Об утверждении Плана по управлению пастбищами и их использованию по городу Аксу на 2019 - 2020 годы
Решение маслихата города Аксу Павлодарской области от 28 июня 2019 года № 319/44. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 4 июля 2019 года № 6462
В соответствии с подпунктом 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", подпунктом 1) статьи 8 и статьей 13 Закона Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", Аксуский городской маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемый План по управлению пастбищами и их использованию по городу Аксу на 2019 - 2020 годы.
2. Контроль за исполнением настоящего решения возложить на постоянную комиссию городского маслихата по вопросам развития предпринимательства, агропромышленного комплекса и коммунального хозяйства.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии Г. Амирханова
Секретарь городского маслихата М. Омаргалиев
Утвержден
решением Аксуского
городского маслихата
от 28 июня 2019 года № 319/44
План по управлению пастбищами и их использованию
по городу Аксу на 2019 - 2020 годы
1. Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по городу Аксу на 2019 - 2020 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
2. План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбищепользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.

2019 - 2020 жылдарға арналған Ақсу қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі Жоспарды бекіту туралы
Павлодар облысы Ақсу қалалық мәслихатының 2019 жылғы 28 маусымдағы № 319/44 шешімі. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 4 шілдеде № 6462 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6-бабы 1-тармағы 15) тармақшасына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңының 8-бабы 1) тармақшасына және 13-бабына сәйкес, Ақсу қалалық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған 2019 - 2020 жылдарға арналған Ақсу қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар бекітілсін.
2. Осы шешімнің орындалуын бақылау қалалық мәслихаттың кәсіпкерлікті, агроөнеркәсіптік кешенді және коммуналдық шаруашылықты дамыту мәселелері жөніндегі тұрақты комиссиясына жүктелсін.
3. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы Ғ. Әмірханова
Қалалық мәслихаттың хатшысы М. Омарғалиев
Ақсу қалалық мәслихатының
2019 жылғы 28 маусымдағы
№ 319/44 шешімімен
бекітілді
2019 - 2020 жылдарға арналған
Ақсу қаласы бойынша жайылымдарды
басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
1. Осы 2019 - 2020 жылдарға арналған Ақсу қаласы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы "Жайылымдар туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" № 173 бұйрығына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" № 3-3/332 бұйрығына сәйкес әзірленді.
2. Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.

3. План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
4. План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории города Аксу в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложению 1 к настоящему Плану;
2) приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории города Аксу, согласно приложению 2 к настоящему Плану;
3) карту города Аксу с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложению 3 к настоящему Плану;
4) схему доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды на территории города Аксу, согласно приложению 4 к настоящему Плану;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища и перемещения его на предоставляемые пастбища на территории города Аксу, согласно приложению 5 к настоящему Плану;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными при сельском округе на территории города Аксу, согласно приложению 6 к настоящему Плану;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложению 7 к настоящему Плану.
5. Пастбища, в связи с природно-климатической особенностью относятся к природным пастбищам. Культурных и аридных пастбищ нет.
На территории с севера на юг коричнево-каштановая, каштановая (темно-каштановая) и приоритетно светлая каштановая почва.
Насчитывается примерно 130 видов широко распространенных цветковых растений, относящихся к 29 семействам и 75 родам. Наибольшее распространение получили три семейства: злаковые, сложноцветные и маревые.
Средняя урожайность пастбищных угодий составляет 3,5-5,0 центнер/га.
Фонд кормов пастбищ используется в пастбищный период продолжительностью170-180дней.
6. Город Аксу расположен на левом берегу реки Иртыш и граничит: на севере с Актогайским районом, на юге с Баянаульским районом, Майским районом, районом Аққулы, на востоке с Павлодарским районом, на западе с территорией города Экибастуз. Административно-территориальное деление состоит из 34 сельских населенных пунктов, расположенных в 6 сельских округах.

3. Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданды.
4. Жоспардың мазмұны:
1) осы Жоспардың 1-қосымшасына сәйкес, құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде Ақсу қаласының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы);
2) осы Жоспардың 2-қосымшасына сәйкес, Ақсу қаласының аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары;
3) осы Жоспардың 3-қосымшасына сәйкес, Ақсу қаласы аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы;
4) осы Жоспардың 4-қосымшасына сәйкес, Ақсу қаласы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы;
5) осы Жоспардың 5-қосымшасына сәйкес, Ақсу қаласы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы;
6) осы Жоспардың 6-қосымшасына сәйкес, Ақсу қаласы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы;
7) осы Жоспардың 7-қосымшасына сәйкес, ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графикті.
5. Жайылымдар табиғи-климаттық ерекшелігіне байланысты табиғи жайылымдар болып табылады. Екпе және аридтік жайылымдар жоқ.
Аумақта солтүстіктен оңтүстікке қарай қоңыр каштан, каштан (қоңырқай) және ашық каштан топырақтары басым.
75 тұқымдас және 29 түрге жататын кең таралған гүлді өсімдіктердің шамамен 130 түрі бар. Келесі тұқымдас өсімдіктер кең таралған: дәнді, күрделі гүлділер және алаботалар.
Жайылымдық алқаптардың орташа астық өнімділігі 3,5 - 5,0 центнер/га құрайды.
Жайылымдар азықтарының қоры жайылымдық кезеңде ұзақтығы 170-180 күн ұзақтылығымен пайдаланылады.
6. Ақсу қаласы Ертіс өзенінің сол жағалауында орналасқан және солтүстікте Ақтоғай ауданымен, оңтүстікте Баянауыл ауданымен, Май ауданымен, Аққулы ауданымен, шығыста Павлодар ауданымен, батыста Екібастұз қаласының аумағымен шекараласады. Әкімшілік-аумақтық бөлінісі 6 ауылдық округте орналасқан 34 елді мекеннен құралған.

Климат резко континентальный, зима сравнительно холодная, лето жаркое. В январе среднегодовая температура воздуха от минус 20 градусов Цельсия до минус 30 по Цельсию, в июле от плюс 25 градусов Цельсия до плюс 30 по Цельсию. Среднегодовой размер осадков – 100-150 миллиметров.
7. Общая площадь земель города Аксу 801 358,43 гектар (далее – га), из них пастбищные земли – 588745,08 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения – 312528,22 га;
земли населенных пунктов – 139431,16 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного не сельскохозяйственного назначения – 19661,60 га;
земли водного фонда – 4141га;
земли запаса – 318449,46 га.
8. Основными пользователями пастбищ являются сельскохозяйственные формирования. Скот населения в населенных пунктах пасется на отведенных землях.
Во всех сельских округах для выпаса сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах выделены земельные участки.
9. Количество поголовья сельскохозяйственных животных: у физических лиц – 32481 голов крупного рогатого скота, 54317 голов мелкого рогатого скота, 5978 голов лошадей; у юридических лиц – 3700 голов крупного рогатого скота, 2214 голов мелкого рогатого скота, 1599 голов лошадей. В целом по городу 49303 голов крупного рогатого скота, 71316 голов мелкого рогатого скота, 12288 голов лошадей; у крестьянских хозяйств - 13122 голов крупного рогатого скота, 14785 голов мелкого рогатого скота, 4711 голов лошадей.
Сформированные стада, отары, табуны сельскохозяйственных животных по видам распределились следующим образом:
214 стада крупного рогатого скота;
177 отары мелкого рогатого скота;
94 табунов лошадей.
10. В городе Аксу действуют 22 ветеринарно-санитарных объектов, из них 15 скотомогильников, 5 ветеринарных пункта, 2 пункта для искусственного осеменения.
11. Сервитуты для прогона скота не установлены.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу Аксу
на 2019 - 2020 годы
Схема (карта) расположения пастбищ на территории города Аксу
в разрезе категорий земель, собственников земельных участков
и землепользователей на основании правоустанавливающих документов
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу Аксу
на 2019 - 2020 годы
Приемлемые схемы пастбищеоборотов на территории города Аксу
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу Аксу
на 2019 - 2020 годы
Карта города Аксу с обозначением внешних и внутренних границ и площадей
пастбищ, в том числе сезонных объектов пастбищной инфраструктуры
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу Аксу
на 2019 - 2020 годы
Схема доступа пастбищепользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам,
копаням, оросительным и обводнительным каналам, трубчатым или шахтным
колодцам) составленным согласно норме потребления воды на территории города Аксу
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу Аксу
на 2019 - 2020 годы
Схема перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных
животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и
перемещение его на предоставляемые пастбища на территории города Аксу
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу Аксу
на 2019 - 2020 годы
Схема размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных
пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами,
расположенными при сельском округе на территории города Аксу
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по городу Аксу
на 2019 - 2020 годы
Календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные
маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных
№ п/п
Наименование сельского округа
Период отгона животных на пастбища
Период отгона животных с пастбищ
1
Алгабасский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
2
Кызылжарский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
3
Достыкский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
4
Евгеньевский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября
5
сельский округ имени Мамаита Омарова
Первая декада мая
Третья декада октября
6
Калкаманский сельский округ
Первая декада мая
Третья декада октября

Климаты күртконтиненттік, қысы салыстырмалы суық, жазы ыстық. Қаңтардың орташа температурасы минус 20 градус Цельсийдан минус 30 градус Цельсийға дейін, шілденің орташа температурасы плюс 25 градус Цельсийдан плюс 30 градус Цельсийға дейін. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері – 100-150 мм.
7. Жалпы жер қоры 801 358,43 гектар (бұдан әрі – га), соның ішінде жайылымдар – 588745,08 га.
Санаттары бойынша жерлер келесідей бөлінеді:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер – 312528,22 га;
елдi мекендердiң жерлерi – 139431,16 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 19661,60 га;
су қорының жерлерi – 4141 га;
босалқы жерлер – 318449,46 га.
8. Жайылымның негізгі пайдаланушылары ауыл шаруашылығы құрылымдары болып табылады. Тұрғындарының мал басы елді мекендерге тиесілі жерлерде бағылады.
Барлық ауылдық округтерде шалғайдағы жайылымдарға ауылшаруашылығы жануарларын жаю үшін жер учаскелері бөлінген.
9. Ауыл шаруашылығы жануарларының мал басының саны: жеке тұлғаларда – 32481 бас ірі қара мал, 54317 бас ұсақ мал, 5978 бас жылқы; заңды тұлғаларда – 3700 бас ірі қара мал, 2214 бас ұсақ мал, 1599 бас жылқы. Жалпы қала бойынша 49303 бас ірі қара мал, 71316 бас ұсақ мал, 12288 бас жылқы; шаруа қожалықтарында – 13122 бас ірі қара мал, 14785 бас ұсақ мал, 4711 бас жылқы.
Ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері бойынша қалыптастырылған үйірлер, отарлар, табындар келесідей бөлінген:
ірі қара мал 214 үйір;
ұсақ мал 177 отар;
жылқылар 94 табын.
10. Ақсу қаласында 22 ветеринариялық-санитарлық объектілері жұмыс істейді, соның ішінде 15 мал көмінділері, 5 мал дәрігерлік пункттер, 2 қашырым пункттері.
11. Малды айдап өтуге арналған сервитуттар белгіленбеген.
2019 - 2020 жылдарға арналған
Ақсу қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
1-қосымша
Құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары,
жер телімдерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде
Ақсу қаласының аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы)
2019 - 2020 жылдарға арналған
Ақсу қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
2-қосымша
Ақсу қаласы аумағында жайылым айналымдарының қолайлы схемалары
2019 - 2020 жылдарға арналған
Ақсу қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
3-қосымша
Ақсу қаласы аумағында жайылымдардың, оның ішінде маусымдық
жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары,
жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы
2019 - 2020 жылдарға арналған
Ақсу қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
4-қосымша
Ақсу қаласы аумағында жайылым пайдаланушылардың су тұтыну
нормасына сәйкес жасалған су көздеріне (көлдерге, өзендерге,
тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына,
құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы
2019 - 2020 жылдарға арналған
Ақсу қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
5-қосымша
Ақсу қаласы аумағында жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды
тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін
жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы
2019 - 2020 жылдарға арналған
Ақсу қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
6-қосымша
Ақсу қаласы аумағында ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен
қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы
жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы
2019 - 2020 жылдарға арналған
Ақсу қаласы бойынша
жайылымдарды басқару
және оларды пайдалану
жөніндегі Жоспарға
7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың
маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды
пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
№ р/с
Ауылдық округтің атауы
Жайылымға
малдарды айдап шығару мерзімі
Жайылымнан малдарды қайтару мерзімі
1
Алғабас ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
2
Қызылжар ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
3
Достық ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
4
Евгеньевка ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
5
Мәмәйіт Омаров атындағы ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі
6
Қалқаман ауылдық округі
Мамырдың бірінші онкүндігі
Қазанның үшінші онкүндігі