Об утверждении форм уведомлений о сумме задолженности и распоряжений органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по кассе
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 1 апреля 2020 года № 341. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2020 года № 20288.
В соответствии со статьей 256 Кодекса Республики Казахстан "Социальный кодекс Республики Казахстан", статьей 31 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном медицинском страховании", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра финансов РК от 01.03.2024 № 119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) форму уведомления о сумме задолженности по социальным отчислениям согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму распоряжения о приостановлении расходных операций по кассе плательщика социальных отчислений согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) форму уведомления о сумме задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) форму распоряжения о приостановлении расходных операций по кассе агента, имеющего непогашенную задолженность по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам, согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) форму уведомления о сумме задолженности по отчислениям и (или) взносам согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) форму распоряжения о приостановлении расходных операций по кассе плательщика отчислений и (или) взносов согласно приложению 6 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменениями, внесенными приказом Министра финансов РК от 01.03.2024 № 119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 13 июня 2018 года № 599 "Об утверждении форм уведомлений о сумме задолженности и распоряжений органа государственных доходов о приостановлении расходных операций по кассе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17133, опубликован 5 июля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

Берешек сомасы туралы хабарламалардың және касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы мемлекеттік кірістер органы өкімдерінің нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 1 сәуірдегі № 341 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 2 сәуірде № 20288 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 256-бабына, "Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.03.2024 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес әлеуметтік аударымдар бойынша берешек сомасы туралы хабарламаның нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес әлеуметтік аударымдарды төлеушінің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімінің нысаны;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек сомасы туралы хабарламаның нысаны;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша өтілмеген берешегі бар агенттің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімінің;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек сомасы туралы хабарламаның нысаны;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеушінің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімінің нысаны бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің 01.03.2024 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Берешек сомасы туралы хабарламалардың және касса бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы мемлекеттік кірістер органы өкімдерінің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 13 маусымдағы № 599 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17133 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілердің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 5 шілдеде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министр финансов
А. Смаилов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и
социальной защиты населения
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 апреля 2020 года № 341
Сноска. Приложение 1 – в редакции приказа Министра финансов РК от 01.03.2024 № 119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Уведомление о сумме задолженности по социальным отчислениям
"___"___________ 20__ года                  № _____________
В соответствии с пунктом 2 статьи 256 Социального кодекса Республики Казахстан
(далее – Социальный кодекс)
________________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
уведомляет Вас,
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
или полное наименование плательщика, индивидуальный/бизнес-
идентификационный номер (ИИН/БИН), юридический адрес)
о наличии задолженности по состоянию на "____" __________ 20___года
по социальным отчислениям в Государственный фонд социального страхования
в размере:
тенге
Наименование
Всего задолженность
Сумма основного платежа
Сумма пени
Социальные отчисления
В соответствии с подпунктом 7) пункта 2 статьи 27 Социального кодекса Вы обязаны
представить список участников системы обязательного социального страхования,
в пользу которых взыскивается задолженность по социальным отчислениям.
Согласно пункту 5 статьи 256 Социального кодекса список участников системы
обязательного социального страхования, в пользу которых взыскивается
задолженность по социальным отчислениям, представляется в орган государственных
доходов в случае непогашения задолженности по социальным отчислениям,
в следующие сроки:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары -
Қаржы министрі
А. Смаилов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қаржы министрінің
2020 жылғы 1 сәуірдегі
№ 341 Бұйрығына
1 қосымша
Нысан
Әлеуметтік аударымдар бойынша берешек сомасы туралы хабарлама
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.03.2024 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ жылғы "___" ________                               № ______________
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 256-бабы 2-тармағына сәйкес
_________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Сізге
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе) немесе толық атауы, жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН), заңды
мекен жайы)
20__ жылғы "___" ________ жағдай бойынша Әлеуметтік сақтандырудың мемлекеттік қорына әлеуметтік аударымдар бойынша мынадай мөлшерде:
теңге
Атауы
Берешектің барлық сомасы
Негізгі төлем сомасы
Өсімпұл сомасы
Әлеуметтік аударымдар
берешегіңіздің бар екендігі туралы хабарлайды.
Әлеуметтік кодекстің 27-бабы 2-тармағының 7) тармақшасына сәйкес Сіз әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өндіріп алынатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тізімін ұсынуға міндеттісіз. подпунктом 7 пункта 2 статьи 27
Әлеуметтік кодекстің 256-бабының 5-тармағына сәйкес әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өндіріп алынатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тізімін әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өтелмеген жағдайда мынадай мерзімде:

1) плательщиком, отнесенным в соответствии с системой управления рисками*,
предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории
высокого уровня риска, – в течение пяти рабочих дней со дня вручения уведомления;
2) плательщиком, отнесенным в соответствии с системой управления рисками*,
предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории
среднего уровня риска, – в течение пятнадцати рабочих дней со дня вручения
уведомления.
Согласно пунктам 3 и 6 статьи 256 Социального кодекса при непогашении
задолженности по социальным отчислениям
_______________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
1) приостанавливает расходные операции по банковским счетам и кассе:
плательщика отнесенного в соответствии с системой управления рисками*,
предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории
высокого уровня риска, – по истечении одного рабочего дня со дня вручения
уведомления;
плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками*,
предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории
среднего уровня риска, – по истечении десяти рабочих дней со дня вручения
уведомления;
2) взыскивает суммы задолженности по социальным отчислениям в принудительном
порядке с банковских счетов плательщика не позднее пяти рабочих дней со дня
получения списка участников системы обязательного социального страхования.
При этом Вам начисляется пеня в порядке и на условиях, установленных пунктом 1
статьи 256 Социального кодекса.
В случае невыполнения законных требований органов государственных доходов и их
должностных лиц к Вам будут применены меры административного взыскания
в соответствии со статьей 92 Кодекса Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях".
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
подпись, печать)
Уведомление получил
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
или наименование плательщика/ должностного лица плательщика, подпись, печать
(за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного
предпринимательства), дата)
Уведомление вручено плательщику
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должностного лица органа государственных доходов, подпись, дата)
Уведомление отправлено плательщику
______________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Примечание: *информация, к какой степени риска отнесен плательщик
по результатам системы управления рисками, доступна на официальном сайте
Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
http://kgd.gov.kz и в web-приложении "Кабинет налогоплательщика"
Приложение 2 к приказу
Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 апреля 2020 года № 341

1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне* сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі санатына жатқызылған төлеуші өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
2) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне* сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеуші өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органына ұсынады.
Әлеуметтік аударымдар бойынша берешек өтелмеген кезде Әлеуметтік кодекстің 3 және 6 тармақтарына сәйкес
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне* сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі санатына жатқызылған төлеушіге хабарлама табыс етілген күннен бастап бір жұмыс күні өткен соң;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне* сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеушіге хабарлама табыс етілген күннен бастап он жұмыс күні өткен соң төлеушінің банктік шоттары және кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады;
2) әлеуметтік аударымдар бойынша берешек сомаларын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылардың тізімін алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей төлеушінің банктік шоттарынан мәжбүрлеу тәртібімен өндіріп алады.
Бұл ретте Сізге Әлеуметтік кодекстің 256-бабының 1-тармағында белгіленген тәртіппен және шарттарда өсімпұл есептеледі.
Мемлекеттік кірістер органдары мен олардың лауазымды адамдарының заңды талаптары орындалмаған жағдайда, Сізге "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 92-бабына сәйкес әкімшілік жазалау шаралары қолданылатын болады.
Мемлекеттік кірістер органның басшысы (басшының орынбасары)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы, мөрі)
Хабарламаны алды
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе
төлеушінің / төлеушінің лауазымды тұлғасының атауы, қолы, мөрі (жеке кәсіпкерлік
субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда), күні)
Хабарлама төлеушіге табыс етілді
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органы лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты
(егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы, күні)
Хабарлама төлеушіге жіберілді
__________________________________________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Ескертпе: *төлеуші тәукелді басқару жүйесінің нәтижелері бойынша қандай тәуекел дәрежесіне жататыны туралы ақпарат Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің http://kgd.gov.kz ресми сайтында және "Салық төлеушінің кабинеті" web-қосымшада қол жетімді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қаржы министрінің
2020 жылғы 1 сәуірдегі
№ 341 Бұйрығына
2 қосымша
Нысан
Әлеуметтік аударымдарды төлеушінің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра финансов РК от 01.03.2024 № 119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Распоряжение о приостановлении расходных операций по кассе плательщика социальных отчислений
"___"__________ 20__года                  № ________
В соответствии с пунктом 3 статьи 256 Социального кодекса Республики Казахстан
_______________________________________________________________________
(наименование государственного органа)
приостанавливает все расходные операции по кассе
_______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
или полное наименование плательщика, индивидуальный/ бизнес-
идентификационный номер (ИИН/БИН), юридический адрес)
Плательщиком с момента получения настоящего распоряжения все поступающие
наличные деньги подлежат зачислению в Государственную корпорацию
"Правительство для граждан" не позднее одного рабочего дня, следующего за днем
их поступления.
В случае невыполнения законных требований органов государственных доходов
и их должностных лиц к Вам будут применены меры административного взыскания
в соответствии со статьей 92 Кодекса Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях".
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
подпись, печать)
Распоряжение получил
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
или наименование плательщика /должностного лица плательщика, подпись, печать
(за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного
предпринимательства), дата)
Распоряжение вручено плательщику
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должностного лица органа государственных доходов, подпись, дата)
Распоряжение отправлено плательщику
______________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Приложение 3 к приказу
Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 апреля 2020 года № 341
Сноска. Приложение 3 – в редакции приказа Министра финансов РК от 01.03.2024 № 119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Уведомление о сумме задолженности по обязательным пенсионным взносам,
обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам
"___"_________ 20__ года                  № ____________

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.03.2024 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ жылғы "___" ________                                     № ________
Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің 256-бабының 3-тармағына сәйкес
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе
төлеушінің толық атауы, жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН), заңды
мекенжайы)
төлеушінің кассасы бойынша барлық шығыс операцияларын тоқтатады.
Төлеуші осы өкімді алған сәттен бастап келіп түскен барлық қолма-қол ақша олар келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорацияға есепке жатқызға тиіс.
Мемлекеттік кірістер органдары мен олардың лауазымды тұлғаларының заңды талаптары орындалмаған жағдайда, Сізге "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 92-бабына сәйкес әкімшілік жазаға тарту шаралары қолданылады.
Мемлекеттік кірістер органның басшысы (басшының орынбасары)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы, мөрі)
Өкімді алды
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе
төлеушінің / төлеушінің лауазымды адамының атауы, қолы, мөрі (жеке кәсіпкерлік
субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда), күні)
Өкім төлеушіге табыс етілді
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органы лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке
басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы, күні)
Өкім төлеушіге жіберілді
__________________________________________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қаржы министрінің
2020 жылғы 1 сәуірдегі
№ 341 Бұйрығына
3 қосымша
Нысан
Міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек сомасы туралы хабарлама
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.03.2024 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ жылғы "___" ________ № ______________

В соответствии с пунктом 2 статьи 256 Социального кодекса Республики Казахстан
(далее – Социальный кодекс)
___________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
уведомляет Вас, ____________________________________________________
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
или полное наименование агента, индивидуальный/ бизнес-идентификационный
номер (ИИН/БИН), юридический адрес)
о наличии задолженности по состоянию на "__" _______ 20__ года по обязательным
пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам работодателя,
обязательным профессиональным пенсионным взносам в Единый накопительный
пенсионный фонд в размере:
тенге
Наименование
Всего задолженность
Сумма основного платежа
Сумма пени
Обязательные пенсионные взносы
Обязательные пенсионные взносы работодателя
Обязательные профессиональные пенсионные взносы
Итого
В соответствии с подпунктом 2) пункта 5 статьи 40 Социального кодекса Вы обязаны
представить списки физических лиц, в пользу которых взыскивается задолженность
по обязательным пенсионным взносам, обязательным пенсионным взносам
работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам.
Согласно пункту 5 статьи 256 Социального кодекса списки физических лиц, в пользу
которых взыскивается задолженность по обязательным пенсионным взносам,
обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным
пенсионным взносам, представляются в орган государственных доходов, в случае
непогашения задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным
пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным пенсионным
взносам, в следующие сроки:
1) агентом, отнесенным в соответствии с системой управления рисками*,
предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории
высокого уровня риска, – в течение пяти рабочих дней со дня вручения уведомления;
2) агентом, отнесенным в соответствии с системой управления рисками*,
предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории
среднего уровня риска, – в течение пятнадцати рабочих дней со дня вручения
уведомления.
При непогашения задолженности по обязательным пенсионным взносам,
обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным пенсионным взносам
работодателя, обязательным профессиональным пенсионным взносам
___________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)

Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Әлеуметтік кодекс) 256-бабының 2-тармағына сәйкес
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Сізге ____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(агенттің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе) немесе толық атауы, жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН), заңды
мекен жайы)
20__ жылғы "__" ________ жағдай бойынша Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша мынадай мөлшерде
теңге
Атауы
Берешектің барлық сомасы
Негізгі төлем сомасы
Өсімпұл сомасы
Міндетті зейнетақы жарналары
Жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары
Міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары
Барлығы
берешегіңіздің бар екендігі туралы хабарлайды.
Әлеуметтік кодекстің 40-бабы 5-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Сіз міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек өндіріп алынатын жеке тұлғалардың тізімін ұсынуға міндеттісіз.
Әлеуметтік кодекстің 256-бабының 5-тармағына сәйкес міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек өндіріп алынатын жеке тұлғалардың тізімін міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек өтелмеген жағдайда мынадай мерзімде:
1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне* сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі санатына жатқызылған агент өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
2) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне* сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі санатына жатқызылған агент өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органына ұсынады.
Міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек өтелмеген жағдайда
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)

1) приостанавливает расходные операции по банковским счетам и кассе:
агента, отнесенного в соответствии с системой управления рисками*,
предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан,
к категории высокого уровня риска, – по истечении одного рабочего дня со дня
вручения уведомления;
агента, отнесенного в соответствии с системой управления рисками*,
предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории
среднего уровня риска, – по истечении десяти рабочих дней со дня вручения
уведомления;
2) взыскивает суммы задолженности по обязательным пенсионным взносам,
обязательным пенсионным взносам работодателя, обязательным профессиональным
пенсионным взносам в принудительном порядке с банковских счетов не позднее пяти
рабочих дней со дня получения списков физических лиц, в пользу которых
взыскивается задолженность.
При этом Вам начисляется пеня в порядке и на условиях, установленных пунктом 1
статьи 256 Социального кодекса.
В случае невыполнения законных требований органов государственных доходов и их
должностных лиц к Вам будут применены меры административного взыскания
в соответствии со статьей 91 Кодекса Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях".
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
подпись, печать)
Уведомление получил
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
или наименование агента/ должностного лица агента, подпись, печать
(за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного
предпринимательства), дата)
Уведомление вручено агент
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должностного лица органа государственных доходов, подпись, дата)
Уведомление отправлено агенту
_____________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Примечание: *информация, к какой степени риска отнесен плательщик
по результатам системы управления рисками, доступна на официальном сайте
Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
http://kgd.gov.kz и в web-приложении "Кабинет налогоплательщика".
Приложение 4 к приказу
Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 апреля 2020 года № 341

1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне* сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі санатына жатқызылған агенттің өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап бір жұмыс күні ішінде;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне* сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі санатына жатқызылған агенттің өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде банктік шоттар мен кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұрады;
2) міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша берешек сомаларын пайдасына берешек өндіріп алынатын жеке тұлғалардың тізімін алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей банктік шоттардан мәжбүрлеу тәртібімен өндіріп алады.
Бұл ретте Сізге Әлеуметтік кодекстің 256-бабының 1-тармағында белгіленген тәртіппен және шарттарда өсімпұл есептеледі.
Мемлекеттік кірістер органдары мен олардың лауазымды тұлғаларының заңды талаптары орындалмаған жағдайда, Сізге "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 91-бабына сәйкес әкімшілік жазалау шаралары қолданылады.
Мемлекеттік кірістер органның басшысы (басшының орынбасары)
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы, мөрі)
Хабарламаны алды
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе
төлеушінің / төлеушінің лауазымды тұлғасының атауы, қолы, мөрі (жеке кәсіпкерлік
субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда), күні)
Хабарлама агентке тапсырылды
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органы лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке
басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы, күні)
Хабарлама агентке жіберілді
__________________________________________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Ескертпе: *төлеуші тәукелді басқару жүйесінің нәтижелері бойынша қандай тәуекел дәрежесіне жататыны туралы ақпарат Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің http://kgd.gov.kz ресми сайтында және "Салық төлеушінің кабинеті" web-қосымшада қол жетімді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қаржы министрінің
2020 жылғы 1 сәуірдегі
№ 341 Бұйрығына
4 қосымша
Нысан
Міндетті зейнетақы жарналары, жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары бойынша өтілмеген берешегі бар агенттің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім

Сноска. Приложение 5 – в редакции приказа Министра финансов РК от 01.03.2024 № 119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Уведомление о сумме задолженности по отчислениям и (или) взносам
"___"__________ 20__ года                  № __________
В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан
"Об обязательном социальном медицинском страховании" (далее – Закон)
__________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
уведомляет Вас,
__________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
или полное наименование плательщика, индивидуальный/бизнес-
идентификационный номер (ИИН/БИН), юридический адрес)
__________________________________________________________________
о наличии задолженности по состоянию на "_____"_______ 20__ года
по отчислениям и (или) взносам в Фонд социального медицинского страхования
в размере:
тенге
Наименование
Всего задолженность
Сумма основного платежа
Сумма пени
Отчисления и (или) взносы на обязательное социальное медицинское страхование
В соответствии с пунктом 4-1 статьи 31 Закона Вам необходимо представить список
работников, за которых производятся отчисления и (или) взносы. Указанный список
представляется в орган государственных доходов, направивший уведомление,
в случае непогашения задолженности по отчислениям и (или) взносам,
в следующие сроки:
1) плательщиком, отнесенным в соответствии с системой управления рисками*,
предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории
высокого уровня риска, – в течение пяти рабочих дней со дня вручения
ему уведомления;
2) плательщиком, отнесенным в соответствии с системой управления рисками*,
предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории
среднего уровня риска, – в течение пятнадцати рабочих дней со дня вручения
ему уведомления.
В случае непогашения задолженности по отчислениям и (или) взносам,
____________________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
1) приостанавливает расходные операции по банковским счетам и кассе:
плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками*,
предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории
высокого уровня риска, – по истечении одного рабочего дня со дня вручения
уведомления;
плательщика, отнесенного в соответствии с системой управления рисками*,
предусмотренной налоговым законодательством Республики Казахстан, к категории
среднего уровня риска, – по истечении десяти рабочих дней со дня вручения уведомления;

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.03.2024 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ жылғы "___" ________                               № ______________
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 31-бабы 2-тармағына сәйкес
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
Сізге _____________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта
көрсетілсе) немесе толық атауы, жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН), заңды
мекен жайы)
20__ жылғы "___" ____________ жағдай бойынша Әлеуметтік медициналық сақтандыру қорына аударымдар және (немесе) жарналар бойынша мынадай мөлшерде:
теңге
Атауы
Берешектің барлық сомасы
Негізгі төлем сомасы
Өсімпұл сомасы
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға аударымдар және (немесе) жарналар
берешегіңіздің бар екендігі туралы хабарлайды.
Заңның 31-бабы 4-1-тармағына сәйкес Сізге аударымдар және (немесе) жарналар жүргізілетін жұмыскерлердің тізімін ұсыну қажет. Аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек өтелмеген жағдайда:
1) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне* сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі санатына жатқызылған төлеуші өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
2) Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеуші өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде хабарлама жіберген мемлекеттік кірістер органына көрсетілген тізімді ұсынады.
Аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешек өтелмеген жағдайда
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
1) банктік шоттары мен касса бойынша:
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне* сәйкес тәуекелдің жоғары деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап бір жұмыс күні өткен соң;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесіне сәйкес тәуекелдің орташа деңгейі санатына жатқызылған төлеушінің өзіне хабарлама табыс етілген күннен бастап он жұмыс күні өткен соң шығыс операцияларын тоқтата тұрады;

2) взыскивает суммы задолженности в принудительном порядке с банковских счетов
не позднее пяти рабочих дней со дня получения списка работников, за которых
производятся отчисления и (или) взносы.
При этом Вам начисляется пеня в порядке и на условиях, установленных пунктом 1
статьи 31 Закона.
При невыполнении законных требований органов государственных доходов и их
должностных лиц к Вам будут применены меры административного взыскания
в соответствии со статьей 92-1 Кодекса Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях".
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
подпись, печать)
Уведомление получил
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
или наименование плательщика/ должностного лица плательщика, подпись, печать
(за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного
предпринимательства), дата)
Уведомление вручено плательщику
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должностного лица органа государственных доходов, подпись, дата)
Уведомление отправлено плательщику
____________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)
Примечание: *информация, к какой степени риска отнесен плательщик
по результатам системы управления рисками, доступна на официальном сайте
Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
http://kgd.gov.kz и в web-приложении "Кабинет налогоплательщика".
Приложение 6 к приказу
Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан
– Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 апреля 2020 года № 341
Сноска. Приложение 6 – в редакции приказа Министра финансов РК от 01.03.2024 № 119 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Распоряжение о приостановлении расходных операций по кассе плательщика отчислений и (или) взносов
"___" __________ 20__ года                  № _________
В соответствии с пунктом 3 статьи 31 Закона Республики Казахстан
"Об обязательном социальном медицинском страховании",
______________________________________________________________
(наименование органа государственных доходов)
приостанавливает все расходные операции по кассе плательщика
______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
или полное наименование плательщика, индивидуальный/ бизнес-
идентификационный номер (ИИН/БИН), юридический адрес)
Плательщиком с момента получения настоящего распоряжения все поступающие
наличные деньги подлежат зачислению в Государственную корпорацию
"Правительство для граждан" не позднее одного рабочего дня, следующего за днем
их поступления.
В случае невыполнении законных требований органов государственных доходов
и их должностных лиц к Вам будут применены меры административного взыскания

2) аударымдар және (немесе) жарналар жүргізілетін жұмыскерлердің тізімін алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей банктік шоттардан мәжбүрлеу тәртібімен өндіріп алады.
Бұл ретте Сізге Заңның 31-бабы 1-тармағында белгіленген тәртіппен және шарттарда өсімпұл есептеледі.
Мемлекеттік кірістер органдары мен олардың лауазымды адамдарының заңды талаптары орындалмаған жағдайда, Сізге "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 92-1-бабына сәйкес әкімшілік жазаға тарту шаралары қолданылады.
Мемлекеттік кірістер органның басшысы (басшының орынбасары)
_________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе),
қолы, мөрі)
Хабарламаны алды
_________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
немесе төлеушінің/төлеушінің лауазымды тұлғасының атауы, қолы, мөрі
(жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда), күні)
Хабарлама төлеушіге тапсырылды
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органы лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке
басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы, күні)
Хабарлама төлеушіге жіберілді
__________________________________________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)
Ескертпе: *төлеуші тәукелді басқару жүйесінің нәтижелері бойынша қандай тәуекел дәрежесіне жататыны туралы ақпарат Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің http://kgd.gov.kz ресми сайтында және "Салық төлеушінің кабинеті" web-қосымшада қол жетімді.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары -
Қаржы министрінің
2020 жылғы 1 сәуірдегі
№ 341 Бұйрығына
6 қосымша
Нысан
Аударымдарды және (немесе) жарналарды төлеушінің кассасы бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкім
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің 01.03.2024 № 119 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20__ жылғы "___" ________                                     № ________
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 31-бабы 3-тармағына сәйкес
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органының атауы)
_________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) немесе
төлеушінің толық атауы, жеке/бизнес-сәйкестендіру нөмірі (ЖСН/БСН),
заңды мекенжайы)
төлеушінің кассасы бойынша барлық шығыс операцияларын тоқтата тұрады.
Төлеуші осы өкімді алған сәттен бастап келіп түскен барлық қолма-қол ақша олар келіп түскен күннен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорацияға есепке жатқызға тиіс.

в соответствии со статьей 92-1 Кодекса Республики Казахстан
"Об административных правонарушениях".
Руководитель (заместитель руководителя) органа государственных доходов
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
подпись, печать)
Распоряжение получил
__________________________________ _____________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
или наименование плательщика/должностного лица плательщика, подпись, печать
(за исключением юридических лиц, относящихся к субъектам частного
предпринимательства), дата)
Распоряжение вручено плательщику
________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность),
должностного лица органа государственных доходов, подпись, дата)
Распоряжение отправлено плательщику
________________________________________________________________
(документ, подтверждающий факт отправки и (или) получения)

Мемлекеттік кірістер органдары мен олардың лауазымды тұлғаларының заңды талаптары орындалмаған жағдайда, Сізге "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 92-1-бабына сәйкес әкімшілік жазаға тарту шаралары қолданылады.
Мемлекеттік кірістер органының басшысы (басшының орынбасары)
_________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе),
қолы, мөрі)
Өкімді алды
_________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе)
немесе агенттің/агенттің лауазымды адамының атауы, қолы, мөрі
(жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда), күні)
Өкім төлеуші табыс етілді
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік кірістер органы лауазымды адамының тегі, аты, әкесінің аты
(егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), қолы, күні)
Өкім төлеуші жіберілді
__________________________________________________________________________
(жіберу және (немесе) алу фактісін растайтын құжат)