Об утверждении бюджета Байганинского района на 2020-2022 годы
Решение Байганинского районного маслихата Актюбинской области от 25 декабря 2019 года № 283. Зарегистрировано Департаментом юстиции Актюбинской области 27 декабря 2019 года № 6622. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с пунктом 2 статьи 9 Бюджетного Кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат Байганинского района РЕШИЛ:
1. Утвердить бюджет Байганинского района на 2020-2022 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2020 год в следующих объемах:
1) доходы – 7 510 981,3 тысяч тенге, в том числе:
налоговые поступления – 4 351 297,7 тысяч тенге;
неналоговые поступления – 16 239,0 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 11 489,0 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 131 955,6 тысяч тенге;
2) затраты – 8 526 516,6 тысяч тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 96 097,2 тысяч тенге, в том числе:
бюджетные кредиты – 120 915,2 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 24 818 тысяч тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами - 0 тысяч тенге, в том числе:
приобретение финансовых активов – 0 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тысяч тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 1 111 632,5 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 1 111 632,5 тысяч тенге;
поступление займов – 602 796,0 тысяч тенге;
погашение займов – 24 818 тысяч тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 533 654,5 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными решениями Байганинского районного маслихата Актюбинской области от 13.03.2020 № 314 (вводится в действие с 01.01.2020); от 30.04.2020 № 330 (вводится в действие с 01.01.2020); от 18.06.2020 № 351 (вводится в действие с 01.01.2020); от 25.08.2020 № 356 (вводится в действие с 01.01.2020); от 13.11.2020 № 380 (вводится в действие с 01.01.2020); от 09.12.2020 № 385 (вводится в действие с 01.01.2020).
2. Установить на 2020 год распределение общей суммы поступлений от налогов в следующих размерах:
1) по индивидуальному подоходному налогу с доходов, облагаемых у источника выплаты 50 процентов;
2) по социальному налогу 50 процентов;
3) по корпоративному подоходному налогу с юридических лиц, за исключением поступлений от субъектов крупного предпринимательства и организаций нефтяного сектора 50 процентов.
3. Принять к сведению и руководству, что с 1 января 2020 года установлено:

2020-2022 жылдарға арналған Байғанин аудандық бюджетін бекіту туралы
Ақтөбе облысы Байғанин аудандық мәслихатының 2019 жылғы 25 желтоқсандағы № 283 шешімі. Ақтөбе облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 27 желтоқсанда № 6622 болып тіркелді. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет Кодексінің 9 бабының 2 тармағына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына сәйкес, Байғанин аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "2020-2022 жылдарға арналған Байғанин аудандық бюджеті тиісінше 1, 2 және 3 қосымшаларға сәйкес, оның ішінде 2020 жылға мынадай көлемде бекітілсін:
1) кірістер – 7 510 981,3 мың теңге, оның ішінде:
салықтық түсімдер – 4 351 297,7 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 16 239,0 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 11 489,0 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 131 955,6 мың теңге;
2) шығындар – 8 526 516,6 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 96 097,2 мың теңге, оның ішінде:
бюджеттік кредиттер – 120 915,2 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 24 818 мың теңге;
4) қаржы активтерiмен жасалатын операциялар бойынша сальдо – 0 мың теңге, оның ішінде:
қаржы активтерiн сатып алу – 0 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 мың теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 1 111 632,5 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 1 111 632,5 мың теңге;
қарыздар түсімі – 602 796,0 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 24 818 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 533 654,5 мың теңге;
Ескерту. 1 тармаққа өзгерістер енгізілді – Ақтөбе облысы Байғанин аудандық мәслихатының 13.03.2020 № 314 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 30.04.2020 № 330 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 18.06.2020 № 351 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 25.08.2020 № 356 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 13.11.2020 № 380 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі); 09.12.2020 № 385 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) шешімдерімен.
2. 2020 жылға бөлінген салықтардан түскен жалпы соманы бөлу мынадай мөлшерде белгіленсін:
1) төлем көзінен ұсталатын жеке табыс салығы бойынша 50 пайыз;
2) әлеуметтік салық бойынша 50 пайыз;
3) ірі кәсіпкерлік субъектілерінен және мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдерді қоспағанда, заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы бойынша 50 пайыз.
3. 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап:

1) минимальный размер заработной платы – 42 500 тенге;
2) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан - 2 651 тенге;
3) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат – 31 183 тенге;
с 1 апреля 2020 года:
1) месячный расчетный показатель для исчисления пособий и иных социальных выплат, а также для применения штрафных санкций, налогов и других платежей в соответствии с законодательством Республики Казахстан - 2 778 тенге;
2) величина прожиточного минимума для исчисления размеров базовых социальных выплат - 32 668 тенге.
Сноска. Пункт 3 – в редакции решения Байганинского районного маслихата Актюбинской области от 18.06.2020 № 351 (вводится в действие с 01.01.2020); внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется решением Байганинского районного маслихата Актюбинской области от 25.08.2020 № 356 (вводится в действие с 01.01.2020).
4. В соответствии с решением Актюбинского областного маслихата от 11 декабря 2019 года № 473 "Об областном бюджете на 2020-2022 годы" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 6565) предусмотрена на 2020 год субвенция, передаваемая из областного бюджета в районной бюджет в сумме 922 000 тысяч тенге.
5. Предусмотреть в районном бюджете на 2020 год объемы субвенций, передаваемых из районного бюджета в бюджеты сельских округов в сумме 603 000 тысячи тенге, в том числе:
Карауылкелдинскому сельскому округу - 187 475 тысяч тенге;
Культабанскому сельскому округу - 47 941 тысяч тенге;
Кызылбулакскому сельскому округу - 71 782 тысяч тенге;
Жаркамыскому сельскому округу - 51 714 тысяч тенге;
Копинскому сельскому округу - 45 967 тысяч тенге;
Ащинскому сельскому округу - 45 738 тысяч тенге;
Сартогайскому сельскому округу - 54 091 тысяч тенге;
Жанажолскому сельскому округу - 48 228 тысяч тенге;
Миялинскому сельскому округу - 50 064 тысяч тенге.
6. Учесть в районном бюджете на 2020 год поступление текущих целевых трансфертов из республиканского бюджета:
1) на выплату государственной адресной социальной помощи;
2) на обеспечение прав и улучшение качества жизни инвалидов;
3) на субсидирование затрат работодателя на создание специальных рабочих мест для трудоустройства инвалидов;
4) на развитие рынка труда;
5) на установление доплат к заработной плате работников, предоставляющих специальные социальные услуги в государственных организациях социальной защиты населения;

1) жалақының ең төмен мөлшері – 42 500 теңге;
2) жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айыппұл санкцияларын, салықтарды және басқа да төлемдерді қолдану үшін айлық есептік көрсеткіш - 2 651 теңге;
3) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу үшін ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы – 31 183 теңге;
2020 жылғы 1 сәуірден бастап:
1) жәрдемақыларды және өзге де әлеуметтік төлемдерді есептеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес айыппұл санкцияларын, салықтарды және басқа да төлемдерді қолдану үшін айлық есептік көрсеткіш - 2 778 теңге;
2) базалық әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу үшін ең төмен күнкөріс деңгейінің шамасы – 32 668 теңге болып белгіленгені ескерілсін және басшылыққа алынсын.
Ескерту. 3 тармақ жаңа редакцияда – Ақтөбе облысы Байғанин аудандық мәслихатының 18.06.2020 № 351 шешімімен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі);қазақ тілінде өзгеріс енгізілді, орыс тіліндегі мәтіні өзгермейді - Ақтөбе облысы Байғанин аудандық мәслихатының 25.08.2020 № 356 шешімімен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. Ақтөбе облыстық мәслихатының 2019 жылғы 11 желтоқсандағы №473 "2020-2022 жылдарға арналған облыстық бюджеті туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №6565 санымен тіркелген) шешіміне сәйкес 2020 жылға облыстық бюджеттен аудандық бюджетке берілетін субвенция 922 000 мың теңге сомасында көзделді.
5. 2020 жылға арналған аудандық бюджетте, аудандық бюджеттен ауылдық округтердің бюджеттеріне берілетін субвенциялар көлемі 603 000 мың теңге сомасында көзделсін, оның ішінде:
Қарауылкелді ауылдық округіне - 187 475 мың теңге;
Көлтабан ауылдық округіне - 47 941 мың теңге;
Қызылбұлақ ауылдық округіне - 71 782 мың теңге;
Жарқамыс ауылдық округіне - 51 714 мың теңге;
Қопа ауылдық округіне - 45 967 мың теңге;
Ащы ауылдық округіне - 45 738 мың теңге;
Сартоғай ауылдық округіне - 54 091 мың теңге;
Жаңажол ауылдық округіне - 48 228 мың теңге;
Миялы ауылдық округіне - 50 064 мың теңге.
6. 2020 жылға арналған аудандық бюджетте республикалық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түскені ескерілсін:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;
2) мүгедектердің құқықтарын қамтамасыз етуге және өмір сүру сапасын жақсартуға;
3) мүгедектерді жұмысқа орналастыру үшін арнайы жұмыс орындарын құруға жұмыс берушінің шығындарын субсидиялауға
4) еңбек нарығын дамытуға;
5) халықты әлеуметтік қорғау ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін жұмыскерлердің жалақысына қосымша ақылар белгілеуге;

6) на увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций дошкольного образования;
7) на доплату за квалификационную категорию педагогам государственных организаций дошкольного образования;
8) на увеличение оплаты труда педагогов государственных организаций среднего образования;
9) на доплату за квалификационную категорию педагогам государственных организаций среднего образования;
10) на установление доплат к должностному окладу за особые условия труда в организациях культуры и архивных учреждениях управленческому и основному персоналу государственных организаций культуры и архивных учреждений;
Распределение указанных сумм текущих целевых трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
7. Учесть в районном бюджете на 2020 год поступление кредитов из республиканского бюджета на реализацию мер социальной поддержки специалистов.
8. Учесть в районном бюджете на 2020 год поступление текущих целевых трансфертов из областного бюджета:
1) на выплату государственной адресной социальной помощи;
2) на обновление компьютерной техники общеобразовательных школ;
3) на сервисное обслуживание кабинетов новой модификации общеобразовательных школ;
4) установка камер видеонаблюдения в общеобразовательных школах;
5) на установку камер видеонаблюдения в дошкольных организациях;
6) на снижение оплаты за питание в дошкольных организациях образования получающим адресную социальную помощь;
7) на обеспечение гарантированного социального пакета для детей от 6-18 лет из малообеспеченных семей;
8) на реализацию государственного образовательного заказа в дошкольных организациях;
9) на увеличение ежегодного оплачиваемого трудового отпуска продолжительностью 42 календарных дней педагогических работников до 56 дней;
10) на доплату учителям организаций образования, реализующим учебные программы начального, основного и общего среднего образования за работу в условиях обновленного содержания образования;
11) на увеличение размеров должностных окладов педагогов-психологов школ;
12) на доплату за преподавание на английском языке предметов естественно-математического направления;
13) на выплату доплаты учителям со степенью магистра;
14) на выплату доплаты учителям, за наставничество молодым учителям;
15) на увеличение размеров доплаты за классное руководство работникам организаций начального, основного и общего среднего образования;
16) на увеличение размеров доплаты за проверку тетрадей, письменных работ работникам организаций начального, основного и общего среднего образования;
17) на содействие занятости населения;

6) мектепке дейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға;
7) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының педагогтеріне біліктілік санаты үшін қосымша ақы төлеуге;
8) орта білім беру ұйымдары педагогтерінің еңбегіне ақы төлеуді ұлғайтуға;
9) орта білім беру ұйымдарының педагогтеріне біліктілік санаты үшін қосымша ақы төлеуге;
10) мәдениет ұйымдарының және архив мекемелерінің басқарушы және негізгі персоналына мәдениет ұйымдарындағы және архив мекемелеріндегі ерекше еңбек жағдайлары үшін лауазымдық айлықақысына қосымша ақылар белгілеуге.
Аталған ағымдағы нысаналы трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
7. 2020 жылға арналған аудандық бюджетке республикалық бюджеттен мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға кредит түскені ескерілсін.
8. 2020 жылға арналған аудандық бюджетте облыстық бюджеттен ағымдағы нысаналы трансферттер түскені ескерілсін:
1) мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмекті төлеуге;
2) жалпы білім беретін мектептердің компьютерлік техникасын жаңартуға;
3) жалпы білім беретін мектептердің жаңа модификациялы кабинеттеріне сервистік қызмет көрсетуге;
4) жалпы білім беретін мектептерде видеобақылау камераларын орнатуға;
5) мектепке дейінгі білім беру ұйымдарына видеобақылау камераларын орнатуға;
6) атаулы әлеуметтік көмек алатын мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында тамақтану ақысын төмендетуге;
7) 6-18 жас аралығындағы балаларға арналған кепілдік берілген әлеуметтік пакетті қамтамасыз етуге;
8) мектепке дейінгі ұйымдарда мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыруға;
9) педагогикалық қызметкерлердің жыл сайынғы ақылы еңбек демалысын күнтізбелік 42 күн ұзақтығын 56 күнге дейін ұлғайтуға;
10) бастауыш, негізгі және жалпы орта білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарының мұғалімдеріне жаңартылған білім беру мазмұны үшін қосымша ақы төлеуге;
11) мектеп педагог-психологтарының лауазымдық жалақыларының мөлшерін ұлғайтуға;
12) жаратылыстану-математикалық бағыттағы пәндерді ағылшын тілінде оқытқаны үшін қосымша ақы төлеуге;
13) магистр дәрежесі бар мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге;
14) жас мұғалімдерге тәлімгер болған мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге;
15) бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне сынып жетекшілігі үшін қосымша ақының мөлшерін ұлғайтуға;
16) бастауыш, негізгі және жалпы орта білім беру ұйымдарының қызметкерлеріне дәптерлерді, жазбаша жұмыстарды тексергені үшін қосымша ақының мөлшерін ұлғайтуға;
17) халықты жұмыспен қамтуға жәрдемдесуге;

18) на возмещение владельцам стоимости изымаемых и уничтожаемых больных животных;
19) распределение сумм целевых текущих трансфертов из областного бюджета на развитие продуктивной занятости и массового предпринимательства.
Распределение указанных сумм текущих целевых трансфертов определяется на основании постановления акимата района.
9. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2020 год в сумме – 14 612,2 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 9 с изменением, внесенным решением Байганинского районного маслихата Актюбинской области от 13.11.2020 № 380 (вводится в действие с 01.01.2020).
10. Утвердить перечень районных бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета на 2020 год, согласно приложению 4.
Сноска. В пункт 10 внесено изменение на русском языке, текст на казахском языке не меняется решением Байганинского районного маслихата Актюбинской области от 25.08.2020 № 356 (вводится в действие с 01.01.2020).
11. Государственному учреждению "Аппарат Байганинского районного маслихата" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Департаменте юстиции Актюбинской области;

18) алып қойылатын және жойылатын ауру жануарлардың құнын иелеріне өтеуге;
19) нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытуға.
Аталған нысаналы ағымдағы трансферттердің сомаларын бөлу аудан әкімдігі қаулысы негізінде айқындалады.
9. 2020 жылға арналған ауданның жергілікті атқарушы органының резерві – 14 612,2 мың теңге болып бекітілсін.
Ескерту. 9 тармаққа өзгеріс енгізілді - Ақтөбе облысы Байғанин аудандық мәслихатының 13.11.2020 № 380 шешімімен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).
10. 2020 жылға арналған аудандық бюджетті атқару процесінде секвестрге жатпайтын аудандық бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының тізбесі 4 қосымшаға сәйкес бекітілсін.
Ескерту. 10 тармаққа орыс тілінде өзгеріс енгізілді, қазақ тіліндегі мәтіні өзгермейді - Ақтөбе облысы Байғанин аудандық мәслихатының 25.08.2020 № 356 шешімімен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).
11. "Байғанин аудандық мәслихатының аппараты" мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы шешімді Ақтөбе облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;

2) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Байганинского районного маслихата после его официального опубликования.
12. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2020 года.
Председатель сессии
Байганинского районного маслихата
К. Табынбаева
Секретарь Байганинского
районного маслихата
Б. Турлыбаев
Приложение 1 к решению Байганинского районного маслихата от 25 декабря 2019 года № 283
Байганинский районный бюджет на 2020 год

2) осы шешімді оны ресми жарияланғаннан кейін Байғанин аудандық мәслихатының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
12. Осы шешім 2020 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Байғанин аудандық
мәслихатының сессия төрағасы
К. Табынбаева
Байғанин аудандық
мәслихатының хатшысы
Б. Турлыбаев
Байғанин аудандық мәслихатының 2019 жылғы 25 желтоқсандағы № 283 шешіміне 1 қосымша
2020 жылға арналған Байғанин аудандық бюджеті