Об утверждении целевых показателей качества окружающей среды Туркестанской области на 2019-2023 годы
Решение Туркестанского областного маслихата от 13 июня 2019 года № 38/409-VI. Зарегистрировано Департаментом юстиции Туркестанской области 1 июля 2019 года № 5118. Прекращено действие в связи с истечением срока
В соответствии с подпунктом 3) статьи 19 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года Туркестанской областной маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить прилагаемые целевые показатели качества окружающей среды Туркестанской области на 2019-2023 годы.
2. Государственному учреждению "Аппарат Туркестанского областного маслихата" в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан, обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в территориальном органе юстиции;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе Туркестанского областного маслихата после его официального опубликования.
3. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
областного маслихата С. Бекенов
Секретарь областного маслихата К. Балабиев
Утверждены решением
Туркестанского
областного маслихата

Түркістан облысының 2019-2023 жылдарға арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін бекіту туралы
Түркістан облыстық мәслихатының 2019 жылғы 13 маусымдағы № 38/409-VI шешімі. Түркістан облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 1 шілдеде № 5118 болып тіркелді. Мерзімі өткендіктен қолданыс тоқтатылды
Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің 19-бабының 3) тармақшасына сәйкес, Түркістан облыстық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫҚ:
1. Қоса берілген Түркістан облысының 2019-2023 жылдарға арналған қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері бекітілсін.
2. "Түркістан облыстық мәслихаты аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте:
1) осы шешімді аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркеуді;
2) осы шешімді мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін баспа және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы шешімді оны ресми жариялағаннан кейін Түркістан облыстық мәслихатының интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы шешім алғаш ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыстық мәслихат
сессиясының төрағасы С. Бекенов
Облыстық мәслихат хатшысы Қ. Балабиев
Түркістан облыстық мәслихатының

Уровень активности радона в жилых помещениях п. п. Орангай, Ибата г.Кентау (медианное значение среднегодового эквивалентная равновесная объемная активность радона по 10 жилым помещениям в радоноопасной зоне) (Бк/м3)
86
86
70
≤50
Таблица 7 - Целевые показатели качества окружающей среды по разделу "Физические факторы на селитебных территориях – шум и электромагнитное излучение (ЭМИ) в городах Туркестан и Кентау"
Целевые показатели
Периоды
Исходный уровень
2019 год
2021 год
2023 год
город Туркестан
Уровни шума у перекрестков интенсивных транспортных магистралей (улица Б.Саттарханова пересечения улицы Шауелдир, улица Б.Саттарханова пересечения улицы С.Кожанова, улица С.Кожанова пересечения улицы Н.Торекулова, улица Тынышкулова пересечения улицы 10 лет Независимости, улица Тауке-хана пересечения улицы Абылайхана), дБА
68-89
68-89
65
60
Значения плотности потока электромагнитные энергии сверхвысокочастного диапазона вблизи размещения источников радиоэлектронных средств (приемо-передающих радиотехнических объектов), мкВт/м2
19,3
19,3
10
10
Напряженность электрической и магнитной составляющих электромагнитные поля промышленной частоты (50 Гц) вблизи высоковольтных линий электропередач, кВ/м; кА/м
8,45 кВ/м
1,74 кА/м
8,45 кВ/м
1,74 кА/м
1,0 кВ/м
0,32 кА/м
1,0 кВ/м
0,32 кА/м
город Кентау
Уровни шума у перекрестков интенсивных транспортных магистралей (проспект Яссауи пересечения улицы Момышулы, проспект Кунаева пересечения улицы Аблайхана), дБА
68-86
68-86
65
60
Значения плотности потока электромагнитной энергии сверхвысокочастного диапазона вблизи размещения источников радиоэлектронных средств (приемо-передающих радиотехнических объектов), мкВт/м2
13,4
13,4
10
10
Напряженность электрической и магнитной составляющих электромагнитные поля промышленной частоты (50 Гц) вблизи высоковольтных линий электропередач, кА/м
2,61
2,61
0,32
0,32
Бк/м3 - беккерель на метр кубический.
дБА - децибеллы, единица измерения шума. А - символ, показывающий, что прибор воспринимает шум так же, как и ухо человека
Гц – герц
кА/м - кило ампер на метр
кВ/м - кило вольт на метр
км – километр
мг/кг - миллиграмм на килограмм
мкВт/м2 - микроватт на квадратный метр

Кентау қаласы Оранғай, Ибата елді-мекендердегі тұрғын үйлердің радон белсенділігінің деңгейі, (радонның қауіпті аумақта 10 тұрғын үй бойынша орташа жылдық эквиваленттік тепе-теңдіктің белсенділік көлемі медиандық көрсеткіші (Бк/м3)
86
86
70
≤50
Кесте 7 - "Түркістан және Кентау қалаларының қоныстану аумағындағы физикалық факторлары - шу және электромагниттік сәулелену" бөлімі бойынша қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері
Нысаналы көрсеткіштер
Кезеңдер
Бастапқы деңгейі
2019 жыл
2021 жыл
2023 жыл
Түркістан қаласы
Интенсивті көлік магистральдарының қиылыстарында шудың деңгейі (Б.Саттарханов көшесі Шәуілдір көшесінің қиылысы, С.Қожанов көшесі , Б.Саттарханов көшесінің қиылысы, С.Қожанов көшесі Н.Төреқұлов көшесінің қиылысы, Тынышқұлов көшесі Тәуелсіздікке 10 жыл көшесінің қиылысы, Тәуке-хан көшесі Абылайхан көшесінің қиылысы), дБА
68-89
68-89
65
60
Радиоэлектронды құралдардың (радиотехникалық объектілерді қабылдау-өткізу) көзі орналасқан маңындағы ең жоғары жиілік диапозонында электромагниттік энергия ағыны тығыздығының мәні, мкВт/м2
19,3
19,3
10
10
Жоғары вольтты электр желісі (50 Гц) маңында өнеркәсіптік жиіліктің электромагнитті өрісін құрайтын электрлік және магниттік құрауыштардың кернеуі, кВ/м; кА/м
8,45 кВ/м
1,74 кА/м
8,45 кВ/м
1,74 кА/м
1,0 кВ/м
0,32 кА/м
1,0 кВ/м
0,32 кА/м
Кентау қаласы
Интенсивті көліктік магистральдардың қиылыстарында шудың деңгейі (Яссауи даңғылы, Момышұлы көшесінің қиылысы, Қонаев даңғылы, Аблайхан көшесінің қиылысы.), дБА
68-86
68-86
65
60
Радиоэлектронды құралдардың (радиотехникалық объектілерді қабылдау-өткізу) көзі орналасқан маңындағы ең жоғары жиілік диапозонында электромагниттік энергия ағыны тығыздығының мәні, мкВт/м2
13,4
13,4
10
10
Жоғары вольтты электр желісі (50 Гц) маңында өнеркәсіптік жиіліктің электромагнитті өрісін құрайтын электрлік және магниттік құрауыштардың кернеуі, кА/м
2,61
2,61
0,32
0,32
Бк/м3 – текше метрге берілген беккерель.
дБА – А децибеллдері, шудың өлшем бірлігі. А – құрал шудың адамның құлағы сияқты қабылдайтындығын көрсететін таңба
Гц – герц
кА/м – метрге берілген кило ампер
кВ/м - метрге берілген кило вольт
км – километр
мг/кг – килограмға берілген миллиграмм
мкВт/м2 – шаршы метрге берілген микроватт