О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 598 "Об утверждении Правил проведения камерального контроля"
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 16 апреля 2020 года № 388. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 апреля 2020 года № 20421
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 598 "Об утверждении Правил проведения камерального контроля" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12599, опубликован 14 января 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила проведения камерального контроля, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель
Премьер-Министра Республики
Казахстан-Министр финансов
А. Смаилов
Приложение к приказу
Первого Заместитея Премьер-
Министра
Республики Казахстан-
Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 апреля 2020 года № 388
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 ноября 2015 года № 598
Правила проведения камерального контроля
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения камерального контроля (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 9) статьи 14 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее – Закон) и определяют порядок проведения камерального контроля.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) камеральный контроль – иная форма контроля, осуществляемая территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту без посещения объекта государственного аудита и финансового контроля (далее – объект государственного аудита) на основе анализа и сопоставления данных информационных систем, а также других сведений о деятельности объектов государственного аудита;

Камералдық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 598 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 16 сәуірдегі № 388 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 17 сәуірде № 20421 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Камералдық бақылау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 598 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12599 болып тіркелген, 2016 жылғы 14 қаңтарда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Камералдық бақылау жүргізу қағидалары осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті (А.Т. Бектурова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары- Қаржы министрі
А. Смаилов
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Бірінші орынбасары-
Қаржы министрінің
2020 жылғы 16 сәуірдегі
№ 388 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2015 жылғы 30 қарашадағы
№ 598 бұйрығымен
бекітілген
Камералдық бақылау жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Камералдық бақылауды жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 14-бабының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және камералдық бақылауды жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) камералдық бақылау – ақпараттық жүйелердің деректерін, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілерінің қызметі туралы басқа да мәліметтерді талдау және салыстыру негізінде ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшесі (бұдан әрі – уәкілетті орган) мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектісіне (бұдан әрі – мемлекеттік аудит объектісі) бармай жүзеге асыратын бақылаудың өзге нысаны;

2) профиль рисков камерального контроля (далее – профиль риска) – совокупность условий выбора данных, определенная путем анализа сведений о деятельности объектов государственного аудита и разрабатываемая с целью выявления определенных нарушений;
3) веб-портал государственных закупок (далее – веб-портал) – информационная система государственного органа, предоставляющая единую точку доступа к электронным услугам государственных закупок;
4) риск – вероятность несоблюдения бюджетного и иного законодательства Республики Казахстан, неблагоприятного воздействия события или действия на объект и предмет государственного аудита, которая может привести к финансовым нарушениям, хищениям (растрате) бюджетных средств и нанесению экономического ущерба государству, а также вероятность недостижения или неисполнения в полном объеме целевых индикаторов и показателей, предусмотренных в программных документах и стратегических планах государственных органов;
5) система управления рисками – система администрирования, обеспечивающая формирование перечня объектов государственного аудита на соответствующий год и проведение государственного аудита, иной деятельности органов государственного аудита и финансового контроля, базирующаяся на принципах выборочности, оптимального распределения ресурсов на наиболее приоритетных направлениях государственного аудита, включающая в себя всесторонний анализ совокупности имеющихся рисков, их идентификацию и оценку, выработку и принятие мер реагирования, мониторинг эффективности результатов принятых мер;
6) уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган Республики Казахстан, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере внутреннего государственного аудита и финансового контроля, государственных закупок, аудиторской деятельности, бухгалтерского учета и финансовой отчетности в пределах, предусмотренных законодательством;
7) ведомство уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту (далее – ведомство уполномоченного органа) – ведомство уполномоченного органа, осуществляющее в пределах компетенции реализационные и контрольные функции в сфере внутреннего государственного аудита и финансового контроля, государственных закупок, государственного имущества, аудиторской деятельности, бухгалтерского учета и финансовой отчетности.
3. Другие понятия, используемые в настоящих Правилах, применяются в значениях, определяемых Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, Законом и иным законодательством Республики Казахстан.

2) камералдық бақылау тәуекелдерінің бейіні (бұдан әрі – тәуекел бейіні) – мемлекеттік аудит объектілерінің қызметі туралы мәліметтерді талдау жолымен айқындалған және белгілі бір бұзушылықтарды анықтау мақсатында әзірленетін деректерді таңдау шарттарының жиынтығы;
3) мемлекеттік сатып алу веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – мемлекеттік сатып алудың электрондық қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай нүктесін ұсынатын мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі;
4) тәуекел – қаржылық бұзушылықтарға, бюджет қаражатын ұрлауға (ысырап етуге) және мемлекетке экономикалық залал келтіруге әкеп соғуы мүмкін Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасын сақтамау, оқиғаның немесе іс-қимылдың объектіге және мемлекеттік аудит нысанасына және нысанасына қолайсыз әсер ету ықтималдығы, сондай-ақ мемлекеттік органдардың бағдарламалық құжаттарында және стратегиялық жоспарларында көзделген нысаналы индикаторлар мен көрсеткіштерге қол жеткізбеу немесе толық көлемде орындамау ықтималдығы;
5) тәуекелдерді басқару жүйесі – тиісті жылға арналған мемлекеттік аудит объектілерінің тізбесін қалыптастыруды және мемлекеттік аудит жүргізуді, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының өзге де қызметін қамтамасыз ететін, мемлекеттік аудиттің неғұрлым басым бағыттарына ресурстарды іріктеу, оңтайлы бөлу қағидаттарына негізделетін, қолда бар тәуекелдер жиынтығын жан-жақты талдауды, оларды сәйкестендіру мен бағалауды, ден қою шараларын әзірлеу мен қабылдауды, қабылданған шаралар нәтижелерінің тиімділігіне мониторингті қамтитын әкімшілендіру жүйесі;
6) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, мемлекеттік сатып алу, аудиторлық қызмет, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді заңнамада көзделген шекте жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы;
7) ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – уәкілетті органның ведомствосы) – құзыреті шегінде ішкі мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау, мемлекеттік сатып алу, мемлекеттік мүлік, аудиторлық қызмет, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласында, сондай-ақ уәкілетті орган айқындайтын бюджеттік бағдарламалар және (немесе) тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және өткізу саласында іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын уәкілетті органның ведомствосы.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын басқа да ұғымдар 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінде, Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамасында айқындалатын мәндерде қолданылады.

4. Целью камерального контроля является своевременное пресечение и недопущение нарушений, предоставление объекту государственного аудита права самостоятельного устранения нарушений, выявленных по результатам камерального контроля и снижение административной нагрузки на объекты государственного аудита.
Глава 2. Порядок проведения камерального контроля
5. Камеральный контроль проводится территориальным подразделением ведомства уполномоченного органа (далее – территориальное подразделение) на постоянной основе на основании подпункта 3) статьи 14 Закона и подпункта 5) статьи 16 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках" (далее – Закон о государственных закупках) без посещения объекта государственного аудита путем сопоставления сведений, полученных из различных источников информации, по деятельности объектов государственного аудита, а также по результатам применения системы управления рисками.
6. Выявление нарушений в ходе проведения камерального контроля осуществляется в соответствии с перечнем профилей рисков камерального контроля, приведенным в приложении 1 к настоящим Правилам.
7. Меры реагирования камерального контроля предусмотрены пунктом 4 статьи 30 Закона.
8. Камеральный контроль государственных закупок проводится до заключения договоров о государственных закупках.
9. При установлении нарушений после заключения договоров о государственных закупках проводится государственный аудит в соответствии с подпунктом 3) пункта 5 статьи 18 Закона или электронный государственный аудит в соответствии с пунктом 6 статьи 17 Закона.
10. В случае выявления нарушений по результатам камерального контроля территориальным подразделением оформляется и направляется объектам государственного аудита уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – уведомление) с приложением описания выявленных нарушений, и автоматически регистрируется на веб-портале.
11. Уведомление направляется объекту государственного аудита посредством веб-портала в срок не позднее пяти рабочих дней со дня выявления нарушений.
12. Уведомление исполняется объектом государственного аудита в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем его доставки объекту государственного аудита.
В случае самостоятельного устранения нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем доставки объекту государственного аудита уведомления, должностное лицо не подлежит привлечению к административной ответственности.

4. Камералдық бақылаудың мақсаты бұзушылықтардың уақтылы жолын кесу және жол бермеу, камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды өз бетінше жою құқығын мемлекеттік аудит объектісін беру және мемлекеттік аудит объектілеріне әкімшілік жүктемені төмендету болып табылады.
2-тарау. Камералдық бақылауды жүргізу тәртібі
5. Камералдық бақылауды уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесі (бұдан әрі – аумақтық бөлімше) Заңның 14-бабы 3) тармақшасының және "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 4 желтоқсандағы заңының (бұдан әрі-мемлекеттік сатып алу туралы заң) 16-бабы 5) тармақшасының негізінде мемлекеттік аудит объектілерінің қызметі бойынша, сондай-ақ тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану нәтижелері бойынша әртүрлі ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді салыстыру жолымен мемлекеттік аудит объектісіне бармастан, тұрақты негізде жүргізеді.
6. Камералдық бақылауды жүргізу барысында бұзушылықтарды анықтау осы Қағидаларға 1-қосымшада келтірілген камералдық бақылау тәуекелдері бейіндерінің тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады.
7. Камералдық бақылаудың ден қою шаралары Заңның 30-бабының 4-тармағында көзделген.
8. Мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау мемлекеттік сатып алу туралы шарттар жасалғанға дейін жүргізіледі.
9. Мемлекеттік сатып алу туралы шарттар жасалғаннан кейін бұзушылықтар анықталған кезде Заңның 18-бабы 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес мемлекеттік аудит немесе Заңның 17-бабы 6-тармағына сәйкес электрондық мемлекеттік аудит жүргізіледі.
10. Камералдық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда аумақтық бөлімше анықталған бұзушылықтардың сипаттамасын қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны (бұдан әрі – хабарлама) ресімдейді және мемлекеттік аудит объектілеріне жібереді және веб-порталда автоматты түрде тіркейді.
11. Хабарлама бұзушылықтар анықталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде веб-портал арқылы мемлекеттік аудит объектісіне жіберіледі.
12. Хабарламаны мемлекеттік аудит объектісі, ол мемлекеттік аудит объектісіне жеткізілген күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде орындайды.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды мемлекеттік аудит объектісіне хабарлама жеткізілген күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде дербес жойған жағдайда, лауазымды тұлға әкімшілік жауаптылыққа тартылуға жатпайды.

13. Элементы камерального контроля государственных закупок и способы устранения нарушений, указанных в уведомлении, отражены в приложении 3 к настоящим Правилам.
Информация об исполнении уведомления (при необходимости с приложением подтверждающих документов) представляется объектом государственного аудита посредством веб-портала в территориальное подразделение, направившее уведомление, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
14. Камеральный контроль своевременности и полноты размещения годового плана государственных закупок проводится по истечении пятнадцати рабочих дней со дня утверждения (уточнения) соответствующего бюджета (плана развития) или индивидуального плана финансирования.
Камеральный контроль предварительного годового плана государственных закупок проводится по истечении пятнадцати рабочих дней со дня вынесения положительного предложения соответствующей бюджетной комиссии до утверждения (уточнения) соответствующего бюджета.
15. Камеральный контроль государственных закупок способом запроса ценовых предложений проводится со дня размещения на веб-портале сведений о проводимых государственных закупках способом запроса ценовых предложений до заключения договора о государственных закупках.
16. Камеральный контроль государственных закупок способами из одного источника путем прямого заключения договора о государственных закупках и (или) через товарные биржи проводится не позднее пяти рабочих дней со дня направления проекта договора о государственной закупке на подписание потенциальному поставщику.
17. Камеральный контроль государственных закупок способом конкурса (аукциона) проводится по следующим направлениям:
1) первое направление:
со дня объявления конкурса (аукциона) до окончания срока приема замечаний в период предварительного обсуждения проекта конкурсной документации (аукционной документации);
в течение десяти календарных дней со дня размещения текста объявления об осуществлении государственных закупок способом конкурса, в случае если предварительное обсуждение проекта конкурсной документации не осуществляется;
2) второе направление – в течение десяти календарных дней со дня размещения на веб-портале протокола предварительного обсуждения проекта конкурсной документации;
3) третье направление – в течение семи рабочих дней со дня размещения на веб-портале протокола предварительного допуска;
4) четвертое направление, в случаях проведения камерального контроля на основании:
системы управления рисками – в течение пяти рабочих дней со дня размещения протокола итогов до заключения договора о государственных закупках;

13. Хабарламада көрсетілген мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау элементтері және бұзушылықтарды жою тәсілдері осы Қағидаларға 3-қосымшада көрсетілген.
Хабарламаның орындалуы туралы ақпаратты (қажет болған жағдайда растайтын құжаттарды қоса бере отырып) мемлекеттік аудит объектісі хабарламаны жіберген аумақтық бөлімшеге осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша веб-портал арқылы ұсынады.
14. Мемлекеттік сатып алудың уақтылы және толық орналастыру жылдық жоспарын камералдық бақылау тиісті бюджет (даму жоспары) немесе жеке қаржыландыру жоспары бекітілген (нақтыланған) күннен бастап он бес жұмыс күні өткеннен кейін жүргізіледі.
Мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарын камералдық бақылау тиісті бюджет бекітілгенге (нақтыланғанға) дейін тиісті бюджет комиссиясының оң ұсынысы шығарылған күннен бастап он бес жұмыс күні өткеннен кейін жүргізіледі.
15. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен жүргізілетін мемлекеттік сатып алу туралы мәліметтер веб-порталға орналастырылған күннен бастап мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін жүргізіледі.
16. Мемлекеттік сатып алу туралы шартты тікелей жасасу арқылы бір көзден алу тәсілімен және (немесе) тауар биржалары арқылы мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасы әлеуетті өнім берушіге қол қоюға жіберілген күнінен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізіледі.
17. Конкурс (аукцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау мынадай бағыттар бойынша жүргізіледі:
1) бірінші бағыт:
конкурс (аукцион) жарияланған күннен бастап конкурстық құжаттаманы (аукциондық құжаттама) жобасын алдын ала талқылау кезеңінде ескертулерді қабылдау мерзімі аяқталғанға дейін;
конкурстық құжаттаманың жобасына алдын ала талқылау жүзеге асырылмаған жағдайда, конкірс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру туралы хабарландыру мәтіні орналастырылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде;
2) екінші бағыт – конкурстық құжаттама жобасын алдын ала талқылау хаттамасы веб-порталға орналастырылған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде;
3) үшінші бағыт – веб-порталда алдын ала рұқсат хаттамасы орналастырылған күннен бастап жеті жұмыс күн ішінде;
4) төртінші бағыт – камералдық бақылау:
тәуекелдерді басқару жүйесі – мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін қорытындылар хаттамасы орналастырылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде:

жалобы, предусмотренной пунктом 5 статьи 47 Закона о государственных закупках – в течение десяти рабочих дней со дня истечения срока, установленного пунктом 2 статьи 47 Закона о государственных закупках.
18. В целях проведения контроля качества камерального контроля, камеральный контроль проводится:
не позднее двух рабочих дней до завершения срока, установленного абзацем первым подпункта 1) пункта 17 настоящих Правил;
не позднее трех рабочих дней до завершения сроков, установленных абзацем вторым подпункта 1) и подпунктом 2) пункта 17 настоящих Правил;
не позднее двух рабочих дней до завершения сроков, установленных подпунктом 3) и абзацем первым подпункта 4) пункта 17 настоящих Правил;
не позднее пяти рабочих дней до завершения срока, установленного абзацем вторым подпункта 4) пункта 17 настоящих Правил.
Для целей настоящего пункта завершением камерального контроля признается подписание на веб-портале уведомления руководителем территориального подразделения или отметка исполнителя ведомства уполномоченного органа на веб-портале об отсутствии нарушений по результатам проведенного камерального контроля.
19. При проведении камерального контроля учитываются доводы лица, подавшего жалобу в период проведения камерального контроля по соответствующему направлению, в соответствии с пунктом 17 настоящих Правил.
Доводы жалобы по предыдущим направлениям при проведении камерального контроля не рассматриваются. Такая жалоба рассматривается в рамках электронного государственного аудита в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле.
20. Жалоба на действия (бездействие), решения заказчика, организатора государственных закупок, единого организатора государственных закупок, комиссий, эксперта, единого оператора в сфере государственных закупок подается посредством общедоступных информационных систем, в том числе посредством веб-портала, согласно статье 47 Закона о государственных закупках.
21. Жалобы, указанные в абзаце третьем подпункта 4) пункта 17 настоящих Правил, рассматриваются территориальным подразделением в порядке рассмотрения жалоб, установленном пунктом 5 статьи 47 Закона о государственных закупках.
В случае обжалования действий (бездействия), решений заказчика, организатора государственных закупок, единого организатора государственных закупок, комиссий, эксперта, единого оператора в сфере государственных закупок по истечении срока, установленного пунктом 2 статьи 47 Закона о государственных закупках, жалоба рассматривается в рамках электронного государственного аудита в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственном аудите и финансовом контроле.
Не подлежат рассмотрению жалобы потенциальных поставщиков на требования конкурсной документации (аукционной документации), в том числе указанные в них квалификационные требования, по которым не подавались замечания к проекту конкурсной документации (аукционной документации) в порядке, определенном статьей 22 Закона о государственных закупках.

мемлекеттік сатып алу туралы Заңның 47-бабының 5-тармағында көзделген шағымдар – мемлекеттік сатып алу туралы Заңның 47-бабының 2-тармағында белгіленген мерзім өткен күннен бастап он жұмыс күні ішінде.
18. Камералдық бақылау сапасына бақылау жүргізу мақсатында, камералдық бақылау:
осы Қағидалардың 17-тармағының 1) тармақшасында бірінші абзацпен белгіленген мерзім аяқталғанға дейін екі жұмыс күннен кешіктірмей;
осы Қағидалардың 17-тармағының 1) тармақшасының екінші абзацпен және 2) тармақшасында белгіленген мерзімдер аяқталғанға дейін үш жұмыс күннен кешіктірмей;
осы Қағидалардың 17-тармағының 3) тармақшасында және 17-тармағы 4) тармақшасының бірінші абзацпен белгіленген мерзім аяқталғанға дейін екі жұмыс күнінен кешіктірмей;
осы Қағидалардың 17-тармағы 4) тармақшасының екінші абзацпен белгіленген мерзім аяқталғанға дейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.
Осы тармақтың мақсаттары үшін аумақтық бөлімше басшысының хабарламаға веб-порталда қол қоюы немесе уәкілетті орган ведомствосы орындаушысының веб-порталда жүргізілген камералдық бақылау нәтижелері бойынша бұзушылықтардың жоқтығы туралы белгісі камералдық бақылаудың аяқталуы болып танылады.
19. Камералдық бақылау жүргізу кезінде осы Қағидалардың 17-тармағына сәйкес тиісті бағыт бойынша камералдық бақылау жүргізу кезеңінде шағым берген тұлғаның дәлелдері ескеріледі.
Камералдық бақылау жүргізу кезінде алдыңғы бағыттар бойынша шағымның дәлелдері қаралмайды. Мұндай шағым Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес электрондық мемлекеттік аудит шеңберінде қаралады.
20. Тапсырыс берушінің, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының, комиссиялардың, сарапшының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), шешімдеріне шағым жалпыға бірдей қолжетімді ақпараттық жүйелер арқылы, оның ішінде веб-портал арқылы Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 47-бабына сәйкес беріледі.
21. Осы Қағидалардың 17-тармағының 4) тармақшасының үшінші абзацта көрсетілген шағымдар Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 47-бабының 5-тармағында белгіленген аумақтық бөлімшемен шағымдарды қарау тәртібінде қаралады.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 47-бабының 2-тармағында белгіленген мерзім өткеннен кейін тапсырыс берушінің, мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушының, комиссиялардың, сарапшының, мемлекеттік сатып алу саласындағы бірыңғай оператордың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне), шешімдеріне шағым жасалған жағдайда шағым Қазақстан Республикасының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамасына сәйкес электрондық мемлекеттік аудит шеңберінде қаралады.
Конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) талаптарына әлеуетті өнім берушілердің шағымдары, оның ішінде оларда көрсетілген Мемлекеттік сатып алу туралы заңның 22-бабында айқындалған тәртіппен конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) жобасына ескертулер берілмеген біліктілік талаптары қарауға жатпайды.

Глава 3. Контроль качества камерального контроля
22. Ведомство уполномоченного органа посредством веб-портала осуществляет контроль качества камерального контроля государственных закупок на сумму от трехсот миллионов тенге и более, не позднее окончания сроков, установленных пунктом 17 настоящих Правил.
23. По результатам проведенного контроля качества ведомство уполномоченного органа в случае:
подтверждения результатов камерального контроля согласовывает посредством веб-портала уведомление для последующего его направления территориальным подразделением объекту государственного аудита;
неподтверждения результатов камерального контроля направляет посредством веб-портала территориальному подразделению мотивированное замечание для приведения уведомления в соответствие.
24. В случае несогласия с результатами контроля качества, проведенного ведомством уполномоченного органа, руководитель территориального подразделения, с учетом аргументированного обоснования на веб-портале, направляет уведомление объекту государственного аудита без учета позиции ведомства уполномоченного органа.
25. Отсутствие согласования уведомления ведомством уполномоченного органа не является препятствием для направления территориальным подразделением такого уведомления объекту государственного аудита.
Глава 4. Порядок обжалования результатов камерального контроля
26. В случае несогласия с нарушениями, указанными в уведомлении, объект государственного аудита подает в апелляционную комиссию при уполномоченном органе в порядке и сроки, установленные главой 11-1 Закона, возражение к нарушениям, указанным в уведомлении об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
При необходимости к возражению прилагаются копии документов, подтверждающих доводы возражения.
27. Возражение рассматривается в порядке и сроки, определенные главой 11-1 Закона и положением об апелляционной комиссии при уполномоченном органе по внутреннему государственному аудиту, утверждаемым уполномоченным органом в соответствии со статьей 58-1 Закона.
28. Срок исполнения уведомления приостанавливается на период рассмотрения возражения.
29. По результатам рассмотрения возражения принимается одно из следующих решений:
1) об удовлетворении возражения – в случае удовлетворения, всех оспариваемых объектом государственного аудита вопросов;
2) о частичном удовлетворении возражения – в случаях частичного удовлетворения оспариваемых объектом государственного аудита вопросов;
3) об отказе в удовлетворении возражения – в случаях неудовлетворения всех оспариваемых объектом государственного аудита вопросов.
Решение по результатам рассмотрения возражения оформляется заключением по результатам рассмотрения возражения, по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
Заключение по результатам рассмотрения возражения автоматически регистрируется и направляется объекту государственного аудита посредством веб-портала.

3-тарау. Камералдық бақылау сапасын бақылау
22. Уәкілетті органның ведомствосы веб-портал арқылы осы Қағидалардың 17-тармағында белгіленген мерзімдер аяқталғаннан кешіктірмей үш жүз миллион теңгеден және одан көп сомаға мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау сапасын бақылауды жүзеге асырады.
23. Жүргізілген сапаны бақылау нәтижелері бойынша уәкілетті органның ведомствосы:
камералдық бақылау нәтижелерін растаған жағдайда аумақтық бөлімше хабарламаны одан әрі мемлекеттік аудит объектісіне жіберуі үшін оны веб – портал арқылы келіседі;
камералдық бақылау нәтижелерін растамаған жағдайда – хабарламаны сәйкес келтіру үшін аумақтық бөлімшеге веб-портал арқылы уәжделген ескерту жібереді.
24. Уәкілетті органның ведомствосы жүргізген сапаны бақылау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, аумақтық бөлімшенің басшысы веб-порталда дәлелді негіздемені ескере отырып, уәкілетті орган ведомствосының ұстанымын ескерусіз мемлекеттік аудит объектісіне хабарлама жібереді.
25. Уәкілетті орган ведомствосының хабарламаға келісімі болмауы аумақтық бөлімшенің осындай хабарламаны мемлекеттік аудит объектісіне жіберуі үшін кедергі болып табылмайды.
4-тарау. Камералдық бақылау нәтижелеріне шағымдану тәртібі
26. Хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, мемлекеттік аудит объектісі уәкілетті органның жанындағы апелляциялық комиссияға Заңның 11-1-тарауында белгіленген тәртіппен және мерзімде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламада көрсетілген бұзушылықтарға қарсылық береді.
Қажет болған жағдайда қарсылыққа қарсылықтың дәлелдерін растайтын құжаттардың көшірмелері қоса беріледі.
27. Қарсылық Заңның 11-1-тарауында және Заңның 58-1-бабына сәйкес уәкілетті орган бекітетін Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган жанындағы Апелляциялық комиссия туралы ережеде айқындалған тәртіппен және мерзімде қаралады.
28. Хабарламаны орындау мерзімі қарсылықты қарау кезеңіне тоқтатыла тұрады.
29. Қарсылықтарды қарау нәтижелері бойынша мынадай:
1) мемлекеттік аудит объектісі шағымданатын барлық мәселелер қанағаттандырылған жағдайда – қарсылықты қанағаттандыру туралы;
2) мемлекеттік аудит объектісі шағымданатын мәселелер ішінара қанағаттандырылған жағдайда – қарсылықты ішінара қанағаттандыру туралы;
3) мемлекеттік аудит объектісі шағымданатын барлық мәселелер қанағаттандырылмаған жағдайда – қарсылықты қанағаттандырудан бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Қарсылықты қарау нәтижелері бойынша шешім осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарсылықты қарау нәтижелері бойынша қорытындымен ресімделеді.
Қарсылықты қарау нәтижелері бойынша қорытынды автоматты түрде тіркеледі және мемлекеттік аудит объектісіне веб-портал арқылы жіберіледі.

30. В случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 29 настоящих Правил, уведомление подлежит:
1) отмене, при условии оспаривания всех нарушений, указанных в уведомлении;
2) исполнению в части устранения нарушений, указанных в уведомлении, которые не оспариваются возражением.
В случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 29 настоящих Правил, уведомление подлежит исполнению в части устранения нарушений по неудовлетворенным доводам возражения.
В случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 29 настоящих Правил, уведомление подлежит исполнению объектом государственного аудита в полном объеме.
В случае частичного возражения на уведомление, неоспариваемые нарушения уведомления подлежат устранению.
31. В случае несогласия с решением по результатам рассмотрения жалобы, предусмотренной абзацем третьим подпункта 4) пункта 17 настоящих Правил, и (или) с уведомлением, направленным территориальным подразделением, потенциальный поставщик, подавший заявку на участие в соответствующем конкурсе (аукционе), при необходимости подает в ведомство уполномоченного органа посредством общедоступных информационных систем, в том числе посредством веб-портала, жалобу на действия (бездействие) и акты (решения) территориального подразделения, не позднее пяти рабочих дней со дня получения уведомления объектом государственного аудита либо со дня получения решения по результатам рассмотрения жалобы. Такие жалобы рассматриваются в порядке рассмотрения жалоб и в соответствии с приложением 7 к настоящим Правилам.
Жалобы, поступившие по истечении срока, предусмотренного частью первой настоящего пункта, рассматриваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц.
32. Жалоба, предусмотренная частью первой пункта 31 настоящих Правил, рассматривается ведомством уполномоченного органа в пределах заявленных требований (доводов) в течение пяти рабочих дней со дня поступления жалобы.
33. По результатам рассмотрения жалобы ведомством уполномоченного органа принимается одно из следующих решений:
1) о полном или частичном удовлетворении жалобы;
2) об отказе в удовлетворении жалобы с обоснованием принятия такого решения.
34. В случае принятия решения, предусмотренного подпунктом 1) пункта 33 настоящих Правил, соответствующее территориальное подразделение принимает следующие меры:
1) если уведомление не исполнено – в соответствии с принятым решением ведомства уполномоченного органа в течение одного рабочего дня, следующего за днем принятия такого решения, отменяет уведомление или направляет уведомление с изменениями и (или) дополнениями объекту государственного аудита;

30. Осы Қағидалардың 29-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда хабарлама:
1) хабарламада көрсетілген барлық бұзушылықтар дауланған жағдайда күші жойылуға;
2) қарсылықпен дауланбаған хабарламада көрсетілген бұзушылықтарды жою бөлігінде орындауға жатады.
Осы Қағидалардың 29-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда хабарлама қарсылықтың расталмаған дәйектер бойынша бұзушылықтарды жою бөлігінде орындауға жатады.
Осы Қағидалардың 29-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда хабарламаны мемлекеттік аудит объектісінің толық орындауына жатады.
Хабарламада ішінара қарсылық болған жағдайда хабарламаның дауланбайтын бұзушылықтары жойылуға жатады.
31. Осы Қағидалардың 17-тармағы 4) тармақшасының үшінші абзацында көзделген шағымды қарау нәтижелері бойынша шешіммен және (немесе) аумақтық бөлімше жіберген хабарламамен келіспеген жағдайда тиісті конкурсқа (аукционға) қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім беруші уәкілетті органның ведомствосына жалпыға бірдей қолжетімді ақпараттық жүйелер арқылы, оның ішінде веб-портал арқылы мемлекеттік аудит объектісі хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей аумақтық бөлімшенің іс-әрекетіне (әрекетсіздігіне) және актілеріне (шешімдеріне) қажет болған жағдайда шағым бередіне алған күннен бастап шағымды қарау нәтижелері бойынша шешім. Мұндай шағымдар осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес және шағымдарды қарау тәртібінде қаралады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзім өткеннен кейін келіп түскен шағымдар Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы заңнамасына сәйкес қаралады.
32. Осы Қағидалардың 31-тармағының бірінші бөлігінде көзделген шағымды уәкілетті органның ведомствосы мәлімделген талаптар (дәлелдер) шегінде шағым түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарайды.
33. Шағымды қарау нәтижелері бойынша уәкілетті органның ведомствосы мынадай:
1) шағымды толық немесе ішінара қанағаттандыру туралы;
2) мұндай шешім қабылдауды негіздей отырып, шағымды қанағаттандырудан бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
34. Осы Қағидалардың 33-тармағының 1) тармақшасында көзделген шешім қабылданған жағдайда тиісті аумақтық бөлімше мынадай шараларды қабылдайды:
1) егер хабарлама орындалмаса - уәкілетті орган ведомствосының қабылданған шешіміне сәйкес осындай шешім қабылданған күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде хабарламаның күшін жояды немесе мемлекеттік аудит объектісіне өзгерістерімен және (немесе) толықтыруларымен бірге хабарлама жібереді;

2) если уведомление исполнено – в соответствии с принятым решением ведомства уполномоченного органа проводит электронный государственный аудит в соответствии с законодательством о государственном аудите и финансовом контроле.
35. В случае несогласия с решением ведомства уполномоченного органа и (или) с уведомлением территориального подразделения, направленным в соответствии с подпунктом 1) пункта 34 настоящих Правил, потенциальный поставщик, подавший заявку на участие в соответствующем конкурсе (аукционе), при необходимости подает жалобу в уполномоченный орган посредством общедоступных информационных систем, в том числе посредством веб-портала, не позднее пяти рабочих дней со дня получения решения ведомства уполномоченного органа и (или) получения такого уведомления объектом государственного аудита либо обращается в суд.
Жалобы, поступившие по истечении срока, предусмотренного частью первой настоящего пункта, рассматриваются в соответствии с законодательством Республики Казахстан о порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц.
36. Жалоба, предусмотренная частью первой пункта 35 настоящих Правил, рассматривается уполномоченным органом в пределах заявленных требований (доводов):
1) если уведомление не исполнено – в течение пяти рабочих дней со дня поступления жалобы;
2) если уведомление исполнено – в соответствии с законодательствами Республики Казахстан о порядке рассмотрения обращений физических и юридических лиц и об административных процедурах.
37. По результатам рассмотрения жалобы, предусмотренной частью первой пункта 35 настоящих Правил, уполномоченным органом принимается одно из следующих решений:
1) о полном или частичном удовлетворении жалобы;
2) об отказе в удовлетворении жалобы с обоснованием принятия такого решения.
38. В случае принятия решения, предусмотренного подпунктом 1) пункта 37 настоящих Правил, соответствующее территориальное подразделение принимает следующие меры:
1) если уведомление не исполнено – в соответствии с принятым решением уполномоченного органа в течение одного рабочего дня, следующего за днем принятия такого решения, отменяет уведомление или направляет уведомление с изменениями и (или) дополнениями объекту государственного аудита;
2) если уведомление исполнено – в соответствии с принятым решением уполномоченного органа проводит электронный государственный аудит согласно законодательству о государственном аудите и финансовом контроле.
39. В случае подачи потенциальным поставщиком жалобы, предусмотренной частью первой пунктов 31 и 35 настоящих Правил, срок исполнения уведомления приостанавливается до пятнадцати рабочих дней со дня размещения протокола об итогах государственных закупок способом конкурса (аукциона), при условии, что такое уведомление не исполнено на момент подачи жалобы.

2) егер хабарлама орындалса - уәкілетті орган ведомствосының қабылданған шешіміне сәйкес мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамаға сәйкес электрондық мемлекеттік аудит жүргізеді.
35. Осы Қағидалардың 34-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жіберілген уәкілетті орган ведомствосының шешімімен және (немесе) аумақтық бөлімшенің хабарламасымен келіспеген жағдайда тиісті конкурсқа (аукционға) қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім беруші уәкілетті орган ведомствосының шешімін алған және (немесе) мемлекеттік аудит объектісі осындай хабарламаны алған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей жалпыға бірдей қолжетімді ақпараттық жүйелер арқылы, оның ішінде веб-портал арқылы уәкілетті органға қажет болған жағдайда шағым береді не сотқа жүгінеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мерзім өткеннен кейін келіп түскен шағымдар Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы заңнамасына сәйкес қаралады.
36. Осы Қағидалардың 35-тармағының бірінші бөлігінде көзделген шағымды уәкілетті орган мәлімделген талаптар (дәлелдер) шегінде:
1) егер хабарлама орындалмаса – шағым түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;
2) егер хабарлама орындалса – Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін қарау тәртібі туралы және әкімшілік рәсімдер туралы заңнамасына сәйкес қарайды.
37. Осы Қағидалардың 35-тармағының бірінші бөлігінде көзделген шағымды қарау нәтижелері бойынша уәкілетті орган мынадай:
1) шағымды толық немесе ішінара қанағаттандыру туралы;
2) мұндай шешім қабылдауды негіздей отырып, шағымды қанағаттандырудан бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
38. Осы Қағидалардың 37-тармағының 1) тармақшасында көзделген шешім қабылданған жағдайда, тиісті аумақтық бөлімше мынадай шараларды қабылдайды:
1) егер хабарлама орындалмаса – уәкілетті органның қабылданған шешіміне сәйкес осындай шешім қабылданған күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде хабарламаның күшін жояды немесе мемлекеттік аудит объектісіне өзгерістерімен және (немесе) толықтыруларымен бірге хабарлама жібереді;
2) егер хабарлама орындалса – уәкілетті органның қабылданған шешіміне сәйкес мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы заңнамаға сәйкес электрондық мемлекеттік аудит жүргізеді.
39. Әлеуетті өнім беруші осы Қағидалардың 31 және 35-тармақтарының бірінші бөлігінде көзделген шағымды берген жағдайда, мұндай хабарлама шағым беру сәтінде орындалмаған деген шартпен хабарламаның орындалу мерзімі конкурс (аукцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алу қорытындылары туралы хаттама орналастырылған күннен бастап он бес жұмыс күніне дейін тоқтатылады.

Глава 5. Приостановление расходных операций по кодам и счетам объектов государственного аудита, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковским счетам (за исключением корреспондентских) объектов государственного аудита
40. В соответствии с пунктом 1 статьи 32 Закона неисполнение в установленный срок уведомления влечет приостановление расходных операций по кодам и счетам объектов государственного аудита, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковским счетам (за исключением корреспондентских) объектов государственного аудита в порядке, установленном законодательными актами Республики Казахстан.
Приостановление расходных операций по кодам и счетам объектов государственного аудита, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковским счетам (за исключением корреспондентских) объекта государственного аудита, применяется на все расходные операции объектов государственного аудита, за исключением расходных операций, предусмотренных пунктом 2 статьи 32 Закона.
41. Соответствующее территориальное подразделение в течение одного рабочего дня со дня окончания срока, указанного в пункте 2 статьи 31 Закона, письменно информирует ведомство уполномоченного органа об установленных фактах неисполнения уведомлений в срок, предусмотренный пунктом 12 настоящих Правил.
42. Распоряжение о приостановлении расходных операций по кодам и счетам объектов государственного аудита, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковским счетам (за исключением корреспондентских) объекта государственного аудита (далее – распоряжение) формируется в течение одного рабочего дня, следующего за днем получения письма, предусмотренного пунктом 41 настоящих Правил, в случае подтверждения фактов неисполнения уведомления в установленный срок.
43. Распоряжение выносится по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 30 ноября 2015 года № 596 "Об утверждении формы Распоряжения уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту о приостановлении расходных операций по кодам и счетам объектов государственного аудита, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковским счетам (за исключением корреспондентских) объекта государственного аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12606).
44. Распоряжение направляется в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, на бумажном носителе или в электронном виде посредством передачи по информационно-коммуникационной сети в течение трех рабочих дней со дня его формирования.
Распоряжение подлежит регистрации в журнале регистрации распоряжений, в котором содержатся следующие сведения: порядковый номер, номер распоряжения, дата распоряжения, статус распоряжения, способ отправки, индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) /бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) объекта государственного аудита, наименование объекта государственного аудита, наименование центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета, банка или организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, причина непринятия/отказа, дата непринятия/отказа, причина отмены, номер отмены, дата отмены, статус отмены.

5-тарау. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған мемлекеттік аудит объектілерінің кодтары мен шоттары, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілерінің банк шоттары (корреспонденттік шоттарды қоспағанда) бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру
40. Заңның 32-бабы 1-тармағына сәйкес хабарламаның белгіленген мерзімде орындалмауы мемлекеттік аудит объектілерінің бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған кодтары мен шоттары, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің банк шоттары (корреспонденттік шоттарды қоспағанда) бойынша шығыс операцияларын Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен тоқтата тұруға әкеп соғады.
Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған мемлекеттік аудит объектілерінің кодтары мен шоттары, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің банк шоттары (корреспонденттіктерді қоспағанда) бойынша шығыстық операцияларды тоқтата тұру Заңның 32-бабының 2-тармағында көзделген шығыс операцияларын қоспағанда мемлекеттік аудит объектілерінің барлық шығыс операцияларына қолданылады.
41. Тиісті аумақтық бөлімше Заңның 31-бабының 2-тармағында көрсетілген мерзім аяқталған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде уәкілетті органның ведомствосына осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген мерзімде хабарламалардың орындалмауының белгіленген фактілері туралы жазбаша хабарлайды.
42. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған мемлекеттік аудит объектілерінің кодтары мен шоттары, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің банк шоттары (корреспонденттіктерді қоспағанда) бойынша шығыстық операцияларды тоқтата тұру туралы өкім (бұдан әрі – Өкім) хабарламаның белгіленген мерзімде орындалмау фактілері расталған жағдайда осы Қағидалардың 41-тармағымен көзделген хат алынған күннен кейінгі бір жұмыс күні ішінде қалыптастырылады.
43. Өкім "Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның мемлекеттік аудит объектілерінің бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған кодтары мен шоттары, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің банк шоттары (корреспонденттік шоттарды қоспағанда) бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру туралы өкімінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 596 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша енгізіледі (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 12606 болып тіркелген).
44. Өкім бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органға, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктерге немесе ұйымдарға қағаз тасығышта немесе электрондық түрде оны қалыптастыру күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде ақпараттық коммуникациялық желі бойынша беру арқылы жіберіледі.
Өкім мынадай мәліметтерді: реттік нөмірі, өкімнің нөмірі, өкімнің күні, өкімнің мәртебесі, жөнелту тәсілі, жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) мемлекеттік аудит объектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), мемлекеттік аудит объектісінің атауы, бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктің немесе ұйымның атуы, қабылдамау/бас тарту себебі, қабылдамау/бас тарту күні, қабылдамау себебі, қабылдамау нөмірі, қабылдамау күні, қабылдамау мәртебесін қамтитын өкімдер тіркеу журналында тіркелуі тиіс.

45. Распоряжение подлежит исполнению центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета, банками или организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций.
46. Распоряжение отменяется ведомством уполномоченного органа не позднее одного рабочего дня, следующего за днем устранения причин приостановления расходных операций по кодам и счетам объектов государственного аудита, открытым в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковским счетам, путем направления документа об отмене распоряжения в центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, банки или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
Документ об отмене распоряжения содержит: наименование и БИН ведомства уполномоченного органа, наименование и ИИН/БИН объекта государственного аудита, номер и дату распоряжения, номер кода и счетов объекта государственного аудита, по которым необходимо возобновить расходные операции, подпись руководителя ведомства уполномоченного органа либо лица, его замещающего, заверенную печатью.
47. В случае закрытия кодов и счетов объектов государственного аудита, открытых в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковского счета объекта государственного аудита в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан, центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета, банк или организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций, возвращает распоряжение в ведомство уполномоченного органа.
Глава 6. Учет и отчетность
48. Сведения и материалы камерального контроля о рассмотрении жалоб и возражений в целях ведения учета и отчетности, а также для применения системы управления рисками обобщаются на веб-портале.
49. Ведомство уполномоченного органа обеспечивает размещение результатов камерального контроля на интернет-ресурсе уполномоченного органа с учетом обеспечения требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах.
Приложение 1 к Правилам
проведения камерального
контроля
Перечень профилей рисков камерального контроля
№ п/п
Наименование профиля риска камерального контроля
Условия выбора данных профиля риска камерального контроля
Нарушения профиля риска камерального контроля
1.
Установление организатором, заказчиком в конкурсной документации (аукционной документации) квалификационных требований и условий, не предусмотренных законодательством о государственных закупках.
1. Опубликованные государственные закупки способом конкурса (аукциона).
2. Предметом государственных закупок являются товары, работы, услуги.

45. Өкім бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктердің немесе ұйымдардың орындауына жатады.
46. Өкім бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған кодтары мен шоттары, сондай-ақ банк шоттары бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру себептерін жою күнінен кейінгі бір жұмыс күнінен кешіктірмей бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банктерге немесе ұйымдарға Өкімнің күшін жою туралы құжатты жіберу жолымен уәкілетті орган күшін жояды.
Өкімнің күшін жою туралы құжат мыналарды қамтиды: Уәкілетті орган ведомствосының атауы мен БСН, мемлекеттік аудит объектісінің атауы мен ЖСН/БСН, өкімнің нөмірі мен күні, шығыс операцияларын қайта бастау қажет мемлекеттік аудит объектісінің коды мен шоттарының нөмірі, уәкілетті орган басшысының не оны алмастыратын адамның мөрмен мөрімен куәландырылған қолтаңбасы.
47. Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған мемлекеттік аудит объектілерінің кодтары мен шоттары, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектісінің банк шоты жабылған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын банк немесе ұйым уәкілетті органның ведомствосына өкімді қайтарады.
6-тарау. Есепке алу және есеп беру
48. Есепке алу мен есептілікті жүргізу мақсатында, сондай-ақ тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану үшін шағымдар мен қарсылықтарды қарау туралы камералдық бақылау мәліметтері мен материалдары веб-порталда жинақталады.
49. Уәкілетті органның ведомствосы камералдық бақылау нәтижелерін Мемлекеттік құпиялар туралы заңнаманың талаптарын қамтамасыз етуді ескере отырып, уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етеді.
Камералдық бақылау
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Камералдық бақылау тәуекелдері бейіндерінің тізбесі
№ р/с
Камералдық бақылау тәуекел профилінің атауы
Камералдық бақылау тәуекел профилінің деректерін таңдау шарттары
Камералдық бақылау тәуекел бейінінің бұзылуы
1.
Ұйымдастырушының, Тапсырыс берушінің конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделмеген біліктілік талаптары мен шарттарын белгілеуі.
1. Конкурс (аукцион) тәсілімен жарияланған мемлекеттік сатып алу.
2. Мемлекеттік сатып алудың нысанасы тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер болып табылады.

3. Отражение организатором (заказчиком) в конкурсной документации (аукционной документации) квалификационных требований и условий в нарушение статей 9 и 21 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках" (далее – Закон), а также принципов осуществления государственных закупок.
Отражение организатором, заказчиком в конкурсной документации квалификационных требований и условий, которые:
1) ограничивают и необоснованно усложняют участие потенциальных поставщиков в государственных закупках;
2) непосредственно не вытекают из необходимости выполнения обязательств по договору о государственных закупках товаров, работ, услуг;
3) влекут за собой ограничение количества потенциальных поставщиков, в том числе:
- установление любых не измеряемых количественно и (или) не администрируемых требований к потенциальным поставщикам;
- содержание указаний на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя, а также иных характеристик, определяющих принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику, - нарушение принципов осуществления государственных закупок.
Нарушение статей 9 и 21 Закона,
а также принципов осуществления государственных закупок.
2.
Утверждение заказчиком, организатором конкурсной документации (аукционной документации) с нарушением Закона, при наличии соответствующих замечаний в протоколе предварительного обсуждения к проекту конкурсной документации (аукционной документации).
1. Государственные закупки товаров, работ, услуг, проведенные способом конкурса (аукциона), где сформирован протокол предварительного обсуждения.
2. Протокол предварительного обсуждения содержит замечания к проекту конкурсной документации (аукционной документации).
3. В утвержденной конкурсной документации (аукционной документации) установлены нарушения законодательства о государственных закупках, которые указаны в протоколе предварительного обсуждения к проекту конкурсной документации (аукционной документации).
Утверждение заказчиком, организатором конкурсной документации (аукционной документации) с нарушением Закона, при наличии соответствующих замечаний в протоколе предварительного обсуждения к проекту конкурсной документации (аукционной документации).
Непринятие либо принятие решений в нарушение пункта 2 статьи 22 Закона.
3.
Осуществление государственных закупок отдельных видов товаров, работ, услуг среди иных потенциальных поставщиков (в нарушение требований статьи 51 Закона).

3. Ұйымдастырушының (Тапсырыс берушінің) конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) біліктілік талаптары мен шарттарын "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – заң) 9 және 21-баптарын, сондай-ақ мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаттарын бұза отырып көрсетуі.
Ұйымдастырушының, Тапсырыс берушінің конкурстық құжаттамада біліктілік талаптары мен шарттарын көрсетуі:
1) әлеуетті өнім берушілердің мемлекеттік сатып алуға қатысуын шектейді және негізсіз қиындатады;
2) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау қажеттігінен тікелей туындамайды;
3) әлеуетті өнім берушілердің санын, оның ішінде:
- әлеуетті өнім берушілерге қойылатын кез келген өлшенбейтін сандық және (немесе) әкімшілендірілмейтін талаптарды белгілеу;
- тауар таңбаларына, қызмет көрсету белгілеріне, фирмалық атауларға, патенттерге, пайдалы модельдерге, өнеркәсіптік үлгілерге, тауардың шығарылған жерінің атауына және өндірушінің атауына нұсқаулардың, сондай - ақ сатып алынатын тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің жекелеген әлеуетті өнім берушіге тиесілігін айқындайтын өзге де сипаттамалардың мазмұны-мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаттарын бұзу.
Заңның 9 және 21-баптарын, сондай-ақ мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаттарын бұзу.
2.
Конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) жобасына алдын ала талқылау хаттамасында тиісті ескертулер болған кезде Тапсырыс берушінің, ұйымдастырушының заңды бұза отырып, конкурстық құжаттаманы (аукциондық құжаттаманы) бекітуі.
1. Алдын ала талқылау хаттамасы қалыптастырылған конкурс (аукцион) тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Алдын ала талқылау хаттамасы конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) жобасына ескертулерден тұрады.
3. Бекітілген конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) жобасына алдын ала талқылау хаттамасында көрсетілген мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың бұзылуы белгіленген.
Конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) жобасына алдын ала талқылау хаттамасында тиісті ескертулер болған кезде Тапсырыс берушінің, ұйымдастырушының заңды бұза отырып, конкурстық құжаттаманы (аукциондық құжаттаманы) бекітуі.
Заңның 22-бабының 2-тармағын бұза отырып шешім қабылдамау не шешім қабылдау.
3.
Өзге әлеуетті өнім берушілер арасында тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің жекелеген түрлерін мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру (Заңның 51-бабының талаптарын бұза отырып).

1. Государственные закупки, предметом, которого являются отдельные виды товаров, работ, услуг.
2. Государственные закупки осуществляются среди иных потенциальных поставщиков с нарушением норм статьи 51 Закона.
Осуществление организатором/ заказчиком государственных закупок отдельных видов товаров, работ, услуг среди иных потенциальных поставщиков, а также с другими нарушениями требований статьи 51 Закона.
4.
Не разделение на лоты при проведении государственных закупок способом конкурса.
1. Опубликованные государственные закупки товаров, работ, услуг, проведенные способом конкурса.
2. Не разделение при осуществлении государственных закупок товаров, работ и услуг на лоты в случаях, предусмотренных статьей 20 Закона.
Не разделение организатором, заказчиком государственных закупок товаров, работ, услуг способом конкурса на лоты в нарушение статьи 20 Закона.
5.
Принятие решения с нарушениями прав и законных интересов потенциального поставщика, повлекшее его отклонение.
1. Государственные закупки товаров, работ, услуг, способом конкурса (аукциона) по которым оформлен протокол об итогах.
2. В соответствии с протоколом об итогах комиссией принято решение о признании конкурсной заявки (аукционной заявки) потенциального поставщика (поставщика), соответствующей либо несоответствующей квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации.
Отклонение конкурсной комиссией (аукционной комиссией) заявки на участие в конкурсе (аукционе) потенциального поставщика (поставщика) в нарушение статей 10, 27 и 33 Закона, а также пунктов 150 и 344 Правил осуществления государственных закупок, утвержденных приказом Министра финансов Республики Казахстан от 11 декабря 2015 года № 648 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12590) (далее – Правила) и пункта 41 приложения 4 к Правилам.
6.
Принятие решения о допуске потенциального поставщика с нарушением законодательства о государственных закупках.
1. Государственные закупки товаров, работ, услуг, способом конкурса/аукциона, по которым оформлен протокол об итогах.
2. В соответствии с протоколом об итогах комиссией принято решение о признании конкурсной заявки (аукционной заявки) потенциального поставщика (поставщика), соответствующей квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации.

1. Мемлекеттік сатып алу нысанасы болып табылатын тауарлардың жекелеген түрлері, жұмыстар, қызметтер.
2. Мемлекеттік сатып алу Заңның 51-бабының нормаларын бұза отырып, өзге әлеуетті өнім берушілер арасында жүзеге асырылады.
Мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының/ Тапсырыс берушінің өзге әлеуетті өнім берушілер арасында тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін, сондай-ақ Заңның 51-бабының талаптарын басқа да бұза отырып жүзеге асыруы.
4.
Конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды өткізу кезінде лоттарға бөлмеу.
1. Конкурс тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Заңның 20-бабында көзделген жағдайларда тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде лоттарға бөлмеу.
Заңның 20-бабын бұза отырып, конкурс тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының, Тапсырыс берушінің лоттарға бөлмеуі.
5.
Әлеуетті өнім берушінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұза отырып, оның қабылданбауына әкеп соққан шешім қабылдау.
1. Конкурс (аукцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алу қорытындылары туралы хаттама ресімделген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Қорытындылар туралы хаттамаға сәйкес комиссия әлеуетті өнім берушінің (өнім берушінің) конкурстық өтінімін (аукциондық өтінімін) біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес не сәйкес келмейді деп тану туралы шешім қабылдады.
Конкурстық комиссияның (аукциондық комиссияның) Заңның 10, 27 және 33 – баптарын, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 11 желтоқсандағы № 648 (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 12590 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларының (бұдан әрі-қағидалар) 150 және 344-тармақтарын және Қағидаларға 4-қосымшаның 41-тармағын бұза отырып әлеуетті өнім берушінің (өнім берушінің) конкурсқа (аукционға) қатысуға өтінімін қабылдамауы.
6.
Мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманы бұза отырып, әлеуетті өнім берушіге рұқсат беру туралы шешім қабылдау.
1. Конкурс/аукцион тәсілімен мемлекеттік сатып алу қорытындылары туралы хаттама ресімделген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Қорытындылар туралы хаттамаға сәйкес комиссия біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келетін әлеуетті өнім берушінің (өнім берушінің) конкурстық өтінімін (аукциондық өтінімін) тану туралы шешім қабылдады.

Допуск конкурсной комиссией (аукционной комиссией) заявки на участие в конкурсе (аукционе) потенциального поставщика (поставщика) в нарушение статей 10, 27 и 33 Закона, а также пунктов 150 и 344 Правил и пункта 41 приложения 4 к Правилам.
7.
Неприменение или неправомерное применение условных скидок.
1. Государственные закупки товаров, работ, услуг способом конкурса, по которым оформлен протокол об итогах, при этом они признаны состоявшимися.
2. Обоснованность применения либо не применения конкурсной комиссией к конкурсному ценовому предложению поставщика относительного значения критериев, предусмотренных законодательством о государственных закупках Республики Казахстан.
Неправомерное применение либо не применение конкурсной комиссией условных скидок к потенциальному поставщику в нарушение статьи 21 Закона, а также пунктов 153-166 Правил.
8.
Не указание в протоколе предварительного допуска подробных причин отклонения конкурсных заявок (аукционных заявок).
1. Государственные закупки товаров, работ, услуг, проведенные способом конкурса (аукциона), где сформирован протокол предварительного допуска.
2. Сформированный и опубликованный протокол предварительного допуска не содержит:
1) перечень потенциальных поставщиков, не соответствующих квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации (аукционной документации), с подробным описанием причин их отклонения, в том числе с указанием сведений и документов, подтверждающих их несоответствие квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации (аукционной документации);
2) перечень документов, которые необходимо представить и привести в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной документации (аукционной документации) потенциальному поставщику посредством веб-портала.
Протокол предварительного допуска не содержит:
1) подробные описания причин отклонения заявок, в том числе с указанием сведений и документов, подтверждающих их несоответствие квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации (аукционной документации);
2) перечень документов, которые необходимо представить и привести в соответствие с квалификационными требованиями и требованиями конкурсной/аукционной документации потенциальному поставщику посредством веб-портала, в нарушение статей 27 и 33 Закона, а также пунктов 128, 326 Правил.
9.
Срок поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг менее пятнадцати календарных дней, а также менее срока, затрачиваемого на поставку товара, в том числе его изготовление (производство), доставку, выполнение работы, оказание услуги.

Конкурстық комиссияның (аукциондық комиссияның) әлеуетті өнім берушінің (өнім берушінің) конкурсқа (аукционға) қатысуға өтінімін Заңның 10, 27 және 33-баптарын, сондай-ақ. Қағидалардың 150 және 344-тармақтарын және Қағидалардың 4-қосымшасының 41-тармағын бұза отырып жіберуі.
7.
Шартты жеңілдіктерді қолданбау немесе заңсыз қолдану.
1. Конкурс тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу қорытындылары туралы хаттама ресімделген, бұл ретте олар Өтті деп танылған.
2. Конкурстық комиссияның өнім берушінің конкурстық баға ұсынысына Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасында көзделген критерийлердің салыстырмалы мәнін қолдануының не қолданбауының негізділігі.
Конкурстық комиссияның Заңның 21-бабын, сондай-ақ Ереженің 153-166-тармақтарын бұза отырып, әлеуетті өнім берушіге шартты жеңілдіктерді заңсыз қолдануы не қолданбауы.
8.
Алдын ала рұқсат беру хаттамасында конкурстық (аукциондық) өтінімдердіқабылдамаудың егжей-тегжейлі себептерін көрсетпеу.
1. Алдын ала рұқсат беру хаттамасы қалыптастырылған конкурс (аукцион) тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Қалыптастырылған және жарияланған алдын ала рұқсат беру хаттамасында:
1) біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушілердің біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) талаптарына сәйкес келмеу себептерін егжей-тегжейлі сипаттай отырып, олардың біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) талаптарына сәйкес келмейтінін растайтын мәліметтер мен құжаттарды көрсете отырып тізбесі);
2) веб-портал арқылы әлеуетті өнім берушіге біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) талаптарына сәйкес келтіру және ұсыну қажет құжаттардың тізбесі қамтылмайды.
Алдын ала рұқсат беру хаттамасы жоқ:
1) өтінімдерді қабылдамау себептерінің, оның ішінде олардың біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) талаптарына сәйкес еместігін растайтын мәліметтер мен құжаттарды көрсете отырып, егжей-тегжейлі сипаттамасы);
2) Заңның 27 және 33-баптарын, сондай-ақ Ереженің 128, 326-тармақтарын бұза отырып, веб-портал арқылы әлеуетті өнім берушіге біліктілік талаптарына және конкурстық/аукциондық құжаттама талаптарына сәйкес келтіру және ұсыну қажет құжаттардың тізбесі.
9.
Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімі күнтізбелік он бес күннен кем, сондай-ақ тауарды жеткізуге, оның ішінде оны дайындауға (өндіруге), жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге жұмсалатын мерзімнен аз.

1. Государственные закупки товаров, работ, услуг, проведенные способами, предусмотренными пунктом 1 статьи 13 Закона.
2. Минимальный срок поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг определен менее пятнадцати календарных дней, а также менее срока, затрачиваемого на поставку товара, в том числе его изготовление (производство), доставку, выполнение работы, оказание услуги.
Государственные закупки товаров, работ, услуг проведены с нарушением пункта 22 статьи 43 Закона.
10.
Централизованные государственные закупки, организация и проведение по которым должны осуществляться единым организатором государственных закупок.
Государственные закупки товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг, по которым государственные закупки осуществляются едиными организаторами государственных закупок, определяемые уполномоченным органом согласно статье 8 Закона.
Государственные закупки товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг, по которым государственные закупки осуществляются едиными организаторами государственных закупок, определяемые уполномоченным органом согласно статье 8 Закона.
11.
Нарушения порядка и сроков размещения информации при осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений.
Размещенная на веб-портале информация по государственным закупкам способом запроса ценовых предложений не полная и/или с нарушением сроков, предусмотренных пунктом 1 статьи 38 Закона.
Не полное размещение информации, а также с нарушением сроков, предусмотренных пунктом 1 статьи 38 Закона, при осуществлении государственных закупок товаров, работ, услуг способом запроса ценовых предложений.
12.
Не разделение на лоты при проведении государственных закупок способом запроса ценовых предложений.
1. Государственные закупки товаров, работ, услуг, проведенные способом запроса ценовых предложений.
2. Не разделение при осуществлении государственных закупок товаров, работ и услуг на лоты в случаях, предусмотренных статьей 5 Закона.
Не разделение организатором (заказчиком) государственных закупок товаров, работ, услуг способом запроса ценовых предложений на лоты в нарушение статьи 5 Закона.
13.
Техническая спецификация содержит указания на товарные знаки, полезные модели и другие характеристики при проведении государственных закупок способом запроса ценовых предложений.

1. Заңның 13-бабының 1-тармағында көзделген тәсілдермен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Тауарларды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің ең аз мерзімі күнтізбелік он бес күннен кем, сондай-ақ тауарды жеткізуге, оның ішінде оны дайындауға (өндіруге), жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге жұмсалатын мерзімнен аз болып айқындалған.
Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттік сатып алу заңның 43-бабының 22-тармағын бұзумен өткізілді.
10.
Мемлекеттік сатып алуды бірыңғай ұйымдастырушы жүзеге асыруға тиіс орталықтандырылған мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырады және өткізеді.
Заңның 8-бабына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушылар жүзеге асыратын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырады.
Заңның 8-бабына сәйкес уәкілетті орган айқындайтын, мемлекеттік сатып алуды бірыңғай мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушылар жүзеге асыратын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырады.
11.
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ақпаратты орналастыру тәртібі мен мерзімдерін бұзу.
Веб-порталда орналастырылған баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алу бойынша ақпарат толық емес және/немесе Заңның 38-бабының 1-тармағында көзделген мерзімдерді бұза отырып.
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ақпараттың толық орналастырылмауы, сондай-ақ Заңның 38-бабының 1-тармағында көзделген мерзімдердің бұзылуы
12.
Баға ұсынысын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды өткізу кезінде лоттарға бөлінбеуі.
1. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Заңның 5-бабында көзделген жағдайларда тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде лоттарға бөлмеу.
Мемлекеттік сатып алуды ұйымдастырушының (тапсырыс берушінің) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді Заңның 5-бабын бұза отырып лоттарға бөлмеуі.
13.
Техникалық ерекшелік баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды өткізу кезінде тауар таңбаларына, пайдалы модельдерге және басқа да сипаттамаларға нұсқауды қамтиды.

1. Государственные закупки товаров, работ, услуг, проведенные способом запроса ценовых предложений.
2. В описании закупаемых товаров работ, услуг содержатся указания на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя, а также иных характеристик, определяющих принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику.
В описании закупаемых товаров работ, услуг в нарушение пункта 2 статьи 38 Закона содержатся указания на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя, а также иных характеристик, определяющих принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику.
14.
Неправомерное применение способа государственных закупок – способ из одного источника путем прямого заключения договора о государственных закупках.
1. Проект договора о государственных закупках путем прямого заключения, направлен заказчиком на подписание потенциальному поставщику.
2. Основание для заключения договора о государственных закупках способом из одного источника путем прямого заключения не соответствует требованиям пункта 3 статьи 39 Закона.
Неправомерный выбор способа из одного источника путем прямого заключения договора о государственных закупках в нарушение пункта 3 статьи 39 Закона.
15.
Неправомерный выбор способа осуществления государственных закупок товаров, входящих в перечень биржевых товаров.
1. Государственные закупки товаров, проведенные способом через товарные биржи.
2. Наличие закупаемых товаров в перечне биржевых товаров согласно Перечню биржевых товаров, утвержденный приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 февраля 2015 года № 142 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10587)
Государственные закупки товаров, входящих в перечень биржевых товаров, осуществлены с нарушением статьи 42 Закона.
16.
Неправомерное отклонение заявок потенциальных поставщиков по тем основаниям, которые не предоставляют им право на приведение своих заявок в соответствие.
1. Государственные закупки товаров, работ, услуг, способом конкурса (аукциона), по которым оформлен протокол предварительного допуска.
2. В соответствии с протоколом предварительного допуска, комиссией принято решение о признании конкурсной заявки (аукционной заявки) потенциального поставщика (поставщика), не соответствующей квалификационным требованиям и требованиям конкурсной документации без представления право для приведения заявок на участие в конкурсе в соответствие.

1. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сипаттамасында тауар таңбаларына, қызмет көрсету белгілеріне, фирмалық атауларға, патенттерге, пайдалы модельдерге, өнеркәсіптік үлгілерге, тауардың шығарылған жерінің атауына және өндірушінің атауына, сондай-ақ сатып алынатын тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің жекелеген әлеуетті өнім берушіге тиесілігін айқындайтын өзге де сипаттамаларға нұсқаулар қамтылады.
Заңның 38-бабының 2-тармағын бұза отырып, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сипаттамасында тауар таңбаларына, қызмет көрсету белгілеріне, фирмалық атауларға, патенттерге, пайдалы модельдерге, өнеркәсіптік үлгілерге, тауардың шығарылған жерінің атауына және өндірушінің атауына, сондай-ақ сатып алынатын тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің жекелеген әлеуетті өнім берушіге тиесілігін айқындайтын өзге де сипаттамаларға нұсқаулар қамтылады.
14.
Тікелей шарт жасасу жолымен бір көзден алу – мемлекеттік сатып алудың тәсілін заңсыз қолдану.
1. Тапсырыс беруші тікелей жасасу жолымен мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасын әлеуетті өнім берушіге қол қоюға жіберді.
2. Тікелей жасасу жолымен бір көзден алу тәсілімен мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу үшін негіздеме Заңның 39-бабы
3-тармағының талаптарына сәйкес келмейді.
Заңның 39-бабының 3-тармағын бұза отырып, мемлекеттік сатып алу туралы шартты тікелей жасасу жолымен бір көзден алу тәсілін заңсыз таңдау.
15.
Биржалық тауарлар тізбесіне кіретін тауарларды мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілін заңсыз таңдау.
1. Тауар биржалары арқылы өткізілген тауарларды мемлекеттік сатып алу.
2. Биржалық тауарлар тізбесінде сатып алынатын тауарлардың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 26 ақпандағы № 142 (Мемлекеттік нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде 2015 жылы 31 наурызда № 10587 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Биржалық тауарлар тізбесіне сәйкес болуы.
Биржалық тауарлар тізбесіне кіретін тауарларды мемлекеттік сатып алу Заңның 42-бабын бұза отырып жүзеге асырылды.
16.
Әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін оларға өз өтінімдерін сәйкес келтіруге құқық бермейтін негіздер бойынша заңсыз қабылдамау.
1. Алдын ала рұқсат беру хаттамасы ресімделген конкурс (аукцион) тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Алдын ала рұқсат беру хаттамасына сәйкес комиссия біліктілік талаптарына және конкурстық құжаттама талаптарына сәйкес келмейтін әлеуетті өнім берушінің (өнім берушінің) конкурстық өтінімін (аукциондық өтінімін) конкурсқа қатысуға өтінімдерді сәйкес келтіру құқығын ұсынбай тану туралы шешім қабылдады.

Отклонение конкурсной комиссией (аукционной комиссией) заявки на участие в конкурсе (аукционе) потенциального поставщика в нарушение статей 27 и 33 Закона, а также пунктов 137 и 333 Правил.
17.
Установление организатором (заказчиком) в конкурсной документации (аукционной документации) квалификационных требований и условий, не предусмотренных законодательством о государственных закупках, в случае изменений конкурсной документации (аукционной документации) по итогам обсуждения либо в конкурсной документации (аукционной документации), когда вместо технической спецификации содержится проектно-сметная документация (перечень основных видов оборудования (механизмов, машин) и трудовых ресурсов).

Конкурстық комиссияның (аукциондық комиссияның) әлеуетті өнім берушінің конкурсқа (аукционға) қатысуға өтінімін Заңның 27 және 33-баптарын, сондай-ақ Қағидалардың 137 және 333-тармақтарын бұза отырып қабылдамауы.
17.
Ұйымдастырушының (Тапсырыс берушінің) конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) талқылау қорытындылары бойынша конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) өзгерген жағдайда не техникалық ерекшеліктің орнына жобалау-сметалық құжаттама (жабдықтардың (тетіктердің, машиналардың) және еңбек ресурстарының негізгі түрлерінің тізбесі) болған кезде конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделмеген біліктілік талаптары мен шарттарын белгілеуі.

1. Государственные закупки товаров, работ, услуг, способом конкурса (аукциона) по которым оформлен протокол предварительного обсуждения проекта конкурсной документации (аукционной документации).
2. Согласно протоколу предварительного обсуждения, имеются замечания к проекту конкурсной документации (аукционной документации).
3. Отражение организатором (заказчиком) в конкурсной документации (аукционной документации) квалификационных требований и условий в нарушение статей 9 и 21 Закона, а также принципов осуществления государственных закупок, по итогам внесения изменений и (или) дополнений в проект конкурсной документации (аукционной документации).
Отражение организатором (заказчиком) в конкурсной документации (аукционной документации) квалификационных требований и условий, которые:
1) ограничивают и необоснованно усложняют участие потенциальных поставщиков в государственных закупках;
2) непосредственно не вытекают из необходимости выполнения обязательств по договору о государственных закупках товаров, работ, услуг;
3) влекут за собой ограничение количества потенциальных поставщиков, в том числе:
- установления любых не измеряемых количественно и (или) не администрируемых требований к потенциальным поставщикам;
- содержания указаний на товарные знаки, знаки обслуживания, фирменные наименования, патенты, полезные модели, промышленные образцы, наименование места происхождения товара и наименование производителя, а также иных характеристик, определяющих принадлежность приобретаемого товара, работы, услуги отдельному потенциальному поставщику;
4) нарушают принципы осуществления государственных закупок.
Нарушение статей 9 и 21 Закона, а также принципов осуществления государственных закупок.
18.
Приобретение способом запроса ценовых предложений однородных товаров, работ, услуг, годовой объем которых в стоимостном выражении превышает четырех тысячекратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
1. Государственные закупки товаров, работ, услуг способом запроса ценовых предложений.
2. Сумма закупки четырех тысячекратного размера месячного расчетного показателя.
Государственные закупки товаров, работ, услуг, осуществлены способом запроса ценовых предложений в нарушение пункта 1 статьи 37 Закона.
19.
Неправомерные требования в случае осуществления государственных закупок способом запроса ценовых предложений.
1. Опубликованные государственные закупки способом запроса ценовых предложений.
2. Предметом государственных закупок являются товары, работы, услуги.

1. Конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) жобасын алдын ала талқылау хаттамасы ресімделген конкурс (аукцион) тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Алдын ала талқылау хаттамасына сәйкес конкурстық құжаттама (аукциондық құжаттама) жобасына ескертулер бар.
3. Ұйымдастырушының (Тапсырыс берушінің) конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) Заңның
9 және 21-баптарын бұза отырып біліктілік талаптары мен шарттарын, сондай-ақ конкурстық құжаттаманың (аукциондық құжаттаманың) жобасына өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу қорытындылары бойынша Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаттарын көрсетуі.
Ұйымдастырушының (тапсырыс берушінің) конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) біліктілік талаптары мен шарттарын көрсетуі:
1) әлеуетті өнім берушілердің мемлекеттік сатып алуға қатысуын шектейді және негізсіз қиындатады;
2) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау қажеттігінен тікелей туындамайды;
3) әлеуетті өнім берушілердің санын, оның ішінде:
- әлеуетті өнім берушілерге қойылатын кез келген өлшенбейтін сандық және (немесе) әкімшілендірілмейтін талаптарды белгілеу;
- тауар таңбаларына, қызмет көрсету белгілеріне, фирмалық атауларға, патенттерге, пайдалы модельдерге, өнеркәсіптік үлгілерге, тауардың шығарылған жерінің атауына және өндірушінің атауына, сондай-ақ сатып алынатын тауардың, жұмыстың, көрсетілетін қызметтің жекелеген әлеуетті өнім берушіге тиесілігін айқындайтын өзге де сипаттамаларға сілтемелердің мазмұны;
4) мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаттарын бұзады.
Заңның 9 және 21-баптарын, сондай-ақ мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаттарын бұзу.
18.
Құндық мәндегі жылдық көлемі тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің төрт мың еселенген мөлшерінен асатын біртекті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу.
1. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2. Сатып алу сомасы төрт мың еселенген айлық есептік көрсеткіш.
Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу Заңның 37-бабының 1-тармағын бұза отырып баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен жүзеге асырылды.
19.
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырған жағдайда заңсыз талаптар.
1. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алу жарияланған.
2. Мемлекеттік сатып алудың нысанасы тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер болып табылады.

3. Отражение организатором (заказчиком) квалификационных требований и условий в нарушение пункта 7 статьи 9 Закона.
Установление квалификационных требований в случае осуществления государственных закупок способом запроса ценовых предложений.
20.
Своевременность размещения годового плана государственных закупок (предварительного годового плана государственных закупок).
Сопоставление даты размещения годового плана государственных закупок на веб-портале с датой утверждения соответствующего бюджета (плана развития) или индивидуального плана финансирования.
Неразмещение годового плана государственных закупок (предварительного годового плана государственных закупок) или внесенных изменений и (или) дополнений в годовой план государственных закупок (предварительный годовой план государственных закупок) на веб-портале государственных закупок, за исключением сведений, составляющих государственные секреты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах и (или) содержащих информацию ограниченного распространения.
21.
Соответствие объемов государственных закупок.
Сопоставление объемов годового плана государственных закупок с объемами соответствующего бюджета (плана развития) или индивидуального плана финансирования.
Утверждение (уточнение) годового плана государственных закупок в объеме, не соответствующем бюджету (плану развития) или индивидуальному плану финансирования в совокупности по спецификам экономической классификации (статьям расходов), по которым требуются заключения договоров о государственных закупках.
22.
Содержание годового плана государственных закупок.
Мониторинг и анализ годовых планов государственных закупок (предварительных годовых планов государственных закупок).
При осуществлении государственных закупок работ, по которым имеется проектно-сметная документация, заказчиком в соответствии с пунктом 5 статьи 5 Закона в годовом плане государственных закупок (предварительном годовом плане государственных закупок):
1) не указана предварительная оплата (аванс) в размере тридцати процентов от суммы, выделенной для осуществления государственных закупок, без учета налога на добавленную стоимость;
2) не размещена на веб-портале государственных закупок проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу в соответствии законодательством Республики Казахстан.
23.
Включение в годовой план государственных закупок (предварительных годовых планов государственных закупок) сведения о государственных закупках.
Мониторинг и анализ годовых планов государственных закупок (предварительных годовых планов государственных закупок).
Включение в годовой план государственных закупок (предварительный годовой план государственных закупок) сведений о государственных закупках, осуществляемых в соответствии с подпунктами 4), 9), 31), 32) и 35) пункта 3 статьи 39 Закона.
24.
Неправомерное применение/неприменение расчета демпинговой цены.

3. Ұйымдастырушының (тапсырыс берушінің) Заңның 9-бабының 7-тармағын бұза отырып біліктілік талаптары мен шарттарын көрсетуі.
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырған жағдайда біліктілік талаптарын белгілеу.
20.
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарын) уақтылы орналастыру.
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын веб-порталда орналастыру күнін тиісті бюджет (даму жоспары) немесе жеке қаржыландыру жоспары бекітілген күнмен салыстыру.
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасына сәйкес мемлекеттік құпияларды құрайтын және (немесе) таратылуы шектеулі ақпаратты қамтитын мәліметтерді қоспағанда, мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарын) немесе Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарына) енгізілген өзгерістерді және (немесе) толықтыруларды мемлекеттік сатып алу веб-порталында орналастырмау.
21.
Мемлекеттік сатып алу көлемінің сәйкестігі.
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарының көлемін тиісті бюджеттің (даму жоспарының) немесе жеке қаржыландыру жоспарының көлемдерімен салыстыру.
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын бюджетке (даму жоспарына) немесе жеке қаржыландыру жоспарына сәйкес келмейтін көлемде экономикалық сыныптаманың ерекшеліктері (шығыстар баптары) бойынша жиынтығында мемлекеттік сатып алу туралы шарттар жасасу талап етілетін мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын бекіту (нақтылау).
22.
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарының мазмұны.
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарларын (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарларын) мониторингілеу және талдау.
Заңның 5-бабы 5-тармағына сәйкес тапсырыс беруші жобалау-сметалық құжаттамасы бар жұмыстарды мемлекеттік сатып алуды жүзеге асырған кезде Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарында (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарында):
1) қосылған құн салығын есепке алмай, мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру үшін бөлінген соманың отыз пайызы мөлшерінде алдын ала төлем (аванс) көрсетілмеген;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттама мемлекеттік сатып алу веб-порталында орналастырылмаған.
23.
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына (Мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарларын) мемлекеттік сатып алу туралы мәліметтерді енгізу.
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарларын (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарларын) мониторингілеу және талдау.
Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына (Мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарына) мемлекеттік сатып алу туралы мәліметтерді енгізу 4), 9), 31), 32) заңның 39-бабы 3-тармағының 35) және 35) тармақшаларына сәйкес жүзеге асырылады.
24.
Демпингтік баға есебін заңсыз қолдану/қолданбау.

1. Опубликованные государственные закупки работ, проведенные способом конкурса.
2. Не установление либо не верное установление организаторами в конкурсной документации признака демпинга и суммы расчета демпинговой цены.
Нарушение статьи 26 Закона и пунктов 174, 175, 175-1 и 176 Правил.
25.
Осуществление государственных закупок товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг по которым государственные закупки осуществляются способом конкурса с предварительным квалификационным отбором в нарушение требований Закона
1. Государственные закупки товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг по которым государственные закупки осуществляются способом конкурса с предварительным квалификационным отбором.
2. Государственные закупки товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг по которым государственные закупки осуществляются способом конкурса с предварительным квалификационным отбором проводятся в нарушение пункта 1 статьи 31 Закона.
Осуществление государственных закупок товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг по которым государственные закупки осуществляются способом конкурса с предварительным квалификационным отбором в нарушение требований пункта 1 статьи 31 Закона
Приложение 2 к Правилам
проведения камерального
контроля
Уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля
"___" __________ 20___ года № _____
__________________________________________________________________________
(Наименование уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту)
В соответствии с подпунктом 1) пункта 4 статьи 30 Закона Республики Казахстан
от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" (далее –
Закон) уведомляет,
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Наименование, бизнес-идентификационный номер, местонахождение объекта
государственного аудита) о нарушениях, выявленных по результатам камерального
контроля.
В соответствии с пунктом 2 статьи 31 Закона Вам необходимо исполнить настоящее уведомление об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля (далее – уведомление) в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем его вручения (получения).
Уведомление признается исполненным в случаях устранения нарушений, указанных в уведомлении с учетом результатов рассмотрения возражений.
Информация об устранении нарушений (при необходимости подтверждающие документы) представляются объектом государственного аудита посредством веб-портала в уполномоченный орган, направивший уведомление согласно приложению 4 к Правилам проведения камерального контроля (далее – Правила).

1. Конкурс тәсілімен өткізілген жұмыстарды жарияланған мемлекеттік сатып алу.
2. Ұйымдастырушылардың конкурстық құжаттамада демпинг белгісін және демпингтік бағаны есептеу сомасын белгілеуіне не дұрыс белгілеуіне жол берілмейді.
Заңның 26-бабын және Қағидалардың 174, 175, 175-1 және 176-тармақтарын бұзу.
25.
Олар бойынша мемлекеттік сатып алу алдын ала білікті іріктеумен конкурс тәсілімен жүзеге асырылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды Заңның талаптарын бұза отырып, жүзеге асыру
1.Олар бойынша мемлекеттік сатып алу алдын ала білікті іріктеумен конкурс тәсілімен жүзеге асырылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу.
2.Олар бойынша мемлекеттік сатып алу алдын ала білікті іріктеумен конкурс тәсілімен жүзеге асырылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу Заңның 31-бабы 1-тармағын бұза отырып өткізіледі.
Олар бойынша мемлекеттік сатып алу алдын ала білікті іріктеумен конкурс тәсілімен жүзеге асырылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды Заңның 31-бабы 1-тармағының талаптарын бұза отырып жүзеге асыру
Камералдық бақылау
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарлама
20___ жылғы "___" __________                                           № _____
_________________________________________________________________________
(ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның атауы)
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 30-бабы 4-тармағының 1) тармақшасына сәйкес, камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар туралы
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, орналасқан жері,бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтар туралы.
Заңның 31 – бабының 2-тармағына сәйкес Сіз камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы осы хабарламаны (бұдан әрі-хабарлама) ол тапсырылған (алынған) күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде орындау қажет.
Хабарлама қарсылықтарды қарау нәтижелерін ескере отырып, хабарламада көрсетілген бұзушылықтар жойылған жағдайларда орындалды деп танылады.
Бұзушылықтарды жою туралы ақпаратты (қажет болған жағдайда растайтын құжаттарды) камералдық бақылау жүргізу қағидаларына (бұдан әрі-қағидалар) 4 – қосымшаға сәйкес хабарламаны жіберген уәкілетті органға веб-портал арқылы мемлекеттік аудит объектісі ұсынады.

В соответствии с пунктом 35 Правил, в случае несогласия с нарушениями, указанными в уведомлении, объект государственного аудита при необходимости в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем его доставки посредством веб-портала направляет уполномоченному органу возражение согласно приложению 6 к Правилам.
При необходимости к возражению могут быть приложены копии документов, подтверждающих доводы возражения.
Неисполнение в установленный срок уведомления об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля, влечет приостановление расходных операций по кодам и счетам объектов государственного аудита, открытых в центральном уполномоченном органе по исполнению бюджета, а также банковским счетам (за исключением корреспондентских) объектов государственного аудита в соответствии с пунктом 1 статьи 32 Закона, а также административную ответственность должностных лиц в соответствии с частью 3 статьи 462 Кодекса Республики Казахстан от 5 июля 2014 года "Об административных правонарушениях".
В соответствии со статьей 60 Закона действия (бездействие) органов государственного аудита и финансового контроля и (или) их должностных лиц могут быть обжалованы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Приложение с описанием выявленных нарушений на ____ листе (-ах).
Руководитель территориального ведомства уполномоченного органа по
внутреннему государственному аудиту
__________________________________ ____________
(Фамилия, имя, отчество                   (Подпись) (при его наличии))
Приложение к уведомлению
об устранении нарушений,
выявленных по результатам
камерального контроля
Мной, ____________________________________________________________________
(Должность, наименование уполномоченного органа, фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
в соответствии со статьей 30 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года
"О государственном аудите и финансовом контроле" проведен камеральный контроль
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Предмет контроля)
на основании ______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Системы управления рисками/жалобы с указанием сведений о заявителе)
посредством_______________________________________________________________
(Наименование информационной системы)
По результатам камерального контроля установлено (-ы) следующее (-ие) нарушение (-я):
Номер пункта нарушения
Профиль риска
Описание характера нарушения, со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены
Реквизиты и наименования документов, подтверждающих нарушения
Пункт 1
Пункт 2
(Каждый факт нарушения фиксируется отдельным пунктом и нумеруется в сквозном порядке с указанием профиля риска, описанием характера нарушения со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены. В описании нарушения делается ссылка на реквизиты и наименования документов, подтверждающих нарушения.)
На основании вышеизложенного, выявленные нарушения подлежат устранению в соответствии с приложением 3 к Правилам проведения камерального контроля.
Приложение 3 к Правилам
проведения камерального
контроля
Элементы камерального контроля государственных закупок и способы устранения нарушений
Направления камерального контроля
Критерии системы управления рисками для отбора данных
Профили рисков камерального контроля
Способы устранения нарушений
Первое направление
Государственные закупки способом конкурса (аукциона)
Государственные закупки товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг по которым государственные закупки осуществляются способом конкурса с предварительным квалификационным отбором
Проект договора о государственных закупках путем прямого заключения, направленный заказчиком на подписание потенциальному поставщику, если имеются следующие условия (по отдельности):

Қағиданың 35-тармағына сәйкес хабарламада көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, мемлекеттік аудит объектісі оны веб-портал арқылы жеткізген күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органға Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес қарсылықты қажет болған жағдайда жібереді.
Қажет болған жағдайда қарсылыққа қарсылықтың дәлелдерін растайтын құжаттардың көшірмелері қоса берілуі мүмкін.
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламаны белгіленген мерзімде орындамау Заңның 32-бабының 1-тармағына сәйкес бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органда ашылған мемлекеттік аудит объектілерінің кодтары мен шоттары, сондай-ақ мемлекеттік аудит объектілерінің банк шоттары (корреспонденттік шоттарды қоспағанда) бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұруға әкеп соғады, сондай-ақ "Әкімшілік құқық бұзушылық туралы" 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасы Кодексінің 462-бабының 3-бөлігіне сәйкес лауазымды адамдардың әкімшілік жауаптылыққа тартуға әкеп соғады.
Заңның 60-бабына сәйкес мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының және (немесе) олардың лауазымды адамдарының іс-әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен шағым жасалуы мүмкін.
Анықталған бұзушылықтар сипатталған қосымша ___ парақта.
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі
уәкілетті орган аумақтық
ведомствосының
басшысы ________________________                         ___________
(тегі, аты, әкесінің аты                         (Қолы)
(бар болса)
Камералдық бақылау
нәтижелері бойынша
анықталған бұзушылықтарды
жою туралы хабарламаға
қосымша
Мен,__________________________________________________________________
(лауазымы, уәкілетті органның атауы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабына сәйкес камералдық бақылау жүргіздім
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(бақылау нысанасы)
________________________________________________________________________
________________________________________________________________ негізінде
(өтініш беруші туралы мәліметтерді көрсете отырып, тәуекелдерді басқару жүйелері/шағымдар)
__________________________________________________________________ арқылы
(ақпараттық жүйенің атауы)
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша мынадай бұзушылық (-тар) анықталды:
Бұзушылық тармағының нөмірі
Тәуекел бейіні
Ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылық сипатының сипаттамасы
Бұзушылықтарды растайтын құжаттардың деректемелері мен атаулары
1 –тармақ
2- тармақ
(Әрбір бұзушылық фактісі жеке тармақпен белгіленеді және тәуекел бейінін көрсете отырып, ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтары мен тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылық сипатын сипаттай отырып, толассыз тәртіппен нөмірленеді. Бұзушылық сипаттамасында бұзушылықтарды растайтын құжаттардың деректемелері мен атауларына сілтеме жасалады.)
Жоғарыда баяндалғанның негізінде анықталған бұзушылықтар Камералдық бақылау жүргізу қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес жойылуға жатады.
Камералдық бақылау
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау элементтері бұзушылықтарды жою тәсілдері
Камералдық бақылау бағыттары
Деректерді іріктеу үшін тәуекелді басқару жүйесінің критерийлері
Камералдық бақылау тәуекелдерінің профилі
Бұзушылықтарды жою тәсілдері
Бірінші бағыт
Конкурс (аукцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алу
Олар бойынша мемлекеттік сатып алуалдын ала білікті іріктеумен конкурс тәсілімен жүзеге асырылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу
Тапсырыс беруші әлеуетті өнім берушіге қол қоюға жіберген тікелей жасасу жолымен мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасы, егер мынадай талаптар бар болса (жеке-жеке):

1) сумма государственной закупки превышает два миллиона тенге;
2) имеется более одного пункта Годового плана государственных закупок с одинаковыми наименованиями и кодами Единого номенклатурного справочника товаров, работ, услуг;
3) государственные закупки, по которым в уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту поступили жалобы
Запланированные государственные закупки способом через товарные биржи
Профиль № 1 – Установление организатором (заказчиком) в конкурсной документации (аукционной документации) квалификационных требований и условий, в нарушение законодательства Республики Казахстан о государственных закупках
Вариант 1. Внесение изменений в конкурсную документацию (аукционную документацию) *
Вариант 2. Отмена соответствующего решения организатора (заказчика) в случае, если предварительное обсуждение проекта конкурсной документации не осуществляется*
Профиль № 3 – Осуществление государственных закупок отдельных видов товаров, работ, услуг среди иных потенциальных поставщиков (в нарушение требований статьи 51 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках" (далее – Закон))
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль № 4 – Не разделение на лоты при проведении государственных закупок способом конкурса
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль № 9 – Срок поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг менее пятнадцати календарных дней
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль № 10 – Централизованные государственные закупки, организация и проведение по которым должны осуществляться единым организатором государственных закупок
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль № 24 – Неправомерное применение/неприменение расчета демпинговой цены
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль № 25 – Осуществление государственных закупок товаров, работ, услуг, входящих в перечень товаров, работ, услуг по которым государственные закупки осуществляются способом конкурса с предварительным квалификационным отбором в нарушение требований Закона
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль № 14 –Неправомерное применение способа государственных закупок – способ из одного источника путем прямого заключения договора о государственных закупках
Отзыв проекта договора о государственных закупок с внесением изменений в годовой план государственных закупок в соответствии с уведомлением*
Профиль № 15 – Неправомерный выбор способа осуществления государственных закупок товаров, входящих в перечень биржевых товаров
Внесение изменений в годовой план государственных закупок в соответствии с уведомлением*
Второе направление
Государственные закупки способом конкурса (аукциона)
Профиль № 2 – Утверждение организатором (заказчиком) конкурсной документации (аукционной документации) с нарушением законодательства Республики Казахстан о государственных закупках, при наличии соответствующих замечаний в протоколе предварительного обсуждения к проекту конкурсной документации/ аукционной
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль № 17 – Установление организатором (заказчиком) в конкурсной документации (аукционной документации) квалификационных требований и условий, не предусмотренных законодательством о государственных закупках в случае изменений конкурсной документации по итогам обсуждения либо конкурсной документации, в которой вместо технической спецификации содержится проектно-сметная документация (перечень основных видов оборудования (механизмов, машин) и трудовых ресурсов)
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Третье направление
Государственные закупки способом конкурса (аукциона), сумма которых превышает триста миллионов тенге, и (или) государственные закупки способом конкурса (аукциона), по которым поступили жалобы потенциальных поставщиков, подавших заявку на участие в соответствующем конкурсе (аукционе)
Профиль № 8 – Не указание в протоколе предварительного допуска подробных причин отклонения конкурсных (аукционных) заявок
Вариант 1. Приведение протокола предварительного допуска в соответствие с уведомлением*
Вариант 2. Отмена соответствующего решения организатора (заказчика), в случае оформления организатором государственных закупок протокола об итогах*
Профиль № 5 – Принятие решения с нарушением прав и законных интересов потенциального поставщика, повлекшее его отклонение
Приведение протокола предварительного допуска в соответствие с уведомлением*
Профиль № 6 – Принятие решения о допуске потенциального поставщика с нарушением законодательства Республики Казахстан о государственных закупках
Приведение протокола предварительного допуска в соответствие с уведомлением*
Профиль № 16 – Неправомерное отклонение заявок потенциальных поставщиков по тем основаниям, которые не предоставляют им право на приведение своих заявок в соответствие
Вариант 1. Приведение протокола предварительного допуска в соответствие с уведомлением*
Вариант 2. Отмена соответствующего решения организатора (заказчика), в случае оформления организатором государственных закупок протокола об итогах*
Четвертое направление

1) Мемлекеттік сатып алу сомасы екі миллион теңгеден асады;
2) Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалығының бірдей атаулары мен кодтары бар Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарының бір тармағы бар;
3) Олар бойынша ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органға шағымдар келіп түскен мемлекеттік сатып алу
Тауар биржалары арқылы жоспарланған мемлекеттік сатып алу
№ 1-бейін – Ұйымдастырушының (тапсырыс берушінің) конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасын бұза отырып біліктілік талаптары мен шарттарын белгілеуі
1 нұсқа. Конкурстық құжаттамаға (аукциондық құжаттамаға) өзгерістер енгізу) *
2 нұсқа. Егер конкурстық құжаттаманың жобасын алдын ала талқылау жүзеге асырылмаған жағдайда, Ұйымдастырушының (тапсырыс берушінің) тиісті шешімінің күшін жою*
№ 3-бейін – Басқа әлеуетті өнім берушілер арасында тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерінмемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру ("Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 51-бабының талаптарын бұза отырып(бұдан әрі – Заң)).
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 4-бейін – Конкурс тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру барысында лоттарға бөлмеу.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 9-бейін – Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімі он бес күнтізбелік күннен аз, сондай-ақ, тауарды беруге, оның ішінде оны дайындауға (өндіруге), жеткізуге, қызметтерді көрсетуге жұмсалатын мерзімнен аз.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 10-бейін – Орталықтандырылған мемлекеттік сатып алудың бірыңғай ұйымдастырушысымен жүзеге асырылатын мемлекеттік сатып алуды ұйымдастыру және жүргізу
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 24-бейін– Демпингтік баға есептеу заңсыз пайдалану/пайдаланбау
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 25-бейін – Олар бойынша мемлекеттік сатып алу алдын ала білікті іріктеумен конкурс тәсілімен жүзеге асырылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тізбесіне кіретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алуды Заңның талаптарын бұза отырып, жүзеге асыру
Мемлекеттік сатып алудың күшін мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін жою
№ 14-бейін – Мемлекеттік сатып алудың – мемлекеттік сатып алу туралы шартты тікелей шарт жасасу жолымен бір көзден алу тәсілін заңсыз қолдану.
Хабарламаға сәйкес мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер енгізе отырып, мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасын кері қайтарып алу*
№ 15-бейін – Биржалық тауарлар тізбесіне кіретін тауарларды мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілін заңсыз таңдау.
Хабарламаға сәйкес мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер енгізу*
Екінші бағыт
Конкурс (аукцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алу
№ 2-бейін– Конкурстық құжаттаманың жобасын алдын ала талқылау нәтижесі бойынша конкурстық құжаттамаға (аукциондық құжаттамаға) тиісті ескертулер бола тұра, ұйымдастырушының, тапсырыс берушінің Заң бұзушылықпен конкурстық құжаттаманы бекітуі.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 17-бейін – Ұйымдастырушының техникалық спецификация орнына жабдықтардың (механизмдер, машиналар) және еңбек ресурстарының негізгі түрлерінің тізбесі болған кезде талқылау қорытындысы бойынша конкурстық құжаттаманы (аукциондық құжаттаманы) өзгерту жағдайларында конкурстық құжаттамада (аукциондық құжаттамада) мемлекеттік сатып алу туралы заңнамада көзделмеген біліктілік талаптары мен шарттарын белгілеуі.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
Үшінші бағыт
Сомасы үш жүз миллион теңгеден асатын конкурс (аукцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алу және (немесе) тиісті конкурсқа (аукционға) қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушілердің шағымдары келіп түскен конкурс (аукцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алу
№ 8-бейін – Алдын ала рұқсат беру хаттамасында конкурстық (аукциондық) өтінімдерді қайтарудың нақты себептерін көрсетпеу.
1 нұсқа. Алдын ала рұқсат беру хаттамасын хабарламаға сәйкес келтіру*
2-нұсқа. Егер ұйымдастырушымен қорытынды туралы хаттама рәсімделсе, ұйымдастырушының (тапсырыс беруші) тиісті шешімінің күшін жою*
№ 5-бейін – Әлеуетті өнім берушінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұза отырып, оның қабылданбауына әкеп соқтырған шешім қабылдау.
Алдын ала рұқсат беру хаттамасын хабарламаға сәйкес келтіру*
№ 6-бейін – Әлеуетті өнім берушіге Қазақстан Республикасының Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасын бұза отырып рұқсат беру туралы шешім қабылдау.
Алдын ала рұқсат беру хаттамасын хабарламаға сәйкес келтіру*
№ 16-бейін – Әлеуетті өнім берушілерге өз өтінімдерін сәйкестендіруге құқық бермейтін негіздер бойынша олардың өтінімдерін заңсыз қайтару
1 нұсқа. Алдын ала рұқсат беру хаттамасын хабарламаға сәйкес келтіру*
2-нұсқа. Егер ұйымдастырушымен қорытынды туралы хаттама рәсімделсе, ұйымдастырушының (тапсырыс беруші) тиісті шешімінің күшін жою*
Төртінші бағыт

Государственные закупки способом конкурса (аукциона), сумма которых превышает триста миллионов тенге, и (или) государственные закупки способом конкурса (аукциона), по которым поступили жалобы в сроки, установленные пунктом 2 статьи 47 Закона
Профиль № 5 – Принятие решения с нарушением прав и законных интересов потенциального поставщика, повлекшее его отклонение
Приведение протокола итогов в соответствие с уведомлением*
Профиль № 6 – Принятие решения о допуске потенциального поставщика с нарушением законодательства Республики Казахстан о государственных закупках
Приведение протокола итогов в соответствие с уведомлением*
Профиль № 7 – Неприменение или неправильное применение условных скидок
Приведение протокола итогов в соответствие с уведомлением*
Камеральный контроль государственных закупок способом запроса ценовых предложений
Государственные закупки способом запроса ценовых предложений, сумма лота которых превышает два миллиона тенге, и (или) государственные закупки, по которым в уполномоченный орган по внутреннему государственному аудиту поступили жалобы
Профиль № 3 – Осуществление государственных закупок отдельных видов товаров, работ, услуг среди иных потенциальных поставщиков (в нарушение требований статьи 51 Закона)
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль № 9 – Срок поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг менее пятнадцати календарных дней
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль № 11 – Нарушения порядка и сроков размещения информации при осуществлении государственных закупок способом запроса ценовых предложений
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль № 12 – Не разделение на лоты при проведении государственных закупок способом запроса ценовых предложений
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль № 13 – Техническая спецификация содержит указания на товарные знаки, полезные модели и другие характеристики
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль № 18 – Приобретение способом запроса ценовых предложений однородных товаров, работ, услуг, годовой объем которых в стоимостном выражении превышает четырех тысячекратный размер месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Профиль № 19 – Неправомерное установление квалификационных требований в случае осуществления государственных закупок способом запроса ценовых предложений
Отмена государственной закупки до заключения договора о государственных закупках
Планирование государственных закупок
Профиль № 20 – Своевременность размещения годового плана государственных закупок
Разместить на веб-портале государственных закупок Годовой план государственных закупок (предварительный годовой план государственных закупок) или внесенные изменения и (или) дополнения в годовой план государственных закупок (предварительный годовой план государственных закупок) в соответствии с уведомлением*
Профиль № 21 – Соответствие объемов государственных закупок
Внесение изменений в Годовой план государственных закупок в соответствии с уведомлением*
Профиль № 22 – Содержание годового плана государственных закупок
Внесение изменений в Годовой план государственных закупок в соответствии с уведомлением*
Камеральный контроль государственных закупок способами из одного источника
Проект договора о государственных закупках путем прямого заключения, направленный заказчиком на подписание потенциальному поставщику, если имеются следующие условия
(по отдельности):

Сомасы үш жүз миллион теңгеден асатын конкурс (аукцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алу және (немесе) Заңның 47-бабының 2-тармағында белгіленген мерзімде шағымдар келіп түскен конкурс (аукцион) тәсілімен мемлекеттік сатып алу
№ 5-бейін – Әлеуетті өнім берушінің құқықтары мен заңды мүдделерін бұза отырып, оның қабылданбауына әкеп соқтырған шешім қабылдау.
Қорытынды туралы хаттаманы хабарламамен сәйкестікке келтіру*
№ 6-бейін– Әлеуетті өнім берушіге Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасын бұза отырып рұқсат беру туралы шешім қабылдау
Қорытынды туралы хаттаманы хабарламамен сәйкестікке келтіру*
№ 7-бейін – Шартты жеңілдіктерді қолданбау немесе дұрыс қолданбау
Қорытынды туралы хаттаманы хабарламамен сәйкестікке келтіру*
Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау
Лоттың сомасы екі миллион теңгеден асатын баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алу және (немесе) олар бойынша ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органға шағымдар келіп түскен мемлекеттік сатып алу
№ 3-бейін – Өзге әлеуетті өнім берушілер арасында тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің жекелеген түрлерін мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру (Заңның 51-бабының талаптарын бұза отырып)
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 9-бейін – Тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімі он бес күнтізбелік күннен аз, сондай-ақ, тауарды беруге, оның ішінде оны дайындауға (өндіруге), жеткізуге, қызметтерді көрсетуге жұмсалатын мерзімнен аз
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 11-бейін – Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру кезінде ақпаратты орналастыру тәртібі мен мерзімдерін бұзу
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 12-бейін – Баға ұсынысын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды өткізу кезінде лоттарға бөлінбеуі
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 13-бейін – Баға ұсынысын сұрату тәсілімен мемлекеттік сатып алуды өткізу кезінде техникалық спецификациясында тауарлық белгілер, пайдалы модельдер және басқа сипаттамалары көрсетіледі
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 18-бейін – Баға ұсынысын сұрату тәсілімен жылдық көлемі құндық түрде республикалық бюджет туралы заңмен тиісті қаржылық жылға белгіленген айлық есептік көрсеткіштің төрт мың еселік мөлшерінен асатын біркелкі тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
№ 19-бейін – Мемлекеттік сатып алу баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен жүзеге асырылған жағдайда заңсыз талаптар.
Мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалғанға дейін мемлекеттік сатып алудың күшін жою
Мемлекеттік сатып алуды жоспарлау
№ 20-бейін – Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарын) уақтылы орналастыру.
Мемлекеттік сатып алу веб-порталында мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарын (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспары) немесе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына (мемлекеттік сатып алудың алдын ала жылдық жоспарына) енгізілген өзгерістерді және (немесе) хабарламамен толықтыруларды орналастыру*
№ 21-бейін – Мемлекеттік сатып алу көлемінің сәйкестігі
Хабарламаға сәйкес мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер енгізу*
№ 22-бейін – Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарының мазмұны
Хабарламаға сәйкес мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер енгізу*
Бір көзден алу тәсілі арқылы мемлекеттік сатып алуды камералдық бақылау
Тапсырыс беруші әлеуетті өнім берушіге қол қоюға жіберген, егер мынадай талаптар болса, тікелей жасасу жолымен мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасы (жеке-жеке):

1) сумма государственной закупки превышает два миллиона тенге;
2) имеется более одного пункта Годового плана государственных закупок с одинаковыми наименованиями и кодами Единого номенклатурного справочника товаров, работ, услуг.
Профиль № 14 – Неправомерное применение способа государственных закупок - из одного источника путем прямого заключения договора о государственных закупках
Отзыв проекта договора о государственных закупок с внесением изменений в годовой план государственных закупок в соответствии с уведомлением*
Запланированные государственные закупки способом через товарные биржи
Профиль № 15 – Неправомерный выбор способа осуществления государственных закупок товаров, входящих в перечень биржевых товаров
Внесение изменений в годовой план государственных закупок в соответствии с уведомлением*
Примечание:
*В случае заключения договора о государственных закупках после вручения уведомления, нарушение устраняется путем расторжения такого договора (с отменой итогов)
Приложение 4 к Правилам
проведения камерального
контроля
__________________________
(Наименование
уполномоченного органа по
внутреннему государственному
аудиту)
Информация об исполнении уведомления
"___" __________ 20___ года № _____
Настоящим ________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Наименование, бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита)
рассмотрев уведомление_____________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Наименование органа по внутреннему государственному аудиту, направившего
уведомление)
от "__" _________ 20__ года № _________, направляет информацию об исполнении уведомления, в том числе с учетом результатов рассмотрения возражения (Заключение по результатам рассмотрения возражения от "__" _______ 20__ года № ____):
Номер пункта нарушения
Профиль риска
Описание характера нарушения, со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены
Способ устранения/ возражение принято
№ и дата подтверждающего документа
Пункт 1
Пункт 2
Руководитель объекта государственного аудита
________________________________________ _____________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (Подпись)
Приложение 5 к Правилам
проведения камерального
контроля
____________________________
(Наименование
уполномоченного органа по
внутреннему государственному
аудиту)
Возражение к нарушениям, указанным в уведомлении об устранении нарушений, выявленных по результатам камерального контроля
"___" __________ 20___ года № _____
Настоящим __________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Наименование, бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита)
рассмотрев уведомление ____________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Наименование органа по внутреннему государственному аудиту, направившего уведомление)
от "__" _________ 20__ года № _______, сообщает о несогласии со следующими нарушениями:
Номер пункта нарушения согласно уведомлению, оспариваемого объектом государственного аудита
Профиль риска
Описание характера нарушения, со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены, указанные в уведомлении
Обоснования объекта государственного аудита несогласия с нарушением, указанным в уведомлении
Перечень прилагаемых документов
Руководитель объекта государственного аудита ________________________________________ _______________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (Подпись)
Приложение 6 к Правилам
проведения камерального
контроля
_________________________
(Наименование
уполномоченного органа по
внутреннему государственному
аудиту)
Заключение по результатам рассмотрения возражения
"___" __________ 20___ года № _____
В соответствии с пунктом 29 Правил проведения камерального контроля, по результатам рассмотрения возражения
__________________________________________________________________________
(Наименование, бизнес-идентификационный номер объекта государственного аудита)
от "__" _________ 20__ года № _________, к уведомлению __________________________________________________________________________
(Наименование органа по внутреннему государственному аудиту, направившего уведомление)
от "__" _________ 20__ года № _________, установлено следующее:
Номер пункта нарушения согласно уведомлению, оспариваемого объектом государственного аудита
Профиль риска
Описание характера нарушения, со ссылкой на статьи, пункты и подпункты нормативных правовых актов, положения которых нарушены, указанные в уведомлении
Обоснования объекта государственного аудита несогласия с нарушением, указанным в уведомлении
Результаты рассмотрения возражения объекта государственного аудита (возражение принято/возражение не принято)
Обоснование принятого решения
По результатам рассмотрения возражения в пределах, оспариваемых объектом государственного аудита вопросов, принято следующее решение:
__________________________________________________________________________
(о полном удовлетворении возражения/о частичном удовлетворении возражения/
об отказе в удовлетворении возражения).
Уполномоченное должностное лицо
уполномоченного органа по
внутреннему государственному аудиту/
Руководитель ведомства
уполномоченного органа по
внутреннему государственному аудиту*
________________________________________ __________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))       (Подпись)
Примечание:
* Государственные закупки свыше 1 миллиарда тенге
Приложение 7 к Правилам
проведения камерального
контроля
Порядок рассмотрения жалоб в случае несогласия с решением по результатам рассмотрения жалобы и (или) уведомлением, направленным территориальным подразделением
№ п/п
Наименование органа, рассматривающего жалобу
Критерии
Сроки рассмотрения
1.
Ведомство уполномоченного органа совместно с соответствующим территориальным подразделением
Сумма государственной закупки до двух миллиардов тенге
В течение пяти рабочих дней со дня следующего за днем поступления жалобы
2.
Уполномоченный орган совместно с ведомством уполномоченного органа и соответствующим территориальным подразделением
Сумма государственной закупки свыше двух миллиардов тенге
В течение пяти рабочих дней со дня следующего за днем поступления жалобы

1) Мемлекеттік сатып алу сомасы екі миллион теңгеден асады;
2) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бірыңғай номенклатуралық анықтамалығының бірдей атаулары мен кодтары бар Мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарының бір тармағы бар.
№ 14-бейін – Тікелей шарт жасасу жолымен бір көзден алу – мемлекеттік сатып алудың тәсілін заңсыз қолдану
Хабарламаға сәйкес мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер енгізе отырып, мемлекеттік сатып алу туралы шарттың жобасын кері қайтарып алу*
Тауар биржалары арқылы жоспарланған мемлекеттік сатып алу
№ 15-бейін – Биржалық тауарлар тізбесіне кіретін тауарларды мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру тәсілін заңсыз таңдау
Хабарламаға сәйкес мемлекеттік сатып алудың жылдық жоспарына өзгерістер енгізу*
Ескертпе:
* Хабарлама берілгеннен кейін мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасалған жағдайда, бұзушылық мұндай шартты бұзу жолымен жойылады (қорытындыларды жоюмен)
Камералдық бақылау жүргізу
қағидаларына
4-қосымша
____________________________
(ішкі мемлекеттік аудит
жөніндегі уәкілетті
органның атауы)
Хабарламаның орындалуы туралы ақпарат
20___ жылғы "___" __________                                     № _____
Осы ___________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
хабарламаны қарап ________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(хабарламаны жіберген ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі органның атауы))
20__ жылғы "__" _________ № __, оның ішінде қарсылықты қарау нәтижелерін ескере отырып, (қарсылықтарды қарау нәтижелері бойынша 20__ "__" _______ № ___ қорытынды жіберілді) хабарламаны орындау туралы ақпаратты жіберіп отыр:
Бұзушылық тармағының нөмірі
Тәуекел бейіні
Ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылық сипатының сипаттамасы
Жою тәсілі / қарсылық қабылданды
растайтын құжаттың
№ және күні
1-тармақ
2-тармақ
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы
________________________________________             ________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))                   (Қолы)
Камералдық бақылау
жүргізу қағидаларына
5-қосымша
____________________________
(Ішкі мемлекеттік аудит
жөніндегі уәкілетті
органның атауы)
Камералдық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы хабарламада көрсетілген бұзушылықтарға қарсылық
20___ жылғы "___" __________ № _____
Осымен __________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Мемлекеттік аудит объектісінің атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
хабарламаны қарап ________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Хабарлама жіберген ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі органның атауы)
20__ жылғы "__" _________ №_, мынадай бұзушылықтармен келіспейтіні туралы хабарлайды:
Мемлекеттік аудит объектісі даулайтын хабарламаға сәйкес бұзушылық тармағының нөмірі
Тәуекел бейіні
Хабарламада көрсетілген ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылық сипатының сипаттамасы
Мемлекеттік аудит объектісінің хабарламада көрсетілген бұзушылықпен келіспеген негіздемелері
Қоса берілетін құжаттардың тізбесі
Мемлекеттік аудит объектісінің басшысы
_______________________________________             _______________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)                               (Қолы)
Камералдық бақылау жүргізу
қағидаларына
6-қосымша
____________________________
(Мемлекеттік аудит
объектісінің атауы)
Қарсылықты қарау нәтижелері бойынша қорытынды
20___ жылғы "___" __________                                           № _____
Камералдық бақылау жүргізу қағидаларының 29-тармағына сәйкес қарсылықты қарау нәтижелері бойынша
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік аудит объектісінің атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
__________________________________________________________________________
(хабарлама жіберген ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі органның атауы)
20__ жылғы "__" _________ № _________, хабарламаға
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(хабарлама жіберген ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі органның атауы)
20__ жылғы "__" _________ № _________, мынадай анықталды:
Мемлекеттік аудит объектісі даулайтын хабарламаға сәйкес бұзушылық тармағының нөмірі
Тәуекел бейіні
Хабарламада көрсетілген ережелері бұзылған нормативтік құқықтық актілердің баптарына, тармақтарына және тармақшаларына сілтеме жасай отырып, бұзушылық сипатының сипаттамасы
Мемлекеттік аудит объектісінің хабарламада көрсетілген бұзушылықпен келіспеген негіздемелері
Мемлекеттік аудит объектісінің қарсылығын қарау нәтижелері (қарсылық қабылданған/қарсылық қабылданған жоқ)
Қабылдан
ған шешімнің негіздеме
сі
Қарсылықты мемлекеттік аудит объектісі даулайтын мәселелер шегінде қарау нәтижелері бойынша мынадай шешім қабылданды:
__________________________________________________________________________
(қарсылықты толық қанағаттандыру туралы/қарсылықты ішінара қанағаттандыру туралы/қарсылықты қанағаттандырудан бас тарту туралы)
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органның уәкілетті лауазымды тұлғасы/
Ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының басшысы*
____________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
____________
(Қолы)
Ескертпе:
* Мемлекеттік сатып алу 1 миллиард теңгеден астам
Камералдық бақылау
жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Шағымды қарау нәтижелері бойынша шешіммен және (немесе) аумақтық бөлімше жіберген хабарламамен келіспеген жағдайда шағымдарды қарау тәртібі
№ р/с
Шағымды қарайтын органның атауы
Өлшемшарттар
Қарау мерзімдері
1.
Уәкілетті органның ведомствосы тиісті аумақтық бөлімшемен бірлесіп
Мемлекеттік сатып алу сомасы екі миллиард теңгеге дейін
Шағым түскен күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде
2.
Уәкілетті орган уәкілетті органның ведомствосымен және тиісті аумақтық бөлімшемен бірлесіп
Мемлекеттік сатып алу сомасы екі миллиард теңгеден астам
Шағым түскен күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде