О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 9 февраля 2016 года № 45 "Об утверждении Правил аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 1 апреля 2020 года № 122. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 апреля 2020 года № 20322.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 9 февраля 2016 года № 45 "Об утверждении Правил аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13538, опубликован 13 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
преамбулу приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 10) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 12 января 2016 года "Об использовании атомной энергии" и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной
экономики Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового
развития, инноваций и
аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра энергетики
Республики Казахстан
от 1 апреля 2020 года № 122
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 9 февраля 2016 года № 45
Правила аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности

"Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 9 ақпандағы № 45 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 1 сәуірдегі № 122 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 6 сәуірде № 20322 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 9 ақпандағы № 45 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13538 болып тіркелген, 2016 жылғы 13 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың кiрiспесi мынадай редакцияда жазылсын:
"Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 10) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Н. Ногаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2020 жылғы 1 сәуірдегі
№ 122 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2016 жылғы 9 ақпандағы
№ 45 бұйрығымен
бекітілген
Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" (далее – Закон), подпунктом 4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", подпунктом 10) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 12 января 2016 года "Об использовании атомной энергии" и определяют порядок оказания государственной услуги "Аккредитация организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности" (далее – государственная услуга).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) уполномоченный орган в области использования атомной энергии – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство в области использования атомной энергии;
2) аккредитация организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности – процедура официального признания уполномоченным органом в области использования атомной энергии компетентности организации осуществлять экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности.
3. Уполномоченный орган проводит аккредитацию организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности и ведет реестр аккредитованных организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности, который размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа, а также его ведомства.
4. Организация, осуществляющая экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности, должна иметь:
1) не менее пяти лет практического опыта работы в области аккредитации или деятельности, непосредственно связанной с областью аккредитации;
2) квалифицированный персонал, способный обеспечить выполнение работ в соответствующей области аккредитации;
3) программно-технические средства и (или) методики расчетов, относящихся к обеспечению ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности.
Глава 2. Порядок аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности
5. Для получения государственной услуги юридическое лицо (далее – услугополучатель) представляет в уполномоченный орган (далее – услугодатель), либо посредством веб-портала "электронного правительства" www.egov.kz, е-лицензирование www.elicense.kz (далее – портал) следующие документы:

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі - Заң), "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2016 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына, "Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган - атом энергиясын пайдалану саласындағы басшылықты жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу - атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті органның ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыруға ұйымның құзыреттілігін ресми тану рәсімі.
3. Уәкілетті орган ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеуді жүргізеді және уәкілетті орган, сондай-ақ оның ведомствосының интернет-ресурсында орналастырылатын ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын аккредиттелген ұйымдардың тізілімін жүргізеді.
4. Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымның:
1) аккредиттеу немесе аккредиттеу саласымен тікелей байланысты қызмет саласындағы кемінде бес жыл практикалық жұмыс тәжірибесі;
2) тиісті аккредиттеу саласындағы жұмыстардың орындалуын қамтамасыз етуге қабілетті білікті персонал;
3) ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысты бағдарламалық-техникалық құралдар және (немесе) есептеу әдістемелері болуы қажет.
2-тарау. Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу тәртібі
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін заңды тұлға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушы) уәкілетті органға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) не www.egov.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы, е-лицензиялау www.elicense.kz (бұдан әрі - портал) арқылы мынадай құжаттар ұсынады:

1) к услугодателю:
заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
документы, подтверждающие наличие не менее пяти лет практического опыта работы в области аккредитации или деятельности, непосредственно связанной с областью аккредитации;
документы, подтверждающие квалификацию персонала в соответствующей области аккредитации (дипломы по специальности, соответствующей области аккредитации, при наличии сертификаты, свидетельства, удостоверения, подтверждающие квалификацию и прохождение теоретической и практической подготовки в соответствующей области аккредитации);
программно-технические средства и (или) методики расчетов, относящихся к обеспечению ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности;
2) на портал:
заявление по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам в форме электронного документа;
электронные копии документов, подтверждающие наличие не менее пяти лет практического опыта работы в области аккредитации или деятельности, непосредственно связанной с областью аккредитации;
электронные копии документов, подтверждающие квалификацию персонала в соответствующей области аккредитации (дипломы по специальности, соответствующей области аккредитации, при наличии сертификаты, свидетельства, удостоверения, подтверждающие квалификацию и прохождение теоретической и практической подготовки в соответствующей области аккредитации);
электронные копии программно-технических средств и (или) методики расчетов, относящихся к обеспечению ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности.
К программно-техническим средствам относятся программные обеспечения электронно-вычислительных машин, которые позволяют ввести исходные данные и формулы для получения результатов, требуемых для обоснования ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности.
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем всех необходимых документов посредством портала – через "личный кабинет" услугополучателя, отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в стандарте государственной услуги "Аккредитация организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности" согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

1) көрсетілетін қызметті берушіге:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
аккредиттеу саласында немесе аккредиттеу саласымен тікелей байланысты қызмет саласында кемінде бес жыл практикалық жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын құжаттар;
тиісті аккредиттеу саласындағы персоналдың біліктілігін растайтын құжаттар (тиісті аккредиттеу саласындағы мамандық бойынша дипломдар, сертификаттар, куәліктер, тиісті аккредиттеу саласындағы біліктілігін және теориялық және практикалық дайындықтан өткенін растайтын куәліктер болған жағдайда);
ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысты бағдарламалық-техникалық құралдар және (немесе) есептеу әдістемелері.
2) порталға:
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық құжат нысанындағы өтініш;
аккредиттеу саласында немесе аккредиттеу саласымен тікелей байланысты қызмет саласында кемінде бес жыл практикалық жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
тиісті аккредиттеу саласындағы персоналдың біліктілігін растайтын құжаттардың (тиісті аккредиттеу саласындағы мамандық бойынша дипломдар, сертификаттар, куәліктер, тиісті аккредиттеу саласындағы біліктілігін және теориялық және практикалық дайындықтан өткенін растайтын куәліктер болған жағдайда) электрондық көшірмелері;
ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысты бағдарламалық-техникалық құралдардың және (немесе) есептеу әдістемесінің электрондық көшірмелері.
Бағдарламалық-техникалық құралдарға ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздікті негіздеу үшін талап етілетін нәтижелерді алу үшін бастапқы деректер мен формулаларды енгізуге мүмкіндік беретін электрондық-есептеу машиналарының бағдарламалық қамтамасыз етуі жатады.
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды портал арқылы берген кезде - көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинеті" арқылы мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салуды қабылдау туралы жағдайы көрсетіледі.
Процестің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес "Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында келтірілген.

6. Сотрудник канцелярии услугодателя в день поступления документов осуществляет их прием, регистрацию и передает его на рассмотрение управлению ядерной и радиационной безопасности услугодателя.
Ответственный исполнитель управления ядерной и радиационной безопасности услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления услугополучателя, проверяет полноту представленных документов.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов ответственный исполнитель управления ядерной и радиационной безопасности услугодателя в течение срока, указанного в части второй настоящего пункта, готовит и направляет услугополучателю мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанный электронной цифровой подписью руководителя услугодателя, направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя.
В случае подачи документов через канцелярию услугодателя мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанный руководителем услугодателя, направляется услугополучателю в произвольной форме.
В случае представления услугополучателем полного пакета документов ответственный исполнитель управления ядерной и радиационной безопасности услугодателя в течение срока, указанного в части второй настоящего пункта, направляет пакет документов в управление ядерной физической безопасности и технической кооперации услугодателя для рассмотрения их на соответствие требованиям настоящих Правил.
В течение 14 (четырнадцати) рабочих дней работник управления ядерной физической безопасности и технической кооперации, и ответственный исполнитель ядерной и радиационной безопасности услугодателя в порядке очереди готовят заключения о соответствии или несоответствии услугополучателя требованиям настоящих Правил, после чего вносит на согласование руководителям указанных управлений услугодателя.
Ответственный исполнитель управления ядерной и радиационной безопасности услугодателя на основании представленных заключений в течение 4 (четырех) рабочих дней:
в случае наличия во всех представленных заключениях вывода о соответствии представленных документов оформляет свидетельство об аккредитации организации, осуществляющей экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;

6. Көрсетілетін қызметті берушінің кеңсе қызметкері құжаттар келіп түскен күні оларды қабылдауды, тіркеуді жүзеге асырады және оны көрсетілетін қызметті берушінің ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасының қарауына береді.
Көрсетілетін қызметті берушінің ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасының жауапты орындаушысы көрсетілетін қызметті алушының өтініші тіркелген сәттен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттар топтамасын толық ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасының жауапты орындаушысы осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы дәлелді жауапты дайындайды және көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолдайды.
Көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы дәлелді жауапты портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жолданады.
Құжаттар көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы ұсынылған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға еркін нысан түрінде жолданады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасының жауапты орындаушысы осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде құжаттар топтамасын осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін қарау үшін көрсетілетін қызметті берушінің ядролық физикалық қауіпсіздік және техникалық кооперация басқармасына жібереді.
14 (он төрт) жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушінің ядролық физикалық қауіпсіздік және техникалық кооперация басқармасының қызметкері және ядролық және радиациялық қауіпсіздік жауапты орындаушысы кезек тәртібімен көрсетілетін қызметті алушының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі немесе сәйкес еместігі туралы қорытынды дайындайды, одан кейін көрсетілетін қызметті берушінің көрсетілген басқармаларының басшыларына келісуге енгізеді.
Көрсетілетін қызметті берушінің ядролық және радиациялық қауіпсіздік басқармасының жауапты орындаушысы ұсынылған қорытындылар негізінде 4 (төрт) жұмыс күні ішінде:
ұсынылған барлық қорытындыларда ұсынылған құжаттардың сәйкестігі туралы қорытынды болған жағдайда осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымды аккредиттеу туралы куәлікті ресімдейді;

подготавливает и направляет услугополучателю мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам по основаниям, предусмотренным в пункте 7 настоящих Правил.
Мотивированный отказ в оказании государственной услуги, подписанный электронной цифровой подписью руководителя услугодателя, направляется посредством портала в "личный кабинет" услугополучателя по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
В случае подачи документов через канцелярию услугодателя мотивированный отказ в оказании государственной услуги, подписанный руководителем услугодателя, направляется услугополучателю в произвольной форме.
7. Отказ в оказании государственной услуги осуществляется по следующим основаниям:
1) наличие в представленных документах недостоверной информации;
2) несоответствие представленных документов требованиям, установленным настоящими Правилами;
3) несоответствие квалификации персонала услугополучателя заявленной области аккредитации;
4) несоответствие методик расчета и программных средств заявленной области аккредитации;
5) наличие решения суда о запрете на занятие деятельностью по заявленному виду.
8. Услугодатель обеспечивает внесение данных о стадии оказания государственной услуги в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
При оказании государственной услуги посредством государственной информационной системы разрешений и уведомлений данные о стадии оказания государственной услуги поступают в автоматическом режиме в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг.
Глава 3. Порядок обжалования результатов аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности
9. Жалоба на решения, действия (бездействия) работников услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросу оказания государственной услуги подается на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

осы Қағидалардың 7-тармағында көзделген негіздер бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді және жолдайды.
Көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жолданады.
Құжаттар көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі арқылы ұсынылған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің басшысының электронды сандық қолтаңбасы қойылған мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға еркін нысан түрінде жолданады.
7. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту мынадай негіздер бойынша жүзеге асырылады:
1) ұсынған құжаттарда дәйексіз ақпараттың болуы;
2) ұсынған құжаттардың осы қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушы персоналы біліктілігінің мәлімделген аккредиттеу саласына сәйкес келмеуі;
4) көрсетілетін қызметті алушының есептеу әдістемелері мен бағдарламалық құралдарының мәлімделген аккредиттеу саласына сәйкес келмеуі;
5) мәлімделген түр бойынша көрсетілетін қызметті алушының қызметпен айналысуға тыйым салу туралы сот шешімінің болуы.
8. Көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне енгізуді қамтамасыз етеді.
Рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік ақпараттық жүйесі арқылы мемлекеттік қызметті көрсету кезінде мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер мемлекеттік қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты режимде түседі.
3-тарау. Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу нәтижесіне шағымдану тәртібі
9. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті беруші қызметкерлерінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы Заңның 25-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

10. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель может обжаловать результаты в судебном порядке.
Приложение 1
к Правилам аккредитации
организаций, осуществляющих
экспертизу ядерной,
радиационной и ядерной
физической безопасности
Форма
Кому:_______________________
(фамилия, имя, отчество
____________________________
(при его наличии), должность
___________________________
руководителя уполномоченного
____________________________
органа)
От:_________________________
(фамилия, имя, отчество
____________________________
(при его наличии), должность
____________________________
руководителя юридического лица
Реквизиты:__________________
(бизнес-идентификационный
____________________________
номер, адрес,
____________________________
контактный телефон)
Заявление
Прошу провести аккредитацию ___________________________________
(наименование юридического лица) для осуществления
___________________________________________________
(вид работ в области аккредитации)
по виду (-ам) безопасности ___________________________________________
К заявлению прилагаются следующие документы:
1.________________________________________________________________
2.________________________________________________________________
3.________________________________________________________________
4.________________________________________________________________
Руководитель юридического лица _______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Дата заполнения "____" _____________ 20__года
Приложение 2
к Правилам аккредитации
организаций, осуществляющих
экспертизу ядерной,
радиационной и ядерной
физической безопасности
Стандарт государственной услуги "Аккредитация организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности"
1.
Наименование услугодателя
Комитет атомного и энергетического надзора и контроля Министерства энергетики Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
1) канцелярия услугодателя
2) веб-портал "электронного правительства": www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
20 (двадцать) рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная) / бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги
Свидетельство об аккредитации организации, осуществляющей экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Срок действия свидетельства об аккредитации составляет три года.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная/бумажная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно юридическим лицам.
7.
График работы

10. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы нәтижелерге сот тәртібімен шағымдана алады.
Ядролық, радиациялық
және ядролық физикалық
қауіпсіздік сараптамасын
жүзеге асыратын ұйымдарды
аккредиттеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кімге:______________________
(уәкілетті орган
_________________________
басшысының тегі, аты,
___________________________
әкесінің аты (болған жағдайда),
__________________________
лауазымы)
Кімнен:_____________________
(заңды тұлға басшысының тегі,
___________________________
аты, әкесінің аты
(болған жағдайда),
________________________
лауазымы (болған жағдайда)
Деректемелер:_______________
бизнес сәйкестендіру
___________________________
нөмірі, мекенжайы,
_____________________
байланыс телефоны)
Өтініш
________________________________________________ қауіпсіздіктің түрі (түрлері) бойынша
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________ жүзеге асыру үшін
(аккредиттеу саласындағы жұмыс түрі)
___________________________________________________________ аккредиттеуді сұраймын
(заңды тұлғаның
атауы)
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1. ________________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________
4. ________________________________________________________________________
Заңды тұлғаның басшысы____________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Толтырылған күні 20__жылғы "____" ___________
Ядролық, радиациялық
және ядролық физикалық
қауіпсіздік сараптамасын
жүзеге асыратын ұйымдарды
аккредиттеу қағидаларына
2-қосымша
"Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Атомдық және энергетикалық қадағалау мен бақылау комитеті
2.
Мемлекеттік қызметті көрсетуді ұсыну тәсілі (қол жеткізу арналары)
1) көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесі
2) "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі - портал).
3.
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
20 (жиырма) жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған) / қағаз түрінде
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымды аккредиттеу туралы куәлік не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
Аккредиттеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі үш жылды құрайды.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық/қағаз түрінде.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7.
Жұмыс графигі

1) услугодатель – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней;
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявления и документов, выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8.
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) к услугодателю:
заявление;
документы, подтверждающие наличие не менее пяти лет практического опыта работы в области аккредитации или деятельности, непосредственно связанной с областью аккредитации;
документы, подтверждающие квалификацию персонала в соответствующей области аккредитации (дипломы по специальности, соответствующей области аккредитации, при наличии сертификаты, свидетельства, удостоверения, подтверждающие квалификацию и прохождение теоретической и практической подготовки в соответствующей области аккредитации);
программно-технические средства и (или) методики расчетов, относящихся к обеспечению ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности;
2) на портал:
заявление в форме электронного документа;
электронные копии документов, подтверждающие наличие не менее пяти лет практического опыта работы в области аккредитации или деятельности, непосредственно связанной с областью аккредитации;
электронные копии документов, подтверждающие квалификацию персонала в соответствующей области аккредитации (дипломы по специальности, соответствующей области аккредитации, при наличии сертификаты, свидетельства, удостоверения, подтверждающие квалификацию и прохождение теоретической и практической подготовки в соответствующей области аккредитации);
электронные копии программно-технических средств и (или) методики расчетов, относящихся к обеспечению ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) наличие в представленных документах недостоверной информации;
2) несоответствие представленных документов требованиям, установленным Правилами аккредитации организаций, осуществляющих экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности;
3) несоответствие квалификации персонала услугополучателя заявленной области аккредитации;
4) несоответствие методик расчета и программных средств заявленной области аккредитации;

1) көрсетілетін қызметті беруші - дүйсенбіден жұмаға дейін демалыс және мереке күндерінен басқа, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) портал - жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініш пен құжаттарды қабылдау, мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) көрсетілетін қызметті берушіге:
өтініш;
аккредиттеу саласында немесе аккредиттеу саласымен тікелей байланысты қызмет саласында кемінде бес жыл практикалық жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын құжаттар;
тиісті аккредиттеу саласындағы персоналдың біліктілігін растайтын құжаттар (тиісті аккредиттеу саласындағы мамандық бойынша дипломдар, сертификаттар, куәліктер, тиісті аккредиттеу саласындағы біліктілігін және теориялық және практикалық дайындықтан өткенін растайтын куәліктер болған жағдайда);
ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысты бағдарламалық-техникалық құралдар және (немесе) есептеу әдістемелері.
2) порталға:
электрондық құжат нысанындағы өтініш;
аккредиттеу саласында немесе аккредиттеу саласымен тікелей байланысты қызмет саласында кемінде бес жыл практикалық жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
тиісті аккредиттеу саласындағы персоналдың біліктілігін растайтын құжаттардың (тиісті аккредиттеу саласындағы мамандық бойынша дипломдар, сертификаттар, куәліктер, тиісті аккредиттеу саласындағы біліктілігін және теориялық және практикалық дайындықтан өткенін растайтын куәліктер болған жағдайда) электрондық көшірмелері;
ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қатысты бағдарламалық-техникалық құралдардың және (немесе) есептеу әдістемесінің электрондық көшірмелері.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) ұсынған құжаттарда дәйексіз ақпараттың болуы;
2) ұсынған құжаттардың Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымдарды аккредиттеу қағидаларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушы персоналы біліктілігінің мәлімделген аккредиттеу саласына сәйкес келмеуі;
4) көрсетілетін қызметті алушының есептеу әдістемелері мен бағдарламалық құралдарының мәлімделген аккредиттеу саласына сәйкес келмеуі;

5) наличие решения суда о запрете на занятие деятельностью по заявленному виду.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги,
в том числе оказываемой в электронной форме
1) адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
единой платформе интернет-ресурсов государственных органов – www.gov.kz, в разделе "Министерство энергетики" в подразделе "Услуги";
портале;
2) услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме посредством портала при условии наличия электронной цифровой подписи;
3) услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также Единого контакт-центра;
4) при оказании государственной услуги посредством портала доступна версия для слабовидящих;
5) контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на единой платформе интернет-ресурсов государственных органов – www.gov.kz, в разделе "Министерство энергетики" в подразделе "Услуги". Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 3
к Правилам аккредитации
организаций, осуществляющих
экспертизу ядерной,
радиационной и ядерной
физической безопасности
Форма
[Наименование УО на государственном языке)] реквизиты УО на государственном языке
[Наименование УО (на русском языке)] реквизиты УО на русском языке
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления/ в оказании государственной услуги
Номер:
[Номер]
Дата выдачи: [Дата выдачи]
[Наименование услугополучателя]
[Наименование УО], рассмотрев Ваше заявление от [Дата заявки] года № [Номер заявки], сообщает _________________________________________. [Причина отказа].
[Должность подписывающего]
[фамилия, имя, отчество (в случае наличия) подписывающего]
Приложение 4
к Правилам аккредитации
организаций, осуществляющих
экспертизу ядерной,
радиационной и ядерной
физической безопасности
Форма
Герб
СВИДЕТЕЛЬСТВО об аккредитации организации, осуществляющей экспертизу ядерной, радиационной и ядерной физической безопасности
В соответствии со статьей 26 Закона Республики Казахстан от 12 января 2016 года
"Об использовании атомной энергии"
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица)
аккредитуется для осуществления ______________________________________
(вид работ в области аккредитации)
по виду (-ам) безопасности ____________________________________________
с применением ________________________________________________________
(методика (-и) расчетов и (или) програмно-технические средства)
Свидетельство действительно до "___"___________ 20__ года Руководитель
ведомства уполномоченного органа в области использования атомной энергии или его
заместитель _________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Серия ______№ _______________
Дата выдачи:

5) мәлімделген түр бойынша көрсетілетін қызметті алушының қызметпен айналысуға тыйым салу туралы сот шешімінің болуы.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық нысанда көрсетілетін қызметтің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын өзге де талаптар
1) Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
мемлекеттік органдар интернет-ресурстарының www.gov.kz бірыңғай платформасының "Энергетика министрлігі" деген бөліміндегі "Қызметтер" деге бөлімшесінде;
порталда орналасқан;
2) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар;
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар;
4) портал арқылы мемлекеттік қызмет көрсету кезінде нашар көретіндерге арналған нұсқа қолжетімді;
5) мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтамалық қызметтердің байланыс телефондары мемлекеттік органдардың www.gov.kz интернет-ресурстарының бірыңғай платформасының "Энергетика министрлігі" деген бөлімдегі "Қызметтер" деген бөлімшесінде көрсетілген. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 1414, 8-800-080-7777.
Ядролық, радиациялық
және ядролық физикалық
қауіпсіздік сараптамасын
жүзеге асыратын ұйымдарды
аккредиттеу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
[МО атауы (мемлекеттік тілде)]
МО реквизиттері мемлекеттік тілде
[МО атауы (орыс тілінде)]
МО реквизиттері орыс тілінде
Өтінішті одан әрі қараудан/мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту
Нөмірі: [РҚ нөмірі]
Берілген күні: [РҚ берілген күні]
[Көрсетілетін қызметті алушының атауы]
[МО атауы], Сіздің [Өтініш берген күн] № [Өтініш нөмірі], өтінішіңізді қарастырып,. ______________________________________ хабарлайды.
[Бас тарту себебі].
[Қол қоюшының лауазымы]
[Қол қоюшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)]
Ядролық, радиациялық
және ядролық физикалық
қауіпсіздік сараптамасын
жүзеге асыратын ұйымдарды
аккредиттеу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Елтаңба Ядролық, радиациялық және ядролық физикалық қауіпсіздік сараптамасын жүзеге асыратын ұйымды аккредиттеу туралы КУӘЛІК
"Атом энергиясын пайдалану туралы" 2016 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан
Республикасы Заңының 26-бабына сәйкес _____________
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
________________________________________________________________________________
жүзеге асыру үшін аккредиттеледі (аккредиттеу саласындағы жұмыс түрі)
________________________________________________________________________________
__________________________________________________ қауіпсіздіктің түрі(-лері) бойынша
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
пайдалану (есеп айырысу әдістемесі(-лері) және (немесе) бағдарламалық - техникалық құралдары)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Куәлік 20__ жылғы "___"___________ дейін жарамды
Атом энергиясын пайдалану саласындағы уәкілетті орган ведомствосының басшысы немесе оның орынбасары
________________________________________________ _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)                  (қолы)
Сериясы ______ № _______________
Берілген күні