Об утверждении целевых показателей качества окружающей среды в пределах Костанайской области на 2019-2021 годы
Решение маслихата Костанайской области от 15 апреля 2019 года № 389. Зарегистрировано Департаментом юстиции Костанайской области 25 апреля 2019 года № 8369. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 3) статьи 19 Экологического Кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года Костанайский областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить целевые показатели качества окружающей среды в пределах Костанайской области на 2019-2021 годы согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Приложение
к решению маслихата
от 15 апреля 2019 года № 389
Целевые показатели качества окружающей среды по Костанайской области на 2019–2021 годы
Объект обследования
Загрязняющие вещества
Параметры
Целевые показатели
2019 год
2020 год
2021 год
Атмосферный воздух
город Костанай
Точка 1. Транспортное кольцо улица Карбышева - улица Мауленова - улица Уральская
Окись углерода
ПДКмр = 5 мг/м3
4,49 мг/м3
< 1 ПДКмр
4,04 мг/м3
< 1 ПДКмр
3,64 мг/м3
< 1 ПДКмр
Точка 3. Транспортное кольцо проспект Абая - улица Баймагамбетова - улица Воинов-Интернационалистов
4,43 мг/м3
< 1 ПДКмр
3,99 мг/м3
< 1 ПДКмр
3,59 мг/м3
< 1 ПДКмр
Точка 7. Проспект Абая - проспект Аль-Фараби
4,11 мг/м3
< 1 ПДКмр
3,7 мг/м3
< 1 ПДКмр
3,33 мг/м3
< 1 ПДКмр
город Рудный
Посты РГП "Казгидромет" по улице Молодой гвардии и район мечети
Взвешенные частицы РМ-10
ПДКсс = 0,06 мг/м3
0,08 мг/м3
1,28 ПДКсс
0,07 мг/м3
1,08 ПДКсс
0,06 мг/м3
< 1 ПДКсс
Диоксид азота
ПДКсс = 0,04 мг/м3
0,045 мг/м3
1,13 ПДКсс
0,042 мг/м3
1,01 ПДКсс
0,04 мг/м3
1 ПДКсс
город Лисаковск
Точка 17. Угол улицы Тобольская -Промышленная
Диоксид азота
ПДКмр = 0,2 мг/м3
0,179 мг/м3
< 1 ПДКмр
0,161 мг/м3
< 1 ПДКмр
0,145 мг/м3
< 1 ПДКмр
Точка 19. Угол улицы Горняков -Верхнетобольская
0,171 мг/м3
< 1 ПДКмр
0,154 мг/м3
< 1 ПДКмр
0,139 мг/м3
< 1 ПДКмр
город Житикара
Точка 27. Западная часть города (по улице Жибек жолы)
Диоксид азота
ПДКмр = 0,2 мг/м3
0,18 мг/м3
< 1 ПДКмр
0,162 мг/м3
< 1 ПДКмр
0,146 мг/м3
< 1 ПДКмр
город Аркалык
Точка 28. Южная часть города (район Железнодорожной станции)
Диоксид азота
ПДКмр = 0,2 мг/м3
0,25 мг/м3
1,25 ПДКмр
0,225 мг/м3
1,13 ПДКмр
0,203 мг/м3
1,01 ПДКмр
Точка 29. Северная часть города (угол улицы Дулатова - Байтурсынова
0,32 мг/м3
1,6 ПДКмр
0,288 мг/м3
1,44 ПДКмр
0,259 мг/м3
1,3 ПДКмр
Точка 30. Восточная часть города (угол улицы Светлая - Жанибека)
0,197 мг/м3
< 1 ПДКмр
0,178 мг/м3
< 1 ПДКмр

Қостанай облысы бойынша 2019-2021 жылдарға арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін бекіту туралы
Қостанай облысы мәслихатының 2019 жылғы 15 сәуірдегі № 389 шешімі. Қостанай облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 25 сәуірде № 8369 болып тіркелді. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық Кодексінің 19-бабы 3) тармақшасына сәйкес Қостанай облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Қостанай облысы бойынша 2019-2021 жылдарға арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері бекітілсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Мәслихаттың
2019 жылғы 15 сәуірдегі
№ 389 шешіміне қосымша
Қостанай облысы бойынша 2019–2021 жылдарға арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері
Тексеру объектісі
Ластаушы заттар
Өлшемдер
Нысаналы көрсеткіштер
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
Атмосфералық ауа
Қостанай қаласы
1 нүкте. Карбышев көшесі - Мәуленов көшесі - Уральский көшесі көлік айналымы
Оттегі тотығы
ШРКмб = 5 мг/м3
4,49 мг/м3
< 1 ШРКмб
4,04 мг/м3
< 1 ШРКмб
3,64 мг/м3
< 1 ШРКмб
3 нүкте. Абай даңғылы - Баймағамбетов көшесі - Воинов-Интернационалистов көшесі көлік айналымы
4,43 мг/м3
< 1 ШРКмб
3,99 мг/м3
< 1 ШРКмб
3,59 мг/м3
< 1 ШРКмб
7 нүкте. Абай даңғылы - Әл-Фараби даңғылы
4,11 мг/м3
< 1 ШРКмб
3,7 мг/м3
< 1 ШРКмб
3,33 мг/м3
< 1 ШРКмб
Рудный қаласы
Молодая гвардия көшесі және мешіт ауданы бойынша "Казгидромет" РМК посттары
РМ-10 өлшенген бөліктері
ШРКот = 0,06 мг/м3
0,08 мг/м3
1,28 ШРКот
0,07 мг/м3
1,08 ШРКот
0,06 мг/м3
< 1 ШРКот
Азот диоксиді
ШРКот = 0,04 мг/м3
0,045 мг/м3
1,13 ШРКот
0,042 мг/м3
1,01 ШРКот
0,04 мг/м3
1 ШРКот
Лисаков қаласы
17 нүкте. Тобыл - Промышленный көшелерінің бұрышы
Азот диоксиді
ШРКмб = 0,2 мг/м3
0,179 мг/м3
< 1 ШРКмб
0,161 мг/м3
< 1 ШРКмб
0,145 мг/м3
< 1 ШРКмб
19 нүкте. Горняков - Верхнетобольская көшелерінің бұрышы
0,171 мг/м3
< 1 ШРКмб
0,154 мг/м3
< 1 ШРКмб
0,139 мг/м3
< 1 ШРКмб
Жітіқара қаласы
27 нүктесі. Қаланың батыс бөлігі (Жібек жолы көшесі бойынша)
Азот диоксиді
ШРКмб = 0,2 мг/м3
0,18 мг/м3
< 1 ШРКмб
0,162 мг/м3
<1 ШРКмб
0,146 мг/м3
< 1 ШРКмб
Арқалық қаласы
28 нүктесі. Қаланың оңтүстік бөлігі (Теміржол станциясы ауданы)
Азот диоксиді
ШРКмб = 0,2 мг/м3
0,25 мг/м3
1,25 ШРКмб
0,225 мг/м3
1,13 ШРКмб
0,203 мг/м3
1,01 ШРКмб
29 нүктесі. Қаланың солтүстік бөлігі (Дулатов - Байтұрсынов көшелерінің бұрышы)
0,32 мг/м3
1,6 ШРКмб
0,288 мг/м3
1,44 ШРКмб
0,259 мг/м3
1,3 ШРКмб
30 нүктесі. Қаланың шығыс бөлігі (Светлая - Жәнібек көшелерінің бұрышы)
0,197 мг/м3
< 1 ШРКмб
0,178 мг/м3
< 1 ШРКмб

0,16 мг/м3
< 1 ПДКмр
Точка 31. Западная часть города (поселок Западный, район школы)
0,207 мг/м3
1,03 ПДКмр
0,186 мг/м3
< 1 ПДКмр
0,167 мг/м3
< 1 ПДКмр
Точка 33. Поселок Родина в районе школы
0,209 мг/м3
1,05 ПДКмр
0,188 мг/м3
< 1 ПДКмр
0,169 мг/м3
< 1 ПДКмр
Поверхностные воды
Река Тобол в пределах города Костанай
Река Тобол в районе моста КЖБИ (район котельной КТЭК)
Аммоний-ион
ПДКрхв = 0,5 мг/дм3
0,7 мг/дм3
1,39 ПДКрхв
0,59 мг/дм3
1,17 ПДКрхв
0,5 мг/дм3
1 ПДКрхв
Река Тобол в районе Корейского моста
0,53 мг/дм3
1,06 ПДКрхв
0,48 мг/дм3
< 1 ПДКрхв
0,45 мг/дм3
< 1 ПДКрхв
Река Тобол в районе "Тепличный"
0,133 мг/дм3
< 1 ПДКрхв
0,127 мг/дм3
< 1 ПДКрхв
0,12 мг/дм3
< 1 ПДКрхв
Река Тобол в пределах города Рудный
Река Тобол в районе нахождения шламонакопителя ТОО "Рудненский водоканал"
Аммоний-ион
ПДКрхв = 0,5 мг/дм3
0,6 мг/дм3
1,21 ПДКрхв
0,51 мг/дм3
1,03 ПДКрхв
0,44 мг/дм3
< 1 ПДКрхв
Река Тобол в пределах улиц Балыктинская и Фролова
0,8 мг/дм3
1,6 ПДКрхв
0,64 мг/дм3
1,28 ПДКрхв
0,48 мг/дм3
< 1 ПДКрхв
Река Тобол в пределах дачного общества и птицефабрики ТОО "Жас-Канат-2006"
0,53 мг/дм3
1,06 ПДКрхв
0,51 мг/дм3
1,01 ПДКрхв
0,48 мг/дм3
< 1 ПДКрхв
Примечание:
ПДКсс – среднесуточная предельно допустимая концентрация
ПДКмр – максимально-разовая предельно допустимая концентрация
ПДКрхв – предельно допустимая концентрация рыбохозяйственных водоҰмов
мг/м3 – миллиграмм на кубометр
мг/дм3 – миллиграмм на кубический дециметр
РГП – республиканское государственное предприятие
РМ-10 – частицы с диаметром менее 10 микрон
КЖБИ – Комбинат железобетонных изделий
КТЭК – Костанайская тепло-энергетическая компания
ТОО – товарищество с ограниченной ответственностью

0,16 мг/м3
< 1 ШРКмб
31 нүктесі. Қаланың батыс бөлігі (Западный кенті, мектеп ауданы)
0,207 мг/м3
1,03 ШРКмб
0,186 мг/м3
< 1 ШРКмб
0,167 мг/м3
< 1 ШРКмб
33 нүктесі. Родина кенті, мектеп ауданы
0,209 мг/м3
1,05 ШРКмб
0,188 мг/м3
< 1 ШРКмб
0,169 мг/м3
< 1 ШРКмб
Жер үсті сулары
Қостанай қаласы шегінде Тобыл өзені
ТБӨК көпірі ауданындағы Тобыл өзені (ҚЖЭК қазандығының ауданы)
Аммоний-ион
ШРКбшс = 0,5 мг/дм3
0,7 мг/дм3
1,39 ШРКбшс
0,59 мг/дм3
1,17 ШРКбшс
0,5 мг/дм3
1 ШРКбшс
Кәріс көпірі ауданындағы Тобыл өзені
0,53 мг/дм3
1,06 ШРКбшс
0,48 мг/дм3
< 1 ШРКбшс
0,45 мг/дм3
< 1 ШРКбшс
"Тепличный" ауданындағы Тобыл өзені
0,133 мг/дм3
< 1 ШРКбшс
0,127 мг/дм3
< 1 ШРКбшс
0,12 мг/дм3
< 1 ШРКбшс
Рудный қаласы шегінде Тобыл өзені
"Рудненский водоканал" ЖШС шлам жинақтағышы орналасқан ауданда Тобыл өзені
Аммоний-ион
ШРКбшс = 0,5 мг/дм3
0,6 мг/дм3
1,21 ШРКбшс
0,51 мг/дм3
1,03 ШРКбшс
0,44 мг/дм3
< 1 ШРКбшс
Балықты және Фролов көшелері шегінде Тобыл өзені
0,8 мг/дм3
1,6 ШРКбшс
0,64 мг/дм3
1,28 ШРКбшс
0,48 мг/дм3
< 1 ШРКбшс
"Жас-Канат-2006" ЖШС құс фабрикасы және саяжай қоғамы шеңберінде Тобыл өзені
0,53 мг/дм3
1,06 ШРКбшс
0,51 мг/дм3
1,01 ШРКбшс
0,48 мг/дм3
< 1 ШРКбшс
Ескерту:
ШРКбшс – балықшаруашылығы мақсатындағы су айдындарының шекті рауалы концентрациясы
ШРКот – ортатәуліктік шекті рауалы концентрация
ШРКмб – максималды-біржолғы шекті рауалы концентрация
мг/м3 – текше метрге миллиграмм
мг/дм3 – текше дициметрге миллиграмм
РМК – республикалық мемлекеттік кәсіпорын
РМ-10 – 10 микроннан аз диаметрлі бөлшектер
ТБӨК – Темірбетондық өндіріс комбинаты
ҚЖЭК – Қостанай жылу-энергетикалық компаниясы
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік