Об утверждении целевых показателей качества окружающей среды Кызылординской области
Решение Кызылординского областного маслихата от 18 июня 2019 года № 325. Зарегистрировано Департаментом юстиции Кызылординской области 21 июня 2019 года № 6832. Утратило силу решением Кызылординского областного маслихата от 29 марта 2024 года № 87
Сноска. Утратило силу решением Кызылординского областного маслихата от 29.03.2024 № 87 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3) статьи 19 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года и статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Кызылординской областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить целевые показатели качества окружающей среды Кызылординской области согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Председатель внеочередной 32 сессии Кызылординского областного маслихата Н. Амитов
Секретарь Кызылординского областного маслихата Н. Байкадамов
Приложение к решению
Кызылординского областного маслихата
от 18 июня 2019 года № 325
Целевые показатели качества окружающей среды Кызылординской области
Объект исследования
Определяемый компонент
Гигиенические нормативы по НД
Целевые показатели
Исходное значение
Через 3 года на 2021 год
Через 6 лет на 2024 год
Через 9 лет на 2027 год
Критерии качества атмосферного воздуха - концентрации загрязняющих веществ
город Кызылорда
1
Возле рынка "Сыбага"
углерода оксид
ПДК м.р. - 5,0 мг/м3
ПДК с.с. - 3,0 мг/м3
6,525мг/м3
5,0мг/м3
3,0 мг/м3
менее 3,0 мг/м3
2
улица Абдрахман Айтиева
улица Иван Журбы
7,27мг/м3
5,0мг/м3
3,0 мг/м3
менее 3,0 мг/м3
3
улица КоркытАта
улица Кожа Ахмет Яссауи
6,36мг/м3
5,0мг/м3
3,0 мг/м3
менее 3,0 мг/м3
4
улица Хон Бен До
улица Бейбитшилик
озон
ПДК м.р. - 0,16 мг/м3
ПДК с.с. - 0,03 мг/м3
0,092мг/м3
0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
5
улица Алихан Бокейхана
проспект Абая
0,095мг/м3
0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
6
улица Абдрахман Айтиева
улица Иван Журбы
0,094мг/м3
0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
7
"Южная промышленная зона"
-
0,03мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
8
улица КоркытАта
улица Кожа Ахмет Яссауи
сероводород

Қызылорда облысының қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін бекіту туралы
Қызылорда облыстық мәслихатының 2019 жылғы 18 маусымдағы № 325 шешімі. Қызылорда облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 21 маусымда № 6832 болып тіркелді. Күші жойылды - Қызылорда облыстық мәслихатының 2024 жылғы 29 наурыздағы № 87 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Қызылорда облыстық мәслихатының 29.03.2024 № 87 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық Кодексінің 19-бабы 3) тармақшасына және "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабына сәйкес Қызылорда облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қызылорда облысының қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері осы шешімнің қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен сон қолданысқа енгізіледі.
Қызылорда облыстық мәслихатының
кезектен тыс 32-сессиясының төрағасы
Н. Әмитов
Қызылорда облыстық
мәслихатының хатшысы
Н. Байқадамов
Қызылорда облыстық мәслихатының
2019 жылғы 18 маусымдағы
№ 325 шешіміне қосымша
Қызылорда облысының қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері
Зерттеу объектісі
Анықталатын компонент
НҚ бойынша гигиеналық нормативтер
Нысаналы көрсеткіштер
Бастапқы мән
3 жылдан кейін 2021 жылға
6 жылдан кейін 2024 жылға
9 жылдан кейін 2027 жылға
Атмосфералық ауа сапасының өлшемдері-ластаушы заттардың шоғырлануы
Қызылорда қаласы
1
"Сыбаға" базары маңы
көміртегі оксиді
ШРК е.ж.б.р - 5,0 мг/м3
ШРК о.т. - 3,0 мг/м3
6,525мг/м3
5,0мг/м3
3,0 мг/м3
3,0 мг/м3кем
2
Абдрахман Айтиев көшесі
Иван Журба көшесі
7,27мг/м3
5,0мг/м3
3,0 мг/м3
3,0 мг/м3 кем
3
Қорқыт Ата көшесі
Қожа Ахмет Яссауи көшесі
6,36мг/м3
5,0мг/м3
3,0 мг/м3
3,0 мг/м3 кем
4
ХонБенДо көшесі
Бейбітшілік көшесі
озон
ШРК е.ж.б.р - 0,16 мг/м3
ШРК о.т. - 0,03 мг/м3
0,092мг/м3
0,03 мг/м3
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
5
Әлихан Бөкейхан көшесі
Абай даңғылы
0,095мг/м3
0,03 мг/м3
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
6
Абдрахман Айтиев көшесі
Иван Журба көшесі
0,094мг/м3
0,03 мг/м3
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
7
"Оңтүстік өндірістік аймақ"
-
0,03мг/м3
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
8
Қорқыт Ата көшесі
Қожа Ахмет Яссауи көшесі
күкірт сутегі

ПДК м.р. - 0,008 мг/м3
0,0531мг/м3
0,008мг/м3
0,008 мг/м3
менее 0,008 мг/м3
9
улица Султанмахмут Торайгырова
улица Алтыбай Сагымбаева
0,139мг/м3
0,008мг/м3
0,008 мг/м3
менее 0,008 мг/м3
10
Железнодорожное депо
0,0239мг/м3
0,008мг/м3
0,008 мг/м3
менее 0,008 мг/м3
11
Тасбугет МСБО
сероводород
сероводород
0,009 мг/м3
0,008 мг/м3
0,008 мг/м3
менее 0,008 мг/м3
12
Сельский округ Кызылжарма СБО (поля фильтрации)
0,0898 мг/м3
0,008 мг/м3
0,008 мг/м3
менее 0,008мг/м3
13
улица Калмак Сексенбаева
улица Рахмет Батырбаева
взвешенные частицы (пыль)
ПДК м.р. - 0,5 мг/м3
ПДК с.с. - 0,15 мг/м3
0,854мг/м3
0,5мг/м3
0,3мг/м3
0,15 мг/м3
14
проспект Астана
улица Мустафа Шокай
серы диоксид
ПДК м.р. - 0,5мг/м3
ПДК с.с. - 0,05мг/м3
1,38мг/м3
0,5мг/м3
0,05мг/м3
менее 0,05 мг/м3
15
улица Абдрахман Айтиева
улица Иван Журбы
1,157мг/м3
0,5мг/м3
0,05мг/м3
менее 0,05 мг/м3
16
улица Алихан Бокейхана
проспект Абая
0,938мг/м3
0,5 мг/м3
0,05 мг/м3
менее 0,05 мг/м3
17
улица Хон Бен До
улица Бейбитшилик
0,618 мг/м3
0,5 мг/м3
0,05 мг/м3
менее 0,05 мг/м3
18
"Южная промышленная зона"
сажа
ПДК м.р. - 0,15мг/м3
ПДК с.с. - 0,05мг/м3
0,81 мг/м3
0,15 мг/м3
0,05 мг/м3
менее 0,05 мг/м3
19
"Южная промышленная зона"
азота диоксид
ПДК м.р. - 0,2мг/м3
ПДК с.с. - 0,04мг/м3
0,63 мг/м3
0,2 мг/м3
0,04 мг/м3
менее 0,04 мг/м3
20
Возле рынка "Сыбага"
0,43 мг/м3
0,2 мг/м3
0,04 мг/м3
менее 0,04 мг/м3
21
Тасбугет МСБО
метан
ОБУВ - 50,0мг/м3
1380 мг/м3
50 мг/м3
50 мг/м3
менее 50мг/м3
22
Сельский округ Кызылжарма СБО (поля фильтрации)
317 мг/м3
50 мг/м3
50 мг/м3
менее 50мг/м3
23
Тасбугет МСБО
аммиак
ПДК м.р. - 0,2мг/м3
ПДК с.с. - 0,04мг/м3
0,279мг/м3
0,2 мг/м3
0,04 мг/м3
менее 0,04 мг/м3
24
Сельский округ Кызылжарма СБО (поля фильтрации)
0,3мг/м3
0,2 мг/м3
0,04 мг/м3
менее 0,04 мг/м3
25
Тасбугет МСБО
формальдегид
ПДК м.р. - 0,05мг/м3
ПДК с.с. - 0,01мг/м3
0,074мг/м3
0,05мг/м3
0,01мг/м3
менее 0,01мг/м3
26
Сельский округ Кызылжарма СБО (поля фильтрации)
0,059мг/м3
0,05мг/м3
0,01мг/м3
менее 0,01мг/м3
27
Тасбугет МСБО
азота оксид
ПДК м.р. - 0,4мг/м3
ПДК с.с. - 0,06мг/м3
2,04мг/м3
0,4мг/м3
0,06мг/м3
менее 0,06мг/м3
Сельский округ Акай Кармакшинского района
28
Сельский округ Акай
сероводород
ПДК м.р. - 0,008 мг/м3
0,0799 мг/м3
0,008мг/м3
0,008 мг/м3
менее 0,008 мг/м3
фенол
ПДК м.р. - 0,01 мг/м3
ПДК с.с. - 0,003мг/м3
0,0946 мг/м3
0,01 мг/м3
0,003 мг/м3
менее 0,003 мг/м3
озон
ПДК м.р. - 0,16 мг/м3
ПДК с.с. - 0,03 мг/м3
0,064
0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
город Аральск
29
улица Карасакал Еримбета
улицаТакей Есетова
серы диоксид
ПДК м.р. - 0,5мг/м3
ПДК с.с. - 0,05мг/м3
0,587 мг/м3
0,5 мг/м3
0,05 мг/м3
менее 0,05 мг/м3
30
улица Бактыбай батыр
улица Кошербай Отенова

ШРК е.ж.б.р - 0,008 мг/м3
0,0531мг/м3
0,008мг/м3
0,008 мг/м3
0,008 мг/м3 кем
9
Сұлтанмахмұт Торайғыров көшесі
АлтыбайСағымбаев көшесі
0,139мг/м3
0,008мг/м3
0,008 мг/м3
0,008 мг/м3 кем
10
Теміржол депосы
0,0239мг/м3
0,008мг/м3
0,008 мг/м3
0,008 мг/м3 кем
11
Тасбөгет МБТС
күкірт сутегі
Күкірт сутегі
0,009 мг/м3
0,008 мг/м3
0,008 мг/м3
0,008 мг/м3 кем
12
Қызылжарма ауылдық округі БТС (сүзу өрісі)
0,0898 мг/м3
0,008 мг/м3
0,008 мг/м3
0,008 мг/м3 кем
13
Калмак Сексенбаев көшесі
Рахмет Батырбаев көшесі
өлшенген бөлшектер (шаң)
ШРК е.ж.б.р - 0,5 мг/м3
ШРК о.т. - 0,15 мг/м3
0,854мг/м3
0,5мг/м3
0,3мг/м3
0,15 мг/м3
14
Астана даңғылы
Мұстафа Шоқай көшесі
күкірт диоксиді
ШРК е.ж.б.р - 0,5мг/м3
ШРК о.т. - 0,05мг/м3
1,38мг/м3
0,5мг/м3
0,05мг/м3
0,05 мг/м3 кем
15
Абдрахман Айтиев көшесі
Иван Журба көшесі
1,157мг/м3
0,5мг/м3
0,05мг/м3
0,05 мг/м3 кем
16
Әлихан Бөкейхан көшесі
Абай даңғылы
0,938мг/м3
0,5 мг/м3
0,05 мг/м3
0,05 мг/м3 кем
17
ХонБенДокөшесі
Бейбітшілік көшесі
0,618 мг/м3
0,5 мг/м3
0,05 мг/м3
0,05 мг/м3 кем
18
"Оңтүстік өндірістік аймақ"
күйе
ШРК е.ж.б.р - 0,15мг/м3
ШРК о.т. - 0,05мг/м3
0,81 мг/м3
0,15 мг/м3
0,05 мг/м3
0,05 мг/м3 кем
19
"Оңтүстік өндірістік аймақ"
азот диоксиді
ШРК е.ж.б.р - 0,2мг/м3
ШРК о.т. - 0,04мг/м3
0,63 мг/м3
0,2 мг/м3
0,04 мг/м3
0,04 мг/м3 кем
20
"Сыбаға" базары маңы
0,43 мг/м3
0,2 мг/м3
0,04 мг/м3
0,04 мг/м3 кем
21
Тасбөгет МБТС
метан
ЗШҚД - 50,0мг/м3
1380 мг/м3
50 мг/м3
50 мг/м3
50мг/м3 кем
22
Қызылжарма ауылдық округі БТС (сүзу өрісі)
317 мг/м3
50 мг/м3
50 мг/м3
50мг/м3 кем
23
Тасбөгет МБТС
аммиак
ШРК е.ж.б.р - 0,2мг/м3
ШРК о.т. - 0,04мг/м3
0,279мг/м3
0,2 мг/м3
0,04 мг/м3
0,04 мг/м3 кем
24
Қызылжарма ауылдық округі БТС (сүзу өрісі)
0,3мг/м3
0,2 мг/м3
0,04 мг/м3
0,04 мг/м3 кем
25
Тасбөгет МБТС
формальдегид
ШРК е.ж.б.р - 0,05мг/м3
ШРК о.т. - 0,01мг/м3
0,074мг/м3
0,05мг/м3
0,01мг/м3
Менее 0,01мг/м3
26
Қызылжарма ауылдық округі БТС (сүзу өрісі)
0,059мг/м3
0,05мг/м3
0,01мг/м3
Менее 0,01мг/м3
27
Тасбөгет МБТС
азот оксиді
ШРК е.ж.б.р - 0,4мг/м3
ШРК о.т. - 0,06мг/м3
2,04мг/м3
0,4мг/м3
0,06мг/м3
0,06 мг/м3 кем
Қармақшы аудан, Ақай ауылдық округі
28
Ақай ауылдық округі
күкірт сутегі
ШРК е.ж.б.р - 0,008 мг/м3
0,0799 мг/м3
0,008мг/м3
0,008 мг/м3
0,008 мг/м3 кем
фенол
ШРК е.ж.б.р - 0,01 мг/м3
ШРК о.т. - 0,003мг/м3
0,0946 мг/м3
0,01 мг/м3
0,003 мг/м3
0,003 мг/м3 кем
озон
ШРК е.ж.б.р - 0,16 мг/м3
ШРК о.т. - 0,03 мг/м3
0,064
0,03 мг/м3
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
Арал қаласы
29
Қарасақал Ерімбеткөшесі
Тәкей Есетовкөшесі
күкірт диоксиді
ШРК е.ж.б.р - 0,5мг/м3
ШРК о.т. - 0,05мг/м3
0,587 мг/м3
0,5 мг/м3
0,05 мг/м3
0,05 мг/м3 кем
30
Бақтыбайбатыркөшесі
Көшербай Өтенов көшесі

0,545 мг/м3
0,5 мг/м3
0,05 мг/м3
менее 0,05 мг/м3
31
улицаКарасакал Еримбета
улица Такей Есетова
озон
ПДК м.р. - 0,16 мг/м3
ПДК с.с. - 0,03 мг/м3
0,095 мг/м3
0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
32
улица Бактыбай батыр
улица Кошербай Отенова
0,09 мг/м3
0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
33
улицаКарасакал Еримбета
улицаТакей Есетова
взвешенные частицы
ПДК м.р. - 0,5 мг/м3
ПДК с.с. - 0,15 мг/м3
-
0,5 мг/м3
0,15 мг/м3
менее 0,15 мг/м3
34
улица Бактыбай батыр
улица Кошербай Отенова
-
0,5 мг/м3
0,15 мг/м3
менее 0,15 мг/м3
город Казалинск
35
улица Мухаммеджан Ерлепесова
улица Жамбыла Жабаева
серы диоксид
ПДК м.р. - 0,5мг/м3
ПДК с.с. - 0,05мг/м3
0,257 мг/м3
0,5 мг/м3
0,05 мг/м3
менее 0,05 мг/м3
36
улица Айтеке би
0,332 мг/м3
0,5 мг/м3
0,05 мг/м3
менее 0,05 мг/м3
37
улица Мухаммеджан Ерлепесова
улица Жамбыл Жабаева
озон
ПДК м.р. - 0,16 мг/м3
ПДК с.с. - 0,03 мг/м3
0,089 мг/м3
0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
38
улица Айтеке би
0,09 мг/м3
0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
среднесуточная концентрация менее 0,03 мг/м3
Критерии качества почвы - концентрации загрязняющих веществ
город Кызылорда
39
улица Султанмахмут Торайгырова улица Жанкожа батыра
нефтепродукты
ПДК 50мг/кг
1130мг/кг
1000мг/кг
100мг/кг
менее 50мг/кг
40
улица Коркыт Ата
улица Кожа Ахмет Яссауи
1590мг/кг
1000мг/кг
100мг/кг
менее 50мг/кг
41
улица Абдрахман Айтиева
улица Иван Журбы
399мг/кг
100мг/кг
50мг/кг
50мг/кг
поселок Шиели
42
улица Абылай хана
возле торгового центра "Улытау"
нефтепродукты
ПДК 50мг/кг
152мг/кг
50мг/кг
50кг/кг
менее 50мг/кг
поселок Жанакорган
43
улица Айтмаганбет Накыпова,возле коммунального государственного учреждения "Специальный детский сад" аппарата акима поселка Жанакорган
нефтепродукты
ПДК 50мг/кг
245мг/кг
50мг/кг
50мг/кг
менее 50мг/кг
Интенсивность физических факторов воздействия. Сила шумового воздействия
город Кызылорда
44
Железнодорожное депо

0,545 мг/м3
0,5 мг/м3
0,05 мг/м3
0,05 мг/м3 кем
31
Қарасақал Ерімбеткөшесі
Тәкей Есетовкөшесі
озон
ШРК е.ж.б.р - 0,16 мг/м3
ШРК о.т. - 0,03 мг/м3
0,095 мг/м3
0,03 мг/м3
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
32
Бақтыбайбатыркөшесі
Көшербай Өтенов көшесі
0,09 мг/м3
0,03 мг/м3
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
33
Қарасақал Ерімбеткөшесі
Тәкей Есетовкөшесі
өлшенген бөлшектер
ШРК е.ж.б.р - 0,5 мг/м3
ШРК о.т. - 0,15 мг/м3
-
0,5 мг/м3
0,15 мг/м3
0,15 мг/м3 кем
34
Бақтыбайбатыркөшесі
Көшербай Өтенов көшесі
-
0,5 мг/м3
0,15 мг/м3
0,15 мг/м3 кем
Қазалы қаласы
35
МұхаммеджанЕрлепесовкөшесі
Жамбыл Жабаев көшесі
күкірт диоксиді
ШРК е.ж.б.р - 0,5мг/м3
ШРК о.т. - 0,05мг/м3
0,257 мг/м3
0,5 мг/м3
0,05 мг/м3
0,05 мг/м3 кем
36
Әйтеке би көшесі
0,332 мг/м3
0,5 мг/м3
0,05 мг/м3
0,05 мг/м3 кем
37
МұхаммеджанЕрлепесовкөшесі
Жамбыл Жабаев көшесі
озон
ШРКе.ж.б.р - 0,16 мг/м3
ШРК о.т. - 0,03 мг/м3
0,089 мг/м3
0,03 мг/м3
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
38
Әйтеке би көшесі
0,09 мг/м3
0,03 мг/м3
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
орташа тәуліктік концентрациясы 0,03 мг/м3 кем
Топырақ сапасының өлшемдері -ластаушы заттардың шоғырлануы
Қызылорда қаласы
39
Сұлтанмахмұт Торайғыров көшесі
Жанқожа батыр көшесі
мұнай өнімдері
ШРК 50мг/кг
1130мг/кг
1000мг/кг
100мг/кг
50мг/кг кем
40
Қорқыт Ата көшесі
Қожа Ахмет Яссауи көшесі
1590мг/кг
1000мг/кг
100мг/кг
50мг/кг кем
41
Абдрахман Айтиев көшесі
Иван Журба көшесі
399мг/кг
100мг/кг
50мг/кг
50мг/кг
Шиелі кенті
42
Абылай хан көшесі
"Ұлытау" сауда үйі маңы
мұнай өнімдері
ШРК 50мг/кг
152мг/кг
50мг/кг
50кг/кг
50мг/кг кем
Жаңақорған кенті
43
Айтмағанбет Нақыпов көшесі, Жаңақорған кенті әкімі аппаратының "Арнайы балабақшасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі маңы
мұнай өнімдері
ШРК 50мг/кг
245мг/кг
50мг/кг
50мг/кг
50мг/кг кем
Әсер етудің физикалық факторларының қарқындылығы. Шу әсерінің күші
Қызылорда қаласы
44
Теміржол депосы