Об утверждении целевых показателей качества окружающей среды Жамбылской области
Решение Жамбылского областного маслихата от 19 марта 2019 года № 32-7. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области 1 апреля 2019 года № 4164
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 19 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Жамбылский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить целевые показатели качества окружающей среды Жамбылской области согласно приложению.
2. Контроль за исполнением данного решения возложить на постоянную комиссию областного маслихата по вопросам развития агропромышленности, экологии и природопользования.
3. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии областного маслихата А.Майлыбаев
Секретарь областного маслихата Б.Карашолаков
Утверждено решением
Жамбылского областного маслихата
от "19" марта 2019 года № 32-7
Целевые показатели качества окружающей среды Жамбылской области
Объект обследования
Целевые показатели
Нормированные показатели
Целевые показатели
на момент установления 2019 год
через 3 года
Атмосферный воздух
город Тараз
Углеводороды
ОБУВ - 50
40 мг/м3 (0,8 ОБУВ)
40
Диоксид азота
ПДК м.р. - 0,2
0,3 мг/м3 (1,5 ПДК)
0,2
Фенол
ПДК м.р. - 0,01
0,011 мг/м3 (1,1 ПДК)
0,01
Фтористый водород
ПДК м.р. - 0,02
0,3 мг/м3 (1,5 ПДК)
0,02
Оксид углерода
ПДК м.р. - 5
6 мг/м3 (1,2 ПДК)
5
Поверхностные воды
река Талас
БПК5
ПДК - 3 мг/л
1,51 (0,5 ПДК)
1,51
Медь
ПДК - 0,001мг/л
0,0018 (1,8 ПДК)
0,001
Фенолы
ПДК - 0,001мг/л
0,001(1 ПДК)
0,0008
Железо
ПДК - 0,1мг/л
0,2 (2 ПДК)
0,1
река Шу
Фенолы
ПДК-0,001мг/л
0,0015 (1,5 ПДК)
0,001
Медь
ПДК - 0,001мг/л
0,0013 (1,3 ПДК)
0,001
БПК5
ПДК - 3 мг/л
1,92 (0,6 ПДК)
1,92
озеро Биликоль
БПК5
ПДК - 3 мг/л
5,7 (1,9 ПДК)
3
Медь
ПДК - 0,001мг/л
0,002 (2 ПДК)
0,001
Сульфаты
ПДК - 100мг/л
165 (1,7 ПДК)
100
Фториды
ПДК - 0,75мг/л
0,95 (1,3 ПДК)
0,75
Питьевая вода
Жамбылский район село Аса Жамбылский район село Костобе Жамбылский район село Бирлесу-Енбек Жамбылский район село Жамбыл
Фториды
ПДК - 1,2 мг/л
1,32 (1,1 ПДК)
1,2
Фосфор общий мг/л
ПДК - 1,14 мг/л
0,077 (0,1 ПДК)
0,077
Почвенный покров
Тасоткельский массив орошения
Фтор подвижная форма
ПДК 2,8 мг/кг
1,3
1,3
Эквивалентная равновесная объемная активность (радон в воздухе)
село Акыртобе район Т.Рыскулова
Эквивалентная равновесная объемная активность (радон в воздухе)

Жамбыл облысының қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін бекіту туралы
Жамбыл облыстық мәслихатының 2019 жылғы 19 наурыздағы № 32-7 шешімі. Жамбыл облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 1 сәуірде № 4164 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық Кодексінің 19 бабы 3) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6 бабына сәйкес Жамбыл облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Жамбыл облысының қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау облыстық мәслихаттың агроөнеркәсіпті дамыту, экология және табиғатты пайдалану мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихаттың сессия төрағасы А.Майлыбаев
Облыстық мәслихаттың хатшысы Б.Қарашолақов
Жамбыл облыстық мәслихатының
2019 жылғы "19" наурыздағы №32-7
шешімімен бекітілген
Жамбыл облысының қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері
Зерттеу нысаны
Нысаналы көрсеткіштер
Мөлшерленген көрсеткіштер
Нысаналы көрсеткіштер
белгілеген кезі 2019 жыл
3 жылдан сон
Атмосфералық ауа
Тараз қаласы
Көмірсутектер
ӘҚДШ - 50
40 мг/м3 (0,8 ӘҚДШ)
40
Азот диоксиді
РШШ б.ж.к. - 0,2
0,3 мг/м3 (1,5 РШШ)
0,2
Фенол
РШШ б.ж.к. - 0,01
0,011 мг/м3 (1,1 РШШ)
0,01
Фторлы сутек
РШШ б.ж.к. - 0,02
0,3 мг/м3 (1,5 РШШ)
0,02
Көміртегі тотығы
РШШ б.ж.к. - 5
6 мг/м3 (1,2 РШШ)
5
Жер үсті сулары
Талас өзені
ОБТ5
РШШ - 3 мг/л
1,51 (0,5 РШШ)
1,51
Мыс
РШШ - 0,001 мг/л
0,0018 (1,8 РШШ)
0,001
Фенолдар
РШШ - 0,001 мг/л
0,001(1 РШШ)
0,0008
Темір
РШШ - 0,1 мг/л
0,2 (2 РШШ)
0,1
Шу өзені
Фенолдар
РШШ - 0,001 мг/л
0,0015 (1,5 РШШ)
0,001
Мыс
РШШ - 0,001 мг/л
0,0013(1,3 РШШ)
0,001
ОБТ5
РШШ - 3 мг/л
1,92 (0,6 РШШ)
1,92
Билікөл көлі
ОБТ5
РШШ - 3 мг/л
5,7 (1,9 РШШ)
3
Мыс
РШШ - 0,001 мг/л
0,002 (2 РШШ)
0,001
Сульфаттар
РШШ - 100 мг/л
165 (1,7 РШШ)
100
Фторидтер
РШШ - 0,75 мг/л
0,95 (1,3 РШШ)
0,75
Ауыз су
Жамбыл ауданы Аса ауылы Жамбыл ауданы Қостөбе ауылы Жамбыл ауданы Бірлесу-Еңбек ауылы жамбыл ауданы Жамбыл ауылы
Фторидтер
РШШ - 1,2 мг/л
1,32 (1,1 РШШ)
1,2
Фосфордың жалпы саны мг/л
РШШ - 1,14 мг/л
0,077 (0,1 РШШ)
0,077
Топырақ жамылғысы
Тасөткел суару массиві
Фтордың қозғалмалы пішіні
РШШ - 2,8 мг/кг
1,3
1,3
Баламалы тепе-теңдік көлемінің белсенділігі (ауада радон)
Т.Рысқұлов ауданы Ақыртөбе ауылы
Баламалы тепе-теңдік көлемінің белсенділігі (ауада радон)

200 БК/м3
642 (превышает в 3,2 раза)
≤200
село Жарлысу район Т.Рыскулова
508 (превышает в 2,5 раза)
≤200
село Орнек район Т.Рыскулова
248 (превышает в 1,2 раз)
≤200
село Малдыбай район Т.Рыскулова
294 (превышает в 1,5 раз)
≤200
село Актоган Меркенский район
369 (превышает в 1,8 раз)
≤200
село Костоган Меркенский район
364 (превышает в 1,8 раз)
≤200
село Сурат Меркенский район
579 (превышает в 2,9 раз)
≤200
ОБУВ – ориентировочный безопасный уровень воздействия
ПДК – предельно-допустимая концентрация
ПДК м.р – максимально разовая концентрация

200 БК/м3
642 (3,2 есе асады)
≤200
Т.Рысқұлов ауданы Жарлысу ауылы
508 (2,5 есе асады)
≤200
Т.Рысқұлов ауданы Өрнек ауылы
248 (1,2 есе асады)
≤200
Т.Рысқұлов ауданы Малдыбай ауылы
294 (1,5 есе асады)
≤200
Меркі ауданы Ақтоган ауылы
369 (1,8 есе асады)
≤200
Меркі ауданы Қостоған ауылы
364 (1,8 есе асады)
≤200
Меркі ауданы Сұрат ауылы
579 (2,9 есе асады)
≤200
ӘҚДШ – бағдарлық қауіпсіздік әсер ету деңгейі
РШШ – рұқсат етілген шекті шоғырлар
РШШ б.ж.к. – бір реттік жоғары көрсеткіш