеткіштер жүйесін сипаттайды.
2. Кәсіпорын ресурстарын пайдалану тиімділігіне әсер ететін негізгі факторларды талдайды
3. "Жасыл технологияларды" енгізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірісте пайдаланатын материалдардың қасиеттерін анықтайды және жіктейді.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Өндірісте пайдаланатын электротехникалық материалдардың негізгі түрлерін сипаттайды.

2. Определяет область применения электротехнических материалов.
3. Выбирает электротехнические материалы по назначению.
4. Выполняет отбор материалов по свойствам и области применения.
Результат обучения: 4) Выбирать теплоизоляционные материалы.
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды теплоизоляционных материалов.
2. Выполняет отбор материалов по свойствам и области применения.
3. Применяет современные теплоизоляционные материалы.
Результат обучения: 5) Выполнять работы по энергосбережению предприятия.
Критерии оценки:
1. Реализовывает комплекс наглядно-демонстрационных мер по энергосбережению в организациях и предприятиях различных отраслей.
2. Реализовывает организационные меры энергосбережения и повышения энергетической эффективности.
3. Формирует требования к реализации энергетического обследования.
4. Разрабатывает программы энергосбережения.
5. Создает и поддерживает работоспособность систем энергетического менеджмента.
6. Определяет эффективность от проводимых мероприятий по энергосбережению.
Результат обучения: 6) Выбирать наилучшие доступные технологии повышения энергоэффективности.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает технико-экономическое обоснование и технического задание на реализацию мероприятий с использованием наилучших доступных технологий повышения энергоэффективности в организациях и предприятиях в рамках своей ответственности.
2. Составляет нормативные документы и отчеты.
3. Решает конкретные задачи энергосбережения и повышения энергетической эффективности в соответствии с государственной политикой в данной области.
4. Разрабатывает организационные и технические мероприятия по энергосбережению и повышению энергетической эффективности.
ПК 9. Организовать и проводить работу по эффективному и рациональному использованию энергетических ресурсов
ПМ 09. Эффективное и рациональное использование энергетических ресурсов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для реализации практики замены невозобновляемых форм энергии на возобновляемые и на реализацию экономного использования невозобновляемых форм энергии; для формирования у обучающихся общего понимания физических основ и технологий гелиотеплоснабжения в области геотермального энергоснабжения, ветроэнергетики и фотоэнергоснабжения, достаточного для принятия компетентного решения по выбору соответствующего оборудования при планировании энергосберегающих мероприятий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды возобновляемых источников энергии; традиционные и нетрадиционные источники энергии, энергопотребление; установки для гелиотеплоснабжения, их основные конструкционные элементы, классификацию и основные элементы гелиосистем; основные технологии использования энергетического потенциала солнечной радиации для теплоснабжения; способы теплового аккумулирования для солнечного обогрева и охлаждения помещений; запасы и динамику потребления энергоресурсов, политику Республики Казахстан в области нетрадиционных и возобновляемых источников энергии; физические основы геотермального теплоснабжения и технологии извлечения тепла; схемы геотермального теплоснабжения, тепловые насосы; основные типы конструкций ветрогенераторов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять технологию энергосбережения, нетрадиционные и возобновляемые источники энергии.
Результат обучения: 1) Использовать энергосберегающие технологии.
Технология энергосбережения
Нетрадиционные и возобновляемые
источники энергии
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Технологическая практика)
Критерии оценки:
1. Описывает и объясняет различные процессы, лежащие в основе энергосберегающих
технологий.

2. Электротехникалық материалдарды пайдалану аймағын анықтайды.
3. Электротехникалық материалдарды мақсаты бойынша таңдайды.
4. Материалдарды қасиеттері және пайдалану аймағы бойынша таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жылуоқшаулағыш материалды таңдау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жылуды оқшаулайтын материал түрлерін жіктейді.
2. Материалдарды қасиеттері және пайдалану аймағы бойынша таңдайды.
3. Қазіргі замаңғы жылуды оқшаулайтын материалды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіпорында энергия үнемдеу жұмыстарын атқару.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Ол түрлі салалардағы ұйымдарда және кәсіпорындарда энергия үнемдеуге арналған көрнекі демонстрациялық шаралар кешенін жүзеге асырады.
2. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігі бойынша ұйымдастырушылық шараларды жүзеге асырады.
3. Энергетикалық тексерісті жүзеге асыру үшін талаптар тізімін қалыптастырады.
4. Энергия үнемдеу бағдарламаларын жасайды.
5. Энергетикалық менеджмент жүйелерін жасайды және олардың жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
6. Энергия үнемдеу шаралардың тиімділігін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Энергияны тиімділігін жоғарлататын ең ұздік қолжетімді технологияларды таңдау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Өз құзыреттілігі шегінде таңдалған ең тиімді энергияны тиімді пайдалану технологияларына техникалық экономикалық негіздеме және оны пайдалану туралы техникалық тапсырма жасайды.
2. Нормативтік құжаттарды және есептерді жасайды.
3. Осы саладағы мемлекеттік саясатқа сәйкес энергияны үнемдеу және энергия тиімділігін арттырудың нақты міндеттерін шешеді.
4. Энергия үнемдеу және энергия тиімділігі үшін ұйымдастырушылық және техникалық шаралар әзірлейді.
КҚ 9. Энергетикалық ресурстарды тиімді және ұтымды пайдалану жұмыстарын ұйымдастыру және жүргізу
ПМ 09. Энергетикалық ресурстарды тиімді және ұтымды пайдалану
Бұл модуль жаңартылатын энергия көздеріне жаңартылмайтын энергия нысандарын ауыстыру тәжірибесін енгізу және энергияның жаңартылмайтын түрлерін үнемді пайдалануды жүзеге асыруды; геотермальды энергиямен жабдықтау, жел энергетикасы және фотоэлектрлік энергия саласындағы күн және жылумен жабдықтаудың физикалық негіздері мен технологияларын, энергияны үнемдейтін шараларды жоспарлау кезінде тиісті жабдықты таңдау бойынша құзыретті шешім қабылдау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жанартылатын энергия көздерінің түрлерін; дәстүрлі және баламалы энергия көздері, энергияны тұтынуды; күн жылуына арналған қондырғылар, олардың негізгі құрылымдық элементтері, классификациясы және күн арқылы энергия алу жүйелерінің негізгі элементтерін; жайларды күн арқылы жылыту және салқындату үшін қолданатын жылуды жинаудың тәсілдері; энергия ресурстарының резервтері мен динамикасы, дәстүрлі емес және жаңартылатын энергия көздері саласындағы Қазақстан Республикасының саясатын; жылуды шығару технологиялар және геотермальды жылытудың физикалық негіздерін; жел генератоларын, жылу сорғыштарды, жылытудың геотермальды сұлбаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар энергия үнемдеу технологияларды, баламалы және жанартылатын энергия көздерін пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Энергия үнемдеу технологияларды қолдану.
Энергия үнемдеу технологиялары
Дәстүрлі емес және жанартылатын энергия көздері
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік тәжірибе (Технологиялық тәжірибе)
Бағалау өлшемшарттары:
1. Энергия үнемдеу технологиялар негізінде жатқан түрлі процестерді сипаттайды және түсіндіреді.

2. Владеет навыками, необходимыми для реализации практики замены невозобновляемых форм энергии на возобновляемые.
3. Использует простейшие методы снижения тепловых потерь в зданиях и сооружениях.
Результат обучения: 2) Использовать гелиотеплоснабжение.
Критерии оценки:
1. Понимает физические основы использования энергии солнца.
2. Владеет технологиями использования энергии солнца.
3. Применяет эффективные системы теплоснабжения на основе использования энергии солнца.
Результат обучения: 3) Использовать геотермальное теплоснабжение и тепловые насосы.
Критерии оценки:
1. Понимает возможность использования и эффективность систем геотермального теплоснабжения.
2. Владеет технологии использования геотермальной энергии.
3. Применяет системы теплоснабжения на основе тепловых насосов.
Результат обучения: 4) Использовать ветрогенерацию.
Критерии оценки:
1. Понимает физические основы ветрогенерации.
2. Применяет оборудования и технологии ветрогенерации.
3. Определяет эффективность оборудования и систем ветрогенерации.
Результат обучения: 5) Использовать фотоэлектрические установки.
Критерии оценки:
1. Понимает физические основы преобразования солнечной энергии в электрическую.
2. Применяет фотоэлектрические установки.
3. Определяет эффективность фотоэлектрические установок и систем электроснабжения на их основе.
Результат обучения: 6) Понимать структуру и характер деятельности предприятия.
Критерии оценки:
1. Решает организационные вопросы: оформление на предприятии, сдача инструктажа по технике безопасности, распределение по рабочим местам.
2. Проводит контрольный опрос для проверки знаний норм и правил, необходимых для работы на предприятии.
3. Знакомится со структурой и характером деятельности подразделений.
Результат обучения: 7) Понимает отдельные виды деятельности предприятия энергетического комплекса.
Критерии оценки:
1. Понимает технологический процесс предприятия (цеха); основные технологические оборудования.
2. Определяет источники питания, системы внешнего и внутреннего электроснабжения и ее элементы.
3. Понимает конструктивное исполнение и состав оборудования понизительных,
распределительных и преобразовательных подстанций
(трансформаторы, преобразователи, коммутационную аппаратуру высокого и низкого напряжений).
4. Применяет технические средства компенсации реактивной мощности,
регулирование напряжения.
5. Рассчитывает электропотребления и нормирование расхода электроэнергии.
6. Организовывает эксплуатацию и ремонт электроустановок.
7. Разрабатывает мероприятия по экономии и соблюдению качества электроэнергии.

2. Энергияның жанартылмайтын түрлерін жанартылатын түрлеріне ауыстыру тәжірибесінің қажетті дағдыларына ие.
3. Жайлар мен ғимараттарда жылу жоғалтуды азайту ең жеңіл тәсілін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Гелиожылумен қамтамасыз етуді қолдану.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Күн энергиясын пайдалану физикалық негіздерін түсінеді.
2. Күн энергиясы пайдалану технологиясын біледі.
3. Күн энергиясын жылытуда пайдаланудың тиімді жүйелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Геотермалды жылумен қамтамасыз ету және жылу сорғыштарын пайдалану.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Геотермалды жылыту жүйесін пайдаланудын мүмкіншілігін және тиімділігін түсінеді.
2. Геотермалды энергияны пайдалану технологиясын біледі.
3. Жылу сорғыштары негізіндегі жылыту жүйесін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жел генерациясын қолдану.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жел генерациясының физикалық негіздерін түсінеді.
2. Жел генерация технологияларын және құрылғыларын қолданады.
3. Жел генерация жүйелерінің және құрылғыларының тиімділігін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Фотоэлектрлік құрылғыларды қолдану.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Күн энергиясын электр энегриясына ауысуының физикалық негіздерін түсінеді.
2. Фотоэлектрикалық құрылғыларды қолданады.
3. Фотоэлектрикалық құрылғыларжәне оның негізіндегі электр энергия жүйелерінің тиімділігін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Кәсіпорын құрылымы мен қызмет көрсету сипаттамасын оқу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Келесі ұйымдастыру мәселелерін шешеді: жұмықа қабылдауды рәсімдеу, қауіпсіздік ережесін сақтау туралы инструктаж өту; жұмыс орындары бойынша бөлу.
2. Кәсіпорында жұмыс істеу үшін қажетті ережелер мен ережелерді білу үшін тексеріс өткізеді.
3. Құрылымдық бөлімшелердің құрылымымен танысады.
Оқыту нәтижесі: 7) Энергетикалық кешен кәсіпорындарында бөлек қызмет көрсету түрлерін оқу.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Кәсіпорындардың технологиялық процестерін; негізгі технологиялық құрылғыларды зерттейді.
2. Қуат алу көздерін, ішкі және сыртқы электрмен жабдықтау жүйесімен, оның бөлшектерін зерттейді.
3. Тарату және конверсиялық қосалқы станцияларының жабдықтың конструкциялық шешімі мен құрамын түсінеді (трансформаторлар, түрлендіргіштер, жоғары және төмен кернеулерді коммутациялық жабдықтар).
4. Реактивті электр қуатын өтеудің, кернеуді реттеу техникалық құралдарын қолданады,
5. Электр энергиясын шығының және нормалауын есептейді.
6. Электр қондырғыларын пайдалануды және жөндеуді ұйымдастырады.
7. Энергия сапасын сақтау және үнемдеу шараларды әзірлейді.

8. Применяет индивидуальные средства защиты персонала, обслуживающего электроустановки.
9. Проводит профилактические испытания электроустановок системы электроснабжения.
ПК 10. Обеспечить выполнение требований охраны труда и экологической безопасности
ПМ 10. Выполнение работ по обеспечению безопасных условий труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по обеспечению безопасных условий труда.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: особенности обеспечения безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности; опасные и вредные факторы в профессиональной деятельности; правила охраны труда, промышленной санитарии; оценку факторов формирования и реализации региональной экологической безопасности; разработку рекомендаций по совершенствованию управления природопользованием, по предотвращению, минимизации и преодолению негативных последствий антропогенной деятельности, выбору механизмов управления экологической безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить мероприятия по выполнению правил охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии, эксплуатации оборудования и инструмента, контролю их соблюдения; иметь представление об основах региональной экологической безопасности в целях устойчивого развития регионов страны.
Результат обучения: 1) Определять и контролировать опасные ситуации на рабочем месте.
Охрана труда
Экологическая безопасность
Критерии оценки:
1. Выявляет отклонения и нарушения от параметров безопасности технологических процессов и оборудования.
2. Оценивает возможности негативного воздействия опасных и вредных производственных факторов, действующих на человека.
Результат обучения: 2) Проводит оценку рисков, устанавливая меры контроля.
Критерии оценки:
1) Определяет опасные производственные факторы.
2) Определяет степень риска различных производственных факторов
и добавляет критерии оценки.
3) Проводит классификацию опасных производственных факторов по степени риска.
Результат обучения:
3) Оказывать первую доврачебную помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Выбирает способы оказания первой доврачебной медицинской помощи в зависимости от полученной травмы.
2. Оказывает доврачебную помощь при поражении электрическим током.
3. Владеет приемами оказания доврачебной медицинской помощи: остановки кровотечения, обработки ран, помощи при ожогах и переломах; транспортировки пострадавшего.
Результат обучения: 4) Иметь представление об основах региональной экологической безопасности в целях устойчивого развития регионов страны.
Критерии оценки:

8. Электр қондырғыларының қызметкерлеріне арналған жеке қорғаныс жабдығын қолданады.
9. Электрмен жабдықтау жүйесінің электр қондырғыларының алдын-ала сынақтарын жүргізеді.
КҚ10. Еңбекті қорғау талаптарының орындалуын және экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету
КМ 10. Қауіпсіз еңбек шарттарын қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды орындау
Бұл модуль қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету үшін жұмысты орындау үшін қажетті білімдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқу барысында білім алушылар кәсіптік қызмет саласында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету ерекшеліктері; кәсіби қызметте қауіпті және зиянды факторлар; еңбекті қорғау, өнеркәсіптік санитария ережелері; өңірлік экологиялық қауіпсіздікті қалыптастыру және енгізу факторларын бағалау; қоршаған ортаны басқаруды жетілдіру, адам қызметінің теріс салдарын болдырмау, азайту және жою, экологиялық қауіпсіздікті басқаруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар еңбек қорғау, қауіпсіздік техникасы және өнеркәсіптік гигиена ережелерін, жабдықтарды және құралдарды пайдалану ережелерін сақтауға, олардың сақталуын қадағалайтын іс-шараларды жүргізуге; ел өңірлерінің орнықты дамуы үшін өңірлік экологиялық қауіпсіздік негіздерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнында қауіпті жағдайларды анықтау және бақылау.
Еңбекті қорғау
Экологиялық қауіпсіздік
Бағалау өлшемшарттары:
1. Технологиялық процестер мен жабдықтардың қауіпсіздік көрсеткіштерінен ауытқулар мен бұзушылықтарды анықтайды.
2. Адамға әсер ететін зиянды және зиянды өндірістік факторлардың ықтимал теріс әсерлерін бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бақылау шараларын белгілеу арқылы тәуекелдерді бағалауды жүзеге асырады.
Бағалау өлшемшарттары:
1) Қауіпті өндірістік факторларды анықтайды.
2) Түрлі өндірістік факторлардың тәуекел дәрежесін анықтайды, бағалау критерийлерін қосады.
3) Қауіпті өндірістік факторларды тәуекел дәрежесіне байланысты жіктейді.
Оқыту нәтижесі : 3) Жазатайым жағдайлардан зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жарақатқа байланысты алғашқы медициналық көмек көрсету жолдарын таңдайды.
2. Ток соққанда алғашқы көмек көрсетеді.
3. Келесі дәрігер алды медициналық көмек көрсету тәсілдерін біледі: қан кетуді тоқтату, жараларды емдеу, күйікке және сынықтарға көмектесу; жәбірленушіні тасымалдау.
Оқыту нәтижесі: 4) Аймақтардың тұрақты дамуын қамтамасыз ету үшін аймақтық экологиялық қауіпсіздік негіздерін түсіну.
Бағалау өлшемшарттары:

1. Оцениваеи факторы формирования и реализации региональной экологической безопасности.
2. Разрабатывает рекомендации по совершенствованию управления природопользованием, предотвращению, минимизации и преодолению негативных последствий антропогенной деятельности.
3. Выбирает механизмы управления экологической безопасности.
ПК 11. Выполнять основные виды работ по квалификации "Менеджер энергопредприятий"
ПМ 11. Преддипломная практика
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получить навыки, необходимые для освоения обучающимися квалификации "Менеджер энергопредприятий".
В результате изучения модуля обучающиеся приобретают практические навыки по внедрению, обеспечению функционирования и совершенствования системы
энергетического менеджмента в энергопредприятиях.
Результат обучения: 1) Выполнять управление производственным звеном и обязанности менеджера энергопредприятия.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Осуществляет управление отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов со средним специальным образованием.
2. Планирует рабочий день.
3. Проводит инструктаж на рабочем месте.
4. Выполняет обязанности менеджера энергопредприятия по обеспечению энергосбережения и энергоэффективности.
Результат обучения: 2) Осуществлять сбор исходного материала для дипломного проектирования.
Критерии оценки:
1. Производит сбор исходного материала для дипломного проектирования в соответствии нормативно- технической документацией.
2. Осуществляет сбор исходного материала для дипломного проектирования в соответствии с заданием на дипломное проектирование.
3. Приобретает навыки работы с нормативно - технической документацией, справочной литературой.
4. Выполняет обобщение материала и оформление отчета.
Результат обучения: 3) Описывать мероприятия, направленные на энергосбережение и энергоэффек-тивность каждого участка и предприятия в целом.
Критерии оценки:
1. Организует рабочее место в соответствии с выполняемой работой и требованиями охраны труда.
2. Описывает мероприятия, направленные на энергосбережение и энергоэффективность каждого участка и предприятия в целом.
3. Выбирает наиболее эффективные методы и средства обеспечения энергосбережения и энергоэффективности.
4. Анализирует результаты проведенных мероприятий по снижению энергопотребления и повышению энергосбережения и энергоэффективности.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 243
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан

1. Аймақтық экологиялық қауіпсіздікті қалыптастыру және енгізу факторларын бағалайды.
2. Қоршаған ортаны басқаруды жетілдіру, адам қызметінің теріс салдарын болдырмау, азайту және жеңу бойынша ұсынымдар әзірлейді.
3. Экологиялық қауіпсіздікті басқару мехнизмдерін таңдау.
КҚ 11. "Энергетикалық кәсіпорындардың менеджері" біліктілігінің негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 11. Диплом алдындағы тәжірибе
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және білім алушыларға "Энергетикалық кәсіпорындардың менеджері" біліктілігіне қажетті білімдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульды зерделеу барысында білім алушылар,
Энергетикалық кәсіпорындарда энергетикалық менеджмент жүйесін кіріктіру, тиімді жұмыс істеуін және одан әрі дамытудың тәжірибелік дағдыларына ие болады.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік топты басқару және энергетикалық кәсіпорындардың менеджері міндетін атқару.
Диплом алдындағы тәжірибе
Бағалау өлшемшарттары:
1. Орта арнайы білімі бар мамандарға жүктелген функциялар шеңберінде жеке өндіріс бөлімін басқарады.
2. Жұмыс күнің жоспарлайды.
3. Жұмыс орнында нұсқамалық жүргізеді.
4. Энергия тиімділігі және энергия үнемдеуді қамтамасыз ететін энергетикалық кәсіпорындардың менеджері міндетін атқару.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобаға керекті бастапқы материал жинау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Нормативтік-техникалық құжаттарға сәйкес дипломдық жобаға керекті бастапқы материал жинайды.
2. Дипломдық жобалау бойынша берілген тапсырмаға сәйкес дипломдық жобаға керекті бастапқы материал жинайды.
3. Нормативтік-техникалық құжаттармен, анықтамалық әдебиетпен сәйкес жұмыс істеу дағдыларын ие болады.
4. Есепті жасау және жиналған материалдарды талдау.
Оқыту нәтижесі: 3) Әр объектінің және тұтастай алғанда кәсіпорынның энергия үнемдеуге және энергия тиімділігіне бағытталған іс-шараларды сипаттау.
Бағалау өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнын орындалатын жұмыстарға және еңбекті қорғау талаптарына сәйкес ұйымдастыру.
2. Әр объектінің және тұтастай алғанда кәсіпорынның энергия үнемдеуге және энергия тиімділігіне бағытталған іс-шараларды сипаттайды.
3. Энергия үнемдеу және тиімділігін арттыру ең тиімді әдістері мен тәсілдерін таңдайды.
4. Энергия тұтынуды азайту және энергия үнемдеуді және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі қабылданған шаралардың нәтижелерін талдайды.
Ескерту:
Қолданыстағы абрревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің

4. Понимает источники инфляций и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркском общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
Профессиональные модули
Квалификация "Аудитор энергетических объектов"
ПК 1. Читать схемы и чертежи по электротехническому и санитарно-техническому оборудованию и системам
ПМ 01. Чтение схем и чертежей по электротехническому и санитарно-техническому оборудованию и системам
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для чтения схем и чертежей по электротехническому и санитарно-техническому оборудованию, и системам.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы и приемы проекционного черчения; правила оформления и чтения конструкторской и технологической документации; правила выполнения чертежей, эскизов и схем; геометрические построения и правила вычерчивания технических деталей; общие сведения о сборочных чертежах; способы графического представления технологического оборудования и выполнения схем по электротехническому и санитарно-техническому оборудованию и системам;
электрические и магнитные цепи; электротехнические устройства; производство, распределение и потребление электрической энергии; электромеханические приборы; электронные приборы; цифровые приборы; законы гидростатики и гидродинамики, основные термодинамические процессы, принцип работы основного теплоэнергетического оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
читать принципиальные, электрические и монтажные схемы; применять основные понятия и законы электротехники, теплотехники и гидравлики.
Результат обучения: 1) Оформляет технологическую и конструкторскую документацию в соответствии с действующей нормативно-технической документацией.
Инженерная графика
Основы электротехники
Основы теплотехники и гидравлики
Критерии оценки:
1. Понимает основные положения технологической и конструкторской документации.
2. Соблюдает правила и приемы выполнения чертежей и схем.
3. Владеет методами и приемами проекционного черчения.

4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет үйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
3. Тарихи дереккөздерді пайдаланады.
Кәсіптік модульдер
"Энергетикалық нысандар аудиторы" біліктілігі
КҚ 1. Электр техникалық және санитарлық-техникалық жабдықтар мен жүйелер бойынша схемалар мен сызбаларды оқу
КМ 01. Электр техникалық және санитарлық-техникалық жабдықтар мен жүйелер бойынша схемалар мен сызбаларды оқу
Бұл модуль электр техникалық және санитарлық-техникалық жабдықтар мен жүйелер бойынша схемалар мен сызбаларды оқу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар проекциялық сызудың әдістері мен тәсілдерін; конструкторлық және технологиялық құжаттаманы рәсімдеу және оқу ережелерін; сызбаларды, эскиздер мен схемаларды орындау ережелерін; техникалық бөлшектерді геометриялық құрастыруды және сызу ережелерін; құрастыру сызбалары туралы жалпы мәліметтерді; технологиялық жабдықтарды графикалық ұсыну және электр техникалық және санитарлық-техникалық жабдықтар мен жүйелер бойынша схемаларды орындау тәсілдерін; электр және магниттік тізбектерді; электр техникалық құрылғыларды; электр техникалық құрылғыларды; электр энергиясын өндіру, бөлу және тұтынуды; электромеханикалық аспаптарды; электрондық аспаптарды; сандық аспаптарды; гидростатика және гидродинамика заңдары, негізгі термодинамикалық процестер, негізгі жылу энергетикалық жабдықтың жұмыс принципін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қағидаттық, электрлік және монтаждық сұлбаларды оқуды, электротехниканың, жылутехниканың және гидравликаның негізгі ұғымдары мен заңдарын қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес технологиялық және конструкторлық құжаттаманы рәсімдейді.
Инженерлік графика
Электротехника негіздері
Жылу техникасы және гидравлика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық және конструкторлық құжаттаманың негізгі ережелерін түсінеді.
2. Сызбалар мен схемаларды орындау ережелері мен тәсілдерін сақтайды.
3. Проекциялық сызудың әдістері мен тәсілдерін меңгерген.

4. Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.
5. Выполняет комплексные чертежи геометрических тел и их аксонометрию.
6. Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы и сечения.
7. Читает сборочные чертежи, чертежи общего вида средней сложности.
Результат обучения: 2) Применять основные законы электротехники.
Критерии оценки:
1. Определяет типы электрических схем
2. Применяет правила графического изображения элементов электрических схем.
3. Использует методы расчета электрических цепей.
4. Применяет основные элементы электрических сетей.
5. Читает принципиальные, электрические и монтажные схемы.
Результат обучения: 3) Применять основные понятия и законы гидравлики.
Критерии оценки:
1. Определяет потери теплоты через ограждающие конструкции зданий.
2. Классифицирует изоляцию трубопроводов и теплотехнического оборудования.
3. Составляет тепловые и материальные балансы.
4. Определяет площади поверхности нагрева теплообменных аппаратов.
Критерии оценки:
1. Применяет физические свойства жидкостей и газов.
2. Понимает общие законы и уравнения статики жидкостей и газов.
3. Применяет законы гидродинамики на практике
4. Производит расчет силы гидростатического давления, расхода жидкости, скорости истечения.
5. Использует методику расчета коротких и длинных трубопроводов.
6. Использует методику подбора элементов системы водоснабжения.
ПК 2. Планировать проведение работ по энергетическому обследованию электротехнического и санитарно-технического оборудования объекта капитального строительства
ПМ 02. Планирование проведения работ по энергетическому обследованию оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения характеристики электротехнических материалов; проводниковых материалов и изделий.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: вспомогательные материалы (припои, флюсы, клеи); электроизоляционные материалы; полупроводниковые материалы и изделия; магнитные материалы и изделия; сверхпроводники и криопроводники; основные операции с системами сил, действующими на твердое тело; условия эквивалентности систем сил; условия уравновешенности произвольной системы сил и основные частные случаи этих условий; методы нахождения реакций связей в покоящейся системе сочлененных твердых тел;
способы нахождения центров тяжести тел;
законы трения скольжения и трения качения; законы статики, кинематики, динамики; введение в менеджмент качества (основные положения и словарь); ознакомление с перспективными направлениями в энергетике Казахстана (системы менеджмента качества); основные и поддерживающие процессы в энергетических компаниях; методы описания процессов; введение в аудиты и стандарт ISO 19011; типы и виды аудитов энергетических систем; нормативная база в области проектирования зданий, планировки и застройки населенных мест; предварительное технико-экономическое обоснование проектных расчетов, проектная и рабочая техническая документация, оформление законченных проектно-конструкторские работы.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать и объяснять механические явления, исходя из законов и теорем механики; применять основные законы и методы механики к решению прикладных задач; понимать функциональные и физические основы проектирования зданий, сооружений и их конструкций; использовать нормативно-техническую документацию для проведения энергетического обследования.
Результат обучения: 1) Применять основные законы статики, кинематики, динамики.
Теоретическая механика
Материаловедение
Основы архитектуры
и строительных конструкций
Энергоаудит
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Учебная практика)
Критерии оценки:

4. Техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережелерін пайдалана отырып, геометриялық құрылымдарды орындайды.
5. Геометриялық денелердің кешенді сызбаларын және олардың аксонометриясын орындайды.
6. Бөлшектердің проекциясын, қажетті тіліктер мен қималарды орындайды.
7. Құрастыру сызбаларын, күрделілігі орташа жалпы түрдегі сызбаларды оқиды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электротехниканың негізгі заңдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр сұлбаларының түрлерін анықтайды.
2. Электр схемалары элементтерінің графикалық бейнесі ережелерін қолданады.
3. Электр тізбектерін есептеу әдістерін қолданады.
4. Электр желілерінің негізгі элементтерін қолданады.
5. Қағидалық, электрлік және монтаждық схемаларды оқиды.
Оқыту нәтижесі: 3) Гидравликаның негізгі ұғымдары мен заңдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ғимараттардың қоршау конструкциялары арқылы жылу шығынын анықтайды.
2. Құбырлар мен жылу техникалық жабдықтардың оқшауламасын сыныптайды;
3. Жылу және материалдық баланстарды құрайды.
4. Жылу алмасу аппараттарының қыздыру бетінің ауданын анықтайды
Оқыту нәтижесі: 4) Гидравликаның негізгі ұғымдары мен заңдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сұйықтықтар мен газдардың физикалық қасиеттерін қолданады.
2. Сұйықтар мен газдар статикасының жалпы заңдары мен теңдеулерін түсінеді.
3. Гидродинамика заңдарын тәжірибеде қолданады.
4. Гидростатикалық қысым күшін, сұйықтық шығынын, өту жылдамдығын есептеуді жүргізеді.
5. Қысқа және ұзын құбырларды есептеу әдістемесін қолданады.
6. Сумен жабдықтау жүйесінің элементтерін таңдау әдістемесін пайдаланады.
КҚ 2. Күрделі құрылыс объектісінің электр техникалық және санитарлық-техникалық жабдықтарын энергетикалық тексеру бойынша жұмыстарды жүргізуді жоспарлау
КМ 02. Жабдықты энергетикалық тексеру бойынша жұмыстар жүргізуді жоспарлау
Бұл модуль электротехникалық материалдардың, өткізгіш материалдар мен бұйымдардың сипаттамасын анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қосымша материалдарды (дәнекер, флюстер, желімдер); электроизоляциялық материалдарды; жартылай өткізгіш материалдар мен бұйымдарды; магниттік материалдар мен бұйымдарды; аса өткізгіштер мен криөткізгіштер; қатты денеге әрекет ететін күштер жүйелерімен негізгі операцияларды; күштер жүйелерінің баламалылығы шарттарын; күштердің еркін жүйесінің тепе-теңдік шарттарын және осы жағдайлардың негізгі жеке жағдайларын; біріктірілген қатты денелердің қалыптасқан жүйесіндегі байланыс реакцияларын табу әдістерін; денелердің ауырлық орталықтарын табу тәсілдерін; үйкелу және тербелу; статика, Кинематика, Динамика заңдары; сапа менеджментіне кіріспе (негізгі ережелер мен сөздік); Қазақстан энергетикасындағы перспективалы бағыттармен танысуды (сапа менеджменті жүйесі); энергетикалық компаниялардағы негізгі және қолдау процестері; процестерді сипаттау әдістерін; ISO 19011 аудитіне және стандартына кіріспе; энергетикалық жүйелер аудиттерінің түрлері мен типтерін; ғимараттарды жобалау, елді мекендерді жоспарлау және салу саласындағы нормативтік базаны; жобалық есептеулердің алдын ала техникалық-экономикалық негіздемесін, жобалық және жұмыс техникалық құжаттамасы, аяқталған жобалау-конструкторлық жұмыстарды рәсімдеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар механиканың заңдары мен теоремаларына сүйене отырып, механикалық құбылыстарды талдауды және түсіндіруді; қолданбалы есептерді шешуге механиканың негізгі заңдары мен әдістерін қолдануды; ғимараттарды, құрылыстарды және олардың құрылымдарын жобалаудың функционалдық және физикалық негіздерін түсінуді; энергетикалық тексеру жүргізу үшін нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Статиканың, кинематиканың, динамиканың негізгі заңдарын қолдану.
Теориялық механика
Материалтану
Сәулет және құрылыс конструкцияларының негіздері
Энергоаудит
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіптік практика (оқу практикасы)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет реакции связей, условия равновесия плоской и пространственной системы сил, теории пар сил.
2. Определяет центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
3. Понимает кинематические характеристики точки, частные и общие случаи движения точки и твердого тела.
4. Определяет виды и уравнения движения твердого тела и механических систем.
5. Применяет основные законы и методы механики к решению прикладных задач.
Результат обучения: 2) Применять основные характеристики электротехнических и конструкционных материалов.
Критерии оценки:
1. Понимает виды, свойства и области применения основных конструкционных материалов, используемых в производстве;
2. Применяет классификацию и свойства металлов и сплавов, основных защитных материалов, композиционных материалов;
3. Применяет методы измерения параметров и определения свойств материалов;
4. Понимает основные сведения о кристаллизации и структуре металлов
5. Подбирает основные конструкционные материалы со сходными коэффициентами теплового расширения;
6. Различает основные конструкционные материалы по физико-механическим и технологическим свойствам.
Результат обучения:
3) Приобретение общих сведений о зданиях, сооружениях и их конструкциях.
Критерии оценки:
1. Приобретает понятия о частях здания.
2. Имеет представление о нагрузках и воздействиях на здания.
3. Классифицирует здания и сооружения по видам.
4. Приобретает понятия о функциональных и физических основах проектирования.
5. Имеет представление о тепловых характеристиках зданий и сооружений.
6. Использует нормативно-техническую литературу.
Результат обучения:
4) Использовать нормативно-техническую документацию для проведения энергетического обследования.
Критерии оценки:
1. Понимает общие принципы менеджмента качества.
2. Использует международный стандарт ISO 9001:2008 с примерами его применения.
3. Применяет методы и технику проведения внутреннего энергетического аудита, системы менеджмента качества.
4. Определяет объемы добычи, производства, потребления, передачи энергетических ресурсов и воды за пять последовательных лет, предшествующих энергоаудиту.
5. Имеет сведения об энергетическом и технологическом оборудовании.
ПК 3. Инструментальное обеспечение при проведении энергетических обследований
ПМ 03. Инструментальное обеспечение при проведении энергетических обследований
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для инструментального обеспечения при проведении энергетических обследований.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: электромеханические приборы; электронные приборы; цифровые приборы; в результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: общие сведения об измерениях, средствах измерений и их погрешности; технологические измерения, их результаты и погрешности; измерение давления; системы передачи измерительной информации; измерение температуры; измерение количества и расхода жидкости, пара и газа; Общие сведения о системах электроснабжения по отраслям промышленности и их характерные особенности; основные типы электроприемников и режимы их работы;
методы расчета интегральных характеристик режимов и определения расчетных значений нагрузок; режимы электропотребления в системах электроснабжения по отраслям промышленности;
качество электроэнергии в системах электроснабжения; методы анализа надежности в системах электроснабжения по отраслям промышленности;
экономия топлива и энергии в промышленности; общие вопросы нормирования энергопотребления на промышленных предприятиях;
энергетические характеристики;
нормирование расходов топлива на выработку и отпуск электроэнергии на тепловых электростанциях;
методы и техника проведения внутреннего энергетического аудита системы менеджмента качества; общие принципы менеджмента качества.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать специальные технические средства для измерения физических величин или контроля параметров объектов энергоаудита; получать количественные данные об объеме используемых энергетических ресурсов; определять количественные показатели энергетической эффективности; определять количественные данные о потенциале энергосбережения и повышения энергетической эффективности.
Результат обучения:
1) Использовать основные термины и определения по метрологии.
Электротехнические и теплотехнические измерения и приборы
Электроснабжение отрасли
Нормирование расхода энергоресурсов на предприятии
Энергоаудит
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Учебная практика)
Критерии оценки:

1. Байланыс реакцияларын, күштердің жазық және кеңістіктік жүйесінің тепе-теңдік шарттарын, күштер жұптарының теориясын анықтайды.
2. Жазық геометриялық фигуралар мен стандартты профильдердің ауырлық орталығын анықтайды.
3. Нүктенің кинематикалық сипаттамаларын, нүкте және қатты дене қозғалысының жеке және жалпы жағдайларын түсінеді.
4. Қатты дененің және механикалық жүйелердің қозғалыс түрлері мен теңдеулерін анықтайды.
5. Қолданбалы есептерді шешуге механиканың негізгі заңдары мен әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Электротехникалық және конструкциялық материалдардың негізгі сипаттамаларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісте қолданылатын негізгі конструкциялық материалдардың түрлерін, қасиеттерін және қолданылу салаларын түсінеді.
2. Металдар мен қорытпалардың, негізгі қорғау материалдарының, композициялық материалдардың жіктелуі мен қасиеттерін қолданады.
3. Өлшемдерді өлшеу және материалдардың қасиеттерін анықтау әдістерін қолданады.
4. Металдардың кристалдануы мен құрылымы туралы негізгі мәліметтерді түсінеді
5. Жылу кеңеюінің ұқсас коэффициенттері бар негізгі конструкциялық материалдарды таңдайды.
6. Физикалық-механикалық және технологиялық қасиеттері бойынша негізгі конструкциялық материалдарды ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ғимараттар, құрылыстар және олардың конструкциялары туралы жалпы мәліметтерді игеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ғимараттың бөліктері туралы түсінік алады.
2. Ғимараттарға жүктемелер мен әсер ету туралы түсінігі бар.
3. Ғимараттар мен құрылыстарды түрлері бойынша жіктейді.
4. Жобалаудың функционалдық және физикалық негіздері туралы түсініктер алады.
5. Ғимараттар мен құрылыстардың жылу сипаттамалары туралы түсінігі бар.
6. Нормативтік-техникалық әдебиеттерді пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Энергетикалық тексеру жүргізу үшін нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сапа менеджментінің жалпы принциптерін түсінеді.
2. ISO 9001: 2008 халықаралық стандартын қолдану мысалдарымен қолданады.
3. Ішкі энергетикалық аудит жүргізудің әдістері мен техникасын, сапа менеджменті жүйесін қолданады.
4. Энергия аудитінің алдындағы қатарынан бес жыл ішінде энергетикалық ресурстар мен суды өндіру, өндіру, тұтыну, беру көлемдерін айқындайды.
5. Энергетикалық және технологиялық жабдықтар туралы түсінігі бар.
КҚ 3. Энергетикалық зерттеулер жүргізу кезінде аспаптық қамтамасыз ету
КМ 03. Энергетикалық зерттеулер жүргізу кезінде аспаптық қамтамасыз ету
Бұл модуль энергетикалық зерттеулер жүргізу кезінде аспаптық қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар электромеханикалық аспаптарды, электрондық аспаптарды, цифрлық аспаптарды меңгереді; модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өлшеу, өлшеу құралдары және олардың қателіктері туралы жалпы мәліметтерді, технологиялық өлшеулерді, олардың нәтижелері мен қателіктерін, қысымды өлшеуді, өлшеу ақпаратын беру жүйелерін, температураны өлшеуді, сұйықтықтың, бу мен газдың мөлшерін және шығынын өлшеуді, өнеркәсіп салалары бойынша электрмен жабдықтау жүйелері туралы жалпы мәліметтерді және олардың сипатты ерекшеліктерін; электр қабылдағыштардың негізгі типтерін және олардың жұмыс; режимдердің интегралды сипаттамаларын есептеу және жүктемелердің есептік мәнін анықтау әдістерін; өнеркәсіп салалары бойынша электрмен жабдықтау жүйелеріндегі электр тұтыну режимдерін; электрмен жабдықтау жүйелеріндегі электр энергиясының сапасын; өнеркәсіп салалары бойынша электрмен жабдықтау жүйелеріндегі сенімділігін талдау әдістерін; өнеркәсіптегі отын мен энергияны үнемдеуді; өнеркәсіптік кәсіпорындарда энергия тұтынуды нормалаудың жалпы мәселелерін; энергетикалық сипаттамаларды;
жылу электр станцияларында электр энергиясын өндіруге және жіберуге арналған отын шығындарын нормалауды; сапа менеджменті жүйесінің ішкі энергетикалық аудитін жүргізу әдістері мен техникасын; сапа менеджментінің жалпы принциптерін меңгеруге тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар физикалық шамаларды өлшеу немесе энергия аудит объектілерінің параметрлерін бақылау үшін арнайы техникалық құралдарды пайдалануды; пайдаланылатын энергетикалық ресурстардың көлемі туралы сандық деректерді алуды; энергетикалық тиімділіктің сандық көрсеткіштерін анықтауды; энергия үнемдеу әлеуеті және энергетикалық тиімділікті арттыру туралы сандық деректерді анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Метрология бойынша негізгі терминдер мен анықтамаларды пайдалану.
Электротехникалық және жылутехникалық өлшеулер және аспаптар
Саланы электрмен жабдықтау
Кәсіпорында энергия ресурстарының шығынын нормалау
Энергия аудиті
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіптік практика (Оқу практикасы)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает характеристики электрических цепей постоянного и переменного токов, магнитных цепей;
2. Понимает назначение, основные характеристики и схемы включения электроизмерительных приборов;
3. Различает условные обозначения на шкалах электромеханических приборов
4. Понимает основы метрологии;
5. Использует методы и средства измерения физических величин;
6. Применяет правовые основы и системы стандартизации и сертификации.
Результат обучения:
2) Использовать основные виды средств измерений.
Критерии оценки:
1. Классифицирует электронные приборы.
2. Применяет методы и средства диагностики и контроля основных технологических параметров
3. Читает условные обозначения на электротехнических приборах
Результат обучения: 3) Применять характеристики электрических цепей постоянного и переменного токов, магнитных цепей.
Критерии оценки:
1. Выбирает приборы и способы измерения основных электрических и магнитных параметров.
2. Собирает электрические цепи по заданным электрическим схемам.
3. Выполняет электротехнические измерения.
4. Рассчитывает интегральные характеристики режимов.
5. Определяет показатели качества электроэнергии, показатели уровня надежности электроснабжения по отраслям промышленности.
6. Составляет расчетные схемы замещения для расчета интегральных характеристик режимов.
Результат обучения:
4) Проводить расчеты по оценке энергоиспользования оборудования.
Критерии оценки:
1. Использует методы расчета нормативов потерь электрической энергии при передаче по электрическим сетям.
2. Использует методы расчета нормативов потерь тепловой энергии при передаче по тепловым сетям.
3. Использует методы расчета запасов топлива на тепловых электростанциях и котельных.
4. Методы расчета нормативов удельных расходов топлива на отпущенную электрическую и тепловую энергию.
Результат обучения: 5) Определять на основе нормативов продолжительность снятия показаний с измерительных приборов и приборов учета требуемых параметров и характеристик.
Критерии оценки:
1. Использует правила эксплуатации метрологического оборудования.
2. Оформляет, представляет и докладывает результаты выполненной работы.
3. Планирует и ставит задачи исследования, выбирает методы экспериментальной работы.
4. Составляет практические рекомендации по использованию результатов научных исследований.
5. Проводит расчет значений энергосберегающего потенциала по каждому отдельному показателю, по зданиям и видам энергетических ресурсов.
ПК 4. Обеспечивать выполнение правил по охране труда при проведении работ по энергетическому обследованию объекта капитального строительства
ПМ 04. Выполнение правил по охране труда при проведении работ по энергетическому обследованию объекта капитального строительства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения законодательных положений по охране труда. При изучении модуля обучающиеся осваивают производственную санитарию; технику безопасности; пожарную безопасность; организационные и технические мероприятия по повышению безопасности работ, предотвращению производственного травматизма и заболеваний;
технику безопасности при организации рабочих мест; электробезопасность;
технические требования к оборудованию и инвентарю предприятий общественного питания; правила безопасности при эксплуатации механического, теплового и холодильного оборудовании;
в результате изучения модуля обучающиеся должны освоить сложные электроэнергетические системы (ЭЭС) как объект исследования; свойства сложных электроэнергетических систем; новые тенденции в электроэнергетике; режимы работы ЭЭС; объединенные энергетические системы; принцпы работы ГЭС и ТЭЦ; принцип преобразования и распределения энергии по; систему оперативно-диспетчерского управления; автоматизированные системы оперативно-диспетчерского управления ЭЭС и их подсистем; систему автоматического управления нормальными режимами; систему автоматического противоаварийного управления сложных ЭЭС.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить мероприятия по выполнению правил охраны труда, техники безопасности и производственной санитарии, эксплуатации оборудования и инструмента, контролю их соблюдения; понимать основные законы распределения и потребления электроэнергии.
Результат обучения: 1) Выполнять основные законодательные положения по охране труда и производственной экологии.
Охрана труда
Электроэнергетические системы и сети
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Учебная практика)
Критерии оценки:

1. Тұрақты және айнымалы токтардың электр тізбектерінің, магниттік тізбектердің сипаттамаларын түсінеді;
2. Электр өлшеу аспаптарының мақсаты, негізгі сипаттамалары мен қосу сұлбаларын түсінеді;
3. Электромеханикалық аспаптар шкаласындағы шартты белгілерді ажыратады
4. Метрология негіздерін түсінеді;
5. Физикалық шамаларды өлшеу әдістері мен құралдарын қолданады;
6. Стандарттау мен сертификаттаудың құқықтық негіздері мен жүйелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі 2) Өлшеу құралдарының негізгі түрлерін пайдалану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электрондық аспаптарды жіктейді.
2. Негізгі технологиялық параметрлерді диагностикалау мен бақылаудың әдістері мен құралдарын қолданады.
3. Электротехникалық аспаптардағы шартты белгілерді оқиды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тұрақты және айнымалы токтардың электр тізбектерінің, магниттік тізбектердің сипаттамаларын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі электрлік және магниттік параметрлерді өлшеу құралдары мен тәсілдерін таңдайды.
2. Берілген электр схемалары бойынша электр тізбектерін жинайды.
3. Электр техникалық өлшеулерді орындайды.
4. Режимдердің интегралды сипаттамаларын есептейді.
5. Өнеркәсіп салалары бойынша электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін, электрмен жабдықтау сенімділігі деңгейінің көрсеткіштерін анықтайды.
6. Режимдердің интегралды сипаттамаларын есептеу үшін есептік алмастыру сұлбаларын құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жабдықтың энергия пайдалануын бағалау бойынша есеп жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр желілері бойынша беру кезінде электр энергиясы шығындарының нормативтерін есептеу әдістерін пайдаланады.
2. Жылу желілері бойынша беру кезінде жылу энергиясы шығындарының нормативтерін есептеу әдістерін қолданады.
3. Жылу электр станциялары мен қазандықтардағы отын қорын есептеу әдістерін қолданады.
4. Босатылған электр және жылу энергиясына отынның үлестік шығыстарының нормативтерін есептеу әдістері.
Оқыту нәтижесі: 5) Нормативтер негізінде өлшеу аспаптары мен талап етілетін параметрлер мен сипаттамаларды есептеу аспаптарынан көрсеткіштерді алу ұзақтығын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Метрологиялық жабдықты пайдалану ережелерін қолданады.
2. Орындалған жұмыс нәтижелерін рәсімдейді, ұсынады және баяндайды.
3. Зерттеу міндеттерін жоспарлайды және қояды, эксперименталды жұмыс әдістерін таңдайды.
4. Ғылыми зерттеулер нәтижелерін пайдалану бойынша практикалық ұсыныстар жасайды.
5. Энергетикалық ресурстардың ғимараттары мен түрлері бойынша әрбір жеке көрсеткіш бойынша энергия үнемдеу әлеуетінің мәндерін есептеуді жүргізеді.
КҚ 4. Күрделі құрылыс объектісін энергетикалық тексеру жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау жөніндегі ережелердің орындалуын қамтамасыз ету
КМ 04. Күрделі құрылыс объектісін энергетикалық тексеру жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде еңбекті қорғау жөніндегі ережелерді орындау
Бұл модуль еңбекті қорғау бойынша заңнамалық ережелерді орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өндірістік санитарияны; қауіпсіздік техникасын; өрт қауіпсіздігін; жұмыс қауіпсіздігін арттыру, өндірістік жарақаттану мен аурулардың алдын алу бойынша ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды; жұмыс орындарын ұйымдастыру кезіндегі қауіпсіздік техникасын; электр қауіпсіздігін; қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының жабдықтары мен мүкәммалына қойылатын техникалық талаптарды; механикалық, жылу және тоңазытқыш жабдықтарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік қағидаларын меңгереді;
модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар зерттеу объектісі ретінде күрделі электр энергетикалық жүйелерді (ЭЭЖ); күрделі электр энергетикалық жүйелердің қасиеттерін; электр энергетикадағы жаңа үрдістерді; ЭЭЖ жұмыс режимдері; біріккен энергетикалық жүйелерді; ГЭС және ЖЭО жұмысының принциптері; энергияны ӨЖ түрлендіру және тарату принципін; жедел-диспетчерлік басқару жүйесін; ЭЭЖ және олардың кіші жүйелерін жедел-диспетчерлік басқарудың автоматтандырылған жүйелерін; қалыпты режимдерді автоматты басқару жүйесі; күрделі ЭЭЖ-ні аварияға қарсы автоматты басқару жүйесін меңгеруге тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы және өндірістік санитария, жабдықтар мен құралдарды пайдалану, олардың сақталуын бақылау ережелерін орындау бойынша іс-шаралар жүргізуді; электр энергиясын бөлу және тұтынудың негізгі заңдарын түсінуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау және өндірістік экология бойынша негізгі заңнамалық ережелерді орындау.
Еңбекті қорғау
Электр энергетикалық жүйелер мен желілер
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіптік практика (Оқу практикасы)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Организует рабочее место с соблюдением правил безопасности.
2. Соблюдает производственную санитарию и гигиену.
3. Определяет виды и правила проведения инструктажей по охране труда.
4. Осознает опасность действие электрического тока на организм человека.
Результат обучения: 2) Применять организационные и технические мероприятия по повышению безопасности работ, предотвращению производственного травматизма и заболеваний.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение наряда.
2. Понимает организационные мероприятия на производстве.
3. Составляет технические мероприятия на ремонт оборудования.
4. Понимает определение производственного травматизма.
5. Проводит оценки риска.
Результат обучения: 3) Соблюдать технику безопасности при организации рабочих мест.
Критерии оценки:
1. Соблюдает технические требования к оборудованию и инвентарю промышленных предприятий.
2. Применяет правила безопасности при эксплуатации механического, теплового и холодильного оборудовании.
3. Определяет факторы, влияющие на поражение электрическим током.
4. Применяет средства защиты, используемые в электрических установках и сроки их испытаний.
5. Применяет защитное заземление и зануление.
Результат обучения: 4) Применять основные понятия и определения, связанные с представлениями об электроэнергетических системах.
Критерии оценки:
1. Классифицирует источники электрической энергии;
2. Понимает технологический процесс на ГЭС.
3. Понимает последовательность получения энергии на ТЭЦ.
4. Понимает принцип работы объединенных энергетических систем.
5. Понимает принцип преобразования электроэнергии.
6. Применяет основные законы распределения энергии по потребителям.
ПК 5. Анализировать техническую и проектную документацию на электротехническое и теплотехническое оборудование и системы.
ПМ 05. Проведение анализа технической и проектной документации на электротехническое и теплотехническое оборудование и системы.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения анализа технической и проектной документации на электротехническое и теплотехническое оборудование и системы.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы экономии топлива и энергии в промышленности; общие вопросы нормирования энергопотребления на промышленных предприятиях;
энергетические характеристики предприятий;
нормирование расходов топлива на выработку и отпуск электроэнергии на тепловых электростанциях; физические основы, устройство и принцип действия электрооборудования производств;
характеристики электрооборудования производств;
методы измерения и контроля параметров процессов работы электрооборудования производств.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить анализ потерь в электрических сетях и системах; проводить оценку потенциала энергосбережения; составлять энергофинансовый баланс; рассчитывать технологические затраты каждого вида продукции; определять энергоемкость выпускаемой продукции.
Результат обучения: 1) Понимать принципиальные отличия различных форм энергобаланса технологических процессов.
Нормирование расхода энергоресурсов на предприятии
Электрооборудование производства
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Учебная ознакомительная практика)
Критерии оценки:

1. Қауіпсіздік ережелерін сақтай отырып жұмыс орнын ұйымдастыра біледі.
2. Өндірістік санитарияны және гигиенаны сақтайды.
3. Еңбекті қорғау бойынша нұсқамаларды өткізу түрлері мен ережелерін айқындайды.
4. Электр тогының адам ағзасына әсер ету қаупін сезінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс қауіпсіздігін арттыру, өндірістік жарақаттану мен ауруларды болдырмау жөніндегі ұйымдастырушылық және техникалық іс-шараларды білу және қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүктелімнің тағайындалуын түсінеді.
2. Өндірістегі ұйымдастыру іс-шараларын түсінеді.
3. Жабдықты жөндеуге арналған техникалық іс-шараларды жасайды.
4. Өндірістік жарақаттанудың анықтамасын түсінеді.
5. Тәуекелге бағалау жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс орындарын ұйымдастыру кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнеркәсіптік кәсіпорындардың жабдықтары мен мүкәммалына қойылатын техникалық талаптарды сақтайды.
2. Механикалық, жылу және тоңазытқыш жабдықтарды пайдалану кезінде қауіпсіздік қағидаларын қолданады.
3. Электр тогының зақымдануына әсер ететін факторларды анықтайды.
4. Электр қондырғыларында пайдаланылатын қорғаныс құралдарын және оларды сынау мерзімдерін қолданады.
5. Қорғаныштық жерге тұйықтау мен нөлдеуді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Электр энергетикалық жүйелер туралы ұғымдармен байланысты негізгі ұғымдар мен анықтамаларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр энергиясының көздерін жіктейді.
2. ГЭС-дағы технологиялық процесті түсінеді.
3. ЖЭО-да энергия алу кезектілігін түсінеді.
4. Біріккен энергетикалық жүйелердің жұмыс принципін түсінеді.
5. Электр энергиясын түрлендіру принципін түсінеді.
6. Тұтынушылар бойынша энергияны бөлудің негізгі заңдарын қолданады.
КҚ5. Электр техникалық және жылу техникалық жабдықтар мен жүйелердің техникалық және жобалық құжаттамасын талдау
КМ 05. Электротехникалық және жылутехникалық жабдықтар мен жүйелердің техникалық және жобалық құжаттамасына талдау жүргізу
Бұл модуль электротехникалық және жылутехникалық жабдықтар мен жүйелердің техникалық және жобалық құжаттамасына талдау жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өнеркәсіпте отын мен энергияны үнемдеу қағидаларын; өнеркәсіптік кәсіпорындарда энергия тұтынуды нормалаудың жалпы мәселелерін; кәсіпорындардың энергетикалық сипаттамаларын; жылу электр станцияларында электр энергиясын өндіру мен жіберуге арналған отын шығындарын нормалауды; өндірістің электр жабдықтарының физикалық негіздерін, құрылысы мен жұмыс істеу принципін; өндірістің электр жабдықтарының сипаттамаларын; өндірістің электр жабдықтарының жұмыс процестерінің параметрлерін өлшеу және бақылау әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар электр тораптары мен жүйелеріндегі шығындарға талдау жүргізуді; энергия үнемдеу әлеуетіне бағалау жүргізуді; энергия қаржыландыру балансын құруды; өнімнің әр түрінің технологиялық шығындарын есептеуді; шығарылатын өнімнің энергия сыйымдылығын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық үдерістердің энергия балансының түрлі нысандарының түбегейлі айырмашылықтарын түсіну.
Кәсіпорында энергия ресурстарының шығынын нормалау
Өндірістің электр жабдықтары
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіптік практика (Оқу практикасы)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает задачи нормирования потребления энергоресурсов.
2. Использует расчетно-аналитические методы нормирования удельных расходов энергетических ресурсов.
3.Выполняет расчет технологических норм расхода энергетических ресурсов.
Результат обучения:
2) Использовать основные понятия и показатели эффективности использования энергии.
Критерии оценки:
1. Строит нормативные характеристики энергопотребляющих установок.
2. Проводит анализ потерь в электрических сетях и системах.
3. Определяет потери в измерительных системах.
Результат обучения: 3) Применять новые понятия и современные методы для исследования энергетического совершенства процессов.
Критерии оценки:
1. Понимает виды энергетических балансов.
2. Проводит анализ потерь в электрических сетях и системах.
3. Составляет энергофинансовый баланс.
4. Проводит оценку потенциала энергосбережения.
Результат обучения: 4) Проводить расчеты по оценке использования энергии.
Критерии оценки:
1. Понимает методику составления энергетического баланса энергетических предприятий.
2. Определяет величину дисбаланса потребления и реализации энергоресурсов на предприятии электрических сетей.
3. Определяет общезаводские затраты.
4. Определяет общецеховые затраты для каждого вида продукции.
5. Рассчитывает технологические затраты каждого вида продукции.
Результат обучения: 5) Определять места наибольших неоправданных потерь энергии в основных агрегатах и предлагать способы их сокращения или устранения.
Критерии оценки:
1. Понимает виды показателей энергоэффективности.
2. Определяет удельные расходы энергоресурсов на выпуск различных видов продукции.
3. Определяет энергетическую составляющую в себестоимости продукции.
4. Определяет энергоемкость выпускаемой продукции.
5. Рассчитывает оптимальную загрузку оборудования.
Результат обучения: 6) Понимать физические основы, принцип действия, схемы и конструкторские решения по управлению работой электрооборудования на производстве.
Критерии оценки:
1. Понимает область применения электрооборудования.
2. Понимает назначение электрооборудования в теплоэнергетике.
3. Понимает назначение электрооборудования в промышленности.
4. Классифицирует электрооборудование в жилых объектах.
5. Классифицирует электрооборудование в административных зданиях.
6. Классифицирует электрооборудование на инженерных площадках.
ПК 6. Рассчитывать электроэнергетические и теплотехнические показатели оборудования и систем
ПМ 06. Расчет электроэнергетических и теплотехнических показателей оборудования и систем.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для расчета электроэнергетических и теплотехнических показателей оборудования и систем.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: определение параметров качества электрической энергии и ее влияние на потери электрической энергии в энергопотребляющем оборудовании; места определения качества энергии; показатели энергетической эффективности, используемые при обследовании предприятий электрических сетей; методы и средства улучшения показателей качества электрической энергии: использование технических средств, выбор оптимальных законов регулирования, выявление и устранение электромагнитных помех; оценку экономической эффективности энергосберегающих мероприятий; расчет потерь электрической энергии по характерным суткам и режимам; основные положения технической термодинамики; первый закон термодинамики; термодинамические процесс; второй закон термодинамики; теплопроводность; конвективный теплообмен; теплопередача; радиационный и сложный теплообмен;
определение экономии топлива при совместной выработке теплоты и электроэнергии; упрощенный метод определения выработки электроэнергии теплофикационным и коденсационным способами и расхода топлива на ТЭЦ; методы определения расчетных и текущих, часовых и годовых расходов теплоты на отопление, вентиляцию и горячее водоснабжение; часовые и годовые графики расхода теплоты жилыми районами; часовой и годовой коэффициенты теплофикации; понятие об оптимальном часовом коэффициенте теплофикации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: рассчитывать характеристики электрооборудования производств; определять показатели качества электроэнергии; определять показатели уровня надежности электроснабжения по отраслям промышленности; определять коэффициент теплоотдачи; определять теплопотребление помещения; определять тепловыделения помещения; пользоваться справочной литературой по расчету теплопотерь и тепловыделений.
Результат обучения 1) Применять физические основы формирования режимов электро- и теплопотребления.
Электроснабжение по отраслям промышленности
Основы теплотехники и гидравлики
Основы теплоснабжения
Критерии оценки:

1. Энергия ресурстарын тұтынуды нормалау міндеттерін түсінеді.
2. Энергетикалық ресурстардың үлестік шығындарын нормалаудың есептік-талдамалық әдістерін қолданады.
3. Энергетикалық ресурстар шығынының технологиялық нормаларын есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Энергияны пайдаланудың негізгі ұғымдары мен тиімділік көрсеткіштерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергия тұтынатын қондырғылардың нормативтік сипаттамаларын құрастырады.
2. Электр тораптары мен жүйелеріндегі шығындарға талдау жүргізеді.
3. Өлшеу жүйелеріндегі шығындарды анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Процестердің энергетикалық жетілуін зерттеу үшін жаңа ұғымдар мен заманауи әдістерді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергетикалық баланстың түрлерін түсінеді.
2. Электр тораптары мен жүйелеріндегі шығындарға талдау жүргізеді.
3. Энергия қаржы балансын құрайды.
4. Энергия үнемдеу әлеуетін бағалауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Энергияны пайдалануды бағалау бойынша есеп жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергетикалық кәсіпорындардың энергетикалық балансын құрастыру әдістемесін түсінеді.
2. Электр тораптары кәсіпорнында энергия ресурстарын тұтыну және іске асыру теңгерімсіздігінің шамасын анықтайды.
3. Жалпы зауыттық шығындарды анықтайды.
4. Өнімнің әрбір түрі үшін жалпы цехтық шығындарды анықтайды.
5. Өнімнің әр түрінің технологиялық шығындарын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Негізгі агрегаттардағы энергияның ең көп ақталмаған ысыраптарының орнын анықтау және оларды қысқарту немесе жою тәсілдерін ұсыну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергия тиімділігі көрсеткіштерінің түрлерін түсінеді.
2. Әр түрлі өнім түрлерін шығаруға энергия ресурстарының үлестік шығындарын анықтайды.
3. Өнімнің өзіндік құнындағы энергетикалық құрамдас бөлікті анықтайды.
4. Шығарылатын өнімнің энергия сыйымдылығын анықтайды.
5. Жабдықтың тиімді жүктемесін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Өндірістегі электр жабдықтарының жұмысын басқару бойынша физикалық негіздерді, жұмыс істеу принципін, схемалар мен конструкторлық шешімдерді түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдықтарын қолдану саласын түсінеді.
2. Жылу энергетикасындағы электр жабдықтарының тағайындалуын түсінеді.
3. Өнеркәсіптегі электр жабдықтарының тағайындалуын түсінеді.
4. Тұрғын үй объектілеріндегі электр жабдығын сыныптайды.
5. Әкімшілік ғимараттардағы электр жабдығын сыныптайды.
6. Инженерлік алаңдарда электр жабдығын сыныптайды.
КҚ 6. Жабдықтар мен жүйелердің электр энергетикалық және жылутехникалық көрсеткіштерін есептеу
КМ 06. Жабдықтар мен жүйелердің электр энергетикалық және жылутехникалық көрсеткіштерін есептеу
Бұл модуль жабдықтар мен жүйелердің электр энергетикалық және жылу техникалық көрсеткіштерін есептеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар электр энергиясы сапасының параметрлерін анықтауды және оның энергия тұтынатын жабдықтардағы электр энергиясының шығынына әсерін; энергия сапасын анықтау орындарын; электр желілері кәсіпорындарын тексеру кезінде пайдаланылатын энергетикалық тиімділік көрсеткіштерін; электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін жақсарту әдістері мен құралдарын: техникалық құралдарды пайдалану, реттеудің оңтайлы заңдарын таңдау, электрмагниттік кедергілерді анықтау және жою; энергия үнемдейтін іс-шаралардың экономикалық тиімділігін бағалау; энергия үнемдейтін; тән тәуліктер мен режимдер бойынша электр энергиясының шығынын есептеу; техникалық термодинамиканың негізгі ережелерін; термодинамиканың бірінші заңын; термодинамикалық процессті; термодинамиканың екінші заңын; жылу өткізгіштік; конвективті жылу алмасуды; жылу беру; радиациялық және күрделі жылу алмасу;
жылу мен электр энергиясын бірлесіп өндіру кезінде отынды үнемдеуді анықтауды; жылу және конденсациялық тәсілдермен электр энергиясын өндіруді және ЖЭО-да отын шығынын анықтаудың оңайлатылған әдісін; жылуға, желдетуге және ыстық сумен жабдықтауға арналған жылудың есептік және ағымдағы, сағаттық және жылдық шығыстарын анықтау әдістері; тұрғын аудандармен жылудың сағаттық және жылдық кестесі; жылудың сағаттық және жылдық коэффициенттерін; жылудың оңтайлы сағаттық коэффициенті туралы түсінікті меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өнеркәсіп салалары бойынша электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін және электрмен жабдықтау сенімділігінің деңгейін анықтауды үйренеді; өндірістің электр жабдықтарының сипаттамаларын есептеуді; жылу желілерінің гидравликалық есебін жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр және жылу тұтыну режимдерін қалыптастырудың физикалық негіздерін қолдану.
Өнеркәсіп салалары бойынша электрмен жабдықтау
ОТГ
Жылумен жабдықтау негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Рассчитывает интегральные характеристики режимов.
2. Определяет показатели качества электроэнергии.
3. Определяет показатели уровня надежности электроснабжения по отраслям промышленности.
4. На аналитическом этапе сопоставляет фактические показатели с нормативными значениями, выявляет и анализирует показатели энергоэффективности.
Результат обучения: 2) Применять методы и практические приемы расчета электрических и тепловых нагрузок отдельных элементов и систем.
Критерии оценки:
1. Составляет расчетные схемы замещения для определения интегральных характеристик режимов, показателей качества электроэнергии, надежности.
2. Рассчитывает характеристики электрооборудования производств.
Результат обучения: 3) Определять теплообмен в зданиях и сооружениях.
Критерии оценки:
1. Определяет количество тепла, проходящего через плоскую стенку.
2. Определяет коэффициенты теплопередачи и теплопроводности.
3. Определяет термическое сопротивление ограждения.
4. Определяет теплопотребление помещения.
5. Определяет тепловыделения помещения.
6. Пользуется справочной литературой по расчету теплопотерь и тепловыделений.
Результат обучения: 4) Определять энергетическую эффективность
централизованного теплоснабжения и теплофикации.
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды теплового потребления.
2. Понимает системы теплоснабжения и их элементы.
3. Использует в расчетах режимы регулирования тепловой нагрузки.
4. Проводит гидравлический расчет тепловых сетей.
5. Устанавливает гидравлический режим работы оборудования.
ПК 7 Осуществлять сбор, обработку и анализ данных об использовании топливно-энергетических ресурсов
ПМ 07. Сбор, обработка и анализ данных об использовании топливно-энергетических ресурсов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для сбора, обработки и анализа данных об использовании топливно-энергетических ресурсов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: элементы линейной алгебры;
нормы расхода топлива, тепловой и электрической энергии для осуществления режима экономии, рационального распределения и наиболее эффективного их использования; потребление топливно-энергетических ресурсов; оценку эффективности использования расхода топлива, тепловой и электрической энергий.
При изучении модуля обучающиеся учатся: находить простейшие пределы числовых последовательностей и пределы функций в точке и на бесконечности;
вычислять простейшие неопределенные и определенные интегралы и применять их для нахождения площадей и объемов природных объектов; сравнивать альтернативные идеи и выбирать лучшие;
разрабатывать единый список проектов; классифицировать нормы расхода ТЭР в производстве.
Результат обучения 1) Решать типовые математические задачи, используемые при принятии управленческих решений.
Основы высшей математики
Нормирование расхода энергоресурсов на предприятии Производственное обучение и /или профессиональная практика (Учебная практика)
Критерии оценки:

1. Режимдердің интегралды сипаттамаларын есептейді.
2. Электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін анықтайды.
3. Өнеркәсіп салалары бойынша электрмен жабдықтау сенімділігі деңгейінің көрсеткіштерін анықтайды.
4. Талдамалық кезеңде нақты көрсеткіштерді нормативтік мәндермен салыстырады, энергия тиімділігі көрсеткіштерін анықтайды және талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жеке элементтер мен жүйелердің электр және жылу жүктемелерін есептеу әдістері мен практикалық тәсілдерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Режимдердің интегралды сипаттамаларын, электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін, сенімділігін анықтау үшін есептік алмастыру сұлбаларын құрастырады.
2. Өндірістің электр жабдықтарының сипаттамасын есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ғимараттар мен құрылыстардағы жылу алмасуды анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жалпақ қабырға арқылы өтетін жылу мөлшерін анықтайды.
2. Жылу беру коэффициентін анықтайды.
3. Жылу өткізу коэффициентін анықтайды.
4. Қоршаудың термиялық кедергісін анықтайды.
5. Жылу беру қоршауының кедергісін анықтайды;
6. Жылу беру коэффициентін анықтайды.
7. Үй-жайдың жылу тұтынуын анықтау.
8. Бөлменің жылу бөлінуін анықтау.
9. Жылу шығынын және жылу бөлуді есептеу бойынша анықтамалық әдебиетті қолданады.
10. Желдету және ауа баптау бойынша негізгі ережелерді түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Орталықтандырылған жылумен жабдықтаудың және жылудың энергетикалық тиімділігін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылу тұтыну түрлерін жіктейді.
2. Жылумен жабдықтау жүйелерін және олардың элементтерін түсінеді.
3. Есептерде жылу жүктемесін реттеу режимдерін пайдаланады.
4. Жылу желілерінің гидравликалық есебін жүргізеді.
5. Жабдықтың гидравликалық жұмыс режимін орнатады.
КҚ 7 Отын-энергетика ресурстарын пайдалану туралы деректерді жинауды, өңдеуді және талдауды жүзеге асыру
КМ 07. Отын-энергетикалық ресурстарды пайдалану туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау
Бұл модуль отын-энергетикалық ресурстарды пайдалану туралы деректерді жинау, өңдеу және талдау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар сызықтық алгебра элементтерін; үнемдеу режимін жүзеге асыру үшін отын, жылу және электр энергиясының шығын нормаларын, ұтымды бөлуді және оларды неғұрлым тиімді пайдалануды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Басқарушылық шешімдерді қабылдау кезінде қолданылатын үлгілік математикалық міндеттерді шешу.
Жоғары математика негіздері
Кәсіпорында энергия ресурстарының шығынын нормалау
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіптік практика (Оқу практикасы)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Находит простейшие пределы числовых последовательностей и пределы функций в точке и на бесконечности.
2. Находит производные функций.
3. Вычисляет простейшие неопределенные и определенные интегралы и применяет их для нахождения площадей и объемов природных объектов.
4. Вычисляет вероятности событий.
5. Приводить примеры случайных величин в энергетических исследованиях.
Результат обучения: 2) Применять методы математического анализа и моделирования.
Критерии оценки:
1. Строит модели энергетических сетей с использованием теории графов.
2. Решает дифференциальные уравнения.
3. Владеет статистическими методами обработки экспериментальных данных.
4. Делает выводы на основе анализа математических моделей.
Результат обучения: 3) Выбирать для каждого случая пригодные методы исследования.
Критерии оценки:
1. Определяет, какие из идей возможны как реальные проекты.
2. Сравнивает альтернативные идеи и выбирает лучшие.
3. Разрабатывает единый список проектов.
Результат обучения: 4) Обеспечить применение при планировании и в производстве технически и экономически обоснованных, прогрессивных норм расхода топлива, тепловой и электрической энергии.
Критерии оценки:
1. Определяет нормы расхода топливно-энергетических ресурсов.
2. Планирует потребление топливно-энергетических ресурсов.
3. Оценка эффективности использования расхода топлива, тепловой и электрической энергий.
4. Классифицирует нормы расхода ТЭР в производстве.
ПК 8 Экономические вопросы энергетических обследований
ПМ 08. Экономические вопросы энергетических обследований
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия эффективности; критерии, используемые при определении эффективности;
классификацию энергопотребителей; нормативы энергопотребления; определение эффективности энергопотребителей с различными топливо-энергетическими ресурсами; основные понятия, принципы, формы и виды собственности, управление собственностью; виды планов, их основные этапы, содержание, стратегическое планирование; методы экономического обоснования планов и разработки прогнозов; бизнес-планирование; экономический анализ; анализ состояния рынка товаров народного потребления и услуг; рыночная инфраструктура.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и предприятия; владеет механизмами ценообразования на продукцию и услуги; использовать формы оплаты труда в энергетической отрасли; владеть навыками выполнения конкретных расчетов технико-экономического сравнения вариантов в электроэнергетике; использовать способы повышения эффективности использования активов предприятия.
Результат обучения: 1) Производить расчет годовых и удельных показателей потребления тепловой энергии на отопление, вентиляцию и кондиционирование воздуха.
Эффективность энергопотребления; Экономика энергетики
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Производственная практика)
Критерии оценки:

1. Сандық тізбектердің қарапайым шектерін және нүкте мен шексіздік функциясының шектерін табады.
2. Функциялардың туындысын табады.
3. Қарапайым белгісіз және белгілі бір интегралдарды есептейді және оларды табиғи объектілердің аудандары мен көлемдерін табу үшін қолданад.
4. Оқиғалардың ықтималдығын есептейді.
5. Энергетикалық зерттеулердегі кездейсоқ шамалардың мысалдарын келтіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Әлеуметтік процестерді модельдеу және математикалық талдау әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Графтар теориясын қолдану арқылы энергетикалық желілердің моделін құрастырады.
2. Қарапайым дифференциалдық теңдеулерді шешеді.
3. Тәжірибелік деректерді өңдеудің статистикалық әдістерін меңгерді.
4. Математикалық модельдерді талдау негізінде қорытынды жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әрбір жағдайға сай келетін зерттеу әдістерін таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нақты жобалар ретінде мүмкін болатын идеяларды анықтайды.
2. Балама идеяларды салыстырады және үздіктерін таңдайды.
3. Жобалардың бірыңғай тізімін әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Жоспарлау және өндіру кезінде отын, жылу және электр энергиясы шығысының техникалық және экономикалық негізделген, үдемелі нормаларын қолдануды қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отын-энергетикалық ресурстардың шығыс нормаларын айқындайды.
2. Отын-энергетикалық ресурстарды тұтынуды жоспарлайды.
3. Отын, жылу және электр энергиясының шығынын пайдалану тиімділігін бағалайды.
4. Өндірісте ОЭР шығынының нормаларын жіктейді.
КҚ 8. Энергетикалық зерттеулердің экономикалық мәселелері
КМ 08. Энергетикалық зерттеулердің экономикалық мәселелері
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: тиімділіктің негізгі ұғымдарын; тиімділікті анықтау кезінде қолданылатын өлшемдерді; энергия тұтынушылардың сыныптамасын; энергия тұтыну нормативтерін; түрлі отын-энергетикалық ресурстармен энергия тұтынушылардың тиімділігін анықтауды; негізгі ұғымдарды, қағидаттарды, меншік нысандары мен түрлерін, меншікті басқаруды; жоспарлардың түрлерін, олардың негізгі кезеңдерін, мазмұнын, стратегиялық жоспарлауды; жоспарларды экономикалық негіздеу және болжамдарды әзірлеу әдістерін; бизнес-жоспарлауды; экономикалық талдауды; энергия тұтынушыларының; халық тұтынатын тауарлар мен қызметтер нарығының жай-күйін талдауды; нарықтық инфрақұрылымды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жылытуға, желдетуге және ауаны баптауға жылу энергиясын тұтынудың жылдық және үлестік көрсеткіштерінің есебін жүргізу.
Энергия тұтыну тиімділігі Энергетика экономикасы
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіптік практика (Оқу практикасы)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Осознает структуру управления предприятий.
2. Владеет основами планирования.
3. Рассчитывает технико-экономические показатели.
4. Понимает пути развития экономики Республики Казахстан.
Результат обучения:
2) Экономически обосновывать технические решения по замене теплотехнического оборудования на энергосберегающие варианты.
Критерии оценки:
1. Анализирует эффективность реформ в Республике Казахстан.
2. Понимает материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и предприятия.
3. Владеет механизмами ценообразования на продукцию и услуги.
4. Использует формы оплаты труда в энергетической отрасли.
Результат обучения:
3) Использовать принципы определения важнейших экономических показателей и пути их улучшения.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает экономическую стратегию предприятия.
2. Применяет современные методы оценки экономической эффективности инвестиций.
3. Приводит сравниваемые варианты проектов к сопоставимому виду.
4. Обосновывает выбранный вариант на основе экономических показателей и технических преимуществ.
Результат обучения: 4) Выбирать технологические особенности энергетического производства и их влияния на экономику предприятия.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками выполнения конкретных расчетов технико-экономического сравнения вариантов в электроэнергетике.
2. Использует способы повышения эффективности использования активов предприятия.
3. Понимает принципы определения важнейших экономических показателей и пути их улучшения.
ПК 9. Оформлять результаты энергетического обследования
ПМ 09. Оформление результатов энергетического обследования
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: определение для каждого энергоресурса наиболее значимых потребителей по затратам и объемам потребления; распределение потребления каждого энергоресурса по основным потребителям (разработка энергетических балансов); разработка мероприятий по снижению потребления энергоресурсов;
проводить обследование предприятия; составить схемы технологических процессов; составить список основных потребителей энергии; провести расчет потребления энергии каждого из основных потребителей энергии; провести анализ работы основных потребителей; методы экономии топлива и энергии в промышленности; общие вопросы нормирования энергопотребления на промышленных предприятиях; энергетические характеристики;
нормирование расходов топлива на выработку и отпуск электроэнергии на тепловых электростанциях,
последовательность составления энергетического паспорта.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять все этапы составления энергетического паспорта; производить расчет технико-экономических показателей действующего оборудования; составлять методику расчета с заменой действующего оборудования; определять рабочие параметры с учетом установки нового оборудования; проводить сравнительный анализ технико-экономических параметров до и после замены оборудования; определять прямые потери энергии за счет утечек энергоносителей; выявлять наиболее неблагополучные объекты с точки зрения эффективности энергоиспользования.
Результат обучения: 1) Проводить сбор первичной информации.
Энергоаудит
Нормирование расхода энергоресурсов на предприятии
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Технологическая практика)
Критерии оценки:

1. Кәсіпорындарды басқару құрылымын түсінеді.
2. Жоспарлау негіздерін меңгерді.
3. Техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептейді.
4. Қазақстан Республикасы экономикасының даму жолдарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жылу техникалық жабдықты энергия үнемдеу нұсқаларына ауыстыру бойынша техникалық шешімдерді экономикалық негіздеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасындағы реформалардың тиімділігін талдайды.
2. Сала мен кәсіпорынның материалдық-техникалық, еңбек және қаржы ресурстарын түсінеді.
3. Өнімдер мен қызметтерге баға белгілеу тетіктерін меңгерді.
4. Энергетика саласында еңбекақы төлеу нысандарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Аса маңызды экономикалық көрсеткіштерді анықтау қағидаттарын және оларды жақсарту жолдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның экономикалық стратегиясын әзірлейді.
2. Инвестициялардың экономикалық тиімділігін бағалаудың заманауи әдістерін қолданады.
3. Жобаның салыстырмалы нұсқаларын салыстырмалы түрге әкеледі.
4. Таңдалған нұсқаны экономикалық көрсеткіштер негізінде ғана емес, сонымен қатар техникалық артықшылықтар негізінде негіздейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Энергетикалық өндірістің технологиялық ерекшеліктерін таңдау және олардың кәсіпорын экономикасына әсерін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр энергетикасындағы нұсқаларды техникалық-экономикалық салыстырудың нақты есептеулерін орындау дағдыларын меңгерді.
2. Кәсіпорынның активтерін пайдалану тиімділігін арттыру тәсілдерін қолданады.
3. Маңызды экономикалық көрсеткіштерді анықтау принциптерін және оларды жақсарту жолдарын түсінеді.
КҚ 9. Энергетикалық тексеру нәтижелерін рәсімдеу
КМ 09. Энергетикалық тексеру нәтижелерін рәсімдеу
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
әрбір энергоресурс үшін ең маңызды тұтынушыларды тұтыну шығындары мен көлемі бойынша анықтауды; әрбір энергоресурсты тұтынуды негізгі тұтынушылар бойынша бөлуді (энергетикалық баланстарды әзірлеу); энергия ресурстарын тұтынуды төмендету бойынша іс-шараларды әзірлеуді;
кәсіпорынға тексеру жүргізуді;
технологиялық процестердің сұлбаларын құруды;
негізгі энергия тұтынушыларының тізімін құру; энергияның әр негізгі тұтынушыларының энергияны тұтынуын есептеуді жүргізуді; негізгі тұтынушылардың жұмысына талдау жүргізу; өнеркәсіпте отын мен энергияны үнемдеу әдістерін; өнеркәсіптік кәсіпорындарда энергия тұтынуды нормалаудың жалпы мәселелерін; энергетикалық сипаттамаларды; жылу электр станцияларында электр энергиясын өндіру мен жіберуге арналған отын шығыстарын нормалауды меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бастапқы ақпаратты жинау.
Энергоаудит
Кәсіпорында энергия ресурстарының шығынын нормалау
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіптік практика (Оқу практикасы)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выясняет общие сведения о предприятии.
2. Определяет фактические отчетные данные по энергопользованию и выпуску продукции в текущем и базовом году.
3. Составляет перечень основного энерготехнологического оборудования.
4.Составляет технические и энергетические характеристики установок.
5. Определяет технико-экономические характеристики энергоносителей, используемых на предприятии.
6.Собирает сведения о подстанциях, источниках тепло-, водоснабжения, сжатого воздуха, топливоснабжения.
Результат обучения: 2) Выполнять разработку технического задания.
Критерии оценки:
1. Использует нормативные акты для составления технического здания.
2. Составление структуры работ по типам энергопотребляющих систем.
3. Понимает состав и комплектность материалов, являющихся итогами проведенной работы.
4. Составляет технический отчет.
Результат обучения: 3) Проводить расчетную часть договора.
Критерии оценки:
1. Находит распределение всей потребляемой объектами энергии по отдельным видам энергоресурсов и энергоносителей.
2. Определяет факторы, влияющие на потребление энергии.
3. Вычисляет удельное энергопотребление по отдельным видам энергоресурсов и объектам.
4. Сравнивает значения удельного потребления с базовыми цифрами.
5. Определяет прямые потери энергии за счет утечек энергоносителей.
6. Выявляет наиболее неблагополучные объекты с точки зрения эффективности энергоиспользования.
Результат обучения: 4) Производить варианты расчетов до и после замены оборудования.
Критерии оценки:
1. Производит расчет технико-экономических показателей действующего оборудования.
2. Составляет методику расчета с заменой действующего оборудования.
3. Определяет рабочие параметры с учетом установки нового оборудования.
4. Проводит сравнительный анализ технико-экономических параметров до и после замены оборудования.
5. Составляет перечень рекомендуемых мероприятий на основе расчета ТЭП.
Результат обучения: 5) Составлять энергетический паспорт.
Критерии оценки:
1. Собирает общие сведения об организации.
2. Находит сведения об оснащенности приборами учета.
3. Находит сведения об объеме используемых энергетических ресурсов.
4. Собирает сведения о показателях энергетической эффективности.
5. Определяет потенциал энергосбережения и проводит оценку возможной экономии энергетических ресурсов.
6. Составляет перечень типовых мероприятий по энергосбережению и повышению энергетической эффективности.
7. Собирает сведения о кадровом обеспечении.
ПК 10. Выполнять основные виды работ по квалификации "Аудитор энергетических объектов"
ПМ 10. Преддипломная практика
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают практические навыки, необходимые для освоения обучающимися квалификации "Менеджер энергопредприятий".
В результате изучения модуля обучающиеся учатся: осуществлять аналитический сбор энергетической деятельности предприятий; проводить расчет нормативовов эффективности энергосистемы; оценивать энергоэффективность оборудования предприятий; составлять энергетический паспорт.
Результат обучения:
1) Проводить расчет нормативов энергоисточников, анализ энергопотребления.
Преддипломная практика
Критерии оценки:

1. Кәсіпорын туралы жалпы мәліметтерді анықтайды.
2. Ағымдағы және базалық жылда энергияны пайдалану және өнім шығару бойынша нақты есептік деректерді анықтайды.
3. Негізгі энерготехнологиялық жабдықтар тізімін жасайды.
4. Қондырғылардың техникалық және энергетикалық сипаттамаларын құрастырады.
5. Кәсіпорында пайдаланылатын энергия көздерінің техникалық-экономикалық сипаттамаларын анықтайды.
6. Қосалқы станциялар, жылу, сумен жабдықтау, сығылған ауа, отынмен жабдықтау көздері туралы мәліметтерді жинайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Техникалық тапсырманы әзірлеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық тапсырманы құрастыру үшін нормативтік актілерді пайдаланады.
2. Энергия тұтыну жүйелерінің түрлері бойынша жұмыс құрылымын құрайды.
3. Жүргізілген жұмыстың қорытындысы болып табылатын материалдардың құрамы мен жинақтылығын түсінеді.
4. Техникалық есепті жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Шарттың есептік бөлігін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергия ресурстары мен энергия тасығыштардың жекелеген түрлері бойынша барлық объектілер тұтынатын энергияны бөлінісін айқындайды.
2. Энергияны тұтынуға әсер ететін факторларды анықтайды.
3. Энергия ресурстарының жекелеген түрлері мен объектілері бойынша үлестік энергия тұтынуды есептейді.
4. Үлестік тұтыну мәндерін базалық сандармен салыстырады.
5. Энергия көздерінің жылыстауы есебінен энергияның тікелей ысырабын анықтайды.
6. Энергия пайдаланудың тиімділігі тұрғысынан неғұрлым қолайсыз объектілерді анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Жабдықты ауыстырғанға дейін және кейін есептеу нұсқаларын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданыстағы жабдықтың техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді жүргізеді.
2. Қолданыстағы жабдықты ауыстыра отырып есептеу әдістемесін жасайды.
3. Жаңа жабдықты орнатуды ескере отырып, жұмыс параметрлерін анықтайды.
4. Жабдықты ауыстырғанға дейін және кейін техникалық-экономикалық параметрлерге салыстырмалы талдау жүргізеді.
5. ТЭК есебі негізінде ұсынылатын іс-шаралар тізбесін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Энергетикалық паспорт жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйым туралы жалпы мәліметтерді жинайды.
2. Есептеу аспаптарымен жарақтандырылуы туралы мәліметтерді табады.
3. Пайдаланылатын энергетикалық ресурстардың көлемі туралы мәліметтерді табады.
4. Энергетикалық тиімділік көрсеткіштері туралы мәліметтерді жинайды;
5. Энергия үнемдеу әлеуетін анықтайды және энергетикалық ресурстарды үнемдеу мүмкіндігін бағалауды жүргізеді.
6. Энергия үнемдеу және энергетикалық тиімділікті арттыру бойынша үлгілік іс-шаралар тізбесін жасайды.
7. Кадрмен қамтамасыз ету туралы мәліметтерді жинайды.
КҚ 10. "Энергетикалық нысандар аудиторы" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 10. Диплом алды практика
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар "Энергия кәсіпорындарының менеджері" біліктілігін меңгеру үшін қажетті практикалық дағдыларды меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар кәсіпорындардың энергетикалық қызметінің талдау жинағын жүзеге асыруды; энергия жүйесінің тиімділік нормативін есептеуді жүргізуді; кәсіпорын жабдықтарының энергия тиімділігін бағалауды; энергетикалық паспортты құруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Энергия көздері нормативтерінің есебін жүргізу, энергия тұтынуды талдау.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Осуществляет аналитический сбор энергетической деятельности предприятий.
2. Рассчитывает показатели эффективности энергосистемы.
3. Составляет рекомендации по улучшению качества работы предприятия.
Результат обучения:
2) Проводит анализ действующей энергосистемы, рассчитывает показатели эффективности энергосистемы.
Критерии оценки:
1. Оценивает энергоэффективность оборудования предприятий.
2. Составляет энергетический паспорт.
3. Выполняет отчет.
4. Заполняет заключение по итогам о проделанной работе.
Примечание:
Использованные аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 246
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 669
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Гидроэнергетика"
Код и профиль образования:
0900000 – Энергетика. Электроэнергетика
Специальность:
0915000 – Гидроэнергетика
Квалификация:

1. Кәсіпорындардың энергетикалық қызметін талдауды жүзеге асырады.
2. Энергия жүйесінің тиімділік көрсеткіштерін есептейді.
3. Кәсіпорын жұмысының сапасын жақсарту бойынша ұсыныстар жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Қолданыстағы энергия жүйесіне талдау жүргізеді, энергия жүйесінің тиімділік көрсеткіштерін есептейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорын жабдықтарының энергия тиімділігін бағалайды.
2. Энергетикалық паспортты құрастырады.
3. Есепті орындайды.
4. Атқарылған жұмыс нәтижесі бойынша қорытындыны толтырады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
246-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
669-қосымша
"Гидроэнергетика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0900000 – Энергетика
Мамандығы:
0915000 – Гидроэнергетика
Біліктілігі:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать исторические события казахского народа; сущность и значимость политических и социальных изменений в Казахстане.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркском общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
Профессиональные модули
Квалификация "Техник-гидроэнергетик"
ПК 1. Выполнять схемы и чертежи с использованием информационных технологий и графических редакторов на основе стандартов, нормативно-технической документации
ПМ 01. Выполнение схем и чертежей с использованием информационных технологий на основе стандартов, нормативно-технической документации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения схем и чертежей, чтения технической документации, применения методов проецирования, основ начертательной геометрии, правил выполнения чертежей; применения программных оболочек операционных систем, прикладных программ для обработки текстовой, графической и табличной информации.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: общие сведения о сборочных чертежах, назначение условностей и упрощений, применяемых в чертежах; правила разработки и оформления конструкторской документации; методы и приемы выполнения чертежей и схем изделии по специальности, принципы технических чертежей и их использование, посредством техники черчения; понятие компьютерной графической системе; условное обозначение проводов, соединений и различных деталей на монтажной схеме; структуру персонального компьютера.
При изучении модуля обучающиеся учатся: читать чертежи и схемы; выполнять эскиз и изображения простых деталей и конструкций; выполнять деталировку по сборочному чертежу; пользоваться требованиями государственных стандартов
Единой системы конструкторской документации (ЕСКД) и Единой системы технологической документации (ЕСТД) к оформлению и составлению чертежей и схем; порядок посадки, назначать допуски; использовать пакеты прикладных программ.
Результат обучения: 1) Читать и оформлять чертежи в соответствии с технической документацией
Черчение
Основы компьютерной технологии
Критерии оценки:
1.Определяет форматы чертежей, основные и дополнительные; линии чертежа; шрифты чертежные.
2. Характеризует основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
3. Наносит размеры, чертит контуры деталей в масштабе, выполняет основные надписи в соответствии с Единой системой конструкторской документации.
4. Соблюдает правила оформления и чтения чертежей общего вида и сборочных чертежей.
Результат обучения: 2) Выполнять чертежные работы простой и средней сложности.
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа жету және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қазақ халқының тарихи оқиғаларын; Қазақстандағы саяси және әлеуметтік өзгерістердің мәні мен маңызын түсінуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістердіі мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
3. Тарихи дереккөздерді пайдаланады.
Кәсіптік модульдер
"Техник-гидроэнергетик" біліктілігі
КҚ 1. Кәсіптік қызметте стандарттар, нормативтік-техникалық құжаттама және өлшеу құралдары негізінде ақпараттық технологиялар мен графикалық редакторларды қолдана отырып сұлбалар мен сызбаларды орындау
КМ 01. Кәсіптік қызметте стандарттар, нормативтік-техникалық құжаттама және өлшеу құралдары негізінде ақпараттық технологиялар мен графикалық редакторларды қолдана отырып сұлбалар мен сызбаларды орындау
Бұл модуль схемалар мен сызбаларды орындау, техникалық құжаттаманы оқу, проекциялау әдістерін, сызба геометриясының негіздерін, сызбаларды орындау ережелерін қолдану; операциялық жүйелердің бағдарламалық қабықшаларын, мәтіндік, графикалық және кестелік ақпаратты өңдеуге арналған қолданбалы бағдарламаларды қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: құрастыру сызбалары туралы жалпы мәліметтерді, сызбаларда қолданылатын шарттылықтар мен оңайлатулардың мақсатын; конструкторлық құжаттаманы әзірлеу және рәсімдеу ережелерін; мамандық бойынша бұйымның сұлбалары мен сызбаларын орындаудың әдістері мен тәсілдерін, техникалық сызбалардың принциптерін және оларды сызу техникасы арқылы пайдалануды; компьютерлік графикалық жүйе ұғымын; сымдарды, қосылыстар мен әр түрлі бөлшектерді монтаждау схемасында шартты белгілеуді; дербес компьютердің құрылымын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: сызбалар мен схемаларды оқуды; қарапайым бөлшектер мен конструкциялардың эскиздері мен суреттерін орындауды; құрастыру сызбасы бойынша бөлшектеуді орындауды; конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің (КҚБЖ) және сызбалар мен
схемаларды рәсімдеуге және жасауға технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің (ТҚБЖ) мемлекеттік стандарттарының талаптарын пайдалануды; отырғызу тәртібін, рұқсатнамалар тағайындауды; қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Техникалық құжаттамаға сәйкес сызбаларды оқу және рәсімдеу.
Сызу
Компьютерлік технология негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет правилами вычерчивания контуров технических деталей.
2. Различает условные обозначения, принятые на схемах.
3. Выполняет проекции геометрических тел и их аксонометрию.
4. Выполняет проекции деталей, необходимые разрезы, сечения, изображение и обозначение резьб.
5. Определяет уклон и конусность на технических деталях.
6. Выполняет эскизы, чертежи деталей, сборочные и монтажные чертежи, кинематические, электрические и гидравлические схемы средней сложности.
7. Выполняет чертежи разъемных и неразъемных соединений.
8. Выполняет чертежи передач.
9. Определяет уклон и конусность на технических деталях.
10. Применяет методы компьютерной графики.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями и определениями метрологии, стандартизации, классификации методов измерений.
2. Использует в документации основы стандартизации.
3. Применяет основные микрометрические инструменты для измерения основных параметров гидромеханического оборудования.
4. Проводит оценку точности измерений.
5. Снимает и анализирует статические характеристики приборов и производит настройку приборов.
6. Знает устройство, принцип действия контрольных приспособлений и измерительных средств.
7. Анализирует устройство, принцип действия контрольных приспособлений и измерительных средств.
8. Выбирает средства измерения для выполнения измерений гидромеханического оборудования.
Результат обучения: 4) Использовать компьютерные технологии в практической деятельности.
Критерии оценки:
1. Выполняет схемы по специальности, используя средства технического черчения.
2. Использует современные прикладные компьютерные программы
3. Применяет основные микрометрические инструменты для измерения основных параметров электротехнического оборудования.
4. Проводит оценку точности измерений.
5. Снимает и анализирует статические характеристики приборов и производит настройку приборов.
6. Понимает устройство, принцип действия контрольных приспособлений и измерительных средств.
7.Владеет компьютерной графикой, использование 3D-графики.
Результат обучения: 5) Выполнять работу с информацией и применять прикладные программы.
Критерии оценки:
1. Применяет различные виды программ для архивации.
2. Работает с текстовым редактором.
3. Форматирует и редактирует текст, вставляет объекты, настраивает объекты на текст.
4. Создает и редактирует таблицы, вводит формулы.
5. Демонстрирует знания о пакетах прикладных программ.
ПК 2. Применять законы механического движения и средства измерения в профессиональной деятельности
ПМ 02. Применение общих законов механики и средств измерений в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения общих законов механического движения в производственной деятельности; применения стандартизации, метрологии и средств измерения в производственной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия статики, кинематики и динамики; основные положения сопротивления материалов; виды износа и деформации деталей и узлов; роль и значения стандартизации; основные вопросы взаимозаменяемости и технических измерений, стандарты, регламентирующие допуски и посадки для различных соединений, устройство универсальных средств измерений, их эксплуатацию, методику и порядок выбора; организацию и порядок проверки средств измерений.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять реакции стержневой и балочной системы; определять работу, мощность и коэффициент полезного действия; правильно выбирать средства измерения и контроля, пользоваться ими; выполнять основные измерения с помощью метрологических средств, определять отклонения поверхностей.
Результат обучения: 1) Применять основы теоретической механики.
Основы технической механики
Метрология,
стандартизация и средства измерения
Критерии оценки:

1. Сызба форматтарын, негізгі және қосымша; сызба сызықтарын; сызба қаріптерін анықтайды.
2. Конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттардың негізгі ережелерін сипаттайды.
3. Сызба құралдарымен жұмыс істейді.
4. Өлшемін салады,масштабта бөлшектердің контурын сызады, Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесіне сәйкес негізгі жазуларды орындайды.
5. Жалпы түрдегі сызбаларды және құрастыру сызбаларын рәсімдеу және оқу ережелерін сақтайды
Оқыту нәтижесі: 2) Қарапайым және күрделілігі орташа сызба жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережелерін біледі.
2. Схемаларда қабылданған шартты белгілерді ажыратады.
3. Геометриялық денелердің проекцияларын және олардың аксонометриясын орындайды.
4. Бөлшектердің проекциясын, қажетті тіліктерді, қималарды, бұрандаларды кескіндеу мен белгілеуді орындайды.
5. Техникалық бөлшектердегі еңісті және конусты анықтайды (жоғары көтеру)
6. Күрделілігі орташа бөлшектердің эскиздерін, сызбаларын, құрастыру және монтаждау сызбаларын, кинематикалық, электрлік және гидравликалық сызбаларды орындайды.
7. Алмалы-салмалы және алынбайтын қосылыстардың сызбаларын орындайды.
8. Беріліс сызбаларын орындайды.
9. Компьютерлік графика әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Практикалық қызметте компьютерлік технологияларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық сызу құралдарын пайдалана отырып, мамандық бойынша схемаларды орындайды.
2. Заманауи қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды қолданады
3. Электротехникалық жабдықтың негізгі параметрлерін өлшеу үшін негізгі микрометриялық құралдарды қолданады.
4. Өлшеу дәлдігін бағалауды жүргізеді.
5. Аспаптардың статикалық сипаттамаларын алып, талдайды және аспаптарды реттейді.
6. Бақылау құрылғылары мен өлшеу құралдарының құрылысын, жұмыс істеу принципін түсінеді.
7. Компьютерлік графиканы, 3D-графиканы пайдалануды біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Ақпаратпен жұмыс жасау және қолданбалы бағдарламаларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мұрағаттау үшін бағдарламалардың түрлі түрлерін қолданады.
2. Мәтіндік редактормен жұмыс істейді.
3. Мәтінді пішімдейді және өңдейді, нысандарды кірістіреді, элементтерді мәтінге баптайды.
4. Кестелерді жасайды және өңдейді, формулаларды енгізеді.
5. Қолданбалы бағдарламалар пакеті туралы білімдерін көрсетеді.
КҚ 2. Кәсіптік қызметте механикалық қозғалыс заңдарын және өлшеу құралдарын қолдану
КМ 02. Механиканың жалпы заңдарын және өлшеу құралдарын кәсіптік қызметте қолдану
Бұл модуль өндірістік қызметте механикалық қозғалыстың жалпы заңдарын қолдану; өндірістік қызметте стандарттау, метрология және өлшеу құралдарын қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар статиканың, кинематиканың және динамиканың негізгі ұғымдарын; материалдар кедергісінің негізгі ережелерін; бөлшектер мен тораптардың тозуы мен деформациясының түрлерін; стандарттаудың рөлі мен мәнін; өзара алмасудың және техникалық өлшеудің негізгі мәселелерін, әртүрлі қосылыстар үшін шектеулер мен қондыруларды регламенттейтін стандарттарды, әмбебап өлшеу құралдарының құрылымын, оларды пайдалануды, таңдау әдістемесі мен тәртібін; өлшеу құралдарын тексеруді ұйымдастыру мен тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өзекше және арқалық жүйесінің реакцияларын анықтауды; жұмысты, қуатты және пайдалы әсер коэффициентін анықтауды; өлшеу және бақылау құралдарын дұрыс таңдауды, оларды пайдалануды; метрологиялық құралдардың көмегімен негізгі өлшеулерді орындауды, беттердің ауытқуларын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Теориялық механика негіздерін қолдану.
Техникалық механика негіздері
Метрология, стандарттау және өлшеу құралдары
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными понятиями и аксиомами статики
2. Применяет условия равновесия в системах сил.
3. Определяет момент силы относительно точки и оси.
4. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
5. Определяет центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
Результат обучения: 2) Применять основные положения сопротивления материалов.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками расчета на срез и смятие.
2. Применяет геометрические характеристики плоских сечений деталей.
3. Имеет понятия о действии динамических и повторно переменных нагрузок.
Результат обучения: 3) Применять основные характеристики и методы расчета деталей машин.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями о деталях машин.
2. Характеризует виды механических передач и их характеристики, валы, оси, подшипники, муфты
3. Понимает соединения деталей машин, их характеристики.
4. Выполняет расчеты на прочность разъемных и неразъемных соединений.
5. Выполняет проектные расчеты передач и валов.
6. Владеет методами расчетов деталей, передач, соединений и устройств.
Результат обучения: 4) Использовать основные положения метрологии, стандартизации, применять средства измерения и контроля для определения основных параметров
гидромеханического оборудования
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями и определениями метрологии, стандартизации, классификации методов измерений.
2. Использует в документации основы стандартизации.
3. Применяет основные микрометрические инструменты для измерения основных параметров гидромеханического оборудования.
4. Проводит оценку точности измерений.
5. Снимает и анализирует статические характеристики приборов и производит настройку приборов.
6. Понимает устройство, принцип действия контрольных приспособлений и измерительных средств.
7. Анализирует устройство, принцип действия контрольных приспособлений и измерительных средств.
8. Выбирает средства измерения для выполнения измерений гидромеханического оборудования.
ПК 3. Применять принципы электротехники при выполнении работ
ПМ 03. Применение принципов электротехники и электроники при выполнении работ
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения в профессиональной деятельности основных законов электрических и магнитных цепей и их проявлений в различных силовых цепях и электрооборудовании; определения основных параметров лопастных гидромашин.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы электротехники; основные понятия и законы электромагнитного поля, законы электрических и магнитных цепей; методы анализа цепей постоянного и переменного токов в стационарных и переходных режимах; методы защиты от короткого замыкания, заземление и зануление; методы расчета и измерения основных параметров простых, электрических, магнитных и электронных цепей; классификацию лопастных гидромашин по принципу действия; основные конструктивные схемы гидротурбин, насосов и насос-турбин.
При изучении модуля обучающиеся учатся: рассчитывать и измерять основные параметры простых, электрических, магнитных и электронных цепей; читать монтажные и простые принципиальные, электрические схемы; подключать и эксплуатировать оборудования, оснащенные электрическими проводами; определять напор воды по показаниям приборов и построения характеристик; строить треугольники скоростей жидкости на входе и выходе лопатки.
Результат обучения: 1) Владеть основными законами электротехники.
Основы электротехники
Лопастные машины и гидродинамические передачи
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Учебно-ознакомительная практика)
Критерии оценки:

1. Статиканың негізгі түсініктері мен аксиомаларын біледі
2. Күш жүйелерінде тепе-теңдік шарттарын қолданады.
3. Нүкте мен оське қатысты күш моментін анықтайды.
4. Өзекше және арқалық жүйесінің реакцияларын анықтайды.
5. Жазық геометриялық фигуралар мен стандартты профильдердің ауырлық орталығын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Материалдар кедергісінің негізгі ережелерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кесу мен жалтырауға есептеу дағдыларын реттейді.
2. Бөлшектердің жазық қималарының геометриялық сипаттамаларын қолданады.
3. Динамикалық және қайта айнымалы жүктемелердің әрекеті туралы түсінігі бар.
Оқыту нәтижесі: 3) Машина бөлшектерінің негізгі сипаттамалары мен есептеу әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машина бөлшектері туралы негізгі түсініктерді біледі.
2. Механикалық беріліс түрлерін, олардың сипаттамаларын, біліктерді, осьтерді, мойынтіректерді, муфталарды сипаттайды.
3. Машина бөлшектерінің қосылыстарын, олардың сипаттамаларын түсінеді.
4. Алмалы-салмалы және ажырамайтын қосылыстардың беріктігіне есептерді орындайды.
5. Берілістер мен біліктердің жобалық есебін орындайды.
6. Бөлшектерді, берілістерді, қосылыстарды және құрылғыларды есептеу әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Метрологияның, стандарттаудың негізгі ережелерін пайдалану, гидромеханикалық жабдықтың негізгі параметрлерін анықтау үшін өлшеу және бақылау құралдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Метрология, стандарттау, өлшеу әдістерін жіктеудің негізгі түсініктері мен анықтамаларын меңгереді
2. Құжаттамада стандарттау негіздерін пайдаланады.
3. Гидромеханикалық жабдықтың негізгі параметрлерін өлшеу үшін негізгі микрометриялық құралдарды қолданады.
4. Өлшеу дәлдігін бағалауды жүргізеді.
5. Аспаптардың статикалық сипаттамаларын алып, талдайды және аспаптарды реттейді
6. Бақылау құрылғылары мен өлшеу құралдарының құрылысын, жұмыс істеу принципін түсінеді.
7. Бақылау құрылғылары мен өлшеу құралдарының құрылысын, жұмыс істеу принципін талдайды.
8. Гидромеханикалық жабдықты өлшеуді орындау үшін өлшеу құралдарын таңдайды.
КҚ 3. Жұмыстарды орындау кезінде электротехника қағидаттарын қолдану
КМ 03. Жұмыстарды орындау кезінде электротехника мен электроника қағидаттарын қолдану
Бұл модуль электр және магниттік тізбектердің негізгі заңдарын және олардың әртүрлі күштік тізбектердегі және электр жабдықтардағы көріністерін кәсіптік қызметте қолдануға, қалақты гидромашиналардың негізгі параметрлерін анықтауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар электротехника негіздерін; электрмагниттік өрістің негізгі ұғымдары мен заңдарын, электр және магнит тізбектерінің заңдарын; тұрақты және ауыспалы токтардың тізбектерін стационарлы және өтпелі режимдерде талдау әдістерін; қысқа тұйықталудан қорғау әдістерін, жерге тұйықтау және нөлдеу; қарапайым, электр, магниттік және электрондық тізбектердің негізгі параметрлерін есептеу және өлшеу әдістерін; қалақты гидромашиналардың әрекет принципі бойынша жіктелуін; гидротурбиналардың, сорғылар мен сорғы-турбиналардың негізгі конструктивтік сұлбаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қарапайым, электрлік, магнитті және электрондық тізбектердің негізгі параметрлерін есептеу және өлшеуді; монтажды және қарапайым қағидалық, электр сұлбаларын оқуды; электр сымдарымен жабдықталған жабдықтарды қосу және пайдалануды; аспаптардың көрсеткіштері және сипаттамаларды құру бойынша су қысымын анықтауды; қалақтың кіре берісінде және шығуында сұйықтық жылдамдығының үшбұрышын құруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электротехниканың негізгі заңдарын меңгеру.
Электротехника негіздері
Қалақты машиналар және гидродинамикалық берілістер
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіптік тәжірибе (Оқу-таныстыру тәжірибесі)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет основные законы электротехники: Кулона, Ома, Кирхгофа, Джоуля-Ленца.
2. Применяет основные понятия и свойства электричества, электрического поля, электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизма.
3. Владеет знаниями о свойствах проводников и диэлектриков в электрическом поле.
4. Владеет знаниями о свойствах электрического тока.
5. Понимает принцип работы цепей постоянного тока, цепей однофазного и трехфазного переменного тока.
6. Применяет явления электромагнитной индукции, самоиндукции.
7. Понимает принцип работы трансформаторов и измерительных приборов.
8. Применяет формулы для расчета цепей постоянного и переменного тока.
9. Характеризует причины возникновения переходных процессов.
Результат обучения: 2) Владеть навыками эксплуатации электрических машин.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о работе электрических машин постоянного тока.
2. Владеет знаниями о работе электрических машин переменного тока.
3. Владеет навыками эксплуатации электрических машин переменного и постоянного тока.
Результат обучения: 3) Выполнять электротехнические расчеты.
Критерии оценки:
1. Измеряет параметры электрического тока.
2. Вычерчивает элементы электрических цепей.
3. Владеет навыками сборки электрических схем.
4. Производит расчет линейных и нелинейных цепей постоянного тока.
5. Владеет навыками сборки электрической цепи с различными способами соединения.
6. Рассчитывает однофазные цепи переменного тока.
7. Рассчитывает симметричные и несимметричные трехфазные цепи переменного тока.
8. Рассчитывает магнитные цепи.
Результат обучения: 4) Определять виды гидромашин, их назначение, область применения.
Критерии оценки:
1. Владеет классификацией гидромашин по принципу действия и по коэффициенту быстроходности.
2. Понимает конструкцию, рабочий процесс и характеристику вихревых насосов, гидрогенератора, гидромуфты.
3. Владеет информацией об основах теории и конструктивных особенностях лопастных насосов.
4. Понимает особенности совместной работы гидромуфт и гидрогенераторов с двигателями и потребителями энергии.
Результат обучения: 5) Владеть информацией о специфике специальности.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями об истории энергетики Казахстана и о перспективах его развития.
2. Владеет знаниями о структуре и основных задачах участка по ремонту и обслуживанию гидромеханического оборудования.
3. Организовывает рабочее место.
4. Соблюдает требования безопасности по организации рабочего места.

1. Электротехниканың негізгі заңдарын қолданады: Кулон, Ом, Кирхгоф, Джоуль-Ленц.
2. Электрдің, электр өрісінің, тұрақты және айнымалы токтың электр тізбектерінің, электромагнетизмнің негізгі түсініктері мен қасиеттерін қолданады.
3. Электр өрісіндегі өткізгіштердің және диэлектриктердің қасиеттері туралы білімдерді меңгерген.
4. Электр тогының қасиеттері туралы білімді меңгереді.
5. Тұрақты ток тізбектерінің, бірфазалы және үшфазалы айнымалы ток тізбектерінің жұмыс принципін түсінеді.
6. Электромагниттік индукция, өзіндік индукция құбылыстарын қолданады.
7. Трансформаторлар мен өлшеу құралдарының жұмыс істеу қағидасын түсінеді.
8. Тұрақты және айнымалы ток тізбектерін есептеу үшін формулаларды қолданады.
9. Өтпелі процестердің пайда болу себептерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр машиналарын пайдалану дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрақты ток электр машиналарының жұмысы туралы білімді меңгерді.
2. Айнымалы токтың электр машиналарының жұмысы туралы білімді меңгерді.
3. Айнымалы және тұрақты ток электр машиналарын пайдалану дағдыларын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Электротехникалық есептерді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр тогының параметрлерін өлшейді.
2. Электр тізбектерінің элементтерін сызады.
3. Электр сұлбаларын құрастыру дағдыларын меңгерді.
4. Тұрақты токтың сызықты және сызықты емес тізбектерін есептеуді жүргізеді.
5. Электр тізбегін әр түрлі қосу тәсілдерімен құрастыру дағдысын меңгереді.
6. Айнымалы токтың бір фазалы тізбектерін есептейді.
7. Айнымалы токтың симметриялы және симметриялы емес үшфазалы тізбектерін есептейді.
8. Магнит тізбектерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Гидромашиналардың түрлерін, олардың міндетін, қолдану аясын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Іс-әрекет принципі және жылдам жүру коэффициенті бойынша гидромашиналардың жіктелуін біледі.
2. Құйынды сорғылардың, гидрогенератордың, гидромуфтаның құрылымын, жұмыс процесін және сипаттамасын біледі.
3. Қалақты сорғылардың конструкциялық ерекшеліктері мен теориясының негіздері туралы ақпаратты меңгереді.
4. Гидромуфт пен гидрогенераторлардың қозғалтқыштары мен энергия тұтынушылары бар бірлескен жұмысының ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Мамандық ерекшелігі туралы ақпаратты білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан энергетикасының тарихы және оның даму болашағы туралы білімді меңгерді.
2. Гидромеханикалық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсету бойынша учаскенің құрылымы мен негізгі міндеттері туралы білімдерді меңгерді.
3. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
4. Жұмыс орнын ұйымдастыру бойынша қауіпсіздік талаптарын сақтайды.

5. Соблюдает первичный инструктаж по технике безопасности.
6. Различает виды ремонтных работ и их периодичность.
7. Соблюдает режим работы предприятия.
8. Описывает правила внутреннего трудового распорядка.
ПК 4. Выполнять слесарные работы по обработке, сборке, разборке, установке деталей и узлов
ПМ 04. Выполнение слесарных работ по обработке, сборке, разборке, установке деталей и узлов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения слесарных работ по обработке, сборке, разборке установке деталей и узлов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: строение, свойства и способы испытания материалов, сплавы железа с углеродом; строение сплавов цветных металлов, неметаллических конструкционных материалов; основных способов обработки металлов и сплавов; стандартизацию и метрологию в производстве обработке металлов; законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: классифицировать материалы по назначению и свойствам; составлять диаграмму состояния сплавов; основы термической и химико- термической обработки стали; определять основные характеристики материалов и структуру сплава, критические точки; выбирать вид термической обработки для заданного сплава; определять виды коррозии; расшифровывать марки сталей, цветных металлов и их сплавов; работать с измерительными приборами и инструментами; применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения:
1) Классифицировать конструкционные материалы по назначению и свойствам
Конструкционные материалы
Охрана труда Производственное обучение и /или профессиональная практика (Слесарно-механическая практика)
Критерии оценки:
1. Владеет основными характеристиками материалов, обозначениями свойств кристаллической решетки.
2. Характеризует температуру сплавов, правила отрезков.
3. Определяет классификацию сталей и чугунов по назначению и химическому составу.
4. Использует принцип маркировки сталей и чугунов, области применения.
5. Определяет последствия коррозии, методы борьбы.
Результат обучения: 2) Определять виды конструкционных материалов гидромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Устанавливает условия работы конструкционных материалов гидромеханического оборудования.
2. Подбирает конструкционные материалы гидромеханического оборудования.
3. Определяет объем, виды и сроки контроля основного гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций.
Результат обучения: 3) Осуществлять подготовку деталей к слесарному ремонту
Критерии оценки:

5. Қауіпсіздік техникасы бойынша алғашқы нұсқаманы сақтайды.
6. Жөндеу жұмыстарының түрлерін және олардың кезеңділігін ажыратады.
7. Кәсіпорынның жұмыс режимін сақтайды.
8. Ішкі еңбек тәртібінің ережелерін сипаттайды.
КҚ 4. Бөлшектер мен тораптарды өңдеу, құрастыру, бөлшектеу, орнату жөніндегі слесарлық жұмыстарды орындау
КМ 04. Бөлшектер мен тораптарды өңдеу, құрастыру, бөлшектеу, орнату жөніндегі слесарлық жұмыстарды орындау
Бұл модуль бөлшектер мен тораптарды өңдеу, құрастыру, бөлшектеу бойынша слесарлық жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар материалдардың құрылысын, қасиеттерін және сынау тәсілдерін, көміртекті темір қорытпаларын; түсті металл қорытпаларының, металл емес конструкциялық материалдардың құрылысын; металдар мен қорытпаларды өңдеудің негізгі тәсілдерін; металдарды өңдеу өндірісінде стандарттау және метрология; еңбекті қорғау саласындағы заңнаманы; еңбекті және денсаулықты қорғау жөніндегі нормативтік құжаттарды; ұйым аумағында және өндірістік бөлмелерде қауіпсіздіктің жалпы талаптарын біледі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар материалдарды мақсаты мен қасиеттері бойынша жіктеуді үйренеді; қорытпалар жағдайының диаграммасын құруды; болатты термиялық және химиялық-термиялық өңдеу негіздерін; қорытпаның негізгі сипаттамалары мен құрылымын, сыни нүктелерді анықтауды; берілген қорытпаға арналған термиялық өңдеу түрін таңдауды; коррозия түрлерін анықтауды; болаттың, түсті металдардың және олардың қорытпаларының маркаларын анықтауды; өлшеу аспаптары мен құралдарымен жұмыс істеуді; қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету бойынша еңбек заңнамасын білуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Конструкциялық материалдарды мақсаты мен қасиеттері бойынша жіктеу.
Конструкциялық материалдар
Еңбекті қорғау Өндірістік оқыту және / немесе кәсіптік тәжірибе (Слесарлық-механикалық тәжірибе)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Материалдардың негізгі сипаттамаларына, кристалл тордың қасиеттерінің белгілерін меңгерді.
2. Қорытпалардың температурасын, кесу ережесін сипаттайды.
3. Болат пен шойындардың мақсаты мен химиялық құрамы бойынша жіктелуін анықтайды.
4. Болат пен шойынды таңбалау принципін, қолдану аймағын қолданады.
5. Коррозияның салдарын, оны жою әдістерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Гидромеханикалық жабдықтың конструкциялық материалдарының түрлерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидромеханикалық жабдықтың конструкциялық материалдарының жұмыс шарттарын белгілейді.
2. Гидромеханикалық жабдықтың конструкциялық материалдарын таңдайды.
3. Гидравликалық электр станцияларының негізгі гидромеханикалық жабдықтарының көлемін, түрлері мен бақылау мерзімдерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бөлшектерді слесарлық жөндеуге дайындауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Различает виды слесарных операций и их назначение.
2. Владеет технологическим процессом слесарной обработки.
3. Выполняет подготовительно-сварочные работы
4. Выбирает способы разметки, рубки, правки и гибки, резания металлов.
5. Использует инструменты и контрольно-измерительные приборы при выполнении слесарных работах.
6. Организовывает технологию слесарных работ.
7. Определяет металлы по их свойствам.
Результат обучения: 4) Выполнять слесарные работы.
Критерии оценки:
1. Выбирает правильную технологию при обработке материалов и деталей.
2. Выполняет разметку, правку и гибку листового металла.
3. Выполняет сверление, зенкование, развертывание отверстий.
4. Выполняет нарезание резьбы.
5. Выполняет притирку.
6. Выполняет слесарную обработку деталей.
7. Устраняет мелкие и средней сложности дефекты.
8. Выполняет слесарные операции с соблюдением требований охраны труда.
9. Выполняет механическую обработку деталей средней сложности.
10. Выполняет шабрение, распиливание, пригонку и припасовку, притирку, доводку, полирование.
11. Применяет технологию клепки и заклепочных материалов.
12. Применяет технологию пайки и лужения проводов.
13. Применяет технологию нарезания внутренней и наружной резьбы.
ПК 5. Осуществлять техническую эксплуатацию, монтаж и ремонт механического, основного гидроэнергетического, подъемно-транспортного оборудования гидравлических электрических станций
ПМ 05. Техническая эксплуатация, монтаж и ремонт механического, основного гидроэнергетического, подъемно-транспортного оборудования гидравлических электрических станций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления техническую эксплуатацию, монтажа и ремонта гидромеханического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
основные законы гидравлики и решение на их основе практических задач по расчету гидравлических систем; особенности конструктивного устройства гидромашин, гидро- и пневмопривода; основы газовой динамики; определение коэффициентов местных сопротивлений;
принцип действия и преимущества гидропривода;
конструкцию поршневых и роторных насосов;
конструкцию и принцип работы основного и вспомогательного гидромеханического оборудования при эксплуатации; основные элементы гидротурбин различных типов;
конструктивные особенности гидротурбин и вспомогательных механизмов гидротурбин.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определить силу давления на стенку; построить эпюру давления; решать задачи на определение потерь напора при движении жидкости; определить критическую скорость и критическое число Рейнольдса; осуществлять техническую эксплуатацию, монтаж и ремонт гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций; вести контроль за правильностью эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций; определить высоту отсасывания и мощность генератора.
Результат обучения: 1) Осуществлять техническую эксплуатацию, монтаж и ремонт механического, основного гидроэнергетического, подъемно-транспортного оборудования.
Гидравлика и гидропривод
Объемные гидромашины
Гидроэнергетические установки
Гидротурбины
Критерии оценки:
1. Имеет понятия о физических свойствах жидкости.
2. Применяет основные уравнение гидростатики.

1. Слесарлық операциялардың түрлерін және олардың мақсатын ажыратады.
2. Слесарлық өңдеудің технологиялық процесін меңгерді.
3. Дайындық-дәнекерлеу жұмыстарын орындайды
4. Металдарды белгілеу, кесу, түзету және майыстыру, қию тәсілдерін таңдайды.
5. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде аспаптар мен бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады.
6. Слесарлық жұмыс технологиясын ұйымдастырады.
7. Металдарды олардың қасиеттері бойынша анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Слесарлық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Материалдар мен бөлшектерді өңдеу кезінде дұрыс технологияны таңдайды.
2. Табақ металын белгілеуді, түзетуді және майыстыруды орындайды.
3. Тесіктерді бұрғылау, үңгілеу, өрістетуді орындайды.
4. Бұранданы кесуді орындайды.
5. Сылауды орындайды.
6. Бөлшектерді слесарлық өңдеуді орындайды.
7. Ұсақ және орташа күрделі ақауларды жояды.
8. Еңбекті қорғау талаптарын сақтай отырып слесарлық операцияларды орындайды.
9. Күрделілігі орташа бөлшектерді механикалық өңдеуді орындайды.
10. Қыруды, арамен кесуді, қиюды және қиюластыруды, ысқылауды, жетілдіруді, жылтыратуды орындайды.
11. Тойтару технологиясын және тойтару материалдарын қолданады.
12. Сымдарды дәнекерлеу және қалайылау технологиясын қолданады.
13. Ішкі және сыртқы бұранданы кесу технологиясын қолданады.
КҚ 5. Гидравликалық электр станцияларының механикалық, негізгі гидроэнергетикалық, көтергіш-көліктік жабдықтарын техникалық пайдалануды, монтаждауды және жөндеуді жүзеге асыру
КМ 05. Гидравликалық электр станцияларының механикалық, негізгі гидроэнергетикалы02, көтергіш-көліктік жабдықтарын техникалық пайдалану, монтаждау және жөндеу
Бұл модуль гидромеханикалық жабдықты техникалық пайдалану, монтаждау және жөндеуді жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар гидравликаның негізгі заңдарын және олардың негізінде гидравликалық жүйелерді есептеу бойынша практикалық міндеттерді шешуді; гидроомашиналардың, гидро - және пневможетектің конструктивтік құрылымының ерекшеліктерін; газ динамикасының негіздерін; жергілікті кедергілердің коэффициенттерін анықтауды; гидрожетектің жұмыс принципі мен артықшылықтарын; поршеньді және роторлы сорғылардың құрылымын; пайдалану кезінде негізгі және қосалқы гидромеханикалық жабдықтардың конструкциясын және жұмыс принципін; әртүрлі типтегі гидротурбиналардың негізгі элементтерін; гидрожетектің негізгі элементтерін; гидротурбиналардың және гидротурбиналардың қосалқы механизмдерінің конструктивтік ерекшеліктерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қабырғаға қысым күшін анықтауды; қысым эпюрасын салуды; сұйықтықтың қозғалысы кезінде қысым шығынын анықтауды; Рейнольдстің сыни жылдамдығы мен сыни санын анықтауды; гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдықтарын техникалық пайдалануды, монтаждауды және жөндеуді жүзеге асыруды; гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдықтарын дұрыс пайдалануға бақылау жасауды; сору биіктігін және генератордың қуатын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Гидравликалық электр станцияларының механикалық, негізгі гидроэнергетикалық, көтергіш-көліктік жабдықтарын техникалық пайдалануды, монтаждауды және жөндеуді жүзеге асыру.
Гидравлика және гидрожетек
Көлемді гидромашиналар
Гидроэнергетикалық қондырғылар
Гидротурбиналар
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сұйықтықтың физикалық қасиеттері туралы түсінігі бар.
2. Гидростатиканың негізгі теңдеуін қолданады.

3. Определяет число Рейнольдса по опытным данным при ламинарном и турбулентном режимах движения.
4. Определяет коэффициент линейного гидравлического и местного сопротивления.
5. Понимает основные параметры состояния газа и законы термодинамики.
6. Составляет принципиальные схемы гидроприводов и пневмоприводов.
7. Выбирает гидравлические, пневматические и комбинированные приводы.
Результат обучения: 2) Понимать назначение и принцип действия объемных гидромашин.
Критерии оценки:
1. Понимает устройство и принцип работы поршневых и роторных гидромашин.
2. Характеризует параметры поршневых и роторных гидромашин.
3. Выбирает методы регулирования подачи поршневого насоса.
4. Определяет факторы, влияющие на высоту всасывания поршневого насоса.
5. Определяет мощность и коэффициент полезного действия насосов.
Результат обучения: 3) Выполнять расчет основных параметров гидротурбин.
Критерии оценки:
1. Понимает основные задачи гидроэнергетики.
2. Различает типы гидроэнергетических установок.
3. Определяет напор гидравлических электрических станций.
4. Читает схемы использования водной энергии.
5. Составляет расчетные схемы регулирования стока.
6. Выбирает мощности гидравлических электрических станций и гидроаккумулирующих электрических станций.
7. Производит расчет
коэффициента полезного действия турбины.
8. Характеризует
типы и параметры гидрогенераторов и трансформаторов.
9. Производит выбор вспомогательных оборудований гидравлических электрических станций.
Результат обучения: 4) Определять назначение, классификацию, области применения, параметры и принцип действия гидротурбин.
Критерии оценки:
1. Объясняет общие задачи использования водной энергии.
2. Оформляет принципиальные схемы гидроэнергетических установок.
3. Объясняет классификацию и основные элементы гидротурбин различных типов.
4. Рассчитывает основные параметры турбины.
ПК 6. Выявлять причины неисправностей и отказов в работе гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций и устранять их
ПМ 06. Выявление причин неисправностей и отказов в работе гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций и их устранение
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выявления и устранения причин неисправностей и отказов в работе гидромеханического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные параметры лопастных гидромашин; основу конструктивных схем гидротурбин, насосов и насос-турбин; классификацию гидродинамических передач; основу рабочего процесса последовательную и параллельную работу насосов на сеть; основные системы турбин и область их применения;
конструкцию гидротурбин; общие требования к механическому оборудованию;
требования к размещению механического оборудования и металлических конструкций на гидротехнических сооружениях; методы проверки на подъем, посадку и удерживание поверхностного затвора; методы проверки плоских глубинных затворов на посадку, подъем и удерживание; конструктивные особенности, принцип работы и назначение гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций; причины неисправностей в работе основного гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определить режим работ при параллельном соединении насосов; провести испытания параллельно и последовательно работающих насосов; составлять расчет характеристик гидродинамических передач; работу вихревых насосов в режиме самовсасывания определять напор гидравлических электрических станций; выполнять гидравлический расчет спиральной камеры; определять коэффициент быстроходности;
пользоваться рабочими характеристиками насосных агрегатов и гидравлических турбин рассчитывать энергоэкономические показатели; вести контроль за правильностью эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций.
Результат обучения: 1) Понимать конструкцию и принцип работы лопастных машин.
Лопастные машины и гидродинамические передачи
Гидроэнергетические установки
Гидромеханическое оборудование гидроэлектростанций
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Электромонтажная практика)
Критерии оценки:
1. Выбирает методы теории подобия в лопастных насосах.
2. Выбирает насосную установку и определяет последовательную и параллельную режим работы насосов на сеть.

3. Ламинарлы және турбулентті қозғалыс режимі кезінде Рейнольдс санын тәжірибелік деректер бойынша анықтайды.
4. Сызықтық гидравликалық және жергілікті кедергі коэффициентін анықтайды.
5. Газ жағдайының негізгі параметрлерін және термодинамика заңдарын түсінеді.
6. Гидрожетектер мен пневможетектердің принципті сұлбаларын құрайды.
7. Гидравликалық, пневматикалық және аралас жетектерді таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Көлемді гидромашиналардың қызметі мен жұмыс істеу принципін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Поршеньді және роторлы гидромашиналардың құрылысы мен жұмыс принципін түсінеді.
2. Поршеньді және роторлы гидромашиналардың параметрлерін сипаттайды.
3. Поршеньді сорғыны беруді реттеу әдістерін таңдайды.
4. Поршеньді сорғының сору деңгейіне әсер ететін факторларды анықтайды.
5. Сорғыштардың пайдалы әсер ету коэффициенті мен қуатын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Гидротурбиналардың негізгі параметрлерін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидроэнергетиканың негізгі міндеттерін түсінеді.
2. Гидроэнергетикалық қондырғылардың типтерін ажыратады.
3. Гидравликалық электр станцияларының қысымын анықтайды.
4. Су энергиясын пайдалану сұлбаларын оқиды.
5. Ағынды реттеудің есептік схемасын жасайды.
6. Гидравликалық электр станциялары мен гидроаккумуляторлық электр станцияларының қуатын таңдайды.
7. Турбинаның пайдалы әсер ету коэффициентін есептеуді жүргізеді.
8. Гидрогенераторлар мен трансформаторлардың типтері мен параметрлерін сипаттайды.
9. Гидравликалық электр станцияларының қосалқы жабдықтарын таңдауды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Гидротурбиналардың міндетін, жіктемесін, қолданылу саласын, параметрлері мен жұмыс істеу принципін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Су энергиясын пайдаланудың жалпы міндеттерін түсіндіреді.
2. Гидроэнергетикалық қондырғылардың принципті сұлбаларын рәсімдейді.
3. Әртүрлі типті гидротурбиналардың жіктелуі мен негізгі элементтерін түсіндіреді.
4. Турбинаның негізгі параметрлерін есептейді.
КҚ 6. Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдықтарының жұмысындағы ақаулықтар мен істен шығулардың себептерін анықтау және оларды жою
КМ 06. Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдықтарының жұмысындағы ақаулықтар мен істен шығулардың себептерін анықтау және оларды жою
Бұл модуль гидромеханикалық жабдық жұмысындағы ақаулықтар мен істен шығулардың себептерін анықтау және жою үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қалақты гидромашиналардың негізгі параметрлерін; гидротурбиналардың, сорғылардың және насос-турбиналардың конструктивтік сұлбаларының негізін; гидродинамикалық берілістердің жіктелуін; сорғыштардың тізбектей және параллель жұмыс істеу жұмыс процесінің негізін; турбиналардың негізгі жүйелерін және олардың қолданылу саласын; гидротурбиналардың құрылымын; механикалық жабдықтарға қойылатын жалпы талаптарды; гидротехникалық құрылыстарда механикалық жабдықтар мен металл конструкцияларды орналастыруға қойылатын талаптарды; беттік бекітпені көтерудін, отырғызудын және ұстап тұрудын тексеру әдістерін; жазық тереңдік бекітпелерді қонуға тексеру әдістері, көтеру және ұстауды; гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктері, жұмыс принципі және мақсатын; гидравликалық электр станцияларының негізгі гидромеханикалық жабдықтарының жұмысындағы ақаулықтардың себептерн меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сорғыларды параллель жалғауда жұмыс режимін анықтауды; параллельді және тізбектей жұмыс істейтін сорғыларды сынауды жүргізуді; гидродинамикалық берілістердің сипаттамаларын есептеуді құруды; өздігінен сору режиміндегі құйынды сорғылардың жұмысын; гидравликалық электр станцияларының қысымын анықтауды; спиральді камераның гидравликалық есебін орындауды; жылдам жүру коэффициентін анықтауды; сорғы агрегаттары мен гидравликалық турбиналардың жұмыс сипаттамаларын пайдалануды; энергетикалық экономикалық көрсеткіштерін есептеуді; электр жетегінің энергетикалық көрсеткіштерін есептеуді; гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдықтарын пайдаланудың дұрыстығына бақылау жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қалақты машиналардың құрылысы мен жұмыс істеу принципін түсіну.
Қалақты машиналар және гидродинамикалық берілістер
Гидроэнергетикалық қондырғылар
Гидроэлектр станцияларының гидромеханикалық жабдықтары
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіптік тәжірибе (Электромонтаждық тәжірибе)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қалақты сорғыларда ұқсастық теориясының әдістерін таңдайды.
2. Сорғыш қондырғыны таңдайды және сорғыштың тізбекті және параллельді жұмыс режимін анықтайды.

3. Проводит испытания параллельно и последовательно работающих насосов.
4. Понимает назначение гидродинамических передач.
5. Рассчитывает характеристики гидродинамических передач.
Результат обучения: 2) Выполнять проектирование и расчет зданий.
Критерии оценки:
1. Выбирает допустимые скорости движения воды в каналах.
2.Выполняет гидравлический расчет каналов.
3. Выбирает параметры туннелей.
4. Проводит совместную работу нескольких резервуаров.
5. Составляет технико-экономическое обоснование параметров уравнительного резервуара.
6. Выполняет схемы подвода воды к турбинам.
7. Изучает компоновку зданий станции.
8. Выбирает расчетный напор агрегата и мощность генератора, проектирует гидроагрегатный блок.
9. Выбирает параметры обратимой гидромашины.
Результат обучения: 3) Определяет назначение, область применения и конструктивные особенности гидромеханического оборудования ГЭС.
Критерии оценки:
1. Характеризует общие требования к механическим оборудованиям и металлическим конструкциям гидротехнических сооружений.
2. Соблюдает требования к размещению механического оборудования и металлических конструкций на гидротехнических сооружениях.
3. Определяет методы проверки на подъем, посадку и удерживание поверхностного затвора.
4. Характеризует конструктивные особенности, принцип работы и назначение гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций.
Результат обучения: 4) Выявлять и устранить причины неисправностей и отказов в работе гидромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Осуществлять техническую эксплуатацию, монтаж и ремонт гидромеханического оборудования.
2. Выбирает устройства в механическом оборудовании для нормальной эксплуатации в зимний период.
3. Ведет контроль за правильностью эксплуатации гидромеханического оборудования.
Результат обучения: 5) Рассчитывать основные технико-экономические показатели деятельности производственного подразделения.
Критерии оценки:
1. Выполняет расчет коэффициента полезного действия турбины.
2. Определяет напор гидравлических электрических станций.
3. Выполняет расчетные схемы регулирования стока.
4. Рассчитывает энергоэкономические показатели.
5. Выбирает установленную мощность гидравлических электрических станций.
ПК 7. Участвовать в выполнении технологических процессов по монтажу и ремонту устройств и электрооборудования гидравлических электрических станций
ПМ 07. Выполнение технологических процессов по монтажу и ремонту устройств и электрооборудования гидравлических электрических станций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для производства и выполнения технического обслуживания электрооборудования и силовых и осветительных сетей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: сведения об энергетических системах; методы определения электрических нагрузок потребителей электрической энергии; конструкцию, принцип действия основного электрооборудования; конструктивные особенности линий электропередачи и электрооборудования электрических станций и подстанций; основы проектирования электрической части подстанций; режимы работы нейтралей электрических сетей;
способы электроснабжения систем собственных нужд подстанций, источники оперативного тока, систему измерений на подстанциях и защиту подстанций от перенапряжений;
классификацию приемников электроэнергии по требуемой степени бесперебойности электроснабжения и режима работы;
основные понятия и соотношения величин токов короткого замыкания.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
производить расчеты токов короткого замыкания;
производить расчет сечения проводниковой продукции по допустимому нагреву и экономической плотности тока;
производить расчет заземляющих устройств;
понимать особенности компоновки главных схем подстанций и электростанций;
читать схемы питания и расположения электрооборудования на подстанциях и электростанциях.
Результат обучения: 1) Понимает принципы производства, передачи и распределение электрической энергии.
Электрооборудование электрических станций и подстанций, Гидротурбины
Критерии оценки:
1. Определяет назначение источников и потребителей электрической энергии.
2. Объясняет принцип производства электрической энергии.

3. Параллельді және ретті жұмыс істейтін сорғыларға сынақ жүргізеді.
4. Гидродинамикалық берілістердің мақсатын түсінеді.
5. Гидродинамикалық берілістердің сипаттамаларын есептейді
Оқыту нәтижесі: 2) Ғимараттарды жобалау және есептеу..
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Каналдардағы су қозғалысының рұқсат етілген жылдамдығын таңдайды.
2. Каналдардың гидравликалық есебін дайындайды.
3. Туннель параметрлерін таңдайды.
4. Бірнеше резервуарлардың бірлескен жұмысын жүргізеді.
5. Теңестіруші резервуардың параметрлерінің техникалық-экономикалық негіздемесін жасайды.
6. Турбиналарға су жеткізу сұлбасын орындайды.
7. Станция ғимараттарының жинақталуын зерттейді.
8. Агрегаттың есептік қысымын және генератордың қуатын таңдайды, гидроагрегат блогын жобалайды.
9. Кері гидромашинаның параметрлерін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) СЭС гидромеханикалық жабдықтарының мақсатын, қолданылу саласы мен конструктивтік ерекшеліктерін анықтайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидротехникалық құрылыстардың механикалық жабдықтары мен металл конструкцияларына қойылатын жалпы талаптарды сипаттайды.
2. Гидротехникалық құрылыстарда механикалық жабдықтар мен металл конструкцияларды орналастыруға қойылатын талаптарды орындайды.
3. Беттік бекітпені көтерудін, отырғызудын және ұстап тұрудын тексеру әдістерін анықтайды.
4. Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктерін, жұмыс принципін және мақсатын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Гидромеханикалық жабдық жұмысындағы ақаулықтар мен істен шығулардың себептерін анықтау және жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидромеханикалық жабдықтарды техникалық пайдалануды, монтаждауды және жөндеуді жүзеге асырады.
2. Қысқы кезеңде қалыпты пайдалану үшін механикалық жабдықта құрылғыны таңдайды.
3. Гидромеханикалық жабдықтарды дұрыс пайдалануға бақылау жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Өндірістік бөлімше қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Турбинаның пайдалы әсер ету коэффициентін есептеуді орындайды.
2. Гидравликалық электр станцияларының қысымын анықтайды.
3. Ағынды реттеудің есептік сұлбаларын орындайды.
4. Энергетикалық-экономикалық көрсеткіштерді есептейді.
5. Гидравликалық электр станцияларының белгіленген қуатын таңдайды.
КҚ 7. Гидравликалық электр станцияларының құрылғылары мен электр жабдықтарын монтаждау және жөндеу бойынша технологиялық процестерді орындауға қатысу
КМ 07. Гидравликалық электр станцияларының құрылғылары мен электр жабдықтарын монтаждау және жөндеу бойынша технологиялық процестерді орындау
Бұл модуль электржабдықтары мен күштік және жарықтандыру желілерін өндіру және техникалық қызмет көрсетуді орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар энергетикалық жүйелер туралы мәліметтерді; электр энергиясын тұтынушылардың электр жүктемелерін анықтау әдістерін; негізгі электр жабдықтарының конструкциясын, жұмыс принципін; электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр жеткізу желілері мен электр жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктерін; қосалқы станциялардың электр бөлігін жобалау негіздерін; электр тораптарының бейтарап жұмыс режимдерін; қосалқы станциялардың өзіндік мұқтаждық жүйелерін электрмен жабдықтау тәсілдерін, оперативті ток көздерін, қосалқы станциялардағы өлшеу жүйесін және қосалқы станцияларды асқын кернеуден қорғаудың; электр энергиясын қабылдағыштардың электрмен жабдықтаудың талап етілетін үздіксіз дәрежесі және жұмыс режимі бойынша жіктемесін;
қысқа тұйықталу тогы шамаларының негізгі түсініктері мен қатынасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қысқа тұйықталу токтарының есебін жүргізуді; өткізгіш өнімдерінің рұқсат етілген қызуы және токтың экономикалық тығыздығы бойынша қимасын есептеуді; жерлендіру құрылғыларының есебін жүргізуді; қосалқы станциялар мен электр станцияларының негізгі сұлбаларын құрастыру ерекшеліктерін түсінуді; қосалқы станциялар мен электр станцияларындағы электр жабдықтарының қоректену және орналасу сұлбаларын оқуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр энергиясын өндіру, беру және тарату принциптерін түсінеді.
Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр жабдықтары, Гидротурбиналар
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр энергиясының көздері мен тұтынушыларының мақсатын айқындайды.
2. Электр энергиясын өндіру принципін түсіндіреді.

3. Демонстрирует знание принципов передачи и распределения электрической энергии.
Результат обучения: 2) Производить выбор силового оборудования станций и распределительных сетей.
Критерии оценки:
1. Владеет основными сведениями об энергетических системах.
2. Выбирает схемы станции и подстанции.
3. Объясняет конструктивные особенности электрооборудования электрических станций и подстанций.
4. Определяет оптимальные производственно-технологические режимы работы объектов гидроэнергетики
5. Рассчитывает токи короткого замыкания. 6. Выбирает аппараты и токоведущие части.
7. Рассчитывает сечения проводниковой продукции по допустимому нагреву и экономической плотности тока.
8. Рассчитывает заземляющие устройства.
9. Выполняет расчет электрических сетей по потере напряжения.
Результат обучения: 3) Читать схемы электрических соединений электрических станций и подстанций.
Критерии оценки:
1.Читает электрические схемы электрических станций и подстанций.
2. Расшифровывает марки трансформаторов и автотрансформаторов.
3. Читает схемы заполнения ячеек комплектных распре-
делительных устройств.
4. Читает чертежи открытых распределительных устройств.
5. Понимает способы защиты электрооборудования и электрических сетей от перенапряжений.
Результат обучения: 4) Производить расчет и выбор аппаратов и токоведущих частей электрических станций и подстанций.
Критерии оценки:
1. Выбирает схему выдачи мощности.
2. Выполняет анализ работы главных схем электрических соединении и выбор силовых. трансформаторов
3. Производит технико-экономический расчет.
4. Производит выбор схем собственных нужд.
5. Рассчитывает токи короткого замыкания.
6. Производит выбор контрольно-измерительных приборов всех цепей.
7. Выбирает аппараты, изоляторы и токоведущие части.
8. Обосновывает описание конструкции распределительного устройства.
9. Выполняет схему электрических соединений.
Результат обучения: 1) Выбирать гидротурбины и турбинные оборудования гидротехнических сооружений.
Критерии оценки:
1. Характеризует конструктивные особенности гидротурбин и вспомогательных механизмов гидротурбин.
2. Соблюдает режим работы агрегатов и гидравлических электрических станций в энергетической системе.
3. Выявляет причины неисправностей и отказов в работе гидротурбин.
4. Читает чертежи по конструкции гидрогенераторов.
5. Пользуется рабочими характеристиками оборудования.
ПК 8. Контролировать качество и безопасное выполнение технологических процессов по ремонтно-монтажным работам, анализировать результаты и принимать соответствующее решение
ПМ 08. Контроль за качеством и безопасным выполнением технологических процессов по ремонтно-монтажным работам
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения ремонтно-монтажных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
особенности приемки-сдачи во время ликвидации аварий и переключений;
особенности перевода горизонтальных турбин с капсульными генераторами в режим СК; правила эксплуатации гидромеханического оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
работать с технической документацией, должностными инструкциями; организовать рабочее место;
проводить инструктаж о правилах эксплуатации гидромеханического оборудования; составлять наряды и оформлять документацию на производство работ.
Результат обучения: 1) Осуществлять контроль за правильностью эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций.
Эксплуатация основного гидрооборудования гидравлических электрических станций
Организация,
технология ремонта и монтажа основного гидрооборудования гидравлических электрических станций
Критерии оценки:
1. Применяет методы проверки комбинаторной зависимости турбины.
2. Выясняет причины отклонения комбинаторной зависимости турбины.

3. Электр энергиясын беру және тарату қағидалары жайлы білімін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Станциялар мен тарату желілерінің күштік жабдықтарын таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Энергетикалық жүйелер туралы негізгі мәліметтерді біледі.
2. Станция мен қосалқы станциялардың сұлбаларын таңдайды.
3. Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр жабдықтарының конструктивтік ерекшеліктерін түсіндіреді.
4. Гидроэнергетика объектілерінің оптималды өндірістік-технологиялық жұмыс режимін анықтайды
5. Қысқа тұйықталу токтарын есептейді.
6. Аппараттар мен ток өткізгіш бөліктерді таңдайды.
7. Өткізгіш өнімдерінің рұқсат етілген қызуы және токтың экономикалық тығыздығы бойынша қимасын есептейді.
8. Жерлендіру құрылғыларын есептейді.
9. Кернеу шығыны бойынша электр желілерін есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр қосылыстарының сұлбаларын оқу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр станциялары мен қосалқы станциялардың электр сұлбаларын оқиды.
2. Трансформаторлар мен автотрансформаторлардың маркаларын ажыратады.
3. Жинақтық тарату құрылғыларының ұяшықтарын толтыру сызбаларын оқиды.
4. Ашық тарату құрылғыларының сызбаларын оқиды.
5. Электр жабдықтары мен электр желілерін асқын кернеуден қорғау тәсілдерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Электр станциялары мен қосалқы станциялардың аппараттары мен ток өткізгіш бөліктерін есептеу және таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қуат беру сұлбасын таңдайды.
2. Электрлік қосылыстардың негізгі схемаларының жұмысын талдауды және күштік трансформаторларды таңдауды орындайды
3. Техникалық-экономикалық есеп жүргізеді.
4. Өзіндік мұқтаждық сызбасын таңдауды жүргізеді.
5. Қысқа тұйықталу токтарын есептейді.
6. Барлық тізбектердің бақылау-өлшеу аспаптарын таңдауды жүргізеді.
7. Аппараттарды, оқшаулағыштар мен ток өткізетін бөліктерді таңдайды.
8. Тарату құрылғысының құрылымын таңдауын түсіндіреді.
9. Электр қосылыстарының сызбасын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Гидротехникалық құрылыстардың гидротурбиналары мен турбиналық жабдықтарын таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидротурбиналардың және гидротурбиналардың қосалқы механизмдерінің конструктивтік ерекшеліктерін сипаттайды.
2. Энергетикалық жүйеде агрегаттар мен гидравликалық электр станцияларының жұмыс режимін сақтайды.
3. Гидротурбинаның жұмысындағы ақаулықтар мен істен шығулардың себептерін анықтайды.
4. Гидрогенераторлардың құрылымдық сызбаларды оқиды.
5. Жабдықтың жұмыс сипаттамаларын пайдаланады.
КҚ 8. Жөндеу-монтаждау жұмыстары бойынша технологиялық процестердің сапасын және қауіпсіз орындалуын бақылау, нәтижелерді талдау және тиісті шешім қабылдау
КМ 08. Жөндеу-монтаждау жұмыстары бойынша технологиялық процестердің сапасын және қауіпсіз орындалуын бақылау
Бұл модуль жөндеу-монтаждау жұмыстарын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар апаттарды жою және ауыстырып қосу кезінде қабылдау-тапсыру ерекшеліктерін; капсульді генераторлармен көлденең турбиналарды СК режиміне ауыстыру ерекшеліктерін; гидромеханикалық жабдықты пайдалану ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар техникалық құжаттамамен, лауазымдық нұсқаулықтармен жұмыс істеуді; жұмыс орнын ұйымдастыруды; гидромеханикалық жабдықтарды пайдалану ережелері туралы нұсқама жүргізуді; нарядтар құрастыруды және жұмыс өндірісіне құжаттаманы рәсімдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдықтарын пайдаланудың дұрыстығына бақылау жүргізу.
Гидравликалық электр станцияларының негізгі гидрожабдығын пайдалану
Гидравликалық электр станцияларының негізгі гидрожабдығын жөндеу және монтаждау технологиясын ұйымдастыру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Турбинаның комбинаторлық тәуелділігін тексеру әдістерін қолданады.
2. Турбинаның комбинаторлық тәуелділігінің ауытқу себептерін анықтайды.

3. Выполняет периодическую проверку параметров системы регулирования и механизмов маслонапорной установки.
4. Выполняет проверку периодичности и пополнения воздуха в полость вращения рабочего колеса при работе агрегата в режиме синхронного компенсатора.
5. Ведет контроль за правильностью эксплуатации гидромеханического оборудования гидравлических электрических станций.
Результат обучения: 2) Осуществлять организацию и технологию ремонта и монтажа основного гидрооборудования.
Критерии оценки:
1. Проводит технические мероприятия, обеспечивающие безопасность ремонтных и монтажных работ.
2. Проводит наладочные работы механизмов после ремонта.
3. Соблюдает технологическую последовательность монтажа статора турбины, рабочих механизмов гидротурбины, уплотнений вала технологию ремонта гидромеханического оборудования.
4. Заполняет техническую документацию на ремонтные работы.
5. Работает с техническими документациями.
ПК 9. Организовать контроль за работой, эксплуатацией гидромеханического оборудования и выполнением требований по охране труда и пожарной безопасности
ПМ 09. Организация контроля за работой и эксплуатацией гидромеханического оборудования гидравлических оборудования и выполнением требований по охране труда и пожарной безопасности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации контроля за работой и эксплуатацией гидромеханического оборудования; организации работ по охране труда на производстве и на рабочем месте; меры защиты от поражения электрическим током и воздействия электрического и электромагнитного полей;
меры безопасности при погрузочно-разгрузочных работах; оказание до врачебной помощи при несчастных случаях;
основы пожарной безопасности; средства пожаротушения;
основные требования техники безопасности при выполнении работ в электроустановках и в системах электроснабжения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принцип действия и конструкции изучаемых средств измерения;
методы поверки и введения поправок к показаниям приборов; технологическую защиту в аварийных режимах.
При изучении модуля обучающиеся учатся: измерять температуру, давление, разность давлений и разряжения, расход количества и уровень жидкостей;
читать функциональные схемы регулирования гидравлических электрических станций; пользоваться рабочими характеристиками насосных агрегатов и гидравлических турбин; оказывать доврачебную помощь пострадавшим при поражении электрическим током; использовать первичные средства пожаротушения.
Результат обучения: 1) Управлять технологическими процессами основного и вспомогательного оборудования ГЭС.
Автоматизация технологических процессов гидравлических электрических станций
Охрана труда
Производственное обучение и /или профессиональная практика (Технологическая пратика)
Критерии оценки:
1. Применяет способы измерения физических величин.
2. Понимает принципы действия и конструкциях изучаемых средств измерения.

3. Реттеу жүйесінің параметрлерін және тегеурінді майқондырғының механизмдерін кезең-кезеңімен тексеруді орындайды.
4. Синхронды компенсатор режимінде агрегаттың жұмысы кезінде жұмыс дөңгелегінің айналу қуысына ауаның толықтырылуын және кезеңділігін тексереді.
5. Гидравликалық электр станцияларының гидромеханикалық жабдықтарын дұрыс пайдалануға бақылау жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Негізгі гидрожабдығының жөндеу және монтаждау технологиясын ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жөндеу және монтаждау жұмыстарының қауіпсіздігін қамтамасыз ететін техникалық іс-шараларды жүргізеді.
2. Жөндеуден кейін механизмдердің баптау жұмыстарын жүргізу.
3. Турбина статорын, гидротурбинаның жұмыс механизмдерін, біліктің тығыздауын, гидромеханикалық жабдығының жөндеу технологиясын сақтайды.
4. Жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттаманы толтырады.
5. Техникалық құжаттамамен жұмыс істейді.
КҚ 9. Гидромеханикалық жабдықтарының жұмысы мен пайдаланылуына және еңбекті қорғау мен өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптардың орындалуына бақылауды ұйымдастыру
КМ 09. Гидромеханикалық жабдықтарының жұмысы мен пайдаланылуына және еңбекті қорғау мен өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптардың орындалуына бақылауды ұйымдастыру
Бұл модуль гидромеханикалық жабдықтың жұмысы мен пайдаланылуын бақылауды ұйымдастыру; өндірісте және жұмыс орнында еңбекті қорғау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру; электр тогынан және электр мен электромагниттік өрістердің әсерінен қорғау шаралары; тиеу-түсіру жұмыстары кезіндегі қауіпсіздік шаралары; жазатайым жағдайларда дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету; өрт қауіпсіздігі негіздері; өрт сөндіру құралдары; электр қондырғыларында және электрмен жабдықтау жүйелерінде жұмыстарды орындау кезіндегі қауіпсіздік техникасының негізгі талаптары үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар зерттелетін өлшеу құралдарының жұмыс істеу принципі мен конструкциясын; аспаптарды тексеру және көрсеткіштерді түзету әдістерін; авариялық режимдерде технологиялық қорғауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар температураны, қысымды, қысымның айырымын және сейілтуді, сұйықтықтардың мөлшері мен деңгейін өлшеуді; гидравликалық электр станцияларын реттеудің функционалдық сұлбаларын оқуды; сорғы агрегаттары мен гидравликалық турбиналардың жұмыс сипаттамаларын пайдалануды; электр тогымен зақымданған кезде зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетуді; өрт сөндірудің алғашқы құралдарын пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) ГЭС негізгі және қосалқы жабдықтарының технологиялық процестерін басқару.
Гидравликалық электр станцияларының технологиялық процестерін автоматтандыру
Еңбекті қорғау
Өндірістік оқыту және / немесе кәсіптік тәжірибе
(Технологиялық тәжірибе)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Физикалық шамаларды өлшеу тәсілдерін қолданады.
2. Зерттелетін өлшеу құралдарының әрекет ету принциптерін және конструкциясын түсінеді.

3. Характеризует методы поверки и введения поправок к показаниям приборов.
4. Контролирует систему автоматического регулирования технологических процессов и защиты гидроэнергетического оборудования.
5. Читает схемы автоматизации вспомогательного оборудования гидравлических электрических станций.
6. Выполняет технологическую защиту в аварийных режимах.
7. Измеряет температуру, давление, разность давлений и разряжения, расход количества и уровень жидкостей.
Результат обучения: 2) Осуществлять технические мероприятия по предупреждению несчастных случаев, травматизма, освобождать пострадавшего от действия электрического тока.
Критерии оценки:
1. Классифицирует несчастные случаи и коэффициенты травматизма.
2. Определяет причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, опасные и вредные производственные факторы.
3. Владеет основами производственной санитарии и пожарной безопасности.
4. Владеет основами техники безопасности при выполнении погрузочно-разгрузочных работ.
5. Различает профессиональные заболевания, характерные для работников энергетического производства.
6. Оказывать первую доврачебную помощь при производственном травматизме.
Анализирует причины травматизма и реализовывает мероприятия по профилактике.
Результат обучения: 3) Осуществлять безопасное ведение работ и контроль за соблюдением правил охраны труда и пожарной безопасности.
Критерии оценки:
1. Проводит рациональное планирование мероприятий по охране труда.
2. Понимает и оценивает условия труда на рабочих местах.
3. Определяет потребность в средствах индивидуальной защиты и специальной одежде.
4. Соблюдает технику безопасности при погрузочно-разгрузочных работах.
Результат обучения: 4) Соблюдать правила техники безопасности при обслуживании электроустановок.
Критерии оценки:
1. Определяет виды и правила проведения инструктажей по охране труда.
2. Осознает опасность действия электрического тока на организм человека.
3. Определяет факторы, влияющие на поражение электрическим током.
4. Применяет средства защиты, используемые в электрических установках и сроки их испытаний.
5. Применяет защитное заземление и зануление.
6. Классифицирует работы по степени электроопасности.
7. Выполняет действие по освобождению пострадавшего от действия электрического тока.
8. Соблюдает общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях.
9. Оценивает состояние техники безопасности на производственном объекте.
10. Соблюдает правила безопасности труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Результат обучения: 5) Выполнять работы по ремонту (монтажу) гидроэнергетического оборудования.
Критерии оценки:
1. Производит выбор гидромеханического оборудования.
2. Умеет правильно организовать рабочее место.

3. Салыстырып тексеру және аспаптар көрсеткіштеріне түзетулер енгізу әдістерін сипаттайды.
4. Технологиялық процестерді автоматты реттеу және гидроэнергетикалық жабдықтарды қорғау жүйесін бақылайды.
5. Гидравликалық электр станцияларының қосалқы жабдықтарын автоматтандыру сұлбаларын оқиды.
6. Апаттық режимдерде технологиялық қорғауды орындайды.
7. Температураны, қысымды, қысымның айырымын және сейілтуін, сұйықтықтың мөлшері мен деңгейін өлшейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жазатайым оқиғалардың, жарақаттанудың алдын алу бойынша техникалық іс-шараларды жүзеге асыру, зардап шегушіні электр тогының әсерінен босату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жазатайым оқиғалар мен жарақаттану коэффициенттерін жіктейді.
2. Жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың пайда болу себептерін, қауіпті және зиянды өндірістік факторларды анықтайды.
3. Өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі негіздерін меңгереді.
4. Тиеу-түсіру жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасы негіздерін меңгереді.
5. Энергетикалық өндіріс қызметкерлеріне тән кәсіптік ауруларды ажыратады.
6. Өндірістік жарақаттану кезінде дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсетеді.
7. Жарақаттану себептерін талдайды және алдын алу шараларын іске асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыстарды қауіпсіз жүргізулуіне және еңбекті қорғау мен өрт қауіпсіздігі ережелерінің сақталуына бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау бойынша іс-шараларды тиімді жоспарлауды жүргізеді.
2. Жұмыс орындарындағы еңбек жағдайларын түсінеді және бағалайды.
3. Жеке қорғану құралдары мен арнайы киімге қажеттілікті анықтайды.
4. Тиеу-түсіру жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Электр қондырғыларына қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау бойынша нұсқамаларды өткізу түрлері мен ережелерін айқындайды.
2. Электр тогының адам ағзасына әсер ету қауіпін сезінеді.
3. Электр тогының зақымдануына әсер ететін факторларды анықтайды.
4. Электр қондырғыларында пайдаланылатын қорғаныс құралдарын және оларды сынау мерзімдерін қолданады.
5. Жерлендіру және нөлдендіру тәсілдерін қолданады.
6. Электр қауіптілігі дәрежесі бойынша жұмыстарды жіктейді.
7. Зардап шегушіні электр тогының әсерінен босату бойынша іс-қимыл жасайды.
8. Ұйым аумағында және өндірістік үй-жайларда қауіпсіздіктің жалпы талаптарын сақтайды.
9. Өндірістік объектідегі қауіпсіздік техникасының жай-күйін бағалайды.
10. Еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Гидроэнергетикалық жабдықтарды жөндеу (монтаждау) бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Гидромеханикалық жабдықтарды таңдауды жүргізеді.
2. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыруды біледі.

3. Выполняет работы по ремонту (монтажу) гидроэнергетического оборудования.
4. Приобретает навыки выполнения работ по ремонту (монтажу) гидроэнергетического оборудования.
Результат обучения: 6) Производить общие проверки и испытания гидромеханического оборудования.
Критерии оценки:
1. Использует схемы включения приборов в электрическую цепь.
2. Понимает систему эксплуатации и поверки гидромеханического оборудования.
3. Выполняет последовательность проведения испытаний.
4. Производит оценку состояния монтируемого гидромеханического оборудования.
5. Производит измерения при производстве пуско-наладочных работ.
6. Производит общие проверки и испытания гидромеханического оборудования.
7. Организует рабочее место.
8. Выполняет правила техники безопасности при испытании и пробном пуске машин.
9. Заполняет документацию на технические гидромеханические оборудования.
10. Соблюдает правила и инструкции по заполнению документации результатов испытания.
ПК 10. Производить технико-экономические расчеты на организацию ремонтно-монтажных работ, расчеты по эффективному использованию ресурсов предприятия
ПМ 10. Проведение технико-экономических расчетов на организацию ремонтно-монтажных работ, расчетов по эффективному использованию ресурсов предприятия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения в практической деятельности знаний основных аспектов развития отрасли, предприятия как хозяйствующих субъектов в рыночной экономике;
организации деятельности бизнес структур и энергосбережения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
сущность рыночных реформ; методы расчета производительности труда;
издержки производства;
расходы предприятия; их виды и классификацию;
виды доходов предприятия;
принципы формирования и распределения прибыли;
виды рентабельности;
методики расчета основных технико-экономических показателей; методику разработки бизнес-плана; организации нормирования и оплаты труда в современных условиях;
основные показатели основных производственных фондов;
состав и структуру оборотных средств;
пути экономии материальных средств.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
анализировать эффективность реформ в Республике Казахстан;
анализировать эффективность планирования;
руководить первичным звеном управления;
ориентироваться в производственных ситуациях;
рассчитывать методы производительности труда;
организовывать снабжение и сбыт;
ориентироваться в тарифах и расценках;
выполнять расчет тарифов на оплату электрической энергии;
рассчитывать амортизационные отчисления;
определять показатели основных производственных фондов на участке.
Результат обучения: 1) Применять результаты экономического анализа деятельности организаций промышленности и энергетики.
Экономика энергетики
Критерии оценки:
1. Понимает сущность рыночных реформ.
2. Осознает структуру управления предприятий.

3. Гидроэнергетикалық жабдықтарды жөндеу (монтаждау) бойынша жұмыстарды орындайды.
4. Гидроэнергетикалық жабдықты жөндеу (монтаждау) бойынша жұмыстарды орындау дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 6) Гидромеханикалық жабдықтарды жалпы тексеру және сынау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аспаптарды электр тізбегіне қосу сұлбаларын пайдаланады.
2. Гидромеханикалық жабдықтарды пайдалану және тексеру жүйесін түсінеді.
3. Сынақтарды жүргізу кезектілігін орындайды.
4. Құрастырылатын гидромеханикалық жабдығының жай-күйін бағалауды жүргізеді.
5. Іске қосу-реттеу жұмыстарын жүргізу кезінде өлшеу жүргізеді.
6. Гидромеханикалық жабдықтарды жалпы тексеру және сынау жүргізеді.
7. Жұмыс орнын дұрыс ұйымдастырады.
8. Машиналарды сынау және сынамалық іске қосу кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін орындайды.
9. Техникалық гидромеханикалық жабдықтардың құжаттамасын толтырады.
10. Сынау нәтижелерінің құжаттамасын толтыру жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды сақтайды.
КҚ 10. Жөндеу-монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру үшін техникалық-экономикалық және кәсіпорынның ресурстарын тиімді пайдалану үшін есептеулер жүргізу
КМ 10. Жөндеу-монтаждау жұмыстарын ұйымдастыру үшін техникалық-экономикалық және кәсіпорынның ресурстарын тиімді пайдалану үшін есептеулер жүргізу
Бұл модуль нарықтық экономикадағы шаруашылық жүргізуші субъектілер ретінде саланы, кәсіпорынды дамытудың негізгі аспектілерін практикалық қызметте қолдану; бизнес құрылымдар қызметін ұйымдастыру және энергия үнемдеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар нарықтық реформалардың мәнін; еңбек өнімділігін есептеу әдістерін; өндіріс шығындарын; кәсіпорын шығындарын; олардың түрлері мен жіктелуін; кәсіпорын кірістерінің түрлерін; пайданы қалыптастыру және бөлу принциптерін; рентабельділік түрлерін; негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеу әдістемесін; бизнес-жоспарды әзірлеу әдістемесін; қазіргі жағдайда еңбекті нормалау мен төлеуді ұйымдастыруды; негізгі өндірістік қорлардың негізгі көрсеткіштерін; айналым құралдарының құрамы мен құрылымын; материалдық құралдарды үнемдеу жолдарын біледі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар Қазақстан Республикасындағы реформалардың тиімділігін талдауды; жоспарлаудың тиімділігін талдауды; басқарудың бастапқы буынын басқаруды; өндірістік жағдайларда бағдарлауды; еңбек өнімділігінің әдістерін есептеуді; жабдықтау мен өткізуді ұйымдастыруды; тарифтер мен бағаларда бағдарлауды; электр энергиясын төлеуге арналған тарифтерді есептеуді; амортизациялық аударымдарды есептеуді; учаскедегі негізгі өндірістік қорлардың көрсеткіштерін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнеркәсіп және энергетика ұйымдарының қызметінің экономикалық талдау нәтижелерін қолдану.
Энергетика экономикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нарықтық реформалардың мәнін түсінеді.
2. Кәсіпорындарды басқару құрылымын түсінеді.

3. Владеет основами планирования.
4. Рассчитывает технико-экономические показатели.
5. Понимает направление развития экономики Республики Казахстан.
6. Анализирует эффективность реформ в Республике Казахстан.
7. Ориентируется в иерархии управления.
8. Анализирует эффективность планирования.
Результат обучения: 2) Применять методику разработки бизнес-плана.
Критерии оценки:
1. Понимает материально-технические, трудовые и финансовые ресурсы отрасли и предприятия.
2. Владеет механизмами ценообразования на продукцию и услуги.
3. Использует формы оплаты труда в энергетической отрасли.
4. Выполняет расчет технико-экономических показателей деятельности организации.
5. Выполняет расчет показателя оперативных планов.
Результат обучения: 3) Определять производительность труда и рассчитывать заработную плату.
Критерии оценки:
1. Владеет методами расчета производительности труда.
2. Классифицирует виды производственных ресурсов.
3. Характеризует классические формы оплаты труда.
4. Понимает тарифную, бестарифную и рейтинговую оплату труда.
5. Рассчитывает производительность труда.
6. Ориентируется в тарифах и расценках.
8. Понимает начисление оплаты труда по формам.
Результат обучения: 4) Определять производственные фонды предприятий.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные показатели основных производственных фондов.
2. Характеризует состав и структуру оборотных средств.
3. Характеризует пути экономии материальных средств.
4. Характеризует виды запасов.
5. Отличает основные производственные фонды по видам.
6. Выполняет расчет амортизационные отчисления.
7. Определяет показатели основных производственных фондов на участке.
8. Определяет показатели кругооборота оборотных средств.
9. Выполняет расчет амортизационных отчислений основных производственных фондов.
Результат обучения: 5) Составлять план и график проведения ремонтных и монтажных работ, смету и калькуляций.
Критерии оценки:
1.Поинмаетматериально-технических, трудовых и финансовых ресурсах предприятия.
2. Составляет план и график проведения ремонтных и монтажных работ.
3. Составляет калькуляцию на основные виды производственных процессов.
4. Работает с актами выполненных работ.
5. Владеет знаниями о сущности и необходимости учета на предприятии.
6. Заполняет основные формы первичной отчетности и знает их назначение.
7. Анализирует деятельность предприятия по основным производственно-экономическим показателям.
ПК 11. Выполнять основные виды работ по квалификации "Техник-гидроэнергетик"
ПМ 11. Преддипломная практика
Преддипломная практика является завершающим этапом подготовки специалистов, проводиться после полного освоения обучающимися всех дисциплин учебного плана.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения обучающимися практических профессиональных умений по основным видам профессиональной деятельности для освоения квалификации "Техник-гидроэнергетик".
С целью овладения данной квалификацией обучающийся в ходе преддипломной практики должен приобрести практические навыки по:
выполнению ремонта оборудования промышленных организаций;
организации эксплуатации гидромеханического оборудования;
осуществлению контроля эксплуатации гидромеханического оборудования;
осуществлению организации безопасных условий производства работ в электроустановках;
осуществлению сбора исходного материала для дипломного проектирования; выполнению расчетов основных технико-экономических показателей.
Результат обучения: 1) Выполнять обязанности мастера (дублера мастера) энергетической службы предприятия по техническому обслуживанию и ремонту электрического и электромеханического оборудования.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Осуществляет управление отдельным производственным звеном в пределах функций, возлагаемых на специалистов со средним специальным образованием.
2. Планирует рабочий день.

3. Жоспарлау негіздерін меңгерді.
4. Техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептейді.
5. Қазақстан Республикасының экономикасының даму жолдарын түсінеді.
6. Қазақстан Республикасындағы реформалардың тиімділігін талдайды.
7. Басқару иерархиясында бағдарланады.
8. Жоспарлау тиімділігін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бизнес-жоспарды әзірлеу әдістемесін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сала мен кәсіпорынның материалдық-техникалық, еңбек және қаржы ресурстарын түсінеді.
2. Өнімдер мен қызметтерге баға белгілеу механизмдерін меңгереді.
3. Энергетика саласында еңбекақысын төлеу нысандарын пайдаланады.
4. Мекемелердің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуді орындайды.
5. Жедел жоспарлар көрсеткішінің есебін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбек өнімділігін анықтау және жалақыны есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек өнімділігін есептеу әдістерін меңгереді.
2. Өндірістік ресурстардың түрлерін жіктейді.
3. Еңбекақы төлеудің классикалық нысандарын сипаттайды.
4. Тарифтік, тарифтік емес рейтингтік еңбекақысын түсінеді.
5. Еңбек өнімділігін есептейді.
6. Тарифтер мен бағаларда бағдарланады.
8. Нысандар бойынша еңбек ақыны есептеуді түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорындардың өндірістік қорларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі өндірістік қорлардың негізгі көрсеткіштерін сипаттайды.
2. Айналым қаражатының құрамы мен құрылымын сипаттайды.
3. Материалдық құралдарды үнемдеу жолдарын сипаттайды.
4. Қорлардың түрлерін сипаттайды.
5. Негізгі өндірістік қорларды түрлері бойынша ерекшелейді.
6. Амортизациялық аударымдар есебін орындайды.
7. Учаскедегі негізгі өндірістік қорлардың көрсеткіштерін анықтайды.
8. Айналым қаражатының айналым көрсеткіштерін анықтайды.
9. Негізгі өндірістік қорлардың амортизациялық аударымдарының есебін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Жөндеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу жоспары мен кестесін, смета мен калькуляцияны жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның материалдық-техникалық, еңбек және қаржы ресурстары туралы түсінігі бар.
2. Жөндеу және монтаждау жұмыстарын жүргізу жоспары мен кестесін жасайды.
3. Өндірістік процестердің негізгі түрлеріне калькуляция жасайды.
4. Орындалған жұмыстар актілерімен жұмыс істейді.
5. Кәсіпорында есепке алудың мәні мен қажеттілігі туралы білімді меңгереді.
6. Бастапқы есептіліктің негізгі нысандарын толтырады және олардың мақсатын біледі.
7. Кәсіпорынның негізгі өндірістік-экономикалық көрсеткіштері бойынша қызметін талдайды.
КҚ 11. "Техник-гидроэнергетик" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 11. Диплом алды практика
Диплом алдындағы практика мамандарды даярлаудың соңғы кезеңі болып табылады, білім алушылар оқу жоспарының барлық пәндерін толық меңгергеннен кейін жүргізіледі.
Бұл модуль "Техник-гидроэнергетик" біліктілігін меңгеру үшін білім алушылардың кәсіптік қызметінің негізгі түрлері бойынша тәжірибелік кәсіптік іскерліктерін меңгеруі үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Осы біліктілікті меңгеру мақсатында білім алушы диплом алдындағы практика барысында:
өнеркәсіптік ұйымдардың жабдықтарын жөндеуді орындау; гидромеханикалық жабдықтарды пайдалануды ұйымдастыру; гидромеханикалық жабдықтарды пайдалануды бақылауды жүзеге асыру;
электр қондырғыларында жұмыс жүргізудің қауіпсіз жағдайларын ұйымдастыруды жүзеге асыру; дипломдық жобалау үшін бастапқы материалдарды жинауды жүзеге асыру; негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштердің есебін орындау жөніндегі тәжірибелік дағдыларды меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр және электромеханикалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша кәсіпорынның энергетикалық қызметі шеберінің (шебер дублерінің) міндеттерін орындау.
Диплом алды тәжірибе
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Арнайы орта білімі бар мамандарға жүктелетін функциялар шегінде жеке өндірістік буынды басқаруды жүзеге асырады.
2. Жұмыс күнін жоспарлайды.

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 04. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "100502 2 - Подручный сталевара внепечной обработки стали"
ПК 1. Производить подготовку, просушку и загрузку раскислителей, легирующих добавок в бункера, установку шлакоотделителя на патрубок
ПМ 01. Выполнение подготовительных операций на установке внепечной обработки стали
Данный модуль описывает знания, умения, навыки необходимые для подготовки добавочных материалов для внепечной обработки стали посредством анализа химических, физических, механических и эксплуатационных свойств металлов и сплавов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
безопасные способы производства работ;
нормы расхода реагентов; требования, предъявляемые к качеству продуктов и полупродуктов отходов; классификацию науглероживающих веществ; рассортировку
производственных отходов; сорта и марки сырья и материалов;
правила пользования транспортными и подъемными механизмами; установленную сигнализацию;
стадии и особенности технологии пирометаллургии;
законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить расчеты технологических процессов в металлургии;
выбирать оптимальный вариант технологической схемы для переработки сырья; выполнять основные операции слесарных работ; применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
Результат обучения: 1) Понимать состав, свойства и влияние на качество металла науглероживающих веществ, раскислителей и легирующих добавок.
Физическая химия
Материаловедение
Основы металлургического производства
Черчение
Охрана труда и техника безопасности
Производственное обучение
(слесарные работы)
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін ұстанады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Салауатты өмір салты мәдениетін меңгереді және оның құндылығын сезінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін сақтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 04. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"100502 2 - Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысы балқытушысының көмекшісі" біліктілігі
КҚ 1. Ашытқыштарды, қосындылайтын қосымшаларды дайындау, құрғату және бункерлерге жүктеу, қож бөлгішті келте құбырға орнату
КМ 01. Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысында дайындық операцияларын жүргізу
Бұл модуль металдар мен қорытпалардың химиялық, физикалық, механикалық және пайдаланымдық қасиеттерін талдау арқылы болатты пештен тыс өңдеуге арналған қосымша материалдарды дайындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
жұмыстарды қауіпсіз жүргізу әдістерін;
реагенттердің шығын нормаларын; өнімдердің және қалдықтардың жартылай өнімдерінің сапасына қойылатын талаптарды; көміртектендіргіш заттардың жіктелуін; өндірістік қалдықтарды сұрыптап бөлуді; шикізат пен материалдардың сорттары мен маркаларын;
көлік және көтергіш механизмдерді пайдалану қағидаларын; орнатылған дабылдаманы; пирометаллургия технологиясының кезеңдерін және ерекшеліктерін; еңбекті қорғау саласындағы заңнаманы; еңбекті және денсаулықты қорғау жөніндегі нормативтік құжаттарды; ұйым аумағындағы және өндірістік үй-жайлардағы жалпы қауіпсіздік талаптарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: металлургияда технологиялық процестердің есептеулерін жүргізуді; шикізатты қайта өңдеу үшін технологиялық схеманың оңтайлы нұсқасын таңдауды; слесарлық жұмыстардың негізгі операцияларын орындауды; қауіпсіз еңбек жағдайын қамтамасыз ету жөніндегі еңбек заңнамасы туралы білімді қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Көміртектендіргіш заттардың, ашытқыштардың және қосындылайтын қосымшалардың құрамын, қасиеттерін және металл сапасына әсерін түсіну.
Физикалық химия
Материалтану
Металлургия өндірісінің негіздері
Сызу
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Өндірістік оқыту (слесарлық жұмыстар)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Описывает процессы кристаллизации и структурообразования металлов и сплавов.
2. Владеет основами термической обработки металлов.
3. Объясняет влияние на качество металла науглероживающих веществ, раскислителей и легирующих добавок.
4. Классифицирует материалы, металлы и сплавы.
5. Объясняет основные термодинамические параметры и их характеристику.
6. Оперирует законами термодинамики при расчетах.
7. Владеет знаниями термодинамики фазового равновесия и условия равновесия одно, двух- и трехкомпонентных систем.
8. Рассчитывает энтальпию, энтропию и энергию Гиббса.
9. Рассчитывает тепловые эффекты реакций.
10. Анализирует диаграммы двух- и трехкомпонентных систем.
11. Анализирует молекулярно-кинетическую теорию вещества.
12. Применяет при расчетах энтальпии, энтропии первый и второй законы термодинамики и теорию растворов (расплавов).
Результат обучения: 2) Готовить и проверять количество добавочных материалов в бункерах системы загрузки и на рабочей площадке.
Критерии оценки:
1. Объясняет технологическую схему цеха подготовки сырья.
2. Характеризует свойства, состав, назначение и подготовку добавочных материалов.
3. Объясняет структуру и технологические процессы каждого этапа производства по подготовке шихтовых материалов.
4. Различает тип и качество ферросплавов и шлакообразующих материалов.
5. Производит прием и загрузку добавочных материалов в бункера системы механизированной подачи материалов в ковш.
6. Корректирует химический состав и производит проверку количества добавочных материалов в бункерах системы загрузки и на рабочей площадке.
7. Отбирает пробы для анализа и производит их обработку.
8. Описывает технические процессы вспомогательных цехов предприятия.
Результат обучения: 3) Готовить рабочее место, инструменты и приспособления к проведению технологического процесса внепечной обработки стали.
Критерии оценки:
1. Владеет основами технологического процесса производства агломерата, чугуна и стали.
2. Различает требования, предъявляемые к качеству материалов и инструментов для производства работ.
3. Готовит материалы и технологический инструмент к работе.
4. Владеет основами начертательной геометрии и общими правилами выполнения чертежей.
5. Решает позиционные и метрические задачи.
6. Имеет понятие о "Единой системе конструкторской документации" (ЕСКД).
8. Различает виды изделий и конструкторских документов.
9. Разбирается в деталировании чертежей сборочной единицы.

1. Металдар мен қорытпалардың кристалдану және құрылым қалыптастыру процестерін сипаттайды.
2. Металдарды термиялық өңдеу негіздерін меңгереді.
3. Көміртектендіргіш заттардың, ашытқыштардың және қосындылайтын қосымшалардың металл сапасына әсерін түсіндіреді.
4. Материалдарды, металдар мен қорытпаларды жіктейді.
5. Негізгі термодинамикалық параметрлерді және олардың сипаттамаларын түсіндіреді.
6. Есептеулер кезінде термодинамика негіздерін басшылыққа алады.
7. Фазалық тепе-теңдіктің термодинамикасын және бір, екі және үш компонентті жүйелердің тепе-теңдік жағдайын біледі.
8. Энтальпия, энтропия және Гиббс энергиясын есептейді.
9. Реакциялардың жылу әсерлерін есептейді.
10. Екі және үш компонентті жүйелердің диаграммаларын талдау.
11. Заттың молекулалық- кинетикалық теориясын талдайды.
12. Энтальпияның, энтропияның есептеулеріндегі термодинамиканың және ерітінділердің (балқытпалардың) теорияларының бірінші және екінші заңдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жүктеу жүйесінің бункерлеріндегі және жұмыс алаңындағы қосымша материалдарды дайындау және олардың санын тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізатты дайындау цехының технологиялық схемасын түсіндіреді.
2. Қосымша материалдардың қасиеттерін, құрамын, мақсаттарын және дайындығын сипаттайды..
3. Шикіқұрамалық материалдарды дайындау бойынша өндірістің әр кезеңінің құрылымын және технологиялық процестерін түсіндіреді.
4. Ферроқорытпалар мен шлактарды құратын материалдардың түрі мен сапасын ажыратады.
5. Қосымша материалдарды шөмішке механикаландырылған беру жүйесінің бункерлеріне қабылдау мен жүктеуді жүзеге асыру.
6. Химиялық құрамды түзетеді және жүктеу жүйесі бункерлеріндегі және жұмыс алаңындағы қосымша заттардың санын тексереді.
7. Талдау үшін сынамаларды іріктейді және оларды өңдейді.
8. Кәсіпорынның қосалқы цехтарының техникалық процестерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Болатты пештен тыс өңдеудің технологиялық процесін жүргізуге жұмыс орнын, құралдар мен құрал-жабдықтарды дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Агломерат, шойын және болат өндірісінің технологиялық процестерінің негіздерін меңгереді.
2. Жұмыстарды жүргізуге арналған материалдар мен құралдардың сапасына қойылатын талаптарды ажыратады.
3. Материалдар мен технологиялық құралды жұмысқа дайындайды.
4. Сызу геометриясының негіздерін және сызбаларды орындаудың жалпы қағидаларын меңгереді.
5. Позициялық және метриялық есептерді шешеді.
6. "Бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесі" (БКҚЖ) туралы түсінігі бар.
8. Бұйым түрлерін және конструкторлық құжаттарды ажыратады.
9. Құрастыру бірлігінің сызбаларын тәптіштеуді біледі.

10. Разбирается в обозначении материалов и размеров на чертежах.
11. Соблюдает правила безопасности при работе в учебно-производственных мастерских.
12. Соблюдает технику безопасности при выполнении основных видов слесарных работ.
13. Владеет техникой и приемами рубки различных металлов.
14. Владеет техникой резки металлов ножовкой, ножницами и механизированным режущим инструментом.
15. Выполняет опиливание различных изделий с контролем под линейку, угольник и штангенциркуль, напильниками различных групп, типов и размеров.
16. Владеет навыками сверления, зенкования, зенкерования и развертывания отверстий при помощи ручной и электрической дрели.
17. Владеет техникой нарезания наружной и внутренней резьбы метчиками и плашками.
18. Выполняет притирку сопрягаемых деталей, применяет способы проверки качества притирки.
19. Владеет навыками лужения, паяния.
20. Понимает причины возникновения пожаров на производстве и выполняет мероприятия по их предупреждению.
21. Имеет представление о промышленной санитарии и профессиональной гигиене, соблюдает их при производстве работ.
22. Информирован о правилах безопасности и мероприятиях, проводимых для предотвращения несчастных случаев при выполнении слесарных работ.
ПК 2. Выполнять вспомогательные операции на установке внепечной обработки стали
ПМ 02. Производство вспомогательных операций на установке внепечной обработки стали
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для производства вспомогательных операций на установке внепечной обработки стали.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают подготовку и ведение вспомогательных операций технологического цикла производства внепечной обработки стали.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить расчет качественных показателей в производстве;
проводить анализ исходного сырья, промежуточных продуктов, готовой продукции с помощью физических, химических и физико-химических методов анализа; рассчитывать основные технологические параметры; проводить контроль промежуточных и конечных продуктов в производстве стали
на соответствие их технологическим параметрам; проводить разгрузку исходного сырья, его транспортировку;
соблюдать требования техники безопасности и охраны труда в производственной деятельности; вести процессы внепечной обработки; загружать (наполнять) аппараты сырьем и реагентами; отбирать и обрабатывать пробы, выгружать продукцию, шлаки из аппаратов; сортировать производственные отходы; выполнять замеры толщины слоя шлака и температуры металла.
Результат обучения: 1) Замерять толщину слоя шлака и температуру металла, производить отбор металла и шлака.
Физико-химические основы металлургических процессов
Специальная технология
Охрана труда и техника безопасности
Профессиональная практика
(учебная на приобретение профессиональных навыков)
Критерии оценки:

10. Сызбалардағы материалдардың белгіленуін және өлшемдерін біледі.
11. Оқу-өндірістік шеберханаларда жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік қағидаларын сақтайды.
12. Слесарлық жұмыстардың негізгі түрлерін орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
13. Әртүрлі металдарды қию техникасы мен әдістерін меңгереді.
14. Металдарды қол арамен, қайшымен және механикаландырылған кескіш құралмен кесу техникасын меңгереді.
15. Бақылаушы, бұрыш және суппорт астындағы әртүрлі өнімдерді, түрлі топтардың файлдарын, түрлерін және өлшемдері бойынша бақылауды жүзеге асырады.
16. Қол және электр бұрғымен саңылауларды бұрғылау, үңгіштеу, үңгілеу және күшейту дағдыларын меңгереді.
17. Сыртқы және ішкі бұрандаларды таңбалаушылармен және бұранда кескіштермен кесу техникасын меңгереді.
18. Түйісетін бөлшектерді сүртеді, сүрту сапасын тексеру әдістерін қолданады.
19. Қалайылау, дәнекерлеу дағдыларын меңгереді.
20. Өндірісте өрттің туындау себептерін түсінеді және олардың алдын алу бойынша іс-шараларды жүзеге асырады.
21. Өнеркәсіптік санитария және кәсіптік гигиена туралы түсінігі бар, оларды жұмыстарды жүргізу кезінде сақтайды.
22. Қауіпсіздік қағидалары және слесарлық жұмыстарды орындау кезінде жазатайым жағдайлардың алдын алу үшін өткізілетін іс-шаралар туралы хабардар.
КҚ 2. Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысында қосалқы операцияларды жүргізу
КМ 02. Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысында қосалқы операцияларды жүргізу
Бұл модуль болатты пештен тыс өңдеу қондырғысында қосалқы операцияларды жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар болатты пештен тыс өңдеу өндірісінің технологиялық циклінің қосалқы операцияларын дайындауды және жүргізуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өндірісте сапалы көрсеткіштерді есептеуді; физикалық, химиялық және физикалық-химиялық талдау әдістері арқылы
бастапқы шикізатты, аралық өнімдерді, дайын өнімді талдауды; негізгі технологиялық параметрлерді есептеуді; болат өндірісінде аралық және түпкілікті өнімдердің технологиялық параметрлерге сәйкестігіне бақылау жүргізуді; бастапқы шикізатты түсіруді, тасымалдауды; өндірістік қызметте қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау талаптарын сақтауды; пештен тыс өңдеу процестерін жүргізуді; аппараттарды шикізатпен және реагенттермен жүктеуді (толтыруды); сынамаларды іріктеуді және өңдеуді, өнімді, қождарды аппараттардан босатуды; өндірістік қалдықтарды сұрыптауды; қож қабатының қалыңдығын және металл температурасын өлшеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қож қабатының қалыңдығын және металл температурасын өлшеу, металл мен қожды іріктеу.
Металлургия процестерінің физикалық-химиялық негіздері
Арнайы технология
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Кәсіптік практика
(кәсіптік дағдыларды иеленуге бағытталған оқу)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет физико-химическими основами сталеплавильных процессов и принципом их организации.
2. Характеризует процессы в основных сталеплавильных агрегатах.
3. Разбирается в физико-химических основах электросталеплавильного и ферросплавного процессов.
4. Различает особенности протекания окислительно-восстановительных процессов в зависимости от распределения температуры и соотношения жидких и твердых фаз.
5. Характеризует прочность, соединений, дефектность кристаллических структур.
6. Разбирается в строении и свойствах металлургических расплавов, методах оценки свойств металлов и сплавов, основах химических и физико-химических процессов, лежащих в основе металлургического производства.
7. Устанавливает ковш с плавкой в позицию вакуумирования.
8. Производит отбор пробы металла и шлака.
9. Замеряет температуру металла в ковше.
Результат обучения: 2) Визуально определять тип и качество ферросплавов и шлакообразующих материалов.
Критерии оценки:
1. Определяет визуально и с помощью приборов отклонения режима от заданных параметров.
2. Контролирует качество ферросплавов и шлакообразующих материалов по результатам анализов.
3. Производит работу по отбору проб на участках, связанных с обеспечением технологии внепечной обработки.
4. Проверяет наличие и достаточность сменных блоков.
5. Измеряет температуру и отбирает пробы.
6. Разбирается в составляющих компонентах шлаковых смесей и способах хранения и приготовления шлакообразующих материалов (известь, известняк, плавиковый шпат, шамотный бой, песок.)
Результат обучения: 3) Соблюдать правила безопасности на рабочем месте.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
2.Соблюдает правила безопасной эксплуатации технологического оборудования.
3. Соблюдает требования безопасности при работе с электрооборудованием.
4. Соблюдает правила безопасности при ведении технологических процессов на установке внепечной обработки стали.
5. Проверяет исправность настилов и ограждений рабочей площадки, состояние на рабочем месте оградительной техники.
6. Проверяет исправность освещения рабочей площадки и пульта управления установкой.
7. Производит осмотр блокировок и средств связи.
8. Производит осмотр наличия и исправности средств строповки и грузозахватных приспособлений.
9. Производит осмотр состояния путей движения сталевоза установки внепечной обработки.
ПК 3. Управлять в процессе вакуумирования стали механизмами качания камеры, вакуум-затворами, удалять наросты и настыли с горячего патрубка и заменять их
ПМ 03.
Управление технологическим процессом производства стали на установке внепечной обработки стали
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для управления агрегатами и механизмами установки внепечной обработки с главного и местных пультов управления.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
регулирование перемешивания плавки газом по заданному режиму; управление процессом нагрева камеры циркуляционного вакууматора; владение механизированным и ручным способами подача в ковш шлакообразующих материалов и раскислителей;
регулирование и подачу в металлическую ванну в ковше порошковой или алюминиевой проволоки по заданному режиму.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
производить пробы металла и шлака; замерять температуру стали в ковше; реализовывать план ликвидации аварий на установке внепечной обработки стали; пользоваться программным обеспечением подручного сталевара установки внепечной обработки стали.
Результат обучения: 1) Владеть основами технологического процесса раскисления и легирования стали на установках внепечной обработки стали.
Производство стали
Физико-химические основы металлургических процессов
Специальная технология
Оборудование внепечной обработки стали
Основы теории автоматического управления
Охрана труда и техника безопасности
Профессиональная практика
(учебная на приобретение профессиональных навыков)
Критерии оценки:

1. Болат балқытатын процестердің физикалық-химиялық негіздерін және оларды ұйымдастыру қағидаттарын меңгеру.
2. Негізгі болат балқытатын агрегаттардағы процестерді сипаттайды.
3. Электр-болат балқыту және ферроқорытпа процестерінің физикалық-химиялық негіздерін біледі.
4. Температураның таралуына және сұйық және қатты фазалардың арақатынасына байланысты тотығу-қалпына келтіру процестерінің жүргізілу ерекшеліктерін ажыратады.
5. Қосылыстардың беріктігін, кристалл құрылымдардың ақаулығын сипаттайды.
6. Металлургия балқытпаларының құрылуы мен қасиеттерін, металдар мен қорытпалардың қасиеттерін бағалау әдістерін, металлургия өндірісінің негізін құрайтын химиялық және физикалық-химиялық процестердің негіздерін біледі.
7. Қорытпасы бар шөмішті вакуумдау позициясына орнатады.
8. Металл және қож сынамаларын іріктейді.
9. Шөміштегі металдың температурасын өлшейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ферроқорытпалардың және қож қалыптастырушы материалдардың типі мен сапасын көзбен шолып айқындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Режимдердің белгіленген параметрлерден ауытқуын көзбен шолып және аспаптар арқылы айқындайды.
2. Ферроқорытпалардың және қож қалыптастырушы материалдардың сапасын талдау нәтижелері бойынша бақылайды.
3. Учаскелерде пештен тыс өңдеу технологиясын қамтамасыз етуге байланысты сынамаларды іріктеу бойынша жұмыс жүргізеді.
4. Ауысымды блоктардың бар екенін және жеткілікті болуын тексереді.
5. Температураны өлшейді және сынаманы іріктейді.
6. Қож қоспаларының құрамдас компоненттерін және қож қалыптастырушы материалдарды сақтау мен дайындау әдістерін біледі (әктас, балқытпалы шпат, қышқақты сынық, құм.)
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс орнында қауіпсіздік қағидаларын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету бойынша еңбек заңнамасының талаптарын сақтайды.
2. Технологиялық жабдықты қауіпсіз пайдалану қағидаларын сақтайды.
3. Электр жабдығымен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
4. Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысында технологиялық процестерді жүргізу кезінде қауіпсіздік қағидаларын сақтайды.
5. Жұмыс алаңының төсемдері мен қоршауларының жарамдылығын, жұмыс орнындағы қоршау техникасының жай-күйін тексереді.
6. Жұмыс алаңын жарықтандырудың және қондырғыны басқару тетігінің жарамдылығын тексереді.
7. Бұғаттауды және байланыс құралдарын тексереді.
8. Ілмектеу және жүк қармау жабдықтарының бар болуын және жарамдылығын тексереді.
9. Пештен тыс өңдеу қондырғысының болат тасығыш жолдарының жай-күйін тексереді.
КҚ 3. Болатты вакуумдау процесінде камераны тербелту механизмдерін, вакуум-ысырмаларын басқару, ыстық келте құбырдан қақты және төсемді жою және оларды ауыстыру
КМ 03. Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысында болат өндірудің технологиялық процесін басқару
Бұл модуль пештен тыс өңдеу қондырғысының агрегаттары мен механизмдерін негізгі және жергілікті басқару тетіктерінен басқаруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: қорытпаларды белгіленген режим бойынша газбен араластыруды реттеуді; циркуляциялық вакууматор камерасын қыздыру процесін басқаруды; шөмішке қож қалыптастырушы материалдар мен ашытқыштарды берудің механикаландырылған және қол әдістерін меңгеруді; шөміштегі металл ваннаға ұнтақ немесе алюминий сымын белгіленген режим бойынша жіберуді және реттеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:
металл мен қождың сынамаларын жүргізуді; шөміштегі болаттың температурасын өлшеуді; болатты пештен тыс өңдеу қондырғысында апаттарды жою жоспарын іске асыруды; болатты пештен тыс өңдеу қондырғысы балқытушысы көмекшісінің бағдарламалық қамсыздандыруды пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысында ашыту мен қосындылаудың технологиялық процесінің негіздерін меңгеру.
Болат өндірісі
Металлургия процестерінің физикалық-химиялық негіздері
Арнайы технология
Болатты пештен тыс өңдеу жабдығы
Автоматты басқару теориясының негіздері
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Кәсіптік практика
(кәсіптік дағдыларды иеленуге бағытталған оқу)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основами термодинамики и закономерности взаимодействия газов и сложных газовых атмосфер.
2. Разбирается в диаграммах состояния металлургических систем, кинетике и механизмах процессов образования и диссоциации соединений.
3. Владеет основами теории восстановления металлов и твердых оксидов.
4. Владеет способами корректировки температурно-скоростных режимов технологических процессов.
5.Определяет химический состав и разбирается в свойствах и марках стали.
6. Разбирается в требованиях ГОСТа, предъявляемых к качеству стали.
7. Характеризует виды и причины брака.
8. Проводит операции раскисления и легирования металла в ковше во время выпуска присадками науглероживателя, ферромарганца, ферросилиция, силикомарганца, карбида кремния и алюминия.
9. Осуществляет присадку науглероживателей и раскислителей в ковш через транспортную систему подачи материалов или вручную, заранее взвешенными порциями.
10. Рассчитывает раскислители и легирующие добавки.
11. Производит присадку науглероживателей, раскисление и легирование углеродистых марок сталей.
12. Проводит процесс десульфурации.
Результат обучения: 2) Характеризовать устройство и принцип работы установки внепечной обработки стали.
Критерии оценки:
1. Понимает конструкционные особенности агрегатов и оборудования.
2. Понимает технологические особенности получения высококачественной стали, с рассмотрением процессов дефосфорации, десульфурации, десиликанизации.
3.Характеризует основное и вспомогательное технологическое оборудование.
4. Объясняет устройство и принцип действия установки.
5. Выбирает способы продувки инертным газом, в соответствии с технологическими параметрами.
Результат обучения: 3) Управлять механизмами в процессе вакуумирования стали.
Критерии оценки:
1. Владеет теорией автоматического управления технологическим процессом и его назначении.
2. Разбирается в основных видах устройств, применяемых в системах автоматизации производства.
3. Осуществляет продувку в ковше нейтральными газами: аргоном или азотом.
4. Производит корректировку продувки стали с нормированной массовой долей азота.
5. Производит подачу газа через фурмы ковша.
6. Производит
корректировку химического состава металла по массовой доле кремния, марганца, углерода присадками соответствующих материалов.
7. Осуществляет присадку корректирующих добавок на зеркало металла, свободное от шлака (в "бурун").
8. Соблюдает правила техники безопасного ведения работ; правила пожарной и электробезопасности; санитарно-гигиенических норм на производстве.

1. Термодинамика негіздерін және газдардың және атмосфераның күрделі газдарының өзара әрекеттесу заңдылықтарын меңгереді.
2. Металлургия жүйелерінің жай-күйі бойынша диаграммаларды, кинетиканы және қосылыстардың қалыптасу және диссоциация процестерінің механизмдерін біледі.
3. Металдарды және қатты тотықтарды қалпына келтіру теориясының негіздерін меңгереді.
4. Технологиялық процестердің температуралық-жылдамдық режимдерін түзету әдістерін меңгереді.
5. Химиялық құрамды айқындайды және болаттың қасиеттері мен маркаларын біледі.
6. Болаттың сапасына қойылатын мемлекеттік стандарттың талаптарын біледі.
7. Ақау түрлері мен себептерін сипаттайды.
8. Көміртегі, ферромарганец, ферросиликон, кремний, кремний карбиді және алюминийді қоспалар арқылы өндіру кезінде десоксидацияны және металды металдан қоспалауды жүргізеді..
9. Тасымалдаушы материалдарды тасымалдау жүйесімен немесе қолмен, алдын-ала салмақпен бөліктерде кранға карбюраторлар мен деоксидизаторларды қосуды жүзеге асырады.
10. Ашытқыштар мен қосындылайтын қосымшаларды есептейді.
11. Көміртекті болат маркаларын қоспалаушы карбюраторларды, деоксидирование мен легирлеуді жүргізеді.
12. Десульфурация процесін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының құрылғысын және жұмыс істеу қағидатын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Агрегаттар мен жабдықтардың конструкциялық ерекшеліктерін түсінеді.
2. Дефосфоризациалау, күкіртсіздендіру, делиолизация процестерін ескере отырып, жоғары сапалы болатты өндірістің технологиялық ерекшеліктерін түсінеді.
3. Негізгі және қосалқы технологиялық жабдықтарды сипаттайды.
4. Қондырғының құрылымын және жұмыс істеу қағидатын түсіндіреді.
5. Технологиялық параметрлерге сәйкес инертті газбен үрлеу әдістерін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Болатты вакуумдау барысында механизмдерді басқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық процесті автоматты басқару теориясын және оның мақсатын меңгереді.
2. Өндірісті автоматтандыру жүйелерінде қолданылатын құрылғылардың негізгі түрлерін біледі.
3. Бейтарап газдармен шөміштегі үрлеуді жүзеге асырады: аргон немесе азот.
4. Азоттың мөлшерленген массалық үлесімен болатты үрлеуді түзетеді.
5. Шөміш мойнақтары арқылы газ жібереді.
6. Металдың химиялық құрамын кремнийдің, марганецтің, көміртектің массалық үлесімен, тиісті материалдардың қосымдарымен түзетеді.
7. Қождан босатылған металл айнасына түзету қосымшаларының қосымдарын жүзеге асырады ("бурун").
8. Қауіпсіз жұмыс жүргізу қағидаларын; өрт және электр қауіпсіздігі қағидаларын; өндірісте санитарлық-гигиеналық нормаларды сақтайды.

9. Применяет индивидуальные защитные средства.
10. Пользуется дежурной спецодеждой, спецобувью и дежурными средствами индивидуальной защиты, коллективной защиты.
Результат обучения: 4) Оказывать доврачебную помощь при травмах, ожогах, поражении током, отравлении газом и ухудшении самочувствия.
Критерии оценки:
1. Объясняет основные причины несчастных случаев на производстве.
2. Владеет знаниями о нормах производственной санитарии: состояния воздушной среды в производственных помещениях; производственного освещения, шума и вибрации; вентиляции помещений.
5. Принимает меры по тушению пожара.
6. Пользуется средствами первичного пожаротушения.
7. Определяет состояние пострадавшего при несчастном случае и оказывает первую помощь.
8. Накладывает шину при переломе и вывихе.
9. Освобождает пострадавшего от воздействия электрического тока.
10. Проводит искусственное дыхание и делает наружный массаж сердца.
11. Действует согласно оперативной части плана ликвидации аварий и оказания доврачебной помощи.
ПК 4. Выявлять и устранять неисправности в работе обслуживаемого оборудования, участвовать в ремонте огнеупорной кладки вакуум-камеры и ее оборудования
ПМ 04.
Обслуживание и ремонт технологического оборудования установки внепечной обработки стали
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения оптимального теплового режима работы металлургических агрегатов, состояния электрического и электронного оборудования на производстве.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: законы, элементы и свойства электрических цепей постоянного и переменного тока; назначение и принцип работы измерительных приборов; область применения, принцип действия, устройство и назначение электрических машин; устройство, принцип действия, основные технические параметры и условные обозначения различных электронных приборов;
закономерности технической термодинамики; закономерности механики жидкостей и газов; основные понятия, законы и модели переноса тепла и массы при реализации технологических процессов; методы расчетов основных теплотехнических характеристик; основные принципы теплогенерации и энергопреобразования в металлургических агрегатах.
При изучении модуля обучающие учатся: производить расчет электрических цепей постоянного и переменного тока; наблюдать и контролировать по показаниям измерительных приборов работу металлургического оборудования;
применять электронные устройства для контроля технологического процесса;
анализировать особенности работы и выбирать рациональные тепловые режимы работы металлургического оборудования; применять средства автоматизированной
системы управления технологическим процессом.
Результат обучения:1) Характеризовать состав и свойства огнеупорных материалов, применяемых для ремонта установки и ковшей.
Электротехника
Производственное обучение (электрослесарные, электромонтажные работы) Электрометаллургия стали и специальная электрометаллургия
Теплотехника
Оборудование внепечной обработки стали
Основы теории автоматического управления
Охрана труда и техника безопасности
Специальная технология
Профессиональная практика
(учебная на приобретение профессиональных навыков)
Критерии оценки:

9. Жеке қорғау құралдарын қолданады.
10. Кезекші арнайы киімді, арнайы аяқ киімді және жеке қорғаудың, ұжымдық қорғаудың кезекші құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жарақаттар, күйіктер, тоқтан зақымдану, газдан улану және хал-жағдайының нашарлауы кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістегі жазатайым жағдайлардың негізгі себептерін түсіндіреді.
2. Өндірістік санитария нормалары туралы білімді меңгереді: өндірістік үй-жайлардағы ауа ортасының жай-күйі; өндірістік жарықтандыру, шуыл және тербеліс; үй-жайлардың желдеткіші.
5. Өрт сөндіру бойынша шаралар қолданады.
6. Алғашқы өрт сөндіру құралдарын пайдаланады.
7. Жазатайым жағдайлары кезінде зардап шеккеннің жай-күйін айқындайды және алғашқы көмек көрсетеді.
8. Сыну және буын шығу кезінде таңғыш қалақ салады.
9. Зардап шеккенді электр тоғының әсерінен босатады.
10. Қолдан дем алдырады және жүректі сырттан сылайды.
11. Апаттарды жою және дәрігерге дейін көмек көрсету жоспардың жедел бөлігіне сәйкес әрекет етеді.
КҚ 4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау және жою, вакуум-камераның және оның жабдығының отқа төзімді бөлігін жөндеуге қатысу
КМ 04. Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының технологиялық жабдығына қызмет көрсету және жөндеу
Бұл модуль металлургия агрегаттары жұмысының оңтайлы жылу режимін, өндірістегі электр және электрондық жабдықтың жай-күйін қамтамасыз етуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбектерінің заңдарын, элементтері мен қасиеттерін; өлшеу аспаптарының мақсаты және жұмыс істеу қағидатын; электр машиналарының қолданылу саласын, әрекет ету қағидатын, құрылымы мен мақсатын; әртүрлі электрондық аспаптардың құрылымын, әрекет ету қағидатын, негізгі техникалық параметрлерін және шартты белгілерін;
техникалық термодинамика заңдылықтарын; сұйықтық пен газ механикасының заңдылықтарын; технологиялық процестерді іске асыру кезінде жылу мен массаны тасымалдаудың негізгі ұғымдарын, заңдары мен үлгілерін; негізгі жылу техникалық сипаттамаларды есептеу әдістерін; жылу генерациясының және металлургия агрегаттарындағы энергия өзгерткіштердің негізгі қағидаттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбектерін есептеуді; өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне сәйкес металлургия жабдығының жұмысын қадағалау және бақылауды; технологиялық процесті бақылау үшін электрондық құрылғыларды қолдануды;
жұмыс ерекшеліктерін талдау және металлургия жабдығының жұмыс істеуінің ұтымды жылу режимдерін таңдауды;
технологиялық процесті автоматтандырылған басқару жүйесін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) Қондырғыны және шөміштерді жөндеу үшін қолданылатын отқа төзімді материалдардың құрамы мен қасиеттерін сипаттау.
Электротехника
Өндірістік оқыту (электр слесарлық, электр монтаждау жұмыстары) Болаттың электрометаллургиясы және арнайы электрометаллургия
Жылу техникасы
Болатты пештен тыс өңдеу жабдығы
Автоматты басқару теориясының негіздері
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Арнайы технология
Кәсіптік практика
(кәсіптік дағдыларды иеленуге бағытталған оқу)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Разбирается в основных положениях теплотехники и теплоэнергетики.
2. Различает огнеупорные материалы по назначению и свойствам.
3. Характеризует конструкции ковшей и огнеупорных материалов используемых в металлургии.
4. Объясняет особенности работы металлургических печей и износа футеровки.
5. Рассчитывает и анализирует процессы тепловыделения, внешнего и внутреннего теплообмена в печах различного технологического назначения.
6. Выбирает рациональные температурные и тепловые режимы при выборе огнеупорных материалов.
7. Определяет влияние качества строительных материалов и арматуры, применяемых для сооружения металлургических печей на работу оборудования.
8. Разбирается в способах кладки важнейших узлов и элементов металлургических печей.
Результат обучения: 2) Характеризовать устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации контрольно-измерительных приборов.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о функции контроля автоматизации производства и
вычислительной техники в управлении технологическими процессами.
2. Характеризует типы технических средств контрольно- измерительных приборов.
3. Разбирается в приборах, показывающих значения и регистрирующих параметры производственных процессов.
4. Разбирается в системах автоматики, основных метрологических характеристиках.
5. Владеет основами информатизации (характеристики и назначение технических средств информатизации).
6. Владеет основами построения автоматизированной системы управления технологическим процессом и ее структуре.
Результат обучения: 3) Выявлять неисправности в работе эксплуатируемого оборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает устройство оборудования и требования, предъявляемые к бесперебойной работе.
2. Проводит техническое обслуживание оборудования на установке.
3. Осуществляет мелкий ремонт оборудования.
4. Проверяет исправность блокировок механизмов установки внепечной обработки стали.
5. Разбирается в способах подсоединения продувочного газа к ковшу на участке технологической обработки.
6. Организует сбор и отвод отходящих газов, осуществляет защиту от брызг расплавленного металла и шлака.
7. Владеет способами создания инертной атмосферы под сводом с помощью продувки металла аргоном.
8. Поднимает и опускает свод электродов с несущими электрическими рукавами.
9. Подает напряжение на электроды.
10. Производит аварийную продувку аргоном металла в ковше сверху, при выходе из строя донной продувки.
11. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации установки внепечной обработки, ее агрегатов и механизмов.

1. Жылу техникасы және жылу энергетикасының негізгі ережелерін біледі.
2. Отқа төзімді материалдарды мақсаты мен қасиеттері бойынша ажыратады.
3. Металлургияда қолданылатын шөміштер мен отқа төзімді материалдардың конструкцияларын сипаттайды.
4. Металлургиялық пештердің жұмыс істеу ерекшеліктерін және қаптамалаудың тозуын түсіндіреді.
5. Түрлі технологиялық мақсаттарда пештерде жылуды, сыртқы және ішкі жылу алмасу процестерін есептейді және талдайды..
6. Отқа төзімді материалдарды таңдағанда температуралық және жылулық жағдайларды ұтымды таңдайды.
7. Жабдықты пайдалану кезінде металлургиялық желілерді салу үшін пайдаланылатын құрылыс материалдары мен фитингтердің сапасына әсерін анықтайды.
8. Металлургиялық пештердің маңызды құрамдастарын және элементтерін қою тәсілдерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымын, жұмыс істеу қағидатын және техникалық пайдалану қағидаларын сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық процестерді басқаруда өндірісті және есептеуіш техниканы автоматтандыруды бақылау функциялары туралы түсінігі бар.
2. Бақылау-өлшеу аспаптарының техникалық құралдарының типтерін сипаттайды.
3. Өндірістік процестердің мәндерін және тіркеу параметрлерін көрсететін аспаптарды біледі.
4. Автоматика жүйелерін, негізгі метрологиялық сипаттамаларды біледі.
5. Ақпараттандыру негіздерін (техникалық ақпараттандыру құралдарының сипаттамалары және мақсаты) біледі.
6. Технологиялық процесті автоматтандырылған басқару жүйесін құру негіздерін және оның құрылымын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Пайдаланылатын жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтың құрылғысын және үздіксіз жұмысқа қойылатын талаптарды түсінеді.
2. Қондырғыда жабдыққа техникалық қызмет көрсетеді.
3. Жабдықтың ұсақ жөндеуін жүзеге асырады.
4. Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының механизмдерін бұғаттау жарамдылығын тексереді.
5. Технологиялық өңдеу учаскесінде үрлеу газының шөмішке жалғау әдістерін біледі.
6. Шығаратын газдарды жинау және шығаруды ұйымдастырады, балқытылған металдар мен шлактардың шашырауын қорғайды.
7. Аргонмен металлдарды тазарту арқылы шатыр астындағы инертті атмосфераны жасау әдістерін біледі.
8. Электр түтікшелері бар электродтардың корпусын көтереді және төмендетеді.
9. Электродтарға кернеу жібереді.
10. Астыңғы түсіру сәтсіз болғанда жоғарыдан аргонмен цистернадағы металлды авариялық тазартуды жүзеге асырады.
11. Пештен тыс өңдеу қондырғысын, оның агрегаттары мен механизмдерін пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.

12. Разбирается в схемах строповки и перемещения грузов.
13. Применяет средства индивидуальной и коллективной защиты, световой и звуковой сигнализации, средств связи.
Результат обучения: 4) Выполнять электромонтажные, электрослесарные работы.
Критерии оценки:
1. Имеет представление об электрических и магнитных цепях постоянного и переменного тока.
2. Расчитывает электрические цепи постоянного и переменного тока.
3. Применяет параметры электрических измерений.
4. Пользуется электроизмерительными приборами.
5. Понимает принцип действия, устройство и назначение электрических машин постоянного и переменного тока, трансформаторов.
6. Производит контроль работы металлургического оборудования по показаниям измерительных приборов.
7. Разрезает и обрабатывает провода тросы и кабели.
8. Выполняет осмотр кабельных вводов и выводов из электрошкафов в коробах.
9. Производит разделку и изоляцию проводов и кабелей напряжением до 1000 В.
10. Соединяет и оконцовывает провода и жилы кабеля.
11. Производит монтаж установочных крепежных изделий.
13.Монтирует осветительную электропроводку.
12. Монтирует заземление электрооборудования.
14. Монтирует конструкцию для трассы электропроводки.
15. Прокладывает металлические рукава и защитные трубы.
16. Монтирует кабельные вводы в сборки щиты и пульты.
17. Разбирается в предохранителях, рубильниках, кнопках управления.
18. Разбирается в магнитных и терристорных пускателях, контакторах и электромагнитных реле.
19. Разбирается в работе синхронного и асинхронного двигателя.
20. Производит пробный пуск электродвигателя.
21. Разбирается в видах трансформаторов и переключающих устройств.
22. Разбирается в оборудовании распределительных устройств.
Результат обучения: 5) Соблюдать безопасные приемы производства ремонтных работ и правила техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями нормативных документов по вопросам охраны труда.
2. Объясняет систему организации, планирования и управления охраной труда.
3. Имеет представление об опасных и вредных факторах на предприятии
4. Соблюдает правила безопасности эксплуатации технологического оборудования.
5. Выявляет неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
6. Проверяет готовность технического состояния основного и вспомогательного оборудования к работе (дозаторы, транспортеры, бункера, питатели), контрольно-измерительных приборов, рации, селекторной связи, наличие и исправность инструментов.
7. Устраняет мелкие неисправности оборудования и инструментов.
ПК 5. Вести процесс вакуумирования и продувки стали нейтральными газами и порошками в ковшах емкостью до 200 т на установках внепечной обработки стали под руководством сталевара
ПМ 05. Ведение процесса вакуумирования и продувки стали нейтральными газами и порошками под руководством сталевара установки внепечной обработки стали
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения процесса вакуумирования и продувки стали нейтральными газами и порошками под руководством сталевара установки внепечной обработки стали; направлен на закрепление профессиональных компетенций, отвечающих современным требованиям производства.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: управление установкой (снятием) стальковша; контроль и управление режимом нагрева камеры циркуляционного вакууматора.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить подсоединение (отсоединение) донной фурмы к системе подачи газа; осуществлять запуск и управление перемешиванием плавки газом; включать и выводить на заданный режим электродуговой нагрева плавки в ковше;
включать и выводить на заданный режим вакуумные насосы;
устанавливать ковш с плавкой в позицию вакуумирования;
производить отбор пробы металла и шлака;
замерять температуру металла в ковше;
производить подачу в ковш ферросплавов, раскислителей и шлакообразующих;
добавлять в металлическую ванну в ковше алюминиевую проволоку или порошок; осуществлять перепуск и наращивание электродов установки электродугового нагрева плавки в ковше.
Результат обучения: 1) Готовить установку внепечной обработки стали к проведению технологического процесса.
Специальная технология
Охрана труда и техника безопасности
Оборудование внепечной обработки стали
Учебно-ознакомительная практика
Производственная практика на получение рабочей
квалификации
Критерии оценки:

12. Жүктерді тиеу және орнын ауыстыру схемаларын біледі.
13. Жеке және ұжымдық қорғау құралдарын, жарық және дыбыс дабылдамасын, байланыс құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Электр монтаждау, электр слесарлық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрақты және ауыспалы тоқтың электр және магниттік тізбектері туралы түсінігі бар.
2. Тұрақты және ауыспалы тоқтың электр тізбектерін есептейді.
3. Электр өлшемдердің параметрлерін қолданады.
4. Электр өлшеуіш аспаптарын пайдаланады.
5. Тікелей және ауыспалы токтың, трансформаторлардың электр машиналарын жобалау мен мақсатын түсінеді.
6. Өлшеу құралдарының көрсеткіштеріне сәйкес металлургиялық жабдықтың жұмысын бақылайды..
7. Кабельдер мен тросс сымдарын қияды және өңдейді.
8. Шкафтардағы кабельдер мен кабельдерден қораптарды инспекциялауды жүзеге асырады.
9. 1000 В дейін сымдар мен кабельдерді кесу және оқшаулауды жүзеге асырады.
10. Сымдар мен кабель сымдарын қосады және тоқтатады.
11. Орнату бекітпе бұйымдарын монтаждайды.
13. Жарықтандыру электр сымын жөндейді.
12. Электр жабдығының жерге тұйықталуын жөндейді.
14. Бағдарлау сымдарын жобалауды бекітеді.
15. Металл жеңдерді және қорғаныш түтіктерді тартады.
16. Монтаждалған қалқандар мен консольдердегі кабельдік торларды бекітеді.
17. Сақтандырғыштарды, ажыратқыштарды, басқару түймелерін түсінеді.
18. Магнитті және жылуды бастаушылар, контакторлар және электромагниттік релелерді түсінеді.
19. Синхронды және асинхронды қозғалтқыштың жұмысын түсінеді.
20. Электр қозғалтқышын сынамалы іске қосуды жүзеге асырады.
21. Трансформатор түрлерін және ауыстыру құрылғыларын түсінеді.
22. Таратқыш құрылғылардың жабдықтарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Жөндеу жұмыстарын қауіпсіз жүргізу әдістерін және қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау мәселелері бойынша нормативтік құжаттарды біледі.
2. Еңбекті қорғауды ұйымдастыру, жоспарлау және басқару жүйесін түсіндіреді.
3. Кәсіпорындағы қауіпті және зиянды факторлар туралы түсінігі бар
4. Технологиялық жабдықты пайдалану бойынша қауіпсіздік қағидаларын сақтайды.
5. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтайды.
6. Негізгі және қосалқы жабдықтың, бақылау-өлшеу аспаптарының, рациялардың, велекторлық байланыстың техникалық жай-күйінің жұмысқа дайындығын, құралдардың бар болуын және жарамдылығын тексереді (дозаторлар, транспортҰрлар, бункерлер, сіңіргіштер).
7. Жабдықтар мен құралдардың ұсақ ақауларын жояды.
КҚ 5. Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының балқытушысының басшылығымен болатты бейтарап газдармен және ұнтақтармен вакуумдау және үрлеу процесін 200 т дейінгі шөміште жүргізу
КМ 05. Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының балқытушысының басшылығымен болатты бейтарап газдармен және ұнтақтармен вакуумдау және үрлеу процесін жүргізу
Бұл модуль болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының балқытушысының басшылығымен болатты бейтарап газдармен және ұнтақтармен вакуумдау және үрлеу процесін жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды; заманауи өндіріс талаптарына сәйкес кәсіптік құзыреттерді бекітуге бағытталған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: болат шөмішті орнатуды (алуды) басқаруды; циркуляциялық вакууматор камерасын қыздыру режимін бақылауды және басқаруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: түбіндегі фурманы газ жіберу жүйесіне қосуды (ажыратуды); балқытуды газбен араластыруды іске қосу және басқаруды; шөміштегі электр доғалы балқытпаны қыздырудың белгіленген режиміне қосу және шығаруды; вакуумдық сорғыларды белгіленген режимге қосу және шығаруды;
шөмішті балқытпамен вакуумдау позициясына орнатуды; металл мен қож сынамаларын іріктеуді;
шөміштегі металдың температурасын өлшеуді;
шөмішке ферроқорытпалар, ашытқыштар және қож қалыптастырушылар жіберуді; шөміштегі металл ваннаға
алюминий сымын немесе ұнтақ қосуды; шөміште балқытудың электр доғалық жылуын орнатудың электродтарын қайта қосу мен күшейтуін іске асыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысын технологиялық процесс жүргізуге дайындау.
Арнайы технология
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Болатты пештен тыс өңдеу жабдығы
Оқу-танысу практикасы
Жұмыс біліктілігін иеленуге арналған өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Проверяет исправность настилов и ограждений рабочей площадки, исправного состояния на рабочем месте оградительной техники.
2. Проверяет исправность освещения рабочей площадки и пульта управления установкой.
3. Проводит проверку работоспособности блокировок и средств связи.
4. Поддерживает чистоту и порядок на рабочей площадке и в пульте управления установкой.
5. Проводит проверку наличия и исправности средств строповки и грузозахватных приспособлений.
6. Очищает пути движения сталевоза установки внепечной обработки.
Результат обучения: 2) Выполнять подготовительные и вспомогательные работы при внепечной обработке стали в ковшах емкостью до 200 т под руководством сталевара.
Критерии оценки:
1. Проверяет наличие и достаточность сменных блоков измерения температуры и отбора проб.
2. Ведет агрегатный журнал подручного сталевара установки внепечной обработки стали.
3. Производит подачу добавочных материалов, ферросплавов, раскислителей и легирующих элементов.
4. Осуществляет ведение процесса с "болотом" в печи.
5. Проводит процесс перемешивания стали для гомогенизации.
6. Производит отбор проб и измерение температуры.
7. Осуществляет регулировку процесса для корректировки по химическому составу.
8. Производит процессы обезуглероживание под вакуумом и вакуум углеродное раскисление.
9. Корректирует количество содержания водорода и азота.
10. Участвует в плановых и внеплановых текущих ремонтах вспомогательного оборудования.
11. Производит осмотр установки внепечной обработки стали и оборудования после капитального и текущего ремонтов.
12. Подготавливает сталеразливочный ковш к плавке (подготовка шиберного затвора ковша, подготовка ковша).
13. Производит приемку ковша с расплавленным металлом и осуществляет транспортировку на установку внепечной обработки стали.
14. Устанавливает ковш с жидким металлом под свод установки внепечной обработки стали, производит опускание свода и электродов и включение установки.
15. Производит подачу через фурмы и летки инертных газов, ферросплавов и легирующих элементов.
16. Выкатывает ковш с готовой, для разливки, жидкой сталью.
17. Очищает пути движения сталевоза установки внепечной обработки стали.
18. Производит осмотр установки внепечной обработки стали и оборудования после капитального и текущего ремонтов.
19. Управляет агрегатами и механизмами установки внепечной обработки с главного и местных пультов управления.
20. Ведет агрегатный журнал и учетную документацию сталевара установки внепечной обработки стали.
21. Соблюдает правила безопасной эксплуатации системы механизированной подачи материалов в ковш, правил безопасности по наращиванию и перепуску электродов.

1. Жұмыс алаңының төсемдері мен қоршауларының жарамдылығын, қоршау техникасының жарамды күйін тексереді.
2. Жұмыс алаңын жарықтандырудың және қондырғыны басқару тетігінің жарамдылығын тексереді.
3. Бұғаттау және байланыс құралдарының жұмыс қабілетін тексереді.
4. Жұмыс алаңында және қондырғыны басқару тетігінде тазалық пен тәртіп сақтайды.
5. Жүк тиеу құралдарының және жүк қармау құрал-жабдықтарының болуын және жарамдылығын тексереді.
6. Пештен тыс өңдеу қондырғысының қозғалу жолын тазартады.
Оқыту нәтижесі: 2) Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының балқытушысының басшылығымен болатты бейтарап газдармен және ұнтақтармен вакуумдау және үрлеу процесін 200 т дейінгі шөміште жүргізу кезінде дайындық және қосымша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Температураны өлшеу мен сынау бірліктерінің болуын және жеткіліктілігін тексереді.
2. Болат тазартқыш қондырғысының болат қорытушының агрегатты журналын жүргізеді.
3. Қосымша материалдарды, ферроқорытпаларды, ашытқыштарды және қосындылайтын элементтерді жібереді.
4. Пеште "батпақпен" процесс жүргізеді.
5. Гомогенизация үшін болатты араластыру процесін жүргізеді.
6. Сынамаларды іріктейді және температураны өлшейді.
7. Химиялық құрамды түзету үшін процесті түзетуді жүзеге асырады.
8. Вакуумдағы және вакуумдағы көміртегі тотығу кезінде декороризациялау процестерін жүргізеді.
9. Сутегі мен азоттың мөлшерін түзетеді.
10. Қосалқы жабдықты жоспарлы және жоспардан тыс ағымдағы жөндеуге қатысады.
11. Негізгі және ағымдағы жөндеуден кейін болат пен жабдықты пештерден тазартуды тексеруді жүргізеді.
12. Металлургия үшін құю цистернасын дайындайды (шелек слайдтық клапаны дайындау, шелекті дайындау).
13. Балқытылған металмен шелекті қабылдайды және болаттың кейінгі пештерді өңдеу қондырғысына тасымалдайды.
14. Пештерді сұйық металмен бірге пештердің тазартқыш қондырғысының төбесінде орнатады, арка мен электродтарды төмендетеді және орнатуға қосылады.
15. Инертті газдар, ферроқорытпалар және легирленген элементтердің кіреберіс және кірістері арқылы шығарады.
16. Шұңқырды құйып, сұйық болатты құю үшін дайын.
17. Пештен тыс өңдеу қондырғысының қозғалу жолын тазартады.
18. Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысын күрделі және ағымдағы жөндеуден кейін тексереді.
19. Пештен тыс өңдеу қондырғысының агрегаттары мен механизмдерін негізгі және жергілікті басқару тетіктерінен басқарады.
20. Болатты пештен тыс өңдеу жөніндегі болат қорытушының агрегаттық журналың және есеп құжаттамасын жүргізеді.
21. Материалдарды шөмішке механикаландырылған жіберу жүйесінің қауіпсіз пайдаланылу қағидаларын, электродтарды өсіру және қайта шығару бойынша қауіпсіздік қағидаларын сақтайды.

22. Соблюдает положения, правила и инструкции по охране труда, производственной санитарии, промышленной, экологической и пожарной безопасности при производстве работ для подручного сталевара по внепечной обработке стали.
Квалификация "100501 2 - Сталевар установки внепечной обработки стали"
ПК 6. Рассчитывать необходимое количество раскислителей и легирующих добавок по данным содержания углерода, температуры и веса металла
ПМ 06. Производство расчетов количества раскислителей и легирующих добавок
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для производства расчетов количества раскислителей и легирующих добавок, использования нормативно-технических стандартов и нормативов охраны труда в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы стандартизации, основы метрологии и обеспечения единства измерений; систему управления качеством продукции; номинальные и предельные размеры, допуски, посадки, квалитеты; понятия химического потенциала и парциальной молярной величины; термодинамику растворов; законы электрохимии; основы аналитической химии; химические, физико-химические и физические методы анализа; законодательство в области охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья; общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях.
В результате изучения модуля обучающиеся учатся: обрабатывать результаты измерений; оценивать качество продукции; решать задачи по определению допусков в ЕСДП СЭВ (единая система допусков и посадок Совета экономической взаимопомощи);
определять термодинамические величины процессов; рассчитывать скорость химической реакции и константы равновесия реакции; вычислять парциальные молярные величины;
рассчитывать окислительно-восстановительный гальванический элемент и потенциал электродов;
рассчитывать фазовое, химическое и электрохимическое равновесие; владеть методами химического анализа; вести контроль производства анализов и обслуживания оборудования для производства анализов;
применять стандарты и нормативные документы по защите окружающей среды; соблюдать требования охраны труда и техники безопасности на производстве.
Результат обучения: 1) Определять причины возникновения дефектов в металле и устранять их.
Специальная технология
Основы технической механики
Основы стандартизации и метрологии
Физико-химические методы анализа
Охрана труда и техника безопасности
Профессиональная практика
(учебная на приобретение профессиональных навыков)
Критерии оценки:

22. Болатты пештен тыс өңдеу жөніндегі болат қорытушының күнделікті жабдығымен жұмыс істеу кезінде еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өнеркәсіптік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі бойынша ережелерді, қағидалар мен нұсқаулықтарды сақтайды.
"100501 2 - Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының балқытушысы" біліктілігі
КҚ 6. Көміртектің құрамы, металдың температурасы мен салмағы бойынша ашытқыштардың және қосындылайтын қосымшалардың қажетті санын есептеу
КМ 06. Ашытқыштардың және қосындылайтын қосымшалардың санын есептеу
Бұл модуль ашытқыштардың және қосындылайтын қосымшалардың санын есептеуге, кәсіптік қызметте нормативтік-техникалық стандарттарды және еңбекті қорғау нормативтерін пайдалануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: стандарттау қағидаттарын, метрология және өлшемдер бірлігін қамтамасыз ету негіздерін; өнім сапасын басқару жүйесін; атаулы және шекті өлшемдерді, шектерді, отырғызуларды, квалитеттерді; химиялық әлеует және парциальдік молярлық шамалар туралы ұғымдарды; ерітінділердің термодинамикасын; электрохимия заңдарын; талдамалы химия негіздерін; химиялық, физикалық-химиялық талдау әдістерін; еңбекті қорғау саласындағы заңнаманы; еңбекті және денсаулықты қорғау жөніндегі нормативтік құжаттарды; ұйым аумағында және өндірістік үй-жайларда жалпы қауіпсіздік талаптарын меңгереді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: өлшеу нәтижелерін өңдеуді; өнімнің сапасын бағалауды; ЭӨКК БШОЖ (Экономикалық өзара көмек кеңесінің бірыңғай шектер мен отырғызулар жүйесі) шектерін айқындау бойынша міндеттерді шешуді; процестердің термодинамикалық шамаларын айқындауды; химиялық реакция жылдамдығын және реакцияның тепе-теңдік тұрақтылығын есептеуді; парциальдік молярлық шамаларды есептеуді;
тотығу-қалпына келтіру гальваникалық элементі және электродтардың әлеуетін есептеуді;
фазалық, химиялық және электрохимиялық тепе-теңдікті пайдалануды; химиялық талдау әдістерін меңгеруді; талдау жүргізуді және талдау жүргізуге арналған жабдыққа қызмет көрсетуді бақылауды;
қоршаған ортаны қорғау жөніндегі стандарттар мен нормативтік құжаттарды қолдануды; еңбекті қорғау талаптарын және өндірісте қауіпсіздік техникасын сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Металдағы ақаулардың туындау себептерін айқындау және оларды жою.
Арнайы технология
Техникалық механика негіздері
Стандарттау және метрология негіздері
Физикалық-химиялық талдау әдістері
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Кәсіптік практика
(кәсіптік дағдыларды иеленуге бағытталған оқу)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Оперирует понятиями деформации и напряжения, виды нагружений.
2. Объясняет растяжение – сжатие.
3. Решает задачи на прочность при растяжении и сжатии.
4. Решает задачи на срез и смятие.
5. Характеризует кручение, изгиб, изгиб с кручением, устойчивость сжатых стержней.
6. Оперирует понятиями о номинальных и предельных размерах, допусках, посадках, знает квалитеты.
7. Решает задачи по определению допусков в ЕСДП СЭВ.
Результат обучения: 2) Производить расчет веса и температуры металла после выпуска плавки и при вакуумировании.
Критерии оценки:
1. Производит расчет присадки науглероживателей и раскислителей.
2. Определяет количество по требованиям технологических карт на данную марку стали.
3. Определяет массу присаживаемого алюминия.
4. Определяет количество рекомендуемого содержания углерода в стали.
5. Владеет методикой расчета процесса нагрева плавки при электродуговом и химическом подогреве.
6. Производит расчет добавок для раскисления и легирование металла в ковше во время выпуска присадками науглероживателя, ферромарганца, ферросилиция, силикомарганца, карбида кремния и алюминия.
7. Рассчитывает корректировку при процессе десульфурации, при выпуске, при присадке материалов.
8. Рассчитывает корректировку при десульфурации для выпуска плавки в сталеразливочный ковш.
Результат обучения: 3) Применять физико-химические свойства и состав шихтовых, заправочных, легирующих материалов, раскислителей при расчете потребного количества раскислителей и легирующих добавок в зависимости от химического состава, веса и температуры металла выпущенной плавки.
Критерии оценки:
1. Владеет теорией электролитической диссоциации.
2. Анализирует физико-химические процессы, протекающие в металлургических агрегатах.
3. Понимает основные положения электрохимии, используемые методы расчетов в металлургии.
4. Рассчитывает химическое равновесие, составляет уравнения окислительно-восстановительных реакций.
5. Владеет физическими методами анализа.
6. Владеет физико-химическими методами анализа.
7. Объясняет I и II законы действующих масс.
8. Объясняет понятие энергии активации.
9. Разбирается в общих принципах катализа и видах катализаторов.
10. Рассчитывает скорость химической реакции, константы.
11. Выполняет термодинамический расчет окислительно-восстановительного гальванического элемента.
12. Определяет взаимосвязь режима технологических процессов и качества получаемых продуктов.
13. Соблюдает правила безопасного производства работ при выполнении химических анализов.
ПК 7. Вести процессы раскисления и легирования металла до заданного химического состава
ПМ 07. Ведение процессов раскисления и легирования металла
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения процессов раскисления и легирования металла, использования информационно-коммуникационных технологий в подготовке информации для автоматизированного управления металлургическим производством.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: процессы раскисления и легирования металла до заданного химического состава; назначение и устройство типовых динамических звеньев, автоматических регуляторов; условия и критерии устойчивости систем автоматизации; методы оценки и повышения качества регулирования систем автоматизации.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить процессы раскисления и легирования металла до заданного химического состава; читать технологические карты, спецификации и технологическую документацию по профилю специальности; читать функциональные и структурные схемы автоматизации; переводить с автоматического управления процесса на ручное и обратно;
применять автоматические системы регулирования на обслуживаемом участке.
Результат обучения: 1) Управлять агрегатами и механизмами установки внепечной обработки с главного и местных пультов управления.
Автоматизация производственных процессов
Специальная технология
Охрана труда и техника безопасности
Профессиональная практика
(учебная на приобретение профессиональных навыков)
Критерии оценки:

1. Деформация және кернеу ұғымдарын, жүктелу түрлерін қолданады.
2. Созылуды-қысылуды түсіндіреді.
3. Созылу-қысылу кезінде беріктікке арналған міндеттерді шешеді.
4. Кесу және жапыруға арналған міндеттерді шешеді.
5. Бұралуды, бүгілуді, бұралып бүгілуді, қысылған өзектердің тұрақтылығын сипаттайды.
6. Атаулы және шекті өлшемдер, шектер, отырғызулар туралы ұғымдарға сүйенеді, квалитеттерді біледі.
7. ЭӨКК БШОЖ шектерін айқындау бойынша міндеттерді шешеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Балқытпаны шығарғаннан кейін және вакуумдау кезінде металдың салмағы мен температурасын есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көмірлеу және деоксидантатын қоспаларды есептейді.
2. Осы болат маркасы үшін технологиялық карталардың талаптарына сәйкес санын анықтайды.
3. Отырғызылатын алюминийдің салмағын анықтайды.
4. Болаттағы көміртектің ұсынылатын құрамын айқындайды.
5. Электр доғасымен және химиялық қыздырумен балқыманы қыздыру процесін есептеу әдістемесін меңгереді.
6. Көміртегі, ферромарганец, ферросиликон, кремний, мономолекулярлық, кремний карбиді және алюминий қоспалары арқылы шығарылатын кезде шламдағы металды деоксидциялау және легірлеуге арналған қосындыларды есептейді.
7. Күкіртсіздендіру үдерісінде түзетуді босатқаннан кейін материалдарды қосу арқылы есептейді.
8. Құю цехында балқыту өндірісі үшін күкіртсіздендіруді реттеуді есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Шығарылған балқытпа металының химиялық құрамына, салмағы мен температурасына байланысты ашытқыштар мен қосындылайтын қосымшалардың қажетті санын есептеу кезінде шикіқұрамалық, құю, қосындылайтынматериалдардың, ашытқыштардың физикалық-химиялық қасиеттері мен құрамын қолдану
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электролиттік диссоциация теориясын меңгереді
2. Металлургиялық агрегаттарда туындайтын физикалық-химиялық процестерді талдайды.
3. Электр химиясының негізгі ережелерін, металлургияда пайдаланылатын есептеу әдістерін түсінеді.
4. Химиялық тепе-теңдікті есептейді, тотығу-қалпына келтіру реакцияларының теңдеуін құрайды.
5. Физикалық талдау әдістерін меңгереді.
6. Физикалық-химиялық талдау әдістерін меңгереді.
7. Қолданыстағы массалардың I және II заңдарын түсіндіреді.
8. Белсендету энергиясы туралы ұғымды түсіндіреді.
9. Катализдің жалпы қағидаттарын және катализаторлардың түрлерін түсінеді.
10. Химиялық реакцияның, константаның жылдамдығын есептейді.
11. Тотығу-қалпына келтіру гальваникалық элементтің термодинамикалық есептеуін жүргізеді.
12. Технологиялық процестер режимінің өзара байланысын және алынған өнімдердің сапасын айқындайды.
13. Химиялық талдаулар жүргізу кезінде жұмыстарды қауіпсіз жүргізу қағидаларын сақтайды.
КҚ 7. Металды ашыту және қосындылау процесін белгіленген химиялық құрамға дейін жүргізу
КМ 07. Металды ашыту және қосындылау процестерін жүргізу
Бұл модуль металды ашыту және қосындылау процестерін жүргізуге, металлургия өндірісін автоматты басқару үшін ақпарат дайындауда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: металды ашыту және қосындылау процесін белгіленген химиялық құрамға дейін жүргізуді; үлгілік динамикалық буындардың, автоматты реттеуіштердің мақсаты мен құрылымын; автоматтандыру жүйелерінің тұрақтылық жағдайлары мен критерийлерін; автоматтандыру жүйелерінің сапасын бағалау және арттыру әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: металды ашыту және қосындылау процесін белгіленген химиялық құрамға дейін жүргізуді; технологиялық карталарды, сипаттамаларды және мамандық бейіні бойынша технологиялық құжаттаманы оқуды; функционалдық және құрылымдық автоматтандыру схемаларын оқуды; процесті автоматты басқарудан қолмен басқаруға және керісінше ауыстыруды;
қызмет көрсетілетін учаскеде автоматты реттеу жүйелерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Пештен тыс өңдеу қондырғысының агрегаттары мен механизмдерін негізгі және жергілікті басқару тетіктерінен бастау.
Өндірістік процестерді автоматтандыру
Арнайы технология
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Кәсіптік практика
(кәсіптік дағдыларды иеленуге бағытталған оқу)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основами теории автоматизации, назначение и устройство типовых динамических звеньев, автоматических регуляторов.
2.Владеет теорией условий и критериев устойчивости систем автоматизации, методы оценки и повышения качества регулирования систем автоматизации.
3.Пользуется вспомогательными средствами автоматических систем управления, органами настройки.
4. Разбирается в основных системах промышленной автоматики.
5. Характеризует структуру автоматизированных систем управления производством.
Результат обучения: 2) Выполнять процесс вакуумирования и продувки стали по заданному режиму.
Критерии оценки:
1. Осуществляет контроль и руководство подготовкой шихтовых, заправочных материалов и инструментов.
2. Производит продувку в ковше нейтральными газами: аргоном или азотом.
3. Корректирует химический состава стали по марганцу, кремнию, углероду и производит расчет усреднения ее химического состава и температуры.
4. Осуществляет аварийную продувку через погружную фурму.
5. Понимает влияние верхней продувки металла на длительность перемешивания.
6. Производит ввод проволоки в металл и присадка, продувку аргоном без оголения зеркала металла.
7. Производит утепление поверхности металла теплоизолирующими смесями.
8. Ведет технологические операции по раскислению, легированию, модифицированию, рафинированию металла, усреднению металла по температуре и химическому составу и подогрева для требуемой технологией разливки температуры.
9. Устанавливает стальковш на передаточный сталевоз в резервной позиции над аварийной ямой.
10. Подсоединяет продувочные фурмы к системе продувки металла инертным газом.
11. Разбирается в технологии обработки металла на установке "печь-ковш".
12. Рассчитывает и реализует энергетический режим электродугового или химического нагрева стали в ковше.
13. Выбирает и реализует режим вакуумирования.
14. Корректирует режим внепечной обработки.
15. Принимает решения о передаче ковша с плавкой на разливку.
16. Производит перевод регулировки технологического процесса с автоматического режима в ручной для корректировки работы установки.
17. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении технологического процесса.
Результат обучения: 3) Заполнять агрегатный журнал и учетную документацию сталевара установки внепечной обработки стали.
Критерии оценки:
1. Ведет агрегатный журнал и учетную документацию сталевара установки внепечной обработки стали.
2. Проводит мониторинг состояния установки внепечной обработки и ее оборудования, температуры арматуры установки и состояния контрольно-измерительных приборов.
ПК 8. Ремонтировать и налаживать оборудование установки, наблюдать за исправным состоянием огнеупорной кладки вакуум-камеры и оборудования установки
ПМ 08. Наладка и ремонт оборудования установки
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения автоматизации и монтажа оборудования.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: системы автоматизированного управления; характеристики автоматического оборудования; устройства и функций систем контроля; критерии эксплуатации пневмо и гидроаппаратуры.
При изучении модуля обучающиеся учатся: читать схемы компоновок наладки; выбирать способы наладки оборудования; выявлять и устранять неполадки систем автоматизированного производства; контролировать сортировку деталей; производить мелкий ремонт и наладку пневмо и гидроаппаратуры; осуществлять ремонт пускорегулирующей аппаратуры и кабельных проводок.
Результат обучения: 1) Характеризовать устройство и соблюдать правила технической эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Автоматизация производственных процессов
Техническое обслуживание и ремонт технологического оборудования
Охрана труда и техника безопасности
Специальная технология
Профессиональная практика
(учебная на приобретение профессиональных навыков)
Критерии оценки:

1. Автоматтандыру теориясының негіздерін, үлгілік динамикалық буындардың, автоматты реттеуіштердің мақсаты мен құрылымын меңгереді.
2. Автоматтандыру жүйелерінің тұрақтылығының жағдайлары мен критерийлер теориясын, автоматтандыру жүйелерін реттеу сапасын бағалау мен арттыру әдістерін меңгереді.
3. Автоматты басқару жүйелерінің қосалқы құралдарын, баптау органдарын пайдаланады.
4. Өнеркәсіптік автоматика жүйелерінің негіздерін түсінеді.
5. Өндірісті автоматтандырылған басқару жүйелерінің құрылымын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Болатты белгіленген режим бойынша вакуумдау және үрлеу процесін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикіқұрамалық, құю материалдарын және құралдарды дайындауды бақылайды және оған жетекшілік етеді.
2. Шөміштегі үрлеуді бейтарап газдармен жүргізеді: аргон немесе азот.
3. Болаттың химиялық құрамын марганец, кремний, көміртек бойынша түзетеді және оның химиялық құрамы мен температурасын орташаландырады.
4. Суасты төсемі арқылы авариялық тазартуды жүзеге асырады.
5. Тазартылған металды араластырудың ұзақтығына әсерін түсінеді.
6. Металлға және қосындыға сымдарды кіргізіп, аргонмен металды айнаға шығармай соқтырады.
7. Металл бетінің изоляциялық қоспалармен оқшаулауын қамтамасыз етеді.
8. Температураны құю технологиясы үшін деоксидциялау, қосындылау, модификациялау, металл өңдеу, металданудың температурасы мен химиялық құрамы мен жылуын технологиялық операцияларды жүргізеді..
9. Болат құтысын шұңқырдың шұңқырының үстіндегі резервтік жерде трансмиссиялық болат тасымалдаушыға орнатады.
10. Тазартқыштарды инертті газды тазалау жүйесіне қосады..
11. "Пеш-шөміш" қондырғысында металды өңдеу технологиясын түсінеді.
12. Электр доғасының қуат режимін есептейді және іске асырады.
13. Вакуумдау режимін таңдайды және іске асырады.
14. Пештен тыс өңдеу режимін түзетеді.
15. Шөмішті балқытпамен құюға беру туралы шешім қабылдайды.
16. Қондырғының жұмысын түзету үшін технологиялық процесті автоматты режимнен қол режиміне ауыстырады.
17. Технологиялық процесті орындау кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының балқытушысының агрегаттық журналы мен есеп құжаттамасын толтыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысының балқытушысының агрегаттық журналы мен есеп құжаттамасын жүргізеді.
2. Пештен тыс өңдеу қондырғысының және оның жабдығының жай-күйіне, қондырғы арматурасының температурасына және бақылау-өлшеу аспаптарының жай-күйіне мониторинг жүргізеді.
КҚ 8. Қондырма жабдығын жөндеу және реттеу, вакуум-камераның және қондырғы жабдығының отқа төзімді бөлігінің жарамдылық күйін бақылау
КМ 08. Қондырғы жабдығын реттеу және жөндеу
Бұл модуль жабдықты автоматтандыру мен монтаждауды қамтамасыз етуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: автоматтандырылған басқару жүйелерін; автоматты жабдық сипаттамаларын; бақылау жүйелерінің құрылғысы мен функцияларын; пневматикалық және гидроаппаратураны пайдалану критерийлерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: реттеу компоновкаларының схемаларын оқуды; жабдықты реттеу әдістерін таңдауды; автоматтандырылған өндіріс жүйелерінің ақауларын анықтауды және жоюды; бөлшектердің сұрыпталуын бақылауды; пневматикалық және гидроаппаратураның ұсақ жөндеуін жүргізуді және реттеуді; іске қосуды реттеуіш аппаратураның және кабель сымдарының жөндеуін жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылғысын сипаттау және оны техникалық пайдалану қағидаларын сақтау.
Өндірістік процестерді автоматтандыру
Технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Арнайы технология
Кәсіптік практика
(кәсіптік дағдыларды иеленуге бағытталған оқу)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Читает функциональные и структурные схемы автоматизации.
2. Переводит процесс с автоматического управления на ручное и обратно при наладке оборудования установки после ремонта.
3. Разбирается в причинах возможных отказов оборудования и способах устранения неисправностей.
4. Владеет знаниями о перечне возможных отклонений технологического процесса от заданных параметров и порядок корректирующих действий по устранению несоответствий.
5. Составляет карты технологических отклонений и возможности их устранений.
6. Контролирует исправное состояние огнеупорной кладки вакуум-оборудования.
Результат обучения: 2) Управлять системой автоматического регулирования процессов.
Критерии оценки:
1. Характеризует уровни автоматизации, структуру автоматизированного производственного процесса.
2. Имеет представление об автоматизации производства и автоматизированных системах механической обработки.
3. Владеет знаниями по АСУП (автоматическая система управления производством) и АСУТП (автоматическая система управления технологическими процессами).
4. Формулирует цели управления, определение границ объекта, классификацию его связей, формализацию в общем виде модели объекта.
Результат обучения: 3) Выполнять наладку и ремонт оборудования установки.
Критерии оценки:
1. Характеризует структуру и задачи систем.
2. Проводит мониторинг состояния оборудования.
3. Понимает причины аварийных ситуаций, причины износа.
4. Применяет различные способы устранения повреждения оборудования.
5. Разбирается в амортизации оборудования и технической диагностике.
6. Участвует в планировании работ по проведению ремонта оборудования.
7. Принимает участие в оформление ремонтной документации.
Результат обучения: 4) Владеть безопасными приемами производства ремонтных работ и правилами техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Имеет представление об опасных и вредных факторах на предприятиях.
2. Применяет правила безопасности эксплуатации технологического оборудования.
3. Применяет правила электробезопасности, пожарной безопасности.
4. Разбирается в сменном задании по внепечной обработке и графике на производство работ.
ПК 9. Вести технологический процесс в ковшах емкостью до 200 т на установках внепечной обработки стали комбинированными методами
ПМ 09. Ведение технологических процессов внепечной обработки стали комбинированными методами
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения технологического процесс в ковшах емкостью до 200 т на установках внепечной обработки стали комбинированными методами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: подготовку установки внепечной обработки стали к проведению технологического процесса; выполнение технологических операций при внепечной обработке стали; организацию производства работ внепечной обработки стали комбинированными методами.
При изучении модуля обучающиеся учатся производить технологический процесс внепечной обработки стали комбинированными методами: в обычном сталеразливочном ковше; в сталеразливочном ковше, оборудованном для вдувания газа или газопорошковой струи снизу через смонтированные в днище устройства; в установке ковш-печь с крышкой (сводом) через которую опущены электроды, нагревающие металл в процессе его обработки; в агрегате типа конвертера с продувкой металла кислородом, аргоном;
в агрегате типа конвертера, снабженном оборудованием для вакуумирования расплава.
Результат обучения: 1) Готовить установку внепечной обработки стали к проведению технологического процесса.
Специальная технология
Экономика, организация и планирование производства
Охрана труда и техника безопасности
Производственная практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:

1. Функционалдық және құрылымдық автоматтандыру схемаларын оқиды.
2. Жөндеуден кейін қондырғы жабдығын реттеу кезінде процесті автоматты басқарудан қолмен басқаруға және керісінше ауыстырады.
3. Жабдықтың ықтимал істен шығу себептерін және ақауларды жою әдістерін біледі.
4. Технологиялық процестің белгіленген параметрлерден ықтимал ауытқу тізбесі туралы білімді және сәйкессіздіктерді жою бойынша түзету әрекеттерінің тәртібін меңгереді.
5. Технологиялық ауытқулар картасын және оларды жою мүмкіндіктерін құрайды.
6. Вакуум жабдықтың отқа төзімді бөлігінің жарамды күйін бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Процестерді автоматты реттеу жүйесін басқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматтандырылған өндірістік процестің автоматтандыру деңгейін, құрылымын сипаттайды.
2. Өндірісті автоматтандыру және механикалық жүйелердің автоматтандырылған жүйелері туралы түсінігі бар.
3. ӨАБЖ (өндірісті автоматты басқару жүйесі) және ТПАБЖ (технологиялық процестерді автоматты басқару жүйесі) бойынша білімді меңгереді.
4. Басқару мақсатын, объектінің шегін айқындауды, оның байланыстарын жіктеуді, объектінің жалпы үлгісінде қалыптасуын тұжырымдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Қондырғы жабдығын реттеу және жөндеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүйелердің құрылымы мен міндеттерін сипаттайды.
2. Жабдықтың жай-күйіне мониторинг жүргізеді.
3. Апатты жағдайлардың себептерін, тозу себептерін түсінеді.
4. Жабдықтың зақымдануын жоюдың әртүрлі әдістерін қолданады.
5. Жабдықтың амортизациясын және техникалық диагностикасын біледі.
6. Жабдықты жөндеу бойынша жұмыстарды жоспарлауға қатысады.
7. Жөндеу құжаттамасын ресімдеуге қатысады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жөндеу жұмыстарының қауіпсіз әдістерін және қауіпсіздік техникасы қағидаларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорындардағы қауіпті және зиянды факторлар туралы түсінігі бар.
2. Технологиялық жабдықты қауіпсіз пайдалану қағидаларын қолданады.
3. Электр қауіпсіздігі, өрт қауіпсіздігі қағидаларын қолданады.
4. Пештен тыс өңдеу бойынша ауысымды тапсырманы және жұмыстар жүргізу кестесін біледі
КҚ 9. Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысында 200 т дейінгі шөміште технологиялық процесті құрама әдістермен жүргізу
КМ 09. Болатты пештен тыс өңдеуді құрама әдістермен жүргізудің технологиялық процестерін жүзеге асыру
Бұл модуль болатты пештен тыс өңдеу қондырғысында 200 т дейінгі шөміште технологиялық процесті құрама әдістермен жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: пештен тыс өңдеу қондырғысын технологиялық процесті жүргізуге дайындауды; болатты пештен тыс өңдеу кезінде технологиялық операцияларды жүргізуді; болатты құрама әдістермен пештен тыс өңдеу жұмыстарын жүргізуді ұйымдастыруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: болатты пештен тыс өңдеудің технологиялық процесін құрама әдістермен: кәдімгі болаттаратқыш шөміште; газ үрлеу үшін немесе түбіне орнатылған газ-ұнтақты ағынмен жабдықталған болаттаратқыш шөміште; металды өңдеу кезінде оны қыздыратын электродтар қақпағы (дөңесі) арқылы төмен түсірілген шөміш пеш қондырғысында; металды оттегімен, аргонмен үрлеумен конвертер типті агрегатта; қорытпаны вакуумдау жабдығымен жарақталған конвертер типті агрегатта жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысын технологиялық процесті жүргізуге дайындау.
Арнайы технология
Экономика, өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Жұмыс біліктілігін иеленуге арналған өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Регулирует параметры процесса внепечной обработки с главного и местных пультов управления.
2. Выбирает энергетические режимы нагрева.
3. Выбирает режим продувки плавки.
4. Выбирает режим вакуумирования.
5. Производит прием и загрузку добавочных материалов в бункера системы механизированной подачи материалов в ковш.
6. Устанавливает бунты порошковой и алюминиевой проволоки в трайб-аппарат.
7. Проверяет номенклатуру и количество добавочных материалов в бункерах системы загрузки и на рабочей площадке.
8. Производит наращивание и перепуск электродов установки дугового подогрева плавки.
9. Производит документирование имеющейся номенклатуры и количества добавочных материалов на бумажных и/или электронных носителях.
Результат обучения: 2) Выполнять технологические операции при внепечной обработке стали.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает оптимальную рецептуру добавок, корректирующих химический состав плавки.
2. Производит процесс вакуумной дегазации металла и вакуумно-кислородное обезуглероживание.
3. Осуществляет продувку инертным газом.
4. Производит обработку металла синтетическим шлаком, жидкими и твердыми шлаковыми смесями.
5. Производит процесс введение реагентов вглубь металла.
6. Рассчитывает расход инертного газа.
7. Рассчитывает расход синтетического шлака.
8. Реализует мероприятия по локализации и ликвидации аварий на установке внепечной обработки.
9. Пользуется программным обеспечением для управления технологическим процессом внепечной обработки.
Результат обучения: 3) Выполнять технологический процесс в ковшах емкостью до 200 т на установках внепечной обработки стали.
Критерии оценки:
1. Ведет процесс в ковшах емкостью до 200 т на установках внепечной обработки стали.
2. Производит замеры толщины слоя шлака и температуры металла.
3. Производит отбор проб металла и шлака.
4. Подготавливает и загружает раскислители и легирующие добавки в бункера.
5. Устанавливает шлакоотделитель на патрубок.
6. Управляет в процессе производства стали механизмами качания камеры, вакуум-затворами.
7. Удаляет наросты и настыли с горячего патрубка и заменяет последних.
8. Участвует в ремонте огнеупорной кладки оборудования.
9. Выявляет и устраняет неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
10. Проверяет номенклатуру и количество добавочных материалов в бункерах.
12. Рассчитывает массу порций раскислителей, легирующих и шлакообразующих, обеспечивающих получение заданного химического состава стали.

1. Пештен тыс өңдеу процесінің параметрлерін негізгі және жергілікті басқару тетіктерінен реттейді.
2. Энергетикалық қызу режимдерін таңдайды.
3. Балқытпаны үрлеу режимін таңдайды.
4. Вакуумдау режимін таңдайды.
5. Қоймадағы материалдарды механикаландырылған жеткізу жүйесінің бункеріне қосымша материалдарды қабылдауды және жүктеуді жүзеге асырады.
6. Трайб-аппаратқа ұнтақты және алюминий сымдарының бунттарын орнатады.
7. Жүктеу жүйелерінің бункерлеріндегі және жұмыс алаңындағы номенклатураны және қосымша материалдардың санын тексереді.
8. Балқудың доғалы жылуын орнату электродтарын салу және айналып өтуді жүзеге асырады.
9. Қолда бар номенклатураны және қосымша материалдардың санын қағаз және/немесе электрондық тасымалдағыштарда құжаттауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Болатты пештен тыс өңдеу кезінде технологиялық операцияларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Балқытпаның химиялық құрамын түзететін қоспалардың оңтайлы рецептурасын әзірлейді.
2. Металл вакуумды газсыздандыру және вакуумдағы оттегінің декарборизация процесін жүзеге асырады.
3. Инертті газбен үрлеуді жүзеге асырады.
4. Синтетикалық шлак, сұйық және қатты шлак қоспалары бар металл өңдеуді жүргізеді.
5. Металлға реагенттерді енгізу процесін жүзеге асырады.
6. Инертті газ шығынын есептейді.
7. Синтетикалық қождың шығынын есептейді.
8. Пештен тыс өңдеу қондырғысында апаттарды өршітпеу және жою бойынша іс-шараларды іске асырады.
9. Пештен тыс өңдеудің технологиялық процесін басқаруға арналған бағдарламалық қамсыздандыруды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысында 200 т дейінгі шөміште технологиялық процесті жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болатты пештен тыс өңдеу қондырғысында 200 т дейінгі шөміште технологиялық процесті жүргізеді.
2. Қож қабатының қалыңдығын және металдың температурасын өлшейді.
3. Металл мен қож сынамаларын іріктейді.
4. Ашытқыштарды және қосындылайтын қосымшаларды дайындайды және бункерлерге жүктейді.
5. Келте құбырға қож ажыратқышты орнатады.
6. Болатты өндіру процесінде камераны тербелту механизмдерін, вакуум-ысырмаларын орнатады.
7. Ыстық келте құбырдан қақты және төсемді жояды және соңғысын ауыстырады.
8. Жабдықтың отқа төзімді бөлігін жөндеуге қатысады.
9. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтайды және жояды.
10. Бункерлердегі номенклатураны және қосымша материалдардың санын тексереді.
12. Болаттың белгіленген химиялық құрамын алуды қамтамасыз ететін ашытқыштардың, қосындылайтын және қож құраушы материалдардың бір бөлігінің массасын есептейді.

13. Использует программное обеспечение сталевара установки внепечной обработки стали.
14. Регулирует параметры процесса внепечной обработки с главного и местных пультов управления.
15. Выбирает энергетические режимы нагрева, режимы продувки и плавки, режимы вакуумирования.
16. Заполняет паспорт плавки, технологической документации и производство анализа выполненной работы.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 252
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 675
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Производство огнеупоров"
Код и профиль образования:
1000000 - Металлургия и машиностроение. Металлургия
Специальность:
1007000 - Производство огнеупоров
Квалификация*:

13. Болатты пештен тыс өңдеу жөніндегі болат қорытушының бағдарламалық қамсыздандыруды пайдаланады.
14. Пештен тыс өңдеу параметрлерін негізгі және жергілікті басқару тетіктерінен реттейді.
15. Энергетикалық қызу режимдерін, үрлеу және балқу режимдерін, вакуумдау режимдерін таңдайды.
16. Балқытпа төлқұжатын, технологиялық құжаттаманы және орындалған жұмыстың жүргізілген талдауын толтырады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
252-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
675-қосымша
"Отқа төзімді заттар өндірісі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1000000 - Металлургия және машина жасау. Металлургия
Мамандығы:
1007000 - Отқа төзімді заттар өндірісі
Біліктілігі*:

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 04. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "100706 2 - Составитель массы на мешалках"
ПК 1. Принимать участие в наладке и ремонте оборудования
ПМ 01. Выполнение наладки и ремонта оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполенения наладки и ремонта оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: устройство и правила технической эксплуатации обслуживаемого оборудования; оформление чертежей, технических рисунков, эскизов и схем;
основные понятия и определения деталей машин и механизмов; конструктивные особенности основного и вспомогательного оборудования; устройство оборудования и требования, предъявляемые к ее бесперебойной работе;
правила безопасности на рабочем месте.
При изучении модуля обучающиеся учатся: составлять, читать и оформлять чертежи; понимать устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации основных узлов и вспомогательных механизмов обслуживаемого оборудования; выполнять слесарные работы; выявлять неисправности в работе эксплуатируемого оборудования; соблюдать правила безопасности на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Владеть безопасными приемами производства ремонтных работ и правилами техники безопасности.
Теплотехника
Черчение
Основы технической механики
Оборудование для смешения материалов
Производственное обучение (слесарные работы)
Критерии
оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін түсінеді.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін анықтайды
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 04. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"100706 2 - Араластырушыларда масса құраушы" біліктілігі
КҚ 1. Жабдықты реттеу және жөндеуге қатысу
КМ 01. Жабдықты реттеуді және жөндеуді орындау
Бұл модуль жабдықты реттеуді және жөндеуді орындау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: қызмет көрсететін жабдықты техникалық пайдалану құрылғысы мен ережелерін; сызбаларды, техникалық суреттерді, эскиздерді және сұлбаларды рәсімдеуді; машиналар мен механизмдердің бөлшектрерінің негізгі ұғымдары мен анықтауларын; негізгі және көмекші құралдың құрылымдық ерекшеліктерін; жабдықтардың құрылғысын және оның үздіксіз жұмысына қойылатын талаптарды; жұмыс орнындағы қауіпсіздік ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: сызбаларды құрауды, оқуды және рәсімдеуді; қызмет көрсетілетін жабдықтың негізгі тораптары мен көмекші механизмдерінің құрылғысын, жұмыс істеу принципін және техникалық пайдалану ережелерін түсінуді; слесарлық жұмыстарды орындауды; пайдаланылатын жабдықта ақауларды анықтауды; жұмыс орнында қауіпсіздік ережелерін сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жөндеу жұмыстары өндірісінің қауіпсіз тәсілдерін және қауіпсіздік техникасының ережелерін білу.
Жылу техникасы
Сызу
Техникалық механика негіздері
Материалдарды араластыруға арналған жабдық
Өндірістік оқыту
(слесарлық жұмыстар)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает требования трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда.
2. Соблюдает правила безопасной эксплуатации технологического оборудования.
3. Соблюдает правила безопасности при ведении работ по наладке оборудования.
4. Соблюдает правила безопасности при ведении ремонтных работ.
5. Проверяет исправность настилов и ограждений рабочей площадки, состояние на рабочем месте оградительной техники.
6. Проверяет исправность освещения рабочей площадки и пульта управления.
7. Производит осмотр блокировок и средств связи.
Результат обучения: 2) Выполнять слесарные работы.
Критерии
оценки:
1. Соблюдает правила безопасности при работе в учебно-производственных мастерских.
2. Соблюдает технику безопасности при выполнении основных видов слесарных работ.
3. Применяет технику и приемы рубки различных металлов.
4. Владеет техникой резки металлов ножовкой, ножницами и механизированным режущим инструментом.
5. Выполняет опиливание различных изделий с контролем под линейку, угольник и штангенциркуль, напильниками различных групп, типов и размеров.
6. Выполняет сверление, зенкование, зенкерование и развертывание отверстий при помощи ручной и электрической дрели.
7. Выполняет нарезание наружной и внутренней резьбы метчиками и плашками.
8. Выполняет притирку сопрягаемых деталей, применяет способы проверки качества притирки.
9. Выполняет лужение и пайку.
10. Пользуется измерительными инструментами.
Результат обучения: 3) Понимать устройство и соблюдать правила технической эксплуатации обслуживаемого оборудования.
Критерии
оценки:
1. Владеет правилами оформления чертежей, технических рисунков, эскизов и схем.
2. Составляет, читает и оформляет чертежи.
3. Выражает техническую мысль при помощи эскиза, чертежа, технического рисунка.
4. Разбирается в основных понятиях статики, плоских системах сил.
5. Объясняет сопротивление материалов, основы деталей машин.
6. Выбирает необходимый вид механизмов, анализирует конструктивные особенности сборочных единиц, механизмов и конструкций.
7. Владеет информацией о механизмах передачи и направляющих вращательного движения.
8. Понимает устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации основных узлов и вспомогательных механизмов обслуживаемого оборудования.
9. Характеризует основные понятия и определения деталей машин и механизмов.
10. Понимает конструктивные особенности основного и вспомогательного оборудования.
Результат обучения: 4) Выявлять неисправности в работе эксплуатируемого оборудования.
Критерии
оценки:

1. Еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету бойынша еңбек заңнамасының талаптарын сақтайды.
2. Жабдықты технологиялық пайдалану ережелерін сақтайды.
3. Жабдықты реттеу бойынша жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
4. Жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
5. Қоршау техникасының жұмыс орнында төсемі жөнділігін және жұмыс алаңының қоршауын, жағдайын тексереді.
6. Жұмыс алаңының және басқару пультінің жарықтандырудың жөнділігін тексереді.
7. Бұғаттау және байланыс құралдарын қарайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Слесарлық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оқу-өндірістік шеберханаларда жұмыс жасау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтайды.
2. Слесарлық жұмыстың негізгі түрлерін орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
3. Түрлі металдарды кесудің техникасын және құрылдарын қолданады.
4. Металдарды қол арамен, қайшымен және механикаландырған кесетін құралмен кесу техникасын біледі.
5. Сызғышқа, бұрыштамаға және штангенциркульді, түрлі топтардағы, түрлердегі және өлшемдердегі қол аралары бар түрлі бұйымдарды кесуді орындайды.
6. Қол және электрлі бұрғыны қолдану арқылы бұрғылау, үңгіштеу, үңгілеу және саңылауларды ашуды орындайды.
7. Таңбалаушы және бұранда кескішпен сыртқы кесу және ішкі бұранданы орындайды.
8. Сылау сапасын тексеру әдістерін қолданады, ұштасқан детальдарды сылауды орындайды.
9. Қалайылау және дәнекерлеуді орындайды.
10. Өлшеу құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қызмет көрсетілетін жабдықтың құрылғысын түсіну және техникалық пайдалану ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сызбаларды, техникалық суреттерді, эскиздерді және сұлбаларды рәсімдеу ережелерін біледі.
2. Сызбаларды құрайды, оқиды және рәсімдейді.
3. Эскиз, сызу, техникалық сурет арқылы техникалық ойын білдіреді.
4. Статиканың негізгі түсініктерін, күштердің жазық жүйелерін ұғынады.
5. Материалдардың кедергілерін, машина бөлшектері негізгін түсіндіреді.
6. Механизмдердің қажетті түрін таңдайды, жиынтық бірліктердің, механизмдер мен құрылыстардың құрылымдық ерекшеліктерін талдайды.
7. Беру және бағыттаушы айналу қозғалысының механизмдері туралы ақпаратты біледі.
8. Қызмет көрсетілетін жабдықтың негізгі тораптары мен қосымша механизмдерін жұмыс принципін және техникалық пайдалану ережелерін түсінеді.
9. Машиналардың және механизмдердің негізгі ұғымдарын және бөлшектерін анықтауды сипаттайды.
10. Негізгі және қосымша жабдықтың құрылымдық ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Пайдаланылатын жабдықтың жұмысында ақауларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет знаниями об устройстве оборудования и требованиях, предъявляемых к бесперебойной работе.
2. Проверяет работоспособность весовых и дозировочных устройств для подачи материалов в смеситель.
3. Разбирается в конструкционных особенностях смесителей.
4. Выявляет и устраняет причины неисправностей в работе смесительного оборудования.
5. Выявляет и устраняет неисправности в работе пусковых и блокирующих устройств.
6. Выявляет и устраняет неисправности в работе систем аварийной сигнализации, приспособлений и инструментов.
7. Осуществляет мелкий ремонт оборудования.
ПК 2.
Производить подготовку эмульсий, силицирующих засыпок, определять удельный вес барды и шликера
ПМ 02. Выполнение подготовительных операций для смешения масс
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения подготовительных операциий для смешения масс.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
классификацию сырьевых материалы по внешнему виду, происхождению, свойствам; физико-химические свойства исходных материалов; химические и физико-химические процессы, лежащие в основе металлургического производства; технологический процесс подготовки огнеупорных смесей исходных материалов;
структуру и технологические процессы каждого этапа производства по подготовке материалов; положения, правила и инструкции по охране труда, производственной санитарии, промышленной, экологической и пожарной безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать состав, свойства огнеупорных материалов и их влияние на качество готового продукта; объяснять структуру и технологические процессы подготовительных операций; вести процесс приготовления карбидокремниевой массы и токопроводящей массы в мешалках путем дозировки перемешивания компонентов массы в соответствии с установленной технологией.
Результат обучения: 1) Понимать состав, свойства огнеупорных материалов и их влияние на качество готового продукта.
Материаловедение
Основы металлургического производства Основы технологии смешения
Теория и технология производства огнеупоров
Охрана труда и безопасность жизнедеятельности
Профессиональная практика (ознакомительная)
Критерии
оценки:
1. Распознает и классифицирует сырьевые материалы по внешнему виду, происхождению, свойствам.
2. Классифицирует материалы, металлы и сплавы.
3. Объясняет физико-химические свойства исходных материалов.
4. Использует методы оценки свойств металлов и сплавов.

1. Жабдықтардың құрылғысын және үздіксіз жұмысына қойылатын талаптарын біледі.
2. Материалдарды беру және ауыстырып қосқыштарға арналған өлшеу және мөлшерлеу құралдарының жұмыс қабілеттігін тексереді.
3. Ауыстырып қосқыштардың құрылымдық ерекшеліктерін біледі.
4. Қоспалауыш жабдықтың жұмысында ақауларын пайда болу себептерін анықтайды және жояды.
5. Іске қосу және бұғаттау құралдардың жұмысында ақауларын анықтайды және жояды.
6. Апатты дабылдама жүйесінің, құралдардың және құрылғылардың жүмысында ақауларын анықтайды және жояды.
7. Жабдықтың ұсақ жөндеуін іске асырады.
КҚ 2. Эмульсияларды, кремнийлейтін сеппелерді анықтау, төптің және шыланқұрамдардың үлесті салмағын анықтау
КМ 02. Массаларды араластыру үшін дайындық операцияларын орындау
Бұл модуль массаларды араластыру үшін дайындық операцияларын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: шикізат материалдарын сыртқы түрі, шығу тегі, қасиеттері бойынша жіктеуді; бастапқы материалдардың физикалық-химиялық қасиеттерін; металлургиялық өндіріс негізінде жатқан химиялық және физикалық-химиялық процестерді; бастапқы материалдарың оттөзімдік қоспаларын дайындаудың технологиялық процесін; материалдарды дайындау бойынша өндірістің әр кезеңінің құрылымы мен технологиялық процестерін; еңбекті қорғау, өндірістік санитария, өндірістік, экологиялық және өрт қауіпсіздігі ережелерін, қағидаларын және нұсқаулықты меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: оттөзімдік материалдардың құрамын, қасиеттерін түсінуді және олардың дайын өнім сапасына әсерін түсінуді; дайындық операцияларының құрылымын және технологиялық процестерді түсіндіруді; карбидокремний массасын дайындау процесін жүргізу және бекітілген технологияға сәйкес масса компоненттерін араластыруды мөлшерлеу арқылы араластырғыштардағы ток өткізетін массаны дайындау процесін жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Оттөзімдік материалдарының құрамын, қасиеттерін және олардың дайын өнімнің сапасына әсерін түсіну.
Материалтану
Металлургиялық өндіріс негіздері Араластыру технологиясының негіздері
Оттөзімдік өндірісінің теориясы және технологиясы
Еңбекті қорғау және өмір сүру қауіпсіздігі
Кәсіптік практика (таныстыру)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикізат материалдарын сыртқы түрі, шығу тегі, қасиеттері бойынша анықтайды және жіктейді.
2. Материалдарды, металдарды және қоспаларды жіктейді.
3. Бастапқы материалдардың физика – химиялық қасиеттерін түсіндіреді.
4. Металдардың және қоспалардың қасиеттерін бағалау әдістерін пайдаланады.

5. Определяет виды огнеупорных материалов.
6. Разбирается в процессах в области теории и практики создания огнеупорных материалов.
7. Проводит исследования и испытания материалов.
8. Объясняет химические и физико-химические процессы, лежащие в основе металлургического производства.
9. Составляет карты технологического процесса подготовки огнеупорных смесей исходных материалов.
10. Выбирает материалы и технологические процессы для продуктов огнеупорного производства.
Результат обучения: 2) Объяснять структуру и технологические процессы подготовительных операций.
Критерии
оценки:
1. Характеризует свойства, состав, назначение и подготовку добавочных материалов.
2. Объясняет структуру и технологические процессы каждого этапа производства по подготовке материалов.
3. Производит прием и загрузку добавочных материалов в смесильное оборудование.
4. Описывает технические процессы вспомогательных цехов предприятия.
Результат обучения: 3) Вести процесс приготовления карбидокремниевой массы и токопроводящей массы в мешалках путем дозировки перемешивания компонентов массы в соответствии с установленной технологией.
Критерии
оценки:
1. Составляет карты технологического процесса подготовки огнеупорных смесей
исходных материалов.
2. Ведет процесс приготовления карбидокремниевой массы и токопроводящей массы в мешалках.
3. Производит дозировку компонентов для перемешивания массы в соответствии с установленной технологией.
Результат обучения: 4) Соблюдать положения, правила и инструкции по охране труда, производственной санитарии, промышленной, экологической и пожарной безопасности для составителя массы на мешалках.
Критерии
оценки:
1. Владеет знаниями о предмете, составных частях, научно-методических принципах, значениях, терминах и определениях охраны труда.
2. Демонстрирует знания об организации службы контроля и надзора за состоянием охраны труда на предприятии.
3. Соблюдает основные законодательные и нормативные акты по охране труда.
4. Знаком с ответственностью за нарушение норм охраны труда.
5. Объясняет основные понятия о травматизме и профзаболеваниях.
6. Владеет общими вопросами причин возникновения пожаров на производстве и мероприятий по их предупреждению.
7. Имеет представление о промышленной санитарии и профессиональной гигиене.
ПК 3. Вести технологический процесс смешения масс на мешалках различных систем
ПМ 03. Ведение технологического процесса смешения масс на мешалках различных систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения технологического процесса смешения масс на мешалках различных систем.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: методы физико-химического анализа огнеупорных материалов; различные способы смешения в зависимости от физико-химических и механических свойств сырых материалов; технологические параметры проведения процесса смешения, в зависимости от типа огнеупоров; сновные составляющих огнеупорных смесей;
способы прессования сырых материалов;
способы приготовления огнеупорных смесей.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить физико-химический анализ огнеупорных материалов; определять способы хранения и приготовления огнеупорных смесей; подбирать различные способы смешения в зависимости от физико-химических и механических свойств сырых материалов; смешивать компоненты различного зернового состава, твердых и жидких добавок в однородную смесь; подбирать способы приготовления массы путем прессования и формирования изделий.
Результат обучения: 1) Подбирать различные способы смешения в зависимости от физико-химических и механических свойств сырых материалов.
Физико-химические основы огнеупорных материалов
Теория и технология производства огнеупоров
Производственная практика (приобретение профессиональных навыков)
Критерии
оценки:

5. Оттөзімдік материалдардың түрлерін анықтайды.
6. Оттөзімдік материалдарды құру теориясы және практикасы саласында процестерді біледі.
7. Материалдарды зерттеу және сынауды жүргізеді.
8. Металлургиялық өндіріс негізінде жатқан химиялық және физико – химиялық процестерді түсіндіреді.
9. Бастапқы материалдардың оттөзімдік қоспалары дайындаудың технологиялық процесінің картасын жасайды.
10. Оттөзімдік өндірістегі материалдарды және өнімдерді таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Дайындау операцияларының құрылымын және технологиялық процестерін түсіндіреді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қоспа материалдардың қасиеттерін, құрамын, арналымы мен дайындауды сипаттайды.
2. Материалдарды дайындау бойынша өндірістің әр кезеңінің құрылымы мен технологиялық процестерін түсіндіреді.
3. Қоспа жабдығына қоспа материалдарын қабылдауды және жүктеуді жүргізеді.
4. Мекеменің қосымша цехтарының техникалық процестерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бекітілген технологияға сәйкес масса компоненттерін араластыруды мөлшерлеу арқылы араластырғыштардағы карбидо-кремний массасын және ток өткізетін массасын дайындау процесін жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бастапқы материалдардың оттөзімдік қоспаларын дайындаудың технологиялық процесінің картасы жасайды.
2. Араластырғыштарда карбид-кремний массасын және ток өткізетін массаны дайындау процесін жүргізеді.
3. Бекітілген технологияға сай массаны араластыру үшін компоненттерін мөлшерлеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Араластырғышта массаны жасаушыға арналған еңбекті қорғау бойынша ережелерді, қағидаларды және нұсқаулықты, өндірістік санитарияны, өндірістік, экологиялық және өрт қауіпсіздігін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау мәні, құраушы бөліктері, ғылыми- әдістемелік принциптері, арналымы, терминдері және анықтамалары туралы біледі.
2. Мекемеде еңбекті қорғаудың жағдайын бақылау және қадағалау қызметін ұйымдастыру туралы білімдерін көрсетеді.
3. Еңбекті қорғау бойынша негізгі нормативтік және заңнама актілерін сақтайды.
4. Еңбекті қорғау нормаларын бұзғаны үшін жауапкершілік туралы біледі.
5. Жарақаттану және кәсіптік аурулар туралы білімді меңгерген.
6. Өндірісте өрттің пайда болуы себептері мен олардың алдын алу бойынша жалпы мәселелерді біледі.
7. Өндірістік санитария және кәсіптік гигиена туралы түсінігі бар.
КҚ 3. Түрлі жүйелердің араластырғыштарында массаларды араластырудың технологиялық процесін жүргізу
КМ 03. Түрлі жүйелердің араластырғыштарында массаларды араластырудың технологиялық процесін жүргізу
Бұл модуль түрлі жүйелердің араластырғыштарында массаларды араластырудың технологиялық процесін жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайдыү
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: отқа төзімді материалдарды физикалық-химиялық талдау әдістерін; шикі материалдарды физикалық-химиялық және механикалық қасиеттерін араластыруды; оттөзімділікке байланысты араластырудың технологиялық өлшемдерін; отқа төзімді қоспалардың негізгі құраушыларын; шикі материалдарды сығу әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: отқа төзімді материалдардың физико-химиялық талдауын жүргізуді; отқа төзімді қоспаларды сақтау және дайындау әдістерін анықтауды; шикі материалдардың физикалық-химиялық және механикалық қасиеттеріне байланысты араластырудың түрлі әдістерін таңдауды; түрді дақылды құрамдағы , қатты және сұйық қоспалардың компоненттері бір қоспаға араластыруды, бұйымдарды сығу және қалыптастыру арқылы массаны дайындау әдістерін таңдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикі материалдардың физикалық-химиялық және механикалық қасиеттеріне байланысты араластырудың түрлі әдістерін таңдау.
Оттөзімдік материалдардың физикалық-химиялық негіздері
Оттөзімдік өндірісінің теориясы және технологиясы
Өндірістік практика (кәсіптік дағдыларды меңгеру)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Проводит физико-химический анализ огнеупорных материалов и оценивает его результаты.
2. Использует химические, физико-химические методы анализа сырья и продуктов огнеупорного производства.
3. Подбирает различные способы смешения в зависимости от физико-химических и механических свойств сырых материалов.
4. Определяет технологические параметры проведения процесса смешения, в зависимости от типа огнеупоров.
5. Определяет прочностные характеристики огнеупоров.
6. Разбирается в основных составляющих огнеупорных смесей.
Результат обучения: 2) Смешивать компоненты различного зернового состава, а также твердых и жидких добавок в однородную смесь.
Критерии
оценки:
1. Определяет способы приготовления огнеупорных смесей (огнеупорные глины и каолины; высокоглиноземистое сырье; кварциты; магнезиально-силикатное сырье).
2. Проводит развешивание сырья разнородного по крупности на определенные дозы.
3. Разбирается в первичном и тонком смешивании в мокрых бегунах.
4. Подбирает различные связующие добавки.
5. Использует химические связки и поверхностно-активные вещества.
6. Корректирует химический состав компонентов.
7. Определяет технологические параметры проведения процесса смешения, в зависимости от типа огнеупоров.
8. Проводит процесс приготовления пеномассы и карбидокремниевой массы заданного объемного веса для изготовления пенолегковесных изделий.
9. Проводит процесс приготовления и токопроводящей массы в мешалках путем дозировки перемешивания компонентов массы в соответствии с установленной технологией.
Результат обучения: 3) Подбирать способы приготовления массы путем прессования и формирования изделий.
Критерии
оценки:
1. Подбирает различные способы прессования в зависимости от физико-химических и механических свойств сырых материалов.
2. Проверяет наличие рабочих жидкостей в гидравлических приводах и редукторах механических прессов.
3. Подбирает режим прессования и формирования различных огнеупорных изделий в соответствии с технологией.
4. Управляет системой подачи массы и осуществляет контроль автоматического прессования изделий.
5. Регулирует точность размеров и плотность прессуемых изделий.
6. Регулирует настройку механизмов съема изделий с пресса.
ПК 4. Вести постоянный контроль технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и автоматики
ПМ 04. Ведение контроля технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов и автоматики
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения контроля технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
законы, элементы и свойства электрических цепей постоянного и переменного тока; назначение и принцип работы измерительных приборов; область применения, принцип действия, устройство и назначение электрических машин; устройство, принцип действия, основные технические параметры и условные обозначения различных электронных приборов;
типы технических средств контрольно- измерительных приборов; функции контроля автоматизации производства и вычислительной техники в управлении технологическими процессами.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
эксплуатировать электронные приборы и устройства; контролировать качество и длительность замеса; осуществлять пуск и остановку мешалок, дозирующих аппаратов, транспортерных устройств и наблюдать за их работой; характеризовать устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации контрольно-измерительных приборов.
Результат обучения: 1) Эксплуатировать электронные приборы и устройства.
Электротехника
Теория и технология производства огнеупоров
Оборудование для смешения материалов
Основы теории автоматического управления
Производственная практика (приобретение профессиональных навыков)
Критерии
оценки:

1. Отқа төзімді материалдардың физикалық-химиялық талдауын жүргізеді және оның нәтижелерін бағалайды.
2. Шикізаттың және отқа төзімді өндірістің өнімдерін химиялық, физикалық-химиялық әдістерін пайдаланады.
3. Шикі материалдардың физикалық-химиялық және механикалық қасиеттеріне байланысты араластырудың түрлі әдістерін таңдайды.
4. Оттөзімдік түріне байланысты араластыру процесін жүргізудің технологиялық өлшемдерін анықтайды.
5. Оттөзімдіктің берік сипаттамаларын анықтайды.
6. Оттөзімдік қоспалардың негізгі құраушыларын біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Түрлі дақылды құрамды, сонымен қатар, қатты және сұйық қоспалардың компоненттерін біртекті қоспаға араластыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Отқа төзімді қоспаларды (отқа төзімді балшық және каолин; саздылығы жоғары балшық шикізаты; кварциттер; магнезия – силикат шикізаты) дайындау әдістерін анықтайды.
2. Ірілігі бойынша әр түрлі шикізатты белгілі мөлшерлерге бөледі.
3. Сулы айналмада алғашқы және жұқа араластыруды біледі.
4. Түрлі байланыстырушы қоспаларды анықтайды.
5. Химиялық байланыстарды және үстірт белсенді заттарды пайдаланады.
6. Компоненттердің химиялық құрамын түзетеді.
7. Отқа төзімдік түріне байланысты араластыру процесін жүргізудің технологиялық процестерін анықтайды.
8. Көпіршікті жеңіл бұйымдарды дайындау үшін көпіршік массасы және белгіленген мөлшердегі карбидокремний массасын дайындау процесін жүргізеді.
9. Бекітілген технологияға сәйкес масса компоненттерін араластыруды мөлшерлеу арқылы араластырғыштарда ток өткізетін массаларды дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бұйымдарды сығу және қалыптастыру арқылы массаны дайындау әдістерін таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шикі материалдарының физикалық-химиялық және механикалық қасиеттеріне байланысты сығымдаудың түрлі әдістерін таңдайды.
2. Механикалық престердің гидравликалық жетектерінде және редукторларында жұмыс сұйықтықтарының болуын тексереді.
3. Технологияға сәйкес отқа төзімді бұйымдарды сығымдау және қалыптастыру режимін таңдайды.
4. Бұйымдарды автоматты престеуді бақылауды іске асырады және массаны беру жүйесін басқарады.
5. Сығымдалатын бұйымдардың өлшем нақтылығын және тығыздығын реттейді.
6. Бұйымдарды сыққыштан шешу механизмді баптауды реттейді.
КҚ 4. Бақылау-өлшеу құралдары және автоматика көрсеткіштері бойынша технологиялық процестің тұрақты бақылауын жүргізу
КМ 04. Бақылау-өлшеу құралдары және автоматика көрсеткіштері бойынша массалардың араласуының технологиялық процесін бақылау
Бұл модуль бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті бақылау жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: тұрақты және ауыспалы токтың электрлі тізбектерінің элементтерін және қасиеттерін, заңдарын; өлшеу құралдарының арналымы мен жұмыс принципін; қолдану саласын, әрекет ету принципін, электрлі машиналардың құрылысы мен арналымын; түрлі электронды құрылғылардың құрылысын, әрекет ету принципін, негізгі техникалық өлшемдерін және шартты белгілерін; бақылау-өлшеу құралдарының техникалық құрылғыларының түрлерін; технологиялық процестерді басқаруда өндірісті автоматтандыруды және есептеуіш техниканы бақылау функциясын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: электронды құралдарды және құрылғыларды пайдалануды; илем сапасын және ұзақтығын бақылауды; араластырғыштарды, мөлшерлеуші аппараттарды, тасымалдау құралдарын іске қосу және тоқтатуды; олардың жұмысын бақылау; бақылау-өлшеу құралдарын техникалық пайдалану ережелерін, жұмыс принципін, құрылысын сипаттауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электронды құралдарды және құрылғыларды пайдалану.
Электротехника
Оттөзімдік өндірісінің теориясы және технологиясы
Материалдарды араластыру негіздері
Автоматты басқару теориясының негіздері
Өндірістік практика (кәсіптік дағдыларды меңгеру)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Имеет представление об электрических и магнитных цепях постоянного и переменного тока.
2. Рассчитывает электрические цепи постоянного и переменного тока.
3. Применяет параметры электрических измерений.
4. Пользуется электроизмерительными приборами.
5. Понимает принцип действия, устройство и назначение электрических машин постоянного и переменного тока, трансформаторов.
6. Понимает устройство, принцип действия, основные технические параметры и условные обозначения различных электронных приборов.
7. Понимает и читает простые схемы электронных устройств.
8. Эксплуатирует электронные приборы и устройства.
9. Производит контроль работы оборудования по показаниям измерительных приборов.
Результат обучения: 2) Контролировать качество и длительность замеса.
Критерии
оценки:
1. Контролирует качество компонентов массы загружаемых в мешалки.
2. Проводит операции по отбору проб и замеру температуры.
3. Определяет химический состав материалов.
4. Определяет удельный вес барды и шликера.
5. Регулирует подачу жидких щелочей для увлажнения массы.
6. Регулирует подачи компонентов массы в мешалки в строго установленном соотношении.
7. Контролирует качество и длительность замеса.
8. Контролирует техническое состояние смесильного и дозирующего оборудования
9. Производит отбор проб для анализа.
Результат обучения: 3) Осуществлять пуск и остановку мешалок, дозирующих аппаратов, транспортерных устройств и наблюдать за их работой.
Критерии
оценки:
1. Осуществляет пуск и остановку мешалок и наблюдает за их работой.
2. Осуществляет пуск и остановку дозирующих аппаратов и наблюдает за их работой.
3. Осуществляет пуск и остановку транспортерных устройств и наблюдает за их работой.
4. Применяет программное обеспечение на пульте рабочего места.
Результат обучения: 4) Характеризовать устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации контрольно-измерительных приборов.
Критерии
оценки:
1. Имеет представление о функции контроля автоматизации производства и вычислительной техники в управлении технологическими процессами.
2. Характеризует типы технических средств контрольно-измерительных приборов.
3. Разбирается в приборах, показывающих значения и регистрирующих параметры производственных процессов.
4. Разбирается в системах автоматики, основных метрологических характеристиках.
5. Владеет основами построения автоматизированной системы управления технологическим процессом и ее структуре.
ПК 5. Выполнять основные виды работ по квалификации "Составитель массы на мешалках"
ПМ 05. Выполнение основных видов работ составителя массы на мешалках
Данный модуль направлен на закрепление профессиональных компетенций, отвечающих современным требованиям производства огнеупоров, подготовку к сдаче квалификационного экзамена и получение квалификации "Составитель массы на мешалках".
В результате изучения модуля обучающиеся закрепляют, расширяют и систематизируют знания, умения и навыки; приобретают практический опыт профессиональной деятельности в условиях трудового коллектива;
учатся вести технологический процесс смешения масс на мешалках различных систем на производстве.

1. Тұрақты және ауыспалы токтың электрлі және магнитті тізбектері туралы түсінігі бар.
2. Тұрақты және ауыспалы токтың электрлі тізбектерін есептейді.
3. Электрлі өлшеулердің өлшемдерін қолданады.
4. Электрлі өлшеу құралдарын пайдаланады.
5. Тұрақты және ауыспалы токтың, трансформаторлардың электрлі машиналарының әрекет ету принципін, құрылысын және арналымын түсінеді.
6. Түрлі электр құралдарының шартты белгілері және негізгі техникалық шарттарын, әрекет ету принципін, құрылысын түсінеді.
7. Электронды құрылғылардың қарапайым сызбаларын түсінеді және оқиды.
8. Электронды құрылғылар мен құралдарды пайдаланады.
9. Өлшеу құралдарының көрсеткіштері бойынша жабдықтың жұмысын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Иленім сапасын және ұзақтығын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Араластырғышқа салынатын масса компоненттерінің сапасын бақылайды.
2. Сынама алу және температурасын өлшеу операцияларын жүргізеді.
3. Материалдардың химиялық құрамын анықтайды.
4. Төп пен шыланқұрамдардың үлесті салмағын анықтайды.
5. Массаны ылғалдану үшін сұйық сілтінің берілуін реттейді.
6. Қатаң бекітілген қатынаста араластырғышқа масса компоненттерін беруі реттейді.
7. Араластырудың сапасын және ұзақтығын бақылайды.
8. Қоспалау және мөлшерлеуші жабдықтың техникалық жағдайын бақылайды.
9. Талдау үшін сынама алуды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Араластырғышты, мөлшерлеуші аппараттарды, тасымалдау құралдарын қосуды және тоқтатуды іске асыру және оның жұмысын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Араластырғыштарды іске қосуды және тоқтатуды іске асырады және оның жұмысын бақылайды.
2. Мөлшерлеуші ақпараттарды қосуды және тоқтатуды іске асырады және оның жұмысын бақылайды.
3. Тасымалдау құралдарын қосуды және тоқтатуды іске асырады және оның жұмысын бақылайды.
4. Жұмыс орнының пультында бағдарламалық қамсыздандыруды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Бақылау-өлшеу құралдарының құрылысын, жұмыс істеу принципін және техникалық пайдалану ережелерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық процестерді басқаруда өндірісті автоматтандыруды және есептеу техникасын басқару функциясы туралы түсінігі бар.
2. Бақылау-өлшеу құралдарының техникалық құралдарының типтерін сипаттайды.
3. Өндірістік процестердің мәнін көрсететін және өлшемдерін тіркейтін құралдарды ажыратады.
4. Автоматика жүйелерін, негізгі метрологиялық сипаттамаларды біледі.
5. Технологиялық процесті және оның құрылымын автоматтандырылған жүйесін құру негіздерін біледі.
КҚ 5. "Араластырушыларда масса құраушы" біліктілігі бойынша жұмыстың негізгі түрлерін орындау
КМ 05. Араластырушыларда масса құраушының негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль оттөзімдік өндірісінің талаптарына сай келетін кәсіптік құзыреттерді бекітуге, біліктілік емтиханын тапсыруға дайындауға және "Араластырушыларда масса құраушы" біліктілігін алуға бағытталған.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар білімдерін, икемдерін және дағдыларын бекітеді, кеңейтеді және жүйелейді, еңбек ұжымы жағдайында кәсіптік қызметтің практикалық тәжірибесін алады; өндірістегі түрлі жүйелердің араластырғыштарында массаларды араластырудың технологиялық процесін жүргізуді үйренеді.

Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Составитель массы на мешалках" 3 разряда.
Профессиональная практика на получение рабочей квалификации
Критерии
оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасного ведения работ; правила пожарной и электробезопасности; санитарно-гигиенических норм на производстве.
2. Выявляет неисправности в работе эксплуатируемого оборудования и выполняет мелкий ремонт.
3. Подготавливает и смешивает эмульсии требуемого качества.
4. Ведет процесс приготовления карбидокремниевой массы и токопроводящей массы в мешалках путем дозировки перемешивания компонентов массы в соответствии с установленной технологией.
5. Ведет технологический процесс смешения масс на мешалках различных систем.
6. Выявляет и устраняет причины неисправностей в работе смесительного оборудования.
7. Регулирует процесс смешения масс по показаниям контрольно-измерительных приборов и автоматики.
Квалификация "100703 2 - Обжигальщик на печах"
ПК 6. Вести процессы подвоза топлива, равномерно загружать его в топки или загрузочные отверстия печи
ПМ 06. Ведение процессов
подготовки обжиговых печей к работе и загрузке их полуфабрикатом
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для введение процессов подготовки обжиговых печей к работе и загрузке их полуфабрикатами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: подготовку обжиговых печей к работе; технологические параметры проведения процесса обжига в зависимости от типа огнеупоров; качественный состав материалов загружаемых в печи.
При изучении модуля обучающиеся учатся: осуществлять подготовку обжиговых печей к работе и вести загрузку их полуфабрикатом; визуально определять тип и качество материалов загружаемых в печь; выполнять техническое обслуживание оборудования; смазывать трущиеся части обслуживаемого оборудования;
осуществлять подготовку и техническое обслуживание технологического оборудования, необходимого для ведения процесса обжига.
Результат обучения: 1) Осуществлять подготовку обжиговых печей к работе и вести загрузку их полуфабрикатом.
Металлургические печи и огнеупоры
Основы технической
механики
Теория и технология производства огнеупоров
Основы стандартизации и метрологии
Производственная практика (приобретение профессиональных навыков)
Критерии оценки:
1. Проверяет состояние огнеупорной футеровки печи.
2. Выявляет утечки входящих газов и продуктов сгорания в системе отвода и подвода газов.
3. Определяет технологические параметры проведения процесса обжига, в зависимости от типа огнеупоров.
4. Определяет прочностные характеристики огнеупоров.

Оқыту нәтижесі: 1) 3 разрядты "Араластырушыларда масса құраушы" біліктілігін алу.
Жұмысшы біліктілігін алудың кәсіптік практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыстарды қауіпсіз жүргізу; өрт және электр қауіпсіздігінің ережелерін, санитарлық-гигиеналық нормалардың ережелерін сақтайды.
2. Пайдаланылатын жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтайды және ұсақ жөндеу жүргізеді.
3. Қажетті сапада эмульсияны дайындайды және араластырады.
4. Бекітілген технологияға сәйкес масса компоненттерін араластыруды мөлшерлеу арқылы араластырғыштарда карбиокремний массасын және ток өткізетін массаны дайындау процесін жүргізеді.
5. Түрлі жүйелердегі араластырғыштарда массаларды араластырудың технологиялық процесін жүргізеді.
6. Қоспа жабдығының жұмысында ақаулардың себептерін анықтайды және жояды.
7. Бақылау өлшеу құралдары және автоматиканың көрсеткіштері бойынша массаларды араластыру процесін реттейді.
"100703 2 - Пештердегі балқытушы" біліктілігі
КҚ 6. Отынды тасу процесін жүргізу, оны пешке және пештің жүктеу саңылауларына біркелкі салу
КМ 06. Күйдіру пештерін жұмысқа дайындау және оны жартылай фабрикатпен жүктеу
Бұл модуль күйдіру пештерін жұмысқа дайындау және оны жартылай фабрикатпен жүктеу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: күйдіру пештерін жұмысқа дайындауды; оттөзімдік түрлеріне байланысты күйдіру процесін жүргізудің технологиялық өлшемдерін; пешке салынатын материалдардың сапалы құрамын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: күйдіру пештерін жұмысқа дайындау және оны жартылай фабрикатпен жүктеуді іске асыруды; пешке жүктелетін материалдардың сапасы мен түрін визуалды анықтауды; жабдыққа техникалық қызмет көрсетуді орындауды; қызмет көрсетілетін жабдықтың үйкелетін бөліктерін майлауды; күйдіру процесін жүргізу үшін қажетті технологиялық жабдықтың дайындығын және техникалық қызмет көрсетуін іске асыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Күйдіру пештерін жұмысқа дайындау және оны жартылай фабрикатпен жүктеуді іске асыру.
Металлургиялық пештер және оттөзімдіктер
Техникалық механика негіздері
Оттөзімдік өндірісінің теориясы және технологиясы
Стандарттау және метрология негіздері
Өндірістік практика (кәсіптік дағдыларды меңгеру)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пештің отқа төзімді қаптамасының жағдайын тексереді.
2. Газды келтіру және бұру жүйесінде кіріс газдың шығып кетуін және жану өнімдерін анықтайды.
3. Оттөзімдік түріне байланысты күйдіру процесін жүргізудің технологиялық өлшемдерін анықтайды.
4. Оттөзімдіктің берік сипаттамаларын анықтайды.

5. Загружает обжиговые печи основными и вспомогательными полуфабрикатами.
Результат обучения: 2) Визуально определять тип и качество материалов загружаемых в печь.
Критерии оценки:
1. Определяет качественный состав материалов загружаемых в печи.
2. Определяет количество элементов в готовой смеси.
3. Определяет содержания элементов методом стандартных серий.
4. Определяет состав газовой смеси.
5. Рассчитывает состав огнеупорных масс по заданному содержанию
6. Определяет оптимальную влажность материалов.
Результат обучения: 3) Выполнять техническое обслуживание оборудования.
Критерии оценки:
1. Разбирается в видах обжиговых печей, конструкциях печей периодического действия.
2. Производит проверку потенциометров и мостов, регулирующих устройств.
3. Понимает принцип действия, конструкции и типы исполнительных механизмов.
4. Определяет размеры, отклонения и допуски деталей и их соединений.
5. Определяет предельные зазоры и натяги соединений.
6. Пользуется техническими измерительными средствами.
7. Понимает устройство, принцип работы и правила технической эксплуатации основных узлов и вспомогательных механизмов обжиговой печи.
8. Характеризует основные понятия и определения деталей машин и механизмов.
9. Смазывает трущиеся части обслуживаемого оборудования.
10. Осуществляет подготовку и техническое обслуживание технологического оборудования, необходимого для ведения процесса обжига.
ПК 7. Вести процесс обжига глины и брикета на шамот в периодических, кольцевых и шахтных печах
ПМ 07. Ведение процесса обжига глины и брикета на шамот в периодических и шахтных печах
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления процесса обжига глины и брикета на шамот в периодтческих и щахтных печах.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
способы обжига в зависимости от физико-химических и механических свойств сырых материалов; прочностные характеристики огнеупоров; температурный режим работы печей; технологический процесс обжига на печах; процесс обжига глины и брикета на шамот в периодических, кольцевых и шахтных печах.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать режим и график обжига изделий; выполнять технологический процесс обжига на печах;
владеть методами химического анализа; производить проверку состояния и работоспособности основного и дополнительного оборудования путем осмотра и пробных включений; проверять состояние систем блокировок; осуществлять процесс обжига сырья во вращающихся печах и силицирующего обжига заготовок карбидокремниевых нагревателей на печах различных систем; выявлять и устранять неисправности обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 1) Соблюдать режим и график обжига изделий.
Физико-химические основы огнеупорных материалов
Теория и технология производства огнеупоров
Основы металлургического производства
Производственная практика (приобретение профессиональных навыков)
Критерии оценки:

5. Күйдіру пештеріне негізгі және қосымша жартылай фабрикаттарды жүктейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Пешке салынатын материалдардың типі мен сапасын визуалдық анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пешке салынатын материалдардың сапалық құрамын анықтайды.
2. Дайын өнім элементтерінің санын анықтайды.
3. Стандартты сериялардың әдісі элементтерінің қамтылуын анықтайды.
4. Газ қоспасының құрамын анықтайды.
5. Белгіленген қамтылуы бойынша оттөзімдік массалардың құрамын есептейді.
6. Материалдардың оңтайлы ылғалдығын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықтың техникалық қызмет көрсетуін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Күйдіру пештерінің түрлерін, мерзімді әрекет ететін құрылымдық пештерді біледі.
2. Құралдарды реттейтін потенциометрі және көпірлерін тексереді.
3. Орындау механизмдерінің әрекет ету принципін, құрылымы мен түрлерін түсінеді.
4. Бөлшектердің және олардың байланыстарының көлемін, ауытқуларын және жол берушіліктерін анықтайды.
5. Шекті саңылауларды және байланыстарды тартуды анықтайды.
6. Техникалық өлшеу құралдарын пайдаланады.
7. Күйдіру пешінің негізгі тораптарын және қосымша механизмдерінің құрылысын, жұмыс жасау принципін және техникалық пайдалану ережелерін түсінеді.
8. Машина және механизмдерінің негізгі ұғымдарын және бөлшектерінің анықтамаларын сипаттайды.
9. Қызмет көрсетілетін жабдықтың үйкелетін бөліктерін майлайды.
10. Күйдіру процесін жүргізу үшін қажетті технологиялық жабдықты дайындайды және техникалық қызмет көрсетеді.
КҚ 7. Мерзімді және шахталық пештерде балшықты және шамот брикеттерін күйдіру процесін жүргізу
КМ 07. Мерзімді және шахталық пештерде балшықты және шамот брикеттерін күйдіру процесін жүргізу
Бұл модуль мерзімді және шахталық пештерде балшықты және шамот брикеттерін күйдіру процесін жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: шикі материалдарды физикалық-химиялық және механикалық қасиеттеріне байланысты күйдіру әдісін; оттөзімдіктің берік сипаттамаларын; пештер жұмысының температуралық режимін; мерзімді, сақиналы және шахталық пештерде сазды және шамот брикетін күйдіру процесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: бұйымдарды күйдіру режимін және кестесін сақтауды; пештерде күйдірудің технологиялық процесін орындауды; химиялық талдау әдістерін меңгеруді; қарау және сынама қосу арқылы негізгі және қосымша жабдықтың жағдайын тексеруді; бұғаттау жүйелерінің жағдайын тексеруді; түрлі жүйелердегі пештерде карбидокремний жылытқыштарын дайындамасын кремнийлеу күйдіру және шикізатты айналу пештерінде күйдіру процесін іске асыруды; қызмет көрсетілетін жабдықтың ақауларын анықтауды және жоюды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұйымдарды күйдіру режимін және кестесін сақтау.
Оттөзімдік материалдардың физикалық-химиялық негіздері
Оттөзімдік өндірісінің теориясы және технологиясы
Металлургиялық өндіріс негіздері
Өндірістік практика (кәсіптік дағдыларды меңгеру)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Подбирает различные способы обжига в зависимости от физико-химических и механических свойств сырых материалов.
2. Определяет технологические параметры проведения процесса обжига, в зависимости от типа огнеупоров.
3. Определяет прочностные характеристики огнеупоров.
4. Производит проверку состояния и работоспособности основного и дополнительного оборудования путем осмотра и пробных включений, проверку состояние систем блокировок.
5. Наблюдает за работой печей и продолжительностью обжига.
6. Регулирует температурный режим печей.
7. Устраняет дефекты эмалевого покрытия при обжиге изделий.
Результат обучения: 2) Осуществлять технологические операции по ведению процесса обжига изделий.
Критерии оценки:
1. Выполнят технологический процесс обжига на печах.
2. Выполняет обжиг глины и брикета на шамот в периодических, кольцевых и шахтных печах.
3. Осуществляет процесс обжига сырья во вращающихся печах и силицирующего обжига заготовок карбидокремниевых нагревателей на печах различных систем.
4. Производит подвоз топлива и ведет равномерную загрузку в топки или загрузочные отверстия печи.
5. Очищает колосники и топки, заливает водой шлак и вывозит его.
6. Устанавливает бумажные щиты, переносит перекидные короба.
7. Переводит последующие камеры на огонь.
8. Устанавливает передвижение вентиляторов.
9. Охлаждает камеры после обжига.
10. Определяет технологические параметры проведения процесса обжига, в зависимости от типа огнеупоров.
11. Определяет прочностные характеристики огнеупоров.
12. Регулирует технологические и теплотехнические режимы печного агрегата.
Результат обучения: 3) Выявлять и устранять неисправности обслуживаемого оборудования.
Критерии оценки:
1. Переводит процесс с автоматического управления на ручное и обратно при наладке оборудования после ремонта.
2. Разбирается в причинах возможных отказов оборудования и способах устранения неисправностей.
3. Характеризует возможные отклонения технологического процесса от заданных параметров и порядок корректирующих действий по устранению несоответствий.
4. Выявляет и устраняет неисправности обслуживаемого оборудования.
ПК 8. Регулировать технологический процесс по показаниям контрольно-измерительных приборов и автоматики
ПМ 08. Регулировка технологического процесса обжига по показаниям контрольно-измерительных приборов и автоматики
Данный модуль описывает знания, умения, навыки необходимые для регулировки технологического процесса по показаниям контрольно-измерительных приборов.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: системы автоматизированного управления; характеристики автоматического оборудования; устройства и функции систем контроля.
При изучении модуля обучающиеся учатся: читать схемы компоновок наладки; выбирать способы наладки оборудования; выявлять и устранять неполадки систем автоматизированного производства; контролировать сортировку деталей;
контролировать и регулировать процесс обжига по показаниям контрольно-измерительных приборов и по данным анализов лабораторий и теплотехнического бюро; контролировать режим обжига радиосопротивлений и электронагревателей; владеть безопасными приемами производства работ и правилами техники безопасности.
Результат обучения: 1) Управлять системой автоматического регулирования процессов.
Автоматизация производственных процессов
Экономика, организация и планирование производства
Охрана труда и техника безопасности
Производственная практика (приобретение профессиональных навыков)
Критерии оценки:

1. Шикі материалдардың физикалық-химиялық және механикалық қасиеттеріне байланысты күйдірудің түрлі әдістерін таңдайды.
2. Оттөзімдік түрлерін байланысты күйдіру процесін жүргізудің технологиялық өлшемдерін анықтайды.
3. Оттөзімдіктің берік сипаттамаларын анықтайды.
4. Сынама қосылулардың негізгі және қосымша жабдығының жағдайын және жұмыс қабілеттігін, бұғаттау жүйелерінің жағдайын тексеруді жүргізеді.
5. Пештің жұмысын және күйдірудің ұзақтығын бақылайды.
6. Пештің температуралық режимін реттейді.
7. Бұйымды күйдіру кезінде эмаль жабынының ақауларын жояды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұйымдарды күйдіру процесін жүргізу бойынша технологиялық операцияларды іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пештерді күйдірудің технологиялық процесін орындайды.
2. Мерзімді, сақиналы және шахталық пештерде сазды және шамот брикетін күйдіру процесін орындайды.
3. Түрлі жүйелердегі пештерде карбидокремний жылытқыштарын дайындамасын кремнийлеу күйдіру және шикізатты айналу пештерінде күйдіру процесін іске асырады.
4. Отынды тасу процесін жүргізу, оны пешке және пештің жүктеу саңылауларына біркелкі салады.
5. Оттықты және пешті тазартады, шлакты сумен құяды және оны шығарады.
6. Қағаз қалқандарын орнатады, аудармалы қораптарды орнатады.
7. Кейінгі камераларды отқа ауыстырады.
8. Желдеткіштердің қозғалысын орнатады.
9. Күйдірген соң камераларды салқындатады.
10. Оттөзімдік түріне байланысты күйдіру процесін жүргізудің технологиялық өлшемдерін анықтайды.
11. Оттөзімдіктің беріктік сипаттамаларын анықтайды.
12. Пеш агрегатының технологиялық және жылу технологиялық режимдерін реттейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Қызмет көрсетілетін жабдықтың ақауларын анықтау және жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықты жөндеуден кейін реттеу кезінде автоматты басқарудан қолға ауыстырады және кері процесті іске асырады.
2. Жабдықтардың ықтимал істен шығу себептерін біледі және ақауларын жою әдістерін біледі.
3. Технологиялық процестің белгіленген өлшемдерінен мүмкін ауытқуларын және сәйкессіздіктерді жою бойынша түзету әрекеттерінің тәртібін сипаттайды.
4. Қызмет көрсетілетін жабдықтың ақауларын анықтайды және жояды.
КҚ 8. Бақылау-өлшеу құралдары және автоматика көрсеткіштері бойынша технологиялық процесті реттеу
КМ 08. Бақылау-өлшеу құралдары және автоматика көрсеткіштері бойынша күйдірудің технологиялық процесін реттеу
Бұл модуль бақылау-өлшеу құралдарының технологиялық процесін реттеу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: автоматтандырылған басқару жүйесін; автоматы жабдықтың сипаттамаларын; бақылау жүйесінің құралдарын және функцияларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: реттеуді тұтастырудың сызбаларын оқуды; жабдықты реттеудің әдісін таңдауды; автоматтандырылған өндіріс жүйелерінің ақауларын анықтауды және жоюды; бөлшектерді іріктеуді; бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері және зертханаларды талдау және жылу техникалық бюросының мәліметтері бойынша күйдіру процесін реттеуді және бақылауды; радио кедергілердің және электр жылытқыштарды күйдірудің режимін бақылауды; жұмыстарды жүргізудің қауіпсіз әдістерін және қауіпсіздік техникасының ережелерін меңгеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Процестерді автоматты реттеу жүйесін басқару.
Өндірістік процестерді автоматтандыру
Экономика, өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Өндірістік практика (кәсіптік дағдыларды меңгеру)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает структуру автоматизированного производственного процесса.
2. Имеет представление об автоматизации производства и автоматизированных системах механической обработки.
3. Понимает АСУП (автоматическая система управления производством) и АСУТП (автоматическая система управления технологическими процессами).
4. Формулирует цели управления, определение границ объекта, классификацию его связей, формализацию в общем виде модели объекта.
Результат обучения: 2) Контролировать режим обжига радиосопротивлений и электронагревателей.
Критерии оценки:
1. Контролирует режим обжига радиосопротивлений и первичного обжига заготовок карбидокремниевых электронагревателей в соответствии с установленным технологическим режимом.
2. Наблюдает за процессом обжига и контролирует по показаниям контрольно-измерительных приборов и по данным анализов лабораторий и теплотехнического бюро.
Результат обучения: 3) Регулировать технологические и теплотехнические режимы печного агрегата.
Критерии оценки:
1. Регулирует температурный режим печи.
2. Регулирует подачу топлива.
3. Регулирует температуру на входе печи обжига.
4. Регулирует воздух на охлаждении печи.
5. Регулирует температуры зоны сушки.
6. Производит регулировку температур необходимых для корректировки технологических показателей обжига.
Результат обучения: 4) Владеть безопасными приемами производства работ и правилами техники безопасности.
Критерии оценки:
1. Имеет представление об опасных и вредных факторах на предприятиях.
2. Соблюдает правила безопасности эксплуатации технологического оборудования.
3. Соблюдает правила электробезопасности, пожарной безопасности.
4. Соблюдает правила техники безопасного ведения работ; правила пожарной и электробезопасности; санитарно-гигиенических норм на производстве.
5. Проводит анализ качества условий труда и рабочего места.
6. Выбирает оптимальные варианты совершенствования производства с точки зрения безопасности и охраны труда.
7. Применяет способы, меры и средства, исключающие травматизм и устраняющие влияние на работающих опасных и вредных производственных факторов.
ПК 9. Выполнять основные виды работ по квалификации "Обжигальщик на печах"
ПМ 09. Выполнение основных видов работ обжигальщика на печах
Данный модуль направлен на закрепление профессиональных компетенций, отвечающих современным требованиям производства огнеупоров, подготовку к сдаче квалификационного экзамена и получение квалификации "Обжигальщик на печах".
В результате изучения модуля обучающиеся закрепляют, расширяют и систематизируют знания, умения и навыки; приобретают практический опыт профессиональной деятельности в условиях трудового коллектива;
учатся вести технологический процесс обжига огнеупорных изделий на производстве.

1. Автоматтандырылған өндіріс процесінің құрылымын түсінеді.
2. Механикалық өңдеудің өндірісін автоматтандыру және автоматтандырылған жүйелері туралы түсінігі бар.
3. ӨБАЖ (өндірісті басқарудың автоматтандырылған жүйесін) және ТПБАЖ (технологиялық процестерді басқарудың автоматтандырылған жүйесі) түсінеді.
4. Басқарудың мақсаттарын қалыпастырады, объектінің межелерін анықтайды, оның байланыстарын жіктейді, объектінің моделі жалпы түрінде нысандандырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Радио кедергілердің және электр жылытқыштарының күйдіру режимін бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бекітілген технологиялық режимге сәйкес радио кедергілерді күйдіру режимін және карбидо-кремний электр жылытқыштарын дайындаудың алғашқы күйдіруін бақылайды.
2. Бақылау-өлшеу құралдарының көрсеткіштері және зертханаларды талдау және жылу техникалық бюросының мәліметтері бойынша күйдіру процесін бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Пеш агрегатының технологиялық және жулы техникалық режимдерін реттеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пештің температуралық режимін реттейді.
2. Отынды жіберуді реттейді.
3. Пештің кірісінде күйдіру температурасын реттейді.
4. Пешті салқындату ауасын реттейді.
5. Кептіру аймағының температурасын реттейді.
6. Күйдірудің технологиялық көрсеткіштерін түзету үшін қажетті температураларды реттеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Жұмыс өндірісінің қауіпсіз әдістерін және қауіпсіздік техникасының ережелерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мекемелердегі қауіпті және зиянды факторлар турады түсінігі бар.
2. Технологиялық жабдықты қауіпсіз пайдалану ережелерін сақтайды.
3. Электр қауіпсіздігінің, өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтайды.
4. Жұмыстарды жүргіздің қауіпсіздік техникасын; өрт және электр қауіпсіздігінің ережелерін; өндірістегі санитарлық-гигиеналық нормаларын сақтайды.
5. Еңбек шарттарының және жұмыс орнының сапа талдауын жүргізеді.
6. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау тұрғысынан өндірісті жетілдірудің оңтайлы нұсқаларын таңдайды.
7. Жарақаттанушылықты және жұмыс жасайтындарға қауіпті және зиянды өндірістік факторларды болдырмайтын әдістерді, шараларды және құралдарды қолданады.
КҚ 9. "Пештердегі балқытушы" біліктілігі бойынша жұмыстардың негізгі түрлерін орындау
КМ 09. Пештердегі балқытушы орындайтын жұмыстарының негізгі түрлерін орындау
Бұл модуль оттөзімдік өндірісінің талаптарына сай келетін кәсіптік құзыреттерді бекітуге, біліктілік емтиханын тапсыруға дайындауға және "Пештердегі балқытушы" біліктілігін алуға бағытталған.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар білімдерін, икемдерін және дағдыларын бекітеді, кеңейтеді және жүйелейді, еңбек ұжымы жағдайында кәсіптік қызметтің практикалық тәжірибесін алады; өндірістегі түрлі жүйелердің араластырғыштарында массаларды араластырудың технологиялық процесін жүргізуді үйренеді.

Результат обучения: 1) Получить квалификацию "Обжигальщик на печах" 3 разряда.
Профессиональная практика на получение рабочей квалификации
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники безопасного ведения работ, пожарной и электробезопасности, санитарно-гигиенических норм на производстве.
2. Выявляет неисправности в работе эксплуатируемого оборудования и выполняет мелкий ремонт.
3. Выбирает технологию и режим обжига изделий в печах.
4. Ведет подготовку обжиговых печей к работе и производит загрузку их полуфабрикатом.
5. Ведет и контролирует процесс обжига огнеупорных изделии.
6. Регулирует процесс обжига изделий по показаниям контрольно-измерительных приборов и автоматики.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 255
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 678
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план технического и профессионального образования по специальности "Промышленная механика"
Код и профиль образования:
1000000 - Металлургия и машиностроение. Технология машиностроения
Специальность:
1016000 - Промышленная механика
Квалификация:

Оқыту нәтижесі: 1) 3 разрядты "Пештердегі балқытушы" біліктілгін алу.
Жұмысшы біліктілігін алудың кәсіптік практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыстарды жүргізудің қауіпсіздік техника ережелерін, өрт және электр қауіпсіздігін, өндірістегі санитарлық-гигиеналық нормаларды сақтайды.
2. Қолданылатын жабдықтың жұмысында ақауларды анықтайды және ұсақ жөндеуді орындайды.
3. Бұйымдарды пеште күйдіру технологиясын және режимін таңдайды.
4. Күйдіру пештерін жұмысқа дайындайды және оны жартылай фабрикатпен жүктейді.
5. Отқа төзімді бұйымдарды күйдіру процесін жүргізеді және бақылайды.
6. Бақылау-өлшеу құралдарының және автоматиканың көрсеткіштері бойынша бұйымдарды күйдіру процесін реттейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
255-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
678-қосымша
"Өнеркәсіптік механика" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1000000 - Металлургия және машина жасау. Машина жасау технологиясы
Мамандығы:
1016000 - Өнеркәсіптік механика
Біліктілігі:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане. 3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "101601 3 – Техник-механик"
ПК 1. Применять технические знания в области разработки и эксплуатации машин и механизмов для решения возникающих в процессе работы проблем
ПМ 01. Применение технических знаний в процессе разработки и эксплуатации машин и механизмов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения комплекса начальных и подготовительно-заключительных работ при разработке и эксплуатации машин и механизмов и для решения возникающих в процессе работы проблем.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
фундаментальное понимание инженерных принципов, которые лежат в основе функционирования широкого спектра технического оборудования и систем; основы разработки проектных работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать технику безопасности; применять прикладные программы технического черчения; применять металлы и другие материалы в профессиональной деятельности; решать инженерные задачи, применяя математические уравнения и теоремы электрических цепей; применять в технике основные законы технической механики; производить слесарную сборку и разборку простых узлов оборудования; конструктивным решениям механического оборудования.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда на производстве.
Введение в специальность
Основы организаций производства
Охрана труда в машиностроении
Машиностроительное черчение
Компьютерная графика
Материаловедение
Техническая механика
Электротехника и электроника
Профессиональная практика (ознакомительная практика)
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды..
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"101601 3 - Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Машиналар мен механизмдерді әзірлеу және қолданғанда жұмыс барысында туындайтын мәселелерді шешу үшін техникалық білімді қолдану
КМ 01. Машина мен механизмдерді әзірлеу және қолдану үрдісінде техникалық білімді қолдану
Бұл модуль машиналар мен механизмдерді әзірлеуде және қолдануда әрі жұмыс барысында пайда болатын мәселелерді шешуге бастапқы, дайындық және қорытынды жұмыстар кешенін орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: кең ауқымдағы техникалық жабдықтар мен жүйелердің жұмыс істеуінің негізі болып табылатын инженерлік принциптердің іргелі түсінігін; жобалық жұмыстарды әзірлеу негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қауіпсіздік техникасын сақтауды; техникалық сызудың қолданбалы бағдарламасын қолдануды; кәсіптік қызметте металл және басқа да материалдарды қолдануды; математикалық теңдеулерді және электр тізбектері теориясын қолдану арқылы инженерлік есептерді шешуді; техникалық механиканың негізгі заңдарын техникада қолдануды; жабдықтардың қарапайым түйіндерін слесарлық құрастыру мен бөлшектеуді жүзеге асыруды; механикалық жабдықтардың конструктивтік шешімдерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірісте еңбекті қорғаудың жалпы сұрақтарын білу.
Мамандыққа кіріспе
Өндірісті ұйымдастыру негіздері
Машина жасауда еңбекті қорғау
Машина жасау сызуы
Компьютерлік графика
Материалтану
Техникалық механика
Электротехника және электроника
Кәсіптік практика (таныстыру практикасы)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет требованиями инструкции по охране труда, типовой должностной инструкцией.
2. Соблюдает требования охраны труда, окружающей среды и экологии.
3. Владеет знаниями по ОВОС (оценка воздействия на окружающую среду).
4. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем месте.
5. Ведет порядок расследования производственного травматизма и несчастных случаев.
6. Описывает способы общественного контроля за охраной труда.
7. Соблюдает гигиенические требования к рабочей одежде, уход за ней и правила ее хранения.
8. Организует и поддерживает рабочее место в соответствии с установленными нормами и правилами.
9. Принимает меры по профилактике травматизма и выполняет мероприятия по предупреждению производственных травм.
10. Пользуется средствами индивидуальной защиты.
11. Соблюдает правила пожарной безопасности и производственной санитарии.
12. Соблюдает правила и порядок проведения огнеопасных работ.
13. Владеет правилами и порядком проведения сварочных работ.
14. Использует основы промышленной безопасности СУОТ – системы управления охраной труда.
15. Описывает порядок проверки знаний по охране труда у линейного персонала.
16. Понимает ответственность работодателя за создание безопасных условий труда и материальную ответственность за потерю трудоспособности в случае производственной травмы.
17. Владеет навыками оказания доврачебной помощи при несчастных случаях (ушибах, порезах, ожогах, отравлениях, поражениях электрическим током).
Результат обучения: 2) Владеть методами и приемами технического черчения.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила оформления чертежей, геометрических построений и вычерчивания контуров технических деталей.
2. Читает сборочные чертежи.
3. Выполняет машиностроительное черчение, категории изображения на чертеже: виды, разрезы, сечения.
4. Владеет основными понятиями, способами и формами представления графической информации компьютерными средствами.
5. Выполняет проекционное черчение, применяет методы решения графических задач.
6. Использует методы и приемы выполнения эскизов, чертежей и схем изделий по специальности.
7. Создает двух- и трехмерные чертежи в программах компьютерной графики для проектной документации.
Результат обучения: 3) Определять свойства и применять материалы в механике.
Критерии оценки:
1. Описывает основные физические, химические, механические, технологические свойства металлов, виды технологических испытаний и физические методы исследования металлов.
2. Раскрывает сущность диаграмм состояния сплавов, объясняет принцип их построения.
3. Раскрывает особенности маркировки углеродистых сталей.

1. Еңбекті қорғау нұсқаулығы, лауазымдық қызмет нұсқаулығы талаптарын біледі.
2. Еңбекті, қоршаған орта және экология талаптарын сақтайды.
3. ҚОӘБ (қоршаған ортаға әсерді бағалау) туралы білімдерге иеленеді.
4. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
5. Өндірістік жарақаттар мен қайғылы жағдайлар туралы тексеру тәртібін жүргізеді.
6. Еңбекті қорғауды қоғамдық бақылау тәсілдерін сипаттайды.
7. Жұмыс киіміне қатысты гигиеналық талаптарды, оны күту және ұстану ережелерін сақтайды.
8. Бекітілген нормалар және ережелерге сәйкес жұмыс орнын ұстайды және ұйымдастырады.
9. Жазатайым жағдайларды болдырмау және өндірістік жарақаттардың алдын алу бойынша шаралар қабылдайды.
10. Жеке қорғаныс құралдарын қолданады.
11. Өрт қауіпсіздігі және өндірістік санитария ережелерін сақтайды.
12. Өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу тәртібі мен ережелерін сақтайды.
13. Дәнекерлеу жұмыстарын жүргізу тәртібі мен ережелерін біледі.
14. Өнеркәсіптік қауіпсіздік негіздерін қолданады ЕҚБЖ – еңбек қауіпсіздігін басқару жүйесі.
15. Желілік қызметкерлердің еңбекті сақтау бойынша білімін тексерудің тәртібін сипаттайды.
16. Қауіпсіз еңбек шартын жасау және өндірістік жарақат салдарынан еңбекке қабілеттілігін жоғалту жағдайында жұмыс берушінің материалдық жауапкершілігін түсінеді.
17. Қайғылы жағдайлар кезінде (соғылу, кесілу, күйік, улану, электр тогы соғуы) дәрігерге дейінгі көмек көрсете біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Техникалық сызу әдістері мен тәсілдерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық бөлшектер контурын сызу және геометриялық құрылыстар, сызбаларды рәсімдеудің ережелерін сақтайды.
2. Құрастырма сызбаларды оқиды.
3. Машина жасау сызбаларын, сызбадағы сурет санаттарын: түрлерін, кесіктерді, қималарды орындайды.
4. Компьютерлік құралдар арқылы графикалық ақпаратты ұсынудың негізгі ұғымдарын, әдістерін және формаларын иеленеді.
5. Проекциялық сызуды орындайды, графикалық міндеттерді шешу тәсілдерін қолданады.
6. Мамандық бойынша бұйымдардың сызбасы мен сызбанұсқасын, эскизін орындаудың тәсілдері мен әдістерін қолданады.
7. Жобалық құжаттама үшін компьютерлік графика бағдарламаларында екі және үш өлшемдік сызбалар жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Механикада материалдардың қасиеттерін анықтау және қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металлдардың негізгі физикалық, химиялық, механикалық, технологиялық қасиеттерін, технологиялық сынақтар түрлерін және металлдарды зерттеудің физикалық тәсілдерін сипаттайды.
2. Құймалар күйі диаграммасының мәнін ашады, оларды құрастыру принципін түсіндіреді.
3. Көміртекті болатты таңбалаудың ерекшеліктерін айқындайды.

4. Объясняет влияние видов термической обработки на свойства стали.
5. Раскрывает особенности основных видов химико-термической обработки стали.
6.Читает маркировку сталей, чугунов, цветных металлов и сплавов.
7. Читает диаграмму железо-углерод.
8. Классифицирует технические жидкости и область их применения.
Результат обучения: 4) Применять теорию электрических цепей для решения простых электрических и электронных задач.
Критерии оценки:
1. Называет основные параметры магнитного поля, высказывает общее суждение о явлениях электромагнитной индукции, самоиндукции и взаимной индукции.
2. Объясняет назначение элементов электрической цепи, называет элементы электрической цепи.
3. Объясняет порядок расчета простых электрических цепей.
4. Описывает виды и методы электрических измерений.
5. Выполняет расчеты простых электрических цепей постоянного тока в соответствии с предложенным алгоритмом.
6. Анализирует цепи при последовательном соединении индуктивности и емкости.
7. Рассчитывает неразветвленные электрические цепи переменного тока по предлагаемой методике.
8. Характеризует виды, свойства и области применения основных электротехнических материалов, используемых в производстве.
9. Называет характеристики электротехнических материалов.
10. Расшифровывает марки кабелей и проводов.
11. Понимает схемы включения электро-измерительных приборов.
Результат обучения: 5) Применять в технике основные законы статики, кинематики, динамики, механики твердого тела, законы трения.
Критерии оценки:
1. Излагает геометрическое и аналитическое условия равновесия системы сходящихся сил.
2. Объясняет методику расчета типовых задач с использованием уравнений равновесия.
3. Раскрывает сущность метода расчета на прочность, жесткость и устойчивость конструкций
4. Описывает виды передач; их устройство, назначение, преимущества и недостатки.
5. Объясняет кинематику механизмов, соединения деталей машин.
6. Выполняет расчеты на сжатие, срез и смятие.
7. Выполняет все виды расчетов на прочность, жесткость и устойчивость.
8. Выбирает рациональную форму поперечного сечения балок.
9. Определяет передаточное отношение.
Результат обучения: 6) Выполнять комплекс работ по разборке, сборке несложных узлов оборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает роль и назначение профессиональной деятельности по ремонту и обслуживанию технологического оборудования.
2. Соблюдает должностные обязанности.
3. Соблюдает требования к организации рабочего места.

4. Термиялық өңдеу түрлерінің болаттың қасиеттеріне әсерін түсіндіреді.
5. Болатты химия-термиялық өңдеудің негізгі түрлерінің ерекшеліктерін ашады.
6. Болат, шойын, түсті металлдар мен құймалардың таңбалануын оқиды.
7. Темір-көміртекті диаграмманы оқиды.
8. Техникалық сұйықтықтарды және оларды қолдану саласын жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Қарапайым электрлік және электрондық есептерді шешу үшін электрлік тізбектер теориясын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Магнит өрісінің негізгі параметрлерін атайды, электромагнитті индукция, өздік индукция және өзара индукция құбылыстары туралы жалпы пікірін айтады.
2. Электрлік тізбектер элементтерінің қызметін түсіндіреді, электрлік тізбек элементтерін атайды.
3. Қарапайым электрлік тізбектерді есептеудің тәртібін түсіндіреді.
4. Электрлік өлшемдер тәсілдері мен түрлерін сипаттайды.
5. Ұсынылған алгоритмге сәйкес тұрақты токтың қарапайым электрлік тізбектер есебін орындайды.
6. Индуктивтілік пен сыйымдылықтың тізбекті қосылысы кезіндегі тізбекті талдайды.
7. Ұсынылған әдістеме бойынша ауыспалы токтың тармақталмаған электр тізбектерін есептейді.
8. Өндірісте қолданылатын негізгі электр техникалық материалдардың қолданылу саласын және қасиеттерін, түрлерін сипаттайды.
9. Электр техникалық материалдар сипаттамасын атайды.
10. Кабельдер мен сымдардың таңбалануын оқиды.
11. Электрлік өлшеу аспаптарын қосу сызбанұсқасын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Техникада статистика, кинематика, динамика, қатты дене механикасы, үйкеліс заңының негізгі заңдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жинақталатын күштер жүйелері тепе- теңдігінің геометриялық және сараптамалық шарттарын баяндайды.
2. Тепе-теңдік теңдеулерді қолдану арқылы үлгілік есептерді есептеу тәсілдерін түсіндіреді.
3. Құрылымдардың тұрақтылығы, қаттылығы мен беріктігін есептеу тәсілдерінің мәнін ашады.
4. Берілістердің түрлерін, олардың құралдарын, қызметін, артықшылықтары мен кемшіліктерін сипаттайды.
5. Механизмдер кинематикасы, машина тетіктерінің қосылысын түсіндіреді.
6. Қысу, кесу және езуді есептеуді орындайды.
7. Тұрақтылық, қаттылық пен беріктікті есептеудің барлық түрлерін орындайды.
8. Арқалықтың көлденең кесудің оңтайлы үлгісін таңдайды.
9. Беріліс қатынасын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Жабдықтардың қарапайым түйіндерін құрастыру, бөлшектеу бойынша кешенді жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық жабдықтарды жөндеу және қызмет көрсетудегі кәсіптік қызметтің рөлі мен мәнін түсінеді.
2. Лауазымдық міндеттерді сақтайды.
3. Жұмыс орнын ұйымдастыруға қатысты талаптарды сақтайды.

4. Имеет представления об организационной и производственной структуре предприятия.
5. Соблюдает охрану труда на производстве.
6. Владеет спецификой работы по разборке, сборке узлов механизмов машин.
7. Применяет технологическую последовательность сборки, разборки несложного узла.
8. Понимает назначение, принципы действия, классификацию, устройство узлов оборудования и технологических линий.
9. Характеризует показатели работоспособности оборудования.
10. Характеризует показатели надежности и основные причины неисправности оборудования.
ПК 2. Проводить профилактический осмотр оборудования, ремонт деталей и узлов, контроль за эксплуатацией машин
ПМ 02. Выполнение профилактического осмотра оборудования, ремонта деталей и узлов, контроля за эксплуатацией машин
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения профилактического осмотра оборудования, ремонта деталей и узлов, контроля за эксплуатацией машин, выполнения процедуры системы менеджмента качества предприятия (СМК).
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
организацию проведения ремонта; спецификацию ремонтных работ; методику проведения ремонта оборудования отрасли.
При изучении модуля обучающиеся учатся: классифицировать промышленное оборудование;
соблюдать основные требования к эксплуатации оборудования в зависимости от технологического назначения;
определять неисправность оборудования по первичным признакам и определять сложность ремонта; назначать технологию проведения ремонта; определять допустимые пределы износа деталей и узлов оборудования; заполнять первичные ремонтные документы.
Результат обучения: 1) Проводить профилактические меры по предупреждению поломок и аварий.
Организация ремонта и технического обслуживания оборудования
Технология ремонтных работ
Основы организации производства
Основы взаимозаменяемости, стандартизация и технические измерения
Метрология
Контроль и управление качеством
Технологическое оборудование
Производство и сварочное оборудование в машиностроении
Производственное обучение
(Сварочное, слесарное дело)
Критерии оценки:
1. Владеет и применяет положения о планово-предупредительном ремонте.
2. Определяет перечень наладочных и регламентных работ планово-предупредительного ремонта.
3. Составляет график планово-предупредительного, текущего и капитального ремонта оборудования.
4. Владеет сочетанием наладочных работ в планово-предупредительном ремонте.
5. Определяет преждевременный износ деталей и способы их устранения.
6. Составляет технологическую документацию по слесарно-сборочным работам.

4. Кәсіпорынның ұйымдастырушылық және өндірістік құрылымы туралы хабардар.
5. Өндірісте еңбекті қорғау талаптарын сақтайды.
6. Машина механизмдері түйінін құрастыру, бөлшектеу бойынша жұмыстардың ерекшелігін біледі.
7. Қарапайым түйіндерді құрастыру, бөлшектеудің технологиялық бірізділігін қолданады.
8. Технологиялық желілер мен жабдықтар түйіні құрылғысын, жіктелуін, әрекет ету принципін, қызметін түсінеді.
9. Жабдықтардың жұмысқа қабілеттілігі көрсеткішін сипаттайды.
10. Жабдықтар сенімділігінің көрсеткіші мен ақауының негізгі себептерін сипаттайды.
КҚ 2. Жабдықтарға профилактикалық тексеру жүргізу, бөлшектер мен түйіндерді жөндеу, машиналарды пайдалануды бақылау
КМ 02. Жабдықтарды профилактикалық тексеру, тетіктер мен түйіндерді жөндеу, машиналардың қолданылуын тексеруді жүзеге асыру
Бұл модуль жабдықтарға профилактикалық тексеру жүргізу, бөлшектер мен түйіндерді жөндеу, машиналарды пайдалануды бақылауды жүзеге асыру, кәсіпорынның сапа менеджменті жүйесі (СМЖ) процедурасын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: сала жабдықтарына жөндеу жүргізудің әдістемесін; жөндеу жұмыстарының ерекшелігін; жөндеу жұмыстарын ұйымдастыруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: өнеркәсіптік жабдықтарды жіктеуді; жабдықтың технологиялық мақсатына орай жұмыс жасауына қойылатын негізгі талаптарды сақтауға; бастапқы белгілеріне қарап жабдықтың ақауын анықтауды және жөндеудің қаншалықты күрделілігін анықтауды; жөндеу жүргізу технологиясын белгілеуді; жабдықтың түйіндері мен бөлшектердің тозуына жол берілетін шаманы анықтауды; бастапқы жөндеу жүргізу құжаттарын толтыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Апаттар мен ақаулардың алдын алу шараларын жүргізу.
Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді ұйымдастыру
Жөндеу жұмыстарының технологиясы
Өндірісті ұйымдастыру негіздері
Техникалық өлшемдер және стандарттау, өзара алмасымдылық негіздері
Метрология
Сапаны басқару мен бақылау
Технологиялық жабдықтар
Машина жасаудағы дәнекерлеуші жабдықтар мен өндіріс
Өндірістік оқыту (Дәнекерлеу, слесарлық іс)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлы алдын-ала жөндеуді жүргізу туралы ережелерді біледі және қолданады.
2. Жоспарлы алдын ала жөндеудің баптау және регламенттік жұмыстар тізімін анықтайды.
3. Жабдықтарға ағымдағы және күрделі, жоспарлы-алдын ала жөндеу жұмыстары кестесін құрастырады.
4. Жоспарлы алдын-ала жөндеуде баптау жұмыстарын қоса атқара алады.
5. Бөлшектердің уақытынан бұрын тозуын және оған жол бермеу тәсілдерін анықтайды.
6. Слесарлық-құрастыру жұмыстары бойынша технологиялық құжаттамаларды құрастырады.

7. Определяет виды повреждения деталей при разборке и сборке оборудования.
8. Проверяет соответствие деталей и вспомогательных материалов спецификациям.
9. Производит визуальный контроль изношенности узлов и механизмов.
10. Осуществляет техническое обслуживание оборудования, агрегатов и машин с соблюдением требований охраны труда.
11. Характеризует правила и принципы проектирования технологических процессов.
12. Владеет показателми надежности и неисправности оборудования.
Результат обучения: 2) Выполнять профилактику и комплекс работ по ремонту оборудования, агрегатов и машин.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает эффективные решения по организации технического обслуживания машин и агрегатов промышленности.
2. Применяет технологическую последовательность сборки, разборки и ремонта оборудования, агрегатов и машин.
3. Применяет приспособления для монтажа и демонтажных работ.
4. Применяет способы устранения дефектов в процессе сборки и ремонта оборудования, агрегатов и машин.
5. Изготавливает и применяет приспособления для ремонта.
6. Владеет знаниями о конструкции, кинематических и гидравлических схемах ремонтируемого уникального оборудования.
7. Использует инструкции по эксплуатации оборудования.
8. Описывает методы диагностирования оборудования.
9. Анализирует основные неисправности оборудования, причины их возникновения.
10. Составляет схему ремонта оборудования.
11. Принимает участие в ремонте и приемке после ремонта.
12. Организует проведение ремонтных работ, согласно утвержденному графику.
13. Проводит работы по модернизации и повышению экономичности ремонтного обслуживания оборудования.
14. Планирует затраты на ремонт.
15. Характеризует инструменты "Бережливое производство".
16. Прогнозирует работоспособность технологического оборудования в зависимости от соблюдения технических параметров процесса.
17. Применяет знания о контрольно-измерительных приборах и стендах для диагностирования и ремонта.
18. Применяет межоперационные припуски и допуски на межоперационные размеры.
19. Производит разметку в соответствии с требуемой технологической последовательностью.
20. Выполняет замену деталей и узлов.
21. Выполняет смазку, пополнение и замену смазки.
22. Выполняет промывку деталей.
23. Оформляет техническую документацию на ремонтные работы при техническом обслуживании.
24. Составляет дефектные ведомости на ремонт оборудования, агрегатов и машин.
25. Выполняет требования к планировке и оснащению рабочего места.
26. Соблюдает технические условия на ремонт, сборку оборудования, агрегатов и машин.
Результат обучения: 3) Осуществлять контроль при выполнении работ согласно процедурам системы менеджмента качества (СМК).
Критерии оценки:

7. Жабдықтарды құрастыру мен бөлшектеуде бөлшектер ақауының түрлерін анықтайды.
8. Бөлшектер мен қосалқы материалдардың қаншалықты сәйкестігін тексереді.
9. Механизмдер мен түйіндердің тозуына визуалды бақылау жүргізеді.
10. Еңбекті қорғау талаптарына сәйкес машиналар мен агрегаттарға, жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
11. Технологиялық үрдістерді жобалау принциптері мен ережелерін сипаттайды.
12. Жабдықтардың сенімділігі мен ақауы көрсеткішін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Машина және агрегаттарды, жабдықтарды тексеру мен жөндеу бойынша кешенді жұмыстарды атқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнеркәсіп агрегаттары мен машиналарына техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыру бойынша тиімді шешімдерді әзірлейді.
2. Машиналар мен агрегаттарды, жабдықтарды жөндеу және құрастыру мен бөлшектеуде технологиялық бірізділікті қолданады.
3. Жинақтау мен бөлшектеу жұмыстарына арналған құраларды қолданады.
4. Машиналар мен агрегаттарды, жабдықтарды жөндеу мен құрастыру үрдісінде ақауларды жою тәсілдерін қолданады.
5. Жөндеуге арналған құралдарды әзірлейді және қолданады.
6. Жөндеудегі бірегей жабдықтың гидравликалық және кинематикалық сызбасы, құрылымы туралы білімі бар.
7. Жабдықты қолдану нұсқаулығын пайдаланады.
8. Жабдықты тексеру тәсілдерін сипаттайды.
9. Жабдықтың негізгі ақауларын, оның пайда болу себептерін талдайды.
10. Жабдықты жөндеу сызбасын құрастырады.
11. Жөндеуге және жөндеуден кейінгі қабылдауға қатысады.
12. Бекітілген кестеге сәйкес жөндеу жұмыстарын жүргізуді ұйымдастырады.
13. Жабдыққа жөндеу қызметін көрсетудің үнемділігі мен жаңғыртуы бойынша жұмыстар жүргізеді.
14. Жөндеу шығындарын жоспарлайды.
15. "Үнемді өндіріс" құралдарын сипаттайды.
16. Үрдістің техникалық параметрлерді сақтауына сәйкес технологиялық жабдықтардың жұмысқа қабілеттілігін болжайды.
17. Тексеру және жөндеу жүргізуге бақылау-өлшеу құралдары мен стендтар туралы білімдерін қолданады.
18. Операция аралық өлшемдерге операция аралық қосымшалар мен шектерді қолданады.
19. Талап етілетін технологиялық бірізділікке сәйкес таңба салады.
20. Бөлшектер мен түйіндерді алмастыруды жүзеге асырады.
21. Майлайды, майды ауыстырады және толтырады.
22. Бөлшектерді жуады.
23. Техникалық қызмет көрсетуде жөндеу жұмыстарына техникалық құжаттаманы рәсімдейді.
24. Жабдықтарды, агрегаттар мен машиналарды жөндеуге ақау тізімдемесін құрастырады.
25. Жұмыс орнын жоспарлау мен жабдықтау талаптарын орындайды.
26. Жабдықтар, агрегаттар мен машиналарды жөндеу, құрастыруға қатысты техникалық шарттарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сапа менеджменті жүйесі (СМЖ) тәртібіне сәйкес жұмыстарды орындау барысында бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет знаниями о процедурах СМК по выполняемой работе.
2. Понимает функциональные обязанности по обеспечению качества.
3. Понимает критерии оценки качества.
4. Характеризует принципы функционирования системы управления качеством на предприятии на основе ISO 9001, по безопасности на рабочих местах ISO 45001, по экологии ISO 14001.
Результат обучения: 4) Осуществлять контроль качества выполненных работ.
Критерии оценки:
1. Характеризует статистические методы анализа контроля качества
2. Понимает требования по качеству при наладке оборудования.
3. Применяет методы контроля технологических режимов оборудования.
Результат обучения: 5) Контролировать качество выполняемых слесарно-сборочных работ.
Критерии оценки:
1. Выполняет подготовку сборочных единиц.
2. Выбирает узлы и агрегаты в соответствии с принципиальной схемой.
3. Составляет схему и выполняет расчет привода.
4. Выполняет расчеты нормативов оборудования применяя их паспорта и техническую документацию.
5. Владеет знаниями основ гидро- и пневмо-привода.
6. Владеет основными приемами выполнения работ по сборке сложных узлов и механизмов оборудования.
7. Соблюдает технологическую последовательность разборки, ремонта и сборки оборудования, агрегатов.
8. Выбирает слесарный инструмент и приспособления для разборки сборки механизмов.
9. Выполняет операции сборки и разборки с соблюдением требований стандартов и охраны труда.
10.Производит измерения при помощи пневматических, аналоговых, цифровых измерительных инструментов.
11.Классифицирует электроизмерительные приборы.
12.Определяет погрешности измерений и их расчет.
13.Характеризует показатели качества изделий.
14.Пользуется документами нормативно-технического контроля, сертификации и оценки качества продукции.
Результат обучения: 6) Выполнять производственные газосварочные работы и газопламенную наплавку, сборку конструкции.
Критерии оценки:
1. Владет основами сварочного производства.
2. Определяет марку материала, из которого изготовлена конструкция или деталь, характеризует ее технологические свойства и химический состав.
3. Выполняет чертежи сварных соединений и узлов металлоконструкций.
4. Читает чертежи сварных металлических конструкций.
5. Владеет нормированием отдельных работ и технологических процессов сварочного производства.
6. Понимает принципы работы и устройство трансформатора, генератора постоянного тока, выпрямителя; понимает устройство и владеет способами включения трехфазного асинхронного двигателя, способами измерения направления вращения; назначениями основной коммутационной и защитной аппаратуры; назначением и устройством защитного и рабочего заземления, способами заземления корпуса и вторичной обмотки сварочного трансформатора.

1. Орындалатын жұмыстар бойынша СМЖ тәртіптері туралы білімі бар.
2. Сапаны қамтамасыз ету бойынша қызметтік міндеттерін түсінеді.
3. Сапаны бағалау өлшемшарттарын түсінеді.
4. Экология бойынша ISO 14001, жұмыс орнының қауіпсіздігі бойынша ISO 45001, ISO 9001 негізінде сапаны басқару жүйесінің жұмыс жасауы принциптерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Орындалған жұмыстардың сапасына бақылау жүргізуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сапаны бақылауды талдаудың статистикалық тәсілдерін сипаттайды.
2. Жабдықты баптауда сапа бойынша талаптарды түсінеді.
3. Жабдықтың технологиялық режимдерін бақылау тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Атқарылушы слесарлық-құрастыру жұмыстарының сапасын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрастырма бірліктерді дайындауды жүзеге асырады.
2. Принципиалдық сызбанұсқаға сәйкес түйіндер мен агрегаттарды таңдайды.
3. Сызбанұсқа құрастырады және жетекті есептейді.
4. Жабдықтың құжаты мен техникалық құжаттамасын қолдана отырып, нормативтерін есептейді.
5. Гидро және пневмо жетек негіздері туралы біледі.
6. Жабдықтың механизмдері және күрделі түйіндерін құрастыру бойынша жұмыстарды орындаудың негізгі тәсілдерін біледі.
7. Жабдықтар мен агрегаттарды құрастыру, бөлшектеу және жөндеудің технологиялық бірізділігін сақтайды.
8. Механизмдерді жинау мен құрастыруға арналған слесарлық құрал-саймандарды таңдайды.
9. Еңбекті қорғау және стандарттар талаптарын сақтай отырып, құрастыру және бөлшектеу операцияларын орындайды.
10. Пневматикалық, баламалы, цифрлық өлшеу құралдарының көмегімен өлшеуді жүзеге асырады.
11. Өлшеу құралдарының жіктейді.
12. Өлшеудегі ақауларды анықтап, есептейді.
13. Бұйым сапасының көрсеткіштерін сипаттайды.
14. Өнім сапасын бағалау және сертификаттау, нормативтік-техникалық бақылау құжаттарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 6) Өндірістік газбен дәнекерлеу және газ жалынымен балқыту, конструкцияны құрастыру жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дәнекерлік өндіріс негіздерін біледі.
2. Бөлшек немесе конструкция дайындалған материал маркасын анықтайды, оның технолгиялық қасиеттері мен химиялық негіздерін сипаттайды.
3. Металл конструкциясының түйіндері және дәнекерленген қосылыстары сызбасын жасайды.
4. Дәнекерленген металл конструкциясы сызбаларын оқиды.
5. Дәнекерлеу өндірісінің технолгиялық процесстері мен жекелеген жұмыстарын реттей алады.
6. Трансформатор, тұрақты ток генераторы, түзеткіштің құрылғысы мен жұмыс принциптерін түсінеді; үш фазалы асинхрондық қозғалтқышты қосу тәсілдері мен құрылғысы, айналу бағытын өлшеу тәсілдерін; негізгі коммутациялық және қорғаныс аппаратурасының қызметін; қорғаныс және жұмыстық жерлендіру құрылғысы мен қызметін, дәнекерлеу трансформаторын екінші қайтара орау және корпусты жерлендіру тәсілдерін біледі.

7. Производит расчеты сечения сварочного кабеля по току нагрузки и температуре нагрева, а также в зависимости от длины сварочной линии; владеет методами расчета плавных вставок предохранителей и токовой защиты первичных цепей источников питания сварочной дуги.
8. Выполняет организационные и технические мероприятия, обеспечивающих безопасность работ при напряжении до 1 кВ в объеме ІІІ группы допуска.
9. Соблюдает правила технической эксплуатации оборудования.
10. Составляет последовательность технологического процесса изготовления детали.
11. Владеет знаниями организации рабочего места, техники и технологии выполнения слесарно-сборочных операций для подготовки металла и материалов к сварке; соблюдает правила техники безопасности при проведении процесса сварки, пайки, наплавки, резки металла и сплавов.
12. Владеет знаниями о конструктивных элементах сварных соединений и швов; назначении, обозначении и маркировки электродов и сварочных материалов; методах сборки и контроля качества выполненных работ.
Результат обучения: 7) Выполнять различные виды слесарных работ.
1. Характеризует свойства обробатываемых материалов и виды обработки металлов.
2. Определяет вид обработки металла.
3. Владеет знаниями об основных операциях при слесарной обработке, разработке технологического процесса слесарной обработки.
4. Выполняет рубку и резку металла, ручную правку и гибку деталей, опиливание, обработку отверстий (сверление, зенкерование, развертывание), нарезание резьб вручную, клепку, шабрение, притирку, паяние и лужение.
5. Выполняет несложные операции механической обработки материалов на токарных и фрезерных станках.
6. Пользуется системой допусков и посадок, квалитетами и параметрами шероховатости при слесарной обработке деталей.
7. Выбирает и применяет по назначению слесарный и измерительный инструмент, универсальные и специальные приспособления при выполнении слесарных работ.
8. Устраняет простейшие неполадки в работе оборудования.
9. Учитывает механические и другие свойства обрабатываемых материалов при выполнении работ.
10. Читает техническую документацию, соблюдает технические условия на выполнение работ.
11. Рационально организовывает рабочее место при выполнении работ.
12. Соблюдает требования безопасности и охраны труда при слесарных и станочных работах.
ПК 3. Проводить подготовку и наладку оборудования
ПМ 03. Подготовка и наладка оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения подготовки и наладки оборудования.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
оборудование на предприятии; основы технологического процесса производства изделий; технологию проведения ремонта и наладки машин и оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
понимать конструктивные характеристики программируемых логических устройств;
определять технические параметры элементов системы передачи; выполнять испытание, наладку и контроль механизмов оборудования согласно требованиям технологического процесса.
Результат обучения: 1) Определять характеристики и параметры жидкости и газа в технике.
Механика жидкостей и газов Гидравлические и пневматические приводы и системы Детали машин и основы конструирования
Автоматические линий
Электротехника, электроника и
программируемые контроллеры
Основы наладки оборудования
Подъемно-транспортные машины
Производственное обучение (такелажные работы)
Прфессиональная практика
Курсовое проектирование
Критерии оценки:

7. Жүктеме тогы және ысыту температурасы бойынша, сонымен қатар дәнекерлеу желісінің ұзындығына қарай дәнекерлеу кабельін кесуді есептейді; дәнекерлеу доғасы қуат көзінің бастапқы тізбегінің токтык қорғанысы және сақтандырғыштың балқытылған қыстырмасы есептеу тәсілдерін жүргізеді.
8. ІІІ рұқсат тобы көлемінде қысымы 1 кВ дейінгі жұмыстардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін техникалық және ұйымдастырушылық іс-шараларды орындайды.
9. Жабдықты техникалық қолдану ережелерін сақтайды.
10. Бөлшектерді дайындаудың технологиялық үрдісінің бірізділігін құрастырады.
11. Металл мен материалдарды дәнекерлеуге дайындау үшін слесарлық-құрастыру операцияларын орындаудың технологиясы мен техникасын, жұмыс орнын ұйымдастыруды; металл мен қорытпаларды кесу, балқыту, пісіру, дәнекерлеу процесін жүргізуде қауіпсіздік техникасы ережесін сақтауды біледі.
12. Дәнекерленген қосындылар мен тігістердің конструктивтік элементтері туралы; дәнекерлеу материалдары және электродтардың таңбасы мен белгісін, қызметін; атқарылған жұмыстар сапасын бақылау мен құрастыру тәсілдерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 7) Түрлі слесарлық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өңделуші материалдардың қасиетін және металдарды өңдеу түрлерін сипаттайды.
2. Металды өңдеу түрін анықтайды.
3. Слесарлық өңдеу процесінің технологиялық үрдісін әзірлеу, слесарлық өңдеудің негізгі операциялары туралы біледі.
4. Металлды шабу және кесу, бөліктерді қолмен өңдеу және иілу, сұрыптау, тесіктерді өңдеу (бұрғылау, ұңгілеу, жазу), қолмен бұрандаларды тілу, тойтару, қыру, үйкелісу, пісіру және қалайылау жұмыстарын орындайды.
5. Токарьлық және фрезерлік станоктарда материалдарды өңдеудің қарапайым операцияларын орындайды.
6. Бөлшектерді слесарлық өңдеу кезінде кедір-бұдырлық параметрлері және квалитеттері, қондыру және шақтама жүйесін қолданады.
7. Слесарлық жұмыстарды орындау барысында арнайы және әмбебап, слесарлық және өлшеу құралдарын таңдайды және қолданады.
8. Жабдықтар жұмысындағы қарапайым ақауларды жояды.
9. Жұмысты орындау кезінде өңделуші материалдардың механикалық және басқа да қасиеттерін ескереді.
10. Жұмысты орындауда техникалық шарттарды сақтайды, техникалық құжаттаманы оқиды.
11. Жұмысты атқару кезінде жұмыс орнын тиімді ұйымдастырады.
12. Слесарлық және станоктык жұмыстар кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
КҚ 3. Жабдықтарды баптау және дайындауды жүргізу
КМ 03. Жабдықтарды дайындау мен баптау
Бұл модуль жабдықтарды баптауға және дайындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: кәсіпорындағы жабдықтарды; бұйымдарды өндірудің технологиялық үрдісінің негіздерін; машиналар мен жабдықтарды баптау және жөндеу жүргізу технологиясын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: бағдарламаланатын логикалық құрылғылардың құрылмалық сипаттамаларын түсінуді; беріліс жүйесі элементтерінің техникалық параметрлерін анықтауды; технологиялық үрдіс талаптарына сәйкес жабдықтар механизмін бақылау және баптауды, сынақ жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Техникадағы газ және сұйықтық параметрлері мен сипаттамасын анықтау.
Сұйықтықтар мен газдар механикасы
Гидравликалық және пневматикалық жетектер мен жүйелер
Машина бөлшектері және құрастыру негіздері
Автоматты желілер
Электротехника, электроника және бағдарламаланатын
контроллерлер
Жабдықтарды баптау негіздері
Көтеру-көліктік машиалар
Өндірістік оқыту (такелаждық жұмыс)
Кәсіптік практика
Курстық жобалау
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными понятиями гидростатики, рабочей жидкости и их физико-механических свойств.
2. Определяет гидростатическое давление и нагрузку на погруженные поверхности.
3. Определяет центр давления на погруженные поверхности.
4. Определяет параметры устройств, в которых жидкость или газ используется, чтобы передать силу.
5. Объясняет характеристики и параметры вязкости в жидкостях.
6. Описывает технику измерения вязкости.
7. Выполняет гидравлический расчет трубопроводов.
8. Выполняет расчет проходных отверстий гидравлических аппаратов.
9.Описывает эффекты силы сдвига на Ньютоновские и Неньютоновские жидкости и газы.
10. Находит потери напора в потоке трубопровода.
11. Находит число Рейнолдса для системы потока и оценивает его значение.
12. Определяет вязкое сопротивление обтекаемых и плохо обтекаемых тел.
13. Применяет размерный анализ к потоку жидкости или газа.
14. Оценивает воздействие струи жидкости или газа на движущуюся лопатку.
15. Понимает назначение и отличительные особенности объемных насосов, гидравлических двигателей, гидромоторов, поворотных гидродвигателей.
16. Выявляет и объясняет принципы работы водяных турбин и насосов.
17. Определяет характерные свойства, описывает функцию и объясняет принцип работы представленных деталей пневматического и гидравлического оборудования.
Результат обучения: 2) Понимать конструкцию, функцию и действие пневматических и гидравлических компонентов, оборудования завода.
Критерии оценки:
1. Распознает и описывает представленные пневматические и гидравлические символы, соответствующие последним стандартам ИСО 1219 или их национальным/международным эквивалентам.
2. Из представленной диаграммы системы читает, интерпретирует и объясняет работу как пневматической, так и гидравлической системы.
3. Создает подходящий эскиз привода для пневматической и гидравлической систем двустороннего вращения, включающий контроль скорости в обоих направлениях.
4. Определяет характерные свойства, описывает функцию и объясняет принцип работы представленных деталей пневматического и гидравлического оборудования.
5. Анализирует, сравнивает и различает рабочие характеристики представленных деталей пневматического и гидравлического оборудования.
Результат обучения: 3) Определять кинетические и динамические параметры элементов системы передачи.
Критерии оценки:
1. Понимает основные понятия кинематики и динамики.
2. Определяет основные параметры механического движения.
3. Анализирует редукторы для определения отношения скоростей и нужного пускового момента.

1. Гидростатика, жұмыстық сұйықтықтың негізгі ұғымдарын және олардың физикалық-механикалық қасиеттерін біледі.
2. Батқан қабатқа жүктеме мен гидростатикалық қысымды анықтайды.
3. Батқан қабатқа қысым орталығын анықтайды.
4. Газ бен сұйықтық күш беруге қолданылатын құрылғылардың параметрлерін анықтайды.
5. Сұйықтық тұтқырлығының параметрлері мен сипаттамасын түсіндіреді.
6. Тұтқырлықты өлшеу техникасын сипаттайды.
7. Құбыр желісін гидравликалық есептеуді жүзеге асырады.
8. Гидравликалық аппараттардың өту саңылауын есептеуді жүзеге асырады.
9. Ньютондық және ньютондық емес сұйықтықтар мен газдарға жылжу күшінің әсерін сипаттайды.
10. Құбыр желісі ағынындағы арын шығынын табады.
11. Ағын жүйесі үшін Рейнолдс санын табады және оның мәнін бағалайды.
12. Сүйір және нашар ағыстырылатын денелердің тұтқырлық кедергісін анықтайды.
13. Сұйықтық ағыны немесе газға өлшемдік талдауды қолданады.
14. Қозғалыстағы қалаққа газ немесе сұйықтық ағысының әсерін бағалайды.
15. Көлемдік сорғылардың, гидравликалық қозғалтқыштардың, гидромоторлардың, бұратын гидроқозғалтқыштың айырмашылығы мен қандай мақсатқа қолданылатынын түсінеді.
16. Су турбинасы мен сорғыстардың жұмыс принциптерін анықтайды және түсіндіреді.
17. Пневматикалық және гидравликалық жабдықтардың ұсынылып отырған бөлшектерінің жұмыс принципін түсіндіреді және қызметін сипаттайды, өзіндік қасиеттерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Зауыт жабдықтарының, пневматикалық және гидравликалық құрамдас бөліктердің әсері мен қызметін, құрылымын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. ИСО 1219 соңғы стандарттарына немесе оның ұлттық/халықаралық баламасына сәйкес келетін ұсынылып отырған пневматикалық және гидравликалық символдарды сипаттайды және таниды.
2. Ұсынылған жүйе диаграммасынан пневматикалық та, гидравликалық та жүйенің жұмысын түсіндіреді және түсініктеме береді, оқиды.
3. Қос бағытта жылдамдықты бақылайтын екі жаққа қатар айналатын пневматикалық және гидравликалық жүйеге арналған жетектің эскизін жасайды.
4. Пневматикалық және гидравликалық жабдықтардың ұсынылған бөлшектерінің жұмыс принципін түсіндіреді және қызметін сипаттайды, ерекше қасиеттерін анықтайды.
5. Пневматикалық және қос гидравликалық жабдықтың ұсынылған бөлшегінің жұмыс сипаттамасын айырады және салыстырады, талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Беріліс жүйесі элементтерінің кинетикалық және динамикалық параметрлерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кинематика және динамиканың негізгі ұғымдарын түсінеді.
2. Механикалық қозғалыстың негізгі параметрлерін анықтайды.
3. Жылдамдық ара қатынасы мен қажетті іске қосу сәтін анықтау үшін редукторларды талдайды.

4. Определяет эксплуатационной эффективности винтовых зажимов и винтов подачи.
5. Анализирует характеристики шарниров Гука и шарниров для передачи постоянной частоты вращения и определяет условия для постоянного соотношения скоростей.
6. Определяет скорости и ускорение элементов простых механизмов и связанных сил инерции.
Результат обучения: 4) Выполнять ремонт оборудования автоматизированных линий.
Критерии оценки:
1. Владеет основами автоматики.
2. Понимает принципы построения автоматизированных систем управления.
3. Применяет методы диагностирования оборудования.
4. Владеет видами ремонта оборудования и автоматизированных линий.
5. Осуществляет контроль за выполнением правил эксплуатации оборудования.
6. Своевременно устраняет выявленные мелкие неисправности.
7. Производит требуемую регулировку оборудования.
8. Проводит ежесуточное межремонтное обслуживание автоматических линий.
9. Заполняет журналы осмотров механизмов.
10. Составляет перечень агрегатов и узлов, подлежащих промывке.
11. Производит плановую проверку геометрической точности.
12. Производит проверку жесткости конструкций.
13. Разрабатывает типовые технологические процессы ремонта на конкретную ремонтную модель оборудования.
14. Составляет технологическую документацию пооперационной приемки всего процесса ремонта конкретной детали.
15. Осуществляет организацию текущего и капитального ремонта оборудования с составлением ведомости дефекта.
Результат обучения: 5) Понимать принципы автоматического управления процессом.
Критерии оценки:
1. Классифицирует средства автоматизации.
2. Читает схемы автоматизации.
3. Анализирует системы автоматизации локальные, комплексные и автоматизированные.
4. Описывает системы автоматического контроля и сигнализации, дистанционной передачи и следящие системы.
5. Описывает автоматизацию процесса автоматической линий на производстве.
6. Понимает назначение и конструктивные характеристики программируемых логических устройств.
7. Разрабатывает и читает схему автоматизации технологического процесса цеха, участка.
Результат обучения: 6) Выполняет наладку и испытание механизмов оборудования.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает операционный чертеж наладки.
2. Составляет технологическую документацию для наладки оборудования.
3. Различает цели и виды испытаний при механических, электрических, акустических, тепловых воздействиях.
4. Различает виды аппаратуры применяемой при испытании контроля и испытаний.
5. Выполняет требования программы испытаний узлов и механизмов.
6. Проводит наружный осмотр с использованием измерительных приборов и приспособлений.

4. Бұрандалы қысқыш пен беріліс бұрандасының пайдалану тиімділігін анықтайды.
5. Тұрақты айналыс жиілігі берілісінің топсасы мен Гук топсасының сипаттамасын талдайды және жылдамдықтардың тұрақты ара қатынасының шартын анықтайды.
6. Қарапайым механизмдер элементтерінің жеделдігін мен жылдамдығын және онымен байланыстағы инерция күштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Автоматтандырылған желілер жабдықтарына жөндеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматика негіздерін біледі.
2. Автоматтандырылған басқару жүйесін құру принциптерін түсінеді.
3. Жабдықтарды тексеру тәсілдерін қолданады.
4. Жабдықтар мен автоматтандырылған желілерге жөндеу жүргізу түрлерін біледі.
5. Жабдықтарды пайдалану ережелерінің орындалуын қадағалайды.
6. Анықталған ұсақ ақауларды дер кезінде жояды.
7. Жабдыққа қажетті реттеуді жүргізеді.
8. Автоматтандырылған желілерге тәулік сайын жөндеу аралық қызмет көрсетеді.
9. Механизмдерді тексеру журналын толтырады.
10. Жуылуы тиіс түйіндер мен агрегаттар тізімін құрастырады.
11. Геометриялық дәлдікке жоспарлы тексеру жүргізеді.
12. Құрылыс беріктігіне тексеріс жүргізеді.
13. Жабдықтың нақты жөнделетін моделіне жөндеудің үлгілік технологиялық үрдісін әзірлейді.
14. Нақты бөлшектің барлық жөндеу процессін операциялар бойынша қабылдаудың технологиялық құжаттамасын құрастырады.
15. Ақаулар тізімдемесімен қоса жабдыққа ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізуді ұйымдастыруды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Процесті автоматты басқарудың принциптерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматтандыру құралдарын жіктейді.
2. Автоматтандыру сызбаларын оқиды.
3. Жергілікті, кешенді, автоматтандырылған автоматтандыру жүйелерін талдайды.
4. Автоматты бақылау және сигнализация жүйелерін, қашықтықтан жіберу және бақылаушы жүйелерді сипаттайды.
5. Өндірісте автоматты желілерді автоматтандыру процесстерін сипаттайды.
6. Бағдарламаланатын логикалық құрылғылардың құрылымдық сипаттамасы мен қандай мақсатқа арналғанын түсінеді.
7. Цех, участоктың технологиялық процесті автоматтандыру сызбасын әзірлейді және оқиды.
Оқыту нәтижесі: 6) Жабдық механизмдерін сынау мен баптауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Баптаудың операциялық сызбасын әзірлейді.
2. Жабдықты баптауға арналған технологиялық құжаттаманы әзірлейді.
3. Механикалық, электрлік, акустикалық, жылулық әсер етумен сынаудың түрлері мен мақсаттарын ажыратады.
4. Сынау мен сынауды бақылау кезінде қолданылатын аппаратуралардың түрлерін ажыратады.
5. Түйіндер мен механизмдерді сынау бағдарламасының талаптарын орындайды.
6. Өлшеу құралдары мен аспаптарын қолдану арқылы сырттай бақылау жүргізеді.

7. Проводит испытание на холостом ходу и под нагрузкой на специальных стендах.
8. Выявляет дефекты при испытании деталей и механизмов.
9. Регистрирует результаты в журналах или актах.
10. Выполняет запуск оборудования.
11. Выполняет установку заданных режимов работы оборудования и наблюдение за их устойчивостью.
12. Выполняет профилактический осмотр обслуживаемого оборудования, определение износа, подгонку и замену отдельных простых деталей и узлов.
13. Владеет допустимыми режимами работы оборудования.
14. Понимает технологические процессы обработки изделий на обслуживаемом оборудовании.
15. Описывает технологические режимы работы в процессе пуска-наладки.
16. Понимает причины возникновения неисправностей, дефекта, брака изделия при работе обслуживаемого оборудования.
17. Характеризует нормы расхода материалов на пуско-наладочные работы и испытания.
18. Описывает порядок списания используемых материалов.
Результат обучения: 7) Соблюдать правила и владеть способами наладки, настройки и регулирования узлов и механизмов грузоподъемных машин.
Критерии оценки:
1. Имеет представление о классификации и видах грузоподъемных машин и механизмов.
2. Владеет информацией об устройствах, механизмах грузоподъемных кранов.
3. Разбирается в съемных грузоподъемных устройствах и приспособлениях.
4. Обладает информацией о видах приборов безопасности грузоподъемных машин.
5. Владеет допустимыми режимами работы агрегатов, оборудования, узлов и деталей, приборов и аппаратов грузоподъемной машины.
6. Выполняет установку заданных режимов работы грузоподъемной машины и наблюдение за их устойчивостью.
7. Соблюдает правила перемещения грузов грузоподъемными кранами и механизмами.
8. Разрабатывает технологический процесс перемещения грузов.
Результат обучения: 8) Выполнять техническое обслуживание оборудования.
Критерии оценки:
1. Принимает участие в осмотре оборудования, выявляет неисправности оборудования и планирует ремонт.
2. Учитывает допустимые пределы технологических параметров эксплуатации оборудования.
3. Описывает методы обнаружения отклонений в работе оборудования.
4. Составляет план-график ремонтных работ.
5. Выбирает рациональный способ технического обслуживания оборудования.
6. Определяет вид и характер износа деталей, способы восстановления.
7. Выполняет восстановление или замену детали.
8. Анализирует основные неисправности оборудования, причины их возникновения.
9. Выполняет смазку оборудования.
10. Испытывает оборудование.

7. Арнайы стендтерде жүктемемен және бос жүріспен сынақ жүргізеді.
8. Бөлшектер мен механизмдерді сынау кезінде ақауларды анықтайды.
9. Нәтижелерді журналдар мен актілерге тіркейді.
10. Жабдықты іске қосуды жүзеге асырады.
11. Жабдықтың берілген жұмыс режимін орнату және оның тұрақтылығына бақылау жүргізеді.
12. Қызмет көрсетілетін жабдыққа профилактикалық тексеру жүргізеді, тозуын анықтайды, жекелеген қарапайым бөлшектер мен түйіндерді алмастырып, қиыстырып келтіреді.
13. Жабдықтың рұқсат берілетін жұмыс режимдерін біледі.
14. Қызмет көрсетуші жабдықпен бұйымды өңдеудің технологиялық процестерін түсінеді.
15. Іске қосу-баптау процессіндегі технологиялық жұмыс режимдерін сипаттайды.
16. Қызмет көрсетілетін жабдықпен жұмыс жасау барысында бұйымның ақауының, бұзылуының себептерін түсінеді.
17. Сынақтар мен іске қосу – баптауға жұмсалатын материалдар шығыны нормасын сипаттайды.
18. Қолданылған материалдарды есептен шығару тәртібін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Жүк көтергіш машина механизмдері мен түйіндерін баптау, реттеу мен күйге келтіру тәсілдерін білу және мен ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүк көтергіш машиналар мен механизмдердің түрлері мен жіктелуі туралы біледі.
2. Жүк көтергіш крандар механизмдері, құрылғылары туралы хабардар.
3. Алмалы-салмалы жүк көтергіш құрылғылар мен құралдарды біледі.
4. Жүк көтергіш машиналарының қауіпсіздік құралдары түрлері туралы хабардар.
5. Жүк көтергіш машиналар аппараты мен құралдары, түйіндер мен бөлшектер, құрылғылар мен агрегаттардың рұқсат берілетін жұмыс режимдерін біледі.
6. Жүк көтеруші машинасы жұмысының берілген режимін орындайды және оның тұрақтылығын бақылайды.
7. Жүк көтеруші крандар және механизмдермен жүктің орнын ауыстыру ережелерін сақтайды.
8. Жүктердің орнын ауыстырудың технологиялық процесін әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 8) Жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықты тексеруге қатысады, жабдықтың ақауын анықтайды және жөндеуді жоспарлайды.
2. Жабдықтарды қолданудың технологиялық параметрлерінің рұқсат берілетін шектерін ескереді.
3. Жабдық жұмысындағы ауытқушылықтарды анықтаудың тәсілдерін сипаттайды.
4. Жөндеу жұмыстарының кесте-жоспарын құрастырады.
5. Жабдыққа техникалық қызмет көрсетудің тиімді тәсілдерін таңдайды.
6. Бөлшектер тозуының сипаты мен түрін, оларды қалпына келтіру тәсілдерін анықтайды.
7. Бөлшектерді алмастыруды немесе қалпына келтіруді жүзеге асырады.
8. Жабдықтың негізгі ақауларына және олардың пайда болу себептеріне талдау жасайды.
9. Жабдықты майлайды.
10. Жабдыққа сынақ жүргізеді.

11. Принимает участие в сдаче оборудования.
12. Следит за техническим состоянием оборудования.
Результат обучения: 9) Владеть принципами разработки технического проекта.
Критерии оценки:
1. Разрабатывает возможные спецификации проекта.
2. Разрабатывает план проекта.
3. Подбирает ресурсы для проекта.
4. Систематизирует, анализирует и интерпретирует результаты проекта.
5. Поясняет методы оценки проекта.
6. Рекомендует и обосновывает направление дальнейшего исследования.
7. Использует согласованный формат и соответствующие средства для презентации результатов проекта перед аудиторией.
ПК 4. Анализировать работу оборудования, проводить экспертизу причин продолжительных простоев
ПМ 04. Анализ работы оборудования и экспертиза причин продолжительных простоев
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для анализа работы оборудования и проведения экспертизы причин продолжительных простоев.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают технологию анализа работы технического состояния механизмов.
При изучении модуля обучающиеся учатся проводить диагностику механизмов, ремонт и анализ причин простоев.
Результат обучения: 1) Владеть методикой технической диагностики.
Техническая диагностика механического оборудования
Оборудование отрасли
Организация ремонта и технического обслуживания оборудования
Профессиональная практика
Курсовая работа
Критерии оценки:
1. Характеризует виды ремонта.
2. Применяет нормативы периодичности ремонта.
3. Владеет последовательностью диагностики.
4. Описывает методы диагностирования оборудования.
5. Описывает признаки работоспособного состояния механизма.
6. Понимает характеристики и причины неисправности механизма.
7. Классифицирует средства технического диагностирования.
8. Применяет средства технической диагностики.
9. Анализирует показатели надежности и основные причины неисправности оборудования.
10. Анализирует сигналы датчиков и приборов технической диагностики.
Результат обучения: 2) Выполнять прогнозирование технического состояние оборудования.
Критерии оценки:
1. Применяет методы и современные технологии подготовки и обоснования управленческих решений.
2. Владеет методом прогнозирования технического состояния механизма.
3. Владеет логикой поиска причин неисправности механизма.
4. Понимает и владеет функциональным и тестовым тестированием механизма.
5. Владеет нормами на ремонт оборудования завода.
6. Проводит работы по модернизации и повышению экономичности ремонтного обслуживания оборудования.
Результат обучения: 3) Проводить диагностику и анализ технического состояния оборудования.
Критерии оценки:

11. Жабдықты тапсыруға қатысады.
12. Жабдықтың техникалық жағдайын қадағалайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Техникалық жобаны әзірлеу принциптерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жобаның ықтимал сипаттамасын әзірлейді.
2. Жоба жоспарын әзірлейді.
3. Жобаға арналған ресурстарды жинайды.
4. Жоба нәтижелерін жүйелейді, талдайды және түсініктеме береді.
5. Жобаны бағалау тәсілдерін түсіндіреді.
6. Бұдан арғы зерттеу жүргізуге жолдама ұсынады және негіздейді.
7. Жоба нәтижелерін аудиторияға таныстыру үшін келісілген формат пен тиісті құралдарды қолданады.
КҚ 4. Жабдықтар жұмысын талдау және жұмыссыз тұрып қалуы себептеріне талдау жасау
КМ 04. Жабдықтар жұмысын талдау және жұмыссыз тұрып қалуы себептеріне талдау жасау
Бұл модуль жабдық жұмысын талдауға және жұмыссыз тұрып қалу себептеріне сараптама жасау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді меңгеру нәтижесінде білім алушылар механизмнің техникалық жағдайына талдау жасау технологиясын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар механизмдерге тексеру, жөндеу және жұмыссыз тұрып қалу себептеріне талдау жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Техникалық тексеру әдістемесін білу.
Механикалық жабдықты техникалық тексеру
Саланың жабдықтары
Жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді ұйымдастыру
Кәсіптік практика
Курстық жұмыс
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жөндеудің түрлерін сипаттайды.
2. Жөндеу жүргізу жиілігі нормативін қолданады.
3. Тексерудің реттілігін біледі.
4. Жабдықты тексеру тәсілдерін сипаттайды.
5. Жабдықтың жұмысқа қабілеттілігі жағдайының белгілерін сипаттайды.
6. Механизм ақауының себептері мен сипаттамасын түсінеді.
7. Техникалық тексеру құралдарының жіктейді.
8. Техникалық тексеру құралдарын қолданады.
9. Жабдық ақауының негізгі себептері мен сенімділік көрсеткіштерін талдайды.
10. Техникалық тексеру құралдары мен датчиктердің сигналын талдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықтың техникалық жағдайына болжау жасауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Басқарушылық шешімдерді негіздеу мен дайындаудың осы заманғы технологиялары мен тәсілдерін қолданады.
2. Механизмнің техникалық жағдайын болжау тәсілін біледі.
3. Механизм ақауының себебін табудың логикасын біледі.
4. Механизмді тестілік және функционалдық тестілеуді біледі және түсінеді. 5. Зауыт жабдығын жөндеу номаларын біледі.
6. Жабдыққа жөндеу жүргізудің тиімділігін арттыру мен жаңғырту бойынша жұмыстар жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жабдықтың техникалық жағдайына талдау және тексеру жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет техникой визуального осмотра механизма.
2. Выполняет геометрические замеры точности механизма.
3. Владеет виброаккустической диагностикой.
4. Владеет методикой неразрушающего контроля.
5. Понимает виды изнашивания деталей.
6. Выполняет балансировку.
7. Проводит анализ качества смазки.
8. Выполняет анализ простоев.
9. Владеет методикой аргументированного доказательства.
Результат обучения: 4) Производить техническую диагностику оборудования, прогнозирование технического состояния оборудования и анализ простоев.
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение, техническую и технологическую характеристику машины.
2. Выполняет анализ простоев.
3. Описывает профилактический осмотр, наладку, диагностику, анализ и прогнозирование технического состояния оборудования.
4. Описывает показатели надежности и основные причины неисправностей оборудования.
5. Выполняет анализ процессов, нарушающих нормальную эксплуатацию оборудования.
6. Рассчитывает структуру ремонтного цикла, график планово-предупредительного ремонта.
7. Выполняет планово-предупредительный ремонт (ППР).
8. Выполняет текущий ремонт (ТР).
9. Выполняет капитальный ремонт (КР).
10. Соблюдает нормативы периодичности ремонта оборудования.
11. Систематизирует, анализирует результаты проекта.
12. Рекомендует и обосновывает направление дальнейшего исследования.
13. Использует согласованный формат и соответствующие средства для презентации результатов проекта перед аудиторией.
ПК 5. Оформлять заявки на получение необходимых для ремонта материалов, запасных частей и инструмента
ПМ 05. Оформление заявки на получение необходимых для ремонта материалов, запасных частей и инструмента
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для оформления заявки на получение необходимых для ремонта материалов, запасных частей и инструмента.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
систему организации материально-технического снабжения предприятия; методику расчета запасов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: составлять заявки на запасные части; организовывать хранение и учет запасных частей; определять норму расхода материалов и запасных частей.
Результат обучения: 1) Применять меры по обеспечению рабочих мест материалами, сырьем, запасными частями, приборами и инструментом.
Организация ремонта и технического обслуживания оборудования
Организация и планирование производство
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Владеет организацией и структурой материально-технического снабжения предприятия.

1. Механизмді визуалды тексеру техникасын біледі.
2. Механизм нақтылығының геометриялық өлшемін жасайды.
3. Виброаккустикалық тексеріс жүргізе алады.
4. Бұзбай бақылау әдістемесін біледі.
5. Бөлшектердің тозу түрлерін біледі.
6. Теңдестіру жасайды.
7. Майлау сапасына талдау жасайды.
8. Жұмыссыз тұрып қалуға талдау жасайды.
9. Айғақты дәлелдеу әдістемесін біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Жабдықты техникалық тексеру, жабдықтың техникалық жағдайын болжау мен ұзақ уақыт тұрып қалуына талдау жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машинаның технологиялық және техникалық сипаттамасын және қандай мақсатқа арналғанын сипаттайды.
2. Жұмыссыз тұрып қалуға талдау жасайды.
3. Жабдықтың техникалық жағдайына талдау және болжау, тексеру, күйге келтіру, профилактикалық тексерісті сипаттайды.
4. Сенімділік көрсеткіштері мен жабдық ақауының негізгі себептерін сипаттайды.
5. Жабдықтың қалыпты қолданылуына жол бермейтін процесстерге талдау жасайды.
6. Жөндеу кезеңінің құрылымын есептеп, жоспарлы-сақтандырмалық жөндеу кестесін жасайды.
7. Жоспарлы-ақтандырмалық жөндеу (ЖАЖ) жұмыстарын жасайды.
8. Ағымдық жөндеу (АЖ) жүргізеді.
9. Күрделі жөндеу (КЖ) жүргізеді.
10. Жабдыққа жөндеу жүргізу жиілігінің нормативін сақтайды.
11. Жоба нәтижесін талдайды, жүйелейді.
12. Бұдан арғы зерттеу жүргізуге жолдама ұсынады және негіздейді.
13. Жоба нәтижелерін аудиторияға таныстыру үшін келісілген формат пен тиісті құралдарды қолданады.
КҚ 5. Жөндеуге қажетті материалдарды, қосалқы бөлшектер мен құрал-саймандарды алуға өтінімді рәсімдеу
КМ 05. Жөндеуге қажетті материалдарды, қосалқы бөлшектер мен құрал-саймандарды алуға өтінімді рәсімдеу
Бұл модуль жөндеу жүргізуге қажетті материалдарды, қосалқы бөлшектер мен құрал-саймандарды алуға өтінімді рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: қосалқы бөлшектерді есептеуді; кәсіпорынды материалдық-техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру жүйесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қосалқы бөлшектерге өтінімді құрастыруды; қосалқы бөлшектерді есептеу мен сақтауды ұйымдастыруды;
материалдар мен қосалқы бөлшектер тұтыну жылдамдығын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнын материалдармен, шикізатпен, қосалқы бөлшектермен, аспаптармен және құрал-саймандармен қамтамасыз ету шараларын қабылдау.
Жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеу жүргізуді ұйымдастыру
Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Кәсіптук практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынды материалдық-техникалық қамтамасыз ету құрылымы мен ұйымдастыруды біледі.

2. Владеет информацией об основных нормативных документах, правилах материально-технического обеспечения.
3. Определяет нормы расхода материалов, запасных частей.
4. Осуществляет оперативный учет и анализирует показатели движения материалов, запасных частей на ремонтно-эксплуатационные нужды.
5. Применяет инструменты "Бережливое производство".
6. Использует LEAN и Кайдзен идеологии.
7. Ориентируется в ценах на используемые материалы.
8. Характеризует калькуляции и виды затрат на ремонтные работы.
9. Анализирует показатели использования материалов на ремонтно-эксплуатационные нужды.
10. Составляет заявки на материалы, запасные части, инструмент и обеспечивает их экономное и рациональное расходование.
11. Организует учет, хранение и выдачу материалов, запасных частей и инструмента.
Результат обучения: 2) Выполнять расчеты аварийных и текущих запасов.
Критерии оценки:
1. Рассчитывает основные технико-экономические показатели деятельности цеха.
2.Владеет номенклатурой запасных частей.
3.Владеет системой максимум-минимум запасных частей.
4.Организует учет и хранение запасных частей.
5.Выполняет расчеты срока службы деталей.
6.Владеет принципами замены "Ремонтно-эксплуатационных металлов" на аналогичные запчасти.
7.Соблюдает требования к объему запасов.
ПК 6. Выполнять
технических задачи в области исследований и разработки новых видов и типов машин, механизмов, механического оборудования, испытания опытных образцов
ПМ 06. Выполнение технических задач в области исследований и разработки новых видов и типов машин, механизмов, механического оборудования, испытания опытных образцов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения
технических задач в области исследований и разработки новых видов и типов машин, механизмов, механического оборудования, испытания опытных образцов.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают:
анализ вопроса технического проекта; методику разработки проекта; методику проведения испытания образцов машин.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлять план исследования и проекта; ставить задачи и устанавливать пути его решения; защищать свой проект и анализировать результат проекта.
Результат обучения: 1) Понимать принципы постановки задачи и способов решения.
Основы методологий научных исследований в машиностроении.
Детали машин и основы конструирования
Критерии оценки:

2. Материалдық-техникалық қамтамасыз ету ережелері, негізгі нормативтік құжаттар туралы хабарлар.
3. Материалдар және қосалқы бөлшектер шығысы нормасын анықтайды.
4. Жөндеу жүргізуге, пайдалануға қажетті қосалқы бөлшектердің, материалдардың қозғалыс көрсеткіштерін талдайды және жедел есепке алуды жүргізеді.
5. "Үнемді өндіріс" құралдарын қолданады.
6. LEAN және Кайдзен идеологиясын қолданады.
7. Қолданылатын материалдардың бағасынан хабардар.
8. Жөндеу жұмыстарына шығын түрлері мен калькуляцияны сипаттайды.
9. Жөндеу жүргізуге, пайдалануға қажетті материалдарды қолдану көрсеткіштеріне талдау жасайды.
10. Материал, қосалқы бөлшектер, құрал-саймандарға өтінімдер рәсімдеп, олардың үнемді және тиімді қолдануды қамтамасыз етеді.
11. Материалдар, қосалқы бөлшектер және құрал-саймандарды беру мен сақтауды, есепке алуды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Апатты және ағымдағы қорларды есептеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цех қызметінің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді.
2. Қосалқы бөлшектер номенклатурасын біледі.
3. Қосалқы бөлшектердің максимум - минимумін шамасын біледі.
4. Қосалқы бөлшектерді сақтау мен есепке алуды ұйымдастырады.
5. Бөлшектердің жарамдылық мерзімін есептеуді орындайды.
6. "Жөндеу-пайдалану металдарын" баламалы қосалқы бөлшектермен алмастыру принциптерін біледі.
7. Қордың көлеміне қойылатын талаптарды сақтайды.
КҚ 6. Машина, механизмдер, механикалық жабдықтардың жаңа түрлері мен типтерін әзірлеу мен зерттеу саласында техникалық міндеттерді орындау, тәжіирбелік үлгілерді сынау
КМ 06. Машина, механизмдер, механикалық жабдықтардың жаңа түрлері мен типтерін әзірлеу мен зерттеу саласында техникалық міндеттерді орындау, тәжірибелік үлгілерді сынау
Бұл модуль машина, механизмдер, механикалық жабдықтардың жаңа түрлері мен типтерін әзірлеу мен зерттеу саласында техникалық міндеттерді орындау, тәжірибелік үлгілерді сынауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді меңгеру нәтижесінде білім алушылар: техникалық жоба мәселесін талдауды; жобаны әзірлеу әдістемесін; машиналардың үлгілеріне сынақ жүргізу әдістемесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жоба және зерттеу жоспарын құрастыруды; алдағы міндеттерді айқындайуы және оны шешу жолдарын белгілеуді; өз жобасын қорғауды және жоба нәтижесіне талдау жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Міндеттерді қою принципін және оларды шешу тәсілдерін түсіну.
Машина жасаудағы ғылыми зерттеу әдістемесінің негіздері.
Машина бөлшектері және құрастыру негіздері.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает формулировку задачи и записывает возможные требования к плану проекта.
2. Выявляет факторы, которые вносят вклад в процесс исследования проекта.
3. Выполняет требования к проекту.
4. Определяет технические параметры объекта исследования.
Результат обучения: 2) Владеть методами исследования и синтеза.
Критерии оценки:
1. Выполняет подбор ресурсов для исследуемых вопросов.
2. Выполняет исследования и разработку в соответствии с согласованными требованиями.
3. Использует соответствующие методы оценки проекта.
Результат обучения: 3) Оценивать и представлять результаты проекта.
Критерии оценки:
1. Использует согласованный формат и соответствующие средства для презентации результатов исследования перед аудиторией.
2. Анализирует результаты с точки зрения оригинальности и дальнейшего исследования.
ПК 7. Выполнять основные виды работ "Техника-механика"
ПМ 07. Преддипломная практика
Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения; ознакомление непосредственно на предприятиях с современными методами ведения процесса, новым оборудованием, организацией труда, экономикой производства, путями решения экологических проблем; сбор и подготовку материалов для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Изучать и анализировать работу предприятия.
Профессиональная практика (преддипломная)
Критерии оценки:
1. Характеризует структуру предприятия.
2. Владеет знаниями о видах деятельности различных отделов, цехов, участков предприятия.
3. Характеризует структуру цеха (участка), его технико-экономические показатели.
4. Анализирует работу оборудования цеха (участка), его конструктивные недостатки.
5. Выполняет технические и технико-экономические расчеты.
6. Понимает и характеризует особенности технологических процессов.
7. Информирован о внутреннем распорядке, режиме работы предприятия.
8. Характеризует виды технологического оборудования, системы и средства автоматизации технологического процесса.
9. Характеризует структуру технического хозяйств цеха.
10. Составляет контрольный перечень основных ремонтных работ.
Результат обучения: 2) Изучать, собирать и анализировать материалы по теме дипломного проекта.
Критерии оценки:
1. Понимает технологическую схему обслуживаемого участка, производства.
2. Понимает устройство, технические характеристики, правила эксплуатации подготовительного, основного и вспомогательного оборудования, средств измерений и автоматики.
3. Читает схему коммуникаций обслуживаемого участка.
4. Понимает Государственную программу "Цифровой Казахстан".

1. Тапсырманың берілісін түсінеді және жобаның жоспарына қойылуы мүмкін талаптары жазады.
2. Жобаны зерттеу үрдісіне үлес қосатын факторларды анықтайды.
3. Жобаға қойылатын талаптарды орындайды.
4. Зерттеу нысанының техникалық параметрлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Зерттеу және синтез тәсілдерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зерттелетін мәселе үшін ресурстарды таңдайды.
2. Келісілген талаптарға сәйкес әзірлеу мен зерттеу жүргізеді.
3. Жобаны бағалаудың тиісті тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жоба нәтижелерін ұсыну және бағалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоба нәтижелерін аудиторияға таныстыру үшін келісілген формат пен тиісті құралдарды қолданады.
2. Жоба нәтижелеріне бірегейлігі жағынан және бұдан арғы зерттеу жүргізу бағытында талдау жасайды.
КҚ 7. "Техник-механик" жұмысының негізгі түрлерін орындау
КМ 07. Диплом алды практика
Бұл модуль оқу үрдісінде алған білімі мен тәжірибелік икемдерді одан әрі жетілдіру мен жалпылауға; кәсіпорындарда үрдісті жүргізудің осы заманғы тәсілдерін, жаңа жабдықтарды, еңбекті ұйымдастыру, экологиялық мәселелерді шешу жолдарын үйренуге; дипломдық жобаны орындау үшін материалдарды жинау мен дайындауға бағытталған.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорынның жұмысын зерттеу және талдау.
Кәсіптік практика (диплом алды)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның құрылымын сипаттайды.
2. Кәсіпорынның участок, цех, түрлі бөлімдерінің қызмет түрлерін біледі.
3. Цех (участок) құрылымын, оның техникалық-экономикалық көрсеткіштерін сипаттайды.
4. Цех (участок) жабдықтарының жұмысын, оның құрылымдық кемшіліктерін талдайды.
5. Техникалық және техникалық-экономикалық есептерді орындайды.
6. Технологиялық үрдісінің ерекшелігін сипаттайды.
7. Кәсіпорынның жұмыс режимі, ішкі тәртібі туралы хабардар.
8. Технологиялық жабдықтар, технологиялық үрдістерді автоматтандыру құралдары мен жүйелерін сипаттайды.
9. Цехтың техникалық шаруашылығы құрылымын сипаттайды.
10. Негізгі жөндеу жұмыстарының бақылау тізбесін құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жоба тақырыбы бойынша материалдарды зерттеу, жинау және талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызмет көрсетілетін участок, өндірістің технологиялық сызбасын түсінеді.
2. Автоматика және өлшеу құралдарын, дайындық, негізгі және қосымша жабдықтарды пайдалану ережелерін, техникалық сипаттамасын, құрылысын түсінеді.
3. Қызмет көрсетілетін участок коммуникациясының сызбасын оқиды.
4. "Цифрлы Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын түсінеді.

5. Понимает принципы организации производства "Индустрия 4.0".
6. Понимает основы коммерциализации технологий.
7. Определяет виды конструкторско-технологической документации.
8. Владеет вопросами экономики производства.
9. Соблюдает требования охраны труда, промышленной и экологической безопасности.
Результат обучения: 3) Дублировать обязанности техника-механика.
Критерии оценки:
1. Подготавливает нормативные документы ремонта оборудования.
2. Проводит технический осмотр оборудования перед ремонтом.
3. Осуществляет контроль ремонтных работ.
4. Изыскивает способы и меры, исключающие травматизм.
5. Выполняет задания, предусмотренные производственными планами участка.
6. Организовывает и осуществляет работу на производственных участках предприятия.
7. Выбирает и правильно эксплуатирует оборудование.
8. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
9. Проводит инструктаж на рабочем месте.
10. Оформляет документацию технического обслуживания ремонта оборудования.
11. Понимает правами и обязанностями техника-механика.
Примечание:
Использованные аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 258
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 681
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Точное машиностроение"
Код и профиль образования:
1000000 - Металлургия и машиностроение. Технология машиностроения
Специальность:
1017000 - Точное машиностроение
Квалификация:

5. "Индустрия 4.0" өндірісін ұйымдастыру принциптерін түсінеді.
6. Технологияны коммерцияландыру негіздерін түсінеді.
7. Конструкторлық- технологиялық құжаттама түрлерін анықтайды.
8. Өндіріс экономикасы мәселелерін біледі.
9. Еңбекті қорғау, өнеркәсіптік және экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Техник-механик міндеттерін қосарлап атқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдыққа жөндеу жүргізудің нормативтік құжаттарын әзірлейді.
2. Жөндеу алдында жабдыққа техникалық бақылау жүргізеді.
3. Жөндеу жұмыстарын бақылауды жүзеге асырады.
4. Жарақатқа жол бермеудің әдістері мен тәсілдерін ойластырады.
5. Участоктың өндірістік жоспарында көрсетілген тапсырмаларды орындайды.
6. Кәсіпорынның өндірістік участоктарында жұмысты ұйымдастырады және жүргізеді.
7. Жабдықты таңдайды және дұрыс қолданады.
8. Мамандық бойынша стандарттарды және оларды бақылау тәсілдерін біледі.
9. Жұмыс орнында нұсқамалық жүргізеді.
10. Жабдыққа жөндеу жүргізудің техникалық құжаттамасын рәсімдейді.
11. Техник-механик құқықтары мен міндеттерін түсінеді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзыреттер;
КҚ - кәсіптік құзыреттер;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
258-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
681-қосымша
"Дәл машина жасау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні: 1000000 - Металлургия және машина жасау. Машина жасау технологиясы
Мамандығы: 1017000 - Дәл машина жасау

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "101701 3 – Техник-механик"
ПК 1. Определять область профессиональной деятельности при осуществлении технологии производства и эксплуатации оборудования
ПМ 01. Определение области профессиональной деятельности при осуществлении технологии производства и эксплуатации оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения области профессиональной деятельности при осуществлении технологии производства и эксплуатации оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила оформления чертежей, геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей; машиностроительное черчение, категории изображений на чертеже: виды, разрезы, сечения; проекционное черчение, применение методов решения графических задач;
основные правила выполнения и оформления чертежей; сборочные чертежи в инженерно-технических программах; техническое нормирование; состав технической нормы времени; методы нормирования, фотографирование рабочего времени; нормирование заготовительных и ремонтных работ, нормирование существующих, новых и перспективных технологических процессов; основные методы изучения строения и свойств металлов, сплавов и неметаллических материалов; классификацию конструкционных материалов: металлы, сплавы, чугуны, легированные стали, их свойства, характеристики и области применения;
основные виды и электрические характеристики внутренней изоляции электроустройств, применяемые виды внутренней изоляции и материалы, используемые для их изготовления, основные электротехнические законы и методы анализа электрических и магнитных цепей, и электромагнитного поля; применение методов и средств измерения электрических и неэлектрических величин;
применение и повышение надежности электронных приборов и устройств;
монтаж электронных устройств, область применения, практические навыки при выполнении монтажных работ, владение инструментом соблюдение техники безопасности при выполнении монтажных работ; графические символы; технические термины и чертежи; структурные и монтажные схемы; условные графические обозначения проводов и жгутов; условные графические обозначения радиоэлементов; оборудование, применяемое при монтаже; технологию монтажных работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять техническое состояние изоляции; выполнять чертежи и схемы изделий по специальности; выполнять техническое конструирование, применяя комплексы системы автоматизированного проектирования; применять основные электротехнические законы и методы анализа электрических и магнитных цепей, и электромагнитного поля; применять методы и средства измерения электрических и неэлектрических величин; определять сопротивление шунта и добавочные сопротивления; подбирать измерительные трансформаторы; определять параметры электрической цепи; использовать точные приборы и выполнять схемы включения;
подбирать регистрирующий прибор; применять устройства вычислительной техники при измерениях, информационно-измерительные системы; читать типовые электронные схемы; выполнять эксперименты по лабораторному исследованию электронных приборов и устройств; производить расчеты по основным расчетным соотношениям; применять приборы и устройства промышленной электроники; производить отдельные несложные работы по обслуживанию и ремонту электрооборудования; проводить сравнительный анализ с требованиями нормативных документов и оценивать результаты монтажа; выбирать материалы и элементы по параметрам соответствующим требованиям отраслевого стандарта; определять номиналы резисторов и конденсаторов; оценивать работу радиоэлементов, жгутов и линий связи; производить проверку полупроводниковых приборов, производить анализ произведенных замеров; организовывать рабочее место; выбирать методы пайки, припои и флюсы; производить механический и электрический монтаж электронной аппаратуры; выполнять контроль и испытание монтажа.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами профессии.
Введение в специальность
Черчение
Вычислительная техника
Электротехнические материалы
Теоретические основы электротехники
Электрические измерения
Основы электроники
Производственное обучение (электромонтажные работы)
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"101701 3 – Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Жабдықтарды өндіру және пайдалану технологиясын жүзеге асыру кезінде кәсіптік қызмет саласын анықтау
КМ 01. Жабдықтарды өндіру және пайдалану технологиясын жүзеге асыру кезінде кәсіптік қызмет саласын анықтау
Бұл модуль жабдықтарды өндіру және пайдалану технологиясын жүзеге асыру кезінде кәсіптік қызмет саласын анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: техникалық детальдардың контурларын сызу, геометриялық құру және сызу ережесін; машина жасау сызбасын, сызбадағы суреттердің категорияларын: түрлері, кесінділері, қималары; проекциялық сызу, графикалық есептерді шешу әдістерін қолдану;
сызбаларды орындау және рәсімдеудің негізгі ережелерін; инженерлік-техникалық бағдарламалардағы құрастыру сызбаларын; техникалық нормалау; уақыттың техникалық нормасының құрамы; нормалау әдістері, жұмыс уақытын суретке түсіруді; дайындау және жөндеу жұмыстарын нормалау, бар, жаңа және перспективалық технологиялық процестерді нормалауды; металдардың, қорытпалар мен металл емес материалдардың құрылысы мен қасиеттерін зерттеудің негізгі әдістерін; конструкциялық материалдардың жіктелуі: металдар, қорытпалар, шойын, қоспаланған болат, олардың қасиеттері, сипаттамалары және қолданылу саласын;
электр құрылғылардың ішкі оқшауламасының негізгі түрлері мен электрлік сипаттамалары, ішкі оқшаулаудың қолданылатын түрлері және оларды дайындау үшін пайдаланылатын материалдар, электр және магнит тізбектерін және электромагниттік өрісті талдаудың негізгі электротехникалық заңдары мен әдістері; электр және электрлік емес шамаларды өлшеу әдістері мен құралдарын қолдануды;
электронды аспаптар мен құрылғыларды қолдану және олардың сенімділігін арттыруды;
электрондық құрылғыларды монтаждау, қолдану саласы, монтаждау жұмыстарын орындау кезіндегі практикалық дағдылар, құрал-сайманды меңгеру монтаждау жұмыстарын орындау кезінде қауіпсіздік техникасын сақтауды; графикалық символдар; техникалық терминдер мен сызбаларды; құрылымдық және монтаждық схемалар; сымдар мен бұраулардың шартты графикалық белгілері; радиоэлементтердің шартты графикалық белгілері; монтаждау кезінде қолданылатын жабдықтар; монтаждау жұмыстарының технологиясын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: оқшаулаудың техникалық жағдайын анықтауды; мамандық бойынша бұйымдардың сызбалары мен сызбаларын орындауды; автоматтандырылған жобалау жүйесінің кешендерін қолдана отырып, техникалық құрастыруды; электр және магниттік тізбектерді және электромагниттік өрісті талдаудың негізгі электротехникалық заңдары мен әдістерін қолдануды; электр және электрлік емес шамаларды өлшеу әдістері мен құралдарын қолдануды; шунт кедергісін және қосымша кедергіні анықтауды; өлшеу трансформаторларын таңдауды; электр тізбегінің параметрлерін анықтауды; дәл аспаптарды пайдалану және қосу сұлбаларын орындауды;
тіркеу аспабын таңдауды; өлшеу кезінде есептеуіш техника құрылғыларын, ақпараттық-өлшеу жүйелерін қолдануды; типтік электрондық схемаларды оқуды; электрондық аспаптар мен құрылғыларды зертханалық зерттеу бойынша эксперименттерді орындауды; негізгі есептік қатынастар бойынша есептер жүргізуді; өнеркәсіптік электрониканың аспаптары мен құрылғыларын қолдануды; электржабдықтарға қызмет көрсету және жөндеу бойынша жекелеген күрделі емес жұмыстарды жүргізуді; нормативтік құжаттардың талаптарымен салыстырмалы талдау жүргізу және электржабдықтардың монтаждау нәтижелерін бағалауды; сәйкес параметрлер бойынша материалдар мен элементтерді таңдауды; резисторлар мен конденсаторлардың номиналдарын анықтауды; радиоэлементтердің, жгуттар мен байланыс желілерінің жұмысын бағалауды; жартылай өткізгіш аспаптарды тексеру, жүргізілген өлшеулерге талдау жүргізуді; жұмыс орнын ұйымдастыруды; дәнекерлеу, дәнекер және флюстер әдістерін таңдауды; электрондық аппаратураның механикалық және электрлік монтажын жүргізуді; монтажды бақылауды және сынауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мамандықтың жалпы мәселелерін меңгеру.
Мамандыққа кіріспе
Сызу
Есептеу техникасы
Электр техникалық материалдар
Электротехниканың теориялық негіздері
Электрлік өлшемдер
Электроника негіздері
Өндірістік оқыту (электр монтаждау жұмыстары)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает роль и назначение профессии по специальности "Точное (электротехническое) машиностроение".
2. Владеет общими знаниями в области назначения и эксплуатации оборудования.
3. Выполняет простые производственные работы.
Результат обучения: 2) Владеть методами и приемами технического черчения.
Критерии оценки:
1. Понимает правила оформления чертежей, геометрические построения и правила вычерчивания контуров технических деталей.
2. Анализирует требования стандартов ЕСКД (Единой системы конструкторской документации) и ЕСТД (Единой системы технологической документации) при оформлении и составлении чертежей и схем.
3. Владеет методами и средствами инженерной графики, основными понятиями о технических средствах отображения графической информации.
4. Выполняет техническое конструирование, применяя комплексы САПР (систем автоматизированного проектирования).
5. Оформляет сборочные чертежи по эскизам.
6. Разрабатывает и составляет спецификации к машиностроительным чертежам.
7. Выполняет проекционное черчение, применяя методы решения графических задач в машиностроительном черчении и приемы выполнения чертежей и схем изделий по специальности.
Результат обучения: 3) Применять на практике знания по вычислительной технике.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение, организацию понятий электронно-вычислительных машин, общее устройство, структуру персонального компьютера.
2. Характеризует устройство и назначение средств ввода и вывода информации, интерфейсные функции и технические характеристики интерфейсов ввода/вывода, технические характеристики программного обеспечения, назначение портов.
3. Владеет навыками использования возможностей программного обеспечения, управления внутренними и внешними устройствами персонального компьютера.
4. Выполняет установку и настройку операционной системы и программного обеспечения.
5. Выполняет решение технических задач по специальности.
Результат обучения: 4) Определять свойства и применение электротехнических материалов.
Критерии оценки:
1. Понимает основные методы изучения строения и свойств металлов, сплавов и неметаллических материалов.
2. Классифицирует конструкционные материалы: металлы, сплавы, чугуны, легированные стали, сплавы на основе меди, титана, магния.
3. Понимает свойства, марку и область применения сплавов.
4. Применет методы получения и свойства металлических порошков.
5. Характеризует классификацию, свойства, маркировку твердых сплавов и новых сверхтвердых сплавов.

1. "Дәл (электротехникалық) машина жасау" мамандығы бойынша мамандықтың рөлі мен мақсатын түсінеді.
2. Жабдықты пайдалану және тағайындау саласында жалпы білімі бар.
3. Қарапайым өндірістік жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Техникалық сызудың әдістері мен тәсілдерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сызбаларды рәсімдеу ережелерін, геометриялық құрылымдарды және техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережелерін түсінеді.
2. Сызбалар мен схемаларды рәсімдеу және жасау кезінде КҚБЖ (конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі) және ТҚБЖ (технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесі) стандарттарының талаптарын талдайды.
3. Инженерлік графика әдістері мен құралдарын, графикалық ақпаратты бейнелеудің техникалық құралдары туралы негізгі түсініктерді біледі.
4. Автоматтандырылған жобалау жүйелер (АЖЖ) кешендерін қолдана отырып, техникалық құрастыруды орындайды.
5. Эскиздер бойынша құрастыру сызбаларын рәсімдейді.
6. Машина жасау сызбаларына мамандануларды әзірлейді және жасайды.
7. Машина жасау сызуында графикалық есептерді шешу әдістерін және мамандық бойынша бұйымдардың сызбалары мен сызбаларын орындау тәсілдерін қолдана отырып, проекциялық сызуды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Есептеу техникасы бойынша білімді практикада қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электронды-есептеу машиналарының мақсатын, түсінігін ұйымдастыруды, жалпы құрылымын, дербес компьютердің құрылымын түсінеді.
2. Ақпаратты енгізу және шығару құралдарының құрылғысы мен арналуын, енгізу/шығару интерфейстерінің интерфейстік функциялары мен техникалық сипаттамаларын, бағдарламалық қамтамасыз етудің техникалық сипаттамаларын, порттардың міндетін сипаттайды.
3. Бағдарламалық қамтамасыз ету мүмкіндіктерін пайдалану, дербес компьютердің ішкі және сыртқы құрылғыларын басқару дағдыларын меңгерген.
4. Операциялық жүйе мен бағдарламалық жасақтаманы орнатуды және баптауды орындайды.
5. Мамандық бойынша техникалық міндеттерді шешуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Электр техникалық материалдардың қасиеттері мен қолданылуын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металдардың, қорытпалар мен металл емес материалдардың құрылысы мен қасиеттерін зерттеудің негізгі әдістерін түсінеді.
2. Конструкциялық материалдарды жіктейді: металдар, қорытпалар, шойын, қоспаланған болат, мыс, титан, магний негізіндегі қорытпалар.
3. Қорытпалардың қасиеттерін, маркасын және қолданылу саласын түсінеді.
4. Металл ұнтақтарды алу әдістері мен қасиеттерін қолданады.
5. Қатты қорытпалар мен жаңа аса қатты қорытпалардың жіктелуін, қасиеттерін, таңбалануын сипаттайды.

6. Владеет методами и способами определения их свойств, характеристик и областью применения.
7. Выполняет обработку материалов.
Результат обучения: 5) Применять основные электротехнические законы и методы анализа электрических и магнитных цепей, и электромагнитного поля.
Критерии оценки:
1. Понимает основные электрические и магнитные явления, их физическую сущность и возможность практического использования.
2. Понимает физические законы, на которых основана электротехника и вытекающие из этих законов следствия, правила, методы расчетов, термины и определения теоретической электротехники.
3. Применяет условные графические обозначения элементов электрических цепей, применяемых в электрических расчетных схемах (схемах замещения).
4. Анализирует электрические цепи постоянного однофазного и трехфазного синусоидального токов, линейные цепи с периодическими несинусоидальными напряжениями и токами и нелинейные цепи постоянного тока и переменного тока.
5. Анализирует переходные процессы в электрических цепях и в электрических цепях с распределенными параметрами.
6. Выполняет расчеты электрических цепей постоянного и переменного тока.
7. Определяет параметры электрических величин и времени протекания переходных процессов.
8. Выполняет подготовку рабочего места с соблюдением условий безопасности для выполнения планируемой работы.
Результат обучения: 6) Применять методы и средства измерения электрических и неэлектрических величин.
Критерии оценки:
1. Понимает основные метрологические понятия и термины, характеристики процесса измерений, системы погрешностей, методы и принципы измерений, способы определения систематических и случайных погрешностей измерений.
2. Знает определения и классификацию измерений, единицы физических величин.
3. Характеризует контрольно-измерительные приборы.
4. Читает принципиально-электрические, монтажные и структурные схемы.
5. Владеет информацией об электрических измерениях, электромеханических приборах, электронно-лучевых приборах, аналоговых средствах динамических измерений, цифровых средствах статических и динамических измерений, методике их применения.
6. Применяет методы и средства измерения неэлектрических величин.
7. Выполняет определение схем включения приборов для различных измерений, сопротивления шунта и добавочных сопротивлений, выбор измерительных трансформаторов, определение параметров электрических цепей.
8. Применяет точные приборы и схемы включения.
9. Осуществляет выбор регистрирующего прибора.
10. Использует устройства вычислительной техники при измерениях, информационно-измерительные системы.

6. Олардың қасиеттерін, сипаттамаларын және қолдану саласын анықтау әдістері мен тәсілдерін меңгерді.
7. Материалдарды өңдеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Электр және магнит тізбектері мен электромагниттік өрісті талдаудың негізгі электр техникалық заңдарын және әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі электрлік және магниттік құбылыстарды, олардың физикалық мәнін және практикалық пайдалану мүмкіндігін түсінеді.
2. Электротехника негізделген физикалық заңдарды және осы тергеу заңдарынан туындайтын теориялық электротехниканың ережелерін, есептеу әдістерін, терминдері мен анықтамаларын түсінеді.
3. Электр есептік схемаларда (алмастыру схемаларында) қолданылатын электр тізбектері элементтерінің шартты графикалық белгілерін қолданады.
4. Тұрақты бірфазалы және үшфазалы синусоидалды токтардың электр тізбектерін, периодикалық синусоидалды емес кернеулермен және токтармен сызықты емес тізбектерді және тұрақты ток пен айнымалы токтың сызықты емес тізбектерін талдайды.
5. Электр тізбектеріндегі және таратылған параметрлері бар электр тізбектеріндегі өтпелі процестерді талдайды.
6. Тұрақты және айнымалы токтың электр тізбектерін есептеуді орындайды.
7. Электр шамаларының параметрлерін және өтпелі процестердің өту уақытын анықтайды.
8. Жоспарланған жұмысты орындау үшін қауіпсіздік шарттарын сақтай отырып, жұмыс орнын дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Электрлік және электрлік емес шамаларды өлшеу әдістері мен құралдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі метрологиялық ұғымдар мен терминдерді, өлшеу процесінің сипаттамасын, қателіктер жүйесін, өлшеу әдістері мен принциптерін, өлшеудің жүйелі және кездейсоқ қателіктерін анықтау тәсілдерін түсінеді.
2. Өлшеулердің анықтамасы мен жіктелуін, физикалық шамалардың бірліктерін біледі.
3. Бақылау-өлшеу аспаптарын сипаттайды.
4. Принципті-электрлік, монтаждық және құрылымдық схемаларды оқиды.
5. Электрлік өлшеулер, электромеханикалық аспаптар, электронды-сәулелік аспаптар, динамикалық өлшеудің аналогтық құралдары, статикалық және динамикалық өлшеудің сандық құралдары, оларды қолдану әдістемесі туралы ақпаратты біледі.
6. Электрлік емес шамаларды өлшеу әдістері мен құралдарын қолданады.
7. Әртүрлі өлшеуге арналған аспаптарды қосу сызбасын, шунт кедергісін және қосымша кедергіні анықтауды, өлшеу трансформаторларын таңдауды, электр тізбектерінің параметрлерін анықтауды орындайды.
8. Дәл аспаптар мен қосу сұлбаларын қолданады.
9. Тіркеуші құралды таңдауды жүзеге асырады.
10. Өлшеу кезінде есептеуіш техника құрылғыларын, ақпараттық-өлшеу жүйелерін пайдаланады.

11. Определяет показания электроизмерительных приборов и проводит анализ их результатов.
12. Выполняет инструкции при работе с контрольно-измерительными приборами.
Результат обучения: 7) Определять применение и повышение надежности электронных приборов и устройств.
Критерии оценки:
1. Понимает терминологию, размерность величин и их основные соотношения.
2. Анализирует работу устройств и характеристики электронных, ионных, полупроводниковых приборов.
3. Владеет информацией об интегральных микросхемах, усилителях, источниках питания, выпрямителях, сглаживающих фильтрах, умножителях напряжения, стабилизаторах, инверторах и преобразователях частоты.
4. Владеет знаниями об устройстве и области применения генераторов линейных колебаний, элементов импульсных и цифровых устройств, о характеристиках элементов микропроцессорной техники, типовые схемы электронных устройств.
5. Владеет навыками в области применения и эксплуатации приборов и устройств промышленной электроники.
6. Определяет уровень надежности электронных, ионных и полупроводниковых приборов в процессе эксплуатации и техническом обслуживании.
7. Выполняет эксперименты по лабораторному исследованию электронных приборов и устройств, расчеты по основным расчетным соотношениям.
Результат обучения: 8) Выполнять отдельные несложные работы по обслуживанию и ремонту электрооборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность основных электромонтажных операций, технологический процесс электромонтажа.
2. Осуществляет чистку и продувку сжатым воздухом элементов электрооборудования с частичной разборкой, промывкой и протиркой деталей.
3. Выполняет чистку контактов и контактных поверхностей, разделку, сращивание, изоляцию и пайку проводов напряжением до 1000 В.
4. Прокладывает установочные провода и кабели.
ПК 2. Обеспечить безопасные условия труда в сфере профессиональной деятельности
ПМ 02. Обеспечение безопасных условий труда в сфере профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения безопасных условий труда на производстве и на рабочем месте, знакомит с технологией производства и с основным оборудованием производственных цехов;
позволяет получать представления о будущей специальности.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: основные задачи и правовые основы охраны труда; общие нормы охраны труда; нормы безопасности технологических процессов; правила техники безопасности при обслуживании оборудования; правила противопожарной техники и производственной санитарии; виды инструктажей; причины профессиональных заболеваний и травматизма на предприятии.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применять на практике знания по охране труда, пожарной безопасности и охране окружающей среды; определять степень опасности воздействия опасных производственных факторов на человека;
использовать коллективные и индивидуальные средства защиты; оценивать состояние пострадавшего и оказывать первую помощь.
Результат обучения: 1) Владеть общими вопросами охраны труда.
Охрана труда
Ознакомительная практика
Критерии оценки:

11. Электр өлшеу аспаптарының көрсеткіштерін анықтайды және олардың нәтижелеріне талдау жүргізеді.
12. Бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу кезінде нұсқаулықтарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 7) Электронды аспаптар мен құрылғылардың қолданылуын және сенімділігін арттыруды анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Шамалардың терминологиясын, өлшемділігін және олардың негізгі арақатынасын түсінеді.
2. Электронды, иондық, жартылай өткізгіш аспаптардың құрылғылары мен сипаттамаларын талдайды.
3. Интегралды микросхемалар, күшейткіштер, қорек көздері, түзеткіштер, тегістейтін сүзгілер, кернеуді көбейтушілер, тұрақтандырғыштар, инверторлар және жиілік түрлендіргіштері туралы ақпаратты біледі.
4. Сызықты тербелістер генераторларын, импульстік және цифрлық құрылғылар элементтерін қолдану саласы мен құрылымы туралы, микропроцессорлық техника элементтерінің сипаттамасы туралы, электрондық құрылғылардың типтік схемалары туралы білімдерді меңгерді.
5. Өнеркәсіптік электроника құралдары мен құрылғыларын қолдану және пайдалану саласындағы дағдыларды меңгерді.
6. Пайдалану және техникалық қызмет көрсету процесінде электрондық, иондық және жартылай өткізгіш аспаптардың сенімділік деңгейін анықтайды.
7. Электрондық аспаптар мен құрылғыларды зертханалық зерттеу бойынша эксперименттерді, негізгі есептік қатынастар бойынша есептерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 8) Электр жабдығына қызмет көрсету және жөндеу бойынша жекелеген күрделі емес жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі электр монтаждық операциялардың мәнін, электр монтаждаудың технологиялық процесін түсінеді.
2. Бөлшектерді ішінара бөлшектеу, жуу және сүрту арқылы электр жабдығының элементтерін сығылған ауамен тазартуды және үрлеуді жүзеге асырады.
3. Кернеуі 1000 В дейінгі сымдардың түйіспелері мен түйіспе беттерін тазалауды, бөлшектеуді, жалғауды, оқшаулауды және дәнекерлеуді орындайды.
4. Орнату сымдары мен кабельдерін төсейді.
КҚ 2. Кәсіптік қызмет саласында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету
КМ 02. Кәсіптік қызмет саласында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету
Бұл модуль өндірісте және жұмыс орнында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды, өндіріс технологиясымен және өндірістік цехтердің негізгі жабдықтарымен таныстырады; болашақ мамандығы туралы түсінік алуға мүмкіндік береді.
Модульді игеру нәтижесінже білім алушылар: еңбекті қорғаудың негізгі міндеттері мен құқықтық негіздерін; еңбекті қорғаудың жалпы нормаларын; технологиялық процестердің қауіпсіздік нормаларын; жабдықтарға қызмет көрсету кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін; өртке қарсы техника мен өндірістік санитария ережелерін; нұсқамалар түрлерін; кәсіпорында кәсіптік аурулар мен жарақаттанудың себептерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және қоршаған ортаны қорғау бойынша білімдерін практикада қолдануды; адамға қауіпті өндірістік факторлардың әсер ету қауіптілігінің дәрежесін анықтауды; ұжымдық және жеке қорғану құралдарын пайдалануды; зардап шегушінің жағдайын бағалауды және алғашқы көмек көрсетуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың жалпы мәселелерін меңгеру.
Еңбекті қорғау
Таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основы трудового законодательства Республики Казахстан и обеспечение охраны труда.
2. Владеет основными терминами, понятиями и определениями в области охраны труда.
3. Владеет основами промышленной безопасности СУОТ (система управления охраной труда).
4. Владеет информацией об основных требованиях охраны окружающей среды и экологии и методике оценки воздействия на окружающую среду.
5. Соблюдает нормы и требования промышленной и пожарной безопасности.
6. Владеет информацией о коллективном и трудовом договорах, условиях и порядке заключения и расторжения договора.
7. Владеет всеми видами инструктажа.
8. Выполняет распределение рабочего времени и времени отдыха в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
9. Выполняет правила трудовой и производственной дисциплины.
10. Поддержавает рабочее место в соответствии с установленными нормами и правилами.
Результат обучения: 2) Владеть вопросами техники безопасности на производстве.
Критерии оценки:
1. Выполняет правила техники безопасности при эксплуатации технологического оборудования и электрооборудования на квалификационную группу по технике безопасности не ниже III.
2. Использует нормы и правила электробезопасности и принимает меры и средства защиты от поражения электрическим током.
3. Владеет знаниями о видах и причинах травматизма.
4. Владеет знаниями о причинах возникновения несчастных случаев. и коэффициентах травматизма.
5. Применяет методы профилактики травматизма и мероприятий по предупреждению производственных травм.
6. Выполняет мероприятия по выявлению и устранению возможных опасных производственных факторов.
7. Владеет знаниями о мероприятиях по оказанию первой доврачебной помощи при несчастных случаях (ушибах, порезах, ожогах, отравлениях, обморожениях, поражениях электрическим током).
8. Соблюдает правила и нормы охраны труда, требований экологической безопасности при производстве ремонтных работ.
Результат обучения: 3) Владеть вопросами промышленно-санитарной гигиены на производстве.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения профессиональных заболеваний.
2. Владеет физиолого-гигиеническими основами трудового процесса на рабочих местах.
3. Владеет знаниями о видах профессиональных заболеваний, вызванных биологическими, химическими, физическими факторами промышленного производства.
4. Владеет знаниями об опасных и вредных производственных факторов.
5. Владеет знаниями о электромагнитных полях и их источниках на производстве.
6. Использует методы защиты от электромагнитных полей.

1. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының негіздерін және еңбекті қорғауды қамтамасыз етуді түсінеді.
2. Еңбекті қорғау саласындағы негізгі терминдерді, ұғымдар мен анықтамаларды меңгерді.
3. ЕҚБЖ өнеркәсіптік қауіпсіздік негіздерін (еңбекті қорғауды басқару жүйесі) меңгереді.
4. Қоршаған ортаны және экологияны қорғаудың негізгі талаптары және қоршаған ортаға әсерді бағалау әдістемесі туралы ақпаратқа ие.
5. Өнеркәсіптік және өрт қауіпсіздігінің нормалары мен талаптарын сақтайды.
6. Ұжымдық және еңбек шарттары, шартты жасасу және бұзу шарттары мен тәртібі туралы ақпаратты иеленеді.
7. Нұсқаудың барлық түрлерін меңгерді.
8. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жұмыс уақыты мен демалыс уақытын бөлуді орындайды.
9. Еңбек және өндірістік тәртіп ережелерін орындайды.
10. Белгіленген нормалар мен ережелерге сәйкес жұмыс орнын күтіп ұстайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістегі қауіпсіздік техникасын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. III төмен емес қауіпсіздік техникасы бойынша біліктілік тобына технологиялық жабдықтар мен электр жабдықтарын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін орындайды.
2. Электр қауіпсіздігі нормалары мен ережелерін қолданады және электр тогының зақымдануынан қорғау шаралары мен құралдарын қабылдайды.
3. Жарақаттанудың түрлері мен себептері туралы білімді меңгерді.
4. Жазатайым оқиғалардың пайда болу себептері және жарақаттану коэффициенттері туралы білімді меңгерген.
5. Жарақаттанудың алдын алу әдістерін және өндірістік жарақаттардың алдын алу бойынша іс-шараларды қолданады.
6. Ықтимал қауіпті өндірістік факторларды анықтау және жою жөніндегі іс-шараларды орындайды.
7. Жазатайым оқиғалар кезінде (соғылу, кесу, күйік, улану, үсу, электр тоғымен зақымдану) дәрігерге дейінгі алғашқы көмек көрсету бойынша іс-шаралар туралы білімдерді меңгерді.
8. Еңбекті қорғау ережелері мен нормаларын, жөндеу жұмыстарын жүргізу кезінде экологиялық қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістегі өнеркәсіптік-санитарлық гигиена мәселелерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік аурулардың пайда болу себептерін түсінеді.
2. Жұмыс орындарында еңбек процесінің физиологиялық-гигиеналық негіздерін меңгерген.
3. Өнеркәсіптік өндірістің биологиялық, химиялық, физикалық факторларынан туындаған кәсіптік аурулардың түрлері туралы білімді меңгерген.
4. Қауіпті және зиянды өндірістік факторлар туралы білімді меңгерген.
5. Электрмагниттік өріс және олардың өндірісіндегі көздері туралы білімдерді меңгерген.
6. Электромагниттік өрістен қорғау әдістерін қолданады.

7. Выполняет оценку уровня воздействия опасных и вредных производственных факторов.
8. Соблюдает инструкции по производственной санитарие.
9. Соблюдает гигиенические требования к рабочей одежде, уход за ней и правила ее хранения.
Результат обучения: 4) Владеть информацией о деятельности предприятия.
1. Понимает производственную деятельность предприятия, структуру управления, функции основных подразделений.
2. Владеет знаниями об инновационной и инвестиционной политике предприятия, внешнеэкономической деятельности предприятия.
3. Понимает планирование деятельности организации.
4. Анализирует структуру производственного процесса, характеристики деятельности подразделений и служб.
5. Владеет информацией об основах коммерциализации технологий.
ПК 3. Контролировать и принимать собранные простые электротехнические изделия, отдельные узлы и механизмы электрических машин, аппаратов и приборов по чертежам и техническим условиям
ПМ 03. Контроль и приемка собранных простых электротехнических изделий, отдельных узлов и механизмов электрических машин, аппаратов и приборов по чертежам и техническим условиям
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения комплекса взаимосвязанных процессов, происходящих в технических системах в процессе эксплуатации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: физическую сущность явлений, происходящих в материалах при воздействии на них различных факторов в условиях производства и эксплуатации; зависимость между составом, строением и свойствами материалов; законы механики, включающие в себя аксиомы статики, кинематики и динамики;
условия равновесия и движения жидкостей и газов, взаимодействие между жидкостями и твердыми телами; основы метрологии, стандартизации и сертификации; категории и виды стандартов, экономичное использование всех видов ресурсов; нормативные документы по стандартизации; совместимость и взаимозаменяемость продукции; единую систему измерений;
выполнение работ с соблюдением действующих процедур системы менеджмента качества; механизмы и приспособления для такелажных работ; виды конструкции и размеры канатов; детали для соединения стальных канатов и для изготовления строп, полиспастов, в соответствии с их назначением, характеристиками.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять виды и уравнения движения твердого тела и механических систем, понимать конструктивные характеристики технических устройств, определять технические параметры элементов систем передач, выполнять испытание, наладку и контроль механизмов оборудования согласно требованиям технологического процесса; выполнять расчеты потребных расходов и давлений, расчет потерь в гидравлических линиях, производить расчеты и проектирование различных устройств с жидкостью в качестве рабочей среды, определять соответствие изделий Государственным стандартам;
понимать и представлять сущность работы, которая позволяет достичь обеспечения взаимопонимания между разработчиками, изготовителями, продавцами и потребителями (заказчиками); устанавливать оптимальные требования к номенклатуре и качеству продукции в интересах потребителя и государства, в том числе, обеспечивающих ее безопасность для окружающей среды, жизни, здоровья и имущества; установлению требований по совместимости, а также взаимозаменяемости продукции; созданию системы каталогизации для обеспечения потребителей информацией о номенклатуре и основных показателях продукции;
выполнять такелажные работы.
Результат обучения:1) Изучить свойства материалов в зависимости от состава и обработки, методов их упрочнения.
Материаловедение
Основы технической механики
Основы механики жидкостей и газов
Основы стандартизации и метрологии
Производственное обучение (такелажные работы)
Критерии оценки:

7. Қауіпті және зиянды өндірістік факторлардың әсер ету деңгейін бағалауды орындайды.
8. Өндірістік санитария бойынша нұсқаулықтарды сақтайды.
9. Жұмыс киіміне, оған күтім жасауға қойылатын гигиеналық талаптарды және оны сақтау ережесін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорынның қызметі туралы ақпаратты білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның өндірістік қызметін, басқару құрылымын, негізгі бөлімшелердің функцияларын түсінеді.
2. Кәсіпорынның инновациялық және инвестициялық саясаты, кәсіпорынның сыртқы экономикалық қызметі туралы білімі бар.
3. Ұйым қызметін жоспарлауды түсінеді.
4. Өндірістік процестің құрылымын, бөлімшелер мен қызметтер қызметінің сипаттамасын талдайды.
5. Технологияларды коммерцияландыру негіздері туралы ақпаратты меңгерді.
КҚ 3. Құрастырылған қарапайым электр техникалық бұйымдарды, электр машиналарының жекелеген тораптары мен механизмдерін, аппараттар мен аспаптарды сызбалар мен техникалық шарттар бойынша бақылау және қабылдау
КМ 03. Құрастырылған қарапайым электр техникалық бұйымдарды, электр машиналарының жекелеген тораптары мен механизмдерін, аппараттар мен аспаптарды сызбалар мен техникалық шарттар бойынша бақылау және қабылдау
Бұл модуль пайдалану процесінде техникалық жүйелерде болып жатқан өзара байланысты процестер кешенін меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: өндіріс және пайдалану жағдайында әртүрлі факторлардың әсер етуі кезінде материалдарда болып жатқан құбылыстардың физикалық мәнін; материалдардың құрамы, құрылысы және қасиеттері арасындағы тәуелділігін; статика, кинематика және динамика аксиомаларын қамтитын механика заңдарын;
сұйықтар мен газдардың тепе-теңдік және қозғалысының шарттарын, сұйықтар мен қатты денелер арасындағы өзара іс-қимылын; метрология, стандарттау және сертификаттау негіздерін; стандарттардың санаттары мен түрлерін, ресурстардың барлық түрлерін үнемді пайдалануды; стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарын; өнімнің үйлесімділігі және өзара алмасуын; бірыңғай өлшеу жүйесін;
сапа менеджменті жүйесінің қолданыстағы рәсімдерін сақтай отырып, жұмыстарды орындауды; такелаждық жұмыстарға арналған механизмдер мен құрылғыларын; арқандардың құрылымы мен өлшемдерін; олардың мақсатына, сипаттамаларына сәйкес болат арқандарды қосуға арналған және арқандарды, полиспасттарды дайындауға арналған бөлшектерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қатты дененің және механикалық жүйелердің қозғалыс теңдеулері мен түрлерін анықтауды,
техникалық құрылғылардың конструктивтік сипаттамаларын түсінуді,
беріліс жүйесі элементтерінің техникалық параметрлерін анықтауды, технологиялық процесс талаптарына сәйкес жабдықтар механизмдерін сынауды, реттеу және бақылауды; қажетті шығындар мен қысымдардың есебін орындауды, гидравликалық желілердегі шығындарды есептеуді, жұмыс ортасы ретінде сұйықтығы бар әртүрлі құрылғыларды есептеу және жобалауды, бұйымдардың мемлекеттік стандарттарға сәйкестігін анықтауды;
әзірлеушілер, дайындаушылар, сатушылар және тұтынушылар (тапсырыс берушілер) арасындағы өзара түсіністікті қамтамасыз етуге қол жеткізуге мүмкіндік беретін жұмыстың мәнін түсіну және ұсынуды; тұтынушы мен мемлекет мүддесінде өнімнің номенклатурасы мен сапасына, оның ішінде қоршаған орта, өмір, денсаулық және мүлік үшін қауіпсіздігін қамтамасыз ететін оңтайлы талаптарды белгілеуді; өнімнің үйлесімділігі, сондай-ақ өзара алмасуы жөніндегі талаптарды белгілеуді; тұтынушыларды өнімнің номенклатурасы мен негізгі көрсеткіштері туралы ақпаратпен қамтамасыз ету үшін каталогтау жүйесін құруды; такелаждық жұмыстарды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрамы мен өңделуіне байланысты материалдардың қасиеттерін, оларды нығайту әдістерін зерделеу.
Материалтану
Техникалық механика негіздері
Сұйық және газ механикасының негіздері
Стандарттау және метрология негіздері
Өндірістік оқыту (такелаждық жұмыстар)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует физическую сущность явлений, происходящих в материалах при воздействии на них различных факторов в условиях производства и эксплуатации, зависимость между составом, строением и свойствами материалов.
2. Понимает назначение и виды термической и термомеханической обработки.
3. Использует пути совершенствования методов термической и термомеханической обработки.
4. Применяет современные методы исследования структуры и прогнозирования эксплуатационных свойств материалов и изделий.
5. Выполняет эксперименты по упрочнению материалов для повышения высокой надежности и долговечности деталей, инструмента и изделий.
Результат обучения: 2) Применять основные законы статики, кинематики, динамики, механики твердого тела, законы трения.
Критерии оценки:
1. Понимает законы механики, включающие в себя аксиомы статики, кинематики и динамики, условия состояния покоя и движения твердых тел.
2. Разрабатывает виды и уравнения движения твердого тела и механических систем, виды преобразования механического движения.
3. Оценивает меры механического движения и меры причин, вызывающих это движение.
4. Решает задачи по основам конструирования и деталям машин.
5. Анализует механические явления, исходя из законов и теорем механики.
6. Применяет основные законы и методы механики к решению прикладных задач.
7. Выполняет анализ машин, аппаратов и приборов для определения кинематических и динамических характеристик.
8. Определяет эксплуатационную эффективность радиотехнических, электронных и электротехнических машин, аппаратов и приборов.
Результат обучения: 3) Применять в технике физические свойства жидкостей и газов.
Критерии оценки:
1. Владеет условиями равновесия и движения жидкостей и газов, взаимодействия между жидкостями и твердыми телами.
2. Использует закономерности, которые позволяют производить расчеты и проектирование различных устройств с жидкостью в качестве рабочей среды.
3. Выполняет расчеты потребных расходов и давлений, расчет потерь в гидравлических линиях.
Результат обучения: 4) Определять соответствие изделий Государственным стандартам.
Критерии оценки:
1. Знает основы метрологии, стандартизации и сертификации, основные понятия и определения.
2. Понимает различия между стандартами и техническими условиями, коды технико-экономической информации.
3. Использует способы контроля качества продукции, методами измерений погрешности и способами повышения точности измерений, информацию о системе допусков и посадок, квалитетах и параметрах шероховатости.

1. Өндіріс және пайдалану жағдайында әртүрлі факторлардың әсер етуі кезінде материалдарда болатын құбылыстардың физикалық мәнін, материалдардың құрамы, құрылысы мен қасиеттері арасындағы тәуелділікті білдіреді.
2. Термиялық және термомеханикалық өңдеудің мақсаты мен түрлерін түсінеді.
3. Термиялық және термомеханикалық өңдеу әдістерін жетілдіру жолдарын қолданады.
4. Материалдар мен бұйымдардың пайдалану қасиеттерін болжау және құрылымын зерттеудің заманауи әдістерін қолданады
5. Бөлшектердің, құрал-саймандардың және бұйымдардың жоғары сенімділігі мен ұзақ мерзімділігін арттыру үшін материалдарды нығайту жөніндегі эксперименттерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Статиканың, кинематиканың, динамиканың, қатты дене механикасының негізгі заңдарын, үйкеліс заңдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Механика заңдарын түсінеді, оған статика, кинематика және динамика аксиомалары, тыныштық жағдайы және қатты денелердің қозғалысы жағдайы кіреді.
2. Қатты дененің және механикалық жүйелердің қозғалыс түрлері мен теңдеулерін, механикалық қозғалыстың түрлендіру түрлерін әзірлейді.
3. Механикалық қозғалыс шараларын және осы қозғалысты тудыратын себептер шараларын бағалайды.
4. Машина бөлшектері мен құрастыру негіздері бойынша міндеттерді шешеді.
5. Механиканың заңдары мен теоремаларына сүйене отырып, механикалық құбылыстарды талдайды.
6. Қолданбалы есептерді шешуге механиканың негізгі заңдары мен әдістерін қолданады.
7. Кинематикалық және динамикалық сипаттамаларын анықтауға арналған машиналарды, аппараттар мен аспаптарды талдауды орындайды.
8. Радиотехникалық, электрондық және электротехникалық машиналардың, аппараттар мен аспаптардың пайдалану тиімділігін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сұйықтықтар мен газдардың физикалық қасиеттерін техникада қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сұйықтар мен газдардың тепе-теңдік және қозғалысы, сұйықтар мен қатты денелер арасындағы өзара әрекеттесу жағдайларын меңгерді.
2. Жұмыс ортасы ретінде сұйықтықты әртүрлі құрылғыларды есептеу мен жобалауды жүргізуге мүмкіндік беретін заңдылықтарды пайдаланады.
3. Қажетті шығындар мен қысымдардың есебін, гидравликалық желілердегі шығындардың есебін орындайды
Оқыту нәтижесі: 4) Бұйымдардың мемлекеттік стандарттарға сәйкестігін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Метрология, стандарттау және сертификаттау негіздерін, негізгі ұғымдар мен анықтамаларды біледі.
2. Стандарттар мен техникалық шарттар арасындағы айырмашылықтарды, техникалық-экономикалық ақпарат кодтарын түсінеді.
3. Өнім сапасын бақылау тәсілдерін, қателікті өлшеу әдістерін және өлшеу дәлдігін арттыру тәсілдерін, шектеулер мен қондыру жүйесі, кедір-бұдырлықтың квалитеттері мен параметрлері туралы ақпаратты қолданады.

4. Использует техническую документацию нормативно-технического контроля, сертификации и оценки качества продукции.
5. Выполняет технические измерения.
6. Производит контроль шероховатости и волнистости.
7. Выполняет контроль гладких цилиндрических поверхностей.
8. Контролирует резьбовые соединения.
9. Выполняет контроль углов и конусов.
10. Соблюдает требования к технологическим процессам, определенные техническими условиями и ГОСТами.
Результат обучения: 5) Осуществлять контроль при выполнении работ согласно процедурам системы менеджмента качества.
Критерии оценки:
1. Понимает процедуры системы менеджмента качества по выполняемой работе, критерии оценки качества.
2. Владеет характеристиками принципов функционирования систем управления качеством на предприятии на основе ISO 9001, по безопасности на рабочих местах ISO 45001, по экологии ISO 14001.
3.Выполняет функциональные обязанности по обеспечению качества.
Результат обучения: 6) Выполнять такелажные работы.
Критерии оценки:
1. Знает требования к грузовым и чалочным канатам, требования по допустимым нагрузкам на крюки и петли, правила эксплуатации строп и полиспастов.
2. Осуществляет выбор механизмов и приспособлений для такелажных работ, видов конструкции и размерами канатов, деталей для соединения стальных канатов и для изготовления строп, полиспастов, в соответствии с их назначением, характеристиками.
3. Владеет правилами проведения такелажных работ с применением простых средств и кранов, управляемых с пола.
4. Выполняет такелажные операции с применением кранов и других грузоподъемных машин.
5. Проводит строповку, подъем и перемещение грузов.
6. Соблюдает правила техники безопасности при выполнении такелажных работ.
ПК 4. Обеспечить контроль технического состояния механизмов и узлов электрических машин
ПМ 04. Контроль технического состояния механизмов и узлов электрических машин
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения контроля технического состояния механизмов и узлов электрических машин.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: роль и значимость точности изготовления деталей, соединений и машиностроительных сборочных единиц, точности формы и взаимного расположения поверхностей; физические основы процесса резания; основы технологии обработки деталей на различных станках; основы проектирования производственных и технологических процессов в машиностроении; основы проектирования приспособлений; технологии изготовления деталей машин; основы обработки валов, втулок, фланцев, зубчатых колес, нарезания резьбовых поверхностей; обработки плоских и фасонных поверхностей; обработки ходовых винтов; корпусных деталей, станин металлорежущих станков; обработки деталей литейного, кузнечного, грузоподъемного оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выбирать и использовать контрольно-измерительные инструменты и приборы; выбирать рациональные режимы для всех видов обработки и режущий инструмент; составлять технологические процессы изготовления деталей; производить компоновку участков, цехов для механической обработки деталей; пользоваться нормативными документами; выполнять технологические измерения в соответствии с правилами; использовать измерительный инструмент; наносить разметку деталей; резать металл; править и изгибать заготовки; производить несложные работы на токарных и фрезерных станках; выполнять сборку отдельных узлов; сборку разъемных и неразъемных соединений.
Результат обучения: 1) Определять способы достижения необходимой точности.
Допуски и посадки.
Основы резания металлов
Технология ремонтных работ
Производственное обучение (слесарно-сборочные работы)
Критерии оценки:

4. Нормативтік-техникалық бақылау, сертификаттау және өнім сапасын бағалау техникалық құжаттарын пайдаланады.
5. Техникалық өлшеулерді орындайды.
6. Кедір-бұдырлықты және толқындылықты бақылауды жүргізеді.
7. Тегіс цилиндрлік беттерді бақылауды орындайды.
8. Бұрандалы қосылыстарды бақылайды.
9. Бұрыштар мен конустарды бақылауды орындайды.
10. Техникалық шарттар мен МЕМСТ белгілеген технологиялық процестерге қойылатын талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Сапа менеджменті жүйесінің рәсімдеріне сәйкес жұмыстарды орындау кезінде бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындалатын жұмыс бойынша сапа менеджменті жүйесінің рәсімдерін, сапаны бағалау өлшемшарттарын түсінеді.
2. ISO 9001, жұмыс орындарындағы қауіпсіздік бойынша ISO 45001, экология бойынша ISO 14001 негізінде кәсіпорында сапаны басқару жүйесінің жұмыс істеу принциптерінің сипаттамасын біледі.
3. Сапаны қамтамасыз ету бойынша функционалдық міндеттерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Такелаждық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүк және тостаған арқандарға қойылатын талаптарды, ілмектер мен ілмектерге рұқсат етілген жүктемелер бойынша талаптарды, ілмектер мен полиспасттарды пайдалану ережелерін біледі.
2. Такелаждық жұмыстарға арналған механизмдер мен құрылғыларды, конструкция түрлерін және арқандардың өлшемдерімен, болат арқандарды қосуға арналған бөлшектерді және арқандарды, полиспасталарды дайындауға арналған бөлшектерді олардың мақсатына, сипаттамаларына сәйкес таңдауды жүзеге асырады.
3. Еденнен басқарылатын крандар мен қарапайым құралдарды қолдана отырып такелаждық жұмыстарды жүргізу ережелеріне ие.
4. Крандар мен басқа жүк көтергіш машиналарды қолдана отырып такелаждық операцияларды орындайды.
5. Жүктерді ілмектеу, көтеру және орнын ауыстыру жүргізеді.
6. Такелаждық жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
КҚ 4. Электр машиналарының механизмдері мен тораптарының техникалық жағдайын бақылауды қамтамасыз ету
КМ 04. Электр машиналарының механизмдері мен тораптарының техникалық жағдайын бақылау
Бұл модуль электр машиналарының механизмдері мен тораптарының техникалық жағдайын бақылауды қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: бөлшектерді, қосылыстарды және машина жасау құрастыру бірліктерін дайындау дәлдігінің, формалардың дәлдігі мен беттердің өзара орналасуының рөлі мен маңыздылығын; кесу процесінің физикалық негіздерін; әртүрлі станоктарда бөлшектерді өңдеу технологиясының негіздерін; машина жасаудағы өндірістік және технологиялық процестерін жобалау негіздерін; құрылғыларды жобалау негіздерін; машина бөлшектерін жасау технологиясын; біліктерді, төлкелерді, ернемекті, тісті дөңгелектерді өңдеу, бұрандалы беттерді кесу негіздерін; жазық және фасонды беттерді өңдеуді; жүріс бұрамаларын өңдеуді; корпустық бөлшектерді, металл кескіш білдектердің станиналарын өңдеуді; құю, ұсталық, жүк көтергіш жабдықтың бөлшектерін өңдеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын таңдауд және пайдалануды; өңдеудің барлық түрлері үшін ұтымды режимдерді және кесетін құралды таңдауды; бөлшектерді дайындаудың технологиялық процестерін құруды; бөлшектерді механикалық өңдеу үшін учаскелерді, цехтарды құрастыруды; нормативтік құжаттарды пайдалануды;
технологиялық өлшеулерді ережелерге сәйкес орындауды; өлшеу құралдарын пайдалануды; бөлшектерді белгілеуді; металды кесу; дайындамаларды өңдеу және июді; токарлық және фрезерлік білдектерде күрделі емес жұмыстарды жүргізуді; жекелеген тораптарды құрастыруды; ажырайтын және ажырамайтын қосылыстарды құрастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қажетті дәлдікке жету тәсілдерін анықтау.
Шақтау және қондыру.
Металдарды кесу негіздері
Жөндеу жұмыстарының технологиясы
Өндірістік оқыту (слесарлық-құрастыру жұмыстары)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает роль и значимость точности изготовления деталей, соединений и машиностроительных сборочных единиц, точности формы и взаимного расположения поверхностей.
2. Владеет количественной информацией о параметрах объектов с заданной достоверностью и точностью.
3. Характеризует свойства узлов и механизмов занимать свои места в изделиях без предварительного подбора и выполнять свои основные функции в соответствии с техническими условиями.
4. Выполняет правильный выбор и использование контрольно-измерительных инструментов и приборов.
Результат обучения: 2) Владеть физическими основами процесса резания.
Критерии оценки:
1. Понимает основы процесса формообразования, кинематику резания, движения резания и его составляющие элементы, координатные системы: инструментальную, статическую и кинематическую.
2. Характеризует виды обработки резанием
3. Владеет количественными характеристиками элементарных движений в процессе резания.
4. Выбирает и определяет рациональные режимы для всех видов обработки, режущий инструмент и материалы режущей части инструментов.
Результат обучения: 3) Производить ремонтные работы.
Критерии оценки:
1. Понимает технологические режимы и показатели качества функционирования оборудования, основные характеристики и оптимальные режимы работы.
2. Владеет знаниями о системе планово-предупредительного ремонта и рациональной эксплуатации технологического оборудования.
3. Работает на контрольно-измерительном и испытательном оборудовании.
4. Обладает навыками наладки, настройки, регулировки, обслуживания технических средств и систем управления.
5. Составляет заявки при выводе в ремонт, на оборудование, материалы, запасные части.
6. Владеет принципами технического обслуживания и ремонта оборудования.
7. Составляет и оформляет техническую документацию.
8. Осуществляет работы планово-предупредительного ремонта.
9. Производит текущий ремонт.
10. Выполняет капитальный ремонт.
Результат обучения: 4) Производить слесарно-механическую обработку материалов.
Критерии оценки:
1. Применяет правила техники безопасности, способы оказания первой помощи.
2. Классифицирует приборы и инструменты.
3. Владеет заниями о видах механической обработки материалов на токарных и фрезерных станках, приемами дуговой электросварки.
4. Понимает принципы разработки технологического процесса изготовления детали.
5. Осуществляет организацию рабочего места слесарно-монтажными инструментами, ручной электросваркой.
6. Владеет технологией клепки и заклепочными материалами.
7. Производит пайку и лужение проводов.
8. Нарезает внутреннюю и наружную резьбу.

1. Бөлшектерді, қосылыстарды және машина жасау құрастыру бірліктерін дайындау дәлдігінің рөлі мен маңыздылығын, форманың дәлдігін және беттердің өзара орналасуын түсінеді.
2. Берілген дәлдікпен және дәлдікпен объектілердің параметрлері туралы сандық ақпаратты меңгерді.
3. Тораптар мен механизмдердің алдын ала іріктеусіз бұйымдарда өз орнын алуға және техникалық шарттарға сәйкес өзінің негізгі функцияларын орындауға қасиеттерін сипаттайды.
4. Бақылау-өлшеу құралдары мен аспаптарын дұрыс таңдау мен пайдалануды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кесу процесінің физикалық негіздерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қалыптау процесінің негізін, кесу кинематикасын, кесу қозғалысын және оның құрамдас элементтерін, координаттық жүйелерді: аспаптық, статикалық және кинематикалық түсінеді.
2. Кесу арқылы өңдеу түрлерін сипаттайды.
3. Кесу процесінде қарапайым қозғалыстардың сандық сипаттамасына ие.
4. Өңдеудің барлық түрлері үшін ұтымды режимді, кесетін құрал мен керек-жарақтардың кесетін бөлігінің материалдарын таңдайды және анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жөндеу жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Технологиялық режимдерді және жабдықтың қызмет ету сапасының көрсеткіштерін, негізгі сипаттамаларды және жұмыстың оңтайлы режимдерін түсінеді.
2. Жоспарлы-сақтандырмалы жөндеу және технологиялық жабдықтарды тиімді пайдалану жүйесі туралы білігі бар.
3. Бақылау-өлшеу және сынау жабдықтарында жұмыс істейді.
4. Техникалық құралдар мен басқару жүйелерін баптау, баптау, реттеу, қызмет көрсету дағдыларын меңгерді.
5. Жөндеуге, жабдыққа, материалдарға, қосалқы бөлшектерге шығару кезінде өтінімдер жасайды.
6. Жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу принциптерін меңгерді.
7. Техникалық құжаттаманы жасайды және рәсімдейді.
8. Жоспарлы-сақтандырмалы жөндеу жұмыстарын жүзеге асырады.
9. Ағымдағы жөндеу жүргізеді.
10. Күрделі жөндеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Материалдарды слесарлық-механикалық өңдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы ережелерін, алғашқы көмек көрсету тәсілдерін қолданады.
2. Аспаптар мен құралдарды жіктейді.
3. Токарлық және фрезерлік станоктарда материалдарды механикалық өңдеу түрлерін, доғалы электрмен дәнекерлеу тәсілдері туралы меңгерген.
4. Бөлшектерді дайындаудың технологиялық процесін әзірлеу принциптерін түсінеді.
5. Слесарлық-монтаждық құралдармен, қолмен электрмен дәнекерлеумен жұмыс орнын ұйымдастыруды жүзеге асырады.
6. Тойтарма шегелер мен тойтарма шегелер технологиясына ие.
7. Сымдарды дәнекерлеу және қалайылау жүргізеді.
8. Ішкі және сыртқы бұранданы кеседі.

9. Владеет основными понятиями и определениями статики, машиностроительного производства.
10. Выполняет технологические измерения в соответствии с правилами, использует измерительный инструмент.
11. Наносит разметку деталей, резку металла, правку и гибку заготовок, опиловочные работы.
12. Производит сверление, зенкерование, развертывание в соответствии с требуемой технологической последовательностью.
13. Осуществляет несложные работы на токарных и фрезерных станках.
14. Выполняет сборку отдельных узлов, сборку разъемных и неразъемных соединений.
15. Выполняет слесарно-механические работы с соблюдением требований охраны труда.
16. Разрабатывает последовательность технологического процесса изготовления детали.
ПК 5. Обеспечить пооперационный и выборочный контроль и приемку электротехнических изделий, отдельных узлов и механизмов электрических машин и аппаратов средней сложности в соответствии с чертежами или техническими условиями
ПМ 05. Обеспечение пооперационного и выборочного контроля и приемки электротехнических изделий, отдельных узлов и механизмов электрических машин и аппаратов средней сложности в соответствии с чертежами или техническими условиями
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения условий выбора, контроля и приемки электротехнических изделий, отдельных узлов и механизмов электрических машин и аппаратов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: измерение электрических параметров и величин электротехнических устройств; конструкции и принципы действия электрических аппаратов; физические процессы, происходящие в конструкциях элементов кабельных изделий под воздействием эксплуатационных факторов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять ремонт и регулировку источников питания, проверку различных элементов радиоэлектронной аппаратуры по электрическим схемам с применением котрольно-измерительной аппаратуры и приборов; осуществлять выбор электрических аппаратов по их номинальным параметрам и режимам работы, и параметрам, определяющим надежность работы аппаратов, коммутационной и механической износостойкости, стойкости к сквозным токам перегрузки и короткого замыкания, электрической прочности изоляции, допустимым температурам нагрева контактных, токоведущих, изоляционных частей и параметров, характеризующих работу аппарата во времени; определять физические процессы, происходящие в конструкциях элементов кабельных изделий под воздействием эксплуатационных факторов.
Результат обучения: 1) Измерять электрические параметры и величины.
Контрольно-измерительные приборы и автоматика
Электрические аппараты
Электроизоляционная и кабельная техника
Электрические машины
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Понимает процесс измерения силы тока, напряжения и сопротивления.
2. Представляет устройство, методы и способы механической и электрической регулировки, проверки, испытания регулируемой аппаратуры.
3. Анализирует результаты, полученные при измерении для выявления и устранения механических и электрических дефектов.
4. Выполняет ремонт и регулировку источников питания, проверку различных элементов радиоэлектронной аппаратуры по электрическим схемам с применением котрольно-измерительной аппаратуры и приборов.
Результат обучения: 2) Изучить конструкции и принципы действия электрических аппаратов.
Критерии оценки:
1. Понимает классификацию электрических аппаратов по назначению, области применения, принципу действия, конструктивным особенностям.
2. Соблюдает технические требования к электрическим аппаратам.
3. Выполняет выбор электрических аппаратов по их номинальным параметрам и режимам работы, и параметрам, определяющим надежность работы аппаратов, коммутационной и механической износостойкости, стойкости к сквозным токам перегрузки и короткого замыкания, электрической прочности изоляции, допустимым температурам нагрева контактных, токоведущих, изоляционных частей и параметров, характеризующих работу аппарата во времени.
Результат обучения: 3) Определять физические процессы, происходящие в конструкциях элементов кабельных изделий под воздействием эксплуатационных факторов.
Критерии оценки:
1. Характеризует наиболее существенные физические процессы, оказывающие наибольшее влияние на физические свойства изделия при их изготовлении.
2. Представляет требования к электрическим и физико-химическим свойствам элементов кабельных и электроизоляционных изделий.
3. Выполняет выбор и определение вида кабельных и электроизоляционных изделий, необходимого для данных условий эксплуатации.
Результат обучения: 4) Владеть общими принципами электромеханического преобразователя энергии.
Критерии оценки:
1. Понимает вопросы создания и совершенствования силовых и информационных устройств для взаимного преобразования электрической и механической энергии, электрических, контактных и бесконтактных аппаратов для коммутации электрических цепей и управления потоками энергии.
2. Понимает назначение, классификацию области применения, конструкцию и принципы действия трансформаторов.
3. Владеет основными требованиями к осуществлению производственного процесса: по роду тока, условиям пуска, конструктивному исполнению, уровню вибрации и шума, мощности и режиму работы.
4. Выполняет необходимые расчеты технико-экономических показателей электрических машин.
5. Производит расчет параметров трансформаторов.
Результат обучения: 5) Осуществлять монтаж кабельных, проводниковых, электроизоляционных изделий.
Критерии оценки:
1. Осуществляет монтаж кабельных и электроизоляционных изделий.
2. Выполняет выбор, техническое обслуживание и ремонт электрических аппаратов по их номинальным параметрам и режимам работы, и параметрам, определяющим надежность работы аппаратов, коммутационной и механической износостойкости, стойкости к сквозным токам перегрузки и короткого замыкания, электрической прочности изоляции, допустимым температурам нагрева контактных, токоведущих, изоляционных частей и параметров, характеризующих работу аппарата во времени.
ПК 6. Выполнять отдельные работы по эксплуатации технологического оборудования
ПМ 06. Выполнение отдельных работ по эксплуатации технологического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения комплекса мероприятий для восстановления работоспособности технических устройств и повышения надежности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию производства цеха; назначение и режимы работы основного оборудования; технические характеристики обслуживаемого оборудования; основные требования к организации труда при выполнении ремонтных работ в цехе.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить работы по восстановлению работоспособности электротехнических устройств.
Результат обучения: 1) Анализировать причины отказов оборудования.
Производственная практика
Критерии оценки:
1. Понимает технологию производства цеха, назначение и режимы работы основного оборудования, критерии качества выполняемых работ и соблюдение технологии.
2. Представляет технические характеристики обслуживаемого оборудования, основные требования к организации труда при выполнении ремонтных работ в цехе.
3. Выполняет основные положения по организации ремонтных работ, выполняемых членами бригады.
4. Составляет технологическую схему управления технологическими процессами.
5. Разрабатывает техническую документацию к ремонтам технологического оборудования.
6. Анализирует действующие на производстве технологические процессы.

9. Статика, машина жасау өндірісінің негізгі ұғымдары мен анықтамаларына ие.
10. Ережелерге сәйкес технологиялық өлшеулерді орындайды, өлшеу құралын пайдаланады.
11. Бөлшектерді белгілеуді, металды кесуді, дайындамаларды түзету мен иілуді, аралау жұмыстарын жүргізеді.
12. Қажетті технологиялық тізбектілікке сәйкес бұрғылау, зенкерлеу, өрістету жүргізеді.
13. Токарлық және фрезерлік станоктарда күрделі емес жұмыстарды жүзеге асырады.
14. Жекелеген тораптарды құрастыруды, алмалы-салмалы және алынбайтын қосылыстарды құрастыруды орындайды.
15. Еңбекті қорғау талаптарын сақтай отырып слесарлық-механикалық жұмыстарды орындайды.
16. Бөлшектерді дайындаудың технологиялық процесінің дәйектілігін әзірлейді.
КҚ 5. Электр техникалық бұйымдарды, электр машиналары мен күрделілігі орташа аппараттардың жекелеген тораптары мен механизмдерін сызбаларға немесе техникалық шарттарға сәйкес операциялық және іріктеп бақылауды және қабылдауды қамтамасыз ету
КМ 05. Электр техникалық бұйымдарды, электр машиналары мен күрделілігі орташа аппараттардың жекелеген тораптары мен механизмдерін сызбаларға немесе техникалық шарттарға сәйкес операциялық және іріктеп бақылауды және қабылдауды қамтамасыз ету
Бұл модуль электр техникалық бұйымдарды, электр машиналары мен аппараттарының жекелеген тораптары мен механизмдерін таңдау, бақылау және қабылдау шарттарын меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар электр параметрлерін және электр техникалық құрылғылардың шамаларын өлшеуді; электр аппараттарының құрылымы мен жұмыс істеу принциптерін; пайдалану факторларының әсерінен кабель бұйымдары элементтерінің конструкцияларында болып жатқан физикалық процесстерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қоректендіру көздерін жөндеу және реттеуді, қазандық-өлшеу аппаратурасы мен аспаптарын қолдана отырып, электр схемалары бойынша радиоэлектрондық аппаратураның түрлі элементтерін тексеруді; электр аппараттарын олардың номиналдық параметрлері мен жұмыс режимдері және аппараттар жұмысының сенімділігін, коммутациялық және механикалық тозуға төзімділікті, шамадан тыс жүктеме мен қысқа тұйықталудың толассыз токтарына төзімділікті, оқшаулаудың электр беріктігін, контактілі, ток өткізгіштердің жылуының рұқсат етілген температураларын анықтайтын параметрлер бойынша таңдауды, аппараттың уақыт бойынша жұмысын сипаттайтын оқшаулау бөліктері мен параметрлерін анықтауды; пайдалану факторларының әсерінен кабель бұйымдары элементтерінің конструкцияларында болып жатқан физикалық процестерді анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр параметрлері мен шамаларын өлшеу.
Бақылау-өлшеу аспаптары және автоматика
Электр аппараттары
Электр оқшаулау және кабель техникасы
Электр машиналары Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ток күшін, кернеуді және кедергіні өлшеу процесін түсінеді.
2. Реттелетін аппаратураны механикалық және электрлік реттеу, тексеру, сынау құрылғысын, әдістері мен тәсілдерін білдіреді.
3. Механикалық және электрлік ақауларды анықтау және жою үшін өлшеу кезінде алынған нәтижелерді талдайды.
4. Қоректендіру көздерін жөндеу мен реттеуді, қазандық-өлшеу аппаратурасы мен аспаптарын қолдана отырып, электр схемалары бойынша радиоэлектрондық аппаратураның түрлі элементтерін тексеруді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр аппараттарының құрылымы мен жұмыс істеу принциптерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр аппараттарының мақсаты, қолданылу саласы, әрекет ету принципі, құрылымдық ерекшеліктері бойынша жіктелуін түсінеді.
2. Электр аппараттарына қойылатын техникалық талаптарды сақтайды.
3. Электр аппараттарын олардың номиналдық параметрлері мен жұмыс режимдері және аппараттар жұмысының сенімділігін, коммутациялық және механикалық тозуға төзімділікті, шамадан тыс жүктеме мен қысқа тұйықталудың өтпелі токтарына төзімділікті, оқшаулаудың электр беріктігін, уақыт бойынша аппараттың жұмысын сипаттайтын контактілі, ток өткізгіш, оқшаулағыш бөліктер мен параметрлерді қыздырудың рұқсат етілген температурасын анықтайтын параметрлер бойынша таңдауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Пайдалану факторларының әсерінен кабель бұйымдары элементтерінің конструкцияларында болатын физикалық процестерді анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұйымды дайындау кезінде олардың физикалық қасиеттеріне барынша әсер ететін ең маңызды физикалық процестерді сипаттайды.
2. Кабель және электр оқшаулағыш бұйымдар элементтерінің электрлік және физикалық-химиялық қасиеттеріне қойылатын талаптарды білдіреді.
3. Берілген пайдалану шарттары үшін қажетті кабель және электр оқшаулау бұйымдарының түрін таңдауды және анықтауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Энергияның электромеханикалық түрлендіргішінің жалпы принциптерін зерделеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр және механикалық энергияны өзара түрлендіруге арналған күштік және ақпараттық құрылғыларды, электр тізбектерін коммутациялауға және энергия ағындарын басқаруға арналған электр, контактілі және байланыссыз аппараттарды құру және жетілдіру мәселелерін түсінеді.
2. Трансформаторлардың тағайындалуы, қолданылу саласының жіктелуін, конструкциясын және жұмыс істеу принциптерін біледі.
3. Өндірістік процесті жүзеге асырудың негізгі талаптарын біледі: ток түрі, іске қосу шарттары, конструктивтік орындалуы, діріл мен шу деңгейі, қуат және жұмыс режимі.
4. Электр машиналарының техникалық-экономикалық көрсеткіштерінің қажетті есебін орындайды.
5. Трансформаторлардың параметрлерін есептеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Кабель, өткізгіш, электр оқшаулау бұйымдарын монтаждауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кабель және электр оқшаулағыш бұйымдарды монтаждауды жүзеге асырады.
2. Электр аппараттарын олардың номиналды параметрлері мен жұмыс режимдері және аппараттар жұмысының сенімділігін, коммутациялық және механикалық тозуға төзімділігін, шамадан тыс жүктеме мен қысқа тұйықталудың толассыз токтарына төзімділігін, оқшаулаудың электр беріктігін, контактілі, ток өткізгіш, оқшаулағыш бөліктерінің және аппараттың уақыт бойы жұмысын сипаттайтын параметрлердің шекті қыздыру температурасын анықтайтын параметрлері бойынша таңдауды, техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді орындайды.
КҚ 6. Технологиялық жабдықтарды пайдалану бойынша жекелеген жұмыстарды орындау
КМ 06. Технологиялық жабдықтарды пайдалану бойынша жекелеген жұмыстарды орындау
Бұл модуль техникалық құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру және сенімділігін арттыру үшін іс-шаралар кешенін меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игреу нәтижесінде білім алушылар цех өндірісінің технологиясын; негізгі жабдықтың міндеті мен жұмыс режимін; қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамаларын; цехта жөндеу жұмыстарын орындау кезінде еңбекті ұйымдастыруға қойылатын негізгі талаптарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар электротехникалық құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру бойынша жұмыстар жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жабдықтың істен шығу себептерін талдау.
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цехтың өндіріс технологиясын, негізгі жабдықтың міндеті мен жұмыс режимін, орындалатын жұмыс сапасының критерийлерін және технологияның сақталуын түсінеді.
2. Қызмет көрсетілетін жабдықтың техникалық сипаттамасын, цехта жөндеу жұмыстарын орындау кезінде еңбекті ұйымдастыруға қойылатын негізгі талаптарды біледі.
3. Бригада мүшелері орындайтын жөндеу жұмыстарын ұйымдастыру жөніндегі негізгі ережелерді орындайды.
4. Технологиялық процестерді басқарудың технологиялық схемасын жасайды.
5. Технологиялық жабдықтарды жөндеуге техникалық құжаттаманы әзірлейді.
6. Өндірісте қолданылатын технологиялық процестерді талдайды.

7. Выполняет организацию рабочих мест.
Результат обучения: 2) Производить работы по восстановлению работоспособности электротехнических устройств.
Критерии оценки:
1. Понимает внешние проявления неполадок в работе электрооборудования.
2. Характеризует показатели надежности и основные причины неисправности оборудования.
3. Владеет правилами и методами организации безопасного проведения работ в электротехнических устройствах.
4. Составляет технологическую карту выполнения работ по ремонту электрооборудования.
ПК 7. Обеспечить работоспособность электротехнического оборудования в процессе эксплуатации
ПМ 07. Обеспечение работоспособности электротехнического оборудования в процессе эксплуатации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения назначения, технических характеристик, условий выбора электропривода оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: определение выбора и технические условия проверки.
При изучении модуля обучающиеся учатся: учитывать величину и характер изменения механической нагрузки на валу электродвигателя, которые определяются параметрами исполнительного органа; выполнять работы по техническому обслуживанию и ремонту электропривода технологического оборудования для поддержания работоспособности или для ввода в эксплуатацию
Результат обучения: 1) Определять выбор и технические условия проверки.
Основы электропривода
Техническое обслуживание и ремонт электротехнического оборудования
Критерии оценки:
1. Понимает схемы управления электроприводами, условия выбора и проверки двигателей механизмов, регулирование скорости и определение устойчивости работы электропривода.
2. Владеет навыками составления кинематической схемы электропривода, определения моментов инерции.
3. Выполняет расчеты электрических и электромеханических параметров электроприводов.
Результат обучения: 2) Определять комплекс работ для поддержания работоспособности или исправности электротехнических устройств в процессе эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Понимает совокупность взаимосвязанных организационно-технических мероприятий, средств, документации технического обслуживания и ремонта и исполнителей для обеспечения длительной работоспособности этих электроустановок.
2. Владеет назначением, конструктивными и технологическими особенностями, условиями эксплуатации и требованиями по надежности
3. Выполняет работы по техническому обслуживанию и ремонту электропривода технологического оборудования для поддержания работоспособности или для ввода в эксплуатацию.
ПК 8. Обеспечить эффективную организацию, планирование и проведение технического обслуживания и ремонта электротехнического оборудования
ПМ 08. Обеспечение эффективной организации, планирования и проведения технического обслуживания и ремонта электротехнического оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения эффективной организации, планирования и проведения технического обслуживания и ремонта электротехнического оборудования, современных методов настройки, регулировки и ремонта машин, аппаратов и приборов, правил пользования контрольно-измерительными приборами при ремонте.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: содержание работ по техническому обслуживанию и ремонту электротехнических устройств; технику безопасности в процессе ремонта, настройки, регулировки и эксплуатации машин, аппаратов и приборов; строение радиоэлементов, используемых при построении машин, аппаратов и приборов, их электрические, магнитные, тепловые, механические и физико- химические характеристики; структуру построения, работу и классификацию машин, аппаратов и приборов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить диагностику оборудования, основанной на применении современных технических средств, позволяющих определить состояние отдельных узлов и деталей без вывода его из работы и разборки, выполнять осмотр, контроль, смазку, регулирование; пользоваться контрольно-измерительными приборами при обнаружении неисправностей, регулировке и настройки машин, аппаратов и приборов, выполнять ремонт настройку, регулировку машин, аппаратов и приборов.
Результат обучения: 1) Освоить содержание работ по техническому обслуживанию и ремонту электротехнических устройств.
Технологическая практика
Критерии оценки:
1. Понимает комплекс работ для поддержания оборудования в исправности и работоспособности при его подготовке и использовании по назначению
2. Участвует в проведении диагностики оборудования, основанной на применении современных технических средств.
3. Определяет состояние отдельных узлов и деталей без вывода его из работы и разборки.
4. Выполняет в составе бригады комплекс операций по осмотру, контролю, смазке, регулированию, не требующих вывода в текущий ремонт,
восстановлению исправности или работоспособности оборудования и восстановление его ресурса, в ремонте, предусмотренным в нормативно-технической документации и осуществляемым в плановом порядке.
5. Осуществляет подготовку рабочего места с соблюдением условий безопасности для выполнения планируемой работы.
6. Выполняет последовательно технологические операции по ремонту и обслуживанию различных видов телекоммуникационного и электронного оборудования, антенн и распределительных сетей в соответствии с техническими требованиями.

7. Жұмыс орындарын ұйымдастыруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр техникалық құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру жөніндегі жұмыстарды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жабдықтарының жұмысындағы ақаулардың сыртқы көріністерін түсінеді.
2. Сенімділік көрсеткіштерін және жабдықтың ақаулығының негізгі себептерін сипаттайды.
3. Электр техникалық құрылғыларда қауіпсіз жұмыс жүргізуді ұйымдастыру ережелері мен әдістерін біледі.
4. Электр жабдықтарын жөндеу бойынша жұмыстарды орындаудың технологиялық картасын жасайды.
КҚ 7. Пайдалану процесінде электр техникалық жабдықтың жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз ету
КМ 07. Пайдалану процесінде электр техникалық жабдықтың жұмыс қабілеттілігін қамтамасыз ету
Бұл модуль жабдықтың электржетегін таңдау шарттарын, техникалық сипаттамаларын, мақсатын меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар таңдау анықтамасын және тексерудің техникалық шарттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар атқарушы органның параметрлерімен анықталатын электр қозғалтқыштың білігіне механикалық жүктеменің өзгеру шамасы мен сипатын ескеруді; жұмысқа қабілеттілікті сақтау үшін немесе пайдалануға енгізу үшін технологиялық жабдықтың электр жетегіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тексерудің таңдауын және техникалық шарттарын анықтау.
Электржетек негіздері
Электр техникалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электржетектерді басқару сұлбаларын, механизмдердің қозғалтқыштарын таңдау және тексеру шарттарын, электржетек жұмысының жылдамдығын реттеу және орнықтылығын анықтауды түсінеді.
2. Электржетектің кинематикалық сұлбасын құрастыру, инерция моменттерін анықтау дағдыларын меңгерген.
3. Электр жетектерінің электр және электромеханикалық параметрлерін есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Пайдалану процесінде электр техникалық құрылғылардың жұмысқа қабілеттілігін немесе жарамдылығын қолдау үшін жұмыс кешенін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр қондырғыларының ұзақ жұмыс істеуін қамтамасыз ету үшін өзара байланысты ұйымдастыру-техникалық іс-шаралар, құралдар, техникалық қызмет көрсету және жөндеу құжаттамалары мен орындаушылардың жиынтығын түсінеді.
2. Мақсатын, конструктивтік және технологиялық ерекшеліктерін, пайдалану шарттарын және сенімділік бойынша талаптарды біледі.
3. Жұмысқа қабілеттілікті сақтау үшін немесе пайдалануға енгізу үшін технологиялық жабдықтың электр жетегіне техникалық қызмет көрсету және жөндеу жұмыстарын орындайды.
КҚ 8. Электр техникалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді тиімді ұйымдастыруды, жоспарлауды және жүргізуді қамтамасыз ету
КМ 08. Электр техникалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді тиімді ұйымдастыруды, жоспарлауды және жүргізуді қамтамасыз ету
Бұл модуль электр техникалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді тиімді ұйымдастыру, жоспарлау және жүргізу үшін, машиналарды, аппараттар мен аспаптарды күйге келтірудің, реттеу мен жөндеудің қазіргі заманғы әдістерін, жөндеу кезінде бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану ережелерін меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: электр техникалық құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстардың мазмұны, машиналарды, аппараттар мен аспаптарды жөндеу, баптау, реттеу және пайдалану процесіндегі қауіпсіздік техникасын; машиналарды, аппараттар мен аспаптарды құру кезінде пайдаланылатын радиоэлементтердің құрылысы, олардың электрлік, магниттік, жылу, механикалық және физика - химиялық сипаттамалары; машиналарды, аппараттар мен аспаптарды құру құрылымы, жұмысы және сыныптамасын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: жекелеген тораптар мен бөлшектердің жай-күйін, оны жұмыстан шығармай және бөлшектемей анықтауға мүмкіндік беретін қазіргі заманғы техникалық құралдарды қолдануға негізделген жабдықтарды диагностикалауды жүргізу, қарауды, бақылауды, майлауды, реттеуді орындау; машиналарды, аппараттар мен аспаптарды ақауларды табу, реттеу және баптау кезінде бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану, машиналарды, аппараттар мен аспаптарды баптауды, реттеуді және жөндеу жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр техникалық құрылғыларға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстардың мазмұнын меңгеру.
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықты дайындау және мақсаты бойынша пайдалану кезінде жұмысқа жарамдылығы мен жарамдылығын қолдау үшін жұмыс кешенін түсінеді
2. Заманауи техникалық құралдарды қолдануға негізделген жабдықтарды диагностикалауға қатысады.
3. Жекелеген тораптар мен бөлшектердің жағдайын оны жұмыстан шығармай және бөлшектемей анықтайды.
4. Бригада құрамында ағымдағы жөндеуге шығаруды, жабдықтың жарамдылығын немесе жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіруді және оның ресурсін қалпына келтіруді, нормативтік-техникалық құжаттамада көзделген және жоспарлы тәртіппен жүзеге асырылатын жөндеуді талап етпейтін тексеру, бақылау, майлау, реттеу жөніндегі операциялар кешенін орындайды.
5. Жоспарланған жұмысты орындау үшін қауіпсіздік шарттарын сақтай отырып, жұмыс орнын дайындауды жүзеге асырады.
6. Техникалық талаптарға сәйкес телекоммуникациялық және электрондық жабдықтардың, антенналардың және тарату желілерінің түрлі түрлерін жөндеу және қызмет көрсету бойынша технологиялық операцияларды жүйелі түрде орындайды.

7. Соблюдает инструкции при работе с контрольно-измерительными приборами.
8. Ставит задачи подчиненным, оценивает результат их деятельности.
9. Определяет уровень знаний и умений, мотивацию повышения профессионализма подчиненных работников.
10. Выполняет диагностику работоспособности и выявляет причины неисправности ремонтируемых машин, аппаратов и приборов.
11. Осуществляет чистку и обслуживание машин, аппаратов и приборов с применением специальных средств.
12. Выполняет ремонт, регулировку и обслуживание машин, аппаратов и приборов.
ПК 9. Организовывать и анализировать работу предприятия
ПМ 09. Организация и анализ работы предприятия
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для освоения организации и анализа работы предприятия.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: материально-техническое снабжение производства, инструменты "Бережливое производство", применение LEAN и Кайдзен идеологии;
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять нормы расхода материалов, запасных частей и электроэнергии, составлять заявки на материалы, запасные части, инструмент и обеспечить их экономное и рациональное расходование, обеспечение экономного и рационального расходования материалов, запасных частей, инструмента.
Результат обучения: 1) Принимать меры по обеспечению рабочих мест материалами, сырьем.
Организация и планирование производства
Экономика отрасли (курсовая работа)
Критерии оценки:
1. Понимает организацию и технологию производства.
2. Соблюдает основные требования организации труда.
3. Знает основные нормативные документы, правила материально-технического обеспечения.
4. Определяет нормы расхода материалов, запасных частей и электроэнергии, составляет заявки на материалы, запасные части, инструмент и обеспечивает их экономное и рациональное расходование.
5. Анализирует смету цеховых расходов.
6. Производит учет израсходованного сырья, материалов, топливно-энергетических ресурсов.
7. Расчитывает основные технико-экономические показателей процесса.
8. Выполняет техническое руководство смазочно-эмульсионным хозяйством, внедрение прогрессивных норм расхода смазочных и обтирочных материалов и организацию регенерации отработанных масел.
Результат обучения: 2) Определять организацию и регламент профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает роль обеспечения контроля за качеством выполняемых работ, соблюдения технологии, правил по технике безопасности, охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
2. Владеет навыками в разработке мероприятий по повышению надежности, качества работы закрепленных технических средств, в освоении и модернизации действующих устройств.
3. Выполняет правила внутреннего трудового распорядка, приказы, указания, распоряжения, инструкции и другие нормативно-распорядительные документы, регламентирующие работу, организует и руководит работой рабочих более низкой квалификации..
Результат обучения: 3) Выполнить курсовую работу "Расчет технико-экономических показателей при внедрении нового оборудования".
Критерии оценки:
1.Выполняет расчет сметной стоимости капитальных затрат при внедрении обрудования.
2.Рассчитывает списочной состав и фонд заработной платы работников.
3.Выполняет расчет затрат на эксплуатацию и содержание оборудования.
4.Выполняет расчет цеховых расходов.
5.Выполняет калькуляцию себестоимости затрат на оборудование.

7. Бақылау-өлшеу аспаптарымен жұмыс істеу кезінде нұсқаулықтарды сақтайды.
8. Бағыныштыларға міндеттер қояды, олардың қызметінің нәтижесін бағалайды.
9. Бағынышты жумыскерлердің білімі мен іскерлігінің деңгейін, кәсібилігін арттыру уәждемесін анықтайды.
10. Жөнделетін машиналардың, аппараттар мен аспаптардың жұмысқа қабілеттілігін диагностикалайды және ақаулықтардың себептерін анықтайды.
11. Арнайы құралдарды қолдана отырып машиналарды, аппараттар мен аспаптарды тазалауды және оларға қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
12. Машиналарды, аппараттар мен аспаптарды жөндеуді, реттеуді және қызмет көрсетуді орындайды.
КҚ 9. Кәсіпорын жұмысын ұйымдастыру және талдау
КМ 09. Кәсіпорын жұмысын ұйымдастыру және талдау
Бұл модуль кәсіпорынның жұмысын ұйымдастыру және талдау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игреу нәтижесінде білім алушылар өндірісті материалдық-техникалық жабдықтауды, "Үнемді өндіріс" құралдары, LEAN және Кайдзен идеологиясын қолдануды меңгереді;
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар материалдардың, қосалқы бөлшектер мен электр энергиясының шығыс нормаларын анықтауды, материалдарға, қосалқы бөлшектер мен құрал-саймандарға өтінімдер құруды және олардың үнемді және ұтымды жұмсалуын қамтамасыз етуді, материалдардың, қосалқы бөлшектердің, құрал-саймандардың үнемді және ұтымды жұмсалуын қамтамасыз етуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орындарын материалдармен, шикізатпен қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдау.
Өндірісті ұйымдастыру және жоспарлау
Сала экономикасы (курстық жұмыс)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісті ұйымдастыру мен технологиясын түсінеді.
2. Еңбекті ұйымдастырудың негізгі талаптарын сақтайды.
3. Негізгі нормативтік құжаттарды, материалдық-техникалық қамтамасыз ету ережелерін біледі.
4. Материалдардың, қосалқы бөлшектер мен электр энергиясының шығыс нормаларын анықтайды, материалдарға, қосалқы бөлшектер мен құрал-саймандарға өтінім жасайды және олардың үнемді және ұтымды жұмсалуын қамтамасыз етеді.
5. Цех шығындарының сметасын талдайды.
6. Жұмсалған шикізаттың, материалдардың, отын-энергетикалық ресурстардың есебін жүргізеді.
7. Процестің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді.
8. Майлау-эмульсиялық шаруашылыққа техникалық басшылықты, майлау және сүрту материалдары шығысының прогрессивті нормаларын енгізуді және өңделген майлардың регенерациясын ұйымдастыруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік қызметтің ұйымдастырылуы мен регламентін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындайтын жұмыстардың сапасын, технологияның, техника қауіпсіздігі, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі ережелердің сақталуын бақылауды қамтамасыз етудін рөлін түсінеді.
2. Бекітілген техникалық құралдардың сенімділігін, жұмыс сапасын арттыру бойынша іс-шараларды әзірлеу, қолданыстағы құрылғыларды игеру және жаңғырту дағдыларын меңгерген.
3. Ішкі еңбек тәртібінің ережелерін, бұйрықтарды, нұсқауларды, өкімдерді, нұсқаулықтарды және жұмысты реттейтін басқа да нормативтік-өкімдік құжаттарды орындайды, біліктілігі анағұрлым төмен жұмысшылардың жұмысын ұйымдастырады және басқарады.
Оқыту нәтижесі: 3) "Жаңа жабдықты енгізуде техникалық-экономикалық көрсеткіштерді есептеу" курстық жұмысын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықты енгізу кезінде күрделі шығындардың сметалық құнын есептеуді орындайды.
2. Қызметкерлердің тізімдік құрамы мен еңбекақы қорын есептейді.
3. Жабдықты пайдалану және күтіп ұстау шығындарын есептеуді орындайды.
4. Цех шығындарының есебін орындайды.
5. Жабдық шығындарының өзіндік құнының калькуляциясын орындайды.
6. Технологиялық жабдықтың әрбір түрі бойынша машина жасау кәсіпорнының қажеттілігін анықтайды.

7. Определяет потребности машиностроительного предприятия по каждому виду технологического оборудования.
8. Разрабатывает экономическое обоснование организационно-технических мероприятий по улучшению использования технологического оборудования и оснастки.
9. Выполняет расчет технико-экономических показателей при модернизации оборудования.
10. Осуществляет нормирование расхода материала
11. Выполняет расчет коэффициента эффективности и срока окупаемости оборудования.
12. Выполняет применение инструментов "Бережливое производство", LEAN и Кайдзен идеологии
ПК 10. Производить техническое обслуживание, проверку, наладку электронных элементов оборудования, средств вычислительной техники, средств автоматики станков и оборудования с программным управлением в соответствии с требованиями технических условий
ПМ 10. Техническое обслуживание, проверка, наладка электронных элементов оборудования, средств вычислительной техники, средств автоматики станков и оборудования с программным управлением в соответствии с требованиями технических условий
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения технического обслуживания устройств, средств автоматики, автоматического управления электроприводом.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: виды систем автоматики; обозначения логических элементов в схемах; принципы работы базовых логических элементов, устройство и принцип параметрических и генераторных датчиков; классификацию усилительных устройств; условные графические обозначения основных узлов систем; схемы на основе триггеров, дешифраторов, счетчиков, генераторов и формирователей импульсов; классификацию датчиков и их технические характеристики; теоретические знания и практические навыки эксплуатации, обслуживания и ремонта различных видов радиоэлектронного оборудования и аппаратуры на микропроцессорах; технику безопасности при обслуживании, ремонте, настройке, эксплуатации и проектировании различных видов радиоэлектронного оборудования и аппаратуры на микропроцессорах; структуру построения, работу и классификацию устройств различных видов радиоэлектронного оборудования и аппаратуры на микропроцессорах; методы проектирования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разрабатывать логические схемы по уравнению; выполнять работу с параметрическими и генераторными датчиками; выполнять сборку усилительных устройств; производить выбор аппаратов по основным параметрам; разрабатывать несложные принципиальные схемы пусковых двигателей постоянного и переменного тока; составлять монтажные схемы; производить расчет надежности несложной системы автоматического управления электроприводом; применять методы определения коэффициента безотказной работы каждого элемента; соблюдать технику безопасности в процессе ремонта, настройки, эксплуатации и обслуживании различных видов радиоэлектронного оборудования и аппаратуры на микропроцессорах; выполнять сервисное обслуживание, и эксплуатацию устройств различных видов радиоэлектронного оборудования и аппаратуры на микропроцессорах; применять методы проектирования; навыкам руководства сервисным центром; производить регулировку и настройку электронного оборудования на микропроцессорах; выполнять работы с сервисными мануалами.
Результат обучения: 1) Производить работы по техническому обслуживанию устройств, средств автоматики.
Основы автоматизации производства. Автоматическое управление электроприводом.
Микропроцессорная техника
Критерии оценки:
1. Понимает виды систем автоматики, обозначения логических элементов в схемах, принципы работы базовых логических элементов.
2. Характеризует устройство и принцип параметрических и генераторных датчиков, классификацию усилительных устройств, условные графические обозначения основных узлов систем, схемы на основе триггеров, дешифраторов, счетчиков, генераторов и формирователей импульсов, классификацию датчиков и их технические характеристики.
3. Применяет системы автоматического управления, основные схемы операционных усилителей, информацию о назначении программируемых контроллеров.
4. Выполняет разработку логических схем по уравнению, работу с параметрическими и генераторными датчиками, сборку усилительных устройств.
Результат обучения: 2) Применять практические методы повышения эксплуатационной надежности электроприводов.
Критерии оценки:
1. Понимает схемы управления электроприводами, структурные схемы автоматизированного электропривода.
2. Представляет основные виды обратных связей, аналоговые и дискретные элементы схем управления, типовые узлы схем управления, замкнутые схемы электроприводов с полупроводниковыми силовыми преобразователями, принцип построения следящего электропривода.
3. Характеризует показатели качества электроэнергии.
4. Использует практические методы повышения надежности электроприводов.
5. Выполняет выбор аппаратов по основным параметрам, разработку несложных принципиальных схем пусковых двигателей постоянного и переменного тока, составление монтажных схем, расчет надежности несложной системы автоматического управления электроприводом, методами определения коэффициента безотказной работы каждого элемента.
6. Выбирает схемы и напряжения для внутризаводского электроснабжения.
Результат обучения: 3) Производить ремонт современного радиоэлектронного оборудования и аппаратуры на микропроцессорах.
Критерии оценки:
1. Понимает функциональные возможности измерительных приборов и систем, управляет режимом работы прибора (установка чувствительности, перестройка полосы пропускания фильтров и т.д.).
2. Осуществляет корректировку деятельности в контексте командной работы с использованием управленческого и исполнительского профессионализма.
3. Анализирует ситуации, принятие решений и создания условий их реализации.
4. Выбирает методы диагностики работоспособности устройств различных видов радиоэлектронного оборудования и аппаратуры на микропроцессорах, методов проектирования.
5. Управляет калибровкой (установка нуля, проверка градуировки по электрическим сигналам или образцам).
6. Оценивает работу устройств различных видов радиоэлектронного оборудования и аппаратуры на микропроцессорах.

7. Технологиялық жабдықтар мен жарақтарды пайдалануды жақсарту бойынша ұйымдастыру-техникалық іс-шаралардың экономикалық негіздемесін әзірлейді.
8. Жабдықты жаңғырту кезінде техникалық-экономикалық көрсеткіштердің есебін орындайды.
9. Материал шығынын нормалауды жүзеге асырады.
10. Жабдықтың тиімділік коэффициентін және өтелу мерзімін есептеуді орындайды.
11. "Үнемді өндіріс", LEAN және Кайдзен идеологиясы құралдарын қолданады.
КҚ 10. Жабдықтың электрондық элементтеріне, есептеу техникасы құралдарына, автоматика құралдарына техникалық шарттар талаптарына сәйкес бағдарламалық басқарылатын станоктар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, тексеру, баптау
КМ 10. Жабдықтың электрондық элементтеріне, есептеу техникасы құралдарына, автоматика құралдарына техникалық шарттар талаптарына сәйкес бағдарламалық басқарылатын станоктар мен жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, тексеру, баптау
Бұл модуль құрылғыларға, автоматика құралдарына техникалық қызмет көрсету, электржетекті автоматты басқару үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар автоматика жүйесінің түрлерін; схемалардағы логикалық элементтерді белгілеуді; базалық логикалық элементтердің жұмыс принциптерін, параметрлік және генераторлық датчиктердің құрылғысы мен принципін; күшейткіш құрылғылардың жіктелуін; жүйелердің негізгі тораптарының шартты графикалық белгілеуін; триггерлер, дешифраторлар, есептеуіштер, генераторлар мен импульстерді қалыптау негізіндегі схемаларды; датчиктердің жіктелуін және олардың техникалық сипаттамаларын; микропроцессорларда радиоэлектрондық жабдықтар мен аппаратураның әртүрлі түрлерін пайдаланудың, қызмет көрсетудің және жөндеудің теориялық білімі мен практикалық дағдыларын; микропроцессорларда радиоэлектрондық жабдықтар мен аппаратураның әр түрлі түрлерін жобалауда, жөндеуде, баптауда, пайдалануда және жобалауда қауіпсіздік техникасы; микропроцессорларда радиоэлектрондық жабдықтар мен аппаратураның әр түрлі түрлерінің құрылыс құрылымы, жұмысы мен жіктелуі; жобалау әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар теңдеу бойынша логикалық сұлбаларды құрастыруды; параметрлік және генераторлық датчиктермен жұмысты орындауды; күшейткіш құрылғыларды құрастыруды; негізгі параметрлері бойынша аппараттарды таңдауды; тұрақты және айнымалы тоқтағы іске қосу қозғалтқыштарының күрделі емес принциптік сұлбаларын жасауды; монтаждық сұлбаларды құруды; электржетекті автоматты басқарудың күрделі емес жүйесінің сенімділігін есептеуді; әр элементтің істен шықпайтын жұмыс коэффициентін анықтау әдістерін қолдануды; электржетекті автоматты басқару жүйесінің; әр түрлі радиоэлектрондық жабдықтар және микропроцессорларда аппаратураны жөндеу, баптау, пайдалану және қызмет көрсету процесінде қауіпсіздік техникасын сақтауды; микропроцессорларда радиоэлектрондық жабдықтар және аппаратураның әр түрлі құрылғыларына сервистік қызмет көрсету және пайдалануды орындауды; жобалау әдістерін қолдануды; сервистік орталықты басқару дағдыларын; микропроцессорларда электрондық жабдықты реттеу және күйге келтіруді; сервистік мануалдармен жұмыстарды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Автоматика құрылғыларына, құралдарына техникалық қызмет көрсету жұмыстарын жүргізу.
Өндірісті автоматтандыру негіздері. Электржетекті автоматты басқару.
Микропроцессорлық техника
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматика жүйесінің түрлерін, схемалардағы логикалық элементтерді белгілеуді, базалық логикалық элементтердің жұмыс принциптерін түсінеді.
2. Параметрлік және генераторлық датчиктердің құрылымы мен принципін, күшейткіш құрылғылардың жіктелуін, жүйелердің негізгі тораптарының шартты графикалық белгілерін, триггерлер, дешифраторлар, есептеуіштер, генераторлар және импульсті қалыптау негізіндегі схемаларды, датчиктердің жіктелуін және олардың техникалық сипаттамаларын сипаттайды.
3. Автоматты басқару жүйелерін, операциялық күшейткіштердің негізгі схемаларын, бағдарламаланатын контроллерлердің мақсаты туралы ақпаратты қолданады.
4. Теңдеу бойынша логикалық схемаларды әзірлеуді, параметрлік және генераторлық датчиктермен жұмысты, күшейткіш құрылғыларды құрастыруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электржетектердің пайдалану сенімділігін арттырудың практикалық әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электржетектерді басқару сұлбаларын, автоматтандырылған электржетектің құрылымдық сұлбаларын түсінеді.
2. Кері байланыстардың негізгі түрлерін, басқару схемаларының аналогты және дискретті элементтерін, басқару схемаларының типтік тораптарын, жартылай өткізгіш күштік түрлендіргіштері бар электр жетектерінің тұйықталған сұлбаларын, қадағалаушы электр жетегін құру принципін білдіреді.
3. Электр энергиясы сапасының көрсеткіштерін сипаттайды.
4. Электржетектердің сенімділігін арттырудың практикалық әдістерін қолданады.
5. Негізгі параметрлері бойынша аппараттарды таңдауды, тұрақты және айнымалы токтың іске қосу қозғалтқыштарының күрделі емес принципті сұлбаларын әзірлеуді, монтаждық схемаларды жасауды, электржетекті автоматты басқарудың күрделі емес жүйесінің сенімділігін есептеуді, әрбір элементтің тоқтаусыз жұмыс істеу коэффициентін анықтау әдістерін орындайды.
6. Зауытішілік электрмен жабдықтау үшін схемалар мен кернеуді таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Микропроцессорларда заманауи радиоэлектрондық жабдықтарды және аппаратураны жөндеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу аспаптары мен жүйелерінің функционалдық мүмкіндіктерін түсінеді, аспаптың жұмыс режимін басқаруды орындайды (сезімталдықты орнату, сүзгілер мен т.б. өткізу жолағын қайта құру).
2. Басқарушылық және орындаушылық кәсібилікті пайдалана отырып, командалық жұмыс түпмәтінінде қызметті түзетуді жүзеге асырады.
3. Жағдайды талдайды, шешім қабылдайды және оларды іске асыруға жағдай жасайды.
4. Микропроцессорларда әртүрлі радиоэлектрондық жабдықтар құрылғылары мен аппаратуралардың жұмысқа қабілеттілігін диагностикалау әдістерін, жобалау әдістерін таңдайды.
5. Калибрлеуді басқарады (нөлді орнату, электр сигналдары немесе үлгілері бойынша градустелуді тексеру).
6. Микропроцессорларда әртүрлі радиоэлектрондық жабдықтар құрылғылары мен аппаратуралардың жұмысын бағалайды.

7. Использует методы проектирования микропроцессорных автоматизированных измерительных систем.
ПК 11. Выявлять причины и принимать участие в устранении неисправностей при работе устройств, их монтаже, регулировке, электротехнических измерениях и испытаниях
ПМ 11. Выявление причин и участие в устранении неисправностей при работе устройств, их монтаже, регулировке, электротехнических измерениях и испытаниях
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения технического обслуживания и ремонта электротехнического оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: выполнение ремонта электрических машин.
При изучении модуля обучающиеся учатся: организации работ по ремонту электрических машин с соблюдением норм и правил техники безопасности и учетом требований пожаробезопасности.
Результат обучения: 1) Организовывать выполнение ремонта электрических машин.
Монтаж и эксплуатация электротехнического оборудования
Техническое обслуживание и ремонт электротехнического оборудования
(курсовой проект)
Критерии оценки:
1. Организует работы по ремонту электрических машин с соблюдением норм и правил техники безопасности и учетом требований пожаробезопасности.
2. Владеет информацией о видах, причинах возникновения, способах выявления и методах устранения, методами проведения испытаний электродвигателей.
3. Проверяет дефектные ведомости на узлы и детали, подлежащих ремонту, разработку технологии ремонта по дефектной ведомости для электродвигателя, контроль качества сборки электродвигателя с использованием универсального и специального контрольно-измерительного и рабочего инструмента и приспособлений.
4. Составляет заявки на приобретение запасных частей по дефектной ведомости, производит проверку и определяет дефекты и неисправности, возникающие в процессе сборки электродвигателя.
5. Проверяет и испытывает электрические машины после капитального ремонта.
Результат обучения: 2) Выполнять курсовой проект "Техническое обслуживание и ремонт электротехнического оборудования".
Критерии оценки:
1. Выполняет обоснование технического задания на проектирование, с рассмотрением назначения промышленного оборудования
2. Выполняет расчет мощности электродвигателя для промышленного оборудования.
3. Выполняет проверку выбранного двигателя на нагрев.
4. Выполняет разработку механической характеристики выбранного двигателя.
5. Выполняет разработку нагрузочной диаграммы.
6. Выполняет разработку мероприятий по технике безопасности при монтаже
7. Выполняет чертежи электропривода, электрической схемы управления промышленного оборудования.
ПК 12. Выполнять работы по квалификации "Техник-механик"
ПМ 12. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для подготовки и выполнению дипломного проектирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: анализ технической документации; основные проектные задачи, частные задачи проектирования.
При изучении модуля обучающиеся учатся: работать с технологической, плановой, учетной документацией; производить ремонт, техническое обслуживание, полную и комплексную проверку, испытание, монтаж, наладку и сдачу в эксплуатацию электротехнического оборудования, контрольно-измерительных приборов и установок в соответствии с требованиями технических условий.
Результата обучения: 1) Подготовить материалы к дипломному проектированию.
Преддипломная практика
Дипломное проектирование
Критерии оценки:
1. Понимает организационную структуру предприятия, назначение основных и вспомогательных служб, систему монтажа, технического обслуживания и ремонта электротехнического оборудования.
2. Понимает назначение участка в производственном процессе производства.
3. Представляет права и обязанности техника-механика.
4. Понимает Государственную программу "Цифровой Казахстан".

7. Микропроцессорлық автоматтандырылған өлшеу жүйелерін жобалау әдістерін қолданады.
КҚ 11. Құрылғылардың жұмысы, оларды монтаждау, реттеу, электр техникалық өлшеу және сынау кезінде ақаулықтардың себептерін анықтау және оларды жоюға қатысу
КМ 11. Құрылғылардың жұмысы, оларды монтаждау, реттеу, электр техникалық өлшеу және сынау кезінде ақаулықтардың себептерін анықтау және оларды жоюға қатысу
Бұл модуль электротехникалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар электр машиналарын жөндеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар электр машиналарын жөндеу бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды, қауіпсіздік техникасы нормалары мен ережелерін сақтай отырып және өрт қауіпсіздігі талаптарын ескере отырып үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр машиналарын жөндеуді ұйымдастыру.
Электр техникалық жабдықтарды монтаждау және пайдалану
Электр техникалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
(курстық жоба)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы нормалары мен ережелерін сақтай отырып және өрт қауіпсіздігі талаптарын ескере отырып, электр машиналарын жөндеу жұмыстарын ұйымдастырады.
2. Электр қозғалтқыштардың түрлері, туындау себептері, анықтау тәсілдері және жою әдістері, сынау әдістері туралы ақпаратты біледі.
3. Жөндеуге жататын тораптар мен бөлшектерге ақау ведомостерін, электр қозғалтқышқа арналған ақау ведомосты бойынша жөндеу технологиясын әзірлеуді, әмбебап және арнайы бақылау-өлшеу және жұмыс құралдары мен құрылғыларды пайдалана отырып, электр қозғалтқышты құрастыру сапасын бақылауды тексереді.
4. Ақаулық тізімдемесі бойынша қосалқы бөлшектерді сатып алуға өтінімдер жасайды, электр қозғалтқышын құрастыру барысында туындайтын ақаулар мен ақаулықтарды тексереді және анықтайды.
5. Электр машиналарын күрделі жөндеуден кейін тексереді және сынайды.
Оқыту нәтижесі: 2) "Электр техникалық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу" курстық жобасын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өнеркәсіптік жабдықтың мақсатын қарастыра отырып, жобалауға арналған техникалық тапсырманың негіздемесін орындайды
2. Өнеркәсіптік жабдықтар үшін электрқозғалтқыштың қуатын есептеуді орындайды.
3. Таңдалған қозғалтқышты қыздыруға тексеруді орындайды.
4. Таңдалған қозғалтқыштың механикалық сипаттамасын әзірлеуді орындайды.
5. Жүктеме диаграммасын әзірлеуді орындайды.
6. Монтаждау кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша іс-шараларды әзірлеуді орындайды
7. Электр жетегінің сызбаларын, өнеркәсіптік жабдықты басқарудың электр схемасын орындайды.
КҚ 12. "Техник-механик" біліктілігі бойынша жұмыстарды орындау
КМ 12. Диплом алды практика
Бұл модуль дипломдық жобалауды дайындау және орындау үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар техникалық құжаттаманы талдауды, негізгі жобалық міндеттерді, жобалаудың жеке міндеттерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар технологиялық, жоспарлы, есептік құжаттамалармен жұмыс істеуді, техникалық қызмет көрсетуді, толық және кешенді тексеруді, техникалық шарттардың талаптарына сәйкес электротехникалық жабдықтарды, бақылау-өлшеу аспаптары мен қондырғыларын жөндеуді, техникалық қызмет көрсетуді, сынауды, монтаждауды, жөндеуді және пайдалануға беруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дипломдық жобалауға материалдар дайындау.
Диплом алды практика
Дипломдық жобалау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның ұйымдық құрылымын, негізгі және қосалқы қызметтердің мақсатын, электр техникалық жабдықтарды монтаждау, техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесін түсінеді.
2. Өндірістің өндірістік процесінде учаскенің белгіленуін түсінеді.
3. Техника-механиктің құқықтары мен міндеттерін білдіреді.
4. "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын түсінеді.

5. Понимает принцип организации производства "Индустрия 4.0", основы коммерциализации технологий.
6. Работает с технологической, плановой, учетной документацией.
7. Владеет информацией о работе отдельных подразделений предприятия.
8. Выполняет должностные обязанности техника-механика, сбор и анализ данных о работе предприятия, отчет по практике.
9. Руководит подразделениями цеха и отдельными рабочими в качестве дублера линейного руководителя.
10. Разрабатывает и оформляет нормативную документацию.
11. Анализирует плановою документацию.
12. Использует в работе современные технические средства.
Результат обучения: 2) Выполнить дипломный проект.
Критерии оценки:
1. Понимает технологический процесс цеха и производства в целом.
2. Составляет технологическую характеристику оборудования.
3. Владеет знаниями основных этапов планирования производства.
4. Разрабатывает технологическую карту на техническое обслуживание и ремонт электрооборудования.
5. Выполняет расчет мощности и выбор электродвигателя оборудования.
6. Разрабатывает схемы механических характеристик выбранного двигателя.
7. Выполняет нагрузочные диаграммы электродвигателя.
8. Выполняет выбор оборудования.
9. Выполняет экономический расчет, определяет экономическую эффективность от внедрения нового оборудования.
10. Анализирует и разрабатывает мероприятия по технике безопасности при эксплуатации данного оборудования и пожаробезопасность в цехе.
11. Выполняет чертежи с использованием графических редакторов согласно расчетной части.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ - базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 261
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 684
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Механическая обработка"
Код и профиль образования:
1000000 – Металлургия и машиностроение. Технология машиностроения
Специальность:
1018000 – Механическая обработка
Квалификация:

5. "Индустрия 4.0" өндірісін ұйымдастыру қағидасын, технологияларды коммерцияландыру негіздерін түсінеді.
6. Технологиялық, жоспарлы, есептік құжаттамалармен жұмыс істейді.
7. Кәсіпорынның жекелеген бөлімшелерінің жұмысы туралы ақпаратты біледі.
8. Техник-механиктің лауазымдық міндеттерін орындайды, кәсіпорынның жұмысы туралы мәліметтерді жинау және талдау, тәжірибе бойынша есеп береді.
9. Цех бөлімшелерін және желілік басшы дублері ретінде жеке жұмысшыларды басқарады.
10. Нормативтік құжаттаманы әзірлейді және рәсімдейді.
11. Жоспарлы құжаттаманы талдайды.
12. Жұмыста заманауи техникалық құралдарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жобаны орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цехтың және жалпы өндірістің технологиялық процесін түсінеді.
2. Жабдықтың технологиялық сипаттамасын жасайды.
3. Өндірісті жоспарлаудың негізгі кезеңдерін біледі.
4. Электр жабдығына техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған технологиялық карта әзірлейді.
5. Жабдықтың электр қозғалтқышын таңдау және қуатты есептеуді орындайды.
6. Таңдалған қозғалтқыштың механикалық сипаттамаларының сызбасын әзірлейді.
7. Электр қозғалтқыштың жүктеме диаграммаларын орындайды.
8. Жабдықты таңдауды орындайды.
9. Экономикалық есепті орындайды, жаңа жабдықты енгізуден экономикалық тиімділікті анықтайды.
10. Осы жабдықты пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы және цехта өрт қауіпсіздігі бойынша іс-шараларды талдайды және әзірлейді.
11. Есептеу бөлігіне сәйкес графикалық редакторларды пайдалана отырып сызбаларды орындайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ - базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
261-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
684-қосымша
"Механикалық өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1000000 – Металлургия және машина жасау, машина жасау технологиясы
Мамандығы:
1018000 – Механикалық өңдеу
Біліктілігі:

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Соблюдает культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 04. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История
Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "101801 2 – Оператор станка ЧПУ"
ПК 1. Выполнять подготовку технологического оборудования к работе
ПМ 01. Подготовка технологического оборудования к работе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения подготовки технологического оборудования к работе.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общие требования безопасности на территории организации и в производственных помещениях; общие правила безопасности и законодательство в области охраны труда; знать систему управления охраны труда; нормативные документы по охране труда и здоровья при подготовке к работе и обслуживании рабочего места станочника.
При изучении модуля обучающие учатся:
применять знания трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда. Выполнять основные слесарные операции по подготовке рабочего места, осуществлять подготовку и обслуживание рабочего места для работы на металлорежущих станках, определять последовательность и оптимальные режимы обработки различных изделий, выполнять технологический процесс обработки и доводки изделий.
Результат обучения: 1) Владеть основными требованиями охраны труда и техники безопасности на производстве.
Введение в специальность
Охрана труда
Охрана окружающей среды и экологии
Техническое черчение
Производственное обучение и/или профессиональная практика (основы слесарных и слесарно-сборочных работ)
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін ұстанады
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін анықтайды
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгерді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін анықтайды.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 04. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"101801 2 – Станоктың СББ операторы біліктілігі
КҚ 1. Технологиялық жабдықты жұмысқа дайындау
КМ 01. Технологиялық жабдықты жұмысқа дайындау
Бұл модуль технологиялық жабдықты жұмысқа дайындау үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндірістік орын –жайларда ұйымның аумағында жалпы қауіпсіздік талаптарын; еңбекті қорғау саласында заңнаманың және қауіпсіздіктің жалпы ережелерін; еңбекті қорғауды басқару жүйесін білуді; станокпен жұмыс жасаушының жұмыс орнын дайындау және жұмыс орнына қызмет көрсету кезінде еңбекті және денсаулықты қорғау бойынша нормативтік құжаттарды меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету бойынша еңбек заңнамасын қолдануды, жұмыс орнын дайындау бойынша негізгі слесарлық операцияларды орындауды; металл кесетін станоктарда жұмыс жасау үшін жұмыс орнын дайындауды және қызмет көрсетуді; түрлі бұйымдарды өңдеудің бірізділігін және оңтайлы режимдерін анықтауды, бұйымдарды өңдеудің және жетілдірудің технологиялық процесін орындауды үйренуі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғаудың негізгі талаптарын және өндірісте қауіпсіздік техникасын білу.
Мамандыққа кіріспе
Еңбекті қорғау
Қоршаған ортаны қорғау және экология
Өндірістік оқыту (слесарлық және слесарлық жинау жұмыстарының негіздері)
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает виды инструктажа.
2. Понимает значимость профессиональной деятельности по изготовлению деталей на металлорежущих станках различного вида и типа.
3. Соблюдает должностные инструкции перед началом, во время и по окончании работ, а также в аварийных ситуациях, должностные инструкции производственной санитарии и пожарной безопасности.
4. Применяет основные термины, понятия и определения в области охраны труда.
5. Соблюдает общие правила по технике безопасности, факторы, влияющие на условия и безопасность.
6. Характеризует виды инструктажа.
7. Понимает физиолого-гигиенические основы трудового процесса на рабочих местах.
8. Соблюдает режим рабочего дня.
9. Соблюдает гигиенические требования к рабочей одежде, уход за ней и правила ее хранения.
10. Соблюдает нормы и правила электробезопасности.
11. Соблюдает меры и средства защиты от поражения электрическим током.
12. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим при поражении электрическим током;
13. Соблюдает требования правил по пожарной безопасности и характеризует применение технических средств пожаротушения.
14. Выполняет требования охраны окружающей среды и экологии.
15. Использует основы промышленной безопасности СУОТ (система управления охраной труда).
Результат обучения: 2) Владеть вопросами санитарной гигиены и профессиональных заболеваний на производстве.
Критерии оценки:
1. Применяет знания о видах и причинах травматизма.
2. Применяет меры по профилактике травматизма и мероприятия по предупреждению производственных травм.
3. Применяет знания о микроклимате производственной среды.
4. Применяет знания о видах шумов и их действии на организм человека.
5. Соблюдает основные требования, предъявляемые к освещению рабочих мест, виды освещения.
6. Производит оценку уровня воздействия опасных и вредных производственных факторов.
7. Применяет знания об электромагнитных полях и их источниках на производстве.
8. Применяет методы защиты от электромагнитных полей.
9. Понимает о воздействии лазерных инфракрасных излучений на организм человека и защиту от них.
10. Пользуется защитными средствами при изготовлении деталей на металлорежущих станках.
11. Применяет предупредительные надписи и знаки безопасности при выполнении работ на металлорежущих станках.
12. Применяет знания о предупредительных надписях и знаках безопасности при выполнении погрузочно-разгрузочных и транспортных работах.
13. Понимает классификацию пожароопасных и взрывоопасных помещений и материалов.

1. Нұсқама беру түрлерін түсінеді.
2. Түрлі типтегі металл кестетін станоктарда детальдарды дайындау бойынша кәсіптік қызметтің маңызын түсінеді.
3. Қызметтік нұсқаулықты жұмыс басталғанға дейін, аяқталған соң, жұмыс жасау уақытында, сондай-ақ апатты жағдайларда өндірістік санитарияның және өрт қауіпсіздігінің қызметтік нұсқалықтарын сақтайды.
4. Еңбекті қорғау саласында негізгі терминдерді, ұғымдарды және анықтамаларды қолданады.
5. Қауіпсіздік техникасы бойынша жалпы ережелерді, жағдайлар мен қауіпсіздікке әсер ететін факторларды біледі.
6. Нұсқама беру түрлерін сипаттайды.
7. Жұмыс орнында еңбек процесінің физиологтық – гигиеналық негіздерін біледі.
8. Жұмыс күнінің режимін сақтайды.
9. Жұмыс киіміне, оны күту және сақтау ережелерінің гигиеналық талаптарын түсінеді.
10. Электр қауіпсіздігінің нормаларын және ережелерін сақтайды.
11. Электр тогымен зақымдалу шаралары мен қорғаныс құралдарын сақтайды.
12. Электр тогымен жарақаттанған кезде жәбірленушілерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
13. Өрт қауіпсіздігі бойынша ережелердің талаптарын сақтайды және өрт сөндірудің техникалық құралдарын қолдануды сипаттайды.
14. Қоршаған ортаның және экологияның талаптарын орындайды.
15. ЕҚБЖ (еңбекті қорғаудың басқару жүйесі) өндірістік қауіпсіздіктің негіздерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірісте санитарлық гигиена мәселелерін және өндірісте кәсіптік аурулар мәселесін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жарақаттану түрлері және себептері туралы білімін қолданады.
2. Жарақаттанушылықтың алдын алу шараларын және өндірістік жарақаттардың алдын алу шараларын қолданады.
3. Жұмыс орнында еңбек процесінің физиологтық – гигиеналық негіздерін туралы білімін қолданады.
3. Өндірістік ортаның микроклиматы туралы білімі бар.
4. Шулардың түрлері және олардың адам ағзасына әсері туралы біледі.
5. Жұмыс орнын жарықтандыруға қойылатын негізгі талаптарды, жарықтандыру түрлерін біледі.
6. Қауіпсіз және зиянды өндірістік факторлардың әсер ету деңгейін бағалайды.
7. Электромагнитті өрістер және өндірістегі дереккөздері турал білімін қолданады.
8. Электромагнитті өрістерден қорғау әдістерін қолданады.
9. Лазерлік инфрақызыл сәулелердің адам ағзасына әсерін және олардан қорғануды біледі.
10. Металл кесетін станоктарда детальдарды дайындау кезінде қорғаныс құраларын пайдаланады.
11. Металл кесетін станоктарда жұмыстарды орындау кезінде ескертпе жазбаларды және қауіпсіздік белгілерін біледі.
12. Тиеу – түсіру және көлік жұмыстарын орындау кезінде ескертпе жазбаларды және қауіпсіздік белгілерін біледі.
13. Өртке қауіпті және жарылуға қауіпті орын – жайларды және материалдардың жіктелуін біледі.

14. Характеризует виды профессиональных заболеваний, вызванных биологическими, химическими, физическими факторами, промышленного производства.
15. Принимает меры по оказанию первой помощи при несчастных случаях (ушибах, порезах, ожогах, отравлениях, поражениях электрическим током).
16. Понимает виды профессиональных заболеваний вызванные биологическими, химическими, физическими факторами, промышленными производствами.
17. Оказывает первую доврачебную помощь при ранениях и ушибах, солнечных и тепловых ударах, обморожениях, электротравмах, ожогах, отравлениях химическими веществами.
Результат обучения: 3) Выполнять основные слесарные операции по подготовке рабочего места
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила техники и пожарной безопасности, производственной санитарии при выполнении слесарных работ.
2. Понимает назначение, виды и методы выполнения слесарных работ.
3. Определяет выбор инструмента, приспособления и технических устройств для выполнения слесарных работ.
4. Владеет приемами выполнения слесарных и слесарно-сборочных операции.
5. Выполняет сборку разъемных и неразъемных соединений.
6. Применяет правила строповки, подъема и перемещения грузов.
7. Выбирает масштабы и правильно проставляет размеры.
8. Выполняет контуры технических деталей.
9. Соблюдает порядок и последовательность выполнения эскиза детали.
10. Выполняет несложные чертежи деталей и сборочные чертежи.
ПК 2. Разрабатывать управляющие программы для станков с числовым программным управлением (ЧПУ)
ПМ 02. Разработка управляющих программ для станков с числовым программным управлением (ЧПУ)
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые при разработке
управляющих программы с применением систем автоматического программирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: управляющие программы с применением систем CAD/CAM; диалоговое программирование с пульта управления станком.
При изучении модуля обучающие учатся: читать и применять техническую документацию при выполнении работ;
разрабатывать маршрут технологического процесса обработки с выбором режущих и вспомогательных инструментов, станочных приспособлений, с разработкой технических условий на исходную заготовку; устанавливать оптимальный режим резания; анализировать системы ЧПУ станка и подбирать язык программирования.
Результат обучения: 1) Ведет процесс разработки управляющих программ.
Основы резания металлов и инструмент
Технологическое
оборудование
Основы автоматизации
Техническое черчение
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:

14. Өнеркәсіптік өндірістің биологиялық, химиялық, физикалық факторларынан туындаған кәсіптік аурулардың түрлерін сипаттайды.
15. Апатты жағдайларда (соғылу, кесу, күйіп қалу, улануға электр тогына түсу) алғашқы көмек көрсету шараларын біледі.
16. Өнеркәсіптік өндірістің биологиялық, химиялық, физикалық факторларынан туындаған кәсіптік аурулардың түрлерін біледі.
17. Жарақаттану және соғылу, күн және жылу өтіп кету, мұздап қалу, электрмен жарақаттану, күйіп қалу, химиялық заттармен уану жағдайында алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс орнын дайындау бойынша негізгі слесарлық операцияларды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде өрт қауіпсіздігі және техникасы ережелерін, өндірістік санитария талаптарын сақтайды.
2. Слесарлық жұмыстарды орындаудың арналымын, түрлері мен әдістерін түсінеді.
3.Слесарлық жұмысты орындау үшін қажетті құралдардың құрылғысын және техникалық құралдарын таңдауды анықтайды.
4. Слесарлық және слесарлық – жинау операцияларын орындау әдістерін біледі.
5. Қосынды және қосынды емес байланыстарды жинауды орындауды біледі.
6. Жүктерді ілу, көтеру және тасымалдау ережелерін қолданады.
7. Масштабтарын таңдауды және көлемін дұрыс қоюды біледі.
8. Детальдың эскизін дайындау тәртібін және бірізділігін біледі.
9. Детальдардың қиын емес сызбаларын және жиынтық сызбаларды орындауды біледі.
10. Техникалық детальдардың кескіндерін орындай біледі.
КҚ 2. Сандық бағдарламалық басқаруы (СББ) бар станоктарға арналған басқару бағдарламаларын әзірлеу
КМ 02. Сандық бағдарламалық басқаруы (СББ) бар станоктарға арналған басқару бағдарламаларын әзірлеу.
Бұл модуль автоматты бағдарламалау жүйесін қолдана отырып, басқару бағдарламаларын әзірлеу кезінде қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар CAD/CAM жүйелерін қолданудың басқару бағдарламаларын; станокты басқаруды пультпен диалогтық бағдарламалауды меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар:жұмыстарды орындау кезінде техникалық құжаттаманы оқуды және дайындауды; станокты құрылғылардың кесетін және қосымша құралдарын таңдай отырып, өңдеудің технологиялық процесінің бағдарын әзірлеуді; бастапқы дайындамаға техникалық шарттарды әзірлеуді; кесудің оңтайлы режимін бекітуді; станоктың СББ жүйесін талдауды және бағдарламалау тілін таңдауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Басқару бағдарламаларын әзірлеу процесін жүргізеді.
Металдарды кесу негіздері және құрал
Технологиялық жабдық
Автоматтандыру негіздері
Техникалық сызу
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает устройство и принципы работы металлорежущих станков с программным управлением.
2. Понимает устройство и принципы работы обрабатывающих центров.
3. Понимает область применения и принцип обработки материалов электрофизическим методом.
4. Понимает область применения и принцип обработки материалов электрохимическим методом.
5. Понимает область применения и принцип обработки материалов лазерной и плазменной обработкой.
6. Применяет правила подналадки и наладки.
7. Понимает устройство, назначение и правила применения приспособлений и оснастки.
8. Владеет всеми видами обработки резанием.
9. Понимает движения резания при обработке деталей.
10. Понимает назначение и конструкцию специальных режущих инструментов.
11. Пользуется режущим и измерительным инструментом для определения режимом резания по справочникам и паспорту станка.
12. Применяет методы разработки технологического процесса изготовления деталей на станках с ЧПУ.
13. Понимает теорию программирования станков с ЧПУ с использованием G-кода.
14. Выполняет приемы программирования одной или более систем ЧПУ.
15. Корректирует управляющую программу на станках ЧПУ.
16. Читает и применяет техническую документацию при выполнении работ.
17. Разрабатывает маршрут технологического процесса обработки с выбором режущих и вспомогательных инструментов, станочных приспособлений, с разработкой технических условий на исходную заготовку.
18. Устанавливает оптимальный режим резания.
19. Выбирает марку стали и твердого сплава для режущего инструмент.
20. Анализирует систему ЧПУ станка и подбирает язык программирования.
Результат обучения: 2) Владеть вопросами разработки управляющих программ с применением систем CAD/CAM.
Критерии оценки:
1. Применяет приемы работы в CAD/САМ системах.
2. Осуществляет написание управляющей программы в CAD/САМ 3 и 5 оси.
Результат обучения: 3) Выполнять
диалоговое программирование с пульта
управления станком.
Критерии оценки:
1. Понимает порядок заполнения и чтения операционной карты работы станка с ЧПУ.
2. Применяет способы использования (корректировки) существующих программ для выполнения задания по изготовлению детали.
3. Осуществляет написание управляющей программы со стойки станка с ЧПУ.
4. Проверяет управляющие программы средствами вычислительной техники.
5. Кодирует информацию и готовит данные для ввода в станок, записывая их на носитель.
6. Разрабатывает карту наладки станка и инструмента.
6. Составляет расчетно-технологическую карту с эскизом траектории инструментов.

1. Бағдарламалық басқаруы бар металл кесетін станоктардың құрылысын және жұмы жасау принципін біледі.
2. Өңдеуші орталықтардың құрлысын және жұмыс принципін түсінеді.
3. Материалдарды электр физикалық әдіспен өңдеу принципін және қолдану саласын түсінеді.
4. Материалдарды электр химиялық әдіспен өңдеу принципін және қолдану саласын түсінеді.
5. Материалдарды лазерлік және плазмалық өңдеу әдісімен өңдеу принципін және қолдану саласын түсінеді.
6. Ішкі реттеу және реттеу ережелерін қолданады.
7. Құрылғылар мен жабдықтардың құрылысы, арналымы мен қолдану ережелерін біледі.
8. Кесуді өңдеудің барлық түрлерін біледі.
9. Детальдарды өңдеу кезінде кесу қозғалысын түсінеді.
10. Арнайы кесетін құралдардың арналымы мен құрылысын түсінеді.
11. Анықтамалық және станок паспорты бойынша кесу режимін анықтау үшін кесетін және өлшеу құралын пайдаланады.
12. СББ бар станоктарында детальдарды дайындаудың технологиялық процестерін әзірлеу әдісін қолданады.
13. G-кодты пайдалана отырып, СББ станоктарын бағдарламалау теориясын түсінеді.
14. СББ бір немесе бірнеше бағдарламалау әдістерін орындайды.
15. СББ станоктарында басқару бағдарламасын түзетеді.
16. Жұмыстарды орындау кезінде техникалық құжаттаманы оқуды және қолдануды біледі.
17. Бастапқы дайындаманың техникалық шарттарын әзірлей отырып, кесетін және қосымша құралдардың, станок құрылғыларын таңдай отырып, өңдеудің технологиялық процесінің бағдарын әзірлейді.
18. Кесудің оңтайлы режимін белгілейді.
19. Кесетін құралдарың болат маркасын және қатты қорытпасын таңдауды біледі.
20. Станоктың СББ жүйесін талдайды және бағдарламау тілін таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) CAD/CAM. жүйелерін қолдана отырып, басқарушы бағдарламаларды әзірлеу мәселелерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. CAD/САМ жүйелерде жұмысты қабылдау әдістерін қолданады.
2. 3 және 5 осьіндегі CAD/САМ басқару бағдарламаларын жазуды іске асыра біледі
Оқыту нәтижесі: 3) Станокты басқару пультінен диалогтық бағдарламалауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. СББ бар станок жұмысының операциялық картасын толтыру және оқу тәртібін түсінеді.
2. Детальдарды дайындау бойынша тапсырмаларды орындау үшін қолданыстағы бағдарламаларды пайдалану (түзету) әдістерін қолданады.
3. СББ станогының тіреуішінен басқарушы бағдарламаны жазуды іске асырады.
4. Есептеуіш техниканың құралдарын басқаратын бағдарламаны тексереді.
5. Ақпаратты кодтайды және тасымалдауышқа жазып, станокқа енгізілетін мәліметтер түрін дайындайды.
6. Станокты және құрады реттеу картасын әзірлейді.
6. Құралдардың траекториясының эскиздері бар есептік –технологиялық картаны құрайды.

7. Вводит управляющие программы в универсальные ЧПУ станка и контролирует циклы их выполнения при изготовлении деталей.
8. Применяет методы и приемки отладки программного кода.
9. Применяет современные компиляторы, отладчики и оптимизаторы программного кода.
10. Ведет режим корректировки управляющей программы.
ПК 3. Изготовлять детали на металлорежущих станках с числовым программным управлением по стадиям технологического процесса.
ПМ 03. Изготовление деталей на металлорежущих станках с числовым программным управлением по стадиям технологического процесса.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые при изготовлении деталей на металлорежущих станках с числовым программным управлением по стадиям технологического процесса.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: при эксплуатации и обслуживании технологического оборудования, правила подготовки к работе и содержания рабочих мест оператора станка с ЧПУ;
правила определения режимов резания по справочникам и паспорту станка;
организацию работ при многостаночном обслуживании станков с программным управлением;
приемы, обеспечивающие заданную точность изготовления деталей,
правила перемещения грузов и эксплуатации специальных транспортных и грузовых средств устройство и принципы работы металлорежущих станков с программным управлением, правила подналадки;
наименование, назначение, устройство и правила применения приспособлений, режущего и измерительного инструмента правила проведения анализа и выбора готовых управляющих программ;
основные направления автоматизации производственных процессов системы программного управления станками;
основные способы подготовки программы
Результат обучения: 1) Осуществлять подготовку и обслуживание рабочего места станка с числовым программным управлением.
Основы метрологии.
Основы электротехники.
Производственное обучение и/или профессиональная практика (Профессиональная практика на получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила подготовки к работе и содержания рабочих мест оператора станка ЧПУ.
2. Составляет таблицы с указанием кнопок пульта управления станков с ЧПУ при выполнении на станках различных операций.
3. Применяет устройства для замены деталей на станках с ЧПУ, магазины режущих инструментов, механизмы автоматической смены инструментов.
4. Выполняет работы с агрегатами и блоками систем, электроприводами и датчиками станков с ЧПУ.
5. Выявляет неисправности в гидравлических приводах, в механических узлах станков.
6. Управляет станками с ЧПУ с помощью пульта.

7. Басқарушы бағдарламаларды әмбебап станок СББ енгізеді және детальдарды дайындау кезінде орындаудың циклдарын бақылайды.
8. Бағдарламалық кодты реттеу және қабылдау әдістерін қолданады
9. Заманауи құрастырушыларды, ретке келтіруші және бағдарламалық кодты оңтайландыруды қолданады.
10. Басқарушы бағдарламаны түзету режимін жүргізеді.
КҚ 3. Технологиялық процестің кезеңдері бойынша бағдарламалық басқаруы бар металл кесетін станоктарда бұйымдарды дайындау
КМ 03. Технологиялық процестің кезеңдері бойынша бағдарламалық басқаруы бар металл кесетін станоктарда бұйымдарды дайындау
Бұл модуль технологиялық процестің кезеңдері бойынша сандық бағдарламалық басқару бар детальдарды дайындау кезінде қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар технологиялық жабдықты пайдалану және қызмет көрсету кезінде СББ станок операторының жұмыс орындарын жұмысқа дайындау және ұстау ережелерін; станоктың анықтамалығы және паспорт бойынша кесудің режимдерін анықтау ережелерін; бағдарламалық қамсыздандыру бойынша көп станокты қызмет көрсету кезінде жұмыстарды ұйымдастыруды; бағдарламалық қамсыздандыруы бар станоктарға көп қызметті қызмет көрсету кезінде жұмыстарды ұйымдастыруды; детальдарды дайындаудың белгіленген нақтылығын қамтамасыз ететін әдістері; жүктерді тасымалдау ережелерін және арнайы көлік және құралдарын пайдалануды; бағдарламалық басқаруы бар металл кесетін станоктардың құрылысы мен принциптерін, ішкі реттеу ережелерін; құрылғылардың, кесетін және өлшеу құралдарының атауын, арналымын, құралдарын және қолдану ережелерін, дайын басқару бағдарламаларын талдау және таңдау ережелерін; станоктарды бағдарламалық басқару жүйесінің өндірістік процестерін автоматтандырудың негізгі бағыттарын; бағдарламаны дайындаудың негізгі әдістерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сандық бағдарламалық басқаруы бар станоктың жұмыс орнын дайындауды және қызмет көрсетуді іске асыру.
Метрология негіздері
Электротехника негіздері
Жұмысшы біліктілігін алудың кәсіптік практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Станоктың СББ операторының жұмыс орнын жұмысқа дайындау ережелерін және ұстауды сақтайды.
2. Түрлі операциялар станогында СББ станоктарын басқару пультінің батырмаларын көрсете отырып, кесте толтырады.
3. ССБ станогында детальдарды ауыстыру құралдарын, кесетін құралдардың магазиндерін, құралдарды автоматты ауыстыру механизмдерін қолданады.
4. Агрегаттармен және жүйелердің блоктарымен, СББ бар электр жетектері және станок тетіктері бар жұмыстарды орындады.
5. Станоктарды механикалық тораптарында, гидравликалық жетектерінде ақауларды анықтайды.
6. Пульт арқылы СББ станоктарын басқарады.

7. Понимает метрологические характеристики средств измерений.
8. Выполняет основные измерения с помощью метрологических средств;
9. Понимает основные понятия метрологии, классификацию методов измерений;
10. Понимает основные понятия функции сертификации.
11. Соблюдает правила применения измерительного инструмента для определения изготавливаемых деталей.
12. Понимает критерии оценки качества обрабатываемых деталей.
Результат обучения: 2) Ведет подготовку к использованию инструмента и оснастки для работы на металлорежущих станках различного вида и типа.
Критерии оценки:
1. Понимает группу классификации, устройство и принципы работы металлорежущих станков с программным управлением, правила подналадки, назначение, устройство и правила применения приспособлений, режущего и измерительного инструмента.
2. Выбирает и подготавливает к работе универсальные, специальные приспособления, режущий инструмент и контрольно-измерительный инструмент.
3. Понимает устройство двигателей постоянного тока, принципы действия, правила пуска и остановки.
4. Применяет основы электроники.
5. Понимает устройство микропроцессоров, интегральные схемы микроэлектроники.
7. Читает принципиальные электрические и монтажные схемы.
Результат обучения: 3) Осуществлять перенос программы на станок, адаптацию разработанных управляющих программ на основе анализа входных данных технологической и конструкторской документации.
Критерии оценки:
1. Понимает основные направления автоматизации производственных процессов.
2. Понимает систему программного управления станками.
3. Применяет основные способы подготовки программы.
4. Определяет возможности использования готовых управляющих программ на станках ЧПУ.
Результат обучения: 4) Ведет технологический процесс обработки и доводки деталей, заготовок и инструментов на металлорежущих станках с ЧПУ.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила определения режимов резания по справочникам и паспорту станка.
2. Выполняет организацию работ при многостаночном
обслуживании станков с ЧПУ.
3. Применяет приемы обеспечивающие заданную точность изготовления деталей.
4. Определяет режим резания по справочнику и паспорту станка.
5. Составляет технологический процесс обработки деталей, изделий.
6. Выполняет технологические операции при изготовлении детали на металлорежущем станке с ЧПУ.
Результат обучения 5) Проведение регламентных работ планово-предупредительного ремонта (ППР) станка с ЧПУ.
Критерии
оценки
1. Понимает перечень регламентных работ станка c ЧПУ.

7. Өлшеу құралдарының метрологиялық сипаттамаларын түсінеді.
8. Метрологиялық құралдардың көмегімен негізгі өлшеулерді орындайды.
9. Метрологияның негізгі ұғымдарын, өлшеу әдістерінің жіктемесін түсінеді.
10. Сертификаттау функциясының негізгі ұғымдарын түсінеді.
11. Дайындалатын детальдарды анықтау үшін өлшеу құралдарын қолдану ережелерін сақтайды.
12. Өңделетін детальдар сапасын бағалаудың өлшемшарттарын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Түрлі типтегі металл кесетін станоктарда жұмыс жасау үшін құралдарды және жабдықтауды пайдалануға дайындауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық басқаруы бар металл кесетін станоктардың жіктеу тобын, құрылысын және жұмыс принципін, реттеу ережелерін, құрылғылардың, кесетін және өлшеу құралдарының арналымын, құрылысын және ережелерін біледі.
2. Әмбебап, арнайы құралдарды, кесетін құралды және бақылау – өлшеу құрылғыларын таңдауды және жұмысқа дайындауды біледі.
3. Тұрақты ток қозғалтқышының құралдарын, әрекет ету, іске қосу және тоқтату ережелерін біледі.
4. Электроника негіздерін біледі.
5. Микропроцессорды біледі;
6. Микроэлектрониканың интегралды схемаларын біледі.
7. Принциптік электрлі және монтаждау сызбаларын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бағдарламаны станокқа ауыстыру, әзірленген басқарушы бағдарламаларды технологиялық және конструкторлық құжаттаманың кіріс мәліметтерін талдау негізінде бейімдеуді іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірістік процестерді автоматтандырудың негізгі бағыттарын біледі.
2. Станоктарды басқару бағдарламасының жүйесін біледі.
3. Бағдарламаны дайындаудың негізгі әдістерін біледі.
4. СББ станоктарында дайын басқару бағдарламаларын пайдалану ықтималдығын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 4) СББ металл кесетін станоктарда детальдарды, дайындаманы және құралдарды өңдеудің және жетілдірудің технологиялық процесін жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Станоктың анықтамалығы және паспорты бойынша кесу режимін анықтау ережелерін біледі.
2. СББ бар станоктарға көп станокты қызмет көрсету кезінде жұмысты ұйымдастыруды орындайды.
3. Детальдарды дайындаудың белгілеген нақтылығын қамтамасы ететін әдістерді біледі.
4. Станоктың анықтамалығы және паспорты бойынша кесу режимін анықтай біледі.
5. Детальдарды, бұйымдарды өңдеудің технологиялық процесін құрайды.
6. СББ бар металл кесетін станокта детальдарды дайындау кезінде технологиялық операцияларды орындайды.
Оқыту нәтижесі 5) СББ станогының жоспарлы – сақтандырмалы жөндеуінің (ЖСЖ) реттеу жұмыстарын жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. СББ бар станоктың регламентті жұмыстарының тізімін түсінеді.

2. Выполняет планово-предупредительный ремонт.
3. Выполняет текущий ремонт.
4. Выполняет капитальный ремонт (КР).
5. Соблюдает нормативы периодичности ремонта станка c ЧПУ.
6. Понимает нормы расхода материальных ресурсов на ППР.
7. Понимает перечни работ по ППР станка c ЧПУ.
ПК 4. Выполнять подналадку отдельных простых и средней сложности узлов и механизмов в процессе работы.
ПМ 04. Выполнение подналадки отдельных простых и средней сложности узлов и механизмов в процессе работы.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые при выполнении подналадки отдельных простых и средней сложности узлов и механизмов в процессе работы.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: устройство, принцип действия, и правила технического обслуживания металлорежущих станков и оборудования, правила подналадки применяемого оборудования, способы проверки норм точности токарных, фрезерных, сверлильных, копировальных, шпоночных и шлифовальных станков, виды режимов обработки на токарных, фрезерных, сверлильных и шлифовальных станках. Принципы выбора, назначение и условия применения каждого режима, последовательность действий при наладке на заданный режим работы станков и оборудования.
Результат обучения: 1) Подготовка режущего и измерительного инструмента.
Технологическое оборудование
Технологическая оснастка
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Выполняет обработку деталей на металлорежущих станках.
2. Подбирает режущий инструмент и приспособления.
3. Понимает влияние сил резания на процесс обработки;
4. Понимает процесс тепловыделения в процессе стружкообразования.
5. Устанавливает технологическую последовательность обработки деталей на станках.
6. Выбирает режим и налаживает на его работу станки и оборудование, применяемые в работе.
7. Применяет смазочно-охлаждающие жидкости.
8. Применяет в работе техническую и технологическую документацию.
9. Составляет эскизы на обрабатываемые детали с разработкой карт несложных технологических процессов.
10. Выполняет установку, закрепление и смену инструмента, заготовок и технологической оснастки на станках.
11. Проводит заточку и контролирует качество применяемых режущих инструментов.
12. Владеет различными способами заточки резцов.
Результат обучения: 2) Осуществлять самоконтроль при выполнении работ согласно процедурам системы менеджмента качества.
Критерии оценки:
1. Понимает правила применения мерительного инструмента для определения качества изготавливаемых деталей.
2. Понимает критерии оценки качества обрабатываемых деталей.
3. Владеет методикой визуального и измерительного контроля.

2. Жоспарлы – сақтандырмалы жөндеуді орындайды.
3. Ағымдағы жөндеуді орындайды.
4. Толық жөндеуді (ТЖ) орындайды.
5. СББ бар станок мерзімділігінің нормативтерін сақтайды.
6. ЖСЖ материалдық ресурстардың шығын нормаларын түсінеді.
7. СББ бар ЖСЖ станогы бойынша жұмыстардың тізімін түсінеді.
КҚ 4. Жұмыс процесінде жеке қарапайым және орташа күрделіліктегі тораптар мен механизмдерді реттеуді орындау.
КМ 04. Жұмыс процесінде жеке қарапайым және орташа күрделіліктегі тораптар мен механизмдерді реттеуді орындау.
Бұл модуль жұмыстың барысында тораптардың және механизмдердің жеке қарапайым және орташа күрделіліктегі жөндеуді орындау кезінде қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар металл кесетін станоктардың және жабдықтың құрылысын, әрекет ету принципін және техникалық қызмет көрсету ережелерін, қолданылатын жабдықты реттеу ережелерін, жонғыш, фрезерлеу, бұрғылау, көшіру, буатты және ажарлауыш станоктардың нақтылық нормаларын тексеру әдістерін, жонғыш, фрезерлеу, бұрғылау, көшіру, буатты және ажарлауыш станоктарда өңдеу режимдерінің түрлерін, әр режимді таңдау, станоктардың және жабдықтың жұмысының белгілеген режимін реттеу кезінде әрекеттердің бірізділігін меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Кесетін және өлшеу құралын дайындау.
Технологиялық жабдықтау
Технологиялық жабдықпен қамтамасыз ету
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кесетін станоктарда детальдарды өңдеуді орындайды.
2. Кесетін құралды және құрылғыны таңдайды.
3. Өңдеу процесіне кесу күштерінің әсерін түсінеді.
4. Жаңқа жасау процесінде жылу бөлу процесін түсінеді.
5. Детальдарды станоктарды өңдеудің технологиялық бірізділігін анықтайды.
6. Режимді таңдайды және оның жұмысына жұмыста қолданылатын станоктарды және жабдықты реттейді.
7. Майлау –салқындату сұйықтықтарын қолданады.
8. Техникалық және технологиялық құжаттама жұмысында қолданады.
9. Күрделі емес технологиялық процестердің карталарын әзірлеу үшін жасалатын детальдардың эскиздерін құрайды.
10. Станоктарға құралды, дайындаманы және технологиялық жабдықты орнатуды, бекітуді және ауыстыруды орындайды.
11. Қолданылатын кесетін құралдарды ұштайды және сапасын бақылайды.
12. Жонғышты ұштаудың түрлі әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) СМЖ рәсімдеріне сәйкес жұмыстарды орындау кезінде өзін – өзі бақылауды іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дайындалатын детальдардың сапасын анықтау үшін өлшеу құралдарын қолдану ережелерін түсінеді.
2. Өңделетін детальдардыың сапасын бағалаудың өлшемшарттарын түсінеді.
3. Визуалды және өлшеуді бақылау әдістемесін біледі.

4. Применяет основные измерительные средства для проведения контроля.
5. Применяет технологию проведения контроля обработанных поверхностей различных изделий.
6. Понимает процедуры системы менеджмента качества по выполняемой работе.
7. Понимает принципы функционирования системы управления качеством на предприятии на основе ISO 9001, по безопасности на рабочих местах ISO45001, по экологии ISO14001.
Результат обучения: 3) Владеть вопросами подналадки отдельных простых и средней сложности узлов и механизмов в процессе работы.
Критерии оценки:
1. Выполняет наладку станка с ЧПУ токарной группы с применением инструментальной карты.
2. Выполняет наладку станка с ЧПУ сверлильно-фрезерно-расточной группы с применением инструментальной карты.
3. Устанавливает и проводит выверку приспособлений на станке с ЧПУ.
4. Применяет карты наладки при подготовке станка к работе.
5. Осуществляет выбор и пробный пуск управляющей программы.
Результат обучения 4) Использовать в работе поверенный инструмент.
Критерии оценки:
1. Понимает технические характеристики мерительного инструмента.
2. Применяет при наладке поверенный инструмент согласно его сроку годности.
3. Характеризует метрологические характеристики средств измерения.
4. Умеет применять основные измерительные средства для проведения контроля.
Результат обучения: 5) Выполнять порядок обслуживания и настройки станков с ЧПУ.
Критерии оценки:
1. Владеет безопасными приемами работы при эксплуатации металлорежущего оборудования.
2. Понимает особенности эксплуатации станков с ЧПУ.
3. Применяет методику проведения паспортизации станка с ЧПУ.
4. Ведет порядок подготовки станка к работе.
5. Проводит внешний осмотр станка.
6. Проверяет состояние направляющих, зажимов подвижных исполнительских органов, пульта управления и других узлов.
7. Выполняет проверку лентопротяжного механизма пульта УЧПУ.
8. Устанавливает программоносители на станках с ЧПУ с кодированием.
Результат обучения: 6) Вести процесс технологического цикла обработки деталей на станках с ЧПУ.
Критерии оценки:
1. Определяет классификацию, назначение, основные марки, характеристики, режимы работы, конструктивные особенности токарных, фрезерных, сверлильных станков с програмным управлением.
2. Выбирает технологию, приспособления, режимы, условия механической обработки на многоцелевых станках с ЧПУ.
3. Представляет назначение, компоновку и классификацию по видам оборудования, типовые узлы, циклограммы работы станков, режимы резания, виды блокировок станков с программным управлением.
ПК 5. Контролировать обработку поверхности деталей контрольно-измерительными приборами и инструментами.
ПМ 05. Контроль обработки поверхности деталей контрольно-измерительными приборами и инструментами.
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые при контролировании обработки поверхности деталей контрольно-измерительными приборами и инструментами.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологическое оборудование и выбор, применение технологической оснастки; назначение, компоновку и классификацию по видам оборудования, типовые узлы, циклограммы работы станков, режимы резания, виды блокировок станков с программным управлением;
При изучении модуля обучающиеся осваивают: основы материаловедения;
классификацию, назначение, основные марки, характеристики, режимы работы, конструктивные особенности токарных, фрезерных, сверлильных станков с програмным управлением; виды, назначение оснастки по целевому назначению и степени специализации; осуществлять выбор рациональных режимов для всех видов токарной, фрезерной, сверлильной обработки на станках с программным управлением.
применять режущий инструмент, приспособления, режимы обработки; выявлять дефекты обработки и устранять их.
Результат обучения: 1) Применять вспомогательное оборудование, используемое при контролировании обработки поверхности деталей контрольно-измерительными приборами и инструментами.
Системы программного управления станками
Технология обработки на станках с программным управлением.
Основы материаловедения
Критерии оценки:

4. Бақылау жүргізу үшін негізгі өлшеу құралдарын қолданады.
5. Түрлі бұйымдардың өңделген беттерін бақылау жүргізуің технологиясын қолданады
6. Орындалатын жұмыстар бойынша СМЖ рәсімдерін түсінеді.
7. ISO14001 экологиясы бойынша ISO45001 жұмыс орнында қауіпсіздік бойынша ISO 9001 негізінде мекемеде сапаны басқару жүйесінің функциялары принциптерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыс процесінде жеке қарапайым және орташа күрделіліктегі тораптардың және механизмдерді реттеу мәселелерін білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрал картасын қолдана отырып, жону тобының СББ станогын реттеуді орындайды.
2. Құралдық картаны қолдана отырып, бұрғылау – тегістеу – жону тобымен СББ станогын реттеуді орындайды.
3. СББ бар станокта құралдарды орнатады және тексеруді жүргізеді.
4. Станокты жұмысқа дайындау кезінде реттеу карталарын қолданады.
5. Басқарушы бағдарламаны таңдайды және сынама іске қосады.
Оқыту нәтижесі 4) Жұмыста тек тексерілген құралды пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу құралының техникалық сипаттамаларын түсінеді.
2. Сеніп тапсырылған құралды оның жарамдылық мерзіміне сәйкес реттеу кезінде қолданады.
3. Өлшеу құралдарының метрологиялық сипаттамаларын береді.
4. Бақылау жүргізу үшін негізгі өлшеу құралдарын қолдануды біледі.
Оқыту нәтижесі: 5) СББ станогында қызмет көрсету және баптау тәртібін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металл кесетін жабдықты пайдалану кезінде жұмыстың қауіпсіз әдістерін біледі.
2. СББ бар станоктарды пайдалану ерекшеліктерін түсінеді.
3. ССБ станогын паспорттауды жүргізуді қолданады.
4. Станокты жұмысқа дайындау тәртібін жүргізеді.
5. Станоктың сыртқы қарауын жүргізеді.
6. Бағыттаушылардың, жылжымалы орындаушы органдардың қысқыштарын, басқару пультінің және басқа тораптардың жағдайын тексереді.
7. СББ басқару пульті таспалы – бойлық механизмін тексеруді орындайды.
8. Кодтауы бар СББ станоктарында бағдарламалық тасымалдауыштарды орнатады.
Оқыту нәтижесі: 6) СББ станоктарында детальдарды өңдеудің технологиялық циклының процесін жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық басқаруы бар жону, тегістеу, бұрғылау станоктарының жіктелуін, арналымын, негізгі маркаларын, сипаттамаларын, жұмыс режимін, құрылымдық ерекшеліктерін анықтайды.
2. СББ бар көпмақсатты станоктарда технологияны, құралдарды, механикалық өңдеу шарттарын таңдайды.
3. Бағдарламалық басқаруы бар станоктардың арналымын, жиынтығын және жабдық түрлері бойынша жіктелуін, типтік тораптарды, станок жұмыстарының циклограммаларын, кесу режимдерін, бұғаттау түрлерін білдіреді.
КҚ 5. Детальдардың беттерін бақылау - өлшеу құралдарымен және құралдармен өңдеуді бақылау.
КМ 05. Детальдардың беттерін бақылау - өлшеу құралдарымен және құралдармен өңдеуді бақылау.
Бұл модуль детальдардың беттерін бақылау –өлшеу құрылғыларымен және құралдарымен өңдеуді бақылау кезінде пайдаланылатын қосымша жабдықты қолдану қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бағдарламалық басқаруы бар станоктардың арналымын, жиынтығын және жабдық түрлері бойынша жіктелуін, типтік тораптарды, станок жұмыстарының циклограммаларын, кесу режимдерін, бұғаттау түрлерін меңгереді.
Модульді игеру кезінде білім алушылар материалтану негіздерін; бағдарламалық басқаруы бар станоктардың арналымын, жиынтығын және жабдық түрлері бойынша жіктелуін, типтік тораптарды, станок жұмыстарының циклограммаларын, кесу режимдерін, бұғаттау түрлерін, Маманданудың түрлері, мақсатты арналымы бойынша жабдықталуының арналымы және дәрежесі туралы ақпаратты, бағдарламалық басқаруы бар жону, тегістеу, бұрғылау станоктар үшін орынды режимді таңдауды, кесетін құралды, құрылғыларды, өңдеу режимдерін қолдануды; өңдеу ақауларын анықтауды және оларды жоюды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Детальдардың беттерін бақылау –өлшеу құрылғыларымен және құралдарымен өңдеуді бақылау кезінде пайдаланылатын қосымша жабдықты қолдану.
Станоктарды бағдарламалық басқару жүйелері
Бағдарламалық басқаруы бар станоктарды өңдеу технологиясы
Материалтану негіздері.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет информацией о видах, назначении оснастки по целевому назначению и степени специализации.
2. Выбирает станочные приспособления для установки и закрепления обрабатываемых заготовок.
3. Применяет станочные приспособления для установки и закрепления рабочего инструмента.
4. Осуществляет подбор сборочных приспособлений, используемых для соединения деталей в изделия.
5. Осуществляет подбор контрольных приспособлений, применяемых при промежуточном и окончательном контроле деталей и при сборке машин.
6. Осуществляет подбор транспортно-кантовальных приспособлений для захвата, перемещения и перевертывания тяжелых, а в автоматизированном производстве и легких заготовок, деталей и изделий.
Результат обучения: 2) Выполнять механическую обработку деталей.
Критерии оценки:
1. Осуществляет выбор рациональных режимов для всех видов токарной, фрезерной, сверлильной обработки на станках с программным управлением.
2. Применяет режущий инструмент, приспособления, режимы обработки.
3. Применяет знания основ материаловедения, свойств цветных и черных металлов, сплавов и их классификацию, общие понятия по выплавке, термической обработке и закалке цветных и черных металлов и сплавов.
4. Владеет знанием классификации и свойствами инструментальных, легированных и углеродистых сталей и твердых сплавов и область их применения.
5. Выявляет дефекты обработки и устраняет их.
ПК 6. Вести процесс обработки с пульта управления средней сложности и сложных деталей на станках с числовым программным управлением
ПМ 06. Ведение процесса обработки с пульта управления средней сложности и сложных деталей на станках с числовым программным управлением
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для получения рабочей квалификации оператора станков с программным управлением.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: подналадку отдельных узлов и механизмов в процессе работы; ведение процесса обработки с пульта управления сложных деталей с большим числом переходов на станках с программным управлением.
При изучении модуля обучающиеся учатся: устранять неполадки в работе инструмента и приспособлений; осуществлять контроль обработки поверхности деталей контрольно-измерительными приборами и инструментами; выполнять замену блоков с инструментом;
контролировать выход инструмента в исходную точку и его корректировку;
осуществлять процесс обработки с пульта управления деталей средней сложности и сложных деталей по 8-11 квалитетам с большим числом переходов на станках с программным управлением и применением трех и более режущих инструментов.
Результат обучения: 1) Выполнять токарную обработку наружного контура.
Производственное обучение и/или профессиональная практика (Профессиональная практика на получение рабочей квалификации)
Критерии оценки:

1. Маманданудың түрлері, мақсатты арналымы бойынша жабдықталуының арналымы және дәрежесі туралы ақпаратты біледі.
2. Өңделетін дайындаманы орнату және бекіту үшін станок құрылғыларын таңдайды.
3. Жұмыс құралын орнату және бекіту үшін станок құрылғыларын пайдаланады.
4. Бұйымның детальдарын байланысты үшін пайдаланылатын жиынтық құралдарды жинауды іске асырады.
5. Аралық және түпкілікті бақылау және машиналарды жинау кезінде қолданылатын бақылау құрылғыларын таңдайды.
6. Ауыр, сондай-ақ автоматтандырылған өндірісте жеңіл дайындаманы, детальдарды және бұйымдарды қапсыру, ауыстыру және аудару үшін көлік – жиектеме құрылғыларын таңдауды іске асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Детальдардың механикалық өңдеуін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық басқаруы бар жону, тегістеу, бұрғылау станоктар үшін орынды режимді таңдауды
2. Кесетін құралды, құрылғыларды, өңдеу режимдерін қолдануды
3. Материалтану, түсті және қара металдардың қасиеттері, қоспаларын және олардың жіктелуін, қара және түсті металдарды және олардың қоспаларын балқыту, термиялық өңдеу және соғу туралы білімдерін қолданады.
4. Құралдық, қоспаланған және көміртекті болатты және қатты қоспаларды жіктеуді және қасиеттерін, олардың қолданылу саласын біледі.
5. Өңдеу ақауларын анықтайды және оларды жояды.
КҚ 6. Бағдарламалық басқаруы әне екі және үштен астам кесетін құралдарды қолданатын өтпелері көп станоктарда 8-11 квалитеттер бойынша орташа күрделіліктегі және күрделі детальдарды басқару пультінен өңдеу процесін жүргізу
КМ 06. Бағдарламалық басқаруы әне екі және үштен астам кесетін құралдарды қолданатын өтпелері көп станоктарда 8-11 квалитеттер бойынша орташа күрделіліктегі және күрделі детальдарды басқару пультінен өңдеу процесін жүргізу
Бұл модуль бағдарламалық қамсыздандыру бар станок операторы біліктілігін алу үшін қажетті білімдерді, икемдерді және дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жұмыс процесінде жеке тораптар мен механизмдерді реттеуді; бағдарламалық қамсыздандыру бар станоктарда өтпелердің саны көп күрделі детальдарды өңдеу процесін жүргізуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар құралдар мен құрылғылардың жұмысындағы ақауларды жоюды, детальдардың беттерін өңдеуді бақылау өлшеу құралдары және автоматика арқылы бақылауды; құралы бар блоктарды ауыстыруды; құралдың бастапқы қалпына шығуын бақылау және оны түзетуді; бағдарламалық басқаруы және екі және үштен астам кесетін құралдарды қолданатын өтпелері көп станоктарда 8-11 квалитеттер бойынша орташа күрделіліктегі және күрделі детальдарды басқару пультінен өңдеу процесін жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сыртқы кескінін жонып өңдеуді орындайды.
Өндірістік оқыту
Жұмысшы білітілігін алудың кәсіптік практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает включение и выключение станка ЧПУ.
2. Владеет техническим обслуживанием станка;
3. Понимает устройство отдельных узлов обслуживаемых станков с программным управлением и особенности их работы.
4. Использует инструменты, применяемые на станках ЧПУ.
5. Применяет технологическую оснастку, применяемую на станках.
6. Устанавливает режущий инструмент, применяемый на станках.
7. Понимает отладку режимов резания.
8. Осуществляет контроль за работой станка в автоматическом режиме и в режиме ручного управления.
9. Применяет контрольно-измерительные инструменты и приборы при токарной обработке наружного контура.
10. Устанавливает крепления деталей на станках с числовым программным управлением.
11. Понимает обработку на торцевых и боковых поверхностях.
12. Применяет стандартные циклы при токарной обработке;
13. Владеет созданием программ по чертежу (наружное, внутреннее точение, сверление отверстий, нарезание резьбы, выполнения канавок отрезка.
14. Применяет системы программного управления станками.
15. Выполняет технологический процесс обработки деталей.
16. Применяет систему допусков и посадок.
17. Понимает квалитеты и параметры шероховатости.
18. Понимает нулевые точки: нулевая точка станка, нулевая точка детали, референтная точка, нулевая точка инструмента.
19. Ведет организацию работ при многостаночном обслуживании станков с программным управлением.
20. Применяет правила чтения чертежей обрабатываемых деталей и программы по распечатке.
21. Устраняет причины возникновения неисправностей станков с числовым программным управлением и способы их предупреждения.
Результат обучения: 2) Выполнять системы программного управления станками.
Критерии оценки:
1. Понимает цели, назначение и технологические возможности станков с программным управлением.
2. Понимает панель и пульт оператора станка с ЧПУ.
3. Понимает структуру программы.
4. Понимает программирование элементарных перемещений.
5. Характеризует создание, тестирования редактирования и выполнение управляющих программ.
6. Применяет функциональные схемы станков.
7. Осуществляет технологические задачи управления станками с числовым программным управлением для достижения качества и обработки.
8. Выполняет фрезерование и нарезание резьбы с помощью програмного обеспечения станками.
9. Осуществляет програмную обработку торцовых поверхностей, гладких и ступенчатых отверстий и плоскостей.
10. Выполняет сквозные и глухие отверстия диаметром свыше 24 мм.
11. Выполняет програмную обработку наружных и внутренних контуров на трех координатных токарных, токарно-револьверных и карусельных станках.
Результат обучения: 3) Применять технологическую обработку на станках с числовым программным управлением.
Критерии оценки:

1. СББ станогын қосуды және өшіруді түсінеді.
2. Станокқа техникалық қызмет көрсетуді біледі.
3. Бағдарламалық қамсыздандыруы бар станоктардың құрылысын және жұмыс ерекшеліктерін біледі.
4. СББ станоктарында қолданылатын құралдарды пайдаланады.
5. Станоктарда қолданылатын технологиялық жабдықты қолданады.
6. Станоктарда қолданылатын кесетін құралды орнатады.
7. Кесу режимін реттеуді түсінеді.
8. Автоматты және қолмен басқару режимінде станоктың жұмысын бақылайды.
9. Сыртқы кескінін жонғыш өңдеу кезінде бақылау –өлшеу құралдарын және құрылғыларын қолданады.
10. Сандық бағдарламалық басқаруы бар станоктарда детальдарды бекіткішті орнатады.
11. Бүйір және беткі жақтарын өңдеуді түсінеді.
12. Жонғыш өңдеу кезінде стандартты циклдарды қолданады.
13. Сызу бойынша (сыртқы, ішкі ұштау, саңылауды бұрғылау, кесінді жырашығын орындау) бағдарлама жасауды біледі.
14. Станоктарды бағдарламалық басқару жүйелерін біледі.
15. Детальдарды өңдеудің технологиялық процесін орындайды.
16. Жолберушілік және орнату жүйесін қолданады.
17. Квалитеттерді және кедір – бұдырлылық өлшемдерін түсінеді.
18. Нөлдік нүктелерді түсінеді: станоктың нөлдік нүктесі, құралдың нөлдік нүктесі.
19. Бағдарламалық басқаруы бар станоктарға көпстанокты қызмет көрсету кезінде жұмыстарды ұйымдастырады.
20. Өңделетін детальдардың сызбаларын және басып шығару бағдарламаларын оқу ережелерін біледі.
21. Сандық бағдарламалық басқаруы бар станоктардың ақауларының пайда болу себептерін жояды және оның алдын алу ережелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Станоктарды бағдарламалық басқару жүйелерін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық басқару бар бағдарламалардың мақсатын, арналымын және технологиялық мүмкіндіктерін түсінеді.
2. СББ бар станоктың панелін және оператор пультын түсінеді.
3. Бағдарлама құрылымын түсінеді.
4. Қарапайым орын ауыстыруды бағдарламалауды түсінеді.
5. Басқару бағдарламаларын жасауды, сынауды, түзетуді және орындауды сипаттайды.
6. Станоктардың функционалдық сызбаларын біледі.
7. Сапа мен өңдеуге қолжеткізу үшін сандық бағдарламалық басқаруы бар станоктарды басқарудың технологиялық міндеттерін іске асырады.
8. Станокпен бағдарламалық қамсыздандыру арқылы тегістеуді және бұранда оюды орындайды.
9. Бүйір беттерді, тегіс және сатылы беттерді, жазықтықтарды бағдарламалық өңдеуді іске асырады.
10. Диаметрі 24 мм артық болғанда өтпелі және тұйық саңылаулар жасайды.
11. Үш координаталы жу, жону-револьверлі және айналдырғы станокта сыртқы және ішкі кескіндерін бағдарламалық өңдеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сандық бағдарламалық басқаруы бар станоктарда технологиялық өңдеуді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает процесс технологической подготовки производства для механической обработки деталей на многооперационных станках с числовым программным управлением.
2. Выполняет выбор инструментальной оснастки к технологии изготовления детали.
3. Осуществляет выбор режущего инструмента к технологии изготовления детали.
4. Понимает особенности выполнения технологических процессов на оборудовании с числовым программным управлением.
Результат обучения: 4) Получить квалификацию оператора станков с числовым программным управлением 3-го разряда.
Критерии оценки:
1. Понимает роль оператора в производственном процессе.
2. Владеет техникой безопасности и производственной санитарии при работе на станках ЧПУ.
3. Выполняет подналадку отдельных узлов и механизмов в процессе работы.
4.Устраняет неполадки в работе инструмента и приспособлений.
5. Осуществляет контроль обработки поверхности деталей контрольно-измерительными приборами и инструментами.
6. Выполняет замену блоков с инструментом.
7. Контролирует выход инструмента в исходную точку и его корректировку.
8. Владеет отработкой управлющей программы на станке ЧПУ.
9. Понимает Государственную программу " Цифровой Казахстан".
10. Понимает принципы организации производства "Индустрия 4.0".
Результат обучения: 5) Оформить документацию по практике.
Критерии оценки:
1. Собирает материалы.
2. Оформляет дневник по практике.
3. Оформляет письменный отчет по практике.
Примечание:
Использованные аббревиатуры:
БК – базовая компетенция;
ПК – профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ – профессиональные модули.
Приложение 264
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 687
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"1019000 - Автомобилестроение"
Код и профиль образования: 1000000 - Металлургия и машиностроение. Технология машиностроения
Специальность: 1019000 - Автомобилестроение
Квалификация: 1019012 - Сборщик автомобиля
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Сандық бағдарламалық басқаруы бар көп операциялы станоктарда детальдарды механикалық өңдеу үшін өндірісті дайындаудың технологиялық процесін түсінеді.
2. Детальдарды дайындау технологиясының құралдық жабдықтауын таңдауды орындайды.
3. Детальдарды дайындау технологиясының кесетін құралды таңдауды орындайды
4. Сандық бағдарламалық басқаруы бар жабдықта технологиялық процестерді орындау ерекшеліктерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 4) 3 – разрядты бағдарламаны басқару станогының операторы біліктілігін алу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оператордың өндірістік процестегі рөлін түсінеді.
2. СББ станоктарында жұмыс жасаудың қауіпсіздік техникасын және өндірістік санитарияны біледі.
3. Жұмыс процесінде жеке тораптарды және механизмдерді реттеуді орындайды.
4. Құралдар мен құрылғыларың жұмысындағы ақауларды жояды.
5. Детальдардың беттерін өңдеуді бақылау өлшеу құралдары және автоматика арқылы бақылайды;
6. Құралдары бар блоктарды ауыстырады.
7. Құралдың бастапқы қалпына шығуын бақылау және оны түзетуді бақылайды.
8. СББ станогында бағдарламаны басқаруды орындауды біледі.
9. "Цифрлы Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын түсінеді.
10. "Индустрия 4.0" өндірісін ұйымдастыру принциптерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Практика құжаттарын рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Материалдар жинайды.
2. Практика күнделігін толтырады.
3. Практика бойынша жазбаша есепті орындайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
264-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
687-қосымша
"Автомобиль құрылысы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні: 1000000 - Металлургия және машина жасау
Мамандығы: 1019000 - Автомобиль құрылысы
Біліктілігі: 1019012 - Автомобиль құрастырушы
Оқыту нысаны: күндізгі

1. Понимает основы и правила здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
4. Применяет правила здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнения.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную помощь при травмах.
БК 4. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 04. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркском общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
3. Использует исторические источники.
Профессиональные модули
Квалификация "1019012 - Сборщик автомобиля"
ПК 1.Соответствовать нормам и организационным требованиям безопасности на рабочем месте с применением технической документации, используемой во время сборки транспортного средства; выполнять слесарные работы в строгом соответствии с требованиями технологической карты
ПМ 01. Выполнение слесарных работ с применением безопасных методов по обработке металлов и владение общим устройством автомобиля
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для освоения общего устройства автомобиля, привития навыков слесарной обработкой металлов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общее устройство современных автомобилей, свойства материалов, безопасные методы выполнения слесарных работ, связанные с обработкой металлов и сплавов.
Результат обучения: 1) Классифицировать автомобили, различать виды и основные свойства металлов и сплавов.
Устройство автомобиля
Технология металлов
Слесарная практика
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін ұстанады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін сипаттайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Салауатты өмір салты мәдениетін меңгерді және оның құндылығын сезінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін сақтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін сипаттайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгерді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 04. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
3. Тарихи дереккөздерді пайдаланады.
Кәсіптік модульдер
"1019012 - Автомобиль құрастырушы" біліктілігі
КҚ 1. Көлік құралын құрастыру кезінде пайдаланылатын техникалық құжаттаманы қолдана отырып, жұмыс орнында қауіпсіздік нормаларына және талаптарына сәйкесу; технологиялық картаның талаптарына сәйкес
КМ 01. Металдар өңдеу бойынша қауіпсіз әдістерді қолдана отырып, слесарлық жұмыстарды орындау және жалпы автомобиль құрылғысын меңгеру
Бұл модуль жалпы автомобиль құрылғысын меңгеруге, металдарды слесарлық өңдеу дағдыларына баулуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгерді: заманауи автомобильдердің құрылысы, материалдардың қасиеттері, металдарды және қорытпаларды өңдеуге байланысты слесарлық жұмыстарды орындаудың қауіпсіз әдістері
Оқыту нәтижесі: 1) Автомобильдерді жіктеу, металдардың және қорытпалардың түрлерін және негізгі қасиеттерін ажырату.
Автомобиль құрылғысы
Металдар технологиясы
Слесарлық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными понятиями автомобилестроения.
2. Понимает общее устройство автомобиля.
3. Классифицирует подвижной состав автомобильного транспорта.
4. Описывает назначение различного подвижного состава.
5. Характеризует свойства основных материалов, применяемых в автомобилестроении.
6. Понимает классификацию материалов, металлов и сплавов, их область применения.
7. Определяет виды, основных металлов и сплавов по физическим свойствам.
8. Владеет общим устройством современных автомобилей.
Результат обучения: 2) Выполнять слесарные работы.
Критерии оценки:
1. Владеет ручным слесарным инструментом и безопасными методами их использования.
2. Понимает наименование и назначение слесарного и измерительного инструмента, приспособлений и их применение.
3. Владеет приемами выполнения простых и средней сложности слесарных операций и выполнением процесса сборки простых и средней сложности узлов металлоконструкций.
4. Характеризует устройство и правила эксплуатации подъемно-транспортных приспособлений.
5. Описывает устройство рабочего и контрольно-измерительных инструментов и приспособлений.
6. Понимает способы и приемы сборки, подгонки, проверки и правки металлоконструкций.
7. Характеризует систему допусков и посадок.
8. Соблюдает требования к организации рабочего места при выполнении слесарных работ.
9. Учитывает опасные и вредные производственные факторы при выполнении слесарных работ.
10. Соблюдает правила производственной санитарии.
11. Классифицирует виды и выполняет правила использования средств индивидуальной защиты.
12. Владеет устройством и правилами безопасного использования ручного слесарного инструмента, электроинструмента и пневмоинструмента.
13. Выполняет простые операции по обработке металлов.
14. Характеризует механические свойства обрабатываемых металлов и влияние термической обработки на них.
15. Характеризует виды заклепочных швов и сварных соединений и условий обеспечения их прочности.
16. Характеризует состав туго- и легкоплавких припоев, флюсов, протрав и способы их приготовления.
17. Оценивает систему допусков и посадок квалитеты и параметры шероховатости; способы разметки деталей средней сложности.
18. Составляет несложные технологические карты изготовления простых деталей.
Результат обучения: 3) Владеть устройством силового агрегата автомобиля.
Критерии оценки:
1. Строит кинематическую схему силового агрегата с различным расположением цилиндров.
2. Понимает устройство и принцип работы различных типов двигателей внутреннего сгорания.

1. Автомобиль құрылысыдың негізгі ұғымдарын меңгерді.
2. Жалпы автомобиль құрылысын түсінеді.
3. Автомобиль көлігінің жылжымалы құрамын жіктейді.
4. Әртүрлі жылжымалы құрамның арналуын сипаттайды.
5. Автомобиль құрылысында қолданылатын негізгі материалдардың қасиеттерін сипаттайды.
6. Материалдардың, металдар мен қорытпалардың жіктелуін, олардың қолданылу саласын түсінеді.
7. Физикалық қасиеттері бойынша негізгі металдар мен қорытпалардың түрлерін айқындайды.
8. Заманауи автомобильдердің жалпы құрылғысын меңгерді
Оқыту нәтижесі: 2) Күрделі емес слесарлық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қол слесарлық құралды және оларды қауіпсіз пайдалану әдістерін меңгерді.
2. Слесарлық және өлшеу құралының, құрал-жабдықтардың атауы мен міндетін және олардың қолданысын түсінеді.
3. Қарапайым және орташа слесарлық операцияларды орындау әдістерін және қарапайым және орташа металл құйылмаларын жинау процесін түсінеді.
4. Көтергіш көлік құралдарын пайдалану қағидаларын түсінеді.
5. Жұмыс және бақылау-өлшеу құралдарының құрылғысын айқындайды.
6. Металл құйылмаларын құрастыру, қиыстыру, тексеру және түзету әдістері мен тәсілдерін түсінеді.
7. Қол жеткізу және отырғызу жүйесін сипаттайды және түсінеді.
8. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде жұмыс орнын ұйымдастыруға қойылатын талаптарды түсінеді. 9. Слесарлық жұмыстарды орындау кезінде қауіпті және зиянды өндірістік факторларды түсінеді.
10. Өндірістік санитария қағидаларын түсінеді.
11. Жеке қорғау құралдарының түрлерін және пайдалану қағидаларын жіктейді.
12. Қол слесарлық құралды, электр құралын және пневмоқұралын қауіпсіз пайдалану қағидаларын және олардың құрылғысын түсінеді.
13. Металдар өңдеу бойынша қарапайым операцияларды орындайды.
14. Өңдеу металдарының механикалық қасиеттерін және оларға термиялық өңдеудің ықпалын сипаттайды.
15. Тойтарма жіктердің және дәнекерлеу қосылыстарының түрлерін және олардың беріктігін қамтамасыз ету жағдайларын түсінеді.
16. Тығыз және оңай балқитын дәнекерлердің, флюстердің, қоспалардың құрамын және оларды әзірлеу әдістерін сипаттайды.
17. Қол жеткізу және отырғызу жүйесін, квалитеттерді және кедір-бұдырлық параметрлерін; күрделілігі орташа бөлшектерді бөлу әдістерін бағалайды.
18. Қарапайым бөлшектерді дайындаудың күрделі емес технологиялық карталарын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Автомобильдің күш агрегатының құрылғысын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Цилиндрлері әркелкі орналасқан күш агрегатының кинематикалық схемасын құрады.
2. Іштен жану қозғалтқыштарының құрылғысын және жұмыс істеу қағидатын түсінеді.

3. Характеризует свойства основных металлов применяемые в двигателе внутреннего сгорания.
4. Анализирует перспективы развития силового агрегата автомобилей.
ПК 2. Выбирать необходимые инструменты для сборки простых узлов и механизмов низкой категории сложности в соответствии со сборочным чертежом, картой технологического процесса, выполнять стропильные работы по подъему и перемещению компонентов транспортных средств
ПМ 02. Выполнение схем и чертежей с использованием информационных технологий и средств измерения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для разработки и чтения сборочных, рабочих чертежей, схем в двух- и трехмерной системе автоматизированного проектирования и черчения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы стропального дела, стандартизации и метрологии, работу на графическом редакторе, а так же приобрести навыки сборки простых узлов и механизмов в соответсвии со сборочным чертежом, картой тех процесса.
Результат обучения: 1) Выполнять чертежные работы простой и средней сложности.
Черчение
Основы технической механики
Основы метрологии и стандартизации
Устройство автомобиля
Технология металлов
Тепловая практика
Критерий оценки:
1. Владеет двух- и трехмерной системой автоматизированного проектирования и черчения.
2. Понимает основные принципы и правила разработки чертежей.
3. Читает и применяет допуски и посадки на чертежах.
4. Понимает основные стандарты единая система конструкторской документации по выполнению чертежей.
5. Использует правила нанесения размеров на чертеже.
6. Выбирает масштабы и правильно проставлять размеры.
7. Понимает порядок и последовательность выполнения эскиза детали.
8. Выполняет несложные чертежи деталей и сборочные чертежи.
9. Выполняет контуры технических деталей.
10.Выбирает типы линий.
11. Применяет чертежные шрифты.
12. Применяет правила оформления чертежей.
13. Понимает последовательность составления конструкторской документации и правила расчета, изображения и компоновки чертежных элементов.
14. Применяет метрический измерительный инструмент.
Результат обучения: 2) Владеть устройством основных агрегатов, систем и механизмов автомобиля.
Критерии оценки:
1. Выполняет кинематические схемы основных составляющих частей автомобиля.
2. Производит монтаж и демонтаж основных механизмов и узлов современного автомобиля.
3. Понимает управление подъемно-транспортным оборудованием с пола.
4. Выполняет строповку и увязка грузов для подъема, перемещения, установка и складирование.

3. Іштен жану қозғалтқыштарында қолданылатын негізгі металдардың қасиеттерін сипаттайды.
4. Автомобильдердің күш агрегатының даму перспективаларын талдайды.
КҚ 2. Құрастыру сызбасына, технологиялық процестің картасына сәйкес күрделілігі төмен санаттағы қарапайым тораптар мен механизмдерді құрастыруға қажетті құрал-жабдықтар таңдау, көлік құралдарының құрауыштарын көтеру және жылжыту бойынша итарқалық жұмыстарын орындау
КМ 02. Ақпараттық технологияларды және өлшеу құралдарын пайдалана отырып, схемалар мен сызбаларды орындау
Бұл модуль құрастыру, жұмыс сызбаларын, автоматтандырылған жобалау мен сызудың екі және үш өлшемді жүйесіндегі схемаларды әзірлеу мен оқуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгерді: итарқалық жұмыс, стандарттау және метрология негіздері, графикалық редакторда жұмыс істеу, сондай-ақ құрастыру сызбасына, тех. процестің картасына сәйкес қарапайым тораптар мен механизмдерді құрастыру дағдыларын меңгеру
Оқыту нәтижесі: 1) Қарапайым және күрделілігі орташа сызба жұмыстарын орындау.
Сызу
Техникалық механика негіздері
Метрология және стандарттау негіздері
Автомобиль құрылғысы
Металдар технологиясы
Жылу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматтандырылған жобалау мен сызудың екі және үш өлшемді жүйесін меңгерді;
2. Сызбаларды әзірлеудің негізгі қағидаттары мен қағидаларын түсінеді.
3. Сызбаларда қол жеткізу мен отырғызуды оқиды және қолданады.
4. Сызбаларды орындау бойынша Жобалау құжаттамасының бірыңғай жүйесі негізгі талаптарын түсінеді.
5. Сызбада өлшемдерді түсіру қағидасын пайдаланады.
6. Масштабтарды таңдайды және өлшемдерді дұрыс қояды.
7. Бөлшек эскизін орындау тәртібі мен реттілігін түсінеді.
8. Бөлшектердің күрделі емес сызбаларын және құрастыру сызбаларын орындайды.
9. Техникалық бөлшектердің контурларын орындайды.
10. Сызық түрлерін таңдайды.
11. Сызба шрифтерін қолданады.
12. Сызбаларды рәсімдеу қағидаларын қолданады.
13. Конструкторлық құжаттаманы жасау реттілігін және есептеу қағидаларын, сызба элементтерінің бейнелері мен құрастыруларын түсінеді.
14. Метрлік өлшеу құралын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Негізгі агрегаттардың құрылғысын, автомобиль жүйелері мен механизмдерін меңгеру
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобильдің негізгі құрамдас бөлшектерінің кинематикалық схемаларын сызады.
2. Заманауи автомобильдердің негізгі механизмдері мен тораптарын құрастырады және бөлшектейді.
3. Еденнен көтергіш көлік жабдығын басқаруды түсінеді.
4. Жүк көтеру, жылжыту, орнату және сақтау үшін жүктемені сыммен орауды жүзеге асырады.

5. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации подъемно транспортных установок.
6. Характеризует предупредительные знаки и надписи безопасности при выполнении погрузочнно - разгрузочных и транспортных работ.
7. Владеет навыками работы с подъемно-транспортировочным оборудованием и механизмами.
8. Выполняет спроповку (обвязку) компонентов транспортных средств.
9. Использует подъемно транспортное оборудование в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 3) Выполняет простую термическую обработку металлов.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность термической обработки металлов.
2. Характеризует методы и виды термической обработки.
3 Оценивает способы предупреждения и устранения деформации металлов и внутренних напряжений при термической обработке и сварке.
4. Понимает основы механики и технологии металлов в пределах выполняемой работы.
5. Понимает наименование и маркировку обрабатываемых материалов.
6. Понимает систему допусков и посадок собираемых узлов и механизмов.
7. Оценивает основные механические свойства обрабатываемых металлов.
8. Понимает способы устранения деформаций при термической обработке и сварке.
9. Понимает причины появления коррозии и способы борьбы с ней.
10. Определяет способы термической обработки.
ПК 3. Определять порядок сборки простых узлов по сборочному чертежу, последовательность процесса смазки простых узлов и механизмов низкой категории сложности, количество и вид необходимого смазочного материала в строгом соответствии с требованиями технологической карты
ПМ 03.
Выполнение демонтажно-монтажных работ с применением безопасных методов организации труда
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения общих законов механического движения в производственной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия статики, кинематики и динамики; основные положения сопротивления материалов; виды износа и деформации деталей и узлов; чтение и составление кинематических схем механизмов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять реакции стержневой и балочной системы; работу, мощность и коэффициент полезного действия; рассчитывать и измерять основные параметры простых, электрических, магнитных и электронных цепей; читать монтажные и простые принципиальные, электрические схемы.
Результат обучения: 1) Производить расчет задач по основным законам технической механики.
Основы технической механики
Устройство автомобиля
Охрана труда и окружающей среды
Основы электротехники с основами электронного оборудования
демонтажно-монтажная практика
Производственное обучение
Критерии оценки:

5. Көтергіш көлік қондырғыларын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
6. Тиеу-түсіру және көлік жұмыстарын орындау кезінде ескерту белгілері мен қауіпсіздік жазбаларын сипаттайды.
7. Көтергіш көлік жабдығымен және механизмдермен жұмыс істеу дағдыларын меңгерді.
8. Көлік құралдарының құрауыштарын тиеуді (байлауды) орындайды.
9. Көтергіш көлік жабдығын кәсіптік қызметте пайдаланады.
Оқыту нәтижесі:3) Металдарға қарапайым термиялық өңдеу жүргізеді
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Металдарды термиялық өңдеудің мәнін түсінеді.
2. Термиялық өңдеу әдістері мен түрлерін сипаттайды.
3 Термиялық өңдеу және дәнекерлеу кезінде металдар мен ішкі кернеулердің деформациялануын алдын алу және жою әдістерін бағалайды.
4.Орындалатын жұмыс шеңберінде механика негіздерін және металдардың технологиясын түсінеді.
5. Өңдеу материалдарының атауы мен таңбалануын түсінеді.
6. Құрастырылатын тораптар мен механизмдердің қол жеткізу және отырғызу жүйесін түсінеді.
7. Өңделетін металдардың негізгі механикалық қасиеттерін бағалайды.
8. Термиялық өңдеу және дәнекерлеу кезінде деформацияны жою әдістерін түсінеді.
9. Тотығудың туындау себептерін және олармен күресу әдістерін түсінеді.
10. Термиялық өңдеу әдістерін айқындайды.
КҚ 3. Қарапайым тораптарды құрастыру сызбасы бойынша жинау тәртібін, күрделілігі төмен санаттағы қарапайым тораптар мен механизмдерді майлау процесінің дәйектілігін, технологиялық картаның талаптарына сәйкес қажетті майлау материалының саны мен түрін айқындау
КМ 03. Еңбекті ұйымдастырудың қауіпсіз әдістерін қолдана отырып, бөлшектеу-құрастыру жұмыстарын орындау
Бұл модуль өндірістік қызметте механикалық қозғалыстың жалпы заңдарын қолдануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: статиканың, кинематика мен динамиканың негізгі ұғымдары; материалдар кедергісінің негізгі ережелері; бөлшектер мен тораптардың тозу және деформациялану түрлері; механизмдердің кинематикалық схемаларын оқу және құрастыру.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: сырықты және арқалықты жүйенің реакцияларын айқындау; жұмыс, қуат және пайдалы қызмет коэффициенті; қарапайым, электр, магниттік және электрондық тізбектердің негізгі параметрлерін есептеу және өлшеу; құрастыру және қарапайым негізгі электр схемаларын оқу.
Оқыту нәтижесі: 1) Техникалық механиканың негізгі заңдары бойынша міндеттердің есебін жүргізу.
Техникалық механика негіздері
Автомобиль құрылғысы
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау
Электрондық жабдық негіздерімен электротехника негіздері
Құрастыру-бөлшектеу практикасы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Владеет основными понятиями и аксиомами статистики.
2. Применяет условия равновесия в системах сил.
3. Определяет момент силы относительно точки и оси.
4. Определяет реакции стержневой и балочной системы.
5. Определяет центр тяжести плоских геометрических фигур и стандартных профилей.
Результат обучения: 2) Использовать безопасные приемы и методы организации труда.
Критерии оценки:
1. Применяет основные термины, понятия и определения в области охраны труда.
2. Различает виды инструктажей по охране труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
3. Характеризует инструменты "Бережливого производства".
4. Использует LEAN и Кайдзен идеологии.
5. Понимает Государственную программу "Цифровой Казахстан".
6. Понимает принципы организации производства "Индустрия 4.0".
7. Соблюдает общие правила по технике безопасности, факторы, влияющие на условие и безопасность.
8. Характеризует физиолого-гигиенические основы трудового процесса на рабочих местах.
9. Соблюдает график работы подразделений, рабочих звеньев и других ответственных элементов производства.
10. Оценивает условия труда на рабочих местах.
11. Определяет потребность в средствах индивидуальной защиты и специальной одежде.
12. Соблюдает гигиенические требование к рабочей одежде, требования по уходу за ней и правила ее хранения.
13. Применяет основные положения законодательства по охране труда.
14. Соблюдает требование безопасности труда предприятия на рабочем месте перед началом работы и во время работы.
15. Соблюдает технику безопасности при погрузочно-разгрузочных работах.
Результат обучения: 3) Владеть основными законами и явлениями электротехники.
Критерии оценки:
1. Описывает способы получения, передачи, преобразования, распределения и использования электрической энергии.
2. Характеризует работу машин переменного и постоянного тока, пусковой и защитной аппаратуры, простейших электронных приборов.
3. Выполняет монтаж простейших схем.
4. Характеризует основные принципы построения электронных схем на полупроводниковых приборах.
5. Характеризует работу цепей постоянного тока, цепей однофазного и трехфазного переменного тока.
6. Характеризует принципы работ трансформаторов и измерительных приборов.
7. Описывает основные характеристики, условия использования и принцип работы интегральных схем микроэлектроники.
8. Применяет основные понятия и свойства электричества, электрического поля, электрические цепи постоянного и переменного тока, электромагнетизма.
9. Характеризует свойства проводников и диэлектриков в электрическом поле.

1. Статистиканың негізгі ұғымдары мен аксиомаларын меңгерді.
2. Күш жүйелерінде тепе-теңдік жағдайларын қолданады.
3. Нүктеге және оське қатысты күш сәтін айқындайды.
4. Сырықты және арқалықты жүйенің реакцияларын айқындайды.
5. Жайпақ геометриялық пішіндердің және стандартты бейіндердің ауырлық ортасын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбекті ұйымдастырудың қауіпсіз әдістері мен тәсілдерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғау саласындағы негізгі терминдерді, ұғымдар мен анықтамаларды қолданады.
2. Еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі жөніндегі нұсқаулықтар мен оқыту түрлерін түсінеді.
3. "Ұқыпты өндіріс" құралдарын сипаттайды.
4. LEAN және Кайдзен идеологиясын пайдаланады.
5. "Цифрлық Қазақстан" мемлекеттік бағдарламасын түсінеді.
6. "Индустрия 4.0" өндіріс ұйымының қағидаттарын түсінеді.
7. Қауіпсіздік техникасы бойынша жалпы қағидаларды сақтайды, жағдай мен қауіпсіздікке әсер ететін факторлар.
8. Жұмыс орындарында еңбек процесінің физиологиялық-гигиеналық негіздерін түсінеді.
9. Бөлімшелердің, жұмыс топтарының және өндірістің басқа да жауапты элементтерінің жұмыс кестесін сақтайды.
10. Жұмыс орындарында еңбек жағдайын түсінеді және бағалайды.
11. Жеке қорғау құралдарының және арнайы киімнің қажеттілігін айқындайды.
12. Жұмыс киіміне қойылатын тазалық талаптарын, олардың күтімін және оны сақтау қағидаларын түсінеді.
13. Еңбекті қорғау жөніндегі заңнаманың негізгі ережелерін түсінеді.
14. Жұмыс басталмас бұрын және оның барысында кәсіпорынның жұмыс орнындағы қауіпсіздік талаптарын сақтайды.
15. Тиеу-түсіру жұмыстары кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электротехниканың негізгі заңдары мен құбылыстарын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр энергияны алу, жіберу, өзгерту, бөлу және пайдалану әдістерін түсінеді.
2. Ауыспалы және тұрақты тоқ машиналарының, іске қосу және қорғаныс аппаратының, қарапайым электрондық аспаптардың жұмысын түсінеді.
3. Қарапайым схемаларды құрастырады.
4. Жартылай өткізгіш аспаптарда электрондық схемаларды құрудың негізгі қағидаттарын түсінеді.
5. Тұрақты тоқ тізбектерінің, бір фазалық және үш фазалық ауыспалы тоқ тізбектерінің жұмысын түсінеді.
6. Трансформаторлар мен өлшеу аспаптарының жұмыс істеу қағидаттарын түсінеді.
7. Микроэлектрониканың негізгі сипаттамаларын, пайдалану жағдайларын және жұмыс істеу қағидаттарын, интегралдық схемаларды түсінеді.
8. Тұрақты және ауыспалы тоқтың, электромагнетизмнің электр, электр өрісі, электр тізбегінің негізгі ұғымдары мен қасиеттерін қолданады.
9. Электр өрісіндегі өткізгіштер мен диэлектриктердің қасиеттерін сипаттайды.

10. Применяет явления электромагнитной индукции, самоиндукции.
11. Применяет формулы для расчета цепей постоянного и переменного тока.
12. Характеризует причины возникновения переходных процессов.
Результат обучения: 4) Выполнять демонтажно- монтажные работы с использованием основных законов механического взаимодействия тел и движении.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями о деталях машин.
2. Представляет соединения деталей машин, их характеристики.
3. Использует Единую систему конструкторской документации.
4. Имеет понятие о взаимозаменяемости деталей.
5. Знает методы и правила проведения диагностики различных систем, агрегатов и узлов автомобилей с применением разных видов диагностического оборудования и приспособлений.
6. Характеризует виды механических передач и их характеристики, валы, оси, подшипники, муфты.
7. Характеризует гладкие цилиндрические соединения деталей машин.
8. Выполняет расчеты на прочность разъемных и неразъемных соединений.
9. Использует проектные расчеты передач и валов.
ПК 4. Определять последовательность действий по устранению биений, осевых и радиальных зазоров и люфтов в передачах и соединениях, разновысотности
ПМ 04. Выполнение сборочных работ в соответствии с требованиями карт технологического процесса
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения сборочных работ в соответствии с требованиями нормативно технических документов на сборку, регулировку и устранение неисправностей собираемых сборочных единиц.
В результате изучениямодуля обучающиеся осваивают характеристики смазочных матералов, правила и принципы применения смазочных матералов, чтение технологических и химмотологических карт автомобилей.
При изучении модуля обучающиеся учатся определять методы и правила устранения биений, осевых и радиальных зазоров и люфтов в передачах и соединениях.
Результат обучения: 1) Владеть основными характеристиками автомобильных эксплуатационных материалов.
Охрана труда и окружающей среды
Автомобильные эксплуатационные материалы
Основы технологии машиностроения
Технологическая практика
Критерии оценки:
1. Классифицирует основные виды автомобильных эксплуатационных материалов.
2. Способен читать технологические карты смазки автомобилей.
3. Понимает характеристики разных видов топлива.
4. Выбирает смазочные материалы для производства работ по техническому обслуживанию.

10. Электромагниттік индукцияның, өзіндік индукцияның құбылыстарын қолданады.
11. Тұрақты және ауыспалы тоқ тізбектерін есептеу үшін формулалар қолданады.
12. Өтпелі процестердің туындау себептерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Дене мен қозғалыстың механикалық өзара әрекеттесуінің негізгі заңдарын пайдалана отырып, құрастыру-бөлшектеу жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машиналардың бөлшектері туралы негізгі түсініктері бар.
2. Машина бөлшектерінің қосылыстарын, олардың сипаттамаларын ұсынады.
3. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесін пайдаланады.
4. Бөлшектердің өзара алмасуы туралы түсінігі бар.
5. Әртүрлі диагностика құралдары мен аспаптарын пайдалана отырып, әртүрлі жүйелерді, агрегаттарды және автомобиль тораптарын диагностикалау әдістері мен қағидаларын біледі.
6. Механикалық берілістердің түрін және олардың сипаттамаларын, біліктерді, осьтерді, мойынтіректерді, жалғастырғыштарды сипаттайды.
7. Машина бөлшектерінің тегіс цилиндр қосылыстарын сипаттайды.
8. Ажыратылатын және ажыратылмайтын қосылыстардың беріктігіне есептеулер жүргізеді.
9. Берілістер мен біліктердің жобалық есептеулерін пайдаланады.
КҚ 4. Берілістер мен қосылыстардағы соғуды, осьтік радиалдық саңылауларды және солқылдарды жою бойынша өз әрекеттерінің дәйектілігін айқындау
КМ 04. Технологиялық процесс картасының талаптарына сәйкес құрастыру жұмыстарын орындау
Бұл модуль құрастырылатын бірліктерді жинауға, реттеуге және олардың ақаулықтарын жоюға арналған нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес құрастыру жұмыстарын орындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар майлау материалдарының сипаттамаларын, майлау материалдарын қолдану қағидалары мен қағидаттарын, автомобильдердің технологиялық және химмотологиялық карталарын оқуды меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: берілістер мен қосылыстардағы соғуды, осьтік радиалдық саңылауларды және солқылдарды жою әдістері мен қағидаларын айқындау.
Оқыту нәтижесі: 1). Автомобильді пайдалану материалдарының негізгі сипаттамаларын меңгеру.
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау
Автомобильді пайдалану материалдары
Машина жасау технологиясы негіздері
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автомобильді пайдалану материалдарының негізгі түрлерін жіктейді.
2. Автомобильді майлаудың технологиялық картасын оқи алады.
3. Әртүрлі отын түрлерінің сипаттамаларын түсінеді.
4. Техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстар жүргізу үшін майлау материалдарын таңдайды.

5. Использует особенности по применению лакокрасочных изделий, синтетических клеев.
6. Различает методы смазки.
7. Характеризует состав смазочных материалов.
8. Выбирает типы смазки;
9. Определяет назначение смазочных материалов и область применения, классификацию смазочных материалов и его химические и физические свойства.
10. Характеризует наименование, маркировку и правила масел, моющих составов, металлов и смазок.
11. Определяет нормы и сроки смази, соблюдает последовательность смазки.
12. Соблюдает правила, нормы и требования по хранению транспортировке, применению и утилизации различных автомобильных эксплуатационных материалов.
13. Соблюдает правила пожарной и взрывобезопасности, выполняет все необходимые меры по обеспечению безопасности в местах хранения и применения различных автомобильных эксплуатационных материалов.
14. Соблюдает технику безопасности при проведении работ.
15. Характеризует виды смазочных материалов.
Результат обучения: 2) Выполнять сборочные, смазочно-заправочные работы в соответствии требования карт технологического процесса.
Критерии оценки:
1. Читает технологические карты сборки узлов и агрегатов.
2. Принимает решения при осуществлении профессиональной деятельности.
3. Производит замену жидкостей автомобиля по химмотологической карте.
Результат обучения: 3) Соблюдать требования правил техники безопасности и охраны труда.
Критерии оценки:
1. Характеризует влияния опасных факторов для жизни на рабочем месте.
2. Определяет безопасные условия труда.
3. Определяет долю ответственности за несоблюдение правил техники безопасности и охраны труда.
4. Владеет навыками оказания первой медицинской помощи пострадавшим при несчастных случаях.
5. Характеризует виды и причины травматизма.
6. Применяет меры по профилактике травматизма и мероприятия предупреждение производственных травм.
7. Применяет знания об основных вредных производственных факторов, метеорологических условиях на промышленных предприятиях.
8. Применяет знания о видах шумов и их действия на организм человека.
9. Классифицирует пожароопасные материалы.
10. Выполняет требования производственной санитарии, пожарной безопасности, охраны окружающей среды и экологии.
11. Характеризует основные виды термического и химического воздействия на человека.
ПК 5. Выполнять слесарную обработку и пригонку деталей с применением универсальных приспособлений, а также выявлять и устранять дефекты, неисправности обнаруженных в процессе сборки агрегатов, узлов и приборов
ПМ 05. Эксплуатация технологического оборудования сборочных единиц в соответствии с требованиями технологической карты
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эксплуатации технологического оборудования, применяемого при сборке автомобилей, узлов и агрегатов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методы выявления и устранения дефектов и несправностей обнаруженных в процессе сборки, принципы работы и устройства основного технологического оборудования и оснаски, ручного инструмента.
При изучении модуля обучающиеся учатся принимать правильное техническое решение при возникновении нештатных ситации связанные с профессиональной деятельностью.
Результат обучения: 1) Использовать технологическое оборудование.
Охрана труда и окружающей среды
Эксплуатация оборудования отрасли
Компьютерные технологии
Профессиональная практика
Критерии оценки:

5. Лакпен бояу бұйымдарының, синтетикалық желімдердің ерекшеліктерін пайдаланады.
6. Майлау әдістерін ажыратады.
7. Майлау материалдарының құрамын сипаттайды.
8. Майлау типтерін таңдайды.
9. Майлау материалдарының арналуын және қолданылу саласын, жіктелімін және оның химиялық және физикалық қасиеттерін айқындайды.
10. Майлардың, жуғыш құрамның, металдардың атауын, таңбалануын және қағидаларын түсінеді.
11. Майлау нормалары мен мерзімін айқындайды, майлау жүйелілігін сақтайды.
12. Әртүрлі автомобильді пайдалану материалдарын сақтау, тасымалдау, қолдану және пайдаға асыру бойынша қағидаларды, нормалар мен талаптарды сақтайды.
13. Өрт және жарылыс қауіпсіздігі ережелерін сақтайды, автомобильді пайдалану материалдарын сақтау және қолдану орындарында қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша қажетті шараларды орындайды.
14. Жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасын сақтайды.
15. Майлау материалдарының түрлерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Технологиялық процесс картасының талаптарына сәйкес құрастыру, майлау- май құю жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тораптар мен агрегаттарды құрастыру бойынша технологиялық карталарды оқиды.
2. Кәсіптік қызметті жүзеге асырған кезде шешімдер қабылдайды.
3. Автомобильдердің сұйықтығын химмотологиялық картамен ауыстырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау қағидаларының талаптарын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнында өмірге қауіпті факторлардың әсерін сипаттайды.
2. Қауіпсіз еңбек жағдайларын айқындайды.
3. Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау қағидаларын сақтамағаны үшін жауаптылық үлесін айқындайды.
4. Жазатайым жағдайларда зиян шеккен адамдарға алғашқы медициналық көмек көрсету дағдыларын меңгерді.
5. Жарақаттану түрлері мен себептері туралы білімді қолданады.
6. Жарақаттанудың алдын алу бойынша шара және өндірістік жарақаттардың алдын алу бойынша іс-шаралар қолданады.
7. Өнеркәсіптік кәсіпорындарда негізгі зиянды өндірістік факторлар, метеорологиялық жағдайлар туралы білімді қолданады.
8. Шуыл түрлері және олардың адам ағзасына әсері туралы білімді қолданады.
9. Жанғыш материалдардың жіктелуін түсінеді.
10. Өндірістік санитария, өрт қауіпсіздігі, қоршаған ортаны және экологияны қорғау талаптарын орындайды.
11. Адамға термиялық және химиялық әсердің негізгі түрлерін сипаттайды.
КҚ 5. Әмбебап құрал-жабдықтарды қолдана отырып, бөлшектерді слесарлық өңдеу және лайықтау, сондай-ақ агрегаттарды, тораптар мен аспаптарды құрастыру барысында анықталған ақауларды анықтау және жою
КМ 05. Технологиялық картаның талаптарына сәйкес құрастыру бірліктерінің технологиялық жабдығын пайдалану
Бұл модуль автомобильдерді, тораптар мен агрегаттарды құрастыру кезінде қолданылатын технологиялық жабдықты пайдалануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар құрастыру барысында анықталған ақауларды анықтау және жою әдістерін, негізгі технологиялық жабдықтың және жарақтың, қол құралының жұмыс істеу және құрылу қағидаттарын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде мыналарды үйренеді: кәсіптік қызметпен байланысты штаттан тыс оқиғалар туындаған кезде дұрыс техникалық шешім қабылдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Технологиялық жабдықты арналуы бойынша пайдалану.
Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау
Саланың жабдығын пайдалану
Компьютерлік технологиялар
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Читает кинематическую схему основного технологического оборудования.
2. Безопасно эксплуатирует технологическое оборудования.
3. Соблюдает принципы, методы и правила работы на различных станках.
4. Выполняет станочные работы с соблюдением всех необходимых технических требований.
5. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем участке, в том числе правила техники безопасности при работе с вращающимися механизмами.
6. Производит наладку и регулировку основных параметров технологического оборудования.
Результат обучения: 2) Выявлять дефекты в процессе сборки.
Критерии оценки:
1. Классифицирует виды дефектов.
2. Выявляет причины изнашивания деталей.
3. Описывает виды изнашивания.
4. Понимает влияние различных факторов на интенсивность изнашивания деталей.
5. Выявляет визуально и инструментально основные дефекты деталей автомобиля.
6. Заполняет ведомости дефектации деталей и сборочных единиц.
Результат обучения: 3) Использовать в работе действующие инструкции и процедуры систем менеджмента Республики Казахстан по выполняемой работе и понимать процесс функционирования систем менеджмента на предприятии.
Критерии оценки:
1. Знает процедуры систем менеджмента Республики Казахстан по выполняемой работе.
2. Выполняет функциональные обязанности по обеспечению качества.
3. Характеризует принципы функционирования системы управления качеством на предприятии на основе стандарта Республики Казахстан ISO 9001-2016, по системе профессиональной безопасности и здоровья стандарта Республики Казахстан OHSAS 18001-2008, по системе защиты окружающей среды и экологии стандарта Республики Казахстан ISO 14001-2016, по системе управления энергопотреблением стандарта Республики Казахстан ISO 50001-2012.
4. Применяет руководящие документы систем менеджмента Республики Казахстан.
Результат обучения: 4) Устранять дефекты в процессе сборки.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные виды восстановления деталей
2. Определяет оптимальный метод восстановления.
3. Выполняет процесс разборки и мойки деталей.
4. Оценивает процесс дефекации и сортировки деталей.
5. Выполняет процесс комплектования деталей.
6. Применяет необходимые требования стандартов ремонта согласно нормам завода-изготовителя автомобилей, а также технологии ремонта согласно стандартов автотранспортного предприятия.
7. Владеет базовым объемом знаний по составлению сопроводительной документации при проведении работ по ремонту и дефектовке автомобильного транспорта.

1. Негізгі технологиялық жабдықтың кинематикалық схемасын оқиды.
2. Технологиялық жабдықты қауіпсіз пайдаланады.
3. Мамандану шеңберінде қолданылатын әртүрлі станоктарда жұмыс істеу қағидаттарын, әдістері мен қағидаларын түсінеді.
4. Барлық қажетті техникалық талаптарды сақтай отырып, станок жұмыстарын орындайды.
5. Жұмыс учаскесінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын, соның ішінде айналмалы механизмдермен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы талаптарын сақтайды.
6. Технологиялық жабдықтың негізгі параметрлерін жөндеу мен реттеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрастыру барысында ақауларды анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақау түрлерін жіктейді.
2. Бөлшектердің тозу себептерін анықтайды.
3. Тозу түрлерін сипаттайды.
4. Әртүрлі факторлардың бөлшектердің тозу қарқындылығына әсерін түсінеді.
5. Автомобиль бөлшектерінің негізгі ақауларын көзбен және аспаппен анықтайды.
6. Бөлшектердің және құрастыру бірліктерінің ақаулылық ведомостерін толтырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жұмыста қолданыстағы нұсқаулықтарды және орындалатын жұмыс бойынша Қазақстан Республикасы менеджмент жүйесінің рәсімдерін пайдалану және Қазақстан Республикасы менеджмент жүйесінің кәсіпорында жұмыс істеу процесін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Орындалатын жұмыс бойынша Қазақстан Республикасы менеджмент жүйесінің рәсімдерін біледі.
2. Сапаны қамтамасыз ету бойынша функционалдық міндеттерді түсінеді.
3. Қазақстан Республикасы ISO 9001-2016 стандартты негізінде кәсіпорында сапаны басқару жүйесінің жұмыс істеу қағидаттарын, кәсіптік қауіпсіздік және денсаулық бойынша Қазақстан Республикасы стандарты OHSAS 18001-2008, қоршаған ортаны және экологияны қорғау жүйесі бойынша Қазақстан Республикасы ISO 14001-2016 стандарты, энергияны тұтынуды басқару жүйесі бойынша Қазақстан Республикасы ISO 50001-2012 стандарттарын түсінеді.
4. Қазақстан Республикасы менеджмент жүйесінің басшылыққа алынатын құжаттарын біледі.
Оқыту нәтижесі: 4) Құрастыру барысында ақауларды жояды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлшектерді қалпына келтірудің негізгі түрлерін сипаттайды.
2. Оңтайлы қалпына келтіру әдісін айқындайды.
3. Бөлшектерді ажырату және жуу процесін түсінеді.
4. Бөлшектердің ақаулылық және сұрыптау процесін бағалайды.
5. Бөлшектерді жиынтықтау процесін түсінеді.
6. Автомобиль өндіруші зауыттың нормаларына сәйкес жөндеу стандарттарының, сондай-ақ автокөлік кәсіпорнының стандарттарына сәйкес жөндеу технологияларының қажетті талаптарын қолданады. 7. Автомобиль көлігін жөндеу және оның ақаулығын анықтау бойынша жұмыстар жүргізу кезінде ілеспе құжаттаманы жасау бойынша базалық білім ауқымын меңгерді.

8. Понимает порядок и особенности заполнения технологических карт, карт ремонта и диагностики, а также журналов осмотра, диагностики и ремонта.
9. Собирает материалы для отчета.
10. Оформляет отчет по выполнению работ.
11. Производит пригонку деталей с применением универсальных приспособлений.
Примечание:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 267
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 690
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Производство подвижного состава железных дорог (по видам)"
Код и профиль образования:
0000000 – Транспорт (по отраслям)
Специальность:
1106000 – Производство подвижного состава железных дорог (по видам)
Квалификация:

8. Технологиялық карталарды, жөндеу және диагностика карталарын, сондай-ақ қарау, диагностика және жөндеу журналдарын толтыру тәртібі мен ерекшеліктерін түсінеді.
9. Есеп үшін материалдар жинайды.
10. Жұмыстарды орындау бойынша есепті рәсімдейді.
11. Әмбебап құрал-жабдықтарды қолдана отырып, бөлшектерді лайықтайды.
Ескерту:
БҚ - базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
267-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
690-қосымша
"Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
0000000 – Көлік (салалары бойынша)
Мамандығы:
1106000 – Темір жол жылжымалы құрамының өндірісі (түрлері бойынша)
Біліктілігі:

4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История
Казахстана
Критерии оценки:
1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "Электромеханик"
ПК 1. Выполнять схемы и чертежи деталей с использованием информационных технологий и графических редакторов на основе стандартов, нормативно-технической документации и средств измерения в профессиональной деятельности
ПМ 01. Выполнение схем и чертежей деталей с использованием информационных технологий и графических редакторов на основе стандартов, нормативно-технической документации и средств измерения в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения схем и чертежей деталей с использованием информационных технологий и графических редакторов на основе стандартов, нормативно-технической документации и средств измерения в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
методы и приемы проекционного черчения; правила оформления и чтения рабочих чертежей, конструкторской и технологической документации; правила выполнения чертежей, технических рисунков, эскизов и схем, геометрические построения и правила вычерчивания технических деталей; общие сведения о сборочных чертежах; способы графического представления технологического оборудования, приемы и способы и методы применения вычислительной техники; принципы автоматизированной обработки, передачи информации и управления
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять графические изображения технологического оборудования и технологических схем; выполнять эскизы, технические рисунки и чертежи деталей, их элементов, узлов; оформлять технологическую и конструкторскую документацию в соответствии с действующей нормативно-технической документацией; использовать пакеты прикладных программ для разработки конструкторской и технологической документации; пользоваться стандартами, регламентирующими правила оформления конструкторской и технической документации; правильно выбирать средства измерения и контроля и пользоваться ими; выполнять основные измерения с помощью метрологических средств, определять отклонения поверхностей; выполнять расчеты с использованием прикладных компьютерных программ; использовать сеть Интернет и ее возможности для организации оперативного обмена информацией; использовать технологии сбора, размещения, хранения, накопления, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах
Результат обучения: 1) Читать и выполнять технические чертежи, эскизы деталей.
Черчение
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Основы стандартизации и метрологии
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания правил вычерчивания контуров технических деталей.
2. Выполняет геометрические построения, используя правила вычерчивания контуров технических деталей.
3. Выполняет эскизы и чертежи деталей.

4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"Электр механигі" біліктілігі
КҚ 1. Кәсіптік қызметте стандарттар, нормативтік-техникалық құжаттар және өлшеу құралдары негізінде ақпараттық технологиялар мен графикалық редакторларды қолдана отырып, бөлшектердің сұлбалары мен сызбаларын орындау
КМ 01. Кәсіптік қызметте стандарттар, нормативтік-техникалық құжаттар және өлшеу құралдары негізінде ақпараттық технологиялар мен графикалық редакторларды қолдана отырып сұлбалар мен сызбаларды орындау
Бұл модуль кәсіптік қызметтегі стандарттар, нормативтік-техникалық құжаттар және өлшеу құралдары негізінде ақпараттық технологиялар мен графикалық редакторларды пайдалана отырып, бөлшектердің сызбалары мен сызбаларын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
проекциялық сызудың әдістері мен тәсілдерін; жұмыс сызбаларын, конструкторлық және технологиялық құжаттаманы рәсімдеу және оқу ережесін; сызбаларды, техникалық суреттерді, эскиздер мен сызбаларды орындау ережесін, техникалық бөлшектерді геометриялық құрастыруды және сызу ережесін; құрастыру сызбалары туралы жалпы мәліметтерді; технологиялық жабдықты графикалық ұсыну тәсілдерін, есептеу техникасын қолданудың тәсілдері мен тәсілдерін; ақпаратты автоматты өңдеу, беру және басқару принциптерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: технологиялық жабдықтар мен технологиялық сұлбалардың графикалық бейнелерін орындауды; бөлшектердің, олардың элементтерінің, тораптарының эскиздерін, техникалық суреттері мен сызбаларын орындауды; қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамаға сәйкес технологиялық және конструкторлық құжаттаманы рәсімдеуді; конструкторлық және технологиялық құжаттаманы әзірлеу үшін қолданбалы бағдарламалар пакеттерін пайдалануды; конструкторлық және техникалық құжаттаманы рәсімдеу ережелерін регламенттейтін стандарттарды пайдалануды; өлшеу және бақылау құралдарын дұрыс таңдауды және оларды пайдалануды; метрологиялық құралдардың көмегімен негізгі өлшеулерді орындау, беттердің ауытқуларын анықтауды; қолданбалы компьютерлік бағдарламаларды пайдалана отырып есептерді орындауды; жедел ақпарат алмасуды ұйымдастыру үшін Интернет желісін және оның мүмкіндіктерін пайдалануды; кәсіптік бағдарланған ақпараттық жүйелерде деректерді жинау, орналастыру, сақтау, жинақтау, қайта құру және беру технологияларын пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Техникалық сызбаларды, бөлшектердің эскиздерін оқу және орындау.
Сызу
Кәсіптік қызметтегі ақпараттық технологиялар
Стандарттау және метрология негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережелерін білуін көрсетеді .
2. Техникалық бөлшектердің контурларын сызу ережелерін пайдалана отырып, геометриялық құрылымдарды орындайды.
3. Бөлшектердің эскиздері мен сызбаларын орындайды.

4. Читает сборочные чертежи.
Результат обучения: 2) Разрабатывать эскизы деталей и узлов по специальности с использованием информационных технологий.
Критерии оценки:
1. Применяет навыки машиностроительного черчения.
2. Соблюдает правила оформления и чтения чертежей общего вида и сборочных чертежей.
3. Выполняет схемы по специальности, используя средства технического черчения.
Результат обучения: 3) Владеть основными информационными технологиями.
Критерии оценки:
1. Использует базовые и прикладные информационные технологии.
2. Работает с базами данных.
3. Владеет основами компьютерного моделирования.
Результат обучения: 4) Определять допуски и посадки деталей и узлов тягового подвижного состава.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания по нормативным документациям стандартизации и видам стандартов, показателям качества продукции.
2. Определяет виды, параметры, назначение, обозначение, допуски и посадки деталей электротехнического оборудования.
3. Определяет зазоры и натяги стандартных соединений.
4. Определяет основные значения допусков и посадок для деталей электротехнического оборудования, строит поля допусков.
Результат обучения: 5) Применять средства измерения и контроля узлов и деталей подвижного состава.
Критерии оценки:
1. Применяет основные инструменты для измерения.
2. Понимает устройство, принцип действия контрольные приспособлений и измерительные средств.
3. Выполняет контроль шероховатости и волнистости.
4. Выполняет контроль гладких цилиндрических поверхностей.
5. Выполняет контроль резьбовых соединений.
6. Выполняет контроль углов и конусов.
7. Выбирает средства измерения для выполнения измерений электротехнического оборудования.
Результат обучения:6) Применять основные положения ЕСКД и СПДС.
Критерии оценки:
1. Применяет основные положения единой системы конструкторской документации и единой системы технической документации.
2. Выполняет работы с соблюдением норм технологического процесса.
ПК 2. Понимать значимость будущей профессии
ПМ 02. Понимание значимости будущей профессии
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения общими вопросами специальности.
В результате изучения содержания модуля обучающиеся осваивают:
структурные схемы устройства локомотивов, виды вагонов, виды раздельных пунктов, классификацию станций, определения полной и полезной длины путей, назначение сигналов и значение сигнальных цветов, назначение автоблокировки, структурную схему устройств и принцип действия, назначение электроцентрализации стрелок и сигналов, основные виды связи на железнодорожном транспорте, классификацию, порядок нумерации и установленного старшинства поездов; значения графиков движения поездов, порядок движения на однопутном и двухпутном участках, роль поездного диспетчера.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
различать по внешнему виду и надписям вид, тип и серию и назначение локомотивов; называть осевую формулу локомотивов; расшифровывать знаки и надписи на вагонах, определять границы станции на однопутном и двухпутном участках пути, номер пути и стрелочного перевода.
Результат обучения: 1) Анализировать основные элементы железнодорожного пути.
Общий курс железных дорог
Учебная ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Различает основные элементы железнодорожного пути.
2. Использует условные обозначения продольного профиля.
3. Определяет назначение земляного полотна.

4. Құрастыру сызбаларын оқиды.
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, мамандық бойынша бөлшектер мен тораптардың эскиздерін әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машина жасаудағы сызу дағдыларын қолданады.
2. Жалпы түрдегі сызбаларды және құрастыру сызбаларын рәсімдеу және оқу ережелерін сақтайды.
3. Техникалық сызу құралдарын пайдалана отырып, мамандық бойынша схемаларды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Негізгі ақпараттық технологияларды меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Базалық және қолданбалы ақпараттық технологияларды пайдаланады
2. Деректер базасымен жұмыс істейді
3. Электрондық кестелерде компьютерлік модельдеуді меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 4) Тартымдық жылжымалы құрамның бөлшектері мен тораптарының шақтамалары мен қондырмаларын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Стандарттаудың нормативтік құжаттары мен стандарттар түрлері, өнім сапасының көрсеткіштері бойынша білімдерін көрсетеді.
2. Электр техникалық жабдық бөлшектерінің түрлерін, параметрлерін, мақсатын, белгіленуін, шақтамаларын және қондырмаларын анықтайды.
3. Стандартты қосылыстардың саңылаулары мен тартылуын анықтайды.
4. Электр техникалық жабдықтың бөлшектеріне арналған рұқсатнамалар мен қондырмалардың негізгі мәнін анықтайды, шақтамалар өрісін құрады
Оқыту нәтижесі: 5) Жылжымалы құрамның тораптары мен бөлшектерін өлшеу және бақылау құралдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу үшін негізгі құралдарды қолданады.
2. Бақылау құрылғылары мен өлшеу құралдарының құрылымын, жұмыс принципін біледі.
3. Кедір-бұдырлықты және толқындылықты бақылауды орындайды.
4. Тегіс цилиндрлік беттерді бақылауды орындайды.
5. Бұрандалы қосылыстарды бақылауды орындайды.
6. Бұрыштар мен конустарды бақылауды орындайды.
7. Электр техникалық жабдықты өлшеуді орындау үшін өлшеу құралдарын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 6) КҚБЖ және ТҚБЖ негізгі ережелерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің және техникалық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің негізгі ережелерін қолданады.
2. Технологиялық процесс нормаларын сақтай отырып, жұмыстарды орындайды.
КҚ 2. Болашақ мамандықтың маңызын түсіну
КМ 02. Болашақ мамандықтың маңызын түсіну
Бұл модуль мамандықтың жалпы мәселелерін меңгеру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде білім алушылар локомотивтер құрылғысының құрылымдық сұлбаларын, вагондардың түрлерін, бөлек пункттердің түрлерін, станциялардың сыныптамасын, жолдардың толық және пайдалы ұзындығын анықтауды, сигналдардың белгіленуін және сигналдық түстердің мәнін, автобұғаттаудың белгіленуін, құрылғылардың құрылымдық сызбасын және әрекет принципін, бағыттамалар мен сигналдарды электр орталықтандыру мақсатын, темір жол көлігіндегі байланыстың негізгі түрлерін, сыныптауды, нөмірлеу тәртібін және поездардың белгіленген үлкендігін, поездардың қозғалыс кестелерінің мәнін, бір жолды және екі жолды учаскелердегі қозғалыс, поездық диспетчердің рөлін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сыртқы түрі мен жазулары бойынша локомотивтердің түрін, түрі мен сериясын және мақсатын ажыратуға; локомотивтердің осьтік формуласын атауға; вагондардағы белгілер мен жазбаларды ажыратуға, жолдың бір жолды және екі жолды учаскелерінде станция шекарасын, жол нөмірін және бағыттамалы бұрманы анықтауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Теміржол жолының негізгі элементтерін талдау.
Темір жолдардың жалпы курсы
Оқу-таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Темір жолдың негізгі элементтерін ажыратады.
2. Бойлық профильдің шартты белгілерін қолданады.
3. Жер төсемінің мақсатын анықтайды.

4. Указывает элементы верхнего строения пути.
Результат обучения: 2) Различать типы, серию, надписи и назначение локомотивов.
Критерии оценки:
1. Различает виды локомотивов.
2. Сравнивает виды тяги.
3. Расшифровывает серии и осевые формулы локомотивов.
4. Показывает структурную схему устройства тепловоза.
Результат обучения: 3) Понимать специфику выбранной профессии.
Критерии оценки:
1. Понимает важность и ответственность выбранной профессии.
2. Обладает общими понятиями о должностных обязанностях электромеханика.
3. Распознает опасные и вредные факторы на производстве, безопасные методы труда.
Результат обучения: 4) Понимать структуру, назначение предприятия.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания о структуре и режиме работы предприятия, основных и вспомогательных цехов, их назначении.
2. Распознает типы локомотивных депо, функции основных подразделений депо.
ПК 3. Соблюдать правила безопасности труда, санитарные требования и внутренний распорядок, пользоваться средствами предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте
ПМ 03. Соблюдение правил техники безопасности труда, санитарных требований и внутреннего распорядка, пользование средствами предупреждения и тушения пожаров на своем рабочем месте
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения техники безопасности и охраны труда, правовой и нормативной базы, системы законодательных, социально-экономических, организационных, технических, санитарно-гигиенических, пожаробезопасных мероприятий по созданию условий, обеспечивающих безопасность.
В результате изучения модуля обучающие осваивают условия производства, сохранение здоровья и работоспособности в процессе труда, выявлении факторов, влияющих на условия труда, техники безопасности, технических средств обеспечения безопасности, средств индивидуальной защиты, гигиены труда и производственной санитарии на объектах железной дороги, а также при решении практических задач, связанных с технологией производства.
При изучении модуля обучающиеся учатся приобретать умения и навыки, позволяющие достичь обеспечения оптимальных условий труда, производственной безопасности и жизнедеятельности в чрезвычайных ситуациях.
Результат обучения: 1) Владеть вопросами правового обеспечения в области охраны труда.
Охрана труда, пожарная безопасность и основы экологии
Критерии оценки:
1. Выполняет и права и обязанности работников железнодорожного транспорта.
2. Характеризует общие положения расследования и учета несчастных случаев при производстве.
3. Соблюдает правила и инструкции по охране груда, пожарной безопасности, санитарно-гигиенические нормы и требования, правил и иных нормативных документов, установленных законодательством.
Результат обучения: 2) Понимать вопросы управления охраной труда на производстве.
Критерии оценки:
1. Определяет функции управления охраной труда.
2. Соблюдает систему стандартов безопасности труда.
3. Характеризует структуру органов надзора.
Результат обучения: 3) Соблюдать требования безопасности к устройствам и сооружениям локомотивного хозяйства.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о классификации травматизма.
2. Использует различные виды инструктажей.
Результат обучения: 4) Соблюдать правила электробезопасности на производстве.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила технической эксплуатации электроустановок потребителей.
2. Применяет предупреждающие сигнализации, надписи и плакаты.
3. Использует средства защиты и приспособления для защиты от воздействия электрического и магнитного полей в электроустановках.

4. Жолдың жоғарғы құрылысының элементтерін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Локомотивтердің типтерін, сериясын, жазуларын және мақсатын ажырату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Локомотив түрлерін ажыратады.
2. Тарту түрлерін салыстырады.
3. Локомотивтердің сериялары мен осьтік формулаларын аша біледі.
4. Тепловоз құрылғысының құрылымдық схемасын көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Таңдаған мамандықтың ерекшелігін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Таңдалған мамандықтың жауапкершілігін түсінеді.
2. Электр механигінің лауазымдық міндеттері туралы жалпы түсінігі бар.
3. Өндірістегі қауіпті және зиянды факторларды, қауіпсіз еңбек әдістерін таниды.
Оқыту нәтижесі: 4) Электр механигінің лауазымдық міндеттері туралы білім алу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның, негізгі және қосалқы цехтардың құрылымы мен жұмыс режимі, олардың міндеті туралы білімдерін көрсетеді.
2. Локомотив депосының типтерін, депо негізгі бөлімшелерінің функцияларын біледі.
КҚ 3. Еңбек қауіпсіздігі ережелерін, санитарлық талаптар мен ішкі тәртіпті сақтау, өзінің жұмыс орнында өрттің алдын алу және сөндіру құралдарын пайдалану
КМ 03. Еңбек қауіпсіздігі ережелерін, санитарлық талаптар мен ішкі тәртіпті сақтау, өзінің жұмыс орнында өрттің алдын алу және сөндіру құралдарын пайдалану
Бұл модуль еңбекті қорғау қауіпсіздігі техникасын, құқықтық және нормативтік базаны, қауіпсіздікті қамтамасыз ететін жағдайлар жасау бойынша заңнамалық, әлеуметтік-экономикалық, ұйымдастырушылық, техникалық, санитарлық-гигиеналық, өрт қауіпсіз іс-шаралар жүйесін сақтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өндіріс шарттарын, еңбек процесінде денсаулықты және жұмысқа қабілеттілікті сақтауды, еңбек жағдайына әсер ететін факторларды, қауіпсіздік техникасын, қауіпсіздікті қамтамасыз етудің техникалық құралдарын, жеке қорғану құралдарын, еңбек гигиенасы мен өндірістік санитарияны анықтауды, сондай-ақ өндіріс технологиясына байланысты практикалық міндеттерді шешу кезінде игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар төтенше жағдайларда еңбек, өндірістік қауіпсіздік және тіршілік әрекетінің оңтайлы жағдайларын қамтамасыз етуге қол жеткізуге мүмкіндік беретін білімдер мен дағдыларды игеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбекті қорғау саласында құқықтық қамтамасыз ету мәселелерін меңгеру.
Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі және экология негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Темір жол көлігі қызметкерлерінің құқықтары мен міндеттерін орындайды.
2. Өндірістегі жазатайым оқиғаларды тексеру мен есепке алудың жалпы ережелерін сипаттайды.
3. Еңбекті қорғау, өрт қауіпсіздігі жөніндегі ережелер мен нұсқаулықтарды, санитарлық-гигиеналық нормалар мен талаптарды, ережелер мен заңнамада белгіленген өзге де нормативтік құжаттарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Өндірістегі еңбекті қорғауды басқару мәселелерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті қорғауды басқару функцияларын анықтайды.
2. Еңбек қауіпсіздігі стандарттарының жүйесін сақтайды.
3. Қадағалау органдарының құрылымын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Локомотив шаруашылығы құрылғылары мен құрылыстарына қойылатын қауіпсіздік талаптарын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жарақаттанудың жіктелуі туралы білімді меңгерді.
2. Нұсқаудың түрлі түрлерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндірісте электр қауіпсіздігі ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұтынушылардың электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидаларын сақтайды.
2. Ескерту сигнализациясын, жазулар мен плакаттарды қолданады.
3. Электр қондырғыларындағы электр және магнит өрістерінің әсерінен қорғау үшін қорғаныс құралдары мен құрылғыларды пайдаланады.

4. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим при поражении электрическим током: искусственное дыхание, непрямой массаж сердца.
Результат обучения: 5) Соблюдать пожарную безопасность на производстве.
Критерии оценки:
1. Понимает основы пожарной безопасности.
2. Использует различные виды инструктажей пожаробезопасности.
3. Различает типы огнетушителей.
4. Владеет навыками использования огнетушителей.
ПК 4. Применять строение и свойства материалов, технологию металлов, общие законы механики в профессиональной деятельности
ПМ 04. Применение общих законов механики в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения общих законов механики.
При изучении модуля обучающиеся осваивают:
применение основных материалов, используемых в производстве; свойства металлов и сплавов; экипировочных материалов тягового подвижного состава; характеристики и методы расчета на прочность деталей машин.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять экипировочные и защитные материалы; применять основные характеристики и методы расчета на прочность деталей машин.
Результат обучения: 1) Определять свойства и классификацию материалов, применяемые на производстве.
Материаловедение
Основы технической механики
Критерии оценки:
1. Определяет виды и свойства, область применения электротехнических материалов, используемых в производстве.
2. Характеризует материалы электротехнических материалов.
Результат обучения: 2) Определять экипировочные материалы локомотивов.
Критерии оценки:
1. Применяет экипировочные и защитные материалы.
2. Демонстрирует знания о минеральных маслах, пластичных смазок, защитных покрытий хладагенты и хладоносители.
Результат обучения: 3) Применять основы теоретической механики.
Критерии оценки:
1. Применяет основные понятия и аксиомы статики.
2. Определяет плоскую и пространственную систему сил.
3. Определяет условия равновесий, центр тяжести плоских фигур.
Результат обучения: 4) Применять основные положения сопротивления материалов.
Критерии оценки:
1. Определяет внешние и внутренние силы, геометрические характеристики сечений.
2. Определяет простые виды деформации, растяжение и сжатие, кручение, изгиб, сдвиг.
Результат обучения: 5) Применять основные характеристики и методы расчета на прочность деталей машин.
Критерии оценки:
1. Определяет характеристики деталей машин и узлов.
2. Выполняет проверочный, проектировочный и расчет допустимой нагрузки при различных видах деформации.
Результат обучения: 6) Владеет принципами разработки технического проекта.
Критерии оценки:
1. Определяет виды и назначение конструкций деталей.
2. Определяет изнашивание деталей, влияющие на предел выносливости.
3. Применяет виды соединений.
ПК 5. Выполнять слесарные работы по обработке, сборке, разборке, установке деталей и узлов
ПМ 05. Выполнение слесарных работ по обработке, сборке, разборке, установке деталей и узлов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения основных операций слесарных работ, обработки металлов резанием.
При изучении модуля обучающиеся осваивают основные операции столярных, слесарных работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся изготавливать простые детали на обрабатывающих станках; производить различные соединения, детали с поступательным движением подвижного состава.
Результат обучения: 1) Выполнять столярные работы.
Производственное обучение и профессиональная практика
(Учебная столярная
Учебная комплексно-слесарная практика)
Критерии оценки:
1. Организовывает рабочее место.
2. Демонстрирует работу с ручными и механизированными инструментами и станками.
3. Владеет основными операциями столярных работ.

4. Электр тогымен зақымданғанда зардап шеккендерге дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді: жасанды тыныс алу, жүрекке жанама массаж.
Оқыту нәтижесі: 5) Өндірісті өрт қауіпсіздігін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өрт қауіпсіздігі негіздерін түсінеді.
2. Өрт қауіпсіздігі нұсқамаларының әр түрлі түрлерін пайдаланады.
3. Өрт сөндіргіштердің түрлерін ажыратады.
4. Өрт сөндіргіштерді қолдану кезінде білімін пайдаланады.
КҚ 4. Материалдардың құрылысы мен қасиеттерін, металл технологиясын, кәсіптік қызметте механиканың жалпы заңдарын қолдану; слесарлық жұмыстардың негізгі операцияларын орындау, металдарды кесу арқылы өңдеу
КМ 04. Материалдардың құрылысы мен қасиеттерін, металл технологиясын, кәсіптік қызметте механиканың жалпы заңдарын қолдану; слесарлық жұмыстардың негізгі операцияларын орындау, металдарды кесу арқылы өңдеу
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және механиканың жалпы заңдарын қолдану үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өндірісте қолданылатын негізгі материалдарды қолдануды меңгереді; металдар мен қорытпалардың қасиеттерін; тартымдық жылжымалы құрамның жабдықтау материалдарын; машина бөлшектерінің беріктігін есептеу әдістері мен сипаттамаларын игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар киім-кешек және қорғаныс материалдарын қолдануды; машина бөлшектерінің беріктігін есептеудің негізгі сипаттамалары мен әдістерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірісте қолданылатын материалдардың қасиеттері мен жіктемесін анықтау.
Материалтану
Техникалық механика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісте пайдаланылатын электр техникалық материалдардың түрлері мен қасиеттерін, қолданылу саласын айқындайды.
2. Электротехникалық материалдар материалдарының сипаттамасын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Локомотивтерді жабдықтау материалдарын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жабдықтау және қорғау материалдарын қолданады.
2. Минералды майлардың, пластикалық майлардың, хладагенттердің қорғаныс жабындарының және салқындатқыштардың білімін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Теориялық механика негіздерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі ұғымдар мен аксиомаларды, байланыс реакцияларын қолданады.
2. Жазық және кеңістіктік күш жүйесін анықтайды.
3. Тепе-теңдік шарттарын, жазық фигуралардың ауырлық ортасын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) ) Материалдар кедергісінің негізгі ережелерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сыртқы және ішкі күштерді, қималардың геометриялық сипаттамаларын анықтайды.
2. Қарапайым деформацияларды, созылуды және сығылуды, ығысуды және т. б. анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Машина бөлшектерінің беріктігін есептеудің негізгі сипаттамалары мен әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жазық қималардың геометриялық сипаттамаларын анықтайды.
2. Түрлі деформация кезінде тексеру, жобалау және рұқсат етілген жүктемені есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Курстық жобаны орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлшектер конструкцияларының түрлері мен мақсатын анықтайды.
2. Төзімділік шегіне әсер ететін бөлшектердің тозуын анықтайды.
3. Қосылыстардың барлық түрлерін қолданады.
КҚ 5. Бөлшектер мен тораптарды өңдеу, құрастыру, бөлшектеу, орнату жөніндегі слесарлық жұмыстарды орындау
КМ 05. Бөлшектер мен тораптарды өңдеу, құрастыру, бөлшектеу, орнату жөніндегі слесарлық жұмыстарды орындау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және слесарлық жұмыстардың негізгі операцияларын орындау, металдарды кесу арқылы өңдеу үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерттеу нәтижесінде білім алушылар ұсталық, слесарлық жұмыстардың негізгі операцияларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде оқушылар механикалық өңдеу білдектерінде қарапайым бөлшектерді жасауды үйренеді; түрлі қосылыстарды, тісті берілістерді отырғызуды, сондай-ақ жылжымалы құрамның үдемелі қозғалыстары бар бөлшектерді жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұсталық жұмыстарды орындау.
Өндірістік оқыту және кәсіптік практика
Оқу ұсталық практикасы
Кешенді-слесарлық оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
2. Қол және механикаландырылған құралдармен және білдектермен жұмысты көрсетеді.
3. Ұсталық қосылыстарды меңгерді.

4. Демонстрирует работу по сверлению, долблению, строганию.
5. Соблюдает меры безопасности и противопожарные мероприятия при работе с различным инструментом.
Результат обучения: 2) Выполнять комплексно-слесарные работы.
Критерии оценки:
1. Организовывает рабочее место.
2. Выполняет подбор инструмента для слесарных работ, приспособлений для работ по опиливанию, рубке, резке, шабрению металла.
3. Выполняет различные виды операций при помощи слесарного и измерительного инструмента, приспособлений, оснастки, защитных средств.
4. Владеет основными операциями слесарных работ.
5. Соблюдает меры безопасности при работе с различным инструментом.
ПК 6. Применять общие сведения об электротехнических материалах, общие законы электротехники в системе автоматики и телемеханики на железнодорожном транспорте, выполнять операции сварочных работ
ПМ 06. Применение основных законов электротехники в различных цепях, электрооборудовании и эксплуатация электронных и микроэлектронных приборов тягового подвижного состава
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения в профессиональной деятельности основных законов электротехники, понимания устройства и физических основ работы полупроводниковых приборов, аналоговых и цифровых электронных устройств и электронных схем и их связи с электрооборудованием и работ с электросварочным оборудованием.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: свойства и характеристики электрических и магнитных цепей; основные понятия и законы электротехники; методы расчета переходных и установившихся процессов в линейных и нелинейных электрических цепях; принцип действия, основные технические параметры, маркировку, условные обозначения и область применения различных полупроводниковых приборов; принцип построения схем усилительных каскадов низкой частоты, усилителей мощности, многокаскадных усилителей, усилителей постоянного тока, операционных усилителей, типовых схем генераторов и импульсных устройств, источников питания.
При изучении модуля обучающиеся учатся: рассчитывать электрические цепи аналитическим и графическим методами; определять характеристики электрических цепей; понимать и читать простые схемы типовой электронной аппаратуры; выбирать типы электронных приборов в зависимости от особенностей их применения; эксплуатировать электронные приборы.
Результат обучения: 1) Понимать основные законы электротехники.
Теоретические основы электротехники
Электроника, микроэлектроника и микропроцессорная техника
Производственное обучение и профессиональная практика
(Учебная электросварочная практика)
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания характеристик электрического и магнитного полей.
2. Различает особенности цепей постоянного и переменного тока.
3. Различает особенности линейных и нелинейных цепей.
Результат обучения: 2) Применять различные методы расчета электрических цепей.
Критерии оценки:
1. Рассчитывает линейные и нелинейные цепи постоянного тока.
2. Рассчитывает однофазные цепи переменного тока.
3. Рассчитывает симметричные и несимметричные трехфазные цепи переменного тока.

4. Бұрғылау, қашау, сүргілеу жұмыстарын көрсетеді.
5. Әр түрлі құрал-саймандармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын және өртке қарсы іс-шараларды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Кешенді-слесарлық жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнын ұйымдастырады.
2. Слесарлық жұмыстарға арналған құралдарды, металды аралау, шабу, кесу, қырлау жұмыстарына арналған құрылғыларды іріктеуді орындайды.
3. Слесарлық және өлшеу құралдарының, құрылғылардың, жарақтардың, қорғаныс құралдарының көмегімен операциялардың әр түрлі түрлерін орындайды.
4. Слесарлық жұмыстарды жүргізуді ұйымдастырады.
5. Әр түрлі құралдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайды.
КҚ 6. Әртүрлі тізбектердегі электротехниканың негізгі заңдарын, электр жабдықтарын қолдану және тартымдық жылжымалы құрамның электронды және микроэлектронды аспаптарын пайдалану
КМ 06. Әртүрлі тізбектердегі электротехниканың негізгі заңдарын, электр жабдықтарын қолдану және тартымдық жылжымалы құрамның электронды және микроэлектронды аспаптарын пайдалану
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, электротехниканың негізгі заңдарын кәсіптік қызметте қолдану үшін, жартылай өткізгіш аспаптар, аналогты және цифрлық электрондық құрылғылар мен электрондық схемалар мен олардың электр жабдықтарымен байланысы және электрмен дәнекерлеу жабдығымен жұмыс істеу үшін қажетті дағдылар мен білімдерді сипаттайды.
Модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде білім алушылар электр және магниттік тізбектердің қасиеттері мен сипаттамаларын; электротехниканың негізгі ұғымдары мен заңдарын; сызықты және сызықты емес электр тізбектеріндегі өтпелі және қалыптасқан процестерді есептеу әдістерін; әртүрлі жартылай өткізгіш аспаптардың әрекет ету принципін, негізгі техникалық параметрлерін, маркировкаларын, шартты белгілері мен қолданылу саласын; төмен жиілікті күшейткіш каскадтар, қуатты күшейткіштер, көп каскадты күшейткіштер, тұрақты токты күшейткіштер, операциялық күшейткіштер, генераторлар мен импульсті құрылғылардың типтік схемалары, қоректендіру көздері сұлбаларын құру принципін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар электр тізбектерін аналитикалық және графикалық әдістермен есептеуді; электр тізбектерінің сипаттамаларын анықтауды; типтік электрондық аппаратураның қарапайым сызбаларын түсінуді және оқуды; электрондық аспаптардың қолдану ерекшеліктеріне байланысты түрлерін таңдауды; электрондық аспаптарды пайдалануды үйренеді
Оқыту нәтижесі: 1) Электротехниканың негізгі заңдарын түсіну.
Электротехниканың теориялық негіздері
Электроника, микроэлектроника және микропроцессорлық техника
Оқу электр-дәнекерлеу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр және магнит өрістерінің сипаттамаларын білетінін көрсетеді.
2. Тұрақты және айнымалы ток тізбектерінің ерекшеліктерін ажыратады.
3. Сызықты және сызықты емес тізбектердің ерекшеліктерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр тізбектерін есептеудің әртүрлі әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрақты токтың сызықты және сызықты емес тізбектерін есептейді.
2. Айнымалы токтың бір фазалы тізбектерін есептейді.
3. Айнымалы токтың симметриялы және симметриялы емес үшфазалы тізбектерін есептейді.

4. Рассчитывает магнитные цепи.
5. Ориентируется в различных методах расчета переходных процессов в линейных электрических цепях.
6. Выполняет метод расчета несинусоидальных цепей, линий с распределенными параметрами, четырехполюсников и электрических фильтров.
Результат обучения: 3) Читать схемы электронной аппаратуры.
Критерии оценки:
1. Читает простые схемы типовой электронной аппаратуры.
2. Различает усилительные каскады низкой частоты, усилители мощности, многокаскадные усилители, усилители постоянного тока, операционные усилители, генераторы и импульсные устройства, объясняет принцип их действия, определяет параметры усилителей низкой частоты.
Результат обучения: 4) Производить оценку работоспособности приборов и схем.
Критерии оценки:
1. Различает особенности построения и принцип работы типовых схем преобразовательных устройств и источников питания, производит расчет выпрямителей, составляет таблицы истинности для логических элементов.
2. Характеризует основные типы цифровых устройств, составляет таблицы истинности для логических элементов.
Результат обучения: 5) Проводить монтаж и демонтаж электронных приборов подвижного состава.
Критерии оценки:
1. Оценивает назначение электронных приборов.
2. Производить оценку работоспособности приборов и схем.
Результат обучения: 6) Выполнять электросварочные работы.
Критерии оценки:
1. Соблюдает нормы и правила охраны труда и техники безопасности при выявлении неисправности в соответствии с правилами технической эксплуатации, правилами техники безопасности.
2. Демонстрирует работу электросварочным оборудованием.
3. Управляет сварочными агрегатами.
4. Демонстрирует сварку пол слоем флюса.
ПК 7. Определять конструктивные особенности электрических машин подвижного состава; осуществлять выбор электрических машин подвижного состава по заданным параметрам; производить монтаж, демонтаж, регулировку и испытание электрических машин постоянного и переменного тока
ПМ 07. Выполнение монтажа, регулировки и сервисного обслуживания электрических машин подвижного состава
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения характеристики, типов и конструкции электрических машин постоянного и переменного тока, производства монтажа, регулировки, а также проведения сервисного обслуживания.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: понятие, классификацию и принцип действия электрических машин; электрические машины постоянного тока: классификация, принцип действия, основные параметры, область применения; электрические машины переменного тока: классификация, принцип действия, основные параметры, область применения; трансформаторы; аккумуляторные батареи подвижного состава.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять виды, классификацию и технические характеристики электрических машин; порядок технологии монтажа, регулирования основных и дополнительных электрических машин постоянного и переменного тока и сервисное обслуживание.
Результат обучения: 1) Определять конструктивные особенности машин постоянного и переменного тока, трансформаторов и аккумуляторных батарей.
Электрические машины подвижного состава
Критерии оценки:
1. Характеризует конструкции и принцип работы машин постоянного и переменного тока, трансформаторов и аккумуляторных батарей.
2. Демонстрирует знания по видам обмоток якоря, изоляции обмоток и выводов мегометром.
3. Классифицирует машины постоянного и переменного тока по способу возбуждению, трансформаторов.
Результат обучения: 2) Выполнять монтаж, регулировку электрических машин ТПС.
Критерии оценки:
1. Производит центровку электрических машин тягового подвижного состава (по видам).
2. Производит замеры сопротивления изоляции электрических машин тягового подвижного состава (по видам).
3. Проводит испытания надежности работ электрических машин тягового подвижного состава (по видам).
Результат обучения: 3) Выполнять сервисное обслуживание электрических машин ТПС.
Критерии оценки:
1. Анализирует причины искрений и коммутации, реакцию якоря.
2. Определяет коэффициент полезного действия машины постоянного тока.
3. Осуществляет подготовку электрических машин подвижного состава к работе в зимнее и летнее время.
Результат обучения: 4) Соблюдать электробезопасность при обслуживании двигателей постоянного и переменного тока, трансформаторов и аккумуляторных батарей.
Критерии оценки:
1. Соблюдает основные режимы работы электрических машин.
2. Соблюдает технику и пожарную безопасность при демонтаже и монтаже электрических машин.
ПК 8. Определять конструктивные особенности энергетических установок подвижного состава (дизеля GEVO и других); оценивать техническое состояние холодильного, отопительного и вентиляционного оборудования подвижного состава; осуществлять выбор энергетических установок по заданным параметрам
ПМ 08. Выполнение установки, регулировки и сервисного обслуживания энергетических установок подвижного состава
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения производства и сервисного обслуживания энергетических установок тягового подвижного состава.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: теоретические основы энергетических установок, основы термодинамических процессов и циклов, классификация двигателей внутреннего сгорания, основные законы и способы передачи теплоты, классификация и основные схемы теплообменных аппаратов, газотурбинные установки, конструкция дизелей, стория развития вигателей внутреннего сгорания, основные параметры и конструкции дизелей, топливные насосы высокого давления, форсунки, автоматичекое регулирование частоты вращения коленчатого вала и нагрузки дизеля, системы управления двигателем, системы дизелей и вспомогательное оборудование, топливная, масляная, водяная воздухоснабжение и выпуск отработавших газов, холодильник, вспомогательное оборудование.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять конструктивные особенности энергетических установок подвижного состава, порядок технологической установки, регулировки и сервисного обслуживания энергетических установок подвижного состава.
Результат обучения: 1) Понимать принципы работы и рабочие циклы дизеля.
Энергетические машины подвижного состава
Критерии оценки:
1. Характеризует двигатели внутреннего сгорания тепловозов.
2. Владеет теорией рабочих процессов двигателей внутреннего сгорания.
3. Понимает принципы действия двигателей внутреннего сгорания.
Результат обучения: 2) Выполнять монтаж, регулировку и сервисное обслуживание дизелей.
Критерии оценки:
1. Обосновывает требования, предъявляемых к качеству узлов и деталей в соответствии с технической документацией.
2. Выполняет регулировку дизеля.
3. Выполняет проверку работы электрической схемы на холостом ходу генератора.

4. Магнит тізбектерін есептейді.
5. Сызықты электр тізбектеріндегі өтпелі процестерді есептеудің әртүрлі әдістерін жақсы біледі.
6. Синусоидалы емес тізбектерді, таратылған параметрлері бар желілерді, төртұштықтарды және электр сүзгілерін есептеу әдісін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Үлгілік электронды аппаратураның қарапайым сызбаларын оқу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Типтік электронды аппаратураның қарапайым сызбаларын оқиды.
2. Төмен жиілікті күшейткіш каскадтарды, қуат күшейткіштерін, көп каскадты күшейткіштерді, тұрақты ток күшейткіштерін, операциялық күшейткіштерді, генераторлар мен импульсті құрылғыларды ажыратады және олардың әрекет ету принципін түсіндіреді, төмен жиілікті күшейткіштердің параметрлерін анықтайды
Оқыту нәтижесі: 4) Аспаптар мен схемалардың жұмысқа қабілеттілігін бағалауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Түрлендіргіш құрылғылар мен қорек көздерінің типтік сұлбаларын құру ерекшеліктері мен жұмыс принципін ажыратады, түзеткіштерді есептеуді жүргізеді, логикалық элементтер үшін ақиқат кестесін жасайды.
2. Сандық құрылғылардың негізгі түрлерін сипаттайды, логикалық элементтер үшін ақиқат кестесін жасайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Жылжымалы құрамның электрондық аспаптарын монтаждау және демонтаждау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электрондық аспаптардың мақсатын бағалайды.
2. Аспаптар мен схемалардың жұмысқа қабілеттілігін бағалауды жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 6) Электр дәнекерлеу жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық пайдалану қағидаларына, қауіпсіздік техникасы қағидаларына сәйкес ақауды анықтаған кезде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы нормалары мен ережелерін сақтайды.
2. Электрмен дәнекерлеу жабдықтарының жұмысын көрсетеді.
3. Дәнекерлеу агрегаттарын басқарады .
4. Еденді флюс қабатымен дәнекерлеуді көрсетеді.
КҚ 7. Жылжымалы құрамның электр машиналарының конструктивтік ерекшеліктерін анықтау; берілген параметрлер бойынша жылжымалы құрамның электр машиналарын таңдауды жүзеге асыру; тұрақты және ауыспалы токтың электр машиналарын монтаждау, демонтаждау, реттеу және сынау
КМ 07. Жылжымалы құрамның электр машиналарына сервистік қызмет көрсету
Бұл модуль тартқыш жылжымалы құрамның электр машиналарына сервистік қызмет көрсету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар тұрақты және айнымалы ток машиналарының, трансформатордың, аккумуляторлық батареялардың жіктелуі мен жұмысын; зәкірлік орамалардың конструкциясын; тұрақты ток генераторларының жіктелуін; тұрақты ток генераторларының сипаттамаларын; қоздыру тәсілі бойынша генераторлардың қолданылу аумағын; тұрақты ток қозғалтқыштарының жұмыс істеу қағидасын; тұрақты ток қозғалтқыштарының жіктелуі мен сипаттамаларын; тұрақты ток қозғалтқыштарын іске қосу тәсілдерін; электр машиналарын демонтаждау мен монтаждауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тұрақты ток машиналарының пайдалы әсер ету коэффициентін анықтауды; электр машиналарының, ұшқындардың, коммутациялардың және зәкір реакцияларының ақауларының себептерін талдауды; жүктемені бөлуді; қысқа тұйықталған және фазалық роторы бар асинхронды қозғалтқыштарды іске қосу тәсілдерін; айналу жиілігін реттеу әдістерін; кері қимылдау; генераторлардың қазіргі заманғы конструкцияларының типтерін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тұрақты және айнымалы ток машиналарының, трансформаторлар мен аккумуляторлық батареялардың жұмысын талдау.
Жылжымалы құрамның электр машиналары
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрақты және айнымалы ток машиналарының, трансформаторлар мен аккумуляторлық батареялардың конструкциясы мен жұмыс принципін сипаттайды.
2. Зәкір орамаларының түрлері, орамалар мен шықпаларды мегометрмен оқшаулау бойынша білімдерін көрсетеді.
3. Тұрақты және айнымалы ток машиналарын, трансформаторларын қоздыру тәсілі бойынша жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 2) ТПС электр машиналарын демонтаждау және монтаждау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұшқындар мен коммутация себептерін, зәкір реакциясын талдайды.
2. Тұрақты ток машинасының пайдалы әсер коэффициентін анықтайды
3. Жылжымалы құрамның электр машиналарын қысқы және жазғы уақытта жұмысқа дайындауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Тұрақты және айнымалы ток қозғалтқыштарына, трансформаторлар мен аккумуляторлық батареяларға қызмет көрсету кезінде электр қауіпсіздігін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр машиналары жұмысының негізгі режимдерін сақтайды.
2. Электр машиналарын бөлшектеу және монтаждау кезінде техника мен өрт қауіпсіздігін сақтайды.
КҚ 8. Жылжымалы құрамның энергетикалық қондырғыларының (GEVO дизельдері және т. б.) конструктивтік ерекшеліктерін анықтау; жылжымалы құрамның тоңазытқыш, жылыту және желдеткіш жабдықтарының техникалық жағдайын бағалау; берілген параметрлер бойынша энергетикалық қондырғыларды таңдауды жүзеге асыру
КМ 08. Жылжымалы құрамның энергетикалық қондырғыларына сервистік қызмет көрсету
Бұл модуль тартымдық жылжымалы құрамның энергетикалық қондырғыларына сервистік қызмет көрсету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар дизельдің жұмыс істеу принциптері мен жұмыс циклдерін; дизельдердің рама түрлері мен цилиндрлердің блоктарын; іштен жану қозғалтқышының нысанын; қосалқы жабдықтың дизель, тоңазытқышының құрылымын; қауіпсіздік техникасын сақтай отырып, энергетикалық қондырғыларды демонтаждау мен монтаждауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар дизельді реттеуді орындауды үйренеді; генератордың бос жүрісінде электр сұлбасының жұмысын тексеруді; слесарлық құралдарды пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дизельдің жұмыс істеу принциптері мен жұмыс циклдерін түсіну.
Жылжымалы құрамның электр машиналары
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тепловоздардың іштен жану қозғалтқыштарын сипаттайды.
2. Іштен жану қозғалтқыштарының жұмыс процестерінің теориясын меңгерді.
3. Іштен жану қозғалтқыштарының әрекет ету принциптерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дизельдерді демонтаждауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дизельдің құрылымын анықтайды.
2. Сызбаларды рәсімдейді.
3. Дизельдерді орнату бойынша білімдерін көрсетеді.

4. Пользуется монтажными и слесарными инструментами.
Результат обучения: 3) Соблюдать технику безопасности при обслуживании дизелей.
Критерии оценки:
1. Соблюдает основные режимы работы дизелей.
2. Соблюдает пожарную безопасность при демонтаже и монтаже энергетических установок.
ПК 9. Определять конструктивные особенности тягового подвижного состава (по видам) и с позиции неразрушающегося контроля узлов и деталей (дефектоскопия) подвижного состава
ПМ 09. Определение конструктивных особенностей тягового подвижного состава (по видам)
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения конструктивных особенностей тягового подвижного состава.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общие принципы работы подвижного состава; технические и экономические характеристики, эксплуатационные требования; механическую часть: раму, кузов, автосцепное устройство, тележки, колесные пары, буксы, рессорное подвешивание, привод, компоновку оборудования, вспомогательное оборудование, противопожарную систему; новые серии подвижного состава.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять соответствие технического состояния конструкции подвижного состава; выполнять контроль узлов и деталей подвижного состава с помощью дефектоскопии.
Результат обучения: 1) Определять конструкцию узлов и деталей механического оборудования тягового подвижного состава (по видам).
Конструкция локомотивов
Неразрушающий контроль узлов и деталей
Критерии оценки:
1. Распознает конструкцию механического оборудования.
2. Распознает конструкцию вспомогательных оборудований локомотивов (по видам).
3. Ориентируется в конструкции автосцепного устройства и колесной пары.
Результат обучения: 2) Анализировать принцип действия механического оборудования.
Критерии оценки:
1. Понимает принцип действия кузова главной рамы.
2. Понимает принцип действия колесно-моторного блока.
3. Понимает принцип действия автосцепки.
Результат обучения: 3) Выявляет неисправности узлов и деталей локомотивов (по видам).
Критерии оценки:
1. Определяет методы проверки, контроля и оценки надежности параметров и свойств конструкций, узлов и деталей тягового подвижного состава (по видам).
2. Применяет технологию монтажа, регулировки и неразрушающий контроль деталей узлов тягового подвижного состава (по видам).
ПК 10. Производить монтаж, демонтаж и испытание автотормозных устройств тягового подвижного состава
ПМ 10. Выполнение монтажа, регулировки и сервисного обслуживания автотормозных устройств тягового подвижного состава
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания для проведения сервисного обслуживания автотормозных и автосцепных устройств подвижного состава
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы торможения, классификацию тормозов, тормозное оборудование вагонов и локомотивов, тормозные процессы, требования ПТЭ и безопасности движения к тормозам подвижного состава, приборы питания сжатым воздухом, классификацию, конструкцию и принцип действия компрессоров, приборы управления тормозами, приборы торможения, воздухопровод и рычажные передачи вагонов, электропневматические тормоза, автостоп и скоростемеры, сборка, наладка и испытание автоматических тормозных устройств подвижного состава.
При изучении модуля обучающиеся учатся: производить сборку, наладку, испытание и сервисное обслуживание автоматических тормозных устройств подвижного состава.
Результат обучения: 1) Определять конструкцию автотормозных устройств.
Автоматические тормоза подвижного состава
Критерии оценки:
1. Понимает конструкцию приборов управления тормозами.
2. Понимает конструкцию приборов торможения.
3. Понимает конструкцию воздухопровода и рычажных передач подвижного состава (по видам).
4. Понимает конструкцию электропневматических тормозов.
Результат обучения: 2) Выполнять монтаж, регулировку автотормозного оборудования.
Критерии оценки:
1. Анализирует принцип действия приборов управления тормозами.
2. Анализирует принцип действия приборов торможения.
3. Анализирует принцип действия электропневматического тормоза.

4. Локомотивте тораптар мен бөлшектердің орналасуын біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Дизельдерді монтаждауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық құжаттамаға сәйкес жөндеу сапасына және жөнделген тораптар мен бөлшектерге қойылатын талаптарды негіздейді
2. Дизельді реттеуді орындайды.
3. Генератордың бос жүрісінде электр схемасының жұмысын тексереді.
4. Монтаждық және слесарлық құралдарды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Дизельдерге қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дизельдердің негізгі жұмыс режимдерін сақтайды.
2. Энергетикалық қондырғыларды бөлшектеу және монтаждау кезінде техника мен өрт қауіпсіздігін сақтайды.
КҚ 9. Жылжымалы құрамның (KZ4A, KZ4Ac, KZ4Aт, KZ8A локомотивтерінің) және жылжымалы құрамның тораптары мен бөлшектерін бұзылмайтын бақылау позициясынан (дефектоскопия) конструктивтік ерекшеліктерін анықтау
КМ 09. Тартымдық жылжымалы құрамның конструктивтік ерекшеліктерін анықтау
Бұл модуль тартқыш жылжымалы құрамның конструктивтік ерекшеліктерін анықтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар механикалық жабдықтың жұмыс істеу принципін; ақауларды анықтауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жылжымалы құрамның құрылымын талдауды; дефектоскопия арқылы жылжымалы құрамның тораптары мен бөлшектерін бақылауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Локомотивтің механикалық жабдықтарының тораптары мен бөлшектерінің құрылымын анықтау.
Локомотивтердің құрылымы
Тораптар мен бөлшектерді бұзбайтын бақылау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Механикалық жабдықтың құрылымын таниды.
2. Локомотивтердің қосалқы жабдықтарының конструкциясын таниды.
3. Автотіркегіш құрылғы мен доңғалақ жұптарының конструкциясын жақсы біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Механикалық жабдықтың жұмыс істеу принципін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Басты рама шанағының әрекет ету принципін түсінеді.
2. Доңғалақ-моторлы блоктың әрекет ету принципін түсінеді.
3. Автотіркегіштің әрекет ету принципін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Локомотивтердің тораптары мен бөлшектерінің ақауларын анықтайды.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылжымалы құрам конструкцияларының, тораптары мен бөлшектерінің параметрлері мен қасиеттерінің сенімділігін тексеру, бақылау және бағалау әдістерін анықтайды.
2. Жылжымалы құрам тораптарының бөлшектерін бұзбайтын бақылауға қолданылатын басшылық құжаттарды білетінін көрсетеді.
КҚ 10. Жылжымалы құрамның автотежегіш және автотіркегіш құрылғыларын монтаждау, демонтаждау және сынау
КМ 10. Жылжымалы құрамның автотежегіш және автотіркегіш құрылғыларына сервистік қызмет көрсету
Бұл модуль жылжымалы құрамның автотежегіш және автотіркегіш құрылғыларына сервистік қызмет көрсету үшін жұмыстың нәтижелілігін, дағдылары мен білімін сипаттайды.
Модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде білім алушылар жылжымалы құрамның Автоматты тежегіштерінің құрылғысын; жылжымалы құрамның Автоматты тежегіштерін пайдалануды; автоматты тежегіштерге қойылатын талаптарды, жылжымалы құрамның автоматты тежегіштерінің жұмысын, оларды автоматты тежегіштерді жөндеу тәсілдері мен технологиялық процестерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жылжымалы құрамның автоматты тежегіш құралдарының жұмысына бақылау жасауды; жылжымалы құрамның автоматты тежегіштерін сынамалауды жүзеге асыруды; бөлшектердің тозуының түрі мен сипатын, қалпына келтіру тәсілдерін анықтауды; бөлшектерді қалпына келтіру бойынша операцияларды орындауды; бөлшектерді түрлі әдістермен қалпына келтірудің технологиялық процесінің сызбасын құруды; майлау материалдарын таңдауды, жабдықты майлауды орындауды; жабдықтың негізгі ақауларын, олардың пайда болу себептерін анықтауды, сала жабдықтарын жөндеуді орындауды; ақаулықтарды жою бойынша іс-шаралар жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Автотежегіш және автотіркегіш құрылғылардың құрылымын анықтау.
Жылжымалы құрамның автоматты тежегіштері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тежегішті басқару құралдарының құрылымын түсінеді.
2. Тежеу құралдарының құрылымын түсінеді.
3. Ауа өткізгіштің және жылжымалы құрамның иінтіректі берілісінің құрылымын түсінеді.

4. Производит сборку, наладку и испытание автоматических устройств подвижного состава.
Результат обучения: 3) Выполнять сервисное обслуживание автотормозного оборудования.
Критерии оценки:
1. Производит проверку плотности тормозной магистрали, питательной магистрали, уравнительного резервуара.
2. Производит проверку чувствительности уравнительного поршня при 4 положении крана машиниста.
3. Производит проверку ликвидации сверхзарядки тормозной магистрали.
Результат обучения: 4) Соблюдать технику безопасности при монтаже, регулировки и сервисного обслуживания автотормозных устройств тягового подвижного состава
Критерии оценки:
1. Соблюдает основные режимы работы при работе автотормозными устройствами тягового подвижного состава.
2. Соблюдает технику безопасности и пожарную безопасность при монтаже регулировки и сервисного обслуживания автотормозных устройств тягового подвижного состава.
ПК 11. Читать и анализировать принципиальные схемы электрических аппаратов и цепи и тягового подвижного состава (по видам), производить электромонтаж и регулировку электрооборудования тягового подвижного состава (по видам)
ПМ 11. Выполнение монтажа, регулировки и сервисного обслуживания электрических аппаратов и цепей тягового подвижного состава (по видам)
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обслуживания электрических аппаратов тягового подвижного состава.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: конструкцию и принцип действия электрических аппаратов, чтение и анализ принципиальных электрических схем, электромонтаж распределительного щита, устройства электрических цепей, распределительных устройств.
При изучении модуля обучающие учатся: контролировать состояние электрооборудования тягового подвижного состава; осуществлять монтаж, регулировку и сервисное обслуживание электрооборудования подвижного состава.
Результат обучения: 1) Понимать принципы передачи и распределение электрических цепей.
Электрические аппараты и цепи подвижного состава
Учебная электромонтажная практика
Критерии оценки:
1. Выделяет основные составные части электрической цепи.
2. Определяет назначение источников и потребителей электрической энергии.
3. Объясняет принцип производства электрической энергии.
4. Демонстрирует знание принципов передачи и распределения электрической энергии.
Результат обучения: 2) Понимать основные законы и характеристики электрических цепей.
Критерии оценки:
1. Оценивает характеристики электрического и магнитного полей.
2. Владеет информацией по определению основных законов и свойств электрических цепей.
3. Различает особенности цепей постоянного и переменного тока.
Результат обучения: 3) Определять конструкцию электрических аппаратов.
Критерии оценки:
1. Классифицирует устройства электрических аппаратов.
2. Определяет конструкцию аппаратов силовых цепей.
3. Различает отличия в конструкциях элементов цепей с большими токами от элементов с малыми токами.

4. Электрпневматикалық тежегіштердің конструкциясын жақсы біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Автотежегіш және автотіркегіш жабдықтың жұмыс істеу принципін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тежегішті басқару құралдарының жұмыс істеу принципін талдайды.
2. Тежеу құралдарының жұмыс істеу принципін талдайды.
3. Электрпневматикалық тежегіштің әрекет ету принципін талдайды.
КҚ 11. Электрмен жабдықтау жүйесінің қағидалық сұлбаларын оқу және талдау, жылжымалы құрамның электр жабдықтарын электр монтаждау және реттеу
КМ 11. Тартымдық жылжымалы құрамның электр аппараттарына қызмет көрсету
Бұл модуль тартқыш жылжымалы құрамның электр аппараттарына қызмет көрсету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар электр және магниттік тізбектердің қасиеттері мен сипаттамаларын; электромагниттік өрістің негізгі түсініктері мен заңдарын, электр және магниттік тізбектердің заңдарын; тұрақты және өтпелі режимдердегі тұрақты және айнымалы токтардың тізбектерін талдау әдістерін; сызықты және сызықты емес электр тізбектеріндегі өтпелі және қалыптасқан процестерді есептеу әдістерін біледі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар электр тізбегінің негізгі сипаттамаларын және алынған нәтижелерге физикалық негіздеме беруді; электр тізбектері аналитикалық және графикалық әдістермен; негізгі электр шамаларын және кейбір электрлік емес шамаларды өлшеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар электр сұлбаларын оқып, жылжымалы құрамның электр жабдықтарының жағдайын бақылап, электр жабдықтарына сервистік қызмет көрсетуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Электр энергиясын өндіру, беру және тарату принциптерін түсіну.
Жылжымалы құрамның электр аппараттары мен тізбектері
Оқу электр- монтаждау практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр тізбегінің негізгі құрамдас бөліктерін бөледі.
2. Электр энергиясының көздері мен тұтынушыларының мақсатын айқындайды.
3. Электр энергиясын өндіру принципін түсіндіреді.
4. Электр энергиясын беру және тарату қағидаларын білетінін көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Электр тізбектерінің негізгі заңдары мен сипаттамаларын түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр және магнит өрістерінің сипаттамаларын бағалайды.
2. Электр тізбектерінің негізгі заңдары мен қасиеттерін анықтау бойынша ақпаратты біледі.
3. Тұрақты және айнымалы ток тізбектерінің ерекшеліктерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр аппараттарының құрылымын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр аппараттарының құрылғыларын жіктейді.
2. Күш тізбектері аппараттарының құрылымын анықтайды.
3. Үлкен токтары бар тізбек элементтерінің конструкцияларындағы айырмашылықты шағын токтары бар элементтерден ажыратады.

4. Читает электрические схемы, контролировать состояние электрооборудования тягового подвижного состава.
Результат обучения: 4) Анализировать принцип действия электрического оборудования.
Критерии оценки:
1. Анализирует различные виды операций при помощи измерительного инструмента, приспособлений, оснастки, защитных средств.
2. Анализирует принцип действия электрического оборудования.
Анализирует действия аппаратов силовых цепей.
2. Анализирует принцип действия аппаратов цепей управления.
3. Анализирует принцип действия аппаратов цепей управления.
Результат обучения: 5) Выполнять электромонтажную работу.
Критерии оценки:
1. Различает виды электрических цепей.
2. Производит демонтаж и монтаж силового электрооборудования.
3. Производит паяние и лужение проводов.
4. Демонстрирует работу с измерительными приборами.
ПК 12. Выполнять технологию сборки узлов и оборудования подвижного состава; подбирать по справочным материалам, инструкциям и техническим картам инструменты и приспособления, измерительные средства для обеспечения заданной технологической операции по производству тягового подвижного состава
ПМ 12. Выполнение технологии сборки тягового подвижного состава (по видам)
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения сборки и сервисного обслуживания тягового подвижного состава.
При изучении модуля обучающиеся осваивают: систему сборок; монтаж узлов и деталей подвижного состава; ресурсосберегающую технологию; технологию сборки и сервисное обслуживание основного и вспомогательного оборудования; обкаточные и сдаточные испытания подвижного состава после сборки и сервисного обслуживания; краткий обзор средств механизации и автоматизации; понятие об элементах автоматических устройств; организационно-технологические процессы, рабочие машины, полуавтоматы, автоматы и автоматические линии, применение робототехники при сборке вагонов; устройства, принцип действия вагоноремонтных машин, самоходных ремонтных установок, поточно-конвейерные линии и их технологическую оснастку.
При изучении модуля обучающие учатся: выполнять основные виды работ по сборке подвижного состава в соответствии с требованиями технологических процессов; осуществлять сервисное обслуживание, эксплуатацию устройств систем механизации и автоматизации производственного процесса.
Результат обучения: 1) Понимать методы и способы сборки подвижного состава.
Технология сборки подвижного состава
Механизация и автоматизация производственного процесса
Производственно-технологическая практика
Критерии оценки:
1. Выполняет основные виды работ по сборке тягового подвижного состава с требованиями технологических процессов.
2. Соблюдает порядок организации и планирования сборки тягового подвижного состава.
2. Определяет порядок сборки локомотива и приемки с производства.
Результат обучения: 2) Производить неразрушающий контроль собранных деталей и узлов тягового подвижного состава.
Критерии оценки:
1. Контролирует состояние (дефектация, браковка) деталей.
2. Соблюдает технологию сборки деталей типовых соединений и узлов, испытания локомотива после сборки.
3. Соблюдает порядок ведения технической документации выявления неисправностей.
4. Соблюдает порядок заполнения дефектного акта узлов и локомотива в целом.
5. Соблюдает порядок заполнения акта комплектности локомотивов, технических паспортов узлов локомотива.
Результат обучения: 3) Выполнять сервисное обслуживание локомотивов.
Критерии оценки:
1. Владеет информацией по устройствам, назначению и взаимодействию основных узлов ремонтируемых объектов подвижного состава.
2. Составляет акты приемки в ремонт и сдачу оборудования после ремонта.
3. Производит испытания оборудования вхолостую и под нагрузкой.

4. Электр сұлбаларын оқиды, тартқыш жылжымалы құрамның электр жабдықтарының жағдайын бақылайды
Оқыту нәтижесі: 4) Электр жабдығының жұмыс істеу принципін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу құралдарының, құрылғылардың, жарақтардың, қорғаныс құралдарының көмегімен операциялардың түрлі түрлерін талдайды.
2. Электр жабдығының жұмыс істеу принципін талдайды
Күш тізбектері аппараттарының іс-қимылдарын талдайды.
3. Басқару тізбектері аппараттарының жұмыс принципін талдайды.
4. Басқару тізбектері аппараттарының жұмыс принципін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Электр-монтаждау жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр тізбектерінің түрлерін ажыратады.
2. Күштік электр жабдықтарын демонтаждау мен монтаждауды жүргізеді.
3. Жүргізеді, саяси партиялар мен қозғалыстар.
4. Өлшеу құралдарымен жұмысты көрсетеді.
КҚ 12. Жылжымалы құрамның тораптары мен жабдықтарына сервистік қызмет көрсетуді жүргізу; жылжымалы құрамды өндіру бойынша берілген технологиялық операцияларды қамтамасыз етуге арналған құралдар мен құрылғыларды, өлшеу құралдарын анықтамалық материалдар, нұсқаулықтар мен техникалық карталар бойынша іріктеу
КМ 12. Тартымдық жылжымалы құрамға сервистік қызмет көрсету
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және тартымдық жылжымалы құрамға сервистік қызмет көрсетуді пайдалану үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сервистік қызмет көрсетуге арналған жылжымалы құрамның негізгі тораптарының, әмбебап және арнайы құрылғылар мен бақылау-өлшеу құралдарының құрылғыларын, тағайындалуы мен өзара әрекеттесуін, рұқсат беру және қону жүйелерін, сервистік қызмет көрсету ережелерімен белгіленген нормативтерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар шақтамалар мен қондырмаларды, кедір-бұдырлықты, бөлшектердің түрін анықтауды; механизмдерді реттеуді, тораптар мен бөлшектерді реттеуді орындауды; локомотивті сынауға дайындауды; генератордың сипаттамаларын баптауды; отынды беруді озыңқы жүзеге асыруды; сервистік қызмет көрсету кезінде операцияларды жүргізу кезектілігін анықтауды; жөндеуден кейін механизмді басқару агрегаттары мен тораптарын тексеруді және реттеуді жүргізуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде оқыту жабдықтарының ақауларын анықтауды; өлшеуді жүргізуді; тораптар мен бөлшектерді монтаждау, демонтаждауды; сервистік қызмет көрсету кезіндегі операциялардың кезектілігін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Локомотивтердің бөлшектері мен тораптарын қарап-тексеруді орындау.
Жылжымалы құрамды жөндеу технологиясы
Өндірістік процесті механикаландыру және автоматтандыру
Өндірістік-технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тарту жылжымалы құрамына сервистік қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жоспарлау тәртібін сақтайды.
2. Локомотивті жөндеуге қою және жөндеуден қабылдап алу тәртібін анықтайды.
3. Тораптар мен агрегаттарды бөлшектеу және тазалау ережесін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жабдықтың жұмысындағы ақауларды анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бөлшектердің жай-күйін (ақауын, ақауын) бақылайды.
2. Типтік қосылыстар мен тораптардың бөлшектерін жөндеу және құрастыру, жөндеуден кейін локомотивті сынау технологиясын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Локомотивтерге сервистік қызмет көрсетуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылжымалы құрамның жөнделетін объектілерінің негізгі тораптарының құрылғылары , мақсаты және өзара іс-қимылы бойынша ақпаратты біледі.
2. Жабдықты жөндеуге қабылдау және жөндеуден кейін тапсыру актілерін жасайды.
3. Жабдықты бос және жүктемемен сынауды жүргізеді.

4. Соблюдает алгоритм проверки механической части после ремонта.
5. Регулирует и настраивает работу локомотива.
6. Оформляет документацию после проведения реостатных испытаний.
Результат обучения: 4) Владеет принципами разработки проекта.
Критерии оценки:
1. Определяет эксплуатируемый парк локомотивов.
2. Рассчитывает годовую программу и фронт ремонта, процент неисправных локомотивов.
3. Определяет инвентарный парк.
4. Определяет фронт ремонта.
5. Определяет количества стойл.
6. Рассчитывает расход песка, топлива, воды и масла.
Результат обучения: 5) Выполнять технологические работы.
Критерии оценки:
1. Выполняет сервисное обслуживание деталей и узлов тягового подвижного состава.
2. Выполняет сборку, регулировку собранных узлов и деталей.
3. Выполняет испытания собранных узлов и деталей.
ПК 13. Применять расчеты экономической эффективности сервисного обслуживания локомотивов (по видам)
ПМ 13. Применение расчетов экономической эффективности производства и сервисного обслуживания локомотивов (по видам)
Данный модуль описывает результативность работы и дает возможность получать навыки и знания, необходимые для выполнения экономических расчетов использования техники и определения эффективности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: особенности и перспективы развития отрасли; типы производства, их характеристики; основные производственные и технологические процессы; инфраструктуру организации; капитал и имущество организации; основные и оборотные средства; трудовые ресурсы; организацию, нормирование и оплату труда; маркетинговую деятельность организации; производственную программу и производственную мощность; издержки производства и себестоимость продукции, услуг; ценообразование; оценка эффективности деятельности организации; качество и конкурентноспособность продукции; патентоведение, изобретательство; инновационную и инвестиционную политику; внешнеэкономическую деятельность организации; бизнес-план; методику расчета основных технико-экономических показателей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: планировать рабочее время и организовывать рабочее место; проводить расчет производственных рецептур, расхода сырья и полуфабрикатов; осуществлять контроль и вести учет расходов сырья и вспомогательных материалов; разрабатывать технологические мероприятия по экономии и сокращению потерь; производить расчеты санитарно-технической части проекта.
Результат обучения: 1) Производить технико-экономические расчеты производства и сервисного обслуживания.
Экономика транспорта и управление производством
Критерии оценки:
1. Определяет инвентарный парк подвижного состава.
2. Описывает назначение и устройства узла, его спецификация.
3. Составляет технолого-нормировочную карту узла.

4. Жөндеуден кейін механикалық бөлігін тексеру алгоритмін сақтайды.
5. Локомотивтің жұмысын реттейді және реттейді.
6. Реостаттық сынақтар жүргізілгеннен кейін құжаттаманы рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Ақау актілерін және орындалған жұмыс актілерін толтыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақаулықтарды анықтаудың техникалық құжаттамасын жүргізу тәртібін сақтайды.
2. Түйіндердің және тұтастай локомотивтің ақаулы актісін толтыру тәртібін сақтайды.
3. Локомотивтердің жиынтық актісін, локомотив тораптарының техникалық паспорттарын толтыру тәртібін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Курстық жобаны орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тартқыш жылжымалы құрамның бөлшектері мен тораптарына сервистік қызмет көрсетуді орындайды.
2. Жиналған тораптар мен бөлшектерді құрастыруды, реттеуді орындайды.
3. Жиналған тораптар мен бөлшектерді сынауды орындайды.
КҚ 13. Жылжымалы құрам өндірісі үшін жобалау-сметалық құжаттаманы қолдану
КМ 13. Жылжымалы құрам өндірісі үшін жобалау-сметалық құжаттаманы қолдану
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін сипаттайды және техниканы пайдаланудың экономикалық есебін орындау және тиімділікті анықтау үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Модуль мазмұнын зерделеу нәтижесінде білім алушылар локомотив шаруашылығын ұйымдастыруды және жоспарлауды; еңбек пен жалақыны ұйымдастыруды; өндіріс экономикасын; депоның өндірістік-қаржылық қызметін ұйымдастыруды және жоспарлауды; депоның өндірістік-қаржылық қызметін шаруашылық есептеуді, есепке алуды және талдауды; локомотивтерге техникалық қызмет көрсетуді және пайдалануды ұйымдастыруды; басқару қызметінің негіздерін; басқару принциптері мен әдістері негіздерін; нарықтық экономика жағдайындағы темір жол көлігі мен локомотив шаруашылығының міндеттерін, локомотив шаруашылығын басқару құрылымдары, локомотив шаруашылығының рөлі мен міндеттерін, жылжымалы құрамды жөндеу мен техникалық қызмет көрсетуді пайдалануды ұйымдастыру, еңбекке ақы төлеуді нормалау мәселелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жылжымалы құрамды жөндеуді және техникалық қызмет көрсетуді пайдалануды ұйымдастыру мәселелерін экономикалық тұрғыдан негізделген шешуді үйренеді; локомотив депосы жұмысының көлемдік және сапалық көрсеткіштерін, қажетті жабдықтар мен өндірістік алаңдарды, материалдар мен қосалқы бөлшектерді, жұмысшылар контингентін анықтау бойынша қарапайым техникалық-экономикалық есептерді орындауды; еңбек бойынша өндірістік - қаржылық жоспар құруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сервистік қызмет көрсетудің техникалық-экономикалық есебін жүргізу.
Көлік экономикасы және өндірісті басқару
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жылжымалы құрамның мүкәммал паркін айқындайды.
2. Тораптың мақсаты мен құрылымын, оның ерекшеліктерін сипаттайды.
3. Түйіннің технологиялық-нормалаушы картасын жасайды.
4. Сервистік қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасын сипаттайды.
5. Сызбада торапты жөндеу бойынша технологиялық процестің сызбасын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Локомотив жұмысының экономикалық көрсеткіштерін есептеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Локомотивтер жұмысының сандық және сапалық көрсеткіштерін есептейді.
2. Сервистік қызмет көрсетуді ұйымдастыру және жоспарлау әдістерін анықтайды.
3. Тартымдық жылжымалы құрамның тиімділігін арттыру жолдарын қолданады.

4. Описывает технику безопасности при проведении сервисного обслуживания.
5. Производит чертеж технологического процесса по ремонту узла в чертеже.
Результат обучения: 2) Выполнять расчет экономических показателей работы локомотивостроительных заводов.
Критерии оценки:
1. Рассчитывает количественные и качественные показатели работы локомотивостроительных заводов.
2. Использует пути повышения эффективности локомотивостроительных заводов.
3. Выполняет расчет трудоемкости и заработной платы работников завода расчет стоимости соединений и узлов
Результат обучения: 3) Выполнять расчет экономической эффективности сервисного обслуживания локомотивов (по видам).
Критерии оценки:
1. Определяет методы организации и планирования сервисного обслуживания.
2. Соблюдает порядок организации материально-технического обеспечения предприятия.
3. Определяет основные факторы роста производительности труда.
4. Анализирует производственно-финансовую деятельность предприятия.
Результат обучения: 4) Владеет принципами разработки проекта.
Критерии оценки:
1. Определяет план эксплуатационных расходов.
2. Определяет себестоимость ремонта.
3. Определяет расход запасных частей.
ПК 14. Выполнять основные виды работ по квалификации "Электромеханик"
ПМ 14. Преддипломная практика
Данный модуль знакомит с режимом работы предприятия, работой подразделений предприятия, цехами общезаводского назначения.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять права и обязанности электромеханика, заполнять и выдавать наряд на работу, требования на материалы и запасные части.
Во время преддипломной практики обучающиеся выполняют требования и задачи программы практики, а также трудовые обязанности в соответствии с должностными обязанностями.
Результат обучения:
1) Систематизировать материалы для выполнения дипломного проекта.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания прав и обязанностей электромеханика.
2. Заполняет техническую документацию.
3. Ведет техническую документацию в кругу своих обязанностей.
4. Заполняет наряд на работу.
5. Выполняет сбор материала для дипломного проекта в соответствии с перечнем вопросов, предусмотренных заданием на дипломное проектирование.
6. Оформляет дневник по практике.
7. Оформляет отчет по практике.
8. Ведет отчет по итогам практики.
Примечание:
Использованные аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 270
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 693
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Управление движением и эксплуатация воздушного транспорта"
Код и профиль образования:
1200000 - Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Эксплуатация транспорта
Специальность:
1205000 - Управление движением и эксплуатация воздушного транспорта
Квалификация*:

4. Депо қызметкерлерінің еңбек сыйымдылығы мен еңбекақысын есептеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Локомотивтерге сервистік қызмет көрсетудің экономикалық тиімділігін есептеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тартымдық жылжымалы құрамға сервистік қызмет көрсетуге арналған шығындарды төмендету жолдарын айқындайды.
2. Деполарды материалдық-техникалық қамтамасыз етуді ұйымдастыру тәртібін сақтайды.
3. Еңбек өнімділігі өсуінің негізгі факторларын анықтайды.
4. Кәсіпорынның өндірістік-қаржылық қызметін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Курстық жұмысты орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пайдалану шығыстарының жоспарын айқындайды.
2. Жөндеудің өзіндік құнын анықтайды.
3. Қосалқы бөлшектердің шығынын анықтайды.
КҚ 14. "Электр-механигі" біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 14. Диплом алды практика
Бұл модуль кәсіпорынның режимі мен жабдықтарымен, кәсіпорын бөлімшелерінің жұмысымен, жалпы зауыттық мақсаттағы цехтармен, дипломдық жобаларды орындау үшін материалдарды жүйелендірумен, Электр механигінің міндеттерін орындаумен таныстырады.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар Электр механигінің құқықтары мен міндеттерін орындауға, жұмысқа наряд толтыру және беруге, материалдар мен қосалқы бөлшектерге қойылатын талаптарды орындауға үйренеді.
Диплом алды практика кезінде білім алушылар практика бағдарламасының талаптары мен міндеттерін, сондай-ақ лауазымдық міндеттеріне сәйкес еңбек міндеттерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Дипломдық жобаны орындау үшін материалдарды жүйелеу.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр механигінің құқықтары мен. міндеттерін көрсетеді
2. Техникалық құжаттаманы толтырады.
3. Өз міндеттері шеңберінде техникалық құжаттаманы жүргізеді.
4. Жұмысқа арналған жүктелімді толтырады.
5. Дипломдық жобалау тапсырмасында қарастырылған сұрақтар тізбесіне сәйкес дипломдық жоба үшін материалдар жинауды орындайды.
6. Практика бойынша күнделік рәсімдейді.
7. Практика бойынша есеп рәсімдейді.
8. Практика қорытындысы бойынша есеп жүргізеді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
270-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
693-қосымша
"Әуе жол көліктерінің қозғалысын басқару және пайдалану" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 - Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Көлікті пайдалану
Мамандығы:
1205000 - Әуе жол көліктерінің қозғалысын басқару және пайдалану
Біліктілігі*:

1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Характеризирует хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
БК 7. Использовать законы физики и применять информационные технологий в профессиональной деятельности
БМ 07. Использование законов физики и применение информационных технологий в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучение основных физических явлений, овладение фундаментальными понятиями, законами и теориями классической и современной физики и методами физического исследования; В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: решения методы изученных им наук, поставить цель и сформулировать задачи, связанные с реализацией профессиональных функций.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить теоретические основы и различные области информатики, практические методы сбора, хранения, поиска, переработки и использования информации.
Результат обучения: 1) Применять основные законы физики.
Физика
Математика
Информатика
Критерии оценки:

1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын сипаттайды және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
БҚ 7. Физика заңдарын пайдалану және кәсіптік қызметте ақпараттық технологияларды қолдану
БМ 07. Физика заңдарын пайдалану және кәсіптік қызметте ақпараттық технологияларды қолдану
Бұл модуль негізгі физикалық құбылыстарды зерттеуге, классикалық және қазіргі заманғы физиканың заңдары мен теорияларын және физикалық зерттеу әдістерін, іргелі ұғымдарды меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді оқу нәтижесінде білім алушылар өзі оқыған ғылым әдістерін меңгеруі, кәсіптік функцияларды жүзеге асырумен байланысты мақсат қоюы және міндеттерді қалыптастыруы тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар информатиканың теориялық негіздері мен әртүрлі салаларын, ақпаратты жинау, сақтау, іздеу, өңдеу және пайдаланудың тәжірибелік әдістерін меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Физиканың негізгі заңдарын анықтау.
Физика
Математика
Информатика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.Физикалық құбылыстар мен процесстердің сипаттамасын, аспаптар мен механизмдердің іс-қимыл принциптерін мектеп физика курсының ұғымдық аппаратын (шамалар, заңдар, модельдер, ұғымдар) қолдана отырып сипаттайды.
2. Өндірістік есептеулер кезінде физика заңдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік қызмет саласындағы міндеттерді шешу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризирует описание физических явлений и процессов, принципов действий приборов и механизмов с использованием понятийного аппарата школьного курса физики (величины, законы, модели, понятия).
2. Применяет законы физики при производственных расчетах.
Результат обучения: 2) Решать задачи в области профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками математического анализа.
2. Обобщение математического материала.
3. Владеет математическим мышлением - мыслит в процессе математической деятельности сокращенными структурами.
Результат обучения: 3) Применять информационные технологии в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризирует способы автоматизированной обработки информации, сетевые технологии обработки и передачи информации.
2. Использует понятия интерполяции, процесс сбора, передачи, обработки и пополнения информации; язык программирования; технология программирования; компьютерную графику.
Профессиональные модули
Квалификация "120504 3-Техник-механик"
ПК 1. Проектировать детали и узлы авиационной техники
ПМ 01. Проектирование деталей и узлов авиационной техники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки необходимые для проектирования деталей и узлов авиационной техники.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия и аксиомы статики, основы сопротивления материалов, строение металлов, систему защиты деталей и узлов авиационной техники от внешних воздействий.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
читать чертежи деталей, применять уравнения движения для решения практических задач, использовать законы динамики в практических целях, проектировать типовые детали и узлы с использованием стандартных средств компьютерного проектирования и оформлять проектно-конструкторскую документацию (чертежи, описания).
Результат обучения: 1) Читать и выполнять эскизы, рабочие и сборочные чертежи несложных деталей, технологических схем и аппаратов.
Техническое черчение и компьютерная графика
Техническая механика
Моделирование и решение технических задач на компьютерах
Материаловедение и обработка металлов
Производственное обучение (Учебно-ознакомительная практика)
Критерии оценки:
1. Понимает общие сведения о сборочных чертежах, назначение условностей и упрощений, применяемых в чертежах, правила оформления и чтения рабочих чертежей.
2. Применяет основные положения конструкторской, технологической и другой нормативной документации.
3. Выполняет требования стандартов Единой системы конструкторской документации и Единой системы технологической документации к оформлению и составлению чертежей и схем.
Результат обучения: 2) Владеть основами теоретической механики.
Критерии оценки:

1. Математикалық талдау дағдыларын меңгерді.
2. Математикалық материалды қорытады.
3. Математикалық ойлаудың бүктілігін, математикалық іс-әрекет барысында қысқартылған құрылымдармен ойлау үрдісін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіптік қызметте ақпараттық технологияларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпаратты автоматтандырылған өңдеу тәсілдерін, ақпаратты өңдеу және берудің желілік технологияларын сипаттайды.
2. Интерполяция ұғымын, ақпаратты жинау, беру, өңдеу және толықтыру процесін, бағдарламалау тілін, бағдарламалау технологиясын, компьютерлік графиканы меңгерді.
Кәсіптік модульдер
"120504 3-Техник-механик" біліктілігі
КҚ 1. Авиациялық техниканың бөлшектері мен тораптарын жобалау
КМ 01. Авиациялық техниканың бөлшектері мен тораптарын жобалау
Осы модуль авиациялық техниканың бөлшектері мен тораптарын жобалау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар статиканың негізгі ұғымдары мен аксиомаларын, материалдардың кедергісінің негіздерін, металл құрылымын, авиациялық техниканың бөлшектері мен тораптарын сыртқы әсерлерден қорғау жүйесін игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: бөлшектердің сызбаларын оқуды, практикалық есептерді шешу үшін қозғалыс теңдеулерін қолдануды, динамика заңдарын практикалық мақсаттарда қолдануды, компьютерлік жобалаудың стандартты құралдарын пайдалана отырып типтік бөлшектер мен тораптарды жобалау және жобалау-конструкторлық құжаттаманы (сызбалар, сипаттамалар) рәсімдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Күрделі емес бөлшектердің, технологиялық схемалар мен аппараттардың эскиздерін, жұмыс және құрастыру сызбаларын оқу және орындау.
Техникалық сызу және компьютерлік графика
Техникалық механика
Компьютерлерде техникалық есептерді модельдеу және шешу
Материалтану және металдарды өңдеу
Өндірістік оқыту (Оқу-таныстыру практикасы)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрастыру сызбалары туралы жалпы мәліметтерді, сызбаларда қолданылатын шарттар мен оңайлатулардың мақсатын, жұмыс сызбаларын рәсімдеу және оқу ережелерін түсінеді.
2. Конструкторлық, технологиялық және басқа да нормативтік құжаттаманың негізгі ережелерін қолданады.
3. Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесі стандарттарының және сызбалар мен схемаларды рәсімдеуге және жасауға технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Теориялық механика негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Теориялық механиканың негізгі түсініктері мен аксиомаларын, тепе-теңдік және дененің қозғалу заңдылықтарын сипаттайды.
2. Теориялық механика, материалдардың кедергісі және машина бөлшектері бойынша негізгі есептерді орындау әдістемесін меңгерді.
3. Бөлшектер мен құрастыру бірліктерін жобалауды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Техникалық құрылғылар мен процестерді моделдеу кезінде пайда болатын күрделі есептеуіш есептерді шешу: интегралдарды есептеу, теңдеулерді шешу, дифференциалдық теңдеулерді шешу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризирует основные понятия и аксиомы теоретической механики, законы равновесия и перемещения тел.
2. Владеет методикой выполнения основных расчетов по теоретической механике, сопротивлению материалов и деталям машин.
3. Выполняет проектирования деталей и сборочных единиц.
Результат обучения: 3) Решать вычислительные задачи, возникающие при моделировании технических устройств и процессов: вычисление интегралов, решение уравнений, решение дифференциальных уравнений
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями теории моделирования и типами моделей процессов и систем.
2. Работает с объектами моделирования.
3. Производит вычислительный эксперимент на детерминированной математической модели.
Результат обучения: 4) Выбирать материалы для конструкции по их назначению и условиям эксплуатации.
Критерии оценки
1. Характеризирует основные виды конструкционных и сырьевых, металлических и неметаллических материалов.
2. Характеризует классификацию, свойства, маркировку и область применения конструкционных материалов, принципы их выбора для применения в производстве.
3. Определяет маркировку сталей, способы их обработки и виды сплавов.
Результат обучения: 5) Характеризовать специфику производства.
Критерии оценки
1. Осваивает первичный инструктаж по технике безопасности.
2. Характеризует специальное заготовительно-штамповочное, режущее оборудование.
3. Разрабатывает и оформляет чертежи деталей и узлов летательных аппаратов.
4. Собирает несложные детали и узлы технологического оборудования.
5. Проверяет по чертежам и эталонам правильность расположения деталей.
6. Контролирует качество исходных материалов — листов, профилей и заготовок.
7. Определяет способы получения заготовок.
ПК 2. Выполнять сборочные работы и слесарные операции
ПМ 02. Выполнение сборочных работ и слесарных операций
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения сборочных и слесарных работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
конструкцию летательных аппаратов, конструкцию крыльев самолета, оперение, элероны, фюзеляж, силовые установки, гидравлические и газовые энергетические системы, основные детали авиационных двигателей.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
читать чертежи деталей, применять приспособления режущего и измерительного инструмента, соблюдать технологию выполнения работ.
Результат обучения: 1) Владеть конструкцией летательных аппаратов.
Введение в специальность
Техническая эксплуатация летательных аппаратов и авиационных двигателей
Технология ремонта летательных аппаратов и авиационных двигателей
Производственное обучение (Слесарно-механическая практика)
Критерии оценки:

1. Модельдеу теориясының негізгі түсініктерін және процестер мен жүйелер модельдерінің типтерін меңгерді.
2. Модельдеу объектілерімен жұмыс істейді.
3. Детерминирленген математикалық модельде есептеу экспериментін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Конструкцияға арналған материалдарды олардың мақсаты мен пайдалану шарттары бойынша таңдау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Конструкциялық және шикізат, металл және металл емес материалдардың негізгі түрлерін сипаттайды.
2. Конструкциялық материалдардың жіктелуін, қасиеттерін, таңбалануын және қолданылу саласын, өндірісте қолдану үшін оларды таңдау принциптерін орындайды.
3. Болаттың таңбалануын, оларды өңдеу тәсілдерін және қорытпалардың түрлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Өндіріс ерекшелігін орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша алғашқы нұсқауды меңгерді.
2. Арнайы дайындау-штамптау, кесу жабдықтарын пайдаланады.
3. Ұшу аппараттарының бөлшектері мен тораптарының сызбаларын әзірлейді және рәсімдейді.
4. Технологиялық жабдықтың күрделі емес бөлшектері мен тораптарын жинайды.
5. Сызбалар мен эталондар бойынша бөлшектердің дұрыс орналасуын тексереді.
6. Бастапқы материалдар - табақтар, профильдер мен дайындамалардың сапасын бақылайды
7. Дайындамаларды алу тәсілдерін анықтайды.
КҚ 2. Құрастыру жұмыстары мен слесарлық операцияларды орындау
КМ 02. Құрастыру жұмыстары мен слесарлық операцияларды орындау
Бұл модуль құрастыру және слесарлық жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: ұшу аппараттарының конструкциясын, ұшақ қанаттарының конструкциясын, қауырсындарын, элерондарды, фюзеляждарды, күштік қондырғыларды, гидравликалық және газды энергетикалық жүйелерді, авиациялық қозғалтқыштардың негізгі бөлшектерін игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бөлшектердің сызбаларын оқуды, кесетін және өлшеу құралдарының құрылғыларын қолдана алады, жұмыстарды орындау технологиясын сақтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұшу аппараттарының құрылымын білу.
Мамандыққа кіріспе
Ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарды техникалық пайдалану
Ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарды жөндеу технологиясы
Өндірістік оқыту (слесарлық-механикалық практика)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Планердің және оның негізгі бөліктерінің құрылымын сипаттайды.
2. Ұшу аппаратының негізгі жүйелерінің жұмысын сипаттайды.
3. Азаматтық авиацияның ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарының түрлерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Регламенттеуші құжаттарға сәйкес авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризирует конструкцию планера и его основных частей.
2. Описывает работу основных систем летательного аппарата.
3. Различает виды летательных аппаратов и двигателей гражданской авиации.
Результат обучения: 2) Выполнять техническое обслуживание авиационной техники в соответствии с регламентирующими документами.
Критерии оценки:
1. Характеризирует эксплуатационные характеристики и конструктивные особенности современных воздушных судов.
2. Соблюдает правила и условия эксплуатации летательных аппаратов и авиационных двигателей.
3. Выполняет анализ и оценку летательных аппаратов и авиационных двигателей как объектов эксплуатации.
4. Понимает влияние эксплуатационно-технических характеристик самолетов на процессы и режимы технического обслуживания и ремонта.
Результат обучения: 3) Применять пути и методы совершенствования режимов, видов и средств ремонта летательных аппаратов и авиационных двигателей.
Критерии оценки
1. Характеризует методы и формы организации ремонта авиационной техники.
2. Использует методы поиска и устранения неисправностей функциональных систем планера, летательных аппаратов и авиационных двигателей.
3. Работает на сверлильных, заточных станках.
4. Владеет навыками основных приемов выполнения работ по разборке, ремонту и сборке простых узлов оборудования, агрегатов.
Результат обучения: 4) Владеть навыками слесарно-механических работ.
Критерии оценки:
1.Оформляет конструкторскую и техническую документацию.
2. Выполняет слесарные, слесарно-сборочные, механосборочные операции.
3. Осуществляет метрологическую проверку изделий.
4. Изготавливает фасонные части.
5. Владеет навыками основных приемов выполнения работ по разборке, ремонту и сборке простых узлов оборудования, агрегатов.
6. Применяет слесарные и контрольно-измерительные инструменты.
7. Выполняет основные виды слесарных работ.
ПК 3. Эксплуатировать электрические системы и авиационные приборы
ПМ 03. Эксплуатация электрических систем и авиационных приборов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эксплуатации электрических систем и авиационных приборов летательных аппаратов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принцип работы электрооборудования и авиационных и электронных приборов и их расположение в летательных аппаратах, порядок устранения
отказов и неисправностей источников электрического питания, электрических приспособлений и электроизмерительных приборов, выявленные при техническом обслуживании, правила выполнения работ по демонтажу и монтажу.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
подключать источники электропитания летательных аппаратов на борт летательного аппарата;
производить анализ показаний контрольно-измерительных приборов и применять их для недопущения отказов и дефектов авиационной техники.
Результат обучения: 1) Проверять работоспособность и эксплуатировать в полете бортовое радиооборудования.
Электрооборудование и его эксплуатация
Радиооборудование и его эксплуатация
Приборное оборудование и его эксплуатация
Основы электротехники и электроники
Производственное обучение
Критерии оценки

1. Қазіргі заманғы әуе кемелерінің пайдалану сипаттамалары мен конструктивтік ерекшеліктерін сипаттайды.
2. Ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарды пайдалану ережелері мен шарттарын сақтайды.
3. Ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарды пайдалану объектілері ретінде талдау мен бағалауды орындайды.
4. Ұшақтардың пайдалану-техникалық сипаттамаларының техникалық қызмет көрсету және жөндеу процестері мен режимдеріне әсерін түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарды жөндеу режимдерін, түрлері мен құралдарын жетілдіру жолдары мен әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Авиациялық техниканы жөндеуді ұйымдастырудың әдістері мен нысандарын сипаттайды.
2. Планердің, ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштардың функционалдық жүйелерінің ақауларын іздеу және жою әдістерін қолданады.
3. Бұрғылау, қайрау білдектерінде жұмыс істейді.
4. Жабдықтардың, агрегаттардың қарапайым тораптарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру бойынша жұмыстарды орындаудың негізгі тәсілдерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 4) Слесарлық-механикалық жұмыстардың дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Конструкторлық және техникалық құжаттаманы рәсімдейді.
2. Слесарлық, слесарлық-құрастыру, механикалық жинау операцияларын орындайды.
3. Бұйымдарды метрологиялық тексеруді жүзеге асырады.
4. Фасонды бөліктерді дайындайды.
5. Жабдықтардың, агрегаттардың қарапайым тораптарын бөлшектеу, жөндеу және құрастыру бойынша жұмыстарды орындаудың негізгі тәсілдерін меңгерді.
6. Слесарлық және бақылау-өлшеу құралдарын қолданады.
7. Слесарлық жұмыстардың негізгі түрлерін орындайды.
КҚ 3. Электр жүйелері мен авиациялық аспаптарды пайдалану
КМ 03. Электр жүйелері мен авиациялық аспаптарды пайдалану
Бұл модуль ұшу аппараттарының электр жүйелері мен авиациялық аспаптарын пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар электр жабдықтары мен авиациялық және электрондық аспаптардың жұмыс принципін және олардың ұшу аппараттарында орналасуын, техникалық қызмет көрсету кезінде анықталған электрлік қоректендіру көздерінің, электр құрылғылары мен электр өлшеу аспаптарының істен шығуы мен ақаулықтарын жою тәртібін, бөлшектеу және монтаждау бойынша жұмыстарды орындау ережесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұшу аппаратының бортына ұшу аппараттарының электрмен қоректендіру көздерін қосуды; бақылау-өлшеу аспаптарының көрсеткіштеріне талдау жүргізу және авиациялық техниканың істен шығуы мен ақауларын болдырмау үшін оларды қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұшуда борттық радиожабдықтың жұмыс қабілеттілігін тексеру және пайдалану.
Электр жабдықтары және оны пайдалану
Радиожабдық және оны пайдалану
Аспаптық жабдықтар және оларды пайдалану
Электротехника және электроника негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Проводят плановые и внеочередные осмотры электрооборудования.
2. Осуществляет техническое обслуживание электрооборудования согласно технологическим картам.
3. Выполняет замену электрооборудования, не подлежащего ремонту, в случае обнаружения его неисправностей.
Результат обучения: 2) Различать основные детали и элементы приборного оборудования.
Критерии оценки
1. Характеризирует основы теории, принципы действия, конструктивные особенности и основные эксплуатационные характеристики приборного оборудования.
2. Описывает основные направления и перспективы развития приборного оборудования.
Результат обучения: 3) Использовать законы и принципы теоретической электротехники и электронной техники в профессиональной деятельности.
Критерии оценки
1. Характеризирует основные законы и принципы теоретической электротехники и электронной техники в профессиональной деятельности.
2. Читает принципиальные, и электрические схемы.
3. Владеет электроизмерительными приборами и приспособлениями.
4. Подбирает устройства электронной техники, электрических приборов и оборудование с определенными параметрами и характеристиками.
5. Собирает электрические схемы.
ПК 4. Владеть конструкцией летательных аппаратов, авиационных двигателей, агрегатов основных систем и их принципами работы
ПМ 04. Конструкция летательных аппаратов, авиационных двигателей, агрегатов основных систем и их принцип работы
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для технической эксплуатации авиационной техники.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы выполнения полета летательными аппаратами, создание реактивной тяги авиационными двигателями;
принцип работы основных систем и агрегатов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: читать и понимать принципиальные схемы работы основных систем авиационной техники, обоснованно выбирать и применять контрольно-измерительные приборы и инструменты;
монтировать и демонтировать, производить проверку работоспособности узлов и агрегатов основных систем летательных аппаратов.
Результат обучения:1) Рассчитывать нагрузки, действующие на летательный аппарат.
Конструкция и функциональные системы летательных аппаратов
Конструкция и функциональные системы авиационных двигателей
Основы аэродинамики
Профессиональная практика
Критерии оценки
1. Характеризует условия эксплуатации и нагружения конструкций летательных аппаратов.
2. Описывает принцип работы основных систем летательных аппаратов, место и назначение основных электромеханических и электрогидравлических агрегатов в этих системах.
3. Выполняет проверку работоспособности систем летательных аппаратов.
Результат обучения: 2) Выявлять дефекты и недостатки в двигателе, устранять их.
Критерии оценки

1. Электр жабдықтарын жоспарлы және кезектен тыс тексеру жүргізеді.
2. Технологиялық карталарға сәйкес электр жабдығына техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады.
3. Жөндеуге жатпайтын электр жабдықтарын оның ақаулықтары анықталған жағдайда ауыстыруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Аспаптық жабдықтың негізгі бөлшектері мен элементтерін ажырату.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Аспап жабдықтарының теория негіздерін, әрекет принциптерін, құрылымдық ерекшеліктерін және негізгі пайдалану сипаттамаларын сипаттайды.
2. Аспаптық жабдықтың негізгі бағыттары мен даму перспективаларын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіптік қызметте теориялық электротехника мен электрондық техниканың заңдары мен принциптерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Кәсіптік қызметте теориялық электротехника мен электрондық техниканың негізгі заңдары мен принциптерін сипаттайды.
2. Қағидалық және электр сұлбаларын оқиды.
3. Электрөлшеу аспаптарын және құрылғыларын біледі.
4. Белгілі параметрлері мен сипаттамалары бар электрондық техника, электр аспаптары мен жабдықтарды таңдайды.
5. Электр сұлбаларын жинайды.
КҚ 4. Ұшу аппараттарының, авиациялық қозғалтқыштардың, негізгі жүйелердің агрегаттарының құрылымын және олардың жұмыс принциптерін меңгеру
КМ 04. Ұшу аппараттарының, авиациялық қозғалтқыштардың, негізгі жүйелердің агрегаттарының конструкциясы және олардың жұмыс принципі
Осы модуль авиациялық техниканы техникалық пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ұшу аппараттарымен ұшуды орындау қағидаларын, авиациялық қозғалтқыштармен реактивті тартым жасауды; негізгі жүйелер мен агрегаттардың жұмыс принциптерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар авиациялық техниканың негізгі жүйелері жұмысының принципті сұлбаларын оқып, түсінеді, бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын негіздеп таңдауды және қолдануды; ұшу аппараттарының негізгі жүйелерінің тораптары мен агрегаттарын монтаждау және демонтаждауды, жұмысқа қабілеттілігін тексеруді жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұшу аппаратына әсер ететін жүктемелерді есептеу.
Ұшу аппараттарының конструкциясы және функционалдық жүйелері
Авиациялық қозғалтқыштардың конструкциясы мен функционалдық жүйелері
Аэродинамика негіздері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Ұшу аппараттарының конструкциясын пайдалану және жүктеу шарттарын сипаттайды.
2. Ұшу аппараттарының негізгі жүйелерінің жұмыс принципін, осы жүйелердегі негізгі электромеханикалық және электрогидравликалық агрегаттардың орны мен мақсатын сипаттайды.
3. Ұшу аппараттары жүйесінің жұмыс қабілеттілігін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қозғалтқышта ақаулар мен кемшіліктерді анықтау және оларды жою.
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Характеризирует основы термодинамики и теории авиационных двигателей.
2. Владеет принципом действия и устройством авиационных двигателей и их элементов.
3. Владеет принципами работы и устройство обслуживающих двигателей и их систем.
4. Применяет эксплуатационно-техническую документацию.
Результат обучения: 3) Рассчитывать основные уравнения аэродинамики.
Критерии оценки
1. Характеризует аэродинамические характеристики крыла и летательного аппарата.
2. Характеризирует основы аэродинамики больших скоростей и динамику полета: установившееся и не установившееся движения летательного аппарата.
3. Описывает равновесие, устойчивость, управляемость летательного аппарата.
Результат обучения: 5) Анализировать работу летательных аппаратов и авиационных двигателей, их систем и агрегатов и находить эффективные способы предупреждения устранения их отказов.
Критерии оценки:
1. Анализирует характеристики основных элементов летательных аппаратов и авиационных двигателей.
2. Осуществляет контроль качества выполняемых работ при технической эксплуатации, обслуживании и ремонте летательных аппаратов, их двигателей и функциональных систем.
3. Соблюдает технику безопасности и требования охраны труда на производственном участке.
ПК 5. Разрабатывать эксплуатационно-техническую документацию, составлять производственно-техническую документацию на обслуживание авиационной техники
ПМ 05.
Разработка производственно-технической документации для обслуживания авиационной техники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для технического сопровождения производства, ремонта и эксплуатации авиационной техники.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы составления, виды и формы эксплуатационно-технической, производственно-технической документации, правила производства, ремонта и эксплуатации авиационной техники.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
различать по описаниям устройства конструкции летательных аппаратов и авиационных двигателей, узлов и агрегатов, производственного оборудования и контрольно-поверочной аппаратуры, оформлять производственно-техническую документацию на техническое обслуживание авиационной техники.
Результат обучения: 1) Выполнять техническое обслуживание авиационной техники в соответствии с регламентирующими документами.
Техническая эксплуатация летательных аппаратов и авиационных двигателей
Технология ремонта летательных аппаратов и авиационных двигателей
Авиационная безопасность
Производственное обучение
Критерий оценки:
1. Характеризует виды эксплуатационно-технической документации.
2. Владеет эксплуатационными характеристиками и конструктивные особенностями современных летательных аппаратов и авиационных двигателей.
3. Оформляет производственно-техническую документацию на техническое обслуживание летательных аппаратов и авиационных двигателей.
Результат обучения: 2) Выполнять ремонт сборочных единиц, узлов и механизмов летательных аппаратов, агрегатов, авиационных двигателей.
Критерий оценки:

1. Авиациялық қозғалтқыштардың термодинамикасы мен теориясының негіздерін сипаттайды.
2. Авиациялық қозғалтқыштардың және олардың элементтерінің жұмыс принципін және құрылғысын біледі.
3. Қызмет көрсететін Қозғалтқыштар мен олардың жүйелерінің жұмыс принциптері мен құрылымын біледі.
4. Пайдалану-техникалық құжаттаманы қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Аэродинамиканың негізгі теңдеулерін есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қанаттың және ұшу аппаратының аэродинамикалық сипаттамаларын сипаттайды.
2. Үлкен жылдамдықтардың аэродинамика негіздерін және ұшу динамикасын: ұшу аппаратының белгіленген және белгіленбеген қозғалысын сипаттайды.
3. Ұшу аппаратының тепе-теңдігін, тұрақтылығын, басқарылуын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштардың, олардың жүйелері мен агрегаттарының жұмысын талдау және олардың істен шығуының алдын алудың тиімді тәсілдерін табу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштардың негізгі элементтерінің сипаттамаларын талдайды.
2. Ұшу аппараттарын, олардың қозғалтқыштары мен функционалдық жүйелерін техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу кезінде орындалатын жұмыстардың сапасын бақылауды жүзеге асырады.
3. Өндірістік учаскеде қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау талаптарын сақтайды.
КҚ 5. Авиациялық техникаға қызмет көрсетуге арналған пайдалану-техникалық құжаттаманы әзірлеу, өндірістік-техникалық құжаттаманы жасау
КМ 05. Авиациялық техникаға қызмет көрсету үшін өндірістік-техникалық құжаттаманы әзірлеу
Бұл модуль авиациялық техниканы өндіруді, жөндеуді және пайдалануды техникалық сүйемелдеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар авиациялық техниканы жасау қағидаларын, пайдалану-техникалық, өндірістік-техникалық құжаттамалардың түрлері мен нысандарын, өндіріс, жөндеу және пайдалану ережелерін игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштардың, тораптар мен агрегаттардың, өндірістік жабдықтар мен бақылау-тексеру аппаратурасының құрылымын сипаттау бойынша ажыратуды, авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетуге өндірістік-техникалық құжаттаманы рәсімдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Регламенттеуші құжаттарға сәйкес авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарды техникалық пайдалану
Ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарды жөндеу технологиясы
Авиациялық қауіпсіздік
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пайдалану-техникалық құжаттаманың түрлерін сипаттайды.
2. Қазіргі заманғы ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштардың пайдалану сипаттамалары мен конструктивтік ерекшеліктерін біледі.
3. Ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарға техникалық қызмет көрсетуге өндірістік-техникалық құжаттаманы рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұшу аппараттарының, агрегаттардың, авиациялық қозғалтқыштардың құрастыру бірліктерін, тораптары мен механизмдерін жөндеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Соблюдает номенклатуру и порядок ведения документации по ремонту авиатехники.
2. Разрабатывает правила по технической эксплуатации.
3. Оформляет документацию и технологические карты технического обслуживания летательных аппаратов и их систем.
4. Соблюдает технологию снятия и установки двигателей на летательных аппаратах.
5. Определяет характерные неисправности и способы их устранения.
Результат обучения: 3) Выполнять требования основных нормативных документов по организации, обеспечению и выполнению полетов.
Критерии оценки:
1. Выполняет требования нормативных и руководящих документов по организации, обеспечению и выполнению полетов воздушных судов гражданской авиации.
2. Разрабатывает технические регламенты.
3. Контролирует соблюдение правил безопасности полетов, правил авиационной безопасности и иных нормативных документов в области гражданской авиации по обеспечению безопасности для жизни, здоровья человека, окружающей среды.
ПК 6. Соблюдать нормативно-правовые акты, законодательство в сфере гражданской авиации
ПМ 06. Соблюдение нормативно-правовых актов, законодательства в сфере гражданской авиации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для законодательного регулирования деятельности гражданской авиации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: требования авиационного законодательства по регулированию деятельности гражданской авиации в Республике Казахстан и в мире, нормативно-правовые акты, действующие в сфере гражданской авиации Республики Казахстан.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
соблюдать правила допуска организации к выполнению технического обслуживания летательных аппаратов и авиационных двигателей, выполнять правила допуска специалистов к выполнению работ технического обслуживания летательных аппаратов и авиационных двигателей.
Результат обучения: 1) Владеть вопросами безопасности жизнедеятельности, человеческих возможностей и ограничений.
Человеческий фактор
Метрология стандартизация сертификация Авиационное
законодательство
Критерии оценки
1. Характеризирует вредные и опасные производственные факторы, причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний.
2. Использует нормативные документы и требования по технике безопасности в повседневной жизни и на производстве.
3. Использует рациональные приемы и методы практической психологии для приобретения необходимых профессиональных качеств.
Результат обучения: 2) Оформлять технологическую и техническую документацию в соответствии с действующей нормативной базой.
Критерии оценки

1. Авиатехниканы жөндеу бойынша құжаттаманы жүргізу номенклатурасын және тәртібін сақтайды.
2. Техникалық пайдалану бойынша ережелерді әзірлейді.
3. Ұшу аппараттары мен олардың жүйелеріне техникалық қызмет көрсету құжаттарын және технологиялық карталарын рәсімдейді.
4. Ұшу аппараттарында қозғалтқыштарды түсіру және орнату технологиясын сақтайды.
5. Тән ақаулықтарды және оларды жою тәсілдерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұшуды ұйымдастыру, қамтамасыз ету және орындау бойынша негізгі нормативтік құжаттардың талаптарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Азаматтық авиацияның әуе кемелерінің ұшуын ұйымдастыру, қамтамасыз ету және орындау жөніндегі нормативтік және басшылық құжаттардың талаптарын орындайды.
2. Техникалық регламенттерді әзірлейді.
3. Ұшу қауіпсіздігі ережелерінің, авиациялық қауіпсіздік ережелерінің және адам өмірі, денсаулығы, қоршаған орта үшін қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі азаматтық авиация саласындағы өзге де нормативтік құжаттардың сақталуын бақылайды.
КҚ 6. Азаматтық авиация саласындағы нормативтік-құқықтық актілерді, заңнаманы сақтау
КМ 06. Азаматтық авиация саласындағы нормативтік-құқықтық актілерді, заңнаманы сақтау
Бұл модуль азаматтық авиация қызметін заңнамалық реттеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Қазақстан Республикасында және әлемде азаматтық авиация қызметін реттеу бойынша авиациялық заңнаманың талаптарын, Қазақстан Республикасының Азаматтық авиация саласында қолданыстағы нормативтік-құқықтық актілерді игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарға техникалық қызмет көрсетуді ұйымдастыруға рұқсат беру ережелерін сақтауды, ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарға техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындауға мамандарды жіберу ережелерін орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тіршілік қауіпсіздігі, адам мүмкіндіктері мен шектеулері мәселелерін меңгеру.
Адами фактор
Метрология, стандарттау және сертификаттау
Авиациялық заңнама
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зиянды және қауіпті өндірістік факторларды, жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың пайда болу себептерін сипаттайды.
2. Күнделікті өмірде және өндірісте қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік құжаттар мен талаптарды пайдаланады.
3. Қажетті кәсіптік қасиеттерге ие болу үшін практикалық психологияның тиімді әдістері мен тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қолданыстағы нормативтік базаға сәйкес технологиялық және техникалық құжаттаманы рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары

1. Использует в профессиональной деятельности документацию системы качества.
2. Рассчитывает несистемные величины измерений в соответствие с действующими стандартами и международной системой измерений.
3. Характеризирует основные понятия метрологии.
4. Осваивает задачи стандартизации, ее экономическую эффективность.
5. Осваивает формы подтверждения качества.
Результат обучения: 3) Осуществлять контроль за соблюдением правил безопасности полетов, правил авиационной безопасности и иных нормативных документов в области гражданской авиации по обеспечению безопасности для жизни, здоровья человека, окружающей среды.
Критерии оценки
1. Владеет требованиями нормативных и руководящих документов по организации, обеспечению и выполнению полетов воздушных судов гражданской авиации.
2. Соблюдает требования, регламентирующие деятельность службы движения в гражданской авиации.
3. Характеризирует причины характерных авиационных происшествий и инцидентов с воздушными судами.
4. Проводит мероприятия по предотвращению авиационных происшествий и инцидентов.
ПК 7. Выполнять техническое обслуживание авиационной техники, двигателей и функциональных систем, проводить диагностику узлов и агрегатов авиационной техники
ПМ 07. Методы технического обслуживания, диагностики и ремонта воздушных судов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для технической эксплуатации авиационной техники, контроля и выполнения всех видов технического обслуживания.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: порядок выполнение технического обслуживания летательных аппаратов и авиационных двигателей в соответствии с регламентирующими документами.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять все виды технического обслуживания;
производить диагностику узлов и агрегатов авиационной техники различными методами;
устранять отказы и неисправности авиационной техники, осуществлять оценку технического состояния авиационной техники и давать рекомендации по эксплуатации; заполнять техническую документацию.
Результат обучения: 1) Использовать требования и нормы по обеспечению безопасности движения в производственной работе.
Аэропорты и их эксплуатация
Техническая эксплуатация летательных аппаратов и авиационных двигателей
Методы и средства технической диагностики и контроля авиационной техники
Надежность и техническая диагностика авиационной техники
Учебная практика на получение профессиональных навыков
Критерии оценки
1. Характеризирует структуру авиапредприятия.
2. Классифицирует службы и подразделения аэропорта по функциональному назначению.
3. Характеризует организационно-технологическую структуру взаимодействия служб и подразделений в авиапредприятии.

1. Кәсіптік қызметте сапа жүйесінің құжаттарын пайдаланады.
2. Қолданыстағы стандарттар мен халықаралық өлшеу жүйесіне сәйкес өлшеудің жүйесіз шамаларын есептейді.
3. Метрологияның негізгі ұғымдарын сипаттайды.
4. Стандарттау міндеттерін, оның экономикалық тиімділігін меңгерді.
5. Сапаны растау нысандарын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұшу қауіпсіздігі ережелерінің, авиациялық қауіпсіздік ережелерінің және адам өмірі, денсаулығы, қоршаған орта үшін қауіпсіздікті қамтамасыз ету жөніндегі азаматтық авиация саласындағы өзге де нормативтік құжаттардың сақталуын бақылауды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Азаматтық авиацияның әуе кемелерінің ұшуын ұйымдастыру, қамтамасыз ету және орындау бойынша нормативтік және басшылық құжаттардың талаптарын меңгерді.
2. Азаматтық авиациядағы қозғалыс қызметінің қызметін регламенттейтін талаптарды сақтайды.
3. Әуе кемелерімен тән авиациялық оқиғалар мен инциденттердің себептерін сипаттайды.
4. Авиациялық оқиғалар мен инциденттерді болдырмау жөніндегі іс-шараларды жүргізеді.
КҚ 7. Авиациялық техникаға, қозғалтқыштарға және функционалдық жүйелерге техникалық қызмет көрсетуді орындау, авиациялық техниканың тораптары мен агрегаттарына диагностика жүргізу
КМ 07. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету, диагностика және жөндеу әдістері
Бұл модуль авиациялық техниканы техникалық пайдалану, техникалық қызмет көрсетудің барлық түрлерін бақылау және орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар регламенттеуші құжаттарға сәйкес ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарға техникалық қызмет көрсетуді орындау тәртібін игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар техникалық қызмет көрсетудің барлық түрлерін орындауды; авиациялық техниканың тораптары мен агрегаттарына әртүрлі әдістермен диагностика жасауды; авиациялық техниканың істен шығуы мен ақауларын жоюды, авиациялық техниканың техникалық жай-күйін бағалауды жүзеге асыруды және пайдалану бойынша ұсыныстар беруді; техникалық құжаттаманы толтыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өндірістік жұмыста қозғалыс қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша талаптар мен нормаларды қолдану.
Әуежайлар және оларды пайдалану
Ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарды техникалық пайдалану
Авиациялық техниканы техникалық диагностикалау мен бақылаудың әдістері мен құралдары
Авиациялық техниканың сенімділігі мен техникалық диагностикасы
Кәсіптік дағдыларды алуға арналған оқу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Авиакәсіпорынның құрылымын сипаттайды.
2. Әуежайдың қызметтері мен бөлімшелерін функционалдық мақсаты бойынша жіктейді.
3. Авиакәсіпорындардағы қызметтер мен бөлімшелердің өзара іс-қимылының ұйымдық-технологиялық құрылымын сипаттайды.

4. Характеризирует назначение и организационную структуру инженерно-авиационной службы авиапредприятия.
5. Проводит организацию технологического процесса технического обслуживания воздушных судов методами оценки уровня оснащенности аэропорта средствами механизации и автоматизации обслуживания самолетов.
Результат обучения: 2) Анализировать работу систем и агрегатов и находить эффективные способы предупреждения и устранения их отказов.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила и условия эксплуатации летательных аппаратов и авиационных двигателей.
2. Пользуется контрольно-измерительной аппаратурой, инструментами, средствами механизации.
3. Применяет методы и средства оценки и управления техническим состоянием авиационной техники.
4. Применяет систему информационного обеспечения и управления процессом технической эксплуатации летательных аппаратов и двигателей.
5. Обеспечивает соблюдения правил охраны труда и окружающей среды.
6. Применяет выбранные методы дефектоскопии и приборов для их реализации в зависимости от свойств объекта контроля, необходимых точностных характеристик дефектоскопии, определяемых параметров.
7. Проектирует методы расчетов электроакустических излучателей и приемников, работающих в различных средах.
Результат обучения: 3) Проводить диагностику авиационной техники.
Критерии оценки:
1. Характеризирует основные понятия, термины и определения надежности.
2. Применяет методику оценки показателей надежности авиационной техники.
3. Рассчитывает показатели надежности: интенсивность отказов, вероятность безотказной работы авиационной техники, показатели ремонтопригодности, долговечности.
4. Анализирует структурные схемы и рассчитывает надежность по приведенным схемам.
5. Рассчитывает срок службы авиационной техники по результатам диагностики.
Результат обучения: 4) Проектировать несложные детали и узлы авиационных приборов.
Критерии оценки
1. Выполняет подготовительно-заключительные работы по техническому обслуживанию воздушных судов.
2. Проверяет работоспособность изделий и систем агрегатов, узлов.
3. Изучает и оформляет производственно-техническую документацией.
4. Диагностирует оборудование и определяет его ресурсы.
ПК 8. Соблюдать правила технической эксплуатации и ремонта воздушных судов
ПМ 08. Соблюдение правил технической эксплуатации и ремонта воздушных судов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации процессов технического обслуживания авиационной техники.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: обеспечение экономической эффективности эксплуатации авиационной техники, требования к организациям, осуществляющим техническое обслуживание авиационной техники.
При изучении модуля обучающиеся учатся рационально выполнять производственные задания.
Результат обучения: 1) Определять режимы работы двигателя.
Конструкция и функциональные системы авиационных двигателей
Охрана труда и основы экологии
Технология ремонта летательных аппаратов и авиационных двигателей
Производственное обучение
Критерии оценки:

4. Авиакәсіпорынның инженерлік-авиациялық қызметінің тағайындалуы мен ұйымдық құрылымын сипаттайды.
5. Әуежайдың ұшақтарға қызмет көрсетуді механикаландыру және автоматтандыру құралдарымен жарақтандыру деңгейін бағалау әдістерімен әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетудің технологиялық процесін ұйымдастыруды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Жүйелер мен агрегаттардың жұмысын талдау және олардың істен шығуының алдын алу мен жоюдың тиімді тәсілдерін табу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарды пайдалану ережелері мен шарттарын сақтайды.
2. Бақылау-өлшеу аппаратурасын, құралдарды, механикаландыру құралдарын пайдаланады.
3. Авиациялық техниканың техникалық жай-күйін бағалау және басқару әдістері мен құралдарын қолданады.
4. Ұшу аппараттары мен қозғалтқыштарды техникалық пайдалану процесін ақпараттық қамтамасыз ету және басқару жүйесін қолданады.
5. Еңбекті және қоршаған ортаны қорғау ережелерінің сақталуын қамтамасыз етеді.
6. Бақылау объектісінің қасиеттеріне, дефектоскопияның қажетті дәлдік сипаттамаларына, анықталатын параметрлерге байланысты дефектоскопияның таңдалған әдістерін және оларды іске асыру үшін аспаптарды қолданады.
7. Әртүрлі ортада жұмыс істейтін электракустикалық сәуле шығарғыштар мен қабылдағыштарды есептеу әдістерін жобалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Авиациялық техникаға диагностика жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі ұғымдарды, терминдерді және сенімділік анықтамаларын сипаттайды.
2. Авиациялық техниканың сенімділік көрсеткіштерін бағалау әдістемесін қолданады.
3. Сенімділік көрсеткіштерін есептейді: істен шығу қарқындылығы, авиациялық техниканың тоқтаусыз жұмыс істеу ықтималдығы, жөндеу жарамдылығының, ұзақ мерзімділігінің көрсеткіштері.
4. Құрылымдық схемаларды талдайды және келтірілген схемалар бойынша сенімділікті есептейді.
5. Диагностика нәтижелері бойынша авиациялық техниканың қызмет ету мерзімін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Авиациялық аспаптардың күрделі емес бөлшектері мен тораптарын жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсету бойынша дайындық-қорытынды жұмыстарды орындайды.
2. Бұйымдар мен агрегаттар жүйелерінің, тораптардың жұмыс қабілеттілігін тексереді.
3. Өндірістік-техникалық құжаттамаларды зерделейді және рәсімдейді.
4. Жабдықты диагностикалайды және оның ресурстарын анықтайды.
КҚ 8. Әуе кемелерін техникалық пайдалану және жөндеу қағидаларын сақтау
КМ 08. Әуе кемелерін техникалық пайдалану және жөндеу қағидаларын сақтау
Осы модуль авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету процестерін ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар авиациялық техниканы пайдаланудың экономикалық тиімділігін қамтамасыз етуді, авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын талаптарды игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар өндірістік тапсырмаларды тиімді орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қозғалтқыштың жұмыс режимін анықтау.
Авиациялық қозғалтқыштардың конструкциясы және функционалдық жүйелері
Еңбекті қорғау және экология негіздері
Ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарды жөндеу технологиясы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует назначение, тип двигателя, принцип работы, конструкцию узлов, материал и технические данные двигателя.
2. Характеризует устройства и технические данные систем, обеспечивающих работу двигателя.
3. Описывает конструкцию основных узлов двигателя.
4. Описывает работу основных систем двигателя.
Результат обучения: 2) Соблюдать правила техники безопасности при техническом обслуживании авиационной техники.
Критерии оценки:
1. Владеет сведениями об окружающей природной среде, ее структуре, экологических факторах, их влиянии на окружающую среду законах развития, об опасных и вредных производственных факторах, их воздействии на организм работающих.
2. Характеризирует основные понятия и законы общей экологии.
3. Соблюдает правила охраны труда.
Результат обучения: 3) Выполнять планово-предупредительные работы по обеспечению исправности, работоспособности и готовности летательных аппаратов.
Критерии оценки:
1. Характеризирует методы анализа и оценки летательных аппаратов и авиационных двигателей как объектов ремонта.
2. Владеет путями и методами совершенствования режимов, видов и средств ремонта летательных аппаратов и авиационных двигателей.
3. Осваивает методы и формы организации ремонта авиационной техники.
4. Оформляет номенклатуру и порядок ведения документации на ремонт.
ПК 9. Организовать и управлять процессом наземного обслуживания воздушных судов
ПМ 09. Организация и управление процессом наземного обслуживания воздушных судов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и управления процессами наземного обслуживания воздушных судов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: требования к наземному обеспечению летательных аппаратов, формы управления и контроля процессами наземного обслуживания с целью исключения повреждений летательных аппаратов на земле.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
соблюдать технические данные электрооборудования мест стоянок и других средств наземного обеспечения, подключаемых к летательным аппаратам, способы подключения их, контроля качества и безопасности выполняемых работ при наземном обслуживании летательных аппаратов с целью исключения их повреждения.
Результат обучения: 1) Производить гидравлический расчет трубопроводов.
Гидравлика
Авиационные горюче-смазочные материалы и специальные жидкости
Техническая эксплуатация летательных аппаратов и авиационных двигателей
Производственно-технологическая практика
Критерии оценки:

1. Қозғалтқыштың мақсатын, типін, жұмыс принципін, тораптардың конструкциясын, материалын және техникалық деректерін сипаттайды.
2. Қозғалтқыштың жұмысын қамтамасыз ететін жүйелердің құрылғылары мен техникалық деректерін меңгерді.
3. Қозғалтқыштың негізгі тораптарының құрылымын меңгерді.
4. Қозғалтқыштың негізгі жүйелерінің жұмысын сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Қоршаған табиғи орта, оның құрылымы, экологиялық факторлар, олардың қоршаған ортаға даму заңдылықтарының әсері, қауіпті және зиянды өндірістік факторлар, олардың жұмыс істеушілердің ағзасына әсері туралы мәліметтерді біледі.
2. Еңбекті қорғау бойынша нормативтік-құқықтық актілерді пайдаланады.
2. Жалпы экологияның негізгі түсініктері мен заңдарын сипаттайды.
3. Еңбекті қорғау ережелерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұшу аппараттарының жарамдылығын, жұмысқа қабілеттілігін және дайындығын қамтамасыз ету бойынша жоспарлы-алдын алу жұмыстарын орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарды жөндеу объектілері ретінде талдау және бағалау әдістерін сипаттайды.
2. Ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарды жөндеу режимдерін, түрлері мен құралдарын жетілдіру жолдары мен әдістерін меңгерді.
3. Авиациялық техниканы жөндеуді ұйымдастырудың әдістері мен нысандарын меңгерді.
4. Жөндеуге арналған құжаттамалардың номенклатурасын және жүргізу тәртібін рәсімдейді.
КҚ 9. Әуе кемелеріне жерде қызмет көрсету процесін ұйымдастыру және басқару
КМ 09. Әуе кемелеріне жерде қызмет көрсету процесін ұйымдастыру және басқару
Бұл модуль әуе кемелеріне жерде қызмет көрсету процестерін ұйымдастыру және басқару үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ұшу аппараттарын жерүсті қамтамасыз етуге қойылатын талаптарды; жердегі ұшу аппараттарының зақымдануын болдырмау мақсатында жерүсті қызмет көрсету процестерін басқару және бақылау нысандарын игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұшу аппараттарына қосылатын тұрақ орындарының электржабдықтарының және басқа да жердегі қамтамасыз ету құралдарының техникалық деректерін сақтауды; -оларды қосу, ұшу аппараттарына жерде қызмет көрсету кезінде орындалатын жұмыстардың сапасы мен қауіпсіздігін бақылау тәсілдерін, олардың бүлінуін болдырмау мақсатында үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құбырлардың гидравликалық есебін жүргізу.
Гидравлика
Авиациялық жанар-жағармай материалдары және арнайы сұйықтықтар
Ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарды техникалық пайдалану
Өндірістік-технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризирует основные понятия и определения.
2. Осваивает основные силы, действующие на жидкость в резервуаре.
3. Характеризирует основные свойства движения жидкостей.
4. Определяет силу давления жидкости на стенки резервуара.
5. Рассчитывает гидростатическое давление.
6. Определяет потери давления.
Результат обучения: 2) Организовать работы по заправке воздушных судов горюче-смазочными материалами и контролю их качества.
Критерии оценки
1. Обеспечивает качество и безопасность производимых работ при контроле слива отстоя топлива из баков воздушных судов.
2. Проверяет отсутствие механических примесей в топливных баках.
3. Проверяет наличие средств пожаротушения на месте стоянки, упорных колодок под колесами опор судна.
4. Контролирует отсутствие крупногабаритных предметов под крылом, фюзеляжем, гондолами стремянок.
Результат обучения: 3) Соблюдать эксплуатационные ограничения, установленные нормативными документами для воздушных судов, основных и комплектующих изделий, в том числе по режимам работы авиационной техники в полете и на земле.
Критерии оценки
1. Выполняет работы технического обслуживания при хранении воздушных судов.
2. Предохраняет воздушное судна от повреждений при запуске и опробовании двигателей.
3. Применяет меры по предохранению воздушного судна от разрушительного воздействия окружающей среды (снега, льда, воды, пыли).
4. Устраняет ослабление заклепок и креплений деталей на внешних поверхностях, деформации, царапины, трещины на силовых элементах и обшивке.
Результат обучения:4) Выполнять техническое обслуживание воздушных судов в соответствии с регламентирующими документами.
Критерии оценки
1. Выполняет основные операции на конкретном рабочем месте.
2. Выполняет отдельные операции по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
3. Анализирует конструкцию агрегатов в соответствии с функциональным назначением и условиями эксплуатации.
ПК 10. Контролировать соблюдение требований безопасности и охраны труда на рабочих местах, правил противопожарной безопасности
ПМ 10. Контроль соблюдения требований безопасности и охраны труда на рабочих местах, правил противопожарной безопасности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения безопасного выполнения работ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: требования к безопасному выполнению работ, требования правил противопожарной безопасности, факторы, влияющие негативно на здоровье и жизнь людей при выполнении работ.
При изучении модуля обучающиеся учатся: соблюдать правила безопасности и охраны труда при выполнении работ по техническому обслуживанию авиационной техники, применять средства индивидуальной и коллективной защиты, применять первичные и стационарные средства пожаротушения.
Результат обучения: 1) Соблюдать нормативно-правовые акты в области безопасности и охраны труда, противопожарной безопасности.
Охрана труда и основы экологии
Безопасность полетов Авиационные горюче-смазочные материалы и специальные жидкости
Профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Негізгі ұғымдар мен анықтамаларды сипаттайды.
2. Резервуардағы сұйықтыққа әсер ететін негізгі күштерді игереді.
3. Сұйықтықтар қозғалысының негізгі қасиеттерін сипаттайды.
4. Резервуардың қабырғаларына сұйықтық қысымының күшін анықтайды.
5. Гидростатикалық қысымды есептейді.
6. Қысым шығынын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Әуе кемелеріне жанар-жағармай құю және олардың сапасын бақылау жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әуе кемелерінің бактарынан отын тұндыруын бақылау кезінде жүргізілетін жұмыстардың сапасы мен қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
2. Отын бактарында механикалық қоспалардың жоқтығын тексереді.
3. Тұрақ орнында өрт сөндіру құралдарының, кеме тіректері доңғалақтарының астындағы тірек қалыптарының болуын тексереді.
4. Қанаттың, фюзеляждың, баспалдақ гондолаларының астында ірі габаритті заттардың жоқтығын бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұшу кезінде және жерде авиациялық техниканың жұмыс режимі бойынша әуе кемелері, негізгі және жинақтаушы бұйымдар үшін нормативтік құжаттарда белгіленген пайдалану шектеулерін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әуе кемелерін сақтау кезінде техникалық қызмет көрсету жұмыстарын орындайды.
2. Қозғалтқыштарды іске қосу және сынау кезінде әуе кемесін зақымданудан сақтайды.
3. Әуе кемесін қоршаған ортаның (қар, мұз, су, шаң) қиратушы әсерінен сақтау жөніндегі шараларды қолданады.
4. Сыртқы беттердегі тойтарма шегелердің және бөлшектер бекітпелерінің әлсіреуін, деформацияларды, сызықтарды, күш элементтері мен қаптамадағы жарықтарды жояды.
Оқыту нәтижесі:4) Регламенттеуші құжаттарға сәйкес әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нақты жұмыс орнында негізгі операцияларды орындайды.
2. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу бойынша жекелеген операцияларды орындайды.
3. Функционалдық мақсатына және пайдалану шарттарына сәйкес агрегаттардың құрылымын талдайды.
КҚ 10. Жұмыс орындарында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерінің сақталуын бақылау
КМ 10. Жұмыс орындарында еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау талаптарының, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерінің сақталуын бақылау
Бұл модуль жұмысты қауіпсіз орындауды қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жұмыстарды қауіпсіз орындауға қойылатын талаптарды, өртке қарсы қауіпсіздік ережелерінің талаптарын, жұмыстарды орындау кезінде адамдардың денсаулығы мен өміріне жағымсыз әсер ететін факторларды игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау кезінде қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелерін сақтауды, жеке және ұжымдық қорғану құралдарын қолдануды, алғашқы және стационарлық өрт сөндіру құралдарын қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау, өртке қарсы қауіпсіздік саласындағы заңнама мен нормативтік-құқықтық актілерді сақтау.
Еңбекті қорғау және экология негіздері
Ұшу қауіпсіздігі
Авиациялық жанар-жағар май
материалдар және арнайы сұйықтықтар
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризирует вредные и опасные производственные факторы, причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний.
2. Использует нормативные документы и требования по технике безопасности в повседневной жизни и на производстве.
3. Выполняет правила техники безопасности при выполнении всех видов работ и при прохождении практики.
4. Соблюдает меры пожарной безопасности при проведении пожароопасных работ и хранении веществ и материалов.
Результат обучения: 2) Выполнять работы по заправке воздушных судов горюче-смазочными материалами и контролю их качества.
Критерии оценки
1. Проводит лабораторные анализы горюче-смазочных материалов.
2. Оформляет на горюче-смазочные материалы предусмотренную документацию.
3. Использует горюче-смазочные материалы в соответствий с оформленными документами лабораторного анализа.
4. Соблюдает меры пожарной безопасности при проведении пожароопасных работ и хранении веществ и материалов.
ПК 11. Выполнять практические работы по квалификации "Техник-механик"
ПМ 11. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдение технических условий при техническом обслуживании и ремонте летательных аппаратов и авиационных двигателей.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: причины возникновения неисправностей узлов, агрегатов, механизмов;
оформление необходимой отчетности и рабочей документации;
обеспечение безопасных условий труда и противопожарную безопасность.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
производить техническое обслуживание и ремонт летательных аппаратов и авиационных двигателей, планировать и организовывать производственные работы коллективом исполнителей, планировать и организовывать мероприятия по соблюдению норм безопасных условий труда, контролировать и оценивать качество выполняемых работ, разрабатывать технологические процессы на ремонт отдельных деталей и узлов летательных аппаратов в соответствии с нормативной документацией.
Результат обучения: 1) Выполнять функции техника-механика по производству и ремонту авиационной техники.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Проводит дефектацию, ремонт и испытание авиационной техники.
2. Выявляет причины, вызывающие неисправность авиационной техники.
3. Выполняет входной контроль изделий авиационной техники и комплектующих изделий.
4. Решает технические задачи с использованием информационных технологий.
5. Применяет действующие нормативные документы, касающиеся производственной деятельности.

1. Зиянды және қауіпті өндірістік факторларды, жазатайым оқиғалар мен кәсіптік аурулардың пайда болу себептерін сипаттайды.
2. Күнделікті өмірде және өндірісте қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік құжаттар мен талаптарды пайдаланады.
3. Барлық жұмыс түрлерін орындау кезінде және практикадан өту кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін орындайды.
4. Өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу және заттар мен материалдарды сақтау кезінде өрт қауіпсіздігі шараларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Әуе кемелеріне жанар-жағар май құю және олардың сапасын бақылау бойынша жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары
1. Жанар-жағармай материалдарына зертханалық талдау жүргізеді.
2. Жанар-жағармай материалдарына көзделген құжаттаманы рәсімдейді.
3. Зертханалық талдаудың рәсімделген құжаттарына сәйкес жанар-жағармай материалдарын пайдаланады.
4. Өрт қауіпті жұмыстарды жүргізу және заттар мен материалдарды сақтау кезінде өрт қауіпсіздігі шараларын сақтайды.
КҚ 11. "Техник-механик" біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
КМ 11. Диплом алды практика
Бұл модуль ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарға техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде техникалық шарттарды сақтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
- тораптар, агрегаттар, механизмдер ақауларының пайда болу себептерін меңгеруге;
- қажетті есептілік пен жұмыс құжаттамасын рәсімдеуге;
- қауіпсіз еңбек жағдайларын және өртке қарсы қауіпсіздікті қамтамасыз етуге тиіс.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: ұшу аппараттары мен авиациялық қозғалтқыштарға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеу жүргізуді, орындаушылар ұжымының өндірістік жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыруды, қауіпсіз еңбек жағдайларын сақтау бойынша іс-шараларды жоспарлау және ұйымдастыруды, орындалатын жұмыстардың сапасын бақылауды және бағалауды, нормативтік құжаттарға сәйкес ұшу аппараттарының жекелеген бөлшектері мен тораптарын жөндеуге технологиялық процестерді әзірлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Авиациялық техниканы өндіру және жөндеу жөніндегі техник-механик ретінде жұмыс істеу.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Авиациялық техниканы ақауды, жөндеуді және сынауды жүргізеді.
2. Авиациялық техниканың ақаулығын тудыратын себептерді анықтайды.
3. Авиациялық техника бұйымдары мен жинақтаушы бұйымдардың кіріс бақылауын орындайды.
4. Ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, техникалық міндеттерді шешеді.
5. Өндірістік қызметке қатысты Қолданыстағы нормативтік құжаттарды қолданады.

6. Выполняет доработки по бюллетеням промышленности.
7. Выполняет техническое обслуживание закрепленного за ним оборудования.
8. Проводит профилактический осмотр авиационной техники.
9. Правильно эксплуатирует авиационные приборы и контролирует техническое обслуживание.
10. Организовывает и осуществляет работу на производственном участке авиаремонтного и авиастроительного завода.
11. Выбирает и правильно эксплуатирует испытательное оборудование, используемое при производстве и ремонте авиационной техники.
12. Ведет учет отчетности работ агрегатов, оборудования, причин их отказов.
13. Владеет стандартами по специальности и методами их контроля.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 273
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 696
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Технология жиров и жирозаменителей"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям)
Специальность:
1230000 – Технология жиров и жирозаменителей
Квалификация*:

6. Өнеркәсіп бюллетендері бойынша пысықтауды орындайды.
7. Оған бекітілген жабдықтарға техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
8. Авиациялық техниканы профилактикалық тексеруді жүргізеді.
9. Авиациялық құралдарды дұрыс пайдаланады және техникалық қызмет көрсетуді бақылайды.
10. Авиажөндеу және/немесе авиажөндеу зауытының өндірістік учаскесінде жұмысты ұйымдастырады және жүзеге асырады.
11. Авиациялық техниканы өндіру және жөндеу кезінде пайдаланылатын сынақ жабдығын таңдайды және дұрыс пайдаланады.
12. Агрегаттар, жабдықтар жұмыстарының, олардың істен шығу себептерінің есебін жүргізеді.
13. Мамандық бойынша стандарттарды және оларды бақылау әдістерін меңгерді.
Ескерту:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
273-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
696-қосымша
"Майлар және май алмастырғыштар технологиясы" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Көлікті пайдалану
Мамандығы:
1230000 – Майлар және май ауыстырғыштар технологиясы
Біліктілігі*:

1. Составляет деловые бумаги: заявление, доверенность, расписку, служебные записки, автобиографию, резюме.
2. Готовит презентации, публичные выступления, отчеты.
3. Проводит переговоры, деловую беседу.
4. Использует профессиональную, общенаучную и общетехническую терминологию по специальности.
Результат обучения: 2) Владеть техникой перевода профессионально ориентированных текстов.
Критерии оценки:
Читает и переводит тексты профессиональной направленности.
БК 2. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для ведения делопроизводства на государственном языке в соответствии с утвержденными требованиями к составлению и оформлению документов.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
нормативно-методическую базу делопроизводства;
классификацию документов и правила их оформления;
способы создания и функции документов;
понятие о формуляре-образце, реквизитах и бланках документов;
характеристику и особенности оформления организационно-распорядительной документации (ОРД), документов личного происхождения и документов по личному составу.
При изучении модуля обучающиеся должны составлять и оформлять документы на государственном языке в соответствии с действующими государственными стандартами и нормативно-методической документацией.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением информационных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Владеет классификацией документов, правилами и особенностями их оформления, требованиями, предъявляемыми к организации документооборота.
2. Оформляет основные и дополнительные реквизиты, бланки документов на государственном языке.
3. Составляет служебные документы.
4. Составляет и оформляет документы личного происхождения и документы по личному составу.
5. Оформляет установленную учетно-отчетную документацию.
6. Организовывает работу с документами, документооборотом, потоками документов.
7. Применяет информационно-коммуникационные технологии, пакеты прикладных программ и оргтехнику.
8. Контролирует регистрацию, учет, хранение и исполнение документов.
БК 3. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для укрепления здоровья и ведения здорового образа жизни.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
режимы двигательной активности;
правила физической нагрузки и способы ее регулирования;
причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма;
принципы здорового образа жизни;
технику выполнения легко-атлетических упражнений;
технику элементов лыжных ходов;
виды и технику плавания;
правила туристических навыков и виды снаряжения;
виды и правила казахских национальных и спортивных игр;
требования спортивной гигиены;
нормативы Президентских тестов.
При изучении модуля обучающиеся должны овладеть достаточным уровнем готовности к профессиональной деятельности, включая физическую подготовленность, тренированность, работоспособность, развитые профессионально значимые физические и психомоторные способности.
Результат обучения: 1) Использовать средства физической культуры для укрепления здоровья и ведения здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:

1. Мынадай іс қағаздарын жасайды: өтініш, сенімхат, қолхат, қызметтік хаттар, өмірбаян, түйіндеме.
2. Презентациялар, көпшілік алдында сөйлейтін сөздерін, есептер дайындайды.
3. Келіссөздер, іскерлік әңгімелесулер жүргізеді.
4. Мамандығы бойынша кәсіптік, жалпы ғылыми және жалпы техникалық терминологияны пайдаланады
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді аудару техникасын меңгеру
Бағалаудың өлшем-шарттары:
Кәсіптік бағыттағы мәтіндерді оқиды және аударады
БҚ 2. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде құрастыру және рәсімдеу
БМ 02. Іс қағаздарды мемлекеттік тілде құрастыру
Бұл модуль құжаттарды құрастыру мен рәсімдеуге қойылатын талаптарға сәйкес іс қағаздарын мемлекеттік тілде жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек:
іс қағаздарын жүргізу жөніндегі нормативтік-әдістемелік база;
құжаттардың жіктелуі және оларды рәсімдеу қағидалары;
құжаттарды құру әдістері және функциялары;
құжаттардың үлгі формулярлары, деректемелері мен бланкілері; ұйымдық-өкімдік құжаттаманы (ҰӨҚ), жеке басының құжаттарын және жеке құрам бойынша құжаттарды рәсімдеу сипаттамасы және ерекшеліктері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қолданыстағы мемлекеттік стандарттарға және нормативтік-әдістемелік құжаттамаға сәйкес құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруы және рәсімдеуі керек.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс қағаздарын жүргізу
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Құжаттардың жіктелуін, оларды рәсімдеу қағидалары мен ерекшеліктерін, құжат алмасуды ұйымдастыруға қойылатын талаптарды меңгерді.
2. Құжаттардың негізгі деректемелерін, бланкілерін мемлекеттік тілде рәсімдейді.
3. Қызметтік құжаттар құрайды.
4. Жеке басының құжаттарын және жеке құрам бойынша құжаттарды құрайды және рәсімдейді.
5. Белгіленген есепке алу-есеп құжаттамасын рәсімдейді.
6. Құжаттармен, құжат алмасумен, құжаттар ағынымен жұмысты ұйымдастырады.
7. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды, қолданбалы бағдарламалар пакетін және кеңсе техникасын қолданады.
8. Құжаттардың тіркелуін, есепке алынуын және орындалуын бақылайды.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль денсаулықты нығайтуға және салауатты өмір салтын ұстануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек:
қимыл белсенділігінің режимдері; денеге түсетін ауырлық қағидалары және оны реттеу әдістері; дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептері, жарақаттың алдын алу әдістері; салауатты өмір салты қағидаттары;
жеңіл атлетика жаттығуларын орындау техникасы;
шаңғы жүрісі элементтерінің техникасы; жүзу түрлері және техникасы;
туристік дағды қағидалары және жарақ түрлері;
қазақ ұлттық және спорт ойындарының түрлері мен қағидалары; спорт гигиенасының талаптары;
Президенттік тест нормативтері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: кәсіптік қызметке дайындық деңгейінің жеткіліктілігі, соның ішінде денелік дайындалғандық, жаттыққандық, жұмысқа қабілеттілік, кәсіби маңызы бар дамыған дене және психомоторлық қабілеттер.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салтын ұстану үшін дене тәрбиесі құралдарын пайдалану
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшем-шарттары:

1. Имеет представление о фундаментальных законах развития природы, общества и человека, формах человеческого сознания и особенностях его проявления в современном обществе, соотношении духовных и материальных ценностей, их роли в жизнедеятельности человека, общества и цивилизации.
2. Характеризует основные философские проблемы, выделяя их существенные признаки, закономерности развития.
3. Понимает сущность процесса познания и различные точки зрения на процесс познания в истории философии.
4. Объясняет причинно-следственные и функциональные связи человека и общества, общества и природной среды, общества и культуры, взаимосвязи подсистем и элементов сознания.
5. Понимает особенности научной, философской и религиозной картины мира.
6. Оценивает действия субъектов социальной жизни, включая личность, группы, организации, с точки зрения моральных норм, философского видения мира.
7. Формулирует на основе приобретенных философских знаний собственные суждения и аргументы по определенным проблемам.
8. Имеет навыки анализа общественных явлений и современных глобальных процессов.
Результат обучения: 2) Анализировать закономерности культурного развития и давать оценку современным культурным процессам и явлениям.
Критерии оценки:
1. Понимает и умеет охарактеризовать сущность культуры, ее место и роль в жизни человека и общества.
2. Имеет представление о функциях и формах культуры, их возникновении и развитии.
3. Ориентируется в исторических типах культуры, их динамике, основных достижениях в различных областях культурной практики.
4. Владеет современной терминологией осмысления культурных процессов, ориентируется в актуальных проблемах научного познания культуры.
5. Прослеживает историю развития цивилизаций.
6. Анализирует и сопоставляет факторы, под влиянием которых сформировалась культура Казахстана.
7. Характеризует культурные достижения независимого Казахстана.
8. Толерантно воспринимает социальные, этнические, конфессиональные и культурные различия.
Результат обучения: 3) Применять нормы права при решении практических задач, владеть основной юридической терминологией, необходимой для профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Владеет понятиями о праве, источниках и нормах права, правоотношениях, правонарушениях и юридической ответственности.
2. Ориентируется в содержании Конституции РК как основном законе государства, правах и обязанностях граждан РК.
3. Владеет знаниями об основах административного, гражданского, трудового, уголовного, семейного права.
4. Анализирует различные жизненные ситуации с точки зрения их соответствия нормам права.

1. Табиғаттың, қоғамның және адамның дамуының іргелі заңдары, адам санасының нысандары және қазіргі қоғамдағы оның көріністері, рухани және материалдық құндылықтардың өзара байланысы, олардың адам өміріндегі, қоғамдағы және өркениетіндегі рөлі туралы түсінігі бар.
2. Негізгі философиялық мәселелерді сипаттайды, олардың маңызды ерекшеліктерін, даму заңдылықтарын айқындайды.
3. Философия тарихындағы білім үрдісіне білім процесінің мәні мен әртүрлі көзқарастарын түсінеді.
4. Адамның және қоғамның, қоғамның, табиғи ортаны, қоғам мен мәдениеттің себептері мен функционалдық қарым-қатынастарын, кіші жүйелер мен сананың элементтерімен қарым-қатынасын түсіндіреді.
5. Әлемнің ғылыми, философиялық және діни көріністерінің ерекшеліктерін түсінеді.
6. Әлеуметтік өмірдің субъектілерін, оның ішінде жеке басын, топтарын, ұйымдарын мораль нормалары, әлемнің философиялық көзқарасы тұрғысынан бағалайды.
7. Қабылданған философиялық білімдердің өздерінің жеке пікірлері мен белгілі бір мәселелер бойынша дәлелдерін негіздеу..
8. Қоғамдық құбылыстарды және қазіргі заманғы жаһандық процестерді талдау дағдыларына ие.
Оқыту нәтижесі: 2) Мәдени даму заңдылықтарын талдау және қазіргі мәдени процестер мен құбылыстарға баға беру
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Мәдениеттің мәнін, оның адам өмірі мен қоғамдағы орнын және рөлін сипаттай алады
2. Мәдениеттің функциялары мен формалары туралы, олардың пайда болуы және дамуы туралы түсінігі бар.
3. Мәдениеттiң тарихи түрлерiне, олардың динамикасына, мәдениеттiң практикасының әртүрлi салаларындағы жетiстiктерді түсінеді.
4. Мәдени процестерді түсінудің заманауи терминологиясын меңгерді, мәдениеттің ғылыми білімдерінің өзекті мәселелерін жақсы біледі.
5. Өркениеттер дамуының тарихын қадағалайды.
6. Қазақстанның мәдениеті қалыптасқан факторларды талдайды және салыстырады.
7. Тәуелсіз Қазақстанның мәдени жетістіктерін сипаттайды.
8. Әлеуметтік, этникалық, конфессиялық және мәдени ерекшеліктерді төзімділікпен қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Практикалық міндеттерді шешу кезінде құқық нормаларын қолдану, кәсіптік қызмет үшін қажетті негізгі заң терминологиясын меңгеру.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Құқық, құқық көздері мен нормалары, құқықтық қатынастар, құқық бұзушылықтар және заңды жауапкершілік туралы ұғымдарды меңгерді.
2. Мемлекеттің негізгі заңы ретінде ҚР Конституциясының мазмұнын, ҚР азаматтарының құқықтары мен міндеттерін жақсы біледі.
3. Әкімшілік, азаматтық, еңбек, қылмыстық, отбасылық құқық негіздерін біледі.
4. Әртүрлі өмірлік оқиғаларды құқық нормаларына сәйкестігі тұрғысынан талдайды.

5. Распознает случаи нарушения правовых норм и наступления юридической ответственности.
6. Принимает решения и совершает иные юридические действия в соответствии с законом.
7. Соблюдает принципы законности и правопорядка.
Результат обучения: 4) Владеть навыками социальной и политической диагностики, социальных и политических технологий для формирования собственной жизненной позиции и самореализации в обществе.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в основных понятиях социологии и политологии.
2. Понимает современную политическую ситуацию в Республике Казахстан и мире.
3. Связывает теоретический материал с проблемами современности.
4. Анализирует различные социальные факты.
5. Владеет навыками политической культуры.
Результат обучения: 5) Применять основы экономических знаний в профессиональной деятельности для решения производственных ситуаций с позиции эффективности и рациональности.
Критерии оценки:
1. Владеет экономической терминологией, основами экономической культуры и речи.
2. Понимает сущность отношений собственности, понятий разгосударствления и приватизации.
3. Анализирует типы экономических систем, раскрывая их преимущества и недостатки.
4. Разбирается в организации общественного производства, свойствах товара.
5. Ориентируется в законодательстве РК, регламентирующем экономические права и обязанности граждан.
6. Понимает сущность рыночной экономики, ее особенности и характерные черты.
БК 5. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 05. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития чувства патриотизма и национального самосознания, понимания исторических событий, происходивших в истории Казахстана с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить хронологические границы и сущность основных исторических периодов развития Казахстана.
Результат обучения: 1) Анализировать основные изменения общественно-политической, социально-экономической, культурной жизни, внутренней и внешней политики, происходившие в истории Казахстана с древности до настоящего времени.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания хронологических рамок основных исторических событий, происходивших в истории Казахстана с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, системе кочевой цивилизации, развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Анализирует экономические и политические реформы независимого Казахстана и их результаты.

5. Құқықтық нормаларды бұзу және құқықтық жауапкершіліктің туындау фактілерін танып біледі.
6. Заңға сәйкес басқа да заңды іс-әрекеттер жасайды және шешеді.
7. Заңдылық және құқықтық тәртіп қағидаттарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Әлеуметтік-саяси диагностика, қоғамдық-саяси технологиялардың өз өмірлік жағдайын қалыптастыру және қоғамдағы өзін-өзі жүзеге асыру дағдыларын меңгеру.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Әлеуметтану және саясаттанудың негізгі түсініктерін біледі.
2. Қазақстан Республикасы мен әлемдегі қазіргі саяси жағдайды түсінеді.
3. Теориялық материалды заманауи мәселелермен байланыстырады.
4. Әртүрлі әлеуметтік фактілерді ажыратады.
5. Саяси мәдениет дағдыларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 5) Өндірістік жағдайларды тиімділік пен ұтымдылық тұрғысынан шешу үшін кәсіби қызметте экономикалық білім негіздерін қолдану.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Экономикалық терминологияны, экономикалық мәдениет және сөйлеу негіздерін меңгерді.
2. Меншік қатынастарының мәнін, мемлекет меншігінен алу және жекешелендіру тұжырымдамасын түсінеді.
3. Экономикалық жүйелердің түрлерін талдайды, олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтайды.
4. Әлеуметтік өнімді ұйымдастыруды, тауарлардың қасиеттерін түсінеді.
5. Азаматтардың экономикалық құқықтары мен міндеттерін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасын біледі.
6. Нарықтық экономиканың мәнін, оның ерекшеліктері мен сипаттамаларын түсінеді.
БҚ 5. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 05. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі Қазақстанның әлеуметтік-саяси, әлеуметтік-экономикалық, мәдени өміріндегі, ішкі және сыртқы саясатындағы негізгі өзгерістерді талдау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын ашып көрсетеді және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіз Қазақстанның экономикалық және саяси реформаларын және олардың нәтижелерін талдайды.

4. Ориентируется в содержании стратегических документов, определяющих задачи развития Республики Казахстан: Стратегия "Казахстан-2050", национальная идея "Мәнгіліқ Ел", План нации "100 конкретных шагов" и др.
5. Характеризует современное состояние социально-экономического и политического развития Республики Казахстан.
Профессиональные модули
Квалификация 1230001 3 – Техник-технолог
ПК 1. Вести работы масложирового производства с соблюдением техники безопасности, правил и норм охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности
ПМ 01. Безопасное ведение работ масложирового производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для безопасного ведения работ масложирового производства.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
требования законодательства Республики Казахстан и утвержденных отраслевых нормативных документов в сфере безопасности труда;
основные правила построения чертежей и схем;
химический состав и свойства основных компонентов сырья;
принципы стандартизации на предприятиях пищевой промышленности;
средства измерений;
эталоны величин;
основы метрологии;
основные понятия автоматизированной обработки информации;
базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ в области профессиональной деятельности.
При изучении модуля обучающиеся должны:
владеть техникой безопасности, правилами и нормами охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности;
обеспечивать безопасное ведение работ масложирового производства;
выполнять, читать и оформлять чертежи по профилю специальности;
определять физические и химические свойства жиров и масел;
применять основные положения стандартизации, сертификации и метрологии в профессиональной деятельности;
использовать технологии сбора, размещения, хранения, преобразования и передачи данных в профессионально ориентированных информационных системах;
применять различные виды программного обеспечения в профессиональной деятельности;
понимать структуру и производственную деятельность предприятия, ассортимент выпускаемой продукции, расположение цехов и технологического оборудования, систему контроля качества.
Результат обучения: 1) Владеть техникой
безопасности, правилами и нормами охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
Охрана труда
Черчение
Органическая
химия
Основы
стандартизации, сертификации
и метрологии
Информационные технологии в профессиональной деятельности
Ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Владеет системой стандартов безопасности труда, требованиями техники безопасности к производственным помещениям и рабочим местам.

4. Қазақстан Республикасының даму мақсаттарын айқындайтын "Қазақстан-2050" Стратегиясы, "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясы, "100 нақты қадам" Ұлт жоспары және т.б. стратегиялық құжаттардың мазмұнын жақсы біледі.
5. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық және саяси дамуының қазіргі жағдайын сипаттайды.
Кәсіптік модульдер
1230001 3 – Техник-технолог біліктілігі
КҚ 1. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік қағидалары мен нормаларын сақтай отырып, май өндіру жұмыстарын жүргізу
КМ 01. Май өндіру жұмыстарын қауіпсіз жүргізу
Бұл модуль май өндіру жұмыстарын қауіпсіз жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды:
еңбек қауіпсіздігі саласындағы Қазақстан Республикасы заңнамасының және салалық нормативтік құжаттардың талаптарын; сызбалар мен схемаларды
құрудың негізгі қағидаларын; шикізаттың негізгі компоненттерінің
химиялық құрамы мен қасиеттерін;
тамақ өнеркәсібі кәсіпорындарындағы стандарттау қағидаттарын;
өлшеу құралдарын;
шама эталондарын;
метрология негіздерін;
ақпаратты автоматтандырылған өңдеудің негізгі түсініктерін;
кәсіптік қызмет саласындағы базалық жүйелік бағдарламалық өнімдерін және қолданбалы бағдарламалар пакеттерін меңгеруі керек.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік қағидалары мен нормаларын меңгеру;
май өндіру жұмыстарын қауіпсіз жүргізуді қамтамасыз ету;
мамандық бейіні бойынша сызбаларды оқу және рәсімдеу; майлардың физикалық және химиялық қасиеттерін айқындау; кәсіптік қызметте стандарттаудың, сертификаттау мен метрологияның негізгі ережелерін қолдану;
кәсіптік бағдарланған ақпараттық жүйелерде деректерді жинау, орналастыру, сақтау, өзгерту және жіберу технологиясын пайдалану; кәсіптік қызметте әртүрлі бағдарламалық қамсыздандыру түрлерін қолдану;
кәсіпорынның құрылымын және өндірістік қызметін, шығарылатын өнімнің ассортиментін, цехтар мен технологиялық жабдықтың орналасуын, сапа бақылау жүйесін түсіну жүзеге асыруы керек
Оқыту нәтижесі: 1) Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік қағидалары мен нормаларын меңгеру.
Еңбекті қорғау
Сызу
Органикалық химия
Стандарттау, сертификаттау және метрология негіздері
Кәсіптік қызметте ақпараттық технологиялар
Танысу практикасы
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Еңбек қауiпсiздiгi стандарттарын, өндiрiстiк үй-жайлар мен жұмыс орындарына қойылатын қауiпсiздiк техникасы талаптарын меңгерді.

2. Владеет требованиями промышленной безопасности.
3. Понимает фактические или потенциальные последствия собственной деятельности (или бездействия) и их влияние на уровень безопасности труда.
4. Использует средства коллективной и индивидуальной защиты в соответствии с характером выполняемой профессиональной деятельности.
5. Вырабатывает и контролирует навыки, необходимые для достижения требуемого уровня безопасности труда.
6. Ориентируется в устройстве и принципах работы технических средств пожаротушения.
7. Понимает причины возникновения несчастных случаев и профессиональных заболеваний, ориентируется в опасных и вредных производственных факторах, характерных для отрасли.
8. Владеет информацией о пожароопасных и взрывоопасных факторах технологических процессов.
9. Обеспечивает безопасное ведение работ, соблюдая производственную дисциплину, технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
10. Оказывает доврачебную помощь пострадавшим при несчастных случаях.
Результат обучения: 2) Выполнять, читать и оформлять чертежи по профилю специальности.
Критерии оценки:
1. Понимает законы, методы и приемы проекционного черчения.
2. Руководствуется правилами выполнения и чтения конструкторской и технологической документации.
3. Выражает техническую мысль с помощью эскиза, чертежа, технического рисунка.
4. Владеет способами графического представления технологического оборудования и выполнения технологических схем.
5. Соблюдает требования стандартов Единой системы конструкторской документации (ЕСКД) и Единой системы технической документации (ЕСТД) к оформлению и составлению чертежей и схем.
6. Выполняет графические изображения технологического оборудования и технологических схем в ручной и компьютерной графике.
7. Читает технологические схемы машин и аппаратов пищевых производств и оформляет чертежи.
8. Оформляет проектно-конструкторскую, технологическую и другую техническую документацию в соответствии с действующей нормативно-технической базой и с использованием специальных прикладных программ (AutoCAD, Компас и др.).
Результат обучения: 3) Определять физические и химические свойства жиров и масел.
Критерии оценки:
1. Дает характеристику липидам.
2. Описывает виды и основные природные источники жиров и масел.
3. Понимает свойства жирных кислот.
4. Определяет химические изменения жиров и масел в процессе хранения.
5. Владеет методами исследования жиров и масел.
6. Проводит качественные и количественные анализы сырья и готовой продукции.

2. Өнеркәсіптік қауiпсiздiк талаптарын меңгерді.
3. Өз іс-әрекеттерінің (немесе әрекетсіздігінің) нақты немесе ықтимал салдарларын және олардың еңбек қауіпсіздігі деңгейіне әсерін түсінеді.
4. Орындалатын кәсіптік қызметтің сипатына сәйкес ұжымдық және жеке қорғану құралдарын пайдаланады..
5. Еңбекті қорғаудың қажетті деңгейін қамтамасыз ету үшін қажетті дағдыларды дамытады және бақылайды.
6. Техникалық өрт сөндіру құралдарының құрылымын және жұмыс істеу қағидатын жақсы біледі.
7. Жазатайым жағдайлар мен кәсіптік аурулардың себептерін түсінеді, салаға тән қауіпті және зиянды өндірістік факторларға назар аударады.
8. Технологиялық процестердің тұтанғыш және жарылғыш факторлары туралы ақпаратқа ие.
9. Өнеркәсіптік тәртіпті, қауіпсіздік техникасын, еңбек қорғау ережелерін, өндірістік гигиенаны және өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету ережелерін сақтауды қамтамасыз етеді.
10. Жазатайым оқиғалардан зардап шеккендерге алғашқы медициналық көмек көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Мамандық бейіні бойынша сызбаларды оқу және рәсімдеу
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Проекциялық сызудың заңдарын, әдістері мен тәсілдерін түсінеді.
2. Конструкторлық және технологиялық құжаттарды рәсімдеу және оқу ережесін басшылыққа алады..
3. Эскизді, сурет салуды, техникалық сызбаны қолданумен техникалық ойды білдіреді.
4. Технологиялық жабдықтарды графикалық ұсыну және технологиялық схемаларды іске асыру әдістерін меңгерді.
5. Сызбалар мен схемаларды рәсімдеу мен құрауға қойылатын Бірыңғай конструкторлық құжаттама жүйесі (БКҚЖ) және Бірыңғай техникалық құжаттама жүйесі (БТҚЖ) стандарттарының талаптарын сақтайды.
6. Қолмен және компьютерлік графикадағы технологиялық жабдықтардың және технологиялық сызбалардың графикалық суреттерін орындайды.
7. Тамақ өнiмдерiн өндiруге арналған машиналар мен қондырғылардың ағын схемаларын оқып, сызбалар жасайды.
8. Қолданыстағы нормативтік-техникалық базаға сәйкес және арнайы қолданбалы бағдарламалар (AutoCAD, Компас және т.б.) арқылы жобалық-конструкторлық, технологиялық және басқа да техникалық құжаттамаларды рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Майлардың физикалық және химиялық қасиеттерін айқындау
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Липидтерге сипаттама береді.
2. Майлардың түрлерін және негізгі табиғи көздерін сипаттайды.
3. Май қышқылдарының қасиеттерін түсінеді.
4. Сақтау барысында майлардың химиялық өзгерістерін айқындайды.
5. Майларды зерттеу әдістерін меңгерді.
6. Шикізат пен дайын өнімнің сапалық және сандық талдауларын жүргізеді.

7. Соблюдает правила проведения качественного и количественного анализа образцов.
Результат обучения: 4) Применять основные положения стандартизации, сертификации и метрологии в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает задачи стандартизации, ее экономическую эффективность; основные понятия метрологии и сертификации; основные положения систем общетехнических и организационно-методических стандартов; терминологию и единицы измерения величин в соответствии с действующими стандартами и международной системой единиц.
2. Владеет информацией о государственных отраслевых стандартах и технических условиях на сырье и готовую продукцию.
3. Соблюдает требования нормативных документов к технологическим процессам и выпускаемой продукции.
4. Использует в профессиональной деятельности документацию системы качества.
5. Определяет качество продукции и заполняет декларации о соответствии.
6. Приводит несистемные величины измерений в соответствие с действующими стандартами и международной системой единиц.
Результат обучения: 5) Применять базовые системные программные продукты и пакеты прикладных программ в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает функции и возможности использования информационных технологий в профессиональной деятельности.
2. Владеет методами и средствами сбора, обработки, хранения, передачи и накопления информации.
3. Апробирует базовые системные программные продукты в профессиональной деятельности.
4. Использует пакеты прикладных программ при ведении установленного учета и технической документации.
5. Применяет основные методы и приемы обеспечения информационной безопасности.
Результат обучения: 6) Понимать структуру и производственную деятельность предприятия, ассортимент выпускаемой продукции, расположение цехов и технологического оборудования, систему контроля качества.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в реальных условиях производства по специальности.
2. Соблюдает правила внутреннего трудового распорядка предприятия и правила безопасного передвижения по производственным территориям.
3. Составляет производственную характеристику предприятия.
4. Описывает организационно-правовую структуру предприятия, производственный профиль, ассортимент выпускаемой и реализуемой продукции, функции отделов.
ПК 2. Контролировать качество сырья и готовить его к производству
ПМ 02. Контроль качества сырья и подготовка его к производству
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контроля качества сырья и подготовки его к производству.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
виды масличного сырья;
методы хранения и первичной обработки масличного сырья;
требования к качеству сырья для производства растительных масел;
методы определения качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
виды брака полуфабрикатов и готовой продукции;
меры по предотвращению брака;
санитарные нормы и требования к состоянию помещений и оборудования для производства растительных масел;
физико-химические процессы, происходящие при производстве растительных масел;
методы и технику выполнения химических анализов;
схему микробиологического контроля производства;
виды, назначение, устройство и принципы работы технологического оборудования и контрольно-измерительных приборов.
При изучении модуля обучающиеся должны:
осуществлять механическую обработку сырья и полуфабрикатов масло семян;
осуществлять влаготепловую обработку мятки и жмыха;
проводить аналитические исследования при контроле сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
проводить микробиологические исследования и давать оценку полученным результатам;
обслуживать технологическое оборудование.
Результат обучения: 1) Осуществлять механическую обработку сырья и полуфабрикатов масло семян.
Технология
производства
растительных
масел
Химия пищевых производств Микробиология
Оборудование производства
Критерии оценки:

7. Үлгілердің сапалық және сандық талдауларын жүргізу қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіптік қызметте стандарттаудың, сертификаттау мен метрологияның негізгі ережелерін қолдану.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Стандарттаудың мақсаттарын, оның экономикалық тиімділігін; метрология мен сертификаттаудың негізгі ұғымдарын; жалпы техникалық және ұйымдастырушылық стандарттар жүйелерінің негізгі ережелерін; қолданыстағы стандарттарға және халықаралық бірліктер жүйесіне сәйкес терминологияны және өлшеу бірліктерін түсінеді.
2. Шикізат пен дайын өнімге арналған мемлекеттік салалық стандарттар мен техникалық шарттар туралы ақпаратты меңгерді.
3. Технологиялық процестер мен өнімдер үшін нормативтік құжаттардың талаптарын сақтайды.
4. Кәсіптік қызметте сапа жүйесінің құжаттамасын пайдаланады.
5. Өнімдердің сапасын анықтайды және сәйкестік декларациясын толтырады.
6. Жүйелік емес өлшеуіштерді ағымдағы стандарттарға және халықаралық бірліктер жүйесіне сәйкес реттейді.
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіптік қызметте базалық жүйелік бағдарламалық өнімдерді және қолданбалы бағдарламалар пакеттерін қолдану
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Кәсіптік қызметте ақпараттық технологияларды пайдалану функциялары мен мүмкіндіктерін түсінеді.
2. Ақпарат жинау, өңдеу, сақтау, беру және жинақтау әдістері мен құралдарын меңгерді.
3. Кәсіптік қызметте базалық-жүйелік бағдарламалық өнімдерді тексереді.
4. Белгіленген есеп және техникалық құжаттаманы жүргізу кезінде қолданбалы бағдарламалар пакетін пайдаланады.
5. Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің негізгі әдістері мен әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 6) Кәсіпорынның құрылымын және өндірістік қызметін, шығарылатын өнімнің ассортиментін, цехтар мен технологиялық жабдықтың орналасуын, сапа бақылау жүйесін түсіну
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Мамандық бойынша өндірістің нақты жағдайын біледі.
2. Кәсіпорынның ішкі еңбек тәртібі қағидаларын және өндірістік аймақтарда қауіпсіз жүру қағидаларын сақтайды.
3. Кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құрайды.
4. Кәсіпорынның ұйымдастыру-құқықтық құрылымын, өндіріс бейінін, өндірілген және сатылатын өнімдердің ассортиментін, бөлімнің функцияларын сипаттайды.
КҚ 2. Шикізат сапасын бақылау және оны өндіруге дайындау
КМ 02. Шикізат сапасын бақылау және оны өндіруге дайындау
Бұл модуль шикізат сапасын бақылауға және оны өндіруге дайындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: май шикізатының түрлері; май шикізатын сақтау және бастапқы өңдеу әдістері;
өсімдік майларын өндіруге арналған шикізаттың сапасына қойылатын талаптар; шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын айқындау әдістері;
жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің ақау түрлері; ақаудың алдын алу бойынша шаралар; өсімдік майларын өндіруге арналған үй-жайлардың және жабдықтың жай-күйіне қойылатын санитарлық нормалар мен талаптар; өсімдік майларын өндіру кезінде орын алатын физикалық-химиялық процестер; химиялық талдау жүргізу әдістері мен техникасы; өндірісті микробиологиялық бақылау схемасы; технологиялық жабдықтың және бақылау-өлшеу аспаптарының түрлері, мақсаты, құрылымы және жұмыс істеу қағидаты.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды жүзеге асыруы керек: шикізатты және жартылай өңделген майлы дақылдарды механикалық өңдеуді жүзеге асыру; майдаланған майлы дәндер мен жомды ылғал және жылумен өңдеуді жүзеге асыру;
шикізат, жартылай дайын өнімдерді және дайын өнімдерді бақылау бойынша талдамалы зерттеулер жүргізу; микробиологиялық зерттеулер жүргізу және алынған нәтижелерге баға беру; технологиялық жабдыққа қызмет көрсету
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізатты және жартылай өңделген майлы дақылдарды механикалық өңдеуді жүзеге асыру.
Өсімдік майларын өндіру технологиясы
Азық-түлік өндірісінің химиясы Микробиология
Өндіріс жабдығы
Бағалаудың өлшем-шарттары:

1. Дает характеристику маслосодержащему сырью и объясняет требования, предъявляемые к его качеству.
2. Описывает правила хранения и подготовки сырья к обработке.
3. Демонстрирует знания технологических операций процесса сушки.
4. Владеет методами лабораторного контроля качества помола.
5. Оценивает качество сырья и полуфабрикатов по органолептическим показателям.
6. Измеряет влажность сырья.
7. Проводит сушку сырья до заданных параметров и контролирует процесс.
8. Ведет процесс обрушивания семян.
9. Выполняет повторное обрушивание недоруша.
10. Ведет процесс измельчения семян, ядра, жмыха.
11. Определяет готовность продукта и его качество.
Результат обучения: 2) Осуществлять влаготепловую обработку мятки и жмыха.
Критерии оценки:
1. Описывает этапы влаготепловой обработки.
2. Владеет методами увлажнения капельной влагой или водяным паром.
3. Ориентируется в методах сушки.
4. Понимает режим приготовления мезги.
5. Ведет технологический процесс влаготепловой обработки мятки и жмыха в жаровнях и пропарочных шнеках.
6. Выбирает, регулирует и контролирует режимы влаготепловой обработки мятки и жмыха.
7. Ведет технологический процесс получения лепестка и крупки для экстракции.
8. Владеет методами органолептического определения качества и готовности мезги.
9. Определяет готовность полуфабрикатов и их качество.
Результат обучения: 3) Проводить аналитические исследования при контроле сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Применяет основные законы химии для решения задач в области профессиональной деятельности.
2. Использует свойства органических веществ, дисперсных и коллоидных систем для оптимизации технологических процессов.
3. Описывает уравнениями химических реакций процессы, лежащие в основе производства пищевых продуктов.
4. Проводит расчеты по химическим формулам и уравнениям реакции.
5. Использует лабораторную посуду и оборудование.
6. Выбирает метод и ход химического анализа, подбирает реактивы и оборудование.
7. Проводит качественные реакции на неорганические вещества и ионы, отдельные классы органических соединений.
8. Выполняет количественные расчеты состава вещества по результатам измерений.
9. Соблюдает правила техники безопасности при работе в химической лаборатории.
Результат обучения: 4) Проводить микробиологические исследования и давать оценку полученным результатам.
Критерии оценки:

1. Құрамында май бар шикізаттың сипаттамасын береді және оның сапасына қойылатын талаптарды түсіндіреді.
2. Шикізатты сақтау және қайта өңдеуге дайындау қағидаларын сипаттайды
3. Кептіру процесінің технологиялық операциялары туралы білімін көрсетеді.
4. Ұн тарту сапасын зертханалық бақылау әдістерін меңгерді.
5. Шикізат пен жартылай фабрикаттардың сапасын органолептикалық көрсеткіштер бойынша бағалайды.
6. Шикізаттың ылғалдылығын өлшейді.
7. Шикізатты көрсетілген параметрлерге дейін кептіреді және процесті бақылайды.
8. Дәндердің қауыздану процесін жүргізеді.
9. Қайта қауыздануды жүзеге асырады.
10. Дәндерді, ядроларды, жомды ұсақтау процесін жүргізеді.
11. Өнімнің дайындығы мен сапасын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Майдаланған майлы дәндер мен жомды ылғал және жылумен өңдеуді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Ылғал және жылумен өңдеу кезеңдерін сипаттайды.
2. Тамшыланған ылғалмен немесе су буымен ылғалдандыру әдістерін меңгерді.
3. Құрғату әдістерін жақсы біледі.
4. Мезганы дайындау режимін түсінеді.
5. Майдаланған майлы дәндер мен жомды мұржасыз темір пеште және буландыру иірмектерде ылғал және жылумен өңдеудің технологиялық процестерін меңгерді.
6. Майдаланған майлы дәндер мен жомды ылғал және жылумен өңдеу режимдерін таңдайды, реттейді және бақылайды.
7. Шығаруға арналған жапырақтарды және дәндерді алудың технологиялық үрдісін басқарады.
8. Мезганың сапасы және дайындығын органолептикалық айқындау әдістерін меңгерді.
9. Жартылай дайын өнімдердің дайындығы мен сапасын айқындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жартылай дайын өнімдерді және дайын өнімдерді бақылау бойынша талдамалы зерттеулер жүргізу
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Кәсіптік қызмет саласындағы проблемаларды шешу үшін химияның негізгі заңдарын қолданады.
2. Технологиялық процесстерді оңтайландыру үшін органикалық заттар, дисперсті және коллоидтық жүйелердің қасиеттерін пайдаланады.
3. Химиялық реакция теңдеулері арқылы тамақ өнімдерінің негізінде жатқан процестерді сипаттайды.
4. Химиялық формулалар мен реакция теңдеулері арқылы есептеулер жүргізеді.
5. Зертханалық ыдыс пен жабдықты пайдаланады.
6. Химиялық талдау әдісі мен курсын таңдайды, реагенттер мен жабдықты таңдайды.
7. Бейорганикалық заттар мен иондарға, органикалық қосылыстардың жекелеген сыныптарына сапалы реакциялар жүргізеді.
8. Өлшем нәтижелері бойынша заттың құрамын сандық есептеулерді жүзеге асырады.
9. Химиялық зертханада жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Микробиологиялық зерттеулер жүргізу және алынған нәтижелерге баға беру
Бағалаудың өлшем-шарттары:

1. Понимает классификацию микроорганизмов.
2. Раскрывает морфологию и физиологию основных групп микроорганизмов.
3. Характеризует микрофлору почвы, воды и воздуха.
4. Раскрывает особенности сапрофитных и патогенных микроорганизмов.
5. Классифицирует основные пищевые инфекции и пищевые отравления.
6. Характеризует возможные источники микробиологического загрязнения в пищевом производстве.
7. Владеет методами предотвращения порчи сырья и готовой продукции.
8. Понимает схему микробиологического контроля.
9. Работает с лабораторным оборудованием.
10. Определяет основные группы микроорганизмов.
11. Соблюдает санитарно-технологические требования к помещениям, оборудованию, инвентарю, одежде.
12. Владеет правилами личной гигиены работников пищевых производств.
13. Проводит санитарную обработку оборудования и инвентаря.
14. Соблюдает правила проведения дезинфекции, дезинсекции, дератизации.
15. Осуществляет микробиологический контроль пищевого производства.
Результат обучения: 5) Обеспечивать работоспособность и безопасную эксплуатацию технологического оборудования.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует знания видов, назначения, устройства и принципов работы технологического оборудования для механической обработки сырья и полуфабрикатов масло семян, влаготепловой обработки мятки и жмыха, вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов.
2. Анализирует качественные и количественные показатели режима работы основного технологического оборудования.
3. Распознает типичные неисправности оборудования, понимает причины возникновения, владеет способами их устранения.
4. Понимает результат влияния неисправностей оборудования на ход технологического процесса и качество продукции.
5. Устраняет мелкие неисправности в работе технологического оборудования.
6. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации и обслуживании технологического оборудования для механической обработки сырья и полуфабрикатов масло семян, влаготепловой обработки мятки и жмыха, вспомогательного оборудования, контрольно-измерительных приборов.
ПК 3. Организовывать и вести технологические процессы производства растительных масел
ПМ 03. Организация и ведение технологических процессов производства растительных масел
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и ведения технологических процессов производства растительных масел.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
последовательность и режимы проведения технологических операций и процессов;
нормы и требования к объектам контроля;
прессовый и экстракционный способы извлечения масла из масличного сырья;
способы рафинации и дезодорации масла;
технологии производства сопутствующей продукции из отходов производства растительных масел;
меры по утилизации отходов и очистке сточных вод производства растительных масел;
назначение, устройство и принципы работы оборудования для производства растительных масел и контрольно-измерительных приборов;
режимы работы технологического оборудования;
виды и причины неисправностей, методы их устранения;
физико-химическую сущность основных и специфических процессов пищевых производств;
устройство и методы расчета современных аппаратов, предназначенных для проведения технологических процессов пищевых производств.
При изучении модуля обучающиеся должны:
устанавливать, вести и контролировать режимы технологических процессов производства растительных масел;
предотвращать сбои технологических режимов и параметров производства;
обеспечивать работоспособность и безопасную эксплуатацию технологического оборудования для производства растительных масел;
читать технологические схемы машин и аппаратов пищевых производств;
определять характеристики основных процессов пищевых производств;
проводить расчеты процессов и аппаратов пищевых производств.
Результат обучения: 1) Устанавливать, вести и контролировать режимы технологических процессов производства растительных масел.
Технология
производства
растительных
масел
Оборудование производства Процессы и
аппараты пищевых производств
Технологическая практика
Критерии оценки:

1. Микроорганизмдердің жіктелуін түсінеді.
2. Микроорганизмдердің негізгі топтарының морфологиясы мен физиологиясын ашады.
3. Топырақтың, судың және ауаның микрофлорасын сипаттайды.
4. Сапрофиттік және патогендік микроорганизмдердің ерекшеліктерін анықтайды.
5. Азық-түлікпен ауыратын инфекциялар мен тамақтан улануды жіктейді.
6. Тамақ өнімдерінде микробиологиялық ластанудың ықтимал көздерін сипаттайды.
7. Шикізат пен дайын өнімді бұзуға жол бермеу әдістерін меңгерді.
8. Микробиологиялық бақылау схемасын түсінеді.
9. Зертханалық жабдықпен жұмыс істейді.
10. Микроорганизмдердің негізгі топтарын анықтайды.
11. Үй-жайларға, жабдықтарға, түгендеуге, киімге арналған санитарлық-технологиялық талаптарды сақтайды.
12. Тамақ өндірісі қызметкерлерінің жеке гигиенасы қағидаларын меңгерді.
13. Жабдық пен құрал-сайманға санитарлық өңдеу жүргізеді.
14. Дезинфекция, дезинсекция, дератизация жүргізу қағидаларын сақтайды.
15. Тамақ өндірісін микробиологиялық бақылауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 5) Технологиялық жабдықтың жұмыс қабілетін және қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Майлы дақылдардың шикізат пен жартылай фабрикаттарын механикалық өңдеуге арналған технологиялық жабдықтың түрлерін, мақсаттарын, құрылғыларын және принциптерін білу, шұңқыр мен майлы тортты ылғал-термиялық өңдеу, қосалқы жабдықтар, аспаптар.
2. Негізгі технологиялық жабдықтың жұмыс режимінің сапалық және сандық көрсеткіштерін талдайды.
3. Жабдықтың үлгілік ақаулықтарын анықтайды, туындау себептерін түсінеді, оларды жою әдістерін меңгерді.
4. Аппараттық ақаулардың технологиялық ағынға және өнім сапасына әсерін түсінеді.
5. Технологиялық жабдықты пайдалану кезінде кішігірім ақауларды жояды.
6. Шикізатты және майлы дақылдардың жартылай фабрикаттарын механикалық өңдеуге арналған технологиялық жабдықты пайдалану және техникалық қызмет көрсетудегі қауіпсіздік ережелеріне, шымтезектер мен тортты ылғал-термиялық өңдеуге, қосалқы жабдықтарға, аспаптарға.
КҚ 3. Өсімдік майларын өндірудің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу
КМ 03. Өсімдік майларын өндіру процестерін ұйымдастыру және жүргізу
Бұл модуль өсімдік майларын өндірудің технологиялық процестерін ұйымдастыруға және жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек:
технологиялық операциялар мен процестердің реті мен режимдері;
бақылау объектілеріне қойылатын нормалар мен талаптар; майлы дақылдардың майын алу үшін баспа және экстракциялық әдістер;
майларды тазарту және дезодорациялау әдістері;
өсімдік майының өндіріс қалдықтарынан байланысты өнімдерді өндіру технологиясы;
өсімдік майларын өндіретін қалдықтарды басқару және сарқынды суларды тазарту жөніндегі шаралар;
өсімдік майы мен құрал-саймандарды өндіруге арналған жабдықтың мақсаты, жобалау және жұмыс принциптері;
технологиялық жабдықтардың жұмыс режимдері;
ақаулардың түрлері мен себептері, оларды жою әдістері;
тамақ өнімдерінің негізгі және нақты процестерінің физика-химиялық сипаты;
тамақ өнімдерінің технологиялық үрдістері үшін қазіргі заманғы аспаптарды есептеу әдістері мен құрылғылары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды жүзеге асыруы керек: өсімдік майларын өндірудің технологиялық процестерінің режимдерін белгілеу, жүргізу және бақылау;
технологиялық режимдер мен өндіріс параметрлерінің істен шығуын болдырмау;
өсімдік майларын өндіру үшін технологиялық жабдықтардың жұмысының қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
тамақ өнiмдерiн өндiруге арналған машиналар мен аппараттардың ағымдық сызбаларын оқу;
тамақ өндірісінің негізгі процестерінің сипаттамаларын анықтау;
тамақ өнiмдерiн өндiруге арналған процестер мен қондырғыларды есептеудi жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 1) Өсімдік майларын өндірудің технологиялық процестерінің режимдерін белгілеу, жүргізу және бақылау.
Өсімдік майларын өндіру технологиясы
Өндіріс жабдығы
Азық-түлік өндірісінің процестері мен аппараттары
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшем-шарттары:

1. Понимает сущность технологических процессов производства растительных масел, требования к условиям проведения технологических операций.
2. Ориентируется в ассортименте продукции растительных масел.
3. Владеет требованиями, предъявляемыми к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
4. Владеет нормами выхода продуктов и готовой продукции.
5. Выполняет технологические расчеты.
6. Ведет технологический процесс отжима масла из мезги (форпрессование) и жмыха (экспеллирование).
7. Ведет технологические процессы рафинации масла физическими и химическими методами.
8. Проводит непрерывную рафинацию масла.
9. Ведет процесс дезодорации и отбеливания масла.
10. Ведет учет сырья и готовой продукции.
11. Определяет точки контроля и показатели качества полуфабрикатов и готовой продукции.
12. Осуществляет отбор проб.
13. Определяет химическим способом и органолептическими методами готовность полуфабрикатов и качество готовой продукции.
14. Контролирует качество полуфабрикатов и готовой продукции по органолептическим показателям и при помощи контрольно-измерительных приборов.
15. Пользуется нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
16. Выявляет брак, определяет и устраняет причины его возникновения.
17. Владеет технологиями производства сопутствующей продукции из отходов производства растительных масел.
18. Соблюдает санитарные нормы и требования к таре, производственному оборудованию и другим объектам контроля.
19. Владеет различными способами фасовки и упаковки готовой продукции.
Результат обучения: 2) Обеспечивать работоспособность и безопасную эксплуатацию технологического оборудования для производства растительных масел.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение, принцип действия, область применения и правила эксплуатации технологического оборудования и производственных линий для производства растительных масел.
2. Осуществляет расчет нагрузки на оборудование.
3. Анализирует качественные и количественные показатели режима работы основного технологического оборудования.
4. Ориентируется в типовых системах автоматического регулирования технологических процессов.
5. Проводит техническое обслуживание и наладку технологического оборудования.
6. Обеспечивает соблюдение режимов работы технологического оборудования по производству растительных масел.
7. Характеризует виды и причины неисправностей в работе технологического оборудования.
8. Выявляет и устраняет мелкие неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
9. Соблюдает правила безопасной эксплуатации технологического оборудования и производственных линий.
Результат обучения: 3) Рассчитывать характеристики и параметры машин и аппаратов для проведения основных процессов пищевых производств.
Критерии оценки:

1. Өсімдік майы өндірісінің технологиялық процестерінің мәнін, технологиялық операциялар шарттарына қойылатын талаптарды түсінеді.
2. Өсімдік майлары өнімінің ассортиментін жақсы біледі.
3. Шикізат, жартылай дайын өнім және дайын өнім сапасына қойылатын талаптарды меңгерді.
4. Өнімнің және дайын өнімнің шығу нормаларын меңгерді.
5. Технологиялық есептеулер жүргізеді.
6. Мезгадан (форсығымдау) және жомнан (экспеллирлеу) май сығудың технологиялық процесін жүргізеді.
7. Физикалық және химиялық әдістермен майды рафинадтаудың технологиялық процесін жүргізеді.
8. Майды үздіксіз рафинадтайды.
9. Майды ағарту және дезодорациялау процесін жүргізеді.
10. Шикізат пен дайын өнімді есепке алады.
11. Жартылай дайын өнімдер мен дайын өнімнің бақылау нүктелерін және сапа көрсеткіштерін анықтайды.
12. Сынамаларды іріктейді.
13. Химиялық және органолептикалық әдістермен жартылай дайын өнімдердің дайындығын және дайын өнімнің сапасын анықтайды.
14. Органолептикалық көрсеткіштер бойынша және бақылау-өлшеу аспаптары арқылы жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын бақылайды.
15. Өнімнің шығарылуын реттейтін нормативтік құжаттарды пайдаланады.
16. Ақауды анықтайды, оның пайда болу себептерін айқындайды және жояды.
17. Өсімдік майын өндіретін қалдықтардан ілеспе өнімдерді өндіру технологияларын меңгерді.
18. Ыдысқа, өндірістік жабдыққа және басқа да бақылау объектілеріне қойылатын санитарлық нормалар мен талаптарды сақтайды.
19. Дайын өнімді тоғанақтау мен ораудың әртүрлі әдістерін меңгерді
Оқыту нәтижесі: 2) Өсімдік майларын өндіру үшін технологиялық жабдықтардың жұмыс қабілетін және қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Өсімдік майларын өндірудің технологиялық жабдықтары мен өндірістік желілерін пайдаланудың мақсатын, қағидатын, жұмыс істеу қағидасын және қолдану қағидаларын түсінеді.
2. Жабдықтағы жүктемені есептейді.
3. Негізгі технологиялық жабдықтың жұмыс режимінің сапалық және сандық көрсеткіштерін талдайды.
4. Технологиялық процестерді автоматтандырылған басқарудың үлгілік жүйелерін біледі.
5. Технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді жүзеге асырады.
6. Өсімдік майларын өндіру бойынша технологиялық жабдықтардың жұмыс режимдерін сақтауды қамтамасыз етеді.
7. Технологиялық жабдықтардың жұмысында кемшіліктердің түрлері мен себептерін сипаттайды.
8. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысында кішігірім ақауларды анықтайды және жояды.
9. Технологиялық жабдықтарды және өндірістік желілерді қауіпсіз пайдалану қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Тамақ өнімдерін өндірудің негізгі процестері үшін машиналар мен аппараттардың сипаттамалары мен параметрлерін есептеу
Бағалаудың өлшем-шарттары:

1. Ориентируется в классификации основных процессов пищевых производств, машин и аппаратов, принципах моделирования процессов и аппаратов, способах проведения основных технологических процессов.
2. Владеет методами и средствами теоретического и экспериментального исследований технологических процессов.
3. Определяет характеристики основных процессов пищевых производств.
4. Дает определение основным характеристикам сырья и готовой продукции.
5. Проводит расчеты процессов и аппаратов пищевых производств.
ПК 4. Организовывать и вести технологические процессы производства модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции
ПМ 04. Организация и ведение технологических процессов производства модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и ведения технологических процессов производства модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
виды жирового сырья;
физические и химические показатели состава и качества жиров;
особенности цис- и трансизомеров;
характеристику отдельных видов жиров промышленного назначения;
классификацию специальных жиров-заменителей традиционного сырья;
ассортимент и технологию производства олеопродуктов;
технологию производства переэтерифицированных жиров;
технологию производства гидрогенизированных жиров;
технологию фракционирования жиров;
требования к качеству сырья и готовой продукции: модифицированных жиров, маргарина, майонеза;
методы определения качества;
виды брака готовой продукции и меры по его предотвращению;
химизм процессов переэтерификации и гидрогенизации жиров;
физико-химические процессы, происходящие при переработке жирового сырья;
последовательность и режимы проведения технологических операций и процессов;
нормы и требования к объектам контроля;
меры по утилизации отходов и очистке сточных вод производства модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции;
назначение, устройство и принципы работы оборудования для производства модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции;
режимы работы технологического оборудования;
виды и причины неисправностей, методы их устранения;
методы автоматического регулирования и управления производственными процессами.
При изучении модуля обучающиеся должны:
устанавливать, вести и контролировать режимы технологических процессов производства модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции;
предотвращать сбои технологических режимов и параметров производства;
обеспечивать работоспособность и безопасную эксплуатацию технологического оборудования для производства модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции;
использовать в производственной деятельности средства механизации и автоматизации технологических процессов.
Результат обучения: 1) Устанавливать, вести и контролировать режимы технологических процессов производства модифицированных жиров.
Технология производства модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции Оборудование производства
Автоматизация технологических процессов
Технологическая практика
Критерии оценки:

1. Тамақ өндірісінің, машиналар мен аппараттардың негізгі процестерінің жіктелуін, үлгілеу процестері мен құрылғыларының қағидаттарын, негізгі технологиялық процестерді жүргізу әдістерін біледі.
2. Технологиялық процестердің теориялық және тәжірибелік зерттеулерінің әдістері мен құралдарын меңгерді.
3. Тамақ өнімдерінің негізгі процестерінің сипаттамаларын анықтайды.
4. Шикізат пен дайын өнімнің негізгі сипаттамаларына анықтама береді.
5. Тамақ өнімдерін өндіру процестерін және құрылғыларын есептейді.
КҚ 4. Түрленген майларды, маргарин және майонез өнімдерін өндірудің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу
КМ 04. Түрленген майларды, маргарин және майонез өнімдерін өндірудің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу
Бұл модуль түрленген майларды, маргарин және майонез өнімдерін өндірудің технологиялық процестерін ұйымдастыруға және жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: май шикізатының түрлері; майдың құрамы мен сапасының физикалық және химиялық көрсеткіштері;
цис- және трансизомерлердің ерекшеліктері;
өнеркәсіп майларының жекелеген түрлерінің сипаттамасы;
дәстүрлі шикізатқа арналған арнайы майлар алмастырғыштарды жіктеу;
олеоөнімдердің ассортименті және өндіру технологиясы; трансестеризирленген майлар өндіру технологиясы;гидрогенді майларды өндіру технологиясы;
майлы фракциялау технологиясы;
шикізат пен дайын өнімнің сапасына қойылатын талаптар: түрленген май, маргарин, майонез;
сапаны анықтау әдістері;
дайын өнімдегі ақаулар түрлері және оларды болдырмау шаралары;
майларды переэтерификациалау және гидрогенизациялау химиясы;
май шикізатын өңдеу кезінде пайда болатын физикалық және химиялық процестер;
дәйектілігі технологиялық операциялар мен процестердің режимдері;
нормалар мен талаптар бақылау объектілеріне;
қалдықтарды кәдеге жарату және сарқынды суларды тазарту жөніндегі шаралар, түрленген майлар, маргариндер және майонез өнімдері;
түрленген майлар, маргарин және майонез өнiмдерiн өндiруге арналған жабдықтың мақсаты, конструкциясы мен принциптерi;
технологиялық жабдықтардың жұмыс режимдері;
ақаулардың түрлері мен себептері, оларды жою әдістері;
автоматты басқару әдістері және технологиялық бақылау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды жүзеге асыруы керек:
түрленген майларды, маргарин және майонез өнімдерін өндірудің технологиялық процестерінің режимдерін белгілеу, жүргізу және бақылау;
технологиялық режимдер мен өндірістік параметрлердің бұзылуын болдырмау;
түрленген майларды, маргаринді және майонез өнiмдерiн өндiруге арналған технологиялық жабдықтың жұмыс iстелуiн және қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету;
технологиялық үрдістерді механикаландыру және автоматтандыру құралдарын өндіруде қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Түрленген майларды өндірудің технологиялық процестерінің режимдерін белгілеу, жүргізу және бақылау
Түрленген майларды, маргарин және майонез өнімдерін өндіру технологиясы
Өндіріс жабдығы
Технологиялық процестерді автоматтандыру
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшем-шарттары:

1. Понимает физико-химические основы и сущность технологических процессов производства модифицированных жиров, требования к условиям проведения технологических операций.
2. Ориентируется в ассортименте и рецептуре продукции.
3. Владеет требованиями, предъявляемыми к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
4. Владеет нормами выхода полуфабрикатов и готовой продукции.
5. Выполняет технологические расчеты.
6. Ведет учет сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
7. Определяет точки контроля и показатели качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
8. Дозирует компоненты жиров для смешивания в соответствии с рецептурой.
9. Устанавливает режимы проведения технологических операций и процессов по переработке жирового сырья и производству модифицированных жиров, подлежащих технологическому контролю и регулированию.
10. Осуществляет отбор проб.
11. Контролирует качество полуфабрикатов и готовой продукции по органолептическим показателям и при помощи контрольно-измерительных приборов.
12. Пользуется нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
13. Выявляет брак, определяет и устраняет причины его возникновения.
14. Соблюдает санитарные нормы и требования к таре, производственному оборудованию и другим объектам контроля.
15. Владеет различными способами фасовки и упаковки готовой продукции.
16. Ведет установленную учетно-отчетную документацию.
Результат обучения: 2) Устанавливать, вести и контролировать режимы технологических процессов производства маргариновой и майонезной продукции.
Критерии оценки:
1. Понимает физико-химические основы и сущность технологических процессов производства маргариновой и майонезной продукции, требования к условиям проведения технологических операций.
2. Ориентируется в ассортименте и рецептуре маргариновой и майонезной продукции.
3. Владеет требованиями, предъявляемыми к качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
4. Владеет нормами выхода полуфабрикатов и готовой продукции.
5. Выполняет технологические расчеты.
6. Ведет учет сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
7. Определяет точки контроля и показатели качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
8. Дозирует компоненты маргарина и майонеза для смешивания в соответствии с рецептурой, подает их на охлаждение.
9. Устанавливает режимы проведения технологических операций и процессов по производству маргариновой и майонезной продукции, подлежащих технологическому контролю и регулированию.
10. Осуществляет отбор проб.
11. Контролирует качество полуфабрикатов и готовой продукции по органолептическим показателям и при помощи контрольно-измерительных приборов.

1. Түрленген майлар өндірісінің технологиялық процестерінің физикалық-химиялық принциптері мен мәнін, технологиялық операциялардың талаптары бойынша талаптарды түсінеді.
2. Өнімнің ассортименті мен рецептурасын біледі.
3. Шикізат, жартылай дайын өнімдер және дайын өнім сапасына қойылатын талаптарды меңгерді.
4. Жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің шығу нормаларын меңгерді.
5. Технологиялық есептеулер жүргізеді.
6. Шикізатты, жартылай дайын өнімдерді және дайын өнімді есепке алады.
7. Шикізаттың, жартылай дайын өнімдер мен дайын өнімнің бақылау нүктелерін және сапа көрсеткіштерін анықтайды.
8. Май компоненттерін араластыруды рецептураға сәйкес мөлшерлейді.
9. Майлы шикізатты өңдеуге және технологиялық бақылау мен реттеуді ескере отырып, түрленген майлар өндірісіне арналған технологиялық операциялар мен процестердің режимдерін белгілейді.
10. Сынамаларды іріктеуді жүзеге асырады.
11. Органолептикалық көрсеткіштер бойынша және бақылау-өлшеу аспаптары арқылы жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын бақылайды.
12. Өнімнің шығарылуын реттейтін нормативтік құжаттарды пайдаланады.
13. Ақауды анықтайды, оның пайда болу себептерін айқындайды және жояды.
14. Ыдысқа, өндірістік жабдыққа және басқа да бақылау объектілеріне қойылатын санитарлық нормалар мен талаптарды сақтайды.
15. Дайын өнімді тоғанақтау мен ораудың әртүрлі әдістерін меңгерді.
16. Белгіленген есепке алу-есеп құжаттамасын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Маргарин және майонез өнімдерін өндірудің технологиялық процестерінің режимдерін белгілеу, жүргізу және бақылау
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Маргарин мен майонез өнiмдерiнiң технологиялық процестерiнiң физикалық-химиялық негiздерi мен мәнiн, технологиялық операциялардың талаптарын түсінеді.
2. Маргарин мен майонез өнiмдерiнiң ассортименті мен рецептурасын біледі.
3. Шикізат, жартылай дайын өнімдер және дайын өнім сапасына қойылатын талаптарды меңгерді.
4. Жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің шығу нормаларын меңгерді.
5. Технологиялық есептеулер жүргізеді.
6. Шикізатты, жартылай дайын өнімдерді және дайын өнімді есепке алады.
7. Шикізаттың, жартылай дайын өнімдер мен дайын өнімнің бақылау нүктелерін және сапа көрсеткіштерін анықтайды.
8. Маргарин мен майонез компоненттерін араластыруды рецептураға сәйкес мөлшерлейді, оларды салқындатуға береді.
9. Технологиялық операцияларды және процестерді технологиялық бақылау мен реттеуге жататын маргаринді және майонез өнімдерін өндірудің тәсілдерін белгілейді.
10. Сынамаларды іріктеуді жүзеге асырады.
11. Органолептикалық көрсеткіштер бойынша және бақылау-өлшеу аспаптары арқылы жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын бақылайды.

12. Пользуется нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
13. Выявляет брак, определяет и устраняет причины его возникновения.
14. Соблюдает санитарные нормы и требования к таре, производственному оборудованию и другим объектам контроля.
15. Владеет различными способами фасовки и упаковки готовой продукции.
16. Ведет установленную учетно-отчетную документацию.
Результат обучения: 3) Обеспечивать работоспособность и безопасную эксплуатацию технологического оборудования для производства модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение, принцип действия, область применения и правила эксплуатации технологического оборудования и производственных линий для производства модифицированных жиров, маргариновой и майонезной продукции.
2. Осуществляет расчет нагрузки на оборудование.
3. Анализирует качественные и количественные показатели режима работы основного технологического оборудования.
4. Ориентируется в типовых системах автоматического регулирования технологических процессов.
5. Проводит техническое обслуживание и наладку технологического оборудования.
6. Обеспечивает соблюдение режимов работы технологического оборудования.
7. Характеризует виды и причины неисправностей в работе технологического оборудования.
8. Выявляет и устраняет мелкие неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
9. Соблюдает правила безопасной эксплуатации технологического оборудования и производственных линий.
Результат обучения: 4) Использовать в производственной деятельности средства механизации и автоматизации технологических процессов.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в задачах автоматизации масложирового производства.
2. Понимает принципы автоматизации производства пара и процессов водоснабжения, холодоснабжения и кондиционирования воздуха в масложировом производстве.
3. Владеет основными сведениями об измерениях и измерительных приборах.
4. Обосновывает выбор методов измерений технологических параметров, принципы действия и особенности применения средств измерений.
5. Демонстрирует знания методов автоматического регулирования и управления производственными процессами.
6. Контролирует процессы автоматического регулирования масложирового производства.
7. Ориентируется в основных видах электрических, электронных, пневматических, гидравлических и комбинированных устройств, в т.ч. датчиков и исполнительных механизмов, интерфейсных, микропроцессорных и компьютерных устройств, области их применения.
8. Пользуется автоматическими регуляторами и исполнительными механизмами.

12. Өнімнің шығарылуын реттейтін нормативтік құжаттарды пайдаланады.
13. Ақауды анықтайды, оның пайда болу себептерін айқындайды және жояды.
14. Ыдысқа, өндірістік жабдыққа және басқа да бақылау объектілеріне қойылатын санитарлық нормалар мен талаптарды сақтайды.
15. Дайын өнімді тоғанақтау мен ораудың әртүрлі әдістерін меңгерді.
16. Белгіленген есепке алу-есеп құжаттамасын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Түрленген майларды, маргаринді және майонез өнiмдерiн өндiруге арналған технологиялық жабдықтың жұмыс iстелуiн және қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Түрленген майларды, маргаринді және майонез өнiмдерiн өндірудің технологиялық жабдықтары мен өндірістік желілерін пайдаланудың мақсатын, қағидатын, жұмыс істеу қағидасын және қолдану қағидаларын түсінеді.
2. Жабдықтағы жүктемені есептейді.
3. Негізгі технологиялық жабдықтың жұмыс режимінің сапалық және сандық көрсеткіштерін талдайды.
4. Технологиялық процестерді автоматтандырылған басқарудың үлгілік жүйелерін біледі.
5. Технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді жүзеге асырады.
6. Технологиялық жабдықтың жұмыс режимдерін сақтауды қамтамасыз етеді.
7. Технологиялық жабдықтардың жұмысында кемшіліктердің түрлері мен себептерін сипаттайды.
8. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысында кішігірім ақауларды анықтайды және жояды.
9. Технологиялық жабдықтарды және өндірістік желілерді қауіпсіз пайдалану қағидаларын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Өндірістік қызметте технологиялық процестерді механикаландыру және автоматтандыру құралдарын пайдалану
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Май өндірісін автоматтандыру міндеттерін біледі.
2. Май өндірісінде бумен өндіру және сумен жабдықтау, тоңазыту және ауа баптау процестерін автоматтандыру қағидаттарын түсінеді.
3. Өлшемдер және өлшеу аспаптары туралы негізгі мәліметтерді меңгерді.
4. Өлшеу құралдарын пайдаланудың технологиялық параметрлерін, жұмыс қағидаларын және өлшемдерін өлшеу әдістерін таңдауды негіздейді.
5. Өндірістік процестерді автоматты реттеу және басқару әдістері туралы білімін көрсетеді.
6. Май өндірісін автоматты реттеу процестерін бақылайды.
7. Электротехникалық, электронды, пневматикалық, гидравликалық және құрама құрылғылардың негізгі түрлерін, оның ішінде сенсорлар мен жетектер, интерфейс, микропроцессорлық және компьютерлік құрылғылар, олардың қолданылу саласын біледі.
8. Автоматты реттеуіштер мен орындау механизмдерін пайдаланады.

9. Регулирует проведение химических и гидравлических процессов на предприятиях масложирового производства.
10. Производит настройку систем автоматизации.
ПК 5. Организовывать и вести технологические процессы производства глицерина и жирных кислот
ПМ 05. Организация и ведение технологических процессов производства глицерина и жирных кислот
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и ведения технологических процессов производства глицерина и жирных кислот.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
виды, состав и свойства жирных кислот и глицерина;
высокомолекулярные жирные спирты и воски, сложные липиды, белки, сопутствующие вещества и примеси;
требования к качеству сырья и готовой продукции: глицерина и жирных кислот;
методы определения качества;
химизм процесса расщепления жиров;
требования к проведению технологических операций и процессов производства глицерина и жирных кислот;
меры по утилизации отходов и очистке сточных вод производства глицерина и жирных кислот;
назначение, устройство и принципы работы оборудования для производства глицерина и жирных кислот;
режимы работы технологического оборудования;
виды и причины неисправностей, методы их устранения.
При изучении модуля обучающиеся должны:
устанавливать, вести и контролировать режимы технологических процессов производства глицерина и жирных кислот;
обеспечивать работоспособность и безопасную эксплуатацию технологического оборудования для производства глицерина и жирных кислот.
Результат обучения: 1) Устанавливать, вести и контролировать режимы технологических процессов производства глицерина и жирных кислот.
Технология производства глицерина и жирных кислот
Оборудование производства
Критерии оценки:
1. Понимает сущность технологических процессов производства глицерина и жирных кислот, требования к условиям проведения технологических операций.
2. Владеет требованиями, предъявляемыми к качеству сырья и готовой продукции.
3. Владеет нормами выхода продуктов и готовой продукции.
4. Выполняет конструктивные и технологические расчеты.
5. Определяет точки контроля и показатели качества сырья и готовой продукции.
6. Устанавливает режимы проведения технологических операций и процессов по производству глицерина и жирных кислот, подлежащих технологическому контролю и регулированию.
7. Осуществляет отбор проб.
8. Контролирует качество сырья и готовой продукции по органолептическим показателям и при помощи контрольно-измерительных приборов.

9. Май өндірісінде химиялық және гидравликалық процестерді жүргізуді реттейді.
10. Автоматтандыру жүйелерін баптауды жүзеге асырады.
КҚ 5. Глицерин және май қышқылдарын өндірудің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу
КМ 05. Глицерин және май қышқылдарын өндірудің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу
Бұл модуль глицерин және май қышқылдарын өндірудің технологиялық процестерін ұйымдастыруға және жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек:
май қышқылдарының және глицериннің түрлері, құрамы мен қасиеттері;
жоғары молекулалы массалық майлы спирттер мен балауыздар, күрделі липидтер, ақуыздар, ілеспе заттар мен қоспалар;
шикізат пен дайын өнім сапасына қойылатын талаптар: глицерин және май қышқылдары;
сапаны айқындау әдістері;
майдың ыдырау процесінің химиясы;
глицерин мен май қышқылдарының өндірісі үшін технологиялық операциялар мен процестерге қойылатын талаптар; глицерин мен майлы қышқылдарды өндіру қалдықтарын пайдаға асыру және ағынды суларды тазарту бойынша шаралар;
глицерин мен май қышқылдарын өндіруге арналған жабдықты пайдаланудың мақсаты, құрылғысы мен қағидаттары;
технологиялық жабдықтардың жұмыс режимдері; ақаулардың түрлері мен себептері, оларды жою әдістері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды жүзеге асыруы керек:
глицерин мен май қышқылдарын өндірудің технологиялық процестерінің режимдерін белгілеу, жүргізу және бақылау;
глицерин мен май қышқылдарын өндіруге арналған технологиялық жабдықтың жұмыс қабілетін және қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету.
Оқыту нәтижесі: 1) Глицерин мен май қышқылдарын өндірудің технологиялық процестерінің режимдерін белгілеу, жүргізу және бақылау
Глицерин және май қышқылдарын өндіру технологиясы
Өндіріс жабдығы
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Глицерин мен майлы қышқылдарды өндірудің технологиялық процестерінің мәнін, технологиялық операциялардың талаптарын түсінеді.
2. Шикізат пен дайын өнім сапасына қойылатын талаптарды меңгерді.
3. Жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің шығу нормаларын меңгерді.
4. Конструктивті және технологиялық есептеулер жүргізеді.
5. Шикізаттың, жартылай дайын өнімдер мен дайын өнімнің бақылау нүктелерін және сапа көрсеткіштерін анықтайды.
6. Технологиялық бақылау мен реттеуге жататын глицерин мен май қышқылдарының өндірісіне арналған технологиялық операциялар мен процестердің режимдерін белгілейді.
7. Сынамаларды іріктеуді жүзеге асырады.
8. Органолептикалық көрсеткіштер бойынша және бақылау-өлшеу аспаптары арқылы жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын бақылайды.

9. Пользуется нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
10. Выявляет брак, определяет и устраняет причины его возникновения.
11. Соблюдает санитарные нормы и требования к таре, производственному оборудованию и другим объектам контроля.
12. Ведет установленную учетно-отчетную документацию.
Результат обучения: 2) Обеспечивать работоспособность и безопасную эксплуатацию технологического оборудования для производства глицерина и жирных кислот.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение, принцип действия, область применения и правила эксплуатации технологического оборудования и производственных линий для производства глицерина и жирных кислот.
2. Осуществляет расчет нагрузки на оборудование.
3. Анализирует качественные и количественные показатели режима работы основного технологического оборудования.
4. Ориентируется в типовых системах автоматического регулирования технологических процессов.
5. Проводит техническое обслуживание и наладку технологического оборудования.
6. Обеспечивает соблюдение режимов работы технологического оборудования.
7. Характеризует виды и причины неисправностей в работе технологического оборудования.
8. Выявляет и устраняет мелкие неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
9. Соблюдает правила безопасной эксплуатации технологического оборудования и производственных линий.
ПК 6. Организовывать и вести технологические процессы производства мыла и синтетических моющих средств
ПМ 06. Организация и ведение технологических процессов производства мыла и синтетических моющих средств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и ведения технологических процессов производства мыла и синтетических моющих средств.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
требования к качеству сырья и готовой продукции: мыля и синтетических моющих средств;
методы определения качества;
общие сведения о моющих средствах;
химический состав и свойства мыла и синтетических моющих средств;
ассортимент продукции: мыла и синтетических моющих средств;
требования к проведению технологических операций и процессов производства мыла и синтетических моющих средств;
меры по утилизации отходов и очистке сточных вод производства мыла и синтетических моющих средств;
назначение, устройство и принципы работы оборудования для производства мыла и синтетических моющих средств;
режимы работы технологического оборудования;
виды и причины неисправностей, методы их устранения.
При изучении модуля обучающиеся должны:
устанавливать, вести и контролировать режимы технологических процессов производства мыла и синтетических моющих средств;
обеспечивать работоспособность и безопасную эксплуатацию технологического оборудования для производства мыла и синтетических моющих средств.
Результат обучения: 1) Устанавливать, вести и контролировать режимы технологических процессов производства мыла и синтетических моющих средств.
Технология производства мыла и синтетических моющих средств
Оборудование производства
Технологическая практика
Критерии оценки:

9. Өнімнің шығарылуын реттейтін нормативтік құжаттарды пайдаланады.
10. Ақауды анықтайды, оның пайда болу себептерін айқындайды және жояды.
11. Ыдысқа, өндірістік жабдыққа және басқа да бақылау объектілеріне қойылатын санитарлық нормалар мен талаптарды сақтайды.
12. Белгіленген есепке алу-есеп құжаттамасын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Глицерин мен май қышқылдарын өндiруге арналған технологиялық жабдықтың жұмыс iстелуiн және қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Глицерин мен май қышқылдарын өндірудің технологиялық жабдықтары мен өндірістік желілерін пайдаланудың мақсатын, қағидатын, жұмыс істеу қағидасын және қолдану қағидаларын түсінеді.
2. Жабдықтағы жүктемені есептейді.
3. Негізгі технологиялық жабдықтың жұмыс режимінің сапалық және сандық көрсеткіштерін талдайды.
4. Технологиялық процестерді автоматтандырылған басқарудың үлгілік жүйелерін біледі.
5. Технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді жүзеге асырады.
6. Технологиялық жабдықтың жұмыс режимдерін сақтауды қамтамасыз етеді.
7. Технологиялық жабдықтардың жұмысында ақаулардың түрлері мен себептерін сипаттайды.
8. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысында кішігірім ақауларды анықтайды және жояды.
9. Технологиялық жабдықтарды және өндірістік желілерді қауіпсіз пайдалану қағидаларын сақтайды.
КҚ 6. Сабын және синтетикалық жуғыш құралдарды өндірудің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу
КМ 06. Сабын және синтетикалық жуғыш құралдарды өндірудің технологиялық процестерін ұйымдастыру және жүргізу
Бұл модуль сабын және синтетикалық жуғыш құралдарды өндірудің технологиялық процестерін ұйымдастыруға және жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: шикізат пен дайын өнім сапасына қойылатын талаптар: сабын және синтетикалық жуғыш құралдар;
сапаны анықтау әдістері;
жуғыш құралдар туралы жалпы мәліметтер; сабынның және синтетикалық жуғыш құралдардың
химиялық құрамы және қасиеттері;
өнім ассортименті: сабын және синтетикалық жуғыш құралдар; сабын және синтетикалық жуғыш құралдарды өндірудің
технологиялық операциялары мен өндірістік процестерін қойылатын талаптар; сабын және синтетикалық жуғыш құралдарды өндіру қалдықтарын пайдаға асыру және ағынды суларды тазарту бойынша шаралар; сабын және синтетикалық жуғыш құралдарды
өндіруге арналған жабдықты пайдаланудың мақсаты, құрылғысы мен қағидаттары;
технологиялық жабдықтардың жұмыс режимдері;
ақаулардың түрлері мен себептері, оларды жою әдістері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды жүзеге асыруы керек: сабын және синтетикалық жуғыш құралдарды өндірудің технологиялық процестерінің режимдерін белгілеу, жүргізу және бақылау; сабын және синтетикалық жуғыш құралдарды өндіруге арналған технологиялық жабдықтың жұмыс қабілетін және қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету
Оқыту нәтижесі: 1) Сабын және синтетикалық жуғыш құралдарды өндірудің технологиялық процестерінің режимдерін белгілеу, жүргізу және бақылау
Сабын және синтетикалық жуғыш құралдарды өндіру технологиясы
Өндіріс жабдығы
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшем-шарттары:

1. Понимает сущность технологических процессов производства мыла и синтетических моющих средств, требования к условиям проведения технологических операций.
2. Владеет требованиями, предъявляемыми к качеству сырья и готовой продукции.
3. Владеет нормами выхода полуфабрикатов и готовой продукции.
4. Выполняет конструктивные и технологические расчеты.
5. Определяет точки контроля и показатели качества сырья и готовой продукции.
6. Устанавливает режимы проведения технологических операций и процессов по производству мыла и синтетических моющих средств, подлежащих технологическому контролю и регулированию.
7. Осуществляет отбор проб.
8. Контролирует качество сырья и готовой продукции по органолептическим показателям и при помощи контрольно-измерительных приборов.
9. Пользуется нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
10. Выявляет брак, определяет и устраняет причины его возникновения.
11. Соблюдает санитарные нормы и требования к таре, производственному оборудованию и другим объектам контроля.
12. Ведет установленную учетно-отчетную документацию.
Результат обучения: 2) Обеспечивать работоспособность и безопасную эксплуатацию технологического оборудования для производства мыла и синтетических моющих средств.
Критерии оценки:
1. Понимает назначение, принцип действия, область применения и правила эксплуатации технологического оборудования и производственных линий для производства мыла и синтетических моющих средств.
2. Осуществляет расчет нагрузки на оборудование.
3. Анализирует качественные и количественные показатели режима работы основного технологического оборудования.
4. Ориентируется в типовых системах автоматического регулирования технологических процессов.
5. Проводит техническое обслуживание и наладку технологического оборудования.
6. Обеспечивает соблюдение режимов работы технологического оборудования.
7. Характеризует виды и причины неисправностей в работе технологического оборудования.
8. Выявляет и устраняет мелкие неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
9. Соблюдает правила безопасной эксплуатации технологического оборудования и производственных линий.
ПК 7. Контролировать параметры технологических процессов и качество готовой продукции
ПМ 07. Контроль параметров технологических процессов и качества готовой продукции
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для осуществления контроля параметров технологических процессов и качества готовой продукции.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
общие методы исследования сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
устройство контрольно-измерительных приборов;
стандарты, определяющие требования к безопасности и качеству сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
стандарты на методы испытаний.
При изучении модуля обучающиеся должны:
проводить испытания для определения органолептических и физико-химических показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
пользоваться контрольно-измерительными приборами и проверять их точность;
выявлять и устранять причины брака;
реализовывать мероприятия по обеспечению безопасности сырья и готовой продукции;
пользоваться нормативно-технической документацией;
оформлять документы, удостоверяющие качество готовой продукции.
Результат обучения: 1) Осуществлять контроль качества сырья, вспомогательных материалов, полуфабрикатов, готовой продукции и отходов производства.
Технохимический контроль производства
Безопасность сырья и пищевых продуктов
Технологическая практика
Критерии оценки:

1. Сабын және синтетикалық жуғыш құралдарды өндірудің технологиялық процестерінің мәнін, технологиялық операциялардың талаптарын түсінеді.
2. Шикізат пен дайын өнім сапасына қойылатын талаптарды меңгерді.
3. Жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің шығу нормаларын меңгерді.
4. Конструктивті және технологиялық есептеулер жүргізеді.
5. Шикізаттың, жартылай дайын өнімдер мен дайын өнімнің бақылау нүктелерін және сапа көрсеткіштерін анықтайды.
6. Технологиялық бақылау мен реттеуге жататын сабын және синтетикалық жуғыш құралдардың өндірісіне арналған технологиялық операциялар мен процестердің режимдерін белгілейді.
7. Сынамаларды іріктеуді жүзеге асырады.
8. Органолептикалық көрсеткіштер бойынша және бақылау-өлшеу аспаптары арқылы жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын бақылайды.
9. Өнімнің шығарылуын реттейтін нормативтік құжаттарды пайдаланады.
10. Ақауды анықтайды, оның пайда болу себептерін айқындайды және жояды.
11. Ыдысқа, өндірістік жабдыққа және басқа да бақылау объектілеріне қойылатын санитарлық нормалар мен талаптарды сақтайды.
12. Белгіленген есепке алу-есеп құжаттамасын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Сабын және синтетикалық жуғыш құралдарды өндiруге арналған технологиялық жабдықтың жұмыс iстелуiн және қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Сабын және синтетикалық жуғыш құралдарды өндірудің технологиялық жабдықтары мен өндірістік желілерін пайдаланудың мақсатын, қағидатын, жұмыс істеу қағидасын және қолдану қағидаларын түсінеді.
2. Жабдықтағы жүктемені есептейді.
3. Негізгі технологиялық жабдықтың жұмыс режимінің сапалық және сандық көрсеткіштерін талдайды.
4. Технологиялық процестерді автоматтандырылған басқарудың үлгілік жүйелерін біледі.
5. Технологиялық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді жүзеге асырады.
6. Технологиялық жабдықтың жұмыс режимдерін сақтауды қамтамасыз етеді.
7. Технологиялық жабдықтардың жұмысында ақаулардың түрлері мен себептерін сипаттайды.
8. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысында кішігірім ақауларды анықтайды және жояды.
9. Технологиялық жабдықтарды және өндірістік желілерді қауіпсіз пайдалану қағидаларын сақтайды.
КҚ 7. Технологиялық процестердің параметрлерін және дайын өнімнің сапасын бақылау
КМ 07. Технологиялық процестердің параметрлерін және дайын өнімнің сапасын бақылау
Бұл модуль технологиялық процестердің параметрлерін және дайын өнімнің сапасын бақылауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек:
шикізатты, жартылай дайын өнімдерді және дайын өнімдерді зерттеудің жалпы әдістері;
бақылау-өлшеу аспаптарының құрылымы;
шикізаттың, жартылай дайын өнімдер мен дайын өнімнің қауіпсіздігі мен сапасына қойылатын талаптарды анықтайтын стандарттар;
сынау әдістеріне арналған стандарттар.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды жүзеге асыруы керек:
шикізаттың, жартылай дайын өнімдер мен дайын өнімнің сапасы органолептикалық және физикалық-химиялық көрсеткіштерін анықтау үшін сынақтар жүргізу;
бақылау-өлшеу аспаптарын пайдалану және олардың дәлдігін тексеру;
ақау себептерін анықтау және жою; шикізат пен дайын өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
нормативтік-техникалық құжаттаманы пайдалану;
дайын өнімнің сапасын растайтын құжаттарды рәсімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Шикізаттың, қосалқы материалдардың, жартылай дайын өнімдердің, дайын өнімдер мен өндіріс қалдықтарының сапасын бақылау.
Өндірісті технохимиялық бақылау
Шикізат пен тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі Технологиялық практика
Бағалаудың өлшем-шарттары:

1. Владеет общими методами исследования сырья, полуфабрикатов и готовой продукции: органолептическими, химическими, физическими, физико-химическими, прямыми и косвенными, арбитражными и ускоренными.
2. Соблюдает гигиенические требования к качеству и безопасности сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
3. Определяет точки контроля и показатели качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
4. Проводит испытания для определения органолептических, физико-химических показателей качества сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
5. Обрабатывает результаты анализов и оформляет документы, удостоверяющие качество готовой продукции.
6. Регулирует технологический процесс в зависимости от конкретных условий и качества сырья.
7. Выявляет и устраняет причины брака.
8. Проводит мероприятия по предупреждению брака и улучшению качества выпускаемой продукции.
9. Пользуется контрольно-измерительными приборами и проверяет их точность.
10. Применяет нормативно-техническую документацию, регламентирующую выпуск продукции.
Результат обучения: 2) Реализовывать мероприятия по обеспечению безопасности сырья и готовой продукции.
Критерии оценки:
1. Понимает критерии биологической безопасности сырья и продуктов питания, требования к качеству продукции растительного происхождения, системы и методы обеспечения безопасности и качества сырья и готовой продукции, принципы оценки биологической безопасности сырья и пищевых добавок.
2. Владеет методами контроля гигиенической и медико-биологической оценки качества пищевого сырья и продуктов питания.
3. Проводит исследования по оценке биологической безопасности продовольственного сырья и материалов.
4. Осуществляет контроль за использованием пищевых добавок.
5. Владеет основами системы менеджмента безопасности пищевой продукции, требованиями к организациям, участвующих в цепи создания пищевой продукции.
6. Ориентируется в требованиях международного законодательства в области обеспечения безопасности и качества пищевой продукции.
ПК 8. Проводить расчеты технико-экономических показателей производства
ПМ 08. Расчет технико-экономических показателей производства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для расчета основных технико-экономических показателей производства.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить:
отраслевую структуру пищевой промышленности и факторы, влияющие на ее формирование;
принципы и способы рационализации производственных процессов;
пути повышения производительности труда и эффективности использования средств производства;
системы и формы оплаты труда;
прогрессивные ресурсосберегающие технологии;
конъюнктуру рынка;
особенности менеджмента в области профессиональной деятельности;
сущность, цели, основные принципы и функции маркетинга, его связь с менеджментом.
При изучении модуля обучающиеся должны:
рассчитывать показатели производительности труда;
рассчитывать различные виды себестоимости продукции отрасли;
рассчитывать различные виды цен;
применять в профессиональной деятельности приемы делового и управленческого общения;
анализировать ситуацию на рынке товаров и услуг.
Результат обучения: 1) Определять технико-экономические показатели предприятия, необходимые для планирования и анализа организации производства и труда, обеспечения эффективного использования материальных, трудовых и финансовых ресурсов.
Экономика отрасли
Основы менеджмента
и маркетинга
Технологическая практика
Критерии оценки:

1. Шикізатты, жартылай дайын өнімдерді және дайын өнімдерді зерттеудің жалпы әдістерін меңгерді: органолептикалық, химиялық, физикалық және физикалық-химиялық, тікелей және жанама, арбитраждық және жылдамдатылған.
2. Шикізат, жартылай дайын өнімдер және дайын өнім сапасы мен қауіпсіздігі бойынша гигиеналық талаптарды сақтайды.
3. Шикізаттың, жартылай дайын өнімдер мен дайын өнімнің бақылау нүктелерін және сапа көрсеткіштерін анықтайды.
4. Шикізаттың, жартылай дайын өнімдер мен дайын өнімнің сапасы органолептикалық және физикалық-химиялық көрсеткіштерін анықтау үшін сынақтар жүргізеді.
5. Талдау нәтижелерін өңдейді және дайын өнімнің сапасын растайтын құжаттарды рәсімдейді.
6. Шикізаттың нақты жағдайлары мен сапасына қарай технологиялық процесті реттейді.
7. Ақауды анықтайды, оның пайда болу себептерін айқындайды.
8. Ақауға жол бермеу және өнім сапасын жақсарту жөніндегі іс-шараларды жүзеге асырады.
9. Бақылау-өлшеу аспаптарын пайдаланады және олардың дәлдігін тексереді.
10. Өнімнің шығарылуын реттейтін нормативтік-техникалық құжаттарды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Шикізат пен дайын өнімнің қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша іс-шараларды іске асыру
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Шикізат пен азық-түлік өнімдерінің биологиялық қауіпсіздігі критерийлерін, өсімдік өнімдерінің сапасына қойылатын талаптар, шикізат пен дайын өнімнің қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету жүйелерін және әдістерін, шикізат пен биологиялық қоспалардың биологиялық қауіпсіздігін бағалау принциптерін түсінеді.
2. Азық-түлік шикізаты мен азық-түліктің гигиеналық және биомедициналық сапасын бақылау әдістерін меңгерді.
3. Азық-түлік шикізаты мен материалдардың биологиялық қауіпсіздігін бағалау бойынша зерттеулер жүргізеді.
4. Азық-түлік қоспаларының пайдаланылуын бақылайды.
5. Тағам өнімдерінің қауіпсіздік менеджменті жүйесінің негіздерін, тағам өнімдерін құру тізбегіне қатысатын ұйымдарға қойылатын талаптарды меңгерді.
6. Азық-түлік қауіпсіздігі мен сапасын қамтамасыз ету саласындағы халықаралық заңнаманың талаптарын біледі.
КҚ 8. Өндірістің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу
КМ 08. Өндірістің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеу
Бұл модуль өндірістің негізгі техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек:
тамақ өнеркәсібінің салалық құрылымы және оны қалыптастыруға әсер ететін факторлар;
өндірістік процестерді жетілдірудің принциптері мен тәсілдері; еңбек өнімділігін және
өндіріс құралдарын пайдалану тиімділігін арттыру жолдары;
еңбекақы төлеу жүйелері мен нысандары; озық ресурстарды үнемдейтін технологиялар;
нарық конъюнктурасы;
кәсіптік қызмет саласындағы менеджменттің ерекшеліктері;
маркетингтің мәні, міндеттері, негізгі принциптері мен функциялары, оның менеджментпен байланысы.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды жүзеге асыруы керек: еңбек өнімділігінің көрсеткіштерін есептеу; сала өнімінің әртүрлі өзіндік құнының түрлерін есептеу;
әртүрлі баға түрлерін есептеу; кәсіптік қызметте іскерлік және басқарушылық қарым-қатынас әдістерін қолдану; тауарлар мен көрсетілетін қызметтер нарығындағы жағдайды талдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорынның өндірісті және еңбекті ұйымдастыруды жоспарлау мен талдауға, материалдық, еңбек және қаржы ресурстарының тиімді пайдаланылуын қамтамасыз етуге қажетті техникалық-экономикалық көрсеткіштерін айқындау
Сала экономикасы
Менеджмент және маркетинг негіздері
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшем-шарттары:

1. Ориентируется в последовательности разработки производственной программы, методах определения потребности в оборотных средствах, формах и системах оплаты труда.
2. Определяет потребность в материальных ресурсах на основе действующих норм расхода.
3. Проводит расчет потребности в производственном оборудовании и амортизационных отчислений с использованием различных методов начисления амортизации.
4. Осуществляет расчет потребности в трудовых ресурсах, фонда заработной платы работников предприятия.
5. Составляет калькуляцию себестоимости продукции.
6. Понимает порядок формирования прибыли, рассчитывает различные виды прибыли.
7. Использует методы определения производительности труда, рассчитывает показатели движения персонала.
8. Определяет показатели эффективности использования материальных ресурсов, оборотных средств.
9. Определяет затраты на один тенге товарной продукции.
10. Рассчитывает показатели рентабельности (рентабельность продукции, продаж, производства).
Результат обучения: 2) Анализировать внутренние переменные и внешние факторы организации, оказывающие воздействие на эффективность ее деятельности.
Критерии оценки:
1. Понимает особенности управления производством и сбытом продукции на предприятиях отрасли, основы планирования деятельности организации, пути повышения эффективности информационных обменов.
2. Применяет различные подходы к принятию решений.
3. Осуществляет делегирование полномочий и задач.
4. Использует различные модели мотивации и меры контроля в практике управления.
5. Применяет в профессиональной деятельности приемы делового и управленческого общения.
Результат обучения: 3) Решать различные практические задачи, связанные повышением эффективности маркетинговой деятельности предприятия.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в основных направлениях товарной, ценовой и сбытовой политики.
2. Использует внутренние и внешние источники вторичной информации для маркетинговых исследований.
3. Применяет различные методы сбора первичной информации при проведении маркетинговых исследований.
4. Анализирует факторы, влияющие на поведение и выбор потребителя.
ПК 9. Выполнять основные виды работ по квалификации
ПМ 09. Выполнение основных видов работ техника-технолога
Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и профессиональных компетенций, полученных в процессе обучения;
сбор и подготовку материалов для выполнения дипломного проекта;
получение квалификации "Техник-технолог".
В результате изучения модуля, обучающиеся должны иметь практический опыт профессиональной деятельности по квалификации в условиях производства:
выполнять основные ручные и механизированные технологические операции масложирового производства;
обслуживать технологическое оборудование;
пользоваться нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции;
оценивать качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции;
оформлять документы, удостоверяющие качество сырья, полуфабрикатов и готовой продукции.
Результат обучения: 1) Дублировать работу техника-технолога на штатном рабочем месте.
Преддипломная практика
Критерии оценки:

1. Өндірістік бағдарламаларды әзірлеу реттілігін, айналым қаражатының қажеттіліктерін айқындау әдістерін, еңбекақы төлеу нысандары мен жүйелерін жақсы біледі.
2. Қолданыстағы шығыстардың нормасы негізінде материалдық ресурстардың қажеттіліктерін айқындайды.
3. Амортизацияны есептеудің әртүрлі әдістерін қолдана отырып, өндірістік құрал-жабдықтар мен амортизацияның қажеттілігін есептейді.
4. Еңбек ресурстарының, қызметкерлердің еңбекақы қорының қажеттілігін есептеуді жүзеге асырады.
5. Өнімнің өзіндік құнының калькуляциясын құрайды.
6. Пайда алудың тәртібін түсінеді, кірістердің әртүрлі түрлерін есептейді.
7. Еңбек өнімділігін анықтау әдістерін қолданады, қызметкерлердің қозғалысы көрсеткіштерін есептейді.
8. Материалдық ресурстарды, айналым қаражатын пайдалану тиімділігінің көрсеткіштерін анықтайды..
9. Бір теңге тауар өніміне арналған шығындарды айқындайды.
10. Табыстылық көрсеткіштерін есептейді (өнімнің табыстылығы, сату, өндіріс).
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйым қызметінің тиімділігіне әсер ететін оның ішкі ауыспалы және сыртқы факторларын талдау
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Өндірісті басқару және сала кәсіпорындарында өнімдерді өткізу ерекшеліктерін, ұйымның қызметін жоспарлау негіздерін, ақпарат алмасу тиімділігін арттыру жолдарын түсінеді
2. Шешімдер қабылдауда әртүрлі тәсілдер қолданады.
3. Өкілеттіктер мен міндеттерді табыстауды жүзеге асырады.
4. Басқару практикасында уәждеменің әртүрлі үлгілерін және бақылау шараларын қолданады.
5. Кәсіптік қызметте іскерлік және басқарушылық қарым-қатынас әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпорынның маркетингтік қызметінің тиімділігін арттыруға байланысты әртүрлі практикалық міндеттерді шешу
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Тауар, баға және өткізу саясатының негізгі бағыттарын біледі.
2. Маркетингтік зерттеулер үшін қосымша ақпараттың ішкі және сыртқы көздерін пайдаланады.
3. Маркетингтік зерттеулер жүргізу кезінде негізгі ақпаратты жинаудың әртүрлі әдістерін қолданады.
4. Тұтынушының мінез-құлқына және таңдауына әсер ететін факторларды талдайды.
КҚ 9. Біліктілігі бойынша негізгі жұмыс түрлерін орындау
КМ 09. Техник-технологтың негізгі жұмыс түрлерін орындау
Бұл модуль оқыту барысында алынған білімді және практикалық дағдыларды жиынтықтау мен жетілдіруге; дипломдық жобаны орындау үшін материалдар жинау мен дайындауға; "Техник-технолог" біліктілігін алуға бағытталған.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгеруі керек: өндіріс жағдайларында біліктілігі бойынша кәсіптік қызметтің практикалық тәжірибесі болу: май өндірісінің негізгі қол және механикаландырылған технологиялық операцияларын орындау;
технологиялық жабдыққа қызмет көрсету; өнімнің шығарылуын реттейтін нормативтік құжаттарды пайдалану; шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын бағалау; шикізаттың, жартылай дайын өнімдердің және дайын өнімнің сапасын куәландыратын құжаттарды рәсімдеу.
Оқыту нәтижесі: 1) Штаттық жұмыс орнында техник-технологтың жұмысын қайталау
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшем-шарттары:

1. Имеет представление об организационно-правовой форме и структуре предприятия, видах выпускаемой продукции, системе контроля качества; технологических процессах и режимах производства, работе основных и вспомогательных цехов и отделов предприятия, функциональных обязанностях работников, занятых в производстве.
2. Соблюдает технику безопасности, правила и нормы охраны труда, производственной санитарии и противопожарной безопасности.
3. Ведет технологические процессы производства продукции в соответствии с нормативной документацией.
4. Пользуется нормативными документами, регламентирующими выпуск продукции.
5. Обеспечивает соблюдение режимов работы технологического оборудования.
6. Предупреждает и устраняет отклонения от норм технологических режимов.
7. Определяет технологические потери и затраты на различных стадиях технологического процесса.
8. Проводит мероприятия по предупреждению брака и улучшению качества выпускаемой продукции.
9. Соблюдает правила эксплуатации технологического оборудования и производственных линий.
10. Предупреждает и устраняет неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
11. Ведет учетно-отчетную документацию.
Результат обучения: 2) Изучать, собирать и анализировать материалы по теме дипломной работы.
Критерии оценки:
1. Собирает сведения, характеризующие работу предприятия.
2. Подбирает и анализирует материал по теме дипломной работы в соответствии с заданием.
3. Проводит продуктовые расчеты.
4. Рассчитывает и подбирает основное и вспомогательное оборудование.
5. Проводит расчеты производительности оборудования.
6. Рассчитывает потребность предприятия во вспомогательных и упаковочных материалах, таре.
7. Анализирует качество технохимического и микробиологического контроля производства.
8. Рассчитывает технико-экономические показатели деятельности предприятия.
Результат обучения: 3) Обобщать материал и оформлять отчет по практике.
Критерии оценки:
1. Составляет производственную характеристику предприятия: название, структура, виды выпускаемой продукции, финансовое состояние и положение на рынке.
2. Дает краткое изложение содержания программы практики и выполнения индивидуального задания.
3. Описывает последовательность прохождения практики, перечень выполненных работ и навыки, приобретенные за время практики.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК – базовая компетенция;
ПК – профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ – профессиональные модули.
Приложение 276
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 699
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Хранение и переработка плодов и овощей"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта
Специальность:
1237000 –Хранение и переработка плодов и овощей
Квалификация*:

1. Кәсіпорынның ұйымдастырушылық-құқықтық нысаны, шығарылатын өнімнің түрлері, сапаны бақылау жүйесі; технологиялық процестер мен өндіріс режимдері, кәсіпорынның негізгі және қосалқы цехтары мен бөлімдерінің жұмысы, өндірісте жұмыс істейтін қызметкерлердің функционалдық міндеттері туралы түсінігі бар.
2. Қауіпсіздік техникасын, еңбекті қорғау, өндірістік санитария және өртке қарсы қауіпсіздік қағидалары мен нормаларын сақтайды.
3. Нормативтік құжаттамаға сәйкес өнім өндірудің технологиялық процестерін жүргізеді.
4. Өнімнің шығарылуын реттейтін нормативтік құжаттарды пайдаланады.
5. Технологиялық жабдықтың жұмыс режимдерінің сақталуын қамтамасыз етеді.
6. Технологиялық режимдердің нормаларынан ауытқудың алдын алады және оларды жояды.
7. Технологиялық процестің әртүрлі кезеңдеріндегі технологиялық ысыраптар мен шығындарды айқындайды.
8. Ақаудың алдын алу және шығарылатын өнімнің сапасын жақсарту бойынша іс-шаралар өткізеді.
9. Технологиялық жабдықты және өндірістік желілерді пайдалану қағидаларын сақтайды.
10. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысындағы ақаулардың алдын алады және оларды жояды.
11. Есепке алу-есеп құжаттамасын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дипломдық жоба тақырыбы бойынша материалдарды зерделеу, жинау мен талдау
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Кәсіпорынның жұмысын сипаттайтың мәліметтерді жинайды.
2. Дипломдық жұмыстың тақырыбы бойынша материалдарды тапсырмаға сәйкес іріктейді және талдайды.
3. Өнімді есептеулер жүргізеді.
4. Негізгі және қосалқы жабдықты есептейді және іріктейді.
5. Жабдық өнімділігін есептейді.
6. Кәсіпорынның қосалқы және орауыш материалдарын, ыдысты қажет етуін есептейді.
7. Өндірістің технохимиялық және микробиологиялық бақылау сапасын талдайды.
8. Кәсіпорын қызметінің техникалық-экономикалық көрсеткіштерін есептейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Материалды жиынтықтау және практика бойынша есепті рәсімдеу
Бағалаудың өлшем-шарттары:
1. Кәсіпорынның өндірістік сипаттамасын құрайды: атауы, құрылымы, шығарылатын өнім түрлері, қаржылық жағдайы және нарықтағы орны.
2. Практика бағдарламасының мазмұнын және жеке тапсырманың орындалуын қысқаша баяндайды.
3. Практикадан өту реттілігін, орындалатын жұмыстардың тізбесін және практика кезінде меңгерілген дағдыларды сипаттайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
276-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
699-қосымша
"Жеміс-жидектер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша) Көлікті пайдалану
Мамандығы:
1237000 – Жеміс-жидектер мен көкөністерді сақтау және қайта өңдеу
Біліктілігі:

1. Знает основы и правила здорового образа жизни.
2. Знает физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках
3. Владеет правилами здорового образа в повседневной жизни
4. Выполняет комплекс упражнений по общефизической подготовке.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки
1. Выполняет правила командных спортивных игр.
2. Регулирует свою физическую нагрузку.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Осуществлять оказание первой доврачебной медицинской помощи при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Владеет умением оказывать первую медицинскую помощь при травмах
БК 4. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 04. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Анализировать основные исторические события.
История
Казахстана
География
Критерии оценки:
1. Понимает хронологию и сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Владеет знаниями о роли и месте казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Выполняет анализ сущности и предназначения политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
Результат обучения: 2) Оценивать причины, следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Понимает важность основных фактов, процессов и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Владеет умением устанавливать связь между историческими событиями.
3. Ведет поисковую работу по историческим источникам
БК 5. Применять основы социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
БМ 5. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры; соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества, тенденций развития социально политических процессов современного мира.
В результате изучения модуля, обучающиеся должны освоить: основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; систему государственно правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе.
При изучении модуля, обучающиеся должны: оперировать основными философскими понятиями; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии; соблюдать нормы права; ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия.
Результат обучения: 1) Владеть основными понятиями философии
Основы права
Человек, общество и право
Социология и
культурология
Основы философии
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін ұстанады
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Жалпы дене дайындығы бойынша жаттығулар кешенін орындайды.
4. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін анықтайды
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгерді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін анықтайды.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 04. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орны
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды талдау.
Қазақстан тарихы
География
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
3. Тарихи дереккөздер бойынша іздеу жұмыстарын жүргізеді.
БҚ 5. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
БМ 5. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль әлемнің философиялық бейнесін зерттеу, мәдениеттің болмысы мен арналуын түсіну; азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі замандағы әлемнің әлеуметтік-саяси үдерістердің даму үрдістерін түсіну негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар негізгі философиялық ұғымдарды және заңдылықтарды; мәдениеттерді, діндерді және өркениетті; мемлекеттік құқықтық қарым-қатынастар мен құбылыстардың жүйесін; азаматтар мен қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмысын меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде: негізгі философиялық түсініктермен жұмыс жасай білуді;
философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтары мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды;
жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар және гуманистік көзқарастары негізінде төзімділікті анықтауды; адамды жақтырмайтын, экстремистік, радикалды және террористтік идеологиядан бас тартуды; құқық нормаларын сақтауды; әлеуметтік өзара әрекет ету барысында қалыптасатын әлеуметтік және саяси қатынастардың жүйесіне бағытталуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жалпы философиялық мәселелерді жақсы білу.
Құқық негіздері
Адам және қоғам
Әлеуметтану және мәдениеттану
Философия негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Рассказывает о правах и обязанностях работника согласно Трудовому кодексу.
2. Умеет различать материальную и дисциплинарную ответственность
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии
Критерии оценки:
1. Перечисляет определения основных политологических понятий: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Понимает основные социологические понятия: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3. Умеет соотносить общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Разъяснять международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Анализирует место и роль Казахстана в современном мире.
2.Представляет структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Владеет знаниями о сущности и закономерностях функционирования политической культуры
БК 6. Понимать основные закономерности и механизмы функционирования современной экономической системы
БМ 6. Применение базовых знаний экономики в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить:
основы экономической теории; общие основы экономических систем; основы макроэкономики; актуальные проблемы экономики;
основные задачи "Зеленой экономики".
При изучении модуля обучающиеся должны: понимать основные экономические вопросы, концептуальные положения теории экономики и основ бизнеса;
определять приоритетные направления социально -экономического развития страны.
Результат обучения: 1) Понимать экономические вопросы и основы бизнеса
Основы экономики
Экономика
сельского хозяйства
Основы
предпринимательской
деятельности
Критерии оценки:
1. Знает экономические термины, закономерности и принципы рыночной экономики.
2. Представляет основы экономики производства и потребления
3. Определяет налоговую политику государства.
4. Понимает источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Знать формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Осуществляет реализацию основных этапов и содержание планирования.
2. Проводит необходимые экономические расчеты с применением математических методов.

1. Еңбек кодексіне сәйкес қызметкердің құқықтары мен міндеттерін анықтайды.
2. Жұмысшы мен жұмыс берушінің материалдық және тәртіптік жауапкершілігін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 8) Әлеуметтанудың және саясаттанудың негізгі ұғымдарын анықтау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі саясаттану ұғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі ұғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілердің арақатынасын белгілейді.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін біледі
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын анықтайды
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын анықтайды.
БҚ 6. Заманауи экономикалық жүйенің заңдылықтарын және қызмет ету механизмдерін түсіну
БМ 6. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімдерін қолдану
Бұл модуль қазіргі экономикалық жүйенің заңдылықтары мен механизмдері туралы, нарық механизмдері мен мемлекеттік реттеу әдістері туралы кешенді түсінік қалыптастыру үшін қажетті білімді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар: экономикалық теория негіздерін; экономикалық жүйелердің жалпы негіздерін; макроэкономика негіздерін; экономиканың өзекті мәселелерін; "Жасыл экономиканың" негізгі міндеттерін меңгереді.
Білім алушылар модульді зерделеу кезінде негізгі экономикалық мәселелерді, экономика теориясы мен бизнес негіздерінің тұжырымдық ережелерін түсінуді; елдің әлеуметтік-экономикалық дамуының басым бағыттарын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Экономикалық теория саласындағы негізгі мәселелерді меңгеру.
Экономика негіздері
Ауыл шаруашылық экономикасы
Кәсіпкерлік қызмет негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Экономикалық терминдерді біледі, нарықтық экономика заңдылықтары мен қағидаттарын түсінеді.
2. Өндіріс және тұтыну экономикасының негіздерін біледі.
3. Мемлекеттің салық саясатын сипаттайды.
4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.

3. Умеет определить основные экономические показатели предприятия
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Знает тенденции развития мировой экономики.
2. Анализирует основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Изучает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2.Владеет информацией о современных организационно-правовых формах предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Определяет факторы, успех предпринимательской деятельности.
4. Составляет пилотный проект бизнес-плана.
Профессиональные модули
Квалификация "123702 2 – засольщик овощей"
ПК 1.Готовить сырье для хранения, засолки, квашения и мочения с использованием соответствующих видов и способов технологической обработки
ПМ 01. Подготовка растворов закваски, засолки, квашения по соответствующим технологиям, хранение сырья с использованием методов и способов хранения продукции растениеводства
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения комплексной подготовки сырья к хранению, засолке, квашения и мочения, а так же для комплексных расчетов по подготовке заквасок для засолки, осуществления технологии засолки, квашения и мочения овощей и плодов
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
-методы и способы хранения продукции растениеводства;
характеристику оборудования на перерабатывающих предприятиях;
ведение расчета потерь при транспортировке, хранении и реализации продукции растениеводства;
правила приготовления заквасок;
процесс контроля качества заквасок по химическим, микробиологическим и органолептическим показателям; подготовку закваски для мочения плодов, квашения овощей, соления овощей;
процесс приемки сырья товарную обработку оценку качества вспомогательных материалов и сырья измельчение сырья подготовку сырья к засолке, квашению и мочению выполнение процессов по технологической схеме
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять способы и методы хранения;
определять качество плодоовощной продукции для закладки на хранения и переработки;
подготавливать объекты и оборудование к хранению;
контролировать сроки и режимы хранения продукции растениеводства;
принимать решения в нестандартных производственных ситуациях, возникающих при хранении, транспортировке, переработке, подготовке к реализации продукции растениеводства; готовить закваски для засолки;
определять количество заквасок для объема производимой продукции;
проверять по показателям качества закваски;
выполнять анализ и оценку качества вспомогательных материалов;
-выполняет технологию засолки, квашения и мочение овощей, плодов;
создавать рецептуры для выпсука нового вида продукции.
Результат обучения: 1) Соблюдать технологию выполнения этапов подготовки сырья для хранения, засолки, квашения и мочения
Стандартизация и товароведение
Технология хранения плодов и овощей
Технохимический контроль
Технологич переработки плодов и овощей
Микробиология
Критерии оценки:

3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
Кәсіптік модульдер
"123702 2 – Көкөніс тұздаушы" біліктілігі
ПҚ 1. Технологиялық өңдеудің тиісті түрлері мен тәсілдерін пайдалана отырып, сақтау, тұздау, ашыту және жібіту үшін шикізат дайындау
КМ 01. Тиісті технологиялар бойынша ұйытқы, тұздау, ашыту ерітінділерін дайындау, өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау әдістері мен тәсілдерін пайдалана отырып, шикізатты сақтау
Бұл модуль шикізатты сақтауға, тұздауға, ашытуға және жібітуге дайындау үшін, сонымен қатар тұздауға дайындау үшін кешенді есептеулер үшін, көкөністер мен жемістерді тұздау, ашыту және жібіту технологияларын жүзеге асыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау әдістері мен тәсілдерін; қайта өңдеу кәсіпорындарындағы қондырғылардың сипаттамасын; өсімдік шаруашылығы өнімдерін тасымалдау, сақтау және өткізу кезіндегі шығынды есептеуді; ұйытқыларды дұрыс дайындау ережелерін;
Химиялық, микробиологиялық және органолептикалық көрсеткіштер бойынша ұйытқының сапасын бақылау процесін;
Жемістерді жібіту, көкөністерді ашыту, көкөністерді тұздау үшін ұйытқы дайындауды;
Шикізатты тауарлық өңдеуге қабылдау процесін;
Қосалқы материалдар мен шикізат сапасын бағалауды;
Шикзатты ұсақтауды;
Шикізатты тұздауға, ашытуға және жібітуге дайындауды;
Технологиялық схема бойынша процесстерді орындауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сақтау тәсілдері мен әдістерін; нысандар мен қондырғыларды сақтауға дайындауды, өнім сапасын анықтауды;
Өсімдік шаруашылығы өнімдерін сақтау режимдері мен мерзімдерін бақылауды;
Сақтау, тасымалдау, қайта өңдеу және өткізуге дайындық кезінде туындайтын стандарттан тыс өндірістік жағдайларда шешім қабылдауды;
Тұздауға ұйытқылар жасауды;
Шығарылатын өнім көлемі үшін ұйытқының мөлшерін анықтауды;
Ұйытқының сапасын көрсеткіштер бойынша тексеруді;
Қосалқы материалдарды талдау мен сапасын бағалауды;
Көкөністерді, жемістерді тұздау, ашыту және жібіту технологиясын орындауды; өнімнің жаңа түрін шығару үшін рецептуралар жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сақтау, тұздау, ашыту және жібіту үшін шиказ дайындау кезеңдерін орындау технологиясын сақтау
Стандарттау және тауартану
Жемістер мен көкөністерді сақтау технологиясы
Технохимиялық бақылау
Жемістер мен көкөністерді технологиялық қайта өңдеу
Микробиология
Бағалаудың өлшемшарттары:

от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 702
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Наземное обслуживание воздушного судна"
Код и профиль образования:
1200000 – Производство, монтаж, эксплуатация и ремонт (по отраслям). Эксплуатация транспорта
Специальность:
1238000 – Наземное обслуживание воздушного судна
Квалификации*:
123806 2 – Специалист по эксплуатации светосигнального оборудования

2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
279-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
702-қосымша
"Әуе жол кемесіне жерде қызмет көрсету" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1200000 – Өндіру, құрастыру, пайдалану және жөндеу (салалар бойынша). Көлікті пайдалану
Мамандығы:
1238000 – Әуе жол кемесіне жерде қызмет көрсету
Біліктілігі*:
123806 2 – Жарық сигнал құрал-жабдығын пайдалану маманы

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Соблюдают культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную помощь при травмах.
БК 4. Использовать законы физики и применять информационные технологий в профессиональной деятельности
БМ 04. Использование законов физики и применение информационных технологий в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для изучение основных физических явлений, овладение фундаментальными понятиями, законами и теориями классической и современной физики и методами физического исследования. В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить: решения методы изученных им наук, поставить цель и сформулировать задачи, связанные с реализацией профессиональных функций.
В результате изучения модуля обучающиеся должны освоить области информатики знать теоретические основы и владеть практическими методами сбора, хранения, поиска, переработки и использования информации.
Результат обучения: 1) Применять основные законы физики.
Физика
Математика
Информатика
Критерии оценки:
1. Владеет принципами физических явлений и процессов, характеризует действия приборов и механизмов с использованием понятийного аппарата школьного курса физики (величины, законы, модели, понятия).
2. Применяет законы физики при производственных расчетах.
Результат обучения: 2) Решать задачи в области профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками математического анализа.
2. Обобщение математического материала.
3. Владеет математическим мышлением.
Результат обучения: 3) Применять информационные технологии в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін ұстанады
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қан айналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін анықтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгереді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттану және жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене шынықтыру жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың туындау себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін анықтайды.
2. Жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсетеді.
БҚ 4. Кәсіптік қызметте физика заңдарын пайдалану және ақпараттық технологияны қолдану.
БМ 04. Кәсіптік қызметте физика заңдарын пайдалану және ақпараттық технологияны қолдану.
Бұл модуль негізгі физикалық құбылыстарды, классикалық және қазіргі физиканың іргелі ұғымдарын, заңдарын және теорияларын және физикалық зерттеу әдістерін игеру үшін қажетті білімді, дағдыларды және икемдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өздерінің игерген ғылымдарын шешу әдістерін, мақсат қойып, кәсіптік функцияларды іске асырумен байланысты міндеттерді қалыптастыруды меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар информатика салаларын, теориялық негіздерін білуді, және ақпаратты жинаудың, сақтаудың, іздеудің, өңдеудің және қолданудың теориялық негіздерін меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Физиканың негізгі заңдарын қолдану.
Физика
Математика
Информатика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Физиканың мектеп курсының ұғымдық (шамалар, заңдар, модельдер, ұғымдар) аппаратын пайдалана отырып, құралдар мен механизмдердің физикалық құбылыстарын, процестерін, әрекет ету принциптерін сипаттайды.
2. Өндірістік есептеулер кезінде физика заңдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік қызмет саласында міндеттерді шешу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Математикалық талдау дағдыларын иеленеді.
2. Математикалық материалды жалпылайды.
3. Математикалық ойлаудың ықшамдылығын біледі – математикалық қызмет процесінде қысқартылған құрылымдармен ойлау үрдісі.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіптік қызметте ақпараттық технологияларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 7. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 07. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Характеризирует хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "123806 2 – Специалист по эксплуатации светосигнального оборудования"
ПК 1. Характеризовать значимость своей будущей профессии, назначение и требования к комплексам светотехнического оборудования аэродромов для обслуживания воздушного движения
ПМ 01. Применение комплексов светотехнического оборудования аэродромов для обслуживания воздушного движения
Данный модуль описывает первоначальные знания, умения и навыки, необходимые для организации, обеспечения и проведения мероприятий по безопасности полетов воздушных судов и безопасности использования воздушного пространства; организация, обеспечение и проведение мероприятий по обеспечению авиационной безопасности, обеспечению качества работ и услуг.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: роль транспортных связей и транспортного обслуживания в формировании и функционировании систем производства и потребления.
При изучении модуля обучающиеся учатся применению наиболее распространенных универсальных и специальных приспособлений; порядку и правилам включения и выключения электродвигателей.
Результат обучения: 1) Описывать сущность и социальную значимость будущей профессии.
Введение в специальности
Авиационная безопасность и безопасность полетов
Аэропорты и аэродромы
Светосигнального обеспечение
движения воздушных судов
Основные источники
энергии
Основы электротехники и
электроники
Критерии оценки:

3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 7. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 07. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"123806 2 – Жарық сигнал құрал-жабдығын пайдалану маманы" біліктілігі
КҚ 1. Болашақ мамандығының маңыздылығын, әуе қозғалысына қызмет көрсету үшін аэродромдардың жарық техникалық жабдығы кешенінің арналымы мен талаптарын сипаттау
КМ 01. Әуе қозғалысына қызмет көрсету үшін аэродромдардың жарық техникалық жабдығы кешенін пайдалану
Бұл модуль әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігі бойынша шараларды ұйымдастыру, қамтамасыз ету және жүргізу; әуе кеңістігін қауіпсіз пайдалану; әуе қауіпсіздігі бойынша шараларды ұйымдастыру, қамтамасыз ету және жүргізу, жұмыстар мен қызметтерді қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндіру және тұтыну жүйесін қалыптастыру және қызмет жасауында көліктік байланыстардың және көлік қызметінің рөлін игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар анағұрлым таралған әмбебап және арнайы құралдарды қолдануды және арналымын; электр қозғалтқыштарын қосу және өшіру ережелерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Болашақ мамандықтың мәнін және әлеуметтік маңызын сипаттау.
Мамандыққа кіріспе
Әуе қауіпсіздігі және ұшу қауіпсіздігі
Аэропорттар және аэродромдар
Әуе кемелері қозғалысының жарық сигналдық құрал –жабдықпен қамтамасыз ету
Энергияның негізгі көздері
Электротехника және электроника негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает нормативно-правовые акты, регламентирующие электроснабжение аэродромов и аэропортов.
2. Владеет комплексом правовых и нормативных актов в сфере безопасности, относящихся к виду и объекту профессиональной деятельности.
3. Характеризует взаимодействие с другими службами при осуществлении аэропортовой деятельности по электросветотехническому обеспечению полетов.
Результат обучения: 2) Выполнять требования, предъявляемые к светотехническим системам.
Критерии оценки:
1. Характеризует технологический процесс энергоснабжения в аэропорту.
2. Перечисляет перечень высоковольтного и низковольтного оборудования аэродромов и аэропортов.
Результат обучения: 3) Владеть эксплуатационно-техническими характеристиками систем светосигнального оборудования аэродромов
Критерии оценки:
1. Характеризует состав и эксплуатационно-технические характеристики систем светосигнального оборудования аэродромов.
2. Владеет правилами технического обслуживания систем светосигнального оборудования аэродромов.
З. Характеризует состав электропотребителей и оборудования объектов инфраструктуры аэродромов и аэропортов.
ПК 2. Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правила пожарной безопасности
ПМ 02. Соблюдение техники безопасности на рабочем месте
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для безопасного осуществления производственных процессов, эффективности функционирования технико-экономических параметров транспорта.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают системные подходы к воздушному транспорту, транспортному обслуживанию и наземному обслуживанию.
При изучении модуля обучающиеся учатся осуществлять свревременное выполнение регламентных работ по обслуживанию электросветотехническоготоборудования систем посадки и контролировать проведение летных проверок в установленные срок; общим требованиям по созданию безопасных условий труда; производить осмотр рабочего места и оборудования;
соблюдать правила безопасности труда, промышленной санитарии; противопожарной безопасности;
требования к чистоте, освещению, пожарной, электро- и газобезопасности рабочего места; нести ответственность за выполнение поставленных задач.
Результат обучения: 1) Производить осмотр и подготовку рабочего места и подоборудования.
Человеческие факторы
Охрана труда и
безопасность жизнедеятельности
Учебно-ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Производит осмотр рабочего места: санитарного состояния, чистоты и освещенности рабочего места, наличия запаса материалов и исправности средств индивидуальной защиты, инструмента и приспособлений для производства работ.

1. Аэродром мен әуежайларды электрмен жабдықтауды реттейтін нормативтік – құқықтық актілерді түсінеді.
2. Кәсіптік қызметтің түрі мен объектісіне қатысы бар қауіпсіздік саласындағы құқықтық және нормативтік актілердің кешенін біледі.
3. Ұшуды электр жарық техникасымен қамтамасыз ету бойынша әуежай қызметін іске асыру кезінде басқа қызметтермен өзара байланысты сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жарық техникасы жүйелеріне қойылатын талаптарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әуежайда электр энергиясымен қамтамасыз етудің технологиялық процесін сипаттайды.
2. Аэродромдар мен әуежайлардың жоғары вольтті және төмен вольтті жабдықтарының тізімін атайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Аэродромдардың жарық сигналдық құрал – жабдықтар жүйесінің пайдалану – техникалық сипаттамаларын білу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аэродромдардың жарық сигналдың – құрал –жабдықтарының құрамын және пайдалану –техникалық сипаттамаларын береді.
2. Аэродромдардың жарық сигналдың – құрал –жабдықтарына техникалық қызмет көрсету ережелерін меңгерді.
З. Аэродромдардың және әуежайлардың инфрақұрылым объектілерінің энергия тұтынушыларының құрамын және жабдығын сипаттайды.
КҚ 2. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын және өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтау
КМ 02. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын сақтау
Бұл модуль өндірістік процестерді қауіпсіз іске асыру, көліктің техникалық – экономикалық өлшемдерінің қызмет жасау тиімділігі үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әуе көлігін қолданудың жүйелік тәсілдерін, көліктік қызмет көрсету және жер бетінде қызмет көрсетуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар отырғызу жүйесінің электр жарық техникалық жабдығына қызмет көрсету және бекітілген мерзімді жазғы тексерулерді жүргізуді; еңбектің қауіпсіз шарттарын жасауды; жұмыс орнына және жабдыққа қарау жүргізуді; еңбек қауіпсіздігінің, өнеркәсіптік санитарияның, өрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтауды; жұмыс орнының тазалығы, жарықтандыру, өрт, электр және газ қауіпсіздігінің жалпы талаптарын, қойылған міндеттерді орындау үшін жауапкершілікті иеленуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнына және жабдыққа қарау жүргізу.
Адамдық факторлар
Еңбекті қорғау және өмір сүру қауіпсіздігі
Оқу –таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыс орнының санитарлық жағдайын, тазалығы мен жарықтандырылуын, қосалқы бөлшектердің болуын және жұмыстарды жүргізуге арналған жеке қорғаныс құралдарының, құрылғыларының жөнділігін тексереді.

2. Осуществляет осмотр основного электросветосигнального оборудования аэропорта и аэродромов.
3. Осуществляет осмотр вспомогательного оборудования.
4. Производит визуальный осмотр и проверку работоспособности агрегатов и механизмов.
5. Определяет готовность электрического оборудования:
генераторов, двигателей переменного тока, аппаратуры дистанционного управления, систем электроснабжения к работе.
Результат обучения: 2) Соблюдать технику безопасности и пожарную безопасность на рабочем месте.
Критерии оценки:
1. Владеет видами инструктажа по технике безопасности.
2. Применяет исправные и безопасные инструменты в работе.
3. Обеспечивает безопасность работы на рабочем месте.
4. Обеспечивает соблюдение требований техники безопасности и пожарной безопасности при проведении технического обслуживания спецтехники.
5. Владеет способами оказания первой доврачебной помощи пострадавшим.
ПМ 3. Применять светотехническое оборудование систем аэродромов и посадки воздушных судов
ПК 03. Техническая эксплуатация светотехнического оборудования систем аэродромов и посадки воздушных судов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения светотехнического оборудования систем аэродромов и посадки воздушных судов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принцип формирование световых пучков, состав светотехнического оборудование систем посадки.
При изучении модуля обучающиеся учатся определять порядок размещения источников света для получения различных видов огней.
Результат обучения: 1) Обслуживать силовые и осветительные электроустановки со схемами включения.
Организация обслуживания и ремонта систем светосигнального оборудования аэродромов
Обслуживание и техническая эксплуатация электросветотехнического оборудования систем посадки воздушных судов.
Светотехническое и электрическое обеспечение полетов
Светосигнальное оборудование обеспечения полетов
Электроизоляционная и кабельная техника
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Подбирает по справочным материалам необходимые компоненты для заданных условий работы светотехнической аппаратуры.
2. Описывает характеристику электрооборудования и снабжения аэродромов, потребители 1-й, 2-й и 3 –й категории.
3. Использует оборудования систем посадки, электрических источников света систем светотехнического оборудования, светового оборудования аэродромов,
4. Работает с системами светосигнального оборудования аэродромов, светосигнального оборудования систем посадки с огнями высокой интенсивности.
Результат обучения: 2) Выполняет простые работы при эксплуатации систем посадки воздушных судов.
Критерии оценки:

2. Әуежайдың және аэродромның негізгі электр жарық сигналдық құрал – жабдықтарына қарау жүргізеді.
3. Қосымша жабдықтарға қарау жүргізеді.
4. Агрегаттар мен механизмдердің визуалды қарауын жүргізеді және жұмыс қабілеттігін тексереді.
5. Электрлі жабдықтың, генераторлардың, ауыспалы ток қозғалтқыштарының, қашықтан басқару аппаратурасының, электрмен жабдықтау жүйелерінің жұмысқа дайындығын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын және өрт қауіпсіздігін сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқама беру түрлерін меңгерді.
2. Жұмыста жөнді және қауіпсіз құралдарды қолданады.
3. Жұмыс орнында жұмыстың қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
4. Арнайы техникаға техникалық қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының және өрт қауіпсіздігінің талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.
5. Жапа шеккендерге алғашқы дәрігерге дейінгі көмек көрсету әдістерін біледі.
КҚ 3. Аэродромдарды жарық техникалық жабдық жүйелерін және әуе кемелерін отырғызуды техникалық пайдалану
КМ 03. Аэродромдарды жарық техникалық жабдық жүйелерін және әуе кемелерін отырғызуды техникалық пайдалану
Бұл модуль әуе кемесін отырғызу және аэродромдардың жарық техникалық құрал – жабдығын қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жарық шоғырларын қалыптастыру принциптерін, отырғызу жүйесінің жарық техникалық құрал – жабдығының құрамын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар оттардың алуан түрлерін алу үшін жарық көздерін орналастыру тәртібін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қосылу сұлбалары бойынша күштік және жарықтандыру электр жабдықтарына қызмет көрсету.
Аэродромдардың жарық сигналдық құрал-жабдығына қызмет көрсетуді және жөндеуді ұйымдастыру
Әуе кемелерін отырғызу жүйесінің электр жарық техникасына қызмет көрсету және техникалық қолдану
Ұшуды жарық техникалық және электрлі қамтамасыз ету
Ұшуды жарық сигналдық қамтамасыз ету жабдығы
Электр оқшаулағыш және кабельдік техника
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Анықтамалық материалдар бойынша жарық техникалық аппаратурасының берілген жұмыс шарттары үшін қажетті компоненттерді таңдайды.
2. Аэродромдарды, 1, 2 және 3 санат тұтынушыларын электрмен жабдықтау және қамтамасыз етудің сипаттамаларын береді.
3. Отырғызу жүйесінің жабдықтарын, жарық техникалық жабдық жүйелерін жарығының электрлі көздерін, аэродромдардың желілік жабдығын пайдаланады.
4. Аэродромдардың жарық сигналдық жабдығының жүйесімен, жоғары интенсивті оттармен отырғызу жүйелерінің жарық сигналды жабдығымен жұмыс жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Әуе кемелерін отырғызудың жүйелерін пайдалану кезінде қарапайым жұмыстарды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет простые работы на ведомственных электростанциях, трансформаторных
электроподстанциях с полным их отключением от напряжения оперативных переключений в электросетях, ревизией трансформаторов, выключателей, разъединителей и приводов к ним без разборки конструктивных элементов.
2. Применяет электросветотехническое оборудование аэродромов при организации, обеспечении, выполнении и обслуживании полетов воздушных судов;
3. Владеет методами использования электросветотехнического оборудования аэродромов для решения профессиональных задач.
Результат обучения: 3) Классифицировать параметры, области применения световых приборов, осветительных установок, основы их расчет.
Критерии оценки:
1. Выполняет техническое регулирование и контроль качества электрического и электромеханического оборудования.
2. Выполняет подготовку к измерению сопротивления изоляции электрического оборудования напряжением от 0,4кВт – 6(10)кВт.
3. Выполняет расчет годового объема работ на техническое обслуживание и ремонт огней, аэродромных знаков.
ПК 4. Выполнять техническое обслуживание светосигнального и электротехнического оборудования аэродромов, электроустановок, электросилового и осветительного оборудования объектов инфраструктуры аэродромов и аэропортов
ПМ 04. Техническое обслуживание светосигнального и электротехнического оборудования аэродромов, электроустановок, электросилового и осветительного оборудования объектов инфраструктуры аэродромов и аэропортов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для технического обслуживания оборудования аэродромов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
подключение резервных электрических станций различных мощностей, их обслуживание
При изучении модуля обучающиеся учатся проводить работы по техническому обслуживанию оборудования.
Результат обучения: 1) Выполнять техническое обслуживание электрического светотехнического оборудования аэродромов.
Электрическосвето-техническое оборудование аэродромов
Светотехническое оборудование систем аэропортов и аэродромов
Электросиловое и осветительное оборудование
аэродромов и аэропортов
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Владеет принципом работы электродвигателей и генераторов постоянного и переменного тока, трансформаторов, аппаратуры распределительных устройств и электроприборов.
2. Собирает и использует схему питания и расположения электрооборудования на обслуживаемом участке.
3. Применяет универсальные и специальные электроприборы.
4. Соблюдает правила техники безопасности.
Результат обучения: 2) Осуществлять техническое обслуживание светосигнального и электротехнического оборудования аэродромов.
Критерии оценки:
1. Применяет системный подход к воздушному транспорту и транспортному обслуживанию.

1. Электр желілерінде жедел ауыстырып қосудан кернеуді толық өшірумен, трансформаторларды, ажыратқыштарды, олардың жетектерін құрылымдық элементтерін ажыратпай тексере отырып, ведомстволық электр станцияларын, трансформаторлық электрлі ішкі станцияларында қарапайым жұмыстарды орындайды.
2. Әуе кемелерінің ұшуын ұйымдастыру, қамтамасыз ету, орындау және қызмет көрсету кезінде аэродромдардың электрлі жарық техникалық жабдығын қолданады.
3. Кәсіптік міндеттерді шешу үшін аэродромдарды электротехникалық жабдықтарын пайдалану әдістерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарық құралдарының, жарықтандыру құрылғыларының өлшемдерін, қолдану аяларын, оларды есептеу негіздерін жіктеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электрлі және электромеханикалық жабдықтың сапасын бақылауды және техникалық реттеуді орындайды.
2. Кернеуі 0,4кВт – 6(10)кВт электрлі жабдықты оқшаулаудың кедергісін өлшеуге дайындықты орындайды.
3. Аэродром оттарын, белгілеріне техникалық қызмет көрсету мен жөндеуге жұмыстардың жылдық көлемінің есебін орындайды.
КҚ 4. Аэродромдардың жарық дабылды және электротехникалық жабдықтарына, аэродромның және әуежай инфрақұрылымы объектілерінің электр қондырғыларына, электр күштік және жарықтандыру жабдықтарына техникалық қызмет көрсетуді орындау
КМ 04. Аэродромдардың жарық дабылды және электротехникалық жабдықтарына, аэродромның және әуежай инфрақұрылымы объектілерінің электр қондырғыларына, электр күштік және жарықтандыру жабдықтарына техникалық қызмет көрсету
Бұл модуль аэродромдарға техникалық қызмет көрсету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар түрлі қуаттағы резервтік электр станцияларын қосуды, оларға қызмет көрсетуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жабдыққа техникалық қызмет көрсету бойынша жұмыстарды жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Аэродромдардың электрлі жарық техникалық жабдығына техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Аэродромдарды электр жарықтық техникалық жабдықтау
Әуежайлар және аэродромдар жүйесінің жарық техникалық жабдығы
Аэродромдардың және әуежайларды электрлі күштік және жарықтандыру жабдығы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тұрақты және ауыспалы тоқ электр қозғалтқыштарын және генераторларының, трансформаторлардың, тарату құралдары аппаратурасының, электр құрылғыларының жұмыс жасау принципін меңгерді.
2. Қызмет көрсететін учаскеде электр жабдығын қоректендіру және орналасу сұлбасын жинайды және пайдаланады.
3. Арнайы және әмбебап пайдаланады.
4. Қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Аэродромдардың жарық сигналдық және электротехникалық жабдығына техникалық қызмет көрсетуді іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әуе көлігінің және көліктік қызмет көрсетудің жүйелік тәсілін қолданады.

2. Проводит обслуживание силовых и осветительных установок с особо сложными схемами включения электрооборудования и схем машин и агрегатов, связанных в поточную линию, а также оборудования с автоматическим регулированием технологического процесса.
3. Выполняет техническую эксплуатацию и обслуживание, ремонт и наладку устройств телемеханики и дистанционного управления светосигнальным оборудованием.
Результат обучения: 3) Обслуживать схемы автоматического включения резервного электроснабжения объектов аэропорта.
Критерии оценки:
1. Характеризует связь резервного электроснабжения с основной максимальной токовой защитой, которая присутствует на действующем источнике питания.
2. Характеризует назначение автоматического включения резервного электроснабжения
3. Владеет принципом действия автоматического включения резервного электроснабжения.
ПМ 5. Выполнять требования по метрологическому обеспечению, обеспечению техники безопасности и охраны труда, определенные соответствующими нормативными актами
ПМ 05. Выполнение требований по метрологическому обеспечению
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения метрологических требований, поддержания высокого уровня надежности и качества функционирования наземных средств радиотехнического оборудования и средств авиационной электросвязи.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают требования по технической эксплуатации наземных средств радиотехнического оборудования и средств авиационной электросвязи и безопасности полетов.
При изучении модуля обучающиеся учатся производить по заданным параметрам конструктивные расчеты для технологических процессов изготовления электрических источников света и световых приборов.
Результат обучения: 1) Выполнять требования по метрологическому обеспечению.
Черчение и инженерная графика
Материаловедение, электрорадиоматериалы и радиокомпоненты
Метрология, стандартизация и сертификация
Производственное обучение
Критерии оценки:
1.Владеет правилами построения и оформления чертежей резьбовых, сварных, шлицевых, шпоночных, паяных, клееных и других соединений деталей машин и инженерных сооружений.
2. Учитывает взаимозаменяемость деталей, узлов и агрегатов.
3. Применяет основные положения, правила, требования и нормы метрологического обеспечения.
4. Обеспечивает соответствие единиц физических величин государственным эталонав всех средств измерения.
Результат обучения: 2) Соблюдать метрологические правила и нормы технического оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение, классификацию, устройство и принцип действия средств автоматизации на производстве.

2. Электр жабдығы қосылуының ерекше күрделі сұлбалары бар күштік және жарықтандыру құрылғыларын, ағын желісіне байланысқан машиналар мен агрегаттардың сұлбаларына,сондай-ақ технологиялық процесі автоматты реттелетін сұлбаларын қызмет көрсетуді жүргізеді.
3. Жарық сигналды жабдығын қашықтан басқаруды және телемеханика құралдарын техникалық пайдалануды, қызмет көрсетуді, жөндеуді және реттеуді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әуежайдың объектілерін резервтік электрмен жабдықтаудың автоматты қосылу сұлбаларына қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қолданыстағы қоректендіру көзінде бар негізгі максималдық ток қорғанысы бар резервтік электрмен жабдықтау байланысын сипаттайды.
2. Резервтік электрмен жабдықтаудың автоматы қосылуының арналымын сипаттайды.
3. Резервтік электрмен жабдықтаудың автоматты қосуының әрекет ету принципін меңгерді.
КҚ 5. Метрологиялық қамсыздандыру, тиісті нормативтік актілерде анықталған қауіпсіздік техникасы және еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша талаптарды орындау
КМ 05. Метрологиялық қамтамасыз ету бойынша талаптарды орындау
Бұл модуль метрологиялық талаптарды, сенімділіктің жоғары деңгейін ұстап тұру және жер бетіндегі авиациялық электрбайланстың радиотехникалық құралдары мен жабдықтары құралдарының сапалы жұмыс жасауы үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар авиациялық электрбайланстың радиотехникалық құралдары мен жабдықтары жер бетіндегі құралдарын техникалық пайдалану және ұшу қауіпсіздігі бойынша талаптарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жарықтың электрлі көздерін дайындау технологиялық процесі және жарық құралдары үшін белгіленген параметрлер бойынша құрылымдық есептеулерді жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Метрологиялық қамсыздандыру бойынша талаптарды орындау.
Сызу және инженерлік графика
Материалтану, электрадиожабдықтар және радиокомпоненттер
Метрология, стандарттау және сертификаттау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Машиналардың және инженерлік құрылыстардың бұрандалы, пісірме, оймакілтекті, буатты, дәнекерленген, желімделген детальдарының және басқа байланыстарының сызбаларын жасау және рәсімдеу ережелерін меңгерген.
2. Детальдардың, тораптардың және агрегаттардың өзара алмасуын ескереді.
3. Метрологиялық қамтамасыз етудің негізгі ережелерін, қағидаларын, талаптары мен нормаларын қолданады.
4. Физикалық шама бірліктерінің өлшеудің барлық құралдарының мемлекеттік үлгілеріне сәйкестігін қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Техникалық жабдықтаудың метрологиялық ережелері мен нормаларын сақтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісте автоматтандыру құралдарының арналымын, жіктелуін, құрылысы мен әрекет ету принципін сипаттайды.

2. Проводит анализ показания контрольно-измерительных приборов.
3. Проводит обоснование выбора оборудования, средств механизации и автоматизации в профессиональной деятельности.
Результат обучения: 3) Использовать технические средства для обеспечения авиационной безопасности.
Критерии оценки:
1. Применяет методики обнаружения различных дефектов оборудования, возникающих при отклонении от технологии производства и меры по их предупреждению и устранению.
2. Предупреждает появление и устраняет дефекты выпускаемой.
3. Характеризует основные требования авиационной безопасности в соответствии с нормативными документами в сфере авиации.
ПК 6. Выполнять наладку, настройку, регулировку и проверку электросветотехнического оборудования
ПМ 06. Наладка, настройка, регулировка и проверка электросвето-техническое оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по ремонту, наладке и обслуживанию оборудования.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают требования к светотехническому оборудованию, виды светотехнического оборудования, кодовые (импульсные) маяки, аэродромные прожекторные станции. При изучении модуля обучающиеся учатся собирать схемы первичной коммутации распределительных устройств и подстанций, силовой распределительной сети на обслуживаемом участке, автоматики.
Результат обучения: 1) Производить наладку, настройку, регулировку и проверку оборудования в лабораторных условиях.
Основы технической эксплуатации и обслуживания электрического и электромеханического оборудования
Техническая эксплуатация и обслуживание светотехнического оборудования.
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Выполняет наладку, регулировку и проверку электросветосигнального оборудования.
2. Проводит оперативное восстановление работоспособности отдельных элементов; контроль режимов работы; профилактические испытания и регулировку установок.
3. Выявляет и устраняет неисправности в работе обслуживаемого оборудования.
Результат обучения: 2) Выполнять наладку электротехнического оборудования.
Критерии оценки:
1. Характеризует порядок монтажа силовых электроаппаратов, несложных пусковых схем и релейной защиты.
2. Проводит монтаж сухих разделок бронированных кабелей и кабелей с резиновой
изоляцией.
3. Соблюдает технические требования, предъявляемые к эксплуатации электрических машин и аппаратов.
Результат обучения: 3) Выполнять соединение деталей и узлов электромашин, электроаппаратов и электроприборов по схемам средней сложности, а также лужение, пайку, изолирование, прокладку и сращивание электропроводов и кабелей.
Критерии оценки:
1. Выполняет соединение деталей и узлов электромашин, электроаппаратов и электроприборов по схемам средней сложности,

2. Бақылау –өлшеу құралдарының көрсеткіштерін талдайды.
3. Кәсіптік қызметте жабдықты таңдаудың, механизациялау және автоматтандыру құралдарының негіздемесін жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Әуе қауіпсіздігін қамтамасы ету үшін техникалық құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндіріс технологиядан ауытқыған кезде пайда болатын жабдықтың түрлі ақауларын анықтау әдістемесін және оларды жою бойынша алдын алу шараларын қолданады.
2. Шығарылатынның пайда болуының алдын алады және ақауларын жояды.
3. Әуе саласында нормативті құжаттарына сәйкес әуе қауіпсіздігінің негізгі талаптарын сипаттайды.
КҚ 6. Электр жарық техникалық жабдықты реттеуді, баптауды, түзеуді және тексеруді баптау
КМ 06. Электр жарық техникалық жабдықты реттеу, баптау, түзеу және тексеру
Бұл модуль жабдықтарды жөндеу, реттеу және қызмет көрсету бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жарық техникалық жабдықтың талаптарын, жарық техникалық жабдықтың түрлерін, кодты (импульсті) маяктарды, аэродромды прожекторлы станцияларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қызмет көрсетілетін аймақта тарату құралдары мен тарату желілерінің ішкі станцияларының, тарату желілерінің, автоматиканың алғашқы байланысу сұлбаларын жинауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Зертханалық жағдайда жабдықты реттеуді, баптауды, түзетуді және тексеруді жүргізу.
Электрлі және электромеханикалық жабдықты техникалық пайдалану және қызмет көрсету негіздері
Жарық техникалық құрал – жабдықты техникалық пайдалану және қызмет көрсету
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр жарықтық сигналдық құрал – жабдықтарды реттеуді, түзетуді және тексеруді орындайды.
2. Жеке элементтердің жұмыс қабілеттігін жедел қалпына келтіруді, жұмыс режимдерін бақылауды; профилактикалық сынауларды және құрылғыларды реттеуді жүргізеді.
3. Қызмет көрсетілетін жабдықтың жұмысында ақауларды анықтайды және жояды.
Оқыту нәтижесі: 2) Электротехникалық жабдықтауды реттеуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Күштік электр аппараттарының, күрделі емес іске қосу сызбаларының және релелік қорғанысты құрастыру тәртібін сипаттайды.
2. Брондалған шоғырсымдарды құрғақ бөлуді және рәзіңке оқшаулауы бар шоғырсымдарын құрастыруды жүргізеді.
3. Электрлі машиналарды және аппараттарды пайдалану кезінде қойылатын техникалық талаптарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Электрлі машиналардың, электрлі аппараттардың және электр құралдарының детальдарын және тораптарын орташа күрделілік сұлбалары бойынша байланыстыруды, сондай-ақ электр сымдары мен шоғырсымдарды қалайылау, дәнекерлеу, оқшаулау, төсеу және тұтастыруды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электрлі машиналардың, электрлі аппараттардың және электр құралдарының детальдарын және тораптарын орташа күрделілік сұлбалары бойынша байланыстыруды орындайды.

2. Выполняет лужение, пайку, изолирование, прокладку и сращивание электропроводов и кабелей.
3. Производит размотку, разделку, дозировку, прокладку кабеля, монтажа вводных устройств и соединительных муфт, концевые заделки в кабельных линиях напряжением до 35 кВ.
ПК 7. Проводить диагностику и технический контроль при эксплуатации электросветотехнического оборудования и системы
ПМ 07. Диагностика и технический контроль эксплуатации электросветотехнического оборудования и систем
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения диагностики и технического контроля при эксплуатации электросветотехнического оборудования и систем.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают порядок проведения диагностики оборудования, определение фактического технического состояния оборудования для организации его правильной эксплуатации, технического обслуживания и ремонта.
При изучении модуля обучающиеся учатся определять, выявлять возможные неисправности оборудования и систем.
Результат обучения: 1) Вести наблюдение за показаниями контрольно-измерительных приборов.
Надежность и техническая диагностика
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Осуществляет диагностику и технический контроль при эксплуатации электросветотехнического оборудования и системы.
2. Выбирает эффективные технологии и рациональные способы выполнения профессиональных задач по диагностике и контролю технического состояния электросветотехническое оборудование и системы.
3. Прогнозирует отказы, определять ресурсы, обнаруживать дефекты техники.
4. Владеет разнообразными методами определения отказов, дефектов и ресурсов.
Результат обучения: 2) Организовывать и выполнять техническое обслуживание и ремонт электрического и электромеханического оборудования
Критерии оценки:
1. Выполняет работы по технической эксплуатации, обслуживанию и ремонту электрическогооборудования и светосигнальных систем.
2. Организует и выполняет техническое обслуживание, ремонт с использованием основных измерительных приборов.
3. Подбирает технологическое оборудование для ремонта и эксплуатации и определяет оптимальные варианты его использования.
4. Осуществляет технический контроль при эксплуатации и ремонте.
Результат обучения: 3) Проводить техническую эксплуатацию и обслуживание электрооборудования и аппаратов.
Критерии оценки:
1. Характеризует технические параметры и особенности различных видов электронных приборов.
2. Проводит диагностику и технический контроль при эксплуатации приборов и агрегатов.
3. Определяет различные параметры приборов и систем,
определяет оптимальные варианты его использования.
4. Соблюдает правила работы с действующими электроустановками, находящимися под напряжением.
ПК 8. Обслуживать и проводить
техническую эксплуатацию автономных источников электропитания аэропортов
ПМ 08. Обслуживание и техническая эксплуатация автономных источников электропитания аэропортов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для управления системой электроснабжения аэропорта.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают порядок технической эксплуатации автономных источников электропитания аэропортов.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять (аварийный) текущий, планово-предупредительные ремонты, наладочно-регулировочные работы.
Результат обучения: 1) Принимать меры в аварийных ситуациях с целью недопущения перерывов питания светосигнальных систем.
Автономные источники электропитания
Производственная практика
Критерии оценки:

2. Электр сымдары мен шоғырсымдарды қалайылау, дәнекерлеу, оқшаулау, төсеу және тұтастыруды орындайды.
3. Кіріс құралдарын және байланыстыру муфталарын тарқатуды, бөлуді, мөлшерлеуді, шоғырсымдарды төсеуді, құрастыруды, 35 кВ дейін кернеуі бар шоғырсымдық желілерін ұштамалық бітеуді орындайды.
КҚ 7. Электрлі жарық техникалық жабдықты және жүйелерді пайдалануды тексеру және техникалық бақылау
КМ 07. Электрлі жарық техникалық жабдықты және жүйелерді пайдалануды тексеру және техникалық бақылау
Бұл модуль электрлі жарық техникалық жабдықты және жүйелерді пайдалану кезінде тексеруді және техникалық бақылауды жүргізу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар жабдықты тексеру тәртібін, пайдалануды, техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді ұйымдастыру үшін жабдықтың нақты техникалық жағдайын анықтауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар жабдықтар мен жүйелердің ықтимал ақауларын анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бақылау – өлшеу құралдарының көрсеткіштерін бақылау.
Сенімділік және техникалық диагностика
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электрлі жарық техникалық жабдықты және жүйелерді пайдалану кезінде тексеруді және техникалық бақылауды іске асырады.
2. Электрлі жарық техникалық жабдықты және жүйелерді тексеру және бақылау бойынша кәсіптік міндеттерді орындаудың тиімді технологияларын және оңтайлы әдістерін таңдайды.
3. Істен шығуды болжайды, ресурстарын, техниканың ақауларын анықтайды.
4. Істен шығуды, ақауларды және ресурстарды анықтаудың түрлі әдістерін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Электрлі және электромеханикалық жабдыққа техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді ұйымдастыру және орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электрлі жабдықты және жарық сигналдық жүйелерді техникалық пайдалану, қызмет көрсету және жөндеу бойынша жұмыстарды орындайды.
2. Негізгі өлшеу құралдарын пайдалана отырып, техникалық қызмет көрсетуді, жөндеуді ұйымдастырады және орындайды.
3. Пайдалану мен жөндеу үшін технологиялық жабдықты таңдайды және оны пайдаланудың оңтайлы нұсқаларын анықтайды.
4. Жөндеу және пайдалану кезінде техникалық бақылауды іске асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Электр жабдықтарын және аппараттарды техникалық пайдалану және техникалық қызмет көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электронды құрылғылардың алуан түрлерінің техникалық параметрлерін және ерекшеліктерін сипаттайды.
2. Құралдар мен агрегаттарды пайдалану кезінде тексеруді және техникалық бақылауды жүргізеді.
3. Құралдар мен жүйелердің түрлі параметрлерін, оны пайдалану нұсқаларын анықтайды.
4. Кернеуде қолданылатын электр жабдықтармен жұмыс жасау принципін сақтайды.
КҚ 8. Әуежайлардың электрмен қоректендірудің автономды көздеріне қызмет көрсету және техникалық пайдалану
КМ 08. Әуежайлардың электрмен қоректендірудің автономды көздеріне қызмет көрсету және техникалық пайдалану
Бұл модуль әуежайды электрмен жабдықтау жүйесін басқару үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар әуежайды электрмен қоректендірудің автономды көздері техникалық пайдалану тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ағымдағы (апатты), жоспарлы –сақтандырмалық жөндеуді, реттеу –түзету жұмыстарын орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жарық сигналдық жүйені қоректендіруде үзілістерді болдырмау мақсатында апатты жағдайларда шараларды қабылдау.
Электрмен қоректендірудің автономды көздері
Өндірістік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет замену вышедших из строя рабочих трансформаторов.
2. Проводит анализ производственных ситуаций, аварийных остановок оборудования.
3. Различает четыре степени автоматизации резервных электроагрегатов.
Результат обучения: 2) Осуществлять включение, отключение и регулирование яркости огней светосигнальных систем.
Критерии оценки:
1. Производит настройку, включение системы автоматического контроля и регулирования.
2. Устраняет дефекты, выявленные в процессе эксплуатации за смену.
3. Принимает меры в случае неисправности (отказа) светотехнической системы или отдельных групп огней.
Результат обучения: 3) Выполнять техническую эксплуатацию испытательного оборудования и организовывать безопасное проведение испытаний.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила и нормы испытания изоляции обмоток мегометром; основные требования к релейной защите; правила и приемы работы в электросети, приемы и способы сращивания и пайки проводов высокого и низкого напряжения; правила и приемы выявления и устранения неисправностей в работе.
2. Характеризует принцип работы и правила эксплуатации защитных и измерительных приборов; способы наладки, проверки и регулировки реле; требования к устройству средств защиты и автоматики;
3. Применяет наземные стенды и установки для испытаний.
3. Выполняет технические условия испытания различных систем.
4. Производит эксплуатацию агрегатов и систем.
ПК 9. Выполнять практические работы специалиста по эксплуатации светосигнального оборудования
ПМ 09.
Выполнение практических работ специалиста по эксплуатации светосигнального оборудования
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для выполнения работ по квалификации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают наывки практической работы.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проведить технические измерения соответствующими инструментами и приборами; применять диагностические приборы и техническое оборудование;
определять неисправности и объем работ по их устранению и ремонту.
Результат обучения 1) Обслуживать светотехническое оборудование систем.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Проводит обслуживание светотехнического оборудования систем посадки с огнями малой интенсивности, не имеющих оборудования для регулирования силы излучающего света.
2. Проводит работу по выявлению и исправлению повреждений светооборудования и арматуры огней ночного старта.
3. Выполняет фокусировку, ремонт и замену отдельных огней. 4. Проводит техническое обслуживание двигателя и генератора резервного электропитания светосистем.

1. Істен шыққан трансформаторды ауыстыруды орындайды.
2. Өндірістік жағдайларды, жабдықтың апатты тоқтауына талдау жүргізеді.
3. Резервтік агрегатты автоматтандырудың төрт дәрежесін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жарық сигналдық жүйелердің жарқырауын қосуды, өшіруді және реттеуді іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Автоматты бақылау және реттеу жүйесін қосуға баптау жүргізеді.
2. Ауысымда пайдалану процесін анықталған ақауларды жояды.
3. Жарық техникалық жүйе немесе оттардың жеке топтарының ақауларын (істен) шығу жағдайында шаралар қабылдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сынау жабдығын техникалық пайдалануды жүргізу және сынауларды қауіпсіз жүргізуді ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мегометрдің орамдарын оқшаулауды сынау ережелері мен нормаларын; релелік қорғаныстың негізгі талаптарын; электр желідегі жұмыс ережелері мен әдістерін; жоғары және төмен кернеудің сымдарын тұтастыру және дәнекерлеу әдістері мен тәсілдерін, жұмыста ақауларды анықтау және жою ережелері мен әдістерін ұстанады.
2. Қорғау және өлшеу құралдарын пайдаланудың ережелерін және жұмыс жасау принципін; релені реттеу, тексеру және баптау; қорғаныс және автоматика құралдарының талаптарын сипаттайды.
3. Жер бетіндегі стендтарды және сынақтар үшін құралдарды қолданады.
3. Түрлі жүйелерді сынаудың техникалық шарттарын орындайды.
4. Агрегаттар мен жүйелерді пайдалануды жүргізеді.
КҚ 9. Жарық сигналды жабдықты пайдалану бойынша маманның практикалық жұмыстарды орындау
КМ 09. Жарық сигналды жабдықты пайдалану бойынша маманның практикалық жұмыстарды орындау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелілігін, біліктілік бойынша жұмыстарды орындау үшін қажетті білімдерді, дағдылар мен икемдерді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар практикалық жұмыстың дағдыларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар тиісті құралдармен және құрылғылармен техникалық өлшеу жүргізуді; тексеру құралдарын және техникалық жабдықты қолдануды; жұмыстың ақауларын және оларды жою мен жөндеудің жұмыс көлемін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі 1) Жүйелерді жарық техникалық жабдықтауды қызмет көрсету.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жарық шығару күшін реттеу үшін жабдығы жоқ интенсивтілігі аз отары бар отырғызу жүйесінің жарық техникалық жабдықтарына қызмет көрсетеді.
2. Жарық жабдығының және түнгі старттың оттар арматурасының зақымдауларын анықтау және түзету бойына жұмыстарды жүргізеді.
3. Жеке оттарды шоғырландыруды, жөндеуді және ауыстыруды орындайды.
4. Қозғалтқышқа және жарық жүйелерін резервтік электрмен қоректендіру генераторына техникалық қызмет көрсетуді жүргізеді.

5. Обслуживает электросети, применяет средства защиты и приборы управления на трансформаторной подстанции.
6. Производит развертывание и свертывание передвижных систем посадки; технический ухода за дизель-генераторной установкой.
7. Осуществляет обслуживание и ремонт аппаратуры на щитах управления во всех диапазонах мощности.
8. Соблюдает технологию проведения испытаний агрегатов с применением испытательной аппаратуры.
9. Применяет наземные стенды и установки для испытаний.
10. Проводит диагностику и технический контроль приборов и агрегатов.
Квалификация "123803 3 – Техник - механик по эксплуатации и ремонту спецтехники"
ПК 10. Планировать и организовывать работу службы спецтранспорта аэропорта
ПМ 10. Планирование и организация работ службы спецтранспорта аэропорта
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для планирования и организации работ службы спецтранспорта аэропорта.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
назначение, классификацию, устройство, порядок работы технических средств авиатопливо-обеспечения и специального оборудования.
При изучении модуля обучающиеся учатся организации осуществления перевозок авиатехимущества,, хозяйственных грузов и других видов транспортных работ авиапредприятий.
Результат обучения: 1) Планирование деятельности службы спецтранспорта аэропорта.
Спецтехника
Техническое обслуживание аэродромной спецтехники
Устройство автомобилей и спецтранспорта
Человеческие факторы
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Выбирает способы решения задач профессиональной деятельности применительно к службе спецтранспорта аэропорта.
2. Оценивает результаты действий службы.
3. Характеризует классификацию, технические параметры автомобильного транспорта.
4. Организует взаимосвязь основных отделов и служб.
Результат обучения: 2) Распознавать задачу или проблему в профессиональном контексте.
Критерии оценки:
1. Определяет этапы эффективного достижения результатов деятельности служб.
2. Определяет необходимые ресурсы.
Результат обучения: 3) Обеспечивать выполнение технологического графика.
Критерии оценки:
1. Характеризует требования к перевозкам авиатехимущества, хозяйственных грузов и других видов транспортных работ авиапредприятий.
2. Обеспечивает надлежащее содержание эксплуатации аэродрома.
3. Регулирует обеспечение спецмашинами работ по организации радиосвязи с воздушными суднами на трассах, аэродромах, зонах производственной авиации народного хозяйства.
ПК 11. Проводить техническое обслуживание и ремонт спецтехники
ПМ 11. Техническое обслуживание и ремонт спецтехники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнение технического обслуживания и ремонта спецтехники.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают порядок и требования к выполнению технического обслуживания и ремонта спецтехники, рационального использования спецмашин, оборудования, эксплуатационных и ремонтных материалов. При изучении модуля обучающиеся учатся обеспечивать безопасное ведение работ при техническом обслуживании и ремонте спецтехники.
Результат обучения: 1) Организовать техническое обслуживание и ремонт спецтехники.
Техническое обслуживание и ремонт спецтехники
Техническое обслуживание аэродромной спецтехники
Человеческие факторы
Авиационные законодательство
Безопасность жизнедеятельности
Охрана труда и техника безопасности
Метрология, стандартизация
Обслуживание электрооборудования автомобилей
Автомобильные эксплуатационные материалы
Производственное обучение
Критерии оценки:

5. Трансформаторлық подстанцияда қорғаныс құралдары мен басқару құралдарын қолданады, электр желілеріне қызмет көрсетеді.
6. Дизельдік –генераторлық жабдықты техникалық күту; отырғызу жылжымалы жүйелерін ашу және жабуды жүргізеді.
7. Қуаттың барлық ауқымында басқару қалқанында аппаратураны жөндеуді және қызмет көрсетуді іске асырады.
8. Сынау аппаратурасын пайдалана отырып, агрегаттарды сынау жүргізу технологиясын сақтайды.
9. Сынақтар үшін жер бетіндегі стендтарды және қондырғыларды қолданады.
10. Құралдар мен агрегаттарды тексеру мен техникалық бақылауды жүргізеді.
"123803 3 – Арнайы техниканы қолдану және жөндеу техник - механигі" біліктілігі
КҚ 10. Әуежайдың арнайы көлігі қызметінің жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру
КМ 10. Әуежайдың арнайы көлігі қызметінің жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру
Бұл модуль әуежайдың арнайы көлік қызметінің жұмыстарын жоспарлау және ұйымдастыру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар авиа отынмен қамтамасыз ету техникалық құралдарының және арнайы жабдықтың арналымын, жіктелуін, құрылысын, жұмыс тәртібін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар әуе техникалық мүлікті, шаруашылық жүктерді тасымалдау талаптарын және әуе мекемелерінің тасымалдау жұмыстарының басқа түрлері ұйымдастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Әуежайдың арнайы көлік қызметінің жұмысын жоспарлау.
Арнайы техникаа
Аэродромның арнайы техникасына техникалық қызмет көрсету
Автомобильдер мен арнайы техниканың құрылысы
Адамдық факторлар
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әуежайдың арнайы көлік қызметіне қатысты қолданылатын кәсіптік қызметтің міндеттерін шешудің әдістерін таңдайды.
2. Қызметтің әрекет нәтижелерін бағалайды.
3. Автомобиль көлігінің жіктелуін, техникалық өлшемдерін сипаттайды.
4. Негізгі бөлімдер мен қызметтердің өзара байланысын ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 2). Кәсіптік түпмәтінде міндетті немесе проблеманы тану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызметтер жұмысының нәтижелерге тиімді қолжеткізудің кезеңдерін анықтайды.
2. Қажетті ресурстарды анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Технологиялық графиктің орындалуын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әуе техникалық мүлікті, шаруашылық жүктерді тасымалдау талаптарын және әуе мекемелерінің тасымалдау жұмыстарының басқа түрлерін сипаттайды.
2. Аэродромды пайдаланудың тиісті ұсталуын қамтамасыз етеді.
3. Арнайы машиналардың тас жолдарда, аэродромдарда, халық шаруашылығының өндірістік авиациясы аймақтарында әуе көлік радиобайланысты ұйымдастыру бойынша жұмысты қамтамасыз етуін реттейді.
КҚ 11. Арнайы техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізу
КМ 11. Арнайы техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Бұл модуль арнайы техникаға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің орындалуы үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар арнайы техникаға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындаудың тәртібі мен талаптарын, арнайы машиналарды, жабдықтарды, пайдалану және жөндеу материалдарын орынды пайдалануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар арнайы техникаға техникалық қызмет көрсету мен жөндеу кезінде жұмыстардың қауіпсіз жүргізілуін қамтамасыз етуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Арнайы техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеуді ұйымдастыру.
Арнайы техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Аэродромның арнайы техникасына техникалық қызмет көрсету
Адамдық факторлар
Әуе заңнамасы
Тіршілік қауіпсіздігі
Еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы
Метрология, стандарттау
Автомобильдің электр жабдықтарына қызмет көрсету
Автомобильдік пайдалану материалдары
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует виды технического обслуживания и ремонта спецтехники.
2. Определяет периодичность и объемы технического обслуживания и ремонта спецтехники.
3. Организует рабочие места и оборудование для выполнения технического обслуживания и ремонта спецтехники.
Результат обучения: 2) Выполнять техническое обслуживание спецтехники.
Критерии оценки:
1. Использует необходимые инструменты и приспособления.
2. Использует технологические карты технического обслуживания и ремонта.
3. Проводит обслуживание электронных узлов автомобиля и схем электро-обеспечения
4. Выполняет техническое обслуживание и сопутствующий ремонт спецтехники.
5. Использует испытательные приборы для регулировки давления при открытии разбрызгивателей распылительной форсунки.
6. Производит контроль и оценку качества работы исполнителей.
Результат обучения: 3) Обеспечивать безопасные условия труда.
Критерии оценки:
1. Обеспечивает соблюдение требований техники безопасности и пожарной безопасности при проведении технического обслуживания спецтехники.
2. Выполняет требования по метрологическому обеспечению
3. Осуществляет технический контроль при хранении, эксплуатации, техническом обслуживании и ремонте автотранспортных средств.
ПК 12. Применять автоматизированные системы управления в профессиональной деятельности
ПМ 12. Применение автоматизированных систем управления в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения автоматизированных систем управления в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают использование систем автоматического управления с учетом специфики технологических процессов; выбор приборов и средств автоматизации с учетом специфики технологических процессов.
При изучении модуля обучающиеся учатся при помощи автоматизированных систем управления: регулировать и контролировать качество узлов и механизмов авиационных приборов; подбирать технологическое оборудование для ремонта и эксплуатации авиационных приборов; контролировать техническое состояние; эксплуатировать и обслуживать приборное оборудование; проводить дефектацию и диагностику отказов приборов спецтехники.
Результат обучения: 1) Выполнять работы по монтажу систем.
Автоматизированные системы управления производственно-технологическими процессами наземного обслуживания
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Выбирает и характеризует автоматизированные системы управления в профессиональной деятельности.
2. Проводит обслуживание и ремонт технических средств и систем автоматического управления.

1. Арнайы техникаға қызмет көрсету техникасының және жөндеудің түрлерін сипаттайды.
2. Арнайы техникаға техникалық қызмет көрсету мен жөндеудің мерзімділігін және көлемдерін анықтайды.
3. Арнайы техникаға техникалық қызмет көрсету мен жөндеуді орындау үшін жұмыс орындары мен жабдықтарды ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Арнайы техникаға техникалық қызмет көрсетуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қажетті құралдар мен құрылғыларды пайдаланады.
2. Техникалық қызмет көрсету және жөндеудің технологиялық картасын пайдаланады.
3. Автомобильдің электронды тораптарына және электрмен қамтамасыз етудің сұлбаларына қызмет көрсетеді.
4. Арнайы техникаға техникалық қызмет көрсетуді және ілеспе жөндеуді орындайды.
5. Бүріккіш сепкіштерді ау кезінде қысымды реттеу үшін сынақ құрылғыларын пайдаланады.
6. Орындаушылардың жұмыс сапасын бақылайды және бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Еңбектің қауіпсіз шарттарын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Арнайы техникаға техникалық қызмет көрсету кезінде қауіпсіздік техникасының және өрт қауіпсіздігінің талаптарының сақталуын қамтамасыз етеді.
2. Метрологиялық қамтамасыз ету бойынша талаптарды орындайды.
3. Автокөлік құралдарын сақтау, пайдалану, техникалық қызмет көрсету және жөндеу кезінде техникалық бақылауды іске асырады.
КҚ 12. Кәсіптік қызметте автоматтандырылған басқару жүйесін қолдану
КМ 12. Кәсіптік қызметте автоматтандырылған басқару жүйесін қолдану
Бұл модуль кәсіптік қызметте басқарудың автоматтандырылған жүйелерін қолдану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар технологиялық процестің ерекшелігін ескере отырып, автоматты басқару жүйелерін пайдалануды; технологиялық процестердің ерекшелгін ескере отырып, автоматтандырудың құралдары мен құрылғыларын таңдауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар басқарудың автоматтандырылған жүйелерінің көмегімен әуе құралдарының тораптары мен механизмдерінің сапасын реттеуді және бақылауды; әуе құралдарын жөндеу және пайдалану үшін технологиялық жабдықты таңдауды; техникалық жағдайын бақылауды; құралдық жабдықты пайдалануды және қызмет көрсетуді; арнайы техника құралдарының ақаулығын анықтау және тексеру жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жүйелерді құрастыру бойынша жұмыстарды орындау.
Өндірістік – технология процестерді автоматтандырылған басқару жүйесі және жер бетінде қызмет көрсету
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіптік қызметте басқарудың автоматтандырылған жүйелерін таңдайды және сипаттайды.
2. Техникалық құралдар мен автоматты басқарудың жүйелеріне қызмет көрсету мен жөндеуді жүргізеді.

3. Производит наладку е систем автоматического управления.
4. Выполняет работы по монтажу систем автоматического управления с учетом специфики технологического процесса.
Результат обучения: 2) Обеспечивать применение технических средств и систем автоматического управления.
Критерии оценки:
1. Проводит контроль и анализ параметров систем в процессе эксплуатации.
2. Составляет схемы специализированных узлов, блоков, устройств и систем автоматического управления.
3. Выполняет работы по эксплуатации систем автоматического управления с учетом специфики технологического процесса.
Результат обучения: 3) Применять наземные стенды и установки для испытаний.
Критерии оценки:
1. Снимает и характеризует показания приборов.
2. Использует наземные стендаы и установки для испытаний.
3. Проводит контроль состояния узлов и механизмов авиационных приборов.
4. Проводить дефектацию и диагностику отказов приборов спецтехники.
ПК 13. Выполнять квалификационные работы техника – механика по эксплуатации и ремонту спецтехники
ПМ 13. Выполнение квалификационных работ техника – механика по эксплуатации и ремонту спецтехники
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания, необходимые для работы в качестве техника-механика и сдачи квалификационного экзамена.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технические условия, нормативные документы по разработке и оформлению технологической документации, правила выполнения и чтения конструкторской и технологической документации.
При изучении модуля учатся выполнять квалификационные работы техника-механика.
Результат обучения: 1) Выполнение практических работ по квалификации "Техник – механик по эксплуатации и ремонту спецтехники".
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Использует необходимую нормативную документацию при подготовке к работе.
2. Соблюдает технологию проведения испытаний агрегатов летательных аппаратов на герметичность с применением испытательной аппаратуры.
3. Соблюдает правила пользования наземными стендами и установками для испытаний.
4. Проводит испытания различных систем.
5. Проверяет технические параметры, характеристики различных видов электро и электронных приборов.
6. Проводит диагностику и технический контроль при эксплуатации приборов и агрегатов.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 282
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 705
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Оптическое и электронное оборудование" (по видам)
Код и профиль образования:
1300000 – Связь телекоммуникации и информационные технологии
Специальность:

3. Автоматты басқару жүйесін реттейді.
4. Технологиялық процестің ерекшелігін ескере отырып, автоматты басқару жүйелерін құрастыру бойынша жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Автоматты басқарудың техникалық құралдары мен жүйелерін қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пайдалану процесінде жүйелердің өлшемдерін бақылайды және талдайды.
2. Арнайы тораптардың, блоктардың, автоматты басқару құралдары мен жүйелерінің сұлбаларын жасайды.
3. Технологиялық процестің ерекшелігін ескере отырып, автоматты басқару жүйелерін пайдалану бойынша жұмыстарды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Сынақ үшін жер бетіндегі стендтар мен қондырғыларды пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құралдардың көрсеткіштерін алады және сипаттайды.
2. Сынақ үшін жер бетіндегі стендтар мен қондырғыларды пайдаланады.
3. Әуе құралдарының тораптары мен механизмдерінің жағдайын бақылауды жүргізеді.
4. Арнайы техника құралдарының ақаулығын анықтау және тексеру жүргізеді.
КҚ 13. Техник –механиктің арнайы техниканы пайдалану және жөндеу бойынша біліктілік жұмыстарын орындау
КМ 13. Техник –механиктің арнайы техниканы пайдалану және жөндеу бойынша біліктілік жұмыстарын орындау
Бұл модуль жұмыстың нәтижелігінің, техник –механик ретінде жұмыс жасау және біліктілік емтиханын тапсыр үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар технологиялық құжатты әзірлеу және рәсімдеу бойынша техникалық шарттарды, нормативтік құжаттарды, конструкторлық және технологиялық құжаттаманы орындау және оқу ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде техник –механиктің біліктілік жұмыстарын орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) "Арнайы техниканы қолдану және жөндеу техник - механигі" біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау.
Диплом алды практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмысқа дайындалу кезінде қажетті нормативтік құжаттарды пайдаланады.
2. Сынау аппаратурасын пайдалана отырып, ұшу аппараттарының агрегаттарын сынау технологиясын сақтайды.
3. Жер стендтарын және сынау қондырғыларын пайдалану ережелерін сақтайды.
4. Түрлі жүйелерді сынауды жүргізеді.
5. Электрлі және электронды құрылғылардың техникалық өлшемдерін, түрлі сипаттамаларын тексереді.
6. Құралдар мен агрегаттарды пайдалану кезінде тексеру мен техникалық бақылауды жүргізеді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
282-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
705-қосымша
"Оптикалық және электрондық құрал-жабдықтар (түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1300000 – Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника
Мамандығы:

1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2. Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 02. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.
В результате изучения модуля, обучающиеся осваивают: социально-биологические и психофизиологические основы физической культуры; основы физического и спортивного самосовершенствования; основы здорового образа жизни.
При изучении модуля обучающиеся учатся: укреплять здоровье в условиях постоянного совершенствования двигательных умений и навыков; развивать профессионально значимые физические и психомоторные способности; владеть навыками самоконтроля и оценки функционального состояния организма.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Владеет культурой здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную медицинскую помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 3. Понимать правовые основы, толерантно воспринимать социальные, политические, этнические, конфессиональные различия
БМ 03. Применение основ социальных наук для социализации и адаптации в обществе и трудовом коллективе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения гражданских прав и обязанностей; понимания закономерностей и перспектив развития общества; тенденций развития социально-политических процессов современного мира;
формирования культуры мышления на основе изучения философской картины мира; понимания сущности и предназначения культуры.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: систему государственно-правовых отношений и явлений; функционирование системы взаимоотношений граждан и других субъектов политики в обществе,
основные понятия и закономерности философии; культуры, религии и цивилизации; культуры речи и ораторского искусства; специфику делового общения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: ориентироваться в системе социальных и политических отношений, складывающихся в ходе социального взаимодействия;
оперировать основными законами Республики Казахстан и правовыми нормами; понимать основной вопрос философии и законы диалектики; анализировать роль и место культуры народов Республики Казахстан в мировой цивилизации; проявлять толерантность на основе общечеловеческих нравственных ценностей и гуманистического мировоззрения; отрицать человеконенавистнические, экстремистские, радикальные и террористические идеологии.
Результат обучения: 1) Владеть основными понятиями о праве и государственно-правовых явлениях.
Основы права.
Основы
социологии и
политологии.
Основы философии.
Культурология.
Критерии оценки:

1. Жағдайға байланысты қисынды және ретті пікір айтады.
2. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 02. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модуль дене қасиеттерін және олармен байланысты қабілеттерді жетілдіру үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: дене шынықтырудың әлеуметтік-биологиялық және психофизиологиялық негіздерін, физикалық және спорттық өзін-өзі жетілдіру негіздерін, салауатты өмір салтының негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: қозғалыс қабілеттері мен дағдыларын ұдайы жетілдіру жағдайында денсаулықты нығайтуды; кәсіптік тұрғыда маңызды физикалық және психомоторлық қабілеттерді дамытуды; өзін-өзі бақылау және организмнің функционалдық жай-күйін бағалау дағдыларын меңгеруі тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салтының негіздері мен ережелерін ұстанады.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қанайналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты мәдениетін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін сақтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгерді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді.
БҚ 3. Құқықтық негіздерді түсіну, әлеуметтік, саяси, этникалық, конфессиялық айырмашылықтарды төзімділікпен қабылдау
БМ 03. Қоғам мен еңбек ұжымында әлеуметтену және бейімделу үшін әлеуметтік ғылымдар негіздерін қолдану
Бұл модуль азаматтық құқықтар мен міндеттерді сақтау; қоғамның даму заңдылықтары мен перспективаларын, қазіргі әлемнің әлеуметтік-саяси процестерінің даму үрдістерін түсіну;
әлемнің философиялық бейнесін зерттеу негізінде ойлау мәдениетін қалыптастыру; мәдениеттің мәні мен мақсатын түсіну үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік-құқықтық қатынастар мен құбылыстар жүйесін; азаматтардың және қоғамдағы саясаттың басқа да субъектілерінің өзара қарым-қатынастары жүйесінің жұмыс істеуін;
философияның негізгі түсініктері мен заңдылықтарын; мәдениет, дін және өркениет; сөйлеу мәдениетін және шешендік өнерді; іскерлік қарым-қатынас ерекшелігін игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: әлеуметтік өзара іс-қимыл барысында қалыптасқан әлеуметтік және саяси қатынастар жүйесіне бағдарлануды;
Қазақстан Республикасының негізгі заңдары мен құқықтық нормаларға сүйену; философияның негізгі мәселесі мен диалектика заңдарын түсінуді; әлемдік өркениеттегі Қазақстан Республикасы халықтарының мәдениетінің рөлі мен орнын талдауды; жалпы адамзаттық адамгершілік құндылықтар мен гуманистік дүниетаным негізінде төзімділік көрсетуді; адамға жау, экстремистік, радикалдық және террористік идеологияларды теріске шығаруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құқық және мемлекеттік-құқықтық құбылыстар туралы негізгі ұғымдарды білу.
Құқық негіздері.
Әлеуметтану және саясаттану негіздері
Философия негіздері.
Мәдениеттану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Определяет факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Составляет бизнес-план.
БК 5. Планировать работы по стандартизации и сертификации
БМ 05 Планирование основных положений в области
стандартизации и сертификации
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения основных положений в области стандартизации и сертификации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: роль и значение стандартизации; технологическую документацию с применением информационных технологии, выполненных на основе требований Единой системы технологической документации.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
пользоваться стандартами, регламентирующими правила оформления технической документации.
Результат обучения:1) Применять требования нормативных документов к основным видам продукции (услуг) и процессов.
Основы стандартизации и сертификации в IT области
Критерии
оценки:
1. Применяет основные правила стандартизации и сертификации.
2. Применяет положения систем (комплексов) общетехнических и организационно-методических стандартов.
Результат обучения: 2) Применять стандарты единой системы программной документации (государственные и международные (ISO) стандарты.
Критерии оценки:
1.1 Использовать документацию систем стандартов качества.
2. Описывает стандарты в области IT: ITIL, ITSM, CobiT, ISO 20000).
3. Осуществляет ведение технической документации (инструкции пользователям, служебные документы).
3. Разрабатывать стандарты, применяемые для создания сопроводительной документации.
БК 6. Составлять и оформлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 06 Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:

2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін анықтайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін біледі.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды анықтайды.
4. Бизнес-жоспар құрастырады.
БҚ 5. Стандарттау және сертификаттау жөніндегі жұмыстарды жоспарлау
БМ 05 Стандарттау және сертификаттау саласындағы негізгі ережелерді жоспарлау
Бұл модуль стандарттау және сертификаттау саласындағы негізгі ережелерді орындау үшін қажетті дағдылар мен білімді алуға мүмкіндік береді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар стандарттаудың рөлі мен маңызын; Технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің талаптары негізінде орындалған ақпараттық технологияларды қолдана отырып технологиялық құжаттаманы игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар техникалық құжаттаманы рәсімдеу ережелерін регламенттейтін стандарттарды қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Өнімдердің (қызметтердің) және процестердің негізгі түрлеріне нормативтік құжаттардың талаптарын қолдану.
IT саласындағы стандарттау және сертификаттау негіздері
Бағалаудың Өлшемшарттары:
1. Стандарттау мен сертификаттаудың негізгі ережелерін қолданады.
2. Жалпы техникалық және ұйымдастыру-әдістемелік стандарттар жүйелерінің (кешендерінің) ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарламалық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің стандарттарын қолдану (мемлекеттік және халықаралық (ISO) стандарттар)
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сапа стандарттары жүйесінің құжаттамасын қолданады.
2. IT: ITIL, ITSM, CobiT, ISO 20000) саласындағы стандарттарды сипаттайды.
3. Техникалық құжаттаманы жүргізуді жүзеге асырады (пайдаланушыларға арналған нұсқаулық, қызметтік құжаттар).
3. Ілеспе құжаттаманы жасау үшін қолданылатын стандарттарды әзірлейді.
БҚ 6. Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
БМ 06 Іс қағаздарын мемлекеттік тілде дайындау және рәсімдеу
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздері; құжаттарды дайындау тәсілдері мен қызметтерін, құжаттарды жіктеу, тасымалдағыштар, мақсаты, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке резюме, автобиографию, характеристику, заявление, жалобу, доверенность, расписку и т.д.
БК 7.Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 07. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
При изучении модуля обучающиеся учатся: понимать роль, значение и вклад кочевой цивилизации в историю мировой цивилизации; причины и последствия процессов присоединения, завоевания и колонизации Казахстана Российской империей; этно-демографическую ситуацию в первые годы Советской власти, образование казахской диаспоры за рубежом; историю национально-освободительных восстаний и движений казахского народа за независимость.
Характеризует достижения независимого Казахстана
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация: 130901 3 - "Техник по связи"
ПК 1. Понимать принципы передачи всех видов информации на базе современных и перспективных оптических технологий передачи
ПМ 01. Применение современных технологий систем передачи информации при помощи волоконно- оптических линий связи и оптического оборудования
Данный модуль описывает методы и средства теоретического и экспериментального исследования электрических цепей; существующую элементную базу для цифровой техники и роль электроники при разработке и эксплуатации оборудования; принципы построения телекоммуникационных сетей. Дает представление об основных преимуществах сетевого оборудования. Рассматривает общее понятие, классификацию сетевого оборудования.
Маршрутизаторы, концентраторы, коммутаторы (свитч), модемы, сетевые адаптеры и принт-серверы, повторители, кабели, патч-корды, розетки, коннекторы, кабель-каналы, сетевые шлюзы и другие.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы построения и работы вычислительной техники и их основных узлов; основы компьютерного моделирования цифровых устройств с использованием программы WorkBench; принцип работы электронных приборов и усилителей.
Осваивают телекоммуникационные сети как комплекс аппаратных и программных средств, обеспечивающих передачу информационных сообщений между абонентами с заданными параметрами качества; классификацию сетей передачи данных различные сетевые технологии и сетевые оборудования как активные устройства и пассивные.
При изучении модуля обучающиеся учатся: собирать схемы электрических цепей, принципиальных схем усилителей и рассчитывать их параметры и анализировать их режимы работы.
Выбирать оптические кабели и сетевые оборудования для организации связи, рассчитывать первичные и вторичные параметры кабелей, обосновывать выбор трассы, системы передачи, тип кабеля и сетевые оборудования, проектировать волоконно-оптические системы передачи, разрабатывать функциональные схемы волоконно-оптических систем связи (ВОСС), обосновывать и принимать конкретные технические решения при разработке ВОСС.
Результат обучения: 1) Понимать основные характеристики и области применения существующей элементной базы для цифровой и волоконно-оптической системы передачи и принципы построения и работы вычислительной техники.
Теория электрических цепей,
Основы электронной схемотехники
Цифровые устройства и микропроцессоры
Информатика,
Цифровые системы передачи (PDH, SDH).
Волоконно-оптические системы передачи,
Цифровые системы коммутации
Линейные сооружения связи
Критерии оценки:
1. Обладает знаниями о линейных и нелинейных преобразованиях сигнала в электронных устройствах.
2. Имеет четкое представление о структуре электронных приборов.
3. Собирает, рассчитывает усилители и анализирует усилительные схемы в режиме покоя.
4. Применяет специальные компьютерные программы для диагностики, контроля работы, настройки и управления цифровых устройств.
5. Имеет четкое представление о сетевых оборудованиях: маршрутизаторы, концентраторы, коммутаторы (свитч), модемы, сетевые адаптеры и принт-серверы, патч-корды, розетки, коннекторы, кабель-каналы, сетевые шлюзы и другие.
6. Применяет сетевые оборудования при организации связи.
Результат обучения: 2) Описывать и определять виды волоконно-оптических кабелей, методы и технологию строительства подземных, воздушных и внутридомовых сетей, соединительных муфт, оконечных устройств оптического оборудования
Критерии оценки:
1. Обладает знаниями об основных требованиях к оптическим кабелям и сетевым оборудованиям.
2. Определяет, выбирает и характеризует виды оптических кабелей и сетевые оборудования.
4. Использует виды оптических кабелей и виды сетевых оборудований при организации волоконно-оптических систем связи.
5. Разрабатывает функциональные схемы ВОСС.
6. Обосновывает выбор трассы, системы передачи, тип кабеля и виды сетевых оборудований.

1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін анықтайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын түсінеді.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптарын анықтайды.
3. Мемлекеттік тілде түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, арызды, шағымды, сенімхатты, қолхатты және т. б. құрастырады.
БК 7. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлін және орнын түсіну
БМ 07. Қазақ халқының тарихын талдау, Қазақстанның әлемдік қоғамдастықтағы орны мен рөлін анықтау
Бұл модуль ұлттық сана-сезімді дамытуға, ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар көшпенді өркениеттің әлемдік өркениет тарихына қосқан үлесі мен маңызын, Ресей империясының Қазақстанның қосылу, жаулап алу және отарлау процестерінің себептері мен салдарын, Кеңес өкіметінің алғашқы жылдарындағы этно-демографиялық жағдайды, шетелдегі қазақ диаспорасының қалыптасуын, қазақ халқының тәуелсіздік жолындағы ұлт-азаттық көтерілістер мен қозғалыстарының тарихын түсінуді үйренеді.
Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Хронологияны біледі және ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін болған тарихи оқиғалардың мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
130901 3 - "Байланыс технигі" біліктілігі
КҚ 1. Қазіргі заманғы және перспективалы оптикалық технологиялар негізінде ақпараттың барлық түрлерін беру принциптерін түсіну
КМ 01. Талшықты-оптикалық байланыс желілері мен оптикалық жабдықтардың көмегімен ақпарат беру жүйелерінің қазіргі заманғы технологияларын қолдану
Бұл модуль электр тізбектерін теориялық және эксперименталды зерттеудің әдістері мен құралдарын; цифрлық техника үшін қолданыстағы элементтік базаны және жабдықтарды әзірлеу және пайдалану кезіндегі электрониканың рөлін; телекоммуникациялық желілерді құру принциптерін сипаттайды. Желілік жабдықтың негізгі артықшылықтары туралы түсінік береді. Желілік жабдықтың жалпы түсінігін, жіктелуін қарастырады: маршрутизаторлар, концентраторлар, коммутаторлар (свитч), модемдер, желілік адаптерлер және принт-серверлер, қайталағыштар, кабельдер, патч-кордтар, розеткалар, коннекторлар, кабель-арналар, желілік шлюздер және басқалар.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар есептеуіш техника мен олардың негізгі тораптарын құру және жұмыс істеу принциптерін; WorkBench бағдарламасын пайдалана отырып цифрлық құрылғыларды компьютерлік модельдеу негіздерін; электрондық аспаптар мен күшейткіштердің жұмыс принципін меңгереді.
Телекоммуникациялық желілерді берілген сапа параметрлері бар абоненттер арасында ақпараттық хабарламаларды беруді қамтамасыз ететін аппараттық және бағдарламалық құралдар кешені ретінде; белсенді және пассивті құрылғылар ретінде деректерді беру желілерінің жіктелуі әртүрлі желілік технологиялар мен желілік жабдықтарды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар электр тізбектерінің сұлбаларын, күшейткіштердің принциптік сұлбаларын жинауды және олардың параметрлерін есептеуді және олардың жұмыс режимдерін талдауды; байланысты ұйымдастыру үшін оптикалық кабельдерді және желілік жабдықтарды таңдауды, шоғырсымдардың бастапқы және қайталама параметрлерін есептеуді, трассаны, тарату жүйесін, кабель түрі мен желілік жабдықтарды таңдауды негіздеуді, талшықты-оптикалық тарату жүйелерін жобалауды, талшықты-оптикалық байланыс жүйелерінің (ТОБЖ) функционалдық сұлбаларын әзірлеуді, ТОБЖ әзірлеу кезінде нақты техникалық шешімдерді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сандық және талшықты оптикалық тарату жүйелерінің қолданыстағы элементтік базасының негізгі сипаттамалары мен қолданылу салаларын, құру принциптерін және есептеу техникасының жұмысын түсіну.
Электр тізбектерінің теориясы,
Электронды схемотехника негіздері,
Сандық құрылғылар және микропроцессорлар,
Информатика,
Цифрлық беру жүйелері (PDH, SDH).
Талшықты-оптикалық тарату жүйелері,
Цифрлық коммутация жүйелері
Желілік байланыс құрылыстары
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электрондық құрылғыларда сигналдың сызықты және сызықты емес түрлендірулері туралы білімі бар.
2. Электрондық құралдардың құрылымы туралы нақты түсінік бар.
3. Күшейткіштерді жинайды,есептейді және тыныштық режимінде күшейткіш схемаларды талдайды.
4. Сандық құрылғыларды диагностикалау, жұмысты бақылау, баптау және басқару үшін арнайы компьютерлік бағдарламаларды қолданады.
5. Желілік жабдықтар туралы нақты түсінігі бар: маршрутизаторлар, концентраторлар, коммутаторлар (свитч), модемдер, желілік адаптерлер және принт-серверлер, патч-кордтар, розеткалар, коннекторлар, кабель-арналар, желілік шлюздер және басқалар.
6. Байланысты ұйымдастыру кезінде желілік жабдықтарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Талшықты-оптикалық кабельдердің түрлерін, жер асты, ауа және үйішілік желілерді, жалғастырушы муфталарды, оптикалық жабдықтың шеткі құрылғыларын салу әдістері мен технологиясын сипаттайды және анықтайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оптикалық кабельдер мен желілік жабдықтарға қойылатын негізгі талаптар туралы білімі бар.
2. Оптикалық кабельдер мен желілік жабдықтардың түрлерін анықтайды, таңдайды және сипаттайды.
4. Талшықты-оптикалық байланыс жүйелерін ұйымдастыру кезінде оптикалық кабельдердің түрлері мен желілік жабдықтардың түрлерін пайдаланады.
5. ТОБЖ функционалдық сұлбаларын әзірлейді.
6. Трассаны, тарату жүйесін, кабель түрін және желілік жабдықтардың түрлерін таңдауды негіздейді.

7. Определяет способ прокладки оптического кабеля:
- в кабельной канализации;
- на переходах через подземные коммуникации;
- в предварительно проложенные в грунт защитные пластмассовые трубы методом задувки;
- через водные преграды.
8. Обладает умениями разделки волоконно-оптических кабелей и подготовки оптических волокон к сварке и приведению измерений. сварки многомодовых и одномодовых оптических волокон, защите мест сварки.
9. Имеет представление о конструкции муфт, видах муфт и особенностях монтажа оптических муфт и сетевых оборудований.
10. Проектирует волоконно-оптические системы связи.
Результат обучения: 3) Разрабатывать функциональные схемы волоконно-оптических линий связи с использованием сетевых оборудований и принимает, обосновывает конкретные технические решения при разработке волоконно-оптических систем связи
Критерии оценки:
1. Обладает знаниями о принципах построения сетей, о сетевых технологиях:
- плезиохронная цифровая иерархия (Plesiochronous Digital Hierarchy — PDH),
- синхронная цифровая иерархия (Synchronous Digital Hierarchy — SDH),
- оптические линии связи спектрального уплотнения по длине волны (Wave-length Division Multiplexing — WDM, Dense WDM — DWDM);
- виртуальные каналы (X.25);
- трансляция кадров FR - Frame Relay;
- ATM — Asynchronous Transfer Mode);
- IP, использующие дейтаграммный метод передачи сообщений.
2. Представляет семи-уровневую модель ISO/OSI, топологию и архитектуру сетей телекоммуникаций, резервирование сетей телекоммуникаций, виды управления сетями, основные требования к оптическим кабелям.
3. Характеризует оптические кабели и сетевые оборудования.
4. Использует виды оптических кабелей и сетевых оборудований при организации волоконно-оптических систем связи.
5. Разрабатывает функциональные схемы ВОСС.
6. Обосновывает выбор трассы, системы передачи, тип кабеля и выбор сетевых оборудований.
7. Представляет принцип работы активных и пассивных сетевых оборудований.
8. Обладает знаниями прокладки ОК:
- в кабельной канализации,
- на переходах через подземные коммуникации,
- в предварительно проложенные в грунт защитные пластмассовые трубы методом задувки,
- через водные преграды.
9. Обладает знаниями о способах сращивания ОВ, конструкции муфт, видах муфт и особенности монтажа оптических муфт.
10. Проектирует волоконно-оптические системы связи.
11. Организует волоконно-оптические системы передачи.
Результат обучения: 4) Осуществлять грамотный выбор вида оптического кабеля, оконечных устройств и сетевого оборудования в зависимости от типа проектируемой сети и условий прокладки
Линейные сооружения связи
Волоконно-оптические системы передачи
Электропитание устройств связи
Охрана труда.
Учебно- электромонтажная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования по выбору оптического кабеля и сетевого оборудования.
2. Соблюдает требования по прокладке кабеля.
3. Обладает знаниями по прокладке кабеля.
4. Обладает знаниями сетевого оборудования
5. Представляет проект проектируемой сети.
6. При прокладке кабеля соблюдает требования по охране труда и техники безопасности.
ПК 2. Осуществлять эксплуатацию волоконно-оптических линий связи
ПМ 02. Эксплуатация волоконно-оптических линии связи
Данный модуль описывает принцип осуществления технической эксплуатации волоконно-оптических линий связи; работу по текущему обслуживанию волоконно-оптических линий связи; измерение электрических и оптических параметров кабельных линий. Разрабатывает схему движения на каждый утвержденный маршрут.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
совокупность действий, направленных на использование объекта по его назначению;
правила технической эксплуатации линейно- кабельных сооружений междугородных линий телекоммуникаций;
-правила технической эксплуатации аппаратуры и линейно-кабельных сооружений волоконно- оптических линий телекоммуникаций;
-правила техники безопасности при работах на кабельных линиях связи и проводного вещания;
инструкции, разработанные на основе типовых инструкций с учетом характера выполняемой работы;
принципы измерения электрических и оптических параметров кабельных линий.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
выполнять виды работ текущего обслуживания;
составлять график осмотра трасс волоконно-оптических линий связи и схемы движения по маршрутам;
выполнять осмотр трасс волоконно-оптических линий связи по утвержденному маршруту;
выполнять планово-профилактическое обслуживание ЛКС;
выполнять измерение электрических и оптических параметров кабельных линий;
выполнять работы по защите кабелей от механических повреждений;
устранять повреждения на ЛКС;
выполнять текущий ремонт ЛКС;
составлять акт списания материалов, использованных для текущего ремонта в электронной базе "Внутренние акты списания материалов" и акт выполненных работ и акт приемки.
Результат обучения: 1) Проводить работы по текущему обслуживанию волоконно-оптических линий связи
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования по выполнению правил безопасности и охраны труда. (Выполняет комплекс профилактических мероприятий, имеющих целью поддержание в исправности линейно-кабельные сооружения в процессе эксплуатации для обеспечения необходимой степени надежности линейно-кабельных сооружений, своевременное предупреждение появлений неисправностей, выявление их и устранение возникающих дефектов).
2. Обслуживает оборудование цифровых систем передачи, оборудование телекоммуникационных сетей связи;
3. Обеспечивает ЛКС в соответствии с установленными требованиями для надежной и высококачественной работы обслуживаемых связей.
4. Использует в работе должностные инструкции, разработанные на основе типовых инструкций с учетом характера выполняемой работы.
5. Анализирует вредные и травмоопасные факторы в сфере профессиональной деятельности.
6. Выполняет виды работ текущего обслуживания.

7. Оптикалық кабель төсеу тәсілін анықтайды:
- шоғырсымдық кәрізде;
- жер асты коммуникациялары арқылы өтетін жолдарда;
- алдын ала топыраққа салынған қорғаныш пластмасса құбырларға үрлеу әдісімен;
- су бөгеттері арқылы.
8. Талшықты-оптикалық кабельдерді бөлу және оптикалық талшықтарды дәнекерлеуге дайындау және өлшеуді келтіру, көпмодтық және бірмодтық оптикалық талшықтарды дәнекерлеу орындарын қорғау икемдерін меңгерді.
9. Муфталар конструкциясы, муфталар түрлері және оптикалық муфталар мен желілік жабдықтарды монтаждау ерекшеліктері туралы түсінікке ие.
10. Талшықты-оптикалық байланыс жүйелерін жобалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Желілік жабдықтарды пайдалана отырып, талшықты-оптикалық байланыс желілерінің функционалдық схемаларын әзірлейді, талшықты-оптикалық байланыс жүйелерін әзірлеу кезінде нақты техникалық шешімдерді қабылдайды және негіздейді
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Желілерді құру принциптері туралы, желілік технологиялар туралы білімі бар:
- плезиохронды сандық иерархия (Plesiochronous Digital Hierarchy-PDH),
- синхронды сандық иерархия (Synchronous Digital Hierarchy-SDH),
-толқын ұзындығы бойынша оптикалық байланыс желілері (Wave — length Division Multiplexing-WDM, Dense WDM-DWDM);
- виртуалды арналар (X. 25);
- FR-Frame Relay кадрларының трансляциясы;
- ATM — Asynchronous Transfer Mode);
- Хабар таратудың дейтаграммдық әдісін пайдаланатын IP.
2. ISO/OSI жеті-деңгейлік моделін, телекоммуникация желілерінің топологиясы мен архитектурасын, телекоммуникация желілерін резервтеуді, желілерді басқару түрлерін, оптикалық шоғырсымдарға қойылатын негізгі талаптарды ұсынады.
3. Оптикалық кабельдер мен желілік жабдықтарды сипаттайды.
4. Талшықты-оптикалық байланыс жүйелерін ұйымдастыру кезінде оптикалық кабельдер мен желілік жабдықтардың түрлерін пайдаланады.
5. АЖЖЖ функционалдық сұлбаларын әзірлейді.
6. Тарату жүйесін, тарату жүйесін, кабель түрін және желілік жабдықтарды таңдауды негіздейді.
7. Белсенді және пассивті желілік жабдықтардың жұмыс принципін ұсынады.
8. ОК төсеу білімі бар:
- шоғырсымдық кәрізде,
- жер асты коммуникациялары арқылы өтетін жолдарда,
- алдын ала топыраққа салынған қорғаныш пластмасса құбырларға үрлеу әдісімен,
- су бөгеттері арқылы.
9. Оптикалық муфталарды монтаждау ерекшеліктері, муфталардың құрылымы, муфталардың түрлері туралы білімі бар.
10. Талшықты-оптикалық байланыс жүйелерін жобалайды.
11. Талшықты-оптикалық тарату жүйелерін ұйымдастырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Жобаланатын желінің түріне және төсеу шарттарына байланысты оптикалық кабель түрін, шеткі құрылғылар мен желілік жабдықтарды сауатты таңдауды жүзеге асыру.
Байланыстың желілік құрылыстары
Талшықты-оптикалық тарату жүйелері
Байланыс құрылғыларын электрмен қоректендіру
Еңбекті қорғау.
Оқу электр-монтаждау практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оптикалық кабель мен желілік жабдықтарды таңдау бойынша талаптарды сақтайды.
2. Кабель төсеу бойынша талаптарды сақтайды.
3. Кабель төсеу бойынша білімі бар.
4. Желілік жабдықтарды меңгерді.
5. Жобаланатын желінің жобасын ұсынады.
6. Кабель төсеу кезінде еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы бойынша талаптарды сақтайды.
КҚ 2. Талшықты-оптикалық байланыс желілерін пайдалануды жүзеге асыру
КМ 02. Талшықты-оптикалық байланыс желілерін пайдалану
Бұл модуль байланыстың талшықты-оптикалық желілерін техникалық пайдалануды жүзеге асыру принципін; байланыстың талшықты-оптикалық желілеріне ағымдағы қызмет көрсету жөніндегі жұмысты; шоғырсымдық желілердің электрлік және оптикалық параметрлерін өлшеуді сипаттайды. Әрбір бекітілген маршрутқа қозғалыс схемасын әзірлейді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар:
объектіні мақсаты бойынша пайдалануға бағытталған іс-әрекеттер жиынтығын; қалааралық телекоммуникация желілерінің желілік-шоғырсымдық құрылыстарын техникалық пайдалану ережесін;
-аппаратураны және желілік-кабельдік аппаратураны, талшықты-оптикалық телекоммуникация желілерін техникалық пайдалану ережесін;
- байланыс және сымдық хабар тарату шоғырсымдық желілерінде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік техникасы ережелерін;
орындалатын жұмыстың сипатын ескере отырып әзірленген үлгілік нұсқаулықтарды;
кабель желілерінің электрлік және оптикалық параметрлерін өлшеу принциптерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ағымдағы қызмет көрсету жұмыстарының түрлерін орындауды; талшықты-оптикалық байланыс желілерінің трассаларын қарау кестесін және маршруттар бойынша қозғалыс сызбасын құруды; бекітілген бағыт бойынша талшықты-оптикалық байланыс желілерінің трассаларын қарауды; ЖКҚ жоспарлы-сақтандырмалық қызмет көрсетуді орындауды; шоғырсымдық желілердің электрлік және оптикалық параметрлерін өлшеуді орындауды; кабельдерді механикалық зақымданулардан қорғау бойынша жұмыстарды орындауды; ЖКҚ ақауларын жоюды; ЖКҚ ағымдағы жөндеуді орындауды;
"материалдарды есептен шығарудың ішкі актілері" электрондық базасында ағымдағы жөндеу үшін пайдаланылған материалдарды есептен шығару актісін және орындалған жұмыстар актісін және қабылдау актісін жасауды үйренеді.
.
Оқыту нәтижесі: 1) Талшықты-оптикалық байланыс желілеріне ағымдағы қызмет көрсету бойынша жұмыстар жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін орындау жөніндегі талаптарды сақтайды. Желілік-шоғырсымдық құрылыстардың қажетті сенімділік деңгейін қамтамасыз ету үшін пайдалану процесінде желілік-шоғырсымдық құрылыстарды жарамды күйде ұстау, ақаулардың пайда болуын уақтылы алдын алу, оларды анықтау және пайда болған ақауларды жою мақсатында алдын алу іс-шараларының кешенін орындайды.
2. Цифрлық беру жүйелерінің жабдықтарына, телекоммуникациялық байланыс желілерінің жабдықтарына қызмет көрсетеді;
3. Қызмет көрсетілетін байланыстардың сенімді және жоғары сапалы жұмысы үшін белгіленген талаптарға сәйкес ЖКС қамтамасыз етеді.
4. Орындалатын жұмыстардың сипатын ескере отырып, үлгілік нұсқаулықтар негізінде әзірленген лауазымдық нұсқаулықтарды жұмыста пайдаланады.
5. Кәсіптік қызмет саласында зиянды және жарақат алу қаупі бар факторларды талдайды.
6. Ағымдағы қызмет көрсету жұмыстарының түрлерін орындайды.

7. Выполняет планово-профилактическое обслуживание ЛКС.
8. Работает с устройствами оконечного оборудования.
9. Использует в работе нумерацию сетей связи.
Результат обучения: 2) Составлять график осмотра трасс волоконно-оптических линий связи и схемы движения по маршрутам
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования по выполнению правил безопасности и охраны труда.
2. Проводит контрольные осмотры трассы согласно утвержденным графикам и схемам движения по маршрутам, проверку состояния линейно-кабельных сооружений с целью выявление факторов, которые могут вызвать повреждение или аварию на волоконно-оптической линии связи.
3. Разрабатывает схему движения по утвержденным маршрутам.
4. Обеспечивает меры сохранности от механических повреждений ВОЛС.
5. Способен составить акт о нарушении ПОСТ
Результат обучения: 3) Проводить планово-профилактические измерения электрических и оптических параметров на волоконно-оптических линиях связи
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования по выполнению правил безопасности и охраны труда.
2. Выполняет измерение в соответствии с утвержденным годовым планом с целью поддержания работоспособности волоконно-оптических линий и мультиплексорного оборудования, проводит анализ,
своевременно предупреждает, после получения рекомендаций устраняет несоответствия.
Измеряет электрические и оптические параметры кабельных линий.
3. Выполняет работы по защите кабелей от механических повреждений.
4. Обладает знаниями о предупредительных знаках, замерных столбиках, шлагбаумах, контроле глубины залегания кабеля и уточнению картограмм.
5. Соблюдает выполнение технических условий при проведении работ сторонней организацией вблизи или в охранной зоне кабеля ТУСМ.
6. Владеет способами защиты линейных сооружений от коррозии, ударов молнии, влияния электрифицированных железных дорог и линий электропередач.
7. Обладает информацией о периодичности проведения работ.
8. Способен провести анализ.
9. Составляет акт в случае отклонения от нормы.
10. Устраняет все несоответствия нормам, выявленные в ходе проведения измерений.
11. Заполняет протокол измерений.
Результат обучения: 4) Выполнять текущий и капитальный ремонт.
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования по выполнению правил безопасности и охраны труда.
Способен произвести текущий ремонт, с целью поддержания или восстановления первоначальных эксплуатационных характеристик оптического кабеля.
3. Принимает участие в планировании капитального ремонта на основании данных контрольных измерений и технических осмотров сооружений и передаточных устройств, периодических проверок и ведомостей дефектов.
все виды ремонта линейно-кабельных сооружений.
3. Представляет основные виды работ текущего ремонта.
4. Составляет акты списания материалов, использованных для текущего ремонта в электронной базе "Внутренние акты списания материалов" и акт выполненных работ и акт приемки.
5. Подготавливает оборудование для специалистов, осуществляющих капитальный ремонт, выполняемый с периодичностью более одного года, при котором производится смена изношенных частей и конструкций сооружений или замена их на более прочные и экономичные, улучшающие эксплуатационные возможности объектов.
Результат обучения: 5) Осуществлять технический надзор за строительством волоконно-оптических линий связи
Критерии оценки:
1. Выполняет функции технадзора в строгом соответствии с проектом с правом остановки работ в случаях нарушения технологических процессов строительства и/или невыполнения норм и требований, предъявляемых к качеству строящихся линий связи. (Ведет технический надзор за строительством строящихся волоконно-оптических линий связи).
2. Проводит технический надзор за трассами кабельных линий и раскопками, производимыми в охранной или вблизи охранной зоны кабеля.
3. Осуществляет технический надзор на основании договора, заключаемого между лицом, производящим строительные работы, и организацией, эксплуатирующей линии/сооружения связи за сохранностью линий и сооружений связи.
4. Составляет акт о нарушении ПОСТ.
5. Оформляет необходимую документацию.
6. Использует законодательство Республики Казахстан в области охраны труда.
ПК 3. Соблюдать требования к монтажу, содержанию и ремонту сетевого обрудования
ПМ 3. Соблюдение требований к монтажу, содержанию и ремонту сетевого оборудования
Данный модуль описывает основные требования к помещениям для сетевого оборудования:
к серверному помещению, предназначенное для размещения серверного и/или телекоммуникационного оборудования;
к кроссовому помещению.
к монтажу сетевого оборудования и кабельной системы внутри помещений;
планово-профилактические, ремонтно-настроечные работы, обеспечивающие поддержание работоспособности сетевого оборудования;
основные виды технической документации; порядок проверки технического состояния сетевого оборудования;
основные методы устранения повреждения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
Основные требования к серверному и к кроссовому помещению и к монтажу сетевого оборудования и кабельной системы внутри помещений; требования, предъявляемые к надежности функционирования сети, к управлению сетью, оборудованию сети, к достоверности передаваемой информации и выбора базовой топологий и архитектуры;
порядок выполнения планово-профилактических, ремонтно-настроечных работ, обеспечивающих поддержание работоспособности сетевого оборудования;
виды технической документации и порядок проверки технического состояния сетевого оборудования; основные методы устранения повреждения.
Результат обучения: 1) Соблюдать
требования к помещениям для сетевого оборудования
Цифровые системы передачи (PDH, SDH).
Волоконно-оптические системы передачи
Цифровые системы коммутации
Линейные сооружения связи,
Электропитание устройств связи
Учебно-профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования по выполнению правил техники
безопасности и охраны труда.
2. Соблюдает требования к помещениям с сетевым оборудованием:
- размеры помещения;
-климатические условия в серверном помещении;
-освещенность;
-электропитание; механические воздействия; химическое воздействие;
оснащение СП следующими системами:
-пожарной сигнализации;
-охранной сигнализации; -пожаротушения.
- к монтажу сетевого оборудования и кабельной системы внутри помещений; обеспечивает полное отключение питания во время работы монтажа, замене деталей и блоков.
Результат обучения: 2) Соблюдать требования к размещению и монтажу сетевого оборудования
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования к монтажу сетевого оборудования и кабельной системы внутри помещений – обеспечивает полное отключение питания во время работы монтажа, замене деталей и блоков
Результат обучения: 3) Проводить планово-профилактические, ремонтно-настроечные работы, обеспечивающие поддержание работоспособности сетевого оборудования
Критерии оценки:
1. Ведет учет.
2. Осуществляет организационно-технические мероприятия по выполнению планово-профилактических, ремонтно-настроечных работ.
3. Принимает участие в работе планово-профилактических, ремонтно-настроечных работ, обеспечивающих поддержание работоспособности сетевого оборудования
Результат обучения: 4) Ведет техническую документацию
Критерии оценки:
1. Использует в работе заводские технические описания и схемы электрические, инструкции по эксплуатации, техническому обслуживанию, монтажу и ремонту; паспорта и технические указания по обслуживанию устройств связи.
2. Ведет записи в технической документации при проверке технического состояния сетевого оборудования.
ПК 4. Осуществлять аварийно-восстановительные работы на волоконно-оптических линиях связи и сетевом оборудовании
ПМ 4. Осуществление аварийно-восстановитель
ных работ
Данный модуль описывает последовательность работ, необходимых для определения точного места повреждения на волоконно-оптических линиях связи и в сетевом оборудовании с помощью прибора; организацию работ по восстановлению поврежденной кабельной линии и сетевого оборудования; организацию работ по восстановлению связи по временной схеме, последовательность выполнения АВР, обеспечивающей оперативное восстановление связи в каждом конкретном случае, что определяется руководителем работ и технологической картой.
Составляет и ведет методическую документацию в соответствии с требованиями при устранении повреждения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: нормативные правовые акты, национальные стандарты в области защиты информации, проектирования средств защиты информации, сертификации средств защиты информации на соответствие требованиям по безопасности информации и аттестации объектов информатизации на соответствие требованиям по защите информации; бизнес процессы.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применять стандарты по защите информации для составления и ведения технической документации и инструкции по эксплуатации программно-технических средств защиты информации в соответствии с требованием, описывать бизнес процессы, вносят изменения в рабочую документацию после проведения аварийно-восстановительных работ.
Результат обучения: 1) Получать информацию о возникновении неисправности на сети от системы управления, мониторинга
Волоконно-оптические системы передачи
Линейные сооружения связи
Производственная (технологическая) практика
Критерии оценки:
1. Соблюдает требования по выполнению правил безопасности и охраны труда.
2. Проводит измерения с помощью оптического рефлектометра для определения расстояния от точки измерения до места повреждения, рассчитывает физическое расстояние до места повреждения оптического кабеля, координирует аварийно-восстановительную бригаду.
3. Организует работу по восстановлению поврежденной кабельной линии и сетевого оборудования.
4. Соблюдает последовательность выполнения АВР, обеспечивающих оперативное восстановление связи в каждом конкретном случае и в каждом сетевом оборудований, что определяется руководителем работ и технологической картой.
Результат обучения: 2) Организовывать рабочие места и условия для проведения аварийно-восстановительных работ с соблюдением мер техники безопасности
Критерии оценки:
1. Определяет характер повреждения, подготавливает необходимые материалы и приборы, организовывает рабочие места, производит фотосъемку поврежденного кабеля.
2. Организовывает рабочие места для проведения аварийно-восстановительных работ сетевого оборудования.
3. Соблюдает требования по выполнению правил безопасности и охраны труда.
Результат обучения: 3) Проводить работы по восстановлению работоспособности волоконно-оптической линии связи и сетевого оборудования
Критерии оценки:
1. Проводит разделку поврежденного кабеля, затяжку нового кабеля для монтажа постоянной или временной вставки, проводит сращивание поврежденных волокон в оптические муфты.
2. Соблюдает требования по выполнению правил безопасности и охраны труда.
3. Проводит работы по восстановлению работоспособности сетевого оборудования
Результат обучения: 4) Составлять акты с представителями уполномоченных органов и вносить изменения в техническую документацию после проведения аварийно-восстановительных работ.
Критерии оценки:
1. Вызывает на место повреждения оптического кабеля уполномоченные органы.
2. Составляет акты, заполняет все необходимые документы при аварийной ситуации.
3. Вносит все изменения в техническую документацию после проведения работ по восстановлению кабеля.
4. Применяет нормативные правовые акты, национальные стандарты в области защиты информации для создания технической документации.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
КП – квалификационная практика
Приложение 285
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан

7. ЖКҚ жоспарлы-сақтандырмалық қызмет көрсетуді орындайды.
8. Шеткі жабдық құрылғыларымен жұмыс істейді.
9. Жұмыста байланыс желілерінің көмірленуін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Талшықты-оптикалық байланыс желілерінің трассаларын қарау кестесін және маршруттар бойынша қозғалыс схемасын жасау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін орындау жөніндегі талаптарды сақтайды.
2. Маршруттар бойынша бекітілген кестелерге және қозғалыс схемаларына сәйкес трассаны бақылау тексеруін, талшықты-оптикалық байланыс желісінде зақымдану немесе авария тудыруы мүмкін факторларды анықтау мақсатында желілік-шоғырсымдық құрылыстардың жағдайын тексеруді жүргізеді.
3. Бекітілген бағыттар бойынша қозғалыс сызбасын әзірлейді.
4. ТОБЖ механикалық зақымдануларынан сақтау шараларын қамтамасыз етеді.
5. ПОСТ бұзушылық туралы акт жасай алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Талшықты-оптикалық байланыс желілерінде электр және оптикалық параметрлерге жоспарлы-сақтандырмалық өлшеу жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін орындау жөніндегі талаптарды сақтайды.
2. Талшықты-оптикалық желілер мен мультиплексорлық жабдықтардың жұмысқа қабілеттілігін қолдау мақсатында бекітілген жылдық жоспарға сәйкес өлшеуді орындайды, талдау жүргізеді,
ұсынымдарды алғаннан кейін сәйкессіздіктерді жояды.
Кабель желілерінің электрлік және оптикалық параметрлерін өлшейді.
3. Кабельдерді механикалық зақымданудан қорғау бойынша жұмыстарды орындайды.
4. Ескерту белгілері, өлшеу бағаналары, шлагбаумдар, кабельдің жату тереңдігін бақылау және картограммаларды нақтылау туралы білімі бар.
5. Үшінші тараптың ұйым жұмыстарды жүргізу кезінде техникалық шарттардың орындалуын МЖТТ шоғырсымының жақын немесе қорғау аймағында сақтайды.
6. Желілі құрылыстарды коррозиядан, найзағайдың соққысынан, электрлендірілген темір жолдар мен ЭБЖ әсерінен қорғау тәсілдерін меңгерген.
7. Жұмыстарды жүргізу мерзімділігі туралы ақпаратқа ие.
8. Талдау жүргізе алады.
9. Нормадан ауытқыған жағдайда акт жасайды.
10. Өлшеу жүргізу барысында анықталған нормаларға сәйкессіздіктердің барлығын жояды.
11. Өлшеу хаттамасын толтырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Ағымдағы және күрделі жөндеуді орындау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін орындау жөніндегі талаптарды сақтайды.
2. Оптикалық кабельдің бастапқы пайдалану сипаттамаларын қолдау немесе қалпына келтіру мақсатында ағымдағы жөндеу жүргізуге қабілетті.
3. Құрылыстар мен беріліс құрылғыларын бақылау өлшеулерінің және техникалық тексерулердің деректері негізінде күрделі жөндеуді жоспарлауға, кезеңдік тексерулер мен ақаулар тізімдемесіне, желілік-шоғырсымдық құрылыстарды жөндеудің барлық түрлеріне қатысады.
3. Ағымдағы жөндеу жұмыстарының негізгі түрлерін ұсынады.
4. "Материалдарды есептен шығарудың ішкі актілері" электрондық базасында ағымдағы жөндеу үшін пайдаланылған материалдарды есептен шығару актілерін және орындалған жұмыстар актісін және қабылдау актісін жасайды.
5. Күрделі жөндеуді жүзеге асыратын мамандар үшін, бір жылдан астам мерзімділікпен орындалатын жабдықты дайындайды, онда құрылыстың тозған бөліктері мен конструкцияларының ауысуы немесе оларды неғұрлым берік және үнемді, объектілердің пайдалану мүмкіндігін жақсартатын етіп ауыстыру жүргізіледі.
Оқыту нәтижесі: 5) Талшықты-оптикалық байланыс желілерінің құрылысына техникалық қадағалау жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1.. Құрылыстың технологиялық процестері бұзылған және/немесе салынып жатқан байланыс желілерінің сапасына қойылатын нормалар мен талаптар орындалмаған жағдайда жұмыстарды тоқтату құқығымен жобаға қатаң сәйкестікте техникалық қадағалау функцияларын орындайды. Салынып жатқан талшықты-оптикалық байланыс желілерінің құрылысына техникалық қадағалау жүргізеді.
2. Шоғырсымдық желілердің трассаларына және шоғырсымның күзет аймағында немесе күзет аймағына жақын жерде жүргізілетін қазбаларға техникалық қадағалау
КҚ 3. Желілік жабдықтарды монтаждауға, күтіп ұстауға және жөндеуге қойылатын талаптарды сақтау
КМ 3. Желілік жабдықтарды монтаждауға, күтіп-ұстауға және жөндеуге қойылатын талаптар
Бұл модуль желілік жабдыққа арналған үй-жайларға қойылатын негізгі талаптарды: серверлік және/немесе телекоммуникациялық жабдықтарды орналастыруға арналған серверлік үй-жайға; кроссалық үй-жайға; желілік жабдықты және үй-жай ішіндегі шоғырсымдық жүйені монтаждауға қойылатын талаптарды; желілік жабдықтың жұмыс істеу қабілеттілігін қолдауды қамтамасыз ететін жоспарлы-сақтандырмалық, жөндеу-баптау жұмыстарын; техникалық құжаттаманың негізгі түрлерін; желілік жабдықтың техникалық жағдайын тексеру тәртібін; зақымдануды жоюдың негізгі әдістерін сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар серверлік және кроссалық үй-жайға және үй-жай ішіндегі желілік жабдықтар мен шоғырсымдық жүйені монтаждауға қойылатын негізгі талаптарды; желінің жұмыс істеу сенімділігіне, желіні басқаруға, желі жабдықтарына, берілетін ақпараттың дұрыстығына және базалық топологиялар мен архитектураны таңдауға қойылатын талаптарды; желілік жабдықтың жұмыс істеу қабілеттілігін қолдауды қамтамасыз ететін жоспарлы-сақтандырмалық, жөндеу-баптау жұмыстарын орындау тәртібін; техникалық құжаттама түрлерін және желілік жабдықтың техникалық жағдайын тексеруді; зақымдануды жоюдың негізгі әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Желілік жабдықтарға арналған үй-жайларға қойылатын талаптарды сақтайды
Цифрлық беру жүйелері (PDH, SDH).
Талшықты-оптикалық тарату жүйелері
Цифрлық коммутация жүйелері
Байланыстың желілік құрылыстары,
Байланыс құрылғыларын электрмен қоректендіру
Оқу -кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қауіпсіздік техникасы және еңбекті қорғау ережелерін орындау бойынша талаптарды сақтайды.
2. Желілік жабдығы бар үй-жайларға қойылатын талаптарды сақтайды:
- үй-жайдың өлшемдері;
- серверлік үй-жайдағы климаттық жағдайлар;
- жарықтандыру;
- электрмен қоректендіру; механикалық әсер; химиялық әсер;
БК мынадай жүйелермен жабдықтау:
- өрт дабылы;
- күзет дабылы; -өрт сөндіру.
- үй-жай ішіндегі желілік жабдықтар мен шоғырсымдық жүйені монтаждауға; монтаждау жұмысы, бөлшектер мен блоктарды ауыстыру кезінде қоректендірудің толық ажыратылуын қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Желілік жабдықтарды орналастыруға және монтаждауға қойылатын талаптарды сақтайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Үй-жайлардың ішіндегі желілік жабдықтарды және шоғырсымдық жүйені монтаждауға қойылатын талаптарды сақтайды – монтаждау жұмысы кезінде қоректендірудің толық ажыратылуын, бөлшектер мен блоктарды ауыстыруды қамтамасыз етеді
Оқыту нәтижесі: 3) Желілік жабдықтың жұмыс қабілеттілігін қолдауды қамтамасыз ететін жоспарлы-сақтандырмалық, жөндеу-баптау жұмыстарын жүргізеді
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Есеп жүргізеді.
2. Жоспарлы-сақтандырмалық, жөндеу-баптау жұмыстарын орындау бойынша ұйымдастыру-техникалық іс-шараларын жүзеге асырады.
3. Желілік жабдықтың жұмыс қабілеттілігін қолдауды қамтамасыз ететін жоспарлы-сақтандырмалық, жөндеу-баптау жұмыстарына қатысады
Оқыту нәтижесі: 4) Техникалық құжаттаманы жүргізеді және өзекті жағдайда ұстайды
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыста зауыттық техникалық сипаттамалар мен электр сұлбаларын, техникалық қызмет көрсетуді пайдалану, монтаждау және жөндеу жөніндегі нұсқаулықтарды, байланыс құрылғыларына қызмет көрсету жөніндегі паспорттар мен техникалық нұсқауларды пайдаланады.
2. Желілік жабдықтың техникалық жай-күйін тексеру кезінде техникалық құжаттаманы жүргізе біледі.
КҚ 4. Талшықты-оптикалық байланыс желілерінде және желілік жабдықтарда апаттық-қалпына келтіру жұмыстарын жүзеге асыру
КМ 4. Апаттық-қалпына келтіру жұмыстарын жүзеге асыру
Бұл модуль жабдықтың көмегімен байланыстың талшықты-оптикалық желілерінде және желілік жабдықта зақымданудың нақты орнын анықтау үшін қажетті жұмыстардың жүйелілігін, бүлінген шоғырсымдық желіні және желілік жабдықты қалпына келтіру бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды, уақытша схема бойынша байланысты қалпына келтіру бойынша жұмыстарды ұйымдастыруды, әрбір нақты жағдайда байланысты жедел қалпына келтіруді қамтамасыз ететін АҚЖ орындаудың жүйелілігін сипаттайды, оны жұмыс жетекшісі және технологиялық карта анықтайды.
Зақымдануды жою кезінде талаптарға сәйкес әдістемелік құжаттаманы жасайды және жүргізеді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ақпаратты қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, ұлттық стандарттарды, ақпаратты қорғау құралдарын жобалауды, ақпаратты қорғау құралдарын ақпарат қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға сәйкестігіне сертификаттауды және ақпаратты қорғау жөніндегі талаптарға сәйкестігіне ақпараттандыру объектілерін аттестациялауды; бизнес процестерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар талаптарға сәйкес ақпаратты қорғаудың бағдарламалық-техникалық құралдарын пайдалану бойынша нұсқаулықтар мен техникалық құжаттарды жасау және жүргізу үшін ақпаратты қорғау бойынша стандарттарды қолдануды, бизнес процестерді сипаттауды үйренеді, апаттық-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізгеннен кейін жұмыс құжаттамасына өзгерістер енгізеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Басқару, мониторинг жүйесінен желіде ақаудың пайда болуы туралы ақпарат алады
Талшықты-оптикалық тарату жүйелері
Байланыстың желілік құрылыстары
Өндірістік-технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін орындау жөніндегі талаптарды сақтайды.
2. Өлшеу нүктесінен зақымдану орнына дейінгі қашықтықты анықтау үшін оптикалық рефлектометрдің көмегімен өлшеу жүргізеді, оптикалық кабельдің зақымдану орнына дейінгі физикалық қашықтықты есептейді, апаттық-қалпына келтіру бригадасын үйлестіреді.
3. Бүлінген шоғырсымдық желілер мен желілік жабдықтарды қалпына келтіру жөніндегі жұмысты ұйымдастырады.
4. Әрбір нақты жағдайда және әрбір желілік жабдықтарда байланысты жедел қалпына келтіруді қамтамасыз ететін РАҚ орындау кезектілігін сақтайды, оны жұмыс жетекшісі және технологиялық картамен анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Техникалық қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, апаттық-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу үшін жұмыс орындарын және жағдайларды ұйымдастырады
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зақымдану сипатын анықтайды, қажетті материалдар мен аспаптарды дайындайды, жұмыс орындарын ұйымдастырады, зақымдалған кабельдің фототүсірілімін жүргізеді.
2. Желілік жабдықтың апаттық-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізу үшін жұмыс орындарын ұйымдастырады.
3. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін орындау жөніндегі талаптарды сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Талшықты-оптикалық байланыс желісі мен желілік жабдықтың жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру бойынша жұмыстар жүргізеді
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бүлінген шоғырсымдарды бөлуді, тұрақты немесе уақытша ендіруді монтаждау үшін жаңа шоғырсымдарды тартуды жүргізеді, зақымдалған талшықтарды оптикалық муфталарға жалғауды жүргізеді.
2. Еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау ережелерін орындау жөніндегі талаптарды сақтайды.
3. Желілік жабдықтың жұмысқа қабілеттілігін қалпына келтіру бойынша жұмыстарды жүргізеді
Оқыту нәтижесі: 4) Уәкілетті органдардың өкілдерімен актілерді жасайды, апаттық-қалпына келтіру жұмыстарын жүргізгеннен кейін техникалық құжаттамаға өзгерістер енгізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оптикалық кабельдің бүліну орнына уәкілетті органдарды шақырады.
2. Актілер жасайды, авариялық жағдай кезінде барлық қажетті құжаттарды толтырады.
3. Кабельді қалпына келтіру бойынша жұмыстарды жүргізгеннен кейін техникалық құжаттамаға барлық өзгерістер енгізеді.
4. Техникалық құжаттаманы жасау үшін ақпаратты қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, ұлттық стандарттарды қолданады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ - кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің

от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 708
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Техническая эксплуатация транспортного радиоэлектронного оборудования (по видам транспорта)"
Код и профиль образования:
1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника
Специальность:
1310000 – Техническая эксплуатация транспортного радиоэлектронного оборудования (по видам транспорта)
Квалификация*:
131006 3 – Техник-электроник
Форма обучения: очная
Нормативный срок

2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
285-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
708-қосымша
"Көлік радио электрондық жабдықтарды техникалық пайдалану (көлік түрлері бойынша)" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1300000 – Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника
Мамандығы:
1310000 – Көлік радио электрондық жабдықтарды техникалық пайдалану (көлік түрлері бойынша)
Біліктілігі*:
1310063 – Техник-электроншы
Оқыту нысаны: күндізгі

1. Понимает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Характеризует физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.
3. Соблюдают культуру здорового образа жизни в повседневной жизни.
Результат обучения: 2) Совершенствовать физические качества и психофизиологические способности.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила командных спортивных игр.
2. Характеризует основы физической нагрузки и способы ее регулирования.
3. Владеет техникой выполнения упражнений.
4. Применяет изученные приемы игры и индивидуальные тактические задачи в учебной игре.
5. Выполняет контрольные нормативы и тесты, предусмотренные программой.
Результат обучения: 3) Оказывать доврачебную помощь при травмах и несчастных случаях.
Критерии оценки:
1. Понимает причины возникновения травм во время занятий физическими упражнениями, способы профилактики травматизма.
2. Оказывает доврачебную медицинскую помощь при травмах.
БК 4. Использовать законы физики и применять информационные технологий в профессиональной деятельности
БМ 04. Использование законов физики и применение информационных технологий в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения
законов физики и информационных технологий в профессиональной деятельности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методы решения изученных ими наук, постановку цели и формулировку задач, связанных с реализацией профессиональных функций,
В результате изучения модуля обучающиеся учатся применять теоретические основы и владеть практическими методами сбора, хранения, поиска, переработки и использования информации.
Результат обучения: 1) Владеть основными законами физики.
Физика
Математика
Информатика
Критерии оценки:
1. Характеризует физические явления и процессы, принципы действия приборов и механизмов (величины, законы, модели, понятия).
2. Применяет законы физики при производственных расчетах.
Результат обучения: 2) Решать задачи в области профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Владеет навыками математического анализа.
2. Обобщение математического материала.
3. Характеризует свернутость математического мышления - тенденция мыслить в процессе математической деятельности сокращенными структурами.
Результат обучения: 3) Применять информационные технологии
в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:

1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін түсінеді.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қанайналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.
3. Күнделікті өмірде салауатты өмір салты ережелерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Физикалық қасиеттерді және психофизиологиялық қабілеттерді жетілдіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Командалық спорттық ойын ережелерін сақтайды.
2. Дене жүктемесінің негіздерін және оны реттеу тәсілдерін анықтайды.
3. Жаттығуларды орындау техникасын меңгерді.
4. Үйренген ойын тәсілдері мен жеке тактикалық міндеттерді оқу ойынында қолданады.
5. Бағдарламада көзделген бақылау нормативтері мен тестілерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Жарақаттар мен жазатайым оқиғалар кезінде дәрігерге дейінгі көмек көрсету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дене жаттығуларымен айналысу кезінде жарақаттардың пайда болу себептерін, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін түсінеді.
2. Жарақат алған кезде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетеді.
БҚ 4. Физика заңдарын пайдалану және кәсіптік қызметте ақпараттық технологияларды қолдану
БМ 04. Физика заңдарын пайдалану және кәсіптік қызметте ақпараттық технологияларды қолдану
Бұл модуль негізгі физикалық құбылыстарды зерттеуге, классикалық және қазіргі заманғы физиканың заңдары мен теорияларын және физикалық зерттеу әдістерін іргелі ұғымдарды меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өзі оқыған ғылым әдістерін меңгеруі, кәсіби функцияларды жүзеге асырумен байланысты мақсат қоюы және міндеттерді қалыптастыруын үйренеді..
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар информатика саласын, теориялық негіздерді және ақпаратты жинау, сақтау, іздеу, өңдеу және пайдаланудың практикалық әдістерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Физиканың негізгі заңдарын меңгеру.
Физика
Математика
Информатика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Физикалық құбылыстар мен процестердің сипаттамасын, аспаптар мен механизмдердің іс-қимыл принциптерін, мектеп физика курсының ұғымдық аппаратын (шамалар, заңдар, модельдер, ұғымдар) пайдалана отырып біледі.
2. Өндірістік есептеулерде физика заңдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіби қызмет саласындағы міндеттерді шешу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Математикалық талдау дағдыларын меңгерді.
2. Математикалық материалдарды жалпылайды.
3. Математикалық ойлау тұжырымын – математикалық іс-әрекет барысында қысқартылған құрылымдармен ойлау үрдісін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіби қызметте ақпараттық технологияларды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 7. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 07. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История Казахстана
Критерии оценки:
1. Характеризирует хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "Техник-электроник"
ПК 1. Соблюдать технику безопасности на рабочем месте и правил пожарной безопасности
ПМ 01. Соблюдение техники безопасности на рабочем месте и правил пожарной безопасности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для соблюдения трудового законодательства и правил пожарной безопасности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
психологические основы осуществления профессиональной деятельности; человек-оператор в авиационных системах управления; психологический отбор в авиации; психологические требования в обучении и подготовке авиационного персонала к действиям в особых случаях;
социально-психологические проблемы управления персоналом;
особенности реагирования персонала в аварийных ситуациях; роль личностных и межличностных отношений в авиационной безопасности и обеспечении безопасности полетов; структуру организации предприятий связи; должностные характеристики работников предприятий связи; основные виды оборудования связи; условия эксплуатации оборудования предприятий связи.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять требования трудового законодательства по обеспечению безопасных условий труда; безопасно выполнять свои функциональные обязанности; выполнять простые технологические операций на рабочем месте.
Результат обучения: 1) Владеть вопросами безопасности жизнедеятельности.
Человеческий фактор
Охрана труда
Ознакомительная практика
Критерии оценки:

1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын анықтайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын анықтайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 7. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 07. Қазақстанның қазіргі тарихын, әлемдік қауымдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды анықтау.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын сипаттайды және мәнін түсінеді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын анықтай біледі.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды біледі.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"Техник-электроншы" біліктілігі
КҚ 1. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау
КМ 01. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасын және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау
Бұл модуль еңбек заңнамасын және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді оқыту жүйесінде білім алушылар кәсіби қызметті жүзеге асырудың психологиялық негіздерін меңгереді, авиациялық басқару жүйелеріндегі оператор-адам рөлін; авиациядағы психологиялық іріктеуді; авиациялық персоналды ерекше жағдайларда іс-қимыл жасауға даярлау және оқытудағы психологиялық талаптарды; персоналды басқарудың әлеуметтік-психологиялық мәселелерін; авариялық жағдайларда персоналдың ден қою ерекшеліктерін; авиациялық қауіпсіздік және ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз етудегі жеке және тұлғааралық қарым-қатынастардың рөлін; байланыс кәсіпорындарын ұйымдастыру құрылымын; авиациялық байланыс кәсіпорындары қызметкерлерінің лауазымдық сипаттамалары; байланыс жабдықтарының негізгі түрлері; байланыс кәсіпорындары жабдықтарын пайдалану шарттарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету бойынша еңбек заңнамасының білімін қолдануды; өзінің функционалдық міндеттерін қауіпсіз орындауды; жұмыс орнында қарапайым технологиялық операцияларды орындауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Тіршілік қауіпсіздігі мәселелерін меңгеру.
Адами фактор
Еңбекті қорғау Таныстыру практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует вредные и опасные производственные факторы.
2. Характеризует оптимальные и допустимые микроклиматические условия производственных помещений.
3. Характеризует предельно-допустимые концентрации вредных веществ в воздухе рабочей зоны.
4. Владеет вопросами мероприятий по обеспечению безопасности труда при контакте с вредными веществами.
5. Использует нормативные документы и требования по технике безопасности в повседневной жизни и на производстве.
6. Выполняет правила техники безопасности при производстве всех видов работы и при прохождении практики.
Результат обучения: 2) Владеть вопросами человеческих возможностей и ограничений.
Критерии оценки:
1. Применяет основы психологии: ее основные понятия и теории.
2. Учитывает индивидуальные психологические особенности человека.
3. Владеет рациональными приемами для самовоспитания.
4. Использует рациональные приемы и методы практической психологии для приобретения необходимых профессиональных качеств.
Результат обучения: 3) Характеризовать специфику производства.
Критерии оценки:
1. Ориентируется в структуре организации предприятий связи.
2. Определяет виды и типы объектов связи.
3. Определяет условия эксплуатации оборудования предприятий связи.
4. Выполняет простые технологические операций на рабочем месте.
5. Определяет виды и типы объектов связи.
ПК 2. Контролировать качество изготовления и сборки элементов аппаратуры связи
ПМ 02. Контроль качества изготовления и сборки элементов аппаратуры связи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для контролирования качества изготовления и сборки элементов аппаратуры связи.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
конструкцию узлов и агрегатов производственного оборудования; методы и средства измерения; классификацию, физический принцип работы электрических и электронных приборов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить метрологические измерения; заполнять техническую документацию; обслуживать, настраивать и регулировать стенды, применяемые при контроле качества изготовления и сборки элементов аппаратуры связи.
Результат обучения: 1) Проводить метрологические измерения, читать, рассчитывать и собирать электрические схемы.
Черчение и инженерная графика Материаловедение, электрорадиоматериалы и радиокомпоненты
Метрология, стандартизация и сертификация
Основы электротехники
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Применяет основы метрологии и принципы технических измерений.

1. Зиянды және қауіпті өндірістік факторларды сипаттайды.
2. Өндірістік үй-жайлардың оптималдық және рұқсат етілген микроклиматтық жағдайларын сипаттайды.
3. Жұмыс аймағының ауасындағы зиянды заттардың шекті жол берілетін шоғырлануын сипаттайды.
4. Зиянды заттармен байланыс кезінде еңбек қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар мәселелерін біледі.
5. Күнделікті өмірде және өндірісте қауіпсіздік техникасы бойынша нормативтік құжаттар мен талаптарды пайдаланады.
6. Барлық жұмыс түрлерін жүргізу кезінде және практикадан өту кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін орындайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Адами мүмкіндіктер мен шектеулер мәселелерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Психология негіздерін: оның негізгі ұғымдары мен теорияларын қолданады.
2. Адамның жеке психологиялық ерекшеліктерін біледі.
3. Өзін-өзі тәрбиелеу үшін ұтымды тәсілдерді меңгерді.
4. Қажетті кәсіби қасиеттерге ие болу үшін практикалық психологияның тиімді әдістері мен тәсілдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Өндірістің ерекшелігін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Байланыс кәсіпорындарын ұйымдастыру құрылымында бағдарланады.
2. Байланыс объектілерінің түрлері мен типтерін анықтайды.
3. Байланыс кәсіпорындарының жабдықтарын пайдалану шарттарын анықтайды.
4. Жұмыс орнында қарапайым технологиялық операцияларды орындайды.
5. Байланыс объектілерінің түрлері мен типтерін анықтайды.
КҚ 2. Байланыс аппаратурасының элементтерін дайындау және жинау сапасын бақылау
КМ 02. Байланыс аппаратурасының элементтерін дайындау және жинау сапасын бақылау
Бұл модуль байланыс аппаратурасының элементтерін дайындау және құрастыру сапасын бақылау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар өндірістік жабдықтардың тораптары мен агрегаттарының құрылымын; өлшеу әдістері мен құралдарын; электр және электрондық аспаптардың жіктелуін, физикалық жұмыс принципін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар метрологиялық өлшеулерді жүргізуді; техникалық құжаттаманы толтыруды; байланыс аппаратурасының элементтерін дайындау және құрастыру сапасын бақылау кезінде қолданылатын стендтерге қызмет көрсетуді, баптауды және реттеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Метрологиялық өлшеулер жүргізу, электр сұлбаларын оқу, есептеу және жинау.
Сызу және инженерлік графика
Материалтану, электр радиоматериалдар және радиокомпоненттер
Метрология, стандарттау және сертификаттау Электротехника негіздері
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Метрология негіздерін және техникалық өлшеу принциптерін қолданады.

2. Обоснованно выбирает и применяет контрольно-измерительные приборы и инструменты.
3. Описывает устройства, основные характеристики электроизмерительных приборов, электрических машин, аппаратуры управления и защиты.
4. Читает принципиальные, электрические и монтажные схемы.
5. Рассчитывает параметры и собирает электрические схемы.
6. Подбирает приборы и устройства электронной техники с определенными параметрами и характеристиками.
Результат обучения: 2) Применять нормативные документы по стандартизации и проводить контроль качества.
Критерии оценки:
1. Характеризует обозначения посадок в Единой системе допусков и посадок.
2. Основы стандартизации и поддержания качества.
3. Применяет нормативные документы по стандартизации в производственной деятельности.
4. Пользуется материалами Государственной системы стандартизации, Единой системы конструкторской документации, Единой системы технологической документации.
Результат обучения: 3) Эксплуатировать приспособления и стенды, применяемые при контроле качества изготовления и сборки элементов аппаратуры связи.
Критерии оценки:
1. Характеризует структуру, принцип работы приспособлений и стендов, применяемых при контроле качества изготовления и сборки элементов аппаратуры связи.
2. Ремонтирует оборудования технологических установок в ремонтно-механическом цехе.
3. Выполняет техническое обслуживание, настройку и регулировку приспособлений и стендов.
ПК 3. Проверять основные характеристик работы узлов аппаратуры связи
ПМ 03. Проверка основных характеристик работы узлов аппаратуры связи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проверки основных характеристик работы узлов аппаратуры связи.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: структурные схемы аппаратуры связи; принципы построения и характеристики схем авиационной электроники; принципы проведения измерении в цепях связи.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
читать, рассчитывать и собирать несложные электрические и электронные схемы; ремонтировать и регулировать производственное оборудование; проводить измерения в цепях электросвязи; проверять основные характеристики узлов аппаратуры связи; измерять частоту и временные интервалы; измерять основные параметры четырехполюсников.
Результат обучения: 1) Владеть электронной структурой аппаратуры связи.
Электроника и цифровые микропроцессорные устройства
Основы электросвязи
Измерения на линейных сетях связи
Радиоизмерения
Производственное обучение
Критерии оценки:

2. Бақылау-өлшеу аспаптары мен құралдарын негіздеп таңдайды және қолданады.
3. Электр өлшеу аспаптарының, электр машиналарының, басқару және қорғау аппаратурасының құрылғыларын, негізгі сипаттамаларын сипаттайды.
4. Қағидалық, электрлік және монтаждық сұлбаларды оқиды.
5. Параметрлерді есептейді және электр сұлбаларын жинайды.
6. Белгілі параметрлері мен сипаттамалары бар электрондық техниканың құралдары мен құрылғыларын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Стандарттау бойынша нормативтік құжаттарды қолдану және сапаға бақылау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Рұқсат беру мен отырғызудың бірыңғай жүйесінде қонудың белгіленуін сипаттайды.
2. Стандарттау және сапаны қолдау негіздері.
3. Өндірістік қызметте стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарды қолданады.
4. Мемлекеттік стандарттау жүйесінің, Конструкторлық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің, Технологиялық құжаттаманың бірыңғай жүйесінің материалдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Байланыс аппаратурасының элементтерін дайындау және жинау сапасын бақылау кезінде қолданылатын құрылғылар мен стенділерді пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Байланыс аппаратурасының элементтерін дайындау және жинау сапасын бақылау кезінде қолданылатын құрылғылар мен стенділердің құрылымын, жұмыс принципін сипаттайды.
2. Жөндеу-механикалық цехтағы технологиялық қондырғылардың жабдықтарын жөндейді.
3. Құрылғылар мен стендтерге техникалық қызмет көрсетуді, теңшеуді және реттеуді орындайды.
КҚ 3. Байланыс аппаратурасының тораптары жұмысының негізгі сипаттамаларын тексеру
КМ 03. Байланыс аппаратурасының тораптары жұмысының негізгі сипаттамаларын тексеру
Бұл модуль байланыс аппаратурасының тораптары жұмысының негізгі сипаттамаларын тексеру үшін қажетті білімді, іскерлікті және дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар байланыс аппаратурасының құрылымдық сұлбаларын; авиациялық электроника сұлбаларының құрылу принциптерін және сипаттамаларын; байланыс тізбектерінде өлшеу жүргізу принциптерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар күрделі емес электр және электрондық сұлбаларды оқып, есептеуді және жинауды; өндірістік жабдықтарды жөндеуді және реттеуді; электр байланысы тізбектерінде өлшеуді жүргізуді; байланыс аппаратурасының тораптарының негізгі сипаттамаларын тексеруді; жиілік пен уақыт аралықтарын өлшеуді; төртұштықтардың негізгі параметрлерін өлшеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Байланыс аппаратурасының электрондық құрылымын меңгеру.
Электроника және сандық микропроцессорлық құрылғылар
Электр байланысы негіздері
Желілік байланыс желілеріндегі өлшеу
Радиоөлшеу
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает принципы работы, характеристики и особенности конструктивного и технологического изготовления электронных и полупроводниковых приборов.
2. Характеризует принципы построения, особенности работы, характеристики и параметры схем авиационной электроники.
3. Проводит построение, разработку и эксплуатацию схем авиационной электроники.
4. Пользуется справочной литературой.
5. Характеризует принципы действия типовых электронных устройств.
Результат обучения: 2) Проводить измерения в радиоцепях.
Критерии оценки:
1. Применяет основные стандарты и технологии по измерениям.
2. Соблюдает правила техники безопасности при контроле за работой линии связи.
3. Характеризует параметры линий связи.
4. Характеризует задачи измерений в технике связи.
5. Использует измерительные приборы.
6. Применяет электронный осциллограф при проведении измерений.
Результат обучения: 3) Проверять основные характеристики работы узлов аппаратуры связи.
Критерии оценки:
1. Выполняет электромонтажные работы.
2. Выполняет монтаж силового оборудования.
3. Выполняет проверку при ремонте и настройке оборудования.
4. Выполняет монтаж на интегральных микросхемах.
5.Определяет уровни передачи сигналов по измеренным значениям.
6. Определяет абсолютную и относительную погрешности.
7. Измеряет мощность излучения передатчика.
8. Измеряет ширину спектральной линии.
9. Проводит анализ результату измерений.
ПК 4. Эксплуатация вычислительной техники и радиоэлектронной аппаратуры
ПМ 04. Эксплуатация вычислительной техники и радиоэлектронной аппаратуры
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эксплуатации, ремонта и контроля электронной и вычислительной техники и радиоэлектронной аппаратуры
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: разработку систем обработки данных и систем математического обеспечения электронно-вычислительных машин; наладку отдельных элементов электронных устройств; наладку элементов и блоков электронно-вычислительных машин, радиоэлектронной аппаратуры и отдельных его блоков.
При изучении модуля обучающиеся учатся: автоматизации обработки сигналов и изображений, искусственного интеллекта; исполнению разработки эффективных алгоритмов и методов реализаций функции систем информационных технологий; повышению эффективности существующих методов использования компьютеров и обработки информации; созданию системного программного обеспечения для новых компьютерных платформ; разработке технической документации и инструкции по эксплуатации электронной аппаратуры.
Результат обучения: 1) Применять вычислительную технику.
Вычислительная техника
Радиотехнические цепи и сигналы
Основы устройства приема и передачи сигналов
Источники питания радиоаппаратуры Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Электронды және жартылай өткізгіш аспаптардың конструктивтік және технологиялық дайындалуының жұмыс принциптерін, сипаттамаларын және үйлесімділігін түсінеді.
2. Авиациялық электроника схемасының құрылу принциптерін, жұмыс ерекшеліктерін, сипаттамалары мен параметрлерін сипаттайды.
3. Авиациялық электроника сызбаларын құрастыруды, әзірлеуді және пайдалануды жүргізеді.
4. Анықтамалық әдебиетті қолданады.
5. Типтік электрондық құрылғылардың әрекет ету принциптерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Радио тізбектерде өлшеу жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өлшеу бойынша негізгі стандарттар мен технологияларды қолданады.
2. Байланыс желісінің жұмысын бақылау кезінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
3. Байланыс желілерінің параметрлерін сипаттайды.
4. Байланыс техникасында өлшеу есептерін сипаттайды.
5. Өлшеу құралдарын пайдаланады.
6. Өлшеу жүргізу кезінде электрондық осциллографты қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Байланыс аппаратурасының тораптары жұмысының негізгі сипаттамаларын тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр монтаждау жұмыстарын орындайды.
2. Күштік жабдықты монтаждауды орындайды.
3. Жабдықты жөндеу және баптау кезінде тексеруді орындайды.
4. Интегралды микросхемаларда монтаждауды орындайды.
5. Өлшенген мәндер бойынша сигнал беру деңгейін анықтайды.
6. Абсолюттік және салыстырмалы қателіктерді анықтайды.
7. Таратқыштың сәулелену қуатын өлшейді.
8. Спектрлі сызықтың енін өлшейді.
9. Өлшеу нәтижелеріне талдау береді.
КҚ 4. Есептеу техникасы мен радиоэлектрондық аппаратураны пайдалану
КМ 04. Есептеу техникасы мен радиоэлектрондық аппаратураны пайдалану
Бұл модуль электронды және есептеуіш техника мен радиоэлектрондық аппаратураны пайдалану, жөндеу және бақылау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: деректерді өңдеу жүйелерін және электронды-есептеу машиналарын математикалық қамтамасыз ету жүйелерін әзірлеуді меңгереді; электрондық құрылғылардың жекелеген элементтерін баптауды; электронды-есептеу машиналарының элементтері мен блоктарын, радиоэлектрондық аппаратураны және оның жекелеген блоктарын баптауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сигналдар мен бейнелерді, жасанды интеллект өңдеуді автоматтандыруды; ақпараттық технологиялар жүйесінің функцияларын іске асырудың тиімді алгоритмдері мен әдістерін жасауды; компьютерлерді қолдану мен ақпаратты өңдеудің қазіргі бар әдістерінің тиімділігін арттыруды; жаңа технологиялар үшін жүйелік бағдарламалық қамтым құруды; техникалық құжаттаманы және электрондық аппаратураны пайдалану жөніндегі нұсқаулықты әзірлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Есептеу техникасын қолдану.
Есептеу техникасы Радиотехникалық тізбектер мен сигналдар
Сигналдарды қабылдау және беру құрылғыларының негіздері Радиоаппаратураның қуат көзі
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Подготавливает электронно-вычислительные машины к работе.
2. Проводит технический осмотр и проверку отдельных устройств и узлов.
3. Использует программное обеспечение для автоматизации обработки сигналов.
4. Анализирует действия блока управления с использованием тестового программного обеспечения.
5. Расшифровывает маркировку микросхем.
6. Выполняет синтез цифровых устройств с помощью логических элементов.
7. Анализирует работу цифровых устройств.
8. Составляет простейшую программу.
Результат обучения: 2) Применять радиоэлектронную аппаратуру.
Критерии оценки:
1. Налаживает, настраивает регулировку и проверку радиоэлектронного оборудования и систем.
2. Определяет оптимальный режим работы радиоэлектронного оборудования.
3. Проверяет качества работы системы в целом и отдельных узлов.
Результат обучения: 3) Ремонтировать вычислительную технику и радиоэлектронную аппаратуру.
Критерии оценки:
1. Контролирует работу аппаратуры с целью своевременного обнаружения неисправностей.
2. Применяет методы поиска неисправностей в радиоэлектронной аппаратуре.
3. Определяет причины отказов с использованием тестового программного обеспечения.
4. Ремонтирует радиоэлектронное оборудование различных систем.
ПК 5. Применять аппаратуру волоконно-оптических линий связи и мобильной связи
ПМ 05. Эксплуатация аппаратуры волоконно-оптических линий связи и мобильной связи
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эксплуатации аппаратуры волоконно-оптических линий связи и мобильной связи
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
виды аппаратуры волоконно-оптических систем передачи;
характеристики волоконно-оптических систем передачи;
каналообразующую аппаратуру; стойки оборудования линейного тракта; стойки телемеханики и служебной связи, оборудование, стойки дистанционного питания; специализированную контрольно-измерительную аппаратуру; строение оптического волокна
При изучении модуля обучающиеся учатся: эксплуатации приемо-передающих стоек, стойки служебной связи, стойки дистанционного питания; использованию контрольно-измерительной аппаратуры; монтажу кабельных линии передач; определению полосы пропускания; оперативному обслуживанию, монтажу и наладке устройств волоконно-оптических линий связи.
Результат обучения: 1) Эксплуатировать волоконно-оптические линии связи.
Волоконно-оптическая система передачи
Линии связи
Средства мобильной связи
Системы и устройства связи
Антенны и устройства сверхвысоких частот
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Характеризует маркировку оптических кабелей.

1. Электронды есептеу машиналарын жұмысқа дайындайды.
2. Жекелеген құрылғылар мен тораптарға техникалық тексеру және тексеру жүргізеді.
3. Сигналдарды өңдеуді автоматтандыру үшін бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланады.
4. Тестілік бағдарламалық қамтымды қолдану арқылы басқару блогының іс-әрекетін талдайды.
5. Микросхемалар таңбалауын шешеді.
6. Логикалық элементтердің көмегімен сандық құрылғылар синтезін орындайды.
7. Сандық құрылғылар жұмысын талдайды.
8. Қарапайым бағдарламаны құрайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Радиоэлектрондық аппаратураны қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Радиоэлектрондық жабдықтар мен жүйелерді ретке келтіреді, реттейді және тексереді.
2. Радиоэлектрондық жабдықтың оңтайлы жұмыс режимін анықтайды.
3. Жалпы жүйенің және жеке тораптардың жұмыс сапасын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Есептеу техникасы мен радиоэлектрондық аппаратураны жөндеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақаулықтарды уақтылы анықтау мақсатында бақылайды.
2. Радиоэлектрондық аппаратурада ақаулықтарды іздеу әдістерін қолданады.
3. Тестілік бағдарламалық қамтымды пайдалана отырып, істен шығу себептерін анықтайды.
4. Түрлі жүйелердің радиоэлектрондық жабдықтарын жөндейді.
КҚ 5. Талшықты-оптикалық байланыс және мобильді байланыс желілері аппаратурасын пайдалану
КМ 05. Талшықты-оптикалық байланыс және мобильді байланыс желілері аппаратурасын пайдалану
Бұл модуль талшықты-оптикалық байланыс және ұялы байланыс аппаратурасын пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар талшықты-оптикалық тарату жүйесі аппаратурасының түрлерін; талшықты-оптикалық тарату жүйелерінің сипаттамаларын; арна құраушы аппаратураны; желілік тракт жабдықтарының тіреулерін; телемеханика тіреулерін және оптикалық талшықтың құрылысын меңгереді.
Модульді зерделеу кезеңінде білім алушылар қабылдау-беру тіреулерін, қызметтік байланыс тіреулерін, қашықтықтан беру кабелдік желілерін монтаждауды; өткізу жолағын айқындауды; байланыстың талшықты-оптикалық желілерінің құрылғыларына жедел қызмет көрсетуді, монтаждау мен баптауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Талшықты-оптикалық байланыс желілерін пайдалану.
Талшықты-оптикалық тарату жүйесі
Байланыс желілері
Мобильді байланыс құралдары
Байланыс жүйелері мен құрылғылары
Аса жоғары жиіліктегі антенналар мен құрылғылар
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Оптикалық кабельдердің таңбалануын сипаттайды.

2. Соблюдает порядок монтажа оптических кабелей.
3. Выполняет монтаж оптических кабелей.
4.Применяет оптические тестеры и рефлектометры и при измерении параметров волоконно-оптических линий передач.
5. Проводит регулировку и наладку блоков и узлов оборудования.
6. Измеряет поляризационную модовую дисперсию.
7. Выбирает тип оптического кабеля при проектировании цифровой сети связи.
8. Рассчитывает технико-эксплуатационные характеристики сети, выбирает состав оборудования сети.
9. Проводит эксплуатационные измерения параметров оптических сигналов.
10. Определяет характер повреждения по рефлектограмме.
11. Определяет потери на месте сварки волокна.
Результат обучения: 2) Применять аппаратуру мобильной связи.
Критерии оценки:
1. Характеризует физические основы радиосвязи, принципы организации радиосвязи с подвижными объектами.
2. Характеризует системы сотовой подвижной связи.
3. Оценивает параметры радиосигналов.
4. Рассчитывает технико-эксплуатационные характеристики сети, выбирает состав оборудования сети.
Результат обучения: 3) Использовать линии связи.
Критерии оценки:
1. Измеряет параметры цепи тракта или потоков.
2. Составляет электрическую и принципиальную схему связи.
3. Самостоятельно и эффективно организовывает ремонтные работы с использованием необходимых средств.
4. Организовывает и проводит расчеты по определению параметров работы систем.
5. Решает проблемы в области комплексной автоматизации ремонтных работ.
ПК 6. Производить сборку, монтаж и контроль приборов сигнализации
ПМ 06. Проведение сборки, монтажа и контроля приборов сигнализации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для сборки, монтажа и контроля приборов сигнализации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
слесарную обработку деталей; сборку приспособлений; основные понятия в области сигнализации; эксплуатационные характеристики приборов сигнализации; теоретические основы формирования и передачи сигналов в авиационных радиосистемах, принципы построения и способы реализации различных устройств формирования и передачи сигналов на светотехническом уровне.
При изучении модуля обучающиеся учатся: собирать и проводить монтаж приборов сигнализации; контролировать работу приборов сигнализации; эксплуатировать средства отображения информации, устройства формирования и передачи, приема и обработки сигналов.
Результат обучения: 1) Собирать и проводить монтаж приборов сигнализации.
Основы слесарных, сборочных и ремонтных работ
Автоматика и управление
Основы телевидения и отображения информации
Формирование и передача сигналов, прием и обработка сигналов
Производственное обучение
Критерии оценки:

2. Оптикалық кабельдерді монтаждау тәртібін сақтайды.
3. Оптикалық кабельдерді монтаждауды орындайды.
4. Талшықты-оптикалық тарату желілерінің параметрлерін өлшеу кезінде де оптикалық тестерлер мен рефлектометрлерді қолданады.
5. Жабдықтың блоктары мен тораптарын реттеуді және реттеуді жүргізеді.
6. Поляризациялық мода дисперсиясын өлшейді.
7. Цифрлық байланыс желісін жобалау кезінде оптикалық кабель түрін таңдайды.
8. Желінің техникалық-пайдалану сипаттамаларын есептейді, желі жабдықтарының құрамын таңдайды.
9. Оптикалық сигналдардың параметрлерін пайдалану өлшеулерін жүргізеді.
10. Рефлектограмма бойынша зақымданудың сипатын анықтайды.
11. Талшықты дәнекерлеу орнында шығындарды анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Мобильді байланыс аппаратурасын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Радиобайланыстың физикалық негіздерін, жылжымалы объектілермен радиобайланысты ұйымдастыру принциптерін сипаттайды.
2. Ұялы жылжымалы байланыс жүйесін сипаттайды.
3. Радиосигналдар параметрлерін бағалайды.
4. Желінің техникалық-пайдалану сипаттамаларын есептейді, желі жабдықтарының құрамын таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Байланыс желілерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тракт немесе ағын тізбегінің параметрлерін өлшейді.
2. Электр және принципті байланыс схемасын құрайды.
3. Қажетті құралдарды пайдалана отырып, жөндеу жұмыстарын дербес және тиімді ұйымдастырады.
4. Жүйелер жұмысының параметрлерін анықтау бойынша есептерді ұйымдастырады және жүргізеді.
5. Жөндеу жұмыстарын кешенді автоматтандыру саласындағы проблемаларды шешеді.
КҚ 6. Сигнал беру аспаптарын құрастыру, монтаждау және бақылау жүргізу
КМ 06. Сигнал беру аспаптарын құрастыру, монтаждау және бақылау жүргізу
Бұл модуль сигнал беру аспаптарын құрастыру, монтаждау және бақылау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бөлшектерді слесарлық өңдеуді; құрылғыларды құрастыруды; сигнал беру саласындағы негізгі ұғымдарды; сигнал беру аспаптарының пайдалану сипаттамаларын; авиациялық радиожүйелерде сигналдарды қалыптастырудың және берудің теориялық негіздерін, сигналдарды қалыптастырудың және берудің әртүрлі құрылғыларын құру принциптерін және жарық техникалық деңгейде жүзеге асыру тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар сигнал беру құралдарын құрастыруды және монтаждауды; сигнал беру құралдарының жұмысын бақылауды; ақпаратты бейнелеу құралдарын, сигналдарды қалыптастыру және беру, қабылдау және өңдеу құрылғыларын пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сигнал беру аспаптарын жинау және монтаждау.
Слесарлық, құрастыру және жөндеу жұмыстарының негіздері
Автоматика және басқару
Теледидар және ақпаратты бейнелеу негіздері
Сигналдарды қалыптастыру және беру, сигналдарды қабылдау және өңдеу
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует основы слесарных, слесарно-сборочных операций, их назначение.
2. Применяет безопасные приемы выполнения слесарно-сборочных работ.
3. Устраняет дефекты, обнаруженные при слесарно-сборочных работах.
4. Описывает принцип работы приборов сигнализации.
5. Различает функциональные схемы системы сигнализации.
6. Проводит монтаж приборов сигнализации.
Результат обучения: 2) Контролировать работу приборов сигнализации.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные методы модуляции и кодирования видеосигналов.
2. Характеризует принципы построения и функционирования систем формирования и отображения информации.
3. Описывает основные характеристики сигналов, методы модуляции.
4. Применяет приборы для усиления и генерации сверхвысокочастотных электромагнитных колебаний.
Результат обучения: 3) Использовать многоканальную связь.
Критерии оценки:
1. Проводит исследование сигналов электросвязи.
2. Читает схемы модуляторов и демодуляторов, исследовать импульсно-кодовую модуляцию сигналов.
3. Проводит подбор оборудования для построения каналов передачи.
4. Проводит сравнительный анализ систем передачи.
5. Составляет схемы организации связи с использованием SDH.
6. Читает структурные и функциональные схемы аппаратуры волоконно-оптической системы.
ПК 7. Выполнять проверку, испытание элементов радиоэлектронного оборудования летательных аппаратов
ПМ 07. Выполнение проверки, испытания элементов радиоэлектронного оборудования летательных аппаратов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проверки и испытания элементов радиоэлектронного оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
назначения, устройство, принцип работы; принципы взаимодействия электрооборудования различных функциональных систем летательных аппаратов; состав авиационного электрооборудования летательных аппаратов различных типов; основные принципы работы источников электроэнергии летательных аппаратов; потребителей электроэнергии на воздушном судне; светотехнического и электробытового оборудования летательных аппаратов.
При изучении модуля обучающиеся учатся: способам проверки работоспособности электрооборудования летательных аппаратов; методам правильной эксплуатации радиоэлектронного оборудования; монтажу оборудования устройств связи; измерительным приборам, применяемых при ремонте и настройке аппаратуры связи; проверке исправности компонентов схем оборудования; технологиям печатного монтажа; монтажу блоков оборудования на интегральных микросхемах.
Результат обучения: 1) Применять контрольно-диагностическое и испытательное оборудование.
Контрольно-диагностическое и испытательное оборудование
Электрооборудование летательных аппаратов
Авиационное и радиоэлектронное оборудование
Приборное оборудование летательных аппаратов
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Слесарлық, слесарлық-құрастыру операцияларының негіздерін, олардың мақсатын сипаттайды.
2. Слесарлық-құрастыру жұмыстарын орындаудың қауіпсіз тәсілдерін қолданады.
3. Слесарлық-құрастыру жұмыстары кезінде анықталған ақауларды жояды.
4. Сигнал беру құралдарының жұмыс принципін сипаттайды.
5. Сигнал беру жүйесінің функционалдық сұлбаларын ажыратады.
6. Сигнал беру құралдарын монтаждайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Сигнал беру құралдарының жұмысын бақылау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бейне сигналдарды модуляциялау мен кодтаудың негізгі әдістерін сипаттайды.
2. Ақпаратты қалыптастыру және бейнелеу жүйелерін құру және қызмет ету принциптерін сипаттайды.
3. Сигналдардың негізгі сипаттамаларын, модуляция әдістерін сипаттайды.
4. Микротолқынды электромагниттік толқындар тербелістерін күшейту және генерациялау үшін аспаптарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Көп арналы байланысты қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Электр байланысы сигналдарына зерттеу жүргізеді.
2. Модуляторлар мен демодуляторлар сұлбаларын оқи алады, импульстік кодын модуляциялау сигналын зерттей алады.
3. Тарату арналарын құру үшін жабдықтарды іріктейді.
4. Тарату жүйелеріне салыстырмалы талдау жүргізеді.
5. SDH пайдаланумен байланысты ұйымдастыру сызбасын жасайды.
6. Талшықты-оптикалық жүйе аппаратурасының құрылымдық және функционалдық сұлбаларын оқиды.
КҚ 7. Ұшу аппараттарының радиоэлектрондық жабдықтарының элементтерін тексеруді, сынауды орындау
КМ 07. Ұшу аппараттарының радиоэлектрондық жабдықтарының элементтерін тексеруді, сынауды орындау
Бұл модуль радиоэлектрондық жабдық элементтерін тексеру және сынау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар ұшу аппараттарының әртүрлі функционалдық жүйелерінің электр жабдықтарының өзара әрекет ету принциптерін; ұшу аппараттарының түрлі типті авиациялық электр жабдықтарының құрамын; ұшу аппараттарының электр энергиясы көздерінің негізгі жұмыс принциптерін; әуе кемесіндегі электр энергиясын тұтынушыларын; ұшу аппараттарының жарық техникалық және электр тұрмыстық жабдықтарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ұшу аппараттарының электр жабдықтарының жұмысқа қабілеттілігін тексеру тәсілдерін; радиоэлектрондық жабдықтарды дұрыс пайдалану әдістерін; байланыс құрылғыларының жабдықтарын монтаждауды; байланыс аппаратурасын жөндеу және баптау кезінде қолданылатын өлшеу аспаптарын; жабдық схемалары компоненттерінің жарамдылығын тексеруді; баспа монтаждау технологияларын; интегралды микросхемаларда жабдық блоктарын монтаждауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бақылау-диагностикалық және сынау жабдықтарын қолдану.
Бақылау-диагностикалық және сынау жабдығы
Ұшу аппараттарының электр жабдықтары
Авиациялық және радиоэлектрондық жабдықтар
Ұшу аппараттарының аспаптық жабдығы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует назначение, устройство, принцип работы электрооборудования летательного аппарата.
2. Применяет правила технической эксплуатации приборного и радиооборудования летательных аппаратов
3. Проверяет работоспособность электрооборудования летательных аппаратов
4. Характеризует назначение, устройство, принцип работы электрооборудования летательного аппарата.
5. Принимает правильное решение при выходе из строя какого-либо прибора.
6. Правильно эксплуатирует приборное и радиооборудование летательных аппаратов в штатных и нештатных ситуациях.
Результат обучения: 2) Эксплуатировать элементы радиоэлектронного оборудования летательных аппаратов.
Критерии оценки:
1. Выполняет монтаж оборудования устройств связи.
2. Выполняет измерения при ремонте и настройке аппаратуры связи.
3. Проверяет исправность компонентов схем оборудования.
4. Владеет технологией печатного монтажа, монтажа блоков оборудования на интегральных микросхемах.
ПК 8. Эксплуатировать транспортное радиоэлектронное оборудование
ПМ 08. Эксплуатация транспортного радиоэлектронного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эксплуатации транспортного радиоэлектронного оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
структурные схемы; назначение и конструктивные особенности основных агрегатов и бортовых систем радиоэлектронного оборудования; назначение и конструкцию основных силовых элементов; назначение и состав энергетических систем, систем управления; принципы конструирования узлов и деталей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: эксплуатировать транспортное радиоэлектронное оборудование воздушного транспорта; ремонтировать и устранять неисправности, возникающие при эксплуатации воздушного транспорта.
Результат обучения: 1) Владеть устройством радиоэлектронного оборудования воздушного транспорта.
Устройство электрооборудования воздушного транспорта
Техническая эксплуатация транспортного радиоэлектронного оборудования
Авиационные приборы и прилотажно- навигационный комплекс
Электрооборудование воздушного судна Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует назначение, устройство, принцип работы электрооборудования воздушного транспорта.
2. Характеризует правила технической эксплуатации приборного и радиооборудования воздушного транспорта.
3. Правильно эксплуатирует приборное и радиооборудование воздушного транспорта в штатных и нештатных ситуациях.
4. Знает конструктивно-компоновичные схемы и характеристики радиоэлектронного оборудования.
5. Выбирает схемы радиоэлектронного оборудования и определяет его основные параметры.
Результат обучения: 2) Эксплуатировать транспортное радиоэлектронное оборудование воздушного транспорта.
Критерии оценки:

1. Ұшу аппаратының электржабдығының мақсаты, құрылысы, жұмыс принципін сипаттайды.
2. Ұшу аппараттарының аспаптық және радиожабдығын техникалық пайдалану ережелерін қолданады.
3. Ұшу аппараттарының электр жабдықтарының жұмысқа қабілеттілігін тексереді.
4. Ұшу аппаратының электржабдығының мақсаты, құрылысы, жұмыс принципін сипаттайды.
5. Қандай да бір аспап істен шыққан кезде дұрыс шешім қабылдайды.
6. Штаттық және штаттан тыс жағдайларда Ұшу аппараттарының аспаптық және радиожабдығын дұрыс пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұшу аппараттарының радиоэлектрондық жабдықтарының элементтерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Байланыс құрылғыларының жабдықтарын монтаждауды орындайды.
2. Байланыс аппаратурасын жөндеу және баптау кезінде өлшеуді орындайды.
3. Жабдық схемалары компоненттерінің жарамдылығын тексереді.
4. Баспа монтажының технологиясын, интегралды микросхемаларда жабдық блоктарын монтаждауды меңгерді.
КҚ 8. Көліктік радиоэлектрондық жабдықтарды пайдалану
КМ 08. Көліктік радиоэлектрондық жабдықтарды пайдалану
Бұл модуль көліктік радиоэлектрондық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар құрылымдық сұлбаларды; радиоэлектрондық жабдықтың негізгі агрегаттары мен борттық жүйелерінің тағайындалуы мен құрылымдық ерекшеліктерін; негізгі күштік элементтердің белгіленуі мен конструкциясын; энергетикалық жүйелердің, басқару жүйелерінің қызметі мен құрамын; тораптар мен бөлшектерді құрастыру принциптерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар әуе көлігінің көліктік радиоэлектрондық жабдықтарын пайдалануды үйренеді; әуе көлігін пайдалану кезінде туындайтын ақауларды жөндеу және жоюды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Әуе көлігінің радиоэлектрондық жабдықтарының құрылғысын меңгеру.
Әуе көлігінің электр жабдықтарын орнату
Көліктік радиоэлектрондық жабдықтарды техникалық пайдалану
Авиациялық аспаптар және клотаж-навигациялық кешен
Әуе кемесінің электр жабдықтары
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әуе көлігінің электр жабдықтарының мақсаты, құрылысы, жұмыс істеу принципін сипаттайды.
2. Әуе көлігінің аспаптық және радиожабдығын техникалық пайдалану ережелерін сипаттайды.
3. Штаттық және штаттан тыс жағдайларда әуе көлігінің аспаптық және радиожабдығын дұрыс пайдаланады.
4. Радиоэлектрондық жабдықтың конструктивтік-компоновиктік схемалары мен сипаттамаларын біледі.
5. Радиоэлектрондық жабдықтың сұлбаларын таңдайды және оның негізгі параметрлерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Әуе көлігінің көліктік радиоэлектрондық жабдықтарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Характеризует этапы производства ремонта, порядок проведения осмотров.
2. Владеет способами сборки и испытания узлов, агрегатов после ремонта.
3. Выполняет техническое обслуживание техники в соответствии с регламентирующими документами.
4. Определяет техническое состояние деталей.
5. Заполняет необходимую документацию.
6. Производит ремонт отдельных деталей.
Результат обучения: 3) Проводить ремонт и устранение неисправности транспортного радиоэлектронного оборудования.
Критерии оценки:
1. Выполняет монтаж и вводит в действие транспортное радиоэлектронное оборудование, кабельное и волоконно-оптические линий связи.
2. Выявляет и устраняет механические и электрические неисправности в линейных сооружениях связи.
3. Проверяет работоспособность радиопередающих, радиоприемных и антенно-фидерных устройств.
4. Контролирует техническое состояние транспортного радиоэлектронного оборудования
5. Измеряет параметры аппаратуры и каналов проводной связи и радиосвязи с использованием встроенных систем контроля.
ПК 9. Эксплуатировать радиолокационное и радионавигационное оборудование
ПМ 09. Эксплуатация радиолокационного и радионавигационного оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для эксплуатации радиолокационного и радионавигационного оборудования
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
общие сведения о радиолокации и радионавигации, методы измерения координат и определения местоположения объектов; основы статистической теории радиолокации и радионавигации; вопросы обнаружения сигналов и оценивания их параметров на фоне шумов и помех различного вида, линейной и нелинейной фильтрации
При изучении модуля обучающиеся учатся: правильно обслуживать радиоэлектронное оборудование; правилам проведения технического обслуживания воздушного судна; принципам работы радиоэлектронных оборудовании и их назначениям.
Результат обучения: 1) Использовать радиолокационное и радионавигационное оборудование.
Техническое обслуживание, диагностика и ремонт радиоэлектронного оборудования
Теоретические основы радиолокации Теоретические основы радионавигации
Радионавигационные автоматические системы организации воздушного транспорта
Радиолокационные автоматические системы организации воздушного транспорта
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует задачи и средства радионавигации и радиолокации
2. Применяет радиотехнические методы и основы навигационных элементов полета.
3. Знает методы радиодальномерии и методы радиоугломерии, доплеровские методы измерения.

1. Жөндеу жүргізу кезеңдерін, тексеру жүргізу тәртібін сипаттайды.
2. Жөндеуден кейін тораптарды, агрегаттарды жинау және сынау тәсілдерін біледі.
3. Регламенттеуші құжаттарға сәйкес техникаға техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
4. Бөлшектердің техникалық жағдайын анықтайды.
5. Қажетті құжаттаманы толтырады.
6. Жекелеген бөлшектерді жөндеуді жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Көліктік радиоэлектрондық жабдықтарды жөндеу және ақаулықтарды жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Көліктік радиоэлектрондық жабдықтарды, шоғырсымдық және талшықты-оптикалық байланыс желілерін монтаждауды орындайды және іске қосады.
2. Байланыстың желілік құрылыстарында механикалық және электрлік ақауларды анықтайды және жояды.
3. Радиотаратқыш, радиоқабылдағыш және антенна-фидерлік құрылғылардың жұмыс қабілеттілігін тексереді.
4. Көліктік радиоэлектрондық жабдықтың техникалық жай-күйін бақылайды.
5. Сымды байланыс және радиобайланыс аппаратурасы мен арналарының параметрлерін кіріктірілген бақылау жүйелерін пайдалана отырып өлшейді.
КҚ 9. Радиолокациялық және радионавигациялық жабдықтарды пайдалану
КМ 09. Радиолокациялық және радионавигациялық жабдықтарды пайдалану
Бұл модуль радиолокациялық және радионавигациялық жабдықтарды пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар радиолокация және радионавигация туралы жалпы мәліметтерді, координаттарды өлшеу әдістерін және объектілердің орналасқан жерін анықтауды; радиолокация және радионавигацияның статистикалық теориясының негіздерін; сигналдарды анықтау және олардың параметрлерін түрлі шу мен түрлі кедергілердің, сызықтық және сызықты емес сүзудің фонында бағалау мәселелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар радиоэлектрондық жабдыққа дұрыс қызмет көрсетуді; Әуе көлігі техникалық қызмет көрсетуді жүргізу ережелерін; радиоэлектрондық жабдықтардың жұмыс істеу принциптері мен міндетін үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Радиолокациялық және радионавигациялық жабдықтарды пайдалану.
Радиоэлектрондық жабдықтарға техникалық қызмет көрсету, диагностика және жөндеу Радиолокацияның теориялық негіздері
Радионавигацияның теориялық негіздері
Әуе көлігі ұйымдарының радионавигациялық автоматты жүйелері
Әуе көлігі ұйымдастырудың радиолокациялық автоматты жүйелері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Радионавигация және радиолокация міндеттері мен құралдарын сипаттайды.
2. Ұшудың навигациялық элементтерінің радиотехникалық әдістері мен негіздерін қолданады.
3. Радиодальнометрия әдістерін және радиоуглометрия әдістерін, өлшеудің доплерлік әдістерін біледі.

4. Знает принцип работы радиоэлектронного оборудования и его назначение.
5. Владеет методами измерения координат и определения местоположения объектов.
6. Оценивает параметры сигналов на фоне шумов и помех различного вида.
Результат обучения: 2) Ремонтировать радиоэлектронное оборудование.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила проведения технического обслуживания воздушного судна.
2. Правильно обслуживает радиоэлектронное оборудование.
3. Правильно диагностирует и ремонтирует радиоэлектронное оборудование.
4. Определяет схемы сетей электросвязи.
5. Проверяет и ремонтирует блоки аппаратуры многоканальных телекоммуникационных систем.
6. Проверяет и ремонтирует системы аналогового оборудования.
ПК 10. Выполнять практические работы по квалификации
ПМ 10. Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для получения квалификации "Техник-электроник".
Результат обучения: 1) Работать в качестве техника-электроника.
Преддипломная практика
Критерии оценки:
1. Определяет место и характер повреждения.
2. Устраняет несложные повреждения и неисправности.
3. Проводит необходимые проверки оборудования.
4. Определяет назначение станционного кабеля.
5. Пользуется технической документацией.
6. Оформляет чертежи и схемы.
7. Проводит проверки каналов.
8. Соблюдает правила техники безопасности.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 288
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 711
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Компьютерные сети и телекоммуникации"
Код и профиль образования:
1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии
Электронная техника
Специальность:
1312000 – Компьютерные сети и телекоммуникации
Квалификация:
1312013 – Техник (автоматизированные системы связи)
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

4. Радиоэлектрондық жабдықтың жұмыс істеу принципін және оның мақсатын біледі.
5. Координаттарды өлшеу және объектілердің орналасқан жерін анықтау әдістерін меңгерген.
6. Әртүрлі шу мен кедергілердің аясында сигналдардың параметрлерін бағалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Радиоэлектрондық жабдықтарды жөндеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. ӘК техникалық қызмет көрсету ережелерін сақтайды.
2. Радиоэлектрондық жабдыққа дұрыс қызмет көрсетеді.
3. Радиоэлектрондық жабдықтарды дұрыс диагностикалайды және жөндейді.
4. Электр байланысы желілерінің схемаларын анықтайды.
5. Көп арналы телекоммуникациялық жүйелер аппаратурасының блоктарын тексереді және жөндейді.
6. Баламалы жабдықтар жүйесін тексереді және жөндейді.
КҚ 10. Біліктілік бойынша практикалық жұмыстарды орындау
КМ 10. Диплом алды практика
Бұл модуль "Техник-электроншы" біліктілігін алуға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 1) Техник-электроншы ретінде жұмыс істеу.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Зақымдану орны мен сипатын анықтайды.
2. Күрделі емес зақымдарды және ақауларды жояды.
3. Жабдықтарға қажетті тексеру жүргізеді.
4. Станциялық кабельдің мақсатын анықтайды.
5. Техникалық құжаттаманы пайдаланады.
6. Сызбалар мен схемаларды рәсімдейді.
7. Арналарға тексеру жүргізеді.
8. Қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды.
Ескерту:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
288-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
711-қосымша
"Компьютерлік желілер және телекоммуникациялар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1300000 – Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника
Мамандығы:
1312000 – Компьютерлік желілер және телекоммуникациялар
Біліктілігі:
1312013 – Автоматтандырылған байланыс жүйесінің технигі
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:

4. Понимает причины и источники инфляции и ее последствия.
Результат обучения: 2) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные этапы и содержание планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 3) Характеризовать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Описывает цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Понимает факторы, определяющие успех предприниматель ской деятельности.
4. Владеет основами составления бизнес-плана.
БК 6. Понимать историю, роль и место Казахстана в мировом сообществе
БМ 06. Понимание истории, роли и места Казахстана в мировом сообществе
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для развития национального самосознания, понимания сущности и закономерностей исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают хронологические границы и сущность основных исторических периодов Казахстана.
Результат обучения: 1) Понимать основные исторические события.
История
Казахстана
Критерии оценки:
1. Характеризует хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Раскрывает роль и место казахского народа в общетюркской общности, в системе кочевой цивилизации, в развитии историко-культурной общности народов евразийского мира.
3. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
4. Знает достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "1312013 - Техник (автоматизированные системы связи)"
ПК 1. Проектировать и создавать сетевую и серверную инфраструктуру сети
ПМ 01. Проектирование и создание сетевой и серверной инфраструктуры
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для проектирования сетевой и серверной инфраструктуры сети.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы построения и функционирования компьютерных систем, инструменты для их проектирования и создания сетевой и серверной инфраструктуры.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проектировать и выполнять работы по созданию сетевой и серверной инфраструктуры.
Результат обучения: 1) Документировать взаимодействие сервисов, используя физическую и логическую схемы.
Организация, принципы построения и функционирования компьютерных систем
Математический аппарат для построения компьютерных систем
Основы теории информации
Технологии физического уровня передачи данных
Технические средства информатизации
Инженерная компьютерная графика
Метрология, стандартизация, сертификация и техническое регулирование
Ознакомительная практика
Критерии оценки:

4. Инфляция көздерін және оның салдарларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұнын сипаттайды.
2. Математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептеулерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді.
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін меңгереді.
БҚ 6. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
БМ 06. Қазақстанның тарихын, әлемдік қоғамдастықтағы рөлі мен орнын түсіну
Бұл модуль ұлттық сананы дамытуға, ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалардың мәні мен заңдылықтарын түсінуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: Қазақстанның негізгі тарихи кезеңдерінің хронологиялық шекаралары мен мәнін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Негізгі тарихи оқиғаларды түсіну.
Қазақстан тарихы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын меңгереді.
2. Қазақ халқының жалпы түркі қауымдастығындағы, көшпелі өркениет жүйесіндегі, Еуразия әлемі халықтарының тарихи-мәдени қауымдастығының дамуындағы рөлі мен орнын ашып көрсетеді.
3. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
4. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"1312013 - Автоматтандырылған байланыс жүйесінің технигі" біліктілігі
КҚ 1. Желілік және серверлік желі инфрақүрылымын жобалау және құру
КМ 01. Желілік және серверлік желі инфрақүрылымын жобалау және құру
Бұл модуль желілік және серверлік желі инфрақүрылымын жобалау мен құруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды қамтиды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: компьютерлік жүйелердің құрылысы және жұмыс істеу принциптері,
оларды жобалау және желілік және серверлік инфрақұрылымды құру құралдары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: желіні және серверлік инфрақұрылымды құру бойынша жұмысты жоспарлау және жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Физикалық және логикалық схемаларды қолдана отырып, сервистердің өзара әрекеттесуін құжаттау.
Компьютерлік жүйелердің ұйымдасуы, құрылымы және жұмыс істеу қағидаттары
Компьютерлік жүйелерді құруға арналған математикалық аппарат
Ақпарат теориясының негіздері
Деректер жіберудің нақты деңгейінің технологиясы
Техникалық ақпараттандыру құралдары
Инженерлік компьютерлік графика
Метрология, стандарттау, сертификаттау және техникалық реттеу
Танысу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает принципы взаимодействия сетевых сервисов.
2. Владеет инструментами для документирования взаимодействия сервисов.
3. Выполняет документирование, используя физическую и логическую схемы.
Результат обучения: 2) Зарисовывать схемы и настраивать взаимодействия сетевых устройств в соответствии с семиуровневой моделью OSI и стеком протоколов TCP/IP.
Критерии оценки:
1. Понимает соответствие между семиуровневой моделью OSI и стеком протоколов TCP/IP.
2. Зарисовывает схемы взаимодействия сетевых устройств.
3. Настраивает сетевые устройства.
Результат обучения: 3) Вести необходимую документацию в соответствии с правилами технического учета.
Критерии оценки:
1. Соблюдает правила технического учета.
2. Владеет навыками ведения документации.
3. Выполняет документирование в соответствии с правилами технического учета.
Результат обучения: 4) Проектировать сеть с учетом разных сред передачи данных и различных протоколов взаимодействия сетевых устройств с заданной производительностью сети.
Критерии оценки:
1. Понимает работу различных протоколов взаимодействия сетевых устройств с учетом разных сред передачи данных.
2. Владеет навыками проектирования сетей с заданной производительностью.
3. Выполняет проектирование сетей с учетом разной среды передачи данных и различных протоколов взаимодействия сетевых устройств с заданной производительностью.
Результат обучения: 5) Определять сетевую (информационную) политику предприятия.
Критерии оценки:
1. Понимает основные элементы сетевой (информационной) политики предприятия.
2. Определяет сетевую (информационную) политику малого предприятия.
Результат обучения: 6) Применять на практике проектирования элементы теории массового обслуживания, основные соотношения теории очередей, основные понятия теории графов.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы элементы теории массового обслуживания, теории графов.
2. Владеет математическим аппаратом необходимым для проектирования сетевой и серверной инфраструктуры сети.
3. Выполняет вычисления на основе теории массового обслуживания, теории графов, теории очередей.
Результат обучения: 7) Знакомство со структурой, принципами работы и взаимодействия подразделений IT-предприятия.
Критерии оценки:
1. Понимает основы взаимодействия между подразделениями и сотрудниками IT-предприятий или подразделений.
2. Знакомится с основами работы IT-предприятий или подразделений.
3. Соблюдает правила внутреннего распорядка IT-предприятия или подразделения.
ПК 2. Создавать скрипты (программное обеспечение) с целью периодического выполнения определенных задач, как на сетевом, так и на серверном оборудовании
ПМ 02. Создание скриптов с целью периодического выполнения определенных задач, как на сетевом, так и на серверном оборудовании
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для освоения программирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: различные языки программирования, методы и способы создания программного кода.
При изучении модуля обучающиеся учатся создавать скрипты (программное обеспечение) с целью периодического выполнения определенных задач, как на сетевом, так и на серверном оборудовании.
Результат обучения: 1) Использовать методы и приемы формализации и алгоритмизации повседневных задач.
Алгоритмизация и программирование
Микропроцессорная техника
Технология разработки программного обеспечения
Микроэлектроника
Программирование микроконтроллеров
Web-программирование
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Желілік сервистердің өзара әрекеттесу қағидаттарын түсінеді.
2. Сервистердің өзара әрекеттесуін құжаттау құралдарын меңгереді.
3. Физикалық және логикалық схемаларды қолдана отырып құжаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Жеті деңгейлі OSI үлгісіне және TCP / IP хаттама стекіне сәйкес схемаларды сызу және және желілік құрылғылардың өзара әрекеттесуін икемдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеті деңгейлі OSI үлгісі мен TCP / IP хаттама стекі арасындағы сәйкестікті түсінеді.
2. Желілік құрылғылардың өзара әрекеттесу схемаларын сызады
3. Желілік құрылғыларды икемдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Техникалық есепке алу қағидаларына сәйкес қажетті құжаттама жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық есепке алу қағидаларын біледі.
2. Құжаттама жүргізу дағдыларын меңгереді.
3. Техникалық есепке алу қағидаларына сәйкес құжаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Желіні деректер жіберудің әртүрлі орталары және белгіленген желі өнімділігі бар желілік құрылғылардың өзара әрекеттесуінің әртүрлі хаттамаларын есепке ала отырып жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Деректер жіберудің әртүрлі орталарын есепке ала отырып, желілік құрылғылардың өзара әрекеттесуінің әртүрлі хаттамаларының жұмысын түсінеді.
2. Белгіленген желі өнімділігі бар желілерді жобалау дағдыларын меңгереді.
3. Желіні деректер жіберудің әртүрлі орталары және белгіленген желі өнімділігі бар желілік құрылғылардың өзара әрекеттесуінің әртүрлі хаттамаларын есепке ала отырып жобалау
Оқыту нәтижесі: 5) Кәсіпорынның желілік (ақпараттық) саясатын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның желілік (ақпараттық) саясатының негізгі элементтерін түсінеді.
2. Шағын кәсіпорынның желілік (ақпараттық) саясатын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Жобалау практикасында жаппай қызмет көрсету теориясының элементтерін, кезектер теориясының арақатынасын, кескін теориясының негізгі ұғымдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жаппай қызмет көрсету теориясының элементтерін, кескін теориясын түсінеді.
2. Желілік және серверлік желі инфрақұрылымын жобалау үшін қажетті математикалық аппараты бар.
3. Жаппай қызмет көрсету теориясының, кескін теориясының және кезек теориясының негізінде есептеулер жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 7) ІТ-кәсіпорны бөлімшелерінің құрылымымен, жұмыс істеу қағидаттарымен және өзара іс-қимылымен танысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. IT-кәсіпорындарының немесе бөлімшелердің бөлімдері мен қызметкерлерінің өзара іс-қимылының негіздерін түсінеді.
2. IT-кәсіпорындарының немесе бөлімшелердің жұмыс істеу негіздерімен танысу.
3. IT-кәсіпорындарының немесе бөлімшелердің ішкі тәртібін сақтайды.
КҚ 2. Желілік және серверлік жабдықта белгілі бір міндеттерді мерзімді орындау мақсатында скриптар (бағдарламалық қамсыздандыру) құру
КМ 02. Желілік және серверлік жабдықта белгілі бір міндеттерді мерзімді орындау мақсатында скриптар құру
Бұл модуль бағдарламалауды меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды қамтиды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: әртүрлі бағдарламалау тілдері, бағдарламалық кодты құру әдістері мен тәсілдері.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: желілік және серверлік жабдықта белгілі бір міндеттерді мерзімді орындау мақсатында скриптар (бағдарламалық қамсыздандыру) құру.
Оқыту нәтижесі: 1) Күнделікті міндеттерді рәсімдеу мен алгоритмдеу әдістері мен тәсілдерін пайдалану.
Алгоритмдеу және бағдарламалау
Микропроцессорлық техника
Бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу технологиясы Микроэлектроника
Микробақылаушыларды бағдарламалау
Web-бағдарламалау
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает методы и приемы формализации и алгоритмизации повседневных задач.
2. Владеет методами и приемами формализации и алгоритмизации повседневных задач.
3. Выполняет формализацию и алгоритмизацию различных задач, используя различные методы и приемы.
Результат обучения: 2) Осуществлять анализ и проверку исходного программного кода программного обеспечения, используя базовые знания программирования и за основу рекомендуется взять такие языки программирования, как Python, C#, Java, PHP, в качестве Систем Управления Базами Данных – mysql и PostgreSQL.
Критерии оценки:
1. Имеет базовые знания программирования: циклы, рекурсия, наследование, классы, объекты, API, массивы, ссылки, библиотеки, базы данных.
2. Владеет возможностями языка программирования при создании приложений.
3. Выполняет анализ и проверку исходного кода.
4. Владеет структурой запросов SQL, таких как SELECT, UPDATE, DELETE, JOIN, DROP.
Результат обучения: 3) Разрабатывать и документировать программы, реализующие базовые знания программирования: циклы, рекурсия, наследование, классы, объекты, API, массивы, ссылки, библиотеки, базы данных.
Критерии оценки:
1. Понимает основные принципы разработки и документирования программ.
2. Владеет различными методами и способами разработки и документирования программ.
3. Разрабатывает и документирует программы.
Результат обучения: 4) Разрабатывать и документировать программы, (скрипты) используя такие инструменты как BASH (*NIX) и PowerShell (Windows).
Критерии оценки:
1. Понимает принципы работы таких инструментов как BASH (*NIX) и PowerShell (Windows).
2. Разрабатывает и документирует программы, используя возможности таких инструментов, как BASH (*NIX) и PowerShell (Windows).
Результат обучения: 5) Осуществлять работу с инструментами отладки программ.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы работы инструментов отладки программ.
2. Владеет основными возможностями инструментов отладки программ.
3. Выполняет отладку программ.
Результат обучения: 6) Объяснять работу процессора (соотношение программной реализации и аппаратного решения – циклы (такты) процессоров, количество операций за цикл, архитектуры процессоров, работы с регистрами. Осуществлять базовые операции по диагностике и наладке оборудования на базе микропроцессорной и микроконтроллерной техники.
Критерии оценки:
1. Понимает базовые принципы работы микропроцессоров, микроконтроллеров и устроиств применяемых для автоматизации.

1. Күнделікті міндеттерді рәсімдеу мен алгоритмдеу әдістері мен тәсілдерін түсінеді.
2. Күнделікті міндеттерді рәсімдеу мен алгоритмдеу әдістері мен тәсілдерін меңгереді.
3. Әртүрлі әдістер мен тәсілдерді пайдалана отырып, міндеттерді рәсімдеу мен алгоритмдеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Базалық бағдарламалау білімін пайдалана отырып, бастапқы бағдарламалық кодты талдау мен тексеруді жүзеге асыру және Python, C#, Java, PHP сияқты бағдарламалау тілдерін және mysql және PostgreSQL Дерекқорды басқару базалары жүйесін басшылыққа алу ұсынылады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Мынадай базалық бағдарламалау білімін меңгереді: циклдар, рекурсиялар, мұрагерлік, сыныптар, нысандар, API, массивтер, сілтемелер, кітапханалар, дерекқорлар.
2. Қосымшаларды құру кезінде бағдарламалау тілінің мүмкіндіктерін меңгереді.
3. Бастапқы кодты талдау мен тексеруді жүзеге асырады.
4. SELECT, UPDATE, DELETE, JOIN, DROP сияқты SQL сауалдардың құрылымын меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мынадай базалық бағдарламалау білімін іске асыратын бағдарламаларды әзірлеу және құжаттау: циклдар, рекурсиялар, мұрагерлік, сыныптар, нысандар, API, массивтер, сілтемелер, кітапханалар, дерекқорлар.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламаларды әзірлеу мен құжаттаудың негізгі қағидаттарын түсінеді.
2. Бағдарламаларды әзірлеу мен құжаттаудың әртүрлі әдістері мен тәсілдерін меңгереді.
3. Бағдарламаларды әзірлейді және құжаттайды.
Оқыту нәтижесі: 4) BASH (*NIX) және PowerShell (Windows) сияқты құралдарды пайдалана отырып, бағдарламаларды (скриптар) әзірлеу және құжаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. BASH (*NIX) және PowerShell (Windows) сияқты құралдардың жұмыс істеу қағидаттарын түсінеді.
2. BASH (*NIX) және PowerShell (Windows) сияқты құралдардың мүмкіндіктерін пайдалана отырып, бағдарламаларды әзірлейді және құжаттайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Бағдарламаларды реттеу құралдарымен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламаларды реттеу құралдарының жұмыс істеу қағидаттарын түсінеді.
2. Бағдарламаларды реттеу құралдарының негізгі мүмкіндіктерін меңгереді.
3. Бағдарламаларды реттеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 6) Процессордың жұмысын түсіндіру (бағдарламалық іске асыру мен аппараттық шешімнің арақатынасы– процессорлардың циклдері (тактілері), циклдегі операциялар саны, процессорлардың құрылымы, тіркелімдермен жұмыс істеу. Микропроцессорлық және микробақылаушы техникасының негізінде жабдықты диагностикалау және түзету бойынша базалық операцияларды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Микропроцессорлардың, микробақылаушылардың және автоматтандыру үшін қолданылатын құрылғылардың негізгі жұмыс қағидаттарын түсінеді.

2. Владеет основами программирования микроконтроллеров.
3. Выполняет базовые операции по диагностике и наладке оборудования.
ПК 3. Настраивать политики безопасности на сетевом и серверном оборудовании
ПМ 03. Настройка политики безопасности на сетевом и серверном оборудовании
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для настройки политики безопасности на сетевом и серверном оборудовании.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: инструменты и технологии, обеспечивающие выполнение политики безопасности на сетевом и серверном оборудовании.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать механизмы защиты информации, пользоваться политикой информационной безопасности и определять границы ее применения, настраивать политики безопасности на сетевом оборудовании, используя технологии: Access Control List, Security zone, инспекция трафика, ALG, port security, принципы и защита от Denial Of Service атак; Intrusion Prevention System; Intrusion Detection System, Authentication, Authorization, Accounting, Security Information and Event Management, протоколы: Radius, DIAMETER, TACACS, SYSLOG и Simple Network Management Protocol; настраивать и вести журналирование и мониторинг действий в операционных системах.
Результат обучения: 1) Использовать механизмы защиты информации на предприятии, пользоваться политикой информационной безопасности и определять границы ее применения.
Информационная безопасность
Методы защиты информации
Безопасность функционирования информационных систем
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Понимает механизмы защиты информации на предприятии, политики информационной безопасности.
2. Пользуется механизмами защиты информации.
3. Выполняет политику информационной безопасности и определяет границы ее применения.
Результат обучения: 2) Настраивать политики информационной безопасности на сетевом оборудовании предприятия оперируя такими понятиями и технологиями как: Access Control List, Security zone, инспекция трафика, ALG, port security, принципы и защита от Denial Of Service атак; Intrusion Prevention System; Intrusion Detection System.
Критерии оценки:
1. Понимает механизмы настройки политики информационной безопасности на сетевом оборудовании.
2. Владеет инструментарием по настройке политики информационной безопасности.
3. Выполняет настройку политики информационной безопасности на сетевом оборудовании.
Результат обучения: 3) Настраивать работу инструментов реализующих технологию AAA (Authentication, Authorization, Accounting) на примере таких протоколов как Radius, DIAMETER, TACACS, SYSLOG на сетевом и серверном оборудовании.
Критерии оценки:

2. Микробақылаушыларды бағдарламалау негіздерін меңгереді.
3. Жабдықты диагностикалау және түзету бойынша базалық операцияларды жүзеге асыру.
КҚ 3. Желілік және серверлік жабдықта қауіпсіздік саясатын икемдеу
КМ 03 Желілік және серверлік жабдықта қауіпсіздік саясатын икемдеу
Бұл модуль желілік және серверлік жабдықта қауіпсіздік саясатын икемдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды қамтиды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: желілік және серверлік жабдықта қауіпсіздік саясатын жүзеге асыруды қамтамасыз ететін құралдар мен технологиялар.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: ақпаратты қорғау механизмдерін пайдалану, ақпараттық қауіпсіздік саясатын пайдалану және оны қолдану шектерін айқындау, Access Control List, Security zone, трафик инспекциясы, ALG, port security, Denial Of Service шабуыл қағидаттары мен қорғауды; Intrusion Prevention System; Intrusion Detection System, Authentication, Authorization, Accounting, Security Information and Event Management, Radius, DIAMETER, TACACS, SYSLOG хаттамаларын және Simple Network Management Protocol технологияларын пайдалана отырып, желілік жабдықта қауіпсіздік саясатын икемдеу; операциялық жүйелерде әрекеттерді икемдеу және олардың журналын және мониторингін жүргізу.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорында ақпаратты қорғау тетіктерін пайдалану, ақпараттық қауіпсіздік саясатын пайдалану және оны қолдану шекараларын анықтау.
Ақпараттық қауіпсіздік
Ақпаратты қорғау әдістері
Ақпараттық жүйелердің жұмыс істеу қауіпсіздігі
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорында ақпаратты қорғау тетіктерін, ақпараттық қауіпсіздік саясатын түсінеді.
2. Ақпаратты қорғау тетіктерін пайдаланады.
3. Ақпараттық қауіпсіздік саясатын жүзеге асырады және оны қолдану шекараларын анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Access Control List, Security zone, трафик инспекциясы, ALG, port security, Denial Of Service шабуыл қағидаттары мен қорғауды; Intrusion Prevention System; Intrusion Detection System сияқты ұғымдар мен технологияларды басшылыққа ала отырып, кәсіпорынның желілік жабдығында ақпараттық қауіпсіздік саясатын икемдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Желілік жабдықта ақпараттық қауіпсіздік саясатын икемдеу тетіктерін түсінеді.
2. Ақпараттық қауіпсіздік саясатын икемдеу құралдарын меңгереді.
3. Желілік жабдықта ақпараттық қауіпсіздік саясатын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Желілік және серверлік жабдықта Radius, DIAMETER, TACACS, SYSLOG хаттамалары үлгісінде AAA (Authentication, Authorization, Accounting) технологиясын іске асыратын құралдардың жұмысын икемдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает механизмы защиты информации на предприятии с использованием технологии AAA (Authentication, Authorization, Accounting).
2. Владеет инструментами, реализующими технологию AAA (Authentication, Authorization, Accounting).
3. Выполняет настройку инструментов, реализующих технологию AAA (Authentication, Authorization, Accounting).
Результат обучения: 4) Настраивать журналирование действий в приложениях операционной системы Linux и Windows. Основные настройки безопасности серверных операционных систем.
Критерии оценки:
1. Понимает механизмы безопасности серверных операционных систем.
2. Владеет инструментами настройки безопасности и журналирования серверных операционных систем.
3. Выполняет настройку безопасности и журналирования серверных операционных систем.
Результат обучения: 5) Использовать Security Information and Event Management, протоколы SYSLOG и Simple Network Management Protocol с целью реализации центра реагирования на инциденты информационной безопасности.
Критерии оценки:
1. Понимает механизмы центра реагирования на инциденты информационной безопасности.
2. Владеет инструментами Security Information and Event Management, протоколами SYSLOG и Simple Network Management Protocol с целью реализации центра реагирования на инциденты информационной безопасности.
3. Выполняет настройку центра реагирования на инциденты информационной безопасности.
Результат обучения: 6) Настраивать набор протоколов IPsec на сетевом и серверном оборудовании предприятия.
Критерии оценки:
1. Характеризует механизмы работы набора протоколов IPsec на сетевом и серверном оборудовании предприятия.
2. Владеет инструментами настройки набора протоколов IPsec на сетевом и серверном оборудовании предприятия.
3. Выполняет настройку набора протоколов IPsec на сетевом и серверном оборудовании предприятия.
ПК 4. Администрировать и сопровождать сетевое оборудование и принимать меры по устранению возможных сбоев
ПМ 04. Администрирование и сопровождение сетевого оборудования и принятие мер по устранению возможных сбоев
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для администрирования и сопровождения сетевого оборудования информационных систем.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: инструменты и технологии для администрирования и сопровождения сетевого оборудования, принятие мер по устранению возможных сбоев.
При изучении модуля обучающиеся учатся: создавать прототипы сетей в сетевых эмуляторах, настраивать сетевое оборудование предприятия, используя современные сетевые технологии и протоколы, вести мониторинг и анализировать работоспособность сетевого оборудования организации, применять навыки по устранению сбоев в работе телекоммуникационного оборудования.

1. AAA (Authentication, Authorization, Accounting) технологияларын пайдалана отырып, кәсіпорында ақпаратты қорғау тетіктерін түсінеді.
2. AAA (Authentication, Authorization, Accounting) технологиясын іске асыратын құралдарды меңгереді.
3. AAA (Authentication, Authorization, Accounting) технологиясын іске асыратын құралдарды икемдейді.
Оқыту нәтижесі: 4) Linux және Windows операциялық жүйелерінің қосымшаларында әрекеттердің журналын жүргізуді икемдеу. Серверлік операциялық жүйелердің негізгі қауіпсіздік икемдеулері.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Серверлік операциялық жүйелердің қауіпсіздік тетіктерін түсінеді.
2. Серверлік операциялық жүйелердің қауіпсіздігін икемдеу құралдарын және олардың журналын жүргізуді меңгереді.
3. Серверлік операциялық жүйелердің қауіпсіздігін икемдейді және олардың журналын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларына ықпал ету орталығын іске асыру мақсатында Security Information and Event Management, SYSLOG және Simple Network Management Protocol хаттамаларын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларына ықпал ету орталығының тетіктерін түсінеді.
2. Ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларына ықпал ету орталығын іске асыру мақсатында Security Information and Event Management құралдарын, SYSLOG және Simple Network Management Protocol хаттамаларын меңгереді.
3. Ақпараттық қауіпсіздік оқиғаларына ықпал ету орталығын икемдейді.
Оқыту нәтижесі: 6) Кәсіпорынның желілік және серверлік жабдығында IPsec хаттамаларының жинағын икемдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның желілік және серверлік жабдығында IPsec хаттамалары жинағының жұмыс істеу тетіктерін сипаттайды.
2. Кәсіпорынның желілік және серверлік жабдығында IPsec хаттамаларының жинағын икемдеу құралдарын меңгереді.
3. Кәсіпорынның желілік және серверлік жабдығында IPsec хаттамаларының жинағын икемдейді.
КҚ 4. Желілік жабдықты әкімшілендіру және сүйемелдеу және ықтимал ақауларды жою бойынша шаралар қабылдау
КМ 04. Желілік жабдықты әкімшілендіру және сүйемелдеу және ықтимал ақауларды жою бойынша шаралар қабылдау
Бұл модуль ақпараттық жүйелердің желілік жабдығын әкімшілендіру мен сүйемелдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды қамтиды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: желілік жабдықты әкімшілендіру мен сүйемелдеуге арналған құралдар және технологиялар, ықтимал ақауларды жою бойынша шаралар қабылдау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: желілік эмуляторлардағы желілердің прототипін құру; заманауи желілік технологиялар мен хаттамаларды пайдалана отырып, кәсіпорынның желілік жабдығын икемдеу, ұйымның желілік жабдығының жұмыс қабілетіне мониторинг жүргізу және талдау, телекоммуникациялық жабдықтың жұмысындағы ақауларға жол бермеу дағдыларын қолдану.

Результат обучения: 1) Создавать прототипы сетей в сетевых эмуляторах (GNS3, Packet Tracer, EVE-NG или любых других, актуальных на момент обучения).
Эксплуатация объектов сетевой инфраструктуры
Конфигурирование и поддержка сетевой инфраструктуры
Дизайн архитектуры распределенных сетей
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Характеризует принципы эмуляции сетевых устройств и протоколов сетевого взаимодействия.
2. Владеет инструментарием сетевых эмуляторов и навыками необходимыми для конфигурации сетевых устройств.
3. Выполняет реализацию необходимого проекта сети на выбранном эмуляторе.
Результат обучения: 2) Настраивать сетевое оборудование предприятия используя такие технологии и протоколы как: Network Time Protocol, Spanning Tree Protocol, port-security, Variable Length Subnet Mask (разделение и объединение IP-сетей), Virtual Local Area Network (trunk, access), Open Shortest Path First, Access Control List, Dynamic Host Configuration Protocol, Network Address Translation, Virtual Router Redundancy Protocol, Link aggregation protocol, Virtual Private Network.
Критерии оценки:
1. Характеризует принципы работы описанных протоколов.
2. Владеет навыками конфигурации протоколов с целью решения поставленных задач.
3. Выполняет настройку описанного функционала на сетевом оборудовании.
Результат обучения: 3) Вести мониторинг и анализировать работоспособность сетевого оборудования организации на основании показаний системы мониторинга (протокол Simple Network Management Protocol).
Критерии оценки:
1. Понимает как именно осуществляется мониторинг сетевого оборудования с помощью протокола SNMP и какие параметры необходимо измерять для поддержания соответствующего требованиям уровня работоспособности сети.
2. Владеет необходимыми навыками для осуществления настройки и анализа показаний системы мониторинга.
3. Выполняет настройку оборудования и системы мониторинга с целью осуществления контроля измерений необходимых показателей.
Результат обучения: 4) Применять навыки по устранению сбоев в работе телекоммуникационного оборудования (обновление программного обеспечения, сброс пароля, поиск и устранение неисправностей при передаче трафика в Control и Data plane).
Критерии оценки:
1. Понимает принципы обработки трафика сетевым оборудованием, основные вычислительные модули устройства, осуществляющие обработку трафика.
2. Владеет необходимым инструментарием и набором навыков для восстановления работоспособности сети.
3. Выполняет работы по анализу причин инцидентов и их устранению.
Результат обучения: 5) Организовать систему резервного копирования и восстановления конфигурации в случае сбоев.
Критерии оценки:

Оқыту нәтижесі: 1) Желілік эмуляторлардағы желілердің прототипін құру (GNS3, Packet Tracer, EVE-NG немесе басқа да кез келген, оқыту сәтінде өзекті болып табылатын).
Желілік инфрақұрылым объектілерін пайдалану
Желілік инфрақұрылымды конфигурациялау және қолдау
Таралған желілер құрылымының дизайны
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Желілік құрылғы эмуляциясының және желілік байланыс хаттамаларының қағидаттарын сипаттайды.
2. Желілік эмулятор құралдарын және желілік құрылғылардың конфигурациясына қажетті дағдыларды меңгереді.
3. Таңдалған эмуляторға қажетті желілік жобаның орындалуын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Network Time Protocol, Spanning Tree Protocol, port-security, Variable Length Subnet Mask (IP-желілерді бөлу және біріктіру), Virtual Local Area Network (trunk, access), Open Shortest Path First, Access Control List, Dynamic Host Configuration Protocol, Network Address Translation, Virtual Router Redundancy Protocol, Link aggregation protocol, Virtual Private Network сияқты технологиялар мен хаттамаларды пайдалана отырып, кәсіпорынның желілік жабдығын икемдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Сипатталған хаттамалардың қағидаттарын сипаттайды.
2. Қойылған міндеттерді шешу мақсатында хаттама конфигурациясының дағдыларын меңгереді.
3. Желілік жабдықта сипатталған функционалды икемдейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мониторинг жүйесінің көрсеткіштері негізінде (Simple Network Management Protocol хаттамасы) ұйымның желілік жабдығының жұмыс қабілетіне мониторинг және талдау жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. SNMP хаттамасы арқылы желілік жабдық мониторингінің қалай жүзеге асырылатынын және талаптарға сәйкесетін желінің жұмыс қабілетінің деңгейін ұстау үшін өлшенуге тиісті параметрлерді түсінеді.
2. Мониторинг жүйесінің көрсеткіштерін икемдеу мен талдауға қажетті дағдыларды меңгереді.
3. Қажетті көрсеткіштердің өлшемін бақылау үшін жабдықтар мен мониторинг жүйесін икемдеуді жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Телекоммуникациялық жабдықтың жұмысындағы ақауларға жол бермеу дағдыларын қолдану (бағдарламалық қамсыздандыруды жаңарту, парольдан арылту, трафикті Control және Data plane жіберу кезінде ақауларды іздеу және жою).
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Трафикті желілік жабдықпен өңдеу қағидаттарын, трафикті өңдеуді жүзеге асыратын құрылғылардың негізгі есептеуіш модульдерін түсінеді.
2. Желінің жұмыс қбілетін қалпына келтіруге қажетті құралдар мен дағдылар жиынтығын меңгереді.
3. Оқиғалардың себептерін талдау және оларды жою бойынша жұмыстарды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Ақаулар кезінде резервтік көшіру және қалпына келтіру жүйесін ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает механизмы по созданию резервных копий конфигурации и их восстановлению.
2. Владеет навыками необходимыми для создания и восстановления конфигурации в случае сбоев.
3. Выполняет работы по созданию и восстановлению конфигурации сетевых устройств.
Результат обучения: 6) Настраивать работу беспроводной инфраструктуры организации, включая контроллеры и точки доступа.
Критерии оценки:
1. Понимает основы передачи и приема радиоволн, основные стандарты и часто используемые частотные диапазоны, протоколы взаимодействия сетевых устройств, принципы работы с контроллерами.
2. Владеет навыками настройки и анализа работы беспроводной сети.
3. Выполняет настройку беспроводных сетевых устройств (контроллеры и точки доступа) и агрегацию с проводной сетевой составляющей организации.
Результат обучения: 7) Настраивать работу IP-телефонии как на стороне телефонного аппарата, так и на стороне автоматической телефонной станции. Анализировать дамп трафика управляющего протокола SIP.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы работы IP-телефонии и основные протоколы взаимодействия и передачи медиа трафика (голос и видео), имеет базовые знания о функциях IP-телефонии.
2. Владеет навыками настройки базовых функций телефонных IP-аппарата и IP-станции.
3. Выполняет настройку, поиск и устранение неисправностей в работе IP-телефонии предприятия, анализирует трафик SIP протокола.
Результат обучения: 8) Осуществлять монтаж, тестирование, использовать средства тестирования и анализа, программно-аппаратные средства технического контроля.
Критерии оценки:
1. Понимает стандарты монтажа и тестирования составляющих сетевой инфраструктуры организации.
2. Владеет необходимым инструментарием и знаниями для проведения работ по тестированию и анализу сетевой инфраструктуры.
3. Выполняет работы по монтажу и тестированию сетевой инфраструктуры.
ПК 5. Администрировать и сопровождать серверное оборудование и принимать меры по устранению возможных сбоев
ПМ 05. Администрирование и сопровождение серверного оборудования и принятие мер по устранению возможных сбоев
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для администрирования и сопровождения серверного оборудования и принятия мер по устранению возможных сбоев.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: инструменты и технологии администрирования и сопровождения серверного оборудования и принятия мер по устранению возможных сбоев.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать виртуализацию, устанавливать и настраивать операционные системы, вести мониторинг и анализировать работоспособность серверов организации, оптимизировать работу серверов, создавать резервные копии, применять необходимые действия согласно сетевой (информационной) политике предприятия, использовать встроенные утилиты операционной системы для диагностики работоспособности сети, создавать и конфигурировать учетные записи отдельных пользователей и пользовательских групп, регистрировать подключение к домену, вести отчетную документацию, применять групповые политики.
Результат обучения: 1) Используя гипервизоры (Hyper-V, VMWare, XEN) создавать виртуальные сервера Linux и Windows Server и прототипы сетевой системы организации.
Операционные системы
Организация администрирования компьютерных систем
Программное обеспечение компьютерных сетей
Управление сетевыми сервисами
Производственное обучение
Критерии оценки:

1. Конфигурациялардың резервтік көшірмелерін құру және оларды қалпына келтіру тетіктерін түсінеді.
2. Ақаулар кезінде конфигурацияны құру мен қалпына келтіруге қажетті дағдыларды меңгереді.
3. Желілік құрылғылардың конфигурациясын құру және қалпына келтіру бойынша жұмыстарды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 6) Бақылаушыларды және қолжетімділік нүктелерін қоса алғанда, ұйымның сымсыз инфрақұрылым жұмысын икемдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Радиотолқындарды жіберу және қабылдау негіздерін, негізгі стандарттар мен жиі қолданылатын жиілік ауқымдарды, желілік құрылғылардың өзара әрекеттесу хаттамаларын, бақылаушылармен жұмыс істеу қағидаттарын түсінеді.
2. Сымсыз желінің жұмысын икемдеу және талдау дағдыларын меңгереді.
3. Сымсыз желілік құрылғылардың (бақылаушылар мен қолжетімділік нүктелерінің) икемдеуін және ұйымның сымды желілік құрауыштарымен агрегаттауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 7) Телефон аппаратының жағында, сондай-ақ автоматты телефон станциясының жағында IP-телефониясының жұмысын икемдеу. SIP басқару хаттамасының трафик дампын талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. IP-телефониясының жұмыс істеу қағидаттарын және медиа трафиктің (дауыс және бейне) өзара әрекеттесуі мен жіберілуінің негізгі хаттамаларын түсінеді, IP-телефониясының функциялары туралы базалық білімі бар.
2. IP-телефон аппаратының және IP- станциясының базалық функцияларын икемдеу дағдыларын меңгереді.
3. Кәсіпорынның IP- телефониясын икемдеуді, оның жұмысындағы ақаулықтарды іздеу мен жоюды жүзеге асырады, SIP хаттамасының трафигін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 8) техникалық бақылаудың бағдарламалық-аппараттық құралдарын монтажын, тестілеуін жүзеге асыру, тестілеу және талдау құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымның желілік инфрақұрылымын құрауыштарды монтаждау мен тестілеу стандарттарын түсінеді.
2. Желілік инфрақұрылымды тестілеу мен талдауға қажетті құралдар мен білімдерді меңгереді.
3. Желілік инфрақұрылымды монтаждау мен тестілеу бойынша жұмысты жүзеге асырады.
КҚ 5. Серверлік жабдықты әкімшілендіру және сүйемелдеу және ықтимал ақауларды жою бойынша шаралар қабылдау
КМ 05. Серверлік жабдықты әкімшілендіру және сүйемелдеу және ықтимал ақауларды жою бойынша шаралар қабылдау
Бұл модуль серверлік жабдықты әкімшілендіру мен сүйемелдеуге және ықтимал ақауларды жою бойынша шаралар қабылдауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды қамтиды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: серверлік жабдықты әкімшілендіру және сүйемелдеу құралдары мен технологиясы және ықтимал ақауларды жою бойынша шаралар қабылдау.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: виртуализацияны пайдалану, операциялық жүйелерді орнату және икемдеу, ұйым серверлерінің жұмыс қабілетіне мониторинг және талдау жүргізу, сервердің жұмысын оңтайландыру, резервтік көшірмелер жасау, кәсіпорынның желілік (ақпараттық) саясатына сәйкес қажетті әрекеттерді қабылдау, желінің жұмыс қабілетін диагностикалау үшін операциялық жүйенің кіріктірілген утилиттерін пайдалану, жекелеген пайдаланушылардың және пайдаланушылар тобының есепке алу жазбаларын құру және конфигурациялау, доменге қосылуды тіркеу, есеп құжаттамасын жүргізу, топтық саясатты қолдану.
Оқыту нәтижесі: 1) Гипервизорларды (Hyper-V, VMWare, XEN) пайдалана отырып, Linux және Windows Server виртуалдық серверлерін және ұйымның желілік жүйесінің прототиптерін құру.
Операциялық жүйелер
Компьютерлік жүйелердің әкімшілендіруін ұйымдастыру Компьютерлік желілердің бағдарламалық қамсыздандыруы
Желілік сервистерді басқару
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает механизмы виртуализации и принципы эмуляции наборов инструкций операционной системы.
2. Владеет навыками настройки гипервизора и базовых функций для реализации создания, копирования, удаления и восстановления из резервной копии виртуальных машин.
3. Выполняет работы по инсталляции серверных операционных систем.
Результат обучения: 2) Устанавливать и настраивать операционные системы семейства Linux (актуальные версии; настраивать и использовать слудующие протоколы и приложения: Network Time Protocol, netstat, Domain Name System, Dynamic Host Configuration Protocol, cat, dd, grep, route, ps, журналы приложений и т.д.) и Windows Server (актуальные версии; настраивать Domain Name System, Network Time Protocol, Dynamic Host Configuration Protocol, Active Directory, кластер Active Directory, файловый сервер, журналы приложений, роли Windows сервера).
Критерии оценки:
1. Администрирует локальные сети на основе сервера, работающего под управлением операционной системы Windows.
2. Администрирует локальные сети на основе сервера, работающего под управлением операционной системы Linux.
3. Характеризует механику работы протоколов и сетевых программ и обладает необходимыми навыками для настройки протоколов и сетевых программ.
4. Выполняет конфигурацию функционала сетевых программ.
Результат обучения: 3) Вести мониторинг и анализировать работоспособность серверов организации и оптимизировать их работу с помощью систем мониторинга (например, cacti, Zabbix или другого актуального на момент обучения решения) и используя интерфейс операционной системы.
Критерии оценки:
1. Объясняет осуществление мониторинга серверного оборудования и какие параметры необходимо измерять для поддержания соответствующего требованиям уровня работоспособности, предоставляемых организацией, сервисов.
2. Владеет необходимыми навыками для осуществления настройки и анализа показаний систем мониторинга.
3. Выполняет настройку серверного оборудования и системы мониторинга с целью осуществления контроля измерений необходимых показателей.
4. Выполняет аудит и мониторинг сетевых событий и ресурсов.
Результат обучения: 4) Применять необходимые действия согласно сетевой (информационной) политике предприятия (обновление приложений и операционной системы, откат обновлений, установка программного обеспечения, создание резервной копии приложения и операционной системы, восстановление из резервной копии).
Критерии оценки:
1. Понимает регламенты предприятия и принципы повседневных обязанностей инженера.

1. Виртуалдандыру тетіктерін және операциялық жүйе нұсқаулықтарын эмуляциялау қағидаттарын түсінеді.
2. Виртуалды машиналардың резервтік көшірмесін жасау, көшіру, жою және қалпына келтіруді жүзеге асыру үшін гипервизорды және негізгі функцияларды икемдеу дағдыларын меңгереді.
3. Серверлік операциялық жүйелерді орнату бойынша жұмыстарды жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Linux (өзекті нұсқалар; келесі хаттамалар мен қосымшаларды пайдалану және икемдеу: Network Time Protocol, netstat, Domain Name System, Dynamic Host Configuration Protocol, cat, dd, grep, route, ps, қосымшалар журналы және т.б.) және Windows Server (өзекті нұсқалар; Domain Name System, Network Time Protocol, Dynamic Host Configuration Protocol, Active Directory, Active Directory кластер, файл сервері, қосымшалар журналы, Windows сервердің рөлі) тобының операциялық жүйелерін орнату және икемдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Windows операциялық жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін сервердің негізінде жергілікті желілерді әкімшілендіреді.
2. Linux операциялық жүйесінің басқаруымен жұмыс істейтін сервердің негізінде жергілікті желілерді әкімшілендіреді.
3. Хаттамалардың және желілік бағдарламалардың жұмыс істеу тетігін сипаттайды және хаттамалар мен желілік бағдарламаларды икемдеуге қажетті дағдыларды меңгереді.
4. Желілік бағдарламалар функционалының конфигурациясын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ұйым серверлерінің жұмыс қабілетіне мониторинг және талдау жүргізу және олардың жұмысын мониторинг жүйелері (мысалы, cacti, Zabbix немесе оқыту сәтінде өзекті болып табылатын шешім) және операциялық жүйенің интерфейсі арқылы оңтайландыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Серверлік жабдық мониторингінің қалай жүзеге асырылатынын және талаптарға сәйкесетін ұйым көрсететін сервистердің жұмыс қабілетінің деңгейін ұстау үшін өлшенуге тиісті параметрлерді түсінеді.
2. Мониторинг жүйесінің көрсеткіштерін икемдеу мен талдауға қажетті дағдыларды меңгереді.
3. Қажетті көрсеткіштердің өлшемін бақылау үшін серверлік жабдық пен мониторинг жүйесін икемдеуді жүзеге асырады.
4. Желілік оқиғалар мен ресурстардың аудиті мен мониторингін жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорынның желілік (ақпараттық) саясатына сәйкес қажетті әрекеттерді қолдану (қосымшаларды және операциялық жүйені жаңарту, жаңартуларды кері шегінту, бағдарламалық қамсыздандыруды орнату, қосымшалар мен операциялық жүйенің резервтік көшірмелерін құру, олардың резервтік көшірмелерін қалпына келтіру).
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның регламенттерін және инженердің күнделікті міндеттерінің қағидаттарын түсінеді.

2. Владеет знаниями регламентов и инструкций для работы на предприятии.
3. Выполняет работу согласно регламентов и инструкций организации.
Результат обучения: 5) Создавать резервные копии и восстанавливать операционные системы, программное обеспечение (в том числе базы данных) в случае сбоев.
Критерии оценки:
1. Понимает процесс создания резервных копий, как операционной системы, так и программного обеспечения и восстановления из резервных копий.
2. Владеет инструментарием для создания резервных копий и восстановления из них.
3. Выполняет работы по организации непрерывного процесса создания резервных копий операционных систем и программ, восстанавливает программы или операционные системы из созданных резервных копий.
Результат обучения: 6) Создавать и конфигурировать учетные записи отдельных пользователей и пользовательских групп, регистрировать подключение к домену, вести отчетную документацию, применять групповые политики, настраивать групповое обновление с локального сервера предприятия, используя функционал Windows Server (актуальной, с точки зрения рынка, на момент обучения версии).
Критерии оценки:
1. Понимает принципы работы домена Windows Server и его основной инструментарий.
2. Владеет навыками для реализации функционала.
3. Выполняет конфигурацию функционала пункта.
Результат обучения: 7) Настраивать протокол TCP/IP и использовать встроенные утилиты операционной системы, как Windows так и Linux для диагностики работоспособности сети.
Критерии оценки:
1. Понимает механику работы стеков протоколов TCP/IP и знаком с основным инструментарием для их настройки.
2. Владеет навыками работы с основными средствами настройки и диагностики стека TCP/IP.
3. Выполняет конфигурацию и диагностику настроек стека протоколов TCP/IP, используя утилиты операционных систем Linux и Windows (telnet, netstat, route, ipconfig, ifconfig, tracert, tracepath, traceroute, dig, nslookup, ping).
ПК 6. Выполнять практические работы по квалификации "Техник (автоматизированные системы связи)"
ПМ 06. Выполнение практических работ техника (автоматизированные системы связи)
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для инсталлирования сетевого эмулятора (GNS3 или EVE-NG или актуального продукта на момент прохождения практики) и подготовки его к работе, создания проекта и/или прототипа предполагаемой корпоративной сети.
Результат обучения: 1) Выполнять инсталляции и настройки приложения эмуляции работы сетевого оборудования, включая сбор всех необходимых операционных систем необходимых для реализации корпоративного проекта.
Технологическая практика
Критерии оценки:

2. Кәсіпорында жұмыс істеу үшін регламенттер мен нұсқаулықтар туралы білімді меңгереді.
3. Жұмысты ұйымның регламенттері мен нұсқаулықтарына сәйкес орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Ақаулар кезінде резервтік көшірмелер құру және операциялық жүйелерді, бағдарламалық қамсыздандыруды (соның ішінде дерекқор) қалпына келтіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Операциялық жүйенің, сондай-ақ бағдарламалық қамсыздандыруның резервтік көшірмелерін құру және олардың резервтік көшірмелерін қалпына келтіру процесін түсінеді.
2. Резервтік көшірмелер құруға және оларды қалпына келітруге арналған құралдарды меңгереді.
3. Операциялық жүйелердің және бағдарламалардың резервтік көшірмелерін құрудың үздіксіз процесін ұйымдастыру бойынша жұмысты орындайды, құрылған резервтік көшірмелерден бағдарламаларды немесе операциялық жүйелерді қалпына келтіреді.
Оқыту нәтижесі: 6) Windows Server функционалын (нұсқаны оқыту сәтінде нарық тұрғысынан өзекті) пайдалана отырып, жекелеген пайдаланушылардың және пайдаланушылар тобының есепке алу жазбаларын құру және конфигурациялау, доменге қосылуды тіркеу, есеп құжаттамасын жүргізу, топтық саясатты қолдану, кәсіпорынның жергілікті серверінен топтық жаңартуды икемдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Windows Server доменінің және оның негізгі құралының жұмыс істеу қағидатын түсінеді.
2. Функционалды іске асыру дағдыларын меңгереді.
3. Тармақ функционалының конфигурациясын жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 7) TCP/IP хаттамасын икемдеу және желінің жұмыс қабілетін диагностикалау үшін Windows және Linux операциялық жүйесінің кіріктірілген утилиттерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. TCP/IP хаттама стектарының жұмыс техникасын түсінеді және оларды икемдеуге арналған негізгі құралмен таныс.
2. TCP/IP стекін икемдеу мен диагностикалаудың негізгі құралдарымен жұмыс істеу дағдыларын меңгереді.
3. Linux және Windows операциялық жүйелерінің утилиттерін (telnet, netstat, route, ipconfig, ifconfig, tracert, tracepath, traceroute, dig, nslookup, ping) пайдалана отырып, TCP/IP хаттама стектарын икемдеу конфигурациясы мен диагностикасын жүзеге асырады.
КҚ 6. "Техник (автоматтандырылған байланыс жүйелері)" біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
КМ 06. Техник (автоматтандырылған байланыс жүйелері) біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
Бұл модуль желілік эмуляторды (GNS3 немесе EVE-NG немесе практика өту сәтіндегі өзекті өнімді) орнату және оны жұмысқа дайындауға, болжамды корпоративтік желінің жобасын және/немесе прототипін құруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды қамтиды.
Оқыту нәтижесі: 1) Корпоративтік жобаны іске асыруға қажетті барлық операциялық жүйелерді жинауды қоса алғанда, желілік жабдық жұмысының эмуляция қосымшаларын орнату мен икемдеуді жүзеге асыру.
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Устанавливает и выполняет конфигурацию сетевого эмулятора (GNS3 или EVE-NG, или актуальный продукт на момент прохождения практики).
2. Использует для работы в эмуляторе необходимый образ (образы) операционной системы телекоммуникационного оборудования.
Результат обучения: 2) Реализовывать в виртуальном окружении корпоративной сети предприятия используя такие технологии и протоколы как: Network Time Protocol, Spanning Tree Protocol, port-security, Variable Length Subnet Mask (разделение и объединение IP-сетей), Virtual Local Area Network (trunk, access), Open Shortest Path First, Border Gateway Protocol, Access Control List, Dynamic Host Configuration Protocol, Network Address Translation, Virtual Router Redundancy Protocol, Link aggregation protocol.
Критерии оценки:
1. Выполняет конфигурацию стенда в среде эмуляции используя следующие технологии и протоколы: Network Time Protocol, Spanning Tree Protocol, port-security, Variable Length Subnet Mask (разделение и объединение IP-сетей), Virtual Local Area Network (trunk, access), Open Shortest Path First, Border Gateway Protocol, Access Control List, Dynamic Host Configuration Protocol, Network Address Translation, Virtual Router Redundancy Protocol, Link aggregation protocol.
Результат обучения: 3) Проектировать телекоммуникационную инфраструктуру предприятия с учетом правил информационной безопасности, серверной и сетевой составляющих.
Критерии оценки:
1. Понимает правила информационной безопасности, серверной и сетевой составляющих при проектировании телекоммуникационной инфраструктуры предприятия.
2. Владеет инструментами проектирования телекоммуникационной инфраструктуры предприятия с учетом правил информационной безопасности, серверной и сетевой составляющих.
3. Выполняет проектирование телекоммуникационной инфраструктуры предприятия с учетом правил информационной безопасности, серверной и сетевой составляющих.
ПК 7. Выполнять квалификационные работы по квалификации "Техник (автоматизированные системы связи)"
ПМ 07. Преддипломная практика
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ с гипервизором, используя такие продукты как Hyper-V или VMWare (в случае изменения позиций на рынке инструменты виртуализации предлагается заменить на более актуальные с точки зрения рынка труда), проведения анализа имеющихся на рынке и выбора подходящей для проекта системы мониторинга, сравнения систем мониторинга Cacti и Zabbix (любые актуальные на момент прохождения практики решения), аргументированного выбора одного из продуктов.
Снятие необходимых параметров с сетевого устройства (температуру, состояние портов, объем трафика проходящего через основные порты, нагрузка на центральный процессор) и самого сервера системы мониторинга (нагрузка центрального процессора, используемое количество оперативной памяти, свободное место на жестком диске). Составление отчета о том, как зависит нагрузка трафика от загрузки центрального процессора (платы или маршрутизатора), проведение анализа того в какое время нагрузка на сеть максимальна и необходимо ли улучшать оборудование компании, основываясь на статистических данных.
Результат обучения: 1) Закрепить навыки работы со средой виртуализации.
Преддипломная практика
Критерии оценки:

1. Желілік эмулятор конфигурациясын (GNS3 немесе EVE-NG немесе практика өту сәтіндегі өзекті өнімді) орнатады және орындайды
2. Эмуляторда жұмыс істеу үшін телекоммуникациялық жабдықтың операциялық жүйесінің қажетті бейнесін (бейнелерін) пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Network Time Protocol, Spanning Tree Protocol, port-security, Variable Length Subnet Mask (IP-желілерді бөлу және біріктіру), Virtual Local Area Network (trunk, access), Open Shortest Path First, Border Gateway Protocol, Access Control List, Dynamic Host Configuration Protocol, Network Address Translation, Virtual Router Redundancy Protocol, Link aggregation protocol сияқты технологиялар мен хаттамаларды пайдалана отырып, кәсіпорынның корпоративтік желісінің виртуалдық айналасында іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Network Time Protocol, Spanning Tree Protocol, port-security, Variable Length Subnet Mask (IP-желілерді бөлу және біріктіру), Virtual Local Area Network (trunk, access), Open Shortest Path First, Border Gateway Protocol, Access Control List, Dynamic Host Configuration Protocol, Network Address Translation, Virtual Router Redundancy Protocol, Link aggregation protocol сияқты технологиялар мен хаттамаларды пайдалана отырып, эмуляция ортасында стенд конфигурациясын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақпараттық, серверлік және желілік құрауыштар қауіпсіздігі қағидаларын есепке ала отырып, кәсіпорынның телекоммуникациялық инфрақұрылымын жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпорынның телекоммуникациялық инфрақұрылымын жобалау кезінде ақпараттық, серверлік және желілік құрауыштар қауіпсіздігі қағидаларын түсінеді.
2. Ақпараттық, серверлік және желілік құрауыштар қауіпсіздігі қағидаларын есепке ала отырып, кәсіпорынның телекоммуникациялық инфрақұрылымын жобалау құралдарын меңгереді.
3. Ақпараттық, серверлік және желілік құрауыштар қауіпсіздігі қағидаларын есепке ала отырып, кәсіпорынның телекоммуникациялық инфрақұрылымын жобалайды.
КҚ 7. "Техник (автоматтандырылған байланыс жүйелері)" біліктілігі бойынша біліктілік жұмыстарын орындау
КМ 07. Диплом алды практика
Бұл модуль Hyper-V немесе VMWare (нарықтағы позициялар өзгерген жағдайда виртуалдандыру құралдарын еңбек нарығы тұрғысынан аса өзектісіне ауыстыру ұсынылады) сияқты өнімдерді пайдалана отырып, гипервизормен жұмысты орындауға, нарықта бар және жобаға лайықты мониторинг жүйесін талдау мен таңдауға, Cacti және Zabbix (практика өткен сәтте кез келген өзекті шешім) мониторинг жүйелерін салыстыруға, өнімдердің бірін дәлелді таңдауға, желілік құрылғының (температура, порттардың жай-күйі, негізгі порттар арқылы өтетін трафиктің көлемі, орталық процессорға түсетін жүктеме) және мониторинг жүйесі серверінің (орталық процессорға түсетін жүктеме, пайдаланылатын оперативтік жадының саны, қатты дисктегі бос орын) қажетті параметрлерін алуға, трафик жүктемесінің орталық процессордың (платаның немесе маршрутизатордың) жүктемесіне тәуелділігі туралы есепті жасауға, желіге қай уақытта жүктеменің барынша көп түсетінін және статистикалық деректердің негізінде компанияның жабдығын жақсарту қажеттілігін талдауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды қамтиды.
Оқыту нәтижесі: 1) Виртуалдандыру ортасымен жұмыс істеу дағдыларын бекіту.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет работы по первичной настройке гипервизора: инсталляция, настройка сетевых интерфейсов, конфигурация параметров встроенного сетевого экрана и маршрутов уровня IP.
2. Владеет навыками удаленного монтирования образов инсталляции и установки гостевой операционной системы.
3. Способен конфигурировать параметры гостевой операционной системы: добавлять / изменять объем / удалять новые жесткие диски, ОЗУ, CPU, сетевые карты, работать с VLAN; организация удаленного доступа к гостевой операционной системе.
Результат обучения: 2) Проводить анализ актуальных систем мониторинга.
Критерии оценки:
1. Выполняет анализ систем мониторинга в соответствии с требованиями заказчика.
2. Производит инсталляцию системы мониторинга и осуществляет первичную настройку для проведения анализа.
3. Обосновывает выбор системы мониторинга основываясь на технических характеристиках взятых из официальных источников или тематических форумов.
Результат обучения: 3) Настройка системы мониторинга.
Критерии оценки:
1. Выполняет настройку на стороне сетевого оборудования и системы мониторинга для хранения и визуализации необходимых данных.
2. Выполняет анализ полученных данных в соответствии с поставленной задачей.
3. Выявляет слабые стороны на основании полученных результатов.
4. Составляет отчет о зависимости загрузки центрального процессора от нагрузки трафика, проведение анализа того в какое время нагрузка на сеть максимальна и необходимо ли улучшать оборудование компании, основываясь на статистических данных.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 291
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 714
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Программирование"
Код и профиль образования: 1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника
Специальность: 1313000 – Программирование

1. Гипервизорды бастапқы икемдеу жұмыстарын орындайды: инсталляция, желілік интерфейстерді икемдеу, кіріктірілген желілік экран параметрлерінің және IP деңгейі бағдарларының конфигурациясы.
2. Қонақтарға арналған операциялық жүйені орнату бейнелерін қашықтықтан мониторингілеу дағдыларын меңгереді.
3. Қонақтарға арналған операциялық жүйенің параметрлерін конфигурациялай алады: көлемді қосу / өзгерту / жаңа қатты дисктерді жою, ОЗУ, CPU, желілік карталар, VLAN-мен жұмыс істеу; қонақтарға арналған операциялық жүйеге қашықтықтан қол жеткізуді ұйымдастыру.
Оқыту нәтижесі: 2) Өзекті мониторинг жүйелерін талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тапсырыс берушінің талаптарына сәйкес мониторинг жүйелерін талдайды.
2. Мониторинг жүйелерін орнатады және талдау жүргізу үшін бастапқы икемдеуді жүзеге асырады.
3. Ресми дереккөздерден немесе тақырыптық форумдардан алынған техникалық сипаттамаларды негізге ала отырып, мониторинг жүйелерінің таңдауын негіздейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Мониторинг жүйелерін икемдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қажетті деректерді сақтау және визуалдандыру үшін желілік жабдық және мониторинг жүйесі жағында икемдеуді жүзеге асырады.
2. Қойылған міндетке сәйкес алынған деректердің талдауын жүзеге асырады.
3. Алынған нәтижелердің негізінде әлсіз жақтарын анықтайды.
4. Трафик жүктемесінің орталық процессордың (платаның немесе маршрутизатордың) жүктемесіне тәуелділігі, желіге қай уақытта жүктеменің барынша көп түсетінін және статистикалық деректердің негізінде компанияның жабдығын жақсарту қажеттілігін талдау туралы есеп жасайды.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
291-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
714-қосымша
"Бағдарламалау" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні: 1300000 – Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника
Мамандығы: 1313000 – Бағдарламалау

1. Читает и переводит (со словарем) тексты профессиональной направленности.
Результат обучения: 3) Профессионально вести диалог на казахском (русском) и иностранном языках.
Критерии оценки:
1. Логически и последовательно высказывается в соответствии с ситуацией.
2. Ведет диалог в процессе профессионального общения.
БК 2.Составлять деловые бумаги на государственном языке
БМ 02. Составление деловых бумаг на государственном языке
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для составления и оформления деловых бумаг на государственном языке.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы делопроизводства на государственном языке; способы создания и функции, классификацию, носители, назначение, составные части, правила оформления служебных документов.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
составлять на государственном языке служебные документы, необходимые в профессиональной деятельности с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 1) Работать с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами, применением компьютерных технологий.
Делопроизводство на государственном языке
Критерии оценки:
1. Характеризует виды и классификацию документов.
2. Понимает информационную и коммуникативную функции документов.
3. Определяет структуру документов.
4. Применяет основные реквизиты служебных документов.
5. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документа.
6. Работает с организационно-распорядительными и информационно-справочными документами с применением компьютерных технологий.
Результат обучения: 2) Составлять на государственном языке документы, регулирующие трудовые отношения.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о документах, регулирующих трудовые отношения, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2. Владеет информацией о необходимых условиях трудового договора.
3. Составляет на государственном языке служебную документацию.
Результат обучения: 3. Составлять деловые бумаги на государственном языке.
Критерии оценки:
1. Применяет основные реквизиты служебных документов.
2. Соблюдает требования, предъявляемые к тексту документов.
3. Составляет деловые бумаги на государственном языке с применением компьютерных технологий.
БК 3.Развивать и совершенствовать физические качества
БМ 03. Развитие и совершенствование физических качеств
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для совершенствования физических качеств и связанных с ними способностей.В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: комплекс упражнений по общефизической подготовке, приемы совершенствования физических качеств и психофизиологических способностей.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять средства физической культуры для совершенствования основных физических качеств, выполнять упражнения для совершенствования физических качеств, применять способы профилактики травматизма, оказывать доврачебную помощь при травмах.
Результат обучения: 1) Укреплять здоровье и соблюдать принципы здорового образа жизни.
Физическая культура
Критерии оценки:
1. Понимает и соблюдает основы и культуру здорового образа жизни.
2. Знает и понимает физиологические основы деятельности систем дыхания, кровообращения и энергообеспечения при мышечных нагрузках.

1. Жағдайға қарай қисынды және ретті пікір айту.
2. Кәсіптік қатынас үдерісінде диалог жүргізе алады.
БҚ 2. Іс қағаздарды мемлекеттік тілде құрастыру
БМ 02. Іс қағаздарды мемлекеттік тілде құрастыру
Бұл модуль мемлекеттік тілде іс қағаздарын дайындауға және рәсімдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар: мемлекеттік тілде іс қағаздарды жүргізу негіздері; құжаттарды дайындау тәсілдері мен қызметтерін, құжаттарды жіктеу, мақсаты, құрамдас бөліктері, рәсімдеу ережелерін меңгерді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар: компьютерлік технологияларды қолдана отырып, кәсіптік қызметте қажетті қызметтік құжаттарды мемлекеттік тілде құрастыруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Мемлекеттік тілде іс жүргізу
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құжаттардың түрлері мен жіктелуін анықтайды.
2. Құжаттардың ақпараттық және коммуникативтік функцияларын түсінеді.
3. Құжаттардың құрылымын анықтайды.
4. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
5. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
6. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, ұйымдық-өкімдік және ақпараттық-анықтамалық құжаттармен жұмыс істеу.
Оқыту нәтижесі: 2) Еңбек қатынастарын реттейтін құжаттарды мемлекеттік тілде дайындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес, еңбек қатынастарын реттейтін құжаттар туралы түсінігі бар.
2. Еңбек шартының қажетті талаптары туралы ақпаратты меңгерді.
3. Түйіндемені, өмірбаянды, мінездемені, өтінішті, арызды, сенімхатты, қолхатты мемлекеттік тілде дайындайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Іс қағаздарын мемлекеттік тілде құрастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызметтік құжаттардың негізгі деректемелерін қолданады.
2. Құжаттың мәтініне қойылатын талаптарды сақтайды.
3. Компьютерлік технологияларды қолдана отырып, мемлекеттік тілде іс қағаздарын құрастырады.
БҚ 3. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
БМ 03. Дене қасиеттерін дамыту және жетілдіру
Бұл модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар кәсіптік қызмет процесінде денсаулықты сақтау және нығайту және дене дайындығының қажетті деңгейін қолдау үшін дене шынықтыру құралдарын қолдана алады.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар жалпы физикалық дайындық бойынша жаттығулар кешенін, дене қасиеттерін және психофизиологиялық қабілеттерін жетілдіру тәсілдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар негізгі физикалық қасиеттерді жетілдіру үшін дене шынықтыру құралдарын қолдануды, дене қасиеттерін жетілдіру үшін жаттығуларды орындауды, жарақаттанудың алдын алу тәсілдерін қолдануды, жарақаттар кезінде дәрігерге дейінгі медициналық көмек көрсетуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Денсаулықты нығайту және салауатты өмір салты қағидаттарын сақтау.
Дене тәрбиесі
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Салауатты өмір салтының негіздері мен мәдениетін түсінеді.
2. Бұлшық етке жүктеме түскен кездегі тыныс алу, қанайналым және энергиямен қамтамасыз ету жүйелері қызметінің физиологиялық негіздерін анықтайды.

1. Понимает права и обязанности работника согласно Трудовому кодексу.
2. Различает материальную и дисциплинарную ответственность работника и работодателя.
Результат обучения: 8) Владеть основными понятиями социологии и политологии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными политологическими понятиями: власть, политическая система, политический режим, государство, формы государственного правления, формы государственного устройства, политические партии, партийные системы, политическая элита, политическое лидерство, геополитика.
2. Владеет основными социологическими понятиями: социальные отношения, социальные явления, социальные процессы, социальный прогресс.
3.Соотносит общие социальные и политические процессы и отдельные факты.
Результат обучения: 9) Понимать международные политические процессы, геополитическую обстановку.
Критерии оценки:
1. Понимает место и роль Казахстана в современном мире.
2. Характеризует структуру политической системы Республики Казахстан.
3. Понимает сущность и закономерности функционирования политической культуры.
БК 6.Применять базовые знания экономики в профессиональной деятельности
БМ 06. Применение базовых знаний экономики в профессиональной деятельности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования комплексного представления о закономерностях и механизмах функционирования современной экономической системы, о рыночных механизмах и методах государственного регулирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные понятия экономики, формы и виды собственности, экономические показатели, принципы рыночной экономики.
При изучении модуля обучающиеся учатся выполнять необходимые экономические расчеты в профессиональной деятельности, определять основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 1) Определять формы и виды собственности, виды планов, основные экономические показатели предприятия.
Основы экономики
Критерии оценки:
1. Понимает закономерности принципов рыночной экономики, налоговой политики, источников инфляции, основных этапов и содержания планирования.
2. Выполняет необходимые экономические расчеты с применением математических методов для определения основных экономических показателей предприятия.
3. Определяет основные экономические показатели предприятия.
Результат обучения: 2) Понимать тенденции развития мировой экономики, основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
Критерии оценки:
1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.

1. Негізгі саясаттану ұғымдарын біледі: билік, саяси жүйе, саяси тәртіп, мемлекет, мемлекеттік басқару нысандары, мемлекеттік құрылыс нысандары, саяси партиялар, партиялық жүйелер, саяси элита, саяси көшбасшылық, геосаясат.
2. Әлеуметтанудың негізгі ұғымдарын біледі: әлеуметтік қарым-қатынас, әлеуметтік құбылыс, әлеуметтік үдеріс, әлеуметтік ілгерілеу.
3. Жалпы әлеуметтік және саяси үдерістер мен жеке фактілерді сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 9) Халықаралық саяси үдерістерді, геосаяси ахуалды түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі әлемдегі Қазақстанның орны мен рөлін біледі.
2. Қазақстан Республикасының саяси жүйесінің құрылымын сипаттайды.
3. Саяси мәдениеттің жұмыс істеу мәні мен заңдылықтарын түсінеді.
БК 6. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімдерін қолдану
БМ 06. Кәсіптік қызметте экономиканың базалық білімдерін қолдану
Бұл модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар экономиканың базалық білімін кәсіптік қызметте қолдана алады.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар экономиканың негізгі ұғымдарын, меншік нысандары мен түрлерін, экономикалық көрсеткіштерді, нарықтық экономика принциптерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кәсіптік қызметте қажетті экономикалық есептерді орындауды, кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Кәсіпорынның меншік формасы мен түрін, жоспар түрін, негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау.
Экономика негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нарықтық экономика, салық саясаты, инфляция көздері, жоспарлаудың негізгі кезеңдері мен мазмұны принциптерінің заңдылықтарын түсінеді.
2. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтау үшін математикалық әдістерді қолдана отырып, қажетті экономикалық есептерді орындайды.
3. Кәсіпорынның негізгі экономикалық көрсеткіштерін анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Әлемдік экономиканың даму үрдістерін, мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әлемдік экономиканың даму үрдісін біледі және түсінеді.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі бағыттарын біледі.

3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта для перехода государства к "зеленой" экономике.
Результат обучения: 3) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы, условия, организационно - правовых формы предпринимательской деятельности, менеджмента.
2. Понимает факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
3. Составляет бизнес-план.
Профессиональные модули
Квалификация "131301 3 – Техник-программист"
ПК 1. Проводить инсталляцию и настройку программного обеспечения компьютерных систем и операционных систем
ПМ 01. Проведение инсталляции и настройки программного обеспечения компьютерных систем и операционных систем
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для установки, настройки программного обеспечения и операционной системы.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: функции, состав и принципы работы операционных систем, архитектуру вычислительных систем, подключения устройств компьютера, установки программного обеспечения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: подключать оборудование компьютера, настраивать связь между элементами компьютерной системы, устанавливать, настраивать и тестировать операционную систему и программное обеспечение для улучшения ее работы.
Результат обучения: 1) Выполнять установку, настройку и тестирование операционной системы.
Микропроцессорная техника
Компьютерная архитектура
Периферийные устройства компьютерных систем
Операционные системы
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Понимает основные функции, состав и принципы работы операционных систем.
2. Владеет архитектурой современных операционных систем; особенностями построения и функционирования семейств современных операционных систем.
3. Управляет параметрами загрузки операционной системы.
Результат обучения: 2) Подключать дополнительное оборудование и настраивать связь между элементами компьютерной системы.
Критерии оценки:
1. Понимает архитектуру вычислительной системы.
2. Владеет функциональной организацией фон-неймановской вычислительной машины.
3. Подключает устройства компьютера.
Результат обучения: 3) Производить инсталляцию и настройку программного обеспечения компьютерных систем.
Критерии оценки:
1. Понимает базовые понятия и основные принципы построения архитектур вычислительных систем.
2. Владеет организацией и принципами работы основных логических блоков компьютерных систем.
3. Выполняет инсталляцию и настройку программного обеспечения компьютерных систем.
ПК 2. Применять методы и приемы формализации и алгоритмизации задач программного кода программного обеспечения, графическое отображение алгоритмов программного кода программного обеспечения
ПМ 02. Применение методов и приемов алгоритмизации
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для составления алгоритмов различных задач, работы в среде программирования, составления программ.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные типы данных для разработки программ, этапы решения задач на компьютере, принципы структурного программирования, принципы работы в командной строке, принципы работы компиляторов и интерпретаторов.
При изучении модуля обучающиеся учатся графически оформлять код: блок-схемы и UML-диаграммы, писать код программы в современных средах программирования по заданному алгоритму или диаграмме.
Результат обучения: 1) Применять синтаксис языка программирования.
Основы алгоритмизации и программирования
Методы программирования
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает этапы решения задач на компьютере.
2. Владеет типами данных для разработки программ.

3. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға көшуі үшін жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерлік қызметтің мақсаттары, факторлары, шарттары, ұйымдық-құқықтық нысандары мен менеджментін біледі және түсінеді.
2. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды біледі.
3. Бизнес-жоспар құрастырады.
Кәсіптік модульдер
"131301 3 – Техник-бағдарламашы" біліктілігі
КҚ 1. Компьютерлік жүйелер мен операциялық жүйелердің бағдарламалық қамсыздандыру орнату және баптау жүргізу
КМ 01. Компьютерлік жүйелер мен операциялық жүйелердің бағдарламалық қамсыздандыру орнату және баптау жүргізу
Бұл модуль бағдарламалық қамсыздандыру мен операциялық жүйені орнату, теңшеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды қамтиды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар операциялық жүйелердің функцияларын, құрамы мен жұмыс принциптерін, есептеу жүйелерінің архитектурасын, компьютер құрылғыларын қосуды, бағдарламалық қамсыздандыруды орнатуды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар компьютер жабдықтарын қосуға, компьютерлік жүйе элементтері арасындағы байланысты реттеуге, операциялық жүйені және оның жұмысын жақсарту үшін бағдарламалық қамсыздандыруды орнатуға, реттеуге және тестілеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Операциялық жүйені орнату, баптау және тестілеу.
Микропроцессорлық техника
Компьютерлік сәулет
Компьютерлік жүйелердің шеткі құрылғылары
Операциялық жүйелер
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Операциялық жүйелердің негізгі функцияларын, құрамы мен жұмыс принциптерін түсінеді.
2. Заманауи операциялық жүйелердің архитектурасын; заманауи операциялық жүйелердің тұқымдастарын құру және қызмет ету ерекшеліктерін меңгерді.
3. Операциялық жүйені жүктеу параметрлерін басқарады.
Оқыту нәтижесі: 2) Қосымша жабдықты қосу және компьютерлік жүйе элементтері арасында байланыс орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Есептеу жүйесінің архитектурасын түсінеді.
2. Фон-Нейман есептеуіш машинасының функционалдық құрылымын біледі.
3. Компьютер құрылғысын қосады.
Оқыту нәтижесі: 3) Компьютерлік жүйелердің бағдарламалық қамсыздандыру орнату және күйге келтіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Есептеу жүйелерінің архитектурасын құрудың негізгі принциптері мен негізгі ұғымдарын түсінеді.
2. Компьютерлік жүйелердің негізгі логикалық блоктарының жұмысын ұйымдастыру мен принциптерін меңгерген.
3. Компьютерлік жүйелердің бағдарламалық қамсыздандыру орнату мен күйге келтіруді орындайды.
КҚ 2. Бағдарламалық қамсыздандыруының бағдарламалық кодының есептерін нысандау және алгоритмдеу әдістері мен тәсілдерін қолдану, бағдарламалық коды алгоритмдерін графикалық бейнелеу
КМ 02. Алгоритмдеу әдістері мен тәсілдерін қолдану
Бұл модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар әртүрлі есептердің алгоритмдерін құрастырады, бағдарламалау ортасында жұмыс жасайды, бағдарламалар құрастырады. Құрылымдық бағдарламалау принциптерінің негіздерімен танысады.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бағдарламаларды әзірлеу үшін негізгі мәліметтер түрлерін, компьютерде есептерді шешу кезеңдерін, құрылымдық бағдарламалау принциптерін, командалық жолда жұмыс принциптерін, құрастырушылар мен түсінік берушілердің жұмыс принциптерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар кодты графикалық рәсімдеуді үйренеді: блок-схемалар және UML-диаграммалар, берілген алгоритм немесе диаграмма бойынша программалаудың қазіргі орталарында бағдарлама кодын жазу.
Оқыту нәтижесі: 1) Бағдарламалау тілінің синтаксисін білу және түсіну.
Алгоритмдеу және бағдарламалау негіздері
Бағдарламалау әдістері
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Компьютерде тапсырмаларды шешу кезеңдерін түсінеді.
2. Бағдарламаларды әзірлеу үшін деректер типтерін меңгерді.

3. Понимает принципы работы в командной строке
4. Владеет принципами работы компиляторов и интерпретаторов.
5. Пишет код простых программ в командной строке.
6. Осуществляет компиляцию кода программы.
7. Применяет синтаксис языка программирования для разработки простых программ.
Результат обучения: 2) Работать в среде программирования, применяя принципы основ структурного программирования.
Критерии оценки:
1. Владеет принципами работы в среде разработки IDE.
2. Понимает принципы структурного программирования.
3. Владеет навыками работы в среде программирования.
4. Пишет код программного модуля на современных языках программирования по заданному алгоритму.
Результат обучения: 3) Владеть графическим способом отображения алгоритмов.
Критерии оценки:
1. Понимает методы и приемы формализации и алгоритмизации задач программного кода программного обеспечения.
2. Составляет блок-схемы алгоритмов в графических средствах.
3. Понимает применение UML-диаграмм.
4. Составляет UML-диаграммы.
ПК 3. Владеть нывакми структурного программирования
ПМ 03. Владение навыками структурного программирования
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для понимания алгоритмических структур, различных моделей алгоритмов, методов вычисления сложности алгоритмов, базовых структурных данных.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные модели алгоритмов, методы построения алгоритмов, методы вычисления сложности алгоритмов.
При изучении модуля обучающиеся учатся писать код по различным алгоритмам, вычислять сложность алгоритмов.
Результат обучения: 1) Испоьзовать основные понятия и методы линейной алгебры.
Линейная алгебра
Дискретная математика
Теория алгоритмов
Структуры данных
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Производит операции над матрицами и определителями.
2. Решает системы линейных уравнений.
3. Вычисляет определители.
4. Находит обратную матрицу.
Результат обучения: 2) Владеть основами математического анализа.
Критерии оценки:
1. Вычисляет производные и дифференциалы.
2. Вычисляет неопределенные и определенные интегралы.
3. Применяет численные алгоритмы вычисления алгебраических уравнений.
Результат обучения: 3) Использовать основные алгоритмы дискретной математики и разработка алгоритмов для конкретных задач.
Критерии оценки:
1. Описывает алгоритмы теории множеств.
2. Показывает основные структуры данных: граф, дерево, стек, очередь, куча.

3. Командалық жолда жұмыс істеу қағидаларын біледі және түсінеді
4. Құрастырушылар мен түсінік берушілердің жұмыс принциптерін біледі және түсінеді.
5. Командалық жолда қарапайым бағдарламалардың кодын жазады.
6. Бағдарлама кодын құрастыруды жүзеге асырады.
7. Қарапайым бағдарламаларды әзірлеу үшін бағдарламалау тілінің синтаксисін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Құрылымдық бағдарламалау негіздерінің принциптерін қолдана отырып, бағдарламалау ортасында жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. IDE әзірлеу ортасындағы жұмыс принциптерін біледі және түсінеді.
2. Құрылымдық бағдарламалау принциптерін түсінеді.
3. Бағдарламалау ортасында жұмыс істеу дағдысын меңгерген.
4. Берілген алгоритм бойынша программалаудың заманауи тілдерінде бағдарламалық модуль кодын жазады.
Оқыту нәтижесі: 3) Алгоритмдерді бейнелеудің графикалық әдісін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық қамсыздандыруының бағдарламалық кодының есептерін нысандау және алгоритмдеу әдістері мен тәсілдерін түсінеді.
2. Графикалық құралдарда алгоритмдердің блок-сызбасын құрастырады.
3. UML-диаграммалардың қолданылуын біледі және түсінеді.
4. UML-диаграммаларды құрайды.
КҚ 3. Құрылымдық бағдарламалау дағдыларын меңгеру
КМ 03. Құрылымдық бағдарламалау дағдыларын меңгеру
Бұл модульде білім алушылар алгоритмдік құрылымдарды түсіну үшін қажетті сызықтық алгебра және математикалық талдау негіздерін меңгереді, алгоритмдердің әртүрлі модельдерімен, алгоритмдердің күрделілігін есептеу әдістерімен, мәліметтердің базалық құрылымдарымен, бағдарламалау тілдерінің бірінде оларды жүзеге асыру ерекшеліктерімен танысады.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар алгоритмдердің негізгі модельдерін, алгоритмдерді құру әдістерін, алгоритмдердің күрделілігін есептеу әдістерін біледі.
Модульді зерделеу кезінде оқушылар әртүрлі алгоритмдер бойынша код жазуға, алгоритмдердің күрделілігін есептеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сызықты алгебраның негізгі түсініктері мен әдістерін қолдану.
Сызықтық алгебра
Дискретті математика
Алгоритмдер теориясы
Деректер құрылымы
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Матрицалар мен анықтағыштарға операция жүргізеді.
2. Сызықты теңдеулер жүйесін шешеді.
3. Анықтауыштарды есептейді.
4. Кері матрицаны табады.
Оқыту нәтижесі: 2) Математикалық талдау негіздерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Туындылар мен дифференциалдарды есептейді.
2. Белгісіз және белгілі интегралды есептейді.
3. Алгебралық теңдеулерді есептеудің сандық алгоритмдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Дискретті математиканың негізгі алгоритмдерін қолдану және нақты есептер үшін алгоритмдерді әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жиындар теориясының алгоритмдерін сипаттайды.
2. Негізгі деректер құрылымын көрсетеді: баған, ағаш, стек, кезек, үйме.

3. Применяет основные алгоритмы теории графов
4. Понимает основные модели алгоритмов, методы построения алгоритмов.
5. Владеет методами оценки сложности алгоритмов, анализом алгоритмов.
6. Определяет сложность алгоритмов с помощью методов оценки сложности алгоритмов.
Результат обучения: 4) Владеть методами структурного программирования.
Критерии оценки:
1. Применяет принципы структурного программирования.
2. Описывает основные алгоритмические структуры.
3. Применяет логические операции и их свойства.
4. Применяет массивы и поиск в массиве.
5. Применяет процедуры и функции.
6. Применяет рекурсии.
7. Применяет динамическое программирование.
Результат обучения: 5) Разрабатывать алгоритмы на основе базовых структур данных.
Критерии оценки:
1. Реализует основные типы алгоритмов на языке программирования.
2. Работает в консольном режиме.
3. Создает простые программы с использованием форм.
ПК 4. Владеть навыками работы в системе контроля версий
ПМ 04. Владение навыками работы в системе контроля версий
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для работы в системе контроля версий, определения спецификации требований к программному обеспечению, составления программного кода согласно спецификации требований, осуществления анализа и проверки исходного кода в системе контроля версий, работать в системе контроля версий.
В результате освоения данного модуля обучающиеся будут определять требования к программному обеспечению, оформлять программный код согласно требованиям, иметь представление о работе системы контроля версий, понимать необходимость применения системы контроля версий при разработке программного обеспечения, овладеют навыками интеграции IDE с системами контроля версий, освоят принципы работы в системе контроля версий.
Результат обучения: 1) Разрабатывать программный код согласно спецификациям требований к программному обеспечению.
Технология разработки программного обеспечения
Системы контроля версий
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1.Выполняет требования к программному обеспечению.
2.Определяет спецификации требований к программному обеспечению.
3. Оформляет программный код программного обеспечения.
Результат обучения: 2) Применять принципы работы в системе контроля версий.
Критерии оценки:
1. Характеризует разновидности систем контроля версий.
2. Понимает принципы работы системы контроля версий.

3. Графтар теориясының негізгі алгоритмдерін қолданады
4. Алгоритмдердің негізгі модельдерін, алгоритмдерді құру әдістерін түсінеді.
5. Алгоритмдердің күрделілігін бағалау әдістерін, алгоритмдерді талдауды меңгерді.
6. Алгоритмдердің күрделілігін бағалау әдістерінің көмегімен анықтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Құрылымдық бағдарламалау әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құрылымдық бағдарламалау принциптерін қолданады.
2. Негізгі алгоритмдік құрылымдарды сипаттайды.
3. Логикалық операцияларды және олардың қасиеттерін қолданады.
4. Массивтерді және массивте іздеуді қолданады.
5. Процедуралар мен функцияларды қолданады.
6. Рекурсияларды қолданады.
7. Динамикалық бағдарламалауды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 5) Деректер құрылымы негізінде алгоритмдерді әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалау тілінде алгоритмдердің негізгі түрлерін жүзеге асырады.
2. Консоль режимінде жұмыс істейді.
3. Формаларды пайдалана отырып, қарапайым бағдарламаларды жасайды.
КҚ 04. Нұсқаларды бақылау жүйесінде жұмыс істеу дағдыларын меңгеру
КМ 04. Нұсқаларды бақылау жүйесінде жұмыс істеу дағдыларын меңгеру
Бұл модульде білім алушылар нұсқаларды бақылау жүйесінде жұмысты меңгереді, бағдарламалық қамсыздандыруға қойылатын талаптардың спецификацияларын анықтауды, талаптардың спецификациясына сәйкес бағдарламалық кодты жазуды, нұсқаларды бақылау жүйесінде бастапқы кодты талдауды және тексеруді жүзеге асыруды, нұсқаларды бақылау жүйесінде жұмыс істеуді үйренеді.
Осы модульді меңгеру нәтижесінде білім алушылар бағдарламалық қамсыздандыруға қойылатын талаптарды анықтайды, талаптарға сәйкес бағдарламалық кодты рәсімдейді, нұсқаларды бақылау жүйесінің жұмысы туралы түсінікке ие болады, бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу кезінде нұсқаларды бақылау жүйесін қолдану қажеттілігін түсінеді, IDE-ні нұсқаларды бақылау жүйелерімен интеграциялау дағдыларын меңгереді, нұсқаларды бақылау жүйесінде жұмыс істеу принциптерін меңгереді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бағдарламалық қамсыздандыруға қойылатын талаптардың ерекшелігіне сәйкес бағдарламалық кодты әзірлеу.
Бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу технологиясы
Нұсқаларды бақылау жүйелері
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық қамсыздандыруға қойылатын талаптарды орындайды.
2. Бағдарламалық қамсыздандыруға қойылатын талаптардың ерекшеліктерін анықтайды.
3. Бағдарламалық қамсыздандыруының бағдарламалық кодын рәсімдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Нұсқаларды бақылау жүйесінде жұмыс істеу принциптерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нұсқаларды бақылау жүйелерінің әртүрлілігін сипаттайды.
2. Нұсқаларды бақылау жүйесінің жұмыс принциптерін түсінеді.

3. Владеет методикой работы в системе контроля версий.
Результат обучения: 3) Осуществлять анализ и проверку исходного кода в системе контроля версий.
Критерии оценки:
1. Выполняет работу в конкретной системе контроля версий.
2. Характеризует принципы интеграции IDE с системами контроля версий.
3. Настраивает работу системы контроля версий.
4. Регистрирует изменения исходного текста программного кода в системе контроля версий.
5. Импортирует проект из системы контроля версий.
ПК 5. Разрабатывать программное обеспечение согласно методологии разработки программного обеспечения.
ПМ 05. Применение основ методологии разработки программного обеспечения
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для разработки программного обеспечения, определения понятия жизненного цикла программного обеспечения, применения инструментальных средств разработки программного обеспечения, эмуляторов, симуляторов, IDE.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: стандарты и методологии разработки программного обеспечения, жизненного цикла, техническое задание, методики измерения функциональных размеров программного обеспечения.
При изучении модуля обучающиеся учатся определять требования к программному обеспечению согласно государственного стандарта, разработке технического задания, разработке программного обеспечения согласно выбранной методологии, измерению функциональных размеров программного обеспечения.
Результат обучения: 1) Разрабатывать программный код программного обеспечения по готовым спецификациям требований к программному обеспечению.
Технология разработки программного обеспечения
Инструментальные средства разработки программного обеспечения
Документирование и сертификация
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает жизненный цикл программного обеспечения и модели жизненного цикла программного обеспечения.
2. Собирает и утверждает требования клиента.
3. Определяет требования к программному обеспечению.
4. Владеет стандартами и методологиями разработки программного обеспечения.
5. Разрабатывает программу в IDE с применением выбранной методологии.
Результат обучения: 2) Разрабатывать техническое задание к программному обеспечению (стандарт Республики Казахстан 34.015-2002).
Критерии оценки:
1. Документирует бизнес-требования.
2. Разрабатывает план-графика работ.

3. Нұсқаларды бақылау жүйесінде жұмыс әдістемесін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Нұсқаларды бақылау жүйесінде бастапқы кодты талдау мен тексеруді жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нұсқаларды бақылаудың нақты жүйесінде жұмысты орындайды.
2. IDE-ні нұсқаларды бақылау жүйелерімен интеграциялау принциптерін сипаттайды.
3. Нұсқаларды бақылау жүйесінің жұмысын реттейді.
4. Бағдарламалық кодтың бастапқы мәтінінің өзгерістерін нұсқаларды бақылау жүйесінде тіркейді.
5. Жобаны нұсқаларды бақылау жүйесінен импорттайды.
КҚ 5. Бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу әдістемесіне сәйкес бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу
КМ 05. Бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу әдіснамасы негіздерін қолдану
Бұл модульде білім алушылар бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу бойынша негізгі әдіснамаларды, бағдарламалық қамсыздандыруының өмірлік цикл ұғымын зерделейді, бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеудің аспаптық құралдарымен, эмуляторлармен, симуляторлармен, IDE-мен танысады.
Бағдарламалық қамсыздандыруының функционалдық өлшемінің ұғымымен танысады.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бағдарламалық қамсыздандыруды, өмірлік циклді әзірлеудің стандарттары мен әдіснамасын, техникалық тапсырманы, бағдарламалық қамсыздандыруының функционалдық өлшемдерін өлшеу әдістемесін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мемелекеттік стандартына сәйкес бағдарламалық қамсыздандыруға, техникалық тапсырманы әзірлеуге, таңдалған методологияға сәйкес бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеуге, функционалдық өлшемдерін өлшеуге қойылатын талаптарды анықтауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бағдарламалық қамсыздандыруға қойылатын талаптардың дайын ерекшеліктері бойынша бағдарламалық қамсыздандыруының бағдарламалық кодын әзірлеу.
Бағдарламалық қамсыздандыруды технологиясы
Бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеудің аспаптық құралдары
Құжаттау және сертификаттау
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық қамсыздандыруының өмірлік циклін және бағдарламалық қамсыздандыруының өмірлік циклінің моделін түсінеді.
2. Клиенттің талаптарын жинайды және бекітеді.
3. Бағдарламалық қамсыздандыруға қойылатын талаптарды анықтайды.
4. Бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу стандарттары мен әдіснамаларын меңгерді.
5. Таңдалған әдіснаманы қолдана отырып, IDE-де бағдарлама әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарламалық қамсыздандыруға техникалық тапсырма әзірлеу (Қазақстан Республикасының стандарты 34.015-2002).
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бизнес-талаптарды құжаттайды.
2. Жұмыстың жоспар-кестесін әзірлейді.

3. Осуществляет построение сетевого графика работ и технического задания.
Результат обучения: 3) Применять методики измерения функциональных размеров программного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Определяет и осуществляет выбор подходящей методологии для разработки программного обеспечения.
2. Применяет выбранную методологию.
3. Создает документацию согласно выбранной методологии.
4. Характеризует функциональный размер программного обеспечения.
5. Определяет функциональный размер программного обеспечения.
ПК 6. Проектировать концептуальную, логическую и физическую схемы баз данных
ПМ 06. Проектирование и использование базы данных
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для проектирования и использования базы данных. Данный модуль включает основные направления теории баз данных, проектирование концептуальной, логической и физической схемы баз данных, модели баз данных, реляционные и NO SQL базы данных, разработка баз данных в современных:, разработка приложений баз данных.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы проектирования структуры базы данных, основные функции современных системах управления базами данных.
При изучении модуля обучающиеся учатся строить ER-диаграммы в современных CASE –системах, проектировать простую реляционную базу данных в современных системах управления базами данных, создавать простые приложения к базе данных.
Результат обучения: 1) Выбирать и обосновывать выбор модели данных.
Системы управления базами данных
Технология разработки баз данных
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает современное состояние уровня и направлений развития теории баз данных, типы логических моделей данных.
2. Владеет принципами проектирования баз данных, средствами проектирования структуры баз данных, назначением и основными функциями системы управления базами данных.
3. Проектирует простую базу данных, применяя общую технологию проектирования прикладной программы.
Результат обучение: 2) Проектировать структуру базы данных.
Критерии оценки:
1. Осуществляет выбор и обоснование выбора модели данных.
2. Строит реляционные таблицы на основе ER-диаграммы, осуществляет реализацию баз данных в современных системах управления базами данных.
3. Проектирует структуру базы данных.
Результат обучения: 3) Создавать приложение базы данных.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы реализации прикладной программы в современных системах управления базами данных.
2. Владеет методикой разработки интерфейса базы данных.

3. Жұмыстың желілік кестесін және техникалық тапсырманы құруды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) БҚ-ның функционалдық өлшемдерін өлшеу әдістемесін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу үшін қолайлы әдіснаманы анықтайды және таңдауды жүзеге асырады.
2. Таңдалған әдіснаманы қолданады.
3. Таңдалған әдіснамаға сәйкес құжаттама жасайды.
4. Бағдарламалық қамсыздандыруының функционалдық өлшемі түсінігін біледі және түсінеді.
5. Бағдарламалық қамсыздандыруының функционалдық өлшемін анықтайды.
КҚ 6. Деректер қорының тұжырымдамалық, логикалық және физикалық схемасын жобалау
КМ 06. Деректер базасын жобалау және пайдалану
Бұл модуль деректер базалары теориясының негізгі бағыттарын, деректер базасының тұжырымдамалық, логикалық және физикалық сұлбасын жобалауды, деректер базасының модельдерін, реляциялық және NO SQL деректер базасын, қазіргі заманғы деректер базаларын әзірлеуді, деректер базасының қосымшаларын әзірлеуді қамтиды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар деректер қорының құрылымын жобалау принциптерін, деректер қорын басқарудың заманауи жүйелерінің негізгі функцияларын игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қазіргі CASE-жүйелерінде ER –диаграммалар құрастыруды, заманауи деректер қорын басқару жүйелерінде қарапайым реляциялық деректер базасын жобалауды, деректер базасына қарапайым қосымшалар жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Деректер моделін таңдау және негіздеу.
Деректер қорын басқару жүйелері
Деректер қорын әзірлеу технологиясы
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Деректер қоры теориясының даму бағыттары мен деңгейінің қазіргі жағдайын, деректердің логикалық модельдерінің түрлерін түсінеді.
2. Деректер қорын жобалау принциптерін, деректер қорының құрылымын жобалау құралдарын, деректер қорын басқару жүйесінің мақсаты мен негізгі функцияларын меңгерді.
3. Қолданбалы бағдарламаны жобалаудың жалпы технологиясын қолдана отырып, қарапайым деректер базасын жобалайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Деректер қорының құрылымын жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Деректер моделін таңдауды және таңдауды негіздеуді жүзеге асырады.
2. ER-диаграмма негізінде реляциялық кестелерді құрастырады,деректер қорын басқарудың заманауи жүйелерінде деректер базасын жүзеге асырады.
3. Деректер қорының құрылымын жобалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Деректер қоры қосымшасын құру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Деректер қорын басқарудың заманауи жүйелерінде қолданбалы бағдарламаны жүзеге асыру принциптерін түсінеді.
2. Деректер қорының интерфейсін әзірлеу әдістемесін меңгерген.

3. Разрабатывает интерфейс приложения базы данных.
Результат обучения: 4) Проектировать NOSQL базы данных.
Критерии оценки:
1. Владеет характеристиками NoSQL базы данных знает их отличие от SQl баз данных.
2. Применяет принципы операции с таблицами в базе данных NOSQL.
3. Характеризует принципы работы в конкретной NOSQL систем управления базами данных.
4. Разрабатывает базы данных в современных NoSQl системах управления базами данных.
ПК 7. Программировать на выбранном языке программирования и использовать стандартные библиотеки выбранного языка программирования
ПМ 07. Программирование на выбранном языке и использование стандартных библиотек выбранного языка программирования
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для программирования на выбранном языке и использования стандартных библиотек выбранного языка программирования.
Данный модуль включает изучение современных языков программирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: общие принципы построения и использования современных языков программирования, технологию объектно-ориентированное программирование, основные паттерны программирования.
При изучении модуля обучающиеся учатся создавать программные модули согласно технологии объектно-ориентированного программирования, составлять программный код на основе паттернов, тестировать и отлаживать программу.
Результат обучения: 1) Создавать программные модули, применяя принципы объектно-ориентированного программирования.
Языки программирование
Объектно-ориентированное программирование
Технология разработки программного обеспечения
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Формализует поставленную задачу.
2. Понимает общие принципы построения и использования языков программирования, их классификацию.
3. Владеет основными принципами объектно-ориентированного программирования.
4. Владеет процессом создания программ.
Результат обучения: 2) Составлять и оформлять программы на языках программирования на основе паттернов программирования.
Критерии оценки:
1. Понимает основные паттерны программирования.
2. Владеет основными паттернами программирования.
3. Составляет программный код на основе паттерна.
Результат обучения: 3) Тестировать и отлаживать программы.
Критерии оценки:
1. Проводит регистрацию изменений исходного текста программного кода в системе контроля версий.
2. Проводит слияние, разделение и сравнение исходных текстов программного кода.
3. Осуществляет отладку программного кода на уровне модулей.
ПК 8. Программировать на языке ассемблер для современных типов микроконтроллеров
ПМ 08. Программирование на языке ассемблер для современных типов микроконтроллеров
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для программирования на языке ассемблер для современных типов микроконтроллеров.
В данном модуле рассматриваются основные понятия и определения микропроцессорной техники, принципы организации систем управления и защиты на базе микро-ЭВМ и микропроцессорных контроллеров, внутренняя архитектура микропроцессорных систем, организация внешних связей микропроцессорных систем, программная реализация алгоритмов управления.
В результате изучения модуля обучающийся осваивают основы программирования на языке ассемблер, аппаратные и программные принципы реализации управляющих и контролирующих устройств.
В результате изучения модуля обучающийся учится составлять программы на языке ассемблер для современных типов микроконтроллеров, применяемых в системах контроля и управления.
Результат обучения: 1. Применять логические основы цифровой техники.
Логические основы цифровой техники
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Описывает основные законы алгебры логики и понимает таблицы истинности.

3. Деректер қорының қосымша интерфейсін әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 4) NOSQL деректер базасын жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. NoSQL деректер қорының сипаттамаларын, олардың SQl деректер базасынан айырмашылығын біледі.
2. NOSQL деректер базасында кестелермен жұмыс істеу принциптерін қолданады.
3. Деректер қорын басқарудың нақты NOSQL жүйесінде жұмыс істеу принциптерін сипаттайды.
4. Деректер қорын басқарудың қазіргі заманғы NoSQl жүйелерінде деректер базасын әзірлейді.
КҚ 7. Таңдалған тілде бағдарламалау және таңдалған бағдарламалау тілінің стандартты кітапханаларын пайдалану
КМ 07. Таңдалған тілде бағдарламалау және таңдалған бағдарламалау тілінің стандартты кітапханаларын пайдалану
Бұл модуль заманауи бағдарламалау тілдерін үйренуді қамтиды.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар қазіргі заманғы программалау тілдерін құрудың және қолданудың жалпы принциптерін, нысанға бағытталған бағдарламалау технологиясын, бағдарламалаудың негізгі паттерндерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар нысанға бағытталған бағдарламалау технологиясына сәйкес бағдарламалық модульдерді құруды, паттерн негізінде бағдарламалық код құруды, бағдарламаны тестілеу мен ретке келтіруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Объектіге бағытталған бағдарламалау принциптерін қолдана отырып, бағдарламалық модульдерді құру.
Тілдер бағдарламалау
Объектіге бағытталған бағдарламалау
Бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу технологиясы
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қойылған тапсырманы тұжырымдайды.
2. Бағдарламалау тілдерін құру мен пайдаланудың жалпы принциптерін, олардың жіктелуін түсінеді.
3. Объектіге бағытталған бағдарламалаудың негізгі принциптерін меңгерді.
4. Бағдарламаларды құру процесін меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарламалау паттерндері негізінде бағдарламалау тілдерінде бағдарламаларды құру және рәсімдеу.
1. Бағдарламалаудың негізгі паттерндерін түсінеді.
2. Негізгі бағдарламалау паттерндерін меңгерді.
3. Паттерн негізінде бағдарламалық кодты құрайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Бағдарламаны сынау және түзету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нұсқаларды бақылау жүйесінде бағдарламалық кодтың бастапқы мәтінінің өзгерістерін тіркеуді жүргізеді.
2. Бағдарламалық кодтың бастапқы мәтіндерін біріктіруді, бөлуді және салыстыруды жүргізеді.
3. Модульдер деңгейінде бағдарламалық кодты баптауды жүзеге асырады.
КҚ 8. Микробақылаушының заманауи типтеріне арналған ассемблер тілінде бағдарламалау
КМ 8. Микробақылаушының заманауи типтеріне арналған ассемблер тілінде бағдарламалау
Бұл модульде микропроцессорлық техниканың негізгі ұғымдары мен анықтамалары, микропроцессорлық жүйелердің ішкі архитектурасы, микропроцессорлық жүйелердің сыртқы байланыстарын ұйымдастыру, басқару алгоритмдерін бағдарламалық жүзеге асыру қарастырылады.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушы ассемблер тілінде бағдарламалау негіздерін, басқару және бақылау құрылғыларын іске асырудың аппараттық және бағдарламалық принциптерін меңгеруі тиіс.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушы бақылау және басқару жүйелерінде қолданылатын микробақылаушының қазіргі типтері үшін ассемблер тілінде бағдарламалар құра алуы тиіс.
Оқыту нәтижесі: 1) Цифрлық техниканың логикалық негіздерін қолдану.
Сандық техниканың логикалық негіздері
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Логика алгебрасының негізгі заңдарын сипаттайды және ақиқат кестесін түсінеді.

2. Понимает арифметические и логические основы построения микропроцессорных систем.
3. Переводит числа из одной системы счисления в другие, производить с ними различные арифметические операции.
4. Строит функциональные схемы узлов микропроцессорных систем с соблюдением требований стандартов.
Результат обучения: 2) Производить выбор элементной базы для построения узлов и устройств и строит функциональные схемы узлов и устройств микропроцессорных систем с соблюдением требований стандартов.
Основы микропроцессор
ной техники
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует основные узлы и устройства, входящие в элементную базу микропроцессорной системы (триггеров, дешифраторов, мультиплексоров, сумматоров).
2. Характеризует архитектурные особенности современных микропроцессоров.
3. Понимает систему команд микропроцессора
4. Описывает систему прерываний, директивы процессора, виды регистров.
5. Может разложить сложные процессы, происходящие в микропроцессоре, на элементарные поэтапные действия.
Результат обучения: 3) Применять основные конструкции языка ассемблера, читать и понимать составленные программы.
Критерии оценки:
1. Применяет методы программирования на Ассемблере.
2. Использует команды пересылки, арифметические, логические команды, команды сдвига и вращения, условного и безусловного перехода.
3. Пишет простые программы с использованием директивы определения моделей памяти, СОМ- и ЕХЕ-программ.
4. Разрабатывает простые программы на языке Ассемблера.
ПК 9. Владеть основами разработки системного программного обеспечения
ПМ 09. Применение основ разработки системного программного обеспечения
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для разработки системного программного обеспечения.
В данном модуле предусмотрено изучение основы системного программирования, принципы виртуализации, основы работы в виртуальной машине.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: технологию виртуализации, принципы организации пакетных файлов и сценариев в операционной системе.
При изучении модуля обучающиеся учатся работать в виртуальной машине, разрабатывать простые скрипты в оболочке операционной системы.
Результат обучения: 1) Устанавливать операционную систему в виртуальной машине.
Технологии виртуализации
Системное программирование
Сетевые технологии
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает основные принципы виртуализации.
2. Владеет принципами работы программных продуктов для виртуализации.

2. Микропроцессорлық жүйелерді құрудың арифметикалық және логикалық негіздерін түсінеді.
3. Сандарды бір санау жүйесінен басқасына аударады, олармен әртүрлі арифметикалық операцияларды жүргізеді.
4. Стандарт талаптарын сақтай отырып, микропроцессорлық жүйе тораптарының функционалдық сұлбаларын құрастырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тораптар мен құрылғыларды құру үшін элементтік базаны таңдау және стандарт талаптарын сақтай отырып, микропроцессорлық жүйелердің тораптары мен құрылғыларының функционалдық сұлбаларын құру.
Микропроцессорлық техника негіздері
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Микропроцессорлық жүйенің (триггерлер, дешифраторлар, мультиплексорлар, сумматорлар) элементтік базасына кіретін негізгі тораптар мен құрылғыларды сипаттайды.
2. Қазіргі микропроцессорлардың архитектуралық ерекшеліктерін сипаттайды.
3. Микропроцессор командаларының жүйесін түсінеді
4. Үзіліс жүйесін, процессор директиваларын, регистрлердің түрлерін сипаттайды.
5. Микропроцессордағы күрделі үдерістерді қарапайым кезең-кезеңмен іс-қимылдарға жіктей алады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ассемблер тілінің негізгі құрылымдарын қолдану, құрылған бағдарламаларды оқу және түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ассемблерде бағдарламалау әдістерін қолданады.
2. Жіберу командаларын, арифметикалық, логикалық командаларды, жылжыту және айналу, шартты және шартсыз өту командаларын пайдаланады.
3. Жад модельдерін, СОМ - және ЕХЕ-бағдарламаларын анықтау директивасын қолдану арқылы қарапайым бағдарламаларды жазады.
4. Ассемблер тілінде қарапайым бағдарламаларды әзірлейді.
КҚ 9. Жүйелік бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу негіздерін меңгеру
КМ 09. Жүйелік бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу негіздерін қолдану
Бұл модульде жүйелік бағдарламалау негіздерін, виртуалдау принциптерін, виртуалды машинада жұмыс істеу негіздерін зерделеу қарастырылған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар виртуалдау технологиясын, операциялық жүйеде пакеттік файлдар мен сценарийлерді ұйымдастыру принциптерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар виртуалды машинада жұмыс істеуге, операциялық жүйенің қабықшасында қарапайым скрипттер әзірлеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Виртуалды машинада операциялық жүйені орнату.
Виртуалдау технологиялары
Жүйелік бағдарламалау
Желілік технологиялар
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Виртуалдаудың негізгі принциптерін түсінеді.
2. Виртуалдау үшін бағдарламалық өнімдердің жұмыс принциптерін меңгерген.

3. Устанавливает и использует современные виртуальные машины.
Результат обучения: 2) Разрабатывать системное программное обеспечение.
Критерии оценки:
1. Понимает основы работы с протоколом TCP/IP.
2. Владеет принципами организации пакетных файлов и сценариев в операционных системах.
3. Работает в консоли администрирования в операционной системе.
Результат обучения: 3) Создавать простые скрипты в оболочке операционной системы.
Критерии оценки:
1. Понимает принципы работы в операционной системе.
2. Владеет технологией создания скриптов операцинной системе.
3. Пишет простые скрипты в оболочке операционной системы.
ПК 10. Разрабатывать программное обеспечение на основе современных технологий разработки
ПМ 10. Разработка программного обеспечения на основе современных технологий разработки
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для разработка программного обеспечения на основе современных технологий разработки.
В данном модуле обучающиеся знакомятся с современными технологиями разработки приложений.
Разрабатывают приложения в среде программирования.
Глубже осваивают технологию объектно-ориентированного программирования.
Знакомятся с технологией создания кроссплатформенных приложений.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы создания приложений с использованием современных технологий разработки программного обеспечения, создания библиотеки классов.
При изучении модуля обучающиеся учатся создавать библиотеки классов с помощью современных технологий создания программ, разрабатывать кроссплатформенные приложения.
Результат обучения: 1) Применять принципы разработки кода программного модуля на современных языках программирования.
Технологии разработки приложений
Объектно-ориентированное программирование
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1.Понимает средства и возможности различных языков программирования.
2. Владеет навыками программирования в средах программирования.
3. Разрабатывает модули в среде программирования.
Результат обучения: 2) Создавать библиотеки классов с помощью современных платформ.
Критерии оценки:
1. Понимает структуру классов в объектно-ориентированном программировании
2. Владеет принципами создания библиотек классов.
3. Создает библиотеки классов с помощью современных платформ.
Результат обучения: 3) Создавать кроссплатформенные приложения.
Критерии оценки:
1. Понимает сущность кроссплатформенной разработки.
2. Владеет технологией кроссплатформенной разработки в современных платформах
3. Разрабатывает приложения на кроссплатформе.
ПК 11. Разрабатывать Web-приложения
ПМ 11. Разработка Web-приложений
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для разработки Web-приложений.
В данном модуле предусмотрено изучение технологии разработки Web-приложений, клиент-серверная архитектура.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: современные технологии разработки Web-приложений, основы языков программирования для создания приложений.
При изучении модуля обучающиеся учатся создавать Web-приложения на основе клиент-серверной архитектуры.
Результаты обучения: 1) Применять базовые конструкции web-программирования для создания приложений.
Web-программирование
Технологии разработки Web-приложений
Технологии разработки интерфейса приложений
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает принципы и подходы разработки базовой архитектуры и дизайна web-приложений.

3. Заманауи виртуалды машиналарды орнатады және пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жүйелік бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. TCP / IP хаттамасымен жұмыс істеу негіздерін түсінеді.
2. Операциялық жүйелерде пакеттік файлдар мен сценарийлерді ұйымдастыру принциптерін меңгерген.
3. Операциялық жүйеде әкімшілік консолінде жұмыс істейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Операциялық жүйенің қабығында қарапайым скрипттер жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Операциялық жүйеде жұмыс істеу принциптерін түсінеді.
2. Операциялық жүйе скрипттерін құру технологиясын меңгерді.
3. Операциялық жүйенің қабығында қарапайым скрипттер жазады.
КҚ 10. Әзірлеудің қазіргі заманғы технологиялары негізінде бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу
КМ 10. Әзірлеудің қазіргі заманғы технологиялары негізінде бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеу
Бұл модульде білім алушылар қосымшаларды әзірлеудің заманауи технологияларымен танысады.
Бағдарламалау ортасында қосымшалар әзірлейді.
Объектіге бағытталған бағдарламалау технологиясын терең меңгереді.
Кроссплатформалық қосымшаларды құру технологиясымен танысады.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеудің заманауи технологияларын, сыныптар кітапханасын құрудың қолдануымен қосымшаларды құру принциптерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бағдарлама жасаудың заманауи технологиялары көмегімен сынып кітапханаларын құруға, кроссплатформалық қосымшаларды әзірлеуге үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Заманауи бағдарламалау тілдерінде бағдарламалық модуль кодын әзірлеу принциптерін қолдану.
Қосымшаларды әзірлеу технологиялары
Объектіге бағытталған бағдарламалау
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Әртүрлі бағдарламалау тілдерінің құралдары мен мүмкіндіктерін түсінеді.
2. Бағдарламалау ортасында бағдарламалау дағдыларын меңгерді.
3. Бағдарламалау ортасында модульдерді әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Заманауи платформалардың көмегімен сынып кітапханаларын құру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Объектіге бағдарлы бағдарламалауда сынып құрылымын түсінеді
2. Сынып кітапханаларын құру принциптерін меңгерді.
3. Қазіргі заманғы платформалардың көмегімен сынып кітапханаларын құрады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кроссплатформалық қосымшаларды құру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кроссплатформаларды әзірлеудің мәнін түсінеді.
2. Қазіргі заманғы платформаларда кроссплатформаны өңдеу технологиясын меңгерді.
3. Кроссплатформаларда қосымшаларды әзірлейді.
КҚ 11. Web-қосымшаларды әзірлеу
КМ 11. Web-қосымшаларды әзірлеу
Бұл модульде Web-қосымшаларды әзірлеу технологиясын зерттеу, клиент-серверлік архитектура қарастырылған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар Web-қосымшаларды әзірлеудің заманауи технологияларын, қосымшаларды құру үшін бағдарламалау тілдерінің негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар клиент-серверлік сәулет негізінде Web-қосымшаларды жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижелері: 1) Қосымшаларды құру үшін web-бағдарламалаудың базалық құрылымдарын қолдану.
Web-бағдарламалау
Web-қосымшаларды әзірлеу технологиялары
Қосымшалар интерфейсін әзірлеу технологиялары
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Базалық архитектураны және web-қосымшалардың дизайнын әзірлеу принциптері мен тәсілдерін түсінеді.

2. Владеет основами языка гипертекстовой разметки HTML5 и каскадных таблиц стилей CSS3.
3. Владеет базовыми языковыми конструкциями JavaScript и библиотеки jQuery для создания простого web-приложения.
Результат обучения: 2) Создавать серверные приложения.
Критерии оценки:
1. Понимает технологии создания web-приложения и web-форм с использованием HTML5, современных языков back-end и front-end разработки.
2. Владеет технологией создания мастер-страницы и пользовательских элементов управления, проверки ввода данных пользователем.
3. Создает различные web-формы с возможностью проверки, с использованием типов ввода и атрибутов, включенных в спецификации HTML5.
4. Понимает технологии конфигурирования и развертывания web-приложения.
Результат обучения: 3) Создавать макеты и стили для разработки согласованного пользовательского интерфейса, используя расширенные возможности CSS.
Критерии оценки:
1. Характеризует концепции UI/UX дизайна.
2. Владеет методами создания пользовательского интерфейса приложения средствами компьютерной графики.
3. Разрабатывает пользовательский интерфейс приложения средствами компьютерной графики.
4. Разрабатывает проектную и техническую документации.
ПК 12. Разрабатывать базы данных в современных системах управления базами данных
ПМ 12. Разработка баз данных в современных системах управления базами данных
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для разработки баз данных, приложений баз данных, создания клиент-серверной базы данных.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: современные case-средства проектирования баз данных, современные системы управления базами данных.
При изучении модуля обучающиеся учатся проектировать базы данных в case-средствах, создавать клиент-серверные приложения в современных системах управления базами данных.
Результат обучения: 1) Создавать объекты баз данных в современных системах управления базами данных.
Технологии разработки баз данных
Технологии защиты баз данных
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает принципы, модели и структуры построения баз данных.
2. Владеет методами создания баз данных в различных системах управления базами данных.
3. Создает базы данных.
Результат обучения: 2) Работает с современными сase-средствами проектирования баз данных.
Критерии оценки:
1. Понимает методы работы различных case-средств проектирования баз данных.
2. Владеет технологией работы в case-средствах.

2. HTML5 гипермәтіндік белгілеу тілінің және CSS3 стильдерінің каскадтық кестелерінің негіздерін меңгерді.
3. JavaScript және jQuery кітапханаларын қарапайым web-қосымшаларды жасау үшін базалық тілдік құрылымдарды меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Серверлік қосымшаларды құру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. HTML5, қазіргі заманғы back-end және front-end тілдерін пайдалана отырып web-қосымшаларды және web-формаларды құру технологиясын түсінеді.
2. Шебер-бетті және пайдаланушы басқару элементтерін құру, пайдаланушы деректерді енгізуді тексеру технологиясын меңгерді.
3. HTML5 ерекшелігіне енгізілген енгізу түрлері мен атрибуттарды пайдалана отырып, тексеру мүмкіндігі бар әртүрлі web-нысандарды жасайды.
4. Web-қосымшаны конфигурациялау және өрістету технологияларын түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) CSS кеңейтілген мүмкіндіктерін пайдалана отырып, келісілген пайдаланушы интерфейсін жасау үшін макеттер мен стильдерді құру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. UI / UX дизайн концепциясын сипаттайды.
2. Компьютерлік графика құралдарымен қолданушылық интерфейсін құру әдістерін меңгерген.
3. Компьютерлік графика құралдарымен қосымшаның пайдаланушы интерфейсін әзірлейді.
4. Жобалау және техникалық құжаттаманы әзірлейді.
КҚ 12. Деректер қорын басқарудың заманауи жүйелерінде деректер базасын әзірлеу
КМ 12. Деректер қорын басқарудың заманауи жүйелерінде деректер базасын әзірлеу
Бұл модуль деректер базасын, деректер қорының қосымшаларын әзірлеу технологиясын зерттеуге, клиент-серверлік деректер базасын құруға бағытталған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар деректер қорын жобалаудың қазіргі заманғы case-құралдарын, деректер қорын басқарудың қазіргі заманғы жүйелерін игереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар case-құралдарында деректер базасын жобалауды, деректер қорын басқарудың заманауи жүйелерінде клиент-серверлік қосымшаларды құруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Деректер қорын басқарудың заманауи жүйелерінде деректер қорының объектілерін құру.
Деректер қорын әзірлеу технологиялары
Деректер қорын қорғау технологиялары
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Деректер базасын құру принциптерін, модельдерін және құрылымын түсінеді.
2. Деректер қорын басқарудың әртүрлі жүйелерінде деректер қорын құру әдістерін меңгерді.
3. Деректер базасын жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Деректер қорын жобалаудың заманауи саҺе-құралдарымен жұмыс істейді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Деректер қорын жобалаудың әртүрлі case-құралдарының жұмыс әдістерін түсінеді.
2. Case-құралдарында жұмыс технологиясын меңгерген.

3. Формирует и настраивает схему базы данных.
4. Проектирует серверную и клиентскую части.
Результат обучения: 3) Разрабатывать прикладные программы с использованием языка SQL.
Критерии оценки:
1. Понимает структуры данных, общий подход к организации представлений, таблиц, индексов, процедур, функций.
2. Владеет методами администрирования и эксплуатации баз данных.
3. Применяет основные принципы защитных процедур (авторизация, аутентификация).
ПК 13. Применять методы и средства тестирования, рефакторинга и оптимизации программного кода программы
ПМ 13. Применение методов и средств тестирования, рефакторинга и оптимизации программного кода программы
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для тестирования программного кода, проверки работоспособности кода программного обеспечения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: методики тестирования программного кода, создания тестовых примеров, тест-кейсов, методы рефакторинга и оптимизации программного кода.
При изучении модуля обучающиеся учатся составлять тестовые примеры для проверки работоспособности программного кода, применять инструменты отладки программы, документировать дефекты, исправлять дефекты программного кода, применять средства рефакторинга.
Результат обучения: 1) Разрабатывать и оформлять контрольные примеры для проверки работоспособности программного кода программного обеспечения.
Тестирование программного обеспечения
Методы и средства рефакторинга и оптимизации программы
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает функциональные возможности программного обеспечения.
2. Документирует результаты проверки работоспособности программного кода
3. Применяет инструменты отладки программного кода.
Результат обучения: 2) Разрабатывать тестовые кейсы.
Критерии оценки:
1. Применяет приемы отладки и ручного тестирования программного обеспечения.
2. Характеризует отличительные особенности системного, нагрузочного и предельного тестирования.
3. Соблюдает правила, алгоритмы и технологии создания тестовых кейсов программного обеспечения.
4. Владеет методами разработки автоматизированных тестов для проверки работоспособности компонентов программного обеспечения.
5. Разрабатывает автоматизированные тесты для проверки работоспособности компонентов программного обеспечения.
6. Создает отчеты по результатам тестов.
Результат обучения: 3) Применять методы рефакторинга и оптимизации программного кода.
Критерии оценки:

3. Деректер қорының схемасын қалыптастырады және реттейді.
4. Серверлік және клиенттік бөлімдерді жобалайды.
Оқыту нәтижесі: 3) SQL тілін қолдану арқылы қолданбалы бағдарламаларды әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Деректер құрылымын, ұсынымдарды, кестелерді, индекстерді, рәсімдерді, функцияларды ұйымдастыруға жалпы көзқарасты түсінеді.
2. ДБ басқару және пайдалану әдістерін меңгерді.
3. Қорғау рәсімдерінің негізгі принциптерін қолданады (авторландыру, аутентификация).
КҚ 13. Тестілеу, рефакторинг және бағдарламаның бағдарламалық кодын оңтайландыру әдістері мен құралдарын қолдану
КМ 13. Тестілеу, рефакторинг және бағдарламаның бағдарламалық кодын оңтайландыру әдістері мен құралдарын қолдану
Бұл модульде бағдарламалық кодты тестілеу әдістемесін зерделеу, бағдарламалық қамсыздандыру кодының жұмыс қабілеттілігін тексеру қарастырылған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бағдарламалық кодты тестілеу, тест мысалдарын, тест-кейстерді құру, рефакторинг және бағдарламалық кодты оңтайландыру әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бағдарламалық кодтың жұмыс қабілеттілігін тексеру үшін тестілік мысалдар құрастыруды, бағдарламаны жөндеу құралдарын қолдануды, ақауларды құжаттауды, бағдарламалық код ақауларын түзетуді, рефакторинг құралдарын қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бағдарламалық қамсыздандыруының бағдарламалық кодының жұмыс қабілеттілігін тексеру үшін бақылау мысалдарын әзірлеу және рәсімдеу.
Бағдарламалық қамсыздандыруды тестілеу
Рефакторинг және бағдарламаны оңтайландыру әдістері мен құралдары
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық қамсыздандыруының функционалдық мүмкіндіктерін түсінеді.
2. Бағдарламалық кодтың жұмыс қабілеттілігін тексеру нәтижелерін құжаттайды
3. Бағдарламалық кодты жөндеу құралдарын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Тест кейстерін әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. БҚ баптау және қолмен тестілеу тәсілдерін қолданады.
2. Жүйелік, жүктеме және шекті тестілеудің ерекше ерекшеліктерін сипаттайды.
3. Бағдарламалық қамсыздандыруының тестілік кейстерін жасау ережелерін, алгоритмдерін және технологиясын сақтайды.
4. Бағдарламалық қамсыздандыру компоненттерінің жұмысқа қабілеттілігін тексеру үшін автоматтандырылған тесттерді әзірлеу әдістерін меңгерген.
5. Бағдарламалық қамсыздандыру компоненттерінің жұмысқа қабілеттілігін тексеру үшін автоматтандырылған тесттер әзірлейді.
6. Тест нәтижелері бойынша есептер жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Рефакторинг және бағдарламалық кодты оңтайландыру әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает методы и средства рефакторинга и оптимизации программного кода программного обеспечения.
2. Владеет методами рефакторинга и оптимизации программного кода.
3. Исправляет дефекты, зафиксированные в базе данных дефектов.
ПК 14. Проводить интеграцию программных модулей и компонентов программного обеспечения
ПМ 14. Проведение интеграции программных модулей
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для сборки программных модулей м компонентов программного обеспечения, изучение процесса коллективной разработки в инструментальных средствах коллективной разработки.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основные подходы к интегрированию программных модулей, средства и методы сборки программных модулей,
При изучении модуля обучающиеся учатся писать программный код процедур интеграции программных модулей программного обеспечения, проводить верификацию выпусков программного продукта, создавать резервные копии программ и проводить восстановление программ.
Результат обучения: 1) Выполнять процедуры сборки программных модулей и компонентов программного обеспечения.
Инструментальные средства коллективной разработки.
Методы верификации программного кода
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает основные подходы к интегрированию программных модулей.
2. Владеет методами и средствами сборки программных модулей программного обеспечения.
3. Пишет программный код процедур интеграции программных модулей программного обеспечения.
Результат обучения: 2) Проводить верификацию выпусков программного продукта.
Критерии оценки:
1. Понимает основные методы и средства эффективной разработки.
2. Владеет основами верификации и аттестации программного обеспечения.
3. Проводит верификацию программного кода.
Результат обучения: 3) Создавать резервные копии программ.
Критерии оценки:
1. Понимает процедуры создания резервных копий программ.
2. Владеет методами создания резервных копий и восстановления программ.
3. Создает резервные копии, проводит восстановление программ.
ПК 15. Разрабатывать мобильные приложения
ПМ 15. Разработка мобильных приложений
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для формирование у студентов знаний о базовом устройстве популярных мобильных платформ и возможностей разработки мобильных систем на базе эмуляторов, получение практических навыков по созданию пользовательских интерфейсов, сервисов
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: принципы разработки мобильных приложений на базе современных мобильных операционных систем.
При изучении модуля обучающиеся учатся разрабатывать простые приложения для современных мобильных платформ, проверять работу мобильных приложений на различных эмуляторах, создавать интерфейсы приложений.
Результат обучения: 1) Характеризовать базовое устройство мобильных платформ.
Мобильные приложения
Методы разработки дизайна интерфейса программы
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:

1. Рефакторинг және бағдарламалық кодты оңтайландыру әдістері мен құралдарын түсінеді.
2. Рефакторинг және бағдарламалық кодты оңтайландыру әдістерін меңгерді.
3. Ақаулар деректер базасында тіркелген ақауларды түзетеді.
КҚ 14. Бағдарламалық модульдер мен бағдарламалық қамсыздандыру компоненттерінің интеграциясын жүргізу
КМ 14. Бағдарламалық модульдерді интеграциялауды жүргізу
Бұл модульде бағдарламалық қамсыздандыру компоненттерінің м бағдарламалық модульдерін құрастыру рәсімін зерделеу, ұжымдық әзірлеудің аспаптық құралдарындағы ұжымдық әзірлеу үдерісін зерделеу қарастырылған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бағдарламалық модульдерді ықпалдастырудың негізгі тәсілдерін, бағдарламалық модульдерді құрастырудың құралдары мен әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бағдарламалық қамсыздандыруының бағдарламалық модульдерін интеграциялау рәсімдерінің бағдарламалық кодын жазуды, бағдарламалық өнімнің шығарылымдарын анықтауды жүргізуді, бағдарламалардың резервтік көшірмелерін жасауды және бағдарламаларды қалпына келтіруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бағдарламалық модульдерді және бағдарламалық қамсыздандыру компоненттерін құрастыру рәсімдерін орындау.
Ұжымдық әзірлеудің аспаптық құралдары.
Бағдарламалық кодты анықтау әдістері
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық модульдерді интегралдаудың негізгі тәсілдерін түсінеді.
2. Бағдарламалық қамсыздандыруының бағдарламалық модульдерін құрастыру әдістері мен құралдарын меңгерді.
3. Бағдарламалық қамсыздандыруының бағдарламалық модульдерін интеграциялау рәсімдерінің бағдарламалық кодын жазады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарламалық өнімнің шығарылымдарын анықтауды жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Тиімді әзірлеудің негізгі әдістері мен құралдарын түсінеді.
2. Бағдарламалық қамсыздандыруды анықтау және аттестациялау негіздерін меңгерген.
3. Бағдарламалық кодтың верификациясын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Бағдарламаның резервтік көшірмелерін жасау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалардың резервтік көшірмелерін құру рәсімдерін түсінеді.
2. Резервтік көшірмелерді құру және бағдарламаларды қалпына келтіру әдістерін меңгерді.
3. Резервтік көшірмелер жасайды, бағдарламаларды қалпына келтіреді.
КҚ 15. Мобильді қосымшаларды әзірлеу
КМ 15. Мобильді қосымшаларды әзірлеу
Бұл модуль студенттерде танымал мобильді платформалардың базалық құрылысы және эмуляторлар базасында мобильді жүйелерді әзірлеу мүмкіндіктері туралы білімді қалыптастыруға, пайдаланушы интерфейстерін, сервистерді құру бойынша практикалық дағдыларды алуға бағытталған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар заманауи мобильді операциялық жүйелер негізінде мобильді қосымшаларды әзірлеу принциптерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар заманауи мобильді платформаларға арналған қарапайым қосымшаларды әзірлеуге, түрлі эмуляторларда мобильді қосымшалардың жұмысын тексеруге, қосымшалар интерфейстерін жасауға үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Мобильді платформалардың базалық құрылымын сипаттау.
Мобильді қосымшалар
Бағдарлама интерфейсінің дизайнын әзірлеу әдістері
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает принципы мобильного программирования.
2. Владеет принципами работы на платформах для разработки мобильных приложений.
3. Осуществляет установку и настройку платформы программирования.
Результат обучения: 2) Разрабатывать простые приложения для современных мобильных платформ.
Критерии оценки:
1. Понимает возможности разработки под современные мобильные операционные системы.
2. Использует принципы дизайна пользовательского интерфейса на мобильных устройствах.
3. Обрабатывает операции и применяет принципы интерфейса.
Результат обучения: 3) Разрабатывать приложения на современных мобильных платформах.
Критерии оценки:
1. Понимает инструментарий разработчика и особенности разработки с помощью эмулятора.
2. Пишет код в эмуляторе и на реальном устройстве.
3. Применяет текстовые элементы управления, кнопки, списки, таблицы, управление датой и временем.
ПК 16. Разрабатывать облачные приложения и использовать облачные ресурсы для миграции приложений
ПМ 16. Разработка облачных приложений и использование облачных ресурсов для миграции приложений
Данный модуль включает знания, умения и навыки, необходимые для работы в современных облачных платформах, создания приложений в облаках.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: модели развертывания облаков, методы использования облачных платформ,
При изучении модуля обучающиеся учатся использовать приемы облачного программирования, создавать приложения в современных облачных ресурсах.
Результат обучения: 1) Использовать приемы облачного программирования.
Облачные вычисления
Методы виртуализации
Производственное обучение и/или профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает модели развертывания облаков: частное облако, публичное облако, гибридное облако, общественное облако.
2. Владеет методами использования основных моделей предоставления услуг облачных вычислений.
3. Создает приложения в облачных ресурсах.
Результат обучения: 2) Разрабатывать Web-приложения для развертывания в облачной среде, переноса в нее существующих приложений.
Критерии оценки:
1. Понимает приемы программирования в облачных ресурсах.
2. Владеет навыками системного администрирования для разработки и сопровождения приложений, развертываемых в облаках.
3. Создает Web-приложения в облаках.
Результат обучения: 3) Использовать концепции виртуализации.
Критерии оценки:
1. Понимает платформ(ы) виртуализации.
2. Владеет основными концепциями и принципами современных облачных ресурсов.
3. Использует платформы виртуализации для разворачивания и миграции приложений.
ПК 17. Разрабатывать программные модули программного обеспечения для компьютерных систем
ПМ 17. Преддипломная практика
В результате освоения данного модуля обучающиеся разрабатывают программные модули программного обеспечения.
В результате изучения модуля обучающиеся применяют практические навыки разработки программного обеспечения на уровне модулей; разрабатывают спецификации отдельных компонент; разрабатывают программное обеспечение на основе спецификаций требований; выполняют отладку, тестирование и оптимизацию программного кода модулей; разрабатывают проектную и техническую документацию.
Результат обучения: 1) Выполнять разработку спецификаций отдельных компонент, осуществлять разработку кода программного продукта на основе готовых спецификаций на уровне модуля.
Преддипломная практика
Критерии оценки:

1. Мобильді бағдарламалау принциптерін түсінеді.
2. Мобильді қосымшаларды әзірлеу үшін платформаларда жұмыс принциптерін меңгерді.
3. Бағдарламалау платформасын орнатуды және баптауды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 2) Заманауи мобильді платформаларға арналған қарапайым қосымшаларды әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазіргі заманғы мобильді операциялық жүйелер ретінде әзірлеу мүмкіндіктерін түсінеді.
2. Мобильді құрылғыларда пайдаланушы интерфейсінің дизайн принциптерін қолданады.
3. Операцияларды өңдейді және интерфейс принциптерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Заманауи мобильді платформаларда қосымшаларды әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Эмулятор көмегімен әзірлеушінің құралдары мен даму ерекшеліктерін түсінеді.
2. Эмулятор мен нақты құрылғыда кодты жазады.
3. Басқарудың мәтіндік элементтерін, батырмаларды, тізімдерді, кестелерді, күнді және уақытты басқаруды қолданады.
КҚ 16. Қосымшаларды ауыстыру үшін бұлтты қосымшаларды әзірлеу және бұлтты ресурстарды пайдалану
КМ 16. Қосымшаларды ауыстыру үшін бұлтты қосымшаларды әзірлеу және бұлтты ресурстарды пайдалану
Бұл модуль заманауи бұлтты платформаларда жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыруға, бұлттарда қосымшалар жасауға бағытталған.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар бұлттарды өрістету моделін, бұлтты платформаларды пайдалану әдістерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бұлтты бағдарламалау тәсілдерін пайдалануды, заманауи бұлтты ресурстарда қосымшалар жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұлтты бағдарламалау тәсілдерін пайдалану.
Бұлтты есептеулер
Виртуалдау әдістері
Өндірістік оқыту және/немесе кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұлттарды орналастыру моделін түсінеді: жеке бұлт, ашық бұлт, гибридті бұлт, қоғамдық бұлт.
2. Бұлтты есептеу қызметтерін ұсынудың негізгі үлгілерін пайдалану әдістерін меңгерген.
3. Бұлтты ресурстарда қосымшалар жасайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Бұлтты ортада жазу, бар қосымшаларды тасымалдау үшін Web-қосымшаларды әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұлтты ресурстарда бағдарламалау тәсілдерін түсінеді.
2. Бұлттарда ашылған қосымшаларды әзірлеу және сүйемелдеу үшін жүйелік әкімшілендіру дағдыларын меңгерді.
3. Бұлттарда Web-қосымшаларды жасайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Виртуалдау концепциясын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Виртуалдау платформасын түсінеді.
2. Қазіргі бұлтты ресурстардың негізгі концепциялары мен принциптерін меңгерді.
3. Қосымшаларды ашу және тасымалдау үшін виртуалдау платформаларын пайдаланады.
КҚ 17. Компьютерлік жүйелер үшін бағдарламалық қамсыздандыруының бағдарламалық модульдерін әзірлеу
КМ 17. Диплом алды практика
Бұл модульді меңгеру нәтижесінде білім алушылар бағдарламалық қамсыздандыруының бағдарламалық модульдерін әзірлейді.
Модульді зерделеу нәтижесінде білім алушылар модульдер деңгейінде бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлеудің практикалық дағдыларын қолданады; жеке компоненттердің ерекшеліктерін әзірлейді; талаптар спецификациялары негізінде бағдарламалық қамсыздандыруды әзірлейді; модульдердің бағдарламалық кодын ретке келтіруді, тестілеуді және оңтайландыруды орындайды; жобалық және техникалық құжаттаманы әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жекелеген компоненттердің ерекшеліктерін әзірлеуді орындау, модуль деңгейінде дайын ерекшеліктер негізінде бағдарламалық өнімнің кодын әзірлеуді жүзеге асыру.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Создает спецификации требований к программному обеспечению.
2. Разрабатывает программные модули на современных языках программирования.
3. Объединяет программные модули.
Результат обучения: 2) Выполнять отладку программных модулей с использованием специализированных программных средств, выполнять тестирование программных модулей, осуществлять оптимизацию программного кода модуля.
Критерии оценки:
1. Выполняет отладку программного кода программных модулей.
2. Выполняет тестирование программных модулей.
3. Осуществляет оптимизацию программного кода модулей.
Результат обучения: 3) Разрабатывать компоненты проектной и технической документации с использованием графических языков спецификаций.
Критерии оценки:
1. Понимает требования нормативной документации.
2. Владеет принципами оформления нормативной документации.
3. Разрабатывает проект технической документации.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 294
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 717
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Вычислительная техника и компьютерное оборудование"
Код и профиль образования:
1300000 - Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника.
Специальность:
1314000 - Вычислительная техника и компьютерное оборудование
Квалификация*:

1. Бағдарламалық қамсыздандыру талаптарының ерекшеліктерін жасайды.
2. Заманауи бағдарламалау тілдерінде бағдарламалық модульдерді әзірлейді.
3. Бағдарламалық модульдерді біріктіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Арнайы бағдарламалық құралдарды пайдалана отырып, бағдарламалық модульдерді баптауды орындау, бағдарламалық модульдерді тестілеуді орындау, модульдің бағдарламалық кодын оңтайландыруды жүзеге асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық модульдердің бағдарламалық кодын баптауды орындайды.
2. Бағдарламалық модульдерді тестілеуді орындайды.
3. Модульдердің бағдарламалық кодын оңтайландыруды жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ерекшеліктің графикалық тілдерін пайдалана отырып, жобалық және техникалық құжаттаманың компоненттерін әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нормативтік құжаттардың талаптарын түсінеді.
2. Нормативтік құжаттарды рәсімдеу принциптерін меңгерді.
3. Техникалық құжаттаманың жобасын әзірлейді.
Ескерту:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ – кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
294-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
717-қосымша
"Есептеу техникасы және компьютерлік жабдықтар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1300000 - Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника.
Мамандығы:
1314000 - Есептеу техникасы және компьютерлік жабдықтар
Біліктілігі*:

2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "131401 3 - Техник по обслуживанию компьютерных устройств"
ПК 1. Проводить работы по установке и настройке программного обеспечения и оборудования
ПМ 1. Установка, настройка программного обеспечения и оборудования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для установки, настройки программного обеспечения и оборудования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные модели современных вычислительных систем и сетей, основные виды программного обеспечения, принципы установки прикладного и системного программного обеспечения, конфигурацию аппаратного обеспечения вычислительных комплексов, порядок установки лицензионного и свободного программного обеспечения, структуру операционной системы.
При изучении модуля обучающиеся учатся: анализировать сопроводительную техническую документацию к программному обеспечению, определять требования к аппаратно-программному комплексу для установки программного обеспечения, устанавливать и настраивать операционную систему, устанавливать программное обеспечение всех типов, анализировать и устранять ошибки, возникающих в процессе установки программного обеспечения, устанавливать лицензионное и свободное программное обеспечение
Результат обучения: 1) Владеть основными понятиями и терминами аппаратно-программного обеспечения вычислительных систем.
Операционные системы
Системное программное обеспечение
Платформы виртуализации
Аппаратное обеспечение информационно-коммуникационных систем
Охрана труда
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Описывает основные модели современных вычислительных систем и сетей.
2. Определяет конфигурацию аппаратного обеспечения вычислительных комплексов.
3. Определяет структуру операционной системы.
4. Отличает архитектуру вычислительной машины от ее структуры.
5. Применяет основные термины и понятия архитектуры аппаратных средств, вычислительной системы, системы программного обеспечения.
6. Характеризует внутренние устройства компьютера и носителей информации.
7. Управляет внутренними и внешними устройствами компьютера
Результат обучения: 2) Описывать различные виды программного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Характеризует понятия в области программного обеспечения.
2. Классифицирует виды прикладного программного обеспечения.
3. Классифицирует различные виды сервисного программного обеспечения.
Результат обучения: 3) Выполнять установку, настройку клиентских операционных систем.
Критерии оценки:

2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
"131401 3 - Компьютерлік құрылғылар бойынша қызмет көрсету технигі" біліктілігі
КҚ 1. Бағдарламалық қамсыздандыруды және жабдықты орнату, баптау бойынша жұмыстарды орындау
КМ 1. Бағдарламалық қамсыздандыруды және жабдықты орнату, баптау
Бұл модуль бағдарламалық қамсыздандыруды және жабдықты орнату, баптау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайы.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар заманауи есептеуіш жүйелердің және желілердің негізгі модельдерін, бағдарламалық қамсыздандырудың негізгі түрлерін, қолданбалы және жүйелік бағдарламалық қамсыздандыруды орнату принциптерін, есептеу кешендерін аппараттық қамтамасыз етуді, лицензиялық және бағдарламалық қамтамасыз етуді орнату тәртібін, операциялық жүйенің құрылымын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушыларбағдарламалық қамсыздандырудың ілеспе техникалық құжаттарын талдауды, бағдарламалық қамсыздандыруды орнату үшін аппараттық –бағдарламалық кешеннің талаптарын анықтауды, операциялық жүйені орнатуды және баптауды, барлық типтегі бағдарламалық жабдықты орнатуды, бағдарламалық қамсыздандыруды орнату процесінде туындайтын қателерді жоюды, лицензиялық және ерікті бағдарламалық қамсыздандыруды орнатуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Есептеу жүйелерінің аппараттық – бағдарламалық қамсыздандырудың негізгі ұғымдары мен терминдерін меңгеру.
Операциялық жүйелер
Жүйелік бағдарламалық қамсыздандыру
Виртуалдандыру платформалары
Ақпаратық – коммуникация-
лық жүйелердің аппараттық қамсыздандыруы
Еңбекті қорғау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Заманауи есептеу жүйелері мен желілерінің негізгі модельдерін сипаттайды.
2. Есептеу кешендерін аппараттық қамсыздандыру конфигурациясын анықтайды.
3. Операциялық жүйенің құрылымын анықтайды.
4. Есептеуіш машина сәулеті оның құрылымынан ажыратады.
5. Аппараттық құралдар сәулетінің, есептеу жүйесінің, бағдарламалық қамсыздандыру жүйелерінің негізгі терминдері мен ұғымдарын қолданады.
6. Компьютердің ішкі құралдарын және ақпарат тасымалдаушыларды сипаттайды.
7. Компьютерлік ішкі және сыртқы құрылғыларын басқарады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарламалық қамсыздандырудың алуан түрлерін сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық қамсыздандырудың ұғымдары мен салаларын сипаттайды.
2. Қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыру түрлерін жіктейді.
3. Сервистік бағдарламалық қамсыздандырудың алуан түрлерін жіктейді.
Оқыту нәтижесі: 3) Клиенттік операциялық жүйелерді орнатуды, баптауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Применяет знания о составе и структуре операционных систем и программного обеспечения.
2. Классифицирует программы: операционные системы, драйверы, утилиты.
3. Применяет служебные программы, оболочки, инструментальные средства.
4. Имеет представление о функциях, составе, принципе функционирования операционных систем.
5. Применяет особенности построения операционных систем.
6. Производит установку и настройку операционной системы и программного обеспечения.
7. Соблюдает этапы установки операционных систем на персональных компьютерах.
8. Обоснованно выбирает программную конфигурацию персонального компьютера, оптимальных для предъявляемых требований и решаемых пользователем задач.
9. Настраивает интерфейс пользователя.
10. Характеризует назначение программ утилит.
11. Соблюдает правила техники безопасности на рабочем месте.
Результат обучения: 4) Устанавливать лицензионное и свободное программное обеспечение.
Критерии оценки:
1. Выбирает необходимое программное обеспечение, исходя из требований пользователя.
2. Устанавливает лицензионное программное обеспечение.
3. Устанавливает свободное программное обеспечение.
4. Осуществляет поиск и мониторинг новых лицензионных и свободных (открытых) программных обеспечений.
Результат обучения: 5) Устанавливать серверную операционную систему.
Критерии оценки:
1. Характеризует современные серверные операционные системы.
2. Описывает структуру серверных операционных систем.
3. Соблюдает этапы установки операционных систем на сервере.
4. Устанавливает серверные операционные системы.
5. Обоснованно выбирает программную конфигурацию сервера.
Результат обучения: 6) Устанавливать и настраивать современные платформы виртуализации.
Критерии оценки:
1. Устанавливает и настраивает среду виртуализации.
2. Разворачивает виртуальную машину для современных операционных систем и приложений.
3. Создает и настраивает сеть между виртуальными машинами.
4. Создает и поддерживает отказоустойчивые кластера.
5. Обеспечивает информационную безопасность виртуальной среды (защита работы машин от внешних хакерских угроз).
ПК 2. Выполнять обновление эксплуатируемого программного обеспечения
ПМ 2. Обновление эксплуатируемого программного обеспечения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения обновления эксплуатируемого программного обеспечения
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы лицензирования программного обеспечения, способы использования правил учета программного обеспечения, использование сайтов для обновления лицензионного ключа.
При изучении модуля обучающиеся учатся: продлевать лицензию, выявлять ошибки загрузки, устанавливать дополнительные модули и библиотеки программного обеспечения.
Результат обучения: 1) Приобрести лицензию на эксплуатируемый продукт.
Стандарты и лицензирование программного обеспечения
Модули и библиотеки программного обеспечения
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует основы лицензирования. программного обеспечения.
2. Применяет правила учета программного обеспечения
3. Использует сайты для обновления лицензионного ключа.
Результат обучения: 2) Продлевать лицензию и находить ошибки обновления программного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Различает виды ошибок при при обновлении программного обеспечения.
2. Определяет ошибки при обновлении программного обеспечения.
3. Продлевает лицензию программного обеспечения.
Результат обучения: 3) Устанавливать дополнительные модули и/или библиотеки программного обеспечения.
Критерии оценки:
1.Характеризует понятия "дополнительные модули" и "библиотеки программного обеспечения".
2.Определяет дополнительные модули, библиотеки программного обеспечения.
3.Устанавливает дополнительные модули, библиотеки программного обеспечения.
ПК 03. Проводить администрирование программного обеспечения
ПМ 03. Администрирование программного обеспечения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения работ по администрированию программного обеспечения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают способы и методы администрирования операционной системы и программного обеспечения, установки и настройки дополнительных модулей для работы программного обеспечения.
При изучении модуля обучающиеся учатся: администрировать операционные системы персональных компьютеров и серверов, диагностировать работоспособность, устранять неполадки и сбои операционной системы, прикладного программного обеспечения, управлять доступом пользователей к системе, выполнять резервное копирование и восстановление программного обеспечения, устранять проблемы в работе программного обеспечения.
Результат обучения: 1) Администрировать операционные системы персональных компьютеров и серверов.
Аппаратное обеспечение информационно-коммуникационных систем
Администрирование программного обеспечения
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Применяют знания по структуре аппаратного комплекса.
2. Раскрывает особенности аппаратного комплекса для сопровождения программного обеспечения.
3. Проверяет соответствие аппаратного комплекса и программного обеспечения.
4. Применяет основы администрирования программного обеспечения.

1. Операциялық жүйелердің және бағдарламалық қамсыздандырудың құрамы және құрылымы туралы білімін қолданады.
2. Операциялық жүйелер, драйверлер, утилиталар бағдарламаларын жіктейді.
3. Қызметтік бағдарламаларды, қаптамаларды, инструменталдық құралдарды қолданады.
4. Операциялық жүйелердің функциялары, құрамы, қызмет жасау прициптері туралы біледі.
5. Операциялық жүйелерді құру ерекшеліктерін қолданады.
6. Операциялық жүйенің және бағдарламалық қамсыздандыруды орнатуды және баптауды жүргізеді.
7. Дербес компьютерлерде операциялық жүйені орнату кезеңдерін сақтайды.
8. Дербес компьютердің пайдаланушының шешетін міндеттері мен талаптары үшін оңтайлы бағдарламалық конфигурациясын негізгі таңдайды.
9. Пайдаланушының интерфейсін баптайды.
10. Утилита бағдарламаларының қызметін сипаттайды.
11. Жұмыс орнында қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Лицензиялық және еркін таралатын бағдарламалық қамсыздандыруды орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пайдаланушының талаптарына байланысты қажетті бағдарламалық қамсыздандыруды таңдайды.
2. Лицензиялық бағдарламалық қамсыздандыруды орнатады.
3. Еркін таралатын бағдарламалық қамсыздандыруды орнатады.
4. Жаңа лицензиялық және еркін таралатын бағдарламалық қамсыздандыруды іздейді және мониторинг жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 5) Серверлік операциялық жүйені орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Заманауи серверлік операциялық жүйелерді сипаттайды.
2. Серверлік операциялық жүйелердің құрылымын сипаттайды.
3. Серверде операциялық жүйелерді орнату кезеңдерін сақтайды.
4. Серверлік операциялық жүйелерді орнатады.
5. Сервердің бағдарламалық конфигурациясын дұрыс таңдайды.
Оқыту нәтижесі: 6) Заманауи виртуалдандыру платформаларын орнату және баптау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Виртуалдандыру ортасын орнатады және баптайды.
2. Заманауи операциялық жүйелер мен қосымшалар үшін виртуалды машинаны құрады.
3. Виртуалды машиналар арасында желіні құрайды және баптайды.
4. Істен шығуға төзімді кластерді құрайды және қолдайды.
5. Виртуалды ортаның (машиналардың жұмысын сыртқы хакерлік қауіптерден қорғау) ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етеді.
КҚ 2. Қолданыстағы бағдарламалық қамсыздандыруды жаңартуды орындау
КМ 2. Қолданыстағы бағдарламалық қамсыздандыруды жаңарту
Бұл модуль қолданылатын бағдарламалық қамсыздандыруды жаңартуды орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бағдарламалық қамсыздандыру лицензиялау негіздерін, бағдарламалық қамсыздандыруды есепке алу ережелерін пайдалану негіздерін, лицензиялық кілт үшін сайттарды пайдалануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар лицензияны ұзартуды, жүктеу қателерін ашуды, қосымша бағдарламалық қамсыздандыру модульдері және кітапханаларын орнатуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қолданылатын өнімнің лицензиясын алу.
Бағдарламалық қамсыздандыру стандарттары және лицензиялау
Бағдарламалық қамсыздандыру модульдері және кітапханалары
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық қамсыздандыруды лицензиялау негіздерін сипаттайды.
2. Бағдарламалық қамсыздандыруды есепке алу ережелерін қолданады.
3. Лицензиялық кілтті жаңарту үшін сайттарды пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 2) Бағдарламалық қамсыздандыруды жаңарту қателерін табу және лицензиясын ұзарту.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық қамсыздандыруды жаңарту кезінде қателердің түрлерін ажыратады.
2. Бағдарламалық қамсыздандыруды жаңарту кезіндегі қателерді анықтайды.
3. Бағдарламалық қамсыздандырудың лицензиясын ұзартады.
Оқыту нәтижесі: 3) Бағдарламалық қамсыздандырудың кітапханаларын және/немесе қосымша модульдерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. "Қосымша модульдері" мен "бағдарламалық қамсыздандыру кітапханасы" ұғымдарын сипаттайды.
2. Бағдарламалық қамсыздандыру кітапханаларын, қосымша модульдерін анықтайды.
3. Қосымша модульдерді, бағдарламалық қамсыздандыру кітапханаларын орнатады.
КҚ 03. Бағдарламалық қамсыздандыруды әкімгерлеу
КМ 03. Бағдарламалық қамсыздандыруды әкімгерлеу
Бұл модуль бағдарламалық қамсыздандыруды басқару үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар операциялық жүйені және бағдарламалық қамсыздандыруды басқару әдістері мен тәсілдерін, бағдарламалық қамсыздандыру үшін қосымша модульдерін орнатуды және баптауды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар дербес компьютерлердің және серверлердің операциялық жүйелерін басқаруды, жұмыс қабілеттігін тексеруді, операциялық жүйенің, қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыру ақауларын және іркілістерін жоюды, пайдаланушылардың жүйеге қолжетімділігін басқаруды, резервтік көшіруді орындауды және бағдарламалық қамсыздандыруды қалпына келтіруді, бағдарламалық қамсыздандыру жұмысындағы проблемаларды жоюды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Дербес компьютерлер мен серверлердің операциялық жүйелерін әкімгерлеу.
Ақпараттық - коммуникациялық жүйелердің аппараттық қамсыздандыруы
Бағдарламалық қамсыздандыруды әкімгерлеу
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аппараттық кешеннің құрылымы бойынша білімдерін қолданады.
2. Бағдарламалық қамсыздандыруға арналған аппараттық кешеннің ерекшелігін ашып көрсетеді
3. Аппараттық кешен мен бағдарламалық қамсыздандырудың сәйкестігін тексереді.
4. Бағдарламалық қамсыздандыруды әкімгерлеу негіздерін қолданады.

5. Выполняет требования по администрированию операционных систем персональных компьютеров и серверов.
6. Оценивает производительность вычислительных систем, согласно технологическим требованиям.
7. Управляет файлами данных на локальных, съемных запоминающих устройствах.
Результат обучения: 2) Управлять работой системного программного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Настраивает системное программное обеспечение.
2. Управляет работой программного обеспечения.
Результат обучения: 3) Управлять доступом пользователей к системе.
Критерии оценки:
1. Выполняет подключение пользователей к системе.
2. Выполняет установку настройки пользователя.
3. Выполняет настройку сервера приложений для удаленного доступа.
4. Выполняет настройку для использования доверенного доступа на стороне сервера.
5. Использует "профили" для ограничения прав на бизнес-объекты.
Результат обучения: 4) Выполнять резервное копирование и восстановление программного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Выполняет резервное копирование отдельных файлов и папок.
2. Выполнение резервное копирование всего жесткого диска.
3. Выполняет автоматическое резервное копирование по расписанию.
4. Создает точки восстановления системы.
5. Выполняет восстановление отдельных файлов.
6. Выполняет восстановление предыдущего состояния компьютера.
7. Выполняет восстановление информации с помощью средств восстановления.
Результат обучения: 5) Разворачивает контроллер домена.
Критерии оценки:
1. Применяет основные и расширенные возможности развертывания и администрирования AD.
2. Организует работы по Защите доменных служб Active Directory DS.
3. Проводит управление сайтами и репликацией AD DS.
4. Организует работу по управлению настройками пользователей при помощи групповых политик.
5. Разворачивает и управляет службами сертификатов.
6. Управляет цифровыми правами и разграничением доступа к общим файлам.
7. Проводит мониторинг, восстановление и управление AD DS.
ПК 4. Использовать современные сервисные утилиты для программного обеспечения
ПМ 4. Использование современных сервисных утилит для программного обеспечения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для использования современных сервисных утилит для программного обеспечения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают типы и возможности современных сервисных утилит, методы и способы архивирования и восстановления данных, а также возможности и правила использования утилит операционных систем, базы данных и файловых менеджеров.
При изучении модуля обучающиеся учатся: использовать современные средства мониторинга работоспособности программного обеспечения, архивировать программное обеспечение, работать с утилитами операционных систем и базы данных, работать с файл-менеджерами.
Результат обучения: 1) Различать и использовать возможности современных сервисных утилит.
Современные сервисные утилиты для программного обеспечения
Сетевая сервисная служба
Администрирование сетевых программных обеспечений
Профессиональ-ная практика
Критерии оценки:
1. Применяет знания стандартных команд операционной системы.
2. Определяет сервисные инструменты.
3. Применяет сервисные инструменты
4. Владеет знаниями по типам и возможностям современных сервисных утилит.

5. Дербес компьютерлердің және серверлердің операциялық жүйелерін басқару бойынша талаптарды орындайды.
6. Есептеу жүйелерінің өнімділігін технологиялық талаптарға сәйкес бағалайды.
7. Жергілікті, ауыспалы есте сақтау құрылғыларындағы мәліметтер файлдарын басқарады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жүйелік бағдарламалық қамсыздандыру жұмысын басқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жүйелік бағдарламалық қамсыздандыруды баптайды.
2. Бағдарламалық қамсыздандыру жұмысын басқарады.
Оқыту нәтижесі: 3) Жүйеге пайдаланушылардың қатынауын басқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Пайдаланушыларды жүйеге қосуды орындайды.
2. Пайдаланушының баптауларын орнатуды орындайды.
3. Қашықтан қатынауға арналған қосымшалар серверін баптауды орындайды.
4. Сервер жағында сенімді қатынауды пайдалануға арналған баптауды орындайды.
5. Бизнес-нысандарға арналған құқықтарды шектеу үшін "профильдерді" пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Бағдарламалық қамсыздандырудың резервтік көшірмесін жасау және бағдарламалық қамсыздандыруды қалпына келтіруді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жеке файлдар мен бумалардың резервтік көшірмесін жасайды.
2. Барлық қатты дискінің резервтік көшірмесін жасайды.
3. Кесте бойынша автоматты резервтік көшірмелеуді орындайды.
4. Жүйені қалпына келтіру нүктесін құрады.
5. Жеке файлдарды қалпына келтіруді орындайды.
6. Компьютердің алдыңғы күйін қалпына келтіруді орындайды.
7. Қалпына келтіру құралдарының көмегімен ақпаратты қалпына келтіруді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Домен контроллерін орнатады.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. AD баптаудың және басқарудың негізгі және кеңейтілген мүмкіндіктерін қолданады.
2. Active Directory DS домендік қызметтерін қорғау бойынша жұмыстарын ұйымдастырады.
3. AD DS сайттарымен және репликациясын басқаруды жүргізеді.
4. Топтық саясаттар көмегімен пайдаланушылардың баптауларын басқару бойынша жұмыстарды ұйымдастырады.
5. Сертификаттар қызметтерін баптайды және басқарады.
6. Цифрлық құқықтарды және жалпы файлдарға қатынауды шектеуді басқарады.
7. AD DS мониторингін, қалпына келтіруді және басқаруды орындайды.
КҚ 4. Бағдарламалық қамсыздандыруға арналған заманауи сервистік утилиталарын қолдану
КМ 4. Бағдарламалық қамсыздандырудың заманауи сервистік утилиталарын қолдану
Бұл модуль бағдарламалық қамсыздандыру үшін заманауи сервистік утилиталарды пайдалану үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар заманауи сервистік утилиталардың түрлері мен мүмкіндіктерін, мәліметтерді мұрағаттандыру және қалпына келтіру әдістері мен тәсілдерін, сондай-ақ операцилық жүйелердің мәліметтер базасын және файлдық менеджерлердің утилиталарын пайдалану мүмкіндіктері мен ережелерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бағдарламалық қамсыздандырудың жұмыс қабілеттігін мониторингтеудің заманауи құралдарын пайдалануды, бағдарламалық қамсыздандыруды мұрағаттандыруды, операциялық жүйелердің және мәліметтер базасының утилиталарымен жұмыс жасауды, файл-менеджерлермен жұмыс жасауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Заманауи сервистік утилиталарды ажырату және мүмкіндіктерін пайдалану.
Бағдарламалық қамсызданды-руға арналған заманауи сервистік утилиталар
Желілік сервистік қызмет
Желілік бағдарламалық қамсыздан-дыруды басқару
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Операциялық жүйелердің стандартты командаларын туралы білімдерін қолданады.
2. Сервистік құралдарды анықтайды.
3. Серистік құралдарды пайдаланады.
4. Заманауи сервистік утилиталарды типтері және мүмкіндіктері бойынша білімді меңгерді.

5. Выбирает современные сервисные утилиты и инструменты.
6. Применяет методы и способы архивирования и восстановления данных.
7. Использует возможности и правила использования утилит операционных систем.
8. Использует правила работы со средствами мониторинга и антивирусной защиты.
9. Устанавливает и настраивает современные сервисные утилиты и инструменты.
Результат обучения: 2) Применять стандарты по сопровождению базы данных и файловых менеджеров.
Критерии оценки:
1. Определяет стандарты по сопровождению программного обеспечения и файловых менеджеров.
2. Анализирует стандарты по сопровождению программного обеспечения и файловых менеджеров.
3. Применяет стандарты по сопровождению программного обеспечения и файловых менеджеров.
Результат обучения: 3) Проверять на вирусы и программное обеспечение для архивирования данных.
Критерии оценки:
1. Различает основные виды вирусов и антивирусных программ.
2. Характеризует способы архивирования.
3. Проверяет на вирусы и выполняет архивацию программного обеспечения.
Результат обучения: 4) Настраивать работу сетевых служб.
Критерии оценки:
1. Настраивает серверную часть службы.
2. Настраивает клиентскую часть службы.
3. Настраивает согласованную работу служб и управление доступом.
ПК 5. Проводить диагностику состояния и сервисного обслуживания аппаратного и программного обеспечения
ПМ 5. Диагностика состояния и сервисное обслуживание аппаратного и программного обеспечения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения диагностики состояния и сервисное обслуживание аппаратного и программного обеспечения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают структуру аппаратной части компьютера, в том числе мультипроцессорной и мультикомпьютерной систем, основные модели архитектур современных вычислительных систем и сетей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: определять структуру аппаратной части, описывать структуру серверных операционных систем, устанавливить серверные операционные системы и драйвера для взаимодействия программного обеспечения с аппаратной частью, диагностировать работоспособность аппаратного и программного обеспечения.
Результат обучения: 1) Определять структуру аппаратной части компьютера, в том числе мультипроцессорной и мультикомпьютерной систем.
Микропроцессорная техника
Мультипроцессорные и мультикомпьютерные системы
Серверные операционные системы и приложения
Методы диагностики программного обеспечения
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Описывает структуры аппаратной части компьютеров, в том числе мультипроцессорной и мультикомпьютерной систем.
2. Анализирует соответствие аппаратной части компьютерных систем и программного обеспечения.
3.Проверяет работу аппаратной части компьютера.
Результат обучения: 2) Определять основные модели архитектур современных вычислительных систем и сетей
Критерии оценки:
1. Характеризует модели архитектур вычислительных систем.
2. Описывает модели сетей.
3. Понимает топологию сетей, в том числе при мультикомпьютерной системе.
Результат обучения: 3) Устанавливать драйверы для взаимодействия программного обеспечения с аппаратной частью.
Критерии оценки:
1. Описывает современные драйвера для взаимодействия с аппаратной частью.
2. Проверяет совместимость драйверов.
3. Устанавливает драйвера.
4. Выполняет проверку аппаратного обеспечения.

5. Заманауи сервистік утилиталарды және құралдарды таңдайды.
6. Мәліметтерді мұрағаттандыру және қалпына келтіру әдістері мен тәсілдерін қолданады.
7. Операциялық жүйелердің утилиталарын пайдалану мүмкіндіктерін және ережелерін пайдаланады.
8. Мониторинг жүргізу және антивирустық қорғау құралдарымен жұмыс жасау ережелерін пайдаланады.
9. Заманауи сервистік утилиталарды және құралдарды орнатады және баптайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Мәліметтер базасын және файлдық менеджерлерін сүйемелдеу бойынша стандарттарды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық қамсыздандыру және файлдық менеджерлерді сүйемелдеу бойынша стандарттарды анықтайды.
2. Бағдарламалық қамсыздандыру және файлдық менеджерлерді сүйемелдеу бойынша стандарттарды талдайды.
3. Бағдарламалық қамсыздандыру және файлдық менеджерлерді сүйемелдеу бойынша стандарттарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Мұрағаттандырылған мәліметтер үшін бағдарламалық қамсыздандыруды және вирустерді тексеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Вирустер мен антивирустік бағдарламалардың негізгі түрлерін ажыратады.
2. Мұрағаттандыру әдістерін сипаттайды.
3. Бағдарламалық қамсыздандыруды вируске тексереді және мұрағаттандыруды орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Желілік қызметтер жұмысын баптау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қызметтің желілік бөлігін баптайды.
2. Қызметтің клиенттік бөлігін баптайды.
3. Қызметтердің келісілген жұмысын баптайды және қатынауды басқарады.
КҚ 5. Аппараттық және бағдарламалық қамсыздандырудың күйін диагностикалау және сервистік қызмет көрсету
КМ 5. Аппараттық және бағдарламалық қамсыздандырудың күйін диагностикалау және сервистік қызмет көрсету
Бұл модуль аппараттық және бағдарламалық қамсыздандырудың жағдайын тексеру және сервистік қызмет көрсету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар компьютердің аппараттық бөлігінің құрылымын, оның ішінде мультипроцессорлық және мультикомпьютерлік жүйелердің құрылымын, заманауи есептеу жүйелері мен желілері сәулетінің негізгі модельдерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар аппараттық бөліктің құрылымын анықтауды, серверлік операциялық жүйелердің құрылымын сипаттауды, бағдарламалық қамсыздандырудың аппараттық бөлігімен өзара байланысын орнату үшін серверлік операциялық жүйелерді және драйверді анықтауды, аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз етудің жұмыс қабілеттігін тексеруді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютердің аппараттық бөлігінің құрылымын, оның ішінде мультипроцессорлық және мультикомпьютерлік жүйелердің құрылымын анықтау.
Микропроцессорлық техника
Мультипроцессорлық және мультикомпью-терлік жүйелер
Серверлік
операциялық жүйелер және қосымшалар
Бағдарламалық қамсызданды-руды тексеру әдістері
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Компьютердің аппараттық бөлігінің құрылымын, оның ішінде мультипроцессорлық және мультикомпьютерлік жүйелердің құрылымын
2. Компьютерлік жүйелердің және бағдарламалық қамсыздандырудың аппараттық бөлігінің сәйкестігін талдайды.
3. Компьютердің аппараттық бөлігінің жұмысын тексереді.
Оқыту нәтижесі: 2) Заманауи есептеу жүйелерінің және желілері сәулетінің негізгі модельдерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Есептеу жүйелерінің сәулетінің модельдерін сипаттайды.
2. Желілердің модельдерін сипаттайды.
3. Желілердің типологиясын, оның ішінде мультикомпьютерлік жүйені түсінеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Бағдарламалық қамсыздандырудың аппараттық бөлігімен өзара әсерлесуіне арналған драйверлерді орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аппараттық бөлікпен өзара әсерлесуіне арналған заманауи драйверді сипаттайды.
2. Драйверлердің үйлесімділігін тексереді.
3. Драйверді орнатады.
4. Аппараттық қамсыздандыруды тексеруді орындайды.

5. Выполняет проверку программного обеспечения.
6. Проверяет на совместимость аппаратное и программное обеспечение.
Результат обучения: 4) Диагностировать работоспособность, устранять неполадки и сбои аппаратного обеспечения средств вычислительной техники.
Критерии оценки:
1. Применяет методы диагностирования аппаратного обеспечения.
2. Реализует выполнение неисправностей в работе аппаратного обеспечения.
3. Выполняет обслуживание аппаратного обеспечения и документирование. исправлений в работе аппаратного компьютера.
4. Применяет методы восстановления информации.
5. Умеет применять на практике устройства для ремонта и диагностики вычислительных систем.
ПК 6. Организовать, настраивать и администрировать компьютерные сети
ПМ 6. Организация, настройка и администрирование компьютерных сетей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для организации и настройка сетевого администрирования.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основы построения компьютерных сетей, основные виды топологий компьютерных сетей, дает характеристику архитектур вычислительных систем и сетей, моделей мультипроцессорных и мультикомпьютерных систем, моделей вычислительных систем и сетей.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять проверку аппаратного и программного обеспечения, проверять их на предмет совместимости, администрировать активное сетевое оборудование.
Результат обучения: 1) Характеризовать основные виды вычислительных сетей.
Компьютерные сети
Архитектура вычислительных систем и сетей
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует основы построения компьютерных сетей.
2. Описывает основные виды топологий компьютерных сетей.
3. Применяет основные виды топологий компьютерных сетей.
Результат обучения: 2) Анализировать архитектуру вычислительных систем и сетей.
Критерии оценки:
1. Описывает архитектуры вычислительных систем и сетей.
2. Описывает модели мультипроцессорных и мультикомпьютерных систем.
3. Анализирует модели вычислительных систем и сетей.
Результат обучения: 3) Администрировать активное сетевое оборудование.
Критерии оценки:
1. Подключает сетевое оборудование.
2. Настраивает сетевые службы и протоколы.
3. Проверяет работоспособность сетевого оборудования или сетевого обмена.
Результат обучения: 4) Устанавливать и настраивать сети.
Критерии оценки:
1. Устанавливает, настраивает безопасность сети.
2. Администрирует сетевую систему.
3. Устанавливает, настраивает и администрирует сетевую операционную систему.
4. Соблюдает правила техники и пожарной безопасности.
Результат обучения: 5) Настраивать протокол TCP/IP и использовать встроенные утилиты операционных
систем.
Критерии оценки:
1. Понимает механизм работы протоколов стека TCP/IP.
2. Использует основные средства настройки и диагностики стека TCP/IP.
3. Выполняет конфигурацию и диагностику настроек стека протоколов TCP/IP используя утилиты операционных систем.
ПК 7. Устанавливать и настраивать серверные и периферийные устройства и серверного программного обеспечения
ПМ 7. Установка и настройка серверных и периферийных устройств и серверного программного обеспечения
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для установки и настройки серверных и периферийных устройств и серверного программного обеспечения.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают основные виды (активное и пассивное) сетевого оборудования, кабелей, основные виды, установку и настройку серверов, основные виды и настройку периферийных устройств.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять установку и настройку серверов, периферийных устройств и серверного программного обеспечения.
Результат обучения: 1) Настраивать программное обеспечение серверного оборудования.
Сетевое оборудование
Серверное оборудование
Периферийные устройства
Серверное программное обеспечение
Основы IP-телефонии
Охрана труда
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Устанавливает и управляет сервером.
2. Организует мониторинг состояния аппаратного и системного программного обеспечения.
3. Устанавливает обновления текущих версий программного обеспечения.
4. Настраивает и устанавливает новые машины (серверы) - администрирует сервер.
Результат обучения:2) Выполнять монтаж кабельных систем и коммутационного оборудования.
Критерии оценки:
1. Прокладывает кабели.
2. Подключает сетевое оборудование и компьютер с помощью кабелей.
3. Проверяет подключение или работоспособность кабелей.
4. Установка коммутационного оборудования.
Результат обучения: 3) Осуществлять поиск и устранение неполадок в вычислительных сетях и серверном оборудовании.
Критерии оценки:
1. Прокладывает кабели.
2. Подключает сетевое оборудование и компьютер с помощью кабелей.
3. Проверяет подключение или работоспособность кабелей.
Результат обучения: 4) Осуществлять установку и настройку серверного программного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Различает основные виды серверного программного обеспечения информационной системы.
2. Устанавливает серверное программное обеспечение информационной системы на аппаратные сервера.
3. Устанавливает и настраивает наиболее распространенные серверные программные обеспечения (почтовый, файловый, Веб-сервер, DNS-сервер, DHCP сервер и так далее.
Результат обучения: 5) Устанавливать и настраивать IP-телефон.
Критерии оценки:
1. Раскрывает основы IP-телефонии, базовые принципы, термины и протоколы.
2. Описывает сетевые аспекты IP-телефонии.
3. Устанавливает, подключает и настраивает IP-телефон в малый офис.
4.Оценивает качество обслуживания в IP-сетях.
ПК 8. Проводить техническое обслуживание, ремонт вычислительных комплексов и периферийных устройств
ПМ 8. Техническое обслуживание, ремонт вычислительных комплексов и периферийных устройств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для технического обслуживания, ремонта вычислительных комплексов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают особенности контроля и диагностики устройств аппаратно– программных систем, основные методы диагностики; аппаратные и программные средства функционального контроля и диагностики компьютерных систем и комплексов возможности и области применения стандартной и специальной контрольно– измерительной аппаратуры для локализации мест неисправностей; применение сервисных средств и встроенных тест – программ.
При изучении модуля обучающиеся учатся: проводить контроль, диагностику и восстановление работоспособности компьютерных систем и комплексов; проводить системотехническое обслуживание компьютерных систем и комплексов; проводить технические испытания компьютерных систем и комплексов, инсталляции, конфигурирование и настройку операционной системы, драйверов, резидентных программ.
Результат обучения: 1) Проводить контроль, диагностику и восстановление работоспособности компьютерных систем и комплексов после повреждения.
Контроль, диагностика и восстановление компьютерных систем и комплексов
Системотехническое обслуживание и отладка аппаратных и программных средств компьютерных систем и комплексов
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Характеризует основные функции и характеристики системы контроля и диагностики компьютерных систем и комплексов.
2. Описывает состав и назначение, принцип работы, применение, основные технические характеристики основных узлов и устройств компьютерных систем и комплексов.
3. Использует программные средства функционального контроля и диагностики компьютерных систем и комплексов.
4. Описывает основные средства восстановления компьютерных систем и комплексов.

5. Бағдарламалық қамсыздандыруды тексеруді орындайды.
6. Аппараттық қамсыздандыру мен бағдарламалық қамсыздандырудың үйлесімділігін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Есептеуіш техникасының жұмыс қабілеттігін тексеру, аппараттық қамсыздандыруының ақауларын мен іркілістерін жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Аппараттық қамсыздандыруды тексеру әдістерін қолданады.
2. Аппараттық қамсыздандырудың жұмысындағы ақаулардың орындалуын іске асырады.
3. Аппараттық компьютердің жұмысында аппараттық қамсыздандыруға қызмет көрсетуді және ақауларды құжаттандыруды орындайды.
4. Аппаратты қалпына келтіру әдістерін қолданады.
5. Есептеу жүйелерін жөндеу және тексеру үшін құрылғыны практикада қолдана біледі.
КҚ 6. Компьютерлік желілерді ұйымдастыру, баптау және әкімгерлеу
КМ 6. Компьютерлік желілерді ұйымдастыру, баптау және басқару
Бұл модуль желілік жабдықты ұйымдастыру және баптау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар компьютерлік желілерді құру негіздерін, компьютерлік желілер топологиясының негізгі түрлерін меңгереді, есептеу жүйелерінің және желілері сәулетінің, мультипроцессорлық және мультикомпьютерлік жүйелерді, есептеу жүйелері мен желілерінің модельдерінің сипаттамасын береді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар аппараттық және бағдарламалық қамсыздандыруды тексеруді орындауды, олардың үйлесімділігін тексеруді, ағымдық желілік жабдықты әкімгерлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Есептеу желілерінің негізгі түрлерін сипаттау.
Компьютерлік желілер
Есептеу жүйелерінің және желілерінің архитектурасы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Компьютерлік желілерді құрудың негіздерін сипаттайды.
2. Компьютерлік желілер топологиясының негізгі түрлерін сипаттайды.
3. Компьютерлік желілер топологиясының негізгі түрлерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Есептеу жүйелерінің және желілерінің архитектурасын талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Есептеу жүйелері мен желілерінің архитектурасын сипаттайды.
2. Мультипроцессорлық және мультикомпьютерлік жүйелердің модельдерін сипаттайды.
3. Есептеу жүйелерінің және желілерінің модельдерін талдайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ағымдық желілік жабдықтарды басқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Желілік жабдықты қосады.
2. Желілік қызметтер мен хаттамаларды баптайды.
3. Желілік жабдықтың немесе желілік алмасудың жұмыс қабілеттігін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Желілерді орнату және баптау.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. Желілердің қауіпсіздігін орнатады, баптайды.
2. Желілік жүйені басқарады.
3. Желілік операциялық жүйені орнатады, баптайды және басқарады.
4. Техника және өрт қауіпсіздігі ережелерін сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 5) TCP/IP хаттамаларын баптау және операциялық жүйелердің кіріктірілген утилиталарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарт-тары:
1. TCP/IP стек хаттамаларының жұмыс механизмін түсінеді.
2. TCP/IP стегін баптаудың және диагностикалаудың негізгі құралдарын пайдаланады.
3. Операциялық жүйелердің утилиталарын пайдалана отырып, TCP/IP стек хаттамаларының баптауларының диагностикасын және конфигурациясын орындайды.
КҚ 7. Серверлік және шеткі құрылғыларды және серверлік бағдарламалық қамсыздандыруды орнату және баптау
КМ 7. Серверлік және шеткі құрылғыларды және серверлік бағдарламалық қамсыздандыруды орнату және баптау
Бұл модуль серверлік жабдықтар мен серверлік бағдарламалық қамсыздандыруды орнату үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар желілік жабдықтың, кабельдердің негізгі түрлерін (белсенді және пассивті), серверлердің негізгі түрлерін, орнатуды және баптауды, шеткі құралдарың негізгі түрлері мен баптауын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар серверлерді, шеткі құралдарды, серверлік бағдарламалық қамсыздандыруды орнатуды және баптауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Серверлік жабдықтын бағдарламалық қамсыздандыруын баптау.
Желілік жабдық
Серверлік жабдық
Шеткі құрылғылар
Серверлік бағдарламалық қамсыздандыру
ІР – телефония негіздері
Еңбекті қорғау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Серверді орнатады және басқарады.
2. Аппараттық және жүйелік бағдарламалық қамсыздандыру күйінің мониторингін ұйымдастырады.
3. Бағдарламалық қамсыздандырудың ағымдағы нұсқасын жаңартуды орнатады.
4. Жаңа машиналарды (серверлерді) баптайды және орнатады – серверді басқарады.
Оқыту нәтижесі:2) Кабельдік жүйелерді құрастыру және коммутациялық жабдықты құрастыруды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кабельдерді төсейді.
2. Кабельдердің көмегімен желілік жабдықты және компьютерді қосады.
3. Кабельдердің қосылуын немесе жұмыс қабілеттігін тексереді.
4. Коммутациялық жабдықты орнатады.
Оқыту нәтижесі: 3) Есептеу желілерінде және серверлік жабдықта ақауларды іздеу және жою.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кабельдерді төсейді.
2. Кабельдердің көмегімен желілік жабдықты және компьютерді қосады.
3. Кабельдердің қосылуын немесе жұмыс қабілеттігін тексереді.
Оқыту нәтижесі: 4) Серверлік бағдарламалық қамсыздандыруды орнату және баптау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттық жүйенің серверлік бағдарламалық қамсыздандыруының негізгі түрлерін ажыратады.
2. Аппараттық серверде ақпараттық жүйелерді серверлік бағдарламалық қамсыздандыруды орнатады.
3. Анағұрлым кең таралған серверлік бағдарламалық қамсыздандыруды (пошталық, файлдық, веб-сервер, DNS-сервер, DHCP сервер және тағыда басқа) орнатады және баптайды.
Оқыту нәтижесі: 5) IP-телефонды орнату және баптау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. ІР –телефония негіздерін, базалық принциптерін, терминдерін және хаттамаларының мәнісін ашып көрсетеді
2. IP-телефонияның желілік аспектілерін сипаттайды.
3. ІР-телефонды шағын офиске орнатады, қосады және баптайды.
4. IP-желілерде қызмет көрсету сапасын бағалайды.
КҚ 8. Есептеу кешендері мен шеткі құрылғыларға техникалық қызмет көрсету, жөндеуді жүргізу
КМ 8. Есептеу кешендері мен шеткі құрылғыларға техникалық қызмет көрсету, жөндеу.
Бұл модуль есептеу кешендері мен шеткі құрылғыларға техникалық қызмет көрсету, жөндеу үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар аппараттық-бағдарламалық жүйелердің құралдарын бақылау және тексеру ерекшеліктерін, тексерудің негізгі әдістерін, ақаулардың орнын оқшаулау үшін стандартты және арнайы бақылау –өлшеу аппаратурасының салалары мен мүмкіндіктерін функционалдық бақылау және тексерудің аппараттық және бағдарламалық құралдарын, сервистік құралдардың және кіріктірілген сынақ бағдарламаларын қолдануды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар компьютерлік желілердің және жүйелердің жұмыс қабілеттігін бақылауды, тексеруді және қалпына келтіруді жүргізуді; компьютерлік желілердің және жүйелердің жүйелік техникалық қызмет көрсетуін жүргізуді; компьютерлік жүйелерді және кешендерді техникалық сынауды, операциялық жүйесін, драйверлерді, резиденттік бағдарламаларды орнатуды, конфигурациялауды және баптауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Зақымдалудан кейін компьютерлік жүйелердің және кешендердің жұмысқа қабілеттілігін тексеру, диагностикалау және қалпына келтіру.
Компьютерлік жүйелер мен кешендерді бақылау, диагностикалау және қалпына келтіру
Компьютерлік жүйелердің және кешендердің аппараттық және бағдарламалық құралдарға жүйелік техникалық қызмет көрсету және жөндеу
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Компьютерлік желілердің және кешендердің диагностикалау және тексеру жүйелерінің негізгі функцияларын және сипаттамаларын сипаттайды.
2. Компьютерлік желілердің және кешендердің негізгі түйіндері мен құралдарының құрамы мен қызметін, жұмыс істеу принципін, қолданылуын, негізгі техникалық сипаттамаларын сипаттайды
3. Компьютерлік желілерді және кешендерді функционалдық тексерудің және диагностикалаудың бағдарламалық құралдарын пайдаланады.
4. Компьютерлік желілерді және кешендерді қалпына келтірудң негізгі құралдарын сипаттайды.

5. Использует основные аппаратные и программные средства восстановления компьютерных систем и комплексов.
6. Проводит техническое испытание компьютерных систем и комплексов.
7. Соблюдает правила техники безопасности и пожарной безопасности при проведении работ.
8. Восстанавливает компьютерную – вычислительную технику: компьютерные терминалы (банкоматы, ПОС), ручные компьютеры (PDA), периферийные оборудования (сканеры, принтеры, считыватели смарт-карт).
Результат обучения: 2) Проводить системотехническое обслуживание компьютерных систем и комплексов.
Критерии оценки:
1. Характеризует работу системы технического обслуживания и ремонта технических средств вычислительной техники и компьютерных устройств.
2. Перечисляет основные виды технического обслуживания.
3. Выполняет работы по проведению системотехнического обслуживания.
4. Проводит профилактические мероприятия: активную и пассивную профилактику.
5. Выполняет конфигурирование аппаратных средств с учетом решаемых задач.
6. Использует прикладное программное обеспечение для конфигурирования компьютерных систем и комплексов.
7. Утилизирует неисправные элементы компьютерных систем и комплексов.
8. Использует ресурсосберегающие технологии использования компьютерных систем и комплексов.
Результат обучения: 3) Принимать участие в отладке и технических испытаниях компьютерных систем и комплексов.
Критерии оценки:
1. Применяет методы и средства обеспечения устойчивой работы.
2. Использует средства обеспечения защиты в локальных сетях.
Результат обучения: 4) Проводить обслуживание и ремонт периферийного оборудования.
Критерии оценки:
1. Владеет знаниями о назначении и основные виды, принцип действия офисных печатающих устройств.
2. Подключает и настраивает офисные периферийные устройства к компьютеру, устанавливает программное обеспечение.
3. Проводит мероприятия по техническому обслуживанию офисных периферийных устройств.
4. Определяет и устраняет типовые неисправности офисных периферийных устройств.
ПК 9. Проводить работы по установке и настройке облачной инфраструктуры
ПМ 9. Установка и настройка облачной инфраструктуры
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для установки и настройки облачной инфраструктуры.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают процесс выбор облачного провайдера, резервирование необходимого количества ресурсов в облаке, установка и настройка виртуальных машин, создание и настройка маршрутизации между виртуальными машинами и сетями, обеспечение безопасности облачной инфраструктуры, разворачивание собственных сервисов в облачной инфраструктуры, мониторинг потребляемых ресурсов, создание бэкапов и управление образами.
При изучении модуля обучающиеся учатся: владеть основными понятиями и терминами облачных вычислений; выполнять установку, развертывание и обслуживание частного облака; использовать технологии виртуализации.
Результат обучения: 1) Владеть основными понятиями и терминами облачных вычислений.
Облачные вычисления
Облачные технологий
Технология виртуализации
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Понимает принципы работы современных облачных вычислений.
2. Различает основные виды облачных сервисов.
3. Характеризует основные модели обслуживания облачных технологий.
4. Использует основные понятия и терминологию облачных технологий, области применения облачных технологий, концепцию облачных вычислений применительно к бизнес- деятельности.

5. Компьютерлік желілерді және кешендерді қалпына келтірудің негізгі аппараттық және бағдарламалық құралдарын пайдаланады.
6. Компьютерлік желілерді және кешендерді техникалық сынауды жүргізеді.
7. Жұмыстарды жүргізу кезінде қауіпсіздік техникасының және қрт қауіпсіздігінің ережелерін сақтайды.
8. Компьютерлік – есептеуіш техниканы: компьютерлік терминалдарды (банкоматтар, ПОС), қол компьютерлерін (PDA), шеткі жабдықтарды (сканерлер, принтерлер, смарт карталарды оқушы) қалпына келтіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Компьютерлік жүйелерге және кешендерге жүйелік техникалық қызмет көрсетуді жүргізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Есептеуіш техника мен компьютерлік құралдарына техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүйесінің жұмысын сипаттайды.
2. Техникалық қызмет көрсетудің негізгі түрлерін есептейді.
3. Жүйелі техникалық қызмет көрсетуді жүргізу бойынша жұмыстарды орындайды.
4. Активті және пассивті профилактикалық шараларын жүргізеді.
5. Шешілетін міндеттерді ескере отырып, аппараттық құралдардың конфигурациясын орындайды.
6. Компьютерлік жүйелерді және кешендерді конфигурациялау үшін қолданбалы бағдарламалық қамсыздандыруды пайдаланады.
7. Компьютерлік жүйелердің және кешендердің ақаулы элементтерін жояды.
8. Компьютерлік жүйелерді және кешендерді пайдаланудың ресурс үнемдейтін технологияларын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Компьютерлік жүйелердің және кешендерді реттеуге және техникалық сынауға қатысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Жұмыстың тұрақтылығын қамтамасыз ету әдістерін және құралдарын қолданады.
2. Жергілікті желілерде қорғанысты қамтамасыз ету құралдарын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Шеткі жабдыққа қызмет көрсетуді және жөндеуді жүргізеді.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Офистік баспа құралдарының қызметі мен негізгі түрлерін, әрекет ету принципін біледі.
2. Офистік шеткі құрылғыларды компьютерге қосады және баптайды, бағдарламалық қамсыздандыруды орнатады.
3. Офистік шеткі құрылғыларға техникалық қызмет көрсету бойынша шараларды жүргізеді.
4. Офистік шеткі құрылғылардың типтік ақауарын анықтайды және жояды.
КҚ 9. Бұлтты инфрақұрылымды орнату және баптау бойынша жұмыстарды жүргізу
КМ 9. Бұлтты инфрақұрылымды орнату және баптау
Бұл модуль бұлтты ифнрақұрылымды орнату және баптау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бұлтты провайдерді таңдау процесін, бұлтта ресурстардың қажетті санын резервтеуді, виртуалды машиналарды орнатуды және баптауды, виртуалды машиналар мен желілер арасында маршруттау баптауларын құруды және баптауды, бұлтты инфрақұрылымның қауіпсіздігін қамтамасыз етуді, бұлтты инфрақұрылмда өзіндік сервистерді баптауды, қолданыстағы инфрақұрылымның қауіпсіздігін қамтамасыз етуді, бұлтты инфрақұрылымның өзіндік сервистерін орнатуды, тұтынылатын ресурстарға мониторинг жүргузуді, бэкаптарды құруды және бейнелерді басқаруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар бұлттық есептеулердің негізгі ұғымдары мен терминдерін, жеке бұлтты ашу және қызмет көрсетуді, виртуалдандыру технологиясын пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Бұлтты есептеулердің негізгі ұғымдары мен терминдерін меңгеру.
Бұлтты есептеулер
Бұлтты технологиялар
Виртуалдандыру технологиясы
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Заманауи бұлтты есептеулердің жұмыс жасау принципін түсінеді.
2. Бұлтты сервистердің негізгі түрлерін ажыратады.
3. Бұлтты технологияларға қызмет көрсетудің негізгі модельдерін сипаттайды.
4. Бұлтты технологиялардың негізгі ұғымдары мен терминологиясын, бұлтты технологиялардың қолдану салаларын, бизнес–қызметке қатысты бұлтты есептеулердің тұжырымдамасын пайдаланады.

5. Применяет основные принципы облачных вычислений, принципы и методы разработки приложений для облачных систем с использованием различных платформ.
Результат обучения: 2) Выполнять установку, развертывание и обслуживание частного облака.
Критерии оценки:
1. Применяет критерии выбора облачного провайдера.
2. Осуществляет мониторинг резервного копирования и управление им.
3. Хранит и оптимизирует резервные данные.
4. Быстро и эффективно выполняет восстановление данных.
5. Имеет представление об инфраструктуре облачных вычислений.
6. Разбирается в вопросах безопасности, масштабирования, развертывания, резервного копирования в контексте облачной инфраструктуры.
Результат обучения: 3) Использовать технологии виртуализации.
Критерии оценки:
1. Различает основные виды виртуализации.
2. Применяет основные методы виртуализации (програмная, аппаратная, виртуализация на уровне операционной системы).
3. Выполняет виртуализацию машин, ресурсов, приложений.
ПК 10. Обеспечивать системную безопасность (защита от несанкционированного доступа, просмотра и изменения системных файлов и данных)
ПМ 10. Обеспечение системной безопасности (защита от несанкционированного доступа, просмотра и изменения системных файлов и данных)
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обеспечения системной безопасности (защита от несанкционированного доступа, просмотра и изменения системных файлов и данных).
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают методы идентификации и аутентификации пользователей, способы организации авторизаций и доступа к данным, обеспечения целостности и доступности данных, организации аудита и мониторинга системы.
При изучении модуля обучающиеся учатся: выполнять работы по организации службы защиты данных, устанавливать антивирусную защиту, разрабатывать комплекс мер по обеспечению целостности и конфиденциальности информации.
Результат обучения: 1) Применять основы информационной безопасности.
Системная и сетевая безопасность
Защита информации
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Имеет представление об основах информационной безопасности.
2. Анализирует риски информационной безопасности.
3. Владеет технологиями анализа угроз информационной безопасности.
4. Управляет информационной безопасностью.
Результат обучения: 2) Организовывать службу защиты данных.
Критерии оценки:
1. Анализирует классы и категорий защищаемой информации.
2. Проводит инвентаризацию ресурсов.
3. Использует категорий конфиденциальности и целостности данных.
Результат обучения: 3) Использовать средства защиты сетевой безопасности.
Критерии оценки:
1. Понимает возможности использования межсетевых экранов операционной системы.
2. Настраивает и использует межсетевой экран.
3. Владеет навыками защиты компьютера с помощью механизма межсетевого экранирования.
4. Настраивает брандмауэр на работу с Веб-сервером (НТТР), FTP-сервером.

5. Бұлтты есептеулердің негізгі принциптерін, түрлі платформаларды пайдалана отырып, бұлтты жүйелер үшін қосымшаларды әзірлеу принциптері мен әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Жеке бұлтты орнатуды, баптауды және қызмет көрсетуді орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бұлтты провайдерді таңдау критерийін қолданады.
2. Резервтік көшіру мониторингін және оны басқаруды іске асырады.
3. Резервтік мәліметтерді сақтайды және оңтайландырады.
4. Мәліметтерді жылдам және тиімді орындайды.
5. Бұлтты есептеулердің инфрақұрылымы туралы түсінігі бар.
6. Бұлтты инфрақұрылымның мәнмәтінінде қауіпсіздік, масштабтау, ашу, резервтік көшіру мәселелерін біледі.
Оқыту нәтижесі: 3) Виртуалдандыру технологияларын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Виртуалдандырудың негізгі түрлерін ажыратады.
2. Виртуалдандырудың негізгі әдістерін (бағдарламалық, аппараттық, операциялық жүйелерде виртуалдандыру) қолданады.
3. Машиналарды, ресурстарды, қосымшаларды виртуалдандыруды орындайды.
КҚ 10. Жүйелік қауіпсіздікті қамтамасыз ету (жүйелік файлдарға және мәліметтердге санкцияланбаған қатынаудан, қараудан және өзгертуден қорғау)
КМ 10. Жүйелік қауіпсіздікті қамтамасыз ету (жүйелік файлдарға және мәліметтердге санкцияланбаған қатынаудан, қараудан және өзгертуден қорғау)
Бұл модуль жүйелік қауіпсіздікті (жүйелік файлдарға және мәліметтердге санкцияланбаған қатынаудан, қараудан және өзгертуден қорғау) қамтамасыз ету үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар пайдаланушыларды сәйкестендіру және аутентификациялау әдістерін, авторизациялауды және мәліметтерге қолжетімділікті ұйымдастыру әдістерін, тұтастықты қамтамасыз етудің және мәліметтердің қолжетімділікті, аудитті және жүйе мониторингін ұйымдастыруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мәліметтерді қорғау қызметін ұйымдастыру, антивирустық қорғанысты орнату, ақпараттың тұтастығын және құпиялылығын қамтамасыз ету бойынша шаралардың кешенін әзірлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпараттық қауіпсіздік негіздерін қолдану.
Жүйелік және желілік қауіпсіздік
Ақпаратты қорғау
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттық қауіпсіздік негіздері туралы түсінігі бар.
2. Ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін талдайды.
3. Ақпараттық қауіпсіздіктің қауіп–қатерін талдау технологиясын меңгерген.
4. Ақпараттық қауіпсіздікті басқарады.
Оқыту нәтижесі: 2) Мәліметтерді қорғау қызметін ұйымдастыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қорғалатын ақпараттың санаттарын және кластарын талдайды.
2. Ресурстар инвентаризациясын жүргізеді.
3. Құпиялылықтың санатын және мәліметтердің тұтастығын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Желілік қауіпсіздікті қорғау құралдарын пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Операциялық жүйенің желіаралық экрандарын пайдалану мүмкіндіктерін біледі және түсінеді.
2. Желіаралық экранды баптайды және пайдаланады.
3. Желіаралық экрандау арқылы компьютердік қорғау дағдыларын меңгерді.
4. Брандмаэрды веб-сервермен (НТТР), FTP-сервермен жұмыс жасауға баптайды.

5. Ведет записи журнала безопасности.
Результат обучения: 4) Устанавливать антивирусную защиту.
Критерии оценки:
1. Описывает основные виды компьютерных вирусов.
2. Описывает основные виды антивирусных программ.
3. Устанавливает и правильно использует антивирусные программы.
Результат обучения: 5) Разработать комплекс мер по обеспечению целостности и конфиденциальности информации.
Критерии оценки:
1. Характеризует основные методы защиты информации.
2. Использует организационные методы защиты информации.
Результат обучения: 6) Характеризовать и определять основные экономические показатели выполнения дипломного проектирования.
Критерии оценки:
1. Разбирается в принципах рыночной экономики.
2. Имеет представление об основах экономики производства и потребления
3. Оценивает эффективность применения дипломного проекта, выполняет расчеты экономических показателей выполнения дипломного проекта.
ПК 11. Выполнять квалификационные работы техника по обслуживанию компьютерных устройств
ПМ 11. Выполнение квалификационных работ техника по обслуживанию компьютерных устройств
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для выполнения квалификационных работ техника по обслуживанию компьютерных устройств. Данный модуль направлен на обобщение и совершенствование знаний и практических навыков, полученных в процессе обучения; ознакомление непосредственно на предприятиях с современными методами ремонта, новым оборудованием, организацией труда, экономикой производства, путями решения экологических проблем; сбор и подготовку технических материалов для прохождения итоговой аттестации; получение квалификации.
Результат обучения: 1) Проводить техническое обслуживание и эксплуатацию вычислительной техники, программного обеспечения.
Профессиональная практика
Критерии оценки:
1. Осознает социальную значимость своей будущей профессии, обладать высокой мотивацией к выполнению профессиональной деятельности.
2. Определяет конфигурацию аппаратного обеспечения вычислительных комплексов данного предприятия.
3. Проверяет соответствие аппаратного комплекса и программного обеспечения.
4. Выполняет обслуживание и эксплуатацию. вычислительной техники.
5. Выполняет требования по администрированию операционных систем персональных компьютеров и серверов.
6. Оценивает производительность вычислительных систем, согласно технологическим требованиям.
7. Управляет файлами данных на локальных, съемных запоминающих устройствах.
8. Выполняет техническое обслуживание и мелкий ремонт компьютерных устройств и оборудования.

5. Қауіпсіздік журналының жазбаларын жүргізеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Антивирусты қорғауды орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Компьютерлік вирустардың негізгі түрлерін сипаттайды.
2. Антивирустік бағдарламалардың негізгі түрлерін сипаттайды.
3. Антивирустық бағдарламаларды орнатады және дұрыс пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 5) Ақпараттың тұтастығын және құпиялығын қамтамасыз ету бойынша шаралар кешенін әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпаратты қорғаудың негізгі әдістерін сипаттайды.
2. Ақпаратты қораудың ұйымдастырушылық әдістерін пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 6) Дипломдық жобалауды орындаудың негізгі экономикалық көрсеткіштерін сипаттау және анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Нарықтық экономика принциптерін біледі.
2. Өндіріс экономикасы мен тұтыну негіздері туралы түсінігі бар.
3. Дипломдық жобаны қолданудың тиімділігін бағалайды, дипломдық жобаны орындаудың экономикалық көрсеткіштерін есептеуді орындайды.
КҚ 11. Компьютерлік құрылғыларды баптау бойынша техниктің біліктілік жұмыстарын орындау
КМ 11. Компьютерлік құрылғыларды баптау бойынша техниктің біліктілік жұмыстарын орындау
Бұл модуль компьютерлік құрылғыларға қызмет көрсету бойынша біліктілік жұмыстарын орындау үшін қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Бұл модуль оқу процесінде: тікелей өндірісте жөндеудің әдістерімен танысу, жаңа жабдықпен, еңбекті ұйымдастырумен, өндіріс экономикасымен, экологиялық проблемаларды шешу жолдарымен танысу; қорытынды аттестаттаудан, біліктілігін алу үшін техникалық материалдарды жинау және дайындау бойынша алған білімі мен практикалық дағдыларын жинақтауға және жетілдіруге бағытталған.
Оқыту нәтижесі: 1) Есептеуіш техникаға, бағдарламалық қамсыздандыруға техникалық қызмет көрсетуді жүргізеді.
Кәсіптік практика
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Болашақ мамандығының әлеуметтік маңызын түсінеді, кәсіптік қызметті орындауға жоғары мотивацияға ие.
2. Осы мекеменің есептеу кешендерін аппараттық қамсыздандыру конфигурациясын анықтайды.
3. Аппараттық кешеннің және бағдарламалық қамсыздандырудың сәйкестігін тексереді.
4. Есептеуіш техникаға қызмет көрсету мен пайдалануды орындайды.
5. Дербес компьютерлер мен серверлердің операциялық жүйелерін басқару бойынша талаптарды орындайды.
6. Технологиялық талаптарға сәйкес есептеу жүйелерінің өнімділігін бағалайды.
7. Жергілікті, алынатын асте сақтау құрылғыларында мәліметтер файлын басқарады.
8. Компьютерлік құрылғылар мен жабдықтарға техникаық қызмет көрсетуді және ұсақ жөндеуді орындайды.

9. Соблюдает правила безопасности и охраны труда, требования пожарной безопасности.
Результат обучения: 2) Выполнять установку, настройку операционной системы и программного обеспечения.
Критерии оценки:
1. Соблюдает этапы установки операционных систем на персональных компьютерах.
2. Производит установку и настройку операционной системы и программного обеспечения.
3. Настраивает интерфейс пользователя.
4. Обоснованно выбирает программную конфигурацию персонального компьютера, оптимальных для предъявляемых требований и решаемых пользователем задач.
5. Устанавливает выбранное программное обеспечение.
Результат обучения: 3) Администрировать программное обеспечение.
Критерии оценк и:
1. Использует основы администрирования программного обеспечения.
2. Администрирует программное обеспечение по базовому пакету.
3. Администрирует программное обеспечение по полному пакету.
4. Администрирует программное обеспечение по запросу.
5. Администрирует программное обеспечение, относительно его сложности.
Результат обучения: 4) Применять основы информационной безопасности, основы проектирования и создания локальных вычислительных сетей.
Критерии оценки:
1. Применяет знания об основах информационной безопасности.
2. Анализирует риски информационной безопасности.
3. Применяет технологии анализа угроз информационной безопасности.
4. Управляет информационной безопасностью.
5. Осуществляет необходимые расчеты при выполнении работ.
Результат обучения: 5) Оформлять отчет по квалификационной работе техника по обслуживанию компьютерных устройств.
Критерии оценки:
1. Отражает в отчете по квалификационной работе приобретенные компетенции.
2. Оформляет отчет по квалификационной работе.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 297
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 720
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Информационная безопасность"
Код и профиль образования:
1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника
Специальность:
1315000 – Информационная безопасность
Квалификации:
1315013 – Техник по защите информации
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

9. Еңбек қауіпсіздігі мен қорғау ережелерін, өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Операциялық жүйені және бағдарламалық қамсыздандыруды орнатуды, баптауды орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дербес компьютерлерде операциялық жүйелерді орнатудың кезеңдерін сақтайды.
2. Операциялық жүйені және бағдарламалық қамсыздандыруды орнатуды және баптауды жүргізеді.
3. Пайдаланушының интерфейсін баптайды.
4. Дербес компьютердің қойылатын талаптар және пайдаланушының анықтайтын міндеттері үшін оңтайлы бағдарламалық конфигурациясын дұрыс таңдайды.
5. Таңдалған бағдарламалық қамсыздандыруды орнатады.
Оқыту нәтижесі: 3) Бағдарламалық қамсыздандыруды басқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалық қамсыздандыруды басқару негіздерін пайдаланады.
2. Базалық пакет бойынша бағдарламалық қамсыздандыруды басқарады.
3. Толық пакет бойынша бағдарламалық қамсыздандыруды басқарады
4. Сұраныс бойынша бағдарламалық қамсыздандыруды басқарады.
5. Күрделілігіне байланысты бағдарламалық қамсыздандыруды басқарады
Оқыту нәтижесі: 4) Ақпараттық қауіпсіздік негіздерін, жергілікті есептеу желілерін жобалау және құру негіздерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттық қауіпсіздік негіздері туралы білімін қолданады.
2. Ақпараттық қауіпсіздік тәуекелдерін талдайды.
3. Ақпараттық қауіпсіздіктің қатерлерін талдау технологияларын қолданады.
4. Ақпараттық қауіпсіздікті басқарады.
5. Жұмыстарды орындау кезінде қажетті есептеулерді орындайды.
Оқыту нәтижесі: 5) Компьютерлік құрылғыларға қызмет көрсету жөніндегі техниктің біліктілік жұмыстары бойынша есепті рәсімдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Біліктілік жұмысы бойынша есепте иеленген құзыреттерін көрсетеді.
2. Біліктілік жұмысы бойынша есепті рәсімдейді.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптк құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
297-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
720-қосымша
"Ақпараттық қауіпсіздігі" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1300000 – Байланыс, телекоммуникация және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника
Мамандығы:
1315000 – Ақпараттық қауіпсіздігі
Біліктілігі:
1315013 – Ақпаратты сақтау бойынша техник
Оқыту нысаны: күндізгі
Оқытудың нормативтік мерзімі:

1. Характеризует тенденции развития мировой экономики.
2. Понимает основные задачи перехода государства к "зеленой" экономике.
3. Применяет основные методы подсчета валового внутреннего продукта и валового национального продукта.
Результат обучения: 4) Определять возможность успеха и риска предпринимательской деятельности.
Критерии оценки:
1. Характеризует цели, факторы и условия развития предпринимательства.
2. Характеризует современные организационно-правовые формы предпринимательской деятельности в Казахстане.
3. Определяет факторы, определяющие успех предпринимательской деятельности.
4. Составляет бизнес-план.
БК 5. Решать задачи из различных областей науки и техники, экономики и производства с применением математических расчетов
БМ 05. Решение задач из различных областей науки и техники, экономики и производства с применением математических расчетов
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для решения задач из различных областей науки и техники, экономики и производства с применением математических методов.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: элементы комбинаторики; основные алгебраические структуры;
операции над матрицами; векторная алгебра; системы координат на плоскости и в пространстве.
При изучении модуля обучающиеся учатся: применять полученные знания для решения задач.
Результат обучения: 1) Использовать основные понятия и методы линейной алгебры.
Основы высшей и дискретной математики
Численные методы
Критерии оценки:
1. Производит операции над матрицами и определителями.
2. Решает системы линейных уравнений.
3. Вычисляет определители.
4. Находит обратную матрицу.
Результат обучения: 2) Применять основные понятия и методы аналитической геометрии.
Критерии оценки:
1. Определяет декартовой системы координат (на плоскости и в пространстве).
2. Использует основные виды и операции над векторами.
3. Решает различные виды уравнений прямой на плоскости, взаимное расположение прямых на плоскости.
4. Решает задачи, используя уравнения прямых и кривых второго порядка на плоскости.
Результат обучения: 3) Владеть методами математического анализа.
Критерии оценки:
1. Вычисляет производные и дифференциалы.
2. Вычисляет неопределенные и определенные интегралы.
3. Исследует на сходимость числовые ряды, разлагает элементарные функции в ряд Тейлора.
4. Решает обыкновенные дифференциальные уравнения.
БК 6. Планировать работы по стандартизации и сертификации
БМ 06. Планирование основных положений в области стандартизации и сертификации
Данный модуль дает возможность получить навыки и знания, необходимые для выполнения основных положений в области стандартизации и сертификации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: роль и значение стандартизации, технологическую документацию с применением информационных технологии, выполненных на основе требований Единой системы технологической документации.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
пользоваться стандартами, регламентирующими правила оформления технической документации.
Результат обучения:1) Применять требования нормативных документов к основным видам продукции (услуг) и процессов.
Основы стандартизации и сертификации в IT области
Критерии
оценки:

1. Әлемдік экономиканың даму үрдістерін сипаттайды.
2. Мемлекеттің "жасыл" экономикаға өтуінің негізгі міндеттерін түсінеді
3. Жалпы ішкі өнім мен жалпы ұлттық өнімді есептеудің негізгі әдістерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпкерлік қызметтің табысқа ие болу және тәуекелге бару мүмкіндіктерін анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Кәсіпкерліктің мақсаттарын, факторларын және даму шарттарын сипаттайды.
2. Қазақстандағы кәсіпкерлік қызметтің заманауи ұйымдық-құқықтық нысандарын сипаттайды.
3. Кәсіпкерлік қызметтің жетістігін анықтайтын факторларды түсінеді.
4. Бизнес-жоспарды құру негіздерін біледі.
БҚ 5. Математикалық есептеулерді пайдалана отырып, ғылым мен техниканың, экономика мен өндірістің әртүрлі салаларынан алынған есептерді шешу
БМ 05. Математикалық есептеулерді пайдалана отырып, ғылым мен техниканың, экономика мен өндірістің әртүрлі салаларынан алынған есептерді шешу
Бұл модуль математикалық есептеулерді пайдалана отырып, ғылым мен техниканың, экономика мен өндірістің әртүрлі салаларынан алынған есептерді шешуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: комбинаторлық элементтер; негізгі алгебралық құрылымдар;
матрицалық операциялар; векторлық алгебра; жазықтықтағы және кеңістіктегі координаттар жүйесі.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар есептерді шешу үшін меңгерген білімдерін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Сызықты алгебраның негізгі ұғымдары мен әдістерін қолдану.
Жоғары және дискреттік математик негіздері
Сандық әдістер
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Матрицалар және анықтауыштар бойынша операцияларды жүзеге асырады.
2. Сызықтық теңдеулер жүйесін шешеді.
3. Анықтауыштарды есептейді.
4. Кері матрицаны табады.
Оқыту нәтижесі: 2) Аналитикалық геометрияның негізгі ұғымдары мен әдістерін қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Декарттық координаттар жүйесін анықтайды (жазықтықта және кеңістікте).
2. Негізгі түрлерін және векторлық операцияларды қолданады.
3. Жазықтықтағы түзу сызықтың әртүрлі теңдеулерін, жазықтықтағы түзу сызықтардың өзара орналасуын шешеді.
4. Есептерді жазықтықтағы түзу және қисық екінші қатар теңдеулері арқылы шешеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Математикалық талдау әдістерін меңгеру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Туынды және дифференциалды есептейді.
2. Белгісіз және белгілі интегралдарды есептейді.
3. Сандық қатарларды жинақтылыққа зерттейді, қарапайым функцияларды Тейлор қатаряна жіктейді.
4. Қарапайым дифференциалдық теңдеулерді шешеді.
БҚ 6. Стандарттау және сертификаттау бойынша жұмыстарды жоспарлау
БМ 06. Стандарттау және сертификаттау саласындағы негізгі ережелерді жоспарлау
Бұл модуль стандарттау және сертификаттау саласындағы негізгі ережелерді орындауға қажетті білімдер мен дағдыларды алуға мүмкіндік береді.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар стандарттаудың рөлі мен мәнін, Бірыңғай технологиялық құжаттама жүйесінің талаптары негізінде
ақпараттық технологияларды пайдалана отырып, технологиялық құжаттаманы меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар техникалық құжаттаманы рәсімдеу қағидаларын реттейтін стандарттарды пайдалануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі:1) Өнімнің (қызметтердің) және процестердің негізгі түрлеріне нормативтік құжаттардың талаптарын қолдану.
IT саласындағы стандарттау және сертификаттау негіздері
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Знает хронологию и понимает сущность исторических событий, происходивших с древности до настоящего времени.
2. Понимает сущность и предназначение политических и общественных изменений, происходящих в Республике Казахстан после обретения независимости.
3. Характеризует достижения независимого Казахстана.
Результат обучения: 2) Определять причинно-следственные связи исторических событий.
Критерии оценки:
1. Определяет основные факты, процессы и явления, отражающие и характеризующие целостность и системность истории Казахстана.
2. Устанавливает связь между историческими событиями.
Профессиональные модули
Квалификация "1315013 – Техник по защите информации"
ПК 1. Применять основы трудового законодательства, охраны труда, техники безопасности, санитарии, пожарной и электробезопасности в производственной деятельности
ПМ 01. Организация охраны труда и техники безопасности на производстве
Данный модуль описывает результативность работы, навыки и знания трудового законодательства, охраны труда, техники безопасности, санитарии, пожарной и электробезопасности на производстве и защите при чрезвычайных ситуациях.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: правила безопасности труда, производственной санитарии и пожарной безопасности; оценивают состояние техники безопасности на производственном объекте.
При изучении модуля обучающиеся учатся: вести документацию установленного образца по охране труда, использовать экобиозащитную и противопожарную технику, оценивать состояние техники безопасности на производственном объекте, соблюдать правила безопасности труда, производственной санитарии и пожарной безопасности.
Результат обучения: 1) Соблюдать требования охраны труда на рабочем месте.
Организация безопасности на производстве
Ознакомительная практика
Критерии оценки:
1. Применяет нормативные документы по охране труда и здоровья, основе профессиональной гигиены, профессиональной санитарии и пожаробезопасности.
2. Соблюдает правила и нормы охраны труда, техники безопасности, личной и производственной санитарии и противопожарной защит.
3. Объясняет научную организацию труда на предприятиях информационного обслуживания.
Результат обучения: 2) Анализировать вредные и травмоопасные факторы в сфере профессиональной деятельности.
Критерии оценки:
1. Проводит идентификацию негативных факторов на производстве, применяет методы и средства защиты от их воздействия.
2. Обеспечивает условия для безопасной эксплуатации всех видов производственного оборудования.
3. Различает виды инструктажей.
Результат обучения: 3) Обеспечивать безопасные условия труда в профессиональной деятельности.
Критерии оценки:

1. Ежелгі дәуірден қазіргі кезеңге дейінгі тарихи оқиғалар хронологиясын біледі және мәнін түсінеді
2. Тәуелсіздік алғаннан кейінгі Қазақстан Республикасында болып жатқан саяси және қоғамдық өзгерістердің мәні мен бағытын түсінеді.
3. Тәуелсіз Қазақстанның жетістіктерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Тарихи оқиғалардың себеп-салдарлық байланысын анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қазақстан тарихының тұтастығы мен жүйелілігін көрсететін және сипаттайтын негізгі фактілерді, үдерістер мен құбылыстарды анықтайды.
2. Тарихи оқиғалардың арасындағы байланысты орнатады.
Кәсіптік модульдер
1315013 "Ақпараттық қауіпсіздігі" біліктілігі
КҚ 1. Өндірістік қызметтегі еңбек заңнамасы, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, санитария, өрт және электр қауіпсіздігі негіздері
КМ 01.Еңбекті қорғауды ұйымдастыру және өндірістегі қауіпсіздік техникасы
Бұл модуль өндірістегі еңбек заңнамасы, еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, санитария, өрт және электр қауіпсіздігі және төтенше жағдайларда қорғану бойынша жұмыстың нәтижелілігін, дағдылар мен білімді сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар өндірістік объектідегі еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі қағидаларын меңгереді; өндірістік объектідегі қауіпсіздік техникасының жай-күйін бағалайды.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар еңбекті қорғау жөніндегі белгіленген үлгідегі құжаттаманы жүргізуді, экобиоқорғанысты және өртке қарсы техниканы пайдалануды,
өндірістік объектіде қауіпсіздік техникасының жай-күйін бағалауды, еңбек қауіпсіздігі, өндірістік санитария және өрт қауіпсіздігі қағидаларын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Жұмыс орнында еңбекті қорғауды ұйымдастыру.
Өндірісте қауіпсіздікті ұйымдастыру
Танысу практикасы
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Еңбекті және денсаулықты қорғау, кәсіптік гигиена, кәсіптік санитария негіздері және өрт қауіпсіздігі бойынша нормативтік құжаттарды қолданады.
2. Еңбекті қорғау, қауіпсіздік техникасы, жеке және өндірістік санитария және өртке қарсы қорғау қағидалары мен нормаларын сақтайды.
3. Ақпараттық қызмет көрсететін кәсіпорындарда еңбектің ғылыми ұйымдасуын түсіндіреді.
Оқыту нәтижесі: 2) Кәсіптік қызмет саласында зиянды және жарақатқа қауіпті факторларды талдау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өндірісте теріс факторларды сәйкестендіреді, олардың әсерінен қорғау әдістері мен құралдарын қолданады.
2. Өндірістік жабдықтардың барлық түрлерін қауіпсіз пайдалану үшін жағдай жасайды.
3. Нұсқама түрлерін ажыратады.
Оқыту нәтижесі: 3) Кәсіптік қызметте қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Обеспечивает безопасные условия труда в сфере профессиональной деятельности.
2. Выделяет безопасные приемы труда на территории организации и в производственных помещениях.
3. Применяет безопасные методы выполнения работ.
4. Соблюдает правила техники безопасности при эксплуатации электроустановок.
5. Выполняет санитарно- технологические требования на рабочем месте и в производственной зоне, нормы и требования к гигиене и охране труда.
Результат обучения: 4) Ознакомиться с деятельностью предприятий.
Критерии оценки:
1. Имеет полное представление о своей профессии.
2. Понимает профессиональные навыки на предприятии по вопросам защиты информации.
3. Характеризут принципы работы подразделений или отдела управления систем информационной безопасности.
4. Проводит сбор материалов, необходимых для составления отчета по практике.
ПК 2. Обслуживать аппаратное обеспечение персональных компьютеров, периферийных устройств компьютерной оргтехники
ПМ 02. Обслуживание аппаратного обеспечения персональных компьютеров, периферийных устройств компьютерной оргтехники
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для обслуживания электронных и механических частей вычислительных устройств. В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: классификацию видов и архитектуру персональных компьютеров и серверов; устройство персонального компьютера и сервера, и их основные блоки, функции и технические характеристики; назначение разделов и основные установки BIOS персонального компьютера и сервера; виды и назначение периферийных устройств, и их принцип действия, интерфейсы подключения и правила эксплуатации.
При изучения модуля обучающиеся учатся: выбирать аппаратную конфигурацию персонального компьютера, сервера и периферийного оборудования оптимального для решения задач пользователя. Собирать и разбирать основные компоненты персонального компьютера и сервера. Диагностировать работоспособность устранять неполадки и сбои в работе аппаратного обеспечения. Выбирать программную конфигурацию персонального компьютера и сервера.
Результат обучения: 1) Владеть базовой архитектурой компьютера и сервера.
Архитектура вычислительных систем
Комплекс технических средств
Критерии оценки:
1. Владеет архитектурными особенностями и режимами работы микропроцессоров.
2. Понимает особенности интерфейсных функции и техническихе характеристик интерфейсов ввода/вывода.
3. Владеет информацией о внутренних устройств компьютера и сервера.
Результат обучения: 2) Управлять периферийными устройствами персонального компьютера.
Критерии оценки:

1. Кәсіптік қызмет саласында қауіпсіз еңбек жағдайларын қамтамасыз етеді.
2. Ұйым аумағында және өндірістік үй-жайларда қауіпсіз еңбек тәсілдерін атап көрсетеді.
3. Қауіпсіз жұмыс әдістерін қолданады.
4. Электр қондырғыларын пайдалану кезінде қауіпсіздік техникасы қағидаларын сақтайды.
5. Жұмыс орнында және өндірістік аймақта санитарлық-технологиялық талаптарды, гигиена және еңбекті қорғау нормалары мен талаптарын орындайды.
Оқыту нәтижесі: 4) Кәсіпорын қызметімен танысу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Өз мамандығы туралы толық түсінігі бар.
2. Кәсіпорында ақпаратты қорғау мәселелері бойынша кәсіптік дағдыларды қолданады.
3. Ақпараттық қауіпсіздік жүйелерін басқару бөлімшелерінің немесе бөлімінің жұмыс қағидаттарын сипаттайды.
4. Практика жөніндегі есеп жасауға қажетті материалдарды жинайды.
КҚ 2. Дербес компьютерлердің аппараттық қамсыздандыруына, компьютерлік кеңсе техникасының шеткері құрылғыларына қызмет көрсету
КМ 02. Дербес компьютерлердің аппараттық қамсыздандыруына, компьютерлік кеңсе техникасының шеткері құрылғыларына қызмет көрсету
Бұл модуль есептеуіш құрылғылардың электрондық және механикалық бөліктеріне қызмет көрсетуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар мыналарды меңгереді: дербес компьютерлер мен сервер түрлерінің жіктелуі және құрылымы; дербес компьютерлер мен сервердің, олардың негізгі блоктарының құрылымы, функциялары және техникалық сипаттамалары;
бөлімдердің арналуы және дербес компьютер мен сервердің негізгі BIOS қондырғылары; шеткері құрылғылардың түрлері мен мақсаты, олардың жұмыс істеу қағидаты, қосу интерфейстері және пайдалану қағидалары.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді: пайдаланушылардың міндеттерін оңтайлы шешу үшін дербес компьютердің, сервердің және шеткері жабдықтың аппараттық конфигурациясын таңдау; дербес компьютер мен сервердің негізгі компоненттерін жинау және меңгеру, жұмыс қабілетін диагностикалау; аппараттық қамсыздандырудың жұмысындағы ақауларды жою; дербес компьютер мен сервердің бағдарламалық конфигурациясын таңдау.
Оқыту нәтижесі: 1) Компьютер мен сервердің базалық құрылымын меңгеру.
Есептеуіш жүйелердің құрылымы
Техникалық құралдар кешені
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Микропроцессорлардың құрылымдық ерекшеліктерін және жұмыс режимдерін меңгерді.
2. Интерфейстік функциялардың және енгізу/шығару интерфейстерінің техникалық сипаттамаларының ерекшеліктерін түсінеді.
3. Компьютер мен сервердің ішкі құрылғылары туралы ақпаратты меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 2) Дербес компьютердің шеткері құрылғыларын басқару.
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Определяет интерфейсы для подключения внешних устройств.
2. Классифицирует и описывает периферийные устройства персонального компьютера.
3. Применяет принципы работы периферийных устройств персонального компьютера.
4. Обладает основными характеристиками периферийных устройств персонального компьютера.
Результат обучения: 3) Обеспечивать взаимодействия аппаратного и программного обеспечения в работе персональных компьютеров и серверов.
Критерии оценки:
1. Определяет соответствие аппаратного и программного обеспечение при работе персональных компьютеров и сервера.
2. Применяет программное обеспечение в сфере профессиональной деятельности.
ПК 3. Производить мониторинг информационных ресурсов, сетевого оборудования, систем защиты информации и управления информационной безопасностью
ПМ 03. Мониторинг информационных ресурсов, сетевого оборудования, систем защиты информации и управления информационной безопасностью
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для проведения мониторинга информационных ресурсов, сетевого оборудования, систем защиты информации и управления информационной безопасности.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: аппаратные, информационные и программные средства обеспечения современных информационных систем защиты информации.
При изучении модуля обучающиеся учатся устанавливать и настраивать технические средства защиты информации.
Результат обучения: 1) Применять информационные ресурсы систем защиты информации.
Информационные технологии
Программно-аппаратные средства обеспечения информационной безопасности
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Определяет основные направления повышения надежности вычислительных систем, комплексов и сетей.
2. Владеет методами и средствами обеспечения безопасности и сохранности информации в них.
3. Использует современные аппаратные, информационные и программные средства обеспечения информационных систем и сетей.
Результат обучения: 2) Использовать технические средства для защиты информации в условиях обработки и передачи данных.
Критерии оценки:
1. Применяет программно-аппаратный комплекс средств защиты информации от несанкционированного доступа в целях защиты персональной электронно-вычислительной машины и сетей, обеспечения конфиденциальности информации, обрабатываемой и хранимой в персональной электронно-вычислительной машины и сетей при многопользовательском режиме и ее эксплуатации.
2. Строит конфигурацию физических связей компьютеров между узлами сети.
3. Применяет основные компоненты сети: мосты, повторители, маршрутизаторы, шлюзы.

1. Сыртқы құрылғыларды қосу үшін интерфейстерді анықтайды.
2. Дербес компьютердің шеткері құрылғыларын жіктейді және сипаттайды.
3. Дербес компьютердің шеткері құрылғыларының жұмыс істеу қағидаттарын түсінеді.
4. Дербес компьютердің шеткері құрылғыларының негізгі сипаттамаларын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Дербес компьютерлер мен серверлердің жұмысындағы аппараттық және бағдарламалық қамсыздандырудың өзара әрекеттесуін қамтамасыз ету.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дербес компьютерлер мен серверлердің жұмысы кезінде аппараттық және бағдарламалық қамсыздандырудың сәйкестігін айқындайды.
2. Кәсіптік қызмет саласындағы бағдарламалық қамсыздандыруды қолданады.
КҚ 3. Ақпараттық жүйелердің, желілік жабдықтың, ақпаратты қорғау және ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйелерінің мониторингін жүргізу
КМ 03. Ақпараттық жүйелердің, желілік жабдықтың, ақпаратты қорғау және ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйелерінің мониторингі
Бұл модуль ақпараттық жүйелердің, желілік жабдықтың, ақпаратты қорғау және ақпараттық қауіпсіздікті басқару жүйелерінің мониторингін жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ақпараты қорғаудың заманауи ақпараттық жүйелерін қамтамасыз етудің аппараттық, ақпараттық және бағдарламалық құралдарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар ақпаратты қорғаудың техникалық құралдарын орнату мен икемдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпаратты қорғау жүйелерінің ақпараттық ресурстарын қолдану.
Ақпараттық технологиялар
Ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің бағдарламалық-аппараттық құралдары
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Есептеуіш жүйелердің, кешендер мен желілердің сенімділігін арттырудың негізгі бағыттарын айқындайды.
2. Ондағы ақпараттың қауіпсіздігі мен сақталуын қамтамасыз етудің әдістерін және құралдарын меңгерді.
3. Ақпараттық жүйелер мен желілерді ұсыну үшін заманауи аппараттық, ақпараттық және бағдарламалық құралдарды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Деректерді өңдеу және жіберу жағдайында ақпаратты қорғау үшін техникалық құралдарды пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дербес электрондық-есептеуіш машина мен желілерді қорғау, көп пайдаланушылық режимінде және пайдалану кезінде электрондық-есептеуіш машина мен желілерде өңделетін және сақталатын ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз ету мақсатында ақпаратты рұқсатсыз кіруден қорғау құралдарының бағдарламалық-аппараттық кешенін қолданады.
2. Желі тораптары арасында компьютерлердің нақты байланысының конфигурациясын құрады.
3. Желінің негізгі компоненттерін қолданады: көпірлер, қайталауыштар, маршрутизаторлар, шлюздер.

4. Применяет виды сетевых кабелей для проектирования сетевых технологии.
Результат обучения: 3) Определять цели и задачи, решаемые разрабатываемыми процессами управления информационной безопасности.
Критерии оценки:
1. Управляет информационной безопасностью.
2. Использует принципы разработки процессов управления информационной безопасности.
3. Применяет процессный подход к управлению информационной безопасности в различных сферах деятельности.
ПК 4. Выполнять установку и настройку программного обеспечения, пакетов прикладных программ и средств антивирусной защиты
ПМ 04. Установка и настройка программного обеспечения, пакетов прикладных программ и средств антивирусной защиты
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для установки и настройки программного обеспечения, пакетов прикладных программ и средств антивирусной защиты.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: сетевые операционные системы, пакеты прикладных программ и антивирусную защиту.
При изучении модуля обучающиеся учатся устанавливать и настраивать сетевые операционные системы, пакеты прикладных программ, антивирусные приложения.
Результат обучения: 1) Использовать принципы организации и функционирования программного обеспечения вычислительной техники.
Операционные системы и пакеты прикладных программ
Безопасность операционных систем
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Классифицирует программное обеспечение вычислительной техники.
2. Понимает функции и структуру операционных систем.
3. Характеризует операционные системы.
4. Выполняет установку операционных систем.
5. Создает учетные записи пользователей.
6. Управляет системными ресурсами операционной системы.
7. Организует безопасность операционных систем.
8. Работает с виртуальными машинами.
9. Выполняет установку и настройку сетевых операционных систем на виртуальной машине.
Результат обучения: 2) Определять соответствие пакетов прикладных программ и устанавливать их.
Критерии оценки:
1. Устанавливает приложения в операционной системе.
2. Осваивает и использует программы офисных пакетов для решения прикладных задач.
3. Устанавливает и использует офисные пакеты Microsoft Office, Open Office; EasyOffice для работы с документами.
4. Продлевать лицензию и находить ошибки обновления программного обеспечения.
Результат обучения: 3) Устанавливать антивирусные приложения для защиты.
Критерии оценки:
1. Применяет современные и перспективные технологии обнаружения вирусов.

4. Желілік технологияларды жобалау үшін желілік кабельдердің түрлерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақпараттық қауіпсіздікті басқару процестері арқылы шешілетін мақсаттар мен міндеттерді анықтау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттық қауіпсіздікті басқарады.
2. Ақпараттық қауіпсіздікті басқару процестерін әзірлеу қағидаттарын пайдаланады.
3. Әртүрлі қызмет салаларында ақпараттық қауіпсіздікті басқарудың процестік тәсілін қолданады.
КҚ 4. Бағдарламалық қамсыздандыруды, қолданбалы бағдарламалар пакеттерін және вирусқа қарсы қорғау құралдарын орнату және икемдеу
КМ 04. Бағдарламалық қамсыздандыруды, қолданбалы бағдарламалар пакеттерін және вирусқа қарсы қорғау құралдарын орнату және икемдеу
Бұл модуль бағдарламалық қамсыздандыруды, қолданбалы бағдарламалар пакеттерін және вирусқа қарсы қорғау құралдарын орнату мен икемдеуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар желілік операциялық жүйелерді, қолданбалы бағдарламалар пакетін және вирусқа қарсы қорғау қосымшаларын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар желілік операциялық жүйелерді орнату мен икемдеуді, қолданбалы бағдарламалар пакетін және вирусқа қарсы қорғау қосымшаларын үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Есептеуіш техниканың бағдарламалық қамтылымын ұйымдастыру мен жұмыс істеу қағидаттарын пайдалану.
Операциялық жүйелер және қолданбалы бағдарламалар пакеттері
Операциялық жүйелердің қауіпсіздігі
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Есептеуіш техниканың бағдарламалық қамтылымын жіктейді.
2. Операциялық жүйелердің функциялары мен құрылымын түсінеді.
3. Операциялық жүйелерді сипаттайды.
4. Операциялық жүйелерді орнатады.
5. Пайдаланушылардың есепке алу жазбаларын құрады.
6. Операциялық жүйенің жүйелік ресурстарын басқарады.
7. Операциялық жүйелердің қауіпсіздігін ұйымдастырады.
8. Виртуалдық машиналармен жұмыс істейді.
9. Виртуалдық машинада желілік операциялық жүйелерді орнатады және икемдейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Қолданбалы бағдарламалар пакеттерінің сәйкестігін айқындау және оларды орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Операциялық жүйеде қосымшаларды орнатады.
2. Қолданбалы міндеттерді шешу үшін кеңсе пакеттерінің бағдарламаларын меңгерді және пайдаланады.
3. Құжаттармен жұмыс істеу үшін Microsoft Office, Open Office; EasyOffice сияқты кеңсе пакеттерін орнатады және пайдаланады.
4. Бағдарламалық қамсыздандырудың жаңартылу лицензиясын ұзартады және оның қателерін табады.
Оқыту нәтижесі: 3) Қорғау үшін вирусқа қарсы қосымшаларды орнату.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Вирустарды анықтаудың заманауи және перспективалық технологияларын қолданады.

2. Владеет структурой современного антивирусного программного обеспечения.
3. Реализует антивирусное программное обеспечение, соответствующее объекту защиты.
4. Создает антивирусный программный комплексе в организации.
5. Сравнивает различные антивирусные программные продукты и применяет наиболее актуальные в зависимости от ситуации.
ПК 5. Обеспечивать меры по информационной безопасности вычислительных сетей
ПМ 05. Информационная безопасность вычислительных сетей
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для уверенного владения технологиями, принципами организации и функционирования локальных вычислительных сетей и Интернета.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: архитектуру сети и средства защиты.
При изучении модуля обучающиеся учатся: моделировать корпоративные сети, настраивать безопасную передачу данных по сети.
Результат обучения: 1) Управлять принципами организации сети и информационной безопасности.
Информационная безопасность вычислительных сетей
Моделирование систем и сетей телекоммуникаций
Администрирова
ние сетей
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Классифицирует технические характеристики компьютерных сетей.
2. Управляет алгоритмами маршрутизации и принципами адресации компьютерных сетей.
3. Использует протоколы сетевой модели OSI.
4. Определяет задачи и функции протоколов сетевой безопасности базовой модели взаимодействия открытых систем OSI для защиты и безопасности информации.
5. Формулирует задачи по обеспечению информационной безопасности, исходя из поставленных целей.
6. Осуществляет идентификацию угроз и анализ уязвимостей систем, мобильных устройств, почтовых служб и Интернета.
7. Владеет принципами действия и алгоритмами функционирования локальных и сетевых систем обнаружения атак.
8. Применяет принципы работы с сетевыми анализаторами, методику захвата и анализа трафика.
9. Реализует современные способы и специфику применения криптозащиты данных в компьютерных сетях.
Результат обучения: 2) Моделировать вычислительные сети.
Критерии оценки:
1. Моделирует корпоративную сеть.
2. Владеет архитектурой и стандартизацией сетей.
3. Проектировать, строить, настраивать проводные и беспроводные компьютерные сети.
Результат обучения: 3) Администрировать системы защиты информации от несанкционированного доступа.
Критерии оценки:
1. Применяет настройку сетевой операционной системы.
2. Реализует динамическую маршрутизацию.

2. Вирусқа қарсы заманауи бағдарламалық қамсыздандырудың құрылымын меңгерді.
3. Қорғау объектісіне сәйкесетін вирусқа қарсы бағдарламалық қамсыздандыруды іске асырады.
4. Ұйымда вирусқа қарсы бағдарламалық кешен құрады.
5. Вирусқа қарсы әртүрлі бағдарламалық қамтылымдарды салыстырады және жағдайға қарай олардың аса өзектісін қолданады.
КҚ 5. Есептеуіш желілердің ақпараттық қауіпсіздігі бойынша шараларды қамтамасыз ету
КМ 05. Есептеуіш желілердің ақпараттық қауіпсіздігі
Бұл модуль жергілікті есептеуіш желілерді және Интернетті ұйымдастыру мен жұмыс істеу технологияларын, қағидаттарын сенімді меңгеруге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар желінің және қорғау құралының құрылымын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар корпоративтік желілерді үлгілеуді, деректердің желі бойынша қауіпсіз жіберілуін икемдеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Желіні және ақпараттық қауіпсіздікті ұйымдастыру қағидаттарын басқару.
Есептеуіш желілердің ақпараттық қауіпсіздігі
Телекоммуникация жүйелері мен желілерін үлгілеу
Желілерді әкімшілендіру
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Компьютерлік желілердің техникалық сипаттамаларын жіктейді.
2. Маршруттау алгоритмдерін және компьютерлік желілік адрестік қағидаттарын басқарады.
3. OSI желілік үлгісінің хаттамаларын қолданады.
4. Ақпаратты қорғау және оның қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін OSI ашық жүйелерінің өзара әрекеттесуінің базалық үлгісінің желілік қауіпсіздік хаттамаларының міндеттері мен функцияларын айқындайды.
5. Қойылған мақсаттар тұрғысынан ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету бойынша міндеттерді тұжырымдайды.
6. Қауіп-қатерлерді сәйкестендіруді және жүйенің осалдығын, мобильді құрылғыларды, пошта қызметтерін және Интернетті талдауды жүзеге асырады.
7. Жергілікті және желілік шабуылдарды анықтау жүйелерінің жұмыс істеу қағидаттары мен жұмыс істеу алгоритмдерін меңгерді.
8. Желілік анализаторлармен жұмыс істеу қағидаттары, трафикті қармау және талдау әдістерін қолданады.
9. Компьютерлік желілерде деректерді шифрлаудың заманауи әдістері мен ерекшеліктерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Есептеуіш желілерді үлгілеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Корпоративтік желіні үлгілейді.
2. Желілердің құрылымы мен стандарттауды меңгерді.
3. Сымды және сымсыз компьютерлік желілерді жобалау, құру, икемдеу.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақпаратты рұқсатсыз кіруден қорғау жүйесін әкімшілендіру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Желілік операциялық жүйені икемдеуді қолданады.
2. Серпінді маршрутизацияны іске асырады.

3. Выполняет настройку беспроводных локальных сетей.
4. Выполняет настройку серверов.
5. Выбирает схему аутентификации, учитывая особенности объекта защиты.
6. Реализует механизм идентификации объектов и субъектов в компьютерных сетях.
7. Понимает алгоритмы проверки целостности данных.
8. Владеет механизмами аутентификации стандарта 802.11, с использованием МАС-адресов.
ПК 6. Применять основы криптографических методов и средств защиты информации
ПМ 06. Основы криптографических методов и средств защиты информации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для овладения основных криптографических методов и средств защиты информации, умения управлять средствами защиты информации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: криптографические методы и средства защиты информации.
При изучении модуля обучающиеся учатся применять алгоритмы шифрования.
Результат обучения: 1) Применять основные методы защиты информации.
Теория информации и кодирования
Криптографичес кие методы защиты информации
Управление средствами защиты информации
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Применяет основные криптографические методы и средства защиты конфиденциальной информации.
2. Понимает основную терминологию и определения криптографии.
3. Применяет криптографические системы с симметричным и открытым ключом.
4. Использует модели передачи защищенных сообщений с открытым ключом шифрования.
5. Применяет Хэш-функцию, функцию Эйлера, обобщенный алгоритм Евклида, быстрый алгоритм возведения в степень справа налево и слева направо.
6. Применяет основы защищенной передачи ключей Диффи и Хеллмана, Шифром Шамира, Шифром Эль-Гамаля, Шифром RSA.
Результат обучения: 2) Создавать криптосистемы на основе эллиптических кривых.
Критерии оценки:
1. Использует основные понятия, определения теории эллиптических кривых для построения криптосистем.
2. Строит криптосистемы на основе эллиптических кривых.
3. Применяет основные техники в разработки криптосистем на основе эллиптических кривых.
Результат обучения: 3) Применять случайные числа в криптографии.
Критерии оценки:
1. Понимает основные алгоритмы генерации псевдослучайных чисел.
2. Применяет на практике алгоритмы генерации псевдослучайных чисел.
3. Использует основные техники разработки генераторов псевдослучайных чисел.
Результат обучения: 4) Использовать основы криптоанализа.
Критерии оценки:
1. Владеет принципами анализа криптографических систем.
2. Применяет на практике основные техники криптоанализа.
ПК 7. Применять модулярную арифметику в криптографических методах защиты информации
ПМ 07. Применение модулярной арифметики в криптографических методах защиты информации
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения модулярной арифметики в криптографических методах защиты информации, умения разрабатывать шифры для защиты информации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: основы модулярной арифметики, основные алгоритмы шифрования с секретным ключом, криптографические протоколы, основы стеганографии.
При изучении модуля обучающиеся учатся: разрабатывают криптографические алгоритмы.
Результат обучения: 1) Применять основы модулярной арифметики.
Методы криптографии на базе модулярной арифметики
Прикладная криптография
Производственное обучение
Критерии оценки:

3. Сымсыз жергілікті желілерді икемдейді.
4. Серверлерді икемдейді.
5. Қорғау объектісінің ерекшеліктерін ескеріп, сәйкестендіру схемасын таңдайды.
6. Компьютерлік желілердегі объектілер мен субъектілерді сәйкестендіру тетігін іске асырады.
7. Деректердің тұтастығын тексеру алгоритмдерін түсінеді.
8. МАС-мекенжайларын пайдалана отырып, 802.11 стандартын сәйкестендіру тетіктерін меңгерді.
КҚ 6. Ақпаратты қорғаудың негізгі криптографиялық әдістері мен құралдарын қолдану
КМ 06. Ақпаратты қорғаудың негізгі криптографиялық әдістері мен құралдары
Бұл модуль ақпаратты қорғаудың негізгі криптографиялық әдістері мен құралдарын меңгеруге, ақпаратты қорғау құралдарын басқаруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ақпаратты қорғаудың криптографиялық әдістері мен құралдарын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар шифрлеу алгоритмін қолдануды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ақпаратты қорғаудың негізгі әдістерін қолдану.
Ақпарат және кодтау теориясы Ақпаратты қорғаудың криптографиялық әдістері
Ақпаратты қорғау құралдарын басқару
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құпия ақпаратты қорғаудың негізгі криптографиялық әдістері мен құралдарын қолданады.
2. Криптографияның негізгі терминологиясы мен анықтамасын түсінеді.
3. Симметриялық және ашық кілттері бар криптографиялық жүйелерді қолданады.
4. Ашық шифрлеу кілті бар қорғалған хабарламаларды жіберу үлгісін пайдаланады.
5. Хеш функциясын, Эйлер функциясын, жалпыланған Евклид алгоритмін, оңнан солға және солдан оңға тез тұрғызу алгоритмін қолданады.
6. Диффи және Хеллмана, Шифром Шамира, Шифром Эль-Гамаля, Шифром RSA кілттерін қауіпсіз жіберу негіздерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Эллиптикалық қисықтар негізінде криптожүйелер құру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Криптожүйелерді құру үшін эллиптикалық қисықтардың теориясын анықтайды.
2. Эллиптикалық қисықтар негізінде криптожүйелерді құрады.
3. Эллиптикалық қисықтар негізінде криптожүйелерді дамытудың негізгі техникасын қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Криптографияда кездейсоқ сандарды қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Псевдокездейсоқ сандарды генерациялаудың негізгі алгоритмдерін түсінеді.
2. Псевдокездейсоқ сандарды генерациялаудың алгоритмдерін практикада қолданады.
3. Псевдокездейсоқ сандар генераторларын әзірлеудің негізгі техникасын пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 4) Криптоталдау негіздерін пайдалану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Криптографиялық жүйелерді талдау қағидаттарын меңгерді
2. Негізгі криптоталдау әдістерін практикада қолданады.
КҚ 7. Ақпаратты қорғаудың криптографиялық әдістерінде модулярлық арифметиканы қолдану
КМ 07. Ақпаратты қорғаудың криптографиялық әдістерінде модулярлық арифметиканы қолдану
Бұл модуль ақпаратты қорғаудың криптографиялық әдістерінде модулярлық арифметиканы қолдануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды, ақпаратты қорғау үшін шифрлер әзірлеу икемділігін сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар модулярлық арифметиканың негіздерін, құпия кілтпен шифрлеудің негізгі алгоритмдерін, криптографиялық хаттамаларды, стеганография негіздерін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар криптографиялық алгоритмдерді әзірлеуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Модулярлық арифметиканың негіздерін қолдану.
Модулярлық арифметиканың негізінде криптография әдістері Қолданбалы криптография
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Понимает основы модулярной арифметики.
2. Владеет основными алгоритмами модулярной арифметики целых чисел и полиномов.
3. Применяет на практике математические основы криптографии.
Результат обучения: 2) Использовать основные шифры с секретным ключом.
Критерии оценки:
1. Понимает основные понятия, определения алгоритмов шифрования с секретным ключом.
2. Применяет на практике алгоритмы шифрования с секретным ключом.
3. Разрабатывает шифры с открытым ключом.
4. Владеет основными техниками разработки шифров с секретным ключом.
Результат обучения: 3) Работать с криптографическими протоколами.
Критерии оценки:
1. Понимает основные криптографические протоколы.
2. Разрабатывает криптографические протоколы.
3. Владеет математическим аппаратом разработки криптографических протоколов.
Результат обучения: 4) Понимать основы стеганографии.
Критерии оценки:
1. Владеет основными понятиями, определениями и алгоритмами стеганографии.
2. Использует программное обеспечение прикладной стеганографии.
3. Применяет основные алгоритмы стеганографии.
4. Разрабатывает алгоритмы стеганографии.
ПК 8. Применять основы программирования, проектирования и реализации эффективных систем хранения, обработки и защиты данных с использованием языков программирования
ПМ 08. Основы программирования, проектирования и реализации эффективных систем хранения, обработки и защиты данных с использованием языков программирования
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для применения общих принципов программирования на языках высокого уровня, а также проектирования и реализации эффективных систем хранения, обработки, анализа данных, с использованием различных методов защиты информации, умения определять предметную область, спроектировать реляционную базу данных, определять ограничения целостности, делать выборки данных в различном виде
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: языки программирования, проектирование систем управления баз данных, распределенные автоматизированные информационные системы.
При изучении модуля обучающиеся учатся создавать приложения с применением систем защиты.
Результат обучения: 1) Использовать методы структурного программирования.
Основы программирова ния
Системы управления базами данных
Распределенные автоматизирован
ные информационные системы
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Описывает основные алгоритмические структуры.
2. Применяет логические операции и их свойства.
3. Применяет массивы и поиск в массиве.

1. Модулярлық арифметиканың негіздерін түсінеді.
2. Бүтін сандардың және полиномдардың модулярлық арифметикасының негізгі алгоритмдерін меңгереді.
3. Криптографияның математикалық негіздерін практикада қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Негізгі шифрларды құпия кілтпен қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Құпия кілтпен шифрлау алгоритмдерінің негізгі ұғымдарын, анықтамаларын түсінеді.
2. Құпия кілтпен шифрлау алгоритмдерін практикада қолданады.
3. Шифрларды ашық кілтпен әзірлейді.
4. Құпия кілтпен шифрларды әзірлеудің негізгі техникасын меңгерді.
Оқыту нәтижесі: 3) Криптографиялық хаттамалармен жұмыс істеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі криптографиялық хаттамаларды түсінеді.
2. Криптографиялық хаттамаларды әзірлейді.
3. Криптографиялық хаттамаларды әзірлеудің математикалық аппаратын меңгерді
Оқыту нәтижесі: 4) Стеганография негіздерін түсіну.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Стеганографияның негізгі ұғымдарын, анықтамалары мен алгоритмдерін меңгерді.
2. Қолданбалы стеганографияның бағдарламалық қамтылымын пайдаланады.
3. Стеганографияның негізгі алгоритмдерін қолданады.
4. Стеганографияның алгоритмдерін әзірлейді.
КҚ 8. Бағдарламалау тілдерін пайдалана отырып, деректерді сақтаудың, өңдеу мен қорғаудың тиімді жүйелерін бағдарламалау, жобалау және іске асыру негіздерін қолдану
КМ 08. Бағдарламалау тілдерін пайдалана отырып, деректерді сақтаудың, өңдеу мен қорғаудың тиімді жүйелерін бағдарламалау, жобалау және іске асыру негіздері
Бұл модуль ақпаратты қорғаудың әртүрлі әдістерін пайдалана отырып, жоғары деңгейдегі тілдерде бағдарламалаудың жалпы қағидаттарын түсіну мен қолдануға, сондай-ақ деректерді сақтаудың, өңдеудің, талдаудың тиімді жүйелерін жобалау мен іске асыруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды, пәндік саланы айқындау, реляциялық дерекқорды жобалау, тұтастықтың шектелуін айқындау, деректердің іріктемесін әркелкі жүзеге асыру икемдерін сипаттайды. Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар бағдарламалау тілдерін, дерекқорды басқару жүйелерін жобалауды, үлестірілген автоматтандырылған ақпараттық жүйелерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қорғау жүйелерін қолдана отырып, қосымшаларды құруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Құрылымдық бағдарламалау әдістерін пайдалану.
Бағдарламалау негіздері
Дерекқорды басқару жүйесі
Үлестірілген автоматтандырылған ақпараттық жүйелер
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Негізгі алгоритмдік құрылымдарды сипаттайды.
2. Логикалық операцияларды және олардың қасиеттерін қолданады.
3. Массивтерді қолданады және массивте іздеуді жүзеге асырады.

4. Применяет процедуры и функции.
5. Применяет рекурсии.
6. Применяет динамическое программирование.
Результат обучения: 2) Применять эффективные системы для хранения, обработки и защиты данных.
Критерии оценки:
1. Реализует основные типы алгоритмов на языке программирования.
2. Работает в консольном режиме.
3. Создает программы с использованием форм.
4. Применяет систему аутентификации в приложениях.
Результат обучения: 3) Проектировать системы управления баз данных.
Критерии оценки:
1. Перечисляет и применяет правила нормализации баз данных.
2. Определяет структуру баз данных.
3. Проектирует концептуальную модель баз данных.
4. Строит концептуальную модель в виде ER- диаграммы.
5. Защищает от SQL инъекций.
6. Использует ключи шифрования при передачи данных.
7. Выполняет контрольный след активных операций и резервное копирование.
Результат обучения: 4) Реализовывать базу данных в SQL Server.
Критерии оценки:
1. Создает базы данных в среде SQL Server Management Studio.
2. Создает приложение базы данных в среде VisualStudio.
3. Использует язык запросов SQL.
4. Осуществляет команды, процедуры, транзакции и запросы к таблицам.
5. Выполняет сортировку и фильтрацию данных.
6. Работает со сложными запросами.
ПК 9. Применять языки программирования высокого уровня
ПМ 09. Языки программирования высокого уровня
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для разработки приложений на основе принципов объектно-ориентированного программирования, Web программирования, а так же практического применения инструментальных средств.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: объектно-ориентированные языки реализации, создание web приложений.
При изучении модуля обучающиеся учатся создавать приложения с элементами защиты.
Результат обучения: 1) Применять основы объектно-ориентированного программирования для разработки приложений.
Объектно-ориентированное программирова
ние
Web программирова ние
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Перечисляет и описывает принципы объектно-ориентированного программирования.
2. Описывает основные понятия объектной технологии: классы, объекты, управление памятью, типизация.
3. Описывает механизмы наследования, полиморфизма.
Результат обучения: 2) Разрабатывать приложения в среде Visual Studio.Net с использованием классов и библиотек FCL каркаса Framework.Net.
Критерии оценки:
1. Применяет встроенные типы данных, управляющие структуры языка, процедуры, рекурсии, строки, массивы для разработки программ.

4. Процедуралар мен функцияларды қолданады.
5. Рекурсияларды қолданады.
6. Серпінді бағдарламалауды қолданады.
Оқыту нәтижесі: 2) Деректерді сақтау, өңдеу және қорғау үшін тиімді жүйелерді қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалау тіліндегі алгоритмдердің негізгі түрлерін жүзеге асырады.
2. Консоль режимінде жұмыс істейді.
3. Нысандарды пайдаланып бағдарламалар жасайды.
4. Қосымшаларда сәйкестендіру жүйесін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Дерекқорды басқару жүйесін жобалау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дерекқорды қалыпқа келтіру ережелерін атап көрсетеді және қолданады.
2. Дерекқордың құрылымын айқындайды.
3. Дерекқордың тұжырымдамалық үлгісін жобалайды.
4. ER-диаграммасы түрінде тұжырымдамалық үлгіні құрастырады.
5. SQL инъекциялардан қорғайды.
6. Деректерді жіберу үшін шифрлау кілттерін қолданады.
7. Белсенді операциялардың бақылау ізін және резервтік көшірмесін жүзеге асырады.
Оқыту нәтижесі: 4) SQL Server дерекқорды іске асыру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. SQL Server Management Studio ортасында дерекқорды іске асырады.
2. VisualStudio ортасында дерекқор қосымшасын құрады.
3. SQL сауалдар тілін пайдаланады.
4. Кестелерге пәрмендерді, рәсімдерді, транзакцияларды және сұрауларды жүзеге асырады.
5. Деректерді сұрыптау мен сүзгілеуді жүзеге асырады.
6. Күрделі сауалдармен жұмыс істейді.
КҚ 9. Жоғары деңгейдегі бағдарламалау тілдерін қолдану
КМ 09. Жоғары деңгейдегі бағдарламалау тілдері
Бұл модуль объектіге бағдарланған бағдарламалау, Web бағдарламалау қағидаттарының негізінде қосымшалар әзірлеуге, сондай-ақ аспаптық құралдарды практикалық қолдануға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар іске асырудың объектіге бағдарланған тілдерін, web қосымшалар құруды меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қорғау элементтерімен қосымшалар құруды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Қосымшаларды әзірлеу үшін объектіге бағдарланған бағдарламалау негіздерін қолдану.
Объектіге бағдарланған бағдарламалау Web- бағдарламалау Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Объектіге бағдарланған бағдарламалау қағидаттарын атайды және сипаттайды.
2. Объектіге бағдарланған технологияның негізгі ұғымдарын сипаттайды: кластар, объектілер, жадыны басқару, типтеу.
3. Мұрагерлік ету, полиморфизм механизмдерін сипаттайды.
Оқыту нәтижесі: 2) Framework.Net қаңқасының FCL кластары мен кітапханаларын пайдалана отырып, Visual Studio.Net ортасында қосымшалар әзірлеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бағдарламалар әзірлеу үшін тіл құрылымын, рәсімдерді, рекурсияларды, жолдарды, массивтерді басқаратын кіріктірілген деректер типін қолданады.

2. Применяет классы, структуры, интерфейсы, делегаты, события для разработки программ.
3. Применяет наследование и полиморфизм для разработки программ.
Результат обучения: 3) Создавать приложения в среде разработки Visual Studio .Net.
Критерии оценки:
1. Организует интерфейс в Windows-приложениях.
2. Применяет рисование в формах.
3. Создает семейства графических классов.
Результат обучения: 4) Создавать и сопровождать Web-ресурсы.
Критерии оценки:
1. Демонстрирует способность создавать web приложения с использованием языков HTML, JavaScript, PHP.
2. Использует при верстке страниц таблицу стилей CSS.
3. Использует систему управления базы данных MySQL.
4. Использует библиотеку JavaScript –jQuery.
ПК 10. Организовывать правовое обеспечение информационной безопасности, оформлять техническую документацию по защите информации в соответствии с требованиями
ПМ 10. Правовое обеспечение информационной безопасности, оформление технической документации по защите информации в соответствии с требованиями
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для составления и ведения методической документации в соответствии с требованиями.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: нормативные правовые акты, национальные стандарты в области защиты информации, проектирования средств защиты информации, сертификации средств защиты информации на соответствие требованиям по безопасности информации и аттестации объектов информатизации на соответствие требованиям по защите информации, бизнес процессы.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применять стандарты по защите информации для составления и ведения технической документации и инструкции по эксплуатации программно-технических средств защиты информации в соответствии с требованием, писывать бизнес процессы.
Результат обучения: 1) Разрабатывать техническую документацию по защите информации в соответствии с требованиями.
Организационное и правовое обеспечение информационной безопасности
Документоведение
Безопасность электронного документооборота
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Применяет нормативные правовые акты, национальные стандарты в области защиты информации для создания технической документации.
2. Разрабатывает методическую документацию по защите информации.
Результат обучения: 2) Проводить техническое обслуживание и испытания программно-технических средств защиты информации в соответствии с инструкциями по эксплуатации и эксплуатационно-техническими документами.
Критерии оценки:
1. Применяет техническое описание и инструкцию по эксплуатации технических средств обработки информации в защищенном исполнении.

2. Бағдарламалар әзірлеу үшін кластарды, құрылымды, интерфейстерді, делегаттарды, оқиғаларды қолданады.
3. Бағдарламалар әзірлеу үшін мұрагерлік ету, полиморфизм механизмдерін қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Visual Studio .Net әзірлеу ортасында қосымшалар құру.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Интерфейсті Windows-қосымшаларда ұйымдастырады.
2. Пішіндермен бейнелеуді қолданады.
3. Графикалық кластар тобын құрады.
Оқыту нәтижесі: 4) Web-ресурстар құру және оларды сүйемелдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. HTML, JavaScript, PHP тілдерін пайдалана отырып, web қосымшаларды құру қабілетін көрсетеді.
2. Бет орналасуы үшін CSS мәнерінің парағын пайдаланады.
3. MySQL дерекқорын басқару жүйесін пайдаланады.
4. JavaScript –jQuery кітапханасын пайдаланады.
КҚ 10. Ақпараттық қауіпсіздікті құқықтық қамтамасыз етуді ұйымдастыру, ақпаратты қорғау жөніндегі техникалық құжаттаманы талаптарға сәйкес рәсімдеу
КМ 10. Ақпараттық қауіпсіздікті құқықтық қамтамасыз ету, ақпаратты қорғау жөніндегі техникалық құжаттаманы талаптарға сәйкес рәсімдеу
Бұл модуль әдістемелік құжаттаманы талаптарға сәйкес құрастыру мен жүргізуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ақпаратты қорғау, ақпаратты қорғау құралдарын жобалау, ақпарат қауіпсіздігі бойынша талаптарға сәйкестігіне ақпаратты қорғау құралдарын сертификаттау және ақпараттандыру объектілерін ақпаратты қорғау бойынша талаптарға сәйкестігіне аттестаттау саласындағы нормативтік-құқықтық актілерді, ұлттық стандарттарды, бизнес-процестерді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар техникалық құжаттама құрастыру мен жүргізуге арналған ақпаратты қорғау бойынша стандарттарды және талаптарға сәйкес ақпаратты қорғаудың бағдарламалық-техникалық құралдарын пайдалану жөніндегі нұсқаулықтарды қолдануды, бизнес-процестерді сипаттауды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Талаптарға сәйкес ақпаратты қорғау жөніндегі техникалық құжаттаманы әзірлеу.
Ақпараттық қауіпсіздікті ұйымдастырушылық және құқықтық қамтамасыз ету
Құжат жүргізу
Электрондық құжат алмасудың қауіпсіздігі
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Техникалық құжаттаманы жасау үшін ақпаратты қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді, ұлттық стандарттарды қолданады.
2. Ақпаратты қорғау бойынша әдістемелік құжаттарды әзірлейді..
Оқыту нәтижесі: 2) Ақпаратты қорғаудың бағдарламалық-техникалық құралдарына пайдалану нұсқаулықтарына және пайдалану-техникалық құжаттарға сәйкес қызмет көрсету және сынау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қорғалған нұсқада ақпаратты өңдеудің техникалық құралдары үшін техникалық сипаттаманы және нұсқаулықты қолданады.

2. Организовывает опытную эксплуатацию и доработку системы защиты информации.
3. Контролирует порядок аттестации объектов информатизации на соответствие требованиям безопасности информации.
4. Обслуживает программно-технические средства защиты информации.
Результат обучения: 3) Выявлять и описывать бизнес-процессы, связанные с автоматизированной обработкой информации.
Критерии оценки:
1. Владеет базовыми знаниями о применении информационно-коммуникационных технологий для автоматизации бизнес-процессов.
2. Описывает бизнес-процессы.
ПК 11. Разрабатывать, актуализировать и внедрять корпоративную политику информационной безопасности
ПМ 11. Разработка, актуализация и внедрение корпоративной политики информационной безопасности
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для определения перечня информации (сведений) ограниченного доступа, объектов информатизации подлежащих защите в организации.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: корпоративную политику информационной безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
проводить анализ данных о назначении, функциях, условиях функционирования технических средств обработки информации ограниченного доступа, установленных на объектах информатизации, и характере обрабатываемой информации в организации.
Результат обучения: 1) Разрабатывать систему защиты информации в организации.
Планирование и управление информационной безопасностью
Технология разработки корпоративной политики информационной безопасности
Производственное обучение
Критерии оценки:
1. Составляет аналитическое обоснование необходимости создания систем защиты информации в организации.
2. Разрабатывает модель угроз безопасности информации в организации.
3. Разрабатывает техническое задание на создание системы защиты информации в организации.
Результат обучения: 2) Внедрять систему защиты информации в организации.
Критерии оценки:
1. Проводит экспериментальные исследования по вопросам технической защиты информации, выполняемых в организации.
2. Контролирует процесс внедрения систем защиты информации в организации.
Результат обучения: 3) Сопровождать систему защиты информации в ходе ее эксплуатации.
Критерии оценки:
1. Проводит контроль за порядком аттестации объектов информатизации на соответствие требованиям по защите информации.
2. Реализовывает организационные меры, обеспечивающие эффективность системы защиты информации в организации.
ПК 12. Выполнять практические работы по квалификации "Техник по защите информации"
ПМ 12. Выполнение практических работ по квалификации "Техник по защите информации"
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для формирования профессиональных навыков, связанных с созданием, эксплуатацией и обслуживанием аппаратно-программного обеспечения комплексной защиты объектов информатизации в соответствии с требованиями, участие в организации труда и производства, решения вопросов по работе с документацией.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают: организацию работ по обеспечению защиты объекта, работу с конфиденциальной информацией.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
применять программно-аппаратные и технические средства защиты информации на защищаемых объектах, проводить анализ данных о назначении, условиях функционирования технических средств обработки информации ограниченного доступа, установленных на объектах информатизации, и характере обрабатываемой информации в организации, разрабатывать защитные системы на языках программирования высокого уровня, находить уязвимости сети, устанавливать и обновлять антивирусное программное обеспечение.
Результат обучения: 1) Выполнять работу по планированию и организации работ по обеспечению защиты объекта.
Технологическая практика
Критерии оценки:

2. Ақпаратты қорғау жүйесін тәжірибелік пайдалануды және пысықтауды ұйымдастырады.
3. Ақпараттандыру объектілерін ақпарат қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігіне аттестаттау тәртібін бақылайды.
4. Ақпаратты қорғаудың бағдарламалық-техникалық құралдарына қызмет көрсетеді.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақпаратты автоматты өңдеу бойынша бизнес-процестерді анықтау және сипаттау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Бизнес- процестерді автоматтандыру үшін ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану туралы базалық білімі бар.
2. Бизнес-процестерді сипаттайды.
КҚ 11. Ақпараттық қауіпсіздіктің корпоративтік саясатын әзірлеу, өзекті ету және енгізу
КМ 11. Ақпараттық қауіпсіздіктің корпоративтік саясатын әзірлеу, өзекті ету және енгізу
Бұл модуль шектеулі қолжетімділігі бар ақпараттың (мәліметтердің), ұйымда қорғалуға жататын ақпараттандыру объектілерінің тізбесін айқындауға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар ақпараттық қауіпсіздіктің корпоративтік саясатын меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар шектеулі қолжетімділігі бар ақпаратты өңдеудің техникалық құралдарының мақсаты, функциялары, жұмыс істеу жағдайлары және ұйымда өңделетін ақпараттың сипаты туралы талдау жүргізуді үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Ұйымда ақпаратты қорғау жүйесін әзірлеу.
Ақпараттық қауіпсіздікті жоспарлау және басқару
Ақпараттық қауіпсіздіктің корпоративтік саясатын әзірлеу технологиясы
Өндірістік оқыту
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымда ақпаратты қорғау жүйесін құру қажеттілігінің талдамалы негіздемесін жасайды.
2. Ұйымда ақпарат қауіпсіздігі қаупінің үлгісін әзірлейді.
3. Ұйымда ақпаратты қорғау жүйесін құруға арналған техникалық тапсырма әзірлейді.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйымда ақпаратты қорғау жүйесін енгізу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымда жүргізілетін ақпараттарды техникалық қорғау бойынша тәжірибелік зерттеулер жүргізеді.
2. Ұйымда ақпаратты қорғау жүйесін енгізу процесін бақылайды.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақпаратты пайдалану кезінде оны қорғау жүйесін сүйемелдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпараттандыру объектілерін ақпаратты қорғау бойынша талаптарға сәйкестігіне аттестаттау тәртібін бақылайды.
2. Ұйымда ақпаратты қорғау жүйесінің тиімділігін қамтамасыз ететін ұйымдастырушылық шараларды іске асырады.
КҚ 12. "Ақпаратты қорғау жөніндегі техник" біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
КМ 12. "Ақпаратты қорғау жөніндегі техник" біліктілігі бойынша практикалық жұмыстарды орындау
Бұл модуль ақпараттандыру объектілерін талаптарға сәйкес кешенді қорғаудың аппараттық-бағдарламалық қамтылымын құруға, пайдалану мен қызмет көрсетуге байланысты кәсіптік дағдыларды қалыптастыруға, еңбек және өндірісті ұйымдастыруға қатысуға, құжаттармен жұмыс істеу мәселелерін шешуге қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар объектіні қорғау бойынша жұмысты ұйымдастыруды, құпия ақпаратпен жұмыс істеуді меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар қорғалатын объектілерде ақпаратты қорғаудың бағдарламалық-аппараттық және техникалық құралдарын қолдануды, шектеулі қолжетімділігі бар ақпаратты өңдеудің техникалық құралдарының мақсаты, функциялары, жұмыс істеу жағдайлары және ұйымда өңделетін ақпараттың сипаты туралы талдау жүргізуді, жоғары деңгейдегі бағдарламалау тілдерінде қорғау жүйелерін әзірлеуді, желінің осалдығын табуды, вирусқа қарсы бағдарламалық қамсыздандыруды орнату мен жаңартуды үйренеді.
Оқыту нәтижесі: 1) Объектінің қорғалуын қамтамасыз ету бойынша жұмыстарды жоспарлау мен ұйымдастыруға қатысу.
Технологиялық практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выполняет сбор и обработку материалов для выработки решений по обеспечению защиты информации и эффективному использованию средств обнаружения возможных каналов утечки конфиденциальной информации.
2. Проводит разработку программ и методик организации защиты информации на объекте.
3. Осуществляет планирование и организацию выполнения мероприятий по защите информации.
4. Участвует во внедрении разработанных организационных решений на объектах профессиональной деятельности.
5. Выполняет некоторые полномочия структурных подразделений баз практики.
6. Обеспечивает технику безопасности при проведении организационно-технических мероприятий.
Результат обучения: 2) Организовывать и сопровождать технологию работы с конфиденциальными документами.
Критерии оценки:
1. Выполняет работу по подготовке организационных и распорядительных документов, регламентирующих работу по защите информации.
2. Оформляет документацию по оперативному управлению средствами защиты информации и персоналом.
3. Разрабатывает отчетную документациию, связанную с эксплуатацией средств контроля и защиты информации.
4. Использует нормативные правовые акты, нормативно- методическую документацию по защите информации.
Результат обучения: 3) Применять программно-аппаратные и технические средства защиты информации.
Критерии оценки:
1. Применяет программно-аппаратные и технические средства защиты информации на защищаемых объектах.
2. Применяет системы и средства защиты информации защищаемых объектов.
3. Выявляет и анализирует возможные угрозы информационной безопасности объектов.
ПК 13. Выполнять квалификационные работы по квалификации "Техник по защите информации"
ПМ 13 Преддипломная практика
Данный модуль описывает знания, умения и навыки, необходимые для создания систем защиты организационной структуры объекта.
В результате изучения модуля обучающиеся осваивают:
теоретические и экспериментальные научно-исследовательские работы по оценке защищенности информации в компьютерных системах; безопасность компьютерных систем на соответствие отечественным и зарубежным стандартам в области компьютерной безопасности.
При изучении модуля обучающиеся учатся:
формулировать и решать задачи проектирования профессионально ориентированных информационных систем с использованием различных методов и решений;
ставить и решать задачу системного проектирования и комплексирования систем, связанных с информационной безопасностью;
выполнять все виды работ в объеме требований профессионально – квалификационной характеристики;
работать с документацией, производить сбор и подготовку материалов для выполнения дипломного проекта.
Результат обучения: 1) Обследовать и произвести обоснования необходимые для создания систем защиты.
Преддипломная практика
Критерии оценки:

1. Ақпараттың қорғалуын қамтамасыз ету және құпия ақпараттың жылыстауының ықтимал арналарын анықтау құралдарын тиімді пайдалану бойынша шешімдер шығару үшін материалдар жинау мен өңдеуге қатысады.
2. Объектіде ақпараттың қорғалуын ұйымдастыру бағдарламалары мен әдістемелерін әзірлеуге қатысады.
3. Ақпаратты қорғау бойынша іс-шаралардың орындалуын жоспарлау мен ұйымдастыруды жүзеге асыралы.
4. Кәсіптік қызмет объектілерінде әзірленген ұйымдастырушылық шешімдерді енгізуге қатысадыралы ы қолдануды қызмет көрсетуге бафл.
5. Практикалар базасының құрылымдық бөлімшелерінің кейбір өкілеттіктерін орындауға қатысады.
6. Ұйымдастырушылық-техникалық іс-шараларды өткізу кезінде қауіпсіздік техникасын қамтамасыз етеді.
Оқыту нәтижесі: 2) Құпия құжаттармен жұмыс істеу технологиясын ұйымдастыру және сүйемелдеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ақпаратты қорғау бойынша жұмысты реттейтін ұйымдастырушылық және өкімдік құжаттарды дайындауға қатысады.
2. Ақпаратты қорғау құралдарын және персоналды жедел басқару бойынша құжаттаманы рәсімдейді.
3. Бақылау құралдарын пайдалануға және ақпаратты қорғауға байланысты есеп құжаттамасын әзірлейді.
4. Ақпаратты қорғау бойынша нормативтік-құқықтық актілерді, нормативтік-әдістемелік құжаттаманы пайдаланады.
Оқыту нәтижесі: 3) Ақпаратты қорғаудың бағдарламалық-аппараттық техникалық құралдарын қолдану.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Қорғалатын объектілерде ақпаратты қорғаудың бағдарламалық-аппараттық техникалық құралдарын қолданады.
2. Қорғалатын объектілердің ақпаратын қорғау жүйелері мен құралдарын пайдалануға қатысады.
3. Объектілердің ақпараттық қауіпсіздігінің ықтимал қауіптерін анықтайды және талдайды.
КҚ 13. "Ақпаратты қорғау жөніндегі техник" біліктілігі бойынша біліктілік жұмыстарын орындау
КМ 13 Диплом алды практика
Бұл модуль объектінің ұйымдастырушылық құрылымын қорғау жүйелерін құруға қажетті білімдерді, икемдер мен дағдыларды сипаттайды.
Модульді игеру нәтижесінде білім алушылар компьютерлік жүйелерде ақпараттың қорғалуын бағалау бойынша теориялық және эксперименттік ғылыми-зерттеу жұмыстарын; компьютерлік жүйелер қауіпсіздігінің компьютерлік қауіпсіздік саласындағы отандық және шетелдік стандарттарға сәйкестігін меңгереді.
Модульді зерделеу кезінде білім алушылар мыналарды үйренеді:
әртүрлі әдістер мен шешімдерді қолданып кәсіби бағдарланған ақпараттық жүйелердің жобалау мәселелерін қалыптастыру және шешу;
ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ететін жүйелерді жобалау мен жиынтықтау мәселесін қою және шешу;
кәсіптік-біліктілік сипаттамаларының талаптары бойынша жұмыстың барлық түрлерін жүзеге асыру;
құжаттамамен жұмыс істеу, дипломдық жобаға материалдар жинау және дайындау.
Оқыту нәтижесі: 1) Қорғау жүйелерін тексеру және оларды құруға қажетті негіздемелер жүргізу.
Диплом алды практика
Бағалаудың өлшемшарттары:

1. Выявляет сущность проблем, возникающих в ходе профессиональной деятельности.
2. Организовывает и контролирует выполнения комплекса мер по информационной безопасности, управления процессом их реализации с учетом решаемых задач и организационной структуры объекта защиты, внешних воздействий, вероятных угроз и уровня развития технологий защиты информации.
3. Участвует в эксплуатации подсистем управления информационной безопасностью предприятия.
Результат обучения: 2) Выполнять организационно-управленческую деятельность.
Критерии оценки:
1. Оформляет рабочую техническую документацию с учетом действующих нормативных и методических документов в области информационной безопасности организации.
2. Анализирует и производит выбор методов и средств защиты информации в организации.
3. Применяет системный подход к автоматизации и информатизации задач по защите информации на основе современных информационно- коммуникационных технологий.
Результат обучения: 3) Выполнять сбор материалов к дипломному проекту.
Критерии оценки:
1. Выполняет самостоятельную работу по специальности в условиях современного уровня производства.
2. Приобретает опыт проектирования и разработки технологических процессов связанных с информационной безопасностью.
3. Систематизирует, закрепляет и углубляет теоретические и практические знания по специальности.
Результат обучения: 4) Рассчитать нормы времени и обслуживания.
Критерии оценки:
1. Принимает обоснованные решения при выборе темы дипломного проекта.
2. Совершенствует навыки проведения расчетов создания и оформления текстовых и графических материалов дипломного проекта.
3. Использует математические формулы при расчетах.
Примечание:
Используемые аббревиатуры:
БК - базовая компетенция;
ПК - профессиональная компетенция;
БМ – базовые модули;
ПМ - профессиональные модули.
Приложение 300
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 16 сентября 2019 г.
№ 19382
Приложение 723
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 31 октября 2017 года № 553
Типовой учебный план
технического и профессионального образования по специальности
"Микроэлектроника и мобильные устройства"
Код и профиль образования:
1300000 – Связь, телекоммуникации и информационные технологии. Электронная техника
Специальность:
1316000 – Микроэлектроника и мобильные устройства
Квалификация:
1316013 – Техник-программист
Форма обучения: очная
Нормативный срок обучения:

1. Кәсіптік қызмет барысында туындайтын проблемалардың мәнін анықтайды.
2. Бірқатар шараларды іске асыруды ұйымдастырады және бақылайды ақпараттық қауіпсіздікті, оларды жүзеге асыру үдерісін басқаруды, орындалатын міндеттерді және қорғалатын объектінің ұйымдық құрылымын, сыртқы әсерлерді, ықтимал қауіптерді және ақпараттық қорғау технологияларын дамыту деңгейін ескере отырып басқарады.
3. Кәсіпорынның ақпараттық қауіпсіздігін басқарудың кіші жүйелерінің жұмысына қатысады.
Оқыту нәтижесі: 2) Ұйымдастырушылық-басқарушылық қызметті орындау.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Ұйымның ақпараттық қауіпсіздігі саласындағы қолданыстағы нормативтік-әдістемелік құжаттарды ескере отырып, жұмыс құжаттамасын әзірлейді.
2. Ұйымдағы ақпаратты қорғау әдістері мен құралдарын талдайды және таңдайды.
3. Қазіргі заманғы ақпаратқа негізделген ақпараттық қауіпсіздік міндеттерін автоматтандыру және ақпараттандыру үшін жүйелік тәсілдерді қолданады.
Оқыту нәтижесі: 3) Дипломдық жобаға материалдар жинау
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Студенттің қазіргі өндіріс деңгейі жағдайында мамандығы бойынша өздігінен жұмыс істеуге дайындығын анықтайды.
2. Ақпараттық қауіпсіздікпен байланысты технологиялық процестерді жобалау мен дамыту тәжірибесін жинақтайды.
3. Мамандығы бойынша теориялық және практикалық білімді жүйелендіреді, бекітеді және тереңдетеді.
Оқыту нәтижесі: 4) Уақыт және қызмет көрсету нормаларын есептеу.
Бағалаудың өлшемшарттары:
1. Дипломдық жобаның тақырыбын таңдау кезінде дәлелді шешімдер қабылдайды.
2. Дипломдық жобаның мәтіндік және графикалық материалдарын құру мен рәсімдеуді есептеу дағдыларын жетілдіреді.
3. Есептеулер кезінде математикалық формулаларды пайдаланады.
Ескерту:
Қолданыстағы аббревиатуралар:
БҚ – базалық құзырет;
КҚ – кәсіптік құзырет;
БМ – базалық модульдер;
КМ - кәсіптік модульдер.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2019 жылғы 16 қыркүйектегі
№ 409 бұйрығына
300-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым
министрінің
2017 жылғы 31 қазандағы
№ 553 бұйрығына
723-қосымша
"Микроэлектроника және мобильді құрылғылар" мамандығы бойынша техникалық және кәсіптік білімнің үлгілік оқу жоспары
Білім коды және бейіні:
1300000 – Байланыс, телекоммуникациялар және ақпараттық технологиялар. Электрондық техника
Мамандығы:
1316000 – Микроэлектроника және мобильді құрылғылар
Біліктілігі:
131601 3 – Техник-бағдарламашы
Оқыту нысаны: күндізгі